PRo dilucida, atque abſoluta huius capitis explicatione, inprimis nonnulla conſtituere, ſeu præmittere, neceſ ſarium duxi, ſine quibus Quæ ſtionis, & diſputationis præcipuæ huius Capitis circa primogenia, & fideicommiſ ſa, de quibus præ ſens altercatio ſuſcipitur, vera ratio, ſeu reſolutio haberi minimè poterit. Et inprimis obſeruandum erit, Interpretes noſtros variis in locis, frequentiſ ſiméque in dubium & diſputationem excitaſ ſe, nunquid mortis indefinita mentio cùm ſit in legibus, ſtatutis, contractibus, ſententiis, teſtamentis, conceſ ſionibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque, intelligatur de morte naturali, vel de morte ciuili, vel de vtraque? ſiue mortis appellatione ſimpliciter, an veniat mors ciuilis, ſicut naturalis? Et quidem ſi in eo dubio, hucuſque Scribenres omnes originaliter, & attentè prælegeris, & non mediocriter, diligenter potiùs, & importunè aliorum ſcripta & traditiones euoluendo inſudaueris, rem ipſam valdè intricatam, variíſque, & diuerſis Doctorum doctrinis, & diſtinctionibus diuiſam fateri debebis. Ego tamen ideò, atque ex propoſito præfatæ altercationis declarationem omittendam exiſtimaui, quòd longo ſermone eam proſequi vis videretur, & ea, quæ ad propoſitum pertinent explicare, atque recenſere, ſufficiens eſ ſet: in cæteris verò aliorum confusionem & contrarietatem euitare, communéſque Doctorum reſolutiones ſubordinare nunquam neglexi, ſempérque Authores quamplures commemorare, & in vnum congerere conueniens mihi viſum eſt: ſic enim & tanto labore quicunque excuſabitur, & cùm occaſio ſe offeret, pro caſus & negotij occurrentis qualitate, faciliùs reſpondere, & quod ſibi magis neceſ ſarium fuerit, poterit inuenire. Sequentes ergo Authores legendos admoneo ab eo, qui dubitationis propoſitæ abſolutam reſolutionem conſequi intendat; hos enim ego, & originaliter & ſ æpè, vt dixi, prælegi.

Et ante omnia videndi ſunt Bartol. Angel. Imola, Alexand. Socin. & cæteri alij communiter ſcribentes in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthumis, vbi etiam Iaſon num. 8. & num. 10.

Iacobus Cuiacius, Franciſcus Duarenus, & Æmilius Perotus in princip. eiuſdem §. vbi ſubtiliter, & ingeniosè in propoſito loquuntur.

Bartolus, Alexander, Paulus, Ripa, & communiter omnes Doctores in l. ex ea, §. in inſulam ff. de verbor. oblig. vbi inter alios Iaſon. & Aretinum commendo.

Bartolus, Cumanus, Alexander, Imola, Angelus, & Ripa in l. ex facto, §. ex facto, vbi & Claudius, & Herculanus latiùs ſcribunt, ff. ad Trebellianum.

Bartolus, Cumanus, Imola, & alij Doctores in l. cum pater, §. hæreditatem, ff. de legatis ſecundo.

Baldus & omnes Doctores Legiſtæ communiter in l. Deo nobis, C. de Epiſcopis & clericis.

Canoniſtæ in. cap. in præ ſentia, de probationibus: Vbi poſt alios videndi ſunt Abbas ex n. 58. cum ſeq. Decius n. 260. & ſeq. Berous num. 554. & Felin. num. 56.

Canoniſtæ etiam in cap. cùm ſis, de conuerſione coniugatorum. Vbi Abbas num. 4. & 5. cum ſeq. in propoſito refert aliquas opiniones.

Petrus de Ancharano in conſil. 272.

Barbatia in conſil. 82. per totum, volumine 4. vbi plenè, quando mors ciuilis æquiparetur naturali, vel non.

Alexander in conſil. 13. volum. 3. & in conſ. 2. num. 16. & in conſil. 23. num. 9. lib. 1.

Bartholomæus Socinus in l. cùm auus, ff. de condit. & demonſtrat. ex num. 100. vſque ad numerum 105. & in conſil. 92. volum. 1.

Oldradus in conſil. 84.

Corneus in conſil. 258. volum. 3.

Decius in conſ. 419. num. 2. & in conſil. 259. col. fin.

Berous in famil. quæ ſt. quæ ſtion. 41. per totam.

Iacobus de ſancto Georgio in l. ſi deceſ ſerit, ff. qui ſatisdare cogantur.

Antonius Rubeus in conſil. 155. in principio.

Iaſon in conſil. 135. volum. 3.

Romanus ſingulari 439. & in conſil. 296.

Petrus Paulus Pariſius in conſ. 65. volum. 2. & in conſ. 5. ex n. 149. cum ſeq. lib. 4. & vide omninò eundem in repetitione §. & quid ſi tantum, dict. Gallus, ex n. 30. cum ſeq. vbi latiùs elaborauit circa quæ ſtionem præfatam, an mors ciuilis naturali æquiparetur, & quando, quot etiam ſint mortis ſpecies, inquirit. Vide etiam de reſignatione benef. lib. 8. q. 10. num. 27.

Ioannes de Monteferrato in eodem §. & quid ſi tantum, col. 9. & 10.

Guid. Pap. deciſ. 486.

Grat. in conſ. 68. ex num. 13. cum ſeq. lib. 1.

Antonius Corſetus in ſingul. verbo, legitima, inter ſingularia Doctorum, fol. mihi 603.

Catel. Cot. in memorabilibus, in verbo, Conditio adiecta.

Dueñas regula 259. verſic. & non obſtat.

Viuius lib. 2. commun. opinion. opinione 190.

Boërius deciſ. 278.

Emanuel Suarez in theſauro commun. opin. littera M. num. 226.

Ægidius Boſ ſius in pract. crim. tit. de bonorum publicatione, num. 49.

Carolus Ruinus in conſil. 122. colum. 4. lib. 2. & in l. filius familias, §. diui, colum. 19. ff. de legatis 1. latiùs, in repetit. ad text. in dict. §. & quid ſi tantum, ex num. 2. vſque ad num. 14. vbi in præfata quæ ſtione, nunquid appellatione mortis veniat ciuilis, ex profeſ ſo procedit, diuerſimodéque declarat, vt ibi videri poterit, & videre neceſ ſe eſt; nam ex variis Authorum doctrinis, atque theoricis in propoſito, variis etiam cauſis, & diuerſis negotiis emergentibus poterit ius deduci.

Rolandus de lucro dotis, quæ ſt. 95.

Pyrrhus in tract. de ſuitate, quæ ſt. 4.

Marſilius in l. finali, ff. de quæ ſt. ex nu 28. cum multis ſeqq. & in pract. cauſar. criminal. in verbo, opportunè, num. 48. 49. & 50.

Baldus Nouellus in tract. de dote, par. 7. priuileg. 11.

Phanucius in tractatu de lucro dotis, in rubrica ſtatuti, in verſiculo, per mortem, ex num. 1. cum multis ſeqq. vbi vide omninò.

Bartholomæus Chaſ ſaneus in conſuet. Burgun. rubric. 4. §. 6. Apres le trespas, ex n. 3. fol. mihi 149. col. 3. vſque ad n. 11. ſol. 151. hunc Authorem commendare, atque ex propoſito legere, ideò vis eſt, quòd inprimis ipſe communem Doctorum reſolutionem tradit in propoſito dubio, vtrum appellatione mortis ſimpliciter, comprehendatur mors ciuilis, ſicut naturalis? Deinde ea adducit, quæ in contrarium vrgere videntur: mox Socini Senioris diſtinctionem improbat, & ſex opiniones in eadem quæ ſtione recenſet, ac denique conſtituit, quòd triplex eſt mors ciuilis, & pro concluſione huius materiæ plures caſus ſeparat, atque diſtinguit.

Gregorius Lopez in l. 2. tit. 18. part. 4. verbo, ciuil.

Rodericus Suarez allegat. 28. ex verſiculo, fortè Aduocatus actorum, vſque ad verſiculum, per prædicta redditur negotium.

Menchaca controuerſ. vſufrequent. lib. 2. cap. 27. num. 15. & de ſucceſ ſ. creatione, lib. 3. §. 21. num. 171. & ſeq. & de ſucceſ ſ. progreſ ſu, §. 26. num. 40. & controuer. illuſt. cap. 37. ex num. 10. cum ſeq.

Caſtellus in l. 27. Tauri, num. finali.

Aſcanius Clemens in tractatu, de patria poteſtate, cap. vltimo.

Euerardus in ſuo centiloquio, capite 55.

Ludouicus Gomezius in regul. Cancell. de impetrat. benef. vacan. per obit. familiar. Cardinal, quæ ſt. 7. per totam. fol. 110.

Didacus Couar. in cap. cùm tibi, de teſtamentis, ex num. 9. cum ſequentibus.

Portius Imolenſis in conſ. 23. nu. 18. & ſeq. lib. 1.

Villalobos commun. littera M.n. 212. folio 120.

Emanuel Coſta in dicto §. & quid ſi tantum, ex numer. 7. vſque ad numerum 15.

Fortunius Garſia in eodem §. ex num. 40. vſque ad num. 54. qui ideò videndus erit, quòd in propoſito eruditè, atque ingeniosè loquitur, & in quæ ſtione præfata mortis ciuilis, nonnullos caſus diſtinguit.

Lancelotus Galiaula, qui etiam aliquos caſus diſtinguit, & latè ſcribit in eodem §. & quid ſi tantum, ex numer. 7. cum ſeq.

Ioannes Crotus, qui etiam ex propoſito ſcribit in dict. §. & quid ſi tantum, ex num. 5. vſque ad numer 16. & duos caſus principaliter conſiderat, atque conſtituit. Primus eſt, quando mors profertur à lege: ſecundus, quando profertur ab homine. In primo, quatuor alios caſus conſiderat. In ſecundo, aliquas concluſiones deducit.

Mandoſius Cancel. regula. 32. quæ ſt. 5. num. 2. & 3. vbi, an ſtatutum loquens de morte, verificetur in morte ciuili.

Ioannes Bolognetus in dicto §. & quid ſi tantum, ex num. 57. vſque ad numer. 72. vbi plena quidem manu procedit, & pro declaratione præfati dubij, an, inquam, indefinita mentio mortis intelligatur de naturali morte tantùm, an etiam de ciuili, multa, diuerſáque congerit, & diuerſos caſus diſtinguens, aliorumque traditiones improbans, nonnulla obſeruat, quæ in praxi, & caſibus occurrentibus erunt conducibilia. Eo autem loco, tria principaliter Bolognetus intendit: in primis duplicem eſ ſe mortem, naturalem, & ciuilem, vt ibidem declarat n. 63. Deinde, quinque refert aliorum ſententias, eáſque ex propoſito improbat ex nu. 64. vſque ad num. 69. quo num. & duobus ſequent. tandem inquit, pleniorem, & magiſtralem diſtinctionem poſ ſe tradi diſtinguendo, vt ibi diſtinguit.

Boëtius Eppo. (quem nullus hactenus præcitauit) in commentar. ad dict. §. & quid ſi tantum, num. 6. vbi de propoſito dubio, & de intellectu illius §. agit.

Marius Salomonius in eodem §. & quid ſi tantum, ex n. 20. cum pluribus ſeqq. vbi etiam diſtinguit nonnullos caſus, & tractat de intellectu eorum iurium, quæ in hac materia expendi ſolent communiter: contendit tamen, firmiter tenendum, notabile vulgatum ex dict. §. & quid ſi tantum, deductum, appellatione mortis venire etiam ciuilem, nedum in eo textu non probari, ſed contrarium liquidius eſ ſe: in quo etiam & Franciſcus Duarenus, & Iacobus Cuiacius conueniunt ibidem, & ante alios eruditiſ ſimus Aretinus in vltimo notabili eiuſdem §. & quid ſi tantum, ex eo textu totum contrarium dicit, ſcilicet, quòd appellatione mortis non veniat mors ciuilis.

Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogeniis lib. 1. cap. 13. num. 94.

Gaſpar Valaſcus in l. Imperium, num. 180. ff. de iuriſdictione omni. iudi.

Dominus Franciſ. Sarmient. in dict. §. & quid ſi tantum, ex num. 41. & num. 58. & 59.

Ioannes Corraſius in eodem §. num. 7. & 8. qui & indiſtinctè, & eruditè, vt adſolet, loquitur, & mortis ciuilis & naturalis inuentionem tuetur. Quando etiam ciuilis mors comprehendi debeat mortis appellatione, breuiter, atque exemplis declarat, vt infrà in notabilibus dicetur.

Ioannes Cephalus in conſil. 395. lib. 3. vbi agit, an ſubſtitutus alicui decedenti ſine filiis, admittatur, quando grauatus moritur ciuiliter, & quando ciuilis mors ſub appellatione mortis comprehendatur.

De vtroque etiam Hieronymus Gabriel in conſ. 184. per totum. lib. 1.

Franciſcus Burſatus in conſ. 48. num. 27. lib. 1.

Socinus iunior in conſ. 158. num. 67. & in conſil. 14. nu. 16. lib. 2. meliùs in dict. §. & quid ſi tantum, ex num. 13. vſque ad numerum 24. hunc Authorem omninò legendum, atque prænotandum, ideò Lectorem moneo, quòd non intricatè aut confusè, ſed diſtinctè potiùs, atque certa doctrina ſeu reſolutione rem hanc declarat: deinde ciuilis mortis nomen eleganter tuetur, & totam hanc materiam duplici conſideratione comprehendit: & omnia iura, quæ in propoſito ſunt ad eos terminos reducit, vt videbis ibidem, & ſtatim dicetur.

Guillem. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, mortuo itaque, 1. num. 29.

Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 166. & 167. cum ſeqq.

Andreas Gail practicarum obſeruationum, lib. 2. obſeruatione 140. num. 18.

Ioannes de Monteſperello in conſilio primo, volum. 1.

Capra in conſilio 83. ex num. primo, cum ſequentibus.

Franciſ. Marc. deciſ. 833. 1. part.

Ioannes à Capiſtrano in conſil. 39. num. 13. inter conſil. vltim. voluntatum. volum. 2.

Sfortia Oddi in tractatu Compend. ſubſtit. par. 4. art. 3. fol. 40.

Nicotius in rubrica, ff. ſoluto matrimonio numer. 155.

Rolandus in conſil. 97. num. 34. 39. 40. & 41. lib. 2.

Pancirolus in conſil. 114.

Achilles Pedrocha in conſ. 40. num. 283. qui tamen materiam hanc nimis reſtrinxit; generaliter enim, atque indiſtinctè obſeruauit, quòd mortis appellatio in fideicommiſ ſis intelligitur tantum de morte naturali: nam vt infrà dicetur, & Socinus iunior rectiſſimè obſeruauit, ex mente diſponentis, ſiue ex diſpoſitionis ratione aliud dici poſ ſe, ac ſ æpè dici debere, euidenter conſtabit.

Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 618.

Thomadoccius in conſilio vltimo.

Iacobus Beretta in conſil. 40. lib. 1. vbi vide.

Simon de Prætis de interpret. vltim. voluntat. lib. 2. interpretat. 1. dubit. 1. ſolution. 7. ex num. 6. fol. mihi 157.

Ioannes Franciſcus de Ponte in conſil. 39. ex numer. 2. cum ſequentib. lib. 1.

Ioannes Marcus Aquilinus in repetitione ad text. in dicto §. & quid ſi tantum, verſ. quid enim ſi aquæ & ignis, fol. mihi 45. ex n. 6. vſque ad nu. 27. vbi in propoſita quæ ſtione, numquid mentio mortis ſimpliciter, de ciuili etiam morte intelligatur, ex profeſ ſo inſiſtit. Et tandem credit, aliorum Doctorum dictis omiſ ſis, nonnullos caſus diſtinguendos eſ ſe: Ac primum, quando mortis caſus comprehensus eſt non reſtrictiuè, quaſi diſpoſitio ad illum dumtaxat caſum reſtricta ſit, ſed vel ratione frequentioris vſus, vel tanquam ſit vnus ex caſibus, quibus diſpoſitio de qua agitur, ſeu idem effectus inducitur: & tunc inquit ipſe ſubdiſtinguendum eſ ſe, an materia ſit permiſ ſoria, an prohibitoria, & an in vim meræ conditionis mentio mortis ponatur, vel non, prout latiùs explicat, & aliorum traditiones improbat: nouè etiam explicat text. in l. ex ea parte, §. in inſulam, ff. de verbor. obligat. in l. ex facto, §. ſi quis rogatus, ff. ad Trebellian. in l. Statius Florus, §. Cornelio Felici, ff. de iure fiſci, vt ibidem videri poterit.

Michaël Graſ ſus receptarum ſententiar. §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 40. num. 7. & quæ ſt. 41.

Hubertinus Zuchardus in conſil. 78. num. 168. & 169.

Pater Ludouicus Molina tom. 1. de iuſtitia & iure, tract. 2. diſput. 9.

Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 3. cap. 20. ex num. 33. fol. mihi 48.

Alexander Trentacinquius de ſubſtit. 4. part. cap. 6. per totum, vbi vide omninò.

Iacobus Menochius in conſil. 388. num. 23. lib. 4. & in conſil. 227. num. 45. & in conſil. 211. num. 47. lib. 3. & in conſil. 536. num. 4. & 5. lib. 6.

Ioan. Petr. Mollignat. de appellatiua iuris vtriuſque extenſione, fol. 92. ex num. 749. vſque ad numerum 756.

Tiberius Decianus in conſil. 86. num. 39. lib. 3. & in conſil. 20. num. 24. lib. 4. & in conſil. 31. num. 16. 17. 18. 19. & 20. lib. 5. & in conſil. 61. num. 1. 2. & 3. eodem lib. Quibus tamen in locis Author hic, nec in articulo principali huius Capitis, (fideicommiſ ſi, inquam, aut Maioratus) nec in quæ ſtione prædicta, an veniat mors ciuilis, aliquam certam, ſiue abſolutam tradit reſolutionem, quamuis nonnulla generaliter conſtituat.

Anton. Faber lib. 9. coniect. c. 3. & ad tit. C. de ſacroſ. Eccleſiis, definit. 44. & ad tit. C. de Epiſcopis & Cleric. definit. 2.

Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. cap. 10. num. 26. 27. & 28. & cap. 34. ex num. 318.

Carolus de Tapia in authent. ingreſ ſi, C. de ſacroſ. Eccleſiis, verbo, ſua, cap. 17.

Antonius de Amatis deciſ. 46. num. 38.

Borgninus Caualcanus deciſ. 1. 3. part. & de vſufructu mulieri relicto, ex num. 238. cum ſeq.

Pelaez à Mieres de maioratu, 2. part. quæ ſt. 3. ex num. 15. cum ſequentibus.

Marcus Antonius Eugenius in conſ. 58. num. 59. lib. 1.

Andreas Fachineus controu. iur. lib. 10. cap. 45.

Velazquez de Auendaño in l. 4. Tauri, gloſ. 4. & in l. 44. gloſ. 7.

Andreas Angulus ad leges meliorationum, l. 1. gloſ ſa 6. per totam, fol. 9.

Petrus Loriotus de iuris apicibus, tractatu 5. de morte, axiom. 1. & 2. & 3. fol. mihi 258. quo loco inquit, non paruam eſ ſe difficultatem, an cùm de morte fit mentio, ciuilis quoque comprehendatur, & dict. axiom. 2. communem Doctorum ſententiam profert: Tandem dict. axiom. 3. ipſe putat, quòd in his, quæ ex præ ſenti tempore ſuum effectum habent, mors ciuilis æquiparetur morti naturali, vtputa in inſtitutione, in bonorum poſ ſeſ ſione contracta, in legitima parentum, vel libertorum ſucceſ ſione. In his verò, quę temporis tractum habent, deportationem, nec non aquæ & ignis interdictionem à morte differre, vt in legato conditionali, in fideicommiſ ſo poſt mortem reſtituendo, in promiſ ſione poſt mortem adimplenda, & in donatione quę per donantis mortem confirmari ſolet: verumenimverò , diſtinctio hæc ex eo tuta mihi non videtur, ſed potiùs periculoſa, quòd etiam in his, quę temporis tractum habent, non poſ ſit id ira generaliter conſtitui; aliud verò dici debeat, quoties diſponentis mens, vel diſpoſitionis ipſius ratio aliter ſuadeat, vt infrà dicam: quoties etiam caſus mortis reſtrictiuè appoſitus non fuerit, vel materia ſtricta non ſit, vt Aquilinus relatus ſuprà probauit: vel etiam ſi materia fauorabilis ſit & lata, vt Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 62. n. 29. & 30. lib. 1. optimè aduertebat: ex eo deinde mihi diſplicet, quòd omnia iura, quibus Author ipſe innititur, id non probant præcisè, ſed potiùs in caſibus peculiaribus loquuntur, vel ob rationem diuerſam procedunt. Vnde & in his etiam, quæ ex præ ſenti tempore ſuum effectum habent, aliud dici deberet, quoties ſubiecta materia, aut diſponentis præ ſumpta mens, vel diuerſa ratio ſic ſuaderet, vt Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum, num. 16. & 17. rectiùs conſiderauit, & quamplurimis iuribus comprobauit.

Salazar de vſu & conſuetudine, capite primo, numero 65.

Bonifacius Rogerius in conſil. 27. ex n. 141. vſque ad numerum 145. lib. 1.

Gratianus regula 456.

Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 11. tit. n. 8. & n. 23.

Ioannes Matiençus in l. 3. tit. 4. gloſ. 2. lib. 5. nouæ collect. regiæ.

Antonius Robertus, qui eleganter atque eruditè loquitur, lib. 4. rer. iudic. cap. 16. folio mihi 117. atque omnia iura explicat ex propoſito, quæ contraria, aut diſ ſimilia videntur in hac materia, & nonnulla adducit notanda in propoſita quæ ſtione, an mors ciuilis eundem ſortiatur effectum, quem mors naturalis.

Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 28. num. 62. & 63. & de iure fiſci, titulo, de deportatis, numero 21.

Ioannes Gutierrez practicar. lib. 3. q. 71. n. 10. latiùs canonicarum, lib. 2. cap. 1. ex num. 37. cum multis ſequentibus.

Sebaſtianus Medices in ſuis tractatibus, tomo 2. tractatu, mors omnia ſoluit, 1. p. ex n. 22. vſque ad n. 60. vbi n. 23. cum pluribus ſeqq. plenè, explicat, an, & quando in omni diſpoſitione, mortis appellatione, ciuilis mors comprehendatur, ſicut naturalis, & n. 33. iterùm in eodem dubio diſtinguit, an mortis mentio fiat in diſpoſitione hominis, aut in diſpoſitione legis, & an ſimus in materia pœnali, vel non, & numero 47. cum ſequentibus, adducit nonnullos caſus, in quibus mors ciuilis non æquiparatur morti naturali.

Petrus de Barboſa prima parte l. ſecunda, ff. ſoluto matrimonio, numero 154. ad finem, & numer. 155. & 156.

D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ ſa 13. de legato monacho relicto, ex n. 32. vſque ad num. 38. & gloſ. 27. de fideicommiſ ſaria ſubſtitutione, ex num. 24. vſque ad numer. 28.

Andreas Fachineus in conſ. 75. lib. 1.

Hieronym. de Cæuallos pract. commun. contra communes, q. 63. & 64.

Hippol. Riminal. in conſil. 416. lib. 4. vbi etiam agit de prædictis, an ſcilicet, & quando mors ciuilis appellatione naturalis contineatur: & per totum conſilium, caſum egregium, & notatu dignum tractat, de ſubſtitutis, inquam, filio, ſi deceſ ſerit naturaliter ſine liberis, an filio occiſo, vel decapitato, ſit eis locus, explicátque eleganter conſilium Baldi 8. Si codicillaris, lib. 4.

Fuluius Pacianus in conſ. 19. ex n. 1. & n. 5. & ſeq. & in conſ. 131. ex n. 16.

Ioannes Vincentius Hondedeus mihi quidem ſemper eruditiſ ſimus in conſ. 62. per totum, volum. 1. quo in loco ex profeſ ſo, atque ſingulariter quæ ſtionem vtramque mortis ciuilis, & fideicommiſ ſi proſequitur, & ingeniosè procedit.

Alphonſus Villagutta in tractatu de extenſione legum, q. vnica, de extenſ. leg. correct. & pœn. ſimul, n. 262. per totum, fol. mihi 80. col. 3. in fine, & col. 4. vbi Geminiani, & Antonij de Burtio diſtinctiones refert, & illas probat, atque in præfata quæ ſtione inquit diſtinguens, quòd aut verbum mors profertur à iure, aut ab homine: ſi profertur à iure, diſtinguendum eſ ſe ſic; aut ius exprimit de qua morte intelligatur, & illud ſeruandum eſt, vt in cap. penul. de ſupplen. neglig. Prælat. ſi verò ius non exprimit, tunc ſic procedendum eſt, vt inſpiciamus, an ius loquatur in materia ſtricta, vel non ſtricta, vt ibi diſtinguit. Quòd ſi materia ſtricta non ſit, inſpiciendum etiam eſ ſe, an ſit identitas rationis, vel non: Et an mors ciuilis quoad id, de quo agitur, habeat per omnia eundem effectum, quem habet mors naturalis, vel non habeat.

Quando autem hæc vox mors profertur ab homine, tunc etiam diſtinguendum eſ ſe, an materia ſit ſtricta & odioſa, an larga; & tunc in materia ſtricta intelligendum de morte naturali: in materia verò larga vtendum diſtinctione, ſcilicet, aut ſumus certi de mente proferentis, aut non. Primo caſu mens illa ſeruanda erit, idque ob rationem, quam ibidem adducit; ſi verò de mente ipſius certi non ſumus, tunc ſemper debemus intelligere, quòd homo velit, & ſe videatur referre ad mortem naturalem. Et in hoc vltimo, Ioannes Crotus, Ioannes Marcus Aquilinus, Ioannes Vincentius Hondedeus, Sebaſtianus Medices, & alij multi ex ſuperiùs citatis conueniunt: ab aliis autem, quæ Villagutta ipſe tradit, non omninò diſ ſentiunt, imò frequenter cum illis Concordant; idcircò diſtinctio hæc notari, & præ oculis haberi debebit.

Vide etiam tradita à me quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib. 1. de vſufructu, cap. 64. & 65. & 66.

Et regularum iur. ciu. & Pontificij, ex variis collectarum, tom. 2. lib. 11. fol. 94. & 95. verſ. Tertiò præmitto, & verſ. Quartò præmitto.

Vide etiam Patrem Thom. Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſp. 17. fol. 956. & 957. vbi plenè explicat illam quæ ſtionem, an donatio inter coniuges inualida, ſicut confirmatur morte naturali, confirmetur & morte ciuili, ſed nullum ex præfatis omnibus Authoribus citat, nec terminos illius quæ ſtionis egreditur.

Cardinal. Dominic. Tuſcum nouiſ ſimè practicarum concluſ. tom 5. concluſion. 393. folio 834. litera M. vbi, quando mors ciuilis æquiparetur naturali, vel non.

Denique Petri Surdi conſil. 90. per totum, lib. 1. excellens eſt, & notandum in hac materia: in vtroque namque, quando ſcilicet mortis nomen ciuilem quoque mortem, ſicut naturalem comprehendat; an etiam ſubſtitutus admitti debeat in caſu fideicommiſ ſi, quando grauatus ciuiliter moritur, eleganter, atque eruditè Author ille ſe habet.

Et vide eundem in tractatu, de alimentis tit. 7. q. 39. & tit. 8. priuilegio 7. & tit. 5. q. 1. n. 1. & in. 11. vbi tractat, an alimenta debita alicui, quæ regulariter cum morte finiuntur, vt ibidem probauit d.n. 1. durent vſque ad mortem naturalem, vel dum vita naturalis durat? Et cum aliis Authoribus reſoluit, alimenta relicta, ſeu debita, præ ſtanda eſ ſe durante vita, & finiri ſola morte naturali, non verò ciuili, vt banno, deportatione, damnatione in metallum, & capitis diminutione. Quod etiam probauit d.q. 39. & ibidem rationes concludentes adduxit, quare in hoc caſu mors ciuilis naturali non æquiparetur. Regulariter ergo & in aliis caſibus, non ſolum in alimentis idem ius erit obſeruandum, vt ſcilicet nunquam alimenta, vel annuæ præ ſtationes finiantur ſola morte ciuili, dum naturalis durat, etiamſi pro mortuo quis reputetur: ſed & conſequenter idipſum obſeruari debebit in eo, qui Religionem ingreſ ſus eſt, & profeſ ſus, modò Religio ſit bonorum in communi capax, quod ex traditis & reſolutis per Surdum dictis in locis, manifeſtè & verè procedit, quamuis Author ipſe non ita ſpecificè dixerit: & in fortioribus terminis corroboratur ex aliis, quæ Surdus metipſe notauit d. priuilegio 7. tit. 8. n. 4. & n. 10. Si vero Religio eſ ſet bonorum in communi etiam incapax, qualis eſt Fratrum Minorum, & aliorum; tunc equidem mors ciuilis, quæ per Profeſ ſionem inducitur, naturali æquiparari deberet, & conſequenter ſola morte ciuili in hoc caſu finirentur alimenta, aliæve præ ſtationes annuæ ſingulis annis debitæ: idque conuenit his, quæ Surdus idem d. priuilegio 7. n 11. reſoluit in illa quæ ſtione, an & quando Fratribus Minoribus alimenta poſ ſint validé relinqui, vel relicta debeantur: His etiam quæ in eadem quæ ſtione, & in alio quocunque legato Fratribus Minoribus relicto, ſcripſerunt poſt ordinarios, & alios multos, Anton. Gabriel communi. concluſ. lib. 4. tit. de hæred. inſtit. concl. 1. & tit. de legat. concluſ. 1. Michaël Graſ ſus receptar. ſententiar. iuris, c. 22. per, q. 8. latiùs Queſada diuerſar. quæ ſtion. iuris, c. 22. per totum, vbi vide omninò de capacitate, aut incapacitate Fratrum Minorum quoad legatum quòdcunque, Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſ. c. 2. n. 14. & ſic longa differentia erit in caſu prædicto, & morte ciuili per Profeſ ſionem Religionis bonorum etiam in communi incapacis inducta, ab aliis caſibus, in quibus quis ciuiliter mori dicitur, vt puta banno, deportatione, damnatione in metallum, & capitis diminutione; quòd Queſada d.c. 22. ex n. 8. vſque ad num. 12. optimè animaduertit & fundat, & num. 29. citat Fulgoſium in conſil. 104. Titius condidit teſtam. col. 3. qui ſcripſit, Fratribus his Minoribus non licere habere annuos redditus, quantumcunque ſint modici valoris: & num. 30. probauit, idem Bartolum voluiſ ſe, ſi rectè expendatur, & alia adducit, quæ & ſuperiora, & inferiùs dicenda non leuiter confirmant. Eadem itaque diſtinctio adhibenda, idemque ius obſeruandum erit, an ſcilicet Religio ſit bonorum in communi capax, vel non, dum quæritur, an ius annuatim; ſingulíſve annis, vel pro vita, aut tempore, diebúſve vitæ alicui competens, per ingreſ ſum Religionis & Profeſ ſionem finiatur: nam licèt in aliis non militet eadem, peculiariſve ratio, quæ in alimentis militat, iuxta ea, quæ Surdus d.q. 39. conſiderauit. Ex quo tamen aliæ rationes militant, Religióque eſt bonorum in communi capax, retinere proculdubio debebit pro vita naturali Monachi ea, quæ Monacho ipſi competebant, & dum vita naturalis duraret, præ ſtanda eſ ſent, ſi Religionem non fuiſ ſet profeſ ſus, quemadmodum ex communi Doctorum ſententia, bona Maioratus pro eodem tempore retinet; imò eo caſu non repugnant aliquo modo ea, quæ in ſucceſ ſione Maioratus repugnare, mox dicemus: quemadmodum etiam, & vſusfructus, qui adeò perſonæ vſufructuarij cohæret, in Monaſterium tandiu tranſit, quandiu Monachus vixerit, eóque naturaliter mortuo, ad proprietatem reuertitur, vt Ioannes Gutierrez canonic. quæ ſt. lib. 2. c. 1. n. 98. 99. & 100. cum multis Authoribus obſeruauit. Et nos diximus lib. 1. de vſufructu, c. 64. ídque magis certum redditur ex his, quæ infrà dicentur, & cum aliis annotauit Ioannes Gutierrez vbi ſuprà, num. 50. ſcilicet, in dubio facta mentione mortis, intelligendam diſpoſitionem de morte naturali, non de ciuili: ſicque intelligendum eſ ſet regulariter, ac idem ius conſtituendum, quoties vitæ mentio fieret, vt verba in dubio de vita naturali accipi deberent, per text. in l. vltima, C. de his qui veniam ætatis impetrauer. maximéque, vbi alia ratio, vel iuris diſpoſitio contrarium non ſuaderet, & Monachi Religioníſve fauor in eo verſaretur, vel aliàs odium aut damnum eiuſdem reſultaret, iuxta ea, quæ Chaſſaneus, Crocus, Bolognetus, & alij in locis ſuperiùs citatis, latiùs obſeruarunt: Monachus namque, licèt habeatur pro mortuo, iuris fictione; tamen ſecundùm veritatem ſtat, viuit, ambulat, & alimentis indiget, ſicut alius quicunque, cæteráque facit, quæ omnes alij: vnde iure quocunque illi competente (ſi alia ratio in contrarium non ſit) Monaſterium pro ipſius vita fraudari non debet, ſi bonorum in communi capax ſit, vel iuris communis diſpoſitione aut permiſ ſione, vel ſaltem ex diſpenſatione, aut priuilegio, & conſuetudine, ex quibus Monaſteria Monialium, etiam Ordinis Minorum ſunt habilia ad ſucceſ ſionem, & conſequenter iura etiam earundem retinere valent, ſicut in Monachis remanet ſcriptum: Et per Iulium Clarum lib. 4. §. teſtamentum. quæ ſt. 21. Burſatum in conſil. 60. n. 21. lib. 1. Capicium deciſ. 10. Cephalum in conſ. 56. n. 46. & in conſ. 98. n. 7. lib. 1. Æmilium in conſ. 135. n. 2. & 3. & in Tridentino ſeſſione 24. c. 3. de reform.

Quibus etiam conuenit Bonifacij Rogerij traditio in propoſito; is enim Author in conſ. 27. num. 141. lib. 1. generaliter obſeruauit, Socinúmque, & alios Authores commemorans, Monachum tunc pro mortuo haberi, cùm ingreditur Monaſterium incapax, tam in particulari, quàm in communi & vniuerſali, aliàs ſecus. Et conſequenter, ſi Monaſterium ſit capax in communi, non dari locum iuri eorum, quibus aliàs daretur, ſi verè & naturaliter Monachus mortuus fuiſ ſet. Quod latiùs proſequitur, & multorum Authorum obſeruationibus comprobat Ioannes Gutierrez canon. lib. 2. cap. 1. ex num. 48. vſque ad numerum 53.

Accedit etiam Alphonſi Villaguttæ diſtinctio & reſolutio in hac materia, is enim Author, vt ſuprà retuli in tractatu, de extenſione legum, dicta quæ ſtione vnica, de extenſ. leg. correct. & pœnal ſimul, numer. 262. ſingulariter obſeruauit, quòd in diſpoſitione hominis, quoties non ſumus certi de mente diſponentis, tunc ſemper debemus intelligere, quòd homo velit, & ſe videatur referre ad mortem naturalem, per text. in l. ex ea, §. in inſulam, ff. de verbor. obligat. Idemque eſ ſe obſeruandum, ſi ſimus in diſpoſitione legis, ſi mors ciuilis per omnia, non habeat eundem effectum, quem mors naturalis, vt ibidem latiùs obſeruat: Et in eo quòd dixit in diſpoſitione hominis, conuenire etiam Ioannem Crotum, Ioannem Marcum Aquilinum, Ioannem Vincent. Honded. & Sebaſtian. Medices, ſuprà annotaui, dum eundem Villaguttam retuli; & ſentit clarè Salazar de vſu & conſuet. c. 1. n. 65. quod eſt notandum pro conceſ ſionibus, aut iuribus ab homine factis & datis, vt in dubio durare debeant, ve dixi, dum vita naturalis durat eius, cui conceſ ſio facta eſt, niſi alia ratio, aut Religionis incapacitas aliud ſuadeat, vt etiam per Alexandrum Raudenſem de Analogis, lib. 1. c. 10. n. 26. cuius reſolutionem adducam infrà, n. 22. Deueniendo igitur ad propoſitum noſtrum, à quo occaſione prædictorum digreſ ſi ſumus, vtile tamen, atque lectori iucundum arbitramur, ſic ſpecificè ſuperiora declaraſ ſe ac etiam huic diſputationi conueniens omninò exiſtimamus: obſeruandum & deinceps erit, ſuperioribus omnibus Authoribus originaliter, atque attentè prælectis, & non mediocri, importuno potiùs, maximóque labore, & ſtudio euolutis, duo manifeſtè & verè deduci, quorum neutrum negari poteſt. Inprimis, tot, tantóſque Authores in vnum congeſ ſiſ ſe ſuperiùs, & nunc ex eiſdem, certas, aut communi Scribentium placito magis aſ ſiduè receptas doctrinas elicere, atque in huius dubij explicatione inſiſtere, non otiosè, aut extra propoſitum, ſed neceſſariò, vt ita dicam, fieri: aliàs enim in tenebris verſaremur, nec dubij præcipui huius Capitis circa fideicommiſ ſa, & Maioratus, veram rationem, ſiue certam reſolutionem aſ ſequi valeremus: ac denique, non ſequeremur omnium ferè in eadem quæ ſtione Scribentium ordinem, ſeu veſtigia, qui antequam ad fideicommiſ ſi, ſeu Maioratus quæ ſtionis explanationem deueniant, priùs, atque ex propoſito inquirunt, & tractant, vtrùm mors ciuilis & naturalis æquiparentur, ſiue an mortis appellatione ſimpliciter ciuilis quoque mors comprehendatur: Quo modo in hoc tractatu ab Antiquioribus vſque ad nouiores procedunt omnes tam in d. §. & quid ſi tantùm, quàm multis aliis in locis Scribentes, vt ſi eoſdem prælegeris, videbis apertè.

Prætereà & ſecundò (quòd etiam vt dixi, negari non poteſt) deducitur manifeſtè, diſceptationem ſuſceptam; an inquam, mortis appellatione ſimpliciter, mors ciuilis in diſpoſitione quacunque veniat, difficilem admodum eſ ſe. Quod agnoſcit Petrus Loriotus de iuris apicibus, tract. 5. de morte, axiomate primo, atque in ea Doctores adeò varios fuiſ ſe, vt quot capita, tot ſententiæ eſ ſe videantur, vt Aquilinus in d. §. & quid ſi tantum, verſiculo, quid enim ſi aquæ, n. 11. obſeruauit. Verè namque Moderniores in eorum repetitionibus, conſiliis, deciſionibus, atque ſcriptis, variis modis loquuntur in præ ſenti difficultate: Alij enim communes opiniones, aut communes theoricas impugnant: Alij eas ab aliis defendunt: alij verò ſuo arbitrio, & diuerſimodè materiam hanc declarant; quòd Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum n. 14. ſic rectè annotauit. Quocirca in eadem altercatione, aut dubio non poteſt quidem dari firma aliqiu doctrina, vel adeò generalis theorica proponi, quæ valeat omnibus caſibus æqualiter conuenire, ſed potiùs per regulas præ ſumptiuas dumtaxat, iuxta facti occurrentis qualitatem, materia hæc declarati debebit: id quod Ioannes Bolognetus in eodem §. & quid ſi tantum, n. 71. ad finem, cum iudicio obſeruabat: Si quæ autem regulæ generales, aut theoricæ nos ducere in eadem materia, nec decipere poſ ſunt, ſequentes proculdubio erunt, quæ & præcipuè huius Capitis diſceptationi, & conueniunt omninò, & valdè neceſ ſariæ ſunt, ac etiam futuris aliis negotiis decidendis occaſionem præ ſtabunt. Et quo dilucidè, & diſtinctè procedatur, ſequentia, vt moris habeo principaliter conſtituam.

