Ad explicationem l. 7. tit. 11. part. 6. vbi illius legis verus & germanus ſenſus, veráque ratio, dilucidè, & meliùs quàm antea fuiſ ſet, aſ ſignatur; eiuſdem deciſio nonnullis & nouiter, & notabiliter exornatur, & in quæ ſtione illa vtrùm Legitimam filius amittat propter inuentarium non confectum, quæ hucuſque ab aliis ſcripta erant, recenſentur in vnum; diſtinctione & reſolutione adnotantur quamplurima, quæ ſcitu quidem & notatu ſunt digna, nec ab alio hactenus fuerant ſic explicata & tandem Agitata quæ ſtione altera, an Legitima filio, rum de iure naturali, aut ciuili procedat; & an lege, ſtatuto, conſuetudine, aut Principis reſcripto tolli poſ ſit, & in illa nonnullis conſideratis, quæ alibi non inuenies ſic adnotata, nec ſcripta, dubium ſuperius ſic abſolutè & verè, atque originali Scribentium omnium lectura declaratum relinquitur, vt nihil vltrà deſiderari poſ ſit, ſed cùm occaſio ſe offeret, hoc loco tradita reſolutio, ſit omninò amplectenda, & notanda.

SVMMARIVM.

- 1 Præcipuum huius Capitis dubium, an ſcilicet Legitima propter non confectum inuentarium amitti debeat, nulla lege iuris communis expreſ ſim deciſum, nec etiam Regia conſtitutione ita clarè ſublatum, vt dubitationi locus adhuc non ſit, & eſ ſe potuerit.
- 2 Nam in §. ſi verò non fecerit, in authen. de hæred. & falcid. & in l. vltima, C. de iure deliberandi, dumtaxat exprimitur, quòd hæres, qui non fecerit inuentarium, debeat de iure ſoluere legatariis, & non fruatur commodo legis Falcidiæ, quæ locum habet, cùm vltra dodrantem legata relinquuntur.
- 3 Legitima tamen filiorum, quòd ob inuentarium non confectum amittatur, nulla lege reperitur cautum, nec prouiſum.
- 4 Nec etiam aliqua lege ad effectum prædictum, ſcilicet Legitimæ non amittendæ, præceptum filio impoſitum eſt, vt inuentarium conficiat. Quòd ſi neceſ ſarium fuiſ ſet, æquum non ſolùm, imò & neceſ ſarium erat exprimere, vt filius ſciret inuentario non confecto Legitimam amitti, ſicut expreſsè cautum eſt in Falcidia.
- 5 Aliàs iniquum quidem videretur, filium priuari Legitima ex poſtfacto, eo quòd inuentarium non feciſ ſet, cuius conficiendi nulla obligatio erat ei iniuncta.
- 6 Prætereà, de iure Regio Partitarum, idem quod de iure communi diſponitur in Falcidia, vt ſcilicet propter inuentarium non confectum, ab hærede amitti debeat; non verò declaratur, an etiam id intelligendum ſit de filio hærede, aut reſpectu Legitimæ filiis debitæ.
- 7 Et quamuis Gregorius Lopez in l. 10. titulo 6. partita 6. etiam in filio hærede acceperit, vt hoc numero adnotatur.
- 8 Tamen illa non loquitur in filio hærede, aut reſpectu Legitimæ: & quamuis in hærede loquatur indiſtinctè; diſtingui debet, cum per aliam legem diſtinguatur, hoc eſt per l. 7. tit. 11. partit. 6. vbi filiorum ius à iure extraneorum diſtinguitur.
- 9 Item & per rationem, ne filius Legitimam amittat, ob quam dictæ l. 7. Partitæ Compilatores, ſiue Authores mouentur.
- 10 Vt in terminis iuris communis, vt reſpondeat ad text. in dict. §, ſi verò non fecerit, in authent. de hæred. & falcid. adnotauit Cinus.
- 11 Legum Partitarum Conditores in propoſita ſpecie amiſ ſionis Falcidiæ ob non confectum inuentarium, potentius ius tribuiſ ſe ſemper filiis, quàm extraneis hæredibus, & vltra alios hæredes, prærogatiuam eis conceſ ſiſ ſe, vt hoc numero adnotatur.
- 12 Et inde validiſ ſimum argumentum deduci contra Authores nonnullos huius Regni, qui filiorum ius ita lædunt, vt ob inuentarium non confectum, Legitimam eorum minuere, aut grauare ſolutione legatorum contendant, quæ tamen ex mente, atque intentione ipſarummet legum Partitæ, immunis ſemper, & integra manere debet.
- 13 Sicuti etiam ex deciſione iuris communis, & regula certa, ex qua Legitima debetur filiis libera, & ſine vllo grauamine, aut onere, vt nec directè tolli poſ ſit, nec indirectè, nec etiam villo modo minui.
- 14 Vnde quod ad Legitimam attinet, credendum non eſt, quòd lex voluerit grauare filios confectione inuentarij, vt eius omiſ ſio, Legitimæ amiſ ſionem induceret, quoniam ſic non diceretur Legitima ſine grauamine de iure communi.
- 15 Nec de iure Regio Partitarum verificarentur verba quædam vniuerſalia, quæ omne grauamen excludunt, y todo embargo, & ſic comprehendunt etiam grauamen, o el embargo, inuentarij non confecti, quo hæredes alij adſtringuntur.
- 16 In quæ ſtione præfata, an ſcilicet amittatur Legitima propter non confectum inuentarium, præposterè quidem & malè argumentari Doctores de Falcidia ad Legitimam, vt hoc numero latiùs adnotatur. Et ratio quædam in terminis iuris communis rectè procedens, quòd de iure Partitarum fortiùs, aut magis concludenter adstringat, ſingulariter conſideratur.
- 17 Hæredem teneri de iure inuentarium conficere, aliàs non conficientem, omnibus creditoribus, legatariis, & fideicommiſ ſariis, etiam vltra vires hæreditarias teneri, & Falcidiæ commodo priuari.
- 18 Filium hæredem ab onere conficiendi inuentarium non liberari, imò ſicut extraneum, ad confectionem inuentarij teneri.
- 19 Quia text. in l. fin. C. de iure deliberandi, quæ præcipit inuentarium fieri, mixtim loquitur de filiis, & de extraneis hæredibus, & ſ æpè vtitur verbo immiſcuerit, quod ad ſuos hæredes tantummodò refertur.
- 20 Inde infert Sarmientus, & ſecurè defendit, quòd ſi filius tenetur facere inuentarium, quòd & pœnis ſubiicitur non conficientis inuentarium, ſcilicet vt teneatur creditoribus, & legatariis, etiam vltra vires hæreditarias: & conſequenter, quòd Legitimam amittat propter inuentarium non confectum, idque per text. in dict. l. final. cum aliis ſimilibus.
- 21 Ex quibus mouentur etiam principaliter cæteri Authores, qui eam partem ſequuntur.
- 22 Verùm illa iura non obſtare, & ſic debere intelligi, vt his Legitimæ ſaluum ſemper eſ ſe debere legatariorum, & fideicommiſ ſariorum reſpectu, nec omiſ ſio inuentarij pœnam amiſ ſionis Legitimæ inducat, euidenter hoc numero & ſeq. demonſtratur.
- 23 §. ſin verò poſtquam, legis vltimæ, C. de iure deliberandi, explicatur.
- 24 Et de iure Regio Partitarum, omne dubium ſublatum, poſito quòd de iure communi id haberet aliquam difficultatem; Legitimámque ante omnia legata debere deduci, concludenter oſtenditur.
- 25 Dubium commune Doctorum, an ſcilicet Legitima filiorum propter non confectum inuentarium amittatur, non verſari circa creditores hæreditarios, ſed circa legatarios, & fideicommiſ ſarios dumtaxat. Quia cum Legitima non ſit, nec debeatur, niſi deducto ære alieno: Imò ſi totam hæreditatem abſorbeat æs alienum, nulla omninò debentur Legitima, etiamſi inuentarium confectum eſ ſet, aduersùs creditores Legitima non detraheretur; Quia æs alienum præcedit Legitimam, ſiue factum ſit inuentarium, ſiue non: & ideò deductio Legitimæ aduersùs creditores locum non habet.
- 26 Legitimæ deductio aduersùs legatarios locum obtinet, & in illa potior eſt cauſa filiorum, etiamſi inuentarium confectum non fuerit, contra D. Franc. Sarmientum, & vide infrà, num. ſeq. vbi eiuſdem Sarmient. reſolutio in propoſito confutatur.
- 27 Hæres non conficiens inuentarium, ex ſententia communi Doctorum, quare teneatur vltra vires hæreditarias, & vide numero ſequenti, in fine, vbi aliæ duæ rationes aſ ſignantur.
- 28 Legis 7. titul. 11. partita 6. vera ratio redditur, & vide ſuprà, num. 26. & num. 11. vſque ad num. 17. & num. ſequenti, vbi elegans declaratio traditur ad illam legem: vide etiam infrà num. 40.
- 29 Filius inuentarium non conficiens, dato, quòd ex deciſione dictæ l. 17. titulo 11. part. 6. Legitimam amittere non debeat; id tamen ita demum intelligendum erit, ſi ab eo dolus malus & fraus abſit omninò, vt hoc numero adnotatur, & ibidem noua Authoris declaratio traditur in propoſito.
- 30 Legitima filiorum, vtrùm de iure naturali ſit, vel de iure ciuili poſitiuo, vulgata equidem, & frequenter, variíſque in locis agitata quæ ſtio, vt conſtat ex multis Authoribus, qui hoc numero recenſentur.
- 31 Legitima ex ſententia Dini, & aliorum, nomine, origine, quantitate, & neceſ ſitate, quòd de iure ciuili deſcendat; & conſequenter, quòd licèt quodam instinctu naturæ, ac ratione quadam & curſu naturali debita videatur Legitima. Eiuſidem tamen relinquendi neceſ ſitas, tam quoad ipſam Legitimam ſimpliciter ſumptam, atque alimenta, quàm quoad eiuſdem quotam & quantitatem ex iure ciuili procedat, non ex iure naturali.
- 32 Legitima ex ſententia præcedentis opinionis Authorum in totum tolli poteſt per legem, vel ſtatutum, vel per conſuetudinem aut reſcriptum Principis.
- 33 Legitimæ quota, ſeu eius quantitas, ex ſententia aliorum quamplurimorum Authorum, quòd ſit de iure ciuili poſitiuo: Legitima tamen ipſa ſimpliciter ſumpta, quòd ex iure naturali, vel gentium primæuo procedat: Ideòque tolli non poſ ſit in totum per legem, vel ſtatutum, nec etiam per conſuetudinem, vel Principis reſcriptum. Quamuis in quantitate, quæ eſt de iure ciuili, lege, ſtatuto, conſuetudine, ſeu Principis reſcripto minui poſ ſit, vt vſque ad naturam reuertatur, id eſt ad alimenta tantùm, ea enim tolli non poſ ſunt, tanquam iure naturæ debita.
- 34 Legitima ex ſententia quorundam Authorum, quòd ſimpliciter atque indiſtinctè debeatur filiis de iure naturali, & ibidem in quo differat hæc opinio à præcedenti, adnotatur.
- 35 Ex ſententia tamen Authoris, quòd nonnulla constitui debeant pro dilucida atque abſoluta præfati dubij reſolutione, quæ nouiter, & vltra alios, verè tamen hoc num. & ſeq. adnotantur, vbi in effectu ſecunda opinio magis probatur, & tertia declaratur infrà, num. 39.
- 36 Legitima aliquando à lege tolli poteſt in totum, vel minui, iuſta ſcilicet cauſa interueniente, quia tunc lex ipſa naturæ, ſiue ius naturale non modò repugnat; imò ratio alia naturalis, quâ ius ciuile fundatur, ſic ſuadet, vt hoc numero latiùs explicatur, vbi vide omninò.
- 37 Alimenta filiis, non ex iure naturali, ſed ſolùm ciuili deberi, ex ſententia quorundam, quos rectè carpit, & contrarium defendit Molina.
- 38 Et ad vulgatum argumentum, quòd ſi alimenta iure naturæ deberentur, nulla lege tolli poſ ſent, nec etiam in caſu Authent. ex complexu, C. de inceſtis nuptiis, plenè, & verè reſpondetur, vt hoc numero adnotatur.
- 39 Tertia opinio relata ſuprà, num. 34. declarata, & ibidem explicatum, cui magis ex ſuperioribus opinionibus acceſ ſiſ ſe videantur legum Partitarum Conditores.
- 40 Legitimam non amitti ob inuentarium non confectum, qua ratione legis 7. tit. 11. part. 6. Conditores ſtatuerint, & vide ſuprà, num. 28. & in aliis locis ibidem in ſummario relatis.
- 41 Legitimam ob inuentarium non confectum non amitti de iure Regio partitarum, ſic clarum, atque indubitatum ex dictis anteà remanere vt omninò probari non debeat. Et inde inferri poſ ſe ad nonnulla, quæ notatu & ſcitu digna ſunt, nec vllus hactenus ſic adnotauit.
- 42 Et primò infertur ad ea, quæ in propoſito Gregor. Lopez ſcripta reliquit, ad quæ nullus hucuſque animaduertit, eiuſdem reſolutio nouiter, ſed verè quidem & concludenter carpitur, Cini, & Bartol. declaratio quædam in propoſito, quæ & de iure communi dubia eſt, vt infrà dicetur, quòd ſtare non poſ ſit poſt deciſionem d. l. 11. Partitæ probatur, & aliorum reſolutiones expenduntur in contrarium, ac denique res iſta, meliùs quàm anteà erat, declarata relinquitur.
- 43 Secundò infertur ad ea, quæ in eadem quæ ſtione adnotauit Roder. Suar illa namque abſolutè aut indiſtinctè intellecta, vera non ſunt, & vltra Recentiores omnes nouiter explicantur.
- 44 Tertiò infertur ad reſolutionem D. Franciſ. Sarmienti, qui dict. l. partitæ immemor fortaſ ſis, nonnulla ingenioſe conſiderauit, quæ ex conſtitutione d. l. Regiæ, sic ſubuertuntur, vt nullo pacto ſuſtineri valeant. Alia etiam Sarmientus ipſe impoſ ſibilia iudicauit, quæ verè impoſ ſibilitatem nullam continent, vt hoc numero adnotatur.
- 45 Quartò infertur ad ea, quæ Hieronymus de Cæuallos in eodem dubio obſeruauit, vbi eius Authoris reſolutio nouiter, & verè confutatur, & dubium ipſius clarè ſu ablatum relinquitur.
- 46 Quintò infertur, ſecluſa legis Partitæ conſtitutione, & in terminis iuris communis loquendo, in præfato dubio, an Legitima amittatur propter inuentarium non confectum, duas eſ ſe ex ſententia communi opiniones, & illas contrarias omninò. Verùm tres eſ ſe opiniones, vltra omnes longè verius Author credidit.
- 47 In primis namque, quòd filius Legitimam amittat propter inuentarium non confectum, atque adeò vt ad omnia legata & fideicommiſ ſa perſoluenda teneatur, etiamſi eis ſolutis nihil ei pro Legitima ſuperſit, tenuerunt nonnulli, qui hoc numero præcitantur.
- 48 Et pro hac parte plura fundamenta expendunt Neoterici quæ priùs conſiderauerat Salicetus.
- 49 Et illis verè quidem, & concludenter reſpondent Authores nonnulli hoc loco relati.
- 50 Vnde contrariam opinionem, videlicet filium Legitimum non amittere propter inuentarium non confectum, & ideò ad ſolutionem legatorum, vel fideicommiſ ſorum non teneri, defendunt alij quamplures hoc numero præcitati.
- 51 Qui tamen non indiſtinctè accipiunt eam; imò expreſ ſim affirmant, filium in pœnam omiſ ſionis inuentarij integra legata ſoluturum etiam de proprio, ſi bona non ſufficerent. Sed Legitimæ fauent in vno, quod primæ opinionis Authores negarunt, aut eiſdem filiis non conceſſerunt, ſcilicet quòd Legitima ab initio minuere debet legata, & ea legata ſic diminuta filius præſtat, licèt excedant vires hæreditatis, & ad hoc prodeſt detractio Legitimæ, vt hoc numero adnotatur.
- 52 Et iuxta hanc declarationem, vt vides, valdè destruitur opinio eorum, qui propter inuentarium non confectum Legitimam non amitti, & ad ſolutionem legatorum filios hæredes non teneri dixerunt. Et ſic in effectu ſecunda hæc opinio cum prima conuenit ſuperiùs relata, aut parùm ab ea differt.
- 53 Nec vera videtur, vt hoc numero, & ſequentibus adnotatur.
- 54 Idcircò tertia ſuccedit & vltima opinio aliorum, qui Cini, Bartoli, & ſequacium declaratione non relata, nec etiam illius aliqua mentione facta, ideò fortaſ ſis, quòd veram non crediderint, nec aliquo iure probatam (quod negari non poteſt) ſimpliciter & indiſtinctè obſeruarunt, filios propter inuentarium non confectum Legitimam non amittere, nec ad ſolutionem legatorum teneri.
- 55 Quod ita indiſtinctè probarunt Authores quamplures, & Gloſ ſ æ, vt hoc numero adnotatur.
- 56 Et pro hac parte, quæ magis placet Authori, fortiter vrgent ea, quæ hoc numero & ſeq. ab eodem conſiderantur.
- 57 Patronus ob non confectum inuentarium, Legitimam non amittit.
- 58 Petri Surdi deciſ. 316. num. 16. traditio quædam in hac materia, ad quam nullus hactenus animaduertit, & nouiter, & verè improbata.

PRo dilucida atque abſoluta huius Capitis explanatione, nonnulla conſtituere neceſ ſarium erit, ad quæ alij Scribentes non ſic animaduertunt, nec verè prætermitti poſ ſunt: & in primis conſtituo, præcipuum dubium, quod à me excitatur hoc loco, nulla lege iuris communis expreſſim deciſum, nec etiam Regia aliqua conſtitutione ita clarè ſublatum, vt dubitationi locus adhuc non ſit, & eſ ſe potuerit. quod manifeſtè probatur; nam §. ſi verò non fecerit, in authent. de hæredibus, & Falcidia, & in l. vlt. C. de iure deliberandi, dumtaxat exprimitur, quòd hæres, qui non fecerit inuentarium, debeat de iure ſoluere legatariis, & non fruatur commodo legis Falcidiæ, quæ locum habet, cùm vltra dodrantem legata relinquuntur, vc cum aliis multis plenè explicat Antonius Pichardus ad principium, inſtit, de lege Falcidia n. 1. & 2. & ſeq. Legitima tamen filiorum quòd ob inuentarium non confectum amittatur, nulla lege reperitur cautum, nec prouiſum: nec etiam aliqua lege ad effectum prædictum, ſcilicet Legitimæ non amittendae, præceptum filio impoſitum eſt, vt inuentarium conficiat. Quod ſi neceſ ſarium fuiſ ſet, æquum non ſolùm, imò & neceſ ſarium erat exprimere, vt filius ſciret inuentario non confecto Legitimam amitti, ſicut expreſsè cautum eſt in Falcidia alias iniquum quidem videretur, filium priuari Legitimâ ex poſtfacto, eo quòd inuentarium non feciſ ſet, cuius conficiendi nulla obligatio erat ei iniuncta quod in terminis noſtris, eleganter quidem & verè adnotauit ſolus Fachin. controuerſ. iuris, lib. 4. c. 34. in verſiculo, & hanc ſententiam, & in verſculo, hæc igitur Legitima, fol. mihi 429. alij verò non ſic aſ ſequuntur. Prætereà de iure Regio Partitarum, idem quod de iure communi diſponitur in Falcidia vt ſcilicet propter inuentarium non confectum ab hærede amitti debeat, vt in l. 10. tit. 6. par. 6. probatur: non verò declaratur, an etiam id intelligendum ſit de filio hærede aut reſpectu Legitimæ filiis debitæ. Et quamuis Gregor. Lopez in l. 7. tit. 11. p. 6. verbo, Legitima, in principio, in hunc modum ſcripſerit: Sed quæ erit vtilitas in hoc, cum filius non conficiens inuentarium, etiam de ſuo proprio teneatur ſolida præstare legata, vt in l. 10. tit. 6. ſuprà, eadem partita; & ſic etiam in filio hærede, aut reſpectu Legitimæ eam conſtitutionem accipiat: tamen lex illa, vt dixi, non loquitur in filio hærede, aut reſpectu Legitimæ & quamuis in hærede loquatur indiſtinctè, diſtingui debet, cùm diſtinguatur per aliam legem, hoc eſt per dict. l. 7. tit. 11. par. 6. vbi filiorum ius à iure extraneorum diſtinguitur. Item & per rationem, ne filius Legitimam amittat, ob quam dict. l. partitæ conditores mouentur, vt infrà dicam: & in terminis iuris communis, vt reſpondeat ad tex. in d. §. ſi verò non fecerit, in authent. de hæredibus & falcidia, ita adnotauit Cinus in authent. ſed cùm teſtator, in 7. quæ ſt. C. ad legem falcidiam: & ſequitur Rolandus in tractatu de confectione inuentarij, 5. part. quæ ſt. 3. incipit, Dubitatio oritur, num. 19. circa finem.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, legum Partitarum Conditores in propoſita ſpecie amiſ ſionis Falcidiæ ob non confectum inuentarium, potentius ius tribuiſ ſe ſemper filiis, quàm extraneis hæredibus, & vltra alios hæredes prærogantiam eis conceſ ſiſ ſe. Quod præter vulgatam deciſionem dict. l. 7. titul. 11. partita 6. vbi hæres extraneus non conficiens inuentarium priuatur Falcidia, & tamen Legitimâ debitâ iure naturæ non priuatur filius; probatur etiam noua & ſingulari conſideratione, quæ deducitur ex l. prima, eodem titul. 11. & partita 6. vbi ſtatuitur, quòd hæres extraneus inſtitutus debet habere Quartam, quæ dicitur Falcidia, quando grauatur multis legatis, ita quòd excedunt alias tres partes hæreditatis: Si verò hæres inſtitutus ſit de deſcendentibus teſtatoris, quòd habere debet Legitimam debitam iure naturæ. Vnde validiſ ſimum argumentum deducitur ad probandum in prædicto caſu non pariformiter terminari debere ius filiorum cum iure hæredum extraneorum, imò eorum cauſam ſeparari debere, ac in ipſis ius diuerſum conſtitui, vt in dictis legibus Partitæ ſeparatur, & conſtituitur: ad quas leges, ſi ita dilucidè, atque ex propoſito nonnulli huius Regni Authores attendiſ ſent, non ſic filiorum ius læderent, vt ob inuentarium non confectum Legitimam eorum minuere, aut ſolutione legatorum grauare contenderent, quæ ex mente earundemmet legum Partitæ, immunis ſemper, & integra manere debet, ſicuti etiam ex deciſione iuris communis, & regula certa, ex qua Legitima debetur filiis libera, & ſine vllo grauamine aut onere, vt nec directè tolli poſ ſit, nec indirectè, nec etiam vllo modo minui, iuxta tex. in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, & in l. 17. tit. 1. par. 6. ibi: E por eſ ſo es llamada legitima, porque la otorga la ley a los fijos, e deuen la auer libre, e quita, e ſin embargo, e ſin agrauamiento, e ſin ninguna condicion, & in l. 11. tit. 4. eadem par. 7. ibi: Libremente e ſin ningund agrauamiento. Vnde quod ad Legitimam attinet, credendum non eſt, quòd lex voluerit grauare filios confectione inuentarij, vt eius omiſ ſio Legitimæ amiſſionem induceret, quoniam ſic non diceretur Legitima ſine grauamine de iure communi; nec de iure Regio Partitarum verificarentur verba illa: Libre, e quita, e ſin embargo, e ſin agrauamiento. Quæ cùm adeò vniuerſalia ſint, excludunt omne grauamen, Y todo embargo; & ſic grauamen etiam, O el embargo, quo alij hæredes propter non confectum inuentarium adſtringuntur. Vnde ſequitur, non ſolùm ratione ſuperiùs dicta, quòd iure expreſ ſum ſit ob non confectum inuentarium amitti Falcidiam legitimam autem amitti, cautum non eſ ſe: ſed etiam alia & concludenti ratione non ſubſiſtere præcipuum quorundam Authorum fundamentum, qui à Falcidia argumentum ſumunt ad præfatæ quæ ſtionis Legitimæ deciſionem: vt pote cùm longè diuerſa ratio militet, & alia ſit detractio ex lege Falcidia, alia verò Legitimę filiis iure naturę debitę deductio: quoniam illa, nec ratione naturali debetur, nec eo iure, quo filiis debita eſt Legitima, & legi antiquę duodecim Tabularum repugnat, quâ ſtatutum erat, Vti quiſque rei ſuæ legauerit, ita ius eſto, vt latiùs oſtendit Antonius Pichardus ad principium, Inſtit. de lege Falcidia, num. primo, & num. 15. 16. & 17. & num. 21. cum ſequentibus, Legitima verò non ſolùm iure naturali debetur, vt infrà dicam, ſed etiam omnibus legibus antiquis & nouis adiuuatur, ac relinqui præcipitur: Falcidia verò hodie prohiberi poteſt per teſtatorem, Authentic. ſed cùm teſtator, C. ad legem Falcidiam, l. 6. titulo 11. partita 6. & latiùs explicat Antonius Pichardus vbi ſuprà, num. 7. & num. 53. 54. & ſequen. Hieronymus Cæuallos practic. commun. contra communes, quæ ſtione 27. 28. & 29. quam rationem in noſtro propoſito, ac in terminis iuris communis rectè conſiderauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 34. in fine. folio 429. ipſa tamen interminis legum Partitarum, fortiùs quidem, aut concludenter magis adſtringit; cùm non ſolùm in Falcidia cautum, in Legitima omiſ ſum fuerit (vt omiſ ſum fuit de iure communi) ſed etiam vltrà progrediantur præfatæ legis partitæ Conditores, & in Falcidia ob non confectum inuentarium ſtatutum, in Legitima debita iure naturæ non ſeruandum expreſ ſim deciderint, vt ſic ea lege condita, opinionum contrarietatem, aut dubium de iure communi procedens tollerent omninò.

Tertiò prætereà conſtituo, indubitatum eſ ſe, & iuxta communem omnium ſententiam introductum, hæredem teneri de iure inuentarium conficere, aliàs non conficientem, omnibus creditoribus, legatariis, & fideicommiſ ſariis, etiam vltra vires hæreditarias teneri, & Falcidiæ: commodo priuari: idque per text. in l. fin. per totam legem, maximè in §. ſin autem, in verſiculo, ſi quis autem temerario, C. de iure deliberandi, & in l. 10. titulo 6. partita 6. Et rationem ex mente communi reddit Rolandus in tractatu de confectione inuentarij, 5. part, quaeſtione prima, & 2. folio mihi 166. Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæ ſtione 411. Et iunge Antonium Pichardum in §. ſed noſtra beneuolentia, Institut. de hæred. qual. & differ. num. 1. & 2. vbi inuentarij introducendi cauſam adducit.

Deinde, filium hæredem ab onere conficiendi inuentarium non liberari, imò ſicut extraneum ad confectionem inuentarij teneri; quia tex. in dict. l. finali, C. de iure deliberandi, quæ præcipit inuentarium fieri, mixtim loquitur de filiis, & de extraneis hæredibus, & ſ æpe vtitur verbo, immiſcuerit, quod ad ſuos hæredes tantummodò refertur, vt in terminis noſtris rectè obſeruarunt D. Franciſ. Sarmient. ſelectarum lib. 2. cap. 7. num. 2. Octauianus Cacherannus deciſion. 148. num. 3. & eos non referens D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 35. de confectione inuentarij, num. 6. qui expendunt textum in eadem l. fin. in §. 1. ibi, Spe certiſ ſima hoc fecerit, vel ſe ſe immiſcuerit. Et in §. ſin autem dubius, ibi: Vel ſe ſe immiſceat. Et in §. ſin verò poſtquam, ibi: Vel ſe ſe immiſcuerint. Qui loquitur de filiis, & de hæredibus extraneis, & eos damnat, ſi inuentarium non fecerint, vt debitis hæreditariis in ſolidum teneantur: & in §. Sancimus, in verſiculo, ſi verò non fecerit, in authent. de hæredibus & Falcidia, ibi: Compleuit legatarios & fideicommiſ ſarios, quamuis puræ ſubſtantiæ morientis excedat menſuram legatorum datio. Inde infert Sarmientus, & loco relato ſuprà, ſecurè defendit quòd ſi filius tenetur facere inuentarium, quòd & pœnis ſubiicitur omittentis inuentarium, ſcilicet vt teneatur creditoribus, & legatariis, etiam vltra vires hæreditarias: & conſequenter quòd Legitimam amittat propter inuentarium non confectum, per iura ſupradicta; per quæ etiam principaliter mouentur & cæteri Authores, qui eam partem ſequuntur.

Verumenimverò, & congruè & verè reſponderi poteſt iuribus præfatis, ſi conſtituamus, vt ſuprà, dixi, quod dubium propoſitum amiſ ſionis Legitimæ propter non confectum inuentarium, non deciditur ibi expreſ ſim, & quamuis dicatur, immiſcentem ſe, debitis hæreditariis in ſolidum teneri: id tamen ſic intelligi debet, vt ius Legitimæ: ſaluum ſemper eſ ſe debeat, ac quocunque caſu videatur exceptum: quoniam diſpoſitio quælibet quantumcunque generalis ſit, non comprehendit Legitimam, vt in terminis ſtatuti loquentis generaliter, & non facientis mentionem de Legitima, quòd eam non comprehendat, ſcribunt Alexander in conſilio 7. num. 2. lib. 2. Corneus in conſil. 290. num. 5. lib. 3. Balbus de præ ſcriptionibus, in 4. p. quartæ partis principalis, quæ ſt. 32. num. 3. & in fortioribus terminis poſt multos alios annotauit Franciſ. Becci. in conſil. 112. num. 13. cum ſeq. lib. 1. Et ſic quamuis filius teneatur creditoribus omnibus hæreditariis, non verò Legitimâ amiſsâ, legatariis etiam & fideicommiſ ſaris tenebitur: quod in terminis noſtris cum indicio aduertit Albericus in authent. ſed cum teſtator, C. ad legem Falcidiem, dicens, quòd quamuis illa iura indiſtinctè loquantur; imò mixtim de filiis, & de hæredibus extraneis: attamen diſtingui debent per alias leges, quibus diſpoſitum eſt, quòd Legitima nullo modo amittatur, niſi ex cauſis, quæ inofficioſi teſtamenti querelam excludunt, quarum numero inuentarij omiſ ſio non eſt, & ſic legitima propter inuentarium non confectum amitti non debet, vt cum Alberico firmauit Cacherannus deciſione 148. num. 10. in fine, & nu. 11. in finalibus verbis, in verſiculo, non obſtat vltimò, rectè explicat textum in dicta l. finali, §. ſin verò postquam, C. de iure deliberandi: vt ſcilicet intelligi debeat non de debito iure naturæ, quo ob inuentarium non confectum filius non priuatur, ſed de debito iure inſtitutionis, quo priuatur prout quilibet extraneus hæres, quia vtriuſque par ratio non eſt: & Albericum non referens, nec etiam Cacheranum. idem in effectu reſpondet Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 34. in verſiculo, ad primum argumentum, folio 429. vbi dicit, iura ſuperiora intelligenda, vt procedant, cùm legata & & fideicommiſ ſa talia ſunt, quæ de iure valent, & relin qui poſ ſunt; tunc enim hæres inuentarium non conficiens, in ſolidum tenetur ad ea præ ſtanda, etiam vltra vires hæreditarias, ſed legata & fideicommiſ ſa in præiudicium Legitimæ ordinata, quòd irrita ſunt, ac nullius momenti, & pro non ſcriptis habentur, & ſic filius ad ea ſoluenda non tenetur.

Denique & vltra omnes reſpondetur, quòd poſito, quòd de iure communi id habeat aliquam difficultatem ex eiſdem iuribus ſuperiùs adductis: tamen de iure Regio Partitarum, ex deciſione dict. l. 7. titul. 11. partita 6. dubium omne ſublatum, & Regia illa conſtitutione apertè deciſum, quòd filius legitimam portionem priuſquàm legata deducantur, deducat, nec legata ipſa ſoluere teneatur, niſi quatenus poſ ſit, acceptâ priùs Legitimâ, quæ vt dixi, ante omnia legata deduci debet libera, vt etiam probatur in l. prima, eodem titulo 11. partita 6. & infrà dicetur, quidquid aliter intellexerit Hieronymus de Cæuallos, ſed malè quidem, vt ibidem notabitur.

Quartò conſtituo, huiuſce capitis, & commune Doctorum dubium, an ſcilicet Legitima amittatur propter inuentarium non confectum, non verſari circa creditores hæreditarios, ſed circa legatarios & fideicommiſ ſarios dumtaxat, quia cùm Legitima non ſit, nec debeatur niſi deducto ære alieno, ex l. Papinianus, §. 4. ff. de inoffic. teſtam. imò ſi totam hæreditatem abſorbeat æs alienum, nulla omninò debeatur Legitima, vt notauit Bald. in l. fin. §. in computatione, C. de iure deliberandi, etiamſi inuentarium confectum eſ ſet, aduersùs creditores Legitimam non detraheret, quia æs alienum præcedit Legitimam, ſiue factum ſit inuentarium, ſiue non; & ideò deductio Legitimæ aduersùs creditores locum non habet. Quod cum Ioanne Andrea, Caſtrenſi, & aliis, rectè obſeruauit in propoſito noſtro Cacheranus deciſione præcitata 148. num. 12. Rolandus etiam de confectione inuentarij, 5. parte, quæ ſt. 3. num. 8. & 9. folio 169. Fachineus controuerſiarum iuris lib. 4. dicto cap. 34. columna prima, in verſiculo, & hanc ſententiam, ibi: Quantum enim attinet. Ayora de partitionibus, cap. 2. num. 23. & ante omnes Gloſ ſa, quam ipſi non referunt, in l. finali, §. ſin autem, in verbo, Sacramento, C. de iure deliberandi. Vbi in terminis noſtris diſtinguit inter creditores, & legatarios. Quæ ſtio ergo præ ſens quoad legatarios, & fideicommiſ ſarios dumtaxat mouetur, ac eorum reſpectu intelligi debet, vt apertè loquitur dict. l. 7. titul. 11. partit. 6. cuius immemor, & non referens eam, mirandum eſt, quòd contrarium tenuerit eruditiſ ſimus, & præ ſtantiſ ſimus Sarmientus ſelectarum lib. 2. dicto cap. 7. num. 4. dicens, quòd filius in Legitima potior eſt legatariis, ſi inuentarium conficiat, ſed inuentario non confecto legatarios potiores eſ ſe. Quod quidem nec iure communi ſuſtineri poteſt ex his rationibus, quas ſuperiùs adduxi, vtpote cùm eo iure deciſum non ſit expreſſim, filium ob non confectum inuentarium Legitimâ priuari, & in contrarium repugnent ea, quæ in fauorem Legitimæ, & contra legatarios obſeruarunt Rolandus de confectione inuentarij, dicta parte, quæ ſt. 3. num. 18. & 19. fol. 170. Cacheranus dicta deciſione 148. num. 8. Andreas Fachineus controuerſiarum. iuris libro 4. dicto cap. 34. qui eodem iure communi attento, contrarium conſtanter tuetur: De iure autem Regio Partitarum idipſum probari expreſsè in dicta l. 7. & Sarmienti ſententiam conuinci certum eſt, vt ſuprà dixi, & infrà animaduertam.

