Quod ſi dixeris, negari non poſ ſe, quin ſi caſus in dicta l. 7. tit. 7. lib. 5. deciſus, ex præ ſumpta, & rectè coniecturata inſtitutorum maioratuum mente, ſub exceptione magis, quàm ſub generali dictæ l. 40. Tauri comprehenderetur, idem dici debuiſ ſe, atque in eadem l. 7. deciditur, etiam quando duo maioratus iungerentur, qui ſuam ibi prætaxatam non excederent; eadem enim ratio militat nec minor, aut maior maioratuum ſumma, vel quantitas dinerſum ius inducere valet, ſicut nec præ ſumptam inſtitutorum mentem diuerſam arguere. Reſponderi equidem ſi aliquo pacto poteſt, reſpondendum erit, verum eſ ſe, in vtroque caſu eandem præ ſumi poſ ſe, & debere inſtitutorum primogenitorum intentionem & voluntatem, nec quantitatem maiorem, aut minorem, diuerſitatem inducere valere: eadem tamen lege lata, adhuc inſtitutorum mentem præ ſumptam (non modo diſpoſitionem expreſ ſam) ſeruari debere ad vnguem, vt ſi expreſ ſa, vel præ ſumpta voluntate tantum (ex legitimis tamen & claris coniecturis deducta) conſtiterit apertè, noluiſ ſe inſtitutores eorum maioratuum coniunctionem, ſiue id intendiſ ſe, ne confundantur ſimul (quod ex clauſulis adiectis, & aliis grauaminibus deduci valebit) tunc proculdubio ſeruanda eorundem voluntas erit, etiam præ ſumpta, quantumuis maioratus non excedant ſummam in dict. l. 7. prætaxatam; voluntas namque totum facit, & facit, & diſpoſitiones principaliter regit, atque dominatur (vt iura vulgata enuntiant) nec ad eum caſu m ſe extendit legis ipſius diſpoſitio, ſed in caſu dubio duntaxat, & quando expreſ ſa inſtitutorum diſpoſitio, vel præ ſumpta tantum, (euidens tamen contrarium non indicat, bono rerum ſtatui, & gubernationi lex dict 7. tit. 7. lib. 5. Proſpicens, id ita ſtatuit, & mediam eam viam eligens, ad eam vſque ſummam deciſionem ſuam coarctat, quamuis intra eam quoque ſummam, præſumpta inſtitutorum mens vrgere videretur. Sed eam in conſideratione non habet, niſi in ea ſumma, ſic enim expedire, vel illam viam ſumi, eo tempore viſum eſt conueniens. Nuſquam tamen excluditur, quin ex voluntate expreſ ſa, vel ex præ ſumpta (manifeſtè tamen deducta) etiam intra eam ſummam, ſiue duorum maioratuum minoris ſummæ coniunctio procedere nullo modo valeat; quod eſt notandum, quia ſubtili equidem, & longa conſideratione ſic ſcriptum, nec alibi obſeruatum.

Notandum etiam & aliud, à nemine hucuſque tactum, nec adnotatum, quod ad excluſionem totius lineæ primogeniti, vnum ex duobus maioratibus, quem voluerit eligentis, & ſecundogeniti, ac eiuſdem deſcendentium admiſ ſionem, licet lex ipſa 7. rationem non aſ ſignauerit expreſ ſim, quamuis quoad primogenitum ipſum, publicæ vtilitatis ratione illam in præfatione enuntiauerit, nec deſcendentium quoque ab eo excluſionis rationem expreſ ſi erit, negari non poſ ſe, quin lex ipſa iuſtis de cauſis excitata, atque adducta fuerit, vt ſecundogeniti, & eius lineæ vtilitati conſuleret, & primogeniti deſcendentibus, ſiue lineæ eam præferret. Quamuis durum aliquibus videri poſ ſit. id lege illa ita ſtatutum, imò & iuris ratione, poſ ſe legem eandem muniri, & iuſtificari, ſi neceſ ſe eſ ſet, nec ſola legis authoritate, diſputandi de ipſius iuſtitia, & ratione, facultas ſublata videretur. Tametſi verum ſit, quod aliquo ex deſcendentibus primogeniti, non eiuſdem primogenito admiſ ſo, ceſ ſaret etiam inconueniens illud confuſionis nominis, & memoriæ maioratus alterius, ex quo tamen lex ipſa id excludit, & ſecundogeniti cauſam prætulit, totius lineæ primogeniti conſiderationem iuſtis de cauſis non habuiſ ſe videtur. Imo & publicæ vtilitatis cauſa vera interueniente, non adſtrictum Principem, vno potius, quam alio modo ei conſulere, vt ſupra dilucidè & nouè obſeruauimus. Et de his hactenus.

CAPVT XXIX.

Maſculi ex fœminis, an, & quando maſculorum deſcendentium appellatione comprehendantur, vel comprehenſi dicantur in fideicommiſ ſis, & vltimarum voluntatum diſpoſitionibus, diligens, & breuis explanatio, qua (vt videbitur) reſolutione, & diſtinctione adnotata relinquuntur nonnulla, quæ ita dilucidè explicata antea non fuerant.

SVMMARIVM.

- 1 Maſculorum deſcendentium appellatione, vtrum maſculi duntaxat ex maſculis; an etiam Maſculi ex fœminis comprehendatur, vel comprehenſi præ ſumantur. Articulum valde dubium eſ ſe, & de quo permulti tractarunt authores, qui commemorantur hoc loco.
- 2 Maſulorum deſcendentium appellationem, ſiue mentionem non comprehendere maſculos ex fœminis, ſed maſculos ex maſculis duntaxat, in fideicommiſ ſis, & vltimis voluntatibus, ex ſententia multorum iuris Interpretum, qui hoc numero aggregantur.
- 3 Et huiuſce partis fundamenta breuiter & diſtinctè expenduntur.
- 4 Maſculi ex fœminis comprehenduntur, ac comprehenſi præ ſumuntur maſculorum deſcendentium appellatione, & admittuntur ad fideicommiſ ſum factum pro deſcendentibus maſculis, ex ſententia aliorum iuris Interpretum, qui recenſentur hoc loco.
- 5 Et ibidem fundamenta ipſorum adducuntur.
- 6 Maſculi ex fœminis, appellatione maſculorum deſcendentium veniunt, quando ratio agnationis nec expreſ ſa, nec conſiderata eſt, & ſic nullo modo habita. Secus tamen ſi habita, idque ex ſententia aliorum, quæ in effectu non differt à ſecunda ſententia relata ſuprà, n. 4.
- 7 Maſculi fœminis, vtrum deſcendentium maſculorum appellatione comprehendantur, & comprehenſi videantur, difficilem admodum, & controuerſum articulum eſ ſe, nec certo aliquo iure deciſum, ex ſententia Authoris.
- 8 Maſculi ex fœminis, vt appellatione maſculorum deſcendentium comprehendantur iura pro Authoribus relatis ſuprà, num. 5. adducta nequaquam eorum ſententiam probare, vt latius hic obſeruatur.
- 9 Socin. Caſtr. & aliorum placita, quæ expendi ſolent in fauorem opinionis ſecundæ relata ſuprà, n. 4. nequaquam eam probare, prout hic oſtenditur, remiſ ſiuè.
- 10 Maſculi ex fœminis non ſunt ita propriè & intrinſecè maſculi, prout maſculi ex maſculis, ex ſententia quorundam.
- 11 Contra ex ſententia aliorum.
- 12 Maſculi ex fœminis, abſque dubio non veniunt appellatione maſculorum deſcendentium, quando expreſ ſim, vel ſubintellectè (apertè tamen) habita fuit ratio agnationis.
- 13 Deſcendentium appellatione, veniunt tam maſculi, quàm fœminæ, & ſiue ex maſculis, ſiue ex fœminis in infinitum deſcendentes.
- 14 Liberorum & filiorum appellatione, fœminæ, & maſculi ex fœminis comprehenduntur.
- 15 Filiorum appellatione, an, & quando veniant filiæ, & ipſarum deſcendentes, remiſ ſiuè.
- 16 Filij maſculi quando vocantur, maſculi ex fœminis non comprehenduntur.
- 17 Voluntatem teſtatoris in materia fideicommiſ ſaria, primo loco, & ante omnia ſpectandam.
- 18 Quinimo & coniecturatam mentem præferri verbis.
- 19 Maſculi ex fœminis, vtrum appellatione maſculorum deſcendentium comprehendantur, aut comprehenſi cenſeantur, vel non, ex voluntate & coniecturis mentis teſtatoris potiſ ſimùm diiudicandum, vt hic obſeruatur. Atque ex ipſa, & caſuum occurrentium qualitatibus & circunſtantiis diuerſis, aliquando negatiuæ, aliquando etiam affirmatiuæ opinioni locum fore, prout coniecturæ & præ ſumptiones concurrentes ſuadeant, & ibidem adnotatur. Ac etiam in idem quorundam Interpretum placitum & conſenſus, nouè ponderatur, & vide infrà n. 25.
- 20 Iacobi Menochij in explanatione articuli præfati, vtrum maſculi ex fœminis, appellatione maſculorum deſcendentium comprehendantur, diligentiam, & induſtriam laudandam, & reſolutionem ipſius commendandam. Nec ab eo facilè recedendum ex his, quæ Franciſcus Mantica in contrarium longa ſerie adnotauit. Niſi cum illis præ ſumpta mens, & voluntas teſtatoris & coniectura legitima ipſius concurrant. Non etiam recedendum ex his, quæ Antonius Faber pro maſculis ex fœminis ingeniosè ſcripta reliquit. Nam licet vrgere videantur. & vrgeant, verè tamen in materia fideicommiſ ſaria, ac maximè in primogeniis Hispaniæ, non obtinebunt, niſi maſculi ex fœminis coniectura, etiam præ ſumptæ voluntatis aliqua ſe iuuent. Quas Iudices diſcreti maturo iudicio perpendere debebunt, vt pro caſuum occurrentium qualitatibus, & circumſtantiis diuerſis, prout res, & præ ſumptiones ſuadeant, diuerſimodè etiam ſtatuant.
- 21 Maſculi ex fœminis, vt excluſi cenſeantur, vel admiſ ſi, cum maſculi deſcendentes vocantur, nihil intereſ ſe, cum agnatio non conſeruatur, an à fœmina, vel à maſculo, aut fœminæ ſubſtitutio fiat. Sed præ ſumptam mentem & voluntatem potiſ ſimum ſpectandam, quæ ex aliis in teſtamento expreſſis poterit.
- 22 Michaëlis Graſ ſi in præfato articulo admiſ ſionis, vel excluſionis maſculorum ex fœminis, quando maſculi deſcendentes vocantur, lapſus detegitur, & conuincitur.
- 23 Maſculinitatis nudæ, aut ſexus maſculini, & non agnationis rationem haberi poſ ſe in vocatione deſcendentium maſculorum, certiſ ſimi iuris eſ ſe. Et tunc (ſi modo id actum conſtet manifeſte) maſculos ex fœminis admitti. Aliàs excludi, vt numeris pracedentibus remanet ſcriptum.
- 24 Maſculorum deſcendentium appellatione, etſi ratio conſeruandæ agnationis deficiat, aliæ tam en rationes vrgere poſ ſunt, vt maſculi ex fœminis non admittantur, nec ipſos admitti teſtator voluerit.
- 25 Antonij Fabri locus, conueniens his, quæ adnotata fuere ſupra, numero 19. nouiter expenditur.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, maſculorum deſcendentium appellatione, vtrum maſculi duntaxat ex maſculis, an etiam maſculi ex fœminis comprehendantur, vel comprehenſi præ ſumantur, idque maximè in teſtamentariis, & fideicommiſ ſariis diſpoſitionibus: articulum hunc, valde dubium equidem eſ ſe, ſiue maximam proculdubio difficultatem, atque inter Scribentes omnes contrarietatem continere. Idcirco dubium metipſum, quo diligentius, & maturius explanetur, non modò ex antiquioribus, & ordinariis permultos originaliter prælegiſ ſe, ſat eſ ſe, ſed etiam Recentiores omnes (nemine excepto) euoluiſ ſe, atque attentè vidiſ ſe, & cum occaſio ſe offeret, prælegendos omnino, neceſ ſarium fuiſ ſe (non enim aliorum relatione poſ ſunt omnes iuris Authores, qui præcitantur, deguſtari abſolutè, nec etiam ipſorum placita, & reſolutiones ad vnguem deduci) fuerunt ergo, & in eodem articulo ſequentes ſunt originaliter prælegendi in caſu occurrenti.

Fulgoſius, in conſ. 85.

Aimon. Craueta, in conſ. 22. num. 10.

Hieronymus Gratus, videndus omninò, in conſ. 120. lib. 2.

Alciatus, in conſ. 563. per totum, & in conſ. 96. numero 33.

Carolus Ruinus, in conſ. 18. per totum, lib. 3.

Corneus, in conſ. 246. lib. 2.

Rubeus Alexander, in conſilio 22. & in conſ. 128.

Andreas Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. 12. num. 12. & 19.

Rolandus à Valle, in conſil. 76. num. 11. & 15. lib. 3.

Beroius. in conſ. 77. n. 21. lib. 2. & in conſ. 120. n. 52. 59. & 82. lib. 2.

Hieronymus Gabriel, in conſ. 96. n. 22. lib. 1.

Riminaldus ſenior, in conſ. 223. n. 23. & ſeq.

Tiberius Decianus, in conſ. 127. ex num. 15. vſque ad num. 26. lib. 3. qui citat Baldum multis in locis, vbi eſt omnino legendus, & maximè in conſ. 40. Quidam magnus nobilis, lib. 3. videndi etiam ſunt permulti alij Authores, qui ideò hic non commemorantur, quod ipſe eos recenſeat.

Albanus, in conſ. 86. & 87.

Cremenſis, ſingulari 21.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſ. 86. & 87.

Ioannes Cephalus, in conſ. 581. per totum. lib. 4.

Rota Romana, deciſ. 14. n. 1. 2. parte, in nouiſ ſimis.

Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, q. 41. numero 5.

Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. ex num. 41. cum ſeq. & maximè num. 45. & tribus ſequentibus.

Pelaes à Mieres, de maioratu, 2. p.q. 6. n. 52. & tribus ſeq. & numero 58. & 56. & 60. & 61. & 64. & 65.

Velazquez Auenda. in l. 40. Tauri, glo. 9. num. 73. & 74.

Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 18. ferè per totum, maximè. numero 26. & ſequent. & numero 48. & ſeq. & numero 54.

Hyppolyt. Riminal. in conſil. 782. num. 43. & 44. lib. 7.

Franciſcus Burſatus, in conſ. 228. n. 63. lib. 3.

Iacobus Menoch. qui in proſecutione, atque explanatione articuli prædicti alios antecellit, & excellenter loquitur; idcirco videndus eſt omnino; atque ex ipſo, maſculi ex fœminis, appellatione maſculorum deſcendentium comprehenſi minimè cenſentur, nec veniunt; in conſ. 172. per totum, lib. 2. maximè ex num. 12. vſque ad numer. 20. & num. 23. & 24. & num. 28. in fine, & num. 42. in fine, n. 33. cum ſeq. vſque ad num. 39.

Menochius ipſe, in conſ. 522. num. 7. lib. 6.

Ipſe Menoch. in conſ. 802. lib. 9. ferè per totum, maximè num. 35. & ſequent. & num. 44. & numer. 53. & ſeq. & num. 58. vbi quod in vltimis voluntatibus appellatione deſcendentium maſculorum non continentur maſculi ex fœminis, & numero 71.

Euerardus, in conſ. 128.

Sfortia Oddus, in tractatu de compendioſa, part. 6. concluſ. 3.

Fabius de Anna, in conſ. 53. n. 117. lib. 1.

Sylueſter Aldobran. qui contra maſculos ex fœminis, vt ipſi appellatione maſculorum deſcendentium non veniant, nec comprehenſi præ ſumantur in omni diſpoſitione, ac maximè in teſtamentaria, & fideicommiſ ſaria materia, ſtrictè & fortiter loquitur, & permultas Interpretum authoritates recenſet; idcirco videndua eſt originaliter, in conſ. 3. ex n. 9. cum ſeq. & numero 33. cum ſeq & in conſ. 5. ex n. 1. cum pluribus ſeq. & in conſilio 6. ex num. 1. cum multis ſeqq.

Marcus Anton. Peregrin, de fideicommiſ ſis. art. 26. per totum. vbi vide omnino. Maximè, quod attinet ad fideicommiſ ſa, & vltimas voluntates, ex n. 15. vſque ad n. 23.

Michaël Aguirre, ad ſucceſ. Regni Portug. part. 1. num. 28.

Vegius, in conſ. 63. n. 74.

Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiarum, § fideicommiſ ſium, q. 35. n. 3.

Alexander Trentacinquius, de ſubſtitutionibus, 4. parte, cap. 7. numer. 10. per totum, fol. 137.

Ioannes Petrus Surdus, in conſ. 85. n. 10. & ſeq. lib. 1. & in conſil. 241. n. finali, libro 2. latius in conſ. 316. n. 6. & 7. & 8. lib. 3. in conſ. 317. n. 1. & in conſil. 308. ex num. 1. vſque ad n. 9. & n. 14. & 17. eodem lib. 3.

Surdus metipſe, in conſ. 475. num. 4. & 6. & 16. & 21. & 31. & in conſ. 551. num. 31. lib. 4.

Ludouicus Caſanate, in conſ. 23. ex num. 1. vſque ad n. 4.

Deciſio Rotæ 15. num. 1. part. 2. in nouiſ ſimis.

Anton. Ciofius, in conſ. 4. n. 7. lib. 2.

Antonius Faber, qui videndus erit omnino, & à me commendatur ideò hoc loco, quod in propoſito articulo ingeniosè equidem, & eruditè (vt adſoler) ſe habet, & pro maſculis ex fœminis fortiſ ſima fundamenta expendit, vt ipſos comprehendi ſub vacatione maſculorum deſcendentium probauerit; de erroribus pragmaticorum, tom. 2. decad. 28. errore 8. per totum, ex folio mihi 140. in fine, vſque ad folium 147. & vide eundem, eodemmet loco, errore 10. per totum, ex fol. 150. vſque ad fol. 154. vbi de conditione, ſi ſine filiis maſculis, poſita in contractu, an nepotem ex filia comprehendat.

Ij autem omnes, & alij iuris Authores, (quos ideò omitto, quia ab ipſis ſunt commemorati) ſi prælegantur originaliter, tres apparebit in propoſito dubio fuiſ ſe ſententias, & opiniones. Prima quarum negatiua fuit, videlicèt maſculorum deſcendentium appellationem, ſiue mentionem non comprehendere maſculos ex fœminis, ſed maſculos ex maſculis dumtaxat in fideicommiſ ſis, & vltimis voluntatibus, quam opinionem tenuerunt Bald. Angel. Paul. Alexand Corneus, Salicet, Socin. vterque, Bertrand. Deci. Ruin. Crotus, Ripa, Capra, & alij antiqui, quorum traditiones commemorauit Tiber. Decian. d. conſ. 127. num. 15. & pluribus ſeqq. lib. 3. & in terminis eſt deciſio Ioan. Andreæ, in annotation. ad Speculator. in rubr. de teſtam. ad finem vbi recenſet diſputationem Ricardi Malumbræ, qui quæ ſtionem ita propoſuit. Titius habens duos fratres Seium ſcilicèt. & Mæuium; Seium hæredem inſtituit, rogans, quod ſi decederet ſine liberis, hæreditatem reſtitueret Mæuio fratri, vel eius hæredibus maſculis; mortuo Titio, moritur Mæuius, relicto nepote ex filia præmortua: demum moritur Seius hæres rogatus, ſi ſine liberis deceſ ſiſ ſet, & c Dubitabatur, an fideicommiſ ſo locus eſ ſet, & concludit Ioan. Andreas poſt Ricard. non eſ ſe locum fideicommiſ ſo ad commodum illius nepotis ex filia Mæuij, & ſic quod teſtator dum de maſculis deſcendentibus meminit, quod ſenſerit de maſculis ex maſculis, & non de maſculis ex fœminis. Et dicit Ioann. Andreas, quod ſequuntur DD. communiter, in l. Gallus §. nunc de l. Vellea. ff. de lib. & poſth. ſcripſitque Marc. Anton. Peregri. de fideicommiſ ſis, d. art. 26. n. 15. vbi commemorauit, quamplurimos Authores ſic tenentes, commemorauit etiam Tiber. Decian. d. conſ. 127. ex n. 13. cum ſeq. lib. 3. & reſolutionem eandem contra maſculos ex fœminis in articulo propoſito ſequuti fuere Matheſilan Butrius, Ancharan, Salicetus, Florianus, Ioan. de Monte Generato, Alexan. Capra, Corneus, Socinus ſenior, Ruinus, Gratus, Deci. Natta, Alciatos. Socinus iunior, Ripa, Pariſius, Ioan. Lupus, Albanus, & Franciſ. de Marchis, quos in vnum congeſ ſit Iacob. Menochius, d. conſ. 172. n. 12. & n. 24. lib. 2. qui ipſe tuetur conſtanter hanc partem, quod maſculi ex fœminis non comprehendantur, nec comprehenſi præ ſumantur maſculorum deſcendentium appellatione. Idque d.n. 12. & num. 23. cum ſeq. & num. 23. & ſeq. & d. conſil. 521. n. 7. lib. 6. latius dict. conſ. 802. lib. 9. maximè num. 35. & ſeq. & n. 44. & ſeq. & n. & 71. vbi in vltimis voluntatibus aſ ſerit ſpecificè, quod appellatione maſculorum deſcendentium non continentur maſculi ex fœminis. Et idipſum probarunt etiam Aimon. Craueta. in conſ. 22. n. 10. Cremenſis ſingulari 21. Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæ ſt. 35. n. 3. defendit conſtanter, atque verius arbitratur in puncto, & ratione iuris, Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 3. & in conſ. 5. & 6. vbi dixit, maxime dict. conſ. 3. n. 36. & 40. & 41. quod nepotes ex fœmina non comprehenduntur appellatione liberorum maſculorum abſolutè in qualibet diſpoſitione, & maximè in teſtamentaria; & repetit dict. conſ. 5. n. 1. & 2. & 19. dict. conſ. 6. n. 1. & ſeq. & n. 7. & ſeq. & n. 17. ſequuntur etiam ipſam hanc ſententiam contra maſculos ex fœminis, Corneus, in conſ. 246. lib. 2. Riminald. ſenior, in conſ. 223. n. 23. & 24. & ſeq. Ioann. Cephalus, qui contra maſculos eoſdem plures expendit rationes, in conſ. 581. lib. 4. Franciſcus Burlatus, in conſ. 528. num. 63. lib. 3. Hippoly. Riminaldus, in conſ. 782. num. 42. & 43. lib. 7. vbi dicit, quod maſculi deſcendentes vbi ſunt vocati intelliguntur nati ex maſculis, non maſculi nati ex fœminis Petrus Surdus, in conſ. 317. num. 1. & in conſ. 319. n. 6. lib. 3. relati etiam per Alexandrum Trentacinquium, de ſubſtitutionibus. part. dict. c. 7. n. 10. fol. 137.

Huius autem ſententiæ contra maſculos ex fœminis, fundamenta permulta, ex iiſdem nunc relatis Authoribus deduci valent (ſi ipſi originaliter prælegantur) ac maximè ex Aldrobrandino, & Menochio, vbi ſuprà, ſed ad ſequentia reduci commodè poſ ſunt. Et primum elicitur ex textu, in l. prima, in fine, C. de conditionibus inſertis, prout eum expendit Sylueſter Aldrobrandinus, dict conſ. 3. num 37. Secundum, ex textu, in l. prima, in fine, & in l. immunitates, ff. de iure immunitatis, prout inducit Iacobus Menochius, dicto conſ. 172. n. 24. lib. 2. Tertium, quia qui ſibi non ſufficiunt, nec aliis ſufficere bebent: l. qui aliena. §. quanquam. ff. de negotiis geſtis. l. filium. ff. ad S.C. Macedonianum. Quartum, ex l. ſi viua matre, in §. nam licèt. C. de bonis maternis. Cum ait, non debere filium eſ ſe melioris conditionis ſua matre, cuius locum obtinet. Quintum & vltimum, ex regulis quibuſdam vulgatis, traditionibus Doctorum permultis, quod filia, vel fœmina excluſa, pariter & omnes ab eo deſcendentes cenſentur excluſi, ſiue maſculi, ſiue fœminæ, quia deſcendunt ex radice infecta, nec poſ ſunt eſ ſe melioris conditionis ſua matre (vt nunc dicebam) quia cauſarum non poteſt eſ ſe potentius ſua cauſa, & ſubrogatum obtinet ius illud tantum eius, cuius loco eſt ſubrogatum: & excluſio vnius gradus, excluſionem inducit naſcentis ex illo, etiam ſi maſculus fit. Et deſtructo ordine, deſtruitur & ordinabile, ſicut deſtructo antecedente, deſtruitur & conſequens: & in habilitas medij cauſat inhabilitatem in extremo, & extrema videntur ſublata, ſublatis mediis: & vitium auctoris, durat etiam quoad ſuos deſcendentes, & gradus præcedentes debent eſ ſe ſucceſ ſibiles, vt ſequentes admittantur. Sicuti hæc omnia, & iure, & authoritate latiùs comprobarunt, atque exornarunt in propriis terminis, ad excluſionem maſculorum ex femina deſcendentium; Ioan. Cepha. in conſ. 103. per totum, lib. 1. Iacobus Menochius, d. conſ. 174. ex num. 1. vſque ad num. 13. & n. 30. 31. & 32. lib. 2. & in conſ. 318. ex num. 21. vſque ad num. 19. lib. 4. & in. conſ. 422. ex num. 7. & num. 11. lib. 6. & in conſil. 802. lib. 9. Ludouicus Molin. de Hispan. primogeniis, lib. 3. c. 5. ex n. 41. cum ſeq. Pelaezà Mieres, de maioratu, par. 2. quæ ſt. 6. num. 52. & 53. M. Anto. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articul. 27. n. 18. & 19. Sylueſter Aldobrandinus, qui vt omni materia, & diſpoſitione maſculi ex fœminis non comprehendantur appellatione maſculorum deſcendentium, congerit quamplurima, & ſuperiores omnes rationes late confirmat, dict. conſ. 5. à principio, vſque ad num. 13. conſ. 3. ex n. 33. & conſ. 13. ex num. 20. quos etiam & ſuprà hoc eodem lib. 3. c. 15. n. 60. recenſui.

E contrario verò quod maſculi ex fœminis comprehendantur, ac comprehenſi cenſeantur maſculorum deſcendentium appellatione, & admittantur ad fideicommiſ ſum factum pro deſcendentibus maſculis, determinauit Socinus ſen. in l. Gallus. §. nunc de lege Vellea, num. 5. in verſ. quam tamen, &c. & in fine. ff. de liber. & poſthum. qui ſe ita vnà cum aliis permultis reſpondiſ ſe aderit. Idem Socinus, in l. cum auus, n. 82. in verſ. ſecundus caſus. ff. de condit. & demonſtat. & huius ſententiæ fuiſ ſe Ancharan conſ. 339. & hanc Socini traditionem ſequuti ſunt Claudius de Seyſello, Rubeus Alexander, Fulgoſius, Socinus iunior, Albanus, & Caſtrenſis, quos retulit Menochius, d. conſ. 172. n 13. & 14. & num. 15. & 17. lib. 2. qui tamen (vt ſupradixi) contrariam partem tuetur conſtantiſ ſimè. Idem Socinus, Fulgoſius, Socinus iunior, Claudius, Alexindrinus, Ancharanus, Beroius, Albanus, Alciatus, Ruinus, Rolandus, & Corneus, quos citauit, & ſequutus eſt Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vlt. volunt. l. 8. t. 1. 18. n. 20. & eoſdem retulit pro hac ſecunda opinione Peregrinus, de fideicommiſ ſis, d art. 26. n. 27. Rota Romana. dec. 15. n. 1. 2. part. in nouiſ. retulit etiam eoſdem Alexander Trentacinquius, de ſubſtitutionibus, 4. part. dicto cap. 7. ſub numero 10. Pettus Surdus, in conſ. 317. n. 2. lib. 3. qui tamen, n. 6. & 7. contrariam ſuſtinet ſententiam (vt ſupra quoque dixi ac in effectu conueniunt etiam & Authores illi, qui mox referuntur, & agnatione non conſeruata, maſculos ex fœminis admittendos, ſcribunt.

Superiores autem huius ſecundæ opinionis Authores (ſi originaliter prælegantur) & rationibus permultis, & iurium quoque deciſione adducti ſunt. Præecipuæ rationes quidem eo tendunt, vt maſculis deſcendentibus vocatis, excluſi maſculi ex fœminis nequaquam videri poſ ſint in dubio, cum verè negari non poſ ſit, quin maſculi ſint, cum etiam ſubintelligendum non ſit, de maſculis ex maſculis actum quod nec dictum, nec expreſ ſum fuit; & facile teſtatori fuiſ ſet inter eos maſculos diſtinguere, cum etiam & pro eiſdem maſculis ex fœminis, alia militent, quæ ipſimet Authores expendunt, & latiùs ponderauit Antonius Faber, cuius ſtatim ſpecificam mentionem faciemus, & ideò alias rationes non adiicimus. Iura verò inducuntur ſequentia. Primùm, textus in. §. 1. in authent. de hæred. ab inteſtato venientibus. Secundò, textus in l. cognoſcere §. liberorum ff. de verborum ſignificat. Tertiò, textus in c. 1. de eo qui ſibi & hæredibus ſuis maſculis, prout eum expendit poſt Manticam & alios, Petrus Surdus d. conſil. 308. num. 16. & 17. lib. 3.

Alij denique, atque in eodem articulo & dubio diſtinxerunt, maſculum ex fœmina non venire, neque comprehenſum cenſeri maſculorum deſcendentium appellatione, vbi agnationis ratio habita fuerit; & in hoc nullus diſ ſentit, nam & primæ, & ſecundæ opinionis Authores, agnatione conſeruata, maſculos ex fœminis excludunt abſolutè. Cæterum, quando agnationis ratio habita non eſt, maſculos ex fæminis admittunt, & non modò deſcendentes eſ ſe, & maſculos, ſed etiam vocatos, affirmant, indéque & ſecundæ opinioni conueniunt, ſiue in effectu id ipſum, quod ſecundæ opinionis Sectatores aſ ſerunt, nec ah eadem ſecunda ſententia differunt, & ita reſolutiuè diffinxerunt poſt Anchar Fulgoſ Aretin. Socin. Rubeum, Decium, & Mod. Pariſ. Ludouic. Molina, de Hiſpan primog. lib. 3. cap. 5. num. 48 vbi inquit, quod vbi in maioratu de conſeruanda agnatione non agitur, ſub appellatione maſculorum, maſculi ex fœminis deſcendentes comprehenſi eſ ſe cenſentur, cum ex vocatione maſculorum, quando fœminæ vocentur ad ſucceſſionem, vel non excluduntur, non cenſeatur habita agnationis ratio, ſed ſolum nudæ maſculinitatis. Peleaz à Mieres, de maioratu, 2. part. q. 6. n. 58. Velazquez Auend. in l. 40. Tauri, gloſ ſa 9. n. 73. & 74. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, q. 41. n. 5. Cardinalis Franciſ. Mantica, qui ita in effectu reſoluit, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. dict. tit. 8. n. 20. quò loci dixit, quod maſculi deſcendentes ex fœminis veniunt, ſi maſculi ſint ſubſtituti, nec habita ſit agnationis ratio, & n. 54 quod maſculi descendentes ex fœminis, non veniunt appellatione deſcendentium maſculorum, quando habetur ratio agnationis, aliàs ſecus. Et idem quoque firmarunt Michael Graſ ſus, receptarum ſententiarum, §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 35. n. 3. Alex Trentacinquius, de ſubſtitutionibus, 4. part. d. cap. 7. num. 10. eodem etiam modo diſtinxerunt, & alij iuris Interpretes, quos retulit M. Anton. Peregri. de fideicomm. d art. 26. ſub num. 17. ad finem. Blazius Florez Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 295. part. 2. fol mihi 28. Ludouicus Caſanante, in conſil. 23. num. 1. & 4. ſeq. Antonius Fabet, de erroribus pragmaticorum, tom. 2. decad. 28. errore 8. per totum ex fol. 140. in fine, qui maſculos ex fœminis admittit omnino, quando agnationis rationem habitam fuiſ ſe, non apparet. Reſolutio igitur hæc, & ſententia (vt ſuprà dicebam) non differt à ſecunda, relata ſuprà n. 4. imò eadem eſt cum illa, vtpote cum maſculos ex fœminis admittat ad ſucceſ ſionem, & eos contineri appellatione maſculorum deſcendentium aſ ſerat, & duntaxat excipiat caſum, quo agnationis rationem habitam fuiſ ſe conſtiterit; quod nullus eorundem ſecundam tuentur opinionem, negauit. Et ſic contrariatur priori, relatas ſuprà, n. 2. & eis, qui maſculos ex fœminis excludant indiſtinctè in propoſito articulo, etiamſi agnationis rationem habitam fuiſ ſe, non conſtitetit, atque ex ſola maſculorum deſcendentium appellatione adducuntur, quaſi is, qui maſculos ad ſucceſ ſionem inuitauit ſimpliciter, non de aliis maſculis, quam ex maſculis deſcendentibus ſenſiſ ſe videatur, ſiue maſculos ex fœminis ex his rationibus excludere, quas eiuſdem opinionis Authores conſiderarunt. Et quamplures alij relati à me quotidian. har. controu. iur. lib. 2. cap. ex. num. 78. vſque ad num. 83. qui maſculinitatis expreſ ſionem, præbere coniecturam, vt proſpectum ſit agnationi, & verbum maſculos, ſui naturâ, abſque vlla ratione conſeruandas agnationis, expreſsé, vel ſubintellectè excluſiuum eſ ſe fœminarum, aſ ſeuerarunt, vt latiùs ibi videbitur.

Ego verò vt in propoſito dubio ſententiam meam interponam, & quam ex ſuperioribus tenendam magis. explicare valeam, nonnulla (vt moris habeo) conſtituenda, atque obſeruanda duxi. Ac primum quidem, articulum præfatum, vtrum maſculi ex fœminis appellatione maſculorum deſcendentium comprehendantur, & comprehenſi videantur difficilem admodum, & controuerſum eſ ſe, nec certo aliquo iure deciſum; quod negare nullus poterit, qui relatos in initio huius capitis Authores prælegerit: omnes namque difficultatem ipſius agnouerunt expreſ ſim. Et controuerſum profitetur Peregr. de fideicomm. d art. 26. n. 17. ad fin. difficilem etiam Franciſ. Manti. lib. 8. d. tit. 8. n. 20 idcirco eoſdemmet Authores, aliquando ſibi ipſis contrarios exiſtere, & modò vnum, modò aliud aſ ſerere, ſicuti conſtat ex eiſdem initio huius cap. commemoratis, & ex Petro Surdo (iungendo eum nonnullis in locis) hoc eſt, in conſ. 85. n. 10. & ſeq. lib. 1. & in conſ. 308. ex n. 1. vſque ad n. 9. & n. 14. & 17. lib. 3. & conſ. 317. n. 1. eodem lib. 3. nec certo aliquo iure, certàve lege deciſum, ideò me adieciſ ſe, quod verè nulla lex nullúmve ius hactenus ipſum definierit. Iura namque illa, quæ prima opinione negatiua admiſ ſionis maſculorum ex fœmininis adducuntur, licèt aliquatenus vrgert videatur, non tamen apertè adeò ſiue non ita expreſſim caſum decidunt, vt vitari non poſ ſint, atque eiſdem reſponſum præberi, ſicuti reſpondiſ ſe Manticam in loco prædicto, conſtat vnicuique. Alia verò iura, quæ pro ſecunda opinione affirmatiua admiſſionis maſculorum ex fœminis, adduximus ſuprà n. 5. vitari vſque adeò poſ ſunt, atque eis ita reſponderi, vt maſculorum ipſorum ex fœminis admiſ ſionem non adiuuent, & contrarium potius innuere, atque pro prima opinione vrgere videantur, ſicque maſculos ex fœminis inuocatione ſimplici maſculorum deſcendentium non admittere. Textus namque in d. §. 1. in auth. de hæred. ab inteſtato venient. potius probat totum contrarium; nam cum primum Imperator nominaſ ſet maſculos, ſi maſculorum appellatione, deſcendentes maſculi ex fœminis comprehenderentur, non erat opus adiicere poſtea illa verba, Siue ex maſculorum, ſiue ex fœminarum prole: ſed fruſtratoria fuiſ ſet: l. ait Prætor. §. 1. in principi. ibi, Non fruſtra adiecit ff. de iureiurando, cum concordantibus. Id quod Tiber. Decia. d. conſ. 327. n. 20. in verſ. non obſtat etiam, lib. 3. ſingulariter animaduertit: Iacob. Menoch. d. conſ. 172. n. 3. lib. 2. qui cum antea dixiſ ſet, iure non probari, quod appellatione deſcendentium maſculorum, contineantur maſculi deſcendentes à fœminis; ita reſpondit ad tex. in d. §. 1. prout ex Deciano nunc reſpondimus. Et quidem (& vltra eoſdem Authores) ſi verum amamus negati nullo pacto poteſt, quin difficultatem huiuſce articuli fortiùs text. ipſe adſtringat; nam vſque adeò verum repu auit, difficilem eſ ſe, & deſcendentium maſculorum appellatione, vtrum maſculi ex fœminis comprehendantur, in ambiguo conſtituit, vt neceſ ſe Legiſlatori fuerit, relata verba adiicere, vt maſculorum ex fæminis admiſ ſionem induceret, Et ſiue ex fœminarum prole, verbo eo omiſ ſo, maſculi ex fœminis quod admiſ ſi non cenſerentur, nec etiam de eis actum, iuridicè contenderetur Et ſecundum hæc vnuſquiſque diiudicare debebit maturè, ſi in legis diſpoſitione res ita ſe habet, Et ſiue ex fœminarum prole, verba præfata adiicere, neceſ ſiarium adeò viſum eſt, vt de maſculis ex fæminis ambigi non poſ ſet; in hominis diſpoſitione, ſi eadem verba ſint omiſ ſa, ac de deſcendentibus maſculis actum ſimpliciter, quod maſculi ex fæminis potius excluſi, quàm admiſ ſi eſ ſe centeantur, ſiue non comprehenſi, quam iuridicè ambigi quoque vſque adeò valeat, vt potius ipſorum excluſio, quam admiſ ſio inducatur in dubio. Vt etiam veriſimiliter credendum ſit, teſtatorem, qui deſcendentes maſculos ad ſucceſ ſionem ſimpliciter inuitauit, nec verba illa, Siue ex maſculorum, ſiue ex fœminarum prole, adiecerit, aut alia ſimilia, quibus maſculis ex fæminis conſuluerit, proferat, ideò ſane, atque conſultò fecerit, quod de maſculis tantum ex maſculis, non de maſculis ex fæminis intellexerit, cum facile ipſi fuerit id exprimere, ſi eos etiam comprehendi voluiſ ſet. Textus etiam in dict. l. cognoſcere. §. liberorum, ff. de verbor. ſignificat. cum loquatur ſimpliciter de appellatione liberorum, potius repugnat ſententiæ ſecundæ, admiſ ſionis maſculorum ex fæminis affirmatiuæ, & primam negatiuam confirmat, cum qualitas maſculinitatis non adiungitur. Idque Menochius ipſe, dict. conſil. 172. numero 35. obſeruauit dilucidè. Textus denique, in dict. capite primo, de eo qui ſibi & hæreditatibus ſuis maſculis, vitari vſque adeò poteſt, vt imò probet totum contrarium, videlicet, quod maſculi ex fæminis, appellatione ſimplici maſculorum deſcendentium non comprehendantur. Id quod apertè deducitur ex eiſdem Authoribus, & Petrus Surdus, dict. conſil. 308. numero 1. & 2. & 4. numero 9. & in conſil. 317. numero 1. libro 3. Aldobrandin. dict. conſil. 5. & 6. & in conſil. 3. numero 79. vbi vel vno verbo poſt alios Authores reſpondet; & inquit, textum illum nihil facere, quia ibi erat facta mentio de fæminis. Deinde, quando in dicto capite primo, id probaretur expreſ ſim in feudis; in fideicommiſ ſis tamen, & vltimis voluntatibus, diuerſum ius conſtituendum, diuerſa videtur ſuadere ratio, ſicuti ex Albano, & Alciato eruditè adnotauit Menochius, dict. conſil. 172. numero 35. libro ſecundo, qui textui metipſi concludenter ita ſatisfacit ibidem, numero 36. vt pro ſententia eadem, quæ maſculos ex fœminis admittit, expendi non valeat.

