D. Ioannis Del Castillo Sotomayor I.C. Nobilissimi; Olim Complvtensis Academiæ Antecessoris Primarii; Postmodùm in Gallæciano, Hispalensi, & Granatensi Auditoriis, Regiísque Curiis, successiuè Senatoris Amplissimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, siue Patrimonij Regij Senatu Consiliarij præstantissimi; Opera Omnia, Sive Qvotidianarvm Controversiarvm Ivris Tomi Octo
author: Juan de Castillo Sotomayor
source date: 1658
edition published: 2022-11-02
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

D. IOANNIS DEL CASTILLO SOTOMAYOR I.C. NOBILISSIMI; OLIM COMPLVTENSIS
academiæ antecessoris primarii ; Poſtmodùm in Gallæciano, Hiſpalenſi, & Granatenſi Auditoriis, Regiíſque Curiis, ſucceſ ſiuè Senatoris Ampliſ ſimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, ſiue Patrimonij Regij Senatu Conſiliarij præ ſtantiſ ſimi;
QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER TERTIVS:
IN QVO DIVERSÆ ET VTILISSIMÆ QVÆSTIONES AD VSVM Forenſem accommodatæ explicantur, & accuratus De Ivre Repræsentationis , circa fideicommiſ ſarias, & primogeniorum ſucceſ ſiones, tractatus inferitur.
OPVS REVERA PRAGMATICIS FORENSIBVS vtiliſ ſimum, cum Summarijs, & Indicibus, ad ſubleuandum Lectoris laborem, opportunis:
Nunc recèns Typis Lugdunenſibus editum, ab innumeris veteris præli mendis expurgatum, & Characterum varietate diſtinctis allegationibus non mediocri labore adornatum.

LVGDVNI, Sumptib. Lavr. Anisson, & Io. Bapt. Devenet. M. DC. LVIII. cvm privilegio regis .

ARGVMENTA OMNIVM CAPITVM, QVÆ in hoc Volumine Tertio continentur,

Sic abſolutè digeſta vt quilibet vniuerſas materias, quæ in vnoquoque explicantur, facili curſu percipere poßit.

- Cap. I. AD Titulum D. & C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, vel coëgerit, & leg. 26. 27. 28. & 29. tit. 1. part. 6. vbi earum legum deciſiones exornantur nonnullis, quæ ſcitu quidem & notatu ſunt digna, nec ab alio hactenus fuerant ſic adnotata. Deinde, de teſtatore impedito, aut prohibito teſtari, teſtamentúmve, aut diſpoſitionem antea factam mutare. De eo etiam qui ad teſtandum, aut non teſtandum, aut ſic, vel certo modo diſponendum, aut non diſponendum, vi, metu, vel dolo, aut blandis verbis ſuggeſtionibúſve, aut inſtigationibus, ſiue aſsiduis, & importunis precibus eſt inductus. Item de eo, qui propter metum reuerentialem, vel ad ſuaſionem eius, cui reuerentiam debet, aut etiam coniunctorum ad teſtandum, vel non teſtandum, aut certis modis de rebus ſuis diſponendum adducitur. Et an ſolus metus reuerentialis efficiat, quòd aliquis dicatur prohibitus teſtari, vel ita liberè, & ſpontaneè, vt debuit, non teſtatus. Quarum etiam perſonarum reſpectu timor reuerentialis conſideretur? & an legata debeantur hodie poſt deciſionem l. 2. tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Reg. ex teſtamento facto per vim, aut per metum, ſiue per doloſas, aut importunas inſtigationes. Ac denique de coniecturis, quibus in propoſito, vis, metus, aut fraus colligi valeat, & de modo probationis: diligens equidem, & in vtroque foro neceſ ſaria valde explanatio, qua (vt videbis, lector) prolixa, & originali Scribentium omnium lectura, multa & nouiter & verè digeruntur, quæ nullus antea ſic diſtinctè & dilucidè explicauerat, nec abſque ingenti ſtudio in vnum recenſeri potuiſ ſent. pag. 1.
- Cap. II. Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus venditionem, & cap. quamuis pactum, de pactis in 6. deciſio & materia exornata, atque declarata nonnullis, quæ vtiliſ ſima ſunt, quotidiana, & ab Authore hoc loco dilucidè, atque diſtinctè explicata; vbi præcipuè tractatur, Vtrùm contractus à minore cum iureiurando geſtus, aut renuntiatio facta patri, vel fratribus per filiam, dum nuptui, aut Monaſterio tradebatur, in ampliſ ſima forma, ac etiam cum iuramento, prætextu enormis, aut enormiſsimæ læ ſionis, ſiue ob defectum certiorationis beneficij competentis, retractari & reſcindi debeat. pag. 26.
- Cap. III. Ad explicationem legis 21. 22. & 23. tit. 8. partita, 6. l. 2. tit. 9. de las condiciones generales, lib. 9. nouæ collect. Regiæ. & l. fistulas, §. frumenta, ff. de contrahenda emptione, vbi locati & conducti materia, quod attinet ad conductorem quocumque caſu, aut modo, vtifrui impeditum, vtiliter & notabiliter tractatur; ipſarummet legum deciſio exornatur & declaratur quamplurimis; & in quæ ſtione illa, an conductor, vel alius ſuſcipiens in ſe generaliter caſus fortuitos, cenſeatur etiam ſuſcepiſ ſe inſolitos, aut inſperatos omnino, ſic vt nullius, etiam rariſsimè, aut nunquam contingentis euentu ſe excuſare poſsit, contrariæ opiniones proferuntur: dicta lex partitæ 23 & d. § frumenta, ita fortiter & verè ponderantur, atque declarantur, vt ampliùs cauillari non poſsint. Ac denique nonnullis nouiter & dilucidè, verè tamen & iuridicè adnotatis, in præfato dubio ſententia Authoris proponitur, quæ in futurum cuicumque rem hanc maturè & rectè conſideranti placere debebit.
- Cap. IV. Hypotheca tacita dotis, ſicut præfertur aliis hypothecis tacitis anterioribus non priuilegiatis, an ita expreſsis quoque anterioribus non priuilegiatis præferri debeat? Deinde ſi expreſ ſa ſit, vtrùm anterioribus expreſ ſis ſit praeferenda, & deciſio leg. 33. tit. 13. partita 5. an in hoc caſu aliquid nouum induxerit? an etiam quoad bona quæ ſita poſt hypothecam mulieris, aliquid vltra ius commune præ ſenſerit, iúſve pro fiſco introductum in l. ſi is qui, ff. de iure fiſci, datis eiſdem terminis; an in dote intactum relinquat, quamuis contra dotem non obtineat? Præterea, hypotheca competens arrhis, & donationi propter nuptias, an habet priuilegium prælationis, ſicut dos? vbi expenditur lex 29. in fine, titulo 13. partita 5. & nouè diſcutitur quid dicendum ſit, quando ex cauſa remunerationis, vel à viro ignobili, aut ſene vxori nobili, aut iuueni donationem propter nuptias ante matrimonium, vel poſt, factam eſ ſe conſtiterit, & nouiter conſideratis, maturéque, & diſtinctè perſpectis nonnullis, quæ (vt videbis lector) nullibi erant antea ſic ſcripta: propoſita omnia dubia, ſic accuratè, & verè reſoluuntur, vt tam de iure communi, quâm de iure Regio abſoluta in futurum, & diligens maneat reſolutio, nec ampliùs hiſce de rebus dubitandi locus eſ ſe poſ ſit. pag. 61.
- Cap. V. Ad explicationem leg. 7. titulo 11. partit. 6. vbi illius legis verus & germanus ſenſus, veráque ratio dilucidè aſ ſignatur; eiuſdem deciſio nonnullis, & nouiter, & notabiliter exornatur; & in quæ ſtione illa, vtrùm legitimam filius amittat propter inuentarium non confectum, quæ hucvſque ab aliis ſcripta erant, recenſentur in vnum; diſtinctione, & reſolutione adnotantur quamplurima, quæ ſcitu quidem, & notatu ſunt digna. Et tandem agitata quæ ſtione altera, an legitima filiorum de iure naturali, aut ciuili procedat? & an lege, ſtatuto, conſuetudine, aut Principis reſcripto tolli poſ ſit; & in illa conſideratis nonnullis, quæ alibi non inuenies ſic adnotata, nec ſcripta, dubium ſuperius abſolutè & verè, atque originali Scribentium omnium lectura declaratum relinquitur. p. 69.
- Cap. VI. Ad explicationem leg. 53. titulo 5. partita 5. verſiculo, Otroſi dezimos, vbi illius legis verus, & germanus ſenſus adducitur. L. 2. C. de commun. rerum alienat. & l. 1. C. de vendit. rerum Fiſcal. cum priuato communium lib. 10. deciſio, & priuilegium Principis, vt ſi habeat rem communem cum alio, poſ ſit vendere eo inuito: noua, & notabili quamplurimorum reſolutione exornatur. Ac denique antiqua illa, vulgatiſ ſima quæ ſtio, vtrùm poſ ſit Princeps de plenitudine poteſtatis aliquem cum cauſa, vel ſine cauſa, dominio rei ſuæ priuare, tractatur, & permultis Authoribus in vnum congeſtis; Hippolyti Riminaldi conſil. 45. ex num. 41. vſque ad num. 91. lib. 1. ideò commendatum hoc loco, quod ipſemet Author, eruditè (vt adſolet) & plena manu ſcripſerit; Angeli fundamentis concludenter ſatisfacit, omniáque in præfato dubio neceſ ſaria abſolutè annotauit. p. 82.
- Cap. VII. Ad explicationem l. 14. in verſic. fin. tit. 4. partita 6. vbi de intellectu illius legis dilucidè, atque ex propoſito agitur, ipſius difficultas perpenditur; aliorum interpretationes dubiæ relinquuntur; & quæ ſtio illa, vtrùm valeat præceptum de contrahendo cum conſanguinea intra quartum, vel intra ſecundum gradum coniuncta, ſiue ſimpliciter ſiue ſub conditione, ſi Papa diſpenſauerit, adiiciatur? abſolutè & diſtinctè explicatur. Deinde vulgatum illud Doctorum aſ ſumptum, quod impoſ ſibile reputetur id, quod à Principis voluntate dependet, falſum eſ ſe; nec etiam diſtinctione communi Doctorum componendum, meliùs quàm antea fuiſ ſet, demonſtratur hoc loco; & omnia quæcumque in propoſito iura ſunt, ſingulariter, & verè enucleantur. Ac demum inquiritur, cum in teſtamento, aliáve diſpoſitione præceptum, aut conditio apponitur, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendet, ſiue quæ non alias adimpleri valeat, quàm ſi Princeps voluerit; vtrùm teneatur quis id à Principe poſtulare, ac vt obtineat, diligenter inſiſtere, & quicquid in eo ſit facere, quorundam traditiones in propoſito confutantur, l. 2. §. tractari, verſic. finge autem ff. ad Tertull nouiter, & verè explicatur, & in effectu per totum caput quamplurima traduntur, quæ notabilia quidem ſunt, nec alibi inuenies, etſi hucvſque Scribentium omnium traditiones perlegeris. p. 88.
- Cap. VIII. Mutuans ad refectionem alicuius rei, & merces vendens, habita fide de pretio; vtrùm acquirat ius hypothecæ in ipſa re, vel mercibus? Item qui mutuauit pecuniam ad aliquam rem emendam, an eam obligatam habeat à iure, vt prioribus etiam hypothecis debeat præferri? & an hoc procedat etiam reſpectu dotis prioris: vulgata equidem, & multis in locis ab Scribentibus agitata, ſed hîc aliter, quàm cæteri faciant, explicata dubia. Et ibidem legibus 26. & 28. & 29. & 30. tit. 13. part. 5. ſingulariter enucleatis, aliorum traditiones reiiciuntur, & nonnulla nouiter & verè adnotantur, quibus ampliùs hiſce de rebus dubitandi occaſio, cuicunque videbitur omnino ſublata. p. 101.
- Cap. IX. Pactum de futura ſucceſ ſione, aut de hæreditate patris, vel alterius cuiuſque viuentis certo modo habenda, ſeu diuidenda, vſque adeò non valere, vt nec iuramento firmetur, idque tam de iure Canonico, quàm de iure Ciuili, ac etiam de iure Regio procedere, prout hoc cap. latiſ ſimè probatur, & multorum doctrinis exornatur. Deinde, ipſummet pactum de hæreditate viuentis, an valeat in foro conſcientiæ? An etiam pactum mutuæ ſucceſ ſionis initum inter aliquos, iuramento firmetur? exactè, & dilucidè explicatur. Et in caſu occurrenti, Authoríque commiſ ſo, ipſius reſponſum ſeu conſilium hîc tranſcribitur; & nonnulla adnotantur per eundem, quæ ſic congeſta, & diſtinctè adnotata, antea non erant. pag. 106.
- Cap. X. Ex l. perfecta donatio. C. de donationibus, quæ ſub modo. Vbi in propoſito illius legis, quod perfecta donatio conditiones poſtea non capiat; quamplurima variis in locis ſcripta, & per Doctores ex eo textu deſumpta in vnum congeruntur: & nonnulla adnotantur per Authorem, quæ in praxi conducibilia, & tam in primogeniis, & vinculis, quàm in meliorationibus, & aliis diſpoſitionibus vtilia eſ ſe poterunt, nec alibi hucvſque ſic elaborata inueniuntur. Inter alia tamen, id principaliter actum; an ſcilicet, & quando maioratus primus inſtitutor, ſiue alius eiuſdem poſſeſ ſor, aut ſucceſ ſor quicunque antiquas conditiones aliquo modo alterare, ſiue modificare, aut aliquid de nouo adijcere poſ ſit? Quid etiam quando ex propriis bonis aliquid adiunxerit, propriave bona libera addiderit, aut donatarium inter viuos, in teſtamento hæredem inſtituerit? Quando etiam perplexitas, ſiue repugnantia diſ ſolui debeat, ſecundum veriſimilem mentem teſtatoris? Ac denique D. Franciſ. Sarm. aduerſus Socin. & Did. de Couar. ſententia, vt perfectæ donationi, nec modus, nec conditio, nec grauamen etiam incontinenti adiici poſ ſit, concludenter & verè corroboratur. p. 114.
- Cap. XI. Filio in tertia parte bonorum à parentibus meliorato, vtrum poſ ſit dari ſubſtitutus vulgaris, aut pupillaris extraneus; deſcendentibus, aſcendentibus, vel tranſuerſalibus extantibus; ſiue ordo, & forma in l. 37. Tauri præ ſcriptus, in ſubſtitutionibus huiuſmodi alterari? vbi in propoſito huius quæ ſtionis, nonnulla adnotauit Author, ad quæ cæteri huius Regni Scriptores non ſic animaduertebant. Ibidem etiam, an ſubſtitutio vulgaris tollat exiſtentiam ſuitatis, breuiter declarauit. p. 124.
- Cap. XII. Maioratui, vel fideicommiſ ſo bona ſubiecta poſ ſidens, ſi Religionem capacem, aut incapacem bonorum in communi profiteatur, vtrùm ſequens vocatus, vel ſubſtitutus admitti debeat ſtatim, non expectata morte naturali, ac ſi maioratus poſ ſeſ ſor, vel fideicommiſ ſo grauatus, Monachus effectus verè deceſ ſiſſet? an etiam fructibus, & commoditatibus maioratus eiuſdem, aut fideicommiſ ſi illicò fruatur, vel interim dum Monachus naturaliter viuit, monaſterium, vel ſucceſ ſores alij ab inteſtato, aut ex teſtamento ante ingreſ ſum, vel ante profeſſionem Religionis facto, fruendi bonis omnibus ius obtineant. Quid etiam, ſi maioratus poſ ſeſ ſor, aut fideicommiſ ſo grauatus, in præiudicium ſequentis vocati, aut ſubſtituti, ius ſuum alteri vendiderit, ceſ ſerit, aut donauerit ante ingreſſum, vel ante profeſ ſionem Religionis? vbi nouè inſiſtit Author circa traditionem Baldi, in conſilio 280. Factum tale, libro primo, ad quam cæteri non ſic animaduertunt; & Baldi eiuſdem conſilium 389. eod libro, rectè ad propoſitum expendit: de renuntiatione etiam primogenituræ aliqua dicit notanda, & vtrum profeſ ſione Religionis extingui debeat ius fructuum, commoditatúmve, aut prouentuum maioratus, quod alicui antea conceſ ſum fuerat, vel pro vita naturali Monachi duret, noua, & ſingulari diſtinctione declarat? Quid etiam dicendum ſit de iure Monacho ad vitam competenti? & an profeſ ſione, ſicut morte naturali eiuſdem extinguatur: optimè, ac etiam nouè aperit. Prætereà, an in dubio, in diſtinctéque videantur maioratuum inſtitutores ab eorum ſucceſ ſione Monachos, & Monaſteria excludere, regularitérque: tum ex natura, & fine primogeniorum; tum etiam ex præ ſumpta eorundem inſtitutorum mente, & intentione id intelligi debeat, quamuis expreſ ſum non fuerit: vbi & de conſilio Decij 259. num. 2. ſingulariter agitur, & contenditur; nec deciſionem, nec rationem §. Cornelio Fœlici, l. Statius, Florus, ff. de iure fiſci, Hiſpanorum primogeniis conuenire, nec Monachi, aut Monaſterij in eiſdem ſucceſ ſioni ſuffragari. Denique ſi in legibus, ſtatutis, contractibus, ſententiis, teſtamentis, conceſ ſionibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque indefinita mentio mortis fiat, an intelligatur de morte naturali, vel de morte ciuili, vel de vtraque, & quibus in caſibus mors ciuilis æquiparetur naturali: abſoluta equidem, diligens, atque notanda explanatio. p. 128.
- Cap. XIII. Subſtitutionis vulgaris ius, vtrum iure tranſmiſ ſionis ex capite iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis potentius eſ ſe debeat; ſiue (quod idem eſt) an decedente inſtituto, præferatur in hæreditate agnoſcenda ſubſtitutus, vel inſtituti hæres ex iure tranſmiſ ſionis. Quid etiam, ſi tranſmiſ ſionis ius ex potentia ſuitatis contingat: vbi hac in re contrarietas, & varietas Scribentium oſtenditur, multáque nouiter & verè adnotantur, quæ ſic non erant per alios animaduerſa. p. 157.
- Cap. XIV. Ad explicationem §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligation. vbi quæ in propoſito eius textus hucvſquè diuerſimode, variiſque in locis ſcripta erant, diſtinctè, & breuiter commemorantur, Recentiorum omnium ſubtilitates, excogitatæque, & argutæ magis, quàm veræ interpretationes, nouiter, & ſubtiliter confutantur; ac denique communi ſententia ab eorum impugnationibus, qui ipſummet Iureconſultum Scæuolam arguere, atque carpere non dubitarunt, reddita immuni: ſiue aliter & melius, quàm cæteri hactenus feciſ ſent, exornata, & defenſa: l. etiam fideiuſ ſor obligari 17. §. fin. ff. de fideiuſ ſoribus, deciſione explicata: nonnulla in propoſito adnotantur per Authorem, quæ ſic enucleata, atque elaborata, nullibi antea fuerant. p. 164.
- Cap. XV. A ſucceſ ſione maioratus non ſimpliciter, aut perpetuò, ſiue non abſolutè, & indiſtinctè, ſed propter aliquam rationem, vel cauſam, aliquóve caſu, aut qualitate ſuperueniente, excluſo eo, qui prius ad ſucceſ ſionem inuitatus fuerat, ſi caſus, vel qualitas ſuperueniat, an perſonalis tantum, an verò realis, & linealis excluſio cenſeri debeat? Deinde, ſi ſequens in gradu, vel proximior eo caſu vocetur, quis dici debeat proximior, & vtrum deſcendens ex eo, qui prohibetur ſuccedere, vel propter aliquam rationem, in euentúmve alicuius caſus à ſucceſ ſione repellitur, admitti debeat, vel repelli; ſiue an dici poſ ſit ſequens in gradu, vel non? Regulariter etiam, cum à ſucceſſione maioratus aut fideicommiſ ſi aliquis excluditur, vel cum ſuccedere prohibetur; an omnes ab eo deſcendentes excluſi cenſeantur, vel ſuccedere prohibiti abſolute? Quid ſi ratio excluſionis, vel qualitas ob quam excluditur, in eius deſcendentibus ceſ ſaret, aut ſi excluſio ipſa perſonalis eſ ſet, deſcendentésve ex propria perſona, aut vocatione, ſiue ex proprio iure ſucceſ ſionem prætenderent? Sed & excluſa filia, quando cenſeatur excluſus nepos, & de intellectu theoricæ, ſeu doctrinæ Bartoli in propoſito; ibidem etiam, Angeli, Pauli Caſtrenſis, Philippi Cornei, Hippolyti Riminaldi, Iacobi Menochij, Sylueſtri Aldobrandini, Telli Ferdinandez, & aliorum traditiones, ſic ponderatæ, atque exornatæ, vt vtilitatem contineant, & futuris aliis negotiis contingentibus prodeſ ſe valeant. Denique caſus, vel qualitas ſuperueniens, quæ tunc ſucceſſionem impediret, an noceat ei, qui antea legitimè, ſiue tempore habili ſucceſ ſerat? Vbi in facti contingentia conſultus, de iure reſpondit, & primus quidem omnium ſcripſit Author, eiúſque conſilium, prout editum fuit, tranſcribitur hoc loco, & quàmplurima diligenter, & accuraté explanata relinquuntur. p. 169.
- Cap. XVI. Depoſitum quid, & quare fiduciæ iudicium dicatur, nec compenſationis exceptionem admittat? poſ ſeſ ſionem, aut dominium rei depoſitæ an in depoſitarium transferat; & quid in ſequeſtrum? Qualiter etiam regulare, & irregulare depoſitum differant, & quos effectus vtrumque producat? Deinde, an depoſitum maneat pactione adiecta, vt tantundem reddere, vel vti pecunia, aut re depoſita liceat? An etiam Bancharij noſtri temporis ſint verè depoſitarij, & eorum fideiuſ ſores illis teneantur, qui de pecunia intereſ ſe percipiunt? Vbi nonnulla inuenies, ſingulariter, verè adnotata, atque elaborata, & rem hanc breuitate, & reſolutione explanatam. Demum, & principaliter inquiritur, vtrùm res ſuas, vel pecunias apud alium deponens, cæteris creditoribus præferendus ſit circa actiones perſonales, vel reales; ſiue an habeat ius prælationis contra bona depoſitarij falliti? Et de intellectu l. ſi hominem 7. §. quoties ff. depoſiti, l. ſi ventri, §. in bonis. ff. de priuilegiis creditorum, & l. 2. & 9. tit. 3. part. 5. & nonnullis caſibus diſtinctè, & verè conſtitutis, dubium hoc, tam de iure communi, quàm de iure Regio partitarum, vtiliùs, quàm antea fuiſ ſet, remanet diſ ſolutum, atque explicatum. pag. 186.
- Cap. XVII. Inſtitutus in re certa, nullo dato cohærede vniuerſali, vel dato nolente, aut non valente hæreditatem adire, ſiue ante teſtatorem decedente, iure noſtro Regio, ac poſt deciſionem l. primæ, titul. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, nunquid habeatur loco hæredis? an loco legatarij? Vtrùm etiam vniuerſam conſequatur hæreditatem, & rei certæ mentio detrahatur? an rem ipſam in qua eſt inſtitutus, dumtaxat, ſic vt reliquum hæredibus legitimis, ſiue ab inteſtato ſucceſ ſoribus debeatur: difficilis equidem, & neceſ ſaria, dilucidè tamen & plenè elucidata quæ ſtio. Vbi & Burgenſis Salon de Paz opinio, aduerſus Ioannem Matienzum, & Neotericos alios, nouè defenſa, & recepta; eorundem argumentis verè, & concludenter satisfactum; & plures caſus, quàm antea fuiſ ſent, diſtincti, & conſiderati per Authorem. Deinde inſtitutus in re certa, an, & quibus caſibus, ſiue quarum rerum reſpectu, & effectu habeatur loco hæredis, vel loco legatarij; & de materia, & ratione ad textum in §. ſi ex fundo, l. primæ, ff. de hæred. inſtit. cum concordantibus, ſtrictè & accuratè actum, & permulti Authores commemorati, qui eiuſdem §. materiam latiſſimè tractarunt, atque exornarunt? Demum de prædictis omnibus quod attinet ad forum interius, ſiue conſcientiæ: & vtrùm inſtitutus in re certa, habere debeat reliqua bona, quando teſtator hoc prohibuit; expreſ ſáve teſtatoris diſpoſitione, & prohibitione, vtrùm ceſ ſet diſpoſitio dicti §. ſi ex fundo, ſiue ius accreſcendi in hac materia? an etiam regulariter, & quare illud fuerit introductum? Dyni, Bartoli, & aliorum Authorum contrarietas proponitur, & Dyni opinio contra Bartolum ſuſtinetur. p. 198.
- Cap. XVIII. Pœnas negantium, & de mendacio conuictorum, permultas eſ ſe in iure, quæ diffusè, remiſ ſiuè tamen enumerantur hoc capite. Ac præcipuè agitatur, qualiter, & quibus caſibus locum habeat pœna conſtitutionis legis finalis, ff. de rei vendicatione: nonnulla ad propoſitum eiuſdem adnotantur, legis 3. tit. 3. part. 3. deciſioni applicantur, & permultis aliis commemoratis, Fuluij Paciani locus commendatur. Deinde, vtrùm negans rem habere, quam exhibere rogatur, ſi non conſtet ad eum perueniſ ſe, poſ ſit iure negare, & eius aſ ſertioni iuratæ credatur, tam ſi extet, quàm ſi non extet ſuſpicio, rem ad eum perueniſ ſe, vel ſi ipſe fateatur rem perueniſ ſe, ſed dicat amiſ ſiſ ſe eam? vbi Franciſci Burſati conſilium 354. volum. 4. expenditur in terminis. Tandem, inſtrumentum amiſ ſum eſ ſe; quo pacto, quibúſve modis, aut teſtibus probari poſ ſit? an etiam iuramento probari valeat? & de materia l. fin. C. de fid. inſtrumentorum, remiſ ſiuè actum hoc loco. pag. 216.
- Cap. XIX.

- 1. Repræ ſentationis materiam circa ſucceſ ſiones legales, teſtamentarias, fideicommiſ ſarias, feudales, emphyteuticarias, & primogeniorum, ſiue maioratuum permultos Authores tractaſ ſe, qui hoc capite commemorantur, & ingenti ſtudio congregantur. p. 218.
- 2. Repræ ſentationis diffinitiones quamplures referuntur, ac vera & noua diffinitio traditur, & ibidem nonnullæ regulæ, ſiue obſeruationes generales in hac materia proponuntur.
- 3. Repræ ſentatio, vtrùm per rationem fictionis, potiùs quàm priuilegij accipi, ac diffiniri debeat; ſiue lex dum repræ ſentationem introduxit, vtrùm fingendo proceſſerit? vbi Doctorum contrariæ ſententæ proferuntur, & res hæc dilucidè, & ſubtiliter explanata relinquitur.
- 4. Repræ ſentatio, an in caſibus duntaxat à iure expreſ ſis admitti poſ ſit, & propterea ei in dubio locus non ſit? an etiam in his ſucceſ ſionibus tantum procedat, quæ iure hæreditario deferuntur, & non in aliis; vbi Doctorum confuſio, & contrarietas ponderatur, & meliùs quàm antea fuiſ ſet, articulus hic declaratur.
- 5. Repræ ſentationis introducendæ, quæ fuerit ratio potiſ ſima, vnde etiam introductionis eiuſdem neceſ ſitas effluxerit: quo denique iure repræ ſentatio, & eius effectus proceſ ſerint, & vbi dicimus per repręſentationem filium ingredi locum patris, an gradus repræ ſentari potiùs, quàm corrumpi dicatur? vbi horum omnium breuis, & dilucida traditur reſolutio, atque explanatio.
- 6. Repræ ſentationis priuilegium quibus perſonis communicatum, ſeu conceſ ſum fuerit: vbi in primis repræ ſentationi locum non eſ ſe inter aſcendentes, & quare. Deinde repræ ſentationis beneficium deſcendentibus communicari, & in infinitum quoad omnes protrahi, idque præcipuè in Hiſpanorum primogeniis, ſiue in vinculis, aut maioratibus perpetuis, prout ſingulariter declaratur. Inter tranſuerſales quoque repræ ſentationem admitti in filiis fratrum cum patruis ſuis ſuccedentibus, in ſtirpes, & non in capita; ſed vltra filios fratrum non porigi; quamuis in primogeniorum ſucceſ ſione, iure Hiſpano, inter tranſuerſales etiam, in infinitum repræſentatio porrigatur, dummodo pater, aut aſcendens repræ ſentatus, ſuccedere poſ ſet, ſi viueret, non alias, prout latiùs probatur. Legis 40. Tauri conſtitutio, quatenus de ſucceſ ſione, atque repræ ſentatione tranſuerſalium, ſeu collateralium loquitur, vtiliter, & ſingulariter explicatur, atque ex profeſ ſo diſcutitur, vtrum repræ ſentatio in maioratibus tranſuerſalibus conceſ ſa, abſque graduum reſtrictione intelligenda ſit? & an procedat, etiamſi ipſimet tranſuerſales à primo inſtitutore maioratus non procedant? Ludouici Molinæ, & Velaſquez Auendañi ſententiæ contrariæ proferuntur; & Ludouici Molinæ opinione retenta, egregiè admodum articulus hic diſ ſoluitur. Præterea difficilis illa quæſtio, atque inueterata Doctorum controuerſia, vtrùm fratrum diuerſorum filij, quando ſoli ſunt, nec concurrunt cum patruo ſuo ſuperſtite, ſuccedant alteri patruo ſuo in ſtirpes, repræ ſentando parentum perſonas? an in capita? ſingulariter, & dilucidè extricatur. Denique, quando plures patrueles, ſiue conſobrini tractant inter ſe de ſuccedendo alteri ſuo patrueli, ſiue conſobrino, an ſucceſ ſio fiat in ſtirpes, vel in capita? dilucidè etiam explanatur, præfatorum omnium diſtincta admodum, & notanda traditur reſolutio.
- 7. Regnorum, & maioratuum, ſeu primogeniorum ſucceſ ſio, vtrum iure ſanguinis, an iure hæreditario deferatur; repræ ſentatio etiam in eis, an de iure communi procederet, & de iure huius regni, recta iuris ratione, ſiue qua præcipuè fuerit admiſ ſa, vbi ratio decidendi ad l. 40. Tauri aſ ſignatur, quæ hactenus ab aliis mille in locis tradita fuere, ſuo ordine commemorantur; qualiter, ſiue quo ordine, & forma in regno debeat ſuccedi? & an ab vltimo regni poſ ſeſ ſore proximitas debeat accipi? quid etiam in aliis maioratibus inferioribus? Demum textus, in cap. licet, de voto, & voti redemptione, & in cap. grandi, de ſupplenda negligentia prælatorum, lib. 6. & in l. 2. 3. & 4. tit. 15. part. 2. & in l. 8. & 12. tit. primo part. eadem 2. cuma aliis pluribus, in quibus adeò variarunt hucuſque Scribentes omnes, vt ferè nihil certum reliquerint ſcriptum, dilucidé, & abſolutè explanantur.
- 8. Repræ ſentatio nepoti ex filio primogenito ante mortem aui defuncto, in l. 40. Tauri conceſ ſa, vtrùm nepti etiam conceſ ſa eſ ſe intelligatur, & conſequenter neptis ex filio primogenito præmortuo; an ſecundogenitum à ſucceſ ſione maioratus excludat? Neptis etiam eiuſdem repræſentatio, vtrum excludatur ex maioratu fœminas propter maſculos excludente; ſi maſculus ex fœmina, & fœmina ex maſculo ad ſucceſ ſionem maioratus ſimul concurrant; & de ſuccedendo vltimo poſſeſ ſori tranſuerſali tractent, atque in eodem gradu ſint, vter eorum debeat præferri? Ex duabus etiam fœminis in eodem gradu exiſtentibus, cui prælatio detur? Et an qualitas maſculinitatis, ſiue ſexus maſculini in filiam tranſmitti, ſiue ab illa repræ ſentari valeat? Denique tam de iure communi in ſucceſ ſione aſcendentium, & tranſuerſalium quoque, & in bonis liberis, & diuiſibilibus, quàm de iure huius regni poſt deciſionem l. 40. Tauri in Hiſpanorum primogeniis, ſiue maioratibus, vtrùm filius parentis perſonam repræ ſentans, dicatur venire ex propria perſona, & vocatione, atque proprio iure, vel ex perſona parentis repræ ſentati, & de effectu huius indagationis, breuis & diucida atque in hoc vltimo notanda, & aliter quàm cæteri feciſ ſent, tradita reſolutio.
- 9. Repræ ſentatio, vtrum locum habeat, quando in patre, vel auo ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, ſiue ius certum, & firmum, atque inuariabile vtrùm neceſ ſariò requiratur, vt repræ ſentatio admittatur; an verò ſola potentia, ſiue ſpes, aut poſ ſibilitas ſuccedendi, etiam remota ſufficiat? & de intellectu l. 40. Tauri, circa iſtum articulum; dilucida equidem, atque egregia explanatio, vbi Taurinæ dictæ l. germanus, & verus ſenſus adducitur. Conditorum eiuſdem mens, & intentio detegitur, Neotericorum quorundam aduerſus Ludouicum Molinam obſeruationes, ſeu placita nonnulla, nouiter & verè ſubuertuntur, & quamplurima adnotantur. Deinde, an nepos inſtitutoris ex filio, ante maioratum inſtitutum, vel in vita inſtitutoris præmortuo, patruum excludat? an etiam repræ ſentationi locus eſ ſe poſ ſit, quando vltimo maioratus poſ ſeſ ſore absque deſcendentibus præmortuo, tranſuerſalis aliquis ſucceſ ſionem prætendit, cuius pater ſi viueret, ſucceſ ſurus ſane eſ ſet vt proximior, ipſe tamen multis ab hinc annis, & ante maioratum inſtitutum, vel etiam poſt, ſed in vita inſtitutoris deceſ ſit: vbi etiam in propoſito conſiderantur accuratè, & ſubtiliter aliqua, quæ vltra Scribentes omnes, matura consideratione fuerunt excogitata. Ac denique de nepote mortuo, viuentibus auo poſ ſeſ ſore maioratus, & patre primogenito; relicto tamen pronepote poſ ſeſ ſoris: & de filio incapacis, ante incapacitatem nato, & de poſthumo, vtrum patruum excludant, breuiter inquiritur.
- 10. Repræ ſentatio in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione, an, & quando locum habeat? vbi de contrarietate Accurſij, & Baldi, ſic trita, & vulgata, vt nulli non innoteſcat: an etiam dicta l. 40. Tauri conſtitutione edita, aliquid citra ius commune, aut Interpretum traditiones communes additum, vel innouatum fuerit in materia repræ ſentationis circa fideicommiſ ſa. Prætereà de ſucceſ ſione feudi, & emphyteuſis, & quatenus in ea repræ ſentatio admittatur: diligens equidem, atque notanda, & accurata magis, quàm antea fuiſ ſet, explanatio.
- 11. Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, vtrum admittenda ſit in primogeniis, ſeu maioratibus, non ſolum ex vltima voluntate, ſed etiam ex contractu inſtitutis, vbi non modo interminis præfatæ l. Tauri, ſed etiam in terminis iuris communis, articulus hic dilucidè magis, & aliter, quàm cæteri huius Regni Scriptores feciſ ſent, explanatus relinquitur: an etiam admittatur repræ ſentatio in maioratibus, qui abſque inſtitutionis ſcriptura, ex ſola antiquitate, aut conſuetudine conſtant? In donatione Dominica, ſeu Regia conceſſione, in his bonis, quæ iure maioratus à Rege Henrico II. Nobilibus Hiſpaniæ fuere donata; in meliorationibus Tertij & Quinti vinculatis, ſiue in vinculis ordinariis, quæ abſque Regia facultate inſtituuntur quotidie, & in Anniuerſariis, & Capellaniis aut Memoriis perpetuis, quæ iure maioratus deferuntur: vbi horum omnium breuis, & diſtincta traditur reſolutio, & Petri Salazaris aduerſus Lud. Molinam, & alios, opinio noua, nouiter & verè, atque vel vno tantum verbo concludenter conuicta.
