Quartò deinde conſtituendum eſt, præfatam reſolutionem vltra cæteros huius Regni Scriptores, limitatam, aut declaratam per Auendañum in dict. leg. 27. Tauri, gloſ ſ. 2. num. 13. ad finem: vt ſcilicet prædicta ſententia procedat, quando ex Tertio fit primogenium; ſecus verò quando ſimpliciter melioratio fit: & reddit rationem, quia cùm pupillo tunc ſuccedatur, & poſtquam filius Tertium acquiſiuit, potuiſ ſet de eo ad libitum diſponere, neque vlla perpetua ſubſtitutio facta fuerit, dari poteſt ſubſtitutus extraneus, ſicut ante ipſam legem dabatur ad excluſionem aſcendentium, & collateralium, ex l. Papinianus, §. ſed nec impuberis, ff. de inofficioſo teſtamento. Verùm hæc limitatio, aut noua præfati Authoris conſideratio, falſa quidem eſt, & verbis, atque intentioni dict. l. Taurinæ valdè repugnans, nec vllo pacto ſuſtineri valet. Id quod ad oculum videri poterit, & concludentibus rationibus demonſtratur. Inprimis, quia vt ſupra diximus, quocunque modo extraneus aliis fratribus in Tertio præferatur, maxima iniuria irrogatur eiſdem, nec abſque diminutione eius, quod pars Legitimæ reputatur, hoc eſt Tertij, contingere poteſt: Et ratio illa diminutionis Legitimæ æqualiter militat in vtroque caſu, nec vlla poteſt inter vnum, & alterum congrua differentiæ ratio aſ ſignari; textus etiam in dict. §. ſed nec impuberis, nihil ad rem facit, quoniam illud abſque diminutione aliqua Legitimæ aliorum fratrum, vel eius, quod pars Legitimæ reputatur, (quale eſt Tertium extraneorum reſpectu,) contingit; illíſque integra, & intacta Legitima relinquitur: idcircò conqueri non poſ ſunt ob eiuſdem textus rationem, quam alio capite infrà, latiùs declarabo. Deinde, quoniam verba dictæ l. 27. Tauri, omninò excludunt declarationem, aut limitationem huiuſmodi, nec illo modo accipi poſ ſunt, quo eam admittunt. Dicunt enim: Y hazer en el tercio los vinculos, y ſumiſ ſiones, y ſuſtitutiones, que quiſieren, con tanto que lo haga entre ſus deſcendientes legitimos, &c. y que de otra manera no puedan. Ecce vbi vincula, & ſubſtitutiones coniunguntur, & comparantur, & in omnibus idem ius, idemque ordo præ ſcribitur, nec ſubſtitutiones, quocunque modo fiant, à vinculis, & ſubmiſ ſionibus ſeparantur, ſic vt idemmet ius, ſiue æ quale ſemper conſtituatur, & dumtaxat in conſideratione habeatur, an Tertij melioratione facta, ſubſtitutio aliqua fiat, vt ſcilicet debeat tunc eiuſdem legis forma præcisè obſeruari; nec diſtingui poſ ſit, an primogenium, ſeu vinculum perpetuum, perpetuáve ſubſtitutio, an temporalis, ſiue aliqua tantum fiat ſubſtitutio; ſemper namque, atque indiſtinctè ordo ille obſeruari debebit, & Tertij reſpectu, ius commune remanebit correctum: prætereà id ipſum & alia ratione corroboratur; nam licèt verum ſit præfati Authoris Aſ ſumptum præcipuum, videlicet, quòd tunc pupillo ſuccedatur, & poſtquam filius Tertium acquiſiuit, potuiſ ſet de eo diſponere, non inde ſequitur aliquid, quo eiuſdem ſententia verè aut firmiter ſubſiſtere poſ ſit: pater namque cum de Tertio diſponit, & meliorationem facit, aliud ius conſideratur, nec legis ordinem præuertere poteſt; ipſi enim denegatur facultas, quæ poſtmodùm filio competere poſ ſet: ipſe etiam filius nullam iniuriam fratribus irrogaret, ſi tunc de eo, quoquo modo vellet, diſponeret; quoniam tunc diminutionis eius, quod pars Legitimæ reputatur, damnum conſiderari non valeret; ac fortaſ ſis de Tertio eodem filius non diſponeret, ſi in pupillari ætate decedere eum contingeret, & ſic excluderentur eo caſu fratres, qui aliàs ſubſtitutione à patre non facta admitterentur; quod lex illa prouidens, generíque, & familiæ meliorantis, vt ſ æpe dixi, conſulens, abſolutè, & generaliter ſtatuit, quòd in omni vinculo, aut ſubmiſ ſione, vel ſubſtitutione, ſeruari debeat ordo ibi præ ſcriptus: idque quamuis non ita expreſsè, nec explicitè dixerit, præ ſentire tamen, atque apertè velle videtur Tellus Fernandez in eadem, l. 27. Tauri, num. 3. quatenus inquit, ex ea lege diffiniri, non ſolùm directè extraneo relinqui non poſ ſe Tertium, ſed nec indirectè, & ſic per viam ſubſtitutionis, niſi in defectum deſcendentium, aſcendentium, & tranſuerſalium.

Quintò, & principaliter conſtituendum eſt, ſuperiora omnia, quæ hactenus diximus, ſic intelligenda, vt procedant indiſtincté, ſiue in Tertio tantum vulgaris, aut pupillaris ſubſtitutio fiat de per ſe, quæ in Legitima facta non fuerit, vel ſi in Legitima; & Tertio diuerſ æ ſubſtitutiones fiant: aut ſi in Legitima, & in Tertio coniunctim pupillaris ſubſtitutus detur; vtcumque enim ſe res habeat, ſemper, atque indiſtinctè verum erit, ordinem, & formam dictæ l. Taurinæ, obſeruari debere præcisè quoad Tertium; quoad Legitimam ius commune remanere illæ ſum: idque verbis, menti, atque intentioni eiuſdem legis adeò conueniens eſt, vt maiori comprobatione non indigeat: & quamuis à nullo ex hactenus præcitatis Authoribus, ſic fuerit animaduerſum, de mente eorum procedit apertè, atque ex dictis ſuprà certiſ ſimum videtur.

Sexto, & vltimo loco conſtituendum eſt, in terminis noſtris, ac dictæ l. 27. Tauri, vſque adeò ceſ ſere ea, quæ in dicta l. Papinianus, §. ſed nec impuberis, ff. de inofficioſo teſtamento, tradiderunt Doctores per illum text. vt nec mater ipſa vulgariter, aut pupillariter ſubſtitui poſ ſet filio in Tertio bonorum meliorato, dum alij filij, aut deſcendentes meliorantis extarent, nec illis omiſſis perueniri poſ ſet ad eius vocationem: debet enim præcisè, ac ſemper, vt dixi, eiuſdem legis ordo ſeruari: in defectum tamen deſcendentium, ſi forſan vocata aut ſubſtituta non eſ ſet, deberet proculdubio ſubſtitutionem reſpectu Tertij præuertere, quamuis reſpectu Legitimæ non poſ ſit, ex deciſione eiuſdem §. ſed nec impuberis. Et de his hactenus.

CAPVT XII.

Maioratui, vel fideicommiſ ſo bona ſubiecta poſ ſidens, ſi Religionem capacem, aut incapacem bonorum in communi profiteatur, vtrùm ſequens vocatus, vel ſubſtitutus admitti debeat ſtatim non expectata morte naturali, ac ſi Maioratus poſ ſeſ ſor, vel fideicommiſ ſo grauatus, Monachus effectus, verè deceſſiſ ſet.

An etiam fructibus, & commoditatibus Maioratus eiuſdem, aut fideicommiſ ſo illicò fruatur, vel interim dum Monachus naturaliter viuit, Monaſterium, aut ſucceſ ſores alij ab inteſtato, vel ex teſtamento ante ingreſ ſum, vel ante Profeſ ſionem Religionis facto, fruendi bonis omnibus ius obtineant.

Quid etiam, ſi Maioratus poſ ſeſ ſor, aut fideicommiſ ſo grauatus, in præiudicium ſequentis vocati, aut ſubſtituti, ius ſuum alteri vendiderit, ceſ ſerit, aut donauerit ante ingreſ ſum, vel ante Profeſ ſionem Religionis: vbi nouè inſiſtit Author circa traditionem Baldi in conſ. 280. Factum tale, lib. 1. ad quam cæteri non ſic animaduertunt, & Baldi eiuſdem conſil. 389. eodem lib. rectè ad propoſitum expendit.

De renunciatione etiam primogenituræ aliquæ dicit notanda, & vtrùm Profeſ ſione Religionis extingui debeat ius fructuum commoditatúmve, aut prouentuum Maioratus, quod alicui anteà conceſ ſum fuerat, vel pro vita naturali Monachi duret, noua, ſingulari diſtinctione declarat.

Quid etiam dicendum ſit de iure Monacho ad vitam competente, & an Profeſ ſione, ſicut morte naturali eiuſdem, extinguatur, optimè, ac etiam nouè aperit.

Prætereà, an in dubio, indiſtinctéque videantur Maioratuum inſtitutores ab eorum ſucceſ ſione Monachos, & Monaſteria excludere, regularitérque, tum ex natura fine primogeniorum, tum etiam ex præ ſumpta eorundem inſtitutorum mente & intentione id intelligi debeat, quamuis expreſ ſum non fuerit? vbi & de conſil. Decij 259. num. 2. ſingulariter agitur.

Et contenditur, nec deciſionem, nec rationem §. Cornelio Felici, l. Statius Florus, ff. de iure fiſci, Hiſpanorum primogeniis conuenire, nec Monachi, aut Monaſterij in eiſdem ſucceſ ſioni ſuffragari.

Denique, ſi in legibus, ſtatutis, contractibus, ſententiis, teſtamentis, conceſ ſionibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque indefinita mentio mortis fiat, an intelligatur de morte naturali, vel de morte ciuili, vel de vtraque & quibus in caſibus mors ciuilis æquiparetur naturali; abſoluta equidem, diligens, atque notanda explanatio, quâ, vt videbis Lector, originali, incredibilíque, & importuna Authorum omnium lecturâ, dubia propoſita, ſic diſtinctè, & ſingulariter compoſita, atque dilucidè, & abſolutè explicata relinquuntur, vt abſque ingenti ſtudio, ſummóque labore, ita fieri non potuiſ ſe, alitérque, & meliùs, quàm cæteri ſoleant, factum, fateatis libenter, multáque inde deducere poſ ſis, quæ nullibi inuenies ſic ſcripta, nec declarata.

SVMMARIVM.

- 1 Mortis indefinita mentio cùm fit in legibus, ſtatutis, contractibus, ſententiis, teſtamentis, conceſ ſionibus, & aliis dispoſitionibus quibuſcunque, vtrùm intelligatur de morte naturali, vel de morte ciuili, vel de vtraque: ſiue mortis appellatione ſimpliciter, an veniat mors ciuilis, ſicut naturalis? Dubium equidem intricatum, & variis diuersíſque Doctorum diſtinctionibus, & doctrinis diuiſum. Nec hactenus ſatis diſtinctè, aut abſolutè explicatum.
- 2 Quamuis tractatum ab infinitis Authoribus, qui hoc numero, & ſeq. vſque ad numerum 12. præcitantur. Inter quos ij magis notandi, pluríſque habendi erunt cum occaſio ſe offeret, quos Author commendandos duxit præcipuè.
- 3 Donatio inter coniuges inualida, an ſicut confirmatur morte naturali, confirmetur & morte ciuili? remiſ ſiuè.
- 4 Petri Surdi conſil. 90. lib. 1. excellens eſ ſe, & ſingulare in hac materia, vt hoc numero adnotatur.
- 5 Alimenta finiri ſola morte naturali dumtaxat, non verò ciuili, vt banno, deportatione, damnatione in metallum, & capitis diminutione.
- 6 Et ibidem reddita ratio remiſ ſiuè, quare mors ciuilis naturali non æquiparetur eo caſu.
- 7 Alimenta debita alicui, an finiantur eo ingreſ ſo Religionem, & profeſ ſo: vbi diſtinguitur inter Religionem capacem bonorum in communi, vel incapacem etiam in communi.
- 8 Fratribus Minoribus an alimenta validè poſ ſint relinqui, & ibidem actum etiam de legato alio quocunque eiſdem relicto, remiſ ſiuè.
- 9 Ius annuatim, ſingulíſve annis, vel pro vita, aut tempore, diebúſve vitæ alicui competens, an per ingreſ ſum Religionis, & Profeſ ſionem finiatur? Vbi etiam diſtinguitur, an ſit Religio bonorum in communi capax, vel non? Et noua, & vera, atque notanda reſolutio traditur in propoſito.
- 10 Monachum tunc pro mortuo haberi, cùm ingreditur Monaſterium incapax, tam in particulari, quàm in communi, & vniuerſali, aliàs ſecus quoad effectum prædictum. Et conſequenter ſi Monaſterium ſit capax in communi, non dari locum iuri eorum, quibus aliàs daretur, ſi verè, & naturaliter Monachus mortuus fuiſ ſet.
- 11 Mors verbum, quoties profertur in dispoſitione hominis, nec ſumus certi de mente disponentis, tunc ſemper debemus intelligere, quòd homo velit, & ſe referre videatur ad mortem naturalem, non ad ciuilem.
- 12 Mortis appellatione ſimpliciter, an veniat mors ciuilis in dispoſitione quacunque, diſceptationem ſuſceptam difficilem admodùm eſ ſe ex ſententia Authoris, vt ſuprà dixit numero primo.
- 13 Atque in ea Doctores adeò varios fuiſ ſe, vt quot capita, tot ſententiæ eſ ſe videantur.
- 14 Verè namque Moderniores in eorum repetitionibus, conſiliis, & deciſionibus variis modis loquuntur. Alij enim communes opiniones, aut communes theoricas impugnant. Alij eas ab aliis defendunt. Alij verò ſuo arbitrio, & diuerſimodè materiam hanc declarant.
- 15 Nec poteſt dari firma aliqua doctrina, vel adeò generalis theorica proponi, quæ valeat omnibus caſibus æqualiter conuenire. Sed potiùs per regulas præ ſumptiuas dumtaxat, iuxta facti occurrentis qualitatem, materia hæc declarari debebit.
- 16 Mortis ciuilis nomen non eſ ſe legale, quia non ſic iura loquuntur, ſiue mors ciuilis apud Iureconſultos non reperitur, ſed dicitur nomen imaginarium, ſiue ſic à iuris Præceptoribus compoſitum.
- 17 Mortis appellatione, in dubio intelligimus de naturali morte, non ciuili, ſiue verè & propriè loquendo, cùm de morte mentio ſit, ex vi verborum venit tantùm vera mors. Mors autem ciuilis, ficta eſt, & non vera.
- 18 Verbum deceſ ſerit, & verbum moriatur, non verificatur in morte ciuili, ſed in morte naturali tantùm.
- 19 Mortis ciuilis denominationem quibus rationibus ſiue fundamentis carpant Authores nonnulli.
- 20 Mortes duas, naturalem ſcilicet, & ciuilem, non ineptè Doctores conſtituiſ ſe communiter, vt hoc numero adnotatur. Et contrarium tenentium rationi præcipuæ responſum præbetur.
- 21 Ioannis etiam Bologneti conſideratio in propoſito ab Authore confutatur.
- 22 Mortis appellatione, quæ eſt vox analoga, quid contineatur ex ſententia Alexandri Raudenſis.
- 23 Mors ciuilis ex ſententia communi, nunquam æquiparatur morti naturali, nec è contra naturalis morti ciuili, niſi in caſibus à iure expreſ ſis.
- 24 Contrà verò ex ſententia Authoris, qui quorundam Scriptorum authoritate, ipſa etiam veritate, atque iuris ratione adductus, contrarium & nouè, & verè contendit hoc loco. Et concluſionem præfatam, ſiue generalem Doctorum traditionem, aut doctrinam, aliter conficiendam, nec ita indiſtinctè (prout ipſi tradiderunt) procedere poſ ſe arbitratur. Vt per totum numerum latiùs adnotatur.
- 25 Mors ciuilis non æquiparatur morti naturali, niſi in caſibus, in quibus eundem omninò operatur effectum quoad caſum de quo agitur, quem mors naturalis, vel quando militat eadem ratio, vel mens disponentis ſuadet. Quòd hoc numero, & ſequentibus latiùs corroboratur.
- 26 Et Ioannem Bolognetum in propoſito eruditè loquutum, ac etiam prudenter, oſtenditur. Verbaque eiuſdem Authoris præcitantur, & per Authorem commendantur.
- 27 Socini etiam iunioris distinctio refertur, ac ideò commendatur, quòd Author ipſe totam hanc materiam breuiter comprehendat, & in effectu dumtaxat putet conſiderandum, an mens diſponentis, & ratio dispoſitionis loquentis de morte, reperiatur in alio caſu, vel non reperiatur.
- 28 Indeque aperiri intellectum omnium iurium in hac materiæ loquentium, optimè oſtenderit, vt hoc numero latiùs inuenies.
- 29 Mors ciuilis, in caſibus, in quibus naturali æquiparatur, & è contra naturalis morti ciuili, id quidem non fieri ex neceſ ſitate naturæ, ſiue ex vi verborum, ſed per interpretationem, & veriſimilem disponentis voluntatem, quam aucupiis verborum neglectis, ſequi conuenit.
- 30 Teſtamentum eius, qui profeſ ſus eſt Religionem Fratrum Minorum, qui non ſunt bonorum capaces etiam in communi, ſtatim confirmari abſque expectatione mortis naturalis, & ex eo ſtatim poſ ſe adiri hæreditatem, & legata deberi. De quo tamen, & an regulariter teſtamentum ſequuta Profeſ ſione confirmetur, vel reuocetur, ſiue an mors naturalis Monachi expectari debeat, vt hæredi ſcripto locus detur, latiùs actum traditur remiſ ſiuè.
- 31 Filium, patre Monaſterium ingreſ ſo eſt Religionem profeſ ſo, adhuc viuente, an poſ ſit petere legitimam portionem, quæ ad eum mortuo patre peruentura eſ ſet. Et ibidem de intellectu tex. in cap. cum ſimus, de regularibus, latè actum, remiſ ſiuè.
- 32 Mortem ciuilem in conditionibus implendis, minimè æquiparari morti naturali, ex ſententia communi. Cum qua ferè omnes ſimpliciter, atque indiſtinctè tranſeunt, nec aliter declarant. Ex ſententia tamen Authoris, nec id eſ ſe ita abſolutè verum, nec indiſtinctè accipi poſ ſe, ſed potiùs diſtingui debere, vt Ioannes, Bolognetus hoc loco commemoratus, vltra alios verè diſtinxit.
- 33 Mortem ciuilem minimè comprehendi ſub generali diſpoſitione loquente de morte, vbi de morte ciuili ſpecialiter fuit prouiſum. Quia ſpecialis illa prouiſio inducit coniecturam euidentem in contrarium, facítque mentionem mortis propriè ac verè accipi.
- 34 Idque multò magis procedit, quando in dispoſitione expreſ ſum fuerit, de qua morte intelligatur, vel ex aliis in eadem dispoſitione dictis aut ſcriptis deprehendi poſ ſit apertè. Tunc namque idem erit obſeruandum, nec aliter hac de re inquirendum.
- 35 Maioratui, vel fideicommiſ ſo bona ſubiecta poſ ſidens, ſi Religionem ingrediatur, an facta Profeſ ſione ſequens admittatur ſtatim; an expectari debeat mors naturalis Monachi profeſ ſi. Et vide multis numeris ſequentibus, vſque in finem capitis, vbi latiſ ſimè, & cum diſtinctione quamplurimorum caſuum.
- 36 Monachos, Religioſos, Moniales, aut Monaſteria expreſ ſim, atque de iure, & validè à ſucceſ ſione Maioratuum excludi poſ ſe. Idque ex communi & vera ſententia, quæ ſolida & veriſ ſima ratione innititur, vt hoc numero, & ſequenti adnotatur.
- 37 Et fundamenta eorum, qui opinati ſunt, Monaſterium, & Monachos à ſucceſ ſione excludi non poſ ſe, optimè dilui per Menochium, & alios, qui hoc numero præcitantur.
- 38 Monachos, Religioſos, Moniales, Monaſteria, ad fideicommiſ ſi, vel Maioratus ſucceſ ſionem, validè & mero iure inuitari poſ ſe, atque in eorum ſucceſ ſione ordinem & formam ab institutore præ ſcriptam, obſeruandam omninò.
- 39 Idque procedere, ſiue ex Regia facultate, ſiue ex legibus Regni Maioratus fiat.
- 40 Siue Maioratus ex bonis patrimonialibus ſolùm conſiſtat, ſiue ei dignitas, vel iuriſdictio annexa ſit.
- 41 Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria excludi à Maioratus ſucceſ ſione, non ſolùm quando de eorum excluſione appareat expreſsè; ſed etiam cùm ex euidentibus, aut multùm vrgentibus coniecturis id conſtat, vel conſtare poteſt.
- 42 Expreſ ſum quodammodo dici, manifeſtàmque, & euidentem voluntatem inducere, quod ex euidentibus, aut valdè vrgentibus coniecturis deducitur.
- 43 Et ſpecialiter prouiſum videri, quòd ex mente aut intentione disponentis apparet per coniecturas.
- 44 Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria à ſucceſ ſione Maioratus aut meliorationis ex tertia bonorum portione, atque ex legum Regiarum facultate inſtitutæ, excludi non poſ ſe à parentibus, prout hoc numero obſeruatur, atque dilucidè magis, ſiue meliùs quàm cæteri fecerint, explanatur.
- 45 A Maioratu ex facultate legis Regni in tertia parte bonorum facto, filias propter maſculos tranſuerſales, aut remotiores non poſ ſe excludi, quamuis poſ ſint à Primogenio ex Regia facultate inſtituto.
- 46 Didaci Couar. & Pelaez à Mieres ſententia ſic explicatur, vt & l. 27. Tauri conſtitutioni conueniat (quod neceſ ſarium eſt & contrarium non veriſimile) nec dictis ab eiſdem Authoribus repugnet.
- 47 Blazij Flores Diaz de Mena in eodem propoſito locus declaratur.
- 48 L. 27. Tauri, noua & notanda interpretatio, atque veriſ ſima conſideratio proponitur, & concluditur non poſ ſe eidem legi fraudem fieri appoſitis conditionibus eiuſmodi, ex quibus priorum vocationum reuocatio, aut alteratio inducatur, vt hoc numero latiùs demonſtratur.
- 49 Legis diſpoſitio, realis potiùs, quàm verbalis eſ ſe debet.
- 50 Legis dispoſitio & voluntas machinatione aliqua circumſcribi non debet.
- 51 Monachus, aut Monasterium, etiam cùm in dubio verſamur, nec de excluſione apparet in dispoſitione, non ſuccedit in Maioratu, cui annexa eſt dignitas, ſeu iuriſdictio, ſed ſtatim facta Profeſ ſione, ſequens admittitur, qui de iure admitti debet, & num. ſequent. Idque ex communi & vera ſententia, cui omnes accedunt.
- 52 Solus Auendañus diſ ſentit, nec hoc etiam caſu Monaſterium, Monachumvè excludit.
- 53 Sed eius ſententiam Author improbat, & præcipuo fundamento, quo adductus eſt, ſatisfacit.
- 54 Monachum, aut Monaſterium, etiam cùm de excluſione non apparet, nec Maioratui annexa eſt dignitas, vel iuriſdictio, non ſuccedere in Maioratu, quoties familiæ ſuæ, aut agnationis, vel cognationis conſeruationi inſtitutor proſpexit. Vel arma & nomen ſucceſ ſores deferre iuſ ſit. Aliúdve ſimile expreſ ſit, & numeris ſeqq.
- 55 Monachus, etiamſi profeſ ſus ſit in Monaſterio bonorum capaci in communi, quoad prædicta mortuus cenſeri debet. Cùm non poſ ſit ipſe memoriam familiæ inſtitutoris, neque agnationem, ſeu cognationem, atque ſplendorem conſeruare. Imò eius ſucceſ ſionem ſupprimere, & abolere, vis eſt. Nec etiam poteſt arma, & nomen inſtitutoris deferre. Sicut nec iuriſdictionem exercere, aut dignitatem Ducatus, Comitatus, ſeu Marchionatus habere. Idcircò ſequens in gradu ſtatim admitti debet, ac ſi Monachus naturaliter mortuus fuiſ ſet.
- 56 Monachus, aut Monaſterium ſuccedit in Maioratu, ex bonis tantùm patrimonialibus inſtituto, & cui dignitas, aut iuriſdictio annexa non eſt, nec etiam de familiæ, agnationis, vel cognationis, memoriæve inſtitutoris conſeruatione, ſiue nominis, aut armorum delatione ſpecialiter actum. Idque ex communi ſententia, & pro vita naturali Monachi dumtaxat.
- 57 Contrà verò ex ſententia Authoris, qui nouiter, vere tamen, & ratione ſubſiſtente, vt putat, intendit contrarium tueri, oſtenderéque, natura & conditioni Maioratus, ſeu primogenij cuiuſcunque, menti etiam, & intentioni primogenia inſtituentium, nihil magis repugnans dici poſ ſe. Idcircò nec pro vita Monachi ſucceſ ſionem Monaſterio deferendam.
- 58 Maioratuum, ſiue primogeniorum finem præcipuum eſ ſe, vt familiarum dignitas, & nomen, ac inſtitutorum memoria conſeruetur. Idque de natura omnium primogeniorum eſ ſe, etſi aliter non exprimatur.
- 59 Monachorum ſucceſ ſiones in Primogeniis & Maioratibus, credendum eſ ſe in dubio quòd inſtitutores abhorreant, & quòd eas prohibuiſ ſent, ſi eum euentum cogitaſ ſent.
- 60 Eámque coniecturatam & præ ſumptam voluntatem ſeruandam eſ ſe, & pro expreſ ſa habendam.
- 61 Adducitur validior ratio, ſiue conſideratio communior, quâ ij vtuntur, qui Monasterium pro vita Monachi ad ſucceſ ſionem Maioratus admittunt. Illáque concludenter, & verè diluitur; & vide nu. præcedent. & ſeq.
- 62 Maioratuum, ſeu primogeniorum inſtitutiones, ipsáque primogenia minimè conuenire Monachis, ex ſententia Didaci Couar. Vbi eiuſdem Authoris locus ſingulariter & verè explicatur, nec ipſius authoritati ſatisfacere Georgium de Cabedo, & nouè, & eleganter ostenditur.
- 63 Et pro explicatione Authoris, Iacobi Menochij verba quædam aperta præcitantur.
- 64 Monachorum, aut Monasteriorum ſucceſ ſionem in Hispanorum primogeniis, ſeu Maioratibus, ipſorum naturæ, & fini, & præ ſumpta inſtituentium voluntati repugnare, fateri expreſsè Ludouicum Molinam, vt hoc numero adnotatur. Et ibidem eiuſdem Molinæ locus explicatur.
- 65 Atque Georgij Cabedij ad ipſius Molinæ locum interpretatio, ſeu declaratio, & nouiter, & verè conuincitur.
- 66 Monachorum, ſeu Monaſteriorum ſucceſ ſionem in primogeniis, & præ ſumptæ inſtituentium ea voluntati, atque ipſorum Maioratuum rationi & naturæ repugnare, clarè etiam obſeruaſ ſe Pelaez à Mieres, & huiuſce rei difficultatem agnouiſ ſe, vt hoc numero adnotatur. Vbi mens, & intentio, varietas etiam eiuſdem Authoris meliùs detegitur, & oſtenditur, quàm anteà fuiſ ſet.
- 67 Aluardi locus expenditur, quo ſententia Authoris corroboratur, Monaſteriíque, aut Monachi ius in Primogeniis eliditur.
- 68 Maioratuum, ſeu Primogeniorum inſtitutiones ſuſtineri, iuſtáſque reputari nonnullis de cauſis, ſiue rationibus, de quibus hoc numero, remiſ ſiuè. Illáſque, Monachorum, ſeu Monaſteriorum ſucceſ ſioni minimè conuenire, aut non congruè adaptari.
- 69 Maioratum, ſeu primogenium eſ ſe ius ſuccedendi in bonis; ea lege relictis, vt in familia perpetuò integra conſeruentur, proximóque cuique primogenito, ordine ſucceſ ſiuo deferantur. Idque ſecundùm Maioratus naturam, ac ſubstantiam eſ ſe.
- 70 Maioratum eo ipſo quòd ex aliquibus bonis ſe facere quis profitetur, bona ipſa in propria familia velle perpetuò conſeruari, ac familiæ ipſius fauore disponere, cenſendum eſt.
- 71 Idcircò neceſ ſariò dicendum videtur, quòd nunquam ad ſucceſ ſionem Monaſterium admitti poſ ſit. Quia nec vno momento poſ ſunt bona à familia extrahi. Extraherentur autem, ſi Monaſterium poſ ſideret illa in communi, cùm in particulari poſ ſidere, aut obtinere eadem Monachus non poſ ſet.
- 72 Fideicommiſ ſum concernens fauorem familiæ, vel ita relictum, vt bona in familia conſeruentur, Monachis, vel Monialibus non competere, etiamſi Monaſterium ſit capax bonorum in communi.
- 73 Quia eo ipſo, quòd teſtator voluit, bona in familia conſeruari, intelligitur noluiſ ſe, ea ad Monaſterium modo aliquo peruenire. Quod Decius in conſil. 259. n. 2. ingeniosè, & eruditè obſeruauit.
- 74 Georgij Cabedi deciſ. 133. num. 9. ad conſil. Decij 259. numer. 2. interpretatio optimè & nouè conuicta, & eiuſdem mens ſingulariter explicata.
- 75 Georgij eiuſdem ad D. Anton. Meneſ. de Padilla locum explanatio quædam, nouè etiam, & verè confutata.
- 76 Franciſci Manticæ locum pro ſententia Authoris non mediocriter vrgere, & per Cabedum minùs benè explicari.
- 77 Pariſium in conſ. 22. n. 9. volum. 3. probare contrarium eius, quòd Georgius Cabedus intendit, prout hoc numero adnotatur.
- 78 Monachos, & Monaſteria, ad primogeniorum, ſeu Maioratum ſucceſ ſionem admitti non debere, validiſ ſima ratione comprobari, quæ hoc numero adducitur, & ponderatur.
- 79 Et Pelaez à Mieres conſideratione ſimili corroborari.
- 80 Muniri etiam & Blazij Flores Diaz de Mena obſeruatione alia, qui in Maioratibus Nobilium in hoc Regno non ſuccedere Monachos, nec Monaſteria firmauit.
- 81 Pelaez à Mieres diſtinctio noua in hac materia (ad quam ex Recentioribus nullus hactenus animaduertit, nouè etiam, & verè confutata per Authorem.
- 82 Monachi, aut Monaſterij in primogeniis aut Maioratibus ſucceſ ſioni non ſuffragari deciſionem text. in §. Cornelio Felici, l. Statius Florus, ff. de iure fiſci, nec eiuſdem deciſionem, aut rationem primogeniis Hiſpanorum conuenire, eleganter, & meliùs qua anteà fuiſ ſet, hîc obſeruatum, & vide infr. n. 88.
- 83 Monaſterium bonorum in communi etiam incapax, certum eſ ſe, & abſque controuerſia quòd in Maioratu non ſuccedat.
- 84 Dubitari tamen, & in controuerſiam excitari communiter, an eo caſu, ſtatim facta Profeſ ſione admittendus ſit ſequens in gradu, vel is, qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione admitti debet; an verò expectanda ſit mors naturalis Monachi profeſ ſi.
- 85 Et quidem in fideicommiſ ſis quamplurimi arbitrantur, mortem naturalem expectandam eſ ſe, nec anteà cedere diem fideicommiſ ſi, prout hoc numero præcitamur.
- 86 Ipſi autem inde, & quæ ſi in neceſ ſariam conſequentiam eius opinionis, ſtatuunt, interim dum profeſ ſus, & fideicommiſ ſo grauatus decedit, penes eius hæredes ab inteſtato, aut ex teſtamento, bona ipſa manere.
- 87 Omnéſque principaliter adducti ſunt ex deciſione textus in dict. l. Statius Florus, §. Cornel. Fęlici, ff. de iure fiſci.
- 88 Qui tamen non vrget, neque in primogeniis, expendi validè poteſt, prout hîc adnotatur, & vide ſuprà, num. 82.
- 89 Imò præ ſumptæ teſtatoris cuiuſque, aut inſtitutoris Maioratus menti, & intentioni repugnat apertè, vt ibidem obſeruatur. Et Socini iunioris verba ſingularia in propoſito præcitantur.
- 90 Legis, res vxoris, in fine, C. de donat. inter vir. & vxor. vera. interpretatio traditur.
- 91 §. hæreditatem, 1. l. cum pater, ff. delegatis ſecundó, verus, & genuinus ſenſus adducitur.
- 92 L. ex ea parte, §. in inſulam, ff. de verbor. obligat. declaratur, & communis interpretatio approbatur.
- 93 Monasterium ſucceſ ſionis incapax etiam in communi ſi poſ ſeſ ſor Maioratus ingrediatur, statim facta Profeſ ſione, ad ſucceſ ſionem admitti ſequentem vocatum, eúmve, qui ex inſtitutoris, vel ex legis diſpoſitione admitti debet, nec Monachi mortem naturalem expectandam.
- 94 Imò eo caſu l. 45. Tauri remedium ſucceſ ſori competere, quamuis lex illa non veniat ad decidendum hoc dubium principaliter, nec illud decidat, vt hoc numero adnotatur.
- 95 In fideicommiſ ſis quoque idem ſtatuiſ ſe, & fideicommiſ ſum ſtatim reſtituendum eſ ſe non expectata morte naturali Monachi, tenuiſ ſe Authores quamplures, qui hoc numero præcitantur.
- 96 Eorundem verò, pro hac communi & vera ſententia, plura fundamenta expendi poſ ſent. Omnia tamen in vnum principaliter tendunt, ad illùdque reduci debent, vt num. ſequenti obſeruatur.
- 97 Monaſterium incapax bonorum etiam in communi profeſ ſus, omninò pro mortuo habetur, ſicut ſi verè mortuus fuiſ ſet.
- 98 Et mors iſta ciuilis quoad effectum fideicommiſ ſi, de quo agitur, & bona ipſa eundem effectum operatur, quem mors naturalis, & ſic de illa iudicatur idem, quod de morte naturali.
- 99 Vnde ſubſtitutis, vel ſequentibus vocatis, ſtatim aperiri debet via ſucceſ ſionis, ac ſi Monachus verè, & naturaliter fuiſ ſet mortuus.
- 100 Nam etſi mors naturalis expectaretur, id nec Monaſterio, nec Monacho prodeſ ſet, vtpote cùm acquirendi bona ſint incapaces omninò.
- 101 Alexandri Trentacinquij obſtacula quædam contra ſuperiorem, & communem Doctorum omnium rationem, nihil concludens continere, nec verè vim eius aliquo modo elidere, prout hoc numero adnotatur.
- 102 Proximior ad ſucceſ ſionem Maioratus, per profeſ ſionem Monachi, vacantis quis dicatur? & vtrùm habilitas aut proximitas conſiderari debeat tempore profeſ ſionis, an tempore mortis, & nu. ſeq. maximè num. 105. vbi reſolutio traditur.
- 103 Habilitatem ad Maioratus ſucceſ ſionem, tempore quo ſucceſ ſio defertur, conſiderandam eſ ſe, nec anteà exiſtentem, vel pò ſt ſuperuenientem prodeſ ſe, ſi tunc, cùm defertur ſucceſ ſio, non exiſtat.
- 104 Monachum quem ante Profeſ ſionem non dici, & idcircò in omnibus caſibus proximitatem non eſ ſe conſiderandam tempore ingreſ ſus Religionis, ſed tempore Profeſ ſionis.
- 105 Factæ Profeſ ſionis tempore, an proximitas, vel habilitas ſit neceſ ſaria in eo, qui ſucceſ ſionem Maioratus prætendit, diſtinctione ſingulari explicari, prout hoc numero obſeruatur, vbi ſingulariter, & diſtinctè magis quam cæteri faciant, res hæc explanatur.
- 106 Monaſterium ingredi volens, & Maioratum poſſidens, quòd eiuſdem renunciationem faciat, ſanum eſ ſe & rectum conſilium ex ſententia Pelaez à Mieres. Circa quam latiùs inſiſtit Author, & num. ſeq. vbi rem hanc dilucidè, & abſolutè magis quàm hactenus factum eſ ſet, explicatam relinquit, & vide num. 116.
- 107 Maioratus, ſeu Primogenituræ ius renunciari, cedi, atque etiam vendi, vel in alium transferri poteſt.
- 108 Idque maximè procedit, ſi renunciatio, ceſ ſio, vel tranſlatio fiat ſequenti in gradu.
- 109 Poteſt tamen in quemcunque alium, etiam non ſequentem, vel extraneum fieri, modò pro vita dumtaxat cedentis, & in ſui præiudicium, commoditatíſque, aut fructus, & prouentus Maioratus, non iuris eiuſdem renunciatio fiat, prout hoc numero explicatur.
- 110 Atque in propoſito ſingularis, & noua atque notanda reſolutio traditur, qua diſtinctè dignoſci poterit, vtrùm ceſ ſio hæc, aut commoditatis conceſ ſio per ingreſ ſum Religionis, & Profeſ ſionem concedentis finiatur; an verò mors naturalis eiuſdem expectari debeat?
- 111 Maioratus, ſeu primogenituræ ius, renunciari, cedi, vel etiam quoquo modo transferri pleno iure non poſ ſe in præiudicium ſequentium Maioratus ſucceſ ſorum, & potius ius ceſ ſionario habentium. Imò ſequentem ſucceſ ſorem, ex legis, vel ex iuſtitutoris dispoſitione ad ſucceſ ſionem tunc venientem, ſtatim poſ ſe ceſ ſionem, aut renunciationem reuocare. Nec validè, ac cùm effectu fieri poſ ſe, niſi in eiuſdem fauorem fiat.
- 112 Et ſi aliter facta eſ ſet, à Maioratus poſ ſeſ ſore ius non diſcederet, ſed potiùs illæ ſum, & intactum maneret, nec ſucceſ ſionis vocatio contingeret.
- 113 Maioratus, ſeu primogenituræ ceſ ſione, aut renunciatione facta ſequenti vocato, adeò plenum ius eidem acquiri, vt & remedio l. 45. Tauri, poſ ſit ipſe vti.
- 114 Modò poſ ſeſ ſor integrum ius Maioratus renunciauerit, & à ſe illud penitùs abdicauerit; nec enim ſufficeret, ſolam poſ ſeſ ſionem Maioratus in alium tranſtuliſ ſe.
- 115 Maioratus, ſeu primogenituræ, aut fideicommiſ ſi renunciatio, ſi à patre fiat in vita, & de præmatura hac reſtitutione, aut tranſlatione cæteri filij, aut etiam creditores conquerantur, quid tunc obſeruari debeat? remiſ ſiuè.
- 116 Pelaez à Mieres obſeruationem, ſeu conſilium, de quo ſuprà n. 106. verum eſ ſe, & de iure procedere, prout hoc numero obſeruatur.
- 117 Subſtitutus ſub conditione, ſi quis deceſ ſerit ſine filiis, ſtatim admittitur ſequuta Profeſ ſione grauati Religionis incapacis, etiam in præiudicium eius, cui grauatus donauerat ante ingreſ ſum Religionis, & vide infrà, num. 120.
- 118 Subſtitutum non excludi per Monaſterium, quando grauatus non profiteretur, ſed ex teſtamento hæredem faceret Monaſterium.
- 119 Vel ſi ante ingreſ ſum Religionis à grauato in quoſcunque vſus bona erogarentur, vel dispenſarentur quoquo modo.
- 120 Marci Antonij Peregrini reſolutionem & obſeruationem contrariam his, quæ cùm Grato, & Hondedeo, ſuprà, n. 117. diximus, de iure non procedere, nec vllo pacto ſuſtineri poſ ſe, vt hoc numero adnotatur.
- 121 Baldi traditionem in conſ. 280. Factum tale, lib. 1. veram non eſ ſe, nec vim habere contra ſuperiùs, reſoluta, prout hîc, & nouè, & verè, & eleganter demonſtratur.
- 122 Et Baldi eiuſdem conſil. 389. col. 3. lib. 1. expenditur, quo Baldus ipſe contrarium de iure verius innuit apertè.
- 123 Georgij Cabedi reſolutio nouiſ ſima, & Regni Luſitaniæ in caſu contingenti, & ad Senatum adducto deciſ. 96. 1. p. expenditur, & exornatur.

