Quartò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, ex dictis hactenus, deducendam reſolutionem articuli aſ ſidui, & neceſ ſarij in hac materia; vtrùm, inquam, repræ ſentatio dumtaxat admitti debeat in caſibus à iure expreſ ſis: Et quidem ij omnes Authores, qui Repræ ſentationem Fictionem legis appellarunt, ſiue per rationem fictionis introductam eam aſ ſeuerarunt; inde & quaſi neceſ ſariò, & conſequenter inferunt, quòd cùm repræ ſentatio iuris fictione introducta ſit, non niſi in caſibus à iure expreſ ſis admitti poterit. Cuius ſententiæ Authorem dicunt communiter Nicolaum de Matharenis in l. finali, C. de iuriſdictione omnium indicum: prout eum retulit Angelus in dict. §. cum filius Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtato defer. num. 7. Decius in conſil. 1. num. 5. Emanuel Coſta de patruo & nepote, prima parte, num. 18. fol. 399. & eundem ſequuntur Guil. Benedictus, & Antonius Gama, cum quibus ſic quoque obſeruauit Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſa 16. num. 4. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. num. 6. in fine, qui ea ratione excitatur, quòd ſi Repræ ſentatio eſt ex priuilegio iuris (Priuilegium enim appellat textus iam allegatus in dict. §. ſin autem defuncto, verſ. huiuſmodi autem priuilegium:) Sequitur (inquit ipſe) quod non non poſ ſit habere locum niſi in caſibus à iure expreſ ſis; priuilegia enim iuris non inducimus, niſi lex inducat, §. ſed & quod Principi placuit, Inſtitut. de iure natur. gent. & ciuili: Si autem eſt fictio, idem etiam dicendum eſt; non enim fictionem inducimus, niſi quando lex fingit, quia fictio eſt opus legis, & ab homine induci non poteſt, vt ibidem probat Valaſcus: Eandem quoque regulam, quòd repræ ſentatio locum non habeat, niſi in caſibus à iure expreſ ſis, generaliter in hac materia tradiderunt Tiberius Decianus in conſil. 1. num. 398. lib. 1. Paulus Pariſius in conſil. 37. ex num. 1. cum ſequent. volumine 2. Marcus Anton. Anguiſ ſola in conſ. 3. num. 49. lib. 3. Didacus Couarr. practicarum cap. 38. num. 4. ſub verſic. ex his poterit perpendi, in fine. Ioannes Matiençus in l. 5. tit. 7. gloſ ſa prima, num. 1. lib. 5. nou. collect. Regiæ. Iacobus Cancerius variarum reſolut. cap. 5. num. 7. in fine, Caldas Pereira de nominat. emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 9. Anton. Pichardus ad titulum, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtato defer. §. 2. num. 13. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, disputatione 626. num. 2. fol. 388. Inde etiam, quaſi neceſ ſariò & conſequenter inferunt, repræ ſentationem hanc eſ ſe iure quoddam ſpeciali introductam, & proptereà eſ ſe quoddam ius extraordinarium, nec ei in dubio locum fore, ſicuti ſcripſerunt Iacobus Beluiſius, Bartol. Caſtrenſis, Aretinus, & Lofredus, quos retulit, & ſequutus eſt Iacobus Menochius in conſil. 200. num. 41. lib. 2. & in conſil. 269. num. 61. verſ. Octauò, lib. eodem, & lib. 4. Præ ſumptione 95. num. 3. & idem quoque poſt alios ſcripſit Emanuel Coſta de patruo & nepote, prima parte, num. 15. fol. 398. Raudenſis etiam in conſil. 141. num. 45. inter conſilia vltimarum volunt. volum. 2. dum dixit, capiendam in dubio interpretationem contra repræ ſentationem. Cæterùm ius repræ ſentationis ex naturali ratione fuiſ ſe introductum, & conſequenter fauorabile eſ ſe, & in omni materia extendendum: Tiberius Decianus profitetur in conſil. 9. num. 3. lib. 2. qui autem ſint caſus expreſ ſi, in quibus repreſentatio locum habere debet, iidemmet Authores declarant, & dilucidè magis conſtabit ex his, quæ obſeruationibus ſequentibus dicenda ſunt, vbi ſuo ordine explicauimus, quibus perſonis repræ ſentationis beneficium fuerit conceſ ſum, & quando habeat locum, vel non, conſtat etiam; & quoad Regni ſucceſ ſionem, & Maioratus, aut Primogenia, deducitur quando locum habeat, ex l. 2. tit. 15. partita 2. & l. 40. Tauri, quæ hodie eſt l. 2. tit. 7. lib. 5. nou. collect. Regiæ, & infrà etiam latiùs declarabitur.

Et pro regula generali, quòd repræ ſentatio dumtaxat habeat locum in his ſucceſ ſionibus, quæ iure hæreditario deferuntur, & non in aliis, ſcipſerunt in hac materia Nicol. de Matha. Bald. Bartolus, & poſt alios antiquos Emanuel Coſta, quos retulit, & ita generaliter in hac eadem repræ ſentationis materia obſeruauit Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 40. & num. 47. Andreas Tiraquellus de primogenitura, quæ ſt 40. ex mm. 152. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, dict. quæ ſt. 50. num. 30. Natta in conſil. 127. in fine, volumine primo, Tobias Nouius in conſil. 4. num. 8. Paulus Pariſius in conſil. 37. num. 74. lib. 1. Decius in conſil. 1. columna penultima. Curtius iunior in l. 2. num. 11. C. de ſucceſ ſorio edicto. Guil. Bened. in cap. Rainuncius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, num. 60. Didacus Couarr. practicarum dict. cap. 38. num. 5. verſic. ſic ſanè. Ioannes Matiençus in dict. l. 5. tit. 7. gloſ ſa 5. in principio lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſa 16. num. 3. Franciſcus Burſatus in conſil. 170. num. 47. lib. 2. Humada in l. 2. tit. 15. partita 2. gloſ ſa 17. num. 2. Antonius Pichardus ad tit. Inſtit. de hæred. quæ ab inſtato deferunt. de Repræ ſentatione, §. 2. num. 25. fol. 1244. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, dict. diſput. 626. num. 1. in principio, fol. 386.

Ij autem, & alij plures Authores, quos ſciens, conſultóque prætermitto, excitantur præcipuè per textum, in l. tutela, §. ſi duo, ff. de legitimis tutoribus, & in l. ſi libertus præterito, §. primo, ff. de bonis libertorum. Sed aduersùs hanc communem, & receptam Scriptorum ſententiam, quamplurima quidem vrgent, quæ ſuſpectam & periculoſam eam reddunt. Ac primùm, quòd in emphyteuſi, quæ iure ſanguinis defertur de generatione in generationem, contrarium tenent communiter Doctores, ac in ea repræ ſentationem admittunt, vt infrà, obſeruationibus vlterioribus, latiùs oſtenditur: & tenuit Alexander in conſ. 26. num. 9. lib. 3. & in conſ. 88. lib. 1. Ruinus in conſil. 12. num. 13. & 14. lib. 1. & in conſ. 17. num. 13. in fine, vbi de communi & veriori, & ſimul loquitur in vtroque loco de feudo, quod iure ſanguinis debetur ex contractu; & tamen vult, quòd filius repræ ſentet in eo patris perſonam: idem tenuit Rolandus in conſil. 68. num. 24. lib. 1. vbi refert Concordantes, & de communi teſtatur, & de feudo paterno, quod iure ſanguinis defertur, Ruinus in conſil. 171. columna 4. lib. 2. vbi etiam loquitur in emphyreuſi Eccleſiaſtica, quæ debetur iure ſanguinis, ideſt maſculis tantùm: idem Ruinus in emphyteuſi Eccleſiaſtica, in conſil. 163. lib. 1. id ipſum Corneus in conſil. 131. per totum, lib. 1. & in conſil. 24. columna vltima, eodem lib. Tiberius Decianus in conſil. 9. num. 5. lib. 2. & in conſil. 55. num. 18. lib. 3. pod alios, de quibus ibi: & loquitur in fideicommiſ ſo facto in contractu, ac in eo repræ ſentationi locum eſ ſe defendit; Molina quoque de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 47. & Sfortia Oddi in conſil. 11. num. 39. lib. 1. in feudo, & in emphyteuſi, locum eſ ſe repræ ſentationi, aſ ſeuerarunt: ergo abſolutè verum non eſt, quòd in his dumtaxat, quæ iure hæreditario deferuntur, ſit locus repræ ſentationi.

Deinde, quòd in fideicommiſ ſis familiæ relictis, locum habeat repræ ſentatio, communis eſt poſt Accurſium Scribentium quamplurimorum ſententia, vt infra dicendum eſt; & tamen in fideicommiſ ſis iure hæreditario non ſucceditur, imò fideicommiſſi titulus, cum titulo hæreditario ſimul concurrere non poteſt, l. legatum, 119. §. primo, ff. de legatis primò. Denique tam in Regni, quàm in Maioratus cuiuſque ſucceſ ſione, repræ ſentationem habere locum, expreſ ſum eſt in l. 2. titul. 15. partita 2. & in l. 40. Tauri, & latiùs infrà explicandum eſt; & tamen Regni ſucceſ ſio, iure ſanguinis, & non iure hæreditario defertur, vt latiùs ſtatim probabitur, & poſt alios tenuit Molina lib. 3. de Hiſpan. primogen. cap. 6. num. 9. Mieres de maioratu, 4. part. quæ ſt. prima, num. 47. Gama Luſitanus deciſione 174. num. 15. Similiter Maioratus ſeu primogenia, non iure hæreditario, ſed iure ſanguinis deferuntur, vt latè obſeruauit Molina lib. 1. cap. 8. per totum.

Quapropter ſolo feudi argumento adductus, atque excitatus principaliter, à communi ſententia diſcedere videtur Iaſon in l. ſi auiæ, num. 5. C. de ſucceſ ſorio edicto, & eam non eſ ſe tutam ob rationes prædictas, expreſ ſim aſ ſeuerauit Sfortia Oddi in conſil. 11. nunc præcitato, num. 39. quò loci multùm dubitat de veritate traditionis præfatæ, quòd repræ ſentatio locum non habeat niſi in his ſucceſ ſionibus, quæ iure hæreditario deferuntur: Sed non reſpondet his iuribus, quæ pro communi præfata diſtinctione, an ſcilicet ſuccedatur iure hęreditario, vel sanguinis, ſuprà adduximus: Eiſdem tamen facilè poterit ſolutio præ ſtari, ſi in memoriam repetantur ea, quæ quotidianarum harum controuerſ. iuris, cap. 20. lib. 2. num. 35. per totum, obſeruauimus; ideò, inquam, in dictis iuribus repræ ſentationem ceſ ſare, quòd non tractabatur de ſuccedendo in bonis aui, ſed de ſuccedendo in bonis liberti: repræ ſentatio autem olim ſolùm in ſucceſ ſione aſcendentium locum habebat, & quamuis ſuccedatur ibi in iure patronatus, quod erat ipſius aui; tamen cùm ex illo iurepatronatus filius non conſequatur ius ſuccedendi in bonis aui, ſed liberti, non inspicitur perſona aui, nec ſeruatur ordo ſuccedendi ab inteſtato ipſi auo, per text. ſingularem, in l. Paulus, §. Paulus respondit nepotem, ff. de bonis libertorum: Idcircò quia agebatur de ſucceſ ſione liberti, in qua repræ ſentationi locus non eſt, rectè adiicitur illatio, Quia proximum quemque, & c. Eaque ad excludendum nepotem ſufficiens eſt, vt dict. num. 35. oſtendi.

Quòd ſi velis communem ſententiam tueri, dicere poteris, repræ ſentationem in ſucceſ ſione hæreditaria ſemper admittendam, in aliis verò ſucceſſionibus denegandam, niſi in feudo, in quo repræſentatio iure ſingulari ſemper admittitur, etiamſi iure hæreditario non deferatur, prout pluribus probant Iaſon, Afflict. Tiraquel. Grammatic. Acoſt. & Roſellis, quos refert, & ita obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. d. cap. 6. num. 47. Prætereà, regulam eandem, quòd in his, quæ iure hæreditario non deferuntur, repræ ſentatio admittenda non ſit, tribus in caſibus non procedere. Primus eſt in ſucceſ ſionibus, in quibus line a recta & iure primogenituræ ſuccedendum eſt, vbi repræ ſentatio admittitur, etſi iure hæreditario non deferantur: Et idem eſt in iuribus patronatus, & anniuerſariis, atque emphyteuſi, iure primogenituræ relictis. Secundus caſus eſt, vbi adeſt primogenitorum perpetua vocatio; illa namque efficit, vt omnes in infinitum ex reprę ſentatione ſuccedant; etſi iure hæreditario non deferatur. Tertius caſus eſt in fideicommiſ ſio familiæ, cognationi, ſeu propinquis relicto, in quo repræ ſentatio ſemper admittenda eſt, etſi in eo iure hæreditario non ſuccedatur: Et ita regulam ſuperiorem, quòd in his, quæ iure hæreditario non deferuntur, repræ ſentatio admittenda non ſit, deducit. & præfatos tres caſus excipit, & latiùs eos probat Ludou. Molin. de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 6. ex num. 41. vſque ad num. 48. & Molinam ſequitur Humada in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſa 17. num. 3. Antonius Pichardus ad titulum, Inſtitut. de hæred, quæ ab inteſtat. defer. tractatu, de repræ ſentatione, §. 3. ex n. 35. vſque ad nu. 40.

Verumenimverò (vt ſuprà, num. 40. dicebam) negari non poteſt, quin præfata Doctorum ſententia, quæ repræ ſentationem in his dumtaxat admittit ſucceſ ſionibus, quæ iure hæreditario deferuntur; doctrina etiam ſuperior, quæ caſus nunc relatos excipit, atque in contrarium regulam conſtituit, ſuſpecta & periculoſa reddatur ex eiſdem, quæ dict. num. 40. fuere adnotata; nam ſi in feudo, & in emphyteuſi repræ ſentatio admittitur, etiamſi in illis iure hæreditario non ſuccedatur, & iuris huius ſingularis (quod poſt alios in feudo conſtituit Molina) nulla ratio ſpecialis oſtenditur, aut ſi quæ iuris ſingularis ratio aſ ſignari valet, non modo non concludens, ſed nec apparens eſt, ſi etiam in caſibus aliis mox relatis, repræ ſentatio admittitur, atque in illis non ſuccedi iure hæreditario conceditur, proculdubio non leue argumentum deducitur ad probandum, quòd vbi ſubiecta materia, de qua tractetur, ratióve aliqua iuris contrarium non ſuadeat, repræ ſentatio admittenda ſit, etiam in his ſucceſſionibus, quæ iure hæreditario non deferuntur. Vnde rectiùs poſ ſet in contrarium regula generalis deduci, ius repræ ſentationis fauorabile eſ ſe, atque ideò in dubio extendendum, & pro eo iudicandum, vt potiùs admittatur, quàm excludatur repræ ſentatio, niſi ratio aliqua contrarium ſuadeat; id quod Tiberius Decianus relatus ſuprà, num. 37. rectiùs obſeruauit, & vtcumque ſit in terminis iuris communis, ex deciſione legum partitarum, & dict. l. 40. Tauri conſtitutione, coacta ratione id dicendum erit, ex qua legum illarum diſpoſitione, iam dubitari non poteſt, quin repræ ſentatio in quacunque diſpoſitione iure Maioratus facta, ſit admittenda; prout Ludouicus Melina de Hiſpanorum primogenus, lib. 3. dicto cap. 7. num. 13. in fine, profitetur expreſſim. Auendañus etiam, qui ius repræ ſentationis non habere locum, niſi in caſibus à iure hæreditario deferuntur, anteà dixerat, vt numeris præcedentibus retuleram: tandem in eadem l. 40. Tauri gloſ. 16. num. 6. fatetur regulam conſtitui eadem in l. generalem, quoad repræ ſentationem in omni diſpoſitione iure Maioratus facta admittendam, & ſubiicit verba quædam, quæ Tiber. Decian. placitum, de quo ſuprà, d. num. 37. & noſtrum, atque Sfortiæ Oddi relati ſuprà, num. 41. contra Communem, Aſ ſumptum mirè adiuuant; inquit enim Auendañus ipſe in hunc modum: Et credo non immeritò, cum ius iſtud repræ ſentationis æquam ſit, & à naturali ratione, & aquilate procedat; & ideò extendendum eſt; & in dubio pro eo iudicandum, vt per Baldum in l. prima, §. in primo, per illum text. C. de caducis tollendis. Ecce vbi Author is velut expreſ ſim tradit id, quod contendimus, & dicta Taurina conſtitutione clarè deduci, Conditores eiuſdem eorum ſententiæ acceſ ſiſ ſe, qui etiam in ſucceſ ſionibus non hæreditariis repræ ſentationem admittunt: Imò adeò eam admiſ ſiſ ſe, vt voluerint non modò concurſum, ſed etiam excluſionem aliorum operati debere repræ ſentationem, etiam in ſucceſ ſione indiuidua, ſiue iure Maioratus facta, id quod iure communi attento dubium quoque fuerat, & ideò adiicitur verbum, Prefieran, in d. l. 40. Tauri, vt ibidem gloſ ſ. 13. Auendañus idem oſtendit.

Quintò & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, ex dictis hactenus, non obſcurè quemlibet deducere poſ ſe, quo, inquam, iure repræ ſentatio inuenta, atque introducta fuerit, an etiam neceſ ſaria fuerit, & quare introducta, inquirendum eſt. Atque vt ſuo ordine, & diſtinctè id explicetur, inprimis conſtituo, iuris noſtri Interpretes dubitaſ ſe communiter, Teſtamentum, & hæreditas, ſiue teſtamenti factio, & ſucceſ ſio ex eo, aut hęredis inſtitutio, ſeu etiam ſucceſ ſio ab inteſtato, quo iure ſint introductæ. Et quidem hac in re quatuor fuere præcipuæ, ac etiam diuerſ æ Doctorum ſententiæ, nam quod teſtamentum & hæreditas, ſiue ſucceſ ſiones omnes fuerint de iure Diuino, quidam exiſtimauerunt; alij verò eſ ſe iuris naturalis dixerunt; alij deinde quòd hæc omnia ſint iuris gentium crediderunt, quoad inuentionem; licèt quoad formam & solemnitatem iuris ciuilis poſitiui eſ ſe aſ ſeuerauerint. Denique, teſtamenta ſucceſ ſiones, atque hæreditates quòd ſint de iure ciuili poſitiuo, alij contendunt, provt quatuor has Doctorum opiniones diuerſas congeſ ſit. Ferdin. Vazq. Menchac. de ſucceſ ſionum creatione, lib. 1. §. 1. num. 1. per totum, & numeris ſequentibus; duas verò, hoc eſt ſecundam, & tertiam, Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæred. inſtitu. ex num. 140. vſque ad numerum 146. Vltimam verò Roxas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 7. num. 6. Mihi verò tertia opinio ſemper verior viſa eſt, & magis placet communiter, videlicet, quòd teſtamenti factio, & ſucceſ ſio, inuentione ſeu introductione, ac ſubſtantia ſit de iure gentium, & ſic ratione naturali introductæ; ſed tamen approbatione, ſeu confirmatione, ſolemnitate, ac forma, vel modo, & ſic quoad effectum & efficaciam ſint de iure ciuili: quam ſententiam tenuerunt Rainerius, & Bartolus, Romanus, Corneus, Caſtrenſis, Fulgoſius, Iaſon, Barbaria, Theophilus, Alexander, Fortunius, Couarr. Viglius, Decius, Angelus, Guil. Benedict. Pariſius, & alij, quos retulit Menchaca dict. §. 1. num. 1. verſic. Tertia fuit opinio, & firmiter ita reſoluit Peralta in rubrica, ff. de hæred. inſtit. num. 140. cum ſequent. & num. 144. ad finem, fol. mihi, 94. & num. 142. inquit idem dicendum eſ ſe in ſucceſ ſionibus tranſuerſalium ab inteſtato, quod in aliis aſcendentium & deſcendentium. Quod eſt notandum ad repræ ſentationem de iure inductam inter tranſuerſales, atque in dict. l. 40. Tauri, ampliatam ad ſimilitudinem ſucceſ ſionis, aut repræ ſentationis inter deſcendentes, vt infra dicetur. Denique Peralta metipſe dict. num. 144. in finalibus verbis, dubij propoſiti reſolutionem præ ſtat expreſ ſam; nam cùm anteà dixiſ ſet, id quod nunc diximus, ſucceſ ſiones, inquam, introductione eſ ſe iuris gentium, approbatione tamen ſeu confirmatione eſ ſe iuris ciuilis, ſubdit ſtatim in hunc modum: Item eædem dispoſitiones ſunt, etiam de iure ciuili conſideratis effectibus ciuilibus repræ ſentationis. ac tranſlationis quorumcunque iurium hæreditariorum de defuncto in hæredem, & aliis eiuſdem generis effectibus. Et anteà num. 141. ſic reliquit ſcriptum: Sicque vult Corneus, quòd ille textus intelligatur ſolùm quoad virtutem tranſmiſ ſiuam iurium hæreditariorum in hæredem, item & quoad repræ ſentationem, ſiue virtutem repræ ſentatiuam, qui ſunt effectus ſucceſſionis inuenti de ture ciuili. Vides ergo Petrum de Peralta expreſ ſim adnotare, atque aſ ſerere, repræſentationem, ac eius effectum à iure ciuili procedere; ſiue introductum fuiſ ſe: In quo ferè omnes conueniunt, qui hactenus in hac materia ſcribunt; nam à iure ciuili repræ ſentationem, ac eius effectum procedere, atque introductum fuiſ ſe, vel expreſ ſim aſ ſerunt, vel pro certo ſupponunt: & inter alios, ita ſanè tenuerunt Tiberius Decianus in conſil. 7. num. 85. lib. 1. & in conſ. 28. num. 11. & 30. eod. lib. 1. & in conſil. 9. num. 2. lib. 2. Franciſcus Burſatus in conſil. 67. num. 12. lib. 2. Iacobus Menochius lib. 4. præ ſumptione 95. num. 2. Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 2. num. 5. Decius in conſil. 427. num. 8. & in conſil. 1. num. 8. Pariſius m conſ. 36. num. 8. volumine 2. Octauianus Cacheranus in conſil. 72. num. 31. vbi dicit, quòd repræ ſentatio à lege introducitur, §. reliquum, in authent. de hæred. ab inteſt. venient. §. cùm filius, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer. nec alium facit gradum; ſubſtitutio autem, quòd ab homine fit, aliúmque gradum facit, l. 1. l. poteſt quis, cum innumeris aliis ſimilibus, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut.

Fuítque repræ ſentatio metipſa ex æquitate, atque iure quodam ſpeciali introducta, in quo etiam omnes vnanimiter conueniunt; ſic enim ſancitum eſt in dict. authent. de hæred. ab inteſtato venient. §. ſin autem, & in dict. §. cum filius, ibi: Æquum enim eſ ſe: Per quæ iura ſic tenuerunt Socinus iunior in conſil. 252. num. 5. lib. 2. Ioannes Cephalus in conſil. 431. num. 25. lib. 3. & in conſil. 489. num. 29. & num. 66. lib. 4. Tiraquellus de vtroque retractu, §. 11. gloſ. 9. num. 4. Tiberius Decianus in conſil. 1. num. 371. lib. 1. & in conſ. 55. num. 39. lib. 3. Alexander Raudenſis in conſil. 142. num. 63. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. Iacobus Menochius in conſil. 200. num. 43. lib. 2. Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſ. 16. num. 6. Doctor Spino in ſpeculo teſtament. gloſ. 19. num. 52. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, disputatione 626. num. 1. ad finem, & disputatione 632. in verſic. poſteà verò ex quadam humanitate, & in verſic. ex quadam humanitate, & æquitate, ſub num. 5. Quod quidem ius quia æquum, ideò & antiquiſ ſimum, vt inquit text, in §. ſi quis igitur, qui eſt primus eius tituli, in authent. de hæred. ab inteſtato venient, ibi: Quam ſucceſ ſionem in ſtirpes vocauit antiquitas. Et de iure, meritò hoc ius repræ ſentationis æquum, & antiquum dicitur, cùm & iure diuino id apud antiquos Patres, & Patriarchas fuerit obſeruatum, etiam ante legem Moyſis, vt habetur Geneſis cap. 11. cùm ſequent. vbi cum Thare duos habuiſ ſet filios, Abraham, & Aram, hícque Aram præmortuus fuiſ ſet relicto filio Loth, Abraham ipſum nepotem admiſit ad ſucceſ ſionem aui Thare, vocans eum fratrem, quod ſcilicet fratrem repræ ſentaret. Fratres enim (inquit Abraham) ſumus, vt Geneſis cap. 13. & ſic diuiſerunt vniuerſam hæreditatem Thare, vti fratres. Quod etiam lege 12. tabularum receptum fuit, vt eſt textus, in l. 3. C. deſuis & legit. hæred. quem in hoc citat Tiberius Decianus, dict. conſil. 55. num. 40. lib. 3. & notant Alciatus, in reſponſ. 670. Menochius, dict. conſ. 200. num. 44. lib. 2. Imò & naturali æquitate contingere repræ ſentationem, inquit textus in l. prima, §. ſi filius, ff. de ſuis & legitimis. Si quidem naturâ pater & filius, vna ferè & eadem perſona cenſentur, l. final. C. de impuber. & aliis ſubſtitut. Vnus eſt enim filius cùm patre, & vna caro; inquit textus, in cap. iam itaque, ibi: Vnus erat, cum illo. 1. quæ ſt. 1. & tradit Baldus in l. vltima. C. de ſeruis fugitiuis. Paulus Caſtrenſis in conſ. 264. col. 3. lib. 2. Tiberius Decianus in conſ. 55. num. 41. Auendañus in dict. l. 40. Tauri gloſ ſa 16. num. 6. eandem quoque reſolutionem, videlicet repræ ſentationem non ſolum iure Ciuili, ſed etiam Diuino, & Canonico videri inductam: firmarunt Hieronymus Gabriel in conſil. 86. num. 3. Franciſcus Beccius in conſil. 81. num. 1. & 2. Franciſcus Buſatus in conſil. 67. num. 12. & num. 20. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 70. num 47. lib. 1. Qui inde inferunt, per repræ ſentationem, ex æquitate (vt dixi) & iure quodam ſpeciali inductam, non dici corrumpi gradum, ſed potiùs per eam ipſum repræ ſentari. Vt tradunt Baldus in l. prima, C. de ſecundis nuptiis. Alexander in conſil. 26. num. 10. & 14. lib. 1. Ruinus in conſil. 63. column, 2. lib. 1. Socinus iunior in conſil. 116. num. 28. lib. 1. Portius Imolenſis in conſ. 35. num. 88. verſiculo, ſed eſto. Decius in conſ. 527. num. 8. Petrus Paulus Pariſius in conſil. 90. num. 49. lib. 2. Iacobus Menochius in conſ. 200. num. 44. lib. 2. & dicta præſumptione 95. num. 5. lib. 4. Vbi pro regula generali in hac materia conſtituit, quod quando dicimus filium ingredi locùm patris, gradus non dicitur corrumpi; ſed repræ ſentari, atque ita non remotior dicitur gradus, ſed illemet, in quo pater repræ ſentatus ſuccederet. Idem quoque ſcripſit Tiberius Decianus in conſil. 43. num. 17. & 18. lib. 2. & in conſ. 55. num. 45. lib. 3. dicens, quòd quando per repræ ſentationem filius ingreditur locum patris, non corrumpitur gradus; ſed filius ingrediens locum patris, aſ ſumit omnes qualitates, & omnes prærogatiuas, quas pater ratione illius gradus habebat, dum viuebat, & nunc habuiſ ſet, ſi vixiſ ſet: Hieronymus etiam Gabriel in conſ. 130. num. 32. lib. 2. Rolandus in conſ. 68. num. 26. & ſeq. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ ſis quæ ſt. 11. num. 129. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 70. num. 49. & 50. lib. 1. Ludouicus Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. ex num. 48. vſque ad finem capitis. Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ ſa 17. num. 2. & 3. Humada in l. 2. tit. 15. partita 2. gloſ ſa 17. num. 7. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 67. num. 21. & quæ ſt. 68. num. 25. cum ſequent. & num. 45. Qui authores Hiſpani poſt Ludouicum Molinam dict. num. 48. cum ſeq. vſque ad finem d. c. 6. inquirunt, vtrùm verba dict. l. 40. Tauri, ad qualitatem potius primogenituræ referenda ſint, quàm ad gradum, & Molinæ ipſius veſtigia atque reſolutionem ſequuti, ſecurè credunt, verba illius legis Taurinæ, De manera, que el hijo mayor y ſus hijos y deſcendientes legitin. os por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, aunque ſus padres no ayan ſucedido en los mayorazgos, valde generalia eſ ſe, & potius ad qualitatem primogenituræ, quæ reſidebat in perſona patris, quàm ad gradum referenda eſ ſe. Non enim dicitur, Repreſenten el grado de parenteſco, o de proximidad de ſus padres, ſed potius dicit, Que repreſenten la perſona de ſus padres. Id autem triplici conſideratione probat, atque (vt ego arbitror) concludenter euincit Molin. d. num. 48. cum ſeq. qui rectiſſimè concludit, ex legibus Partitarum, & Tauri, non eſ ſe conſideratam gradus, ſed lineæ primogenitorum repræ ſentationem, cùm vbi gradus non repræ ſentatur, ſola repræ ſentatio lineæ primogenitorum, omnes in proximiori gradu exiſtentes excludat. Et Molinam ſequuntur Authores præfati (vt dixi) & meritò quidem; non enim veriſimile eſt (vt conſiderationes Molinæ, & ab aliis tradita omittam) quod ſi gradum repræ ſentari, lex illa intendiſ ſet, gradum ipſum repræ ſentari, non dixiſ ſet, nec adieciſ ſet adeò expreſ ſim, & generaliter, Que repreſenten la perſona de ſus padres. Idcirco eodem cap. 6. num. 51. in fine, rectiſ ſime etiam obſeruauit Molina metipſe, quod quando aliquis vellet doctrinam ſuperiorem inficiari, ſaltem negare non poterit, quod illud, quod principaliter in ea lege repræ ſentandum eſ ſe diſponitur, eſt qualitas iſta primogenituræ, ſeu linea primogenitorum; quamuis gradus etiam ex eiuſdem legis diſpoſitione, neceſ ſariò repræ ſentandus eſ ſet. Addiderim ego (idque vltra Molinam & reliquos hactenus Scribentes) vſque adeò ex ipſamet lege, qualitatem illam primogenituræ eſ ſe illud, quod principaliter repræ ſentandum eſt, vt gradus repræ ſentatio, vllo modo requiſita non fuerit, nec in conſideratione habita ea in lege; non modò, quia id expreſ ſum non eſt, quod non leuem præ ſtat rationem ad ſic credendum; ſed etiam quia eiuſdem legis deci ſio ſic ſuadet, & maximè ratio illa Molinæ, id ita ſtatutum, vt pleniùs ſuccurreretur nepoti per repreſentationem perſonæ, quàm gradus, cùm poſ ſet gradus repræ ſentari, & non perſona, & tunc neptis ex filio primogenito non poſſet ex repræ ſentatione gradus parentis, filium ſecundogenitum maſculum excludere, vt dict. num. 48. & duobus ſeqq. Molina idem latius probauit. Cum etiam non eſ ſet, quare de gradus repræ ſentatione agendum eſ ſet, cum etiam in caſibus, in quibus gradus repræ ſentatio non admittitur, is qui ex primogenito deſcendit, ex repræ ſentatione ſolius primogenituræ, cæteris in proximiori gradu exiſtentibus, in maioratus ſucceſ ſione præferendus ſit, vt Molina ipſe, vbi ſupra, num. 50. cum iudicio adnotauit. Remanet ergo ex prædictis (vt firmiter ego exiſtimo) legem illam nunquam voluiſ ſe, quod gradus proximitas eſ ſet repræ ſentanda; ſed intendiſ ſe dumtaxat, quod parentis perſona repræ ſentaretur: quaſi apertiſ ſimè diceret, perſonæ parentis repræ ſentationem conceſ ſam, eſ ſe pleniſ ſimam & ſufficientiſ ſimam, atque modis omnibus, melius ac plenius, quàm aliter eſ ſe poſ ſet, ſucceſ ſuris in poſterum, ac eorum deſcendentibus conſulentem repræ ſentationem. Nam qui patris perſonam repræſentat, cum omnibus eius qualitatibus & prærogatiuis, & cum primo genitura, quæ perſonæ repræſentatæ parentis inerat, ac eodem modo, quo pater ſuus, ſi viueret, admittendus foret, admittitur; prout hoc vltimum rectè inuenio adnotaſ ſe Velazquez Auendañum in eadem l. 40. Tauri, gloſ ſ. 17. La perſona de ſus padres, num. 8. dicens, quod in hoc lex illa non eſt correctoria iuris communis, ſed declaratoria verioris opinionis: erat enim receptior opinio aduerſus aliam opinionem relatam ibidem, num. 5. & 6. & 7. nepotem ex præmortuo primogenito facere deficere adiectionem primogenituræ, & in ea vocatione tanquam verum primogenitum, excluſo patruo, comprehendi; quam ſententiam tenuerunt quatuordecim Authores ibi relati, qui primogenituræ repræ ſentationem dari aſ ſeuerarunt. Deinde Auendaſius metipſe, dict. gloſ ſ. 17. ex num. 11. vſque ad num. 17. nonnulla perpendit, atque reſoluit, quæ (vt videbis) non leuiter vrgent aduerſus ea, quæ idem Author, aliis in gloſ ſis eiuſdem legis, contra repræ ſentationem tranſuerſalium ſcripſerat: nam ſi verum eſt (vt eodem loco num. 14. & 15. affirmat) quod is, qui viuo patre deceſ ſit, nepotem, vel neptem relinquens, verè fuit primogenitus, nec tunc ſecundogenitus, primogenitus dici poteſt, ſed nepos ipſe à præmortuo filio relictus, in quem vera primogenitura ſtatim transfertur: & in d. l. 40. Tauri, in ſucceſ ſione tranſuerſalium, idem ſtatuitur quoad repræ ſentationem, quod eadem in l. quoad deſcendentes proponitur: ſequitur equidem, primogeniture qualitatem, ſic conſiderabilem eſ ſe inter tranſuerſales, vt filius ex perſona parentis præmortui repreſentata, atque ex vera primogenituræ qualitate tranſlata, alium excludere valeat tranſuerſalem, etiam proximiorem, ac inter deſcendentes, repræ ſentatio eadem, & excluſio conceditur, & ſecundum hęc clarè deducitur, quàm neceſ ſaria fuerit dict. l. 40. Tauri conſtitutio, id quod num. penultimo infrà, ad finem huius cap. etiam adnotatur, ſtatim quoque num. 53. in fin. Et hactenus de obſeruatione ſuperiori, quo inquam iure, repræ ſentatio introducta fuerit. Et de dicta Molinæ conſideratione ad l. Tauri Præfatam, vide etiam infra, num. 159. & 160. & num. 161. cum ſequent.

Nunc verò & ſecundo loco principali huius quintæ obſeruationis principalis conſtituendum eſt, ex dictis antea numeris præcedentibus, deduci poſ ſe rationem, quare inquam lex ciuilis repræ ſentationem, ſiue repræ ſentationis effectum introduxerit: non enim concludit ratio quædam, per Tiberium Decianum tradita in conſilio primo, num. 361. lib. 1. Nec alia, quam ipſemet Author tradidit conſil. 28. num. 32. eodem lib. Concludit tamen ea, quam ex mente communi adducit Decianus idem in conſil. 55. num. 41. lib. 3. & in conſil. 9. num. 2. lib. 2. videlicet, quòd cùm pater & filius, vna & eadem perſona eſ ſe intelligantur, non ſolum ciuiliter, verum etiam naturaliter, l. vltima, C. de impuber. & aliis ſubſtitat. cap. iam itaque, ibi, Vnus erat cum illo, prima, quæ ſt. 4. æquum videbatur, ac viſum eſt, vt filius in locum patris ſui ſuccederet, & ſubrogaretur, & tantam ex hæreditate partem acciperet, quantam pater eius, ſi viueret, accepturus eſ ſet: neque enim pater, qui filium reliquerat, mortuus omnino videbatur, nepos enim dicitur eſ ſe de, & ex corpore aui ſui, vt per Ruinum in conſil. 115. num. 6. lib. 3. qui id ea ratione demonſtrat, quod filius dicitur eſ ſe portio corporis paterni, cum vna pars corporis ipſius patris transfuſa fuerit ad filij procreationem, l. cum ſcimus, ad finem. C. de agricolis & cenſitis, lib. 11. & licèt portio hæc transfuſa ſit in nouum hominem, ob nouam & diuerſam animam; attamen negari non poteſt, quin remanſerit vera caro, & vera portio paterni corporis, vt ex Philoſepho eleganter probauit Iacobus Menochius in conſil. 123. num. 100. cum ſequentibus, lib. 1. quoniam neque arbor, quæ antiquis radicibus mortuis nouas egit, mortua dicitur,: l. adeò, §. vltimo, l. quare, in. principio, ff. de acquirendo rerum domino, & probatur ex illo Eccleſiaſtici, cap. 30. Mortuus eſt pater eius, &c. Et ad hæc reduci debent quámplurima, quæ pro ratione introductionis Repræ ſentationis reddenda, in eiuſdem confirmatione, atque iuſtificatione adnotarunt Andreas Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. 40. ex num. 31. & num. 58. & nu. 85. aſ ſerens, patrem non dici extinctum, ſeu non extare, cùm adſint eius gradum, & locum ingredientes; ipsíque nepotes patri in ſucceſ ſione adæquantur, habent enim cum illo omnimodam ſimilitudinem, & eius iure vtuntur, ingrediuntúrque non tanquam filij, ſed tanquam pater: Franciſcus Burſatus in conſ. 67. num. 24. & 25. lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſil. 130. num. 32. lib. 2. Tiberius Decianus in conſil. 9. num. 2. & 3. lib. 2. Rolandus in conſ. 68. num. 2. & num. 41. lib. 1. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 11. num. 1. & 2. & 3. Iacobus Menochius in conſ. 123. ex num. 100. vſque ad num. 107. lib. 2. & in conſil. 211. num. 88. 89. & 90. & in conſ. 215. ex num. 148. vſque ad numerum 157. lib. 3. D. Spino in Speculo teſtament. gloſ. 19. num. 52. Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 70. num. 50. & 51. lib. 1. Antonius Pichardus ad titulum, Institut. de hæred. quæ ab inteſt. deferuntur, de repræ ſentatione, §. 2. num. 10. & 11. fol. 1239. Pater Ludouicus Molina tomo 3. de iustitia & iure, disputatione 632. num. 4.

