Si contra pupillos, vel viduas, vel diuturno morbo fatigatos & debiles impetratum fuerit lenitatis noſtræ iudicium: memorati à nullo noſtrorum Iudicum compellantur comitatui noſtro ſui copiam facere, quinimo intra Prouinciam, in qua litigator & teſtes, vel inſtrumenta ſunt, experiantur iurgandi fortunam, atque omnis cautela ſeruetur, ne terminos ſuarum Prouinciarum cogantur excedere. Quod ſi pupilli, vel viduæ, alijque fortunæ iniuria miſerabiles iudicium noſtræ Serenitatis orauerint, præ ſertim cum alicuius potentiam perhorreſcant: cogantur eorum aduerſarij examini noſtro ſui copiam facere. Et conſtitutio hæc de iure huius Regni confirmatur ex l. 5. tit. 3. de los demandados , p. 3. vbi in. prin. dicitur; Contiendas e pleytos ay, queſon de tal manera, que ſegun fuero de Eſpaña por razon dellos, ſon tenudos los demandados de reſponder ante el Rey, maguer no les demandaſ ſen primeramente por ſu fuero, e ſon eſtos, &c. & ſtatim adiicitur: O por pleyto que demandaſ ſe huerfano, o home pobre, o muy cuytado contra algund poderoſo, de que no. pudieſ ſe tambien alcançar derecho ſobre el fuero de la tierra, ca ſobre qualquier deſtas razones, tenudo es el demandado de reſponder ante el Rey, do quier que lo emplacaſ ſen, e nou ſe podria eſcuſar por vinguna razon, por que eſtos pleytos tañen al Rey principalmente por razon del ſeñorio. l. etiam 41. tit. 18. p 3. quæ ſingularis eſt, quatenus ſtatuit non valere reſcriptum ad trahendum litis cauſa extra locum domicilij, viduas, orphanos, ſenes, infirmos, pauperes, aut alios. miſerabiles impetratum, ſed ab iſtis contra alios impetratum validum eſ ſe: & aſ ſignatur notanda ratio, in verſic. E eſto touieron por bien, l. 20. tit. 23. ead. 3. p.l. 8. tit. de los emplazamientos, 3. lib. 4. nou. collect. Regiæ ibi: Pleyto de viudat, huerfanos. y perſonas miſerabiles.

Et materiam harum legum, & priuilegium d. l. vnic. tractarunt, atque explicarunt, & exornarunt permultis, Gloſ ordinaria, Petr. Cinus, & Bartol. Alberic. Bald. Salicet. Fulg. Caſtrenſ. Florian. & alij, in ead. l. vnica.

Alex. conſ. 121. col. fin. lib. 1. & in conſ. 124. lib. 4.

Bald. in conſ. 5. quæritur, vtrum viduæ, lib. 1. & in conſ. 449. lib. 5.

Socin. ſenior, in conſ. 66. lib. 4

Iaſ. in l. Titiæ textores, col. vlt. ff. de legat. 1.

Roman. ſingul. 240.

Grammaticus, deciſione 20. & in addit. ad conſtitut. Regni, Statuimus.

Thom. Parpalia, in l. penul. C. de pactis, & in conſtit. Regni, de officio magnæ iuſtitiæ, q. 13

Matth. Afflict. in conſtit. Regni, conſtitut. Statuimus, & conſtitution. l. Præ ſenti, aliàs, lib. 1. rubrica 37. per totam, & deciſ. 257. vbi plena manu de hac materia, atque originaliter videndus, non enim ſola aliorum relatione, prout neceſ ſe eſt, poterit deguſtari.

Guid. Pap. deciſ. 566.

Alban. & Pomat. in addit. ad Bart. ad l. metipſam vnicam, C. quando Imp. inter pup. & vid.

Mut. ſuper conſuet. Panorm. c. 13.

Fab. Anna, ſingul. 401.

Didac. Perez, in l. prima, tit 1. lib. 3. Ordinamenti, col. 764. & ſeq.

Rolandus à Valle, in conſ. 76. ex n. 35. cum ſeq. vſque in finem conſilij, lib. 1. & in conſ. 20. per totum, lib. 2.

Gregor. Lopez, in d. l. 41. tit. 18. p. 3. meliùs in l. 5. tit. 3. & in l. 20. tit 23. p. 3.

Franc. Viuius, commu. opin. lib. 1. opin. 368.

Optimè M. Ant. Natta, in conſ. 590. per totum, lib. 5.

Sylua nuptialis, lib. 6. tit. quomodo in dubio iudicandum ſit pro communi opinione, num. 27. cum pluribus ſeqq.

Bald. Nouel. in tract de dote, priuil. 12. p. 9.

Palac. Rub. in c. per veſtras. 2. notab. n. 12. de donat. inter.

Didac. Couar. pract. c. 6. & 7. per tot.

Vincen. de Fran. deciſ. 100. per totam, & deciſ. 187. & 188. & deciſ. 232.

Ant. Theſ. deciſ. Pedem. 177. per tot.

Petrus Rebuf. in 1. tom. conſtit. Franciæ, tit. de ſententiis prouiſ. art. 3. gloſ. vltima.

Mexia, in l. Toleti, in 10. fundamento ſecundæ partis, ex n. 12. cum ſeq.

Monterro. in praxi crim. & ciui. tract. 5. de los caſos de Corte, fol. 75. cum ſeq.

D. Paz, in praxi, 1. p. tom. 1. tempore primo, num. 19. & 20. & 21.

Iacob. Menoch. de arbitrar. iudicum, lib. 2. caſu 66. & vide caſu 65.

Marant. in praxi, part. 4. diſtinct 9. nu. 77. & ſeq. fol. mihi 104.

Andreas Gail, practicarum obſeruat. lib. 1. obſeruat. 1. num. 40. & 41.

Fuſcus, ſingulari 20.

Vocab. Fauore, fol. 166.

Saraina. ad conſtitution. Siciliæ, ſub verbo, Miſerabiles.

Vezin. in Syntagm. commun. opinion. lib. 3. tit 12.

Ariſminus Tepatus, variarum lib. 1. ad tit. C. quando Imp. fol. mihi 166. col. 4.

Vveſembec. ad eundem titulum, fol. mihi 510. cum ſeq.

Corſetus, ſingulari 144.

Alciatus, in l. malum, §. viduam, ff. de verborum ſignific.

Ioan. Sichard. in rubrica, & in d. l. vnica, C. quando Imp. inter pup. & vid. vbi breuiter, & diſtincte ſummat materiam, fol mihi 158. & 159.

Iacob. Cuiac. in paratitla ad eundem tit. vbi etiam ipſam materiam ſummat breuiſ ſimè.

Aluar. Valaſc. conſult. 57. & 136.

Eſcobar de ratiociniis, cap. 7. ex nu. 56. vſque ad numerum 62.

Petrus Barboſa, 1. p.l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, n. 50. fol. 213.

Marcabrunus, in conſ. 84. n. 43.

Fuluius Pacianus, in conſilio 84. per totum, & in conſ. 85. per totum.

Hugo Donellus, commentariorum iuris ciuilis lib. 17. c. 20. fol. mihi 87.

Alfonſus Azeued. in d. l. 8. tit. 3. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, vbi vide omnino.

Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad d. titul. C. quando Imperator, inter pupil. & viduas, folio mihi 58.

Villalobos, commun. opinion. litera I. ex n. 269.

Antonius Grauatius, in addit. ad Octau. Veſtrium, in practic. Cancell. libro 3. capite 9. in prima additione.

Proſper. Carauita latiſ ſimè, in commentariis ſuper ritibus magnæ Curiæ, ritu 219. & ſeqq. & 230. & ſequentibus.

Petrus Belluga, in Speculo Principum, rubrica 38. §. conſequenter.

Cattelianus Cotta, in memorabilibus, in verbo, Vidua.

Petrus Follerius, in pract criminali, in verſicul. audiantur exceptiones, n. 85.

Franciſc. Viuius, deciſ. 521. per totam, lib. 4. & deciſ. 65. lib. 1.

Gaſpar. Roder. de annuis redditib. lib. 3. q. 4. ex n. 42.

Alex. Trentacinq. variar. reſol. tom. 1. lib. 2. tit. de citationibus, reſol. 2. per totam, fol. mihi 96. & ſeq.

Sebaſtianus Næuius, ſelectar. iur. ad dictum tit. C. quando Imp. fol. mihi 111.

Cardin. Thuſcus, practic. concluſionum iuris, tom. 8. lit. V. concl. 203.

Antonius Faber, add. tit. C. quando Imp. definitione vnica. fol. mihi 222.

Stephan. Gratianus, diſcept. forenſ. c. 182. ex n. 1. & quatuor ſeqq. fol. mihi 521.

Ex his itaque iuris Interpretibus. & deciſ. d. l. vnicæ, deducuntur expreſ ſim, atque obſeruari, & conſtitui debebunt ſequentia. Ac primum equidem, quod pupilli, viduæ, pauperes, & miſerabiles aliæ Perſonæ non poſ ſunt trahi, neque vocari etiam per reſcriptum Principis extra prouinciam, aut proprium domicilium, etiam ad Curiam Principis; ſed in proprio domicilio ſunt conueniendæ. Et hoc eſt primum priuilegium conceſ ſum in d. l. vnica, Perſonis miſerabilibus, & quando ipſ æ conueniuntur. Iidem tamen bene poſ ſunt trahere, atque reuocare quoad primam cauſarum cognitionem, etiam in prima inſtantia aduerſarios extra domicilium coram Principe & in Curia, etiam per viam ſimplicis querelæ, & quamuis longè diſtet. ab eorum Prouincia. Et hoc eſt alterum priuilegium, quod eiſdem Perſonis miſerabilibus conceditur in d. l. vnica, & quando ſunt actores, & ita in effectu deduxit Baldus ex ead. I. atque ſummauit ipſam in hunc modum, Perſonæ miſerabiles non debent trahi in ius extra Prouinciam, ipſ æ autem alios poſ ſunt trahere: & conueniunt cæteri Interpretes ibidem & ſuprà relati, ſicuti ex communi tradit Ioan. Sichar. in rub.n. 1. & in d. l. vnic. n. 1. & 2. C. quando Imp. int. pup. & vid. Iacob. Cuiac. in paratitla ad ipſummet tit. dicens breuiſ ſimè, quod miſerabiles Perſonæ, reſcripto Principis euocare extra Prouinciam; non euocari poſ ſunt. Ioann. Philip. in ſumma vtriuſque iuris, ad dictum titulum, & Sebaſt. Næu. ibid. Cou. pract. c. 6. n. 1. & 2. & 3. & c. 7. n. 1. in prin. & n. 2. in verſ habent prætereà. Et ſecundum hæc (vt vides) maxima equidem ſunt duo hæc priuilegia præfatis Perſonis conceſ ſa, & ipſorum fauore receditur in pluribus à regulis iuris communis. In primis namque ſi iura communia repetantur in memoriam certiſſimum eſt, quod hodie nouiori iure Authenticorum, nemo poteſt vocare in ius extra prouinciam, aut proprium domicilium, vt dicitur in. §. 1. in authent. vt different. iudices, niſi iudex Prouinciæ negligens fuerit in adminiſtranda iuſtitia. Sed id non procedit in viduis, pupillis, & miſerabilibus Perſonis quia etiam ſi iudex Prouinciæ, aut proprij domicilij in adminiſtranda iuſtitia negligens eſ ſet non poſ ſent præfatæ perſonæ euocari extra domicilium, ſeu Prouinciam: in quo conueniunt Bart. Bald. Caſtr. & omnes in ead. l. vnic. & ex communi Antiquorum ſententia declarauit ſingulariter ibidem Ioan. Sichard. n. 2. per totum: A quo deduxit, ſed non retulit eum Alex. Trentacin. variar. reſol. tom. 1. lib. 2. tit. de citationib. reſol. 2. in princ. & n. 1. fol. 96. & ſubdit n. 2. Nec per derogationem generalem reſcripti Principis cenſeri derogatum priuilegio d. l. vnicæ, ſed neceſ ſe eſ ſe, quod ſpecifica mentio fiat de pupillis, viduis, & aliis miſerabilibus Perſonis Et ita limitat text. in l. criminali. C. de iuriſdict. omni. iudic. vt non aliter poſ ſint pupilli, viduæ, pauperes, & aliæ miſerabiles Perſonæ trahi extra proprium domicilium. Id quod latius etiam probarunt Grammaticus, deciſion. 20. Vincent. de Franchis, deciſione 187. & 192. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 177. numero 9. Ariſminus Tepatus, variarum libro 1. ad titulum C. quando Imperator, in principio, folio 66. & facere ad pulchram quæ ſtionem, quam Cinus dicit ſe de facto vidiſ ſe, refert, & adducit eam Ioan. Sichard. in d. l. vnica, n. 3.

Prætereà, ſi ipſamet iura communia repetantur in memoriam, certiſ ſimum quoque eſt, quod actor regulariter debet ſequi forum rei, per textum in cap. cum ſit generale, de foro competenti, c. ſi clericus laicum, eod. tit. & ibi Gloſ. allegat plures concordantes, l. iuris ordinem, cum vulgatis, C. de iuriſdict. omnium iudic. l. 32. tit. 2. p. 3. quæ eſt notabilis, quatenus vndecim modis limitat iſtam regulam: Socinus etiam regal. 10. Dueñas, regul. 21. Card. Thuſ. pract. concl. iur. tom. 1. lit. A. concl. 122. fol. 105. Humada in l. 15. tit. 1. p. 1. gloſ ſ. 4. per totam, qui regulæ eiuſdem 47. fallentias adducit, & latè explicat, an & quando ratione loci, contractus, domicilij, rei, promiſ ſionis, aut deſtinationis, ſolutionis, vel delicti, quis forum ſortiatur. Similiter, neminem poſ ſe, etiam ad curiam Principis vocari pro lite examinanda in prima inſtantia, tametſi poſ ſit inuitus ad eam trahi per appellationem, l. nemo. C. de iuriſdictione omni. iudic. authent. vt different. indices, §. 1. l. 8. & 9. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Reg. l. 21. tit. 5. lib. 2. eiuſdem collect. Nihilominus tamen pupillis, viduis, pauperibus, & miſerabilibus Perſonis, licet in curiam Principis trahere, & vocare illos, à quibus in iudicio aliquid exigere velint, & aduerſus quos actiones habeant, & reos etiam extra proprium domicilium euocare ad eandem curiam in prima inſtantia, vbi actor ſit pupillus, vidua, pauper, aut denique miſerabilis Perſona, vt ſupradictum eſt vel in caſibus quibuſdam, qui caſus de Corte vulgò nuncupantur. Id quod rectè animaduertunt Couar. pract. c. 6. ante n. 1. D. Paz, in praxi, 1. p. to. 1. primo tempore, n. 19. & duob. ſeqq. & ante alios lo. Sich, in rubr. C. quando Imp. inter pup. & viduas, nu. 1. & 2. Alex. Trentacinq. variar. reſol. lib. 2. d. reſol. 2. n. 4. qui num. 5. poſt Afflictum, quem ibi refert, rectè inquit, concluſionem eam procedere, etiam ſi præfatæ Perſonæ conueniantur coram Iudicibus ordinariis, nam tunc electio eſt ipſarum eligendi curiam Principis, vel ſi coram Principe conueniantur, nam ipſ æ poſ ſunt declinare forum Principis, & dicere, quod debent conueniri coram eorum Iudice ordinario, in loco vbi degunt, & vbi eſt copia teſtium, & ſcripturarum. Et quamuis Vincent. de Fran. deciſ. 100. n 21. (quem in propoſito non retulit Trentacin. metipſe) aſ ſeuerauerit, præſumptionem eſ ſe contra declinantem à Tribunali ſupremo ad inferius. Verè tamen præ ſumptionem eam ceſ ſare debere, & locum eſ ſe deciſ. d. l. vnicæ, vbicunque pupillus, vidua, pauper, & aliæ ſimiles perſonæ, vel propter expenſas, & ſumptus excuſandos, aut faciliorem agendi modum, in ſuo proprio loco, vel ne extraherentur ab eo, id intenderent, quod præſumi potius debet in dubio, aliàs namque damnoſum eſ ſet eisdem legis illius priuilegium. Idque apertè præ ſentire videtur Did. Cou. pract. c. 7. n. 2. in verſ. habent præterea. Nam cum dixiſ ſet in initio illius cap. habere pupillos, viduas, pauperes, & alias miſerabiles Perſonas priuilegium vocandi alios ad Curiam Regiam in prima inſtantia: ſubdit ſtatim in dicto verſiculo, Habent præterea. Et habere alterum priuilegium ab eo diſtinctum, vt ſcilicet Perſonæ præfatæ non teneantur extra proprij domicilij forum, apud Curiæ Iudices Regios cuiquam agenti reſpondere cuiuſcunque priuilegij ratione. Quod etiam (vt vidiſti) ego diſtinxi ab altero priuilegio ſuprà, & diſtinguit Regia leg. 41. titul. 19. partit. 3. Cum ergo iure ſuo vtantur pupillus, vidua, & ſimiles Perſonæ in propoſito caſu, ac lege permittente id efficiant: nulla equidem præ ſumptio erit contra eos, ſi nolint extra proprij domicilij forum, apud Curiæ iudices Regios cuiquam agenti reſpondere. Quod & in fortioribus terminis, quando inquam pupillus, vidua, & alij habentes fori priuilegium præfatum, vellent vti eo aduerſus par & ſimile ius habentes, reſoluit idem Couar. dict. cap. 7. num. 5. in verſ. Quintus deducitur.

Ex quo etiam deducitur veriſ ſimè, quod ſi pupillus, vidua, pauper, & aliæ ſimiles Perſonæ egerint in prima inſtantia coram ipſius domicilij rei conuenti Iudice ordinario, ibique eum conuenerint, non poſ ſe reum ipſum iuriſdictionem declinare illius Iudicis, petendo cauſam deferri ad Curiam Regis, quamuis Perſonæ metipſ æ poſ ſent id efficere. In eorum namque fauorem, non in damnum ſiue ipſis volentibus, non autem renitentibus, introductum eſ ſe apparent: quod eſt notandum Remanet ergo, viduam habere priuilegium vocandi ad Curiam Regis, eius aduerſarios in prima inſtantia, modò honeſta ſit ipſa, honeſtamque vitam agat, aliàs ſecus. Id quod ex communi omnium ſententia tradiderunt Couar. pract. dict. c. 7. num. 1. in prin. Vinc. de Fran. deciſ. 232. per totam, vbi de meretrice, aut luxuriosè & inhoneſtè viuente, quod non gaudeat priuilegio d. l. vnicæ, Azeu. in l. 8. tit. 3. lib. 4. nou. collect. Regiæ, n. 11. & 12. vbi vide.

Tunc tamen inſurgit dubium agitatum communiter per DD. in hac materia, vtrum inquam fœmina virgo cælibem agens vitam, viduæ appellatione contineatur, & iiſdem, maximèque d l. vnicæ priuilegiis gaudere debeat, quibus viduæ, & miſerabiles gaudent Perſonæ: & quidem in ea idem ius ſtatuendum quod in vidua firmarunt Azo, Cynus, Oldradus, Alberic. Bart. Fulgoſ. Ioan. Lup. Guid. Pap. Andr. Iſern. Afflict. & Rebuf. quos retulit, & congeſ ſit Couar. pract. d.c. 7. n. 2. in prin. & in eodem placito fuerunt etiam, & virgini huiuſmodi conceſ ſerunt priuilegium, d. l. vnicæ, Ioan. Sichard in rubric. C. quando Imperator inter pup. & vid. nu 4. Vincent. de Franch qui conſtanter defendit, & late fundat hanc partem deciſ. 100. per totam, Greg. Lop. in l. 5. tit. 3. par. 5. gloſ ſa, e ſon eſtos, verſ. ſed an dicatur vidua. Vbi inquit, quod in fauorabilibus dicitur vidua ea, quæ non habuit virum, l. malum, §. vidua, ff. de verbor. ſignific. Licet in materia ſtricta comprehenderetur tantum illa, cuius maritus mortuus eſt, vt ibidem probauit. Reſolutiue etiam cum hac opinione in fauorem virginis remanſit Alex. Trentacinq. variar. reſolut. tom. 1. lib. 2. titul de citationibus, reſolut. 2. num. 16. in verſ. hæc concluſio, vti procedit, fol. mihi 98. vbi & Bellugam, & Follerium, & alios tenentes eam retulit, tenuit etiam ipſammet ſententiam Fulu. Pacian in conſ. 85. per totum, vbi arguit late pro vtraque parte.

Cæterum contrariam ſententiam, imò fœminæ virgini, quæ cœlibem vitam agit, nec vnquamvirum habuit, nec de nuptiis tractat, non concedi priuilegium d. l. vnicæ, ex Accurſio in eadem l. conſtanter, & concludenter defendit Couar. dict. c. 7. pract. d.n. 2. & veriorem opinionem dixit Andreas Gail practicar. obſeruat. lib. 1. obſeruat 1. nu. 41. eandem etiam tenendam omnino, & in praxi ſeruandam (ſi aliàs fœmina huiuſmodi virgo, & vitam cœlibem agens, minor non ſit, aut pauper, vel miſerabilis Perſona) ſemper ego crediderim, vtpote cum vidua proprie dicatur, cuius maritus mortuus eſt, nec in d. l. vnic. nec etiam in legibus partitæ, & nouæ collect. Regiæ, de virgine huiuſmodi ad effectum præfatum mentio aliqua fiat, nec inde contineri poſ ſit, aut debeat aliquo pacto, idque ex duabus illis rationibus, quas Did ipſe Couar. eodem n. 2. d.c. 7. vere, & erudite conſiderauit, ex quibus iuridice equidem, & iuſte adductus eſt, vt exiſtimauerit, priuilegium dict. leg. vnicæ, his tantum viduis conceſ ſum eſ ſe, quæ maritum habuere, non his, quæ cœlibem egere vitam. Aliàs autem (vt ego adiicio) non modo præter legem, & vltra iura præfata in quibus de huiuſmodi fœmina mentio non fit, ſed etiam contra ipſorum legum verba, & intentionem, concederetur priuilegium huiuſmodi, quod negari non poteſt, ſi earundem verba perpendantur attente, & priuilegium ius ſpeciale, & regulis communibus contrarium continens, extendi vltra caſus expreſ ſos, aut perſonas ſpecificè nominatas non concedatur. Magis ergo ex capite, atque cerebrina æquitate, quam ex deciſ d. l. vnicæ., aut iuris ſtricta & accurata ratione opinio illa prima procedit, nec ſubſtineri debet, vt ſuprà dixi.

Rurſus atque ex prædictis remanet, & pupillum, & orphanum habere priuilegium prædictum, vt poſ ſint reos ad Curiam trahere quoad primam cognitionem, etiam in prima inſtantia, ipſi verò extra proprium domicilium trahi non poſ ſint, & ſic vti frui priuilegio, & beneficio d. l. vnicæ; pupillus autem in propoſito dicitur, qui vel morte patris, vel emancipatione egreſ ſus eſt patriam poteſtatem, idque intra annos decimumquartum, cum adhuc eſt impubes, l. pupillus, ff. de verbor. ſignification. quamuis nonnunquam pupilli larga ſignificatione, & impropria accipiantur pro quibuſcunque impuberibus, per textum in l. finali, §. primo, cum ſua Gloſſa, ff de verborum ſignificat. Et ita notauit, & infert ad ſtatuta nonnulla Ioann. Sichard. in rubrica, C. quando Imperator inter pupil. & viduas, num. 2. Rolandus à Valle, in conſil 76. num. 41. libro primo, Vincentius de Franchis, deciſion. 100. num. 17.

Cæterum Didac. Couar. practicarum cap. 6. num. 2. hac in parte, atque in terminis d. l. vnicæ, pupillum intelligit eum, qui ſimul ſit patre orbatus, & minor pupillaris quidem ætatis, idque ex ſententia Cyni, & Alberici, quos ibi refert, & nouiſ ſimè ſequutus eſt Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 182. num. 1. ibi: Siue ſolum ſit ſine patre, qui tunc dicitur pupillus. Et eodem num. 1. adnotauit, pupillum miſerabilem Perſonam dici, quod & tenuerunt Scribentes communiter, licèt nonnulli contrarium præ ſentiant apertè, niſi pauper ipſe ſit: ſicuti Albanus, in addit, ad Bartol. ad d. l. vnicam, num. 3. probauit, & alij ſequuntur. Quod tamen verum non eſt, & contrarium tenendum indiſtinctè, videlicèt inter miſerabiles enumerari perſonas, vt infrà dicetur, & ex aliis Authoribus ſcripſit Alexander Trentacinquius, variar. reſolution. lib. 2. dict. reſolut. 2. num. 30. Orphanus verò dicitur, qui patre, & matre, & ſic vtroque parente ſunt orbati, prout notarunt Interpretes communiter, in l. orphanotrophos, C. de Epiſcop. & Clericis. Ioannes Sichardus, in rubrica, C. quando Imperator, num. 3. & eo non relato Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſ. dict. cap. 182. num. 1. ibi: Siue ſit ſine patre & matre, quo caſu dicitur orphanus. Rebuffus, de ſentent. prouiſion. gloſ ſa vltima, colum. 2. verſiculo, ſecundo orphani. Rolandus, in conſil. 76. num. 43. lib. 1. Et inter miſerabiles quoque enumerantur Perſonas, ex eiſdem Authoribus, & Trentacinquio, dict. reſolutione 2. num. 30. Azeuedo, in dicta l. 8. titulo 3. lib. 4. num. 7. Subdit tamen Couar. dict. cap. 6. practicarum, num. 2. quod praxis hoc priuilegium recepit in minore vigintiquinque annis, qui patre ſit orbatus: nam & Regia 1. 14. tit. 2. lib. 3. ordinam, & l. prima, titul. 1. eod. lib. l. 20. titul. 23. l. 41. tit. 18. & l. 5. tit. 3. part. 3. l. 8. tit. 3. lib. 4. recopil. orphano ſimpliciter tribuit hoc priuilegium, non diſtinguens eius ætatem; quæ tamen neceſ ſariò diſtinguenda eſt ad eos annos, in quibus alieno ductu & conſilio viuendum eſt: quod eſt optimè dictum, & animaduerſum, & probatur etiam per Gregorium Lopez, (cuius Couar. mentionem non fecit) in dict. l. 5. titul. 3. & in d. l. 41. titul. 18. partit. 3. nam in dict. l. 5. verbo, huerfano, dicit in hunc modum: In practica tamen in iſto Regno intelligitur quoad iſtum caſum, ſi ſit orphanus carens patre, licèt maior 14. annorum, minor tamen 25. annis, & ita practicatur. Et in d. l. 41. verbo, a los huerfanos, vbi rectiſ ſimè aduertit, quod dict. l. vnica, C. quando Imperator, non ponit verbum illud: a los huerfanos, ſed vocat pupillos, & verbum ibi poſitum eſt latius: nam comprehendit etiam adultum maiorem 14. annorum patre orbatum: & ſubdit, quod hinc fortè ſurrexit practica in Curia, vt ſit caſus Curiæ, etiamſi orphanus ſit adultus, quicquid Caſtrenſis, & alij contradixerint.

Deinde atque ex prædictis remanet, pauperes etiam idem ius habere, quod viduæ, orphani, ac pulli, & vti priuilegio d. l. vnicæ, vt poſ ſint reos ad Curiam trahere quoad primam cauſarum cognitionem, ipſi verò trahi non poſ ſint quod numeris præcedentibus dicebamus, & tradit in terminis Couar. practicar. in d. cap. 6. num. 3. & ex omnibus legibus Regiis relatis in initio huius cap. comprobatur expreſ ſim: & ſubdit Couar. ad cum effectum ſummariam quandam probationem paupertatis ſufficere, ſicut minoris ætatis, & aliarum qualitatum, quarum ratione poteſt quis ad Curiam vocari, Alex. Trentacinq. variar. reſolut. lib. 2. tit. de citationibus, d. reſolut. 2. num. 32. Et pauperes qui dicantur, Iudicis relinquitur arbitrio, ſicuti reſoluit Greg. Lopez, in l. 20. tit. 23. part. 3. gloſ. 2. Menoch. de arbitr. iudicum, lib. 2. caſu 65. per totum, maximè num. 7. & vide Couar. pract, cap. 7. num. 3. in fin.

Remanet etiam, & miſerabiles alias perſonas vti eodem priuilegio d. l. vnic. vt trahi non poſ ſint ad ius extra proprium domicilium, ſeu prouinciam, ſed ipſi alios trahere poſ ſint, quod etiam dixi, & comprobaui numeris præcedentibus, & reſoluunt Maran. in praxi, part. 4. diſtinct. 9. num. 77. Didac. Couar. dict. cap 6. practicar. num. 1. Anton. Theſaur. deciſ. Pedemoutana 177. num. 1. Et miſerabiles Perſonæ, quæ dicantur, Iudicis relinquitur arbitrio, ſicuti Menoch. reſoluit, de arbitrariis iudicum lib. 2. caſu 66. Alex. Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 2. de citationibus, d. reſol. 2. num. 25. vbi refert plures perſonas. quæ miſerabiles dicuntur: & num. 31. ſubdit, quod ſenes & decrepiti, & diuturno morbo fatigati & debiles, & omnes hi, de quibus mouetur natura ad miſerandum, miſerabiles perſonæ dicuntur, ex Azone, & Afflictis, quos ibi refert. Gregorius tamen Lopez, in d. l. 41. tit. 18. partit. 3. reſtringit ſuperiora. & dicit, quod quatenus in ea l. dicitur de ſenibus & infirmis, vt iſti deducant ad Curiam cauſas ſuas, & non deducantur, non eſt in practica, ſi aliàs non ſunt pauperes, vel miſerabiles Perſonæ, iuxta leges Ordinamenti, & Partitæ: idque proculdubio ſeruatur in praxi quotidie.

Prætereà, atque ex prædictis remanet d. l. vnicæ, C. quando Imperator inter pupil & vid. beneficium & priuilegium, viduis, pupillis, & miſerabilibus Perſonis conceſ ſum, ſic obtinere & procedere in cauſis criminalibus, ſicut in ciuilibus, & ſic etiam cum pupillus, vidua, & miſerabiles Perſonæ delinquunt, quod ex Mathæo Afflictis, & Proſper. Carauita, obſeruauit Alex. Trentacinquius, lib. 2. tit. de citationibus, d. reſolutione 2. num. 13. fol. 97. vbi ſubdit, quod de iure illius Regni ad allegandum hanc declinatoriam fori, vidua, & pupillus debent Perſonaliter comparere, & non per procuratorem. Er idem quoque, quod diſpoſitio d. legis vnicæ, habeat locum in cauſa criminali, Stephanus Gratian. adnotauit nouiſ ſimè, diſceptationum forenſium, cap. 182. num. 5. & num. 4. dixit, priuilegium eiuſdem legis vt quis trahat. & non trahatur, competere negotium geſtori: Et citat Paulum Caſtrenſ in l. hæres abſens, §. apud Labeonem, ff. de iudiciis, Romanum, ſing. 240. Ang. ſingul. 401. & competere quibuſcunque aliis Perſonis, quæ per adminiſtratores gubernantur, & reguntur: ex ratione illa, quod omnia priuilegio pupillis conceſ ſa, cenſeantur etiam conceſ ſa cæteris Perſonis quibuſcunque quæ reguntur & gubernantur per adminiſtratores, atque ex Gloſ ſ. Bald. & Socin. notauit Hieron. Card. Alb. in addit. ad Bart. ad dictum tit. C. quando Imperat. inter pupil. & vidu. in final. verb. Nec poſ ſe renunciari eidem priuilegio, etiam expreſsè per Perſonas prædictas, quibus conceſ ſum eſt, ex communi Interpretum ſententia reſoluit ipſe Albanus ibidem, num. 2. & cum aliis multis Authoribus obſeruarunt Natta, in conſ. 590. num. 15. lib. 3. Ant. Theſau. deciſ. Pedem. 177. num. 2. & 5. And. Gail. practic. obſer. lib. 1. obſer. 1. num. 40. Vincent. de Franc. deciſ. 192. num. 7. Azeued. in l. 8. tit. 3. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, num. 14. Alex. Trentacinq. variar. reſol. lib. 2. d. reſol. 3. num. 37. fol. 99. qui reddit rationem, quia talis renuntiatio tolleret miſericordiam, & ſic eſ ſet contra bonos mores, & ideò non valeret, per text. in cap. finali, de pactis, cum ſimilibus, Ioan. Sichar. (quem Trentacinq. non refert) in d. l. vnica, num. 5. vbi pro regula conſtituit, quod quandocunque datur priuilegium propter miſericordiam, quia videtur ferè magis, dantis cauſa, quàm eius cui datur, conceſ ſum, ideò ei renunciari non poſ ſe.

Apparet autem ex ſententia horum duorum Authorum, miſerationis gratia conceſ ſum priuilegium d. l. vnic. ſi forte inquiras de ratione introductionis ipſius & quare conceſ ſum fuerit beneficium illud Perſonis prædictis. Et conuenit Didac. Couarr. practic. dict. cap. 7. num. 4. in verſiculo. Rurſus idem conſtat. Notans expreſ ſim, miſerationis gratia id priuilegium conceſ ſum, Marcus etiam Anton. Natta, d. conſil. 590. num. 4. & tribui ſequentibus, lib. 3. vbi ex conditione viduitatis, & pupillaris ætatis excitatum fuiſ ſe Imperatorem in dicta lege vnica, obſeruat, & in ipſorum litibus eſ ſe voluiſ ſe ſpecialem protectorem, quoniam huiuſmodi Perſonæ ſolent communiter premi, vt experientia docet, & probatur in cap. Regum, vigeſima tertia, quæ ſt. 5. vbi dicitur, Regnum proprium eſ ſe officium, peregrinis, pupillis, & viduis auxilium ferre: Andreas Gaill. practicar. obſeruat. prima, num. 40. vbi etiam conſiderat principaliter conditionem viduitatis, & pupillaris ætatis; & ideò Principi maximè omnium conuenire præfatas Perſonas contra omnem moleſtiam & iniuriam tueri, ex d. cap. Regum, & cap. adminiſtratores, 25. quæ ſt. 3. Vincentius de Franchis, deciſ. 233. num. 4. qui (quoad viduas attinet) fragilitatem ſexus conſideratam fuiſ ſe in conceſ ſione eius beneficij firmauit: Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſ. dict. cap. 182. num. 2. qui inquit, priuilegium illud fuiſ ſe conceſ ſum miſerationis gratia, quaſi Perſonæ prædictæ gubernentur à tutoribus, qui plerunque in eorum officio delinquunt. Quæ ratio in adminiſtratoribus quibuſcunque militat æqualiter ad confirmationem obſeruationis illius ex Cardinali Albano ſuprà traditæ. Et de iure huius Regni extat ſingularis l. 41. titul. 18. part. 3. in fine, vbi dicitur in hunc modum: E eſto touieron por bien los ſobios antiguos, porque ſeñaladamente los Emperadores, e los Reyes ſon juezes deſtos à tales mayormente que de los otros, e a ellos pertence de los fazer alcancar derecho, e de los mantener en iuſticia, de manera que non reciban tuerto, nin fuerça de los otros, que ſon mas poderoſos que non ellos, & in l. 5. tit. 3. part. 3. in fine, dicitur. Porque eſtos pleytos tañen al Rey, principalmente por razon de ſeñorio.

Et quidem ſi verum amamus, & rationi præfatæ introductionis dict. l. vnicæ, C. quando Imperator inter pupil. & vidu. & dictarum ll. partitæ, atque nouæ collect. Regiæ, verbis etiam ipſarum adhæremus, facilè deducemus ex eiſdem veram reſolutionem articuli illius, vtrum inquam priuilegium, & beneficium eiuſdem l. vnicæ, competat pupillis, & viduis non modò pauperibus, ſed etiam diuitibus: in quo certum eſt, & compertum, iuris noſtri Interpretes diuerſimodè ſe habuiſ ſe, quidam namque priuilegium præfatum reſtrinxerunt ad pupillos, viduas, & miſerabiles Perſonas pauperes, nec diuitibus competere aſ ſeuerarunt, quorum numero fuêre Innocentius, Abbas, Imola, Cardinalis Felinus, & Barbar. in cap. ſignificantibus, de officio delegati. Speculator, in titulo de inſtrumentorum editione, §. nunc vero, verſic. & ſcias, el ſecundo, Alexand. in conſil. 131. col. fin. lib. 1. Iaſon, in l. Titiæ textores, colum. vltima, ſi de legatis primo. Tiraquel. in l. ſi inquam, C. de reuocan. donat. verbo, facultates, colum. 2. in princ. Maranta, 4. parte, d. diſtinctione 9. num. 79. & 6. part. num. 132. & ſeq. Ioannes Sichardus, in dict. rubrica, C. quando Imperator, num. 5. & defendit conſtanter Roland. in conſil. 20. per totum, maximè ex num. 12. vſque ad num. 18. lib. 2. tenuit etiam opinionem eandem Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſion. 203. in princip. fol. mihi 598.

E contrario tamen, priuilegium, & beneficium d. l. vnicæ, competere etiam pupillis, & viduis diuitibus, nec diſtinguendum, an ſint diuites, vel pauperes: firmarunt Innocentius, in cap. ex part. de verborum ſignificatione. Abbas, in cap. ex parte, 6. col. 2. de foro competenti, & in cap. cæterum, de iudiciis, Bulgar. in l. 1. colum. 6. verſiculo, tertius caſus, num. 125. ff. ſoluto matrimon. Parpalia, in l. 1. C. de SS. Eccleſiis. Alexander, in l. Titia textores, num. 7. ff. de legatis primo. Baldus nouellus, in tractatu de dote, part. 9. priuilegio 12. Ioann. Lup. in cap. per veſtras, de donation. inter. in 2. notabili, num. 12. Sylua nuptialis. lib.: 6. num. 34. & 35. Roland. ſibi contrarius, in conſil. 76. ex num. 45. lib. 1. licèt ex num. 38. cum ſeq. arguendo intenderit probare contrarium. Eleganter Marc. Anton. Natta, in conſil. 590. ex num. 3. vſque ad numerum 8. lib. 3. vbi citat Azonem, & Albericum, ita tenentes Andreas Gail. practicar. obſeruat. lib. 1. obſeruat. 1. num. 40. Gregor. Lopez, in l. 5. titul. 3. part. 3. in gloſ ſa magna, e ſon eſtos, ante finem, ibi, vnde etiam in fœmina diuite. Afflictis, deciſ. 237. Iacob. Menoch. de arbitrariis iudic. lib. 2. caſu 66. num. 4. & num. 5. eleganter text. in cap. ſignificantibus, de officio delegati. Nec vrgere in contrarium, oſtendit dilucide, vt ibi videri poterit. Couar. practicar. cap. 6. num. 2. in verſiculo, obtinet tamen hoc priuilegium. Vincentius de Franchis, deciſ. 100. num. 19. dicens, ita iudicaſ ſe Sacrum Conſilium. Anton. Theſaurus, deciſ. 177. num. 3. vbi firmat, ita quoque per illum Senatum deciſum: Azeuedus, in l. 8. tit. 3. lib. 4. num. 9. vbi citat etiam Didac. Perez, ita tenentem. Alexander Trentacinquius variar. reſolution. tom. 1. lib. 2. titulo, de citationibus, reſolutione 2. num. 16. fol. 98. Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 182. dicens, veriorem eſ ſe opinionem iſtam, quicquid alij ſentiant contrarium. Fuluius Pacianus, in conſ. 84. num. 25. qui etiam firmiter defendit, non diſtinguendum, an Perſonæ prædictæ priuilegiatæ, diuites ſint, vel pauperes: Barboſa prima parte l. primæ, ff. ſoluto matrim. num. 50.

Et quidem ſi verum amamus (vt antea dicebam,) & rationi introductionis dicti priuilegij adhæremus, verbis etiam d. l. vnicæ, & ll. partitæ, & nouæ collect. Regiæ, maximam vim non facimus, negari vllo pacto non poteſt, quin hæc ſit veriſ ſima, & verior opinio, atque in puncto iuris, & in praxi tenenda omnino. Conſtat ſi quidem ex ratione introductionis priuilegij dict. l. vnicæ, non diuitias equidem, ſed conditionem viduitatis, & pupillaris ætatis in conſideratione habitam fuiſ ſe, & miſerationis Gratia priuilegium præfatum introductum. Nam huiuſmodi Perſonæ ſolent communiter premi, & maximas pati iniurias, atque moleſtias, ſicuti Andr. Gaill. d. obſeruat. 1. n. 40. & Natta, d. conſ. 580. ex n. 3. ſingulariter, & vere notarunt.

