Verè tamen eiuſdem Didaci ſententia placere non poteſt, nec etiam ſuſtineri ex his rationibus, quas Authores omnes relati ſuprà, num. 65. & 66. adduxerunt, inter quos Carolus Antonius Puteus, vt ſuprà dixi, quatuor fortiſ ſima fundamenta conſiderat, & num. 54. expreſ ſim reprobat Couar. dicens, quòd eius opinio ſoliuaga, & ſub dubio non eſt attendenda contra authoritates tot Patrum, qui contrarium tuentur, & num. 57. conſtituit, aliàs fruſtra emanaſ ſe diſpoſitionem dicti cap. quamuis pactum, ſi filia renuncians, dote congrua aut competente accepta ob enormiſ ſimam læ ſionem agere poſſet, quia minus Legitimâ ſibi datum pro dote foret, & quòd otioſa redderetur eiuſdem capitis conſtitutio, & tota renunciationum materia quorſum enim patres ſtuderent filias renunciare; & quorſum remedia hæc à iure procedunt, ſi dando omninò Legitimam filiabus, eſt, quia clarum eſt, quod pater datâ Legitima filiæ, de reliquo poteſt pro libito ſuo diſponere, l. Papinianus, §. quoniam autem, ff. de inoffic. teſta. l. parentibus, C. eodem tit. vnde filia in renunciatione non poteſt pretendere læ ſionem, niſi reſpectu Legitimam, quia filia non habet ius in aliis bonis vltra Legitimam, de quibus pater poteſt, vt dixi, ad libitum diſponere; & ſic quia læ ſio præ ſupponit competentiam iuris, illo iure ceſ ſante, ceſ ſat & læ ſionis nomen: ergo ſi ad validitatem renunciationis, coguntur parentes omninò Legitimam dare, quæ eſt totum ſuum debitum, non eſt, quòd renunciationes fiant, adeò quòd vel fateri oportet renunciationes ad hoc ſeruire, vbi minorem dotem Legitimâ pater conſtituit; vel omninò neceſ ſarias eas non fuiſ ſe, & fruſtra, vt dictum eſt, introductam Pontificiam conſtitutionem dicti cap. quamuis pactum: & hactenus præfatus Author, qui, vt ſuprà aduertebam, & alias rationes in idem ponderat, & latè atque eruditè Rubeus Alexander in conſil. 12. per totum, quod celebre eſt, & multùm notandum in hac materia, Pariſius etiam, Craueta, & alij, quos ſuperiùs adduxi: inter alias tamen vltra prædictam, vel vna ſola, vt ego credo, concludit, quòd viuente patre, vel matre, filiæ renuncianti nullum ius competit in Legitima, niſi ſpe, quæ quidem ſpes ad effectum læ ſionis digna conſideratione non eſt, per tex. in l. 1. §. ſi impuberi, ibi: Præmatura enim ſpes eſt, ff. de collat. bonor. vt in terminis noſtris ſcripſit Capicius dicta deciſ. 159. num. 13. ante finem, in verſiculo, & ſic dicatur, vbi inquit in caſu prædicto non tam Legitimæ renunciationem, quàm ſpei remiſ ſionem interuenire, in qua ſpe læ ſio non conſideratur vtpote cùm ea eſ ſet iuris præmoriente patre quærendi, vt etiam in terminis noſtris annotauit poſt alios Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 26. n. 119. lib. 1. multaque euenire poſtmodùm poſ ſent, ex quibus vel nihil quidem, aut non tantum habuiſ ſet filia renuncians; poterat enim patri præmori, aut ſi non præmoreretur, pater ipſe viuens æs alienum contrahere, vel aliter culpa, aut caſu bona propria conſumere, aut dilapidare, ſiue nouam prolem ſuſcipere, ac denique alio modo quocunque ad paupertatem, aduersámve fortunam ſic deuenire, vt vtile potiùs, quàm damnoſum illi furorum ſit accepta dote competenti, Legitimæ paternæ vel maternæ renunciaſſe; vnde ob incertitudinem hanc, læ ſio aliqua conſiderari non debet, vt Capicius ipſe dicta deciſ. 159. num. 15. & 16. optimè annotauit, Decianus etiam dicto conſ. 6. num. 52. & 53. lib. 1. Carolus Antonius Puteus d. conſ. vnico, num. 55. & num. 60. 61. & vltra relatos ab eo, Hippol. Rimin. in conſ. 228. num. 23. lib 2. vbi expendit textum in l. ſi iactum retis, ff. de actionibus empti, & quorundam Authorum traditiones ad propoſitum facientes adducit, & vide omninò Crauetam in conſ. 569. per totum.

Nunc verò extenditur primus caſus prædictus, vt procedat, etiamſi filia renuncians, nihil à patre habuerit; & conſequenter, quòd renunciatio filiæ iurata, facta viuo patre, & ſic iuris nondum quæ ſiti, non retractetur ob læ ſionem etiam enormiſ ſimam: quod Alciatus in cap. cùm contingat, num. 83. in principio, & num. 88. in fin. de iureiurando, non dubitauit aſ ſerere, & cum aliis ſequutus eſt Carolus Antonius Puteus in dicto conſilio vnico, num. 55. in principio, quod habetur poſt conſilia Sfortiæ, lib. 1. & videtur conſentire Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 26. num 102. quibus adiicitur ex communi Doctorum reſolutione, textum in d. cap. quamuis pactum, procedere, etiamſi nulla dote recepta renunciation iurata à filia fiat: Ratio eſt, quia licèt verba Pontificiæ illius conſtitutionis, caſum illum non exprimant, ſed tantùm dicant, Vt dote contenta; ratio tamen eiuſdem conſtitutionis, quæ legis anima dici ſolet, eum comprehendunt, cùm dicatur ibidem, Cùm non vergat in æternæ ſalutis diſpendium, nec redundet in alterius detrimentum. Quæ ratio etiam militat in hoc caſu, ſicut quando filia renunciat accepta aliqua dote; & hoc ſufficit, vt locum habeat ipſa conſtitutio, argumento l. cum mulier, ff. ſoluto matrimonio, vt in hoc dubio poſitus, ſic rectè intelligit, & firmat ita tenere DD. communiter, Andreas Fachin. controuerſiarum iuris, lib. 3. c. 24. fol. mihi 307. vbi refert Imolam, Alex. Couar. Ruinum, & Seraphinum ſic tenentes, & cum eodem Couar. Alex Imola, Dominico, Georg. Natta, & Menchaca, Molina de Hiſpan. primogeniis, lib. 2. c. 3. n. 31. & cum Antonio Gomez. & Couar. Ioan. Guttierrez in d. cap. quamuis pactum, verbo, Vt dote contenta, num. 1. dicens ita tenendum, licèt vltra allegatos per ipſos, Ancharan. Barbatia, & Matthæus de Afflictis contrà tenuerint & cum Imola, Dominico, Phil. Franc. Bened. Capra, Georg. Nat. Romano, Aretin. Alex. Iaſone, Croto, & aliis Sylueſter Aldobrandino in conſ. 26. anteà præcitato, num. 100. & 101. vbi Anchar. & eius ſequaces impugnat: ego verò, vt in propoſito dubio, primique caſus extenſione ſententiam meam interponam, nonnulla obſeruare, atque conſtituere neceſ ſarium duxi, ſine quibus res hæ ç abſolutè, aut diſtinctè quidem explicari non poterit; in primis negari non poſ ſe, quin quamplures ex Scribentibus noſtris, confusè in propoſito ſe habuerint, confundunt enim terminos præfatos, nec vnum ab alio diſtinguentes, longè ab ipſa veritate deuiare, diſcederéque videntur: aliud namque eſt inquirere, vtrùm deciſio text. in dicto cap. quamuis pactum, procedat, etiamſi nulla dote recepta renunciatio fiat, quod verum eſ ſe fatemur cum communi ſententia, nec Ancharani ſententiam amplectimur, quippe cùm fundamento eiuſdem præcipuo ex d. cap. quamuis pactum, deducto, facilè & verè ſatisfieri poſ ſit, inducendo eum text. prout verè induxi ſupra hoc eodem numero, in principio. Aliud verò, eo ſic admiſ ſo, quærere poſtmodùm, vtrùm filiæ, quæ nihilo accepto renunciauit, ſuccurrendum ſit, ſiue vtrùm ipſa ob enormiſſimam læ ſionem eo ipſo contingentem, renunciationem iuratam reſcindere poſ ſit; quod Ioannes Guttier. loco citato ſuprà, & alij plures omittunt. Deinde Carol. Anto. Puteum d. conſ. vnico, num. 55. deceptum apertè, dum exiſtimauit, paria eſ ſe, ſiue eandem rationem militare, quòd dote accepta, ſiue non accepta renunciatio fiat, modò, vt ipſe intelligit, nondum delatæ hæreditatis renunciatio fiat; nam ſi verum amamus, & mentes, placitáque communia Doctorum perpendimus, negari equidem nullo modo poterit, longè differre, an dote congrua recepta, filia renunciet, an verò nulla dote accepta renunciauerit, quoad effectum de quo agimus, vt ſcilicet filiæ ſic enormiter læ ſ æ ſuccurri debeat; quod apertè, expreſ ſimque fatentur omnes Authores relati ſuprà, num. 65. & in fortioribus terminis relati anteà hoc eodem cap. num. 53. & num. 40. nullo ergo modo poterit quoad eundem effectum vnius & alterius caſus comparatio ita abſolutè procedere, longe potiùs diuerſa ratio militat in vno, quam in altero. Denique Ancharani, & ſequacium ſententiam forſan in futurum placituram, ſi ad modum prædictum reſtringatur, intelligatúrve, vt filiæ ſuccurri debeat, quæ nulla dote accepta ad renunciandum fuit inducta, Molinámque de Hispanorum primogenijs, lib. 2. d. cap. 3. num. 30. 31. 32. & 33. rectiùs id percepiſ ſe videri, nam ibid. num. 18. diſtinguendum putauit, an renunciatio aliquo à renunciante recepto, aut gratis, nullóque ob illam recepto, facta fuerit, & in hoc ſecundo caſu, qui ad propoſitum pertinet, dict. num. 30. inquit, quòd ſi talis renunciatio facta fuerit à filijs maioribus conſultè, & ex cauſa donationis, eiſdémque alimenta ſuperſint, nulla eis actio danda erit ad petendam ex enormiſſima læ ſione renunciationis reſciſ ſionem, vt ibidem comprobat, & multos Authores ſic tenentes adducit, imò, vt ipſe ſubdit d. num. 32. ſi Minor conſultè, ac in cauſam iuſtam, & honeſtam, ſibique alioquin vtilem id fecerit, aduerſ ùs donationem, ſeu gratuitam renunciationem reſtituendus non erit, vt ibidem declarat; ſi verò à filijs minoribus, ſeu maioribus pauperibus, nihilque vnde ſe alant habentibus, nec ex cauſa ſibi vtili, nec etiam pia, nec religioſa id factum fuerit, in hac ſpecie ſequendam eſ ſe opinionem Ancharani dicentis, hanc renunciationem ex cauſa enormiſ ſimæ læ ſionis reſcindi poſ ſe, quam etiam inquit Molina Salicetum, Decium, & Crauetam fuiſ ſe ſequutos, nec diſ ſentit Sylueſter Aldobrandinus dicto conſilio 26. num. 102. is enim poſt Pariſium, & alios plures, ſed Molinam non refert, in noſtris terminis ingenuè fatetur, omnes in propoſito concludere, quòd filia renuncians cum iuramento, non poſ ſit ſuccedere, eſto quòd dotata non fuerit, vel incongruè, cùm ea vel dotem poſ ſit petere vel eius ſupplementum; quo conſequuto, ceſſabit læ ſio: vides ergo filiæ læ ſ æ ſuccurrendum dixiſ ſe Authorem prædictum, etiamſi nondum delatæ hæreditati renunciaret, quod ipſum firmauit Hippol. Rimin. in conſ. 228. num. 34. lib. 2. dicens, enormiter læ ſo, qui nihil ex renunciatione accepit, ſubueniendum eſ ſe, vt ibidem probauit; diuerſum itaque ius conſtituendum erit in renunciatione facta, dote non recepta, etiamſi nondum delatæ hæreditatis renunciatio fiat, quàm in ea, quæ dote accepta fiat, niſi renunciatio gratis, nullóque accepto facta, alicuius iuſtæ cauſ æ, vel alioquin vtilis interuentu iuſtificetur, ex eodem Molina, quæ iuſta cauſa etiam videtur interuenire in terminis, in quibus Fachin. lib. 3. d. cap. 24. quæ ſtionem propoſuit, videlicet, cùm filia diues ſit, & maternam hæreditatem conſequuta fuerit, vel alia multa bona habeat; tunc namque inquit eſ ſe locum deciſioni dicti cap. quamuis pactum, etiamſi filia gratis, nulla dote accepta, renunciauerit paternæ ſucceſ ſioni, & verè, vt ego credo, renunciatio prædicta ex co iuſtificari poterit, vt non ita de facili retractetur, ſicut ſi à filia non diuite fuiſ ſet facta, vel vt nunquam retractetur, iuxta ea, quæ Molina ipſe eodem in loco ſcripta reliquit.

Extenditur etiam caſus prædictus, vt in renunciatione iurata, facta per filiam de hæreditate paterna, vel materna, patri, vel matri, metus aut dolus ad eius reſciſ ſionem minimè præ ſumatur; quod regulariter verum eſt, & à me ſuprà, hoc eodem libr. cap. 1. ſ æpè adnotatum, probatúrque in d. cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. ſecundùm communem inductionem Doctorum, de qua teſtatur Pariſius dicto conſ. 26. num. 66. libr. 3. nam cùm ibidem excipiatur caſus, quo vis, aut dolus interueniat, liquidò datur intellige nec vim, nec dolum præ ſumi, quia tunc fuiſ ſet neceſ ſarium excipere eum caſum, qui legis præ ſumptione eſ ſet comprehenſus; imò renunciatio hæc, quæ ſit patri, vel matri, fauorabilis reputari debet, ex ſententia Aretini in conſilio 93. columna 4. verſiculo, præterea etiam concurrit. Baldi in l. pactum, num. 24. in 21. quæ ſtione, C. de collationibus. Caſtrenſis in conſilio 421. verſiculo, ſecundò principaliter, libr. 2. Ripæ libr. 3. responſorum, cap. 10. ſuper dubijs, column. 10. quod maximè procedit, vbi ex iuſta, aut neceſſaria, vel pia cauſa facta fuerit, vt ſuprà hoc eodem cap. num. 47. dicebam, & oſtendit Molina de Hiſp. primog. lib. 2. dicto cap. 3. num. 27. & 28. vel accepta dote congrua, vt ibidem dixi, & num. 65. plures retuli ſic tenentes, ſiue Monaſterio reſeruata eleemoſyna, dotéve conpetente; tunc enim non poterit dici filia enormiter læ ſa, quæ Monaſterium ingredi volens, hæreditati paternæ, vel maternæ, vel etiam vtrique renunciauit, & multò magis, ſi iam ingreſ ſa, & dote competente ad Religionis ingreſ ſum, ſiue ad Monaſterium reſeruata, vel obtenta, prædictam renunciationem fecerit; ſic namque dolus aut metus minùs præ ſumetur, quia fecit illud, quod communiter faciunt multæ aliæ ingredientes Religionem, nihílque proprium habere poteſt, cùm huiuſmodi Moniales paupertatem profiteantur, cap. cum ad monaſterium, de ſtatu monachorum, & in terminis ſic obſeruant Decius in conſ. 31. Et pro tenui facultate mea, col. fin. in verſiculo, vltimò non obſtat. Burgos de Pace in conſ. 5. n. 3. & eum non referens Molina de Hispanorum primogeniis, libr. 2. dict. cap. 3. num. 27. & latiùs proſequitur Sylueſter Aldobrandinus dicto conſ. 26. ex num. 38. vſque ad num. 45. libr. primo. Et hactenus de primo caſu.

Secundus verò caſus ſit, quando filia cum iuramento renunciauit hæreditati paternæ, aut maternæ ſibi iam delatæ, mortuo patre, vel matre, putà fratribus ſuis, ſeu patruo, vel aliis perſonis, & eſ ſet enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſa; & iſto caſu relaxabitur iuramentum, & habebit locum deciſio d.c. quamuis pactum, de pactis in 6. dum excipit pactionem iuratam dolo, vel metu, iuxta ea, quæ ſuperiùs, num. 53. & num. 56. latiùs annotaui, & in hoc caſu conueniunt apertè omnes ferè Authores, quos caſu præcedenti ex num. 65. adduximus; loquuntur namque in renunciatione iuris nondum quæ ſiti, ſiue hæreditatis nondum delatæ, in qua enormis, aut enormiſ ſimæ læ ſionis conſiderationem dicunt non habendam, vt ibid. vidimus, quaſi velint expreſ ſ è, in renunciatione iuris iam quæ ſiti, hæreditatisve iam delatæ contra eſ ſe: in illa namque læ ſio enormis, aut enormiſ ſima adeò in conſideratione habetur, vt renunciationem iuratam nullam reddat, & ſine effectu, & ita inter hos caſus diſtinguunt Corneus in conſilio 11. columna prima, iuncto conſilio 13. verſiculo, nec ſupradictis deciſionibus, volumin. 3. Pariſius dict. conſil. 26. num. 77. & num. 80. & 81. & 86. volumine 3. Rubeus Alexander in conſ. 12. colum. 3. Craueta in conſ. 7. num. 6. ſequitur Couar. in dicto cap. quamuis pactum, qui inde infert elegantem intellectum ad illum tex. 3. par. §. 4. num. 6. verſiculo, ſexta ex præmiſ ſis. Hyppolit. Riminald. in conſilio 228. num. 21. & 22. & num. 29. lib. 2. Sylueſter Aldobrandinus in conſilio 26. num. 111. lib. 1.

Et iſte caſus procedit æqualiter, quando filia cum iuramento renunciaret patri, hæreditati maternæ ſibi delatæ, vel alterius, ſeu alicui iuri ſibi delato, & quæ ſito per viam renunciationis, quæ non eſ ſet mera donatio, quia ſi per talem renunciationem factam patri, vel è contra matri enormiter, aut enormiſ ſimè læderetur, non haberet locum deciſio principalis dicti cap. quamuis pactum, ſed potiùs eius exceptio, & ſic iuramentum relaxari deberet, & renunciatio reſcindi; quod eſt de mente quamplurimorum Authorum maximè eorum, quos nunc recenſui, qui dumtaxat differentiam conſtituunt in hoc, quòd renunciatio ſit iuris quæ ſiti, vel quærendi, non verò in hoc, quòd patri, aut matri, vel conſanguineo, aut alteri renunciatio fiat; verè namque, iuris nam quæ ſiti renunciatione facta, & enormi, aut enormiſ ſima læ ſione interueniente, nulla inter has perſonas differentia conſtituenda eſt: quod in ſpecie ſic aduertunt Pariſius in conſilio. 26. num. 80. libr. 3. qui id ponit pro caſu ſecundo & diuerſo à primo, quem tradit ibidem, num. 77. cùm tamen idem caſus ſit & dumtaxat diuerſitas perſonarum accedat, Sylueſter Aldobrandinus in conſilio ſ æpè præcitato 26. num. 111. nec diſ ſentit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dicto cap. 3. num. 28. is enim ſemper verum putauit; vt ibidem fatetur, quòd ex enormiſſima læ ſione filia poſ ſit renunciationem etiam iuratam infringere; id tamen limitauit, vel quando hæreditatis paternæ patri ipſi, dote congrua accepta, renunciatio fieret, quod verum eſt, & latiùs ſuprà explicatum vel quando paternæ, ac etiam maternæ hæreditati ideò renunciatum eſt, vt ex ea Maioratus inſtitueretur: tunc namque filij, vel filiæ dotem, aut alimenta competentia accipientes, parentùm que hæreditati vt ex ea primogenium inſtitueretur, renunciantes, non poſ ſent ſe enormiter læ ſos dicere, vt ibidem latiùs oſtendit; vnde in hoc caſu vltra eundem Molinam, & reliquos Authores hucuſque ſcribentes animaduertenda, atque notanda duxi nonnulla in primis, in propoſita ſpecie forſan non habituram locum reſolutionem præfatam, nec deciſionem Pauli Pariſij dicto conſilio 26. num. 80. lib. 3. quando ſcilicet filia renunciaret cum iuramento patri hæreditati maternæ iam ſibi delatæ, vel alterius cuiuſlibet, ſeu alicui iuri ſibi iam acquiſito & delato; nam ſi hæreditati aut iuri huiuſmodi ideò renunciaret, vt ex ipſis bonis, atque ex bonis etiam patris, cui renunciauit, Maioratus inſtitueretur, ad cuius ſucceſ ſionem ipſa etiam vocaretur, velut aliud opus vtile perageretur: tunc equidem iuris etiam, aut hæreditatis iam acquiſitæ & delatæ renunciatio propter enormem, aut enormiſ ſimam læſionem non infringeretur; quod ſentit apertè Molina dicto cap. 3. num. 28. tam in principio, quàm in fine; ponit enim caſum, atque ſpeciem, quâ filia hæreditati paternæ & maternæ ſimul, ideò iureiurando renunciauit, vt Maioratus à patre ipſo inſtitueretur, nec diſtinguit, an maternæ hæreditatis ius fuiſ ſet iam delatum, vel non, quaſi ſupponens pro certo, quòd etiam iuris quæ ſiti reſpectu hæreditatis maternæ renunciatio valeret, quæ propter eam cauſam, vel aliam similem fieret, & ipſi etiam renuncianti vtilis eſ ſe poſ ſet, cùm aliquando euenire poſ ſet, quòd ipſa ſuccedat, vel etiam ſi rei publicæ neceſ ſaria, expediénsque foret; idcirco in hoc caſu propter interuentum iuſtæ cauſ æ, & futuro euentu conſiderato, nec poſ ſet incongruitas dotis conſiderari, nec etiam attendi læ ſio; imò eadem ratio militaret, quæ in renunciatione iuris quærendi, & hæreditaris nondum delatæ aſ ſignabatur ſuprà in primo caſu principali, quod nullus hucuſque animaduertit & ſic procedit dictum à me ſupra num. 49. in fine: interuentu namque, & cohærentia iuſtæ cauſ æ, etiam iuris iam quæ ſiti, aut iam delatæ hæreditatis renunciatio iuſtificari poterit.

Deinde & ſecundò animaduertendum duxi in caſu prædicto minimè etiam habiturum locum, nec procedere debere commune aliud Doctorum placitum, videlicet, quòd deciſio dicti cap. quamuis pactum, de pactis, lib. 6. habeat locum, quando pater dotat filiam de ſuo, ſecus ſi dotaret eam de bonis eiuſdem filiæ, puta de dote materna, & renunciaret filia dictis bonis cum iuramento; quia cùm pacer dotat de bonis filiæ, dicunt Doctores, quòd concurrente enormi læ ſione, ideò renunciatio reſcinditur, quòd præ ſumitur à patre ſeducta & circumuenta, & conſequenter ratione ſeductionis renunciaſ ſe; ſed quando pater dotat de bonis ſuis, tunc dolus aut metus patris non præ ſumitur circa filiam, vt renunciet, idque ob rationem principalem quam in primo caſu principali ſuprà adduximus, ſcilicet, quòd patre viuente, nullum ius competit filiæ in bonis eiuſdem; & in futurum, aut propter dubium euentum contingere poſ ſet, quod eidem vtile potiùs, quam damnoſum fuiſ ſet dote congrua ex bonis patris obtenta, renunciationem huiuſmodi feciſ ſe: & ſic ratione læ ſionis infringi non poteſt renunciatio: ſic ſanè diſtinguunt communiter inter Doctores, vt teſtatur Georg. Natta in dict. c. quamuis pactum, in 7. limitatione, num. 38. & ſequentibus, Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 75. num. 14. & 15. lib. 1. in propoſito ergo caſu minimè habebit locum præfata reſolutio communis, ſi ponamus filiam de bonis ſuis, & non parentis ideò dotatam; ea etiam ratione paternæ hæreditati renunciatum, vt ex bonis parentis Maioratus inſtitueretur: vel vt illa in aliam iuſtam, ac honeſtam, vel neceſ ſariam, aut alioquin vtilem conuerterentur: quotieſcunque namque iuſtæ cauſ æ & probabilis interuentu renunciatio facta fuerit, ac conſultè, an ex his, vel ex illis dotata fuerit filia, horumve, vel aliorum renunciatio fiat, & differentia adhibenda non erit, iuxta ea, quæ ſuperiùs notauimus.

Prætereà & tertio loco obſeruandum duxi, in eodem caſu & ſpecie, atque vtili, neceſ ſariáve, aut iuſta cauſa interueniente, minimè etiam obtinere ea, quæ poſt Ancharanum in conſilio 38. Pro clariori, col. 2. Decium in conſil. 180. col. 3. Corneum in conſil. 147. lib. 4. & Cephalum in conſil. 142. num. 24. lib. 1. ſcripta reliquit Marcus Antonius Eugenius in conſil. 28. num. 37. & 38. lib. 1. dicens, quòd filia renuncians, enormiſ ſimè læ ſa dicitur, & conſequenter renunciationem infringere poteſt, quando pro vnica dote, & quidem conſtituta ſibi ex bonis paternis ſolis renunciauit non ſolùm hæreditati patris, qui dotem conſtituit, ſed etiam aui, matris, & fratris; ac inſuper conceſ ſit omnia iura ſibi competentia ſuper dictis bonis: tunc namque enormiter læ ſa dicitur, eo quòd reſpectu dotis promiſ ſ æ ex bonis patris, non debuit remittere materna, auita, fraterna, & alia; & ſic venire poteſt contra dictam renunciationem iuratam, ex eiſdem Authoribus, qui ipſummet obſeruant in renunciatione facta in manibus patris dotantis de bonis vnius, vt ſcilicet non valeat de bonis alterius, de quibus non dotatur; temperari ergo debebit prædictorum Authorum reſolutio, vt non procedat in terminis anteà dictis, in quibus Molina ipſe libr. 2. dicto cap. 3. num. 30. 31. & 32. loquutus eſt, videlicet, quando filia de bonis patris, vel alterius ſolùm dotata, aliorum plurium hæreditati ideò renunciauerit, vt Maioratus inſtituatur, vel vt opus aliquod pium peragatur, ſiue ad præfatam renunciationem efficiendam conſultè, ob aliámque iuſtam ac honeſtam, vel neceſ ſariam, aut piam & religioſam cauſam moueatur, ſic vt iuſtæ potiùs cauſ æ interuentu adducta, quàm ob alia, ſeducta videri poſ ſit.

Duxi etiam & quarto loco obſeruandum, ſuperiùs dicta de renunciatione iuris quæ ſiti, & hæreditatis iam delatæ in fauorem fratris, aut patrui, vel alterius perſonæ facta, minimè etiam obtinere, quando poneremus renunciationes huiuſmodi iam delatæ paternæ & maternæ hæreditatis, ideò à filiabus fratri, aut patruo, vel alteri conſanguineo factas eſ ſe, vt parentum, aut Maiorum ſuorum nomen & familia duraret, eorúmque memoria inſtituto Maioratu, vel aucto iam anteà facto, in futurum conſeruaretur, tunc enim ex hac cauſa, vel etiam ſi propter aliam iuſtam equidem & honeſtam, ſibique alioquin vtilem, vel propter piam & religioſam cauſam moueatur, aut etiam intuitu pietatis, quia fratres, aut patrui, vel patrueles pauperes erant, ad renunciandum adducatur, etiam propter enormiſ ſimam læ ſionem, renunciationem infringere non poterit, imò ad eius obſeruantiam tenebitur, modò dotem congruam vel vt nubat, vel vt Religionem ingrediatur ſibi reſeruauerit, vel aliunde habeat, vnde ſe honeſtè, ac pro dignitate alere poſ ſit, quod eſt ſingulare & notandum, ac de mente Molinæ procedit de Hispan. primog. lib. 2. dict. cap. 3. num. 31. & 32. quamuis enim ipſe loquatur in renunciatione eo reſpectu, vel ob aliquam excauſis prædictis patri facta, eadem tamen ratio militat in ea, quæ fratri fieret, aut patruo; & cùm eidem patri ob eam rationem promiſerit, hæreditatis maternæ, vel alterius, etiam iam delatæ renunciationem validè fieri, non eſt cur in fratre, eadem interueniente cauſa aut ratione, non ſit idem ius conſtituendum.

Sed & vltra Molinam in terminis dictis extat ſingularis deciſio Hyppoliti Riminaldi in conſilio 228. num. 76. lib. 2. is enim num. 29. egerat de renunciatione hæreditatis iam delatæ à ſorore quadam facta in fauorem fratris ſui, & num. 22. cum ſequentibus, tractauit de renunciatione à Federico quodam patruelibus ſuis ideò facta, quod ipſi pauperes erant, & parùm in bonis habentes, quódque niſi Marcus quidam eis ſubueniret, nec ſe alere, nec ſuſtinere poſ ſent, ſed neceſ ſaria aliunde quærere cogerentur, & demùm contendit probare, renunciationem factam alicui ob eius paupertatem, dici factam causâ pietatis, & idcircò irreuocabilem eſ ſe; poſtmodum verò ſe remittit ad num. 76. cum ſeq. eiuſdem conſilij, vbi dicit haberi, qualiter id ſit intelligendum, vt conſtat ex ſummario poſito ibidem, num. 24. at dict. num. 76. vſque ad finem conſilij, pluribus modis id declarat, & in effectu Riminaldus ipſe concludit, renunciationem ob paupertatem ibi factam ſubſiſtere, modò paupertas dilucidè probaretur, ac etiam quòd intuitu pietatis, ſiue pro ſalute animæ fieret, & quòd dolus, aut deceptio ceſ ſaret: his ergo concurrentibus vel aliis ſimilibus interuenientibus, ex quibus iuſta aliqua & probabilis cauſa inducatur, vides fateri Riminaldum expreſ ſim, renunciationem iuratam retractari non poſ ſe enormiſ ſimæ læ ſionis prætextu, nec etiam quòd hæreditatis iam delatæ renunciatio alteri, quàm patri facta fuerit, ſic vt ex dictis & notatis per eundem Authorem, à me anteà obſeruata confirmari poſſint omninò; quæ tamen cum noua ſint, nec ab alio hactenus ſic adnotata, erit de ipſis, cùm occaſio ſe offeret, & iuxta caſus contingentis qualitatem & circumſtantias maturiùs deliberandum.

Tertius denique & vltimus caſus ſit, quando filia cum iuramento hæreditari paternæ renunciauit, & pater tunc dedit dotem, quæ ſuccedit loco Legitimæ; nam ſi ſupplet Legitimam, non poteſt vlteriùs aliquid conſequi filia: quòd ſi non aſcendit ad integram Legitimam, poteſt agere ad ſupplementum, nec etiam ratione enormiſ ſimæ læſionis aliter poterit experiri; & ſi nullam dotem, conſtituit, ſeu incongruam, & minimam, vt dixi, agere poterit eo modo, quo dictum remanet ſuprà, num. 47. & 48. vbi notaui, qualiter in propoſito dos diceretur congrua. Ita ſane, ſed latius quidem, & poſt alios multos ad literam declarat Pariſius dicto conſilio 26. ex num. 82. cum multis ſeqq. lib. 3. & ſequitur Aldobrandinus in conſ. 26. num. 111. libr. 1. quæ veriſ ſima ſunt, modò ſemper, ac indiſtinctè, cùm à Maiore, vel à Minore renunciationes generales cuiuſcunque læ ſionis, vel alterius remedij, aut remediorum omnium generaliter in caſibus prædictis factæ fuerint, vt dignoſci poſ ſit, an eiſdem minimè refragantibus, aduerſ ùs renunciationem iuratam reclamare poſ ſit Maior, vel Minor: præ oculis habeantur ea, quæ ſuprà ex num. 28. vſque ad num. 37. & num. 41. obſeruauimus, & quæ Molina de Hispan. primog. lib. 2. dict. cap. 3. ex num. 18. vſque ad num. 25. maturè & verè ſcripta reliquit, & numeris præcedentibus latiùs à me explicata fuere. Ioannes Guttierrez in d. authent. ſacramenta puberum, ex num. 97. cum ſeq.

Et de his actenus; reſumendo tamen quæcunque adhuc ex num. 50. ſuprà, hoc eodem capite, ſic diffusè & latè à me annotata fuere, ſic concludo: in primis in propoſito dubio ex dict. num. 50. excitato, tres eſ ſe præcipuas & diuerſa ſententias, Prima relata eſt ſuprà, num. 53. per totum, & num. 56. fortiſ ſimè, vt vidiſti, comprobata per text. in dict. cap. quamuis pactum. Secunda verò refertur num. 54. & 55. Tertia denique adducitur num. 57. & improbatur. n. 58. & ſeq. Inter has autem, prima opinio vera eſt, & communis, imo verior, communior, & omninò tenenda, ſcilicet renunciationem iuratam ob enormiſ ſimam læ ſionem regulariter reſcindi debere, iuxta ea, quæ plenè reſoluta fuêre d. num. 53. & num. 56. & num. 39. & 40. ac etiam pariter ob enormem læ ſionem, modo intelligatur, vt declaratum fuit ſuprà, num. 59. 60. 61. & 62. In vtraque ergo tam enormiſ ſima, quàm enormi læ ſione accipienda erit præfata reſolutio communis, quoties verè dici poſ ſit, quem enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſum; declaratur tamen, nec enormem, nec enormiſ ſimam læ ſionem conſiderari in caſibus adductis ex num. 43. vſque ad num. 49. & latiùs declaratis ex num 65. cum multis ſequentibus, ac etiam num. 86. cum ſeq. dici tamen enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem interuenire in caſibus relatis infrà, ex num. 76. cum ſequentibus, in quibus, & in aliis etiam ſimilibus, quicunque illi ſint, ſi in ipſis enormis aut enormiſ ſima læ ſio de iure ac congruè conſiderari poſ ſit, certum erit, renunciationem iuratam reſcindi, neceſ ſe locum Pontificiæ conſtitutioni dicti cap. quamuis pactum; locum tamen eſ ſe eiuſdem capitis exceptioni, quatenus vi aut dolo factam renunciationem excipit: ac denique enormiſ ſimam læ ſionem non tantum reſpectu hæreditatis aut patrimonij renunciati metiendam, aut diffiniendam, ſed alia conſiderari debere, quæ num. 47. in verſiculo, & hactenus Molina, & num. 72. cum ſequen. perpenduntur maturè, vt ibidem vidiſti.

CAPVT III.

Ad explicationem leg. 21. 22. & 23. tit. 8. partit. 5. & leg. 2. tit. 9. De las condiciones generales, lib. 9. nouæ collect. regiæ, & l. fiſtulas, §. frumenta, ff. de contrahen. empt. vbi locati, & conducti materia, quod attinet ad conductorem quocunque caſu, aut modo vtifrui impeditum, vtiliter, & notabiliter tractatur, ipſarummet legum deciſio exornatur, & declaratur quamplurimis, quæ abſque maxima vtilitate, vt videbis Lector, non erunt, nec ab vllo hactenus fuerant ſic egregiè, nec diſtinctè adnotata: vtpote cùm originali, attentáque omnium vſque ad præ ſentem diem Scribentium lecturâ, sic maturè compoſita ſint, & in quæ ſtione illa, an conductor, vel alius ſuſcipiens in ſe generaliter caſus fortuitos, cenſeatur etiam ſuſcepiſ ſe inſolitos, aut inſperatos omninò, ſic vt nullius, etiam rariſ ſimè, aut nunquam contingentis euentu ſe excuſare poſ ſit: contrariæ opiniones proferuntur, dicta lex Partitæ 23. & d. §. frumenta, ita fortiter, & verè ponderantur, atque declarantur, vt ampliùs cauillati non poſſint: ac denique nonnullis nouiter, & dilucidè, verè tamen, & iuridicè adnotatis, in præfato dubio ſententia Authoris proponitur, quæ in futurum cuicumque rem hanc maturè & rectè conſideranti, placere debebit.

SVMMARIVM.

- 1 Locatio & conductio iiſdem, quibus emptio & venditio, conſiſtit regulis, quamuis in aliquibus à contractu emptionis & venditionis differat.
- 2 Et contrahitur ſimul atque de mercede conuenit.
- 3 Duplicémque actionem parit; ex locato, quæ locatori ad mercedem; ex conducto, quæ conductori ad vſum & confruitionem rei datur.
- 4 Locationis contractus vt adimpleatur, liberè & plenè debet vtifrui conductor.
- 5 Et ſic locator tenetur ad factum, ideſt pati, conductorem vti re conducta, & eam præ ſtare, nihilque facere, quominus liberè & pacificè fruatur.
- 6 Et quemadmodum venditor tenetur tradere rem, ſi pretium conſequi velit; ita locator tenetur præſtare, vt conductor fructus & preuentus percipiat, non ſolùm per ſimplicem traditionem rei, ſed per continuam patientiam & omnis obſtaculi remotionem.
- 7 Et ſicut in venditione rei conſtituitur pretium reſpectu rei; ita in locatione conſtituitur pretium gratiâ fructuum, & habito reſpectu ad prouentus, & fructus ſingulis annis.
- 8 Vnde ſequitur, quòd ſicut quando venditor non tradit rem, tenetur ad intereſ ſe; ita locator, ſi non facit, quòd conductor poſ ſit fructus percipere, tenetur ad intereſ ſe.
- 9 Et quamuis in vendicatione, & in aliis contractibus, primo vſu etiam momentaneo quis cenſeatur tradidiſ ſe, & eſ ſe liberatus; tamen in contractu locationis & conductionis, locator non dicitur tradidiſ ſe, niſi pro eo tempore, quo conductori frui licuit, quia vniuerſa ſubſtantia eius contractus in eo verſatur, vt liceat conductori vti, quod eſt factum ſucceſ ſiuum.
- 10 Nec ſufficit, quòd in principio interueniat patientia, ſed eius perſeuerantia requiritur.
- 11 Sic vt non dicatur tradita libera poſ ſeſ ſio rei locatæ, quando non durauit pro toto tempore conuento vtendi & fruendi facultas.
- 12 Quia præ ſtatio patientiæ, ad quam tenetur locator, dicitur indiuidua, & non ſufficit pro parte impleri, atque ideò ſi locator non præ ſtitit integram patientiam, non dicitur pro ſua parte impleuiſ ſe: quoniam in talibus indiuiduis nihil actum intelligitur, cùm quid ſupereſt agendum.
- 13 Locator, ſi toto tempore locationis, patientiam non præ ſtet, & omne obſtaculum non remoueat, penſionem exigere non poteſt.
- 14 Quia in contractibus vltro citroque obligatoriis, vt eſt Locatio, agere volens, oportet impleuiſ ſe pro parte ſua implenda, alias obſtabit exceptio non implementi.
- 15 Hæc autem exceptio, quòd alter ex contrahentibus non impleuerit pro parte ſua, ſemper opponi poteſt, etiamſi ſtatuto omnes exceptiones remoueantur.
- 16 Locator in Libello, in quo petit penſionem, vt obtineat, neceſ ſariò adiicere debet, quòd præ ſtiterit & accommodauerit liberum vſum, & patientiam, quia ex ſola locatione non videtur adimpleuiſ ſe contractum ex parte ſua, niſi in patientia perſeuerauerit.
- 17 Et ſic non ſolùm tenetur patientiam allegare, ſed probare.
- 18 Conductor, ſi propter factum, culpam, aut non implementum locatoris, vel propter damnum, quod præter ſpem euenit, re conducta vti ſit impeditus, ſuccurritur ei, vt remittatur pro ratione penſionis debitæ nonnihil.
