Tertiò prætereà conſtituo, dubium præfatum apertè, vt dixi, ſublatum ex deciſione dict. 123. partitæ; ſed Iudicis manus non adeò ligatas, Iudicísve arbitrium non ita excluſum, vt ipſe aliquando iuxta facti contingentis naturam, & circumſtantias arbitrari non valeat, quid æquius, & menti contrahentium magis conueniens ſibi videatur: Verba namque contrahentium talia eſ ſe poterunt, vt omninò incogitatum, aut inſolitum, & rariſ ſimè contingentem caſum non contineant, nec apta ſint continere; poterunt etiam adeò vniuerſaliter proferri, vt nullum caſum excluſum diiudicare debeamus, atque conductori imputare, quòd ſibi non conſuluerit, aut quòd ita abſoluta & generalia, ſiue vniuerſalia verba protulerit. Quæ tamen iuxta veriſimilitudinem ſemper interpretari debebunt, ſecundùm quam pacta & verba locationis & conductionis interpretanda, ſcribunt Alexander in conſil. 11. num. 18. lib. 7. Burſat. in conſilio 104. num. 11. libro primo. Socinus iunior in conſ. 78. num. 18. lib. 2. Item eo modo, quo inter contrahentes ſeruetur bona fides, & æquitas naturalis, vt notarunt Baldus in conſilio 112. num. 9. libro primo. Craueta in conſ. 70. num. 13. & num. 24. Albert. Bolognet. In tractatu, de iure, & æquitate, capite primo, num. 17. vbi inquit, quòd omnium obligationum materia, potiſ ſimùm ab æquitatis conſideratione dependet: Aliàs autem & regulariter adhærendum erit deciſioni dictæ legis 23. partitæ, à qua tametſi aliquo modo recedi poteſt, vel vllo pacto eiuſdem deciſio explicari, nullo congruentiùs, quàm adhibita diſtinctione Cornei in conſilio 12. lib. 4. quam ſequuntur Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 80. numero 1. Azeuedus in l. 2. tit. 9. lib. 9. nouæ collectionis regiæ, num. 23. In quo etiam maturè iudex ſe habere debebit, cuius arbitrio totum hoc relinquere, ſecuriùs exiſtimo, vt etiam relinquitur, quis caſus dicatur ſolitus, vel inſolitus, aut inſperatus, vt firmat Menochius vbi ſuprà, num. 8. & ſequuntur Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. par. dict. cap. 24. num. 8. Azeuedus in dicta l. 2. num. 24. Hieronymus de Cæuallos pract. commun. contra communes, q. 702. in fin. quamuis de hoc variæ fuerint, diuerſ æque Doctorum ſententiæ, vti conſtat ex eiſdem Authoribus, maximè ex Menochio vbi ſuprà; quo loco, ſex in propoſito opiniones recenſet: eodem etiam in conſ. 27. num. 14. & in conſ. 156. num. 6. lib. 2. Iacobo Mandello de Alba in conſ. 1. num. 8. Caputaquenſ. decis. 96. par. 1. Vrſillo ad Afflict. deciſ. 150. num. 27. & 28. Seraphino de priuilegiis iuramenti, priuilegio 106. num. 5. Pinello in l. 2. C. de reſcindenda venditione, 1. p. cap. 3. num. 32. & octo, diuerſ à ſque opiniones in eodem dubio, quis, inquam, & quando dicatur caſus inſolitus, congeſ ſit Vincentius Carocius de locato §. conducto, 4. p. de caſibus, q. 9. per totam, fol. 173.

Quartò denique & vltimò conſtituo, ex dictis anteà ad textum in d. §. frumenta, & ad dict. l. 23. partitæ, deſtrui omninò, nec vllo pacto ſuſtineri poſſe Cornei reſolutionem in conſ. 23. lib. 2. is enim Author, Bartoli opinione retenta, quòd caſuum renunciatio non comprehendat inſolitos nimis, inquit id procedere, etiamſi in contractu exprimatur, vt conductor non excuſetur, etiam ex caſu incogitato: & Corneum ſequuti ſunt Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. par. dicto cap. 24. num. 7. & cum Ripa, & Seraphino, Azeuedus in l. 2. tit. 6. num. 25. lib. 9. nouæ collectionis regiæ, ſed conuincuntur apertè ex his, quæ dicta remanent, maximè ex deciſione dict. §. frumenta, & dictæ l. 23. partitæ, quæ in non ita forti caſu contrarium dicunt, ac damnum eſ ſe conductoris indiſtinctè probant: item ex eo, quòd verbis prædictis adiectis, dici non poteſt, contrahentes de inſolitis, aut inopinatis caſibus non cogitaſ ſe; in quo præcipuè Bartoli ſequaces fundantur: contrarium namque ex eiſdem verbis colligitur, ex quibus conſtat apertè, etiam de incogitatis caſibus teneri conductorem voluiſ ſe, nec id alia ratione expreſ ſum dici poſ ſe, quàm vt nullius caſus euentu conductor ipſe valeat excuſari. Rectiùs ergo defendit contrarium Arias Pinellus in d. l. 2. C. de reſcindenda venditione, prima parte, c. 3. n. 33.

Cæterùm, ſi conductor ſuſciperet in ſe periculum, etiam ſimpliciter & abſolutè, aut cum ſigno vniuerſali, nedum ex caſu incogitato excuſaretur, verùm etiam de nullo caſu fortuito teneretur, quoniam periculi appellatione caſus fortuitus non continetur, etiamſi quantuncunque vniuerſale ſignum apponeretur, vt per Alex. in conſilio 28. volumine primo, & in conſilio 33. volumine 2. & in ſua diſtinctione tenuit Bartolus in d. l. ſed & ſi quis, §. quæ ſitum, ff. ſi quis cautionibus, & eius diſtinctionem reaſ ſumendo, diſtinctè tradit Caſtrenſis in l. 1. C. depoſiti: ſequuutur Decius in conſilio 473. numer. 7. Cephalus in conſilio 20. numero 12. libro 1. & cum aliis latiùs declarat Vincentius Carocius de locato & conducto, 4. parte de caſibus, quæ ſtione 1. & 2. & 3. & 4. folio 170. cum ſequentibus. Et de his hactenus egiſ ſe ſufficiat.

CAPVT IV.

Hypotheca tacita dotis, ſicut præfertur aliis hypothecis tacitis anterioribus non priuilegiatis, an ita expreſ ſis quoque anterioribus non priuilegiatis præferri debeat? Deinde ſi expreſ ſa ſit, vtrum anterioribus expreſ ſis ſit præferenda, & deciſio l. 33. titulo 13. partita 5. an in hoc caſu aliquid nouum induxerit? an etiam quoad bona quæ ſita poſt hypothecam mulieris, aliquid vltra ius commune præſenſerit, iúsve pro fiſco introductum in l. ſi is qui, ff. de ture fiſci, datis eiſdem terminis, an in dote intactum relinquat, quamuis contra dotem non obtineat? Prætereà, hypotheca competens arrhis, & donationi propter nuptus, an habeat priuilegium prælationis, ſicut dos, vbi expenditur l. 29. in fine, titulo 13. part. 5. & noué diſcutitur, quid dicendum ſit, quando ex cauſa remunerationis, vel à viro ignobili, aut ſene vxori nobili, aut iuueni donationem propter nuptias ante matrimonium, vel pò ſt, factam eſ ſe conſtiterit: & nouiter conſideratis, maturéque, & diſtinctè perſpectis nonnullis, quæ, vt videbis Lector, nullibi erant anteà ſic ſcripta, propoſita omnia dubia ſic accuratè, & verè reſoluuntur, vt tam de iure communi, quàm de iure Regio abſoluta in futurum & diligens maneat reſolutio, nec ampliùs hiſce de rebus dubitandi locus eſ ſe poſ ſit.

SVMMARIVM.

- 1 Hypothecam tacitam pro dote competere mulieri, & eius hæredibus in bonis mariti.
- 2 Maritum etiam tacitam hypothecam habere pro dote promiſ ſa præ ſtanda.
- 3 Illam tamen non præferri aliis anterioribus quia hoc iure cautum non inuenitur, prout hoc numero euidenter oſtenditur.
- 4 Hypotheca tacita pro dote inducta à iure, durat etiam ſi mulier ſpeciali pignore, vel hypotheca ſibi prouideat.
- 5 Hypothecam tacitam anteriorem præferri poſteriori creditori habenti hypothecam tacitam, ſiue expreſ ſam.
- 6 Tamen ſpeciale eſ ſe in dote, vt mulier habens tacitam hypothecam, præferatur tacitis anterioribus: & à fortiori præferri debebit, ſi dotis hypotheca expreſ ſa ſit.
- 7 Hypotheca tacita pro dote competens, ſi anterior ſit, præfertur expreſ ſ æ hypothecæ alterius poſteriori.
- 8 Idque ex regula cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quæ & in tacitis, & in expreſ ſis hypothecis locum ſibi vendicat.
- 9 Et conuenit verbis, & menti legis 33. titulo 13. partit. 5. vt nouè, & verè hoc numero adnotauit Author.
- 10 Hypotheca tacita dotis non præfertur aliis hypothecis tacitis anterioribus priuilegiatis, de iure communi.
- 11 Et idipſum obſeruandum eſ ſe de iure Regio poſt deciſionem dict. l. 33. Partitæ, vt hoc numero adnotatur.
- 12 Hypotheca tacita dotis non præfertur fiſco habenti tacitam hypothecam anteriorem, de iure communi.
- 13 Nec etiam de iure Regio poſt deciſionem dictæ l. 33. Partitæ, vt hoc loco Author animaduertit.
- 14 Fiſcus vtrùm priuilegium prælationis haberet contra creditores habentes hypothecas tacitas anteriores, dubium fuiſ ſe de iure communi; de iure tamen Regio poſt dictam legem 33. Partitæ, certum eſ ſe, fiſci & dotis cauſam æqualem eſ ſe, & ſicut doti conceſ ſam fuiſ ſe prælationem, ita fiſco.
- 15 Hypotheca tacita dotis vtrùm præferatur expreſ ſis hypothecis anterioribus, tam de iure communi, quàm de iure Regio, & per totum numerum, vbi breuis traditur, & vera reſolutio.
- 16 Hypotheca expreſ ſa dotis poſterior, vtrum præferri debeat aliis expreſ ſis hypothecis anterioribus: vbi iure communi attento, veriorem eſ ſe exiſtimat Author eam opinionem, quæ dotis hypothecæ prælationem concedit.
- 17 Sed poſt deciſionem dictæ l. 23. titul. 13. partita 5. contrarium defendit, vt hoc numero latiùs, & meliùs, quàm anteà fuiſ ſet, explicatum inuenies.
- 18 Hypothecam generalem anteriorem habens, præfertur poſterioribus creditoribus, non ſolùm in bonis iam debitori quæ ſitis, ſed etiam in bonis poſteà acquirendis.
- 19 Id tamen ſpeciale eſt in fiſco, ipſe namque licèt poſterior creditor ſit, tamen in quærendis præfertur creditori anteriori habenti hypothecam generalem, quamuis in anteà quæ ſitis non præferatur.
- 20 In dote tamen, vtrùm hæc ſpecialitas procedat, an verò obſeruari debeat regula generalis, dubium quidem eſt, prout hoc numero latiùs adnotatur, & contrariæ ſententiæ in propoſito proferuntur.
- 21 Author verò, vt contrarietatem hanc dilueret, & veriorem ſententiam in medium proferret, nonnulla annotauit hoc loco, quæ fortiter vrgent, nec in propoſito fuerant anteà ſic conſiderata.
- 22 Et in eam ſententiam procliuior fuit vt fiſci ſpecialitas in dote, non procedat de iure communi, vt hoc numero adnotatur.
- 23 Nec etiam de iure Regio poſt deciſionem dictæ l. 33. titul. 13. partit. 5. quæ, & nouè, & verè in propoſito ponderatur, & dubium hoc accuratiùs, & meliùs quàm anteà fuiſ ſet, explicatur.
- 24 Fiſci priuilegium, de quo in l. ſi is qui, ff. de iure fiſci, non procedit aduersùs pariter priuilegiatum, qui habeat hypothecam generalem omnium bonorum debitoris.
- 25 Et conſequenter non obtinebit aduersùs mulierem dotem ſuam repetentem; imò illa, ſi prior ſit tempore, etiam in bonis poſteà quæ ſitis erit præferenda fiſco.
- 26 Hypothecam tacitam pro dote conſtitutam, & priuilegium prælationis inductum à iure, non obtinere vires in præiudicium alterius mulieris ſuam dotem repetentis, ſed inter eas obſeruari debere regulam c. qui prior, de regulis iuris, libro 6.
- 27 Quæ regula obſeruari etiam debet inter fiſcum, & dotem.
- 28 Mulier in rebus dotalibus extantibus, indiſtincté præfertur omnibus creditoribus, etiam hypothecas expreſ ſas anteriores habentibus.
- 29 Idque procedit etiam, quando mulier vendicat rem per vtilem rei vendicationem in ſubſidium, quia maritus non eſt ſoluendo, & res fuerunt datæ æ ſtimatæ ea æ ſtimatione, quæ faciat emptionem.
- 30 Arrhæ an habeant priuilegium prælationis aduersùs creditores, ſicut dos habet? vbi refertur communis ſententia, & vide Valdeſium relatum infrà, num. 34. in fine.
- 31 Donationi propter nuptias hypotheca competens, non habet ius prælationis, ex communi ſententia, & idem tenet nouiſ ſimè Stephan. Gratian. videndus diſceptation. forenſium, cap. 53. ex num. 8. cum ſeq. & limitat n. 15.
- 32 Author verò, vt vtrumque dubium diſ ſoluat, nonnulla in propoſito conſtituit, atque obſeruauit, ad quæ non ſic animaduertunt cæteri hactenus Scribentes, vt hoc numero, & ſequentibus adnotatum inuenies.
- 33 L. 29. titul. 13. partit. 5. in finalibus verbis, fortiter ponderata contra communem Scribentium ſententiam, de qua ſuprà, numero 30.
- 34 L. 29. tit. 13. partit. 5. ſubtili & noua conſideratione declarata, ſic vt communi Scriptorum huius Regni ſententiæ non refragetur.
- 35 Ioannem Cephalum in conſil. 762. ex numero 2. libro 5. clarè videri, donationi propter nuptias prælationis priuilegium conceſ ſiſ ſe, prout hoc numero adnotatur.
- 36 Cæterùm Authores ibi relatos, eiuſdem Cephali Aſ ſumptum, aut ſententiam non probare, nouè & verè oſtenditur.
- 37 Nouiter etiam, & verè notatur, eundem Cephalum ſaluari non poſ ſe eo modo, quo D. Barboſa ſaluandum eſ ſe credidit.
- 38 Circa dubium propoſitum ſuprà, numero 31. ſententia Authoris profertur, & communis ſententia defenditur.
- 39 Ioannis Cephali ſententiam relatam ſuprà, numero 35. fortaſ ſis ſuſtineri poſ ſe in donatione propter nuptias, ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta cauſa, vtputa à viro ignobili, vel ſene vxori nobili, aut iuueni factam, prout hoc numero adnotatur.
- 40 Donatio facta inter virum & vxorem ex cauſa remunerationis, non eſt propriè donatio, ſed debiti ſolutio, & dicitur potiùs contractus oneroſus permutationis, aut venditionis, quàm lucratiuus donationis, & debet ſustineri, etiamſi fiat constante matrimonio, maximè quando fit à viro ignobili, vel ſene, vxori nobili, aut iuueni, vel ipſo nobiliori. Nec in ea debent ſeruari regulæ iuris communis, & cæterarum donationum, vt hoc numero per plures deciſiones remiſ ſiué probatur.
- 41 Donatio, aut dos, quam conſtituit vir ignobilis mulieri nobili, vel etiam nobilis mulieri ipſo nobiliori, vel ſenex iuueni, vt effectum habeat matrimonium, deducenda eſt ex toto hæreditatis cumulo, tanquam æs alienum, & ita minuet Legitimas filiorum poſteà natorum.
- 42 Donationem propter nuptias cùm fecit maritus, vel cùm arrhas promiſit, ſi liberis carebat, poſteà his natis, an prædicta extrahi debeant de quinta bonorum parte dumtaxat, vel de omnibus bonis?
- 43 Donatio ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta cauſa facta, filiorum natiuitate non reuocatur.
- 44 Donatio propter nuptias ex cauſa remunerationis, vel ab ignobili, aut ſene viro, vxori nobili, aut iuueni facta, pro augmento dotis credendum eſt, quod fiat.

PRo abſoluta, & diſtincta huius Capitis explicatione, in primis conſtituere neceſ ſarium erit, hypothecam tacitam pro dote competere mulieri, & eius hæredibus in bonis mariti; per textum in l. vnica. §. & vt plenius, C. de rei vxoriæ actione, & in l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore habeantur, & in l. 23. titulo 13. partita 5. Maritum etiam tacitam hypothecam habere pro dote promiſ ſa præ ſtanda, vt probatur in eodem §. & vt plenius, & in dictal. 23. partitæ, & notarunt ibi communiter Scribentes, & cum multis Antonius Gomezius in l. 50. Tauri, num. 37. in verſiculo, item etiam competit. Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 46. num. 1. & practicarum lib. 3. quæ ſtione 99. Barboſa 6. part. l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 1. qui rectè aduertit, quòd licèt maritus habeat tacitam hypothecam, tamen illa non præfertur aliis anterioribus, quia hoc iure cautum non inuenitur: & refert Gloſ ſam, Azonem, Salicetum, Iaſonem, & Gregorium Lopez, idem tenentes: quorum ſententia non obſcurè deducitur, atque probatur ex verbis dictæ l. 23. partitæ, vbi in hunc modum ſcribitur: E aun calladamente ſe obligan por fecho, e eſto ſeria, como ſi alguna muger por ſi, ò per otro, ò por ella prometieſ ſe de dar dote a aquel con quien caſaſ ſe: ca eſtonce todos los bienes della fincarien obligados al marido, e los del otro que la prometieſ ſe de dar por ella, faſta que la pagaſ ſe: maguer quando prometio a dar la dote, non fueſ ſe fecha mencion de fincar los bienes obligados del vno ni del otro. Otro ſi dezimos, que los bienes del marido ſincan obligados a la muger por razon de la dote que recibio con ella. Ecce textum apertè probantem, contrahi tacitè pignus, ſi quis promittat dotem viro, ſed non dicentem, quòd vir habeat in hac tacita hypotheca priuilegium prælationis aduersùs alios creditores, ſicut mulier habet; & quamuis id nec in hypotheca mulieris caueatur in illa lege, ſtatim tamen cauetur, atque exprimitur in l. 33. eodem titulo 13. partita 5. in hypotheca verò mariti, nec ibi, vt dixi, nec alibi etiam tam de iure communi, quàm de iure Partitarum vnquam cauetur. Et hypotheca tacita illa pro dote competens, durat etiam, ſi mulier ſpeciali pignore, vel hypotheca ſibi prouideat; adhuc enim non præiudicat ſibi in tacita hypotheca, quæ à lege inducitur, vt reſoluit Ioannes Gutierrez, & alios citat, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 46. num. 12. vbi firmat hanc eſ ſe communem omnium opinionem.

Secundò & principaliter conſtituo, hypothecam tacitam anteriorem præferri poſteriori creditori habenti hypothecam tacitam, ſine expreſſam: nouiſ ſimè Cardinal. Dominic. Tuſcus tomo 2. practic. concluſion. iur. litera D. concl. 745. fol. 964. Idque per textum in l. vnica, C. rem alienam gerentibus, & cum Abbate, Antonio de Fano, & Chaſ ſaneo firmauit Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſtione 99. num. 6. Barboſa 6. parte l. 1. ff. ſoluto matrimonio, num. 1. Tamen ſpeciale eſ ſe in dote, vt mulier habens tacitam hypothecam, præferatur tacitis anterioribus: & à fortiori præferri debebit, ſi dotis hypotheca expreſ ſa ſit, vt vtrumque probat text. in l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore habeantur, & in l. 33. titulo 13. partita 5. & Cum infinitis Authoribus, ita obſeruatum eſ ſe communiter, nec aliquem in hoc diſ ſentire, oſtendunt Antonius Gomezius in l. 50. Tauri, ex num. 38. Matiençus in l. 7. titulo 16. gloſ. 5. num. 3. & 4. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Ioannes Gutier. Alex. Trentacinquius variar. reſolut. lib. 3. de pignor. & hyp. reſolut. 6. numero 5. cum ſeq. Ioannes Gutierres d. quæ ſtione 99. num. 4. & num. 5. & 6. Barboſa 6. part. dictæ l. 1. in principio, & num. 1. & num. 17. in fin. ff. ſoluto matrimonio, & vltra eum Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 10. cap. 35. Præfertur etiam expreſ ſ æ hypothecæ alterius poſteriori, tacita hypotheca anterior pro dote competens, ex eiſdem Authoribus, Ioanne Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. parte, cap. 46. num. 7. & praticarum, dicta quæ ſtione 99. num. 9. Barboſa 6. parte dictæ l. primæ, num. 17. verſiculo, illud certum eſt. Idque ex regula capit. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quæ & in tacitis, & in expreſ ſis hypothecis locum ſibi vendicat, ſecundum Fulgoſium in conſilio 132. num. 1. & ſatis conuenit verbis, & menti legis 33. titulo 13. partit. 5. Quæ tacitis anterioribus præferri hypothecam dotis, dicit expreſſim: & reſpectu anteriorum expreſ ſarum dumtaxat denegat praelationem doti, non verò denegat reſpectu poſteriorum expreſ ſarum; & ſic relinquit in hoc communes Doctorum reſolutiones in ſuo robore, nec alterat in aliquo ius commune, vt conſtat ibi: Fueras ende en vn caſo, ſi el debdo primero es ſobre peño, que ouieſ ſe empeñado a alguno ſeñaladamente, ò ſi ouieſ ſe obligado por palabras todos ſus bienes, que entonce tal debelo como este que fueſ ſe primero ante deue ſer pagado, &c. Nihil ergo decidit lex illa quoad hypothecam expreſ ſam poſteriorem, quo ius commune, aut dotis fauor videatur ſubuerti; imò dum expreſ ſis anterioribus denegat dotis hypothecam præferri, circa poſteriores etiam expreſ ſas apertè cenſetur hypothecæ tacitæ pro dote competenti prælationem concedere, ſi illa anterior ſit.

Si tamen priuilegiata ſit anterior hypotheca tacita, non præfertur illi hypotheca tacita pro dote competens, & conſequenter generalitas dictæ l. aſſiduis, C. qui potiores in pignore habeantur, intelligi debet, vt procedat reſpectu habentium hypothecas tacitas non priuilegiatas; nam reſpectu habentium priuilegiatas, nullum habet dos priuilegium, vt cum Bologneto ibi, num. 205. aſ ſerit receptum Barboſa 6. parte, dict. l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 2. & tenet Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. dicta quæ ſtione 99. num. 4. Vltra quos addiderim ego, idipſum obſeruari debere poſt deciſionem dictæ legis 33. partitæ, & ſic de iure Regio, ſicut de iure communi, quoniam ea lex dumtaxat venit ad confirmandum ius commune circa prælationem tacitæ hypothecæ dotis poſterioris, & ad derogandum regulis cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quemadmodum & iure communi derogabantur. Et ſic tollit dumtaxat ius ex alio priuilegio tacitæ hypothecæ, non verò ex alio priuilegio competens. Inde fit, hypothecam tacitam dotis non præferri fiſco habenti tacitam hypothecam anteriorem, vt de iure communi probat text. in l. 2. C. de priuilegio fiſci, adiuncta l. 2. C. in quibus cauſis: & tradit Socinus in l. 1. num. 7. ff. ſoluto matrimonio: vbi Barboſa 1. parte illius legis, numer. 12. & num. 23. vltra quem addiderim etiam, idem quoquoque & de iure Regio præ ſentire dictam l. 33. Partitæ, quæ licèt generaliter præferat tacitam hypothecam dotis, tacitis anterioribus hypothecis; ſpecialiter tamen, aut in ſpecie loquendo, non præfert illam tacitæ hypothecæ anteriori fiſci, nec ius commune alterat, aut corrigit in hoc, imò potiùs ius fiſco, & dotis quoad hanc prælationem æquiparat, & fiſco metipſi concedit vnum, quod iure communi non erat ita apertè conceſ ſum, imò apud Scribentes fuit ſemper valdè dubium: Fiſcum namque non habere priuilegium dotis, neque præferri creditoribus habentibus tacitas hypothecas anteriores, per text. in l. vnica, C. rem alienam gerentibus, adiuncta l. pro officio, C. de adminiſtratione tutorum, tenuit Gloſ ſa in dicta l. aſ ſiduis, & ſequuntur multi relati per Ioannem Gutierrez practicarum lib. 3. dicta quæ ſt. 99. num. 16. Barboſ. 6. parte dictæ l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 9. Contrarium tamen; imò ius prælationis aduersùs tacitas hypothecas fiſco competere, tenuerunt Gloſ ſa in l. eos, C. qui potiores in pignore habeantur. Baldus, Ripa, Cephalus, & Nauarrus, quos adduxit Barboſa vbi ſuprà, dicto num. 9. & horum opinio probatur hodie de iure Regio in dicta l. 33. Partitæ vbi fiſcus & mulier æquiparantur in propoſito, & vterque præfertur anterioribus tacitis hypothecis, vt ibi notat Gregorius Lopez verbo, Obligado por palabras, dicens, tenendum menti, quia Communis erat in contrarium, & cum aliis obſeruant Matiençus in l. 7. titulo 16. gloſ ſa 5. num. 5. lib. 6. nouæ collectionis Regiæ. Ioannes Gutierr. dicta quæ ſt. 99. num. 17. & Barboſa dicto num. 9. Voluit ergo lex illa fiſci cauſam in hoc iuuare, ſeu æqualem cum dote facere, & Doctorum contrarietatem omninò diluere, non verò contra fiſcum pro dote in eis terminis aliquid de nouo introducere, nec vllo modo alterare deciſionem dictæ l. 2. C. de priuilegio fiſci.

Tertiò deinde & principaliter conſtituo, dubium eſ ſe maximum, vtrùm hypotheca tacita dotis præferatur expreſ ſis hypothecis anterioribus; quod quidem de iure communi fuit valdè controuerſum, & contrariis opinionibus diuerſum. Verè tamen iure ipſo communi attento negari non poſ ſe, quin verior eſ ſet ea opinio, quæ doti contra expreſ ſas hypothecas etiam anteriores fauebat, & tacitam hypothecam dotis quibuſcunque hypothecis anterioribus etiam expreſ ſis præferebat. Hæc namque opinio maius habebat & firmius fundamentum, quàm altera, & nitebatur clara deciſione textus in dicta l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore habeantur, qui verè cauillari non poteſt multis in locis, vt Ioannes Bolognetus in l. 1. ff. ſoluto matrimonio, num. 176. & Barboſa 6. parte illius legis, num. 5. Baconius declarat. iuris, lib. 6. cap. 92. & Fachineus ſtatim referendus, latè deducunt, & verba illius legis multis modis fortiter expendunt: Contraria verò opinio, etſi communis eſ ſet, non iure, aut clara aliqua deciſione, ſed excogitatis tantùm, leuibúſque, & non ſanè probabilibus Doctorum argumentis conſiſtebat; quod optimè aſ ſerit, & partem hanc conſtanter tuetur, atque argumentis contrariæ ſententiæ ſatisfacit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libro 10. cap. 35. latiùs Barboſa, qui eandem opinionem contra communem doctè defendit, atque ex propoſito reſpondet fundamentis contrariis, 6. part. dictæ l. 1. ff. ſoluto matrim. videndus ex n. 4. vſque ad numerum 16. n. 5. retulit Martinum Gloſ ſatorem antiquum, Petrum, Iacobum de Aretio, Cinum, Fabrum, Cardinalem, Panormitanum, Socinum iuniorem, Crotum, Angelum, Bolognetum, Boſcheum, Antonium Vſillum, Minſingerum, Corraſium, Coſtanùm, Vanderanum, Baconium, & Harmenopulum idem tenentes, & tacitam dotis hypothecam, etiam expreſ ſis aliorum anterioribus præferentes. Quod etiam vltra præfatos Authores tenuerunt Mudeus ad titulum, quibus modis hypotheca ſoluitur. Cuiacius nouella 91. Lex tamen Regia 33. titul. 13. part. 5. dubium hoc conſiderans, & Doctorum altercationem atque contrarietatem ſubmouere volens, ſed doti minùs fauens, quàm dicta l. aſ ſiduis, fauebat, claré introduxit, tacitam hypothecam dotis prioribus tacitis etiam anterioribus, ſed non expreſ ſis anterioribus præferendam eſ ſe. Et ſic ſequuta eſt in hoc Accurſij ſententiam, quæ & communior fuit, & ab infinitis probata, quos adduxit Barboſa 6. parte dictæ l. 1. num. 4. in principio. Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. dicta quæ ſt. 99. num. 7. ad hos terminos reſtringens priuilegium dictæ l. aſ ſiduis, vt aduertit Gregorius Lopez, ibi, verbo, Entonce, & cum aliis Ioannes Gutierrez dict. num. 7. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæ ſt. 371. qui minùs propriè loquitur, dum dicit, quòd lex Partitæ facit pro opinione hac communi; non ſolùm enim facit, ſed expreſsè confirmat eam, & Doctorum contrarietatem in propoſito dubio venit diſ ſoluere, de qua etiam Alex. Trentacinq. variar. reſolut. lib. 3. de pignorib. & hypothec. reſolut. 9. ex n. 4.

Quartò conſtituo, de iure communi dubium etiam fuiſ ſe maximum, vtrùm expreſ ſa hypotheca dotis poſterior præferri deberet aliis expreſ ſis anterioribus, & in hoc fuiſ ſe etiam diuerſas, & contrarias ſententias, ſicut in præcedenti. Verè tamen negari non poſ ſe, quin in puncto iuris verior etiam ſit ea, quæ doti fauebat, & expreſ ſis anterioribus expreſ ſam dotis poſteriorem præferebat; nam qua ratione, tacita hypotheca dotis præfertur aliis tacitis anterioribus, eâdem etiam expreſ ſa hypotheca dotis debet præferri aliis expreſ ſis: & ſi tacita tantùm præfertur ex veriori ſententia de iure communi, vt ſuprà dixi; multò magis expreſ ſa præferri debet: & ita hanc partem poſt Angelum, Iaſonem, Aretinum, Nouellum, & Socinum iuniorem defendit Barboſa 6. parte dictæ l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 16. & num. 17. pro hac ſententia ita fortiter expendit text. in dictæ l. aſ ſiduis, vt reuera nullum congruum reſponſum ei poſ ſit aſ ſignari. Eandem etiam ſententiam tenet Fachineus controuerſiarum Iuris, lib. 30. dict. cap. 35. in verſiculo, mihi verò, vbi dicit magis conſonam ſibi videri eorum ſententiam, qui affirmant, mulierem præferendam eſ ſe omnibus creditoribus hypothecam anteriorem habentibus, ſiue tacitam, ſiue expreſ ſam: De iure ergo communi abſque dubio exiſtimo opinionem hanc admittendam, nec contrariam tenendam, ídque per claram deciſionem tex. in dicta l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore: quem variis modis expendere, atque inducere ideò omitto, quòd ex propoſito expendant, & fortiter induxerint Barboſa, & Fachineus in locis ſuprà relatis.

Sed poſt deciſionem dictæ l. 33. Partitæ, an aliter dicendum ſit, ſiue lex illa vtrùm in hoc caſu aliquid vltra ius commune contineat, ideò nunc neceſ ſarium erit inquirere, quòd omnes huius Regni Scriptores intactum relinquant, & ſic adhuc videatur eſ ſe opinionibus contrariis locus, ſicut de iure communi erat ante conſtitutionem Regiam dictæ l. 33. Partitæ. Et quidem Ioannes Gutierrez, qui ſolus dubium præfatum excitauit, practicarum, lib. 3. dicta quæ ſt. 99. num. 8. per totum, poſtquam in terminis iuris communis retulit ſententiam Angeli, & Sequacium, quam ſuprà probaui, Saliceti, & aliorum ſententiam contrariam recenſuit, & in iudicando & conſulendo dicit tenendum, quòd hypotheca expreſ ſa pro dote, non præfertur expreſ ſis anterioribus, ſicut nec tacita anteriori expreſ ſ æ. Et ſic eiuſdem ſententia magis conſiſtit in fundamento communis ſententiæ Saliceti contra Angelum, quàm in deciſione dictæ l. 33. Partitæ, cùm verba illius legis Regiæ nullo modo expendat, ſed dumtaxat dubitet, an communis ſententia probata in ipſamet lege Partitæ, vt ſcilicet tacita hypotheca dotis non præferatur expreſ ſ æ anteriori alterius creditoris, procedat, ſi poſterior hypotheca mulieris ſit etiam expreſ ſa. Et iuxta hæc, vt vides, ſi ad fundamentum communis ſententiæ tantùm attendamus, ad quod dictus Author tantùm attendit, nec intentionem dictæ legis Partitæ ampliùs inquiramus; coacta ratione dicendum erit totum contrarium eius, quod Ioannes Gutierrez aſ ſerit: quippe, qui Angeli ſententiam veriorem eſ ſe, & expreſ ſim probatam in dicta l. aſ ſiduis, dixerimus ſuprà, & in terminis iuris communis poſt multos ab eis relatos, ita conſtanter tueantur Barboſa, & Fachineus relati ſuprà, num. 16. Quapropter aliâ viâ dubium præfatum diffiniendum erit, & Angeli ſententia de iure communi à nobis probata, in terminis dictæ l. 33. Partitæ, & ſic de iure Regio probanda non eſt, ſed potiùs Saliceti opinio amplectenda, quam dicta l. Regia 33. apertè videtur amplecti: Dotem namque, & fiſcum dumtaxat expreſ ſit tacitis anterioribus hypothecis præferri, & ſic probauit communiorem interpretationem ad text. in dicta l. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore, vt ſcilicet prælatio in ea lege conceſ ſa hypothecæ mulieris, tantùm habeat locum contra tacitas hypothecas, & non contra expreſ ſas. Et ſic neceſ ſariò credendum eſt, idem voluiſ ſe, etiamſi mulier expreſ ſam hypothecam, poſteriorem tamen haberet: voluntas autem illius legis clara quidem eſt, nam dum excogitauit, expreſ ſam hypothecam, ſiue ſpecialem, fine generalem præceſ ſiſ ſe, & anteriorem eſ ſe, tunc indiſtinctè anteriorem expreſ ſam prætulit doti, & fiſco; quod conſtat ex illis verbis: Fueras ende en vn caſo ſi el debdo primero es ſobre peño, que ouieſ ſe empeñado a alguno ſeñaladamente, o ſi ouieſ ſe oblihado por palabras todos ſus bienes, ca eſtonce, tal debdo como eſte, que fueſ ſe primero, ante deue ſer pagado que el otro de la Camera del Rey, nin el dote de la muger. Quibus ſané verbis non potuit apertiùs id ſignificare; nam dum prioritatem, & hypothecam expreſ ſam anteriorem principaliter conſiderauit, indiſtinctè excluſit fiſcum & dotem poſteriorem hypothecam habentes. Nec abſque maximo myſterio inter hypothecam expreſ ſam, aut tacitam dotis & fiſci deſiit differentiam conſtituere, nec ad vnam habuit maiorem conſiderationem, quàm ad aliam: quoniam ratio prioritatis expreſ ſ æ hypothecæ, quâ lex illa mouetur principaliter, ſic militat in vna, quàm in altera fiſci, aut dotis, modò illa poſterior ſit: & ſic cùm indiſtinctè propter anteriorem expreſ ſam, fiſcum & dotem excluſerit, indiſtinctè debemus excluſionem admittere, nec diſtinguere aliquo modo, iuxta vulgata iuris principia, & communes traditiones Doctorum: alia etiam ratione, quia prælationis ius contra tacitas hypothecas anteriores doti conceſ ſum, negari non poteſt, quin priuilegium contineat aduersùs iuris communis regulas ordinarias, vt ſuprà annotaui num. 5. Idcircò priuilegium huiuſmodi, quod contra tacitas dumtaxat conceditur in dicta l. 33. Partitæ, contra expreſ ſas extendi non poteſt, etiamſi eadem adeſ ſet ratio, quæ non adeſt conſiderata prioritate, quam lex illa, vt dixi, principaliter conſiderauit, quia priuilegia non admittunt extenſionem in damnum alterius, etiam ex paritate rationis, l. quod vero, ff. de legibus, l. quod conſtitutum, ff. de militari teſtamento, cap. ſanè, de priuilegiis: & ſecundùm hæc, opinio Saliceti, quæ de iure communi communior erat, remanet ſic defenſa, vt poſt conſtitutionem Regiam dictæ l. 33. Partitæ, in indicando, & conſulendo ab ea recedi non poſ ſit, nec Angeli, & ſequacium ſententia contraria obtinebit; imò à priori expreſ ſa, poſterior dotis hypotheca, etiamſi expreſ ſa ſit vinci debebit.

