Quarto denique & vltimo loco reſpondetur, regulam eandem generalem, excluſa ſcilicet vna perſona, deſcendentes etiam ex ea excluſos cenſeri, tunc demùm procedere, quando aliquis ſimpliciter atque indiſtinctè excluſus eſt, ita quòd ſemper & abſolutè incapax fuerit & inhabilis omninò ad ſuccedendum, nec vllo modo aut tempore ſuccedere potuerit; eo namque caſu & eius filij atque deſcendentes inhabiles iudicantur, & excluſi: ſecus tamen ſi non ſimpliciter aut abſolutè excluſus eſt, ſed potiùs ad ſucceſ ſionem vocatus, licèt in aliquem caſum aut euentum excluſus, vel ſemotus à ſucceſ ſione, ita quòd non omninò incapax fuerit, ſed potiùs aliquando capax; tunc namque eius deſcendentes non cenſentur inhabiles, nec excluſi, imò eo ipſo, quòd pater eorum vocatus fuit, vel ſi non vocatus, ſaltem aliquo tempore, vel aliquo caſu habilis eſ ſe potuit, deſcendentes eius habilitantur, & capaces redduntur. Quæ doctrina & reſolutio communis eſt, & eorum teſtimonio probatur, qui hucuſque in propoſito ſcripſerunt: Et poſt alios ita in terminis materiam hanc declarant Emanuel Coſta de ſucceſ ſione regni, 3. p.n. 44. & 45. folio mihi 442. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 27. n. 8. Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, quaeſt. 41. Modernus in conſuet. Pariſien. §. 16. n. 2. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 14. n. 7. qui rectè conſiderat, multùm intereſ ſe, an fœmina, vel alia perſona ſimpliciter & perpetuò excludatur, quia tunc tota linea cenſetur excluſa: an verò non ſimpliciter & perpetuò excludatur, ſed tantùm ſubmoueatur ſtante fratre maſculo eiuſdem gradus, vel propter aliam qualitatem; quia tunc tota linea non cenſetur excluſa; imò filij maſculi admittuntur: Alexander Raudenſis in reſponſo 2. n. 126. lib. 1. & in reſponſo 30. ex n. 73. & 74. lib. 2. vbi multum ponderat, an quis ſimpliciter excluſus fuerit, vel nunquam vocatus, an verò aliquando vocatus & ad oculum demonſtratus ſit? Vt primo caſu eius deſcendentes excludantur omninò, ſecundo verò admitti debeant: quia per vocationem & demonſtrationem certæ perſonæ, & per potentiam & facultatem ſuccedendi aliquo tempore, vel aliquo caſu, & defectum abſolutæ excluſionis, in ſic vocato linea videtur initium accipere, & omnes eius deſcendentes incluſi videntur virtualiter, vt latiùs probat ipſe Raudenſis dictis in locis, & multùm ad propoſitum loquitur, atque ponderat textum in l. qui in aliena, §. interdum, ff. de acquirenda hæreditate, & in l. Titio vſusfructus, ff. de conditionibus & demonſtrationibus, ibi: Nec initium accepit, & in l. Seia, ff. de donationibus causâ mortis, ibi: Quæ nondum in perſona filiorum initium acceperat. Et tenet etiam Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. numero 36. & 37. & 38. facitque ſingularis eiuſdem Authoris reſolutio alio in loco, eodem, inquam, lib. 3. c. 7. n. 4. vbi limitat. ac eleganter declarat regulam & doctrinam generalem, quòd filius repræ ſentare non poſ ſit patrem excluſum; vt intelligi debeat, quando pater fuit excluſu à tempore natiuitatis, ita quòd non potuit vllo tempore ius primogenituræ, nec in potentia, nec in ſpe habere: ſecus autem, ſi aliquo tempore potuit pater habere ius primogenituræ ſaltem in ſpe vel in potentia, licèt ex poſtfacto adueniente conditione, vel aliquo caſu, inhabilis efficiatur ad Maioratus ſucceſ ſionem; quia tunc filius repræ ſentando perſonam patris, ſuccedere poterit. Igitur ſi ex eo ſolùm quòd quis vocatus fuerit, vel ad oculum demonſtratus (vt Raudenſis dixit) vel ius haberet ſaltem in ſpe & potentia, vt Molina obſeruauit lib. 3. dicto cap. 6. numero 37. & 38. tanti effectus eſt, quòd efficere poſ ſit, ac etiam efficiat, vt omnes deſcendentes includantur, & linea initium accipiat; quantò magis atque extra omnem dubitationem hoc erit, quando filij etiam, aut deſcendentes vocati fuiſ ſent, ſicut in caſu præ ſenti vocati ſunt, & pater eorum non ſolùm vocatus eſt, & ius habuit in ſpe vel in potentia (quo ad incluſionem filiorum & deſcendentium contenti ſunt Doctores, vt vidiſti) ſed etiam actu habuit, & habet ius illud, ita quòd actualiter & realiter ſucceſ ſit; tunc enim nullus proculdubio dubitauit, nec dubitare potuit, incipiente in eo linea, ſiue ſucceſ ſione eius linea ingreſ ſa, omnes de ipſius linea præferendos, quamuis ipſe ex poſtfacto deberet excludi. Idque tam ex regulis & fundamentis ſuperiùs adductis, & notatis per Molinam lib. 3. cap. 6. numero 30. & 31. quàm ex his quæ in noſtris terminis, & in hac materia excluſionis notarunt Gratus in conſilio 120. numero 32. volumine 2. Mantica libro 8. dicto titulo finali, numero 16. vbi ad incluſionem & admiſ ſionem deſcendentium, maxima habent in conſideratione, quòd eorum auctrix aliquando in fideicommiſ ſo ſucceſ ſerit, & realem ſucceſ ſionem obtinuerit: & latiùs id confirmat Alexander Raudenſis in reſponſo 30. numero 76. & numero 159. cum ſequentibus, lib. 2. Vbi irradicata ſemel ſucceſ ſione in vnius perſona, ita probat eius ſucceſſoribus ius acquiri, vt cæteris aliis preferii debeant: Menoehius etiam adducit nonnulla, quæ rem hanc ſatis confirmant in conſ. 72. numero 36. lib. 2. multùm ponderans. inſpiciendum eſ ſe, in quibus perſonis feudum ſemel ſit conſolidatum, vel fideicommiſ ſum initium ſumpſerit; & Mieres de maioratu, parte 2. quæ ſtione 4. illatione 8. numero 22. qui in terminis aſ ſerit, quòd eo ipſoquòd aliquis in Maioratu ſucceſ ſit, tale ius eius deſcendentibus acquiritur, quòd quamuis ipſe in vita aliquo caſu aut ratione excludatur; quovſque tamen tora eiuſdem linea finiatur, alij alterius lineæ admitti non poſ ſunt: & in eadem 2. parte quæ ſt. 7. num. 10. dixit aliud ad propoſitum valdè ſingulare. Et primò conſtituit, quòd à perſona quæ Maioratum amiſit propter delictum, vel propter aliam cauſam, non poteſt fieri graduum computatio, quia media ſcala eſt inanis & ſine viribus; ſtatim autem ſic limitat atque declarat id ipſum: Quod procedit, vbicunque propter delictum fuit incapax ſuccedendi in Maioratu, & non apprehendit poſ ſeſ ſionem, neque proprietatem bonorum Maioratus; nam ſi illam apprehendit, & aliquo tempore fuit poſ ſeſ ſor, gradum ſine dubio facit: quod ex prædictis conſtat, & maximè notandum eſt.

Ex dictis autem, facilè etiam & verè reſpondetur rationi principali, quâ precipuè excitantur Doctores communiter, vt ira generaliter conſtituant, excluſo aliquo à ſucceſ ſione, vel ſuccedere prohibito, & eius filios atque deſcendentes excluſos cenſeri: ne ſcilicèt filij aut deſcendentes melioris ſint conditionis, quàm auctor ſuus, à quo habuerunt cauſam, contra l. ſi vina matre, C, de bonis maternis l. in his, §. 1. l. quod ipſis, ff. de regulis iuris, vt pro ratione principali adducunt Tiraquellus de iure primogeniorum, quæ ſtione 7. numero 7. & 8. & 9. & cæteri alij relati ſuprà, numero 60. Quoniam ratio ea tunc demùm procedit, quando aliquis ſimpliciter & abſolutè excluditur, nec eius filij aut deſcendentes vocantur, itavt ſi ſuccedere vellent, ſuccedere deberent ex perſona patris ſui, ex qua non poſ ſunt, & ideò & ipſi cenſeri debent neceſ ſario excluſi, ne melioris conditionis ſint, quàm pater ſuus: Secus tamen vbi pater non omninò, ſiue non abſolutè & indiſtinctè excluſ ſus fuit, vel vbi filij poſ ſunt ex perſona propria atque ex proprio iure ſuccedere; quo caſu non dicuntur habere cauſam à patre ſuo. quia tunc ea ratio non procedit vt ipſimet Authores num. præced. relati farentur, & latiùs comprobant, vt vidiſti. Ratio ergo præfata nec militat in caſu præ ſenti, nec etiam contra dictas filias adduci poteſt, quoniam pater ipſarum dictus D. Alphonſus, expreſsè fuit, atque ante filios ſuos ad præfatos Maioratus vocatus; & ſic omni tempore, & omni ſtatu attento, melioris conditionis eſt, quam filij ſui eſ ſe poſ ſint, nec ſequitur abſurdum ex d. l. ſi viua matre, cum ſimilibus, deductum: Et quòd ſit melioris conditionis. patet ad oculum, quia à principio (vt dixi) & ante filios ſuos vocatur ad ſucceſ ſionem, & tunc melioris conditionis eſt: Poſteà verò cùm excluditur ob caſum ſuccedendi in Maioratu principali patris ſui, filij non poſ ſunt dici eſ ſe melioris conditionis, quia iam pater ipſe ſucceſ ſit, quamuis ex poſtfacto excludatur; id quod ex voluntate inſtitutorum effici poteſt, ſicut ex eorundem diſpoſitione & vocatione filij tunc admittitur (vt remanet ſuprà probatum;) imò & eo caſu melioris etiam eſt conditionis, quia de ſerit hos Maioratus inferiores, & minoris redditus & valoris propter Maioratum principaliorem & maioris redditus & valoris; & ita nullo euentu ratio præfata militat, nec abſurdum predictum procedit.

Denique & vltimo loco, pars contraria iuuari poſ ſe videtur ex reſolutione quadam, ſiue obſeruatione Telli Fernandez in l. 27. Tauri, n. 9. Ex illa namque colligi videtur prima facie, quòd quando vocatus ad vinculum, ſiue meliorationem Tertij bonorum, tenetur vinculum in vita reſtituere, quòd eo caſu, poſt eum, atque reſtitutionis caſu eueniente, non debent admitti filij eius, ſed potiùs excludi. atque aliis ſucceſ ſio deferenda eſt: Et quia ita indiſtinctè ab aliis, & in contrarium expendi poſ ſet, neceſ ſe mihi viſum eſt, Telli locum ex profeſ ſo, nouiterque & verè explicare: Et pro eius veriſ ſima explicatione obſeruandum erit, quòd Author ille non propoſuit quæ ſtionemin terminis Caſu mihi conſulti, ſed in aliis longè diuerſis. ſcilicet quando pater, qui plures filios habebat, vnum ex eis meliorauit, & poſt eum non vocauit filios ſuos ſed alium filium, & poſtmodùm alios filios ſuo ordine; ita quòd meliorati priùs filij aut deſcendentes vocati non ſunt, ſed poſt ipſum, alius ipſius meliorantis filius vocatur. Quo caſu dixit in primis, quòd ſi filius melioratus, & primo loco electus, ſiue nominatus ad meliorationem filiis relictis deceſ ſerit, tunc non ſuccedit frater eius, hoc eſt alius meliorantis filius, qui poſt eum fuit vocatus, ſed quòd debent admitti eiuſdem filij, quamuis vocati non fuerint. Et reddit rationem quoniam tacita conditio, ſi ſine liberis deceſ ſerit, intelligi debet in melioratione huiuſmodi, ſiue illa fiat inter viuos, ſiue in vltima voluntate: & ſic filij eius, qui primò vocatus fuit, ſequentem filium vocatum excludunt. vt latiùs ibi comprobat, atque oſtendit: Statim verò Author ipſe hoc limitat, vt intelligi debeat, quando ſubſtitutio, vel grauamen confertur poſt mortem donatarij, ſiue filij priori loco ad meliorationem inuitati; nam ſi ad certum tempus eſ ſet facta melioration, & poſt tempus in vita granatus reſtituere: tunc inquit, quòd filius meliorantis, ſecundo loco ſubſtitutus & vocatus, excluderet filios meliorati; & ſic in eiſdem terminis l. cùm auus, ff. de condit. & demonſtr. in quibus quæ ſtionem propoſuit, hoc eſt, quando filij eius, qui melioratus fuit, vocati non ſunt, dictam declarationem aut limitationem proponit. Et iuſtè equidem atque iuridicè ſic ſtatuit, quoniam ſi filius melioratus, grauatus fuit, vtviuens ſiue in vita, antéque mortem meliorationem reſtitueret, & in vita, temporéque limitato, & certo fuit ab eo iure excluſus; multò magis intelligi debent cius filij excluſi, qui nunquam fuerunt vocati: imò eis omiſ ſis, ad alios filios pater meliorans proceſ ſit. Cæterùm in caſu præ ſenti, filij (vt ſ æpe dictum eſt) vocati ſunt expreſsè & ſpecialiter, & fundantur ex proprio iure. propriáque & ſpeciali vocatione, atque ſubſtitutione, non ex deciſione d l. cùm anus: nec etiam ex tacita & coniecturata voluntate teſtatoris, ſed adeò expreſ ſa, atque peculiari diſpoſitione. vt viſum eſt; Et ita in terminis noſtris, & in caſu vocationis filiorum filij meliorati, nec eſ ſet locus coniecturis, nec aliquo pacto admitti poſ ſent ſequentes filij eius, qui meliorationem feciſ ſet. Vnde ſecundum hæc. quæcunque Tellus tradit in d. l. 27. Tauri, d.n. 8. & 9. & 10. intentionem noſtram confirmant; ſiquidem procedit probando, & concludit, quòd ſi filius melioretur à patre, & poſt eum vocentur alij fratres ad meliorationem, quòd filij eius, qui melioratus fuit, quamuis vocati non fuerint, debent admitti, & alios filios meliorantis excludere, quia cenſentur omnibus aliis prælati, ex ratione d. l. cùm auus, cum ſimilibus: Limitatio autem contraria nobis ideò non eſt, quoniam (vt dixi ſuprà ) ponitur in eiſdem terminis, hoc eſt; quando filiis meliorati non vocatis, ad alios fratres ipſius peruentum eſt, & ita procedit: Item procedit, quando is qui meliorauit, filium melioratum, & primò loco nominatum vocauit ad certum & limitatum tempus, & in vira grauauit eum, vt meliorationem reſtitueret; quo caſu inquit, ſequentem vocatum filios eius excludere, nec poſ ſe ſubintelligi tacitam conditionem d. l. cum auus, vt ſuprà obſeruaui: Eo autem caſu in fallibile eſt, quòd adueniente tempore limitato & expreſ ſo, reſtitutio fieri debeat, nec aliquo modo omitti poteſt. Sed in caſu præ ſenti diuerſimodè res ſe habuit, quoniam dictus D. Alphonſus, & eius filij & deſcendentes priùs fuerunt purè, atque ſimpliciter, & indiſtinctè ad hos Maioratus vocati; ita quòd neque certum tempus præfixum, nec grauamen reſtituendi adiectum fuerit: poſtmodùm verò inſtitutores decreuerunt, quòd ſucceſ ſor Maioratus principalis, non poſ ſit in Maioratibus ab eis inſtitutis ſuccedere. Et ita nec eſt tempus certum aut limitatum, quo reſtitutio fieri debere aut priuatio Maioratuum induci, nec etiam certum aut infallibile eſt, reſtitutionem ipſam fieri debere, aut priuationem inducendam: Nam ſi dicti Maioratus principalis ſucceſ ſio non obueniat, nunquam etiam reſtitutio, aut priuatio continget: Et ſic diuerſum ius debet ſtatui, vt Tellusmetipſe ſatis apertè præ ſentit, & declarat ibidem. Nam cùm filius melioratus, & primo loco vocatus ad meliorationem, poſteà venit excludendus, ſiue excluditur non ad certum & limitatum tempus, ſed propter aliquem caſum ſuperuenientem; indiſtinctè probat, filios eiuſdem etiam non vocatos, excludere ſequentes vocatos, quia non fuit expreſ ſum ſiue determinatum certum tempus, poſt quod de neceſ ſitate teneretur reſtituere, ſed caſus dumtaxat expreſ ſus, quo eſ ſe potuit, vt ante mortem reſtituere teneretur, vt ſi alienaſ ſet bona Maioratus, vel conditionibus appoſitis non paruiſ ſet. Quod idem in caſu præ ſenti contigit, in quo (vt dixi) vocantur priùs nonnulli purè & ſimpliciter; poſtmodùm ſtatuitur, quòd excludi aut ſubmoueri debeant propter caſum ſuccedendi in Maioratu principali patris ſui: Si ergo filij eius, qui melioratus fuit, etiam ſi vocati non ſint, excludunt ſequentes vocatos aut ſubſtitutos poſt patrem ſuum; ſequitur euidenter Telli Fernandez reſolutionem adeò adſtringere, vt ius dictarum filiarum corroboret, etiamſi contin geret, ipſas vocatas non eſ ſe, quia pater ipſarum non ad certum aut limitatum tempus, ſed abſolutè vocatus fuit, quamuis eo caſu excluſus: Et Tellum ſequuti ſunt Angulus ad leges meliorationum.. l. 11. gloſ ſa 6. ex n. 6. fol. 218. Mariençus in eadem l. 11. tit. 6. gloſ ſa 4. num. 9. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & Azeuedus ibid. n. 27. qui multùm ad propoſitum dixit, quòd in caſu adducto per Tellum, filij eius, qui melioratus fuit, non excludunt ſubſtitutos, quando expreſ ſa voluntate meliorantis reſtitutio erat facienda in vita, atque in certo tempore; non ſic ſi ex tacita, vt quia in aliquem futurum euentum dedit ſubſtitutos, aut fecit plure gradus ſubſtitutionum, quia tunc filij etiam non vocati excludunt ſubſtitutos aut ſequentes vocatos ex ratione generica, quod ſicut prædilexit primo loco vocatum, & eum prætulit cæteris poſt eum vocatis; ita & eius deſcendentes prætuliſ ſe videtur, & ſic in omnibus concordat cum Tello, & dictas filias etiam non vocatas admittendas fore reſoluit. Et de his hactenus, ex quibus dilucidè conſtat, dictam D. Catharinam ius non habere aduersùs dictas filias, & ob id obtinere non debere; ipſas potiùs filias in ſucceſ ſione dictorum Maioratuum iuſtiſ ſimam & certam cauſam fouere.

CAPVT XVI.

Depoſitum quid, & quare fiduciæ; iudicium dicatur, nec compenſationis exceptionem admittat? Poſ ſeſ ſionem, aut dominium rei depoſitæ, an in depoſitarium transferat; & quid in ſequeſtrum?

Qualiter etiam Regulare & Irregulare depoſitum differant, & quos effectus vtrumque producat? Deinde, an Depoſitum maneat pactione adiecta, vt tantundem reddere, vel vti pecunia, aut re depoſita liceat? An etiam Bancharij noſtri temporis ſint verè depoſitarij, & eorum fideiuſ ſores illis teneantur, qui de pecunia intereſ ſe percipiunt? Vbi nonnulla inuenies ſingulariter & verè adnotata, atque elaborata, & rem hanc breuitate, & reſolutione explanatam.

Demùm & principaliter inquiritur, vtrùm res ſuas, vel pecunias apud alium deponens, cæteris creditoribus præferendus ſit circa actiones perſonales vel reales: ſiue an habeat ius prælationis contra bona depoſitarij falliti? & de intellectu l. ſi hominem, 7. §. quoties ff. depoſiti, l. ſi ventri. §. in bonis ff. de priuilegiis creditorum, & l. 2. & 9. tit. 3. part. 5. & nonnullis caſibus diſtinctè & verè conſtitutis, dubium hoc tam de iure communi, quàm de iure Regio Partitarum, meliùs ac vtiliùs, quàm anteà fuiſ ſet, remanet diſ ſolutum, atque explicatum, & in effectu hucuſque Scribentium omnium in propoſito huius materiæ, placita & reſolutiones congeruntur, & commemorantur dilucidè.

SVMMARIVM.

- 1 Depoſitum quid, & n. ſeq.
- 2 Deponendi verbum, idem ſignificare, quod credendi, & committendi, ex ſententia Franc. Connani.
- 3 Depoſiti contractus bonæ fidei eſt.
- 4 Ad Depoſiti probationem cùm agitur, conſentaneum non eſt de apicibus iuris diſputare, ex ſententia Baldi, cuius hoc loco mentio fit.
- 5 Fiduciæ iudicia eſ ſe dicuntur, quæ de Depoſito fiunt, quia deponimus fiducia cuſtodia & fidei bonæ depoſitarij.
- 6 Depoſiti inſtrumentum paratam executionem habet.
- 7 Etiamſi ſit depoſitum ſimulatum & irregulare; & infrà, n. 41.
- 8 Dummodò de depoſito conſtet per inſtrumentum, ex ſententia quorundam.
- 9 Vel per confeſ ſionem partis, ex ſententia aliorum, qui depoſitum confeſ ſionatum eodem iure cenſeri debere exiſtimarunt, quo verum & reale depoſitum.
- 10 Depoſitum ſui naturâ, adeò celerem reſtitutionem expoſcit, vt nec compenſatione rei quantumcunque liquidæ impediri debeat, & vide infrà, num. 41.
- 11 Cap. bona fides, de depoſito, ratio explicatur, atque exornatur.
- 12 In Depoſito multa eſ ſe ſingulariter atque ſpecialiter conſtituta.
- 13 Depoſitum, excepta dote, aliis contractibus eſ ſe magis priuilegiatum.
- 14 Depoſito verò, aut confeſ ſionato numquid exceptio non numeratæ pecuniæ poſ ſit opponi? Vbi breuis & vera traditur reſolutio, & in propoſito Hippol. Riminaldi conſilia duo expenduntur, & commendantur. Ibi namque præfatus Author ex profeſ ſo, plenéque diſputat.
- 15 Depoſitæ rei poſ ſeſ ſionem in depoſitarium non transferri, ſed penes deponentem remanere, ſiue retineri per eum, ſi eam habebat, niſi aliter inter ipſos actum fuerit.
- 16 Apud ſequeſtrum cum res deponitur, ſequeſter poſſidet, vt inquit textus, in l. licet, §. rei depoſitæ, ff. depoſiti, qui ita generaliter ſtatuit, & ſic generaliter accipiendus eſt.
- 17 Nec poſ ſunt probari communes Doctorum diſtinctiones, aut diuerſ æ eorundem traditiones; verè namque repugnant dicti §. deciſioni, & nimis verba ipſius reſtringunt.
- 18 Non etiam probantur aliorum placita, & ad textum eundem diuerſimodè excogitatæ interpretationes, de quibus hoc numero remiſ ſiuè.
- 19 Textum in cap. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſionis & fructuum, diuinatoriè quidem, ac contra mentem Pontificis explicatum per Corraſium, provt hoc numero obſeruatur.
- 20 Apud ſequeſtrum ex neceſ ſaria, vel ex voluntaria cauſa quòd res deponatur, nihil intereſ ſe, contra Communem; nam vtroque caſu ſequeſter poſ ſidet, vt hoc numero demonſtratur.
- 21 Et textus in l. intereſ ſe puto, 39. ff. de acquirenda poſ ſeſ ſione, optimè & verè explicatur.
- 22 Sequeſtri nomen vnde dictum, & quid olim?
- 23 Depoſitæ rei dominium aut proprietatem, ex ipſa Depoſiti natura penes deponentem manere.
- 24 Poſ ſe tamen contrahentium conuentione effici, vt rei depoſitæ dominium in depoſitarium tranſeat, vel vt non idem, ſed tantundem reddere liceat.
- 25 Depoſiti contractus an maneat, cùm rei depoſitæ dominium in depoſitarium tranſit, vel cùm pactum adiicitur, vt tantundem reddere, veluti depoſita pecunia liceat, & n. ſeq. vbi in effectu probatur communis Doctorum reſolutio.
- 26 Ipſa tamen intelligitur & moderatur, dummodò tempore contractus pactio prædicta adiiciatur; adhuc enim durat depoſitum, quamuis pactio huiusmodi notiſ ſimos depoſiti terminos excedere videatur.
- 27 Secus verò ſtatuendum eſt, ſi pactum tale ex interuallo adiectum fuerit; tunc namque depoſiti contractus alterari videbitur.
- 28 L. certi condictio, 9. §. fin. ff. ſi certum peccatur, verus ſenſus traditur, & ibidem explicatur l. quod ſi ab initio, eiuſdem tituli.
- 29 Belloni obſeruatio in hac materia, Depoſitum, inquam, non eſ ſe, quando ab initio deponitur, vt tantundem reddatur, vel vt accipiens vti poſ ſit pecunia depoſita, verè & concludenter conuicta, & Accurſij ſententia contraria, probata, & n. ſeq. & vide etiam ex n. 39. cum ſeq.
- 30 Ioannis Corraſij in eodem articulo diſtinctio confutatur, & de iure huius Regni fortius ac nouiter conuincitur n. ſeq.
- 31 Ex l. 2. tit. 3 p. 5. noua & ſingularis conſideratio deducitur, & eiuſdem legis deciſio, melius quàm anteà fuiſ ſet, ponderatur per Authorem in propoſito.
- 32 Eruditiſ ſimi Petri de Barboſa reſolutio in hac materia, nouiter & concludenter conuicta, & vide infrà n. 39. vbi inuenies tenuiſ ſe ipſum alio in loco contrarium, & Authoris ſententia conuenire.
- 33 Eiuſdem Barbæ in propoſito huiuſce materiæ, alio tamen in loco traditæ reſolutiones, atque de regulari & irregulari depoſito obſeruationes commendantur.
- 34 Ioannem Vincentium Hondedeum in conſ. 43. per torum, vol. 2. optimè & vtiliter loquutum in hac materia, & ibid. dixiſ ſe quamplurima, quæ circa depoſitum neceſ ſaria ſunt, & in praxi conducibilia.
- 35 Deponens pecuniam numeratam, in dubio præ ſumitur voluiſ ſe transferre dominium pecuniæ in depoſitarium, & illum conſtituere debitorem generis, idcircò quia genus perire non poteſt, depoſitarium, quaſi debitorem generis, de periculo etiam aut caſu fortuito teneri, nec ob illum liberari, vt hoc numero remiſ ſiuè, & latiùs probatur.
- 36 Franciſci Burſati lapſus in hac materia nouiter detectus.
- 37 Ioannis Franciſci de Ponte obſeruationes in propoſito huius materiæ, quas in conſ. 36. per totum, lib. 1. reliquit ſcriptas, probantur.
- 38 Depoſita aliquando dici regularia, aliquando verò irregularia. Et quæ dicantur regularia, & qua irregularia?
- 39 Depoſitum cùm ita fit, vt depoſitarius pecunia vti poſ ſit, adhuc depoſitum manet ex ſententia Petri de Barboſa, quamuis irregulare ſit.
- 40 Et non ſolùm Depoſiti nomen habet, ſed omnes illius effectus.
- 41 Et inde competunt ei omnia priuilegia regulari Depoſito conceſ ſa, vt hoc numero adnotatur.
- 42 Bancharij noſtri temporis non ſunt verè depoſitarij iuxta notiſ ſimos terminos depoſiti.
- 43 Depoſiti actio (quæ datur etiam pro depoſitis irregularibus, & vbi vſura pecunia transfertur) competit etiam, vt vſuræ conuentæ petantur.
- 44 Imò pactum ſoluendi intereſ ſe, facit, vt ex depoſito agatur, quia ſi eſ ſet mutuum, vſuræ peti non poſ ſent.
- 45 Et initium inſpicitur, quod fuit deponere pecuniam, & quod principaliter actum eſt.
- 46 A prima obligatione depoſiti non cenſeri contrahentes recedere voluiſ ſe ex perceptione intereſ ſe pecuniæ, nec illam neuare, provt hîc adnotatur.
- 47 Depoſito irregulari pacto penes campſorem, qui de reſtituendo poſt annum fideiuſ ſores dedit, elapſo anno ſi campſor ſe conuenit cum deponente, vt pecunia penes ipſum per aliquot annos detineatur pro certo lucro, non videbitur per hoc receſ ſum à prima obligatione depoſiti, nec nouatio inducta cenſebitur; inde fideiuſ ſores remanent obligati.
- 48 Depoſitarij generalis, aut bancharij fideiuſ ſores, vtrùm teneantur illis, qui de pecunia intereſ ſe percipiunt? remiſ ſiuè.
- 49 Deponens vtrùm habeat ius prælationis contra bona depoſitarij, ſic vt debeat ex ſpeciali priuilegio Depoſiti, cæteris creditoribus etiam priuilegiatis circa actiones perſonales, vel reales præferri, & n. ſeq. vſque in finem capitis.
- 50 Et huic dubitationi initium aut occaſionem tribuiſſe Vlpianum Iureconſultum, qui duobus in locis contrarius ſibi videtur.
- 51 Verè tamen Scribentibus omnibus hactenus, attentè & originaliter prælectis, certum quid, aut diſtinctè ſatis & abſolutè reſolutum in hoc dubio non reperiri. Idcircò Author hac in re ex profeſ ſo magis inſiſtens, & longa conſideratione aliorum placita inſpiciens, nonnulla conſtituit numeris ſeqq. quibus altercatio hæc, & verè & meliùs, quàm anteà erat, explicata remaneat.
- 52 Ac primùm, Gloſ ſ æ expoſitionem ad textum in l. ſi ventri, §. in bonis, ff. de priuilegiis creditorum, reiiciendam putauit.
- 53 Deinde Vdalrici Zaſij & aliorum interpretationem ad eundem textum, & textum in l. 7. §. quoties, ff. depoſiti, damnauit.
- 54 Ripæ etiam ad ipſamet iura intellectum, fortiùs quàm anteà factum eſ ſet, confutauit.
- 55 Et demùm verum & communem intellectum magis probauit.
- 56 Depoſita olim variis in locis, maximè in publicis, & in æde ſacra fieri ſolita; item & penes nummularios, qui in foro erant, idque vt res depoſitæ tutiùs eſſent conſeruatæ.
- 57 Nummularios & Argentarios, publicas olim reputatas fuiſ ſe perſonas, publicùmque officium aut miniſterium quodammodo obtinere, atque exercere, dici ſolitum.
- 58 Menſas etiam in foro cum ærario habuiſ ſe.
- 59 Et apud eos emptiones, venditiones, permutationes, & alios contractus fieri; item & inſtrumenta, vt hodie apud Tabelliones fiunt.
- 60 Idcircò eorum officium in republica valdè neceſ ſarium & vtile fuiſ ſe, & omnibus ordinibus gratiosum.
- 61 Campſores hodie, licèt priuati ſint, eadem actione teneri, qua olim in antiquo Romanorum foro, Nummularios, Argentarios, & Menſurarios fide publica deputatos, teneri ſcriptum eſt, & debere librum rationum conficere.
- 62 Apud Nummularios & Campſores, vel pro fœnore, vel pro cuſtodia frequentius deponi.
- 63 Depoſiti priuilegia non dari pro fœnore deponenti.
- 64 Depoſitum pro fœnore, ſiue cum intereſ ſe aut cambiis, ex ſententia quorundam depoſitum non eſ ſe, ſed contractum potiùs fœneratinum: contrà verò ex ſententia aliorum. Et vide n. ſeq. vbi contrarietas hæc ad concordiam reducitur, atque veriſ ſimè explicatur.
- 65 Quorundam etiam Authorum ſententiæ proferuntur circa quæ ſtionem præfatam, an deponens pecunias, & dominium earum transferens, priuilegium prælationis habeat, nécne, qui etiam diſtinguunt circa factum prælationis, an ſcilicet detur pecunia pro fœnore, vel abſque fœnore.
- 66 Deinde & Ioannis Franciſci de Ponte limitatio quædam, aut ſingularis eiuſdem obſeruatio in propoſito huius materiæ, nouiter adducitur.
- 67 Ac demùm ſuperiora limitantur in pupillo, qui per receptionem vſurarum non perdit priuilegium prælationis. Et agitur de intellectu l. qui nominibus, §. finali, ff. de adminiſtratione tutorum.
- 68 Deponentibus olim apud Argentarios & Nummularios, priuilegium prælationis competens, & lege quadam Partitæ competere hodie omni depoſito indiſtinctè, non conſiderata perſona depoſitarij, noua & vera conſideratio in hac materia.
- 69 Et Patris Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi, in eodem propoſito ſententia nouiter adducta.
- 70 Sine fœnore vel intereſ ſe deponens pecuniam numeratam, vel rem quæ conſiſtit in pondere, numero, vel menſura, quamuis regulariter præferatur anterioribus creditoribus perſonalibus, ſiue habentibus priuilegia perſonalia. Tamen in hypotheca & iure reali, aliis creditoribus non præfertur, ſed illi præferendi ſunt. Etiam ſi (vt dictum eſt) abſque fœnore vel vſuris depoſitum factum ſit. Non etiam præfertur ei, quod expenditur in funus defuncti, vel in domus, aut nauis refectionem neceſ ſariam. Sed nec Regi præfertur, ſi quid ei ex contractu, vel ex delicto debetur. Vel etiam pro dote vxoris.
- 71 Depoſita pecunia clauſa vel obſignata, vel numerata etiam, ſed tanquam ſpecie hoc eſt, cum conuentione, vt eadem nummorum corpora redderentur; quoad ius praelationis idem dicendum eſ ſe, quod de ſpecie depoſita, aut alia qualibet re, cuius dominium non tranſit, prout hoc numero declaratur.
- 72 Depoſita pecunia numerata, illi á que extante, vtrùm deponens indiſtinctè debeat cæteris aliis præferri, tam in terminis iuris communis, quàm poſt deciſionem legis cuiuſdam Partitæ, quæ eleganter, & meliùs quàm hactenus enucleatur, & articulus iſte dilucide explanatur.
- 73 Venditorem, vendita re, cuius dominium tranſlatum fuit in emptorem, in re extante nullam habere prærogatiuam et ſi illius dominus fuit, ſed ſimul cum aliis creditoribus concurrere.
- 74 Patris Ludouici Molinæ in propoſito huius materiæ, ac de iure communi veriſ ſimam reſolutionem, dubiam reddi de iure Regio poſt deciſionem legis Partitæ, vt hoc numero nouiter adnotatur.
- 75 Vendicans aliquam rem, præfertur omnibus & quibuſcunque aliis creditoribus.
- 76 Deponens, omnibus aliis creditoribus præfertur indiſtinctè ſi res depoſita in poteſtate depoſitarij, vel hæredum eius inueniatur, nec fuerit de his, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtunt.
- 77 Inter creditores perſonales priuilegium prælationis non dari, ſed ſimul admitti, ita vt ſi debitor ſoluendo non ſit, omnes faciant partes per concurſum, & ſolutio fiat pro rata eius, quod cuique debetur.
- 78 Depoſitarios ſimul inter ſe concurrere, ſi plures ſint, nec habere inter ſe prælationem, ſiue prioritatem temporis non conſiderari, ſed ſolùm, an vſuras aut intereſ ſe recipiant, vel non recipiant.
- 79 Priuilegiatus contra pariter privilegiatum, non gaudet priuilegio ſuo.

