Verumenimverò præfata hæc interpretatio, licet grauiſ ſimorum Virorum authoritate & ſententia munita, nec per aliquem hactenus confutata, placere mihi nullo pacto, nec attenta iuris ratione ſtricta poteſt; & aliis omiſ ſis, ex eo magis diſplicet, quod re vera negari non poſ ſit quouis modo, Vincentij & Iaſonis motiuum, ſiue argumentationem ſuperius aduerſus Cumanum propoſitam, concludenter quidem vrgere, & in dict. cap. ſalubriter, de pacto huiuſmodi vel expreſ ſo, vel tacitè ſubintellecto, nullum verbum præmiſ ſum, nec habitum, quo id dici potuerit, & cum pactum ſit facti, l. ſi vnus, §. pactus ne peteret. ff. de pactis, & facta non præ ſumantur, l. in bello, §. factæ. ff. de captiu. & poſtlimin. reuerſ. non debemus præ ſumere, quod in illo textu fuerit factum pactum. Nec ſatisfacit eiuſdem D. Barboſ æ ſolutio illa, quod ſaltem tacitum pactum cenſeatur interueniſ ſe; cum etiam tacitum præ ſumi non debeat, nec veriſimiliter credendum ſit, quod ſi virtute expreſ ſi, ſiue taciti pacti excitatus fuiſ ſet Romanus Pontifex, vt ita decideret, id non expreſ ſiſ ſet, aut faltem aliquo modo id ſignificare prætermiſiſ ſet, quod ſuę deciſionis fundamentum erat præcipuum. Deinde, longè diuerſum eſt dicere, Cum frequenter dotis fructum non ſufficiant ad onera matrimonij ſupportanda. Quod pro ratione præcipua conſtitutionis illius aſ ſignatur, quàm ſubintelligere tacitum, vel expreſ ſum pactum de lucrandis fructibus, & in ſortem non computandis. Quis enim ſuadere ſibi poterit, eo loquendi modo vſurum, qui propter pactum ita ſtat. uiſ ſet, aut pacti rationem habuiſſe, habiturúmve, qui ex ratione ſuperiori ad fructus non computandos, expreſ ſum nec tacitum pactum neceſ ſarium fore, aperté demonſtrauerat, prout communis, Doctorum ſententia in eodem cap. ſalubriter, intellexit, & rectiſ ſimè obſeruauit Aluarus Valaſcus conſultatione octaua, numero primo, quò loci poſt Bartolum, quem refert, expreſ ſim firmauit, dicti capitis, ſalubriter, deciſionem procedere, nec fructuum computationem fieri, etiam nulla præhabita conuentione. Imò conuentionem generare ſuſpicionis rationem, & præ ſumptionem aliquando, & illicitam eſ ſe, ex his deducitur apertè, quæ ipſemet Valaſcus, eadem conſultatione octaua, numero quinto per totum, ſcripta reliquit in illa quæſtione, An maritus paciſci poſ ſit, dari ſibi certam quantitatem quotannis, interim dum ſibi dos non ſoluitur. Ex his etiam, quæ in eodem dubio reſoluit nouiſ ſimè Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, tom. 1. lib. 3. de pignoribus, & Hyppolit. reſolut. 2. num. 13. pertotum fol. mihi 222. & 223.

Nec prodeſt dicere intellectum eundem neceſſarium eſ ſe, aut neceſ ſariò tenendum, quia aliàs male ſtatutum fuiſ ſet, quod gener faciat fructus ſuos, nec teneatur eos in ſortem computare: Id enim eſt de quo quæritur principaliter, & dubium inſurgit, quare gener fructus ſuos faciat, nec computer: non tamen inde ſequitur. dictæ Decretalis deciſionem ad eum intellectum neceſ ſariò reſtringendam eſ ſe, aut aliter dilui non poſ ſe propoſitam difficultatem, quam ſi interpretatio Cumani admittatur. Præterea, quamuis fateamur verum, eſ ſe, prædictorum Authorum aſ ſumptum, quod dos detur, vt ſit patrimonium mulieris, & cum ca intentione, vt illa ſeruetur & cuſtodiatur, nec conſumatur, ſed ad ſuſtinenda onera matrimonij illæ ſa & ſalua permaneat: adhuc tamen non ſequitur concludens ratio deciſionis ipſius, quæ indiſtincte fructus omnes perceptos ex pignore marito concedit, vere namque ſi fructus onera ipſa matrimonij excederent, & extarent, nec eſ ſent conſumpti, ita quod ſocero reſtitui poſ ſent, dici non poſ ſet, dotem in aliquo diminutam eſ ſe, nec deſinere eſ ſe patrimonium mulieris. imò ſaluam remanere ad onera matromonij ſupportanda, etiam ſi fructus huiuſmodi reſtituerentur, vnde à ceſ ſante ratione reſtitui deberent, nec maritus eos ſibi retineret, & lucraretur, & nihilominus omnes fructus, etiam extantes, & onera matrimonij excedentes, ſibi retinere, ſeu lucrifacere maritum, Romanus Pontifex indiſtincte voluit ibidem, & firmarunt Authores relati ſuprà, num. 19. & ex Caietano, Soto, Nauarro, & aliis, ſecure quoque reſoluit Salon, dicta controuerſia 14. in verſiculo, ſequitur ſecundo, fol. 834. vbi dicit, quod maritus, etiam ſi diues ſit, & habeat aliunde vnde viuere, & onera matrimonij valeat leuare, fructus omnes pignoris ſuos facit. Denique Barboſa ipſe minus bene conſtituit, pactum huiuſmodi tacitum, ſiue tacite ſubintellectum ab eo, non procedere dotis fauore, ſed potius quia illi fructus, vel cedunt loco damni emergentis, vel etiam loco ſatisfactionis, illius tacitæ promiſ ſionis fructuum, quam videtur facere ille, qui dotem promiſit. Nam quod attinet ad primum, loco damni emergentis cedere non poſ ſunt, quia ſequeretur inde; quod ſi nullum marito damnum eueniſ ſet, non lucri faceret ipſe, nec retinere poſſet fructus ex pignore perceptos, cuius contrarium indicat apertè textus in dict. cap. ſalubriter. Indiſtinctè namque fructus omnes genero concedit, nec damni reſpectum aut conſiderationem habet, quod communis Doctorum ſententia in eodem textu fatetur, & probarunt Authores per multi relati ſupran. 19. ſequerentur etiam & alia multa abſurda, quæ eandem deciſionem Pontiſiciam non modo reſtringerent, ſed etiam refringerent, & quæ adnotari ſolent aduerſus Authores eos, qui ratione damni emergentis, aut lucri ceſ ſantis, lucrari generum fructus, falsò exiſtimarunt, ſicuti eoſdem improbantes, & non ratione damni emergentis, aut lucri ceſ ſantis fundari conſtitutionem illam, rectius obſeruarunt, & fructus etiam excedentes onera matrimonij, genero conceſ ſerunt aduerſus Didacum Couarruuiam, & alios, Aluarus Valaſcus, conſultatione octaua, num. 3. Doctor Fœlicianus de Solis, lib. ſecundo, de cenſibus, dicto capite quinto, num. vigeſimo, Salon dicta controuer. 14. in principio, fol. 218.

Similiter nec dici poteſt, quod fructus pignoris cedant loco ſatisfactionis, tacitæ illius promiſ ſionis fructuum, quam videtur facere ille, qui dotem promittit; nam ſi ad tacitam iſtam promiſ ſionem reſpectus haberetur, potius dicendum eſ ſertorum contrarium, imò ſatisfactionem debere eſ ſe conformem oneribus matrimonij, aut fructibus promiſ ſ æ dotis correſpondere, non verò fructus omnes ita abſolutè deducendos per maritum, quippe cum ille, qui dotem promiſit, præ ſumi non valeat, nec debeat, quod ita liberalis extiterit, vt ita liberaliter fructus omnes conceſ ſerit, etſi in magna quantitate illi eſ ſent, argumento leg. cum de indebito, cum vulgatis, ff. de probationibus. Maritus ergo non tàm ex voluntate tacita, ſiue tacita promiſ ſione ſoceri, quàm ex legis beneficio & diſpoſitione fructus omnes ſuos facit in ea ſpecie, ſicuti ingeniosè viſus eſt præ ſentire Iaſon in l. de diuiſione, num. 2. in fine, ff. ſoluto matrimonio, qui poſtquam intellectum Cumani improbauit, totum hoc abſolutæ illius fructuum acquiſitionis tribuit principaliter legis beneficio, & æquirati iuris, quod ſane ex dict. cap. ſalubriter, negari non poteſt, ſiquidem ita expreſ ſim, atque ob illam rationem, Cum frequenter dotis fructus, &c. Ita ſtatutum apparet, nec ad tacitam vllam promiſ ſionem habetur reſpectus, ſed ratio illa frequentiæ: dumtaxat attenditur reſpectu mariti, qua equidem attenta, illius Decretalis deciſio generalis eſt, vt generaliter procedat, non modo in filia dotata, ſed etiam in extranea alia quacunque muliere, cui dos promiſ ſa fuerit; verum namque erit, ex rebus pignori datis, fructus omnes ſibi percipere, atque indiſtinctè retinere maritum, nec poſ ſe diſcriminis rationem vllam reddi, beneficium potius, atque prouiſionem text, illius, ſicut in genero, ita & in alio quocunque marito procedet, quod Doctor Nauar. in repetitione c. primi, 14. q. 3. n. 72. eruditè obſeruat, & contra Fortunium, & Couar. rectiùs defendit Aluaros Valaſc. conſultatione 8. nu. 2. & fundamento Fortunij principali ſatisfacit concludenter; in hęrede autem mariti, quicunque ille ſit, ſanè non procedit eiuſdem cap. conſtitutio, nec hæres ipſe beneficio illo legis afficitur: idcirco quamuis perſeueret in tenendo poſ ſeſ ſiones pignori datas pro dote, & fructus percipiar, tenebitur illos in ſortem principalem computare, quia deficit ratio illa præcipua. Et ita adnotarunt expreſsè Abbas, & Innocentius, quæ ſt. 2. Hoſtienſis, Ioannes Andreas, & Ioan, de Ligna, in eod. cap. ſalubriter, & cum S. Anton. & Neguſantio. Alexan. Trentacinquius, variar. reſolut. tom. 1. lib. 3. de pignoribus, & Hiſp. reſolut. 2. num. 13. in princ. fol. mihi 222.

Quapropter ſuperioribus interpretationibus, & aliis pluribus reiectis, quæ non conueniunt verbis, nec menti dictæ Decretalis, verus & proprius, atque genuinus intellectus eiuſdem, ex verbis, & ratione ibidem præfixis, petendus, atque deducendus erit; nam cùm vſura eſ ſe non poſ ſit, niſi quando datur lucrum, cap. 1. cap. 2. cum ſequentib. cap. conſuluit, & per totum titulum, de vſuris, cap. 1. 14. quæ ſt. 3. & in dict. cap. ſalubriter, non detur lucrum, ceſ ſat vſura, & conſequenter recta & acuta iuris ratione ita decidit Romanus Pontifex, & eo caſu fructus omnes indiſtinctè concedit marito. Et quod lucrum non detur, pater in hunc modum, quia lucrum dicitur illud, quod ſupereſt deducto omni damno, l. Mutius. ff. pro ſocio, at vero quando datur, aut promittitur dos genero, vel alij marito, neceſ ſarium eſt, quod conſter matrimonium, quia abſque matrimonio res dotales, aut dos conſiderari non valent, l. 3. ff. de iure dotium, l. 26. titul. 11. part. 4. & latiùs tradit D. Barboſa, in l. de diuiſione, in princip. ff. ſoluto matrimonio. Matrimonium verò tot habet onera, & adeò grauia, vt non modò permulta illa eſ ſe lex diiudicauerit, ſed etiam maxima in conſideratione habuerit, l. ſi filia, § 1. ff. familiæ erciſcundæ, Panormitanus, in conſil. 79. col. 3. poſt medium, lib. 2. Petrus Gregorius, in Syntagmate iuris, lib. 9. cap. 19. & latius comprobans D. Barboſa, prima parte rubricæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 6. fol. 6. quæ omnia onera ſubiturus eſt maritus, dict. §. 1. dict. l. ſi filia, l. ſi maritus, eiuſdem tituli, l. attiene, §. final. ff. pro ſocio, l. ſi is qui Stichum, §. ibi dos, ff. de iure dotium. Ideo dos ipſa, quæ datur propter onera matrimonij, l. dotem, ff. de caſtrenſi peculio, cum aliis multis vulgatis. Aluarus Valaſcus, conſult. 2. num. 9. & conſultatione 84. num. 2. Licèt reſpectu vxoris contineat titulum lucratiuum, verè namque ex parte concedentis, atque ex parte mulieris dicitur mera liberalitas, & titulus lucratiuus, l. fina. C. de dotis promiſ ſione, Bartolus, in l. 1. in principio, in verſiculo, quod videtur eſ ſe, ff. pro dote, cum aliis adductis per Phanutium de dote, gloſ ſ. 8. in verbo, & vir lucretur, vbi congerit multa ad reſolutionem eius articuli, quando dos dicatur ex titulo lucratiuo, tàm ex parte vxoris, quàm viri: Stephanus Gratian. diſceptationum forenſium, cap. 98. num. 27. & 28. tamen reſpectu mariti titulum oneroſum continet, vt ex multis adnotarunt Phanutius, vbi ſuprà, Pinellus 3. part. l. 1. C. de bonis maternis, num. 62. Ioan. Matienç. in l. 5. titul. 1. gloſ ſ. 4. num. 4. & in l. 1. tit. 6. gloſ ſ. 11. num. 4. lib. 5. nouæ collect. regiæ, ideſt, ſicuti emptor conſequitur rem venditam propter pretium, quod tradit, & à ſuo patrimonio abeſt, & illud diminuit, ſic & maritus conſequitur dotis fructus propter onera matrimonij, quæ ſubeunt locum pretij, ex text, ſingulari (qui ita enucleari, atque accipi debet) in l. ex promiſ ſione, ff. de obligat. & action. & ita accipienda ſunt ea, quæ ex Tiraquello breuiter reſoluit Barboſa, in dict. l. de diuiſione, num. 12. fol. 814. ideo quando gener in ſpecie dict. cap. ſalubriter, ex poſ ſeſ ſionibus pignori datis fructus percipit, cuiuſcunque quantitatis, aut ſummæ illi ſint, non computat eos in ſortem, quia regulariter, & frequenter, ideſt ſecundum legem, quæ ad ea, quæ frequenter, aut frequentiùs accidunt, adaptatur, tot & tanta, atquè adeò grauia ſunt onera matrimonio annexa, quæ maritus (vt dixi) ſubiturus eſt, vt fructus dotis, iuxta ea, quæ frequentiùs accidunt, vix oneribus eiſdem ferendis, & compenſandis ſufficiant, & ſic illorum reſpectu nullum lucrum videtur conſequi maritus, aut cum oneribus ita compenſatur à lege, vt vſura dari non poſ ſit, nec etiam attendi, niſi id quod frequantiùs accidit, dotis inquam fructus non ſufficere ad onera matrimonij ſupportanda (vt experientiâ apparet) licèt aliquando accidere poſ ſit, fructus dotis ſufficere ad onera matrimonij ſupportanda, imò & aliquando etiam onera eadem ſuperare, quod Romanus Pontifex maxima equidem, & recta iuris ratione habuit in conſideratione principaliter, ve eò magis, atque frequentioris euentus ratione adduceretur, atque excitaretur, nec damni emergentis, aut lucri ceſ ſantis rationi; & diſquiſitioni rem relinqueret; vtpote cum ita frequenter, aut frequentiùs accidere, ſic deciſionem ipſam Pontificiam iuſtificet, vt omni ex parte, æquitate inquam, & iuris ratione, eadem ſit munita. Et hic eſt veriſ ſimus & genuinus intellectus illius Decretalis, qui non aliunde quam ex ratione ibidem expreſ ſa debuit deduci, & opportunam tribuit inferendi occaſionem ad nonnulla, quæ nec ſcripta per alium, nec alibi ſic adnotata hactenus erant.

Et primo quidem infertur, intellectus quamplures Interpretum iuris vtriuſque, ideo à me non modò con futatos, ſed nec etiam relatos, quod viderim eos, nec intentioni, nec etiam verbis Romani Pontificis conuenire, vtpote cum aliunde, non ex ratione illa ab eodem R.P. principaliter conſiderata proceſ ſerint. Deinde, in propoſito facilius equidem Interpretes omnes relatos ſuprà, n. 8 interpretationes aliorum improbaſ ſe, quam veram aliquam interpretationem aſ ſignaſ ſe, & idcirco intellectus quamplures per D. Nauarrum, Didac. Couar. D. Spino, D. Felician. de Solis, & alios, eodem num. 8 commemoratos, rectè confurari rationibus eiſdem, quas ipſi excogitarunt ibidem.

Rurſus Felicianum metipſum, lib. 2. de cenſibus, d. cap. 5. num. 20. in verſiculo, adhuc etiam instabit aliquis. Recte conſtituiſ ſe (licèt interpretationem nunc traditam non aſ ſignet) in d. cap. ſalubriter, verbum illud, onera, non reſpicere ſolum ſumptus, & expenſas, quas circa vxorem, & familiam facit maritus: Sed etiam onera quæcunque conſiderabilia, & ſic anxietatem, ſtudium. & diligentiam, & laborem etiam mariti, quem erga vxorem ipſam, & familiam gerit, quæ equidem æ ſtimationem non recipiunt & inde maritum fructus omnes ſuos facere, nec cos computare quouis modo in ſortem dotis conſtitutæ, aut promiſ ſ æ, quia non ſolum habetur conſideratio in eo textu ad quantitatem pecuniarum ſiue expenſarum, quæ æ ſtimari poſ ſent iuridicè; ſed etiam ad onera prædicta, & alia multa matrimonio annexa, quæ vix æ ſtimationem recipiunt. Addiderim ego D. Feliciani de Solis obſeruationem veram equidem eſ ſe (vt dixi) nec excludi ex verbis illis: Cum frequenter dotis fructus, &c. nam etſi videantur expenſarum magis, & ſumptuum, quam aliorum onera reſpicere; omnium tamen, & quarumcunque rerum onera, ſub eiſdem verbis comprehendi, & à Romano Pontifice præ oculis habita, vt ita decideret, veriſſimum equidem eſt, & plane ex verbis eiſdem deducitur.

Prætereà D. eundem Felicianum expreſ ſim exiſtimaſ ſe, placitum prædictum corroborari ex interpretatione quadam, quam ad text. in capite, Ad noſtram, de rebus Eccleſiæ non alienandis, excogitauit olim D. Hector Rodriguez primarius iuris Ciuilis Profeſ ſor Salmanticæ, videlicet in ſpecie eius text. Bernardum illum reſciſ ſo contractu non reſtituere fructus Monaſterio, quoniam cum in feudum villam accepiſ ſet, ex natura feudi ad fidelitatem, & plurima alia obſequia & ſeruitia perſonalia tenebatur, quæ cum æ ſtimationem non recipiant, pro labore Bernardum ipſum retinere fructus, Pontifex maximus reſpondit expreſ ſim.

Cæterum placitum prædictum, atque ad text. in d. cap. ſalubriter, corroborationem, Hectoris etiam Luſitani interpretationem, nec tutam, nec veram mihi videri: tum quia beneficio, atque prouiſione legis ius illud habendi percipiendíque ſibi fructus omnes, genero conceſ ſum expreſ ſim in d. cap. ſalubriter, ob peculiarem illam rationem ſuprà aſ ſignatam; vaſ ſallo ſimiliter iure aliquo conceſ ſum, nullibi equidem apparet apertè: tum etiam quia verum non eſt dicere, Innocentium tertium, d. cap. Authore, in ſeruitio, aut labore ordinario fundari dumtaxat, ſiue ordinaria ſeruitia feudatarij adeò habuiſ ſe, atque æ ſtimaſ ſe, vt ex eiſdem fructus omnes Bernardo relinqueret, qui ex natura feudi ad ea teneri eundem ſciebat; nec alia etiam perpendiſ ſe, quæ magis ipſum Pontificem excitarunt; nec ſola ipſa feudatarij ordinaria onera, ſeruitia mouiſ ſe: quod ex verbis eiuſdem text. deprehenditur: nec inde poteſt placitum illud generaliter ita deduci, vt propter onera & ſeruitia feudo annexa, fructus omnes ſibi retineat feudatarius, ſi alia non interueniſ ſent, quibus eo in text. Pontifex ipſe fuerat adductus. Eo maximè, quod in reſtitutione feudi, cenſus, vel emphyteuſis, Eccleſiæ, & Minori læ ſis fructus etiam reſtitui, petita in integrum reſtitutione, ex text. & communi Doctorum ſententia, in cap. 1. de in integrum reſtitutione, deducitur manifeſtè. Ex his etiam quæ Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, quæ ſt. 32. ſcripta reliquit. Er Redoanus, in tractatu de rebus Eccleſiæ non alienandis, rubrica de feudi alienatione, quæ ſt. 26. n. 6. & 7. expreſ ſim notauit, & dixit ex aliis, Eccleſiæ, & Minori læ ſis in feudi datione, fructus etiam reſtitui debere.

Quocirca ea interpretatione reiecta, pro vero d.c. ad noſtram, intellectu, conſtituenda erant nonnulla, quibus dilucidè magis explicatus manebit text ipſe, quam hactenus fuerit per Scribentes. Et primò quidem certiſ ſimi iuris eſ ſe, reſtitutionem in integrum propter læ ſionem Minori, & Eccleſiæ competentem, fieri cum fructibus, etiam ſine mora, l. quod ſi minor, §. reſtitutio, l. patri pro filio, § ſi pecuniam, verſiculo, item ex diuerſo, l. minor. §. 1. l. ſi res, ff. de minoribus, l. ſi præ ſidium, C. de prædiis minorum, l. 1. C. ſi maior fact. alienat. rat. habue. c. 1. de in integrum reſtitut. l. 1. l. 8. tit. 19. part. 6. & cum Gloſ ſa, Iaſon. Coſta, Couarr. Pinel. Gregorio Lopez, Padilla, Menchaca, Gama, Simoncello, Octauiano, Caualcano, Ioan, Marco Aquilino, obſeruarunt Antonius Pichardus, in §. extraneis, 6. n. 40. Inſtit. de hæred. qualit. & differ. Pet Auguſt. Morla, emporij, prima part. tit. 5. de in integrum reſtitutione, nu. 31. & vltra relatos ab eis, Bernard. Diaz, regul. 219. Gratianus, regul. 316. Sfortia Oddus, de reſtitutione in integrum, quæ ſt. 45. Mieres, de maioratu, 4. p.q. 23. ex n. 34. Menchac. controu. vſufrequent. c. 71. n. 6. Caualcan. de tutore, & curat, num. 145. fol. 88. Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens, verbo, implorare, numero 13. folio mihi 164. Iacobus Menochius, lib. 5. præ ſumpt. 46. & 47.

Secundò obſeruandum eſt, Eccleſiam in reſtitutionibus iure Minoris fungi, capit. 1. capit. 3. cap. auditis, de in integr. reſtit. c. 1. eod. tit. lib. 6. l. Orphanotrophos, C. de Epiſcopis & Clericis, l. 10. tit. 19. part. 6. & exornant poſt alios, quos referunt Didac. Couar. variar. reſolut. lib. 3. c. 17. n. 4. Coſta, in c. 1. ſi pater, de teſtam. in 6. 2. p. verbo, ipſis pauperibus, n. 4. Caldas Pereira, in d. l. ſi curatorem habens, verbo, minoribus, n. 60. Sebaſtia. Medices, de acquir. rerum dominio, gloſ ſa 2. p. 3. n. 195. Idque certiſ ſimum eſt, & tanquam indubitatum, vel præmiſ ſum, vel ſaltem ſuppoſitum ab omnibus, qui pro interpretatione d.c. ad noſtram, mox referuntur.

Tertiò obſeruandum eſt, eiuſdem cap. caſum colligi manifeſtè ex litera ipſius, atque ex integra Decretali, quam adduxit Anton. Auguſtin. collect. 3. decret. lib. 3. tit. 14. fol. 87. videlicèt, Monaſterium Tuſienſ. onere maximo debitorum depreſ ſum, villam quandam (quæ Iannuenſ. appellabatur communiter, vt ex integra conſtat) in feudum conceſ ſiſ ſe Boneuardo laico ea condictione, & pacto, ve ipſe laicus octoginta libras perſolueret creditori Monaſterij, pro quibus eadem villa extiterat obligata; quod laicus ipſe impleuit, & primo anno ex prouentibus villæ prædictam quantitatem, & plus percepit: Monaſterium enormiter læ ſum poſt multos annos petiit, vt ſibi reſtitueretur villa prædicta: & R.P. Innoc. 3. in hunc modum reſpondet: Mandamus quatenus, ſi prædictum Monaſterium propter hoc inueneritis enorme diſpendium incurriſ ſe, dictum laicum vt (pecunia quam pro exoneratione fundi, ſeu etiam pro vtilitate ipſius Monaſterij expendiſ ſe noſcitur, ab eiſdem Abbate, & Conuentu recepta, cùm ſibi fructus percepti ſufficere debeant pro labore) præfatum feudum eidem Monaſterio dimittat liberum & quietum, appellatione poſtpoſita compellatis.

Quartò obſeruandum eſt, Monaſterium Tuſienſ, non intra quadriennium, ſed & port multos annos egiſ ſe. auditúmque fuiſ ſe, ſicuti egregiè aſ ſeuerauit Hoſtienſ ibidem, & verè probauit Arias Pinel. 2. p.C. de reſcin. vendit. c. 4. n. 14. verſ. prima difficultas, & n. 15. quò loci ex Panorm. & Imol. ad difficultatem de lapſu quadriennij, rectè reſpondet, ex variis cauſis potuiſ ſe poſt quadriennium reſtitui Eccleſiam, prout ex enormiſ ſimo damno, vel quia vixerat idem Prælatus alienans. Et eodem modo reſpondet Morla, de in integrum reſtitut. dict. titu. 5. numer. 33. in verſ. vnde tertio, & vltra quadriennium ex enormi læ ſione Eccleſiæ competere reſtitutionem, per text. & Gloſ ſ. in c. 1. de in integrum reſtit. lib. 6. Abbatem, Couar. & Suarez, ibi relatos, Monaſteriumque audiri debuiſ ſe, rectè animaduertit, & id ipſum probauit Ioan. Marcus Aquilinus, in §. quid ſi tantum, l. Gallus, in verſicul. quid enim ſi aqua & ignis interdictionem pateretur, num. 139. folio mihi 59. Hoſtienſ. autem aſ ſertionem, & communem traditionem Doctorum eſ ſe veriſ ſimam, deprehenditur manifeſtè ex verbis eiuſdem integræ ab Antonio Auguſtino relatis, ibi: Cum idem laicus primo anno de ipſius prouentibus vltra ſummam perceperit prætaxatam, & per multos poſtmodum annos ſuppreſ ſit eius fructus. Quæ equidem ad quadriennium reſtringi nullo modo poſ ſunt, vt Pinellus non facta mentione integræ, nec verbis ſuperioribus commemoratis, optimè probauit vbi ſuprà, & iterum, n. 23.

Quintò obſeruandum eſt, Monaſterium metipſum Tuſienſ. auditum fuiſ ſe non ex capite nullitatis, quod feudi conceſ ſio ex defecto formaæ, & ſolemnitatis nulla fuiſ ſet, aut Epiſcopi authoritas defuiſ ſet (vt male arbitrabatur Hoſtienſis) ſed per auxilium reſtitutionis in integrum, ad cuius conceſ ſionem Romanus Pontifex principaliter fundatur in eo textu ex diſpendio, & laeſione, non ex aliqua nullitate, ſiue ſolemnitatis defectu, quod ex integra eiuſdem cap. negari non poteſt vllo pacto, & obſeruarunt poſt alios conſtanter Arias Pinellus, dicto numero 15. & 16. Aquilinus, num. 133. & 134. Morla, num. 33. in verſiculo, vnde tertio, in locis ſuprà relatis; & repetit iterum, atque in eadem perſiſtit ſententia Pinellus, num. 23. qui num. 20. & 21. pertotum, eruditè, & verè contra Coſtam, & alios probauit, reſtitutionem eam Monaſterio conceſ ſam, non gratiæ, ſed iuſtitiæ fuiſ ſe, atque ex iure ordinario, non de iure ſpeciali proceſ ſiſ ſe, & ſequuntur poſt alios Aquilinus, vbi ſuprà, numero 133. ante finem. Morla, dicto numero 33. in verſiculo, vnde tertio. Idque veriſ ſimum eſt ex verbis eiuſdem integræ, in verſiculo: Nos autem volentes Monaſterio prouideri, vt aliis iniuriam non irrogemus. Quæ non extraordinariam, aut ſpecialem, vel gratioſam, ſed magis iuridicam, & ordinariam reſtitutionis conceſ ſionem indicant apertè.

Sextò obſeruandum eſt, circa interpretationem dict. cap. ad noſtram, nihil firmum, aut certum Interpretes ferè omnes, tàm antiquos, quàm neotericos tradidiſ ſe, maximámque eorum varietatem fuiſ ſe, ſicuti eis prælectis conſtabit, qui nunc commemorabuntur. Et quidem re vera eximiam eſ ſe eius text. difficultatem ob id quod de reſtitutione cum fructibus facienda, ſuperiùs diximus. Item ex eo, quod & ſi Eccleſia ex cauſa nullitatis, non reſtitutionis in integrum, egiſ ſet in eo caſu, reſtitui quoque debebant fructus cum re ipſa, ex text. in cap. ſi quis presbyterorum, eiuſdem titul. l. ſi prædium, C. de prædiis minorum, l. 2. C. ſi quis ignorans rem minoris, l. iubemus nulli, §. ſanè, C. Sacroſan. Eccleſ. & recte aduertunt Pinel. vbi ſuprà, num. 16. Aquilinus, num. 134. Morla, num. 33. Idcirco ob prædictam fructuum difficultatem magis variaſ ſe, & permultos excogitaſ ſe intellectus Interpretes omnes, qui hactenus in propoſito commentaria ediderunt. Inter alios tamen, & antiquorum interpretationes commemoraſ ſe, & confutaſ ſe, & plures alias excogitaſ ſe ad text. eundem, Coſtam, in §. & quid ſi tantum, 2. part. num. 75. Menchacam latiſ ſimè controu. illuſt. lib. 3. cap. fin. num. 6. vbi quamplurimos recenſet intellectus, Didac. Couar, variar, reſolut. lib. 1. cap. 3. ex num. 3. Ariam Pinel. 2. part. l. 2. C. de reſcindenda vendit. rap. 4. ex num. 14. vſque ad numerum 27. Padillam, in eadem l. 2. numero 50. Ioann. Marcum Aquilinum, in dict. verſiculo, quid enim ſi aquæ & ignis, dict. §. & quid ſi tantum, ex numero 133. vſque ad num. 140. vbi antiquorum, Didaci etiam Couar. & Pinelli interpretationes improbat; P. Auguſtin. Morlam, emporij prima part, dicto tit. 5. de in integrum reſtitutione, ex num. 31. vſque ad numerum 37. vbi etiam antiquorum, & Couar atque Pinelli interpretationes improbat, quas ideo hoc loco non recenſeo, quod tranſcribendi vitium abhorream, & penes præfatos Authores plena manu reperiam ſcriptas, non etiam (& iuſtè equidem) eaſdem recenſuit Anton. Pichard. in d. §. extraneis, Inſtit. de hæred. qualit. & differ. n. 50. & duob. ſeqq vbi Coſtæ interpretationem improbauit dumtaxat, & ſuam aſ ſignauit ſtatim, n. 52.

Omiſ ſis ergo prædictorum intellectibus, verior, & ſecurior mihi ſemper viſa eſt interpretatio illa, quam ad text. in d. cap. ad noſtram, olim excogitauit, & tradidit D. Sahagun de Villaſancta, cùm textum eundem interpretaretur. & tunc Veſpertinæ Cathedræ Sacrorum Canonum, poſtmodum verò primariæ Iuris eiuſdem inſignis, ſubtilíſque, & valde eruditus Moderator exiſteret. Et conſtituit, regulam, ſiue doctrinam prædictam reſtitutionis fructuum cum re ipſa (quæ regulariter locum obtinet) limitandam eſ ſe, quoties æquitatis ratio contrarium poſtuler, iudicémque ad remittendos fructus mouere poſ ſit, ac debeat, vt in d. cap. ad noſtram, æquè & iuſtè Innocentius tertius obſeruauit, qui ſciens, & prudens feudatarium grandi labore, & maxima induſtria Monaſterium ære alieno oppreſ ſum, propria pecunia liberaſ ſe. eius negotia geſ ſiſ ſe, villámque in feudum conceſ ſam diligenter coluiſ ſe, & adminiſtraſ ſe, fructus laico illi pio labore remiſit, ſicuti text. indicat in verſicul. quod non diſtulit, & in verſic. cum ſibi fructus. Et inde, ſicut Scæuola I.C. in l. quod ſi minor, §. non ſemper, in verſicul. Scæuola, ff. de minoribus, ad partam pecuniam induſtria, & laboribus ſubſtituti, Minori reſtitutionem denegauit; ita & Innocentius tertius, in dict. cap. ad noſtram, Monaſterio quoad fructus reſtitutionem negauit, idque propter feudatarij laborem in colenda villa, & in exonerando Monallerio ſic oppreſ ſo, & quamuis videretur poſ ſe laborem, & induſtriam feudatarij ad æ ſtimationem aliquam reducere, & cum fructuum quantitate computare, vt iuberet Monaſterio reſtitui, quod ex his ſupereſ ſet; tamen ob rationem ſuperiorem (qua principaliter adducebatur, atque excitabatut) vtque liti finem imponeret, & circuitum vitaret, nec etiam feudi, ſeu villæ reſtitutionem, laboris, & induſtriæ feudatarij æ ſtimatione, & fructuum computatione inuolueret, ita equidem decreuit, atque prædictorum ratione, non ſola ſeruitiorum ordinariorum (ad quæ præ ſtanda feudatarij tenentur) ratione excitatus fuit, vt ex Hectore Roderico male ſibi ſuadent nonnulli, & contrarium, atque nunc dictum ex integra decretali deducitur non obſcurè. Et hactenus Doctor Sahagun, cuius interpretationem dicit ſe non latere, & eam refert, ſed non commemorat ipſum, non etiam in ea inſiſtit firmiter Pater Auguſtin. Morla, relatus ſuprà. nu. 50. in verſiculo, nec me latet, & penes eum, n. 35. in fine, & n. 36. Vltra quem & eundem Doctor Sahagun, nouiter ego adnotauerim, Abbatem in eodem c. ad noſtram, n. 8. videri interpretationem hanc praeſentire, ſiue ſuperioribus magis accedere, licet non ita ea explicauerit: dicit namque, quod laicus ille feudatarius pro laboribus & ſumptibus, quos paſ ſus eſt, ſibi retinuit, atque percepit fructus: & quamuis poſ ſet Eccleſia petere omnes fructus, & ſatisfacere illi de ſumptibus, & laboribus; tamen Roman. P. ex officio ſuo fecit iſtam prouiſionem, vt euitaret ut magnus circuitus. Et iterum dixit idem Abbas, eodem n. 8. in fine, quod ibi habetur reſpectus ad laborem proprium, putà, quia erat ruſticus, & perſonaliter extirpauit terras: & n. 4. vbi pro notabili tradidit, ratione ſumptus, & laboris dimitti fructus, quos aliàs feudatarius reſtituere teneretur, ſi non expoſuiſ ſet labores, putà in extirpando terras incultas, & non feciſ ſet ſumptus. Et ſecundum hæc (vt ego nouiter, & verè animaduerto) cùm ob rationes ſuperiores, non ob ſeruitia tantum ordinaria, ad quo feudatarij tenentur, excitatus fuerit R.P. (vt iam dixi) non inde deduci valebit aſ ſumptum generale, ſiue regula generali decerni, vt in ſeudi datione, & conceſ ſione, ſui naturâ fructus non veniant reſtitutione petita, cùm id (vt etiam dixi ſuperiùs, n. 47. ) nullo iure caueatur aliquo modo; contrarium verò, & iure metipſo probetur, atque ex his deducatur Authoribus, quos retuli ſuprà, num. 48.

Quocirca prætermittendum non erit, Antonium Pichardum, in dicto §. extraneis, numero 52. rectè accepiſ ſe text. in dict. cap. ad noſtram, in feudi datione, & conceſ ſione, id namque ex integra conſtat, atque eodem textu cauetur expreſ ſim. Deinde, Roman. P ad laborem laici illius feudatarij, magis quàm ad alia conſiderationem habuiſ ſe, recte etiam obſeruaſ ſe ad finem dicti numeri, 52. Cæterum laborem ipſum, non ita ſtrictè accipere ipſum debuiſ ſe, cum poſ ſet is labor in multis interuenire, & verè interueniſ ſet, vt rectiſ ſimè docuit Abbas nunc relatus, & ſuprà adnotaui. Prætereà textus eiuſdem difficultatem aſ ſequutum Pichardum eundem in loco prædicto ex numero 48. deceptum tamen in ipſius ratione, atque interpretatione reddenda: (quæ in effectu Hectoris interpretatio á D. Feliciano relata fuit) tum, quia in feudi reſtitutione fructus non venire, verum non eſt, vt ſuprà probaui, & deducitur ex Morla, vbi ſuprà, num. 36. tum etiam, quia Innocent. III. non habuit in conſideratione obſequium, quod domino à feudatario præ ſtatur dumtaxat, non etiam onera tantum, quo ſi occaſio eueniat, ſubire debet feudatarius (vt arbitrabatur Pichardus) quia ſecundum id, etiam ſi occaſio non eueniſ ſet ſubeundi onera, reſtitutio villæ fieret abſque fructibus, ſi etiam onera, quæ ſubire poſ ſet feudatarius, licèt ea non ſubiiſ ſet, in conſideratione habuiſ ſet Pontifex (vt adeò apertè Pichardus ipſe ſupponit) & tamen reuera. non onera, quæ non ſubiit, ſubire tamen poſſet feudatarius, non obſequium tantum, & laborem ordinarium domino à feudatario præ ſtandum, in conſideratione habuit P.R. ſed videns, & conſiderans ea omnia, quæ diximus ſupra in vtilitatem, & commodum Monaſterij, actu, & re interueniſ ſe, ita & iuſtè ipſemet. P. decreuit, vt dictum quoque remanet ſuprà.

Prætermitti etiam non poteſt Ioannis Marci Aquilini, in d. §. & quid ſi tantum, dicto verſic. quid enim ſi aquæ, & ignis interdictionem pateretur, numero 139. ad text. in d. cap. ad noſtram, interpretationem, eiſdem rationibus diſplicere, atque confutari, quibus D. Feliciani, & Pichard. interpretationem confutauimus ſuprà, vtpote cum Hectoris Roderici mentionem ipſe fecerit expreſ ſim, & illius intellectum probauerit in effectu, nec ea conſiderauit eo in tex. interueniſ ſe, & Romanum Pontificem principaliter excitaſ ſe, quæ nunc dicebamus, ſed ad ſeruitia feudatarij ordinaria reſpectum tantum habuerit. Cæterum obſeruationes omnes in eodem propoſito, & circa intellectum eiuſdem cap. traditas ab ipſomet Aquil. ex num. 133. vſque ad d. num. 139. & veras eſ ſe, & his conuenire, quæ ſuprà ſuo ordine, diſtinctè præmiſimus.

