Deinde, nec mouere debet fundamentum aliud contra Communem, ſcilicet quod Scæuola Iureconſultus conditionaliter reſpondit, Si conditio non extitiſ ſet, Quaſi nihil affirmet: quoniam vſitato more loquendi, conditionem poſuit pro causa, ſi, pro, quoniam; quaſi diceret, ſi conditio non extitiſ ſet, id quod exiſtimo atque ex his, quæ proponuntur, intelligi debet, reſpondi ſtipulationem non eſ ſe commiſ ſam. Quo modo loquendi non ſolùm Iureconſulti, ſed & alij Authores frequenter vtuntur, & tamen vt certum ſupponunt id, de quo conditionaliter loqui videbantur, vt videre eſt in l. fideiuſ ſor. §. ſin. ff. de pignorib. in verſ. respondi, & penes Virgilium lib. 1. Georgic. Vestro ſi munere, &c. Ciceronem in Topicis, Si ſines in vbe, &c. Et officiorum lib. 3. Quod ſi Aquiliana, &c. Quibus in locis non dubitanter loquuntur, ſed affirmatiuè, dum in propoſitione intelligi volunt aſ ſumptionem, quam præmittunt, vt cum iudicio, atque eruditè animaduertit Hugo Donellus in lectura dict. §. Augerius, circa finem: Qui Author ex num. 2. ibidem, contra communem interpretationem, hactenus à nobis probatam, & quam ipſe quoque conſtanter tuetur, quatuor rationes, ſiue argumenta adducit, duas Alciati, vnam Connani, & alteram Duareni, illis autem concludenter adeò ſatisfacit, vt Communis eadem tutiſ ſima ſic remaneat, nec aliquid adiicere neceſ ſe ſit. Remanet ergo, dici non poſ ſe, in ſpecie propoſita idem eſ ſe debitum, & quod viuus probatur debere, & quod mortuus probatur debuiſ ſe: Certum etiam eſt, minus dici poſ ſe, ſemper videri rem cum eadem perſona geſtam, quaſi hæres & defunctus, vna & eadem reputentur, l. vlt. in ſin. C. de impuberum, & aliis. Id namque eſt ciuiliter & ſecundùm fictionem, non verè, nec naturaliter. Quia (vt vides) promiſ ſio relata fuit ad perſonam patris, & conditionaliter equidem, atque per ſtipulationem, quæ ſtricti iuris eſt; & ſic ſublata perſona illa naturaliter, non debuit promiſ ſor pro ciuili, atque ſictitia teneri, vt non malè obſeruauit Petrus de Salazar de vſu & conſuetudine, capti. primo, numer. 22. qui rectè probauit, Scæuolam Iureconſultum, qui creditur duram & ſcandaloſam deciſionem nobis edidiſ ſe, honori ſuo reſtituendum, carpendóſque potiùs atque notandos eos, qui multipliciter ipſum legunt.

Certum denique erit, atque ex ſuperioribus facili negotio vnuſquiſque poterit reſponſum præbere rationibus nonnullis, quas contra Iaſonem, & communem intellectum adeò fortiter vrgere arbitratus eſt Couar. dict. cap. 39. num. 5. in verſiculo, Primum etenim ipſe quæram, Omnes ſiquidem obtinere non poſ ſunt ex his, quæ ſuperiùs notauimus, ex quibus vis eſt fateri, videri id tacitè actum inter contrahentes, & iuxta veriſimilius ſic reſpondiſ ſe Scæuolam, eorumdèmque negotium accipiendum fore, vt ſuprà notaui. Nec vis eſt in eo, quod hoc, vel illo modo, generéve diuerſo probationis de debito conſter, ſiue quòd in genere tantùm promiſ ſio illa facta fuerit (quamuis in hoc Couar. metipſe maximam vim faciat ibidem,) ſed in eo dumtaxat facienda eſt tota vis, quod num. 11. ſuprà dicebam, & Iureconſultus Scæuola maturè & acutè penſitauit: In alio etiam, ſcilicet negari nullo pacto poſ ſe, quin verba illa, Quicquid patrem ſuum Publio Mæuio debere conſtitiſ ſet, clarè denotent, non ita certè aut liquidé, certóve aut concludenti probationis genere conſtare; & quòd tunc non conſtabat, quid, quantúmve deberetur, debitúmve liquidum non erat, ſed potiùs liquidandm, atque ex calculo rationum, ex his quoque, quæ poſtmodùm gererentur, ſciendum & diſcutiendum, idcircò Iureconſultus Scæuola ſic recté reſpondit, vt ſ æpè dixi.

Prætereà nec mouere debet fundamentum aliud contra Communem, deductum ex textu in §. ex conditionali, Inſtitut. de verbor. obligat quo equidem decepti ſunt Doctores communiter, quoniam verba illius textus accipi debent de his conditionibus, quæ ex futuro incertóque euentu dependent, non verò de his, quæ in poteſtatem alicuius collatæ ſunt, qualis eſt conditio illa, de qua agebatur in d. §. Augerius; quæ etiam eius naturæ erat, vt mortuo patre debitore, non poſ ſet ampliùs exiſtere: Enimverò perſonæ patris ſic iniuncta erat conditio, vt non poſ ſet egredi perſonam eius, & ſic deficit mortuo ipſo, l. ſi ita expreſ ſum, ff. de condit. & demonſtrat. Vnde conuenire non poſ ſunt verba eiuſdem §. Tantum eſt ſpes debitum iri, eàmque ſpem, &c. Quoniam deficiente conditione, nulla ampliùs eſt ſpes, nec debiti, nec conditionis implendæ, ideóque nec ſpes, quæ non eſt, tranſmitti poteſt.

Nec etiam ad rem facit textus in l. veteris, C. de contrahen. & committen. ſtipulat. quamuis contra Communem induxerit eam Couar. d.c. 39. n. 2. verſ. Quintò ad probandum: Multùm enim diſtat conditio ſtipulationis ab ſtipulatione ipſa; ſtipulatio namque ad hæredes tranſit regulariter, niſi aliquid ſit, quod tranſmiſ ſionem impediat; & iuris eſt, ſiue ius ex illa oritur: Conditio autem nullum ius continet, ſed facti tantum eſt, vnde ſi alicui perſonæ iniuncta ſit eo modo, quo hactenus dictum eſt, in hæredem non tranſit, ſed vnà cum perſona cui erat ſic iniuncta, debet extingui, per text. in dicta l. ſi ita expreſ ſum, cum ſimilibus, ff. de condition, & demonſtrat.

Denique nec alteratur deciſio textus in d. §. Augerius, ex deciſione l. 2. titulo 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Quidquid contrarium expreſsè tenuerit Azeuedus in eadem l. 2. n. 8. idque concludenti ratione euincitur, quam prædictus Author non conſiderauit, videlicet, quòd lex illa dumtaxat dixerit: Que de qualquier manera que parezca que vno ſe quiſo obligar a otro quede obligado: Sed non dixit, Que quede obligado de la manera que no ſe quiſo obligar. Sed in terminis d. §. Augerius, non apparet quòd promiſ ſor voluerit ſe obligare niſi in caſu, quo in vita debitoris conſtaret quid quantumve deberet; id quod in dubio præſumendum eſt ex mente promittentis, vt in terminis eiuſdem §. profitentur Iacobus Cuiacius, & Dionyſius Gothofredus: Nec aliquid concludit Azeuedi eiuſdem ratio; ideo reiiciendam deciſionem præfatam in iuſtitia & conſcientia, quòd ſi creditor ſciret promiſ ſorem non teneri mortuo debitore, non adquieuiſ ſet promiſ ſioni, ſed debitori moleſtiam inferret; imputet enim ſibi creditor, qui moleſtiam non intulit debitori, & negligens fuit in iure ſuo conſequendo, vel qui ab initio cùm poſ ſet, legem non dixit apertiùs, ad eúmve modum & formam ſtipulationem confecit, vt de nullo conqueri poſ ſet, iuxta vulgatas iuris regulas, & communes traditiones Doctorum: Scæuola autem (vt dixi ſuprà ) ſic rectiſ ſimé docuit; non enim negauit euenire poſ ſe, vt aliquando ſtipulatio ea forma concepta committatur, ſi contrahentes ſenſerunt de eo, quod quandocunque conſtitiſ ſet; id potiùs tacitè concedit, ſic tamen decidit, atque in caſu adeò incerto verbis conditionalibus vtitur, quia veriſimilius eſt, actum fuiſ ſe, vt promiſ ſor non aliter teneatur, quàm ſi viuo patre de debito conſtiterit, vt ſuprà dixi. Quòd ſi ab ſtipulatore aliter forſan actum eſt, id proculdubio parum intereſt, nec prædicta debuit alterare, tum quia de eo certi non ſumus, nec eſ ſe poſ ſumus, & ſibi (vt dixi) imputet, qui rem magis non expreſ ſit, alitérve geri curauit: Tum etiam, quia concepta ſtipulatione ſic, contrarium magis nobis ſuadere debemus, vt dictum remanet.

Tertiò & principaliter conſtituendum eſt, ex dictis hactenus, ſuſtineri non poſ ſe intellectus, ſiue terpretationes nonnullas, quas ad textum in eodem §. Augerius, excogitarunt ij, qui communem intellectum ſubuertere, atque impugnare contendunt: Nam in primis intellectus Antonij Gomezij tom. 2. variarum, dict. c. 11. n. 36. ad finem, quòd in eo textu actum videretur, ne filius promiſ ſor aliter teneatur, quam ſi conſtiterit de ipſo debito in vita patris: vel in communem intellectum incidit, quem ipſe malé improbauit: vel ſi intelligit claré, aut expreſ ſim actum, diuinat manifeſtè, vt aduertit Emanuel Suarez in addit. ad Antonium Gomezim, folio 471. in principio. Vltra quem animaduerto, negari non poſ ſe, quin (vt ſuprà dicebam) Iureconſultus pro certo ſuppoſuerit, non apparere; an inter contrahentes aliquo modo actum fuerit, vt Augerius ſoluere teneretur, quod viuo patre, ac lite cum eo mota, & computatione facta, debere conſtiterit; an verò quod quandocunque debere conſtitiſ ſet: ſed in eo dubio ob rationes prædictas, & id quod veriſimilius eſt, præponderans, ſic ſtatuit, quia ex incertis veriſimilius, & formæ. verbíſque ſtipulationis magis conueniens videbatur.

Deinde, nec ſuſtineri poteſt intellectus Ioannis Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. p.c. 37. n. finali, fol. mihi 190. ſcilicet quòd ſtipulatio & obligatio non fuit relata in futurum, ſed potiùs in præteritum, & ad id, quod ante conſtabat patrem debere; nunquam autem conſtitit, quòd pater anteà aliquid deberet, & ſic ſtipulatio committi non potuit: Diſplicet autem ex eo, quòd in effectu fuerit prima interpretatio Gloſ ſ æ ibidem, quæ nec Gloſ ſ æ-metipſi placuit, & communiter improbatur ab omnibus, tam communem opinionem ſequentibus, quàm impugnantibus illam, vt conſtat ex his, quæ ſcripta reliquit Iaſon in eodem § Augerius, num. 5. & 6. verè namque ſecundùm hoc, ineptum vanúmque foret tractare de implemento conditionis, viuo vel mortuo patre Augerij, & an cum debitore principali, an verò cum hæredibus actum fuiſ ſet: Nec Iureconſultus conditionem appellaret illam, quæ in præteritum fuiſ ſet relata, nec etiam tractaret de effectu ſtipulationis, ſi conditio relata in præteritum, fuiſ ſet falſa; quia conditio, quæ in præteritum refertur, cùm non ſuſpendat, non eſt vera aut propria conditio, l. cum ad præſens, ff. ſi certum petatur, l. conditio, l. ſi ſtipulatus, ff. de verbor. obligat. nec erat veriſimile, quòd creditor ſtipularetur hoc caſu ab Augerio, vel ab alio fideiuſſore ſub tali conditione relata in præteritum, quam ſciret falſam, nec in facto proprio talis veriſimiliter cadere poterat ignorantia, l. finali, ff. pro ſuo.

Nec magis probari poſ ſunt aliæ interpretationes Alciati, Duareni, & Petri Stellæ, vt aduertit Emanuël Suarez in additionibus ad Anton. Gomez. loco relato ſuprà, dict. folio 471. & fortiſſimis, atque concludentibus rationibus improbant Couar. practicarum dict. cap. 39. n. 5. ex verſiculo, verùm quia Scæuolæ reſponſum, vſque ad numerum 6. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 6. cap. 3. num. 9. quo loco ipſe tradit nouam aliam interpretationem, quam Couar. ibidem retulit, & non improbauit in verſiculo, ſed & Franciſcus Connanus, & ſequutus fuit Emanuël Suarez vbi ſuprà, dicto folio 471. in verſiculo, quocirca cum Connano: videlicet, quòd conditio illa, de qua tractauit Iureconſultus Scæuola in dicto §. Augerius, non ſit ea, quam Doctores putauerunt communiter, hoc eſt conſiſtentem circa liquidationem debiti, ſed potiùs in alio; an, inquam debitor, vel eius hæres eſ ſent ſoluendo, iuxta l. ſi ita ſtipulatus, §. poſ ſunt, ff. eodem titulo, de verbor. obligat. Atque ita intelligit Iureconſultum loqui negatiuè, ex eo quia non ſuſ ſiciebat conſtare de debito, niſi etiam conſtaret, an debitor eſ ſet ſoluendo. Et in hoc inquit Connanus verſari conditionem: Sed malè quidem, & longè à litera & mente eiuſdem textus, qui verè tractauit de liquidatione debiti, & de vita, mortéque debitoris: & denique de conditione, quæ ex verbis ipſius promiſ ſionis reſultabat, non verò de alia conditione extranea. Item etiam, quia caſus Scæuolæ in dicto §. Augerius, longé diſtat à caſu dicti §. poſ ſunt: cùm ibi deciſio principaliter conſiſtat ex illa forma promiſ ſionis ſoluendi nomine alterius, quod ita non fuit in dicto § Augerius, vt patet maniſeſtè: Et ideò promiſ ſio Augerij non poteſt cenſeri, nec regulari iuxta deciſionem dicti §. poſ ſunt: Imò potiùs vnius & alterius textus verba longé in ſe differunt, vt dignoſci valet ex his, quæ ibidem ſcripſerunt Bartolus, ac cum eo Doctores communiter, iuncta regula l. §. magis, ff. de ſolutionibus.

Tandem nec Emanuëlis Coſtæ aduersùs Communem, intellectus placere poteſt, quem retulit, ſed non improbauit Couar, dicto capite 39. numero 5. ad finem, verſ. cæterùm Emanuël: Nec enim verum eſt, quod Scæuola Iureconſultus videns ſe fuiſ ſe conſultum de re clariſ ſima, reſpondiſ ſet obliquè, & quaſi irridendo conſultorem, quaſi diceret, dubium non eſ ſe, conditionem extitiſ ſe, & conſequenter ſtipulationem fuiſ ſe commiſ ſam: Verius namque eſt, conſultum fuiſ ſe Scæuolam de re non clara, ſed potiùs habente maximam difficultatem (vt ſuprà vidiſti:) caſus enim ille tam in iure, quàm in factodifficilis erat, vt videre licet ex omnibus Authoribus ſ uperiùs præcitatis: & reſponſum illud non habet verba ironica, nec contraria menti, ſed potiùs debet intelligi ita plané, provt verba ſonant. Idque vltra alia ſuperiùs dicta, apertè colligitur ex §. ſequenti vbi Iureconſultus reſpondit eodem modo, conditionaliter & negatiuè, & non ironicé aut iocosè, ſed ſatis ſerió & affirmatiuè.

Et ſecundùm hæc libentiùs probandam exiſtimo communem interpretationem, cæteráſque reiiciendas, & adhuc dictis, vltra omnes adiiciendum, Scæuolæ reſponſum intelligi poſ ſe, prout iacet, etiam non accepta dictione Si, pro quia: Idque in hunc modum, quòd idemmet Iureconſultus iuxta mentem & intentionem promittentis pro cerro ſupponat, conditionem exiſtere non poſ ſe, niſi viuo patre de debito conſtirerit, nec aliter committendam ſtipulationem, quàm ſi viuo eo liquidationes fiant: Vnde in propoſito conſultus, breuiter & ingeniosè reſpondet. ſi conditio non extitiſ ſet, hoc eſt niſi viuente patre, de debito conſtiterit; quo modo conditio exiſtere poteſt, & non aliter, ſtipulationem non eſ ſe commissam: Nam cùm vnus tantùm caſus eſ ſe poſ ſit, quo conditio exiſteret, perinde eſt, ac ſi ſpecificè is expreſ ſus fuiſ ſet, aut ſpecialiter Iureconſultus dixiſ ſet, ſi conditio liquidationis viuo patre non exiſteret, reſpondi ſtipulationem non eſ ſe commiſ ſam.

Quarto & vltimo loco conſtituendum eſt, hucuſque ad interpretationem d. §. Augerius, obſeruata, nequaquam alterari, ſiue nullo modo dubia reddi ex deciſione l. fideiuſ ſor obligari, 17. §. finali, ff. de fideiuſ ſoribus; vbi ſic ſcribitur: Cum fideiuſ ſor hoc modo acceptus eſ ſet, ſi reus quadraginta quæ ei credidi, non ſoluerit, fide tua eſ ſe iubes: veriſimile eſt id eſ ſe actum, vt cùm interpellatus reus non ſoluiſ ſet, fideiuſ ſor teneretur: Sed & ſi reus ante, quàm interpellaretur, deceſ ſiſ ſet; fideiuſ ſor obligatus erit: quaſi hoc quoque caſu verum eſ ſet reum non ſoluiſ ſe. Ibi namque (vt vides) licet conditionalis fuerit obligatio, aut fideiuſ ſio illa, quod Bartolus, & Paulus Caſtrenſis recte obſeruarunt in lectura eiuſdem §. tamen obligationis eiuſdem aut fideiuſ ſionis forma, & conceptio longé diſtat à forma & conceptione ſtipulationis, de qua in d. § Augerius, non enim promiſfum fuit à fideiuſ ſore, quidquid reum debere conſtitiſ ſet: quo caſu veriſimilius eſt (vt dixi) actum de eo, quod viuo eo conſtitiſ ſet, ſed aliter fideiuſ ſio facta eſt. ſi reus quadraginta quæ ei credita erant, non ſoluerit; quo caſu & certa quantitas ab initio deſignatur, atque in caſum quo reus non ſoluerit, in fideiuſ ſionem deducitur, ac etiam ex calculo ſiue computatione, quæ poſtmodùm fieret, non pendet, an plus, vel minus debeatur, nec maior, nec minor erit in vno, quàm in altero induſtria: ſemper enim certum eſt, quid, quantúmve debeatur, & à fideiuſ ſore promissum fuerit; idcircò eleganter reſpondet Iureconſultus, veriſimile eſ ſe id actum fuiſ ſe, vt indiſtinctè & abſolutè fideiuſ ſor teneatur. modò interpellatus reus non ſoluiſ ſet: Non enim ſufficit. quòd reus ſit in mora, vt conditio illa impleatur, & purificet obligationem fideiuſ ſoris. ſed interpellatio tacita vel expreſ ſa neceſſaria eſt, vt docuit Caſtrenſis ibid. n. 1. in fine, Cæterum quando reus antequam interpellaretur, deceſ ſit, fideiuſ ſor etiam remanet obligatus, quia ſicut conditio cenſetur impleta propter moram principalis debitoris ita & cùm deſiit poſ ſe ſoluere per mortem, & ſic non requiritur interpellatio hæredis, licèt illo viuente requireretur eius interpellatio, vt etiam Caſtrenſis in eadem l. animaduertit, num. 2. in principio, & poſtmòdum in verſ. vltimò oppono, latiùs declarat: Vno autem & altero caſu indiſtinctè tenetur fideiuſ ſor, quia in caſu quo non ſoluerit reus, fideiuſ ſio facta eſt: Vtroque autem verum eſt, reum non ſoluiſ ſe, vt expreſ ſit Iureconſultus ibi, qui ad veriſimile attendit in ſpecie illa, ſicut etiam in ſpecie d. § Augerius, veriſimilius reſpiciens Scæuola, ſic reſpondit. Et hæc eſt vera & genuina interpretatio illius legis, circa quam (vt videre poteris) vacillat Couar. nec certum quid adducit praticarum d.c. 39. n. 6. ad finem, in verſ. item non oberit.

Minus denique alteratur d. §. Augerius, deciſio, ex deciſione l. 16. tit. 11. partita 5. ibi enim diuerſa proponitur facti ſpecies, & quantitas certa & liquida ab initio fuit promiſ ſa, & alia interuenerunt, propter quæ, legis ipſius Compilatores ſic reſpondere debuerunt: Hæc autem ideò, atque ex propoſito non adduco, quod rectè perpendat, & adducat ea Hieronymus de Cæuallos pract. commun. contra commun. qu. 727. n. 61. Et de his hactenus.

CAPVT XV.

A ſucceſ ſione Maioratus non ſimpliciter aut perpetuò, ſiue non abſolutè & indiſtinctè, ſed propter aliquam rationem, vel cauſam aliquóve caſu, aut qualitate ſuperueniente, excluſo eo, qui priùs ad ſucceſ ſionem inuitatus fuerat, ſi caſus, vel qualitas ſuperueniat, an perſonalis tantùm, an verò realis & linealis excluſio cenſeri debeat?

Deinde ſi ſequens in gradu, vel proximior eo caſu vocetur, quis dici debeat proximior; & vtrùm deſcendens ex eo, qui prohibetur ſuccedere, vel propter aliquam rationem, in euentúmve alicuius caſusà ſucceſ ſione repellitur, admitti debeat, vel repelli: ſiue an dici poſ ſit ſequens in gradu, vel non?

Regulariter etiam, cùm à ſucceſ ſione Maioratus, aut fideicommiſ ſi aliquis excluditur, vel cùm ſuccedere prohibetur, an omnes ab eo deſcendentes excluſi cenſeantur, vel ſuccedere prohibiti abſolutè?

Quid ſi ratio excluſionis, vel qualitas ob quam excluditur, in eius deſcendentibus ceſ ſaret, aut ſi excluſio ipſa perſonalis eſ ſet, deſcendentésve ex propria perſona, aut vocatione, ſiue ex proprio iure ſucceſſionem prætenderem?

Sed & excluſa filia, quando cenſeatur excluſus nepos, & de intellectu theoricæ, ſeu doctrinæ Bartoli in propoſito.

Ibidem etiam. Angeli, Pauli Caſtrenſis, Philippi Cornei, Hippolyti Riminaldi, Iacobi Menochij, Sylueſtri Aldobrandini, Telli Fernandez, & aliorum traditiones, ſic ponderatæ, atque exornatæ, vt vtilitatem contineant, futuris aliis negotiis contingentibus prodeſ ſe valeant.

Denique caſus, vel qualitas ſuperueniens, quæ tunc ſucceſ ſionem impediret, an noceat ei, qui anteà legitimè, ſiue tempore habili ſucceſ ſerat? Vbi in facti contingentia conſultus, de iure reſpondit, & primus quidem omnium ſcripſit Author, eiúſque conſilium, provt editum fuit, tranſcribitur hoc loco, & quamplurima diligenter & accuratè explanata relinquuntur, quæ cum hactenus in eo caſu nullus alius ſcripſerit, nec parti conſilium aliud præ ſtitum, imò nec ab ipſa petitum ſit, nullibi ſic ex propoſito elaborata, atque dilucidè enucleata reperiri poterunt.

SVMMARIVM.

- 1 Supponuntur aliqua ad maiorem claritatem & diſtinctionem tam facti, quàm iuris huius litis, caſúſque Authori conſulti, omninò neceſ ſaria. Clauſulæ etiam Maioratuum referuntur, & duo articuli principales proponuntur, qui per totum caput, ſiue reſponſum tractantur.
- 2 De iure eius, qui in caſu ſucceſ ſionis Maioratus principalis patris ſui ab his Maioratibus excluſus eſt, incipit tractari, & contenditur probari, quod quamuis ipſe poſt obtentum Maioratu principalem, hos Maioratus de nouo acquirere non poſ ſet, tamen quòd illos retinere poterit, conſiderata habilitate & capacitate, quæ tempore ſucceſſionis in eo fuit.
- 3 Habilitas ad Maioratus ſucceſ ſionem, tempore delatæ ſucceſ ſionis conſideranda eſt, & neque præcedens, neque ſubſequens inhabilitas in conſideratione habetur.
- 4 Idque in quacunque materia generaliter procedit, quidquid poſteà contingat.
- 5 Ea namque, quæ vtiliter conſtituta ſunt, durant, licèt poſteà contigerit caſus, à quo initium capere non potuerunt.
- 6 Nec debent ex ſuperueniente quopiam caſu reuocari illa, quæ iam perfecta & abſoluta, atque conſummata fuere.
- 7 Ius quando alteri eſt iam quæ ſitum ex aliqua diſpoſitione; etſi ceſ ſet diſpoſitionis cauſa, non tamen ſubuertitur diſpoſitio.
- 8 Ius quæ ſitum faciliùs conſeruatur, quàm ius nouum acquiritur & difficilius excluditur quis à iure iam quæ ſito, quàm à iure quærendo.
- 9 Retentio faciliùs, quàm petitio conceditur.
- 10 Non eſt enim par cauſa retinendi, & de nouo acquirendi.
- 11 Idcircò, qui non poteſt petere, vel acquirere, poteſt retinere.
- 12 Qualitas inhabilitans, quando à principio non adfuit, ſed poſteà ſuperuenit, non impedit, nec inhabilitat in iure iam delato.
- 13 Admiſ ſus ſemel, perpetuò debet durare admiſ ſius, donec ipſe, ſeu omnes eius deſcendentes ſupererunt, licèt cauſa deficiat, vel cauſa de nouo emergat, quæ admitti eum de nouo impediret.
- 14 Statutum, quod mulier non nubat cum hæreditate extra territorium, non comprehendit mulierem, quæ nupſit hæreditate iam adita, & ſic tantum videtur eam excludere ab hæreditate acquirenda, non verò ab hæreditate iam acquiſita.
- 15 Statutum diſponens, quòd mulier nupta extraterritorium, non ſuccedat in territorio, non comprehendit mulierem, quæ priùs ſe immiſcuit paternæ hæreditati, & poſtmodùm nupſit extra territorium.
- 16 Pelaez, à Mieres reſolutio, atque obſeruatio quædam in propoſito huius materiæ ponderatur, quæ intentionem Authoris non mediocriter iuuat, & ſuperiora ſingulariter confirmat.
- 17 Expenduntur verba quædam Maioratus vtriuſque, & declarantur, & textus ſingularis in l. vltima, ff. vnde liberi, optimè ponderatur.
- 18 Proponitur difficultas quædam, quæ ex verbis Maioratus reſultat, & illi reſpondetur, & num. ſeq.
- 19 Diſpoſitio quælibet ex ſua cauſa, & ratione regulari debet reſtrictiuè, vel extenſiuè, & cauſa in teſtamento expreſ ſa extendit, & reſtringit verba ſecundùm mentem teſtatoris.
- 20 Expenditur ratio quædam, quâ pars aduerſa in caſu præ ſenti nitebatur; & concludenter & verè reſpondit illi.
- 21 Coniecturis locus non eſt in claris.
- 22 Excluſio non debet ſubintelligi, quæ in verbis diſpoſitionis non reperitur expreſ ſa.
- 23 Maximè contra eos, qui anteà, atque in eadem diſpoſitione vocantur expreſ ſim.
- 24 Excludens vnam perſonam diſpoſitio, non trahitur ad aliam, et ſi caſus diſ ſimilis eſ ſet, propter abſurdum vitandum, quòd minùs dilectus magis dilecto præferatur.
- 25 Excluſio vel incluſio non ſe extendit vltra perſonas nominatim excluſas, vel nominatim vocatas.
- 26 Gradus ſecundus primum, vel tertius ſecundum quòd peruertat, eumque excludat, abſurdum eſ ſe, & contra rationem iuris; & ideò ſeruari debent gradus à teſtatore expreſ ſi, & omnes admittendi ſunt eo ordine, quo ſunt ſubſtituti, nec ordo ſubſtitutionum debet peruerti.
- 27 Lineam filiorum alicuius præcedentem in ordine ſcripturæ lineam aliorum, qui poſt eos vocantur, præferendam omninò in ordine ſucceſ ſionis.
- 28 Diſpoſitio præcedens expreſ ſa, per verba ſequentia non poteſt videri reformata, niſi in his, in quibus expreſsè reformatur, non verò in aliis non expreſ ſis.
- 29 Subſtitutio, vel ſcriptura quòd de aliquo non loquatur, ſemper dici poteſt ad excluſionem eiuſdem.
- 30 Teſtamenti vna pars aliam declarat.
- 31 Subſtitutiones omnes reducendæ ſunt ad rationem, & intellectum inſtitutionis prioris, & ipſius formæ cæteræ cedunt.
- 32 Verba præcedentia cum ſunt clara & determinata, omninò declarant, & determinant verba ſequentia obſcura & generalia.
- 33 Gradus ſequens quis ſit, ex præcedenti gradu colligitur.
- 34 Quia vnus gradus alium declarat.
- 35 Et ſubſtitutio ſecunda interpretationem recipit à priore.
- 36 Filius quilibet, vel deſcendens poſ ſeſ ſoris, dicitur ſequens in gradu poſt eum.
- 37 Maioratum inſtituens, ſi alienationem bonorum eius prohibeat, vel aliquas conditiones poſuerit, quas à ſucceſ ſoribus ſeruari præceperit ſub pœna, quòd ſi ſucceſ ſor contrà fecerit, ad proximiorem, vel ad ſequentem in gradu Maioratus deueniat, ſi poſ ſeſ ſor alienauerit, vel conditiones non ſeruauerit, filius eius, vel deſcendens debet admitti, vt latius hoc numero probatur.
- 38 Relatio cùm fit, haberi debet in omnibus & per omnia, & cum omnibus qualitatibus, clauſulis, & conditionibus, in termino ad quem refertur, contentis; quia quidquid continetur in termino relato, continetur etiam in termino referente.
- 39 Dispoſitio referens, licèt alio modo referat, quàm continetur in dispoſitione relata, modiſicari debet ad terminos relatæ.
- 40 Verba ſe referentia ad iam dispoſitum, nunquam veniunt augmentatiuè, etiam quòd ipſa videantur ſonare in augmentum.
- 41 Ex referente ſcriptura velle quem plus conſequi, quàm ex ſcriptura relata, abſurdum eſt, nec pati debemus.
- 42 Dictiones, is, ille, & ipſe, de ſui natura referuntur præcisè ad perſonas expreſ ſas, & perſonalitatem quandam important, ſic vt non poſ ſint ad alios referri, quàm ad eos, qui in ſcriptura relata ſpecialiter continentur.
- 43 Dictio, dicha, Latiné dicta, aut ditio, prædicta, repetitiua eſt rerum tantùm, & perſonarum præcedentium cum ſuis qualitatibus, diſpoſitionémque ad præcedentia tantùm reſtringit.
- 44 Ex Maioratu, in quo plures gradus ſubſtitutionum continentur, quælibet ſubſtitutio iudicatur de per ſe, & vna non dependet ab alia; imò quot ſunt perſonæ vocatæ, tot reſultant ſubſtitutiones.
- 45 Inde fit, vt vno mortuo, vel aliter ſuccedere non valente, ſiue à ſucceſ ſione, tempore, aut alio euentu excluſo, ius ſubſtitutionis poſt eum vocati non deficiat. Imò ex perſona ſuá tunc ſuccedere poſ ſit.
- 46 Mortuum eſ ſe aliquem, & ſic non extare, ſiue extare, & non poſ ſe ſuccedere, paria ſunt.
- 47 Incapax pro mortuo reputatur.
- 48 Nec obſtat ſequentibus in gradu, imò ſtatim fit locus ſequenti ſubſtituto poſt eum, ac ſi primus vocatus non fuiſ ſet.
- 49 Filij vocati poſt mortem patris, ſtatim admittuntur, atque ſuccedere debent poſt eum, etiamſi citra caſum mortis contingeret, quòd pater excluderetur, & non ſuccederet. Maximè eadem ſubſiſtente ratione.
- 50 Pater & filius ſunt in primo gradu inter ſe.
- 51 Proximitas in Maioratuum ſucceſ ſione respectu vltimi poſ ſeſ ſoris conſideratur.
- 52 Fratrum quilibet conſtituit propriam lineam, & alter de alterius linea non dicitur.
- 53 Linea illius, qui ſemel Maioratum acquiſiuit, cæteris præferenda eſt, nec admittendus alius, donec deficiunt omnes qui ex eius linea proceſ ſerint.
- 54 Patrum inhabilitatem in materia fideicommiſ ſaria, filiis non falere, nec debere nocere.
- 55 Filius primogeniti furioſi, cæci, muti ſurdi, aut alterius aliam inhabilitatem habentis, propter quam ex dispoſitione fundatorum ſuccedere non poteſt in Maioratu, fratrem ſecundogenitum excludit.
- 56 Filius proditoris, ſeu hæretici in Maioratu ſuccedit, & ſequentibus in gradu præfertur.
- 57 Maſculi ex fœminis ſuccedunt in Maioratu, à quo fœmina repelluntur, quando non agitur de agnationis conſeruatione.
- 58 In Maioratibus, ſubſtitutione prima deficiente, tunc demùm & ſequentes corruere, quando dependerent à prima tanquam acceſ ſoriæ, & non poſ ſent abſque illa ſubſiſtere, ſecus tamen ſi æquè principales eſ ſent, & per ſe ſubſiſterent.
- 59 Excluſa filia, quando cenſeatur excluſus nepos ex ea, & per totum numer. vbi Bartoli theorica ſeu doctrina in propoſito, eleganter exornatur, atque declaratur.
- 60 Excluſa vna perſona à ſucceſ ſione, vel ſuccedere prohibita, & omnes ab ea deſcendentes excluſos cenſeri, vel ſuccedere prohibitos, prout hoc numero adnotatur, & plures Authores congeruntur in vnum, qui Aſ ſumptum hoc latiùs proſequuntur.
- 61 Ob excluſionem patris vel matris, non cenſeri excluſos filios aut deſcendentes, qui ſe vocatos expreſſim, aut ſub verbis ſubſtitutionum contentos, prætenderent, prout hoc numero latiùs demonſtratur.
- 62 Sylueſtri Aldobrandini diſtinctio in hac materia, tradita in conſilio 3. numero 57. & 58. libro primo, nouè ponderata, atque explicata per Authorem.
- 63 Excluſo aliquo à ſucceſ ſione, tunc demùm eius deſcendentes excluſos cenſeri, quando eadem ratio excluſionis militaret in illi; ſecus tamen quando ratio æqualiter non militat, vel ſi ille excluderetur ob aliquam qualitatem, quæ in eius deſcendentibus ceſ ſaret, prout hoc numero latiùs explicatur.
- 64 Philippi Cornei conſilia duo (quæ ſingularia ſunt & notabilia in hac materia) expenduntur, & verba eorum proferuntur.
- 65 Pater, vel mater ſi propter aliquam cauſam excludatur, & filios, atque deſcendentes cenſeri excluſos; ſed vbi excluſio fit propter delictum, tunc deſcendentes non cenſeri excluſos, idque ex communi quadam diſtinctione Doctorum.
- 66 Quæ tamen (vt ſuprà dictum fuit) procedit, quando ratio excluſionis æqualiter militat in filiis, ſecus tamen ſi non militat, & cohæret perſonæ, quia tunc indiſtinctè non afficit filios.
- 67 Excluſio ſemper reſtringitur ad ſuam cauſam.
- 68 Excluſionis cauſa limitata, limitatam producit excluſionem.
- 69 Hippol. Riminaldi conſ. 632. n. 132. & 134. lib. 6. expenditur, & verba eius referuntur.
- 70 Excluſa vna perſona, vel ſuccedere prohibita, eius deſcendentes tunc demùm cenſeri excluſos, quando ex perſona excluſi, & per repræ ſentationem venirent; ſecus tamen quando ad ſucceſ ſionem venirent ex perſona propria, & proprio iure, & non per repræ ſentationem.
- 71 Filios ob excluſionem patris vel matris non excludi, quando pater vel mater nunquam fuit excluſa dum viueret, ex quo caſus fideicommiſ ſi nunquam euenerat. Si autem eueniſ ſet, & fuiſ ſet excluſa, ita etiam & filios eius excluſos manere. Et ibidem diſtinctio quædam Angeli, & Caſtrenſis in hac materia adducta, & Iacobi Menochij traditio noua contra Rubeum ponderata, & numeris ſeqq. reiecta.
- 72 Excluſio parentum vt filiis non noceat quando ipſi dicantur venire ex perſona propria, vel ex perſona illorum? vbi Baldi, & alio rum theorica in id ponderatur, & Philippi Cornei, atque Sylueſtri Aldobrandini conſilia duo in eandem rem expenduntur, & præcitantur.
- 73 Angeli, & Caſtrenſis doctrina in hac materia, optimè & verè explicata.
- 74 L. & ſi ex modica, § ſi filius, ff. de bonis libertorum, explicatur, & Franciſci Manticæ aduersùs Menochium interpretatio probatur.
- 75 Angeli, & Caſtrenſis diſtinctio, de qua ſuprà, n. 71. iterùm explicata.
- 76 Excluſo aliquo à ſucceſ ſione, tunc demùm eius filios & deſcendentes excluſos cenſeri, quando excluſio fuit perpetua & abſoluta, atque excluſus fuit omninò inhabilis & incapax ad ſuccedendum. Secus tamen ſi non omninò excluſus eſt, ſed potiùs aliquando vocatus, ſiue aliquo caſu aut tempore admiſ ſus; tunc enim eius filij & deſcendentes excluſi non cenſentur.
- 77 Per ſolam vocationem alicuius, & ſic aptitudinem & potentiam ſuccedendi aliquo tempore, in ſic vocato linea videtur initium accipere, & omnes eius deſcendentes incluſi videntur virtualiter.
- 78 Filius non poteſt perſonam patris ſui repræ ſentare, quando pater fuit omninò excluſus, ita quòd non potuit vllo tempore ius primogenituræ nec in potentia, nec in ſpe habere. Secus tamen ſi potuit, quia tunc filius repræ ſentando perſonam patris, Maioratus ſucceſ ſionem conſequetur.
- 79 Ad deſcendentium admiſ ſionem, & incluſionem, maxima in conſideratione habendum, quòd eorum auctrix aliquando ſucceſ ſerit, & realem ſucceſ ſionem obtinuerit.
- 80 Eradicata namque ſemel ſucceſ ſione vnius perſonæ, ita ius acquiritur ſucceſ ſoribus ſuis, vt cæteris aliis præferri debeant.
- 81 A perſona quæ Maioratum amiſit propter delictum, vel propter aliam cauſam, non poteſt fieri graduum computatio, quia media ſcala eſt inhabilis & ſi ne viribus.
- 82 Quod procedit, vbicumque propter delictum, vel propter aliam cauſam, fuit incapax ſuccedendi in Maioratu, & Maioratum adeptus non fuit, ſecus tamen ſi poſ ſeſ ſionem apprehendit, vt hoc numero declaratur.
- 83 Vulgatum Doctorum Aſ ſumptum, quòd filij aut deſcendentes non debeant eſ ſe melioris conditionis, quàm auctor ſuus, à quo habuerunt cauſam, optimè & verè declaratum.
- 84 Tellus Fernandez, in l. 27. Tauri, n. 9. cum ſeqq. nouiter & ſingulariter declaratus per Authorem.

