Quapropter, vt ego hæc diſtinctè magis explicarem, ad quæ, vt videbis, nullus hactenus animaduertit, nec aliquis eſt ex Recentioribus omnibus, qui in eiſdem inſiſtat, ſiue vt certam, & diſtinctam reſolutionem in futurum traderem, nec adeò dubiam & perplexam rem hanc relinquerem, ſequentia neceſ ſariò conſtituenda duxi: Et in primis, perſuaſionibus, aut etiam precibus, modò ab illis dolus abſit, fraus, & calliditas, licitè quemque poſſe amicum, vel coniunctum inducere, vt eum inſtituat, vel vt aliquo modo in fauorem eius diſponat, licitéque vtilitatem ſuam procurare quemcunque, vt ad explicationem l. vltimæ. ff. & C. ſi quis aliq. teſta. prohibuer. notabimus infrà n. 176. & in terminis aduertit, & latiùs comprobat Hippol. Riminal. in conſil. 234. n. 114. 115. & 116. lib. 3. Mieres de maioratu, parte prima, quæ ſtion. 25. ex n. 2. vſque ad num. 7. & conſequenter preces, perſuaſionéſve teſtatori adhibitas, non indiſtinctè prohiberi in hac materia, admitti potiùs expreſ ſim ab omnibus, qui hactenus hac de re ſcripſerunt, vt conſtat ex Gloſ ſa, Ioanne Andrea, Antonio, Cardinali, Abbate, Felino, Beroo, Iaſone, Romano, Alciato, Aretino, Guil. Benedicto, Alexandro, Decio, Pariſio, Tiraquello, Roſella, Angelo, Nauarro, Antonio Cucco, Padilla, Auiles, Burſato, Maſcardo, Flaminio, & aliis multis, quos congeſ ſit in vnum pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 4. diſp. 7. n. 10. folio mihi 719. qui preces & ſuaſiones prædictas admittit, & quando non ſunt importunæ, dicit commune eſ ſe & veriſ ſimum placitum, quòd etiam in Principe conſiderari non debeant, & in id rectè expendit tex. in l. vlt. C. de his quæ vi, ponderando verbum, extorquere, quod violentiam ſignificat: admittunt etiam Peregrinus, Menochius, Alexander Raudenſis, & indiſtinctè cæteri alij à me in initio huius capitis præcitati, & verè id illis nullus dolus, nulla fraus eſt, & ob id non ſine ratione, meritò potius ſic vnanimiter ſunt admiſ ſiæ, illæque dumtaxat damnantur, quæ importunæ ſunt, & propter earum frequentiam aut reiterationem nimiæ aut immodicæ quibus in terminis loquuntur & intelligi debent Authores omnes, quos numeris præcedentibus adduxi, ac inter illos in ſpecie Decianus, Mantica, Menochius, Peregrinus, Raudenſis, Mieres, & Peralta, qui in d. l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 94. fol. 428. in verſic. & quatenus ipſemet, probauit ſententiam Crauetæ in conſil. 192. Caſus ita ſe habet, ex n. 12. quòd preces importunæ dicuntur illæ, quæ ſunt inſtantiſ ſimæ, & ſ æpiùs repetitæ, atque inculcatæ, & Peraltæ mentionem faciens Pater Thomas Sanchez dicta diſp. 7. n. 8. fol. 723. vbi in id ponderat nonnullas authoritates.

Secundò conſtituo, negari non poſ ſe, quin preces importunæ aliquo modo cogere videantur, aut verè violentiæ quoddam genus in ſe continere; quod pater ipſe Thomas Sanchez non negauit, imò in ſolutione ad iura & authoritates contrariæ partis ſic expreſ ſim fatetur dicta diſput. 7. n. 9. fol. 723. in verſ. ad 3. 4. 5. &c. & in verſicul. ad 8. & 9. & vnanimiter probarunt hucuſque Scribentes communiter in hac materia, qui ſtrictè magis loquuti non dubitarunt aſ ſerere, imò coactionem ipſam, compulſionem aut violentiam preces ſic importunas excedere: & ita docuit tex. in l. prima in verſic. perſuadere, ff. de ſeruo corrupto, qui in hoc cauillari non poteſt; & ſuaſione inductum inuito æquiparari, dixit tex. in l. 5. C. de apoſtatis, quæ duo iura ſuperiùs ponderaui, & quidem non verbis improprietatem aut ſimilitudinem denotantibus vtuntur, ſed verbis potiùs veritatis ipſius ſignificatiuis; & ſic fortem etiam, conſtantem, & animoſum virum comprehendere apta ſunt, nec id abſque ratione procedit, cùm verè in etiam vir, qui metu (qualiſcunque ille ſit) miníſve, aut alia de cauſa ſimili impelli non poſ ſet, importunis precibus, immodicíſve ſuaſionibus in id forté adducatur, in quod precibus aut ſuaſionibus non interuenientibus, nullo modo allici poſ ſet; quod maximè procedit, ſi à coniuncto, vel conſanguineo preces aut ſuaſiones inferantur, iuxta ea, quæ tradit Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. n. 9. vel ſi teſtator ægrotus ſit, quo caſu, vel vt moleſtiis, ſuaſionibúſve, aut importunis precibus non vexetur, ſiue vt à coniunctis, vel aliis ibi aſ ſiſtentibus non derelinquatur, facilè aliorum precibus acquieſcit, qui aliàs nulla vi acquieſceret, ſi ſanus eſ ſet, ex Pariſio in conſilio 67. n. 70. & 71. lib. 3. Alexand. Raudenſ. deciſ. 45. n. 32. prima parte, & aduertit Hieronym. Albanus in addit. ad Bartol. in rubric ff. quod metus cauſa, n. 16. & 17. vbi ex Decio, Alexandro, Socino, Craueta, & aliis Authoribus ibi relatis, dicit eſ ſe perpetuò notandum, & ratione comprobat, quòd ſi teſtator in graui infirmitate conſtitutus, propinquorum precibus leget, tale legatum metu factum eſ ſe dicitur, quia timet derelinqui, ſi negat ea, quæ petuntur.

Tertiò conſtituo, ex reſolutione ſuperiori, quòd violentiæ æquiparetur ſuaſio, item ex eo, quòd in teſtando leges volunt cuique liberam & abſolutam voluntatem eſ ſe, non alieno arbitrio aut voluntati ſuppoſitam, & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, ac cætera alia, ſi ex illis quocunque modo abſoluta omninò, & plena, liberáque voluntas teſtatoris impediatur, vt ſuprà probaui in initio huius capitis, n. 7. 8. & 9. apertè deduci, perſuaſiones multas, ſiue importunas preces in hac ſpecie dolum admixtum continere, eo ipſo quòd inſtantiſ ſimæ ſunt, aut nimiæ, vel ſ æpiùs inculcatæ, & repetitæ, & veræ legis voluntati refragari, quæ liberum teſtantis iudicium in teſtando requirit, nec alterius iudicium aut voluntatem patitur immiſceri: quod in terminis materiæ noſtræ rectè adnotarunt Decianus dicto conſilio 65. n. 2. lib. 2. Menochius dicta præ ſumptione 12. num. 8. & 9. lib. 4. quatenus dixerunt, perſuaſiones multas arguere dolum, Alexander Raudenſis dicta deciſione 45. n. 15. prima parte, vbi poſt alios quos citat, optimè ſcribit in propoſito, importunitatem immodicam tranſire in dolum, Mieres etiam de maioratu, parte prima, dicta qu. 25. num. 9. qui licèt numeris præcedentibus dolum requirat cum perſuaſione, nec aliàs diſpoſitionem annullari conceſ ſerit, quàm ſi dolus interueniat cum illa, tamen cùm perſuaſio nimia eſt, nihil aliud requirit; ideò forſan, vt ego intelligo, quòd dolus ex natura actus, qui geritur, hoc eſt teſtamenti, quod liberè & abſque aliqua coactione fieri debet, eo ipſo interuenire videtur, quòd quis alium immodicè perſuadet, aut precibus vtitur importunis. Quocirca traditiones, ſiue obſeruationes nonnullæ Doctorum, quas recenſet, & improbat pater ipſe Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 4. dicta diſput. 7. n. 4. non ita abſolutè aut indiſtinctè improbari poſ ſunt, vt ipſe improbandas dixit, idque propter ſuperiùs dicta, & quia in propoſito nec dolus alius requiritur de per ſe, vltra eum, qui ex immodicis perſuaſionibus, ſiue importunis precibus inducitur; illæ namque, vt anteà dixi, faciunt ſtatim rem ipſam in dolum tranſire, vt Decianus, Menochius & Raudenſis meliùs conſiderant, vel ſaltem Iudicis arbitrium multum poſ ſe, & facti circumſtantiam multum iuuare, vt dixit Peregrinus relatus ſuprà num. 120. in fine.

Quartò conſtituo, ex prædictis mirum non eſ ſe, nec temeritate arguendos Angelum de Vbaldis inter conſilia matrimonialia Zileti, conſil. 46. num. 4. & Martinum de Garatis inter eadem conſilia, conſ. 15. num. 17. quos citat ipſe Thomas Sanchez vbi ſupra, num. 4. & numeris ſequentibus improbat, eo quòd iidemmet Authores in ea fuerint ſententia, vt exiſtimauerint ſponſalia, & matrimonia contracta ob nimiam importunitatem eſ ſe irrita; nam ſi verum eſt in matrimonio liberum & abſolutum conſenſum requiri, vt certum eſt, & nimium perſuadere; ſiue importunè precari, pluſquam cogere eſt ex dictis ſuprà; videtur ſequi neceſ ſariò dicendum, quòd præfati Authores dicunt, aut ſaltem non ita abſolutè improbari debuiſ ſe, quòd tamen nunc non firmo, ſed aliis differendum & cogitandum relinquo, ſiue Iudicis arbitrium multum in hac re valere, aut totum hoc eius diſcretioni & rerum circumſtantiis relinquere, ſecurius eſ ſe credo.

Quintò & vltimò conſtituo, ex dictis antea circa forum exterius, apertè deduci reſolutionem circa forum interius, quod Conſcientiæ appellatur; & conſequenter preces nimis aſ ſiduas, & importunas incutere metum, & eſ ſe cauſam inuoluntarij mixti obligantis ad reſtitutionem in foro conſcientiæ: quod ex his, quæ annotaui ſuperiùs, manifeſtè probatur, & ex aliis pluribus, quæ adducit, & ſic reſoluit, atque latiùs explicat pater Thomas Sanchez de ſponſalib. lib. 4. diſp. 10. n. 2. & num. 4. 5. 6. & 7. & n. 8. vbi rectè probat, quòd precibus importunis impediens legatum, tenetur reſtituere, quando preces mixtum inuoluntarium continent, & refert Guttierez Canonicarum, lib. 1. cap. 37. n. 20. ſic tenentem, cui iunge Ludouicum Molinam è Societate Ieſu etiam Religioſum relatum ſuprà n. 5. Et hactenus de his.

Nunc verò quinto loco & principaliter in hac materia conſtituendum erit, quòd in propoſita ſpecie, vt propter timorem dicatur quis impeditus teſtari, ſeu primum teſtamentum mutare, aut aliquo modo de rebus ſuis diſponere, vel non diſponere, coactio & merus debet eſ ſe talis, qui in conſtantem virum cadat: ita concludit Bartolus, & iura citat in l. 3. col 4. num. 4. ff. ſi quis aliq. teſta. prohibuer, Baldus in l. 1. C. eodem, colum. 2. num. 8. & ibidem Salicetus colum. penultim. Corneus colum. 2. in principio, verſ. in textu, ibi, & in conſil. 219. colum. 10. lib. 2. Pariſius in conſil. 67. ex num. 41. cum ſequentibus, lib. 3. Burgos de Paz in conſil. 7. n. 11. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. tit. 7. num. 6. Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 395. n. 32. Peregrin. de iure fiſci, lib. 2. artic. 6. num. 3. Molina de iuſtitia & iure, tom. 1. tractat. 2. diſput. 135. in verſ. ex eadem doctrina, ibi: In foro tamen exteriori, latiùs Pater Thomas Sanchez de matrimonio, lib. 4. diſp. 1. per totam, ex fol. 681. cum ſequentibus, qui latè explicat, quis & qualis eſ ſe debeat metus, vt talis dicatur, quòd etiam in conſtantem virum cadat, Mogollon, etiam in tractatu de his quæ vi, metúſve cauſa fiunt, c. 2. §. 1. per totum, fol. 16. & ſeq. & quamuis in terminis noſtræ materiæ id non exprimatur in l. 26. 27. 28. & 29. titulo 1. partit. 6. quæ ſunt leges conducentes ad hunc tractatum, & ad titulum, ſi quis aliq. teſta. prohib. vt ſuprà vidimus; regulariter tamen in quouis alio actu, qui ob metum irritatur, expreſ ſim declaratur in l. 7. tit. 33. partit. 7. & verè ad cognoſcendum, quis ſit iuſtus metus, non datur in iure certa regula, ſed Iudicis arbitrio relinquitur, qui motum animi ſui confirmare poterit ex variis præ ſumptionibus, & rerum circumſtantiis arguentibus metum & iuxta perſonarum qualitatem id diffiniet, quoniam in muliere non requiritur ille metus, qui caderet in conſtantem virum, ſed longè minor metus ſufficiet, quàm in maſculis, ratione ſexus imbecillioris, qui faciliùs terretur; ſic minor metus cadit in puerum, quàm in virum, vt hæc omnia & iure, & ratione, & quamplurimorum authoritate comprobant Mantica dicto titul. 7. n. 6. Menochius de arbitrariis, lib. 2. centuria 2. caſu 135. per totum. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 77. num. 3. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 1052. n. 10. & 12. Caballinus milleloquio 786. Mogollon. vbi ſupra, dict. §. 1. n. 5. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 29. n. 28. 29. & 30. lib. 1. Pater Thom. Sanchez de matrimonio, lib. 4. diſp. 5. n. 1. fol. 689. & num. 3. ibidem, vbi rectè, & cum iudicio annotauit, & concludenter fundauit, arbitrium hoc, etiam attento iure Caſtellæ, Iudici relictum, nec correctum eſ ſe ex deciſione dictæ l. 37. tit. 33. partit. 7. quæ declarat, quarum rerum metus cadat in conſtantem virum; imò potiùs ex lege illa conceſ ſum, quia poſt enumerata nonnulla, ſubdit in hunc modum; E de tal miedo como eſte, o de otro ſemejante, & ſic deſideratur ibi arbitrium Iudicis, vt perpendat, quis metus, aut quod damnum illis aſ ſimiletur, idque contra Villalobos tenuerunt etiam Olanus, & Henriquez, quos ipſe Pater Thomas Sanchez adducit, nec videtur diſ ſentire Mogollon. dict. cap. 2. §. 1. num. 6. fol. 18. dum dicit, quòd id fallit, vbi interuenit metus mortis, aut cruciatus corporis, quia ſi hoc conſtat, non cadit arbitrium, aliàs ſic, ſed non refert prædictos, nec facit mentionem traditionis ſeu obſeruationis Olani contra Villalobos, cuius ſententia meritò improbatur per Patrem prædictum, nec in hoc eſt dubium; imò in dubio, quamuis verba illa dictæ legis deficerent, boni & diſcreti Iudicis arbitrium non eſ ſet credendum excluſum.

In alio tamen erit maxima dubitandi ratio, quod in propoſito prætermini non poteſt, an ſcilicet metus reuerentialis in conſideratione haberi debeat in hac materia, ad effectum irritandi teſtamentum, aut legatum, vel aliam diſpoſitionem, vltimámve voluntatem quamcunque, item vt alios contractus, obligationéſve voluntarias reſcindere debeat; quam quæ ſtionem ſic in terminis, atque in noſtra materia excitatam inuenies per Vincentium de Franchis deciſione 180. Martinum Monter à Cueua inter deciſiones Regni Aragon. in responſo pro vxoris amita, prima parte, n. 59. & nonnullos alios relatos ſuprà, hoc eodem capite, n. 110. Ego verò pro huiuſce rei exacta atque abſoluta explicatione, multos alios originaliter, & ſ æpe prælegi, & ſequentes prælegere, atque ex propoſito videre, neceſ ſarium omninò, lectorem monendum duxi; item & Antiquos alios quamplures, & Recentiores etiam ſcienter, conſultóque prætermiſiſ ſe, quoniam citantur ab aliis, ex his, quos nunc congeram in vnum, Socinum, inquam, iuniorem in conſil. 47. num. 32. & ſequentib. lib. 3. Menochium de arbitrariis, lib. 2. caſu 136. & præ ſumptione 127. per totam, lib. 3. & in conſilio primo, n. 493. & in conſil. 29. num. 18. lib. 1. & in conſ. 181. num. 88. vol. 2. Bernardum Diaz regul. 532. & ibidem D. Salzed. eius Additionat. Roland. in conſil. 95. n. 28. 29. & 30. lib. 1. & in conſil. 83. n. 25. lib. 2. Iacobum Mandellum de Alba in conſ. 77. volumine 1. Neuizan. in conſil. 22. ex n. 20. Crotum in conſil. 120. num. 27. & 28. & 33. & 34. lib. 1. Grammaticum deciſion. 103. n. 56. & n. 66. & ſeq. Pancirolum in conſilio primo. n. 76. cum ſequentibus. Cephalum in conſil. 62. num. 29. & 30. & in conſil. 142. num. 38. & ſequentibus, lib. 1. & in conſil. 592. n. 11. & ſequent. lib. 4. Tiberium Decian. in conſil. 18. num. 127. vol. 2. Burſatum in conſil. 72. num. 21. 33. & 39. lib. 1. Padillam in l. interpoſitas, ex num. 16. vſque ad num. 22. C. de tranſact. Maſcardum de probationibus. tom. 2. concluſ. 1054. ex num. 16. vſque ad num. 25. & num. 27. 28. & 29. & tom. 1. concluſion. 193. num. 25. Oſaſcum in conſ. 12. num. 20. cum ſeq. Ioann. Guttier. in conſil. 16. per totum. Caldam Pereiram in l. ſi curatorem habens, verbo, læ ſis, n. 40. C. de in integrum reſtitutione, Ioann. Garſ. de nobilitate, gloſ. 17. num. 11. & 19. & num. 34. & ſequentibus. Gamam deciſ. 250. num. 4. & deciſ. 262. num. 1. & eius Additionatorem ibidem, fol. mihi 18. Hippol. Riminal. in conſ. 5. num. 31. & in conſil. 42. n. 49. lib. 1. & in conſil. 295. num 74. lib. 3. & in conſil. 404. num. 58. & ſeq. lib. 4. Ioannem Vincentium Hondedeum in conſ. 29. num. 34. & n. 42. & ſequentibus, lib. 1. Balthazar Mogollon, qui Rodericum Suarez, Burgos de Pace, Molinam, Couar. Sarmientum, Mieres, Azeuedum, Gratianum, & Ioannem Guttierez non in conſilio relato ſuprà, ſed in alio loco refert, & plenè tractat in tractatu, de his quæ vi, metúſve causâ fiunt, cap. 4. §. 1. per totum, ex fol. 68. vſque ad fol. 76. & nouiſ ſimè Patrem Thomam Sanchez de matrimonio, lib. 4. de conſenſu coacto, diſput. 6. per totem, ex fol. 706. vbi vide omninò, & vltra alios ab eodem relatos, Andream Fachineum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 96. Martinum Monter à Cueua cauſarum regni Aragon, deciſion, 32. & in reſponſo pro vxoris amita, 1. part. ex num. 56. & num. 62. folio 503. Hieronym. de Cæuallos practicarum commun. contra communes, quæ ſt. 727. ex num. 21. Petrum Auguſtinum Morlam emporij prima parte, titulo 23. quæ ſt. 8. quibus omnibus, & aliis, vt dixi, prælectis, ſic præfatum dubium diffiniendum erit, ſi, quod atti ad noſtram materiam, & alias, ipſius accurata, & perfecta reſolutio deſideretur, vt deinde & ſecundo loco conſtituamus, metum reuerentialem ſolâ reuerentiâ, & Maioris præ ſentiâ illatum non præ ſumi, niſi extrinſeca probatione, aut de iure metus ipſe probetur, Innocentius in c. cauſam matrimonij, de officio delegati, vbi Felinus, & Doctores, Alex. & Doctores in l. interpoſitas, C. de tranſactionibus, Bartol. & Doctores in l. prima, §. quæ onerandæ, ff. quarum rerum actio non detur. Oſaſcus deciſ. 179. num. 5. & in conſil. 12. num. 20. vbi refert quamplurimos, Pariſius in conſil. 26. num. 66. volum. 3. Vitalis in tract. clauſul. titulo, de metu vxoris, num. 3. & 4. Menochius de arbitrariis, lib. 2. centuria 2. caſu 136. num. 8. latiùs lib. 3. præ ſumptione 127. ex n. 1. vſque ad 11. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 1054. num. 16. & num. 22. & cum multis aliis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 29. num. 8. & 9. lib. 1. Martinus Monter à Cueua in deciſ. 33. cauſar. regni Aragon. num. 6. & num. 29. qui inter alia iura citant ad id tex. in cap. quamuis pactum, de pactis lib. 6. vbi dicitur valere renuntiationem iuramento factam à filia in fauorem patris, niſi iuramentum vi aut dolo præ ſtitum ſit: & ſic ſola reuerentia paterna, quæ ibi concurrit, metum aut vim non inducit, nec eam facit præ ſumi; idque procedit, ſiue contractus, actúſve qui geritur, initus ſit cum eo, aut in fauorem, & vtilitatem eius, cui reuerentia debetur, ſiue cum alio, vel ad vtilitatem alterius: adhuc enim metus ſolus reuerentialis non præ ſumitur illatus, nec annullat contractum initum, etiam vt dixi, cum ipſo, cui reuerentia debetur, vt apertè ſignificat text. in d.c. quamuis pactum, & notarunt Felin. in dict. cap. cauſam matrimonij, num. 3. declaratione prima. Romanus in dicta l. interpoſitas, num. 14. & ibidem Alciatus num. 13. Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 14. num. 27. & referens eos, optimè aduertit Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 4. de conſenſu coacto, diſputat. 6. num. 10. fol. 711. vbi cum indicio, & verè improbat ſententiam quorundam Authorum diſtinguentium in propoſito dubio, an metus reuerentialis ſufficiat; vt cùm contractus eſ ſet initus cum eo, cui reuerentia debetur, vel cum alio: vt primo caſu reſcindatur actus geſtus ob metum reuerentialem; ſecundo verò non reſcindatur: quia, vt dixi, ſententia præfata indiſtinctè procedit.

Tertiò conſtituo, ex his quæ dicta ſunt obſeruatione præcedenti, neceſ ſariò & verè quidem inferri, veram non eſ ſe, aut ſaltem ita abſolutè, & indiſtinctè procedere non poſ ſe ſententiam quorundam Authorum exiſtimantium, metum reuerentialem ſola præ ſentia eius, cui reuerentia debetur, illatum præſumi, & conſequenter actum geſtum abſque aliis adminiculis irritare: horum numero fuerunt Gloſ ſa, Bartolus, Baldus, Aretinus, Romanus, & nonnulli alij Antiqui, quos retulit Antonius Gomezius tom. 2. variar. dict. cap. 14. num. 27. Socin. vterque, & Ferretus, quos adduxit Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſione 1054. num. 29. Andreas Siculus Barbatia, Salicetus, Ripa, & Prateius, quos recenſet Bal thaſar Mogollon in tractatu, de his quæ vi, metúſve causâ fiunt, cap. 4. §. primo num. 3. qui decipitur equidem, dum dicit hanc opinionem ſequutum fuiſ ſe Padillam in dict. l. interpoſitas, n. 20. cùm Author ille non loquatur in hoc caſu, & in ſpecie contrarium tenuerit ibidem, num. 16. verſ. ſed nec textus hic, Authorum etiam præfatæ opinionis numero fuerunt Corneus, Ancharanus, Hugo Celſus, Afflictis, Igneus, Nauarrus, Carrerius, & Menchaca, quos adduxit Pater Thomas Sanchez de matrimonio, lib. 4. dict. diſput. 6. num. 4. per totum, fol. 707. ſed decipiuntur proculdubio Authores prædicti, ita indiſtinctè loquentes, nec probatur ſententia ipſorum ex iuribus nonnullis, quæ in id expendunt, ex textu, inquam, in l. velle 4. ff. de regulis iuris, & in l. prima. §. quæ onerandæ, ff. quarum rerum actio, & in l. penul. ff. de furtis, quod ſtatim oſtendam. Verior ergo eſt, ac etiam ſecurior aliorum opinio aſ ſerentium, metum reuerentialem ita demum præ ſumi, actúſque geſti annullationem inducere, ſi minæ aut verbera præceſ ſiſ ſent, nempe à viro contra vxorem, vel à patre contra filium; tunc enim, ſi mulier ipſa aut filius conſentiat, præ ſumetur, eos metu conſenſiſ ſe: ex ſola autem reuerentia præ ſumi non debebit: quod ita tenent Bartolus, Aretinus, Socinus, Curtius ſenior, Alciatus, Curtius iunior, Alexander, Boërius, Couar. & Antonius Gomezius, cum quibus Conſtanter tuetur Padilla in dict. l. interpoſitas, C. de tranſactionibus, num. 16. & cum eiſdem, Decio etiam, Iaſone, Baldo, Albano, Vital. Zabarel. Felino, Ancharano, & Gama, Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 1054. n. 17. Menochius lib. 3. præ ſumption. 127. num. 11. & cum Zaſio, Angelo, Abbate, Riminaldo, Tiraquello, Bernardo Diaz, Gratiano, Molina, Ploto, Burgos de Paz, & Ioanne Guttierrez, Balthaſar. Mogollon. Dicto tractatu, de his quæ vi, metúſve causâ, fiunt c. 4. §. primo num. 2. Qui poſtmodùm ex num. 5. latiùs diſtinguit, vt infrà dicam, Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 77. n. 5. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 96. dum minas, aut læ ſionem requirit, Martinus Monter à Cueua cauſarum regni Aragon, deciſ. 33. num. 29. & n. 31. & 33. & vide num. 23. vbi probat ex aliquibus coniecturis metum reuerentialem ceſ ſare inter patrem & filium, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 32. n. 99. & in conſil. 29. n. 41. 42. & 43. lib. 1. Senatus Pedemontanus deciſ. 175. n. 5. Cephalus in conſil. 592. n. 11. cum ſequentibus, lib. 4. Hippol. Rimin. in conſil. 295. n. 74. lib. 3. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra commun, quæ ſt. 727. n. 22. & 23. Petrus Auguſtinus Morla Emporij, prima parte titul. 8. q. 23. & cum Gloſ ſa, Ancharano, Abbate, Alexandro de Neuo, Hoſtienſi, Innocentio, Ioanne Andrea, Antonio, Baldo, Decio, Felino, Præpoſito Beroo, Probo, Natta, Vitali, Medicis, Ploto, Boërio, Roſella, Angelo, Sylueſtro, Gail, Rota, Bernardo Diaz, Couar. Gama. Guttierez, Saliceto, Cumano, Angelo, Fulgoſio, Paulo, Aretino, Curtio, Imola, Romano, Zaſio, Alciato, Ripa, Capicio, Campegio, Croto, Bertachino, Euerardo, Rolando, Villalobos, Gregorio Lopez, Antonio Gomezio, Molina, Burgos de Paz, Padilla, Azeuedio, Matienço, Ioanne Garcia, Maſcardo, Deciano, Burſato, Barboſa, Humada, Soto, Veracruz, Palacios, Henriquez, Ludou. Lop. Munuel. Carbon. Maur. Anton & Capua, optimè defendit hanc partem, quam veriorem & ſecuriorem ſuprà dixi, pater Thomas Sanchez lib. 4. dict. diſputat. 6. n. 7. per totum, fol. 708. vbi in principio pro iſta opinione rectè expendit text. in cap. ex literis, de deſponſatione impuberum, in cap. 2. de pactis lib. 6. in l. ſi patre cogente, ff. de ritu nuptiarum, in l. fideiuſ ſor impetrauit, 26. §. pater Seij, ff. de pignoribus, & in l. 10. tit. 1. partit. 6. de quibus iuribus, & aliis in propoſito huius materiæ vide Fachineum controuerſiarum iuris lib. 2. dict. cap. 96. is enim Author, qui à prædicto Patre Thoma Sanchez non præcitatur, vt Franciſci Duareni ſententiæ contra communem ſatisfaciat, quatenus Duarenus ipſe contendit, reuerentiæ causâ geſta, etiamſi minæ præceſ ſerint, aut læ ſio interceſ ſerit, rata eſ ſe habenda, quæcumq. iura ſunt in hac materia, optimè declarat, & à communi ſententia non eſ ſe recedendum, concludenter probat.

Deinde ipſemet Pater eodem libro, diſp. 7. num. 5. fol. 722. ſcribit idem eſ ſe, quando preces importunæ adhibitæ fuerunt, & ſimul cum metu reuerentiali interuenerunt, vt tunc quidem actus, vel conſenſus ſubſequutus, præ ſumatur metu adhibitus; id quòd ex notatis à me numeris præcedentibus optimè confirmari poteſt, & ante illum, ſic in noſtris terminis ſcriptum reliquit Menochius lib. 3. dicta præ ſumptione 127. num. 12. Octauianus deciſione Pedemontana 179. num. 4. Afflictis deciſion. 69. num. 3. in fine, & num. 4. & 5. Socinus ſenior in conſil. 263. n. 8. volumin. 2. Neuizan. in conſil. 22. num. 22. & in effectu ſic tenent Montaluus, Bernardus Diaz, Maſcardus, Vitalis, Couar. Villalobos, Padilla, & Ioannes Garſias, quos ipſe Pater retulit, & num. 7. in eadem ſententia remanſit, & ſecundùm hæc idem erit, ſi cum metu reuerentiali immodica & nimia perſuaſio eius, cui reuerentia debetur, interceſ ſerit, idque ex his etiam, quæ ſuperiùs annotaui, item ex his, quæ ſcripta reliquerunt Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 77. num. 10. Grammaticus deciſion. 103. n. 56. in fine, & 57. Pariſius in conſil. 48. num. 54. lib. 4. Hippol. Riminaldus in conſil. 48. num. 54. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 29. n. 34. lib. 1.

Sed & ipſum erit, ſi ex actu vel contractu geſto, enormis læ ſio orta fuerit; tunc namque etiamſi non conſtet de minis, contractus metu reuerentiali geſtus iuncta læ ſione reſcinditur: quemadmodum in præcedenti obſeruatione ob minas reſcindendum diximus, etiamſi læ ſio nulla probaretur, vt cum infinitis Authoribus obſeruarunt Maſcardus de probationibus, tom 2. concluſ. 1054. num. 27. & ſequentib. Menochius lib. 3. præ ſumption. 127. num. 14. Hippol. Riminaldus in conſ. 295. num. 74. lib. 3. & in conſil. 5. num. 31. & in conſil. 42. n. 49. lib. 1. & in conſil. 404. num. 58. & ſeq. lib. 4. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, læ ſis, num. 40. verſ. hac tamen non procedunt, Burgos de Paz ciuilium, quæ ſt. 7. n. 60. Azeuedus in l. prima, titulo 21. n. 192. lib. 4. nouæ collectionis regiæ, & cum Molina, Couar. Rolando, Capicio, Matienço, Ioanne Guttierrez, & aliis, Mogollon. dicto tractatu, de his quæ vi, metúſve cauſa fiunt, cap. 4. §. 1. num. 10. & cum Craueta, Curtio iuniore, Neuizan. Caſtrenſi, Ruino, Decio, Grato, Cephalo, Pancirolo, Suarez, Beroo, Croto, & multis aliis, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 29. ex n. 42. vſque ad n. 46. lib. 1. affirmans non requiri concurſum minarum & læ ſionis ad oſtendendum metum, & reſcindendum contractum, ſed ſatis eſ ſe cum reuerentia paterna concurrere vel læ ſionem, vel minas, Fachineus controu. iur. lib. 2. d. cap. 96. Martinus Monter à Cueua cauſar. regn. Aragon. deciſion. 33. n. 31. 32. & 33. & vide num. 40. vbi probat, durante eadem cauſa metus, actum quantumlibet ex longo interuallo celebratum, ex metu præcedenti geſtum cenſeri, Oſaſcus deciſion. 179. num. 5. & in conſil. 12. num. 20. cum ſequentibus. Ioannes Garſias in tractatu de nobilitate, gloſ. 17. ex num. 34. cum ſequentibus, & ita tenendum eſt, licèt contrarium defendat Padilla in dict. l. interpoſitas, C. de tranſactionibus, num. 21. dicens; quòd in hoc libenter diſcedit à communibus, vulgóque receptis ſententiis, nec eas admittens, niſi dolus aliquis, aliquáve perſuaſio interueniat; ego verò libentiùs communem probauerim, atque eo ipſo quòd notabilis aut enormis læ ſio, vt Doctores dicunt, interueniat, dolum interueniſ ſe probarem, & abſque alia probatione ex reuerentia paterna, iuncta læ ſione, contractum reſcindendum firmarem: ratio concludens, quam Author prædictus aſ ſequutus non fuit, in eo conſiſtit, quòd ſola læ ſio iunctâ reuerentiâ paternâ, aut viri, metum & dolum oſtendit, vt rectiùs annotarunt, & ſic tradiderunt Ruinus in conſ. 98. num. 24. lib. 1. Gratus in conſ. 109. num. 18. lib. 1. Craueta in conſil. 461. num. 18. lib. 3. Decius in l. pactum quod dotali, num. 7. C. de collationibus, & cum multis ſic expreſsè, atque in noſtra materia obſeruauit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 29. num. 43. lib. 1. aliunde ergo dolum aut ſuaſionem, quàm ex ipſa læ ſione quærere, neceſ ſarium non eſt; maximè quia non eſt veriſimile, quem ſummam læſionem paſ ſum fuiſ ſe, ſine minis aut aliis doloſis perſuaſionibus, vt cum Decio, & Craueta, in noſtris terminis rectè conſiderat Martinus Monter à Cueua cauſar. regni Aragon. deciſion. 45. in prima parte reſponſi pro vxoris amita, num. 76. fol. mihi 507. item ob aliam præ ſumptionem iuris, quæ in contrarium non leuiter vrget, videlicet quòd quilibet potiùs. ſuum conſeruare prætendat, quàm illud perdere vt per tex. in cap. cùm ſuper, de electione, teſtatur Pariſius in conſil. 39. num. 6. volumin. 4. & quòd nemo præſumitur velle iactare ſuum, aut tantæ læ ſioni conſentire libenter, ex vulgata regula legis, cùm de indebito, ff. de probationibus, quam latè exornat Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 872. & in noſtris terminis, ſic notauit Ioannes Guttierez in conſil. 16. num. 20. & vltra eum Decianus in conſil. 32. num. 12. lib. 3. vbi poſt Baldum in conſilio 213. in fine, volumine primo, annotauit, ex eo ipſo quòd mulier donat, vel remittit ius ſuum viro, præ ſumi circumuentam, & ſequitur Martinus Monter à Cueua vbi ſupra dicto folio 507. n. 175.

