- 12. Repræ ſentatio, vt excluſa cenſeatur, atque in primogeniorum, ſeu maioratuum ſucceſ ſione excludi debeat, vtrum neceſſaria ſit expreſ ſa diſpoſitio, vel etiam tacita, atque ex coniecturis deducta ſufficiat? an etiam excluſa, aut admiſ ſa, repræ ſentatione alicuius perſonæ, aut gradus reſpectu, ſiue in aliqua parte diſpoſitionis, in reliquis quoque partibus, ſiue aliorum quoque graduum, aut vocatorum reſpectu, excluſa, aut admiſ ſa cenſenda ſit, quámque firmiter, ſiue qualiter in caſu dubij ſtandum ſit dict. l. 40. Tauri diſpoſitioni, vt potius admittatur, quàm excludatur repræ ſentatio, & an eiuſdem legis deciſio ſit iuri communi conſona in poſtrema ſui parte, & procedat quoque reſpectu primi ſucceſ ſoris, vel vlteriorum, vt possint ipſi repræ ſentationem excludere, vel ceſ ſione ſua iuri nepotis præiudicare, ac ſecundogenito filio fauere. Deinde, ex vocatione proximioris, vulgo el mas propinquo, o el mas cercano patiente. Vel cum dicitur, quod aliquibus deficientibus, proximior ſuccedat, aut proximior meus, vel proximior in gradu, vel quod ſuccedatur ſalua gradus prærogatiua, aut ordine ſucceſ ſiuo, vtrum repræ ſentatio excluſa cenſeatur? an etiam ex vocatione filij maioris, aut filij primogeniti, vel filij ſuperſtitis tempore mortis vltimi poſ ſeſ ſoris, vel proximioris, eodem tempore ſuperſtitis, repræ ſentatio excludatur, vel non? Quid denique, ſi primogenitus mortuus fuerit, nondum qualitate, ſeu conditione ab inſtitutore maioratus adiecta, verificata; & vtrùm qualitas in perſona ſuccedentis, ad ſuccedendum requiſita, præcisè adeſ ſe debeat tempore delatæ ſucceſ ſionis? an verò ſufficiat, quod antea adfuerit, etiam ſi ante aduentum ſucceſſionis primogenitus mortuus fuerit? vbi horum omnium dilucida, & diſtincta, atque notanda reſolutio traditur, & nonnulla (vt videbis) & nouiter, & verè adnotantur per Authorem, quæ ſic diligenter ordinata, atque digeſta, nullibi antea fuerant. Inter alia tamen articulus ille circa vocationem factam in maioratu de filio primogenito ſuperſtite, hoc eſt, del hijo mayor que fincare viuo al tiempo de la muerte del vltimo poſ ſeedor, ſic accurate, & verè reſoluitur, atque Ludouici Molinæ ſententia recepta, fundamentis, plurimiſque Auendañi rationibus in contrarium, nouiter & ſubtiliter reſpondetur, vt attenta conſtitutione dictæ l. 40. Tauri, ampliùs de ipſius articuli vera reſolutione dubitari nequeat. pag. 218. & ſeqq.

- Cap. XX. Ad ea, quæ Hieronymus de Ceuallos ſub quæ ſtione 749. nouiſ ſimè ſcripſit, & pœnas ſimul criminis falſi. Obiectionibus deinde eiuſdem contra Authorem, non modo falſis & iniquis, verumetiam à veritate, & bono quoquo viro, maximè iuris profeſ ſore, valde abhorrentibus, non vt ſatisfiat (ſatisfactione namque non indigent, & veritas patet, & clamat) ſed vt iuſtis aliis de cauſis reſponſum præbeatur hoc loco, & è Petri Ricciardij commentariis in titulum Inſtitut. de vſufructu, multo poſt peractum, & abſolutum tractatum de vſufructu ab Authore perlectis, & in hiſce Regnis expoſitis, nec vnum verbum, nec ſyllabam Authorem metipſum ſubtraxiſ ſe; nihil etiam Ricciardium eundem attigiſ ſe, nec obſeruaſ ſe ex infinitis, quæ per totum tractatum, & in vnoquoque capite de vſufructu ab eodem Authore traduntur, & ingenti ſtudio, & diligentia, originalíque & prolixa omnium tunc vſque Scribentium lectura ſic digeruntur, & vltra alios animaduertuntur, vt inuincibiliter oſtendatur, ac etiam (vt aliis opus non fit, & tacuiſ ſe placeret) Ricciardium eundem in materia vſusfructus quatuor decim duntaxat (nec eas omnes ex profeſ ſo) Authorem verò centum, & quadraginta fere quæ ſtiones, in eo tractatu congeſ ſiſ ſe, atque ſcripſiſ ſe, quo magis malitia eius detegitur, & falſitatis adeò grauis crimen euincitur, nec aliquid Authori detrahitur. Ricciardium potiùs, & Caualcanum ex propoſito inquirere, & perlegere, & iuxta Authoris tractatum apponere, laborémque, & diligentiam vniuſcuiuſque metiri, nimis glorioſum & iucundum futurum; modo eorum omnium, & aliorum quamplurimorum, quæ typis mandabuntur, honor, & gloria tribuatur ſoli Deo, à quo cuncta procedunt, & ſine quo factum eſt nihil. p. 317.
- Cap. XXI. Ad Titulum ff. ad S.C. Turpillianum, & de calumniatoribus, in Decretalibus. Vbi nonnullis de calumniatoris crimine (quod graue eſt) breuiter commemoratis, aliiſque omiſ ſis conſultò, ne tranſcribantur, id præcipuè intenditur (quod in vſu forenſi controuertitur ſ æpè, & dilucidè ſatis explicatum non eſt) vtrùm calumniator etiam præ ſumptus, is ſcilicet, qui vel accuſationem non probauit, vel ab ea deſtitit, teneatur ad damna, expenſas, & intereſ ſe: & ibidem Bartoli ſententia (quæ in puncto iuris veriſ ſima eſt, quicquid de conſuetudine contra ipſum alij enunciauerint) conſtanter, ac ita defenditur, vt omnino debeat obſeruari, prout hic explicatur. p. 328.
- Cap. XXII. Ex l. nihil pro hærede. C. de vſucapione pro hærede. Vbi quamplurimorum interpretationibus argutè, & ſubtiliter refutatis, & nouiter conuictis, multiſquè ingenti ſtudio & diligentia in propoſito eius textus, ſuitatis etiam, & præteritionis, atque exhæredationis liberorum obſeruatis; & viuo quoque patre an dominium, an etiam poſ ſeſ ſionem bonorum paternorum habere, ſiue domini aliquo modo filij dicantur, textus ille adeò vulgatus, vt in ſcholis per manus tradatur quotidie, ita dilucidè, & ingeniosè enucleatus relinquitur, vt Authoris ſtudium, & laborem fatearis libenter. p. 334.
- Cap. XXIII. Ex cap. ſalubriter, de vſuris. Vbi Pontificia ea conſtitutio, adeò vulgata, ſed ſummè difficilis; cap. etiam ad noſtram 11. de rebus Eccleſiæ non alienandis: Et cap. ad noſtram 7. de iureiurando, ita accuratè & verè explicatur, vt aliorum intellectus quamplures, verè & nouiter conuincantur; nonnulla in propoſito dicti cap. ſalubriter, dilucidè obſeruata tradantur, & verus atque genuinus ſenſus eiuſdem deciſionis oſtendatur. Denique, & infertur ad quæ ſtionem practicam, vtrùm hodie in terminis legis Regiæ taxantis dotes, procedat dicti cap. ſalubriter, conſtitutio, ſi fructus ex poſ ſeſ ſionibus pignori datis, excedant quantitatem dotis à lege Regia taxatam? & quę ſtio metipſa accuratiùs, & dilucidè magis quàm hactenus fuiſ ſet, explicatur, & l. debitor. ff. in quib. cauſ. pign. vel hypot tacit. contrah. ſingulariter expenditur, & declaratur. p. 350.
- Cap. XXIV. Legis finalis, C. de edict. Diui Adrian. tol. materia, diligenter & dilucidè, breuiter tamen, & vtiliter diſcutitur ac inter alia principaliter inquiruntur ex profeſ ſo nonnulla; legis, inquam, eiuſdem, & l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ (quæ lex Soriana vulgò nuncupatur) remedium, quibus, & quando competat, vel non, quæ etiam adſtringantur probare, qui legum earundem beneficium implorant; ſiue quæ requirantur, vt quis in ſummario, poſ ſeſ ſorióque eius legis iudicio obtineat. Deinde, an ſemiplenæ probationes ſufficiant? an verò plenæ neceſ ſariæ ſint? Rurſum, quando quis dicatur legitimus contradictor ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex dictis ll. & quæ vitia dicantur viſibilia, aut inuiſibilia, vt eam impediant, vel non? An etiam admittantur probationes, ſeu exceptiones altiorem indaginem requirentes, & quando in continenti probationes fieri poſ ſe dicatur, vel non poſ ſe. Succeſ ſori deinde maioratus (quod hactenus abſolutè ſatis explicatum non erat) an remedium dict. l. finalis competat; fideicommiſ ſario etiam de iure communi, & hoc de iure Regio poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, etiam nullus reſtitutione facta ab hærede? (quod nullus itidem explicauerat abſolutè:) An denique hæres hodie poſt deciſionem eiuſdem l. Regiæ primæ, poſ ſit à fideicommiſ ſario compelli, vt adeat hæreditatem, & ſibi reſtituat, & de intellectu præfatæ l. primæ: vbi ingenti ſtudio, & labore eximio, Authorem aliorum Interpretum placita euoluiſ ſe, & quamplurima obſeruaſ ſe, libenter fatebitur quicunque. pag. 366.
- CAP. XXV. Leg. vnicæ. C. quando Imperator inter pupillos & viduas, &c. Conſtitutio, & materia exornatur, & priuilegium illud quo pupilli, viduæ, & miſerabiles perſonæ euocare ad Curiam Principis aduerſarios quoad primam cauſarum cognitionem poſ ſunt, ſed non euocari; qualiter, & quando, & quibus caſibus, ac perſonis competat, tractatur vtiliter. De ratione etiam introductionis priuilegij ipſius, & an præfatis perſonis, non modo pauperibus; ſed etiam diuitibus concedatur, eleganter diſcutitur. Rurſus, an l. eiuſdem deciſio procedat poſt cœptum coram ordinario iudicium, ſiue actoris, ſiue rei partes pupilli, & viduæ ſuſtineant; aliter equidem, & dilucidè magis, quàm hactenus factum fuiſ ſet, explanatur. Demum inquiritur, an perſonæ prædictæ eo priuilegio vti, fruíque poſ ſint, ſi tanquam hæredes ſucceſ ſerint in lite cœpta? & de his omnibus vtilis traditur, atque notanda reſolutio, & explanatio. pag. 409.
- Cap. XXVI. Contractus, vel actus, qui geritur, an, & quando intelligatur, ſiue præſumatur in ſcriptis, vel abſque ſcriptura celebratus, vt dicatur purus & perfectus, vel imperfectus, & conditionalis, & pœnitere liceat, vel non, ante inſtrumentum confectum, ſi inter contrahentes de inſtrumento conficiendo conuenit? vbi ad interpretationem l. contractus. C. de fide inſtrument. l. 6. tit. 5. part. 5. & l. 2. tit. 16. lib. 5. nou. collect. Regiæ, & præfatæ diſceptationis inter Scribentes omnes adeò controuerſ æ, abſolutam, & veram reſolutionem, tam de iure communi, quàm de iure Regio, obſeruantur ab Authore nonnulla, quæ dilucidè traduntur hoc loco. pag. 420.
- Cap. XXVII. Alimenta, ſumptúſque litis, an, & quando teneatur reus ſuppeditare actori, cùm lite pendente, vel anteqùam iudicium promoueatur, actor petit ſibi prouideri de alimentis à reo, & quando quis pauper dicatur, & eiuſmodi, quod alimenta, & litis expenſas iure valeat eligere: l. ſi inſtituta. §. de inofficioſo, ff. de inofficioſo teſtament. cum aliis iuribus in materia, intellectus verus adducitur, & extenditur eiuſdem deciſio ad alias perſonas quamplures, maximè ad eas, quæ non leuem iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe habent, & quatenus præ ſumptio operetur? an etiam inops dicatur, quæ maritum, patrem, vel filios habet diuites? vtiliter explanatur. pag. 427.
- Cap. XXVIII. Ad ea, quæ cap. 6. huiuſce libri 3. & cap. 18. lib. 2. ſcripta fuere, addenda nonnulla, quæ etiam pertinent ad poteſtatem Principis, vt tollere, aut mutare valeat teſtatorum voluntates quoad fideicommiſ ſa, & maioratus ex cauſa publicæ vtilitatis. Et an procedat id duntaxat, quando non aliter conſuli poteſt publicæ vtilitati. Principi etiam aliquid atteſtanti vtrùm plena fides adhibenda ſit? ad Clement. vnicam, de probat. Et an cauſ æ cognitio, atque vocatorum, ſiue ſubſtitutorum citatio neceſ ſaria ſit, vt iuri eorum præiudicium generetur, & derogetur. Deinde, clauſulæ, ex certa ſcientia, & motu proprio, & de plenitudine poteſtatis, & pro expreßis habentes, cuius effectus, & virtutis ſint in propoſito, & in aliis quibuſlibet regulariter? Rurſus in Principe iuri alterius præiudicante, an præ ſumatur iuſta cauſa, & an ipſius aſ ſertio, ſiue expreſ ſio ſufficiat? Denique, de ratione, & interpretatione l. 7. tit. 7. lib. 5. nou. collect Regiæ, circa diuiſionem duorum maioratuum, qui ex cauſa matrimonij vniuntur, & excedunt ſummam prætaxatam ibi, breuis & notanda reſolutio, atque explanatio, pag. 440.
- Cap. XXIX. Maſculi ex fœminis, an, & quando maſculorum deſcendentium appellatione comprehendantur, vel comprehenſi dicantur in fideicommiſ ſis, & vltimarum voluntatum diſpoſitionibus, diligens, & breuis explanatio. p. 429.
- Cap. XXX. Regula illa, ſiue Interpretum omnium axioma commune, & per manus traditum quotidie; Si vinco vincentem te, multo magis vincam te, in ſucceſ ſionum. & aliorum actuum materia, an, & qualiter procedat, & de aliorum variis in locis traditionibus (quæ hic aggregantur) breuis reſolutio, atque explanatio. p. 460.

QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER TERTIVS.

CAPVT I.

Ad titul D. & C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, vel coegerit, & l. 26. 27. 28. & 29. titulo primo, partit. 6. vbi earum legum deciſiones exornantur nonnullis, quæ ſcitu quidem & notatu ſunt digna, nec ab alio hactenus fuerant ſic adnotata; deinde de teſtatore impedito, aut prohibito teſtari, teſtamentúmve aut diſpoſitionem anteà factam mutare: de eo etiam, qui ad teſtandum, aut non teſtandum, aut ſic vel certo modo diſponendum, aut non diſponendum, vi, metu, vel dolo, aut blandis verbis, ſuggeſtionibúſve, aut inſtigationibus, ſiue aſ ſiduis, & importunis precibus eſt inductus: Item de eo, qui propter metum reuerentialem, vel ad ſuaſionem eius, cui reuerentiam debet, aut etiam coniunctorum ad teſtandum, vel non reſtandum, aut certis modis de rebus ſuis diſponendum adducitur: & an ſolus metus reuerentialis efficiat, quòd aliquis dicatur prohibitus teſtari, vel ita liberè & ſpontanę è, vt debuit, non teſtatus: quarum etiam perſonarum reſpectu timor reuerentialis conſideretur? & an legata debeantur hodie poſt deciſion. l. 1. titul. 4. lib. 5. nou. collect. reg. ex teſtamento facto per vim, aut per metum, ſiue per doloſas aut importunas inſtigationes: ac denique de coniecturis, quibus in proproſito dolus, vis, metus, aut fraus colligi valeat, & de modo probationis: diligens equidem, & in vtroque foro neceſ ſaria valdè explanatio, qua, vt videbis Lector, prolixa & originali Scribentium omnium lectura, multa & nouiter, & verè digeruntur, quæ nullus antea ſic diſtinctè & dilucidè explicauerat, nec abſque ingenti ſtudio in vnum recenſeri potuiſ ſent.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, ob quam huius capitis diſputationem neceſ ſariò ſuſcipiendam putauit.
- 2 Author recenſet quamplurimos Authores, quos pro huius capitis dilucida explicatione, originaliter, vt ſolet, & ſ æpè perlegit. Et inter alios, Bartoli doctrinas, atque theoricas in propoſito commendat. Ipſe enim pleniùs, & meliùs quam cæteri faciant, materiam hanc tractauit.
- 3 Paulum Pariſium in conſ. 67. lib. 3. coaceruando materiam hanc, & latè & doctè loquutum.
- 4 Iacobum Menochium diſtinctè, & vtiliter ſe habuiſ ſe in hac materia, ac inter omnes Recentiores, ipſum dumtaxat circa reſolutiones Bartoli inſiſtere, & optime proſequi illas.
- 5 Ludouici Molinæ è Societate Ieſu Religioſi, ideò ab Authore mentionem factam hoc loco, quòd vel ipſo ſolo prælecto, eorum omnium vera, & diſtincta reſolutio deduci poſ ſit, quæ in propoſito huius capitis, ad forum Conſcientiæ pertinent. Et vide omninò Patrem Thomam Sanchez, relatum infrà num. 139. & 140.
- 6 Teſtatorum voluntates liberas eſ ſe debere, atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, & ſic omninò & abſolutè liberum in disponendo.
- 7 Atque in id verba leg. Theodoſianæ adducta, quæ pulchra quidem ſunt, & notanda.
- 8 In teſtando leges volunt cuique liberam voluntatem eſſe, & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ fiunt teſtatoribus ſi ex illis quocunque modo, abſoluta omninò, & plena liberaque voluntas eorum impediatur.
- 9 Teſtatoris vltima diſpoſitio vt valida ſit in foro conſcientiæ, ac etiam in foro exteriori, neceſ ſe eſt, vt non ſit inuoluntaria mixtè, vel errore, vel vi, aut metu iniuſtè illato, ita dispoſitioni cauſam dantes, vt ſecluſo tali errore, vel vi, aut metu, teſtator nullo modo ita diſponeret, quin potiùs vellet, vt nihil impediente ſua illa diſpoſitione, longe aliud de ſuis bonis fieret.
- 10 Ratio eſt, quia libera hæredis inſtitutio, legatum, & donatio causâ mortis, merè gratis fiunt, ſicut & donationes inter vinos, & promiſ ſiones merè gratis facta.
- 11 Ad transferendum autem dominium, aut conferendum ius titulo merè gratuito, ea libertas in dante eſt neceſ ſaria, quæ inuoluntarium mixtè excludat.
- 12 Teſtatoris liberam voluntatem impediens, punitur, quod pœnâ primùm ciuili conſtituit Adrianus, deinde criminali Alexander Seuerus.
- 13 Et ſic pœna hæc duplex eſt, criminalis ſcilicet, & ciuilis.
- 14 Teſtari aliquem impediens, aut prohibens, qualiter puniatur, & num. ſeq.
- 15 Vbi inprimis Aluaradi adnotatio taxatur, ad quam nullus hactenus animaduertit.
- 16 Probatur deinde Menchij reſolutio in propoſito, criminalem pœnam à lege diffinitam non eſ ſe, ſed iudicis arbitrio indicendam relinqui.
- 17 Ac denique de iure Partitarum, criminalem pœnam nullam, nec etiam arbitrariam impoſitam fuiſ ſe vltra amiſ ſionem bonorum, quod ex teſtatoris bonis prohibens erat habiturus; & nouiter, & verè adnotatur.
- 18 Contra impedientem aut prohibentem quem teſtari, ciuilis pœna quæ ſtatuta fuerit? & num. ſeq.
- 19 Teſtari aliquem dolo impedientes, vel vi, aut metu, aliòve modo prohibentes, aut inducentes teneri prætendentibus intereſ ſe, actione de dolo, vel alia ſubſidiaria in factum ad intereſ ſe.
- 20 Impediens, ne quis inſtituatur hæres per teſtatorem, tenetur illi ad totale intereſ ſe, & num. ſeq. in fine.
- 21 Impediens, aliquem, quominus conſequatur aliquam commoditatem, etiamſi ad illam non competeret aliquod, ius agendi, tenetur tamen ad totale intereſ ſe.
- 22 Impediens alterum à conſequutione legati, vel gratuitæ donationis, dolo, vi, vel fraude; tenetur eidem ad reſtitutionem arbitrio boni viri; ſecus ſi abſque vi, aut dolo, vel fraude, etiam odio, vel vt ſibi conſulat, alterum ad mutationem voluntatis induxerit, & num. 24. in fine.
- 23 Teſtator, ſi vi, aut metu iniuſtè illato adducatur, vt inſtituat aliquem hæredem, aut legatum illi relinquat; inualidum id erit in conſcientiæ, & exteriori foro, eum onere reſtituendi illi, in cuius detrimentum id cedit, quia alioquin bona illa ad eum erant deuentura.
- 24 Quod etiam procedit de filio ad patrem, & è contra, vt hoc numero adnotatur.
- 25 Teſtari impediens, vel prohibens alium, an ad duplum læ ſis teneatur.
- 26 Et teneri duplum præ ſtare ex ſententia multorum.
- 27 Qui omnes adducti ſunt ex textu, in §. & hoc peruenit, in Authent. vt nulli iudicum liceat habete.
- 28 Contrarium tamen, imò quod pœna hæc dupli non habeat locum in quouis priuato prohibente, aut impediente, ſed ſolum in adminiſtratore ciuitatis, in quo loquitur ille text. probarunt alij, qui hoc numero recenſentur.
- 29 Menochius autem neutram partem expreſsè probauit, & priori ſententiæ potiùs acceſ ſiſ ſe videtur, quatenus dixit, verba dict. §. & hoc peruenit, generalia eſ ſe.
- 30 Author verò, iure communi attento, poſteriorem ſententiam veriorem exiſtimat.
- 31 Cæterùm de iure Regio Partitarum, priorem ſententiam receptam, ambigi non poteſt, poſt deciſionem l. 29. titulo primo, partit. 6. cuius verba referuntur hic.
- 32 Et Ludouici Molinæ traditio probatur.
- 33 Contra prohibentem aut impedientem aliquem teſtari, iuratur per illum, qui habet intereſ ſe, in litem, tanquam contra doloſum, ex ſententia quorundam.
- 34 Quæ tamen nulla lege Partitarum probatur, imò in pluribus legibus in propoſito loquentibus, iuramenti in litem nunquam mentio facta eſt, vt hoc num. & noué, & verè adnotauit Author.
- 35 Idcirco totum hoc religioni & bono arbitrio iudicantis relinquendum eſ ſe, ipſemet Author putauit.
- 36 Prohibens aut impediens aliquem teſtari, ſi ſoluendo non fuerit, nec damnum aut intereſ ſe læ ſis præ ſtare poſſit, tunc equidem contra fiſcum reuerti poteſt læ ſus, idque ex recepta & communi Doctorum ſententia.
- 37 Quæ etiam hodie obſeruari debebit de iure Partitarum, ex noua & vera Authoris conſideratione.
- 38 Prohibentem aliquem teſtari, aut impedimentum aliquod præ ſtantem, pœnas prædictas incurrere, licèt poſtmodùm impeditus potuerit condere teſtamentum: quia id non releuat impedientes à pœna incurſa propter impedimentum perfectum & conſummatum.
- 39 Quod eſt ſingulare & notandum pro ampliatione l. 29. titulo primo partit. 6. vt etiam hoc caſu illius deciſio procedat.
- 40 Teſtamentum vi aut metu factum, an ſit ipſo iure nullum, ſic vt hæreditas fiſco deferri non debeat, cùm teſtator vi aut dolo inductus eſt, vt me, vel alium hæredem inſtitueret? an verò valere debeat mero iure, ſed poſtmodùm annullari, & auferri hæreditas cogenti tanquam indigno?
- 41 Et quidem Ioannes de Imola, & Iaſon ſecurè ſcripſerunt, teſtamentum hoc eſ ſe ipſo iure nullum, cum vi aut metu celebratum fuerit: & ob id ſentiunt apertè, hæreditatem fiſco non deferri, ſed potius ſucceſ ſoribus ab inteſtato.
- 42 Nec ab eis diſ ſentit D. Spino, qui malè equidem, & ſine aliqua diſputatione nec relatione authorum, ſic abſolutè conſtituit, teſtamentum in propoſito caſu non valere.
- 43 Et pro hac parte, quinque præcipua fundamenta expendi poſ ſunt, quæ ex Imola & Aretino non obſcurè colliguntur, & nouiſ ſimè omnium, illa congeſ ſit Fachineus.
- 44 Verum contraria ſententia & verior eſt, & communior, teſtamentum vi aut metu factum, ipſo iure valere, ſed auferri cogenti, metumve inferenti hæreditatem tanquam indigno. Quam defendunt plures Authores, qui præcitantur hîc.
- 45 Et huius ſententiæ fundamenta adducuntur remiſ ſiuè.
- 46 Et Contrariæ partis fundamenta, ſiue Imolæ argumentationes, abundè diſ ſoluuntur, vt hoc numero adnotatur.
- 47 Ad textum etiam in l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, qui in contrarium ponderari ſolet, optimè reſpondet Aretinus, vt notatur hic.
- 48 Et de iure Partitarum, magis probari videtur hæc ſecunda opinio, vt aduertit Gregorius Lopez; & latiùs explicauit Author hoc numero.
- 49 Legata & cætera relicta an debeantur ex teſtamento factò per vim? vtilis quidem, & neceſ ſaria quæ ſtio in hac materia.
- 50 Quam ex omnibus Scribentibus huius Regni, excitauit in terminis ſolus Azeuedus, nec aliquid in ea reſoluit, ſed duntaxat ſe remiſit ad Gregorium Lopez.
- 51 Qui etiam dubium hoc non explicauit, ſed tantùm dixit videndum eſ ſe Baldum, nec retulit Bartolum, cuius traditiones ad verbum recenſet Baldus ibi.
- 52 Et in effectu poſt Bartolum diſtinguendo concludit, prout latiùs hoc numero adnotatur, & eiuſdem Bartoli diſtinctio probatur.
- 53 Et in vtroque caſu, etiam hodie poſt deciſionem l. primæ, titul. 4. lib. 5. nou. collect. reg. admittitur, vt vltra omnes nouiter, & verè hoc loco adnotauit & probauit Author.
- 54 Legata ex teſtamento per vim facto, quando non debentur, legatarijs erit ſaluum ius recuperandi intereſ ſe, aut damnum contra inferentem metum.
- 55 Vt in ſimili caſu, quando quis compellit teſtatorem, vt inſtituat alium, obſeruauit Bartolus.
- 56 Dolus alterius, quando eſt cauſa immediata acquiſitionis, quamuis ei, cui acquiſitum fuit, noceat, tamen ipſi aduersùs alterum, qui metum adhibuit, modo prædicto ſuccurritur.
- 57 Legata an debeantur ex teſtamento, quod per dolum, non per metum factum fuit? vtilis quæ ſtio, nec ab aliquo hactenus explicata.
- 58 Idcircò pro ipſius explicatione, nonnulla conſtituenda duxit Author, quibus perfectè quidem, & diſtinctè explicata manebit.
- 59 Et in primis conſtituit, de iure communi certum eſ ſe, quòd titulus, ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, habet locum in prohibente dolo.
- 60 Secundo conſtituit, & de iure Regio Partitarum, idem ius conſtitutum, & obſeruandum.
- 61 Tertiò conſtituit, veram reſolutionem in præfato dubio petendam ex his, quæ in dubio ſuperiori, an legata debeantur ex teſtamento facto per vim, dicta fuêre numeris præcedentibus.
- 62 Quoniam dolus & metus in hac materia æquiparantur.
- 63 Et ſic diſtinguendum eſ ſe, quando conſtat teſtamentum totum, aut totam diſpoſitionem dolo factam fuiſ ſe, aut conſtat de dolo in inſtitutione, non tamen in legatis, vt ſuprà dictum fuit.
- 64 Quartò conſtituit, ex lege quadam Partitæ, ex dictis etiam Baldi, minimè poſ ſe in præfato dubio certam aut abſolutam reſolutionem deduci, quamuis ad ea ſe remittat Gregorius Lopez, vt hoc numero adnotatur.
- 65 Teſtamentum in dubio non præ ſumitur vi, aut metu, ſed potiùs ſponte factum, cùm metus tanquam delictum non præ ſumatur; & conſequenter nec præ ſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad disponendum.
- 66 Actus quicunque spontaneus præ ſumitur regulariter, niſi coactio probetur.
- 67 Teſtamentum ſemper validum præ ſumitur, niſi contrarium probetur.
- 68 Receditur tamen à prædicta regula, coniecturis, quibus metus illatus præ ſumitur.
- 69 Metum plenè probari coniecturis, & præ ſumptionibus, modò illa legitimæ ſint, & propinquæ.
- 70 Teſtatoris metum in teſtando, ex nonnullis coniecturis præ ſumi, quas Mantica, & Menochius pleniùs quàm alij recenſent.
- 71 Teſtamentum in dubio non præ ſumitur dolo confectum, & conſequenter nec teſtatorem dolo inductum fuiſ ſe ad teſtandum.
- 72 Receditur tamen ab hac regula coniecturis, & præſumptionibus, quibus dolus in hoc caſu præ ſumitur.
- 73 Teſtatorem dolo fuiſ ſe inductum ad teſtandum, præſumitur ex coniecturis nonnullis, quas Menochius congeſ ſit, & ad illum ſe remittit Author.
- 74 Testamentum ſi fuit confectum noctis tempore, ſine tot luminariis, quibus manifeſtè cerni poſ ſit perſona ipſius teſtatoris, & teſtium, dolus præ ſumitur.
- 75 Et in id Hipp. Riminal. & Pet. Surdi conſilia tria commendantur, vbi etiam diſcutitur, an cortina exiſtens circa lectum teſtatoris, & impediens teſtes, ne videant teſtatorem, reddat teſtamentum nullum.
- 76 Teſtamentum dolo factum præ ſumi, quando extat nouerca, cuius ſuaſonibus & delinimentis præ ſumitur pater teſtator filium nouercæ hæredem feciſ ſe, filium verò primæ vxoris, vel exhæredaſ ſe, vel minus ei reliquiſ ſe.
- 77 Teſtamentum patris factum ad præiudicium filij prioris matrimonij, & ad fauorem filiæ ſecundi matrimonij an præ ſumatur factum ad inſtigationem nouercæ contra priuignum, & ob id valere non debeat? remiſ ſiuè, & Hipp. Riminaldi conſilium 428. lib. 4. in propoſito commendatum.
- 78 Teſtator, quando filio prioris matrimoniij integram Legitimam iure debitam reliquit, dolus nouercæ præſumi non debet; & conſequenter quòd pater dolo & ſuaſionibus nouercæ fraudare voluerit filium, præ ſumendum non eſt, ex ſingulari obſeruatione Menochij.
- 79 Quæ eſt notabilis, & neceſ ſaria pro melioratione Tertij & Quinti bonorum, quam filio, vel filiæ ſecundi matrimonij, filiis ex primo matrimonio relictis, pater fecerit, vt ſcilicet eo caſu dolus aut fraus nouercæ præ ſumi non debeat, ſi filiis prioris matrimonij integra Legitima relicta fuerit à parente.
- 80 Atque ex illa, dubia redditur Petri de Peralta reſolutio, vt hoc numero adnotatur.
- 81 Teſtamentum in dubio, liberè exiſtimandum eſt fuiſ ſe confectum, nonque importunis precibus, nec illicitis perſuaſionibus.
- 82 Sed ab hac regula receditur ſimiliter contrariis coniecturis & præ ſumptionibus, quibus teſtatoris liberam, & abſolutam voluntatem impeditam fuiſ ſe ex precibus, aut ſuaſionibus oſtendi poſ ſit.
- 83 Metus, aut dolus teſtatori adhibitus, qualiter in hac materia debeat probari: & ibidem ab Authore adnotatum, Doctores communiter, duo in propoſito tradidiſ ſe ſimul, quorum vnum vel alterum verum non eſt, aut ſimul ſtare non poſ ſunt, niſi ipſorum ſenſus aliter declaretur.
- 84 Quapropter, vt mentem, & intentionem Scribentium declaret Author, nonnulla conſtituere neceſ ſarium duxit, quæ nouiter adnotantur hoc n. & ſeq.
- 85 Metus aut dolus teſtatori adhibitus quòd coniecturis & præ ſumptionibus legitimis probari non poſ ſit, nequaquam ſtatutum in l. 29. tit. 1. p. 6. quidquid Burgos de Pace aliter ſentiat: idque ex noua & vera Authoris conſideratione, vbi etiam in id expendit verba l. 28. eod. titul. & Partit.
- 86 Traditur reſolutio & concluſio Authoris circa ea, quæ dicta ſunt ſuprà ex num. 83. & Pariſij traditio declaratur.
- 87 Titulus, ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, duo continet capita, coactionis ſcilicet, & impedimenti.
- 88 Et quatuor modis verificatur: primus eſt, quando ego cogo te, vt me inſtituas, vel vt mihi aliquid relinquas: ſecundus eſt, quando compello te, vt instituas alium, vel aliquid ei relinquas: tertius eſt, quando impedio aliquem volentem teſtari de nouo: quartus eſt, quando quis prohibet aliquem, qui volebat primum teſtamentum mutare, idque ex communi & recepta omnium ſententia.
- 89 Et confirmat l. 27. tit. 1. p. 6. quæ addit alium caſum, quando quis, poſito quòd alium teſtari non prohibeat, facit tamen, quòd ille ad libitum, & voluntatem ſuam testamentum ordinet, aut de ſuis rebus diſponat.
- 90 Et his caſibus hæreditas, ſeu relictum quibus applicetur, an fiſco, vel venientibus ab intestato, eleganter explicauit Bartolus, cuius doctrinas ſequuntur alij communiter.
- 91 Teſtatorem cùm cogit quis vt alium instituat, tunc ab illo inſtituto hæreditas aufertur, & fiſco applicatur, idque de iure communi verius eſ ſe.
- 92 Sed de iure Partitarum videri aliud ſancitum, ex verbis l. 28. tit. 1. p. 6. vt in caſu prædicto, venientium ab intestato hæreditas ſit, & non fiſci, & ibidem reddit Author rationem, qua forſan excitati ſic statuerunt legis illius Conditores.
- 93 Prohibentis mutari teſtamentum, cùm inſtitutus eſt filius, vel ſeruus, & ij tempore inſtitutionis erant in ipſius prohibentis potestate, tunc inſtituti indigni iudicantur, & fiſco hæreditas defertur.
- 94 Et id procedit etiam, ſi filius, vel ſeruus tempore aditionis hæreditatis, ſui iuris effecti forent: quoniam tempus ipſius inſtitutionis spectatur.
- 95 Sed de iure Partitarum aliter ſtatuitur, & deſtruitur communis opinio, vt ſcilicet hoc caſu non fiſco hæreditas deferatur, ſed proximiori testatoris conſanguineo.
- 96 Testari quem fuiſ ſe prohibitum, coactum, aut impeditum, multis modis probari.
- 97 Teſtari prohibitus non ſolùm dicitur ille, qui modis expreßis prohibitus eſt, ſed etiam, qui alio quocumque modo impeditus est, ne testamentum condere poſ ſet, aut primum iam conditum mutare, dummodò tale impedimentum dolosè fuerit præ ſtitum.
- 98 Quod Paulus Pariſius rectè in hac materia adnotauit, & Regia lex 28. tit. 1. partit. 6. expreſ ſim diſpoſuit, vt numero ſequent. aduertit Author.
- 99 Teſtandi impedimentum non dicitur præ ſtitum alicui, ſi eo inſtanti procurabantur illi medicinæ aut ſi propter malam infirmi dispoſitionem, dilationis impedimentum præstitum fuit, quia deficit dolus.
- 100 Prohibitionis, coactionis, aut impedimenti teſtatori adhibiti exempla nonnulla referuntur, quæ Menochius congeſ ſit.
- 101 Ad testandum qui dicit impedimentum, aut metum alicui illatum, neceſ ſe habet tria copulatiuè atque ſpecialiter probare, aliàs obtinere non poterit.
- 102 Ac primùm neceſ ſariò probandum est, quòd ille fuerit prohibitus, & per actus innuentes prohibitionem & impedimentum, & à iute reprobatum tanquam doloſum.
- 103 Secundum requiſitum neceſ ſariò probandum est, quod ille impeditus, tunc temporis, quo fuit prohibitus, volebat testari, & quòd ceſ ſante impedimento fuiſſet teſtatus; non enim ſatis eſ ſet, ſi vno tempore voluiſ ſet teſtari, & alio fuiſ ſet prohibitus, aut impeditus.
- 104 Tertium requiſitum, & neceſ ſariò probandum ex parte querelantium eſt, vt neceſ ſe probari debeat, teſtatorem eos voluiſ ſe inſtituere, aut illis aliquid relinquere, vel in eorum fauorem diſponere, eóſque instituiſ ſet, vel in fauorem eorum diſpoſuiſ ſet, ſi prohibitus non fuiſ ſet, nec impeditus.
- 105 Teſtator, cùm adductus immodicis perſuaſionibus teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis disponendum, vel ad iam, conditum teſtamentum reuocandum, vel non reuocandum, tunc equidem dolus præ ſumitur.
- 106 Perſuaſiones multæ arguunt dolum.
- 107 Perſuaſio nimia aut immodica habet vim doli.
- 108 Et eſt plus quàm violenta compulſio.
- 109 Testatoris metus arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis, maximè ſi ille ægrotus erat, vel quando ob nimiam mariti reuerentiam, ſic testatus est.
- 110 Mulierem præ ſumi metu mariti legatum ei feciſ ſe ob ipſius mariti lachrymas, ſuaſionem, & reuerentiam, & vide Authores relatos infrà, n. 147. in principio, & dicta num. 193.
- 111 Maioratum factum in fauorem vnius filij, ſi pater reuocauerit perſuaſionibus alterius, qualiter filio conſuli poſ ſit, plenè explicatum per Pelaez à Mieres.
- 112 Perſuaſio nimia filij inducentis parentem, vt reuocet Maioratum anteà factum; habetur loco compulſionis & coactionis, maximè ſi pater ſit valdè ſenex.
- 113 Expenduntur iura nonnulla ad probandum, quòd perſuaſio nimia, & violentia æquiparantur.
- 114 Importunæ preces habent inſtar, imò effectum, & vim iuſti metus, qui caderet in virum conſtantem, ſicque actum factum prætextu earum, reddunt meticuloſum, & generaliter reſciſ ſioni ex edicto Quod metus causâ ſuppoſitum.
- 115 Et in id expenduntur nonnulla iura, quæ ſic probant.
- 116 Adducuntur etiam remiſ ſiuè quamplures authoritates Doctorum, qui in variis cauſis & negotiis respondent, per importunitatem obtenta non debere valere, & dici fieri inuito dante.
- 117 Patris Thomæ Sanchez è Societate Ieſu Religioſi honorifica mentio facta hîc.
- 118 Importunæ preces vtrùm inferant metum viri conſtantis, & ita annullare debeant matrimonium, & reſcindere alios contractus.
