Deinde, quòd vſus rei in contracta locationis & conductionis eſt ex ſubſtantialibus, vel naturalibus intrinſecis illius contractus, vt Petrus Pechius & Neuizan. in locis relatis affirmant, Bartolus etiam expreſ ſim in l. ſi quis domum, in principio, ff. locati. Anton. Gomezius tomo 2. variarum, cap. 3. numero primo. Pariſ. de Puteo in tract, de reintegrat. feudorum, §. plerumque num. 8. fol. 101. Antonius Delrio in repetitione dict. l. contractus, cap. 11. in principio Baconius à Vacuna lib. 5. declarat. iuris, cap. 68. num. 7. Conradus de contractibus, tractatu 5. quæ ſt. 87. concluſ. 4. in principio, & alij relati ſuprà in initio huius capitis, qui continuam & indiuiduam locatoris patientiam requirunt, atque vt conductoris vſus nullo modo impediatur per locatorem: vnde ſequitur manifeſtè, quòd pactum huiuſmodi, per quod vſus rei auferatur, ſiue renunciatio caſus prouenientis facto aut impedimento locatoris, poſito quòd renunciatio eſ ſet expreſ ſa, tanquam contra ſubſtantiam, vel naturam intrinſecam ipſius contractus, nihil valeret, atque viribus non ſubſiſteret, vt in terminis pulchrè probarunt Berous in conſ. 144. per totum, maximè num. 5. libro primo. Craueta in conſ. 233. num. 9. vbi poſt Baldum à ſe relatum inquit, quòd non poteſt quis ſe obligare ad talem caſum ex facto Principis prouenientem, quia talis obligatio dat, & continet materiam delinquendi, adeò quòd non firmatur iuramento, Galiaula in l. prima, num. 4. ff. de verborum obligat. Alciatus in reſponſo. 49. num. 9. ad finem lib. 8. Conradus de contractibus, dicta quæ ſtione 87. concluſione 4. ad finem. Cæ ſar Vrſil. in addit. ad deciſionem 150. Matthæus Afflict. num. 7. ibi: Et videretur dicendum. Antonius Mocius de contractibus, tractat. de locato, titulo de accidentalibus locationis, num. 57. ibi: Tale pactum non valeret, quia eſt iniquum, & contra ſubſtantiam locationis, vt re non poſ ſim vti, & ſoluam pretium: quod ipſe latiùs fundat ibidem, atque exornat, & ex anteà adnotatis ratio colligitur, quoniam ſi locator dolo non caret, impediendo quominus conductor habeat liberum vſum, & ſolitam facultatem vtendi & fruendi, quod dicit Alexander in conſilio 84. num. 7. lib. 6. neceſ ſariò conſequitur, quòd talis dolus per pactum remitti non poteſt, vt probat textus in l. contractus, ff. de regulis iuris, l. prima. §. ſi conueniat, verſ. illud, ff. depoſiti. ſi vnus, §. illud, ff. de pactis, cum aliis, quæ adducit Decius in dict. l. contractus, num. 41. & Ioannes Igneus ibidem, num. 70. Idcircò non abſque maximo myſterio lex 23. titulo 8. partit. 5. in principio, ſe referens ad l. 22. præcedentem, in qua agitur de caſibus fortuitis, non verò ad l. 21. in qua agitur de impedimentis prouenientibus facto aut culpâ locatoris, inquit, quòd regula tradita in l. 22. præcedenti, circa remiſ ſionem, quæ fieri debet, quando damnum prouenit fortunâ, aut caſu, non procedit, cùm conductor caſibus renunciat, & ſic non ſe refert ad l. 21. nec ad ea, quæ ibi diſpoſita erant, quia cùm in ea lege tractetur de impedimentis prouenientibus facto locatoris, ex quibus vſus rei aufertur, illi renunciari non poteſt, & per conſequens dicta l. partitæ 23. ſolùm approbat renunciationem, quando caſus fortunâ eueniunt, nihil verò dicit de caſibus facto locatoris euenientibus, nec renunciationis facultatem extendit ad illos, & eademmet conſideratione procedunt Iureconſulti, ſi attenté facta combinatione procedamus, & iungamus textum in l. ſi vno, §. item cùm quidam, l. ſi merces, §. vis maior, l. ſi quis fundum, & l. ſi fundus quem, ff. locati; nam cùm in dicto. §. item cum quidam, & in dicto §. vis maior, cum ſimilibus, cautum eſ ſet, quòd ſi caſu fortuito non poſ ſet conductor liberè vti frui, remiſ ſio ei facienda eſ ſet, & in dicta l. ſi fundus quem, quando facto locatoris impedimentum euenit, non ſolùm ad penſionis remiſ ſionem; ſed ad totalis intereſ ſe ſatisfactionem, locator ipſe obligatus fuiſſet, Iureconſultus Iulianus in dicta l. ſi quis fundum, tractans, vtrùm id pacto & renunciatione contrahentium poſ ſet mutari, vel alterari, dumtaxat diſponit, quod pactum in contrarium, ſiue renunciado valebit quoad caſus fortuitos, aut fortunâ euenientes, & ſic intactam relinquit, & immutatam & abſque prædicta exceptione legem, quæ diſponit & loquitur in impedimento facto locatoris cauſato; quod conſtat apertè ex verbis eiuſdem legis, quatenus in ea ſic ſcribitur: Si quis fundum locauerit ea lege, vt etiam ſi quid vi maiori accidiſ ſet, hoc præ ſtaretur pacto ſtandum eſ ſe. Vides ergo de impedimento locatoris nihil in ea lege dictum, & conſequenter, vt anteà dixi, neceſ ſarium fuiſ ſe, quòd in dicta l. 2. tit. 9. De las condiciones generales, lib. 9. nouæ collect. Regiæ, caſus ille facto Principis proueniens exciperetur; alioquin enim non obſtantibus verbis generalibus in eadem l. prolatis. (quæ vt ſuperiùs dixi, ad caſus fortuitos ſemper referuntur) abſque dubio reneretur Princeps eo caſu ad damni ſatisfactionem plenariam, cùm facto ipſius fuerit ſors, aut fortuna conductoris impedita, vt in terminis contendit Corneus in conſ. 38. num. 15. lib. 2. Ex quo, & verbis eiuſdem legis Regiæ, firmari poſſet, conſtitutionem ipſius in verſiculo finali, fortaſ ſis locum non habituram, cùm Princeps abſque vlla neceſ ſitate, Ni para ſu ſeruicio, (in quo caſu lex ibi loquitur) impedimentum adhiberet, ex quo conductor vtifrui impediretur: idque ex traditionibus Cornei in dicto conſilio 38. & aliorum Authorum, quos ſuprà retuli. Item etiam, quia verba illius legis, quantumuis generalia ſint, recipiunt interpretationem reſtrictiuam, ne quis indebitè damnum patiatur, vt probat textus in l. 2. & ibi notant Bartolus, & Salicet. C. de noxalibus actionibus, Hotomannus in conſilio 57. num. 20. & in ſimili materia remiſ ſionis faciendæ obſeruarunt Socinus in conſilio 44. num; 10. libro primo, Craueta in conſilio 221. num. 5. Burſatus in conſilio 360. num. 41. lib. 4. pulchrè Modernus Pariſ. in conſuet. Pariſienſ. titulo primo. §. 8. gloſ ſa 4. num. 8. vbi conſtituens argumentum ex verborum generalitate, ſingularia verba profert, ex quibus probare contendit, legis interpretationem ſemper admittendam, quæ eò principaliter tendit, ne lex ipſa iniquitatem aliquam, ſiue defectum rationis contineat. Denique, quia durum eſ ſet, quòd contractus firmitas, aut valor ipſius ab vnius dumtaxat ex contrahentibus voluntate penderet, & quòd in eius arbitrio poſitum eſ ſet adimplere, vel non adimplere pro parte ſua contractum, alterúmque ad ipſius adimplementum adſtringere; quod maximè iura abhorrent: nam, vt inquit Baldus in conſilio 18. num. 2. libro primo, non debet claudicare conuentio, vt. vnus teneatur eam ſeruare, alter non: quia quod claudicat, iuſtum non eſt, l. ſi ſocius pro filia, ff. pro ſocio. ſequitur Federicus Scotus responſo 17. num. 3. libro primo, tomo primo: vbi inquit, quòd contractus ſic interpretandus eſt, ne contrahentium alteri licitum ſit reddere pactionem alteri inutilem: idem Baldus per textum ibi, in l. in vendentis, numer. primo. C. de contrahenda emptione, vbi dicit, contractus non poſ ſe habere in ſui eſ ſe, dependentiam à voluntate vnius; quem textum in locatione accepit expreſ ſim idem Baldus ibidem, num. 4. in verſic. nam hoc idem, Petrus Surdus in conſ. 136. num. 24. lib. 1. & facit text. in l. Iulianus, §. ſi quis colludente, ff. de actionibus empti, l. ſi cum dies §. 1. in fine, ff. de arbitris, cum aliis, quæ citat in propoſito Bolognetus in conſ. 10. num. 35. Ac eorum ratio non ſolum reſpectu priuatorum locum habet, ſed etiam reſpectu ipſius Principis contrahentis, vt eleganter dixit Bald. in l. Princeps, ff. de legibus, vbi ſingularia verba protulit, & in hunc modum reliquit ſcriptum: Cùm Princeps contrahit, iure gentium & ciuili obligatur, quia ciuili rationi naturalis ratio cooperatur; alioqui enim ipſio non obligato, nec alius, qui contrahit, obligaretur ex natura correlatiuorum, & ſic contractus claudicaret. Socinus iunior in conſ. 69. q. num. 26. lib. 4. & in terminis locationis factæ à Principe, Burſat. in conſ. 104. num. 9. lib. 1. Et hæc ſit prima declaratio ad dictam l. regiam 2. & vera quidem, quoniam abſque cauſa, ſiue neceſ ſitate, vel extra miniſterium ſui ſeruitij, credendum non eſt, velle Principem conductori damnum aut præiudicium inferri.

Prætereà tentari poſ ſet, ipſammet l. 2. in eodem verſiculo finali, dumtaxat obtinere locum quoad impedimenta particularia, ſiue momentanea, aut modico tempore duratura, non verò quoad impedimenta generalia, aut toto, vel maximo locationis tempore duratura; quæ ideò lex illa permiſit, quòd eſ ſent ad ſeruitium Principis neceſ ſaria; & ſic vel non multùm temporis duratura, aut etiam non maximum damnum allatura, vt eiſdem verbis anteà relatis deprehenditur, ibi: Para ſu ſeruicio. Quod idem eſt, ac ſi diceret, ipſius ſeruitio; quoniam verbum ipſius, eſt perſonaliſ ſimum, ſecundùm Iaſonem in l. filiusfamilias, §. Diui, lectura 2. num. 151. ff. de legatis primo, qui allegat Baldum in conſ. 204. lib. 5. vbi vult; quod prohibitio alicui facta cum verbo Ipſi, adeò perſonalis eſt, vt hæredes prohibiti excludat: & latiùs Rolandus in conſ. 59. num. 28. lib. 3. Et hæc eſt ſecunda declaratio, quæ probabilis videtur, ſed erit maturiùs cogitandum de ea, quoniam in d. l. 2. ſic generaliter ſtatutum eſt, vt vidimus, nec ad vna vel alia impedimenta legis ipſius conſtitutio reſtringitur. Vnde videtur, quòd etiam in omnibus accipi poſ ſit, nec conductor conqueri ex ratione adducta ſuprà, num. 60. cum ſequentibus. Et de his hactenus, quæ, vt vides, ſingularia ſunt, nec anteà ſic dilucidé, atque ſpecificè declarata.

Nunc verò quarto deinde loco & principaliter, quod ad §. frumenta l. fiſtulas, ff. de contrahenda emptione, attinet, conſtituendum erit in ea fuiſ ſe quamplurimos Scriptores ſententia, vt exiſtimauerint, quòd caſus fortuitos in ſe ſuſcipiens, vel eis renuncians, non intelligatur ſentire de inſolitis, aut rarò contingentibus; quod notauit Bartolus in l. ſed & ſi quis, §. quæ ſitum, num. 3. ff. ſi quis cautionibus, & ibi Fulgoſius num. 11. idem Bartolus in l. Seio, §. medico, in fine, ff. de annuis legatis: & cum Bartolo fuerunt Iaſon in dicto §. quæ ſitum, num. 33. & plures, quos ibi refert, Alexander, Socinus, Corneus, Ripa, Imola, Felin. Afflictis, Gratus, & Natta, quos recenſent Pinei. 1. par. l. 2. C. de reſcindenda venditione, cap. 3. num. 29. in principio. Menchaca quæ ſtionum vſufrequentium lib. 3. cap. 54. num. 6. Antonius Gomezius, Gama, Oroſcius, Craueta, Alciat. & Rolandus, quos retulit Cæuallos practic. commun. contra commun. quæ ſt. 702. numero primo, & 2. qui num. 3. dicit, hanc opinionem eſ ſe magis receptam, & pro ea iudicatum fuiſ ſe in Pinciano Prætorio, & num. 5. ſequitur eam, Azeuedus etiam in l. 2. tit. 9. lib. 9. nouæ collect. Regiæ, ex num. 9. cum pluribus ſequentibus, & receptiorem dicit, ſummámque æquitatem habere, & ideò in practica tenendam, Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 24. num. 6. & vltra eos Iacobus Portius in conſ. 143. num. 3. cum ſequentibus, & in conſ. 144. num. 9. Iacobus Mandel. de Alba in conſ. 1. num. 5. vbi dicit certiſ ſimum eſ ſe, quòd licèt quis ſe obliget ad caſus fortuitos, talis tamen obligatio non comprehendit caſus valdè inſolitos, & refert Angeli, Alexandri, Baldi, Fulgoſij, Andreæ Siculi, & Cornei plura conſilia, Anchar. Regienſ. lib. 3. quæ ſt. familiar. quæ ſtio. 36. num. 7. & 8. Sebaſtian. Medicis in tractata de compenſat. par. 1. quæ ſitone 45. in fine, & in tractatu de caſibus fortuitis, prima parte, quæ ſtione 15. Baldus, Salicetus, Angelus, Alex. Socin. Alberic. Bertachinus, Fulgoſius, Ripa, Gratus, Craueta, Felin. Anton. Alex. Anton. Gabriel, Viuius, Michael Neuizan. Alciatus, Celſus Hugo, Laurent. Chircou. Emanuel Suarez, Aretinus, Boſſius, Mozius, & Ioſephus Ludouicus, quos congerit, & Bartoli ſententiam magis communem, & in iudicando omninò tenendam dicit Vincentius Carocius de locato & conducto, 4. par. de caſibus, quæ ſt. 8. num. 6. fol. 172. in fine, & folio 273. vbi num. 7. ex Mohedano, Palcoto, Ioſeph. Mandos Mago. Rot. Florent. Puteo, Franciſ. Marco, refert ita ſ æpe iudicaſ ſe ſacrum Rotæ Auditorium, vt etiam refert, & eandem opinionem Bartoli amplectitur Franciſcus Burſatus in conſ. 81. num. 6. lib. 1. amplectitur etiam Hippolytus Riminaldus in conſ. 637. num. 40. lib. 5. Renat. Chopin. lib. 3. de dom. Franc. tit. 13. num. 9. in principio. Gaſpar Caballin. in tractatu de euictionibus, §. 5. num. 11. atque in fortioribus terminis, videlicet pacti & renunciationis omnium caſuum fortuitorum, ſtatuto & lege municipali corroboratæ, quòd non extendatur ad caſum inſolitum, qui veriſimiliter acciderit præter contrahentis opinionem, & cogitationem, multis fundamentis & rationibus adductis reſpondit Anchar. in conſ. 402. per totum: ſingulariter Menochius in conſ. 27. num. 18. cum ſequentibus, libro primo, vbi cùm Giſulphus conduxiſ ſet pedagia à Curiſienſibus cum expreſ ſa conuentione ſuſceptionis òmnis periculi, caſus fortuiti, omníſque aduerſ æ fortunæ, & nedum caſuum cogitatorum, qui ab euentu fortunæ pendent, ſed etiam caſuum incogitatorum, qui euenire poſ ſent, & tam ſolitorum, quàm inſolitorum; ex pluribus probat remiſſionem eſ ſe faciendam, ex eo quòd Cæ ſariani, & Galli ab induciis receſ ſerunt, & bellum inter ſe nuntiauerunt, propter quod pedagiis fuit damnum illatum, & ſic quia caſus inſolitus in renunciatione caſuum etiam quantumcunque generali comprehenſus non fuit: tenuerunt denique eandem Bartoli ſententiam Aluarus Valaſcus, Fabius Turretus, Iacobus Leonius, Franciſcus Beccius, & Bonifacius Rogerius, quos commemorauit, & ſequutus eſt Additionator deciſionum Gamæ, ad deciſionem 352.

Et huius partis fundamenta plura expendi poſſent, quæ ideò conſultóque omitto, quòd à ſuperioribus plenè ponderantur, & expenduntur. Dumtaxat referri debent duo, quibus in præfatam ſententiam magis communiter adduci ſolent Doctores. Primum deducitur ex textu in l. fiſtulas, §. frumenta, ff. de contrahenda emptione. Qui tamen textus verè ponderatus, & non cauillatus, contrarium probat expreſ ſim, nec vllo pacto vitari poteſt, inquit enim Iureconſultus in hunc modum: Frumenta, quæ in herbis erant, cùm vendidiſ ſes, dixiſti te, ſi quid vi, aut tempeſtate factum eſ ſet, præ ſtaturum, ea frumenta niues corruperunt, ſi immoderatæ fuerunt, & contra conſuetudinem tempeſtatis, agi tecum ex empto poterit. Ecce, vbi is, qui vendidit frumenta in campis exiſtentia, promiſit ſe præ ſtaturum id, quod vi aut tempeſtate accidiſ ſet, & ſic niuis ac tempeſtatis periculum in ſe ſuſcepit, poſtmodùm contigit, quòd niues frumenta corruperunt; & Iureconſultus reſpondet verbis prædictis: Si immoderatæ fuerunt, & contra conſuetudinem regionis, venditorem teneri, ac cum eo ex empto agi poſ ſe. Tantum ergo abeſt, quòd textus ille ſententiam dictam iuuare poſ ſit, quòd contrariam clarè confirmet; Iureconſultus namque eo caſu, non modò liberare voluit venditorem, imò teneri eum ex ſua pactione, cùm caſus inſolitus fuit, & contra conſuetudinem regionis, profitetur expreſ ſim: Et ſic clarè oſtendit non aliàs venditorem obligari in caſu illius textus, quàm ſi inſolita & inopinata tempeſtas fuerit; ſiue venditorem cenſendum non eſ ſe in ſe voluiſ ſe ſuſcipere periculum vis, aut tempeſtatis naturaliter, ſiue ſ æpe, aut ſecundùm conſuetudinem regionis euenientis, ſed dumtaxat ſenſiſ ſe de inſolito, aut valdè extraordinario, raróve, aut nunquam contingenti: idque ex dictis verbis adeò certum eſt, vt nullo modo negari poſ ſit; ac inter alia dictio illa, Si, (Si immoderatæ fuerint,) maximo cum myſterio & neceſ ſariò non otiosè adiecta eſt: Et ſic vt demonſtretur, conditionaliter requiri, quòd niues immoderatæ fuerint, & contra conſuetudinem regionis; aliàs enim ſi caſum ſolitum, aut aliquando contingentem, ſiue ex conſuetudine regionis euenientem voluiſ ſet etiam contineri Iureconſultus, ex illóve obligari venditorem, non dixiſ ſet: Si immoderatæ fuerint, & contra conſuetudinem regionis; Sed dicere debuiſ ſet, Si moderatæ fuerint, & ſecundùm conſuetudinem regionis: aut dictionem etiam adiicere, & ſic dicere, Etiamſi immoderatæ fuerint, & contra conſuetudinem regionis, agi tecum ex empto poterit. Clarè ergo ſignificat, conuentionem illam reſtringi debere ad inſolitam, & rarò, & nunquam euenientem vim & tempeſtatem, nec poſ ſe extendi ad ſolitam, vel aliquando, aut ſecundùm conſuetudinem regionis contingentem. Quod vel vno tantùm verbo ſentit Accurſius in eodem §. frumenta, verbo, ſi immoderatæ, vbi ſic dicit: Si obligat ſe ad inſolita, non ideò tenetur ad ſolita, vt hic. Quaſi diceret, venditorem non præ ſumi, nec eſ ſe credendum voluiſ ſe obligare ſe ex cauſa cuiuſcunque vis, aut tempeſtatis euenientis, nec emptorem ex ſolita, aut aliquando contingenti tempeſtate damnum timuiſ ſe; idcircò venditorem ad inſolita ſe obligantem, non ideò teneri de inſolitis: Bartolus etiam, quamuis in dicto. §. quæ ſitum, num. 3. tenuerit ſententiam relatam ſuprà num. 80. tamen in dicto, §. frumenta, clarè probauit noſtrum Aſ ſumptum; nam in ſummario eiuſdem §. ſic reliquit ſcriptum: Caſus fortuitus intelligitur inopinatus. Et ſic expreſ ſ è oſtendit, in ſpecie illius textus, caſum ſolitum non comprehendi, ſed de inopinato aut inſolito tantùm venditorem teneri. Quo ergo pacto, ſiue quomodo textus in prædicto §. frumenta, pro opinione Bartoli poterit induci, qui non modò caſum inopinatum, aut inſolitum reiicit, ſic potiùs, & conditionaliter eum admittit, vt ſolitum, aut iuxta conſuetudinem regionis euenientem excludat omninò. Deinde Vincentius Carocius de locato & conducto, 4. parte, de caſibus, quæ ſtione 8. num. 3. & num. 18. & 19. fol. 172. & 173. clarè inclinat in hunc intellectum ad d. §. frumenta, quamuis opinioni Bartoli relatæ ſuprà, dicto num. 80. magis videatur accedere; nam dicto num. 3. pro intellectu & introitu dicti §. frumenta dicit conſiderandum eſ ſe, quòd quidam caſus eueniunt ſecundùm naturam, & iſti non dicuntur fortuiti, ſed naturales, vt niues, pluuiæ, & grandines in hyeme; vnde venditor ſuſcipiens in ſe caſum fortuitum, non tenetur, ſi ſit ſecundùm naturam, & conſuetudinem regionis. Quidam verò caſus eueniunt quodammodo ſupra naturam, vt nimiæ tempeſtates, niues immoderatæ, & ſimilia, & iſta facta exceſ ſiua, & immoderata dicuntur caſus fortuiti, & de iſtis venditor, vel locator ſuſcipiendo periculum, tenetur. Et demùm inquit, quod textum in dicto §. frumenta, ſic declarat Baldus in cap. quoniam frequenter, columna finali, num. 9. vt lite non conteſtata, & in cap. cum olim, num. 3. de conſuetudine, & commendat Iaſonem in l. ſed & ſi quis, §. Quæ ſitum, num. 33. ff. ſi quis cautionibus: ac denique dict. num. 18. & 19. ipſemet Vincentius ſic ſcribit: Circa tamen intellectum §, frumenta, non omittam vnum, quod illud, quod venit ex natura temporis, vel qualitate regionis, non alterat diſpoſitionem, ſed dispoſitio ſemper venit interpretanda de eueniente vltra temporis naturam, vel regionis qualitatem: Vnde ſi conductor dicat, ſi occurrant aliqua ex niuibus, vel tempeſtatibus, nolo teneri; cui dubium, quòd vtplurimùm arguendo à communiter accidentibus, niues veniunt, & pluuiæ in hyeme? & tamen non intelligitur de his ſermo prolatus à contrahentibus, prout vulgares multi fortaſ ſe intelligerent, ſed de facto, & niuibus immoderatis, & nimia tempeſtate proueniente. Vides ergo, præfatum Authorem ſenſiſ ſe apertè, textum in d. §. frumenta, probare contrarium eius ad quod citatur communiter ab his, qui ſententiam Bartoli amplectuntur, & nihilominùs eiuſdem Bartoli aſ ſertioni magis videri eo loco acceſſiſ ſe, ac etiam pro nobis diſtinctionem præfatam attuliſ ſe: Sed & Antonium Rubeum in l. vinum, num. 80. ff. ſi certum petatur, contra communem omnium Scribentium ſententiam, & veriſ ſimam omnium Pandectarum lecturam, non dubitaſ ſe aſ ſerere, text. in d. §. frumenta, negatiuè legendum eſ ſe, vt ſcilicet ſic dicatur: Agi tecum ex empto non poterit. Quod tamen ex dictis anteà, & omnium Codicum fide, ſic manifeſtè ſubuertitur, vt alia refutatione non indigeat.

Secundum verò fundamentum, quod pro eadem Bartoli opinione adducitur, eò tendit, quòd ad caſum fortuitum inſolitum, aut rarò euenientem, renunciatio ideò trahi non debeat, quòd illi nunquam cenſeatur renunciatum, quia nec cogitatum de eo videtur; vnde conuentio, aut caſus fortuiti ſuſceptio, quantumcunque generalis ſit, ad caſum incogitatum trahi non debet, argumento textus in l. mater decedens, cum aliis vulgatis, ff. de inofficioſo teſtamento. Quod fundamentum parum etiam, aut nihil ſubſiſtit, ea ratione, quia ſi verum eſt, caſus fortuiti appellationem propriè congruere caſui rariſ ſimè contingenti, ſiue propriè continere, ſeu denotare illum, vt ſignificat textus in dicto §. frumenta, & poſt Corneum eruditè aduertit Arias Pinellus prima parte l. 2. C. de reſcindenda venditione, cap. 3. num. 30. in principio, & dictionis omnis, aut omnes eam eſ ſe naturam, vt nihil excludat, qui eam apponit, l. Iulianus, ff. de legatis tertiò, l. in fraudem, in fine, ff. de militari teſtamento, l. à procuratore, C. mandati, cum ſimilibus congeſtis per Decianum in conſilio 84. num. 13. volumine 3. imò etiam ad caſum improprium huiuſmodi dictionem trahi, & eius virtute includi illa, quæ aliàs non comprehenderentur: quemadmodum ex Gloſ ſa, & Alexandro obſeruat Craueta in conſilio 249. num. 2. Decius in l. certi condictio, in principio, & in l. omnia, ff. ſi certum petatur, & in conſilio 69. num. 4. verſiculo, & ad hoc ſpecialiter. Rubens in conſilio 235. nu. 3. Burſatus in conſilio 173. num. 42. lib. 2. Sequitur neceſ ſariò, verba prædicta conuentionis intelligenda eſ ſe de caſu magis inſolito, aut omnem, & quemcunque caſum includere, de quo ſaltem in genere cogitatum intelligi ſufficit, argumento textus in l. qui iure militari, ff. de militari teſtamento: cum his, quæ adducit Afflictis deciſione 44. numer. primo, aliàs verba ipſa adeò generalia, ſiue vniuerſalia ſic reſtringi contingeret, vt vel ſine effectu manerent, vel contra proprietatem iniquè acciperentur; quod dicendum non eſt ex his, quæ in noſtris terminis adnotauit Pinellus vbi ſuprà, d. cap. 3. ex num. 29. cum ſequentibus. Vbi contrariam ſententiam aduerſ ùs Bartolum, ac ſequaces eius conſtanter defendit, & dicit, quòd in eo articulo mirè variant Doctores, & quòd contradicit Bartolus ipſe ſummando tex. in d. §. frumenta. Et tenent etiam contrarium plurimi Authores, maximè Baldus, Angelus, & alij, quos ſequuntur Alexander, Imola, Decius, & Iaſon ſibi contrarij ibidem relati, & firmantes, quòd in renunciatione caſuum fortuitorum comprehenduntur inſoliti, nec excuſatur renuncians ex raritate talis caſus: Quam opinionem contra Bartolum ſequitur etiam, & alios plures allegat Menchaca quæſtion. vſufrequent. lib. 3. cap. 54. qui hanc putat veriorem ſententiam, & rationes efficaces pro ea adducit, & dicit probari in. l. 23. tit. 8. par. 5. & quòd ibi ſentit Gregorius Lopez gloſ ſ. 1. veriorem etiam dicit in puncto iuris, & quòd plures eam ſequuntur contra Bartolum, tanquam veriorem Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 24. num. 6. vbi ſubdit, quòd textus in d. §. frumenta, manifeſtiſ ſimè probat hanc ſecundam opinionem, & deſtruit primam, quamuis in iudicando & conſulendo non auderet recedere ab opinione Bartoli, quoniam illa communior eſt, & ſumma æquitate nititur; & ideò eſt in praxi tenenda: idem etiam agnoſcit, quamuis ſententiæ Bartoli ſubſcripſerit, Hieronymus de Cæuall. practicar. commun. contra communes, quæ ſt. 702. num. 3. & 4. ac denique & contra Bartolum tenuerunt Iaſon in conſ. 107. columna penul. lib. 1. Decius in conſ. 7. colum. fin. verſ. Quartò illa opinio. Tiraquellus poſt leges connubiales, gloſ ſ. 2. num. 35. Bellon. ſupputat. lib. 2. cap. 19. & Antonius Rubeus in l. vinum, num. 80. ff. ſi certum petatur.

Ego verò, vt in præfato dubio ſententiam meam interponam, ſequentia conſtituere neceſ ſarium duxi, quæ (vt videbis Lector) nullus hactenus ſic ex propoſito conſiderauit. In primis negari non poſ ſe, quin opinio Bartoli, quòd in renunciatione caſuum fortuitorum non veniant caſus inſoliti, aut rarò vel nunquam contingentes, æquitatem præ ſe ferre videatur, vt nonnulli Authores notarunt: Ipſam tamen, vtcunque res ſit, refragari apertè deciſioni textus in dict. §. frumenta, atque eſ ſe directé contrariam verbis, & menti illius §. vt ſuperiùs oſtendi; verbis etiam, & deciſioni dictæ l. 23. titulo 8. partita 5. clarè contrariari: ipſa namque nullo pacto cauillari poteſt, aut torqueri; dicit enim in hunc modum: Perdiendoſe los frutos de la coſa, que es arrendada por alguna ocaſion, que vinieſ ſe por auentura, non ſeria tenudo de dar al ſeñor la renta, el que la prometiera, aſ ſi como de ſuſo diximos. Ecce vbi ponitur regula generalis, nempe, quod conductor ad caſus fortuitos non teneatur, quod ex natura contractus regulare eſt, vt in l. opus quod in auerſione, vbi Bartolus, l. item quæritur, §. ſi nauicularius, & §. ſi magiſter, verſicula, Labeo, l. maritus, l. ex locato, §. vis maior, ff. locati, & tenuerunt Caſtrenſis in conſ. 471. Viſo, libro primo. Decius in l. contractus, num. 33. ff. de regulis iuris. Strach. de mercat. parte 2. titulo de naut. num. 6. Vincent. Carocius de locato & conducto, titulo de caſibus, in principio, numero primo, & 2. folio mihi 169. in fine, & intelligitur, vt dictum erat anteà in l. 22. præcedenti, ad quam, vt ſuprà aduertebam, ſe refert dicto l. 23. ibi: Aſ ſi como de ſuſo diximos, vt ſcilicet non teneatur, ſi caſus ſit inſolitus, & non conſuetus; tunc enim locator tenebitur: ſecus tamen ſi caſus fortuitus, ex quo fructus corrumpuntur, ſit conſuetus; tunc enim abſque pacto dominus non tenetur ad remiſ ſionem mercedis, ſed conductoris damno cedit, niſi pactum in contrarium fuerit: poſtmodum vero, in verſiculo, Pero caſos, eiuſdem l. 23. partitæ, ponuntur exceptiones regulæ generalis prædictæ, & anteà traditæ: ac primus exceptionis caſus eſt, quando conductor ad caſum fortuitum fe obligauit; quo caſu indiſtinctè dicitur, quod ad ſolutionem pretij, aut mercedis tenetur, nec diſtinguitur, an caſus ſolitus fuerit, vel inſolitus; generaliter potiùs casûs ſufceptio pro omni, & quocunque caſu accipitur, etiamſi ille inſperatus omnino, & valdè inſolitus fuerit: quod conſtat apertè ex verbis eiuſdem leg. ibi: Pero caſos ay, en que non ſeria anſi. El primero es, ſi quando ſe fizo el pleyto de arrendamiento, ſe obligó el que recibio la coſa, que por qualquier ocaſion que ſe perdieſ ſe el fruto, a el pertenecieſ ſe el daño. Nec ſatisfacit ſolutio, quam tradit Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. p.d. cap. 24. n. 6. in fin. dum dicit, quòd d. l. 23. partitæ, & l. 22. præcedens, non loquuntur de caſibus inſolitis, & rariſſimè contingentibus (de quibus præ ſens quæ ſtio eſt) ſed de non multum ſolitis: & ad id expendit verba d. l. 22. ibi: Que non fueſ ſe muy acoſtumbrada: Ergo, vt ipſe intelligit, aliquando ſolita; in quo equidem manifeſtè decipitur Author ipſe, vt ratione euidenti, atque concludenti oſtenditur.

In primis nam que, quod attinet ad dictam l. 22. ex illo verbo, Que non fueſ ſe muy acoſtumbrada, nihil in propoſito noſtro poteſt deduci; proptereà quòd lex illa non loquitur in caſu prædicto, quando ſcilicet conductor caſibus fortuitis renunciauit, ſiue eorum periculum in ſe ſuſcepit: quo caſu certum quidem eſt, non excuſari conductorem, etiam ex caſu ſolito, ſed ad omnes caſus teneri, quamuis aliàs abſque renunciatione aut pacto non teneretur de inſolitis: ſed loquitur quando abſque vllo pacto aut renunciatione caſus euenit: & tunc diſtinguitur inter caſum ſolitum, & inſolitum, vt ſcilicet propter caſum inſolitum teneatur dominus ad remiſ ſionem penſionis, non verò pro ſolito, à quo conductor non liberatur ex natura contractus, niſi pactum in contrarium fuerit.

Deinde, quia vt ſuprà dixi, in dicta l. 23. in qua agitur de pacto renunciationis, indiſtinctè & abſolutè dicitur, quòd ad conductorem pertinet damnum, nec diſtinguitur eo modo, quo in dicta l. 22. præcedenti erat anteà diſtinctum, an ſcilicet caſus eueniens ſolitus eſ ſet, vel inſolitus; fortaſ ſis hoc ideò, vt lex illa Doctorum altercationem, & contrarietatem ſubmoueret, & tot, variíſque Scribentium ſententiis finem imponeret, generalémve caſuum fortuitorum renunciationem, generaliter de omnibus, ac quibuſcunque caſibus accipiendam declararet, ac contra eum quidem, quidum caſibus fortuitis euènientibus, ſic abſolutè, & generaliter renunciauit, conqueri non poteſt, ſibi potiùs imputare debet, qui cùm poſ ſet caſus diſtinguere, & rem ipſam apertiùs explicare, id non fecit; & ideò contra eum fieri debet interpretatio, per tex. in l. veteribus, ff. de pactis: quæ etiam in contractu locationis obtinet, & contra conductorem, qui ſic generaliter periculum caſus cuiuſcumque in ſe ſuſcepit; iuxta ea, quæ ſcripſit Antonius Pichardus in §. conductor, num. 2. & num. 9. Inſtitut. de locato & conducto, ac omnem caſum ſuſcepiſ ſe ex proprietate verborum videtur, vt cum Pinello ſuprà adnotaui; ex quo dictæ legis partitæ mens, & intentio clariùs detegitur, eiuſdemque deciſio magis iuſtificatur, nec aliorum Scribentium ad ipſammet legem obſeruationes probari poſ ſunt.

Secundo deinde loco conſtituo, durum admodùm mihi videri, & contra rationem quidem, fateri Ioannem Gutierrez, & Hieronymum de Cæuallos, in locis relatis ſuprà, opinionem Bartoli eſ ſe contra textum in dict. §. frumenta, & nihilominùs probare eam, aut dicere, quòd ab illa non eſt recedendum in praxi: & conſequenter terribile etiam, & irrationabile videri, eoſdem, & præfatos duos Authores, non illius textus deciſione deceptos (quod ferri poſ ſet) agnoſcentes potiùs, & fatentes per eundem textum deſtrui opinionem Bartoli, tantam eidem fidem, & authoritatem tribuere contendiſ ſe, quòd iurimet ipſius deciſionem ſtare nolint, illi potiùs refragentur apertè, & à ſententia Bartoli poſ ſe in praxi vinci præ ſumant. Aut ergo iniqua eſt, vel iuris rationi non conueniens dict. §. frumenta, & dictæ legis 23. partitæ conſtitutio (quod dicendum non eſt) ; aut Bartoli opinio nullo pacto ſtare poteſt, nec attendi æquitas, quæ iuris expreſ ſi correctionem, & alterationem inducit. Idcirco in propoſito dubio, rectiùs ſe habuiſ ſe videtur Menchaca, qui loco relato ſuprà, etiam attento iure communi, ſententiam Bartoli damnauit per text. in dicto §. frumenta, & dicta lege 23. partitæ, contrarium probari, non dubitauit aſ ſerere: Andreas etiam Fachineus controuerſiarum iuris, libro primo, cap. 86. folio mihi 106. multò poſt hæc ſcripta à me prælectus, rectiſ ſimè intellexit prædicta, & textum in dicto §. frumenta, ad verum retulit intellectum; ipſe namque in quæ ſtione propoſita ſuprà ex num. 80. an conductor ſuſcipiens in ſe periculum caſus fortuiti, cenſeatur etiam ſuſcepiſ ſe inſolitum, ſic vt de illo teneatur? in primis refert opinionem Bartoli, quòd non censeatur cogitare de caſu insolito, & ſic de illo non teneatur: Poſtmodùm vero inquit, contrarium ſibi verius videri, & Baldi, ac eius ſequacium, Angeli, inquam, Fulgoſij, Caſtrenſis, Alexandri, Iaſonis, Imolæ, & Crauetæ (quos ibi refert) contrariam ſententiam amplectitur; pro qua expendit text. in l. ſi quis fundum, & l. ex conducto, §. ſi quis tempeſtatis, ff. locati: rationem etiam adducit, videlicet, quod ſaltem in genere, de omni caſu fortuito, ſiue ſolito, ſiue inſolito cogitatum videtur ea pactione, quâ quis in ſe generaliter ſuſcipit caſus fortuiti cuiuſcunque periculum. Ac demùm probat, textum in dicto §. frumenta, nihil facere pro ſententia Bartoli, nec eam vllo modo iuuare, imo alteram, & contrariam partem potiùs confirmare; & poſtquam retulit verba eiuſdem §. frumenta, in hunc modum ſcriptum reliquit, ſed nihil dixit ex his omnibus, quæ à me annotata fuêre ſuprà, & infrà annotabuntur; Senſus legis eſt (inquit ipſe,) eum qui vendidit frumenta in campis exiſtentia, ſi promiſit emptori ſe præ ſtaturum id, quod vis, ac tempestas mala damni attuliſ ſet, eum ex hac promiſ ſione teneri, ſi damnum niues immoderatæ intulerunt, & contra conſuetudinem ſ æuientes, non ſi ordinariæ, mediocres, & moderatæ ſunt: quia cùm tempore hyemis ningere ſoleat, non cenſetur emptor damnum ex moderata niue, ac ſolita tempestate timuiſ ſe, ſed ex inſolita, nec venditor præ ſumitur voluiſ ſe obligare ſe ex cauſa cuiuſcunque damni euenientis.

