Denique & tene menti declarationem aut limitationem eiuſdem Menochij lib. 4. dict. præ ſumption. 12. poſt num. 10. in verſiculo, declaratur ſecundo, quatenus dixit, in nouerca dolum præ ſumendum non eſ ſe, quando teſtator filio prioris matrimonij, integram Legitimam iure debitam reliquit; tunc enim cùm reſiduum relinquere non teneatur, & iure ſuo vtatur, præ ſumi non debet, quòd pater dolo & ſuaſionibus nouercæ fraudare voluerit filium, vt etiam probauit ipſe Menochius in conſil. 678. lib. 7. quæ eſt notabilis & neceſ ſaria obſeruatio pro melioratione Tertij, & Quinti bonorum, quam filio, vel filiæ ſecundi matrimonij, filiis ex primo matrimonio relictis, pater fecerit; vt ſcilicet eo caſu dolus aut fraus nouercæ præ ſumi non debeat in melioratione, eo quòd filiis ſecundi matrimonij facta fuerit, ſi filiis prioris matrimonij integra Legitima relicta ſit à parente: atque ex illa dubia redditur Petri de Peralta adnotatio quædam in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 219. ff. de legatis tertio, vt lib. 1. de vſufructu, cap. 2. num. 49. obſeruaui, tunc tamen eo loco Menochium non retuli, nunc verò ingenio, & cogitationi meæ congratulabar, quòd illius cogitationi, & intentioni correſpondiſ ſet; erit ergo addendus Menochium his, quæ dicto n. 49. ſcripſi, ex quibus reſolutio à me tradita ibi comprobatur omninò, nec Petri de Peralta dictum indiſtinctè ita procedere poteſt: circa quod tamen vide nonnulla, quæ congeſ ſit Mieres de maioratu, part. 1. quæ ſt. 25. num. 7. vbi in verſiculo, licet contra hanc doctrinam, dubitet etiam de reſolutione Peraltæ.

Pariter etiam atque eadem ratione, teſtamentum in dubio liberè exiſtimandum eſt fuiſ ſe confectum, nónque importunis precibus aut illicitis perſuaſionibus; ad quod eſt textus notabilis in propoſito in l. final. C. ſi quis aliq. teſta. prohibue. & ibi notat Bald. colum. vltim. verſ. ſed nunquid, & text. in l. fin. ff. eodem titulo. Decius in conſilio 489. In caſu occurrenti, num. 6. Corneus in conſil. 77. Viſo dicto themate, col. 3. verſ. non obſtant adducta in contrarium, lib. 4. Burgos de Paz in conſ. 7. n. 7.

Sed ab hac regula receditur ſimiliter contrariis coniecturis & præ ſumptionibus, quibus teſtatoris liberam, & abſolutam voluntatem impeditam fuiſ ſe ex precibus aut ſuaſionibus oſtendi poſ ſit, vt conſtat ex his, quæ ſcripſit Afflictis in deciſion. 69. vbi Additionatores eius etiam notarunt, Decianus in conſ. 65. num. 2. & 4. lib. 2. Pariſios in conſ. 67. num. 11. & num. 47. & 49. & n. 71. & 124. lib. 3. Menochius de arbitrariis, lib. 2. dict. caſu 395. n. 41. alios plures referam ſtatim, dum verſabor circa explicationem l. vltimæ, ff. & C. ſi quis aliq. teſta. prohibue. ex ipſis autem colliguntur nonnulla, quæ in hac materia erunt notanda, & præ oculis habenda.

Inprimis, Authores omnes ſuprà citatos, & ferè omnes in propoſito loquentes, vnanimiter dixiſ ſe, metum aut dolum ex nonnullis coniecturis præ ſumi, vt ex ſuperius citatis conſtat expreſ ſim, & latiùs per Menochium lib. 4. præ ſumptione 11. & 12. Raudenſem deciſ. 45. per totam, prima parte, Cæ ſ. Vtſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. num. 4. Mieres de maioratu, prima parte, quæ ſtion. 25. num. 7. per totum, vbi cum Iaſone, Ripa, & aliis Interpretibus tuetur, quòd vbi tractatur de annullando teſtamento, vel alia diſpoſitione propter metum, aut dolum, vel perſuaſionem alicuius, ſufficiunt probationes per coniecturas, & tamen eoſdemmet, & alios Authores in eiſdem terminis loquentes, vnanimiter etiam probaſ ſe, metum, dolum, prohibitionem, coactionem, vel impedimentum aliud quodcumque teſtatori adhibitum, claris atque apertiſ ſimis probationibus, non obſcuris aut dubiis probandum eſ ſe: quod ita expreſ ſim firmarunt Corneus in conſ. 56. Videtur, colum. 2. lib. 1. Paulus Pariſius in conſ. 67. num. 67. lib. 3. & ibidem, num. 90. vbi dixit impedimentum debere probari concludenter per teſtes conteſtes, & non variantes: & in eadem ſpecie Socinus iunior in conſ. 148. n. 11. lib. 2. vbi num. 36. ſcribit, præ ſumptiones his caſibus non ſufficere, vt refert Menochius dict. caſu 395. num. 30. qui etiam in hoc caſu clariſ ſimas & apertiſ ſimas probationes requirit, quamuis ipſemet lib. 4. dicta præ ſumption. 11. & 12. metum aut dolum in hac ſpecie coniecturis præ ſumi, & probari dixerit, idémque in omni caſu generaliter poſt alios probauit de arbitrariis, lib. 2. caſu 136. in principio Burgos de Paz in conſ. 7. num. 10. vbi etiam aduertit, metum in propoſito probandum eſſe veris & claris probationibus, nónque ambiguis aut obſcuris, & citat text. in l. fin. C. de probationibus, & in l. metum, C. de eo quod metus cauſa, & l. 29. tit. 1. partit. 6.

Verum enim verò, aut vnum, vel alterum prædictorum verum non eſt, vt vides, aut quidem hæc duo ſimul ſtare non poſ ſunt, niſi mens & intentio Doctorum in præfatis traditionibus aliter aut meliùs declaretur, quam tamen nullus ex Scribentibus omnibus huc vſque aperit, nec ad prædictam contrarietatem aut diſ ſonantiam aduertit; idcircò vt mentem, & intentionem, ſiue verum Doctorum ſenſum ego declarem, rem hanc non ita indiſtinctè accipiendam, vt cæteri faciunt, ſed nonnulla dilucidè atque diſtinctè magis pro ipſorum explicatione conſtituere, omninò neceſ ſarium duxi, ſic enim & perplexitas Scriptorum ceſ ſabit, & in propoſito dubio quid dicendum ſit, ſecurius conſtabit.

Et ad rem accedendo, primò conſtituo, veriſ ſimum eſ ſe, quòd metus, dolus, fraus, aut machinatio in hac materia præ ſumi non debeat, vt numeris præcedentibus obſeruaui, ſed potiùs clariſ ſimis atque apertiſ ſimis probationibus illam oſtendi & probari debere: & in hunc modum rectè & generaliter loquutos Authores omnes ſuperiùs citatos, & alios plures, qui in hoc conueniunt.

Secundò conſtituo, probationis genus in hac materia non ita reſtringendum, vt vis, metûs, doli, fraudis, vel machinationis directa omninò, & ſic ſtricta probatio requiratur, nec admittatur probatio, quæ à legitimis & iure probatis, veriſimilibúſque coniecturis deducatur: quippe cùm adeò efficaces, aut propinquæ, & legitima: coniecturæ eſ ſe poſ ſint, vt etiam illis metus, dolus, aut fraus detegi valeat: quod in terminis huius materiæ Pariſius ipſe fatetur dict. conſ. 67. num. 15. & 16. lib. 3. Menochius etiam lib. 4. dicta præ ſumptione 11. & 12. & Alexander Raudenſis deciſion. 45. prima parte, vbi plures congerunt coniecturas & præ ſumptiones, quibus metus aut dolus argui debet in propoſito, Mieres de maioratu, prima parte, dicta quæ ſt. 25. n. 7. in verſ. ſed adhuc, vbi poſtquam dubitauit, an dolus probari debeat claris, & apertis probationibus, cùm à lege non præ ſumatur, inquit verius eſ ſe, quòd etiam per coniecturas probetur in materia noſtra, ſicut & in aliis regulariter probatur, vt latius per Menochium lib. 3. præ ſumptione 126. & lib. 5. præ ſumptione 3. Maſcar. de probationibus, tom. 2. concl. 1114. Ioannem Vincentium Hondedeum in conſ. 29. ex n. 21. cum ſeqq. libro primo.

Tertiò conſtituo, quòd in hoc caſu, præ ſumptio aut coniectura illa, quâ metus, doli, fraudis, vel ſuggeſtionis præ ſumptio deducitur, clara & aperta probatione oſtendi debet & probari, nec dubia, incerta, vel obſcura admittitur, & ſic duobus teſtibus ad minus debet confirmari, ex Pariſio dict. conſ. 67. n. 18. lib. 3. dicente, quòd ad probandum dolum aut impedimentum in hac materia, duo teſtes ſufficiunt, & cum Boërio & aliis idem obſeruauit D. Spino in ſpecul. teſtam. gloſ. rubric. 2. part n. 5. ſic ergo procedit Authorum quamplurium traditio aut obſeruatio in hac materia, non vt probationem per legitimas, & probabiles coniecturas aut præ ſumptiones excludant, ſed vt coniecturas, quibus ad dolum, vel metum arguendum adducimur, apertiſ ſimis, non ſubobſcuris aut dubiis probationibus oſtendi, & probari debere contendant, nec incertis contenti eſ ſe voluerint; & ita debent intelligi, & accipi tradita ſuprà n. 83. & vide infrà, n. 86.

Quartò conſtituo, hac in re, & circa probationem vis, metus, doli, vel fraudis adhibitæ, iudicis boni ac diſcreti arbitrium multum valere, ſicut in cæteris probationibus, ex his, quæ Maſcardus, Menochius, & Hondedeus in locis anteà relatis tradiderunt, & in noſtris terminis ſic obſeruat Mieres parte prima, dicta quæ ſtion. 25. num. 7. in finalibus verbis, qui cùm anteà dubitaſ ſet, an in noſtra materia ſufficerent probationes per coniecturas, ſubdit poſteà, ſe totum hoc arbitrio iudicantis relinquere. Addiderim ego, Iudicis arbitrium potens eſ ſe multum in propoſito, vt ſuprà dixi ipſum tamen; animum ſuum ex multis informare debere, perſonarum qualitates inſpicere, loci & temporis circumſtantias inquirere, & pleniùs ad alia attingere, ex quibus moueri debebit, ac denique ad ea attendere, quæ Menochius, Mantica, & Raudenſis in propoſito conſiderarunt, quatenus coniecturas plures & præſumptiones adduxerunt.

Quintò conſtituo, probationem per coniecturas aut præ ſumptiones in hac materia nequaquam excludi per text. in l. 29. titul. 1. partit. 6. quidquid Burgos de Pace dict. conſ. 7. n. 10. aliter ſenſerit; in ea namque lege dumtaxat dicitur, Si el embargo, o el engaño pudieſ ſe ſer prouado. Non tamen exprimitur, nec declaratur, quomodo metus aut dolus poſ ſit probari, & ſic relinquitur iuris communis diſpoſitioni, vt eis modis probari poſ ſit, quibus probari metum, aut dolum, vel fraudem de iure communi dixerunt Authores ſuprà relati, & cum multis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 29. num. 21. cum ſequentibus, lib. 1. vbi plenè comprobat, metum præ ſumptionibus, & coniecturis probari, & coadiuuatur ex verbis legis 28. eod. titul. 1. & partit. 6. vbi etiam dumtaxat dicitur, Sil fuere prouado; nec declaratur, quomodo id poſ ſit aut debeat probari. Similiter in d. l. metum, C. de his quæ vi &c. quam etiam adducit ipſe Burgos de Pace nullum verbum ſcribitur, quo præfatæ probationis modus videri poſ ſit excluſus, cùm atrocitas facti etiam coniecturis propinquis, & legitimis poſſit oſtendi.

Sextò & vltimò conſtituo, ſuperiorem reſolutionem non ſolùm ex anteà dictis comprobatam manere, ſed etiam omninò confirmari ex his, quæ ſtatim dicentur, dum tractabitur, quomodo probetur teſtatorem fuiſ ſe impeditum aut prohibitum teſtari, in quo dubio nonnulla exempla & caſus conſtituunt Doctores, quibus prohibitio aut impedimentum non directè, ſed per coniecturas & præ ſumptiones inducitur, vt conſtat ex his, quæ ſcripſit Menochius de arbitrariis, dict. caſu 395. ex num. 34. vſque ad num. 42. Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. ex num. 4. alios plures referam ſtatim: ac denique in dubio propoſito ſuprà, veriſ ſimam eſ ſe reſolutionem, aut concludendum eſ ſe in eo, prout concluſum remanet anteà num. 84. in verſ. ſic ergo procedit, modò præ ſumptiones ſint legitimæ & propinquæ, nec leues aut faciles coniecturæ ſufficiant, illæquæ apertiſ ſimè probentur, vt etiam ibidem dixi, & requirit Ioannes Vincentius Hondedeus dicto conſil. 29. num. 22. lib. 1. optimè Peregrinus de iure fiſci, lib. 2. artic. 6. num. 20. vbi dicit in primis, quòd in hac materia probationes luce meridiana clariores requiruntur, & ſtatim ſubdit in hunc modum: Verùm Gratus, in responſo 21. in ſecundo concluſit, ſufficere probationes per coniecturas; quia dolus & metus etiam per coniecturas probantur, & idem ante eum in materia iſta voluit Ancharanus in conſ. 337. ſub num. 5. Ac denique ſuam ſententiam interponendo, ſic ſcriptum reliquit: Tu dic ex testibus & coniecturis probari poſ ſe, modò coniectura ſint legitimæ & conferentes. Ita ergo accipiendum eſt quod tradit Pariſius dict. conſ. 67. num. 90. volumin. 3. impedimentum debere probari concludenter per teſtes conteſtes non variantes, hoc eſt, quòd circa coniecturas legitimas, & conferentes non varient, ſed conteſtes omninò deponant. Et hactenus de prima obſeruatione.

Erit deinde & ſecundò obſeruandum, quòd titulus, ſi quis aliquem testari prohibuerit, duo continet capita, coactionis ſcilicet, & compulſionis, realis primum, ſecundum verò reſpectu prohibitionis, & impedimenti adhibiti & commiſ ſi, ne etiam teſtamentum primo loco factum mutaretur; quod cum aliis Authoribus obſeruauit Pariſius in conſil. 67. lib. 3. & apertè probatur in l. 27. tit. 1. partit. 6. Verificatur autem ipſe titulus quatuor modis: primus eſt, quando ego cogo te, vt me inſtituas, vel vt mihi aliquid relinquas: ſecundus eſt, quando compello te, vt inſtituas alium, vel vt aliquid ei relinquas: tertius eſt, quando impedio aliquem volentem teſtari de nouo: quartus eſt, quando quis prohibet aut impedit aliquem, qui volebat primum teſtamentum mutare; ita diſtinguendo docuit Bartol. in l. 3. ff. ſi quis aliq. teſta. prohibue. num. 1. & num. 6. & n. 9. & 11. Baldus etiam in l. 1. C. eodem titulo num. 6. & 9. & num. 11. & 12. & ibidem Salicetus num. 3. & Caſtrenſis columna prima, & latè proſequitur Peregrinus de iure fiſci lib. 2. artic. 6. num. 2. & num. 13. & 15. & 18. vbi refert alios, & plenè explicat: nec in hoc diſ ſentit ius noſtrum Regium Partitarum, imò aperte confirmat l. 27. tit. 1. partit. 6. quæ in propoſito ſingularis eſt & notanda, eò magis quòd in verſ. Otros ya que maguer. addit prædictis alium caſum, ſcilicet, quando quis, poſito quòd alium teſtari non prohibeat, facit tamen, quòd ille ad libitum, & voluntatem ſuam teſtamentum ordinet, aut de ſuis rebus diſponat, vt conſtat ex illis verbis, Otros ya que maguer conſientan que fagan teſtamento, con todo eſ ſo quieren que lo ordene a ſu guiſa, e a ſu plazer, e eſte embargo fazen en muchas maneras, &c.

Dictis autem caſibus, hæreditas ſeu relictum quibus applicetur, abſolutè & diſtinctè explicauit Bartolus vbi ſuprà, cuius traditiones recensent & ſequuntur Baldus, Salicetus, Alexander, & Caſtrenſis ibi, latè Menochius de arbitrariis, dicto caſu 395. ex num. 5. vſque ad num. 30. His dumtaxat addenda erunt duo: Primum apud prædictos communiter probari (vt etiam cum aliis probauit Menochius vbi ſuprà, n. 11. ) quod cùm teſtatorem cogit quis, vt alium inſtituat, tunc ab illo inſtituto hæreditas aufertur, & fiſco applicatur; idque de iure communi verius eſ ſe, quamuis antiqui Doctores nonnulli, & cum illis Iaſon in dict. l. prima, C. ſi quis aliquem teſtar. prohib. num. 3. verſ. prædicta autem, contrarium ſenſerint, quorum rationibus concludenter ſatisfieri poteſt ex his, quæ Bartolus in d. l. 3. optimè ſcripſit, ſed de iure Partitarum videri aliud ſancitum ex verbis l. 28. tit. 1. partit. 6. vt ſcilicet in caſu prædicto, venientium ab inteſtato hæreditas ſit, & non fiſci; quod ex ratione, & deciſione illius legis non malè deduxit Gregorius Lopez ibidem, verbo, El ſea ſin culpa, & verbo ſequenti, verſ. & facit ad id; forſan enim æquitatem magis, quàm ſtrictam iuris rationem ſequuti compilatores eius legis ſic ſtatuerunt; & ideò excitati ſunt, quòd durum videri poſ ſet, abſque culpa auferri hæreditatem propter dolum alterius eis quibus aliàs ab inteſtato deferenda eſ ſet: & ideò lex ipſa conſiderauit, an proximior defuncti conſanguineus impediret, aut in coactione participaret, vel non; vt ſi impediret, vel participando in culpa eſ ſet, fiſco applicaretur hæreditas; ſin minus eidem proximiori daretur, qui in coactione innocens fuit, & aliàs teſtamento non facto ſucceſ ſurus erat: quod lex illa adeò clarè videtùr ſignificare & velle, vt ex ipſa altercationes ſiue contrarietates iuris communis ceſ ſare omninò videantur, & res hæc præfata diſtinctione neceſ ſariò diffinienda, cùm occaſio ſe offerat; quod eſt notandum, quia nullus anteà ſic explicauerat.

Secundum prædictis addendum, in eo conſiſtere, quod etiam de iure communi certum eſt, quòd cùm inſtitutus eſt filius, vel ſeruus prohibentis mutari teſtamentum, & ij tempore inſtitutionis erant in ipſius prohibentis poteſtate, tunc inſtituti indigni iudicantur, & fiſco hæreditas defertur. Idque procedit, etiamſi filius vel ſeruus tempore aditionis hæreditatis ſui iuris effecti forent: quoniam tempus inſtitutionis ſpectatur, vt reſoluit Menoch. dict. caſu 395. num. 19. ſed de iure Partitarum aliter ſtatuitur & deſtruitur communis opinio, vt ſcilicet hoc caſu non fiſco hæreditas deferatur, ſed proximiori teſtatoris conſanguineo; quod etiam, & cum iudicio obſeruauit Gregor. Lopez per illum tex. in d. l. 28. tit. 1. partit. 6. quæ apertè, id probat.

Hoc ſuppoſito, erit & tertio loco obſeruandum, in ſuperioribus omnibus caſibus teſtari quem fuiſſe prohibitum, coactum, aut impeditum, multis modis probari, quos recenſent Bartol. in d. l. 3. ff. ſi quis aliq. teſtar. prohib. num. 13. & 14. Bald. in l. 1. C. eodem tit. num. 14. & 15. Salicet. num. 7. Corneus in conſ. 84. colum. 1. vſque ad finem, volumine primo. Iaſon in conſil. 32. colum. 2. volumine primo, Pariſius in conſ. 67. ex n. 5. cum ſequent. & n. 72. lib. 3. Mantica de coniect. vltimar. volunt. lib. 2. tit. 7. n. 4. & 5. & lib. 3. titulo primo, n. 8. & 9. Boſ ſius titulo, ſi quis aliquem teſtari prohib. n. 2. & 6. per totum, Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. n. 4. Maſcardus de probationibus, tom. 3. concluſ. 1356. per totam, Burgos de Paz in conſ. 7. n. 11. Peregrinus de iure fiſci, lib. 2. artic. 6. ex n. 21. Molina de iuſtitia & iure, tom. 1. tract. 2. disput. 176. verſ. Nona, fol. 1037. Menochius de arbitrariis, lib. 2. dicto caſu 395. ex n. 34. vſque ad n. 42. qui in primis rectiſ ſimè aduertit, prohibitionem hanc generalem eſ ſe, cùm variis modis, & cauſis impedimentum, & prohibitio contingere ſoleat & refert Pariſium dict. conſil. 67. n. 6. lib. 3. vbi optimè dixit Author ipſe, quòd in hac materia prohibitus teſtari dicitur ille, qui non ſolùm modis expreſ ſis prohibitus eſt, ſed etiam qui alio quocunque modo impeditus eſt, ne teſtamentum condere poſ ſet, aut primum iam conditum mutare, dummodò tale impedimentum dolosè fuerit præ ſtitum; quod etiam cum aliis requirit Menochius vbi ſuprà, n. 33. & inde eleganter dixit idemmet Pariſius ibidem, n. 37. & n. 55. quòd teſtandi impedimentum præ ſtitum non dicitur alicui, ſi eo inſtanti procurabantur illi medicinæ, aut ſi propter malam infirmi diſpoſitionem, dilationis impedimentum præ ſtitum fuit, quia deficit dolus, Peregrinus etiam de iure fiſci, lib. 2. dict. articul. 6. n. 28. vbi dicit, quòd iſta materia intelligitur de impedimento doloſo; & idcircò ſi propter aliquod accidens neceſ ſarium infirmo eueniens, differretur introitus teſtibus & Notario, ea prohibitio vti non doloſa, non eſ ſet damnabilis, & refert Pariſium vbi ſuprà, n. 34. cuius obſeruatio tradita ſupra, n. 97. probatur hodie expreſ ſim ex l. 27. tit. 1. partita 6. vbi exprimuntur modi, quibus quis prohibitus dicitur fuiſ ſe teſtari; & poſtmodùm adiicitur: E por ende mandamos, que qualquier que embargaſ ſe a otro en alguna deſtas maneras ſobre dichas, o en otra ſemejante dellas, dicitur etiam & iterùm: Quin fizo eſte embargo en qual manera quier.

Deinde Menochius ipſe eodem caſu 395. ex n. 36. vſque ad num. 41. quo generalis regula hæc meliùs intelligatur, ſequentia exempla ſubiicit: Primum eſt, quando prohiberentur teſtes & Notarij, ne ad teſtatorem accederent, quòd in d. l. 27. titulo 1. partit. 6. fuit expreſ ſum, ac ita intelligi debet, prout tum Pariſio & Peregrino nunc intelleximus.

Secundum exemplum eſt, vt ſi impediatur aliquod neceſ ſarium à ſtatuto requiſitum, quod erit notandum pro his, qui in hoc Regno teſtantur; coacti namque aut impediti dicentur, ſi modo quocumque aliquod requiſitum impediatur ex his, quæ pro forma & ſolemnitate teſtamenti à lege Regia ſunt requiſita.

Tertium exemplum eſt, cùm apud teſtatorem tantus extiterit clamor & vociferatio eorum, qui præteriri à teſtatore timebant, vel verebantur teſtamentum in quo inſtituti erant, vel eis aliquid relictum reuocari; vt indignatus teſtator, vel mente abalienatus teſtatori omiſerit; quod Iudicis arbitrio meritò relinquit ipſe Menochius, & optimè explicat vbi ſuprà.

Quartum exemplum erit, quando alio modo quocunque teſtator videri poſ ſit impeditus fuiſ ſe, vt cum Pariſio ſuperiùs notaui, vel coactus fuerit ad ſic, vel certo modo, vel ad voluntatem, & libitum alterius diſponendum, vt conſiderat expreſsè dicta l. partitæ. 27. titulo primo, in 6. partita, in verſ. Otros ya que maguer, vt ſuprà ponderaui eam.

Quintum exemplum eſt, quando teſtator immediatè metu ſibi illato impeditus fuit, vel ipſe affirmauit, quòd metu teſtamentum non condidit, vel conditum non reuocauit, vt inquit Menochius dicto caſu 395. n. 40. & tunc qui id dicit, & proponit, neceſ ſe habet tria copulatiuè, & in ſpecie probare, aliàs obtinere non poterit; quorum duo tradiderunt communiter omnes in hac materia Scribentes, & in indiuiduo Bartolus in dicta l. 3. ff. ſi quis aliq. teſtari prohibue. n. 13. Baldus in l. prima, C. eodem titulo, n. 14. Boſ ſius titulo, ſi quis aliq. teſtari prohib. n. 2. ante finem, in verſ. eſt etiam, vt ſuprà dixi, Burgos de Paz in conſilio 7. n. 11. Socinus iunior in conſilio 148. n. 13. & n. 40. lib. 2. Menochius de arbitrariis, lib. 2. dicto caſu 395. n. 31. plenè Peregrinus de iure fiſci, lib. 2. articulo 6. ex n. 21. vſque ad num. 27. aliud verò, & tertium requiſitum ſubdit Pariſius, & notanter loquitur dicto conſilio 67. ex n. 30. vſque ad num. 37. lib. 3.

Ac primum neceſ ſariò probandum eſt, quòd ille fuerit prohibitus, & per actus innuentes prohibitionem, & impedimentum, & à iure reprobatum tanquam doloſum, de quo vide ſuperiùs relatos, & omninò Pariſium vbi ſuprà, n. 30. 31. & 32. & in hoc apertè conueniunt, ſicque materiam hanc accipiunt leges Regiæ Partitæ in propoſito loquentes, vt ex verbis earum, quas ſuprà retulimus conſtat aperte.

Secundum requiſitum neceſ ſariò probandum eſt, quòd ille impeditus, tunc temporis, quo fuit prohibitus volebat teſtari, & quòd ceſ ſante impedimento fuiſ ſet teſtatus: non enim ſatis eſ ſet, ſi vno tempore voluiſ ſet teſtari, & alio fuiſ ſet prohibitus, & impeditus, quemadmodum probat l. prima. ff. ſi quis aliq. teſta. prohibuer. ibi: Volente eo facere teſtamentum, & l. vltima eiuſdem tituli, ibi: Mutata voluntate codicillos facere, & declarat conſilio citato Pariſius ipſe n. 33. 34. & 35. Menochius dicto caſu 395. n. 31.

Tertium requiſitum, & neceſ ſariò probandum ex parte querelantium eſt, vt neceſ ſe probari debeat, teſtatorem eos voluiſ ſe inſtituere, aut illis aliquid relinquere, vel in eorum fauorem diſponere, eóſque inſtituiſ ſet, vel in fauorem eorum diſpoſuiſ ſet, ſi prohibitus non fuiſ ſet, nec impeditus, conſtare enim debet, quínam eſ ſent hi quos inſtituere volebat, aut in quorum fauorem diſponere intendebat, vt eodemmet loco probauit ipſe Pariſius n. 36. & confirmat l. 29. titulo 1. partita 6. quæ in his terminis loquens, dicit expreſ ſim: Si el engaño, o el embargo pudieſ ſe ſer prouado.

Sextum tandem & vltimum exemplum eſt, quod & ipſe Menochius adducit dicto caſu 395. n. 41. & lib. 4. præ ſumption. 12. n. 8. cum teſtator immodicis perſuaſionibus adductus, teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis diſponendum, vel ad iam conditum teſtamentum reuocandum, vel non reuocandum; tunc enim præſumitur dolo inductus, & reddit rationem Menochius, quia perſuaſiones multæ arguunt dolum, l. cùm quis, vbi Bart. ſic, & Gloſ. in l. apud Celſum, ff. de doli exceptione, Peregrinus referens alios de iure fiſci, lib. 2. artic. 6. n. 12. & perſuaſio nimia aut immodica habet vim doli, l. prima, in verſiculo perſuadere, ff. de ſeruo corrupto, vbi dicit Iureconſultus: Perſuadere eſt pluſquàm compelli, & cogi ſibi parêre; & ſic quòd ſit pluſquam violenta compulſio, rectè inquit Decianus in conſil. 65. n. 2. lib. 2. & illum referens Mantica de coniect. vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 7. n. 4. vbi meritò obſeruauit, quòd metus teſtatoris arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis, maximè ſi ille ægrotus erat, quoniam, vt dicit Raudenſis deciſ. 45. n. 2. ægroti intempeſtiuis ſuaſionibus non audent refragari, vel quando ob nimiam mariti reuerentiam ſic teſtatus eſt, vt probat Afflictis deciſ. 69. num. 4. dicens, mulierem præ ſumi metu mariti legatum ei feciſ ſe ob ipſius mariti lachrymas, ſuaſionem, & reuerentiam; quod latiùs explicant Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad dictam deciſ. 69. n. 10. Pariſius dicto conſil. 67. num. 70. lib. 3. Raudenſis dicta deciſion. 45. in principio, comprobat etiam nonnullis Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legat. 3. n. 94. & Pelaez à Mieres de maioratu, 1. p.q. 25. n. 4. in fine, & n. 5. & n. 9. & vide per totam quæ ſtionem, vbi ex profeſ ſo tractat, ſi pater maioratum factum in fauorem vnius filij, alterius filij perſuaſionibus reuocauerit, qualiter filio conſuli poſ ſit, & poſtquam huiuſce dubij reſolutionem tradidit, & filij alterius dolum aut perſuaſionem doloſam ſemper exegit, adhoc vt maioratus primò factus, reuocatus non diceretur, vel vt filio conſuli debeat, inquit ſtatim dict. n. 9. quòd perſuaſio nimia filij inducentis parentem, vt reuocet maioratum anteà factum, habetur loco compulſionis, & coactionis, maximè ſi pater ſit valdè ſenex, & in id refert Caſtrenſem in conſ. 174. contra ſuperiùs conſulta n. 3. lib. 1. Socinum in conſil. 263. lib. 2. & Crauetam in conſil. 192. n. 12. pro quibus & iura etiam expendi poſ ſunt, ac primò textus, in l. 1. C. ne filius pro patre, iuncta Gloſ ſa, verbo, extorta, vbi pecunia extorta ſuaſionibus, Præ ſidis Prouinciæ authoritate recuperatur: ergo importunæ aut nimiæ ſuaſiones id efficiunt, & actum reſcindunt, quod minimè efficerent, niſi metum iuſtum, ac conſtantis viri in ſe continerent, & in l. 5. C. de apoſtatis, vbi violentia & importuna, immodicáve ſuaſio æquiparantur, vt conſtat ibi: Qui ſeruum, ſiue ingenium, inuitum, vel ſuaſione. Et ita Salicetus ibi adnotauit, facta per ſuaſionem importunam, dici fieri propè violenter; & eſt ſingularis l. partitæ 1. titul. 19. partita 7. in fine, ibi: Como manera es de fuerça ſolſacar, confert etiam textus, in l. vnica C. de raptu virginum, in fine, in verſ. quia hoc ipſum velle, quem expendit Peralta vbi ſupra, dicto num. 94. & per totum illum numerum latè probat, quòd importunæ preces habent inſtar, imò effectum & vim iuſti metus, qui caderet in virum conſtantem, ſicque actum factum earum prætextu reddunt meticuloſum, & generaliter reſciſ ſioni ex edicto, Quòd metus causâ ſuppoſitum, quæ ſententia ex ſequentibus etiam iuribus comprobari poterit, ac primùm ex tex. in extrauag. Execrabilis, Ioan. 22. de præbend. in principio, ibi: Et improbitas importuna petentium à nobis, & prædeceſ ſoribus noſtris, non tam obtinuiſ ſe, quam extorſiſ ſe plerumque noſcuntur, & ibi Gloſ ſa, verbo, quam extorſiſ ſe, ait ab in uito per talem importunitatem. Secundò ex c. fin. de reſcrip. in 6. ibi: Quia per ambitioſam importunitatem petentium, &c. & ibi gloſ ſa, verbo, importunitatem, & in l. 1. C. de petit. bonor. ſublat. ibi: Inuerecunda petentium inhiatione conſtringimur. Vbi Gloſ ſa explicat, ideſt frequenti petitione, vt ſignificet, quòd nimia importunitas cogit Principem, nedum priuatos, Tertiò ex tex. in l. 3. verſ. ſi quit volentem, ff. de libero hom. exhibendo, vbi ſollicitatio æquiparatur deceptioni, quæ voluntati omninò repugnat. Quartò denique faciunt quamplures authoritates Doctorum, qui variis in cauſis, & negotiis reſpondent, per importunitatem obtenta non debere valere, & dici fieri inuito dante; horum numero ſunt Gloſ ſa, Dominicus, Rebuffus, Palacios Rubios, Ioannes Matiençus, Azeued. Peralta, Ludouicus, Burgenſis, Anton. de Petrucia, Segur. Auil. Cæpola, Luc. de Pen. Gomez-Ariaz, Boër. Calcan. D. Spino, Romanus, Curtius iun. Decianus, Padilla, Menoch. Ioannes Guttierez, Angelus de Vbald. Martinus de Garatis, & alij, quorum dicta, & obſeruationes in propoſito ideò recenſere omitto, quòd eas recenſeat, & nouiſ ſimè omnium congerat in vnum Pater Thomas Sanchez è Societate Ieſu Religioſus, & propter ſingularem eruditionem, mirámque Scribentium omnium lecturam, quacunque laude dignus de ſponſalibus, lib. 4. de conſenſu coacto, diſp. 7. n. 4. per totum, fol. 720. & 721. qui tamen in illa quæ ſtione, an preces importunæ inferant metum viri conſtantis, & ita annullare debeant matrimonium, & reſcindere alios contractus, triplicem refert ſententiam, & tandem n. 7. veriorem, & probabiliorem eſ ſe putat ſecundam, preces, inquam, importunas cum metu reuerentiali matrimonium & alios contractus quoſcunque reſcindere: & reddit rationem, quia cùm ex vna parte importunitas (cuiuſcunque illa ſit) fortiter vrgeat, & ex alia parte reuerentia perſonæ petentis debita puſillanimem, ac timidum, nec audentem contradicere, rogatum reddat, meritò ac iure optimo vtraque metuendi cauſa coniuncta, prudentem ac conſtantem coget, ipſiúſque conſenſum extorquebit: aliàs autem metu reuerentiali deficiente, preces ſolas importunas etiam, perſuaſionémve, quantumuis nimiam non ſufficere, niſi cum illis dolus adiunctus fuerit, expreſsè affirmat ibidem, num. 9. in ſolutione ad argumenta, folio mihi 723. Ex quibus conſtat in propoſito dubio varias eſ ſe, & diuerſas Doctorum ſententias, varia etiam, & diuerſa iura expendi poſ ſe, quibus non mediocriter impelli poſ ſemus, vt probabile fateremur, importunas preces, nimiamque ſuaſionem, iuſti metus occaſionem incutere; è contrario tamen, eoſdem & alios plures Doctores in hac materia loquentes (quorum ſtatim mentionem faciam) non quocumque metu contentos eſ ſe, ſed eum requirere, qui in conſtantem etiam virum potuerit & debuerit cadere, cui equidem non ita abſolutè adaptari poſ ſe videtur is, qui ex precibus aut ſuaſionibus tantùm inducitur, cùm illis non obtemperare quiſque poſ ſit: prætereà præfatum Authorem, ſiue ex Societate Ieſu Religioſum digniſ ſimum, non ſolùm importunas preces, aſ ſiduámque & nimiam perſuaſionem requirere, ſed etiam cum illis metum reuerentialem, ſiue ſuadentis, aut petentis dolum, aut fraudem adeſ ſe voluiſ ſe, aliàs actus annullationem, aut reſciſ ſionem non conceſ ſiſ ſe, nec aliorum ſententiam admiſiſ ſe, qui ſolis importunis aſ ſiduíſque precibus contenti fuerant: Ipſos verò, qui ſolis immodicis ſuaſionibus adducti ſunt, nec ſibi conſtare ex dictis ſuprà, hoc eſt dum metum requirunt, qui in conſtantem virum cadere poſ ſit; & tamen ex alia parte, preces ſolas importunas ſufficere affirmant: Alios denique ſic in reſciſ ſione actus duros eſ ſe, vt preces importunas etiam metui reuerentiali coniunctas non eſ ſe ſufficientes crediderint, hos retulerunt Rolandus in conſilio 83. num. 27. volumine 2. Antonius Gabriel tom. 2. communium concluſ. lib. 11. verbo, metus, verſ. preces inſtantiſ ſimæ, folio 107. colum. 1. Peregrinus autem, quem pater Thomas Sanchez minimè refert, de iure fiſci, lib. 2. artic. 6. num. 12. per totum; in hoc dubio conſtitutus, an importunitates, & nimiæ perſuaſiones ſufficiant, Ruini, Angeli, Decij, Caſtrenſis, & aliorum diuerſas ſententias cumulat, & tandem inquit, quòd in hoc negotio Iudicis arbitrium multum poterit, & facti circumſtantia multum iuuabit in hanc vel alteram partem.

