PRo expedita & dilucida huius Capitis explicatione, nonnulla præmittere, atque conſtituere, neceſ ſarium ideò duxi, quòd verè ad explicationem eorum, quæ dicentur infrà, prætermitti non poſ ſint: Et in primis cuſtodiendum eſt, Depoſitum dici, quod alicui cuſtodiendum, ſiue cuſtodiæ cauſa datur, l. 1. cum ſeq. ff. depoſiti: & communiter omnes, vt teſtantur Anton. Gomez, tom. 2. variar. c. 7. num. 2. Briſ ſonius de verbis iuris, verbo, depoſitum. Ioan. Matienſ. in l. 9. tit. 11. gloſ. 4. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ. Socin. in l. mutuum, num. 3. ff. ſi certum petatur. Vel aliter (& meliùs quidem) diffiniri poteſt ſecundùm Cuiacium, in paratitla, in lib. 50. Digestorum, ad titulum ff. depoſiti. fol. 87. qui dicit: quod Depoſitum eſt conuentio gratis cuſtodiendæ rei, quæ traditur ſub fide reſtituendi. Et apertè colligitur ex l. 1. & per totum titulum ff. depoſiti, cap. 1. & 2. de depoſito, §. præterea, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, l. 1. & per totum tit. 3. part. 5. maximè ex principio dictæ l. 1. ff. depoſiti. vbi Vlpianus Iureconſultus in hunc modum ſcribit: Depoſitum eſt, quod alicui cuſtodiendum datum eſt: dictum ex eo, quod ponitur; Præpoſitio enim de, auget poſitum, vt oſtendat totum fidei eius commiſ ſum, quod ad cuſtodiam rei pertinet. Et idem in effectu voluit Franciſ. Connan. commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap, 4. in principio, fol. mihi. 479. vbi etiam optimè aduertit, deponendi verbum idem ſignificare, quod credendi, & committendi. Et depoſitum, quod alicuius fidei eſt, & diligentiæ creditum. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 23. cap. 3. in principio, dicens, Depoſitum eſ ſe, quod custodiæ cauſa apud aliquem gratuito poſitum & commendatum eſt. Et confirmat dicta regia l. 1. tit. 3. part. 5. in illis verbis: condeſijo, a que llaman en Latin Depoſitum, es quando vn ome da a otro ſu coſa en guarda, fiandoſe en el. Inde & & conſequenter, Depoſitum eſt contractus bonæ fidei, l. bona fides, ff. depoſiti, §. actionum, Inſtitu, de actionibus, vbi omnes Scribentes communiter, Franciſcus Connanus, Petrus Gregorius, & Antonius Gomezius vbi ſuprà. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſ. 509. num. 1. qui aliis multis relatis, inde & quaſi conſequenter ex hoc deduxit, quòd ad depoſiti probationem cùm agitur, conſentaneum non eſt de apicibus iuris diſputare; & anteà ſcripſerat idipſum Baldus in conſil. 256. num. 3. in fine, volum. primo. Et quia deponimus fiduciâ cuſtodiæ, & fidei bonæ depoſitarij i l. 1. §. hæc autem, l. quod ſeruus, ff. depoſiti. ludicia fiduciæ eſ ſe dicuntur, quæ de depoſito fiunt, vt latiùs probauit Connanus d.c. 4. in principio. Antonius Pichard. in § prætereà, 3. num. 11. Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio. Iacobus Menoch. de arbitrariis, lib. 2. centuria 3. caſu 208. num. 28. Vnde & paratam executionem habet inſtrumentum depoſiti, l. ſi quis vel pecunias, C. depoſiti, vbi notarunt Bartolus, Baldus, & Paulus num. 2. Boërius, deciſ. 295. ex num. 7. Rodericus Suarez in l. poſt rem iudicatam, notabili 5. num. 2. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 3. num. 12. dicens id procedere, etiam quòd depoſitum ſit ſimulatum & irregulare, & conuenit Mari. anguiſ ſola in conſ. 96. num. 14. & in conſil. 200. num. 4. lib. 1. dum intelligit, Depoſitum etiam ſimulatum & irregulare paratam executionem habere, ſi de eo per inſtrumentum conſtiterit, & ſic dicit limitari l. penult. C. depoſiti: & refert Matheſilanum notabili 6. & Franciſ. Curtium in l. tale pactum, §. qui prouocauit, in 11. col. ff. de pactis, idem tenentes, Hippolytus etiam Riminaldus in conſ. 60. num. 29. & 30. & 31. lib. 1. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 92. in verſic. final, idipſum tenuerunt. Sed & partis confeſ ſionem in propoſito, ac etiam in tali depoſito ſufficere, aſ ſeuerarunt hi, qui depoſitum confeſ ſionatum eodem iure cenſeri debere exiſtimarunt, quo verum & reale depoſitum, prout in hac ſententia Fuerunt Bald. in l. in contractibus, §. 1. C. de non numerata pecunia, & in conſ. 226. Actum fuit, vol. 3. Paulus Caſtrenſis in conſ. 9. In antiquis, volum. 1. & in conſ. 170. lib. 2. Curtius iunior in l. 2. ff. ſi certum petatur, & in l. bona fide, in fine, ff. depoſiti. Angelus Aretin. & Bellon. in §. praeterea, in principio, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, & cum aliis iſtam partem ſequitur Roland. in conſ. 17. lib. 1. & eſ ſe veram concluſionem profitetur Vincentius Carocius in tractatu de depoſito, 1. p.c. 2. num. 18. vbi latiùs diſputat, & alterius, contrariæque ſententiæ. Authores, & rationes adducit; ſic tamen (vt dixi) concludit, & fundamentis contrariis optimè ſatisfacit: veriorem etiam ſibi videri ſententiam hanc firmauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 2. dicto cap. 92. qui pro vtraque parte eam diſputat, & tandem ſic defendit: Et verè quidem, tum ex his, quæ ipſimet Authores conſiderarunt, tum etiam ex textu in l. in contractibus, primo. C. de non numerata pecuniæ: Vbi probatur, quòd exceptio non numeratæ pecuniæ locum non habet in inſtrumentis depoſitarum rerum: Sunt autem talia inſtrumenta confeſ ſionum, in quibus ſcilicet, aliquis ſe ex cauſa depoſiti debitorem eſ ſe fatetur; ergo in vtroque, ſiue in omni depoſito militat ratio, & diſpoſitio illius textus.

Deinde, ſui natura depoſitum adeò celerem reſtitutionem expoſcit, vt ſcribunt Socinus ſenior in cap. ex literis, col. 30. verſiculo, Vndecimo fallit, de mutuis petitionibus, Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 284. num. 6. vt nec compenſatione rei quantumcunque liquidæ impediri, aut retardari debeat; idque per textum in l. vlt. C. de compenſationibus, l. ſi quis vel pecunias, C. depoſiti, §. in bona fidei, Inſtitut. de actionibus, l. 5. tit. 3. part. 5. textus optimus, in cap. bona fides, de depoſito: vbi Gregorius IX. veram rationem aſ ſignat, contra depoſitum, inquam, compenſationi, vel deductioni locum non eſ ſe, ne contractus, qui ex bona fide oritur, ad perfidiam referatur; planè ad perfidiam referri videretur, ſi petenti depoſitum, qui bonam fidem depoſitarij ſequutus, & fiduciâ cuſtodiæ depoſuit, compenſationis exceptio objici poſ ſet contra bonam fidem, quæ in depoſito ſic requiritur, & verſatur reſpectu fiduciæ: Item contra æquitatem, & naturalem rationem, quæ pro depoſitore ſtat, & ſuadet debete ſtatim depoſitarium reni reſtituere, exdictis iuribus, in quibus tamen nonnulli caſus excipiuntur, quos exornant Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 4. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 23. cap. 3. Iacobus Cuiacius obſeruationum lib. 9. cap. 2. poſtmodùm verò ius ſuum perſequi ſiue eidem teneri deponentem reſpondere, vt optimè pungit dict l. partitæ, & ſingulariter limitat deciſio Genuæ. 34. num. 9. vbi vide contra depoſitum, an & quando poſ ſit opponi compenſatio, & an prædicta procedant in caſu in quo depoſitarius aliam conſimilem pecuniam reddere poteſt: Et an in commodato procedant, vide l. finalem, C. de commodato: Vbi clarè deciditur idem, quod in depoſito dictum remanet; & meritò quidem, quoniam commodarum non consistit in rebus, quæ pondere, numero, menſuráve conſtant; id enim eſ ſet mutuum: compenſatio autem in illis tantùm rebus admittitur, non verò de corpore ad pecunias, vel de corpore ad corpus; cum ergo commodatum non in eis rebus, ſed in corporibus conſiſtat, admitti compenſatio non debet, id que ex natura rei (vt vides:) non ſic in depoſito, in quo ex natura actionis compenſatio rejicitur.

Secundò deinde & principaliter conſtituendum eſt, in depoſito multa eſ ſe ſingulariter atque ſpecialiter conſtituta; Depoſitíve contractum in multis differre ab aliis contractibus, ſicuti conſtat ex l. ſi quis & l. vlt. & aliis legibus, C. depoſiti: vbi notarunt Gloſ ſa, Bartolus, Baldus, Caſtrenſis, & communiter Scribentes, Bellonus ſupputationum iuris, lib. 4. c. 6. Antonius Gomezius tom. 2. variarum, c. 7. n. 2. Connanus dicto c. 4. à principio. Petrus Gregorius lib. 23. dicto cap. 3. Petrus Richardus ad §. item is cui, n. 5. Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio. Ioannes Corraſius Miſcellan. iur. lib. 3. c. 10. n. 4. Pater Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, lib. 2. art. 2. diſp. 526. ad finem; & nullo relato Andreas Fachineus lib. 2. dicto cap. 92. in principio. Mari. Anguiſ ſola in conſ. 96. num. 15. lib. 1. dicens, depoſitum excepta dote, aliis contractibus eſ ſe magis priuilegiatum: in quo etiam conuenit (ſed nullum refert) Vincentius Carocius de depoſito, 1. p. quæ ſt. 2. num. 5. dum dicit, quòd non procedit conſequentia à dotis materia, quæ eſt priuilegiatiſ ſima ad depoſitum, inferendo; hoc procedit in dote, ergo in depoſito: concedens tamen eodem in loco, & per illam quæ ſtionem, in aliis eſ ſe valdè priuilegiatam depoſiti cauſam, Hippol. Riminald. in conſ. 152. n. 34. lib. 2. vbi ex n. 30. cum multis ſeqq. vſque in finem consilij, eleganter diſcutit, numquid exceptio non numeratæ pecuniæ in depoſito vero aut confeſ ſionato poſ ſit opponi, vt ibi latiſ ſimè videri poterit: & in conſ. 191. eodem lib. 2. & per Barboſam in l. ſi mora, 10. nu. 84. ff. ſoluto matrimonio. Qui poſt Baldum, Salicetum, Paulum, Felinum, Purpuratum, & Tiraquellum reſoluit aduersùs depoſitum regulare, aut irregulare non admitti exceptionem non numeratæ pecuniæ: Idque per textum in l. in contractib. §. ſed quoniam, C. de non numerata pecunia, quem ſuprà, n. 9. in fine citauimus, & idem dixit Acoſta in l. ſi ex cautione, fallentia 2. n. 4. diſtinguens in hoc contractum depoſiti ab aliis contractibus, in quibus certum eſt exceptionem illam locum habere: & nullum Authorem citans, Vincentius Carocius de depoſito, 1. p.q. 2. n. 19. de quo tamen (vt dixi) ideò Riminaldus videndus erit omninò, quòd ex profeſ ſo, latéque & eruditè id diſcutiat.

Prætereà, quamuis in aliis contractibus & poſ ſeſſio & proprietas transferri ſoleat, aliter tamen in depoſito fuit conſtitutum; regulariter namque, depoſitæ rei poſ ſeſ ſio in depoſitarium non transfertur, ſed penes deponentem remanet, ſiue retinetur per eum, qui deponit, ſi poſ ſeſ ſionem habebat, niſi aliter inter contrahentes actum fuerit, l. licet, 17. §. rei depoſitæ, ff. depoſiti. Vbi ſic ſcribitur: Rei depoſitæ proprietas apud deponentem manet, ſed & poſ ſeſ ſio; niſi apud ſequeſtrem depoſita eſt, nam tunc demum ſequeſter poſ ſidet: Id enim agitur ea depoſitione, vt neutrius poſ ſeſ ſioni id tempus procedat, c. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſion. & fruct. & ibidem adnotarunt Scribentes vtriuſque iuris communiter, & in l. intereſ ſe puto ff. de acquirenda poſ ſeſ ſione. Franciſc. Connan. commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. c. 4. in principio. Petrus Gregor. in ſyntagmate iuris, libro 23. c. 3. n. 4. in verſiculo, quod tamen aliter in depoſito; & confirmat regia l. 2. tit. 3. partit. 5. quæ tamen limitat in rebus conſiſtentibus in pondere, numero, vel menſura, vt infrà dicemus: in cæteris verò approbat ius commune. Id quod conſtat ex illis verbis: E aun dezimos, que el ſeñorio, e la tenencia de la coſa que es dada en guarda, no paſ ſa aquel que la recibe, fueras ende, &c. Vbi agitur de rebus prædictis, quæ pondere, numero, menſuráve conſtant: Apud ſequeſtrum verò cùm res deponitur, quòd ſequeſter poſ ſideat, expreſsè (vt vides) decidit textus in d. §. rei depoſitæ, qui ita generaliter id ſtatuit, & ita quoque generaliter accipiendus eſt: Nec poſ ſunt probari communes Doctorum diſtinctiones, aut diuerſ æ eorundem traditiones multis in locis; verè namque repugnant d. § rei depoſitæ, deciſioni, & nimis verba ipſius reſtringunt: Non etiam placent, nec iure probantur aliorum placita, & ad textum eundem diuerſimodè excogitatæ interpretationes. Has ex profeſ ſo congeſ ſerunt Iacobus Menochius retinendæ poſ ſeſ ſionis remedio 3. ex numero 88. vſque ad numerum 100. Charondas veroſimilium, lib. 1. c. 6. Duarenus de ſacris Eccleſiæ miniſteriis, lib. 3. c. 10. & ad titulum de depoſito, cap. 1. in fine. Cuiacius lib. 9. obſeruationum, c. 33. Robertus lib. 4. ſententiarum, cap. 6. Curtius lib. 2. coniecturarum, c. 9. Petrus Gregorius in ſyntagmate, lib. 23. d.c. 3. num. 20. Corraſius Miſcellan. iuris, lib. 3. c. 2. n. 12. & 13. & 14. & 15. qui (vt obiter dicam) diuinatoriè quidem loquitur, & contra mentem & verba clara textus in c. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſionis & fructum: dum defendendo communem intellectum, aliter dicit explicandum allegatum c. 1. vt ſcilicet non dicat poſ ſeſſionem, prout ius eſt inſiſtendi rei, apud ſequeſtrem eſ ſe, ſed poſ ſeſ ſionem, hoc eſt, rem ipſam; quia nouum non eſt, vt poſ ſeſ ſionis verbo, res ipſa contineatur, l. interdum, ff. de verbor. ſignificat. l. Imperatores, ff. de ſeruit. ruſtic. prædior, cum aliis ſimilibus. Verè tamen id ſuſtineri iuſtè non valet, tum quia textus ipſe contrarium iudicat apertè, & poſ ſeſ ſionem tranſlatam eſ ſe in ſequeſtrem, ſic vt neuter poſ ſideat, clarè ſupponit: tum etiam ex verbis textus in d. §. rei depoſitæ; quæ cauillari nullo pacto poſ ſunt: dicitur namque expreſsè, quòd tunc demùm ſequeſter poſ ſidet: Qua etiam ratione manifeſtè conuincitur, & eorum cogitatio, qui dum intendunt ſequeſtrem non poſſidere, intelligunt verba dicti §. rei depoſitæ; vt referri debeant non ad rem ipſam depoſitam, ſed ad verbum poſ ſeſ ſio quod immediatè præceſ ſit: Vt ſit ſenſus, rei depoſitæ proprietatem, & poſ ſeſ ſionem apud deponentem manere, niſi cùm lis eſ ſet ſuper poſ ſeſ ſione, & poſ ſeſ ſio ipſa depoſita fuerit apud ſequeſtrem; tunc enim poſ ſidet ſequeſter: Nam cùm anteà dictum fuerit, Rei depoſitæ proprietas apud deponentem manet, ſed & poſ ſeſ ſio; ſequitur ſtatim, Niſi apud ſequeſtrum depoſita eſt, nam tunc demum ſequeſter poſ ſidet. Quibus verbis negari non poteſt, quin agatur de rei depoſitæ poſ ſeſ ſione, vt exceptio aut limitatio regulæ aut doctrinæ ſuperiori conueniat, non verò de poſ ſeſ ſione ipſa depoſita, de qua anteà non agebatur, ſed potiùs adeò expreſsè (vt vidiſti) dictum fuit, Rei depoſitæ, &c.

Denique, nec mihi placere poteſt communis alia Doctorum traditio in propoſito huius materiæ, qui vt Florentinum & Iulianum Iureconſultos in d. §. rei depoſitæ, & in l. intereſ ſe puto, 39. ff. de acquirenda poſ ſeſ ſione, ſibi aduerſantes (vt vulgus ſemper exiſtimauit) ad concordiam reducant, ſeu diſceptationem hanc componant, ſic rem definiendam arbitrati ſunt, vt ſcilicet diſtinguenda ſic neceſ ſaria à voluntaria ſequeſtratione: vt in voluntaria, hoc eſt, quæ fit conſenſu & voluntate partium, tranſeat in ſequeſtrem poſ ſeſ ſio, ex d. l. licet, §. rei depoſitæ: In neceſ ſaria verò, hoc eſt ea, quæ Iudice iubente fit, non tranſeat poſſeſ ſio, niſi euidens ſit animus eius dimittendæ, ex d. l. intereſ ſe puto. Et pro hac diſtinctione, nonnulla conſiderarunt Menochius, & Corraſius vbi ſuprà; ex quibus elicitur, voluntarium actum neceſ ſariò potentiorem eſ ſe. Cæterùm ſi verum amamus, theoricam hanc, ſiue doctrinam reiicere omninò debemus. Primùm ex textu in d.c. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſion. & fructuum, vbi neceſ ſaria erat facta ſequeſtratio; ex qua textus ſupponit, poſ ſeſ ſionem in ſequeſtrem tranſlatam, cum inquit: Et prælibatam poſ ſeſ ſionem Cœleſtinus ſequeſtrari præcepit, iniungens Regio & Mutinenſi Epiſcopis, vt de cauſa poſ ſeſ ſionis & proprietatis pleniùs cognoſcentes, eam debito fine deciderent, & poſſeſ ſionem ei parti poſtmodùm reſignarent, quæ obtineret de proprietate triumphum. Ergo ſecundùm hoc neutra partium, ſed ſequeſter poſ ſidebat. Quod Ioannes Corraſius d.c. 2. nu. 13. in principio, ſingulariter animaduertit: Sed & poſt Barbatiam in c. examinata, col. 14. de iudiciis, rectè annotauit, Bartoli ad eum textum meram diui nationem fuiſ ſe, quatenus reſpondet, de voluntate Iudicis illic apparuiſ ſe, vt tranſiret in ſequeſtrum poſ ſeſ ſio. Id quod ego veriſ ſimum credo, vt pote cùm ex verbis relatis, nec aliis eiuſdem textus deprehendi poſ ſit aliquo modo.

Deinde & ſecundò, eadem diſtinctio communis conuincitur ex textu in d. l. licet, §. rei depoſitæ: vbi generaliter conſtituitur, depoſitæ rei proprietatem & poſ ſeſ ſionem penes ſequeſtrem eſ ſe, nec inter neceſſariam & voluntariam ſequeſtrationem diſtinguit. Et ſic regulæ illius textus omninò & neceſ ſariò ſtandum eſt; eò magis, quòd in d. l. intereſ ſe puto, de poſ ſeſ ſione ſequeſtri minimè tractatur, imo potius ſuppoſito pro conſtanti, quod ſequeſter poſ ſideat; quæ ſtio mouetur per Iureconſultum Iulianum, vtrùm poſ ſeſ ſio illa, quæ penes ſequeſtrem eſt, ad vſucapionem proſit victori? cui vt ipſe ſatisfaciat, duos caſus principaliter diſtinguit. Primus eſt, quando dimittendæ poſ ſeſ ſionis causâ, res deponitur apud ſequeſtrem; & tunc dicit ſequeſtri poſ ſeſ ſionem ad vſucapionem victori non prodeſ ſe. Secundus caſus eſt, cùm res cuſtodiæ causa deponitur, & tunc ſequeſtri poſ ſeſ ſio victori prodeſt ad vſucapionem: Et ita eleganter & ſubtiliter annotauit olim, & textum d. l. intereſ ſe puto, intellexit D. Sahagun de Villaſante in commentariis ad textum, in d. cap. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſion. & fruct. n. 8. & n. 16. cui (vt vides) ſuperiùs obſeruata addidimus: Addidimus etiam ex eo videri veriſ ſimam interpretationem præfatam, quòd etiam cùm res deponitur cuſtodiæ causâ, poſſidere ſequeſtrem, dixerit expreſsè Iureconſultus, eámque poſ ſeſ ſionem (vt dixi) ad vſucapionem prodeſ ſe: Et dumtaxat non procedere, nec prodeſ ſe ſcripſerit. cùm dimittendæ poſ ſeſ ſionis causâ, res depoſita eſt, quaſi non debeat eo caſu alterius poſ ſeſ ſio ei prodeſ ſe, qui poſ ſidere noluit, ſed dimittere potiùs poſ ſeſ ſionem contendit. Quòd ergo dimittere, vel non dimittere voluerit, non inſpicitur ſequeſtri teſpectu; ille namque ſemper & regulariter poſ ſidere dicitur, ſed ad effectum prædictum. an ea poſ ſeſ ſio ad vſucapionem prodeſ ſe debeat, vel non; quia ſine poſ ſeſ ſionevſucapio non procedit, vt eſt certiſ ſimum: poſ ſidere autem quomodo videbitur, ſiue alterius, hoc eſt ſequeſtri poſ ſeſ ſione quo pacto iuuari poterit is, qui dimittendæ poſ ſeſ ſionis causâ depoſuit, & hoc apertè adeò approbauit, vt de eo dubitari non valeat.

Denique & vltra eundem Authorem, & cæteros hucuſque Scribentes. addimus, ex his apertè & verè ſubuerti ea, quæ in propoſito ſcripta reliquit Ioannes Corraſius Miſcellan. lib. 3. d.c. 2. num. 14. & 15. qui dicit, quòd vt Colophonem diſceptationi huic addat, veriſ ſimum putat, vt neque per neceſ ſariam, neque per voluntariam ſequeſtrationem tranſeat in ſequeſtrem poſ ſeſ ſio, ſed apud eum, qui ſequeſtri tempore poſ ſidebat, permaneat, niſi conſtet dimittendæ; poſ ſeſ ſionis causâ, rem depoſitam fuiſ ſe, idque velle textum, ſi ſine calumnia intelligatur in d. l. intereſ ſe puto. Cæterùm (vt ſuprà vidimus) & contrarium ille textus voluit, ſiue alio fine & reſpectu ducitur: Et poſ ſidere ſequeſtrem, adeò expreſsè dixit vtroque, caſu, vt de hoc diuinare, ſiue textum illum torquere non liceat: Dimittendæ autem poſ ſeſ ſionis causâ, factum ſequeſtrum ant depoſitum, ſiue non factum, non poſ ſeſ ſionis ſequeſtri, ſed vſucapionis reſpectu conſiderandum & attendendum, clarè etiam oſtendimus ſuprà; dum verò Corraſuis ipſe ſubiicit, non obſtare textum in d. l. licet, §. rei depoſitæ, & intelligit, cùm ſequeſtratio fit propter incertirudinem poſ ſeſ ſionis, quia vterque ſe poſ ſidere contendebat; nullo modo ſubuertit Aſ ſumptum à nobis probatum. verè namque textus ille indiſtinctè probat, ſequeſtrem poſ ſidere, ſiue vterque ſe poſ ſidere contendat, ſiue de iure ſuo experiatur; vtcumque enim res ſit, tunc demùm ſequeſter poſſidet, vt poſ ſidere dixit textus, & ſemper pro indubitato ſuppoſuit in dicta l. intereſ ſe puto.

Sequeſtri autem nomen vnde dictum, & quid olim, & quotuplex; optimè explicauit Ioannes Corraſius eodem c. 2. ex n. 1. vſque ad numerum 4. quem in hoc omninò probamus, quamuis in aliis ſequuti non ſimus: eleganter explicant Franciſcus Connan. commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. c. 4. n. 6. fol. 483. Petrus Gregorius in ſyntagmate, lib. 23. c. 3. n. 5. Et hactenus de poſ ſeſ ſione rei depoſitæ.

De dominio verò ſeu proprietate, idem quod de poſ ſeſ ſione ſtatuitur in d. l. licèt, §. rei depoſitæ. Ex qua (vt anteà vidimus) expreſsè colligitur, depoſitæ rei dominium aut proprietatem ex ipſa depoſiti natura penes deponentem manere, & confirmat d. l. 2. tit. 3. partita 5. vbi Gregorius Lopez verbo, Recibe. Connanus d.c. 4. in principio, Petrus Gregorius lib. 23. d.c. 3. n. 4. verſ. quod tamen aliter, Iacobus Menoch. in conſ. 37. n. 26. lib. 1. Corraſius Miſcellan. lib. 3. c. 10. num. 4. Bellonus ſupputationum iuris, lib. 1. cap. 7. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 56. ex n. 5. cum ſeq. & nu. 12. & 15. lib. 1. Qui omnes in hoc conueniunt; item in alio quod ex eodem ſequitur, in depoſito, inquam, reſtituendam eſ ſe eandem rem, l. 1. ff. de oblig. & action. §. præterea, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligat. l. 2. tit. 3. partit. 5. poſ ſe tamen contrahentium conuentione effici, vt & rei depoſitæ dominium in depoſitarium tranſeat, & non eadem res depoſita reſtitui debeat, vel vt non idem, ſed tantumdem reddere liceat: in quo etiam conueniunt, in alio etiam, videlicet pactione huiuſmodi adiecta, vel cùm rei depoſitæ dominium transfertur, aut quòd vti pecuniâ depoſitâ liceat, ſubiicitur, adhuc depoſiti contractum manere, nec depoſitum in alium contractum transferri. Id quidem quod expreſsè probant quæcunque iura in propoſito loquuntur: ſed præcipuè textus in l. Lucius 24. ff. depoſiti, melior textus in propoſito, in l. die ſponſaliorum, 25. §. 1. eodem titulo, vbi Papinianus ſic ſcripſit: Qui pecuniam apud ſe non obſignatam, vt tantundem redderet, depoſitam, in vſus proprios conuertit; poſt moram in vſuras quoque iudicio depoſiti condemnandus eſt, & l. Publia Mæuia, 26. §. 1. eiuſdem tituli, ibi: Paulus reſpondit, eum contractum de quo quæritur, depoſitæ pecuniæ modum excedere: & ideò ſecundùm conuentionem vſuræ quoque actione depoſiti peti poſ ſunt, & l. 1. §. eleganter, verſ. ſi pecunia, ff. eodem titulo depoſiti.

Sed in contrarium, imò quòd depoſiti contractus non maneat, fortiter vrgere videtur textus in l. certi condictio, 9. §. finali, ff. ſi certum petatur, vbi Vlpianus Iureconſultus apertè probat, quòd ſi depoſuero pecuniam, & eâ vti depoſitarium permiſero, depoſitum transfertur in mutuum. Deinde ſi ea conditione pecunia à me depoſita ſit, vt ſi vellet accipiens, eâ vteretur, impita conditione transferri contractum in mutuum; non obſcurè etiam probauit Iureconſultus idem Vlpianus in l. quod ſi ab initio, 10. ſtatim ſequenti, eiuſdem tituli, nec abſque ingenio & iudicio ſic deduxerunt ex eo textu Alexander n. 1. Fulgoſius n. 2. & Alciant. n. 3. in d. §. finali. Hæc autem iura vt componant Doctores, diuerſimodè ſolent rem hanc explicare, & variis modis iurametipſa accipiunt, vt conſtat ex ſuperiùs relatis, & aliis ſtatim referendis: Mihi tamen ſemper placuit communis interpretatio, adhuc ſcilicet depoſitum manere, nec pactione prædicta adiecta, in alium contractum transferri, propter ipſam tamen negari non poſ ſe, quin depoſitum irregulare dici debeat (vt Doctores communiter: comminiſcuntur,) vel notiſ ſimos depoſiti terminos excedat pactum huiuſmodi aut conceſ ſio, ſiue eo modo factum depoſitum. Quomodo expreſsè loquuntur ipſimet Iureconſulti in iuribus præcitatis ſuprà, n. 27. in principio. Et poſt Bartolum, Paulum, & Fulgoſium probarunt Aretinus n. 8. Iaſon n. 6. Curtius num 4. Ripa nu. 10. Purpuratus num. 40. Alciatus, & Corraſius n. 3. Bolognetus n. 33. in l. 2. in principio, ff. ſi certum petatur. Emanuël Coſta in l. ſi ex cautione, C. de non numerata pecunia, fallentia 2. n. 4. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. c. 4. n. 3. & 4. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 23. c. 3. n. 11. qui pecuniæ non obſignatæ vſu conceſ ſo, adhuc depoſitum manere, rectè probauit; quidquid aliter (ſed malè quidem) defendat Bellonus ſupputationum lib. 1. d.c. 7. n. 3. communem quoque ſententiam defendunt Antonius Gabriel commun. concluſion. lib. 3. titulo, de rebus creditis, concluſ. 2. Ioannes Franciſcus de Ponte, Ioannes Vincentius Hondedeus, Petrus de Barboſa, & alij quos ſtatim referam: Et in praxi ſeruandam dixit Antonius Pichardus ad principium, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, nu. 69. in fine: qui tamen n. 79. & 80. rectè exiſtimauit, Communem limitandam aut declarandam, vt ſcilicet ipſa procedat, dummodò tempore contractus, aut quo res in pondere, numero, menſuráve conſtans deponitur, præfata pactio expreſ ſim adiicitur, vt tantundem reddere liceat, vel vt pecuniâ, réve depoſita vtatur accipiens; tunc namque non deſinit eſ ſe, ſed potiùs manet depoſitum. Ratio eſt, quia contrahentes hoc agunt expreſsè, & depoſiti contractum celebrare intendunt, nec eſt credendum, quod pactione huiuſmodi adiecta, videantur ſtatim, ſiue in eodem actu ab eo recedere, ſiue ſic in continenti intentionem ſuam mutare, eò magis quòd pactio ea licèt contractus modum aut terminos excedat, non tamen eſt contra ipſius ſubſtandam. Hæc autem duo adeò expreſsè traduntur & probantur in dictis iuribus, hoc eſt, d. l. Lucius, 24. d. l. die ſponſaliorum 25. §. 1. d. l. Publia Mæuia, 26. §. 1. ff. depoſiti, & l. in naue Saupheli. 34. ff. locati: vt nullo pacto ſubuerti, aut torqueri valeant. In primis namque depoſitum manere, & depoſiti actionem competere, dicitur expreſsè: Deinde, pactionem eam eſ ſe contra ſubſtantiam contractus, nunquam exprimitur, nec vllo modo denotatur; Depoſiti tamen terminos excedere, cauetur expreſſim, vt anteà dixi. Denique in eis terminis, rem hanc accipiendam, in quibus dicimus, clarè eadem iura expreſ ſerunt; ſemper enim eis verbis vtuntur, quæ ad tempus celebrati depoſiti referuntur. Id quod dilucidè conſtar, & veriſ ſimum eſt: Nam in. d. l. Lucius, 24. clarè agitur de conuentione aut pactione tempore ipſius depoſiti adiecta; dicitur enim: Nam ſi vt tantundem ſolueretur, conuenit, &c. Et in dicta l. die spoſaliorum, §. 1. ſcriptum eſt: Qui pecuniam apud ſe non obſignatam, vt tantundem redderet, depoſitam: Et in d. l. Publia Mæuia, §. 1. ſic dicitur; Conueni me fœnoris nomine daturum in vnumquemque menſem tibi pro ſingulis libris obolos quatuor, donec omne argentum reddidero.

At verò ſi depoſiti contractu ſolemniter celebrato abſque vlla pactione, ſiue tempore quo pecunia, aliáve res in pondere, numero, aut menſura conſtans deponitur, nihilo adiecto, poſtmodùm atque ex interuallo actum fuerit, vt accipiens tantundem reddere, vel vti depoſita pecunia poſ ſit; tunc proculdubio depoſiti contractus alterari videbitur, & incipit eſ ſe mutuum noua conuentione ex interuallo adiecta. Et ita procedit textus in d. l. certi condictio, 9. §. finali, ff. ſi certum petatur: Vbi quod erat anteà depoſitum, in mutuum conuerritur vtriuſque partis connectione, quæ poſtmodùm interuenit, vt conſtat ex illis verbis; Depoſui apud te decem; poſtea permiſi tibi vti. Ecce vbi Iureconſultus non abſque maximo myſterio ſic loquutus eſt, & dictione Poſtea vſus. Nec obſtat, quod in l. ſequenti dicitur: Quod ſi ab initio cùm deponerem, vti tibi (ſi voles) permiſero Et tamen ſtatim aſ ſerit Iureconſultus, creditam non cenſeri pecuniam, antequam mota ſit; & ſic à contrario creditam cenſeri ex permiſ ſione illa, quamuis pecunia ipſa depoſita fuerit, & ab initio ita conuentum. Nam (vt ex eodem textu clarè colligitur) facultas illa non fuit data ſimpliciter aut purè, ſed potiùs ſub conditione, ſi voles, ita vt ea conditione exiſtente, credita cenſeri debeat pecunia; quoniam tunc, eáve exiſtente, mutuum voluerunt eſ ſe contrahentes.

His ita conſtitutis, quibus (vt vidiſti) vltra Pichardum & alios addidimus nonnulla, alia etiam & vltra eoſdem Authores annotanda, atque in propoſito huius materiæ obſeruanda duximus, quæ nullibi inuenientur ſic elaborata, nec animaduerſa: Et in primis, Bellonium ſupputation. lib. 1. d.c. 7. n. 3. rectè improbatum ſuprà: is namque Author malè equidem conſtituit, depoſitum non eſ ſe, quando ab initio deponitur, vt tantundem reddere, vel vti pecuniâ depoſità liceat: & contrarium verius eſ ſe ex dictis ſuprà deprehenditur manifeſtè; imò & iura relata ita expreſsè probant, & cum tempore ipſo depoſiti ſic cauetur, rectiùs firmauit Accurſius per illum textum, in d. l. 1. §. eleganter in verſiculo, ſi pecunia, verbo tenebris ff. depoſiti. Nam cùm textus dixiſ ſet, quòd ſi pecunia apud re ab initio hac lege depoſita ſit, vt ſi voluiſ ſes vtereris, actione depoſiti te teneri; inquit Accurſius in hunc modum: Aliter ſi permiſit tibi poſteà vti, quia hunc etiam anteaquam moueatur, fit mutuum. Quæ verba ſunt notanda, quia confirmant diſtinctionem traditam ſuprà, num. 26. & 27. rcectius etiam intellexerunt, atque in propoſito huius materiæ firmarunt Franciſcus Connanus, & Petrus Gregorius relati ſuprà. n. 25. in fine, qui pecuniæ non obſignatæ vſu conceſ ſo, adhuc depoſitum manere, conſtanter aſ ſeuerarunt; prout etiam aſ ſerunt & alij, quos ibid. commemorauimus, & referendi infrà, n. 39. cum ſeqq.

Secundò deinde obſeruandum erit, Ioannem Corraſium (mihi equidem Virum valdè eruditum) deceptum etiam in hac materia; is enim Miſcellan. iur. lib. 3. c. 10. n. 4. diſtinguendum exiſtimat, vt quamuis rei depoſitæ dominium non tranſeat regulariter; tamen contraria pactione poſ ſit, vt non idem, ſed tantundem reddatur, reíque depoſitae dominium ad depoſitarium tranſeat, & adhuc depoſitum maneat; in quo verum dicit, & ſuperiùs traditis conuenit: Subdit poſtmodùm, id intelligendum dumtaxat in. pecunia numerata; cæterùm in aliis ſpeciebus ſeu corporibus diuerſum ius ſtatuendum. Et conſequenter tunc alterari contractum, ſiue non ex depoſito, ſed ex mutuo agendum; quod verè repugnat communi Doctorum traditioni relatæ ſuprà: Item & his quæ cum aliis Antonius Pichardus ſcripſit dicto principio, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, num. 79. & 80. vbi non diſtinguit inter prædicta, ſed dumtaxat inſiſtit in hoc, an tempore depoſiti pactio hniuſmodi adiiciatur, an verò poſt, ſiue pecunia numerata deponatur, ſiue res, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtat: Et ſic præfatæ res æquiparantur in l. 9. tit. 3. p. 5.

Tertiò obſeruandum eſt, ſuperiorem annotationem contra Corraſium, apertiùs procedere de iure huius Regni; ex illo namque depoſita re, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtat, dominium tranſit in depoſitarium, etiam abſque conuentione, quòd tantundem reddere liceat, vt per illum textum intelligit Gregor. Lopez in.d. l. 9. tit. 3. partit. 5. & adhuc manet depoſitum, nec in dubium excitatur, an in mutuum transferatur: ipſam tamen rem depoſitam, vel tantundem reddere tenetur, ſic vt in eius voluntate & electione totum hoc poſitum fuerit ex lege illa, quæ ſingularis eſt, & notanda, nec ab aliis ſic ex propoſito ponderata: ac etiam ex eadem dici poſ ſet, quòd quemadmodum cùm pecunia numerata, non clauſa. neque obſignata depoſita eſt, tacitè conuencum intelligitur, nihil aliud debere eum, apud quem pecunia depoſita eſt, niſi tantundem pecuniæ ſoluere, ve probat Corraſius vbi ſuprà, d. num. 4. & infrà dicetur; ſic etiam, cùm res deponitur, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtit, tacitè actum videatur non debere depoſitarium, niſi tantundem ſoluere, aut etiam rem eandem, provt pecuniam eandem ſoluere poteſt, cum pecunia deponitur: Idque ex dicta l. partitæ 9. electionem prædictam concedente, ſubtiliter ac verè quidem in illis verbis deducitur: E aun dezimos, que el ſenorio, è la tenencia de la coſa que es dada en guarda no paſ ſa aquel que la recibe, fueras ende ſi fueſ ſe de aquellas, que ſe pueden contar, o peſar, o medit, ſi quando la recibieſ ſe le fueſ ſe dada por ſu cuento, o por peſo, o por medida. Ca eſtonce paſ ſaria el ſeñorio a el, pero ſeria tenudo de dar aquella coſa, o otro tanto, è a tal como aquello que recibio al que gelo dio en ſu guarda, Et coadiuuatur omninò conſideratio ſuperior ex his, quæ cum Azone, & Baldo ſcripta reliquit Gregor, Lopez in eadem l. verbo, Recibe: vbi dicit legem d. 9. partitæ limitandam, niſi res huiuſmodi ſignatæ, vel clauſ æ eſ ſent depoſitæ; tunc namque tacitè videtur prohiberi, ne depoſitarius eis vtatur; ſicut tacitè videtur actum, vt eis vti poſ ſit, cùm non ſignatæ, nec clauſ æ deponuntur.

