Prætereà, Ceſ ſare etiam in primogeniis rationem aliam, quia poſ ſet mater grauata alias res acquirere, patet etiam ad oculum: nam etſi Monaſterium Maioratum non poſ ſideret, ſed ſtatim facta Profeſ ſione Monachi, ad ſequentem transferretur Maioratus ipſe; proculdubio poſ ſet Monachus alias res acquirere, ac per eum Monaſterio acquirerentur, ita quòd ex eo quòd Maioratus tranſeat ſtatim in ſequentem, vel non transeat, non poteſt diuerſum ius, diuerſáve ratio conſtitui; nam vtcunque res ſe habeat, ſi Monachus acquirat, Monaſterio equidem acquiret, nec res immutabitur aliquo modo, ſiue nullus effectus emanabit ex eo, quòd ſtatim ſuccedat is, qui poſt Monachum ſuccedere debet. Nec etiam, quando Maioratus penes Monaſterium manſiſ ſet, acquiſitæ res ſimul cum rebus & bonis Maioratus poſteà tranſirent, ſed penes Monaſterium manerent: & ſic in primogeniis Hiſpanorum, ratio illa Ceſ ſat omnino; & conſequenter, ſi ita ſtatuitur, quando in communi Monaſterium eſt capax bonorum, certius quidem erit, & abſque omni difficultate, mortem naturalem non expectandam, quando Monachus ingrederetur Religionem, bonorum in communi incapacem: tunc namque in contratium faceret apertè, atque expendi deberet text. in dict §. Cornelio Felici, dum dicit, potuit interim res acquirere, Contrario ſenſu, & à ceſ ſante ratione, quia cùm talem Religionem profeſ ſus non poſ ſit aliquid acquirere, nec in particulari, nec in communi, & ſic nec ſibi, nec alij, nec etiam Monaſterio, ob incapacitatem regulæ; ſtatim proculdubio, tam ex iuris diſpoſitione, quàm ex voluntate primogenij inſtitutoris, videretur vocatus ſequens in gradu, & per Profeſſionem veniret dies vocationis; ne interim vacet Maioratus, cuius ſucceſ ſio nec per momentum poteſt eſ ſe in pendenti, vt plenè probatur per Molinam de Hiſpanor. primogen. lib. 3. cap. 10. per totum, Patrem Molinam tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 634. fol. 488. nec aliquo tempore in extraneos, aut non vocatos tranſire, vt per eundem Molinam ibidem, & lib. 3. cap. 9. num. 2. Additionem ad deciſionem Gamæ. 259. verſic. de prima concluſione. Quod etiam in hoc ſecundo caſu, quando Monaſterium eſt incapax bonorum in communi, eruditè conſiderauit Ioannes Vincentius Hondedeus dict. conſil. 62. num. 33. & 36. lib. 1. Et hactenus de ſequndo caſu principali huiuſce diſputationis, quando à ſucceſ ſione Maioratus Monaſterium expreſsè excluſum non fuit & capax eſt bonorum in communi; in quo tamen cùm occaſio ſe offeret, maturè erit deliberandum, ac etiam cum iudicio ponderari debebunt inſtitutionis, aut ſcripturæ Maioratus verba, quamuis mihi hæc opinio, attentâ primogeniorum ipſorum naturâ, & fine, & inſtitutorum deſiderio & intentione, valdè probabilis, & tenenda videatur, maximè cùm tot authoritatibus, atque adeò vrgentibus rationibus comprobata remaneat.

Tertius deinde & principalis caſus ſit, quando etiam Monaſterium excluſum non fuerit, ſed bonorum in communi, aut vniuerſali incapax ſit, & tunc quidem certum erit, & abſque controuersia, Monaſterium, nec Monachum ſuccedere poſ ſe: quia cùm Monachus Monaſterium huiuſmodi profeſ ſus fuerit; conſequens eſt, vt pro mortuo reputandus ſit, fiátque ſtatim locus ſequenti vocato, ac ſi Monachus non eſ ſet in rerum natura. Idem namque operatur ſucceſ ſionis incapacitas, quod mors, l. prima, §. ſed ſi patronus, ff. de coniung, cum emancip. liber, eius. Quam rationem aſ ſignat, & ſic reſoluit Molina de Hispanor. primogen. lib. 1. dict. cap. 13. num. 69. Mieres de maioratu, 2. parte, dicta quæ ſt. 3. ex num. 6. vſque ad num. 11. vbi eadem ratione excitatur præcipuè, & dicit, reſolutionem præfatam procedere, ſiue Monachus ingrediatur Monaſterium, iam factus poſ ſeſ ſor bonorum Maioratus, ſiue ante ſucceſ ſionem ingrediatur: & quia ſi Monaſterium eſt incapax ſuccedendi in aliis bonis minimè vinculatis, maiori ratione debet eſ ſe incapax vinculatorum; citat etiam Bartolum in l. cum pater, & hæreditatem, num. 1. ff. de legatis ſecundo. Alex. & alios plures, qui in fideicommiſ ſo ſic tenuerunt: Id ipſum in Maioratu, poſt Tiraquellum, Gregor. Lopez, & alios, tenuit quoque Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 4. num. 10. & 11. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 12. principali, de legato Monacho relicto, num. 34. & 37. & gl. 27. de fideicommiſ ſaria ſubſtitutione, num. 24. Ioannes Matiençus in l. 3. tit. 4. gloſ. 2. num. 3. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Blazius Flores Diaz de Mena variarum lib. 1. quæ ſt. 16. artic. & §. 2. num. 7. dicens, omnes vnanimiter, & nemine diſcrepante tenere, quòd Monaſterium non capax bonorum in communi, in Maioratu non ſuccedat, & pro certo ſupponit; ac in Monaſterio capaci bonorum in communi, dubium & diſputationem mouet Georgius Cabedus deciſione Regni Luſitaniæ 133. numer. 1. & numer. 7. Denique in Maioratu idem quoque reſoluit Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure. diſp. 623. n. 1. & 2. folio mihi 359. Vbi inprimis obſeruat quòd Religioſus ſi nondum Profeſ ſionem emiſit, aut in Societate Ieſu ad gradum Coadiutoris aſ ſumptus eſt, capax eſt Maioratus cuiuſcunque, quoniam vſque ad profeſ ſionem, aut ad vota Coadiutorum in dicta Societate, incapax non eſt ſucceſ ſionis in quibuſcunque bonis, dominiíque illorum, iuxta ea, quæ Molina ipſe eodem tractatu, diſp. 139. & 140. copiosè ſcripta reliquit: deinde conſtituit, quòd Religioſi earum Religionum, quarum Domus, Collegia, ac Monaſteria incapacia ſunt ſucceſ ſionis ſuorum Religioſorum, pro mortuis reputantur, ad effectum, vt neque ipſi, neque Monaſteria, neque alius loco illius ſuccedere poſ ſit in quibuſcunque bonis, ſed deuoluuntur ad alios hæredes. Vnde infert, quòd eiuſmodi Religioſi, & Monaſteria eorum ſuccedere non poſ ſunt in vllo Maioratu, ſed perinde talis Maioratus deuoluitur ad ſequentem vocatum; ac ſi Religioſus ille è vita deceſ ſiſ ſet, aut natus non fuiſ ſet: & refert Molinam dumtaxat d.c. 13. n. 69. & in fideicommiſ ſo, poſt Bald. Alex. Deci. Pariſ. Theſaurum, Ripam, Coſtam, Sfort. Odd. & Franciſcum Manticam; ſic etiam obſeruauit Michael Graſ ſus receptar. ſentent. §. fideicommiſ ſum, 940. n. 7. Roland. in conſilio 97. n. 41. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 62. n. 37. lib. 1. vbi refert multos Authores, ſic etiam tenentes. Et poſt Bartolum, Gratum, Ruinum, Beroum, Fortunium Garſiam, Pariſium, Boërium, Baldum, Butrium, Abbatem, Angelum, Imolam, Caſtrenſem, Alex. Socinum ſeniorem, Decium, Sfortiam, & Oſaſcum, Menochius lib. 4. præ ſumpt. 83. nu. 71. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 28. n. 62.

Hoc autem quamuis adeò certum ſit, & abſque controuerſia, vt dixi, ſubſtitutóque, vel ſequenti vocato, data incapacitate Monaſterij, locum eſ ſe omnes admiſerint vnanimiter; de alio tamen dubitant, atque in controuerſiam excitant communiter vtrum, inquam, eo caſu, ſtatim facta Profeſ ſione admittendus ſit ſequens in gradu, vel is, qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione admitti debet, an verò expectanda ſit mors naturalis Monachi profeſ ſi? Et quidem in fideicommiſ ſis, quamplurimi arbitrantur, ante mortem naturalem non cedere diem fideicommiſ ſi, mortémque naturalem expectandam eſ ſe, Salicetus, inquam, in l. prima, n. 6. ver ſiculo, item vt dies fideicommiſ ſi, C. de hæredibus inſtituendis. Vincent, de Hercul. col. 1. & 2. Alexander n. 5. & 6. & Ripa n. 12. in l. ex facto, §. ex facto, ff. ad Trebel. Raphaël Cumanus, & Ioannes Imolen. in l. cùm Lehm pater, §. hæreditatem 1. ff. de legatis 2. Socinus etiam in repetitione l. cum anus, ff. de condit. & demonſtrat. n. 104. Felinus in c. in præ ſentia, n. 56. de probationibus. Iaſon in authent. ſi qua mulier, n. fin. C. de ſacroſanctis Eccleſiis. Romanus ſingulari 434. Ioannes Crotus in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, n. 23. & 27. & ibid. Emanuël Coſta 2. p.n. 12. huic opinioni magis accedit, tanquam veriori, vt ipſe putat, ſequitur eam Michaël Graſ ſus d. §. fideicommiſ ſum, q. 41. Ioannes Matiençus in l. 3. tit. 4. gloſ ſa 2. n. 3. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Iacob. Bareta in conſ. 40. col. 2. verſic. ſed quid in fine. Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. c. 34. n. 318. & ſeq. & tuetur conſtanter Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, quarta parte, cap. 6. in fine, in verſiculo, ego conſidero.

Ij omnes inde, & quaſi in neceſ ſariam conſequentiam huius opinionis ſtatuunt, interim dum fideicommiſ ſo grauatus, & Religionem bonorum in communi incapacem profeſ ſus decedit, penes eius hæredes ab inteſtato, aut ex teſtamento, bona ipſa manere: & ſuperioris ſententiæ Authores ſic tenere communiter, firmarunt Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis. art. 28. n. 63. ibi Quoniam ſpes eſt. Alexander Trentacinquius loco relato ſupra, n. 85. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 62. nu. 17. lib. 1. & ante ipſos, Alex. in d. §. ex facto, n. 6. prope finem. Crotus in d. §. & quid ſi tantum, num. 28. qui principaliter excitati atque adducti ſunt ex deciſione texe. in d. l. Statius Florus, §. Cornelio Felici, ff. de iure fiſci, ponderando eum, vt ponderaui ſuprà, n. 82. ſcilicet, quòd poteſt præmori ſubſtitutus, & ſic caducum effici fideicommiſ ſum. & conſequenter mortis naturalis expectatio effectum maximum operari, tam in fauorem legitimorum hæredum, quam ſubſtitutorum, quàm etiam ipſius grauati, cùm fauor ſit, hæredem habere. Verùm vt ſuprà, d.n. 82. vidiſti, quamuis ille textus in fideicommiſ ſis, ac in terminis, in quibus exteri Authores loquuntur, aliquam difficultatem videretur habere, quæ tamen etiam in ipſiſmet fideicommiſ ſis congruè ſubuerti poteſt; tamen in terminis noſtris, ac circa Hiſpanorum Maioratus ſeu primogenia, clarum quidem eſt nullo modo vrgere, nec expendi poſ ſe, vtpote cùm ratio vtraque, quâ textus idem innititur principaliter, in primogeniis omninò deficiat, nec ipſorum ſucceſ ſioni couneniat, vt ibidem oſtendi: Nunc etiam addiderim, in eiſdem primogeniis nihil vrgere rationem præfatam (quâ adeò inſiſtit atque excitatur Trentacinquius) ſcilicet quòd expectatio mortis naturalis poſ ſit prædictum effectum operari. Nam in primis, quòd caducitatis effectum operari non poſ ſit concludenter ibidem oſtendi: alterum verò ſucceſ ſionis fiſci, hæredum ex teſtamento, vel ab inteſtato, ſine alterius cuiuſque perſonæ, in conſideratione habendum non eſ ſe, repugnare potiùs inſtituentium menti & intentioni, manifeſtum eſt: vtpote, cùm is, qui Maioratum inſtituit, non fauore aliorum, ſed familiæ ſuæ commodo, & Conſeruatione inducatur præcipuè, eiúſque voluntatis ſit, vt ad ſucceſ ſionem illos tantùm admitti deſideret, qui ex nomine & familia ſua fuerint, & quod prius habeat ſequens vocatus poſt: Monachum profeſ ſum, quàm hæres ipſius, vel alius quilibet: nec ob hoc deſinet hæredes habere, ſi anteà teſtamentum condiderit, vel aliàs ſucceſ ſor ab inteſtato proximior ſit ad ſuccedendum in bonis liberis, quàm is, qui ex inſtitutoris diſpoſitione ad Maioratum admitti debet: idque in fideicommiſ ſis, ac in terminis noſtræ Quæ ſtionis, rectiùs quàm Trentacinquius, atque eruditè conſiderauit Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum, n. 23. in principio, qui cùm totum fundamentum huius materiæ fecerit in eo, quòd vigeat ratio & mens diſponentis, quare voluerit fideicommiſ ſum poſt mortem reſtitui, vel non vigeat; decidendo articulum hunc, ſic ſcriptum reliquit: ltaque in hoc articulo diſtinguendum eſt; aut iſte grauatus ingreditur Religionem incapacem bonorum, & tunc habet locum fideicommiſ ſum incontinenti, aliter morte naturali non expectata, & hoc quia eadem ratio viget; nam teſtator voluit, vt poſt mortem reſtituat, quia voluit poſt illum, quod prius habeat fideicommiſ ſarius, quàm hæres grauati, aut alius quilibet. Ecce, vbi etiam in terminis iuris communis, Author hic ſingulariter ſic obſeruat, nec aliorum commodum aut fauorem attendit, ſed dumtaxat, optimóque iure considerat, ex voluntate teſtatoris præcisè fieri debere id, quod nunc prædiximus, nec mortem naturalem expectandam; ſic enim alius interim haberet, quàm is, quem teſtator voluit. Quod etiam Fortunius Garſia in eodem §. & quid ſi tantum, rectè intellexit, dum pro communi ſententia præſumptam teſtatoris voluntatem vrgere non negauit num. 51. quâ etiam & innituntur alij Authores, qui contra ſententiam ſuperiorem d.n. 85. relatam ſcribunt, vt mox videbimus. Et ſecundùm hæc plané ceſ ſat fundamentum, quod Trentacinquius adeò fortiter ponderauit: apparet etiam, deceptum eundem, quatenus in eodem propoſito exiſtimauit, mortem ciuilem per Profeſ ſionem Religionis bonorum incommuni incapacis inductam, non operari eundem effectum, quem naturalis, cùm verè eundem operetur, ac operari debeat effectum; tum ob ea, quæ d.n. 82. obſeruaui ſuprà, & infrà dicentur: tum etiam, quia cùm tota hæc materia à ratione, & mente diſponentis regulari debeat; certum proculdubio eſt, & eo caſu rationem eandem, & manifeſtam teſtatoris voluntatem vrgere. Aliud verò fundamentum, quo etiam Trentacinquius ipſe loco præcitato mouetur, ex l. res vxoris, in fine, C. de donat. inter, l. ſed ſi mors, ff. de donat. & l. cùm pater, §. hæreditatem, 1. ff. delegatis ſecundò, parùm etiam vrget, quoniam in eis iuribus, propter diuerſitatem rationis aliud ſtatuitur, nec mentio mortis in ciuili verificatur, quia diuerſa ratio militat, nec mens diſponentis ſic ſuadet. Quod ſic oſtenditur, nam in d. l. res vxoris, ideò donatio illa morte confirmatur, quia creditur in ea voluntate donatorem ſemper permanſiſ ſe, & cum ea deceſ ſiſ ſe, ex quo iam certum eſt, eum mortuum, contrariam voluntatem demonſtrare non poſ ſe. Quæ ratio ceſ ſat in deportato, vel ſimili, cùm, ex quo viuit, poſ ſit contrarium velle, & donationem reuocare, prout ex mente communi rectè intellexit Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantùm, n. 17. in verſiculo, Quintò etiam. Idipſum contingit etiam in terminis d. §. hæreditatem 1. proptereà quòd in eo texat pro ratione diſpoſitionis dicitur fuiſ ſe ſola voluntas teſtatoris in tempus mortis collata, vt ſic poſt mortem grauati, illi haberent, qui tunc viuerent; idcircò illud ſtatuitur, ſi grauatus deportetur, quia ex morte ciuili reſultante ex deportatione ipſius hæredis grauati, de qua ipſe textus loquitur, non reſultat effectus mortis naturalis; tum quia ſubſtitutus præmori poſ ſet ante grauatum, vt conſiderat textus in d. §. Cornelio Felici, & ſic fideicommiſ ſum poſ ſet effici caducum: tum etiam, quia deportatus poſ ſet reſtitui per Principem, & poſt reſtitutionem procreare liberos, qui ſubſtitutum excluderent, l. intercidit, ff. de condit. & demonſt. quæ duo in propoſito caſu & quæ ſtione ceſ ſant, quoniam nec poteſt conſiderari ratio caducitatis, ob ſuperiùs à me adnotata & reſoluta; nec etiam ſpes eſ ſe, quòd liberi procreari valeant, quia profeſ ſus Religionem, matrimonium contrahere non poteſt, & liberos procreare: & ideò præfata iura, & alia, quæ de deportato loquuntur, non poſ ſunt congruè expendi ad deciſionem huius Quæ ſtionis in Primogeniis Hiſpanorum: Imò nec in fideicommiſ ſis iuris communis, prout eleganter animaduertit Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 62. n. 45. in fine, lib. 1. & Socinus iunior d.n. 17. in præcitato §. & quid ſi tantùm, optimè & verè percipit.

Denique, nec text. in l. ex ea parte, §. in inſulam, ff. de verbor. oblig. pro ſuperiori communi ſententia, aliquo modo vrget: ibi namque, ideò deportatio non æquatur morti naturali, quia non eſt eadem ratio, vt ſuprà poſt initium huius capitis animaduertebam. Quoniam in ea ſtipulatione, mortis tempus adiectum fuit principaliter causâ differendæ ſolutionis, provt in dubio præ ſumitur; & ſic ſolùm mortis tempus in conſideratione fuit habitum, facta promiſ ſione per illa verba, cùm morieris. Vnde illud tempus expectandum eſt, nec per deportationem eueniſ ſe dicitur, quia verum eſt, deportatum non eſ ſe mortuum, ſed adhuc viuere, & maior dilatio prouenit ex expectatione mortis naturalis, quàm ciuilis, & ſic ciuilis operari non poteſt, nec verè operatur eundem effectum, maximè in ſtipulatione, quæ ſtrictè interpretari debet, & provt verba ſonant, I. quicquid adſtringendæ, ff. de verbor, obligat. & ita communiter declarant illum textum Doctores, & poſt alios, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 62. n. 42. & 43. lib. 1. & vide n. 49. vbi retenta communi hac interpretatione, reſpondet obiectioni Ruini in d. §. & quid ſi tantum, n. 16. atque eodem numero, in versiculo, quibus addo, rectè conſtituit, textum in eodem §. in inſulam, non obeſ ſe in terminis diſpoſitioni teſtatoris, quæ fauorabilior eſt, & latiùs interpretari debet, quàm ſtipulatio ſtrictè interpretanda, vt dixi, quaſi diceret, in vltima voluntate, & diſpoſitione teſtatoris, Mortis verbum aliquando latiùs accipi, & ſic, vt in ciuili etiam morte verificetur, quando ſcilicet militat eadem ratio, & mens diſponentis ſuadet, vt in eiuſdem §. in inſulam explicatione, optimè aduertit Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum, n. 17. in principio.

Cùm ergo prior opinio, de qua ſuprà, ex n. 85. de iure non ſubſiſtat, nec pro ea ſit concludens aliquod fundamentum; ſecunda ſuccedit, eidem omninò contraria, quæ & verior quidem eſt, & omninò amplectenda, mortem, inquam, naturalem non expectandam, ſed ſtatim facta Profeſ ſione, ad ſucceſ ſionem Maioratus admittendum ſequentem in gradu, eúmve, qui ex inſtitutoris, vel legis diſpoſitione admitti debet. Quod in Maioratu vnanimiter probarunt Authores omnes, qui de Hiſpanorum primogeniis tractarunt, vſque adeò vt nec m dubium reuocauerint altercationem præfatam, an ſcilicet mors naturalis Profeſ ſi expectari debeat, vel non. Inter alios tamen expreſsè dixit Molina lib. 1. d.c. 13. n. 70. qui cùm Monachus profeſ ſus eſt Religionem bonorum, & ſucceſ ſionis incapacem etiam in communi, dixit pro mortuo eum habendum, atque ſtatim fieri locum ſequenti vocato, ac ſi Monachus ipſe in rerum natura non eſ ſet, & repetit lib. 3. c. 2. n. 13. Pater Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 623. n. 1. & 2. dicens, quòd eo caſu, perinde Maioratus deuoluitur ad ſequentem vocatum, ac ſi Religioſus ille è vita deceſ ſiſ ſet, aut natus non fuiſ ſet, Velaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 4. n. 10. qui etiam ſtatim aperiri viam ſequenti vocato affirmat, nec mortis naturalis expectationis dubium mouet. Id ipſum clarè etiam voluit Pelaez à Mieres de maioratu, 2. p.d.q. 3. n. 6. & ſeqq. & Doctor Spino in concluſione aut huius dubij reſolutione, quamuis in progreſ ſu eiuſdem confusè ſe habuerit, in ſpeculo teſtam. gloſ ſa 12. principali, ex n. 33. nam num. 37. in hunc modum inquit: Patet igitur ex his, quòd grauatus reſtituere poſt mortem, ſi ingrediatur Religionem incapacem bonorum. ſtatim non expectata morte naturali, ei ſuccedit fideicommissarius, vel ſucceſ ſor in Maioratu. Quæ sententia verior eſt per textum in l. 45. Tauri. Sic Author prædictus. Verùm lex illa Tauri (vt ego animaduerto) id non probat, dumtaxat enim diſponit, mortuo poſ ſeſ ſore, tranſire bonorum Maioratus poſ ſeſ ſionem in eum, in quem ex legis, vel inſtitutoris diſpoſitione tranſire debet, non obſtante alterius occupatione vel detentatione: non tamen exprimit, vtrùm id habeat locum ſimiliter mortuo poſ ſeſ ſore ciuiliter, fiue profeſ ſo Religionem ſucceſ ſionis etiam in communi incapacem. Quamuis ergo ex ratione, atque deciſione eius legis id dici poſ ſit, & verè dici debeat, quia pro mortuo, aut non nato tunc reputatur profeſ ſus; lex tamen ipſa non venit ad id dicendum, nec decidit: ex ratione tamen atque deciſione ipſius ſic dici debet, vt dixi, atque ita in terminis adnotauit Molina de Hiſpan. primogeniis, lib. 3. c. 13. n. 59. quo loco ſingulariter animaduertit, quòd quamuis lex illa dixerit: En caſo que algun poſ ſeedor do mayorazgo falleciere. Nihilominùs diffitendum non eſ ſe, quòd ſi aliquis alius caſus euenerit, ex quo vltimus Maioratus poſſeſ ſor pro mortuo ſit habendus, poſ ſit in vita, eiuſdem l. 45. remedium proponi: Idque per text. in dict. l. Gallus, §. & quid ſi tantum. ff. de liber. & poſthum. ibi: Vt ad ſimilitudinem mortis cæteri caſus admittendi ſint, l. ſi necem, §. deportatus, ff. de bonis libertorum, cum ſimilibus, Mieres etiam de maioratu, 3. p.q. 3. in terminis idipſum notauit: inquit enim, quòd ſi Monaſterium, in quod ſe contulit Monachus, eſt incapax bonorum, & ſucceſ ſionis etiam in communi, tunc ſtatim transfertur ad ſequentem in gradu, tam proprietas, quàm poſ ſeſ ſio bonorum Maioratus, & mors illa ciuilis operatur eundem effectum, quem naturalis, ad tranſlationem poſ ſeſ ſionis in ſequentem: & verba ipſiuſmet legis, Muerto el tenedor, in hoc etiam caſu exemplificari, vt ibidem latiùs obſeruat, ſequitur Auendanus in l. 45. Tauri, gloſ ſa 2. n. 9. nec in hoc caſu contradicit Ioannes Gutierrez pract. lib. 3. q. 71. quamuis in caſu alienationis bonorum à poſ ſeſ ſore Maioratus factæ, eiuſdem legis remedium ſequenti vocato denegauerit eodem in loco, n. 15. & ſeq. Vides ergo ſuperiorem ſententiam in Maioratu tenuiſ ſe Molinam vtrumque, Mieres, Auendañum, & D. Spino, nec expectandam eſ ſe mortem naturalem Monachi optimè ſtatuiſ ſe. Idem etiam clarè præ ſentit Blazius Flores Diaz de Mena variarum quæstionum iuris, lib. 1. quæstione 16. articulo & §. ſecundo, numero 7. & expreſsè, atque iterùm firmauit Mieres p. 3. d. quæ ſt. 3.

In fideicommiſ ſis quoque idem ſtatuerunt, & fideicommiſ ſum ſtatim reſtituendum eſ ſe, quòd gràuatus emiſit Profeſ ſionem in Monaſterio bonorum in communi etiam incapaci, aſ ſeuerarunt Bartolus, & poſt eum Baldus n. 3. in fine, & communiter omnes in l. cum pater, §. hæreditatem, 1. ff. de legatis 2. Idem Bartolus in tractatu minoritarum, in 4. parte, in verſiculo isti etiam hæredes instituti. Angelus ind. l. ex facto §. ex facto, n. 3. Ioannes Imolenſis, & Caſtrenſis in eadem l. ex facto, §. ſi quis rogatus, el 2. n. 23. Paulus de Leaz. in diſputatione incipiente, Substitutus, Ruinus in d. §. & quid ſi tantum, & ibidem Socinus iunior, vterque n. 23. & Crotus ſub n. 13. Alexander in d. §. ex facto, n. 5. in fine, & n. 6. & in conſilio 13. volum. 3. Socinus ſenior in conſilio 92. volum. 1. Corneus in conſilio 258. volumine 3. Pariſius in conſilio 65. numero 7. & ſequentibus lib. 2. Rolandus in conſilio 97. numer. 41. volumin. 2. Iaſon in conſilio 135. columna 2. libro primo. Boërius deciſione 354. numer. 11. vbi hanc eſ ſe communem opinionem atteſtantur, & dicunt ab ea non eſ ſe recedendum, Thomadoccius, Ioannes de Monteſperello, Decius, Bertrandus, Boſ ſius, & Octauianus, cum quibus Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, articulo 28. numero 63. dicens, hanc opinionem receptiorem eſ ſe, & in praxi ſeruatam. Idem Peregrinus in tractatu de iure fiſci, titulo, de deportatis, numero 21. Pancirolus in conſilio 114. numero 3. qui loquitur in ingreſ ſo Religionem Ieſuitarum, Burſatus in conſilio 48. numero 27. libro primo. Abb. Decius, Berous, Capra, Portius, Imolenſ. Vual. Matheſilan. Bologninus, Pariſius, Gratus, Riminaldus ſenior, Rolandus, Boſ ſius, Simon de Prætis, Aſcanius Clemens, & alij, cum quibus iſtam partem conſtanter, atque eruditè tuetur, & in ingreſ ſo Religionem Capuccinorum loquitur Ioannes Vincentius Hondedeus dict. conſ. 62. num. 37. & 38. lib. 1. & vide numero 49. in fine, vbi dicit, quòd ſi Authorum numero, & authoritatibus certandum eſt, longé plures ſequuntur iſtam opinionem pro ſubſtitutis, aut ſequentibus vocatis, contra hæredes ex teſtamento, vel ab inteſtato Profeſ ſi. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 7. num. 8. hanc quoque ſententiam firmiter defendit, & dicit eſ ſe veriorem & receptiorem, ac in praxi, indicando, & conſulendo tenendam, Ioannes Gutierrez canonicarum lib. 2. cap. 1. numer. 62. qui tamen videndus erit ex numero 60. vſque ad numerum 69. & denique alij plures, quos ideò omittendos duxi, quia à ſuperioribus præcitantur.

Eorundem verò, pro hac communi & vera ſententia, plura fundamenta expendi poſ ſent, provt Ioannes Vincentius Hondedeus dicto conſilio 62. ex numero 18. vſque ad numerum 39. expendit. Omnia tamen in vnum principaliter tendunt, ad illúdque reduci debent, provt etiam apparebit, ſi Hondedeum ipſum, & Ioannem Gutierrez prælegeris: videlicet, quòd Monaſterium incapax bonorum in communi profeſ ſus, omninò pro mortuo habetur, ſicut ſi verè mortuus eſ ſet, cap, placuit, 2. 16. quæ ſtione prima, capit. nullus, 2. quæ ſtione 7. Bartol, in tractatu minoritarum, lib. 4. diſtinctione 3. cap. primo. numero 8. Paulus in dicto §. ſi quis rogatus, 2. numero 2. Decius in conſilio 419. numero 2. Et mors iſta ciuilis quoad effectum fideicommiſ ſi (de quo agitur) & bona ipſa, operatur effectus omnes, quos operari ſolet mors naturalis, & ſic de illa iudicatur idem quod de morte naturali. Vnde ſubſtitutis, vel ſequentibus vocatis ſtatim aperiri debet via ſucceſ ſionis, ac ſi Monachus verè & naturaliter fuiſ ſet mortuus. Nam etſi mors naturalis expectaretur, id nec Monaſterio, nec Monacho prodeſſet; vt pote cùm acquirendi bona ſint incapaces omninò, nec vllam potentiam, aut capacitatem vllo tempore quoad bonorum acquiſitionem conſequi valeant, Clementina, exiui, de verborum ſignificatione.

Huic autem rationi quamuis dupliciter reſpondere conetur Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 4. p.d.c. 6. num. 4. in verſiculo, huic rationi, vſque ad verſiculum, cum ſuperius: Verè tamen non reſpondet, nec etiam aliquid concludens adducit, quo ratio ipſa aliquo modo elidatur; imò conſiderationes ipſius manifeſtè diluuntur; tum ex his, quæ ſuprà, n. 23. & 24. ad explicationem quæ ſtionis illius, An mortis appellatione ſimpliciter, veniat mors ciuilis, ſicut naturalis, obſeruaui; tum etiam ex his, quæ ad veram interpretationem d. §. Cornelio Felici, notaui n. 82. & n. 88. ſuprà. Ex quibus ſententia hæc in fideicommiſ ſis ſic ab infinitis recepta, in Primogeniis, ſiue Maioratibus Hiſpanorum indubitanter magis procedit, coadiuuatúrque ex præ ſumpta mente & voluntate inſtituentis, vt ibidem etiam notaui. Et in fideicommiſſis quoque ſic tenentem expreſsè Socinum iuniorem adduxi.

Ex his autem, facilè & diſtinctè magis quàm ipſe faciat, reſolui poterit, atque explicari dubium, quod in propoſito excitauit Mieres de maioratu, part. 2. dict. quæ ſt. 3. num. 32. quis, inquam, dicatur proximior ad ſucceſ ſionem Maioratus per Profeſ ſionem Monachi vacantis; & vtrùm proximitas, aut habilitas conſiderari debeat tempore Profeſ ſionis, an tempore mortis. Quod ideò neceſ ſarium eſt inquirere, quia certum eſt, habilitatem ad Maioratus ſucceſ ſionem, tempore quo ſucceſ ſio defertur, conſiderandam eſ ſe, nec anteà exiſten tem, vel pò ſt ſuperuenientem prodeſ ſe, ſi tunc cùm defertur ſucceſ ſio, non exiſtat, l. intercidit, ff. de condit. & demonſtrat. l. non oportet, ff. de legatis 2. l. interuenit, ff. de legatis præstandis, cum aliis, quæ in id ponderauit, & ita reſoluit Molin. de Hiſpan. primogen. lib. 1. c. 13. n. 37. & lib. 3. c. 2. num. 16. optimè eodem libro, cap. 10. ex num. 39. Mieres de maioratu, part. 1. quæ ſt. 2. num. 11. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. n. 12. Auendafius in l. 40. Tauri, gloſ ſa 8. n. 30. & gloſ ſa 13. n. 26. cum ſeqq. & gloſ ſa 18. ex n. 26. vſque in finem gloſ ſ æ. Et in primis praemittendum eſt vnum, quod planè & abſque dubio procedit, Monachum quem ante Profeſ ſionem non dici; & idcircò in omnibus caſibus proximitatem non eſ ſe conſiderandam tempore ingreſ ſus Religionis, ſed tempore Profeſſionis. Quod vtrumque recté considerauit & probauit Mieres vbi ſuprà, dicto num. 32. Menochius etiam lib. 4. præ ſumptione 84. num. 73. & 74. & ferè omnes, qui de hac materia tractarunt, ſemper in eis terminis loquuntur, ſiue id tanquam certum ſupponunt, vt per Peregrinum de fideicommiſ ſis, dicto articulo 28. num. 60. Patrem Molinam tom. 3. de iustitia & iure, diſput. 623. num. 1. & 2. fol. 359. quo loco, expreſsè & verè obſeruauit, quòd Religioſus vſque ad Profeſſionem capax eſt ſucceſ ſionis, & quorumcunque bonorum, dominiíque illorum, vt ſuprà retuli num. 83. Ante Profeſ ſionem ergo nunquam de proximitate, aut de ſucceſ ſione, ſiue habilitate ad ſuccedendum tractare oportebit: Facta autem Profeſ ſione, ſi Monaſterium ſit incapax bonorum, etiam in communi, tunc certum eſt, eo tempore proximiorem, eúmve, qui tunc ex inſtitutoris diſpoſitione admitti debeat, admittendum eſ ſe, cùm mors naturalis ipſius Monachi expectanda non ſit, ſed ſequenti ſtatim fiat locus, iuxta ea, quæ ſuperiùs reſoluimus, & huius Regni Scriptores amplectuntur communiter. Quòd ſi Monaſterium capax ſit bonorum in communi; tunc equidem idipſum, atque indiſtinctè obſeruare debebit, qui noſtram ſententiam veriorem arbitratus fuerit, vtpote cùm iuxta eam, aperitur etiam via ſtatim ſequenti Vocato, vel ei, qui ex legis, aut inſtitutoris dispoſitione admitti debet, nec vllo tempore, aut modo admitti poſſit Monaſterium, etiam pro vita Monachi, ſed potiùs ex præ ſumpta inſtituentis primogenium voluntate, & eiuſdem primogenij natura, ac fine, in quem dirigitur, debeat excludi, Admiſ ſa autem ſententia communi, proximitas, & habilitas ad ſuccedendum inſpicienda erit tempore mortis naturalis Monachi, quo tempore incipit deferri ſucceſ ſio, quæ anteà, & vſque ad mortem naturalem (ex eadem ſententia communi) penes Monaſterium eſ ſe debuit: præterquam in caſibus, in quibus Maioratum in Monaſterium non tranſire, Communis eadem obſeruauit, hoc eſt. quando eidem dignitas annexa eſt, vel iuriſdictio vel de agnationis, cognationis, familiæ, aut nominis conſeruatione fuit actum: Tunc namque, cum Communis eadem affirmet, in Monaſterium non tranſire Maioratum, nec etiam pro vita Monachi; planum equidem erit, Profeſ ſione facta, ſucceſ ſionem deferri, & ſic eo tempore habilitatem ſucceſ ſionis conſiderandam, proximitatèmque inſpiciendam. Quod eſt notandum, quia nouum quidem, nec hactenus ſic explicatum. Et hactenus de tertio caſu principali in quæ ſtione predicta.

Quartus denique & vltimus caſus ſit, quando Monaſterium ingredi volens, & Maioratum poſ ſidens, renunciationem eiuſdem Maioratus fecerit in filium, vel fratrem, aut alium conſanguineum ſibi proximiorem ſucceſ ſurum: tunc namque litibus & difficultatibus via præcludetur, & renunciatio ante ingreſ ſum Monaſterij facta valebit. Quod ita reſoluit Pelaez à Mieres de maioratu, parte 2. quæ ſtione 3. num. 33. in fin. qui in id citat text. in l. qui autem, ff. quæ in fraudem creditorum, cum concordantibus adductis ab eodem, 4. part. eiuſdem tractatus, quæ ſt. 23. ex n. 45. cum ſequentibus, & per Aluaradum de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 1. ex num. 26. & loquitur Mieres, quando Maioratus poſ ſeſ ſor ſic renuntians, ingreditur Monaſterium capax bonorum in communi, vt conſtat apertè, quatenus dicit, rectum consilium eſ ſe hoc ad volentem ingredi Monaſterium, & Maioratum poſ ſidentem. Id namque conſulit propter ambiguitatem, & altercationem quæ ſtionis præfatæ, an ſuccedat Monaſterium, vel non, & ad difficultatem eorum, quæ ibidem adduxerat ex numer. 11. à quo numero vſque ad numerum 34. quæ ſtionem proſequitur.

