Domini etiam bonorum paternorum, quod dicantur filij viuo quoque patre, dicebamus ſuprà ex ratione illa, quod cum filius ſit vna & eadem perſona cum patre, efficitur equidem, vt ſicut pater eſt dominus bonorum, ita & filius bonorum eorundem dominus dicatur: imò & in fortioribus terminis, quod ſicut mortuo patre penes filium eſt verum do. minium; ita & ipſo patre viuente; quòd dominum eſ ſet verum, quippe cum illud idem ſit continuatum; & conſequenter, quod viuente etiam patre dicantur filij vere, & propriè domini, ſecurè affirmat, & constanter tuetur Vaconius, lib. 3. d. declaratione 50. n. 4. in fin. & n. 15. & contra Communem tentauit Mencha. De. ſucceſ. creat. lib. 2. §. 19. n. 18. qui verè errore manifeſto labuntur, vtpote cum iuri ipſi id repugnet, & multo verius ſit, filios viuente patre interpretatione quadam ſiue fictione iuris ciuilis, atque impropriiſ ſimè dici dominos, aut bonorum paternorum habere dominium. Quod docuit Bartol. n. 4. & ſequuntur Doctores communiter in d.i. in ſuis. ff. de liber. & poſthum. qua in lege Iureconſultus vtitur dictione quodammodo, quæ improprietatem denotat, ſicuti Bart. ſcripſit in l. ſi is qui pro emptore, n. 5. ff. de vſucapionibus, vbi communem ſententiam profitetur Iaſon, n. 79. & n. 92. & ad interpretationem d. l. in ſuis, aduertunt Bartol. d. n. 4. Duaren. in tit. ff. de liber. & poſthum. c. 3. pag. 910. Alij etiam Authores, quos ſtatim commemorabo. Prætereà, & verbo videntur, vtitur, quod etiam improprietatem inducit, ex ſententia eiuſdem Bartoli, in d. l. ſi is qui pro emptore, n. 5. & Iaſon ibid. n. 90. & notauit Caſtrenſis, in eadem l. in ſuis, n. 4 dicens, dominium illud conſideratum à Iureconſulto, viuente quoque patre, à lege introductum fuiſ ſe; non tamen eſ ſe plenum. ſed fictum quoddam dominium, quod ex permiſ ſione legis poteſt pater auferre filio, & impedire, ne verum dominium acquiratur illi, vt verba finalia eiuſdem legis oſtendunt. Sic quoque & Bolognetus, in d. l. qui ſe patris, n. 13. notauit vt ſuprà vidimus, n. 10. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, verbo, mortuo itaque teſtatore, el 2. n. 20. vbi dixit ſingulariter in propoſito, dominium illud, quod viuente patre habet filius in paterna hæreditate, eſ ſe dominium interpretatiuum, & intellectuale; quia ex quo lex interpretatur filium eſ ſe eandem perſonam cum patre, noſtro intellectui declaratur illum, ſcilicet filium eſ ſe dominum, & patrem. Secus quoad dominium verum, & effectuale, quia dominium eſt quædam plenitudo, quæ plures non capit inſolidum. Quam plenitudinem non habet filius, cum ei deſit adminiſtratio & facultas diſponendi, & ſic impropriè, & fictè dicitur dominus. Et id ipſum ita pariter aſ ſecuerarunt, & ratione comprobarunt Franciſcus Connanus, commentar. iur. ciu. lib. 10. d.c. 5. n. 7. Viglius, in d. §. ſui, n. 1. in fin. Minſingerus, nu. 2. & 3. Ioannes Oinotomus, num. 4. D. Franc. Sarmientus in præallegata l. in ſuis, n. 9. in princip. & n. 10. in fine, & n. 11. vbi dominium, & alia, quæ viuente quoque patre in filio conſiderantur, ſiue eidem tribuuntur, dicit eſ ſe conſiderabilia impropriiſ ſimè, cum vere filij in vita patris nihil iuris habeant. Ioannes Gutierrez, in repetitione ad text. in d. § ſui, n. 69. & n. 88. in verſic. 1. quia filius in vita, & n. 89. & mutata priori ſententia, quam periculoſam profitetur, dominum impropriiſ ſimum eſ ſe filium patre viuente; agnoſcit Mencha. Ipſe, lib. 1. de ſucceſ. creat. d. §. 19. n. 18. in fine. Idque coacta ratione concedendum eſt, & tenendum; aliàs namque ſi filij, aut ſui hæredes domini eſ ſent, parentes non poſ ſent eſ ſe domini, vt grauiter argumentatur Iureconſultus, in l. hæreditatem. §. pater peculij ff. de Caſtren ſi peculio, & cum iudicio expendit, & ita tuetur expreſ ſim Emanuël Coſta, ad §. cum in bello. l. qui duos. ff. de rebus dubiis, verbo, patris, n. 4. & 5. ne daretur ille concurſus duorum dominorum, vt præfatorum Authorum adnotarunt nonnulli, & optimè Iaſon, in d. l. in ſuis, n. 14. & tribus ſeqq. Atque ex his apparet, inſignem illum iuris Interpretem Bald. rectè dixiſ ſe in l. potuit, quæ ſtione 7. C. de iure deliberandi, veràm hæreditatem mortuo patre filio deferri, & ante mortem eius verum, & proprium dominium penes patrem fuiſ ſe.

Apparet etiam, filios viuente patre dominos quodammodo vocari propter rationem eandem, propter quam dici hæredes, obſeruauimus ſuprà, propter identitatem inquam, & coniunctionem perſonatum, & rationem illam naturalem, quæ velut quædam tacita lex filiis hæreditatem parentum tribuit, quaſi ad debitam ſucceſ ſionem eos vocando, & quia futuri ſunt hæredes mortuo patre. Cæterum ratio illa naturalis, non adeò potens eſt, vt parentibus viuentibus poſ ſit, aut debeat quouis modo auferre dominium, nec filiis dominium aliquod conſiderabile tribuat, quamuis interpretatione, & ratione quadam ſ æpè repetita, dominos eos quodammodo dixerit in vita parentum, qui poſt mortem veri domini futuri ſunt, nec antea dominium plenum, aut verum aliquod dominium conſequuntur, quod & vltra relatos ſuprà agnoſcit Alciatus (ſed nullus ita dilucide explicat) in d. l. in ſuis. n. 14. & 17. & n. 8. & 20. & melius Iaſon, ibid. n. 40. optimè Ioan. Oinotomus, in d. §. ſui. de hæredum qual. & differ. n. 3. & 4. vbi ex ſententia communi obſeruauit, illud quod dicitur, quod filius viuo patre dominus quodammodo bonorum paternorum exiſtimatur, ita vt non dicatur acquirere nouum titulum ſeu dominium, ſed in eum moriente patre illud continuari, d l. in ſuis. Ita etiam, quod ſola adminiſtratio filio obueniat, non nouus titulus; illud inquam, quod ita dicitur, impropriiſ ſimè dici, proptereà quod de bonis paternis filius alendus eſt, ſicut pater, & propter ſpem futuræ ſucceſ ſionis. Verè tamen & plenariè filius conſequitur bona poſt mortem patris, nec dicitur dominus quoad plenum dominium, quia res paternas viuo patre filius alienare non poteſt, nec etiam aliquod ius habet in legitima viuo patre, nec pater ei cogitur dare legitimam. Remanet ergo, filios viuente patre, impropriiſ ſimè, & quodammodo ex legis interpretatione propter rationes prædictas dominos dici; mortuo vero patre, veros dominos dici, & veros hæredes; vt etiam Fachineus, controu. iur. lib. 6. c. 11. in finalib. verbis (quem ſuprà retuli) rectiſ ſimè aduertit.

Remanet deinde, ex ſuperiùs obſeruatis petendam reſolutionem alterius articuli, in quo (vt video) variant Interpretes noſtri, & circa possessionem diuerſimodè ſe habent. In primis namque quod propter easdem rationes, propter quas viuente quoque patre filij hæredes appellantur, & domini; dicantur etiam, & bona paterna poſ ſidere, impropriiſ ſimè tamen, id dici, colligitur ex ſententia Glo. in d. l. in ſuis, quæ firmat apertè, quod ſicut filius viuo patre eſt quodammodo dominus, ita & quodammodo bonorum paternorum posseſ ſor. Atque in hunc ſenſum acceperunt Gloſ ſam, & ſequuti ſunt eam Baldus, Angelus, Cumanus, & Alexander ibidem. Et cum ipſis tranſit Iaſon, num. 31. Franciſcus Connanus, Commentar. iur. lib. 10. cap. 5. n. 7. & procedere posſe Gloſ ſ æ ſententiam in quadam impropriiſ ſima ſiue imaginaria poſ ſeſ ſione; adnotarunt Alciatus, n. 14. & Sarmientus, n. 11. in eadem l. in ſuis. Ioannes Gutierrez, in dict. §. ſui, n. 69. qui articulum diſputat, ex n. 66. & tandem impropriè filium dici poſ ſidere, reſoluit.

Cæterum contrariam ſententiam, imò viuente patre filios non quaſi poſ ſidere, ſiue nullo modo poſ ſidere, contra Gloſ ſam defendit Vigilius, in dict. §. ſui, num. 5. vbi dicit, fictionem iuris ciuilis circa dominium tantum eſ ſe, non etiam circa poſ ſeſ ſionem, hæredem namque dominium Veteres dixerunt, nuſquam verò legitur, poſ ſeſ ſionis ius filio communicatum fingi, cum poſ ſeſ ſio non tam iuris ſit, quàm facti. Et in idem videtur inclinare Cuiacius, in l. cum hæredes, ff. de acquirenda poſ ſeſ ſione. Idque veriſ ſimum equidem eſt, & iuri magis conueniens, nec aliquo pacto ſuſtineri poſ ſunt ea, quæ in eodem articulo reliquit ſcripta Menchaca, de ſucceſ ſionum creat lib. 2. §. 19. num. 19. quo loco contra Communem tentauit, filium viuo quoque patre eſ ſe verum poſ ſeſ ſorem bonorum patris. Et adducitur duntaxat ex textu, in d. l. in ſuis, in illis verbis: Itaque poſt mortem patris non hæreditatem percipere videntur, ſed magis liberam bonorum adminiſtrationem conſequuntur. Ex quibus infert, quod viuente patre nihil defuerat filiis præter liberam bonorum adminiſtrationem, & ſic ſequitur, quod habebant dominum, & poſ ſeſſionem. Vere tamen errore manifeſto decipitur, nec ex verbis relatis in eum ſenſum inferre, aut aliquid deducere iure potuit, quocirca argumento prædicto (ad quod ex omnibus hactenus Scribentibus nullus præbuit reſponſum) facili negotio, ac vere quidem ſatisfieri, & reſponderi poterit non aliunde, ſed ex his, quæ ſuprà dilucide adnotata, & ſcripta reliquimus, ſiquidem viuente patre dominos, & hæredes dici quodammodo filios, idque fictione quadam, ſiue interpretatione iuris, non rei veritate aut effectu, ibidem probauimus. Et ob eandem fictionem, atque interpretationem mortuo patre hæreditatem etiam non percipere de nono videntur, licèt reuera percipiant; quod vt Iureconſultus ſignificet in eadem l. in ſuis. Vtitur verbo illo videntur, quod improprietatis ſignificatiuum eſt, vt ſuprà quoque adnotaui. Et dum dicit, quod magis liberam bonorum adminiſtrationem conſequuntur, vtitur prædicto verbo, conſequuntur, quod veritatem, & non fictionem aliquam ſignificat. Et ita in effectu Paulus Iureconſultus eruditè ſe habet, & maximo cum myſterio loquitur ibi, nam etſi dixerit, quod filij, viuente patre domini quodammodo exiſtimantur; nuſquam tamen dixit, quod poſ ſeſ ſores, nec circa possessionem fictio eſ ſe potuit, quæ circa dominium legis interpretatione illa ſtatuitur. Deinde, nec verbo improprietatis ſignificatiuo vtitur, quando dicit, eos liberam bonorum adminiſtrationem conſequi, cum eo vſus fuerit, quando illos dominos eſ ſe dixit. vt ſuprà notaui, atque ex his deducitur, quæ in eadem l. in ſuis, n. 14. & quatuor ſeqq. Iaſon ſcripſit. Ex his denique, quæ Ioannes Oinotomus in dict. §. ſui, n. 3. & 4. obſeruauit, dicens, quod vt filius poſt mortem patris dicatur poſ ſidere bona ipſius, neceſ ſe eſt, vt poſ ſeſ ſionem verè apprehendat, in quo rectè loquitur; dum tamen inquit, quod non nouus titulus, nec nona poſ ſeſ ſio filio obuenit mortuo patre, ſed ſola adminiſtratio, fallitur apertè; nam ſicut adminiſtratio obuenit, ita & poſ ſeſ ſio, ſi eam apprehendat; non enim viuente patre vllam poſ ſeſ ſionem obtinet, nec poſ ſidet vllomodo, vt rectius cum Viglio reſolui. D. etiam Spino, in ſpeculo teſtamentor. gloſ. 17. principali, num. 10. in verſiculo, quo fit, rectè intellexit; dixit namque mortuo patre licèt continuetur dominium in filium, non tamen continuari poſ ſeſ ſionem, nec in hoc filium habere maius priuilegium, quam habeat extraneus, in quem non tranſit poſ ſeſ ſio, abſque actuali apprehenſione, l. cum hæred. ff. de acquir. poſ ſeſſione. Et id ipſum poſt alios authores firmauit; ſed D. Spino non retulit Antonius Pichardus, in dict. §. ſui, num. 44. & 45. eleganter Cephalus, in conſ. 30. n. 8. lib. 1. Deciſ. Peruſina 69. n. 1. & tribus ſeq. & n. 10. & 11. vbi quod poſ ſeſ ſio non continuatur etiam in ſuos.

Cæterum licèt de poſ ſeſ ſione, ita res ſe habeat, vt dixi aliter de dominio ſtatutum, vt ſuprà reſolui, atque impropriè ſiue largè loquendo, & propter rationem illam ſeu interpretationem conſideratam ſuprà, domini quodammodo vocantur filij viuente quoque patre, & ſui hæredes, quaſi ſibi hæredes, vt dictum quoque fuit. Atque ex hac continuatione dominij, ſiue communicatione illa rerum familiarium, quæ eſt inter patrem & filium, deſcendit, vt filius ſuus hæres non acquirere hæreditatem, ſiue nouum titulum, ſed retinere dicatur, dict. l. in ſuis, ff. de liberis, & poſthumis, l. ſi patronus, verſiculo vltim ff. de bonis libertorum. Et non adire, ſed ſe immiſcere, l. impuberibus, l. cum bonis. ff. de acquirenda hæredit. §. in extraneis, Inſtit. de hæred. qual. & different. Quippe cum aditio neceſ ſaria non ſit in ſuis hæredibus, in quibus ſuitas tantum operatur, quantum in extraneis aditio, vt ex dictis iuribus deducitur, & ibidem obſeruarunt Scribentes communiter; Antonius Gomez. tom. 1. variar. cap. 9. num. 17. Guil Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, mortuo itaque teſtatore, el 2. num. 1. & num. 21. 22. & 23. eleganter Cuiacius, recitation. ſolemn. in libros C. ad titulum C. vnde liberi, fol. 485 Adire ergo, & repudiare, extraneorum hæredum proprium eſt; immiſcere, & abſtinere, ſuorum, Gloſ ſa ordinaria in rubrica, ff. de acquir. hæred. quam ſequuntur Cumanus, & Iaſon, qui bene explicatu ibidem, iſte num. 2. Minſingerus, in dict. §. ſui, in principio, & in §. in extraneis, num. 10. Inſtit. de hæred. qualitate, & differ. & plura congerit Ioannes Igneus, in authent. ex cauſa, num. 76. C. de liberis præteritis, Antonius Pichardus, in §. extraneis 6. num. 1. & nu. 14. & ſequent. de hæred. qual. & different. Et hactenus de his, quæ non otiosè quidem, aut extra neceſ ſitatem, vel propoſitum ſic adnotata atque dilucidè magis quàm ab alio Recentiorum tradantur, reſoluta fuere; ſed quia ad explicationem, & veram interpretationem præfatæ deciſionis dict. l. nihil, prætermitti non poſ ſunt, atque præoculis illa habere adeò neceſ ſarium, vt ſi in memoriam non reuocentur ſuperiora, & quæ ad ſuorum hæredum priuilegia, & prærogatiuam attinent, vix conſtitutionis eiuſdem iuridica, & vera ratio poſ ſit deduci.

Et verè ex eiſdem petenda eſt reſolutio primi caſus, atque articuli illius propoſiti ſupra ante numerum 2. Vtrum inquam filij ſui hæredes titulo pro hærede vſucapere poſ ſint? Er quidem Gloſ ſa in eadem l. nihil. (de vſucapione pro hærede, & in l. 2. §. filium, ff. eod. tit. in ea opinione fuit, vt exiſtimet, ſuos hæredes non habere ius vſucapiendi illo titulo pro hærede rem in bonis patris rectam, & ab eo ſine titulo poſ ſeſ ſam. Et ſequuntur Bartolus, n. 2. Caſtrenſis, nu. 5. Alexand. & Iaſon num. 7. in dict. l. in ſuis. Idem Iaſon in rubrica, ff. de acquir. hæred. nu. 8. Albericus, Alciatus, Angel. de Periglis, Baldus, Iacobus de Sancto Georgio, Baldus, Guil. Benedictus, Couar. & alij, quos recenſuit Arias Pinellus, 2. part. rubricæ, C. de bonis maternis, nu. 38. in verſic. ſed omiſ ſis. Socinus, in l. ſi filius qui patri, num. 16. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 19. num. 19. Antonius Gomezius, tom. 1. variarum. cap. 9. num. 19. Ioannes Bolognetus, in l. quiſe patris, num. 8. in principio. C. vnde liberi. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 33. num. 76. fol. mihi 311. & nouiſ ſime omnium Sebaſtianus Næuius (qui ſuperiores Authores non refert) Select. iur. ad tit. C. de vſucapione pro hærede, in dicta l. nihil, n. 1. Et communis huius opinionis fundamenta, ſiue rationes præcipuę ad tria principaliter reducuntur. Primum ex his deducitur, quæ numeris præcedentibus adnotata fuere, vt huic loco deſeruirent, nam cum filius viuo quoque patre quodammodo dominus exiſtimetur, & hæres, & poſt mortem patris cenſeatur continuari dominium ipſum, vt magis videatur continuare priſtinum ius, quàm nouum acquirere; deficit equidem nonus titulus, ex quo ius vſucapiendi pro hærede competat, & tamen titulus hic neceſ ſarius eſt, per text. in l. 1. & per totum, ff. & C. pro hærede. Et ponens exemplum oſtendit Antonius Gomezius, dict. c. 9. n. 19. in verſic. 4. infero.

Secundum fundamentum deducitur ex l. 2. §. filium. ff. pro hæred. vbi Iulianus Iureconſultus, in hunc modum ſcripſit: Filium quoque donatam rem à patre pro hærede negauit vſucapere, Seruius ſcilicet, quia exiſtimabat naturalem poſ ſeſ ſionem penes eum fuiſ ſe viuo patre, cui conſequens eſt, vt filius à patre hæres inſtitutus res hæreditarias à patre ſibi donatas pro parte cohæredum vſucapere non poſ ſit.

Tertium & vltimum fundamentum ex textu deducitur in eadem l. nihil. quaſi in illis verbis: Nihil pro hærede vſucapi poſ ſe ſuis hæredibus exiſtentibus: Suis hæredibus denegata ſit expreſsè titulo pro hærede vſucapio; cum tamen illa concedatur hæredibus extraneis, vt certum, & indubitatum eſt, atque ex dictis iuribus probatur apertè.

Cæterum ſententiam contrariam, imò quod filij ſui hæredes, ſicut & cæteri hæredes titulo pro hærede vſucapere poſ ſint; defendit conſtanter Vigilius in dict. §. ſui, num. 4. & ſequent. Forcatulus Æmilius Ferretus, Antonius Rubeus, Franciſcus Connanus, & Iacobus Cuiacius, quos Arias Pinellus commemorauit, & hanc partem rectius tuetur, dict. 2. part. rubricæ. C. de bonis maternis, num. 39. in princip. & ante ipſos contra Gloſ. & communem ibidem tentarunt Raphaël Cumanus, in dict. l. 2. §. filium, & Raphaël Fulgoſius, in l. 1. C. pro hærede, & iſtam opinionem longe veriorem eſ ſe, & iuri magis conſentaneam, profitetur Emanuel Suarez à Ribeira, Antonij Gomezij additionator, in addit. cap. 3. lit. l. fol. 51. & 52. & addit. dicti cap. 9. lit. E. fol. 155. & forte magis veram eſ ſe in puncto iuris ſcripſit Michaël Graſ ſus, recept ſentent. §. ſuitas, quæ ſt. 7. num. 9. ſequuntur etiam Ioannes Vaudus Pedemontanus (cuius in hac materia nullus hactenus fecit mentionem) variar. q. lib. 1. quæ ſt. 4. in principio, fol. mihi 3. Ioannes Garcia, in commentariis de nobilitate, gloſ ſa 12. num. 22. fol. 265. Emanuel Coſta, in cap. ſi pater. de teſtamentis, n. 6. 2. parte, verbo, ſubſequenter ex filia. num. 7. & vehementer in eadem ſententia inſiſtit, & eruditè loquitur Sarmientus, in dict. l. in ſuis, num. 8. in fine, & num. 9. ac denique probarunt eam Ioannes Gutierrez, in repetitione dicti §. ſui, num. 81. & tribus ſequent. Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens. C. de in integrum reſtitut. verbo, ſine curatore, num. 28. in verſic. ſed licèt hæc ſit, D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. 17. principali, de inſtitut. hæredum, num. 9. qui dicit hanc opinionem veriorem eſ ſe. Conſtanter Cuiacius, alio in loco vltra locum relatum per Pinellum recitation. inquam ſolemn. in libros C. ad titul. C. vnde liberi, fol. 485. Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 6. cap. 11. per totum. Antonius Pichardus (qui Authores præcitatos non refert, nec etiam firmiter inſiſtit in certa quadam dict. l. nihil, interpretatione, ſicut nec D. Spino inſiſtit) in dict. §. ſui, num. 38. ſententiam tamen hanc, quod ſui hæredes, ſicut & cæteri titulo pro hærede vſucapiant, longè veriorem profitetur ipſe Pichardus.

Et pro hac ſecunda ſententia (quæ multo verior eſt, & tenenda omnino) ne repetam hoc loco, quæ alius ſcripſerit; ſex adducit fundamenta Arias Pinellus, dict. num. 39. in verſic. & antequam illis iuribus. Quorum vnumquodque verè concludit, & ad ea reduci debent omnia ferè argumenta, quæ in articulo præ ſenti cæteri expendunt, vtpote cùm ea omnia ex mente, atque obſeruationibus eiuſdem Pinelli deſcendant, exceptis nonnullis, quæ ponderauit Sarmientus, in dict. l. in ſuis, num. 9. per totum, & ab illis differunt. Vnicum etiam expendit Ioannes Vaudus, dict. quæ ſt. q. in princip. Illo etiam, quo Doctores vtuntur communiter, deterioris conditionis non debere eſ ſe filios, quàm extraneos, cùm reuera fauorabiliores ſint; adducitur principaliter Fachineus, lib. 6. dict. cap. 11. in principio, D. Spino, dict. gloſ. 17. principali, num. 9. qui adiicit, quod filiis ſuitas non debet eſ ſe damnoſa, l. ſi filius, qui patri. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. l. 3. §. ſi emancipatus, ff. de bon. poſ ſ. contra tabulas. Et quod ſi filio ſuo hæredi denegaretur vſucapio pro hærede, deberet eidem etiam denegari hæreditatis petitio, quia titulus pro hærede, eſt titulus petitionis hæreditatis. I. pro hærede. ff. de petitione hæreditatis, & tamen ſuo hæredi etiam competit hæreditatis petitio, l. 3. verſ ab inteſtato, ff. de petitione hæred. vnde & vſucapio pio hærede debet illi competere.

Retenta igitur ſecunda hac ſententia, facile & vere diluitur ratio illa, qua præcipuè excitatur Communis, continuationis ſcilicèt dominij in ſuos; ex his inquam, quæ eruditè, & cum iudicio adnotauit Pinellus, dict. 2. part. rubricæ, C. de bonis maternis, nu. 39. in finalibus verbis. Quem ſequuti ſunt Sarmientus, Caldas, & reliqui citati ſuprà. Ioan. Gutier. in repetit. dict. §. ſui. num. 81. in verſ. 3. probatur. Nam licèt in filium continuetur dominium, vt nulla videatur hæreditas fuiſ ſe, ex textu in dict. l. in ſuis, hoc tamen procedit in rebus, quæ patris erant, in quibus vſucapio neceſ ſaria non eſt, non tamen obtinere poteſt continuatio illa dominij, quæ eò vſque rem perducit, in rebus alienis, in quibus dominium quod nunquam fuit, nec pater ipſe habebat, continuari non poteſt. Ex regula l. nemo plus. ff. de regulis iuris. Idcirco in eis neceſ ſaria eſt vſucapio, quam ex ſua perſona incipere poteſt filius titulo pro hærede, quia quoad ſuos hæredes licèt non detur hæreditas iacens, prout eſt perſona ficta, quæ defunctum repræ ſentat, vt gloſ ſa 2. & multorum Authorum teſtimonio comprobantes, ſcripſerunt Antonius Gomezius, tom. 1. variar. c. 9. n. 17. Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, mortuo itaque teſtatore, el 2. nu. 47. & 48. Sarmientus in dict. l. in ſuis, num. 6. in ſin. Graſ ſus, §. ſuitas. q. 7. num. 7. Ioannes Gutierrez, in dict. §. ſui. num. 98. Caldas, in dict. ſi curatorem habent, verbo, ſine curatore, n. 31. datur tamen hæreditas, prout ſignificat patrimonium defuncti, & tunc vere hęres eſt, quod negari non poteſt, & agnoſcit Spino, in ſpeculo, gloſ ſa 20. principali, n. 11. & gloſ ſa 33. n. 4. 5. & 6. ac proinde filius rem alienam inuentam in hæreditate vſucapiet titulo pro hærede. Prout etiam reſoluit, & ita quoque reſpondet pręfato fundamento Communis, ſed ſuperiores Authores non citat, Antonius Pichardus, in dict. §. ſui, n. 38. in verſic. nec in contrarium. Eò magis, quòd reuera in ſuis hæredibus, & filiis, mortuo patre titulus nouus eſt, nouæ etiam hæreditatis tunc vſque nondum delatæ acquiſitio, plenùmque, & perfectum dominium eo tempore datur, quod ante mortem patris improprium erat, ſiue imperfectum, & inefficax dominium, cùm domini quodammodo antea exiſtimarentur duntaxat, qui vere domini non erant, vt ſuprà notaui. Et conſiderarunt rectè Sarmientus, in d. l. in ſuis, n. 9. in princip. Caldas, in d. l. ſi curatorem habens, dicto verbo, ſine curatore, num. 22. in fin. optimè Fachineus, controu. iur. lib. 6. d.c. 11. in verſ. poſtremum argumentum eſt. Qui eidem argumento Communis ex communione illa, & continuatione dominij, atque ex d. l. in ſuis, deducto reſpondet, & inquit, filiis optimè ac præ cæteris conuenire titulum pro hærede, quia ſunt verè, & proprij hæredes, & conſequenter vſucapere titulo pro hærede poſ ſunt, & licèt hoc amplius, quàm cæteri hæredes habeant, quod viuente patre quodammodo domini exiſtimentur; id non impedit titulum hæredis, nec facit quominus filij hæredes dicantur. Erant ſi quidem (vt ſuprà ex eodem Fachineo recenſui) viuente patre exiſtimatione quadam domini; mortuo verò patre verè ſunt domini, verè ſunt hæredes. Continuatio autem illa dominij ex legis acuta interpretatione, rei veritatem non immutat, nec filiis ius, & titulum hæredis aufert.

Secundum etiam fundamentum, quo adducta eſt communis, ex textu in l. 2. §. filium. ff. pro hærede, diluitur manifeſtè ex verbis eiuſdem §. potiùs namque ille textus contra communem retorqueri debet, ſicuti Viglius, in d. §. ſui ſcripſit, & diligentiùs Pinellus, d. 2. parte rubricæ, C. de bonis maternis, num. 40. per totum. Ioannes Vaudus, variar. dict. q. 4. in verſic. ſed nec ad rem pertinet. Sarmientus, in d. l. in ſuis, num. 8. in fin. Caldas, dicto verbo, ſine curatore, num. 29. Ioannes Gutierrez, in d. §. ſui. n. 82. Ioannes Garcia, de nobilitate, d. gloſ ſa 12. n. 22. Fachineus, lib. 6. d.c. 11. in verſic. pri. num eſt. vbi Pinelli ſolutionem ſequitur, & tranſcribit. Filius ergo ea in lege vſucapere non potuit titulo pro hærede rem à patre ſibi donatam, quia alio titulo poſ ſidebat, ex cauſa ſcilicet, ſiue titulo donationis: nec cauſam poſ ſeſ ſionis ſibi mutare poterat, §. quod vulgo, eiuſdem l. 2. l. 3. §. illud, ff. de acquir. poſ ſeſ ſ. & conſequenter, nec titulo pro hærede vſucapere, qui aliàs vſucapere poſ ſet, vel dicendum eſſet, dubium eiuſdem legis ineptè excitari, ſi nunquam vſucapere poſ ſet, ſicuti Arias Pinellus vbi ſuprà. ſubtiliter adnotauit.

Rurſus, nec fauet ſententiæ communi argumentum deductum ex eadem l. nihil, C. de vſucapione pro harede. Qua etiam decipitur Communis; vere namque in eo textu pro hærede vſucapio ſuis hæredibus non denegatur, ſiue eos pro hærede vſucapere non poſ ſe, verba eiuſdem legis non indicanti, ſed aliud, atque omnino diuerſum ſtatuitur, videlicet alium titulo pro hærede vſucapere non poſ ſe, ſuis hæredibus exiſtentibus. Male igitur contra ſuos hæredes expenditur, quod in eorum fauorem introductum apparet. Et ita legem illam rectius intellexerunt Fulgoſius, & Cumanus, & cæteri commemorati ſuprà, n. 29. & vltra fundamenta adducta per Pinellum, & Sarmientum in locis ibidem relatis, & ea, quæ numeris ſeq. adnotabuntur in illo articulo, an contra ſuum hæredem vſucapi pro hærede poſ ſit: concludens mihi videtur illud, quod ex verbis ipſiuſmet legis deducitur, dum dicitur: Nihil pro hærede vſucapi poſ ſe ſuis hæredibus exiſtentibus, quæ verba, Suis hæredibus exiſtentibus, cum imperſonalia ſint, referri ad ſuos hæredes, vt ipſi pro hærede non vſucapiant, nullo modo poſ ſunt; ea ſiquidem eſt orationis imperſonalis ratio, vt abſolutè accipiatur, vt certum eſt; atque ex eo probatur etiam, quod verba ipſa, Suis hæredibus exiſtentibus, cùm ablatiui abſoluti ſint, conditionem præ ſeferunt l. ab emptione, in principio, vbi Bart. ff. de pactis. l. euictis agris, ff. de vſur. l. à teſtatore. ff. de condit. & demonſtr. & latius explicant Doctores in rubrica, ff. ſoluto matrimonio, vbi Iaſon, ex n. 1. Ripa, n. 30. & ſeq. cum aliis congeſtis a Ioanne Vincent. Hondedeo, in conſ. 49. n. 26. & conſ. 78. n. 23. & conſ. 101. n. 34. lib. 1. Ioſepho de Ruſticis, qui plene agit in tractatu, an & quando lib. in cond. poſi. cen ſean. vocati, lib. 6. c. 1. & 2. Petro de Barboſa. qui optime tractar de hac materia, & de intellectu d. l. à teſtatore, 1. p. rubricæ, ff. ſoluto matrimonio, n. 24. & ſequen. vt hîc non de ſuis hæredibus diſpoſitum fuerit, vt ipſi pro hærede vſucapere non valeant; ſed eo caſu quo ipſi exiſtunt, alium vſucapere non poſ ſe pro hærede, deciſum ſit manifeſtè, nec poſ ſit vllo pacto negari.

Et ita tenendo, ex præfatis inferam ad nonnulla, quæ hucuſque in hac materia ſic conſiderata, aut per alium tacta non ſunt. Et primo infertur, ſilentio prætermittendam non eſ ſe inconſtantiam illam, ſiue varietatem, contrarietatem etiam Luſitani Caldas, in d. l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, nu. 28. & 29. Ipſe namque eo loco communem ſententiam improbat, & contrariam quam defendimus, vt ſcilicet poſ ſint ſui hæredes titulo pro hærede vſucapere veriorem dixit, & profitetur eſ ſe verum ſenſum d. l. nihil, quod vbi ſuus hæres exiſtit, non poſ ſit alius dici hæres, nec pro hærede vſucapere. Poſtmodum verò ſub eodem verbo, ſine curatore, n. 79. expreſ ſe ſentit contrarium, & in ſententiam communem incidit, vt ſuus hæres titulo pro hærede vſucapere non poſ ſit, & quamuis aſ ſerit, ſe nouum, & elegantem intellectum aſ ſignare, & qui. tollit omnes alios intellectus, & remouet omnem difficultatem d. l. nihil, tamen in effectu, & rei veritate communem tantùm intellectum tradit, & Communis etiam rationem aſ ſignat, nec nouum quid detegit. Idque euidenter colligitur ex verbis, quibus ipſe Caldas vtitur, primò enim dicit, quod ea in l. ob eam rem titulus, & vſucapio pro hærede denegatur in ſuis hæredibus, quoniam ſui hæredes conſequuntur dominium rerum hæreditariarum per quandam dominij paterni continuationem, iuxta textum in d. l. in ſuis. Cuius verba eo ſenſu ponderat, quo Bart. & Communis (quæ improbata fuit ſuprà ) ponderabat illa, & illis ad eum modum ponderatis, adiicit ſtatim, quod ex illa lege facilis apparet intellectus ad text. in d. l. nihil, in qua ideo remota eſt vſucapio pro hærede, quoniam ille titulus habet locum in extraneis, non verò in ſuis hæredibus, qui poſt mortem patris non hæreditatem percipere, ſed magis liberam bonorum adminiſtrationem conſequi videntur, quod Communis dixit, & ſequaces eius ſ æpe repetunt. Nihil ergo nouitatis Author ille affert, & non modò ſibi contrariatur, ſed verum, aut certum ſenſum d. l. nihil, non aſ ſequitur.

Secundo infertur, Ioannem Garciam, tractatu de nobilitate gloſ ſ. 12. n. 22. dictorum ſuperius immemorem, minus bene dixiſ ſe, quod ſibi non placent intellectus omnes Doctorum ad text. in d. l. nihil, ſiquidem Fulgoſij, Viglij, & aliorum intellectum (quem probamus) cum remiſ ſiue adduxiſ ſet, conſtituit ſtatim, veriſ ſimum illius legis intellectum deduci ex d. l. 2. §. filium. ff. pro hærede. Videlicet, quod filius ſuus hæres titulum pro hærede habeat, ſed in d. §. non dari eum titulum, quia ibi poſ ſidebat cum titulo filius viuo patre, quem morte eius mutare non potuit, nec amplius dixit; vnde hactenus obſeruatis, & Pinelli traditionibus conuenit expreſ ſe, nec aliquid nouum profert in medium, qui ſibi non placere intellectus omnes Doctorum, antea conſtituerat.

Tertiò in fertur, nullo modo ſuſtineri poſ ſe, neceſ ſe verum, nouum quendam intellectum ad text. in d. l. nihil, quem priuatim Præceptores quidam tradiderunt, atque exiſtimarunt, maxima in conſideratione habenda verba illa, Suis hæredibus exiſtentibus Supponunt etiam, ſuos hæredes dici illos, quorum proprium, & eſ ſentiale, & ſuum eſt, patris hæredes eſ ſe. ex text. in d. §. ſui, vnde ſubiiciunt, quod ſuitas, & ſic ſignum illud, quo declaratur quis eſ ſe futurus neceſ ſarius hæres, ſolum datur in vita eius, cui ſuus hæres eſt, & poſt eius mortem ceſ ſat ſuitas, & ſuccedit neceſ ſitas, quoniam cum illud fore hæredem ſuum, reducatur ad veram exiſtentiam hæredis, ceſſat iam ſuitas. Senſus igitur d. l. nihil, ſecundum eoſdem erit, quod donec ſui hæredes ſunt, hoc eſt, viuente eo, cui ſunt ſui hæredes, indiſtinctè non ſit locus vſucapioni pro hærede, ex regula l. 1. ff. de vſucapione pro hærede, viuus enim hæredem non habet.

Verè tamen (vt dixi) intellectus prædictus ſuſtineri non poteſt, atque ex eo manifeſtè conuincitur, quod ſuppoſitum illud primum falſitatem in ſe contineat, nec dici valeat, ſuos hæredes in vita tantum patris dici ſuos, cum etiam mortuo patre ſui dicantur, qui mortis tempore in poteſtate erant, & primum locum in ſucceſ ſione obtinebant, vt ſupra diximus, & probatur apertè, ex d. §. ſui. d. l. in ſuis. l. 3. in ſine. ff. de iniuſto rupto. l. captum. C. de captiuis, & poſtlim. reuer. & his etiam, quæ in initio huius capitis adnotata reliquimus. Filij ergo poſt mortem patris, licèt non ſint in poteſtate (patria namque poteſtas morte diſ ſoluitur) ſui tamen ſunt, & tunc verè proprij hæredes, & domini ex ibidem etiam notatis, & Communi reſoluta per Bolognetum in l. qui ſe patris n. 13. C. vnde liberi, ſuitatis etiam effectus, qui maximi ſunt, & permulti, vt ſuprà quoque diximus, n. 3. mortuo etiam patre perdurant, ſiue magna ex parte tunc propriè incipiunt in executione, & effectu reduci, vt conſtat ex his, quæ: ſcripſerunt Doctores communiter in d. l. in ſuis, & in d. l. qui ſe patris, & in l. ſi filius qui patri, ff. de vulg. & pupil. ſubſtit. Anton. Gomez. & Ioannes Oinotomius, relati d.n. 3. ſupra, Viglius, in d. §. ſui. n. 6. Guil. Benedict. Igneus, Loriotus, Decius, & Tiraquel. in locis congeſtis per Pinellum, 2. p. rubricæ, C. de bonis maternis, n. 38. in verſiculo, ex illis autem. Sarmientus, in d. l. in ſuis, n. 12. & Cuiacius ibidem: Graſ ſus, §. ſuitas, quæ ſt. 7. Menchaca, de ſucceſ ſion. creation. lib. 2. § 19. per totum, Card. Thuſcus, practic. concluſ. iuris, tom. 8. litera S. concluſion. 1383. Suitate autem finita, ſiue ea ceſ ſante, aut non exiſtente, ceſ ſant etiam, ſiue non dantur ſuitatis effectus, ex eiſdem iuribus, & Authoribus. Et ſic non modò viuente patre, ſed etiam ipſo præmortuo filius ſuus dicitur, vt antea dictum eſt, atque ex Communi reſoluta per Caldas Luſitanum, in dicta. l. ſi curatorem habens, dict. verbo, ſine curatore, num. 23.

