- 19 Quia præ ſtat penſionem propter vſum rei, & in recompenſationem fructuum; & ideò ſi fructus abſque propria culpa impeditur percipere, iuſtè petit remiſ ſionem mercedis.
- 20 Conductor regulariter non tenetur ex natura contractus, de quocunque caſu, aut impedimento, quod vſum & fruitionem rei locatæ impediat, ſed id omne ad locatorem ſpectat.
- 21 Quod procedit, etiamſi in ſe ſuſcipiat conductor periculum ſimpliciter & abſolutè & ſine aliqua adiectione, ſiue ſuſcipiat cum ſigno vniuerſali, niſi aliàs teneretur de leuiſ ſima culpa.
- 22 Vel niſi vnus caſus fortuitus ſpecificetur, cum clauſula, Et omne aliud periculum; tunc enim venirent caſus fortuiti, ſimiles tamen expreſ ſis.
- 22 Legis 2. titul. 9. lib. 5. nouæ collect. Reg. deciſionem, ſuperius dictis, & iuris communis regulis contrariam omninò, vt hoc numero adnotatur.
- 24 Conductor abſque pacto non excuſatur ex caſu ſolito, ſed ex inſolito, euenientéque contra morem regionis: idcircò ſi ex conſueto caſu fortuito fructus corripiantur, non tenebitur dominus ad remiſ ſionem penſionis, ſed ſolùm tenebitur propter caſus inſolitos, & vide per totum numerum.
- 25 Conductor quando non patitur damnum, remiſ ſionem mercedis non petit, licèt non faciat ſolitum lucrum.
- 26 Conductor cùm impeditur frui re conducta, facto & culpâ locatoris, non ſolùm conſequi poteſt à locatore mercedis remiſ ſionem, ſed etiam poteſt agere contra eum, vt ſibi reſarciat omnem vtilitatem, & omne intereſ ſe, quod ex conductione percipere poterat, ſi ipſe locator nihil faceret, quominus vteretur & frueretur re conducta.
- 27 Et inter alios Authores, Franciſci Connani locus optimus in id ponderatur, vbi ipſe eruditè, & diſtinctè rem hanc explicauit, & in ſumma diſtinxit.
- 28 Quod ſi culpâ locatoris non vtatur conductor, plectitur ille damno litis æ ſtimatæ, quantum intereſt conductoris: ſin caſus impedimentum attulit, ſatis eſt, conductorem indemnem eſ ſe, nec vltra locator ipſe obligatur, quàm vt remittat penſionem eius temporis, quo non eſt vſus conductor.
- 29 Conductor ſi re conducta non vtatur propter impedimentum à tertio præ ſtitum, quod locator, diligentiam adhibendo, remouere poterat, & non adhibuit, ad plenum intereſ ſe agere poteſt.
- 30 Quòd ſi etiam diligentiam adhibendo, illud remouere non potuit locator, tunc conductor liberatur à ſolutione mercedis, & ſi merces ſoluta eſ ſet, eam repeteret à locatore.
- 31 Niſi conductor impeditus fuiſ ſet propter locatoris inimicitias, quia tunc factum, & culpa ipſius tertij licèt iniuſtum, cùm dicatur factum & culpa ipſius locatoris, meritò tenetur ipſe locator ad damna, & intereſ ſe conductoris; & ibidem de materia legis, damnum, C. locati, remiſ ſiuè.
- 32 Vel niſi impediens conductorem vtifrui re conducta, talis eſ ſet, quòd ex iuſta cauſa id efficeret, aut ratione dominij, vel pignoris, vel ex alio iure; tunc enim ſi eam cauſam ſciebat locator tempore locationis, & nihilominùs locauit, tenebitur conductori non ſolùm ad damnum, ſed etiam ad omne lucrum, quod inde habiturus erat conductor ipſe, ſi prohibitus non fuiſ ſet.
- 33 Sed ſi ignorauit, tenebitur dumtaxat ad recepta vel ſi non recepit, remittere.
- 34 Si verò conductor tempore contractus ſciuiſ ſet, iuſtè eum poſ ſe impediri, tunc ipſi denegaretur actio contra locatorem.
- 35 Conductor quando facto aut culpa locatoris impeditur vti; ideò plenum intereſ ſe, & lucrum petere poteſt, quia tacitè inter eos videtur actum, ne quid fiat per locatorem in præiudicium conductoris, propter quod impediatur vſus, & reddituum perceptio; quapropter ſi ſocus fiat, rectè poteſt non ſolùm pro damno, ſed etiam pro intereſ ſe agi.
- 36 Mercedis remiſ ſio, quando propter agri ſterilitatem, vel fructuum exiguitatem petitur, intolerabile damnum requiritur, aut quod magnum ſit conductoris incommodum, vt hoc numero declaratur.
- 37 Similiter, quando peritur propter bellum, peſtem, aut caſum alium quemcunque ſine culpa locatoris contingentem, neceſ ſariò requiritur, quòd damnum ſit intolerabile, vt remiſ ſio fiat; quoniam medicum damnum æquo animo ferre debet conductor.
- 38 Mercedis aut penſionis remiſ ſio, vt propter caſum fiat, plura ſunt neceſ ſaria: primò quòd caſus, qui contigit, ſit inſolitus: ſecundò quòd magnum afferat damnum: tertiò quod contingat ante perceptionem fructuum.
- 39 Conductori cùm damnum prouenit ex facto, impedimento, aut culpa locatoris, etiamſi illud immodicum ſit, eſt reficiendum abſque diſtinctione, an ſit magnum, vel paruum?
- 40 Conductori damnum reſarciendum eſ ſe ex facto locatoris illatum, abſque diſtinctione aut conſideratione, an factum, ex quo damnum ſequutum eſt, principaliter, & directè dirigeretur, aut non ad damnum conductoris, vel vt prohiberetur vtifrui re conducta, ſiue ſecundariò & incidenter illud eueniat?
- 41 Conductor gabellarum, æquè non poteſt impediri per indirectum, ne colligat ſolitos redditus, quemadmodum ſi directè prohibitus fuiſ ſet, quia vterque caſus eodem iure cenſendus eſt, & eadem remiſ ſio facienda.
- 42 Et hoc, verè & maturè intellecta diſpoſuit l. 21. titulo 8. partita 5. vt hoc numero nouè conſiderauit Author.
- 43 Conductori mercedis remiſ ſionem fieri debere, etiamſi locator damnum inferens, habito reſpectu ad cauſam, quâ motus fuit, non videatur in culpa, ſi tamen ex eius facto damnum proueniat.
- 44 Et quamuis iuſta, publicá ve, aut neceſ ſaria cauſa, quæ impellit locatorem ad ponendum impedimentum, ne conductor vtatur, poſ ſit forſan illum excuſare, ne teneatur ad damna, & intereſ ſe lucri ceſ ſantis, non tamen excuſabit, quin pro rata temporis remittere penſionem teneatur.
- 45 Conductor, cùm re conducta vtifrui prohibetur facto iuſto locatoris, tunc ad totale intereſ ſe non tenetur locator, ſed ſufficit, quod penſionem pro reſiduo tempore remittat, ſi verò facto iniuſto, tunc ad totale intereſ ſe & lucrum agi poteſt.
- 46 Pet. Auguſt. Morlæ ad l. 2. tit. 9. de las condiciones generales, lib. 9. nouæ collect. Regiæ, declaratio quædam nouiter, verè tamen, & concludenter confutata, & vide latiùs infrà, ex n. 59. cum ſequent.
- 47 Conductor quare agere poſ ſit contra locatorem ad damna, & intereſ ſe, aut lucrum, cùm locator impedimentum ab alio præ ſtitum tollere potuit, & non fecit; è contra etiam, quando impedimentum tollere non potuit locator ipſe, quare ad damnum tantum aut mercedis remiſ ſionem agere debeat.
- 48 Conductor poteſt ſe adſtringere ad caſus fortuitos, ſiue caſibus quibuſcunque renunciare, & ſe, eiſdem non obſtantibus, ad integram penſionis ſolutionem obligare.
- 49 Sic è contrario paciſci licet ad conductoris fauorem, quòd certis caſibus locator mercedem non exigat, ſiue vt fiat remiſ ſio, etiam in caſibus, in quibus alioquin ex natura contractus non fieret.
- 50 Quia non debent locator & conductor ad imparia iudicari, & cùm ſint correlatiua, diſpoſitum in vno, debet locum habere in altero.
- 51 Renunciatio generalis caſuum fortuitorum in contractibus facta, valet & tenet, quamuis in iudiciis ſpecialis neceſ ſaria ſit.
- 52 Et quamuis Bulgar. relatus per Gloſ ſam, ita demùm crediderit, valere renunciationem caſuum fortuitorum, ſi modò aliquis caſus in ſpecie exprimatur, & poſteà ſubiiciatur generalis renunciatio.
- 53 Et ſequuti fuerint Authores nonnulli.
- 54 Tamen in contrarium veritas ſe habet, ſat eſ ſe renunciare genericè caſibus fortuitis, nullum in ſpecie exprimendo.
- 55 Idque legis 23. titulo 8. partita 5. deciſione probatur expreſ ſim, vt hoc numero adnotatur.
- 56 Conductor, quamuis poſ ſit ſe obligare ad caſum fortuitum, licèt regulariter de iure ad illum non teneatur, tamen ita demùm tenebitur, ſi talis caſus fartutius non adueniat culpâ locatoris, tunc enim non tenetur de eo conductor.
- 57 Nec etiam tenetur, ſi facto ipſius locatoris etiam iuſto, caſus contingat, vt hoc numero latiùs declaratur.
- 58 Ratio eſt, quia quod caſu fortuito euenit, inuoluntarium dicitur; vnde ad illud nullo modo applicari poteſt damnum, aut impedimentum culpâ, aut facto locatoris contingens.
- 59 Caſus fortuitus quamuis eueniat ob factum Regis, & bellum ab eo motum, vel ob ſterilitatem, peſtem, terræmotum, ſiccitatem, & pluuiam, vel ob alium quemlibet caſum fortuitum, nulla conductori fit remiſ ſio in Gabellarum materia, & conductione earum, iuxta deciſionem l. 2. tit. 9. lib. 9. nou. collect. reg.
- 60 Pro cuius iustificatione, quorundam Scribentium huius Regni conſiderationes proferuntur, & vera eiuſdem legis ratio redditur, & num. ſequen.
- 61 Bellum inter caſus fortuitos connumerari debere, quamuis à Principe moueatur.
- 62 Cùm Principes non moueant, nec mouere poſ ſint bella voluntariè, ſed cum cauſis, quæ caſus fortuiti iudicantur.
- 63 L. 2. titulo 9. de las condiciones generales, lib. 9. nou. collect. reg. in verſiculo finali, explicatur, & num. ſeq.
- 64 Naturalia accidentalia, ſiue vt alij dicunt, adminicula, & qualitates contractuum, licèt poſſint partium conuentione tolli & mutari; tamen contra ſubstantialia; vel naturalia intrinſeca contractûs pactum initum nullo iure valet, nec ex eo vlla naſcitur obligatio.
- 65 Vſus rei in contractu locationis, & conductionis, eſt ex ſubſtantialibus, vel naturalibus intrinſecis illius contractus.
- 66 Vnde pactum initum per quod vſus rei auferatur, ſiue renunciatio caſus prouenientis facto, aut impedimento locatoris, tanquam contra ſubſtantiam, vel naturam intrinſecam ipſius contractus, nihil valeret, atque viribus non ſubſisteret.
- 67 Quia talis obligatio dabet materiam delinquendi, adeò quòd non firmaretur iuramento.
- 68 Idcircò non ſolùm Iureconſulti, ſed etiam & legum Partitarum Conditores cautè, aut cum myſterio in propoſito fuerunt loquuti, vt nouiter & verè hoc numero adnotauit Author.
- 69 L. 2. tit. 6. lib. 9. nouæ compil. in verſ. final. conſtitutio Regia, nouiter declarata & limitata, & numeris ſequentibus, vſque ad n. 77.
- 70 Legis verba quantumuis generalia ſint, recipiunt interpretationem restrictiuam, ne quis indebitè damnum patiatur.
- 71 Et ne lex ipſa iniquitatem aliquam, ſiue defectum rationis contineat, ſemper interpretatio admitti debet.
- 72 Contractûs firmitas aut valor ipſius, durum eſ ſet quod ab vnius dumtaxat ex contrahentibus voluntate penderet, & quòd in eius arbitrio poſitum eſ ſet, adimplere, vel non adimplere contractum pro parte ſua, alterúmque ad implementum contractùs adſtringere.
- 73 Quia, vt inquit Baldus, non debet claudicare conuentio, vt vnus teneatur eam ſeruare, alter non; quia quod claudicat, iuſtum non eſt.
- 74 Contractus ſic interpretandus eſt, ne contrahentium alteri licitum ſit reddere pactionem, alteri inutilem.
- 75 Contractus in ſui eſ ſe, non poſ ſe habere dependentiam à voluntate vnius.
- 76 Quod non, ſolùm reſpectu priuatorum locum habet, ſed etiam reſpectu ipſius Principis contrahentis, vt hoc numero adnotatur, & ibidem verba ſingularia Baldi in propoſito proferuntur.
- 77 Dictæ l. 2. tit. 9. lib. 9. nouæ compil. in eodem verſiculo finali, conſtitutio Regia, iterùm & nouiter declarata, & numeris ſeqq.
- 78 Verbum Ipſius eſt perſonaliſ ſimum.
- 79 Prohibitio alicui facta cum hoc verbo Ipſi, adeò perſonalis eſt, vt hæredes prohibiti excludat.
- 80 Caſus fortuitos in ſe ſuſcipiens, vel eis renuncians, quòd non intelligatur ſentire de inſolitis, aut rarò contingentibus, ex ſententia Bartoli, quam permulti Authores ſequuntur, qui hoc numero præcitantur.
- 81 Et huius partis fundamenta plura expendi poſſent, quæ ideò, conſultóque omittit Author, quòd à ſuperioribus Authoribus expendantur.
- 82 Duntaxat referri debent duo, quibus in præfatam ſententiam magis communiter adduci ſolent Doctores.
- 83 Primum deducitur ex textu in l. fiſtulas, §. frumenta, ff. de contrahenda emptione. Qui tamen textus verè ponderatus, & non cauillatus, contrarium probat expreſ ſim, nec vllo pacto vitari poteſt, vt hoc numero ſingulariter, & meliùs quàm anteà fuiſ ſet, oſtendit Author.
- 84 Secundum fundamentum eò tendit, quòd ad caſum fortuitum inſolitum, aut rarò euenientem, renunciatio ideò trahi non debeat, quòd illi nunquam cenſeatur renunciatum, quia nec cogitatum de eo videtur. Vnde conuentio, aut caſus fortuiti ſuſceptio, quantuncunque generalis ſit, ad caſum fortuitum trahi non debet.
- 85 Quod fundamentum parum etiam, aut nihil ſubſiſtit, vt hoc numero adnotatur per totum.
- 86 Caſus fortuitos in ſe ſuſcipiens, quòd intelligatur ſentire etiam de inſolitis, nec ex raritate caſus obuenientis excuſetur, ex ſententia aliorum Authorum contra Bartolum.
- 87 Author verò, vt in præfato dubio ſententiam ſuam interponat, ſequentia conſtituere neceſ ſarium duxit, quæ nullus hactenus ſic ex propoſito conſiderauit. In primis negari non poſ ſe, quin opinio Bartoli æquitatem præ ſe ferre videatur, ipſum tamen refragari apertè deciſioni textus, in dicto §. frumenta, eſ ſéque directè contrariam verbis, & menti eiuſdem §. vt oſtenſum fuit ſuprà, n. 83.
- 88 Verbis etiam, & deciſioni l. 23. titulo 8. partita 5. clarè contrariari; illa namque omninò deſtruit ſententiam Bartoli, nec cauillari poteſt, vt meliùs, quàm anteà fuiſ ſet, adnotatur hoc numero, & ſequenti.
- 89 Et Ioannis Guttierrez ad eandem legem, & l. 22. eodem titulo, & partita, interpretatio nouiter, verè tamen & concludenter damnatur, atque eiuſdem legis finis, & intentio detegitur.
- 90 Secundò conſtituit, durum admodum ſibi videri, & contra rationem quidem fateri Ioannem Guttierrez, & Hieronymum de Cauallos, opinionem Bartoli eſ ſe contra textum, in dict. §. frumenta, & nihilominùs iuri contrariam deciſionem probare, diceréque, quòd ab illa recedendum non eſt in praxi.
- 91 Et conſequenter, terribile etiam videri, quòd præfati duo Authores, non illius textus deciſione decepti (quod ferri poſ ſet;) fatentes potiùs & agnoſcentes, per eundem textum deſtrui opinionem Bartoli, tantam eidem fidem aut authoritatem contendant tribuere, quòd iuriſmet ipſius deciſionem ſtare nolint, ſed à ſententia Bartoli poſ ſe vinci, intenderint.
- 92 Aut ergo iniqua eſt, vel iuris rationi non conueniens dicti §. frumenta, & dictæ l. 23. parritæ conſtitutio (quod dicendum non eſt) aut Bartoli opinio ſtare non poteſt, nec attendi æquitas, quæ iuris expreſ ſi correctionem, & alterationem inducit.
- 93 Idcircò in propoſito dubio, rectius ſe habuit Menchaca, qui etiam attento iure communi ſententiam Bartoli damnauit, per text. in dicto §. frumenta, & dicta lege 23. partitæ, contrarium probari, non dubitauit aſ ſerere.
- 94 Fachineus etiam multò poſt hæc ſcripta ab Authore prælectus, rectiſ ſimè intellexit prædicta, & text. in dicto §. frumenta, ad verum retulit intellectum, vt hoc numero latiùs demonſtratur.
- 95 Tertiò conſtituit, dubium præfatum apertè, vt dixit, ſublatum ex deciſione dictæ legis 23. Partitae, ſed Iudicis nanus non adeò ligatas, Iudicisvè arbitrium non ita excluſum, vt ipſe aliquando arbitrari non valeat iuxta facti contingentis naturam, & circumſtantias, quid æquius, & menti contrahentium magis conueniens ſibi videatur.
- 96 Verba enim contrahentium talia eſ ſe poterunt, vt omninò incogitatum, aut inſolitum, & rariſ ſimè contingentem caſum non contineant; poterunt etiam adeò vniuerſaliter proferri, vt nullum caſum excluſum diiudicare debeamus.
- 97 Atque conductori imputare, quòd ſibi non conſuluerit tempore contractus, aut quòd verba ita abſoluta & generalia, ſiue vniuerſalia protulerit.
- 98 Quæ tamen iuxta veriſimilitudinem ſemper interpretari debebunt, ſecundùm quam pacta & verba locationis & conductionis ſunt interpretanda.
- 99 Item eo modo, quo inter contrahentes ſeruetur bona fides, & æquitas naturalis.
- 100 Quia omnium obligationum materia, potiſ ſimùm ab æquitatis conſiderationis dependet.
- 101 Aliàs autem & regulariter adhærendum erit deciſioni dictæ legis 23. Partitæ.
- 102 A qua tamen ſi aliquo modo recedi poteſt, vel vllo pacto eiuſdem deciſio explicari, nullo equidem congruentius, quàm adhibita diſtinctione Cornei, quam Menochius, & alij ſequuntur.
- 103 In quo etiam maturè Iudex ſe habere debebit, cuius arbitrio totum hoc relinquere, ſecurius eſt.
- 104 Vt etiam relinquitur, quis caſus dicatur ſolitus, vel inſolitus, aut inſperatus.
- 105 Quamuis de hoc variæ fuerint, diuerſ æque Doctorum ſententiæ.
- 106 Quartò & vltimò conſtituit, ex dictis anteà ad textum in d. §. frumenta, & dictam l. 23. Partitæ, deſtrui omninò, nec vllo pacto ſuſtineri poſ ſe Cornei reſolutionem in conſ. 23. lib. 2. quem Pinellus rectè improbauit, vt hoc num. adnotatur.

PRo dilucida atque abſoluta huius Capitis explicatione, conſtituendum erit in primis, quòd locatio, & conductio iiſdem, quibus emptio & venditio, conſiſtit regulis, quamuis in aliquibus à contractu emptionis & venditionis differat, l. 2. ff. locati, §. 1. Inſtitut. eodem titul. vbi tradit ſuccinctè & benè Minſingerus, & ibidem Antonius Pichardus ex num. 7. cum ſequentibus, & contrahitur ſimul atque de mercede conuenit, l. prima, ff. locati, l. 2. ff. de obligat. & act. duplicémque actionem parit, ex locato, quæ locatori ad mercedem; ex conducto, quæ conductori ad vſum & fruitionem rei datur, ex eiſdem iuribus, & l. 1. cum ſequentibus, tit. 8. partit. 5. Vnde illud conſtitutiſ ſimum eſt, & pro explicatione eorum, quæ dicentur infrà; omninò neceſ ſarium, quòd conductor, vt locationis contractus adimpleatur, liberè & plenè debet vtifrui, l. ſi tibi, & in l. ſequenti, l. ſi quis domum, l. habitatores, l. ex conducto, §. ff. locati, cum aliis multis, quæ adducit Paulus Pariſius in conſil. 40. numer. primo libro primo. Antonius Gomezius tomo 2. variarum, cap. 3. in principio. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 11. per totum. Petrus Gregorius in Syntagmate iuris, tertia parte lib. 27. cap. primo, folio mihi 290. Nicol. Moc. de contractibus, titulo de locato, & conducto, in principio. Iacobus Cancerius variarum reſolutio n. cap. 14. ex numero primo, cum ſequentibus, & eos non referens Antonius Pichardus ad rubricam, Inſtitut. de locato, & conducto, ex num. 9. cum ſequentibus; & ſic locator tenetur ad factum, id eſt pati, conductorem vti re conducta, & eam præ ſtare, nihílque facere, quominus liberè & pacificè fruatur, vt tradit Bartolus in l. prima, oppoſitione prima. C. de iure emphyteutio, & ibidem Iaſon num. 39. Angelus in §. item quæritur, & in §. finali, Inſtitut. de actionibus. Betrazolus in conſilio 267. num. 2. lib. 2. Socinus in conſ. 156. num. 10. lib. 2. vbi ſingulariter inquit, quòd quemadmodum venditor tenetur tradere rem, ſi pretium conſequi velit; ita locator tenetur præ ſtare, vt conductor fructus, & prouentus percipiat, non ſolùm per ſimplicem traditionem rei, ſed per continuam patientiam, & omnis obſtaculi remotionem: & ſicut in venditione rei conſtituitur pretium reſpectu rei; ita in locatione conſtituitur pretium gratiâ fructuum, & habito reſpectu ad prouentus & fructus ſingulis annis, quod docuit Bartolus magiſtraliter in l. ſi merces, §. vis maior, ff. locati, & cum aliis adnotarunt Bellon. in con. 45. num. 8. Petrus Surdus in conſ. 34. num. 1. libro primo. Vnde ſequitur, quòd ſicut quando venditor non tradit rem, tenetur ad intereſ ſe; ita locator ſi non faciat, quòd conductor poſ ſit fructus percipere, tenetur ad intereſ ſe, vt ſcribunt Simon de Pretis in conſilio 23. numer. 9. Petrus Gregorius in Syntagmate iuris, libro 27. capite primo, numero 32. Et quamuis in venditione, & aliis contractibus, primo vſu etiam momentaneo, quis cenſeatur tradidiſ ſe, & eſ ſe liberatus; tamen in contractu locationis & conductionis, locator non dicitur tradidiſ ſe, niſi pro eo tempore, quo conductori frui licuit, quia vniuerſa ſubſtantia eius contractus in eo verſatur, vt liceat conductori vti, quod eſt factum ſucceſ ſiuum, vt pulchrè docuit Bartolus in l. ſi quis domum, numero primo, in fine, & numero 2. ff. locati, ſequuntur Antonius Natta in conſilio 360. numero primo, libro 2. Alciatus in l. 2. §. & harum, numero 43. ff. de verborum obligationibus. Crotus in conſilio 96. numero 4. vbi dicit, quòd ad hoc vt res locata dicatur tradita, debet præ ſtari patientia, quæ habet tractum ſucceſ ſiuum; ita quòd non ſufficit interuenire in principio, ſed eius perſeuerantia requiritur: alioquin non dicetur tradita libera poſ ſeſ ſio rei locatæ, quando non durauit pro toto tempore conuento, vtendi & fruendi facultas, vt ante alios annotauit Calderinus in conſilio quinto titulo, de locato, in verſiculo, præterea, ſequuntur Franciſ. Beccius in conſilio 45. num. 19. vbi plurium authoritate comprobat Ioannes Botta in conſ. 96. num. 4. & 5. Bimius in conſil. 97. num. 34. Surdus in conſil. 38. num. 17. & 18. Libro primo. Riminal. ſenior in conſil. 342. num. 4. lib. 2. quia præ ſtatio patientiæ, ad quam tenetur locator, dicitur indiuidua, & non ſufficit pro parte impleri; atque ideò ſi locator non præ ſtitit integram patientiam, non dicitur pro parte ſua impleuiſ ſe: quoniam in talibus indiuiduis nihil actum intelligitur, cùm quid ſupereſt agendum; ita intelligit & & declarat Alexander in l. diuortio, num. 33. in verſiculo, contra eum, ff. ſoluto matrimonio, refert & ſequitur Ioannes Cephalus in conſ. 577. num. 4. & 5. lib. 3. ex hoc inferens, quòd proptereà locator, qui non præ ſtitit huiuſmodi patientiam, penſionem exigere non poteſt, per textum in l. Iulianus, §. offerri, ff. de actionibus empti, per quem id ipſum, atque in eiſdem terminis ſcribit Hieronym. Magon. deciſ. Lucen. 69. num. 7. ſubiiciens, quod ſi toto tempore locationis locator non præ ſter patientiam, & omne obſtaculum remoueat, per conſequens non poteſt effectualiter agere, quia in contractibus vltrò citróque obligatoriis, vt eſt locatio, agere volens, oportet impleuiſ ſe implenda pro parte ſua, aliàs obſtabit exceptio non implementi: hæc autem exceptio, quòd alter ex contrahentibus non impleuerit pro parte ſua, ſemper opponi poteſt, etiamſi ſtatuto omnes exceptiones remoueantur, teſte Romano in conſil. 244. num. 5. verſiculo, primò enim, Craueta, qui latè comprobat in conſilio 127. num. 14. & in conſilio 53. num. 32. libro primo. Ioannes Cephalus in conſilio 407. num. 19. lib. 3. Tiberius Decianus in conſilio primo, numero 67. volumine primo. Achilles Pedrocha in conſilio primo, num. 238. atque in terminis contractus locationis, Franciſcus Beccius in conſ. 45. num. 13. idcircò Angelus in §. ſequens, n. 28. Inſtitut. de actionibus, optimè conſuluit, quòd locator in libello, in quo petit penſionem, vt obtineat, neceſ ſariò adiicere debet, quòd præ ſtiterit & accommodauerit liberum vſum, & patientiam, quia ex ſola locatione non videtur adimpleuiſ ſe contractum ex parte ſua, niſi in patientia perſeuerauerit; & ſequitur Cacheranus deciſion. 51. num. 12. vbi variis fundamentis & rationibus probauit. quòd locator non ſolùm tenetur patientiam allegare, ſed probare. Ioſephus Ludouicus deciſ. 2. n. 7.

Vnde & conſequenter infertur dicendum, aut conſtitui neceſ ſariò debet, quòd ex cauſa prædicta, culpæ ſcilicet, aut facti, vel non implementi locatoris, aut pro ratione damni, quod præter ſpem euenit, ſuccurritur non nunquam conductori, vt ſi impeditus fuerit vti re conducta, remittatur ei pro rata penſionis debitæ nonnihil, vt probat textus in l. ſi quis domum, in principio, & in l. ſi merces, §. vis maior, & in l. qui inſulam, ff. locati, & in §. penul. Inſtit. eodem tit. quia colonus præ ſtat penſionem propter vſum rei, & in recompenſationem fructuum; & ideò ſi fructus abſque propria culpa impeditur percipere, iuſtè petit mercedis remiſ ſionem, vt conſtat ex eiſdem iuribus & l. 21. & 22. tit. 8. partit. 5. & in terminis ſic obſeruant Angel. in authen. de non alienandis, §. quia verò. Paul. Caſtrenſ. in l. cum in plures, in principio, ff. locati, Alex. in conſ. 107. lib. 3. Boëtius deciſ. 149. num. 5. Matthæus VVeſembec. in paratitla Digeſtor. titul. de locato, num. 16. in fin. Socin. iun. in conſil. 120. num. 20. lib. 3. Bellon. in conſil. 45. num. 8. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 11. num. 13. per totum. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 27. cap. 1. num. 22. & 28. Petrus Surdus in conſil. 34. numero primo, lib. 1. Deinde quia conductor regulariter non tenetur ex natura contractus de quocunque caſu, aut impedimento, quod vſum & fructum rei locatæ impediat, ſed id omne ad locatorem ſpectat, l. in indicio, C. locati, l. ſi quis fundum, §. Imperator, l. ex conducto, §. ſi vis, ff. locati, l. prima, § is verò, ff. de obligat. & actio. l. 22. in principio. l. 23. titulo 8. partit. 5. Bartolus in l. opus quod in auerſione, ff. locati. Caſtrenſis in conſilio 471. Viſo, prima parte, Fulgoſius, in conſilio 193. numero 2. Berous quæ ſtion. familiar. 53. num. 4. Stephanus à Freder. de interpretatione iuris, prima parte, num. 131. Decius in l. contractus, num. 33. ff. de regulis iuris, & ibidem Antonius del Rio cap. 11. colum. final. Anchar. Regien. lib. 3. quæ ſtio. famil. quæ ſtion. 36. num. 17. Stracch. de mercat. parte 2. titulo de naut. num. 6. Laurentius de Pinu in conſilio 144. num. 3. Iacobus Cancerius variar. reſolut. cap. 14. num. 28. & 29. Conrad. de contractibus, tractat. 5. quæ ſtion. 78. concluſ. 4. in principio, vbi dicit vnum ex naturalibus contractus locationis eſ ſe, vt periculum eueniens circa rem, ad locatorem pertineat; Vincent Carocius de locato, & conducto, 4. p. de caſibus, in principio, folio mihi 169. col. vltim. vbi quæ ſtione prima, fol. 170. plenè comprobat, & quamplures Authores citat ad hoc, quòd conductor nunquam regulariter tenetur de caſibus fortuitis, etiamſi in ſe ſuſcipiat periculum ſimpliciter, abſolutè, & ſine aliqua adiectione, ſiue ſuſcipiat cum ſigno vniuerſali, niſi aliàs reneretur de leuiſ ſima culpa, vt ibidem probauit q. 40. & tenuit etiam vltra relatos ab eo, Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 1. p. cap. 24. num. 10. Vel niſi vnus caſus fortuitus ſpecificetur cum clauſula, Et omne aliud periculum; tunc enim venirent caſus fortuiti, ſimiles tamen expreſ ſis, vt ipſe Carocius eodem in loco, q. 2. & 3. folio 170. probauit, & eum non referens Azeued. in l. 2. tit. 9. lib. 9. nouæ collect. regiæ, ex num. 5. cum ſeq. qui tamen, & alij quamplures inferiùs citandi rem hanc non ſatis diſtinctè, aut non abſoltuè ſatis, vt arbitror, explicarunt; idcircò nonnulla adiicere, & rem ipſam latiùs explanare neceſ ſarium erit omninò, quod vt diſtinctè, & apertiùs fiat, ſequentia conſtituo.

In primis, ſuperiora omnia, quæ numeris præcedentibus tradita, atque obſeruata fuêre, & alia, quæ inferiùs obſeruabuntur, non otiosè, aut extra propoſitum, ſed ideò à me dicta, aut præmiſ ſa, vt oſtenderem euidentiùs, legis 2. tit. 9. De las condiciones generales, lib. 9. nouæ collectionis Regiæ deciſionem, ſuperiùs dictis, & iuris comnunis regulis contrariam omninò, idcircò maturè & rectè accipiendam, rationem eiuſdem conſiderandam, atque ipſius diſpoſitionem vtpote iuri communi, vt dixi, contrariam, vltra limites au terminos, in quibus loquitur, non contrahendam; ſic potiùs interpretandam, vt marte & intentione ipſius impleta, eiuſdémque diſpoſitione obſeruata, quantum minus poſ ſit, iuri communi, ac etiam contrahentibus damnum inferatur.

Secundò conſtituo, ſuperiorem communem reſolutionem, quòd conductor non teneatur de caſu quocunque, quo vſus & fructus impediatur, ita demùm accipiendam, atque intelligendam, ſi caſus inſolitus ſit; nam ſi ex conſuero caſu fornito fructus corripiantur, non tenebitur dominus ad remiſ ſionem mercedis, ſed ſolum tenebitur propter caſus inſolitos, quod cum Gloſ ſa, & Alberico rectè percipit Arias Pinellus 1. par l. 2. C. de reſcindenda venditione, capite 3. num. 30. in ſine, dicens, quod abſque pacto non excuſatur conductor ex caſu ſolito, ſed ex inſolito, euenientéque contra morem regionis; & probat textus in l. ex conducto, §. ſi vis, ff. locati, ibi: Solis feruore non aſ ſueto, & ibi: Si vero nihil extra conſuetudinem acciderit. Et vltra Pinellum, id ipſum obſeruat Gregorius Lopez in l. 22. titulo. 8. partita 5. verbo, Muy acoſtumbrada, per illum textum, vbi in hunc modum ſcriptum apparet: Deſtruyendoſe, o perdiendoſe los frutos de alguna heredad, ò viña, ò otra coſa ſemejante, que touieſ ſe arrendada vn ome de otro, por alguna ocaſion que acaecieſ ſe, que non fueſ ſe muy acoſtumbrada de venir, aſ ſi como por auenidas de rios, ò por muchas lluuias, ò por granizo, ò por fuego que los quemaſ ſe, &c. Et ſic debet intelligi l. 23. eodem titulo 8. & partita 5. in principio, & iuxta eam diſtingui, quatenus indiſtinctè dicit: Perdiendoſe los frutos de la coſa que es arrendada por alguna ocaſion que vinieſ ſe por auentura, no ſeria tenudo de dar al ſeñor la renta el que la prometiera, aſ ſi como de ſuſo diximos. Quod verbum Aſ ſi como de ſuſo diximos, refertur ad dictam l. 22. præcedentem, non verò ad l. 21. vbi de impedimento proueniente facto locatoris agitur, vt ſtatim dicetur; ſic etiam intelligi debent aliorum Scribentium traditiones, qui indiſtinctè aſ ſerunt, quòd conductor de caſu quacunque non teneatur, ſunt enim accipiendæ iuxta diſtinctionem prædictam an caſus ſolitus & conſueras, an verò inſolitus, & ferè nunquam conſuetus ſit; namque ſi conſuetus, & iuxta conſuetudinem regionis, tacitè de eo actum videbitur, nec conductor à ſolutione excuſabitur, aliàs ſecus; vt dixi: & ita etiam intelligit Caſtrenſis in d. l. ex conducto, §. ſi vis, num. 2. ff. locati, qui vt fiat remiſsio penſionis, inter alia requirit, quòd caſus ſit inſolitus, & ſequitur Petrus Surdus in conſ. 34. num. 4. lib. 1. Vincen. Carocius de locato, & conducto, q. 8. num. 19. fol. 173.

