Deinde conſtituo, negari non poſ ſe, quin validiſſimum argumentum deducatur ex eadem l. licet, contra venditorem, qui generali tantùm hypotheca ſibi conſuluit; nam ſi in ſuis terminis, fiue in caſu proprio in quo loquitur, hoc eſt cùm mutuatur pecunia ad rem aliquam emendam, lex illa niſi ſpeciali atque expreſ ſa hypotheca contenta non fuit, quare dicemus in alio caſu, ad quem ex paritate rationis trahitur, ſcilicet cum res vendita & tradita hypothecatur, donec pretium ſoluatur, generalem hypothecam ſufficere. Idcircò non abſque myſterio, apertè potiùs ſic præ ſentientes, quicunque ferè de hac quæ ſtione tractant, proponunt eam in terminis, quando conuentum eſ ſet, vt merces venditæ, eſ ſent venditori ſpecialiter hypothecatæ, ſeu obligatæ, quoad totum pretium ſolueretur, quaſi videant ex dicta l. licet, ex qua argumentum deſumitur, generalem non ſufficere: & ſic expreſ ſam atque ſpecialem hypothecam in hoc caſu mercium, vel aliarum rerum venditarum, cum multis aliis, quos recenſent, requirunt Ioannes Gutierrez practicarum, dict. quæ ſt. 98. num. 7. D. Felicianus de Solis lib. 3. dict. cap. 5. num. 22. Flores Diaz de Mena variarum, lib. 1. quæ ſt. 6. art. 3. n. 13. quamuis præfatum dubium non ſic ſpecificè proponant, nec declarent. His addo Ioſephum Ludouicum deciſione Peruſina 45. n. 19. vbi dicit, quòd diſpoſitio dictæ l. licet, non ita ſimpliciter loquitur, ſed eo tantum caſu procedit, quo res emptæ, particulariter obligantur pro ſoluendo pretio venditori: idque ſenſiſ ſe ibidem omnes Doctores communiter affirmat ipſemet Author, & citat in terminis Socinum iuniorem in conſ. 10. n. 8. l. 1. vbi n. 11. dicit eſ ſe communem opinionem contra Cæpolam, & ſic ſecundùm prædictos Authores, atque ex mente eorum, lex illa alium quemcunque caſum excludit, nec in alio, quàm ibi expreſ ſo verificatur.

Denique conſtituo, Alberici fundamentum præcipuum in d. l. obligatione generali, n. 4. in fine, in propoſito nequaquam concludere: Nec enim ſequitur, ille ex cuius pecunia nauis eſt refecta, præfertur etiam prioribus creditoribus, l. interdum, ff. qui potiores in pignore, & ſuprà diximus; ergo venditor, cuius res fuit, fortiùs debet præferri: nam in primo caſu cautum in iure reperitur, hypothecam illam iure ſingulari, ob rationémque ab initio huius capitis adnotatam, anterioribus præferri; in ſecundo verò caſu cùm merces vel aliæ res venduntur habita fide de pretio, & hypothecantur, id cautum non eſt, vt dixit Barboſa in dicta l. ſi cum dotem, §. finali, n. 34. cuius mentionem feci ſupra hoc eodem capite, & quamuis ex deciſione, atque ratione dictæ l. licet, idem poſ ſet admitti, non tamen vt concedamus generali hypothecæ beneficium prælationis, quod in eadem lege dumtaxat tribuitur ſpeciali, vt ſuprà probaui. Et hactenus de quæ ſtione præfata.

Nunc verò & tertio loco principaliter, conſtituendum eſt, ex dictis adhuc deprehendi manifeſtè, quòd mutuans alteri pecuniam ad emptionem alicuius rei, & expreſ ſim adiiciens, quòd ea pecunia mutuo datur ad ipſius rei emptionem, ſi in eam conuertatur, habet in actione perſonali priuilegium prælationis, non verò habet tacitam hypothecam, niſi dictum fuerit, quòd res empta, expreſsè ſit pro mutuatæ pecuniæ; ſolutione obligata, vel hypothecæ ſubiecta: ita tenent Gloſ ſa, Bartolus, Cinus, Baldus, Salicetus Ripa, Zaſius, Baldus Nouell. Antonius Fanenſis, Cæpola, Neguſantius, & Socinus iunior, quos referunt & ſequuntur Couar. variar. l. 1. c. 7. n. 3. vbi dicit hanc opinionem veriorem eſ ſe, & frequentiori calculo receptam, Matiençus in l. 7. tit. 16. gloſ ſ. 5. n. 6. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, vbi etiam Azeuedus n. 3. Ioannes Gutierrez pract. lib. 3. q. 98. n. 3. & quæ ſt. 99. n. 1. vbi etiam teſtatur hanc eſ ſe veriorem opinionem, & allegat. 5. n. 1. Barboſa in l. ſi cum dotem, § final. ff. ſoluto matrimonio, n. 34. verſ. ſed eſt aduertendum, & verſiculo, & tamen ſi mutuatur pecunia. Flores Diaz de Mena variar. lib. 1. q. 6. art. 3. n. 13. ij Authores mouentur præcipuè per text. in d. l. licet, C. qui potiores in pignore, à contrario ſenſu cui conſonat l. 30. tit. 13. part. 5. vbi appoſita expreſ ſa hypotheca in fauorem mutuantis ad emptionem fundi, præfertur in eo fundo prioribus etiam expreſ ſis hypothecis: igitur no adiecta hypothecâ expreſ ſ â, nulla competit mutuanti, nec hypotheca tacita, nec prælatio iure pignoris, vt ex mente communi ita ante alios ex Recentioribus inducit Couar. loco anteà citato, & in effectu ab eo dicta refert, & ſequitur Ioannes Gutierrez d.q. 98. n. 3. 4. & 5.

Verùm alij in contraria fuerunt in propoſito dubio ſententia, & non dubitarunt aſ ſerere, ſufficere, quòd pecunia detur ad emptionem alicuius rei, vt ipſa res empta ex tali pecunia, remaneat hypothecata, licèt nihil dictum ſit de ſpeciali rei hypotheca; qui mouentur per vnicum textum, ſed expreſſum, vt ipſi putant in authent. de æqualitate dotis, §. his conſequens eſt, collatione 7. vbi Iuſtinianus inquit in hunc modum: His conſequens eſt & illud decernere, quod in caſibus huiuſmodi dubitatum eſt. Nouimus, antiquioribus creditoribus aliquas hypothecas præponere iuniores exiſtentes, ex priuilegiis à legibus datis; quale eſt, quando aliquis propriis pecuniis procurauerit nauem comparare, aut fabricare, aut reparare, aut domum forſan ædificare, aut etiam emi agrum, aut aliquid horum; in his enim omnibus priores exiſtunt poſteriores creditores, quorum pecuniis empta, aut renouata res eſt, iis qui etiam multò antiquiores ſunt. Et inde ipſimet conſtituunt, non eſ ſe admittendum argumentum à ſenſu contrario aduersùs expreſ ſam luſtiniani nouellam conſtitutionem, ex qua deducitur, mutuanti ad emptionem prædij competere tacitam hypothecam, ſicuti competit mutuanti ad domus refectionem, cui tacita datur à iure hypotheca cum prælationis priuilegio; Ego tamen in communem ſententiam procliuior ſum, nec mihi ſuadeo, ita facilè inducendam correctionem textus in d. l. licet, C. qui potiores, non expreſ ſam in d. §. his conſequens; imò in eo textu alia ratione appoſita fuiſ ſe ea verba, non verò vt ex ſola mutuatæ pecuniæ datione ad emptionem prædij, abſque pacto induceretur aliqua hypotheca. Idcircò libenter probarem Didaci Couarr. interpretationem variarum lib. 1. cap. 7. dict. num. 3. quàm ſequutus eſt Ioannes Gutierrez. practicarum lib. 3. quæ ſt. 98. num. 5. & Barboſa ſexta parte legis 1. ff. ſoluto matrim. num. 11. ſcilicet in eo textu non ſatis liquere, tacitam hypothecam à lege concedi mutuanti ad emptionem alicuius prædij; neque enim hoc apertè ibidem probatur, ſed potiùs eſ ſe quaſdam hypothecas, quæ expreſ ſ æ, vel tacitæ poſ ſunt dari, quibus à iure conceſ ſum eſt priuilegium prælationis. Et inde dum dicit, parem eſ ſe hypothecam competentem mutuanti ad emptionem, ſi illa expreſsè adiecta fuerit, illi quæ competit mutuanti ad refectionem; Voluit equidem, vt ego exiſtimo, textus ille, mutuantis prouiſioni ſibi per expreſ ſam hypothecam conſulentis tantum tribuere, quantum ex legis diſpoſitione & prouiſione mutuanti ad refectionem conceditur: non verò voluit ſubuertere deciſionem dictæ l. licet, nec corrigere eam. Quòd ſi forſan corrigere voluit, aut indubio ſumus, quod negari non poteſt ex Authoribus ſuperiùs relatis, quid inde apud nos: cùm habeamus legem regiam 30. tit. partita 5. quæ expreſ ſim dubium præfatum decidit, & conſirmat deciſionem dictæ l. licet, C. qui potiores in pignore, ſic vt rectè tentari poſ ſit, ac dici, Compilatores illius legis, huius contrarietatis, aut dubij exiſtentis de iure communi memores, conſcióſque, ſic ſtatuiſ ſe in ea lege, vt Doctorum altercationes ceſ ſarent, & ipſius legis partitæ conſtitutionem, neceſ ſario tenerentur omnes ſeruare. Quod planum videbitur cuicunque ex illis verbis: Otro ſi dezimos, que ſi vu ome ouieſ ſe obligados todos ſus bienes, tambien los que auia entonce quando fizo la obligacion, como los que auria dende adelante, ſi despues deſto tomaſſe marauedis preſtados de otro ome, para comprar alguna coſa, faziendole pleyto, que aquella coſa que compraſ ſe de los marauedis que el preſtaua, que le fincaſ ſe obligada por ellos faſta que los cobraſ ſe, entonce mayor derecho auria el poſtrimero en la coſa aſ ſi comprada, que el primero a quien fuera fecho el pleyto de la obligacion general, ſobre todas las coſas del comprador.

Ex his infertur apertè, magis communem eſ ſe primam opinionem relatam ſuprà, num. 22. quàm contrariam num. 23. relatam, licèt eam tenuerint Gloſ ſa, Baldus, Angelus, Alex. Iaſon, Campegius, & Chaſ ſaneus, quos retulit Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. d.q. 99. num. 2. in fin. Ripa, Socinus, & Baldus Nouel. quos recenſet, & improbat Barboſa in d. l. ſi cum dotem, §. fin. num. 35. ff. ſoluto matrim. Vbi etiam in terminis iuris communis contrarium tuetur; quanto magis ergo tenendum erit poſt deciſionem d. l. 30. partit. quę, vt dixi neceſ ſariò obſeruauda eſt, quamuis fateamur de iure communi dubium eſ ſe.

Secundò infertur, Hieronymi de Cæuallos pract. commun. contra commun. q. 744. eandem opinionem contra communem, & nouam ipſius aſ ſertionem, falſam equidem eſ ſe, & refragari verbis expreſ ſis d. l. 30. partitæ, nec probari in d. l. 26. tit 13. p 5. vt ſuprà oſtendi num. 7. & conſequenter non ſufficere, quòd pecunia detur ad emptionem alicuius rei, vt ipſa res empta ex tali pecunia remaneat hypothecata, niſi mutuans ipſe ita expreſsè cauerit: quod ita tenendum eſt, quidquid Audior prædictus, etiam poſt dictam legem partitæ, contrarium, ſed malè quidem defendat.

Tertiò infertur, in terminis iuris communis, non immeritò hac de re dubitari potuiſ ſe, per tex. in d. §. his conſequens eſt, quod ſuprà dixi, & Authores omnes in propoſito fatentur. Cæterùm poſt d. l. 30. part. ampliùs dubitari non poſ ſe, nec dubitandum: Indeque Ioannem Gutierrez d.q. 98. n 9. minùs benè dubitaſ ſe, nec meliori indicio rem ipſam referre debuiſ ſe; nam licet text. in d. §. his conſequens, multum adſtringat, vt ipſe dicit fortiùs tamen adſtringit, & clarè diluit dubitandi occaſionem dicta lex Partitæ. Vnde idemmet Author ſecurè poſ ſet, & abſque omni dubio ſic aſ ſerere, & contrariam ſententiam damnare.

Quartò, & vltimò infertur ad explicationem eiuſdem l. 30. titul. 13. part. 5. & vulgatæ illius quæſtionis, vtrùm ſcilicet mulier pro ſua dote pręferatur expreſ ſ æ hypothecæ poſteriori, de qua in dict. l. licet, C. qui potiores in pignore. Et in dict. l. 30. partitæ, ac etiam habenti priorem tacitam ratione mutui ad refectionem. Quo in dubio duæ quidem ſunt, & contrariæ ſententiæ; alij enim prædictum priuilegium vtrumque, maius, & fortius eſ ſe exiſtimant, quàm priuilegium dotis: Alij verò, & magis communiter contrarium tuentur: quod teſtatur Flores Diaz de Mena variarum lib. 1. quæ ſt. 6. art. 3. num. 12. & 14. Ego verò in vtroque communem pro dote ſententiam magis amplector, & text. in dict. l. 30. partitæ, quamuis caſum dotis omiſit, quem excepit l. 29. tit. 13. part. 5. non ideò credo, quòd eum comprehendere voluerit, vt latiùs oſtendit Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 99. num. 20. & tribus ſequentibus, quo prælecto, ſatisfieri poterit inductioni, atque ſententiæ Azeuedi, quem nullus refert in. l. 7. tit. 16. num. 4. & 5. lib. nouæ collectionis regiæ; vbi dicit, eo loco tradita notanda eſ ſe, quia noua, & ſingularia. Sed verè non vrgent. ſi ea conſideres, quæ Ioannes Gutierrez nunc relatus obſeruauit, & latiùs Barboſa, quem vide 6. part. l. 1. ff. ſoluto matrimon. num. 12. & 13. Ludouicus Morotius dict. reſponſ. 45. num. 5. & 6. dicens poſteriorem tacitam hypothecam dotalem, præferri ei, qui pecuniam dedit ad reficiendam rem aliquam.

CAPVT IX.

Pactum de futura ſucceſ ſione, aut de hæreditate patris, vel alterius cuiuſque viuentis certo modo habenda, ſeu diuidenda, vſque adeò non valere, vt nec iuramento firmetur, idque tam de iure Canonico, quam de iure Ciuili, ac etiam de iure Regio procedere, prout hoc cap. latiſ ſimè probatur, & multorum doctrinis exornatur. Deinde, ipſummet pactum de hæreditate viuentis an valeat in foro conſcientiæ, an etiam pactum mutuæ ſucceſſionis initum inter aliquos, iuramento firmetur, exactè, & dilucidé magis, quàm anteà fuiſ ſet, explicatur: Et in caſu occurrenti, Authoríque commiſ ſo, ipſius reſponſum, ſeu conſilium hîc tranſcribitur, & nonnulla adnotantur per eundem, quæ ſic congeſta, & diſtinctè adnotata anteà non erant.

SVMMARIVM.

- 1 Dubium proponitur, ſeu caſus in quo conſultus Author de iure reſpondit, eiuſdémque conſilium, ſeu reſponſum hîc tranſcribitur.
- 2 Pactum ſuper hæreditate patris, ſeu alterius tertij viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, vſque adeò inualidum de iure, vt nec iuramento firmetur.
- 3 Quia improbum eſt, impium, & turpe, & contra bonos mores.
- 4 Vtpote, cùm iniquum ſit, quòd tertio viuente, ac ignorante, alij de bonis ſuis paciſcantur, & conueniant, & contra, aut præter domini voluntatem pacta inire præ ſumant.
- 5 Solicitudóque verſatur in hoc omnimodo inhoneſta, & illaudabilis.
- 6 Pactum de hæreditate tertij certo modo habenda, vel diuidenda, vt valeat, neceſ ſarium eſt quòd eiuſdem conſenſu, & voluntate fiat: imò non ſufficit, quòd ipſius voluntas, & conſenſus à principio accedat, ſed in ea vſque ad mortem perſeuerare requiritur. Aliàs pactio iſta etiam iurata, niſi patre, aut tertio in eodem conſenſu ſemper perſeuerante, effectum nullum habebit.
- 7 Pactum de hæreditate patris, vel alterius cuiuſque viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, improbum eſ ſe, & ſine effectu, quamuis eidem iuramentum acceſ ſerit; aut etiam poſt deciſionem cap. quamuis pactum, de pactis in 6. Quoniam ille textus dumtaxat confirmat pactum abſolutè negatiuum de non ſuccedendo, non verò ſe extendit ad pacta de ſuccedendo, aut de hæreditate parentum certo modo diuidenda, inter fratres inita.
- 8 Pactum de hæreditate viuentis improbum eſ ſe, & ſine effectu, etiamſi filij, aut cognati de hæreditate viuentis patris, aut cognati paciſcerentur eo modo, quo erant ad hæreditatem venturi, & ſic vt æqualibus portionibus, & non aliter ſuccederent.
- 9 Quia non modus paciſcendi, ſed pactio ipſa eſt reprobata.
- 10 Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue de hæreditate patris viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, hodie iure noſtro Regio non eſ ſe validum niſi in vno caſu, nec corrigi ius commune ex inſtitutione legis Tauri, prout hoc numero latiùs adnotatur, & Ferdin. Vaſq. Menchac. noua conſideratio, nouè etiam declaratur.
- 11 Pactum de hæreditate patris certo modo diuidenda, ſiue renuntiatio de conſenſu patris per fratres ſi fiat, quòd valeat, reuocabiliter tamen. Et conſequenter, vt tale pactum cùm primùm pater ipſe, cuius de ſucceſ ſione agebatur, cœpit pœnitere, & conſenſum præ ſtitum reuocare, ſtatim euaneſcat. Idque ex ſententia Baldi, quæ magis communiter approbatur, & belliſ ſimè comprobatur. Et contraria opinio Didaci de Couar. ſic explicatur, vt in effectu oſtendatur, eundem Authorem in ſententiam Baldi magis ſe inclinare, quod alij Authores non ſic animaduertunt.
- 12 Ac denique pro eadem Baldi doctrina Rotæ deciſio in terminis adducitur.
- 13 Et Vincentij Mancini Tyburtini aduersùs deciſionem Rotæ dubium excitatum; ſiue ſententia eiuſdem, concludenter, & nouè diluitur.
- 14 Ioannis etiam Vincentij Hondedei pro hac parte, locus, & reſolutio, nouè, & verè, & contra Mancinum eundem expenditur, & pactum mutuæ ſucceſ ſionis, à pacto de hæreditate viuentis certo modo diuidenda, longè diſtare oſtenditur.
- 15 Andreæ Gaill. obſeruatio quædam circa pactum mutuæ ſucceſ ſionis refertur, & in propoſito huius c. explicatur.
- 16 Minori propter enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem ſuccurrendum, etiam ſi contractus iuramento confirmatus, & in ſe validus fuerit. Quoniam vbicunque in contractu adeſt enormis, aut enormiſ ſima læ ſio, ibi dicitur adeſ ſe dolus præ ſumptus, ſiue re ipſa; & ſic iuramenti vinculum non obſtat.
- 17 Pactum de hæreditate patris adhuc viuentis, etiamſi validè inter filios fiat; adhuc tamen propter enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem, filiis eiſdem viginti quinque annorum minoribus ſuccurrendum, prout hoc numero obſeruatur.
- 18 Pactum de hæreditate viuentis, ſimpliciter eſ ſe reprobatum à iure Canonico.
- 19 Et proptereà nullam inducere obligationem, neque etiam naturalem.
- 20 Pactum de certo modo ſuccedendo, etiamſi ipſi paciſcentes velint, adhuc non producere vllam obligationem, quia lex noluit obligationem poſ ſe contrahi.
- 21 Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue hæreditate viuentis diuidenda, eſ ſe contra ius diuinum, & contra bonos mores naturales, & nutrire peccatum.
- 22 Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue de hæreditate viuentis diuidenda, improbatum fuiſ ſe pluribus rationibus, quæ hoc numero recenſentur.
- 23 Pactum ſuper bonis, & hæreditate viuentis initum, nec in conſcientia obligare, provt hoc numero, & meliùs.
- 24 Patris Ludouici Molinæ è Societate Ieſu Religioſi locus pro reſolutione, & ſententia Authoris nouiter expenditur.

EX Facto mihi proponitur, fratres tres, Petrum, inquam, Ioannem, & Franciſcum, adhuc viuente Ioanne patre ſuo, inter ſe conueniſ ſe, iuramentóque firmaſ ſe, quòd ſi pater eorum mortis tempore, aliter de bonis ſuis liberis diſpoſitum relinqueret, quàm in conuentionem deducebant, atque eo tempore diſpoſitum habere exiſtimabant, quòd tunc damna, aut meliorationes ex hoc contingentes ita inter eos reſarciri deberent, vt res ad eam summam reduceretur, ac pro ea parte vnicuique bona ipſa libera aſ ſignarentur, iuxta quam inter eos conuentio inita manebat; & conſequenter, quòd frater maior fratribus minoribus, & ipſi fratres minores maiori id redderent, quod minus, aut plus accepiſ ſent, quàm inter eos conuenit: vt ſic non patris diſpoſitio, aut diſtribuendi modus, ſed eorum conuentio circa bonorum diuisionem obſeruari deberet, quidquid pater postmodum aliter efficeret; nunc autem patre ipſo Ioanne defuncto, filiis minoribus ab eo melioratis, ſiue bonis ſuis aliter diuiſis, & diſtributis, quam tempore conuentionis, iidem diuiſa arbitrabantur; frater maior conuentionem factam, & iuratam obſeruari debere intendit, petítque fratres minores ſibi reddere meliorationes huiuſmodi, aut earum valorem, ſiue ad modum conuentionis bonorum diuiſionem reduci: ipſi autem è contra conuentionem eandem inſcio patre factam, de iure non ſubſiſtere aſ ſerunt, & conſequenter nec ad eius obſeruantiam teneri. Quęritur ergo quid iuris in caſu propoſito; in quo ſupponunt fratri maiori vltra Maioratum, ſtatúmque ampliſ ſimum, relictum à patre omne id, quod de iure debuit relinqui? Et veritati inhærendo, conſultationíque reſpondendo, dicendum eſt, præfatam conuentionem nullam in ſe fuiſ ſe, & à iure improbatam omninò; idcircò ſeruari non debere, ſed patris vltimam diſpoſitionem ſeruandam, fratréſque minores id ex teſtamento habituros, quod habere pater ipſe voluit, nec aliquid ratione præfatæ conuentionis reddituros: idque in vtroque foro, interiori, inquam, (in quo etiam quæritur) atque exteriori procedere, & in fauorem dictorum fratrum minorum probari: quoniam in effectu pactum prædictum fuit de bonis liberis præfati parentis inter fratres aliter diuidendis, quàm à parente ipſo tempore mortis diuiſa, aut diſtributa fuiſ ſent, ſiue de eiſdem bonis liberis, certis quibuſdam modis habendis, aut pretio eorum reddendo, ſi pater tempore mortis teſtamentum tunc factum mutaſ ſet, ſiue aliter de bonis eiſdem diſposuiſ ſet, quàm tempore factæ conuentionis diſpoſitum erat ab eodem.

De iure autem certiſ ſimum eſt, pactum ſuper hæreditare patris, ſeu alterius tertij viuentis, certo modo habenda, vel aliter diuidenda, quàm ipſe diuiſerit, aut diſpoſuerit, vſque adeò inualidum, & ſine effectu, vt nec iuramento firmetur: quia improbum eſt, impium, & turpe, & contra bonos mores, vtpote, cùm iniquum ſit, quòd tertio viuente, ac ignorante, alij de bonis ſuis paciſcantur, & conueniant, & contra, aut præter domini voluntatem, ad aliùmque modum pacta inire præ ſumant ſuper rebus tunc alienis: ſolicitudóque verſatur in hoc omnimodò inhoneſta, & illaudabilis, vt probat textus optimus, & notabilis ad hoc in l. vltima, C. de pactis, & concordat textus in l. quidum in iure, §. fin. ff. de donationibus, & in l. 2. in fine, ff. de his quibus vt indignis, & in l. 2. §. interdum, ff. de vulgari, & pup. ſubſtitu. & in l. ſi quis mihi bona, §. ſed vtrum, verſiculo, ſed an nominatim, ff. de acquir. hæred. & in dicta l. vltim. C. de pactis, ſecurè obſeruarunt, & pactum prædictum iuramento non confirmari docuerunt Bartolus numero 11. & numero 17. Salicetus numero primo, Baldus numero 22. Paulus Alex. & Iaſon numero 5. & latè explicant, proſequuntúrque ibidem Cagnolus ex numero 28. cum ſequentibus, & numero 34. cum ſequentibus. Vbi tuetur, pacta huiuſmodi eſ ſe contra bonos mores naturales, & contra ius gentium, & ideò iuramento non validari, Bolognetus num. 11. & 15. & numero 22. cum ſeq. & numero 27. Purpuratus ex numer. 6. cum pluribus ſequentibus, & numero 40. cum ſequentibus. Martinus Monter à Cueua in eadem l. vltima, numero 4. & in l. pactum quod dotali, eiuſdem tituli, numero 6. & Curtius numero 5. Petrus de Ancharano in conſilio 403. Viſo. Fulgoſius in conſilio 73. Paterfamilias. Angelus in conſilio 179. columna 4. verſiculo, nec obſtat, & cum infinitis aliis Authoribus, vt indubitatum, & certum reſoluunt Pariſiùs in conſilio 26. numero 76. & numero 114. libro 2. Andreas Gaill. practicarum obſeruation. libro 2. obſeruatione 125. Guil. Benedict. in capit. Rainuncius, de teſtamentis verbo, duas habens filias, ex numero 235. cum ſequentibus. Antonius Gomez, in l. 22. Tauri, numero 30. & 31. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, limitatione 5. ad legem Regni, numero primo, 2. & 3. Couarr. in capit. quamuis pactum, de pactis in 6. in initio tertiæ partis, numero 5. & numero 8. & ibidem Ioannes Gutierrez in initio repetitionis illius textus, numero 4. & 5. & verbo, improbet lex ciuilis, numero 2. & de iuramento confirmatorio, 2. parte, capite 5. numero primo, Viuius dicens iſtam eſ ſe communem opinionem, libro 1. verbo, pactum, numero 5. Villal. in ſuis commun. verbo, pactum, numero primo. Franciſcus Beccius in conſilio 74. numero 2. Valent. Forſter. de ſucceſ ſion. deſcend. libro primo, quæ ſtione 2. Antonius Gabriel libro 3. de pactis, concluſione prima, numero 11. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, libro 2. & 18. numero 191. & numero 197. cum ſequentibus. Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro 2. capite 3. numero 3. & 4. Octauianus Cacheranus deciſione Pedemontana 100. numero 31. Michaël Graſ ſus receptar. ſententiar. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſtione 9. numero 6. per totum. Gratianus regula 335. Seraphinus de priuileg. iuram. priuilegio 20. Et in caſu præ ſenti magis indubitatum eſt, quoniam præ ſupponitur patrem prædictum ignoraſ ſe, quòd pactum huiuſmodi inter filios fieret, nec in eo conſenſiſ ſe, & tamen vt valeret, neceſ ſariò requiritur, quòd patris ipſius, ſiue alterius, de cuius ſucceſſione certis modis habenda, aut diuidenda tractabatur, conſenſus expreſ ſus, & voluntas accederet: imò, quod magis eſt, non ſufficit patrem ipſum conſenſiſ ſe ab initio, ſi ante mortem conſenſum reuocet, nec in eo perſeueret, ſiue aliter, quàm tunc exiſtimabat, diſponat, ſed in eodem conſenſu perſeuerare, nec aliter diſponere, neceſ ſarium eſt, aliàs pactio iſta, etiam iurata, niſi patre, aut tertio in eodem conſenſu ſemper perſeuerante, effectum nullum habebit; ita Bartolus in dicta l. vltima. C. de pactis, numero 17. Baldus numero 22. Salicetus numero primo. Decius, & Curtius columna 2. Riminaldus notabili 2. Gozadinus numero 8. cum ſequentibus, Purpuratus numero 185. Cagnolus ex numera 64. cum ſequentibus, Bolognetus num. 4. qui ad hoc rectè ponderat text. in eadem l. vltima, in verſiculo, Niſi fortè, & ſubdit in hunc modum: Et ſic habet locum pœnitentia eius, de cuius hæreditate agitur, & qui conſenſit, & eſt in eius arbitrio facere, quòd habeat effectum, vel non, & poteſt reuocari conſenſus ignorantibus paciſcentibus. Idem Bolognetus poſt Bartolum ibi, numero 5. in l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obliga. numero 117. vbi etiam Iaſon numero 12. verſiculo, nec obſtat. Alexander n. 7. Socinus iunior n. 45. & in conſilio 143. numero 33. libro primo, Simon de Prætis in conſilio 123. numero 10. & ſequentibus. Fortunius de vltimo fine, illatione 20. Rodericus Suarez dict. limitatione 5. ad legem Regni, numer. 2. Antonius Gomez, in dicta l. 22. Tauri numero 30. in principio. Cou. in dicto cap. quamuis pactum, in initio tertiæ partis, num. 7. & 8. ibidem Ioannes Gutierrez in initio, num. 35. Menchaca de ſucceſ ſion. creatione, l. 1. §. 18. num. 198. & 199. vbi firmat, valere pactum huiuſmodi factum de conſenſu eius, de cuius ſucceſ ſione certo modo diuidenda tractatur, euaneſcere tamen, etiamſi iuratum fuerit, ſi pater, aut tertius conſenſum reuocauerit, & dicit eſ ſe magis communem opinionem, eámque defendit Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 40. num. 35. libro primo. Seraphinus de priuilegiis iuramenti, priuilegio 20. numero 6. 30. & 31. Michael Graſ ſus §. ſucceſ ſio ab intestato, quæſtione 9. num. 12. Vincentius Mancinus in tractatu de iuramento, parte 4. effectu 61. numero 5. folio 297. vbi concludit non valere pactum, niſi is, de cuius bonis agitur, conſenſerit, & in conſenſu perſeuerauerit.

Procedunt autem ſuperiora, non ſolùm de iure ciuili, ſed etiam de iure Canonico, ac etiam poſt deciſionem capit. quamuis pactum, de pactis in 6. & ſic quamuis pactum de non ſuccedendo factum à filiis patri, & iuramento firmatum, validum ſit, & omninò ſeruari debeat ex deciſione illius textus, quia non vergit in diſpendium ſalutis æternæ, nec contra bonos mores eſt: tamen pactum de ſuccedendo affirmatiuum, fiue de hæreditate patris, vel alterius cuiuſque viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, improbum eſt, & ſine effectu, nec ſeruari debet, etiamſi eidem iuramentum acceſ ſerit, quia contra bonos mores eſt: Quod vnanimiter probarunt omnes Authores ſuprà citati, & defendunt Gloſ ſa, Bartolus, Salicetus, Angelus. Baldus, Caſtrenſis, Alexander, Butrius, Geminianus, Cinus, Romanus, Decius, Corneus, Socinus, Cagnolus, Iafon, Boërius, Tiraquellus, & alij, quos refert: & ſic, conſtantérque tuetur Cacheranus deciſione Pedemontana 100. numero 31. vbi affirmat ita tenere omnes Canoniſtas, & Legiſtas, Ioannes Gutierrez in dicto capit. quamuis pactum, verbo, improbet lex ciuilis, numero 3. vbi reſoluit, textum illum loqui, & procedere in pacto de non ſuccedendo iurato, de quo dumtaxat ipſe textus loquitur; quia cùm non ſit contra bonos mores, benè firmatur iuramento: ſed non loqui, nec procedere in pacto affirmatiuo de ſuccedendo, quia cùm in eo tractetur de hæreditate viuentis, improbum quidem eſt, & contra bonos mores, & ſic nec iuramento firmatur, quia iuramentum contra bonos mores obligatorium non eſt, etiam de iure Canonico, vt in capit, non eſt obligatorium, de regulis iuris, libro 6. & citat plures alios Authores ſic tenentes, vt etiam citat, & ſic reſoluit Michaël Graſſus receptar. ſententiarum. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæſtione 9. numero 6. & in terminis noſtris, inter vnum, & aliud pactum diſtinguit, & pactum negatiuum de non ſuccedendo, iuramento firmari de iure Canonico; pactum verò de hæreditate viuentis certo modo habenda, vel diſponenda non firmari, aſ ſerit Purpuratus in d. l. vltima, C. de pactis, n. 165. & n. 212. Bolognetus etiam ibid. n. 22. in fine, vbi expreſ ſim aduertit, quòd pactum inter alios de hæreditate tertij, nec valet de iure ciuili, nec iuramento confirmatur de iure Canonico, etiam poſt deciſionem dicti capit. quamuis pactum, ſed ſi fit cum eo, de cuius hæreditate agitur, inquit ipſe Author, quod ſi eſt, pactum de ſuccedendo, non valet de iure ciuili: ſimiliter ſi eſt pactum de non ſuccedendo, non valet de iure ciuili, ſecus de iure Canonico, per text. in dicto capit. quamuis pactum, Rodericus Suarez in dicta l. quoniam in prioribus, limitatione 5. ad legem Regni, numero 2. & 3. vbi probat, multùm intereſ ſe, an pactum ſit abſolutè negatiuum de non ſuccedendo, quoniam illud iureiurando confirmatur de iure Canonico, ex deciſione dict capit. quamuis pactum: an verò ſit pactum de ſuccedendo, ſeu de hæreditate patris viuentis certo modo diuidenda, quia tunc non valet, nec iuramento firmatur: & iterum num. 208. ſubdens, quòd dictum caput quamuis pactum, ſolùm loquitur in pacto facto patri, & ſic non poteſt extendi ad pacta ſeu conuentiones de hæreditate parentum certo modo diuidenda inter fratres inita; Antonius Gomezius in dicta leg. 22. Tauri, numero 30. & 31. qui etiam expreſ ſim diſtinguit, inter pactum de non ſuccedendo, & pactum de hæreditate patris viuentis, certo modo diuidenda; & pactum huiuſmodi, nec iuramento firmari aſ ſerit, vt etiam aſ ſerit Cagnolus in dicta l. vltima. C. de pactis ex numero 34. & numero 40. in fine, ſubdit id procedere, etiamſi filij aut cognati de hæreditate patris viuentis, aut cognati paciſcerentur eo modo, quo erant ad hæreditatem venturi, & ſic vt æqualibus portionibus, & non aliter ſuccederent, ſiue ſibi inuicem hæreditatem haberent: nam adhuc non valeret huiuſcemodi conuentio, quia quoquomodo paciſci de hæreditate viuentis prohibitum eſt; id ipſum firmauit etiam Riminaldus in eadem l. vltima;, in ſecundo notabili, & Bolognetus numero 36. in fine, verſicul. decimotertio, & reddit rationem in hæc verba: Nam adhuc talis conuentio prohibetur, quia non modus paciſcendi, ſed ipſa pactio eſt reprobata, quia per eam arguimus deſiderium turpe, & præmaturam conuentionem; & ſic non intereſt, quod paciſcantur pro illis partibus, pro quibus ad ſucceſ ſionem erant peruenturi. Et confirmatur ex his, quæ Bolognetus ipſe ibidem anteà adnotauerat numero 11. & 15.

De iure etiam huius Regni pluſquam certum eſt, ſuperiora procedere, & nulla lege Partitarum, nec nouæ collectionis Regiæ, ius præfatum commune, tam Canonicum, quàm Ciuile alterari: nullibi enim legitur, nec aliquo modo cauetur, quod pacta de certo modo ſuccedendo, ſiue de hæreditate viuentis certis modis habenda, vllam firmitatem obtineant, imò cùm legibus eiſdem Regiis, de pactis ſeu conuentionibus fit ſermo, omninò reprobantur ea, quæ iuri, legi, rationi, aut æquitati repugnant, ſiue quæ bonis moribus contraria ſunt: idque in noſtris terminis, atque in pacto de hæreditate viuentis certo modo diuidenda (de quo tractatur) vnanimiter probaſ ſe videntur, aut præ ſentiunt aperté omnes huius Regni Authores, quos hactenus retulimus; ij enim omnes ſic abſolutè, & diſtinctè cum iure communi tranſeunt, nec aliquid nouitatis de iure Regio detegunt, nec etiam inquirunt: Inter alios tamen, ſolus Menchaca in terminis animaduertit; is enim Author de ſucceſ ſion. creation, lib. 2. §. 18. nu. 271. quamuis antea numero 209. indiſtinctè dixiſ ſet, pactum de certo modo ſuccedendo hodie iure noſtro Regio validum eſ ſe irreuocabiliter ex conſenſu eius, de cuius ſucceſ ſione agitur, ex l. 22. Tauri, ſtatim tamen dicto numero 271. meliùs id explicat, & in hunc modum ſcribit: Nec tamen intelligas, quòd vniuerſa hæc materia per legem Tauri recipit innouationem; Nam imò intelligo, quòd lex illa magis limitat, quàm corrigit noſtram materiam, dum id tantum diſponit, vt matrimonij causà gener cum ſocero talem pactionem facere poſ ſit: in reliquis autem cauſis, ſeu caſibus præter illum, qui illa lege comprehenſus fuit, magis eſt vt ius commune integrum, illæſ ùmque permaneat; quia quod non mutatur, quare stare prohibetur, vt in l. Sancimus, C. de teſtamentis, præ ſertim cùm interpretatio fieri debeat, vt Reſcripta, & ſtatuta ius commune lædere quanto minùs fieri poſ ſit, intelligantur, l. ſi quando, cum gloſ ſa, C. de inofficioſo teſtamento. Addiderim ego libenter duo: inprimis, ſententiam hanc, & nouam præfati Authoris conſiderationem, certiſ ſimam quidem eſ ſe, & veriſ ſimam, tum ob rationes ab eo adductas, tum etiam, quia, vt dixi, nullibi apud nos cauetur, nec eſt credendum Principes noſtros, adeó religioſos, & Chriſtianos, vllàmve legem Regiam, pacta huiuſmodi, ſic inhoneſta, & turpia generaliter approbaturam, imò illa reiicere ſemper, & damnare, eáque omnia curare, quæ bonis moribus, & benè inſtitutæ Reipublicæ magis conueniant.

