Erunt tamen ipſa ſemper intelligenda, vt locum habeant in his caſibus, & quoad ea, in quibus pater ipſe à filio repræ ſentatus ſucceſ ſiſ ſet; non autem quoad ea, in quibus non ſucceſ ſiſ ſet: non enim plus iuris poteſt eſ ſe in filio cauſato, quam in patre cauſante, ſicuti poſt Baldum, Alexandrum, Decium, Ioannem Andream, Iaſonem, Oldrald. Pariſium, Modern. Pariſienſ Afflictis, Nattam, & Amedeum, ſcriptum reliquit Menochius, lib. 4. dict. præ ſumptione 95. nu. 7. verſic. declaratur tamen, & in conſil. 269. nu 63. lib. 3. & in terminis dict. l. 40. Tauri, dixit Gregorius Lopez, in l. 3. tit. 13. part. 6. verbo, Mugeres, columna 6. verbo, lex etiam Taurina, & tenent etiam alij Authores, quos retulit Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 1. dicens, repræ ſentationem in maioratus ſucceſ ſione, filio ſolum concedendam eſ ſe in eo caſu, quo eius pater ſi viueret, poſ ſet in maioratu ſuccedere: prout ibidem ratione, & dict. l. 40. Tauri inductione, optimè probat: atque in eodem placito fuerunt Tiberius Decianus, in conſil. 7. num. 90. lib. 1. & in conſil. 43. num. 46. lib. 2. Alexander Raudenſis, in conſil. 142. num. 116. & 117. inter conſilia vltimarum voluntatum, lib. 2. Iacobus Cancerius, variarum reſolutionum, cap. 5. num. 8. Ioannes Cephal. in conſil. 616. num. 82. lib. 5. Qui è contrario arguit, & fundat, quod perſona repræ ſentans aliquam perſonam non excluſam, nec ipſa debet excludi. Sed & caſu, quo pater, ſi viueret, in maioratu ſuccedere non poſ ſet, filius ad ſucceſ ſionem admittendus erit, ſi ponamus filium. metipſum, non ex repræſentatione perſonæ parentis, ſed ex proprio iure, atque propria perſona, ſiue ex vocatione, aut voluntate inſtitutoris maioratus, ſucceſ ſionem prætendere: id quod ſuprà, hoc eodem lib. 3. cap. 15. plena manu, & dilucidè magis, quàm anrea fuiſ ſet, in caſu mihi commiſ ſo, probaui, atque explicaui.

Tertiò obſeruandum eſt (atque in eadem 6. obſeruatione principali) repræ ſentationem de iure antiquo dumtaxat admiſ ſam fuiſ ſe in ſucceſ ſione aſcendentium, prout obſeruatione præcedenti annotaui: in ſucceſ ſione verò tranſuerſalium non fuiſ ſe introductam; in ea numque ſemper proximior admittebatur, & legis 12. tabularum tenor obſeruabatur, ex qua deſcendentibus deficientibus, Agnatus proximus familiam habeto, dicebatur. Vt per Caium, titul. 16. de legitim, ſucceſ ſ. Paulum, lib. 7. ſententiarum, titulo, de teſtamentaria ſucceſ ſione, & lib. 4. receptar. ſententiar. tit. 8. de inteſtator. ſucceſ ſione, & Iuſtinianum. in principio, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſ ſione, & ſic nepos ad ſucceſ ſionem patrui non admittebatur cum alio patruo, ſed patruus tanquam proximior, & in priori gradu ſuccedebat: l. auunculo. C. communia de ſucceſ ſionibus l. 2. C. de ſucceſ ſorio edicto, l. conſanguinitatis iura, C. de legitim, hæred, §. ſi plures, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſ ſione. Neque vnquam vſque ad ius Authenticorum admiſ ſum fuit ius repræ ſentationis, quo filius intraret in locum patris inter tranſuerſales. Superueniente verò Authenticorum iure, à Iuſtiniano edito, conſtitutum eſt, ad fratris inteſtati ſucceſ ſionem, non ſolum alium fratrem ſuperſtitem admitti, ſed & defuncti fratris filios ad ſucceſ ſionem patrui, cum ſuperſtitibus patruis admitti, ad eámque portionem, quam eorum parentes erant habituri, ſicque in ſtirpes, & non in capita. Et quamuis in linea recta deſcendentium, in infinitum admitteretur repræ ſentatio, vt dixi; inter collaterales tamen, vltra filios fratrum non porrigitur, nec filiis filiorum fratris vel ſororis conceditur Prout hæc omnia deducuntur ex textu in authent. ceſ ſante, & in authent. poſt fratres, 1. & 2. C. de legitimis hæred. & in authent. de hæred. ab inteſtato venientibus, §. ſi igitur, & §. ſi autem defuncto, collatione 9. l. 5. tit. 13. part. 6. ibi: E dezimos, que ſi alguno que aſ ſi murieſ ſe ſin teſtamento, non ouieſ ſe de los parientes que ſuben o decienden por linea derecha, e ouieſ ſe hermano o hermana, que fueſ ſe ya muerta, que el hermano o el ſobrino heredaran los bienes del tal defuncto egualmente, e maguer ſean los ſobrinos dos, o mas, nacidos de vn hermano o hermana, non auran mas quel la mitad de la heredad. l. 241. in legibus ſtyli, l. 8. Tau. l. 5. tit. 8. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, ibi: Mandamos que ſucendan los ſobrinos con los tios in ſtirpem, y no en capita. Et eadem omnia, tam quoad ius antiquum, quàm nouum tradiderunt vnanimiter, atque communiter Interpretes omnes eiſdem in iuribus, & poſt antiquos, & alios multos, ſic reſoluunt ſuperiùs tradita Chaſ ſaneus, in conſuetudinibus Burgundiæ, §. 10. num. 6. fol. 257. & num. 36. fol. 259. Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, num. 101. Roxas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 32. num. 17. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. num. 30. Petrus Paulus Pariſicus, in conſil. 37. ex num. 1. vſque ad numerum 8. lib. 1. optimè Tiberius Decianus, qui ſic tempora & iura diſtinguit, in conſil. 1. ex num. 366. vſque ad numerum 370. & in conſilio 28. num. 1. lib. 1. & in conſil. 9. num. 1. cum ſeq. & in conſil. 26. num. 71. lib. 2. & in conſil. 55. num. 19. lib. 3. Coſta, de patruo & nepote, prima parte, num. 10. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, tertia parte, lib. 45. cap. 11. num. 7. Didacus Couar, in tractatu de ſucceſ ſionibus ab intestato, num. 5. verſiculo, tertio eſt notandum, Hippolytus Riminaldus, in conſil. 526. ex num. 1. vſque ad numerum 6. lib. 5. Iacobus Cancerius, variar. reſolut. lib. 1. cap. 5. num. 7. Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiar. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſtione 23. numero 3. & 4. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſsis, quæ ſtione 11. num. 61. Antonius Galeatius Maluaſ ſia, in conſil. 51. num. 3. Antonius Gomezius, in dicta l. 8. Tauri, ex num. 10. & ibidem, Tellus Ferdinandez, num. 2. Ceruantes, ex num. 1. & Velazquez Auendaſius, gloſ ſa prima, & gloſ ſa 3. idem Auendañus, in l. 40. Tauri gloſ ſa 14. num. 3. & 4. & 5. num. 8. Ioannes Matiençus, in dict. l. 5. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. regiæ, gloſ ſa prima, num. 14. & num. 17. & Azeuedus ibi, in principio, & num. 3. Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum lib. 2. cap. 15. Humada, in l. 2. titul. 15. partita 2. gloſ ſa 17. num. 5. & 6. Rolandus, in conſil. 68. num. 23. lib. 1. Angel. Mathæacius, de legatis & fideicommiſ ſis, lib. 2. cap. 7. in principio, Nicol. de Vbald. in tractatu, de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, in 3. parte principali, per plures columnas. Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 70. num. 24. & num. 52. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 31. num. 29. lib. 1. Alexander Raudenſis, in conſil. 142. numer. 115. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. Antonius Gabriel, communium concluſ. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, lib. 4. concluſ. prima, num. 13. Franciſcus Burſatus, in conſil. 170. num. 28. & 29. lib. 2. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſtione 66. in antiquis num. 3. & 4. & 5. in nouis verò, quæ ſtione 67. eiſdem numeris, Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & i ure, disputatione 326. num. 1. verſiculo, in linea vero collaterali, verſiculo, & vltra filios autem fratrum. Antonius Pichardus. ad titulum, Inſtitu. de hæred. quæ ab inteſtato defer. de repræ ſentatione. §. 2. num. 21. & 22. & 23. Iacobus Menochius, lib. 4. præſumptione 95. num. 8. vſque ad numerum 13. qui poſt alios ſcripſit, filium repræ ſentare patrem, quando agitur de ſucceſ ſione tranſuerſalis proximi gradus, nempe de ſuccedendo patruo. Item quando agitur de ſucceſ ſione auunculi, qui dicitur tranſuerſalis gradu proximior ex latere matris. Item quando agitur de ſucceſ ſione materteræ. Idque extendit, vt locum habeat non ſucceſ ſione delata à iure communi, ſed etiam in delata à ſtatuto, vt ſi ſtatutum vult admitti proximiores; tunc ſi agitur de ſucceſ ſione patrui, auunculi, materteræ, & ſimilium, filius ingreditur locum patris. Et idem probauit in conſ. 124. num. 76. lib. 2. Peregrinus etiam, de fideicommiſ ſis, art. 21. num. 7.

Et rationem, quare filij fratris defuncti vocentur in ſtirpes, quando cum patruis ſuccedunt patruo, & non in capita, reddunt Didacus del Caſtillo, in dicta l. 8. Tauri, in principio, & ibidem Cifuentes, num. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 526. num. 5. lib. 5. Et quare vltra filios fratrum extendatur repræ ſentatio, vide per Chaſ ſaneum, in conſuetudinibus Burgundiæ, dicto §. 10. num. 6. fol. 517. Nepotes etiam plures cum filiis in ſucceſ ſione aui, quare non ſuccedant in Capita. ſicut filij, ſed in ſtirpes? vide per Guil. Benedictum, in cap. Rainuntius, de teſtam. verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, num. 66. fol. 116.

Quod ſi fratrum diuerſorum filij ſoli ſint, nec concurrant cum alieno patruo ſuperſtite, maximum equidem & intricatum dubium eſt, an alteri patruo prædefuncto in ſtirpes ſuccedant, an vero in capita, ita vt ſi ex altero fratre exiſtat vnus filius, ex altero duo, vnuſquiſque ex his tertiam hæreditatis partem habeat, an verò tantum habeat vnus ille, quam duo patrueles, vnius fratris perſonam referentes. Quo in dubio Accurſius in dict. authent. ceſſante, C. de legitimis hæredibus, & in l. lege duodecim tabularum, C. de ſuis & legitimis hæredibus, & in l. prima, in fine, ff. ſi pars hæreditatis petatur, & in authent. de hæred ab inteſta, venient. §. ſi autem defuncto, verbo, fratres ſucceſ ſerint. Quod ex diuerſis fratribus filij ſuccedant patruo in ſtirpes, & non in capita, etiam quando non concurrunt cum altero patruo ſuperſtite, probauit apertè Et Accurſium ſequuti fuere Dynus, Iacobus de Arenis, Petrus Guil. de Cun. Franc. à Ramponibus. Cinus, Faber, Bartolus, Angelus, Caſtrenſis, Fulgoſius, Corneus, Bened. de Plumbino, Imola, Yſernia, Cardinalis, Mart. Laud. Baldus, Ioannes de Platea, Portius, Matheſilanus, Ludouicus Bolognin Nicolaus de Vbaldis, Per. Ferrara, Speculator, Aretinus, Modern. Pariſ. Guid. Pap. Iaſon, Decius, Ruinus, Bertrandus, Boërius, Guil. Benedictus, Oldendorpius, Socinus Iunior, Pariſius, quos refert Andreas Tiraquellus de retractu. §. 11. gloſ ſa vltima, num. 5. & 6. vbi hanc receptiorem atteſtatur ſententiam, & pro ea tradit exemplum à natura ipſa profectum. Antonius quoque Gomezius, in l. 8. Tauri, num. 13. & 14. & eoſdem Authores pro Accurſio retulit, ſed contrariam partem ſuſtinuit (vt infra videbitur) Ioannes Matiençus ad l. 5. titul. 8. gloſ ſa prima, num. 16. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, retulit etiam pro Accurſij ſententia ſuperiores omnes, & addidit alios plures Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 162. numero 3. videlicet Ioannem Andream, Iacob. de Belui. Barbat. Ioan. de Ligna. Cardinalem Zabarellam, Aluar. Iacobin. de Sanct. Georg. Curtium iuniorem, Rochum de Curte, Thom. Diplau. Papon. Areſt. Fabian. de Gioch. Ioannem Oldendorpium, Claudium Cantiunculam, Ioannem Lup. Sombech. Viuium, Chaſ ſaneum Beccium, Albenſem, Crauetam, Simonem de Prætis, Antonium Contium, qui latiſ ſimè diſputat, Franciſcum Burſatum, Hippolytum Riminaldum, & Federicum Scotum qui omnes (vt dixi) per ipſum Theſaurum recenſentur, & congregantur. Et vltra relatos per ipſummet Authorem, eandem opinionem Accurſij ſuſtinuerunt & alij Authores, aliis in locis, Hippolytus Riminaldus alio in loco vltra ibi relatum, hoc eſt, in conſ. 526. ex numero 6. vſque ad numerum 15. lib. 5. Iacobus Cancerius, variarum reſolutionum. capite 5. numero 11. & 12. Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 2. num. 14.

Et pro hac Accurſij ſententia perpenduntur, atque ponderantur varia & diuerſa iura, rationes etiam atque fundamenta expenduntur, ac inter alios, ſeptem argumenta pro hac parte congeſ ſit, atque conſiderauit Ioannes Cephalus in conſ. 431. ex n. 2. vſque ad numerum 8. lib. 3. Tria Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſa 14. ex n. 16. Sex Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 6. cap. 3. folio mihi 682. Tria Ioannes Matiençus, in d. l. 5. tit. 8. lib. 5. gloſ ſa 1. n. 16. Sex Angelus Mathæacius, de legatis & fideicommiſ ſis, libro 2. capite 7. ex numero 1. vſque ad numerum 7. plura Antonius Contius, qui (vt dicebam ſuprà) latiſ ſimè diſputat in ſine ſui libelli, de hæred. ab inteſtato.

Verumenimvero, rationes præfatas, ab his Authoribus ponderatas, ſiue huius partis fundamenta quamplurima & diuerſa, ideo nunc, atque ſciens & conſultò omitto, nec hoc loco recenſeo, non etiam diluo vim eorundem, quod ipſimet Authores ex propoſito, atque concludenter omnia diluant, & manifeſta ratione ſubuertant, quae pro Accurſio expendi, aut conſiderari valeant, vt penes eos videri poterit, ſi aliquando neceſ ſe fuerit.

Quocirca contrariam ſententiam, videlicet quod diuerſorum fratrum præmortuorum filij ſuccedant patruo ſuo ab inteſtato defuncto in capita, & non in ſtirpes, quando cum patruo non concurrunt; veriorem ego arbitror, & omnino tenendam, atque eam tenuerunt Azo, in ſumma, C. de legitimis hæredib. §. item iure nouiſ ſimo, verſiculo, illud dubitaui, & in authent. ceſ ſante, C. eodem. Quibus in locis Azo voluit expreſ ſim, quod hoc caſu patrui hæreditas per capita diuidatur, ita vt quot ſint filij, tot ſint partes. Et Azonem ſequuti fuere ſequentes Authores Accurſius metipſe ſibi contrarius, & non conſtans. Rofred. Hoſtienſis, Vber. de Bob. Iacobus Butrigar. Cinus, Odofred. Alberic. Caſtrenſis, Bald. qui licet aliàs contrarium conſuluiſ ſet, dicit tamen, mutatâ ſententiâ, hanc opinionem eſ ſe magis conſonam: Salicet. Ioannes à Monte, Iacob. de Belu. Iacobus de Ardizone, Mart. Lauden. Aretin. Fortun. Garſia, Bulgar, Rayner. de Forliuio, Ioan. Ferra. Eguinar. Baro, Sylueſter Aldobrandin. Præpoſit. Senenſ. Zaſius, Ferron. Didacus Couar. Petrus Rebuffus, Franciſc. Hotoman. Iacobus Spiegell. Albertus Papien. Menchaca, Cuiacius, Duarenus, Hanneton. Minſingerus, Ioannes Imber. Rupellanus, Ioannes Vaudi, Maturin. Montan. Michaël Graſ ſus, Ioannes Schneideuin. Balduin. Vveſembecius, & Benedict. Capra, quos retulit, & pro ſententia Azonis congregauit Anton. Theſaurus d. deciſ. Pedemontan. 162. n. 2. & n. 3. in fin. ſubdit, quod miratur, quomodo Doctores ſola authoritate Gloſ ſ æ variabilis moti, in tam clara & bene per leges veteres, & nouas reſoluta quæ ſtione, quaſi nodum in ſcirpo quærentes, perplexi fuerint, & ipſam rei veritatem non cognouerint. Denique ex n. 4. pro hac ſententia, & iura expendit, & concludentia fundamenta adducit, & num. 7. profitetur, quod Azonis opinio frequentius fuit in contradictorio indicio obſeruata, & vti verior recepta, & pro illa ſ æpiſ ſimè fuiſ ſe iudicatum, vt authoritate, & teſtimonio probat ibid. Eandem quoque opinionem acriter defendunt, & veriſ ſimam reputant Theophilus, præclariſ ſimus Iuſtiniani interpres, in §. hoc etiam, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſ ſione. Ioannes Criſpus à Montibus, in §. item vetuſtas, Inſtit. de hæred, quæ ab inteſtat. deferun. Ioannes Corraſius in l. hæres, n. 12. C. de impuberum & aliis ſubſtit. Loriotas. in l. prima. ff. de gradibus, pag. 28. & ſeq. Petrus Coſtalius, in l. prima, §. interdum, ff. de petitione hæreditatis, Ludou. Charondas, ad Vlpianum, Inſtit tit. 26. §. agnatorum, & ibidem Iacobus Cuiacius, Iacobus Reuardus ad leges duodecim tabularum, c. 19. pag. 62. Petrus Pithæus, in notis ad aliqua Iureconſultorum Fragmenta, pag. 106. in principio, verbo, iam dudum. Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 2. q. 4. a. 7. n. 14. Maſuerius in practica, titulo, de ſucceſ ſ. & vltimis volunt. n. 26. Ioannes Mercerius, in notis ad Conſtan. Harmenopul. Curtius Burgenſis, ad Theophilum in loco nunc præcitato. Gaſpar Caballinus, in ſecunda parte milleloquiorum iuris, c. 619. Iacob. Ardizon. In ſumma, tit. de ſucceſ. feudi, verſiculo, verumtamen ſi eſt frater. Martin Soliman. in rubrica, qui ſuccedere in feudis, nu. 195. Federic Schneid. lib. 1. interpret. feudal. titul. 8. de ſucceſ ſione feudi, pag. 46. Matthæus Buſember. in conſ. 83. per totum, lib. 2. Hieronym. Gabriel, in conſ. 135. n. 3. lib. 1. Laurentius Cimeterius, inter reſponſa Iuſtini Globeri, conſ. 7. nu. 1. Hanetonus, lib. 2. de feudis, c. 6. per totum. Ioannes Ficchardus, lib. 6. communium opinionum. verbo, fratrum filij. Præpoſitus Senenſis, in ſuis quæ ſtionibus, caſu 7. q. 6. Ioannes Lucius, lib. 8. placitorum ſummæ apud Gallos Curiæ, tit. 1. deciſ. 6. Minſingerus, practicarum obſeruationum, Centuria 3. obſeruation. 54. & en §. cum filius, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtat. deferunt. verſiculo, item ſi ex duobus. Pyrrhus Angleberm. ad conſuetud. Aurelian. tit. de ſucceſ ſionibus, cap. 27. pag. 98. qui citat Aurelianenſem ſcriptam conſuetudinem, confirmantem expreſsè Azonis opinionem. Iacobus Bucherelus, in gloſ ſa ad §. hoc etiam, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſ ſione, pagina 339. Ioannes Cephalus, in Conſil. 431. per totum, lib. 3. qui omnibus contrariæ partis fundamentis latiſ ſimè confutatis, negat cum Accurſio eſ ſe crebriorem ſententiam, nec in eodem Accurſio vim aliquam eſ ſe faciendam, ideò aſ ſerit, quod ſibi ipſe contradixerit, & Azonis ſententiam fuiſ ſe ſemper, & eſ ſe veriſ ſimam profitetur, ac pro ea ex num. 8. vſque ad num. 33. adducit duodecim fundamenta. Azonis etiam ſententiam ſequutus eſt Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. interpretatione 3. dubitatione 4. ſolutione 3. num. 30. fol. 229. Andreas Fachin. controuerſiarum iuris, lib. 6. c. 3. per totum, qui tria præcipua fundamenta pro hac parte expendit. Angelus Matthæacius, de legatis & fideicommiſ ſis, lib. 2. c. 7. ex num. 7. vbi fex præcipua fundamenta pro Azone perpendit, & concludit, Azonis opinionem, vt magis communem, magiſque tutam, imperialique indicio atque authoritate confirmatam, hodie ab omnibus receptam eſ ſe, & eſ ſe firmam, ſtabilémque concluſionem, filios fratrum hæreditatem diuidere in capita, non in ſtirpes; propterea leges antiquas non fuiſ ſe â Iuſtinianeis nouellis correctas.

Ex noſtris verò, Hiſpaníſque Authoribus fuere eandem opinionem Azonis ſequuti Montal, in 16. titulo 6. lib. 3. fori, verbo, O ſobrinos. col. 2. verſic. item nota. Fortunius Garſia, in l. Gallus. §. idem credendum, num. 47. ff. de liberis & posthumis. Didacus Couar. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, concluſ 8. num. 8. Ioannes Olanus, in concordia antiqui iuris ciuilis & regni, verbo, fratrum filij. Ferdinand. Vaſq. Menchac. de ſucceſsionum reſolut. lib. 2. c. 13. num. 13. Cifuentes in. l. 8. Tauri, num. 4. Ioannes Lup. ibidem, num. 6. Didacus del Caſtillo, gloſ ſa prima, verſic. ſi tamen eſt contentio Ferdinandus Atias, num. 12. verſic. & vt liqueat materia. Tellus Ferdinandez, num. 3. qui optime inſurgit contra Antonium Gomezium, quatenus ille voluit, quod opinio hæc Azonis correcta eſ ſet ex deciſione dicta l. 8. Tauri, & aduertit, adeò dubium eſ ſe Antonium eundem, vt n. 14. aſ ſeuerauerit in hoc regnoiudicandum eſ ſe ſecundum opinionem Azonis, quam conſtanter Tellus defendit etiam in terminis iuris communis, ſic vt in patrui ſucceſ ſione ſemper repræ ſentationi locus ſit inter diſpares gradu, quo caſu proprie loquitur d. lex 8. Tauri. Secus quando omnes ſunt in tertio æquali gradu, tunc namque ſuccedi in capita, omni repræ ſentatione ſecluſa, non in ſtirpes, ſecure & vere affirmat. Nam in primo caſu, videlicet, quando filius fratris cum patruo concurrit, ideo in ſtirpes ſuccedit, quia venit ex ſola perſona patris, quam repræ ſentat, non vero ex propria perſona, quia alter proximior in gradu eum excludebat; ideo merito ſuccedit in ſtirpem, & ad eam partem admittitur, quam ipſe pater percepturus eſ ſet, ſi viueret, ſed in ſecundo caſu, quando ſuccedit, cum alijs eiuſdem gradus, quia nemo eum antecedit, & ex propria perſona venit, merito in capita, & non in ſtirpem ſuccedendum erit: Gregorius Lopez, in l. 5. tit. 13. partita 6. verbo, Por cabeças, Roxas in epitome ſucceſ ſionum, c. 32. num. 18. & 19. qui Telli Ferdinandez obſeruationem ſuperiorem ſequitur, & Antonij Gomezij contrariam adnotationem reprehendit, dicens, quod dicta l. 8. Tauri, tantum loquitur in ſucceſ ſione patruorum, quod conſobrini ſuccedant cum patruo ſuperſtite, in ſtirpes non in capita, cum ſint in diſpari gradu, quo caſu datur repræ ſentatio vlterioribus cum proximioribus, ſed quando ſucceſ ſio eſt inter eoſdem eiuſdem gradus, vt in ſpecie propoſita, nihil prorſus de hoc diſponit d. l. 8. Tauri, & ideo ius commune ſeruandum eſt. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogenijs, lib. 3. capit 7. num. 21. & 22. qui dicit Azonis ſententiam comprobaram eſ ſe ex deciſione dictæ l. 6. tit. 13. partita 6. quæ ſequuta fuit opinionem Azonis, eamque partitæ; legem nequaquam correctam eſ ſe ex deciſione præfatæ l. 8. Tauri. Ioannes Matiençus in l. 5. tit. 8. gloſ ſa prima, num. 15. Ceruantes in dicta l. 8. Tauri, num. 18. optime Humada in l. 2. tit. 15. partita 2. gloſ ſa 17. num. 6. Auendañus in eadem l. Tauri. 8. gloſ ſa prima. latiùs in l. 40. Tauri, gloſ ſa 14. ex num. 9. vſque ad numer. 19. quo loci, dicto num. 9. eadem in propoſito vtitur ratione, qua Tellus Ferdinandez, antea relatus, vtebatur. Deinde num. 11. expendit textum in authent. de hæredibus ab inteſtat. venient, dum repræ ſentationem vocat priuilegium: non enim eſ ſet priuilegium, quando conſobrini inter ſe concurrerent, cum tunc æquali gradu eſ ſent. Eandem quoque Azonis opinionem tuentur Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæ ſt. 221. pater Ludouicus Molina, tom. 3. de Iuſtitia & iure, disput. 626. num. primo ad finem verſic. vtrum filij fratrum, fol. 388. & disput. 627. num. 7. verſic. præte, rea iuxta Azonis, fol. 148.

Pro hac autem opinione (vt ex dictis hactenus apparet) poſ ſunt & iura, & rationes, ſiue fundamenta quamplurima expendi, quæ fortiſ ſimè, & concludenter adſtringunt, & expenduntur ex propoſito per Ioannem Cephalum, Antonium Theſaurum, Andream Fachineum, Angelum Matthæacium, & alios in locis vbi ſupra citatis, ſed alijs prætermiſ ſis conſultò, Telli Ferdinandez rationi ſuperius adductæ (quæ ex mente communi procedit, & concludens eſt) inhærendum firmiter erit. Nam cum ex diuerſis fratribus filij ſoli inter ſe concurrunt, nec ab aliquo patruo præceduntur, æquales gradu ſint, quoad patrui prædefuncti ſucceſ ſionem de qua agitur, non eſt cur inter ipſos repræ ſentatio in ducatur, aut induci valeat, nec etiam forma ſuccedendi in ſtirpes, quæ in caſu diuerſo omnino introducta eſt, vt ex ſuperioribus conſtat: deinde inducendus eſt textus in authent. poſt fratres. 2. C. de legitimis hæredibus. quatenus docet, ſolum inter fratres, & fratrum filios admitti ſucceſ ſionem in ſtirpes in linea tranſuerſa: & ſic apertè ſignificat, quod cùm fratrum filij ſoli reperiuntur inter ſe, nec concurrunt cum patruo, ſuccedunt patruo prædefuncto in capita. Et idem clare ſignificat textus in dict authent. de hæredibus ab inteſtato venientibus. §. ſi igitur, el 2. in fine, verſic. ſed & ipſis. Inquit namque Imperator, nunc competere filijs fratrum priuilegium huiuſmodi, quando cum patruis concurrunt; quapropter ſi nullus patruus ſupereſt, id dici non poteſt. quod ibi non dicitur, ſed potius contrarium, ex ratione ſuperius adducta. Et ita ponderat, atque fortiter inducit Fachineus dict. cap. 3. verſic. quod autem ex nouella. Alia plura fundamenta (vt dixi) penes ipſos Authores, quos antea retuli, inuenientur; verè tamen hoc loco adducta ſufficiunt, cum adeò euidenter concludant.

Cæterum quando plures patrueles, ſiue conſobrini tractant inter ſe de ſuccedendo alteri ſuo patrueli, ſiue conſobrino, vtrum ſucceſ ſio fiat in ſtirpes, vel in capita, dubitari ſolet? Et quidem Baldus in conſil. 199. Ad euidentiam, lib. 3. in nouis, quod in ſtirpes futura ſit ſucceſ ſio, clarè tuetur, & Baldi traditionem, atque conſilium ſequi videtur Craueca in conſil. 303. in fine. Contrariam tamen ſententiam, imo quod in capita ſucceſ ſio eſ ſe debeat, tenuit idem Baldus ſibi contrarius in capit. primo. §. & quia vidimus, Qui feudum dare poſ ſunt. Brunus in conſil. 76. num. 4. vbi tres concluſiones adducit, & firmat in tranſuerſalibus. Prima eſt, quod vbi concurrunt filij fratrum cum patruo in ſuccedendo alteri patruo, veniunt in ſtirpes, & non in capita, & hic eſt certus caſus, vt ſupra vidimus. Secundus caſus eſt, vbi filij fratrum ſoli veniunt ad ſucceſ ſionem patrui; & tunc in ſtirpes veniunt, & non in capita, ſecundum opinionem Accurſij, quam ipſe Brunus ſequitur, ſed malè, vt ſupra quoque vidimus. Tertius & vltimus caſus eſt, vbi filij fratrum veniunt ad ſucceſ ſionem aliorum quàm patruorum vel auunculorum, & tunc inquit Burnus, quod veniunt in capita, & non in ſtirpes. Et idem quoque tenuit Curtius iunior in tractatu de feudis, tertia parte, quæ ſt. 4. ad finem. Riminaldus ſenior in conſil. 424. ad finem, lib. 3. per textum in authent. de hæred. ab inteſtato venientibus, §. ſi verò neque fratres. Vbi eſt caſus clarus, quod ſi defunctus neque fratres, neque filios fratrum reliquerit, omnes ex latere cognati eiuſdem gradus, ad hæreditatem vocantur in capita, Berous in conſilio 68. numero 36. libro primo Runinus in conſ. 8. ad finem, volumine primo. Ioannes Cephalus in conſil. 581. num. 19. lib. 5. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de testamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, nu 101. Hieronymus Gabriel in conſ. 135. lib. 1. vbi optime in propoſito, & ponit caſum, in quo tractabatur de hæreditate cuiuſdam Polydori defundi, nullis relidis ascendentibus, nec descendentibus, nec fratribus, nec eorum filijs, ſed quibusdam consobrinis; & inquit, quod ſine dubio dicti consobrini inter ſe vocantur in capita, non autem in ſtirpes, ſicque omnes paſ ſim tenere, & quod nemo (quod ſciat) auſus vnquam fuit affirmare, quod ſuccedant in ſtirpes, & rationem Concludentem adducit, & eum refert, & ſequitur Hippolytus Riminaldus in conſ. 526. ex nu. 22. cum multis ſequentibus, lib. 5. vbi diffusè ſe habet in propoſito: eandem quoque præ ſtat reſolutionem Iacobus Canceritis variarum, cap. 5. num. 12.

Patruus verò præfertur fratribus patruelibus in ſucceſ ſione conſobrini, idcirco ſi aliquis vita functus eſt, relicto patruo, atque item duobus fratribus patruelibus, ideſt, filijs aliorum patruorum iam defunctorum (quos communiter primos appellant) patrui iura tunc potiora erunt, nec aliquid iuris fratres patrueles in ſucceſ ſione habebunt, quia patruus in hac ſpecie, propinquiori gradu defuncto attingit, quam fratres patrueles, quippe cum ille in tertio gradu, ij in quarto contingant. Et ita probat textus in l. auunculo, C. communia de ſucceſ ſionibus, per quem ita in terminis reſoluit Ioannes Parladorius rerum quotidianarum lib. 2. c. 15. Roxas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 5. num. 21. & cap. 32. num. 22. Franciſcus Burſatus in conſil. 170. numero 28. & 29. lib. 2.

Verumenimuero, quamuis in ſucceſ ſione bonorum liberorum & diuiſibilium, & vbi plurium concurſus datur (vt dixi) præfata procedant, nec vltra fratrum filios repræ ſentatio concedatur de iure communi; in maioratus tamen aut primogenij cuiuſque ſucceſ ſione, id de iure noſtro regio nequaquam procedit: repræ ſentatio namque inter tranſuęrſales, etiam vſque in infinitum procedit iure Hiſpano, & filius fratris maioris, ab eóque deſcendentes præferuntur patruo, qui erat frater vltimi poſ ſeſ ſoris, licet illi ſint in centeſimo gradu, inſtituentis maioratum reſpectu. Denique, (vt ſtatim dicetur) inter tranſuerſales (quocunque in gradu illi ſint) vnuſquiſque fratrum ſuam lineam conſtituit, ſic vt linea maioris præferatur lineæ ſecundi; linea secundi; tertij lineæ, & ſic deinceps; vt ſemper ac regulariter primogenituræ linea conſideretur, eáque cum præcedentia ad alias lineas competat, vt ſtatim probabitur. Hoc autem omnia probantur ex ſingulari deciſione l. 40. Tauri, quæ hodie eſt l. 5. titulo ſeptimo, lib. quinto, nouæ. collectionis Regiæ, in illis verbis, Lo qual no ſolamente mandamos, que ſe platique en la ſuceſ ſion del mayorazgo a los aſcendientes, pero aun en la ſucceſ ſion del mayorazgo a los tranſuerſales, per quam legem, ita in terminis, quod repræ ſentatio in maioratibus, ſeu primogenijs non ſit ad fratres, fratrumque filios coarctanda, ſed quod ad omnes primogenitos, eorumque lineas, protrahi debeat, conſtanter renuerunt Didacus Couarr. practicarum, cap. 38. n. 10. verſic. Tertiò ad intellectum. Emanuel Coſta in quæ ſt. patrui & nepotis. 2. parte, num. 32. & 3. parte, num. 59. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogenijs, lib. 3. cap. 7. num. 10. & 11. Ioannes Matiençus in dicta l. 5. tit. 7. gloſ ſa 4. libro 5. nouæ collect. Regiæ, & in l. 5. tit. & gloſ ſa prima, num. 17. & ibi Azeuedius n. 3. Humada in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſa 17. num. 7. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. in nouis, quæ ſt. 67. ex num. 23. & 24. cum ſequentibus, in antiquis verò quæ ſt. 66. eiſdem numeris. Antonius Pichardus ad tit. Inſt. de hæred. quæ ab inteſtato deferun. de repræſentatione, §. 2. num. 23. & 24. & vide latius infra, ex num. 91. cum ſeq.

Sed quò dilucidè magis Taurinaæ dictæ legis constitutio perpendatur, & præfatorum Authorum ad eiuſdem interpretationem, traditiones nonnullæ diſeuriantur: operæpretium erit hoc loco aliquantulum circa ipſammet legem inſiſtere, ac primum animaduertere, Taurinam dictam deciſionem videri communiter iuri communi contrariam, ab illóque exorbitantem. In primis namque, ex recepta Interpretum ſententia (à qua tamen meritò diſceſſimus, num. præcidentibus) ius commune ſolum admittit repræ ſentationem in his ſucceſ ſionibus, quæ iure hæreditatio deferuntur, non vero in his, quæ iure ſanguinis; quamuis (vt ſupra quoque dixi) dubia admodum hæc opinio ſit ex his, quæ dicto loco contra communem perpendi, dicta l. verò Tauri 40. repræ ſentationem admittit in maioratibus, in quibus non hæreditario, ſed ſanguinis iure, atque ex prouidentia & diſpoſitione hominis ſucceditur. Huic tamen aduerſus deciſionem illam dubitandi rationi concludenter reſpondetur, negando aſ ſumptum præfatum, & contrarium tenendo, vt ſupra quoque loco prædicto tenui.

Deinde, ius commune (vt ſupra vidimus) in linea collaterali, ſeu tranſuerſa duntaxat admittit repræſentationem vſque ad filios fratrum prædefunctorum, nec vltra conceſ ſit eam; ipſa vero lex 40. Mau. pleniùs prouidet, & inter tranſuerſales quoque, ſicut inter deſcendentes, abſque graduum reſtrictione repræ ſentationem inducit, & non modò poſt fratrum filios, ſed & vlteriùs infra, vt ſtatim probabitur. Verum rationi huic, facilè etiam & verè reſpondetur, iura adducta ſuperius, quæ id probant, nempe tex. in d. authent. ceſ ſante, & in dict. authent. poſt fratres, loqui in alijs ſucceſ ſionibus extra maioratuum cauſam, in quibus diuerſa ratio militat; in maioratuum vero succeſ ſione contra eſ ſe, & quidem mortuo vltimo maioratus poſ ſeſ ſore, ſic plene concedi debet repræ ſentatio, prout in d. l. Tauri, pleniſ ſimè concedi ſ æpè diximus, & infra dicemus. In rei igitur veritate, valde differunt in materia hac, in qua verſamur, repræ ſentatio illa de iure communi inter tranſuerſales quoque introducta in bonis liberis, & cum concurſu aliorum, in qua cum limitatione & reſtrictione, ius ipſum commune admiſit repræ ſentationem vſque ad fratres, & filios fratrum, vt in dictis iuribus, & repræ ſentatio in ſucceſ ſione primogeniorum, in dicta l. 40. introducta, in qua legis eiuſdem conditores, indiſtinctè, & verbis vniuerſalibus omnes gradus comprehendentibus, tranſuerſales ad ſucceſ ſionem admittunt, vt parentum perſonas repræ ſentent. Eò magis, quòd in ſucceſ ſione ab inteſtato, duntaxat conſideratur gradus, vt ſupra probaui, & deducitur ex iuribus præcitatis ibi, ſub num. 67. & tribus ſequent. & ex l. 12. §. hæc hæreditas, ff. de ſuis & legitimis hæredibus: In ſucceſ ſione vero maioratus primò conſideranda eſt linea, & deinde atque ſecundò gradus, vt per Molinam lib. 3. c. 4. ex num. 14. & capit. 6. ex numero 33. Sic autem in noſtro propoſito linea conſideratur, vt ipſa cum præcedentia & continuatione linearum, atque diſcurrendo per lineam primogenitorum de vno primogenito in alium, in infinitum ſuo ordine, competat, idque ſic in linea tranſuerſalium, ſicut in deſcendentium linea procedat, vt infra probabitur, & tradit Ludouicus Molina de Hiſpanorum primog. libro 3. capit. 6. ex numero 29. alios plures referam ſtatim.

