Sed & in maioratuum ſucceſ ſione, iuridicè, & eruditè ſe habere eos, qui abſque gradum reſtrictione, & vſque in infinitum inter tranſuerſales quoque repræ ſentationem admittunt, ex ea deducitur ratione, vltra verba dict. l. Tauri, quam ſupra pungebam, & tetigi ſ æpe, ſed hactenus non comprobaui, ſtatim tamen id fiet: atque ſingulariter perpenditur per Couarru. practicarum quæ ſtionum, cap. 38. num. 6. verſic. etenim is qui maioratum conſtituit: Videlicet, quòd is, qui maioratum aut primogenium in fauorem agnationis, familiæ, aut domus ſuæ conſtituit, id præ ſertim voluit, vt tàm in linea deſcendentium, quàm tranſuerſalium, gradatim deferatur primogenito, & poſt primogenitum, & deſcendentes eius, ſecundogenito, qui iuris intellectu cenſetur vocatus extincto primogenito, & eius recta linea; ſub vocatione namque primogeniti, non ſolum filius primogenitus, ſed & nepos, & omnes primogeniti ex eo deſcendentes in perpetuum, tam ex linea deſcendentium, quàm transuersalium vocati eſ ſe intelliguntur; idque poſt ipſum Couarr. Abbatem, Caſtrenſem, Tiraquellum, Palacium Rubi. Decium, Pariſium, & Socinum iuniorem, annotauit Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 29. & lib. 1. cap. 1. num. 17. quò ſit, vt primogenitus vnius gradus, ſemel admiſ ſus, reliquos de alio gradit, ab linea excludat, ita vt qui ſuccedere intendit, ab eo deſcendere debeat, qui primum ſucceſſionis gradum obtinuit, & illo defuncto, à ſecundogenito, in defectum deſcendentium à primogenito, nec tranſitus fiet ad tertiogenitum, & deſcendentes eius, licèt proximiores ſint. Idcirco, inter quatuor, quæ in ſimilibus ſucceſ ſionibus obſeruanda ſunt, primo lineam obſeruari oportet, vt qui ex linea; non modo vltimi poſ ſeſ ſoris, ſed etiam eius, qui ſi viueret, lineæ præcedentiam haberet, procedunt, cæteris præferantur, nec tranſitus fiat ad alias lineas, donec ex illis deſcendentes, aut procedentes finiantur, vt in cap. 1. de natura ſucceſſionis feudi, ibi: Ad ſolos & ad omnes, qui ex illa linea ſunt, ex qua iſte fuit. l. 2. titul. 15. partita 2. ibi: Heredaſ ſen ſiempre aquellos que vinieſ ſen por linea derecha. per quem textum ſic obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis lib. 3. cap, 4. num. 14. & cap. 6. num. 30. & num. 32. & 33. Tiberius Decianus, in conſil. 98. lib. 3. Franciſcus Beccius, in conſil. 101. num. 6. eo namque ipſo, quòd tota ſucceſ ſio primogenituræ ordine deferri debet, ſecundum voluntatem inſtituentis primogenium, ſtatim in diuerſas lineas ipſam diuidi, neceſ ſe eſt, ad hoc vt primogenituræ ordo primò ſeruetur in linea primogeniti, tanquam priori & potiori, & in eius deſcendentes continuari debet, obſeruata inter eos ſemper recta primogenituræ linea, & ordine, vt uunquam poſ ſit (vt dixi) ſucceſ ſio ad alium tranſitum facere, neque etiam ratione gradus aut ſexus, quovſque omnis ex illa linea finiti fuerint, licèt deſcendentes ex alia linea reperiantur in proximiori gradu, idque tam reſpectu vltimi, cui ſuccedendum eſt, quàm primi, à quo ſucceſ ſio originem ſumpſit. Vt eſt de mente omnium quos Couarru. & Molina commemorant. Ex quorum etiam communi conſenſu veriſ ſimum quoque eſt, in maioratibus, atque his ſucceſ ſionibus, quæ primogenituræ ordine deferuntur, etiam in defectum deſcendentium proximiori de familia ex tranſuerſalibus deferendis, de quibus dict. l. 40. Taurinæ, in ſecunda ſui parte loquitur expreſ ſim, nunquam tractari oportere de proximitate gradus, dumtaxat inter eos, qui ad ſucceſ ſionem vltimi concurrunt, ſed de prioritate lineæ, reſpectu eorum, à quibus deſcendunt, ita vt remotior, dummodò deſcendæ abeo, qui ſi viueret, proximior, eſ ſet ad ſucceſſionem admittatur, & excludat proximiorem ab vlreriori linea procedentem. Idque ex deciſione dict. l. 40. Tauri, quæ fundamentum ſumpſit à præ ſumpta diſponentis voluntate, & affectione, volentis ſucceſ ſionem eius primogenituræ ordine deferri. Et hoc eſt, quod expreſ ſe diſpoſuit dict. l. Tau. ibi. Si tal fijo mayor dexare fijo, o nieto, o deſcendiente legitimo, eſtos tales deſcendientes del ſijo mayor por ſu orden prefieran al fijo ſegundo. Quibus verbis negari non poteſt, quin lineam rectam primogenitorum vocare ſemper intenderit, & tam in linea deſcendentium, quàm tranſuerſalium linea id efficiat, ac in vtraque vniformiter primogenituræ dumtaxat ordinem ſeruandum ſtatuat. Nam poſtquam lex illa ſtatuerat, nepotem patruo præferendum eſ ſe, idque in ſucceſ ſione tranſuerſalium, ſicut in ſucceſ ſione deſcendentium induxit, ſtatim regulam quoad om, nes conſtituens, ſic & ſingulariter inquit: Demanera, que ſiempre el hijo, y ſus deſcendientes legitimos por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, aunque ſus padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos. Vbi ponderandum eſt, quod Verbo ilio, Por ſu orden, nihil aliud intenditur, quàm inter tranſuerſales quoque, certiſ ſimam linearum diuiſionem, inter omnes de familia conſtituere, & primogenituræ ordinem ſic præfigere, vt tot inter eos, ac ſpecificæ vocationes & ſubſtitutiones eſ ſe videantur, quot ſunt in eadem familia perſonæ, non aliter, quam ſi vnicuique eorum, nominatim atque ſpecialiter facta fuiſ ſet ſubſtitutio, vt eleganter explicauit alio in propoſito Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 1. num. 17. Mieres de maioratu, part. 2. quæ ſt. 10. num. 4. & ſic mortuo poſſeſ ſore maioratus, ad quem tanquam ad primogenitum, ſuo ordine pertinuit ſucceſ ſio, ſequens primogenitus ex deſcendentibus, aut tranſuerſalibus (in hoc enim differenda non eſt, ſed in vtriſque El hijo y ſus deſcendientes legitimos por ſu orden, dicitur æqualiter) loco eius ſubrogatur, ac ſubrogatus eſ ſe. & ſuccedere magis ex propria vocatione, quam ex repræ ſentatione videtur, quamuis vere parentis perſonam repræ ſenter, vt in 1. & 2. parte eiuſdem l. dicitur, & obſeruauit Molina, lib. 3. cap. 6. num 29. & num. 43. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. in antiquis, quæ ſt. 66. ex num. 66. cum ſeq, in nonis quæst. 67. numeris eiſdem. Qui debebant ad hoc ponderare verba expreſ ſa præfatæ. Taur. ibi: Por ſu orden. His (vt in principio huius conſiderationis dicebam) conſequens eſt, ex verbis eiſdem, & dicta Tauri conſtitutione, expreſ ſim quoque euinci, in hac maioratuum ſucceſ ſione, nullo modo gradum repræ ſentari, aut attendi: quod dixit ipſe Molina, eodem cap. 6. lib. 3. ex num. 48. & num. præcedentibus probaui: Ioannes Gutierrez, dicta quæ ſt. 66. num. 21. ſed priùs, & ante omnia, primogenituræ qualitatem, linearum ordinem producentem, quæ totum ſucceſ ſionis ordinem conſtituit, vt ipſe Molina, eodem num. 48. obſeruauit. Conſequens denique eſt, ſecundum præfata, in dict. l. Tauri 40. non dici poſ ſe ius commune correctum, aut alteratum, quàm nouum ordinem, & ius ſuccedendi conſtitutum iuxta maioratuum naturam, & ea quæ Doctores permulti ſtatuerant, quod infrà ſuo loco adnotandum eſt, num. 107.

Erit & ſexto loco obſeruandum, deciſionem dict. l. Tauri 40. non ſolum in bonis maioratus cuiuſlibet particularis, ſed etiam in ſucceſ ſione Regni intelligendam, atque accipiendam eſ ſe; idque non ſolum in eo, quod diſponit, filio ſcilicet primogenito in vita parentis defuncto, nepotem patruo eſ ſe præferendum; hoc namque ex l. 2. titulo 15. partita 2. diſpoſitum erat, nec ad hoc erat neceſ ſaria dict. l. Tauri diſpoſitio, ſed de his etiam accipi debere, quæ de extenſione repræ ſentationis in infinitum, tam quoad deſcendentium, quàm quoad tranſuerſalium ſucceſ ſionem, ex ipſamet l. anteà deduximus, & inde in Regni quoque ſucceſ ſione id ipſum obſeruandum erit, ſi credimus Ludouico Molinæ, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 17. & 18. vbi ſubdit, hoc apertiùs in Regni Hiſpaniarum ſucceſ ſione procedere, cùm non poſſimus tractare de ſucceſ ſione tranſuerſalium, qui à Rege Pelagio non deſcendant. Vult igitur expreſſim (vt vides) Molina, quod repræ ſentatio in Regni ſucceſ ſione habeat locum vltra filios fratrum, & vſque in infinitum inter tranſuerſales, atque eadem in ſucceſ ſione Regni dicenda, quæ in ſucceſ ſione aliorum maioratuum nunc ſcripſimus, & Molinam ſequutus eſt Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. in nouis quæ ſt. 68. num. 33. & 35. in antiquis, quæ ſt. 67. eiſdem numeris.

Hæc tamen ſententia & reſolutio, quamuis à nullo hactenus huius Regni Authore, vſque ad tempora patris Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu religioſi, viderim illam improbatam, nec etiam de ipſius veritate actum; ex eo mihi ſemper periculoſa viſa eſt, & diſplicuit, nunc quoque videtur, & diſplicet, quod præfatæ l. 40. Tauri, conſtitutio, de aliis inferioribus maioratibus pertractauerit, nullámque de Regni ſucceſ ſione mentionem fecerit: dicta verò l. 2. Titul. 15. partita ſecunda, ſpecificè atque peculiariter ſtatutum reliquit, circa ſucceſſionem in Regno, vt deficientibus omnibus deſcendentibus vltimi poſ ſeſ ſoris, ſuccederet conſanguineus ſuperſtes, illi proximior: id enim inſinuant verba illa, El mas propinquo pariente que ouieſ ſe. Quæ verè proximiorem requirunt, ac ſignificant, & eum excludunt, qui per repræ ſentationem propinquior videretur. Quo modo contra Molinam, & fortiter proculdubio argumentatur pater Ludouic. Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 627. ex num. 2. quó loci Molinæ fundamenta expendit, ac poſtmodum ea refellit, ſiue concludenter admodum ſatisfacit eiſdem, num. 4. per totum. Et denique concludit, quod in ſucceſ ſione collateralium in ipſo regno locum non habeat repræ ſentatio, ſed collateralis ſuccedat, qui re ipſa, atque ſine vlla fictione, repertus fuit proximior vltimo poſ ſeſ ſori: & quòd dict. l. Tauri conſtitutio, nullo modo voluerit, nec etiam potuerit comprehendere regnum ea ſanctione, quatenus ipſa de tranſuerſalibus loquitur.

Addiderim ego (idque vltra eundem Authorem, & cæteros omnes hactenus Scribentes) dict. l. 40. Tauri diſpoſitionem, quæ in indiuiduo loquitur in inſtitutione maioratuum procedentium à ſola inſtituentium voluntate & dispoſitione, vt conſtat ex verbis eiuſdem: trahi non poſ ſe quoad intellectum, atque interpretationem dict. l. 2. titul. 15. partita 2. loquentis de regni ſucceſ ſione, in deſectum deſcendentium, proximiori de ſanguine deferenda, tempore mortis Regis ſine liberis defuncti, cùm non primogenituræ ordine, ſecundùm alicuius voluntatem ac diſpoſitionem, ſed natura, & lege, atque antiquiſ ſima conſuetudine deferatur, vt expreſsè cauetur eademmet l. 2. atque ita in ea ſucceſ ſione dici non poteſt, iure repræ ſentationis ſuccedi, ſed quemlibet iure ſanguinis, ex ſuo ipſius capite ſucceſ ſurum, vt Iacobus Bucherel. in §. cum autem, gloſ ſa, Videmus igitur, pagina 315. §. Inſtitut. de hæreditatibus quæ. ab inteſt. deſerunt. optimè & doctè obſeruauit. Ratio itaque illa (quâ in aliis maioratibus præcipuè adducuntur noſtri Interpretes, & nos quoque adducebamur) ordinis inquam primogenituræ, & linearum diuiſionis, atque continuationis, præ ſumpta quoque inſtituentis maioratum affectio & intentio, cum in regni ſucceſ ſione ceſ ſet omnino (vt vides) dumtaxat habere debet locum naturalis ſanguinis ſucceſ ſio, à natura, à lege, & antiquiſ ſima conſuetudine procedens, per quam omnis repræ ſentatio excluditur, nec dict. l. Tauri conſtitutioni locus relinquitur. Et de his hactenus, quæ attinent ad ſextam principalem obſeruationem in hanc materiam, quibus inquam perſonis, & qualiter repræ ſentatio concedatur.

Nunc verò, atque ſeptimo loco principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit (& hîc de regno, atque eius ſucceſ ſione latiùs agendum) dubium eſ ſe in hac eadem materia, in qua verſamur, neceſ ſarium omnino, Vtrum inquam maioratus, & Hiſpanorum primogenia; iure ſanguinis, an iure hæreditario deferantur. In quo equidem Interpretes iuris, non modò varia, ſed etiam contraria protulerunt. In primis namque; quòd maioratuum ſucceſ ſio iure hæreditario, & non iure ſanguinis deferatur, per plura iura, & rationes probare contendit Oldradus, in conſil. 93. column 3. cum ſequen. & eam partem ſequuti fuere Albericus, Lucas de Peña, Abbas, Ancharanus, Martin. Laudenſis, Ioannes Lecirier, Modern. Pariſ. Andreas Tiraquel. Afflictis, Rodericus Suar. Cifuentes, Guil. Benedictus, Antonius Gomezius, Pariſius, Gregorius Lopez, Iacob. Azaa, & Simancas, quos vt huius opinionis ſequaces congeſ ſit Ludouic. Molin. de Hiſpanor. primogeniis, lib. 1. cap. 8. num. 1. & hanc opinionem veriorem exiſtimat, & conſtanter tuetur eam aduerſus Molinam Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa prima, ex num. 8. vſque ad num. 30. ex quo num. 8. Vſque ad num. 16. rationes & fundamenta nonnulla pro ea expendit; demum ex num. 16. vſque ad num. 24. Molinæ fundamentis ſatisfacit.

Verumenimverò, cum nec fundamenta, quæ ipſe Auendañus adducit contra Molinam, concludant; nec etiam plura alia, quæ congeſ ſit Tiraquellus, de primogenitura, quæst. 35. per totam, vbi latiſ ſimè quæ ſtionem iſtam diſputauit, finalitérque in ea opinione magis reſidere videtur. Cum etiam ſolutiones, quas idem Auendañus ad fundamenta Molinæ excogitauit, vim eorum non diluant, nec verè conuincant illa; veriorem, & omninò tenendam credimus ſententiam & diſtinctionem Molinæ, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. cap. 8. n. 10. quò loci, cum antea num. 2. retuliſ ſet aliam opinionem præcedenti contrariam, imò quod maioratus iure ſanguinis, non iure hæreditario deferantur, & pro ea Authores nonnullos adduxiſ ſet, demum concludit, quod ſi reſpectu primi inſtitutoris agatur, dicendum eſt, primum maioratus ſucceſ ſorem eidem inſtitutori in ipſo maioratu, iure hæreditario ſuccedere; ſi autem non reſpectu primi maioratus inſtitutoris, ſed reſpectu ſequentium ſucceſ ſorum agatur, dicendum eſt proculdubio in eo caſu, iure ſanguinis, non iure hæreditario ſuccedi, cum nihil ab vltimo poſ ſeſ ſore, ſed omne à primo inſtitutore capiatur, l. cohæredi, §. cum filiæ, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legatis ſecundo, poſsíntque ſucceſ ſores maioratum ipſum abſque vltimi poſ ſeſ ſoris hæreditate conſequi, & retinere, nec ad aliqua onera, ſeu debita eiuſdem teneantur. Præterea, per textum ſingularem & optimum, in l. tertia, ff. de interdictis & relegatis: quem ſi vere & fortiter (vt loquitur) ponderaueris, deſtrues quidem, atque conuinces omnia, quæ contra Molinam Auendañus adduxit, non enim inſpiciendum eſt, quod antequam primogenia forent inuenta, ſucceſ ſiones erant, vel eſ ſent hæreditariæ, ſed à quo procedant ſucceſ ſiones ipſ æ, inſpicere nunc debemus, vt textus ille ſuadet expreſ ſim, dixit namque: Eum qui ciuitatem amiſit, nihil aliud iuris adimere liberis, niſi quod ab ipſo venturum eſ ſet ad eos, ſi inteſtatus in ciuitate moreretur, hoc eſt hæreditatem eius, & liberos, & ſi quid aliud in hoc genere reperiri potest. Quæ vero non à patre, ſed à genere, à ciuitate, à rerum natura tribuerentur, ea manere eis incolumnia, &c. Eandem quoque ſententiam, & iterum tenuit Molina ipſe, lib. 3. cap. 6. num. 9. ſequuntur Antonius Gama, deciſione Luſitaniæ 174. ex num. 15. Marcus Salon, Burg. de Paz, in proæmio legum Tauri, num. 101. Petrus de Peralta, Gregorius Lopez, Antonius Gomezius, & Caballinus, cum quibus Lara, in l. ſi quis à liberis, §. idem reſcripſit, num. 136. Ioannes Matiençus, in l. ſexta, titul. 7. Gloſ ſa 3. num. 17. & decimooctauo, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Humada, in l. ſecunda; tit. 15. partita ſecunda, gloſ ſa ſecunda, num. 2. & 3. fol. 131. ſequitur etiam nouiſ ſimè omnium, pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputatione ſexcenteſima vigeſima ſexta, ſub num. 7. in principio, fol. 390. Melius diſputat. ſeptuageſima ſeptima, num. 1. in fine, & num. 2. fol. 316. & 317. vbi aſ ſerit, recté addidiſ ſe Molinam, in fine operis, ſiue dicti tractatus, de Hispanorum primogeniis, in additionibus ad numerum tertium, eiuſdem capitis octani, libri primi, quod quamuis maioratus inſtitutor in eiuſdem inſtitutione vocauerit ad maioratum proximiorem hæredem vltimi poſ ſeſ ſoris, aut aliter in vocationibus mentionem de hæredibus ſucceſ ſorum faciat, intelligendum id erit de hæredibus iure ſanguinis, quales ſunt, qui proxime ab inteſtato ſuccedunt, non verò de hæredibus iure inſtitutionis à poſ ſeſforibus maioratus. Præterèa in maioratibus inferioribus à Regno, quod deferantur primogenia iure ſanguinis, ſeu ex diſpoſitione teſtatoris, dixit expreſ ſim Emanuel Coſta, in quæ ſtione de patruo & nepote, pagina centeſima trigeſima ſexta, quamuis in Regno alitet dixerit (vt ſtatim videbitur) in Regno quoque quamuis contra conſtituat Ioannes Garcia, de expenſis & meliorationibus, cap. 16. ex num. 15. (vt etiam videbitur ſtatim) in aliis tamen maioratibus inferioribus, quod iure ſanguinis ſucceſ ſio deferatur, in diſcurſu eorum, quæ ibi tractauit, ſentit aperte, & velut expreſ ſim, num. 33. in principio.

Nec Petri de Salazar, Granatenſis Aduocati, obſeruationes nonnullæ contra Molinam, in tractatu de vſu & conſuetudine, cap. 12. ex num. 34. vſque ad numerum 39. negotium aliquod nobis faciunt, nec etiam vrgent. Tum quia Author ipſe nunquam videtur certus de aliqua re, ſiue certam aliquam reſolutionem, affirmatiuam, aut negatiuam non proponit. Tum etiam, quia num. 36. arbitratus eſt, non fore admittendam (ſaltem ſine diſtinctione) concordiam, ſeu diſtinctionem Molinæ, ſuprà relatam, & cùm eam retuliſ ſet, ſubdit in hunc modum: Sed cupidus ad diſcendum interrogo, poſſetne cui relinquitur hoc primogenium, abſque inſtitutione ſuccedere maioratus? Igitur ſi expectat inſtitutionem, non ſucceditur iure ſanguinis, ſed iure illo inſtitutionis, ergo iure hæreditario, ſi inter viuos non acceperit? Et hactenus Author ille. Cæterum conſequentia ab eo facta, nec valet, vt vides; nec etiam Molinæ traditionem conuincit: non enim ſequitur, Abſque inſtitutione maioratus non poſ ſet quis, aut non poteſt ſuccedere, ergo reſpectu vltimi poſſeſ ſoris, & reliquorum in futurum, iure hæreditario ſucceditur: Cum (vt ſupradixi) nihil ab vltimo poſ ſeſ ſore capiatur, reſpectu autem primi inſtitutoris, omnes ſucceſ ſores ſequentes eidem videri ſuccedere, libenter atque expreſ ſim fatetur Molina, dict. cap. octauo, num. decimo, in principio. Sed & id ipſum improbat ſtatim Salazar idem, num. 37. ad finem; ſic vt nunquam (vt dixi) in certa aliqua reſolutione, aut propoſitione permaneat, neque dignoſci dilucidè poſ ſit quid voluerit; & ſic tenenda erit Ludouici Molinæ ſententia, & diſtinctio præfata.

Quâ equidem retentâ, ſuccedit ſtatim dubium proximum, vtrùm inquam repræ ſentatio in maioratibus, ſeu in Hiſpanorum primogeniis debeat admitti, necne? Et quidem repræ ſentationi huiuſmodi videbantur obſtare, atque ipſam impedire quamplurima, prout ea obſtabant, quæ tranſuerſalium reſpectu, atque in eorum ſucceſ ſione adduxi ſuprà, num. 87. in principio, & in verſ. præterea repræ ſentatio illa. Et nonnulla, quæ eidem repræſentationi introducendæ impedimentum præ ſtabant, ponderarunt Caldas Pereira, de nominatione emphytentica, quæ ſt. 17. ex num. 1. Antonius Pichardus, ad titulum, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtat. defer. in tractatu de repræ ſentatione, §. 3. num. 1. vſque ad numerum decimumnonum, quæ nonmodò inter tranſuerſales militare videbantur, atque in ſucceſ ſione eorum, ſed in cuiuſque, etiam deſcendentium ſucceſ ſione. Idcirco non otiosè aut extra neceſ ſitatem, ſed re ipſa ſic exigente, neceſ ſe eſt aliqua ex his repetere, quæ ibidem diximus, & num. 95. per totum: breuiter tamen id fiet. Inde contigit, quod in quæ ſtione patrui & nepotis, adeò vulgata, & trita, ſemper reſolutio anceps, atque ob rationes quamplurimas, repræ ſentationi obſtantes, difficilis valde reputata eſt: nam (vt alia omittam, quæ Tiraquellus, & ſuperiores Authores, alij etiam ſtatim referendi, adducunt) filius ſecundogenitus ex perſona propria, potiora iura habere videbatur, cùm vno gradu proximior ſit, atque etiam vltimi poſ ſeſ ſoris filius. E contrario verò, nepos ex perſonæ parentis repræ ſentatione, in eodem gradu, quo filius ſecundogenitus conſtituitur, ex lineáque primogeniti deſcendit, eundémque gradum cum qualitate primogenituræ repræ ſentat. Quocirca, cum quæ ſtio hæc ad partes fuiſ ſet ab infinitis agitata, & diſcuſ ſa, quamplures patrui, quamplures etiam nepotis cauſam defendebant, & modò vnam, modò alteram partem ſectantur. Id quod videri poterit penes eos Authores, qui nunc præcitantur, ipſi namque, & iura, & rationes quamplures, quæ pro patruo ſuperſtite contra nepotem, & pro nepote contra patruum vrgent, Doctorum etiam cateruam latiſ ſimè congregant. Nepotis tamen cauſam aduerſus patruum, apud omnes ferè Nationes & gentes, quoad fideicommiſ ſi perpetui ſucceſ ſionem, quoad primogenia, & maioratus, potiorem ſemper fuiſ ſe, aſ ſeueratunt poſt alios Didacus Couarruu. practicarum quæ ſtionum, cap. 38. num. 7. Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 2. & conſuetudine Hiſpaniæ probari, dixit Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa quinta, num. 9. qui per totam illam gloſ ſam, & gloſſam 6. & gloſ ſam 8. & num. 35. & 36. latiſ ſimè agit de hac quæ ſtione. Nepotis etiam partem potiorem fuiſ ſe, ex aliis quoque Authoribus conſtat, qui eadem de re ſcripſerunt pleniſ ſimè. Inter quos Andreas Tiraquellus latiſ ſimè omnium, vtriuſque patris fundamenta expendit, de primogenitura, quæ ſt. quadrageſima, per totam, Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 1. quæ ſt. 25. & 26. Matthæus de Afflictis, in rubrica de ſucceſ ſione tendi, vbi plena manu proſequitur materiam, Iacobus Azaa Luſitanus, in tractatu de primogeniis, per totum, Emanuel oſta, qui copiosè proſequitur, in quæ ſt. de patruo & nepote, Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 6. cap. 2. Antonius Chiofius, in conſil. 7. per totum, lib. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 63. per totum, lib. 2. Rodericus Suarez, Didacus del Caſtillo, Gualdenſis, Antonius Gomezius, Antonius Gabriel, Burgos de Paz, Couarru. Molina, Ioannes Gutierrez, Hieronymus de Cæuallos, Bellonus, Decianus, Burſatus, Menchaca, Iacobus Mandellus de Alba, Michaël Graſ ſus, Ioannes Cephalus, Hieronymus Gabriel, Alexander Trentacinquius, Ioſeph. de ruſticis, Franciſcus Mantica, Hippolytus Riminaldus, Iacobus Menochius, Simon de Prætis, Ziletus, Caldas Pereira, Aluarus Valaſcus, Aluaradus, Burgos de Paz iunior, Sfortia Oddi, Marcus Antonius Eugenius, Pet. Anton. de Petra, Antonius Theſaurus, Marcus Antonius Peregrinus, Bereta, Alexander Raudenſis, Angelus Matthæacius, Blazius Flores Diaz de Mena, quos ideò ſigillatim, atque ſuis in locis nunc non recenſeo, quòd illos recenſui, & congeſ ſi in vnum in hanc eandem patrui, & nepotis altercationem, quotidianar. controuer. iur. lib. 2. cap. 20. num. 2. Ioannes Matiençus, in l. 5. tit. 7. gloſ ſa prima, & ibidem Azeuedus, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Humada, in l. 2. tit. 15. partita 2. gloſ ſa 2. num. 4. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure (in quo tractatum de maioratibus ſuſcepit) diſputatione 626. Antonius Pichardus, ad titulum Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtat. defer. tractatu, de repræ ſentatione, §. 3. qui (vt dixi) plena, atque abſoluta manu pertractant, & nepotis cauſam magis communiter (vt etiam dixi) ſequuntur. Idque cum ita ſit, cum etiam in Hiſpania, Regníſque his, lege Regia quadrageſima. Tauri edita, nepotis cauſa aduerſus patruum præualuerit, atque repræ ſentatio, non modiò inter deſcendentes, ſed etiam inter tranſuerſales conceſ ſa ſit, amplius in inquirenda huiuſce articuli, ſic plenè, multíſque in locis agitati, veritate & reſolutione immorari, ſiue inſiſtere, otioſum, & abſque vtilitate viſum eſt. Labórque iſte, ſi aſ ſumeretur, inanis equidem futurus eſ ſet, vtpotè, cum tranſcribendorum aliorum Authorum placitorum occaſio dumtaxat ſumeretur, nec aliquid in propoſito, vel pro vna, vel pro altera parte dici, aut excogitari valeret, quod à præfatis Authoribus, & à Tiraquello dictum, atque congeſtum non fuerit. Ceſ ſauit itaque apud nos (vt dicebam) altercatio hæc patrui & nepotis, adeò antiqua, d. lege Regiâ 40. Tauri latâ.

Nec mouit Conditores eiuſdem obſtaculum illud vulgatum, quod in his, in quibus ſucceditur iure ſanguinis, & non iure hæreditario, repræ ſentatio non admittitur: vel quia id falſum crediderunt, & etiam in ſucceſ ſionibus, quæ iure ſanguinis deferuntur, repræ ſentationi locum eſ ſe debere, exiſtimarunt, vt numeris præcedentibus contra Communem ego notaui, & in ſucceſ ſione, atque repræ ſentatione tranſuerſalium ſcriptum reliqui, num. 87. in principio, vel etiam quod in ſucceſ ſione maioratus nouaque in eis ſuccedendi forma introducta, regula illa obtinere non poſ ſet (quando vera eſ ſet, quod negatur) idquè triplici ratione, quam conſiderauit Ludouicus Molina, lib. 3. dict. cap. 6. ex num. 41. & ſequuti ſunt Humada, in dict. l. ſecunda, tit. 15. Partia ſecunda, gloſ ſa 2. num. 3. Antonius Pichardus, de repræ ſentatione, ſub dicto titulo, de hæred. quæ ab inteſt. defer. dict. §. 3. num. 34. & quinque ſequentibus, fol. 1257.

Non etiam eoſdemmet legis illius Conditores mouit, de iure communi, repræ ſentationem ad concurrendum ſimul cum aliis, non verò ad excludendum cæteros alios omnino à ſucceſ ſione concedi: in maioratibus vero repræ ſentationem effectum excluſiuum operari, & aliorum excluſionem inducere. Verè namque maioratûs natura ſic exigebat, vt ſuprà, dict. num. 87. obſeruaui, atque ex ibi ingeniosè, & melius, quàm antea factum fuiſ ſet, adnotatis apparet, primogeniis perpetuis Iuſtitutis, aliorum concurſum excludere, & vnum tantum ad ſucceſ ſionem admittere, non modo neceſ ſarium, ſed etiam vim fuiſ ſe.

Alia deinde, quæ contra nepotem perpendi ſolebant, & cætera, quæ vt impedimentum repræſentationis introducendæ oſtenderent, Interpretes noſtri adnotarunt: non etiam excitare, aut mouere ita debuerunt Conditores metipſos, vt vel aliter, vel non ita (prout iuridicè & eruditè valde ſtatuerunt) rem hanc definierint, vt pote cùm ad eum modum ſucceſ ſione maioratuum introducta, maioratuumque ipſorum natura inſpecta, ita effici ex iuris recta, atque ſtricta ratione debuiſ ſet, repræſentatióque illa perſonæ parentis, omnia obſtacula ſummoueat apertè, quæ pro patruo contra nepotem perpenduntur. Id autem euidentiùs conſtabit, ſi nunc (& neceſ ſariò quidem) repetamus aliqua ex his, quæ ſuprà, num. 95. pro tranſuerſalium ſucceſ ſione, atque repræ ſentatione in infinitum admittenda, & dict. Taurinæ l. conſtitutione iuſtificanda, adduximus, & pro vniuerſa legis ipſius deciſione comprobanda, etiam deſcendentium reſpectu, non modò tranſuerſalium, neceſ ſaria adeò ſunt, vt omitti non poſ ſint. Videlicet (prout ante alios, eruditè admodùm, & vere annotauit Couarruu. practicar. cap. 38. num. 6. in verſiculo, etenim, & num. 12. in maioratibus & primogeniis ex præ ſumpta primi inſtitutoris voluntate & mente. ſucceſ ſionem gradatim deferri ad diſcendentes primogenitorum per lineam rectam, ſi fieri poſ ſit, ita vt vni primogenito, ac maiori ſucceſ ſio competat, qui primum gradum obtineat in eadem linea poſt vltimum poſ ſeſ ſorem, eiuſdem gradus primum locum habeat, & hoc præcipuè intendit is, qui maioratum inſtituit. Quod ſi maioratus in tranſuerſam lineam tranſierit, id ipſum quoque intendit, quod in ea ſeruetur, ſic vt maioratus in primogenitos, & eius liberos per lineam rectam deferatur, nec vnquam etiam inter tranſuerſales (vt ibi probaui) ſecundogenitus admittatur, donec linea primogeniti (quæ magis prædilecta cenſetur) defecerit. Generaliter potius vnuſquiſque fratrum ſuam lineam efficiat, vt quovſque ex vna linea aliquis ſupereſt, ad alterius lineam maioratus tranſire non poſ ſit. Et Couarru. ſequitur Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. ex num. 29. cum ſequentibus. qui ex hoc deducendam exiſtimauit veram rationem decidendi ad dictam l. Tauri 40. & tandem num. 52. Concludit, legem eandem aduerſus iura communia nihil diſponere, etiam ſi repræ ſentationem ad caſus extenderit, in quibus ipſa repræ ſentatio iure non admittebatur. Imò cum ex maioratus inſtitutione, omnes primogeniti vnus poſt alium, ex propria vocatione inuitati eſ ſe cenſeantur, conſtat vnumquemque, qui ex patre primogenito natus fuit, ſolum ex qualitate primogenituræ parentis in eo repræ ſentata, tranfuſa, atque ſubrogata admittendum eſ ſe Et Molinam in omnibus ſuperioribus ſequuntur Velazquez Auendañus, in eadem l. 40. Tauri, gloſ ſa prima, num. 15. & gloſ ſa 16. num. ſecundo, Ioannes Gutierrez, practicarum lib. tertio, in antiquis, quæſtione 66. ex numero 16. vſque ad numer. 23. & quæ ſt. 67. num. 20. & 21. vbi etiam poſt Molinam dixit, dictam l. 40. Tauri, circa repræ ſentationem in primogeniorum ſucceſ ſione, non eſ ſe iuris communis correctoriam, ſed potius iuxta ipſorum primogeniorum naturam, quæ eſt, vt in eis ſuccedat primogenitus. Et idem quoque in effectu dixit pater Ludouicus Molina, tomo tertio, de iuſtitia & iure, disputatione 626. numero 12. folio 403. & conuenit traditio Iacobi Menochij, libro quarto præſumptione 95. numero 14. & 15. & 16. in verſiculo, & huius quidem. Et dicto numero 16. vſque ad numerum 20. Et in conſilio 205. numero 19. libro ſecundo, vbi poſt Ruinum, Celſum, & Hieronymum Gabrielem, inquit, quod vnuſquiſque filiorum ſuam conſtituit lineam, Guil. de Monſer. de ſucceſ ſione Regni Franciæ, ſub 1. num. 17. Franciſcus Beccius, in conſilio 101. num. ſexto, qui omnes expendunt, atque ſumma laude illius, citant Pauli Caſtrenſis conſilium celebre, omnibus notum 164. numero quinto, libro ſecundo, vbi dixit, quod filius primogenitus efficit primum caput in linea deſcendentium; ſecundogenitus autem ſecundum caput conſtituit, alterum tertiogenitus, vt eo ordine ad inſtar edicti Prætorij de bonorum poſ ſeſſionibus, ad maioratus ſucceſ ſionem filij admittendi ſint, vt dum aliquis ex primo capite ſupererit, nullus ex ſecundo capite, in eo maioratu ſuccedere poſ ſit. Et ſequuntur alij plures, quos retulit, & ſequitur, Molina, lib. tertio dicto cap 6. n. 31.

Ex his proculdubio liquidè & dilucidè apparet, ad tempora vſque Didaci Couarru. Hiſpaniarum Præ ſidis meritiſ ſimi, & ob ſummam eius eruditionem, atque virtutem, laude quacunque digniſ ſimi, ad tempora etiam vſque Ludouici Molinæ (qui Couarruias conſiderationem atque traditionem latius exornauit, atque comprobauit) veram decidendi rationem ad eandem l. aſ ſignatam non fuiſ ſe, & ſuperiora de linearum conſtitutione & forma, atque primogenituræ qualitate, eos eſ ſequutos non fuiſ ſe, qui ad ipſammet legem commentaria ediderant. Nos etiam hucuſque ſcriptis, atque adnotatis adieciſ ſe quamplurima, & non abſque conſideratione tradidiſ ſe fatebitur vnuſquiſque, qui ab initio huius capitis ſcripta, & per totum eius diſcurſum explicata prælegerit ex profeſ ſo. Idcirco (& vltra Couarru. & Molinam, & reliquos hucuſque Scribentes) prætermittendum hoc loco non erit, placere nobis non potuiſ ſe, nec vlli placituram rationem duplicem, quam ad eandem l. quadrageſimam Tauri, aſ ſignauit Ioann. Lup. de Palac. Rubi. ibidem numero 3. 4. & 5. ad quam nullus Recentiorum omnium hactenus Scribentium animaduertit; ſed nec Molina, nec Couarru. ipſum referunt. Diſplicet autem ideo, quod neutra concludit; idque ad occulum patet.

