Tertiò conſtituo, ſententiam ipſam primam, ex eo quod de conficiendo inſtrumento conuentum fuerit, contractum non dici in ſcriptis celebratum, ſiue non eſ ſe imperfectum, vt pœnitentiæ locus ſit, nec etiam conditionalem, niſi dicatur expreſ ſim, quod aliter contractus non valeat: locum habere multo magis, & ſeruandam eſ ſe, quando extant coniecturæ, qui ita ſuadeant, & ex quibus colligatur, contrahentes ipſos habuiſ ſe contractum pro perfecto, & conueniſ ſe de conficiendo inſtrumento ad faciliorem ipſius contractus probationem: in quo omnes conueniunt, etiam ſecundæ opinionis ſectatores, ac maxime hi, qui primam eandem opinionem ſequuti fuere indiſtincte, ita equidem obſeruarunt expreſ ſim, & ante alios erudire ſcripſit Aretinus m d. conſ. 159. num. 10. verſic. Ego autem, & cum aliis ſequuti ſunt Iacobus Menochius, lib. 3. d. præ ſumptione 148. n. 6. cum ſeqq. vſque ad numerum 12. vbi ſex enumerat coniecturas. Prima coniectura eſt, quando eo tempore confecti contractus volunt contrahentes ipſum contractum habere effectum, dum transferunt dominium, vt ſi dans in ſolutum dixit, ex nunc dat, & conſignat. Secunda coniectura eſt, quando vnus contrahentium promittit facere inſtrumentum ad omnes requiſitiones alterius, vt per Menochium, ibidem, num. 8. Tertia coniectura eſt, quando ipſi contrahentes iurarunt attendere, & obſeruare. Quarta eſt, quando ipſi contrahentes ſubſcripſerunt contractum. Quinta eſt coniectura, quando conuentum fuit, quod ex tunc emptor perciperet fructus. Sexta coniectura eſt, quando venditor promiſit de euictione. Et hactenus Menochius, vltra quem & alia ſeptima deducitur coniectura ex traditionibus Decij, dicto conſilio 340. poſt numerum 2. quando inquam pretium ſolutum eſt rogatione inſtrumenti non ſpectata. Et ſequitur Decium. Ludouic. Morotius, dicto reſponſo 96. num. 12. Et idem erit, vbi emptor non integrum pretium, ſed partem pretij venditori ſoluiſ ſet, arg. tex. in l. quæ de tota ff. de rei vend. quod ſuperioribus non relatis conſiderauit optimè D. Fælic. de cenſibus in addit. ad cap. 4. lib. 3. num. 4. in verſ. Idque veriſ ſimum eſt. Sed & octaua deducitur coniectura ex eodem Ludouico Morotio, d. reſp. 96. num. 13. quando ponderando dicta, & verba teſtium (quod Iudices debent maxima deliberatione in propoſito efficere) reſultaret iuridicè, contrahentes ipſos habuiſ ſe contractum ex tunc pro abſoluto & perfecto, licet de inſtrumento conficiendo conueniſ ſent, vt latius per eundem Authorem poſt Aretinum ibi relatum. Nona denique deducitur coniectura ex eodem Morotio, num. 14. ex traditione inquam rei, vel poſ ſeſ ſionis alio modo, quàm ex donatione in ſolutum facta, & ſic non ad eum caſum reſtricta, ſed generaliter accepta: Et in his duabus coniecturis conuenit, etiam Parlad. rer. quoti. lib. 2. d.c. 3. n. 48.

Rurſus & quarto conſtituo, ſententiam illam Placentini, Azonis, Caſtrenſis, & ſequacium (qui eſt ſecunda opinio principalis, relata ſuprà, num. 9. ) eodem etiam iure communi attento, non indiſtinctè ac ſemper reſpuendam, ſed etiam ex coniecturis probatis, & legitimis admittendam aliquando: idcircò a prædicta prima opinione communi, relata ſuprà, num. 3. & à me magis probata (vt ſuprà quoque dixi) recedendum eſ ſe coniecturis contrariis; quæ ſuadeant contrahentes voluiſ ſe, confici inſtrumentum pro ipſius perfectione. Idque ex Saliceto, & Aretino dilucidè obſeruauit Menochius, libro 3. dicta præ ſumptione 148. num. 12. & quatuor numeris ſeqq. quatuor congeſ ſit coniecturas. Prima eſt, ſi ipſi contrahentes, vel eorum vnus dixit, quod volebat contrahere in ſcriptis. Secunda eſt coniectura, quando res ciuitatis venditur per ſubhaſtationem. Tertia eſt coniectura, imò caſus certus, quando partes dixerunt, quod de ipſo contractu conficeretur inſtrumentum, & quod aliter, & alio modo non valeret contractus; quod & alij multi Authores relati per Menoch. probarunt. Quarta coniectura eſt quando ante factum contractum vnus contrahentium dixit, habeamus Notarium, qui ſit de ipſo contractu rogatus, vt per eundem Menoch. ibid. num. 16. & conuenit ſuperioribus Marcabrunus, in conſ. 20. num. 24. & ſeq. & maximè, num. 50. vbi aperte probauit, ex coniecturis diiudicari debere, an contractus cenſeatur in ſcriptis celebratus, necne, & ex animo contrahentium, qui ex coniecturis elici poteſt, rem definiendam: Petrus etiam Gyllenius, in d. l. contractus, C. de fide inſtrument, cuius ſtatim ſpecificam mentionem faciam. Et ſecundum hæc, firma ea traditur reſolutio in hac materia contractus, vel actus, qui geruntur, cenſeri perfectos, & puros, vel non, ſecundum quod ex verbis contrahentium poſſunt ſumi coniecturæ, quod voluerint, vel non in ſcriptis contrahere, ſiue ante inſtrumentum confectum, pro perfecto habere, vel non habere contractum, vt etiam per Cardinalem Thuſcum, pract. concluſ. iuris, tom. 2. lit. C. concl. 990. num. 7. fol. 327. idque non modò procedere de iure communi, ſed etiam & de huius Regni, ac poſt dictam l. 6. partitæ, & l. 2. nouæ collect. Regiæ, de quibus ſtatim obſeruatione ſequenti. Nam quicquid d. l. 6. partitæ diſponat, adhuc vrgentibus, & legitimis coniecturis locus erit, atque ex ipſis, & animo contrahentium præ ſumpto, ad quem principaliter finem de ſcriptura conficienda conuenerint, & vtrum contractus remanſerit perfectus necne. diſcerni debebit. Ei in effectu boni, & diſcreti Iudicis arbitrium multum in propoſito valiturum, qui & teſtium dicta, & verba, quibus, contractum eſt, cæteras etiam circunſtantias diiudicabit, & inſpiciet mature. Et vide infrà, n. 18. ad fin. & n. 22. in fine.

Prætereà & quintò conſtituo, de iure huius Regni, atque ex deciſione l. 6. tit. 5. par. 5. ſublatam dubitandi anxiam, & diſceptationis præfatæ, adeò controuerſ æ occaſionem omninò; vtpote cum lex ipſa partitæ probauerit expreſ ſim Azonis. Caſtren. & ſequacium ſententiam-. contractum inquam videri in ſcriptis celebratum, & ſic imperfectum, & conditionalem, antequam inſtrumentum factum fuerit, quoties de inſtrumento conficiendo conuenerit, & ſi dictum non ſit, quod aliter contractas non valeat, & inde ante confectum inſtrumentum eſ ſe locum pœnitentiæ. Id quod negari non poteſt ex verbis ipſius legis, vbi in hunc modum ſcribitur: Compra, e vendida ſe puede hazer en dos maneras. La vna es con carta, e la otra ſin ella: e la que ſe faze por carta, es quando el comprador dize al vendedor, quiero que deſta vendida ſea carta fecha. E la vendida que deſta guiſa es fecha, maguer ſe auengan en el precio el comprador, e el vendedor, non es acabada, fata que la carta ſea fecha, e otorgada, porque ante deſto puedeſe arrepentir qualquiera dellos; mas deſpues que la carta fueſ ſe fecha, e acabada con teſtigos, non ſe podria ninguno dellos arrepentir, ninyr contra la vendida, para desfazerla, e ſin carta ſe podria facer la vendida, quando el comprador, e el vendedor ſe auienen en el precio, e conſienten ambos en ello, Aſ ſi, que el comprador, e el vendedor, ſe pagan cada vno de la coſa, e del precio, non faciendo mencion de carta, ca entonce dezimos que ſeria ac abada la vendida que aſ ſi fizieſ ſen, maguer no dieſ ſe ſeñal ninguna el comprador al vendedor, porque ſerian ambos tenudos de complir el pleyto que aſ ſi cuieſ ſen pueſto. Ecce vbi præfata ſecunda opinio expreſ ſis & apertis verbis Confirmatur, & approbatur, & dumtaxat requiritur, inſtrumenti confici mentionem fieri in contractu, hoc eſt, dici ſimpliciter ab aliquo ex contrahentibus, de contractu ipſo inſtrumentum conficiendum, ve poſ ſit ante ipſum inſtrumentum confectum quilibet eorum pœnitere, nec eſ ſe neceſ ſarium addere, & quod aliter contractus non valeat, vel aliter de hoc, conſtare. Et ſic in dubio ex deciſ. l. eiuſdem quoties mentio ſic ſcriptun conficiendi in ipſo contractu, vel ante, quod in dubio videtur contrahi in ſcriptis, & ita deduxit Gregor. Lopez ibidem, verbo, quiere, & dicit in hunc modum: Approbat opinionem Azonis, C. de fide inſtrum. in ſumma, col. fin. & ſic quod in dubio videtur contrahi in ſcriptis, quando in contractu, vel ante contractum conueniunt, quod inde ſcriptura fiat, quæ etiam fuit opinio Placentini, & approbat Gloſ ſ. Inſtit. de empt. & vendit. in princ. verbo, conficiuntur: & in l. contractus ſuper verbo, in ſcriptis. C. de fide inſtru. &c. Et inferiùs ſubiicit, poſtquam contrarias opiniones retulit, Tene ergo menti iſtam l. & nota eam in practica. Et in eodem placito, quod l. eadem partitæ, altercationem præfatam ſubmoueat, & Azonis approbet opinionem; fuerunt Couar in cap. relatum. 1. de teſtam. num. 9. in fin. Mench. controu. illuſt. lib. 1. cap. 28. num. 22. Parlador. rer. quoti. lib. 2. d. cap. 3. num. 48. vbi inquit, hodie indubitanter ſequendam eſ ſe Placentini, Azonis, Caſtrenf & ſequacium ſententiam, quoniam ipſa approbatur expreſ ſim in d. l. 6. partitæ, & refert Dida. Per idem tenentem: id ipſum obſeruauit quoque Ioan. Gutier. pract. lib. 3. d.q. 95. nu. 12. col. 2. Anton. Pichard ad §. 1. Inſtitut. de empt. & vendit. numero 32. Laſar. de decima vendit, cap. 3. : num. 13. Felicianus de Solis, in addit. ad cap. 4. lib. 3. num. 4.

Cæterum etſi dicta lex partitæ 6. ita ſtatuerit, atque expreſ ſim adeò Azonis probauerit opinionem, explicari tamen, & limitari, atque reſtringi, ſiue temperari poterit, & debebit ex his, quæ in eodem articulo de iure communi, frequentiori, atque communiori Interpretum placito, Recentiores ſtatuerunt; idcirco ex eiſdem declarationes, atque limitationes recipiet, & præ oculis habendæ ſunt coniecturæ relatæ ſuprà, & aliæ ſimiles, ex quibus de animo, & intentione contrahentium poterit conſtare. Ex ipſis namque iuxta caſuum occurrentium qualitates, & circunſtantias diiudicandum erit, vtrum locus ſit, necne, d. l. 6. partitæ conſtitutioni, ſiue an ab eis, & traditionibus communibus DD. declarationes, & limitationes recipiat. Sed & aliæ erunt etiam præ oculis habendæ coniecturæ, quas & ſuprà pariter commemorauimus, & ex quibus Azonis, & ſequacium opinionem obtinere etiam de iure communi obſeruauimus. ex eiſdem etenim, & ſimilibus multo magis locus erit eiuſdem l. partitæ conſtitutioni. Id quod Parlador. d, num. 48. Ioan. Gutier. d.q. 95. nu. 13. Laſarte, d. cap. 3. num. 14. & Felicianus, vbi ſuprà, num. 4. col. 4. in verſ. Authores verò noſtri, recto iudicio probarunt, & expreſ ſim notarunt, limitandam eſ ſe d. l. partitæ, & opinionem Azonis præfatam, quando ex coniecturis conſtaret legitimè de intentione contrahentium, nempe quod noluerint per hoc in ſcriptis contrahere, ſed ſtatim perfectum eſ ſe contractum, & ſcripturæ mentionem ad effectum tantum probationis feciſ ſe. Erit itaque in praxi obſeruanda eiuſdem l. partitæ conſtitutio regulariter, etſi ab ea poſ ſit ex legitimis, & probatis coniecturis recedi aliquando, quod poſt Areti. & Decium adnotauit etiam expreſ ſe Gregor. Lopez, ibid. dict. verbo, quiero, in fine, vbi ſcriptum reliquit in hunc modum: Limitarem tamen iſtam l. niſi ex aliquibus connecturis conſtaret de intentione partium, quod noluerunt per hoc in ſcriptis contrahere: ſed voluerunt tantum ſcripturam ad probationem: vt tradit Franciſcus de Aretio. in conſ. 159. incipit. Longa eſt diſputatio, ſecundo dubio, Decius d. conſ. 340. Tradunt etiam Gyllenius, & nouiſ ſimè Mantica, de quibus in fine n. ſeq.

Sextò etiam conſtituo, d. l. 6. partitæ conſtitutione, incorrectam hodie manere, atque vim ſuam retinere, ſiue eidem derogatum non fuiſ ſe ex deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, in illis verbis: Pareciendo que vno ſe quiſo obligar a otro, en qualquier manera que parezca. Veriſ ſimum namque eſt, que pareciendo que vno ſe quiſo obligar a otro, que de obligado; ſed id eſt, quod in d. l. 6. partitæ deciditur, vt Azonis, & ſequacium ſententia probetur, videlicet quod non videatur animus deliberatus, nec voluntas ſe obligandi, aut contractus perfectus, & abſolutus non intelligatur, cum de inſtrumento conficiendo mentio habita fuerit, quovſque inſtrumentum ipſum conficiatur. Deinde, & id etiam eſ ſe, quod de iure communi anxiam, & dubitandi occaſionem vnius, & alterius opinionis ſectatoribus præ ſtabat, an ſcilicet perfecte, & pure ſe obligare voluiſ ſe viderentur contrahentes huiuſmodi, an imperfecte, & ſub conditione potius contraxiſ ſe, vel non, qui de inſtrumento conficiendo conueniſ ſent, ipſiúſve mentionem habuiſ ſent, & idcirco iuridicè minus, nec rectè quidem ex eadem l. 2. & occaſione ipſius excitaſ ſe dubium præfatum, an d. l. partitæ 6. innouetur in aliquo ex d. l. 2. nonnullos huius Regni Scriptores, & deterius proculdubio nonnullos alios exiſtimaſ ſe d. l. 6. partitæ derogatum fuiſ ſe ex deciſione d. l. 2. quo in numero videntur fuiſ ſe Matiençus, in eadem l. 2. gloſ ſa 7. per totam, Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 207. num. 7. quos rectè improbauit D. Felicianus de Solis, in addit, ad d. cap. 4. lib. 3. num. 4. Rectius ergo (etſi excitandi dubiummetipſum occaſionem non præ ſtiterit, deciſio d. l. Regiæ 2. ) obſeruarunt Gregorius Lopez, Didac. Couar. Anton. Gomezius, Didac. Perez, Laſarte, Parladorius, Pichardus, & Azeuedus, quos ſuprà retuli, & recenſet Felicianus, vbi ſupra, & manere legem dictam 6. partitæ hodie in viridi obſeruantia, iuridicè, & verè obſeruat. Non ergo erit ita liberum arbitrium Iudicis ſtante deciſ. d. l. partitæ, ſicut liberum arbitrati fuere Cæuallos, pract. commun. contra commu. q. 91. in fine, &c Blazius Flores Diaz de Mena, vbi ſuprà, ſed vel seruanda erit l. eiuſdem partitæ conſtitutio: vel non aliter quàm ex legitimis, & probatis coniecturis recedendum ab ea; quod ex hactenus dictis deprehenditur manifeſte, & veriſ ſimum quidem eſt. Et ad eum modum reduci, atque explicari debet Ioannis Gutierrez pract. lib. 3. d.q. 95. n. 21. reſolutio (prout ipſe prę ſentire videtur) in eo namque dubio, vtrum deciſio d. l. 6. partitæ corrigatur hodie ex deciſ. d. l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ (de quo dubitari non debuit, vt ſuprà dixi) & an liceat pœnitere, necne, cum de conficiendo inſtrumento mentio habita eſt? Reſolutiuè inquit Matienzi ſententiam non aliàs procedere poſ ſe, quàm ſi ex modo contrahendi, aperte conſtare poſ ſit, perfectam omnino venditionem fuiſ ſe, tametſi ſcripturam de ea eſ ſe conficiendam, partes dixerint; ſecus alàs.

Septimò denique, & vltimò conſtituo, poſt hæc omnia à me ſcripta, & ſuperiora ſic dilucide, & noue obſeruata, ad manus meas perueniſ ſe Petri Gyllenij in præcipuos titulos Codicis commentaria, & quidem eum Authorem, in d. l. contractus, C. de fide inſtr. per totam, præ ſtum articulum diſputaſ ſe, & tandem (licet longiori ſerie quàm Decianus, & Menochius feciſ ſent, & ipſis non commemoratis) in effectu, atque maiori ex parte Saliceti diſtinctionem probaſ ſe, quod Gyllenius ipſe in ſummario, numeri 7. profeſ ſus eſt. Adieciſ ſe tamen tertium alium caſum, quando ſcilicet ſumus in contractibus, & diſpoſitionibus, quę ad ſui ſubſtantiam ſcripturam non requirunt, ſed ad cauſam probationis. Cæteri namque Authores, duos illos dumtaxat conſtituerunt caſus, quando ſumus in contractibus, qui ad ſui ſubſtantiam ſcripturam requirunt, vel in contractibus. qui nec ad ſubſtantiam, nec ad cauſam probationis ſcripturam exigunt, vt regulariter ſunt omnes, non tamen recordati ſunt de his, qui ad cauſam probationis ſcripturam deſiderant. vt in pactis adiectis emphyteuſi, in ſolutione cenſus, vel ſi lege cautum ſit, nonnullos contractus non niſi per ſcripturam probari poſſe. Author igitur præfatus, primo loco in d. l. contractus, num. 3. refert ſententiam eorum, qui requirunt, quod conuenerit, vt contractus in ſcriptis fieret, & additum ſit. ne valeret, & congerit alios iuris Interpretes ita tenentes: & num. 4. refert permultos tenentes contrarium, ſufficere inquam quod conuenerint, vt ſcriptura fieret, quamuis additum non ſit, ne aliàs non valeret: & numero 5. adducit argumenta, & rationes huius ſententiæ: & numero 6. recenſet fundamenta primæ opinionis: & numero 7. refert diſtinctionem Saliceti, quam Author pro maiori parte amplectitur, vt in ſummario numeri ſeptimi profiteri ipſum, antea notaui. Et ſe non videre conuenientiorem conciliandi rationem, quam eandem dicit dict. numero 7. in principio, vbi inquit, quoſdam eſ ſe contractus, qui ex legis conſtitutione, ſine ſcriptura conſiſtere non poſ ſunt, vt eſt emphyteuſis Eccleſiæ, & cenſus, & ſimilia. Quoſdam, qui ad ſui ſubſtantiam ſcripturam non requirunt, ſed ad cauſam probationis, adeò quod per ſolam ſcripturam probari poſ ſunt, vt exemplis oſtendit eodem numero 7. Eſ ſe & tertiò (inquit Gyllenius metidem) contractus, qui & obtinere firmitatem ſine ſcriptura poſ ſunt, ſiue ſubſtantiam, ſiue cauſam probationis ſpectemus, vt regulariter omnes contractus ſunt. Et in his conſtituit, nu. 8. quod pacto contrahentium effici poteſt, vt ſcriptura ad ſubſtantiam contractus, vel probationis exigatur, qua de cauſa ſi cùm aliqui contractum inſtituere vellent, profeſ ſi ſunt, ſe in ſcriptis contrahere velle aut contractum ſcripturâ conficere, hoc caſu nulla conſtituitur obligatio, niſi ſcriptura interuenerit. vt latius fundat d.n. 8. quod ſi inter contrahentes dictum eſ ſet (ſubdit n. 9. ) vt de his quæ agerentur fieret ſcriptura, tunc diſtinguendum eſ ſe, in quibus contractibus verſemur, illis nimirum, qui ſcripturam ad ſui ſubſtantiam requirunt, an aliis, etenim cum verba ſecundum naturam contractus intelligenda ſint, per hanc clauſulam in prioribus contractibus, hoc eſt, in his, qui ad ſui ſubſtantiam ſcripturam deſiderant intelligetur, vt ad ſubſtantiam eius relata videatur. In aliis verò, qui ad ſui ſubſtantiam non defiderant ſcripturam, adhuc referre, an ante contractum, vel in ipſo contractu, vel denique poſt contractum hæc verba prolata ſint. Si poſt contractum, & conſenſum vtrumque interpoſitum, hæc adiectio nihil mutat de obligatione ſemel contracta. Quod ſi ante contractum vel inter contrahendum: intereſ ſe, an conſtet de animo, quod voluerint in ſcriptis dumtaxat contrahere aut quod decreuerint facilioris probationis gratia scripturam adhibere. Etenim ſi conſtet de animo contrahentium, ſeruandum erit, quod inter illos actum ſit, l. ſemper in ſtipulationibus 34. ff. de reg. iur. in dubio autem non videri per hæc verba ſubſtantiam contractus impediri: ſed ſi probatio per ſolam ſcripturam fieri poſ ſit, intelligetur eo animo prolata, vt fides probationis neceſ ſariæ impleri per ſcripturam poſ ſit. Quod ſi promiſcua ſit probationis ratio, tunc eadem verba eò pertinere, vt propter memoriæ fragilitatem gratia commodioris probationis, ſcriptura interponeretur. Et hactenus Pet. Gyll. qui (vt vides) quando in his contractibus verſamur, qui ad ſui ſubſtantiam ſcripturam non exigunt, magis adhæret primæ opinioni, relatæ ſuprà ex n. 3. recedit tamen ab ea ex coniecturis contrariis, atque ex ipſis dici contractum in ſcriptis, vel non, prout ex animo contrahentium conſtare poteſt; reſolutiuè firmat, & materiam eſ ſe coniecturalem probat poſt Fabrum, Aretiam, Baldum, & Minſingerum ibi relatos. Eſ ſe etiam materiam coniecturalem, & ex coniecturis diiudicandum, an videatur in ſcriptis celebratus contractus: & per contrarium ex pluribus coniecturis dicendum ſimiliter, contractum non in ſcriptis videri celebratum; ſed perſectum, & abſolutum, obſeruauit nouiſ ſimè Cardinalis Mantica, de tacitis, & ambiguis conuentionibus, lib. 1. tit. 10. num. 12. & 13. Et de his hactenus.

CAPVT XXVII.

Alimenta, ſumptúſque litis, an, & quando teneatur reus ſuppeditare actori, cum lite pendente, vel antequam iudicium promoueatur, actor petit ſibi prouideri de alimentis à reo; & quando quis pauper dicatur, & eiuſmodi, quod alimenta, & litis expenſas iure valeat exigere, l. ſi inſtituta, §. de inofficioſo, ff. de inof. teſtam. cum aliis iuribus in materia, intellectus verus adductus, & extenſa eiuſdem deciſio ad alias perſonas quamplures; maximè ad eas, quæ non leuem iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe habent, & quatenus præ ſumptio operetur; an etiam inops dicatur, quæ maritum, patrem, vel filios habet diuites; notabilis equidem explanatio, atque huiuſce materiæ vtilis admodum, & aliter, quam hactenus factum eſ ſet, tradita reſolutio, vt hic videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Quæ ſtionis, & materiæ huius capitis tractatum & diſceptationem ſuſcipiens Author, quid principaliter intenderit, & de ipſius diligentia, & ſtudio in eiuſdem confectione, & numeris ſequentibus.
- 2 Ioannes Petrus Surdus, iuris Interpres præ ſtantiſ ſimus, & eruditiſ ſimus.
- 3 Authores permulti aggregantur, & commemorantur qui huiuſce capitis materiam explicarunt, atque exornarunt.
- 4 Alimenta, & litis expenſ æ diuitibus lite pendente præstanda non ſunt. Sed vt præ ſtari debeant, requiritur, quod pauper ſit litigator. Idque procedit regulariter, & indiſtinctè in litigatore quocunque. Ac etiam in filiis, & deſcendentibus, & aſcendentibus. Et in aliis quibuſque, qui alimenta lite pendente exigere iure poſ ſunt.
- 5 Paupertas (cum omnino requiratur ex parte petentis alimenta, & litis expenſas) debet neceſ ſariò probari ab eo, qui ſe fundat in illa.
- 6 Et Iudicis arbitrio relinquitur, quis in propoſito pauper dicatur.
- 7 Alimenta, & litis expenſas præ ſtandi lite pendente, cauſa finalis eſt paupertas.
- 8 Alimenta lite pendente denegantur habenti dotem.
- 9 Et habenti rem magni valoris, & parui reditus, quia cogitur proprietatem vendere, & ex pretio ſe ſuſtentare.
- 10 Alimenta ſemper prouidentur, vel negantur, attento præ ſenoi ſtatu paupertatis, vel diuitiarum, abſque conſideratione euentus futuri.
- 11 Alimenta propter diuitias ſemel denegata, ſuperueniente paupertate reuiuiſcunt.
- 12 Alimenta litiganti inopi ſemel prouiſa, ex ſuperuenientibus diuitiis deberi de ſinunt, prout latius explicatum traditur, remiſ ſuè.
- 13 Alimenta, & litis expenſ æ, vt litiganti lite pendente præ ſtari debeant, non ſolum requiritur, quod ſit pauper, ſed etiam quod habeat præ ſumptionem iuſtitiæ pro ſe ſuper petitione ſua, & meritis cauſ æ, vt latius hic exornatur.
- 14 Requiritur etiam, quod vniuerſa hæreditas, vel maior pars petatur; ſecus ſi perſonali actione pro aliquo credito, vel re ſingulari agatur.
- 15 Alimenta, & litis expenſas deberi lite pendente, licèt ſimus in habente maritum, & filios diuites; & latius n. ſeq. vbi id nouè comprobatur, & exornatur.
- 16 Pauper non dicitur, qui poteſt ab alio alimenta petere, & conſequi: & inde nec pauper dicitur mulier, quæ maritum habet diuitem, prout numeris ſeq. explicatur.
- 17 Alimentorum, & dotis cauſa, an pertineat ad Eccleſiaſticum, vel ad ſecularem Iudicem, remiſ ſiuè.
- 18 Pauper non dicitur, qui patrem, vel auum habet diuitem.
- 19 Vxor pauper non conſequitur quartam in bonis mariti diuitis, ſi habet patrem diuitem, vel filios diuites, ex ſententia multorum. Contra verò ex ſententia aliorum, remiſ ſiuè. Et quid ſi habeat fratres diuites, & ipſa inopia laboret: plene explicatum per Cæ ſarem Barzium deciſ. Bonon. 130. per totam, vbi vide omnino pro reſolutione quæ ſtionis propoſitæ ſuprà, n. 15. & ſeq.
- 20 Vxor ſatis dicitur habere vnde ſe alat, quando maritum habet ſibi obligatum ad alimenta.
- 21 Alimenta, ſumptù ſque litis petens, ſummariam informationem ſuper iure ſuo, qualiter exhibere teneatur, & vide infrà n. 29. Et an vno vel ſolo teſte interrogato. Et an eiuſmodi teſtis debeat eſ ſe omni exceptione maior. Et qualitas ea vtrum articulanda, & probanda ſit
- 22 Agens tanquam filius, probare debet ſe talem.
- 23 Agens tanquam talis, probare debet ſe talem.
- 24 Agens tanquam agnatus, probare debet ſe agnatum.
- 25 Alimenta lite pendente præ ſtanda, qualiter taxanda.
- 26 Alimenta, & ſumptus litis præ ſtari vſquequò diffinitiuè fuerit pronuntiatum.
- 27 Alimentorum, & impenſarum aſ ſignationem, nullum penitus præiudicium facere cauſ æ, & iudicio principali.
- 28 Alimenta, & litis expenſas præ ſtari non debere lite pendente, quando Iudex ita prouidendo, decideret cauſam principalem.
- 29 Iudicium in quo tractatur de alimentis, ſummarium eſt.
- 30 Sententia lata in ſummario, non nocet in plenario iudicio.
- 31 Probationes in cauſa ſummaria, non probant in plenaria.
- 32 De alimentis, & litis expenſis præ ſtandis, vel non præ ſtandis lite pendente, cum agitur, iura nonnulla præ oculis habenda, quæ hîc præcitantur.
- 33 Alimenta deberi ei, cuius bona ſunt ex aliqua cauſa ſequeſtrata, & alia non remanent ſibi, ex quibus ſe alat.
- 34 Etiam ſi ſequeſtrata fuerint propter delictum.
- 35 Priuationis bonorum iudicio pendente, reus eſt de illis bonis alendus.
- 36 Accuſatus de crimine, vtrum ſit alendus lite pendente, remiſ ſiuè.
- 37 Alexandri Trentacinquij locus, nouè explicatur, atque temperatur.
- 38 L. vltimæ, §. quod ſi ei, C. de ordine cognitionum. verus intellectus.
- 39 Alimenta, & litis expenſas lite pendente deberi ei, qui in quaſi poſ ſeſ ſione erat percipiendi alimenta. Et in hac materia diſtinguendum eſ ſe inter perſonas, quibus iure debentur alimenta, & qui in quæ ſi poſ ſeſ ſione eius iuris, ac percipiendi alimenta erant, ab his, quibus & ſi alimenta deberi poſtmodum conſtiterit, in quæ ſi poſ ſeſ ſione eius iuris ante non fuerant. Quod eſt notandum, & ex iure ipſo deducitur apertè, & nullus hactenus ſic dilucidè obſeruauit.
- 40 Mulier de adulterio accuſata, dum lis pendet, maritum cogit ad eam alendam, & neceſ ſaria ſubminiſtranda.
- 41 Et idem ſi agatur de ſeparando matrimonio propter conſanguinitatem, vel aliud impedimentum.
- 42 Et quando vxor ob mariti inopiam repetit dotem.
- 43 Et dum agitur, an licuerit ipſi à viro diuertere.
- 44 Et quando agit ad dotis reſtitutionem ob mariti mortem.
- 45 Monachus expulſus à Monaſterio, dum pendet lis, ali debet à Monaſterio.
- 46 Idem in Clerico ſuſpenſo, vel depoſito verbaliter.
- 47 Et in collegiali, qui repellitur à Collegio.
- 48 Et in Monacho agente contra Abbatem, vel illum accuſante, & vide n. ſeq.
- 49 Abbas, qui obiectum crimen innocentia expurgat, lite pendente, ali debet à Monaſterio.
- 50 Monachus etiam, dum contenditur an ſit Monachus.
- 51 Seruuus litigans eum domino, ali debet à domino lite pendente, ſi aliunde non habeat.
- 52 Actori pauperi litiganti, regulariter non teneri reum etiam diuitem alimenta, neque expenſas litis ſuppeditare, lite ipſa pendente.
- 53 Idque tam in ciuili, quàm in criminali iudicio, & de ratione, ibidem.
- 54 Filius pendente filiationis cauſa negata à patre, conſequitur alimenta, ſi ex præ ſumptione, vel ex ſummaria cognitione de eius iure conſtiterit, quamuis alia non interueniant, vt latius hic obſeruatur.
- 55 Hartman. Piſtor. traditio quædam nimis generalis in hac materia, nouè temperatur, atque explicatur.
- 56 Ioſephus Ludouicus, deciſ. Peruſina 46. ex n. 3. pacto eodem temperandus, at que explicandus.
- 57 Alimenta lite pendente conſequitur filius, vel nepos exhæredatus in caſu l. ſi inſtituta. §. de inofficioſo teſtamento, tribus illis interuenientibus, quæ Doctores exigunt communiter, vt latiùs hic oſtenditur.
- 58 Et eius textus deciſio ad deſcendentes omnes, & aſcendentes, ad fratres etiam, & alias perſonas extenditur, vt hic adnotatur.
- 59 Reſtringitur etiam in ipſis quoque filiis, & nepotibus, nonnullis in caſibus, remiſ ſiuè.
- 60 Aluari Valaſci obſeruationes, & placita nonnulla contra communes Interpretum reſolutiones, hic expenduntur.
- 61 Et ad certas concluſiones nouiter reducuntur, vt hoc numero apparet.
- 62 Nouiter etiam, & retentis communibus Doctorum ſententiis improbantur placita eadem per Authorem, & n. ſeq. vbi latiùs de eiſdem.
- 63 Fratri agenti contra fratrem iudicio communi diuidundo, vel familiæ erciſcundæ, prouidendum interim de alimentis. Idem ſi agit ad alimenta teſtamento patris ſibi relicta. Vel agit pro alimentis contra fratrem primogenitum, ſicuti etiam ſorori agenti ad dotem. Idem ſi agit ad bona, quæ prætendit communia.
- 64 Fratri petenti fratris hæreditatem, non eſ ſe prouidendum de alimentis lite pendente. Nec minus conſanguineis, aut extraneis, ex ſententia communi.
- 65 Contra verò ex ſententia Petri Surd. quæ validiſ ſimis innititur fundamentis, & rationibus, in fauorem conſanguineorum, indiſtinctè.
- 66 Et ab Authore probatur, atque conducitur, & trahitur ad eos, qui ſe veros ſucceſ ſores, aut ſucceſ ſuros in maioratu contendunt.
- 67 Vt litiganti cuicunque ex genere, ſeu familia inſtitutoris maioratus, lite pendente alimenta, & litis expenſ æ præ ſtari debeant, ſi ipſe habeat iustitiæ præ ſumptionem non leuem, & maioratus inſtitutionis clauſulæ patrocinari videantur eidem. Idque dilucide magis, quàm hactenus factum eſ ſet, defenditur; & aliorum iuris Interpretum reſolutionibus, & placitis comprobatur.
- 68 Alimenta lite pendente, non ſolum præ ſtanda eſ ſe ei, qui vnam ſententiam in ſui fauorem obtinuit; ſed etiam ei, qui pro ſe habet aliquæm non leuem præ ſumptionem: & ſic deciſionem text. in dicto § de inofficioſo, obtinere etiam in prima inſtantia.
- 69 Nec vrgere in contrarium text. ipſum, vt hic oſtenditur, & de intellectu §. eiuſdem agitur.
- 70 Alimenta lite pendente deneganda eſ ſe, quando exhibetur in iudicio ſcriptura, excludens omnino intentionem agentis.
- 71 Alimenta, quæ lite pendente dantur pauperi litiganti iure prouiſionis, an imputentur, vel reſtituantur: & an cautio, vel ſatis datio neceſ ſaria ſit. Vbi contrariæ ſententiæ proferuntur, & ea magis probatur, quæ nec cautionem, nec reſtitutionem expoſcit, vt latius hic obſeruatur, & Petri Surdi placita recipiuntur omnino.
- 72 Alimenta lite pendente, an teneatur ſubminiſtrare creditor debitori inopi, quem pro debito ciuili fecit in carcerem detrudi, remiſ ſiuè.
- 73 A ſententia in cauſa alimentorum non admittitur appellatio quoad effectum ſuſpenſiuum, ſecus quoad deuolutiuum.

PRo dilucida huiuſce capitis, & materiæ reſolutione, atque enucleatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, tractarum, & diſceptationem eiuſdem ideo me ſuſcepiſ ſe hoc loco, quod videam, certóque ſciam, quæ ad ipſummet pertinent, frequentiſ ſimé, imò quotidie in vſu forenſi, & practico non ſolum occurrere, ſed & maximè neceſ ſaria fore, cum præ manibus aſ ſidue habeantur, & ſ æpiſ ſime dubitari contingat, an, & quando lite pendente præ ſtari debeant alimenta, ſumptúſque litis per reum actori, cum de ipſis ſibi prouideri vel dum lis pendet, vel antequam iudicium promoueatur, idemmet actor contendit. Quando etiam quis pauper dicatur, & eiuſmodi quod id intendere, iuſte & iuridice valeat, & alia id genus. Et quamuis de præfatis permulta variis in locis, longáque ſerie ſcripta, & reſoluta inueniantur, vel adeò ſubobſcure & diuerſimodè. vel non abſolute ita traduntur, quæ hactenus Interpretes omnes iuris adnotarunt, ad ordinem & diſtinctionem reducere; placita etiam diuerſorum, vel eadem, vel diuerſa, vel contraria, in vnum distinctium congerere, non mediocris vtilitatis futurum ſperemus; nec ideò prætermittere potuerimus, quod Ioan. Petr. Surd. iuris equidem Interpres præ ſtantiſ ſimus, & eruditiſ ſimus, plena manu de hac materia, & dubiis prædictis reliquerit ſcriptum, cum diſtinctè admodum, atque breuiori ſumma, eorundem omnium reſolutio vera tradatur, quæ non ita facilè ibid. nec alibi deducitur, ac etiam addita ſint hoc loco nonnulla, quæ ſic compoſita, & digeſta, vel ad eum modum adnotata antea non fuerant, vt hic videbitur.

Et ante alia lectorem monendum duxi primo loco, me pro accurata, & dilucida huius materis explicatione, ſequentes (vt moris habeo) Authores, & originaliter, & attentè euoluiſ ſe, atque prælegiſ ſe, quos & prælegendi, atque euoluendi ſtudio & labore grauaretur, qui præ ſentem hanc reſolutionem non præhabuiſ ſet. Videndi itaque fuerunt omnino (non enim aliorum relatione ſaris percipiuntur, nec deguſtantur) Matthæus Afflictis, deciſ. 10. & 11.

Ægidius Bellamera, deciſ. 88.

Stephanus Aufrer. in deciſion. Capellæ Toloſanæ, deciſ 77.

Nicolaus Boerius, deciſ. 124. num. 4. & 5. & deciſ. 325. col. 2.

Guid. Pap. quæ ſt. 461.

Andreas Alciatus, de præ ſumptionibus, regula 3. præſumptione 9. n. 9.

Petrus Rebuff. in conſtit. Gal. tom. 1. tit. de ſentent. prouiſion. art. 1. gloſ ſa 2.

Didac. Couar. pract. cap. 6. ex nu 6. cum ſeq. vſque in fin. cap.

Pelaez à Mieres, de maioratu 4. p.q. 28. n. 2. & duob. ſeq. & quæ ſt. 37. vbi breuiter nimis ſe habet, nec certam tradit reſolutionem.

Tiber. Decian in conſ. 66. lib. 3.

Ioannes Cephalus, in conſ. 127. lib. 1.

Hieron. Gabriel, in conſ. 25. ex n. 14. cum ſeq. lib. 1.

Hippol. Riminal. in conſ. 377. à princ. lib. 4.

Anton. Cordub. de Lara, in §. ſi vel parens, l. ſi quis à liberis, ex num. 42. cum ſeq. vſque in fin. §. ff. de liberis agnoſ çendis.

Petrus Dueñas, in regula 365.

Aluarus Valaſcus, rerum indicatarum conſultatione prima, qui eruditè (vt adſolet) & diſtincte ſe habet in articulis propoſitis ſuprà.

Ioannes Botta, in conſ. 23. ex num. 10. cum ſeq. & in conſ. 64.

Anton. Queſada, quæ ſtionum iuris, c. 18. col fin. Pacirolus, in cauſ. 114.

Petrus Anton. Anguiſ. in conſ. 4. lib. 3.

Iacob. Menoch qui breuitate, & diſtinctione rem abſoluit, lib. 1. præ ſumptio. 35. per totam, & in conſ 484. lib. 5.

