Quatró conſtituo, ex hactenus dictis deduci apertè, non ſequi ſané, Teſtamentum valet hodie abſque hæredis inſtitutione ex deciſ. d. l. Regiæ primæ, tit. 4. ergo fideicommiſ ſario competit abſolute remedium dict. l. finalis, etiam nulla reſtitutione ſibi facta: imò contrarium ſequi, atque ex ipſamet l. è contrario deduci palam, quod etiam hodie ſi hæres exiſtat is, qui velit adire, impediri fideicommiſ ſario remedium d. l. fin. aut non aliàs concedendum, quam hærede ipſo ſcripto citato, cùm non conſtet, an ipſe velit adire, necne; an etiam intendat ſe detracturum ea, quæ detrahere poſ ſe ipſum, nunc dicebamus; aut non concedendum, niſi poſſidente ſine vitio ipſo fideicomiſ ſario, ſicuti de iure communi ſupra reſoluimus. Imò abſque dubio hæc procedere, & fideicommiſ ſario denegandum remedium d. l. fin. quando hæres contradiceret, & ipſe peteret miſsionem in poſ ſeſsionem, & allegaret detractiones prædictas, vel aliquam earum locum habituras, quæ etiam, & de iure huius Regni, & poſt deciſ. d. l. primæ Regiæ, locum obtinent. vt ſuprà notaui. Imò nec prodeſ ſet eo caſu fideicommiſſario poſ ſeſsio ad impediendam dictam immiſsionem, ex Rolando, Surdo, Stephan. Gratiano, & cæteris ſuprà relatis. Nec audiretur, ſi diceret, ſe velle docere de iure ſuo in continenti, cùm incontinenti conſtare non poſsit de prædictis, & de iure fideicommiſsi, atque eſ ſe poſsit, quod factis detractionibus nihil ſit reſtituendum ob æs alienum, & alias cauſas, ex quibus non dicitur liquidum, quod eſt reſtituendum, qua liquidatione non facta, non poteſt abiici aliquis dolus hæredi, nec quod dolo faciat petendo poſ ſeſ ſionem eorum, quæ ſtatim reſtitutus eſt; id quod Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium dict. cap. 47. num. 4. & Petrus Surdus, d. deciſ. 333. num. 8. ſingulariter obſeruarunt.

Remanet ergo, Burg. Sal. de Paze ſententiam relatam ſuprà; obtinere dumtaxat, vbi nullus hæres ſcriptus eſt, vel cum ſcriptus nolit adire hæreditatem; nec poſ ſe procedere, vbi hæres velit adire, aut contradicat, & maximè cum detractiones præfatas obiiciat. Id quod apertè ſatis probatur ex verbis d. l. Regiæ primæ, in verſic. Y mandamos que el teſtamento. Et in verſ. Y ſi el teſtador inſtituyere heredero, & in verſ Y ſi alguno dexare. Vbi ita demum ſubſtitutus, aut fideicommiſ ſarius ad hæreditatem, ſeu legatum, aut fideicommiſ ſum admittitur, ſi primus inſtitutus nolit adire, vel acceptare; dicitur enim, Y ſi alguno dexare a otro an ſu poſtrimera volunt ad por heredero, o le legare, o mandare alguna coſa, para que la de a otro alguno, a quien ſuſtituye en la herencia, o manda, ſi el tal heredero, o legatario no qtiſiere aceptar, o renunciare la herencia, o el legado, el ſuſtituto, o ſuſtitutos lo puedan auer todo. Ergo, Si quiſiere aceptar, y no renunciare el heredero, no lo abran los ſuſtitutos, o fideicomiſ ſarios, ſino los herederos: & reſtituent poſtmodum, ſicut de iure communi ſtatutum erat, & ſic non dabitur fideicommiſ ſario remedium d. l. fin. nec aliquid de iure Regio partitarum innouatum dicetur; quod eſt notandum, & à nullo hactenus ſic explicatum.

Quintò, & vltimo conſtituo, de iure communi certiſ ſimum eſ ſe, hæreditatem adire, cogi poſ ſe eum, qui ipſam alteri reſtituere grauatus eſt, quoties actionum transfusio datur, l. 4. l. ille à quo, l. nam quod, §. compulſus, l. recuſare, l. tamen §. qui ſuspectam, ff. ad Trebel. l. non iuſtam, cum aliis vulgatis, C. eod. tit. l. 14. tit. 15. p. 6. l. fin. tit. 11. ead. 5. partit. & poſt alios Authores latiùs exornat Anton. Pichar. in §. ſed ſi recuſabat, 6. Inſtit. de fidecom. hæredit. Hodie tamen poſt deciſionem d. l. Reg. 1. tit. 4. lib. 5. nou. collect. Regiæ, in relatis verbis finalibus, hæredem grauatum hæreditatem reſtituere cogi non poſ ſe, & correctum eſ ſe ius commune ex ea lege, qua non deciditur, vt hæres qui hæreditatem recuſat, eam compellatur adire, ſed tantùm vt eo caſu ſubſtitutus, aut fideicommiſ ſarius ad eam admittatur, reliquerunt ſcriptum Greg. Lop. & cum eo Ant. Pich. vbi ſup. n. 9. fol. mihi 1142. & Matienç. referendus infrà, quem Pichardus non commemorauit.

Cæterum contrariam ſententiam, imò quod hodie etiam poſt deciſ. d. l. Regiæ 1. hæres poſ ſit compelli à fideicommiſ ſario vniuerſali. vt adeat hæreditatem, probabiliorem putauit Burg. Salon de Paze (quem nec retulit, nec de hac contrarietate mentionem fecit Pichardus) in d. l. 3. Taur. 1. p. concl. 8. ex n. 994. fol. mihi 302. col. 4. vſque ad nu. 1001. vbi remanet in hac ſententia, & verba legis eiuſdem Regiæ primæ Sino quiſiere heredar, & ibi: Si el tal heredero o legatario no quiſiere aceptar, non ex eo appoſita inquit, quod hæres ad adeundum compelli non poſ ſit, ſed ob id, quod ſi hæres adire noluerit, fideicommiſ ſario eum ad adeundum non coërcente, legata & fideicommiſ ſa ſint præ ſtanda & ita cum non agitur de compulſione hæredis, dicta verba de ea non loquuntur, de qua ſi tractaretur, leges antiquæ obſeruandæ eſ ſent, quia non correctæ ſunt: & ita intelligenda, atque accipienda eſt eadem l. Regia 1. vt Sal. ipſe profitetur d.n. 1001.

Ego verò non eſ ſe ad eum modum reducendam, nec intelligendam legem metipſam primam, nec verba eius torquenda, ſed prout iacent intelligenda, verius equidem arbitror: & inde Gregorij Lopezij & Antonij Pichardi ſententiam probauerim libentius: pro eis namque claram exiſtimo deciſionem legis illius, cum (vt antea dicebam) Si el hæredero no quiſiere aceptar o renunciare la herencia, quid fieri debeat, ſtatuatur expreſ ſim; & non quidem ſtatuitur, quod hæres adire compelli poſ ſit qui fideicommiſſo grauatus eſt, ſed dicitur, Que el ſubſtituto o ſubſtitutos lo puedan auer todo. Et ſic abſque circuitu coactionis, maxima ratione lex eadem Regia prima ita ſtatuit, & cogendi hæredem ius excluſit apertè, ſatiúſque fideicommiſ ſariis, aut ſubſtitutis conſultum putauit, quàm coactione ipſa conſuli poſ ſet, & ita hanc eandem opinionem contra Burg. eundem Sal. de Paze, tenuit Ioan. Matien. in d l. 1. gloſ ſ. 18. n. 4. lib. 5. Licèt à me nunc obſeruata non ita explicauerit, nec tradiderit. Et repetit num. 8. dicens, quod fideicommiſ ſario fit hodie ipſo iure reſtitutio abſque hæredis, vel legatarij reſtitutione, licet iure communi ſecus eſ ſet: & addit, quod poſ ſeſ ſio fideicommiſ ſi poteſt à fideicommiſ ſario apprehendi abſque reſtitutione: eo quod ius noſtrum Regium voluerit tot ambages tollere, merámque veritatem, & teſtatoris voluntatem omninò ſectari. Verè tamen dictum vtrumque Matienci temperari debebit: Primum ex his, quæ ſuperius diximus, & eadem l. Regia prima, ex qua apparet, ipſum procedere, Quando el heredero no quiſiere aceptar o renunciare. Vnde eo volente, non fiet etiam hodie reſtitutio ipſo iure. Secundum ex ipſa quoque l. 1. & ſuperius etiam notatis; ex quibus etiam cum iura & actiones transferuntur ipſo iure, & reſtitutio habetur à lege pro facta, debere fideicommiſ ſarium de manu hæredis poſ ſeſ ſionem accipere, dicebamus, & ex aliis Authoribus obſeruauit Petr. Surd. d. deciſ. 333. num. 8. vnde ſi hæres renunciauerit, aut acceptare noluerit, poterit fideicommiſ ſarius poſ ſeſ ſionem apprehendere abſque reſtitutione, iuxta intentionem eius legis. Eo autem volente acceptare, contrarium eſ ſe de iure communi, atque etiam ex intentione legis dictæ Regiæ deduci, planum equidem & certum redditur ex eiſdem, quæ ſuperiùs obſeruata fuere. Et hactenus de quæ ſtione fideicommiſ ſarij, & de ſuperioribus, quæ ſunt quidem notanda, quia nullibi ita digeſta, nec diſtinctè ſcripta.

Nunc verò, & ſeptimo loco, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, exceptionem præ ſcriptionis ita hæredi obiici poſ ſe, vt eum immitti in poſ ſeſ ſionem, & remedium d. l. finalis, impediat omnino, modò exceptio liquida ſit, vel incontinenti liquidabilis. Et ita ex ſententia communi reſoluit Iacobus Menochius, dicto remedio 4. n. 768. & quatuor ſeqq. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, art. 48. ex n. 51. cum ſeq. Angelus Matthæacius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. c. 1. ex n. 29. cum ſeq. D. Spino, in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 34. principali, num. 33. Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, n. 409. & ſeq. Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 1. c. 5. nu. 26. Sebaſtianus Næuius, ſelect. iur. ad d. tit. C. de edict. D. Adr. toll. Præ ſcriptio namque tollit tam immiſ ſionis in poſ ſeſ ſionem articulum, quàm principalem petendæ hæreditatis, vt ex Baldo in eadem l. finali, numero 25. & 28. rectè obſeruauit Næuius metipſe, & conueniunt ſuprà relati Interpretes. Sed & probatur in d. l. finali. C. de edict. D. Adr. toll. in verſic. Nullum ei temporis obſtaculum. Ex qua colligitur, remedium poſ ſeſ ſorium d. l. finalis, non excludi, niſi præ ſcriptione temporis, per quam etiam cauſa principalis, ideſt proprietatis excluderetur, ſicuti deducit Parladorius, d. num. 26. Menochius, d. remedio 4. numero 778. & 2. ſeq. qui eodem modo, ac in præ ſcriptione triginta, vel quadraginta annorum accepit textum illum poſt alios Authores, Peregrinus d. art. 48. num. 54. Dixit tamen num. 774. idem Menochius, obiici etiam poſ ſe præ ſcriptionem triennalem cum titulo, & bona fide: & num. 775. obiici etiam poſ ſe præ ſcriptionem decem, vel viginti annorum, vt latius ibidem declarat. Et ſequitur D. Spino, in Speculo, dict. gloſ ſ. 34. num. 33. Remedium tamen poſ ſeſ ſorium eiuſdem l. finalis, C. de edict. D. Adr. toll. & legis Regiæ Sorianæ, anno non excludi, nec præ ſcriptionem requiſitam in ipſa l. finali, comprehendi ſub deciſione l. 3. tit. 15. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, qua ſtatutum eſt, tuendum eſ ſe in poſ ſeſ ſione eum, qui per annum & diem cum titulo & bona fide poſ ſideat. nec teneri ſuper eius poſ ſeſ ſione reſpondere, vt latius explicat Azeuedus, ibidem: concludenti equidem ratione, & veriſ ſimè obſeruauit Parladorius, lib. 2. dicto cap. 5. num. 27. 28. & 29. nec id habet dubitationem aliquam (vt exiſtimo.) Et hactenus de beneficio, & remedio d. l. finalis, & de ipſius materia, circa quam (vt vidiſti) labore equidem, & ingenti ſtudio. adnotauimus, & tradidimus nonnulla vltra alios, & quæ ita explicata non erant. In cæteris verò (quæ conſultò, atque ex propoſito omiſimus) ad alios nos remittimus, & permultos Authores à nobis originaliter, & diligenter prælectos, & à cæteris prælegendos, atque pro vniuerſa legis ipſius finalis materia præoculis habendos monemus, & ſuo etiam ordine commemorandos, duximus hoc loco.

Tractarunt itaque d. l. finalis materiam, & à me fuerunt originaliter (vt moris habeo) ſequentes Authores prælecti, atque euoluti, Cinus, Rainerius, Foroiul. Albericus, Bart. Bald. Salicet. Angel. Caſtren. Alex. Ioan. Faber, Fulgoſius, Corneus, Iaſon, Iacob. à S. Georg. Deci. Curt. iunior, Sapia, & Mantua, in eadem l. finali.

Vbertinus Zuchard. qui materiam proſequutus eſt latiſ ſimè in ipſamet l. finali, & maiori ex parte, vel veſtigia eiuſdem Recentiores ſequuntur, vel quæſtionum altercationes metipſas proponunt; aliquando tamen Menochius, Perſonalis, & alij Authores eum improbant, & à ſuis placitis diſ ſentiunt; aliquando verò, & ſ æpiſ ſimè ſequuti ſunt: nec poteſt ipſe Author radicitus ex relatione aliorum percipi, niſi originaliter prælegatur.

Decius etiam, in conſ. 424. Proponitur, & in conſilio 498. Viſo caſu.

Iaſon etiam, in conſ. 146. lib. 4.

Ioannes Sichard. qui etſi breuiter, diſtinctè tamen & magiſtraliter materiam eandem explicauit, in d. l. finali.

Iacobus Cuiacius, in paratitla ad tit. C. de edict. D. Adr. toll. vbi eius materiæ, & concluſionum legum illius tituli breuem ſummam adducit.

Petrus Paulus Pariſius, in conſ. 81. n. 21. lib. 2. & in conſ. 19. n. 119. & ſeq. eod. lib. 2. & in conſ. 28. ex n. 45. cum ſeq eod. libro, & in conſ. 54. ex n. 1. & in conſ. 53. ex n. 14. cum ſeq. & n. 103. & ſeqq. lib. 3. & in conſ. 111. ex n. 7. lib. 4

Rolandus à Valle, in conſ. 1. per totum, vol. 1. & in conſilio 78. per totum, volum. 3. & in conſilio 48. volumine 4.

Tobias Nonius, in conſilio 80. ex numero 11. cum ſeq.

Corneus etiam, in conſilio 172. num. 10. cum ſeq. lib. 2.

Natta, in conſ. 352. lib. 2.

Iacobus Menochius, qui quæ ſtionum omnium huiuſce materiæ congerie, atque ipſarum reſolutione cæteros alios antecellit; atque abſolutè, & diligenter admodum materiam explicat, remedio 4. adipiſcendæ poſ ſeſ ſionis, per totum, & tradit etiam quamplurima in materia, de arbitrar. iud. lib. 1. quæ ſt. 32. & in conſ. 116. ex n. 54. cum ſeq. & in conſ. 180. ex nu. 32. vſque ad num. 33. lib. 2. & in conſ. 443. num. 21. & ſeq. lib. 5.

Antonius Galeatius Maluſ ſia, in conſ. 2. per totum, & in conſ. 32. & in conſ. 54. n. 4. lib. 1.

Achilles Perſonalis (qui ex numero eorum eſt, qui materiam dictæ l. finalis, pleniori manu tractarunt) de adipiſcenda poſ ſeſ ſione ex remedio d. l. fin. ex n. 1. vſque ad n. 449.

Beroius, in conſ. 54. per totum, cum ſeq. vſque ad conſilium 60. lib. 2. & in conſ. 62. num. 17. & ſeq. lib. 3. & quæ ſt. 44. & 91.

Mirand. in tractatu de adipiſcenda poſ ſeſ ſione. ex n. 1. cum multis ſeq.

Hieronymus Gratus, in conſilio 140. per totum, lib. 1.

Tiberius Decianus, in conſ. 17. ex nu. 1. cum ſeq. & n. 19. & n. 27. & ſeq. & n. 32. lib. 4. & in conſ. 29. n. 93. lib. 2. & in conſ. 22. n. 50. lib. 5. & in conſ. 74. nu. 1. & 4. & 7. & 8. & n. 10. cum ſeq. eod. lib. 5. & in conſ. 41. n. 46. lib. 3.

Curtius iunior, in conſ. 284. lib. 3.

Ferrara, in praxi, titulo de forma libelli, quo pet. hæred. ex teſtament, gloſ ſa, poſ ſideant, & gloſ ſa, non abolitum.

Afflictis, deciſ. 119.

Neuizanus, conſ. 56. & conſilio 81. numero 31. & ſeq.

Boërius, deciſ. 156. per totam.

Guid. Pap. deciſ. 132. & 206. & 362. & 473.

Ripa, in reſponſo finali, Priuſquam diſcutiatur.

Comenſis, in conſ. 43.

Ioannes Cephalus, in conſ. 4. & in conſ. 30. lib. 1. & in conſ. 258. lib. 2. & in conſ. 402. lib. 3.

Marcabrunus, in conſil. 62. ex numero 27. cum ſeq. vſque in finem conſilij, latiùs in conſ. 76. ex num. 2. & in conſ. 95.

Hippolyt. ſingulari 349.

Fabius de Anna, in conſ. 20.

Bellonus, in conſ. 19. ex num. 13. cum ſeq. & in conſilio 35.

Petrus Pechius, de teſtamentis coniugum, lib. 2. c. 11. ex n. 5. cum ſeq.

Forcatulus, in Necyomantia iuris, dialogo 22.

Ferretus, in conſilio primo, ex numero 4. cum ſeq.

Alciatus, diſpunction. lib. 3. c. 6.

Antonius Auguſtinus, emendationum, libro primo, cap. 4.

Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 4. tit. de fideicom. concl. 5.

Bertazolus, in conſ. 52.

Hieronymus Gabriel, in conſ. 45. ex n. 23. cum ſeq. lib. 2.

Iacob. Philip Portius, regul. ſiue concluſ. lib. 4. concluſione 30.

Octauianus Cacheranus, deciſ. Pedemont. 34. per totam, & deciſ. 47.

Oſaſcus, deciſ. 23. & 32.

Franciſcus Burſatus, in conſ. 129. ex nu. 45. lib. 2. & in conſ. 234. ex num. 19. cum ſeq. lib. 3. & in conſ. 349. lib. 4.

Anguiſ ſol. in conſil. 22. ex numero 33. cum ſeq. lib. 3.

Alphanus, collectaneo 213. fol. 67.

Antonius Gomezius, in l. 45. Taur. ex n. 134. vſque ad n. 252. vbi breuiter agit de materia d. l. finalis, & communes Doctorum reſolutiones recenſet.

Andreas Tiraquellus, in tractatu, Le more ſaiſit, maximè in declarationibus ſextæ partis.

Grammaticus, in conſ. 2. & in conſil. 54. & in conſil. 135. in Ciuilibus.

Franciſcus de Marchis, q. 223. p. 3.

Franciſcus Monald. in conſ. 75.

Ioan. de Amicis, in conſ. 48. & in conſ. 63.

Vincentius de Franchis, deciſ. 204. ex num. 14. cum ſeq.

Cæ ſar de Vrſil. deciſ. 14.

Franciſcus Perſonalis, Miſcellan. quæ ſtion. quæ ſt. 8. Vincentius Carocius, de depoſito, ex num. 1. cum ſeq. fol. 270.

D. Ferdinand. Vaſq. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, libero 3. §. 21. limitatione 7. ex num. 112. cum ſeq.

Hippolytus Riminaldus in conſilio 69. lib. 1. & in conſilio 80. n. 35. & ſeq. eodem lib. 1. & in conſ. 585. per totum, lib. 5.

Contard. in repet. l. primæ, C. ſi de momentanea poſ ſeſſione, ex n. 96. cum multis ſeq.

Borgninus Caualcan. deciſ. 45. in additionibus, 1. parte, & deciſ. 20. per totam, & deciſ. 21. ex nu. 78. p. 3. & deciſione 5. numero 29. & deciſ. 6. & 7. per totam, parte 4.

Villalobos, communium lit. P. ex numero 122. cum ſeq.

Franciſcus Viuius, deciſ. 409. lib. 3.

Franciſ Milanenſ. Rotæ Siciliæ deciſ. 12.

Marcus Mantua, in gloſ ſar. iur. claſ ſi 4. c. 9.

Rota Bononienſis, deciſ. 83.

Verald. deciſ. 178. & deciſ. 317. p. 3.

Vveſembec. in conſ. 81. lib. 2. & in conſ. 100. ex num. 20. eodem libro.

Plotus, in l. ſi quando, ex n. 84. C. vnde vi.

Sebaſtianus Medices, in tractatu de acquir. & Conſeru. rer. dominio, gloſ ſ. 1. num. 162. & num. 187. & ſeq.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 771. num. 46.

Franciſcus Beccius, in conſ. 3. ex n. 1. vſque ad n. 13. & in conſ. 107. n. 1. & 15.

Burgos de Paz, in conſ. 39. per totum, & in l. 3. Tauri, num. 958.

Ioſephus Ludouicus, deciſ. Peruſina 47. 1. p. & deciſ. 69. p. 2.

Ludouicus Molina, de Hispanor. primog. lib. 3. c. 1. n. 1. cum ſeq. & n. 44. & ſeq. & n. 54.

Pelaez à Mieres, de maioratu, 3. part. quæ ſtione 16. & 17.

Ioannes Gutierrez, in §. ſui. Inſtit. de hæred. qualitate, & differ, ex nu. 72. vſque ad num. 77. & pract. lib. 1. quæ ſt. 79. & 80.

Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorat. capite 6. num. 19.

Ioannes Botta, in conſ. 45. num. 1. & 2. & num. 20. cum ſeq.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 32. n. 44. & 45.

Fuluius Pacianus, in conſ. 143.

Franciſcus Viuius, deciſ. 409. lib. 3. & deciſ. 516. lib. 4.

Aluarus Valaſcus, conſultatione 78. & 191. & in praxi partit. & collat. c. 3.

Gerardus, ſingulari 23.

Andreas Rauctibar. quæ ſt. 15. & 16. & 17. prima parte.

Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 5. per totum, vbi vtiliter, & breuiter de iure communi, & de iure Regio ſummat, & reſoluit materiam; & cap. 6. eiuſdem lib. 2. & cap. finali, §. 9. primæ partis.

Alphonſus Azeuedus, in l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ.

Marc. Anton. Peregrin. optimè, & practicè, de fideicommiſ. art. 48. per totum.

Fichard. lib. 6. Syntagm. tit. 22.

Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. interpretatione 2. dubitatione 3. ex num. 19. vſque ad numerum 58. folio mihi 516. cum ſeqq.

Hugo Donellus. ad tit. C. de edict. D. Adr. toll. ex folio 467. vſque ad ſolium 474.

Andreas Fachineus, in conſ. 81. lib. 2. & in conſ. 91. & 93. lib. 3. & in conſ. 96. & 97. eodem lib. 3. & controu. iur. lib. 4. c. 22.

Cæ ſar Barzius, deciſ. Bononiæ 46. n. 41. & ſeq.

Petrus Surdus, in conſ. 16. n. 3. & in conſ. 73. ex nu. 28. lib. 1. & in conſ. 263. per totum, & in conſil. 267. ex numero 34. libro 2. & deciſione 333. per totam, parte 2.

D. Spino, in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 34. principali, de apertura teſtamenti per totam.

Cornaſan deciſ. 195. ex n. 1. cum ſeq.

Sfortia Oddus, in conſ 22. per totum.

Ioan. Dauth. in commentariis de teſtamentis, rubrica, de materia teſtamentorum circa quam, limit. 24. ex n. 68.

Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſ. 21. per totum, & in conſ. 22.

Angelus Matthæacius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. c. 1. per totum.

Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſ. 64. ex n. 3. cum ſeq. & n. 56. & ſeq. lib. 1.

Antonius Faber, ad tit. C. de edict. D. Adr. toll. definitione 1. & ſeptem ſeq. ex fol. 679.

Iacob. Valdeſius, in addit, ad Rodericum Suarez, ad l. quoniam in prioribus, §. 7. notabili 4. folio 106. & §. 7. n. 10. & 19. folio 96.

Ludouicus Caſanate, in conſ. 29. n. 17. & 18.

Hieronymus de Cæuallos, qui ad præfatam l. Regni, dictam vulgò de Soria, dixit vnum verbum, practicar. commun. contra communes, quæ ſt. 10. n. 6.

Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, tomo 1. libro 2. de probationibus, reſolutione 11. folio mihi 195.

Stephanus Gratianus nouiſ ſimè, diſceptat. forenſ. cap. 47. per totum.

Sebaſtianus Næuius ſelectar. iur. ad d tit. C. de edict. D. Adr. toll. folio mihi 274.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 3. litera F. concluſione 267. & 268. folio 822. & eodem tomo 3. litera E. concluſione 409. folio 345. & tomo 4. litera H. concluſione 35. folio 224. & tomo 5. litera L. concluſione 287. fol. 309. & concluſione 288. fol. 312. & 313.

CAPVT XXV.

Legis vnicæ, C. quando Imperator inter pupillos, & viduas, &c. conſtitutio, & materia exornatur; & priuilegium illud, quo pupilli, viduæ, & miſerabiles Perſonæ euocare ad Curiam Principis aduerſarios quoad primam cauſarum cognitionem poſ ſunt, ſed non euocari; qualiter & quando, & quibus caſibus ac Perſonis competat, tractatur vtiliter. De ratione etiam introductionis priuilegij ipſius, & an præfatis Perſonis, non modò pauperibus, ſed etiam diuitibus concedatur, eleganter diſcutitur. Rurſus, an legis eiuſdem deciſio procedat poſt cœptum coram Ordinario iudicium, ſiue actoris, ſiue rei partes pupilli, & viduæ ſuſtineant: aliter equidem, & dilucidè magis quàm hactenus factum fuiſ ſet, explanatur. Demum inquiritur, an perſonæ prædictæ eo priuilegio vti, fruíque poſ ſint, ſi tanquam hæredes ſucceſ ſerint in lite cœpta. Et de his omnibus vtilis traditur, atque notanda reſolutio, & explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Legis vnicæ. C. quando Imperat. inter pup. & viduas, tractatus, & diſputatio, quare per Authorem ſuſcipiatur hoc loco, & legis ipſius verba recenſeantur.
- 2 L. vnicæ, C. quando Imperator inter pup. & viduas, materiam explicaſ ſe, atque exornaſ ſe permultos iuris Interpretes, qui commemorantur, & aggregantur hoc numero.
- 3 Pupilli, viduæ, pauperes, & miſerabiles aliæ Perſonæ non poſ ſunt trahi, neque vocari etiam per reſcriptum Principis extra prouinciam, aut proprium domicilium, etiam ad curiam Principis, ſed in proprio domicilio ſunt conueniendæ.
- 4 Ipſi tamen bene poſ ſunt trahere, atque euocare quoad primam cauſarum cognitionem, etiam in prima inſtantia aduerſarios extra domicilium coram Principe, & in Curia, etiam per viam ſimplicis quærelæ; & quamuis longè diſtet ab eorum prouincia.
- 5 Hodie nouiori iure Authenticorum, nemo poteſt vocari in ius extra prouinciam, niſi Iudex prouinciæ negligens fuerit in adminiſtranda iuſtitia.
- 6 Sed id non procedi: in viduis, pupillis, & miſerabilibus perſonis, quia etiamſi Iudex prouinciæ in adminiſtranda iuſtitia negligens eſ ſet, non poſſent perſonæ metipſ æ euocari extra prouinciam.
- 7 L. vnicæ. C. quando Imp. inter pup. & vidu. priuilegio, nec per derogationem generalem reſcripti Principis derogati; ſed neceſ ſe eſ ſe, quod ſpecifica mentio fiat de pupillis, viduis, & aliis miſerabilibus perſonis.
- 8 Actor regulariter debet ſequi forum rei.
- 9 Pro lite examinanda in prima inſtantia nemo poteſt etiam ad curiam Principis vocari, tametſi poſ ſit inuitus ad eam trahi per appellationem.
- 10 Id tamen fallit in pupillis, viduis, & aliis Perſonis miſerabilibus, & in quibuſdam caſibus, qui hic adnotantur, & caſus de corte vulgò nuncupantur.
- 11 Siue præfatæ perſonæ conueniantur coram Iudicibus ordinariis, quo caſu electio eſt ipſorum eligendi curiam; ſiue coram Principe conuentæ fuerint, quo etiam caſu poſ ſunt declinare forum Principis, & dicere, quod debent conueniri coram Indice ordinario eius loci, vbi degunt.
- 12 Et quamuis Vinc. de Franchis, deciſ. 100. n. 21. aſ ſeuerauerit, præ ſumptionem eſ ſe contra declinantem à tribunali ſupremo ad inferius.
- 13 Verè tamen præ ſumptionem ceſ ſare debere, & locum eſ ſe deciſioni d. l. vnicæ, prout hic explicatur.
- 14 Et conuenire Didac. Couar. prout hic adnotatur.
- 15 Vidua vocandi ad curiam Regis eius aduerſarios in prima inſtantia, ita demum priuilegium obtinet, ſi honeſta ſit, honeſtámque vitam agat; ſecùs aliàs.
- 16 Fœmina virgo cælibem agens vitam, vtrum gaudeat beneficio, & priuilegio d. l. vnicæ. C. quando Imp. inter pup. & viduas. Quod gaudeat ex ſententia multorum. Quod non gaudeat ex ſententia aliorum. Quæ ab Authore probatur, & concludentibus corroboratur rationibus.
- 17 Pupilli & orphani, qui dicantur in propoſito, vt priuilegio, & beneficio d. l. vnicæ, gaudeant. Et ita inter miſerabiles connumerentur Perſonas. Qualiter etiam, & vſque ad quam ætatem priuilegium illud receperit praxis frequentior.
- 18 Pauperes, vt priuilegio, & beneficio d. l. vnicæ fruantur, qualiter paupertas probari debeat, & an paupertatis definitio Iudicis boni arbitrio ſit relicta.
- 19 Miſerabiles perſonæ, vt gaudeant priuilegio, & beneficio d. l. vnicæ, quæ dicantur, & quid praxis ſeruauerit circa Perſonas eaſdem.
- 20 L. vnicæ. C. quando Imp. inter pup. & vid. beneficium, & priuilegium, obtinere, & competere, tam in cauſis criminalibus, quam ciuilibus.
- 21 Et an competat negotiorum geſtori.
- 22 An etiam perſonis quibuſcunque, quæ per adminiſtratores gubernantur, & reguntur.
- 23 Rurſus, an eidem priuilegio renuntiari poſ ſit expreſ ſim.
- 24 L. vnicæ. C. quando Imp. inter pup. & vid. beneficium, & priuilegium, qua ratione fuerit introductum, & conceſ ſum. Vbi & l. cuiuſdam Partitæ ſingularia verba in propoſito præcitantur.
- 25 Dictæ l. vnicæ, beneficium, & priuilegium, vtrum competat pupillis, & viduis, non modò pauperibus, ſed etiam diuitibus. Quod pauperibus tantum competat, ex ſententia quorundam. Diuitibus etiam competere, ex ſententia aliorum. Et hæc poſterior veriſ ſima, & verior opinio, atque in puncto iuris, & in praxi tenenda omnino. Et pro ipſa concludentes rationes hic perpenduntur, & ſingulariter explanatur text. in d. l. vnica, vt latius hic per totum numerum.
- 26 L. vnicæ, C. quando Imper. inter pup. & viduas. beneficio, & priuilegio, vt locus ſit, potentiam alterius perhorreſcere pupillos, & viduas, & ſimiles Perſonas, neceſ ſe non eſ ſe de iure communi. Nec id immutari ex l. quadam Partitæ, prout Dida. Couarr. ſingulariter, & verè obſeruauit, & Author ſequutus eſt.
- 27 Vidua, pupillus, & alij habentes fori, & d. l. vnicæ, priuilegium, vtrum poſ ſint eo vti aduerſus ſimile & par ius habentes.
- 28 Vidua dotem repetens, an habeat priuilegium ſui iudicij, etiam ſi contra pupillum agat, remiſ ſiuè.
- 29 Viduæ, pupilli, & miſerabiles aliæ perſonæ, quando habent cauſam communem cum aliis perſonis non miſerabilibus, an tunc perſonæ illæ propter communionem gaudere debeant eodem fori, atque d. l. vnicæ priuilegio. Et ibidem ſi communem. ff. quemadmod. ſeruit. amittantur, exornata quamplurimis, remiſ ſiuè.
- 30 D. l. vnicæ beneficium, & priuilegium, vtrum Eccleſiæ Reipublicæ, Vniuerſitati, & Communitatibus competat.
- 31 Ceſ ſionarius, viduæ, pupilli, aut pauperis, vtrum gaudeat priuilegio d. l. vnicæ, vt poſ ſit in prima inſtantia debitorem in Curia conuenire.
- 32 Et an pupilli, viduæ, & pauperes metipſi ex ceſ ſione alterius non priuilegiati gaudeant eodem dictæ l. vnicæ priuilegio.
- 33 Cedens, vtrum poſ ſit agere poſt ceſ ſionem inuito ceſſionario, remiſ ſiuè.
- 34 L. vnicæ, C. quando Imp. inter pup. & vid. priuilegium, & beneficium, vtrum obtineat, etiam poſt cœptum coram Ordinario iudicium. Quod non obtineat, ex ſententia Did. Cou. Quod obtineat, ex ſententia communiori multorum.
- 35 Ex ſententia verò Authoris, qualiter explicari debeat dubium prædictum, quod hactenus nec abſolutè ſatis, nec dilucidè explicatum erat ab alio, prout hoc numero adnotatur, & diſtinctè, & nouiter obſeruantur nonnulla, & n. ſeq.
- 36 Pro Did. Cou. reſolutione negatiua, quod d. l. vnicæ priuilegium locum non obtineat poſt cœptum coram Ordinario iudicium; expenduntur fundamenta nonnulla, & n. ſeq.
- 37 Exceptiones dilatorias, & fori declinatoriam poſt litem conteſtatam opponi non poſ ſe.
- 38 Pro ſententia affirmatiua, quod d. l. vnicæ priuilegium obtineat etiam poſt cœptum coram Ordinario iudicium, fortiſ ſima expenduntur fundamenta, & n. ſeq.
- 39 Iudicium finiri debere, vbi cæptum eſt, & litiſpendentiæ exceptionem obſtare in quocunque iudicio, & inter perſonas quaſcunque; regulam illam tritam, & vulgatam, multifariam explicari, nec ita abſolutè, atque indiſtinctè procedere, vt hic obſeruatur.
- 40 Et non obtinere, quando in alio iudicio augeretur ex cauſa neceſ ſitatis. Vel citatus, aut agens in alio iudicio, priuilegium haberet declinandi. Vel primus Iudex eſ ſet negligens in adminiſtranda iuſtitia. Aut coram primo Iudice non poſ ſet quis conſequi iuſtitiæ complementum propter potentiam aduerſarij, vel de facto ortam. Vel in aliis caſibus ſimilibus.
- 41 Et in his omnibus procedere abſque dubio aliquo ſententiam illam, quod d. l. vnic. beneficium, competat etiam poſt cœptum coram Ordinario iudicium.
- 42 Procedere etiam ſine dubio, quoties iure minoris ætatis aduerſus litis conteſtationem, & iudicium cœptum, perſonæ prædictæ priuilegiatæ venirent.
- 43 Nec admitti poſ ſe Didac. Couar. ſententiam contrariam, vt hic adnotatur, & n. ſeq. Vbi etiam ſupremorum Conſiliariorum iudicium non ſubire, ſiue alium inferiorem Iudicem habere, modicum damnum dici non poſ ſe.
- 44 Minor vtrum reſtitui poſ ſit aduerſus fori declinatoriam omiſ ſam.
- 45 Pupilli, viduæ, & ſimiles Perſonæ; quæ declinandi forum, & auocandi cauſas ad Curiam, priuilegium obtinent, vtrùm eo frui, atque vti poſ ſint, ſi tanquam hæredes ſucceſ ſerint in lite cæpta. Vbi pars negatiua defenditur, quæ & nu. ſeq. comprobatur.
- 46 Conditio defuncti non mutatur ex perſona hæredum.
- 47 Priuilegiatus quicunque ſequitur forum defuncti quoad litem cæptam, & ea, qua contracta ſunt; ſecus quoad litem non cæptam, vel contrahenda.
- 48 Inſtantia cæpta tranſit in eodem ſtatu, & cum omnibus ſuis qualitatibus in hæredem.
- 49 Clericus laici hæres lite coram Iudice ſeculari cæpta cum defuncto, apud eundem Iudicem proſequi tenetur. Lite verò nondum cæpta, vocandus eſt pro actione hæreditaria ad Iudicem Eccleſiaſticum.
- 50 Aluari Valaſci in propoſito quæ ſtionis excitatæ ſuprà, n. 45. placitum commemoratur.
- 51 Lis cœpta in iudicio priuilegiato, an debeat remitti ceſ ſante cauſa primordiali priuilegij, remiſ ſiuè.
- 52 Vidua, pupillus, & miſerabiles perſonæ habent priuilegium declinandi forum, & vtuntur beneficio d. l. vnicæ, & ſi tanquam hæredes, vel ex contractu alicuius defuncti conueniantur, modo lis cœpta non fuerit.

EXtat Sane in iure noſtro Cæ ſarea quædam Imperatorum conſtitutio in l. vnica, C. quando Imperator inter pupillos vel viduas, vel miſerabiles Perſonas cognoſcat, & ne exhibeantur. Adeò frequens, & in vſu forenſi & practico neceſ ſaria, & aſſidua, vt per manus tradatur quotidie, nec vlla alia frequentior equidem, vtpote cum pupilli, viduæ, & aliæ miſerabiles perſonæ quotidie ſoleant & poſ ſint ad Curiam Regiam, quoad primam cauſarum audientiam, cognitionem in prima inſtantia quos libuerit vocare, ſicuti eadem lex decidit expreſ ſim; & de iure huius Regni confirmatur, vt infrà dicendum eſt. Idcircò non abſque vtilitate maxima futurum ego exiſtimaui, ſi hoc loco eorum dumtaxat tractatum, & diſceptationem ſuſciperem, quæ licet ab aliis permultis tractata, atque reſoluta fuerint, non tamen ita ſatis abſolutè & diſtinctè explicata, vt vel dubitationem non leuem adhuc obtineant, vel maiori declaratione, aut corroboratione non indigeant: aliorum verò, quæ vel tantam dubitandi rationem non obtinent, vel dilucidè ſatis explicata fuerunt ab aliis, reſolutionem eiſdem relinquam.

Et ante omnia non otiosè proculdubio, vel extra neceſ ſitatem, ſed ideò, atque neceſ ſariò dictæ. legis vnicæ verba recenſebo hoc loco, vt eiſdem præoculis habitis, & maturè perpenſis, an Interpretum noſtrorum placita & traditiones, conſtitutione ea probentur, vel non probentur, ſiue an verbis ipſius conueniant, vel non, accuratè magis valeat deduci. Imperatores ergo eo in textu, in hunc modum reliquerunt ſcriptum:

