- 39 Ipſi autem DD. communiter, duorum iurium authoritate adducuntur præcipuè, vt hîc obſeruatur.
- 40 Cæterùm repræ ſentationem obtinere etiam in his, quæ iure ſanguinis, & non iure hæreditario deferuntur, nonnullis rationibus demonſtratur quæ fortiter videntur adstringere.
- 41 Et Iaſonis, aeque Sfortiæ Oddi contra Communem reſolutio profertur.
- 42 His etiam iuribus reſpondetur, quæ pro communi ſententia adducta fuere ſuprà.
- 43 Et ſi quis velit communem ſententiam tueri, qualiter in propoſito debeat regulam deducere, & caſus nonnullos excipere, demonſtratur: & Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito proferuntur.
- 44 Vtcumque tamen ſit in terminis iuris communis, ex deciſione legum Partitarum, & Tauri, dubitari non poſ ſe, quin repræ ſentatio in quacunque dispoſitione, iure Maioratus facta, ſit admittenda.
- 45 Repræ ſentatio quo iure inuenta, atque introducta fuerit, per totum num. Vbi etiam explicatur hæreditas, teſtamentum, & ſucceſ ſio, quo iure inuenta ſint; & diuerſ æ Doctorum ſententiæ breuiter præcitantur.
- 46 Repræ ſentationis effectum à iure ciuili procedere, ipſámque repræ ſentationem ex æquitate atque iure quodam ſpeciali introductam.
- 47 Imò & à iure Diuino, & naturali æquitate contingere, vt hîc probatur.
- 48 Nec per eam corrumpi gradum, ſed potiùs repræſentari.
- 49 Atque ita non remotior dicitur gradus, ſed ille in quo pater repræ ſentatus ſuccederet.
- 50 Et filius aſ ſumit omnes qualitates, & omnes prærogatiuas, quas pater ratione illius gradus habebat, dum viueret, & nunc habuiſ ſet, ſi vixiſ ſet.
- 51 Legis 40. Tauri verba quædam, an potiùs ad qualitatem primogenituræ, quàm ad gradum referenda ſint? & vide infrà, num. 159. & 160. & num. 161. & 162. cum ſeqq. vſque ad num. 172.
- 52 Repræ ſentationis introducendæ quæ fuerit ratio potiſ ſima, & ibidem legis Tauri 40. iuſtificatio, & confirmatio vltra alios, notabilis.
- 53 Repræ ſentationis introducendæ neceſ ſitas vnde effluxerit? vbi latè & diſtinctè per totum numerum; & ibidem de neceſ ſitate introductionis, repræ ſentationis in primogeniis, ſeu Maioratibus, de qua in dict. l. 40. Tauri.
- 54 Repræ ſentationi locus non eſt inter aſcendentes, ſed ipſi iuxta gradus prærogatiuam ſuccedunt; ita quod prioritas gradus dumtaxat attenditur.
- 55 Repræ ſentationi inter aſcendentes quare locus non ſit remiſ ſiuè.
- 56 Repræ ſentationi locum eſ ſe inter deſcendentes, cùm de ſucceſ ſione aſcendentium agitur, idque ius, æquitate ſuadente, ſemper in ſucceſ ſione aſcendentium obſeruatum fuiſ ſe; & ideò antiquum vocari.
- 57 Nepotes namque ex filio præmorato, repræ ſentant perſonam patris ſui, & ſubintrant, atque tenent locum eius, & ſuccedunt cum patruis ſuis in ſtirpes, & non in capita.
- 58 Idque cùm agitur de ſucceſ ſione aui, vel proaui, vel de ſucceſ ſione auiæ, vel proauiæ, vel de ſucceſſione abaui, vel aſcendentis alterius.
- 59 Repræ ſentationis priuilegium in nepotibus auo paterno ſuccedentibus, dumtaxat admiſ ſum fuiſ ſe olim; hodie in omnibus, etiam maternis aſcendentibus ſuccedentibus admitti generaliter, non habita differentia ſexus, & agnationis; idque ex communi & vera ſententia.
- 60 Cui conuenit Authoris reſolutio, ex ipſa tamen, res magis elucidata relinquitur, & tria tempora in propoſito fuiſ ſe, vltra alios conſideratur.
- 61 Repræ ſentationi locum eſ ſe, & in ſtirpes, non in capita admitti, quando inteſtato auo, & nullo ſuperſtite relicto filio deſcendente, ex diuerſis filiis plures nepotes ad ſucceſ ſionem vocantur, provt hîc obſeruatur, & vera ratio redditur.
- 62 Repræ ſentationem vſque in infinitum ad omnes deſcendentes extendi in ſucceſ ſione aſcendentium, ex veriori & communiori ſententia, & ſuprà, ſub num. 21.
- 63 Idque in Hiſpanorum primogeniis, ſiue vinculis, aut Maioratibus perpetuis, pluſquam certum eſ ſe post deciſionem l. Tauri, circa quam hoc loco adnotantur nonnulla vtilia, & notanda.
- 64 Dummodò intelligatur in his caſibus, & quoad ea, in quibus pater ipſi à filio repræ ſentatus, ſucceſ ſiſ ſet, non autem quoad ea, in quibus non ſucceſ ſiſ ſet.
- 65 Repræ ſentationem in Maioratus ſucceſ ſione, filio ſolùm concedendam eſ ſe in eo caſu, quo eius pater, ſi viueret, poſ ſet in Maioratu ſuccedere.
- 66 Repræ ſentans aliquem non excluſum, nec ipſe debet excludi.
- 67 Repræ ſentationem de iure antiquo, in ſucceſ ſione tranſuerſalium non fuiſ ſe introductam; in ea namque ſemper proximior admittebatur ad ſuccedendum, & legis duodecim Tabularum tenor obſeruabatur.
- 68 Et ſic nepos ad ſucceſ ſionem patrui non admittebatur cum alio patruo, ſed patruus tanquam proximior, & in priori gradu ſuccedebat.
- 69 Neque vnquam vſque ad ius Authenticorum admiſ ſum fuit ius repræ ſentationis, quo filius intraret in locum patris: ſuperueniente verò Autenticorum iure, à Iuſtiniano edito, conſtitutum eſt; ad fratris inteſtati ſucceſ ſionem, non ſolùm alios fratres ſuperſtites, ſed & prædefunctorum fratrum filios admitti.
- 70 Ad eàmque portionem, quam eorum parentes erant habituri, ſicque in ſtirpes, & non in capita.
- 71 Et quamuis in linea recta deſcendentium, in infinitum admitteretur repræ ſentatio (vt dictum eſt ſuprà;) inter collaterales tamen, vltra filios fratrum non porrigitur, nec filiis filiorum fratris, vel ſororis conceditur.
- 72 Repræ ſentationem inter tranſuerſales concedi, quando agitur de ſuccedendo patruo: idem, quando agitur de ſucceſ ſione auunculi, qui dicitur tranſuerſalis, gradu proximior ex latere matris: idem, quando agitur de ſucceſ ſione materteræ.
- 73 Repræ ſentationi locum eſ ſe inter tranſuerſales, non ſolùm in ſucceſ ſione delata iure communi, ſed etiam in delata à statuto.
- 74 Et quare filij fratris defuncti vocentur in stirpes, & non in capita, quando cum patruis ſuccedunt patruo? remiſ ſiuè.
- 75 Quare etiam repræ ſentatio non extendatur vltra fratrum filios? remiſ ſiuè.
- 76 Plures etiam nepotes cum filiis in ſucceſ ſione aui, quare non ſuccedant in capita, ſicut filij, ſed in ſtirpes? remiſ ſiuè.
- 77 Repræ ſentationi vtrùm locus ſit, vt in ſtirpes, non in capita ſuccedatur, quando fratrum diuerſorum filij ſoli sint, nec concurrant cum aliquo patruo ſuperſtite, & num. ſeq.
- 78 Quo in dubio Accurſius exiſtimauit, quòd ex diuerſis fratr: bus filij ſuccedant patruo in ſtirpes, & non in capita, etiam quando non concurrunt cum altero patruo ſuperſtite. Et Accurſium ſequuti ſunt permulti Authores, qui hoc numero commemorantur.
- 79 Et eorum rationes, atque fundamenta remiſ ſiuè expenduntur.
- 80 Remiſ ſiuè etiam diluuntur, atque ſubuertuntur.
- 81 Quocirca contrariam ſententiam, videlicet, quòd diuerſorum fratrum præmortuorum filij ſuccedant patruo ſuo inteſtato defuncto, in capita, & non in ſtirpes, quando cum patruo non concurrunt, infiniti alij Authores cum Azone tenuerunt, eam quoque tenet, & veriorem exiſtimat Author; & vide infrà, numer. 84. per totum.
- 82 Et de iure huius Regni procedere, nec alterari ex deciſione l. 8. Tauri, poſt Tellum, Molinam, & alios defendit.
- 83 Ac demum pro hac parte, concludentia fundamenta breuiter expendit.
- 84 Plures patrueles, ſiue conſobrini, quando tractant inter ſe ſuccedere alteri ſuo patrueli, ſiue conſobrino, an ſucceſ ſio fiat in stirpes, vel in capita? Quòd fiat in ſtirpes, ex ſententia Baldi. Contrà ex ſententia altorum, quos Author hîc ſequitur.
- 85 Patruus in ſucceſ ſione conſobrini Præ ſertur fratribus patruelibus, vt hîc explicatur, & exemplum proponitur.
- 86 Repræ ſentatio inter tranſuerſales in Maioratus ſucceſ ſione, vſque in infinitum admittitur iure Hiſpano, & infrà, ex num. 91. Idque ex deciſione l. 40. Tauri, quæ eſt l. 5. titulo 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.
- 87 Cuius conſtitutio valdè videtur à iure communi exorbitare, vt hîc oſtenditur.
- 88 Ac pro vera & abſoluta ipſius explicatione conſtituuntur ſequentia. Primum, repræ ſentationem in quacunque ſucceſ ſione indiuidua, ſiue in Hiſpanorum primogeniis, vinculiſque, & Maioratibus perpetuis inter fratres, fratrúmque filios, vnanimiter omnes conceßiſ ſe, nec aliquem in hoc diſ ſentire.
- 89 Secundò, repræ ſentationem in linea collaterali ad ſuccedendam vltimo poſ ſeſ ſori, eo ordine, atque forma admitti, vt hîc exprimitur.
- 90 Tertiò, repræ ſentationis ius tranſuerſalibus in dict. l. 40. Tauri conceſ ſum, procedere etiam in tranſuerſalibus, qui à primo inſtitutore Maioratus non procedunt, & ſic in tranſuerſalibus vtriuſque, nempe fundatoris, & vltimi poſ ſeſ ſoris, prout latiùs hîc probatur.
- 91 Inde & conſequenter, repræ ſentationem in ſucceſſione Maioratuum tranſuerſalibus conceſ ſam, abſque graduum reſtrictione, & vſque in infinitum procedere, etiam inter deſcendentes à fratre, vel ſorore, patruele, vel auunculo, vel alio quolibet conſanguineo vltimi poſ ſeſ ſoris; idque ex ſententia Ludouici Molinæ. Qui tamen firmiter in ea non remanſit, ſed deliberandum de hoc dixit, cùm caſus contigerit. Alij tamen Authores firmiter eam partem ſuſtinent, vt hîc adnotatur, & ſuprà, num. 63. & numer. 86.
- 92 Et eorum fundamenta præcipua expenduntur.
- 93 Cæterum contrariam ſententiam, imò repræ ſentationem non dari inter tranſuerſales remotioris gradus, aduersùs Molinam Auendanus ſuſtinuit.
- 94 Cuius fundamenta debilia equidem ſunt, nec multùm adſtringunt, ac eiſdem pleniſ ſimè ſatisfecit Ioannes Gutierrez, vt hîc adnotatur.
- 95 Et dictæ l. 40. Tauri deciſio ſic exornatur, atque dilucidè & ſingulariter explicatur, vt Ludouici Molinæ, & ſequacium Authorum ſententia relata ſuprà, num. 91. veriſ ſima demonſtretur, ac in futurum in tuto maneat, vt latè, & meliùs quàm antea fuiſ ſet, per totum numerum: & vide tradita ſuprà, numer. 63. per totum.
- 96 Repræ ſentationis ius in ſucceſ ſione Maioratuum, tranſuerſalibus ex dicta l. 40. Tauri, vſque in infinitum conceſ ſem, vtrum in Regni ſucceſ ſione locum obtineat.
- 97 Et obtinere, ſicut in ſucceſ ſione alterius Maioratus cuiuſque, ex ſententia Ludouici Molinæ.
- 98 Contrà ex ſententia Ludouici alterius Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi, ante quem etiam de opinione Molinæ Author dubitauerat, & nunc quoque dubitat, ac ipſiuſmet Religioſi fundamentum expendit, quod fortiter adſtringit.
- 99 Et vltra ipſum, & cæteros omnes hucuſque Scribentes, ſic dilucidè atque egregiè dict. l. 40. Tauri deciſionem explicat, vt in Regni ſucceſ ſione ipſa procedere non valeat, vt hîc obſeruatur.
- 100 Maioratus, & Hiſpanorum primogenia, vtrùm iure ſanguinis, an iure hæreditario deferantur? vbi duæ opiniones contrariæ commemorantur.
- 101 Ludouici Molniæ diſtinctio & reſolutio probatur (quam & alij ſequuntur) videlicet, quod Maioratus reſpectu primi inſtitutoris iure hæreditatio, reſpectu autem vltimi poſ ſeſ ſoris, iure ſanguinis deferuntur.
- 102 Ac demum Petri de Salazar contra Molinam obſeruationes nonnullæ nouiter carpuntur.
- 103 Repræ ſentatio in Hiſpanorum primogeniis, vtrùm deberet admitti, vel non, & prælatio nepotis contra patruum concedenda foret, quare dubium & anceps olim fuiſ ſet?
- 104 Patrui & nepotis quæ ſtionem difficilem admodùm, atque inextricabilem reputatam communiter; nepotis tamen cauſam aduersùs patruum, ferè apud omnes nationes & gentes, quoad fideicommiſ ſi perpetui, & Maioratus ſucceſ ſionem, potiorem ſemper fuiſ ſe.
- 105 Et in Hiſpania lege Regia 40. Tauri edita, præualuiſ ſe, nec habuiſ ſe legis eiuſdem Conditores in conſideratione nonnulla, quæ repræ ſentationi inducendæ impedimentum, & obſtaculum præſtare videbantur, vt meliùs quàm anteà fuiſ ſet hîc ostenditur, & ſuprà, num. 87. rationibus nonnullis in contrarium reſpondetur.
- 106 Taurinæ etiam eiuſdem conſtitutionis vera decidendi ratio aſ ſignatur, & Didaci Couarruu. & Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito approbantur, & vide ſuprà, num. 52. in 4. & 5. & 6. columna.
- 107 Demùm concluditur, dict. l. 40. Tauri circa repræ ſentationem in primogeniorum ſucceſ ſione, non eſ ſe iuris communis correctoriam, ſed potiùs iuxta ipſorum naturam, quæ eſt, vt in eis ſuccedat primogenitus, &c. & ſuprà, num. 95. in fine.
- 108 Et Ioan. Lup. de Palaci. Rub. rationes duæ ad eandem legem, nouiter, & verè carpuntur apertè: Et vide infra, num. finali, vbi oſtenditur, quàm neceſ ſaria fuerit dictæ Taurinæ legis conſtitutio, & aliis numeris ibidem relatis.
- 109 Regna olim electione conſtitiſ ſe, & in Hiſpania in Rege Pelagio principium obtinuiſ ſe, à quo vſque ad noſtra tempora, iure Maioratus & primogenituræ Regnum defertur.
- 110 Regum conſtituendorum ſumma, optimáque ratio eſt per ſucceſ ſionem, iuréque gentium conſtitutum & nomen, & Regni ſucceſ ſio.
- 111 Regnum Hiſpaniæ ſucceſ ſione deferri, certiſ ſimum eſ ſe, atque indubitatum.
- 112 Regnum iure hæreditario deferri ex ſententia quorundam, qui hoc numero præcitantur, & improbantur ſtatim num. 117.
- 113 Ij autem adducuntur præcipuè ex textu, in capit. licèt, de voto, & voti redempt. qui nihil probat, vt dicetur infrà, ex num. 119. vſque ad numerum 125. vbi meliùs quam anteà fuiſſet, de eo textu inquiritur.
- 114 Ex textu etiam, in cap. grandi, de ſupplenda neglig. prælat. lib. 6. qui etiam nihil probat; imò contrarium denotat apertè, vt infrà adnotatur num. 118.
- 115 Adducti fuere etiam ex deciſione l. 14. tit. 15. partita 2. de cuius intellectu infra, ex num. 125. cum ſequent.
- 116 Denique in eandem ſententiam expendunt leges nonnullas Partitæ, quæ cùm egiſ ſent de ſucceſ ſione Regni, expreſ ſim vtuntur verbo, heredar, & verbo, herederos, & reſpondetur infrà, num. 128. cum ſeq.
- 117 Regnum non iure hæreditario, ſed potiùs ſanguinis iure deferri ex ſententia multorum, quos Author hoc numero congregauit, & eorum ſententiam veriorem, & omninò tenendam dixit.
- 118 Adduxit etiam fundamenta præcipua, quibus hæc pars euincitur concludenter, & ibidem interpretatur text. in dict. cap. grandi, de ſup. negl. prælat. lib. 6.
- 119 Agitur de intellectu text. in c. licet, de vot. & voti redempt. §. Ludouici Molinæ obſeruationes adducuntur, quæ partim approbantur, partim verò improbantur.
- 120 Ioannis Garſiaæ in eiuſdem textus interpretatione, obſeruationes quædam, nouiter & verè carpuntur.
- 121 Carpuntur etiam Antonij Quæ ſadæ annotationes in eodem propoſito.
- 122 Velazquez. Auendani ad text. in dict. cap. licet, placita quædam, & nouè, & verè taxantur.
- 123 Patris Ludouici Molinæ è Societate Ieſu Religioſi, ad interpretationem text. in eodem cap. licet, obſeruationes duæ approbantur, aliæ verò duæ nouiter carpuntur.
- 124 Et ad text. eundem, veriſ ſima, & abſoluta omninò interpretatio redditur, aliterque, & dilucidè magis, quàm anteà fuiſ ſet, explicatus reliquitur.
- 125 Regis defuncti debita, vtrùm Rex ſucceſ ſor in Regno ſoluere teneatur? vbi de intellectu l. 4. tit. 15. part. 2. agitur.
- 126 Ludouici Molinæ ad eam legem, interpretationes tres referuntur.
- 127 Ac pro earum defenſione, & vera & genuina legis illius explanatione, obſeruantur nonnulla, que nullus anteà ſic annotauerat.
- 128 Ad leges nonnullas Partitæ, in quibus Legiſlatores, cùm de ſucceſ ſione Regni agerent, verbo, heredar, & verbo, herederos, vtuntur, generalis & vera ſolutio traditur, & num. ſeq. ſpecificè magis leges metipſ æ declarantur.
- 129 L. 7. & 8. tit. 1. partita, 2. verus ſenſus adducitur, & Pelaez à Mieres intellectus recipitur.
- 130 L. 12. titul. 2. & l. 9. tit. 15. partita 2. explicantur.
- 131 Et Patris Ludouici Molinæ obſeruatio quædam in hac materia approbatur.
- 132 Repræ ſentatio vtrùm in Regni ſucceſ ſione admitti deberet, dubium fuiſ ſe, & controuerſum de iure communi.
- 133 Sed ex deciſione l. 2. titulo 15. partita 2. in hoc Regno antiquam difficultatem ceſ ſaſ ſe, & repræſentationem in Regni ſucceſ ſione admiſ ſam, vt hîc adnotatur.
- 134 Et deciſionis legis eiuſdem ratio redditur.
- 135 In Regno qualiter, ſiue quo ordine & forma debeat ſuccedi?
- 136 In Regni ſucceſ ſione proximitas ab vltimo eiuſdem poſ ſeſ ſore conſiderari debet.
- 137 Et vera ratio redditur.
- 138 Proximitas in aliis Maioratibus inferioribus, an reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris, vel primi Maioratus institutoris debeat conſiderari, difficilis & controuerſa quæ ſtio, & agitata à multis, qui hoc numero congregantur.
- 139 In fideicommiſ ſis quoque, & ſubſtitutionum materia, difficilis etiam & intricata quæ ſtio, & ab infinitis Authoribus pertractata, qui hoc numero præcitantur.
- 140 Cæterum proximitatem reſpectu vltimi grauati, aut poſ ſeſ ſoris, non modò in Maioratibus, ſed etiam in fideicommiſ ſis conſiderari debere, defendit Author, & id explicat, prout hoc numero adnotatur.
- 141 Vbi etiam redditur verus & germanus intellectus ad textum in l. cùm ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis. 2.
- 142 Regni, & Maioratus ſucceſ ſio perpetua eſ ſe debet, non ſolùm inter deſcendentes, ſed etiam inter collaterales, inter quos in infinitum progreditur ad milieſimum vſque gradum.
- 143 Eſt tamen differentia in hoc, quòd in Maioratibus inferioribus, in vltimo de familia Maioratus finitur, ita vt eius reſpectu bona ſint libera, liberàque ſimiliter bonorum diſpoſitio.
- 144 Intelligendo ſemper, prout latiùs intellectum, atque explicatum traditur remiſ ſiué.
- 145 In Regni tamen ſucceſ ſione, diuerſum ius conſtituitur, nam licèt ad vltimum de familia Regnum perueniat, aut eſt liberum eius patrimonium, aut libera Regni ipſius diſpoſitio non datur, ſed populus eligit nouum Regem, à quo principaliter poteſtas Regalis effluxit.
- 146 Fœminæ regulariter ſuccedunt in quocunque Maioratu, & in Regno, & in Ducatu, ſicut maſculi, dummodò non adſint maſculi in eodem gradu, licèt ætate minores, & ſic cum in proximiori gradu ſunt, excludunt maſculum remotiorem, vbicunque expreſsé non excluduntur à ſucceſ ſione.
- 147 Nec ſufficiunt ad earum excluſionem coniecturæ, quæ indubitatæ non ſint, aut euidentiſ ſima; requiritur enim, quòd euidenter & clarè conſtet de voluntate inſtitutoris volentis à Maioratus ſucceſ ſione excludere.
- 148 Neptis ex filio primogenito præmortuo, ſecundogenitum excludit, & ſic præfertur patruo, etiam maſculo, idque in Regno, & in ſucceſ ſione Maioratus cuiuſlibet.
- 149 Niſi ex inſtitutoris diſpoſitione, fœminæ ſint propter maſculos, etiam remotioris lineæ, & gradus excluſ æ; tunc namque neptis à patruo excluditur.
- 150 Quòd ſi fœminæ admittuntur in defectum maſculorum eiuſdem lineæ, & gradus, tunc repræ ſentatio neptis non excluditur.
- 151 Maſculus ex fœmina, & fœmina ex maſculo, ſi ad ſucceſ ſionem Maioratus ſimul concurrant, & de ſuccedendo vltimo poſ ſeſ ſori tranſuerſali pertractent, atque in eodem gradu ſint, maſculus fœminæ Præfertur, ex ſententia Ancharani, & aliorum.
- 152 Et inde deducitur ex ſententia Auendañi Hiſpani, potentiſ ſimum Hiſpaniæ Regem Philippum ſecundum, ad Regni Portugaliæ ſucceſ ſionem, aduersùs Catharinam Ducem de Braganca, fuiſ ſe admiſ ſum.
- 153 Et in eodem placito fuerunt quoque expreſ ſim alij Authores hîc commemorati, & infrà, num. 155. & 157.
- 154 Maioratus inſtitutus, ſi ad eius ſucceſ ſionem maſculos inuitauit, & in defectum illorum, fœminas; ſi linea maſculorum finiatur, & maſculus & fœmina ex linea maſculina reperiantur, maſculus fœminæ præfertur.
- 155 Maſculus Præfertur fœminæ in ſucceſ ſione Maioratus, quando in eodem gradu ſunt, etiam in caſu dubio, ac etiam ſi filius maior vocetur.
- 156 Fœminæ duæ, quæ in eodem gradu ſunt, ſi ad ſucceſſionem Maioratus concurrant, Præfertur fœmina nata ex maſculo, & ſi vtraque ex fœmina deſcendant, Præfertur maior ætate, & num. ſeq.
- 157 Iſerniæ, Gregorij Lopez, & Moderni Pariſienſis reſolutio, atque in terminis propoſitis ſuprà, n. 151. ex quibus maſculus ex fœmina, Præfertur fœminæ ex maſculo, obſeruatio quædam adducitur.
- 158 Et dubitandi ratio aduersùs ſuperiora proponitur, quæ ex deciſ. l. 40. Tauri deducitur, & hic diluitur.
- 159 Fœmina maſculinitatem, ſiue ſexum patris repræſentare non poteſt; qualitas namque ſexus maſculini in fœminam patrem repræ ſentem, non tranſit.
- 160 Et ideò priuilegiatam ſucceſ ſionem, ſiue eam, quæ patri ob qualitatem maſculinitatis competeret, ſi viueret, non poteſt prætendere.
- 161 Repræ ſentatio perſonæ propter ſucceſ ſionem, duplex reperitur, eáque declaratur.
- 162 Repræ ſentatio in ſucceſ ſione aui, vel proaui, nepoti conceſ ſa, gradus potiùs dicitur, quàm perſonæ, quia non ex perſona patris de medio ſublati, ſed ex propria perſona ſuccedit.
- 163 Filius verò fratris in ſucceſ ſione patrui vnà cum alio fratre defuncti, repræ ſentat patrem, ſed non ex perſona ſua propria ſuccedit, ſed ex perſona patris ſui.
- 164 Repræ ſentantis qualitas & conditio attendi debet, quando ſucceditur ex perſona propria; quando verò repræ ſentatur perſona alterius, attenditur qualitas, conditio, & ſtatus ipſius repræſentati.
- 165 Repræ ſentatio in l. 40. Tauri introducta, an ita introducta dicatur, vt filius ex perſona patris, vel ex propria ipſius in Maioratu ſuccedat, & quid rem hanc dubiam magis efficiat ex noua Authoris conſideratione?
- 166 Repræ ſentatio in d. l. 40. Tauri introducta, non excludit, quin filius, ex perſona magis propria, & proprio iure à lege ſibi conceſ ſo, quàm ex perſona patris dicatur ſuccedere, & num. ſeq.
- 167 In primogenij, ſeu Maioratus inſtitutione, ſemper cenſetur vocata linea recta primogenitorum ſucceſ ſiuè in in finitum de primogenito in primogenitum; & ſic quilibet eorum habet propriam vocationem iure proprio, atque ex propria vocatione, abſque iuris alterius tranſmiſ ſione: & ſuprà, num. 95.
- 168 Quo nedum procedit in linea recta deſcendentium, ſed etiam tranſuerſalium, vt hîc adnotatur.
- 169 Idque ex propria natura primogenij, & conſuetudine ſuccedendi in Maioratibus.
- 170 Atque ex intentione, & mente aperta dict. l. 40. Tauri, vt hîc obſeruatur.
- 171 Et inde qui repræ ſentando perſonam parentis ſuccedit, ex iure tamen proprio, & propria vocatione, (vt in linea recta deſcendentium in hoc Regno, ac etiam in linea collaterali, conſiderata proximitate reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris Maioratus contingit) incapacitas primogenitoris ipſi non nocet, ſi ipſe etiam incapax non ſit.
- 172 Repræ ſentatio vtrùm locum habeat, quando in patre, vel auo, ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, ſed dumtaxat ius eius in ſpe, aut poſ ſibilitate conſiſtebat.
- 173 Dubium equidem intricatum & maximum, & cui occaſionem præ ſtitiſ ſe videntur legis Regiæ 40. Tauri Conditores, vt hoc numero adnotatur.
- 174 Repræ ſentationi locum non eſ ſe, niſi in patre, vel auo radicatum fuiſ ſet ius ſuccedendi certum & firmum, atque inuariabile, nec ſpem ſuccedendi remotam ſufficere, ex ſententia Velaſquez Auendañi.
- 175 Cui & Blazius Flores Diaz de Mena acceſ ſit, & contrariam Molinæ, Gutierrez, & aliorum improbauit, ſed ſtrictè magis rem ipſam accepit, nec ita indiſtinctè repræ ſentationem excluſit, vt hîc adnotatur.
- 176 Alexander quoque Raudenſis in eodem placito fuit, qui etiam non ita indiſtinctè, ſicut Auendañus, loquutus eſt, vt hîc obſeruatur.
- 177 In eandem quoque ſententiam & alij Authores perpendi poſ ſunt, vt hoc numero adnotatur.
- 178 Eſt denique & in eodem placito Iacobus Menochius in conſil. 269. ex num. 12. atque ex num. 64. lib. 3. vt hîc commemoratur.
- 179 Ac pro ipſis fundamenta nonnulla generalia perpendi valeat, quæ ideò omittuntur, quia ab eiſdem traduntur, nec concludenter adſtringunt.
- 180 Sed ea magis adſtringere, & fortiùs vrgere videntur, quæ Blazius Flores Diaz de Mena, relatus ſuprà, nu. 175.
- 181 Fundamenta etiam nonnulla Auendañi, quæ in idem tendunt, & hîc adducuntur per totum numerum.
- 182 Ad quæ in effectu reduci debent infinitæ Doctorum authoritates, allegationes, & doctrinæ, quæ pro eadem parte & Aſ ſumpto probando, videlicet, quòd ſpes vaga & incerta, & ex futuro euentu dependens, tranſmitti non poſ ſit, nec debeat in conſideratione haberi, expendi poſ ſent.
- 183 Reducuntur etiam Menochij traditiones dict. conſ. 269. ex num. 8. atque ex num. 21. cum ſequentibus, lib. 3.
- 184 Quibus omnibus dilucidè & diſtinctè, nouiter etiam & meliùs quàm anteà factum eſ ſet, reſpondetur per totum numerum, & vide tradita ſuprà, nu. 52. columna 5. & 6.
- 185 Reſpondetur etiam & alteri fundamento, atque ex responſione validiſ ſimum & vrgentiſ ſimum fundamentum deducitur pro opinione Molinæ contra Auendañum, & ibidem l. 40. Tauri, explicatur.
- 186 Atque de fideicommiſ ſo conditionali, & an, & quando illud tranſmittatur, adnotantur nonnulla.
- 187 Repræ ſentationi locum eſ ſe inter tranſuerſales, etiam quando in patre ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuiſ ſet, ſed ius tantum de futuro, & in spe, aut poſ ſibilitate competeret, & quòd pater, ſi tempore delatæ ſucceſ ſionis viueret, ſuccedere poſ ſet, ex deciſione l. 40. Tauri, ſufficere, quamuis actu non ſucceſ ſerit.
- 188 Idque ex veriori & tenenda omninò ſententia provt hoc numero adnotatur, ac pro ea Authores nonnulli commemorantur.
- 189 Qui expreſ ſim loquuntur in terminis prædictis, quamuis Blazius Flores Diaz de Mena aliter, ſed malè quidem contenderit.
- 190 Eiuſdem tamen in alio obſeruatio quædam contra Auenda num. probatur.
- 191 Sed in linearum diſtinctione excogitatio quædam Blazij metipſius contra Molinam, improbatur ab Authore.
- 192 Ac denique l. 50. Tauri verba, ſic fortiter, & verè ponderantur pro ſententia prædicta, vt poſt deciſionem eius legis, nullo pacto valeat contraria opinio defendi.
- 193 Auendañi quoque rationes nonnullæ, ſiue ad eandem l. Tauri ſolutiones non admittuntur.
- 194 Et ipſius Authoris lapſus duplex, & nouè, & verè detegitur.
- 195 Blazij quoque Flores Diaz de Mena ad dictam l. 40. Tauri euaſiones, ſiue excogitationes nonnullæ manifeſtè ſubuertuntur, & vide tradita ſuprà, num. 52. column. 5. & 6.
- 196 Nepos inſtitutoris ex filio mortuo ante Maioratus inſtitutionem, an patruum excludit.
- 197 Et quòd excludat ex Præ ſumpta inſtitutoris Maioratus voluntate in caſu hîc propoſito, non verò ex iure tranſmiſ ſionis, aut repræ ſentationis, ex ſententia Auendañi, quam & Author ſequitur.
- 198 Sed vnum nouum & ſingulare circa eam excogitat, vt hîc videbitur.
- 199 Repræ ſentationi an locus eſ ſe poſ ſit, quando vltimo Maioratus poſ ſeſ ſore, abſque deſcendentibus præmortuo, tranſuerſalis aliquis ſucceſ ſionem prætendit, cuius pater ſi viueret, ſucceſ ſurus ſané eſ ſet, vt proximior, ipſe tamen multis ab hinc annis, & ante Maioratum institutum deceſ ſit. Vbi conſiderantur nonnulla nouiter & acutè, vt hoc numero adnotatur, & vide tradita infrà, n. 212.
- 200 Filius primogenitus, ſi filium habeat, nepotem poſ ſeſſoris, & hic nepos moriatur viuentibus auo poſſeſ ſore, & patre primogenito, relicto tamen filio, pronepote poſ ſeſ ſoris: pronepos hic ad successionem Maioratus admittitur, & excludit patruos, item fratres aui primogeniti.
- 201 Filius capacis ante incapacitatem natus, in ſucceſſione maioratus patritum excludit.
- 202 Intelligendo ſemper, prout latiùs declaratum traditur per Authorem.
- 203 In vtero exiſtentes eodem priuilegio gaudent, quo nati. & pro natis habentur, quoties de ipſorum commodo agitur.
- 204 Ac impediunt ſequentem in gradu.
- 205 Posthumus ex primogenito, in ſucceſ ſione Maioratus excludit patruum, ſiue ſecundo, aut tertiogenitum, quemadmodum & nepos natus excludit.
- 206 Lex 45. Tauri procedit in ſucceſ ſione Maioratus eius, qui adhuc eſt in vtero.
- 207 Venter in dubio mittendus eſt in poſ ſeſ ſionem, quamuis à Maioratus ſucceſ ſione fœminæ excludantur.
- 208 In materia fideicommiſ ſaria circa patruum & nepotem, obſeruatio quædam Authorum quamplurimorum, vt ſcilicet nepos non intret in locum patris, quando non erat natus tempore mortis teſtatoris, minimè procedit in Hiſpanorum primogeniis poſt deciſionem l. 40. Tauri.
- 209 Imò & interminis quoque iuris communis, traditio ea difficultatem habet, vt ex eiſdem Authoribus relatis numero præcedenti, apparet.
- 210 Repræ ſentationi vtrùm locus eſ ſe debeat, vt nepos patruum excludat, quando primogenitus in vita inſtitutoris Maioratus deceſ ſit.
- 211 Vbi Auendañi reſolutio inpropoſito approbatur, & concludenter, atque nouè corroboratur per totum nu.
- 212 Repræ ſentationi vtrùm locus eſ ſe debeat inter tranſuerſales, quando pater, vel aus, ex cuius perſona ſucceſ ſionem quis prætendit, in vita inſtitutoris Maioratus deceſ ſit. Dubium equidem ſingulare, & nouum, atque ſingulariter & verè explicatum.
- 213 Repræ ſentatio vtrùm locum habeat in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, arduum & intricatum dubium, & ab ab infinitis tractatum, qui hoc num. congregantur.
- 214 Repræ ſentationem in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, ſiue vniuerſalis ſiue particularis admittendam eſ ſe, & conſequenter nepotem ex filio præmortuo, vnà cum patruo, & in locum patris ſuccedere. Idquè ex vulgata, & omnibus nota ſententia Gloſ ſ æ in l. cùm ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis ſecundò, in verbo, proximo. Cuius traditionem ſequuti fuere permulti, maximi nominis Authores, vt ex relatis ſupr. n. 213. apparet.
- 215 Et validiora fundamenta pro ea, ſiue illa, quæ verè concludunt, hîc adducuntur.
- 216 Repræ ſentationi locum non eſ ſe in ſucceſ ſione fideicommissi, & inde nepotes cum patruo non concurrere, ex ſententia Baldi contra Gloſ ſam, quem & alij multi Authores ſequutur: vt hîc referuntur.
- 217 Ac præcipua Baldi fundamenta adducuntur, & eiſdem concludenter & verè reſpondetur.
- 218 Baldi etiam eiuſdem traditio in dicto §. in fideicommiſ ſo, ideò euitatur, & Authoritas loci illius minuitur, quòd ipſemet Baldus contrarium reſpondit in conſil. 488. Caſus talis eſt, lib. 3. vbi Accurſij ſententiam relatam probauit.
- 219 Euitatur etiam, & Accurſij ſententia in tuto manet, conciliando opiniones, vt illas Corneus, Iaſon, Curtius iunior, & Alciatus, ac poſt eos alij Recentiores permulti conciliant, & eorum conciliatio hîc præcitatur.
- 220 Legis 40. Tauri pro ſingulari confirmatione, & iuſtificatione, mirè vrgere ea, quæ ſingulariter & verè hic adnotauit Author.
- 221 Repræ ſentatio vtrùm hodie post deciſionem l. 40. Tauri, in fideicommiſ ſis familiæ, aut pluribus nomine collectiuo relictis, eo modo, atque ordine locum habeat, quo ea in lege in primogeniis, ſeu Maioratibus inducitur? vbi breuis & vera ſolutio traditur.
- 222 Ludouicus etiam Molina nouiter explicatur.
- 223 Repræ ſentatio vtrùm locum habeat in feudi ſucceſſione? & multis num. ſequent.
- 224 Feudum de ſui natura ad proximiores deuoluitur.
- 225 Filius in feudis intrat in locum patris, & ſuccedit, vti ſucceſ ſiſ ſet pater; eſt enim receptum, vt in illis locum habeat repræ ſentatio.
- 226 Tam in linea recta deſcendentium, quàm in linea tranſuerſalium.
- 227 Atque in deſcendentibus in infinitum in feudis, ſicut in allodialibus: in collateralibus verò, vſque ad filios fratrum incluſiuè, non verò vltrà.
- 228 Repræ ſentationi locum eſ ſe in feudo hæreditario, & filium intrare in locum patris, vnanimiter omnes Interpretes tradidiſ ſe, nec aliquem in hoc hactenus diſ ſentire.
- 229 Et quod dicatur feudum Hæreditarium, & in dubio Hæreditarium præ ſumatur; quod etiam Familiare ſiue ex pacto & prouidentia?
- 230 Repræ ſentationi locum non eſ ſe in feudo ex pacto & prouidentia concedentis, ſiue Familiari, nec filium intrare in locum patris, vt Natta contendit & alios proſe citat.
- 231 Sed eiuſdem fundamenta conuincit concludenter Hippolytus Riminaldus, vt hoc numero adnotatur.
- 232 Et Cumani etiam, Rubei, & aliorum authoritati pro hac parte respondetur.
- 233 Ac denique, conſtanter & veriſ ſimè defenditur, repræ ſentationi locum eſ ſe in feudo, etiam ex pacto & prouidentia concedentis, & non hæreditario.
- 234 Et pro hac parte, validiſ ſima, & concludentia fundamenta expenduntur.
- 235 In feudis, in quibus iure primogenituræ aut Maioratus ſucceditur, repræ ſentationi locum eſ ſe.
- 236 Ac in illis repræ ſentationem iuxta formam l. 40. Tauri regulandam, & concedendam eſ ſe.
- 237 Repræ ſentatio an habeat locum in emphyteuſi, & numeris ſequentibus; vbi caſus nonnulli diſtinguntur, & abſolutè, atque diſtinctè in hoc articulo proceditur, & vide ſuprà, numero 40.
- 238 Emphyteuſis conceſ ſa proſe, & hæredibus à perſona priuata, hæreditaria eſt; & ideò ad quemcunque hæredem extraneum inſtitutum tranſire poteſt.
- 239 Et regulatur ſecundùm naturam aliarum rerum hæreditariarum.
- 240 Repræ ſentationi locum eſ ſe in emphyteuſi hæreditaria, cùm acquiſitor ab inteſtato deceſ ſit, & ſic nepotem ex filio præmortuo, cum patruo concurrere.
- 241 Idque procedere etiam, cùm ab Eccleſia fuit emphyteuſis conceſ ſa, modo illa hæreditaria ſit.
- 242 Repræ ſentationi locum eſ ſe in emphyteuſi hæreditaria, cùm acquiſitor non ab inteſtato, ſed teſtatus deceſ ſit; & tunc nepotem etiam cum patruo concurrere ex veriori ſententia, prout latiùs hoc numero declaratur.
- 243 Emphyteuſis Eccleſiaſtica conceſ ſa pro ſe, filiis, & nepotibus, non eſt hæreditaria.
- 244 Nec in ea ingreditur filius locum patris, atque ita eius perſonam non repræ ſentat, ex ſententia multorum Authorum, qui hoc num. præcitantur.
- 245 Quorum ratio præcipua expenditur.
- 246 Contrà verò ex ſententia aliorum quamplurimorum, quæ verior eſt, & communior, & ab Authore probatur.
