Quartò & principaliter conſtituendum eſt, ex his quæ ſuperiùs diximus, petendam eſ ſe ſolutionem, atque, explanationem quæ ſtionis admodùm difficilis, & inter Scriptores omnes hactenus controuerſ æ, vtrùm ſcilicet expreſ ſa teſtatoris voluntate, atque diſpoſitione effici poſ ſit, ne inſtitutus in re certa ad vniuerſam hæreditatem admittatur, ſiue plus accipere prohibeatur; etiam nullo alio cohærede dato, ſiue nullo alio hærede exiſtente: quo in dubio Bart. quidem, & alij permulti, qui eum ſequuntur, tradiderunt communiter, deciſ. text. in d. §. ſi ex fundo, ex voluntate teſtatoris ceſ ſare, & conſequenter prohibitionem huiuſmodi valere, atque ex ipſa ſic teſtamentum corruere, vt tota res ad cauſam inteſtati reducatur, ac ſi certæ rei inſtitutio nulla præceſ ſiſ ſet: Id autem non vno modò, ſed & multis in locis Bart. firmauit in d. l. quoties, §. ſi duo, ex num. 2. ff. de hæred. inſtit. in l. ſi ego, num. 2. ff. de iniusto, rupt. in l. re coniuncti, num. 35. ff. de legat. 3. in l. ſi quis priore, num. 3. ff. ad Trebell. & in conſ. 136. Titius fecit, num. 2. latiùs in conſ. 177. Mathæolus, Paul. Caſtr. in l. ſi poſthumus à primo num. 2. ff. de liberis, & poſthum. & in dict. §. ſi duo. Alberic. in l. ſeruo manumiſ ſo, ff. de condiction. indebiti. Bald in l. vnica, C. quando non petent. partes, nu. 23. & eſ ſe communem ſententiam profitentur, atque ſequuntur illam Corn. Curt. iun. Iaſ. & Pariſ. quos in vnum recenſet, & iſtam partem amplectitur Emanuel à Coſta in c. ſi pater, de teſtamentis in 6. verba, in re certa, num. 14. in princ. & in verſ. ego imprimis reſoluo. Gozad. in conſ. 21. col. 6. Crauet. de antiquitate temporum, in 4. part. ſectione prima, num. 130. & 133. Gregorius Lopez in l. 14. titul. 3. part. 6. verbo, todos los bienes. Ripa in l. re coniuncti, ff. de legatis 3. num. 13. & ibi Crotus num. 55. Cagnolus in rubrica, C. quando non petentium partes, num. 36. & ibi quoque Bologn. ſub num. 41. verſic. ſi tamen contingeret. Viglius in §. hæreditas, ad finem, Institut. de hæredib. institut. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 10. de iure accreſcendi, num. 10. & 11. & Emmanuel Suares, eius additionator in addit. ad cap. ſecundum, tom. 1. littera G. fol. mihi 22. Guill. Bened. in dict. cap. Rainuntius, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, num. 105. cum ſequentibus, & verbo, in eodem teſtamento relinquens, el 1. num. 272. Purpuratus in conſ. 558. lib. 2. Iulius Clarus receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, quæ ſt. 72. num. 3. Michaël Graſ ſus §. institutio, quæst. 21. nu. 3. Iacobus Menochius in conſil. 483. lib. 5. Ioannes Matiençus in l. prima, tit. 4. gloſ. 10. num. 47. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, Petrus Gregor. in Syntagmate iuris, lib. 46. cap. 11. nu 15. Ioannes Marcus Aquilinus in l. Centurio, 3. p.n. 21. 22. 23. & quatuor. ſequent. ff. de vulg. & pup.

Videamus ergo, numquid ſententia hæc, quæ tantorum Patrum authoritate munitur, vera in ſe ſit, idque cùm dignoſci minimè poſ ſit, niſi eorundem fundamenta & rationes prius perpendantur atque expendantur, illa quæ magis vrgent, in medium proferre neceſ ſarium omninò eſt, vt ſi ipſis concludenter reſponderi poſ ſe oſtendamus, nec verè concludere, in contrariam opinionem animum inclinare non dubitemus. Præcipuum ergo huius partis fundamentum (vt ipſimet credunt) præ ſtat Vlpianus in l. quoties, §. ſi duo, ff. de hæred. instit. quo loco ſic reliquit ſcriptum: & duo ſint hæredes instituti, vnus ex parte tertia fundi Corneliani, alter ex beſ ſe eiuſdem. fundi: Celſus expeditiſ ſimam Sabini ſententiam ſequitur, vt detracta fundi mentione, quaſi ſine partibus hæredes ſcripti hæreditate potiantur, ſi modò voluntas patrisfamilias manifeſtiſ ſimè non refragetur. Hactenus Iureconſultus, ex quo ſuperiores omnes Authores clarè exiſtimarunt deduci, rei certæ mentionem adimendam non eſ ſe de inſtitutione, quoties de contraria patrisfamilias voluntate manifeſtiſ ſimè conſtare poſ ſit, & inde conſtituunt, dict. §. ſi ex fundo, deciſionem, ex textu. in. d. §. ſi duo, declarari, vel limitari, vt minimè procedat ex contraria, manifeſtiſ ſima tamen teſtatoris voluntate.

Verumenimverò, iidemmet Authores errore manifeſto labuntur; ſic enim iuxta prædictum ſenſum, aut interpretationem dicendum eſ ſet, in eo §. quæſitum, aut dubitatum fuiſ ſe, an detracta fundi mentione, in vniuerſa hæreditate ſuccedere deberent hi, qui ex partibus inæqualibus alicuius fundi hæredes inſtituti ſunt. Quod certum erat; & indubitatum, & in dict. §. ſi ex fundo, & aliis iuribus ſimilibus, ita clarè deciſum, vt nullo modo ſibi ſuadere aliquis poſ ſit, de hoc mouiſ ſe quæ ſtionem, ſiue dubitandi rationem habuiſ ſe Vlpianum Iureconſultum: Et conſequenter verba illa, quæ continentur in verſiculo, ſi modo, ad limitationem eius, de quo Vlpianus nec tractauit, nec excogitauit, expendi non poſ ſunt. Quæ ſtio igitur, quæ in eo §. tractabatur, ad diſtributionem partium pertinebat, quas in fundo inſtituti, in vniuerſa hæreditate habituri erant, an ſcilicet ex æqualibus. portionibus ſuccederent, an verò ſecundum partes, quas in fundo habituros eos expreſ ſit teſtator? Et reſpondet Vlpian. detracta fundi mentione, æqualiter ſucceſſuros eos, quaſi ſiue partibus inſtitutos: Poſtmodùm verò limitat hoc, niſi voluntas teſtatoris manifeſtiſ ſimè refragetur, ſi voluerit, inquam, eos ex inæqualibus partibus hæredes eſ ſe: Et ſic textus ille non debet allegari ad iſtum articulum, nec pro ſententia Bartoli quidquam facit. Id quod poſt Salicetum, Baldum, & Angel, optimè probauit Ioannes de Imol. in d. §. ſi ex fundo, num. 59. in princip. & num. 61. & 65. & in eodem §. ſi duo, num. 37. in verſic. aduerte tamen pro intellectu. Et in eodem ſenſu textum illum accipiunt Balduinus in Iuſtinianum, pagina 73. & 74. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. num. 11. in verſic. imò, vt reſpondet Vlpianus. Et hos non referens, ſibi potiùs intellectum iſtum tribuens Ioann. Gutier, in repetitione l. vnicæ, C. quando non petentium partes, num. 22. vbi rectè adnotauit, manifeſtiſ ſimam illam defuncti voluntatem non impedire vllo modo ius accreſcendi, ſed portionem vacantem diſtribuere certo modo inter hæredes: Sic etiam videtur intelligere Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 11. n. 66. in verſ. cæterum aduersùs Dinum.

Nec obſtat huic veriſ ſimæ interpretationi id, quod opponit Bart, in eod. §. ſi duo, num. 3. ad inducendam inæqualitatem inter cohæredes, manifeſtiſ ſimam voluntatem neceſ ſariam non eſ ſe, ſed manifeſtam ſufficere, ex Vlpiano in eadem l. quoties, §. 1. ideò ad diſtributionem partium non videri prædicta verba referri poſ ſe: Nam reſpondet Imo. in d. §. ſi ex fundo, num. 60. & in dicto §. ſi duo, num. 39. Inprimis, quòd manifeſtiſ ſima dicitur eſ ſe voluntas, quæ etiam apparet ex coniecturis, vt eſt text. in. l. ſi quis locuples, ff. de manumiſ. teſtamento, & notarunt DD. communiter in l. licet Imperator, ff. de legat. 1. & de vſufruct. lib. 1. cap. 1. ad fin. latiùs probaui. Secundò, & eleganter reſpondet, ideò manifeſtiſ ſimam requiri voluntatem in eo textu, quia videbatur, quod ex rata aſ ſignata in inſtitutione particulari, deberemus præ ſumere mentem teſtatoris fuiſ ſe, quòd haberent eandem rat am in hæreditate: tamen iſta coniectura non ſufficit, ſed oportet quòd aliter manifeſtiùs conſtet de voluntate teſtatoris ad hoc vt non veniant æqualiter ad ipſam hæreditatem: Quapropter Vlpianus adiecit: Si modo voluntas manifeſtiſ ſimè non refragetur. Quaſi requiratur aliter conſtare, quàm ex aſ ſignatione facta in inſtitutione particulari, & ideò attendere noluit ad coniecturam, quæ ex aſ ſignatione partium in inſtitutione fundi deduci poterat, quia videbat neceſ ſe eſ ſe, fundi mentionem de ipſa inſtitutione prius detrahere, vt inſtituti in fundo, in vniuerſa hæreditate ſuccedere poſ ſent, iuxta textum in dict. §. ſi ex fundo: Detracta autem fundi mentione, & partium diſtributiones tolli neceſ ſe eſt, & ſic remanent ſine partibus inſtituti; idcircò ſuccedere debent æqualiter, & hoc ſignificant illa verba, Quaſi ſiue partibus: Diſtributio ergo partium fundi, quæ legis diſpoſitione tollitur, non poteſt inducere coniecturam voluntatis quoad diſtributionem partium hæreditatis, ſed alia maiori coniectura opus eſt, vt ponens exemplum aduertit Imola in d. §, ſi ex fundo, num. 60. & in d. §. ſi duo, num. 39.

Secundò deinde mouetur Bart. quia vt quis ſine hæreditate hæres ſit, & perplexitas, & contrarietas eſt, quorum neutrum ratum habendum eſt, vt de primo eſt tex. in l. ſi Titius, ff. de condition, inſtitutionum: Et de ſecundo in l. vbi repugnantia, ff. de regul. iur. Talis autem videtur eſ ſe diſpoſitio teſtatoris prohibentis, ne inſtitutus in re certa ampliùs petere poſ ſit, cùm non poſ ſit decedere pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus; ideò vitiari debet tota diſpoſitio. Sed huic obiectioni ſatis patet ſolutio ex his, quæ ſuperiùs diximus, dum conſtituimus veram rationem ad textum in dicto §. ſi ex fundo: Et eidem in terminis etiam reſpondent Ioannes de Imola in eodem §. ſi ex fundo, num. 67. & 68. & Ioannes Crotus in l. re coniuncti, ſub num. 59. ff. de legatis tertiò. Quorum ſolutio vera eſt, & omninò tenenda; tametſi contrà ſenſerit Ioannes Marcus Aquilinus in dict. l. Centurio, tertia parte, num. 22. Vbi dicit, prædictæ argumentationi non ſatis reſpondere Crotum, & Imolam; ipſe tamen nulla ratione aut fundamento eorum ſolutionem improbat, nec aliud dicit, vnde iniuſtè à doctiſ ſimorum Virorum doctrina diſcedit: Peregrinus quoque de fideicommiſ ſis, artic. 11. ſub num. 66. in verſiculo, aduersùs Dinum, fol mihi 94. fundamento Bart. reſpondet, & dicit iſtud eſ ſe de quo quæritur, an ſcilicet diſpoſitio hæc iuri repugnans vitietur in hac parte; an verò vitiet inſtitutionem tex. autem in d. l. ſi Titius, quòd locum habet, in perplexitate facti.

Tertiò expendit Bartolus textum in l. penultima, ff. de iniuſto, rupto, & in l. ſi poſthumus, verſiculo, ſi cum duobus, ff. de liberis, & posthum. Circa quæ iura ampliùs non inſiſtam, eorum potiùs ſolutionem ideò omittam, quòd Bart, opinionem non probare, Angelum etiam in eadem l. penultima, optimè eiſdem reſpondiſ ſe non ignorem: & Angeli ſolutionem probauit Imola in d. §. ſi ex fundo, num. 68. & in d. §. ſi duo, num. 41. verſ. item non obſtat, Ioan. Crot, in dict. l. re coniuncti, num. 60.

Quartò deinceps, & ſequenti argumentatione adducitur Bart. quod ſicut inſtitutio in re certa, tacitè attrahit ad ſe vniuerſam hæreditatem, ex textu in dict. §. ſi ex fundo: ita inſtitutio facta de ſeruo, tacitè attrahit ad ſe hodie libertatem, l. quidam cùm ſeruum, C. de neceſ ſariis ſeruis hæred, inſtit. & tamen ſi teſtator expreſsè prohibuerit, ſeruum fieri liberum, inſtitutio vitiatur, & ſeruus non erit liber: Ergo ſimiliter (inquit ipſe) ſi conſtet de voluntate teſtatoris, quod noluit inſtitutum in re certa, ad vniuerſam hæreditatem admitti, vitiabitur inſtitutio, & res omnis reducetur ad cauſam inteſtati. Cæterùm huic argumento eleganter, & argutè reſpondet Imola in eodem §. ſi ex fundo, num. 68. & in dict. §. ſi duo, num. 41. ſcribens ſeruum à domino hæredem inſtitutum, ex præ ſumpta eiuſdem domini voluntate conſequi libertatem, vt patet in d. l. cùm quidam: Dominus enim, qui ſeruum ſuum hæredem eſ ſe voluit, voluiſ ſe etiam videtur, eum eſ ſe liberum cùm aliàs ſiue libertate hæres eſ ſe non poſſit: Ideò nimirùm, vt cùm conſtet de expreſ ſa voluntate teſtantis, quòd noluit illum eſ ſe liberum; tunc non habeat libertatem, quia in obſcuris & incertis, non in claris, & certis locus eſt coniecturis. Sed in caſu præ ſenti inſtitutus in re certa, non habet totum ex præ ſumpta mente teſtantis, quia imò præ ſumi poteſt oppoſitum (vt in ratione ad textum in dict. §. ſi ex fundo, ſuperiùs obſeruabam,) ſed potiùs ex legis diſpoſitione, quæ rei certæ mentionem adimit, cùm non poſ ſit quis pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus decedere. Quæ ratio (vt Imola ipſe rectiſ ſimè inquit) eſt vniformis, etiamſi teſtator prohibeat, ne inſtitutus in re certa amplius petere poſ ſit; & ſic vniformiter debet habere locum diſpoſitio: Nam contraria voluntas teſtatoris quidquam operabitur, ex regula l. nemo poteſt, ff. de legat. 1. & hanc ſolutionem tradit etiam (ſed Imolæ mentionem non facit) Menchaca de ſucceſſionum progreſ ſu, lib. 1. §. 3. num. 61. Vbi quærit vnum, quod ab alio in hac materia tactum non vidi, quare ſcilicèt, vt lex antiqua induxit tempore Digeſtorum, quòd inſtitutio partis traheretur ad totum, non ita induxit, quòd inſtitutio ſerui traheretur ad libertatis donationem: de quo curioſus Lector ibidem (cùm neceſ ſe fuerit) inſtrui poterit. Prædicta ergo ſolutio omninò tenenda eſt, quidquid in contrarium inſurgat Aquilinus in dict. l. Centurio, 3. parte, num. 23. cuius doctrina vera non eſt, & deſtruitur euidenter ex his, quæ diximus, ſuprà, ex num. 24. cum ſequentibus.

Vltimò tandem pro opinione Bart. induci ſolet textus in l. Luclus, §. quæ habebat, ff. ad Trebell. Pro cuius ſolutione animaduertendum erit, longè intereſ ſe, an ſimus in directa inſtitutione, in qua teſtator prohibere non poteſt, quòd directò, inſtitutus, vniuerſam non conſequatur hæreditarem, ne reſultet inconueniens d. l. ius noſtrum, ff. de regul. iur. An verò in fideicommiſ ſaria verſemur; in ea namque prohibere poteſt teſtator, ne vnius fideicommiſ ſarij portio deficiens alteri accreſcat, quia ex hoc non poteſt abſurdum illud ſequi, vt decedat quis pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus: Nam licèt portio deficiens non accreſcat fideicommiſ ſario coniuncto, recurrit tamen ad hæredem ſcriptum: Qua ratione ius accreſcendi in legatis, & fideicommiſ ſis, etiam vniuerſalibus prohiberi poſ ſe, quia ceſ ſat præ ſcripta ratio, tradiderunt Bald. Caſtr. & alij DD. communiter indict. §. quæ habebat. idem Bald. in l. unica, num. 13. & num. 23. C. quando non petentium partes. Ioannes Crotus in l. re coniuncti, num. 52. & 53. & ibi Ripa num. 179. ff. de legatis tertio. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæ ſtione 74. num. 1. Curtius iunior, Paulus Pariſius, Aymon Crauet. Alexand. & Couar. quos refert, & reſoluit Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 10. titul. 3. num. 2. in fine, & num. 21. & quamplurimos concordantes adducit Pereg. de fideicommiſ ſ. art. 9. ſub num. 3. & artic. 11. num. 65. Menchac de ſucceſ. progreſ. lib. 3. §. 23. num. 103. Vbi ob rationem prædictam, textum etiam in d. §. quæ habebat, & alia iura, quæ allegat, magis, atque in fortioribus terminis probauit, ius accreſcendi etiam abſque prohibitione teſtatoris ceſ ſare in ſubſtitutione fideicommiſ ſaria, ſi vnus ex fideicommiſ ſariis repudiet partem ſuam; & tunc hæres inſtitutus, qui remanet hæres fideicommiſ ſi, partem repudiatam in ſe retinet, nec alteri fideicommiſ ſario accreſcit, quia teſtator in ea parte habet hæredem, vt ibi latè, & ſubtiliter comprobat; & in eodem §. 23. num. 102. agit de intellectu ad textum in dicto §. quæ habebat: & aſ ſignat nonum, & verum intellectum, iuxta quem, ſiue ſuperiorem interpretationem nullo modo probat ille textus Bartol. doctrinam: ſuperiora denique fundamenta concludenter in eius fauorem non vrgent; alia verò, quæ pro eadem etiam parte ſolent adduci, ſciens conſultóque omitto, cùm videam illa nimis debilia eſ ſe, & rectè per Crotum confutari loco à me relato ſuprà.

Quocirca in eodem articulo, & quæ ſtione ſuccedit ſecunda, & omninò contraria opinio, vt ſcilicet, nec expreſ ſa teſtatoris prohibitione effici poſ ſit, ne inſtitutus in re certa, vniuerſam conſequatur hæ reditatem; ideò non obſtante prohibitione, tota hæreditas pertinere debet ad ſic inſtitutum in re certa: Et hæc fuit opinio Dini in l. ſi quis ita hæres inſtitutus fuerit, excepto fundo, ff. de hæred, inſtit. quem ſequuntur Alexand. in l. quoties, num. 11. C. de hæredibus inſtituend. &, in l. ſi quis priore, num. 9. ff. ad Trebellian. Vbi alios Authores refert, & aſ ſerit hanc eſ ſe communem opinionem, Baldus in eadem l. ſi quis ita hæres, idem Bald, in l. dominus, §. 1. ff. de vſufructu, & in conſil. 468. & 480. lib. 7. & in conſ. 379. column. 2. lib. 4. Angelus in conſil. 148. D. Quircius colum. 3. Federicus de Senis in conſil. 126. Ancharanus in cap. 1. in fine, de teſtamentis. Barbatia in conſ. 71. colum. 8. lib. 3. Salicetus in l. vnica, num. 16. C. quando non petentium partes: Vbi Romanus num. 30. & Sapia num. 49. Philippus Francus in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. num. 32. in verſic. ergo quæritur. Curtius ſenior, qui latiſ ſimè loquitur in conſ. 74. Faber in §. hæreditas, num. 4. Inſtitut. de hæred. inſtituend. & ibi Angelus Aretinus num. 5. dicens, quòd hæc eſt veritas in hoc puncto, & hanc eſ ſe communem opinionem teſtantur Decius in rubrica, C. quando non petentium partes, in prima lectura, num. 3. & in ſecunda lectura, num. 21. Ripa in l. re coniuncti, ff. de legatis tertio, num. 134. & ibi Crotus num. 61. & Ioannes Bolognetus num. 296. Aimon Crauet. in conſil. 360. num. 4. lib. 3. Capra in conſil. 9. in tertio dubio, num. 15. Ruinus in conſil. 109. colum. fin. circa principium, lib. 3. Ioannes Cephalus in conſil. 438. num. 79. lib. 3. Iacobus Menochius in conſil. 224. num. 52. lib. 3. & poſt longam, accuratámque diſputationem, hanc eſ ſe veriorem ſententiam conſtanter defendit Ioannes de Imola in dict. §. ſi ex fundo, num. 66. & 70. videndus ex num. 59. & in dict. l. ſi ita quis, num. 3. & in dict. l. quoties, §. ſi duo, à num. 37. vſque ad finem §. & in cap. Rainuntius, num. 64. de teſtamentis: & ibidem Ioannes de Anania num. 44. Franciſcus Duarenus lib. 2. de iure accreſcendi, cap. 14. Menchaca de ſucceſ ſionum progreſ ſu, in præfatione, lib. 3. num. 4. & num. 17. 18. 19. & §. 23. num. 105. Gualdenſis de arte teſtandi, titulo 6. cautela 15. num. 4. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. ſexto, titulo 1. num. 6. Iulius Clarus receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, quæ ſt. 74. num. 3. Vbi dicit, opinionem Dini contra Bartolum eſ ſe magis communem, & conſulit, quod de facili quis ab ea non recedat in praxi, quia ſuſtinendo teſtamento fauet. Ioannes Gutierrez in l. nemo potest, ff. de legatis primo, num. 103. in fin. videndus ex n. 98. & in dict. l. vnica, C. quando non petentium partes, n. 19. ante finem: videndus ex n. 18. vſque ad numerum vigeſimumſextum; quibus in locis hanc opinionem, & veriorem eſ ſe & communiorem profitetur: Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 2. dubitatione 2. verſic. 29. & lib. 3. interpretatione prima, dubitatione 5. ſolutione 3. num. 11. fol. 25. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 11. num. 66. & in hanc ſententiam procliuior eſt Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 15. ad finem. Eandem etiam libentiùs & ego amplector, & fundamenta, ſiue rationes vtriuſque partis attentè, & cordatè perpendens, omninò ſequendam, & probandam eſ ſe arbitror; & ad ſic tenendum, ſequentibus moueor fundamentis, quæ præcisè, & concludenter adſtringunt.

Ac primùm quidem, quòd ademptio mentionis rei certæ (vt numeris præcedentibus dicebam) de inſtitutione, legis miniſterio, & diſpoſitione, non autem ex voluntate teſtatoris contingit: Sed teſtator efficere non poteſt, ne leges in ſuo teſtamento locum habeant, l. nemo poteſt, ff. de legatis 1. Ergo voluntas teſtatoris etiam expreſ ſa non poterit impedire adimpletionem rei certæ de inſtitutione; & conſequenter in repugnantia voluntatis defuncti, qui videtur pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus decedere voluiſ ſe, quod ius noſtrum non patitur, via teſtati eligi debet, quæ fauorabilior eſt, l. pars, ff. de inofficioſo teſtamento: Quod abſurdum, aut regulis iuris contrarium nullo modo eſt; ſibi enim imputare debet teſtator, qui legem contempſit, quàm ſcire debebat habere locum in ſuo teſtamento, & ſi aliter diſpoſuit, ſtandum eſt legi; vt iure, atque authoritate comprobans, rectè adnotauit Franciſc. Mant. de coniect. vltim. volunt, lib. 6. tit. 6. num. 6. & num. 18. Et in terminis quæſtionis noſtræ (vt ſuum vnicuique tribuamus) optimè præ ſentit Ioannes Gutierrez in repetitione dict. l. vnicæ, C. quando non petentium partes, n 19. in fine: Vbi ſcribit, quòd ſecundum vtramque opinionem Bart. & Dini, datur inconueniens, quòd voluntas teſtatoris non ſeruetur: In prima opinione Dini, quòd prohibitio teſtatoris non valeat, & habeatur ac ſi non prohibuiſ ſet: & hoc non dicitur inconueniens propriè; imò iuridicum eſt, quia nemo poteſt facere, quin leges in ſuo teſtamento locum habeant: In altera verò opinione Bart. datur maximum inconueniens, quod tota cauſa deuoluatur ab inteſtato, quod eſt abſurdum; quid enim peccauit voluntas teſtatoris in ea parte, quâ fuit ſolemnis, vt per alteram particulam teſtamenti tollatur? Et hactenus Ioannes Gutierrez. Potiùs ergo vitiari debet expreſ ſa voluntas teſtatoris, vtpote ſubſtantiæ teſtamenti contraria, ex dicta l. ius noſtrum, ff. de regul. iur. quàm ipſa principalis inſtitutio, l. cum precario, ff. de precario. Et quæ ibi notarunt Doctores communiter.

Verùmenimverò, rationi huic, quam videbat nimis vrgere, conatus eſt reſpondere Ioannes Marcus Aquilinus in d. l. Centurio, 3. par. n. 25. & in effectu reſpondet, regulam d. l. nemo poteſt, & dict. l. ius noſtrum minimè obſtare, quia iſte, qui vnum tantùm in re certa hæredem inſtituit, & ne ei quid aliud accreſcat, prohibuit; teſtatus ex aliqua parte non cenſetur (vt ipſe credit) cùm ne de ſua quidem teſtatus fuerit, ſed in totum inteſtatus cenſetur. Hæc tamen ſolutio (vt vides) falſa quidem eſt, nec ſuſtineri valet aliquo pacto; tum quia ſumit fundamentum ex diſtinctione, quam idemmet Author propoſuit ibidem, num. 22. quæ tamen improbabitur ſtatim illation. 2. cum etiam, quia dicere, teſtatorem in ea ſpecie teſtatum ex aliqua parte non videri, maximum abſurdum eſt, & ipſi veritati contrarium, vt ſtatim illatione quinta, ſubiiciam, atque ex dictis hactenus conſtat manifeſtè.

Deinde, & ſecundo loco pro opinione Dini ponderatur tex. in l. ſi quis ita, 74. ff. de hæred, inſtit. Vbi ſcribitur, quòd ſi quis ita hæres inſtitutus fuerit, Ex certo fundo, excepto vſufructu, hæres eſto, perinde eſ ſe iure ciuili, atque ſi ſine ea re hæres inſtitutus fuiſ ſet: Idque authoritate Galli Aquilij factum eſ ſe. Vnde deducitur expreſsè, prohibitionem teſtatoris nihil operari quominus inſtitutus in re certa, totam conſequatur hæreditatem. Nec valet aliquid ſolutio Ioannis Marci Aquilini in eadem l. Centurio, 3. part. num. 24. qui proſequendo diſtinctionem à ſe propoſitam ibidem num. 22. reſpondet in ea lege, inſtitutum in fundo, cenſeri ex aſ ſe inſtitutum, & ob id exceptionem vſusfructus reddi inutilem: Id enim eſt contra verba clara illius textus, vbi ex fundo fuiſ ſe quem inſtitutum, non ex aſ ſe dicitur, & conſtitutum, quia inſtitutus fuit ex fundo non adiecta hæreditatis portione, non ſolùm eſt diuinare, ſed etiam violare literam illius tex. prout ſtatim illatione 2. probabitur,

Tertiò deinceps, & pro eadem parte facit, quod ſpeciale eſt in milite, ne in eo locum habeat deciſio textus in dicto §. ex fundo. Vnde in contrarium videtur ius commune in pagano, l. ius ſingulare, ff. de legibus: Et ſic in noſtra quæ ſtione argumentatur Imola in eodem §. ſi ex fundo, num. 61. in principio. Et vt clarius percipias, aduerte, inſtitutum à milite ex fundo, vel alia re particulari certa, non effici hæredem vniuerſalem, nec ad reliquam hæreditatem admittendum fore, niſi expreſsè conſtet de voluntate militis, quòd eum voluit admitti, licèt ſecus ſit in pagano, vt ſuprà vidimus, & probat textus in l. ſi miles vnum, ff. de militari testamento: vbi ſi miles vnum ex fundo hæredem ſcripſerit, creditur quantum ad reſiduum patrimonij, deceſ ſiſ ſe inteſtatus: Miles namque ex priuilegio decedere poteſt pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, vt ille texens probat, & l. miles ita, in principio, eodem tit. l. cogi, §. ſed ſi miles, ff. ad Trebellian. §. hereditas, Institut, de hered. inſtitu. & ita tenent Gloſ ſ. in dict. §. ſi ex fundo, & in l. qui non militauerat, ff. de militari teſtamento. Fulgoſius, Romanus, Alexander, Decius, & Caro Saccus in l. prima, C. de teſtamento militis. Cumanus in dict. l. ſi miles vnum, & in l. ſi duobus, eiuſdem tituli, Angelus Aretinus num. 2. & Viglius num. 7. in dict. §. hæreditas. Vbi etiam Antonius Pichard, num. 32. 33. & 34. Et poſt longam diſputationem, & omnium quæ in contrarium excitari ſolent, ſolutionem, Conſtanter defendit Ioannes de Imola in dict. §. ſi ex fundo, ex num. 43. vſque ad num. 50. & num. 74. & 75. & num. 85. vſque ad numerum 91. & in dict. §. ſi duo, num. 39. & in dicta l. cogi, §. ſed ſi miles. Galiaula in l. Centurio, num. 147. ff. de vulg. & pupil. ſubſt. vbi Ripa num. 24. & Alciatus num. 35. Menchaca de ſucceſ ſionum reſolutione, lib. 2. §. 9 num. 16. Mant. de coniecturis vltimar. voluntatum, lib. 6. titul. primo, num. 24. Menochius lib. 4. præ ſumptione 86. numer. 8.

Cæterùm, textum in dict. l. ſi miles vnum, non iuuare, nec probare ſententiam Dini, ſic conatur probare Ioannes Marcus Aquilinus in dict. l. Centurio, 3. parte, num. 26. quòd ex re certa facta inſtitutio, ad vniuerſum ex præ ſumpta defuncti voluntare contra verborum proprietatem porrigitur: Sed talis præ ſumptio in milite locum habere non poteſt cuius quidem voluntas, prout verba ſonant. & litera iacet, ſeruanda eſt, I. prima, ff. de militari teſtamento: Ideò ſi miles vnum ex fundo hæredem ſcripſerit, creditur quantum ad reſiduum patrimonij inteſtatus deceſ ſiſ ſe. Et hactenus verba Aquilini, quæ nec vera ſunt, nec ſiue aliqua nota prætermitti poſ ſunt: Tum quia, (vt ſuperiùs dictum, & ſ æpe repetitum eſt) inſtitutio rei certæ non trahitur ad vniuerſum ex præ ſumpta mente defuncti; imò ex legis diſpoſitione ad reliquam hæreditatem contra præ ſumptam defuncti voluntatem porrigitur: Tum etiam, quia ſi ex præ ſumpta voluntate teſtatoris id contingeret, idem & in militis teſtamento locum habere debebat, vt pote cùm voluntatis coniecturæ, ac legis interpretationes, etiam in militis teſtamento locum obtineant, & debeant, vt eruditè comprobans, ſic defendit Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. titul. 1. ex num. 6. vſque ad numerum 13. Et ſic deciſio textus in dicto §. ſi ex fundo, non ideò ceſ ſat in milite, quòd in eius teſtamento coniectura voluntatis locum non habeat (vt malè credebat Aquilinus;) ſed quia militi conceſ ſum eſt priuilegium, vt poſ ſit decedere pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, l. miles ita, in principio, ff. de militari teſtamento, l. prima, & 2. C. eodem titulo, & hanc rationem expreſ ſit textus in dict. l. ſi miles vnum, in illis verbis, Miles enim, &c. & rectiſ ſimè aſ ſquuti fuere eam Mantica dict. tit. 1. num. 16. Menochius dict, præ ſumptione 86. num. octauo. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 15. ad finem. Vides ergo opinionem Dini, optimè & verè comprobatam, & argumentis ſiue rationibus Ioannis Marci Aquilini nouè & verè ſatisfactum: Reliquum erit nunc, vt ea retenta, ad nonnulla inferam, quæ hucuſque per aliquem ſic tacta, vel adnotata non fuerunt, nouè potiùs à me expenduntur, atque conſiderantur. Et primò infero, in eadem quæ ſtione & dubio alias fuiſ ſe Doctorum opiniones atque diſtinctiones, quas in vnum congeſ ſit Ioannes Imolenſis in d. §. ſi ex fundo, à num. 59. & in d. §. ſi duo, num. 37. vſque in finem. Curtius iunior in conſil. 12. ex num. 5. cum quatuor ſequentibus, lib. 1. Andreas Fachineus lib. 4. dict. cap. 15. Pater Molina tom. 1. de iuſtitia & iure, diſput. 155. Eas tamen veras non eſ ſe, nec iuris rationi conuenire, ex capite potiùs, non ex lege procedere; ideò non admittendas, ſed Dini opinionem abſolutè & indiſtinctè tenendam.

Secundò infero, Ioannem Crotum in dict. l. re coniuncti, num. 59. & num. 61. Minùs benè dixiſſe, vnam & alteram ſententiam, Bartoli, inquam, & Dini in puncto iuris poſ ſe defendi: Nam etſi vtraque communis ſit (vt ipſe etiam dicit) in puncto tamen ſiue ratione ſtricta iuris, Dini ſolùm opinio defendi poteſt, & contraria deciſioni textus in d. §. ſi ex fundo, repugnat.

