Pro altero verò caſu, quando id, quod à Principis voluntate pendet, ab ipſo ſolet concedi, quòd impoſ ſibile non reputetur, citati ſolet textus in l. qui cum maior, poſt principium, ff. de bonis libertorum. Qui tamen meliùs expendi poſ ſet pro primo caſu, quamuis verè pro neutro vrgeat: Ibi namquè dumtaxat dicitur, quòd ſi Minor libertum capitis accuſauerit, Maior autem factus ſententiam acceperit, benignè dicendum eſt, ignoſci ei debere, quia Minor cœpit. Et ſubdit textus in hunc modum: Neque enim imputare ei poſ ſumus, cur non deſeruit accuſationem, vel cur abolitionem non petierit: cum alterum ſi faceret, in Turpilianum incideret; alterum facilè impetretur. Itaquè eo in textu ignoſcitur ei, qui cùm Minor eſ ſet, accuſationem inſtituit contra libertum, quamuis Maior factus ſententiam acceperit, ratione prædicta, quòd vel vnum non facilè impetretur; vel alterum ſi fiat, in Turpillianum incideret. Non tamen inde deducitur, impoſ ſibile iudicari debere id, quod non facilè ſolet à Principe impetrari: Nec etiam diſtinctio præfata confirmatur aliquo modo; imò è contra deducitur, poſ ſibile quidem eſ ſe, & non impoſ ſibile iudicandum id, etiam ſi non ſoleat concedi, aut non facilè impetratur: nam ſi non facilè impetratur, ſequitur inde non eſ ſe præcluſam potentiam impetrandi; imò ſupponitur apertè impetrari poſ ſe, licèt cum difficultate; & ſic poſ ſibile, non impoſ ſibile reputandum fore. Quod Gloſ ſa ibi non obſcurè ſentit, quatenus totum hoc ad facilitatem, aut difficultatem retulit, non ad impoſ ſibilitatem. Et ſic verbo, non facilè, in hunc modum ſcriptum reliquit: Quia cum quadam ſolemnitate petitur, vt C. de abolit. l. 3. in principio. Et nota de facili, & difficili, vt & ſupra de negotiis geſtis, ſin autem, in principio.

Prætereà citant Doctores textum in l. 1. §. permittitur, ff. de aqua quotidiana, & æ ſtiua. Vbi beneficium conſuetum concedi à Principe, cenſetur impetrabile, & poteſt impetrari. Sed nec ille textus aliquid probat, quo diſtinctio communis fundamentum capiat: Quia non inde deduci poteſt. beneficium non conſuetum impetrari, impoſ ſibile eſ ſe, quòd impetretur: Aut omninò certum, quòd conſuetum concedi, debeat concedi; cùm aliquando denegari poſ ſit. & denegetur, & totum hoc ad facilitatem, vel maiorem, aut minorem difficultatem, non ad impoſ ſibilitatem, aut poſ ſibilitatem debeat referri, quemadmodum cum iudicio retulit Accurſius ibi, verbo, impetrabile.

Citant etiam tex. in l. intercidit 58. ff. de condit. & demonſtr. & in l. quidam relegatus, ff. de rebus dubiis. Ex quibus pro communi diſtinctione nihil etiam certum poteſt deduci: ſupponunt namque Doctores, quòd illa iura loquuntur in his, quæ ſolita ſunt facilè per Principem concedi. Quod non benè dictum cuique videbitur, qui conſiderabit, relegationem fieri propter delictum l. relegatum, in principio. Et per totam legem, ff. de interdictis, & relegatis. Vnde non debebit ita facilè per Principem concedi, quia daretur materia, & occaſio delinquendi, contra l. conuenire, ff. de pactis dotalibus. cùm aliis iuribus vulgatis: nec eſt veriſimile, quòd Princeps de facili, aut ſine cauſa ſit conſuetus reſtitutionem relegationis inducere: quod optimè aduertit Iaſon in dict. §. conſtat, num. 15. ſubdens, quòd ſi aliquis dixerit in illis iuribus relegationem fuiſ ſe factam ex cauſa leui; ideò præ ſumi Principem facilè concedere, eſ ſet ſomniare quidem, & quòd ea ſolutio procederet attento poſ ſibili, ſed non attento ſolito, & facili. Prætereà ſi velis admittere ad ea iura ſolutionem Iaſonis in eodem §. conſtat, numero 16. quam ipſe conficiendam putat ex doctrina Baldi in l. prima, in 6. quæ ſtione, C. de inſtitu. & ſubſtitut. de qua ſtatim agetur; non etiam relinques probatam communem diſtinctionem, nam regulariter verius erit, conditionem, aut factum ex voluntate Principis pendens, nunquam impoſ ſibile reputandum, ſiue nunquam reiiciendum tanquam impoſ ſibile, & conſequenter non attendendum, an Princeps ſoleat, vel non ſoleat concedere, vel vtrum conceſ ſurus ſit, vel non conceſ ſurus. Id quod Iureconſultus Vlpianus, & Caius Iureconſultus maturius, & ſubtiliter aſ ſequuti fuêre: alter enim in d. l. quidam relegatus, rectiſ ſimè ſcribit, legatum, aut fideicommiſ ſum deberi, cum ita relictum eſt: Siquis ex hæredibus, cæteríſque amicis, quorum hoc teſtamento mentionem habui, ſiue quis alius reſtitutionem mihi impetrauertit ab Imperatore, & ante à deceſ ſero, quàm ei gratias egerim; volo dari ei, qui id egerit, à cæteris hæredibus aureos tot. Alter verò in dicta l. intercidit, optimè etiam inquit, legatum non extingui, ſi legatarius, cui relictu fuerat, ſi Conſul fuerit, inſulam deportatus eſt. Et reddit rationem, Quia reſtitui in ciuitatem poteſt. Ecce vbi non considerat, an ſoleat, vel non ſoleat reſtitutio huiuſmodi concedi, ſed reſtitutionem, potentiámve, aut ſpem reſtitutionis deportati in conſideratione docuit habendam; atque ita generaliter ex eo textu deduxit, atquè notauit Ripa in. l. 1. num. 223. ff. de vulg. & pupil, ſubſtitut. & vide Socinum num. 11. in dict. l. quidam relegatus. Tiraquell. de retractu lignagier, §. 32. gloſ ſ. 1. num. 56.

Tertia denique & vltima opinio fuit, quæ & verior quidem atque omninò tenenda, id quod pendet à voluntate Principis, & per remedium extraordinarium diſpenſationis, aut gratiæ, vel conceſ ſionis fieri poteſt, nullo modo dici impoſ ſibile, etiamſi Princeps non concedere, aut frequenter denegare ſoleat, sed difficile tunc verè dici: Id quod Couarr. eleganter, & doctè obſeruauit in 4. ſecunda parte, dicto cap. 3. num. 9. cuius verba retuli ſupra, num. 10. Coſta Selectarum lib, 1. cap. 8. num. 14. qui Couarr. ſequitur, & ſ æpè dicit, quòd conditiones, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendent, difficilibus magis, quàm impoſ ſibilibus aptari debent, quia difficultatem dumtaxat, non impoſ ſibilitatem continent. Molin. de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 13. num. 12. dicens quòd quamuis conditio contineat id quod difficillimè ſolet à Principe concedi; dicendum non eſt, impoſ ſibilitatem eſ ſe, ſed veriùs difficultatem continere. Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. diſputat. 5. quæ ſt. 1. num. 12. fol. 842. vbi ſic ſcriptum reliquit: Imò nec quando Princeps difficillimè concedit, reputatur hoc impoſ ſibile: quia hoc potiùs ad difficultatem, quam ad impoſ ſibilitatem pertinet. Et iterùm eodem in loco, num. 13. in principio, fol. 844. Et pro hac ſententia, & reſolutione fundamenta adducere, ideò neceſ ſe non eſt, quòd ex dictis hactenus, euidentiſ ſimè appareat, nullibi in iure probari, impoſ ſibile reputari poſ ſe id, quod à Principis voluntate dependet. Deinde, quia concludit dicere, quòd ſi fieri à Principe poteſt, poſ ſibile eſt quòd fiat: nec attendi debere, quòd ſolitus ſit facere, vel non, aut quod difficillimè faciat, aut facilè, ſed dumtaxat, quòd poſſit, aut non poſ ſit; quemadmodum, nec ipſimet Iureconſulti in locis anteà relatis attendunt.

Vnde ſequitur, conditionem in teſtamento, vel in alia diſpoſitione adiectam, quæ ad factum Principis reſeratur, vel eiuſmodi ſit, quòd abſque voluntate, aut gratia. vel diſpenſatione Principis impleri non valeat, impoſ ſibilem dici non poſ ſe, nec debere: & conſequenter nec in ea locum habere iuris communis circa impoſ ſibiles conditiones in teſtamentis, aut in contractibus adiectas, tradita principia, de iure potiùs ſubſiſtere: quod in hac materia clarè obſeruauit Couarr. in 4. ſecunda parte, cap. 3. num. 9. dixit enim, quòd conditio, quæ dependet ex facto Principis, qualis eſt illa, quæ in promiſſione de contrahendo matrimonio apponitur, ſcilicèt ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, non reiicitur à matrimonio, nec in ea habet locum deciſio textus in cap. vltimo, de condition, appoſitis. Idem etiam clarè præ ſentit Coſta ſelectarum, lib. 1. capit. 8. numer. 14. ad finem, & tenet expreſsè Molina de Hispanor. primog. lib. 2. Capit. 13. numer. 11. vbi dicit conditiones huiuſmodi non reiiciendas, ſed potiùs admittendas, quia difficultatem dumtaxat, non impoſ ſibilitatem continent. Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. disputat. 5. quæ ſt. 1. numer. 12. fol. 842. ibi: Quare talis conditio non dicitur impoſ ſibilis reiicienda, iuxta cap. finale, de condition. appoſitis. Et conſequenter ſuccedit doctrina Baldi in l. 1. quæ ſt. 6. num. 17. C. de inſtitution. & ſubſtitution. quòd quoties conditio pendens à voluntate Principis, eſt præambula, & neceſ ſaria ad diſpoſitionis, & actus valorem, non eſt reiicienda, etſi ſummè difficilis ſit, ſed eius euentus expectatur: & Baldum ſequitur Alexander in dict. §. conſtat, num. 5. & ibidem Iafon num. 16. Socinus in dict. l. quidam relegatus. Vbi Sadoletus colum. 2. verſ. 2. poteſt reſponderi. Antonius Gomez in l. 9. Tauri, num. 18. in fine. Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. dicta disput. 5. quæ ſt. 1. num. 12. in verſiculo, 2. principaliter, fol. 843. & vltra relatos ab eo, Coſta dict. cap. 8. num. 14. verſiculo, quod in ſimili. Molina dicto cap. 13. numer. 11. & in annotationibus, numer 12. Ioannes Gutierrez Canonicarum lib. 1. capit. Vigeſimo ſecundo, numero 13. & pro hac ſententia vltra textum in l. in tempus, ff. de hæredibus inſtituendis, qui à ſuperioribus expendi ſolet communiter, optimè conducit textus in dict. l. quidam relegatus, & in l. intercidit, ff. de condition. & demonſtration. Ex quibus obſeruandum erit, deceptos quamplures ex Interpretibus noſtris, qui ſequuti dictam theoricam, aut doctrinam Baldi, eò extollunt, & commendant eam, quòd licèt conditio pendens à voluntate Principis, reputetur impoſ ſibilis; tamen quoties eſt qualitatis prædictæ, hoc eſt, præambula, & neceſ ſaria ad valorem actus, non reiicitur. Nam, vt ſuprà vidiſti, ſi ex facto, aut voluntare Principis pendet, impoſ ſibilis dici nullo pacto poteſt, nec verè impoſ ſibilitatem aliquam continet: Idcircò ſemper, aut regulariter præambula erit, & neceſ ſaria ad valorem diſpoſitionis, & actus, ſi verum ſit ad eius implementum, factum aut voluntatem Principis requiri, vt apertè oſtendunt iura ſuperiora. Et conſequenter regulariter etiam aut ſemper id erit obſeruandum, & generaliter conſtituendum, conditionem huiuſmodi non reiiciendam Quòd autem non debeat vitiare diſpoſitionem, etiamſi difficultatem contineat, ſatis colligitur ex dictis ſuprà: & certius redditur ex his, quæ annotauit Coſta ſelectarum lib. 1. dicto cap. 8. num. 14. in verſic. ego autem facilius, vbi doctiſ ſimè obſeruauit, in contrarium allegari non poſ ſe textum in l. cum hæres, §. 1. ff. de ſtatuliberis: quoniam ibi, nec animus dandæ libertatis fuit; vbi verò conditio aponitur, quæ ex facto, aut diſpenſatione Principis pendet, ex ipſa conditione apparet, animum contrahendi matrimonium, vel grauatum honorandi fuiſ ſe, quum remota conditione, nec matrimonium valeret, nec inſtitutio, aut diſpoſitio. Et Coſtam ſequitur Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 2. cap. 13. num. 11. Et inde eſt, quòd conditio huiuſmodi, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendet, cùm ſic adiicitur, non excuſatur quis, quamuis difficultatem conditio contineat, aut Princeps non ſoleat facilè concedere, niſi à Principe poſtulauerit, & diligentiam adhibuerit, aut quantum in ſe ſit, effecerit, Vt petitum obtineat. Quod tradiderunt Baldus in conſilio 395. numer. 3. lib. 2. Paulus in conſilio 433. num. 2. verſic. ſed his non obſtantibus, lib. 1. Romanus in conſilio 332. Decius in conſilio 627. numero 5. Lapus allegatione nona, Curtius iunior in conſilio 182. Sacratiſ ſimæ Trinitatis, numer. 2. lib. 2. Craueta in conſilio 64. numero 6. & in conſilio 121. numero 10. lib. primo. Mieres de maioratu, quarta parte, quæ ſtione 4. numero 10. & numero 20. qui refert Tiraquellum de retractatu lignagier, §. 32. gloſ ſa vnica, numero 64. & generaliter obſeruat, quòd factum pendens ex voluntate Principis, licèt ex communi sententia reputetur impoſ ſibile, non tamen ob id excuſatur quis, niſi illud à Principe poſtulauerit. Et infert ſtatim, quòd obligatus ad impetrandam licentiam ad faciendum maioratum, vel ad extrahendam aliquam rem à maioratu, tenetur oſtendere obnixè, ſe omnia feciſ ſe, quæ pertinent ad impetrationem facultatis regiæ, & quòd tales licentias petiuit, & cætera neceſ ſaria fecit, ad hoc, vt propter difficultatem excuſetur à pœna & liberetur ab obligatione: quod dicit notandum ad alia plura, quę quotidie contingunt. Idem etiam reſoluit Pater Thomas Sanchez lib. 5. dicta diſput. 5. quæ ſt. 1. num. 12. ante finem. verſic. 3. quia licèt factum, fol. 843. & vltra relatos ab eo, Hippolytus Riminaldus in conſil. 115. num. 54. volum. 2. Molina etiam de Hiſpanor. primogen lib. 2. cap. 13. num. 11. & 12. & Ioannes Gutierrez in conſ. 18. ex num. 9. velut expreſsè id præſentiunt, quatenus dicunt, conditionem aut præceptum nubendi cum conſanguinea in inſtitutione Maioratus adiectam, efficaciter obligare, & ſeruari debere, quamuis id non aliàs effici poſ ſit, quàm ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit.

Et procedit indiſtinctè, vt dixi, ſiue facilè impetrari poſ ſit quod à Principis voluntate pendet, aut ſolitus ſit Princeps concedere, ſiue impetrari non poſ ſit niſi maxima cum difficultate, aut Princeps ſolitus non ſit diſpenſare, aut concedere; in hoc enim differentia non eſt, quamuis inter facile & difficile nonnulli, ſed malè quidem diſtinxerint, aliàs culpa imputaretur, & pœnam incurreret is, qui à Principe non poſtulauit, & obtineri non curauit, licèt in eo maxima difficultas eſ ſet. Quod expreſ ſim præfati Authores aſ ſerunt, & Craueta dicto conſilio 121. num. 10. ſic dicit: Ad iſtud reſpondeo, culpam imputari debere ipſi aduerſario, cur talem licentiam non petierit, etiam quòd talis licentia facilè concedi non ſoleret. Et citat textum in l. 3. §. quid ergo, ff. de contrario indicio tutelæ, ibi: Si quidem non postulauit à Prætore, ſibi imputet: textum etiam in l. 1. §. permittitur ff. de aqua quotidiana, & aſtiua, & in l. ſed & ſi per prætorem, §. 1. verſiculo, ſed nec eos, ff. ex quibus cauſis maiores. Et in l. qui cum maior, in principio, ff. de bonis libertorum. Deinde Caſtrenſis dict. conſil. 433. Viſis omnibus, num. 2. ad medium, verſ cum ergo, lib. 1. multùm ponderat textum in d. l. 3. §. quid ergo, & ſic ſcribit: Prætereá poſito, vt dicit Conſultor, quòd illa verba deberent intelligi, ſi per Ioannem ſteterit, &c. adhuc idem eſt, quia per eum videtur ſtetiſ ſe. Quod ſic probatur; nam licèt non fuerit in poteſtate Ioannis impetrare, ideſt obtinere veniam ætatis à ſuperiori, vt dicit: tamen in ſua poteſtate fuit eam poſtulare, & facere quidquid in eo erat: cùm igitur ipſe non poſtulauerit eam, videtur per ipſum ſtetiſ ſe quominus ipſam obtinuerit; & ideò ſibi imputet: textus optim. ad hoc, ff. de cont. iudicio tutelæ, L 3. §. quid ergo: ſi autem poſtulaſ ſet, & non obtinuiſ ſet, tunc procederet dictum Conſultoris, quia nihil eſ ſet ſibi imputandum, vt dicit textus in dicto §. quid ergo. Riminald. etiam dicto conſ. Cénteſimo, num. 54. ſic ſcriptum reliquit. Tantóque magis, quia negari non poteſt, quin in culpa fuerit D. Blanca non quærendo, numquid iſtud à Principe, vel magnifica ſignatura poſ ſet obtineri, ex eo quod ſcribit Baldus dicens, quòd licèt reputetur impoſ ſibile, quod dependet à voluntate Principis, culpa tamen imputatur ei, qui à Principe illud non poſtulauit, nec quæſiuit quantum in ſe erat, an illud obtineri poſ ſet, vel non, &c. Denique & Tiberius Decianus in conſil. 8. num. 99. & 100. & num. 123. lib. 1. ſuperiora conſirmat, & in propoſito ſic ſcribit: Attamen poſ ſem dicere, quòd prædicta procederent in conditionibus poteſtatiuis, vt dixi, quia imputandum eſt adimplere debenti, cur non adimpleuit, vt dicitur in dict. clem. 1. in fine. Secus ergo vbi nihil poteſt imputari ipſi adimplere debenti, qui ſemper non modo paratus fuit adimplere, ſed etiam ſ æpiſ ſimè, & cum maxima inſtantia id requiſiuit, vt in facto conſtat; quo caſu nihil ſibi imputari poteſt: & ideò pro impleta haberi debet, quia quòd ipſe declaret, non dependebat ab eius voluntate, ſed etiam à voluntate Summi Pontificis, qui declarationem recipere debebat, vel mandare vt reciperetur, &c. Et iterùm dicto num. 123. verba ſequentia profert: Tertiò dico, quòd dato, & non conceſ ſo; quod debuiſ ſet ſequi declaratio ſuper reſponſionibus factis, debet haberi pro facta ſecundùm iuris præ ſumptionem, quia per ipſum Dom. Patriarcham non ſtetit; quinimò ſ æpiſ ſimè, & maxima cum inſtantia id requiſiuit fieri: ergo cùm per eum non ſteterit, haberi debet perinde ac ſi facta fuiſ ſet, vel perinde ac ſi impediretur facto impoſ ſibili, quod quidem omnes excuſat. Et ibidem quamplures Authores refert, qui vnanimiter concludunt, factum quod dependet à ſola voluntate Principis, cenſeri impoſ ſibile; & ideò quemlibet excuſari, ſi non exequitur tale factum, dummodò exequi diligenter curauerit; poſtmodùm num. 124. obſeruauit, quòd ſi quis promiſit, quòd talis priuatus, qui non eſt Princeps, conſentiet ſub tali pœna, excuſetur ſi fecit quod potuit, & maxima inſtantia curauit, vt is conſentiret: & dicit in pulchro caſu ſic tradidiſſe Bartolum conſil. 236. Martinus promiſit, & ſequutum Federicum de Senis in conſil. 122. Martinum, Abbatem, Anton. & Aretinum ibidem relatos. Ac denique eodem num. 124. concludit: Concludendo ergo, dico, quòd quanquam requireretur declaratoria, tamen ſi per eum non ſtetit, quin fieret, imò omni diligentia, & interceſ ſione etiam illuſt. Domini Veneti ſ æpiùs inſtitit, & inſtat, quòd declaretur, ſatisfeciſ ſe dicitur, faciendo quod potuit, non cùm poſ ſit cogere Summum Pontificem, vt declaret; & ideò factum dicitur impoſ ſibile, & ſatis eſt quòd id, quod in ſua erat manu, nempe implere conditionem declarando aſ ſertiones, &c.

His ego addiderim libenter, ne ipſe cauillari poſ ſit, quòd quamuis textus in. dicto §. quid ergo, tractet de tutore, qui ex officio diligentiam præſtare tenetur, & ideò poſtulare debet: item de poſtulatione iuſta, & quæ coram Prætore fieri debet, ac ſuper re non multùm difficili; eius tamen textus ratio, & deciſio militat etiam in alio quocumque, qui quacunque alia ratione, ſiue ex legis, vel teſtatoris, præcepto aut conditione, alióve modo diligentiam teneatur adhibere; nam etiamſi res difficilis multùm ſit: nihilominùs ſi non poſtulauerit, & quidquid in eo ſit fecerit, maximáque inſtantia curauerit, ſibi imputari debebit, & per eum ſtetiſ ſe videbitur, quominus obtinerer. Quod ſatis apertè conſtabit, ſi verba Iureconſulti perſpexeris, quæ in hunc modum fe habent: Quid ergo, ſi de re pupillari non potuit ſibi ſoluere, quia erat depoſita ad prædiorum comparationem: ſi quidem non poſtulauit à Prætore, vt promatur pecunia, vel hoc minùs deponatur, ſibi imputet; ſi verò hoc deſiderauerit, nec impetrauit, dicendum eſt non deperire ei vſuras in contrario iudicio. Et rationem ſubiicit ſtatim Iureconſultus, quæ mirè conuenit his, quæ ſuperiores Authores ſcribunt, ſufficere, inquam, maximâ diligentiâ inſtare, & curare, vt petitum obtineatur, quamuis id obtineri non potuerit; quia ſufficit benè geſ ſiſ ſe, & quod in eo fuit, effeciſ ſe, quamuis non ita factum fuerit: non tamen excuſari, qui id quod debebat, non poſtulauit, quia non poſtulando, nec benè ſe geſ ſit, nec in potentia obtinendi ſe poſuit.

Retenta autem ſententia ſuperiori, & excluſa differentia illa, an facile ſit à Principe impetrare id quod impetrari iubetur, vel niſi maxima cum difficultate impetrari non poſ ſit: conſideratis etiam his, quæ ſuperiùs diximus, conditionem, inquam, quæ ad factum Principis refertur, ſiue ab eius voluntate dependet, impoſ ſibilem non eſ ſe, nec reiiciendam; facile quidem erit intelligere, nequaquam procedere poſ ſe, nec placere debere Bartoli traditionem in dict. l. apud Iulianum, §. conſtat, num. 2. ff. de legatis 1. quamuis eum ſequuti fuerint Paulus Caſtrenſis num. 8. & Iaſon num. 9. ibidem. Ioannes Baptiſt. Plot. inter conſilia matrimonialia Zileti, conſilio 87. num. 9. Bartolus itaque ipſe minùs quidem benè, nec verè ſcriptum reliquit, relictum fratribus Minoribus cum onere, cuius implementum exigit Pontificis licentiam, eſ ſe purum, reiecta conditione tanquam impoſ ſibili: nam cùm conditio impoſ ſibilis non ſit, nec eam eſ ſe impoſ ſibilem dixerit Iureconſultus illius §. Author; ſequitur, reiiciendam non eſ ſe, & conſequenter debere fratres Minores inſtare, & facere quantum in eis ſit, vt locum acquirant, in quo Monaſterium conſtruere valeant, ſi ipſis eo onere adiecto relictum ſit, vt debeant aliquem locum acquirere.

Vnde & deteriùs quidem conſtabit per eundem textum conſuluiſ ſe Caſtrenſem, vt refert ipſe in dict. §. constat, num. 9. quo loco ſic ſcribit: Per iſtum etiam textum conſului, cùm quidam Doctor Mutinena ſis, moriens Ferrariæ, mandans hæredi ſuo, quòd infra annum corpus ſuum, & filij ſui, quod erat ibi ſepultum, portaret Mutinam, aliàs priuabat ipſum hæreditate, & eam relinquebat cuidam alteri: hæres autem infra annum voluit hoc facere, ſed fratres Minores, apud quos erant corpora, non permiſerunt, nec permittere tenebantur, niſi iuſ ſu Papæ poſtquam non ſuberat iuſta cauſa, vt notatur C. de religioſis, l. penul. vel final. quòd non incideret in pœnam, & quòd non potuerit ſibi imputari, Quare non procuraſti habere licentiam à Papa, quia obtinuiſ ſes. Nam poterat reſpondere, quod hoc non eſt veriſimile, quia ius præ ſumit, quòd potiùs impoſ ſibile; ideò non tenebatur hoc tentare: & pro hoc text. expreſ ſus not. in fine, infrà ad Tert. l. 2. §. tractari, verſiculo, finge autem, ibi: Aut hoc imputatur matri cur non deſiderauit à Principe, &c. vbi eſt expreſ ſum; & ſic non incidit in pœnam, vt Inſtitu. de hær. Inſtitu. §. Impoſ ſibilis, licèt viderim tunc conſilium Domini Raphaëlis Fulgoſij conſulentis contrarium, de quo fui valdè miratus, nec alij voluerunt ipſi ſubscribere, excepto vno, & fuit magna quæ ſtio, quam habui Bononiæ. Præpoſterè autem & malè conſuluiſ ſe Caſtrenſem, ad oculum patet; ipſe namque ideò hæredem excuſat, quòd licentiam habere à Papa non procurauerit, quia ius præ ſumit, quòd hoc impoſ ſibile eſt; & ideò intentari non debuit: verùm, vt anteà vidiſti, nec ius hoc præ ſumit, nec præ ſumere poteſt, vtpote cùm impoſ ſibile dici nequeat, nec verè ſit id, quod à Pontifice iure fieri poteſt, & poſ ſibile eſt quòd fiat: & ſic deſtructa ratione principali, deſtruitur etiam & deciſio quæ ſtionis ex ea reſultans. Rectiùs ergo conſuluit contrarium Raphael Fulgoſius, nec quòd ita conſuluiſ ſet, miraretur Caſtrenſis, ſi animaduerteret, nullibi in iure expreſ ſum, impoſ ſibile reputari id, quod à Facto, aut voluntate Principis pendet, nec verè impoſ ſibile dici poſ ſe: Id namque impoſ ſibile dicitur, quod nullo modo, nec tempore fieri poteſt, id verò poſ ſibile dicimus, quod in futurum fieri poteſt: ita ſcribit Gloſ ſ & ibi Doct. in l. quod Seruius, ff. de condict. cauſ. data. Menochius in conſil. 97. num. 127. lib. 1. vnde textus in dict. §. Impoſ ſibilis, malè citatur per Caſtrenſem; loquitur namque ille textus in conditione omninò impoſ ſibili, & quæ nec à iure, nec à natura impleri poteſt, non verò in ca, quæ ex arbitrio, aut voluntate Principis pendet. Prætereà nec idem diceret Caſtrenſis, ſi ad ea animaduerteret, quæ ſuperiùs diximus etiam, curandum, inquam, vt impleatur, quod abſque voluntate Principis impleri non valet, atque expectandum, an Princeps velit, vt apertè deducitur ex textu in dict. l. quidam relegatus, ff. de rebus dubiis, cum aliis allegatis ſuprà.

Denique Caſtrenſis metipſe decipitur equidem, dum inquit eſ ſe textum expreſ ſum pro ſua reſolutione in dicta l. 2. §. tractari, verſiculo, finge autem, ff. ad Text. Ne autem textus ille alios decipiat, ſiue ne noſtræ ſententiæ, atque ſuprà traditæ reſolutioni aliquo modo refragari videatur, libuit hoc loco eiuſdem verba referre, & vltra omnes hucuſquè in propoſito Scribentes, vera & germana interpretatione explicare illum: Tractari (Ita Iureconſultus inquit) belle poteſt, ſi pupillo amplum legatum ſub conditione ſit relictum, ſi tutores non habuerit, & propterea ei mater non petierit ne conditione deficeretur, an conſtitutio ceſ ſet? Et puto ceſ ſare, ſi damnum minus ſit cumulo legati; quod & in Magiſtratibus municipalibus tractatur apud Tertullianum: & putat dandam in eos actionem, quatenus plus eſ ſet in damno quàm in legato: niſi fortè quis putet, conditionem hanc quaſi vtilitati publica oppugnantem remittendam, vt alias pleraſque, aut verba cauillatus imputauerit matri cur curatorem non petierit. Finge autem conditionem pleniùs conſcriptam: Nonne erit matri ignoſcendum; aut hoc imputatur matri, cur non deſiderauerit à Principe conditionem remitti? Et puto non eſ ſe imputandum. Ego etiamſi mater ei, qui ſoluendo non erit, non petierit tutorem, puto ignoſcendum; conſuluit enim ei, vt minus inquietetur, quaſi indefenſus. Et hactenus Iureconſultus, cuius verba ideò retuli, vt aptiùs, meliù ſque conſtaret, in eo textu non ideò ignoſcendum matri, dici, quòd factum petendæ remiſ ſionis impoſ ſibile eſ ſet, aut multùm difficile, ſiue non multùm difficile: nec enim in impoſ ſibilitate, aut difficultate fundatur eiusdem textus deciſio; imò potiùs, ſi rem attentè, & maiori conſideratione percipias, intelligi datur non obſcurè quòd ſi mater deſideraret à Principe conditionem remitti, facile id eſ ſet, aut non multùm difficile, eo quòd conditio illa vtilitati publicæ oppugnans videretur, vt colligitur ex verſiculo, Niſi fortè quis putet. Ideò igitur ceſ ſare constitutionem in eo caſu dicitur, quòd matri nihil, nec culpæ, nec doli, nec etiam negligentiæ imputari potuiſ ſe videatur; ea ſiquidem ratione ducta non petiit, ne conditione pupillus deficeretur atque vt ei conſuleret, vt minùs inquietaretur quaſi indefenſus: Item quod damnum cumulo legari minus fuerit, & ideò conſtitutio ceſ ſauit, quia iuxta interuenit excuſationis cauſa, nec iuſtum eſ ſet, matrem ipſam damnum reportare ex eo, quod pupillo vtile fuiſ ſe credidit. Id autem adaptari non poteſt nec deciſioni Bartoli, nec etiam Caſtrenſis conſultationi; tunc etenim; niſi is, cui præceptum aut conditio imponitur, quæ ex facto Principis pendet, diligenter inſiſtat, atquè ſollicitè id impetrari curauerit, multùm quidem eſt, quòd ei imputetur, ac iuſtè creditur ſtetiſ ſe per eum, iuxta ea, quæ ſuperiùs dixi. Sed nec excuſari poteſt ex eo, quòd id petere, atque impetrari omiſerit, vt teſtatori conſuleret, ſiue damnum eius vitari curaret, quemadmodum ibi pupillo conſulebatur; melius namque eidem conſuleretur, ſi eius voluntatem, atque præceptum implendo, id ipſum peti, atque impetrari deſideraret; damnumque teſtatoris ipſius agitur, nec vlla excuſationis cauſa eſ ſe poteſt, dum illud non petitur: & ita nec ille textus aliquid probat, quo Bartoli, & Caſtrenſis ſententia poſ ſit ſubſiſtere, nec etiam eorundem reſolutio aliquo pacto ſuſtineri valet. Vnde in terminis noſtris, ex Recentioribus omnibus, quos hactenus prælegi, contra Bartolum, & ſequaces inuenio tenuiſ ſe, ſed nihil ex hactenus à me adnotatis dixiſ ſe Patrem Thom. Sanchez de ſponſalibus. lib. 5. d. disput. 5. quæ ſt. 1. iungendo ea, quæ ipſe tradit num. 8. & 9. & 10. fol. 842. & num. 16. fol. 844. nam cùm anteà num. 5. retuliſ ſet ſententiam eorum, qui aſ ſerunt, promiſ ſionem inter impeditos, ſub conditione, ſi Pontifex diſpenſauerit, non obligare, quia conditio huiuſmodi eſt impoſ ſibilis; dicit ſtatim num. 8. ex ea ſententia inferre nonnullos, peccare impeditos contrahendo ſub ea conditione, & iurando, quia promittunt, & iurant rem illicitam, & num. 9. inquit inferri etiam, minimè teneri contractu, nec pœna: Et tandem dicto num. 10. dicit inferre eoſdem, & alios Authores ad ſententiam Bartoli in dict. §. conſtat, num. 2. ſuper legato relicto Fratribus Minoribus cum onere, cuius implementum exigit Pontificis licentiam, vt ſit purum ea conditione tanquam impoſ ſibili reiecta poſtmodùm verò eadem disput & quæ ſt. num. 13. fatetur multò probabiliorem ſententiam eſ ſe contrariam, ſcilicet promiſ ſionem huiuſmodi obligare, nec dici conditionem impoſ ſibilem, sed ad difficultatem potiùs, quàm ad impoſ ſibilitatem referri debere: Eáque opinione retenta, infert ſtatim num. 16. fol. 844. contra Authores à ſe relatos anteà dict. num. 8. verius eſ ſe. hos impeditos contrahentes ſub conditione, ſi Pontifex diſpenſauerit, minimè peccare. Et reddit rationem, quia illa conditio ſuſpendit in tempus habile, tollitque rationem culpæ ab eo contractu, atque eodem numero, quod ad noſtrum propoſitum & dictam doctrinam Bartoli attinet. ſic ſcribit: Similiter neganda ſunt corollaria, quæ intulit prima ſententia, num. 9. & 10. innituntur enim illi fundamento, Quod pendet à voluntate Principis, eſ ſe impoſ ſibile. Ecce vbi negat expreſ ſim Bartoli traditionem, quam anteà retulerat dict. num. 10. & conſtituit, falſum eſ ſe fundamentum, quo Bartolus, & Paulus præcipuè innituntur, impoſ ſibile, inquam, eſ ſe id, quod à Principis voluntate dependet. Et de his hactenus, quæ ſunt notanda, quia noua quidem, nec ab alio ſic explicata, longa potiùs conſideratione, atque originali Scribentium omnium lectura ita digeſta.

Nunc verò, & ſecundo loco principaliter, vt ad alia deueniamus, quæ tamen abſque ſuperioribus nec abſolutè, nec diſtinctè explicari potuiſ ſent conſtituere, atque obſeruare neceſ ſarium erit, apud Scribentes communiter dubium maximum reputari, vtrùm conditio, aut præceptum de contrahendo cum conſanguinea intra quartum gradum, vel etiam intra ſecundum coniuncta, in inſtitutione Maioratus adiecta, neceſ ſariò à ſucceſ ſoribus adimplenda ſit, an verò abſque metu pœnæ, aut priuationis ſucceſ ſionis Maioratus omitti poſ ſit eius implementum. In quo dubio ſi hactenus ab aliis traditas ſententias diligenter inquiras, diuerſimodè, & variè inuenies Scriptores ſe habuiſ ſe, & rem hanc non ita clarè, aut abſolutè deciſam, & explicatam reliquiſ ſe, vt etiam hodie quæ ſtio præfata difficultatem non habeat. Inprimis namque conditionem adiectam Maioratui, legato, vel aliæ vltimæ voluntati ducendi conſanguineam exiſtentem in gradu prohibito, inhoneſtam eſ ſe, & inualidam, & eâ reiectâ diſpoſitionem manere puram, non dubitarunt aſ ſerere Gloſ ſa in l. vter ex fratribus, in verbo, conſobrinam. ff. de condition. inſtitut. vbi Albericus, Bart. & Cumanus, & in l. 2. verbo, voluerit, C. de inſtitut. & ſubſtitut. vbi Baldus num. 1. Cinus, Albericus, Salicetus, & Bellapertica, Abbas in conſil. 65. colum. 3. in principio, lib. 2. Sigiſmundus Lofredus in conſil. 16. num. 1. & quaſi per totum conſilium. Curtius iunior in conſil. 54. à num. 12. Ioan. Bapt. Plot. inter conſil. matrimon. conſil. 89. num. 9. cum ſequentibus, & num. 18. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 18. num. 6. fol. 357. Simon de Pretis de interpretat, vltim. volunt. lib. 4. dubitatione prima, num. 7. & 8. fol. 385. Ludouicus Morotius in reſponſo 97. num. 21. & 22. Et pro hac ſententia videtur adeò expreſ ſa, & clara quædam lex Partitæ, vt dici poſ ſet non temerariè, ampliùs in hoc non inſiſtendum, ſed ita tenendum indiſtinctè, quicquid alij quamplures aliter declarauerint, quoniam vbi habemus claram legis deciſionem, non eſt ampliùs elaborandum, nec aliter dubitandum, ſed ita tenendum, provt lex dicit, per textum in l. ancillæ, iuncta Gloſ ſa, C. de furtis, & in l. illam, vbi Doctores, præ ſertim Decius num. 1. C. de collationibus, Corneus in conſil. 109. in fine, lib. 1. Cephalus in conſ. 479. n. 79. lib. 4. Iason. Vincent. Honded. in conſ. 32. n. 84. lib. 1. Deciſionem autem expreſ ſam eſ ſe, & claram vnicuique conſtabit, qui legis 14. fine, titul. 4. partit. 6. verba ſequentia prælegerit; ibi namque in hunc modum ſcribitur: E ſi la muger non quiriendo cumplir la condicion, non caſare con aquel con quien le mandaua el teſtador, non aura el heredamiente, nin la manda: fueras ende, ſi aquel con quien demandaua que cafaſe fueſ ſe pariente de ella, o tal ome con quien non deuia, nin podia caſar, ſegun derecho. Nec deſunt Authores, & maximi quidem nominis viri, qui legem prædictam fortiter adſtringere, ſiue clarè, vt dixi, quæ ſtionem hanc decidere, vel fateantur, vel agnoſcant.

