S Ingvlaris extat in Iure noſtro Imperatorum conſtitutio, & quæ ita frequenter occurrere, atque allegari ſolet, vt nulla equidem frequentior, aut in multis cauſis quotidie occurrentibus, magis conducibilis & neceſ ſaria ſit: quamobrem non abſque maxima vtilitate futurum ego iudicaueram, ſi omiſ ſa huiuſce rei latiori altercatione (quamplures enim ex profeſ ſo, latiſ ſiméque tractarunt) dumtaxat hoc loco, in vnum recenſerem Authores nonnullos, qui ſi in propoſito prælegantur attentè, nihil ad materiam hanc pertinens remanebit intactum. ac etiam aliqua (quæ ipſimet non ſatis diſtinctè, nec abſolutè explicarunt) ſic dilucidè adnotarem, ordinéque compoſita relinquerem, vt ex ipſis, cùm occaſio ſe offeret, facilè poſſit lector, non ſolùm eorum, ſed & aliorum multorum veram reſolutionem deducere, quam verè loquendo, vt & anteà dicebam, ſubobſcurè, & intricate Scriptores noſtri tradiderunt: Et ad rem accedendo, vt diſtinctè procedamus, & ab exordio ſiue principio rem aſ ſumamus, conſtituere inprimis neceſ ſarium erit, ſingularem eſ ſe, vt dixi, Imperatorum conſtitutionem, quæ habetur in Authent. Sacramenta, puberum C. ſi aduerſus vendit. ex illàque, tam ibidem, quàm mille in aliis locis, vnanimiter Doctores deduxiſ ſe, quòd Minor iurans contractum à ſe geſtum, cenſetur quodammodò, aut per fictionem Maior; vnde aduersùs contractum venire, aut in integrum reſtitui non poteſt, ſed ad ipſius obſeruantiam præcise adſtringitur. Quod procedit, quocunque modo Minor contrahat, & quamuis contraxerit ſine curatore, quem habebat, aut ſine decreto ſuper re immobili, vel cùm alias contractus eſ ſet nullus; idque iuxta veriorem, & communiorem intellectum ad tex. in d. authent. Sacramenta puberum, quem magis communiter probarunt Scribentes, vt conſtat ex his Authoribus, qui mox referentur, & confirmat l. 6. titul. 19. partita 6. & l. 16. in principio, titul. 11. partit. 3. inter alios tamen pro abſoluta huiuſce materiæ explicatione, vltra ordinarios, & antiquos ibi, videndi erunt ex propoſito Ioannes Guttierrez in repetit. ad text. in d. authent. Sacramenta puberum, vbi latiſ ſimè, & vide ex num. 9. vbi benè diſ ſerit, quid text. in d. authent. addiderit textui in l. 1. eiuſdem tituli, agítque de intellectu Martini ex n. 10. cum ſequent. & latiùs Caldas Pereira, quem ſtatim referam, Gregorius Lopez in d. l. 6. titul. 19. partit. 6. verbo, Mayor de catorze años, & verbo, Iuraſſe. Anton. Gomezius tom. 2. variarum, c. 14. de reſtitutione minorum, ex num. 18. cum ſequent. Antonius Gabriel communium opin. titulo de minoribus, concluſ. 5. Hippolitus ſingulari 299. Capella Tholoſana quæſtion. 45. & 49. Rolandus in conſil. 59. n. 5. & 6. lib. 1. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 11. n. 4. & in conſ. 651. num. 4. & in conſil. 734. n. 18. Burgos de Paz in conſil. 3. ex num. 15. cum multis ſequentibus, & in conſilio 28. ex num. 11. cum ſequentibus. Ioannes Mauritius Dolanus in tractatu de in integrum reſtitution. c. 12. & cap. 118. & ſequentib. Paulus Pariſius in conſil. 97. ex num. 1. cum multis ſequentibus, lib. 1. Sfortia Oddi de in integrum reſtitutione, prima parte, qu. 26. articul. 6. & 7. Afflictis deciſione 322. Parladorus rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 4. per totum, Menchaca de ſucceſ ſion. creat. lib. 1. §. 10. num. 648. Andreas Gaill. practicarum obſeruationum, lib. 2. obſeruat. 41. ex num. 6. & num. 12. & obſeruatione 65. ex num. 5. cum ſequentibus, Molina de Hispan. primog. lib. 2. cap. 3. ex num. 14. Ioannes Cephalus in conſil. 403. ex num. 24. cum ſequentibus, lib. 3. & in conſil. 334. ex num. 5. eodem lib. Hieron. Gabriel in conſil. 127. n. 8. lib. 1. Franciſcus Beccius in conſilio 58. ex num. 6. cum ſequentibus, & in conſilio 100. numer. 9. lib. 1. Franc. Viui. concluſ. 221. lib. 1. receptar. ſenten. Seraphinus de priuilegiis iuramenti, priuilegio 83. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, C. de in integrum reſtitut. ex num. l. vſque ad num. 10. ſub verbo, Minoribus, vbi etiam agit de intellectu d. l. primæ, & d. authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit. & de contrarietate Martini, & vulgari circa intellectum eorum iurium, Marcus Antonius Eugenius in conſil. 3. ex num. 6. cum pluribus ſequentibus, lib. 1. qui ex n. 14. cum ſequent. plures declarationes adducit ad doctrinam ſupradictam, quòd ſcilicet contractus etiam nullus, iureiurando confirmetur, Borgnin. Caualcan. de tutore & curatore, n. 168. & deciſ. 30. n. 11. Ioannes Botta in conſil. 51. ex n. 13. cum multis ſequent. vbi copiosè loquitur Ioſeph. Lud. deci. Peruſina 18. ex n. 50. & n. 70. Octauius Simoncellus de decretis, lib. 3. tit. 8. inſpectione 18. num. 133. cum infinitis ſequentibus, folio mihi 443. & ſequentibus. Brunorius à Sole quæ ſt. 22. per totam. Hippol. Riminaldus in conſilio 228. num. 18. lib. 2. latiùs in conſilio 5. per totum, lib. 1. Gratianus regula prima, num. 4. & 5. Anton. Galeat. Maluaſ. in conſilio 65. volum. 1. Fabius Turretus in conſ. 40. per totum, lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 42. ex num. 9. cum multis ſequentibus, & in conſilio 18. ex num. 58. lib. 1. Achilles Pedroccha in conſilio 26. à principio. Azeued. in l. 6. titul. 10. lib. 9. recapilat. Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſputat. 38. num. 14. & 15. qui omnes, vt dixi, latiſ ſimè, atque ex profeſ ſo loquuntur, & omnia ad materiam d. authent. Sacramenta puberum, pertinentia, copiosè declarant; nihilominùs tamen ad nonnulla eorum, quæ ipſimet ſcripta reliquerunt, pleniùs attingere, & dilucidè magis eadem declarare neceſ ſarium erit.

Et in primis aduertere, quòd textus, in d. Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduersùs vendit. locum obtinent in omni contractu, atque diſpoſitione Minoris, & etiam in donatione, quæ à Minore facta cum iuramento confirmatur, & validiſ ſima reputatur, vt probarunt Doctores communiter in d. authen. ſacramenta puberum, poſt Gloſ ſam ibi, verbo, contractibus. Baldum, col. fin. verſiculo Vlteriùs quæritur. Corneum, Curtium iuniorem, & alios Repetentes, Decius dicens communem, & alios allegans in conſilio 180. 181. & 232. columna 2. Ripa de donationibus, reſponſo. 15. in principio, atteſtans pariter de communi opinione, Hippol. Riminald. in principio, Inſtitut. quib. alien, lic. vel non, num. 208. & eodem titulo § 2. num. 24. Anton. Gabriel commun. concluſ. lib. 2. titul. de minoribus, concluſ. 5. num. 5. vbi infinitos Authores congerit, & de communi pariter atteſtatur, Hieronymus Gabriel in conſil. 127. num. 8. Ioannes Cephalus in conſil. 334. ex num. 3. cum ſequentib. lib. 3. Aldobrandinus in conſil. 26. num. 37. Burgos de Paz in conſilio 3. num. 16. Marcus Antonius Eugenius in conſilio 3. ex num. 7. vſque ad num. 14. & in conſil. 28. num. 14. 15. & 16. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus, quem vide omninò, quia multos Authores citat, & quorundam authoritates in contrarium ex profeſ ſo, atque eruditè declarat, in conſil. 42. num. 9. & num. 16. & num. 19. & tribus ſequentibus, lib. 1. Antoninus Theſaurus deciſ. Pedemontana 66. Quamuis ergo donatio à Minore facta, ſit ipſo iure nulla l. final. §. cum autem, C. ſi maior fact. alienat. rat. habue. nec conſenſu curatoris, & iudicis decreto confirmetur, Baldus in l. 1. C. ſi aduerſus donationem. Caſtrenſis in l. 2. C. eodem, Bartol. Bald. Salicet. & omnes communiter in d. l. fin. Roland. in conſil. 54. num. 29. lib. 2. & poſt alios multos, Octauius Simoncellus de decretis, lib. 1. titulo 2. de donat. inſpectione prima, num. 1. & num. 14. Marcus Antonius Eugenius dict. conſil. 3. num. 1. & 2. Ioannes Vincentius Hondedeus dict. conſil. 42. num. 1. & 2. & 19. accedente tamen iuramento confirmatur, vt dixi, & validiſ ſima reputatur, vt ipſimet Authores latiùs oſtendunt; qui tamen, licèt in donatione non cadere, nec conſiderari poſ ſe læ ſionem, vnanimiter dixerint; ſtatim quidem dubitant, vtrùm ob enormem, aut enormiſſimam læ ſionem in donatione ipſa contingentem, reſtitui debeat Minor iuramento non obſtante: in quo dubio diuerſ æ fuerunt, & contrariæ Scribentium ſententiæ; alij namque indiſtinctè arbitrantur in contractu donationis, læ ſionem conſiderabilem non eſ ſe, vt modò dixi: alij verò etiam in donatione, læ ſionem adeò grauem attendendam affirmant: alij verò diſtinguunt, an donatio pura & mera, atque ex libera, omninóque ſpontanea voluntate proueniens ſit, & non correſpectiua ad aliquid; vt eo caſu reſtitutio non concedatur, quoniam tunc in donatione conſiderari non poteſt læ ſio, ſecus tamen ſi correſpectiua fuerit, aut aliqua ratione facta; tunc namque, ſi ratione, aut reſpectu, ob quem donationem factam fuiſ ſe apparet inſpecto, enormis, aut enormiſ ſima læ ſio reſultet, reſtitutionem concedunt, ſicut in aliis contractibus reſpectiuis, quoniam eo caſu non dicitur abſolutè donatio; ac denique alij Authores diſtinguunt, an donatio certæ rei, aut quantitatis fuerit, & donans habuerit, nécne certam ſcientiam rei, aut iuris donati: an verò certæ rei, aut quantitatis, vel iuris non fuerit, vt primo caſu, nullo modo etiam ob enormiſ ſimam læ ſionem, reſtitutioni locus ſit; ſecundo verò, quòd reſtitutio debeat concedi: de his autem opinionibus, & præfati dubij reſolutione veriori, conſulendi ſunt, cùm caſus ſe offerat, aliis multis omiſ ſis, Sfortia Oddi in tractatu de in integrum reſtitutione minorum, part. 2. quæ ſt. 32. Simoncellus de decretis, lib. 1. titulo 2. inſpectione 3. num. 27. folio mihi 162. Franciſcus Beccius in conſil. 58. num. 6. & ſequentib. Cephalus in conſil. 134. ex num. 3. cum ſequentibus, lib 1. Hieronym. Gabriel in conſil. 127. num. 29. Vincentius de Franchis deciſion. 119. num. 12. Anton. Theſaurus deciſ. Pedemontana 66. per totam, vbi vide omninò, Ioannes Mauricius Dolanus in tractatu de in integrum reſtitutione, cap. 132. fol. mihi 149. Ioannes Vincentius Hondedeus, & Marcus Antonius Eugenius, quos inter alios magis commendo, ille in conſ. 42. ex num. 23. vſque ad num. 35. lib. 1. iſte in conſilio 3. ex num. 41. vſque ad num. 65. & in conſ. 28. num. 14. 15. 16. 72. & 73. quibus iunge Bonifacium Rogerium in conſ. 16. num. 130. & ſequentibus, lib. 1. qui, ſi attentè perpendatur, videtur in omnibus Hondedei reſolutioni accedere, quamuis vnus alterius mentionem non faciat; conſiderandum enim multum obſeruat, an de expreſ ſa donatione agatur, aut ſimus in claris, quòd donatio confici voluerit; an verò in caſu correſpectiuitatis verſemur: addit tamen num. 134. quòd læ ſio enormiſ ſima, etiam in donatione fraudem arguit, & citat Corneum, Caſtrenſem, Ripam, Curtium iuniorem, Ruinum, & Cephalum ſic tenentes, iunge etiam Burgos de Paz in conſ. 3. num. 34. & ſeq. vbi agit, an Minor ex cauſa renumerationis donare poſ ſit; & tunc, an læ ſio conſiderari valeat ad effectum reſtitutionis in integrum perendæ, iuramento interueniente, vel non, Molinam etiam de Hiſpan. primog. lib. 2. cap. 3. n. 30. 31. & 32. & 33. vbi optimè de donatione iurata facta à Minore ex cauſa iuſta, ac honeſta, & de intellectu tituli, C. ſi aduerſius donationem, & vide eundem num. 21. & 24. Acchil. Pedroccham in conſil. 35. ex n. 109. lib. 1. Sylueſtrum Aldobrandinum in conſ. 75. ex num. 20. cum ſequentibus, vbi de donatione ob cauſam iurata, facta à Minore.

Deinde & ſecundò tractarunt Authores prædicti an iuramenti relaxatio à Minore petita, tantum ſibi opitulari debeat, vt periurus non dicatur; non autem, vt ius partis lædere poſ ſit, ſiue quid relaxatio huiuſmodi operari debeat, de quo vide omninò Anton. Gomez. tom. 2. variarum cap. 14. num. 21. Ioannem Guttierrez in d. authent. ſacramenta puberum, num. 20. 21. & 22. & vltra relatos ab eis, Pariſium in conſ. 43. ex num. 15. cum pluribus ſequentibus, lib. 1. Rolandum in conſ. 34. ex num. 6. cum multis ſequentibus, lib. 1. Hieronymum Gabrielem in conſ. 127. num. 33. lib. 1. Borgninum Caualcanum deciſ. 9. num. 25. & ſeq. vbi plura de iuramenti relaxatione, & de effectibus illius, Francum Beccium in conſ. 63. per totum lib. 1. vbi latè, & eruditè de omnibus prædictis, Ioannem Bottam in conſ. 51. ex n. 21. cum ſequentibus, lib. 1. Menochium in conſ. 24. ex num. 11. cum ſeq. lib. 1. Fabium Turret. in conſ. 40. ex num. 5. cum ſequentibus, Achillem Pedroccham in conſ. 35. ex n. 87. vſque ad num. 103. & dubium præfatum procedit in multis caſibus ab eiſdem adductis, vel quando verba contractus ſic ſe habent, vt ius partis in ambiguo ſit, an lædi poſ ſit, vel non; in alio verò caſu, quando ſcilicet enormis adeſt, vel enormiſ ſima læ ſio, quid iuris ſit ſtatuendum, ſtatim dicetur.

Tractarunt prætereà & tertio loco iidemmet Authores, vtrum Minor non certioratus de beneficio reſtitutionis in integrum iurans contractum, excludatur à prædicto beneficio; & conſequenter, an iuramentum nocere debeat ipſi Minori ſi de beneficio reſtitutionis non certioretur: quo in dubio, adeò pugnant inter ſe Interpretes noſtri, vt vix dignoſci poſ ſit, vtra harum opinionum crebrior ſit, aut verior, vt affirmat Pedroccha in conſ. 26. n. 9. idcircò, vt id intrepidè deduci, atque probari poſ ſet, neceſſe fuit ſequentes Authores originaliter, & attentè prælegere, Patrol. inquam, Bald. Alex. Salicet. Iaſonem, Curt. iun. & alios Repetentes in d. authent. ſacramenta puberum, vbi Ioannes Guttierrez ex. 113. vſque ad num. 17. Tiraquel. Anton Gomez. Padillam, Pinellum, & alios, quos ipſe retulit, Socinum iuniorem in conſ. 48. ſub num. 35. cum ſequent. lib. 1. Mohedan. deciſ. 209. & 276. Franc. Marc. deciſ. 51. num. 11. in 2. part. Paulum Pariſium in conſ. 31. n. 14. & 15. lib. 1. Iacobum Mandellum de Alba in conſil. 751. n. 12. Andream Gaill. practicar. obſeruat. lib. 2. obſeruation. 41. per totam. Burſatum in conſ. 16. n. 37. volumine 1. & in conſ. 248. num. 19. lib. 3. & in conſilio 339. num. 40. eod. lib. Tiberium Decianum in conſil. 39. num. 75. lib. 1. Seraphinum de priuileg. iuramenti, priuilegio 63. & 99. Hippol Rim. in conſ. 215. num. 12. lib. 4. Ioan. Mauricium Dolan. in tractatu de in integrum reſtitutione c. 113. per totum, Octauium Simoncellum de decretis lib. 3. tit. 8. inſpection. 18. num. 159. fol. 455. Fabium Turretum in conſ. 41. ex num. 2. Achil. Pedroccham dict. conſ. 26. ex n. 8. vſque ad num. 23. Brunorium à Sole q. 22. Hieronymum de Cæuallos qui prædictos non refert, practicarum commun. contra communes, q. 723. Ex quibus apparet duas eſ ſe, & omninò contrarias in propoſito dubio ſententias: Dinus namque & cum eo quamplurimi alij, quos referunt Ioan. Guttier in d. authen. Sacramenta puberum, n. 113. latiùs Cæuallos vbi ſuprà n. 4. Pedroccha d. conſ. 26. num. 9. & num. 17. conſtanter affirmant, iuramentum non debere nocere Minori, qui de beneficio reſtitutionis certioratus non fuit: & conſequenter Minorem ipſum neceſ ſariò certiorandum de beneficio reſtitutionis ſibi competenti; aliàs iuramentum non ſupplere certiorationis defectum: & veriorem, atque magis communem opinionem dicit ipſe Pedroccha dict. num. 17. qui ex num. 10. eiuſdem opinionis fundamenta & rationes expendit; Mauricius etiam, Gail, Ioannes Guttierrez, & Cæuallos in locis anteà relatis, omnes rationes congeſ ſerunt, quibus Dini Sequaces præcipuè adduci ſolent.

Bartolus tamen, & cum eo infiniti alij quos Simoncellus vbi ſupra d.n. 159. & ſuperiores commemorarunt, in contraria ſententia fuit, videlicet, quòd Minor iurans non contrauenite contractui, etiam non certioratus, excludatur à beneficio reſtitutionis; iuramentum namque tanti roboris eſt, & efficaciæ, vt in genere præ ſumi debeat, iurantem de quocunque remedio, etiam implicitè cogitaſ ſe; habet etiam vim ſpecialis conſenſus, & renunciationis ſpecificæ, virtutèmque expreſ ſ æ & enixæ voluntatis inducit, & Bartoli ſententiam, poſt Salicetum, Caſtrenſem, Iaſonem, Angelum, Fulgoſium, Alexandrum, Romanum, Cagnolum, Pinellum, Archidiaconum, Abbatem, Imolam, Barbat. Bald. Socin. Pariſium, Neuizan. Cephalum, Hieronymum Gabrielem, Bauer. Tiraquel. Anton. Gomez. Anton. Gabriel. & alios, veriorem & communiorem dicunt Mauricius, Simoncellus, & alij ex relatis ſuprà. Andreas Gail. dicta obſeruatione 41. n. 4. in fin. qui firmat hanc opinionem in camera Imperiali approbatam, & ſeruandam in praxi, & eſ ſe communem, & magis communem, contra Dinum dixit Fabius Turretus d. conſ. 41. num. 4. & receptam ſemper in iudicando, & conſulendo, nec vnquam de ipſa dubitari, aſ ſerit Cæuallos dicta quæ ſt. 723. in finalibus verbis. Ioannes Guttierrez vbi ſupra, qui n. 115. in eandem ſententiam optimè ponderat l. 16. in principio, tit. 11. partit. 3. & dictam l. 6. titul. 19. partit. 6. quæ verè ponderatæ, hanc partem probant apertè, nec vllo pacto cauillari poſ ſunt; dicunt enim expreſ ſim, Minorem propter iuramentum excludi à beneficio reſtitutionis in integrum, nec requirunt, quòd Minor de beneficio illo ſibi competenti certioratus fuerit, ſiue de certioratione huiuſmodi nullam mentionem faciunt, quæ, ſi neceſ ſaria fuiſ ſet, credendum non eſt, quòd omitteretur ibi, imò potiùs conſultò omiſ ſam dicendum eſt, vt eius legis Conditores, aut Partitarum Compilatores, Bartoli ſententiam probarent, quæ & de iure communi verior erat, erat, cùm apud Iureconſultos, nec Imperatores vſquam cautum eſ ſet, quòd Minor deberet de beneficio reſtitutionis certiorari, ſed dictum dumtaxat, quòd contractus iuratus valeret omninò, vt in d. authen. ſacramenta puberum, videre licet, & in cap. quamuis pactum, de pactis in 6. quod non alia ratione prætermiſ ſum dici poteſt in eiſdem, & aliis iuribus, quàm quod iuramentum interueniens, omnia alia requiſita, aut defectus omnes alios ſuppleret.

Et retenta Bartoli opinione, quæ verior eſt, Dini & ſequacium rationibus, & fundamentis facilè reſpondere poterit vnuſquiſque, qui Bartoli, & ſequacium rationes perpendat maturè; ex illis namque contrariæ partis argumenta omnia diluuntur, & in terminis reſponderi poterit illis, prout Gail. dicta obſeruat. 41. Mauricius dict. c. 113. & Ioannes Guttierrez vbi ſupra reſpondent, qui tamen, & alij plures ex relatis ſupra, poſt Bartol. & ordinarios in d. authen. ſacramenta puberum, ad vitandas omnes difficultates, dicunt eſ ſe bonam cautelam, quòd Minor certioretur de reſtitutionis beneficio ſibi competenti: ſi tamen certioratus non fuerit, id minimè nocebit, ſi contractus iuratus fuerit, vt ipſimet Authores defendunt.

Denique & quarto loco tractarunt Scribentes communiter, vtrùmne poſ ſit Minor enormiter, aut enormiſ ſimè læ ſus, in integrum reſtitui aduersùs contractum iuramento firmatum, & relaxationem ab eo impetrare? Et quidem circa hoc dubium, quod, vt mea fert opinio, non ſatis diſtinctè vel abſolutè explicatur ab aliis, neceſ ſe fuit ante omnia ſ æpè euoluere, atque originaliter prælegere Authores ſequentes, & alios conſultò duxi hic prætermittendos, quoniam à Recentioribus citantur, Ioannem Guttierrez in d. authent. ſacramenta puberum, ex num 92. vſque ad num. 103. quo loco retulit ipſe Alciatum, Socinum iuniorem, Curtium iuniorem, Decium, Afflictis, Gregorium Lopez, Couar. Padill. Burgos de Pace, Pinellum, & nonnullos alios, Gratum in conſ. 88. ex num. 3. cum ſequentibus, lib. 1. Rolandum in conſil. 7. ex num. 43. cum multis ſequent. lib. 3. & in conſil. 59. num. 27. lib. 1. & in conſilio 60. num. 68. lib. Cephalum in conſilio 207. num. 74. & ſequent. lib. 2. Menchacam de ſucceſ ſion. reſolut. lib. 3. ad l. ſi quis in ſuo, §. legis, num. 32. C. de inofficioſo teſtamento. Antonium Gabrielem commun. concluſionum, tit. de iure dotium, concl. 1. num. 8. & 9. Capicium deciſ. 159. ex n. 23. cum ſequent. Anton. Gomez tom. 2. variarum, cap. 14. num. 20. Burſat. in conſil. 75. in principio, lib. 1. Hippol. Rimin. in conſ. 247. ex n. 58. cum ſequentibus, lib. 3. Borgninum Caualcanum de tutore & curat. num. 141. folio mihi 85. Iacob. Mandel. de Alba in conſ. 198. num. 24. Pancirolum in conſil. 1. Seraphinum de priuilegiis iuramenti, priuilegio 136. Gratianum regul. 1. num. 4. Ioannem Vincentium Hondedeum in conſil. 18. ex n. 58. & in conſ. 5. n. 118. & ſequentibus, lib. 1. Achil. Pedrocham in conſ. 26. ex num. 1. vſque ad 8. & in conſil. 39. n. 76. Cald. Pereiram in l. ſi curatorem habens, verbo, læ ſis, num. 1. per totum, vbi vide omninò, quia copiosè loquitur, Andream Fachineum controuerſiarum iuris, lib. 3. c. 14. per totum, folio mihi 298.

Ex his autem, ſequentia conſtitui, atque obſeruari poſ ſunt, quæ magis communiter probantur; inprimis diuerſimodè, & variè ſe habuiſ ſe DD. quatenus in propoſito explicare curarunt, quæ diceretur enormis, aut enormiſ ſima læ ſio: id quod ex referendis ſtatim ſatis apertè conſtabit, obtinuiſ ſe tamen ſententiam eorum, qui totum hoc Iudicis arbitrio relinquendum dixerunt, vt cum Abbate, Anton. Burgen. Ioan. Andrea, Hippol. Socin. Couar. Menochio, Corneo, Pariſ. Anton. Gabriele, Rolan. Grato, & Burſat. probauit Caldas Pereira in d. l. ſi curatorem habens, dicto verbo, læ ſis, num. 1. col. 2. verſic. ſed verior in hoc ſententia, & vltra relatos ab eo, Azeued. in l. 4. tit. 21. num. 139. & num. 142. lib. 4. recopil. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. c. 3. num. 18. in fine, qui in terminis cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. vt explicaret, quæ diceretur enormiſ ſima læ ſio, dicit verius eſ ſe, quòd totum hoc Iudicis arbitrio committendum ſit. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 28. num. 39. 40. 41. lib. 1. nouiſ ſimè Georgius de Cabedo deciſione Luſitaniæ 70. num. 1. & 2. Ioannes Mauricius Dolanus, qui rem hanc maturè percipit, & diſ ſoluit, & in tractatu, de in integrum reſtitutione, c. 124. folio mihi 150. & 151. in eo dubio conſtitutus, quid ſpectandum ſit, vt habeatur cognitio enormis, ſeu enormiſ ſimæ læ ſionis, inprimis obſeruat, variam fuiſ ſe in propoſito Scribentium ſententiam, & Cornei reſolutionem in conſ. 62. volum. 3. adducit demùm & verè quidem atque eruditè conſtituit, quòd ad indagationem enormis, & enormiſ ſimæ læ ſionis, & veram eius cognitionem, inſpici debet perſonæ reſtitutionem petentis qualitas, vt iuxta eius paupertatem, aut diuitias negotium metiamur; inſpici etiam debet res, cuius eſt controuerſia, & omnia, quæ in propoſito ferri poſ ſent exempla, non eſ ſe neceſ ſaria in quit, ſed ſecundùm caſuum contingentiam eſ ſe conſiderabilia, ita vt ad elucidationem læ ſionis enormis & enormiſ ſimæ, plurimum conferat Iudicis arbitrium, quod ego iudico veriſ ſimum, & in propoſito nihil ſecurius tradi poſ ſe arbitror, quamuis non ignorem, læ ſionem apud alios Authores diuerſimodè conſiderari: Primo modo, quando ſcilicet enormis eſt, & hæc ſecundùm ipſos, ſi in tertia parte damnum ſit, verificatur; vel ſecundùm alios, ſi in ſexta parte, vt per Barrol. & DD. in l. ſocietatem, §. arbitrorum, per illum text. iuncto text. in l. vnde ſi Neruæ, cum ibi notatis, ff. pro ſocio, per Decium in conſ. 39. num. 7. Cumanum in conſilio 50. Alia & ſecundæ læ ſionis ſpecies eſt illa, quæ enormior dici debet, ſed tamen dimidiam excedit, vt per Iaſonem in conſ. 55. col. 2. volum. 1. per Bellameram in conſ. 24. col. 4. Curtium iuniorem in conſilio 141. colum. 3. Denique tertia læſionis ſpecies eſt, quæ enormiſ ſima communiter denominatur, & hæc nedum eo caſu verificatur, quando in toto eſt læ ſio, verùm etiam, quando dimidiæ partis terminos multum excedit, vt per Couar. in c. quamuis pactum, de pactis in 6. in. 3. p. §. 4. num. 5. vbi multos citat, & in ſpecie Craueta in conſ. 192. num. 6. cum aliis multis, quos citat, & ſuperiorem diſtinctionem ſequitur Bonifacius Roger. in conſ. 16. num. 47. & ſequentibus, & in conſ. 37. num. 1. lib. 1. vbi dicit ſuperiorem doctrinam ad præciſos, claróſque terminos redegiſ ſe Corneum in conſ. 133. num. 8. in fine, volumine 3. vt ſcilicet enormiſ ſima læ ſio dici debeat, quando ad damni tres partes peruenit, vt ſi rei pretium de quadringentis eſ ſet, & ſolummodò centum data eſ ſent, vel ſi filiæ quatuor millia debebantur, & mille ſolummodò data eſ ſent, prout idem Corneus in conſ. 214. n. 4. volum. 3. in filia à patre in ſola quarta parte illius, quod conſequi poterat, dotata reſpondit, & in conſil. 27. num. 5. volum. 4. cui opinioni (dicit ipſe Rogerius) enormis & enormioris terminos rectè diſtinguenti, proculdubio inhærendum eſt, & videtur ſequi Ioſeph. Ludouicus deciſi. Peruſina 18. n. 62. Addiderim ego præfatam diſtinctionem mihi non diſplicere, probabilem potiùs, & iuridicam videri, ſemper tamen in eo inſiſtere, vt exemplis nonnullis adductis, ſiue generali aliqua regula, aut aliquibus regulis propoſitis, vel doctrinis quibuſcunque conſideratis, rem hanc congruè diffiniri non poſ ſe exiſtimem, ſed ad boni diſcretíque Iudicis arbitrium confugere, ſiue totum hoc remittere, ſecurius eſ ſe, vt ſuprà dixi, ac etiam congruentius; is namque perſonarum qualitatibus, atque actuum cauſarumque occurrentium circumſtantiis inſpectis, & dictis teſtium penſatis, atque exquiſitis, facilè diiudicare poterit, quæ, qualíſve fuerit, an enormis, vel enormiſ ſima læ ſio contingens.

Deinde & ſecundò, in eadem quæ ſtione conſtituo, negari non poſ ſe, quin in dubio propoſito ſuprà, num. 12. maximus ſit Doctorum conflictus, idque propter multas rationes, quæ hinc inde conſiderantur, & ab Interpretibus pro vtraque parte paſ ſim adducuntur, quod aliis omiſ ſis conſtat apertè, ex his quæ Burgos de Pace in conſ. 3. num. 20. & num. 29. ſcripta reliquit, vbi refert quamplures Authores tenentes, & dicentes communem opinionem, eſ ſe, quòd tex. in d. authen. ſacramenta puberum, procedit etiam data enormi atque enormiſ ſima læ ſione; quam ſententiam defendit ipſe ibi, numeris anteà relatis, & ſequentibus, poſtmodùm vero aſ ſertione reuocata, contrarium ſuſtinuit in conſilio 28. n. 11. & 16. & 21. dicens, quòd ſecundum magis communem ſententiam text. in dicta authent. ſacramenta puberum, non procedit data enormiſ ſima læ ſione, & quòd ſecundùm hanc ſententiam quotidie in Pinciano Regio Prætorio iudicatur, & quod habet maximam æquitatem, id ipſum etiam, & de præfato conflictu, atque diuerſitate rationum in eodem dubio conſtat ex his, quæ ipſemet Burgos de Pace in conſ. 5. num. 7. annotauit, item ex his, quæ in propoſito ſcripſerunt Socinus iunior in conſ. 67. Prima præ ſentis, ex num. 22. cum ſequentib. lib. 2. Rubeus in conſ. 12. num. 16. & 18. Pariſius in conſ. 96. ex n. 65. cum ſeq. lib. 1. Pancirolus in conſ. 1. Cephalus in conſ. 207. num. 74. & ſeq. lib. 2. Port. Imolen. in conſ. 101. num. 33. & ſeq. Hippol. Rimin. in conſ. 5. ex n. 118. lib. 1. Simon. de decret. lib. 3. tit. 8. inſpect. 18. n. 215. & ſeq. Andreas Fachin. controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 14.

Tertiò conſtituo, Authores nonnullos in præfato dubio non dubitaſ ſe aſ ſerere, ob læ ſionem quamcunque, etiam enormiſ ſimam, Minorem non reſtituendum aduersùs contractum iuramento confirmatum, vt in terminis tenent plures DD. relati per Iaſonem in d. authent. ſacramenta puberum, num. 43. & ſequentibus, per Couar. in c. quamuis pactum, de pactis in 6. in 3. parte relectionis, §. 4. n. 3. colum. 3. per Burgos de Pace dict. conſilio 3. num. 20. vbi adducit rationes præcipuas, quibus huius opinionis ſequaces adduci ſolent, præcipuè, de quibus abundè per Alexandrum in conſ. 42. Super præmiſ ſio, col. penul. lib. 1. & in conſ. 125. Viſis & conſideratis, col. antepenul. lib. 1. & in conſil. 222. col. 2. lib. 2. & in conſil. 53. col. 6. lib. 3. ac denique per Marcum Antonium Eugenium in conſ. 28. num. 20. & 21. lib. 1. cum aliis allegatis per Anton. Gabriel, cuius ipſe Eugenius mentionem fecit d.n. 21.

Contrarium tamen, & in noſtris propriis terminis magis Communiter, & verius quidem, probaſ ſe Scribentes permultos variis in locis, qui data enormiſ ſima læ ſione, non procedere deciſionem tex. in d. authent. ſacramenta puberum, conſtanter & ſecurè defendunt; horum numero fuerunt Anton. Ancharan. Caldetinus, Cumanus, Abbas, Caſtrenſis, Barbat. Corneus, Socinus, Alexand. ſibi contrarius. Iaſon, Decius, Curti. iun. Chaſ ſan. Pariſius, Ripa, & Rolan. quos congeſ ſit, & ſic reſoluit Burgos de Paz in conſ. 28. n. 16. Ioan. Guttierrez, Molina, Caldas Pereira, Franciſcus Burſat. Hippol. Rimin. relati, ſuprà, n. 12. qui infinitos alios commemorarunt, Marcus Antonius Eugenius in conſ. 28. n. 42. lib. 1. qui vltra relatos ſuprà, Cæpolam, Cephalum, Cagnolum, Port. Imol. Anton. Gabriel. & Simoncellum retulit, qui omnes cum aliis quamplurimis, poſteriorem hanc ſententiam amplexi ſunt, Marzarius etiam in conſ. 20. num. 24. in fine, cum ſeqq. qui de frequentiori opinione Canoniſtarum, & Legiſtarum fidem facit, Albanus conſ. 89. num. 6. Afflictis deciſ. 322. ſub num. 8. cum ſeq. & in fine inquit, quòd ita per omnes Conſiliarios votarum fuit, Achil. Pedrocha, qui etiam multos in idem recenſet in conſil. 26. num. 2. & n. 3. & 4. & in fortioribus terminis, videlicet in enormi læeſione, defendunt & alij permulti, qui infrà præcitabuntur; intrepidè ergo tenenda erit hæc vltima ſententia, propter rationes & authoritates ipſorum, Cephali etiam, Riminal. & Port. Imol. in locis relatis ſuprà, n. 16. in fine, qui rationes, & fundamenta contrariaæ partis remouent, idcircò ſatis putaui ad eos me referre hoc loco, nec in tranſcribendis alienis ſcriptis ampliùs immorati, quoniam, vt ipſimet Authores notarunt text. in d. authent. ſacramenta puberum, C. ſi aduerſus venditionem, non procedit extante dolo, ex communi ſententia omnium Scribentium ibidem, ſic vt in hoc nullus adhuc diſ ſentiat, vnanimiter potiùs conueniant infiniti congeſti à me ſuprà, ex num. 12. cum ſequent. Decius in conſilio 180. num. 4. Iaſon in conſilio 133. colum. 4. & 5. lib. 4. Rolandus in conſilio 80. num. 69. lib. 4. Natta in conſ. 658. num. 12. lib. 4. Burgos de Paz in conſ. 28. num. 14.

Sed vbicunque in contractu adeſt enormiſ ſima læ ſio, ibi dicitur adeſ ſe dolus præ ſumptus, ſiue re ipſa, & ſic iuramenti vinculum non obſtat, & Minor reſtitui debet, vt vltra relatos ſupra, ſic in terminis obſeruant, & poſt in finitos alios rationem hanc aſ ſignant Ioſephus Ludouicus deciſ. Peruſina 18. num. 55. & 56. & num. 63. & 70. qui aliis relatis obſeruauit, dolum in enormiſ ſima læ ſione, non ſolum re ipſa, ſed etiam ex propoſito præ ſumi, Crauet. in conſ. 42. n. 28. ſubdens in Minoribus ex enormiſſima læ ſione, ſine dubio argui dolum ex propoſito, cùm faciliùs decipiantur, ſequitur Alciatus in tract. præ ſump. regul. 1. præ ſump. 42. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 28. num. 60. qui num. 48. & n. 76. in omnibus generaliter, tam Minoribus, quàm Maioribus conſtituit, ex enormiſ ſima læ ſione dolum reſultantem, dolo ex propoſito æquiparari, Sfortia Oddi in conſ. 37. num. 58. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 18. num. 58. lib. 1. Bonifacius Rogerius in conſ. 16. ex num. 55. & num. 112. cum ſeq. lib. 1. Inde fit, quòd Tutoris aut Curatoris authoritas, decretum Iudicis, & iuramentum operantur in dubio, ſecus quando conſtat de enormiſ ſima læ ſione; tunc enim contractus à Minore, geſti firmitatem non inducunt; ita Ripa in responſo 4. num. 15. Imol. in l. ſi quis cum aliter, in fin. ff. de verborum, obligat. & cum aliis Ioſeph. Ludouic. dicta deciſ. Peruſina 18. n. 72.

