Secunda ergo hæc opinio verior mihi proculdubio videtur, & omninò amplectenda, tum propter authoritarem tot, tantorúmque virorum, qui eam ſunt ſequuti, vt vidimus, tum etiam aliis ſcienter conſultóque prætermiſ ſis, nonnullis rationibus, quæ multùm vrgent, vt puto; & in primis, quia nullibi in iure cautum eſt, nec expreſ ſum reperitur, quòd blanditiæ ſolæ abſque dolo ſufficere debeant, vt teſtamentum primum, ſiue prima diſpoſitio reuocetur per ſecundam: imò blanditias ſolas non ſufficere; colligitur apertiùs ex his, quæ adduxit Mieres dicta quæ ſt. 25. num. 6. per totum, vbi & iura, & rationes, atque authoritates in id expendit; è contra tamen, licere teſtatorem inducere blandis verbis ad teſtandum, vel ad diſponendum de rebus ſuis in fauorem ſuadentis aut precantis expreſ ſum eſt in d. l. vlt. C. ſi quis aliq. teſt. prohibue. cuius deciſio æqualiter militat in vtroque caſu, modò al ſit fraus, dolus, & calliditas; ſiue ante blanditias nullus alius inſtitutus ſit, nullumve aliud teſtamentum, aut diſpoſitio præcedat, ſiue alius inſtitutus fuerit, aliáue diſpoſitio præceſ ſerit, idque colligi poteſt ex verbis l. 27. tit. 1. partit. 6. in illis verbis: Si premia ni fuerça no le fizieſ ſe, mas rogandole por buenas palabras lo aduxeſ ſe. Quæ, vt vides, vni & alteri caſui æqualiter conuenient, vt conuenit etiam communis Doctorum ratio, de qua per Decium dict. conſ. 489. n. 6. Burgos de Paz dict. conſil. 7. num. 14. Pechium de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 3. num. 8. Hippol. Riminald. in conſil. 234. num. 115. & 116. lib. 3. quòd in hac ſpecie, qui vtilitatem ſuam procurat, dato quòd in conſequentiam alteri noceat, animo nocendi facere non præ ſumitur, cùm iure ſuo vtatur, & ſic nihil dolo facere præ ſumatur, nec ob id doli præ ſumptio accipienda ſit, vt in noſtris terminis probauit Hipp. Rimin. in conſ. 624. num. 37. lib. 6. dicens in hoc caſu dolum non præ ſumi, vt ibidem oſtendit; quod eſt notandum contra prioris opinionis Authores, qui errore manifeſto lapſi ſunt, credentes eo ipſo dolum interuenire videri, quod ad mutandum primum teſtamentum, ſiue diſpoſitionem primam, quis inducitur; quod verum non eſt, niſi aliunde dolus, aut ſuggeſtio falſa probetur, vti ex his, quæ ſuperiores Authores notarunt, manifeſte & veriùs deducitur.

Deinde, eadem opinio & alia ratione fulcitur, quòd hæredes in ſecundo teſtamento inſtituti, fundatam habeant ſuam intentionem ſecundùm regulam iuris, quæ eſt, quòd primum teſtamentum tollitur per ſecundum, l. ſi quis priore, ff. ad Trebellianum, §. poſteriore, Inſtitut. quibus modis teſtamenta infirmentur, l. 22. tit. 1. partita 6. quam materiam latiſ ſimè declarant Anton. Gomez. in l. 3. Tauri, ex nu. 92. cum multis ſequen. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæ ſt 99. Graſ ſus in eodem §. teſtamentum, quæ ſt. 84. & multis ſeqq. Cephalus in conſilio 32. lib. primo. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, el. 2. per totum. Couar. in rubrica, de teſtam. 2. par. Ioannes Guttierrez, practicarum lib. 3. quæ ſt. 46. & 47. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 59. lib. 1. Aldobrandinus in conſil. 14. lib. 1. Burſatus in conſ. 47. per totum, & in conſ. 96. per totum, lib. 1. Hippol. Riminal. in conſil. 235. per totum, lib. 3. & in conſil. 278. eodem libro, & in conſil. 682. lib. 6. Sarmientus ſelectarum, lib. 3. cap. 14. ex num. 16. Simon de Prætis de interpretat. vltim. volunt. lib. 4. interpretat. 3. dub. 2. per totam, fol. 410. Pedrocha in conſ. 17. per totum, lib. 1. alios infinitos prætermitto conſultò: regula autem prædicta procedit etiam in noſtro caſu, & ſic iudicari debet in fauorem teſtamenti, aut diſpoſitionis ſecundæ. iuxta eandem regulam, quæ, vt dixi, æqualiter procedit in ſpecie propoſita, cùm contrarium à iure non reperiatur expreſ ſium: item, ſecundùm aliam regulam iuris, quæ eſt, quòd in dubio iudicandum ſit pro teſtamento, l. ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento, & in cap. fin. de re iudicata, cum aliis vulgatis, & conſequenter, quòd ſecundum teſtamentum vires habeat, & de iure tollat primum, niſi dolus aut fraus aliunde probetur.

Prætereà corroboratur, quoniam traditiones Angeli, Caſtrenſis, & Afflictis, quæ in contrarium adduci ſolent communiter, nullo modo in eum ſenſum, aut pro contraria parte expendi poſ ſunt; nam in primis Angel. in d. l. non enim, ff. de inofficioſo teſtam. & in d. l. vlt. C. ſi quis aliq. teſta. prohibue. dumtaxat dixit quòd blanditiæ tunc demùm conceduntur, quando quis blanditur ad ſui commodum tantum, ſecus tamen eſ ſe aſ ſerit, ſi blanditur in perniciem alterius, ſuggerendo falſas cauſas teſtatori, ad hoc vt teſtator priuet hæreditate illum, cui volebat hæreditatem relinquere, & ſic loquitur Angelus, quando quis dolose per falſas cauſas, teſtatorem induxit, vt anteà factum teſtamentum mutaret; quo caſu, & in his terminis idem libenter amplectuntur omnes, qui ſecundam hanc ſententiam tuentur, & ſic expreſ ſim atque eleganter declarat Decius dict. conſ. 489. n. 6. & eo non relato Mieres de maioratu, part. 1. dict. quæ ſt. 25. num. 10. Simon de Prætis de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. dubitat. 2. ſolutione prima, num. 12. in fine, fol. 186. vbi in ſimili caſu de facto occurrenti, dixit non ſecundum, ſed primum teſtamentum valere, & confraternitatem quandam iure poſ ſe hæreditatem obtinere.

Deinde Caſtrenſis reſolutio aut ſententia in d. conſ. 367. non vrget in contrarium; eam namque intelligere debemus, prout eidem egregiè reſpondendo, intellexit Decius in dict. conſil. 489. num. 8. & ſequentibus.

Nec etiam vrget eiuſdem Caſtrenſis obſeruatio in dict. l. hac conſultiſ ſima, §. at cùm humana fragilitas, cuius mentionem feci ſuprà, num. 184. illi namque ideò etiam non reſpondendum duxi, quòd optimè, & vere reſpondeat ipſemet Deci. in eodem conſil. 489. num. 11.

Sed nec obſtat deciſio Afflictis 69. de qua ſupra, num. 185. pro cuius vera explicatione conſtituere atque obſeruare neceſ ſarium erit, quòd maritus in ſpecie ibi propoſita, in actu quo teſtabatur vxor, dolosè ingreſ ſus eſt locum, vbi illa condebat teſtamentum, in quo patrem hæredem inſtituerat, & quia vxor erat in articulo mortis, & grauitate infirmitatis oppreſ ſa, ob nimiam reuerentiam maritalem, & blanditias doloſas, importunáſque preces, & perſuaſiones, aliaſque coniecturas, ex quibus dolus arguebatur, annuit precibus prædicti mariti, in eundem conferens legatum domus; quod minimè feciſ ſet, ſi ea non interueniſ ſent, vt idemmet Afflictis intellexit ibidem, numer. 8. & Cæ ſ. Vrſil. in addit. num. 10. Paul. Pariſ. in conſil. 67. num. 70. & 71. lib. 3. Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 395. num. 41. & lib. 4. præſumpt, præ ſumpt. 11. n. 9. Simon de Prætis de interpret. vltimar. voluntat. lib. 2. dubitation. 2. ſolution. 1. n. 19. fol. 186. vbi rectè annotauit, tot coniecturas interueniſ ſe in illo caſu, quot ex illis apparebat, teſtamentum non fuiſ ſe conditum voluntare vxoris libera, & lib. 5. dubitatione prima, n. 75. fol. 444. vbi dixit, quòd ex introitu mariti clam, & occultè ad cubiculum vxoris infirmæ teſtantis, & ſuper eius facie importuné ſtantis, & rogantis enixè, vt ſibi faceret legatum de vna domo, & ex aliis ſimul probatur dolus ibidem.

Nunc verò deciſ. d. l. vltim. C. ſi quis aliq. teſt. prohibue. hactenus limitata extenditur, vt non ſolùm liceat alicui blandis verbis teſtatorem inducere, vt eum inſtituat, vel vt in fauorem eius aliquo modo diſponat, ſed etiam licere teſtatori perſuadere, vt teſtamentum in ſuadentis fauorem anteà factum non mutet, ſiue vt ſecundum teſtamentum non faciat; quod Paulus Iureconſ. in l. vlt. ff. ſi quis aliq. teſta. prohibue. expreſsè probauit, & in hunc modum ſcripſit: Virum, qui non per vim, nec dolum, quominus vxor contra eum, mutata voluntate, codicillos faceret interceſ ſerat, ſed (vt fieri aſ ſolet) offenſam ægræ mulieris maritali ſermone placauerat, in crimen non incidiſ ſe reſpondi, nec ei quod teſtamento fuerat datum, auferendum, quia ſcilicet vtilitatem ſuam procurauit. Et ita ex illo textu notarunt Scribentes communiter, & cum multis Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 3. n. 1. in fine. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 32. n. 58. lib. 1. Paulus Pariſius in conſ. 67. n. 51. & 52. lib. 3. dicens, licere inſtitutis in primo teſtamento inſtare, ne illud mutetur aduersùs alios ſatagentes, vt mutetur, Socinus iunior in conſilio 148. n. 30. in verſiculo, verumtamen, lib. 2. vbi ſcribit, non eſ ſe improbatum deſiderium venientium ab inteſtato, ne teſtator teſtamentum condat; & ſequitur Menochius de arbitrariis, lib. 2. dicto caſu 395. in finalibus verbis, quæ omnia intelligi debent, modò ſic ſuadentes aut deſiderantes, iuſti deſiderij licitæque ſuaſionis aduersùs Religionem terminos non excedant, fraù ſque, dolus, & calliditas abſit omninò, intelligendo ſemper iuxta ea, quæ ſuperius diximus, & ita expreſsè probat tex. in d. l. vltim. ff. ſi quis aliq. teſtar. prohibuerit. Et de his hactenus egiſ ſe ſufficiat.

CAPVT II.

Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit. &c. quamuis pactum, de pactis in 6. deciſio & materia exornata, atque declarata nonnullis, quæ vtiliſ ſima ſunt, & quotidiana, & ab Authore hoc loco dilucidè atque diſtinctè explicata, aliiſque omiſ ſis conſultò (quoniam ab inſtituto, & conditione Authoris tranſcribendi vitium multùm abhorret) id præcipuè tractatum, vtrùm, inquam, contractus à Minore cum iureiurando geſtus; aut renunciatio facta patri, vel fratribus per filiam, dum nuptui, aut Monaſterio tradebatur in ampliſ ſima forma, ac etiam cum iuramento, prætextu enormis, aut enormiſ ſimæ læ ſionis, ſiue ob defectum certiorationis Beneficij competentis, retractari, & reſcindi debeat? quamplurimorum ſententiæ, & reſolutiones ibidem congeſtæ, & ſic diſtinctè compoſitæ, vt in futurum certa præfatorum dubiorum reſolutio haberi poſ ſit, quæ confusè quidem, atque intricatè explicabantur ab aliis, nec abſque ingenti ſtudio, originalíque Scribentium omnium lectura deduci potuiſ ſent.

SVMMARIVM.

- 1 Minor iurans contractum à ſe geſtum, cenſetur quodammodò, aut per fictionem maior, vnde aduersùs contractum venire, aut in integrum reſtitui non poteſt, ſed ad ipſius obſeruantiam præcisè adſtringitur.
- 2 Quod procedit, quocunque modo minor contrahat, & quamuis contraxerit ſine curatore, quem habebat, aut ſine decreto ſuper re immobili, vel cùm aliàs contractus eſ ſet nullus.
- 3 Idque iuxta intellectum communem, quem magis communiter probarunt Scribentes, vt conſtat ex multis hoc loco commemoratis, qui ex propoſito, atque latiſ ſimè tractarunt & exornarunt materiam Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit.
- 4 Tex. in. Authent. Sacramenta puberum, locum obtinet in omni diſpoſitione Minoris, & etiam in donatione, quæ à minore facta, cum iuramento confirmatur, & validiſ ſima reputatur.
- 5 Quamuis abſque iuramento nulla ſit, nec conſenſu curatoris, & Iudicis decreto confirmetur.
- 6 Donatio facta à Minore cum iuramento, vtrùm ob enormem aut enormiſ ſimam læ ſionem debeat reſcindi, & quid ſi ex cauſa remunerationis, vel ob aliam cauſam facta fuerit. Vbi diuerſ æ ſententiæ Doctorum commemorantur, & inter alios Authores, Marcus Antonius Eugenius, & Ioannes Vincentius Hondedeus, magis commendantur.
- 7 Iuramenti relaxatio à Minore petita, vtrùm illi opitulari debeat, dumtaxat, vt periurus non dicatur, nou autem vt ius partis lædere poſ ſit, ſiue quid relaxatio huiuſmodi operari debeat, remiſ ſiuè.
- 8 Minor non certioratus de beneficio reſtitutionis in integrum, iurans contractum, vtrùm beneficium illud amittat, nec ne? & ibidem quamplurimi Authores congeſti, qui de hoc dubio tractarunt.
- 9 Minor non certioratus de beneficio reſtitutionis in integrum ſibi competente, reſtitui poteſt, etiamſi contractam iurauerit, ex ſententia Dini, quem & alij Authores ſequuntur.
- 10 Ac de illorum fundamentis agitur, remiſ ſiue.
- 11 Minor iurans non contrauenire contractui, etiam non certioratus, excluditur à beneficio reſtitutionis in integrum. Idque ex ſententia Bartoli, quem permulti Authores ſequuntur. Ac cum eo tenendum putat Author, vt hoc numero adnotatur, & ibidem oſtenditur, qualiter ſententia hac retenta, Dini rationibus reſponderi valeat.
- 12 Minor enormiter aut enormiſ ſimè læ ſus, vtrùm in integrum reſtitui poſ ſit aduersùs contractum iuramento firmatum, & relaxationem ab eo impetrare. Et ibidem Authores quamplurimi adducti, qui in præfato dubio, magis ex profeſ ſo loquuntur.
- 13 Ex illis autem ſequentia conſtitui poſ ſe exiſtimauit Author, quæ magis communiter probantur. In primis, diuerſimodè & variè Doctores ſe habuiſſe, quatenus explicare curarunt, quæ dicatur in propoſito enormis, aut enormiſ ſima læ ſio. Obtinuiſ ſe tamen ſententiam eorum, qui totum hoc Iudicis arbitrio relinquendum dixerunt.
- 14 Et inde Ioannis Mauritij Dolani de enormi, atque enormiſ ſima læ ſione internoſcenda, ſententiam Authori placuiſ ſe, & n. ſeq. in fine, & inferiùs, n. 42.
- 15 Quamuis non ignoret, læ ſionem apud Scribentes diuerſimodè conſiderari, enormem inquam, enormiorem, atque enormiſ ſimam, prout hoc numero latiùs declaratur, & Cornei obſeruationes in propoſito recenſentur.
- 16 Secundò conſtituit, negari non poſ ſe, quin in dubio præfato maximus ſit Doctorum conflictus; idque propter multas rationes, quæ hinc inde conſiderantur, pro vtraque parte paſ ſim à Scribentibus adducuntur. Vt conſtat ex his Authoribus, qui hoc numero præcitantur, vbi etiam Burgos Salon de Pace contrarietas adnotatur.
- 17 Tertiò conſtituit, Authores nonnullos non dubitaſſe aſ ſerere, ob læ ſionem quamcunque, etiam enormiſ ſimam, Minorem non reſtituendum aduenùs contractum iuramento confirmatum.
- 18 Contrarium tamen, magis communiter, & verius quidem, probaſ ſe Scribentes permultos variis in locis. Idque intrepidè tenendum, prout hoc numero obſeruatur, & multæ rationes, atque authoritates adducuntur, remiſ ſiuè.
- 19 Quoniam, vt ipſimet Authores notarunt, tex. in d. Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit. non procedit extante dolo.
- 20 Sed vbicunque in contractu adeſt enormiſ ſima læ ſio, ibi dicitur adeſ ſe dolus præ ſumptus, ſiue re ipſa, & ſic iuramenti vinculum non obſtat, & Minor reſtitui debet.
- 21 Tutoris aut Curatoris authoritas, decretum Iudicis, & iuramentum operantur in dubio, ſecus quando conſtat de enormiſ ſima læ ſione; tunc enim contractus à Minore geſti firmitatem non inducunt.
- 22 Quartò conſtituit Author, in propoſito dubio diſtinguere nonnullos Doctores inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem, vt ſcilicet propter enormiſ ſimam concedatur reſtitutio iuramento non obſtante: propter enormem verò, denegetur.
- 23 Alios verò Authores, præfata diſtinctione non admiſ ſa, indiſtinctè probaſ ſe, quòd Minor quando ex contracta eſt enormiter læ ſus, vel enormiſ ſimè, reſtitui debet aduersùs contractum, etiam iuramento munitum, & ſic nullam differentiam conſtituendam inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem arbitrantur communiter.
- 24 Horum ſententia libenter ſe ſubſcripſit Author, ed præcipuè excitatus ratione, quòd fundamentum præcipum doli præ ſumpti, ſiue re ipſa (quo in enormiſ ſimia læ ſione adducti ſunt Doctores principaliter) ſic æqualiter militet in enormi, ſicut enormiſ ſima læ ſione, & per conſequens in vtraque procedere non debet dict. Authent. deciſio.
- 25 Id quod rectè adnotarunt Authores nonnulli, qui hoc numero præcitantur. Qui etiam in confirmationem huius rei, rationes alias, & authoritates adducunt.
- 26 Enormiter, aut enormiſ ſimè cùm læ ſus eſt Minor, vel alius, an abſolutio à iuramento neceſ ſaria ſit, vbi ſententia diuerſ æ proferuntur, & tutius eſ ſe abſolutionem impetrare, reſoluitur.
- 27 Vxor fideiubens pro marito cum iuramento, vel tanquam principalis cum eo intercedens, an obligetur de Iure Canonico. Et poſito, quòd obligetur, an illi ſuccurrendum ſit ſtante enormi læ ſione Et an enormis læ ſio dicatur tantùm, quando indemnitatem conſequi non poteſt in bonis mariti? Vbi infertur ad l. 61. Tauri, & Hieronymi de Cæuallos reſolutio, at que obſeruatio in propoſito illius legis probatur.
- 28 Quintò conſtituit, Minorem enormiſ ſimè, aut grauiter læ ſum, poſ ſe reſtitutionem petere aduersùs contractum, ſeu renunciationem etiam ſi læſioni huiuſmodi renunciauerit, aut iurauerit ſe illum ratione cuiuſcunque læ ſionis non impugnaturum.
- 29 Et clauſulas generales nihil in propoſito operari, vt hoc numero adnotatur, & vera ratio redditur.
- 30 Principalia ſi doloſa ſunt, & acceſ ſoria ſimiliter eiuſdem naturæ eſ ſe præ ſumuntur.
- 31 Minor qua facilitate contraxit, eadem renunciaſ ſe, & non contrauenire, iuraſ ſe præ ſumitur.
- 32 In Minore, muliere, ac ruſtico ſemper præ ſumitur ſimplicitas & ignorantia, ſi contractus damnoſus ſit, quamuis iuramento firmatus.
- 33 Mulieres, maximè Minores, ſemper contra propria commoda laborare videntur.
- 34 Sexto tandem, & vltimo loco constituit, Minorem ſimpliciter contrahentem iuramento præstito, ſolùm renunciaſ ſe videri beneficio ætatis, nec per hoc excludi ab auxilio l. 2. C. reſcindenda venditi.
- 35 Iuramentum excludit Maiorem à beneficio l. 2. C. de reſcindenda vendition.
- 36 Sed non excludit ſtante enormiſ ſima læ ſione, vt hoc numero latiùs, atque ex propoſito explicatum traditur, remiſ ſiuè.
- 37 Minor renuncians cum iuramento hæreditati paternæ, vel maternæ acquiſitæ, vel acquirendæ, non poteſt contra pactum venire, nec etiam abſolutionem obtinere, vt agat contra renunciationem, quia per iuramentum Maior efficitur, vt hoc numero adnotatur.
- 38 Et ibidem permulti Authores congeruntur in vnum, qui materiam cap. quamuis pactum, de pactis, lib. 6. latiſ ſimè explicarunt.
- 39 Dolum præ ſumi ex enormiſ ſima læ ſione, & conſequenter in eo verificari deciſionem text. in d. cap. quamuis pactum, dum vult, quòd renunciatio, etiam iurata, interueniente dolo non valeat, & vide infrà, ex num. 50.
- 40 Quia licèt loquatur de dolo generaliter, non debet reſtringi ad dolum ex propoſito magis, quàm ad dolum re ipſa, qui ex enormiſ ſima læ ſione cauſatur, & quamuis præ ſumptus, verè tamen dolus eſt ſiue proprio dolo comparatur, qui ex enormiſ ſima læ ſione reſultat.
- 41 Dolus verus ſicut remitti non poteſt in specie d.c. quamuis pactum, pariter dolus præ ſumptus, & inde enormiſ ſimæ læ ſioni, etiam cum iuramento validè renunciari non potest, vt latiùs adnotatur hic, & vide infra, num. 53. in fine.
- 42 Et totum hoc diſcreti, bonique iudicis arbitrio relinquitur, & vide ſupra, num. 13. & 14.
- 43 Renunciationis factæ tempus, ſemper, & perpetuò conſiderandum, cùm de læ ſione in huiuſmodi renunciationibus agitur, etiamſi ex poſt facto facultates patris excreuerint.
- 44 Conſiderandum etiam, an filia, quæ hæreditati paternæ futuræ renunciauit, dotem acceperit iuſtam eo tempore inspecto, quo dos ei data, & conſtituta fuerit à parente, & computatis illis bonis, quæ eo tempore pater habebat; non his, quæ vel habuit poſt, vel habere potuit.
- 45 Quia tunc dotis datio non eſt ad rationem Legitimæ conſideranda, quo caſu foret conſtituenda iuxta quantitatem bonorum, quæ pater habebat mortis tempore, ſed eſt conſtituenda iuxta officium paternum. & ſic ſecundùm bona, quæ tempore nuptiarum, & conſtitutionis dotis pater habuit.
- 46 Idque ex reſolutione quorundam Authorum, quibus Sylueſtri Aldobrandini reſolutio conuenit, vt hoc numero demonſtratur.
- 47 Atque ex ſententia eiuſdem probatur, quòd dos congrua in terminis noſtris ſolet dupliciter conſiderari: vno modo dicitur congrua inſpecto tempore matrimonij, vel carnalis, vel ſpiritualis, & in ea conſiderantur facultates patris tempore conſtitutionis, non tempore mortis, numerus filiorum, qualitas mariti, ſeu Monaſterij, & mos regionis, vt hoc numero latiùs adnotatur, vbi vide omninò.
- 48 Alio modo dos dicitur congrua, ſiue congruitas conſiderari poteſt, ſcilicet habita conſideratione ad Legitimam, & tunc attenditur tempus mortis. An autem ſic conſiderata congruitate, filia quæ renunciauit, aliquid petere poſ ſit pro ſupplemento dotis receptæ aut Legitimæ, explicatur hoc num.
- 49 Et quorundam Authorum traditiones ſiue obſeruationes in propoſito, qualiter, ſiue quibus in terminis accipi debeant, nouiter & verè declaratur per Authorem.
- 50 Deciſio text. in d. cap. quamuis pactum, de pactis lib. 6. vtrùm habeat locum data enormi læſione.
- 51 Quod dubium, vt commodè atque dilucidè declarari valeat, neceſ ſarium eſt ad ea aduertere, quæ de enormiſ ſima læ ſione dicta fuêre ſupra, n. 39. & 40. item inquirere magis ex profeſ ſo, an certum omninò ſit, text. in d. cap. quamuis pactum, data enormiſ ſima læ ſione non procedere.
- 52 In ea namque etiam, & non ſolùm in enormi, inter Doctores altercatio fuit & contrarietas.
- 53 In primis namque, quòd renunciatio etiam iurata, ſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat, iuranti non noceat, nec ſibi vendicet locum deciſio tex. in d. c. quamuis pactum, ſaltem petita abſolutione à iuramento, tenuerunt quamplures Authores, qui hoc numero, & ſuprà n. 40. præcitantur. Et ibidem eorum rationes breuiter expenduntur.
- 54 E contrà tamen, quòd renunciatio iurata, etiamſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat, iuranti noceat, nec vllo pacto contraueniri poſ ſit, tenuerunt alij Authores, qui hoc loco commemorantur.
- 55 Et mouentur dumtaxat ex deciſione tex. in d. cap. quamuis pactum, qui indiſtinctè dicit, quòd iuramentum inuiolabiter obſeruetur.
- 56 Tamen ille tex, vitari poteſt facillimè, & verè quidem, inducendo atque accipiendo eum, vt hoc numero adnotatur, & ſuprà n. 53.
- 57 Quocirca in præfato dubio, alij diſtinguendum exiſtimarunt inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem; vt ſcilicet renunciatio iurata, ſaltem petita priùs abſolutione à iuramento, iuranti non noceat, ſi enormiſ ſimam læ ſionem contineat, ſecus verò ſi læ ſio enormis tantùm ſit.
- 58 Verùm hæc diſtinctio nouiter, manifeſta tamen, & vera ratione ab Authore improbatur.
- 59 Nec poſ ſe ſuſtineri, cùm renunciatio iurata à Minore facta fuerit, pro certo defendit; tunc namque in terminis dict. cap. quamuis pactum, eadem omnia obſeruari debebunt in Minore, quæ in terminis d. Authent. Sacramenta puberum, adnotata fuêre ſupra, ex num. 22. vſque ad n. 27. circa enormem læ ſionem.
- 60 Sed cùm renunciatio iurata à Maiore fiat, non ita de facili reſcindendam arbitratur Author ob enormem læ ſionem, ſed Iudicis arbitrium multum in hac re valere exiſtimat.
- 61 Quamuis Doctores communiter, terminos hos inuoluant, nec ita diſtinctè rem ipſam conſiderent, vt hoc numero adnotatur.
- 62 Alij verò, & permulti quidem, indiſtinctè dixerunt, ob enormem læ ſionem renunciationem iuratam reſcindi, nec eſ ſe locum deciſioni tex. in d. cap. quamuis pactum.
- 63 Quorum ſententia probabilis videtur Authori, modò intelligatur iuxta ea, quæ numeris præcedentibus, hoc eſt n. 59. & 60. annotata remanent.
- 64 Vel quia in terminis dict. c. quamuis pactum, non ſoùm in enormi, vt dictum eſt, ſed etiam in enormiſ ſima læ ſione Doctores diſ ſentiunt, vt non tantùm alij aliis, ſed etiam plures ſibi inuicem contradicant, nonnulli caſus ex mente & placito aliorum Authorum diſtinguantur. Sic enim res hæc faciliùs, ac diſtinctè magis, & dilucidè diffiniri poſ ſe videtur, vt numeris ſequentibus apparebit. Nec cæteris in futurum tanta confuſio, dubitandíve, aut diſ ſentiendi occaſio relinquetur.
- 65 Et primus caſus ſit, quando renunciatio filiæ iurata, facta fuit viuo patre, vel matre, & ſic agitur de iure quærendo, non de iure quæ ſito, quia nondùm hæreditas delata eſt: & tunc quidem renunciatio iurata, etiam à Minore facta valida erit, quamuis læ ſio enormiſ ſima interueniat. Et in hoc conueniunt Authores permulti, qui hoc loco commemorantur.
- 66 Nec diſ ſentit Molina de Hiſp. primogen. lib. 2. cap. 3. num. 27. & 28. imò in his terminis, renunciationis ſcilicet hæreditatis nondùm delatæ, idem probauit apertè, vt hoc numero nouiter, & verè adnotatur.
- 67 Solus Didac. Couar. ab hac reſolutione recedit.
- 68 Cuius ſententia Authori non placet, nec ſuſtineri poſ ſe videtur ex his rationibus, quas Authores relati ſupra, n. 65. latiſ ſimè congeſ ſerunt. Inter quas, vel vna tantùm concludit, quæ ponderatur hoc numero.
- 69 Renunciatio hæreditatis futuræ, ſiue iuris quærendi à filia facta viuo patre, vel matre, vtrùm retractetur ex eo, quòd nihil ob renunciationem acceptum fuerit, ſiue qualiter eo caſu filiæ ſit ſubueniendum. Vbi aliorum ſententiæ in propoſito expenduntur, & vera traditur, breuiſque reſolutio per totum numerum.
- 70 In renunciatione iurata, facta per filiam de hæreditate paterna, vel materna, patri, vel matri ipſi, metus aut dolus ad eius reſciſ ſionem minimè præſumitur.
- 71 Imò renunciatio hac, quæ ſit patri, vel matri, fauorabilis debet reputari.
- 72 Maximè ſi ex iuſta, aut neceſ ſaria, vel pia cauſa facta fuerit.
- 73 Vel accepta dote congrua.
- 74 Siue Monaſterio reſeruata eleemoſyna, dotéve competenti aſ ſignata: tunc enim non poterit dici filia enormiter læ ſa, quæ Monaſterium ingredi volens, hæreditati paternæ, vel maternæ, vel etiam vtrique renunciauit. Et multò magis, ſi iam ingreſ ſa, & dote competenti ad Religionis ingreſ ſum, ſiue ad Monaſterium reſeruata, vel obtenta, prædictam renunciationem fecerit.
- 75 Quia fecit illud, quod communiter faciunt multæ aliæ filiæ ingredientes Religionem, nihilque proprium habere poteſt, cùm huiuſmodi Moniales paupertatem profiteantur.
- 76 Secundus caſus ſit, quando filia cum iuramento renunciauit hæreditati paternæ, aut maternæ ſibi iam delatæ, mortuo patre, vel matre, putà fratribus ſuis, ſeu patruo, vel aliis perſonis, & eſ ſet enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſa: & iſto caſu iuramentum relaxabitur, & non habebit locum deciſio d. cap. quamuis pactum, de pactis, lib. 6.
- 77 Quod procedit æqualiter, quando filia cum iuramento renunciaret patri, hæreditati maternæ ſibi delatæ, vel alterius iuri ſibi delato, & quæ ſito per viam renunciationis, quæ non eſ ſet mera donatio, quia ſi enormiter læderetur, non haberet locum d. cap. quamuis pactum, diſpoſitio.
- 78 Quod eſt de mente quamplurimorum Authorum, qui dumtaxat differentiam conſtituunt in hoc, quòd renunciatio ſit iuris quæ ſiti, vel quærendi, non verò in hoc quòd patri, vel conſanguineo, aut alteri renunciatio fiat.
- 79 Verè namque, iuris iam quæ ſiti renunciatione facta, & enormi, aut & enormiſ ſima læ ſione interueniente, nulla inter has perſonas differentia conſtituenda eſt.
- 80 Quod in specie Paulus Pariſius, & Sylueſter Aldobrandinus ſingulariter animaduertunt.
- 81 Nec diſ ſentit Molina de Hiſpan. primog. lib. 2. cap. 3. num. 28. prout nouiter, & verè in propoſito expenditur per Authorem.
- 82 Qui vltra ipſum Molinam, & reliquos hucuſque Scribentes, nonnulla animaduertenda, atque conſideranda duxit hoc loco.
- 83 Atque inprimis, in propoſita ſpecie forſan non habituram locum reſolutionem præfatam, nec deciſionem Pauli Pariſi; in conſil. 26. n. 80. lib. 3. prout hoc numero nouiter, & latiùs adnotatur, & Ludouici Molinæ reſolutio expenditur, atque declaratur.
- 84 Deinde & ſecundò; communem reſolutionem Doctorum, quòd deciſio tex. in dict. cap. quamuis pactum, habeat locum, quando pater dotat filiam de ſuo, ſecus ſi dotaret eam de bonis filiæ, putà de dote materna, ſic intelligendam & declarandam, vt hoc numero adnotatur.
- 85 Prætereà & tertio loco, minimè etiam obtinere ea, quæ cum aliis Authoribus ſcripta reliquit Marcus Antonius Eugenius in conſ. 28. num. 37. & 38. lib. 1. quando ex aliqua iuſta cauſa renunciatio iurata facta fuiſ ſet, vt nouiter & verè hîc obſeruatur.
- 86 Quarto etiam loco, ſuperiùs dicta de renunciatione iuris quæ ſiti, & hæreditatis iam delatæ in fauorem fratris, aut patrui, vel alterius perſonæ facta, minimè etiam obtinere, quando renunciatio ex aliqua neceſ ſaria, aut vtili, vel pia cauſa fieret, vel vt Maioratus inſtitueretur, aut etiam factus augeretur. Tunc enim renunciatio valebit, nec etiam propter enormiſ ſimam læ ſionem infringi poterit, modò renuncians dotem congruam acceperit, vel aliunde habeat vnde ſe honeſtè alere poſ ſit, vt latiùs hîc explicatur.
- 87 Et Hippol. Riminaldi ſententia in conſil. 228. lib. 2. ſingulariter, & nouè ponderatur.
- 88 Tertius & vltimus caſus ſit, quando filia cum iuramento hæreditati paternæ renunciauit, & pater tunc dedit dotem, qua ſuccedit loco Legitimæ, vel nullam dotem dedit, aut incongruam: quo caſu, nec ratione enormiſ ſimæ læ ſionis, renunciatio infringi poteſt.
- 89 Sed eo modo agendum eſt, quo adnotatur hoc num.
- 90 Renunciationes generales cuiuſcunque læ ſionis, vel alterius remedij, aut remediorum omnium in genere, cùm à Minore, vel Maiore adiiciuntur, quæ debeant præ oculis haberi?
- 91 Summaria traditur, ac breuis, & vera reſolutio eorum omnium, quæ ſupra ex n. 50. diffusè, & latè agitata fuêre.

