In primo caſu præmittendum eſt, quòd Maioratus poſ ſeſ ſor, ſi antiquo Maioratui bona propria libera adiunxerit, ſiue nouum Maioratum inſtituens, præcipiat, quòd in alio ſuccedatur, ſicut in antiquo, hoc quidem ſufficere, quamuis nullas alias ponat conditiones, nec aliud exponat; nam cùm relatum ſit in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, vt in l. aſ ſe toto, ff. de hæredib. inſtit. l. ſi ita ſcripſero, ff. de condit. & demonſtrat. & latè per Tiraquel. in legibus connubia. gloſ. 7. in verbo, Exprez, num. 182. cum ſeq. Perinde haberi debet, ac ſi antiqui Maioratus conditiones ſpecificè relatæ, aut expreſ ſ æ fuiſ ſent, nec aliter eas referre, aut exprimere neceſ ſarium eſt. Quod aperté præ ſentit Molina lib. 1. d. cap. 26. num. 3. Is enim Author, vt res addita Maioratui, ac res ipſa Maioratus fiat vna, eadémque res, ac cum eiſdem qualitatibus, dumtaxat requirit, quòd expreſsè, ac ſcienter, & cum qualitate Maioratus addita fuerit, nec vltra requirit, quòd conditiones aut vincula exprimantur, ſiue Maioratus antiqui leges repetantur: Apertè etiam & idem præ ſentit Ioannes Garſia dict. cap. 22. numer. 6. in principio, in illis verbis: Quòd ſi Maioriæ fiat augmentum, ita vt perpetuò ſit in Maioria, & ad ſucceſ ſores in ea perueniat, legibus, & conditionibus ipſius, & ita vna eadémque res ſit cum ea, hoc caſu nihil diſtat à Maioria, quia expreſsè id actum eſt. Ecce vbi prædictus Author dumtaxat contentus eſt cum hoc, quòd bona addantur, vt Maioratus antiqui perpetuò efficiantur; atque, vt ad ſucceſ ſores legibus, & conditionibus ipſius perueniant, expreſ ſim dicatur, nec vltra aliquid aliud requirit: ſed non eundo per alias ambages, in terminis noſtris id ipſum, quod nunc obſeruamus, expreſsè notauit Pelaez à Mieres de maioratu, part. 2. q. 5. n. 10. dicens, quòd Maioratum faciens, ſufficit, quòd præcipiat, quòd in illo ſuccedatur, ſicut in antiquo: Et n. 11. inquit in propoſito vrgere textum in cap. 1. in fine, de eo, qui fin. fec. agnat. per quem Curtius poſt Caſtrenſem in tractatu de feudis, part. 2. q. 7. folio 19. ſcriptum reliquit, quòd in dubio, ſi non apparet de inueſtitura noua, ſed de antiqua, præ ſumitur, quòd noua ſit facta ſecundùm conditiones inueſtituræ antiquæ. Quod Pelaëz ipſe eodem n. 11. & n. 12. 13. 14. 15. & 16. pluribus aliis comprobat, atque exornat, vt ibidem videri poterit, & per Auendañum in l. 46. Tauri, gloſ. 7.

Hoc ita præmiſ ſo, in primo caſu, quando nullis conditionibus adiectis Maioratui antiquo, bona ab eiuſdem inſtitutore, ſiue alio ſucceſ ſore, aut poſ ſeſſore quocunque nouiter addita, ſiue adiuncta fuerint, vt perpetuò ſint in Maioratu, eiuſdemve Maioratus poſ ſeſ ſores ſequantur: dicendum eſt, eodem iure indicari debere, eiſdemque legibus, vinculis, & conditionibus habenda, quibus Maioratus antiqui bona haberi debent. Id quod multis equidem confirmati, ac comprobari poſ ſet.

Sed aliis ex propoſito omiſ ſis, in primis comprobatur ex his, quæ notarunt Decius in conſil. 407. Viſis, & diligenter, n 8. Alexander conſilio 30. lib. 1. Tiraquellus de retracta lignagier, §. 1. gloſ ſ. 10. n, 27. Mieres d. 2. p.q. 5. n. 14. & 15. vbi probauit, quòd contractus renouatus, videtur factus ſecundùm formam prioris contractus, ſi de diuerſitate non appareat. Et quælibet renouatio tacitè recipit quidquid prius inerat, vt iure, & authoritate ibidem inuenies confirmatum.

Deinde comprobatur ex his, quæ multum ad propoſitum, & eruditè quidem adduxit Modernus Pariſ. in conſuet. Pariſien. tit. 1. §. 7. n. 29. Mieres de maioratu, 1. part. q. 10. vbi n. 4. in fine refert Cardinalem in Clementin. ſtatutum, oppoſition. 2. de electione, qui dicit, quòd quando alicui diſpoſitioni fit additio, iudicatur de additione, ſicut de principali. Et idem notauit Felin. in c. cum olim, n. 4. ad finem, de maioritate & obedientia. Gregorius Lopez in l. 3. tit. 9. part. 6. verbo, Se aiuntaſ ſen. Vbi notauit, quòd terra addita Regno, debet indicari ſecundum leges Regni. Et fundat Ripa reſponſ. 92. n. 7. idem Gregor. in d. l. 37. verbo, Con todo loque Vbi per illum tex. & alia iura, diuerſiſque rationibus excitatus, expreſ ſim dicit, quòd ſi quis addidit Maioriæ antiquæ, & de vinculis, & conditionibus, aut prohibitionibus nihil vltra addidit, quòd debet intelligi ſub eiſdem vinculis, & conditionibus, per text. in c. cognouimus, 12. q. 2. & in l. 3. vbi Ioan. de Plat. C. de agrico. & cenſ. lib. 11. per quæ iura mouetur etiam Mieres de maioratu, 2. part. dict. q. 5. ex n. 10. cum ſeqq. Quo loco in terminis noſtris, atque ſpecificè dixit, quòd ſi Maioratus poſ ſeſ ſor alium Maioratum conficiat, & nihil aliud diſponat, quàm quòd in Maioratu nouo ſuccedatur, ſicut in antiquo ſucceditut; quod eo ipſo, etiam nullo alio expreſ ſo, ſecundus, aut nouus Maioratus regulari debet in omnibus, ſicut in primo Maioratu diſpoſitum fuit. Idem Mieres p. 3. q. 8. per totam, vbi n. 2. inter alia obſeruauit, quòd cùm in rebus augmentatis in Maioratu, ſit eadem ratio, quæ eſt in aliis bonis Maioratus ab antiquo conſtituti, idem ius ſeruari debet; idque per totam quæ ſtionem latiùs exornat, & iunge tradita dict. q. 5. p. 2. conuenit etiam Ioannes Garſia de expenſis & meliorationibus, c. 22. n. 22. & 23. & meliùs n. 5. & 6. vbi cum Maioratui fit augmentum, vt res augmentatæ perpetuò ſint in Maioratu, optimè probat, tunc vna & eadem eſ ſe bona cum bonis antiqui Maioratus, & nihil diſtare ab illis, ſed potiùs omnia ſimul iuncta, vnam eandémque rem iudicari, legibúſque, vinculis, & conditionibus gubernari eiſdem, vt ibidem videre poteris. Et per Auendañum in l. 45. Tauri, gloſ ſ. 1. n. 5. & in l. 46. gloſ ſa 7. latiùs per Patrem Molinam tomo 3. de iuſt. & iure, diſput. 642. 643. & 644. vbi plenè agit de augmento facto in rebus Maioratus, & quando Maioratui accedat, vel non.

In ſecundo verò caſu, quando bona libera antiquo Maioratui eiſdem vinculis, & conditionibus, aut valdè conformibus, vel non omninò diſ ſimilibus, ſiue non incompatibilibus adiiciuntur, vel adduntur, dicendum eſt, validè illa adiici, nec eum, qui in huiuſmodi bonis ſucceſ ſerit, poſ ſe nouum Maioratum conſequi, & ex bonis antiqui Maioratus, nouas conditiones reiicere; ſed aut debere bona nouiter Maioratui addita relinquere, aut ipſas conditiones admittere, atque adimplere. Quod per tex. in l. filius familias, §. cum pater, ff. de legatis primo, rectè obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 8. n. 35. in principio. Idque adeò verum, & certum eſt, vt maiori comprobatione non indigeat, maximè vbi conditiones, & vincula, antiqui Maioratus conditionibus conuenirent; tunc namque, nec eiuſdem bona obtinere poſ ſet ſucceſ ſor, ſi legibus ipſius non pareret: optimè tamen comprobari poterit ex his, quæ per tex. in l. ab eo, C. de fideicommiſ ſis in ſimili obſeruarunt Peralta in l. cùm pater, §. à filia, ff. de legatis ſecundo. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 11. n. 4. & n. 8. & vide tradita infrà, ex n. 46. cum ſeq. In tertio denique caſu, vbi conditiones antiquis contrariæ, & repugnantes fuerint, nec cum illis compatiantur, negari non poteſt, quin eueniat abſurdum quod Molina loco anteà præcitato conſiderauerat, videlicet, vt ex nonarum conditionum adiectione, bona, quæ inſtitutores, aut Maioratus poſ ſeſ ſores vnita ſemper eſ ſe voluerunt, in diuerſos ſucceſ ſores diuidantur: & conſequenter, quòd ex poſtfacto diuiſio horum Maioratuum ſequatur; cùm is, qui à primo inſtitutore, ſiue vltimo Maioratus poſ ſeſ ſore, qui bona propria libera addidit, bona nouiter addita conſequi, ac retinere velit, omninò debeat nouis vinculis, & conditionibus ab eodem præfixis ſubiici, aliàs bona ipſa dimittere debeat: ſi autem velit conditionibus huiuſmodi patêre, Maioratus antiqui bona conſequi non valeat, cùm omninò contrariis, aut ſe non compatientibus conditionibus ſint relicta, voluntáſque prioris diſpoſitionis dominari, & attendi debeat, iuxta tex. in l. in conditionibus, ff. de condit. & demonſtrat. & in l. cùm virum, C de fideicommiſ ſis, & in l. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebellianum. Quod rectè percipit, atque in explicatione huius dubij cum iudicio ſe habet Molina, loco ſuprà citato: atque in effectu, in eiuſdem reſolutionem reincidit Blazius Flores Diaz de Mena, vt anteà dixi.

Addit tamen Blazius ipſe vnum verbum vltra Molinam, & concludit, regulariter habituram locum ſententiam prædictam, aliquando tamen non procedere, nec etiam appoſitis conditionibus, aut vocationibus contrariis in bonis additis, ſequi poſſe, aut debere Maioratuum diuiſionem, videlicet, quando aliquid incompatibile & repugnans reſultet, ex quo alter Maioratuum ſupprimatur, vel ſupprimi poterat, vel poſ ſet in futurum; tunc enim (vt idemmet Author putat) etiam quoad bona addita, ſeruanda eſ ſent in primo Maioratu diſpoſita, nec Maioratuum diuiſio locum haberet: id tamen ita ſimpliciter, aut abſque alia comprobatione inquit, nec aliquo modo ſuam reſolutionem, aut obſeruationem præfatam confirmat: ipſa tamen probabilis mihi videtur & tenenda, & inter alia moueor ob naturam, & peculiarem rationem inſtitutionis Maioratuum, aut Primogeniorum, quorum cauſa perpetua eſ ſe debet, nec aliquo tempore ſupprimi, iuxta ea, quæ latiùs ſcripſit Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 4. & quia inſtituens Maioratum, ſiue antiquo propria bona libera adiiciens, eo ipſo quòd Maioratum eſ ſe voluit, ſiue eadem bona Maioratui ſubiecit, cenſetur voluiſ ſe omnia, ſine quibus Maioratus effici, ſiue conſeruari perpetuò, aut bona ipſa Maioratus iure haberi non poſ ſent, iuxta ea, quæ ſcripſerunt Socinus in conſilio 57. n. 3. lib. 3. Pariſius in conſil. 72. n. 81. & 85. & 100. cum ſeq. lib. 4. Ludo. Bologninus in conſil. 62. col. penultima, & finali. Et potiùs in primo Maioratu diſpoſita ſeruari, quam ex nouiter à ſe adiectis, ſeu diſpoſitis, eius diſpoſitionem, aut maioratus perpetui efficiendi voluntatem infringi, l. 3. ff. de militari teſtamento, l. Titia cum teſtamento, §. 1. & l. Mæuius, in principio, ff. de legat. 2. qua ratione, & ne eius voluntas fruſtratoria reddatur, potiùs ad primi Maioratus diſpoſitionem, & leges, rem reducere debemus, quam dare caſum, quo alter Maioratuum in futurum ſupprimatur; & ita credendum eſt teſtatorem voluiſ ſe, Ruinus in conſ. 72. n. 4. volum. 2. Socinus ſenior in conſ. 38. n. 11. vol. 1. Socinus iunior in conſil. 103. n. 28. lib. 1. latiùs Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 15. nec ex propoſita perplexitatem hanc inducere voluiſ ſe, & ſic obſtare non debere, quod perplexa ſit diſpoſitio prædicta, vel quòd ambiguitas non poſ ſit diſ ſolui, quia imò diſſolui debet, & poteſt, vt ſuprà vidimus, & ita fieri debet, l. qui quadringenta, in principio, & ibi Bartolus, ff. ad legem falcidiam Mantica lib. 2. dict. titul. 15. n. 12. & vltra eum Angelus in l. 1. colum. fin. verſicul. ſed vbi perplexitas, ff. de condition. inſtitution. dicens, quòd perplexitas, ſiue repugnantia diſ ſolui, & remoueri debet in teſtamentis, quando poteſt id aliquo modo fieri, maximè ad diſpoſitionem vltimam conſeruandam, vt cum aliis Authoribus ſcriptum requit Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. interpretat. 1. dub. 4. ſolut. 7. num. 6. folio mihi 52. vbi etiam citat Baldum in l. finali, columna fin. C. de hæred. inſtituend. vbi dixit Baldus, interpretationem ſemper fieri debere, ſeparando vnum ex perplexis, ſic vt conſeruetur diſpoſitio, eo modo, quo poſ ſit, quoties aliàs corrueret, & ſeparatio fieri poteſt, nec aliàs ad eum modum reduci poſ ſet eius voluntas, quem teſtator deſiderauit: & conuenit Caſtrenſis in conſ. 241. ſuper hoc puncto, col. 2. lib. 2. Ruinus in conſil. 111. n. 8. l. 2. & latiùs explicant Decius Mainerius, & Cagnolus in l. vbi repugnantia, ff. de regulis iuris: vbi Cagnolus ipſe ſeptem adducit fallentias, ſeu reſtrictiones ad regulam illius textus, ex quibus Aſ ſumptum noſtrum non mediocriter iuuari poteſt: iuuatur etiam ex his, quæ in pulchro caſu obſeruauit Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 24. n. 2. & 3. vbi propoſuit caſum prima facie, vt ipſe dixit, maximam difficultatem habentem propter perplexitatem, & euidentem repugnantiam prouenientem ex verbis ipſius teſtamenti; teſtator namque voluit ſimul duo, quorum vnum cum altero euidentem contradictionem habebat, vt in caſu præ ſenti, quo is, qui bona propria libera addidit, voluit illa ſimul cum bonis antiqui Maioratus ad ſucceſ ſores peruenire, & ſimul contrarias, aut repugnantes conditiones appoſuit: & nihilominùs fundat Mandellus, perplexitatem in caſu illo non vitiate, ſed diſ ſoluendam eſ ſe ſecundùm veriſimilem mentem teſtatoris. Et inter alia, eo præcipuè excitatur fundamento, quòd perplexitas ſoleat vitiare diſpoſitionem, quando nullo probabili modo poteſt diſ ſolui, ſecus autem ſi diſ ſolui poſ ſit aliquo modo, vt per Bartolum, & Decium ibi relatos: & idem obſeruat Vincentius Annibaldus eius Additionator ibidem, litera A. qui citat Marianum Socinum in l. ita ſtipulatus, n. 173. ff. de verb. obligat. & Cagnolum in dict. l. vbi repugnantia, numero 4.

Infertur deinde, atque ex generica traditione dict. l. perfecta donatio, quòd ſi pater virtute facultatis Regiæ ad faciendum Maioratum ſibi conceſ ſ æ, vel abſque facultate Regia ex Tertio bonorum ſuorum vinculum, aut Maioratum, vel meliorationem fecerit ſiue in contractu, ſiue in vltima voluntate, & filio tradita fuerit ſcriptura, vel poſ ſeſ ſio, vel alia cauſa interueniat, ex qua Maioratus, aut melioratio irreuocabilis remaneat; quòd ſicut poſteà non poteſt Maioratum, aut meliorationem reuocare, ſic nec aliquam declarationem facere, filio non conſentiente, quæ illi præiudicium aliquod afferat; & ſi vult facere aliquam declarationem, debet ſtare in finibus declarationis, nec vltrà progredi, ſiue nihil de nono diſponere. Quod in his terminis, ex ratione dict. l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, aduertit Mieres de maioratu. 1. p.q. 44. n. 11. cui iungere neceſ ſarium erit ea, quæ congerit Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. c. 2. n. 4. & ſeq. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 1. n. 27. ſubdit tamen Mieres ipſe eodem in loco, in finalibus verbis, quòd vbicunque Maioratus, vel melioration is, etiam irreuocabiliter factæ ſcriptura obſcura eſt, ad inſtitutorem ſpectabit declarare eam: & citat Socinum in conſ. 129. n. 4. lib. 3. Curtium iuniorem in conſ. 56. col. vltim. Boërium deciſ. 172. idque verum eſt, & vltra præfatos Authores confirmari poterit ex his, quæ in eiſdem terminis obſeruarunt Burgos de Paz in proœmio legum Tauri, numero 109. cum ſequentibus, vbi latiùs declarat: Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. d. cap. 2. numero 12. vbi numer. 13. annotauit nonnulla, ex quibus moueri debet taliter declarans: Item ex his, quæ congerunt Mantica de coniecturis vltim. voluntatum, lib. 3. dict. tit. 1. Simon de Prætis de interpretat. vltim. volunt. lib. 1. interpretatione prima, dubit. 3. ſolutione 5. fol. 26. interpretatio namque, aut declaratio diſpoſitionis conditæ, à nullo clarior haberi poteſt, quàm ab eo, qui diſpoſitionem ipſam condidit, l. ex facto, in principio, & ibi notant DD. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in cap. cum veniſ ſent, & ibi Gloſ ſa, de iudiciis. Decius in conſilio 51. in fin. Craueta in conſil. 135. num. 39. nulla etiam melior, aut ſecurior eſ ſe poteſt, Socin. in conſil. 102. colum. penult. lib. 3. Pariſius in conſil. 91. num. 27. & in conſil. 97. num. 24. libro 2. Grammatic. conſil. ciuili 105. num. 167.

Aduerte tamen, ne in propoſito decipiaris, & quia exteri Authores relati loquuntur in terminis diſpoſitionis anteà factæ, quæ ſui naturâ reuocabilis eſt. Item quando non poteſt diſpoſitionis certitudo haberi per alia remedia, vt per Abbatem in cap. ad audientiam, de decimis, Simonem de Prætis loco anteà citato num. 2. Quòd in propoſito caſu, in quo ex prædictis Authoribus, licitum eſt Maioratus inſtitutori declarate, ſeu interpretari verba obſcura, ſiue aliquam clauſulam inſtitutionis, vel diſpoſitionis, ita debet fieri declaratio, ſeu interpretatio, ſicuti à lege fit, & non aliter: quod latiùs probat Mantica lib. 3. d. tit. 1. num. 23. dicens, quòd voluntas ambigua, aut dubia, debet intelligi, ſicuti lex ipſa interpretatur: Item vt verbis diſpoſitionis eiuſdem, & ſubiectæ materiæ, propriè, atque omninò conueniat. Quod in quacunque diſpoſitione obſeruandum eſt, nec à ſenſu verborum recedi poteſt, quando actus non eſt reiterabilis, vt in terminis noſtris, cum Maioratus, aut melioratio irreuocabiliter facta eſt; ſic poſt Alex. Caſtrenſem, & alios tradit Tiraq. in l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat. in verbo, libertis, num. 22. Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 30. num. 11. & 12. Et ſi declaratio fiat iuxta proprium ſenſum verborum, debent vocari, aut citari hi, qui ex declaratione lædi poſ ſent, & maximè illi, quibus ex diſpoſitione iam videretur ius quæ ſitum, etſi vocarentur forſan, vel non, vel aliter declaratio fieret, ex his. quæ ſcribit Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſ. 485. n. 10. atque intelligendo, prout ipſe explicat ex num. 8. Vnde ſequitur quòd declaratio, ſeu interpretatio non facta circa verbum aliquod ambiguum, ſed circa id, quod non erat dubium, aut quæ verbis dubiis, aut non dubiis principalis diſpoſitionis, propriè & verè non conueniat, non cenſetur eſ ſe declaratio prioris diſpoſitionis, ſed noua, atque alia diſpoſitio, quæ ſuſtineri non debet, nec potens eſt tollere ius quæ ſitum alteri ex priori diſpoſitione, vt eleganter ſcribunt Caſtrenſis in l. hæredes palam, §. ſi quid poſt, columna 2. ff. de teſtamentis, & in conſilio 22. Adhœreo. lib. 1. Decius in l. in ambiguis. ff. de regulis iur. Ancharanus in conſilio 398. Pro clariori, in fine. Craueta de antiquitate temporum, 1. part. q. 2. n. 28. folio 15. Burgos de Paz in conſilio 25. num. 60. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſil. 1. n. 50. & 52. Simon de Prætis de interpretat. vltimar. volun. lib. 1. interpretat. 1. dubitat. 5. ſolut. 11. n. 8. folio 76. Menochius in conſilio 317. n. 12. & in conſilio 331. num. 100. lib. 4. Carolus de Tapia ad l. finalem, ff. de conſtitution. Principum. 2. p.c. finali, n 28. & 29. folio mihi 255. Et ſic in hoc caſu propriè habebit locum d. l. perfecta donatio, deciſio: & videtur apertè præ ſentire Mieres de maioratu, 1. part. dicta quæ ſt. 44. num. 4. & numer. 11. vbi dicit, quòd in terminis præfatis, declaratio debet eſ ſe tali modo facta, quòd nihil de nouo diſponat, ſed aperiat, quod latebat, nullam ſpeciem nouam conſtituendo: idque quamplurimis doctrinis, atque Doctorum reſolutionibus Confirmat, vt ibidem videre poteris ex num. 4. vſque ad num. 11. ſed nullum ex prædictis Authoribus citat. Horum omnium ratio eſt, quia qui diſpoſitionem ſuam declarat, nihil de nouo facit, ſed oſtendit, qualis fuerit voluntas eius in diſpoſitione: idcircò, ſi declaratio aliter fiat, vel nouum aliquid contineat, aut ius alteri quæ ſitum intendat quoquo modo auferre, & ſit circa actum cum aliis geſtum, & ſui naturâ irreuocabilem, declaratio non eſt, nec vim aliquam obtinere poteſt ad alterationem præcedentium: ita colligitur per text. ſingularem in l. hæredes palam, & ſi quid poſt, ff. de teſtamentis. Quem multis exornant, atque declarant latè, qualiter declaratio voluntatis obſcuræ fieri debeat, Decius in l. edita, n. 47. C. de edendo. Gomezius in rubrica, de iure quæ ſito non tollendo, n. 13. Anania in conſil. 84. Barbatia in conſilio 19. volum. 2. Anton. Gabriel. commun. lib. 6. tit. de regulis iuris, concluſ. 3. per totam. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. interpret. 1. ſolut. 5. per totam, fol. 67. Hippol. Riminal. in conſil. 112. num. 26. & n. 230. & ſeq. lib. 1. Maſcardus de probationibus, tomo 1. concluſ. 485. Achilles Pedrocha in conſil. 2. à n. 107. vſque ad numerum 117. Petrus Magdalenus, quem vide omninò, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. c. 30. per totum, folio mihi 333. Burgos de Paz in conſ. 25. n. 60. & 61. qui multum ad propoſitum loquitur, & rectè conſtituit duo: Primum, quòd vt declaratio dicatur, requiritur, quòd res ſit dubia. Secundum, quòd qui declarate poteſt, non poteſt corrigere, nec alterare; idcircò in caſu, ſuper quo præbuit illud conſilium, optimè contendit, non refragari quandam Regiam declarationem in ſchedulis quibuſdam factam aduersùs eum, cui iam ex Regio contractu ius ſuerat quæ ſitum. Et de his hactenus, quæ, vt vides, pertinent ad declarationem eius, qui Maioratum irreuocabiliter anteà inſtituerat.

In vlterioribus verò ſucceſ ſoribus, aut poſ ſeſ ſoribus quibuſcunque maiori ratione procedunt, aut fortiùs militat ratio & conſtitutio l. perfecta donatio, C. de donation. quæ ſub modo. Quapropter conſtituendum etiam erit, vltimi Maioratus poſ ſeſ ſoris declarationem, aliis vocatis, vel eis, qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione ad ſucceſ ſionem admitti debent non nocere; cùm enim Maioratus ex diſpoſitione & voluntate primi inſtitutoris deueniat, nec ab vltimo poſ ſeſ ſore aliquid capiatur, non poteſt is ſequentem ſucceſ ſorem, qui ab eo nullum emolumentum percipit, declaratione quacumque damnum aliquod irrogare, l. ab eo, C. de fideicom. l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legat. 2. l. ſi arrogator, ff. de adoptionibus. Palacios Rubios in l. 46. Tauri, n. 20. Queſada diuerſarum quæ ſtionum iuris. cap. fin. n. 7. Mieres de maioratu, part. 2. q. 4 illatione 8. n. 14. Vbi ex aliis probauit, Maioratus poſ ſeſ ſorem nihil innouare poſ ſe in conditionibus per inſtitutorem iniunctis, nec alias nouas ponendo, nec antiquas remittendo: & ad id inducit text. in d. l. perfecta donatio, & alia iura, vt ibi videbis, & in pulchra quæ ſtione idem obſeruauit Aluarus Valaſcus conſultatione 27. num. 8. in fine, Gama deciſione 262. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. num. 2. ante alios etiam, idem annorauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 8. num. 21. quo loco, eruditè fundat, non poſ ſe Maioratus poſ ſeſ ſorem, eiuſdem Maioratus antiquas conditiones aut vocationes mutare, nec alias nouas apponere. Et optimè ponderat textum ſingularem in l. cum filiusfamilias ff. de militari testamento, iuncta theorica Baldi ibidem. Aduertit etiam, ſemper primam inueſtituram, ſeu Maioratus inſtitutionem attendendam eſ ſe, nec ei poſ ſe ex poſterioribus derogari; atque num. 22. in id citat Decium, Bertandum, Gozadinum, Tiraquellum, Afflictis, Modernum Pariſienſ. Couar. Peraltam, & Celſum. Et nu. 23. & quatuor ſequentibus, nonnullis modis ſuperiora limitat, & declarat, ſed, vt ipſe cum iudicio & rectè animaduertit, limitationes illæ nihil detrahunt reſolutioni præfatæ, nec Maioratus poſ ſeſ ſori aliquod ius tribuunt, vt ibi videri poterit: & ſequitur Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. Gamæ 344. in principio. Ac demum Molin. metipſe eodem cap. 8. num. 38. ſubiicit, quòd quamuis vltimus Maioratus poſ ſeſ ſor non poſ ſit quidpiam ex his, quæ eius inſtitutor diſpoſuit, alterare; poterit tamen dubiam illius diſpoſitionem interpretari, deſignando in ſuo teſtamento illum, quem arbitratur Maioratus inſtitutorem in eiuſdem ſucceſ ſione præferre voluiſ ſe, & quòd ea interpretatio, ſi veriſimilis ſit, à iudicibus erit sequenda, vel ſaltem ſummè conſideranda, atque æ ſtimanda: & citat Bartolum, Baldum, Paulum, Afflictis, Palat. Rubi. Alex. Pariſium, & Corſetum: atque admittendum dicit, quando vltimus Maioratus poſſeſ ſor id ab inſtitutore intelligere potuit. Idque admodum mihi placet, ſi iuxta ea intelligatur, quæ obſeruaui ſuperiùs, vel ita accipiatur, vt illis conueniat, & conſequenter iuxta præfatas doctrinas declaratum, nullam neceſ ſitatem, aut voluntatis inſtitutoris alterationis occaſionem inducat, ſed dumtaxat conſiderari, atque æ ſtimari debeat, vt aperiat viam Iudicibus, vt inſtitutoris ipſius Maioratus voluntatem, & intentionem meliùs percipere valeant, atque in caſu occurrenti inſtruantur faciliùs; non autem, vt dixi, vt præcisè aut neceſ ſariò declarationem huiuſmodi ſequi teneantur: & conuenit his, quæ Pelaez Mieres de maioratu, 1. p.q. 44. per totam, latiùs obſeruauit: vbi vide n. 12. Ibi namque ſatis ad propoſitum probauit, non licere ſucceſſori Principis declarare animum prædeceſ ſoris circa facultatem datam ad faciendum Maioratum, etiam in caſibus, in quibus in declaratione Principis, nulla ſubſtantia mutatur. Et reddit rationem, quia non poteſt atteſtari de animo prædeceſ ſoris, & declaratio cohæret perſonæ, vt ibidem & iure, & authoritate confirmat. Sic ergo nec ſucceſ ſor in Maioratu id efficere poterit ad effectum præciſum, vel vt eius declaratio neceſ ſitatem inducat, vt ipſe Mieres 2. part. quæ ſt. 4. illatione 8. num. 14. iterùm obſeruauit: ſecus tamen ad inſtructionem, vel voluntatis inſtitutoris meliorem, aut faciliorem cognitionem, vt Molina voluit apertè: cui conueniunt Franciſci Manticæ, viri equidem mihi ſemper valdè eruditi, reſolutiones; is enim Author de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 1. ex num. 24. in illa quæ ſtione, quando ſcilicet hæres poſ ſit interpretari teſtatoris voluntatem, nonnulla obſeruauit, ex quibus deducitur manifeſtè, hæredis declarationem tunc demùm attendi, quando aliàs certè colligi poteſt, aliquid certò hæredem ſenſiſ ſe: Item vt declaratio attendatur, tanquam eius, qui voluntatem teſtatoris meliùs cognoſcere potuit; non tamen, vt id dicatur ſemper perpetuum. Prætereà, quando declaratio alteri damnoſa non ſit, ſic vt in damnum, aut præiudicium aliorum eius declaratio non attendatur, vt ipſe hæc omnia latiùs confirmat, & ſucceſ ſori Maioratus cuicunque applicata, manifeſtè ſucceſ ſori comprobant, quæ ita dilucidè, atque diſtinctè explicari, atque intelligi debent. atque eiſdem adiungi tradita per Addit. ad deciſ. Gamæ 18. Infertur prætereà ex ſuperiori traditione, & regula dict. l. perfecta donatio, ad indagationem, & explicationem eorum, quæ cum aliis ſcripſerunt Guid. Pap. in conſilio 194. circa finem. Hugo Celſus in conſil. 120. Ij namque Authores in propoſito tradiderunt, donatorem poſ ſe in teſtamento ſuo inſtituere donatarium hæredem in rebus irreuocabiliter donatis ſub nouis conditionibus, aut pactionibus; quod ſupponunt procedere, etiam donatario non conſentiente: nam ex conſenſu illius dubium non eſt, quin donationi perfectæ modus, conditio, & grauamen adiici poſ ſit: & ita agnoſcunt Ripa in reſponſo 63. num. 6. Curtius iunior in conſ. 120. num. 9. lib. 2. Fundantur autem Guid. Pap. & Celſus dumtaxat ex text. in l. Titia 89. §. Lucius, ff. de legatis ſecundò, ſed decipiuntur equidem: idque apertè probari poterit, ac primùm ex deciſione d. l. perfecta donatio, & his, quæ anteà diximus. Secundò ex l. ſi ante, 8. C. de donat. ante nuptias, quæ innuit manifeſtè, donatorem nullo modo poſ ſe de re inter viuos donata, in teſtamento diſponere in præiudicium donatarij, aut donationem reuocando, vel alterando, aut illam quoquo modo minuendo: & ita adnotarunt ibi Baldus, Salicetus, & omnes Doctores communiter, Beccius in conſ. 58. n. 1. lib. 1. Alex. in conſil. 31. n. 3. volum. 5. Velaſquez de Auendaño in l. 25. Tauri, gloſ ſa vnica, n. 3. Quippe cùm donatio perfecta & irreuocabilis impediat teſtamenti factionem ſuper bonis donatis, vt ſcribunt Caſtrenſis in conſilio 831. n. 1. volum. 2. Pariſius in conſ. 63. n. 16. volumin. 1. Cephalus in conſ. 531. n. 22. l. 4. Borgninus Caualcan. deciſione 45. n. 6. fol. 723. & ſicut expreſsè reuocari non poteſt, ita nec tacitè per aliam quamcunque diſpoſitionem in contrarium factam: Craueta in conſil. 103. n. 16. l. 1. Curtius iunior in conſ. 189. n. 22. volum. 3. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 782. numer. 40. lib. 4. Cephalus in conſil. 33. n. 6. lib. 1. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 29. numero 25. Borgninus Caualcanus deciſione 42. n. 19.

Deinde & tertiò decipiuntur ex eo, quòd textus in d. §. Lucius, procedit alia ratione, ob quam donatio ibi facta filio emancipato, potuit in teſtamento nouum grauamen, & conditionem recipere, quia erat inofficioſa, & quæ reuocari poterat ex conſtitutione Alexandri, quæ refertur in §. Imperator, eiuſdem legis. Et probat l. ſi tot as, C. de inofficioſis donat. l. 8. tit. 4. p. 5. & latiùs declarant Iulius Clarus lib. 4. §. donatio, quæ ſt. 24. Ripa in l. fi vnquam, C. de reuocandis donation. num. 91. Coſta. in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. verbo, priuare, num. 21. Matiençus in l. 3. tit. 8. gloſ. 5. & 6. & 7. & ſeq. & in l. 10. tit. 5. gloſ. 4. vbi etiam Azeuedus lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 43. volumin. 1. vbi ex num. 8. vſque ad finem conſilij latiſ ſimè agit, quando donatio inofficioſa à filiis dici poſ ſit, & vt talis infringatur, de quo etiam ſuperiores tractarunt: Filius ergo, cui inofficiosè donatum fuerat, rectè potuit in d. §. Lucius, grauari, debuitque grauamen mero iure tolerari, vt Bartol. ibi docuit in ſummario eiuſdem §. Lucius, Gratus in conſ. 7. num. 43. lib. 2. eleganter Modernus Pariſienſis ad titulum C. de inofficioſis donationibus, numero 55. nam & donatio metipſa, tanquam inofficioſa reuocari poſ ſet; vnde multò magis nouis conditionibus onerari.

Poterit tamen Guid. Pap. & Hug. Cel. reſolutio procedere, quoties donatarius non ſolùm in rebus irreuocabiliter anteà ſibi donatis hæres inſtitutus fuerit, ſed etiam in aliis bonis vltra illa; tunc namque donator etiam de irreuocabiliter anteà donatis, poteſt donatarium hæredem inſtitutum nominatim grauare; quód expreſ ſim adnotarunt Alex. in conſilio 20. Ponderatis, lib. 3. Pariſius in conſilio 33. numero 78. lib. 3. Corneus in conſ. 228. Quòd dictus, volumine 4. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum lib. 3. dubitatione 2. ſolutione 3. num. 3. in fine, folio 172. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 6. num. 4. fol. 55. Et eo caſu, ſi donatarius omnibus bonis frui velit, tenebitur neceſ ſariò adimplere onus, & grauamen adiectum in his, quæ anteà irreuocabiliter ſibi donata fuerunt. Quod eſt de mente Alexandri, Cornei, & Pariſij in locis præcitatis. Et confirmatur ex reſolutis per Baëzam de non meliorand. dot. rat. filiab. cap. 9. num. 11. Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 11. n. 8. Matiençum in l. 2. tit. 6. gloſ. 3. n. 3. in fine, lib. 5. nouæ collectionis regiæ: imò eo ipſo, quòd donatarius adierit hæreditatem, & fecerit ſe hæredem virtute ipſius teſtamenti, cenſetur conſenſiſ ſe modis, & conditionibus donationi, aut rebus anteà donatis, adiectis. Quod in terminis, & rectè quidem annotauit Curtius iunior (quem nullus quem ego viderim ad propoſitum ponderat) in conſilio 120. n. 9. lib. 2. vbi in hunc modum ſcriptum reliquit: Sed quid plura, hanc controuerſiam decidit textus in terminis, in l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo: dum vult, quòd donationi perfectè non poſ ſit donans apponere modum, vel conditionem, niſi de voluntate donatarij. Accedente igitur voluntate donatarij, nulla dubitatio eſt, quominus donationi perfectæ poſ ſit addi modus, & conditio: Ergo præ ſuppoſito, quòd donatio, de qua agitur, eſ ſet perfecta, & per donatarium acceptata; ex quo tamen donans poſteà fecit teſt amentum, in quo inſtituit hæredem donatarium in omnibus bonis donatis, in teſtamento ſpecialiter expreſ ſis, & in aliis etiam ipſi donanti reſeruatis, apponendo onus fideicommiſ ſi, ſi donatarius deceſ ſerit ſine filiis maſculis, & prohibendo quamcunque ſpeciem alienationis, ac quamcunque diminutionem bonorum ſuorum in caſu reſtitutionis fideicommiſ ſi, & ipſe donatarius fecit ſe hæredem virtute ipſius teſtamenti, & per conſequens conſenſit modis, & conditionibus donationi adiectis, &c. Idem etiam Curtio non relato ſcripſit Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 762. n. 41. & ſeq. qui tamen videndus eſt ex n. 4.

