Deinde, ſi is, qui conſanguineo, aut conſanguineæ præceptum iniunxit, vt conſanguineo, vel conſanguineæ nubat id neceſ ſariò præ ſupponit, vt ad hoc Romani Pontiſicis diſpenſatio interueniat, nec abſque illa matrimonium contrahatur cùm ea conditio à iure inſit, & etiam ex natura actus proueniat, adeò vt etiamſi emittatur, pro expreſ ſa habenda ſit, l. 1. & l. conditiones extrinſecus. ff. de condit. & demonſtrat. nec poteſt in rectum ſenſum cadere, quòd diuersù ſit dicere Nubat Titia Seio conſanguineo ſimpliciter; vel hoc adiecto, vt id fiat præcedente Romani Pontificis diſpenſatione, cùm neque aliter matrimonium inter eos contrahi poſ ſit: quod vtrumque in conſanguinitate quarti gradus obſeruauit Molina lib. 2. dict. cap. 13. num. 7. quis ſanæ mentis firmare poterit, idem obſeruandum non eſ ſe, aut æqualiter non habere locum, quando conſanguinitatis impedimentum in ſecundo gradu verſatur; quæve poterit inter vnum & alterum conſanguinitatis gradum, differentiæ ratio aſ ſignari, ſi certum eſt in vtroque abſque diſpenſatione matrimonium contrahi non poſ ſe? & ſi dato minori impedimento, Romani Pontificis diſpenſatio quòd præcedat, ſubintelligere adeò neceſ ſarium dicit Molina; cur etiam multùm magis id ſubintelligendum non erit, quoties maius detur impedimentum?

Prætereà, ſi rem hanc ex aliis regulis & iuris principiis metiri, atque definire velimus, neceſ ſariò equidem etiam in ſecundo conſanguinitatis gradu præfatam conditionem ſubintelligere, atque Maioratus inſtitutorem ſenſiſ ſe, vt id fiat præcedente Romani Pontificis diſpenſatione fateri debebimus; quoniam in vltimis voluntatibus & teſtamentis ea interpretatio ſumi debet in dubio, per quam teſtatoris diſpoſitio ſuſtineatur, & actus magis valeat, quàm pereat, l quoties, & l. vbi eſt verborum ambiguitas, ff. de rebus dubiis, cum concluſ. Bartoli in l. 1. num. 11. ff. de iure codicillorum: nec recipienda eſt interpretatio, per quam diſpoſitio reddatur inutilis, ſi per aliam poteſt ſuſtineri, Bartolus in l. cum Senatus, num. 3. ff. de rebus dubiis. Caſtrenſis in dict. l. vbi eſt verborum ambiguitas. Ruinus in conſ. 72. num. 4. volum. 2. quia non eſt credendum, teſtatorem voluiſ ſe iudicia ſua ſubuerti, nec etiam voluiſ ſe id, de quo non potuit diſponere, l. 3. ff. de militari teſtamento, l. ſi quis ita, ff. de condit. inſtit. l. Lucius, §. penult. ff. ad municipalem. Mantica latiùs comprobans de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 15. num. 2. & lib. 3. tit. 2. num. 12. & verba teſtamenti ſunt poſ ſibiliter, non impoſ ſibiliter intelligenda, Baldus pet illum textum in l. antiquitas, circa principium, num. 1. C. de vſufructu. Socinus iunior in conſil. 72. num. 55. & in conſil. 74. num. 4. volum. 1. Idcircò teſtator præ ſumitur ſenſiſ ſe id, quod verbis non expreſ ſit, nec continetur, ne alioquin eius diſpoſitio reddatur inutilis, Bartolus in l. 5. 1. §. num. 3. ff. de auro & argento legato, & in l. pediculis, §. item cùm quæreretur, num. 1. eodem tit. Poſt Gloſ ſam in verbo, videri. Mantica lib. 3. d. tit. 2. num. 17. Neceſ ſarió ergo in quocunque conſanguinitatis gradu interpretari debebimus, id inſtitutorem ſenſiſ ſe, quamuis verbis non contineatur expreſ ſum, cùm aliter actus ſuſtineri non valeat, nec diſpoſitio, nec matrimonium contrahi poſ ſit: & forſan teſtatorem eundem ideò non expreſ ſiſ ſe, ſiue diſpen ſationis Pontificis mentionem non feciſ ſe, quòd pluſquam certum, omnibù ſque notum ſit, abſque ea matrimonium contrahi non poſ ſe, & eo ipſo quòd illud contrahi voluit, diſpenſationem ante omnia impetrari debere, ſemper intelligi: hæc autem licèt noua ſint, nec ab alio hactenus ſic adnotata, nihilominùs cùm caſus ſe offeret, obſeruari debebunt omninò, vtpote concludentibus rationibus corroborata, & veriſ ſima quidem. Quod quicunque fatebitur, qui ea attentè conſideraueriti & videntur confirmari ex reſolutione Patris Thomæ Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. diſput. 5. quæ ſt. 3. fol. 846. quo loco in primis quærit is Author, an valeat promiſ ſio matrimonij inter impeditos, non expreſ ſa conditione, ſi Pontifex diſpenſauerit, perinde ac ſi expreſ ſa eſ ſet. Et primò refert opinionem aſ ſerentium valere, & comprobat alio ſimili, videlicet, quando teſtator apponit conditionem in Maioratu, vel legato, vt ſucceſ ſor ducat conſanguineam; dicunt enim tunc Authores ab eo relati, non eſ ſe differentiam, ſiue explicet præcedente diſpenſatione, fiue non: ſtatim tamen num. 26. probabilius eſ ſe inquit, minimè obligare promiſ ſionem ea conditione non expreſ ſa, & latiùs comprobat ibidem; ac denique num. 28. in fin. fol. 847. vt reſpondeat ad ſimile adductum pro prima opinione, quam improbat. ſic ſcribit. Ad confirmationem, & aliud argumentum de diſpoſitione teſtatoris, dic ea eſ ſe vera, quando verba ſunt dubia: at in præ ſenti caſu ſunt clara. Quæ verba præfati Authoris, vt vides, cùm in vtroque caſu, tam in vltima voluntate, quàm in contractu, ſiue in promiſ ſione inter viuos æqualiter ſint dubia, aut æqualiter clara, cùm in vna, & in altera conditio expreſ ſa non ſit, non aliam interpretationem recipiunt, quàm quod ipſemet Author apertè præ ſenſerit, in vltima voluntate verba dubia videri, ſiue dubium eſ ſe, quid teſtator ſenſerit, aut intellexerit; idcircò iuxta iuris regulas, & vulgata principia interpretari debere, vt diſpoſitio valeat, iuxta ea, quæ ſuperiùs diximus, & plenè comprobat Mantica de coniecturis vltim. volunta. lib. 3. tit. 3. Cæterùm in promiſ ſione inter viuos, ideò dicit verba eſ ſe clara, aut non eſ ſe dubia, ſicut quando in vltima voluntate adiiciuntur; quòd clarum ſit conditionem illam, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, non fuiſ ſe expreſſam, nec tunc ſubintelligi debet; aut verba in dubio accipienda, ſicut in vltimis voluntatibus, quoniam illæ fauorabiliores ſunt, l. in teſtamentis, cum vulgatis, ff. de regulis iuris. In contractibus autem, in quibus ſtrictè magis proceditur, quidquid omiſ ſum eſt, pro omiſ ſo haberi debet, l. quidquid adſtringendæ, ff. de verbor. obligat. & ſibi imputent contrahentes, qui id non expreſ ſerunt, quod facilè potuerunt, iuxta textum: in l. veteribus, ff. de pactis: vnde rationes à me ſuperiùs adductæ; ea etiam, quæ lib. 2. dict. cap. 13. num. 7. Molina notauit, non æqualiter militant in promiſ ſione ſic facta, ſicut in vltima voluntate, aut in Maioratus inſtitutione.

Denique confirmantur ex traditis per Patrem Molinam multò proculdubio poſt hæc ſcripta à me prælectum, tom. 3. de iuſt. & iur. diſput. 613. num. 3. verſ. in poſteriori, qui in eadem remanet ſententia, quam defendo, licèt nihil ex notatis à me ſuprà, ſcripſerit eo loco.

CAPVT VIII.

Mutuans ad refectionem alicuius rei, & merces vendens habita fide de pretio, vtrùm acquirat ius hypothecæ in ipſa re, vel mercibus: item qui mutuauit pecuniam ad aliquam rem emendam, an eam obligatam habeat à iure, vt prioribus etiam hypothecis debeat præferri? & an hoc procedat etiam reſpectu dotis prioris? vulgata equidem, & multis in locis à Scribentibus agitata, ſed nunc forſan meliùs, & aliter quam cæteri faciant, explicata dubia: & ibidem legibus 26. & 28. & 29. & 30. tit. 13. partit. 5. ſingulariter enucleatis, & aliorum traditiones in propoſito carpuntur, & nonnulla nouiter, & verè adnotantur, quibus ampliùs hiſce de rebus dubitandi occaſio cuicunque videbitur omninò ſublata.

SVMMARIVM.

- 1 Mutuans in refectionem domus, vel nauis, ſeu alterius rei, vtrùm acquirat hypothecam ſuper ipſa re, in cuius refectione pecunia conſumpta eſt, negari non poſ ſe, quin dubium ſit de iure communi.
- 2 Sunt namque in hoc diuerſ æ, & contrariæ ſententiæ, & reſponderi poteſt ad iura, quibus hypotheca concedi videtur, vt hoc numero adnotatur.
- 3 De iure tamen huius Regni, dubium præfatum ſublatum eſt, atque in l. 26. tit. 13. part. 5. expreſsè deciſum, quòd is, qui mutauit ad fabricandam domum, vel nauem, vel aliam rem, vel ad eam reficiendam, habeat in tali re tacitam hypothecam.
- 4 Ius etiam prælationis ex eadem hypotheca conſequatur, vt hoc numero adnotatur.
- 5 Et leges 26. & 28. tit. 13. partita 5. dilucidè magis, quàm anteà erant, enucleatæ traduntur, & in quo vna ab altera differat, nouè & verè detegitur.
- 6 Noua etiam & notanda conſideratio ad eaſdem leges Partitæ adducitur, & idem diſcutitur, an cùm pecunia mutuatur ad domum, vel nauem conſtruendam de nouo, tacita contrahatur hypotheca et ſi nihil dictum ſit.
- 7 Et Hieronymi de Cæuallos ex dict l. 26. partitæ ſententia nouè deducta, noua equidem, ſed vera & concludenti ratione reiicitur, vt hoc numero adnotatur, & vide infrà, num. 25.
- 8 Venditor antequam pretium ſibi ſoluatur, poteſt rem retinere quaſi loco pignoris.
- 9 Tamen ſi res aut merces tradiderit emptori, habita fide de pretio, dominium rerum venditarum in ipſum emptorem transfertur; & ideò res ipſ æ venditæ & traditæ, non ſunt hypothecatæ venditori pro pretio ſoluendo, nec in illis etiam extantibus vllam habet prærogatiuam, ſed ſimul cum aliis creditoribus in tributum veniet.
- 10 Nec etiam habet priuilegium perſonale, quo aliis creditoribus præferatur, qui perſonalem actionem obtineant.
- 11 Et ſic in talibus rebus venditis etiam extantibus, creditores hypothecarij præferuntur.
- 12 Cæterum ſi venditor expreſ ſe conuenit, vt res venditæ ſibi ſint, & remaneant hypothecatæ, donec integrum pretium ſoluatur, tunc præfertur in illis, cæteris creditoribus hypothecarijs, etiam anterioribus.
- 13 Et idem erit, ſi in contrahendo cauerit, vt res venditæ, precario, aut conducto ſint penes emptorem, quoad pretium vniuerſum perſoluatur.
- 14 D. Petri de Barboſa obſeruationes duæ in propoſito huius materiæ (ad quas nullus hactenus animaduertit) ſic dilucidè enucleatæ, vt communi & receptæ ſententiæ nuſquam valeant refragari, vt hoc numero latius traditur.
- 15 Venditor cùm res venditas tradidit habita fide de pretio, & tamen non ſpecialiter, nec expreſ ſim res ipſ æ, donec pretium perſolueretur, hypothecatæ fuerunt, ſed generalis tantùm hypotheca omnium bonorum emptoris conſtituta fuit, vtrùm illa generalis alteri anteriori debeat præferri?
- 16 Vbi aliorum Authorum ſententiæ proferuntur.
- 17 Et pro vera, diſtinctáque præfati dubij explicatione, nonnulla nouiter & verè adnotantur, quæ hoc numero & ſequent. traduntur.
- 18 Hypotheca generalis prior, regulariter præfertur ſpeciali poſteriori.
- 19 Contra Albericum, & eius ſequaces fortiſ ſimum argumentum deductum.
- 20 Alberici præcipua ratio in quæ ſtione propoſita ſuprà num. 15. nouiter, & verè conuicta.
- 21 Mutuans pecuniam ad emptionem alicuius rei, & expreſ ſim adiiciens, quòd ea pecunia mutuo datur ad ipſius rei emptionem: ſi in eam conuertatur, habet in actione perſonali priuilegium prælationis, non verò habet tacitam hypothecam, niſi dictum fuerit, quòd res empta expreſsé ſit pro mutuatæ pecuniæ ſolutione obligata, vel hypothecæ ſubiecta.
- 22 Idque iuxta veriorem & communiorem Scribentium omnium ſententiam.
- 23 Sed alij tenent contra, vt hoc numero adnotatur, & num. ſequent. referuntur.
- 24 Eorúmque præcipuo fundamento reſpondetur, & ſententiam communem poſt legem Partitæ neceſſario ſeruandam, concludenter oſtenditur.
- 25 Et Hieronymi de Cæuallos aſ ſertionem refragari verbis expreſ ſis & claris legis Partitæ adnotatur.
- 26 Nec poſ ſe ampliùs hac de re dubitari probatur.
- 27 Mulier pro ſua dote, an præferatur expreſ ſ æ hypothecæ poſteriori, de qua in l. licet, C. qui potior. in pignore, & in l. 30. titulo 3. partit. 5. ac etiam habenti priorem tacitam ratione mutui ad refectionem.

PRo dilucida & breui, vera tamen, atque abſoluta huius Capitis explicatione, conſtituere inprimis neceſ ſarium erit, de iure communi negari non poſ ſe, quin dubium ſit, vtrùm mutuans in refectionem domus, ſeu nauis, fiue alterius rei, acquirat hypothecam ſuper ipſa re, in cuius refectione pecunia conſumpta eſt, vel actionem priuilegiatam dumtaxat? Gloſ ſa namque, verbo, credidero, in l. interdum, ff. qui potiores in pignore, quam ſequuntur Bartolus, & Salicetus ibidem, Angelus etiam in l. quod quis, ff. de priuilegiis creditorum. Antonius Neguſantius de pignoribus, in ſecundo membro, quintæ par. principalis, num. 4. in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, in propoſita ſpecie ſolam actionem perſonalem, eam tamen priuilegiatam acquiri: quod & Gloſ ſa tenere voluit in authent. de æqualitate dotis, §. his conſequens, in princip. ſuper verbo, agrum, vt refert Gregor. Lopez in l. 26. tit. 1. partit. 5. verbo, Para fazer, dicens, quòd de iure communi videtur communis opinio, quòd is qui credidit ad fabricandam, vel reficiendam domum, vel nauem, ſeu aliam rem, non habeat in tali re tacitam hypothecam, licèt habeat actionem perſonalem priuilegiatam: dicens etiam ibidem, quòd perleges iuris communis potiùs videbatur probari opinio Gloſ ſ æ in dict. l. interdum, & reſpondens ad textum in l. quod quis, ff. de priuileg. creditorum & ad dictum §. his conſequens, in principio, præfatum etiam dubium de iure communi rectè agnoſcit Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. capit. 10. num. 19. vbi retulit Ripam in l. ſi ventri, §. 1. ff. de priuilegiis creditorum, contrà tenentem, & dicentem in caſu prædicto acquiri hypothecam ſuper ipſa re, in cuius refectione pecunia conſumpta eſt: alij vero Authores mox referendi, Barboſa, inquam, Gutierrez, Cæuallos, & Flores Diaz non ita dilucidé explicarunt, nec ad dubium hoc de iure communi attendunt: fortaſ ſis hoc ideò, quòd iam ex legibus Partitæ ceſ ſaſ ſet, aut ſublatum eſ ſet, vt dicetur ſtatim; verè tamen negari non poteſt, quin textus in dicto § his conſequens, multùm vrgeat de iure communi contra ſententiam Gloſ. In dict. l. interdum, qui & loquitur expreſsè quoad hypothecam, vt Angelus ſibi contrarius rectiùs intellexit ibidem & Greg. Lop. in dict leg. 26. partitæ, dicto verbo, Para fazer, in fine.

Cæterùm hodie de iure Regio præfatum dubium ſublatum eſt. atque in eadem l. 26. titulo 13. partita 5. expreſsè deciſum, quòd is qui mutuauit ad fabricandam domum, vel nauem, vel aliam rem, vel ad ipſam reficiendam, habeat in tali re tacitam hypothecam, & ſic lex illa tollit opiniones de iure communi, vt ibidem aduertit Gregorius Lopez dicto verbo, Para fazer, in fine, Molina etiam id ipſum notauit de Hiſpan. primog. lib. primo, dicto cap. 10. num. 19. Barboſa in l. ſi cum dotem, §. finali ff. ſoluto matrimonio, numero 35. verſiculo, illud certum eſt, folio 499. vbi dicit certum eſ ſe, quòd cùm mutuatur pecunia ad rem reficiendam, tunc res illa cenſetur tacitè hypothecata cum priuilegio prælationis; idem Barbosa in ſexta parte l. primæ, eiuſdem tituli, num. 12. Minſingerus ſingularium obſeruation. centuria prima, obſeruatione 60. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 98. num. 2. vbi adducit duo, quæ copulatiuè requiruntur, vt prædicta hypotheca acquiratur, & refert alios Authores idem tenentes, Hieronymus de Cæuallos practicar, commu, contra communes, quæ ſt. 744. num. 9. qui tamen minùs benè dixit, quòd in caſu quo datur pecunia ad refectionem alicuius rei, nemo vnquam dubitauit, creditorem habere tacitam hypothecam. Nam, vt vides, iure communi attento, non ſolum dubitarunt, ſed & contrarium tenuerunt quamplures, Flores Diaz de Mena variarum quæ ſtionum. libro primo, quæ ſt. 6. art. 3. num. 12. Ceſ ſabit ergo iam dubitatio prædicta ex deciſione dicta l. 26. partitæ, vbi, vt dixi, tacita hypotheca conceditur in caſu prædicto, & in hunc modum ſcribitur: E aun dezimos, que ſi algun ome recibieſ ſe de otro marauedis præſtados, para guarnir alguna naue, o para refazerla, o para ſazer alguna coſa, o otro edificio, o para refazerlo, que qualquier deſtas coſas en que fueſ ſen metidos, o deſpendidos los marauedis, fincan obligadas calladamente aquel que los empreſto.

Et ius prælationis ex eadem hypotheca conceditur in l. 28. tit. 13. eadem 5. partitæ, vbi ſtatuitur, mutuantem in domus, vel nauis refectionem, vel armaturam eius, vel marinariorum cibaria, præferri prioribus etiam creditoribus, quibus mutuum recipiens rem ipſam expreſsè obligauerat, & reddit lex ipſa rationem: Porque con los dineros que el dio, fue guardada la coſa que ſe pudiera perder. Vtraque ergo lex, tam 26. quam 28. in hoc poteſt expendi, quamuis communiter dumtaxat expendatur l. 28. vt conſtat ex Ioanne Gutierrez, Cæuallos, & Flores Diaz, vbi ſuprà: ſed dictam l. 26. expreſsè citat ad hoc ſoins Molina lib. 1. dicto cap. 10. num. 19. & in effectu vna ab alia ſolùm diſtat in hoc, quòd in dicta l. 26. agitur de domo, naui, vel alia re refecta, vel facta de creditoris pecuniis, ſtatuitúrque éas res tacite eſ ſe mutuanti obligatas. Cæterúm in dicta l. 28. agitur tantùm de re refecta de creditoris pecuniis, & ius prælationis conceditur, quod in dicta l. 26. conceſ ſum non erat; ſed dictum dumtaxat, rem refectam, vel factam de creditoris pecuniis, tacitè hypothecatam cenſeri.

Vnde prætermittendum non erit, priuilegium prælationis concedi expreſsè pro domo, vel naui refecta in dicta l. 28. ſed pro domo, vel naui fabricata de nouo, vel nouiter conſtructa de pecuniis creditoris, nihil caueri in idem l. 28. Niſi dicas, videri conceſ ſum idem prælationis beneficium in dicta leg. 25. Partitæ, eo ipſo, quòd ius hypothecæ conceditur; quod tamen nuſquam exprimitur, nec verè dici poteſt: nam cúm in ipſamet lege 26. quoad ius tacitæ hypothecæ æquipararentur mutuantes ad refectionem vel conſtructionem, & quoad hoc ſimul coniungerentur; tamen in dicta l. 28. eiuſdem tituli, dum de priuilegio prælationis tractar, ſolùm meminit mutuantis ad refectionem: Vnde apertè excludit alterum creditorem, ſcilicet mutuantem, vt res de nouo conſtruatur, vel ædificetur ab hoc priuilegio, iuxta regulam l. cùm Prætor, cum vulgatis, ff. de iudiciis: idque concludenti conſideratione euincitur, quæ ex eadem l. 28. Partitæ deducitur, nam ratio illa, Porque con los dineros que el dio, fue guardada la coſa que ſe pudiera perder, optimè vrget, cùm res reficitur, quæ aliàs poſ ſet deperdi; ceſ ſat tamen, fiue non militat, cùm res de nouo conſtruitur, vel ædificatur: quoniam etſi id non fieret, nihil proculdubio deperderetur, nec poſ ſet alicuius damni conſideratio fieri: tollit tamen dicta lex 26. partitæ, quoad ius tacitæ hypothecæ, opiniones contrarias de iure communi; quo attento, cùm mutuatur pecunia ad conſtruendam domum de nouo, vel etiam nauem, controuerſia erat inter Doctores. vtrùm tacita hypotheca contraheretur, nécne? & minimè contrahi tacitam hypothecam docuerunt Bartolus in l. interdum, in fine, ff. qui potiores in pignore. Iafon in l. creditor, num. 4. ff. ſi certum petatur. Contrarium tamen tenuit Gloſ ſa prima in authentic quo iure, C. qui potiores in pignore: quam ſequuntur relati per Couarruu. reſolution. libro primo, cap. 3. num. 7. ſed ſententiam Bartoli ſequutus eſt Barboſa ſexta parte levis primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 11. fol. 496. dicens ideò opertere, quòd ſic mutuans caueat expreſ ſim de hypotheca; & quòd ſi illa expreſ ſim conſtituta ſit, illud obtinet priuilegium, vt præferatur creditoribus anterioribus, etiam habentibus hypothecas expreſ ſas, & citat ad hoc textum in l. licet, C. qui potiores in pignore: quæ tamen, (vt infrà dicetur & vltra præfatum Authorem animaduertitur) in alio caſu loquitur, ſed ex ratione ipſius huic etiam poterit adaptari. Subdit denique Barboſa ipſe, priuilegium præfatum prælationis locum habere, ſiue hæc expreſ ſa hypotheca conſtituatur tempore mutui dati, ſiue ex poſtfacto: & citat Ruinum, Curtium iuniorem, & Stracham ſic tenentes: & in effectu, vbi expreſ ſim hypotheca conſtituta non eſt, eorum ſententiam improbat, qui in caſu prædicto tacitam intelligebant contrahi hypothecam: quæ tamen ſententia vt vides, in dict. l. 26. partitæ approbata eſt, & non ſententia Bartoli ſuprà relata, quamuis hypotheca huiuſmodi abſque prælatione conceſ ſa fuerit: quod minimè aduertit Barboſa vbi ſuprà, nec citat dictam l. partitæ.

Nec etiam prætermitti poteſt (quod nullus alius animaduertit) Hieronymum de Cæuallos, pract. commu. contra communes, q. 744. n. 10. & 11. errore manifeſto lapſum, quatenus ipſe expendit d. l. 26. tit. 13. part. 5. in verbis anteà relatis, ad deciſionem quæſtionis, vtrum ſcilicet, quando mutuatur pecunia ad rem aliquam emendam, remaneat res empta iure hypothecæ obligata: & per eandem l. 26. firmat, rem emptam ex tali pecunia, hypothecatam manêre, licet nihil actum ſit de ſpeciali rei hypotheca: & dicit multum mirari de Scriptoribus Hiſpanis, qui non conſiderarunt, nec memoriæ mandarunt legem illam, nec doctrinam Gregorij ibidem, vbi Gregorius clamat, menti tenendam: ac denique ſubdit. quòd ſi legem illam vidiſ ſet Ioannes Gutierrez, non loqueretur ſub dubio, quia ex ipſa tollereretur omninò dubietas: ſed, vt nunc dicebam, manifeſto labitur errore Author prædictus; verè namque ex illa lege nihil deduei poteſt quo propoſitum dubium dilui valeat, nec lex ipſa loquitur in hoc caſu, sed in alio longè quidem diuerſo, hoc eſt, in propoſito hactenus, quando ſcilicet mutuata eſt pecunia, vt domus vel nauis conſtrueretur, vel reficeretur: & ſic rectiùs accipiunt Gregor. Molina, & Gutierrez in locis anteà relatis; & idcircò dubium hoc de pecunia mutuata ad rem aliquam emendam, ex propoſito atque ſpeciſicè deciditur in l. 30. ſtatim ſequenti, eiuſdem tituli, & partitæ: vtpote cum de ipſo nec verbum aliquod prolatum fuiſ ſet, nec etiam aliquo modo actum in d. l. 26. nec in aliis legibus præcedentibus: præfatus ergo Author, & malè. damnat Scriptores huius Regni, quod dict. l. 26. non expendant, cùm nec verè, nec aliquo modo eam expendere potuiſſent: & loquitur contra manifeſtam, atque expreſ ſam deciſionem d. l. 30. partitæ, vbi requiritur quòd agatur de hypotheca, vt infrà dicam: & iure communi attento, cùm aliis reſoluit Barboſa ſexta parte d. leg. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 11. fol. 496. nec etiam aliquo pacto iuuari potuit ex verbis eiuſdem l. 26. vt intuenti ea, pluſquàm manifeſtè apparebit.

Secundò & principaliter conſtituo, certum eſ ſe, quòd venditor antequam pretium ſibi ſoluatur, poteſt rem retinere quaſi loco pignoris, per textum in l. Iulianus, §. offerri, ff. de actionibus empti, l. hæreditatis 22. ff. de hæreditate vel actione vendita: De quibus videndus eſt Maſcardus de probationibus, tomo 2. concluſione 1393. Decianus in conſilio primo, num. 96. lib. 3. Beccius in conſ. 45. num. 15. lib. 1. Pedrocha in conſilio primo, ex num. 232. & num. 246. & in conſilio 13. ex num. 60. & num. 90. & ſequentibus, & in conſil. 39. n. 9. & ſequentibus: tamen ſi res, aut merces venditas habita fide de pretio tradiderit emptori, dominium earum rerum transfertur in ipſum emptorem; & ideò res ipſ æ venditæ, & traditæ non remanent hypothecatæ venditori pro pretio ſoluendo, nec in eiſdem rebusetiam extantibus vllam habebit prærogatiuam; ſed ſimul cum aliis creditoribus in tributum veniet, l. procuratoris, 5. §. ſi plures, verſiculo, planè, ff. de tributoria actione, l. quidam fundum 16. ff. de in rem verſo: & ita poſt Dinum concludunt Bartolus. Baldus, Salicetus, Alexander, Chaſ ſaneus, Nauarrus, Cæpola, Ripa, Neguſant. Couar. Stracha, Fanus, Nouellus, Matiençus, & alij, quos referunt, & ſequuntur Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. Quæ ſt. 98. num. 6. & 7. & allegatione 5. num. 1. Barboſa in l. ſi cum dotem, §. fin. num. 31. & 32. ff. ſoluto matrimonio. Cæuallos practic. commun. contra communes, quæ ſt. 744. num. 3. & nullum referens Flores Diaz de Mena variarum, lib. 1. quæ ſt. 6. art. 3. num. 13. & Authores contrarium tenentes decipi manifeſtè, Barboſa oſtendit vbi ſuprà dict. num. 31. in principio, & num. 32. vbi reſpondet duobus iuribus, quæ videri poſ ſent in contrariam partem expendi poſ ſe, & n. 34. in fine, ipſemet Author optimè aduertit, adeò certum eſ ſe, nullum habere in propoſita ſpecie priuilegium venditorem circa merces, aut res venditas etiam extantes, vt nec habeat priuilegium perſonale, quo præferatur aliis creditoribus, qui perſonalem actionem obtineant: quod ita ſpecificè atque eleganter nullus alius aduertit; & ſic in talibus rebus etiam extantibus creditores hypothecarij præferuntur, vt iidemmet Authores vnanimiter obſeruarunt; Morotius etiam in reſponſo 54. num. 4.

Cæterùm ſi venditor res aut merces venditas tradiderit emptori habita fide de pretio, & expreſsè conuenerit, vt res venditæ ſibi ſint, & remaneant hypothecatæ, donec integrum pretium ſoluatur, tunc præfertur in illis, cæteris creditoribus hypothecariis, etiam anterioribus: idque iuxta regulam l. licet C. qui potiores in pignore, vt cum multis Authoribus obſeruarunt Ioannes Gutierrez dicta quæ ſt. 98. nu. 8. & dicta allegatione 5. num. 1. qui ponit caſum in quodam venditore, qui vendidit certas oues habita fide de pretio cuidam homini, qui tunc temporis habebat plures creditores, quibus bona ſua generaliter obligauerat, & ſibi prouidit, atque conſuluit ſpeciali hypotheca earundem ouium. &c. Barboſa in dict. l. ſi cum dotem, §. finali, num. 34. D. Felicianus de Solis in tractatu de cenſibus, lib. 3. cap. 5. num. 22. Flores Diaz de Mena dict. art. 3. num. 13. Ioannes Parladorius rerum quotidianarum, lib. 1. cap. 8. vbi vltra alios conſiderat aliam cautelam, & dicit idem eſ ſe, ſi venditon in contrahendo cauerit, vt res venditæ, precario, aut conducto ſint penes emptorem, quoad pretium vniuerſum perſoluatur, per text, in l. ea quæ diſtracta, ff. de precario, & in leg. 3. C. de pactis inter emptorem, § venditorem, § in l. cum venderem, ff. locati, Ludouicus Morotius dict. Reſponſo 54. num. 4.

Verumenimverò D. Petrus de Barboſa in d. l. ſi cùm dotem, §. fin. num. 34. in verſiculo, inde tamen inferri non poteſt, vnum dicit, quod ſuperiùs dictis repugnat, nec vllus Recentiorum ad eum animaduertit: Inprimis enim conſtituit, quòd text. in l. licet, C. qui potiores in pignore, non loquitur in terminis prædictis ſuprà, ex num. 9. & inde eam legem loquentem in mutuante ad rem emendam, non poſ ſe adduci, aut inferri ad caſum, quo merces venduntur & hypothecantur, donec pretium ſoluatur: quod quidem mihi non diſplicet; verè enim id negari non poteſt: tamen ex ratione illius textus, rectè dici poteſt, non malè deduxiſ ſe communiter Scribentes argumentum de vno caſu ad alium, in quo videtur eadem, ſiue omnimoda paritatis ratio verſari: deinde ipſemet Author ex alio probat, caſum dict. l. licet, trahi non poſ ſe ad caſum præ ſentem, quo res vendita & tradita hypothecatur: Nec enim iure cautum inuenitur, quòd hoc caſu hypotheca huiuſmodi anterioribus præferatur; vnde recedendum non videtur à regula cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. & idem ſentit iterum apertè ibidem, num. 35. in principio: vides ergo, eruditum valdè, & proculdubio maximi nominis Authorem tenere totum contrarium eius, quod vnanimiter, & abſque aliquo dubio amplexi ſunt hucvſque Scribentes communiter; nec eodem Authore relato pertranſire Hieronymum de Cæuallos, & Flores Diaz de Mena in locis anteà relatis.

Nihilominus tamen ex ratione textus in dicta l. licet, quamuis in aliis terminis lex ipſa loquatur, vt anteà dixi, defendi poteſt, non malè arguere Doctores ad caſum prædictum: nam ſi verum eſt, quòd generalis hypotheca prior præfertur ſpeciali poſteriori, ex l. ſi generaliter, cum aliis, C. qui potior, in pigno. habean. & tamen id non habet locum, quando ſpecialis hypotheca poſterior eſ ſet facta ſuper re empta ex pecuniis meis, per textum in dict. l. licet, quæ nulla alia ratione fulciri poteſt, quàm quòd ex pecuniis meis ortum habuerit, atque comparata fuerit: ergo ex eadem, fiue ex fortiori ratione, idem ius obſeruari debebit, quando res vendita eſt cum pacto, vt ipſa teneretur, quovſque pretium ſolueretur, cùm magis immediatè ſuum perſequi dicatur venditor, quàm cùm ex ſua pecunia emptum, & ſpecialiter ſibi obligatum petit, vt in noſtris terminis, ex omnibus Neotericis, eleganter, & ſolus quidem annotauit Ioannes Gutierrez dicta allegatione 5. num. 1. & ita cùm occaſio ſe offeret, à communi ſententia nequaquam recedendum eſt.

An autem idem dicendum ſit, cùm venditor res tradidit habita fide de pretio, & tamen non ſpecialiter aut expreſ ſim res ipſ æ fuerunt hypothecatæ donec pretium ſolueretur, ſed generalis tantùm hypotheca omnium bonorum emptoris conſtituta fuit, dubium quidem eſt, nec ab aliquo hactenus ſatis diſtinctè, aut abſolutè explicatum; Albericus tamen in l. obligatione generali, num. 4. ff. de pignoribus, refert antiquum quendam, qui dubitationem præfatam excitauit in terminis, eòque loco quærit, an ſi primo obligaui bona mea creditori generaliter, deinde emo prædium, & venditori, qui adhibet fidem de pretio, obligaui generaliter omnia bona mea, numquid priores creditores in prædio empto erunt potiores ipſo venditore, ſi velit agere ad pretium: deinde pro vtraque parte rationes, & fundamenta adducit; & tandem in fauorem venditoris magis ſe inclinat: dicit tamen, quod prædictus D. antiquus, nomine Huber. ad tollendum omne dubium conſuluit, quòd venditor in ſe prædium retineat, quovſque ſibi ſatisfiat de pretio: Cæpola etiam cautela 124. num. 2. partes venditoris ſuſtinet, & Alberici ſententiam tuetur: ſed de ipſa dubitauit Antonius de Fanò de pignoribus, in ſecundo membro quintæ partis principalis, numer. 18. nec aliquid reſoluit Ioannes Gutierrez allegatione 5. num. 2. rem potiùs hanc indeciſam relinquit, ea fortaſ ſis ratione, quòd ad victoriam partis ſuæ neceſ ſarium non erat in caſu ſibi conſulto diſcutere hoc: Cæuallos autem nouiſ ſimè, practic. commun. contra commu. quæ ſt 744. in fin. dubitationem iſtam inuoluit, ſed iuxta ea, quæ numeris præcedentibus affirmauit, in fauorem venditoris quæ ſtionem diſ ſoluit, & l. licet, C. qui potiores in pignore, dicit procedere etiam quando bona generaliter obligantur, vt conſtat ex ſummario eiuſdem quæstionis, n. 14.

Ego tamen (cum à conditione & inſtituto meo confuſionis vitium abhorreat, certáque reſolutione, atque diſtinctione, altercationes omnes tractari, neceſ ſarium ſemper crediderim) nonnulla conſtituenda duxi, quibus faciliùs poterit propoſiti dubij reſolutio haberi: Et in primis certum eſ ſe, in dicta l. licet, C. qui potiores in pignore, & in l. 30. titul. 13. part. 5. expreſ ſim actum de hypotheca expreſ ſa, atque ſpeciali, ſtatutùmque, quòd ſi mutuatur pecunia ad rem aliquam emendam, & res empta ſpecialiter hypothecatur pro mutuo, tunc præferri mutuantem creditoribus hypothecariis, etiam anterioribus. In quo ſenſu, atque in hypotheca ſpeciali, à Gloſ ſa vſque ad Nouiores legem illam receptam, pluſquam compertum eſt, vt aliis Authoribus conſultò prætermiſſis, conſtat ex Ioanne Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 98. per totam, & quæ ſt. 99. num. 1. & dicta allegatione 5. num. 1. Barboſa in dicta l. ſi cum dotem, § finali, num. 34. qui ipſi multos alios referunt, & vide Ludouicum Morotium in reſponſo 54. numer. 12. & 3. Legem ergo, quæ expreſ ſam atque ſpecialem hypothecam requirit, in generali etiam accipere, non videtur tutum omninò; imò ab eius mente & intentione alienum, quippe cùm ſi generali tantùm contenta fuiſ ſet in eo caſu, vel id exprimeret, nec ita expreſ ſim ſpecialem hypothecam requireret, vel diceret ſimpliciter, hypothecam eam prælationem habere. Vnde ab eius caſu extrahenda non erit, nec ad generalem hypothecam extendenda, maximè cùm eius diſpoſitio deuiet à iure communi, iuxta quod hypotheca generalis prior, regulariter præfertur ſpeciali poſteriori, per text. in l. ſi generaliter, C. qui potiores in pignore, & latiùs probat D. Felicianus de Solis in tractatu de cenſibus, lib. 3. cap. 5. num. 11. Ex quo, vt vides, colligi poteſt, quàm periculoſa ſit Hieronymi de Cæuallos extenſio ſuprà relata: eò maximè, quòd ipſamet extenſio procedit ex anteà dictis ab eodem Authore, quæ etiam ſubuerti per textum in dicta l. licet, & in d. l. partitæ 30. ſuperiùs oſtendimus, & infrà dicemus.

