Ab eo autem verſiculo, ſecunda apponitur pœna, & inquit Romanus Pontifex Innocentius, vltra anathematis vinculum filium illum eſ ſe priuandum iure, & ſpe ſibi competente ad Regni ſucceſ ſionem, ſi Rex Hungariæ (frater ſcilicet maior ſuus, qui vt ſ æpè dixi, in Regno ſucceſ ſit) ſine prole decederet, ſi votum non adimpleuerit. Hoc autem dum Innocentius affirmat, nullo pacto ex ipſo colligi poteſt, Regnum iure hæreditario deferri. Tum quia contrarium, imò iure ſanguinis deferri ex eo colligitur, vt ſuprà perpendimus. Tum etiam, quia huiuſmodi pœna non imponitur propter votum non impletum, ſed quia filius ipſe expreſsè, & ſpontaneè ad illud implendum ſe adſtrinxit, v t tribus in locis dixit idem textus. & Molina, de Hiſpanorum primogen. lib. 1. dicto capit. 9. num. 5. rectè ponderauit poſt alios. Omnésque in effectu, vel hac, vel illa via, eò tendunt. Id autem impleri, & promiſ ſa ſeruari maximè neceſ ſarium erat ad bonum commune, & Catholicam Religionem ſeruandam, vt ſcilicèt Terra illa ſancta ab Infidelibus vendicaretur, propter Fidelium ibi degentium periculum, & propter aliorum deuotionem; quam ob cauſam Innocentius ipſe multos Reges, & Duces, & totum populum Chriſtianum ad illam expugnationem conuocauit. Et ideo tenebantur Reges omnes, & Principes ab eo vocati obtemperate. Et totum hoc ſpiritualis poteſtas in ordine ad ſpiritualia potuit efficere. Et ita obſeruandum eſt, atquè inde deducendum, quam miſerè hallucinati ſint alij Authores in eiuſdem. textus interpretatione, cum ita indiſtinctè fuerint alloquuti, nec ad diuerſitatem præfatam pœnarum attenderint. Quæ & differebant in alio, ſi quidem in prima parte, & prima illius textus pœna, priuatur ſtatim filius Ducatu iam ſibi quæ ſito, tanquam indignus hæreditatis paternæ. In ſecunda verò parte modò relata non priuatur ſtatim, ſed declaratur priuandus, ſi contingeret, fratrem maiorem, qui in Regno ſucceſ ſit, ſine liberis decedere. Et ſic non agit Pontifex de priuatione Regni, ſed de priuatione iuris, quod illi ad Regnum, vt fratri ſecundo competebat ordine genituræ. Quod ex integra prædicta Epiſtola conſtat apertè, atque eodem in cap. docuit magiſtraliter Hoſtienſis, columna quarta, dicens, quod de iure non potuit iſte filius ſtatim priuari Regno, quia illud habebat frater eius maior, qui ſtatim mortuo patre Regnum fuit adeptus, ſed quod ſolum priuatur Ducatu, qui verè fuit eius pars hæreditaria, quam erat conſecutus ex hæreditate paterna: & ſequitur ibidem Ioannes Andreas, columna ſecunda, & tertia, Butrius columna tertia, n. 16. in finalibus verbis. Cardinalis, num. quarto, columna tertia, verſic. Secundò oppone. Et Hoſtienſis ipſe, column. tertia, in principio, ſingulariter, & verè eaſdem tres pœnas diſtinxerat (ideo mirum eſt proculdubio ad eum non aduertere Recentiores) inquit namque, quod textus ille tres continet pœnas, Prima (dicit) eſt, in qua filius tanquam indignus, ipſo iure priuatur hæreditate paterna. Secunda (inquit) eſt excommunicationis pœna, quia ex quo contempſit, & inobediens fuit præceptis Romani Pontificis, æquum & Iuſtum fuit, vt excommunicaretur ab illo. Tertia denique (inquit) pœna fuit priuationis iuris ſuccedendi in Regno ordine genituræ, quia cum Regem defunctum offenderit, fidem fregerit, & ſubſidium Tetræ ſanctæ ſubtraxerit, non mirum quod dicto iure priuetur, cùm ſola violatio fidei ad id deberet ſufficere, argumento textus, in capit, querelam, de iureiurando. Et hactenus de textu, in d. capit. licèt.

Regia vero l. quarta, tit. decimoquinto part. ſecunda, non etiam obſtat ſententiæ prædictæ, (quam defendimus) nec Regnum deferri iure hæreditario probat, nam cùm l. ſecunda. eodem tit. decimoquinto, & part. ſecunda, probet expreſ ſim Regnorum ſucceſ ſionem iure ſanguinis, & generis deferri, nihil aliud ibi agens, quam præ ſcribere, quo ordine, & regula eis ſuccedendum ſit, nullo modo ſuaderi poteſt, quod ſtatim atque in continenti, alia in lege ſequenti diſponatur, eorundem Regnorum ſucceſſionem iure hæreditario deferri: Maximè quoniam in eadem l. ſcriptum eſt: Pero eſto deue ſer fecho de manera que no mengue el ſeñorio, aſ ſi como vendiendo, o enagenando los bienes del, que ſon como rayzes del Reyno, mas puedelo fazer de las otras coſas mueble, que ouiere, &c. Et ſic apertè ſentit lex ipſa 4. quod in proprietate bonorum Regni ſucceditur iure ſanguinis, & non hæreditario, quamuis ſecus ſit in aliis bonis mobilibus, quæ non ſunt radices Regni: quod Pelaez à Mieres, de maioratu, 4. parte, quæ ſt. prima, num. 50. recte deduxit. Addiderim ego. quod ſi Regni dominium non poteſt à ſucceſ ſore diuidi, neque alienari, nullum ſanæ mentis dicturum, ſucceſ ſorem in Regno iure hæreditario ſuccedere, atque creditoribus hæreditariis obſtrictum eſ ſe, tanquam defuncti Regis hæredem: cùm verè ipſius perſonam non repræ ſentet reſpectu ſucceſ ſionis eius, nec vniuerſalis, aut particularis defuncti ſucceſ ſor dici poſ ſit: non ergo ſuſtineri poterunt ea, quæ aduerſus communem Interpretum huius Regni ſententiam, anxiè ita, & conſtanter defendit Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorationibus, dicto cap. 16. ex num. 15. ſemper contendens, quod Regnum non iure ſanguinis, ſed iure hæreditario deferatur. Quod etiam anxiè contendit Velaſquez Auendañus, in dict. l. 40. Tau. gloſ. 1. & n. 27. dict. l. 2. & aliarum legum Partitæ verum ſenſum retorquet.

Ad textum autem in eadem l. part. 4. tit. 15. reſponderi poteſt tripliciter. Primò, vt lex ipſa de honeſtate procedat, non verò de rigore iuris, quia verecundum ſit Regi, debita emortui Regis non ſoluere, prout inſinuant verba illa, e por bien eſtança. Et ſecundum hanc interpretationem, ſi verecundiam hanc omiſerit Rex (quæ facilè ſolet omitti) non poterit Rex ipſe ad debita prædeceſ ſoris perſoluenda compelli. Secundò reſponderi poteſt, quod eadem lex loquitur in Regni ſucceſ ſore, qui in bonis liberis hæres eſt, quod probatur ibi: y heredaſ ſe ſus bienes ac proinde tenetur ad debita ex eiſdem bonis liberis ſoluenda. Tertiò reſpondetur, legem illam loqui, ac procedere in debitis Regni contemplatione, atque in eius vtilitatem contractis; quo caſu ait teneri nouum Regem. Et ita prædictas tres interpretationes adduxit Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. c. 10. n. 30. & lib. 3. c. 6. n. 12. vbi refert Gregor. Lop. Anton. Gomez Petrum de Peralt. & Padill. ſic quoque tenentes.

Verum has omnes interpretationes fortiſ ſimè videtur conuincere Ioannes Garſia, dict. capit. 16. n. 25. ex verſic. ſed hæ interpretationes, vſque ad numer. 16. & verè negari non poteſt, quin eius rationes, & fundamenta videantur prima facie concludere, niſi aliquid aliud vltra ea, quæ ſuperiores Authores obſeruarunt, annotauerimus. Inprimis namque, dict. l. 4. part. non ſe videtur ad ſolam rationem boni & æqui reſtringere, ſed ad ſcriptam quoque iuris ſcripti vim, & poteſtatem, rem videtur referre; inquit enim: Tenudo es por derecho, e por bien eſtança de fazer eſtas coſas por el Rey finado. Deinde, alia verba, quæ ſequuntur eadem in lege, videntur, quoque, & ad Regni ſucceſ ſorem referre ius illud debitorum ſoluendorum, vt Garſia ipſe latiùs, & ſubtiliter quidem deducit.

Cæterum vt ſuperiores intellectus ad illam legem ſuſtineri valeant, ac vera, & genuina eiuſdem interpreratio deducatur, animaduertendum erit, totum negotium præ ſens in hoc conſiſtere, vt intelligamus verba illa; tenudo es por derecho, ad quod ius referri, ſiue quo de iure accipi debeant. Et an ius illud aliquò loci, ſiue apud eaſdem leges Partitarum, ſiue apud iura communia ſcriptum, aut traditum nobis fuerit. Et quidem certiſ ſimum eſt, legem illam loqui de iure duntaxat, quo fieri conſulitur, quod Iuſtum & æquum eſt, vt in cap. eſt autem, prima diſtinctione, & quod in æquitate & honeſtate naturæ ſemper vſurpari conſueuit illud verbum, Ca derecho es. ideſt, iuſtum eſt, ac. rationi conſentaneum. In quo ſenſu intelligitur l. 2. eodem tit. 15. part. 2. ibi: Por derecho deue ſer mas amado dellos, & ibi: E tuuieron por derecho, que el ſeñorio del Reyno . Et tamen in tota legis ſerie non agitur de aliquo iure ciuili, ſed duntaxat de iure, quod rationi naturali conſentaneum eſt. Et inquit lex illa, por derecho, ad ſignificandum, iuſtum, & rationi conueniens illud eſ ſe. Et in l. 42. tit. 13. part. 3. ſic quoque frequenter ſumi, probauit Franciſcus Connanus, commentariorum iuris ciuilis, lib. 5. cap. 8. columna 2. ante medium, verſic. illa enim obligatio. fol. 372. Vaconius, lib. 1. declar. iuris, cap. 17. num. 6. & lib. 5. cap. 66. num. 10. vbi probarunt, ex eo quod deceat, honestumque ſit, multa fieri, ad quæ quis compelli non poteſt: Et in dicta l. quarta, ſic accipi, & Regni ſucceſ ſorem ex bono, & æquo, & quaſi vinculo quodam æquitatis, velle Legiſlatorem ad debita defuncti Regis ſoluenda obligate, non verò ad id præcisè vinculo aliquo ciuili adſtrictum ipſum ſucceſ ſorem eſ ſe, euidentiſſimè probatur ex eo quod ibi præcipuè intendit Legiſlator præ ſcribere id, quod Rex ſucceſ ſor in Regno tenetur facere in honorem Regis defuncti, ex titulo enim cui lex ipſa ſubiacet, ita conſtat. Et cùm in lege prima eiuſdem tit. dictum eſ ſet, qualiter deberet prius cuſtodiri filius maior; & in l. ſecunda, quis ſit iſte filius maior, cui Regni ſucceſ ſio defertur: Et in l. tertia, quales oporteat eſ ſe tutores & curatores Regis impuberis: modò in dicta l. 4. ſtatim ſequenti, oſtenditur, quid debeat fieri ab his tutoribus, & curatoribus, & ab ipſo Rege, ſi eſ ſet iam ætate maior: & ſic ſcribitur, Tenudo es por derecho, e por eſtança de fazer eſtas coſas por el Rey finado, anſi como en dar limoſnas por ſu anima, e fazer dezir Miſſas, e otras oraciones, rogando a Dios, que le aya merced.

E otro ſi en pagar ſus deudas, e en cumplir ſus mandas, en fazer algo a los ſuyos, que lo ouieren meneſter, que no finquem deſamparados. E otro ſi enguardar ſu fama, aſſique los que en ſu vida no dixeron mal del, nolo digan en ſu muerte. Verba ſane hæc, ſic accipienda eſ ſe vt dixi nunc, ſatis clarè demonſtratur ex verbis ſequentibus, ibi: E ſegun Iuſticia, e derecho, como queria que fizieſ ſen ael en ſu muerte, aſ ſi lo deue el fazer por el anima del finado, que es quien finca en ſu lugar. Ex his namque non potuit apertiùs oſtendi, Legiſlatorem ſemper intelligere de eo iure, quod ſuprà diximus, scilicet æquo, & inſto, quod iure naturæ, ac lege Euangelica præcipitur, vt quod quiſque vult ſibi fieri, teneatur facere, c. primo, prima distinctione: vbi traditur illud Euangelij Matthæi, capite ſeptimo, non ergo poſ ſunt verba præfata: tenudo es por derecho. ad ſtrictum aliquod ius ciuile, ſed ad prædictum ius ſunt referenda. Maximè propter verba ſequentia. E demas aurà ſiempre buena fucia, que los que heredaren lo ſuyo, anſi faran por el quando finare. Quibus equidem euidenter oſtenditur, nunquam in ea lege tractari de iure aliquo ſtricto, aut coactiuè præcipiente ſed tantum de eo iure, quod diximus, quo (vt ſ æpè repetitum eſt) conſulitur. Eò magis, quia cùm Regniſucceſ ſorem teneri ad debita prædeceſ ſoris perſoluenda, nullibi diſpoſitum antea fuiſ ſet, minime potuit lex illa ſe referre ad aliud ius, quàm id, quod prædiximus, nec ad id, quod nunquam alia lege latum, aut ſancitum erat. Et ſic neceſ ſariò debent referri verba prædicta, Ca derecho es, ad proprium Alphonſi deſiderium qui ex bono, & æquo voluit nouo ſuo iure, Regni ſucceſ ſorem ad debita perſoluenda adſtringere. Et cum ſciret, ſucceſ ſorem ipſum de iure ad id non teneri, lata iam illa lege, in ſuo teſtamento prohibuit corpus ſuum ſepeliri, donec omnibus ſuis creditoribus ſatisfactum foret, & eiſdem fere verbis vſus fuit, quibus vtitur in dicta l. quarta. Quod quidem ſuperfluè, & otiosè efficeret, ſi Regni ſucceſ ſor de iure ad onus debitorum poſ ſet adſtringi, vt ipſe cupiebat. Ad ius autem commune, quod verba eadem referri non valeant aliquo pacto, plus quam certum cuilibet erit, qui animaduertat, iure aliquo communi id ſancitum non eſ ſe, nec aliqua lege ſucceſ ſorem in Regno ad debita ea prædeceſ ſoris ſoluenda adſtringi. Quod ſi ex generalibus, & veriſ ſimis aliis iuris communis principiis & regulis certiſ ſimis, rem ipſam metiamur, planum quoque idem erit, vtpote cum Regni ſucceſ ſor, ab vltimo Rege prædefuncto Regnum non accipiat, & ſic nec aliquod onus ex diſpoſitione eiuſdem debeat ſubire, l. tertia, ff. de interdictis & relegat. l. ſi arrogator, ff. de adoptionib. l. vnum ex familia, § ſi de Falcidia, ff. de legatis ſecundo. Eo etiam, quod in dict. l. quarta Partitæ, exprimuntur quamplurima, atque Regi ſucceſ ſori imponuntur, ad quæ nec etiam hæredes de rigore iuris tenentur, & ſic ea etiam ſtatuuntur, quæ honeſta ſunt, & decent Reges, & iuris apicibus, atque ſubtilitatibus non inſpectis, quæ verecundiam, honeſtatem naturalem, & pudorem præ ſeferunt, ac ſi iure ſtatuta fuiſ ſent, Regibus ſucceſ ſoribus iniunguntur; & adiicitur: Onde el Rey, que eſto no fizieſ ſe, auerloyan por enatio, y por deſmeſurado, y aun por torticero. Quæ præfatum noſtrum aſ ſumptum probant clariſ ſimè. Et hæc quidem notanda erunt, quia ingenti ſtudio, & labore ſic digeruntur, nec alibi erant antea ſic explicata.

Denique & vltimò, non obſtant aliæ leges partitæ, adductæ ſuprà, num. centeſimo decimoſexto, quibus Ioannes Garſia, & Velaſquez Auendañus contendunt, Regni ſucceſ ſionem iure hæreditario deferri, eo quòd leges ipſ æ, cum de Regni ſucceſ ſione ſermonem Inſtituunt, vtuntur verbo, heredar, & verbo, herederos. Verè namque leges ipſ æ id non probant, nec ad hæreditariam ſucceſ ſionem prouenientem ex teſtamentaria defuncti diſpoſitione, vel legis ab inteſtato; ſed ad generis, & ſanguinis ſucceſ ſionem referuntur, quo iure in Regno ſuccedi; expreſ ſum eſt in dicta l. 2. tit. decimoquinto, part. 2. vbi in Hiſpania Regna deferri, por linages dicitur & ſic ex illa lege debent aliæ leges intelligi. atque declarari, & dum verbis prædictis vtuntur, iuxta ſublectam materiam accipi, & ad eum modum ſucceſſionis qui iam explicatus erat in dicta l. ſecunda, ideſt, por linage, ſangre, mayoria, & primogenitura, ſunt referenda. Intelligi quoque debent iuxta communem vſum loquendi, iuxta quem communiter, verbo, heredar, & verbo, herederos, vtimur omnes pro genere ſucceſ ſionis, ſiue ea ſit hæreditaria, ſiue ſanguinis, & ſic quamuis. iure hæreditario quis non ſuccedat, ſed iure ſanguinis (vt in maioratibus contingit) dicitur: que heredo vn mayorazgo, ovna hazienda. Quod Segura in l. cum patronus, num. 44. ff. de legatis ſecundo, rectè animaduertit, & dicit, quod verbum, heredar, non ſumitur pro titulo inſtitutionis, ſiue pro ſucceſ ſione hæreditaria, ſed pro ordine ſucceſ ſionis duntaxat, Idcirco eademmet, l. ſecunda, tit: decimoquinto, part. ſecunda, non vtitur ſemper illo verbo, heredar, ſed aliis verbis, quæ generis. & ſanguinis ſucceſ ſioni conueniunt omnino, vt conſtat, ibi: Tuuieron por derecho, que el ſeñorio del Reyno non lo ouieſ ſe, ſi non el fijo mayor, & ibi: Do quier que el ſeñorio ouieron por linage.

Sed vt ſpecifice magis loquamur, & ſigillatim legibus in contrarium adductis à præcitatis Authoribus reſpondeamus, non obſtat l. ſeptima, in fine, tit. 1. part. ſecunda, ibi: E aun demas, que el Rey lo tiene por heredamiento, e el Emperador por election, & in l. octaua ſtatim ſequenti. ibi; Ca ellos no tan ſolamente ſon ſeñores de ſus tierras, mientras viuen, mas aun a ſus finamientos las pueden dexar a ſus herederos, porque han el ſeñorio por heredad, lo que non pueden fazer los Emperadores, que lo ganan por eleccion, Nam in his legibus (vt ex ipſis aperte colligitur) duntaxat intendit Legiſlator conſtituere ius Regis in Regno ſuo, & apponere differentiam inter Reges, & Imperatores quoad ſucceſ ſionem, vt ſcilicet Reges tranſmittant Regni ſucceſ ſionem ad poſteros ſuos, & iſto reſpectu dicitur: Que los Reyes han el ſeñorio por heredamiento, quia non eſt neceſ ſaria electio, vt eiſdem Regnum deferatur, quæ in Imperatoribus neceſ ſaria eſt. Non verò eo reſpectu, quod iure hæreditario dicantur ſuccedere, id ſi quidem compertum eſt dici non poſ ſe extante deciſione dictæ l. ſecundæ, tit. 15. part. 2. Ita ſane & vere ex omnibus hucuſque ſcribentibus, explicauit leges prædictas, ſolus Pelaez à Mieres, de maioratu, quarta parte, quæ ſt. 1. num. 49. & vide num. 50. vbi explicat l. duodecimam, tit. 1. part. ſecunda, ibi: Por heredamiento han ſeñorio los Principes e los Duques, e los otros grandes ſeñores, & inquit verbum illud, par heredamiento, non eſ ſe intelligendum de ſucceſ ſione hæreditaria, ſed de ſucceſ ſione ſanguinis. Quod veriſ ſimum arbitror ex communi Interpretum ſententia, dicentium, in maioratibus inferioribus ſuccedi iure ſanguinis, & non iure hæreditario, vt ſuprà vidimus. At lex illa non loquitur in Regni ſucceſ ſione, ſed aliorum inferiorum principatuum, obuenientium à Regali conceſ ſione. Vnde validiſ ſimum argumentum ex ea deducitur, nam ſi in illis verbum, heredamiento, pro ſucceſ ſione ſanguinis, & generis accipitur, quare in Regni ſucceſſione eodem modo accipiendum non erit? Et ſic potius retorqueri poterit, nec vllo modo pro his Authoribus adduci, qui deferri Regna iute hæreditario, ex illa contendunt, quippe cum in aliis inferioribus maioratibus, in quibus iure ſanguinis ſucceditur, verbum, heredamiento, ſic accipiatur: ſic ergo erit, atque æqualiter in Regni ſucceſ ſione accipiendum, & ad eum ſenſum reducenda l. 9. tit. 15. pari. 2. ibi: La primera es, quando por heredamiento hereda los Reynos, id eſt ſucceſ ſione ſanguinis, & generis, vt ſuprà dixi.

Et conuenit Pater Ludouicus Molina, tom. tertio, de iuſtit. & iure, diſput. 626. num. 9. in finalibus verbis, verſic. ad confirmationem, fol. 397. vbi dicit, quod verbum, herectar, poſitum in dicta l. ſecunda, tit. 15. part. 2. ſumitur latè pro eo, quod eſt ſuccedere per mortem alicuius, ſiue titulo hæredis, ſiue alio titulo ſuccedatur. Et quod hic modus loquendi frequens eſt in Hiſpano ſermone. Et quod ſimiliter dicitur, primogenium: Aun no auer heredado, ò auer ya heredado alios maioratus, in quibus ſucceditur iure ſanguinis, neque habent rationem hæreditatis, ſed fideicommiſ ſi, aut prælegati, aut maioratus.

His ita conſtitutis, atque firmiter tenendo, quod in Regno ſucceditur, Iure ſanguinis, ſuccedit ſtatim proximum, neceſ ſarium dubium, vtrum inquam in ſucceſ ſione Regni repræ ſentatio admitti debeat? Et quidem cum dubium hoc penderet ex reſolutione præcedenti, an inquam in ſucceſ ſione Regni, iure ſanguinis, vel hæreditario ſuccedatur, ſicuti in illo fuerunt contrariæ, & diuerſ æ ſententiæ, ita & in hoc, ij namque qui iure hæreditario ſuccedi in Regno dixerunt, quaſi neceſ ſariò etiam repræſentationem admittendam putarunt: qui verò iure ſanguinis ſuccedi in Regno aſ ſeuerarunt, diuiſi fuere. Quamplures enim eo ipſo repræ ſentationi locum non eſ ſe putarunt: alij verò etiam repræ ſentatione iure ſanguinis conceſ ſa, repræ ſentationem admittendam docuerunt. Prout diuerſ æ hæ ſententiæ colliguntur ex Tiraquello, de primogenitura, quæ ſt. 40. ex num. vndecimo, cum ſequentib. Ioanne Lecirier, in eodem tractatu, lib. 2. quæ ſt. 25. ex num. 19. Grammatico, deciſ. 1. Alciato, lib. 8. Parergon. cap. 15. Couar. practic. cap. 38. num. 6. Acoſta, de ſucceſ ſione Regni, num. 29. & 30. & de patruo, & nepote, num. 2. & 3. Aluaro Valaſco, de iure emphyteutico, quæ ſtion. 50. num. 2. & num. 12. Velaſquez de Auendaño, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. ex num. 9. vſque ad num. 25. Ludouico Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 2. num. 9. & 10. & lib. 3. capit. 6. num. 3. Patre Ludouico Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 626. num. 4. & 5. & num. 12. per totum, latiùs diſput. 632. & 633. Antonio Pichardo, ad tit. Inſtit. de hæreditatibus quæ ab inteſt. defer. tractatu de repræ ſentatione, §. 2. numer. 29. & 30. & §. 30. numero 24. & 25.

Ex quibus omnibus, & aliis quampluribus, quos ideo omitto, quia ab eiſdem præcitantur, apparet, negari non poſ ſe, quin articulus hic difficultatem contineret de iure communi, & valde controuerſus eſ ſet; quamuis mihi magis placeret eorum Authorum ſententia, qui etiam eo iure attento, repræ ſentationi locum eſ ſe dixerunt. Apud nos autem, & hiſce in Regnis ex deciſione l. 2. tit. 15. part. 2. antiqua difficultas ceſ ſauit: ea namque lege Regia diſpoſitum eſt, quod ſi filius primogenitus moriatur, antequam ſuccedat in Regno, filio, vel filia primogenitis relictis, quod eius filius, vel filia debet cæteris excluſis in Regno ſuccedere. Idque in ſucceſſione Regni expreſsè deciſum eſt ex illa l. vt Molina, de Hiſpanorum primogen. lib. 3. dict. cap. 6. num. 3. recte animaduertit, & numer, ſequentib. latiùs exornat. Pichard. etiam, vbi ſupra, & Auendañus, dict. gloſ ſ. 2. num. 17. qui num. 18. rectè annotauit pro ratione decidendi eiuſdem l. ſecundæ, nihil obſtare, quod Regnum indiuiduum eſ ſet, & ob id videretur repræ ſentationi locum non eſ ſe, ſanguinis etiam iure deferri; & ideo etiam, videri, quod repræ ſentatio admitti non deberet, quoniam ex vtroque repræſentatio excludi non debuit ſed potiùs admitti ex natura perpetuitatis, atque indiuiduitaris, & primogenituræ ſucceſ ſionis eius. Quemadmodum in aliis primogeniis inferioribus pro ratione decidendi ad l. quadrageſimam Tanri, ſuprà adduximus. Et in Regni ſucceſ ſione, æqualiter procedere poſt tradita per Molinam, recte aduertit Auendañus, eadem gloſ ſa 2. num. 14. & tribus ſequent. Addiderim ego. dictæ l. 2. Partitæ deciſionem, & iuſtam & æquam fuiſ ſe, atque etiam iuris deciſioni, & rationi ſucceſ ſionis Regni conuenientem omnino, & repræ ſentationem eo in caſu locum habere debere, potiùs declaraſ ſe, quàm de nouo induxiſ ſe: nam cùm ea opinio in Regni ſucceſ ſione apud plures nationes, & gentes recepta fuiſ ſet, vt Tiraquellus, dicta quæ ſt. quadrageſima, ex num. 13. probauit, atque fortiſ ſimis, & validiſ ſimis fundamentis, ſeu rationibus ſubſiſteret, nec ſine populi conſenſu, id introducere poſ ſet, credendum equidem veriſimiliter eſt, legem illam reſecare voluiſ ſe antiquam controuerſiam & difficultatem, atque eam opinionem amplecti, quæ & populi menti, & iuris rationi, magis conſona videretur. Eò magis, quod rationes omnes illæ repræ ſentationis introducendæ, videlicet quod pater & filius, vna & eadem perſona reputentur, quod non videatur primogenitus defeciſ ſe, qui poſteritatem, atque deſcendentes reliquit, quod potius repræ ſentetur, quàm corrumpatur gradus, & filius adhuc videatur extare: rationes etiam omnes prolationis nepotis contra patruum ſic fortiter, atque verè vrgerent in ſucceſ ſione Regni, ſicut in aliis ſucceſ ſionibus, & ideo non diuerſium ius debuit conſtitui, imò ſic ex recta iuris ratione ſtatui debebat, prout in dicta l. deciſum inuenitur.

Admiſ ſa ergo in Regni ſucceſ ſione repræ ſentatione, ſic in eo ſuccedi debebit, vt poſt mortem Regis vltimi Regni poſ ſeſ ſoris, linea recta ſemper ſuccedatur, vt nec ſucceſ ſio retrocedat, nec de vna linea ad aliam tranſitus fiat, vt probatur ex dict. l. ſecunda, tit. 15. part. 2. ibi: Puſieron, que el ſeñorio del Reyno heredaſ ſen ſiempre aquellos que vinieſ ſen por linea derecha. Tradit Molina, de Hispan. primogeniis, lib. 1. cap. 3. num. 12. & ſic nato, aut concepto vno primogenito poſt alterum, ſemper qui natus eſ ſet poſt alterum, cenſeretur immediatè vocatus ad Regnum poſt antecedentes, ſeu in defectum eorum, neque vnquam tranſitus eſ ſet ad collaterales, niſi deficiente omnino primogenito, aut linea recta primogenitorum in eo ordine. Inter eos autem, qui in linea recta, atque in vno eodemque gradu ſunt, maior natus cæteris eſt præferendus, ex eadem l. 2. ibi; Que el ſeñorio del Reyno no lo ouieſ ſe ſino el higo mayor. Et filius maſculus, etiam ætate minor, præferatur filiæ primogenitæ, vt ipſamet lege ſecunda, expreſ ſum eſt. Maſculo autem eiuſdem lineæ, & gradus deficiente, filia fœmina cæteris maſculis remotioribus præferatur, vt eadem l. ſecunda, probatur & deduxit Molina, lib. 1. dicto cap. 3. num. 8. & 9. quod ſi filius maior in vita parentis mortuus fuerit, filius vel filia eiuſdem filij maioris filio ſecundogenito in Regni ſucceſ ſione debet præferri, prout dict l. 2. expreſ ſim decidit. Si autem linea recta deſcendentium deficiat, ſucceſ ſio defertur proximiori, etiam tranſuerſali, idque ex eadem l. Partitæ, ibi: Pero ſi todos eſ ſos fallecieſ ſen, deue heredar el Reyno el mas propinquo pariente que ouiſ ſe. Et tunc equidem debet conſiderari proximitas in Regni ſucceſ ſione, non à primo Rege, ſed ab vltimo eiuſdem Regni poſ ſeſ ſore, l. nona, tit. 1. part. 2. ibi: Que ſon mas propinquos parientes a los Reyes al tiempo de ſu finamiento. vbi Gregorius Lopez, verbo, de ſu finamiento, id notat. l. 2. tit. 18. part. 3. ibi: E ſi hermano no ouiere, nombrando el pariente mas cercano. Et ita declarauit Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. cap. 3. num. 13. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 326. num. 12. column. 1. fol. 400. in fine, ibi: Vltimo videlicet poſ ſeſ ſori: Et ratio eſt vltra ipſoſmet Authores, quia eam non ſit perſona inſtituentis, cuius proximitas valeat conſiderari, ſed omnibus de ſanguine, naturaliter, & neceſ ſario ſucceſ ſio deferatur, ſequitur neceſ ſariò, quod nulla alia proximitas conſiderari poſ ſit, quam Regis prædefuncti, in cuius locum ſequens ſubrogatur. Quòd ſi Regni inſtitutor fuiſ ſet, idem quoque dicendum eſ ſet ob eam rationem, quam in aliis maioratibus, mox re ferendi Authores conſiderarunt.

In illis autem, an hæc proximitas conſiderari debeat reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris maioratus, vel primi eiuſdem inſtitutoris: controuerſa ideo, atquè difficilis quæ ſtio fuit, quod cum ſucceſ ſio huiuſmodi non fuerit naturaliter, aut neceſ ſario alicui debita, ſed de voluntate primi inſtituentis procedat, rectè potuit, ac iuridicè dubitati, vtrùm proximitas deberet conſiderari reſpectu primi inſtituentis, à quo omnes capere intelliguntur, an reſpectu vltimi; poſ ſeſ ſoris, aut grauati. Et hanc quæſtionem in maioratibus inferioribus, & ordinariis, in quibus loquimur, tractarunt Hiſpani permulti, quos ſuo ordine commemorauimus.

Gregorius Lopez, in l. 9. tit. 1. part. 2 : verbo, de ſu finamiento, & in dict. l. 2. tit. 15. part. 2. verbo, el mas propinquo pariente.

Didac. Come, practicar. cap. 38. ex numero 1. cum ſeqq.

Petrus de Peralt. in l. cum ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis 2. n. 15. & n. 23.

D. Franciſcus Sarmientus, in eodem §. in fidecommiſ ſo, ex num. 9. cum ſequent.

Ferdinandus Loazes, in l. filius familias, §. Diui, n. 107. ff. de legat. 1.

Ferdinand. Vaſq. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione. lib. 3. §. 27. n. 206.

Tellus Ferdinandez, in l. 27. Tauri, n. 6.

Roxas, in epitome ſucceſ ſionum, cap. 32. numero 14.

Optime Ludouicus Molina de Hispanorum primogenijs, lib. tertio, ca. 9. per totum, & libro 1. cap. 6. num. 27.

Pelaez à Mieres, de maioratu, par. 2. quæ ſt. 8.

Durandus, de arte teſtandi, tit. 5. c. 21. in fine.

Caldas, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 24. num. 90.

Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tau. gloſ. 20. numero 17.

Humada, in l. ſecunda, tit. 15. part. 2. gloſ ſa, el mas propinquo pariente.

Iacobus Cancerius, variar. reſolut. lib. 1. cap. 1. numero 59.

Aluar, Valaſ. de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. numero 34.

Ioann. Gutier. pract. lib. 3. in antiquis, q. 66. num. 7. & 8. & 9. & in nouis, q. 67. eiſdem numer.

Pater Ludouic. Molin. tom. 3. & iuſtitia & iure, diſputatione 628.

Hieronym. de Cæuall. practicar. commun. contra commun. quæ ſt. 398.

Blaſ. Flor. Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. Gam. 7. vbi latiſ ſimè, & ad deciſ. 200. num. 23. parte. 2. & ad deciſionem 93. 1. parte.

In fideicommiſ ſis quoque & ſubſtitutionum materia, difficilis eodem modo, atque intricata quæ ſtio viſa eſt, & poſt vtrumque Socinum, & plurimos alios, quos citant, tractarunt eam ex profeſto Roland. à Valle, in conſ. 100. per totum, lib. 1. Ripa, Crot. Rubeus, Ruin. Caccialupus, Bologn. Zanch. Alciat. Fab. Accoromb. Fab. Eugub. Zuchardus, Iaſon, Tiraq. Marzarius, Caſtrenſis, Alexander, Hieronymus Gabriel, Mantua, Beroius, Cephalus, Natta, Menochius, Hippolytus, Riminal. Tiber. Decian. Torniellus. Iulius Clarus, Marzar. Celſus Hugo, Gozadin, Pariſ. Tobias Nonius, Rota Auenion. Burſat. Oſaſcus, & alij, quos vnum congeſ ſit Antoniue Theſaurus deciſione Pedemontana 64. num. 2. & 3. qui ipſe per totam illam quæ ſtionem latiſ ſimè diſputat: Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, libro tertio, interpretatione tertia, dubitatione quarta, ſolutione 33. à numero 33. vſque ad numerum 45. folio mihi 230. Matthæus Brunus, Rolandus, Cephalus, Pancirolus, Burſatus, Bonifacius Rogerius, Portius Imolenſis, Franciſcus Mantica, Franciſcus Viuius, Iulius Clarus, Michaël Graſ ſus, & alij nonnulli, quos adduxit Blazius Flores Diaz, in addit, addictam deciſionem 7. Gamæ. Et vltra relatos ibi, tractarunt etiam eandem quæ ſtionem, non ſolum in maioratibus, ſeu primogeniis Hiſpanorum, ſed etiam in fideicommiſ ſis, & ſubſtitutionibus, Hiſpani omnes, num. præcedenti præcitati. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. In. 2. & n. 64. & 76. optimè, & latè Alexander Trentacinquius, de ſubſtitutionibus, 4. part. cap. 12. per totum, Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 2. per totum, Ioſephus de Ruſticis, in conſ. 2. num. 102. & multis ſequentibus. Quod poſitum eſt poſt illius tractum, an & quando filij in condit. poſiti cenſe. vocati. Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 31. num. 26. libr. 1. Sfortia Oddi, in conſ. 39. num. 29. 30. & 31. Alexander Raudenſis, poſt tractatum de Analogis, in appendice, prima part e, à num. 13. vſque ad numerum 67. & num. 118. Angelus Matthæatius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 2. cap. 15. per totum, & in commentariis, de via, & ratione iuris, lib. 2. c. 21. Ioannes de Monte Sperello, in conſ. 125. num. 8. cum ſequentib. Andreas Fachineus, controuerſi. iuris lib. 5. c. 85. per totum.

Ego verò, dubium hoc ex profeſ ſo diſputandum, ideo, atque conſultò non ſuſcipio, quod videam ipſum à ſuperioribus Authoribus, & aliis permultis, qui ab eiſdem præcitantur, latiſ ſimè agitatum; nihilominus tamen, quia aliorum placita, & reſolutiones duntaxat tranſcribere, ſeu referre, nec aliquid adiieere, ſiue ſententiam ſuam non interponere, indignum equidem, & à quolibet, etiam mediocris viri ingenio alienum mihi videtur: & meam ſententiam interponam, ſiue cui parti magis accedam, explicabo, & nonnulla (vt moris habeo) conſtituam.

Et primo quidem, in omni ſucceſ ſione id regulate eſ ſe, vt vltimi molientis perſona, non eius, à quo primó bona profecta ſunt, inſpici debeat: idque ſiue agatur de ſucceſ ſione ſuorum, aut agnatorum, ſiue de ſucceſ ſione cognatorum. Quod in ſucceſ ſione ſuorum, probatur manifeſtè, in §. cum autem, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. l. 2. proximum, ff. de ſuis, & legitim, in ſucceſ ſione agnatorum, in Lex duobus, & l. penultima, ff. vnde legitimi, §. proximus, Inſtitut. de legitima agnat. ſucceſ ſione: in ſucceſ ſione quoque cognatorum expreſ ſium eſt, in l. primæ, §. proximiores, §. proximum, & §. ſi quis proximior, ff. vnde cognati. Indéque, & conſequenter eſ ſe, vt cum à lege pluribus defertur aliquid ea lege, vt aliquis eorum cæteris præferatur, tunc equidem donec ij, qui proximiores ſunt in gradu, ſuperſunt, poſteriores non admittuntur, l. ſi filius qui patri, §. cum filius, in verſiculo, & ſine dubio, ff. de bonis libertorum, l. ſi plures, ff. de iure deliberandi, l. prima, §. ſi intra centeſimum, verſiculo: Si mortuus ſit prior, ſtatim ſequens admitti debet. ff. de ſucceſ ſorio edicto, l. peto, §. vltimo, ff. de legatis ſecundo. Idque in ſucceſ ſione ab inteſtato rectè considerauit Molina (qui nullum textum citat) de Hiſpanorum primogeniis, lib. tertio, dicto capite nono, numero vndecimo, in verſiculo, in ſucceſ ſione autem, ibi: In ſucceſsjione autem abinteſtato ſemper proximitas conſideratur reſpectu vltimi morientis. Agnouit etiam Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 64. num. 3. in verſic. addo ego textum.

Deinde, in ſucceſ ſione feudi proximitatem conſiderandam eſ ſe reſpectu vltimi morientis, probatur ex deciſione textus, in capite primo, de natura ſucceſ ſionis feudi; vbi in feudo paterno quàmuis ex prouiſione parentis deferatur, conſideratur quoad ſucceſ ſionem proximitas reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris, & is admittitur, qui proximior eidem reperitur: cuius dictum refert, & ſequitur, & plura in eius comprobationem adducit Decius, in conſilio 445. numero decimonono, & ſolo Decio relato, ſic eum textum expendit Molina, dicto capite nono, numero decimoquarto, & vltra eum, ſic quoque adnotarunt Calderinus, in conſilio decimotertio, titulo de feudis, Angelus, in conſilio 110. Cardinalis, in conſilio 124. Rubeus, in conſilio octauo, ad finem, quos rerulit Didacus Couarr. practicarum, capit. 38. numero primo, Socinus iunior, in conſilio 86. columna vltima, lib. tertio. Tiraquellus, de retractu lignagier, §. 11 gloſ. 1. num. 19.

