Quocirca, tranſmiſ ſionem ex potentia ſuitatis potentiorem eſ ſe iure ſubſtitutionis vulgaris, rectiſ ſimè (vt arbitror) ſubſtinuit & docuit Bartolus in dicta l. prima, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 20. & in l. ſed ſi pro dote, §. penultimo, & ibi Gloſ ſa, ff. de legatis præ ſtandis, & ſequuntur Ripa numer. 130. Socinus in verſiculo, ſed caue, & Alciatus num. 71. in eadem l. prima, idem Alciatus in l. ſi filius qui patri, numero 52. eod. tit. Bald. & Paul. Caſtrenſ in l. filius hæres, num. 18. ff. de liber. & poſthum. idem Caſtrenſ. in conſil. 222. col. vltima, lib. 3. Alexander in conſil. 4. lib. 2. Menchaca dict. §. 21. numer. 266. Politus in tractatu de ſubſtitut. de vulgari, numer. 97. ad finem, qui rectè conſtituit in primis, ex potentia ſuitatis tranſmitti poſ ſe hæreditatem, non obſtante l. ſi filius hæres, ff. de liberis & poſthumis: Deinde, tranſmiſ ſionem huiuſmodi potentiorem eſ ſe iure ſubſtitutionis. Quod etiam admittendum, quando per dationem ſubſtituti vulgaris non tollitur ſuitas, aſ ſerunt Vdalricus Zaſius de vulgari, num. 13. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. prima parte, dict. cap. 5. numer, 15. qui tamen notâ digni ſunt ex eo, quòd generalirer, atque indiſtinctè id deberent admittere, nec reſtringere ad caſus in quibus per dationem ſubſtituti vulgaris ſuitas non tollitur; cum abſolutè, atque in omnibus caſibus ſuitatem ex datione ſubſtituti non tolli, verius ſit, & contra Communem ſuprà probatam: Hac autem in re ſic deceptum Trentacinquium, non abſque admiratione mihi videtur; nam ſi ipſe conſideraſ ſet attentè rationem illam, ob quam excitabatur præcipuè, vt non obſtante ſubſtitutione, tranſmiſ ſionem habere locum in caſibus in quibus per dationem vulgaris ſubſtituti, ſuitas non tollitur, diceret; proculdubio euidenter detegeret, atque inueniret, rationemmetipſam, ob quam mortuo patre filius ſuus in poteſtate abſque alia immiſtione efficitur hæres à lege, & hæreditas dicitur velut ſua, atque eam tranſmittere poteſt; ſic vrgere, atque efficacem eſ ſe, vt etiam ſubſtitutione vulgari facta, non deſinat effectum habere, imò ſic militer, ac ſi ſubſtitutus vulgaris datus non eſ ſet: Non etiam abſque admiratione cuique videbitur, Doctores communiter ſic deceptos, vt regulariter potiorem eſ ſe iulis tranſmiſ ſionis, quam ſubſtitutionis vulgaris cauſam aſ ſerentes, in tranſmiſ ſione pręfata diuerſum, deteriúſque ius constituerint, in qua, vt vides, diuerſum, ſed non deterius, potentius potiùs ius conſtituere debebant, prout Leonius dict. tractatu de ſubſtitutionibus, de vulgari, num. 156. rectiùs probauit, atque in ea ſpecie ſubſtitutum excludi defendit, quamuis (vt ſuprà vidimus) in aliis duabus tranſmiſ ſionibus malè excluſerit ſubſtitutum ipſum & inſtituti hæredis hęredem in agnoſcenda hæreditate prætulerit.

Erit autem huius tranſmiſ ſionis ex potentia ſuitatis inductæ, ab aliis duabus manifeſta diſcriminis ratio, ſi animaduertamus, quòd in tranſmiſ ſione, quæ virtute dictæ l. vnicæ, C. de his qui ante apertas tabulas atque ex capite iuris deliberandi, ex dicta l. cum antiquioribus, inducitur: hæreditas tanquam non adita, & nondum quæ ſita tranſmittitur: Quod certiſſimum eſt, atque ab omnibus vnanimiter probatum, & per textum in eadem l. vnica, notauit Salicetus ibi num. 2. At verò in tranſmiſ ſione ex potentia ſuitatis inducta, aliter equidem id contingit, atque hæreditas, velut iam adita, & quæ ſtita tranſmittitur, quoniam ſuus ipſo iure exiſtit hæres, vt ſuprà dicebam, & probatur in l. in ſuis, ff. de ſuis & legitim. hæred. l. in ſuis, ff. de liber. & poſthum. §. ſui, Inſtitut. de hæred. qualit. & ſic faciliùs excludi poteſt ſubſtitutus; imò excludi debet, ex ratione & deciſione l. poſt aditam, cum vulgatis, C. de impuber, & aliis ſubſtitut. idque magiſtraliter & ſingulariter annotauit Alexander in l. ventre prætente, numer, 23. ff. de acquirenda hæreditate. Cuiacius tractatu 4. ad Africanum, fol. 47. & expreſ ſim agnouit Trentacinquius dict. cap. 5. num. 15. in fine, qui tamen (vt ſuprà vidiſti) eò defecit in huiuſce quæ ſtionis explicatione, quòd ſententiam iſtam ad caſus reſtrinxerit, in quibus per dationem ſubſtituti vulgaris ſuitas non tollitur. Rectiùs ergo id percepit, atque quæ ſtionem hanc accuratè intellexit Ioannes Corraſius Miſcellan. Iur. lib. 1. cap. 2. quo loco is Author optimè atque indiſtinctè aſ ſerit, per vulgarem nullo Caſu ſuitatem ſubmoueri; ſiquidem teſtator vulgariter ſubſtituit, vt ſibi proſpiciat, relinquendo hæredem, quod maximè eius intereſt, §. ſi modo, Inſtitut. quib. ex cauſ. manumit. non liceat, Ne ergo prouiſio, quam in ſui gratiam teſtator induxit, in maximam eiuſdem perniciem reflecteretur, ſi ea tolleretur ſuitas: Ne etiam credatur quòd quiſquam id genus reſtandi elegit, quo ſuum, aut filij commodum tam grauiter lædatur, l. 3. ff. de militari teſtamento: neceſ ſariò dicendum eſt, quòd ſuitas, quæ cum defuncti voluntate concordat, pervulgarem non impediatur, vt Corraſius ipſe dict. cap. 1. numer, 2. & 3. & 4. & 5. optimè obſeruauit: infert ſtatim numer. ſexto, quòd ſi filius non adita patris hæreditate deceſ ſerit, eam ad deſcendentes, deuicto ſubſtituto vulgari, tranſmittet; iu quo conuenit omninò ſuperiori ſententiæ, quam probauimus: & ita inquit accipienda Iul. Paul. verba, ni l. ſi quis filium. §. primo, ff. de acquirend. hæredit. quòd ſi de tranſmiſ ſione ad exteros facienda tractetur; tunc conſtituit (in quo etiam ſuperiùs dictis conuenit) quòd non ſubmouebitur ſuitas, ſed eius effectus per vulgarem impedietur, ne habeat teſtator hæredem, de quo non cogitauit, iſque explodatur, quem hærede inſtituto deficiente, ad hæreditatem ſuam nominatim vocauit, l. prima. C. de neceſ. ſeru, hæred, inſtit. Et hactenus Corraſius, & optimè (vt dixi;) non ſic, ſed præpoſterè quidem, Michaël Graſ ſus, is enim receptarum ſententiarum, tom. 2. articul. tranſmiſ ſio, quæ ſtion. 18. num. 4. fol. 69. non ſolùm in hac tranſmiſ ſione, quæ ex potentia ſuitatis inducitur, & peculiarem in ſe rationem continet (vt ſuprà vidimus;) ſed & in omnibus tranſmiſ ſionibus, quòd ius tranſmiſ ſionis per omnes ſpecies ſit fortius iure ſubſtitutionis, generaliter obſeruat: cùm tamen in duabus diuerſum deberet ius conſtituere, nec ea ratione excitari, quam ibi adducit, iuxta ea, quæ ſuprà adduximus, vbi rationi illi concludenter remanet ſatisfactum; In alia autem, rationem illam ponderare deberet, quâ propter ſuitatis effectum, diuerſimodè reſpondetur.

Andreas etiam Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 62. per totum, fol. 476. in eadem quæ ſtione non rectè ſe habuit, nonnulla potiùs minùs benè obſeruauit, quibus numer. præcedentibus (vt vidiſti) optimè, & verè ſatisfecimus: Ac inter alia deceptus quidem fuit, dum firmauit, priorem ſententiam, hoc eſt Communem longè probabiliorem eſ ſe; cùm non modò probabilior ſit, ſed potiùs falſa, & rationibus ſuprà adductis conuicta. Deinde, eodem in loco, in verſiculo, ſententia legis eſt, hallucinatur equidem, legíſque ſententiam retorquet; quippe cùm & legis ſententia, & teſtatoris substituentis mens, ſubſtitutioni magis, quam iuri tranſmiſſionis opituletur. In verſiculo etiam, ad ſecundum respondeo, proculdubio aberrauit; quia traditum ibi, dumtaxat procedere poteſt, quando ſubſtitutus datus non eſt, ſed minimè obtinet, quando ſubſtitutus aliquis fuit. Denique præfatus Author in transmissione, in quæ loquitur, vllo pacto ſuſtineri non valet; in tranſmiſ ſione autem ex potentia ſuitatis inducta, nullum verbum alloquitur, nec ſciri poteſt, cui magis, an primæ, vel ſecundæ ſententiæ acceſ ſerit. Et de his hactenus.

CAPVT XIV.

Ad explicationem §. Augerius, l. qui Romæ. ff. de verborum obligat. vbi quæ in propoſito eius textus hucuſque diuerſimodè, variiſque in locis ſcripta erant, diſtinctè, & breuiter commemorantur, Recentiorum omnium ſubtilitates, excogitatæque, & argutæ magis, quàm veræ interpretationes, nouiter & ſubtiliter conuincuntur, & confutantur: ac denique communi ſententia ab eorum impugnationibus, qui ipſummet Iureconſultum Scæuolam arguere, atque carpere non dubitarunt, reddita immuni, ſiue aliter & meliùs, quàm cæteri hactenus feciſ ſent, exornata, & defenſa: l. etiam fideiuſ ſor. obligari, 17. §. finali, ff. de fideiuſ ſoribus, deciſione explicata; nonnulla in propoſito adnotantur per Authorem, quæ ſic enucleata, atque elaborata, nullibi antea fuerant.

SVMMARIVM.

- 1 §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligat. ſummam difficultatem, atque huiuſce Capitis altercationem, ortam ex verbis ambiguis Scæuolæ Iureconſulti, eiuſdem §. Authoris. Si enim apertius ſententiam ſuam propoſuiſ ſet, atque explicaſ ſet ipſe, & quæ ſtioni propoſitæ dilucidè & diſtinctè magis reſpondiſ ſet: & dubitandi occaſionem in futurum adimeret, ac etiam deciſionem ſuam arguendi, carpendíque, non ita latam & liberam facultatem Scribentibus reliquiſ ſet.
- 2 Negari tamen non poſ ſe, quin eiuſdem Iureconſulti mens & intentio ſatis apertè dignoſci, atque intelligi valeat; & ſententia illa, tum in ſe veriſ ſima, & iuris principiis conueniens omninò, tum etiam iuxta mentem contrahentium veriſimilius continens ſit: quamuis à magnis Interpretibus non intellecta, nec verè explicata.
- 3 §. Augerius, dictæ l. qui Romæ, verba præcitantur ideò, quòd ad eius interpretationem, atque enucleationem dicenda dilucidè magis appareant, & oſtendantur.
- 4 Bartoli ad textum, in dict. §. Augerius, ſummarium minimè conuenire eidem, nec ex verbis ipſius deduci poſ ſe Aſ ſumptum commune, prout hîc adnotatur.
- 5 Conditionis implendæ ius vtrùm in contractibus ad hæredes tranſeat? vbi in primis refertur communis Doctorum ſententia, quæ inter caſualem & poteſtatiuam conditionem diſtinguit.
- 6 Poſtmodùm verò Didaci Couar. aduersùs Communem opinio profertur. Quæ & grauiſ ſimorum aliorum Authorum fuit. Ac pro ſe vrgentiſ ſima fundamenta habet, vt Didacus ipſe argute, & eruditè congeſ ſit, atque ponderauit illa. Et negari non poteſt, quin probabilis videatur, aut ſaltem rem hanc difficultate plenam relinquat. Denique, quòd aliquando amplecti debeat omnino, hoc eſt, quando iuxta contactus, aut rei de qua agitur, ſubiectam materiam & naturam, ſiue conceptionis verborum formam, aut modum, ad quem contrahitur, id veriſimilius videatur, vt noluerint contrahentes excludere eorum hæredes à iure adimplendi conditionem, ſi per eoſdem hæredes ad eundem effectum impleri conditio poſ ſit.
- 7 Antonij Pichardi theoricam, ſiue diſtinctionem in hac materia, nouam non eſ ſe, ſed ex mente aliorum Authorum procedere, qui hoc numero præcitantur.
- 8 In ſpecie propoſita à Iureconſulto Scæuola, in dict. §. Augerius, interueniſ ſe nonnulla, quæ hoc numero præmittuntur.
- 9 Iaſonis, & Zaſij, & aliorum Authorum ad tex. in dict. §. Augerius, ſummarium ab Authore probatur.
- 10 Ad tex. in d. §. Augerius, communis interpretatio probatur, & num. ſequent. ab aliorum impugnationibus defenditur.
- 11 Communis ſententiæ vera & fundamentalis ratio adducitur.
- 12 Et Hieronymi de Cæuallos conſiderationes nonnullæ in propoſito, nouè expenduntur, atque admittuntur.
- 13 Neotericorum contra rationem communem obſtaculum quoddam diluitur.
- 14 Vdalrici Zaſij ratio quædam ab Authore probatur.
- 15 Contra communem interpretationem fundamentum aliud adducitur, & diluitur.
- 16 Alciati, Connani, & Duareni rationibus ſeu fundamentis contra communem interpretationem, ab Hugone Donello, & verè, & concludenter ſatisfactum, vt hoc numero adnotatur.
- 17 Rationi cuidam ſiue obſtaculo contra eandem Communem respondetur, & Petri Salazar conſideratio in propoſito nouè expenditur.
- 18 Text. in §. ex conditionali, Inſtitut. de verbor. oblig. (quo decipiuntur Doctores quamplurimi) nihil facere contra communem interpretationem, de qua ſuprà, ex num. 10.
- 19 Text. in l. ventris, C. de contrahenda & committenda ſtipulat. contra eandem interpretationem communem non vrgere, prout hîc adnotatur.
- 20 Text. in dict. §. Augerius, deciſionem non alterari ex deciſione l. 2. tit. 16. De los contratos, lib. 5. nouæ collect. Regiæ, contra Azeuedum, noua & vera Authoris conſideratio in hac materia.
- 21 Antonij Gomezij ad text. in. dict. Augerius, intellectus damnatur.
- 22 Ioannis Gutierrez ad eundem text. interpretatio, nouiter & verè conuincitur.
- 23 Alciati, Duareni, & Petri Stellæ intellectus ad dictum §. Augerius, improbantur.
- 24 Franciſci Connani ad ipſum §. Augerius, interpretatio noua, nouiter & verè confutatur, & num. ſeq.
- 25 Legis, ſi ita ſtipulatus, §. poſ ſunt, ff. de verb. obligat. promiſ ſionem aut obligationem longè differre à promiſ ſione dict. §. Augerius, contra Connanum.
- 26 Emanuelis Coſtæ ad tex. in dict. §. Augerius, interpretatio noua, nouè & verè conuincitur.
- 27 Ad text. in dicto §. Augerius, noua Authoris conſideratio proponitur.
- 28 L. fideiuſ ſor obligari, 17 §. finali, ff. de fideiuſſoribus, vera ratio adducitur, & deciſioni dicti § Augerius, textum illum non refragari, oſtenditur apertè.
- 29 L. 16. tit. 11 part. 5. intellectus, remiſ ſiuè: & ibidem, quòd lex illa deciſioni dict. §. Augerius, nullo modo repugnet.

PRo expedita huius Capitis explanatione, conſtituendum erit in primis, § Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligat. ſummam facere difficultatem, atque huiuſce Capitis altercationem, ortam ex verbis ambiguis Scæuolæ Iureconſulti, qui eiuſdem §. author fuit: Si enim apertiùs ſententiam ſuam propoſuiſ ſet, atque explicaſ ſet ipſe, & quæſtioni ibi propoſitæ, dilucidè & diſtinctè magis reſpondiſ ſet; & dubitandi occaſionem in futurum ademiſ ſet, ac etiam deciſionem ſuam arguendi, carpendíque, non ita latam & liberam facultatem Scribentibus reliquiſ ſet: Negari tamen non poſ ſe, quin ipſius Iureconſulti mens & intentio ſatis aperte dignoſci, atque intelligi valeat, & ſententia illa, tum in ſe veriſ ſima, & iuris principiis conueniens omninò, tum etiam iuxta mentem contrahentium veriſimilius continens ſit, quamuis à magnis Interpretibus non intellecta, nec verè explicata.

Secundò deinde conſtituendum eſt, d. §. Augerius, verba præcitare ideò neceſ ſarium omninò eſ ſe, vt quæ ad eius interpretationem, atque enucleationem dicenda ſunt, dilucidè magis appareant, & oſtendantur, atque vt aliorum errores commodiùs conuinci valeant. Iureconſultus ergo Q. Seruius Scæuola, qui floruit ſub Marco Anton. Philoſopho, ita scriptum reliquit eo loco: Augerius filiusfamilias ſeruo Publij Mæuij ſtipulanti ſpopondit, ſe daturum quidquid patrem ſuum Publio Mæuio debere conſtitiſ ſet. Quæ ſitum eſt, patre defuncto antequam conſtitiſ ſet, quid, quantúmque deberet? an ſi aduersùs eius hæredem actum fuiſ ſet, aliúmve ſucceſ ſorem, & de debito conſtitiſ ſet, Augerius teneatur? Reſpondi, ſi conditio non extitiſ ſet, ſtipulationem non eſ ſe commiſ ſam. Hæc Iuriſconſultus; ex quo Bartolus ibidem in ſummario, credidit expreſ ſim probari, quòd facultas implendi conditionem non tranſit ad hæredem; & ſic neque conditio cùm hærede adimpleri poteſt, vt ex perſona hæredis conditioni fiat ſatis: Inquit namque textus, Augerium non teneri ex ſtipulatione, etiam ſi mortuo patre conditio fuerit adimpleta Et ita etiam, licèt variè inducant, intellexerunt textum eundem Albericus, Paulus Caſtrenſis, Imola, Alexander, Socinus, & alij ibidem, Galiaula in l. 2. §. ex his, ff. eodem tit. Paulus Pariſius in conſilio 121. lib. 4. Denique & ſic intelligunt alij Authores, quos ſtatim commemorabo, ſed malè quidem, vt Iaſon, Zaſius, & alij Recentiores in eodem, §. animaduertunt, qui rectiùs firmarunt, ſummarium Bartoli minimè conuenire, nec ex verbis illius §. deduci poſſe: ibi namque non agebatur, vt hæres promiſ ſoris aliquid adimpleat, pater enim nihil promiſerat, & ſic nec ex eius perſona aliquid implendum erat, ſed potiùs ad Publium Mæuium creditorem ſpectabat, eo mortuo ad eius hæredes conditionem impleri, & curare, quid & quantum deberet pater Augerij. Aliter ergo ſummari debet textus ipſe, vt ex infrà dicendis conſtabit.: Anteà tamen prætermitti ſilentio non debebit, quòd quamuis summarium Bartoli non conueniat text. in dict. §. Augerius, (vt ſuprà dixi,) nec etiam eiuſdem doctrina probetur ex illo textu: ex aliis tamen congruè probari videtur, quæ ij Authores conſiderarunt, qui in ea quæ ſtione, vtrùm conditionis implendæ ius in contractibus ad hæredes tranſear; inter conditionem caſualem & poteſtatiuam diſtingunt: vt ſcilicet in caſuali conditione, implendæ conditionis ius ad hæredes transferatur. Ratio eſt, quia talis conditio per hæredem non impletur, ſed fortunâ & caſu; ideóque quandocunque fortuna, vel caſus euenerit, hoc ſufficit: Poteſtatiuæ verò conditionis implendæ ius ex contractibus ad hæredes non tranſmittatur, nec hæredibus: competat. Ratio eſt, quia conditio ſoluitur morte; & conditiones in forma ſpecifica impleri debent, l. qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat. vnde à nominata perſona recedi non poteſt, vt perueniatur ad eam, quæ nominatam & expreſ ſam repræ ſentat. Et ita diſtinguunt, & ſuperiorem ſententiam tenent Petrus à Bellapertica, Cinus, Albericus, Salicetus, & alij in l. ſi plures, C. de conditionibus inſertis. Bartolus, & alij communiter, maximè Imola. Alexander, Iaſon, & Zaſius in l. ſi decem cum petiero, ff. de verbor. obligat. Socinus & alij in dict. §. Augerius, cum quibus eſt communis Doctorum ſententia, vt conſtat ex traditione Didaci Couarr. practicarum capit. 39. num. primo, in principio, & in finalibus verbis, ibi: Igitur ſecundùm communem opinionem, qui in effectu quatuor expendit fundamenta communis eiuſdem ſententiæ, ad quæ aliorum rationes ſiue fundamenta reduci debent: Communem quoque diſtinctionem ſequuntur, & alios pro eadem citant Antonius Gomezius tom. ſecundo variarum, cap. 11. num. 36. verſic. quòd tamen intellige quando conditio, Franciſc. Marc. deciſ. 406. prima parte. Andreas Gaill, practicarum obſeruation. lib. 2. obſeruar. 2. num. 12. & 3. & latiùs declarat numeris ſequent. Andreas Tiraquellus de retractu conuentionali, §. primo, gloſ ſa 6. numer, 15. Ioannes Cephalus in conſil. 43. num. 7. lib. 1. Ruinus in conſil. 26. num. 12. lib. 2. Fulgoſius in conſil. 101. numer. 2. Boërius deciſione 182. numer. 22. Ioannes Corraſius in rubrica, ff. ſoluto matrimonio, num. 11. vbi D. Petr. de Barboſa prima parterubricæ, nu. 34. Menochius in conſil. 143. nu. 24. lib. 2. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 16. num. 125. fol. 158.

Verùm Didacus Couarru. practicarum dict. cap. 39. num. 2. & 3. & 4. & num. 6. & 7. contra Communem inſurgit, & contrariam ſententiam, quòd ius conditionis implendæ tranſeat ad hæredem, & cum hærede conditio impleri poſ ſit ex contractibus, etiamſi conditio ſit poteſtatiua conſtanter defendit. Quod & grauiſ ſimi alij Authores anteà tenuerunt: Sic enim prouit Gloſ ſa in l. ſub hac, verb. nam nec, ff. de obligat. & action & in l. fideiuſ ſor obligari, §. vltim. ff. de fideiuſ ſor. Ioannes Faber in l. ſi plures, C. de condition. inſertis. Petrus Stella, & Franciſcus Duarenus in d §. Augerius. Ioannes Corraſius in l. ſi decem cum petiero, ff. de verbor, obligat. Franciſcus Connanus comment, iur. ciuil. lib. 6. cap. 3. Ac verè hæc opinio contra Communem, vrgentiſ ſima pro ſe habet fundamenta, prout Didacus ipſe Couar. d.c. 39. num. 2. per totum, argutè, & eruditè congeſ ſit, atque ponderauit illa. Et negari non poteſt, quin probabilis videatur, aut ſaltem rem hanc difficultate plenam relinquat: imò & aliquando amplecti debeat omninò, hoc eſt, quando iuxta contractus, aut rei, de qua agitur, ſubiectam materiam & naturam, ſiue conceptionis verborum formam, aut modum ad quem contrahitur, id veriſimilius videatur, vt noluerint contrahentes excludere eorum hæredes à iure adimplendi conditionem, ſi per eoſdem hæredes ad eundem effectum impleri conditio poſ ſit, eiusque intentionis & voluntatis fuiſſe, ſaltem in genere, quamuis ſpecificè & expreſsè non dixerint, deprehendi poſ ſit. Quo caſu procedere poterit Didaci Couar. aſ ſertio & reſolutio tradita ibi, ac etiam obtinebit ratio, quam ipſe ponderauit eodem in loco n. 7. in princip. & in verſ. ſic ſanè in præ ſenti quæ ſt. dum etiam in contractibus attendi debere contrahentium voluntatem probauit, quamuis in dubio atque regulariter) provt ipſe voluit contra Communem) nequaquam (vt ego arbitror) obtinebit. Minùs etiam obtinere poterit Didaci eiuſdem ſententia dict. cap. 39. num. 5. in principio, & num. 7. dum intendit probare contra claram deciſionem dict. §. Augerius, falſum eſ ſe, ſtipulationem illam, mortuo patre priùs quàm conſtet de quantitate debita, non committi, ſi poſt mortem patris conſtiterit. & tamen id eſ ſe veriſ ſimum, & contrarium contra verba aperta illius text. ſtatim euidenter probabitur. Rationem etiam, quâ Communis vtitur, & Didacus ipſe euincere & confutare conatur, in propoſito concludere, & veriſimilem contrahentium voluntatem oſtendere, ob quam ita ſtatui debuit in ſpecie ibi propoſita, oſtendetur ſtatim: Vnde ad veriſimile attendimus, & voluntati contrahentium adhæremus, (prout fieri debete Didacus ipſe firmauit;) ita quidem, & non ê contrario docere debuit Iureconſultus. Nec mouere debent Andreæ Alciati, Petri Stellæ, Franciſci Duareni, Emanuelis Coſtæ, & aliorum traditiones (quibus præcipuè adducebatur Couar. ibidem, num. 5. ) ipſ æ enim & à veritate alienæ, vt ſtatim dicetur, nec ad interpretationem eiuſdem §. aliquid certum continent. Remanet ergo iuxta noſtram ſententiam, regulariter veriorem videri communem opinionem, aliquando verò ab ea diſcedendum, ſi ea concurrant, quæ ſuperiùs notauimus; & ſic procedere poſ ſe Didaci, & ſequacium Aſ ſumptum: Nunquam tamen quoad text, in dict. §. Augerius, Eorum interpretationem, aut contra communem reſolutionem, exiſtimamus locum habituram, quoniam verba clara eiuſdem textus repugnant.

Denique, in eodem propoſito prætermittendum non erit, Antonij Pichardi theoricam, ſiue diſtinctionem, quam adducit in §. ex conditionali, num. 14. Institut. de verbor. obligat, nouam non eſ ſe, ſed ex mente eorum procedere, qui contra communem diſtinctionem ſcribunt, ſemper tamen intelligunt, conditionis implendæ ius ita demùm ad hæredes tranſire, & cum hærede impleri poſ ſe conditionem ex contractibus, ſi conditio poteſtatiua perſonalis non ſit, nec omninò adhæreat perſonæ, imò commodè poſ ſit per alium actus in conditionem deductus expediri. Quod expreſ ſim aduertit Couar. dict. cap. 39. num. 2. in principio, & repetit ad finem capitis, colum, vltim. in ſine, in verſic. 5. vt liberè, ibi: Imò exiſtimo, ius conditionis adimplendæ ad hæredem tranſire, etiamſi conditio poteſtatiua ſit, modo ea conditio non ſic adhæreat perſonæ nominatæ, quod per alium expediri ad ſimilem effectum & æquipollentem minimè poſ ſit. Et repetit ſtatim in verſic. Octauò ex prænotatis. Sic etiam intelligunt Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, dict. artic. 16. num. 125. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 24. cap. 1. nu. 27. & eos referens, Hieronymus de Cæuallos practic. communium contra commun. q. 727. num. 54. 55. & 56. quæ equidem communis traditio non mediocriter iuuat intellectum communem ad text. in d. §. Augerius, quamuis Didacus, & cæteri, quos ipſe præcitauit, non ita percipiant, ſiue ſic fateri repugnent.

Reiecto itaque ſuperiori ſummario, Secundo deinde loco & principaliter conſtituendum erit, quòd in ſpecie propoſita in dict. §. Augerius, creditor patris cum patre non egit, aut certè ita egit, vt viuo eo de debito non conſtaret: Pater aliis hæredibus relictis deceſ ſit, ſiue quòd Augerius exhæredatus fuiſ ſet, ſiue quòd inſtitutus hæreditatem repudiaſ ſet: Deinde cum hæredibus patris egit ſtipulator, & probauit quantum ſibi pater debuiſ ſet: Tamen (vt in lectura eiuſdem §. rectiſſimè aduertit Donellus in principio) ſiue quod comperiſ ſet, hos creditores ſoluendo non eſ ſe, ſiue quòd eſ ſent omnes litigioſi, ſiue quauis alia de cauſa cum Augerio cœpit experiri ex ſupraſcripta ſtipulatione, vt ſolueret quod pater debuiſ ſet. Augerius negabat ſe ea ſtipulatione teneri: Quæ ſitum eſt, an teneatur? Et reſpondet Scæuola, ſi conditio non extitiſ ſet, ſtipulationem non eſ ſe commiſſam, hoc eſt Angerium nequaquam teneri ex ſtipulatione, prout non teneri, cum communi ſententia tenuerunt (præter alios quos ſtatim referam) Iaſon, Zaſius, Socinus, & alij, qui rectiùs ſummarunt illum textum, dum dicunt, quod promittens ſoluere quidquid alium debete conſtitiſ ſet, non tenetur, niſi conſtiterit illo debitore viuente, vt ſic dictio illa Sic, accipienda ſit pro Quia: Quaſi diceret Iureconſultus, quia conditio non extitit, ſtipulationem non eſ ſe commiſ ſam. Et hæc fuit (vt videtur) ſententia Rogerij, quæ ibidem refertur in Gloſ ſa Accurſij, & tum à Veteribus, tum etiam ab infinitis Neotericis magis communiter probatur; qui omnes ad hoc reputant deciſionem illam valdè ſingularem, & conſulunt creditoribus, atque aliis perſonis, in quorum fauorem huiuſmodi promiſ ſiones aut obligationes factæ fuerint, quòd faciant conſtare de tali debito, viuente principali debitore, quoniam aliàs eo mortuo, fideiuſ ſor liberabitur, licèt debitum conſtet, & liquidetur cum hæredibus debitoris: Sic ergo tenent, & textum illum negatiuè loqui, ſcilicet conditionem non extitiſ ſe, & conſequenter ſtipulationem non eſ ſe commiſ ſam intelligunt Bartolus, Albericus, Baldus, Caſtrenſis, Imola, Alexander, Socinus, Iaſon, & Zaſius ibidem, idem Bartolus in l. cui fundus, ff. de condition. & demonſtration. Alberic. in l. neceſ ſarias, §. de vendendo, ff. de pignoratitia actione. Alciatus, & Galiaula in l. 2. §. ex his, ff. de verbor. obligat. Paulus Pariſius in conſil. 121. lib. 4. Bald. in cap. ad noſtram, col. 2. de iureiurando. Fulgoſius in conſilio 102. Decius in l. hæredem. num. 1. ff. de regulis iuris. Socinus in conſil. 24. num. 3. volumine 3. Hyppolitus ſingulari 304. defendunt etiam communem hunc intellectum Robertus, lib. 4. ſententiarum, cap. 16. Hotmannus lib. 1. obſeruationum. c. 8. Iacob Cuiacius in d. §. Augerius, Hugo Donellus, qui equidem hac in re cæteros alios antecellit, atque eleganter proſequitur, & communem interpretationem tuetur in lectura eiuſdem §. Augerius: Et verè pro communi ſententia (quæ mihi ſemper placuit) fortiter vrget; in primis, quia in ea ſtipulatione negari non poteſt, quin inſit conditio, ſi patrem poſteà debere conſtiterit, éſtque in illa demonſtratio in futurum collata, cuius generis demonſtratio omnis conditionem continet, l. Stichum qui meus erit, 6. ff. de legatis 1. conditio verò nequaquam extitit, nunquam enim conditio pro impleta habetur, niſi plane ad eum modum impleta ſit, quem verba conditionis præ ſcribunt, l qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat. Id autem in conditione illa, mortuo iam patre contingere non poteſt; nam per probationem factam de debito mortuo patre effici poteſt, vt conſtet patrem dum viueret, debuiſ ſe, non tamen vt conſtet patrem debere, quod verba conditionis exigebant, vt in propoſito eleganter atque eruditè animaduertunt Zaſius, & Donellus in dict. §. Augerius, & eos non referens, nihil etiam dicens ex omnibus, quæ hoc capite à me adnotantur, Hieronymus de Cæuallos practicar. commun, contra commun, quæst. 727. qui ex num. 50. cum ſeq. vſque ad finem quæ ſtionis, agit de intellectu ad illum textum, & num. 53. dicit veriorem ſibi communem interpretationem, & pro eius intelligentia præmittit nonnulla, ex num. 54. vſque ad num. 62. demùm ex eo numero, rectè obſeruauit, quòd ille contractus ſiue promiſ ſio conditionalis in ſe fuit, & quòd in ratione reddenda fuit conſiderata induſtria perſonæ, & conſequenter debitum dumtaxat quod in vita patris liquidatum fuiſ ſet, non verò quod poſt eius mortem debuiſ ſe conſtitiſ ſet; quia illud iudicatur velut nouum debitum, nouáve obligatio, ad quam fideiuſ ſoris promiſ ſio trahi non debet. Præterea pro eodem intellectu communi, & pro eo quod dicitur de induſtria principalis debitoris, & quòd meliùs inſtructus iudicatur circa rationes reddendas ipſemet promiſ ſor, ponderat text. in l. inter artifices, ff. de ſolutionibus, & concludit, quòd contractus in quo requiritur alia induſtria perſonalis non tranſit contra hæredem, nec liquidatio facta mortuo principali nocet fideiuſ ſori. Denique expendi verba illa, Quidquid patrem ſuum, ponderando dictionem illam Suum, quæ de fui natura reſtringit obligationem ad præ ſens tempus, & ſic ad debitum liquidatum in vita patris principalis debitoris, quia præ ſens tempus ſignificat, non verò in futurum trahitur, ſiue ad liquidationem poſteà factam non extenditur. Et hactenus Author præfatus.

Prætereà & ſecundo loco pro eadem communi ſententia non leuiter iuuabit id, quod ad ſolutionem Neotericorum impugnantium communem intellectum, hoc numero, & ſeq. deducetur. In primis ergo, eò præcipuè contra Communem adducuntur, atque excitantur, quòd iniqua & abſona, atque rationi & æquitati contraria & repugnans videatur interpretatio ſuperior, ex eo, quòd in re, in veritate, aut in effectu, idem ſit debitum, & quod viuus probatur debere, & quod mortuus probatur debuiſ ſe. Quo fundamento contra Communem intellectum inſurgunt, & improbant eum poſt alios, quos referunt Couar. practicarum dicto capit. 39. num. 5. qui tamen non rectè citauit Paulum Caſtrenſem in dict. §. Augerius, vt iniquitatem aut repugnantiam prædictam probaret; Caſtrenſis namque non dicit communem opinionem contrariam eſ ſe rationi & æquitati naturali (vt Couar. retulit) ſed inquit dumtaxat, quòd deciſio illius textus, laicis & ignorantibus iura, videretur extranea, & contra omnes rationes. Eodem etiam fundamento, iniquitatis inquam, & repugnantiæ, vtuntur Alciatus lib. primo dispunctionum, cap. 13. Duarenus, & Stella in dicto § Angerius. Connanus commentarior. iur. ciuil. lib. 6. capit. 3. num. 9. fol. 407. Antonius Gomezius tom, 2. variarum, capit. 11. numer. 36. verſic. item adde quòd ius vel ſpes. Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 37. num. finali, folio mihi 190. Alphonſus Azeuedus in l. 2. titul. 16. num. 8. lib. 5. Nouæ collectionis Regiæ. Verùm huic ratio aut fundamento reſpondetur concludenter, multùm inquam intereſ ſe, & re ipſa, & veritate, atque effectu, vtrùm viuo patre agatur, & de debito conſtet, an verò mortuo patre id fiat; pater namque habere potuit exceptionem aliquam, aut pacti de non petendo, aut rei iudicatæ, ſimilémve aliam, quâ conſequeretur viuus, vt conſtaret eum multò minùs debere, & melius ſciretipſe qualiter negotium & liquidatio expediri, aut ſe habere deberet, & iuxta qualitatem occurrentium ſe defendere, ac neceſ ſarias probationes facere: Id quidem quod alius quicunque, etiam eius hæres non ita faceret, quia præ ſumitur ignorare factum defuncti, aut non eſ ſe ita inſtructus, & certioratus de illo, l. qui in alterius, vbi Decius, Cagnolus, & Mainerius exornant, ff. de regulis iuris, l. vltima, ff. pro ſocio. Vnde magna fieret Augerio iniuria ſi debito per mortem patris probato, perinde id accipimus ad conditionem implendam, ac ſi viuo patre de eo conſtitiſ ſet: Eò maximè quòd conuentionem aut promiſ ſionem huiuſmodi ſic interpretari, atque accipere debemus iuxta debitorum aut fideiuſ ſorum intentionem, quorum mentem ſemper in dubio, & niſi de contrario conſtet, intelligendum eſt fuiſ ſe, vt non teneantur ex ratione prædicta, niſi viuo principali de debito conſtiterit, vt optimè adnotarunt Iacobus Cuiacius, & Dionyſius Gothofredus ibidem. Id autem non ſolùm non contrarium eſt rationi, & æquitati, imò maximè conueniens, tum ob formam, & modum conceptionis ſtipulationis, tum etiam ob præfatum inconueniens ignorantiæ facti defuncti, ad quod inter alia cum iudicio animaduertit Zaſius in eodem §. Augerius; dum dicit, quòd verbum conſtare de debito, habet vim debiti liquidandi, ſed non ita certè poteſt debitum liquidari poſt debitoris mortem in perſona hæredis, ſicut in viuente; quia hæres probabiliter ignorat ea, quæ defunctus contraxerat: Et, vt inquit Iaſon ibidem, columna penultima, viuo patre, verius ac certius conſtaret de quantitate debita, nec poſ ſet vlla fraus contingere in probatione debiti, quæ eo mortuo forſan dolo & fraude fieret.

