Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, eiuſdem l. finalis, remedium competere, nedum, cum poſ ſeſ ſio rerum eſt vacua, ſed etiam cum occupata eſt, & res poſ ſidentur ab alio. Ita ſane obſeruarunt Bart ſub num. 5. & ſub num. 16. & num. 20. Bald. num. 25. & 27. & ſub num. 43. & ſub numero 49. Paul. Caſtr. col. 6. Alexan. numero 27. Decius, num. 41. Mantua in prima lectura, num. 164. Zuccard. num. 339. in eadem l. finali, Menochius, remedio 4. num. 582. Achil. Perſonalis, de adipiſcenda, num. 244. & ſeq. Ioan. Franc. de Ponte, in conſ. 20. num. 1. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 585. num. 35. lib. 5. lib. 5. Aluarus Valaſcus, conſultatione 191. in principio, & omnes iuris interpretes id pro certo ſupponunt, qui poſ ſeſ ſorem in propoſito citandum neceſ ſariò, dixerunt; ſicuti enuntiarunt permulti, qui mox referuntur. Ac etiam competit, remedium metipſum aduerſus ſingulares rerum poſ ſeſ ſores, ſiue titulo particulari poſ ſidentes, nedum pro hærede, aut pro poſ ſeſ ſore. Et poſt gloſ ſam, Bart. Alex. Iaſon. Decium, Angelum, Fulgoſium, Ruinum, Ripam, & alios rectiſ ſimè adnotauit Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 48. num. 20. & 21. Competit etiam, ſi hæres aliquas res hæreditarias poſ ſideat, alias verò non; nam pro illis, quas non poſ ſidet, datur remedium d. l. finalis, vt poſt Alex. & Fulgoſium tradit Carolus Ruinus, in conſ. 28. in cauſa, numero 1. lib. 5. Franciſcus Beccius, in conſil. 3. num. 8. Eſt tamen in hoc differentia, an ſcilicet res ſine vacuæ, vel poſ ſideantur ab alio; quia citatio non requiritur in immiſ ſione, quæ ſit virtute dictæ l. finalis, ſed ſummariè proceditur, quando poſ ſeſ ſio eſt vacans: nam & hæres poteſt illam ſua authoritate ingredi, vt ſuprà dicebamus. Et ita citationem eo caſu non eſ ſe neceſ ſariam, docuerunt Bart. in ead. l. finali. C. de edict. D. Adrian. tollend. ſub num. 16. Bald. num 6. Angel. Salicetus, Caſtrenſis, & communiter omnes ſecundum Mantuam, num. 129. Zucchardum, num. 311. Menochium, dicto remedio 4. num. 458. Ioannem Franciſcum de Ponte, in conſil. 20. num. 12. & 3. Caualcanum, deciſione 45. in addit. num. 12. & 13. prima parte, Aluarum Valaſcum, conſultatione 191. in principio, & in praxi partitionum, & collationum cap. 3. pertotum. Perſonalem, de adipiſcenda, num. 244. & ſeq. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, d. art. 48. num. 25. Cæ ſarem Barzium deciſion. Bononiæ 46. num. 42. Idque adeò verum eſt, vt nec citare venientes ab inteſtato opus ſit, nec alium quemlibet, qui non poſ ſideat: imò nec citatio etiam generalis requiratur venientium ab inteſtato, vel aliorum, qui intereſ ſe poſ ſunt prætendere; quamuis nonnulli iuris Authores citationem requirant, ſaltem generalem: id quod ex Curtio iunior, Zuchardo, Mantica, Craueta, & Menochio ſingulariter reſoluit: & rationem reddit M. Anton. Peregrinus, d. art. 48. num. 26. & 27. vbi in effectu concludit iuridicè, præoccupationem poſ ſeſ ſionis prodeſ ſe hæredi ſcripto, nec ex defectu citationis poſ ſe dicere venientes ab inteſtato de nullitate immiſ ſionis, ſententiam autem eiſdem, vtpote non citatis non nocere, quod ita pariter concludit Achilles Perſonalis, de adipiſcenda, num. 244. & 245. dicens, verum eſ ſe. immiſ ſionem valere; & ſic quoad validitatem iudicij, & ſententiæ, citationem non requiri, ſed quoad præiudicium aduerſarij non extendi. Cæsar Barzius, d. deciſ. Bononiæ 46. num. 43. vbi inquit, quod Iudices, quando ſumus in cauſa inteſtati, ſatis eſt, ſi ſe informent, quis obtineat primum locum in gradu, & obtinentem, putà filium, vel filiam, vel ſororem mittent in poſ ſeſ ſionem bonorum defuncti, etiam quod talis diceretur incapax bonorum; & citat alios Authores ita tenentes. Cæterum, ſi poſ ſeſ ſio vacans non eſt, ſed res poſ ſidentur ab alio, ſi hæres agit dumtaxat de pronuntiando ſe hæredem, citatio etiam poſ ſeſ ſoris neceſ ſaria non eſt, quia in poſ ſeſ ſione nullum infertur poſ ſeſ ſori præiudicium, ſiue non agitur tunc de ſua poſ ſeſ ſione, nec de remouendo illum ab ea, ſic ſane poſt Pet. Cinum, Salicet. Alex. Zuchard. & Menoch. reſoluit Peregr. eod. art. 48. n. 22. & vltra eum optime explicauit Perſonalis, de adipiſcienda, n. 249. Si verò aliquis poſ ſidet, tunc equidem poſ ſeſ ſor citandus eſt ab hærede, qui petit miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex beneficio d. l. finalis. Et, eo non citato, poſ ſeſ ſio vti nulliter data, infirmanda, & reuocanda eſt: quod poſt Bartol. Baldus, Albericus, & alios multos obſeruauit Peregr. metipſe, ibid. n. 18. & n. 35. & vltra relatos ab eo Marſilius in l. de vnoquoque, nu. 145. ff. de re iudicata, Pariſ. in conſil. 31. numero 29. & ſequent. lib. 4. Vantius Craueta, Cephalus, & alij, cum quibus Perfonalis, num. 247. & 250. Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſilio 1. num. 1. 2. & 3. & exornat nonnullis Aluarus Valaſcus, in praxi partition. & collation. cap. 3. Parladorius, lib. 2. rerum quotidianarum, cap. 6. per totum. Et eſt ratio, quia poſ ſeſ ſor, quamuis iniuſtus, ſemper eſt citandus, l. meminerint, C. vnde vi, l. finali, C. ſi per vim, vel alio modo, l. prime, §. neceſ ſario. ff. ſi ventris nomine, l. cum fundus, & l. colonus, ff. de vi & vi armata. Nam poſ ſeſ ſio, etiam iniuſta, nemini auferenda eſt, vt ex Innocentio, & aliis, tradit & exornat Peregrinus, dicto art. 48. num. 18. per totum, vbi etiam ſubdit, quod tenuta. ac in poſ ſeſ ſionem miſ ſio conceſ ſa á Iudice, non citato poſ ſeſ ſore ad eius grauamen. vti de facto conceſ ſa de facto, abſque partis citatione reuocari poterit: quod ex multis ibi probat. Et vltra eum idipſum tenuit Parladorius, lib. 2. dicto cap. 6. num. 1. vbi inquit, quod poſ ſeſ ſio data à Iudice, non citato ipſius rei poſ ſeſ ſore, nulla eſt: & num. 5. quod ſpoliatus à Iudice cauſa non cognita, ante omnia reſtituendus eſt: quod vtrumque & iure, & authoritate probauit ibidem: & ſubiicit num. 7. quod cauere magnopere debent Iudices, ne quemquam in poſ ſeſ ſionem mittant, niſi cita o prius ipſius rei poſ ſeſ ſore: & num. 2. & 3. diſputat, vtrùm poſ ſeſ ſio data à Iudice, non citato rei ipſius poſ ſeſſore, confirmanda ſit. ſi conſtiterit, eum nullam defenſionem habere, etſi citatus fuiſ ſet: vt ibi videbitur: & latiùs per Achil Perſonalem, de adipiſcenda, numero 150. & quatuor ſequentibus, quo Authore non relato, ex Romano Decio. & Alexandro affirmatiuè diluit dubium id Peregrinus, dicto articulo 48. numero 28. in fine. Ea ratione, quia cum conſtat. poſſeſ ſori nullum ius competere, poſ ſeſ ſio eo non citato ſibi auferri poteſt. Eandem denique ſententiam de poſ ſeſ ſore citando. vltra locum partitionum ſupra relatum, tenuit & alio in loco Aluarus Valaſcus, in conſultatione, inquam, 191. ex n. 2. cum ſeq. vbi inquit d.n. 2. quod poſ ſeſ ſor, ſiue iuſtus, ſiue iniuſtus, regulariter non eſt ſpoliandus inauditus. Nec etiam Principis reſcripto, nec Iudicis ſententia interlecutoria, aut manu, vt ibidem probat num. 3. Et hoc etiam ſi ſit ſimplex detentator, vt ibi num. 5. & etiam ſi prædo: nam ſtatim ſine citatione reſtitui debet, & eadem celeritate, qua fuit ſpoliatus; nec requiritur, quod poſ ſeſ ſio aliter iuſtificetur, vt ibi n. 6. & etiam num. 7. idem eſ ſe, ſi de poſ ſeſ ſione iuris incorporalis agatur: ſufficit enim probare ſolam facti poſ ſeſ ſionem: & n. 8. Valaſcus ipſe inquit, idem eſ ſe, ſi iudicis authoritate id fiat, quoniam Iudex inauditum, non minus dicitur ſpoliare, quàm pars; & citat tex. in c. conquerente, de reſtit. ſpoliat. & idem reſoluit Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 248. dicens, quod hæres, etiam ſi Iudicis authoritate in poſſeſ ſionem, non citato poſ ſeſ ſore, ingrediatur, a pœna l. meminerint, C. vnde vi, non excuſatur; allegans ſe ignoraſ ſe. poſ ſeſ ſionem fuiſ ſe plenam: prout & multi alij Authores ibi relati tradiderunt. Caualcan. denique in addit. ad deciſ. 45. primæ partis, num. 12. tenuit idipſum: & n. 17. dixit, quod Iudex immittens aliquem in poſ ſeſ ſionem, debet dicere, ſaluo iure poſ ſeſſoris legitimi. Et poſt: alios Rota Bononien. deciſ. 83. num. 8. Menoch. remed. 4. num. 467. Peregr. d. art. 48. n. 36. vbi eleganter declarat. Et vide n. 38. vbi inquirit, quænam poſ ſeſ ſio opituletur poſ ſeſ ſori, vt ipſe citari debeat? & concludit, quod poſ ſeſ ſor per annum & diem, verus poſ ſeſ ſor eſt. Cæterum (vt ex Innocentio, & aliis multis Authoribus probauit eod. num. 38. ) quod poſ ſeſ ſor etiam momentaneus citandus eſt, & ſic etiam poſ ſeſ ſio momentanea apprehenſa proſit, nec aliter de ſua poſ ſeſ ſione poſ ſeſ ſor ſit eiiciendus, niſi prius citetur: quaſi ratione præuentionis ſit potior in poſ ſeſ ſione, nam per modicum temporis ſpatium acquiritur. poſ ſeſ ſio mobilium & immobilium, vt eodem in loco ex multis aliis Authoribus ipſe Peregrinus notauit. Et hactenus de his, ex quibus manifeſtè apparet, remedium dict l. finalis, competere etiam, quando bona non vacant, ſed poſ ſidentur ab alio; & tunc vtrum agens in continenti debeat de iure ſuo edocere, & quæ teneatur probare, quid etiam fieri debeat: conſtabit ex his, quæ dicenda ſunt infrà in eo articulo, quis legitimus ſit contradictor in hac materia. Sed & remedium dict. l. finalis, nedum dari hæredi ſcripto, vt inducatur de nono in poſ ſeſ ſionem bonorum hæreditariorum, ſed etiam vt confirmetur in poſ ſeſ ſione illorum, quam prius habebat, & propria authoritate acceperat: ex dictis quoque ſupra, & dicendis infrà deducitur; & poſt alios multos obſeruarunt Gregor. Lop z, in l. 2. tit. 4. part. 6. gloſ ſ. 1. in principio, Roland. in conſil. 78. num. 12. lib. 3 Iacobus Menochius qui latius explicat dicto remedio 4. ex num. 348. cum ſeq. Anton. Galeat. Maluaſ ſia, in conſil. 54. num. 4. vol. 1. Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſil. 20. num. 37. vbi inquit, dict. l. finalis beneficium competere etiam ad confirmandam poſ ſeſ ſionem, Pelaez à Mieres. de maior. p. 3. q. 16.

Rurſus & principaliter, atque tertio loco conſtituendum, & obſeruandum erit, remedium poſ ſeſ ſorium eiuſdem l. final. C. de edict D. Adrian. tollend. eſ ſe adipiſcendæ poſ ſeſ ſionis remedium, de quo nullus ambigit, imò vt certiſ ſimum tradiderunt omnes communiter in d. l. finali. Sic de adipiſcenda poſ ſeſſione ex remedio l. ipſius finalis, titulum adiecerunt Iacobus Menochius, d. remedio 4. Achilles Perſonalis, dicto tractatu de adipiſcenda. Et in terminis eſ ſe adipiſcendæ remedium adnotarunt Pariſius, in conſil. 12. num. 218. lib. 2. Ruinus, in conſil. 27. num. 7. vol. 5. Roland in conſil. 1. num. 25. lib. 1. & in conſil. 78. nu. 4. lib. 3. Franciſcus Beccius, in conſ. 3. num. 1. Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſil. 20. num. 52. & 53. M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, art. 48. num. 30. Marcabrunus, in conſ. 62. num. 27. Ioann. Parladorius, rerum quotidianarum, libro 2. cap. 5. numero 1. & 2. Simon de Prætis, de interpretationi. vltimarum voluntatum, lib. 5. interpret. 2. dubitatione 3. numero 18. & 19. folio mihi 516. Vbi inquit, quod poſ ſeſ ſorium adipiſcendæ eſt duplex, alterum ſummarium, citius expediendum, quod eſt dictæ l. finalis; alterum verò plenarium, plena cognitione determinandum, quod eſt interdictum Quorum bonorum, vt ibidem proſequitur, numero 23. & ſeq. Vbi etiam oſtendit, remedium poſ ſeſ ſorium dictæ l. finalis. differre in multis ab interdicto Quorum bonorum. Quod oſtendit ſi niliter Antonius Gomezius, in l. 45. Tauri, numero 252. cum ſeq. latius Menochius, dicto remedio 4. ex numer. 45. vſque ad numerum 56. vbi vndecim commemorat differentias. Sed & quaſi recuperandæ poſſeſ ſionis dici remedium dictæ l. finalis, poſt Baldum, Decium, & Afflictis, notauit Rolandus, in conſ. 1. numero 76. lib. 1. Franciſcus Beccius, in conſil. 3. num. 10. & vide latius per Menochium, eodem remedio 4. num. 504. & ſeq. Parladorivm, rerum quotid. lib. 2. cap. 5. Et eſ ſe remedium ſummarium & executiuum, ac celeriter, & de plano expediendum, dictæ l. finalis remedium, expreſ ſim deducitur ex loco Simonis de Prætis relato ſuprà, num. 85. & etiam obſeruarunt communiter Scribentes in eadem l. finali, & poſt alios ſcripſerunt Beroi. in conſ. 60. col. 2. & in conſ. 56. col. 1. lib. 2. Roland. in conſ. 78. n. 13. lib. 3. Franciſc. Beccius, in conſ. 13. n. 1. Ioan. Franc. de Ponte, in conſ. 20. n. 51. & 52. M. Anto. Peregr. de fideicom. d. art. 48. n. 56. Cæ ſar Barzius, deciſione Bononiæ 46. numero 43. vbi inquit, quod poſ ſeſ ſorium d. l. final. ſummariè expenditur, & ſine figura iudicij, quia celeritatem deſiderat. Et an libellus neceſ ſarius ſit in eo remedio, & qualiter formari debeat, & an lis contestetur: explicat Peregrinus metipſe, dicto num. 56. & num. 57. cum ſeq. vſque ad numerum 61. & iunge Hypolytum Riminaldum, in conſil. 585. numero 86. lib. 5. Menochium. dict. remedio 4. ex numero 468. vſque ad numerum 476. & numero 485. cum ſequentibus, & numero 551. & 552. Vide etiam eundem Menochium, ex numero 502. cum multis ſequentibus, vbi longa ſerie diſcutit, an remedium d. l. finalis cumulari poſ ſit cum interdicto Retinendæ, & cum poſ ſeſ ſorio Recuperandæ: Et Iudex competens quis ſit in dicto remedio, vide ipſummet Menochium ex num. 402. cum multis ſequentibus, & breuiter explicant Antonius Gomez. in l. 45. Tauri, num. 151. per totum, Azeued. in l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, num. 52. & ſeq Peregr. d. art. 48. ex num. 62. Idcircò cum adeò executiuum & ſummarium ſit remedium d. l. fin. non admittuntur in eo probationes, aut exceptiones altiorem indaginem requirentes, ſed reſeruantur in petitorio, id quod ſingulariter & vtiliter confirmat, atque multis comprobat Rolandus in conſil. 1. num. 71. & tribus ſequentibus lib. 1. & expendit text. in d. l. finali, C. de edicto Diui Adriani tollendo, & citat Decij conſilium, ſingulare. 424. co. fin. & 467. coi. penultim. vbi inquit Decius, quòd fideicommiſ ſarius, qui offert in continenti probare de fideicommiſ ſo per inſpectionem teſtamentorum, cùm non ſit nominatus in teſtamentis ſi per interpretationem verborum, quæ in teſtamento habentur, vellet eius intentionem probare, talis probatio non eſt admittenda in iudicio poſ ſeſ ſorio, ſed reſeruari debet in alio iudicio cum requirat altiorem indaginem. Quod eſt quidem fummè notandum ad ea, quæ ſuprà diximus, quatenus ſucceſ ſori maioratus competere remedium d. l. finalis reſoluimus. Id enim erit intelligendum, ſi per ſcripturam. aut inſtitutionem maioratus, ex præ ſcriptionéve, aut alio modo legitimo, ſe fore verum ſucceſ ſorem oſtendat in continenti: ſecus tamen ſi ex tacitis vocationibus, aut ſubſtitutionibus, aut per interpretationem verborum, ſiue ex præ ſumpta tantùm, aut tacita defuncti voluntate ſe vocatum contenderet, nec expreſ ſim & aliter tunc poſ ſet de iure ſuo edocere, ita quod altiori indagine, atque exquirendo dubiam teſtatoris. vel inſtitutoris maioratus voluntatem, res debeat definiri: quod ex præcitatis conſiliis Decij, & traditionibus Rolandi certum eſt, & veriſ ſimum, & in eodem placito, quod ſcilicet in remedio d. l. ſin. non admittantur probationes, ſeu exceptiones, quæ altiorem indaginem requirunt, fuerunt Alcia. in conſ. 389. q. 1. n. 4. Pariſ. in conſ. 10. n. 30. lib. 2. Becci. in conſ. 3. n. 12. Ioan. Franc. de Ponte, in conſ. 20. n. 23. Ioan. Philip. ad tit. C. de edict. Diui Adriani tollend. in verſ. putat tamen Bart. Parlad. rerum quotid. lib. 2. c. 5. n. 25. Achil. Perſon. de adipiſ. n. 409. Menoch. d. remed 4. n. 689. & n. 753. & plurib. ſeq. latè Beroi. in conſ. 56. & 57. lib. 2. Bertaz. in conſil. 52. col. vlt. Oſaſc. deciſ. 23. Card. Thuſ pract. concluſ. iur. tom. 3. litera E. concl. 409. fol. 345. Marc. Anton. Peregr. de fideicom. art. 48. n. 29. vbi inquit, quod exceptiones, quæ ad effectum proprietatis & dominij reſpiciunt, ſi ob aliquam dubietatem iuris aut facti, non facilè & promptè ſint liquidabiles, ſed cauſ æ cognitionem requirant, relinquuntur alteri iudicio, & interim remoto contradictore, hæres ſcriptus mittitur in poſ ſeſ ſionem, & reus conſtituitur, & eſ ſe caſum in d. l. finali, C. de edicto Diui Adriani tollendo: & limitat ſtatim num. 30. cum aliis Authoribus quos citat, in poſ ſeſ ſoriis Adipiſcendæ obſtare exceptionem de notorio defectu in proprietate, quæ ſit facilè liquidabilis. Et id ipſum probauit Rolandus, ibi non relatus, d. conſ. 1. num. 26. lib. 1. & in conſ. 78. n. 4. lib. 3. vbi ex aliis iuris Interpretibus notauit, poſſeſ ſorium Adipiſcendæ non excludere exceptionem proprietatis, quæ in continenti probari poteſt. Secus tamen in poſ ſeſ ſorio Recuperandi, Menochius etiam recuperandæ poſ ſeſ ſionis, dicto remedio 4. numero 747. & ſequentibus. Idemmet dubium, an exceptio defectus dominij impediat dictum remedium d. l. finalis; cum tractaſ ſet, & reſolutiue, cum aliis Authoribus dixiſ ſet, exceptionem defectus dominij hanc miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem retardare non poſ ſe, atque obiici exceptionem requirentes altiorem indaginem: limitat ſtatim num. 751. vt id non procedat, nec locum habeat, cum probationes in continenti ſuper hac exceptione defectus dominij offeruntur; & citat Bald. Decium, Gozadi. Alcia. Neuizan. Craue. Nattam, Zuccar. & Roland. ſic tenentes, & conuenit Azeuedus. in d. l. 3. tit. 13. n. 25. & 26. lib. 4. nouæ collect. Regiæ. Cæterum de iure huius Regni, atque in ſpecie d. l. Regiæ 3. (quæ vulgò Soriana lex dicitur) admittendam non eſ ſe exceptionem dominij, vel proprietatis, etiam ſi poſ ſeſ ſor paratus ſit in continenti de iure ſuo docere; poſt Roder. Suar. & Didac. Per. conſtanter tuetur, & rationem reddit Parlador. rerum quotidian. lib. 1. d.c. 5. n. 6. & 7 qui inquit, idem dicendum eſ ſe in ſpecie d. l. finalis, C. de edict. D. Adr. toll. nam cum Soriana illa lex edita fuerit cauſa ampliandæ illius legis fin. quod in ampliante definitum eſt, idem quoque, & in ampliato definiendum erit. Et idem ſtatuit in inuaſore rerum hæreditariarum, dicens eum audiendum non eſ ſe, etſi velit in continenti ſuum probare dominium. Quamuis fateatur eodem nu. 7. quod interdicto adipiſcendæ poſſeſ ſionis, dominij, admittitur exceptio, quando probationes offeruntur in continenti.

Quamuis autem executiuum, & ſummarium adeò ſit remedium l. ipſius finalis, dubitari equidem communiter ſolet, vtrum in eo requirantur plenæ probationes, an ſemiplenæ ſufficiant; & Vere hæc iuris quæ ſtio definiri poteſt ex his, quæ Iacobus ipſe Menochius in commentariis de recuperanda poſ ſeſ ſione, remedio 15. quæ ſt. 32. ſcripta, atque notata reliquit, quò loci veriorem eſ ſe exiſtimauit communem illam opinionem, plenam probationem fore neceſ ſariam, & in eadem ſententia perſiſtit in commentariis de Adipiſc. remed. 4. n. 446. & n. 678. & ſeq. dicit etiam in ſpecie ita reſpondiſ ſe Riminald in conſ. 258. n. 32. lib. 2. & ſi diſ ſentiat Beroius, in conſilio 43. numero 47. lib. 3. in ſpecie huius remedij Adipiſcendæ ex d. l. finali competenti. Et illa ratione cum cæteris adductus eſt principaliter Menochius. quod non leuis imò maximi momenti eſt poſ ſeſ ſionis cauſa, §. commodum, cum vulgatis Inſtit. de interdict. & eodem loco confutauit rationes, & fundamenta eorum, qui ab hac vera ſententia diſ ſentiunt, vt ipſe quoque profitetur d. remedio 4. d.n. 678. & vide Achil. Perſon. de adipiſcend. ex n. 485. cum infinitis ſeq. vbi longa ſerie diſputauit iſtum articulum. Addiderim ego, & eandem ſententiam, quod ſcilicet plena probatio neceſ ſaria ſit in iudicio ſummario d. l. finalis, tenuiſſe, & alio in loco vltra relatum ſuprà, Hippolytum Riminaldum, in conſ. 585. n. 81. & 82. lib. 5. vbi inquit, quod iudicium poſ ſeſ ſorium l. fin. C. de edict. D. Adr. tol. requirit probationes luce merediana clariores, ex doctrina Baldi, in l. ſi vnus, C. de teſtamentis. Idque non contigiſ ſe in quæ ſtione ibi agitata, nec ex illo inſtrumento teſtamenti extenſo reſultare probationem luce merediana clariorem, quia ſtante diuerſitate inter ſcripturam ſecundam inſtrumenti releuati, & primam protocolli, ſtandum erat primæ, vt ibt latiùs probat, & concludit, (quod attinet ad noſtrum propoſitum, vt dixi.) Deinde, & in eodem placito ex ſententia Bartoli, Aretini, Alexandri, Ripæ, Rolandi, Menochij, Ploti, Hieron. Gabriel. Miran. & Conrad. & plenam probationem requiri, firmaſ ſe Simon de Præt. in conſ. 114. n. 25. lib. 1. & de interpret. vltimar. volunt. lib. 5. interpret. 2. dubitat. 3. ex numero 26. vſque ad numer. 34. qui hanc opinionem veriorem arbitratur, & tenendam omnino cum nonnullis declarationibus, quas ibidem adducit, & contrariam improbat, vt ibi videbitur. Et cauſam iſtam poſ ſeſ ſoriam reputari magni præiudicij ex magno commodo, quod affert poſ ſeſ ſori, rectè conſiderat n. 28. Rurſum, & nouiſ ſimè omnium ſuſtinuiſ ſe hanc eandem partem, Alex. Trentacinq. variarum reſolutionum, vol. 1. lib. 2. tit. de probationibus, reſolutione 11. fol. 195. vbi inquirit, an in poſ ſeſ ſoriis ſufficiant ſemiplenæ probationes, & refert duas Doctorum ſententias.

Prima eſt, ſemiplenas probationes ſufficere, ex nonnullis Authoribus, quos ibi refert, & Decio, qui in terminis d. l. fin. C. de edict. D. Adr. tol. ſic reſoluit in ipſamet l. nu. 15. & huius partis ſequaces adducti ſunt præcipuè ex text. in l. 2. & in l. fin. in 2. p.C. de edict. D. Adr. tol. vbi in poſ ſeſ ſorio Iudex ſequitur apparentiam, & eſt facilis in mittendo in poſ ſeſ ſionem, idque ex ratione illa per Menochium iuridicè confutata, & per Decium præpoſterè adducta, quod in iudiciis poſ ſeſ ſoriis dicatur agi de leui, & modico præiudicio, ita quod ſufficit ſemiplena probatio per teſtem. & famam; cum imò poſ ſeſ ſionis contentio maximi præiudicij ſit (vt ſuprà dicebam) & poſſeſ ſionis commodum maximum reputetur, & quandoque poſ ſeſ ſionis cauſa proprietatem trahit, vt in cap. ſi à te, de præbendis, lib. 6.

Secunda opinio eſt ſuperiori contraria, quod plenæ probationes requirantur, in eo poſ ſeſ ſorio d. l. finalis iudicio, quam tenent Authores nonnulli relati per ipſummet Trentacinquium, qui tamen eorum iuris Interpretum, quos ego ſuprà retuli, nullam mentionem facit; ſed hanc ſecundam ſententiam rectè tuetur, & ad text. in d. l. fin. C. de edict. D. Adr. tol. reſpondet, n. 2. quod quando dicit, quod Iudex ſequitur apparentiam, procedit, vbi non adeſt legitimus contradictor, ſicque de intereſ ſe Tertij non agitur; nam tunc Iudex facilis eſ ſe debet in faciendo miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem requiſitam, & ſufficit ſummaria cognitio, & probatio, ac inſtructio Iudicis, vt inducatur ad concedendum miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem.

Denique, & videri apertè probaſ ſe eandem communem ſententiam (licèt articulum in terminis non diſputer) Borgninum Caualcanum, in addit. ad deciſ. 45. 1. p.n. 11. 12. & 13. vbi cum extat contradictor, inquit, quod Iudex debet audire partes, & ſuperſedere in miſ ſione in poſ ſeſ ſionem petita, & ſi de intereſ ſe contradictoris apparenter apparet, debet pronuntiare non eſ ſe locum ſummariæ cognitioni, ſed agendum eſ ſe iudicio ordinario, & ſic poſtea ſeruatis ſeruandis diffinitiuè pronuntiare, aliàs nulliter procederet, & poſ ſet appellari, vt notarunt etiam alij quamplures Authores ibidem relati per Caualcanum eundem. Qui tamen ex ſuperiùs dictis, atque ex his, quæ ipſemet in loco relato notauit, temperari debet alio in loco, in quo apparet, nimis abſolutè loquutum, deciſ. in quam, 20. n. 28. p. 3. fol. mihi 253. vbi inquit, quod quando hæres ſcriptus petit immitti in poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio d. l. fin. ſi comparet alius, qui habet ſimilem, vel diſ ſimilem titulum à teſtatore, vel à lege, per quem poſ ſit poſ ſidere bona petita, ſi in continenti arbitrio Iudicis poteſt ſemiplenè tantum veluti per vnum teſtem probare de ſuo intereſ ſe, non legitimè, & plenariè; quod tunc Iudex debet reiicere remedium d. l. fin. Id tamen nimis generaliter dictum, ſemiplenam etiam probationem, ſic abſolutè admiſ ſam, communi Doctorum traditioni repugnare, viderit vniuſquiſque, quamuis Iudicis arbitrium eo caſu multum valiturum, fateamur libenter, prout Prætis in loco relato ſuprà notauit. Et Iudex quando in remedio d. l. fin. & in iudiciis ſummariis non eſt ſeruata forma dicti indicij, ſed ad vlteriora proceſ ſum, miſcendo petitorium, & ordinarium cum ſummario, & executiuo, quomodo debeat pronuntiare; explicat ipſe Caual. d. deciſ. 20. n. 49. p. 3. qui in addit. ad deciſ. d. 45. n. 11. 1. p. rectius conſtituit, quod Tertius contradictor ad hoc vt audiatur, debet ſaltem à principio ſummariè, & ſic ſemiplene docere de iure ſuo, aliàs audiri non debet. Quod eſt iuridice dictum; ad hoc namque vt audiatur, ſemiplena illa probatio ſufficit, vt ibi ex aliis Authoribus Caualca. ipſe probauit, ſed ad hoc vt remedium d. l. fin. excludatur, ſemiplenam ſufficere probationem, malè equidem d. deciſ. 20. enunciatum, ex ſuperius notatis apparet dilucidè. Sed & eadem deciſ. 45. in addit. ex n. 5. cum ſeq. fol. mihi 142. & 243. recte quidem, atque in facti contingentia probauit, quod donatio inter viuos reuocat teſtamentum prius factum irreuocabiliter, etiam ſi donatarius nolit accipere donationem & impedit ſecundum, atque teſtamenti factionem ſuper bonis donatis, & conſequenter remedium d. l. fin. C. de edict. D. Adr. toll. & loquitur quando is, cui teſtator fecerat donationem inter viuos omnium bonorum ſuorum, cum reſeruatione quadam, contradicebat hæredi, dandam eſ ſe poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio d. l. fin. quod etiam impeditur ex teſtamento ſecundo, quod reuocat primum, vt ibid. probatur, per Caualcanum. Et in ipſo remedio, vtrum teſtium repulſatio admittatur, vide Menoch. de arbitrariis, lib. 1. q. 32. qui d. remed. 4. n. 680. inquit, hanc iuris quæ ſtionem propoſuiſ ſe Zuccardum, in eadem l. fin. n. 302. & eam non infœliciter abſoluiſ ſe. Et remed. eod. 4. n. 802. & quatuor ſeqq. in ea quæ ſtione, an ſententia lata in remedio d. l. fin. diffinitiua ſit, vel interlocutoria; ex communi Doctorum ſententia rectè conſtituit duos caſus. Primus eſt, cum ſine contradictore pronuntiatur, hæredem eſ ſe mittendum in poſ ſeſ ſionem, & hoc caſu ſententia dicitur interlocutoria. Secundus caſus eſt, cùm contradictor comparet, & tunc ſententia in ea partium contentione, & controuerſia lata, diffinitiua dicitur, ſiquidem de cauſa cognoſcitur, & libellus datur, & finis imponitur controuerſiæ, & ſic eſt diffinitiua. Et q. 100. ex n. 807. cum multis ſeqq. vſque ad nu. 826. Eruditè, atque ex profeſ ſo inquirit, appellare an liceat ab interlocutoria lata in remedio d. l. fin. & appellari non poſ ſe concludit multis rationibus, & authoritatibus, de quibus ibidem. Subnectit tamen nonnullas limitationes, in praxi equidem vtiles, & quæ frequenter contingere poſ ſunt, vti ibi videre neceſ ſe eſt, cum caſus ſe offeret. Et in eodem quoque placito, quod appellare non liceat à decreto poſ ſeſ ſionis in remedio d. l. finalis, fuerunt etiam Octauianus Cacheran. deciſ. 47. per totam, vbi an ſententiæ latæ ſuper poſſeſ ſorio, à qua appellatum fuit, executio ſuſpendatur, Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſ. 20. num. 53. D. Spino, in ſpeculo teſtam. gloſ ſ. 34. principali, num. 34. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt lib. 5. interpret 2. dubit. 3. n. 35. & ſeq. Porgninus Caualcan. deciſ. 6. n. 2. & 3. & ſeq. & n. 18. vbi quod appellatio à miſ ſione in poſ ſeſ ſionem non ſuſpendit eam: & latiùs explicat deciſ. 7. p. 4. vbi vide omninò. Achilles Perſonalis, de adipiſcenda, ex numero 330. cum multis ſequent. vſque ad numerum 351. vbi latiſ ſime declarat iſtum articulum: Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum lib. 2. cap 5. numero 31. vbi inquit, à poſ ſeſ ſionis datione, quæ ex remedio dict. l. finalis, & legis Sorianæ fit, appellationi locum non fore de iure communi, nec etiam de iure Regio, quod attinet ad effectum ſuſpenſiuum, quamuis eodem iure Regio in cæteris iudiciis poſ ſeſ ſoriis appellatio admittatur, niſi quando duæ ſententiæ fuerint concordes, vt in l. 8. titul. 20. libro 4. nouæ collectionis Regiæ, & per Authores ibi relatos. Denique, & id ipſum, quod in remedio poſſeſ ſorio dict. l. finalis, cum ſententia interlocutoria profertur, non admittatur, nec etiam in diffinitiua in caſu ſtatim dicendo; obſeruarunt ex communi, & recepta ſententia Antonius Faber, ad tit. C. de edict. diui Adri. toll. definitione prima, Cardinalis Thuſcus, pract. concluſionum iuris, tom. 1. litera A. concluſione 40. ſol. 367. A diffinitiua autem ſententia lata in iudicio, ex remedio dict. l. finalis, appellare an liceat, explicat etiam diffusè Menochius, eodem remedio 4. ex num. 826. vſque ad num. 879. vbi in effectu diſtinguit duos caſus principales, ſed vnicuique plures anectit declarationes, vt ibi videbitur. Primus caſus eſt, cum lata fuit ſententia ad fauorem hæredis ſcripti, qui petiit ſe mitti in poſſeſ ſionem ex remedio dictæ l. finalis, contra reum conuentum; in quo recepta omnium opinio eſt, reum conuentum appellare non poſ ſe à ſententia contra ſe lata, qua pronuntiatum fuit, hunc hæredem in teſtamento ſcriptum, mittendum eſ ſe in poſſeſ ſionem bonorum teſtatoris defuncti. Secundus caſus eſt, cum iudicatum fuit contra actorem reo abſoluto, quia fuit pronuntiatum, actorem non eſ ſe mittendum in poſ ſeſ ſionem ex remedio dictæ l. finales, & tunc quidem appellatio hæredis ſcripti recipienda eſt, vt explicat ibid. ex num. 876. & in effectu poſt alios Authores ſequitur hanc diſtinctionem Achilles Perſonalis, de adipiſcenda, nu. 343. & 344. qui num. 351. vſque ad num. 356. explicat, vtrum attenta poſt appellationem à ſententia de mittendo hæredem in poſ ſeſ ſionem lata, iuxta text. in dict. l. finali, C. de edict. diui Adr. toll. ſint reuocanda, ſiue qualiter parti ſit ſuccurrendum. Et iunge Ioſeph. Ludouicum, deciſione Peruſina 69. ex nu. cum ſequentibus. Et reſtitutio an concedatur contra ſententiam latam in remedio l. eiuſdem finalis: vide ipſum Menochium, dicto remedio 4. ex num. 906. cum ſeq. Et an de nullitate agi poſ ſit contra ſententiam in eodem remedio latam? explicat idem Menochius, ex num. 879. cum pluribus ſeq. Et hactenus de tertia obſeruatione principali in hac materia.

