Nunc verò quarto loco, & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, dictæ l. finalis, C. de edict. diu. Adr. toll. remedium, & conſtitutionem, nouam eſ ſe in multis, ſicuti Zuchardus, ibidem ſcripſit num. 48. Curtius etiam iunior, num. 36. & Sapia num. 35. Iacobus Menochius, præcitato remedio 4. nu. 12. qui rectius quàm alij fecerint, animaduertit, quid Iuſtinianus ſanciuerit de haerede in poſ ſeſ ſionem mittendo ex teſtamento defuncti; & concludit, Viceſimam in vniuerſum ante Iuſtinianum ſublatam fuiſ ſe, quemadmodum Iuſtinianus ea ſua conſtitutione teſtatur; & animaduertens ſublatam eſ ſe viceſimam, & captioſa eſ ſe ab Adriano de aperiendis tabulis, executionique mittendis teſtatorum diſpoſitionibus ſancita; ſua hac conſtitutione in vniuerſum Adriani lege abrogata, cauit: Quod ſi hæredes inſtitutus teſtamentum ex omni ſua parte, ſaltem iuxta primam ſui faciem indici oſtenderit legitime non abolitum, nec cancellatum, nec vitiatum, ſed ſolemne, & legitimo numero teſtium vallatum, mittendus ſit in poſ ſeſ ſionem bonorum, quæ teſtator tempore mortis ſuæ. tenebat, & poſ ſidebat. Sicuti ex textu, in ead. l. final, deduxerunt omnes Scribentes communiter, & poſt infinitos alios Rolandus á Valle, in conſil. 78. num. 11. lib. 3. Antonius Gomez, in l. 55. Tauri, nu. 134. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 585. ex nu. 6. cum ſeq. lib. 5. Simon de Prætis, de interpretat, vltimar. volunt. lib. 5. interpretatione 2. dubitatione 3. nu. 19. fol. 516. Azeuedus, in l. 3. tit. 13. nu. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Franciſcus Beccius, in conſil. 3. n. 4. Borgninus Caualcanus, deciſione 20. nu. 24. part. 3. Angelus Matheacius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. cap. 1. ex nu. 1. cum ſeq. Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. C. de edict. diui Adr. tollen. in princip. fol. 206. Achilles Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, nu. 103. Sebaſtianus Næuius, ſelectar. iur. ad dictum titul. C. de edict. diu. Adr. toll. nu. 3. fol. mihi 274. qui omnes, & alij quamplures, quos prætermitto conſultò, nunc non commemoro: quoniam ad finem huius cap. aggregandos, & commemorandos duxi; conuenerunt vnanimiter, Aſ ſumptum præfatum, & conſtitutionem dict. l. finalis, procedere, ſiue teſtamentum in ſcriptis factum fuerit, ſiue nuncupatiuum ſit, modo id intelligatur tam de iure communi, quàm de iure huius Regni, prout ex communi vtriuſque iuris ſententia, & de vtroque iure explicarunt, atque intellexerunt poſt ordinarios, & alios multos Iacobus Menochius, dicto remedio 4. ex nu. 91. cum ſeq. Antonius Gomezius, in dict. l. 45. Tauri. nu 135. per totum, Azeuedus, in dict. l. 3. titulo 13. lib. 4. nu. 2. & 3. Conueniunt etiam, teſtamentum ex ſola ſui inſpectione iudicandum in remedio, & beneficio dictæ l. finalis, & prout in ſui prima figura apparet, & præ ſumi pro eo, ſicut & pro actu quocunque; qui in forma ſolita factus reperitur, ſicuti ex communi Interpretum placito tradiderunt Franciſcus Beccius, dict. conſil. 3. nu. 4. 5. & 6. Hippolyt. Rimin. dict. conſil. 585. num. 19. lib. 5. Et ſolam extrinſecam eiuſdem apparentiam per Iudicem conſiderari. Quod poſt alios multos conſiderarunt, atque ſcripſerunt Menochius, dicto remedio 4. ex nu. 683. vſque ad nu. 699. Zuchardus, in ead. l. final. nu. 162. poſt Decium, nu. 15. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 48. nu. 30. Idcirco vitium viſibile impedire miſ ſionem in poſſeſ ſionem ex remedio dict l. finalis, prout etiam firmarunt ibidem omnes Scribentes communiter, Bartolus, inquam, nu. 3. Baldus, nu. 42. in verſiculo conſideret. Decius, nu. 36. Curtius iunior, nu. 6. & 11. Sapia, nu. 37. & Zuchardus, nu. 94. Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad dict. tit. C. de edict. diui Adr. toll. in principio, verſiculo, dixi de vitio viſibili. Achilles Perſonalis, de adipſcienda, nu. 11. 9. cum multis ſeqq. Peregrinus, dicto articul. 48. nu. 28. & 29. Hippolyt. Riminaldus, qui loquitur vtiliter, & vitij viſibilis plura exempla adducit; idcirco videndus erit omninò dict. conſil. 585. ex nu. 5. vſque ad nu. 10. & nu. 48. vſque ad nu. 65. lib. 5. Menochius, dicto remedio 4. nu. 699. qui dicit exempla vitij viſibilis afferri poſ ſe plura, vt illud ex raſura, & cancellatione teſtamenti: ſiquidem cancellatio, & raſura reddit teſtamentum de falſo ſuſpectum, vt clare probant verba eiuſdem l. finalis, ibi: Nec abolitum, nec cancellatum. Et nu. 701. vſque ad nu. 726. plena manu explicat, an, & quando teſtamentum cancellatum, interlineatum, abolitum, cum raſura, correctum à Notario, aut cum lite a recenti, vel alio quouis modo ſuſpicionem inducens; non debeat exequi ex remedio dict. l. finalis, & iunge Hippolyt. Riminaldum, dict. conſil. 585. lib. 5. fere per totum, Perſonalem videndum omninò, ex nu. 119. cum multis ſeqq. Inuiſibile verò vitium non impedire remedium d. l. finalis, vt puta ſi hæredi obiiceretur, teſtamentum falſum, inofficioſum, aut iuris diſpoſitioni, vel ſolemnitari contrarium, vel teſtatorem fuiſ ſe inteſtabilem, aut inſtitutum incapacem, vel alia ſimilia, quæ non apparent: ſicuti latius explicarunt, atque exornarunt Iacobus Menochius, dict. remedio 4. ex nu. 726. vſque ad nu. 735. & vide nu. 735. cùm originale teſtamenti non reperitur, an impediatur remedium dict. l. finalis: & nu. 739. 742. & 743. cùm protocollum deficit, Hippolyt. Riminaldus, dict. conſil. 585. ex nu. 10. cum ſequentibus: & nu. 73. & fere per totum, lib. 5. vbi etiam viſibilis, & inuiſibilis vitia exempla plura, & reſolutionem præfatam tradit. Franciſcus Beccius, in conſil. 107. nu 1. nu. 15. Achilles Perſonalis, de adipiſcenda, ex nu. 119. vſque ad nu. 170. vbi plene agit de his, Marc. Anton. Peregrinus, de commiſ ſis, dict. artit. 48. nu. 27. 28. & 29. Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad d. tit. C. de edict. diui. Adr. toll. in princip. vbi inquit, vitium teſtamenti inuiſibile, veluti ſalſitatis, & ſimilium, non impedire hæredem mitti in poſ ſeſ ſionem, ex text. in l. 2. illius tituli; quamuis petitio hæreditatis ob propoſitam cauſam falſi differatur, l. 5. §. vltimo, ff. de petitione hæreditatis, Et reddit rationem, nam illa intenditur ad obtinendum dominium rerum hæreditariarum; hæc miſ ſio tendit tantum ad obtinendam poſ ſeſ ſionem, Borgninus Caualcanus, deciſione 20. ex nu. 24. cum ſeq. parte 3. Vbi vide latè explanatum, an, & quando hæres ſcriptus non ſt mittendus in poſ ſeſ ſionem bonorum, ex remedio d. l. finalis, ſi hæredes ab inteſtato opponant de nullitate teſtamenti, ex deſectu dementiæ, aut furoris teſtatoris, aut formæ ſtatuti vel iuris non ſeruatæ. Quod ſi vitium, aut vitia inuiſibilia incontinenti probari poſ ſunt, aut de illis incontinenti conſtare, impediunt miſ ſionem in poſſeſ ſionem ex remedio d. l. finalis, ita ſanè poſt alios iuris Interpretes ſcripſit Hippolyt. Riminald. d. conſil. 585. nu. 10. lib. 5. Menoch. remed. 4. nu. 730. qui dicit, hoc incontinenti, Indicis arbitrio relinqui, quod ſtatim latius explicabimus. Idem Menochius, nu. 745. & 746. Quatenus cum aliis Authoribus reſoluit, exceptionem, Teſtatorem teſtari non potuiſſe, non impedire remedium d. l. finalis. Impedire tamen, cum ſtatim ſeu incontinenti offertur probatio, vt latius probat ipſe Menochius ibidem. Et Perſonalis in locis antea relatis, & vide ipſum nu. 115. & tribus ſeq, vbi inquirit, an remedium d. l. finalis, competat indiſtinctè pro omnibus rebus, quæ teſtatoris fuerunt mortis tempore, tàm corporalibus, quàm incorporalibus, & pro præ ſtationibus, actionibúſque tantum perſonalibus.

Quinto deinde loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, d. l. finalis, C. de edict. Diu. Adr. toll. remedium, & conſtitutionem ea ratione editam fuiſſe, quam ibidem Curtius iunior, nu. 64. ex mente communi conſiderauit, & ſequutus eſt Menochius, d. remedio 4. nu. 44. vbi Zucardi conſiderationibus in contrarium, ſatisfacit dilucidé. Nempe conſtitutum ita eſ ſe, vt quamprimùm teſtatorum voluntates (quod Reipublicæ intereſt) adimpleatur, & exequantur, l. vel necare, ff. quemadmodum teſtamenta aperiantur, l. prima, C. de SS. Eccleſiis, l. verbis legis, ff. de verbor. ſignificat. & id ipſum ſentit apertè Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad d. tit. C. de edict. Diu. Adr. toll. ad finem. Cæterum conſtitutionem eandem, non ſimpliciter, aut abſolutè; ſed cum pluribus qualitatibus, aut requiſitis, pluráve requirentem, proditam fuiſ ſe.

Ac primum equidem certi iuris eſ ſe, quod in omni iudicio, quantumcunque ſummario, & executiuo, debet agens legitimari, id quod poſt alios multos Authores probauit Perſonalis, de adipiſcenda, nu. 175. & exornauit nouiſ ſimè Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 5. litera L. concluſione 244. fol. 270. & vide concluſione 245. & 246. fol. 273.

Idcirco in remedio, & iudicio d. l. finalis, perſonam hæredis petentis ſe in poſ ſeſ ſionem immitti, legitimari debere, quod aſ ſeuerarunt omnes in eadem l. fin. at nullus ſit, qui ab hac opinione diſ ſentiat ex ſententia Menochij, d. remed. 4. n. 441. & ſex numeris ſeq. vbi firmat crebriorem eſ ſe opinionem, vt plena probatio neceſ ſaria ſit ad eum effectum, cum de legitimatione perſonæ hæredis agitur: Perſonalis, num. 175. Roland. à Valle, in conſ. 46. nu. 2. & ſeq. lib. 2.

Deinde, vt beneficio & remedio l. eiuſdem finalis, & miſ ſioni in poſ ſeſsionem locus ſit, decem requiri, & concurrere debere, quæ Iacobus Menoch. d. remed. 4. nu. 56. enumerauit. Primo, quod is, qui ſe in poſ ſeſ ſionem mitti poſtulat, hæres ſit in teſtamento ſcriptus: quod probant expreſ ſim verba dictæ l. finalis, nec vllus Interpretum omnium diſſentit.

Secundò, quod teſtamentum, in quo hæc hæredis inſtitutio ſcripta eſt, Iudici præ ſenterur: quod etiam ex verbis legis ipſius finalis probatur expreſsè.

Tertiò, quod teſtamentum ſit ſolemne, & in aliqua ſui parte non ſit cancellatum, vel abolitum: vt etiam probatur verbis eiuſdem l. fin.

Quartò requiritur, quod bona in quibus miſ ſio in poſ ſeſ ſionem petitur, ſint ex bonis à teſtatore poſ ſeſ ſis tempore mortis ipſius, quod etiam expreſsè probatur eadem in lege, in verſic. mittatur equidem. Et pro requiſito ſubſtantiali illius beneficij, & remedij ſcripſerunt omnes Interpretes vnanimiter, vt ex referendis infrà deducitur, & ex Pelaez à Mieres, de maioratu part. 3. quæ ſt. 17. nu. 8. vbi inquit, quod remedium d. l. finalis, non competit niſi pro rebus, quas teſtator mortis tempore poſsidebat: quod probatur expreſsè in ipſa l. finali, ibi: Mittat quidem in poſ ſeſ ſionem earum rerum, quæ teſtatoris mortis tempore fuerunt. Et ibi, Non autem legitimo modo ab alio detinentur. l. 2. tit. 14. part. 6. ibi: Deuelo meter en poſ ſeſ ſion, y tenencia de heredad, e de todas las otras coſas que auia, y tenia el teſtador, al tiempo y ſazon que fue muerto. Vbi Gregorius Lopez poſt Alexandrum ſingulariter limitat, & refert Mieres vbi ſuprà, & idem tenuit Burgos de Paz, in conſil. 39. nu. 1. qui etiam expendit l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, ibi: Los bienes que el tal difunto dexare. Inde inferens, in bonis alienis immiſsionem fieri non poſ ſe, & exemplis comprobat, num. 8. 9. & 10.

Quintò, & conſequenter requiritur, quod alius legitimè non poſsideat, idque ex verbis ipſius l. fin. ſuprà relatis, in verſ. non autem.

Sextò opus eſt, quod miſsio hæc in actis ſcribatur.

Septimò, quod hæres, qui ſe in poſ ſeſsionem mitti poſtulat, non poſsideat, nec poſ ſederit, quia tunc non adipiſcendæ, ſed vel retinendæ, vel recuperandæ poſ ſeſsionis remedium concederetur.

Octauò requiritur, quod Iudex coram quo miſsio hæc in poſ ſeſsionem petitur, ſit competens, quod probat text. in eadem l. finali, ibi: Competenti iudici.

Nonò requiritur, citatio, & libellus, prout ipſe Menoch. enuntiat d.n. 56. & latius explicat alio in loco, vt ſuprà vidimus.

Decimò, & vltimò requiritur, quod hæres mortem teſtatoris probauerit. Et hactenus Menochius præfato nu. 56. per totum, qui per diſcurſum d. remed. 4. ſuis peculiaribus quæ ſtionibus ſuperiora omnia declarat.

Et quidem ſi verum amamus, & conſtitutionem d. l. finalis, non modò, ſed etiam communes Doctorum traditiones inſpicimus; negari equidem nullo pacto poteſt, quin omnia ſuperiora requiſita, vel neceſ ſaria ſint, vt dictio remedio locus fiat, vt ſaltem interuenire debeant, vt legitimè, & iuxta intentionem ipſiuſmet legis procedatur. Idcirco quamuis permulti alij iuris Interpretes non tanta requirant, ſine ſimul recenſeant, verè tamen non excludere cætera, ſiue non intelligere, quin reliqua neceſ ſaria ſint; ſed ideò eadem non adiicere, quod vel certa ſint, aut ad ordinem iudicij pertinentia, & ſub eis, quæ ipſi principaliter perpendunt, comprehendantur, vel quod ex conſtitutione eiuſdem l. finalis, ita intelligantur, vt maiori expreſsione opus non fuerit. Et inde Practic. Pap. in form. libel. quo petit, hæred. ex teſtam. in gloſ ſa, in verbo, poſ ſideat, num. 1. vbi tria tantum dicit requiri, & probari debere in iudicio d. l. finalis. Primò, quod teſtamentum ſit ſolemne, & non in aliqua parte ſubſtantiali vitiatum. Secundò, quod res, in quibus petitur fieri immiſ ſio, in bonis teſtatoris mortis eius tempore fuerint, & ſic determinato tempore, aliàs ſuccumberet, ſaltem quando legitimus extaret contradictor, vt explicat Perſonalis, referendus ſtatim. Tertiò, quod teſtatoris mors probetur. Suppleri inquam, atque explicari debet iuxta ſuperiora. Perſonalis etiam, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, n. 172. qui eadem tria requirit dumtaxat, nec probationem aditionis hæreditatis exigit. Et eodem pacto accipiendus, atque ſupplendus erit Hippolyt. Rimin. in conſil. 585. nu. 16. & 19. & 21. & 26. & 31. lib. 5. vbi inquit, quod is, qui petit ſe mitti in poſ ſeſsionem ex edicto diui Adrian. debet probare ſe filium. Item producere teſtamentum non abolitum, nec cancellatum, nec vitiatum, & legitimo numero teſtium vallatum. Item probare debet mortem teſtatoris. Demum, quod bona fuerint mortis eius tempore; quæ (vt vides) quatuor ſunt in effectu, eàque potiſsima dicti remedij requiſita, vt ſub eis, vel alia comprehendantur, vel aliter non exprimantur, quia ex conſtitutione dictæ l. finalis, ſupponuntur vt certa.

Rurſum, & eodem modo explican dum Alphonſum Azeuedum, qui in l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, num. 5. & tribus ſequentibus, quatuor duntaxat dicit probare debere eum, qui ex remedio d. l. finalis, poſ ſeſsionem petit. Primò, quod teſtamentum ſit ſolemne, & non vitioſum in aliqua parte ſubſtantiali. Secundò, quo res fuerint in bonis defuncti tempore mortis eius. Tertiò, probanda eſt mors teſtatoris. Quartò, quod Iudex ante omnia inquirat, an alius ſit in poſ ſeſsione bonorum illorum, necne. Aliàs namque (vt vides) ſi Author hic non ſuppletur ad modum aliorum, de quibus ſupra, deficiunt & alia requiſita, quæ miſsionem in poſ ſeſsionem minus legitimam efficerent. Ac deficit equidem Primum illud Hippolyt. Riminald. requiſitum, cuius ipſe mentionem non facit, nec etiam Riminaldum eundem refert in conſilio nunc à me relato. Quartum autem, & vltimum requiſitum Azeuedi, nullibi equidem in iure probatur, & ſi requiratur, quod alius legitimè non poſsideat, vt ex Menochio retuli ſuprà, & infrà dicendum eſt; attamen id intelligitur, quando legitimè obiicitur, ſiue comparet contradictor, aut alius, qui ſe poſſidere, aut impedire debere remedium d. l. fin. contendat: eo autem non apparente, nec aliquo obiecto, ſed teſtamento oſtenſo in ſui facie, & figura ſolemni, nec conſtito de impedimento aliquo legitimo, non etiam contradictore aliquo exiſtente, Iudex non tenetur inquirere id, quod Azeuedus requirit, ſed ſaluo iure poſ ſeſ ſoris hæredem in poſſeſsionem bonorum immittere, ſat eſt, vt ſuprà dicebam.

Sed & magis ſuppleri debebit Borgninus Caualcanus, deciſ. 21. n. 81. & 82. part. 3. fol. mihi. 275. vbi tantum requirit, quod petens poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. finalis, verificet ſe hæredem eſ ſe; aliàs miſsionem fieri non poſ ſe, etiam parte non petente: verificet etiam Notarium eſ ſe Notarium publicum, & teſtamentum non eſ ſe vitioſum; cùm tamen (vt remanet dictum) plura alia verificari neceſ ſarium ſit, ex relatis ſuprà. Subdit tamen Caualcanus metipſe, num. 82. poſt Roman. Guid. Pap. Bald. & alios, quod producens ſcripturam, & teſtamentum, vti hæres, vel procurator, præ ſumitur eſ ſe illemet hæres, & procurator, de quo loquitur teſtamentum, & ſcriptura: quod quidem procedere poſ ſet, niſi alius contradiceret; & ſic nullo contradicente: aliàs namque ex contradictione alterius non ſufficeret ea præ ſumptio, ſed dilucidè conſtare oporteret, produ cenrem eſ ſe eundem, qui in ſcriptura, vel teſtamento refertur.

Denique iuxta ſuperiora intelligendus, atque ſupplendus erit D. Spino, in Speculo teſtam. gloſ. 34. de apertura teſtamenti, qui ex num. 22. vſque ad num. 29. non abſolutè ſatis, nec dilucidè explicat articulum præfatum, quæ inquam requirantur, vt hæres mittatur in poſ ſeſsionem ex remedio dict. l. fin. quamuis quinque requiſita recenſuerit, vi ibi videbis.

Sed & notandum erit, ſuperiores omnes Authores vnanimiter firmaſ ſe, mortem teſtatoris probandam fore vt locus ſit remedio dict. l. finalis, quod tenuit indiſtinctè D. Spino, vbi ſuprà, dicto num. 22. Azeuedus, num. 7. in d. l. 3. tit. 23. lib. 4. dicens, quod hæc opinio obtinet, & ſeruatur in praxi, & cauti Iudices nolunt poſ ſeſ ſionem præbere, niſi de morte teſtatoris prius conſtet, vel notorium ſit eſ ſe mortuum, & quod ita ipſe ſemper facit articulos de morte teſtatoris. Quam quidem opinionem, & probabilem ſatis & veram arbitror, & in praxi tutiorem, prout veriorem dixerunt Fulgoſius, Alexander, & alij quos retulit Menochius, d. remed. l. num. 667. & 668. quamuis contrarium, imò teſtatoris mortem probandam non eſ ſe, firmauerint Bartol. Salicet. Iaſon. Decius, & alij, commemorati per eundem Menoch. num. 661. vſque ad num. 667. vbi & rationes, & fundamenta huius opinionis recenſet. Et tandem num 669. conciliat opiniones præfatas, quando mors teſtatoris probari debeat in remedio d. l. final. duobus caſibus propoſiti. Primus eſt, cum hæres, ſcriptus exhibet inſtrumentum teſtamenti, quod ſibi datum à Notario fuit Prætoris authoritate; & tunc neceſ ſaria non eſt alia probatio mortis teſtatoris, ſiquidem non permiſiſ ſet Prætor ei teſtamenti copiam fieri, niſi cognouiſ ſet teſtatorem fuiſ ſe mortuum; & pro Iudice magna præ ſumptio eſt: & ita procedit opinio Bartoli, & communis. Secundus caſus eſt, quando hæres exhibet inſtrumentum teſtamenti, quod conſequutus eſt aliunde, quàm iudicialiter Prætore authore: tunc quia eadem præ ſumptio non eſt; vel eſt praeſumptio quòd vel illud ſubtraxerit teſtatori, vel quod illud teſtator tradiderit, ita quod non conſtat aliunde teſtatorem mortuum fuiſ ſe; ideò mors probanda eſt, & Fulgoſij, Alexandri, & ſequacium ſententia procedit, ex relata Menochij conciliatione, quæ vera equidem eſt, & probabilis.

Aliter etiam conciliandas eaſdem opiniones putauit Achilles Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 170. in verſiculo, ego autem in tanta Doctorum varietate: & in verſic. ſi vero legitimus contradictor. Vt ſcilicèt non exiſtente legitimo contradictore procedat Bartoli, & ſequacium opinio, atque ex ſola teſtamenti oſtenſione in ſui figura ſolemni, & nulla ex parte vitiati, miſ ſio in poſ ſeſ ſionem concedatur, etſi mors teſtatoris non probetur, quoniam Iudex facilis eſ ſe debet ad immittendum hæredem in poſ ſeſ ſionem, vbi non eſt contradictor. Si verò legitimus contradictor exiſtat, tunc per ſolum teſtamenti exhibitionem, teſtatoris mors non probatur, ſed requiritur, quod exquiſitè teſtatoris mors probetur, vt latius ipſe Perſonalis confirmat.

Addiderim ego, ex ſuperioribus meam equidem eſ ſe, & confici opinionem, regulariter, ab eo qui petit miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin. mortem eſ ſe, atque aliunde, quam per teſtamenti oſtenſionem probandam, idque iuxta Fulgoſ. Alexand. & ſequacium ſententiam, cum aliàs contingere poſ ſet, ſi mors non appareret, aut non probaretur, quod non mortui, ſed viui bonorum poſ ſeſ ſio concederetur; quod eſ ſet maximum inconueniens, & abſurdum. Deinde, ſententiam eam fortius, & validius obtinere, atque practicari debere, cum cauſ æ legitimus contradictor adeſ ſet, prout perſonalis iuridicè obſeruat, vel quando ſuſpicio aut præ ſumptio aliqua Iudicem in contrarium moueret, vel inſtrumentum teſtamenti aliunde quàm iudicialiter, & Prætore authore conſequutus fuiſ ſet hæres vt Menochius firmauit. Et quidem eis, & ſimilibus caſibus, mortem probandam eſ ſe ab hærede remedio d. l. finalis vtente, nec aliter obtinere poſ ſe, ſicuti omnes iuris Interpretes ſuprà relati arbitrantur, qui teſtatoris mortis probationem pro requiſito adeò neceſ ſario adduxerunt. Mortem verò teſtatoris probare, neceſ ſarium non eſ ſe, vel cum notorium eſ ſet, teſtatorem mortuum fuiſ ſe, vt Azeuedius dicebat, vel nullus contradictor adeſ ſet, qui miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem impedire intenderet, cum ſaluo iure aliorum miſ ſionem fieri debere, ſuprà dixerimus. Vel etiam, quando inſtrumentum teſtamenti iudicialiter authore Prætore, & eo modo, quo Menoch. conſtituit in primo caſu relato, eſ ſet exhibitum. Et de his hactenus, quæ ita remanent explicata dilucidè magis, quàm alij feciſ ſent, & aliter quàm explicauerit Ioannes Sichardus, ad dict. l. fin. C. de edict. diu. Adr. toll. num. 34.

Sextò deinde & principaliter conſtituendum, atque obſeruandum erit, d. l. fin. C. de edict. diu. Adr. toll. remedium non quidem obtinere, quoties legitimus adeſt contradictor; eo namque caſu, atque cauſa cognita, is in poſ ſeſ ſionem mittendus, qui iura potiora legitimis modis oſtenderit, prout decidit text. in eadem l. fin. in §. fin autem aliquis. Vbi omnes iuris Interpretes vnanimiter obſeruarunt. Ioan. Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad titulum. C. de edict. diu. Adr. toll. in verſ. dixi dummodo, fol. 207. Iacobus Cuiacius, in paratitla, ad eundem titulum, in verſiculo, pluribus autem poſtulantibus: Antonius Faber, ad ipſummet titulum, deciſione prima & ſecunda, fol. mihi 679. Iacobus Menochius, d. remedio 4. num. 12. Anton. Gomez, in l. 45. Taur. num. 147. in princip. Burgos de Paz, in conſ. 39. num. 13. Sebaſtianus Næuius, ſelect. iur. ad dictum tit. C. de edict. diu. Adr. toll. num. 4. fol. 274.

Cæterum quis, & quando dicatur legitimus contradictor, maximum eſt, & præcipuum huius materiæ dubium, & adeò ſubobſcurè, & diffusé explicatum, vt vix ſi omnes iuris vtriuſque Interpretes ingenti ſtudio, & labore prælegeris, certam aliquam aut firmam reſolutionem deducere valeas ex eiſdem. Ante alios tamen articulum præfatum tractarunt, atque explicarunt poſt Gloſ ſam, Petrum Cynum, & alios Antiquos in eadem l. finali. C. de edict. diu. Adrian. toll. Bartol. ex num. 20. cum ſeq. Bald. num. 42. Salicetus num. 19 Angelus, num. 6. Alexander, num. 23. Decius, ex num. 40. cum ſequentibus. Iaſon, num. 23. in verſiculo, aſ ſumo. Curtius iunior, num. 70. & ſequentibus, Vbertinus Zuchardus, num. 316. & pluribus ſequentib. Ioannes Sicardus, num. 30. qui equidem, & alij Authores, qui mox referentur, diuerſimodè ſuſcipiunt, atque diluunt diſceptationem propoſitam, ita quo veritas vniuſcuiuſque caſus aut dubij non ſatis dilucidè ex ipſorum dictis deprehendatur. Relictis autem eorundem antiquorum, & ordinariorum traditionibus. de quibus longa ſerie habetur per Menochium, & Perſonalem, in locis infrà referendis, & Recentiorum placita in eodem propoſito (breuiter tamen) ſuſcipiendo. Id primum in propoſito dubio, quiſnam dicatur legitimus contradictor, vt poſ ſit impedire immiſ ſionem & efficere, vt Iudex non ſummè cognoſcat, aut facilè mittat aliquem in poſ ſeſ ſionem; ſed vtriuſque, ideſt, petentis miſ ſionem, & contradicentis iura plene, & in forma indicij examinet, & cuiuſcunque potiora iura reperiat, eum mittar in poſ ſeſ ſionem bonorum: id inquam primo loco notandum duxi, Roland. à Valle, breuiter nimis ſe habuiſ ſe, in conſ. 1. num. 71. lib. 1. quò loci dixit duntaxat, quod legitimus contradictor vt quis dicatur, requiritur Primo, quod poſ ſideat, nec legitimè contradicit, qui non poſ ſidet. Secundò, requiritur, quod bona fide poſ ſideat. Tertiò, quod incontinenti doceat de iure ſuo, quæ tamen ſola non ſufficere, nec etiam ex ſola poſ ſeſ ſione legitimum quem effici contradictorem, ex infrà dicendis conſtabit, Et in conſ. 78. num. 5. & num. 23. & 27. lib. 3. non etiam abſolute reſoluit dubiummetipſum Roland. idem, quamuis d. num. 5. rectè obſeruarit, dici contradictorem legitimum ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin. qui allegat titulum & poſ ſeſ ſionem, non tamen dici contradictorem legitimum, qui numquam poſ ſedit: & num. 27. rectè quoque ſtatuerit, quod contradictor legitimus vt quis dicatur, requiritur, quod probet ſe poſ ſediſ ſe ante mortem teſtatoris, vel quod habeat titulum ſimilem, prouenientem à teſtatore; & non à diuerſis.

Breuiter etiam ſe habuiſ ſe (duxi pariter notandum) Burg. Sal. de Paze, in conſil. 39. num. 13. & 14. nam cum inquireret d. num. 14. contradictor legitimus quis diceretur? Reſpondet, legitimum illum reputari contradictorem, qui ex titulo à defuncto habito poſ ſideret: quod eſt iuridicè dictum, non tamen comprehenduntur omnia neceſ ſaria in hac materia (vt vides) ſiue alia requiſita omittuntur.

Hippol. quoque Riminald. in conſ. 585. num. 3. cum ſeq. & num. 34. & 46. & num. 87. lib. 5. licèt obſeruauerit nonnulla iuridicè in eadem materia contradictoris legitimi, reliquit tamen quamplurima alia intacta, nec prædictum articulum plene examinat. Per depoſitum tamen non impediri miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem, recte obſeruauit num. 34.

Latius equidem ſe expedit, ſed non omnia dubia diſ ſoluit, Anton. Gom. in d. l. 45. Taur. num. 147. per totum, & num. 150. quò loci Primùm, & rectè conſtituit, quod legitimus contradictor in dicitur, qui detinet, vel poſ ſidet res, quando petitur immiſ ſio, & ſimiliter habebat, & poſ ſidebat eas, tempore mortis defuncti, prout ex textu, in eadem l. finali probauit dicto num. 147. in principio. Secundò, inquit, quod erit legitimus contradictor is, qui à defuncto titulum habuit, & de eius voluntate apprehendit poſ ſeſ ſionem poſt mortem ipſius. Tertiò, quòd erit legitimus contradictor, qui poſt mortem teſtatoris habuit titulum verum, & habilem ad tranſlationem dominij, & ſimiliter poſ ſeſ ſionem ab aliquo Tertio, etiamſi tempore mortis teſtatoris fuerint penes eum: Quod proculdubio difficultatem in ſe continet, & improbatur ab aliis, ſicuti ex Perſonalis, & Menochij reſolutionibus conſtat apertiùs. Quartò, quod legitimus eſt contradictor, qui diceret ſe filium, vel ſucceſ ſorem ab inteſtato, & teſtamentum nullum ratione præteritionis, vel diceret nullum ex defectu perſona: teſtantis, vel diceret teſtamentum falſum, & offerret ſe incontinenti probare, quia tunc impeditur miſ ſio, per text. in l. 1. C. de edict. diu. Adr. toll. quod eſt bene, & iuridicè dictum, atque comprobatur ex his, quæ infrà adnotabuntur; ex traditionibus quoque Menochij relati ſuprà, quod attinet ad defectum perſonæ teſtantis, & Parladorij, rerum quotidianarum lib. 2. cap. 5. num. 11. quod ad præteritionem, vel ex hæredationem attinet, dixit namque num. 5. quod filius exhæredatus, legitimus eſt contradictor, hærede inſtituto veras exhæredationis cauſas eſ ſe non probante. Imò ex ipſo, & explicari debuit nouiter Gomezitis metipſe, nam ſi filius ſe præteritum diceret, id equidem probare, & ſe conſilium eſ ſe incontinenti ſufficeret, cauſas autem hæres ſcriptus probare deberet nouiori iure, vt certum eſt. Quinto, inquit idem Antonius Gomezius, quod erit legitimus contradictor, quia allegat aliud teſtamentum ſolemne, quod derogat priori; & inde infert ad quæ ſtionem, ſi duo, vel plura ſunt teſtamenta contraria ab eodem teſtatore, vno, & eodem die ordinata, in quibus diuerſi hæredes ſunt inſtituti, quis inquam debeat admitti: de qua vide etiam D. Spino, in gloſ. 34. principali, num. 32. & poſt alios multos, Iacob. Menochium, remedio 4. num. 781. cum ſeq. vſque ad num. 798. M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, dict. articul. 48. num. 24. Angel. Mattheacium, de legat. & fideicommiſ ſis, lib. 4. cap. 1. Azeuedum, in l. 3. titul 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, num. 23. & duobus ſeq. Sextò & vltimò inquit ipſe Antonius Gomezius, quod non erit legitimus contradictor ille, qui habuit titulum habilem ad tranſlationem dominij ab aliquo Tertio in vita teſtatoris, vel poſt eius mortem, ſi nunquam habuit poſ ſeſ ſionem, nec fuit ſibi tradita; ſed poſ ſidebantur, vel detinebantur res à defuncto tempore mortis: quod etiam eſt iuridicè dictum, & rectè probatur ibidem per Gomezium eundem, qui tamen (vt dixi) abſolutè ſatis non explicat articulum præfatum contradictoris legitimi. Et in eodem Ioannes Sichardus, in dict. l. finali, C. de edict. diui Adr. toll. nihil etiam abſoluit, ſed ad Gloſ ſas ſe remiſit, quæ tamen diſtinctè ſatis, nec abſolutè non explicant, vt ex Menochio eodem infrà conſtabit. Ad ipſum autem Menochium in propoſito articulo, non immeritò ſed retulit Azeuedus, nec aliter ipſum explicauit, in dict. l. 3. tit. 13. num. 19. Numero autem 63. & duobus ſeqq. non male conſtituit, miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem impediri, ſi ſtatim poſ ſeſ ſionem petens, debet eam condictori reſtituere, vel ſi id ex voluntate teſtatoris valeat deduci, aut ſi non remaneat tuta cauſa proprietatis, putà quia non poſ ſet poſtmodùm facile conueniri poſ ſeſ ſor talis.

Rurſus in eodem dubio non ſe geſ ſit abſolutè ſatis, ſiue ex profeſ ſo non explicauit ipſum, Ioſeph. Ludouicus deciſione Peruſina quadrageſima ſeptima prima parte, nam eum num. 19. perquireret, contradictor legitimus quis dicatur ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem, dumtaxat (iuridicè tamen) reſpondet, legitimum contradictorem dici eum, cui teſtator in vita poſ ſeſ ſionem dediſ ſet, vel licentiam ingrediendi poſt eius mortem, vel quando conſtituiſ ſet executores teſtamenti fideicommiſ ſarios.

Non etiam acuratè explicauit articulum eundem contradictoris legitimi Sfortia Oddus, in conſ. 22. lib. 1. Nam etſi in argumento, & ſummariis eius conſilij dixerit, agi de legitimis contradictoribus in remedio dictæ l. finalis, C. de edict. diu. Adr. toll. dumtaxat conſtituit, num. 1. legitimum contradictorem eſ ſe, qui ad hoc iudicium citatus eſt; quod tamen maiori indiget declaratione, nec ita abſolute procedere poſ ſe, conſtat ex his, quæ Menochius, & Perſonnalis commemorandi infrà, obſeruarunt dilucide. Eleganter etiam Hippol. Riminald. in conſil. 585. num. 3. & 4. & 5. & num. 45. lib. 5. vbi dixit num. 2. legitimum eſ ſe contradictorem, qui habet iuſtum titulum ex inſtrumento celebrato ab ipſo teſtatore; quod abſolutè ita non procedit, cum de poſ ſeſ ſione nihil dicatur, quam etiam eo caſu requiri, alij Interpretes affirmarunt, ita vt res fuerit dubia, vt etiam conſtat ex eiſdem traditionibus Perſonalis, & Menochij: & tandem num. 3. ipſe Sſortia inquit, quod clauſula Conſtituti efficit legitimum contradictorem in remedio dicta l. finalis, poſ ſidentem ex ea; id quod iuuari poteſt ex reſolutionibus Burg. Salic, de Paze, in conſil. 39. num. 8. & vide Borgn. Caual, deciſione 45. in addit. 1. parte, num. 7. 8. & 9. & deciſione 5. num. 29. quarta parte. D. Spino, in Speculo teſtament. gloſ ſ. 34. principali, num. 30. in princip. in verſiculo, quo fit quòd etiam. Abi quando titulus deficit, contrarium ſuſtinet.

