- D. Franciſci Sarmienti conſiderationes quædam in propoſito amiſ ſionis legitimæ filiorum ob non confectum inuentarium ex conſtitutione cuiuſdam l. partitæ, ſic ſubuertuntur, vt nullo pacto ſuſtineri poſ ſint, lib. 3. cap. 5. num. 44.
- Franciſci Manticæ locum, pro ſententia authoris non mediocriter vrgere, & per Georgium Cabedum minus benè explicari, lib. 3. capite 12. num. 76.
- Franciſci Manticæ ad l. & ſi ex modica, §. ſi filius, ff. de bonis libertorum, interpretatio aduerſus Menochium probatur, lib. 3. cap 15. num. 74.
- Franciſci Connani ad §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verb. oblig. interpretatio noua, nouiter & verè confutatur, lib. 3. cap. 14. num. 24.
- Franciſci Burſati lapſus in materia, cap. 16. huius lib. 3. nouiter detectus, ibidem, num. 36.
- Fratribus minoribus relictum cum onere, cuius implementum requirit Pontificis licentiam, purum eſ ſe, reiecta conditione, tanquam impoſ ſibili, ex ſententia Bartoli, quæ authori diſplicet, lib. 3. cap. 7. num. 25. & ſeq.
- Fratribus minoribus, an alimenta valide poſ ſint relinqui, & ibidem actum etiam remiſ ſiuè delegato alio quocunque eiſdem relicto, lib. 3. c. 12. num. 8.
- Fratrum quilibet conſtituit propriam lineam, & alter de alterius linea non dicitur, lib. 3. cap. 15. num. 52.
- Fuluij Paciani locus in propoſito l. finalis, ff. de rei vendicatione: & materiæ eius commendatur, lib. 3. cap. 18. num. 6.

- G.

- GEorgij Cabedi ad Ludouici Molinæ locum interpretatio, ſeu declaratio, & nouiter, & vere conuincitur, lib. 3. cap. 12. num. 65.
- Georgij Cabedi, deciſione 133. num. 9. ad conſilium Decij 259. num. 2. interpretatio, ſeu declaratio: optime & noue conuicta, & eiuſdem mens ſingulariter explicata, dicto cap. 12. numero 74.
- Georgij eiuſdem Cabedi ad D. Anton. Meneſ. de Padilla locum explanatio, quædam, noue etiam, & vere confutata, ibid. num. 75.
- Georgium Cabedum, minus bene explicaſ ſe locum Franciſci Manticæ, & aliter explicari debete, ibid. num. 76.
- Georgium Cabedum, male probare intentionem ſuam ex conſilio Pariſij 22. numero 9. volum. 3. & Pariſium ipſum velle contrarium eius, quod Cabedus intendit, ibid. num. 77.
- Georgij Cabedi reſolutio nouiſ ſima, & Regni Luſitaniæ in caſu contingenti, & ad Senatum adducto deciſio 96. prima parte expenditur, & exornatur, eod. cap. 12. num. 123.
- Gloſ ſ æ ſententiam, in l. vter ex fratribus: verbo, conſobrinam ff. de condit, inſtitut. veram non eſ ſe, nec aliquo iure probari, lib. 3. cap. 7. nu. 41. vbi late & noue id demonſtratur, & ad fundamenta eiuſdem gloſ ſ æ, nouiter etiam reſponſum præbetur.
- Gradus ſecundus primum, vel tertius ſecundum quod peruertat, eumque excludat, abſurdum eſ ſe, & contra rationem iuris: & ideo ſeruari debent gradus à teſtatore expreſ ſi, & omnes admittendi ſunt eo ordine, quo ſunt ſubſtituti, nec ordo ſubſtitutionum debet peruerti, lib. 3. c. 15. num. 26.
- Gradus ſequens, quis ſit, ex præcedenti gradu colligitur, ibid. num. 33.
- Quia vnus gradus alium declarat, ibidem, numero 35.
- Graduum computatio non poteſt fieri à perſona, quæ maioratum amiſit propter delictum, vel propter aliam cauſam, quia media ſcala eſt inhabilis & ſine viribus, ib. num. 81.
- Quod procedit, vbicumque propter delictum, vel propter aliam cauſam, fuit incapax ſuccedendi in maioratu, & maioratum adeptus non fuit, ſecus tamen ſi poſ ſeſ ſionem apprehendit, vt ibidem declaratur, n. 82.
- Gregorium Lopez male citaui ſiue expendi per Matiençum in articulo quodam legis Regni: noue & vere adnotatum, lib. 3. cap. 17. num. 151.
- Guid. Pap. ſententia refertur, & concludenter confutatur, lib. 3. cap. 10. num. 39. & ſeq.
- Guid. Pap. deceptum in allegatione. l. Titia Seio §. Lucius. ff. de legatis ſecundo, ibid. num. 44. vbi redditur vera ratio illius textus.
- Guil. Benedicti in propoſito deciſionis. l. primæ. §. ſi ex fundo. ff. de hæredibus inſtit. verba ſingularia proſeruntur, lib. 3. cap. 17. n. 35.

- H.

- HAbilitatem ad maioratus ſucceſ ſionem, tempore quo ſucceſ ſio defertur, conſiderandam eſ ſe, nec antea exiſtentem, vel poſt ſuperuenientem prodeſ ſe, ſi tunc, cum defertur ſucceſ ſio non exiſtat, lib. 3. cap. 10. num. 103. & vide num. 105.
- Habilitas ad maioratus ſucceſ ſionem tempore delatæ ſucceſ ſionis conſideranda eſt, & neque præcedens, neque ſubſequens inhabilitas in conſideratione habetur, lib. 3. cap. 15. num. 3.
- Idque in quacumque materia generaliter procedit, quicquid poſtea contingat, ibid. num. 4.
- Ea namque, quæ vtiliter conſtituta ſunt, durant, licet poſtea contigerit caſus, à quo initium capere non potuerunt, ibid. num. 5.
- Nec debent ex ſuperueniente quopiam caſu reuocari illa, quæ iam perfecta & abſoluta, atque conſummata fuere, ibid. num. 6.
- Hæredem teneri de iure inuentarium conficere, aliàs non conficientem, omnibus creditoribus, legatariis, & fideicommiſ ſariis, etiam vltra vires hæreditarias teneri, & falcidiæ commodo priuari, lib. 3. cap. 5. num. 17.
- Et in filio hærede, vtrum id procedat, ibidem ex num. 18. cum ſeq.
- Hæres non conficiens inuentarium, ex ſententia communi Doctorum, quare teneatur vltra vires hæreditarias. ibidem, num. 27 & 28. in fine, vbi aliæ duræ rationes aſ ſignantur.
- Hæres quando poſ ſit interpretari teſtatoris voluntatem, lib. 3. cap. 10. num. 37. & ibidem num. 38. cuius effectus eſ ſe debeat eiuſdem interpretatio aut declaratio.
- Hæres ſuccedit in vniuerſum ius, quod defunctus habuit, lib. 3. cap. 17. num. 16.
- Hæredes plures inſtituere ſub conditione, ſi omnes acceptauerint, aut pluribus hæredibus inſtitutis prohibere ius accreſcendi, longe diuerſa eſ ſe ſecundum authorem, contra Emanuelis Coſtæ ſententiam, ibid. num. 86.
- Hæres negans rem aliquam hæreditariam eſ ſe, qua pœna plectatur, lib. 3. cap. 18 n. 19.
- Hæredem defuncti perſonam repræ ſentare, vulgo circunferri, lib. 3. cap. 18. n. 6.
- Hypothecam tacitam pro dote competere mulieri, & eius hæredibus in bonis mariti, lib. 3. cap. 4. num. 1.
- Hypothecam tacitam pro dote promiſ ſa præ ſtanda, maritum etiam habere, ibid. num. 2.
- Illam tamen non præferri aliis anterioribus: quia hoc iure cautum non inuenitur, prout oſtenditur euidenter, ibid. num. 3.
- Hypotheca tacita pro dote inducta à iure, durat etiam ſi mulier ſpeciali pignore, vel hypotheca ſibi prouideat, ibid. n. 4.
- Hypothecam tacitam anteriorem præferri poſteriori creditori habenti hypothecam tacitam, ſiue expreſ ſam, ibid. num. 5.
- Tamen ſpeciale eſ ſe in dote, vt mulier habens tacitam hypothecam, præferatur tacitis anterioribus: & à fortiori præferri debebit, ſi dotis hypotheca expreſ ſa ſit, ibid. num. 6.
- Hypotheca tacita pro dote competens, ſi anterior ſit, præfertur expreſ ſ æ hypothecæ alterius poſteriori, ibid. num. 7.
- Idque ex regula cap. qui prior. de regulis iuris, lib. 6. quæ in tacitis, & in expreſ ſis hypothecis locum ſibi vendicat, ibid. num. 8.
- Et conuenit verbis, & menti. l. 33. tit. 13. part. 5. vt noue, & vere, ibid. adnotauit author, n. 9.
- Hypotheca tacita dotis non præfertur aliis hypothecis tacitis anterioribus priuilegiatis, de iure communi.
- Et idipſum obſeruandum eſ ſe de iure regio poſt deciſionem, dictæ. l. 33. part. ibid. n. 10. & 11.
- Hypotheca tacita dotis non præfertur fiſco habenti tacitam hypothecam anteriorem, de iure communi, ibid. num. 12.
- Nec etiam de iure regio poſt deciſionem dictæ. l. 33. partitę. vt ibid num. 13. author animaduertit.
- Hypotheca tacita dotis, vtrum præferatur expreſſis hypothecis anterioribus, tam de iure communi, quàm de iure regio, lib. 3. dicto cap. 4. num. 15. per totum, vbi breuis traditur, & vera reſolutio.
- Hypotheca expreſ ſa dotis poſterior, vtrum præferri debeat aliis expreſ ſis hypothecis anterioribus ibid. num. 16. Vbi iure communi attento, veriorem eſ ſe exiſtimat author eam opinionem, quæ dotis hypothecæ prælationem concedit.
- Sed poſt deciſionem dictæ l. 33. tit. 13. part. 5. contrarium defendit, vt ibidem, num. 17. latiùs, & melius quàm antea fuiſ ſet, explicatum inuenies.
- Hypothecam generalem anteriorem habens, præfertur poſterioribus creditoribus, non ſolum in bonis iam debitori quæ ſitis, ſed etiam in bonis poſtea acquirendis, ibid. num. 18.
- Id tamen ſpeciale eſt in fiſco, ipſe namque licet poſterior creditor ſit, tamen in quærendis præfertur creditori anteriori habenti hypothecam generalem, quanuis in antea quæ ſitis non præferatur, ibid. num. 19.
- In dote autem, vtrum hæc ſpecialitas procedat, an vero obſeruari debeat regula generalis: dubium quidem eſt, prout ibid. num. 20. latiùs adnotatur, & contrariæ ſententiæ in propoſito proferuntur.
- Author vero, vt contrarietatem hanc dilueret, & veriorem ſententiam in mediam proferret, nonnulla adnotauit eodem in loco, num. 21. quæ fortiter vrgent, nec in propoſito fuerant antea ſic conſiderata.
- Et in eam ſententiam procliuior fuit, vt fiſci ſpecialitas in dote non procedat de iure communi, vt ibid. num. 22. adnotatur.
- Nec etiam de iure regio poſt deciſionem dictæ I. 33. tit, 13. part. 5. qui noue & vere in propoſito ponderatur, & dubium hoc accuratius, & melius quàm antea fuiſ ſet, explicatur, ibidem, num. 23.
- Hypothecam tacitam pro dote conſtitutam, & priuilegium prælationis inductum à iure, non obtinere vires in præiudicium alterius mulieris ſuam dotem repetentis, ſed inter eas obſeruari debere regulam capit. qui prior. de regulis iuris, libro 6. ibid. n. 26.
- Quæ regula obſeruati etiam debet inter fiſcum, & dotem, ibid. num. 27.
- Hypotheca generalis prior regulariter præfertur ſpeciali poſteriori, lib. 3. cap 8. num. 18.
- Hypotheca tacita, an contrahatur, cùm pecunia mutuetur ad domus, vel nauis refectionem, vel ad conſtruendam eam de nouo. Item cum res venditur habita fide de pretio, vel mutuatur pecunia ad rem aliquam emendam. Vide plene lib. 3. cap. 8. per totum.
- Hieronymi de Zauallos obſeruatio quædam in articulo amiſ ſionis legitimæ filiorum, ob non confectum inuentarium, & eiuſdem reſolutio, nouiter, & verè confutatur, lib. 3. cap. 5. n. 45.
- Hieronymi de Zauallos aſ ſertionem quandam refragari verbis expreſ ſis, & claris legis partitæ, lib. 3. cap, 8. num. 25.
- Hieronymi de Zauallos conſiderationes nonnullæ in propoſito §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verbor. obligat. nouè expenduntur, atque admittuntur, lib. 3 cap. 14. n. 12.
- Hippolyti Riminaldi in propoſito articuli illius, vtrum Princeps de plenitudine poteſtatis poſ ſit abſque cauſa aliquem dominio rei ſuæ priuare; ideo honorifica mentio facta, lib. 3. cap. 6. n. 10. Quod ipſe author pleniſ ſima manu ſcripſerit, Angeli fundamentis latè reſpondet, pro communi ſententia concludentes rationes, & fundamenta adducit, & quarundam legum verum ſenſum aſ ſignat.
- Hippolyti Riminaldi conſilium 632. num. 133. & 134. lib. 9. expenditur, & verba eius referuntur, lib. 3. cap. 15. num. 69.
- Hippolyti Riminaldi in articulo illo, nunquid depoſito vero, aut confeſ ſionato exceptio non numeratæ pecuniæ poſ ſit opponi: conſilia duo expenduntur, atque commendatur, lib. 3. cap. 16. num. 14.

- I.

- IAcobum Menochium, in materia cap. 1. huius libri, quæ ad titulum, ſi quis aliquem poteſtati prohibuer. vel coege pertinet, diſtinctè, & vtiliter ſe habuiſ ſe, ac inter omnes recentiores, ipſum duntaxat circa reſolutiones Bartoli inſiſtere, & optimè proſequi illas, lib. 3. cap 1. n. 4.
- Iacobi Menochij pro ſententia authoris verba quædam aperta ponderantur, atque præcitantur, lib. 3. cap. 12. num. 63.
- Iacobi Menochij traditio noua contra Rubeum ponderata, lib. 3. cap. 15. num. 71. & num. ſeqq. reiecta.
- Iaſonis, & aliorum authorum ad textum, in §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligat. ſummarium, ab authore probatur, lib. 3. cap. 14. num. 9.
- Contra impedientem, aut prohibentem quem teſtari, ciuilis pœna, quæ ſtatuta fuerit, lib. 3. c. 1. num. 18. & ſeq.
- Impedientes dolo aliquem teſtari, vel vi, aut metu, aliove modo prohibentes, aut inducentes: teneri prætendentibus intereſ ſe actione de dolo, alia ſubſidiaria in factum ad intereſ ſe, ibidem, num. 19.
- Impediens, ne quis inſtituatur hæres per teſtatorem, tenetur illi ad totale intereſ ſe, ibid. n. 20. & 21. in fine.
- Impediens aliquem, quominus conſequatur aliquam hæreditatem, etiamſi ad illam non competeret aliquod ius agendi, tenetur tamen ad totale intereſ ſe, ibid. n. 21.
- Impediens alterum à conſequutione legati, vel gratuitæ donationis, dolo, vi, vel fraude, tenetur eidem ad reſtitutionem arbitrio boni viri: ſecus ſi abſque vi, aut dolo, vel fraude, etiam odio, vel vt ſibi conſulat, alterum ad mutationem voluntatis induxerit, ibid num. 22. & 24. in fine.
- Impediens, aut prohibens aliquem teſtari, an ad duplum læ ſis teneatur: ibidem, numero 25. cum ſequentibus, vſque ad numerum 36. Vbi diuerſ æ ſententiæ interpretum recensentur, & authoris placitum in eo articulo profertur.
- Alia in propoſito vide infra, litera P. verbo, prohibens.
- Importunæ præces, vtrum habeant vim iuſti metus, & actus inter viuos, vltimáſque voluntates vitient, lib. 3. cap. 1. ex num. 114. cum ſeq & infr. litt. P. verb. præces.
- Impoſ ſibile vtrum iudicetur id, quod à Principis voluntate dependet, lib. 1. cap. 7. ex num. 1. vſque ad numerum 17. Vbi plenè articulus hic diſcutitur, diuerſ æ ſententiæ proſeruntur, & authoris placita nonnulla vltra alios proponuntur.
- Impoſ ſibiles conditiones, ſiue adiectiones omnes impoſ ſibiles, de teſtamentis reiiciendas fore, & pro non ſcriptis habendas, lib. 3. capite 17. numero 15.
- Impoſ ſibilitas aliqua, ſi in ſpecie §. ſi ex fundo, l. primæ, ff. de hæredib. inſtitue. dari poſ ſet, negandum non eſ ſe, quin ea ex verbis teſtatoris, ſiue ex facto ipſius, hoc eſt, ex adiectione certæ rei particularis contingat, ibid. n. 17.
- Impoſ ſibilitas perplexitatis, inſtitutiones, & legata vitiare ſolet, ibid. n. 18.
- Interpretatio in teſtamentis, & vltimis voluntatibus ea ſumi debet in dubio, per quam teſtatoris diſpoſitio ſuſtineatur, & actus magis valeat, quàm pereat.
- Nec recipienda eſt interpretatio, per quam diſpoſitio reddatur inutilis, ſi per aliam poteſt ſuſtineri.
- Quia non eſt credendum, teſtatorem voluiſ ſe iudicia ſua ſubuerti, nec etiam voluiſ ſe, quod non potuit diſponere.
- Et verba teſtamenti ſunt poſ ſibiliter, non impoſſibiliter intelligenda, lib. 3. cap. 7. n. 50. 51. 52. & 53.
- Interpretatio per quam ius commune ſeruatur illæ ſum, fauorabilis dicitur, & omnino amplectenda, lib. 3. cap. 17. n. 131
- De inueſtitura noua ſi non appareat, ſed de antiqua, præ ſumitur quod noua ſit facta ſecundum conditiones inueſtituræ antiquæ, lib. 3. cap. 10. num. 11.
- Inueſtituram primam, ſeu primam maioratus inſtitutionem ſemper attendendam eſ ſe, nec poſſe ei ex poſterioribus derogari, ibidem, numero 33.
- Incapax pro mortuo reputatur, lib. 3. capite 15. num. 47.
- Nec obſtat ſequentibus in gradu, imo ſtatim fit locus ſequenti ſubſtituto poſt eum, ac ſi primus vocatus non fuiſ ſet, ibid. num. 48.
- Inſtitutus in re certa, vtrum ſuccedere poſ ſit in feudo, & in emphiteuſi conceſ ſa alicui, & filiis, aut hæredibus ſuis, remiſ ſiue, lib. 3. cap. 17. num. 4.
- Inſtitutus in re certa, ſi nullus alius datus ſibi fuerit cohæres, vel ſi datus, modo quocunque hæres eſ ſe non poſ ſit: hæredis vniuerſalis loco habetur, & totam hæreditatem conſequitur, ibid. num. 5.
- Si vero cohæres vniuerſalis datus fuerit, illéque adiuerit, erit vtique loco legatarij, ibidem, numero 6.
- Quod cohæres vniuerſalis nec adiuit, nec repudiauit, ſiue non deliberat, ius eius ex futuro euentu decidi debebit, an ſcilicet cohæres deliberauit adire, vel non adire, vt ibid. num. 7. adnotatur.
- Inſtitutum in re certa, non eſ ſe propriè legatarium, nec proprie hæredem, ſiue non poſ ſe dici ſimpliciter & abſolutè vnum aut alterum, ſed potius anomalum ſucceſ ſorem appellari, qui in aliquibus legatarij naturam, in aliquibus autem hæredis imitatur.
- Et rei ſingularis ratione, tanquam legatarius habetur, at merito perſonæ, & tituli inſtitutionis, eorum etiam quæ extrinſecus accidunt, non niſi hæres exiſtimandus eſt, vt inſtar aliorum hæredum habeatur, ibid. num. 9. & 10.
- Inſtitutus in re certa, quibus in caſibus, ſiue quarum rerum reſpectu ſit loco hæredis, vel loco legatarij, ſiue participet de vno, aut altero.
- Et vtrum actionibus hæreditariis vti poſ ſit illiſve conueniri, atque ex lege falcidia detractionem pati.
- An etiam mitti debeat in poſ ſessionem bonorum ex l. vltima. C. de edicto diui Adriani, ibid. num. 11. per totum.
- Inſtitutum in re certa dato cohærede vniuerſali, habere ius accreſcendi, ſi cohæres vniuerſalis ante aditam hæreditatem, vel ante teſtatorem moriatur, ſiue hæreditatem repudiet, ibidem, num. 12.
- Vbi etiam rationibus omnibus ſiue fundamentis, quæ in contrarium excitari poſ ſunt, pleniſ ſimè traditur ſatisfactum ab aliis, vt ibidem adnotatur.
- Inſtituto in re certa, reliquam hæreditatem obuenire propter ius accreſcendi, ſiue in iure accreſcendi fundari deciſionem. §. ſi ex fundo. l. primæ. ff. de hæred. inſt. ex multorum authorum ſententia, lib. 3. dict. cap. 17. n. 19.
- Contra vero ex ſententia aliorum, qui non eſ ſe proprie ius accreſcendi in hac ſpecie aſ ſerunt, ibid. num. 20.
- Et eorum opinio ab authore probatur, num. 21. & ſeqq.
- Inſtitutionem certæ rei ex ſententia Ioannis Marci Aquillini, & aliorum interpretum, trahi ad vniuerſam hæreditatem propter præ ſumptam defuncti ſic teſtantis voluntatem, ibidem, numero 24.
- In contrarium tamen grauiſ ſimorum authorum authoritates, & iuris non incognita vulgata potius, & certa principia vrgere, vt ibid. adnotatur, num. 25. & ſeq.
- Inſtitutio in re certa cum ſit, lex (vt author exiſtimat) non tractat de interpretanda, ſiue coniecturanda, aut præ ſumenda defuncti teſtatoris voluntate, ſed de remouendo obſtaculo illo, ne teſtator pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, decedat, dict. cap. 17. num. 36.
- Inſtitutum in re certa non dato cohærede vniuerſali, ad vniuerſam admitti hæreditatem ex beneficio ſiue diſpoſitione legis, quæ eo caſu rei particularis mentionem adimit, vt ibid. n. 38. & ſeq. obſeruatur.
- Idque inſtitutionis verba ſic importare, vt aliud effici non debuerit, ibid. n. 39.
- De inſtitutione, vt certæ rei mentionem lex detrahat, in quo fundetur præcipuè, ibidem, numero 40.
- Inſtitutio certa rei, quare ad vniuerſum trahatur, nec in ipſa ſola re particulari ſubſtineatur, ibid. num. 41.
- Inſtitutus in re certa, ne ad vniuerſam hæreditatem admittatur, ſiue plus accipere prohibeatur, etiam nullo alio cohærede dato, ſiue nullo alio hærede exiſtente: vtrùm expreſ ſa teſtatoris voluntate, & diſpoſitione effici poſ ſit: ibid. ex num. 42. cum multis ſequentibus: vbi plena & abſoluta manu articulus hic diſcutitur, atque examinatur, & n. 65. cum ſeq.
- Inſtitutio partis quod traheretur ad totum, ſicut lex antiqua induxit, quare non ita induxit, quod inſtitutio ſerui traheretur ad libertatis donationem, remiſ ſiuè, ibid. num. 57.
- Inſtitutus à milite ex fundo, vel alia re particulari certa, non efficitur hæres in vniuerſum, niſi expreſ ſ è conſtet de voluntate militis, ſic voluiſſe, dict. cap. 17. n. 76.
- Inſtitutus in re certa, ne reliquam hæreditatem obtineat, cum teſtator expreſ ſ è prohibet, in totum videtur ab inteſtato decedere, velle tamen taliter inſtitutorem certam iure fideicommiſ ſi deberi: idque ex ſententia quorundam: contra ex ſententia aliorum, de quorum veritate agitur, & res hæc explanatur, ibid. ex num. 104. cum ſeq. vſquè ad num. 117.
- Inſtitutus in re certa, habetur pro hærede vniuerſali, & totam hæreditatem conſequitur, vbi cohæres vniuerſalis datus non vel datus non eſt, vel datus non addit: non ſolum in foro exteriori, ſed etiam in foro conſcientiæ interiori, dict. cap. 17. num. 117. & ſeq.
- Inſtitutus in re certa, vbi teſtator expreſ ſe prohibuit, in vltra carpere poſ ſet, ſalua conſcientia vltra carpere, ſiue retinere non poterit, ſed reliqua bona venientibus ab inteſtato tenebitur reſtituere, ex ſententia multorum.
- Vbi & patris Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito, nouiter expenduntur.
- Contra verò ex ſententia aliorum, ibid. num. 120. 121. & 122.
- Inſtitutus in re certa, nullo alio hærede ſcripto, vtrum iure regio vniuerſam ſequatur hæreditatem, ſicut iure communi conſequebatur, lib. 3. dict. cap. 17. ex num. 123. cum multis ſequentibus vſque in finem capitis. Vbi articulus hic dilucide, & melius quàm antea fuiſ ſet, explanatus relinquitur.
- Inſtitutus in re certa, dato cohærede vniuerſali, vtrum iure regio vniuerſam conſequatur hæreditatem, ſi vniuerſalis cohæres ante teſtatorem moriatur, vel hæreditatem repudiet, aut alia quacunque ratione hæreditatem non adeat, ibid. num. 145. & ſeq. vbi pars affirmatiua probatur.
- Inſtitutus in re certa, vtrum iure regio ad vniuerſam admittatur hæreditatem, cum teſtator expreſsè prohibuit, ne ex bonis, ant hæreditate ſua vltra conſequi poſ ſet; ſiue rem illam certam, aut partem tantum habere, ibid. num. 149. cum ſeq.
- Inſtitutio in re certa, facta per verba obliqua, aut communia, non directa, vtrum iure regio ad vniuerſum trahatur, alio non dato cohærede vniuerſali, ſiue quid eo caſu debeat obſeruari, ibid. num. 155.
- Ioannis Gutierrez ad l. vigeſimam ſecundam, & vigeſimam tertiam, titulo octauo, partita quinta, interpretatio, nouiter, verè tamen & concludenter damnatur, atque eiuſdem l. finis, & intentio detegitur, lib. 3. cap. 3. num. 89.
- Ioannis Gutierrez in terminis quæ ſtionis cuiuſdam Dini, verba quædam, nouè ponderata, & probata, lib. 3. cap. 17. num. 70.
- Ioannem Cephalum, in conſ. 762. ex num. 2. lib. 5. clare videri donationi propter nuptias prælationis priuilegium conceſ ſiſ ſe, prout lib. 3. c. 4. num. 35, adnotatur.
- Cæterum authores ibi relatos, eiuſdem Cephali aſ ſumptum, aut ſententiam non probare, nouè, & verè oſtenditur, ibid. num. 36.
- Nouiter etiam, & verè notatur, eundem Cephalum ſaluari non poſ ſe eo modo, quo Doct. Barboſa ſaluandum eſ ſe credidit, ibid. num. 37.
- Ioannis Cephali relatam ſupra num. 35. ſententiam, fortaſ ſis ſuſtineri poſ ſe in donatione propter nuptias, ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta cauſa; vt puta à viro ignobili, vel ſene vxoris nobili, aut iuueni factam, prout ibid. num. 39. adnotatur.
- Ioannes Vincentius Hondedei, in conſilio 40. lib. 1. ex num. 27. & num. 34. & 35. explicatur, lib. 3. cap. 9. num. 14.
- Ioannem Vincentium Hondedei, in conſilio 43. per totum, lib. 2. Optimè, & vtiliter loquutum in materia depoſiti, & ibid. dixiſ ſe quamplurima, quæ circa depoſitum neceſ ſaria ſunt, & in praxi conducibilia, lib. 3 cap. 16. num. 34.
- Ioannis Franciſci de Ponte obſeruationes in materia depoſiti, quas in conſil. 56. per totum, reliquit ſcriptas: probantur ibid. num. 37.
- Ioannem Corraſ ſium, recte, & accurate percepiſſe, atque intellexiſ ſe materiam cap. 13 lib. 3. ibid. num. 37.
- Ioannem Corraſ ſium, diuinatoriè quidem, ac contra mentem Pontificis explicaſ ſe textum, in cap. 1. de ſequeſtrat. poſ ſe. & fruct. lib. cap. 16. num. 19.
- Ioannis Imolenſis obiectionem quandam non obeſ ſe ſolutioni traditæ per authorem, lib. 3. cap. 13. num. 6.
- Ioannis Imolenſis diſtinctionem in articulo quodam ſubſtitutionis vulgaris probabilem non eſ ſe, multa potius in contrarium conſiderari poſ ſe, quæ ipſam deſtruerent, atque eliderent, ibid. num. 13.
- Ioannis Imolenſis circa materiam §. ſi ex fundo, l. primæ, ff. de hæredib. inſtit. lectura originalis commendatur, lib. 3. cap. 17. num. 3.
- Ioannis Imolenſis in propoſito eiuſdem §. reſolutio adducitur, & ab authore probatur, ibid. num. 26. & ſeq.
- Ioannis Imolenſis ad l. quidam cum ſeruum, C. de neceſ ſarijs ſeruis hæred. inſtitut. ſolutio, & arguta conſideratio probatur, ibid num. 55.
- Ioannis Crothi in materia d. §. ſi ex fundo dictum quoddam, authori non placere, ibid. n. 84.
- Ioannis Marci Aquilini in materia dicti §. ſi ex fundo, nullum hactenus mentionem feciſ ſe, & eiuſdem obſeruationem in propoſito adduci, lib. 3. dict. cap. 17. num. 23
- Ioannem Marcum Aquilinum, iniuſtè carpere Imolæ, & Crothi ſolutionem, prout ibid. adnotatur num. 52.
- Ioannis Marci Aquilini aduerſus ſolutionem Imolæ argumentationem veram non eſ ſe, & dictis antea manifeſte conuinci, ibid. num. 58.
- Ioannem Marcum Aquilinum contendiſ ſe euertere præcipuum fundamentum opinionis Dini: ſed eius ſolutionem falſam eſ ſe, nouè oſtenditur, ibid. num. 71. & 72. & ſeq.
- Ioannis Marci Aquil. ad l. ſi quis ita 74. ff. de hæred. inſtit ſolutionem, aliquid non valere, ibid. n. 74. & iterum num. 98. & 99.
- Ioannis Marci Aquilini ratio, quare in milite ceſſet deciſio l. 1. §. ſi ex fundo, ff. de hæred. inſti. improbatur nouiter per authorem, ibidem num. 81.
- Ioannis Marci Aquilini, pro conciliatione contrarietatis Bartoli, & Dini concordiam, & diſtinctionem adductam, nec eſ ſe veram, nec etiam nouam, vt nouiter & vere oſtenditur, ibid. n. 92. & quatuor ſeq.
- Ioannis Marci Aquilini diſtinctionem deſtruere text. in l. ſi quis ita hæredes inſtitutus fuerit, ff. de hæred. inſtit. ibid. num. 98.
- Ioannis Bologneti conſideratio in articulo illo, vtrum mors ciuilis denominari potuerit ab interpretibus, confutata, lib. 3. cap. 12. num. 21.
- Ioannis Bologneti in articulo illo, quibus in caſibus mors ciuilis æquiparetur naturali, verba quædam præcitata, & probata, ibid. num. 26.
- Ioannis Matiençi refertur ſententia, quæ iuris communis correctionem inducit, & inſtituto in re certa ius accreſcendi, ſiue in cæteris rebus de iure huius Regni incrementum denegat, lib. 3. cap. 17. num. 124. & num. 125. Vbi eiuſdem authoris fundamenta expenduntur, & ad duo principaliter reducuntur.
- Ioannis Matiençi ſententia recipitur eiuſdem tamen ratio improbatur, & noua. diuersáque ratio redditur, ibid. num. 150.
- Ioan. Lup. de Palat. Rubr. ad l. 40. Tauri, decidendi rationes duæ, nouiter & verè carpiuntur, lib. 3. cap. 19. num. 108.
- Ioannis Garſiæ circa interpretationem textus, in cap licet. de voto, & voti redemptione: obſeruationes quædam nouiter, & verè confutantur, lib. 3 cap. 19 num. 120.
- Ipſius dicto aut verbum perſonaliſ ſimum eſt, lib. 3. cap. 5. num. 78.
- Iſerniæ obſeruatio quædam adducitur, ex qua maſculus ex ſ œmina præfertur fœminæ ex maſculo, lib. 3 cap. 19. nun. 157.
- Iuramentum an confirmet contractum, & reſciſſionem impediat? In terminis authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit. & cap. quamuis pactum, de pact. in 6. Et vtrum ea iura procedant enormi, aut enormiſ ſima læ ſione interueniente, lib. 3 cap. 2. per totum, vbi latè, & vtiliter agitur.
- Iuramentum excludit maiorem à beneficio l. 2. de reſcindenda vendit, ibid. num. 35.
- Sed non excludit ſtante enormiſ ſima læ ſione, ibid. num. 36.
- Ius quando alteri eſt iam quæ ſitum ex aliqua diſpoſitione, & ſi ceſ ſet diſpoſitionis cauſa, non tamen ſubuertitur diſpoſitio, lib. 3. cap. 15. numero 7.
- Ius quæ ſitum facilius conſeruatur, quam ius nouum acquiritur, & difficilius excluditur quis à iure quæ ſito, quàm à iure quærendo, ibidem, num. 8. & vide num. 9. & ſequent. vbi id comprobatur.
- Iure accreſcendi an reliquam hæreditatem obtineat, qui in re certa fuit inſtitutus, lib. 3. cap. 17. ex num. 19. cum ſeq. & ſupra litera I, verbo, inſtitutus, & inſtitutio.
- In iure accreſcendi portio deficiens, portioni non perſonæ accreſcit, dicto cap. 17. num. 22.
- Ius accreſcendi in legatis & fideicommiſ ſis, etiam vniuerſalibus, prohiberi poſ ſe, vnanimiter omnes docuiſ ſe, ibidem, numero 61.
- Ius accreſcendi, etiam abſque prohibitione teſtatoris ceſ ſare in ſubſtitutione fideicommiſ ſaria, ſi vnus ex fideicommiſ ſariis repudiet partem ſuam, & tunc hæredem inſtitutum illam in ſe retinere, ibidem, num. 62.
- Ius accreſcendi introduci, qua ratione neceſ ſe fuit, ibidem, num. 87.
- Ius accreſcendi à teſtatore prohiberi non poteſt, ibid. num. 88.
- Iure accreſcendi à teſtatore prohibito, quod adhuc ipſe teſtatus cenſeatur, non inteſtatus deceſ ſiſ ſe, ibid. num. 89.
- Et argumento cuidam, quod in contrarium videtur fortiter vrgere, optime & vere ſatisfactum remiſ ſiue, ibid. num. 90.
- Ius accreſcendi deſcendere principaliter, ſiue immediate inuentum atque introductum fuiſ ſe à lege, ſecundario tamen ex tacito iudicio teſtatoris, ſiue tacita & coniecturata mente ipſius, ibid. num. 91.
- Ius accreſcendi de iure huius regni ſublatum non eſ ſe, ibid. num. 146.
- Ius accreſcendi hodie poſt deciſionem. l. primæ, titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ expreſ ſe prohiberi poſ ſe per teſtatorem, imo & tacite prohibitum, ſufficere, ibid. num. 152.

- L.

- LEgata & cætera relicta, an debeantur ex teſtamento facto per vim, lib. 3. cap. 1. ex n. 49. cum ſeq.
- Legata ex teſtamento per vim facto, quando non debentur, legatariis erit ſaluum ius recuperandi intereſ ſe, aut damnum contra inferentem metum, ibid. num. 54 & 55.
- Legata an debeantur ex teſtamento, quod per dolum, non per metum factum fuit, ibid, ex n. 57. vſque ad num. 65.
- Legatum creditori (quod repræ ſentationis commodum facit vtile) vtrum per legem falcidiam ſit reſecandum de toto legato principali, an verò dumtaxat de ipſo repræ ſentationis commodo, lib. 3. cap. 19. num. 4.
- Legis verba quantumuis generalia ſint, recipiunt interpretationem reſtrictiuam, ne quis indebitè damnum patiatur, lib. 3. cap. 3. num. 70.
- Et ne lex ipſa iniquitatem aliquam, ſiue defectum rationis contineat, ſemper interpretatio admitti debet, ibid num. 71.
- Legis claram deciſionem vbi habemus, non eſt amplius elaborandum, nec aliter dubitandum, ſed ita tenendum, prout lex dicit, lib. 3. cap. 7. num. 34.
- L. 14. in fine, tit. 4 partit. 6. conditores, quid in conſideratione principaliter habuerint, vt eius deciſionem ſic compoſitam, aut ſcriptam relinquerent, lib. 3. cap. 7. num. 39.
- L. 14. tit. 4. part. 6. deciſionem, velut deſtruere omnia, quæ in eiuſdem propoſito authores nonnulli huius Regni reliquerunt ſcripta, ibidem, num. 40.
- L. 41. Tauri procedit in vinculis particularibus, in anniuerſatiis, & patronatibus, ſiue capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure maioratus relictis, lib. 3. cap. 19. num. 278.
- L. 45. Tauri remedium, procedit etiam, & habet locum in vinculis particularibus, abſque Regia facultate, authoritate legum huius Regni factis, & in anniuerſariis, atque patronatibus, iure maioratus relictis, ibid. n. 280.
- L. 46. Tauri, procedit etiam in vinculis particularibus, abſque Regia facultate factis, ſed authoritate legum huius Regni, tertij & quinti, ſtantibus deſcendentibus legitimis, & his deficientibus omnium bonorum, in anniuerſariis etiam defunctorum, & patronatibus, atque capellaniis perpetuis, quando iure maioratus relinquuntur, ibid. num. 281.
- L. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, indiſtinctè procedit in diſpoſitione, ac in perſona quacunque, nec vlla cauſa, aut perſona ab eius deciſione excipitur, lib. 3. cap. 10. num. 2.
- Procedit etiam in Principe, adeò quod Princeps etiam non poſ ſit modificare, nec altera reali quomodo donationem perfectam, per eum in fauorem alicuius factam. nec eidem nouas conditiones adiicere, ibid. num. 3.
- L. perfecta donatio, C. de donat, quæ ſub modo, procedit etiam in vinculis perpetuis, ſeu primogeniis, ac etiam in meliorationibus inter viuos factis, ibid. num. 5.
- L. vbi repugnantia. ff. de regulis iuris, ſeptem limitationes, ſeu reſtrictiones, remiſ ſiue dict. cap. 10 num. 21.
- L. ſicut. C. de obligat. & act. contra Socin. Couar. & ſequaces, fortiter inducta, ibid n. 51.
- L. 27. Tauri, noua & notanda interpretatio, atque veriſ ſima conſideratio proponitur, & concluditur, non poſ ſe eidem legi fraudem fieri appoſitis conditionibus eiuſmodi, ex quibus priorum vocationum reuocatio, aut alteratio inducatur, lib. 3. cap. 12. num. 48. vbi latius id demonſtratur.
- Legis diſpoſitio, realis potius, quam verbalis eſ ſe debet, dict. cap. 12. num. 49.
- Legis diſpoſitio & voluntas machinatione aliqua circunſcribi non debet, ibid. num. 50.
- Legis 40. Tauri pro ſingulari confirmatione, & iuſtificatione, mire vrgere, ea quæ ſingulariter & vere adnotantur, lib. 3. cap. 19. n. 220.
- L. 40. Tauri, in poſtrema ſui parte, eſ ſe iuri communi conſonam, recte obſeruaſ ſe Peraltam, ibid. num. 296.
- In cæteris queque partibus iuri communi conuenire, ibid. num. 297.
- L. primæ. §. ſi ex fundo. ff. de hæred. inſtitu. circa rationem, ſcriptores omnes ſic variaſ ſe, vt in reſolutione, aut explanatione quæ ſtionum eiuſdem materiæ variare & diſ ſentire, vis quodammodo fuerit: vtpote cum eas ſententias proponant, opiniones ve tueantur, quæ dicti §. rationi, iuxta eorum placita magis conueniant, lib. 3. cap. 17. num. 13.
- L. 40. Tauri, verba quædam, an potius ad qualitatem primogenituræ, quam ad gradum referenda ſint, lib. 3. cap. 19. num. 51, & 159. cum ſeq.
- L. 40. Tauri, deciſio quam neceſ ſaria fuerit in his regnis, vt tot ambages, atque contrarietates ceſ ſarent, ibid. num. 354. & 355.
