De Antonio quoque Gomezio inquit, quod audiam, quod ſcripſi cap. 60. num. 12. de vſufructu, qui locus ſi prælegatur, alius detegitur Authoris ipſius vitio me non legendi error, ſiquidem ibi dumtaxat ſcribo, Antonium Gomezium conſtituentem de iure Regio differentiam inter Falcidiam, & Trebellianicam, recte confutatum per Laram, & Molinam, qui duo improbarunt eum, aliud non adiicio, ſed ab illis improbari dico, Cæuall. autem mihimet improbationem hanc tribuit. Alio verò loco, quo Antonium metipſum refuto, cap. 66. num. 23. de vſufructu, quam iuſte, & iuridicè id efficiam, & loqui illum contra iura quædam expreſ ſa, alij ſimiliter viderint. Quod ſi me Anton. Gomez, ſententiam ſemel impugnare, exclamatione magna perpendit, quomodo non animaduertit ipſum non ſemel, ſed iribus in locis huius tertiæ partis refutaſ ſe, atque improbaſ ſe eum quæ ſt 731. ex n. 16. cum ſeq. quæ ſt. 761. n. 48. quæ ſt. 806. num. 48.

Sed & de Ario Pinello inquit Cæuallos, quod audiam. quod ſcripſi cap. 3. num. 94. de vſufructu. Et quidem hactenus non video, nec audio quid à me contradictum Authorem ſcriptum, ſemper potius agnouerim vnanimiter, ſubtiliſ ſimum, atque eruditiſ ſimum iuris Interpretem eum eſ ſe, & vel vno tantum loco conſtabit me diſceſ ſiſ ſe, tunc autem iuridicè, & rectè ab eius ſententia, & placito, & dicens dumtaxat, Pinellum ipſum, & Ioannem Matiençum, nimis generaliter, & indiſtinctè loquutos in quæstione ibi agitata, aliud non dixi, idque aliorum quamplurimorum Authorum authoritate corroboraui.

Rurſus Cæuallos inquit, quod audiam, quod de Domino Præ ſide Epiſcopo Didac. Couar. ſcripſi, cap79. num. 16. de vſufructu, & audio quidem libenter, dixi namque ſententiam eius improbatam per Nauarrum, & Barboſam, & meritò quidem adieci. Quid ergo eſt, quod audire exclamationem debeam de Viro adeò erudito, præ ſtanti, & religioſo, vt apud omnes gentes, & nationes commentaria eius, vtpote eruditione, & doctrina maxima plena, ſic extollantur, & debitè laudentur. Quod autem Nauarrus, & Barboſa eo in dubio improbauerint eum, & ego illos ſecutus fuerim, quid inde contra me præ ſtat, aut qualiter me impugnationis huius Authorem reddet, qui Nauarrum, & Barboſam Authores eius inſpicit. Videt etiam Cæuallos eundem, non ſemel (quod ita contra me, & falsò, vt dixi perpendit,) ſed rribus in locis, & nunc nouiſ ſimè, atque eadem tertia parte, qua me arguit, eundem Dominum Præ ſidem improbaſ ſe, & refutaſ ſe, quæ ſtione inquam 756. n. 57. q. 759. n. 24. & q. 802. n. 53. vbi & Roder. Suar. opinionem damnat, qui me nunquam aliud notaturum contendit.

Prætereà arguit me Cæuallos ipſe, quod Nauarri, & Barboſ æ opinionem refutauerim cap. 79. de vſufructu, quaſi ego eiuſdem oppugnationis Author fuerim aut nouè ita adnotauerim, nec videt eo in loco me non tueri opinionem aliquam nouam, aut nouè à me excogitatam, ſed ſequutum fuiſ ſe, atque probaſ ſe contrariam ſententiam Didaci Couar. & Ludouici Molinæ, quæ: ſemper verior viſa eſt, de quo equidem me arguere non potuit, nec argueret quidem, ſi commentaria mea prælegiſ ſet. Maximè cum Barboſ æ ipſius præ ſtantiſ ſimi, atque accuratiſſimi Iureconſulti laudes cantauerim, & debitam mentionem fecerim cap. 1. de vſufructu. num. 18. non etiam videt, qualiter ipſe eoſdem refutauerit, atque improbauerit Nauarrum inquam, 3 p. communium, quæ ſt. 802. à num. 71. & Barboſam, quæ ſt. 756. num. 46. vbi num. 67. Bobadilæ opinionem reprobauit, qui ita acriter contra me inſurgit, vt nullum improbem.

De Peralta etiam inquit, quod audiam àme ſcriptum cap. 2. num. 49. de vſufructu, & quidem non inuenio quid à me contra dictum Authorem prolatum, aut excogitatum, eum potius Virum maximè eruditionis, nouitatis, veritatis, & ingenij ſemper exiſtimauerim, & in vnaquaque re diſcutienda diligentiſ ſimum, & accuratiſ ſimum Interpretem inuenerim: dixi dumtaxat, obſeruationem, ſiue opinionem quandam eiuſdem Peraltæ: temperandam eſ ſe, nec poſ ſe ita abſolutè, & indiſtinctè procedere, vt ipſe enuntiabat, cum ſ æpe præ ſumptio illa (qua idem adducitur præcipue) deficere poſ ſet, & dolus ac machinatio abeſ ſe. Et citaui Aluaradum, qui antea excitatur contra Peraltam in caſu illo, & de eius opinione dubitat. Non ergo diceret Cæuallos, quod improbauerim noue Peraltam, ſi me prælegiſ ſet, nec de ipſo male ſcripſiſ ſe, quem ſemper laudaui, nec ideo mirum eſt, quod aliquando eius ſententia temperari potuerit. cum Cæuallos ipſe, d. quæ ſt. 749. nu. 10. fateatur proprio ore, parum eſ ſe, quod ſubuerti non poſ ſit: & quæ ſt. 838. num. 11. Pauli Caſtrenſis opinionem reprobauit: & quæ ſt. 797. num. 24. Gregor. Lopez reſolutionem reſpuit, & improbat: & ibidem num. 15. Pichardi quoque opinionem refutat: & quæ ſt. 750. num. 20. Tellum Ferdinandez reprehendit. Eſcobarem quoque notauit quæ ſt. 790. num. 59. & quæ ſt. 750. num. 52. aliorum ſententias damnat, & opinionem Bartholomæ de Ledeſma reprobat, num. 67. atque ex commentariis patris Thomæ Sanchez totam illam quæ ſtionem tranſcribit, ex quo poterit etiam (quoad ſponſalia, & matrimonia attinet, imò, & alias materias) communium contra communes permultas tranſcribere, & ſolum ſcribendi laborem adhibere: Ioannis quoque Gutier. diſtinctionem, & opinionem reprobauit quæ ſt. 755. num. 3. Didacum etiam Perez improbat quæ ſt 762. num. 56. Iaſonem quæ ſt 768. num. 2. Matienç. & Ceruantes, quæ ſt. 779. num. 85. & 87. infinitos alios, quos ipſe paſ ſim refutat, conſulto prætermitto, nec id poſ ſe vllo modo Scriptorem effugere ſiue excuſare fateor vt ſuprà dicebam: non ergo Hieronymum de Cæuallos notauerim, quod eos improbet, quos ſ æpè iuſte improbati continget, ſed quod me nullum refutare neque improbare, ita ſtricte voluerit, qui tot tantoſ que Patres ſe improbare non animaduertit.

De D. Franciſco Sarmiento inquit etiam, quod audiam, quod ſcripſi cap. 2. de vſufructu, num. 88. & 89. & num. 91. & 96. & 115. & quidem nihil ſcripſi, quod tanto Viro, & adeò erudito, atque religioſo obeſ ſe poſ ſit aliquo modo: Lo que hize fue referir ſu opinion particular contra la opinion comun de infinitos, y caſi de todos Autores, antiguos, y Modernos, y con verdad y nouedad (que haſta entonces ninguno lo auia hecho) responder a ſus fundamentos, y defender la comun conſtantemente. De manera, que me deuiera ver, y leer Zauallos, para notarme, y ſi me viera, cierto es, que no me notara. de que defendia vna opinion commun, y reſpondia alas ſubtilezas de vn Moderno. Y el miſmo Zauallos ſe quexa en otra ocaſion en eſta 3. parte. quæ ſt. 847. num. 7. del Doctor Feliciano de Solis, quod accuratiùs ſua ſcripta non inſpexerit, y le imprueua ſu opinion, y de aqu. Podraſacar, ſi me puedo yo quexar iuſtamente, de que tantas, y tantas vezes, non modò accuratiùs, ſed nec vllo modo ſcripta prælegerit.

Contra Fulgoſium etiam inquit Cæuallos, quòd audiam, quod ſcripſi; & quod eum improbauerim, me eodem loco notauit; de quo equidem inſtè admirabar, vtpote cum de vno, & altero Raphaele ita bene affectus ſemper fuerim, vt eorum ſcripta diligenter prælegerim. Et verer in commentariis de vſufructu, cap. 9) . num. 11. (quo loco ipſe me citat) nec de Fulgoſio mentionem aliquam facio, nec ipſum recenſeo. Aliis autem duobus in locis non modò contra præfatum Authorem aliquid non ſcribo, ſed potiùs expreſ ſim approbo, vt dilucide apparet in eiſdem commentariis de vſufructu, cap. 13. n. 7. vbi noue, & vltra alios adduxi, & ponderaui ſubtilem quandam, & ingenioſam eiuſdem reſolutionem, & eam ſequutus ſum: & cap. 35. n. 16. & ſequent. Expreſ ſim etiam ſequutus fui Fulgoſium eundem, & defendi illum noue contra Pinellum, noue etiam Pinelli fundamentis contra ipſum Fulgoſium, reſpondi, vt eum immunem redderem, nec Pinelli obſeruationem placituram oſtenderem: cap. autem 27. n. 15. ſecuriùs equidem, & meliùs putaui cum ratione quadam communi Gloſ ſarum, Bartoli, & Antiquiorum inſiſtere, & manere, (quos & communiter omnes ſequuntur) quam ſingularem quandam rationem Fulgoſij eiuſdem probare, quæ (vt ibi conſtabit) negari non poteſt, quin contra mentem Communis tendat in effectu. Quare ergo Cæuallos exclamet, quod audiam, quod de Fulgoſio ſcripſi, cùm ita (vt dixi) ſcriptum à me appareat, vnuſquiſque etiam diiudicabit.

Sed nec notare me potuit Cæuallos ipſe, quod aliquid ſcripſerim contra Queſadam, ipſe autem exclamat etiam, quòd audiam quod de Queſada ſcripſi cap. 4. de vſufructu, num. 49. Addiderim ego, & vltra eum, & numerum 53. eiuſdem cap. & cap. 75. num. 15. quibus in locis Authorem illum commemoro. Cæterum d. num. 49. & 53. dixi dumtaxat, quod reiectis his, quæ Queſada, & Cæual. ad text. quendam notarunt; non aliud dixi. Eoſdem etiam minimè aſ ſecutos fuiſ ſe cuiuſdam legis rationem, d. num. 53. notaui; non aliud protuli: id autem an liceat, vel non, Scriptori, an etiam frequentiſ ſimé fiat ab aliis, & 3. hac parte communium contra communes ab eodem Cæuallos ſit factum, lector viderit, & diiudicet. Videat etiam, an me nullo modo prælectum, notare iuſtè potuerit Cæuall. idem, quod Queſadam ipſum ſequutus non fuerim cap. 75. num. 15. ſi quidem dilucidè ibidem inueniet. adduxiſ ſe Queſadam diſtinctionem quandam nouam contra communes Doctorum doctrinas, ipſóſque improbaſ ſe, me autem communi Scribentium ſententiæ magis accedendo, explicaſ ſe, atque nouè in eo articulo de quo ibi agebatur, eaſdem exornaſ ſe, & vere ſemper placitis communibus maiorem fidem, & authoritatem quám Neotericorum nouis obſeruationibus exhibere.

Ob eundem quoque defectum pariter, & me notauit, & inquit, quòd audiam, quod ſcripſi de D. Ferdinan. Vaſquez de Mencha. (Viro equidem, & erudito mihi, & ſumma laude digno) verè autem cap. 17. de vſufructu, num. 26. (quò loci me arguit) ideo præfati Authoris opinionem improbaui, quod (vt ibi animaduerto) in contrarium extaret & verior, & communior omnium Scribentium ſententia & ſingularis eſ ſet eiuſdem traditio, nec probaretur ab aliis. An autem ob id iuſtè me notauerit Cæuall. ipſe, dixerit quoque omnes improbare, & factum fuiſ ſe alium Martinum, diiudicent omnes, qui in defenſione communis ſententiæ improbaſ ſe Menchacam inuenient; qui etiam improbare eundem Mench. Cæuall. ipſum, 3. hac part. communium, quæſtione 757. num. 11. & quæ ſt. 759. n. 20. pariter etiam inuenient, idque paſ ſim efficere, de quo ita grauiter me notauit.

Ob defenſionem etiam eiusdem communis in eodem caſu improbaui conſiderationem quandam, atque ſingularem opinionem Antonij Galeatij Maluſ ſiæ, & ſequutus fui communiorem Interpretum ſententiam, vt conſtat ex eodem cap. 17. de vſufructu, num. 28. iunctis num. præcedentibus, & ſequentibus, de quo etiam me arguit Cæuallos, & dicit, quod audiam, quod de Authore præfato ſcriptum reliqui; nec animaduertit, me loco præcitato in deferenda communi opinione inſiſtere, atque Maluaſ ſiam ipſum fateri poſtmodum verius eſ ſe id, quod ego tueor, vt ibidem aduerto d. n 28. & num. 30. poſtquam ſingulares ſententias, atque obſeruationes Neothericorum quorundam nouiter improbaui, ſequutas ſum expreſ ſim communiorem, & veriorem ſententiam, quod cum non viderit Cæuall. de eo me notat, de quo ſine veritatis fraude, & malitia me laudare debuiſ ſet.

Rurſus & de Franciſco Connano exclamat Cæuallos d. quæ ſt. 749. dicto num. 76. quod audiam à me ſcriptum in eiſdem commentariis de vſufructu, cap. 1, num. 30. Que como no vio los lugares atentamente, ò no los vio de ninguna manera, no me cita en aquel cap. en otro num. mas que en el 30. dicho. Hablando tam bien como hablo del miſmo Connano en el nu. 9. y en el num. 37. His autem in locis non aſ ſequor quid audire poſ ſim, aut debeam, quod notari potuerit, Cæual. autem ſi me exaudierit, & verba, atque reſolutiones d.c. 1. prælegerit, non ſine maxima confuſione id efficiet; inueniet ſi quidem. me eo in cap. nouiter, & conſtanter inſudaſ ſe in defendenda Communi quadam Gloſ ſarum, Bartoli, & omnium Antiquorum Neotericorum etiam permultorum: & num. 43. à communi illa opinione recedi nullo modo poſ ſe profiteor expreſ ſim. Fundamentis etiam & ſubtilitatibus Connani, & aliorum Recentiorum contra Gloſ ſ. Bart. & Communem nouiter, & ſubtiliter ſatisfacio, & in effectu relicta communi Doctorum sententia immuni, ita Neotericorum argutas rationes, & fundamenta elido, vt ipſorum placita placere cuique, vel mediocriter tantum de iure inſtructo nullo modo valeant in futurum.

Y pues aquella es vna queſtion de las que en materia de vſufructu eſcriuio Ricciardio, vayaſe a el, y veraſe ſi notô, apuntò, o eſcriuio el miſmo Ricciardio alguna coſa de tantas como el Autor notò, y obſeruò nueuamente, d. cap. 1. de vſufructu, en la diſtincion del vſufructu formal, y cauſal, que leer ſolo aquel cap. y cotejarle con Ricciardio, baſtarâ, para que el lector vea la verdad de lo que queda dicho.

Pariter etiam inquit, quod audiam, quod de eodem Franciſco Connano, cap. 27. de vſufructu, num. 16. ſcriptum reliqui, idque non modo exaudire, ſed & hoc loco repetere, ſiue tranſcribere, ideo decreui, vt non ſine maxima cuiuſque admiratione, atque indignatione id fiat. Itaque in ſummario dicti cap. nu. 12. ſic ſcripſi: Franciſcum Connanum, optimè & verè intellexiſ ſe iſtam materiam Et num. 18. in hunc modum adieci: Et Franciſci Connani opinio magis probatur. Et num. 16. quo expreſ ſim me arguit, quod Connanum eundem improbauerim, quem laudaui, & ſequutus ſum, ita ſcriptum apparet: Cuius rei rationem eleganter explicant Franciſcus Connanus, & Hotmanus.

Inquit deinde, & me non leuiter notat, quod cap. 28. de vſufructu, num. 28. & 29. eundem Connanum improbaui: id quod non efficeret, ſi me eo in loco prælegiſ ſet, quo neceſ ſariò, & verè, atque ideò Connanum improbo, quod ipſe auſus fuerit ſecurè, atque expreſ ſim improbare deciſionem Iuſtiniani in l. cum antiquitas, C. de vſufructu, quam confirmat, & ſequitur Regia lex 27. titulo 31. par. 3. De manera, que con ſu ſubtileza, y ingenio quiſo Connano des hazer la deciſion de vn texto expreſ ſo (que no pude ſufrir iuſtamente) y conſiguientemente la quiere deshazer, y la ley de la partida tambien, quien me nota, y calumnia deſto: y no aduierte, que en el c. 22. num. 4. eundem Connanum laudaui, & mihi ſemper eruditiſ ſimum profeſ ſus ſum.

Prætereà: & de Aretino, & Socino inquit, quod audiam, quod ſcripſi cap. 12. de vſufructu, num. 32. 33. & 37. & cap. 25. num. 4. quo loco (vt ibi videbitur) nec de Aretino, nec de Socino vllam ego mentionem facio, ſed in alio propoſito ſum præfato num. 4. Eoſdem autem commemoraui d. cap. 12. num. 32. & 33. & 37. & verè nihil de ipſis ibidem ſcriptum inuenio, quod mihi imputare Cæuallos potuerit, nec quouis modo tantorum Authorum authoritati detrahere; ſed apparet dumtaxat, me eorundem opinionem quandam non probaſ ſe, imò & illam refutaſ ſe, vt probarem, & defenderem contrariam omnino ſententiam, quæ fuit Innocentij, Baldi, Caſtrenſis, Romani, & Ripæ, eiuſdem etiam Socini alio in loco, & aliorum quamplurimorum Authorum. quos Antonius Gomezius, & Antonius de Leon ibi relati congeſ ſerunt, & ſecuti ſunt. Et pro Innocentio, Baldo, & ſequacibus ſunt adeò vrgentia iura vt ab eis recedi non potuerit, nec ſimilium Authorum ſequaces vllo modo argui.

Alio etiam loco, non in relato ſuprà a Cæuallos, Aretinum iterum improbaui, ſiue ſententiam eius ſecutus non fui, hoc eſt cap. 9. de vſufructu, num. 20. & ab eius opinione receſ ſerunt antea Ripa, Alciatus Pinellus, Graſ ſus, & Dueñ. ibidem relati; ego etiam pariter receſ ſi, & contra eum fundamenta concludentia conſideraui, & adduxi Bartoli theoricam, & doctrinam omnino contrariam Aretino, atque Bart. eundem probaui, vt ibidem conſtat, num. 19.

Sed & de Philippo Corneo dicit Cæuallos, quod audiam ſcriptum à me cap. 30. num. 50. quò loci vere nihil contra eum ſcripſi, ipſum tamen in articulo de quo agebatur ideo dereliqui, nec ſecutus ſum, vt communem Interpretum ſententiam probarem, & defenderem, prout ibi feci, & Menochij locum adduxi, quo ante me, Corneum improbauit, ſed intacta reliquit nonnulla, quæ ibidem ſcripſi, & Bartoli diſtinctionem pro eiſdem ponderaui, vt à Corneo recederem.

Vlterius Cæuallos ipſe inquit, quod audiam, quod cap. 18. de vſufructu, num. 12. de Federico de Senis, de Socino, & de Bertrando ſcripſi; idque & audio, & video, & inuenio me Authores præfatos improbaſ ſe, quoniam ipſorum opinio erat omnino contraria communi, & receptæ ſententiæ, contraria quoque & alteri permultorum opinioni, quæ à communi differt in eo articulo, de quo ibi agitur. Adduxi autem contra Authores eoſdem, & pro Communi, Alexandri conſilium in terminis, qui expreſsè tenet opinionem contrariam, quam, & cum aliis tenuit Pinellus ibi relatus. Hæc qui non vidit, nec conſiderauit, quam iniquè & indigné de me querelam proponat, vnuſquiſque diiudicet.

Inquit ſimiliter, quod audiam ſcriptum à me cap. 11. de vſufructu, num. 17. contra Cuiacium, y pido al lector, que en eſte lugar en que me cita Zauallos, para calumniarme, me lea originalmente, porque eſto y tan lexos de improbar à Cuiacio (a quien el dize que imprueuo) que le aprueuo expreſ ſamente, y en el ſumario d.n. 17. digo aſ ſi: Cuiacium, lectura, intellectu, & reſolutione huius materiæ, alios antecellere. Et num. 18. ſic ſcribo: Cuiacij interpretatio ad textum in l. 4. ff. de ſeruitutibus: relata, & probata per authorem. De manera que conſorme a eſto, el no me veia, ni leia, ſino anduuo por los indices, y en hallando que de algun Autor hazia mencion, y todos los Autores que hallaua, los iuntaua para hazerme cargo de que imprueuo a los que ſigo y defiendo, o no viendo la razon, porque alguna vez imprueuo a algunos Autores, y caſi ſiempre en defenſa de las opiniones comunes.

Deinde, cap. 12. num. 24. vbi eiuſdem Cuiacij obferuationem quandam carpebam, ſumma ratione, & velut neceſ ſitate adſtrictus, id efficere debui, vt ibi videbitur. Ab eius autem opinione recedens, Bart. Aretini, Caſtrenſis, Corraſij, & aliorum Interpretum ſententiæ magis acceſ ſi, vt ex numeris ſeqq. dilucidè conſtat.

Denique num. 15. cap. 77. de vſufructu, quò loci expreſ ſim me arguit, & notat Cæuallos, quod Cuiacium ipſum improbauerim, communem omnium Doctorum ſententiam ſequutus, ideò Authorem præfatum improbo, quod contra veriſ ſimam, & receptam non modò traditionem, ſed etiam contra textum expreſ ſum alloquutus fuerit. Quod etiam ſi Cæuallos vidiſ ſet, me nulla poſ ſet nota afficere.

Deinde inquit etiam Cæuallos, quod audiam, quod de Floriano de Sancto Petro, cap. 2. de vſufructu, num. 3. ſcriptum reliqui. Et vere loco prædicto nihil ſcripſi, quod audire debeam, aut præfatus Author mihi iuſtè imputare potuerit: retuli tamen ſingularem quandam Floriani opinionem, quæ eſt directò communi Interpretum ſententiæ contraria; & defendi communem opinionem conſtanter, quæ originaliter fuit ſententia, & opinio Bartoli, prout Bartolum ipſum retuli, & ſequutus ſum in addit. ad Commentaria ipſa de vſufructu, additione tertia.

Bartolum quoque in effectu, atque eius veſtigia ſequutus, refutaui, aut minimè probaui Ripæ ſententiam, cap. 70. de vſufructu, num. 31. de quo etiam Cæuallos me arguit; nec aduertit ante me Ripam eundem improbaſ ſe Authores octo à me citatos ibi, vt n. 33. nouè animaduerto, & cum Communi remaneo contra Ripam.

Similiter, & Bartoli ſententiam probaui, & conſtanter defendi cap. 13. de vſufructu, num. 6. quæ eſt fere ab omnibus communiter recepta, vt conſtat ex multis relatis à me in principio illius capitis atque n. 5. Vdalricum verò Zaſium ideo improbaui, quod ipſe iniuſtè non modò, ſed etiam contra rectam, atque ſtrictam iuris rationem, Bartolum impugnauerit, & ſecurè refutare contenderit.

Prætereà, & de Ioanne Sichardo inquit Cæuallos, quod audiam, quod ſcripſi cap. 7. de vſufructu, num. 25. quò loci duntaxat dixi Sichardi ſententiam mihi non placere; non aliud verbum contra illum protuli. Dixi etiam expreſ ſim, quare mihi non placuerit, hoc eſt, quod in caſu de quo ibi agitur, qualitatem quandam, & circunſtantiam requirit, quam communis Interpretum ſententia nec requirit, nec exiſtimat neceſ ſariam eſ ſe: ſic ego tueor ibidem communem opinionem, aut ſaltem aliam quoque communem multorum Authorum ſeruandam, & ſequendam fore aſ ſero, nec ſingulari vnius Authoris traditioni accedo, quod mihi exclamatione imputare non abſque iniuria, & malitia maxima fieri potuit, vt de ſe patet apertè.

Singularem pariter Martini Monter à Cueua opinionem quoad diuiſionem fructuum inter hæredes vltimi maioratus poſ ſeſ ſoris, & eiuſdem ſucceſ ſorem cap. 80. de vſufructu, num. 16. improbaui. Et ſequutus ſum communem ſententiam, quæ Didaci Couarruuias, Coſtæ, Ludouici Molinæ, & aliorum grauiſ ſimorum Authorum fuit, & de hoc etiam me norans Cæuallos ipſe, quanto errore lapſus fuerit, re ipſa, & veritate demonſtratur.

Sed & de Petro Paulo Pariſ. & Paulo de Montepico inquit etiam, quod audiam, quod ſcripſi cap. 17. de vſufructu. num. 27. & verè loco præfato dixi dumtaxat, horum Authorum opinionem improbaſ ſe Borgninum Caualcanum, & Achillin. Pedrocham, pro quibus (vltra ab eiſdem dicta) iura nonnulla, & Ferdinan. Vaſquez, Menchac. locum ponderaui, & communem ſententiam magis probaui.

Capit, etiam 25. num. 20. quo loco arguit etiam me Cæuallos, quod contra eundem Picum ſcripſerim: oſtendi duntaxat, Authorem illum deceptum fuiſ ſe in allegatione textus cuiuſdam contra Communem, & eandem Communem defendi conſtanter.

Rurſus & inquit, quod audiam, quod de Ioanne Cephalo, cap 20. de vſufructu, num. 18. ſcriptum reliqui: & quidem ſequutus ſum eo loco Angeli, & Alberici opinionem, quæ eſt in effectu opinio communis, & per iura expreſ ſa probatur, recipitùrque, & defenditur à Modern. Pariſ. & Antonio Galeatio Maluaſ ſia. Inde neceſ ſariò duxi notandum, deceptum Cephalum, qui contra communem, & iura præfata tenuit contrarium, vt ibi videbitur.

Similiter cap. 4. de vſufructu, num. 8. vbi etiam inquit Cæuallos, quod audiam, quod de ipſo Cephalo ſcripſi, inueniet lector errore manifeſto lapſum Cæuallos eundem, ob ipſummet vitium nuſquam me legendi: ibidem namque communem omnium ſententiam ſequutus, nouè animaduertebam, deceptum Cephalum in opinione quadam ſingulari contra communem, vt ibi conſtabit.

De Ioanne quoque Vincentio Hondedeo, inquit Cæuallos, quod audiam, quod ſcripſi cap. 79. nu. 14. de vſufructu: & verè eo loco Hondedeum notaui, quod in reſolutione quæ ſtionis, quæ agitabatur, diminutè loqueretur, aut eam non explicaſ ſet cum omnibus qualitatibus, & circunſtantiis, quas petit, & requirit; quod etſi nouiter obſeruauerim, adduxi pro me communem quandam opinionem, quam ſequor, retuli etiam Doct. Nauarrum. D. Franciſcum Sarmientum, D. Barboſam, & D. Ioannem Gutierrez, qui expreſsè placitum meum adiuuant, & in illo articulo requirunt id, quod Hondedeus non exprimit, aut non aduertit; quem tamen Authorem aliàs valde eruditum, & in ſuis ſcriptis diligentem, non ſemel notaui.

Deinde, & de Ioanne Parladorio inquit, quod audiam, quod ſcripſi, cap. 75. de vſufructu, ex num. 10. cum ſeqq. quò loci contra Authorem hunc nihil à me ſcriptum inuenio, eundem tamen ideo notaui, nec ſequutus ſum, quod in articulo de quo ibi agitur, communes omnium Scribentium traditiones, atque reſolutiones nouis quibuſdam fundamentis, & rationibus impugnauit. Ego verò qui eiſdem communibus magis accedo & ipſas nouè explico, nouè etiam obſeruo quamplurima, quæ tunc vſque ſic explicata, & obſeruata non fuerant, ex ipſis tamen communibus, atque ex iure deducuntur; Parladorium idcirco atque iuſtè carpebam, quod ab eis receſ ſerit, vt ibi conſtabit. Ipſum tamen Parladorium & Cæuallus notauit, atque refutauit 3. hac parte communium, q. 80. n. 38. opinionem illius.

De Azeuedo etiam inquit, quod audiam à me ſcriptum cap. 2. de vſufructu, num. 48. quo numero de Azeuedo nihil ſcripſi: cæterum num. 67. nouè animaduerto, ipſum deceptum in opinione quadam ſingulari, quam tenuit contra communem obſeruationem permultorum, quos ibidem retuli num. 65. & maximè contra Imolam, Florianum, Corneum, Ioannem de Garronibus, & Palacios Rubios, qui verius ſe habuerunt in articulo illo, vt dilucidè ibidem oſtendi. Ipſe autem Cæuallos tribus in locis Azeuedum notat, atque eius opiniones refutat 3. hac parte communium, quæ ſt. 762. n. 56. q. 808. n. 50. q. 815. num. 17.

Denique & me notat & arguit, quod D. Spino, Mendez de Caſtro, Caualcanum, & Morlam nonnullis in locis improbauerim, & inquit, quod audiam contra eos à me ſcriptum, contra quos verè nihil ſcripſi, imò nec improbo aliquando (vt ipſe malè profeſ ſus eſt) aliquando verò non potui non improbare, & aliorum ſententias recipere, vt ibidem latiùs apparet. Ipſe autem Cæuallos 3. hac parte communium, quæ ſt. 779. num. 6. de. D. Spino verba ſequentia profert. Eſpino parum diligenter quæ ſtionem examinauit, nec eruditè reſoluit. Incautè etiam loquutum Cæuallum eundem dixit D. Felicianus de Solis, vt ipſe refert 3. hac parte communium, quæ ſt 847. num. 7. nec ideo prouocatus eſt, ſicut ex verbis à me dictis. De quibus & me ſi vindictam æqualem ſumere intendiſ ſet, nec ita temerè & malitiosè proceſ ſiſ ſet, vindictam equidem ſumeret, aut ſibi ſatisfaceret æqualiter, ſi ſuarum Communium loco aliquo diceret duntaxat, me in aliquo dubio, aut quæ ſtione, perfectè & accuratè fatis non proceſ ſiſ ſe, aut minus perfectè, vel imperfectè me habuiſ ſe, quod de ipſo ego tantum dixi, & alia conſultò prætermiſi, vt ſuprà notaui. Aliter autem atque ita id efficit, vt eruditiſ ſimus ſ æpè Viros, magnò ſque iuris Interpretos commentaria à ſe non mediocri ſtudio & labore confecta, typis mandare, nec publicè edere voluiſ ſe, ne inuidi, aut ignorantis, ſiue ea non percipientis iudicio ſcripta ſua ſubiicerentur, ſumma ratione mihi ſuadeam. Similiter etiam & notanda ſingularia quædam diui Hieronymi ad Celantiam de inſtitutione matris familias, verba, inquit namque in hunc modum: Eo fit, vt qui adulari neſcit, aut inuidus, aut ſuperbus putetur. Eſt ſanè grande & ſubtile artificium laudare alterum in commendationem ſui; & decipiendo, animum ſibi obligare decepti: quódque hoc maximè vitio agi ſolet, fictas laudes certo pretio vendere. Quæ hæc tanta eſt leuitas animi, quæ tanta vanitas, relicta propria conſcientia, alienam opinionem ſequi, & quidem fictam atque ſimulatam.

Subiicit tandem Cæuallos ipſe d. quæ ſt. 749. num. 75. vt ſua ſcripta, & communium contra communes congeriem laudet, atque extollat, quod nec titulum, nec tractatum inueniemus de communibus opinionibus adinuicem contrariis: in quo equidem nollem notam aliquam adiicere, ſed rem hanc ſilentio prætermittere, ſicut aliquando prætermiſi, & non modò in commentariis de vſufructu, ſed & in libro 2. controuerſiarum iuris, hoc quoque lib. 3. tacueram, & tacerem, niſi 3. hæc communium pars ad manus meas, ipſo equidem iam abſoluto perueniſ ſet, & ſuperiora legiſ ſem. Verum autem qui profitentur, & Interpretum omnium iuris notitiam, atque aſ ſiduum lecturam habent, viderint melius, & diiudicauerint, an plena volumina extent communium opinionum adinuicem aduerſantium. Quis namque hactenus communium aggregationem, & tractatum ſuſcepit, qui relata in articulo, aut dubio de quo agitur communi Interpretum ſententia, contrariam ſtatim aliorum opinionem non attuliſ ſet Antonius ille Gabriel, & cæteri qui cum eo aggregantur communeſque ediderunt, an aliquando id omiſerint, an etiam qui plenos tractatus diuerfarum materiarum con fecerunt (de quibus tot extant ſimul iuncta volumina) aliquando in vnoquoque articulo, aut quæſtione excitata, non modò) duas communes contrarias, ſed & plures inuicem aduerſantes, aut diuerſas ſententias deſierint recitare, ipſi pariter diiudicent. Nec ideo intenderem præfati Authoris labori in aliquo detrahere, nec etiam laborem eundem inanem vllo modo dicere, ſed duntaxat ſuaderi Authorem ipſum (quod nullus negabit) difficilius equidem eſ ſe, quæ ſtiones decem accurata & ſtricta iuris ratione, atque diſputatione, & abſque tranſcribendi vitio peragere, eatenus ab aliis ſcripta congerere, & omnium quæ in propoſito antea dicta fuerant, notas, & obſeruationes veras adiicere, ac denique ſubtilitate, nouitate, & ingenio eas abſoluere, quàm communium contra communes mille recitationem, & relationem ſuſcipere; vtpote cum ſi viginti iuris Interpretes ex Recentioribus iunxeris, ex vnoquoque quamplurimas quæ ſtiones accuratè diſputatas, & tunc vſque Scribentes omnes congeſtos, & inde conſequenter communes contra communes quamplures facile deduxeris, imò integre, & abſque alio labore quàm tranſcribendi, ex Recentiori aliquo vnamquamque elicies, nec aliam quàm ſcribendi curam habebis. Quæ namque in iure quæſtio eſt, qui articulus, aut dubium excitatur, in quo ſtatim Doctorum contrarietatem, atque diuerſitatem maximam non inuenias; exemplo ſunt vltimarum voluntatum, contractuum, rerum, perſonarum, cæterorúmque materiæ, cuiuſuis generis illæ ſint; in eis namque pleniſ ſimi ſunt tractatus, & nouiſ ſimorum ſcripta, rerum omnium congerie exornata, vt alio quàm tranſcribendi labore opus non ſit (vt dixi) ſi duntaxat recenſere, & aggregare communes contra communes intentio, & finis fuerit, imò & iura, & rationes pro vna, & altera parte deduci valebunt ex eiſdem, atque vniuſcuiuſque capitis, ſiue quæ ſtionis, aut communis omnia neceſ ſaria ſimul iuncta tranſcribi, & plura volumina communium confici. Et de his hactenus, quæ abſoluenda, atque circunſcribenda Diui Bernardi in libro de conſcientia, cap. 2. loco quodam duximus, vbi inquit notabiliter, vt inſtitutum huius capitis perficiam: Vnicuique liber propria conſcientia eſt, & ad hunc librum emendandum & corrigendum, omnes alij ſcripti ſunt, per hunc Dominus cum ex hac vita vnuſquiſque diſceſ ſerit, rationem accipiet, an bene, an malè geſ ſerit.

CAPVT XXI.

Ad Titulum, ff. ad S.C. Turpilianum, & de calumniatoribus, in Decretalibus. Vbi nonnullis de calumniatoris crimine (quod graue eſt) breuiter commemoratis, aliiſque omiſ ſis conſultò, ne tranſcribantur; id præcipuè intenditur (quod in vſu forenſi controuertitur ſ æpè, & dilucidè ſatis explicatum non eſt) vtrum calumniator etiam præſumptus, is ſcilicet, qui vel accuſationem non probauit, vel ab ea deſtitit, teneatur ad damna, expenſas, & intereſ ſe: & ibidem Bartoli ſententia (quæ in puncto iuris veriſ ſima eſt, quicquid de conſuetudine contra ipſum alij enuntiauerint) conſtanter, ac ita defenditur, vt omnino debeat obſeruari, prout hic explicatur.

SVMMARIVM.

- 1 Accuſatores temerarij, aut præuaricantur, aut tergiuerſantur, aut calumniantur.
- 2 Præuaricator, vnde, & quis dicatur remiſ ſiuè.
- 3 Tergiuerſator, quis dicatur, & vnde, & de pœnis eius, remiſ ſiuè.
- 4 Calumniatores appellantur, qui falſa crimina intendunt.
- 5 Idque eo ipſo præ ſumitur, quòd intentatum crimen non probauerint.
- 6 Vt poſ ſint de calumnia ſine aliis indiciis condemnari, & num. 9.
- 7 Et ratio vera, ac communis redditur.
- 8 Calumnia duplex, vera ſcilicet, & praeſumpta, & vtriuſque exemplum proponitur.
- 9 Calumniator nedum verus, ſed etiam præ ſumptus de calumnia punitur.
- 10 Calumniatoris crimen graue eſ ſe, & varias pœnas pro eo impoſitas.
- 11 Regulariter tamen pœnâ arbitrariâ puniri. Idque tam in vera, quàm in præ ſumpta calumnia; numero ſequenti.
- 12 Quoniam talionis pœna ab aula hodie receſ ſit omnino, de generali conſuetudine.
- 13 A calumnia excuſure cauſas nonnullas, tam in ciuili, quàm in criminali. Modò probentur, quoniam non præ ſumuntur.
- 14 Succumbens in criminalibus, vtrum debeat in expenſis condemnari, ſicut in ciuilibus; & n. ſeq. Quod debeat, & ſic affirmatiua pars probata per Bartol. quem ſequuntur Authores innumeri hîc relati.
- 15 Et pro ſententia ipſius adducta iura nonnulla.
- 16 Lex etiam quædam partitæ, nouiter ponderata per Authorem.
- 17 Rationes quoque vrgentiſ ſimæ expenduntur.
- 18 Et Iulij Clari fundamentum, aut ratio præcipua contra Bartolum, diluitur concludenter; & num. ſeq.
- 19 Improbatur etiam eorum ſententia, qui contra Bartolum in præfato articulo ſcripſerunt.
- 20 A calumnia, & eius pœna licèt cauſa iuſta excuſet, non tamen excuſat ab expenſis, & earum condemnatione, ex ſententia quorundam.
- 21 Contra verò ex ſententia Prosperi Farinacij, quæ ab Authore probatur.
- 22 Et per ipſum nouiter adnotantur nonnulla, quibus magis ipſa corroboratur, ac explicatur per totum numerum, & ſequent.
- 23 Et lex quadam Partitæ nouiter declaratur.
- 24 Ac demum, boni, & diſcreti Iudicis arbitrium in propoſito commendatur.
- 25 Iuſtam cauſam non excuſare accuſatorem, quin poſ ſitipſe actione iniuriarum conueniri ex ſententia quorundam.
- 26 Contrà ex veriori ſententia, qua ab Authore probatur.
- 27 Et pro ea ſingulariter, & nouè expenditur text. in §. ſed non vtique, l. primæ, ff. ad Turpilian.

PRo dilucida huius capitis explicatione conſtituenda erunt nonnulla, antequam ad præcipuam eiuſdem quæ ſtionem (quæ de expenſis eſt) deueniamus, verè namque prætermitti illa non non poſ ſunt, ſiue eademmet quæ ſtio non ita diſtinctè, & dilucidè (vt neceſ ſe eſt) explicari, ſi ipſa non præmittantur.

