Ex præfata autem reſolutione, ad nonnulla inferre placuit inprimis; poſtmodùm verò in dubio præcipuo huius Capitis, veriorem ſententiam attento iure communi probare, & duas præcipuas, & in eodem contrarias opiniones referre. Et primò infertur, præpoſterè quidem, & contra claram deciſionem dictæ l. 7. tit. 11. partita 6. dubitaſ ſe ibidem Gregorium Lopez verbo, Legitima, verſiculo, ſed quæ erit vtilitas, de vtilitate eiuſdem legis, dicens, ſed quæ erit vtilitas in eo, quòd filius non conficiens inuentarium, non priuetur Legitimâ debita iure naturæ ex illa lege, cùm alias reneatur filius de suo proprio solida præ ſtare legata, vt in l. 10. tit. 6. partita 6. & dicit reſpondendum eſ ſe, vt reſpondet Bartol. in authent. ſed cùm teſtator, C. ad legem falcidiam. Cuius reſolutionem amplectitur ipſe Gregorius in dicta l. 10. verbo, de las mandas, in fine: dicens, quòd quamuis filius non perdat Legitimam debitam iure naturæ ob nó confectum inuentarium, tamen Legitimæ ratione diminuantur legata, & ſic diminuta ſoluuntur vltra vires hæreditarias, ſic vt de reſiduo, & de proprio teneatur filius ſoluere legata integraliter. Vnde reſolutiuè inquit Gregorius eodem in loco, dicto verbo, de las mandas: quòd grauato filio legatis, deducatur Legitima, & tenebunt legata reſpectu quintæ partis, & integraliter ſoluet illa filius, licèt excedant Quintum. Et ſic quòd intereſ ſe affectionis ad bona paterna, erit vtilitas, quam ex hoc conſequetur filius, & quia propria bona filij augentur ex deductione Legitimæ. In quo equidem decipitur manifeſtè Gregorius, nec vllo pacto poteſt ſaluari; id quod rationibus ſequentibus patebit ad oculum. Inprimis, quia textus dict. l. 10. tit. 6. part. 6. in qua principaliter ſe fundat, non loquitur in filiis, sed in aliis hæredibus extraneis, vt ex eius ſerie conſtat expreſ ſim, & ſuprà in initio huius capitis dixi. Vnde in præiudicium Legitimæ filiorum ad ipſos filios trahi non poteſt, maximè stante deciſione d. l. 7. tit. 11. part. 6. vbi in filiis deciditur contrarium, ſtatuitûrque expreſ ſim, quòd filius inuentarium non conficiens, Legitimâ debitâ iure naturæ non priuetur. Deinde, quia licèt iure communi attento, Cinus, Bartolus, & alij quamplures Authores eorum ſequaces, quos infrà referam in præfato dubio Legitimam ob non confectum inuentarium amitti dixerint, ſic tamen eam ſententiam temperanerint, Vt temperauit Gregorius, nempe quòd Legitimâ ipsâ diminuantur legata, & ſic diminuta legata per Legitimam præ ſtari debeant ſolida, etiamſi excedant vires patrimonij: Tamen ea ſententia, aut declaratio Cini, & Bartoli, ſtare quidem non poteſt hodie poſt deciſionem dictæ l. 7. partit. vbi id nullo modo exprimitur, nec etiam datur intelligi, ſed potiùs indiſtinctè, atque ſimpliciter dicitur: Que eſtos a tales deuen auer la ſu parte legitima por debdo que han en los bienes del padre naturalmente. Quæ verba excludunt omninò declarationem prædictam, nec intelligi poſ ſunt aliquo modo, vt in idem conueniant; cum, vt dixi, omninò, atque præcisè velint, quòd filius Legitimam ſuam conſequatur indemnem & integram: quod minimè contingeret, ſi ſententia, aut declaratio ſuperior admitti deberet, quæ verè, & menti, & intentioni, atque verbis expreſ ſis. d. l. 7. repugnat. Quod Gregorij Lopezij reſolutionis mentione non habita, recté firmauit nouiſ ſimè Ioannes Gutierrez in tractatu, de tutelis & curis, 2. p. cap. 1. num. 45. vbi etiam attento iure communi, dubitauit de veritate dictæ declarationis: & de iure regio poſt conſtitutionem eiuſdem; l. 7. part. certum eſ ſe dixit, admitti eam non poſ ſe, ſed potiùs reiiciendam. Idem etiam eruditè, & ante alios annotauit Couar. in c. ſi hæredes, de teſtamentis, num. 9. ante finem, in verſ oportet autem: vbi dicit, quòd licèt communis opinio eam poſ ſit pati declarationem, quam Cinus, Bart. & alij frequenter comminiſcuntur, tamen regia l. 7. part. ita communem opinionem probat, vt ſecluſa Bartoli declaratione, filius hæres Legitimam portionem, priùs quàm legata deducat ex bonis, quæ conſtiterit in patris hæreditate eo mortuo manſiſ ſe, nec legata ſoluere tenebitur, niſi quatenus poſ ſit deductâ Legitimâ ſolui ex bonis hæreditariis: quoniam lex illa ſtatuit apertè, filium hæredem non confecto inuentario Legitimam portionem poſ ſe deducere eo modo, quo hæres conficiens inuentarium è legatis deduxiſ ſet: eandem etiam reſolutionem probauit D. Anton. de Padilla in l. ſi emancipati, num. 31. C. de iuris, & facti ignorantia, & in authent. hoc amplius, num. 19. C. de fideicommiſ ſ. qui præfatam Cini, & Bart. declarationem non refert, ſed ſimpliciter inquit in d. l. 7. partit. probatam ſententiam eorum, qui Legitimam ob non confectum inuentarium non amitti dicunt. Imò in fortioribus terminis, nempè attento iure communi, eandem declarationem non admittit; imò indiſtinctè, & conſtanter probat, Legitimam integram in prædicto caſu poſ ſe deduci, nec amitti ex eo, quòd inuentarium confectum non fuerit: Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 34. per totum, fol. 428. & d. l. partit mentione non facta, nec relata illa, ſic obſeruat, nec præfatam reſolutionem Bart. adducit Ayora de partitionibus, 1. part. cap. 2. num. 23. vbi ſic dicit: Quanto a los legatarios que pretenden cauſa lucratitua, puede el hijo ſacar ſu legitima, y no es obligado della a pagar los legados enteramente, aunque no haga inuentario, pero quanto a las deudas que dexô ſu padre, ſera obligado a pagallas enteramente, porque estas conſumen la herencia. Villalobos etiam in Ærario commun. littera 1. num. 137. fol. 90. Rojas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 7. num. 53. & 54. & ſic probari in dicta l. 7. partitæ, dixit Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. l. §. 8. num. 15. in fine. Denique & alia ratione ſuſtineri non poteſt: Gregorius ipſe, quòd admiſ ſa declaratione Cini, Bartoli, & ſequacium, ſic filiorum ius ob non confectum inuentarium damnatur, vt in propoſito caſu tenere legata reſpectu quintæ partis ab initio, & ex poſtfacto integraliter ſoluenda, licèt excedant Quintum, auſus ſit dicere. Quod quidem eſt contra claram deciſionem legum huius Regni, quæ contrarium expreſ ſim diſponunt, nec in caſu inuentarij non confecti aliud exprimunt; imò etiam non confecto inuentario, legitimam integram reſeruat, vt in dict. l. 7. titulo 11. partit. 6. Quæ (ſi declaratio prædicta admitteretur) minimè reſeruata maneret, vt ſuprà dictum eſt.

Secundò infertur ad ea, quæ in eadem quæ ſtione ſcripta reliquit Rodericus Suarez in dict. l. quoniam in prioribus, in principio, ampliatione 7. fol. mihi 21. in antiquis. Is enim Author poſtquam in præfato dubio duas retulit Doctorum ſententias, dixit opinionem primam, quòd Legitima ob non inuentarium confectum amittatur, ſubtiliter, & cum æquitate conſideratam non carere defenſione: maximè; quia ſecundùm eam conſuluerunt Oldrad. & Paul. de Caſt. Ac denique ſubdit, quòd ſi iudex eſ ſet, recurreret ad coniecturas tam filij, & eius famæ, quàm ad facultates per teſtatorem eius patrem relictas: Vtrùm opinio vulgi cum alia coniectura det aliquam certitudinem, ſeu iuſtam cauſam opinandi, eum reliquiſ ſe plura bona quàm apparent, vt ex his, & aliis inſurgat opinio contra filium, qui non fecit inuentarium, & legatarij non remaneant defraudati. Verumenimverò, vt ex dictis antea conſtat apertè, vel traditio hæc caret potiùs defenſione ex deciſione dict. l. 7. partitæ, quam Rodericus ipſe non refert, vel regulariter contraria opinio, & verior eſt, & æquior, atquè ex illa lege neceſ ſariò tenenda. Nec vrget in contrarium timor fraudis, quo Rodericus mouetur præcipuè, quoniam vt numeris præcedentibus dicebam ita demùm Legitimam filius retinet inuentario non confecto, ſi ab eo dolus malus, & fraus abſit omninò, nec vllo modo fraudari legatarios permittendum ſit; tunc enim ceſ ſaret æquitas, & prærogatiua Legitimæ iure naturæ debitæ, quâ excitantur præcipuè dict. l. 7. Conditores, & recurrere ad coniecturas optimum conſilium eſ ſet, atque ea conſiderare, quæ præ ſumptionem fraudis contra filios inducere poſ ſunt: fraude verò, aut dolo ceſ ſante (qui in dubio præ ſumendus non eſt, nec etiam delictum) contrarium ſtatuere debemus ob claram deciſionem eiuſdem l. 7. partitæ quam ſi Rodericus ipſe expenderet, aut illius memor fuiſ ſet, forſan hac de re minimè dubitaſ ſet. Nec video quo pacto, vel ratione turbet eundem Authorem conſtitutio huius Regni, quâ cauetur, quòd omnia bona paterna dicuntur Legitima filiorum, excepta quinta parte bonorum; cùm potiùs deberet inde faciliùs in contrarium ſuaderi, nec tanti legatariorum cauſam habere, vt in præiudicium Legitimæ ob non confectum inuentarium potiores eos eſ ſe vellet, quos inferiores voluit aperte eadem l. 7. partitæ. Nec erit in poteſtate filiorum legatarios fraudare, aut bona occultare, cum eo caſu ſuccurrendum illis, ſuperiùs probatum remanſerit: atque in dubio Legitimæ potiùs quàm eiſdem legatariis fauere, æquum fuerit, vt etiam dictum eſt ſuprà.

Tertiò infertur, mirandum eſ ſe, præ ſtantiſ ſimum equidem, atque eruditiſ ſimum virum D. Franciſ. Sarmient. d. l. 7. partit. immemorem fuiſ ſe, & ſelectarum, lib. 2. cap. 7. vbi latè ſcripſit in quæ ſt. principali huius capitis, eiuſdem legis Regiæ nullam mentionem feciſ ſe, vt etiam illius non meminit D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 35. num. 7. & conſequenter ipſius Sarmienti adnotationes nonnullæ, ingeniosè, & ſubtiliter traditæ eo loco, quamuis attento iure communi vrgere poſ ſent, tamen ex conſtitutione dict. l. Regiæ ſic ſubuertuntur, vt nullo pacto ſuſtineri valeant. Nec erit impoſ ſibile, vt Sarmientus idem putabat, Legitimam reperire in ſpecie prædicta; facile potiùs videbitur creditoribus priùs ſatisfactis, qui Legitimæ, vt dixi, præferuntur, in bonis remanentibus Legitimam filiis aſ ſignare iuxta deciſionem legum huius Regni, nec illam aliquo modo grauare, eóſve ſolutione legatorum. ob non confectum inuentarium adſtringere.

Quartò infertur ad ea, quæ Hieron. de Cæuall. pract. commun. contra commun. q. 691. num. 3. & 4. in eodem dubio obſeruauit: is enim Author neſcio qua ratione ductus, poſtquam contrarias ſententias retulit, dixit quòd adhuc dubitat de intellectu, & veritate d. l. 7. part. & quòd neſcit qualiter hodie poſ ſit procedere, vt filius deducat ſuam Legitimam non conficiens inuentarium, & ex alia parte teneatur creditoribus. Cæterùm, vt ex dictis anteà conſtat apertè, ſic expreſ ſa, & clara remanſit d. l. 7. conſtitutio, vt quidem clarioribus verbis Legitimæ filiorum conſulere non potuerit, nec verè vllam dubitandi rationem reliquerit; verè namque, iuridicè, & abſque vlla repugnantia procedit, quòd filius omnibus creditoribus hæreditariis teneatur, vt etiam teneretur, etſi inuentarium conficeret; quoniam æs alienum, vt sæpe dixi, præfertur Legitimæ & quòd deinde ære alieno ſoluto Legitimam deducat, nec teneatur legatariis, niſi quatenus deductâ Legitimâ vires patrimonij patiantur: Vnde eiuſdem Authoris reſolutio, quòd filius teneatur ad debita ex corpore hæreditario, & ad legata ex Legitima, ad quorum ſolutionem non teneretur, ſi inuentarium conficeret, deſtruit apertè expreſ ſam deciſionem præfatæ l. 7. nec poteſt confirmari ex traditis per Couar. loco ab ipſo Cæuallos relato; cùm potiùs Couarr. metipſe in terminis noſtris loquendo, ex deciſione dictæ l. 7. contrarium obſeruandum dixerit in dicto cap. ſi hæredes, num. 9. ad finem de teſtamentis, vt vidimus ſuprà, num. 42. & aliorum Authorum huius Regni ſententias adduximus, quas ſi ex propoſito, attentóque animo prælegamus, dubium prædicti Authoris nullum nobis faciet negotium; vtpote cùm ipſi nec Bartol. declarationem admittendam putauerint, ſed eiuſdem l. partitæ deciſionem indiſtinctè obſeruandam expreſ ſerint.

Quintò infertur, ſecluſa dict. l. 7. partitæ conſtitutione, atque in terminis iuris communis loquendo, duas eſ ſe ex ſententia communi in præcipuo huius capitis dubio opiniones, & illas contrarias omninò. Verùm, vt ego arbitror, tres eſ ſe opiniones vltra omnes longè verius crediderim, quod ex ſequentibus in futurum conſtabit apertiùs. Inprimis namque, quòd filius Legitimam amittat propter inuentarium non confectum, atque adeò, vt ad omnia legata, & fideicommiſ ſa perſoluenda teneatur, etiamſi eis ſolutis, nihil ei pro Legitima ſuperſit, tenuit Gloſ ſ. in auth. de hæredibus, & falcidia, §. ſi quis autem non implens, in verbo, auferri. Oldrad. in conſ. 134. num. 4. Salicet. poſt Albericum, & alios antiquos in l. final. §. ſi quis autem temerario, num. 35. C. de iure deliberandi, & in authent. ſed cùm teſtator, num. 6. C. ad legem falcidiam: vbi Cumanus, qui refert eandem ſententiarm renuiſ ſe Ricard. de Malumb. & Nicol. de Neapol. & Romanus columna 57. verſicul. ſed nunc ſuccedit dubium. Qui dicit hanc opinionem de ſubtilitate iuris veriorem eſ ſe, Paulus Caſtrenſis in conſ. 188. lib. 2. Imola, & Angelus in l. 1. §. hæc ſtipulatio, ff. ſi cui plus quàm per legem Falcidiam. Ioannes de Amic. in conſil. 3. num. 21. Phanucius de inuentario hæredis parte 7. num. 13. & hanc eſ ſe veriſ ſimam opinionem, contrariam verò falſam, & abſurdam defendit conſtanter D. Franciſc. Sarmient. ſelectar. lib. 2. cap. 7. ex num. 1. cum ſeq. Cuiacius etiam in expoſitione Nouellæ, de hæredibus, & falcidia. Et pro hac parte plura fundamenta expendunt Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 1. §. 8. num. 15. Cacheranus deciſione 148. ex num. 1. vſque ad num. 5. Sarmientus loco relato ſuprà, Rolandus de confectione inuentarij, 5. part. quæ ſt. 3. à principio. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris lib. 4. cap. 34. à principio, vſque ad verſiculum, Sed contraria ſententia. Et ante alios huius opinionis fundamenta conſiderauit Salicet. in dict. l. final. §. ſi quis autem temerario, à quo cæteri recentiores accipiunt. Sed illis verè quidem, & concludenter ſatisfacit Cacheranus, dicta deciſione 148. ex num. 6. vſque ad num. 12. Roland. de confectione inuentarij, quinta parte, quæ ſt. 3. ex num. 19. in fin. cum ſequentib. & eos non referens, ſubtiliter, & diſtinctè reſpondet Fachineus dict. cap. 34. fol. 429. ex verſ. ad primum argumentum. Idcircò ampliùs in hoc inſiſtendum non erit, ſed ad dictos Authores res hæc remittenda, vt cùm neceſ ſe fuerit, Sarmienti argumentis, item & aliorum omnium fundamentis pro hac eadem opinione adductis hactenús ſatisfieri poſ ſit.

Succedit ergo ſecunda, & omninò contraria opinio videlicet, filium Legitimam non amittere propter inuentarium non confectum; & ideò ad ſolutionem legatorum, vel fideicommiſ ſorum non teneri. Et hanc ſententiam tenuerunt plures, Gloſ. Alberic. Angel. Corn. Alex. Iaſon, Calcaneus, Guido Pap. Porcellinus, Guid. de Suza, Alciat. Bald. Ancha. Speculator, Fabian. Barbatia, Socinus iunior, Fernand. Loaz. Gazadin. Fulgoſius, Cumanus, Villalobos, Rodericus Suarez, Caſtrenſis, Segura, Berous, & Ruinus, cum quibus ſecurè, & conſtanter ſic defendit Rolandus de confectione inuentarij, 5. p.q. 3. num. 19. fol. mihi 170. Padilla in l. ſi emancipata, num. 31. C. de iuris, & facti ignorantia. Et in authent. hoc amplius, num. 12. C. de fideicommiſ ſis. Et hanc eſ ſe magis communem atteſtatur Franciſc. Viuius lib. commun. opinio in verbo, hæres extraneus. Couarr. in cap. ſi hæredes, num. 9. de teſtamentis. Antonius Gabriel. commun. concluſ. lib. 6. tit. de legitima, concluſione 7. Cuccus in tractatu, de legitima. ſuper authent. nouiſ ſima, in verſiculo, nec vſufructu defraudari, num. 43. fol. 118. Aluis. de Albert. Alex. de Neuo, Cagnolus, & alij citati à Phanucio in tractatu de inventario, parte 7. num. 8. & ſequentibus. Et veriorem ſententiam atque ſequendam dicit Rojas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 7. num. 53. & 54. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 1. §. 8. num. 15. in fine Cacheranus deciſione 148. ex num. 6. vſque ad finem quæ ſtionis, qui in finalibus verbis ſubdit Senatum cenſuiſ ſe ſequendam crebriorem ſententiam, videlicet Legitimam non amitti. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ ſa 35. num. 7. Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæ ſt. 691. num. 1. Ioannes Guttierrez di tutelis, & curis, 2. parte, cap. 1. num. 43. in fine, & num. 45. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 34. per totum. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 36. num. 140. & 141. Graſ ſus commun. ſententiar. §. Legitima, quæ ſt. 45. num. 1. & per totam, & lib. 2. artic. Inuentarium. quæ ſt. 24. in verſiculo, ſed verior eſt. Et eſ ſe magis communem opinionem, quòd propter omiſ ſam inuentarij confectionem filius non priuetur Legitimâ, imò poſ ſit de rebus legatis ſuam detrahere Legitimam, firmauit Petrus Surdus deciſion. 316. num. 8. & pro hac ſententia, tria fundamenta adducit Rolandus de confectione inuentarij, 5. part. quæ ſt. 3. ex num. 10. vſque ad num. 20. ad quæ in effectu tendunt & reduci debent Cacherani conſiderationes dicta deciſ. 148. num. 8. & Fachinæi raciones lib. 4. dicta controuerſia. 34. in verſiculo, & hanc ſententiam ego. Nec illis ſatisfaciunt Recentiores, qui opinionem contrariam amplectuntur: Ij verò, qui ſecundam hanc ſequuntur, non indiſtinctè, aut ſimpliciter accipiunt eam, imò expreſ ſim affirmant, filium in pœnam omiſ ſionis inuentarij, integra legata ſoluturum etiam de proprio, ſi bona non ſufficerent; ſed Legitimæ fauent in vno, quod primæ opinionis Authores negarunt, aut eiſdem filiis non conceſ ſerunt, ſcilicet quòd Legitima ab initio minuere debeat legata, & ea legata ſic diminuta filius præſtat, licèt excedant vires hæreditatis; vtputa, ſi teſtator habens in bonis 300. legauit 400. de iure ciuili ante leges de inuentario, legata primò redigebantur ad vires patrimonij, & ſic ad 300. & de his deducebatur Legitima, vt eſt caſus in l. 1. interdum, ff. ſi cui pluſquam per legem Falcidiam. Iure autem nouo ceſ ſat prima defalcatio, ſed habet locum ſecunda; nam filius per Legitimam minuet legatum in centum, quia de 300. quæ ſunt in hæreditate, detrahet centum, legata autem remanent in 300. & hæc ſolida erunt præ ſtanda, quamuis in hæreditare remanſerint 200. tantùm, & ad hoc prodeſt detractio Legitimæ, non verò vt à ſolutione legatorum liberetur filius omninò: quamuis ergo, vt vidiſti, relati ſuprà, num. 50. tenuerint, quòd filius hæres Legitimam non perdat ob inuentarium non confection, conueniunt tamen communiter in hoc, quòd etſi filius poſ ſit à legatariis bona petere pro ſua Legitima, teneatur tamen exinde integra legata ſupplere de ſuo, ſi eſt ſoluendo, & legatariis refundere, quidquid ab eis ratione Legitimæ ademit: & poſt Bart. Cinum. Salicet. Bald. Angel. Alex. Ananiam. Roderic. Suarez, Ruin. Fabian. & alios ſic intellexerunt & alij Recentiores, quos adduxit Ioan. Guttier. in tract. de tutelis, & curis, 2. part. cap. 1. num. 45. & vltra relatos per eum, Rolan. de confectione inuentarij, 5. part. dict. quæ ſt. 3. num. 19. in verſiculo, ſubdit, & ibi Bart. Phanucius de inuentario, part. 7. num. 13. & ſeq. Doctor Spino in ſpeculo, dicta gloſ ſa 35. num. 7. Peregrinus de fideicommiſ ſis, articulo. 36. num. 141. Sic etiam intelligit, & declarationem hanc ſecurè defendit Petr. Surd. deciſ. 316. num. 15. verſiculo, confirmatur hæc opinio. Sequuntur & alij ex relatis ſuprà, dicto num. 50.

Verùm, vt vides, iuxta declarationem hanc, valdè reſtringitur, aut deſtruitur omninò opinio eorum, qui propter inuentarium non confectum, Legitimam non amitti, & ad ſolutionem legatorum filios hæredes non teneri dixerunt; & ſic in effectu, ſecunda hæc opinio aut conuenit cum prima relata ſuprà, num. 47. aut parùm ab ea differt, quod non malè conſiderauit Ioan. Gutier. 2. part. dicto cap. 1. num. 45. in verſiculo, reſpondemus. Vbi affirmat Cini, Bart. & aliorum declarationem veram non eſ ſe, nec procedere poſ ſe vllo pacto, ſtante opinione magis communi, quòd filius Legitimam non amittat ob inuentarium non confectum, quia aliàs per indirectum, filius non conficiens inuentarium, priuaretur re ipſa, ſuâ Legitimâ, vel parte ipſius, ſi ſemel deducta integra ex legatis, poſteà legata ſolida teneretur ſoluere ipſis legatariis, etiamſi excederent vires patrimonij: & ante ipſum Gutierr. eleganter idipſum animaduertit Cacheranus dicta deciſ. 148. num. 11. dicens, quòd declaratio hæc aut reſponſio Cini, Bart. & ſequacium, parum apta, quin potiùs in ſe repugnans videtur, quia ſimul ſtare non poſ ſunt, quòd Legitima filij diminuat legata, obque non confectum inuentarium non perdatur, & quòd propter non confectum inuentarium teneatur ſoluere ſolida legata, quamuis fines, ſeu ſubſtantiam hæreditatis tranſcendant, ſatisfaceréque de proprio, & ſic de Legitima; quo caſu inquit Cacheranus ipſe inficiari non poſ ſe, quin pro ea parte, pro qua ſatisfit legatariis de Legitima, dicatur effectu ipſo perdi Legitima; quod quidem vt mea fert opinio, valdè repugnat, & iuri, & rationibus, quas huius ſecùndæ opinionis Authores probarunt communiter: & verè, ſi illæ maturè perpendantur, ſic adſtringunt, vt ſimpliciter dicere, Legitimam ob inuentarium non confectum non amittere, filióſque ad ſolutionem legatorum abſque diſtinctione non onerari, velut neceſ ſitate quadam ſimus obnoxij. Idcircò non abſque myſterio quamplures, & maximi quidem nominis Authores ſic ſimpliciter dicunt, Legitimam ob non confectum inuentarium non amitti, & abſque vlla diſtinctione filios ad ſolutionem legatorum non teneri aſ ſerunt, vt ſtatim dicetur.

Succedit ergo tertia, & vltima opinio aliorum, qui Cini, Bar. & ſequacium declaratione non relata, nec etiam illius aliqua mentione facta: ideò fortaſſis, quòd veram eam non crediderint, nec aliquo iure probatam (quod negari non poteſt) ſimpliciter, & indiſtinctè obſeruarunt, Legitimam filios propter inuentarium non confectum non amittere, nec ad ſolutionem legatorum teneri. Quo ſtante, quaſi in neceſ ſarium Antecedens inferunt, quòd contra filios non militat ea præ ſumptio, quòd res hæreditarias ſubtraxerit, vel occultauerit, quæ militat contra alios, vel ſi ea præ ſumptio afficit filium, non tamen operatur quin Legitimam ipſe deducat: & ſic nullatenus tenebitur ſupplere legata de proprio: & hanc ſententiam ita indiſtinctè probarunt quamplurimi ex his, quos ſuperiùs pro ſecunda opinione adduxi; & inter alios expreſſim Gloſ ſ. verb. Sacramento, in fin. l. fi. §. pen. C. de iure deliber. Vbi ſic ſcriptum reliquit: In quarta tamen iure naturæ, puto, quòd non præiudicat ſibi filius quoad legata, licet non faciat inuentarium. Similis Gloſ ſa in authent. hoc amplius, in verbo, naturale, in fine, C. de fideicommiſ ſis, & in authent. ſed cùm testator, in verbo, excedant, C. ad legem Falcidiam, & in authent. de hæredibus, & Falcidia, §. ſi verò non fecerint, verbo, lucrari, collatione prima. Vbi ſic dicit: Item numquid priuabitur debito iure naturæ, ſi non faciat inuentarium ille, cui ex neceſ ſitate relinquitur, vt eſt filius, & ſimiles, reſpondeo non, &c. Alciat. in conſ. 41. lib. 9. Cagnolus in l. Papinianus, §. meminiſ ſe, num. 15. ff. de inofficioſo teſtamento. Padilla in l. ſi emancipata, num. 31. C. de iuris & facti ignorantia, & in authent. hoc amplius, num. 19. C. de fideicommiſ ſis. Rojas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 7. num. 53. & 54. Villalobos littera 1. verbo, Legitima, num. 137. fol. 90. ſecurè Roland. de confectione inuentarij, 5. parte, quæ ſt. 3. num. 19. Cacheranus deciſione Pedemontana 148. num. 11. quos duos dumtaxat pro hac ſententia retulit Petrus Surdus dicta deciſione 316. num. 9. Ayora de partitionibus, cap. 2. num. 23. conſtanter Graſ ſus receptar. commun. articulo, inuentarium, quæ ſt. 24. lib. 2. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 34. & his non relatis, nec hac tertia opinione conſiderata, Cini tamen, & Bartoli declaratione improbata, Ioannes Gutierrez de tutelis & curis, 2. part. c. 1. num. 45. in verſiculo, reſpondemus igitur.

Et pro hac parte, quæ magis placet, vltra ea, quæ in initio huius capitis, latiùs conſideraui, fortiter vrget, inprimis, quòd verè in contrarium nihil expendi poteſt, cui ex ibidem à me adnotatis congruum reſponſum dari non valeat. Deinde, Cini, & Bartoli declarationem nullo iure probari, vt etiam ſuperiùs dixi, & in contrarium fortiſ ſimè vrgere ea omnia, quæ pro Legitima etiam ibi dixi: durúmque & iniquum videri, legatariorum cauſam Legitimâ potiorem eſ ſe, cùm illa quaſi æs alienum cenſeatur; nec vrgere pro contraria parte D. Franciſc. Sarmienti fundamentum præcipuum, quòd hæres non conficiens inuentarium, ſi ſit creditor, defuncti actionem, & creditum amittit, l. debitori, C. de pactis, l. vltima, §. in computatione, C. de iure deliberandi: & ſic nihil intereſ ſe, quòd Legitima eſ ſet æs alienum; quia rationi huic plene ſatisfacit Cacheranus dicta deciſione 148. num. 9. & 10. vbi vide. Rolandus etiam de confectione inuentarij, dicta 5. parte, quæ ſt. 3. num. 22. fol. 172. & eos non referens, reſpondet etiam huic fundamento contrariæ ſententiæ Fachineus lib. 4. dicto cap. 34. in ver ſiculo, ad ſecundum reſpondeo. Præterea certum eſ ſe, quòd Legitima debetur filiis libera, & ſine vllo grauamine, aut onere, vt eſt tex. clarus, & expreſ ſus in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento: ſed ſi ob non confectum inuentarium, Legitimæ amiſ ſionem, aut legatorum onus pateretur filius, non diceretur ſine grauamine, & ſic iuris certi & clari correctio, aut alteratio induceretur ob ius non certum, nec expreſ ſum, quod eſ ſet maximum abſurdum. Denique, quia per non confectionem inuentarij patronus non perdit Legitimam, §. penul. in authent. de hæredibus & Falcidia. Ergo multò minùs eam amittere debet filius, cùm illa magis debeatur filio in bonis patris, quàm patrono in bonis liberti, vt probauit Rolandus dicta quæst. 3. num. 13. & 14. fol. 169. nec diluit vim illius text. conſideratio Cumani, de qua Cacheranus ibid. num. 7. ad quem meritò ſe remittit Ioannes Gutierr. de tutelis & curis, 2. parte, dicto cap. 1. num. 43. ante finem. Et de his hactenus, quæ vt vides, nullibi anteà erant ſic ex profeſ ſo, atque dilucidè explicata; & ideò abſolutè, & plenè pertractata hoc loco, vt ampliùs in futurum de hac re dubitari non valeat, ſed cùm occaſio ſe offeret, neceſ ſariò ſit amplectenda & probanda reſolutio & ſententia præfata.

Ex ipſis autem clarè infertur (ad quod nullus hucuſque animaduertit) Petri Surdi traditionem quandam, aut conſiderationem in hac materia, veram non eſ ſe: is enim deciſione 316. num. 16. & 17. non ſolùm dixit, teneri filium exinde integra legata ſupplere de ſuo, ſi eſt ſoluendo, & legatariis refundere quidquid ratione Legitimæ ademit, motus doctrinâ, aut declaratione Bartoli, & ſequacium, quam ſuperiùs adduximus, ſed etiam auſus eſt affirmare, quòd ſi ita verum eſt, vt filius hæres non facto inuentario teneatur legata ſupplere de ſuo, certè vt euitentur circuitus, prohiberi debet à petitione bonorum aliis legatorum; & dicit, quòd exceptio hæc, quæ filio obſtaret, eodem modo nocere debet ei, qui emit à filio. Et reddit rationem, quia exceptio, quæ nocet Authori, nocet etiam ſingulari ſucceſ ſori, vt ibi probat. Et denique ſubdit, quòd quamuis duæ vtilitates reſultent filio ex eo, quòd per omiſ ſionem inuentarij non perdat Legitimam, ſed teneatur ſupplere de proprio, vt tenent Authores ibi citati; tamen quòd vbi quæ ſtio eſt tractanda, ſolâ facti veritate inſpectâ, non ſunt curandæ ſubtilitates, ſed ſicuti filius condemnaretur ad ſupplendum, poteſt & debet arceri à moleſtia, vt inde euitentur lites, quæ fierent pro ſupplemento legatorum. Verùm, vt dixi, & vides apertè, traditio hæc nec vera eſt, nec vllo pacto ſuſtineri valet; nam cùm filius ad supplendum condemnari non poſ ſit, nec verè de ſuo, etiamſi ſoluendo ſit, ſupplere teneatur, nec legata ſoluere debeat; ſequitur, multò minùs filium eundem à moleſtia præfata arceri debere, nec eſ ſe ſuper hoc lites, aut circuitus, qui euitentur; ſine circuitu namque, & abſque omni lite ſoluere legata non adſtringitur, vt ſuprà dixi: idque & de iure communi verius eſt, & probabilius, & poſt dictam l. 7. Partitæ, & ſic de iure Regio, omninò & neceſ ſariò tenendum.

CAPVT VI.

Ad explicationem l. 53. tit. 5. part. 5. in verſiculo, Otro ſi dezimos, vbi illius legis verus & germanus ſenſus adducitur, & in propoſito conſideratis, & nouiter declaratis nonnullis, quæ ſic dilucidè & diſtinctè nullus antea tradiderat, l. 2. C. de commun. rer. alienat. & l. primæ, C. de vendit. rer. fiſcal. cum priuato commun. lib. 10. deciſio, & priuilegium Principis, vt ſi habeat rem communem cum alio, poſ ſit vendere eo inuito; noua & notabili quamplurimorum reſolutione exornatur: ac denique antiqua illa, & vulgatiſ ſima quæ ſtio, vtrùm poſ ſit Princeps de plenitudine poteſtatis aliquem cum cauſa, vel ſine cauſa, dominio rei ſuæ priuare? tractatur: & permultis Authoribus in vnum congeſtis, Hippolyti Riminaldi conſ. 45. ex num. 41. vſque ad num. 91. lib. 1. ideò commendatur hoc loco, quòd ipſemet Author eruditè, vt adſolet, & plena manu ſcripſerit, Angeli fundamentis concludenter ſatisfacit, omniáque in præfato dubio neceſ ſaria ſic abſolutè, atque ex profeſ ſo annotauit, ac omnium iurium, quæ in propoſito ſunt, verum ſenſum adduxit, vt nihil vltrà poſ ſit deſiderari.

SVMMARIVM.

- 1 Ad explicationem l. 53. tit. 5. part. 5. in verſiculo, Otro ſi dezimos, placuiſ ſe Authori adnotare hoc loco nonnulla, ex quibus cùm occaſio ſe offeret, ipſius legis mens, & deciſio apertiùs valeat intelligi.
- 2 Apud Authores noſtros frequenter, atque in mille locis agitatam quæ ſtionem illam antiquam, vtrùm Princeps de plenitudine poteſtatis poſ ſit abſque cauſa aliquem dominio rei ſuæ priuare, cum cauſa etiam, vtrùm iure communi, aut de communi & ordinaria, non abſoluta poteſtate poſ ſit ſubditis rerum ſuarum dominia tollere.
- 3 In qua quæ ſtione, duæ principales, & omninò contrariæ ſententiæ reperiuntur. Angelus namque, quem alij multi ſequuntur, in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, Principem de plenitudine poteſtatis abſque cauſa poſ ſe alteri rerum ſuarum dominium tollere.
- 4 Cuius fundamenta adducunt Authores quamplurimi mox referendi, ac inter alios latiùs recenſet, & eruditè, vt adſolet, ſatisfacit omnibus Hippol. Riminal. cuius statim num. 10. ſpecifica mentio fiet.
- 5 Idcircò, cùm ſententia ſecunda contra Angelum, & verior ſit in puncto iuris, & magis communis, vt ſtatim conſtabit, ampliùs in hoc inſiſtendum non erit.
- 6 Sed cum illis indiſtinctè probandum, Principem abſque cauſa publica non poſ ſe quem priuare dominio rei ſuæ, neque in foro interiori, neque in exteriori, cum cauſa tamen publica poſ ſe, & tunc domino ſoluendum eſ ſe iuſtum pretium, vel dari debere bonum cambium.
- 7 Nec in Principe Chriſtiano conſiderari poſ ſe abſolutam poteſtatem, quæ potiùs tyrannis, quàm poteſtas, nominari deberet; imò in dubio iuſtam cauſam præ ſumendam ſemper in Principe.
- 8 Idque non ſolùm de iure communi, ſed etiam de iure Regio Partitarum, vt constat ex Authoribus quamplurimis, qui hoc numero & ſeq. recenſentur in vnum.
- 9 Ac inter illos commendantur nonnulli, quoniam rem hanc ex profeſ ſo magis tractarunt.
- 10 Hippolyti etiam Riminaldi in propoſito, ideò honorifica mentio facta, quòd præfatus Author pleniſſima manu ſcripſerit, Angeli fundamentis latè reſpondet, pro communi ſententia concludentes rationes, & fundamenta adducit, & quarundam legum verum ſenſum aſ ſignat. Sic, vt ipſius occaſione diſputationem hanc coactus fuerit prætermittere Author, ac etiam nonnulla ab eodem aliquando, non modica, longa potiùs conſideratione adnotata, intacta relinquere.
- 11 Sylueſtri Aldobrandini conſilium primum ideò commendatum hoc loco, quòd Author ille de poteſtate Principis, latiùs, & vtiliùs tractauerit, quàm adhuc videri poſ ſit per alium.
- 12 L. 53. tit. 5. p. 5. in verſiculo, Otro ſi dezimos, quòd non loquatur in caſu prædicto, quando ſcilicet Princeps cum cauſa vellet vendere, aut donare rem communem cum alio in totum, abſque conſenſu aut voluntate domini in ea communionem habentis, vt latiùs hoc numero demonſtratur, vbi nouiter conſiderauit Author nonnulla, quæ nullus antea ſic tradiderat.
- 13 Fiſcus, aut Princeps, cùm partis dominus erat, ſoliditatem iuxta proprium priuilegium vendere poterat, tam de iure communi, quàm de iure Partitarum. Idque indiſtinctè, ſiue ex venditione totius rei ſequeretur vtilitas, ſiue non, vt cum Accurſio, & Odofredo contra Communem latiùs probatur hîc.
- 14 Princeps ratione partis, totam rem donare poteſt alteri, etiam inuito domino partis, debet tamen reddere æ ſtimationem illius habenti communionem in re. Idque ex ſingulari deciſione l. 53. tit. 5. partit. 5. nam de iure communi non ita reperitur expreſ ſum, vt latiùs hoc numero adnotatur.
- 15 Nec ſubſiſtentia alicuius cauſ æ legitimæ requiritur.
- 16 Princeps venditurus rem communem, requirere non tenetur conſortem, nec ipſum aliis præferre; & quamuis hoc non faciat, non ideò ab æquitate deuiare videbitur, contra nonnullos.
