Denique, & vltimo loco, infertur ad ea, quæ in propoſito huius materiæ tradiderunt Socinus in conſ. 66. in fin. l. 1. Ripa l. 3. reſponſ. c. 1. n. 4. quos refert, & ſequutus eſt Couar. var. reſol. l. 1. c. 14. n. 1. Qui eo loco non dubitauit aſ ſerere, donationi perfectæ non poſ ſe apponi conditiones ex interuallo, per text. quem ſic declarat in d. l. perfecta donatio; ſecus tamen incontinenti, hoc eſt, vel in ipſo contractu, vel poſt ipſum contractum perfectum ſucceſ ſiuè, nullo medio temporis interuallo; id namque, ve ipſi putant, permiſſum eſ ſe videtur ex aliis iuris principiis, nec prohibitum eſt in d. l. perfecta donatio: & in idem videntur conuenire, & præfatam ſententiam tenere Petr. de Peralta in l. 3. §. qui fideicommissam, n. 68. fol. 583. ff. de hæred inſtit. Tiber. Decia. in conſ. 1. ex n. 29. & n. 37. vol. 3. Sed contrariam ſententiam ingeniosè, & verè quidem tuetur D. Franciſc. Sarmient. de redditibus Eccleſiaſticis, 1. p.c. 4. n. 10. vbi veriùs exiſtimat, in contractibus nominatis iam perfectis, pœnitentiam nihil operari, etſi illa incontinenti ſuperueniat: & conſequenter perfectæ donationi, nec incontinenti modum, aut conditionem adiici poſ ſe; & hanc opinionem veriorem ſemper exiſtimaui, & nunc exiſtimo, & in puncto iuris contrariam defendi non poſ ſe arbitror, & ad id dicendum, ſequentibus moueor præcipuè rationibus.

Inprimis, quia ſi conſideres fundamentum principale, in quo torum negotium conſiſtere, ac fundari credidit Couarr. fallax proculdubio eſt, & deſtruitur manifeſtè ex ſolutione, & conſideratione, quam tradidit Sarmientus loco, & numero anteà citatis.

Secundò ex l. quamuis, C. de tranſactionibus, l. non idcircò, c. de contrahenda emptione, & d. l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, provt ſubtiliter, & verè expendit eas ipſe Sarmient.

Tertiò, & vltra eum, ex l. eo quod 10. C. ſi certum petatur, in illis verbis: Negotij geſti pœnitentia contractum rectè habitum non conſtituit irritum Et textu ſingulari in l. ſicut, C. de obligationib. & action. quem dico ſingularem ex eo, quòd non conſiderat, an ex interuallo, vel incontinenti vnus ex contrahentibus velit recedere à contractu, vel aliquo modo innouare eum: ſed dumtaxat inſpicit, an ſemel fuerit perfecta, & conſtituta obligatio, vt tunc nequaquam liceat alicui recedere, altera parte inuita. Idque conſtat ex illis verbis: Ita renunciare ſemel conſtitutæ obligationi, aduerſario non conſentiente, nemo poteſt. Et iterùm, ibi: Quapropter intelligere debetis, voluntariæ obligationi vos ſemel nexos; ab hac, non conſentiente altera parte, cuius precibus feciſtis mentionem, minimè poſ ſe diſcedere. Quæ verba ita locum obtinent, ac velificantur in pœnitentia in continenti adhibita, quia tunc iam ſemel conſtituta eſt obligatio, & ſemel contrahentes ſunt nexi obligatione; aliàs ſi non eſ ſet perfectus contractus, & perfectè conſtituta obligatio, quæ poſ ſet eſ ſe dubitandi ratio quàm in pœnitentia, quæ ex interuallo adhibetur? Quod cum myſterio lex illa non diſtinguit, ac verè quidem, & cum iudicio etiam in pœnitentia adhibita incontinenti intelligit eam Marcus Mantua Benauidius, quem hactenus nullus refert, in l. iuriſgentium, §. quinimo, n. 9. ff. de pactis: Vbi in hunc modum reliquit ſcriptum: Dubitatur quare perfecto contractu, ſi pars velit, recedere incontinenti poteſt, quod tamen non poteſt altera parte inuita, aliàs ſecus. Et quòd non liceat, probatur in l. non idcircò, in fine, C. de contrahenda emptione. Solutio: hoc ideò dicas, quòd in contractibus iam perfectis, & abſolutis, ſtatim eſt ius acquiſitum parti, quod ſibi auferre non poteſt, nec ex interuallo, nec incontinenti, l. ſicut, C. de oblig. & actio. l. final. ff. de pactis.

Quartò facit, quia hodie donatio perficitur ſolo conſenſu, nudáque voluntate donantis, l. ſi quis argentum, §. vltim. & ibi notant Doctores, C. de donat. §. aliæ autem, Inſtitut. eod. tit. l. prima. tit. 4. partit, 5. Anto. Gomezius to. 2. var. c. 4. de donat. in principio. Franciſc. Marc. deciſ. 326. n. 11. prima parte Mendoça diſp. iur. ciuilis lib. 3. c. 3. n. 11. Ioan. Vinc. Honded. in conſ. 37. n. 13. & n. 44. lib. 1. Vnde ex ratione, & deciſione d. l. ſicut, ſemel conſtituta donatione ex conſenſu, nec incontinenti, nec ex interuallo, pœnitentia, ſeu innouatio, aut alteratio admitti poteſt. Quod eſt etiam de mente Borgnini Caualcani deciſ. 45. num. 6. & deciſ. 42. num. 34. fol. 580. expreſsè videtur hoc tenere, dum dicit, quòd donator in ſua donatione inter viuos poteſt apponere pactum, conditionem, modum, & tempus, & facere illam reuocabilem, prout ſibi videbitur, dum tamen hoc faciat à principio contractus, & antequàm ſit ius quæ ſitum donatario, quod illi quæritur ſtatim perfecta, aut ſemel conſtituta donatione: & ante illum, idem obſeruarunt Hieron. Gabriel in conſilio 3. columna prima, & ſecunda, lib. 1. Sigiſmundus Lofredus in conſil. 5. numer. 6. cum ſeqq. Franciſc. Burſatus in conſil. 173. n. 68. & 70. volum. 2. qui aliis multis relatis Authoribus, generaliter obſeruauit, quòd donatio ſtatim vt perfecta eſt, perpetua fit, & irreuocabilis, nec ampliùs donantem pœnitere poteſt.

Sed non eundo per alias ambages, in terminis noſtris, quòd donatio ſemel perfecta, reuocari non poſ ſit etiam incontinenti, nec eidem modus, conditio, aut grauamen etiam incontinenti adiici, tenuit expreſsè Ripa in reſponſo 63. num. 6. & num. 8. quem pro contraria parte, malè expendunt Couar. & Sarmient. vbi ſuprà; malè etiam allegant eum in reſponſo 1. num. 4. lib. 1. aut mehercle mihi, vt dixi, in ordine eſt reſponſ. 63. quo loco ex principio argumenta proponit Ripa, quæ pro altera parte, vt ſcilicet incontinenti adiici poſ ſit modus, vel conditio, vrgere magis videbantur: Et n. 2. in fin. & n. 4. (quo num. citatur à Couar.) dicit arguendo, videri, quòd donatio perfecta inter viuos, reuocari poſ ſit, ſi paulò pò ſt, & ſic incontinenti reuocetur: ſed ſtatim poſtquam d.n. 4. & 5. hæc dixerat arguendo, contrarium n. 6. decidendo reſoluit, & verba ſequentia in propoſito profert: Sed his non obſtantibus puto intrepidè contrarium eſ ſe de iure verius: & pro fundamento præmitto, Quòd donatio inter viuos perfecta nullam recipit retractationem, nec mutationem, niſi conſentiente donatario, dicta l. perfecta, & l. ſi donationem, & l. velles, C. de reuocandis donationibus, &c. Prætereà, ibidem n. 8. reſpondendo ad argumentum propoſitum, dicto n. 2. in fin. & n. 4. & 5. de reuocatione facta incontinenti, dicit expreſsè, quòd poſtquam contractus fuit habitus pro perfecto, & abſoluto, non potuit eſ ſe locus alicui reuocationi, nec retractationi: & quòd non poteſt dici, donatorem reuocaſ ſe donationem incontinenti, qui reuocauit eam, ſemel iam perfectam & abſolutam, etiam incontinenti poſt perfectionem illius, vt conſtat ex illis verbis: cum igitur donationis contractus eſ ſet abſolutus, & ius Eccleſiæ acquiſitum; conſtat ipſum donatorem non potuiſ ſe ampliùs pœnitere. Quod verbum ampliùs ponderari debet; comprehendit namque pœnitentiam habitam incontinenti poſt perfectam iam donationem: militat enim eadem ratio, & dumtaxat attendi debet, an perfecta fuerit donatio ſemel, necne, iuxta ea, quæ Caualcanus, Riminal. & alij ſuprà relati reſoluunt.

Et de his hactenus, ex quibus apparet, donationem ſemel perfectam ampliùs reuocari, nec modificari, nec donantem pœnitere poſ ſe, quæ regula certiſ ſima eſt & generalis, præterquam in tribus caſibus.

Primus caſus eſt, quando donatio inofficioſa eſt, quo caſu reuocatur, vt ſuprà diximus, & probat tex. in l. prima, & per totum titulum, C. de inofficioſis donat. l. 8. tit. 4. p. 5. & vide Ant. Gom. tom. 2. var. c. 4. n. 13. & relatos ſuprà, n. 45.

Secundus caſus eſt, quando aliquis filios non habens, donauit alteri omnia bona ſua, vel maiorem partem eorum, & poſteà naſcuntur ſibi filij; tunc namque ſtatim, ipſóque iure reuocatur donatio, per textum ſingularem, & vnicum in l. ſi vnquam, C. de reuoc. donat. de cuius materia vltra ordinarios, & Tiraq. ibi, latiſ ſimè tractant Ant. Gom. to. 2. var. d.c. 4. de donat. n. 11. & 12. Ioan. Gutier. de iuram. confirmat. 1. p.c. 9. per totum. Grac. reg. 150. Hippol. Rimin. in conſ. 254. per totum, lib. 3. Io. Vincent. Hond. in conſ. 43. lib. 1. Aluar. Valaſ. conſult. 31. & alij relati à me, harum quot id. contro. lib. 2. cap. 13. n. 38. & n. 4. & ſeq. Anton. Faber ad titulum, C. de reuocand. donation. definitione 2. & multis ſeqq.

Tertius & vltimus caſus, in quo donatio quantumcunque perfecta, & irreuocabilis, reuocari poteſt, eſt quando donatarius ingratus efficitur; namque per illius ingratitudinem, donans poteſt donationem reuocare, per textum, in l. finali, C. de reuocandis, donationibus, l. penultima, titul. 4. partit. 5. vnde ſi velit, multò magis poterit donationi huiuſmodi nouas conditiones adiicere, aut grauamina donatario apponere. Quod ex his, quæ ad explicationem dictæ l. perfecta donatio, anteà obſeruauimus, deducitur manifeſtè, atque certiſ ſimum eſt, modò obſeruentur etiam in hoc caſu ea, quæ ad explicationem dict. l. fin. & eius materiæ, ibidem, & multis in aliis locis obſeruarunt DD. Inter alios tamen, quos hic recenſere, ex propoſito omitto, latiſ ſimè tractarunt eiuſdem legis materiam, atque cum occaſio ſe offeret, videndi erunt omninò mox referendi, Anton. Gom. tom. 2. variar. d.c. 4. de donat. n. 14. per totum. Palacios Rub. in rubr. de donationibus inter, §. 66. num. 23. latiùs in §. 79. Cou. reſolut. lib. 1. c. 1. n. 8. Menoch de arbitrariis, lib. 2. cent. 2. caſu 130. Iul. Clar. §. donatio, q. 21. Anton. Gabriel communium concluſion. in criminalibus, concluſione 35. Antonius de Padilla in l. cum acutiſ ſimi, num. 10. C. de fideicom. Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatorio, 1. parte, cap. 10. per totum, & conſilio 24. Tellus Fernandez in l. 27. Tauri, numer. 9. Molin. de Hiſpanorum primogeniis lib. 1. cap. 9. numer. 31. cum ſequentibus, & lib. 4. cap. vltim. ex num. 41. Mieres de maioratu, prima parte, quæ ſt. 22. ex num. 23. cum ſequentibus. Ioannes Garſia de expenſis, & meliorationibus, capite 12. numero 73. Azeuedus in l. 2. titul. primo, ex numero 2. cum ſequentibus, libro primo compilationis. Matiençus in l. 7. titul. 10. gloſ ſa 5. lib. quinto nouæ collectionis Regiæ. Et commendo Ripam in eadem l. finali, C. de reuocandis donat. à principio, maximè ex num. 150. cum multis ſeqq. quo loco, adeò exactè atque abſolutè, & eruditè hanc materiam pertractat, omniàque neceſ ſaria cumulat, & reſoluit, vt nihil vltrà poſ ſit deſiderari: vide etiam Antonium Fabrum ad titulum C. de reuocand. donation. definitione 44. & 45. & 47. D. Barboſ. in l. 2. in principio, n. 134. & 135. ff. ſolut. matrimon. Cardinal. Dominicum Tuſcum nouiſ ſimè practicar. concluſ. tom. 2. litera D. concluſ. 711. fol. 924.

CAPVT XI.

Filio in tertia parte bonorum à parentibus meliorato, vtrum dari poſ ſit vulgaris, aut pupillaris ſubſtitutus extraneus, deſcendentibus, ascendentibus, vel tranſuerſalibus extantibus; ſiue ordo, & forma in l. 27. Taur. præ ſcripta, in ſubſtitutionibus huiuſmodi alterari poſ ſit? vbi in propoſito huius, Quæſtionis, nonnulla adnotauit Author, ad quæ cæteri huius Regni Scriptores non ſic animaduertebant; & in effectu dubium præfatum ſic dilucidè explica tum reliquit, vt ampliùs de ipſo dubitari non debeat: Ibidem etiam, an ſubſtitutio vulgaris tollat exiſtentiam ſuitatis, breuiter declarauit.

SVMMARIVM.

- 1 Subſtitutio vulgaris ex veriori & recepta magis ſententia in Legitima fieri poteſt, & in vtrumque caſum, impotentiæ ſcilicet, & noluntatis.
- 2 Per ſubſtitutionem vulgarem nullum grauamen infertur filio, nec tollitur ſuitas, nec impeditur tranſmiſ ſio. Idque iuxta veriorem ſententiam, quam probauit Author hoc loco. Et ibidem, l. ſi filius hæres, ff. de liberis, & poſthumis, verum intellectum reddidit.
- 3 Tertium bonorum parentum, Legitimæ effectus ſortiri, nec poſ ſe, filiis exiſtentibus, à parente extraneo relinqui.
- 4 Subſtitutio vulgaris in Tertio bonorum abſque dubio fieri poteſt.
- 5 Subſtitutus vulgaris extraneus dari non poteſt filio in Tertio bonorum meliorato, ſed neceſ ſariò obſeruari debet in ſubſtitutione ordo, & forma, quæ in l. 27. Tauri, præ ſcribitur, alias ordine illo prætermiſ ſo, ſubſtitutio non valebit.
- 6 Et huiuſce reſolutionis, ſeu ſententiæ vera & fundamentalis ratio adducitur.
- 7 Subſtitui pupillariter filio in Tertio bonorum meliorato extraneus non poteſt, ſi extent deſcendentes, aſcendentes, vel alij conſanguinei, ſed in ſubſtitutione huiuſmodi, præcisè obſeruari debet dictæ Taurinæ conſtitutionis 27. deciſio. Idque ex veriori ſententia contra nonnullos, quorum aſ ſertio infrà improbatur. Atque eorum fundamentis ſatisfit, remiſ ſiuè.
- 8 Superioris reſolutionis vera ratio aſ ſignatur, & Andreæ ab Angelo ratio quadam nouè conuincitur.
- 9 Pelaez à Mierez nec ex propoſito, nec in transitu voluiſ ſe id, ad quod per Ioan. Gutier. præcitatur, nouiter conſideratum, atque detectum ab Authore.
- 10 Pelaez eundum, malè citatum per Auendañum, nouiter, & verè hîc conſideratum.
- 11 Velaſquez Auendañi conſideratio noua in hac materia, nouè, & concludenter conuicta.
- 12 Eorum, quæ ſuperiùs annotata fuêre, extenſionem, aut declarationem, nouiter traditam ab Authore.
- 13 Subſtitui vulgariter, aut pupillariter filio in Tertio bonorum meliorato nec matrem ipſam poſ ſe, filiis, aut deſcendentibus omiſ ſis, prout hoc numero adnotatur.

PRo dilucida, atque abſoluta huius Capitis explicatione, præmittere inprimis atque conſtituere omninò neceſ ſarium erit, ſubſtitutionem vulgarem ex veriori, & recepta magis ſententia in legitima fieri poſ ſe, & in vtrumque caſum, impotentiæ ſcilicet, & uoluntatis: idque per tex. in l. ſi poſthumus, §. quod. vulgò, ff. de lib. & poſth. l. 2. §. ſed ſi ita ſcripſerit, l. iam hoc iure, ff. de vul. & pup. ſubſt. §. 1. Inſtit. de pup. ſubſt. provt ea iura inducit, & nonnullas rationes in confirmationem adducit Ant. Gom. to. 1. var. c. 3. n. 17. in prin. & ſic reſoluunt Bal. Paul. Aret. Alex. & Iaſ. in d. §. quod vulgo, & cum aliis Gre. Lop. in l. 11. tit. 4. p. 6. Oraſc. in l. ſi arrogator, n. 32. & n. 147. ff. de adoptionibus. Segura in l. cohæredi, §. cùm filiæ, n. 97. & 98. cum ſeqq. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitu. eruditè Peralta in l. cùm patronus, n. 21. ff. de leg. 2. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, limitat. 3. C. de inofficioſo teſtamento. Emanuël Coſta in c. ſi pater, de teſtam. in 6. p. 2. verbo, debitæ, n. 4. Menchaca de ſucceſ ſion. creat. lib. 1. §. 10. n. 421. Matiençus in l. 11. tit. 6. gloſ ſ. 9. n. 2. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. legitima, q. 39. n. 9. Ioannes Gutierrez practic. lib. 30. q. 51. n. 14. D. Spino in ſpecul. teſtam. gloſ ſ. 22. n. 30. Ratio eſt, quia ſubſtitutio vulgaris oneroſa non eſt, nec per eam vllum grauamen infertur filio, nec tollitur ſuitas, nec impeditur tranſmiſ ſio. Quod vnanimiter probarunt ſuperiores omnes Authores, & alij antiquiores, quos ipſimet referunt: Iidem etiam aſ ſeuerarunt, & per vulgarem ſubſtitutionem filio factam, non tolli ſuitatem, nec effectum tranſmiſ ſionis impediri, conſtanter tenuerunt Chriſtophorus de Caſtel. Bald. Cumanus, Paul. & Aretinus, quos retulit Iaſon in l. ſi filius hæres, num. 41. ff. de liberis, & poſthumis. Fulgoſuis, Paulus de Caſtr. & Benedict. de Plumbi, in l. ſi fratris, C. de iure deliberan. Angel. in l. ſi pater, C. de inſtit. & ſubſt. & in l. ſuus quoque, §. fin. & in l. iam dubitari, ff. de hæredibus inſtituend. Angelus, & Romanus in l. apud Iulianum, §. idem Iulianus, ff. ad Trebellianum; & hanc eſ ſe communem ſententiam Modernorum firmat Cumanus in dict. l. ſi filius, & Alciat in l. ſi filius, qui patri, numero 40. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & veriorem profitentur, atque ſequuntur eam Ioann. Corraſ. lib. 1. Miſcellan. capite 2. Loriotus in tractatu de ſubſtitut. axiomate 54. & 55. Berengar, in l. ſi fratres, num. 40. C. de impuberum. Antonius Gomezius tomo primo variarum, capite 3. numero 15. & capite 11. numero 34. Baconius declarationum iuris, libro 3. capite 50. numero 9. Goueanus variarum, libro primo, cap. 4. Menchaca de ſucceſ ſion. creation. libro primo, §. 21. ex numero 84. cum ſequentibus, & numero 209. Petrus Gregorius in Syntagmate iuris, libro 42. capite 13. Doctor Spino, qui dicit hanc ſententiam veriorem eſ ſe, & omninò tenendam in ſpecul. teſtamen. gloſ. 20. numero 117. & gloſ. 33. ex numer. 91. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæ ſtione 602. & quæ ſtione 205. numero 6. Et ita tenendum eſt, quamuis contrariam ſententiam tenuerint permulti alij Authores, quos ſuperiores præcitarunt, & cum illis conſtanter tuentur Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, primæ parte, capite 14. qui quamuis fateatur vtramque opinionem defendi poſ ſe diſputando, vltimò tandem inquit ab hac non eſ ſe recedendum, Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libro 4. capite 71. folio 488. dicens, per vulgarem ſubſtitutionem tolli ſuitatem illam, de qua Paulus Iureconſultus in l. in ſuis, ff. de liberis, & poſthumis, & argumentum ponderans pro ea parte: Ego verò, vt dixi, priorem ſententiam amplectendam ideò moneo, quòd in primis conſiderem, pro hac ſecunda opinione nullam legem, nec rationem adduci poſſe, cui commodè, & concludenter reſponderi non poſ ſit. Quod adeò certum eſt, vt & Trentacinquius ipſe fateatur loco anteà relato, verſiculo, ex ſupradictis vides, ſub numero 1. imò & fundamentis omnibus huius partis idemmet Author reſpondet ibidem. Deinde, quòd videam apertè, rationem præcipuam, quâ huius ſententiæ ſequaces inniti ſolent communiter, rationes etiam, & fundamenta Fachinei ſubuerti congruè ex his, quæ Corraſ. Bereng. Goueanus, & Menchaca conſiderarunt: Item ex his quæ Petrus Gregorius mox præcitatus adduxit, qui quamuis ex propoſito non reſpondeat fundamento adducto per Fachin. de quo Fachin. ipſe conqueritur vbi ſuprà, d. cap. 71. Verè tamen dum aliis reſpondet argumentis, ſatis apertè præ ſentit, per dationem ſubſtituti vulgaris, non impediri effectum illum continuationis, atque exiſtentiæ ſui hæredis ipſo iure. Quod & ſuperiùs præcitati Authores præ ſentiunt, imò & nonnulli ex eiſdem clarè comprobant: & plenè Antonius Pichardus, cuius ſtatim faciam mentionem ſpecificam. Prætereà, quòd negari non poſ ſit, quin pro hac opinione, quam defendimus, validiſ ſima extent fundamenta, & quibus non omninò concludens reſponſum dari valeat; quamuis eiſdem reſpondere conentur, atque reſpondeant Trentacinquius, & Fachin. vbi ſuprà: negari etiam nullo pacto valeat, quin ipſimet Authores, & cæteri huius ſecundæ partis ſectatores decepti fuerint circa intellectum d. l. ſi filius hæres, ff. de liber. & poſth. ſiue quòd minùs benè eiuſdem ſenſum perceperint: Ibi namque per dationem ſubſtituti vulgaris non fuit ſublata ſuitas filij, & licèt nepos auo ſuus hæres ſit, ex alio quidem prouenit ſcilicet quia patri eius non fuit delata hæreditas propter pendentem poſthumi natiuitatem, vt latiùs declarauit D. Franciſc. Sarmient. ibidem, & ante alios Chriſtophor. de Caſtel. in eadem l. vbi ſequuntur Raphaël Cuman. Paul. Caſtr. Aretinus, & Iaſ. qui ſubdit, quòd Chriſtophor. intellectus eſt ſicut ſol verus: & rectè quidem ſic dicit, quoniam filius ille inſtitutus, priùs deceſ ſit, quàm per abortum periiſ ſet poſthumus in teſtamento præteritus, ſicque filius ipſe impeditus fuit ſuus hæres eſ ſe per poſthumi pendentiam, non per dationem ſubſtituti vulgaris: Certum namque erat, quòd quamdiu poſthumus naſci ſperabatur, tandiu hæres ſcriptus non poterat eſ ſe hæres, neque iure aditionis, vel immixtionis, neque iure ſuitatis, l. illud. §. finali, cum l. ſeq. ff. de honor. poſ ſeſ ſion. contra tabul. l. ventre, in principio, & verſiculo, ergo ſi pleno, ff. de acquir. hæred. pendente itaque poſthumi natiuitate, filius ille ſuus hæres eſ ſe nullo modo poterat, neque ex teſtamento propter incertam eiuſdem validitatem, ex eiſdem iuribus; neque ab inteſtato, quia quandiu locus eſ ſe poteſt ſucceſ ſioni ex teſtamento, ſucceſ ſio ab inteſtato locum non habet, vt vulgatum eſt; & probatur in l. quandiu, ff. de acquirend. hæredit. Et ideò cùm per mortem filij deſtituatur primus gradus, & ſit factus locus ſecundo, erit nepos ſubſtitutus ſuus, quia non præceſ ſit alius ſuus, iuxta ea, quę dicta remanent, quibus etiam accedit, & ſuperiorem ſententiam ex profeſ ſo defendit Antonius Pichardus ad principium, Inſtitution. de vulgari ſubſtitut. ex numer. 28. vſque ad numerum 33. & in §. ita demum, Inſtitut. de hæreditatibus, quæ ab inteſtato, ex numero 7. vſque ad numerum 34. qui rectè conſiderat, in filiis ſuis hæredibus non ſublatum ſuitatis effectum, nec tolli per dationem ſubſtituti vulgatis, ſed neceſ ſitatem adeundi dumtaxat.

Secundò, & principaliter conſtituendum eſt, Tertium bonorum parentum, Legitimam reputari, ac eius effectus ſortiri; idcircò à parentibus, filiis exiſtentibus, extraneo relinqui non poſ ſe. Quod certiſſimum eſt, & expreſ ſim aduertit Tellus Fernand. in l. 27. Tauri, num. 3. Matiençus in l. 11. titul. 6. gloſ ſa prima num. 1. & 2. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, & lib. 2. cap. 7. & cap. 13. iterùm obſeruaui, & alios Authores retuli: Deinde in eo Tertio ſubſtitutionem vulgarem absque dubio fieri poſ ſe; quod mox referendi vnanimiter admiſerunt, nec in dubio poſuerunt, ſolus dubitauit Antonius Gomezius tomo primo variarum, cap. 3. num. 22. quem non malè carpit Azeued. in l. 11. tit. 6. numero 35. lib. 5. nouæ compilat. Verè namque negari non poteſt, quin ſubſtitutiones, & ſubmiſ ſiones faciendi, grauamina etiam, & conditiones apponendi facultas concedatur parentibus ea in lege; quomodo ergo ſubſtituendi vulgariter facultas videri poterit præcluſa? Cæterùm, quamuis in Legitima liberè poſſit ſubſtitutio vulgaris fieri, & Tertium Legitima ſit, vt dixi, ſubſtitutus vulgaris extraneus dari non poteſt filio in Tertio bonorum meliorato, ſed neceſ ſariò obſeruari debet in ſubſtitutione ordo, & forma, quæ in l. 27. Tauri, præ ſcribitur, aliàs ordine illo prætermiſ ſo, ſubſtitutio erit nullius momenti, nec ad extraneum perueniri poteſt, niſi in defectum deſcendentium, aſcendentium, & tranſuerſalium. Quod contra Seguram, & Cifuentes, rectè defendit Antonius Gomezius tom. 1. variarum capite 3. numero 22. Coſta etiam in capit. ſi pater, de teſtamentis, in 6. 2. parte, verbo, debitæ, numero 5. Matiençus in l. 11. titul. 6. gloſ ſ. 9. numer. 3. & ibidem Azeuedus nume. 35. ad fin. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Auendañus in l. 27. Tauri, gloſ ſ. 2. num. 12. Angulus ad leges meliorationum, dicta l. 11. gloſ. 6. numero 5. fol. 218. Ioan. Gutierr. practicarum lib. 3. quæ ſtione 51. num. 13. & 14. qui dicit abſque dubio id procedere in ſubſtitutione fideicommiſ ſaria. Pręfatæ autem reſolutionis, ſiue ſententiæ præcipuum fundamentum deducitur ex verbis dictæ l. 27. Tauri, quæ hodie eſt l. 11. tit. 6. lib. 5. nouæ compilationis: in ea namque dicitur: Que le puedan poner el grauamen que quiſieren, aſ ſi de reſtitucion, como de fideicomiſ ſo, y hazer en el dicho tercio los vinculos, y ſubmiſ ſiones, y ſubſtitutiones que quiſieren, con tanto que lo hagan entre ſus deſcendientes legitimos, y a falta dellos, que lo puedan hazer entre ſus deſcendientes, y legitimos, que ayan derecho de los poder heredar, y a falta de los dichos deſcendientes, que lo puedan hazer entre ſus deſcendientes, y a falta de los ſuſodichos puedan hazer las dichas ſubmiſ ſiones entre ſus parientes, y a falta de parientes entre los eſtraños, y que de otra manera no puedan: &c. Ecce vbi lex illa generaliter, atque indiſtinctè loquitur, & abſolutè prohibet, ne ſubſtitutio aliqua, aut ſubmiſ ſio aliter fiat, quàm formâ ibi præ ſcriptâ, & ſic de omni ſubſtitutione intelligi debet, & ſic de vulgari, ſicut de fideicommiſ ſaria, vt recté obſeruauit Ayora de partitionibus, ſecunda parte, quæ ſt. 42. num. 51. in principio, fol. mihi centeſimo decimo nono. Deinde vltra prædicta verba Taurinæ illius conſtitutionis, quæ clara ſunt, expendi debet, atque maxima in conſideratione haberi intentio, & voluntas eiuſdem legis, quæ facta melioratione Tertij, atque grauaminibus adiectis, vel factis ſubſtitutionibus quibuſcumque, ſiue conditionibus adiectis, voluit conſulere atque fauere deſcendentibus, aſcendentibus, tranſuerſalibus, aut toti generi, & familiæ meliorationem facientis, nec ad extraneos perueniri, aut Tertium pertinere permiſit, niſi deficientibus omnibus de familia: idque propter præiudicium, quod alias filiis, aut deſcendentibus fieret; cùm eorum Legitima diminueretur deducto Tertio, aliter quàm illâ formâ, & ordine, relicto. Quod præiudicium non conſideratur, cùm inter eos remanet Tertium, aut cùm formâ prædictâ ſubſtitutiones fiunt, grauamináve adiiciuntur; nec etiam ſubſtitutio vulgaris dumtaxat fit in eo, quod verè pertinet ad filium pro ſua Legitima, quoniam tunc Legitimæ aliorum fratrum verè nullum damnum irrogatur: enimverò ſiue damno, aut diminutione Legitimæ ipſorum fit, ac in eo, quod non eſt aliquo modo Legitima eorum, ſed eius tantùm filij eſt, cui ſubſtitutio fit: cæteri verò integram Legitimam ſuam accipiunt, vt certum eſt, & à Doctoribus obſeruatum communiter in l. prima, & in l. 2. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in l. precibus, C. de impuberum.

Tertiò deinde conſtituendum eſt, idem ius obſeruandum eſ ſe in ſubſtitutione pupillari, quod in vulgari conſtituimus; & conſequenter, quòd filio in Tertio bonorum meliorato, ſubſtitui pupillariter non poſ ſit extraneus, ſi extent dependentes, ascendentes, vel alij conſanguinei, ſiue omiſ ſis his, in d. l. 27. Tauri, enumerantur, ſed potiùs, quòd in ſubſtitutione pupillari, ſicut in fideicommiſ ſaria, præcisè obſeruari debeat ordo ibidem præ ſcriptus: idque ob eandem rationem, quam in vulgari ſubſtitutione ſuprà conſideraui, quòd licèt in Legitima liberè poſ ſit fieri ſubſtitutio pupillaris, fit namque ſine iniuria, & grauamine aliorum filiorum, quorum Legitima integra, & intacta relinquitur, nec ipſi poſ ſunt aliquo modo conqueri, non etiam mater, ſi ſubſtituta non ſit, quia pater hoc teſtamentum ſiue pupillarem substitutionem fecit, vt hoc eodem lib. latiùs declarabitur infra: tamen in Tertio bonorum aliter voluit illa lex, idque, vt ſuprà dicebam, vt generi, & familiæ teſtatoris, aut meliorationem facientis in futurum conſuleretur, & ne Tertium, quod extraneorum reſpectu, filiorum etiam Legitima, ſiue Legitimæ pars eſt, ab illis extraheretur, ſed penes aliquem eorum maneret; aliàs namque fieret eiſdem iniuria, ſi ad extraneos perueniri poſ ſet ante illos, vel ſi ordo ibi præ ſcriptus alteraretur modo quocumque, & in parte Legitimæ grauamen reciperent, quod tamen, cùm in Legitima tantum aliorum fratrum ſubſtitutio fit, nullo modo recipiunt: & in hoc conſiſtit vera ratio præfatæ Taurinæ conſtitutionis, non verò in alio, quod Angulus ad leges meliorationum, dict. lege 11. gloſ ſ. 6. numer. 3. fol. 217. conſiderauit; nempe, quòd Legitima neceſ ſariò relinquenda ſit, melioratio autem Tertij ex voluntate fiat, quia ex voluntate aut electione parentum, vnus filius aliis præfertur, ſiue ad meliorationem eligitur: nam ſecundùm hoc ſequeretur, quòd etiam in Tertio fieri poſ ſet ſubſtitutio, non ſeruato ordine dictæ l. 27. Tauri: quoniam ſubſtitutio pupillaris non ſolùm fieri poteſt filio in Legitima ſibi debita, verùm etiam in omnibus, & quibuſcumque bonis vndecunque quæ ſitis; per pupillarem namque in omnibus filio pupillo ſucceditur, l. ſed ſi plures, §. ad ſubſtitutos, ff. de vulgar. & pup. ſubſtit. vbi Doctores communiter, & cum ſuis ampliationibus & limitationibus explicat Alexand. Trentacinquius de ſubſtitutionibus, part. 2. cap. 15. fol. 107. Imò etſi limitata, & reſtricta ſit ſubſtitutio ad certa bona, trahitur ad vniuerſa, quæ vndecumque obuenerunt, l. cohæredi, §. fin. de vulg. & pupil. ſubſtitut. Vnde dict. lex Tauri, ſic ex propoſito, eáque, vt arbitror, præcipua ratione id ſtatuit, vt patris poteſtatem reſtringeret, & forſan ad facultatem de iure communi eidem conceſ ſam liberè ſubſtituendi pupillariter, maximam habuit conſiderationem, ipſámque coarctauit eo loco quoad Tertium, quamuis quoad Legitimam intactam reliquerit: quid enim prodeſ ſet, ordinem ibi, certámque formam præ ſcribere, iuxta quam pater grauamina, & vincula apponere, ac ſubſtitutiones ordinare debeat, ſi ipſe facili negotio illum præuertere, aut legi fraudem facere poſ ſet, extraneum, vel alium, vel alio, diuerſóque modo ſubſtituendo? quamuis ergo fauore pupilli, qui propter defectum ætatis teſtari non poteſt, fauore etiam patris, & patriæ poteſtatis virtute, liberè pupillarem ſubſtitutionem faciendi, patri concedatur facultas, matrémque, & fratres excludendi vt harum quotid. controu. iur. lib. 2. cap. 14. & 15. latiùs obſeruaui, & hoc eod. lib. alio cap. infrà dicam, in Tertio bonorum non idem ius conceſ ſum, ſed potiùs ſic denegatum, aut reſtrictum, vt eiuſdem legis ordinem, & formam seruare teneatur praecise & in eo namque nullus fauor, nullumve commodum conſideratur, nec inde ſequitur, quòd teſtatus, aut inteſtatus decedat, & familiæ aut generi meliorantis maximum damnum irrogatur: Idcircò hanc eandem ſententiam, quam defendimus, ſed non ita exornatam, neque explicatam, contra & Seguram, & Cifuentes tuentur Ayora de partition. 2. p.d.q. 42. per totam. Velazq. de Auend. in eadem l. 27. Tau. gloſ. 2. num. 13. Angulus in d. l. 11. gloſ ſ. 6. num. 2. & 3. Azeu. in eadem l. 11. tit. 6. num. 35. ad fin. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Ioan. Gutier. pratic. lib. 3. q. 51. num. 4. qui dicit, quòd in tranſitu ſic etiam voluit Pelaez à Mier. de maioratu, 1. part. quæ ſt. 71. num. 5. verè tamen, nec in tranſitu id voluit, quia eo loco Pelaez ipſe dumtaxat allegat d. l. 27. Tauri, & dicit licere patri eligere ad Tertium vnum ex pluribus filiis, modo in eadem l. 27. contento: non tamen tangit, an modum, aut ordinem ibidem præſcriptum obſeruare debeat, cùm vnum ex filiis in Tertio meliorauerit, eidémque pupillarem ſubſtitutum dederit: Nec etiam contrariam ſententiam, aut diuerſam ab ea, quam tuemur, ſuſtinuit Pelaez ipſe eadem quæ ſt. 71. num. 3. quamuis Auendañus vbi ſuprà, dicta gloſ ſa 2. num. 3. quæ ſi contrariam partem tenentem præcitauerit. Idque ad oculum patet; nam dict. num. 3. loquitur in terminis iuris communis, quo attento non coarctatur pater ad substituendam perſonam aliquam determinatam, ſed quem voluerit liberè poteſt pupillariter ſubſtituere, licèt aliter ſtatutum ſit in exemplari ſubſtitutione, vt idemmet Mieres dicit, non verò loquitur in terminis dictæ leg. 27. Tauri, in quibus ſubſtituere, & grauamina apponere coarctatur pater, iuxta ordinem ibidem præ ſcriptum: ſententia itaque præfata omninò tenenda eſt, quamuis contrariam, imò poſ ſe patrem filio meliorato ſubſtituere pupillariter quemlibet extraneum, etiamſi deſcendentes extarent, vel alij conſanguinei, amplexi fuerint Segura, Cifuentes, Antonius Gomezius, Emanuel Coſta, & Matiençus, quos refert Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. dict. quæ ſt. 51. num. 3. Et duplici eorundem fundamento, ſic concludenter ſatisfacit num. 4. per totum, vt aliud adiicere, neceſ ſe non ſit, maximè conſideratis verbis dict. l. 27. Tauri, & maturè perpenſis his, quæ ſuperiùs ſcripta remanent; ex illis namque omnia diluuntur concludenter, quæ in contrarium poſ ſunt excogitari.

