Deinde & Ioannes Parladorius, rer. quotidianar. lib. 2. cap. 5. ex num. 3. 4. & 5. concluſione 1. & nu. 10. concluſione 2. & num. 26. concluſione 3. non etiam abſolutè explicat præfatum dubium contradictoris legitimi; multa potius valde neceſ ſaria relinquit intacta, vtpote cùm dicto num. 3. duntaxat attulerit Alberi. & Azonis vulgatam illam, & antiquam diſſenſionem, poſtmodùm verò tribus concluſionibus propoſitis, materiam hanc comprehendi, atque explicari poſ ſe arbitratus fuerit, quæ vere, & altiorem indaginem, & concluſionum maiorem numerum expoſtulat (vt vides:) in effectu itaque tres præcipuas concluſiones in articulo adeò dubio conficit, quæ tamen & veræ ſunt, atque ex deciſione dict. l. finalis, deducuntur aperte, legitimúmque contradictorem dicit eſ ſe eum, qui teſtatoris mortis tempore legitime poſ ſidebat, & ad id expendit text. in dict. l. finali, C. de edict. D. Adrian, toll & in l. 2. titul. 14. part. 6. & latius explicat ex num. 5. ſed an titulus vltra poſ ſeſ ſionem neceſ ſarius etiam tunc ſit, non aperit vllo modo. Eum etiam reputat meritò contradictorem legitimum, qui quamuis teſtatoris mortis tempore non poſ ſideret, oſtendit titulum legitimum, atque immiſ ſione ibidem dignum, vt ſi contradictor habeat titulum potiorem, quàm hæres, íſque immiſ ſionem itidem mereatur, præferendus ſit in poſ ſeſ ſione danda, ex textu in eadem l. finali: & in dict. l. 2. partitæ, quæ recte expenduntur ibidem. Eum denique legitimum appellat contradictorem ex num. 26. Parladorius metipſe, qui legitima ſit præ ſcriptione munitus, de quo infrà agendum eſt. Et ſecundum hæc quamuis Author præfatus vere, & ingenioſe ſuperiora proponat, non tamen abſolute ſatis explicauit articulum præfatum contradictoris legitimi, & multa intacta prætermittit (vt dixi.)

Prætermittit etiam quamplurima Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſilio 20. ex num. 25. vſque ad numerum 35. articulum tamen illum de habente titulum conſimilem obtentum in vita defuncti, & poſ ſeſ ſionem, aut non poſ ſeſ ſionem; & quæ ſtionem ordinariam Gloſ ſ æ, in eadem l. finali, verbo, legitimo, diſcutit vtiliter; & in effectu ex Butriario, Bartolo, Alberico, Decio, Alexandro, & aliis Antiquis reſoluit, dict. l. finalis remedium ceſ ſare contra habentem titulum conſimilem obtentum in vita defuncti, ſi poſ ſidet; ſecus ſi non poſsidet, & inde eo non poſsidente, iudicium ſummarium illius legis procedere in fauorem hæredis ſcripti: eo tamen poſsidente, qui contradicit, & titulum conſimilem producente, non eſ ſe locum ſummariæ cognitioni d. l. finalis. Sed agendum eſ ſe ordinario iudicio, & illum obtinere debere, qui potiora iura probauerit: in titulo etiam diſsimili communem opinionem tueri, quod ſit idem, quando contradictor allegat illum, & poſ ſeſsionem ſimul, & ceſ ſare immiſsionem ex iudicio ſummario, & diſcuti de potiori in iudicio ordinario, ex aliis probat ibidem, num. 31. vſque ad numerum trigoſimumtertium, quò loci concludit in eo etiam qui non adducit titulum conſimilem, ſed alium titulum habitum à teſtatore in vita; eſ ſe communem opinionem Azonis, quod pariter faciat ceſ ſare iudicium ſummarium d. l. final. & conuenit Burgos de Paz, dict. conſil. 39. Borgninus Caualcanus, deciſion. num. 29. part. 4. & deciſion. 45. in addit, prima parte, num. 5. cum ſequentib. ipſe tamen Caualcanus, deciſ. 20. part. 3. ex num. 24. vſque ad num. 56. & ſi congeſ ſerit nonnulla in propoſito eiuſdem articuli, non etiam abſolutè explicauit ipſum, ſed non malè, atque pro regula conſtituit primo generaliter dict. num. 24. hæredem ſcriptum oſtenſo teſtamento ſolemni, & non vitiato mittendum eſ ſe in poſ ſeſ ſionem bonorum. Dixit autem ſtatim ex num. 26. id fallere, Primò, quando alter haberet titulum à teſtatore, vel à lege, per quem poſ ſet poſ ſidere bona hæreditaria, & incontinenti apparenter poſ ſet illum probare. Secundò fallere, quando tertius contradictor poſ ſidet, & dicit de nullitate teſtamenti, prout latius ibi, num. 27. & num. 42. & 43. Tertiò fallere, quando non eſ ſet ſeruata forma iudicij executiui d. l. finalis, ſed ſunt admiſ ſa alia reſpicientia plenum poſ ſeſ ſorium, & petitorium, vt num. 28. & 43. latius probatur per Caualcanum eundem. Quartò fallere, quando tertius contradictor excipit, & probat ſuas exceptiones plenè, vel apparenter ex actis, Quintò fallere, quando tertius contradictor poſ ſidet, & habet iuſtam cauſam retinendi poſ ſeſ ſionem ſaltem coloratam, vt num. 31. & 45. probauit Author metipſe. Sextò fallere, quando hęres ab inteſtato poſ ſidet, & dicit teſtamentum ex defectu dementiæ falſitatis, præteritionis, aut formæ ſtatuti non ſeruatæ, & ex Iectura teſtamenti, vel ex actis ſtatim poteſt apparere plenè, vel ſemiplene, vt latius ibid. n. 32. 41. 42. 47. & 48.

Sed & D. Spino, in Speculo teſtamentorum, gloſ. 34. principali, de apertura teſtamenti, n. 30. per totum, accuratè, & dilucidè parum articulum metipſum concradictionis legitimi pertractauit, imò nec Menochij locum retulit, nec fecit eiuſdem mentionem aliquam, & in effectu tria obſeruauit. Primò, quod legitimus contradictor dicitur, qui poſ ſidet, & allegat titulum ſimilem; is verò, qui ſola vtitur poſſeſ ſione ſiue titulo, quod non eſt legitimus contractor, quia ſola poſ ſeſ ſio titulo non iuſtificata, vitioſa eſ ſe ſolet, quod eſt benè dictum, & iuxta communes Doctorum doctrinas procedit. Secundò, quod legitimus contradictor dicitur, qui allegat titulum à defuncto, & poſ ſeſ ſionem à ſe ipſo, vt latius ibi explicat. Quod etiam communi Doctorum placito probatur, licet diſ ſentiant Scriptores nonnulli, vt ex Peregr. dicetur ſtatim. Tertiò, quod is dicitur legitimus contradictor, qui vitium viſibile teſtamenti obiicit: quod etiam eſ ſe verum, ex dictis & notatis, n. præcedentibus deprehenditur manifeſtè.

Denique & vltimò (vt alia ſciens, conſultóque prætermittam) Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, dict. artic. 48. ex num. 39. vſque ad numerum 53. latius, atque ex profeſ ſo magis quam cæteri iuris Interpretes ſuprà relati feciſ ſent, articulum eundem contradictoris legitimi explanauit, atque proſequutus eſt, & plurima adduxit, quæ præ oculis haberi debent in hac eadem d. l. fin. materia, & de iure, atque ex communioribus Doctorum placitis procedit, rectiùs tamen feciſ ſet, ſi Menoch. & Perſonal. obſeruationibus atque diſtinctionibus inhærendo, materiam eandem contradictoris legitimi ſuo ipſorum ordine, diſtinctionibus etiam eorundem explanaſ ſet. Vtiliter tamen atque diſtincte conſtituit d. num. 39. quod poſ ſeſ ſor allegans poſ ſeſ ſionem ante mortem defuncti, & eam probans eſt legitimus contradictor: Idem ſi alleget ſe prius poſ ſidere ex teſtamento poſteriori, vel pari in tempore, vt ibidem num. 40. Idem ſi alleget titulum à defuncto, & ab hærede poſ ſeſ ſionem, vel à defuncto ipſo, nam impediretur miſ ſio in poſ ſeſ ſionem, vt ibi n. 41. Idem ſi alleget titulum ab hærede habitum, & poſ ſeſ ſionem ab eodem, aut vacuam adeptam, vt ibi n. 42. Idem etiam ſi allegaret titulum à defuncto, & vacuam poſ ſeſ ſionem per eum adeptam, vt tenent Authores permulti, relati ibidem à Peregrino, n. 43. & ex D. Spino ſupra propoſui. Idem ſi allegaret titulum ſucceſ ſionis ab inteſtato, & vitium viſibile ex teſtamento apparens, vt ibid. n. 44. & 45. Idem etiam ſi allegaret titulum habitum aliunde quàm à defuncto, & promptas, atque in continenti haberet probationes; ſecus ſi de dominio, & proprietate non facile probari poſ ſet, vt per eundem Peregrinum, n. 47. & 48. Si verò allegat titulum ab alio habitum viuente teſtatore, & poſ ſeſ ſionem poſt eius mortem per eum apprehenſam. vel de manu alterius, non eſt legitimus contradictor, & actor præualebit, vt per eundem peregrinum, d. art. 48. n. 49. & 50. & 51. quo poſ ſeſ ſio, & titulus habitus poſt defuncti mortem ab alio, quàm ab hærede non impedit miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem remedio d. l. finalis, & hæctenus M. Anton. Peregrin. ex quo, & cæteris ſuprà relatis, quamplurima deducuntur (vt vides) quæ & vera ſunt, & in praxi variis duierſiſque cauſis, & negotiis poterunt deſeruire. Et quamuis (vt quoque dixi ſuprà ) de per ſe non explicent ſatis abſolute dictum articulum contradictoris legitimi, ea tamen ita iunxiſ ſe, & aggregaſ ſe, & ſigillatim enumeraſ ſe, maximę vtilitatis futurum putem.

Et inde, at que in eodem articulo, meam ex ipſis, & aliis iuris Authoribus conficiam opinionem, conſtituendo inprimis, certiſ ſimi iuris eſ ſe, miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem impediri, cum legitimus adeſt contradictor, & vtriuſque, ideſt, petentis immiſ ſionem, & contradicentis iura plenè, & in forma iudicij examinanda, vt cuius potiora ſint iura, deducatur apertè; & is in poſ ſeſ ſionem mittatur (vt ſuprà ex multorum aliorum ſententiis probaui.) Prætereà, in poſ ſeſ ſionem & titulum contradictoris, ſiue exceptiones eiuſdem inſpici debere omnino, vt à quo titulus & poſ ſeſ ſio prouenerit, an etiam sufficiens ſit, nec ne, colligi valeat manifeſtius, & circa titulum, & poſ ſeſ ſionem ea magis in conſideratione habeantur, quæ ex M. Anton. Peregrin. præcipuè, & aliis etiam relatis ſuprà deduxi, atque ex ipſis in eodem articulo explicandam primùm illam quæ ſtionem Menochij, de adipiſcenda, remed. 4. num. 554. ex quo num. vſque ad num. 630. diligenter admodum, atque erudite, abſolute etiam, & accurate magis quam cæteri omnes feciſ ſent, proſequutus eſt, atque explanauit diſceptationem propoſitam. Quis, inquam, dicatur contradictor legitimus. Latius etiam quàm alij permulti fecerint, explicauit Achillles Perſonalis, de ad piſcenda, ex n. 391. vſque ad n. 444. eadem veſtigia Menoch. tentauit, & ſequutus eſt in effectu.

Prima igitur illa quæ ſtio ex tribus propoſitis per Menochium, dict. num. 554. quæ eſt, Quis dicatur legitimus contradictor ab initio cauſ æ, atque ita antequam Iudex licentiam mittendi in poſ ſeſ ſionem conceſ ſet: explicati, atque diſ ſolui debet ex omnibus doctrinis ſuprà relatis, & maxime (vt dixi) ex traditionibus Peregrini commemoratis ibidem; in nonnullis verò, in quibus doctrinæ ipſ æ antea relatæ deficiunt, ſupplendæ equidem ſunt ex obſeruationibus, & plurimorum Caſuum diſtinctionibus eiuſdem Menochij, ex n. 555. vſque ad n. 611. vbi decem, & ſeptem caſus conſiderat: & n. 561. & 578. ex multorum Authorum placitis constituit contradictorem legitimum ad impediendum ſummarum proceſ ſum non eſ ſe, qui poſ ſidet, ſi ſine titulo eſt; & n. 574. & 582. contradictorem legitimum non eſ ſe, qui titulum habet ſine poſ ſeſ ſione: & n. 583. contradictorem legitimum ad impediendam eam licentiam de mittendo in poſ ſeſ ſionem eſ ſe eum, qui poſ ſidet à defuncto, vel eum poſ ſidet, vel titulum habet à defuncto, vt num. 586. vel qui à defuncto titulum habuit, à ſe verò poſ ſeſ ſionem, vt ibidem num. 588. & num. 609. vel qui viuente teſtatore poſ ſidebat, & nunc poſ ſidet, vt n. 597. & qui titulum diſ ſimilem habet ab illo hæredis, & in poſ ſeſ ſione eſt, vt ibidem n. 593. vel qui titulum & poſ ſeſ ſionem habuit mortuo teſtatore, vt ibidem n. 604. quibus & aliis numeris quamplurima alia ſimilia continentur, ex quibus (vt dixi) plena & abſoluta deducitur reſolutio, atque Authorum præfatorum doctrina: & reſolutiones ſupplentur, quæ & ſupplendæ quoque ſunt ex traditionibus Achilles Perſon. de adipiſ. poſ ſ. ex n. 392. cum ſeq. vbi conuenit in omnibus Menoch. obſeruationibus, & primam illam quæ ſtionem Menochij ipſius de legitimo contradictore ab initio cauſ æ, atque ita antequam Iudex licentiam mitendi in poſſeſ ſionem conceſ ſit, proſequitur ex d.n. 392. vſque ad num. 439. & plures etiam caſus conſiderat, qui in idem cum Menochio tendunt. Solum etiam titulum abſque poſ ſeſ ſione non proficere, teſtatur ex num. 392. vbi etiam vtrum neceſ ſarius ſit titulus ſimilis titulo hæredis, vel diſ ſimilis ſufficiat, accuratè diſcutit. Et hactenus de prima quæ ſtione Menoch. ex d. num. 554. vſque ad n. 626. iuxta quam, & quatenus ipſe Menoch. inquit n. 555. 556. & 557. quod contradictor legitimus eſt, qui citatus fuit, etiam ſi non poſ ſideat, vel detineat, quod repetit n. 567. Contra ſi non poſ ſideat, nec teneat, nec citatus fuerit, aut ſi allegat titulum diuerſum, cum nec poſ ſidet, nec detinet, nec citatus fuit: animaduertendum erit, ſuperiores omnes Authores, ac maxime Perſon. poſt alios, in eodem quoque placito fuiſſe, & idem voluiſ ſe, vel ſuppoſuiſ ſe ſaltem apertè, atque expreſ ſim ſequutum fuiſ ſe Hippolyt. Rimin. in conſil. 585. num. 3. lib. 5. vbi inquit, quod citatus dicitur legitimus contradictor ad impediendam miſſionem in poſ ſeſ ſionem, & reddit rationem, num. 4. quia fuit approbatus. Cæterum n. 45. id explicaſ ſe, vt procedat, quando fuit citatus ſimpliciter, ſecus ſi pro ſuo intereſ ſe, & ſi sua putat intereſ ſe, niſi doceat de ſuo intereſ ſe, hoc eſt, ſe ius habere in cauſa, vt ex aliis iuris Interpretibus obſeruauit ibidem Hippol. Riminal. num. 45. Erit etiam aduertendum, Menochium eundem, maiori ex parte, & fere in eiſdem, omnibúſque decem & ſeptem caſibus præfatæ primæ quæ ſtionis pro certo tradidiſ ſe, legitimum contradictorem ad impediendum miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem remedio d. l. finalis, eſ ſe eum, qui legitimam allegauerit cauſam, illamque in continenti paratus ſit probare, tunc namque audiendus erit, vt docere de iure ſuo poſ ſit, qui vult in continenti probare. Et ita per text. in l. 2. iuncta ſua gloſ ſa, & in d. l. fin. Cod. de edict. D. Adr. toll. obſeruarunt ibidem Scribentes omnes communiter, Menoch. dict. remedio 4. num. 605. Rolan. in conſil. 1. n. 24. & duobus ſeqq. lib. 1. Caualcan. deciſ. 45. in addit, prima part. nu. 11. Hippol. Rimin. d. conſ. 585. num. 67. lib. 5. Ioannes Franciſ. de Ponte, in conſ. 20. n. 54. & 55. & conſil. 21. n. 23. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, d. art. 48. n. 42. & 47. Burgos de Paz, in conſ. 39. n. 2. & 3. Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 5. n. 4. qui duo rectè expendunt text. in. 2. tit. 14. part. 6. in illis verbis: Fueras ende ſi luego quiſiere probar lo que dize ſin alongamiento ninguno, ca entonces deueſe detener la entrega, e oirle, e recibir las probanças ſobre eſta razon. In continenti verò quemadmodum accipiatur, ſiuè quid dicatur probari poſ ſe; dubitarunt quoque in hac eadem materia Doctores, & diuerſimodè explicarunt, alij namque dixerunt, quod in continenti dicitur fieri, quod infra duos menſes fit, alij quod infra octo dies fit, vel plures, alij aliter ſtatuerunt; ſicuti conſtat ex his, quæ in propoſito reliquerunt ſcripta Pariſius, in conſ. 11. ex num. 18. cum ſeq. lib. 3. Ioan. de Amicis, in conſil. 63. n. 5. & ſeq. Octauian. Cacher. deciſ. Pedemon. 26. n. 16. Achil. Perſon. de adipiſcenda, num. 408.

Crebriori verò Interpretum ſententia receptum eſt, totum id Iudicis ſtatuendum eſ ſe arbitrio: ſicuti ex aliis Authoribus obſeruarunt Guid. Pap. q. 132. num. 2. Plotus, in l. ſi quando, num. 92. C. vnde vi, Ioan. Sichard. in d. l. fin. C. de edict. D. Adr. toll. num. 18. Menoch. de remedio 4. num. 730. & num. 772. Ioannes Franciſ. de Ponte, in conſ. 20. num. 55. & conſ. 21. n. 23. Marcabrunus, in conſ. 62. num. 35. Parlador. lib. 2. d.c. 5. n. 4. Petrus Surdus, deciſion. 333. n. 9. lib. 2. Steph. Gratianus, diſceptationem foreſ. c. 47. num. 5. Et verius quidem mihi videtur, nec aliter poſ ſe propter diuerſitatem caſuum, & negotiorum, diuerſaſque eorum circunſtantias, & qualitates dubium hoc explanari, nec regula alia generali definiri, quamuis aliter explicare contendat Perſonalis, d. num. 408. Et receptam hanc, atque communem ſententiam firmiter impugnet, & refutet Hippolyt. Riminald. in conſ. 585. ex num. 67. vſque ad n. 72. lib. 5. qui poſito, quod Iudex arbitrari debeat in articulo & dubio præfato, inquit, quod debet arbitrari eo modo, quo Bart. & ſequaces eius docuerunt, vt ſcilicet exceptio dicatur in continenti probari, ſi non excedat tempus, intra quod cauſa expediretur exceptione non propoſita; & ſubdit, quod Bart. ſententia magnam habet æquitatem, eo magis quod Ripa relatus ibid. n. 70. per Rimin. non negauerit, quod Iudex poſſit ex cauſa hunc terminum coarctare, & iſto reſpectu dicatur arbitrarium, & ſic ſecundum eundem Rimin. poterit Iudex breuius tempus ad probandam exceptionem præfingere, quam detur ad executionem committendam, longius verò nequaquam. Et loquitur Rimin. metipſe, atque verſatur in materia d. l. fin. C. de edict. D. Adrian. toll. & quidem licèt arbitrium Iudicis attendi debeat regulariter in hoc dubio, ex ſententia communi relata ſupr. Bartoli tamen doctrinam, & ſententiam ſ æpè profuturam & ſeruandam arbitror. Et eidem iungendum Azeued. in l. 1. tit. 5. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, n. 71. quò loci, nulla Rimin. mentione facta, relato tamen Molin. de Hiſp. primog. lib. 3. c. 13. n. 16. & Bart. etiam Theorica præcitata; adnotauit, quod exceptiones incontinenti probari, neque altiorem requirere indaginem dicitur. quoties intra terminum à iure aſ ſignatum inſtantiæ, & proceſ ſui probantur. Sed cum totum hoc Iudex bonus inſpicere debeat & cætera quæ occurrunt conſiderare, nihil melius, ac ſecurius ſtatui poteſt (vt dixi) quam vt Iudicis arbitrio res ipſa relinquatur omninò.

Quod attinet verò ad ſecundam quæ ſtionem Menochij principalem, & ſecundum membrum diſtinctionis, quando dicatur legitimus contradictor, qui comparet poſt ſententiam latam de mittendo in poſ ſeſ ſionem: duos caſus principales diſtinxit Menochius dict. remedio. n. 611. & latius explicauit vſque ad num. 626.

Primus caſus eſt, quando is contradictor citatus fuit, quo quidem caſu regula eſt, hunc eſ ſe legitimum contradictorem, quia per citationem cenſetur approbata perſona citati; eſt ergo executio conceſſa: licentiæ interim ſuſpendenda, donec de iuribus citati diſcutiatur, vt latius proſequitur ipſe Menoc. vſque ad n. 622. Perſonalis, de adipiſcenda, ex n. 439. vſque ad num. 442.

Secundus caſus eſt, quando iſte contradictor citatus non fuit, ſed comparet poſt ſententiam demittendo in poſ ſeſ ſionem, vt pro ſuo intereſ ſe audiatur; & hoc caſu ſolum auditur, ſi in continenti paratus eſt de iure ſuo probare, ſicuti explicat ipſe Menoch. ex n. 622. vſque ad n. 626. & conuenit Perſonalis, n. 440. & 441. Addiderim ego, & iſtam quæ ſtionem ſecundam eiſdem regulis, & doctrinis gubernandam, atque definiendam, quibus primam definiri diximus; cum ab initio cauſ æ, & ante licentiam de immitendo conceſ ſam contradictor apparet: & ita inſpiciendum quo titulo, & poſ ſeſ ſione, quáve de cauſa excitetur contradictor, vt immiſ ſionem impedire contendat, & in continenti, idque probare paratus ſit, an ſufficiat de iure, necne: quod eſt certiſ ſimum.

Quoad tertiam verò & vltimam quæ ſtionem Menochij, quando dicatur legitimus contradictor, qui comparet poſt miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem, vt eam reuocari, vel nullam pronuntiari obtineat, quatuor caſus conſtituit idem Menoch. dicto remedio 4. ex num. 626. vſque ad n. 630. Primus caſus eſt, cum contradictor non venit directò ad contradicendum primæ: immiſ ſioni, ſed ipſe requirit principaliter, ſe mitti in poſ ſeſ ſionem pro ſuo iure, & teſtamentum producit, quo hæres factus eſt, & in hoc caſu audiendus eſt, & mittendus in poſ ſeſ ſionem ſi ius potentius obtinet, quam obtineat hæres ille. Secundus caſus eſt, cum hic contradictor directò venit contra miſ ſionem illam, petens ipſam reuocari, & annullari: pro ſuo iure, allegans ſe poſſidere, & citatum non fuiſ ſe: & tunc miſ ſionem hanc eſ ſe reuocandam, poſt Bart. & alios plures firmauit Menoch. num. 627. Tertius caſus eſt, cum hic contractor, qui hoc tempore venit, non poſ ſedit, nec citatus fuit, vel ſi poſ ſedit, citatus non fuit: & tunc ſi allegat aliquod ius, quod excluſiuum ſit intentionis hæredis, & beneſicij d. l. fin. hæc miſ ſio in poſ ſeſ ſionem reuocabitur, prout exempla adducens, explanauit ipſe Menoch. num. 628. Quartus eſt caſus, cum contradictor, qui eo tempore venit, non poſ ſedit, vel ſi poſ ſedit, vel non citatus fuit, non probauit ius aliquod, quo mereatur illa miſ ſio reuocari, tunc non reuocatur, ſed ius ſuum proponere eis debet in iudicio ordinario, ex eodem Menoch, n. 629. cui in effectu conuenit Perſon. n. 442. per totum.

Septimò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, dubium maximum eſ ſe, vtrum ſuperius dicta, & quæ: hactenus reſoluta fuere, procedant quoque in fideicommiſ ſario? Idque vt diſtinctè & breuiter abſoluatur, cum ab aliis tractatum fuerit plena manu, duo caſus conſtituendi erunt, ſiue duæ quæ ſtiones indiſtinctæ agitandæ. Prima eſt, vtrum fideicommiſ ſarius vniuerſalis legitimus contradictor ſit ad impediendum missionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. finalis? Secunda quęſtio eſt, vtrum fideicommiſ ſario vniuerſali concedatur remedium poſ ſeſ ſorium eiuſdem l. finalis? Et quidem quod attinet ad primam quæ ſtionem obſeruandum eſt, plena manu explicatam, atque reſolutam ipſam poſt ordinarios, & alios multos, per Menoch. de adipiſcenda, remed. 4. ex n. 630. vſque ad n. 642. per Roland. in conſil. 78. ex num. 1. & num. 14. cum ſeq. & n. 21. lib. 3. Perſonalem, de adipiſcenda, n. 408. Ioſephum Ludouicum, deciſione Peruſina 47. prima parte, Ioan. Franciſc. de Ponte, in conſil. 20. ex num. 38. & in conſil. 21. num. 26. Marcum Anton. Peregr. de fideicommiſ. art. 48. num. 17. & n. 33. Petr. Surdum, deciſ. 333. lib. 2. Anton. Fabrum, ad tit. C. de edict. D. Adr. toll. definitione 2. fol. mihi 676. Stephanum Gratianum, diſceptationum forenſium, cap. 47. per. totum, Cardinalem Dominicum Thuſcum, pract. Concluſionum iuris, tom. 3. lit. F. concluſione 267. fol. 822 alios permultos ſciens conſultòque prætermitto. Ex ipſis autem ſequentia deducuntur expreſ ſim, & vniformi aſ ſenſu. Primùm, fideicommiſ ſarium eſ ſe legitimum contradictorem, cum ipſe non poſ ſidet. Secundò, eſ ſe contradictorem, legitimum, cum poſ ſidet ſiue vitio, & paratus eſt ſtatim & incontinenti probare de iure ſuo, ſecus ſi in continenti non ſit paratus probare. Tertiò, cum apprehendit poſ ſeſſionem præcedente reſtitutione verbali ſaltem, aut reali facta ſibi ab hærede, aliàs ſecus. Addiderim ego, concurrentibus his, quæ (vt vides) de iure communi abſque dubio, & ex communi Doctorum ſententia procedunt. & de iure huius Regni certiſſimum eſ ſe, imò fortiori ratione fideicommiſ ſarium eſ ſe contradictorem legitimum, prout apertius conſtabit ex his, quæ ſequenti quæ ſtione dicentur.

Quod verò attinet ad ſecundam quæ ſtionem, vtrum fideicommiſ ſario vniuerſali concedatur remedium poſ ſeſ ſorium d, l. finalis, obſeruandum pariter erit, ipſammet plene agitatam, atque explicatam poſt ordinarios, & alios multos, per Menochium, d. remedio 4. ex nu. 166. vſque ad num. 206. Achil. Perſonal. Adipiſcenda, ex n. 186. cum infinitis ſea. Anton. Gomezium, in l. 45. Tauri, num. 137. Simonem de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. interpret. 2. dubitatione 3. ex num. 41. cum pluribus ſeq. fol. mihi 518. Peregr. de fideicomm. d. art. 48. ex n. 5. vſque ad n. 17. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 34.. principali, n. 29. Petr. Surd. d. deciſ. 333. Stephan. Gratian. Diſceptationum forenſium, cap. 47. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 64. num. 56. & tribus ſequentibus, lib. 1. alios etiam plures ſciens conſultóque prætermitto, ſicut quæ ſtione ſuperiori feci. Ex relatis verò nunc, & communibus Doctorum ſententiis, ſequentia deducuntur expreſ ſim. Primum, fideicommiſ ſario vniuerſali, cui nec re, nec verbo facta eſt fideicommiſ ſi reſtitutio, concedendum eſ ſe dict. l. finalis remedium. Secundò, fideicommiſ ſario, cui re facta eſt fideicommiſ ſi reſtitutio, non concedendum l. eiuſdem finalis remedium. Tertiò, concedendum eſ ſe fideicommiſ ſario vniuerſali, facta eſt reſtitutio verbo tantum, idque extendendum eſ ſe quoque ad fideicommiſ ſum in codicillis relictum. Quartò, remedium metipſum dict. l. finalis, concedendum eſ ſe fideicommiſ ſario illi, cui etſi aggrauato hærede nulla facta eſt fideicommiſ ſi reſtitutio, à lege deferuntur iura, & actiones ſine aliqua hominis reſtitutione, quoniam idem operatur lex in hoc, quod verbalis reſtitutio ab hærede facta. Quintò, in omnibus caſibus. in quibus fideicommiſ ſario concedi beneſicium d. l. fin. diximus, intelligendum eſ ſe, dummodo caſus ipſe fideicommmiſ ſi euenerit, atque ita probandum eſ ſe à fideicommiſ ſario quod reſtitutionis caſus euenit, ſicuti Menochius vbi ſuprà n. 205. rectè obſeruauit,

Et hæc quidem de iure communi certiſ ſima ſunt: cæterum de iure huius Regni videndum eſt, vtrum immutentur in aliquo, ſiue an fideicommiſ ſario vniuerſali competat dict, l. final. remedium, etiam nulla reſtitutione, nec verbali ſibi facta per hæredem. Et quidem Burgos Sal. de Paze, in l. 3. Tauri, 1. parte, concluſione 7. num. 958. fol. mihi 298. in eam magis arridet ſententiam, vt fideicommiſ ſarius hodie extante l. ordinamenti, quæ eſt l. prima, titul. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, & validum efficit teſtamentum, etſi hæreditas non adeatur, fideicommiſsàque prorſus ſuſtinet, & citra reſtitutionem ab hærede factam, habeat remedium d. I, finalis, vt mittatur in poſ ſeſ ſionem omnium bonorum, & inquit idem tenuiſ ſe in propriis terminis Gregorium Lop. ibi relatum.

Ego verò vt in hoc dubio meam ſententiam interponam, dilucidè, atque abſolutè magis, quàm hactenus factum fuerit, rem ipſam explicem, ſequentia conſtituere, atque præmittere, neceſ ſarium duxi. Inprimis, negari non poſ ſe, quin lex illa Regia, in eo quod de miſsione in poſ ſeſ ſionem iure communi ſtaturum erat, nihil nonum diſpoſuerit, nec innouauerit aliquit circa ea, quæ ex communibus DD. traditionibus ſuprà reſoluimus; remedium, inquam, d. l. fin. non competere fideicommiſ ſario, niſi reſtitutione saltem verbali facta, cum ante reſtitutionem ſaltem verbalem, nullum ius habeat in hæreditare, vnde ad hoc vt iura in ipſum tranſeant, huiuſmodi reſtitutio requiritur, l. facta, & l. reſtituta, ff. ad Trebel. & notarunt Authores ſuprà præcitati. Eleganter Petrus Surdus, deciſ. 333. ex num. 8. Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 47. num. 1. & ſeq. & num. 6. & 8. in fine, Anton. Pichardus, ad §. Reſtituta, el 2. ex num. 1. cum ſeq. Inſtitut. de fideicom. hæred. quamuis ergo eadem lex Regia prima diſpoſuerit, teſtamentum abſque hæredis inſtitutione validum eſ ſe, item quod ſi hæres inſtitutus adire nolit, ſoluantur legata, & omnia alia in teſtamento contenta, firmitatem obtineant, cuius contrarium ſtatutum era de iure communi: item quod nolente adire, vel acceptare primo inſtituto, vel legatario hæreditatem, vel legatum, nihilominus ſubſtitutus ad hæreditatem, ſeu legatum admittatur, quod etiam aliter procedebat de iure communi, ſicuti ex aliis Anton. Picard. obſeruauit, in §. inprimis, num. 7. & 8. Inſtitut. de fideicom. hæred. fol. mihi 1094. & 1095. non tamen decidit, quid faciendum ſit hærede inſtituto adeunte, aut adire volente, quando per fideicommiſ ſum vniuerſale tenetur hæreditatem reſtituere, ſi fideicommiſ ſarius contendat ſe mitti in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin. C. de edict. D. Adr. toll. Ideòque ſuperiora omnia ex remedio l. Ipſius finalis, circa fideicommiſ ſum, tanquam ab illa lege non innouata, in iuris communis diſpoſitione remanſiſ ſe videntur, l. commodiſ ſime, ff. de libe. & poſthum. cum aliis vulgatis. Ex quo fit, vt hodie, ſicut & olim reſolutiones illæ communes, quas adduximus ſuprà circa fideicommiſ ſarium, obſeruandæ ſint; maximè cum hæres adire velit, aut fideicommiſ ſario petenti miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio d. l. fin, contradiceret quouis modo, vt ſtatim dicetur.

Secundò deinde conſtituo, ex dictis obſeruatione præcedenti, & ad dictam l. Regiam primam, titul. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ adnotatis, deduci manifeſtè, hodie non ceſ ſare Quartæ detractionem, ex eo quod teſtamentum valeat abſque hæredis inſtitutione, & inde nec Falcidiam, nec Trebellianicam hodie ſublatam eſ ſe; imò hodie, ſicut & olim de legatis & fideicommiſ ſis vniuerſalibus Trebellianicam, de ſingularibus verò falcidiam detrahendam fore: vtpote cùm eadem lex prima Regia deciderit duntaxat tria illa, quæ nunc obſeruaui; non tamen decidat, quid faciendum ſit in hoc caſu, quando teſtator hæredem pluribus legatis, & fideicommiſ ſis onerauit, & ita in terminis poſt alios huius Regni Authores reſoluit eruditè, & optimè comprobat Ludouicus Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 1. cap. 17. num. 10. per totum, ſequuntur Gratianus, regula 200. in fine, Lara, in l. ſi quis à liberis, in §. vtrum, num. 18. Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 1. cap. 11. Matiençus, in d. l. 1. titul. 4. lib. 5. gloſ ſa 19. num. 5. & 11. & num. 18. & tribus ſeq. lib. 5. ibidem Azeuedus, num. 212. Antonius Pichardus, in principio, Inſtitut. de lege falcidia, ex num. 27. vſque ad num. 44. fol. mihi 1042. & 1043. vbi reſpondet fundamentis nonnullis, quæ in contrarium excitari poſ ſunt. Et ita quidem tenendum eſt, tametſi D. Spino, in ſpeculo teſtament. gloſ ſ. 8. ex num. 88. Cæuallos, commun. contra communes, quæ ſtione 30. in fine, & quæ ſt 665. num. 12. & 13. contrarium tueantur præpoſterè.

Tertiò conſtituo, fideicommiſ ſario vniuerſali facta ab hærede reſtitutione saltem verbali, aut cùm à iure transeunt in eum iura, & actiones, & ſic ab eodem iure reſtitutio habetur pro facta; competere remedium d. l. finalis, vt ſuprà ex Menochio, & aliis multis dicebam, & obſeruarunt dilucide Petrus Surdus d. deciſ. 333. ex num. 8. Stephan. Gratian diſcepta. foren. d.c. 47. ex num. 3. Id tamen non procedere, ſiue limitari, quando hæres contradiceret, & contenderet ſe detracturum, aut Falcidiam, aut Trebellianicam, aut legitimam, vel quid aliud, quod detrahere de iure poſ ſet: tunc namque fideicommiſ ſarius non obtineret, ſi ex remedio d. l. finalis, poſ ſeſ ſionem bonorum contenderet ſibi dari; idque iuxta ea, quæ poſt alios Authores ſcripſerunt Octauian. Cacheranus, deciſ. 34. ex num. 22. cum ſeq. Rolandus in conſ. 78. ex num. 14. & num. 21. lib. 3. Ioſephus Ludouic. deciſione Peruſina 47. ex num. 15. cum ſeq. Surdus & Grat. in locis relatis ſupra. Et comprobatur ex his, quæ adnotarunt vnanimiter in hac materia Interpretes noſtri, etiam hoc caſu, quando à lege ſit reſtitutio, ſiue ex iuris diſpoſitione tranſeunt iura & actiones in fideicommiſſarium ipſo iure, non poſ ſe ipſum apprehendere poſ ſeſ ſionem, niſi de manu hæredis, vt ex multis tradidit Petrus Surdus, in conſ. 73. num. 29. lib. 1. & d. deciſ. 333. num. 8. Steph. Gratian. d.c. 47. num. 15. Cardinalis Dominicus Thuſcus, pract, concluſionum iuris tom. 3. lit. F. concluſione 268. fol. 822. quod in dicta l. Regia prima (vt vides) non modò non innouatur, ſed nec vllo modo diſponitur aliquid circa prædicta.

Comprobatur deinde, & in fortioribus terminis ex alia Doctorum doctrina, & ſententia in hac materia, fideicommiſ ſarium, etiam poſ ſidentem, non eſ ſe legitimum contradictorem ad impediendam hæredi ſcripto immiſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio dictæ l. finalis, quoties hæres ipſe ſcriptus poteſt detrahere Falcidiam, aut Trebellianicam, aut Legitimam, aut quid aliud: tunc namque, & generaliter, quando ex aliquibus bonis detrctio competit aliqua, fideicommiſ ſarius poſsidens tenetur bona reſtituere, donec fiat deductio. Ita ſane poſt alios multos iuris Interpretes ſcripſerunt Rolandus, d. conſil. 78. num. 21. lib. 3. Menoch. d. remedio 4. num. 638. Petr. Surdus, d. deciſ. 333. num. 8. & per totam, Octauianus Cacheranus, d. deciſ. 47. num. 18. Steph. Giatian. d.c. 47. diſceptation. forenſium.

