- Legitima filiorum propter inuentarium non confectum, vtrum amitti debeat, dubium eſ ſe, nulla lege iuris communis expreſ ſim deciſum, nec etiam Regia conſtitutione ita clare ſublatum, vt dubitationi locus adhuc non ſit, & eſ ſe potuerit, lib. 3 cap. 5. num. 1.
- Nam in §. ſi vero non fecerit, in authent. de hæred. & falcidia, & in vltima. C. de iure deliberandi, duntaxat exprimatur, quod hæres qui non fecerit inuentarium, debeat de iure ſoluere legatarijs, & ne fruatur commodo falcidiæ, quæ locum habet, cum vltra probantem legata relinquuntur, ibid num. 2.
- Legitima tamen filiorum, quod ob inuentarium non confectum amittatur, nulla lege reperitur cautum, nec prouiſum, ibid. num. 3.
- Nec etiam aliqua lege ad effectum prædictum. ſcilicet legitimæ non amittendæ præceptum filio impoſitum eſt, vt inuentarium conficiat, ibid. num. 4.
- Vbi etiam, quod ſi neceſ ſarium id fuiſ ſet, æquum non ſolum, imo & neceſ ſarium erat exprimere, vt filius ſciret inuentatio non confecto legitimam amitti, ſicut expreſ ſe cautum eſt in falcidia.
- Aliàs iniquum quidem videretur, filium priuari legitima ex poſtfacto, eo quod inuentarium non feciſ ſet, cuius conficiendi nulla obligatio erat ei iniuncta, ibid num. 5.
- Præterea de iure regio partitarum, idem quod de iure communi diſponitur in falcidia, vt ſcilicet propter inuentarium non confectum ab hærede amitti debeat, non verò declaratur, an etiam id intelligendum ſit de filio hærede, aut reſpectu legitimæ filijs debitæ, ibid. num. 6. & vide pluribus numeris ſeq. vbi plura adnotantur circa ſolutionem præfati dubij. an legitima amittatur propter inuentarium non confectum, vide etiam n. 40. & ſeq.
- Dubium commune Doctorum, an ſcilicet legitima filiorum propter inuentarium non confectum amittatur, non verſari circa creditores hæreditarios, ſed circa legatarios & fideicommiſ ſarios duntaxar. lib. 3. cap 5. num. 25.
- Quia cum legitima non ſit, nec debeatur ni ſi deducto ære alieno.
- Imo ſi totam hæreditatem abſorbeat æs alienum, nulla omnino debeatur legitima, etiam ſi inuentarium confectum eſ ſet, aduerſus creditores legitima non detraheretur.
- Quia æs alienum præcedit legitimam, ſiue factum ſit inuentarium, ſiue non, & ideo deductio legitimæ aduerſus creditores locum non habet, ibid. dict. num. 25.
- Legitimæ deductio aduerſus legatarios locum obtinet, & in illa potior eſt cauſa filiorum, etiam ſi inuentarium confectum non fuerit, Contra D. Franciſcum Sarmient. dict. cap. 5, num. 26. & vide numeris ſeq. vbi eiuſdem Sarmienti reſolutio in propoſito confutatur.
- Filius inuentarium non conficiens, dato quod ex deciſione. l. 17. tit. 11. partit. 6. legitimam amittere non debeat, id tamen ita intelligendum erit, ſi ab eo dolus malus & fraus abſit omnino, vt ibid. num. 29. adnotatur, & noua authoris declaratio traditur in propoſito.
- Legitima filiorum, vtrum de iure naturali ſit, vel de iure ciuili poſitiuo. vulgata equidem, & frequenter, varijſque in locis agitata quæ ſtio, vt conſtat ex multiis authoribus, qui lib. 3. cap. 5. num 30. recenſentur.
- Legitima ex ſententia Dini, & aliorum, nomine, origine, quantitate, & neceſ ſitate quod de iure ciuili deſcendat, & conſequenter, quod licet quodam inſtinctu naturæ, ac ratione quadam & curſu naturali debita videatur legitima.
- Eiuſdem tamen relinquendo neceſ ſitas, tam quoad ipſam legitimam ſimpliciter ſumptam, atque alimenta, quam quoad eius quotam, & quantitatem ex iure ciuili procedat, non ex iure naturali, ibid. num. 31. per totum.
- Legitima ex ſententia quam plurimorum authorum in totum tolli poteſt per legem, vel ſtatutum, vel per conſuetudinem aut reſcriptum Principis, ibid. num. 32.
- Legitimæ quota, ſeu eius quantitas, ex ſententia permultorum aliorum authorum, quod ſit de iure ciuili poſitiuo: legitima tamen ipſa ſimpliciter ſumpta, quod ex iure naturali, vel gentium primæuo deſcendat.
- Ideoque tolli non poſ ſit in totum per legem, vel ſtaturum, nec etiam conſuetudinem, vel Principis reſcriptum.
- Quanuis in quantitate, quæ eſt de iure ciuili, lege, ſtatuto, conſuetudine, ſeu Principis reſcripto minui poſ ſit, vt vſque ad naturam reuerratur, id eſt ad alimenta tantum ea enim tolli non poſſunt tanquam iure naturali debita, ibid. num. 33. per totum.
- Legitima ex ſententia quorundam authorum, quod ſimpliciter atque indiſtincte debeatur filijs de iure naturali, ibid. num. 34. vbi oſtenditur in quo hæc opinio à præcedentibus differat.
- Ex ſententia tamen authoris, quod nonnulla conſtitui debeant pro dilucida, atque abſoluta præfati dubij reſolutione, quæ nouiter & vltra alios, verè tamen adnotantur, ibid n. 35. & ſeq. vbi in effectu ſecunda opinio magis probatur, & tertia declaratur, ibid. num. 39.
- Legitima aliquando à lege tolli poteſt in totum, vel minui iuſta ſcilicet cauſa interueniente, quia tunc lex ipſa naturæ, ſiue ius naturale non modo repugnat, imo ratio alia naturalis, qua ius ciuile fundatur, ſic ſuadet, vt ibid. num. 36. latius explicatur.
- Legitimam ob inuentarium non confectum non amitti de iure regio partitarum, ſic elatum, atque indubitatum ex dictis antea remanere, vt omnino probari debeat, ibid. n. 41.
- Et inde inferri poſ ſe ad nonnulla, quæ; notatu & ſcitu ſunt digna, nec vllus hactenus ſic adnotauit, ibid. d. num. 41. & vide vſque ad num. 47. vbi ea adducuntur.
- Legitima filiorum, vtrum admittatur propter inuentarium non confectum, in illo articulo, in terminis iuris communis loquendo, atque ſecluſa legis partitæ; conſtitutione, duas eſ ſe ex ſententia communi opiniones, & illas contrarias omnino, ibid. num. 47.
- Verè tamen ex ſententia authoris tres opiniones fuiſ ſe in præfato articulo, vt numeris ſequentibus obſeruatur, atque ipſ ęmet opiniones præcitantur.
- Et tandem numero 54. recenſetur opinio eorum, qui ſimpliciter & indiſtinctè aſ ſeuerarunt, filios propter inuentarium non confectum legitimam non amittere, nec ad ſolutionem legatorum teneri, & num. 55. & 56. ab authore probatur.
- Legitimam non amittit patronus ob inuentarium non confectum, ibid. num. 57.
- In legitima vtrum ſubſtitutio vulgaris fieri poſ ſit, lib. 3 cap. 11. num. 1. & ſeq.
- Legitimam, vtrum patre monaſterium ingreſ ſo & religionem profeſ ſo, ſtatim non expectata morte naturali patris ipſius, filius petere poſ ſit, lib. 3. cap. 12. num. 31. per totum. Vbi diuerſ æ interpretum ſententiæ proferuntur, & authori placitum proponitur.
- Lineam filiorum alicuius præcedentem in ordine ſcripturæ lineæ aliorum, qui poſt eos vocantur, præferendam omnino in ordine ſucceſ ſionis, lib. 3. cap. 15. num. 27.
- Linea illius, qui ſemel maioratum acquiſiuit, cæteris præferenda eſt, nec admittendus alius, donec deficiant omnes, qui ex eius linea proceſ ſerint, ibid. num. 53.
- Linea initium videtur accipere per ſolam vocationem alicuius, & ſic per ſolam aptitudinem potentiam ſuccedendi aliquo tempore, & omnes deſcendentes eiuſdem incluſi videntur virtualiter, ibid. num. 77.
- Locatio & conductio iiſdem, quibus emptio & venditio conſiſtit regulis, quamuis in aliquibus à contractu emptionis & venditionis differat, lib. 3. cap. 3. num. 1.
- Et contrahitur ſimul, atque de mercede conuenit, ibid. num. 2.
- Duplicémque actionem parit, ex locato, quæ locatori ad mercedem: ex conducto, quæ conductori ad vſum & fruitionem rei datur, ibid. num. 3.
- Locationis contractus, vt adimpleatur, liberè & plenè debet vti frui conductor, ibid. n. 4.
- Et ſic locator tenetur ad factum, id eſt pati conductorem vti re conducta, & eam præ ſtare, nihílque facere, quominus liberè & pacificè fruatur, ibid. num. 5.
- Et quemadmodum venditor tenetur tradere rem, ſi pretium conſequi velit, ita locator tenetur præ ſtare, vt conductor fructus & prouentus percipiat, non ſolum per ſimplicem traditionem rei, ſed per continuam patientiam, & omnis obſtaculi remotionem, ibid. n. 6.
- Et ſicut in venditione rei conſtituitur pretium reſpectu rei, ita in locatione conſtituitur pretium gratia fructum, & habito reſpectu ad prouentus & fructus ſingulis annis, ibidem, num. 7.
- Vnde ſequitur, quod ſicut quando venditor non tradit rem, tenetur ad intereſ ſe, ita locator, ſi non facit, quod conductor poſ ſit fructus percipere, tenetur ad intereſ ſe, ibid. n. 8.
- Et quamuis in venditione, & in aliis contractibus, primo vſu etiam momentaneo quis cenſeatur tradidiſ ſe, & eſ ſe liberatus, tamen in contractu locationis & conductionis, locator non dicitur tradidiſ ſe niſi pro eo tempore, quo conductor frui licuit: quia vniuerſa ſubſtantia eius contractus in eo verſatur, vt liceat conductori vti, quod eſt factum ſucceſ ſiuum, ibidem, numero 40.
- Nec ſufficit, quod in principio interueniat patientia, ſed eius perſeuerantia requiritur, ibid. num. 10.
- Sic vt non dicatur tradita libera poſ ſeſ ſio rei locatæ, quando non durauit pro toto tempore conuento, vtendi & fruendi facultas, ibidem, num. 11.
- Quia præ ſtatio patientiæ ad quam tenetur locator, dicitur indiuidua, & non ſufficit pro parte impleri; atque ideo ſi locator non præ ſtitit integram patientiam, non dicitur pro ſua parte impleuiſ ſe: quoniam in talibus indiuiduis, nihil actum intelligitur, cum ſupereſt agendum, ibid. num. 12.
- Locator, ſi toto tempore locationis, patientiam non præ ſtet, & omne obſtaculum remoueat, penſionem exigere non poteſt, lib. 3. dict. cap. 3. num. 13.
- Quia in contractibus vltro citròque obligatoriis (vt eſt locatio) agere volens, oportet impleuiſ ſe pro ſua parte implenda, aliàs obſtauit exceptio non implementi, ibid. num. 14.
- Hæc autem exceptio, quod alter ex contrahentibus non impleuerit pro parte ſua, ſemper opponi poteſt, etiam ſi ſtatuto omnes exceptiones remoueantur, ibid. num. 15.
- Locator in libello, in quo petit penſionem, vt obtineat, neceſ ſario adiicere debet, quod præ ſtiterit & accommodauerit liberum vſum, & patientiam, quia ex ſola locatione non videtur adimpleuiſ ſe contractum ex parte ſua, niſi in patientia perſeuerauerit, ibid n. 16.
- Et ſic non ſolum tenetur patientiam allegare, ſed probare, ibid. num. 17.
- In locationis & conductionis contractu, vſus rei eſt ex ſubſtantialibus, vel naturalibus intrinſecis illius contractus, ibid. num. 65.
- Vnde pactum initum per quod vſus rei auferatur, ſiue renuntiatio caſus prouenientis facto, aut impedimento locatoris, tanquam contra ſubſtantiam, vel naturam intrinſecam ipſius contractus nihil valeret, atque viribus non ſubſiſteret, ibid. num. 66.
- Quia talis obligatio daret materiam delinquendi, adeò quod non firmaretur iuramento, ibidem, num. 67.
- Idcirco non ſolum Iureconſulti, ſed etiam & legum partitarum conditores caute, aut cum myſterio fuerunt loquuti, vt nouiter & verè ibid. adnotauit author, num. 68.
- Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi, ideo lib. 3. cap. 1. num. 5. factam mentionem ab authore, quod vel ipſo ſolo prælecto, eorum omnium vera & diſtincta reſolutio deduci poſſit, quæ in propoſito materiæ eiuſdem cap. primi, ad forum conſcientiæ pertinent.
- Ludouici Molinae Religioſi traditio probatur, ibid. num. 32.
- Ludouici Molinæ Religioſi, verba quædam recenſeatur, quæ authoris religionem confirmant, ibid. num. 166.
- P. Ludouici Molinæ in materia depoſiti ſententia, nouiter adducta, lib. 3. cap. 16. num. 69.
- P. Ludouici Molinæ in eodem propoſito, ac de iure communi veriſ ſimam reſolutionem, dubiam reddi de iure regio poſt deciſionem l. cuiuſdam partitæ, ibid. n. 74.
- P. Ludouici Molinæ locus pro ſententia & reſolutione authoris, nouiter expenditur, lib. 3. c. 9. num. 24.
- P. Ludouici Molinæ ad interpretationem cap. licet, de voto, & voti redempt. obſeruationes duæ approbantur, alię verò duæ nouiter carpiuntur, lib. 3 cap. 19. num. 123.
- P. Ludouici Molinæ in explicatione quorundam legum partitæ, obſeruatio quædam approbatur, ibid. num. 131.
- P. Ludouici Molinæ in materia repræ ſentationis placitum, nouè approbatur, ibidem, numero 352.
- Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2 cap, 3. n. 27. & 28. explicatus, lib. 3. cap. 2. num. 66. & n. 81.
- Ludouicus Molina, quare variauerit in articulo illo conditionis aut præcepti, ducendi conſanguineam exiſtentem in ſecundo gradu, lib. 3. cap 7. num. 47.
- Ludouici Molinæ in eodem articulo reſolutionem, ſeruandam omnino in praxi, & eiuſdem authoris ambiguitatem, aut varietatem, non debere aliis in futurum, variandi, aut diuerſas ſententias ſuſtinendi, anſam aut occaſionem præ ſtare, ibid num. 48.
- Ludouici Molinæ diſtinctio & reſolutio in quæſtione quadam maioratus refertur, lib. 3, cap. 10. num. 9,
- Ludouici Molinæ in eadem materia maioratus, conſiderationes quædam ab authore probatæ. ibid. num. 35.
- Ludouici Molinæ locus explicatur, lib. 3. cap. 12. num 64.
- Ludouici Molinæ ad legem 4. tit. 15. partita 2. interpretationes tres referuntur, lib. 3 cap. 19. num. 126.
- Ludouicus Molina, nouiter explicatur, lib. 3. c. 19. num. 222.
- Ludouici Molinæ pro opinione quæ defenditur in articulo quodam repræ ſentationis, meus clara, & velut expreſ ſa ſententia detegitur, ibid. num. 351.

- M.

- MAioratum factum in fauorem vnius filij, ſi pater reuocauerit perſuaſionibus alterius, qualiter filio conſuli poſ ſit, lib. cap. 1. num. 111.
- Maioratum antea factum vt reuocet, perſuaſio nimia filij inducentis parentem, habetur loco compulſionis & coactionis, maximè ſi pater ſit valde ſenex, ibid. num. 112.
- Maioratus inſtitutor, ſiue pater, qui de propriis bonis maioratum inſtituit, meliorationemve in aliquem ex filiis aut deſcendentibus fecit irreuocabiliter, non poterit ex poſt facto in maioratu aut meliorationem addere alias conditiones, quam illas, quas tempore confectionis eiuſdem appoſuit, nec de nouo modificare, aut quocunque modo alterare, lib. 3. cap. 10. num. 6.
- Contra tamen obſeruandum erit, ſi maioratus, aut melioratio reuocabiliter facta fuerit.
- Nam cum eo poſ ſit pater, in totum reuocare, multo magis nouas conditiones adiicere. aut de nouo modificare poterit, ibid. num. 7.
- Maioratus primus inſtitutor, ſiue pater, qui maioratum aut meliorationem irreuocabiliter conſtituit. an poſ ſit alia bona ſubrogare, quam ea, quæ à principio comprehenſa, ſiue expreſ ſa, aut aſ ſignata fuerunt, ibid. num. 8.
- Maioratus irreuocabiliter facti primus inſtitutor, ſiue eiuſdem ſucceſ ſor, aut poſ ſeſ ſor alius quicunque, qui ipſi maioratui aliquid ex bonis proprijs adiunxit, ſiue propria bona libera addidit, an poſ ſit nouas conditiones antiquo maioratui adiicere, ibid. ex num. 9. cum ſeq. & num. 17. vera reſolutio traditur, & duo caſus principales diſtinguuntur.
- Maioratum, ſeu meliorationem tertij bonorum ſemel irreuocabiliter factam, ſicut non poteſt: inſtitutor reuocare, ſic nec circa eam aliquam declarationem facere filio non conſentiente, quæ illi præiudicium aliquod afferat, & ſi vult facere aliquam declarationem, debet ſtare in ſinibus declarationis, nec vltra progredi, ſiue nihil de nouo diſponere, ibid. num. 24.
- Maioratus, vel meliorationis etiam irreuocabiliter factæ ſcriptura, quoties obſcura eſt, ad inſtitutorem maioratus expectat declarare eam, ibi. num. 25.
- Maioratus inſtitutori, in caſu in quo licitum eſt declarare ſeu interpretati verba obſcura, ſiue aliquam clauſulam inſtitutionis, vel diſpoſitionis irreuocabiliter factæ: ita debet fieri declaratio, ſeu interpretatio, ſicuti à lege ipſa ſit, & non aliter, ibid. num. 26.
- Item vt verbis diſpoſitionis, & ſubiectæ materiæ proprie conueniat, ibid. num. 27.
- Quod in quacunque diſpoſitione obſeruandum eſt, nec à ſenſu verborum recedi poteſt, quando actus non eſt reiterabilis, ibid. dict. n. 27.
- Poſito etiam, quod maioratus declaratio fiat iuxta proprium ſenſum verborum, debent citari aut vocari hi, qui ex declaratione lædi poſ ſunt: maxime ſi ex diſpoſitione iam fuerit ius aliquod quæ ſitum illis, & ſi vocarentur forſam, vel non, vel aliter declaratio fieret, ibidem, num. 28.
- Maioratus vltimi poſ ſeſ ſoris declarationem, aliis vocatis, vel qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione ad ſucceſ ſionem admitti debent, non nocere, dict. cap. 10. num. 31.
- Maioratus primam inſtitutionem ſeu inueſtituram, ſemper attendendam eſ ſe, nec poſ ſe ei ex poſterioribus derogari, ibidem numero 33.
- Maioratus poſ ſeſ ſoris de ſequenti ſucceſ ſorè, aut de rebus ad maioratum ipſum pertinentibus declaratio, cuius effectus ſit, dict. cap. 10. num. 35. & ſeq.
- A maioratu ex facultate legis Regni in tertia parte bonorum facto, filias propter maſculos tranſuerſales, aut remotiores non poſ ſe excludi: quanuis poſ ſint à primogenio ex Regia facultate inſtituto, lib. 3. cap. 12. num. 45.
- Maioratuum, ſiue primogeniorum finem præcipuum eſ ſe, vt familiarum dignitas, & nomen, ac inſtitutorum memoria conſeruetur.
- Idque de natura omnium primogeniorum eſ ſe, & ſi alter non exprimatur, ibid. num. 58.
- Maioratuum, ſeu primogeniorum inſtitutiones, ipſaque primogenia, minime conuenire Monachus, ibid. num. 62.
- Maioratuum, ſeu primogeniorum inſtitutiones ſuſtineri, iuſtaſque reputari nonnullis de cauſis, ſiue rationibus, ibid. num. 68.
- Illaſque Monachorum, ſeu Monaſteriorum ſucceſſioni minime conuenire, aut non congrue adaptari, ibid. dict. num. 68.
- Maioratum, ſeu primogenium eſ ſe ius ſuccedendi in bonis, ea lege relictis, vt in familia perpetuo integre conſeruentur, proximoque cuique primogenito ordine ſucceſ ſiuo deferantur, lib. 3. dict. cap. 12. num. 69. vbi etiam dicitur, id ſecundum maioratus naturam, ac ſubſtantiam eſ ſe.
- Maioratum eo ipſo, quod ex aliquibus bonis ſe facere quis profitetur, bona ipſa in propria familia velle perpetuo conſeruari, ac familiæ ipſius fauore diſponere, cenſendus eſt, ibidem num. 70.
- Idcirco neceſ ſario dicendum videtur, quod nunquam ad ſucceſ ſionem Monachus, aut Monaſterium admitti poſ ſit.
- Quia nec vno momento poſ ſunt bona à familia extrahi.
- Extraherentur autem, ſi Monaſterium poſ ſideret illa in communi, cum in particulari poſ ſidere, aut obtinere eadem Monacus non poſ ſet, ibid. num. 71.
- Ad maioratus ſucceſ ſionem habilitate, tempore quo ſucceſ ſio defertur, conſiderandam eſ ſe, nec antea exiſtentem, vel poſt ſuperuenientem prodeſ ſe, ſi tunc, cum defertur ſucceſ ſio, non exiſtat, ibid. num. 103.
- Maioratus, ſeu primogenituræ ius renuntiari, cedi, atque etiam vendi, vel in alium transferri poteſt, lib. 3. dict. cap. 12. num. 107.
- Idque maxime procedit, ſi renuntiatio, ceſ ſio, vel translatio fiat ſequenti in gradu, ibidem numero 108.
- Poteſt tamen in quemcunque alium, etiam non ſequentem, vel extraneum fieri, modo pro vita dumtaxatcedentis, & in ſui præiudicium, commoditatíſque, aut fructus, & prouentus maioratus, non iuris eiuſdem renuntiatio fiat: prout ibid. num. 109. explicatur.
- Atque in propoſito ſingularis, & noua, atque notanda reſolutio traditur, qua diſtinctè dignoſci poterit, vtrum ceſ ſio hæc, aut commoditatis conceſ ſio per ingreſ ſum religionis, & profeſſionem concedentis finiatur, an verò mors naturalis eiuſdem expectari debeat, ibidem, numero 110.
- Maioratus, ſeu primogenituræ ius renuntiari, cedi, vel etiam quoquomodo transferri pleno iure non poſ ſe in præiudicium ſequentium maioratus ſucceſ ſorum, & potius ius ceſ ſionario habentium, ibid. num. 111.
- Imò ſequentem ſucceſ ſorem, ex legis, vel inſtitutoris, diſpoſitione ad ſucceſ ſionem tunc venientem, ſtatim poſ ſe ceſ ſionem, aut renuntiationem reuocare.
- Nec validè, ac cum effectu poſ ſe fieri, niſi in eiuſdem fauorem fiat, ibid. d. num. 111.
- Et ſi aliter facta eſ ſet, à maioratus poſ ſeſ ſore ius non diſcederet, ſed potius illæ ſum & intactum maneret, nec ſucceſ ſionis vocatio contingeret, ibid. num. 112.
- Maioratus, aut primogenituræ ceſ ſione, aut renuntiatione facta ſequenti vocato, adeo plenum ius eidem acquiri, vt remedio l. 45. Tauri, poſ ſit ipſe vti. ibid. num. 113.
- Modo poſ ſeſ ſor integrum ius maioratus renuntiauerit, & à ſe illud penitus abdicauerit, nec enim ſufficeret, ſolam poſ ſeſ ſionem maioratus in alium tranſtuliſ ſe. ibid. num. 114.
- Maioratus, ſeu primogenituræ, aut fideicommiſ ſi renuntiatio, ſi à patre fiat in vita, & de præmatura hac reſtitutione, aut tranſlatione cæteri filij, aut etiam creditores conqueruntur, quid tunc obſeruari debeat, remiſ ſiuè, ibidem, numero 115.
- Maioratum quamuis de nouo acquirere quis non poſ ſet, tamen quod illum retinere valeat, conſiderata habilitate & capacitate, quæ tempore ſucceſ ſionis in eo fuit, lib. 3. cap. 15. num. 2.
- Maioratum inſtituens, ſi alienationem bonorum eius prohibeat, vel aliquas conditiones appoſuerit, quas à ſucceſ ſoribus ſeruari præceperit ſub pœna, quod ſi ſucceſ ſor contra fecerit, ad proximiorem, vel ad ſequentem in gradu maioratus deueniat: ſi poſ ſeſ ſor alienauerit, vel conditiones non ſeruauerit, filius eius, vel deſcendens debet admitti, lib. 3. cap. 15. num. 37. vbi latius id probatur.
- Ex maioratu, in quo plures gradus ſubſtitutionum continentur, quælibet ſubſtitutio iudicatur de per ſe; & vna non dependet ab alia, imo quot ſunt perſonæ vocatæ, tot reſultant ſubſtitutiones, ibid. num. 44.
- Inde fit, vt vno mortuo, vel aliter ſuccedere non valente, ſiue à ſucceſ ſione tempore, aut alio euentu excluſo: ius ſubſtitutionis poſt eum vocati non deficiat.
- Imo ex perſona ſua tunc ſuccedere poſ ſit, ibid. num. 45.
- In maioratibus, ſubſtitutione prima deficiente, tunc demum & ſequentes corruere, quando dependerent à prima tanquam acceſ ſoriæ, & non poſ ſent abſque illa ſubſiſtere, ſecus tamen ſi æque principales eſ ſent, & per ſe ſubſiſterent, ibid. num. 58.
- Maioratus, & Hiſpanorum primogenia, vtrum iure ſanguinis, an iure hæreditario deferantur, lib. 3. cap. 19. n. 100. 101. & 102.
- Maioratum inſtituens, ſi ad eius ſucceſ ſionem maſculos inuitauerit, & in defectum illorum fœminas, ſi linea Maſculorum finiatur, & maſculus & fœmina ex linea maſculina reperiantur, Maſculus fœminæ prefertur, ibid. num. 154.
- In maioratus, ſeu primogenij inſtitutione, ſemper cenſetur vocata linea recta primogenitorum ſucceſ ſiue in infinitum de primogenito in primogenitum, & ſic quilibet eorum habet vocationem iure proprio, atque ex propria vocatione, abſque iuris alterius tranſmiſ ſione, lib. 3. c. 19. num. 167.
- Quod nedum procedit in linea recta deſcendentium, ſed etiam tranſuerſalium, vt ibidem adnotatur, num. 168.
- Idque ex propria natura primogenij, & conſuetudine ſuccedendi in maioratibus, ibidem, numero 169.
- Atque ex intentione & mente aperta. 1. 40. Tauri, vt ibidem numero 170. obſeruatur.
- Maioratus, fideicommiſ ſa, & ſubſtitutiones, non ſolum in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & diſpoſitionibus inter viuos poſſunt fieri, lib. 3. cap. 19. numero 252.
- Maioratus in contractu inſtituti, vtrum vim vltimæ voluntatis obtineant, ibid. numero 253.
- Maioratus, ſeu primogenia, non modo cum facultate Regia, ſed etiam abſque ea, ex certa parte bonorum, aut ex vniuerſis poſ ſunt inſtitui. lib. 3. cap. 19. num. 274.
- Maioratus, ſi inſtitutus ſit per viam vinculi particularis, aut meliorationis tertij & quinti bonorum inter liberos, aut anniuerſarij, vel Capellaniæ, iuríſve patronatus perpetui abſque facultate Regia, verus quidem maioratus eſt, ac leges omnes Regiæ, quæ de maioratibus loquuntur, habent locum in eis: prout ibidem num. 275. diffuſe probatur.
- Et Petri Salazaris in iuris patronatibus, anniuerſariis, & Capellaniis, aduerſus Ludouicum Molinam opinio noua, nouiter & vere, atque vel vno tantum verbo, concludenter conuicta, ibid. num. 276.
- Maioria, aut maior ætas, vtrum in perſona ſuccedere volentis in maioratu, præciſe conſiderari debeat tempore, quo ſucceſ ſio defertur, lib. 3. cap. 19. numero 328. vbi Antonij Galeatij Maluaſiæ, & Iacobi Menochij obſeruationes in propoſito, breuiter recenſentur, & latius explicantur num. ſeq.
- Maſculi ex fœminis ſuccedunt in maioratu, à quo fœminæ repelluntur, quando non agitur de agnationis conſeruatione, lib. 3. cap. 15. n. 57.
- Et an comprehendentur maſculorum deſcendentium appellatione, maxime in vltimis voluntatibus, vide cap. 29. per totum.
- Maſculus ex fœmina, & fœmina ex maſculo, ſi ad ſucceſ ſionem maioratus ſimul concurrant, & de ſuccedendo vltimo poſ ſeſ ſori tranſuerſali pertractent, atque in eodem gradu ſint, maſculus fœminæ præfertur, ex ſententia Ancharrani, & aliorum, lib. 3. cap. 19. num. 151. & 2. ſeq.
- Maſculus præfertur fœminæ in ſucceſ ſione maioratus, quando in eodem gradu ſunt, etiam in caſu dubio, ac etiam ſi filius maior vocetur, ibid. num. 155.
- Marcus Antonius Eugenius, in conſilio 28. n. 37. & 38. lib. 1. explicatus, lib. 3. cap. 2. num. 85.
- Marci Antonij Peregrini reſolutio in propoſito cap. 6. huius lib. 3. relata ibidem, num. 26. & ſententia authoris in eodem propoſito prolata.
- Marci Antonij Peregrini reſolutionem & obſeruationem contrariam his, quæ cum Grato, & Hondedeo cap. 12. huius lib. 3. obſeruauit author, de iure non procedere, nec vllo pacto ſuſtineri poſ ſe, vt eodem cap. 12. n. 120. adnotatur.
- Marci Mant. Benauidij, in propoſito. l. perfecta donatio. C. de de donat, quæ ſub modo: verba quædam, nouiter ponderata, & relata, lib. 3. cap. 10. num. 52.
- Metum plene probari coniecturis & præ ſumptionibus, modo illæ legitimæ ſint, & propinquæ, lib. 3. cap. 1. num. 69.
- Metus, aut dolus teſtatori adhibitus, qualiter debeat probari in propoſito tituli, & legum, C. ſi quis aliq. teſt. prohib. vel coeg. ibid ex num. 83. cum ſeq.
- Metus teſtatoris arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis, maxime ſi ille ægrotus erat, vel quando ob nimiam mariti reuerentiam ſic teſtatus eſt, ibid. num. 109.
- Metu mariti mulierem præ ſumi legatum ei feciſſe ob ipſius mariti lachrymas, ſuaſionem, & reuerentiam, ibid. num. 110.
- Metus & coactio, qualis eſ ſe debeat, vt propter timorem dicatur quis impeditus teſtari, ſeu primum teſtamentum mutare, aut aliquo modo de rebus ſuis diſponere, vel non diſponere, lib. 3. dict. cap. 1. num. 141.
- Metus quis, & qualis eſ ſe debeat, vt talis dicatur, quod etiam in conſtantem virum cadat, remiſſiue, ibid. num. 142.
- Metus quis ſit iuſtus, iudicis arbitrio relinquitur, qui motum animi ſui confirmare poterit ex variis præ ſumptionibus, & rerum circunſtantiis arguentibus metum, & iuxta perſonarum qualitatem id diffiniet, ibid. num. 143.
- Quoniam in muliere non requiritur ille metus, qui caderet in conſtantem virum, ſed longe minor metus ſufficiet quam in maſculis, ratione ſexus imbecillioris, qui facilius terretur, ibid. num. 144.
- Sic minor metus cadit in puerum, quàm in virum, ibid. num. 145.
- Metus quis ſit iuſtus, etiam iure Regio Caſtellæ iudicis arbitrio relinquitur, nec cenſetur correctum hoc ex deciſione. l. 7. tit. 33. part. 7. Imo etiam ex illa lege conceſ ſum, vt contra Villalobos adnotatur, ibid. num. 146.
- Metus reuerentialis, vtrum in conſideratione haberi debeat ad effectum irritandi teſtamentum, aut legatum, vel aliam diſpoſitionem, vltimamve voluntatem quamcunque: item vt alios contractus, obligationeſve voluntarias teſcindere debeat: & an ſola reuerentia & maioris præſentia illatus cenſeatur, an etiam cum ipſo alia interuenire debeant, & de diuerſis Doctorum placitis in propoſito: plena manu ibidem ex numero 147. vſque ad numerum 168.
- Metum reuerentialem illatum præ ſumi, & actus geſti annullationem induci, quando interuenit expreſ ſum mandatum eius, cui reuerentia debetur, etiam ſi minæ aut verbera non præceſ ſerint, ex ſententia neotherici cuiuſdam, ibidem numero 160.
- Quam probandam arbitratur author, modo patris, aut mariti iubentis magna ſit authoritas, magnave reuerentia, aliàs enim ſolum mandatum non ſufficeret, vt ibidem latius probatur num. 161. & ſeq.
- Metum reuerentialem dari reſpectu ſoceri, quia ſocer parentis locum obtinet, lib. 3. capit. 1. num. 168.
- Et reſpectu aui, & curatoris, ibidem, num. 169.
- Metus reuerentialis, an detur reſpectu matris ibidem num. 170. vbi author adnotauit nonnulla, quæ nullus antea, ſic diligenter tradiderat, ibid. num. 170.
- Metus reuerentialis, an detur in ſorore reſpectu fratris maioris natu, ibidem, numero 171.
- Et in fratre minore reſpectu maioris, ibidem, num. 172.
- Metus reuerentialis, an detur reſpectu patrui, hoc eſt tio de parte de padre, ac etiam reſpectu auunculi, que es tio herman de madre, ibidem, numero 173.
- Mercedis remiſ ſio, quando propter agri ſterilitatem, vel fructuum exiguitatem petitur, intolerabile damnum requiritur, aut quod magnum ſit conductoris incommodum, lib. 3. cap. 3. numero 36.
- Similiter, quando petitur propter bellum, peſtem, aut caſum alium quemcumque ſine culpa locatoris contingentem, neceſ ſario requiritur, quod damnum ſit intolerabile, vt remiſ ſio fiat: quoniam modicum damnum æquo animo ferre debet conductor, ibid. num. 37.
- Mercedis aut penſionis remiſ ſio, vt propter caſum fiat, plura ſunt neceſ ſaria: primò, quod caſus. qui contigit, ſit inſolitus: ſecundò, quod magnum afferat damnum: tertiò, quod contingat ante perceptionum fructuum, ibid. n. 38.
- Alia in propoſito vide verbo conductor, & verbo locator.
- Meliorato filio in tertio bonorum, an poſ ſit dari ſubſtitutus vulgaris, aut pupillaris extraneus, prætermittive ordo, qui in l. 27. Tauri præ ſcribitur, lib. 3. cap. 11. per totum.
- Minor iurans contractum à ſe geſtum, cenſetur quodammodo, aut perfectionem maior, vnde aduerſus contractum venire, aut in integrum reſtitui non poteſt, ſed ab ipſius obſeruantiam præcisè adſtringitur, lib. 3. c. 2. n. 1.
- Quod procedit, quocunque modo minor contrahat, & quamuis contraxerit ſine curatore, quem habebat, aut ſine decreto ſuper re immobili, vel cum aliàs contractus eſ ſet nullus, ibid num. 2.
- Idque iuxta intellectum communem, quem magis communiter probarunt Scribentes, vt conſtat ex multis commemoratis, ibid. num. 3. qui ex propoſito, atque latiſ ſimè tractarunt, & exornarunt materiam authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſ. vend.
- Textus in authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſ. Vendit. locum obtinet in omni diſpoſitione minoris, & etiam in donatione, quæ à minore facta, cum iuramento confirmatur, & validiſ ſima reputatur, ibid. num. 4.
- Quamuis abſque iuramento nulla ſit, nec conſenſu curatoris, & iudicis decreto confirmetur ibid. num. 5.
- A minore cum iuramento facta donatio, vtrum ob enormem, aut enormiſ ſimam læ ſionem debeat reſcindi, & quid ſi ex cauſa remunerationis, vel ob aliam cauſam facta fuerit, ibidem, numero 6.
- Vbi diuerſ æ ſententiæ Doctorum commemorantur, & inter alios authores, Marcus Antonius Eugenius, & Ioannes Vincentius Hondedeus magis commendantur.
- A minore iuramenti relaxatio petita, vtrum ei opitulari debeat dumtaxat, vt periurus non dicatur, non autem, vt ius partis lædere poſ ſit, ſiue quid relaxatio huiuſmodi operari debeat, remiſ ſiuè, ibid. n. 7.
- Minor non certioratus de beneficio reſtitutionis in integrum, iurans contractum, vtrum beneficium illud amittat, necne? & quamplurimi authores congeſti, qui de hoc dubio tractarunt, ibid. n. 8.
- Minor non certioratus de beneficio reſtitutionis in integrum ſibi competenti, reſtitui non poteſt, etiamſi contractum iurauerit, ex ſententia Dyni, quem & alij authores ſequuntur.
- Ac de illorum fundamentis agitur remiſ ſiuè, ibid. num. 9. & 10.
- Minor iurans non contrauenire contractui, etiam non certioratus, excluditur à beneficio reſtitutionis in integrum.
- Idque ex ſententia Bartoli, quem permulti authores ſequuntur.
- Ac cum eo tendunt putat authori, vt ibidem adnotatur num. 11. per totum, & oſtenditur, qualiter ſententia hac retenta, Dyni rationibus reſponderi valeat.
- Minor enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſus, vtrum in integrum reſtitui poſ ſit, aduerſus contractum iuramento firmatum, & relaxationem ab eo impetrare, lib. 3. d. cap. 2. num. 12.
- Et ibidem authores quamplurimi adducti, qui præfato dubio, magis ex profeſ ſo loquuntur.
- Ex eiſdem autem authoribus nonnulla conſtitui poſ ſe exiſtimauit author, quæ magis communiter probantur, atque ex num. 13. vſque ad n. 26. adducuntur, & articuli huius dilucida, & abſoluta reſolutio traditur: & vide etiam num. 28. cum ſeq.
- Minor, vel alius, cum enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſus eſt, vtrum abſolutio à iuramento neceſ ſaria ſit, ibid. num. 26. vbi ſententiæ diuerſ æ proferuntur, & tutius eſ ſe abſolutionem impetrare, reſoluitur.
- Minorem enormiſ ſimè, aut grauiter læ ſum, poſ ſe reſtitutionem petere aduerſus contractum, ſeu renuntiationem, etiamſi læ ſioni huiuſmodi renuntiauerit, aut iurauerit, ſe illum ratione cuiuſcunque læ ſionis non impugnaturum, ibid. num. 28.
- Et clauſulas generales nihil in propoſito operari, vt ibidem adnotatur num. 29. & vera ratio redditur.
- Minor qua facilitate contraxit, eadem renuntiaſ ſe, & non contrauenire iuraſ ſe præ ſumitur, ibid. num. 31.
- In minore, muliere, ac ruſtico, ſemper præ ſumitur ſimplicitas, & ignorantia, ſi contractus damnoſus ſit, quamuis iuramento firmatus, ibidem, num. 32.
- Minorem ſimplicitas contrahentem iuramento præ ſtito, ſolum renuntiaſ ſe videri beneficio ætatis, nec per hoc excludi ab auxilio l. 2. C. de reſcind. vend. ibid. num. 34.
