Tertiò conſtituo, quòd remiſ ſio mercedis regulariter non ſit, quando conductor non patitur damnum. licèt non faciat ſolitum lucrum; & ita loquuntur in propoſito omnia iura, vt declarat optimè Paulus Pariſ. in conſ. 38. ex num. 12. cum ſequentibus, volum. 1. latiùs Petrus Surdus d. conſil. 34. n. 4. vſque ad num. 7. lib. 1. Dixi, regulariter, nam aliquando lucri etiam ceſ ſantis habetur ratio in conductore: ac primùm quidem, cùm conductor impeditur frui re conducta, facto, & culpa locatoris; tunc enim conductor non ſolum conſequi poteſt à locatore mercedis remiſ ſionem, ſed etiam poteſt agere contra eum, vt ſibi reſarciat omnem vtilitatem, & intereſ ſe, quod ex conductione percipere poterat, ſi ipſe locator nihil faceret, quominus vteretur & frueretur re conducta, per rectum in l. ſi fundus, verſiculo, Nam & ſi colonus, & in l. ſi in lege, verſiculo, Item ſi ex conducto, in l. ſi vno, §. vbicunque, verſiculo, Planè, ff. locati, l. 21. in principio, tit. 8. p. 5. ibi: E por ende dezimos, que ſi lo ſeñores deſtas coſas embargaſ ſen en alguna manera a los que las touieren arrendadas, ò alagadas, que non pudieſ ſen vſar, nin aprouecharſe dellas, que les denen pechar todos los daños, e los menos cabos, que vinieren por tal razon como eſta. E aun deuen les pechar demas deſto las ganancias que pudieran auer hecho en aquellas coſas que tentian arrendadas o alogadas, ſin aquellas ouieſ ſen ellos embargado. Et notarunt Bartolus in dict. l. ſi vno, §. item cùm quidam, verſiculo, Tertio caſu, ff. locati, Romanus in conſil. 178. num. 1. Bellon. in conſ. 22. num. 1. Boſ ſius in praxi, tit. de remiſ ſione mercedis conductoris, num. 108. & cum aliis multis Roland. in conſ. 69. num. 22. Libro. 4. Natta in conſ. 261. num. 1. lib. 2. Paulus de Montepico in conſil. 76. n. 15. Tiberius Decian. in conſ. 108. num. 2. & 3. lib. 2. Vincen. Carocius de locato, & conducto, 4. par. de caſibus, quæ ſt. 7. num. 16. fol. 172. col. 3. Cuiacius ad Africanum, tract. 8. pag. 188. in fine, lit. F. Caualcanus deciſ. 44. num. 50. lib. 1. Paulus Æmilus deciſ. 183. num. 2. & 3. Part. 1. Paulus Auguſtinus Morla emporij, 1. part. tit. 10. de locato & conduct. num. 23. eleganter atque eruditè Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 11. num. 16. in principio, fol. 541. & in verſiculo, etenim æ ſtimatio eius, & in verſiculo, hoc enim intelligendum eſt, & num. 17. in fin. vbi dicit eorum omnium, quæ in propoſito tractantur, vnam rationem eſ ſe, quam ſi tenuerimus, nunquam errabimus in iudicando; quòd locator obligatus eſt ad rem tradendam eiuſmodi, vt eâ poſ ſit conductor vti, ſecundùm legem conuentionis: quod niſi fiat, locatoris culpa plectitur damno litis æ ſtimatæ quantum intereſt conductoris; ſin caſus impedimentum attulit, ſatis eſt conductorem indemnem eſ ſe, nec vltra locator ipſe obligatur, quàm vt remittat penſionem eius temporis, quo non eſt vſus conductor: & ij omnes Authores loquuntur promiſcuè, etiam in impedimento à tertio præſtito, quod ipſe locator diligentiam adhibendo, remouere poterat; nam ſi diligentiam non adhibuit, vt obuiaret, nec obuiauit diligenter, tenetur etiam ad plenum intereſ ſe, & lucrum conductori, idque ex eiſdem iuribus præcitatis ſuprà & d. l. 21. tit. 8. partit. 5. quæ duos hos caſus æquiparat, vt coaſtat ibi: E por ende dezimos, que ſi los ſeñores deſtas coſas ſobredichas, o otros a quien lo ellos pudieſ ſen vedar, &c. Et ibi notauit Gregorius Lopez verbo, Vedar, & conſtituit exemplum in ſeruis, famulis, vel ſubditis locatoris, Bart. in l. ſi merces, §. culpæ, num. 1. ff. locati. Iulius Ferretus in tractatu de Gabellis, num. 300. Decianus dict. conſil. 108. num. 2. Hippolytus Riminal. in. conſil. 719. num. 13. & 14. lib. 6. Petrus Morla d. tit. 10. de locato & conducto, num. 21. verſic. Secunda concluſio. Si verò tale impedimentum, propter quod conductor liberè re conducta frui non poteſt, ſuperuenit facto tertij, quod etiam, adbibendo diligentiam, remouere non potuit locator, tunc conductor liberatur à ſolutione mercedis, & ſi merces ſoluta eſ ſet, eam repeteret à locatore, per textum in dicta l. ſi fundus, §. & ſi colonus, ff. locati, quam in hoc caſu accipiendam, cum aliis dixit Morla eodem tit. 10. de locato & conducto, numero 21. in principio, & ſic intelligunt Authores ſuperiùs relati, Vincentius Carocius de locato & conducto, 4. part. de caſibus, quæ ſtion. 7. numero 8. fol. 172. colum. 3. in principio, niſi conductor impeditus fuiſ ſet propter locatoris inimicitias, quia tunc factum, & culpa ipſius tertij, licèt iniuſtum, cùm dicatur factum & culpa ipſius locatoris, meritò tenetur ipſe locator ad damna. & intereſ ſe conductoris, ſecundùm Barcolum in l. ſi vno, §. item cùm quidam, col. 2. ff. locati, per textum in l. ſi merces, §. culpæ, eiuſdem tituli, Gregorium Lopez in l. 21. verbo, Razon derecha, tit. 8. part. 5. Franciſc. Connan. qui latè explicat lib. 7. comment. iur. ciuil. d. cap. 11. num. 17. fol. 542. Ioan. Cephal. in conſ. 217. ex num. 13. lib. 2. Franciſ. Becci. in conſ. 45. num. 19. Iacob. Menoch. in conſil. 27. num. 53. lib. 1. Hippol. Riminald. in conſil. 719. num. 8. & num. 15. & 16. lib. 6. & vide per totum conſilium de materia l. damnum, C. locati, an, & quando damnum datum in rebus coloni pertineat ad eum, vel ad dominum: vel niſi impediens conductorem vti frui re conducta, talis eſ ſet, quòd ex iuſta cauſa id efficeret, aut ratione dominij, vel pignoris, vel ex alio iure; tunc enim ſi eam cauſam ſciebat locator tempore locationis, & nihilominùs locauit, tenebitur conductori non ſolùm ad damnum. ſed etiam ad omne lucrum, quod inde habiturus erat conductor ipſe, ſi prohibitus non fuiſ ſet: ſed ſi ignorauit, tenebitur dumtaxat ad recepta, vel ſi non recepit, remittere, ex dicta l. 21. tit. 8. part. 5. in verſiculo, Mas ſi otros eſtraños, quæ ſingularis eſt in hoc; item in alio, quod in fine ſubiicit, quatenus expreſsè diſponit, quòd in eadem lege dicta, ita demùm habent locum, niſi conductor tempore contractûs ſciuiſ ſet iuſtè poſ ſe impediri; tunc enim denegaretur ipſi actio contra locatorem, vt conſtat ex illis verbis: Eſto que diximos en eſta ley, ſe entiende, ſi los arrendadores auian buena fe, quando las arrendaron, cuydando, que aquellos de quien las recibieron, auian derecho de las arrendar, o de las logar: ca ſi ellos auian mala fe, ſabiendo que eran de otro, eſtonce no aurian demanda ninguna, en eſta razon contra aquellos, de quien las tenian.

Prædictorum autem ratio ea eſt, in primis, conductorem plenum intereſ ſe & lucrum petere poſ ſe, quando caſus aut damnum culpâ, aut facto locatoris contigit: quia vt tradit optimè Iulius Ferretus de Gabellis, num. 294. in contractu locationis tacitè videtur actum, ne quid fiat per locatorem in præiudicium conductoris, propter quod impediatur vſus, & reddituum perceptio; quapropter ſi ſecus fiat, poterunt publicani agere, non ſolùm pro damno, ſed pro intereſ ſe ſuo, l. Proculus, §. fin. ff. de vſufructu, & in terminis notarunt etiam Burſatus in conſilio 309. num. 5. lib. 3. Bertazolus in conſilio 267. num. 6. verſiculo, ad damnum, lib. 2. & quamuis regulariter, quando propter agri ſterilitatem, vel fructuum exiguitatem petitur remiſ ſio mercedis, intolerabile damnum requiratur, aut quòd magnum ſit conductoris incommodum, vt notarunt Bartolus, & Caſtrenſis in l. ſi merces, § vis maior, per illum textum, ff. locati, Corneus in conſ. 128. colum. 4. lib. 2. Pariſius in conſ. 38. n. 14. lib. 1. Natta in conſ. 449. n. 1. lib. 2. Gofredus in ſumma Decretal. tit. de locato, n. 13. Connanus comment lib. 7. c. 11. n. 13. in princ. Hippolyt. Riminald. in conſ. 92. n. 11. lib. 1. Petrus Surdus in conſ. 34. n. 9. in princ. & in verſ. confirmatur etiam, lib. 1. nec damnum quodcumque ſufficiat, vt ipſimet Authores probarunt, & permulti in vnum congeſti per Cenedum in collectaneo 116. ad Decretales, Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 108. per totam. Hippol. Riminald. dicto conſ. 92. & in conſ. 48. lib. 1. & in conſ. 282. lib. 3. & quale eſ ſe debeat, diſponitur hodie in l. 22. tit. 8. part. 5. quam optimè explicant Couar. practicarum, c. 30. Ioannes Garſias de expenſ. & meliorat. c. 13. num. 9. Antonius Gomezius tom. 2. variar cap. 3. num. 18. Menchaca quæ ſtionum vſufrequentium lib. 3. quæ ſt. 54. Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæ ſt. 57. Similiter, quando conductor impeditur frui re conducta ſine locatoris culpa propter bellum, peſtem, aut caſum alium quemcunque contingentem, & ideò penſionis remiſ ſionem petit pro rata, vt dixi ſuprà, neceſ ſariò requiritur, quòd damnum ſequutum ſit intolerabile, vt remiſ ſio fiat, quoniam modicum damnum æquo animo ferre debet conductor, l. habitatores, dicta l. ſi merces, §. vis maior, ff. locati. Caſtrenſis in l. ex conducto, §. ſi vis, num. 2. ff. eodem tit. dicens, quòd vt fiat remiſ ſio penſionis, vel mercedis propter caſum, plura ſunt neceſ ſaria. Primò, quòd caſus, qui contigit, ſit inſolitus. Secundò, quòd magnum afferat damnum. Tertiò, quòd contingat ante perceptionem fructuum, & cum Aretino, Socino, Beroo, Cephal. Boſ ſio, & aliis Authoribus ſequitur, & latiſ ſimè & conſtanter tuetur, ac omnium aliorum authoritatibus in contrarium ſatisfacit eruditè Petrus Surdus in conſil. 34. ex num. 4. vſque ad num. 22. lib. 2. vbi vide omninò: tamen cùm damnum conductori prouenit ex facto, impedimento, aut culpa locatoris, etiamſi illud immodicum ſit, eſt reficiendum abſque diſtinctione an ſit magnum, vel paruum, vt decidit egregiè Catelian. Cotta in memorabilibus, verbo, Conductor, verſ. Quartò adde, & allegat Florianum in l. Proculus, §. finali, ff. de vſufructu, Bertachinum in tractatu de Gabellis, 2. part. quæ ſt. 22. num. 41. & 42. quos ſequitur Hippol. Riminaldus in conſil. 282. num. 16. lib. 3. ibi: Non omitto, quò a etiam hîc agitur de conductoribus impeditis vti & frui caſu fortuito contingente facto locatoris, ob proclamata facta, prohibentia concurſum & tranſitum ad ciuitatem Ferrariæ, quo caſu remiſ ſio fieri debet pro rata damni, quodcumque id ſit. Et in eodem caſu (ſed Riminaldo non relato) præclarè Marcus Antonius Eugenius in conſilio 50. numer. 58. lib. 1. qui loquens in terminis nouæ indictionis, aut vectigalis impoſitionis, per quam conductoribus damnum inferebatur, & declarans dicta ibid. num. 41. ſic ſcripſit: Secundò dato, non admodùm magnum futurum damnum, & pro non magno damno remiſ ſionem mercedis reficiendam non eſ ſe conductori, d. lege ſi merces, ſi vis maior; Respondetur iſtud procedere in damno proueniente iudicio Dei, vt propter ſterilitatem, bellum, & ſimilia, vt loquitur d. §. vis maior, & alia allegata; ſecus in proueniente facto, & culpâ locatoris, quia illud etiam modicum reficiendum venit & videtur quorundam Authorum æquiſ ſima declaratio, ne locator poſ ſit obeſ ſe conductori aliquo modo, quidquid aliqui dubitauerint de hoc. Et num. 56. ipſe Marcus Anton. Eugen. dixerat vnum verbum notabile, videlicet conductori damnum reſarciendum eſ ſe ex facto locatoris illatum, abſque diſtinctione, aut conſideratione, an factum ex quo damnum ſequutum eſt, principaliter & directè dirigeretur, aut non principaliter & directè, ſed ſecundariò, vel in conſequentiam ad damnum conductoris, vel vt prohiberetur vti frui re conducta: quia cùm ex tali facto idem effectus ſequeretur, damnum reſarciendum eſt, quamuis Princeps, ciuitas, aut priuatus locator id intulerit ſecundariò, & incidenter, & inde ad argumentum adductum in eodem conſ. 50. num. 40. ex l. ſi quis nec cauſam, ff. ſi certum petatur, quòd damnum contingens ſecundariò, & in conſequentiam facti iuſti, in conſideratione haberi non debeat, rectè reſpondet, vt ibi videri poterit, & in eiſdem terminis Bertazolus in conſ. 165. num. 9. lib. 1. vbi ex pluribus concludit, quòd conductor Gabellarum, æquè non poteſt impediri per indirectum, ne colligat ſolitos redditus, quemadmodùm ſi directè prohibitus fuiſ ſet, quia vterque caſus eodem iure cenſendus eſt, & eadem remiſ ſio facienda, & hoc, verè & maturè intellecta diſpoſuit dicta l. part. 21. tit. 8. part. 5. nam dum dicit, quòd ſi conductor impeditur vti re conducta facto, aut culpâ locatoris, tenetur ei locator ad omne damnum & lucrum, nec diſtinguit, an magnum ſic, vel modicum damnum ſubdit in hunc modum: Si los ſeñores deſtas coſas embargaſ ſen en alguna manera, quod verbum, En alguna manera, vnum & aliud comprehendit, ſiue idem importat, ac ſi diceret, directè, vel indirectè, vel quocunque modo contingat; & corroboratur ex reſolutione Cornei in conſ. 23. ex n. 9. lib. 2. vbi probat, conductori mercedis remiſ ſionem fieri debere, etiamſi locator damnum inferens, habito reſpectu ad cauſam, quâ motus fuit, non videatur in culpa; ſi tamen ex eius facto damnum proueniat: & loquitur Corneus in caſu, quo iuſtum bellum motum erat, aut literæ emiſ ſ æ quæ ad vtilitatem publicam tendebant, & nihilominùs inquit, iniquiſ ſimum eſ ſe locatorem non teneri de damno dato, idem Corneus in conſ. 38. n. 20. lib. 2. Neuizan. in conſ. 91. n. 11. Alexander in conſ. 151. n. 2. in fine, & n. 3. lib. 6. Craueta in conſ. 95. n. 7. Burſatus in conſ. 309. n. 9. in verſic. nec obijciatur, lib. 3. dicens, quòd quamuis iuſta cauſa, publicáve, aut neceſ ſaria impellat locatorem ad ponendum impedimentum, ne conductor vtatur, id dumtaxat proderit, vt forſan excuſetur, ne teneatur ad damna & intereſ ſe lucri ceſ ſantis, non tamen, vt pro rata temporis conductor de damno non reficiatur, & quod nemo id abnegat; & in quocunque priuato idem obſeruat Bartolus in l. ſi vno, §. item cum quidam, numero 20. verſiculo, Si verò factum locatoris eſt iuſtum, vbi diſtinxit inter factum iuſtum & iniuſtum locatoris, vt ſcilicet, cum conductor vtifrui prohibetur re conducta facto iuſto locatoris, tunc ad totale intereſ ſe non teneatur locator, ſed ſufficit, quòd penſionem pro reſiduo tempore remittar, ſicut quando caſu fortuito prohibetur conductor: ſi verò facto iniuſto, tunc ad totale intereſ ſe, & lucrum agi poteſt, & Bartoli diſtinctionem ſequuntur Romanus, Anania, Bertachinus, Pariſius, Bellonus, Boſ ſius, & Natta, qu refert, ac etiam ſequitur Petrus Surdus in conſ. 34. num. 1. lib. 1. .

Et his etiam, vt vides, refragatur apertè deciſio d. l. 2. tit. 9. de las condiciones generales, lib. 9. nouæ collectionis Regiæ, & quamuis ea non expendat, nec aliquem ex præfatis Authoribus adducat Auguſtinus Morla emporij prima parte, tit. 10. de locato, & conducto, num. 23. in fin. fol. 434. ſic declarandam exiſtimat dictæ l. 2. conſtitutionem, vt ipſa procedat quoad intereſ ſe ipſius conductoris, cuius reſpectu nullus caſus, nullúſque euentus conſideratur in ea lege, non verò quoad pretium, aut mercedem ipſius locationis, quam, vt idemmet Author exiſtimat, pro rata remittere tenebitur Princeps: Ego verò à generalitate, & verbis, ac etiam mente & ratione d. l. regiæ 2. id adeò extraneum & alienum puto, vt negare non poſ ſim, quin vllo pacto defendi poſ ſit: proptereà quòd in eadem lege, non ſolum intereſ ſe aut lucrum, ſed etiam & damni compenſatio, aut mercedis remiſ ſio excluditur expreſ ſim, vt conſtat ex illis verbis: Sin poner en ollas, ni en parte dellas deſquento alguno, aunque daño, ò perdida, ò mengua, &c. Et ibi: Saluo que todo ello ſea a ſu auentura, ſegun dicho es. Et ibi: y que ſon de tal calidad, que a no ſe auer expreſ ſado, ſe deuia hazer baxa y deſquento, &c. Vnde ſic interpretari, aut intelligere legem illam, potiùs eſſet eiuſdem deciſionem reformare, & deſtruere, quàm ipſam declarare: quo igitur pacto quáve ratione poſ ſit lex ipſa defendi, & ab omni iniquitate immunis relinqui, inferiùs dicetur.

Denique, idèo dixi conductorem agere poſ ſe contra locatorem ad damna, intereſ ſe, aut lucrum, cùm locator impedimentum tollere potuit, & non fecit; quia eo caſu in culpa dicitur eſ ſe locator, quæ venit in contractu locati, l. ſi merces, §. culpæ, ff. locati, ac ſibi imputare debet, qui cùm poſ ſet obuiare impedimento huiuſmodi, & diligentiam adhibere, vt tolleret illud, id non fecerit, vt poſt Bartolum, Baldum, Speculatorem, Socinum, Alexandrum, Beroum, & Cagnolum, obſeruarunt Decianus in conſilio 108. num. 2. volumin. 2. Hippol. Riminald. in conſil. 719. num. 13. & 14. lib. 6. & eis non relatis, Morla dict. tit. 10. de locato, num. 22. in fine, cùm autem impedimentum tollere non potuit, aut iuſta ex cauſa alius impedit conductorem, quam ipſe locator ignorauit tempore locationis, nihil eſt, quod eidem imputari poſ ſit, niſi inimicitia imputetur, vt ſuprà dixi, & idcircò ad damnum tantùm, & mercedis remiſ ſionem tenetur, ex eiſdem Authoribus, & dicta l. partitæ 21. quæ ex prædictis dilucidè remanet & ſingulariter explicata.

Nunc verò tertio deinde loco, & principaliter conſtituendum erit, quòd conductor poteſt ſe adſtringere ad caſus fortuitos, ſiue caſibus quibuſcunque renunciare, & ſe, eiſdem non obſtantibus, ad integram penſionis ſolutionem obligare, l. ſi quis fundum, in principio, ff. locati, l. 1. vbi Iaſon num. 92. C. de iure emphyteutico. Berous in conſ. 143. num. 14. volumine primo. Franciſ. Beccius in conſilio 94. num. 29. Iacobus Mandellus de Alba in conſilio primo, n. 10. & cum multis Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 3. num. 19. Arias Pinellus prima parte l. 2. C. de reſcindenda venditione, cap. 3. num. 26. Menchaca lib. 3. quæ ſtionum vſufrequentium, c. 54. num. 6. Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, capit. 24. num. 1. & probatur in l. 23. titulo 8. partit. 5. in principio, in verſiculo, El primero es, quæ loquitur in contractu locationis, & conductionis; ſic è contrario paciſci licet ad conductoris fauorem, quòd certis caſibus locator mercedem non exigat, ſiue vt fiat remiſ ſio etiam in caſibus, quibus alioquin ex natura contractus non fieret, quia non debent locator & conductor ad imparia iudicari, & cum ſint correlatiua, diſpoſitum in vno, debet locum habere in altero, vt in propoſito tenuit Gloſ ſa in dicta l. ſi quis fundum, ſequuntur Berous in conſilio 142. num. 12. volumine primo. Petrus Surdus in conſilio 34. num. 25. & 26. Cum ſequentibus, volumine primo; & regulariter, quòd renunciatio generalis caſuum fortuitorum in contractibus facta, valeat & teneat, quamuis in iudiciis ſpecialis neceſ ſaria ſit, cum multis aliis Authoribus probarunt Pinellus dicto cap. 3. num. 26. 27. & 28. Menchaca dicto cap. 54. num. 6. Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, dicto cap. 42. numero primo. Et quamuis Bulgar. relatus per Gloſ ſam magnam in l. ſed & ſi quis, §. quæ ſitum, ff. ſi quis cautionibus, ita demum crediderit, valere renunciationem caſuum fortuitorum, ſi modò aliquis caſus in ſpecie exprimatur, & poſteà ſubiiciatur generalis renunciatio, & ſequuti fuerint nonnulli, quos Menchaca, Pinellus & Ioannes Gutierrez retulerunt; tamen in contrarium veritas ſe habet, ſat eſ ſe renunciare genericè caſibus fortuitis, nullum in ſpecie exprimendo, vt in materia volunt communiter Doctores, maximè Alexander, Iaſon, Imola, & Corneus, quos refert, & ſic defendit Pinellus prima part. d. l. 2. C. de reſcindenda venditione, dicto cap. 3. num. 26. in principio, & num. 27. Menchaca quæ ſtionum vſufrequentium lib. 3. dicto cap. 54. num. 5. & num. 8. & 9. qui pro hac parte expendit rationes nonnullas, quæ fortiter vrgent, & eſ ſe magis communem ſententiam. quòd in contractibus generalis renunciatio caſuum fortuitorum valeat abſque alia ſpecificatione, recté reſoluit Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, dicto cap. 24. num. 5. dicens & lege Regia probari, hoc eſt l. 23. titulo 8. partit. 5. in verſiculo. El primero es, vbi Gregorius Lopez verbo, Porqualquier ocaſion, ſic adnotauit, quamuis in l. 2. titul, 2. partita 5. verbo, Por algunas deſtas coſas, firmiter in hoc non inſiſtat; quod tamen abſque dubio tenendum erit ex deciſione dictæ l. 23. partitæ, quæ nullius caſus expreſ ſionem requirit, ſed genericè caſibus renunciare ſat eſ ſe, probat apertè: hoc ideò forſan, quòd generalitas tantum operari ſoleat, quantum particularis ſpecierum enumeratio, l. ſi chorus, ff. de legatis tertio, Gloſ ſa in l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitutibus vrbanorum prædiorum, & ſufficiat cogitaſ ſe in genere, argumento l. qui iure militari, ff. de militari teſtamento, atque vt altercationem, & contrarietatem Doctorum ſubmoueret omninò, vt ſubmouere videtur clarè, ibi: El primero es, ſi quando ſe fizo il pleyto de arrendamiento, ſe obligò el que recibio la coſa, que por qualquier ocaſion que ſe perdieſ ſe el fruto, a el pertenecieſ ſe el daño.

Eſt tamen animaduertendum, quòd licèt verum ſit, quòd poſ ſit conductor ad caſum fortuitum ſe obligare, licèt regulariter de iure ad illum non teneatur; tamen ita demùm tenebitur, ſi talis caſus fortuitus non adueniat culpâ locatoris: tunc enim non tenetur de eo conductor, vt ſcribunt Ancharanus in conſilio 414. num. 2. Romanus ſingulari 441. Anania in conſilio 74. num. 2. & 3. Pariſius in conſilio 40. num. 6. volumine primo. Alciatus in conſilio 789. num. 4. Craueta in conſilio 95. num. 8. Grammaticus in conſilio 9. numero promo, inter ciuilia, Marſilius ſingulari 96. Corneus in conſilio 12. per totum, maximè ex: num. 9. lib. 4. & in conſilio 23. num. 22. lib. 2. Gozadinus, Ruinus, Decius, Bertachinus, Neuizan. & Menochius, quos referunt, & ſic reſoluunt Carocius de locato & conducto, 4. parte, de caſibus, quæ ſtion. 5. in principio fol. 171. Petrus Surdus in conſilio 12. num. 63. libro primo, qui ad id expendunt textum in l. cùm proponas, C. de nautico fœnore, & in l. qui officiij. §. finali, ff. de contrahenda emptione, & ante illos ad hoc allegauit ea iura Aretinus in conſilio 110. Conſideratis, columna finali, in verſiculo, vnde dicit, & intelligunt id procedere etiam quando facto locatoris caſus proueniat, quamuis caſus iuſtus fuerit, & à culpa remotus, vt puta ſi locator iuſtè bellum mouet, vel ei mouetur iniuſtè, cuius belli, vel alterius caſus de ſe iuſti occaſione conductor damnum patitur, vt in fortiſ ſimis terminis probauit Alexander in conſ. 84. lib. 6. nam cùm ciuitas Ceſenæ, & eius conſeruatores & magiſtratus locaſ ſent Franciſco ius exigendi, & percipiendi datia & Gabellas, & ipſe Franciſcus ita pepigiſ ſet, quòd ſuſciperet in ſe omne periculum peſtis, ac ſterilitatis cuiuſcunque, ac etiam guerræ, ſeu guerrarum cuiuſlibet conditionis, tam licitæ, quàm illicitæ, & quæ ſumpta occaſione à prædicta ciuitate originem traherent, & quemcumque alium caſum fortuitum, tam diuinum, quàm humanum, & poſtmodum dicta ciuitas, & eius Conſeruatores ſeu Magiſtratus certa impedimenta adhibuiſ ſent, ex quibus contigit prædictum Franciſcum paſ ſum fuiſ ſe damnum circa perceptionem datiorum, & Gabellarum: Alexander num. 3. reſpondet, memoratum pactum, & renunciationem nihil obſtare; quia intelligitur, ac intelligi debet reſpectu ſterilitatis, inundationis, aut alterius caſus fortuiti, non verò quando periculum, & impedimentum obuenit ex facto & culpa locatoris, per textum in d. l. cùm propons, per quem etiam mouetur Corneus dicto conſilio 12. ex num. 9. lib. 4. vbi in ſpecie ſibi propoſita, inquit indubitanter teneri ſummum Pontificem, quia damnum ibi contingens euenit ex facto ipſius, & propter bellum ab eo motum, & quòd tenetur non ſolùm ad remittendum eis penſionem pro rata, ſed etiam ad reficiendum quidquid percepiſ ſent, & ſolitum erat anteà percipi tempore pacis, Craueta etiam dicto conſilio 95. num. 6. vbi ſcribit, quòd in renunciatione caſuum fortuitorum, nullo modo continetur is, qui ex facto Principis locatoris contigit. Pariſius dicto conſilio 40. num. 6. libro primo, dicens, quòd ſuſceptio periculi, & omnium caſuum, nunquam comprehendit periculum, & caſum procedentem ex facto ipſius locatoris. Paulus de Montepico in conſilio 76. num. 18. Natta in conſil. 360. numero primo lib. 2. Rolandus in conſilio 69. numero. 14. lib. 4. Ioannes Bolognetus in conſil. 30. n. 23. & nullo ex his relato Azeuedus in l. 2. tit. 9. lib. 9. compilat. ex num. 11.

Ratio prædictorum eſt, quia quod caſu fortuito euenit, inuoluntarium dicitur, vt explicat in propoſito Antonius De-lrio in repetitione l. contractus, ff. de regulis Iuris, capit. primo, in fin. perpendens textum in l. non vtique, § ſi eo tempore, ff. de adminiſtrat. rer. ad ciuitat. pertinent. & in l. quæ fortuitis, C. de pignoratitia actione. Seraphinus in tractatu, de priuilegiis iuramenti, priuilegio 106. num. 2. vnde ad id nullo modo applicari poteſt damnum aut impedimentum culpâ aut facto locatoris contingens, ex eiſdem Authoribus, & ſupremi Parlamenti Pariſienſis in fortiſ ſimo caſu, authoritate, & exemplo, quod refert Renatus Chopinus lib. 3. de dom. Franc. tit. 13. num. 10. ſcribens, quòd cum quidam redditus Regij locati fuiſ ſent cuidam Matthæo in Ciuitate Pictauienſi, qui in lege conductionis in ſe ſuſceperat omnium caſuum fortuitorum periculum, & propter quaſdam prohibitiones & præconia causâ bellorum ciuilium emiſ ſa, contigit illam reddituum Regalium perceptionem impediri; causâ delatâ ad ampliſ ſimum Pariſienſem Senatum, licèt fiſci Patronatus in contrarium inſtaret, & renunciationis vim obiiceret, tamen Senatus decreto pronunciatum eſt, conductori remiſ ſionem fieri debere.

Idcircò hæc omnia præuidens, atque vt illis obuiaret dicta l. 2. tit. 9. De las condiciones generales, lib. 9. nouæ collect. Regiæ, expreſ ſim ſtatuit, quòd quamuis caſus fortuitus eueniat ob factum Regis, & bellum ab eo motum, nulla conductori fiat remiſſio. vt conſtat ibi: Y aunque ſe mueuan, y comiencen por nueſtra parte. Et recte percipit Azeuedus in eadem l. 2. num. 14. ſed non reddit rationem aliquam, quâ ipſius legis deciſio valeat iuſtificari, ſed dumtaxat dicit ibidem num. 26. quòd credit in Gabellarum materia, & earum conductione non habere locum remiſ ſionem penſionis, ob ſterilitatem, peſtem, bellum, terræmotum, ſiccitatem, & pluuiam, vel ob alium quemlibet caſum fortuitum, quia ſic ſtatutum eſt in illa lege, nec aliter eiuſdem rationem, aut iuſtitiam oſtendit: Morla velò emporij prima parte, tit. 10. de locato, & conducto, num. 23. in fin. fol. 434. nullam etiam rationem aſ ſignat, ſed ſic putat eam legem intelligendam, vt dixi ſupra num. 46. cùm verè lex eadem in contrarium refragetur expreſ ſim, & non ſolùm intereſ ſe, aut lucrum, ſed etiam & damni compenſationem, aut mercedis remiſ ſionem excludat apertè.

Quapropter pro ratione & iuſtitia dictæ legis Regiæ, Ignatius Laſarte de decima vendit. & permutat. cap 18. num. 83. non malè conſtituit, quòd in Gabellarum, aut reddituum Regalium materia, ea lege & pacto locatio eorum iurium fiat, & ſemper multis retrò annis facta fuerit, & fieri conſueuerit; atque ideò nedum vt lex, ſed & vt iuſtitia, & formalis partium conuentio ſeruari debet, quia ſic conuentum cenſetur cum conductoribus Gabellarum, cùm hæc ſit vna ex conditionibus generalibus locationum earum, argumento textus in l. ſi quis domum, §. Iulianus, ff. locat. quod mihi admodùm placet, quamuis Azeuedus in eadem l. 2. num. 26. præfato Authori acquieſcere nolle videatur, ſed pro ratione ipſius legis, ſolam Principis condentis eam, voluntatem conſideret, quæ verè pro ipſius iuſtificatione non ſufficit; idcircò libenter ego, & vltra Authores præfatos addiderim, negari non poſ ſe, quin dictæ legis Regiæ conſtitutio, iuſtis ac necefſessariis de cauſis suo initio ſic condita fuerit, poſtmodùm verò, ac in futurum, nullum debere, nec poſ ſe inde conqueri, ſi legis illius tenorem, & conſtitutionem ad vnguem compellatur obſeruare, quippe cùm eo ipſo, quòd iura ea Gabellarum, ſiue redditus regales, aut prouentus quoſcunque conduxerit, ex quo ſcit, aut leges generaliter iam latæ tenorem, & diſpoſitionem ſcire debet, videatur iam eiuſdem deciſioni voluntariè ſe velle adſtringere, & illius diſpoſitionem ſua quodammodo voluntate expreſ ſim corroborare, cùm ab initio id efficere, vel non efficere, liberum ſibi eſ ſet; nec conducendi neceſ ſitate poſ ſet grauari, qui inuitus ad conducendum non teneretur: vnde aduersùs contractum ſponte initum, & contra formam illius legis quocunque modo venire, aut caſus cuiuſlibet occaſione remiſ ſionem in eadem lege prohibitam petere, nihil aliud eſ ſet, quàm fiſci patronos, & procuratores decipere, fidem tacitam ex cognitione legis publicè promulgatæ, ſiue generaliter latæ frangere, nec placitis acquieſcere ob aduerſam fortunam, qui ob proſperam & fœlicem, ſiue ob vbertatem quamcunque, ſiue caſu quocunque prouenientem, conductionis penſionem augeri, nequaquam vellet conſentire, nec ad id teneretur; idcircò cùm caſus in dicta lege regia enumerati, dubij ſint & incerti, & adeſ ſe poſ ſint, vel non adeſ ſe; æquum non ſolum eſt, ſed & iuris rationi conſonum. vt promiſcui euentus, aut communis fortunæ ratione, eam legem patiatur conductor, quam aduersùs omnes conducentes videns generaliter latam, ipſe libenter in initio contractus pro ſe tulit, ſiue legi illi libenter ſe ſubiecit, vnde ſibi ſcienti & conſentienti, aut ſaltem ſcire debenti, nullam iniuriam factam dicere poteſt, quod ipſamet lex 2. ſi accuratè perpendantur verba eiuſdem, ſ æpe quidem conſiderat, quatenus tam in prooemio, quàm in medio dicit: Las cojan y recauden a toda ſu auentura, & ibi: Saluò que todo ello ſea a ſu auentura, como dicho es. Siquidem certum eſt, quod vbi fit mentio fortunæ, intelligitur de caſibus, qui poſ ſunt ſe habere ad eſ ſe, & non eſ ſe, & ſic in prima parte ipſius legis, vſque ad verſiculum, Y que an ſi miſmo no pidan, ſemper ſit ſermo de caſibus fortuitis, inter quos connumeratur etiam bellum, quamuis à Principe moueatur, vt eadem lex inquit, & docet Bartolus in l. cotem ferro, §. qui maximos, ff. de publicanis, num. 4. quia cùm Principes non moueant, nec mouere poſ ſint bella voluntariè, ſed cum cauſis, quæ caſus fortuiti indicantur, vt in cap. quid culpatur in bello, 23. quæ ſtione prima, & in caſibus fortuitis eſt verum dicere, quòd conductor tenetur, ſi renunciauerit eis, aut ſi renunciaſ ſe videatur, vt in terminis dictæ l. regiæ, ex ratione ſuperiùs dicta videtur. Inde fit, ſic rectè ſtatutum fuiſ ſe, quia cùm ſe habeat conductor ad lucrum & damnum conſideratâ fortunâ, eo ipſo facta renunciatio iuſtificatur, aut ea, quæ facta cenſetur, argumento text, in l. ſi iactum retis, ff. de actionibus empti, & in l. de fideicommiſ ſo, cum ibi notatis, C. de tranſactionibus, vnde non abſque maximo myſterio in eadem l. 2. in fine, in verſiculo, Y que an ſi miſmo no pidan, ſeparatur ille caſus à præcedentibus, quia verè multùm differt ab illis, & ſi expreſ ſus non fuiſ ſet ſpecialiter, aut verbis expreſ ſis, quæ caſuum præcedentium diuerſitatem denotant, nullo modo ſub illis comprehenderetur eo quòd caſus fortuitus non eſt, ſed à voluntate Principis dependens, vt conſtat ibi: Y que an ſi miſmo no pidan, ni pongan deſquento ninguno por ningunos nauios, ni beſtias de carga que ſu Mageſtad embargare, ò tomare para coſas que tocan a ſu ſeruicio en qualeſquier puertos, ò lugares del Reyno, ò fuera del. Et ſic virtute dictæ conditionis generalis, ant tacitæ conuentionis non cenſeretur renunciatus, cùm etiam abſque expreſ ſa legis diſpoſitione renunciari non poſ ſet caſus ille, aut pactum ſic expreſ ſim initum ſubſiſtere: quod patebit ad oculum, ſi in memoriam repetantur nonnulla, quæ in propoſito prætermitti non poſ ſunt:

In primis, quòd licèt naturalia, accidentalia, ſiue, vt alij dicunt, adminicula & qualitates contractuum poſſint pacto & conuentione partium tolli & mutari; tamen contra ſubſtantialia, vel naturalia intrinſeca contractûs pactum initum nullo iure valet, nec ex eo vlla naſcitur obligatio: quod docent eleganter Zaſius lib. 2. ſingul. responſ. cap. 12. num. 3. Alciatus lib. 2. paradox, cap. 16. litera B. Ioan. Corraſ. Miſcellan. cap. 20. num. 3. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 5. cap. 2. num. 6. acutè Iacob. Cuiacius obſeruat. lib. 2. cap. 5. litera B. Stephan. Forcatul. in necyomant. iuris, dialogo 4. num. 4. Nicol. Valla de rebus dubiis, tractatu primo, pagina 7. columna prima, in medio. Sebaſtian. Medicis in tractatu de legibus, & ſtatutis, 3. par. quæ ſt. 4. num. 2. & 3. Ioannes Bolognetus in l. 2. in principio, num. 24. ff. ſi certum petatur. Modernus Pariſ. in l. prima, §. ſed ſi mihi, num. 67. ff. de verbor. obligat. & ex antiquis, Baldus in l. prima, num. 14. C. de vſufructu, quem in terminis contractus locationis & conductionis ſequuntur Neuizan. in conſilio 91. num. 12. Curtius ſenior in consilio 49. num. 40. Lofredus in conſilio primo, num. 175. & optimè declarans alios refert Petrus Surdus in conſilio 243. num. 29. 30. & 31. lib. 2. atque exemplis comprobant Decius in l. contractus, num. 41. ff. de regulis iuris. Petrus Pechius in cap. contractus, num. 9. eodem titulo, lib. 6.

