Reſpondetur namque Aſ ſumptum vtrumque præfatum fatendo, id tamen aſ ſerendo, quod hactenus ſ æpè diximus, videlicet per repræ ſentationem perſonæ parentis. adeo fauorabiliter & plenè in dicta l. Tauri 40. conceſ ſ æ, filium patrem repræ ſentantem, ſic ſuccedere, locum patris ſui conſequendo, ac ſi pater eius, ſi viueret ſucceſ ſurus eſ ſet, atque eodem modo illis omnibus præferri ex repræ ſentatione perſonæ parentis, quibus pater ipſe præferendus foret. Indéque & proximiorem reputari, atque ex primo & potiore capite, conſiderata illa linearum creatione, & conſtitutione, provt ſuprà conſiderauimus; item iure præfato ſuccedendi per repræ ſentationem de quo anteà diximus; quod equidem nec impeditur, nec impediri debet ex eo, quod vocatio proximioris conditionalis eſ ſe intelligatur; nam & in l. 2. titulo 15. partita 2. filij maioris vocatio, conditionalis eſt, vt ſcilicet poſt; mortem patris ſui ſuccedat. vt conſtat ex verbis ipſius legis, quæ vocationem conditionalem inducunt, l. hæres meus, ff. de condit. & demonſtrat. dicitur enim, ibi: Non lo ouieſ ſe ſi non el fijo mayor deſpues de la muerte de ſu padre . Et quamuis tempore mortis vltimi poſ ſeſ ſoris Regis, mortuus ſit filius maior (quo tempore filius ſecundogenitus, proximior eſt in gradu, & maior) adhuc per repræ ſentationem ſuccedit nepos, filij maioris filius, vt eadem l. 2. vides diſpoſitum.

Denique & vltimo loco, ex eiſdem etiam quæ numeris præcedentibus annotauimus, diluitur, atque diſ ſoluitur aliud fundamentum, quo partis ſuperioris ſequaces, non mediocriter fuere adducti, videlicet, quòd fideicommiſ ſum conditionale ante euentum conditionis non tranſmittatur, Gloſ ſa in l. vnica, quam omnes Doctores ibi ſequuntur, C. de his qui ante apertas tabulas, Gloſ ſa & Doctores omnes in l. hæredes mei §. cum ita, ff. ad Trebellianum, Baldus, Bartolus, Pariſius, Alexander, Socinus vterque, Gozadinus, & Ripa, quos adducit, & in hac eadem repræſentationis materia, ſic argumentatur Ioannes Vincentius Hondedeus in. conſilio 70. n. 10. lib. 10. Afflictis etiam, in c. 1. §. omnes filij, n. 54. ſi de feudo fuerit controuerſia, In vſibus feudorum, & latiùs proſequuntur, atque traditionem Gloſ ſ æ, in d. l. vnica exornant Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 20. num. 1. cum ſeq. Antonius Gabriel, communium concluſionum, lib, 4. titulo de hæredibus inſtituendis, concluſione 2. & extendunt ad ſuos quoque hæredes, & deſcendentes teſtatoris, & ad eorum liberos tranſmiſ ſionem fieri poſ ſe negant: vt poſt alios multos ſcripſerunt Mantica, d. tit. 20. nu. 1. Antonius Gabriel d. concluſ. 2. n. 10. in prima ampliatione, Menochius in conſ. 105. n. 37. lib. 1. Burſatus in conſ. 71. num. 7. lib. 1. Zanchus in d. §. cum ita 4. p.n. 89. & 96. cum ſeq. Honded. d. conſ. 70. n. 11. Achilles Pedrocha, in conſ. 22. nu. 15. & 16. & in conſ. 40. num. 298. & 299. hoc autem fundamentum (vt dixi) ex dictis hactenus diluitur, vtpote cùm in dicta l. Tauri 40. aliter ſit ſtatutum, & iuxta ſuperiora, nec etiam nepos præferendus eſ ſet patruo, mortuo auo in ſucceſ ſione maioratus, quando primogenitus filius, pater eius in vita aui, & ſic ante delatam ſucceſ ſionem deceſ ſiſ ſet, cuius contrarium in d. l. ſtatuitur, nec id conſideratur, & meritò quidem, quoniam in maioratu, ſeu fideicommiſ ſo perpetuo diuerſa ratio militat, nec ex vi tranſmiſſionis, ſed repræ ſentationis perſonæ parentis id contingit, vt ſ æpè dixi. In fideicommiſ ſis verò temporalibus, & in hæreditatibus liberis, in quibus hæres vocati, tanquam eius hæres, atque ex vi tranſmiſ ſionis vult admitti ad hæreditatem, ſeu fideicommiſ ſum prædeceſ ſori relictum, is qui prædeceſſit, & non ſuperuiuit, cum non adiuerit, non tranſmittit, & iuridicè equidem, quia cum regulariter hæreditas non adita non tranſmittatur, nec etiam fideicommiſ ſum conditionale, vt ſuperiores probarunt: neceſ ſe erat ad hoc vt eius hæredes ex vi tranſmiſ ſonis admitti poſ ſent, quod ſucceſ ſio, aut fideicommiſ ſum irradicatum eſ ſet in prædeceſſore.

Sed & alia ratione ipſummet fundamentum diluitur euidenter, quæ ex præ ſumpta illa maioratum inſtituentis voluntate, pro ratione decidendi dictæ l. Tauri deducta fuit ſuprà. Ex teſtatoris autem voluntate, traditiones omnes non tranſmiſ ſibilis & conditionalis fideicommiſ ſi ceſ ſant, etiam in terminis iuris communis, & non edita dicta Tauri conſtitutione; ex voluntate namque teſtatoris non tranſmiſ ſibile fit tranſmiſ ſibile, vt Vincentius ipſe Hondedeus. d. conſ. 70. num. 31. declarat, & refert Decium Socin. Ruinum, Cephalum, Burſatum, Decianum. Sfortiam, & alios ſic tenentes. Et ſubdit nullum ambigere, quin ſtantibus conieturis, à dicta Communi, quod fideicommiſ ſum conditionale non tranſmittatur, recedi debeat; & quod vt fiat tranſmiſ ſio non tranſmiſ ſibilis, ſufficiat etiam tacita ſolum & coniecturata voluntas teſtatoris: vt tenent Baldus, Iaſon, Socinus, Ruinus, Cephalus Curtius iunior, & alij relati per eundem Authorem, Durandus, Pariſius, Zanchus, Antonius Gabriel, Menochius, Alphanus, Celſus, Burſatus, Decianus, Cephalus, & Hippolyt. Riminaldus, quos refert, & multis modis ampliat Pedrocha d. conſ. 22. n. 27. & d. conſil. 40. ex n. 300. & vide multis numeris ſeqq. vbi adducit quamplurimas coniecturas, ex quibus in Hiſpanorum primogeniis, atque maioratibus perpetuis, pluſquam certum redditur, regulam ſuperiorem locum obtinere non poſ ſe. Nec enim obtinet in fideicommiſ ſis, quando apparet teſtatorem voluiſ ſe, ſuæ agnationi, aut familiæ proſpicere, vel quando extat alienationis prohibitio, vel quando teſtator plures gradus ſubſtitutionum fecit. Vt cum aliis multis probarunt Ioannes Cephalus, in conſ. 16. n. 42. & 44. lib. 1. Decianus, in conſ. 88. n. 67. & 70. lib. 2. Mantica, lib. 11. dicto titulo 20. n. 23. Menochius, in conſ. 95. nu. 105. & 109. lib. 1. Pedrocha, d. conſ. 22. n. 22. & 23. & conſ. 40. nu. 317. & 323. Si ergo ita eſt de iure communi in fideicommiſ ſis, vbi aliquod prædictorum concurrit, ac etiam inter tranſuerſales, in quorum fauorem non aliàs tranſmiſ ſibilis, & fideicommiſ ſi conditionalis, atque etiam nondum delati, ex præſumpta aut tacita teſtatoris voluntate tranſmiſ ſo fit, vt ad tranſuerſales, expreſ ſim extendunt poſt alios Authores Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 101. n. 6. & ſeq. p. 2. Hondedeus d. conſ. 70. nu. 32. lib. 1. Quanto magis in maioratibus perpetuis obſeruari idem debebit, in quibus non aliquod prædictorum cantum, ſed ea omnia ſimul concurrunt, atque ex natura eorum & alia interueniunt, ex quibus iuris illius non modò non impediri tranſmiſ ſio, ſed etiam repræ ſentatio perſonæ parentis concedi debuit, vt ſuprà oſtenſum fuit.

Cum ergo Velaſquez Auendañi ſententia ſuperior (de qua ex. n. 172. latiùs & meliùs quàm hactenus fuiſ ſet, atque ſic diffuse actum, ideo eſt, vt nihil in futurum perpendi aut conſiderari valeat pro ea parte, cui concludenter & verè non ſit ſatisfactum) cùm inquam ea ſententia verbis, & deciſioni d. l. 40. Tauri repugnet apertè, nec firmum aliquod fundamentum pro ſe habeat; reliquum eſt, vt ad ſecundam & omninò contrariam ſententiam, atque opinionem accedamus, ex illa namque repræ ſentatio conceditur vſque in infinitum inter tranſuerſales, vt ſuprà reſolui numeris præcedentibus; nec attenditur, quod in patre ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuiſ ſet, ſed ius etiam de futuro, & in ſpe, aut in poſ ſibilitate tantum conſiſtens, & quod pater, ſi tempore delatæ ſucceſ ſionis viueret, ſuccedere poſſet, & ſucceſ ſurus eſ ſet, & ſic ſola potentia ſuccedendi, in conſideratione habetur. quæ in ſententia poſt deciſionem dictæ l. 40. Tauri, fuerunt firmiter & conſtanter Didacus Couar practicarum, d.c. 38. nu. 6. & n. 10. 11. & 12. prout ſ æpe eum retulimus. Emanuel Coſta, in quæ ſtione patrui & nepotis, folio 132. & ſeq. qui in terminis eiuſdem l. Tauri loquitur, & dicit plerumque euenire, vt remotior ad ſucceſ ſionem admittatur, ſi deſcendat ab eo, qui ſi viueret, ſucceſſurus eſ ſet. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. c. 6. ex n. 29. cum ſeqq. dum reddit rationem decidendi ad dictam l. 40. Taur. num. 34. & 35. quatenus diſtinguit duas lineas, alteram vltimi poſ ſeſ ſoris, alteram vero primogeniti; eo ipſo quod primogenitus quicunque naſcitur, ſtatim eidem cum iure primogenituræ ſpem quandam certam, atque incommutabilem, & ius ſuccedendi in habitu, ſuo loco & tempore vt ſuccedat, inquit acquiri Et eodem lib. 3. c. 7. n. 4. in principio, dum dixit, ſufficere quod parentes adueniente die vocationis, & ſucceſ ſionis, ſuccedere poſ ſint, quamuis deceſ ſerint, antequam dies venerit, vel ſucceſ ſio contigerit. Et ibidem, n. 9. 10. & 11. vbi conſtanter aſ ſerit, repræſentationem in maioratibus tranſuerſalibus conceſ ſam, abſque graduum reſtrictione intelligendam eſ ſe, ita vt linea primogenitorum, etiam in tranſuerſalibus, ſemper & in quocunque gradu omnibus aliis lineis præferatur, etiam ſi is, qui ex alia linea procedit, proximior ſit. Et c. 8. eiuſdem lib. 3. ex. nu. 11. cum ſeqq. vbi defendit, repreſentationem in d. l. 40. Tauri conceſ ſam, non excludi ex eo, quod maioratus inſtitutor ad ſucceſ ſionem proximiores vocauerit. Et Molinæ traditiones quoad præfatam linearum diſtinctionem, & quoad ius ſuccedendi vnicuique primogenitorum eo ipſo quod naſcitur, conceſ ſum, & quoad repræ ſentationem vſque in infinitum tranſuerſalibus conceſ ſam, & cætera ab eo adducta; amplectuntur expreſ ſim, & ſequuti ſunt Ioannes Matiençus, in l 5. tit. 7. gloſ ſ. 4. n. 4. & in l. 8. titulo 11. gloſ ſa 20. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Azeuedus, in eadem l. 5. n. 4. in verſic. Aunque ſus padres no ayan ſucedido. Humada, in l. 2. titulo 15. Partita 2. gloſ ſa 17. nu. 7. & iterum gloſ ſa 18. n. 2. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. in antiquis, q. 66. n. 15. & 16. vſque ad numerum 29. & q. 67. n. 15. & n 33. qui in omnibus veſtigia Molinæ ſequitur, eiúſque obſeruationes approbat omnino pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 629. n 4. ad finem, folio 442 ibi, quoniam de iure huius Regni. Et diſp. 627. n 8. folio 419. qui etiam expreſsè ſequitur Molinam, & in hunc modum ſcribit: Secunda pars dictæ l. 40. Tauri, de linea tota collaterali loquitur Indiſtinctè, vt quandocunque, pater, anus, aut proauus alicuius, ſi ſuperſtes eſ ſet, ſucceſ ſurus in maioratu eſ ſet vltimo illius poſ ſeſ ſori, & excluſus erat reliquos, filius eius, & in eius defectum nepos, & in defectum nepotis, pronepos, & ita conſequenter repræ ſentet perſonas ſuorum anteceſ ſorum defunctorum, perindéque ſuccedant, reliquóſque excludant, atque ſuccederent, & excluderent illi, quorum perſonas repræſentant. Superiorem quoque ſententiam clarè confirmant, atque protegunt eam Authores omnes illi, per Molinam commemorati in omnibus locis eiuſdem nunc relatis, quorum authoritate, & doctrinis, ſuperiores obſeruationes ipſe confirmat, vt ibi apparet. Relati etiam ſuprà, n. 185. & ad finem huius capitis. reſerendi, qui inter tranſuerſales etiam conſiderant ius primogenituræ. Decianus etiam, Riminaldus, Menochius, Petra, Cephalus, Pariſius, Peregrinus, Matthæcius, Anguiſ ſola, Cæuallos, & permulti alij, quos harum quotidianorum controuer. iur. lib. 2. cap. 20. ego congeſ ſi. Ij enim aſ ſ ſeuerarunt ex vocatione proximioris repræ ſentationem non excludi. Pro eadem parte Socinus ſenior in conſ. 25. nu. 17. verſiculo, ad tertiam, lib. 2. & poſt alios Tiraquellus de primogenitura, quæ ſt. 40. n. 31. Bellamera, in deciſ. 724. nu. 17. & columna penultima, verſiculo, ad ſeptimam debent expendi. Ipſi enim, ſi præmoriatur is, qui primo natus erat, quòd ad filios ſuos tranſmittat ius ſuum, illique repræ ſentationis iure ſint admittendi, dixerunt expreſ ſim, prout in eis terminis, ae cùm aliquod ius nondum in re competebar, citauit eoſdem Iacobus Menochius, in conſ. 259. n. 27. & num. 63. & 64. lib. 3. Debent quoque pro eademmet ſententia Accurſius in l. cum ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis 2. & omnes cius ſequaces (qui infiniti ſunt) præcitari, ex ipſis namque non modò in terminis d. l. 40. Tauri, in quibus res eſt omninò expedita, vt ſupradictum fuit, & dicetur ſtatim; ſed etiam iuxta diſpoſitionem iuris communis deducitur; hec eſ ſe non eſ ſe, quod ius ſuccedendi firmiter radicatum fuerit in prædefuncto, imò ſolam ſpem, ſolámque potentiam etiam remotam ſufficere; de iure namque communi, quod repræ ſentatio admittatur inter tranſuerſales, quando ex vocatis ſpecialiter, aut eius deſcendentibus, ipſiſque extinctis, in collaterales tranſit ſucceſ ſio: Accurſius idem, & ſequaces probarunt, communique Interpretum placito receptum eſt, vt infra videbitur. Et tamen certiſ ſimum eſt, quod poſito. quod ille collateralis, qui ante nominatos extinctos deceſſit (cuius filio, dixit Accurſius repræ ſentationem concedi,) habuerit potentiam ſuccedendi, ſi omnes vocati eo viuo deficerent, euenientéque eo caſu spem ſuccedendi habebat: ſpes equidem hæc non erat propinqua, nec certa, imo vſque adeò variabilis, & incerta, vt aliquo nominatorum ſobolem relinquente fruſtrari deberet, & nihilominus ex veriori, & communiori ſententia repræ ſentatio admittitur. Ergo neceſ ſariò profiteri debemus ſufficere ſolam potentiam, & aptitudinem ſuccedendi, etiamſi ſpes ſit incerta & vatiabilis. Id quod Bald qui in omnibus ſe inuenit, & nunquam deficit in aliquo, in fortioribus quoque terminis videtur probaſ ſe, is namque in conſ. 488. Caſus talis eſt: siquidam Titius, in fine lib. 3. non dubitauit aſ ſerere, admittendum eſ ſe nepotem cum patruo ad fideicommiſ ſum, in quo eſt vocatus proximior teſtatori, quando tempore mortis teſtatoris, eius pater deceſ ſerat, quia per repræ ſentationem inuenitur in eo qualitas proximioris requiſita à teſtatore, & Baldi traditionem ſequutus eſt Iaſon, in conſil. 37. num. 3. inter conſilia Rubei Alexandrini. Et idem tenuerunt Ioannes Cephalus, in conſilio 465. num. 4. & num. 20. lib. 4. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. num. 12. & tamen ſi Baldum originaliter prælegeris, inuenies proculdubio, quod in caſu, quem excitauit, pater ille numquam habuit ſpem aliquam, quamuis ſi viueret, eſ ſet in potentia ſuccedendi. Idque magis indubitatè; & fortioribus rationibus procedit poſt deciſionem dictæ. l. 40. Tauri, quæ inter deſcendentes & inter tranſuerſales repræ ſentationem induxit, & ſic debet eſ ſe repræ ſentatio, cum tranſit ſucceſ ſio inter descendentes vnius lineæ, ad alterius lineæ: deſcendentes, atque ex deſcendentibus ad collaterales, & inter ipſos collaterales, vnáque linea ipſorum ad aliam. Et tamen in omnibus his caſibus certum eſt, quod defunctus, qui repræ ſentatur. nec habuit, nec habere potuit certam ſpem, ſed incertam omnino, & variabilem, atque dependentem ex eo, quod maioratus poſ ſeſ ſor liberos haberet, vel non, ſic nec ſucceſ ſio potuerat initium ſumere, & nihilominus lex ipſa generaliter inquit, quod ſemper ſu locus repræ ſentationi, & ſic iſte quoque caſus remanet comprehenius, quia (vt notum & vulgatum eſt) exceptio firmat regulam in contrarium,

Ex his, atque authoritatibus præfatorum Authorum, ſic diſtinctè citatis, dilucidè apparet, quantum ab ipſa veritate aberrauerit, ſiue quàm manifeſtè lapſus fuerit Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad dictam deciſionem Gamæ 93. in verſiculo: Nec obſtant authoritates Gutierrez: aſ ſerit, quod authoritates citatæ à Ioan. Gutier. & ab aliis, loquuntur ſemper, quando maioratus, aut fideicommiſ ſum intrauit aliquàm lineam, ſiue vocatorum, ſiue poſ ſeſſorum; nam tunc non debet fieri digreſ ſio ad aliam lineam ex natura rei, licèt defunctus voluiſ ſet, quod ſuccedatur de proximiori in proximiorem, aut de maiori in maiorem: ſed quando non intrauit, ſed linea incipit in proximiori, in defectum nominatorum, inquit quòd non videt, quare proximiorem appellemus eum, qui nec eſt, nec fuit proximior. Et repetit in additi. ad deciſ. 308. ſed certè decipitur (vt nunc dicebam) alitérque quàm debebat, à Molina præcitatas authoritates accipit, vtpote cum Molina ipſe, Humada, Matiençus, Azeued. Ioan. Gutierrez, pater Ludouicus Molina, exteri etiam, qui in propoſito ſcripſerunt, & ab eodem Molina à me etiam ſunt præcitari, non in eis terminis loquantur, in quibus Blazius contendit, ſed expteſ ſim agant de eo primogenito, aut vocato, qui ante diem vocationis, aut aduenientis conditionis, & antequam ab eo initium ſumeret linea, deceſ ſit, & ſic antequam maioratus lineam intraret, nec ius infallibile, aut certum competeret, & generaliter in eo, qui remotam, & valde incertam ſpem habere poterat. In quibus terminis loquitur etiam Luſitanus Anton. Gama, d. dec. 93. dum ſcripſit. quod in ſucceſ ſione maioratus habetur reſpectus in conſideranda proximitate. & repræ ſentatione ad auum, qui nunquam ſucceſ ſit, ſi ipſe ſuccedere debuiſ ſet, ſi ſuo tempore maioratus vocaſ ſet, ad excludendam lineam alterius fratris minoris, qui de facto ſe intromiſit,

Blazius tamen ipſe, in eadem deciſ. 93. verſ. Quinta concluſio, & verſ. Concluſio Sexta obſeruauit veriſ ſimè, quod in lineis primogenitorum, & vocatorum, ſiue poſ ſederint maioratum, ſiue non, ſemper adſit perpetua repræ ſentatio, & tranſmiſ ſo; & habetur reſpectus ad aſcendentem, qui ſi viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, quamuis non ſuccederet. Et vocat lineam primogenitorum, & vocatorum, quando vocatur Petrus, & ſuus filius maior, & deſcendentes maiores, quæ eſt prima linea, & eis deficientibus, Ioannes & ſuus filius maior, & ſic de ſingulis: tunc namque capita lineæ ſunt primò vocati, & qui ab eis deſcendunt, ſtatim ab ipſa natiuitate habent ius indubitabile primogenituræ, ſiue in prima, ſiue in ſecunda, ſiue in tertia linea, & poſ ſunt ad alios tranſmittere. Quod non ita diſtinctè dixit Auendañus, imo & in hoc caſu repræ ſentationem denegare videtur, vt ipſe Blazius annotauit eodem in loco. in verſ. Septima concluſio. Poſ ſetque pro ſe expendere Iacobum Menoch. in conſ. 269. n. 63. lib. 3. qui Author cum ex nu. 8. cum ſeq. inſiſteret in probando, primogenituræ: qualitatem adeſ ſe debere tempore delatæ ſucceſ ſionis, nec poſ ſe dici primogenitum, qui eo tempore non eſt in rerum natura, vt ſuprà dixi. Poſt modùm d.n. 63. vt reſpondeat argumentationi illi, quod filius defuncti debet admitti, & alios excludere, quia ingreditur locum patris, & illum repræ ſentat, ſic ſcribit. Attamen illa iuris regula locum habet, (quando pater vocatus fuiſ ſet, id quod non contingit in caſu noſtro, in quo nullum ius, nec in re, nec in ſpe competebat domino Clementi patri dicti domini Alfonſi. &c.

Cæterùm Blazius idem decipitur manifeſtè (vt ſupra dicebam) dum excludit repræ ſentationem, quando tranſuerſales non deſcendunt ex linea nominatorum, aut poſ ſeſ ſorum; ſed in defectum nominatorum contendunt ſe debere admitti; cuius contrarium rectius obſeruauit Molina, & hactenus defendimus. Rectius etiam Molina ipſe, primogenitorum lineam conſtituit, quamuis nominati non eſ ſent, id namque ex natura maioratus, & præ ſumpta inſtitutoris mente intelligere in Hiſpanorum primogeniis neceſ ſe eſt, vt ſ æpè dictum fuit. Concludendo itaque, in linearum diſtinctione id erit attendendam, quod anteà n. 185. obſeruauimus, nec noua huiuſce Authoris diſtinctio placet.

Quamuis enim fateamur libenter, admitti omnino repræ ſentationem debere, vt repræ ſentetur perſona eius, qui ſpecificè fuit vocatus, nuſquam tamen ius ſuccedendi certum, & non variabile habuit, & antequam ſuccedere poſ ſet, deceſ ſit: id quod Menochius, & Raudenſis etiam poſt alios Authores probarunt. Negamus tamen, ideò perſonam metipſam repræ ſentari non debere, quod ſpecificè vocatus non fuerit, cùm dicta lex Tauri 40. non vocationem aliquam, ſed primogenituram illam, & potentiam ſuccedendi ſolùm requirat, vt ſuprà diximus.

Pro opinione autem Molinæ, & ſequacium, quam ex n. 187. adduximus, & veriſ ſimam, atque omnino tenendam credimus, ſequentia vrgent fortiſ ſima fundamenta. Ac primò equidem ratio illa decidendi Didaci Couar. ad d. l. Tauri 40. quæ in tranſuerſalibus, vſque in infinitum, ſic æqualiter militat, atque veritatem hanc euincit, ſicut in deſcendentibus, vt tribus in locis, ſuprà, hoc eodem capite dictum fuit, & in hoc metipſo articulo, n . 185. an principio.

Secundò, ratio illa legis Partitæ, & Tauri fundamentalis, & deciſiua, & quæ ſemper præ oculis habenda eſt, quòd ad primogenij ſucceſ ſionem ſemper cenſetur vocata linea recta primogenitorum ſucceſ ſiuè in infinitum de primogenito in primogenitum, tam ex linea deſcendentium, quàm tranſuerſalium, prout latiùs d.n. 185. annotaui.

Tertiò, ratio altera repræ ſentationis de iure communi procedentis, quáve ipſam repræ ſentationem ſubſiſtere de iure communi, atque introductam fuiſſe, ſuprà, nu. 52. dicebam, qua: in tranſuerſalibus ſic militat, vt in deſcendentibus, vt acutè, & noue obſeruaui ibidem.

Quartò, traditio illa Gloſ ſ æ magis communiter receptæ, in d. §. in fideicommiſ ſo, l. cum ita, ff. de legat. 2. prout ſuprà, n. 189. col. 3. & 4. perpenditur, quæ velut concludens fundamentum nobis pro huius articuli reſolutione præ ſtat, vt vbi diximus.

Quintò denique & vltimò, & non eundo per alias ambages, ex d. l. Tauri 40. conſtitutione, ſic apertè, & expreſsè hæc pars probatur, vt verè eadem lex torqueri non poſ ſit; imò expreſ ſim euincat, quod potentiæ & ſpei ſuccedendi, ſic ratio, & conſideratio haberi debeat, vt ius certum, & inuariabile habuiſ ſe prædefunctum, neceſ ſe non ſit, ſed debuiſ ſe, & potuiſ ſe ſuccedere, ſi viueret, ſolùm ſufſticiat: id quod deducitur clarè ex multis, variiſque ponderationibus factis de ipſa lege per totum diſcurſum huius cap. maximè d.n. 52. & n. 63. & 90. & 95. & 106. & 107. ex ponderationibus quoque Ludou. Molin. l. 3. C. 7. n. 10. & 11. vbi pro hac parte Primò ponderauit legem illam, in verſic. Lo qual no ſolamente, &c. Ex quo clare deducitur, quod æquiparatio illa repræ ſentationis tranſuerſalium, & deſcendentium, intelligi, atque accipi debet cum omnibus qualitatibus, quæ indescendentibus appoſitæ erant, & ſic in infinitum, ſicut in deſcendentibus. Secundò, ex verſic. De manera que ſiempre el hijo mayor, quoniam verbum illud ſemper, perpetuò, & omni tempore, atque ſine aliqua præfinitione intelligendum eſt. Ex natura etiam alterius verbi dicti verſic. Y ſus deſcendientes, cum appellatione deſcendentium, omnes deſcendentes in infinitum comprehendantur. Tertiò, ex eodem verſiculo, ibi, El hijo, y ſus deſcendientes legitimos, iuncto verſiculo, De manera que, vbi ponderandum eſt, quod cum lex ilia reſpectu ſucceſ ſionis aſcendentium, in prima ſui parte, in qua deſcendentibus loquuta fuit, dixiſ ſet, Hijo, nieto, o deſcendiente, & iterum, Eſtos tales deſcendientes: vt non dubitari poſ ſet. idemmet ius reſpectu ſucceſ ſionis tranſuerſalium ſtatui, ſtatim cum de tranſuerſalium ſucceſ ſione loquuta fuit, adiecit verba illa, De manera, que ſiempre el hijo y ſus deſcendientes, ac ſi expreſ ſiùs dixiſ ſet, quod ſi ex antea dicto, videlicet quod diſpoſitum in ſucceſ ſione aſcendentium, obseruandum etiam eſ ſet in ſucceſ ſione tranſuerſalium, comprehenſum eſ ſet, repræ ſentationem nedum ad filios, ſed ad omnes deſcendentes protrahendam eſ ſe, vt tamen deinceps in his nulla dubitandi occaſio ſupereſ ſe poſſet, id rex illa expreſ ſiſ ſimis verbis declarat, & adiicit De manera, que ſiempre el hijo, y ſus descendientes . Quod ita ſubtiliter, & verè equidem expendit Molin. d.n. 10. & 11. & ſequitur 10. Gutier. pract. lib. 3. q. 66. n. 24. & tribus ſeqq. quod ſi quis dixerit, legem illam, etſi repræ ſentationem concedat reſpect tranſuerſalium, ſicut deſcendentium; intelligendam tamen ſecundum ipſiuſmet repræ ſentationis naturam, imò illam in terminis iuris communis relinquendo, vt ſcilicet in deſcendentibus in infinitum protrahatur; in tranſuerſalibus verò filios fratrum non excedat: Reſpondet ſingulariter Molin. eod. c. 7. n. 10. id quidem dici poſ ſe, ſi lex illa dixiſ ſet, La qual repreſentacion mandamos, attamen non eſt ita, ſed adiecit relatiuum illud, l o qual no ſolamente mandamos. Genericum atque indefinitum, vt omnia præcedentia, cum ſuis qualitatibus, & ampliationibus in tranſuerſalibus repetita eſ ſe censerentur, & ſic vt intelligeremus, nedum voluiſ ſe eam legem in tranſuerſalibus repræ ſentationem admittere, ſed etiam admittere eam cum omnibus qualitatibus, cum quibus repræ ſentationem deſcendentium admiſit.

Nec vim ſuperiorum ponderationum, atque obſeruationum diluunt parùm firmæ, nec ſecuræ Velaſquez Auendañi ſolutiones, aut conſiderationes nonnullæ, in eadem l. Tauri 40. gloſ ſ. 14. n. 48. & 29. ex eiſdem namque Ludouici Molinæ placitis, & verbis generalibus Taurinæ: illius conſtitutionis, ſic manifeſtè ſubuertuntur, vt nullomodo poſ ſint ſtare. Ac in terminis eidem Auendaño concludenter reſpondet Ioannes Gutierrez, pract. lib. 3. d.q. 66. n. 28. in verſiculo, Non etiam ſecundo, vſque ad numerum 29. quo loci rectè animaduertit, ſe libenter fateri, legem illam principaliter veniſ ſe ad decidendam quæ ſtionem illam controuerſiſ ſimam, & ſummè difficilem inter patruum, & nepotem ex fratre in vita poſ ſeſſoris maioratus prædefuncto, ſed ſimul repræ ſentationem in perpetuum in ſucceſ ſione maioratuum cum aſcendentibus ſucceditur per deſcendentes, nec non & tranſuerſalibus introduxiſ ſe, vt manifeſtè lex ipſa diſpoſuit,

Addiderim ego vltra Gutierrez, Anendañum eundem, dicta gloſ ſa 14. num. 30. iniuſtè proculdubio, & minus benè dixiſ ſe, authoritates Acoſtæ, & Couarr. quas pro ſe adduxit Molina, ideò pro ipſo non vrgere, quod ſi diligenter conſiderentur, tantum loquuntur, quando agitur de ſuccedendo primogenito per conſobrinum & tertiogenitum; non quando inter tranſuerſales remotiores hæc dubitatio prælationis contingit. Nam ſi originaliter prælegeris Acoſtam, inuenies proculdubio, loqui ipſum inter tranſuerſales, in remotiori quoque cum alio proximiori concurrenti, cuius pater ſi viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet: is namque proximiorem excludit, & ſuccedit, quamuis in remotiori gradu ſit. Idque ex deciſione dictæ l. Tauri 40. in cuius legis, & l. 2. titulo 15. partit. 2. terminis Acoſta ipſe loquitur, & ſic reſoluit. Didacus etiam Couar, in locis antea relatis, & in ratione decidendi, quam ad dictam l. Tauri, aſ ſignat, & in ſolutione caſuum, aut quæ ſtionum, quas num. 10. 11. & 12. excitauit, id apertè tenuit, & repræ ſentationem inter tranſuerſales in infinitum concedi ex illa lege probat expreſ ſim.

Prætereà, Auendañus idem, gloſ ſa 15. eiuſdem legis, perperam quidem, & malè percipit dictæ l. Tauri verba illa, De manera que ſiempre. Dicere namque quod ad caſuum contingentiam dumtaxat, legis illius Conditores voluerint ea verba referre, vt quandocunque contingeret velle admitti contra patruum nepotem in ſucceſ ſione deſcendentium, ſeu tranſuerſalium, concedatur reprę ſentatio. nec alio in caſu lex ipſa accipiatur: adeò verbis eiuſdem legis repugnat, vt ex ipſis conuincatur apertè. Ad quid enim obſecro, ſic multiplicarentur, ſi duntaxat id decidere intenderent, ſiue deſcendentium verbum, ibidem appoſit um, quid eo modo acceptum operaretur. Verbum etiam ſemper, ad quid fuiſ ſet adiectum, ſi in deſcendentibus eorundem verificandum non eſ ſet. Intellectum ergo ab hoc Authore traditum, nulla via, nullóque pacto ſuſtineri poſ ſe, nullus equidem negabit, qui Ludouici Molinæ ponderationes præfatas perpendat maturè.

Denique & vltimò, nec etiam Blazij Flores Diaz de Mena in deciſ. præcitata Gamæ 93. verſic nec obſtat, ad d. l. 40. Tauri, euaſiones, ſiue excogitatæ quædam ſolutiones procedunt iuridicè, nec vim aliquam obtinent eius rationes: Dicere namque, quòd lex illa duntaxat admittit repræ ſentationem eius, qui ſucceſ ſit, vel ſuccedere debebat, quia habebat ius firmum primogenituræ, vel quod non attenditur in maioratibus perpetuis proximitas, qua nullatenus potuit à fundatore imaginari: ex ſe quidem falſum eſt, atque ex verbis antea ponderatis deſtruitur euidenter, vtpote cum ex ipſis deprehendatur apertè, in d. l. 40. Tauri, potentiam ſolam, etiam remotam, & incertam aut poſ ſibilitatem duntaxat ſuccedendi, ſic in conſideratione haberi, vt ſuprà dictum eſt, atque ex verbo Deſcendientes, & verbo Para ſiempre, colligitur. In maioratibus etiam (vt rationem eius Authoris retorqueamus) non modò excluditur proximitas ea, imò ſui naturâ admitti debet; habent namque tractum adò ſucceſ ſiuum, & talem perpetuitatem in ſe continent, vt notum omnibus eſt. Illa autem cum durare non poſ ſit niſi per ſubrogationem, omnes equidem de familia gradatim, atque ſuo ordine (quocunque in gradu ſint) cenſentur ad ſucceſ ſionem inuitati eo ipſo, quod maioratus perpetuus inſtituitur; & conſequenter & illi quoque de familia, qui in futurum naſcentur, & erunt, & qui nec cogniti à teſtatore fuerunt, nec etiam potuerunt imaginari. Quod de ſe compertum eſt, & har. quotid. controu. iur. lib. 2. c. 22. per totum, plena, & dilucida manu à me comprobatum. Et de his, atque articulo agitato ſuprà, ex n. 172. hactenus, in quibus (vt vides) diligenter & accuratè proceſ ſimus, & quamplurima adnotauimus, quæ non erant ab aliquo antea ſic ſcripta, nec adnotata.

Eiſdem tamen addendum erit, in illa quæ ſtione, vtrum ſcilicet nepos inſtitutoris ex filio mortuo ante maioratus institutionem nato, ex vi repræ ſentationis patruum ſuum, & filium ſecundogenitum, poſt primogenitum inſtitutum natum, à ſucceſ ſione maioratus excludat, vel à ſecundogenito filio tempore inſtitutionis maioratus nato, ſit excludendus. Velaſq. Auend. in eadem l. Tauri 40. gloſ. 6. ex n. 8. vſque ad numerum 12. rectè obſeruaſ ſet, quod cum filius maior defunctus, ante maioratus inſtitutionem, nullum ius ſuccedendi habuiſ ſet, neque in ſpe, neque in potentia, nepos ex eo perſonam ipſius repræ ſentando, secundogenitum non excluderet, quoniam non poteſt eſ ſe plus iuris in cauſato, quàm in cauſa efficiente, vt ibidem probauit, & alia fundamenta adducit, ac ponit caſum, quando pater habens nepotem ex filio mortuo, & alium filium ſecundò, vel tertiogenitum ſuperſtitem, maioratum ſimpliciter inſtituit, dicendo, quòd in eius bonis iure maioratus ſuccederetur, nulla facta ſpecifica vocatione, & poſt institutionem filius ſecundus natus eſt, vel tempore inſtitutionis iam erat natus. Et rectè quidem, nam ſi inſtitutor vocationes feciſ ſet, aut ordinem, & formam ſuccedendi appoſuiſ ſet (quod frequentius accidit, & rarò ſic fuiſ ſe inſtitutum maioratum continget) voluntas eiuſdem, atque vocationum ordo obſeruaretur ad vnguem, nec locus eſ ſet dubio præfato. Statim tamen num. 12. inquit, ſe credere, quod licèt non ex vi tranſmiſ ſionis, aut repræ ſentationis, ex præ ſumpta tamen maioratus inſtitutoris voluntate, atque tacita vocatione nepos ex præmortuo patruum excludat, quia credendum eſt, inſtitutorem metipſum voluiſ ſe conſulere poſteritati ſuæ, maiorémque dilectionem habuiſ ſe ad nepotem ex filio præmortuo, quam ad ſecundogenitum. Et citat Gregorium Lopez, & Tiraquellum, Molinam etiam, de Hiſpanor. primogen. lib. 3. cap. 1. num. 3. qui tamen in aliis terminis loquuntur, in primogenito inquam, qui ante maioratum à parente acquiſitum, natus eſt, & dicunt præferri cum ſecundogenito, poſt acquiſitum maioratum nato, Et ita tenuerunt Gregor. Lopez, Tiraquellus, Anton. Gomez & Lecirier, quos refert Molina, d.n. 3. & in eiſdem terminis loquitur Mieres, de maioratu, p 2. q. 4. illatione 5. Addiderim ego libenter, conſidendum eſ ſe maioratus inſtitutori in caſu præfato, & aliis ſimilibus, ne ita vagam atque incertam ſuccedendi formam præ ſcribat, litibúſque & contentionibus occaſionem relinquat, ſed potius certum ſucceſ ſionis ordinem declaret, ſiue certas atque ſpecificas vocationes efficiat, vt quem præferre voluerit, appareat maniſeſtè. In dubio tamen, ac cum ita ſimpliciter maioratus inſtitutus eſt (quod ratò ſic fuiſ ſe factum continget, vt ſuprà dicebam) ambigi non debere, quin nepos ex filio primogenito, & maiori, præferri debeat ſecundogenito, & vlterioribus, idque tam ex primogenituræ ratione, & ordine, atque conſuetudine ordinaria ſuccedendi. à quibus ſucceſ ſio eo in caſu debet interpretari, quam ex præſumpta teſtantis voluntate; qui in dubio credendum eſt, quod nepotem ex filio primogenito præferre voluerit. Et huic reſolutioni mire conueniunt rationes plures, quas in primogenii, & eius deſcendentium fauorem conſiderauit Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 1. q. 12. adducta etiam per Molinam, lib. 3. c. 1. in principio.

