Denique nec prætermitti poteſt, Petri Auguſt. Morl, de in integr. reſtit. d. tit. 5. ex num. 31. vſque ad numerum 36. obſeruationes, eodem iure diiudicandas, quo Pichardi, & Aquilini adnotationes diiudicauimus nunc; omnia namque, quæ ad intellectum d. cap. ad noſtram, præmittit, & in confutandis aliorum intellectibus conſiderat, rectè equidem, & de iure procedunt; deficit tamen Author metipſe in duobus. Primò, quatenus Hectoris Roderici interpretationem relatam, videtur magis probare ſub num. 33. ad finem, quæ tamen ex dictis ſuprà probari non poteſt. Secundò, quatenus ſtatuit ſtatim, num. 35. ad finem, & num. 36. ſe non latere, placere quibuſdam nouiſ ſimè intellectum à me ex Abbate, & Doctor. Sahagun probatum ſuprà, & tamen dumtaxat refert, ſed non approbat, neque improbat eum, ſiue certum quid non proponit pro dictæ Decretalis intellectu; aut ſaltem, cum Hectoris interpreta, tione magis videtur perſiſtere. Et hactenus de his atque de intellectu d.c. ad noſtram, de quo, eorum occatione, quæ D. Felician. ad textum, in d. cap. ſalubriter, adnotauit; tractatum, atque diſputationem ſuſcepimus.

Nunc verò ad text. metipſum in d.c. ſalubriter, redeundo, & continuando ea, quæ ex num. 44. in verſic. & primo quidem, & num. 45. ſuprà aſ ſumpſeram, & in eadem materia verſando; Infertur ſecundò, Iaſonem, in d. l. de diuiſione, num. 2. in fine, ff. ſoluto matrimon. recte in hac materia agnouiſ ſe, legem ſtatuiſ ſe, maritum lucrari fructus rei datæ in pignus, ratione cuiuſdam æquitatis propter onera matrimonij, quæ ſubiit, quod eſt optimum verbum, & rationi dict. Decretalis, cum frequenter dotis fructus, &c. valde conueniens.

Tertiò infertur, ex dictis hactenus, & d.c. ſalubriter, deciſione, dilucide, & certo conſtare, maritum non imputare in ſortem fructus rei pignori ſibi datæ, non alia, quàm eodem in textu expreſ ſa ratione, & idcirco procedere ipſius deciſionem donec maritus viuit, & ſupportat onera matrimonij, nec in hærede mariti locum obtinere; & ideò ſi hæres perſeueret in tenendo poſ ſeſ ſiones pro dote pignori datas, & fructus percipiat, tenebitur illos in ſortem computare, vt ſuprà dixi, & cum aliis reſoluit Alex. Trentacinquius, variarum reſolutionum, lib. 3. de pignoribus, & hypoth. reſolutione 2. num. 13. in principio, fol. 222. Similiter eiuſdem capit. deciſionem explicari, ampliari, & reſtringi multis modis iuxta Authores relatos ſuprà, num. 8. & latius per Surdum, qui late, & vtiliter declarat, & materiam exornat in tractatu de alimentis, titul. primo, quæ ſt. 42. per totam, cuius occaſione conſultò hic prætermitto nonnulla. Maritus etiam moram paſ ſus in dotis ſolutione, vt petat vſuras, quod tria concurrere debeant copulatiuè, dotis inquam promiſ ſio, nuptiæ, & quod maritus ſubeat onera matrimonij, ex aliis multis reſoluit idem Surd. & latiùs explicat d.q. 42. n. 3. cum multis ſeq. & num. 147. & vide etiam ex num. 125. & num. 133. & 140. & 144. vbi explicat, quando mora contracta dicatur, vt maritus vſuras dotis exigere poſ ſit. Et recipiendo dotem ſimpliciter, an videatur maritus remittere vſuras dotales, vide eundem Surdum, d. tit. 1. q. 43. per totam.

Quartò infertur, deciſionem eiuſdem c. ſalubriter, dumtaxat procedere in marito, in quo ſpecialiter loquitur propter onera matrimonij, quæ ſuſtinet, non in alio quocunque; & inde nec etiam in vxore locum obtinere; & conſequenter ſi habeat rem obligatam pro dotis reſtitutione, tenetur fructus computare in ſortem, nec poterit ſoluto matrimonio vſuras dotis non ſolutæ petere. Ratio eſt, quia in vxore non conſideratur ratio ſupportandi onera matrimonij, per quam inducta eſt deciſio d.c. ſalubriter. ltem id permittitur marito ratione, & fauore dotis, & matrimonij; ſed ſoluto matrimonio deſinit non ſolum eſ ſe matrimonium, ſed etiam dos; l. 3. ff. de iure dotium. Et ſic ceſ ſat ratio, vt Surdus, d. tit. 1. q. 45. n. 3. recte obſeruauit. Et repetit num. 45. vbi quod vxor vidua fructus percipiens ex re pignorata, tenetur computare ſibi ad extinctionem dotis. Et idem quoque ex ſententia communi reſoluunt Didacus Couar. variar. lib. 3. cap. 1. n. 3. verſiculo Sextò. Aluarus Valaſc. conſultatione 8. num. 4. Antonius Queſada, diuerſarum quæ ſtionum iuris, cap. 25. num. 17. Petrus Cenedus, collectaneo 14. ad Decretales, n. 3. Anton. Gama, deciſ. 71. n. 2. Alex. Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 3. de pignor. & hypoth. reſol. 2. n. 14. in verſicul. Tertius, & vltimus caſus eſt, fol. 223. & eod. lib. 3. tit. de iure dotium, reſolut. 6. n. 2. cum ſeq. fol. 308. erudite D. Barboſa 1. p.l. 2. in princip. ff. ſoluto matrimon. ex num. 40. vſque ad n. 48. fol. mihi. 593. cum ſeq. vbi inquit, quod text. in d.c. ſalubriter, permittens vſuras fauore dotis, loquitur in marito, qui ſuſtinet onera matrimonij, in quorum compenſationem licitè vſuras recipit: quæ ratio ceſ ſat in muliere; & ideo ratione retardatæ ſolutionis, nihil recipere poteſt, cap. in ciuitate, de vſuris, & tenent Bartolus Panormitan. Rubeus, Alexander, Plotus, Menoch. & alij ibidem relati. Quicquid Molina, & Theſaurus, ibi etiam rectè improbati, inter maritum, & vxorem, in hac quæ ſtione nullam eſ ſe conſtituendam differentiam contendant, & inde infert ipſe Barboſ. quod ſi prædium aſ ſignetur mulieri, vt ex eo fructus percipiat, donec dos ei reſtituatur, quod fructus perceptos tenetur in dotem imputare, quia aliàs vſuram committeret, vt etiam & alij Authores permulti ibidem relati probarunt: Et n. 41. ampliat hæc procedere, etiam ſi in inſtrumento dotali dicatur, quòd vxor nomine alimentorum, vel intereſ ſe aliquid recipiat, donec dos reſtituatur; videtur enim color quæ ſitus, & ſemper ex prædicta receptione videtur reſultare vſura prohibita. Ampliat 2. etiam ſi maritus in ſuo teſtamento caueat, quod aliquid annuatim ſoluatur vxori, donec ei dos cum effectu reſtituatur; nam cum id ſit vſura, teſtator in ſuo teſtamento non poteſt cauere, vt vſura ſoluatur, vt tenent quamplurimi Authores per Barboſ. congeſti, qui Ampliat. 3. non valere conuentionem, quod ratione retardatæ ſolutionis aliquid ſoluatur mulieri, ſiue ſit ſoluendum à marito, ſiue ab eius hærede, & d. num. 41. 42. & 43. aliorum Authorum ſententias, & reſolutiones contrarias rectiſ ſimè confutat: & num. 44. Ampliat 4. etiam ſi conuentio fiat nomine intereſ ſe, vt latius ibi videri poteſt, & iungi Surd. in locis ſuprà relatis. Alexand. Trentacinq. variar. reſolut. lib. 3. de pignor. & hyp. reſolut. 2. ex fol. 307. Aduertit etiam, pro dotis reſtitutione retardata, poſ ſe vxorem moram paſ ſam, percipere intereſ ſe damni emergentis, vel lucri ceſ ſantis, vt poſt alios obſeruant Afflictis, deciſ. 284. n. 3. Couar. reſolut. lib. 3. cap. 1. num. 3. in verſiculo, Sextò. Theſaurus, deciſ. Pedemont. 45. num. 2. Menochius, conſil. 7. ex num. 15. lib. 1. Anguiſ ſol. conſil. 2. lib. 5. Petrus Surdus, de alimentis, titulo primo, dicta quæ ſtione 45. numero 31. 32. & 33. Alexand. Trentacinq. de pignor. & hypol. & Hippolyt. dicta reſolutione 2. numero 14. per totum, folio 223. & de iure dotium, dicta reſolutione 6. ex fol. 307. eruditè Barboſa, prima parte dictæ legis ſecundæ in principio, ff. ſoluto matrimonio, numero 43. in verſiculo, pro concordia, vbi inquit, quod quamuis mulier in propoſitis caſibus, ſi petendo ſibi promiſ ſum, aut fructus vel intereſ ſe, ſolo inſtrumento dotali, aut ſola promiſ ſione niteretur non audiretur, quaſi vſuram petens, ſi tamen articulet & probet intereſ ſe damni emergentis, vel lucri ceſ ſantis, obtinebit equidem, & audietur: nam certum eſt, etiam hodie licitè peti, & percipi poſ ſe intereſ ſe, ſiue ſit damni emergentis, ſiue lucri ceſ ſantis. Et quando in propoſito dicatur intereſ ſe damni emergentis, vel lucri ceſ ſantis, vide omnino per eundem Barboſ. d.n. 43. in verſic. dicitur autem in hac materia, fol. 596. vſque ad n. 52.

Obligatio autem alendi vxorem incumbens marito, an ceſ ſet ſoluto matrimonio: & an mulier ipſa vidua ſit alenda ab hæredibus viri intra annum luctus, & poſt annum? quid ſi diues ſit, & quid ſi pauper, quid ſi prægnans? vide omnino Barboſam eundem, 1. p.d. l. 2. in principio, ex n. 17. fol. mihi 579. vſque ad num. 37. & iunge Surdum, de alimentis, dict. tit. 1. q. 44. & 45. Alexand. Trentacinquium, variarum reſolut. lib. 3. de iure dotium, dicta reſolutione 6. per totam, ex fol. 307.

Quintò infertur, non modo antiquos, ſed neotericos etiam iuris Interpretes maiori ex parte aſ ſequutos non fuiſ ſe veram rationem ſpecialitatis in marito, ad text. in d.c. ſalubriter, nonnullos tamen ius ſpeciale eo in caſu rectè conſtituiſ ſe; cum vere in marito dumtaxat, non in alia perſona eiuſdem capitis conſtitutio procedat, vt dictum latius remanet. Specialitatis autem rationem, non aliunde, quam ex ratione expreſ ſa eodem in capite, atque ex oneribus matrimonij ſupportandis à marito, ex dictis etiam conſtat dilucidè, & obſeruauit Surdus, de alimentis, tit. 1. q. 45. n. 4. Barboſa 1. p.d. l. in prin. n. 40. ff. ſolut. matrim. quamuis ergo Barboſamet ipſe, Nauar Fœlician. & alij iuſtè improbauerint aliorum interpretationes ad illum textum: malè proculdubio ita abſolute eoſdem damnarunt, quod ius ſpeciale in marito conſtituiſ ſent, ſiue iure ſpeciali proceſ ſiſ ſe eandem Decretalem dixiſ ſent; cùm re vera ius ſpeciale in marito fuerit: nec proſit dicere, neque ex cauſa dotis vſuram permitti debere (vt iidemmet Authores, vt ſpecialitatem excludant, argumentantur) id enim ſpeciale eſt in dote in hoc caſu, vt abſque periculo vſuræ maritus non computet fructus ex pignore propter onera prædicta, quæ matrimonio insunt, ad quæ ſupportanda frequentius fructus dotis non ſufficiunt, vnde hoc eſ ſe ſpeciale in dote, alia tamen ratione, quàm ea quam ſuprà aſ ſignauimus, agnoſcunt Didac. Couar. variar. lib. 45. cap. 1. n. 2. verſ. tertio conſtat, Aluarus Valaſcus, conſulat. 8. Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemon. 45. Anguiſ ſol. conſ. 2. lib. 5. Alexan Trentacinq. in duobus locis relatis ſuprà, n. 61. Barboſa etiam alio in loco, hoc eſt, in l. de diuiſione, n. 2. in fin. in verſic. ſed ex prædictis, fol. 880. qui in principio illius leg. verſi. infertur etiam explicatio, indiſtinctè impugnauit Caſtrenſis, Vinc. Ioan, Andr. & aliorum ſententiam, qui ſpecialem eſ ſe deciſionem d.c. ſalubriter, aſ ſeuerarunt, & tamen poſtmodum idipſum fatetur; alium tamen intellectum ad eundem tex. aſ ſignat, ſiue alia ratione procedere ſtatuit: vtcunque ergo res ſit, negari non poteſt, quin ſpeciale ius ſit in marito, quod alteri, nec etiam vxori communicatur, quicquid in intellectu eius text. aut in ratione Authores diſ ſentiant.

Sextò infertur, dictæ Decretalis conſtitutionem procedere æqualiter, in marito affirmatiuè, & in vxore aliiſque perſonis negatiuè, ſiue pactum adiiciatur, ſiue non, de fructibus non computandis; nam cum in marito vtroque caſu militet ratio cap. eiuſdem, & in vxore, & aliis perſonis ceſ ſet; idem ius obſeruari debebit: nec pacti adiectio aliquid operabitur, vt vel ius illud mutetur, aut vxoris, & aliorum melioretur. Quod deprehenditur ex reſolutionibus traditis, & interpretationibus quamplurimis relatis ſuprà, num. 28. & num. 60. per totum, & in terminis vltra commemoratos ibidem, obſeruauit pater Salon, de iuſtitia & iure, in 22. Diui Thom. quæ ſt. 78. controuerſia 14. verſic. 4. ſi tempore matrimonij, folio 829. qui id intelligit procedere, ſiue à patre, ſiue ab alio dos fuerit conſtituta, & ſiue fructus excederent onera, ſiue non; nam contractus huiuſmodi eſt licitus, etiam ſi pactum adiiciatur prædictum, vt vir accipiens pignus, faciat fructus ſuos, quandiu illi non detur dos.

Septimò infertur, creditorem nec etiam pacto, aut conuentione fructus pignoris ſuos efficere poſ ſe, ſed illos computare in ſortem principalem debere; quod ex textu, in d. l. 1. & 2. C. de pignoratitia actione, ſatis deprehenditur, & tenuerunt Authores relati ſuprà, num. 6. Dominicus, in conſ. 12. Bald. in l. 1. C. de diſtractione pignorum. Neguſantius, de pignoribus, in 5. membro 5. p. nu. 10. Alexand Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 3. de pignar. & hypoth. reſolut. 2. n. 6. fol. 216. Cum alioquin vſura committeretur, quæ iure naturali, iure gentium, iure etiam canonico, & iure diuino, atque vtriuſque Teſtamenti pagina deteſtatur, iure etiam Regio punitur. Sicuti iure naturali prohiberi vſuram ex his rationibus deducitur concludenter, quas poſt D. Thom. 2. 2. q. 78. art. 3. conſiderarunt Conradus, de contractibus, quæ ſt. 22. Villagutta, de vſuris, quæ ſt. 3. Ioannes Bapt. Lupus, Didacus Couar. Gaſpar Rodericus, & alij Authores ſtatim commemorandi & iure etiam gentium, ex ratione illa, quam ex mente communi perpendit Rodericus ipſe, de annuis reditibus, lib. 3. quæ ſt. 4. nu. 4. Iure autem Canonico prohiberi, pluſquam maniſeſtum eſt ex cap. 1. cum ſequentibus, cap. quia in omnibus, cap. ſuper eo, cap. conſuluit. cap. cum tu. & per totum, de vſuris, Clementina prima, eodem titulo, Iure etiam diuino, atque vtriuſque Teſtamenti pagina vſuram deteſtatam fuiſ ſe, Exodi. cap. 23. Leuitici, cap. 25. Lucæ, cap. 6. dicto cap. conſuluit, cap. quia in omnibus, & d. cap. ſuper eo, & latius proſequuntur, atque eas authoritates explicant Couar. Ioan. Baptiſta Lup. Gaſpar Rodericus & alij ſtatim citandi, qui latius ſuperiora probant, atque exornant poſt alios multos, Didac. Couar. variar. reſolut. lib. 3. cap. 1. num. 5. per totum, Conradus de contractibus, quæ ſt. 22. Ioannes Baptiſta Lupus, de vſuris,, commentario 1. §. 3. ex. num. 20. cum pluribus ſeq. Menochius, de arbitrariis, lib. 2. Centuria 4. caſu 398. Villagutta, de vſuris, quæ ſtion. 3. Maranta, in pract. 6. part. cap. de inquiſitione, ex n. 110. Vincent. Carocius, de locato & conducto, quæ ſt. 13. rubricæ de vſuris, Lancelotus, in Inſtitutionibus Canonicis, titulo de vſuris § 1. Renatus Chopinus, de domanio Franciæ, lib. 2. cap. 6. in fine, Iulius Clarus, receptarum lib. 5. § vſura, Nauarrus, in Manuali, cap. 17. num. 223. latiùs in cap. 1. 14. quæ ſt. 3. Palacios, in praxi Theologica, lib. 4. cap. 11. Petrus Cenedus, collectaneo 41. ad Decretales. numero 1. vbi congerit permultos D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. rubricæ, parte 13. ex numero 13. vſque ad numerum 17. & latiſ ſimè omnium pater Michaël Salon, de iuſtitia & iure, controuerſia 1. & 2. per totam, pag. 518. vſque ad pag. 584. Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 3. quæ ſt. 4. ex num. 1. vſque ad num. 8. Alphonſus Azeuedus. in l. 1. titul. 6. lib. 8. nouæ collection. Regiæ, qui & iure Regio prohiberi vſuram, oſtendit, & probatur ex eadem l. 1. cum ſeq. l. 9. titulo 13. partita 1. l. 4. titulo 6. part. 7. & Couar. Spino, & Rodericus, vbi ſuprà adnotarunt. Imò & iuris Ciuilis traditione ſuſtineri non poſ ſet tale pactum in hoc caſu ex deciſione d. l. 1. & 2. C. de pignorat. actione, pactúmque huiuſmodi omni iure illicitum fore hodie, & vſurarium, ex ſuperioribus ſatis deducitur apertè, & Salon, vbi ſupra, controuerſia 12. pagin. 807. & 808.

Et inde ſequitur, errore manifeſto lapſum fuiſ ſe quod nullus hactenus animaduertit) Ioannem Copum in tractatu de fructibus, lib. 4. cap. 3. num. 2. vbi contrarium tenet, & decipitur ex text. in l. ſi ea pactione. C. de pactis, & in l. ſi ea lege, C. de vſuris. Quæ tamen obtinebant eo tempore, quo vſuræ permittebantur iure Ciuili, quæ reuera eodem iure non ita indiſtinctè permiſ ſ æ fuere, ſed cum moderatione, aut taxatione quadam: quod euidentius conſtabit, ſi obſeruemus Digeſtorum iure centeſimam vſuram permiſ ſam fuiſ ſe, & iure Codicis confirmaram, & à Iuſtiniano ſequutam. Vnde ca appellatur vſura legitima, quæ Centeſima erat, & ſi partium conuentione maior conſtitueretur, ad legitimam reducebatur, quia vltra Centeſimam à Iureconſultis etiam prohibita fuit, ſi autem minor aſ ſignaretur, ea dumtaxat debebatur: l. 1. & 2. ff. de vſuris. l. ſi non ſortem. ff. de condictione indebiti. l. eos. C. de vſuris, ante quam legem licebat de iure ſtipulari paulò ſuprà Centeſimam in traiectitiis; & ante Iuſtinianum, leges Romanæ duplicem Centeſimam infligebant debitoribus condemnatis, & poſt trimeſtre tempus non ſoluentibus, ex l. 2. C. de vſuris rei indicatæ, quod ibi moderatur. Aliàs autem, & regulariter Romanis legibus nunquam fuit communiter licita vſura maior Centeſima, vt docent Authores permulti, qui mox referuntur, Nauarrus, in capite primo, 14. quæ ſt. 3. num. 14. Legitimáque vſura ad centenarium numerum referebatur, vt qui Centum mutuo recipiebat, quolibet menſe denarium vnum pro vſura præ ſtaret. Sic Cenceſima ſeu drachmalis vſura dicebatur, cùm pro Centum aureis, ſingulis annis duodecim pendebantur; ſecupla verò, ſeu hemiolia, cum pro Centum aureis, ſingulis annis decem & octo ſoluebantur. Ita ſane ſuperiora tradiderunt, & latius comprobarunt, atque exornarunt Hotomannus, de vſuris, lib. 1. cap. 7. Prateius, in ſuo lexico iuris, verbo, Vſura centeſima, Briſ ſonius, antiquarum lectionum, lib. 3. cap. 1. Cuiacius, ad Iulium Paulum, lib. 2. tit. 14. & lib. 7. obſeruat. c. 35. Alex. ab Alex. Dier. Genial. lib. 3. cap. 7. Petrus Gregorius, in ſyntagmate iuris, lib. 22. cap. 3. Antonius Guibertus, quæ ſtionum iuris, lib. vnico, c. 1. per totum, D. Spino, in Speculo, gloſ ſa rubricæ, p. 13. n. 14. & 15. pater Salon, de iuſtitia & iure, controuerſia 3. pag. 585. & 586. & nullo ex his relato, Gaſpar Roderic. de annuis reditibus, lib. 3. q. 4. ex n. 8. vſque ad n. 15. Ex quibus conuincitur manifeſtè Dominicus Soto, de iuſtitia, & iure, lib. 6. q. 1. art. 1. ad finem, qui exiſtimauit, in ſolis traiectitiis Centeſimam licitam fuiſ ſe; cùm tamen ex ſuperioribus euincatur aliter ſe rem habuiſ ſe, & in omnibus licitam fuiſ ſe, prout remanet explicatum. Conuincitur etiam Gloſ ſ æ opinio, verbo, duplum, in d. l. ſi non ſortem. ff. de condict. indeb. quæ docuit, Centeſimam vſuram eſ ſe, quæ per vnius anni decurſum, æquabar, vel implebat ſortem principalem; quod verum non eſt, & contra ea, quæ à præcitatis Authoribus adnotantur, & contra Gloſ ſam aduertit parer Salon, d. controu. 3. verſic. centeſima non erat, pag. 585. & contra alias gloſ ſas, ex Tiraquello, & Couar. id ipſum obſeruat; ſed Salonium non citat Gaſpar Roderic. d.c. 4. lib. 3. n. 9. & 10.

Octauò infertur, creditorem fructus pignoris teneri computare in ſortem principalem, etiam ſi longo tempore retinuerit illos tanquam proprios: Quia in fructum computatione, vel pignoris liberatione, inutilis eſt longi temporis tranſcurſus, l. vltima. C. de pignoratitia actione. Et ſic in hoc caſu ceſ ſat omnino vulgatum illud Doctorum aſ ſumptum, quod ex ſententia Glo. in l. ſequitur. §. fructus. ff. de vſucapionibus, ſequuntur Interpretes iuris permulti commemorati per Didac. Couar. variar. reſolu. lib. 1. c. 3. n. 7. in verſic. quarta concluſio, Menochium, recuperandæ poſ ſeſ ſionis remedio 15. n. 588. Pinel. 2. p.l. 2. C. de reſcindenda, c. finali, n. 48. videlicèt ſecurum eſ ſe poſ ſeſſorem, qui fructus perceptos triennio ſibi habuerit, quia per triennij vſucapionem acquirit illos ſibi irreuocabiliter. Illud namque ita demum procedit, ſi poſ ſeſ ſor bonam fidem habuerit, quæ non ſolum iure Pontificio neceſ ſaria eſt, ex generali deciſione e finalis de præ ſcription. ſed etiam Ciuili iure in præſcriptionibus huiuſmodi. ex d. §. fructus, l. vnicæ, C. de vſucapione transformanda, & per totum titulum, C. de longi temporis præ ſcriptione. Et ita ex ſententia communi explicarunt Couarruuias, Menochius, & Pinellus in locis præcitatis. Sed creditor in fructibus ex pignore perceptis bonam fidem habere non poteſt, quia ſcit, vel ſcire debet, pignoris natura fructus in ſortem imputandos; ex conuentione autem vſuram reſultare, etiam iure Ciuili, vt ſuprà dicebam; ergo longi temporis tranſcurſus quoad prædictum effectum nihil operatur, ex d. l. vltima, C. de pignoratitia actione, ſic intelligenda.

Nonò infertur, ſuperiùs dictis, & hactenus obſeruatis refragari videri Pontificiam aliam, & quidem difficilem explicatu deciſionem, in c. Ad noſtram el primero, de iureiurando, vbi ſtatuitur, eum, qui datis creditori pignoribus, iurauerit quantitatem mutuo datam ſe ſoluturum, teneri præcisè ad eius ſolutionem, nec poſ ſe obiicere fructuum ex pignoribus perceptorum computationem in ſortem principalem: cum tamen alioquin contractus ſeu conuentio vſuraria futura ſit, ex d. num. præced. nec alia perſona, quam in marito procedere poſ ſit d.c. ſalubriter, conſtitutio. Quocirca, vt propoſitam difficultatem diluant, & deciſionis eiuſdem capitis, Ad noſtram, rationem congruentem reddant, totum hoc effectui & virtuti iuramenti tribuere ſolent Interpretes infiniti iuris vtriuſque, & inde ſtatuunt, quod licet regulariter quando hinc inde verſatur debitum liquidum, purum, & exigibile, ſiue de quantitate ad quantitatem, aut de ſpecie ad ſpeciem, compenſatio fieri poſ ſit, l. vltima. ff. de compenſat. l. ſi conuenerit, ff. de pignoratitia actione. Etiam ſi quantitates hinc inde pares non eſ ſent, aut inter partes aliter conuentum, vt ex aliis Seraphinus probauit, in tractatu de priuilegiis iuramenti, priuilegio 74. num. 35. fol. mihi 597. Tamen quando interuenit iuramentum, etiam eius quantitatis, quæ certa & liquida ſit, compenſationem obiicere non poſ ſe eum, qui ſe ſoluturum iurauit, quia iuramentum præcisè obligat ad ſoluendum. Ita ſane ex eo textu deduxerunt, atque probarunt Innocentius, Hoſtienſis, Ioannes Andr. Collectarius, Antonius, & Imola, in d. cap. ad noſtram, vbi communem ſententiam profitetur, & eam ſequitur Felinus, col. penult. omnes etiam DD. Baldo excepto, ſequuntur ibidem, Alexander in conſ. 91. vol. 2. Iaſon, in l. eum qui. § ſi iurauero. ff. de iureiurando, vbi latè diſputat hunc articulum col. 2. & in §. in bonæ fidei, col. penult. Inſtit. de actionem, Afflictis, deciſione 163. Gozadinus conſilio 69. Marſilius, ſingulari 208. Gregorius Lopez, Rolandus, Mod. Pariſ Antonius de Fano, Sylueſter, & alij, cum quibus hanc opinionem, & iure veriorem, & magis communem, ac proinde tenendam in iudicando & conſulendo, & ab ea non eſ ſe recedendum firmauit reſolutiuè Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio 3. parte, capite 6. numero 3. 4. & 5. & numero 6. in verſicul. Ego profecto, & eſ ſe crebriorem opinionem, dixit Oſaſc deciſion 92. numero 33. ſequuntur etiam plores alij relati per Tiraq. de retract. lign. §. 3. gloſ ſ. 3. numero 6. per Anton. Gabriel, (qui ipſe eos ſequitur) commun. tom. 3. lib. 2. tit. de iureiuran. concluſ. 7. Tindar, in tractatu compenſat. artic. 7. numero 10. Mattheſil. Aretin. Zaſi. Corſet. Gozad. & alij quos Couar. in cap. quamuis pactum, 1. p. §. 4. num. 9. folio mihi 503. recenſet Natta, in conſil. 54. Ioan. Cephal in conſil. 47. num. 50. lib. 1. Vincent. Annibal. in addit. ad conſil. 228. Iacob, Mandel. de Alba, litera A. & litera B. Franciſcus Viuius, communium opinionum in verbo, iuramentum, verſi. promittens ſoluere, & in verſic. compenſatio, Cotta in memerab. verbo, Iuramenti religio, column. fin. in fine, Anton. de Petru. Aufred Laurent. de Rodul. Neguſantius, & alij, cum quibus Seraphinus, de priuilegiis iuramenti, dicto priuilegio 74. numero 36. qui latiſ ſime omnium rem hanc proſequitur, & diſputat vſque ad num. 140. quo loci, communem hanc opinionem retinet, quod ſtante iuramento non poſ ſit obiici compenſatio. Et pluribus modis limitat eam ex numero 141. cum multis ſeqq. & omnes tenuiſ ſe opinionem eandem, teſtatur Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 15. num. 10. videndus ex num. 7. & eſ ſe veriorem opinionem, & rationibus melioribus comprobatam, & à Canoniſtis firmatam, poſt Nattam, & alios multos profitetur Petrus Surdus, in conſilio 82. numero 25. lib. 1. & his non relatis, ex Angelo, Cumano, Neguſantio, Socino, Cuttio, Caſtrenſi, Capicio, Pariſio, & Syluano, hanc eandem Canoniſtarum opinionem probauit nouiſ ſimè Alexander Trentacinquius, variar. reſol. tom. 1. lib. 3. tit. de pignoribus & hypot. reſol. 2. num. 12. folio mihi 222.

Et hi quidem iuris vtriuſque Interpretes ſi originaliter prælegantur, quamplurima expendunt fundamenta, & rationes permultas conſiderant pro hac parte, quæ ideò non repeto, quod penes ipſos videri poterunt, maximè penes Seraphinum, d. priuileg. 74. ex n. 37. vſque ad n. 100. vbi decem & ſex motiua adducit pro ſententia prædicta, eiſdem etiam figillatim reſpondet, vt ex ipſo conſtiterit, quanta ſic huiuſce articuli difficultas, cum nihil pro vtraque parte adducatur, nec expendatur, cui reſponderi non valeat dilucidè, ac ipſe reſpondet, vt dixi. Conſtat etiam ex ipſismet Interpretibus, fundamenta vrgentiora eo inniti, quod iuramentum obliget, quem præciſe ad id, quod promiſit, ſicuti Didac. Couar. Ioan. Gutier. Cephal. Oſaſc. & Petrus Surd. in locis relatis adnotarunt. Deinde ex text. in d.c. Ad noſtram, de iureiurando, & in c. debitoris, eodem titulo, nihil tamen adeò firmum, aut certum fundamentum eſ ſe, etiam pro hac Canoniſtarum ſententia, quod dilui non poſ ſit, vt dixi.

Quocirca, in eodem articulo contrariam ſententiam, imò quod obiicere poſ ſit compenſationem abſque metu periurij, qui ſe ſoluturum pecuniam, aut quantitatem receptam promiſit, tenuit Bart. ſibi ipſi contrarius, in l. amplius non peti. colum. finali. ff. rem ratam haberi, & in l. Iulianus ff. de condit. & demonſtrat. Panormitan. colum: vltima. in d.c. ad noſtram, & in cap. cum dilectus, col. 8. de ordine cognition. ſequuntur Alexand. & Imola ſibi contrarij. Baldus, Cumanus, Angelus, Ioannes Faber, Modern. Pariſ. & alij, quos in vnum congeſ ſit Didac. Couar. in d.c. quamuis pactum, 1. p §. 4. n. 9. verſic. cæterum contraria ſententia, qui ipſe ſequitur etiam, & contrariam ſupra relatam improbat: ſequuntur etiam & plures alij relati per Afflictis, deciſ. 163. Rolandum, conſ. 17. n. 5. lib. 1. Gratum, conſilio 121. n. 10. lib. 1. Parberium, de virtute iuramenti, verſiculo 33. Cenedum, collectaneo 155. ad Decretales, n. 1 Beroius, qui latè diſputat, & hanc secundam opinionem amplectitur, in c. 1. de vſuris, n. 62. & n. 68. cum ſeq. Iacobus Mandellus de Alba, qui nonnullis comprobat, & ſequitur eam, in conſilio 228. per totum, Sebaſtianus Medices, de compenſationibus, 1. par. q. 25. Gaſpar Rodericus, de annuis redditibus, lib. 2. quæ ſt. 18. num. 5. & 6. qui dicit ſibi magis placere Legiſtarum opinionem, de compenſatione facienda ipſo iure ad debita iurata, ad impediendum periurium, & conditionem ſoluendi, compenſando impleri, contra Canoniſtas.

Pro hac autem ſecunda opinione, & ſuperiori contraria, quamplurima perpendi poſ ſe fundamenta, atque rationes permultas conſiderari, ex eiſdem etiam Authoribus deducitur, quos nunc citauimus & ſex rationes recenſuit Couarr. vbi ſuprà, concludens, veriorem eſ ſe hanc ſententiam regulariter, & inde poſ ſe iure defendi, quod debitor iurans ſoluere creditori certam quantitatem ſibi mutuo datam ſub pignoribus, optimè poſ ſit abſque vlla periurij labe opponere compenſationem fructuum, quos ex pignoribus percepit. Et ibidem reſpondet rationibus, atque fundamentis contrariæ partis. Pro eadem etiam ſecunda hac opinione multa adduci poſ ſe fundamenta, rectè aſ ſequitur, & ſeptem principaliter expendit Seraph. d.q. 74. de priuileg. iuram. ex n. 101. vſque ad n. 127. ſed nihil eſ ſe firmum, nec ſatis certum, ex ipſomet Authore deprehenditur, cum & eiſdem omnibus reſponſum præbuerit, & primam opinionem, tanquam communiorem, & veriorem tenendam dixerit n. 127. præfato, & n 140. Et quidem maiori ex parte motiua præcipua huius ſententiæ ad id reducuntur principaliter, quod ſoluere videatur compensans, & ſic promissa implere, ex tex. in l. 4. §. ſoluiſ ſe, ff. de re iudic. 1. 2. in fine. ff. de compenſat. iunctis his, quæ adnotarunt Ioan. Gutier. de iuram. confirm. 3. p.c. 6. n. 1. & 2. Cagnol. in l. nemo dubitat. ff. de regul. iur. & text. etiam, in l. ſi peculium. la 1. §. de illo, verſic. quid ſi hæredi. ff. de ſtatuliberis, vbi conditio, etſi in forma ſpecifica impleri debeat (vt iura vulgata cantant) tamen compenſando impletur, Ratione prætereà, quia debitor facto creditoris ſui, qui quod debet, non ſoluit impeditur, & ſic inutilis eſt actio ei, per quem ſtat, l. potior, in fin ſi. qui potiores in pig. habean. & eco ipſo, quod impeditur à creditore, ſoluere, vel ſoluiſ ſe videtur: l. Iulianus. ff. de condit. & demonſtr l. 3. in princ ff. de ſtatu lib. quibus tamen motiuis (vt dixi) reſpondit ſpeciſicè Seraphinus. Et adhuc inſtat deciſio d.c. ad noſtram, in contrarium, & primam opinionem magis videtur probare. Ad quem tamen Didac. Couar. vbi ſuprà n. 10. tres adducit intellectus, & eos improbat, tandem exiſtimat in eo tex. ideò fructuum compenſationem admiſ ſam non fuiſ ſe ante veram debitæ quantitatis ſolutionem, quia nondum erat liquidum, quantum creditor ex fructibus percepiſ ſet. compenſatio verò nuſquam admittenda eſt, niſi de ea liquidò fiat, ex l. ſi debeas. ff. de compenſationibus, & traditis per Seraphin, d. priuil. 74. n. 66. quod autem in d.c. ad noſtram, non fuerit liquida quantitas à creditore ex fructibus pignorum percepta, patet, quia expenſ æ erant ex fructibus deducendæ. Quod ſi quis dixerit, ſecundum hanc conſiderationem, nuſquam fore locum compenſationi fructuum in debitam quantitatem, cum ſemper ſint expenſ æ deducendæ, reſpondet Didac. ipſe Couar. vbicunque promiſ ſio ſolutionis abſque iuramento præceſ ſerit, poſ ſe compenſationem opponi, ſi breuiter Iudicis, aut boni viri arbitrio poſ ſit ad liquidum deduci quid ex fructibus deductis expenſis creditor perceperit: ſed ſi iuramentum præ ſtitum fuerit, tunc compenſatio non poteſt opponi, niſi omnino & ſtatim appareat liquidò, quod ex fructibus creditor perceperit. Et dicit hunc eſ ſe iuramenti effectum. & proprium intellectum d.c. ad noſtram.

