Nec etiam ſatisfacit, imò præcedentibus deterior eſt eiuſdem Auend. ſolutio, tradita eadem glo. 8. n. 41. & 42. Primò enim dicit, legem illam 2. non bene inductam per Molinam, in quo equidem labitur, idque eademmet ratione, quæ ſtatim notandus eſt in 2. ſolutione ad eandem l. tradita. Reſpondet ſecundò, quod ipſa lex 2. loquitur in ſucceſ ſione regnorum quæ non ex hominis diſpoſitione, ſed ex iure ſanguinis, & naturæ, vel ex antiquiſ ſima conſuetudine conſtant, atque deferuntur, in quibus habet locum repræ ſentatio: nos verò loqui in longè diſ ſimili primogeniorum ſucceſ ſione, quæ ex diſpoſitione hominis deferuntur, in qua non ſemper repræ ſentatio admittitur, ſed ita demum ſi ex voluntate expreſ ſa, aut coniecturis deducta, primogenium inſtituentis, excluſa non reperiatur; vt eſt, quando ſuperuiuentem filium vocauit, vel aliam ſimilem vocationem repręſentationis excluſiuam facit. Hactenus præfatus Author, circa quem attentè, atque ex propoſito inſiſtere neceſ ſe eſt. In primis namque inquit, quod lex illa loquitur in Regnorum ſucceſ ſione, quæ non ex hominis diſpoſitione, &c. Id autem nihil concludit: verum enim adhuc eſt, ea in l. vocari filium maiorem aut primogenitum cum hac adiectione: Deſpues de la muerte de ſu padre, quod idem eſt. (vt ſupra dixi) Ac ſi vocaretur el hijo mayor que quedare al tiempo de la muerte de ſu padre. Et nihilominus inquit præfata lex quod eo defuncto, nepos excluſo patruo, ad Regni ſucceſ ſionem admittendus ſit. Aliud autem quod in ſecunda ſolutione ſtatim dicit, nos loqui in ſucceſſione ex hominis diſpoſitione, & ſic in aliis primogeniis inferioribus, non etiam concludit. Nam licèt lex illa loquatur in ſucceſ ſione Regni Hiſpaniæ, idem locum habet, atque dicendum eſt in cuiuſcunque maioratus priuati inferioris ſucceſ ſione: quia regula eſt communis, & vera in Hiſpanorum primogeniis. Quod Regnum ipſum eſt caput ipſorum primogeniorum Hiſpaniæ, ab eóque cætera primogenia, tanquam à capite deriuantur, ſucceſ ſioniſque ordinem & rationem accipiunt, adeò vt ſi de ſuccedendi ordine in Hiſpaniæ maioratibus contendatur, ea lis ſecundum leges ad Regni ſucceſ ſionem inſtitutas decidenda ſit. Prout ex Paulo Caſtrenſe, Abbate, Bolognino, Sigiſmundo, Peralta, Menchaca & Couaruu. obſeruauit Ludou. Molina, lib. 1. cap. 2. n. 16. cum ſeq. & c. 3. per totum, & lib. 3. c. 3. n. 2. & c. 4. n. 5. Pelaez à Mieres de maior. p. 2. q. 6. n. 3. Ioan. Gutierr. pract. lib. 3. q. 67. n. 35. & 36. Idque alio in loco non modo negauit, imò pro regula certa in hac materia conſtituit, atque expreſ ſim obſeruauit Auend. idem, gloſ ſ 5. d. l. 40. Tauri, n, 14. dicens, quod omnia membra Hiſpaniæ, tanquam membra inferiora, à Regno capite ipſorum (quod verum & proprium primogenium eſt) deriuantur, & reguntur, & eiſdem legibus, quibus Regnum, ſemper & vbique interpretantur, & lites circa eorum ſucceſ ſionem finiuntur. Idque iuſtiſ ſimè fieri, aſ ſerit, & decipi Acoſtam contrarium dicentem, eodem nu. 14. & 15. & n. ſeq. probauit.

Sed & dum dicit, nos loqui in longè diſ ſimili primogeniorum ſucceſ ſione, in ea inquam, quæ ex hominis diſpoſitione in poſterum deriuatur, in qua (vt ipſe cantat) non ſemper repræ ſentatio admittitur, ſed demum ſi ex voluntate expreſ ſa, aut coniecturis deducta inſtituentis primogenium excluſa non cenſeatur, vt quando filium ſuperuiuentem vocauit, &c. Iterum decipitur manifeſtè, & iniuſtè præuertit ordinem d. l. 40. Taur. pro regula namque tradit id, quod pro exceptione traditur ea in lege, & eiuſdem legis Regulam ad exceptionem reducit. Quod patet ad oculum; in prima enim, & 2. p.d. l. Taur. 40. pro regula proponitur, atque indiſtinctè cauetur quod nepos ex primogenito viuo auo præmortuo, patruum excludit, tam inter deſcendentes, quam inter tranſuerſales; & sic regula eſt, nepotem patruo præferri, & repræ ſentationem admitti. Regulæ autem huius ſic generaliter, atque indiſtinctè traditæ exceptio, ſiue declaratio eſt, quæ in 3. & poſtrema d. l. parte apponitur, ibi, Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta, &c. Vbi caſus huius articuli, quem ex n. 336. hactenus proſequimur, nequaquam expreſ ſus, aut diſpoſitus repetitur, nec etiam dici poteſt, quod comprehendatur, ex quo ſua diſpoſitione expreſ ſa, & clara, repræ ſentationem non excluſit inſtitutor, nec ex verbis dubiis, à legis deciſione tam clara recedi poteſt.

In alio etiam, ſic Auend. ipſe decipitur, vt ſuprà ſuo loco notauimus, quod in eadem ſolutione, ſicut in aliis locis, atque gloſ ſis eiuſdem l. 40. Taur. contendit ſemper, primogenia, & maioratus inferiores, non iure ſanguinis deferri, ſed potius hæreditario; quod falſum omnino eſ ſe, nec ſuſtineri poſ ſe, ſuprà quoque oſtendimus.

Tertio denique, & vltimo loco eadem ſententia repræ ſentationis affirmatiua, quæ defenditur, probatur ex deciſione d. l. Taur. inducendo eam, prout n. præced. nunc inducebam, quod in 1. & 2. parte, indiſtinctè, ac pro regula repræ ſentatio admittitur; poſtmodum in 3. & vltima parte, vt repræ ſentatio excludatur, & ab ea regula recedatur, expreſ ſa & indiuidua inſtitutoris maioratus diſpoſitio requiritur, quæ in ſpecie propoſita non interuenit. Nec ſatisfacit Auend. ſolutio, ead. gloſ. 8. n. 42. in fine, dum reſpondet non eſ ſe neceſ ſariam expreſ ſam & indiuiduam teſtantis diſpoſitionem ad excludendam repræ ſentationem. Deinde, quod ſuperuiuentium vocatio expreſ ſa, excluſio eſt filiorum præmortuorum, atque per eam repræ ſentatio expreſsè excluditur. In primis enim libenter fateor, non adeò præcisè expreſ ſam diſpoſitionem requiri, vt tacita aliquando non ſufficiat: cæterum requiri ſemper, ac ex diſpoſitione eiuſdem legis Tauri, neceſ ſarium eſ ſe, Vt diſpoſitio tacita, ex qua excludendi repræ ſentationem, voluntatem elicere quis contendit, euidens & aperta ſit, & coniecturas ex verbis ipſius diſpoſitionis deprehendi, vel aliunde, concludenter tamen, ſempérque adeò præciſas eſ ſe, vt ex illis nihil aliud, quàm repræ ſentationis excluſio deduci poſ ſit: nec aliter recedendum ab eiuſdem legis Tauri conſtitutione, firmiter & verè ſuprà reſolui, & tenuit Molina, lib. 3. d.c. 8. n. 5. quem cæteri Hiſpani Interpretes communiter ſequuti ſunt, vt conſtat ex reſolutione Ioan. Gutier. pract lib. 3. d. q. 67. n. 38. & 39. ſane in caſu propoſito dubia adhuc remanet diſpoſitio & voluntas, nec dici poteſt. quod ſuperſtitum, aut ſuperuiuentium vocatio, excluſio ſit expreſ ſa filiorum præmortuorum, vt probatum fuit ſuprà, & de ſe patet manifeſtè. Coniecturæ autem ex ſolo verbo ſuperſtitum deductæ, fallaces multùm ſunt, & plerumque nos deciperent, atque voluntatem inſtitutoris torquerent, ſi ex ipſis duntaxat res hæc dicenda eſ ſet, & in caſu dubio, à legis diſpoſitione ſic expreſ ſa recederetur.

Ex his, & hactenus numeris præcedentibus adnotatis, facili quoque negotio fundamentis aliis reſpondebitur, quæ pro patruo contra nepotem, ſiue pro parte repræ ſentationis excluſiua, in eadem ſpecie propoſita, longa ſerie Auendañus ipſe deduxit dicta gloſ ſa 8. ex num. 4. vſque ad numerum 22. ad quæ etiam reducuntur, atque reduci debent Antonij Galeatij Maluaſ ſiæ rationes plures, adductæ dicto conſil. 22. ex n. 22. vſque ad numerum 70. lib. 1. Quæ verè fortiter adſtringunt: vnius antem, atque alterius Authoris conſiderationes & fundamenta eò tendunt, quod verba illa, Qui ſuperſtes fuerit tempore mortis vltimi poſſeſ ſoris, neceſ ſariò ſint referenda ad illum, qui verè viuus & ſuperſtes fuerit tempore, quo defertur ſucceſ ſio, neque poſ ſunt (ſi naturaliter & verè, ac in propria ſignificatione accipiantur) ad filium prædefunctum referri, cum præmortuus non ſit ſuperſtes, neque nepos ex præmortuo verè filius, neque etiam habens ſuperexiſtentiam tempore requiſito ſit. Et quod non verbum ſuperſtes, ponitur ad differentiam prædefuncti, & habet vim taxatiuam, & inducit veram. atque propriam demonſtrationem ſuperuiuentis, aut ſaltem veram conditionem, proprietatem etiam quandam in ipſa naſcendi origine demonſtrat, vt latius exornant, atque iure, & ratione, & authoritate comprobant. Verumenimuerò, & eorum, & aliorum fundamentis omnibus, vel vno tantum verbo ſatisfieri poteſt, ſi conſiderentur, atque maturè perpendantur ea, quæ numeris præcedentibus contra ſolutiones Auendañi ad fundamenta Molinæ adduximus. Poſito namque, quod ea omnia in terminis iuris communis ponderata, adſtringerent fortiter (vt dixi:) adhuc tamen etiam eodem iure communi attento, certa omnino non ſunt: ex quo repræſentationis beneficium & priuilegium, iure etiam communi inductum eſt. non obſtante, quod proximiores verè eſ ſent ij, cum quibus ex repræ ſentatione alij concurrunt. Ex quo etiam in eadem facti ſpecie, ſic contrarię extant ſententiæ vt hanc partem, quam defendimus, ſecurè & firmiter tueantur grauiſ ſimi Authores, qui dict. Taurinæ l. 40. conſtitutionem non agnouerunt. Sed poſito (vt dixi) quod fundamenta eadem iure communi attento adſtringant, poſt deciſionem tamen d. l. 2. part. & d. l. Tauri 40. Cui firmiter ſemper in hærendum, atque ex ipſa rem hanc definiendam, ſ æpè diximus: nec aliquo modo adſtringunt, nec etiam in conſideratione, ita haberi debent, vt ex eis, atque ex ſolis coniecturis in caſu ſadeò dubio, ab expreſ ſa, & clara deciſione legis Regiæ Tauri recedatur. Et verè ſuperexiſtentiæ huius, aut alterius qualitatis circunstantia illa in conſideratione haberi non debet, niſi ſua expreſ ſa, aut saltem ſi tacita, certa omnino diſpoſitione, contrarium inſtitutor maioratus ſtatuerit. Quod equidem maturo, & ſingulari iudicio aſ ſequutus eſt Lud. Mol. lib. 3. d.c. 8. n. 20. in fine. Ipſe enim licèt reſolutiuè, & deciſiuè. expresseque ſententiam ſuam, quia lis pendebat, non interpoſuerit (vt ibi dixit) ſatis tamen apertè eam demonſtrauit, & clarè dixit, dubium hoc non tam decidi poſ ſe ex rationibus iuris communis, quam ex eo eiuſdem deciſionem pendere, Vtrum ſtantibus legibus Partitarum, & Tauri, hodie ex his verbis, qui ſuperſtes fuerit, &c. Repræ ſentatio excluſa cenſenda ſit: Molinam autem firmiter eo loco credidiſ ſe, repræ ſentationem non excludi, nec ab inſtitutore excluſam cenſeri ex eis verbis, quamuis (vt dixi) quia lis pendebat, id non aſ ſeuerauerit deciſiuè, ſatis clare inſinuat ratio illa ab eo appoſita in verſ. cum l. Tauri, &c. Item alia ratio, quod hanc opinionem vltimo loco retulit, & pro ea citauit, atque ponderauit d. l. 2. p. in illis verbis: deſpues de la muerte de ſu padre, quæ dubium hoc decidunt apertè. Pater etiam Lud. Mol. è Societ. Ieſu religioſus, tom. 3. de iuſtitia, & iure, diſp. 729. n. 5. in verſ vtrum autem, fol. 443. in fin. & 444. in princ. maturè rem hanc percipit (ſed nihil ex ſuperius à me annotatis obſeruat) dixit enim torum hoc operari deciſionem dictarum legum Partitæ, & Tauri, & verba præfata ab inſtitutore maioratus adiecta, iuxta ipſaſmet leges, & conſuetudinem huius Regni intelligi optimè poſ ſe de filio maiori, qui tempore mortis vltimi poſ ſeſ ſoris viuus remanſerit in ſe, aut in ſobole legitima ab eo relicta, quæ locum illius ſubit ex diſpoſitione eorum iurium in hoc Regno. Quæ ſunt verba notabilia in propoſito, & veriſ ſima.

Addiderim ego vltra vtrumque Molinam, non modò ſic expreſsè partem hanc amplecti videri d. l. Tauri, vt contendimus, ſed etiam eandem leg. in huius articuli deciſione, iuris principiis conſonam, poſ ſe contendi: vtpote cum ex repræ ſentatione, in qua pater, & filius, vna & eadem perſona eſ ſe cenſentur, & quodammodo non extinctus pater videtur. quando filius remanet, quia eadem caro, & pars viſcerum patris iudicatur, vt latius ſuprà hoc eodem cap. reliqui probatum: indiſtinctè potuerit repræ ſentatio introduci, atque ad omnem caſum trahi, illo excepto, quando contrarium inſtitutor maioratus ſua diſpoſitione expreſ ſerit. Caſus etiam præ ſens aliis quoque rationibus comprehendi, aut pro nepote contra patruum, vel contra alium conſanguineum inter tranſuerſales decidi potuit, & ſi Conditores eius legis. de eo ſpecificé tractaſ ſent, aut meminiſ ſent, decideretur. quas perpendunt, atque ipſis ad ducuntur Interpretes hi, qui etiam interminis iuris communis pro nepote contra patruum reſponderunt, nec tanti in caſu non expreſ ſo ea verba habuerunt, vt repræ ſentationem excludere auſi fuerint, imò eam admiſerint, vt ex ſuperius citatis Authoribus, atque eorum fundamentis deducitur. Et plures rationes pro ea parte arguendo, in eiſdem terminis vocationis ſuperſtitis, aut qui ſuperſtes remanſerit, adduxit Anton. Galeatius Maluaſ ſia, d. conſ. 22. ex n. 1. vſque ad num. 30. lib. 1. quæ pro confirmatione, & iuſtificatione d. Taur. leg. ſi hic articulus expreſ ſim decideretur ibi (qui tamen virtualiter. ita deciditur) poſ ſent perpendi. Quamuis pro eiuſdem iuſtificatione, & iuridica ratione in omnibus ibi deciſis, ſatis ſit, totum hunc repræ ſentationis effectum, & tractatum, in voluntate inſtitutoris maioratus relictum, vt poſ ſit ipſe ſua diſpoſitione expreſ ſa inducere, aut excludere repræ ſentationem: quod ſi expreſsè id non fecerit, ſua diſpoſitio eiuſdem legis deciſioni potius conſona videbitur, quàm contraria, nec ab ea recedetur in dubio, vt ſ æpè dictum eſt.

Ipſius autem Taurinæ legis conſtitutio, quam neceſ ſaria fuerit in his Regnis, vt tot ambages, & contrarietates ceſ ſarent, & certum ius ederetur, nemo eſt qui ignoret, atque ex notatis longa ſerie per diſcurſum totius huius tractatus euidenter deducitur, vtpote cum etiam in quæ ſtione patrui, & nepotis, ſic difficilis articulus eſ ſet de iure communi, & contrarij extitiſ ſent Doctores, vt ſuo loco ſuprà vidimus. Ij namque qui pro patruo contra nepotem reſpondebant, non eſ ſe vllum primogenituræ ius conſiderabile, & quod poſ ſet aliqua ratione tranſmitti, ſi filius viuo patre moriatur, conſtanter aſ ſeuerarunt, vt ex relatis ſuprà in eo articulo conſtat. Et longa ſerie oſtendit Tiraq. de primogen. q. 40. Aluar. Valaſc. de iure emphyteut. q. 50. n. 6. Peralta, in rubr. ff. de hæred. inſtit. n. 121. pag. 69. col. 1. cum ſeq. Auend. gloſ ſ. 17. ex n. 5. quem retuli ſuprà, n. 51. ad fin. Ex his autem qui pro nepote contra patruum reſponderunt, permulti eodem in placito fuere libenter, & primogenitura: quoque ius eo caſu denegarunt, ſiue conſiderabile non eſ ſe affirmarunt, vbicunque repræ ſentatio non eſ ſet, vt ex eiſdem quoque Authoribus ad quæ ſtionem patrui, & nepotis congeſtis ſuprà, colligitur. Alij verò, atque è contrario primogeniture ius conſiderandum in caſu propoſito, aſ ſeuerarunt, vt ex eiſdem conſtat Authoribus, & ex Auend. d. gloſ ſ. 17. n. 8. Moderno in conſuet. Pariſ. tit. 1. §. 3. gloſ 1. nu. 8. Deinde, articulus quoque ille de iure communi difficilis videbatur, Vtrum inquam repræ ſentationis ius in ſucceſ ſione quoque indiuidua admittendum eſ ſet, vt vim excluſiuam haberet, prout ſuprà n. 87. in 3. col. ad fin. & 4. col. adnotaui, atque contrarias ſententias retuli. Et quamuis ex deciſ. l. 1. tit. 15. p. 2. in Regni ſucceſ ſione antiqua difficultas ceſ ſaret, ea namque lege Regia diſpoſitum eſt, quod ſi filius primogenitus moriatur antequam ſuccedat in Regno, relicto filio, vel filia primogenitis, quod eius filius, vel filia debeat cæteris excluſis, in Regno ſuccedere: idemque in cæteris primogeniis ex eademmet lege obſeruari deberet, vt eruditè admodum, atque copiosè oſtendit Molin, lib. 3. cap. 6. ex numero 3. vſque ad numerum 28. quia tamen plures lites ſuper hoc oriebantur, & frequenter in controuerſiam deducebatur, vtrum d. l. 2. deciſio ad omnia primogenia trahenda eſ ſet, vel non, & ſuper hoc quoque opiniones erant diuerſ æ: d. lex Maur. 40. edita, atque promulgata fuit, ex qua omnia dubia ſupprimerentur, & repræ ſentationis ius ſic amplè, & fauorabiliter concederetur (vt vides) quod vt plenius, ac melius fieret, perſonæ parentis, & non gradus repræ ſentatio introducta eſt (vt ſ æpè dixi) primogenituræ quoque ratio ſic habita, vt pluries repetitum eſt. Et non modò inter deſcendentes, ſed inter tranſuerſales quoque, & vſque in infinitum repræ ſentatio conceſ ſa fuit, nec ad filios fratrum reſtricta. Et ſic inter ipſos etiam tranſuerſales primogenituræ ius conſtitutum, quod Anton. de Butr. & alij Interpretes relati ſup. num. 177. in fin. & per Auendañ. gloſ 14. num. 19. Ioan. Gutier. pract. lib. 3. q. 66. num. 4. denegabant, quamuis alij concederent, vt Auendañ, num. 20. & Gutier. num. 30. ibidem oſtendunt. Fuit ergo valde neceſ ſaria, & vtilis eius legis deciſio vt dubia præfata, & alia ſup. hoc eodem cap. adducta, ceſ ſarent.

Denique neceſ ſaria fuit ad effectum earum quæſtionum, quæ num. præcedentibus agitatæ fuere, & & vltimam partem ipſius attinent. Ipſa namque ſi prodita non fuiſ ſet, maximum adhuc dubium remaneret in artic. ſuperiori, quando ſuperſtes tempore mortis vocatur; in aliis etiam, quando proximiores, aut primogeniti, vel maiores, vocantur. Poſt eandem autem legem (vt ſupra quoque oſtendi) omnia ea dubia ceſ ſarunt (ſi ipſius intentioni, & deciſioni verè, & firmiter, vt debetur inhærentur) nec ſuperexiſtentiæ qualitas requiſita eſt. Vt inde ceſ ſet omnino ſententia eorum, qui aſ ſerebant contrarium; & ſuperexiſtantiam tempore delatæ ſucceſ ſionis requirunt. Et de his hactenus.

CAPVT XX.

Ad ea, quæ Hieronymus de Cæuallos ſub quæ ſt. 749. nouiſ ſimè ſcripſit, & pœnas ſimul criminis falſi: Obiectionibus deinde eiuſdem contra Authorem, non modò, falſis, & iniquis, verum etiam à veritate, & bono quoque Viro, maximè iuris profeſ ſore, valde abhorrentibus non vt ſatisfiat (ſatisfactione namquè non indigent, & veritas patet, & clamat:) ſed vt iuſtis aliis de cauſis reſponſum præbeatur hoc loco, & è Petri Richardi commentariis in titulum Inſtitut. de vſufructu, multo pò ſt peractum, & abſolutum tractatum de vſufructu ab Authore perlectis, & in hiſce Regnis præhabitis, nec vnum nec ſyllabam Authorem metipſum ſubtraxiſ ſe; nihil etiam Ricciardum eundem attigiſ ſe, obſeruaſ ſe ex infinitis, quæ per totum tractatum, & in vnoquoque capite de vſufructu, ab eodem Authore traduntur, & ingenti ſtudio, & diligentia, originalíque, & prolixa omnium tunc vſque Scribentium lectura ſic digeruntur, & vltra alios animaduertuntur, vt inuincibiliter oſtendatur, ac etiam (vt aliis opus non ſit, & tacuiſ ſe placeret) Ricciardum eundum in materia vſusfructus quatuordecim duntaxat (nec eas omnes ex profeſ ſo) Authorem vero centum, & quadraginta fere quæ ſtiones eo tractatu congeſ ſiſ ſe, atque ſcripſiſ ſe; quò magis malitia eiuſdem Cæuallos detegitur, & falſitatis adeò grauis crimen euincitur, nec aliquid Authori detrahitur. Ricciardum potius, & Caualcanum ex propoſito inquirere, & perlegere, & iuxta tractatum Authoris apponere, laborémque, & diligentiam vniuſcuiusque metiri, nimis glorioſum, & iucundum futurum, modò eorum omnium, & aliorum quamplurimorum, quæ typis mandabuntur, honor, & gloria tribuatur ſoli Deo, à quo cuncta procedunt, & ſine quo factum eſt nihil.

SVMMARIVM.

- 1 Hieronymi de Cæuallos obiectioni, & falſiſ ſimæ propugnationi, vt reſpondeat Author, præmittenda duxit nonnulla, quibus eiuſdem malitia, & Authoris veritas magis euincitur, atque detegitur.
- 2 Authorem quemque, ſiue Scriptorem neotericum, eorum omnium, quæ recenſet, lectura originali non excuſari; aliorum autem relatione ſatisfieri, maximum eſ ſe & deteſtandum vitium.
- 3 Et eo vitio vtrum Cæuallos metipſe notari poſ ſet ab Authore in commentariis de vſufructu, & tamen conſultò prætermiſerint; viderint alij.
- 4 Verè tamen, nec credi poſ ſe, nec eſ ſe poſ ſibile, quod idem Author Petri Ricciardi commentaria in titulum Inſtitut. de vſufructu, nec etiam tractatum de vſufructu Authoris prælegerit, imò nec quoquo modo viderit.
- 5 Ricciardum namque ſi prælegiſ ſet, quomodò ab eo ſubtrahere omnia Authorem diceret, à quo nec verbum vnum, nec ſyllabam, nec aliquid ſubtraxit, vt hic oſtenditur, & num. 14.
- 6 Quomodo etiam Authores quamplures relatos in dicto tractatu de vſufructu per Authorem, in alium, atque omnino contrarium ſenſum, ita falsò aggregaſ ſet. Et reſpuere, atque improbare Authorem eos diceret, quos vel expreſ ſim probauit, & ſequutus eſt. Vel ideò improbare deducitur, quod communes Interpretum ſententias, & traditiones tueri conſtanter, & nouè duxerit.
- 7 Quocirca non ei ſatisfacere (ſatis factio namque, & veritas patet omnibus) ſed iuſtis aliis de cauſis reſpondere intendit, prout hic exprimitur, & Prouerbiorum locus expenditur.
- 8 Falſi crimen grauiſ ſimum eſ ſe, imò atrociſ ſimum, ac enormiſ ſimum delictum appellari, & ideò acriter puniendum.
- 9 Falſi criminis, & olim, & hodie varias pœnas fuiſſe conſtitutas .
- 10 Falſi crimen committi, quando veritas mutatur, ſiue alteratur.
- 11 Falſitatem committi, & grauiſ ſimè puniri, concurrentibus tribus, quæ hic enumerantur.
- 12 Hieronymi de Cæuallos notam aliquam non adieciſ ſe, ſiue mentionem illius non ita feciſ ſe Authorem, vt eum aliquo modo prouocare iuſtè potuerit, vt latius hic demonſtratur, aliáque pronuntiantur contra illam.
- 13 Hieronymum de Cæuallos, vſusfructus materiæ difficultatem, & ſubtilitatem, atque ipſorummet Iureconſultorum, & Imperatorum ambiguitatem, & altercationem, Doctorumque in reſolutione eiuſdem diſ ſenſum, & contrarietatem negantem, ferri vllo pacto non poſ ſe, & lapſum errore manifeſto, vt hic probatur.
- 14 Hieronymus de Cæuallos, dicens Authorem in commentariis de vſufructu, ſubtraxiſ ſe omnia à Petro Ricciardo, ita manifeſtè, & verè de falſo conuictus, vt falſitas eius celari non valeat; excuſari namque non poteſt vllo modo. Y entre otras coſas, que a eſte propoſito, y para eſte fin ſe dizen, ſe nota aqui, que Pedro Ricciardio en materia de vſufructu, eſcriuio ſolas catorze queſtiones, y algunas dellas no de propoſito, ni a la larga, ſino explicando las gloſ ſas, y con poca relacion de Autores. Y el Author en ſu libro de vſufructu, eſcriuio caſi ciento, y quarenta queſtiones, y iuntò quanto en aquella materia ſe pudo deſ ſear. Y en las catorze que eſcriuio el miſmo Ricciardio, no ay ſino cotejarle con el Autor, y verle atentamente, y no ſe hallarâ notada, ni obſeruada por el coſa alguna, vna ſola digo de tantas, como el Autor notò, y obſeruò en todo el tratado, y en cada vno de los capitulos del. Ni citò infinitos Autores que el Autor cita, ni menos explicò ſus lugares con tantas obſeruaciones nueuas a ellos, como el Autor puſo. Ni a los textos de la materia dio los entendimientos que el da. Y en las demas queſtiones, que ſon tantas en numero, como van de catorze a ciento y quarenta, no de eſcriue, ni habla, ni a vn de paſ ſo, ni de manera alguna el miſmo Ricciardio. Y de aqui es, que en mas de ſeſenta capitulos de ſu libro de vſufructu, aunque le huuiera viſto, quando le acahò, no le pudiera citar el Autor, porque no trata, ni eſcriue coſa alguna dellos, ni de ſus materias Ricciardio.
- 15 El Autor a de yr ponderando vno por vno los Autores que Zauallos juncta contra el, diziendo con exclamacion, que oyga lo que eſcriuio dellos, para tres efectos que aqui ſe notan, y principalmente para que ſe vea como ſe ongaña tantas vezes por no ver los libros originalmente. Y que en realidad de verdad, no vio el Autor como deuiera, o ſi le vio (que es mas de admiracion) cayò en grandes errores.
- 16 Zauallos ſe engaña deziendo, que vn lugar del libro de vſufructu imprueua el Autor a Alexandro, porque no le imprueua, ſino dize, que alli no prueua Alexandro aquello para que Caualcano le cita. Coſa que al miſmo Caualcano, en el tratado de vſufructu le ſucede muchas vezes. Y en otro ſolo lugar, en que dize tambien, que el Autor imprueua al miſmo Alexandro, y a el le atribuye la impugnacion, no aduierte, que antes del Autor, le improbaron Dotores antiquos, y ordinarios, de mucha autoridad, y nombre. Y que el tambien en eſta tercera parte de las comunes, que hallegado amis manos eſtando ſe imprimiendo mi libro, a cada paſ ſo imprueua opiniones de Autores grauiſ ſimos, que es lo que a mi me imputa. Y lo haze muchas mas vezes, que en la primera, y ſegunda parte. Que parece, que ha ya conocido, que quien eſcriue, no puede dexar de aprouar, y de improbar, ſegun lo que ſe ofrece. Y a Bartolo reprouò en la quæ ſtion 754. numero 5.
- 17 El Autor no ſiguio vna deſtincion, y entendimiento de don Antonio de Padilla à vnos textos, laqual no ſiguen, ni los explican de aquella manera otros muchos Autores. Y por eſto le nota, y arguye Zauallos en eſta tercera parte de las communes. Y no aduierte, que en la miſma parte, quæ ſtione ochocientos y quarenta y vna, numero treze, reprobo el tambien otro opinion de miſmo don Antonio.
- 18 El Autor en vn lugar del libro de vſufructu, no ſiguio vnas obſeruationes de Alciato, que eran contra la comun ſentencia de todos los Dotores, y defendio la comun, y dixo expreſ ſamente, que iniustamente Alciato improuaua a Aretino, a Imola, y otros antiguos. En otro lugar ſiguio al miſmo Alciato, y le alabò, y dixo tratar muy bien aquella materia. Y Zauallos le nota, de que en eſtos dos lugares imprueua a Alciato, y le reprehende desto, ſiendo en el vno por defender la opinion comun (como ſe ha dicho) y en el otro todo lo contrario, pues le ſigue y alaba, donde el dize que le imprueua, como alli ſe verà.
- 19 El Autor en el capitulo tercero de vſufructu, numero cincuenta y dos, alabò, y ſiguiò a Hieronymo Gabriel, y encomendò vn conſejo ſuyo, diziendò, que era notable en aquella materia. Y Zauallos tertia parte communium, contra communes, quæ ſtione ſetecientas y quarenta y nueue, numero ſetenta y ſeis, nota al Autor de que el imprueua, y dize con exclamacion, que oyga lo que eſcriuio contra Gabriel. Et vitium hoc an ferri vllo pacto poſ ſit, alij diiudicauerint.
- 20 El Autor en vn lugar, que contra el nota Zauallos, no imprueua a Antonio Gomez, ni eſcrine coſa alguna contra el, ſino dize que el Dotor Molina, y Lara le improuaron bien, y Zauallos le arguye, como que el le imprueua nueuamente. En otro lugar imprueua al miſmo Antonio Gomez el Autor, y tan juſtamente como alli ſe verà, pues habla contra vnos textos, Y de que le imprueue le nota Zauallos, y no aduierte, que en esta parte tercera le imprueua el tres vezes, quæ ſt 751. ex num. 16. cum ſequentibus, quæ ſtione 761. num. 18. quæ ſt. 806. num. 48.
- 21 De Arias Pinelo dize Zauallos, que oyga el Autor lo que eſcriuio, y en ſus libros todos no oye, ni ve coſa alguna contra el eſcrita, y en ellos y aora, y ſiempre confieſ ſa ſer ſutiliſ ſimo, y eruditiſ ſimo Interprete del derecho. Y no por eſ ſo no puede el Autor apartarſe de ſu opinion licitamente, quando otra le parece mas verdadera. Y en ſolo vn lugar ſe hallarà, que no le ſiguieſ ſe, o improbaſ ſe el Autor.
- 22 Al ſeñor Obiſpo Preſidente Couarruuias alaba el Autor, y reſponde al lugar en que le calumnia Zauallos, y mueſtra ſer diferente de lo que el dize, como alli ſe verà. Porque el Autor no le imprueua nueuamente, como Zauallos dize, ſi no ſigue vna opinion del Dotor Nauarro, y de Barboſa, contraria a la del Preſidente. Y el miſmo Zauallos en eſta tercera parte reprobò tres vezes las opiniones del miſmo Preſidente, notando el al Autor, de que vna vez lo hizo, y no lo hizo como ha dicho, ſinoſiguio los Autores dichos. Y que le reprobaſ ſe las vezes dichas, conſta quæ ſt. 756. numero cincuenta y ſiete, & quæ ſtione 759. numero veinte y quarto, & quæ ſt. 802. num. 53.
- 23 Zauallos arguye al Autor, porque improbò vna opinion del Dotor Nauarro, y de Barboſa, como que el ſea el que la imprueua nueuamente; en que ſe engaña manifieſtamente, porque no lo haze, ſino ſigue la opinion contraria del Preſidente Couarruuias, y del Dotor Molina, que ſiempre ſe hà tendo por mas verdadera. Y el miſmo Zauallos, que haze cargo deſto al Autor, improbò a Nauarro tertia parte commun. quæſtione 802. à num. 71. y a Barboſa, quæ ſt. 756. num. quarenta y ſeis.
- 24 Dize Zauallos al Autor, que oyga lo que eſcriuio en ſu libro de vſufructu, contra Pedro de Peralta, y el Autor le alaba, como a hombre de tanta erudicion, ingenio, y nouedad, y verdad, y que eſcriuio tan doctamente, y no halla, que contra el aya eſcrito coſa alguna. En el capitulo ſegundo, num. quarenta y nueue, dixo, que ſe deuia moderar vna opinion ſuya, y que no podia proceder tan abſolutæ, y generalmente como el queria, antes que como ſe fundaua en ſola preſumpcion, podia faltar muchas vezes. Y alli citò à Aluarado, que antes que el Autor, ſe leuantò contra el miſmo Peralta, y dudò de ſu opinion. Demanera, que ſi Zauallos leyera al Autor, no le imputara coſa alguna, ni dixera que le reprouaua, pues es diferente de lo que hizo.
- 25 El Autor alaba a don Franciſco Sarmiento, y aduierte el yerro de Zauallos, que reprehende al miſmo Autor, y le dize, que oyga lo que eſcriuio del miſmo don Franciſco, del qual no halla dicha, ni eſcrita coſa alguna. Lo que hizo fue referit ſu opinion particular contra la comun opinion de infinitos, y caſi de todos Autores, antiguos y modernos, y con verdad y nouedad (que haſta entonces ninguno lo auia hecho) reſpondere a ſus fundamentos, y defender la comun conſtantemente. De manera, que demera ver al Autor Zauallos, para notarle deſto mas de propoſito, y ſi le viera, cierto es que no le notara; de que defendia vna comun, y respondia à las ſubtilezas de vn Moderno. Y el miſmo Zauallos ſe quexa en otra ocaſion en eſta tercera parte, quæ ſt. 847. num. 7. del Doctor Feliciano de Solis, quod accuratiùs ſua ſcripta non inſpexerit, y le imprueua ſu opinion, y de aqui podra ſacar, ſi el Autor ſe puede quexar iuſtamente, de que tantas, y tantas vezes, non modo accuratius, ſed nec vllo modo ſcripta ſua prælegerit.
- 26 Zauallos dize al Autor, que oyga lo que eſcriuio contra Fulgoſio, y notale de que le reprobò, y el Autor admiraſe de auer eſcripto coſa alguna contra el, porque es, y haſido ſiempre del otro Raphaël muy aficionado. Y halla, que no ſolamente eſcriuen coſa alguna contra Fulgoſio, ſino antes le ſigue, y deficiende en dos lugares del libro de vſufructu, como aqui ſe verà. En otro lugar del miſmo libro, pareciole mas ſeguro yrſe con la razan comun de las gloſ ſas de Bertolo, y de los Dotores, que ſeguir vna ſingular del miſmo Fulgoſio.
- 27 Zauallos no pudo notar al Autor, de que huuieſ ſe eſcrito coſa alguna contra Queſada, como aqui ſe mueſtra. Vna diſtincion nueua de Queſada, contra las comunes dotrinas de los Dotores no aprobò el Autor, y ſiguiò la comun. Y ſin ver eſto, o no reparando en ello, le calumnia Zauallos, como aqui ſe vera.
- 28 La opinion ſingular de don Fernando Vaſquez de de Menchaca (a quien aqui alaba) no ſiguiò el Autor, y la improbò, por ſeguir la mas comun, y mas verdadera opinion. Y deſto le nota Zauallos, y dize que atodos imprueua, y que ſe ha hecho otro Martino, y no aduierter, que es en defenſa de vna comun, y que al miſmo Menchaca reprueua el en eſta tercera parte dos vezes, quæ ſt. 757. num. vndecimo, & quæ ſt. 758. num. 20. De manera, que cae infinitas vezes en eſto, de que tanto nota al Autor. Y no apurando, y diſputando las coſas, como el Autor las diſputa, las trabaja, y con letura original de todos las apura.
- 29 A Antonio Galeacio Maluaſia, y ſu opinion ſingular improbò el Autor, en el libro de vſufructu, por ſeguir la comun, y deſto le notò Zauallos, porque mira ſolamente que le imprueua, y no en que ocaſion, y porque razon, y que es defendiendo la opinion comun de los Dotores.
- 30 De Franciſco Connano dize Zauallos, que oyga el Author lo que eſcriuio, y ſi Zauallos lo viera, no le calumniara, antes le deuiera alabar, que defiende conſtantemente vna opinion comun de las gloſ ſas de Bartolo, y de todos los antiguos y de infinitos Modernos. Y a los fundamentos, y ſubtilezas de Connano, y otros Modernos contra la comun ſatifaze, y la defiende, como alli parecera. Y pues aquella es vna queſtion de las que eſcriuio Ricciardio de vſufructu, vayaſe a el, y verà ſi halla alguna coſa en el de tantas como notò, y obſeruò nueuarnente el Autor, en el capitulo primero de vſufructu. Zauallos dize tambien, que oyga el Autor lo que eſcriuio del miſmo Connano en otro lugar, y oyelo, y eſtalo viendo, y halla (colo halla à el lector, y le cauſarà no pequeña admiracion) que expreſ ſamente ſigue, y alaba a Connano, a donde Zauallos dize, que le imprueua, y reprehende. Dize mas, que improuò al miſmo Connano en otro lugar, y le calumnia deſto, y no lo hiziera, ſi leyera al Autor en aquel lugar. Pues en el imprueua a Connano, porque el ſe atreuio a improbar la deciſon del Emperador Iuſtiniano, en la l. cum antiquitas, C. de vſufructu, que confirma vna ley de la Partida. De manera, que con ſubtileza quiſo Connano deshazer, y reprobar la deciſon de vn texto, que no pudo ſufrir el Autor. Y conſiguientemente la quiere deshazer, y la ley de la partida tambien, quien le nota, y calumnia deſto.
- 31 Zauallos dize, que oyga el Autor lo que eſcriuio de Aretino, y Socino, y le arguye, y nota deſto, y aqui ſe mueſtra, quan injuſtamente lo haze.
