PRo vtili, & dilucida huiuſce cap. explicatione obſeruandum duxi primo loco, & principaliter, me ſuprà, hoc eodem lib. 3. cap 6. excitaſ ſe in terminis quæſtionem illam apud iuris Interpretes frequenter, & mille in locis (vt ibidem dixi num. 2. ) agitatam. Vtrum inquam Princeps de poteſtate ordinaria, vel abſoluta poſ ſit aliquem dominio rei ſuæ, vel iure ſuo priuare; & tandem poſt Authores alios permultos, quos eò loci commemoraui, in ea ſententia (vtpote, quæ verior eſt, & communior, ac etiam frequentius in praxi recepta) manſiſ ſe firmiter, vt Princeps abſque cauſa publicæ vtilitatis, vel abſque publica neceſ ſitate non poſ ſit priuare quemquam dominio rei ſuæ, neque in foro interiori, neque in exteriori; cum cauſa tamen publica, quod id efficere valeat de iure, dummodò, cùm alteri aufertur res ſua ob neceſ ſitates, vel vtilitates publicas, iuſtum ei pretium ſoluatur, vel (vt Doctores noſtri enuntiant communiter) bonum eidem detur cambium. Nec in Principe Chriſtiano conſiderari poſ ſe abſolutam poteſtatem, ſed ordinariam duntaxat, & eam quidem, quæ rationis, & iuris dictamini, & finibus conuenire magis videatur.

Similiter, & cap. 28. lib. 2. quotidianarum harum controuer arum iuris, excitaſ ſe etiam in terminis dubium aliud, frequenter itidem, & multis in locis ab Interpretibus iuris vtriuſque agitatum, atque explanatum, vtrùm inquam Princeps valeat tollere, aut mutare teſtatoris voluntatem quoad fideicommiſſa, aut maioratus; & iuri vocatorum, vel ſubſtitutorum, eorúmve, qui ſucceſ ſionem ad ſe pertinere, contendere poſ ſunt; derogare quouis modo, ſiue præiudicare. Et tandem ex ſententia quamplurimorum, quos ibidem recenſui, & congeſ ſi, in eo placito, & ſententia fuiſ ſe (quæ & verior ſemper fuit, & communior) vt Princeps regulariter id efficere non valeat, nec fideicommiſ ſorum, aut primogeniorum ſubſtitutiones, aut conditiones mutare, vel alterare de iure poſ ſit: ex cauſa tamen publicæ vtilitatis, vel neceſ ſitatis publicæ, & vbi publicus fauor videtur adeſ ſe, quod de iure id efficiat. Qua in ſententia vltra infinitos Authores, eodem cap. 28. à me præcitatos; fuerunt etiam Ioan. Matienç. in l. 7. tit. 7. gloſ ſ. 5. & 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Fuluius Pacianus, in conſ. 29. Andr. Fachineus, in conſ. 2. ex n. 22. vſque ad n. 61. lib. 1. Sylueſter Aldobrand, in conſ. 1. ferè per totum, quem eò loci commendaui, & legendum omnino, admonui. Nouiſ ſimè Cardinalis Dominic. Thuſc. vir equidem, & eruditus, & admodum religioſus, qui tamen nullum ex Recentioribus relatis ibi commemorat; pract concluſ. iuris, tom. 2. litera P. verbo, Princeps. concl. 668. & 669. & 670. & 671. & duabus ſeq. & magis ſpecificè concl. 680. per totam, fol. 524. & 525. & vide concl. 681. & quinque ſeq. & hactenus, atque ex ſola quamplurimorum Authorum relatione, & congerie, dictis duobus in locis me habui, nec vltra progreſ ſus ſum.

Nunc verò quo ipſorum, & aliorum quorundam, quæ profatis conueniunt omnino, & in vſu Forenſi, & practico verſantur quotidie, nec abſolutè ſatis, aut dilucidè explicantur ab aliquo, reſolutio etiam habeatur, ac cùm occaſio ſe offeret, maturè definiantur; obſeruandum erit, habita pro vera reſolutione ea, quam nunc tradidimus, & d.c. 28. libri ſecundi, ex multorum Interpretum ſententia adduximus; dubitari inſuper, vtrum id quod dicitur, quod Princeps ex cauſa publicæ vtilitatis tollere, aut immutare valet teſtatorum voluntates quoad fideicommiſ ſa, & maioratus; & iuri ſubſtitutorum præiudicare atque ſuccedendi ordinem præfixum alterare; procedat duntaxat, quando Princeps aliter prouidere, aut conſulere publicæ vtilitati non valet, non aliàs, ſiue non, cùm poteſt aliter conſulere. Et quidem ſi verum amamus, & hucuſque Scribentes omnes, antiquos, & neotericos originaliter prælegimus, certius firmabimus, in terminis his, dubium præfatum à nemine excitatum, nec tactum; generaliter tamen, atque in eo articulo, in quo de auferendo iure, aut dominio alterius agitur, inquirere aliquando, adnotare etiam quandoque Scribentes noſtros, vtrum Principis poteſtas ea reſtringatur ad caſum, quo publicæ vtilitati aliter conſuli non poteſt, ſicuti feciſ ſe nonnullos iuris Interpretes, dignoſcitur ex his, quos eodem cap. 28. lib. 2. recenſui, & ſpecificè dubitauit nouiſ ſimè Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom 6. lit. P. concluſione 680. num. 65. fol. 527. qui ſe refert ad ſolum Fulgoſium, in conſ. 20. num. 5. cum ſeq. verè tamen eſt ex num. 6. poſ ſet etiam ſe referre ad Aimon. Crauetam, in conſ. 463. num. 7. & 8. lib. 3. quem ipſe Thuſcus non citat. Fulgoſius tamen, & Craueta (prout ex ipſis conſtabit) non excitarunt dubium à me propoſitum, quando ſcilicet Princeps ex cauſa publicæ vtilitatis, quoad fideicomniſ ſum, aut primogenium, teſtatoris voluntatem immutare, aut iuri vocatorum præiudicare, ſiue ordinem ſuccedendi alterare contendit; ſed non aliter Principem iure, aut dominio rei ſuæ aliquem priuare poſ ſe ex cauſa publicæ vtilitatis dixerunt, quam ſi publicæ vtilitati conſuli aliter non poſ ſet, nec caſui propoſito reſponſum aut reſolutionem præ ſtant, nec etiam aliquid proferunt, ex quo Principis poteſtas ita reſtringi debere videatur in dubio nunc excitato; negari ſi quidem nullo pacto poteſt, quin Principis poteſtas maxima ſit, vt cùm ex cauſa publicæ vtilitatis aliquid facit in terminis omnibus prædictis, in diſputationem trahenda non ſit, nec neganda, quamuis cauſa legitima publicæ vtilitatis deficiente, iuridicè reſtringenda. Idque iuxta placita omnia eorum Interpretum, quos d.c. lib. 2. commemoraui, iuxta ea etiam, quæ congeſ ſerunt, & adnotarunt Maſcard. de probationibus, tom. 3. concluſione 1228. Cardinalis Dominicus Thuſcus, tom. 6. litera P. concluſione 668. per totam, folio 516. & concl. 673. fol. 520. Iacobus Menochius, lib. 2. præ ſumpt. 9. & præ ſumpt. 10. num. 3. cum ſeq. vſque ad num. 11. vbi nonnulla pro Principe obſeruat ex aliis Authoribus, quos adducit, ac inter alia ſuo ordine inquit, quod Princeps aliquid faciens, vel concedens, præsumitur iuſtis cum cauſis, eàque præ ſumptio non admiſ ſit probationem in contrarium. Et dicitur loqui per os Dei: Et Deus inter homines ſecundùm Ariſt. Et veritate, non mendacio, Princeps moueri dicitur: Et cognoſcens de cauſa, cognoſcere tanquam Deus: Et talis, qualis de iure eſ ſe debet: Et iuſtitia plenus, & non velle plus, quàm velit lex. Sine cauſa tamen iuſta non poteſt, quæ ſunt iuris diuini ſeu naturalis, vel gentium; cum cauſa tamen omnia poteſt: ſicuti Maſcardus, Menochius, & Thuſcus, eis non relatis latiùs exornant. Ex ipſis ergo, & ſcriptis per Simonem de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. interpretatione prima, dubitatione prima, ſolutione 13. numero 26. 27. & 28. folio 44. videtur, quod cum cauſa legitima, & iuſta, & publicµ vtilitatis interuenit, non adeò reſtringi debeat manus, & poteſtas Principis, vt ſi aliter, vel aliunde conſuli poſ ſit neceſ ſitati, vel vtilitati publicæ, adeò, præcisè attendatur; ſed ob publicam vtilitatem ſic factum ſufficiat, quamuis aliter fieri poſ ſet. Idque ab his omnibus non attendi videtur, quos ſuprà hoc eodem lib. 3. cap 6. & lib. 2. dicto cap. 28. præcitaui. Ipſi namque cauſam publicæ vtilitatis requirunt, vt iuri vocatorum, vel ſubſtitutorum præiudicium irrogetur, velut ſuccedendi ordo alteretur, non tamen requirunt, ſiue non diſtinguunt, an aliter conſuli poſſet publicæ vtilitati occurrenti. Idque maximè, ſi cum aliter, vel aliunde, ſiue ad alium modum non conſulat, ſed ita ſtatuar, iuſtis aliis de cauſis excitatus fuerit. Quæ & alia ſi in conſideratione habeantur, iuxta facti occurrentis qualitates, & circunſtantias, commodiùs & congruentiùs, id definiri valebit, ita tamen quod ſi de dominio rei ſuæ alicui auferendo tractetur, reſtringi de iure debeat Principis poteſtas, vt non aliter id effici valeat, quam ſi aliter; vel aliunde publicæ neceſ ſitati conſuli non poſ ſit, vt ex l. item ſi verberatum, §. 1. ff. de rei vend. deduxit Fulgoſ. in loco præcitato ſuprà, de quo ſtatim agetur.

Animaduertendum etiam interim erit, Craueta, conſ. 463. n. 7. & 8. lib. 3. relatum ſuprà (quod Scriptorum omnium nullus recenſet) non ita ſimpliciter induci, vel expendi poſ ſe ſimpliciter ad probandum, quod Princeps iuri alterius derogare, vel præiudicium generare non valeat, ſi aliunde publicæ vtilitati conſulere poſ ſit, vel requiri. quod non aliàs conſulere valeat. Verè namque (ſi originaliter prælegatur, is Author) id nequaquam probat, nec loquitur in terminis propoſitis ſuprà ex n. 2. ſed publicæ vtilitatis cauſam interuenire, quod ſufficiat, contendit potius apertè, nec an conſuli poſ ſit aliunde, vel aliter conſiderat, idque certius conſtabit, ſi conſtituamus, eo in loco Crauetam verſari circa ciuitatem Albæ, eo iure vtentem, vt Prætoris officium anno finiatur, fiat que electio trium, ex quibus Dominus vnum confirmat, quem maluerit: quod ipſum ius præ ſcriptione immemoriali Ciuitas acquiſierat. Dominusautem contendebat, ius ſibi eſ ſe, continuationem officij permittere, ciues contradicebant neruis omnibus, non eſ ſe ius Domino, iura ipſa Ciuitatis frangere. Craueta autem in fauorem ciuium, & contra Dominum conficit illud conſilium, & reſpondendo de iure, partem negatiuam defendit. Subditque d.n. 7. quod non admittitur cauſa derogandi iuri ſubditorum ob publicam vtilitatem, quoties vtilitati publicæ poteſt aliter prouideri. Reſpondet ſecundò, quod argumentum de publica vtilitate procedit, quando agitur de incommodo particularium, quod admittitur, quo proſpectum eatur commodis publicis. Sed in eo caſu ſibi conſulto, non agi de incommodo particularium dumtaxat, ſed vt lædatur ius publicum, vt alteri, non publicæ vtilitati prouiſum fiat. Ecce vbi expreſ ſim & manifeſtè ob publicam vtilitatem contendit tertio priuato præiudicari poſ ſe indiſtinctè; diuerſimode tamen ſtatuit, vt alteri, non vtilitati publicæ prouiſum fiat. Et ſic quo prospectum eatur commodis publicis, ſiue publicæ vtilitati, abſolutè concedit Principi ius præiudicandi tertio, etſi aliter conſuli poſ ſit publicæ vtilitati. Et in eodem placito vel vt expreſ ſim etiam fuerunt (vt antea dicebant omnes vtriuſque iuris Interpretes, qui hactenus in propoſito commentaria ediderunt, ipſi namque nemine excepto (vt ex originali lectura conſtabit) vt tertio præiudicetur in ſpecie propoſita ſuprà d. n. 2. & diſpoſitioni vltimæ atque ſuccedendi ordini derogetur, dumtaxat exigunt, atque conſiderant, an publicæ vtilitatis cauſa adſit; nec diſtinguunt, an alio modo, vel aliter eidem conſuli poſ ſet; id quod expreſ ſe conſtat (vt ſuprà quoque dicebam) ex omnibus his, quos d.c. 28. lib. 2. recenſui Conſtabit etiam ex deciſ. l. Reg. 7. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. cum verè Conditores ipſius nequaquam conſideraſ ſe videantur, nec ibi diſtinxerunt, an aliunde, vel alio modo, aut ſuccedendi, & vniendi maioratus forma introducta, conſuli poſſet publicæ vtilitati per Principem, vt iuri primogenitorum, qui duos eos maioratus aliàs obtinerent; vel aliorum quorumcunque & cærterorum deſcendentium iuri derogaretur. Sed duntaxat ex cauſa illa publicæ vtilitatis excitati fuere præcipuè, & legis ipſius conſtitutio effluxit. Et cum aliter conſuli poſ ſet; admittendo inquam. ſiue ad ſucceſ ſionem maioratus, à quo primogenitus excluditur (ne duo maioratus iungantur) alium deſcendentem ex linea primogeniti eiuſdem, non primogenitum ipſius, ſed alium vlteriorem, id (vt vides) effectum non eſt, ſed ſecundogenitus admiſ ſus indiſtinctè. Vnde & tentari poſ ſet iuridicè, l. eiuſdem 7. conſtitutionem. quæ ex cauſa illa publicæ vtilitatis, ibid. expreſ ſa, quoad omnes caſus, & Perſonas generaliter iuſtificatur, & obtinet: non leuem, imò vrgentem præ ſtare arguendi, & fundendi rationem, idemmet in caſu particulari (ac maximè ſi ratio ea ab inſtitutoribus maioratuum, vel aliquo ipſorum considerata fuerit) obtinere debere. Vt ſcilicet in caſu particulari. quoad immutandum teſtatoris voluntatem, & iuri vocatorum, aut ſubſtitutorum præiudicandum, Principis diſpoſitio, vel conceſ ſio, ſeu facultas, quæ ex eadem cauſa, vel alia ſimili publicæ vtilitatis emanauerit. iuſtificari debeat omnino. Et ſic quemadmodum pro cauſa iuſta, & publicæ vtilitatis, in ea l. expreſ ſa, habita eſt, vt lege generali lata, ita ad excluſionem primogeniti, & eius lineæ quoad vnum maioratum, & ne duo iungerentur, ſtatutum eſt. Ita & æqualiter, atque ob eandem rationem, vt iuri vocatorum derogetur, & ſuccedendi ordo præfixus, alteretur à Principe, haberi debeat cauſa eadem, quæ in caſu particulari occurrerit, & Principem adduxerit, vt teſtatoris voluntatem mutauerit quoad ordinem ſuccedendi. Verè namque non eſt dare diſcriminis rationem inter vnum & alterum caſum. nec Principis poteſtas, quæ generaliter ſtatuendo, ibi non reſtringitur, reſtringi poterit in caſu particulari, ſi in ipſo eadem de cauſa excitatum Principem apparuerit, qua in d. l. Regia, & eius præfatione generaliter excitatur. Quod vt vides & verbis legis ipſius, & iuris principiis valde conuenit, etſi lex illa recta, & iuridica eſt (vt dici debet in dubio, nec aliter diſ ſeri) idem dicendum eſt in caſu particulari, quod in generali diſpoſitione ipſius. Et cum caſus ſe offeret, iuxta facti occurrentis qualitates, & circunſtantias, maturo iudicio inſpici, & definiri Inſpiciendum etiam, vt Princeps adductus fuerit. ad derogandum iuri vocatorum, ſiue ordinem ſuccedendi ab inſtitutore maioratus præfixum, vtrum ſubreptionis, vel obreptionis alicuius vitium interuenerit, & an cætera neceſ ſaria occurrerint, ex quibus diſpoſitiones, ſiue conceſ ſiones voluntatis alterius, & ordinis ſucceſ ſionis derogatoriæ factæ à Principibus, iuſtificari, atque ſubſiſtere, vel irritari, & non ſubſiſtere debent. Quoniam ſubreptio & obreptio vitiat ipſo iure, & reddit nullam gratiam, ſeu conceſ ſionem, aut priuilegium Principis, & maximè facultates has diſpoſitionis aliter confectæ derogatorias: Clementina prima, de præbendis, & dignit. c. 2. de filiis presbyterorum, lib. 6. c. ſi motu proprio, de præbendis in 6. c. ad audientiam 2. de reſcriptis, c. quod ſuper his, de fide inſtru. & poſt multos Authores alios plena manu explicant Iacobus Menoch. de arbitrariis iudicum, lib. 2. centuria 3. caſu 201. 202. & 203. maximè d. caſu 201. nu. 16. & 17. Ipſe Menoch. in conſ. 1. n. 399. & ſeq. lib. 1. Alex. Trentac. var. reſolut tom. 1. lib. 1. tit. de reſcriptis, reſol. 5. ex n. 2. cum ſeq. folio 23. Card. Domin. Thuſc. pract. concl, iuris, tom. 7. lit. S. verbo, ſubreptio, concl. 722. & plurib. ſeq. ex fol. 801. cum multis ſeqq.

Conſilium autem aliud Raphaëlis Fulgoſij 20. quod in n. 5. cum ſeq Cardin. Domin. Thuſcus retulit (vt vidimus ſuprà ) & verè eſt n. 6. non etiam probat indiſtincte (ſi originaliter pręlegatur) reſtringendam regulariter Principis poteſtatem, vt non poſ ſit ipſe ex cauſa etiam publicæ vtilitatis, iuri alterius præiudicare in caſu propoſito ſuprà dicto n. 2. ſi aliunde poſ ſit publicæ illi vtilitati conſulere. Nec loquitur in caſu illo. Nam etſi cum agitur de auferendo alicui rei ſuæ, quam poſ ſidet, dominio, ob publicam Vtilitatem, provt accidit in l. item ſi verberatum. §. 1. ff. de rei vendicatione, Principis factum ex neceſ ſitate ipſius iuſtificetur, & adhuc ſatisfacere teneatur domino. Nec etiam aliter textus ille procedat (vt Fulgoſius ex ſententia communi profert erudite) quàm cum Principi ob publicas neceſ ſitates parata non eſt pecunia pro ſtipendiis militum, nam vbi nulla ſubeſt cauſa, vel publica ſtipendiorum ſimilis neceſſitatis non procedit, vt compertum eſt, & recte notat ipſe Fulgoſuis. Non tamen inde deduci poteſt argumentum aliquo pacto, vt Principis poteſtas reſtringi magis debeat ad vnum, quàm ad alterum, ex quo vtilitati, vel neceſ ſitati publicæ conſuli poſ ſit: nam vbi cauſa publicæ vtilitatis, vel neceſſitatis verſatur, ex hoc, vel ex illo, ſiue vno, vel altero medio ei ſuccurrere iure. valet. Sic ſane in dicto §. 1. dictæ l. ſi verberatum, Conſideratur duntaxat, an ob publicas neceſ ſitates res priuatorum militibus aſ ſignauerit Princeps, vel eas ad eum finem diſtraxerit; non verò an etiam aliunde neceſ ſitati conſulere potuerit, ſiue an alterius priuati, & non illius rem aſ ſignare, vel diſtrahere poſ ſet, quaſi neceſ ſitatis, vel vtilitatis publicæ cauſa inſpiciatur, ac inſpici debeat duntaxat, non verò quod aliunde, vel ad alium modum, ſiue ab alio rem auferendo, poſ ſet neceſ ſitati conſulere (vt nunc dicebam.)

Sic in d. l. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, inſpicitur duntaxat, ac finaliter conſideratur cauſa illa publicæ vtilitatis, ne fama, ſplendor, & memoria inſtitutorum maioratuum, ipſorum coniunctione confundatur, vel amittatur, aut minuatur, vt per Matiençum ibidem, gloſ ſa tertia & quarta, vbi rationem finalem eius legis expendit, & exornat. Non verò in excluſione primogeniti, & eius deſcendentium, & lineæ ab vno ex duobus primogeniis, & ſecundogeniti admiſ ſione, in conſideratione habetur, quod rationi finali ipſius legis conſuli aliter poſ ſet, ſiue facili negotio effici, ne fama, & memoria inſtitutoris maioratus amitteretur, vel minueretur, vocando ſcilicèt ſecundò, vel tertio genitum, vel alium deſcendentem vlteriorem primo geniti, vt ſuprà dicebam Vnde & in diſpoſitione particulari Principis, ſiue ad derogandum clauſulis, & vocationibus, atque ordini ſuccedendi in diſpoſitione præfixo: idem obſeruandum videtur ſimiliter; modò publica ea vtilitas, vel alia ſimilis adſit. Vbi & publicæ vtilitatis cauſa quoad caſum particularem dicetur, & Principis facultas, ſeu conceſ ſio quoad derogandum iuri vocationum, ſeu ordinis ſucceſ ſionis iuſtificabitur, quando Princeps ad ſic immutandum, ex cauſa renumerationis ſeruitiorum (quæ maxima fuerint) excitatus ſit, & ita in facultate, vt conceſ ſione expreſſerit, idque iuxta ea, quæ ſcripſerunt Decius, in conſilio 271. numero 6. & 7. & in conſilio 269. Ioannes Cephalus, in conſilio 285. num. 29. lib. 2. Alciatus, regula 3. præ ſumptione 19. in fine, Arias Pinellus, tertia parte, l. primæ, C. de bonis maternis, num. 62. illatione 4. Matien. in dialogo relatoris, 3. part. cap. 69. & in l. prima titulo 10. gloſ ſ. prima, num. 4. & 5. lib. 5. recopilat. M. Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 52. nu. 128. Petr. Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. concluſ. 75. in verſicul. limitatur primo, fol. 266. colum 3. & eadem quæ ſt. 11. concl. 85. fol. 168. col. 2. in quo etiam maturè erit deliberandum, & ſeruitiorum, atque aliorum qualitatum, & circunſtantiarum ratio inſpicienda; nam cum vltimas defunctorum voluntates, & diſpoſitiones obſeruari, exitumque habere, Reipublicæ etiam intereſ ſe, ſiue cauſam publicam eſ ſe, dicatur, vt iura mille vulgata enuntiant, & aliter poſ ſit Princeps ſeruitia remunerare, non ita de facili moueri debebit, vt iuri vocatorum, & ſuccedendi ordini ſtatuto deroget, nec ſeruitiorum cauſa, ita vrgens videtur in damnum tertij, ſicuti cauſa illa, quæ in d. 7. tit. 7. exprimitur, quæ in memoriæ, & famæ, atque nominis inſtitutorum primogeniorum conſeruationem adeò dirigitur, niſi cum ea alia concurrant, vel eiuſmodi ſeruitia fuerint, quæ Iudicum animum adducere valeant Vel niſi ea conceſ ſione, aut facultate idipſum efficiat, & in effectu intendat, quod eorundem maioratuum inſtitutores, vel alicuius duorum deſideraſ ſe, atque intendiſ ſie, veriſimiliter creditur. Quæ ſunt quidem notanda quia prolixa proculdubio conſideratione, & librorum omnium originali, & attenta lectura ſic digeſta, & reſoluta, nec alibi ſic elaborata. Erunt tamen cum caſus occurrent matura deliberatione perpendenda.

In ſumma igitur, vt diſcurſum omnem, & adnotata hactenus ex d. num. 2. ad breuem ſummam reducam, quemadmodum in d. l. item ſi verberatum, §. 1. & in cæteris iuribus ſimilibus publicæ dumtaxat vtilitatis, vel neceſ ſitatis cauſa attenditur, nec in conſideratione vllo modo habetur, quòd Princeps ipſe rem magis vnius, quam alterius ex neceſ ſitate acceperit. ſiue quòd magis ex re vnius, quam alterius, publicæ vtilitati conſuluerit, cùm iſtius, vel illius re potuerit conſulere, ita (vt ego hucuſque conſideraui vltra omnes) quoties Princeps ex cauſa publicæ vtilitatis (veluti ea, quæ in d. l. 7. exprimitur, vel alia ſimili) excitatus fuerit ad ſic concedendum, & ſuccedendi ordinem peruertendum, inſpici quidem tantum debebit, an ex cauſa publicæ vtilitatis, vel neceſ ſitatis id efficat, non verò quare magis eo, quàm alio modo conſuluerit publicæ illi vtilitati. Cauſa enim vtilitatis, vel neceſ ſitatis publicæ tantum Principis authoritati præ ſtat, vt omnino ſuam Conceſ ſionem iuſtificet, nec hoc magis, quàm illo modo adſtringatur conſulere, prout ex d. §. 1. dicta l. item ſi verberatum, & deciſione indiſtincta d. l. Regiæ. 7. communi quoque Interpretum omnium reſolutione, quan do adeſt cauſa publicæ vtilitatis, abſque aliqua diſtinctione, an aliter poſ ſit conſuli, ſuprà deduxi. Et hactenus de dubio præcipuo excitato ſuprà, ex d.n. 2.

Rurſus & iuxta id ipſum, & ſuperius dicta definiri etiam debebit altercatio alia Doctorum, vtrùm inquam Principi ſeculari, vel Eccleſiaſtico aliquid atteſtanti, plenè fides adhiberi debeat, ad Clementinam vnicam, de probationibus, inſpiciendæ namque erunt ſimiliter qualitates, & circunſtantiæ rei de qua actum ſit principaliter; an etiam de præiudicio iuris alterius agatur, nécne, & an iuſta, & probata aliqua cauſa interuenerit, necne in ea diſpoſitione, in qua Princeps aliquid atteſtatur, cætera etiam præoculis habenda, ex quibus Iudices moueri debent, ac poterunt, vt maiorem fidem adhibeant, vel non tantam, ac negotij ipſius definitionem iuſtificent, quod & viſa diligenter narratione, aut cauſa Principi expreſ ſa, deducere valebunt. Erunt autem in eo dubio prælegendi omnino Antonius Gabriel, communium concluſionum, libro tertio, titulo de probationibus, concluſione ſecunda, per totam. Andreas Tiraquellus, de vtroque retractu, §. primo, gloſ ſ. 14. numero 49. Ioſephus Maſcardus, de probationibus tomo tertio, concluſione 1228. per totam, & tomo primo, concluſione 139. per totam. Iacobus Philippus Portius, regularum lib. 1. regula 27. Menochius, libro ſecundo præ ſumptione 11. Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio primo, ex numero 230. Cum ſequent. Ioannes Marcus Aquilinus, in §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber & poſthum. in verſiculo, quid enim ſi aquæ & ignis, numero 117. & quinque ſequent. Borgnin Caual. deciſ. 35. ex num. 136. part. 2. Flamin. Pariſ. de reſignatione beneficiorum, tom. 2. lib. 8. quæ ſt. 11. Alex. Trentac variar. reſol. lib. 1. tit. de verborum ſignific. concluſ. 2. num. 18. & tribus ſequentibus, folio 402. Petrus Antonius de Petra, de poteſtate Principis, c. 13. concluſione ſecunda principali, n. 42. & 47. fol. 205.

Sed & alia Interpretum eorundem, ac iuris neceſ ſaria valde. & difficilis controuerſia, ipſismet ſuperiùs prænotatis, maturè conſideratis, & perpenſis, definiri poterit, & debebit; altiùs tamen, atque maturo indicio inſiſtendum in ea erit, cum occaſio ſe offeret, vtrum inquam, vt Princeps ex cauſa publicæ vtilitatis tollere, aut immutare valeat teſtatoris voluntatem quoad fideicommiſ ſa, & maioratus, & iuri vocatorum, vel ſubſtitutorum præiudicare, ſubſtitutiones, aut vocationes, ſiue ordinem ſuccedendi alterando: neceſ ſe ſit, quod cum cauſ æ cognitione, & probatione id efficiat, & quod ſubſtituti, aut vocati, vel hi omnes, qui ius, aut intereſ ſe ad ſucceſ ſionem prætendere poſ ſunt, citati fuerint: & ſic non modò publicæ vtilitatis, vel neceſ ſitatis publicæ cauſ æ interuentus exigatur, ſed etiam cauſ æ eiuſdem cognitio, & prædictarum perſonarum citatio neceſ ſaria ſit. Quo equidem in dubio, natura, & qualitas rei, vel negotij præ ſumptio etiam, vel expreſ ſio iuſtæ & publicæ vtilitatis cauſ æ, deſectus etiam, vel interuentus. ſubreptionis, aut obreptionis, vel vitij alterius, aut eiuſdem præ ſumptio, ſed & Principis voluntas deliberata, & certa, præ ſumpta etiam alterandi diſpoſitionem, aut ſuccedendi ordinem præuertendi, quomodocunque res ſe haberet, aut dato quod ſubſtituti vocarentur, & contradicerent, iuſta eorundem contradictio, & alia ſimilia multum iuuabunt, vt aliquando cauſam iuſtam & publicæ vtilitatis verè interueniſ ſe, & fraudem, colluſionem, ſubreptionem, & obreptionem defeciſ ſe omninò, Principémque de omnibus, quæ dici ac contradicendo allegari potuiſ ſent, plenè inſtructum, & informatum, ſufficere debeat, etiam abſque cauſ æ cognitione, vel citatione prædictorum. Aliquando etiam non ſufficiat, ſi alia in contrarium ſuadeant, vel præ ſumptionem fraudis, aut non ita deliberatæ Principis voluntatis, & alia ſimilia inducant, quæ bonus & diſcretus Iudex maturo iudicio inſpicere, ac præoculis habere debebit. Et pro reſolutione articuli eiuſdem, vtrum inquam cauſ æ cognitio, & citatio intereſ ſe habentium, vel prætendentium, aut vocatorum neceſ ſaria ſit, ſequentes Authores euoluere, & attente videre (non enim ex aliorum relatione, quod à conditione noſtra multum abhorret, ſed originali, & prolixa omnium Interpretum lectura commemorantur) ex ipſis autem, cum duæ contrariæ eliciantur ſententiæ, altera negatiua, altera affirmatiua, ex dictis conſiderationibus tutiorem, & caſui de quo agatur conuenientiorem opinionem eligere poterit.

Videndi itaque erunt in propoſito articulo permulti iuris Interpretes, qui nullibi inuenientur ſic aggregati, & commemorati.

Bart. communis omnium magiſter, & à quo rei cuiuſque difficultatis initium ſumi debet, in l. Gallus §. & quid ſi tantum, ff. de liber. & poſth. n. 14. ad fin.

Iaſon ibidem, n. 143.

Alex. in conſ. 2. n. 14. cum ſeq. lib. 1. & in conſ. 11. lib. 1. & in conſ. 123. lib. 4.

Petr. Paul. Pariſ. in conſ. 1. n. 49. cum ſeq lib. 1.

Socin. ſenior, in conſ. 266. n. 45. & ſeq. lib. 2. vbi diſtinguit, & conſiderat ſeptem caſus principales.

Hieron. de Tortis, in conſ quod eſt poſt conſilia Anton. de Butrio, n. 20. & ſeq.

Anton. Gabriel, communium concluſ. lib. 3. tit. de iure quæ ſito non tollendo, concl. 3. n. 9. & 10. & vide Abbatem Ruinum, & alios ibi relatos.

Idem Ant. Gabr. lib. 2. tit. de citat. concl. 1. ex n. 9. vſque ad n. 30.

Dom. Ant. Meneſ. de Padill. in authent. res quæ, num. 331. C. communia de legatis.

D. Franciſcus Sarmientus, ſelectarum lib. 1. cap. 8. num. 3. per totum, & num. 12. & lib. 7. cap. 9. num. 3. vbi vide.

Ludouic. Molin. de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 8. nu. 28. & 33. latiùs lib. 3. c. 3. ex n. 23. vſque ad n. 29. & vide etiam lib. 2. c. 7. n. 19.

Sylueſter Aldobr. in conſ. 1. n. 38. & 39. & 40. & n. 171. & vide n. 329. & duob. ſeqq.

Burg. de Paz. In proæmio l. Taur. ex n. 354. vſque ad num. 364.

Iacob. Menochius, in conſ. 1. n. 383. & vide duobus numeris præcedentibus, vide etiam n. 396. & duob. ſeqq. & n. 423. & 425. lib. 1.

Franciſcus Beccius, in conſ. 56. per totum.

Curtius iunior, in conſ. 142. Habita diligenti, n. 8. in verſiculo, nec obſtant, & in conſil. 1. ex numero 18. cum ſequent.

Nicel. concord. 52. in 7. fallentia.

Hippol. de Marſil. (qui eſt videndus omnino) in repetit. l. de vnoquoque, ff. de re indicata, n. 14. & n 17. & 18. & 19. & 20. & 22. & 23. & tribus ſeq. & numero 113. & 114.

Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. l. interpret. 1. dubitat. 1. ſolutione 13. n. 23. & 24. & 25. fol. 44. cuius reſolutionem, ac etiam commemoratos ibi Authores vide.

Ioan. Vincen. Honded. in conſ. 59. ex n. 18. vſque ad n. 22. lib. 2.

Ludou. Surd. in tractatu de naturalib liberis, c. requiſita in legitimatione impetranda, verſiculo nono quæritur.

Valent. Forſter. lib. 6. de ſucceſ ſ. c. 35. ex n. 2.

Bologninus, in addit. ad conſil. Ioan. de Anania 81. num. 4.

Petrus Gyllenius, in §. & quid ſi tantum, l. Gall. ff. de liber. & poſth. n. 251. fol. mihi 725.

Ioan. Petrus Surd. in conſ. 1. ex n. 93. vſque ad n. 98. lib 1.

Macabrunus, in conſ. 13. n. 271. & ſeq. vſque ad n. 182. & num. 219. & tribus ſeq. & in conſ. 23. ex n. 265. cum ſeq.

Angel. Matthæatius, de legatis & fideicommiſ ſis, lib. 3. c. 22. n. 12. & 16.

Cardinalis Dominicus Thuſcus nouiſ ſimè, pract. concluſionum iuris, tom. 6. litera P. verbo, Princeps, concl. 689. per totam, fol. mihi 536. & eodem tom. 6. & lit. P. concl. 669. n. 6. fol. 517. & concl. 682. n. 38. folio 530. & concluſ 683. num. 7. fol. 531. & tom. 1. litera C. verbo, clauſula, concl. 340. n. 38. & 39. vbi vide omnino. Et Beroi. Curt. Crauet. & Rotam nouam, ibi relatos, vide.

Ex his autem, & aliis pluribus, quos ideo, ac confultò omitto, quod ab ipſis commemorantur, apparet equidem, diuerſas fuiſ ſe in propoſito dubio ſententias, & opiniones, & pro caſuum occurrentium diuerſis qualitatibus, & circunſtantiis contrarias omnino.

Sed regulariter loquendo, cauſ æ cognitionem eſ ſe neceſ ſariam, citationem etiam requiri, frequentiori placito receptum videri, & Lud. Mol. conſtanter defendiſ ſe, & D. Franciſ. Sarmienti fundamentis in contrarium reſponſum præbuiſ ſe.

Aliquando tamen neceſ ſariam non eſ ſe, vel defectum eius non vitiare. Principis diſpoſitionem, vel conceſ ſionem, pro ſubiectæ rei, de qua agebatur, qualitate, & diuerſis circunſtantiis, eoſdemmet Authores notaſ ſe.

Veluti cum pars nihil opponere poteſt. quod ſibi proficiat, vel cum contradicere non valet, aut contradicendo, actum impedire non poterit. Vel quando conſtat, quod voluit Princeps eiſdem præiudicare, quomodocunque res ſe habeat. Sicuti Hippol. Marſil. Petr. Surd. & Marcabrun. in locis antea relatis adnotarunt. Vbi ſcribunt, citationem ſubſtitutorum vel vocatorum non eſ ſe neceſ ſariam, quando Princeps vtitur plenitudine poteſtatis, vel quando conſtat, quod voluit eis præiudicare, vel quod ipſi contradicendo non poſ ſent actum impedire, prout ex multis probauit Pet. Surd. vbi ſupra, qui tamen quod attinet ad dictum nunc de plenitudine poteſtatis, temperari debet ex his. quæ dicentur ſtatim: nam ſi verum ſit, citationem eſ ſe neceſ ſariam regulariter, iuxta ſententiam communiorem, clauſula plenitudinis poteſtatis (niſi & alia concurrerent) defectum illius non ſuppleret. Marcabrunus etiam in loco relato ſuprà, plené diſ ſerit, an citatio, vel notificatio requiratur, vbi pars quæ læditur nihil opponere poteſt, nec cum effectu contradicere.

Sic etiam, atque ex eiſdem deducitur, citationem neceſ ſariam non eſ ſe, quando interueniſ ſent in effectu ea, quæ citatio ipſa allatura eſ ſet, vt ſi Princeps quamuis vocatos, aut ſubſtitutos non citauerit, plené tamen fuerit de omnibus informatus, atque inſtructus ſiue clauſulas, vocationes, & conditiones cognouit, & vidit, atque ſuccedendi ordinem in diſpoſitione præfixum habuit præoculis, & nihilominus ipſum immutauit, atque iuri vocatorum præiudicium irrogare voluit deliberatè

Vel alia ſimilia interuenerunt. quæ Iudices debent maturè perpendere, vt conceſ ſionem Principis, de iure obtinere firmitatem, vel non obtinere, deliberent iuridicè.

Securius ergo arbitramur, pro caſuum occurrentium qualitatibus, & circunſtantiis diuerſis, diuerſimodè rem definiendam (prout negotium ſuadeat) Iudicum arbitrio, & diſcretioni relinquere, quam vnam, vel alteram partem probare, vel improbare abſolutè.

Exiſtimamus tamen ſupremi Regij conſilij Senatores præ ſtantiſ ſimos, qui Regiæ Cameræ negotiis definiendis, & literis gratiæ expediendis præ ſunt, non aliàs prædicta facturos, nec iuri cuiuſuis præiudicaturos, quàm ſi cauſ æ cognitio & citatio intereſ ſe habentium, vel prætendentium interuenerit, & ita fieri ex ſtylo ſupremorum eorundem Conſiliariorum teſtatur Ludouicus Molina vbi ſuprà, & rectè quidem: quamuis enim ipſorum facultas, & authoritas magna ſit, non aliter ſe habent in actus cuiuſque expeditione, quàm ſi omni ex parte illum iuſtificent, nec cuiquam non citato irrogent præiudicium. Idcirco ſtylus eiuſmodi ſeruandus, & laudandus proculdubio.

Cæterum ſententia ea (vt etiam noſtra fert exiſtimatio) non ita ſtrictè accipienda erit in Principe, nec manus eius, & poteſtas ſtylo præfato ſubiicienda aliquando; ſi enim ſubreptionis & obreptionis, & alterius cuiuſlibet defectus vitium abſit omnino, nec rerum occurrentium qualitates, & circunſtantiæ contrarium ſuadeant colluſioníſve, aut fraudis alicuius timor adfuerit, & Princeps de omnibus, quæ dici potuerunt, aut contradicendo allegari, fuerit inſtructus, & informatus ſpecificè, ac maximè ſi viſis, & cognitis inſtitutionis primogenij clauſulis, aut conditionibus contrariis, ita eaſdem immutando ſtatuerit, ac deliberatè (ex cauſa tamen publicæ vtilitatis) voluerit, tunc equidem videretur neceſ ſariò dicendum, conceſ ſionem ipſius. etiam abſque citatione valituram, ſatis enim ex prædictis, cauſ æ cognitionem præceſ ſiſ ſe, dici poſ ſe videtur, & conſequenter eo caſu D, Franciſ. Sarmien. ſententiam obtinere debere, nec Ludoui. Mol. rationes in contrarium vrgere, niſi cum ea concurrant, nec in ſupremi Senatus Regij Conſiliariis, ſed in ipſo Principe verſemur. Nihilominus tamen maturè hiſce de rebus cogitandum, & deliberandum, ſemper ſuademus.

