Prætereà ergo & tertio loco conſtitui, in hac materia renunciationis factæ tempus ſemper, & perpetuò conſiderandum, cùm de læ ſione in huiuſmodi renunciationibus agitur, etiamſi ex poſt facto facultates patris excreuerint, nec renunciantem ex eo ſe læ ſum contendere poſ ſe; nam ſicut bonis diminutis, non diminuitur, nec reſtituitur id, quod ex cauſa renunciationis ſemel acceptum fuit, ita ſuper creſcentibus parentum facultatibus, augendum non erit: quod eſ ſe ſine dubio per text. in dict. c. quamuis pactum, firmauit ibidem Ioannes Guttierrez in verbo, A filia, num. 11. & retulit Couar. Tellum Fernandez, & Villalobos, & cum Alex. Decio, Pariſio, Boërio, Menchaca, & Tello Fernandez, ipſummet obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 3. num. 29. vbi etiam citauit Couar. ſed non in loco relato per Guttierrez, ſed in alio diuerſo, hoc eſt in dicto cap. quamuis pactum, 3. parte, §. 4. num. 7. ad finem, vbi Couar. dixit ex ſententia aliorum Authorum, ſemper in propoſito caſu conſiderandum, an filia, quæ hæreditati paternæ futuræ renunciauit, dotem acceperit iuſtam eo tempore inſpecto, quo dos ei data & conſtituta fuerit à parente, & computatis illis bonis, quæ eo tempore pater habebat, non his, quæ vel habuit poſt, vel habere potuit: & reddit rationem, quia tunc dotis datio non eſt ad rationem Legitimæ conſideranda; quo caſu foret conſtituenda iuxta quantitatem bonorum, quæ pater habebat mortis tempore, ſed eſt dos conſtituenda iuxta officium paternum, & ſic ſecundum bona, quæ tempore nuptiarum, & conſtitutionis dotis pater habuit, & in id refert Decium, Alexandrum, Georg. Nattam, & Pariſium, & in effectu aſ ſentit Molina dicto cap. 3. num. 28. conuenitque Aldobrandini reſolutio in conſil. 26. num. 114. lib. 1. vbi aliis multis Authoribus relatis obſeruauit, quod læ ſio in filia, quæ renunciauit hæreditati paternæ cum iuramento, non debet conſiderari, habito reſpectu ad Legitimam ſed ad congruitatem dotis, & anteà num. 109. dixerat, quòd filia renuncians Legitimæ, non poteſt petere dotem, nec ſupplementum dotis, habito reſpectu ad Legitimam, quia ſic Legitimam, cui renunciauit, peteret, cùm dos loco Legitimæ ſuccedat, & n. 102. in eodem conſilio 26. cum aliis multis Authoribus annotauit, quòd filia, quæ renunciauit ſucceſ ſioni paternæ, non dotata, vel incongruè dotata, poteſt petere vſque ad congruentiam ſupplementum, & vide omninò dicta infra, num. 65. atque eundem Aldobrandinum in eodem conſilio 26. ex num. 103. vbi poſt Decium in conſ. 26. colum. 1. & in conſilio 180. columna prima, & in conſilio 276. column. 1. verſiculo, ſed tamen his, Paulum Pariſium in conſil. 26. num. 88. & 89. lib. 3. à quo in effectu omnia ferè tranſcribit, quæ illo loco annotauit; rectè aduertit Aldobrandinus ipſe, quòd dos congrua in terminis noſtris ſolet dupliciter conſiderari: vno modo dicitur congrua inſpecto tempore matrimonij, vel carnalis, vel ſpiritualis, & in ea conſiderantur facultates patris tempore conſtitutionis, non mortis, numerus filiorum, qualitas mariti, ſeu Monaſterij, & mos regionis: & conſequenter non attenditur, quòd fuiſ ſent bona patris poſtmodùm augmentata, ex quo poterant decreſcere, & filia poterat præmori patri, ſed tempus renunciationis tantùm inſpicitur, vt ſuprà diximus, ac etiam conſideratur dumtaxat, ſi filia ſit nupta condigno, & habuit dotem ſecundùm loci conſuetudinem, aut perſonarum qualitatem, vel ſi poſita fuit in Monaſterio condigno qualitati, & nobilitati ſuæ, & data ſit loco eleemoſynæ tanta dos, quanta dari ſolet ſecundum morem Religionis ab aliis ſimilibus filiabus; his enim duobus concurrentibus non poteſt allegari incongruitas dotis, vt idem Aldobrandinus probauit dicto num. 103. vſque ad num. 107. & cum Caſtrenſi, Alexandro, Curtio ſenior. Corneo, Craueta, Pariſio, Moderno Pariſ. & Alberto Bruno, eleganter Molina de Hiſpanor. primog. lib. 2. dicto c. 3. num. 27. & 28. firmans non poſ ſe dici filiam enormiter læ ſam, quæ ſponte Monaſterium ingredi volens dote competenti ad Religionis ingreſ ſum obtenta, paternæ, ac maternæ hæreditati renunciauerit; cùm enim ipſa Religionem profiteri velit, nullóque alio, quàm dote competenti indigeat; ſi dos competens eidem ſecundùm eiuſdem, ac Monaſterij qualitatem, ac conſuetudinem aſ ſignata fuerit, in nullo læ ſa dici poterit, quamuis parentum bonis conſideratis, enormiter læ ſa videatur; idque (aduertit ipſe Author) pari ratione dicendum in filia, quæ dote competenti accepta iuxta eius, ac patrimonij qualitatem, & quantitatem, hæreditati parentum renunciauerit, vt ex ea pater ipſe, in perſonam filij maioris natu Primogenium inſtitueret, ac etiam in filiis aſ ſignatis ſibi competentibus alimentis renunciantibus dicendum fore, niſi ex maximo exceſ ſu dolus argueretur; quod colligi dicit ex Authoribus anteà relatis, quibus iunge Aldobrandinum dicto conſilio 16. num. 36. 38. 39. & 40. & 47. Demùm inquit Molina, ſe veram exiſtimare concluſionem, & doctrinam prædictam, dummodò ad id rectè qualitas perſonarum, atque actus, & cauſ æ, ex qua renunciado fit, quantitáſque patrimonij conſideretur, ſicque etiam veram exiſtimaſ ſe Menchacam de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 18. num. 129. quamuis de ea dubitet Couarru. in dicto cap. quamuis pactum, par. 3. §. 4. num. 6. verſiculo, Septima concluſio, qui adductus eſt ex communi opinione, quòd ſcilicet filia poſ ſit ex enormiſ ſima læ ſione renunciationem etiam iuratam infringere, cui tamen ipſemet Molina, & verè reſpondet & eruditè; & quidem terminos hos eleganter diſtinguit, quos alij inuoluunt, & confundunt, & in propoſito æquiuocè loquuntur: dicit ergo veriſ ſimam eſ ſe communem ſententiam, quòd renunciatio etiam iurata ex enormiſ ſima læ ſione poſ ſit infringi; cæterùm filios, vel filias dotem, aut alimenta competenda accipientes, parentúmque hæreditati, vt ex ea primogenium inſtituatur, renunciantes, non poſ ſe ſe enormiter læſos appellare, cùm id in eorum, totiúſque familiæ, reipublicæque vtilitatem conuertatur: & hactenus Molina, cuius reſolutionem ideò hoc loco inſerendam, neceſ ſariò putaui, quòd ſic intelligi atque explicari debeant omnia, quæ in hac materia infrà dicentur: fatemur ergo indiſtinctè, ex enormiſ ſima læ ſione renunciationes etiam iuratas infringi; negamus tamen, enormiſ ſimam læ ſionem reſpectu hæreditatis aut patrimonij renunciati metiendam, aut inſpiciendam eſ ſe dumtaxat, ſed & alia aduertenda, atque præ oculis habenda in propoſito conſtituimus, ex quibus enormiſ ſimæ, læ ſionis caſus vitari poterit, hoc eſt, ſi caſus erectionis atque inſtitutionis Maioratus interueniat) quem Molina conſiderauit) aliáve iuſta cauſa accedat, quæ iudicantis Religioni debebit relinqui, aut ſaltem, quando aliud non interueniat, ſi inſpecto tempore matrimonij, vel carnalis, vel ſpiritualis, & cæteris, quæ in initio huius numeri inſpicienda eſ ſe notauimus, obſeruatis, congrua dos aſ ſignata fuerit; congruitas namque illa, actúſve, aut cauſ æ qualitas, enormiſ ſimæ læ ſionis rationem ſic excludet, vt nuſquam renunciationes ſic factas infringi ex ſola conſideratione hæreditatis, aut patrimonij renunciati contingat, niſi ex aliis dolus argueretur: quod ex Pariſio, Aldobrandino, & aliis, quos paulò antè citauimus, apertiſ ſimè comprehenditur, & multùm notari debet; alij namque quamplurimi, vt vidiſti ſuprà, ex num. 12. atque ex num. 17. ac num. 40. & videbis ſtatim ex num. 50. indiſtinctè tradiderunt ex læ ſione enormiſ ſima reſcindi renunciationem iuratam, nec ad prædicta aduertunt, vt etiam non aduertit Ioannes Guttierrez, ſed ſic indiſtinctè reſoluit, in dicto cap. quamuis pactum, verbo, Si tamen iuramento, num. 2. Et hactenus de primo modo, quo dos ſolet conſiderari, vt congrua dicatur; de his autem omnibus nunc conſideratis, latiùs agetur infrà, maximè ex n. 86.

Alio denique, & ſecundo modo, vt ipſe Aldobrandinus dicto conſil. 26. ex n. 107. vſque ad n. 110. ſubdit, dos dicitur congrua, ſiue congruitas conſiderari poteſt, ſcilicet, habita conſideratione ad legitimam, & tunc attenditur tempus mortis, ſic vt non poſ ſit eſ ſe dos minus legitimâ, quæ deberet conſiderari iuxta valorem bonorum ſecundùm tempus mortis: & ſi iſto etiam modo conſideretur congruitas, ſiue incongruitas dotis, adhuc filia, quæ renunciauit, nihil petere poterit pro ſupplemento dotis receptæ, aut legitimæ, quia ex quo renunciatum eſt Legitimæ, & doti commenſurandæ ad rationem Legitimæ renunciatum cenſetur, tanquam ſubrogatæ loco Legitimæ, cui renunciatur, & renunciari poteſt, vt cum aliis Authoribus, & poſt Pariſium ſic in ſpecie, atque expreſ ſim dicentem, obſeruauit idem Aldobrandinus in propoſito videndus omninò, qui tamen, ac etiam Couar. & Molina in locis relatis ſupra, num. 47. Caſtrenfis denique, Decius, Alexan. Georg. Nat. Pariſius, Corneus, Crauet. & alij, quos Molina recenſuit, loquuntur in renunciatione hæreditatis paternæ, au maternæ nondum delatæ, ſed in futurum deferendæ, in qua, aut reſpectu iuris nondùm quæ ſiti, ſed quærendi, ſic rectè congruitatem dotis accipiunt, quamuis parentum bonis conſideratis, enormiter fuiſ ſe læ ſam filiam renunciantem appareat, vt ſuprà diximus, & Molina inquit vbi ſuprà, dicto num. 27. Si verò renunciatio fieret delatæ iam hæreditatis, & iuris quæſiti, non ita de facili congruitas præfata dotis induceretur ab ipſis, iuxta ea, quæ infrà dicentur, quod eſt notandum, ne in iſtis terminis decipiamur, aut Authores prædictos extra terminos, in quibus loquuntur, accipiamus, quamuis ſemper, ac indiſtincte verum ſit, læ ſam non poſ ſe dici filiam, quæ ad carnale, vel ſpirituale matrimonium congruam dotem acceperit, iuxta rationem numeris præcedentibus intellectam, illam accipiendo, quamuis habita conſideratione omnium bonorum parentis, enormis læ ſio dici poſ ſet, ex ſuperioribus Authoribus, & rationibus Pariſij in loco ſupra commemorato, & vide omninò infra, ex num. 65. cum ſequen. & n. 83.

Quarto deinde loco, & principaliter conſtituo, dubium eſ ſe, an deciſio text. in d.c. quamuis pactum, de pactis in 6. habeat locum data enormi læ ſione dumtaxat, non enormiſ ſima? Pro cuius dubij exacta, atque perfecta explicatione, neceſ ſe erit in memoriam reuocare ea, quæ ſupra, ex num. 39. vſque ad num. 43. diximus, quatenus obſeruauimus, deciſionem Pontificiam d.c. quamuis pactum, ſic obtinere in dolo præ ſumpto, ſicut in dolo vero, & inde animaduertere, quòd quamuis Authores omnes ibidem à me relati, vnanimiter dixerint, renunciationem etiam iuratam propter enormiſ ſimam læ ſionem reſcindi, & id ipſum quamplures alij tenuerint, qui mox referentur; alij tamen contradixerunt, idcircò in enormi tantùm læ ſione difficilius id redditur; nam ſi in enormiſ ſima etiam læ ſione, inter Doctores altercatio fuit & contrarietas, illámque indiſtinctè dicunt nocere iuranti, fortius videtur, quòd enormis abſolutè debeat nocere. Cæterùm rem hanc magis ſpecificè tractando, quòd renunciatio etiam iurata, ſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat, iuranti non noceat, nec ſibi vendicet locum deciſio tex. in dicto cap. quamuis pactum, ſaltem petita abſolutione à iuramento, tenuerunt quamplures Authores, quos in vnum congeſ ſi ſupra, num. 40. & ſeq. qui & infinitos alios commemorarunt, ac etiam Pet. de Anchar. Abbas, Calderinus, Felinus, Federicus de Senis, Caſtrenſis, Aretinus, Barbat. Ripa, Decius, Soc. Corneus, Anton. de Butrio, Alex. Curtius iunior, Calcan. Gualdenſ. Guid. Pap. Gozadinus, Pariſius, Craueta, & Grammaticus, quos retulit, & hanc opinionem videri magis communem dixit, ac eam pluribus modis ampliauit, & limitauit Anton. Gab. commun. concluſ. lib. 3. tit. de iure dotium, concluſ. 1. n. 8. & ſequentibus, Ruinus, Cagnolus, Albanus, Alexand. Decius, & alij, cum quibus Ioannes Cephalus in conſil. 34. num. 20. & in conſil. 62. num. 14. & in conſilio 137. num. 53. & in conſil. 142. num. 25. & n. 47. lib. 1. & in conſilio 208. num. 5. lib. 2. Couar. in dicto cap. quamuis pactum, 3. parte, §. 4. num. 6. & ibidem Ioannes Guttierrez in verbo, Si tamen iuramento, n. 2. Molina de Hispan. primog. lib. 2. cap. 3. n. 28. in verſiculo, verumtamen ego, vbi veram opinionem dicit, Portius Imol. concluſ. lib. 4. concluſ. 32. Burſatus in conſilio 75. ſub num. 5. lib. 1. concludens hanc opinionem æquiorem, veriorem, & magis communem, Marcus Antonius Eugenius, qui multos ſic tenentes refert, & tuetur conſtanter in conſilio 12. ex n. 62. vſque ad num. 76. & in conſil. 28. ex num. 42. vſque ad num. 54. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 75. ex num. 5. vſque ad num. 16. lib. 1. Antonius Galeat. Maluaſ ſia in conſil. 65. ex num. 24. & in conſil. 126. ex num. 24. vſque ad num. 40. lib. 1. Hippol. Rimin. Bonifacium Rogerium, Vincentium de Franchis, Ioſephum Ludouicum, & Hieronym. de Cæuallos retuli ſuprà, n. 41.

Ij autem omnes, & alij quamplures, qui ab eiſdem præcitantur, ducuntur & iuribus & rationibus, ac primùm ex textu in l. ſi ſuperſtite, C. de dolo, vbi immodica læ ſio ſic in conſideratione habetur, vt propter illam in factum actio tribuatur; dicitur namque, Sanè ſi immodicè læ ſa es, non de dolo propter paternam verecundiam, ſed in factum actio tibi tribuenda eſt. Deinde per textum in l. maioribus, C. communia vtriuſque iudicij, vbi quod inæqualiter factum fuerit, reformandum fore Imperator promittit, ac denique ex ratione tex. in l. 2. C. de reſcindenda vendit. ratione etiam, quia propter enormiſ ſimam læſionem illatam, perinde res iudicatur, ac ſi dolus interueniſ ſet, l. ſi quis cùm aliter, ff. de verborum obligat. dolus autem ſi interueniſ ſet, certum eſt quòd contractus aut renunciatio reſcinderetur, per text. in l. & eleganter, ff. de dolo, l. qui cum tutoribus, §. qui per fallaciam, ff. de tranſactionibus, l. vltim. C. mandati. Denique, quia, vt dictum fuit ſupra num. 39. & 40. quamuis textus in dict. cap. quamuis pactum, loquatur de dolo generaliter, ſiue ab eius regula excipiat pactionem iuratam dolo aduerſarij, non debet reſtringi ad dolum ex propoſito tantùm, ſed etiam intelligi in dolo reipſa contingente ratione enormiſſimæ læ ſionis; ille namque proprio, & vero dolo comparatur, vt ibidem probaui; vnde cùm talis læ ſio doli præ ſumptionem inducat, nec veriſimile ſit paciſcentem tantæ læ ſioni conſentire voluiſ ſe, iuramentum nihil operari debebit, quoniam illud non debet eſ ſe vinculum iniquitatis, ſed tres comites habere, veritatem ſcilicet, iudicium, & iuſtitiam, cap. inter cætera, 22. quæ ſt. 4. cap. quanto, de iureiurando, c. animaduertendum, 22. quæ ſt. 2. vt in noſtris terminis poſt multos alios ſic probarunt Antonius Galeatius Maluaſ ſia, Ioannes Cephalus, Sylueſter Aldobrandinus, Marcus Antonius Eugenius, & alij ſupra, hoc eodem numero à me relati, qui etiam ſubdunt, læ ſioni enormiſ ſimæ, nec cum iuramento validè renunciari poſ ſe, imò ipſius ratione contractui contraueniri poſ ſe, etiam quòd illi expreſsè ſic renunciatum fuerit, & nullam cautelam verborum dari poſ ſe, quâ reſciſ ſionis remedium tollatur, vt anteà probaui num. 41. vbi multos retuli, & in terminis dicti cap. quamuis pactum, cum Abbate, Imola, Alciato, Socino, Nonio, Cagnolo, Alex. Craueta, Ruino, & multis aliis adnotarunt Cephalus in conſilio 142. n. 30. lib. 1. Antonius Galeatius Maluaſ ſia in conſil. 65. ex n. 29. cum ſeq. & in conſilio 126. ex num. 28. lib. 1. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 12. num. 70. & in consil. 28. num. 52. lib. 1. plenè Ioannes Guttierrez in d. authent. ſacramenta puberum, ex num. 97. vſque ad num. 103. qui licèt loquatur in terminis illius Authenticæ; æqualiter tamen accipi debet in terminis dicti cap. quamuis pactum, & ſic ipſe in repetitione eiuſdem cap. verbo, Si tamen iuramento, num. 2. ſe remittit in propoſito ad ea, quæ ſcripſit in d. authent. ſacramenta puberum, dicto. num. 97. cum ſeq. vbi rectiùs id intelligit & declarat, quàm intellexerat ibidem, num. 88. quo in loco ab eo dicta nimis generalia fuiſ ſe, aut reſtringi, vel explicari debere iuxta ea, quæ à me explicata fuere, aduertebam ſuprà, n. 33. Et hactenus de prima, atque communiori opinione in propoſito dubio.

E contra tamen, quòd renunciatio iurata, etiamſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat, iuranti noceat, nec vllo pacto poſ ſit illi contraueniri, renuerunt & alij quamplures Authores, Archidiaconus, inquam, Ioannes Andreas, Imola, Baldus, Angelus, Alexander, Caſtrenſis, Romanus, Iaſon, Corneus, Ioan. Anton. Alex. Anton. de But. Socinus ſenior, Crotus, Aretinus, Curtius ſenior, Georg, Nat. Bertrandus, Gozadinus, & Grammaticus, quos in id congeſ ſit Antonius Gabriel commun. concluſ. lib. 3. titulo de iure dotium, concluſione prima, num. 5. Burgos de Paz in conſilio 5. numer. 7. Achilles Pedrocha in conſil. 35. num. 104. & 105. & horum numero recenſeri etiam poſ ſunt Pancirolus in conſilio 35. num. 15. & in conſilio 62. num. 21. Berous in conſil. 51. num. 1. verſiculo, & quamuis hic, & num. 9. lib. 1. VVeſembec. in conſilio 22. num. 47. Capicius deciſ. 159. n. 13. cum aliis, quos pro hac parte adduxit Carolus Antonius Puteus in conſilio vnico, ex num. 53. vſque ad n. 56. quod habetur poſt conſilia Sfortiæ lib. 1.

Ij omnes mouentur dumtaxat ex Pontificia deciſione text. in dicto cap. quamuis pactum, de pactis, lib. 6. qui indiſtinctè dicit, quòd iuramentum omninò obſeruari debet, & dum excipit, ſi non vi, nec dolo præ ſtitum fuerit, non poteſt accipi in dolo re ipſa, ſed intelligi debet tantùm reſpectu doli ex propoſito, vt huius opinionis ſequaces inducere, atque accipere illum textum, conſtat ex dictis per Marcum Anton. Eugen. in conſilio 28. num. 20. & 21. lib. 1.

Tamen textus ipſe vitari poteſt facillimè, & verè quidem, inducendo, atque accipiendo eum, provt communiter inducere, atque accipere Doctores, qui primam opinionem tuentur, diximus ſupra, num. 53. ante finem, in verſiculo, Denique quia vt dictum fuit ſuprà; & ſic nullo modo vrgere poterit in contrarium, quippe cùm negari non poſ ſit, quin Romanus Pontiſex ibi, à regula generali expreſ ſim excipiat pactionem iuratam dolo aduerſarij, vt conſtat ex illis verbis: Si tamen iuramento non vi, nec dolo præ ſtito. Quare ergo accipiendus non eſt in dolo re ipſa ex enormiſ ſima læ ſione contingente, ſicut in dolo ex propoſito, cùm vterque dolus ſit, & verba præfata ſic generaliter prolata, omnem dolum aut machinationem includant, & ab intentione Romani Pontificis valdè alienum ſit, dolum quempiam excludere, aut vim aliquam iuramento præbere, quod quacunque ex parte aliquam iniquitatem continere poſ ſit; vnde apparet ſecundam hanc opinionem, nec iure aliquo, nec ratione vrgenti fulciri, textum potius pro ea adductum, in contrarium retorqueri, & verba eiuſdem ponderata ſuperiùs, primam opinionem clarè confirmare videri.

Quocirca in præfato dubio, alij diſtinguendum exiſtimarunt inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem, vt ſcilicet renunciatio iurata, ſaltem petita prius abſolutione à iuramento, iuranti non noceat, ſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat; ſecus verò ſi enormis tantùm læ ſio ſit: quo modo expreſsè diſtinguit Corneus in conſil. 166. volum. 1. ad quem, ex omnibus, quos hucuſque prælegerim aduertit ſolus Antonius Gabriel, & refert eum, commun. opinion. lib. 3. titulo de iure dotium, concluſione prima, n. 5. in fine, ſed & alij eandem diſtinctionem, & ſententiam tenuerunt, quos adducunt Couar. in dict. cap. quamuis pactum, part. 3. §. 4. num. 3. verſiculo, contrariam, Menochius in conſilio 410. num. 174. lib. 5. qui in terminis quæ ſtionis prædictæ ſic obſeruant, & renunciationem iuratam propter enormem læ ſionem non reſcindi affirmant, & ita firmare atque diſtinguere nonnullos aſ ſerit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 8. cap. 69. in verſiculo, Sextò propter authoritatem, folio mihi 1073. qui ipſe & fundamenta, ſiue rationes congeſ ſit, quibus huius diſtinctionis Authores moueri potuerunt.

Verumenimverò aut opinio prior communis relata ſuprà, num. 53. tenenda erit indiſtinctè, vel ſecunda probanda erit, dummodò intelligatur, vt declarabitur infrà, aut mehercle diſtinctio hæc inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem ſuſtineri non poteſt, vtpote cùm omnia iura, & rationes, quibus in læ ſione enormiſ ſima Doctores excitantur præcipuè, dolíque, fraudis, & machinationis præſumptiones, ac etiam verba dicti cap. quamuis pactum, ibi, Non vi, nec dolo præ ſtito, pariter etiam militent, & habeant locum in enormi læ ſione, vt in terminis dict. authent. ſacramenta puberum, probaui ſuprà hoc eodem capite, & multorum Authorum allegatione comprobaui, & in noſtris terminis, ſi à Minore fiat renunciatio iurata, iuxta formam dictæ conſtitutionis Pontificiæ, eadem ratio militet, nec poſ ſit diuerſum ius conſtitui, idque certiſ ſimum eſt, & aliis omiſ ſis ab Andrea Fachineo, ſic æqualiter acceptum: ipſe namque in enormi læ ſione idem ius ſtatuit in renunciatione iurata, iuxta formam dicti cap. quamuis pactum, dict. cap. 69. lib. 8. quod in terminis d. authent. ſacramenta puberum, anteà lib. 3. c. 14. fol. 298. obſeruauerat: quod ſi renunciatio iurata à maiore fiat, in enormiſ ſima læ ſione certum etiam erit, ſuperius dicta, & communiorem reſolutionem (de qua ſupra, n. 53. ) æqualiter obtinere, ſicut in minore, ídque pro indubitato ſupponunt omnes ferè Doctores, qui in hac materia loquuntur, & expreſ ſim ſic aduertit Marcus Antonius Eugenius in conſil. 12. num. 74. lib. 1. poſtquam enim dixit, ſtante enormiſ ſima læ ſione, non procedere text. in dicto cap. quamuis pactum, & rationes adduxit, multóſque Authores in confirmationem congeſ ſit, dicto num. 74. ſubdit ſic: Quæ ſimilia in præ ſenti caſu nullam habent difficultatem, quia ſi procedunt in maſculis & maioribus, quanto magis in fœmina minore, vt hic: & repetit in conſ. 28. num. 57. eodem lib. 1. Idipſum apertè etiam tradit Molina de Hiſpan. primog. lib. 2. c. 3. n. 18. qui ob læ ſionem enormiſ ſimam, concedit maiorem etiam non obſtante iuramento reſciſ ſionem contractus petere poſ ſe, & dicit ſe eam opinionem in forenſibus controuerſiis receptam vidiſ ſe, quamuis Menchaca ab ea diſcedat, & Pinellus etiam de ea dubitet in locis ibi relatis. Cæterùm ob enormem læ ſionem tantùm, renunciatio iurata à Maiore facta, non ita de facili reſcindetur, ſiue enormis ac enormiſ ſimæ læ ſionis comparatio non ita abſoluté procedet, iuxta ea, quæ ipſe Molina annotauit dicto cap. 3. ex num. 18. vſque ad num. 26. ſiue iuxta ea, quæ infrà dicentur, ſed totum hoc diſcreti bonique Iudicis arbitrio committendum putarem, qui plura conſiderare debebit, etiam in Maiore renunciante, ac enormiter tantùm læ ſo, vt congruè, iuſtéque diiudicare valeat, an deciſioni text. in dicto cap. quamuis pactum, locus ſit, necne: aliquando namque ex rerum circumſtantiis, & perſonarum qualitatibus, aliiſque ſimul concurrentibus, etiam in Maiore, atque ob enormem tantùm læ ſionem, iuratam renunciationem reſcindi debere ſtatuet, aliquando verò eiſdem mature perſpectis contrarium ſtatuet, quamuis Doctores communiter terminos hos inuoluant, & confundant, & inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem nullam differentiam conſtituant, ſed in Maiore, atque in Minore indiſtinctè dixerint, quòd ſtante enormiſ ſima, aut enormi læ ſione, non procedit text. in dicto cap. quamuis pactum, quorum opinio, vt impugnando ſententiam eorum, qui differentiam inter enormem atque enormiſ ſimam læsionem conſtituunt, ſuprà dixi, mihi admodùm placet, modò, vt dictum remanet, & Molina contendit, non ita de facili in Maiore, ſicut in Minore renunciatio iurata reſcindatur; & ita accipi, atque explicari debebunt Authores quamplures, qui renunciationem iuratam filiæ reſcindi ob enormem læ ſionem dixerunt, & per Antonium Gabriel. citantur libro 3. commun. concluſ. titulo de iure dotium, concluſione prima, à Couar. in dicto cap. quamuis pactum, 3. parte, §. 4. Pancirolo in conſil. 1. num. 79. Minſingero centuria 5. obſeruation. 59. & defendunt Andreas Gail. pract. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 147. & obſeruat. 77. ex num. 11. cum ſequentibus, vbi in hunc modum ſcribit: Notandum tamen, quòd ex communi Doctorum ſententia mulier enormiter læ ſa, poſ ſit contrauenire renunciationi, non obſtante iuramento, &c. Hippolyt. Riminald. (qui etiam loquitur in terminis dicti cap. quamuis pactum, & in læ ſione enormi) in conſil. 228. num. 22. & 29. lib. 2. Paulus Pariſius in conſil. 26. num. 77. in principio, lib. 3. Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 26. num. 111. ibi: Et iſto caſu, ſtante enormi læ ſione, relaxatur iuramentum. Marcus Antonius Eugenius in conſilio 12. num. 62. lib. 1. ibi: Tertiò respondetur, quòd ſtante enormiſ ſima læ ſione, aut etiam enormi, vt ſuprà, non procedit textus, in dicto cap. quamuis pactum Cephalus in conſil. 34. num. 20. & in conſil. 137. n. 60. & in conſ. 142. num. 25. lib. 1. Iacob. Phil. Port. concl. lib. 4. concl. 32. & eis non relatis, Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 8. dict. c. 69. qui ex propoſito diſputat, & tandem reſoluit probabiliorem ſententiam videri, eámque & Imperialem Cameram ſecutam, quòd renunciatio filiæ iurata ob enormem læſionem debeat reſcindi, & pro hac parte fundamenta nonnulla adducit, ac etiam fundamentis omnibus contrariæ partis ſatisfacit: poterit ergo hæc ſententia, tot Authorum authoritate comprobata defendi, & præfata opinio, quæ differentiam conſtituit inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem, probabiliter non admitti, modò arbitrium Iudicis habeatur ſemper præ oculis, vt ſuprà obſeruaui, nec in Maiore ita facilè, ſicut in Minore reſciſſio renunciationis iuratæ concedatur, vt etiam dixi ſuprà, & Molinam ſic volentem adduxi; vnde opinio communis relata hoc eodem cap. num. 53. multò magis poterit indiſtinctè probari, dummodò intelligatur iuxta ea, quæ dicta fuêre ſuprà, num. 47. per totum, ſed quia, vt ibidem vidiſti num. 54. in enormiſ ſima etiam læ ſione varij extant Doctores & contrarij, non ſolùm in enormi, & non tantùm alij aliis, ſed plures inuicem ſibi contradicunt, vt ex aliis affirmat Carol. Anton de Puteo in conſilio vnico, num. 53. quod habetur ad finem conſiliorum Sfortiæ, tom. 1. ita vt nec prima opinio relata ſuprà, d.n. 53. quamuis communior & verior ſit, per text. in dict. cap. quamuis pactum, ponderando eum, vt ſuprà n. 56. nec ſecunda dict. num. 54. adducta, indiſtinctè & abſolutè procedere poſ ſe videatur, ſed forſan iuxta diuerſitatem caſuum, diuerſum ius conſtituendum ſit; neceſ ſarium potiùs, quàm incongruum mihi viſum fuit, rem hanc nonnullis caſibus diſtinctis, qui ab aliis Authoribus traduntur, dilucidè magis declarare: ſic enim res ipſa faciliùs diffiniri poterit, nec cæteris in futurum tanta confuſio, dubitandíve, aut diſ ſentiendi occaſio relinquetur, ac etiam in quibus terminis Doctores loquantur, aperietur, & quando prima, vel ſecunda opinio libentiùs amplecti poſ ſit, demonſtrabitur.

Idcircò primus caſus ſit, quando renunciatio filiæ iurata, facta fuit viuo patre, vel matre, & ſic agitur de iure quærendo, non de iure quæ ſito, quia nondum hæreditas paterna, vel materna delata eſt, ſed potiùs deferenda: & tunc quidem renunciatio iurata, etiam à Minore facta patri, vel matri de hæreditate ipſorum futura, & ad commodum patris, aut matris, vel fratrum, valida erit, quamuis læ ſio enormiſ ſima interueniat; quod ſic concludunt Caſtrenſis in conſ. 174. Contra ſuperius, colum. 2. lib. 1. Veronenſ. in conſil. 17. colum. 3. Socinus in conſ. 263. colum. 2. lib. 2. Ripa lib. 2. reſponſ. de donationibus reuocand. c. 15. colum. 7. circa medium, in verſiculo, non obſtat, Rubeus Alexan. qui latè comprobat in conſil. 12. per totum, Corneus in conſ. 11. colum. 1. iuncto conſ. 13. verſiculo, nec ſupradictis deciſionibus, volum. 3. apertè Craueta in conſil. 114. n. 13. & ſequentibus, Gozad. in conſ. 9. col. 11. Bonifacius Rogerius in conſ. 16. n. 66. 67. & 68. lib. 1. vbi expreſ ſim aduertit, quòd in renunciatione hæreditatis deferendæ, & nondùm delatæ, non ita graue conſideratur præiudicium, ſicut in renunciatione iuris, aut hæreditatis iam delatæ; & ideò enormiſ ſimæ læ ſioni non ſic conſulitur in vno caſu, ſicut in alio: eleganter Paulus Pariſius in conſ. 26. ex num. 81. cum ſequentibus, vſque in finem, lib. 3. vbi ex num. 77. tres caſus principales diſtinguit, & in tertio caſu, quem ipſe adducit, (qui eſt primus hic caſus noſter) ex dicto num. 81. concludit, quòd ſi filia renunciat hæreditati paternæ nondùm ſibi delatæ, dote recepta, nullum habet remedium, vt ex læ ſione enormiſ ſima poſ ſit petere ſucceſ ſionem, vel ſupplementum dotis, aut Legitimæ, ſi fuit nupta cum dote condecenti, licèt dos, qua mediante renunciauit, ſit minor Legitimâ, Modernus Pariſienſ. in Alexandrum conſilio 29. num. 6. lib. 3. vbi ſcribit, ſ æpè vidiſ ſe iudicari in Senatu Pariſienſi, famoſis Arreſtis, claſ ſibus congregatis, latis, quòd etiamſi conſtet minus Legitima filiæ in dotem datum, ſi deferendæ hæreditati renunciauit, quòd tunc nec ex læ ſione reſtituatur, nec ad ſupplementum Legitimæ agere poſ ſit, Idem in conſilio 50. vbi ait practicari, quòd ſi viuo patre facta ſit renunciatio, dóſque ſit congrua, ſecundùm morem patriæ, omnis reſtitutio ob læ ſionem Legitimæ ſileat, & de Senatu Pariſienſi id ipſum teſtatur VVeſembec. in conſ. 23. num. 49. & de Conſilio Neapolitano Capicius deciſione 159. num. 13. ante finem, in verſiculo, & ſi dicatur, idem quoque probarunt Ioannes Cephalus in conſil. 467. n. 54. & num. 92. lib. 3. Tiber. Decianus in conſilio 6. num. 52. & 53. lib. 1. Hippolyt. Riminal. in conſilio 228. ex num. 21. vſque ad num. 26. lib. 2. expreſ ſim Burgos de Paz in conſil. 5. num. 7. vbi refert Caſtrenſem dicto conſilio 174. lib. 1. & alios plures, dicítque in hoc caſu, quando renunciatio ſit patri, vel matri de hæreditate ipſius nondùm delata, ita omnes tenere, etiam data enormiſ ſima læ ſione, & veram rationem aſ ſignat, atque ad eum ſe remittit Ioannes Guttierrez in dicto cap. quamuis pactum, in verbo, Si tamen iuramento non vi, in fine, in verſiculo, in renunciatione Legitimæ, idem quoque probarunt Pancirolus in conſ. 62. in fin. verſiculo, cæterùm quod pertinet, Boërius deciſ. 62. colum. 4. dicens in Senatu ſecundùm hanc opinionem iudicatum, Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 26. num. 111. & num. 118. 119. & 120. lib. 1. defendit quoque conſtanter, & quatuor rationibus adductis confirmat Carol. Anto. Puteus in conſ. vnico, ex n. 53. vſque ad n. 63. quod habetur poſt conſilia Sfortiæ, lib. 1. & conueniunt tradita ſupra, ex num. 43. vſque ad num. 50. nec diſ ſentit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 3. num. 27. & 28. imò in his terminis, renunciationis, inquam, hæreditatis nondum delatæ, dote tamen competente accepta, atque ex iuſta cauſa factæ, venit intelligendus: quod conſtat apertè; nam vltra alios, quos ibidem refert, allegat Modernum Pariſ. ad Alexandrum, dict. conſ. 29. lib. 3. atque ſtatim dicto num. 28. ponit caſum renunciationis factæ, vt ex ea pater ipſe in perſona filij maioris natu Maioratum inſtitueret, & ſic loquitur apertè de renunciatione hæreditatis nondùm delatæ, atque in eis terminis ius agendi ex læ ſione enormiſ ſima denegauit omninò, quoties dotem congruam acceptam eſ ſe conſtaret, vt ſuprà, dicto num. 47. latiùs oſtendi, & ſuſtinent etiam Craueta in conſil. 569. per totum, & in conſil. 552. num. 21. vbi vide omninò, & in conſ. 593. num 2. & in conſil. 964. num. 40. & in conſil. 661. num. 9. & 10. Burſatus in conſil. 249. num. 2. Alciatus in cap. cum contingat, num. 88. in fine, & num. 83. in principio, de iureiurando.

Solus Didacus Couar. in dict. cap. quamuis pactum, 3. par. §. 4. nu. 7. verſiculo ſeptima concluſio, ab hac reſolutione recedit, aſ ſeritque indiſtinctè, quòd filia renuncians hæreditati paternæ nondùm acquiſitæ, ſed acquirendæ iuramento præ ſtito, poſ ſit ex enormiſ ſima læ ſione renunciantem ipſam infringere, nec tantæ læ ſioni renunciare videatur, & ſic communem opinionem traditam ſuprà, num. 53. abſolutè accipit, nec ad terminos præfatos reſtringit.

