Quintò deinde & principaliter conſtituo, certum eſ ſe in iure, quòd habens generalem hypothecam anteriorem, præfertur poſterioribus creditoribus, non ſolùm in bonis iam debitori quæ ſitis, ſed & in poſteà acquirendis, per text. in l. 2. C. qui potiores in pignore habeantur, l. ſi generaliter, ff. eodem tit. & notauit Caſtrenſis in l. in operis, num. 7. ff. locati, notabiliter Euerardus in conſ. 204. & pro certo tradit Barboſa ſecunda part. l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 12. in. verſiculo, & confirmatur, & num. 16. in fine, in verſiculo, non obſtat ſecundum. Id tamen ſpeciale eſt in fiſco; ipſe namque licèt poſterior creditor ſit, tamen in quærendis præfertur creditori anteriori habenti hypothecam generalem, quamuis in anteà quæ ſitis non præferatur. Idque per text. ſingularem in l. ſi is qui, 28. ff. de iure fiſci: vbi probatur, quòd ſi creditor anterior habet bona debitoris generaliter hypothecata, & debitor ipſe poſteà cum fiſco contraxit, & ſic bona eius tacitè remanent hypothecata fiſco, l. 2. C. in quibus cauſis pignus; tunc prior creditor, qui cum fiſco concurrir, ratione ſuæ hypothecæ generalis præfertur in bonis, quæ debitor habebat iam quæ ſita tempore quo contraxit cum fiſco: Fiſcus tamen ratione ſuæ tacitæ hypothecæ, in bonis poſteà quæ ſitis præferetur; & ita per illum text. expreſ ſim atque communiter tenent omnes Scribentes ibidem, & in aliis locis, vt profitentur Ioannes Guttierr. practicarum lib. 3. dicta quæ ſt. 99. num. 11. Barboſa 2. part. dict. l. primæ ff. ſolutomatrimon. num. 12. & num. 16. ad finem: & ante ipſos Gregorius Lopez in l. 33. tit. 13. part. 5. verbo, Entonce, verſiculo, cùm & fiſcus.

In dote tamen, vtrùm hæc ſpecialitas procedat, an verò obſeruari debeat regula generalis propoſita ſuprà, num. 18. dubium quidem eſt: Gloſ ſa namque in dicta l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore, in verſiculo, ſed numquid, apertè cenſet, dotem in hoc priuilegiatam non eſ ſe; & ideò regulam generalem, & non ſpecialitatem fiſci in ea obſeruandam: idem firmat expreſsè Antonius Gomezius in l. 50. Tauri, num. 39. in finalibus verbis: Nam cùm anteà dixiſ ſet indiſtinctè tenendum, hypothecam tacitam dotis non præferri aliis creditoribus anterioribus habentibus hypothecam expreſ ſam; ſubdit ſtatim, id procedere indiſtinctè, vt ſcilicet non præferatur expreſ ſ æ anteriori, tam in bonis quæ ſitis, quàm in poſteà quærendis. Quod idem firmauit, & eſ ſe veriorem opinionem dixit Crotus in l. prima, num. 24. ff. ſoluto matrimonio.

Contrarium tamen, imò datis eiſdem terminis, ſpecialitatem eandem obſeruandam in dote, ſicut in fiſco, aduersùs Gloſ ſam in dict. l. aſ ſiduis, concludit Salicetus ibi, num. 4. & communiter tenere Doctores affirmat Barboſa, & ipſe ſequitur 2. part. dict. l. primæ. ff. ſoluto matrim. num. 17. vbi retulit Fabrum, Nouellum, Socinum, Neguſantium, & Alciatum ſic tenentes: & cum eiſdem hanc eſ ſe veriorem. & receptiorem ſententiam ſuo indicio, atque tenendam in indicando, & conſulendo, & iuxta eam iam conſuluiſ ſe, ſcripſit Ioannes Guttier. practicarum, lib. 3. d. q. 99 n. 18. in fine, qui intelligit hoc procedere etiam in terminis dictæ. l. 33. tit. 13. partita 5. (in eis namque loquitur) & in terminis eiuſdem legis dixerat antea Gregorius Lopez ibid. verbo, Entonce, verſiculo, item limita: & ij duo Authores huius Regni, cæteri etiam relati ſuprà, totum fundamentum ſumunt ex deciſione dictæ l. ſi is qui, ff. de iure fiſci, atque ineuitabile dixit Ioannes Gutierrez loco anteà citato, num. 11. in principio, ea ratione, quòd cùm in fiſco id introductum fuerit in ea lege, multò magis debet etiam habere locum in muliere pro ſua dote, cùm mulier & fiſcus æquiparentur, & reſpectu hypothecæ pari paſ ſu ambulent, nec vnus alreri præferatur, ſed qui prior eſt tempore, potior eſt iure, imò mulier eſt magis priuilegiata, quàm fiſcus, vt ipſe Gutierrez eadem quæ ſt. 99. ex num. 13. cum ſequentibus fundauit, & vide latiùs per Barboſam 2. par. dict. l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, per totam, vbi de priuilegiis fiſci & dotis, tam inter ſe, quàm contra alios, eruditè atque abſolutè tractauit.

Ego verò, vt contrarietatem hanc diluam, & in propoſito dubio ſententiam meam interponam, nonnulla conſtituere neceſ ſarium adeò duxi (ad quæ vt videbis, nullus hactenus animaduertit) vt ſine ipſis, vera & dilucida reſolutio haberi non poſſit. Et in primis conſtituo, iure communi attento, negari non poſ ſe, rem hanc difficilem quidem eſ ſe & obſcuram, nec ab ipſis Iureconſultis aut Legiſlatoribus ſatis explicatam: quod ad oculum patet; nam priuilegium aut ius ſpeciale ex deciſione dict. l. ſi is qui, in fiſco conſtitutum, in dote, aut in muliere, ita ſpecialiter aut expreſ ſim conſtitutum nullibi apparet in iure: quod non leue præ ſtat argumentum ad probandum, regulam generalem in aliis ſtatutam, & notatam ſuprà, num. 18. nec in dote alteratam, aut limitatam ſicut in fiſco, in dote ipſa relictam cenſeri, & manere debere ſicut in aliis: argumento textus in l. præcipimus, in fin. C. de appellationibus, & in l. ſancimus; C. de teſtamentis. Deinde, inter dotem & fiſcum frequenter in iure conſtitui differentiam, nec in vno ſtatutum contra alios, alteri conceſ ſum, vt Bolog. num. 18. & num. 81. Ripa num. 43. & Socinus iunior num. 119. aſ ſerunt in dict. l. prima, ff. ſoluto matrim. Imò validè argumentum proponi & fieri: dos in hoc expreſsè inuenitur priuilegiata, & non fiſcus; ergo fiſcus non cenſetur priuilegiatus. Item è contra de priuilegio fiſco expreſ ſim conceſ ſo, & non doti, vt oſtendit Barboſa in d. l. 1. ff. ſoluto matrimon. 1. par. num. 52. & 2. par. num. 16. vbi dict. num. 52. ponit exemplum in l. properandum, C. de iudiciis, quæ iubet omnes cauſas terminari intra triennium, excipítque à prædicta regula cauſas fiſcales tantùm; & idcircò cùm non excipiat cauſas dotis, hæc videntur includi ſub regula generali, vt probarunt vnanimiter quamplures Doctores ibidem relati, & ab eodem Barboſa recepti.

Prætereà & ſecundò Conſtituo, non concludere argumentum, aut verè loquendo, non eſ ſe ita ineuitabile, vt cenſet Gutierrez: Quòd prout excipitur fiſcus in d. l. ſi is qui, à regula generali tradita ſuprà, num. 18. pariter & dos debet videri excepta, quia æquiparantur, l. 2. C. de priuilegio fiſci: Debet namque conſiderari, quòd dos & fiſcus non æquiparantur per viam regulæ; & ideò diſpoſitum in vno, non debet trahi ad aliud, niſi in caſibus, in quibus inueniatur facta æquiparatio: Gloſ ſ. in c. 1. verbo, declaramus, ne Clerici vel Monachi, nec probat contrarium text. in dict. l. 2. C. de priuilegio fiſci, quia dumtaxat dicit, quòd ſi concurrat priuilegium fiſci & dotis, non præfertur priuilegium fiſci; inde tamen inferri non poteſt, quòd omne priuilegium fiſco conceſ ſum, debeat videri communicatum doti, ſed illud tantùm, quòd ſi dos inueniretur priuilegiata in vno, tunc priuilegium fiſci non præferretur, iuxta regulam l. ſed & milites, ff. de excuſationibus tutorum, & in aliis terminis, hoc eſt, ponens exemplum dictæ l. properandum, quod adduxi ſuprà, eleganter & doctè aduertit Barboſa prima parte dict. l. primæ. ff. ſoluto matrimon. num. 52. Cùm ergo nulla inueniatur lex, quæ eximat expreſsé dotem à regula generali tradita ſuprà, dict. num. 18. & deciſio dict. l. ſi is qui, quæ ſpecialiter loquitur in fiſco, regulam videatur firmare in contrarium, admitti non poteſt extenſio de ſpecialitate fiſci ad cauſam dotis, quæ nulla alia lege inuenitur expreſ ſa: Et conſequenter non ex aliis fundamentis aut rationibus, ſed ex ipſiſmet, quæ in terminis anteà dictis idem Barboſa adduxit, euincitur concludenter argumentum ex dicta l. ſi is qui, pro dote deductum; & quo ipſe, cæteríque Authores principaliter nituntur ad dicendum, deciſionem præfatæ legis procedere etiam in dote, ſicut in fiſco, & ſic de iure communi probabilior mihi videtur ſententia contraria Gloſ ſ æ in dict. l. aſ ſiduis, quam meritò veriorem dixit poſt Bulgar. Crotus num. 24. in dict. l. prima, ff. ſoluto matrimonio: quidquid alij Authores contrà tenuerint.

De iure verò Regio non ſolùm hæc opinio Gloſſ æ alteratur, aut ſtare prohibetur; imò velut expreſsè probari videtur in dicta l. 33. titul. 13. part. 5. quod accuratiùs, & meliùs quàm anteà erat, conſtabit, ſi inprimis aduertas, quòd fiſcus & mulier dumtaxat æquiparantur in eadem lege Partitæ, ad vnum effectum, ſcilicet vt fiſcus præferatur anterioribus tacitis hypothecis, ſicut mulier præfertur pro ſua dote. In eo namque magis priuilegiata erat mulier, quàm fiſcus de iure communi, iuxta veriorem & communiorem Doctorum ſententiam, de qua memini ſuprà, num. 14. & agnoſcit Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. dicta quæ ſt. 99. num. 16. & 17. & ſic fiſco conceditur idemmet ius, quod doti quoad prælationem præfatam: non vero è contra conceſ ſum fuit doti ius, quod in dicta l. ſi is qui, fiſco conceſ ſum erat; nec æquiparatio fiſci, & dotis quoad prælationem tacitæ hypothecæ anterioris: & ſic eo dumtaxat caſu, poteſt trahi ad alium caſum nulla lege expreſ ſum, vt anteà dicebam. Imò ex eo efficax inde reſultat fundamentum ad dicendum, quòd in alio caſu, nempe in ſpecie d. l. ſi is qui, æquiparatio admitti non poteſt, quæ expreſ ſa non eſt, ſicut alia prælationis prædictæ, quæ in d. l. partitæ, ſic apertè exprimitur. Id autem non abſque maximo myſterio à Compilatoribus ſiue Authoribus illius legis regiæ factum eſ ſe credo; nam cùm creditor habens generalem hypothecam, perindo habeatur, ac ſi in quibuſcunque bonis, etiam poſteà quæ ſitis ſpecialem & expreſ ſam hypothecam haberet, l. 2. ff. qui potiores in pignore, l. ſi generaliter, eodem titulo C. meritò eum caſum debuerunt omittere, nec æquiparationem admittere: quoniam ſi expreſ ſam & ſpecialem hypothecam in bonis poſteà quæ ſitis creditor haberet, certum eſt, quòd eius cauſa potior eſ ſet, quàm mulieris, iuxta communem opinionem ibi probatam, & contrarietatem Doctorum illa lege ſublatam, vt anteà dixi: quòd autem eius legis Compilatores ſic voluerint, & in bonis etiam poſteà quæ ſitis expreſ ſam hypothecam anteriorem dotis hypothecæ poſteriori prætulerint, conſtat manifeſtè, quoniam lex illa non diſtinguit inter bona quæ ſita ante hypothecam dotis, vel poſt, ſed indiſtinctè dicit: Fueras ende en vn caſo, ſi el debdo primero es ſobre peño, que ouieſ ſe empenado a alguno ſeñaladamente, o ſi ouieſ ſe obligado por palabras todos ſus bienes, ca eſtonce tal debdo como eſte, que fueſ ſe primero, ante deue ſer pagado, que el otro de la camara del Rey, nin el del dote de la muger. Cùm ergo dixerit, priorem hypothecam generalem omnium bonorum præferri debere dotis hypothecæ poſteriori, & prioritatem dumtaxat conſiderauerit; conſequens fit neceſ ſariò, quòd etiam præferri debeat in bonis quæ ſitis poſteà, ſi ad ſolutionem neceſ ſaria ſint, quia aliàs fruſtra dixiſ ſet, Ante deue ſer pagado que el otro, niſi in effectu ſolutio fieret, & aliis bonis non exiſtentibus, etiam in poſteà quæ ſitis prælatio dicta daretur. Et negari non poteſt, quin hæc fuerit eius legis intentio; aliàs enim ipſius deciſio per limitationem huiuſmodi ſubuerteretur omninò, aut ſ æpe contingeret, quòd non poſ ſet verificari: negari etiam non poteſt, quin graue nimis & durum videatur, doti priuilegium hoc concedere, quod nullibi in iure expreſ ſum eſt: Vt ſic tam deiure communi, quàm de iure Regio hæc videatur verior ſententia, quæ, vt anteà dixi, fuit opinio Gloſ ſ. in dict. l. aſ ſiduis, & poſt dictam l. partitæ 33. ſuſtinuit eam Antonius Gomez. loco relato ſuprà: Fiſci autem priuilegium, de quo in d. l. ſi is qui, ff. de iure fiſci, non procedit, quando ille qui habet hypothecam generalem, eſt etiam priuilegiatus; tunc namque fiſcus aduersùs paritet priuilegiatum non vtetur priuilegio ſuo, ſed remanebit in diſpoſitione iuris communis, l. ſed & ſi milites, ff. de excuſationibus tutorum. Et conſequenter non obtinebit aduersùs mulierem, cui pro reſtitutione doris bona mariti cenſetur generaliter hypothecata; imò illa, ſi prior ſit tempore, etiam in poſteà quæ ſitis erit præferenda fiſco: quod vtrumque verè reſoluit Barboſa 2. parte dictæ l. primæ. ff. ſoluto matrim. num. 22. in fine, & num. 23. in verſiculo, & ideò melius: vbi refert Socinum ſeniorem, & iuniorem, Ripam, Neguſantium, & Capicium idem recentes.

Sextò conſtituo, hypothecam tacitam pro dote conſtitutam, & priuilegium prælationis inductum à iure, non obtinere vires in præiudicium alterius mulieris ſuam etiam dotem repetentis, ſed tunc inter eas obſeruari debere regulam cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quod expreſsè probat tex. in dict. l. aſ ſiduis, §. exceptis, & in authent. vt exactione inſtante dotis, ad medium, collatione 7. & cum Nouello, Purpurato, Aretino, Baptiſta, & Neguſantio, notauit Barboſa 6. part. dictæ l. primæ, ff. ſoluto matrim. num. 15. & vltra eum probat expreſ ſim dict. l. 33. tit. 13. part. 5. ibi: Pero ſi vn ome ouieſ ſe auido dos mugeres, e fueſ ſen amas muertas, entonce la dote, que deuieſ ſe a dar a la primera muger, deue ſer pagada primeramente a ſus fijos, que la deuen auer, e despues a la ſegunda muger, porque eſtos debdos ſon de vna natura. Et ſimiliter ſi fiſcus & dos concurrant, idem etiam obſeruari debebit, atque inter eos habebit locum regula dict. cap. qui prior, per text. in l. 2. C. de priuileg. fiſci; & cum Nouello, & Neguſantio reſoluit Barboſa vbi ſuprà, dicta 6. part. num. 15. Id tamen ſingulariter limitat, & declarat dicta l. 33. partitæ, vt ſcilicet ſuperior reſolutio non procedat, ſi in bonis mariti extent res ſecundæ mulieris, quia tunc in illis, primæ etiam mulieri, & fiſco venit præferenda, vt conſtat ibi: Mas ſi en los bienes del marido fueſ ſen falladas algunas coſas, que fueſ ſen primeramente de la ſecunda muger eſtas a tales en ſaluo deuen fincar a ella, e a ſus herederos. Et probat textus ſingularis, in l. in rebus, C. de iure dotium, qui in rebus dotalibus extantibus, expreſsè dicit præferri indiſtinctè mulierem omnibus creditoribus, etiam expreſ ſas hypothecas anteriores habentibus, vt notat Baldus ibi, num. 1. & Ripa in l. prima, ff. ſoluto matrimonio, num. 1. poſt medium: vbi Barboſa 6. par. num. 6. reddit rationem concludentem, & dicit id procedere etiam, quando mulier vendicat rem per vtilem vendicationem in ſubſidium, quia maritus non eſt ſoluendo: & refert Nouellum, Aretinum, & Purpuratum idem tenentes, ſed tacuit Gregorium Lopez, qui in dict. l. 33. partitæ, verbo, Que fueſ ſen primeramente, ſic ſcriptum reliquit: Ergo etiam procedet hæc lex, et ſi res datæ fuerint æ ſtimateæ ea æ ſtimatione, quæ faciat emptionem, quando bona mariti non eſ ſent ſoluendo vtramque dotem: nam tunc in rebus æ ſtimatis præfertur ſecunda dos, ac ſi res non fuiſ ſent datæ aſtimatæ.

Septimò deinde & principaliter conſtituo, dubium ſingulare eſ ſe, & in praxi valdè neceſ ſarium, vtrùm ſcilicet arrhæ idem priuilegium prælationis habeant aduersùs creditores tempore anteriores, qui tacitas hypothecas habeant, ſicut dos obtinet, per tex. in dicta l. aſ ſiduis, & in dicta l. 33. partitæ? Et quidem in hoc dubio Antonius Gomezius in l. 50. Tauri, num. 42. in fine, securè aſ ſerit, quòd hodie in noſtro Regno pro arrhis competit tacita hypotheca in bonis mariti, ſed quòd illa eſt ſine prælatione; & dicit idem dicendum eſ ſe in veſtibus, & iocalibus vxori datis, & in redditibus dotis: ſequitur Ioannes Gutierrez practicarum lib. 2. quæ ſt. 17. num. 5. & de eo aliquando interrogatus ſic reſpondiſ ſe firmat Aluarus Valaſcus conſultatione 16. num. 15. & 16. Et in donatione propter nuptias idem ius conſtituunt Scribentes communiter; nam pro rebus donatis propter nuptias tacitam hypothecam conceſ ſam à iure, & bona alia mariti cenſeri hypothecata, & tamen huic tacitæ hypothecæ non eſ ſe conceſ ſum priuilegium prælationis, ſcripſit Baldus in l. vnica, num. 26. C. de priuilegiis dotis: ſequuntur Aretinus, Baptiſta Neguſantius, Couar. & Antonius Gomezius, cum quibus ſic reſoluit Barboſa in dict. l. 1. ff. ſoluto matrimon. 3. part. num. 31. & 6. part. num. 16. & 17. & ij dicunt ita expreſ ſum eſ ſe in §. fin. d. l. aſ ſiduis, in illis verbis: Hæc autem ad dotem tantùm ſancimus, non ad ante nuptias donationem, quam ſuo tempori ſeruare diſponimus, & habere inter creditores ſui temporis ordinem; non enim pro lucro fouemus mulieres, ſed ne damnum patiantur, ſuiſque rebus defraudentur, curamus. Et cum Couar. & Ludou. Lop. idem etiam tenet nouiſ ſimè Pater Thomas Sanch. de ſponſalibus, lib. 6. diſput. 7. num. 5. fol. 924. vbi firmat, donationem per virum factam vxori, non gaudere priuilegiis dotis, quamuis communiter dos appellari ſoleat: & reddit rationem, quia talis donatio, non eſt propriè dos, ſed ſola illa, quam vxor tradit marito ad onera matrimonij ſuſtinenda: idem quoque tenet, & vtiliter limitat nouiſ ſimè Steph. Gratian, diſceptation. forenſ. cap. 53. ex numero 8. & num. 15.

Vides ergo, hucuſque Scribentes communiter, ſic ſimpliciter tranſire, & verè in propoſito reliquiſſe intacta nonnulla, quæ maiorem explicationem requirunt, nec omitti poſ ſunt, ſi pleniùs, quæ ad hæc ſpectant, velis attingere; idcircò vt dubium vtrumque congruentiùs valeat diſ ſolui, ſequentia conſtituere neceſ ſarium omninò duxi. In primis, (quod ad arrhas attinet) Antonium Gomezium, Ioannem Gutierrez, & Aluarum Valaſcum indiſtinctè aſ ſerere, prælationis priuilegium, quod doti conceditur, non eſ ſe à iure arrhis conceſ ſum: nec citant ipſi legem quandam Partitæ, quæ dotem & arrhas in propoſito æquiparat, & ſicut doti, ſic & arrhis prælationis ius concedit; æquiparatio autem non obſcurè, ſed clarè & expreſsè fit, & prælatio etiam apertè conceditur, idque ex deciſione l. 29. titul. 13. partit. 5. nam cùm dixiſ ſet anteà lex illa, præferri creditorem mutuantem ad ſolutionem portationis mercium, vel conductionis domus, vbi reponuntur, licèt priori fuerint merces expreſsè obligatæ; irem præferri alios creditores poſteriores in caſibus enumeratis in legibus præcedentibus, hoc eſt in l. 27. & 28. eiuſdem tituli, ſubdit ſtatim: Fueras ende en debdo, que fueſ ſe de dote, ô de arras de muger, o en debdo antiguo que ouieſ ſe dedar a la camara del Rey, ca en estas dos coſas, en ante ſe pagaria el primer debdo deſtas perſonas, que el ſegundo. Et horum verborum difficultatem ſentiens, reſtrinxit illa Gregor. Lopez ibidem, vt intelligi debeant de arrhis, quæ fiunt in augmentum dotis, non verò de ſimplici donatione propter nuptias, & Gregorium ſequutus eſt Blazius Flores Diaz de Mena variarum lib. 1. quæ ſt. 6. artic. 3. num. 10. fol. 61. qui in hunc modum reliquit ſcriptum: Ex quo infertur in praxi: quòd quando arrhæ promittuntur in ſcripturis, ſi promittantur in augmentum dotis, pro illis habebit mulier prælationem, ſicut pro dote. Verùm, vt vides, lex illa non reſtringit ſui generalitatem ad hunc caſum ſpecialem dumtaxat, ſimpliciter potiùs, atque indiſtinctè verba præfata adiecit, & doti arrhas æquiparans, idem priuilegium illis conceſ ſit, quod negari non poteſt; nec etiam æquiparationem ibi abſolutè factam fuiſ ſe, fortaſ ſis hoc ideo, quòd arrharum promiſ ſio iuſtiſ ſima fit, atque in iure fauorabilis, eo quòd in remunerationem dotis, vel virginitatis, ſeu nobilitatis vxoris fieri ſoleat, vt per Anton. Gomez. in l. 50. Tauri, num. 12. Palacios Rubios in repetitione rubricæ, de donationibus inter, §. 2. latiùs per Ayoram de partitionibus, prima parte, cap. 7. ex num. 16. Patrem Thomam Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſp. 27. & ſequentibus: & ſic æquum eſt, vt frui debeat eodem priuilegio, quo dos ipſa: fortiter ergo lex ilia vrget contra communem Scriptorum huius Regni ſententiam; niſi ſubtili & noua, vera tamen atque notanda conſideratione dixeris vnum, ad quod ex omnibus Scribentibus nullus hactenus animaduertit, ſcilicet d. l. 29. finalia verba relata ſuprà, nequaquam vrgere in contrarium, nec aliquo modo ſubuertere communem Doctorum traditionem, de qua ſuprà, num. 30. & 31. Propterea quòd Doctores metipſi communiter loquuntur in terminis d. l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore, d. l. 33. partitæ & ſic quando hypotheca tacita dotis venit tacitis etiam anterioribus præferenda; & hoc ius prælationis negant arrhis competere, quamuis, vt dixi, tacitam hypothecam eſ ſe fateantur: textus verò in d. l. 29. tit. 13. part. 5. loquitur in aliis terminis longè diuerſis, ſcilicet quando creditores poſteriores mutuantes ad res ibi contentas, veniunt etiam prioribus creditoribus præferendi; tunc enim voluit lex illa, quòd non præferantur doti, neque arrhis, neque fiſco, quando dos, arrhæ, aut fiſcus tempore ſunt priores, vt lex illa dixit in fine: & quoad hunc caſum æqui parantur doti arrhæ propter prioritatem; & ſic in illis conſeruatur ius commune, & regula cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. non verò aliquid ſtatuitur contra eiuſdemmet iuris communis regulas ordinarias: æquiparatio verò non fit quoad alium caſum, de quo in dicta l. aſ ſiduis; cùm tunc dotis hypotheca, etiam poſterior veniat tacitis anterioribus præferenda, vt ſ æpe dictum eſt, in quo ſpeciali dotis fauore à regulis iuris communis receditur, & non ſeruatur regula dicti cap. qui prior: & ſecundùm hæc non procedit limitatio aut declaratio Gregorij Lopez ad illam legem, aut ſaltem ex verbis eius congruè non deducitur, cùm ibi concedatur prælatio eo dumtaxat caſu propter prioritatem; quo quidem caſu fauor ille malè reſtringitur per Gregorium Lopez, vtpotecùm indiſtinctè concedatur, atque etiam debeat indiſtinctè accipi, ſiue ſimpliciter; ſiue in augmentum dotis, arrhæ fuerint promiſ ſ æ: priuilegium etiam ibi conceſ ſum, malè quidem extenditur ad terminos, ſiue ad caſum d. l. aſ ſiduis, cùm vtique diuerſi ſint caſus, atque in vno d. l. aſ ſiduis, prælatio detur hypothecæ dotis poſteriori; in alio verò d. l. 29. partitæ, debito arrharum anteriori: quamuis autem, vt dixi, Gregorij Lopez ſententia de arrhis in augmentum dotis promiſ ſis, non probetur ex d. l. 29. partitæ ſingularis quidem eſt, & notanda, atque in caſu occurrenti ſeruanda potiùs, quàm contemnenda; probari namque, atque fulciri non inopportunè poteſt ex aliis, quæ de dotis augmento obſeruarunt Doctores communiter in l. prima, ff. ſolut. matrimonio, & adduxit Ioannes Cephalus, cuius ſtatim ſpecialem mentionem faciam, Valdeſius etiam in addit. ad Roderic. Suar. ad l. 1. titul. De las arras, fol. 36. §. quod pone, idem priuilegium competere pro arrhis, ſicut pro dote, ex aliis Authoribus obſeruauit, qui tamen id non dicunt.

Deinde & ſecundo loco quod ad donationem propter nuptias attinet, conſtituendum, atque animaduertendum erit, nam contrarium eius, quod vnanimiter probarunt Doctores omnes, & ſuprà dictum eſt, videtur clarè tenuiſ ſe Ioannes Cephalus in conſilio 762. ex num. 2. vſque ad num. 10. lib. 5. nam cùm anteà dixiſ ſet num. 3. quòd dos in exactione præfertur quibuſcunque creditoribus, etiam anterioribus; ſubdit ſtatim, idem procedere in donatione propter nuptias, quia & illa idem priuilegium conſequitur hypothecæ, quod habet dos ipſa, quia eſt dotis augmentum, & idem iudicium fit de tali dotis augmento, quod fit de dote ipſa; & citat Caſtrenſem in l. prima, num. 7. in fine, ff. ſoluto matrimon. & ibidem Ripam num. 28. & 29. Rubeum in conſil. 25. num. 29. Ruinum in conſil. 53. num. 7. lib. 2. Iaſonem in rubr. ff. ſoluto matrimon. col. finali. Decium in conſ. 331. num. 7. qui tamen, ſi originaliter prælegantur, id minimè probant: Nam etſi dixerint, idem iudicium fieri de dotis augmento, quod fit de dote ipſa; dicant etiam donationi propter nuptias tacitam hypothecam competere, eidem tamen donationi nuſquam prælationem concedunt: & ſic pro apparentia, aut partis cui reſponſum præbuit, iuſtitiæ fundandæ gratia citat Authores ad probandum id, cuius contrarium dicunt. Nec poteſt ſaluari ipſemet Cephalus eo modo, quo ſaluandum credidit D. Barboſa 6. part. l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 16. dum aduertit, eum Authorem intelligendum eſ ſe iuxta terminos communis ſententiæ, vt ſcilicet idem iudicium ſit de donatione propter nuptias, quod de dote quoad tacitam hypothecam, non verò quoad prælationem. Nam & prælationis reſpectu, idem iudicium eſ ſe de dicta donatione, quod de dote, voluit apertè, vt conſtat ex his, quæ dixit ibi, dicto num. 3. & illatione facta ſtatim n. 4. Et ſecundùm hæc, vt mea fert opinio, tenenda erit omninò communis ſententia tradita ſuprà, num. 31. nec dictæ donationi propter nuptias concedi poterit prælationis priuilegium non expreſ ſum, imò denegatum in iure, niſi quando donatio propter nuptias fieret expreſsè in augmentum dotis; tunc enim probari poſ ſet concedendam illi prælationem ſicut doti, prout de arrhis dixit Gregor. Lopez in d. l. 29. partitæ, quem retuli ſuprà, num. 33. quamuis. vt notaui ibidem, & num. 34. lex illa Partitæ: loquatur in alio caſu, quando ſcilicet dos eſt anterior, & non poſterior, qui valdé diuerſus eſt, vt etiam ibi dixi; & in hoc caſu procedere poſ ſet Cephali reſolutio, quæ indiſtinctè accepta, aut eo modo, quo ipſe accipit, ſaluari nullo pacto poteſt. Sic partem hanc reſolutiuè quoque tradit nouiſ ſimè Alexand. Trentacinq. variar. reſolut. lib. 3. reſolutione 9. num. 23. folio 235.

Alio etiam caſu fortaſ ſis poſ ſet procedere, quando ſcilicet donatio propter nuptias non fieret ſimpliciter, ſed ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta cauſa, vt puta à viro ignobili, vel ſene, vxori nobili, aut iuueni, idque à ratione ceſ ſante dict. l. aſ ſiduis, dum dicit: Non enim pro lucro fouemus mulieres, ſed ne damnum patiantur, ſuiſque rebus defraudentur, curamus. Nam ſi ex cauſa donatio fieret, magis debitum, aut cauſa oneroſa, quàm lucrum, aut lucratiua cauſa cenſeretur adeſ ſe; & conſequenter deberet fieri idem iudicium, quod de dote ipſa. Idque multum conuenit communi Scribentium omnium ſententiæ, qui pro certo conſtituunt quòd donatio facta inter virum & vxorem ex cauſa renumerationis, non eſt propriè donatio, ſed debiti ſolutio, & dicitur potiùs contractus oneroſus permutationis, aut venditionis, quàm lucratiuus donationis: & ſic quòd ſuſtineri debet, etiamſi fiat conſtante matrimonio: maximè quando fit à viro ignobili, vel ſene vxori nobili, aut iuueni, vel ipſo nobiliori, nec in ea debent ſeruari regulæ iuris communis, & cæterarum donationum, vt multis iuribus, & Authoribus exornant, & latè probant Palacios Rubios de donationibus inter. in rubrica, §. 31. Couar. de ſponſal. 2. par. cap. 3. §. 3. num. 3. Bolognetus in l. prima. ff. ſoluto matrimonio, num. 250. per totum. Petrus Surdus in conſ. 164. num. 3. 4. 5. & 6. lib. 2. Azeued. in l. 2. tit. 2. nu. 11. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, vbi dicit, quòd donatio facta vxori ex cauſa iuuentutis, vel nobilitatis, vel alterius iuſtæ cauſ æ, eſt remuneratoria in præmium iuuentutis, nobilitatis, vel virginitatis amiſ ſ æ, & valet, etiamſi excedat ſummam ab illa lege Regia taxatam: Ioannes Garſia de donatione remuneratoria, num. 21. Gratianus regul. 150. num. 28. Menoc, de arbitrariis, lib. 2. caſu 132. num. 4. Pater Molin. de iuſtitia & iure, tomo 2. tract. 2. diſput. 289. & nouiſ ſimè Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſput. 6. num. 11. & 12. filio 921. & 922. & ſtatim eodem lib. diſput. 7. num. 2. vbi facit regulam generalem, non valere donationem, quâ alteruter coniux alteri, conſtante matrimonio. dotem conſtituit: quam ſtatim limitat num. 3. fol. 924. in nonnullis caſibus, in quibus probat valere dotis conſtitutionem, etiam conſtante matrimonio factam. Quorum primum & præcipuum eſ ſe dicit, quando vir exceditur ab vxore nobilitate, vel ætate: vt ſi ignobilis, aut ſenex ducat nobilem, aut iuuenculam; tunc enim valet abſque dubio dotis conſtitutio, etiam conſtante matrimonio facta, quia eſt donatio remuneratoria beneficij in virum collati per vxorem, quæ cùm nobilis, vel iunencula eſ ſet, non dedignata eſt ignobili, aut ſeni nubere; & ſic donatio, aut dotis conſtitutio, tanquam æs alienum, & debitum mariti debet præ ſtari: & pro hac reſolutione Pater ipſe Thomas Sanchez refert Authores ſequentes, Gloſſam, Bartolum, Angelum, Paulum, Alexandrum, Baldum, Iaſonem, Abbatem, Præpoſitum, Alex. de Neuo, Tiraq. Ioannem Lup. Seguram, Summam Angeli, Armillam, Caſtillum, Couar. Gregorium Lopez, Anton. Gomez. Villalobos, Didacum Perez, Dueñas, Baezam, Ioannem Garſiam, Ayoram, Aluarum Valaſcum, Molinam, Ludou. Lop. Rolandum, & barboſam, & vltra eum, idem etiam notarunt, atque in ipſa reſolutione fuerunt Alciatus in coſ. 254. num. 1. Begius in conſ. 52. num. 20. Decianus in conſil. 74. per totum, maximè num. 12. volumine 4. Petrus Surdus deciſio. 166. num. 22. & 23. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 68. ex num. 16. vſque ad num. 22. lib. 1. Hieronym. de Cæuallos, qui nullum ex prædictis refert, practic. commun. contra communes, q. 273. ex num. 8. uſque ad num. 18. Et inde eſt, quòd donatio huiuſmodi, aut dos, quam conſtituit vir ignobilis mulieri nobili, vel etiam nobilis mulieri ipſo nobiliori, vel ſenex iuueni, vt effectum habeat matrimonium, deducenda eſt ex toto hæreditatis cumulo, tanquam debitum, aut æs alienum, & ita minuet Legitimas filiorum poſteà natorum, vt cum multis Authoribus doctè reſoluit, & rationem concludentem adducit Pater Thomas Sanchez de ſponſal. lib. 6. diſput. 7. num. 2. per totum: & idem in effectu tenet eodem ib. 6. diſput. 38. num. 16. Vbi dubitauit, an ſi vir empore, quo fecit donationem, aut promiſit arrhas, carebat liberis, & poſteà liberi naſcantur, extrahi debeant de quinta bonorum parte dumtaxat, vel de omnibus bonis; & reſoluit ex toto hæreditatis aceruo extrahenda eſ ſe, tanquam æs alienum & debitum, & minuere Legitimas filiorum poſteà natorum, & poſ ſe poſtmodum patrem in vita, vel in morte de integro Quinto diſponere; & rationem aſ ſignat, & alios Authores ſic tenentes citat. Inde etiam eſt, quòd donatio huiuſmodi ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta causa facta, filiorum natiuitate non reuocatur. Quod teſtatur, & multos Authores congerit ita tenentes, Tiraq. in l. ſi vnquim, in verbo, donatione largitus, num. 12. Bernar. Diaz. regul. 213. fallentia 6. Gregor Lop. in l. 8. tit. 4. p. 5. verbo, dieſ ſe. Villalob. littera D. verbo, Donatio, num. 189. & 190. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 3. num. 39. Mieres de maioratu, 1. par. q. 21. num. 15. Ioannes Gutierr. practic. lib. 3. quæ ſt. 43. num. 21. Gratianus regula 140. num. 26. Pater Thomas Sanchez dicto lib. 6. diſput. 38. num. 16. vbi huiuſce reſolutionis veram reddit & concludentem rationem, Ioannes Vincentins Hondedeus in conſ. 48. num. 4. lib. 1. quæ omnia, & alia plura, quæ in propoſito recenſeri poſ ſent & conſultò hîc emittuntur, non leuiter probant Aſ ſumptum prædictum, & nouam hanc meam conſiderationem, dum text. in dict. l. aſ ſiduis expreſ ſim dixerit: Non enim pro lucro fouemus mulieres, ſe ne damnum patiantur, &c. Et in donatione propter nuptias, quoties illa ex cauſa renumerationis, vel ex alia iuſta cauſa fit, non pro lucro fouemus, nec mulier deſineret pati damnum, niſi cum effectu donatio fuiſ ſet, cum debitum potiùs, atque permutatio, ſiue recompenſatio nobilitatis, aut iuuentutis mulieris eſ ſe dicatur, & ſic à ratione ceſ ſante eiuſdem legis, & eadem ratione, quæ in dote, militante, idem ius, quod in ipſa dote ſtatutum, eo caſu cenſeri debebit; imò in dubio; quoties donatio huiuſmodi ex ea cauſa, vel ab ignobili, aut ſene vxori nobili, aut iuueni facta fuerit, pro augmento dotis credendum eſt quod fiat: iuxta ea. quæ adnotarunt Scribentes communiter in l. ſi voluntate, C. de dotis promiſ ſione, Baldus in l. 1. C. de donationibus ante nuptias. Abbas in cap. gemma, col. penultima, de ſponſalibus, & cum aliis Petrus Surdus in conſ. 164. num. 6. lib. 2. & ſecundùm hæc prælatio debebit illi concedi, ſicut doti, tam ex dictis nunc, quam ex ſententia Gregorij Lopez in d. l. 29. Partitæ, dum dixit, donationi, aut promiſ ſioni pro augmento dotis factæ, prælationem dari, ſicut doti: quod tamen, cùm occaſio ſe offeret, matura deliberatione cogitandum, atque diffiniendum erit, quamuis negari non poſ ſit, quin conſideratio hæc ex mente, atque intentione dictæ l. aſ ſiduis, procedere videatur.

CAPVT V.

