Quartò denique, & vltimò, quia pupilli, viduæ & ſimiles Perſonę, quod habeant priuilegium, & beneficium d. l. vnicæ, & ius auocandi cauſas, & aduerſarios ad Cutiam Regiam, quoad primam cauſarum cognitionem, eſt quidem conceſ ſum per viam priuilegij contra regulas iuris communis, vt ſupra probaui poſt initium huius cap. ideò huiuſmodi priuilegium non debet extendi ad caſum in quo non loquitur d. l. vnica, hoc eſt, quando lis cœpta fuit cum defuncto. Priuilegia namque (vt ſuprà dicebam) ſtricti iuris ſunt, & non patiuntur extenſionem, cap. porro, cum vulgatis, de priuilegiis. Et ita quidem tenem dum eſt in articulo prædicto, nec maius priuilegium concedi poteſt pupillis, & viduis eo caſu, quàm Clericis, tot iuribus à Iudice ſeculari exemptis, & aliis quibuſlibet priuilegiatis conceſ ſum fuerit. Et ita tenuit aperte Aluarus Valaſcus, conſultatione 136. per totam, attenta iuris communis diſpoſitione, quamuis in dubio ibi occurrenti, aliter ſtatuiſ ſe Senatum dixerit ob deciſionem legis Regiæ illius Regni, lib. 3. tit. 4. §. 3. ex qua vidua in lite cœpta cum marito proiudicium declinare ex priuilegio viduitatis, & ſic poſ ſe eam, & in lite cœpta cum Perſona extranea, cuius hæres fuerit, ex aliis rationibus tuetur, vt ibidem videbis. Cæterum, cum in hoc Regno ea conſtitutio, ſiue lex non ſit, & iuris communis regulis, & conſtitutione res ſit definienda, id proculdubio obſeruandum erit, quod ſuprà diximus. Et videndus etiam Valaſcus metipſe in conſultatione 57. Vbi agit de lite cœpta in iudicio Priuilegiato, an debeat remitti ceſ ſante cauſa primordiali priuilegij. Aliàs autem lite non cœpta cum defuncto, certi iuris erit, pupillos, & viduas gaudere beneſicio, & priuilegio d. l. vnicæ, tametſi litem ſuſcipiant tanquam hæredes alterius, ſicuti in Clericis, & aliis priuilegiatis ſtatuitur, & Grammaticus, ad conſtitutionem Regni, Statuimus, num. 12. in fine, probauit aperte, quatenus dixit iuridicè, pupillum, & viduam habere priuilegium declinandi forum, & vti beneſicio d. l. vnicæ, etſi tanquam hæres, vel ex contractu alicuius defuncti, vel paterno conueniatur. Et attento iure communi refert, & ſequitur Alex. Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 2. tit. de citationibus, reſolut. 2. num. 6. teſtatur tamen in Regno Neapolitano non habero locum virtute ritus magnæ Curiæ, ex quo ſtatuitur contrarium, ſiue cum defuncto cœpta fuerit lis, ſiue non, vt Proſper Carauita relatus ibi firmauit, in quo equidem (vt ego adiicio) ritus ille à iure communi deuiat omnino. Et hactenus de his.

CAPVT XXVI.

Contractus, vel actus, qui geritur, an, & quando intelligatur, ſiuè præ ſumatur in ſcriptis, vel abſque ſcriptura celebratus, vt dicatur purus, & perfectus, vel imperfectus, & conditionalis, & pœnitere liceat, vel non, ante inſtrumentum confectum, ſi inter contrahentes de inſtrumento conficiendo conuenit, vbi ad interpretationem l. contractus, C. de fide inſtrument. l. 6. tit. 5. part. & l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, & præfatæ diſceptationis, inter Scribentes omnes, adeò controuerſ æ abſolutam, & veram reſolutionem, tam de iure communi, quàm de iure Regio, obſeruantur ab Authore nonnulla, quæ aliter, atque dilucidè, & diſtinctè magis, quàm Recentiores omnes feciſ ſent, traduntur hoc loco.

SVMMARIVM.

- 1 Præcipua huius cap. diſceptatio, & difficultas proponitur, & ex quibus conſiſtat, atque radicitus, & abſolute magis diſ ſolui debeat, adnotatur.
- 2 Authores permulti commemorantur, & aggregantur, qui articulum, & controuerſiam huius cap. ſuſceperunt, atque explicarunt ex propoſito.
- 3 Contractus in ſcriptis non cenſetur celebratus, ſed potius præ ſumitur purus, & abſolutus, nec locus eſt pœnitentia, cum ſimpliciter inter contrahentes conuenit, vt inſtrumentum conficeretur, niſi dictum, & expreſ ſum fuerit, quod alioquin contractus non valeret. Idque ex ſententia multorum Authorum, quæ & communior, & verior eſt, atque attento iure communi placet omnino authori, vt infra n. 12. & ſeq. vbi latius declaratur.
- 4 Et ratione quadam munitur principaliter, prout hic adnotatur.
- 5 Nec ab ea ſeparari poteſt opinio alia, cum ex ipſamet conficiatur, vt hic obſeruatur.
- 6 Non etiam differunt, ſiuè ab ea, & alia communi ſimul, & contraria ſeparari non poſ ſunt tres aliæ opiniones, quas Ant. Theſaurus, vt diuerſas commemorauit.
- 7 Et fundamentis, atque motiuis contrariæ, partis, retenta eadem prima, & principali ſententia, facili negotio reſponderi potest, ac reſpondetur ab his, qui præcitantur hoc numero.
- 8 Et de intellectu l. contractus, C. de fide inſtrumentorum, agitur, remiſ ſiuè.
- 9 Contractus in ſcriptis celebratus cenſetur, & conditionalis, & imperfectus, vt locus ſit pœnitentiæ, quoties de instrumento conficiendo actum ſeu conuentum eſt, etiam ſimpliciter, nec dictum expreſ ſim, quod alioquin contractus non valeat. Idque ex ſententia Placentini, Azonis, Caſtrenſis, & aliorum quamplurimorum, qui recenſentur hoc numero, & relatæ ſententiæ, n. 3. ſuprà, contrariantur omninò.
- 10 Ac verè pro eadem ſententia poſ ſunt etiam, & plura perpendi fundamenta, & rationes, ac primæ motiuis, ſeu fundamentis responderi etiam, vt hic adnotatur.
- 11 Et ſententia alia, ſiue ad concordiam relatarum opinionum contrariarum conciliatio quædam quorundam iuris Interpretum præcitatur, qua diſplicet nonnullis; placet verò aliis, vt hic obſeruatur.
- 12 Author verò, vt tam de iure communi, quàm de iure Regio propoſitam controuerſiam, & contrarietatem explicare valent, conſtituenda, atque obſeruanda duxit nonnulla, quæ ex hoc num. cum ſeq. obſeruantur.
- 13 De iure communi non eſ ſe textum aliquem ſatis apertum, quo articulus præfatus dilui, & diſſolui valeat, prout nouè, & verè obſeruatione hac prima adnotatur.
- 14 Articulum eundem iure etiam communi attento definiendum argumentis, & rationibus vrgentioribus: idcirco primam opinionem præualere debere, quæ vrgentiora pro ſe fundamenta habet: obſeruat. 2. vbi latius id explanatur.
- 15 Et ipſam ſententiam locum habere multo magis, & ſeruandam eſ ſe, quando extant coniecturæ quæ ita ſuadeaut; obſeruat. 3. vbi plures coniecturæ dinumerantur.
- 16 Recedendum autem ab ea, & contrariam, ſecundámque ſententiam admittendam, coniecturis contrariis ita fundentibus, vt hic explicatur. Et coniecturis, atque boni & diſcreti Iudicis arbitrio rem hanc diffiniendam, etiam hodie, ſtatuitur, vt hic videbitur obſeruat. 4. principali:
- 17 Obſeruandam tamen omnino eandem, ſecundàmque ſententiam hodie poſt deciſionem l. 6. tit. 5. p. 5. quæ Placen. Azonis, Castr. & ſequacium, ſententiam probauit expreſ ſim, obſeruat. 5.
- 18 Caterum etiam temperandam, atque reſtringendam ſententiam metipſam, & d. l. partitæ, ex traditionibus communibus Doctorum de iure communi; atque contrariis, legitimiſque, & probatis coniecturis recedendum ab ea aliquando, vt hic adnotatur.
- 19 Non tamen alterari ex deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, imò incorrectam manere l. eiuſdem 6. partitæ conſtitutionem, prout hic adnotatur, obſeruat. 6. principali.
- 20 Et Hieronymi de Cæuallos, atque Blazij Florez Diaz de Mena placita temperantur.
- 21 Ioannis etiam Gutierrez locus nouiter declaratur.
- 22 Ac demum Petri Gyllenij in propoſito altercationis huius cap. obſeruationes nonnullæ commemorantur, quæ in effectu pro maiori parte Saliceti distinctionis conueniunt.

PRo diſtincta, atque abſoluta, breui tamen huius cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum, erit primo loco, totam ipſius controuerſiam, atque altercationem in eo principaliter conſiſtere, vtrum inquam, & quando contractus dicatur, ſiue intelligatur in ſcriptis celebratus, & quando non. Et an in ſcriptis celebratus dicatur, ſi inter partes conuenit, vt fieret inſtrumentum, id duntaxar dicendo, aliúdve non adiiciendo: an verò neceſ ſe ſit, additum eſ ſe, vt aliter non valeat contractus; vel vt non valeat, quouſque inſtrumentum fiat; vel ſi id partes gerant in animo, vt in ſcriptis celebratus dicatur. Id quod de iure communi totum pendet ex interpretatione, atque enucleatione text. in l. contractus, C. de fide inſtrumentorum, & reſolutionibus, atque traditionibus DD. ibidem, vbi & gloſ ſas, & ordinarios, maximèque Bart. & Caſtren diuerſimodè, & è contra ſe habuiſ ſe planum eſt. De iure verò huius Regni pendet etiam, ex deciſione legis cuiuſdam partitæ, quæ Placentini & Azonis opinionem videtur apertè confirmaſſe. Sed ex ſententia quoque Didac. Perez. Mencha. Parladorij, Azeuedi, Matien. Ioan. Gutier. & aliorum, qui infrà commemorabuntur, pender etiam poſt legem ipſam partitæ, ex deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Verè tamen, vt radicitus percipiantur, atque dilucidè & diſtincté habeantur Interpretum omnium placita & reſolutiones in prædicto articulo, & ipſorum rationes & fundamenta, non modò inquirantur originaliter, ſed an vrgeant; necne, ſiue an dictis legibus conueniant, vel diſ ſentiant, certa reſolutione tradatur, & quæ ſint validiores rationes, ſiue vrgentiora fundamenta, certò & conſultò aſ ſeratur, nec aliorum relatione (quod ego maximè abhorreo) lector ſatisfiat, vt etiam leges metipſ æ prædictæ vero ſenſu explicentur, ab Antiquioribus incipere, & ad Recentiores omnes vſque, originali, & attenta eorundem lectura progredi, neceſ ſarium omnino eſ ſe. Inter alios tamen eos prælegendos, & euoluendos, quos ex propoſito euoluiſ ſe, & prælegiſ ſe ad veram reſolutionem dubij propoſiti, nunquam pœnitebit.

Erunt itaque in diſceptatione & controuerſia præfata videndi omninò, & originaliter, Gloſ. ordin. Pet. Cin. Odofred. Alberic Bart. Bald. Angel. Caſtren. Fulgoſ. & Salicet. attenté (qui loquitur notanter in hoc articulo) in d. l. contractus, C. de fide inſtrum.

Aret. in conſ. 159. Longa eſt iſta conſultatio, ex num. 8. cum ſeq.

Socin. ſenior, in conſ. 173. Reuerende pater, lib. 2. & in conſil. 32. col. 3. vbi eleganter, lib. 3.

Angel. in conſ. 157. & conſ. 262.

Raphaël Fulgoſ. in conſ. 200. & in conſil. 241. col. vltima.

Philip. Decius, in conſil. 11. & in conſil. 159. vbi latè, & in conſ. 340. per totum, vbi vide omninò, & in l. pactum quod bona fide, n. 3. C. de pact. & in rubr. de conſuet. in decretal. col. 1.

Iaſon, in § fuerat, num. 87. de actionib. & in conſil. 152. lib. 2.

Ioan. Faber, qui videri debet originaliter, profert namque verba nonnulla magni ponderis, in propoſito, in §. 10. Inſtit. de empti. & vend.

Angel. Aretin. videndus etiam, quia adducit nonnulla pulchra & notanda in eodem §. 1.

Balduinus & Minſingerus (qui & videndi ſunt originaliter) in ipſomet §. 1.

Ioannes Sichard. in d. l. contractus, C. de fide inſtrum.

Matthæ. Vveſembec. ibidem.

Curtius iunior, in d. l. pactum quod bona fide, num. 7. C. de pactis, latiùs in conſil. 303. ex num. 11. & in conſil. 304. ex num. 41. cum ſeq. & in conſil. 348. per totum, lib. 3.

And. Barbac. qui vtiliter & erudité loquitur, idcirco videndus eſt omninò) , in rubr. de empt. & vend. num. 7. & 8.

Berous, in conſ. 80. ex num. 21. cum ſeq. lib. 3.

Marc. Anton. Nat. in cenſ. 357. col. 2. lib. 3.

Afflict. deciſ. 39. ex num. 4. cum ſeq & deciſ. 105. num. 4.

Marſilius ſingulari 666.

Fabian. de Monte ſanct. Sabi, in tract. de empt. & vend in q. 5. principali, ex num. 53. cum ſeq.

Boët. deeiſ. 48. num. 11. & de viſion. 183. num. 9.

Hieronymus Gratus, qui eſt videndus omnino in 107. ex num. 4. Cum ſeq. lib. 1.

Manſuerius, ad praxim Ferraræ, in tit. de forma libelli, in cauſa venditionis. verbo, vendidit, gl. quod ſcriptura apparet.

Anton. Gabr. commun. concl. lib. 2. titul. de pactis, concl. 3.

Carol. Ruin in conſ. lib. 3.

Vrſillus de Afflict, deciſ. 39. num. 6.

Didac. Perez, in l. 3. tit. 8. lib. 3. ordin. col. 1054, & ſeq.

Petr. Ioan. Ancharan. quæ ſtionum familiarium lib. 1. quæ ſt. 21. per totam, vbi accurate, & erudite examinat.

Didac. Couar. in cap. relatum 1. num. 9. de teſtamentis.

Ferdinand. Vaſq. Menchac. controu. illuſtrium, lib. 1. cap. 28. n. 21. 22. & 23. & de ſucceſ ſionum creat. §. 11. ex num. 3.

Ioannes Cephalus, in conſil. 66. num. 18. & ſeq. lib. 1.

Erudite ad modùm, & vtiliter Tiber. Decianus, qui erit videndus neceſ ſariò, in conſ. 64. lib. 3. maxime num. 4. & num. 12. & num. 17. cum ſeq. vſque ad num. 40.

Antonius Gomezius, tom. 2. variar. cap. 2. num. 17. per totum.

Hippolyt. Riminald. in conſil. 29. num. 18. lib. 1. latiſ ſimè in conſil. 51. per totum, eod. lib. 2.

Franciſcus Burſatus, in conſil. 10. ex num. 10. & num. 19. cum ſequent. lib. 1.

Marcabrunus, in conſil. 20. ex num. 8. vſque ad num. 56. lib. 1.

Iacobus Menoch. qui breuiter, & diſtinctè abſoluit controuerſiam prædictam, lib. 3. præ ſumpt. 148. per totam.

Rubeus, deciſion. Rotæ Romanæ 377. num. 6. prima parte.

Ioſephus Maſcard. de probationibus, concluſ. 435. tom. 1.

Anton Auguſt. deciſ. 34. part. 3. lib. 1.

Ludouicus Morotius, in reſponſo 96. ferè per totum.

Lancelotus, deciſ. 517. num. 2. prima parte.

Anton Theſaurus, deciſ. Pedemontana 197. per totam, vbi quinque opiniones conficit in propofito dubio, cum verè duę tantum ſint principales, & contrariæ ſententiæ. Cæteræ verò, vel ex eiſdem deducuntur, aut explicantur; vel ex coniecturis ita ſtatuuntur, atque ab eiſdem ipſarum duarum opinionum Authoribus perpenduntur.

Rubeus, in conſil. 29. ex num. 5.

Petrus Salazar, de vſu, & conſuetudine, cap. 2. ex n. 11. cum ſeq.

Hugo Donellus, in d. contractus, C. de inſtrument. num. 6. folio mihi. 255.

Petr. Gillenius, ibidem, fol. mihi 244. & 245. & ſeq. quò loci per totam legem vtiliter loquitur in propoſito.

Ioan. Matiençus, in l. 2. tit. 16. gloſ ſa 7. per totam, lib. 5. nouæ collect. Regiæ.

Azeuedus, ibid. num. 29. & in l. 1. tit. 17. lib. 9.

Ioannes Parladorius, rer. quotid. lib. 2. cap. 3. n. 47. per totum, vbi reſoluit breuiter dubium propoſitum, & tam de iure communi, quàm de iure Regio, ſententiam ſuam interponit.

Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 52. num. 3. & 4. & num. 18. cum ſequent. vſque ad num. 31. lib. 1.

Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæ ſt. 95. ex num. 11. vſque ad num. 14. & num. 20. & 21.

Petrus Magdalenus, de num. teſtium in teſtament. requiſito, 2. parte, capite 5. num. 14. & vide ex num. 10.

Ignatius de Laſorte, de decima venditionis, cap. 3. ex num. 3. cum ſeq.

Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 97. qui etiam breuiter, & diſtinctione quadam adhibita abſoluit quæ ſtionem. Et ante ipſum ex mente communi eandem tradidit diſtinctionem Antonius Gomezius, relatus ſuprà, & conuenit Menochius, num. finali, dict. præ ſumpt. 148. ſed diſ ſentire videtur Antonius Theſaurus in diſcurſu opinionum, quas refert, dicta deciſion. 197.

Veſtan. Rot. Roman. deciſ. 34.

Antonius Pichardus, in §. 1. Inſtitut. de emption. & vendit. num. 32. & 33. fol. mihi 1934.

Hieronymus de Cæuallos, pract. commun contra communes, quæ ſt. 90. & 91.

Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. Gamæ 107. num. 7. Part. 2. fol. mihi 7. columna 4. qui contra legem ipſam partitæ, reſoluit quæ ſtionem ſuprà propoſitam.

D. Felicianus de Solis, in addit. ad c. 4. lib. 3. num. 3. fol. 167.

Antonius Faber, ad tit. C. de fide inſtrument. definitione 14. fol. 365.

Cardinalis Mantica nouiſ ſimè, de tacitis, & ambiguis conuent, lib. 1. tit. 10. per totum.

Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tom. 2. liter. C. concluſ. 990. fol. mihi 326. & 327.

Secundò deinde, & principaliter conſtituendum eſt, ex eiſdem Authoribus deduci manifeſtè, duas eſ ſe præcipuas, & omnino contrarias in propoſito articulo ſententias, & opiniones; alias etiam confici poſ ſe diſtinguendo, aut ipſam contrarietatem ad concordiam reducendo, ex placitis aliis, aut traditionibus Doctorum. Inprimis namque, quod contractus dicatur, ſiue intelligatur in ſcriptis celebratus, cum conuênit inter contrahentes, vt inde fieret inſtrumentum, & alioquin contractus non valeret, & ſic requiri, quod adiiciatur expreſ ſim quod aliter contractas non valeat, vel quod in animo geſ ſiſ ſe contrahentes ipſos, deprehendatur legitimè, manifeſtè; nec ſufficere quod ſimpliciter, eóque non adiecto conuentum ſit, vt inſtrumentum conficiatur, ſolámve ſcripturæ mentionem in contrahendo non ſufficere, vt ſcriptura pro forma cenſeri debeat, ideóque nec licere contrahentibus pœnitere, etiam ante inſtrumentum confectum: tenuit Ioan. gloſ ſator antiquus, relatus à Gloſ ſa, in d. l. contractus, verbo, in ſcriptis, C. de fide inſtrument & in §. 1. verbo, ſcriptura, Inſtitut. de empt. & vend. gloſ ſ æ etiam multis aliis in locis relatæ per Tiberium Decianum, in conſil. 64. num. 19. lib. 3. & ſequuntur Speculator, Odofredus, Bartolus, Alberic. Bald. Angelus, Alex. Fulgoſius, Socinus ſenior, Decius, Salicet. eleganter, Aretin. Curt. ſenior, Per. Ferrara, Iacob. Buttigarius, Andr. Siculus, iunior, Rubeus, Afflict. Gratus, & Iacob. de Sanct. Georg. quos referunt, & hanc partem tuentur conſtanter Tiberius Decian. d. conſil. 64. ex num. 19. vſque ad num. 28. Menochius, lib. 2. dict. præ ſump. 148. num. 4. Maſcard. de probation. tom, 1. de concluſ. 435. n. 8. cum ſeq. Anton Theſaurus, deciſ. Pedemontana 197. num. 4. & 7. vbi etiam Brunum, Loſredum, Puteum, & alios ſic tenentes commemorat. Ludouicus Morotius, in reſponſo 96. num. 9. Vrſillus de Afflict. deciſ 39. num. 6. Franc. Burſatus, in conſil. 100. ex n. 10. cum ſeq. lib. 1. vbi dicit, hanc eſ ſe communem opinionem: & n. 20. firmat ita fuiſ ſe deciſum in Rota Romana. Tenent etiam opinionem eandem Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 97. Matiençus, in l. 2. tit. 16. lib. 5. gloſ ſa 7. n. 3. vbi refert Gregor. Lopez, Menchacam, & alios ita tenentes. Et magis videtur attento iure communi probare Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. quæ ſt. 95. num. 20. & eodem iure communi attento, opinionem hanc obtinuiſ ſe teſtatur D. Felicianus de Solis, in addit. ad cap. 4. lib. 3. num. 3. in principio, nouiſ ſimè Cardinalis Mantica, de tacitis, & ambiguis conuentionibus, lib. 1. tit. 10. n. 7. ad finem, dixit etiam magis communem, & videtur probare Marcabr. dict. conſ. 20. ex num. 24. cum ſeq.

Et ij quidem omnes, ca præcipuè ratione adducti fuere, quod verba partium contrahentium intelligi debeant ſecundum naturam actus, ſeu contractus, qui geritur, l. ſi ſtipulatus, ff. de vſuris. l. 1. §. ſi ſub conditione ff. vt legat. ſeu fideicommiſ. nomi. caueatur, cum vulgaris; atqui horum actuum, & contractuum natura. non requirit pro ſui eſ ſe, & ſubſtantia ſcripturam, & inſtrumentum, l. prima, & 2. ff. de contrahenda emptione. §. 1. de emption. & vend. Idcirco qualitas hæc ſcripturæ conficiendæ non debet mutare ſubſtantiam contractus, & videri debet adiecta ſecundum diſpoſitionem etiam iuris, vt ſcilicet ſcriptura fiat ad effectum perpetuæ, aut facilioris probationis; non autem ad Perfectionem contractus, l. contrahitur ff. de pignoribus, & ex iuris Authoribus in initio huius cap. relatis. obſeruarunt dilucidè, Salicetus, Gratus, Barbacia, Menoch. Theſaur. & alij, & conuenit Tiberius Decianus, d. conſ. 64. qui exornat, num. 12. & 13. cum ſeq. & pro ipſamet ſententia duo alia Fundamenta expendit nouiſ ſimè Cardinalis Franciſc Mant. de tacitis, & ambiguis conuent. libro 1. dict. titul. 10. num. 8. & 9.

Et verè ab hac communi opinione ſeparari non poteſt alia opinio, ſiue ſententia, cum ex ipſamet conficiatur, ne quid diuerſum contineat, ſed pro concordia opinionum diſ ſentientium adducatur; quam ante alios tradidit Tiberius Decianus, d. conſ. 64. nu. 22. lib. 3. & eum non referens, tradidit etiam, & ſequutus eſt Antonius Theſaurus, d. deciſ. 197. n. 7. Decianum etiam eundem non referens, ſequitur Menoch. lib. 3. d. præ ſumptione 148. num. 2. & num. 4. videlicet, quod aut agitur de illis contractibus, & actibus, qui pro ſui ſubſtantia, & eſ ſe requirunt ſcripturam, ſicuti ſunt contractus cenſuum, emphyteuſis, & ſimilium; & tunc non eſt dubitandum, quin contractus non dicatur abſolutus, etiam ex mente contrahentium ante confectum inſtrumentum, ſed potius conditionalis, & imperfectus. Aut verò agitur de illis contractibus, qui non requirunt ſcripturam pro ſui ſubſtantia, & eſ ſe, ſed ad faciliorem probationem, iuxta text. in d. l. contrahitur. ff. de pignoribus, & hoc ſane caſu, quando non adſunt, vel clara contrahentium verba, vel vrgentes coniecturæ, ſed in dubio verſamur, vt quia contrahentes ſolum dixerunt, quod contractus ipſe redigatur in ſcriptis, atque ita conficiatur inſtrumentum? & hoc ſane caſu Decianus metipſe, Theſaurus, & Menoch contraria improbata ſententia, in ea perſiſtunt, quam ſuprà retulimus, opinione, contractum cenſeri Perfectum, & abſolutum, & non conditionalem. Et ante ipſos ita declararunt Salicet. in d. l. contractus. n. 9. & in l. teſtium, num. 4. C. de teſtibus, latius in authent. ſed nouo iure, num. 5. C. ſi certum petatur, Aretinus, in conſilio 159. num. 10. Socinus ſenior conſilio 173. num. 5. lib. 2.

Verè etiam ab eadem communi ſententia ſeparari non poſ ſunt tres aliæ opiniones, quas vt diuerſas refert, & improbat Anton. Theſaur. d. deciſ. 197. num. 2. & 5. & num. 6. in verſ aliam denique opinionem. Nam vel continentur ſub relata prima ſententia, vel ex ipſa, & ex contraria, referendi ſtatim ſupplentur, nec aliquid vltra eas continent, ſicuti perlectis dictis numeris Antonius Theſauri ſatis dilucidè conſtabit.

Ac denique retenta ſententia hac prima relata, quæ verè communior eſt, & verior etiam attento iure communi, vt infrà dicetur, facili negotio reſponderi poterit argumentis omnibus, & fundamentis ſecundæ opinionis contrariæ, quæ nunc recenſebitur; idque ex his, quæ longa ſerie obſeruarunt Salicet.; in d. l. contractus, Aretinus, d. conſ. 159. Gratus, d. conſ. 107. lib. 1 Philip. Decius, qui ſuo ordine, & ſigillatim omnibus ſatisfacit, & Caſtrenſis rationes confutat, d. conſil. 159. & d. conſ. 340. & in l. pactum, quod bona fide, in 2. col. C. de pactis, Tiberius Decian. dict. conſil. 64. num. 22. & num. 30. & ſeq. lib. 9. ad text. etiam in l. contractus, C. de fide inſtrument. quo eadem ſecunda, & contraria opinio nunc referenda, ſubſiſtit principaliter. reſponderi poteſt ac text. ipſe vitari, prout reſpondent præfatimet Authores: & eleganter Decian. ad quem me refero, eodem conſ. 64. num. 29. & 30. & hactenus de prima opinione in articulo præfato, contractum dici purum, & non conditionalem. etſi de ſcriptura conficienda conuenerit, niſi adiectum inſuper fuerit, quod non aliàs valeat contractus.

E contrario verò, imò quod contractus dicatur, & intelligatur in ſcriptis celebratus, & non perfectus, ſed conditionalis, quoquomodo in contrahendo de conficienda ſcriptura mentio habita ſit, etiam ſi ſimpliciter ita conuentum fuerit, & non adiectum, vt inde ſcriptura fieret, & non aliàs valeret contractus: & ideò ante ſcripturam confectam licere contrahentibus pœnitere, & à contractu diſcedere; Placentinus, & Azo exiſtimauerunt, & ſequuti fuere Cinus, & Nicolaus Mutizan. in d. l. contractus, C. de fide inſtrument. & ibi apertiùs Paulus Caſtren. n. 1. & 9. idem Caſtren. in l. cum res, num. 4. C. de probationibus, Iaſon, Natta, Alex. & Deci. ſibi contrarius, Speculator, Bald. Socinus, Boërius, Anton. Gomez. & Didac. Perez, quos refert Ioan. Gutier. pract. lib. 3. quæ ſt. 95. num 12. Parladorius, rerum quotidianarum lib. 2. cap 3. num. 7. in fine, & hanc partem defendit conſtanter Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſ. 52. num. 18. & 19. lib. 1. & ex ſententia Placentini, Azonis, Speculatoris. Caſtrenſis, Aldobrandi, Cini, Iacobi Butrigarij, Baldi, Socini ſenioris, Portij, Decij, Fulgoſij, Nattæ, Boërij, Suarez, Afflictis, & aliorum Authorum ſecurè reſoluit, quod quando ſumus in dubio, & ex aliis non conſtat, partes habuiſ ſe contractum pro perfecto, antequam conficiatur ſcriptura, ſed contraxiſ ſe ſimpliciter, & egiſ ſe, quod fieret inſtrumentum, licet non ſit dictum, quod aliter non valeat; contractum dici imperfectum, & conditionalem, de licere pœnitere, & recedere ab eo ante confectum inſtrumentum. Et idem quoque tenuit firmiter Hippolytus Riminaldus, in conſ. 29. n. 18. lib. 1. & in conſ. 51. per totum, maximè, ex nu. 18. cum ſeq. eodem lib. 1. tuetur quoque reſolutiue ipſammet ſententiam Placent. Azonis; & Caſtrenſis, & ſequacium Hugo Donellus, in d. l. contractus, n. 6. C. de fide inſtrument. fol. mihi 255. Antonius Pichardus, in §. 1. nu. 32. Inſtit. de empt. & vendit. nu. 32. Laſarte, de Gabellis, c. 3. ex n. 14. cum ſeqq.

Et verè pro hac ſecunda opinione poſ ſunt etiam & plura perpendi fundamenta, & rationes apparentes adduci, quas ſigillatim conſiderarunt Authores prædicti, ac inter alios Caſtrenſis præcipue, in locis relatis, Riminaldus, vbi ſuprà, Iacob. Menochius, lib. 3. dicta præ ſumptione 148. num. 5. qui tamen contrariam ſententiam ſuſtinuit, vt ſupra vidiſti. Sed præcipue ponderatur textus, in d. l. contractus, C. de fide inſtrument. prout cum ponderauit Decianus, dict. conſ. 64. num. 29. & 30. lib. 3. & eidem reſponderi, vt dixi ſuprà eundem Decianum reſponsiſ ſe. Vt etiam & alij ex relatis ſuperius pro opinione prima reſponderunt. Ac denique, & ponderauit, & ipſi præbuit reſponſum Andreas Fachin. controuerſ. iur. lib. 2. d cap. 97.

Præcipuè etiam expenditur ratio illa noluiſ ſe Contrahentes aliter conſentire, aut contractum perficere, quàm ſi ſcriptura Conficeretur, quoties de inſtrumento conficiendo conuenerunt, & ita præ ſumi debere.

Rationibus autem opinionis primæ, relatæ ſuprà, & huic ſecundæ contrariæ omnino; atque fundamentis vrgentioribus eiuſdem. ſuo ordine. atque ſigillatim reſponderi poteſt ex his, quæ iidemmet Authores huius opinionis ſectatores obſeruarunt in locis antea relatis, & late reſpondet Hippol. Riminaldus, d. conſ. 51. per totum, lib. 1.

Sed & eiuſdem opinionis ſecundae, ac primæ etiam Authores aliquando conueniunt, aliquando diſ ſentiunt in alio placito, atque reſolutione DD. quorundam, qui contrarietatem præfatam ad eum modum reducendam, atque concordandam arbitrati fuere; videlicet quod ſi ante contractu, vel actum, qui geritur, vel in limine contractus, ſeu actus ipſius. quod fiat inſtrumentum dicitur, ſiue de inſtrumento mentio habetur, tunc equidem contractus intelligatur in ſcriptis celebratus, & imperfectus, atque conditionalis. & ideò ante confectum inſtrumentum licitum ſit pœnitere, & ab eo contractu recedere. Si verò Perfecto & abſoluto iam contractu ſimpliciter, nec facta commemoratione ab initio de inſtrumento conficiendo, poſt contractum ipſum perfectum, vt fiat ſcriptura conuentum fuerit, tunc equidem perfectus, & abſolutus intelligatur contractus, nec licita ſit pœnitentia, etiam ante inſtrumentum confectum. Et ita ſane intellexerunt permulti iuris Interpretes, antiqui; & recentiores, quos ad eum modum reduxit, atque accepit Ioannes Vincentius Hondedeus, d. conſ. 52. n. 20. & tribus ſeq. lib. 1. expreſ ſim Antonius Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 2. nu. 17. ir; principio, in verſiculo, & adde quod hoc debent dicere. Et in verſiculo, ex quibus infertur. Andr. Fachin. Controuerſiarum iuris, lib. 2. dict. cap. 97. qui ea diſtinctione componendam putat contrarietatem præfatam, Iacobus Menochius, lib. 3. dicta præ ſumptione 148. num. 16. & horum Authorum nulla mentione facta, ita pariter non modo de iure communi, ſed etiam de iure huius Regni, atque poſt legem Regiam 6. tit. 5. part. 5. & l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, concordandam altercationem eandem exiſtimauit Cæuallos, communium contra communes. quæ ſt. 90. num. 6.

Cæterum (vt vides) diſtinctio hæc, ſiue conciliatio, etſi à præcitatis Authoribus recepta, diſplicet aliis pluribus Interpretibus, ac maximè his, quos ſuprà retulimus. Et in terminis improbatur per Antonium Theſaurum, d. deciſ. 197. num. 3. & num. 6. qui ea adducitur principaliter ratione, quam pro confirmatione opinionis primæ, relatæ ſuprà adduximus, quod verba contrahentium intelligi debeant ſecundum naturam actus, ſiue contractus, nec ex qualitate adiectionis ſcripturæ conficiendæ, contractuum ipſorum natura immutetur. Quæ ratio etiam in eo caſu, quando ab initio, vel in limite contractus conuenit de inſtrumento conficiendo, militare æqualiter videtur, ex ſententia eorundem Authorum primæ opinionis. Sed & diſplicet eadem ſententia, & ſecundæ opinionis ſectatoribus, qui ita abſolutè contractum dici imperfectum facta commemoratione inſtrumenti conficiendi aſ ſeuerarunt. Nec probatur à Riminaldo, d. conſ. 51. n. 18. cum ſeqq lib. 1. non etiam à Burſato, d. conſ. 100. n. 19. & ſeqq. lib. 1. & hi quidem Authores attento iure communi. Attento verò iure Regio, & d. l. partitæ, & nouæ. collect. Regiæ, ſuperiorum tamen Interpretum mentione non facta, Hieronymi de Cæuallos diſtinctionem, & conciliationem recto iudicio confutauit D. Felicianus, in addit, ad caput 4. libri 3. num. 3. folio mihi 160. in verſiculo, inter verò has opiniones contrarias

Quocirca, vt tam de iure communi, quàm de iure Regio propoſitam contrarietatem ego explicare, atque abſolute, & dilucide explanare valeam, vt etiam meam ſententiam proferam in medium, nonnulla (vt ſoleo) conſtituenda, atque obſeruanda duxi, ex quibus diſtinctione, & reſolutione quæ ſtio eadem abſoluetur. Ac primum quidem conſtituo, de iure communi reuera non eſ ſe textum aliquem ſatis apertum, quo articulus ipſe, an contractus dicatur in ſcriptis, & non Perfectus & purus, quando inter partes conuenit, quod inſtrumentum conficeretur, vel dicatur perfectus & purus, licet de conficiendo inſtrumento partes conuenerint, niſi expreſ ſe adiectum fuerit, quod interim non valeat. Textus namque in d. l. contractus, C. de fide inſtrument. quo Placentin. Azon. Caſtrenſis, & eius ſententiæ ſectatores reliqui adducti, atque excitati fuere principaliter, vel id clare non probat, nec adeo expreſ ſim vt vitari non poſ ſit (quod negari non poteſt vllo pacto) ſic equidem, & eiuſdem textus inductionem, & fundamentum vitarunt, atque eidem, & cæteris fundamentis pro ea parte ponderatis, reſponderunt Aretin. Dec. Grat. & Decian. prout ſuprà ſpecificè adnotaui.

Secundò deinde conſtituo, ipſomet iure communi attento, cum hæc res adeò inter Scribentes omnes controuerſa, & iuris aperti conſtitutione ſeu deciſione deſtituta ſit, & rationibus, atque iuris principiis veniat definienda, nec iure aliquo aperte definiatur (vt dixi ſuprà ) eam equidem ſententiam præualere debere, qui validioribus rationibus, & argumentis vrgentioribus munita, atque vallata fuerit, & quæ iuris aliis regulis magis conuenire videatur.

Idcirco primam illam opinionem contra Placentinum, Azonem, Caſtrenſem. & ſequaces (quæ & receptior, & receptiſ ſima fuit, vt Ludouic. Morotius, Anton. Theſaur. Iacobus Menochius, Franciſc. Burſatus. & permulti alij commemorati ſuprà fatentur) tenendam omnino, ac potius quàm ſecundam Placentini & ſequacium, ſuperiùs quoque relatam. Vere namque fundamenta & rationes ſententiæ eiuſdem primæ, magis vrgent in dubio, quando de conficiendo inſtrumento ſimpliciter actum eſt, ne dictum expreſ ſim, quod aliter contractus non valeat, magis etiam naturæ contractuum, ſiue actuum, qui geruntur, nec pro ſui ſubſtantia ſcripturam requirunt, conueniunt. Secundæ verò, contrariæque opinionis fundamenta, vel non ita fortiter adſtringunt, aut debilia ſunt, vel eiſdem ſaltem congruum reſponſum facilè datur, ſicuti Decium Burſat. & Decia. dediſ ſe ſuprà dicebamus.

