- In teſtando leges volunt cuique liberam voluntatem eſ ſe, & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ fiunt teſtatoribus, ſi ex illis quocunque modo, abſoluta omnino, & plena, liberaque voluntas eorum impediatur, ibid. num. 8.
- Teſtatoris vltima diſpoſitio, vt valida ſit in ſoro conſcientiæ, ac etiam in foro exteriori, neceſ ſe eſt, vt non ſit inuoluntaria mixtè, vel errore, vel vi, vel metu iniuſtè illato, ita diſpoſitioni cauſam dantes, vt ſecluſo tali errore, vel vi, aut metu. teſtator nullo modo ita diſponeret, quin potiùs vellet, vt nihil impediente ſua illa diſpoſitione, longè aliud de ſuis bonis fieret, ibid. n. 9.
- Ratio eſt, quia libera hæredis inſtitutio legatum, & donatio cauſa mortis, merè gratis fiunt, ſicut & donationes inter viuos, & promiſ ſiones merè gratis factæ, ibid. num. 10.
- Ad transferendum autem dominium, aut conferendum ius titulo merè gratuito, ea libertas in dante eſt neceſ ſaria, quæ inuoluntarium mixtè excludat, ibid. num. 11.
- Teſtatoris liberam voluntatem impediens, punitur: quod pœna primum ciuili conſtituit, Adrianus, deinde criminali Alexander Seuerus, ibid. num. 12.
- Et ſic pœna haec duplex eſt, criminalis ſcilicet, & ciuilis. ibid. num. 13.
- Teſtari aliquem impediens, aut prohibens, qualiter puniatur, lib. 3. cap. 1. ex num. 14.
- Vbi imprimis Aluaradi adnotatio taxatur, ad quam nullus hactenus animaduertit, num. 15.
- Probatur deinde Menochij reſolutio in propoſito, criminalem pœnam à lege diffinitam non eſ ſe, ſed iudicis arbitrio indicendam relinqui, n. 16.
- Ac denique, de iure partitarum, criminalem pœnam nullam, nec etiam arbitrariam impoſitam fuiſ ſe vltra amiſ ſionem bonorum, quod ex teſtatoris bonis prohibens erat habiturus: & nouiter, & verè adnotatur, num. 17.
- Teſtari quem contra impedientem, aut prohibentem, cuius pœna, quæ ſtatuta fuerit, dict. cap. 1. ex num. 18.
- Teſtari aliquem dolo impedientes, vel vi, aut metu, aliove modo prohibentes, aut inducentes: teneri prætendentibus intereſ ſe actione de dolo, vel alia ſubſidiaria in factum ad intereſ ſe, ibid. n. 19. 20 21. & 22. Vbi de impediente, aut prohibente, ne quis hæres inſtituatur, vel legatum, aut aliam commoditatem conſequatur.
- Teſtator, ſi vi, aut metu iniuſtè illato adducatur, vt inſtituat aliquem hæredem, aut legatum illi relinquat, inualidum id erit in conſcientiæ, & in exteriori foro, cum onere reſtituendi illi, in cuius detrimentum id cædit. quia alioquin bona illa ad eum erant deuentura, ibid. num. 23.
- Quod etiam procedit de filio ad patrem, & è contra, vt ibid. adnotatur num. 24.
- Teſtari impediens vel prohibens alium, an ad duplum læ ſis teneatur, ibid. num. 25.
- Et teneri duplam præ ſtare ex ſententia multorum, num. 26.
- Qui omnes adducti ſunt ex textu, in §. & hoc peruenit. num. 27.
- Contrarium tamen, imò, quòd pœna hæc dupli non habeat locum in quouis priuato prohibente, aut impediente, ſed ſolum in adminiſtratore ciuitatis, in quo loquitur ille textus, probarunt alij, qui recenſentur, ibid. n. 28.
- Menochius autem, neutram partem expreſ ſe probauit, & priori ſententiæ potiùs acceſ ſiſ ſe videtur, quatenus dixit, verba dicti §. & hoc peruenit, generalia eſ ſe, ibidem, num. 29.
- Author vero iure communi attento, poſteriorem ſententiam veriorem exiſtimat, ibid. n. 30.
- Cæterùm de iure regio partitarum, priorem ſententiam receptam, ambigi non poteſt poſt deciſionem leg. 29. tit. 1. part. 6. cuius verba referuntur, ibid. num. 31.
- Et Ludouici Molinæ traditio probatur, num. 32.
- Teſtari aliquem, contra impedientem, aut prohibentem, iuratur per illum, qui habet intereſ ſe in litem, tanquam contra doloſum, ex ſententia quorundam. ibid. num. 33.
- Quæ tamen nulla lege partitarum probatur, imò in pluribus legibus in propoſito loquentibus, iuramenti in litem nunquam mentio facta eſt, vt nouè, & verè adnotauit author, ibidem numero 34.
- Idcircò totum hoc religioni, & bono arbitrio iudicantis relinquendum eſ ſe, ipſemet author putauit, ibid. n. 35.
- Teſtari aliquem prohibens, aut impediens, ſi ſoluendo non fuerit, nec damnum, aut intereſ ſe læ ſis prę ſtare poſ ſit. tunc equidem contra fiſcum reuerti poteſt læ ſus, idque ex recepta, & communi Doctorum ſententia, ibid. n. 36.
- Quæ etiam hodie obſeruari debebit de iure partitarum, ex noua, & vera authoris conſideratione, ibidem num. 37.
- Teſtari aliquem prohibentem, aut impedimentum aliquod præ ſtantem, pœnas prædictas incurrere, licèt. poſtmodum impeditus potuerit condere teſtamentum: quia id non releuat impedientes à pœna incurſa propter impedimentum perfectum, & conſummatum, ibid. n. 38.
- Quod eſt ſingulare, & notandum pro ampliatione l. 29. tit. 1. part. 6. vt etiam hoc caſu illius deciſio procedat, ibid. num. 39.
- Teſtamentum, vi, aut metu factum, an ſit ipſo iure nullum, ſicut hæreditas fiſco deferri non debeat, cum teſtator, vi, aut dolo inductus eſt, vt me, vel alium hæredem inſtitueret? an vero valere debeat me ro iure, ſed poſtmodum annullari, & auferri cogenti hæreditas tanquam indigno, lib. 3. dict. cap. 1. ex num. 40. vſque ad numero 49. vbi accurate articulus hic diſcutitur.
- Ex teſtamento facto per vim, vtrùm legata, &c. relicta debeantur, dict. cap. 1. ex num. 49. vſque ad num. 57.
- Ex teſtamento facto per dolum, non per metum, vtrùm legata debeantur, ibid. ex num. 57. vſque ad num. 65.
- Teſtamentum in dubio non præ ſumitur vi, aut metu, ſed potius ſponte factum, cum metus tanquam delictum non præ ſumatur, & conſequenter nec præ ſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad diſponendum, ibid. n. 65.
- Teſtamentum ſemper validum præ ſumitur, niſi contrarium probetur, ibidem, num. 67.
- Receditur tamen à prædicta regula coniecturis, quibus metus illatus præ ſumitur, n. 68.
- Teſtatoris metum in teſtando. ex nonnullis coniecturis præ ſumi, quas Mantica, & Menochius, plenius quam alij recenſent, n. 70.
- Teſtamentum in dubio non præ ſumitur dolo confectum, & conſequenter nec teſtatorem dolo inductum fuiſ ſe ad teſtandum, ibidem, numero 71.
- Receditur tamen ab hac regula coniecturis & præſumptionibus, quibus dolus in hoc caſu præ ſumitur, num. 72.
- Teſtatorem dolo fuiſ ſe inductum ad teſtandum, præ ſumitur ex coniecturis nonnullis, quas Menochius congeſ ſit, & ad illum ſe remittit author ibid. num. 73.
- Teſtamentum ſi fuit confectum noctis tempore, ſine tot luminariis, quibus manifeſtè cerni poſſit perſona ipſi vt teſtatoris, & teſtium, dolus præ ſumitur. ibid. num. 74.
- Et in id Hippol. Riminald. & Pet. Surdi conſilia tria commendantur, vbi etiam diſcutitur, an cortina exiſtens circa lectum teſtatoris & impediens teſtes, ne videant teſtatorem, reddat teſtamentum nullum, num. 75.
- Teſtamentum dolo factum præ ſumi, quando extat nouerca, cuius ſuaſionibus & delinimentis præſumitur pater teſtator filium nouercæ hæredem feciſ ſe, filium vero primæ vxoris, vel cohæredaſ ſe, vel minus ei reliquiſ ſe, n. 76.
- Teſtamentum patris factum ad præiudicium filij prioris matrimonij, & ad fauorem filiæ ſecundi matrimonij, an præ ſumatur factum ad inſtigationem nouercæ contra priuignum, & ob id valere non debeat, remiſ ſiuè, vbi & Hippol. Riminald. conſ. 428. lib. 4. in propoſito commendatum, n. 77.
- Teſtator, quando filio prioris matrimonij integram legitimam iure debitam reliquit, dolus nouercæ præ ſumi non debet, & conſequenter quod pater dolo & ſuaſionibus nouercæ fraudare voluerit filium, præ ſumendum non eſt, ex ſingulari obſeruatione Menochij, num. 78.
- Quæ eſt notabilis & neceſ ſaria pro melioratione tertij & quinti bonorum, quam filio, vel filiæ ſecundi matrimonij, & filiis ex primo matrimonio relictis, pater fecerit, vt ſcilicet, eo caſu dolus aut fraus nouercæ præ ſumi non debeat, ſi filiis prioris matrimonij integra legitima relicta fuerit à parente num. 79.
- Atque ex illa, dubia redditur Petri de Peralta reſolutio. vt ibid. adnot. n. 80.
- Teſtamentum in dubio, libere exiſtimandum eſt fuiſ ſe confectum, nonque importunis precibus, nec illicitis perſuaſionibus, lib. 3. dict. cap. 1. num. 81.
- Sed ab hac regula receditur, ſimiliter contrariis coniecturis & præ ſumptionibus, quibus teſtatoris liberam voluntatem impeditam fuiſ ſe ex precibus aut ſuaſionibus oſtendi poſ ſit numero 82.
- Teſtatori adhibitus metus, aut dolus, qualiter debeat probari, ibidem ex numero 83. vſque ad numerum 91. vbi plena & abſoluta manu proceditur.
- Teſtatorem cum cogit quis, vt alium inſtituat, tunc ab illo inſtituto hæreditas aufertur, & fiſco applicatur, idque de iure communi verius eſ ſe, dict. cap. 1. num. 91.
- Sed de iure partitarum videri aliud ſancitum ex verbis. 1. 28. tit. 1. partit. 6. vt in caſu prædicto, venientium ab inteſtato hæredit as ſit, & non ſiſci, num. 92. vbi etiam reddit author rationem, qua forſan excitati, ſic ſtatuerunt legis illius conditores.
- Teſtamentum mutari prohibentis, cum inſtitutus eſt filius, vel ſeruus, & hi tempore inſtitutionis erant in ipſius prohibentis poteſtate. tunc inſtituti indigni indicatur, & fiſco hæreditas defertur, ibid. num. 93
- Et id procedit etiam, ſi filius, vel ſeruus tempore additionis hæreditatis, ſui iuris effecti forent, quoniam tempus ipſius inſtitutionis ſpectatur, num 94.
- Sed de iure partitarum aliter ſtatuitur, & deſtruitur communis opinio, vt ſcilicet hoc caſu non fiſco hæreditas deferatur, ſed proximiori teſtatoris conſanguineo, num. 95.
- Teſtari, quem fuiſ ſe prohibitum, coactum, aut impeditum, multis modis probari, ibid n. 96.
- Teſtari prohibitus non ſolum dicitur ille, qui modis expreſ ſis prohibitus eſt, ſed etiam, qui alio quocunque modo impeditus eſt, ne teſtamentum condere poſ ſet, aut primum iam conditum mutare, dummodo tale impedimentum doloſe fuerit præ ſtitum, num. 97.
- Quod Paulus Pariſius recte in hac materia adnotauit, & Regia l. 28. tit. 1. part. 6. expreſ ſim diſpoſuit. ibid. n. 98 & 99.
- Teſtandi impedimentum, non dicitur præ ſtitutum alicui, ſi eo inſtanti procurabatur illi Medicinæ, aut ſi propter malam infirmi diſpoſitionem, dilationis impedimentum præ ſtitum fuit, quia deficit dolus, num. 99.
- Teſtatori adhibiti impedimenti prohibitionis, aut coactionis, exempla nonnulla referuntur, quæ Menochius congeſ ſit, numero 100.
- Ad teſtandum, qui dicit impedimentum, aut metum alicui illatum, neceſ ſe habet tria copulatiue, atque ſpecialiter probare, aliàs obtinere non poterit, num. 101.
- Ac primum neceſ ſario probandum eſt, quod ille fuerit prohibitus, & peractus innuentes prohibitionem & impedimentum, & à iure reprobatum tanquam doloſum. num. 102.
- Secundum requiſitum neceſ ſario probandum eſt, quod ille impeditus, tunc temporis, quo fuit prohibitus, volebat teſtari, & quod ceſ ſante impedimento fuiſ ſet teſtatus, non enim ſatis eſ ſet: ſi vno tempore voluiſ ſet teſtari, & alio fuiſ ſet prohibitus, aut impeditus, num. 103.
- Tertio requiſitum, & neceſ ſario probandum ex parte querelandum eſt, vt neceſ ſe probari debeat, teſtatorem eos voluiſ ſe inſtituere. aut illis aliquid relinquere, vel in eorum fauorem diſponere, eoſque inſtituiſ ſet, Vel in fauorem eorum diſpoſuiſ ſet, ſi prohibitus non fuiſ ſet, nec impeditus, num. 104.
- Teſtator, cum adductus immodicis perſuaſionibus, teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis diſponendum, vel ad iam conditum teſtamentum reuocandum, vel non reuocandum, tunc equidem dolus præ ſumitur, dict. cap. 1. n. 105.
- Teſtatoris metus arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis, maxime ſi ille ægrotus erat, vel quando ob nimiam mariti reuerentiam, ſic teſtatus eſt, ibid. num. 109. & ſeq
- Teſtator ſi in graui infirmitate conſtitutus, propinquorum precibus legat, tale legatum metu factum dicitur, quia timet relinqui, ſi negat ea, quæ petuntur, ibid. n. 132.
- Teſtatorem amicum vel coniunctum, licitè poſ ſe quem blandis verbis, & ſuaſionibus leuibus inducere ad teſtandum, vel ad eum inſtituendum, aut de rebus ſuis certo modo diſponendum, dict. cap. 1. n. 122. & 176.
- Quod procedit, tam in marito reſpectu vxoris, quàm in vxore reſpectu mariti, & idem in quocunque alio, vt ibid. adnot. num. 177. & Philippi Decij ratio probatur.
- Modo fraude omiſ ſa, & abſque dolo, vel fraudulenta ſuggeſtione aut inſtigatione, blanditiæ, aut ſuaſiones interueniant, num. 178.
- Nec minæ, aut verbera immiſceantur, num. 179.
- Nec etiam importunis precibus, & aſ ſidua petitione, aut immodica perſuaſione quis inducatur, num. 180. & vide ex nam. 113. cum ſeq.
- Teſtatorem blandis verbis ad teſtandum poſ ſe induci, velut alium inſtituat, aut in fauorem eius aliquo modo diſponat niſi teſtator prius feciſ ſet teſtamentum, & alium inſtituiſ ſet hæredem, quia tunc ſi eo modo teſtator induceretur licet teſtamentum valeat, tamen primus inſtitutus per actionem de dolo, vel actione in factum, hæreditatem ſeu legatum reuocaret, dict. cap. 1. num. 181.
- Idque (vt Doctores exiſtimant communiter) ex ſententia Angeli, quæ præcitatur, ibid. n. 182.
- Et pro illa adduci poteſt reſolutio Caſtrenſis, quam expendit Decius, ibid. num. 183.
- Alia etiam eiuſdem Caſtrenſis doctrina. quam etiam ponderauit ipſemet Decius numero 184.
- Ac denique Afflictis deciſio 69. provt ibidem ponderatur, num. 185.
- Verum in contrarium extat ſententia gloſ ſ æ (quam alij authores probarunt) illa namque ad hoc, vt primus inſtitutus poſ ſit agere contra ſecundum requirit, quod interueniat dolus ſecundi inſtituti, nec ex ſolis blanditiis actionem concedit, vt ibid. adnot. num. 186.
- Et authori verior videtur, atque pro ea concludentes rationes conſiderantur, num. 187. & ſeq.
- Teſtamentum primum tollitur per ſecundum, idque latiſ ſime explicatur, remiſ ſiue n. 188.
- Pro teſtamento in dubio iudicandum eſt. lib. 3. dict. cap. 1. numero 189.
- Teſtatori licitum eſt blandis verbis perſuadere, vt teſtamentum antea factum non mutet, ſiue vt ſecundum teſtamentum non faciat, ibid. n. 194.
- In teſtamento primo inſtitutis, inſtare licet, ne illud mutetur aduerſus alios ſatagentes, vt mutetur numero 195.
- Ne teſtator teſtamentum condat, venientium ab inteſtato deſiderium, improbatum non eſ ſe numero 196.
- In teſtamentis, & vltimis voluntatibus ea interpretatio ſumi debet in dubio, per quam teſtatoris diſpoſitio ſuſtineatur, & actus magis valeat quàm pereat, lib. 3. cap 7. n. 50.
- Nec recipienda eſt interpretatio, per quam diſpoſitio reddatur inutilis, ſi per aliam poteſt ſuſtineri num. 51.
- Quia non eſt credendum, teſtatorem voluiſ ſe iudicia ſubuerti, nec etiam voluiſ ſe, quod hon potuit diſponere. num. 52.
- Et verba teſtamenti ſunt poſ ſibiliter, non impoſ ſibiliter intelligenda num. 53.
- Teſtator præ ſumitur ſenſiſ ſe id, quod verbis non continetur expreſ ſum, ne alioquin eius diſpoſitio reddatur inutilis, libro 3. cap. 7. numero 54.
- Teſtamentum eius, qui profeſ ſus eſt religionem fratrum Minorum, qui non ſunt bonorum capaces etiam in communi, ſtatim confirmari absque expectatione mortis naturalis, & ex eo ſtatim poſ ſe adiri hæreditatem, & legata deberi.
- De quo tamen, & an regulariter teſtamentum ſequuta profeſ ſione confirmetur, vel reuocetur, ſiue an mors naturalis Monachi expectari debeat, vt hæredi ſcripto locus detur, latius actum traditur remiſ ſiuè, lib. 3 capite 12. num. 30.
- Teſtator ſibi imputare debet, qui legem contempſit, quam ſcire debebat habere locum in ſuo teſtamento: & ſi aliter diſpoſuit, ſtandum eſt legi, lib. 3 cap. 17. num. 69.
- Teſtator, qui expreſ ſ è prohibet, ne inſtitutus in re certa reliquam hæreditatem obtineat, in torum videtur ab inteſtato decedere, velle tamen taliter inſtitutio. rem certam iure fideicommiſ ſi deberi idque ex ſententia quorundam.
- Quam eſ ſe falſam, concludenter & none oſtendit author, lib. 3. cap. 17. num. 103. 114. & 105.
- Teſtari quod quis voluerit, & potius teſtatus, quàm inteſtatus decedere, ex hæredis inſtitutione clare probatur, lib. 3. cap. 17. num. 105.
- A teſtatore inſtitutus in re certa, & vltra capere prohibitus, reſiduum præter rem certam grauatus cenſetur ex fideicommiſ ſo venientibus ab inteſtato reſtituere, nec retinere poterit, ſiue ius accreſcendi non habebit idque ex ſententia Saliceti, lib. 3. cap. 17. num. 106 & num. 107. tria fundamenta pro ea parte expenduntur.
- Sed contraria ſententia (quæ ab Imola & aliis recipitur) ab authore magis probatur, & de ipſa agitur ex num. 108. cum ſeq. & quid in foro conſcientiæ dici debeat ex num. 120. aperitur.
- Teſtator, quando ex re certa aliquem hæredem inſtituit, quod nulla ex parte inteſtatus decedere videatur, ibid num. 134.
- Id tamen non contingere ex eo, quod Matiençus exiſtimauit ſed potius ex alio quod noue & eleganter conſideratur, ibidem per authorem, & vide num. 135. & 136.
- Teſtator quoties non diſpoſuit, ad quem hæreditas debeat peruenire, præ ſumitur voluiſ ſe, quod perueniat ad legitimos hæredes ab inteſtato, ibidem numero 137.
- Teſtatorem, qui fecit teſtamentum, ſed nullum hæredem inſtituit, nulla ex parte decedere inteſtatum iure Regio ex ſententia Ioannis Matienci.
- Contra vero ex ſententia Telli Ferdinan. & D. Ferd. Vazq. de Menchaca.
- Quorum opinionem veriorem aſ ſerit, & noue confirmat author, ibid. num. 138. 139. & 140. & ſeq.
- Teſtatorem poſ ſe hodie poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ ius accreſcendi expreſsè prohibere, imo & tacite prohibuiſ ſe, ſufficere, vt ibid. adnot. num. 152.
- Tertium bonorum parentum, legitimæ effectus ſortiri, nec poſ ſe filiis exiſtentibus à parente extraneo relinqui, lib. 3. cap. 11. n. 3.
- Tellus Ferdinandez, in l. 27. Tauri, num. 9. cum ſeq. nouiter & ſingulariter declaratur per authorem lib. 3. cap. 13. num. 84.
- Patris Thomæ Sanchez, è Societate Ieſu Religioſi, honorifica mentio facta per authorem, lib. 3. cap. 1. num. 117.
- Patris Thomæ Sanchez reſolutio taxatur, ibidem num. 137.
- Patris Thomæ Sanchez obſeruatio quædam, authoris reſolutioni conueniens, adducitur, ibidem num. 165.
- Patris Thomæ Sanchez ſententia & reſolutio, pro ſententia & reſolutione authoris ponderatur, lib. 3. cap. 7. num. 28.
- Patris Thomæ Sanchez verba quædam dubia, eleganter & noue explicata, & pro ſententia autoris ponderata, ibid. num. 55.
- Titulus ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, vel coege. duo continet capita, coactionis ſcilicet, & impedimenti, lib. 3. cap. 1. n. 87.
- Et quatuor modis verificatur, primus eſt, quando ego cogo te, vt me inſtituas, vel vt mihi aliquid relinquas; ſecundus eſt, quando compello te, vt inſtituas alium, vel aliquid ei relinquas: tertius eſt, quando impedio aliquem volentem teſtari de nouo: quartus eſt, quando quis prohibet aliquem, qui volebat primum teſtamentum mutare: idque ex communi & recepta omnium ſententia, ibid. num. 88.
- Et confirmat l. 27. titul. 1. part. 6 quæ addit alium caſum, quando quis poſito, quod alium teſtari non proh beat, facit tamen, quod ille ad libitum & voluntatem ſuam teſtamentum ordinet, aut de ſuis rebus diſponat, ibid num. 89.
- Et his caſibus hæreditas, ſeu relictum, quibus applicetur, an fiſco, vel venientibus ab inteſtato, eleganter explicauit Bartolus, cuius. doctrinas ſequuntur alij communiter, ibid num. 90.
- Tranſmiſ ſionis ſpecies tres conſtitui communiter: prima ex potentia ſuauitatis: ſecunda ex potentia ſanguinis: tertia ex capite iuris deliberandi, lib. 3. cap 13. num. 2.
- Tranſmiſ ſio ex potentia iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis, an vincat ſubſtitutum vulgarem: plena & abſoluta manu, lib. 3 dict. cap. 13 ex num. 3. cum multis ſeq.
- Inter tranſmiſ ſionem inductam virtute l. vnicæ. C. de his, qui ante apertas tabulas, & tranſmiſ ſionem procedentem ex capite iuris deliberandi, non inducendam differentiam, ſed in vtraque potiorem eſ ſe iure tranſmiſ ſionis ſubſtitutionem contra Politum, Zaſium, & Trentacinq. vt ibidem optime probatur, n. 23.
- Et eorum rationi præcipuè ſatisfactum concludenter num. 24. & 25.
- Tranſmiſ ſionem ex potentia ſuitatis, potentiorem eſ ſe iure ſubſtitutionis vulgaris, ibidem num. 32.

- V.

- VDalrici Zaſij, & Alexandri Trentacinquij reſolutiones notatæ, & declaratæ, lib. 3. cap. 13. num. 34.
- Vdalrici Zaſij ratio quædam ab authore probatur, lib. 3 cap 14. n. 14.
- Vdalrici Zaſij ad l. 7. §. quoties ff. depoſiti, & l. ſi ventri. §. in bonis, ff. de priuilegiis creditorum, interpretatio damnatur, lib. 3. cap. 16. numero 53.
- Velazquez Auendañi conſideratio noua in materia cap. 11. huius lib. 3. noue, & concludenter conuicta, ibid. num. 11.
- Velazquez Auendañi ſententiam in articulo illo, an Monaſterium à ſucceſ ſione maioratus excludi debeat: author improbat, & præcipuo fundamento, quo adductus eſt, ſatisfacit, lib. 3. c. 12. num 52. & 53.
- Velazquez Auendañi, ad text in cap licet, de voto & voti redempt. placita quædam, & noue, & vere taxantur, lib. 3. cap. 19. n. 122.
- Velazquez Auendañi rationes nonnullæ, ſiue ad l. 40. Tauri ſolutiones non admittuntur, ibid. num. 193.
- Et ipſius authoris lapſus duplex, & nouè, & verè detegitur. num. 194.
- Velazquez Auendañi in allegatione Ludouici Molinæ lapſus, nouiter detegitur, ibid. num. 264.
- Velazquez Auendañi ſolutiones nonnullæ, ſiue in articulo quodam repræ ſentationis euaſiones, nouiter carpiuntur, atque euincuntur, ibid. n. 345.
- Velazquez Auendañi lapſus, ordinem l. 40. Tauri præuertens, nouè & verè detegitur, ibid. n. 348.
- Velazquez Auendañi fundamentis nonnullis contra Ludouicum Molinam conſideratis, nouè & verè reſpondetur, ibid num. 350.
- Venientium ab inteſtato deſiderium, ne quis teſtamentum condat, improbatum non eſ ſe, lib. 3. cap. 1. n 196.
- Verbum ipſius eſt perſonaliſ ſimum, lib. 3. c. 3. n 78.
- Verba legis cui non conueniunt, nec conuenit eius diſpoſitio, lib. 3. cap. 6. num. 20.
- Verbum deceſ ſerit, & verbum moriatur, non verificatur in morte ciuili, ſed in morte naturali tantùm, lib. 3 cap. 12. num. 18.
- Verba illa, ſi hæres non erit, diuerſimodè accipiuntur in ſuo hærede, quàm in extraneo, lib. 3. cap. 13 num. 29.
- Verba præcedentia cum ſunt clara & determinata, omnino declarant & determinant verba ſequentia obſcura, & generalia, lib. 3. cap. 15. n. 32.
- Verba ſe referentia ad iam diſpoſitum, nunquam veniunt, augmentatiuè , etiam quod ipſa videantur ſonare in augmentum, ibid. num. 40.
- Venter in dubio mittendus eſt in poſ ſeſ ſionem, quamuis à maioratus ſucceſ ſione fœminæ excludantur, lib. 3. cap. 19. num. 207. alia in propoſito, vide ibid. ex num. 203.
- Venditor antequam pretium ſibi ſoluatur, poteſt rem retinere quaſi loco pignoris, lib. 3. cap. 8. num. 8.
- Tamen ſi res aut merces tradiderit emptori habita fide de pretio dominium rerum venditarum in ipſum venditorem transfertur: & ideo res ipſ æ venditæ & traditæ, non ſunt hypothecatæ venditori pro pretio ſoluendo, nec in illis etiam extantibus vllam habet prærogatiuam, ſed ſimul cum aliis creditoribus in tributum veniet, ibid. n 9.
- Nec etiam habet priuilegium perſonale, quo aliis creditoribus præferatur, qui perſonalem actionem obtineant, ibid. num. 10.
- Et ſic in talibus rebus venditis, etiam extantibus, creditores hypothecarij præferuntur. ibid. n. 11.
- Cæterùm ſi venditor expreſsè conuenit, vt res venditæ, ſibi ſint & remaneant hypothecatæ, donec integrum pretium ſoluatur, tunc præfertur in illis cæteris creditoribus hypothecariis, etiam anterioribus, num. 12.
- Et idem erit, ſi in in contrahendo cauerit, vt res venditæ, precario, aut conducto ſint penes emptorem quoad pretium vniuerſum perſoluatur, num. 13. & 14.
- Venditor cum res venditas tradidit, habita fide de pretio, & tamen non ſpecialiter nec expreſ ſim res ipſ æ donec pretium perſolueretur, hypothecatæ fuerunt, ſed generalis tantum hypotheca omnium bonorum emptoris conſtituta fuit, vtrum illa generalis alteri anteriori debeat præferri, lib. 3. cap. 18 n. 15.
- Vbi aliorum authorum ſententiæ proferuntur, num 16.
- Et pro vera, diſtinctáque præfati dubij explicatione, nonnulla nouiter & verè adnotantur, quæ ibid. traduntur num. 17. & ſeq.
- Venditorem, vendit à re, cuius dominium tranſlatum fuit in emptorem, in re extante, nullam habere prærogatiuam, & ſi illius dominus fuit, ſed ſimul cum aliis creditoribus concurrere lib. 3 cap 16. num. 73.
- Vendicans aliquam rem, præfertur omnibus & quibuſcunque aliis creditoribus, ibid. num. 75.
- Vincentij Marcini Tyburtini aduerſus deciſionem Rotæ dubium excitatum, ſiue ſententia eiuſdem, concludenter, & nouè diluitur, lib. 3. cap. 9 num. 13.
- Si vinco vincentem te, &c. regula illa quemadmodum procedat, vide cap. 30 per totum.
- Vlpianus Iureconſultus §. ſi duo, leg. quoties. ff. de hæred. inſtit. author, quare in eo textu attendere noluerit ad coniecturam, quæ ex aſ ſignatione partium in inſtitutione fundi deduci poterat, lib. 3. cap. 17. num. 50.
- Voluntas manifeſtiſ ſima dicitur, etiam ea. quæ apparet ex coniecturis, lib. 3. cap. 17. num. 48.
- Voluntas manifeſtiſ ſima, quare requiratur in §. ſi duo, l. quoties, ff. de hæred. inſtit. rectè explicatum ab Imola, ibid. num. 49. & ſeq.
- Voluntatis coniecturæ, ac legis interpretationes, etiam in militis teſtamento recipiendæ ſunt, lib. 3 cap. 17. num. 80.
- Vſus rei in contractu locationis, & conductionis eſt ex ſubſtantialibus, vel naturalibus intrinſecis illius contractus, lib. 3. cap. 3. num. 65.
- Vnde pactum initum per quod vſus rei auſeratur, ſiue renuntiatio caſus prouenientis facto, aut impedimento locatoris, tanquam contra ſubſtantiam, vel naturam intrinſecam ipſius contractus nihil valeret, atque viribus non ſubſiſteret, ibid. num. 66.
- Quia talis obligatio daret materiam delinquendi, adeò quod non firmaretur iuramento, num. 67.
- Idcirco non ſolum Iureconſulti, ſed etiam & legum partitarum conditores cautè, & cum myſterio in propoſito fuerunt loquuti, vt nouiter & verè adnotatur, ibid. num. 68.
- In vtero exiſtentes, eodem priuilegio gaudent, quo nati, & pro natis habentur, quoties de ipſorum commodo agitur, lib. 3 cap. 19. num. 203.
- Ac impediunt ſequentem in gradu, n. 204. & vide in eod. propoſito num. ſeqq. vſque ad n. 210.
- Vxor fideiubens pro marito cum iuramento, vel tanquam principalis cum eo intercedens, an obligetur de iure Canonico.
- Et poſito, quòd obligetur, an illi ſuccurrendum ſit ſtante enormi læ ſione.
- Et an enormis læ ſio dicatur tantum, quando indemnitatem conſequi non poteſt in bonis mariti.
- Vbi infertur ad l. 61. Tauri, & Hieronymi de Zauallos reſolutio atque obſeruatio in propoſito illius legis probatur, lib. 3. c. 2. num. 27. per tot.

FINIS.