Octauò & vltimò conſtituo, vtile quidem, & ſingulare dubium eſ ſe, an dictorum iurium ſpecialitas, aut priuilegium extendi debeat ad caſum, quo fiſcus tantum habeat ius hypothecæ, non verò dominium rei pro parte pro indiuiſo: in quo dubio Peregrinus de iure & priuilegio fiſci, libro 6. dicto titul. 4. num. 23. in verſiculo, & ſecundùm regulam, folio 512. inquit, quòd de facto per illa iura fuit obſeruatum in Camera Patau. quòd pro debito Excellen. D. Ioannis à Ferro fuerunt vendita bona ſua communia cum D. Petro fratre ſuo; & licèt D. Petrus pro ſua portione validè ſe oppoſuiſ ſet; attamen retulit iudicium contrarium Pad. quod ad eius appellationem fuit confirmatum in excellent, conſil. de 40. ſubdit ſtatim, quòd eſt maxima ampliatio ad dicta iuta, quæ loquuntur in fiſco habente dominium rei pro parte, & pro indiuiſo, ideóque priuilegium videri de iure non extendendum ad caſum, quando fiſcus habet tantum ius hypothecæ pro parte; nam cùm fiſcus habet ius vſusfructus, & priuatus ius proprietatis, non poteſt, nec ſolet fiſcus rem vendere, niſi pro iure ſuo, ex ſententia Baldi in dicta l. 2. C. de commun. rerum alienatione, numero 6. Tandem inquit, quòd hæc ſecunda opinio indubitanter vera eſ ſet, ſi fiſco conſuli poſ ſet in aliis bonis ſui debitoris; aliàs quòd prior obſeruata opinio in Camera Patauin. ex fiſci priuilegio non eſt ſine fundamento, quia illorum iurium ratio punctualiter ſeruit Ego autem, vt mea fert opinio, longè verius crediderim, eorum iurium rationem non ita punctualiter ſeruire vt præfatus Author affirmat; nam licèt expreſ ſim probetur ibi, quòd fiſcus ratione partis attrahit ad ſe partem focij oblata æ ſtimatione, vt rei ſoliditatem iuxta proprium priuilegium vendere poſ ſit: tamen in dicta l. 2. C. de communium rerum alienatione, partis dominium requiritur, vt conſtat ibi: Cum partis dominus eſ ſet. Et in dicta l. prima. C. de vendit. rer. fiſcal. cum priuato commun. lib. 10. vel minima portio rei exigitur, vt conſtat ibi: Quoties ad fiſcum vel minima portio rei pertinet, Et in dicta l. 53. partitæ, in hunc modum ſcribitur: Que la pueda vender toda, ò dar por razon de aquella parte, que ha en ella. Ecce clara & expreſ ſa iura, in quibus partis dominium, aut minima ſaltem rei portio requiritur, & ratione partis, totius rei alienandæ facultas conceditur. Et ſic non ita facilè extendi poſ ſunt ad caſum, quo fiſcus ius hypothecæ dumtaxat obtinear: tunc namque, minimè verificaretur dictorum iurium requiſitum. Quocirca, vt Peregrinus ipſe aduertit, non aliàs extendi poſ ſet dictum priuilegium, niſi cùm aliàs fiſco conſuli non poſ ſet. Quòd ſi in aliis bonis poſ ſet eſ ſe conſultum, minimè quidem iuuari poſ ſet, nec deberet ſpecialitate, aut priuilegio dictarum legum vti, vtpote cum loquantur in fiſco, qui cùm partis dominus eſ ſet, ſoliditatem rei alienare contendit, non verò in eo, qui cùm ius hypothecæ tantum habeat, alienare velit.

Quatenus verò inquit Peregrinus, quòd cùm fiſcus habet in re ius vſusfructûs tantùm, & priuatus ius proprietatis, non poteſt, nec ſolet fiſcus rem vendere niſi pro iure ſuo, ſequutus doctrinam Bald. in d. l. 2. C. de communium rerum alienatione, num. 6. rectè ſe habet; erit tamen neceſ ſe, & vltra eum animaduertere. quòd fundamenta, quæ Baldus ibi adducit, non modò non concludunt, ſed nec vera ſunt abſolutè. Nam in primis, vt Libro primo de vſufructu probaui, verum non eſt, quòd vſusfructus finiatur ipſius alienatione, quippe cùm ille iure potiùs ipſo vendi, & diſtrahi poſ ſit; intelligendo, vt latiùs explicaui ibidem: deinde, nec etiam abſolutè dici poteſt, quòd vſusfructus pars dominij non ſit, nec portionis inſtar obtineat, cùm in contrarium expendi poſ ſint iura quamplurima, quæ etiam Libro primo de vſufructu, latiùs adduxi: nec etiam indiſtinctè probari, quòd forma tantum ſit corruptibilis, & de facili reuertibilis ad proprietatem, tanquam ad materiam: quoniam etſi verum ſit, de facili vſumfructum corrumpi, & ad proprietatem reuerti; non ideò forma dumtaxat quædam eſt, ſed ſub venditione bonorum aliquando venit, & dominij, aut portionis inſtar obtinet in multis: quapropter licèt ſententia Baldi in ſe veriſ ſima ſit in effectu, aliâ tamen viâ confirmari debebit, quæ petenda eſt ex his, quæ eodem libro de vſufructu, reſolui in illa quæ ſtione, an vſusfructus, ſeruitutis pars ſit, vel dominij; in qua, vt vides, cum ſententia communi probaui, vſumfructum regulariter ſeruitutis potiùs, quam dominij partem eſ ſe; aliquando tamen, aut in aliquibus caſibus in iure expreſ ſis, dominij partem iudicari, quia in illis idem effectus reſultat. cùm ergo caſus præ ſens à iure expreſ ſus non fuerit, hoc eſt expreſsè cautum non ſit, vſumfructum in noſtris terminis portionis inſtar obtinere, aut dominij partem eſ ſe, & in dicta l. 2. C. de commun. rer. alienat. & in dict. l. prima. C. de vendit. rer. fiſcal. cum priu. commu. lib. 10. partis dominium aut portio rei requiratur; conſequens eſt, neceſ ſariò dicendum, eorum iurium deciſionem, quæ à regulis iuris communis exorbitans eſt & ſpecialis in fiſco, trahi non debere ad vſumfructum, qui in co caſu pars dominij non eſt, nec inſtar portionis obtinet, ſed pars dicitur ſeruitutis; idcircò in illo procedere non debebunt dicta iura, ſicut in aliis ſeruitutibus non procedunt, vt cum iudicio obſeruauit Baldus vbi ſupra, numero 7. Et de his hactenus, quæ vt videbis lector, noua quidem ſunt, & notanda, quia nullibi erant anteà ſic explicata.

CAPVT VII.

Ad Explicationem leg. 14. in verſiculo finali, titulo 4. partita 6. vbi de intellectu illius legis dilucidè, atque ex propoſito agitur; ipſius difficultas perpenditur, aliorum interpretationes dubiæ relinquuntur, & quæ ſtio illa, vtrùm valeat præceptum de contrahendo cum conſanguinea intra quartum, vel intra ſecundum gradum coniuncta, ſiue ſimpliciter, ſiue ſub conditione, ſi Papa diſpenſauerit, adiiciatur; ſic abſolutè, & diſtinctè explicatur, vt in futurum certa & vera præfati dubij reſolutio maneat. Deinde vulgatum illud Doctorum Aſſumptum, quòd impoſ ſibile reputetur id, quod à Principis voluntate dependet, falſum eſ ſe, nec etiam diſtinctione communi Doctorum componendum, meliùs quàm anteà fuiſ ſet, demonſtratur hoc loco, & omnia quæcunque in propoſito iura ſunt, ſingulariter, & verè enucleantur. Ac demùm inquiritur, cùm in teſtamento, aliáve diſpoſitione præceptum, aut conditio apponitur, quæ ex facto aut voluntate Principis pendet, ſiue quæ non aliàs adimpleri valet, quam ſi Princeps voluerit, vtrum teneatur quis id à Principe poſtulare, ac vt obtineat, diligenter inſiſtere, & quidquid in eo ſit, facere; quorundam traditiones in propoſito confutantur, lex 2. §. tractari, verſ. finge autem, ff. ad Tertul. nouiter & verè explicatur, & in effectu per totum caput quamplurima traduntur, quæ notabilia quidem ſunt, nec alibi inuenies, etſi hucuſque Scribentium omnium traditiones prælegeris.

SVMMARIVM.

- 1 Impoſ ſibile vtrùm iudicetur id, quod à Principis voluntate dependet.
- 2 Et in hoc dubio tres fuiſ ſe præcipuas, & contrarias Doctorum ſententias.
- 3 Inprimis namque, quòd ea, quæ à Principis voluntate pendent, impoſ ſibilia reputari debeant, docuerunt quamplures Authores, qui hoc numero præcitantur.
- 4 Ij autem, nedum ea, quæ à Principis voluntate pendent, impoſ ſibilia reputarunt, ſed etiam ea, quæ à voluntate cuiuſque alterius magni Viri dependent.
- 5 Promiſ ſio de contrahendo inter impeditos, ſub conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, non obligat ex ſententia 27. Authorum, qui hoc numero remiſ ſiuè recenſentur, & vide infra, numero 29.
- 6 Impoſ ſibile reputari id, quod à Principis voluntate dependet, ex ſententia Authoris, nequaquam probari in l. apud Iulianum, §. conſtat, ff. de legatis primo, quamuis Doctores communiter eo textu adducti ſint principaliter.
- 7 Non etiam probari in l. inter ſtipulantem, §. ſacram, ff. de verbor. oblig. prout hoc numero adnotatur.
- 8 Denique idipſum nec etiam poſ ſe deduci ex textu in l. continuus, 137. §. cùm quis, ff. de verbor. obligat. quod hoc loco & nouè, & eleganter oſtenditur.
- 9 Principis à voluntate quod pendet, tunc demùm impoſ ſibile reputari, quando illud Princeps non ſolet concedere: id verò quod Princeps ſolet concedere, non eſ ſe dicendum impoſ ſibile ex ſententia multorum.
- 10 Sed eorum diſtinctio Authori non placet, nec probatur in dicto §. conſtat, vt hoc numero adnotatur.
- 11 Minùs etiam probatur in l. qui cum maior, poſt principium, ff. de operis libertorum, quod nouiter, & verè hoc loco annotauit Author.
- 12 Deinde nec text. in l. prima, §. permittitur, ff. de aqua quotidiana & æ ſtiua, aliquid probat, quo communis præfata diſtinctio fundamentum capiat.
- 13 Textus autem in l. intercidit, 58. ff. de condit. & demonſtrat. & in l. quidam relegatus, ff. de rebus dubiis, nihil etiam dicit, quo eadem diſtinctio confirmari valeat, vt latiùs hoc numero demonſtratur.
- 14 Principis à voluntate quod pendet, & per remedium extraordinarium diſpenſationis, aut gratiæ, vel priuilegij, aut conceſ ſionis fieri poteſt, impoſ ſibile non dici, etiamſi Princeps nullo modo concedere, aut frequenter denegare ſoleat, ſed verè difficile tunc dici.
- 15 Conditiones, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendent, difficilibus magis, quàm impoſ ſibilibus aptari debent, quia difficultatem dumtaxat, non impoſ ſibilitatem continent.
- 16 Quod adeò certum eſt, & ratione concludenti probatum, vt maiori comprobatione non indigeat.
- 17 Conditio in teſtamento, vel in alia diſpoſitione adiecta, quæ ad factum Principis referatur, vel eiuſmodi ſit, quòd abſque voluntate, aut gratia, vel diſpenſatione Principis impleri non valeat, cum impoſ ſibilis dici non poſ ſit, in ea locum non habebunt iuris communis circa impoſ ſibiles conditiones in teſtamentis, aut in contractibus tradita principia, ſed de iure potiùs debebit ſubſiſtere.
- 18 Conditio pendens à voluntate Principis, quoties eſt præambula, & neceſ ſaria ad diſpoſitionis & actus valorem, non eſt reiicienda, etſi ſummè difficilis ſit ſed eius euentus expectatur.
- 19 Quod licèt vnanimiter probauerint Scribentes, in modo tamen loquendi, ſicut in alio decipiuntur, vt hoc numero & nouè, & verè annotauit Author.
- 20 Conditio pendens ex voluntate, vel ex facto Principis non vitiat diſpoſitionem, etiamſi difficultatem contineat.
- 21 Conditio cùm adiicitur, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendet, non excuſatur quis, etiamſi conditio difficultatem contineat, aut Princeps non ſoleat facilè concedere, niſi à Principe poſtulauerit, & quantum in ſe ſit, efficiat, vt petitum obtineat.
- 22 Obligatus ad impetrandam licentiam ad faciendum Maioratum, vel ad extrahendam aliquam rem à Maioratu, tenetur oſtendere obnixè, ſe omnia feciſ ſe, quæ pertinent ad impetrationem facultatis Regiæ, & quòd tales licentias petiuit, & cætera neceſ ſaria fecit.
- 23 Nec diſtingui debet inter facile & difficile, aut inter conſuetudinem vel deſuetudinem concedendi, vel non concedendi, quicquid alij Authores, ſed malè quidem diſtinguant.
- 24 Et text. in l. 3. §. quid ergo, ff. de contrario iudicio tutelæ, optimè in id ponderatus.
- 25 Relictum fratribus minoribus cum onere, cuius implementum requirit Pontificis licentiam, purum eſ ſe, reiecta conditione tanquam impoſ ſibili, ex ſententia Bartoli, quæ Authori diſplicet, & num. ſeq.
- 26 Pauli Caſtrenſis conſultatio & ſententia refertur, & concludenti ratione confutatur.
- 27 L. 2. §. Tractari, verſiculo, finge autem, ff. ad Tert. nouiter, ſed verè quidem, atque eleganter explicatur.
- 28 Patris Thomæ Sanchez ſententia & reſolutio pro ſententia & reſolutione Authoris ponderatur contra Bartolum, & Caſtrenſem, & num. ſeq.
- 29 Promiſ ſio de contrahendo inter impeditos, ſub conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, obligat ex veriori ſententia.
- 30 Quæ etiam à peccato liberat contrahentes.
- 31 Conditio, aut præceptum de contrahendo cum conſanguinea, in inſtitutione Maioratus adiecta, vtrùm neceſ ſario à ſucceſ ſoribus adimplenda ſit, dubium quidem maximum, in quo diuerſimodè ſe habuerunt Scribentes. Nec adeò clarè, nec abſolutè deciſum reliquerunt, vt etiam hodie quæ ſtio præfata difficultatem non habeat.
- 32 Inprimis namque conditionem adiectam Maioratui, legato, vel aliæ vltimæ voluntati, ducendi conſanguineam exiſtentem in gradu prohibito, inhoneſtam eſ ſe, & inualidam, & eâ reiectà diſpoſitionem manere puram, non dubitarunt aſ ſerere quamplures Authores, qui hoc numero præcitantur.
- 33 Et pro hac ſententia videtur adeo expreſ ſa quædam lex Partitæ, vt dici poſ ſet non temerariè, ampliùs in hoc non inſiſtendum, ſed ita tenendum indiſtinctè, quidquid alij quamplures aliter declarauerint.
- 34 Quoniam vbi habemus claram legis deciſionem; non eſt ampliùs elaborandum, nec aliter dubitandum, ſed ita tenendum, provt lex dicit.
- 35 Deciſionem autem eſ ſe expreſ ſam & claram, vnicuique conſtabit, qui legis 14. in ſine, titulo 4. partit. 6. verba prælegerit, prout hoc numero referuntur.
- 36 Et eius verba fortiter adſtringere, vel fateri, vel ſaltem agnoſcere nonnullos Authores, prout hoc numero latiùs adnotatum, inuenies.
- 37 Vbi etiam duplex limitatio aut declaratio proponitur, quæ ad dictam l. 14. partitæ, magis communiter tradi ſolet ab eiſdem.
- 38 Et circa vtramque, nonnulla & nouiter & verè animaduertit Author, quæ nullus anteà ſic annotauerat, nec ſcripſerat, & num. ſeq.
- 39 Legis 14. in fine, titulo 4. partitæ 6. Conditores quid in conſideratione principaliter habuerint, vt eius deciſionem ſic compoſitam, aut ſcriptam relinquerent. Et ibidem, aliorum Authorum in propoſito, attento iure, communi præcipua ratio adducta.
- 40 L. 14. titulo 4. partita 6. & quæ circa eam numeris præcedentibus ſunt adnotata, velut deſtruere omnia, quæ in hac materia Authores nonnulli huius Regni ſcripta reliquerunt. Et ibidem circa obſeruantiam eiuſdem legis Partitæ ſententia & reſolutio Authoris tradita.
- 41 Gloſ ſ æ ſententiam, in l. vter ex fratribus, verbo, conſobrinam, ff. de condit. inſtitut. de qua ſupra numero 32. veram non eſ ſe, nec aliquo iure probari; quòd latiùs & nouiter hoc loco adnotatur, & ad fundamenta dictæ Gloſ ſ æ, nouiter etiam responſum præbetur.
- 42 Conditio aut præceptum ducendi conſanguineam, in inſtitutione Maioratus adiectum, vtrùm obſeruari debeat, nécne, ex ſententia Emanuëlis Coſtæ, diſtinctione explicandum eſ ſe, an ſcilicet præceptum factum fuerit ſimpliciter, vel adiecta conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit.
- 43 Sed in vtroque caſu præceptum prædictum obſeruandum eſ ſe, nec intereſ ſe, an exprimatur præfata conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, ſiue non exprimatur; Ludouicus Molina rectiùs tuetur, & alij ſequuntur eum. Qui tamen loquuntur, quando conſanguinitatis impedimentum intra quartum, vel etiam intra tertium gradum ſubſiſtit. Cæterùm, quando in ſecundo conſanguinitatis gradu impedimentum verſatur, tunc apertè præ ſentiunt, prædictum præceptum non obligare, niſi exprimatur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, quod numero ſequenti adnotatur, & infrà numero 49. contrarium nouiter, ſed verè quidem, & concludenter defenditur, nec inter quartum aut ſecundum gradum differentia profata admittitur.
- 44 Conditio aut præceptum ducendi conſanguineam, in inſtitutione Maioratus adiectum, vtrùm obſeruari debeat, quando conſanguinitas eſt in ſecundo gradu.
- 45 Vbi aliorum ſententiæ referuntur; qui præceptum prædictum obſeruandum aſ ſerunt.
- 46 Author verò licèt eandem ſententiam numeris ſequentibus ſit ſequutus, anteà tamen nonnulla conſtituit, quæ notabilia quidem ſunt, nec ab alio hactenus ſic explicata, nec forſan excogitata, & num. ſeq.
- 47 Ludouicus Molina quare in propoſito dubio variauerit, cæteri etiam Authores, quare contrarias aut diuerſas ſententias in eodem protulerint; ratio certa, & nouiter & verè conſiderata per Authorem.
- 48 Ludouici Molinæ reſolutionem in præfato dubio, ſeruandam omninò in praxi, & eiuſdem Authoris ambiguitatem, aut varietatem non debere aliis in futurum, variandi, aut diuerſas ſententias ſuſtinendi anſam, aut occaſionem præ ſtare.
- 49 Præceptum de contrahendo cum conſanguinea, cùm in Maioratus inſtitutione, aliáve vltima voluntate adiicitur, nec exprimitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, ſic obſeruandum inter conſanguineos intra ſecundum gradum coniunctos, ſicut inter coniunctos intra quartum gradum, nec intereſ ſe, dictam conditionem expreſ ſam non eſ ſe, vt hoc loco nouiter, & latiùs demonſtratur. Et Ludouici Molinæ rationes in conſanguinitate intra quartum gradum, vel etiam intra tertium gradum, non ſolùm æqualiter, ſed etiam fortiùs militare inter conſanguineos intra ſecundum gradum coniunctos, euidenter oſtenditur, & numeris ſeqq.
- 50 In teſtamentis, & vltimis voluntatibus ea interpretatio ſumi debet in dubio, per quam teſtatoris diſpoſitio ſuſtineatur, & actus magis valeat, quàm pereat.
- 51 Nec recipienda eſt interpretatio, per quam diſpoſitio reddatur inutilis, ſi per aliam poteſt ſuſtineri.
- 52 Quia non eſt credendum, teſtatorem voluiſ ſe iudicia ſua ſubuerti, nec etiam voluiſ ſe id de quo non potuit diſponere.
- 53 Et verba teſtamenti ſunt poſ ſibiliter, non impoſ ſibiliter intelligenda.
- 54 Teſtator præ ſumitur ſenſiſ ſe id, quod verbis non continetur expreſ ſium, ne alioquin eius diſpoſitio reddatur inutilis.
- 55 Patris Thomæ Sanchez, verba quædam dubia, eleganter & nouè explicata, & pro ſententia Authoris ponderata.
- 56 Patrem Molinam in eadem, quam Author defendit ſententia permanſiſ ſe.

PRo huius Capitis dilucida, & notanda interpretatione, atque vt diſtinctè, & facilè percipi valeant nonnulla, quæ confusè, atque intricatè traduntur ab aliis, præmittere in primis, atque conſtituere neceſ ſarium erit, Interpretes noſtros variis in locis in dubium, atque diſputationem excitaſ ſe: Vtrùm impoſ ſibile iudicetur id, quod à Principis voluntate dependet? Quo in dubio, ſi hucuſque Scribentium placita, & reſolutiones intuearis, tres inuenies fuiſ ſe præcipuas, & contrarias etiam Doctorum ſententias. Inprimis namque, quòd ea, quæ à Principis voluntate pendent, impoſ ſibilia reputari debeant, docuerunt Gloſ ſa, Bartol. & communiter Doctores in l. continuus, §. cùm quis, ff. de verbor. obligat. Idem Bartol. in l. apud Iulianum, § conſtat. num. 2. ff. de legatis 1. Et in aliis locis, quæ in eodem §. congeſ ſit Iaſon num. 8. & 9. & ſequentibus. Vbi nonnullis exornat, & communem ſententiam profitetur. Dinus in regula, ſemel Deo, num. 2. de regulis iuris, lib. 6. Abbas in cap. cùm eſ ſes, num. 19. de teſtament. Decius in l. 1. ſub num. 31. ff. de officio eius cui mand., eſt iuriſd. Crau. in conſ. 64. num. 9. & in conſil. 121. num. 10. lib. 1. Signorolus in conſilio 39. columna 1. verſicul. tertiò probat, Alexander in conſilio 124. columna 1. verſicul. & quando pendet, lib. 6. quem, Cardinalem etiam Florentinum, Rainerium, Caſtrenſem, & Franciſcum Curtium iuniorem adduxit in hanc ſententiam Tiraquellus de retractu lignagier, §. 32. gloſ ſa vnica, num. 57. Rebuffus, Cephalus, Ioannes Baptiſta de Plotis, & Mandoſius, quos in eandem ſententiam congeſ ſit Pater Thom. Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. disputat. 5. num. 5. fol. 841. & vltra relatos ibi, ſic etiam probauit, & nedum ea, quæ à Principe dependent, impoſ ſibilia reputari debere, ſed etiam ea, quæ dependent à voluntate cuiuſque alterius magni Viri, ſcripſit Bonifacius Rogerius in conſil. 17. num. 152. & 153. lib. 1. qui Alexandrum, Cephalum, & alios ſic dicentes retulit. Et cum Socino, Alexandro, Iaſone, & Cephalo, id ipſum notauit Pater Thomas Sanchez dicta diſ putat. 5. quæ ſt. 4. num. 31. fol. 848. Angelus etiam, Socinus, & Ripa in eadem fuerunt opinione, & ea, quæ à Principis voluntate pendent, impoſ ſibilia indicarunt, vt ipſos retulit Mieres de Maioratu, quarta parte, quæ ſt. 40. num. 6. Ac denique Gregorius Lopez in l. 13. tit. 9. partit. 6. verbo, ſin mandado. Fuerunt prætereà & in eadem opinione 27. alij, tam vtriuſque iuris Interpretes, quàm Theologi, qui in ea quæ ſtione, an promiſ ſio de contrahendo matrimonio inter impeditos, ſub conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, obliget, negatiuam partem defendunt, & huiuſmodi promiſ ſionem eſ ſe nullam aſ ſerunt: Ipſi autem eâ ducuntur ratione principaliter, quòd conditio hæc, ſi Pontifex diſpenſauerit, impoſ ſibilis ſit; & ſic eâ reiectâ, promiſ ſio remanet pura, ac proinde minimè obligare poteſt, vtpote cùm ſit inter perſonas inhabiles, & contra bonos mores: ſic teſtatur Pater Thomas Sanchez, & præfatos Authores 27. congerit dicta diſp. 5. n. 5. per totum.

Horum omnium, & ſuperiorum fundamenta nonnullis iuribus principaliter ſubſiſtunt: Ac primum ex textu in l. apuà Iulianum, §. conſtat, ff. delegatis primo. Vbi dicunt clarè probari, quòd impoſ ſibile reputetur illud quod à Principis voluntate dependet. Cauetur namque in eo textu, quòd ſi res Principis legata ſit, nec æ ſtimatio quidem eius debetur: Verè tamen aſ ſumptum prædictum non ita clarè, nec etiam concludenter probatur ibi; non enim dixit textus: legatum non valere, quòd impoſ ſibile ſit; nec etiam valere, quando res aliena priuati legatur, quod ſit poſ ſibile: ſed alia ratione duci videtur, quòd rerum Principis commercium non eſt, & idcircò legatum huiuſmodi, nec quoad æ ſtimationem valere debeat, quemadmodum nec valet regulariter legatum rei, cuius commercium non eſt, etiam ſi Principis non ſit, iuxta Gloſ ſam, & communem Doctorum reſolutionem in l. ſed ſi res, ff. de legatis primo, & in l. 13. titulo 9. partita 6. Quamuis ergo poſ ſibile ſit, quòd res Principis poſ ſideantur ab alio, ſi ex donatione, aut venditione, alióve legitimo contractu transferantur in eum, nec verè poſ ſit in hoc impoſ ſibilitas conſiderari; impoſ ſibilitas enim non eſt: quia tamen resmetipſ æ Principis à priuatorum rebus debent diſtingui, nec in illis ita facilè commercium datur, ſicut in priuatorum rebus; meritò ſtatuitur ibi, legatum, nec quoad æ ſtimationem valere debere, idque propter commercij defectum, non quidem propter impoſ ſibilitatem, ad quam ſi lex ipſa principaliter attenderet, forſan contrarium decideret, & æ ſtimationem præ ſtari debere dicerer, vt impoſſibilium impedimentum non obſtaret, ſed potiùs tolleretur. quod ad vitiandas, aut inanes reddendas vltimas voluntates non attendendum, cùm de teſtatoris voluntate apparet, ius ipſum docuerat.

Ducuntur ſecundò ex textu in l. inter ſtipulantem, §. Sacram, ff. de verbor. obligat. quatenus Iureconſultus reſpondet, inutilem eſ ſe ſtipulationem, ſi aliquem locum sacrum, cùm profanus eſ ſe cœperit, ſtipulatus fueris. Et reddit rationem: Quia nec præ ſentis obligationem temporis recipere poteſt, & ea dumtaxat, quæ naturâ ſui poſ ſibilia ſunt, deducuntur in obligationem. Verùm hic tex. nullo etiam modo præfatum Aſſumptum probat, nec circa factum Principis aliquam impoſ ſibilitatem conſiderai, ſed etiam loquitur, cum res in ſtipulationem deducitur, cuius commercium non eſt, nec attendit, quod eſ ſe poſ ſit, ſi locus profanus fiat, quia præ ſens tempus inſpici debet; ſi autem præ ſens tempus in ſpiciatur, rei huiuſmodi ſtipulatio non poteſt iure ſubſiſtere. Quòd ſi dixeris negari non poſ ſe, quin eius textus ratio pro opinione Theologorum, & Pontificij Iuris Interpretum ſententia relata ſuprà num. 6. fortiter vrgere videatur: quin etiam fortiter expendi poſ ſit ad probandum. quòd ea, quæ ex facto, aut voluntare, ſiue diſpenſatione Principis pendent, velut impoſ ſibilia iudicari debeant, cùm ſui naturâ & abſque facto Principis poſ ſibilia non ſint; Adhuc reſponderi poterit, diuerſum quidem eſ ſe, in ſtipulationem & obligationem deducere rem, quæ ſui natura, & qualitate præ ſenti conſiderata deduci non poteſt, nec eius mutationem expectare decens eſt, indecens potiùs, atque impium quodammodò deſiderare, quòd res ſacra profana fiat, quemadmodum, quòd homo liber ſeruus fiat, vt idem textus exprimit, & idcircò iuridicè, & iuſtè ſtipulatio vitiatur ibi: Aliud verò eſ ſe, & diuerſum, obligationem, aut promiſ ſionem ſub eo modo, formáve concipere. quæ nihil quidem impium, indecens, aut bonis moribus contrarium contineat; in id potiùs tendat, quod pro ſubſtantia, aut ſubſiſtentia, & validitate actus futuri expectare, atque deſiderare omninò neceſ ſarium eſt. Nec dici poteſt, eam conditionem impoſ ſibilem eſ ſe, id etenim, ſi fieri à Principe poteſt, & frequenter fit, poſ ſibile quidem, non impoſ ſibile eſt, quod fiat. Prætereà (quod ad quæ ſtionem præcipuam huius capitis attinet) notandum etiam erit, diuerſum quoque videri, inter impeditos ſub conditione, ſi Pontifex diſpenſauerit, matrimonij contrahendi promiſ ſionem fieri, ipſósve obligari ex propria promiſ ſionem; tunc enim expendi poſ ſet ratio textus in dicto §. ſacram: aut quem non ex propria promiſ ſione, ſed ex diſpoſitione, & voluntate alterius præmio accepto obligati; tunc enim voluntatem Principis exquirere, & diligentiam in hoc adhibere tenetur, vt ſtatim dicam; & ad id tantum cum ex diſpoſitione huiuſmodi remaneat obligatus, & adſtriſtus, nulla etiam impoſ ſibilitas valet conſidentari ſi ea conditio adiiciatur, quæ verè impoſ ſibilis non eſt. Et idcircò nullo pacto expendi poſ ſent in contrarium verba textus indicto §. conſtat: Tum quia diſpoſitio prædicta præ ſentis etiam temporis obligationem recipere poteſt, & id continet, quod ſui naturâ poſ ſibile eſt, ſi ad futurum tempus, ſiue factum reſpicias: Tum etiam, quia ex voluntate, aut licentia Principis diſpoſitionem velle pendere, non turpe quidem, non inhoneſtum, nec impium eſt, ſed naturæ actus, boniſque moribus adeò conueniens. vt etiamſi id non exprimatur, ſubintelligi debeat, vt mox dicetur.

Denique ducuntur ex textu, quem magis communiter citant, in l. continuus, 137. §. cum quis, ff. de verborum obligation, quo in loco ſic ſcriptum inuenies: vbi omninò conditio iure impleri non poteſt, & ſi velit facere, ei non liceat, nullius momenti fore ſtipulationem: perinde ac ſi ea conditio, quæ natura impoſ ſibilis eſt, inſerta eſ ſet. Nec ad rem pertinet, quod ius mutari poteſt, & id quod nunc impoſ ſibile eſt, poſtea ſit poſ ſibile fieri: non enim ſecundum futuri temporis ius, ſed ſecundum præ ſentis, æ ſtimari debet ſtipulatio. Cæterùm, vt vides, nec in verbis præfatis probari poteſt Aſ ſumptum prædictum: nuſquam enim dicitur, quòd ea, quæ à voluntate Principis pendent, impoſ ſibilia reputentur; quod eſ ſet neceſ ſe, vt ita ſecurè ac communiter poſ ſent ab omnibus eiuſdem §. verba in id ponderari: Sed loquitur ille textus in alia materia, ac in ea fortaſ ſis, in qua ex natura actus non ineſt conditio, quæ adiicitur, provt ineſ ſe ſemper videtur, cùm adiicitur conditio, cuius implementum non aliàs euenire poteſt, quam ſi Princeps voluerit. Quod animaduertit Molina de Hiſpan. primog l. 2. c. 13. n. 7. in fin. Cui ego addiderim, eundem textum loqui etiam in ea conditione, quæ iure impleri non poteſt omninò, etſi impleri eam partes voluerint; quod in caſu præcipuo huius capitis, quando in vltima voluntate imponitur præceptum de contrahendo cum conſanguinea, diuerſum eſt; iuxta ea enim, quæ frequentiùs accidunt, ſi ad successionem inuitatus, & eo præcepto oneratus facere velit, hoc eſt, ſi diligentiam necessariam adhibeat, à communiter accidentibus impleri conditio poterit, cum frequenter Romanus Pontifex diſpenſationes huiuſmodi concedere ſoleat, vt experientia ipſa docet. Quod eſ ſe non poſ ſe in conditione, de qua loquitur ille textus, clarè conſtat ex verbis ipſius, quæ ſuprà retuli. Deinde in eadem quæ ſtione noſtra non eſt incertum ab initio, quòd ius mutari poſ ſit, & impoſ ſibile nunc, poſteà poſ ſibile fieri poſ ſit: quemadmodum incertum eſt in materia, de qua in eodem §. agebatur; in illo namque ſub incertitudine id ponitur, Cæterùm in noſtris terminis, & quoties ex facto, aut voluntate Principis aliquid pendet, ab initio certum eſt poſ ſibile id eſ ſe, & non ſolùm poſ ſibile poſt modum futurum, ſed ab initio fuiſ ſe poſ ſibile, ſi Romano Pontifici placuerit, cui, vt ſuprà dixi, à communiter accidentibus, ſi iuſta cauſa interuenerit, & diligenter petitum fuerit, placiturum velut certum eſt: vnde non conueniunt verba illa: Non enim ſecundùm futuri temporis ius, ſed ſecundùm præ ſentis, æ ſtimari debet ſtipulatio. Nam præceptum prædictum, aut conditio poſſibilis quidem eſt, tam ſecundùm futuri temporis, quàm præ ſentis æ ſtimationem, & ab initio certum eſt, quod poſ ſibile eſ ſe poteſt. Ex his ergo, quæ, vt videbis, nullus anteà ſic annotauerat, clarè deſtruitur, nec verè ſuſtineri poteſt opinio prima relata, aut vulgatum & commune Doctorum Aſ ſumptum, ex dictis iuribus malè deductum.

Succedit igitur ſecunda opinio, quæ in præfato dubio diſtinguit: id quod à Principis voluntate pendet, reputari impoſ ſibile, quando illud Princeps non ſolet concedere; id verò quod Princeps ſolet concedere, non eſ ſe dicendum impoſ ſibile: Idque per textum in d. l. apud Iulianum, §. conſtat, ff. de legat. 1. dum dicit: Cum diſtrahi non ſoleant, & ita notarunt ibi, Cumanus, Aretinus, & Alexander num. 5. & Iaſon dicens communem num. 13. Paulus Caſtrenſis in l. continuus, § cum quis, numer, 5. ff. de verbor. oblig. Socin. & Luſitanus in l. quidam relegatus, ff. de rebus dubiis. Socin. iun. Decius, Cagnolus, & Coſta, cum quibus Molin. de Hiſpan. primogen. lib. 2. capite 13. numero 8. Couar. in 4. 2. part, cap. 3. numer. 8. Antonius Gomez. in l. 9. Tauri, num. 18. circa finem, cum ſequentibus. Mieres de maioratu, prima parte, quæ ſtio. 50. num. 2. & 4. part. quæ ſtio. 40. numer. 10. Rolandus in conſilio vndecimo, numero 15. libro 2. Præpoſitus, Additionator Abbatis, Gregorius Lopez, Pinellus, Tellus Fernandez, Annoius Gabriel, Matiençus, Baë ça, Caldas Pereira, & D. Spino, cum quibus de communi reſolutione teſtatur Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus Libre 5. diſput. 5. quæ ſt. 1. num. 12. fol. 842. Cephalus in conſil. 304. num. 124. lib. 3. Ruin, in conſilio 123. libro 4. Ioannes Gutierrez canonicarum, libro 1. cap. 22. num. 10. & in conſilio 18. numero 10. Franciſcus Burſatus in conſilio 56. numero vigeſimo quarto, libro primo: qui omnes expreſ ſim aſ ſerunt, impoſ ſibile reputari id, quod à Principis voluntate pendet, quando non ſolet à Principe fieri.

Cæterùm nec id probatur in dict. § conſtat, quamuis eo textu excitari ſoleant Doctores præcipuè: Nam licèt dicatur ibi, legatum rerum Principis non valere, nec quoad æ ſtimationem, & pro ratione expreſ ſerit Iureconſultus: Quoniam commercium earum non eſt niſi iuſ ſu Principis, cùm diſtrahi non ſoleant: Verè tamen impoſ ſibilitas hæc non inde Commodè conſiderri valet; verè enim impoſ ſibile non eſt, etiam ſi à Principe concedi non ſoleat, cùm concedi poſ ſit, ſi Princeps voluerit: & idcircò impoſ ſibile dicendum non eſt. Quod in hac materia cæteris omnibus elegantiùs animaduertit Couar. in 4. 2. part. capitul. 3. numer. 8. vbi ſic ſcribit: Imò licèt id quod pendet à Principis voluntate, dici poſ ſit impoſ ſibile largè, non tamen ex ſtricta interpretatione, etiam ſi non ſoleat à Principis concedi. Id etenim ſi fieri à Principe poteſt, poſ ſibile eſt, quòd fiat; tamen quia Princeps, etiam ſi id poſ ſit, non ſolet facere, dicitur impoſ ſibile, ſed non eo modo, quo impoſ ſibile dicitur, & ſumitur in capitul. finali. de condition. appoſitis. vbi impoſ ſibile ego intelligo, quod naturâ, vel iure eſt impoſ ſibile. Id ergo quod à Principe iure fieri poteſt, licèt non ſoleat fieri, nec erit impoſ ſibile à natura, nec à iure.

