Rurſus, rationibus omnibus, quas nouiſ ſimè ponderauit Antonius Faber, referendus ſtatim, ex his ſatisfieri longa ſerie poſ ſe videtur, quæ Menochius idem, dict. conſil. 172. ſcripta reliquit. Et Socini authoritas illa, quæ pro opinione ſecunda adducitur, & alia Caſtrenſis, in leg. 1. in 2. notabili, C. de condit. inſertis, Fulgoſij etiam, & aliorum authoritates, quam parum pro ſecunda eadem opinione, quæ maſculos ex fæminis admittit, adſtringant, nec primæ, quæ ipſos excludit, reſiſtant, deduci velut concludenter poteſt ex adnotationibus Tiberij Deciani, dict. conſil. 127. ex numero 13. vſque ad numerum 26. libro 3. Iacobi Menochij, dict. conſilio 172. numero 35. in verſiculo, non obſtat ſecundum, & numero 37. vbi reſpondet Socino, & Caſtrenſi, quos antea commemorauerat, numero 15. & 17. Remanet ergo, veriſ ſimum eſ ſe placitum illud, prolatum ſuprà, numero ſeptimo, quod articulus hic, vtrum maſculi ex fœminis Comprehenſi cenſeantur, necne, appellatione deſcendentium maſculorum, ſit valde difficilis, & controuerſus ob varias diuersà ſque rationes, nec iure aliquo, affirmatiue, vel negatiue clare deciſus; indéque Authores quamplures aſ ſeueraſ ſe, quod maſculi ex fœminis non ſunt ita proprie & intrinſece maſculi, prout ſunt maſculi ex Maſculis ſicuti firmaſ ſe Interpretes omnes, primæ opinionis relatae ſuprà, numero 2. & ſequaces, compertum eſt, atque ex Alciato, & aliis ſcripſit Sylueſter Aldobrandin. dict. conſil. 6. numero 2. E contrario tamen (& quia certo aliquo iure duci non poſ ſunt vnius, & alterius opinionis ſectatores) ex aliis obſeruauit Petrus Surdus, dict. conſil. 308. numero 2. vbi inquit, quod deſcendens maſculus propriè dicitur quis, licet deſcendat per fœminam, quod etiam firmiter defendit Antonius Faber, in loco referendo infrà, & relato ſuprà, in initio huius cap. Et hactenus de prima obſeruatione ad explicationem dubij prædicti.

Secundo deinde & principaliter conſtituo, in eodemmet dubio, vt certum, & indubitatum ſupponendum eſ ſe vnum caſum, in quo nullus Scribentium ambigit vſquam, videlicet, vt maſculi ex fœminis non comprehendantur, nec comprehenſi cenſeantur appellatione maſculorum deſcendentium, quando agnationis rationem habitam fuiſ ſe conſtiterit, quod vnanimiter omnes probarunt, vt relata opinione tertia, vidiſti ſuprà, numero 6. atque ex aliis Authoribus ſcripſit Surdus, dicto conſilio 308. numero 14. & 15. & in conſilio 316. numero 8. libro 3. ita etiam & è contrario, quod maſculi ex fœminis, & fœminæ ipſ æ admittantur, quando deſcendentium, vel liberorum, aut filiorum nomen adiectum fuerit, nec verbum maſculos adiunctum. Quoniam deſcendentium appellatione, veniunt tam maſculi, quàm fœminæ, & ſiue ex maſculis, ſiue ex fœminis in infinitum deſcendentes: authent. de hæredibus ab inteſtato venient. §. ſi quis igitur. l. finali, C. de legitimis hæredibus, cum concordantibus, de quibus poſt multos alios per Decianum, dict. conſil. 127. numero 1. libro 1. lib. 3. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 8. titul. 11. numero 1. latius titul. 18. numero 1. & 3. Aldobrandinum, in conſilio 3. numero 1. Petrum Surdum, dicto conſilio 316. numero 1. libro 3. & deciſion. 84. numero 6. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articul. 29. numero 14. Cæ ſar Barzius, deciſione Bononiæ prima, numero 14. & deciſione 4. numero 15. vbi quod verbum, deſcendentium, eſt plurium collectiuum, & omnes deſcendentes in infinitum complectitur. Etiam ſine adiectione in perpetuum, vt Peregrinus, vbi ſuprà profitetur. Idem Barzius, eadem deciſione 4. numero 36. & deciſione 7. numero 1. Iacobus Menochius, in conſilio 1. numero 198. libro 1. & conſilio 231. numero 88. libro 3. Surdus etiam, alio in loco, hoc eſt, in conſilio 370. numero 22. libro 3. Liberorum etiam, & filiorum appellatione, quod etiam fœminæ comprehendantur, & maſculi ex ipſis fœminis, certi equidem iuris eſt, & probatur per text. in l. liberorum, ff. de verborum ſignificatione l. ſed ſi hac lege. §. liberos. ff. de in ius vocando, vbi Alexander, & Iaſon plures concordantes adducunt: Decius, in conſilio 567. numero 4. & 5. Tiberius Decianus, dicto conſilio 127. numero 2. libro 3. Alexander Trentacinquius, qui refert permultos, de ſubſtitutionibus, 4. part. capite 7. numero 10. in verſiculo, appellatione liberorum. Marc. Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articulo 1. numero 31. & articulo 22. numero 43. & articulo 25. numere 8. Ludouicus Caſanate, in conſilio 48. numero 78. & in conſilio 45. numero 188. Latiùs in conſilio 6. ferè per totum, maximè ex numero primo, cum ſeq. & numero 9. cum ſeq vbi latè explicat, filiorum appellatione, an, & quando, ſiue qualiter veniant filiæ, & earundem deſcendentes, poſt alios iuris Interpretes infinitos, quos congerit in vnum Et vltra relatos ibi explicant id ipſum latiſ ſimè Andreas Fachineus, in conſilio 35. per totum, lib. 1. Fuluius Pacianus, in conſilio 17. ex numero 1. cum ſequent. Cæterum, quando filij maſculi ex ſ œminis ne quaquam comprehendantur, ſed maſculi ex maſculis dumtaxat, rectè, & latiùs tuetur Antonius Faber, de erroribus pragmaticorum, tom. 2. docad. 28. errore 8. colum. penul. & vide errore 10. ex folio 150.

Prætereà & tertio loco, atque principaliter conſtituo, vulgati, & indubitati iuris eſ ſe, voluntatem teſtatoris in materia fideicommiſ ſaria, primo loco, & ante omnia ſpectandam: l. penultima. ff. de legatis primò, l. hæredes mei. §. cum ita, ff. ad Trebellianum. l. cum pater. §. donationis ff. de legatis ſecundo, cum aliis permultis iuribus, & Authoribus, de quibus per Tiberium Decianum, dict. conſil. 127. numero 8. libro 3. Peregrinum, de fideicommiſ ſis, articulo 11. per totum, Manticam, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 3. titulo 3. per totum. Quinimo & coniecturatam mentem præferri verbis, l. cum auus. ff. de condit. & demonſtrat. l. cum acutiſ ſimi. C. de fideicommiſ ſ. cum concordantibus, de quibus per Mantic. & Peregrin. vbi ſupra, Decianum. dicto conſil. 127. numero 9. libro 3. Idcirco in eodem articulo, vtrum maſculi ex fœminis comprehendantur appellatione deſcendentium maſculorum, in fideicommiſ ſis, & vltimis voluntatibus, vel non comprehendantur, aut comprehenſi non preſumantur, voluntatem diſponentis, & deſcendentes maſculos verbum adiicientis, præ oculis habendam, & potiſ ſimum ſpectandam; etiam ſi coniecturata, & præ ſumpta ſit, modò ex probatis & legitimis coniecturis deducatur: ex ipſa namque, & caſuum occurrentium qualitatibus, & circunſtantiis diuerſis, ex coniecturis etiam occurrentibus, iuridicéque deductis, ſ æpiſ ſime opinioni prime locus erit, vt maſculi ex fœminis nequaquam admittantur, imo excluſi cenſeantur omnino, prout coniecturæ, & præ ſumptiones vrgentes ſuadeant, prout etiam ex affectione, & dilectione teſtatoris eiuſdem circa alios vocatos, & ratione excluſionis alicuius dignoſci poterit. Quoniam, affectio, & dilectio teſtatoris, vrgens coniectura eſt ad interpretationem voluntatis ipſius in caſu dubio, ſicuti in commentariis, de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum, latiùs nunc ſcribemus, & multa in propoſito poſt alios Authores adnotauit Ludouicus Caſanate, in conſilio 10. numero 42. & in conſilio 47. numero 27. & ſequent. & in conſilio 57. numero 21. ex aliis etiam, quæ aliunde deducentur legitime, & fine præcipuo, atque immediata cauſa, ſiue ratione, ita, vel ita, vel ad vnum, aut alterum modum diſponendi. Sic etiam & pari modo, & aliis coniecturis probatis, ſ æpe etiam erit locus ſecundæ opinioni, vt maſculi ex fœminis veniunt, & comprehenſi præ ſumantur, ſi deſcendentes maſculi generaliter inuitentur, nec etiam ob eam ſolam rationem videri debeant excluſi, quod eorum author excluſus fuerit, niſi & alia ita ſuadeant, & in eorum excluſionem vrgeant: idque iuxta reſolutiones Franciſci Mantiæ, de coniecturis vltimarum voluntatem, libro 8. dict. titul 18. numero 25. & ſeq. & numero 48. & ſequent. & numero 34. & ſequent, ex diuerſis itaque coniecturis, & præ ſumptionibus, & voluntate teſtatoris diuerſimode coniecturata, & ex aliis, quæ occurrant, locus erit, vel non erit primæ, & ſecundæ opinioni, ſuprà relatis; nec vlla aliqua generali doctrina adeò, quòd omnes caſus comprehendantur, vel quæ omnibus deſeruiat, res poterit definiri, aut certa regula circumſcribi articuli præfati reſolutio; non etiam abſolute, aut indiſtincte probari, vel improbari aliqua ex opinionibus eiſdem, quamuis negari non poſ ſit, quin pro prima, admiſ ſionis maſculorum ex fœmina negatiua, fortiter adſtringant ea, que ipſius ſequaces expendunt. Quin etiam eadem in caſu dubio præualere debere videatur in primogeniorum ſucceſſione, quando maſculi ex fœminis coniecturam aliquam vrgentem, aut præ ſumptam teſtatoris voluntatem pro ſe non inducerent, vt ſub vocatione maſculorum deſcendentium, viderentur ex aliis circunſtantiis, & coniecturis comprehenſi, vel admiſ ſi, quamuis ea quoque deficiente, negari non poſ ſit, quin articulus difficultatem habeat, vt ſuprà dixi.

Placitum autem iſtud noſtrum, & reſolutio coniecturis, & præ ſumptionibus adeò adhærens, non eſt quidem aliorum Interpretum ſententiis, & velut expreſis obſeruationibus deſtitutum, imò & ſequentium Authorum reſolutionibus in hoc eodem articulo comprobatur apertè. Ac primum quidem ex traditionibus Pelaez à Mieres, de maioratu, 2. part. dict. quæ ſtione 6. is namque cùm ex numero 52. cum ſequent. & numero 60. & ſequent. in ipſomet dubio verſaretur, vtrum maſculi ex fœminis admitti deberent, necne; & iterum numero 64. & 65. nihil ſecurius dici poſ ſe exiſtimauit, quam quod eo caſu, quo quæritur, an maſculi ex fœminis veniant appellatione maſculorum deſcendentium, & in aliis ſimilibus, mens defuncti diligenter ſit æ ſtimanda, atque ex ea dubij occurrentis reſolutio habenda, vt ex ipſo Authore conſtat, dict. numero 64. ibi: eſt igitur in iſto caſu. &c. Et numero 65. ad fin. limitatur etiam. Authoritate etiam Iacobi Mand. de Alba, in conſil. 86. numero 4. & 5. vbi cum approbaſ ſet opinionem eorum, qui maſculos ex fæminis ſuccedere dixerunt, quando maſculi deſcendentes ſimpliciter vocantur: limitat ſtatim, vt id procedat, niſi aliquid repugnet veluti ſubiecta materia, vel expreſ ſa, aut præ ſumpta mens diſponentis. Et refert, & ſequitur Franciſc. Mantic. de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 8. dicto titulo 18. numero 20. in fine, corroboratur rurſus expreſ ſa Marcus Antonij Peregrini obſeruatione, de fideicommiſ ſis articulo 26. numero 18. qui cum antea numero 15. & 16. opiniones contrarias retuliſ ſet, & difficilem, ac controuerſum articulum agnouiſ ſet (vt ſuprà dicebam) ſubdit ſtatim dict. numero 18. in hunc modum: Item cum aliqua probabilis ratio ſuaderet, maſculum ex fœmina non contineri ad excluſionem ſubſtituti, licèt de conſeruanda agnatione non agatur, non vtique contineretur, & ſubſtitutus præualeret, & in his terminis rectè procedit deciſio Bal. conſ. 40. Quidam magnus nobilis, libro 3. &c. Imò in his terminis, nec eorum omnium, quos pro ſecunda, & tertia opinione retuli ſuprà, vllus diſ ſentit, quando ſcilicet ad excluſionem maſculorum ex fœminis, probabilis aliqua coniectura concurrit, & de voluntate teſtatoris legitimo aliquo modo ita præſumitur, ipſi namque loquuntur ſemper, quando ſimplex adeſt duntaxat deſcendentium maſculorum vocatio, nec contra maſculos ex fœminis vlla extat ex toto tenore diſpoſitionis in contrarium coniectura probabilis. Quamuis etiam nulla extante coniectura, ex ſola deſcendentium maſculorum vocatio, nec Maſculos ex fœminis excluſerint indiſtincte Authores permulti, commemorati ſuprà, numero 2. & 3. & Iacobi Menochij pro hac parte fundamenta dicto conſilio 172. libro 2. fortiter vrgeant. Ipſius etiam in articulo præfato proſequendo, atque explanando diligentia, & induſtria laudari debeat. Nec ab eius aſ ſertione, & reſolutione facile recedendum, ex his, quæ Franciſcus Mantica, libro 9. dict. titul. 18. longa ſerie adnotauit in contrarium, niſi cum illis præ ſumpta quoque mens, & voluntas teſtatoris, & legitimæ coniecturæ ipſius concurrant (vt nunc dicebam) ſed nec recedendum forſan erit ex his, quæ ingenioſe equidem, & ſubtiliter, atque plena manu pro maſculis ex fœminis ſcripta reliquit Antonius Faber, de erroribus pragmat. tom. 2. decad. 28. errore 8. per totum, ex folio 140. cum ſequent. nam licet in fauorem ipſorum vrgere videantur, & vrgeant, verè tamen in materia fideicommiſ ſaria, ac maximè in primogeniis Hiſpaniæ non obtinebunt, niſi Maſculi ex fœminis coniectura etiam præ ſumptæ voluntatis aliqua ſe iuuent. Quæ omnia (vt ſuprà quoque dixi) iudices diſcreti maturo iudicio perpendere debebunt, vt pro caſuum occurrentium qualitatibus & circunſtantiis diuerſis, & prout res, & præ ſumptiones ſuadeant, diuerſimodè etiam ſtatuant. Nec intereſt equidem (cùm agnatio non conſeruatur) vt Maſculi ex fœminis excluſi cenſeantur, vel admiſ ſi ſub appellatione Maſculorum deſcendentium, an à fœmina, an à Maſculo diſpoſitio facta fuerit, vel quod maſculo, aut fœminæ ſubſtitutio fiat. Nam ſi coniectura aliqua, præ ſumptáque mens teſtatoris non concurrat, etiam ſi à fœmina diſpoſitio facta fuerit, vel fœminæ, aut Maſculo ſubſtitutio fiat, Maſculi ex fœminis admitti non debebunt, qui ex coniecturis admitti quoque poterunt, & ſic præ ſumpta mens, & voluntas potiſ ſimùm ſpectanda erit, quæ ex aliis in teſtamento expreſ ſis elici poterit. Atque ita ex Socino, & Capra, eleganter animaduertit nec diſtinguit. an à Maſculo, an à fœmina procedat diſpoſitio, Tiberius Decianus, dict. conſil. 127. numero 17. & 18. libro 3. vbi latius confirmat. Et in eiſdem terminis loquitur Peregrin. de fideicommiſ ſ. dict. articul. vigeſimoſexto, numero decimoſexto, vt ipſe exprimit in ſummario eiuſdem numeri. Quamuis verum quoque ſit, facilius induci, & credi poſ ſe, Maſculos ex fœminis ad ſucceſ ſionem inuitatos, & appellationem maſculorum deſcendentium comprehendi, cum à fœmina diſpoſitio procedit, ſiue maioratus factus eſt, quam cum à Maſculo, idque iuxta reſolutiones Authorum quamplurimorum, quos ego libro ſecundo, capite quarto, numero 143. & 144. recenſui, niſi de contraria voluntate conſtare aliquo modo legitimo ſine probatis coniecturis poſ ſit. nam & fœmina forſan maſculos ex maſculis duntaxat admitti velle, atque deſiderari potuit, iuxta ea, quæ ibidem dixi, numero 145. & ſi appellatione maſculorum deſcendentium, maſculi ex fœminis, intrinſecè, atque ex præ ſumpta mente non comprehenduntur (vt tot Authores contendunt) ex diuerſitate perſonæ, diuerſum non poterit conſtitui ius, vt Decian. firmauit expreſ ſim, vbi ſuprà.

Quartò denique & vltimò conſtituo, Michaëlem Graſ ſum, receptarum ſententiarum § fideicommiſ ſum, quæ ſtione 35. numero 3. huiuſce articuli, & dubij hactenus propoſiti terminos confudiſ ſe. nec diſtinctè percepiſ ſe; ipſe namque maſculorum deſcendentium mentione facta in diſpoſitione, ex eo generaliter maſculos ex fœminis excludit, nec contineri aſ ſerit, quod maſculorum mentio fieri non potuerit, abſque eo, quod agnatio conſeruata fuerit: quod tamen quàm falſum ſit, ex ſuperioribus deducitur manifeſtè. Tum, quia nudæ maſculinitatis, & non agnationis, ſiue ſexus maſculini duntaxat rationem haberi poſ ſe in vocatione maſculorum deſcendentium, certiſ ſimi iuris eſt, & ex multis agnouit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro 3. dict. capite 5. numero 48. Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, dict. quæ ſtione 6. numero 58. Tum etiam, quia omnes iuris Interpretes hucvſque ſcribentes, & qui in propoſito articulo admiſſionis, vel excluſionis maſculorum ex fœminis affirmatiue, vel negatiue reſponderunt, loquuntur quidem in terminis, in quibus agnationis ratio habita non fuit, nec id conſtat, nam ſi agnationem conſideraſ ſe inſtitutorem maioratus conſtaret, res prorſus difficultate, & altercatione careret, iuxta opinionem illam relatam, ſuprà numero 6. & in eis terminis loquutos omnes, dignoſcitur ore aperto ex eiſdem antea relatis, atque ex omnibus in initio huius cap. commemoratos. Sic etiam obſeruauit Petr. Surd. dict. conſil. 316. n. 3. lib. 3. qui tamen Mich. Graſ ſi notam ſuperiorem non adiicit, nec commemorat ipſum.

Vnde Si adiiciendum erit ſuperioribus, & hactenus dictis, Ricard. & Ioan. Andreæ doctrinam, probatam ab his omnibus. quos retuli ſuprà, numero 2. non fulciri ea vnica duntaxat ratione, quæ à conſeruatione agnationis deducitur, cum agnatione conſeruata, dubitationi locus eſ ſe non poſ ſit (vt nunc dicebam, & maiori ex parte Interpretes loquuntur, quando agnatio conſeruata non eſt) ſed & aliis etiam, atque ex multis ſubſiſtere rationibus, quas eiuſdem opinionis primæ ſectatores conſiderarunt, & adduximus ſuprà, numero 3. nempe, quod excluſa matre, dicitur excluſus & i filius, & deſcendentes eius. Et quod eſ ſet abſurdum, matrem proximiorem eſ ſe excluſam, & filium remotiorem eſ ſe admiſ ſum, & quod cauſatum non poteſt eſ ſe potentius ſua cauſa, vt latius ibidem dixi. Cæterum quando agnatio conſeruata fuiſ ſet, quo caſu ad excluſionem maſculorum ex fæminis, res caret prorſus dubitandi ratione (vt dixi) non modò dictis nunc rationibus, ſed etiam illa agnationis conſeruatæ res fulciretur. Quocirca non ſequitur; Agnatio conſeruata non fuit, ergo nec Maſculi ex fœminis excluſi ſunt: poſ ſunt namque vigere, atque teſtatorem ipſum excitaſ ſe rationes aliæ, ex quibus maſculorum eorundem excluſio inducatur: idque ex eiſdem Authoribus primæ opinionis, relatis dict. numero 2. ex Ruino, in conſilio 18. numero 9. libro 3. Alciato, in conſil. 563. column. 2. verſiculo, reſtringitur etiam. Aldobrandin. in conſil. 3. & 5. & 6. vbi latius, & in terminis noſtris, quod præfata conſequentia admitti non poſ ſit, cum etiam & aliis pluribus rationibus excludi potuerint Maſculi ex fæminis, etiam agnatione non conſeruata: aduertit expreſ ſim Iacobus Menochius, dict. conſil. 172. numero 12. in verſ. nec repugnat huic ſolido argumento, & numero 32. in verſ. ex quo ſequitur. Optimè Ioannes Cephalus, dict. conſil. 581. numero 32. libro 4. Indeque cum non ſufficiat dicere, agnationem conſeruatam non fuiſ ſe (quod negari non poteſt) ad coniecturas legitimas, & præ ſumptam voluntatem decurrere, vis equidem, & neceſ ſarium omninò erit, iuxta ea, quæ ſuperius remanent ſcripta, numero 10. Quod & vltra Authores relatos ibidem, agnouit apertè in hac eadem materia Antonius Faber, de erroribus pragmat. tom 2. decad. 28. errore 8. Is namque pro maſculis ex fœminis, licèt vrgenter ſcripſerit (vt ſuprà dicebam) & maſculos ex fœminis admitti in ea vocatione contenderit, ex coniecturis tamen, & præ ſumpta voluntate in contrarium, aliter ſtatuit, & ab ea ſententia recedit, & maſculos ex fœminis excludi ob contrarias coniecturas, tuetur ibi, col. 5. ad fin. folio 145 vt negari non poſ ſit, materiam eandem, coniecturalem eſ ſe, & præ ſumptam, ac diuerſimodè pro caſuum occurrentium circunſtantiis, & coniecturis diuerſis definiendam, vt monui ſ æpiſ ſimè. Et quemadmodum non de facili recedendum à ſententia, & rationibus Menochij, dixi ſuprà n. 20. ſic nec de facili à ſententia, & rationibus Fabri recedi poterit; ſed vnum, vel alterum ex validioribus, aut vrgentioribus coniecturis eligi debebit, prout negotij qualitas ſuadeat.

CAPVT XXX.

Regula illa, ſiue Interpretum omnium axioma commune, & per manus traditum quotidie, Si vinco vincentem te, multo magis vincam te, in ſucceſ ſionum, & aliorum actuum materia, an, & qualiter procedat, & de aliorum variis in locis traditionibus (quæ hic aggregantur) breuis reſolutio, atque explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Regula illa, Si vinco vincentem te, multo magis vincam te, diuerſimodè explicata, atque exornata permultis remiſ ſiuè, vt hic videbitur.
- 2 Et in omni actu, & materia, ac etiam in diſpoſitionibus teſtamentariis, & fideicommiſ ſariis, & in ſucceſ ſionibus, regula ipſa accepta, vt hoc numero adnotatur.
- 3 Si vinco vincentem re, regula prædicta, procedit duntaxat, quando eadem militat vincendi ratio, nec obtinet locum, quando adeſt diuerſa ratio.
- 4 Procedit etiam in eodem genere vincendi.
- 5 Et quando vincens ſubrogatur, & ſuccedit in locum victi formaliter, quaſi illum repræ ſentans, ſecus tamen ſi ob potentius ius.
- 6 Vel quando vterque iure communi innititur; ſecus ſi aliter iure speciali, quia tunc iſte vincitur.
- 7 Nec habet locum regula eadem in ſtatuto, vel alia dispoſitione iuris communis correctoria.
- 8 Non etiam habet locum in materia fœminarum excluſiua.

REgula illa, atque Doctorum omnium axioma commune, Si vinco vincentem te, multo magis vincam te, adeò generaliter proferri variis in locis, & in omni materia tradi per manus quotidie ſolet, vt non modo expendatur, atque adducatu frequenter; ſed etiam diuerſimode applicetur, atque explicetur: quocirca, vt cùm occaſio ſe offeret alibi quærendi neceſ ſitate, atque congerendi placita diuerſa interpretum noſtrorum, labore excuſaretur lector, non inutiliter viſum eſt aliquando, ſi hoc loco commemorarentur, atque aggregarentur quicunque ferè, qui hactenus regulam eandem, vel adduxerunt, vel explicarunt, atque etiam exornarunt, qui & vnanimiter regulæ eiuſdem probationem citarunt text. in l. de acceſ ſionibus. ff. de diuerſis & temporalibus præ ſcriptionibus, & in l. æquiſ ſimum. ff. ad S.C. Tertullian. & in c. Martini. in fine, de conceſ ſione præbendæ, lib. 6. & Gloſ ſam ſingularem commendatam ab omnibus, in l. vſucapio, C. de pignoribus, qui etiam, etſi frequentiùs ad modum præfatum regula prædicta vſi fuerint, ſcilicet, Si vinco vincentem te, multo magis vincam te: aliquando tamen ad alium modum regulam metipſam expendunt, videlicet, Excludens excludentem te, excludit etiam te, vt per Iacobum Philippum Portium, cuius ſtatim ſpecificam mentionem faciemus.

Videndi itaque erunt in propoſito, & pro dilucida explanatione regulæ, ſiue concluſionis ſuperioris, Bart. in d. l. de acceſ ſionibus.

Baldus, in conſ. 25. lib. 2.

Alexand. in l. illam, col. 4. C. de collat. & in conſ. 141. lib. 7.

Aretin. in conſ. 159. & in conſ. 27. n. 1.

Angelus, in conſ. 252. per totum.

Caſtrenſis, in conſ. 22. lib. 2.

Corneus, in conſ. 98. lib. 3. col. fin & in conſil. 84. col. 2. lib. 4. & in conſ. 271. col. 6. eod. lib. 4.

Oldraldus, in conſ. 198. n. 6.

Felinus, in conſ. 1. n 9. & in c. paſtoralis, col. 1. de officio Ordinarij.

Socinus ſenior, in conſilio 28. numero 1. & 4. & numero 29. libro 4. & in conſilio 102. columna 3. eod. lib. 4.

Pariſius, in conſilio 47. colum. 3. libro 3. & in conſilio 42. numero 113. eod. lib. 3. & in conſilio 47. col. 11. lib. 1.

Romanus, in conſ. 436. n. 22.

Iaſon in l. 1. §. veteres, num. 26. ff. de acquirenda poſſeſ ſione.

Socinus iunior, in conſ. 6. n. 3. vol. 1. & in conſ. 10. n. 17. vol. 2.

Curtius iunior, in conſ. 5. n. 8.

Capra, in conſ. 137. n. 7.

Marc. Anton Natta, in conſilio 187. colum. finali, lib. 1.

Ioan. Campeg. in tractatu, quod ſtant. Maſculis, &c. q. 28. n. 134. & ſeq.

Afflictis, deciſ. 21.

Ægid. Bellam. in conſ. 31. col finali.

Laurus de Palatiis, in tractatu, quod ſtantibus maſculis, n. 184.

Gratus, in conſ. 20. col. 2. lib. 1. & in conſ. col. 5. lib. 5. & in conſ. 103. col. finali, lib. 2.

Carolus Ruinus, in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, columna 57. & ſeq. ff. de liber. & poſthum. & in conſ. 39. lib. 3.

Decius, in conſ. 569. & in conſ. 589. & in conſ. 451. col. 2. & in conſ. 625. col. finali.

Albertus Brunus, in tractatu, quod ſtantibus maſculis. folio 18. art. 6. col. 3. in fine, & ſeq. n. 148. & ſeq. & num. 159.

Didac. Couar. variar. lib. 1. c. 7. n. 3. in verſic. item aduerſus principalem concluſionem.

Tiber. Decian. in conſ. 13. n. 38. per totum, lib. 3. & in conſ. 58. n. 20. lib. 5.

Euerardus, in loco, à primo ad vltimum: numero 3. fol. 662.

Tobias Nonius, in conſ. 16. n. 17.

Beroius, in conſ. 150. n. 10. lib. 2.

Niconitius, in rubric. ff. de noui operis nunciat. num. 255.

Antonius Gabriel, communium concluſionum, lib. 4. titul. de ſucceſ ſionibus ab inteſtate, concluſ. 4. per totam.

Iacobus Philippus Portius, concluſ. Reg. & com. opi. lib. 3. reg. 27. vbi Vincens vincentem te, quemadmodum vincat te: & reg. 28. vbi, Excludens excludentem te, an, & qualiter excludat te, ex fol. mihi 625. vſque ad folium 632.

Ioannes de Monteſperello, in conſ. 53. & in conſ. 18. n. 44.

Federicus Scotus, in reſponſo 6. numero 4. tom. 2. lib. 3.

Hieronymus Gabriel, in conſilio 15. numer. 7. lib. 1.

Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 10. tit. 7. num. 6.

Iacobus Menochius, in conſilio 4. num. 33. lib. 1. & in conſilio 126. num. 25. lib. 2. & in conſilio 172. num. 11. eodem lib. 2. & in conſ. 234. num. 16. & 23. lib. 3.

Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 16.

Ludouicus Moro, in responſ. 54. num. 7.

Tobias Nonius, in conſil. 16. num. 17.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 100. num. 12. & num. 35. lib. 1. qui inquit d. num. 12. regulam propoſitam, ſi vinco vincentem te, &c. eſ ſe infallibilem.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 553. numero 31. & in conſilio 761. num. 37. & 38. vbi Vincentius Annibald. eius Additionator, lit. I. folio 91.

Hippolytus Riminaldus, in conſil. 759. num. 86. lib. 7.

Laurentius de Pinu, in conſilio 66. numero 7. & 8.

Franciſcus Burſatus, in conſil. 302. num. 42. lib. 3.

Cæ ſar Thebaldeſcus, in conſil. 1. num. 174.

Claudius Pratus, de regul. iur. lib. 2. tit. 10. cap. 1. folio 86.

Borgninus Caualcanus, deciſ. 12. numero 44. part. 3.

Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 8. n. 10. & 67. & in conſ. 88. n. 35. lib. 1. latiùs in conſil. 2. ex num. 60. cum ſequent. vſque in finem conſilij, & vide ex num. 35. vſque ad num. 45. lib. 2.

Alexand. Terti. Bergomen. in conſilio 162. numero 4. inter conſilia vltimarum voluntatum, libro primo.

Alexand. Raudenſis deciſ. 47. num. 15.

Petrus Surdus, in conſil. 125. num. 14. & in conſilio 138. num. 4. & 18. & 19. lib. 1. & in conſil. 343. num. 5. & in conſil. 416. num. 2. & num. 23. & 25. lib 3.

Ipſemet Surdus, in conſil. 439. n. 36. & in conſ. 443. num 25. eod. lib. 3.

Oldendorp. in tractatu ſuo form. inueſtig. action.

Cagnolus, in l. non debet cui, ad finem. ff. de regulis iuris.

Portius, in §. præferuntur, poſt Gloſ ſam ibi, inſtit. ad S.C. Tertull.

Cardinalis Tuſchus, in pract. concluſ. iuris, tom. 8. lit. V. concluſ. 208. per totam, fol. 599.

Et quidem ex his omnibus apparet (vt dixi) regulam hanc, ſi vinco vincentem te, multo magis vincam te, eſ ſe veriſ ſimam, & in omni actu, & materia, ac etiam in diſpoſitionibus teſtamentariis, & fideicommiſ ſariis, & in ſucceſ ſionibus quibuſlibet fuiſ ſe acceptam; & ita in ſucceſ ſionibus loquitur text. in dicto cap. Martini, atque in eiſdem ex multis aliis conſtituit, & proſequitur Antonius Gabriel, dicta concluſione 4. per totam, modò regula eadem eis modis temperetur, & explicetur, quibus per ipſos Authores nunc relatos temperatur, & explicatur, ac maximè vt procedat dumtaxat, quando eadem militat vincendi ratio, nec locum obtineat, quando adeſt diuerſa ratio. In quo omnes, qui hucvſque ſcripſerunt, conuenerunt vnanimiter, vt per Antonium Gabrielem, dicta concluſione 4. numero 3. Couarruuiam variarum, libro 1. dicto cap. 7. num. 3. in verſiculo, item aduerſius principalem concluſionem. Decianum, in conſilio 13. numero 38. in principio, lib. 3. & dicto conſilio 58. numero 20. lib. 5. Surdum, dicto conſilio 138. numero 19. lib. 1. Iacobum Philippum Portium regularum, libro 3. regula 27. in verſiculo, Secundò limita. & in verſiculo, Quartò limita. Cardinalem Tuſchum, tom. 8. litera V, concluſione 208. num. 4. & num. 16. & 17. Deinde, & ſecundò, vt regula metipſa procedat, ſi vinco vincentem te, in eodem genere vincendi, vt per Socinum iuniorem, in conſilio 10. numero 17. libro 2. Manticam, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 10. tit. 7. numero 6. qui inquit, quod regula prædicta procedit ſine dubio, quando idem eſt genus vincendi, ſeu certaminis, Tuſchus, dicta concluſione 108. numero 5. & 15. dicens, quod regula hæc procedit, quando ille, qui te vincit, & tu, eſ ſetis eiuſdem generis, rationis, & ordinis; aliàs ſecùs, Secus etiam, quando virtus, quæ eſt in vincente, non concurrit in vincendo illum, quem tu vincis, vt per Cagnolum, in leg. non debet, in fine, ff. de regulis iuris, Iacobum Philippum Portium, dicta regula 27. in fine.

Rurſus, & tertiò, procedit eadem regula, quando vincens ſubrogatur, & ſuccedit in locum victi formaliter, quaſi illum repræ ſentans, ſecus tamen ſi ob potentius ius, vt per Mandellum Albenſem, dicto conſilio 761. numero 38. & 39. & ipſius Additionatorem, ibidem, litera 1, Decianum, dicto conſilio 13. numero 38. libro 3. & in conſilio 58. numero 20. lib. 5 Surdum, in conſilio 138. numero 18. libro 1. conſilio 416. numero 23. lib. 3. Ioannem Vincentium Hondedeum, dicto conſilio 8. numero 67. & in conſilio 88. numero 33. libro 1. Vbi poſt alios multos iuris Interpretes ſcriptum reliquit, quod dicta regula, ſi vinco vincentem te, &c. locum tantum habet, quando ille, qui vincit vincentem me, ſuccedit in locum eius, qui vincit me, quaſi illum repræ ſentans: ſed quando vincens non ſubrogatur in gradum, & locum victi, ſed ſibi tantum ex aliqua cauſa ius potentius defertur, illi locus non eſt. Quod ſcripſit Bartolus in leg. 1. §. qui habet, numero quarto, ff. de bonorum poſ ſeſ ſione contra tabulas, & ſequuntur Authores ab eodem Hondedeo commemorati, ibidem.

Præterea, & quartò, regula metipſa procedit, quando vterque ius ſuum intendit ex regulis iuris communis, ſiue ex iure communi intentionem ſuam fundat; ſecus tamen ſi alter de iure ſpeciali contenderet, quia tunc in dubio vinceret is, qui iure communi inniteretur, vt per eundem Mandellum Albenſem, dicto conſilio 761. num. 4.

Denique, & quartò, ipſa regula, ſi vinco vincentem te, locum non habet in ſtatuto, vel alia diſpoſitione iuris communis correctoria, ſicuti ex aliis concludit Menochius, dicto conſilio 134. numero 23. lib. 3. Surdus, dicto conſilio 416. numero 25. lib. 3. Iacobus Philippus Portius, regularum, lib. 3. dicta concluſione 28. Decianus, dicto conſilio 13. ſub numero 38. in principio, lib. 3. Vbi inquit, quod regula dicta non procedit, quando ex ipſa volumus arguere contra regulas iuris communis, & ad correctionem ipſius, vt tenuit Alexander ibi relatus, Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, libro tertio, cap. quinto, dicto numero 16. vbi quod regula, ſi vinco vincentem te, &c. non habet locum in materia fœminarum excluſiua, & citat Bartolum, Alexandrum, & Curtium iuniorem, & vltra eum vide textum, in dicta leg. Æquiſ ſimum, §. ex filio, & in leg. 2. §. ſed neque auus, ff. ad Senatuſconſultum Tertullianum. Iacobum Philippum Portium latiſ ſimè, dicta libro tertio, regula 28. per totam, & dicta regula 27. in verſiculo. Tertiò limita, vbi quod iſta regula non habet locum in materia ſtatutorum excludentium & ſucceſ ſione. Cætera autem, quæ etiam ad regulam metipſam pertinent, ſed ita aſ ſiduè in praxi non verſantur, penes relatos Authores in. initio huius capitis videri potuerunt, & per Antonium Gabrielem, Tuſchum, & Portium, vbi ſuprà, & in ſucceſ ſionum materia commendo Ioannem Vincentium Hondedeum, dicto conſilio 2. ex num. 35. vſque ad num. 45. & num. 60. & ſeptem ſequent. lib. 2.

FINIS.

LOCA IVRIS COMMVNIS Vtriuſque, tam Cæ ſarej, quàm Pontificij, & legum Partitæ, & Nouæ collectionis regiæ, quæ in hoc libro Tertio ſingulari equidem ſtudio & diligentia explicantur, & quibus notabiles & germani intellectus aſ ſignantur.

- Ex Digesto Veteri.

- LEx Si inſtituta, §. de inofficioſo, ff. de inofficioſo teſtament. cap. 27. per totum.
- L. fiſtulas, §. frumenta, ff. de contrahenda emptione. Latè, atque eleganter, cap. 3. ex num. 80. cum multis ſeqq.
- L. ilicet, §. rei depoſitæ, ff. depoſiti, cap. 16. num. 16. cum ſeqq.
- L. certi condictio, §. fin. ff. ſi certum petatur, c. 16. num. 27. & 28.
- L. quod ſi ab initio, 10. ff. ſi certum petatur, c. 16. num. 28
- L. ſi communem, ff. quemadmodum ſeru. amitt. c. 25. n. 29.
- L. ſi hominem, §. quoties, ff. depoſiti, c. 76. ex n. 49. cum multis ſeqq.
- L. vbi cœptum. ff. de iudic. cap. 25. ex num. 39. cum ſequent.
- L. finalis, ff. de rei vendicatione, cum ſua materia, cap. 18. per totum.
- L. cum debitor, ff. in quib. cauſ. pign. vel hypoth. tacit. contrah. cap. 23. ex num. 96.

- Ex Infortiato.

- LEx prima, l. 2. & ſeq. & totus titulus, ff. ſi quis aliquem teſta. prohib. vel coege. cap. 1. per totum, vbi latiſ ſimè, & meliùs, quam alibi.
- L. apud Iulianum, §. conſtat, ff. de legat. 1. cap. 7. num. 6. & n. 10.
- L. qui cum maior, poſt princ. ff. de operis libert. c. 7. num 11.
- L. intercidit, 58. ff. de conditionibus, & demonſtr. cap. 7. num. 13.
- L. quidam relegatus, ff. de rebus dubiis, c. 7. ibid.
- L. 2. §. tractari, verſ. finge autem, ff. ad Tertull. nouiter, & verè, cap. 7. num. 27.
- L. 3. §. quid ergo, ff. de contrario iudicio tutelæ, cap. 7. num. 24.
- L. Titia Seio, 89. §. Lucius, ff. de legat. 2. cap. 10. num. 44.
- L. ſi filius hæres, ff. de liber. & poſthum. c. 11. n. 2.
