Ij omnes pro ſententia præfata Accurſij, ſolidiſſima & concludentia fundamenta adducunt, ſed inter alia illa magis adſtringunt, nec in rei veritate reſponſum habent. In primis, quod in fideicommiſ ſo familiæ relicto, ſucceditur eodem ordine, quo ab inteſtato ſucceditur, l. vltima, C. de verborum ſignificatione. Sed in ſucceſ ſione ab inteſtato, repræ ſentationi locus eſt, & cum patruis nepotes concurrunt: §. cum filius, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. cum aliis vulgatis. Ergo id ipſum in fideicommiſ ſo familiæ relicto dicendum eſt; & conſequenter in eius ſucceſ ſione, vt proximiores hi admittentur: qui ab inteſtato admittuntur, vt tales. Ab inteſtato autem (vt ſupra dixi) filius ſubintrat in locum patris, ergo & in ea ſucceſ ſione debet intrare. Nec poteſt ad hoc fundamentum congruum aliquod reſponſum aſ ſignari, vt Ludouicus Molina, lib. 3. dict. cap. 7. num. 20. rectè animaduertit. Et in terminis noſtris, ſic argumentantur permulti Interpretes, quos Ioannes Vincentius Hondedeus dict. conſil. 70. num. 20. & 21. congeſ ſit.

Secundò pro eadem ſententia facit; nam teſtator in dubio videtur ſuam diſpoſitionem cum iuris communis diſpoſitione conformare voluiſ ſe, vt vulgò circunfertur quotidie, ſuóſque deſcendentes eo iure, eoque ordine ad fideicommiſ ſum admittere, quo de iure in legali ſucceſ ſione admittuntur, vt etiam adnotarunt Authores quamplurimi, quos ipſe Hondedeus vbi ſuprà, num. 22. adduxit; & quòd ideò fideicommiſ ſum ſecundum naturam ſucceſ ſionis ab inteſtato regulatur, vt etiam idem relati probarunt, ſed in legali ſucceſ ſione repræ ſentatio locum habet (vt dictum eſt) ergo & in diſpoſitione teſtatoris debet locum habere.

Tertiò & vltimò facit pro eadem parte coniectura l. cum auus, ff. de condit. & demonstrat. ex qua eadem affectio teſtatoris, quæ fuit erga filium ſuum, eadem extitiſ ſe creditur circa nepotem ex illo filio. Qua ſane ratione ad hanc rem in ſpecie vſus eſt Carolus Ruinus, in conſil. 79. num. 15. lib. 3. Rolandus, dict. conſil. 68. num. 50. lib. 1. Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. 40. num. 91. Menochius, dict. conſ. 124. num. 83. lib. 2. latius Hondedeus dict. conſil. 70. num. 25. qui dicit, præ ſumendum non eſ ſe, teſtatorem minus dilexisse nepotes ex filio præmortuo, imò præ ſumitur illos magis dilexiſ ſe, cùm per nepotes, & pronepotes longiorem noſtri propagationem, & diuturnitatem videamus, ad quod tendit omnis noſtra intentio in concipiendo, & producendo liberos. Et quia magis memoria ani extenditur per nepotes, quam per filios, & ſic magis videtur ipſos, quam filios diligere. Vt concludunt Interpretes relati per Hondedeum dict. conſ. 70. num. 25. qui etiam ſubdit eleganter, quod ſi non eſ ſet dicendum, auum magis diligere nepotes, debet ſaltem præ ſumi æqualis affectio erga filios, & nepotes: vt conſiderant reſpondentes fundamento Baldi contrarium tenentis, Alexand. in conſil. 26. num. 5. col. 2. lib. 3. Gozadinus, in conſil. 4. num. 13. & Benintend. deciſione 88. in fine. Vnde ſicut ſuccedunt de iure communi nepotes, & ſubintrant in locum patris, & cum patruis concurrunt, ita debent & in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione ſuccedere.

Verumenimverò, repræ ſentationi locum non eſ ſe in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, nec filios intrare in locum patris, & quæ hactenus dicta ſunt de iure communi, procedere in ſucceſ ſione legali, non autem in diſpoſitione hominis; tenuit expreſsè Baldus, in eodem, §. in fideicommiſ ſo, & Baldum ſequuti ſunt permulti alij Interpretes, quos in vnum congeſ ſit Menochius, dict. conſil. 124. num. 80. lib. 2. nempe Corneus, Florianus, Angelus Aretinus, Alexander, Capra, Matheſilanus, Iaſon, Decius, Curtius iunior, Gratus, Crotus, Gozadinus, Bellonus, Veronenſis, Fabianus Patauinus, Guillelm. Benedict. & Bertrandus, quorum aliquos retulit quoque Antonius Gabriel, communium concluſionum lib. 4. tit. de fideicommiſ ſis, concluſion. 3. num. 2. idem Menoch. in conſ. 357. num. 20. lib. 4. Teber. Decian, ſibi contrarius, in conſ. 1. num. 362. lib. 1. & in conſ. 55. num. 10. lib. 3. dicens, hanc eſ ſe magis communem. Cumanus, Angelus, Aretin. Innocen. Nicol. de Matarelis, Iafon, Alexand. Cur. iunior. Florian. Dec. Capr. Rube. Alexand Iacob. de Put. Angel, de Periglis, Crotus, Ruinus, Pariſ. Bertrandus, Matheſilan. Guil. Bened. Gratus, Socinus ſenior, Gozadin. Corneus, Beroius, Alciatus, Socin. iunior, Marzar. Nat. Port. Imol. & Bolognet. quos vt ſequaces opinionis Bal. contra Gloſ ſam recenſuit Ioan. Vincentius Honded. in conſ. prædict. 70. num. 19. per totum, lib. 1. alios quoque, maximè Bellonium Nonium, Albanum, Portium pluribus in locis, Celſum, Zanchum, & alios retulit P. Anton. de Petr. de fideicommiſ ſis, dicta quæ ſt. 11. num. 15. & num. 52. & 53. retulit etiam alios M. Anton. Peregrin. de fideicommiſ ſis, dict. art. 21. n. 1. & tuetur hanc partem Angelus Matthæat. de legatis & fideicomm. lib. 2. cap. 6.

Rationes autem, & fundamenta, quibus Baldus, & eius ſequaces excitantur, atque adducuntur præcipuè, ad id tendunt, atque redigi poſ ſunt in ſumma; Inprimis, quod maior eſt affectio teſtatoris erga proximiorem, atque ita erga filium, quam erga nepotem, & deinceps; & conſequenter, quod patruus debet omnino excludere nepotem, & quia ſola ipſa gradus proximitas conſideratur, quamuis in ſucceſ ſione legali aliter ſit, vt ſuprà vidimus. Quæ tamen rationes nec in propoſito concludunt, nec vere omnino ſunt. ratio namque illa affectionis, ſic perpenſa, contra Bald. potius, & ſequaces retorqueri poteſt, ſi ea in memoriam repetamus quæ de affectione aui circa nepotes, ſupra dicebamus. Vel ſaltem ita locum habet in filio ingrediente locum patris ſui, quam in filio metipſo, aut fratre defuncti. Quandoquidem (vt etiam ſuprà dicebam) teſtator diſponendo, ſecundum ius commune diſpoſuiſ ſe, atquè vocaſ ſe cenſetur. Quod ſaneius commune nullam adhibet differentiam inter patrem, & filium, ſui patris locum obtinentem; quod Menochius dict. conſil. 124. num. 83. ſingulariter, & vere animaduertit, & latius proſequitur Ioannes Vincentius Honded. dict. conſil. 70. ex num. 44. vſque ad numerum 52. ex quo Authore, & alia ratio eliditur, quod ſcilicet ſola gradus proximitas conſideretur in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, vtpote cum filius, qui locum patris ſui obtinet, in eodem dicatur eſ ſe gradu, & ſic gradus proximitas ex iuris communis diſpoſitione ei obeſ ſe non poſſit. Prætereà, quia vt Imola, in dict. §. in fideicommiſ ſo, cum indicio animaduertit. & Menochius dict. num. 83. ſequitur, non plus in caſu dict. §. in fideicommiſ ſo, conſideratur affectio teſtatoris, quam in caſu dict. §. cum ſilus, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. cum vulgatis, & in caſu authent. ceſ ſante, C. de legitimis hæred. Sed ſolum inquit textus ille admittendos eſ ſe proximiores: quod intelligendum eſt vt diximus, ſecundum ordinem iuris, cum vocentur eo modo, quo ab inteſtato ſuccederent. Et ſequuntur multi Interpretes relati per Fabium Turretum, in conſ. 12. num. 7. & 8. Denique quia permultæ ex authoritatibus, atque allegationibus pro Bald. adductis, facile vitari poſ ſunt, vt Menoch. dict. conſ. 124. n. 82. cum iudicio animaduertit, idque efficit, atque oſtendit.

Baldi etiam authoritas præcipua, & traditio ſuperior, in d. §. in fideicommiſ ſo. ita (ac facile quidem euitatur) quod ipſemet Baldus alio in loco contrarium reſponderit, in conſil. 488. Caſus eſt talis, quidam Titius, verſiculo, ſed in contrarium facit, lib. 3. vbi Accurſij ſententiam probauit. Quod vel tantum ſuſ ſiceret, vt ea videretur in tuto manere, præualet enim eius opinio de iure reſpondendo, alij opinioni, quam in lecturis firmauit: Sicuti ſcribunt Socin. iunior, Rubeus, & Pariſ. quos Menoch d. num. 82. ad id præcitauit.

In tuto etiam manebit, conciliando opiniones, vt illas conciliant Corn. Iafon, Curtius iunior, & Alciatus, ſtatim commemorandi, ac tres caſus præcipuos diſtinguendo. Primus caſus eſt, quando fideicommiſ ſum fuit relictum ab aliquo aſcendente, vt putà auo, & proauo, & ſimili; & quidem hoc in caſu filium ingredi locum patris, atque ita eum repræ ſentare, vt concurrat cum patruo, fere omnes affirmant; nec vllus, exceptis Baldo, & Comenſi diſ ſentit. Eorum autem rationes, & argumenta ex dictis ſupra confutantur apertè. Secundus caſus eſt, quando agitur de fideicommiſ ſo relicto à tranſuerſali prioris gradus, vt putà à patruo, vel auunnculo, aut ſimili, in cuius ſucceſ ſione locus eſt repræ ſentationi in ſucceſ ſione ab inteſtato. Et hoc ſanè caſu admittitur ſimiliter in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione repræ ſentatio. Tertius caſus eſt, quando ſcilicet agitur de fideicommiſ ſo relicto à patruo vel alio ſimili tranſuerſali, in cuius ſucceſ ſione ab inteſtato non datur repræ ſentatio, & hoc ſane caſu nec in fideicommiſ ſo huius tranſuerſalis locus eſt repræ ſentatione. Hanc diſtinctionem probarunt Corneus, in l. vltima, num. 9. C. de verborum ſignificatione, Iafon, in l. 2. num. 4. C. de ſucceſ ſorio edicto. Et ibidem Curtius iunior, num. 9. Andreas Alciatus, in dict. §. in fideicommiſ ſo, num. 11. verſiculo, ego à ſententia. Couar. Nonius, Dec. Anton. Gabriel, Pariſ Decianus, Alciatus, Rubeus, & alij, quos retulerunt, & ita obſeruarunt Antonius Theſaurus, deciſione 65. num. 1. & 2. Menochius, qui prædictorum omnium caſuum concludentem rationem adducit, lib. 4. præ ſumptione 65. ex num. 14. vſque ad numerum 33. & dict. conſil. 124. num. 84. lib. 2. & dict. conſil. 357. num. 22. lib. 4. Michaël Graſ ſus, receptar. ſententiar. §. fideicommiſ ſum, quæ ſt 11. num. 3. & 4. vbi retulit permultos Authores ſic diſtinguentes, & num. 2. recte inquit poſt Mo lineum, quod in terminis in quibus Gloſ ſa loquitur, nullum Authorem inuenit nominatim eam reprobantem, niſi Baldum ibi. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 54. & num. 43. Peregrinus, dict. artic. 21. num. 7. & 8. Humada, in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ. 17. num. 8. in, princip. Couar. practicarum dict. cap. 38. num. 4. Octauianus Cacheranus, in conſil. 72. num. 29. Iacobus Cancerius, variarum reſolutionum, cap. 5. num. 45. verſiculo, veritas eſt. Fabius Turretus, dict. conſil. 12. num. 10. & 11. lib. 1. Ioannes Vincen tius Honded. in conſil. 70. num. 25. & ſequentibus, & magis expreſ ſe, num. 73. lib. 1. Antonius Pichardus, ad titulum Inſtitut. de hæred, quæ ab inteſtato defer. de repræ ſentatione, §. 3. num. 48. & 49. fol. 1261. Cæ ſar Barzius, deciſione Bononiæ 93. ſubdit eleganter Menochius, dict. præ ſumptione 93. num 19. & 32. prædictos duos caſus primos, in quibus repræ ſentatio conceditur locum habere multos magis, quando concurrit aliqua coniectura, qua teſtator ſignificauit, velle filium repræ ſentare perſonam. patris ſui. Sic & ab eis contrariis coniecturis recedi, ſi ex eis colligi valeat, teſtatorem noluiſ ſe filium patrem repræ ſentare, atque eius locum ingredi: ſic etiam, & tertio caſu recedi à reſolutione ſuperiori, quando extat aliqua coniectura, quæ oſtendit teſtatorem voluiſ ſe, filium repræ ſentare debere patris perſonam. Quæ reſolutio mirè conuenit dicendis infrà obſeruatione penultima, & vltima. Et comprobatur teſtimoniis multorum Authorum, quos ipſe Menochius commemorauit ibidem. Atque ex ipſa plane ſequitur, atque deducitur ſingularis obſeruatio ad conſirmandam, & iuſtificandam d. l. Tau. 40. conſtitutionem. Nam ſi in materia fideicommiſ ſaria atque in fideicommiſ ſi cuiuſlibet ſucceſ ſione, etiam inter tranſuerſales, quando extat aliqua coniectura, quæ oſtendit teſtatorem voluiſ ſe, filium repræ ſentare perſonam patris, repræ ſentatio extenditur vltra terminos iuris communis, & ſucceſ ſionis ab inteſtato, & ſic vltra filios fratrum, vt Interpretes relati per Menoch. d. num. 32. ac ipſe cum eis obſeniant; quantò magis in Hiſpanorum primogeniis atque in maioratibus noſtris attenta eorum conſuetudine, & natura ſuccedendi, item præ ſumpta inſtitutoris voluntate, de qua poſt Didacum Couar. & Ludou. Molin. sæpè meminimus: vltra filios fratrum, atque terminos iuris communis, potuit, & in infinitum inter tranſuerſales quoque repræ ſentatio introduci. Similiter etiam, ſi in terminis iuris communis, & ſucceſ ſionis ab inteſtato, repræ ſentatio inter deſcendentes in infinitum, & inter tranſuerſales inter fratres, fratrumque filios inducta, ex præ ſumpta teſtatoris voluntate in fideicommiſ ſis ceſ ſare poteſt, ac etiam multo magis habere locum, quando concurrunt aliquæ coniecturæ, quibus oſtenditur teſtatorem voluiſ ſe, quod filius repræ ſenter perſonam patris: vt idem Menochius, dict. præ ſumptione 95. num. 19. & in conſil. 215. num. 339. poſt Ruinum ſcripſit. Rectiſ ſimè quoque dict. Tauri l. 40. introduxit repræ ſentationem inter deſcendentes, & tranſuerſales ibi inductam, ex contraria inſtitutoris maioratus voluntate ceſ ſare, vt infra dicetur.

His adiiciendum erit, veriſ ſimam eſ ſe Lndouici Molinæ, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 7. num. 20. traditionem illam, ſcilicèt in fideicommiſ ſis familiæ, vel aliis ſub nomine collectiuo relictis, in quibus iure maioratus ſuccedendum eſt, non eſ ſe admittendam repræ ſentationem eo ordine, quo in d. l. 40. Taur. primogeniorum ſucceſſione diſpoſitum eſt, vt ſcilicèt inter tranſuerſales quoſcunque vſque infinitum repræ ſentatio procedat. Quod probatur ex verbis eiuſdem legis Taur. ibi: en ſucceſ ſion dal mayorazgo. Ex quibus verbis deprehenditur, quod ad hoc, vt habeat locum repræſentatio cum qualitatibus in ea lege contentis, prius conſiderandum eſt, an de ſucceſ ſione maioratus tractetur. Si igitur de maioratus ſucceſ ſione non agatur, ſed de fideicommiſ ſo familiæ relicto, in quo iure maioratus ſuccedendum non ſit, id ſane obſeruabitur, quod iure communi attento, ſuprà obſeruandum diximus, nec ex deciſ. d. l. 40. Maur. aliquid innouatum cenſebitur. Et ideo non vnus dumtaxat, ac ſicut in primogeniis ex ſui natura, ſed plures, & nepotes cum patruo ſimul ad ſuccedendum concurrent, vt etiam remanet reſolutum, nec ipſe Molina expreſ ſit. Sic etiam tenuit Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſionem Gam. 93. verſic. prima concluſio, fol. 47. vbi dixit, quod in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi temporalis, in quo poſt mortem nominatorum vocantur proximiores, & ſic plures poſ ſunt ſuccedere, admittatur ea repræ ſentatio, quæ admittitur in ſucceſ ſionibus ab inteſtato, ſcilicet in linea deſcendentium abſque diſtinctio. ne, & in linea tranſuerſalium vſque ad fratres, & filios fratrum. Sed ſi vnus dumtaxat poteſt ac debet ſuccedere, quod præfertur proximior.

Cæterum ſi fideicommiſ ſi nomine, bona vnita, & perpetuo vinculo coalligata, atque cum clauſulis prohibitionis, alienationis, & perpetuitatis relinquerentur, & vnus dumtaxat ad ſucceſ ſionem admitteretur, ita vt iure maioratus inſtitutio fieret, atque ſucceſ ſio futura eſ ſet, tunc equidem obtineret in eo fideicommiſ ſo deciſio d. l. 40. Taur. & conſequenter perpetua repræ ſentatio in illo admittenda eſ ſe, tam in deſcendentium, quam in transuersalium ſucceſ ſione, ita vt nepos ex primogenito admittendus eſ ſet, ac ipſe ſolus excluſis aliis ſuccederet non ſicut de iure communi, quo nepos & patruus ſimul concurrebat, vt vidimus ſuprà, cum ſucceſ ſio maioratus ſui natura vni dumtaxat deferatur, nec pluribus poſ ſit competere. Quod certiſ ſimum eſt, & ita agnouit Auend. dict. gloſ. 2. n. 40. Humada, in l. 2. tit. 15. part 2. gloſ. 17. num. 8. Sarmientus, in dict. §. in fideicommiſ ſo, num. 17. & ſic accipiendus eſt Molina loco ſupra citato. Loquitur enim ipſe, quando ſimplex fuit fideicommiſ ſum, nec fideicommiſ ſi nomine ſic coalligata, & vnita, atque adiectis vinculis, & prohibitionibus fuere bona relicta. Sic etiam accipiendæ ſunt concluſiones illæ, quas Blazius Flor. Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſionem Gamæ 93. ex verſiculo, prima concluſio, vſque ad verſiculum, quinta concluſio, confecit. Et hæc reſolutio confirmari poterit ex his, quæ in vinculis, & anniuerſariis perpetuis infrà dicenda ſunt obſeruationibus ſequent.

Deinde conſtituendum erit, atque ſub hac eadem decima obſeruatione principali obſeruandum, quod ex his, quæ hactenus diximus numeris præcedentibus ſuper contrarierate Gloſ ſ ę, & Baldi, petenda etiam, atque deducenda eſt reſolutio alterius quæſtionis, vtrùm ſcilicèt in feudis habeat locum repræ ſentatio? Nam ſi repræ ſentatio locum habet, etiam in ſucceſ ſione pendente ab hominis diſpoſitione, vt cum Accur. & ſequacibus, contra Bal. & ſequaces defendimus: planum equidem erit, in feudis quoque atque indiſtinctè repræsentationem locum habere. Si verò dumtaxat habet locum reprę ſentatio in ſucceſ ſione ab inteſtato, quæ verè hæreditaria eſt, non verò in ſucceſ ſione ex hominis diſpoſitione proueniente, vt Bal. & ſequaces affirmant, planum etiam videbitur in feudi ſucceſ ſione hæreditaria, ſiue quæ ab inteſtato, iure hæreditatio deferatur, locum eſ ſe repræ ſentationi; in ſucceſ ſione vero feudi ex pacto, & prouidentia acquiſiti, repræ ſentationem non admittendam. Et ita huiuſce quæ ſtionis reſolutionem, ex alterius vera reſolutione, ſcilicet Gloſ ſ. & Bald. mentiuntur atque diffiniunt fere omnes, qui articulum hunc ſucceſ ſionis feudi attingunt, atque poſt alios expreſ ſim Menoc. in conſ. 200. n. 56. in fin. & n. 57. 58. & 59. lib. 2. Aluar. Valaſcus, de iure emphyteutico, quæ ſt. num. 1. & num. 7. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 28. & 29. Craueta etiam, Cephalus, & Burſatus, ac eos referens Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ ſis quæst. 11. ex num. 144. vſque ad num. 152. qui dicunt, in materia ſucceſ ſionis feudi idem dicendum, quod in materia fideicommiſ ſi, quia æquiparantur in hoc. Natta etiam, in conſil. 217. à ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, & doctrina Bal. in d. §. in fideicommiſ ſo. regulandam præfati dubij reſolutionem exiſtimauit; & ideo deceptus eſt, prout Hippol. Rimin. in conſ. 410. n. 17. & tribus ſeq. & n. 28. cum pluribus ſeq. latius, atque eruditè (vt adſolet) oſtendit.

Ad rem itaque magis accedendo, inprimis conſtituendum erit, quod in feudorum materia licet regula ſit, quod deuoluantur in proximiores, c. 1. in fin. ibi: Et hoc est quod dicitur ad proximiores pertinere, in titulo de natura ſucceſ ſio. feud. per quem ex communi ſententia ſic firmauit Tiber. Decian, in conſ. 55. n. 49. lib. 3. attamen, & in feudis filius intrat in locum patris, & ſuccedit, vti ſucceſ ſiſ ſet pater, eſt enim receptum, vt in illis locum habeat repræ ſentatio: c. 1. §. his verò deficientibus, in tit. de gradibus ſucceſ ſion. in feudis, Gloſ. in d.c. 1. de natura ſucceſ ſionis feudi, & ibi Bald. & alij, & in c. 1. in princip. vbi etiam Bal. & Aluarot. qui dicit hoc eſ ſe indubitatum apud omnes per illum textum, de ſucceſ ſione feudi. Et cum pluribus Authoribus ſic reſoluunt Tiber. Dec. d. conſ. 55. n. 50. lib. 3. Didac. Couar. pract. c. 38. n. 13. Tiraquel. de primogenitura, q. 40. n. 20. Aluarus Valaſcus, dicta quæ ſt. 50. num. 1. vbi ſubdit, id intelligendum in ſucceſ ſione deſcendentium, nepos enim ſuccedit in locum patris, & eum repræ ſentat, tam ſi ſit ſolus, quam ad concurrendum cum patruo filio vaſ ſalli defuncti. Idque probat ex generalitate textus, in cap. 1. circa principium, de ſucceſ ſione feudi, dum vocat ad feudum filios, & nepotes in locum patris ſui, ibi: Succedunt filij æqualiter, vel nepotes ex filio loco ſui patris: & latius id fundat, atque eo caſu ſuccedunt nepotes cum patruo in ſtirpes, & non in capita. Deinde Valaſcus ipſe n. 3. notauit ſimiliter, quod in ſucceſ ſione etiam tranſuerſalium, filij fratris præmortui repræ ſentant patruum ſuum, & ſuccedunt ſimul cum patruo in feudo fratris, qui ſine liberis deceſ ſit, vt notant multi Authores ibi relati. Auend. etiam, gloſ. 2. d. l. 40. Tau. n. 45. & eſt caſus clarus, in cap. 1. incipit Per ſucceſ ſionem, in titulo de ſucceſ ſione fratrum, vel de grad. ſuccedent. in feud. §. 1. ibi: His verò deficientibus, vocantur primo fratres, cum fratrum præmortuorum filiis. Denique eodem n. 3. in fin. recte dixit, & alios Authores ſic tenentes retulit Valaſc. quod repræ ſentationis ius eſt in linea recta deſcendentium in infinitum in feudis, ſicut in allodialibus; in collateralibus vero vſque ad filios fratrum incluſiue; poſt fratrum autem filios non repræ ſentat filius perſonam patris in feudis, ſicut nec in allodialibus bonis, vt etiam Couar. ibi relatus obſeruat.

Secundo deinde, atque in eodem articulo conſtituendum eſt, in feudo hæreditario tradidiſ ſe vnanimiter omnes Interpretes, cum eſ ſe repræ ſentationi, & filium intra locum patris, nec aliquem in hoc hactenus diſ ſentire, prout ſcripſit poſt Angel. Alex. Corn. & Curt. iuniorem, Menoch. in conſ. 200. nu. 54. & 64. lib. 2. & in conſil. 489. num. 20. & 21. lib. 5. & præ ſumpt. 95. n. 41. lib. 4. Hippolit. Riminald. in conſil. 410. ex num. 15. & 16. lib. 4. Roland. in conſil. vltimo, num. 15. & pluribus ſequent. volum. 1. & in conſil. 68. ex num. 28. eodem volumine. Franciſcus Burſatus, in conſil. 1. num. 24. volumine 1. Ioannes Cephalus, in conſil. 313. num. 20. cum ſequentib. lib. 3. & in conſ. 124. num. 40. & pluribus ſequentibus, lib. 2. Tiberius Decianus, in conſil. 3. ex num. 152. lib. 4. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, dict. quæ ſt. 50. num. 4. Valaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 45. & 46. Peregrinus, Molina, Couar. Petra, Cald. Pereira, Matiençus, Pater Molina, & alij. quos infrà commemorabo. Et quidem hic caſus definitur, atque comprobatur ex his, quæ numeris præcedentibus remanent reſoluta, & ſcripta, cum idem iudicemus de feudo hęreditario, quod de aliis bonis hæreditariis, & liberis, ſiue de hæreditariis ſucceſ ſionibus, in quibus repræ ſentatio admittitur regulariter, vt Menochius, dict. præ ſumpt. 95. n. 41. Aluarus Valaſcus, dict. q. 50. num. 4. & Auendañus, num. 46. gloſ ſa 2. rectè perpendunt.

Dicitur autem feudum hæreditarium illud, quod ſcilicet, obtineri non poteſt niſi ab eo, qui ſit hæres, vt Valaſcus, dict. num. 4. Affirmat. Et quod conceſ ſum eſt pro ſe & hæredibus, vt per Iſerniam, Bal. Alexan. Decium, Pariſium, Gozadin. Romanum. Iaſonem, Curtium iuniorem, & alios, quos citat, & quando feudum dicatur hæreditarium, & an in dubio hæreditarium præ ſumatur, vel ex pacto, & prouidentia, latius, atque eruditè explicat Tiberius Decian, in conſ. 24. ex num. 64. vſque ad numerum 71. lib. 1. & in conſil. 9. num. 5. lib. 2. & in conſil. 3. ex num. 152. vſque ad numerum 155. & num. 169. vſque ad numerum 189. lib. 4. vbi inuenies maximam contradictionem in hoc vltimo puncto. Nam in dubio feudum cenſendum eſ ſe potius hæreditarium, quam ex pacto, tenuerunt permulti, quos ipſe Decian, dict conſil. 24. num. 70. volum. 1. retulit, & huic patri acceſ ſit Didacus Couar. practicarum, dict. cap. 39. num. 13. Aluarus Valaſcus, dict. quæ ſt. 50. num. 4. in fine, qui ſecundum frequentiorem ſententiam firmat, etiam in caſu dubio feudum hæreditarium cenſeri, & pro ſucceſ ſoribus, & hæredibus datum, & ideo probabilius eſ ſe, tunc etiam eſ ſe locum repræ ſentationi. E contra tamen, quod in dubio interpretatio capienda ſit, vt ex pacto, & prouidentia cenſeatur potius, quàm hæreditarium: renuerunt permulti alij, quos citarunt Tiraq. de primogenitura, quæ ſt. 35. num. 11. Tiberius Decian, dict. conſ. 3. num. 169. cum ſequentib. lib. 4. vbi in hanc partem magis videtur animum ſuum inclinate, & eſ ſe veriorem dixit Matien. in l. 5. tit. 7. gloſ ſa 5. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Sed quod attinet ad effectum repræ ſentationis, inueſtigatio hæc & differentia, ideo modicæ vtilitatis viſa eſt, quod in vtraque admittendam eſ ſe repræ ſentationem defendemus ſtatim.

Ex pacto autem, & prouidentia, ſiue familiare, non verò hæreditarium feudum dicitur, quando alicui conceditur pro ſe, & ſuis liberis, & deſcendentibus, vel proximioribus de familia, nec fit aliqua mentio hæredum, vt ex ſuperioribus Authoribus colligitur, & per Pinellum, 3. par. 1. l.C. de bonis mater. n. 84. Roland. in conſ. 55. 9. lib. 3. & poſt alios, Hippol. Riminal. in con. 410. num. 17. lib. 4. In huiuſmodi autem feudo ex pacto, & prouidentia, quem repræ ſentatio non detur, conſtanter defendit Natta, in conſ. 127. cum tribus ſeq. quo in loco, & in conſ. 679. eum retulerunt Riminaldus, & Petra, infrà referendi. Audacitérque affirmat, memoratam concluſionem de repræ ſentatione in feudo admittenda, procedere dumtaxat in feudo hæreditario; non verò in feudo ex pacto, & prouidentia concedentis. Et eſ ſe communem opinionem dixit Menoch. lib. 4. dict. præ ſumpt. 95. n. 42. & in aliis locis ibi relatis. Probauit autem reſtrictionem, ſiue opinionem iſtam Natta, in primis ex doctrina Bal. in dict. §. in fideicommiſ ſo, l. cum ita, ff. de legatis ſecundo, de qua plenè actum fuit num. præcedent. quod ſcilicet nepos non iugrediatur in locum patris in diſpoſitione hominis, & ſic quod in fideicommiſ ſo repræ ſentationi locus non ſit; quę tamen quam falſa ſit, atque communiter reprobata, ex dictis etiam ſuprà, pluſquam manifeſtè deducitur, & in terminis, vt Nattæ reſponderet. ſic obſeruauit Hippol Rimin. d. conſ. 410. n. 37. lib. 4.

Secundò mouetur Natta per Alexandrum, in conſ. 204. Conſideratis verbis, colum. 2. lib. 2. quem etiam retulit, ac etiam in conſ. 129. lib. 5. Auendañ. gloſ ſ. 2. dict. l. 40. Tauri, n. 47. & dict. conſilij Alexand. 129. mentionem etiam fecit Riminaldus ipſe, ibidem n. 40. atque ex n. 38. vſque ad n. 44. eleganter atque erudite Alexand. ſatisfacit, ſic vt in contrarium expendi non debeat, nec ipſius authoritas aliquid vrgeat.

Tertiò corroborat opinionem præfatam Natta, argumento ſumpto ab operis libertorum ad feuda, vt latius recenſet Riminal. idem, eodem conſ. 410. nu. 23. & 24. & numeris ſequentibus, huic fundamento reſpondet adeò concludenter, vt nihil vltrà adiicere, neceſ ſe ſit

Poſtremò ponderat Natta ipſe, vigere contra nepotem doctrinam Bart. in authent. poſt fratres, C. de legitimis hæredibus. vbi loquens in feudo Regni Apulliæ, Bartolus dicit, quod cum non habeatur iure ſucceſ ſionis, ſed ex donatione Dominica, nepos non aſ ſumit locum patris: ſic enim Barrol. ſentit apertè, quod in feudo quod debetur ex prouidentia concedentis, nepos non ingrediatur paternum gradum. Sed & Bart. traditioni illi, ſatisfacit erudite Riminal. ipſe, eodem conſ. 410. n. 49. 50. & 51. & n. 52. dicit, nec eum etiam turbare Butrij conſ. 47. de quo Natta non meminit, & idem Riminald. n. 27. ponderauit, & errore manifeſto Butrium lapſum, dict. n. 52. demonſtrat apertè. Vides ego Nattam nihil firmum aut validum pro ſe adduxiſ ſe, omnibus potius, quæ pro ſe ponderauit, Riminal. reſpondiſ ſe, vt ibidem inuenies, ne ab alio, & ſic erudito admodum Viro plena manu adnotatum, atque ſcriptum tranſcribamus (quod maximum vitium eſt.)

Cumani autem, Rubei, Curt. Couar. & aliorum authoritas, quos Valaſcus, dict. q. 50. n. 5. & Auendañ dicta gloſ ſ. 2. l. 40. Maur. num. 47. retulerunt, turbare quoque nullum debet, vtpote cum ex his, quæ in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, ſuprà diximus, atque ex his, quæ Rimin. ipſe, dicto in loco annotauit, eorum obſeruationes conuincantur, atque deſtruantur aperte, quamuis ipſe horum Authorum mentionem non fecerit. Auendañus etiam, Curtij, & Couar. non meminit. Idcirco diſtinguendum non eſ ſe, an feudum hæreditarium ſit, ſiue ex pacto, & prouidentia concedentis procedat, ſed quod indiſtinctè in feudo etiam ſi iure hæreditario non deferatur, repræ ſentatio ſemper admittenda ſit, validiſ ſime, & conſtantiſ ſimè tuetur Hippol. Riminald. dict. con. 410. ex n. 28. cum multis ſeq. lib. 4. & n. 44. 45. & 48. Iſern. Ioan. Ant. de Ferrariis, Aretin. Bal. Curt. iunior. & plures alios, quibus ſe ſubſcripſit Ioan. de Lignano retulit. In eodem quoque placito firmiter fuerunt, & etiam in feudo familiari, atque ex pacto, & prouidentia repræ ſentationem admitti tenuerunt Aluar. Valaſ. de iure emphyt. dict. q. 50. n. 4. verſ. verum hi Patres. Et ex pluribus probauit Iaſ. in l. ſi autæ, n. 5. C. de ſucceſ ſorio edict. Afflict. Tiraquel. Grammaticus, & Acoſta; cum quibus Ludouic. Molin. de Hiſanor. primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 47. dicens, iure ſingulari in feudo repræ ſentationem ſemper admitti, etiam ſi iure hæreditario non deferatur, & improbans Antonium de Roſellis, de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, nu. 118. contrarium tenentem. Id ipſum probarunt etiam Franciſcus Burſatus, in conſil. 1. num. 24. lib. 1. Ioannes Cephalus, in conſil. 313. num. 20. & num. 25. cum ſequentibus, lib. 3. Pancirolus, in conſil. 200. num. 6. Tiberius Decianus, in conſil. 55. ex num. 44. atque ex num. 49. lib. 3. & alij permulti, quos commemorauit Menochius, in conſil. 200. num. 64. & in conſil. 498. num. 21. lib. 5. vt ipſe refert præ ſumptione 95. num. 45. lib. 4. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. ex num. 144. vſque ad numerum 152. fol. 258. Hieronymus Gabriel, in conſil. 86. columna 2. eruditè Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 21. num. 13. 14. & 15. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 28. Ioannes Matiençus, in l. 5. tit. 7. gloſ ſa 5. num. 3. lib. 5. numæ collectionis Regiæ, Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 49. Antonius Pichardus, ad titulum Inſtitut. de hæred, quæ ab inteſt. defer, de repræ ſentatione, §. 2. num. 27. fol. 1245. Sfortia Oddi, in conſil. 39. num. 39. lib. 1. Borgninus Caualcanus, deciſione 21. num. 70. 72. & 73. part. 3. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 626. num. 3. fol. 389.

Et pro hac parte validiſ ſima fundamenta, atque ex eiſdem Authoribus deducta, poſ ſent expendi; ſed aliis conſultò omiſ ſis, illa concludenter adſtringunt: In primis, quod feuda licèt quandoque hæreditaria non ſint, attamen admodum hæreditariorum, & legitimarum ſucceſ ſionum deferuntur, cap. 1. §. his vero de ſucceſ ſ. fratrat. & grad. ſucceſ ſion. Proinde licèt feudum hæreditarium non ſit, nihilominus repræ ſentatio admitti debet, ac ſi iure hæreditario ſuccederetur. Et ita pro ratione præfata reſolutionis conſiderauit Aluarus Valaſcus, dict. q. 50. num. 4. & repetit num. 7. Addiderim ego, abſolutum non eſ ſe, nec ſatis certum, in his dumtaxat repræ ſentationem admitti, quæ iure hæreditario deferuntur: cum etiam in his, quæ non eo iure deferuntur, repræ ſentatio quandoque admittatur, vt ſ æpe ſuprà hoc eodem tractatu contendi; idcirco ex eo capite non debuiſ ſe in quocunque feudo excludi: maximè cum in feudis iuri ſingulari id fuerit admiſ ſum, vt Molin. lib. 3. de Hispan. primog. d.c. 6.b n. 47. probauit.

Deinde & ſecundo pro eadem ſententia illud concludit, quod textus, in d.c. 1. §. 1. de ſucceſ ſion. frat. & in cap. 1. de ſucceſ ſione feudi, generaliter loquuntur de feudo, ad quod moriente vaſ ſallo admittuntur filij, vel nepotes ex filio loco ſui patris, & in defectum filiorum, & deſcendentium vocantur fratres cum fratrum præmortuorum filiis, nec diſtiuguunt ea iura inter feudum hæreditarium, aut ex pacto, & prouidentia concedentis, & ſic generaliter veniunt intelligenda, vt Hippolytus Riminald. dict. conſ. 410. n. 29. ſingulariter probat & n. 47. aliud, ac etiam concludens fundamentum adducit ad fauorem nepotis, videlicèt quod feuda regulantur, ac deciduntur ſecundum ius commune, ſi non reperitur aliud in contrarium deciſum in ipſis feudis, vt eſt textus expreſſus, & ibi Glo. Iaco. de Belui. Bald. Aluarot. & omnes, in c. 1. de feudi cognitione. Sed non reperitur expreſsè deciſum in feudis magis ex pacto, quam hæreditariis, quod patruus excludat nepotem; imò præfata iura ſimpliciter, & indiſtinctè nepotem cum patruo admittunt: ergo debet hic caſus decidi ſecundum ius commune, quod pariter admittit nepotes cum patruo.

