Borgninus Caualcanus deciſ. 9. n. 78. & n. 84. vſque ad numerum 90. & n. ſeq. p. 2. & deciſ. 33. n. 25. & deciſ. 21. n. 70. & ſeq. & deciſ. 29. n. 73. p. & deciſ. 25. n. 4. & deciſ. 31. n. 24. & deciſ. 24. n. 1. & n. 24. cum ſequentibus 4. parte.

Chiofius in conſ. 7. lib. 1.

D. Spino in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 19. principali, de maioratu, ex numero 52. cum ſequent. & num. 65.

Floren. Milanenſ. deciſ. 9. per totam.

Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 70. per totum, lib. 1. vbi plura vtiliter, & eruditè (vt adſolet) in hac eadem materia obſeruauit.

Ludouicus Morotius in reſponſo 1. per totum, & in reſponſo 91. per totum.

Andreas Fachineus in conſil. 83. lib. & in conſ. 35. lib. 3.

Iacobus Cancerius variar. reſol. c. 5. ex n. 6. vſque ad n. 13. & n. 42. & quatuor ſeqq.

Ioannes Oinotomi ad tit. Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. deferuntur. fol. 221. in addition. ad c. de ſucceſ ſione filior. legitimorum, &c. de tertio ordine ſuccedendi, ex nu. 11. fol. 232.

Pater Ludouicus Molina è Societate Ieſu Religioſus tom. 3. de iuſtitia, & iure, in quo agit de Maioratibus. diſp. 626. 627. 628. 629. & ſeq.

Flaminius de Rubeis Vtinenſis in conſil. 35. per totum.

Fulu. Pacian. in conſ. 49. per totum.

Cæ ſar Barzius deciſ. Bononiæ 93. per totam.

Hugo Donellus commentarior. iuris ciuilis, libro nono, capite quarto per totum, folio mihi 404. vſque ad folium 409.

Antonius Pichardus ad titulum, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtato defer. ad principium tituli, §. 1. de repræſentatione, & § 2. & 3. ex folio 1231. vſque ad 1263.

Ludouicus Caſanate nouiſ ſimè in conſil. 59. per totum.

Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſion. Gam. 59. per totam, & ad deciſ. 93. per totam, & ad deciſi. 174. per totam, & ad deciſionem 308. per totam, & ad deciſ. 348.

Omnium nouiſ ſimè Cardinalis Dominicus Tuſcus pract. concl. iuris, tom. 8. litera R. concl. 352. per totam, fol. 915. & vide tom. 3. fol. 915. concl. 352. litera F. & Sebaſtianus Næuius ſelectar. iur. ad text. in authent. ceſ ſante, & in authent. poſt fratres, C. de legitimis hæred.

Si quos alios non refero, ſciens, & conſultò, atque ideò prætermitto eos, quòd ab aliquo prædictorum præcitantur, vel ſub relatis ſuprà continentur.

Secundò & principaliter conſtituendum eſt, Repræ ſentationis nomen, & ab ipſiſmet Iureconſultis cognitum, in alio tamen ſenſu, quàm in eo, in quo nunc accipimus, vſurpatum, & doctrinæ gratiâ à iuris quoque Interpretibus inuentum, ſiue introductum: Iureconſulti namque, quoties creditori res in diem debita, ſimpliciter, aut præ ſenti die ſoluenda legatur, repræ ſentationis commodum conſiderant, ideſt, medij temporis intervſurium: Et vtrùm legatum creditori (quod repræ ſentationis commodum facit vtile) per legem Falcidam ſit reſecandum de toto legato principali, an verò dumtaxat de ipſo repræ ſentationis commodo, in dubium excitant, prout conſtat ex text. in l. 1. §. ſi quis creditori, ff. ad legem Falcidiam, l. 2. §. per contrarium, verſiculo, idem quærit, ff. de dote prælegata, l. debitor, ff. de legatis 2. l. verbis, ff. ad legem Falcid. Et ex profeſ ſo explicat Emanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtamen. in 6. in. 1. p. verbo, legauit, ex n. 22. vſque ad numerum. 32. vbi plura iura declarat. Et in hoc ſenſu manifeſtum eſt, quòd Repræ ſentationis nomen alienum eſt ab hoc tractatu, & materia præ ſenti.

Similiter, quòd hæres cenſeatur vna & eadem perſona cum defuncto, ſiue quòd repræ ſentet defunctum, vulgò circumferri ſolet, ſeu per manus quotidie traditur, & probatur per tex. in l. hæres, & in l. hæreditas, ff. de vſucapionibus, l. 2. §. ex his, ff. de verbor, oblig. & in authent. de iureiuran. à moriente præ ſtito, collat. 5. Et in hoc etiam ſenſu, repræ ſentationis huiuſmodi ratio non conuenit diſputationi præ ſenti; illa namque de perſonis hæredum ad perſonas defunctorum, quibus ſuccedunt, repræ ſentatio, communis & ordinaria dicitur; hæc autem, de qua diſceptatio præ ſens eſt, extraordinaria, & ſeu anomala, & exorbitans nuncupatur: prout ex omnibus, quos hactenus prælegi, & in hac materia aliqua ediderunt, ſolus Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæred. inſtituend. nu. 89. & n. 121. & nu. 130. animaduertit, cæteri omnes non ſic adnotarunt.

Agitur ergo nunc de repræ ſentatione quadam, quæ de patre per eius filium fit circa ſucceſ ſiones, ad eum effectum, vt filius ſic ſuccedere valeat, ac ſi pater ipſe ſi viueret, ſuccedere poſ ſet: Ex communi namque Doctorum ſententia, ſuccedere quem repræſentando perſonam parentum, id ſignificat, quòd filius aſ ſumat gradum ſuccedendi, qui patri competebat, & omnia iura gradui cohærentia, & quæ competerent parentibus, ſi viuerent, authentic. de hæred. ab inteſtato venient. §. ſic igitur 2. collation. 9. Ipſam tamen ſucceſ ſionem, non ex perſona parentum, ſed ex propria conſequuntur perſona, l. 2. C. de liberis præteritis, & ibi Bar. cum ſimilibus, de quibus per Tiraq. in commentariis de primogen. q. 40. n. 119. & latius declarabitur, ſiue quo modo id intelligi debeat, aperietur infrà numera 162. & 163. quòd autem ex communi Doctorum ſententia, ſuccedere quem repræ ſentando perſonam parentum, ſignificet ipſum, quod nunc diximus, ferè ex omnibus hucuſque Scribentibus, vnanimiter conſtat, atque ex communi placito obſeruauit Petrus Barboſa in l. poſt dotem. 41. n. 53. folio 869. ff. ſoluto matrimonio. Alios plures referam ſtatim, & latiùs id exornabo, atque corroborabo.

Repræ ſentatio autem huiuſmodi, aliquando contingit in ſucceſ ſione legali ab inteſtato, vt ſtatim videbitur: Aliquando verò ex diſpoſitione hominis in ſucceſ ſione teſtamentaria, vt etiam videbitur infrà, in illa quæ ſtione, an in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, & Maioratus locum habeat repræ ſentatio? Et in terminis ſic diſtinxit, atque adnotauit Iacobus Menochius lib. 4. Præ ſumptione 95. num. 1. & 2. Qui Author, cùm agitur de ſucceſ ſione ex teſtamento, ſiue ex hominis diſpoſitione, rectè dixit, totum pendere à teſtatoris præ ſumpta mente, an voluerit locum eſ ſe huic repræ ſentationi, vel non: Id quod infrà, hoc eodem cap. latiùs exornabitur, atque declarabitur, & harum quotidian arum controu. iur. lib. 2. cap. 20. numero 28. aliorum Authorum relatione comprobaui: Et vltra ibi tradita, confert, in primo genere ſuccedendi, ex legis, inquam, diſpoſitione, legem ipſam, repræ ſentationem conceſ ſiſ ſe, atque introduxiſ ſe ob rationes infrà aſ ſignandas, nulla hominis affectione, aut diſpoſitione concurrente. In ſecunda verò ob præ ſumptam teſtatoris voluntatem, & affectionem, vt etiam infrà dicendum eſt. Et conuenit diſtinctio ab eodem Menochio tradita in conſ. 124. n. 110. lib. 2. vbi ex relatione Ripæ in l. Lucius, n. 47. ff. de vulg. & pupil. ſubſtit. dixit duplicem conſiderandam eſ ſe coniunctionem in ſucceſ ſionibus deferendis: Vnam videlicet legalem, quam facit lex ob ſanguinis coniunctionem, quæ ſolùm conſideratur in ſucceſ ſione ab inteſtato, nulla hominis affectione concurrente, de cuius ſucceſ ſione agitur, cùm neque aliqua adſit eius diſpoſitio, qua affectione colligi valeat. Altera eſt ex teſtatoris diſpoſitione, qua ex ipſius affectione regulatur, quæ tantum operatur, quantum teſtatoris affectio ſignificat.

His ita conſtitutis, repræ ſentatio hæc in ſenſu præfato accepta, & de qua ſermo, & diſputatio hoc in capite ſuſcipitur, diuerſimodè diffiniri ſolet; verè tamen Authorum omnium diffinitiones ad eum finem, eùmque effectum tendunt, vt repræ ſentare quem perſonam parentum, nihil aliud ſit, aut ſignificet, quàm filium aſ ſumere gradum, & ius ſuccedendi, quod patri competebat, & ſi viueret, competeret, vt Barboſam ex mente, ſeu placito communi ſic dicentem, ſuprà retuli numero decimo. Cæterùm diffinitiones metipſ æ, (vt ſtatim apparebit) aut non perfectæ, nec abſolutæ, ſiue non ſatis veræ videntur, aut fictionem quandam introducunt, quam lege ipſa introductam, ſiue ſic appellatam non inuenimus, ac denique eaſdem periculoſas, ſeu nonconcludentes nullus negare poterit, qui rem hanc deliberatè, & maturè perſpexerit. In primis ergo Iacob. Menochius in conſ. 215. n. 145. lib. 2. ſcriptum reliquit, quòd repræ ſentare, nihil aliud eſt quam ex integro aliquem referte: & ideò infert, quòd repræ ſentari aliquis non poteſt pro vna parte tantùm, ſicuti manifeſtè reſpondit Curtius ſenior in conſ. 75. col. 3. verſic. ſed præmiſ ſis non obſtantibus. Deinde Menochiusmetidem in conſ. 413. n. 39. lib. 5. aliter inquit, videlicet, quòd repræſentatio, & tranſmiſ ſio, nihil aliud eſt, quàm quædam ſubrogatio, quæ fit de perſona filij ad perſonam patris: Et lib. 4. dicta præ ſumpt. 95. n. 2. ſic dixit, quòd repræ ſentatio eſt quædam fictio, quam lex facit, fingendo perſonam filij, eſ ſe illam patris, & aſ ſerit ſic clarè probare text. in §. cùm filius, verſiculo, Æquum enim eſ ſe, Inſtit. de hæred, quæ ab inteſt. defer. dum dixit Iuſtinianus, æquum videri, vt filius loco partis habeatur.

Cæterùm Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. n. 42. fol. 17. mihi 191. dicit, quòd repræſentatio eſt quædam fictio, per quam mortuus fingitur viuus.

Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 5. quòd repræ ſentatio eſt fictio quædam, à lege ciuili inducta, ad ſubrogandum nepotem in locum patris, ex l. Gallus, § etiamſi parente, ff. de liber. & poſthumis.

Denique Anton. Pichar, ad titulum, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer. §. 3. de repræ ſentatiue in Hiſpan. primog nu. 15. fol. mihi 1251. ſic ſcribit, nec aliquem prædictorum Authorum recenſet: Repræ ſentatio fictio eſt, per quam is, qui in remotiori gradu conſtitutus eſt, in proximiori conſideratur.

Sed quia (vt dixi) præfatæ omnes diffinitiones, aut integré non conſtant, aut ſine ſcrupulo non tranſeunt, ſic poteſt, & magis generaliter Repræſentatio in hoc ſenſu accepta, diffiniri, vt ſit Priuilegium lege ciuili conceſ ſum, quo filius in locum patris ad ſucceſ ſionem aſcendentium in infinitum, vel patrui tantum inter tranſuerſales vocatur. Et hæc quoad ius commune, atque repræ ſentationem circa ſucceſ ſiones bonorum liberorum, & ſui naturâ diuiſibilium: Quoad ſucceſ ſiones verò primogeniorum, & Maioratuum, atque fideicommiſ ſorum perpetuorum, in quibus ſui naturâ, vnus dumtaxat ſuccedere poteſt, ac debet, nec bona diuidi valent (vt compertum eſt,) dici quoque poteſt vltra omnes, tam exteros, quàm huius Regni Authores, quòd repræ ſentatio in Hiſpanorum primogeniis, eſt priuilegium legibus huius Regni conceſ ſum, quo filius in locum patris ad ſucceſ ſionem tam aſcendentium, quàm tranſuerſalium, in infinitum vocatur, & perſonam parentum repræ ſentando, ſic ſuccedit, ac ſi pater eius, ſi viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, aut ſuccedere poſ ſet.

Dicitur autem quòd Repræ ſentatio ſit priuilegium, quia contra iuris regulas, & eos, qui verè ſunt in proximiori gradu conſtituti, velut priuilegium quoddam iure ſpeciali eſt introductum: & ita appellatur ab Imperatore, in authentic. de hæred. ab inteſtat. venient. §. ſi autem defuncto, verſiculo, huiuſmodi verò priuilegium, collatione 9. & eſ ſe priuilegium, repræ ſentationis beneficium, poſt alios ſcribunt Andreas Tiraquel. de retractu, lib. 1. § 10. gloſ ſa 9. numero 4. Tiberius Decianus in conſilio 1. numero 369. lib. 1. Ioannes Cephalus in conſil. 616. numero 200. lib. 5. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. numero 4. & numero 6. verſiculo, & cum ius repræſentationis, Guillelm. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, numero 63. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 8. numero 65. lib. 1. D. Spino in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 19. numero 52. Dicitur etiam lege ciuili conceſ ſum, quia lege ciuili conceſ ſum, & introductum, certiſ ſimi iuris eſt, vt ſtatim probabitur. Deinde dicitur, quo filius in locum patris, quia tota repræ ſentationis ſubſtantia in eo conſiſtit, vt filij in locum patrum demortuorum conſtituantur. Quod probat textus ſingularis, & notandus in hac materia, in dict. § cum filius, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtat. defer. Ad ſucceſ ſionem autem aſcendentium in infinitum, ideò in diffinitione dicitur, quòd quando agitur de ſucceſ ſione aſcendentium, ius repræ ſentationis nedum ad nepotes, & pronepotes, ſed ad cæteros omnes deſcendentes, ex vera, & communi ſententia (quidquid repugnent nonnulli) protrahitur, vt infrà obſeruabitur, & poſt Gloſ. Ioann. Fabian. Salicet. Couar. & Greg. Lopez, conſtanter tuetur Ludouic. Molin. de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 7. numero 5. & 6. Antonius Gomezius tomo primo variarum, capite primo, numero 15. Antonius Pichard. ad dictum titulum, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſ. defer. § 2. de repræ ſentation. numero 18. & 19. Denique dicitur, vel patrui tantum, quia quando agitur de ſucceſ ſione, vel hæreditate tranſuerſalis, repræ ſentatio vltra fratrum filios non extenditur, vt infrà dicetur, & probatur per text. in authent. poſt fratres, 1. & 2. C. de legitimis hæred. Quod attinet verò ad diffinitionem circa primogenia, ſeu Maioratus Hiſpaniæ, diximus Repræ ſentationem eſ ſe priuilegium legibus huius Regni conceſ ſum; quoniam repræ ſentatio eadem, legibus huius Regni ſic introducta, atque antiqua patrui & nepotis altercatio ſublata fuit, prout ſublatam fuiſ ſe, atque præfatam repræ ſentationem introductam apparet ex l. 2. tit. 15. partit. 2. & l. 40. Taur. quæ hodie eſt l. 5. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Diximus quoque, quo filius in locum patris, §. c. quoniam verba ea omnia, eiſdem legibus Regiis, ſic clarè, & expreſ ſim probantur, vt nullo pacto ſubuerti, aut negari valeant: Sed & verbum in infinitum, etiam reſpectu tranſuerſalium adiecimus, quoniam repræ ſentatio illa, Regia dicta Taurina conſtitutione introducta, etiam inter tranſuerſales in infinitum accipitur: Fuit namque ad eum modum, ad quem aſcendentium reſpectu accipitur, recepta; & ideò non aliter regulari, ſiue intelligi debet, quàm altera deſcendentium regulatur, atque accipitur: Id quod numeris ſeqq. latiùs probabitur, atque demonſtrabitur.

Verumenimverò, ad uersùs ſuperiorem diffinitionem, & ea, quæ ſcripta fuere, vrgere videntur quamplurimorum Authorum obſeruationes, & placita in eodem propoſito, quamplures namque repræ ſentationem, per rationem fictionis potiùs, quàm priuilegij diffiniunt, & beneficium hoc, Fictionem vocant: Id autem ex ſuperius præcitatis Authoribus ex n. 14. cum ſeq. apparet manifeſtè: ipſi namque (vt vidimus) dum Repræ ſentationem diffiniunt, fictionem eſ ſe, ſiue per fictionem introductam, profitentur, & alij etiam vltra ibi relatos, in eodem quoque placito ſunt.

Quocirca erit & tertio loco principaliter obſeruandum, atque conſtituendum, dubium eſ ſe, vtrùm Repræ ſentatio metipſa, fictione iuris ſit introducta, nécne, ſiue ex fictione illa procedat, an verò iure ſpeciali, & priuilegio abſque aliqua fictione proceſ ſerit? Et quidem, quòd Repræ ſentatio fictio ſit, & quòd eadem introducta, lex fingit eſ ſe quod non eſt, ſcripſerunt Baldus in authent. Ceſ ſante, columna vltima, C. de legitimis hæredibus, Angelus in §. cùm filius, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. not abili 2. Tiraquel. de primogenitura, quæ ſt. 40. n. 131. & n. 218. Aluarus Valaſc. de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. num. 6. Rubeus in conſilio 39. numero 5. Ruinus in conſil. 17. numero 11. lib. 2. Ioannes Cephalus in conſil. 431. numero 29. libro 3. & in conſil. 489. numero 9. lib. 4. Ioannes Crotus in conſil. 9. numero 11. Tiberius Decianus in conſil. 7. num. 85. libro 1. Didacus del Caſtillo in l. 8. Mauri, in principio, & ibidem Cifuentes numero 2. Roland. in conſilio 68. numero 6. libro 1. Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 2. numero 5. & gloſ. 16. numero 5. Couar. practic. cap. 38. num. 4. in verſ. 3. ad intellectum, ibi: In hoc quod verè proximior. Menochius libro 4. Præ ſumptione 95. numero 2. & in conſilio 200. numero 42. libro 2. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. numero 42. Petrus Anton. de Petra de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. numero 54. & numero 57. Martinus Monter à Cueua deciſion. Regni Aragon. 36. numero 46. & cum Baldo, Iaſone, Alex. Grato, Rubeo, Cephalo, & Menochio, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 70. num. 16. lib. 1. conſtanter Anton. Pichardus ad dictum titulum, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer. de repræ ſentatione, §. 2. numero 11. & 12. & 13. & §. tertio, numero 15.

E contrario tamen, quòd repræ ſentatio ex fictione non procedat, ſiue quòd lex non per rationem fictionis, ſed potiùs priuilegij, repræ ſentationem introduxerit, ij Authores tenuerunt, quos præcitaui ſuprà, numero vigeſimo primo, in verſiculo, dicitur autem, qui & alios plures commem orarunt, idem aſ ſeuerantes: & vltra illos, ipſum quoque tenuit Chaſ ſaneus in conſuet. Burg. §. 10. verbo, Repreſentation, folio 261. Imò & in fortioribus terminis, hanc non eſ ſe fictionem, ſed potiùs veritatem, & eam quidem naturalem, vt ſcilicet filius ſit eiuſdem gradus, quo pater, cùm ſit eadem perſona cum patre, conſtanter contendit Andreas Tiraquellus de primogenitura, dicta quæ ſt. 40. ſub num. 31. & num. 37. & num. 134. & 219. & mouetur per textum in l. vltima, C. de impuber. & aliis ſubſtit. idem quoque videtur contendere Ruinus in conſ. 115. num. 6. lib. 3. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 70. ex n. 63. lib. 1. & expreſ ſim aſ ſerit, atque copiosè comprobat Iacobus Menochius in conſ. 124. ex numero 100. vſque ad numerum 108. lib. 2. & in conſilio 211. numero 88. 89. & 90. lib. 3. Præterea repræſentationem hanc eſ ſe præ ſumptam, non autem fictam, ſcripſerunt Petrus Paulus Pariſius, Socinus iunior, Ioannes Cephalus, Tiberius Decianus, & alij nonnulli, quos retulit, & probauit Iacobus Menochius ipſe in conſilio 357. numero 33. lib. 4. & dicta Præ ſumptione 95. numero 2. lib. 4. vbi in propoſito articulo exiſtimat, vtramque opinionem eſ ſe veram; illam ſcilicet, quæ Repræ ſentationem fictionem eſ ſe aſ ſerit; & hanc, quæ præ ſumptam eſ ſe, non autem fictam affirmat: Sic declarando, quòd ſcilicet repræſentatio ſit quædam fictio, quam lex facit, fingendo perſonam filij eſ ſe illam patris; hæc tamen fictio fundata eſt in præ ſumpta mente, & voluntate eius, de cuius ſucceſ ſione & hæreditate agitur: lex enim præ ſumit, quòd moriens, vt puta auus, vel proauus ab inteſtato, tacitè vocauerit filium loco patris, qui alioqui ſucceſ ſurus erat.

Vides ergo inter Scriptores noſtros miram varietatem, ac etiam contrarietatem exiſtere, & vix dignoſci poſ ſe, quid ſit receptius, aut verius, quid ve tenendum ſit, nam & ipſimet Authores ſibi non conſtant, aliquando potiùs Repræ ſentationem Fictionem, aliquando Priuilegium vocant; ſiue nunc dicunt, ipſam per fictionem procedere, ſtatim verò aſ ſerunt, diſpenſatiuè, & per priuilegium fuiſ ſe introductam: Horum numero fuerunt Ioannes Cephalus, Tiberius Decianus, Iacobus Menochius, & Ioannes Vincentius Hondedeus, vt ex relatione eorum facta ſupra, num. 14. cum ſequent. & num. 21. verſic. dicitur autem, & n. 22. deducitur, & pariter ſe habuit Octauianus Cacheranus in conſ. 72. is namque Author n. 20. in fine, & n. 24. quòd repræ ſentatio procedat per fictionem aſ ſeuerauit: ſtatim verò num. 25. quòd diſpenſatiuè & per priuilegium fuerit introducta, dixit expreſ ſim: Quocirca, vt res hæc dilucidè magis, & meliùs quàm anteà fuiſ ſet, remaneat explicata, ſequentia conſtituere, atque obſeruare neceſ ſarium erit.

Ac primùm quidem, Repræ ſentationem iniuſtè, & minùs verè ac propriè appellari Fictionem, conſtanter & ſecurè aſ ſeuerandum erit; ipſa namque non per rationem fictionis, ſed potiùs priuilegij introducitur, ſiue non fictio, ſed priuilegium appellatur, vt ſuprà vidimus, & ad id textum expreſ ſum adduximus in authent. de hæredib. ab inteſtato venientibus, §. ſi autem defuncto, verſic. huiuſmodi verò priuilegium, collat. 9. qui textus cum adeò expreſsè id dixerit, nec de fictione meminerit, cùm etiam alibi fictionis mentio non fiat, ſubuerti nullo pacto poteſt, nec aliter repræ ſentatio nominari, ſiue non per alium modum accipi, quàm per eum, per quem à lege ipſa accipitur, atque nominatur: Iuſtinianus autem in dicto §. cùm filius, Inſtit. de hæreditatib. quæ ab inteſt. defer. quamuis dixerit æquum eſ ſe, vt filius loco patris habeatur; nunquam tamen dixit per fictionem aliquam, ſiue ad modum fictionis id fieri, imò alio iure, non per fictionem filium loco patris haberi, ſatis apertè inſinuauit, vt infrà dicetur. Non ergo de iure procedere poteſt eorum ſententia, qui Fictionem Repræ ſentationem appellant: nec etiam Iacobi Menochij concordia relata numero præcedenti: eo præcipuè, quòd ia ſucceſ ſione ab inteſtato, de qua loco illo, hoc eſt, d. Præ ſumpt. 95. n. 2. ipſe Author agebat, præ ſumpta illa mens & voluntas eius, de cuius ſucceſ ſione agitur, non ita valeat deduci, imò eidem repugnent expreſsè ea, quæ ex eodem Menochio in conſ. 124. n. 110. lib. 2. ſuprà adduximus, dum in ſucceſ ſione legali, nullam hominis affectionem concurrere aſ ſeruit ipſe ſecurè.

Deinde & ſecundò, ſi veritati ſimpliciter inhæremus, negari non poſ ſe, quin alia ſit perſona patris, alia verò filij, cap. iam itaque, prima, quæ ſtione 4. & quòd text. in dicta l. vltima, C. de impuberum, & aliis ſubſtitut. vtitur dictione illa pene, & verbo, intelligantur, quæ improprietatem denotare, compertum eſt, vt vtrumque rectè obſeruauit, & comprobauit Antonius Pichardus ad titul. Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtato defer. §. 2. numero 11. & 12. folio 1239. Alij quoque Authores in eodem placito fuerunt, atque præfato, & aliis etiam modis explicarunt text. in dicta l. vltima, hos retuli libro primo, controuerſiarum iur. de vſufructu, capite 63. numero 89. & 10. Cæterùm (quod Pichardus non animaduertit) negari etiam non poſ ſe, quin quoad effectum ſucceſ ſionis, filius cenſeatur verè & propriè eadem perſona patris, ſiue eſ ſe idem, quod pater, nec ab eo differre; quia cùm in poteſtate legis fuerit efficere, quòd filius ſubintret in locum patris, & eius perſonam ſuſtineat, dicto §. cum filius, ſanè quoad ſucceſ ſionem dici poteſt verè & propriè pater, atque ita æqualis cum cæteris ſuccedentibus, etſi ipſi in proximiori gradu inueniantur, & ideò cum eiſdem ſuccedere debet, quia quòd filius loco patris habeatur, æquum à lege viſum eſt, vt in dicto §. cum filius, ſcribitur: & reſolutionem hanc eleganter adduxit, atque latiùs comprobauit Iacobus Menochius dicto conſilio 124. ex numero 104. vſque ad numerum 108. lib. 2. & dicto conſilio 211. numero 87. & duobus ſequent. libro 3. Ioannes quoque Vincentius Hondedeus dicto conſilio 70. nu. 63. & duobus ſequent. libro 1. & ita ad hunc ſenſum acceptæ, procedere poſ ſunt Tiraquelli, & aliorum Authorum rationes plures, ac etiam iura ab eiſdem allegata, quibus contendunt, repræ ſentationem eſ ſe potiùs veritatem, quàm fictionem; ſemper tamen (vt dixi) aſ ſerendum eſt, per rationem fictionis legem in hac materia non proceſ ſiſ ſe, ſiue repræ ſentationem fictionem non eſ ſe: quod apertiùs ex obſeruatione ſequenti conſtabit.

Tertio ergo loco conſtituitur, quòd lex ciuilis, quæ repræ ſentationis beneficium conceſ ſit, nullo modo finxit, filium in locum patris ſui ita ſubſtitui, vt qui in remotiori gradu anteà conſtitutus erat, modò per fictionem ad gradum proximiorem reducatur: Eidem tamen in remotiori gradu exiſtenti, atque in eo ſucceſ ſionis tempore inuento, ex iuſta cauſa, atque ex æquitate, proximioris gradus priuilegium communicat, & ad ſucceſ ſionem ſic eum admittit, ac ſi in proximioris, aut proximiorum cum eo concurrentium gradu exiſteret: Quæ ſententia & doctrina non obſcurè, apertè potiùs probatur per textum notabilem ad hoc, in authent. de hæred. ab inteſt. venient, in principio, ibi: in hoc enim ordine gradum quæri nolumus, ſed cum filiis & filiabus ex præmortuo filio aut filia, nepotes vocari ſancimus: & in §. ſi autem defuncto, verſiculo, vnde conſequens, ibi: Licèt in tertio ſint gradu; vbi notandum eſt, conceſ ſo iam repræ ſentationis beneficio, fateri textum illum, quòd per ipſammet repræ ſentationem lex ciuilis non finxit, consobrinum, qui eſt in tertio gradu, reponi, & conſtitui in ſecundo: aliàs enim ſumpta fictione, dicere debuiſ ſet Imperator contrarium eius, quod dixit; gradum ergo non quærit in eo ordine ſuccedendi, neque ad gradum fictionem aliquam introducit, ſed dumtaxat fictione omni ſublata, quod cum filiis de filiabus ex præmortuo filio aut filia, nepotes vocentur, ſtatuit: Idque & verè etiam & ſingulari ratione demonſtratur, quia repræ ſentationis beneficium circa collaterales, introductum fuit ad ſimilitudinem repræ ſentationis, quæ in deſcendentibus erat iam introducta, vt colligitur ex textu, in d. authent. de hæred. ab inteſt. venient. in principio, iuncto verſiculo, reliquum, cum ſeq. Sed ſic eſt, quòd per repræ ſentationem, quæ deſcendentibus concedebatur, lex ciuilis nullo modo fingebat, filium eſ ſe in eodem gradu, in quo pater eius fuit: Ergo idemmet procedere debet in repræ ſentatione, quæ collateralibus fuit conceſ ſa. Quòd autem in repræ ſentatione deſcendentibus conceſ ſa, id ita fuerit, euidenter conſtabit, ſi animaduertamus, ius repræ ſentationis. quod olim deſcendentibus concedebatur, non differre à iure ſuitatis, & his dumtaxat conceſ ſum fuiſ ſe, qui ſui hæredes erant. Quod apertè probatur in d. §. cum filius, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer. Quoniam igitur in linea deſcendentium, patre ſublato de medio, filius in locum eius ſuccedebat, §. ſui, Inſtit. de hæred. qual. & differ. cum vulgatis, nepotes patre ſublato de medio, in loco ſui hæredis ſuccedebant, quia nemo eos præcedebat, ſed non reponebantur in gradu parentum ſuorum, quia id neceſſarium non erat, cùm omnes ſui hæredes primo loco pariter vocarentur ad inteſtati ſucceſ ſionem, §. 1. Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. Et ſic (vt vides) aliud eſt ſuccedere in locum patris ſui, vel in locum ſui hæredis. aliud verò & longè diuerſum reponi, & conſtitui in gradu, in quo pater fuit.

Quòd ſi dixeris, in linea deſcendentium neceſ ſariam non eſ ſe fictionem, quia nepotes, & alij liberi ſub poteſtate, iure ſuorum hæredum ſuccedebant, neque aliquis eos præcedebat, patre ſublato de medio, ex d. §. ſui: At verò in collateralibus cùm Ceſ ſet hæc ratio ſuitatis, neceſ ſariam videri fictionem, quia ea remota, patruus tanquam proximior, ſuccedere debuiſ ſet, §. ſi plures, cum iuribus aliis vulgatis, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſ ſione. Reſponderi poterit, prout Virum equidem eruditum reſpondiſ ſe, mihi compertum eſt, quòd etiam in emancipatis liberis, iura ſuitatis deficiebant, vt certum eſt; & tamen in illis gradum non eſ ſe quærendum, dixit expreſ ſim text. in d. authent. de hæred. ab inteſt. venientibus, in principio; vnde de in tranſuerſalibus idem quoque dici poterit, ac debebit, in eis etiam beneficio repræ ſenſationis introducto.

Et iuxta hæc debebunt accipi, atque moderari generales, & nimis indiſtinctæ traditæ Doctorum omnium ſententiæ, & obſeruationes in hac materia, quatenus dicunt, quòd quando agitur de ſucceſ ſione aſcendentis, vel patrui, nepotes ex filio, vel fratre prædefuncto ſuccedunt in locum & gradum patris, prout ſcripſerunt poſt alios plures, Socinus iunior in conſ. 252. n. 8. lib. 2. Iaſon in conſ. 159. n. 2. lib. 4. Ruinus in conſ. 12. n. 13. lib. 2. Tiraquellus de primogenit. q. 40. n. 166. Hieron. Gabriel in conſ. 86. n. 3. lib. 1. Rolandus in conſ. 68. n. 23. lib. 1. Franciſc. Beccius in conſ. 81. n. 1. & 2. Grammaticus deciſ. 1. Ioannes Bolognetus in conſ. 8. in principio, & n. 8. & ſeqq. & quòd dicantur eſ ſe in eodem gradu, in quo erat pater, & ſic in æquali cum patruo, non autem in remotiori, reliquerunt ſcriptum Iaſon dicto conſ. 159. n. 4. lib. 4. & in conſilio 215. columna 4. libro 2. Corneus in conſilio 131. columna 4. numero 10. verſiculo, præterea, libro 2. Pariſius in conſilo 36. numero 8. libro 2. Decius in conſ. 87. in fine, & in conſ. 97. numer. 4. & in l. 1. num. 19. C. de ſecundis nuptiis, Rolandus dict. conſ. 68. n. 41. Burſatus in conſ. 67. n. 23. & 24. lib. 1. Franciſc. Beccius d. conſ. 81. Ioannes Cephalus in conſ. 489. n. 59. lib. 4. Verè namque, neque ad gradum proximiorem, per fictionem (vt ipſi exiſtimarunt) reducuntur, neque in locum & gradum patris ſuccedunt; de gradu enim non quæritur, vt in dict. authent. expreſſum vides; ſed ex æquitate (vt dixi) proximioris gradus priuilegium communicatur, hoc eſt, (vt eodem in loco dicitur) cum filiis, & filiabus ex præmortuo filio, vel fratre admittuntur.

Cæterùm, ne ab ita receptis, & communibus Doctorum ſententiis, atque traditionibus recedamus, quamuis rem hanc ſic intelligendam, atque interpretandam credamus, prout nunc intelleximus; eo frequenter loquendi modo vtemur, quo ipſi Doctores vtuntur, & ſuccedere filium in locum & gradum patris dicemus, effectu, atque exitu conſiderato: communicatio namque illa. eum effectum operatur, quamuis non per fictionem procedat, vt dixi, ſed ex æquitate cum filiis & filiabus, ſucceſ ſio eiuſmodi detur: Id quod in effectu voluit etiam communis illa Doctorum ſententia relata ſuprà, num. 9. quatenus ſuccedere quem repræ ſentando perſonam parentum, id ſignificare dixerunt, quòd filius aſ ſumat gradum ſuccedendi, qui patri competebat, & omnia iura gradui cohærentia, & quæ competerent parentibus, ſi viueret: Nam licèt text. in dict. authent. de hæred. ab inteſtat. venient. in principio, alio (& diuerſo equidem) loquendi modo vtatur, ex quo tandem cum filiis & filiabus ex præmortuo filio, nepotes vocari ſtatuit, id in effectu introducere intendit, vt iura patris filius conſequatur, & ſic admittatur, ac pater ipſe ſi viueret, admittendus eſ ſet: Verbis ergo magis, quàm re, & effectu, præfati textus, & communis Scribentium obſeruationis differentia eſt; ſemper tamen erit, vt dixi, intelligenda.

