Deinde, dictæ legis Taurinæ conſtitutionem, quod attinet ad pactum de hæreditate viuentis certo modo diuidenda, in nullo à iure communi deuiaſ ſe, quod nullus hactenus ſic animaduertit: nam ſi verum eſt, vt anteà dixi; etiam iure communi attento, pactum de hæreditate tertij certo modo diuidenda de conſenſu ipſius validé fieri poſ ſe, & nullibi legitur, quòd pactum de futura ſucceſ ſione initum cum eo, de cuius ſucceſ ſione agitur, vel cum alio de voluntate ipſius, dicatur eſ ſe contra bonos mores, quod in aliis terminis recté aduertit Menchac idem dicto §. 18. n. 186. imò eo ipſo, quòd eiuſdem conſenſus accedit, ea omnia ceſ ſare videantur, quæ pactionibus huiuſmodi repugnant, impedimentùmque præ ſtant: validè proculdubio, atque iure optimo dicta lex Taurina, ſi in hoc pacto loqueretur, id efficere poſ ſet, & pacta matrimonij cauſ â inter generum, & ſocerum validare, ne aliàs gener remaneret deceptus, ſi oneribus matrimonij ſupportandis ligatus, ſocer non adimpleret id, quod adlmplendum promiſit: Eò magis, quia cùm parentibus conceſ ſum eſ ſet eiſdem legibus Taurinis, vt poſ ſent vnum ex filiis, quem vellent, meliorare, vel non meliorare, totúmque hoc eorum voluntati ſit relictum, nihil equidem intereſt, quòd ex poſtfacto meliorent, vel non meliorent, aut quòd tempore matrimonij, meliorandum, aut non meliorandum promittant. Et verè, ſi promittunt meliorare, id efficiunt, quod iure, eiſdémque legibus efficere poſ ſunt; quòd ſi de non meliorando promiſ ſio fiat, id etiam iure faciunt, cùm in eorum voluntate totum ſit, & ad æqualitatem velint filios reducere, quam omnia iura clamant. At in vtroque pacto, ſi verum amamus, negari non poteſt, quin pactum de ſuccedendo, aut de non ſuccedendo propriè non ſit, nec etiam propriè dicatur eo caſu, pacto hæreditatem dari, vel adimi, ſed potiùs contractum oneroſum, ſuper certáque parte dumtaxat bonorum, non ſuper tota hæreditate contrahi, fatendum eſt; idcircò ſuſtineri debebit, vt lex ipſa Taurina 22. exprimit, cuius deciſionem in vtroque caſu, pluribus rationibus iuſtiſicat Antonius Gomezius ibi n. 20. & 21. iuſtificant etiam Tellus Fernandez, & Auendañus ibidem. Matiençus in l. 6. tit. 6. gloſ ſa 1. in principio, & ibidem Azeuedius n. 27. lib. 5. nouæ collectionis regiæ.

Deniquè (quod etiam ad noſtrum propoſitum, & pactum de certo modo ſuccedendo attinet) propriè loquendo, lex eadem Taurina non ſolùm correctoria non eſt iuris communis, vt inquit Menchaca, ſed nec etiam limitatoria; loquitur namque in alio, & diuerſo caſu, quàm ius commune: ius namque commune loquitur, quando inter alios fit pactum de hæreditate viuentis certo modo diuidenda, inſcio eo, de cuius ſucceſ ſione agebatur, vel etiam eo ſciente, & conſentiente; lex verò 22. Tauri loquitur, quando ipſemet, cuius de succeſ ſione aut hæreditate agitur, principaliter init pactum cum alio, hoc eſt, cum genero, ita quòd gener non cum aliis, ſocero conſentiente, ſed cum ipſomet ſocero pactum facit; & ſic non alij de hæreditate viuentis, eometipſo conſentiente, aut ſciente, pacta efficiunt, ſed ipſemet cum alio, ac de propriis bonis conuenit.

Et ſecundùm hæc (quæ ſunt notanda, quia noua quidem, & ſingularia, nec in conſilio parti edita, ſed huic loco ad explicationem dicta l. Taurinæ reſeruata) concludenter remanet fundata dictorum fratrum minorum contra fratrem maiorem intentio: Nam præterquam quòd patris conſenſus in conuentione non interfuit, qui, vt dictum eſt, omnino neceſ ſarius fuit. pater, ipſemet in vltimo teſtamento, vltimáve diſpoſitione, cum qua mortuus eſt, aliter, & diuerſimodè diſpoſitum reliquit de bonis ſuis liberis, quam tempore factæ conuentionis inter fratres habebat. Et ſic quamuis tunc conſenſiſ ſet, ſiue præfatam conuentionem approbaſ ſet expreſ ſim; ex reuocatione conſenſus, & diſpoſitionis, ſiue quia in eadem voluntate non perſeuerauit, aut aliter diſpoſuit, quàm tunc diſpoſitum habebat, pactio ipſa quantumcunque iurata, non haberet firmitatem, nec aliquo iure ſeruari deberet, iuxta authoritates, & doctrinas ſuperiùs adductas.

Vltra quas in fortioribus etiam terminis, hoc eſt quando filius, vel filia renunciauit cum iuramento hæreditati patris, in manibus, & fauore fratrum, vel eorum, & patris ſimul, quòd non obſtante tali pacto, & renuntiatione iurata, poſ ſit ſuccedere patri, ſi non perſeuerauerit in eadem voluntate, tenet Baldus in capit. ad. noſtram, el, 1. columna 2. numero 9. de iureiurando, & per textum in dicta l. vltima, C. de pactis, affirmat, quòd quamuis pactum huiuſmodi fratribus ſit factum. in manibus ipſorum, & patris, atque eiſdem fratribus ius quæ ſitum ex eo; nihilominùs, quia requiritur perſeuerantia patris vſque ad mortem, ſi pater ipſe voluerit, quod ſuccedat filia cum fratribus, iuramento non obſtante, ſiue aliter diſponat, quòd filia ſuccedere debebit, non obſtante renunciatione aut pacto: & Baldum ſequuntur Fulgoſuis, & Corneus in l. pactum, C. de collationibus. Cumanus in dicta l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obligat. & ibidem Alexander, num. 12. Felinus in capit. primo, de iureiurando, columna 3. Georgius Nathanus in dicto capit. quamuis pactum, prima limitatione, num. 3. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, duas habens filias, num. 288. Purpuratus in dict. l. vltima, C. de pactis, numer. 187. eruditè Rodericus Suarez, in. l. quoniam in prioribus, limitation. 5. ad legem Regni, numero 2. & 3. & 8. Antonius Gomezius in dicta 1. 22. Tauri, numero 31. Molin. de Hiſpanor. primogen. lib. 2. capit. 3. numero 4. Ioannes Gutierrez in initio dict. capit, quamuis pactum, numer. 5. Michaël Graſ ſus, receptar. ſententiar. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſtion. 9. num. 13. & quæ ſt. 10. num. 7. vbi dicit Baldi opinionem communiter approbatam, & tenendam omninò. Quod etiam dixit Pariſ in conſ. 24. num. 18. lib. 2. & ij omnes reprehendunt Iaſonem, dum dixit in d. l. fin. de pactis, num. 13. in hoc Baldum erraſ ſe, æquiuocéque loquutum fuiſ ſe, & optimè probant, ipſum potiùs Iaſonem erraſ ſe, & Baldum ſubtiliter & recté loquutum: & inter alias rationes, rectiſ ſimè conſtituunt, pactum huiuſmodi, aut renunciationem factam in manibus patris, & fratrum, ipſorum tamen fratrum fauore, non eſ ſe abſoluté pactum de non ſuccedendo, quod iuramento firmatur ex dict. c. quamuis pactum, quia non eſt contra bonos mores, nec inducit votum captandæ mortis, ſed potiùs reſpectu fratrum, cum quibus pactum apponitur, & quibus ſit renunciatio paternæ hæreditatis, dici pactum de ſuccedendo, & de hæreditate viuentis certo modo diuidenda: & ſic militare rationem, & diſpoſitionem dictæ l. vltimæ, C. de pactis, & per conſequens non debere valere ſine voluntate, & conſenſu illius, cuius de ſucceſ ſione agitur, in quàque perſeueret vsque ad vltimum vitæ exitum. Quod Rodericus Suarez, Anton. Gom. Ioann. Gutierr. & alij ſuperiùs relati latiùs probarunt: & mirantur de hoc dubitaſ ſe Cou. In d.c. quamuis pactum, in initio 3. part. n 7. & 8. ipſe tamen Cou. licèt dubitauerit de ſententia Baldi, ex eo quòd ab initio, patris præ ſentia, & authoritate pactum initum fuit, & ipſius conſenſus acceſ ſit. ex eóque videbatur fratribus ius quæ ſitum vt ſupra dixi; ſtatim tamen (quod ſuperiores non animaduertunt) in ſententiam Baldi magis videtur animum inclinare, & cenſet multi faciendam eſ ſe tanti Viri authoritatem, & ita videtur cum eo tranſire; quod in terminis noſtris ſolus, & verè obſeruauit Michaël Graſ ſ ſus d. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſtion. 10. numero 7. quotieſcunque etiam de hæreditate patris viuentis certis modis habenda, vel diuidenda pactum inter fratres initum eſt, nec eiuſdem patris conſenſus, & approbatio acceſ ſit, Anthórmet ipſe pactum eſ ſe illicitum, & turpe, & contra bonos mores. nec iuramento confirmari, expreſ ſim aſ ſerit, & tanquam indubitatum ſemper ſupponit. Prætereà Baldi doctrinam belliſ ſimé comprobat, & Didaci de Couar, ſententiam improbat Menchaca de ſucceſ ſion. creat. lib. 2. d. §. 18. n. 198. 199. & 200. quo loco dicit tenendam, & veriorem opinionem eam. quæ docet pactum de hæreditate certo modo diuidenda, de conſenſu patris per fratres iuratum, validum eſ ſe, dummodò intelligatur reuocabiliter; & conſequenter, vt tale pactum, cùm primùm ille, cuius de ſucceſ ſione agebatur, cœpit pœnitere, & conſenſum præ ſtitum reuocare, ſtatim euaneſcat: Quod, vt dixi, validiſ ſimè comprobat, & recté obſeruat, ipſos etiam paciſcentes, quaſi ſub hac virtuali, & ſubintellecta conditione iuraſ ſe videri, ſi is, cuius de ſucceſ ſione agitur, in eadem voluntate perſeuerauerit; nam id venit ex natura rei: vltra prædictos etiam, Baldi doctrinam ſequuta eſt Rota prima Aprilis 1585. in quadam cauſa Romana hæreditatis de Marganis, in qua teſte Vincentio Mancino Tyburtino, in tractatu, de iuramento, 4. par. effectu 62. num. 3. fol. 298. fuit reſolutum, & deciſum, renunciationem factam per ſororem Gregoriam de non ſuccedendo Franciſco fratri tunc abſenti, in fauorem alterius fratris, matris, & aliorum, de quibus in donatione, fuiſ ſe nullam, etiam ſtante iuramento, quia licèt expreſsè contineat pactum negatiuum de non ſuccedendo, tamen virtualiter, & æqué principaliter continet etiam pactum affirmatiuum, quòd illi ſuccedant Franciſco. Quod pactum abſque illius conſenſu factum, eſt de iure improbatum, & contra bonos mores, nec iuramento ſirmatur, vt ipſemet Vincentius refert; qui tamen decipitur, dum exiſtimat, præfatam Rotæ deciſionem rigoroſam fuiſ ſe, & propter vim iuramenti dubitat, an pactum futuræ ſucceſ ſionis ſeruari debeat: Quòd autem decipiatur, oſtenditur manifeſtè; inprimiſque propter communes vtriuſque iuris Interpretum ſententias, quibus adhuc oſtendimus, pactum prædictum improbum eſ ſe, & iuramento minimè confirmari. Deinde, quia ſi originaliter prælegantur Authores, quos ipſe pro ſe citat, conſtabit equidem, eoſdem aſ ſerere indiſtinctè contrariam ſententiam tenendam fore, nec iuramentum tribuere vim aliquam pacto huiuſmodi: quod conſtat ex Cacherano, quem ipſe pro ſe citat in deciſione Pedemontata 100. num. 13. quo loco licèt arguendo, aut dubia excitando, nonnullos Authores retulerit ſic tenentes, ſtatim tamen num. 31. & ſequentibus, deciſiuè loquendo, contrarium eſ ſe verius, & receptius affirmat, vt etiam affirmant multi Authores, quos in vnum congeſ ſit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 40. num. 13. & 14. lib. 1. Prætereà ipſimet Authores ab eodem relati, loquuntur in aliis terminis, hoc eſt, quando pactum factum eſt de propriis bonis, & de ſucceſ ſione propria inter aliquos; quo caſu Authores relati per Cacheranum dict. num. 13. & per eundem Vincentium Mancinum, crediderunt pactum ſic initum de propriis bonis, & de ſucceſ ſione eorum, iuramento confirmari. Cæterùm quando pactum fit de bonis alienis, & de hæreditate tertij, certo modo habenda, vel diuidenda, nullus vnquam tentauit, iureiurando illud robur, aut firmitatem accipere poſ ſe; imò nullum prorſus eſ ſe, & abſque effectu aſ ſerunt vnanimiter omnes, vt ſupra in initio remanet probatum.

Id autem clarè aſ ſequutus eſt, & in effectu ita explicauit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 40. ex num. 27. lib. 1. Is enim Author quamuis eo loco conſtanter tueri voluerit, ſecuréque tueatur, quòd pactum mutuum, aut reciprocum futuræ ſucceſ ſionis de propriis bonis inter aliquos initum, & iuramento confirmatum, debeat obſeruari, & loquutus fuerit in caſu, quo fratres quidam conuenerunt, vt ſi aliquis ipſorum decederet ſine filiis legitimis & naturalibus, portio ſic decedentis deuenire deberet ad alterum fratrem, eiúſque filios: Tamen in caſu noſtro, quando fit pactum de hæreditate tertij certo modo habenda, vel diuidenda, expreſ ſim dixit eodemmet conſil. 40. num. 34. & 35. non aliter pactum valere, nec iuramento confirmari, quàm ſi eius, de cuius hæreditate agitur, conſenſus, & voluntas accedat, eóque conſentiente pactum fiat. Et diſtinguit caſum, quo fit conuentio, vt certa bona præcedentis deueniant ad ſuperuiuentem à caſu, quo fit pactum de hæreditate tertij, abſque eius conſenſu: ira etiam in effectu diſtinxit Bartol. in conſil. 8. colum. 2. & ſequuntur eum multi relati per Cacheranum d. deciſ. 100. num. 34. in verſ. imò poteſt retorqueri Bartolus contra Decium, Viuius etiam commun, opin. lib. 1. verbo, pactum, num. 8. Anton. Gabriel. lib. 3. tit. de pactis, concluſ. 1. num. 8. Michël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 9. n. 6. 10. & 11. vbi plenè, an reciprocum pactum mutuæ ſucceſ ſionis admittatur ratione viciſ ſitudinis: de quo etiam Andreas Gaill. practicarum obſeruationum, lib. 2. obſeruatione 126. Qui tamen obſeruatione 127. fol. 243. in eiſdem terminis pacti viciſ ſitudinarij, aut mutuæ ſucceſ ſionis loquutus eſt, dum dixit, quòd pacta, & ſtatuta de mutua ſucceſ ſione in caſu deficientium liberorum maſculorum, inter Principes, Comites, Barones Imperij, & Nobiles Germaniæ in vſu ſune frequenti, & conſuetudine hominum memoriam excedente confirmata valent: quia in Principibus, & illuſtribus Perſonis omnis ſiniſtra ſuſpicio, & præ ſumptio ceſ ſat, & quia ad pacem, & tranquillitatem illius Imperij id conueniens eſt. Apertè ergo loquitur Gaill in pacto mutuo de ſuccedendo inter aliquos Principes, aut perſonas illuſtres, & do propriis bonis, poſt eorùmque mortem inito: nec in pacto ſuper bonis, & hæreditare tertij, eòque ignorante facto, aliquid inquit; illud namque ſemper præ ſupponit illicitum eſ ſe, & à iure improbatum: & antea dixerat lib. 2. obſeruation. 125. in principio, imò in pacto illo mutuæ, aut viciſ ſitudinariæ ſucceſ ſionis, in conſuetudine hominum memoriam excedente, vsúque frequenti fundatur præcipuè, & in contrarium eſ ſe ius commune, communéſque Doctorum theoricas, & doctrinas, fatetur expreſ ſim, & latiùs explicat anteà, dict. obſeruatione 116. per totam. Denique Vincentius ipſe conuincitur ex his rationibus, quas in propoſito conſiderauit Menchac. de ſucceſ ſ. creat. lib. 2. §. 18. num. 199. ac iterùm decipitur, quia ideò, dubitat, an pactum illud ſucceſ ſionis iuramento firmetur, ſiue firmari debere contra deciſionem Rotæ arbitratur, quòd firmiter crediderit, pactum huiuſmodi eſ ſe dumtaxat contra bonos mores ciuiles, non verò naturales, & ſic iuramentum ſeruari debere: & tamen in eo caſu, ac in noſtris terminis eſ ſe contra bonos mores naturales etiam, & per illud induci quem ad peccandum, veriùs arbitramur, vt infrà oſtendam: idcirco obſeruandum non eſt, quamuis iuramentum eidem acceſ ſerit.

Et per hæc patet, omnia iura, omnéſque Doctorum doctrinas & reſolutiones (quæcunque in propoſito ſunt) ita fratribus minoribus opitulari, fratríque maiori aduerſari vt ampliùs pro eorum iuſtitia oſtendenda inſiſtere neceſ ſarium non ſit: Sed dato, aut abſque veri præiudicio conceſ ſo, quòd præfata ceſ ſarent, quæ abſque omni dubio, fortiſ ſiméque, & verè vrgent, ex alio capite aut iure ſe defenderent dicti fratres minores contra maiorem, ita vt nullo modo ad obſeruantiam pacti poſ ſent adſtringi, ſed liberi, & immunes manerent; quia vt in facto ponebatur, ipſimet fratres minores tempore conuentionis initæ minores erant viginti quinque annorum, & negari noti poteſt, quin ex conuentione huiuſmodi, vel ſi ad eius obſeruantiam poſ ſent adſtringi, enormiter læderentur: At propter enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem, certum eſt minori vigintiquinque annorum ſuccurrendum, etiamſi contractus iuramento confirmatus, & in ſe validus fuerit, quoniam vbicunque in contractu adest enormis, vel enormiſ ſima læ ſio, ibi dicitur adeſ ſe dolus præ ſumptus, ſiue re ipſa; & ſic iuramenti vinculum non obſtat, quoniam text. in authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus venditionem, & in c. quamuis pactum, de pactis in 6. non procedit extante dolo; vt vtrumque aſ ſerunt, & latiùs comprobant poſt alios multos, quos ipſi præcitarunt, Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 14. num. 20. Burſatus in conſil. 75. in principio, lib. 1. Hippolyt. Riminald. in conſ. 247. ex num. 58. cum ſequentibus, lib. 3. Borgninus Caualcanus de tutore, & curatore, num. 141. Cald. Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, læ ſis, num. 1. per totum. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 18. ex num. 58. & in conſ. 5. num. 118. & ſeq. lib. 1. Burgos de Paz. in conſil. 28. num. 14. & 16. Achilles Pedrocha in conſ. 26. ex num. 1. Ioannes Gutierr. in authent. Sacramenta puberum, ex num. 62. vſque ad num. 103. Simoncellus de decretis, lib. 3. tit. 8. inſpectione 18. num. 215. & ſeq. Andreas Fachineus controuerſiar. iuris, lib. 2. cap. 14. Michaël Graſ ſus §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 13. vbi in illa quæ ſtione, an filia, quæ cum iuramento renunciauit paternæ hæreditati, propter enormiſ ſimam læ ſionem reſtitui debeat, duas refert communes contrarias ſententias, & tandem inquit, quòd priot opinio reſtitutionem concedens, æquitate ninitur, & bonis rationibus, & quòd putat ſequendam, quia in ſummo conſiſtorio Imperatoris recepta eſt. Idque maximè futurum, quando læ ſio eſt grauiſ ſima, & admodùm enormis: & ita Romæ in Prætorio Rotæ iudicatum fuiſ ſe frequenter, Caſ ſad. teſtatur deciſione 1. tit. de emptione. Ij autem Authores, & alij plures, ſupra hoc eodem lib. cap. 2. à me congeſti, vſque adeò minori propter enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem ſuccurrendum putarunt, vt aſ ſerant contractum eſ ſe ipſo iure nullum, ne ſcilicet iuramentum, iniquitatis, ac doli vinculum eſ ſe contingat, nec eſ ſe neceſ ſariam iuramenti relaxationem contendant, quamuis alij relaxationem obtineri voluerint, vt ibidem inuenies.

Sed magis ſpecificè, ac in eiſdem terminis, in quibus verſamur, loquendo, quòd ſi conuentiones à filiis fiant, & de hæreditate parentis certo modo diuidenda, eiuſdem patris conſenſu accedente, & ſic validè, abſque iuramento tamen, paciſcantur, quòd adhuc ſi filij minores fuerint, quælibet læ ſio conſiderabilis ſufficiens eſ ſe debeat, vt conuentio ipſa reſcindatur, etiamſi dimidiam non excedat, expreſ ſim aſ ſerit Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 2. dict. cap. 3. num. 26. dicens hoc in quolibet contractu fauore minoris ſtatutum eſ ſe, & ad id plura iura citans. Cæterùm ſi de hæreditate patris certo modo diuidenda filij minores paciſicantur, & iuramento id firmauerint, vel pactum non valere, iuxta ea, quæ ſuperiùs dicta ſunt, vel ſi validum ſit, quia conſentiente patre factum fuerit, quòd adhuc propter enormem læ ſionem reſcindi debeat, & filiis minoribus ſuccurrendum ſit, expreſ ſim dixit Author numeris præcedentibus, & ibidem clarè præ ſentit: Imò, quod magis eſt, eodem in loco num. 25. idem ius ſtatuit in filiis etiam maioribus vigintiquinque annorum propter enormem læ ſionem, etiam ſi conſentiente patre id fecerint: eiuſque reſolutio conſirmatur ex his, quæ præfati Authores in locis anteà relatis tradiderunt; item ex his, quæ ſuprà hoc eodem lib. dicto capite ſecundo, à me adnotata fuere.

Et hactenus de his, quæ ad forum exterius pertinent.
Nunc verò de foro conſcientiæ, quod Interius vocatur, agendum erit.

Et quidem etiam in conſcientia aſ ſerendum eſt, fratres prædictos minores ſecuros eſ ſe, ſecuréque, & abſque omni periculo peccati poſ ſe à pactione cum fratre maiore inita, & iurata diſcedere, & patris voluntatem, vltimámve diſpoſitionem ſequuti, id capere, quod ex ipſius diſpoſitione, & bonis, ad eos peruenire pater voluerit: & ſic non teneri eos in conſcientia ad aliquid reddendum; imò, quod magis eſt, fratrem maiorem non poſ ſe in conſcientia aliquid retinere ratione conuentionis prædictæ: Idque & iure, & ratione, & etiam authoritate confirmabitur.

Iure namque probatur inprimis ex omnibus iuribus in initio adductis ſuprà, quæ probant, quòd pactum de hæreditate viuentis non valet, ſed reprobatur à iure: Item etiam, quia huiuſmodi conuentio eſt ſimpliciter reprobata à Iure Canonico, cap. 1. & ſecundo, & cap. propoſui, §. licèt autem, de conceſ ſione præbendæ, & cap. deteſtanda, de conceſ. præbend. in 6. Et proptereà nullam inducit obligationem, neque etiam naturalem; & ſic nec in conſcientia obligat. Quòd autem nec naturalem inducat obligationem, docuerunt Caſtrenſis in dict. l. pactum quod dotali, num. 1. & Iaſon in principio, C. de pactis. Pariſius in conſilio 24. num. 55. & ſeq. volum. 2. Cagnolus in dicta l. vltim. num. 116. C. de pactis. Cacher. deciſione Pedemontana 100. num. 18. & notauit expreſ ſim in materia hac, in qua verſamur, Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 40. num. 8. lib. 1. eleganter Menchac. de ſucceſ ſionum creation. lib. 2. §. 8. num. 207. dicens, quòd pactum de certo modo ſuccedendo, etiamſi ipſi paciſcentes velint, adhuc non producit vllam obligationem, nec perſonalem, nec naturalem, quia lex noluit obligationem poſ ſe contrahi; & ſic nullo pacto contrahi valet, vt ibidem concludenti ratione fundat.

Imò pactum huiuſmodi, quo de ſuccedendo certo modo, ſiue de hæreditate viuentis diuidenda agitur, contra ius diuinum eſt: quod aſ ſerit Baldus, in l. pactum, colum, 2. verſ. 5. oppono, C. de collationibus, & Salicetus ibi, expreſsè dicit num. 5. pactum de ſuccedendo, quocunque modo initum, non validari iuramento, quia eſt contra bonos mores, & nutrit peccatum, dicens etiam, ita tenere Canoniſtas, & ponit quatuor rationes, ex quibus arguit huiuſmodi pactum eſ ſe contra ius diuinum, naturale, & ciuile, & nutriens peccatum, ideò eſ ſe omninò improbatum: ſequitur Alexander in dict. l. pactum, in 1. notabili, & colum, 2. verſ. aduerte tamen, clariùs in conſil. 28. num. 6. vol. 3. Iaſ. in d. l. pactum, num. 1. vbi dicit, pactum de futura ſucceſ ſione eſ ſe contra bonos mores, etiam de iure canonico, duplici reſpectu, vt ibi probat. Et Baldi, Saliceti, Alexandri. Iaſonis, & ſequacium, doctrinas ſequutus eſt, & dixit veriſ ſimas Cacheranus dict. deciſ. 100. num. 36. & 37. aſ ſerens huiuſmodi pacta de ſuccedendo, eſ ſe contra bonos mores improbata à iure diuino, naturali, canonico, & ciuili. Idem etiam aſ ſerit Cagnolus in dict. l. vltima, C. de pactis, num. 78. in fin. & num. 79. in finalibus verbis, qui loquitur in terminis dict. l. vltimæ & ſic in pacto de hæreditate viuentis certo modo habenda, vel diuidenda: & dicit, quòd diſpoſitio annullans pactum huiuſmodi, non eſt merè poſitiui iuris, cùm ſit fundatum in ratione naturali, & de iure gentium, quia turpitudinem in ſe continet: Et in eiſdem terminis idem Cagnolus ibidem, num. 33. dicens, pactum prædictum dici contra bonos mores naturales, & iuri, rationíque naturali multis rationibus aduerſari, vt ibidem probat, ſic vt concludat, nullo modo obligare pactum prædictum.

Ratione etiam confirmabitur, idque vt dilucidè magis, & concludenter fiat, neceſ ſarium erit, vt in memoriam reuocemus rationes præcipuas, ob quas pactum ſuper hæreditate, & bonis viuentis non valere ſtatutum eſt: Et illas quidem ſuperiùs præcitati Authores adducunt, maximè Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 18. ex num. 191. & num. 270. Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 9. num. 1. & communiter omnes Scribentes conueniunt in illis, tam in dict. l. pactum, & in d. l. vltima, quàm in d. l. ſtipulatio hoc modo concepta: vbi Ioannes Bolognetus num. 10. & 11. exactè, & doctè, atque ex mente communi eas proponit, & verba ſequentia profert. Ex quibus apparet, quòd duæ ſunt principales cauſ æ annullandi stipulationes appoſitas ſuper ſucceſ ſionibus: vna, quando inducitur votum captandæ mortis, quæ pertinet ad l. final. C. de pactis: alia, quando aufertur libera teſtandi facultas, quæ pertinet ad noſtram legem, & vtraque cauſa eſt valdè rationabilis, & rectiſ ſimè recepta, cùm conuentiones inducentes votum captandæ mortis ſint contra ius diuinum, naturale, gentium, canonicum, & ciuile. Nam quando ſperantes ſuccedere, conueniunt de hæreditate viuentis, demonſtrant maximam auaritiam, & nimiam cupiditatem bonorum viuentis, & præmaturam & enixam, voluntatem; vnde incidunt in peccatum auaritiæ contra præceptum Dei, in quo ſemper morantur. Item faciunt contra aliud præceptum: Dilige proximum tuum ſicut te ipſum, Item incipiunt deſiderare mortem proximi ſui, & ſ æpiſ ſimè inſidiari vitæ ipſius, quod eſt contra præceptum naturale, quia nefas eſt, hominem homini inſidiari, l. vt vim, ff. de iuſtitia & iure, & poſteà aliquando ſubſequuntur homicidia, & infinita alia mala & reprobatur per legem ciuilem, per dictam l. finalem, cum concordantibus & de iure canonico per cap. ne captandæ, de præbendis: & proptereà apparer, quòd tales ſtipulationes annullantur quoniam ſunt contra bonos mores naturales, per prædicta. Et ſuccedit, quod nec etiam iuramento validantur, per caput, Non eſt obligatorium, de regulis iuris in 6. Ipſe etiam Bolognetus in dict. l. vltim, C. de pactis, num. 23. eaſdem rationes adducit, & dicit, quòd licet videantur quatuor rationes, quæ per Doctores aſ ſignantur, verè tamen omnes rationes ad vnam reducuntur, quæ cum ſuis partibus ſic ſubordinantur, vt ex illis noſtrum Aſſumptum, noſtráque intentio optimè comprobetur. Subordinatio autem ſit per Authorem prædictum verbis ſequentibus: Nam paciſcendo ſuper hæreditate viuentis, contrahentes demonſtrant, deſiderare res alienas, contra præceptum Decalogi. Et quia ipſi non poſ ſunt habere niſi per eius mortem, inducitur Votum captandæ mortis, ideſt procurandæ mortis alterius, vt poſ ſint habere rem deſideratam, contra aliud præceptum Decalogi. Ex qua procuratione ſuccedunt inſidiæ, vt moriatur, & per conſequens inducitur periculoſus, & triſtis euentus. Et quia hominem homini inſidiari nefas eſt, l. vt vim, ff. de inſtitia, & iure, ſequitur quòd eſt contra bonos mores naturales, vltra quod eſt contra præceptum Decalogi.

Authoritate autem ſatis remanet res iſta confirmata ex his Authoribus, quos ſuperiùs retulimus: illorum namque rationes, & doctrinæ euincunt concludenter, pactum prædictum manifeſtam in ſe turpitudinem continere, eſ ſéque contra bonos mores naturales, ſimilitérque contra ius diuinum, naturale, gentium, canonicum, & ciuile, nullámque obligationem, etiam naturalem producere; & conſequenter nec in conſcientia obligare: Et vltra relatos ſuprà, probatur authoritate, & ſententia Ancharan i, Imolæ, Dominici, & Georgij, in dict cap. quamuis pactum, in prima limitatione: vbi obſeruarunt expreſ ſim, pactum de hæreditate tertij viuentis, etiam iuratum, impium eſ ſe, & à lege improbatum, & adeò iniquum, vt abſque periculo, & diſpendio ſalutis æternæ ſeruari non poſ ſit: plures etiam Authores hoc eodem cap. 9. num. 7. ſuprà relati, expreſ ſim aſ ſerunt, pactum abſolutè negatiuum de non ſuccedendo iuratum, ideò obligare, abſque ex conſtitutione cap. quamuis pactum, confirmari, quia nec contra bonos mores, nec vergit in diſpendium ſalutis æternæ pactum verò de ſuccedendo ſimpliciter, ſiue de certo modo ſuccedendo, ideò non obligare, nec confirmari ex conſtitutione illius textus, quia contra bonos mores eſt, & in diſpendium ſalutis æternæ vergit. Quod cùm aſ ſerant, apertè equidem præ ſentire, aut velut expreſ ſim aſſerere videntur, nec in conſcientia obligare, cùm generaliter ſit omni conſtitutioni, aut diſpoſitioni, derogandum, quæ abſque mortali peccato obſeruari non, valet, iuxt. text, in c. vltim. de præ ſcriptionibus, & in c. vltim. de conſuetudine.

Prætereà, & his conuenit Ioannis Bologneti in noſtis terminis reſolutio, & ſententia; is namque Author, vltra ea, quæ duobus in locis, ſupranum. 22. relatis, generaliter obſeruauerat, quæ adeò concludunt, vt ipſa ſufficerent pro fundamento huius ſententiæ, quando omni alio deficerent, in dict. l. vltima, num. 49. C. de pactis, ſpecificè quærit, vtrùm pactum ſuper hæreditate, & bonis viuentis initum, valeat in foro conſcientiæ? Et reſolutiuè inquit, quòd in foro conſcientiæ non valet, nec obligat: & reddit duplicem rationem. Prima conſiſtit in eo, quòd quando aliquid prohibetur à lege ciuili propter præ ſumptionem delicti, tunc ſeruatur ius ciuile in foro canonico, vt per Abbatem de exceptione Macedoniani, & alia ſimili exceptione, in cap. finali, de præ ſcriptionibus, colum. 6. verſiculo, hic dicit Baldus, num. 26. & 27. vbi ſequuntur Felinus, & omnes Doctores communiter. Secunda ratio eſt, quia, vt ſuprà probaui num. 18. conuentio iſta eſt ſimpliciter reprobata à iure Canonico, & ſic obſeruari etiam debet in foro conſcientiæ quantum ad validitatem, vel inualiditatem actus, argumento eorum, quæ notarunt Abbas, & communiter omnes in cap. vigilanti, colum, penult. & cap. fin. de præ ſcript. Ac denique Bolog. ipſe poſtquam rationibus prædictis ſic fundauit, ſubdit in hunc modum: Et aliàs eſ ſet in mala fide, qui retineret contra pactionem à lege reprobatam, & per conſequens peccaret, cùm de iure Canonico non valeret pactio, argumento cap. 2. de maioritate, & obedientia. Quæ verba ſunt Valdè ſingularia, & notanda in caſu præ ſerni; nam iuxta ea frater maior ob conuentionem ſuper hæreditate patris viuentis initam, nihil poterit in conſcientia conſequi, nec etiam retinere, ſed potiùs fratribus minoribus reſtituere debebit, & ad eum modum bona parentis libera reducere, ad quem ipſe in teſtamento, vltimáve sua diſpoſitione expreſ ſerit. nec alio modo contendere ea obtinere. Et Bologneti reſolutio, atque obſeruatio corroboratur apertè ex omnibus rationibus, & doctrinis ſuperiùs adductis; ipſ æ namque euincunt manifeſtè, non eſ ſe licitum aliquid in conſcientia retinere, nec petere ratione conuentionis iuri diuino, & naturali contrariæ, nec abſque diſpendio ſalutis æternæ ſeruari poſ ſe pactum huiuſmodi, nec etiam iuramentum ſuper eo interpoſitum.

