Imprimis, impedientes aliquem teſtari dolo, vel vi, aut metu, alióvè modo prohibentes, aut inducentes, teneri prætendentibus intereſ ſe, actione de dolo, vel alia ſubſidiaria in factum ad intereſ ſe, quod cum Angel. Iac. de Sanct. Georg. Alex. & Iaſon. aduertit Pariſ. in conſil. 67. num. 20. lib. 3. & cum Caſtrenſi, & Alexandro, Grammaticus in conſilio ciuili 26. num. 4. vbi dixit, quòd ſi aliquis volebat me inſtituere hæredem, & tu impediuiſti, certè teneris ad intereſ ſe totale, & in fortioribus terminis ibidem notauit num. 5. quòd impediens aliquem, quominus conſequatur aliquam commoditatem, etiamſi ad illam non competeret aliquod ius agendi, tenetur tamen ad totale intereſ ſe, & in id citat Rayn. Paul. Caſt. & Alex. in l. dedi. §. quanquam, ff. de condictione ob cauſam, accedit Gregorius Lopez in l. 27. tit. 1. partit. 6. verbo, Pierda, dicens quòd ſi prohibitio, vel coactio fuit in damnum alterius, quem teſtator inſtituere volebat, tunc ſuccurritur læ ſo, per text. in l. Lucius, §. Sempronia, ff. de legatis ſecundo, & doctrinas Bartoli & Baldi in locis ibi relatis Mieres de maioratu, 1. part. quæ ſt. 25. ex num. 2. Menochius dict. caſu 395. num. 9. in fin. & num. 27. Ioannes Guttierez canonicar. quæ ſt. lib. 2. cap. 11. num. 83. & in tractatu de tutelis & curis, 2. par. c. 14. num. 6. vbi aliis multis Authoribus relatis probauit, quòd impediens alterum à conſequutione legati, vel gratuitæ donationis dolo, vi, vel fraude, tenetur eidem ad reſtitutionem arbitrio boni viri, ſecus ſi abſque vi, aut dolo, aut fraude, etiam odio, vel vt ſibi conſulat, alterum ad mutationem voluntatis induxerit, D. Franciſc. Sarmientus in l. ſi quis ſeruum, num. 6. ff. de legatis ſecundo. Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tom. 1. tractat. 2. diſp. 135. in verſ. ex eadem doctrina, fol. 732. dicens, quòd ſi quis vi, aut metu iniuſtè illato adducatur, vt inſtituat aliquem hæredem, aut legatum illi relinquat, inualidum id ſit in conſcientiæ & exteriori foro, cum onere reſtituendi illi, in cuius detrimentum id cedit, quia alioquin bona illa ad eum erant deuentura, & ibidem, in verſ. qui impedimento eſt alicui, folio 733. vbi id extendit ad filium, & ad patrem, vt ſi impedimento ſit filius patri, vel pater filio, non ſolùm peccet lethaliter, & reſtituere teneatur in exteriori, & interiori foro emolumentum, quo ea ratione priuat eos, ad quos bona defuncti eſ ſent deuentura; ſed etiam inter alias pœnas, priuatur omni emolumento bonorum talis defuncti, vt ibidem probat: denique & Andr. Fachin. controu. iur. lib. 9. cap. 4. in principio, inquit, quòd ſi teſtator quidpiam alicui relicturus erat, is qui teſtari eum prohibuit, meritò condemnatur ad id quod intereſt, per text. in d. §. Sempronia, & in l. ſi quis affirmauerit, ff. de dolo, nam cùm dolo alterius id amiſerit, æquum & bonum eſt, vt ille condemnetur; & huc alludunt quæ de ciuili diſceptatione dicuntur in dict. l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit.

Deinde obſeruandum erit, in ſuperiori caſu aut obſeruatione, teneri, inquam, ſic prohibentem aut impedientem, damnum & intereſ ſe læ ſis reſarcire, nullum equidem ex Scribentibus hactenus diſ ſentire; quod rectè agnoſcit Menoch. dict. caſu 395. num. 27. dubios tamen aut non conformes eſ ſe in eo, an ſcilicet teſtari prohibens, aut impediens alium, ad duplum læ ſis teneatur: & quidem prohibentem aut impedientem, duplum læ ſo præ ſtare debere probarunt Bart. Angelus, Imola, Fulgoſius, Iaſon, Butrius, & Alciatus, quos adducit Menochius de arbitrariis, lib. 2. d. caſu 395. n. 28. Corneus etiam in l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, & cum illis ſecurè Grammaticus conſilio ciuili 26. n. 6. Pariſius in conſ. 67. n. 4. lib. 3. Hieronym. Gabriel in conſ. 99. n. 13. & 14. lib. 1. Peregrin. de iure & priuilegiis fiſci, lib. 2. tit. 6. n. 8. & vide num. 40.

Horum & aliorum Authorum fundamentum præcipuum deſumitur ex textu in §. & hoc peruenit, in authen. vt nulli iudicum liceat habere, qui tamen textus, quòd ſolum procedat in adminiſtratore ciuitatis, in quo loquitur; & conſequenter, quòd pœna dupli non habeat locum, in quouis alio priuato prohibente aut impediente, probarunt Cinus, Petrus Rainerius, Baldus, & Comenſis, quos refert Iaſ. in l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, num. 2. in fin. qui ſic accipiunt text. in d. §. & hoc peruenit, Alber. in l. Lucius, §. Sempronia, ff. de legat. 2. & conſtanter defendunt Ioann. Vaudus lib. 1. variarum quæ ſt. c. 30. & Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 9. cap. 4.

Menochius autem neutram partem expreſsè probauit, aut ſaltem priori ſententiæ potiùs acceſ ſiſ ſe videtur, quatenus dixit, verba dict. §. & hoc peruenit, generalia eſ ſe, quaſi diceret apta, vt omnem caſum, & perſonam comprehenderent.

Ego verò iure communi attento, poſteriorem ſententiam veriorem exiſtimo, & ad id dicendum moueor authoritate & rationibus prædictorum Authorum, moueor etiam verbis claris, & expreſ ſis d. §. & hoc peruenit, in quo negari non poteſt, quin prohibitio illa generalis fiat Iudicibus, & eorum Officialibus & Miniſtris, & cuicumque alteri, qui ſcilicet Iudici hac in re miniſtrauerit, & operam ſuam præ ſtiterit, vt ſcilicet aliquis teſtari prohibeatur, vt conſtat in illis verbis: Omnibus Iudicibus tam ciuilibus, quàm militaribus, & eorum Officiis, aut alij cuilibet aliquid præ ſumere, & ibi: Huiuſmodi odibilem rem in quolibet loco noſtræ rei publicæ præ ſumpſerit agere, aut miniſtrare ei, qui hoc præ ſumpſerit, facere iubemus, &c. Verba autem illa, Si verò quidam, de iudicibus neceſ ſiariò accipienda, nec aliqua in eo textu poſita, quæ alios priuatos generaliter comprehendere poſ ſint; ſic concludenter, & verè Fachineus probauit d.c. 4. ad fin. fol. 1140. vt vltra aliquid addere, ſiue in huius rei confirmationem latius ſcribere, ſuperfluum potiùs, quàm vtile videri poſ ſit.

Cæterùm de iure Regio Partitarum, priorem ſententiam receptam, ambigi aut dubitari non poteſt poſt deciſionem l. 29. tit. 1. partit. 6. in ea namque clarè approbatur, dum in hunc modum ſcribitur: Voluntad auiendo alguno home de establecer a otro por heredero en ſu teſtamento, o demandarle alguna coſa en el, ſi otro tercero le embargaſ ſe por fuerça, o por engaño, que lo non fizieſ ſe: ſi el embargo, o el engaño podieſ ſe ſer prouado, deue aquel que lo fizo pechar al otro, a quien deue ſer fecha la manda, doblado todo aquello quel fizo perder por tal razon como esta. Et Gregorius Lopez ibidem in ſummario inquit, Concor. cum authent. vt nulli iudicum, §. & hoc peruenit, poſtmodùm tamen, verbo Pechar, dicit: Et videtur hoc intelligendum de intereſ ſe, non reſpectu pœnæ dupli, licèt Salicetus aliud innuat in dicta l. prima, C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit. Vides ergo legem iſtam Partitæ, aut veniſſe decidere altercationem præfatam Doctorum, aut deciſionem dict. §. & hoc peruenit, ad quemcumque priuarum extendere voluiſ ſe, & ad id forſan excitatam fuiſ ſe propter rationem conſideratam in l. 26. eodem tit. 1. & p. 6. in verſiculo, E oſta pena deue auer; & ita in eum ſenſum non malè accipit illam Molina, de iuſtitia & iure, tom. 1. tract. 2. disputatione 176. in verſ. Nona, fol. 1037. vbi ſic ſcriptum reliquit: Comparatione tamen læ ſi, qui alioquin hæres erat inſtituendus, aut cui legatum erat relinquendum, punitur pœna dupli, vt conſtat ex authent. vt nulli iudicum, §. & hoc peruenit, & ex l. 29. titulo primo, partit. 6. erit itaque dictæ legis Partitæ prohibitio ſic accipienda, vt generaliter atque indiſtinctè omnibus facta cenſeatur, omnè ſque etiam priuatos, non ſolum Iudices, & eorum Officiales ſeu Miniſtros comprehendat, & in hoc quidem ſingularis, vt ſic teſtatoribus magis conſulatur, & aliorum vis, dolus, aut fraus contineatur.

Prætereà obſeruandum eſt, quod contra impedientem aut prohibentem aliquem teſtari, iuratur per illum, qui habet intereſ ſe, in litem tanquam contra doloſum; quod firmauit Ioannes Plotus in repetit. l. ſi quando, C. vnde vi, num. 723. & cum eo tranſeunt Menochius de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu 395. num. 27. Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſ. 69. Afflictis. 13. quod tamen de iure Regio Partitarum deciſum non fuit, nec aliquo modo expreſſum, aut denotatum; nam in l. 26. tit. 1. partit. 6. vbi imponitur pœna prohibenti aliquem teſtari, iuramenti in litem mentio non ſit, nec etiam in l. 27. eod. tit. & partit. de iuramento in litem tractatur, ac denique in l. 29. eod. tit. & partit. vbi congruentiùs id exprimendum eſ ſet, nequaquam exprimitur; ibi namque ſuccurritur læ ſo contra impedientem ad duplum, ſed de eo iuramento nihil dicitur, vt conſtat ibi: Si el embargo, o el engaño podieſ ſe ſer prouado. Vnde totum hoc religioni & bono arbitrio iudicantis relinquendum erit, qui rerum circumſtantiis, & negotij de quo agitur, atque perſonarum qualitatibus inſpectis diiudicare debebit, Si el embargo, o el engaño puede ſer prouado, vt dicta lex requirit, ad id obſeruando nonnulla, quæ in materia huius probationis dicentur ſtatim, ac etiam præ oculis habendo, ne dictarum legum Partitæ terminos, aut intentionem excedat.

Obſeruandum etiam erit, quòd in caſibus prædictis, ſi prohibens aut impediens teſtari alium, ſoluendo non fuerit, nec damnum & intereſ ſe læ ſis præſtare poſ ſit, tunc equidem læ ſus contra fiſcum reuerti poterit, argumento l. fin. ff. de eo per quem factum eſt, & l. planè, la 2. §. 1. ff. de legatis 1. per quæ iura ſic ſ æpe obſeruauit Bartolus in dict. l. 3. ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, Baldus in l. prima, C. eodem titul. & ibidem Corneus colum. 2. & in conſ. 219. colum. penul. lib. 2. Menochius dicto caſu 395. ex n. 5. Gregorius Lopez in l. 29. tit. 1. partit. 6. verbo pechar: & quamuis in ea lege Partitæ id non exprimatur, tamen ex quo non excluditur, & læ ſis ſuccurrere lex illa intendit, credendum eſt, ius commune intactum & immutatum relinqui, & regulis aut doctrinis communibus ita rem expediendam fore, vt læ ſis proſpectum eſ ſe poſ ſit iuxta intentionem eius legis; & in hoc quidem maxima æquitas interuenit & teſtantis voluntati valdè proſpicitur.

Denique & vltimò obſeruandum erit, prohibentem aliquem teſtari, aut impedimentum aliquod præ ſtantem, pœnas prædictas incurrere, licèt poſtmodum impeditus potuerit condere teſtamentum; quia id non releuat impedientes à pœna incurſa propter impedimentum perfectum & conſummatum, l. qui ea mente, ff. de furtis, & probatur in authen. vt cum de appellat. cognoſcitur, §. ſi conuictus, per quem tex. item per ea, quæ Bartolus, & Alexander in l. fin. ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, & Paulus de Caſtro in l. final. C. eodem, tradiderunt: ſic in terminis obſeruauit Pariſius in conſ. 67. num. 23. & 24. lib. 3. quod eſt ſingulare & notandum pro ampliatione d. l. 29. tit. 1. partit. 6. vt etiam hoc caſu, illius legis deciſio procedat; nam cùm ibi excluſus non ſit, omnes equidem intellectus atque interpretationes ipſa lex apta eſt recipere, quæ iure communi attento in hac materia tradiderunt DD, imò ſi verum amamus, neceſ ſario fateri debemus, declarationem hanc de mente eiuſdem legis eſ ſe, aut verbis ipſius multum conuenire; in ea namque duntaxat requiritur voluntas ex parte teſtatoris relinquere volentis, & dolus aut vis ex parte impedientis, & quòd vis aut dolus probetur; non verò inſpicitur, an poſteà impeditus potuerit condere, vel non condere teſtamentum, vti ex verbis poſitis ibi, & ſuperiùs relatis conſtat manifeſtè. Et hactenus de ſecundo Præmiſ ſo, aut conſtituto, ſiue obſeruatione 2. in hac materia.

Nunc verò tertio loco, & principaliter conſtituendum erit, dubium eſ ſe, an teſtamentum vi aut metu factum, ſit ipſo iure nullum, ſic vt hæreditas fiſco deferri non debeat, cum teſtator vi aut dolo inductus eſt, vt me, vel alium hæredem inſtitueret? an verò valere debeat mero iure, ſed poſtmodùm annullari, & auferri cogenti, aut metum inferenti hæreditas tanquam ab indigno? Et quidem Ioannes de Imola in l. 1. num. 4. ff. de teſtamentis, & Iaſon in l. 1. num. 3. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, Rubeus in repetit. §. morte, l. non ſolum, ff. de noui operis nunciatione, num. 222. ſecurè ſcripſerunt, teſtamentum hoc eſ ſe ipſo iure nullum, cùm vi aut metu celebratum fuerit: & ob id ſentiunt apertè, hæreditatem fiſco non deferri, ſed potiùs ſucceſ ſoribus ab inteſtato, nec ab eis diſ ſentit D. Spino qui in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. rubricæ, 2. part. num. 5. malè quidem, & ſine aliqua diſputatione, nec relatione Authorum, ſic abſolutè conſtituit, teſtamentum in propoſito caſu non valere.

Et pro hac parte, quinque præcipua fundamenta expendi poſ ſunt, quæ ex Imola vbi ſuprà deducuntur dict. num. 4. & Aretino in eadem l. 1. ff. de teſtamentis, colum. 1. à verſ. in gloſ. ibi, vſque ad verſ. in eadem gloſ. ibi, & nouiſ ſimè omnium in vnum congeſ ſit illa And. Fachineus controu. iur. lib. 10. capit. 15. per totum, fol. 1263. & ante ipſum Peregrin. de iure fiſci, lib. 2. tit. 6. ex numer. 4. vſque ad num. 8.

Verùm contraria ſententia, & verior eſt, & communior, teſtamentum vi aut metu factum, ipſo iure valere, ſed auferri cogenti, metumvè inferenti hæreditatem tanquam indigno, quam defendunt Caſtrenſ. num. 4. Aretin. col. 1. in d. l. 1. ff. de teſtamentis, & ibidem Duarenus, & Conſtantius Rogerius ex num. 2. vſque ad num. 7. vbi in propoſito tres caſus diſtinguit, & in effectu ſic ſemper concludit, ſequuntur etiam hanc partem Menchaca, & Ferretus, cum quibus Michael Graſ ſus recept. iur ſentent. §. teſtamentum, quæst. 83. in principio, & Lancellotum Decium dumtaxat referens, Hieronymus de Cæuallos pract. commun. contra commun. q. 348. num. 4. Boſ ſius titulo, ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, num. 5. Peregrinus de iure fiſci dict. tit. 6. ex num. 4. Menochius de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu 395. numer. 7. Gregorius Lopez in l. 27. titul. 1. part. 6. verbo, Haz endo fuerça, Fachineus lib. 10. dict. cap. 15.

Et huius ſententiæ rationes, & argumenta ſuperiores Authores ex propoſito adducunt, quæ fortiter quidem adſtringunt, aut verè concludunt, vt penes ipſos videri poterit, ne in re ab aliis ex profeſ ſo agitata, ampliùs inſiſtam.

Contrariæ autem partis fundamenta, ſiue Imolæ argumentationes abundé diſ ſoluit, & ante alios Aret. loco anteà relato, & ipſum non referens Fachin. d. cap. 15. vbi vide omninò, & Peregrin, dict. tit. 6. ex num. 4. vſque ad num. 8. vbi etiam Imolæ rationibus reſpondet.

Ad textum etiam in l. prima, C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, qui pro contraria opinione ponderari ſolet, optimè ſatisfacit, & reſpondet ipſemet Aretinus, & Menochius ſequitur illum dicto caſu 395. num. 7.

Et de iure Partitarum, magis probari videtur hæc ſecunda opinio, vt aduertit Greg. Lop. in d. l. 27. tit. 1. partit. 6. verbo, Haziendo fuerça, qui rectè adnotauit ibidem, quamuis affirmatiuè id dicere deberet, & non ſub verbo, fortè, quòd fortè etiam de iure communi non procederet dictum Imolæ, cùm non reperiatur expreſ ſum, inſtitutionem vi vel metu factam eſ ſe ipſo iure nullam, & per alias rationes, quas ipſe eodem loco conſiderat; verè tamen, leges nonnullæ ab eodem Gregorio in id adductæ, nequaquam probant eius Aſ ſumptum: nam inprimis in d. l. 27. qua ipſe mouetur, nullum verbum exprimitur, quo elici valeat, an teſtamentum vi vel metu factum, ſit ipſo iure nullum, vel non: etenim in verſ. E por ende mandamos, que qualquier, dumtaxat dicitur, que qualquier que embargaſ ſe a otro, en alguna de las maneras ſobredichas, o en otra ſemejante a ellas, que pierda el derecho que podia auer en los bienes de aquel, a quien fizo eſte embargo. Sed non declaratur, cui bona hæc ſic amiſ ſa applicari debeant, nec etiam dicitur, an ſit nullum teſtamentum, vel mero iure valeat, quamuis veniat reſcindendum.

Prætereà in l. 29. eod. titul. 1. & partit. 6. potiùs contrarium deſumi poſ ſe videtur, quatenus ſtatuitur, quòd in caſu ibi propoſito, propinquior defuncti conſanguineus ſuccedere debeat, niſi & ipſe impediuerit, quo caſu Princeps ſuccedit.

Meliùs ergo probari poteſt Greg. Lopez ſententia ex l. 26. titul. eodem primo. p. 6. quamuis enim in ea lege expreſsè ſublatum non fuerit dubium præfatum, ſiue expreſsè declaratum non ſit, an teſtamentum vi, dolóve factum, valeat ipſo iure, nec ne: tamen ex quo exprimitur, atque expreſ ſim deciditur, prohibentem aliquem teſtari, perdere ius, quod ex teſtatoris bonis erat habiturus, & illud Regi applicari, apertè datur intelligi, teſtamentum in propoſita ſpecie ipſo iure valere, auocari tamen hæreditatem à fiſco; quod & ratione etiam comprobatur, quia cum iure communi, vt dicit ipſe Gregorius, non reperiatur expreſ ſum, teſtamentum ſic factum eſ ſe ipſo iure nullum, nec etiam legibus Partitarum expreſ ſum fuerit, ex eiſdem legibus argumentum deduci non poteſt, quo nullum ipſo iure teſtamentum dici poſ ſit.

Nunc tamen neceſ ſarium ſubintrat dubium, an ſcilicet legata & cætera relicta debeantur ex teſtamento facto per vim? quam quæ ſtionem ex omnibus Scribentibus huius Regni excitauit in terminis ſolus Azeued. in l. 1. tit. 4. num. 147. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, nec aliquid in ea reſoluit, ſed dumtaxat ſe remittit ad Gregor. Lopez, in l. 27. tit. par. 6. verbo, Por fuerça in fine, qui etiam dubium hoc non explicauit, ſed tantùm dixit videndum eſ ſe Baldum in l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, in 2. col. nec retulit Bart. in l. 3. num. 3. ff. eodem titulo, cuius traditiones ad verbum recenſet Baldus ibi, & in effectu poſt Bartolum ſic concludit, quòd ſi conſtat, quòd teſtator me coactè inſtituit, & nihil aliud vltra conſtat, tunc legata debentur, arg. l. 1. §. 1. & l. 2. in fine, ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit: ſi verò conſtaret, quòd totam illam voluntatem fecit coactè, tunc nihil debetur; & reddit rationem, quia poſtquam fecit teſtamentum totum inuitus, ita non habent voluntatem legatarij, ſicut nec hæredes; & quamuis coactio fuerit facta per alium, non tamen debet prodeſ ſe legatariis, vt ipſe Bar. ibidem comprobat num. 6. & 7. & Bald, vbi ſupra, num. 5. vbi rectè inquit, mirandum non eſ ſe, quod ſine ſuo delicto aliquis fiat indignus, quia hoc non eſt odio perſonæ, ſed propter vitium actus, & Bartolum ſequutus eſt Peregrin. de iure fiſci, lib. 2. tit. 6. num. 37.

Procedit autem prædicta diſtinctio in vtroque caſu. etiam hodie poſt deciſionem l. 1. titul. 4. lib. 5. nou. collect. Reg. in primo caſu, ea ratione, quia ex quo non conſtat de vi aut metu in legatis, ſed tantum, quod teſtator coactè aliquem inſtituit, vis quidem aut metus quoad legata, & cætera relicta in dubio præ ſumi non debet, ſed potiùs quòd ſponte & liberè relicta fuerint præ ſumendum eſt, iuxta traditiones Baldi in conſ. 350. colum. 2. verſ. dico quod, lib. 3. Socini iunioris in conſil. 113. num. 8. lib. 3. Franciſci Manticæ de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 7. numer. 1. & 2. Maſcardi de probationibus, tom. 2. concluſ. 1054. num. 1. 2. & 3. Menochij lib. 3. præ ſumptione 126. in principio, & lib. 4. præ ſumption. 11. & 12. in principio; vnde conſeruari debent ex illa lege, quæ vltimæ defunctorum voluntati conſulere potius venit quàm refragari, vt mox dicetur, & Burgos de Pace ſcribit in l. 3. Tauri, num. 834. In ſecundo verò caſu, quando conſtat, quod totum teſtamentum, aut totam vltimam diſpoſitionem coactè fecit teſtator, tunc quidem etiam hodie ſtante lege illa regia, nihil debebitur; nam quod legata debeantur, etiamſi nullus hæres inſtitutus fuerit, aut ſi inſtitutus hæreditatem non adierit, vel ſi aliter vitiata fuerit inſtitutio, contingit equidem in fauorem vltimarum voluntatum, vt defunctorum eloquia conſeruentur, quibus omnia iuta fauent; quippe cùm durum, & iniquum videri poſ ſet, ob id ſolum quod hæres non exiſteret, contra expreſ ſam teſtatoris voluntatem legata non præ ſtari, vt cum aliis Authoribus non malè obſeruauit Ioannes Mantiençus in eadem lege prima, nouæ collect. regiæ, gloſ. 10. in principio, quæ tamen ratio ceſ ſat in caſu prædicto, vbi legitimè non conſtat de teſtatoris voluntate, ſiue non datur abſoluta omninò & libera voluntas, qualis in teſtatoribus neceſ ſariò requiritur vt in initio huius capitis probaui; & ſic ceſ ſare debet eiuſdem diſpoſitio, ex vulgatis iuribus & principiis, nec in eo caſu locum habere poteſt.

Erit tamen obſeruandum, quòd quamuis eo caſu legata non debeantur ex teſtamento per vim facto, tamen legatariis erit ſaluum ius recuperandi intereſ ſe, aut damnum contra inferentem metum, vt in ſimili caſu quando quis compellit teſtatorem, vt inſtituat alium, obſeruauit Bartol. in dict. l. 3. num. 8. in fine, ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, Bald. in l. 1. C. eodem titul. num. 10. quamuis ergo, vbi dolus alterius eſt cauſa immediata acquiſitionis, ei, cui acquiſitum fuit, noceat, l. ſi procurator, ff. de doli exceptione, l. 1. §. ſi quis tamen, & §. ſi filius, ff. de vi & vi armata, & probat textus in l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, vt credidit Bart. vbi ſupra num. 7. & refert Menoch. de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu 395. num. 12. tamen ipſi aduersùs alterum, qui metum adhibuit, modo prædicto ſuccurritur.

Quòd ſi non vis, aut metus, ſed dolus interueniat, an debeantur legata ex teſtamento facto per dolum; quærit Gregorius Lopez in dict. l. 27. titulo 1. partit. 6. verbo, Por fuerça, in finalibus verbis, & remittit ſe ad Baldum in dict. l. 1. C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, columna finali, numer. 17. & ad legem regiam 28. eodem titulo primo, & partita 6. ex quibus vt infrà dicetur, certa aut abſoluta reſolutio deduci non poterit: idcircò nonnulla, vt arbitror, neceſ ſariò conſtituenda erunt, quibus res hæc perfectè equidem, & diſtinctè explicata manebit.

Et in primis constituto, quòd teſtamentum nouè fieri, aut anteà factum mutari dolo impediens, pœnâ dictarum legum punitur, & ſic titulus, ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, habet locum in prohibente dolo: quod de iure communi certum eſt, & in ſpecie affirmarunt Socinus iunior in conſ. 148. num. 34. & num. 49. lib. 2. Paulus Pariſius in conſ. 67. ex num. 6. & n. 8. & num. 14. & num. 72. & 73. lib. 3. Menochius de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu. 395. num. 33. qui, vt locus ſit pœnis relatis ſuprà, rectè requirit prohibitionem, aut dolum interueniſ ſe, aut quodcumque impedimentum dolo adhibitum fuiſ ſe, & latiùs comprobat Mieres de maioratu, 1. part. quæ ſt. 25. ex num. 2. vſque ad num. 7. Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. num. 4. in fine, Borgninus Caualcanus de tutore & curatore, num. 280. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. dubitatione prima, num. 74. fol. 444. vbi dicit, quòd dolum aut fraudem continens teſtatoris voluntas non eſt ſeruanda, quando conſtare poteſt etiam coniecturis, dolo, fraude, delinimentis, inſtigationibus, machinationibus, & ſimulatione quorundam fuiſ ſe inductum teſtatorem ad faciendum teſtamentum, relinquendo ipſis doloſis, vel aliis ſuis, aut priuando ſuccedentes ab inteſtato, vel hæredes ſcriptos in primo teſtamento, Ioannes Baptiſta de Plotis in conſ. 168. n. 52. inter conſ. vltimarum voluntatum, volum. 2. Hippol. Riminald. in conſil. 624. num. 36. lib. 6. Tiberius Decianus in conſil. 65. num. 10. lib. 2. Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 32. num. 58. libro primo, & eos non referens Peregrinus de iure fiſci, lib. 2. tit. 6. num. 9. & num. 14. in fine, & num. 18. in finalibus verbis, & num. 28. vbi probat, quòd leges in hac materia loquentes, intelliguntur de impedimento doloſo, & verificantur in dolo, ſicut in vi, aut metu, & in hoc nullus Scribentium omnium diſ ſentit, omnes potiùs vnanimiter ſic probarunt.

Secundò conſtituo, & de iure Regio Partitarum, idem ius conſtitutum, & obſeruandum, & conſequenter dictum titulum, ſi quis aliquem testari prohibuerit, habere locum in prohibente dolo de iure huius regni, ſicut de iure communi habebat, per textum in l. 28. titul. primo, partit. 6. vbi Gregorius Lopez ex illis verbis, Le fizieſ ſe engaño en alguna manera, ſic rectiſ ſimè deduxit, & adnotauit, & in terminis illius legis, & aliarum Partitæ, ſ æpè obſeruauit Mierez de maioratu, prima parte, dicta quæ ſt. 25. ex num. 2. vſque ad num. 6. Aluaradus etiam de coniecturata mente defuncti, libro ſecundo, cap. 3. num. 38. & 39.

Hoc ita ſuppoſito, deinde & tertio loco conſtituo, veram reſolutionem in præfato dubio petendam ex his, quæ in dubio ſuperiori, an legata debeantur ex teſtamento facto per vim, tradidi ſup. in quæ ſtione præcedenti: quoniam dolus, & metus in hac materia æquiparantur omninò, ex Authoribus ſuperiùs relatis, & latè per Pariſium, Prætis, Peregrinum. Mieres, & Menochium in locis anteà relatis: & ſic quando conſtat teſtamentum totum, aut totam diſpoſitionem dolo factam fuiſ ſe, idem dicendum erit, quod dictum eſt ſuprà, quando per metum facta fuit, vt ſcilicet nec legata, nec cætera relicta debeantur; quando verò non conſtat de dolo in legatis, ſed tantùm in inſtitutione, tunc etiam idem dicendum erit, quod dixi ſuprà, dolum, inquam, reſpectu legatorum non præ ſumi, & conſequenter deberi legata, vt ibidem fuit dictum; in alio tamen caſu, quando legata non debentur propter dolum alterius, legatariis contra illum ſaluum ius remanebit, quemadmodum in quæ ſtione præcedenti ſuperiùs dixi.

Quartò conſtituo, nec ex dict. l. 28. Partitæ, nec etiam ex dictis Baldi in dict. l. prima, C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, colum. fin. d. nu. 17. certam aut abſolutam reſolutionem deduci poſ ſe, niſi omnia prædicta considerentur, quamuis ad ea ſe remittat Gregorius Lopez, vt ſuperiùs vidimus, idque euidenter conſtare poterit: in primis; nam in d. l. Partitæ, dumtaxat conſideratur dolus in caſu ibi propoſito adhibitus, non tamen deciditur aliquid ibi quo efficax argumentum, aut perſecta reſolutio ad deciſionem præfati dubij deduci poſ ſit; Baldus verò in loco relato, ad quem Gregorius ſe remiſit, in primo caſu diſtinctionis loquitur in diuerſa ſpecie, in qua dolus non adhibetur, vt alteri tertio relinquatur legatum, ſiue vt alter inſtituatur, ſed vt ipſe hæres ſcribatur, qui dolum adhibuit; quo caſu Baldus diſtinguit, quod aut fuit dolus bonus, aut malus: ſi bonus, vt ſi frater meus volebat inſtituere turpem perſonam, & ego ſuaſi ſibi, quod illa turpis perſona erat mortua, & quòd me inſtitueret, certe talis dolus non eſt irreprehenſibilis, & ideò non punitur, argumento l. cum pater, §. Titio, ff. de legatis ſecundo: In ſecundo verò caſu, cum dolus malus interuenit, loquitur etiam Baidus in eiſdem terminis, cùm teſtator inductus eſt dolo malo, vt inſtitueret ipſum, qui dolum adhibuit: quo caſu diſtinguit, quòd aut dolus eſt commiſ ſus in præiudicium deſcendentium, & videtur quòd tunc teſtamentum ſit nullum, vt in authent. vt cum de appellatione cognoſcitur, §. in aliquo, ibi: Dolo malo & machinatione, aut in præiudicium tranſuerſalium, & tunc diſtingui debet, vt ibi diſtinguit, & vide Bartolum, in l. 3. ff. eodem titulo, & Menochium, dicto caſu 395. ex num. 5. cum ſequentibus.

Quinto deinde loco & principaliter, ac pro regula generali huius materiæ conſtituendum erit, teſtamentum in dubio non præ ſumi vi aut metu, ſed potiùs ſponte factum; cùm metus tanquam delictum non præ ſumatur, & conſequenter nec præ ſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad diſponendum: quod in terminis conſuluit Baldus in conſil. 350. num. 1. lib. 3. quem ſequuti ſunt Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 7. num. 2. Menochius, lib. 4. præ ſumptione 11. in principio, & lib. 3. præ ſumptione 126. ex num. primo, & num. 6. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 1054. n. 1. & 2. qui pleniùs comprobant, & rationem reddunt, Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 29. num. 9. lib. 1. & in noſtra materia ſic etiam notarunt Corneus in conſ. 77. Viſo dicto themate, colum. 3. verſic. non obſtant, lib. 4. Decius in conſil. 489. num. 6. cum ſequentibus, Burgos de Paz in conſil. 7. num. 7. Paulus Pariſius in conſil. 67. num. 61. volumin. 3. Et actus quicumque ſpontaneus præ ſumitur regulariter, niſi coactio probetur, vt cum Decio, Alciato, & Neuiz probauit Ioannes Vincentius Hondedens dict. conſil. 29. num. 8. Ac denique teſtamentum ſemper validum præ ſumitur, niſi contrarium probetur, Decius in conſil. 11. in ſecundo dubio principali. Ioan. Angel. Piſan. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. in principio, & latè comprobat Menochius lib. 4. præſumptione 10. per totam, & in conſil. 224. numer. 32. lib. 3.

Receditur tamen à prædicta regula, coniecturis, & præ ſumptionibus, quibus metus illatus præ ſumitur, iuxta ea, quæ cum multis aliis ſcripta reliquit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 29. ex num. 21. cum ſequentibus, libro primo, vbi retulit Ancharanum, Ruinum, Corneum, Socinum, Gratum, Purpuratum, Baldum, Alexandrum, Pariſium, Barbatiam, Rolandum, Decium, Riminaldum, Mandellum, Alciatum, Couar. Menochium, Maſcardum, Neuiz. Beccium, & Burſatum, & cum illis obſeruauit ibidem metum plenè probari coniecturis, & præ ſumptionibus, modò illæ legitimæ ſint & propinquæ; & in terminis huius materiæ ſic obſeruant, & coniecturas nonnullas, quibus teſtatoris metus præ ſumitur, recenſent Mantica lib. 2. dict. tit. 7. num. 3. 4. & 5. Menochius lib. 4. dict. præ ſumptione 11. num. 7. 8. & 9. & 10. vbi lector, cùm occaſio ſe offerat videat omninò, ne ampliùs in tranſcribendis his immoremur, quæ alij ſic abſolutè tradiderunt, & prædictis Authoribus iungat Alexandrum Raudenſem deciſione 45. per totam, prima parte, vbi latè & vtiliter, quibus coniecturis metus, vis, aut dolus teſtatori adhibitus probetur, Peregrinum etiam de iure fiſci, lib. 2. tit. 6. n. 21. cum ſeqq.

Similiter nec dolo præ ſumitur teſtamentum in dubio confectum; & conſequenter nec teſtatorem circumuentum, aut dolo inductum fuiſ ſe ad teſtandum: quod in ſpecie reſpondent Socin. iun. in conſilio 113. num. 8. lib. 3. & Decian, in conſ. 65. num. 10. lib. 2. & ſecuti ſunt Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 7. num. 1. Menoch. lib. 4. præ ſumpt. 12. in principio, qui num. 2. in finalibus verbis, rectè adnotauit, recedendum eſ ſe ab hac regula, coniecturis & præ ſumptionibus, quibus dolus in hoc caſu præ ſumitur, ac demum ex num. 3. vſque in finem præ ſumptionis, ſex congerit coniecturas, ex quibus præ ſumi debet, teſtatorem dolo inductum fuiſ ſe ad teſtandum, vt ibidem videri poterit, & penes Peregrinum & Raudenſem in locis citatis ſuprà num. 70. & dum dicit Menochius eadem præ ſumptione 12. num. 5. poſt Iaſonem, Decium, & Decianum, quos refert, dolum præſumi, quando teſtamentum fuit confectum noctis tempore ſine tot luminaribus, quibus manifeſtè cerni poſ ſit perſona ipſius teſtatoris, ac teſtium, & tria luminaria eſ ſe adhibenda: vide etiam Hippolit. Riminaldum in conſ. 269. lib. 3. & in conſil. 742. lib. 7. Petrum Surdum in conſ. 158. lib. 2. vbi ingeniosè quidem, & eruditè loquutus eſt Riminaldus, diſputans duo: in primis, vtrùm teſtamentum factum de nocte ſuſpectum reddatur: deinde, an cortina exiſtens circa lectum teſtatoris, & impediens teſtes, ne videant teſtatorem, teſtamentum reddat nullum, & iunge eiſdem Stephan. Gratian. diſceptationum forenſ. cap. 199. ex n. 13. cum ſeqq. Prætereà dum ipſamet præ ſumptione, poſt num. 10. verſ. Sexta eſt coniectura, dixit idem Menochius, teſtamentum dolo factum præ ſumi, quando extat nouerca, cuius ſuaſionibus, & delinimentis præ ſumitur pater teſtator filium nouercæ hæredem feciſ ſe, filium verò primæ vxoris, vel exhæredaſ ſe, vel minus ei reliquiſ ſe: idque per tex. in l. non enim, ff. de inofficioſo teſtamento, & alia, quæ eodem loco adducit: vide etiam Hippol. Riminald. quem Menochius ipſe refert in conſ. 428. lib. 2. vbi Riminaldus eleganter diſcutit, an teſtamentum patris factum ad præiudicium filij prioris matrimonij, & ad fauorem filiæ ſecundi matrimonij, præ ſumatur factum ad inſtigationem nouercæ contra priuignum, & ob id valere non debeat, vide quoque Petrum de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis tertio, num. 219. per totum, fol. 503. vbi contra nouercas adducit nonnulla in propoſito.

