Secundò deinde, præfatam hanc diſtinctionem, an ſcilicet iuſta cauſa interuenerit, vel non, vt à condemnatione expenſarum excuſetur, vel non, ſuccumbens; minime excludi in dicta lege partitæ, nam et ſi generaliter lex illa dixerit: Que peche todos los danos, è menoſcabos. Loquitur equidem, ac intelligi debet in vera calumnia, & malitia, & cum iuſtæ cauſ æ colore iuuari, vel excuſari non poteſt vllo modo, qui accuſationem inſtituit. Cæterum ſi iuſta cauſa accuſandi interuenerit, cum eo textu contrarium non dicatur, non excluditur, quin recta ratione iuris, ac illo quidem, quo iuſta cauſa excuſat in ciuilibus, quo etiam in dict. §. ſed non vtique, in delictis ſic ſtatuitur, excuſari debeat qui in criminalibus ſuccubuit, cum ratio diſcriminis reddi non poſ ſit; & ita fortiter, atque expreſ ſim adſtringat textus ille, & in criminalibus militet fortior, aut ratio illa, quæ in ciuilibus non militat, intereſ ſe ſcilicet, aut damni Reipublicæ, delicta inquam non remanere impunita, quæ licet non attendatur quoad expenſarum condemnationem, quando quis ſuccubuit in criminalibus, nec iuſta cauſa, aut color apparuerit accuſandi, quando tamen illa adſuit, & probabilis eſt, & legitima, & qua quiſque (etiam bonus, & probatus vir) adduci potuit & excitari, tunc equidem excuſare debet omnino, & conſequenter Farinacij ſententia practicari, & obſeruari, quæ fuit antea Crauetæ, vt ſuprà dixi, & per textum etiam, in d. cap. 2. de calumniatoribus, dilucide poteſt comprobari, cum diligens illa proceſ ſus negotij examinatio, quæ illo caſu tunc ſuit, & Iudicibus in futurum indicatur, vt ſuprà dicebam, non ad alium tendat finem, quam vt dilucidè conſtet, an crimen obiectum probatum fuerit, necne, an etiam iuſte, vel iniuſtè, aut per calumniam quis criminale iudicium ſuſceperit, vt ſtatim oſtenditur eodem in textu.

Tertiò denique, & vltimo, iuxta facti occurrentis, & criminis obiecti naturam, accuſatoris, & accuſati qualitates, aliáſque debitas circunſtantias rem hanc definiendam omnino, & boni diſcretíque Iudicis arbitrio protinus relinquendam. Ipſe namque id arbitrari debebit ex his, quæ acta fuerint, & viderit ex diligenti etiam proceſ ſus examinatione, vt nunc dicebam per text. in dict. cap. 2. de calumniatoribus. Ex cæteris denique, quæ in caſu occurrerint, iuxta quæ aliquando ſuccumbentem condemnabit in expenſis, nec quocunque colore, cauſa ab eiſdem liberabit eundem; ſed ea duntaxat, quæ probabilis videatur, & iuſta, & malitiæ, aut calumniæ ſuſpicione caruerit. Aliquando ob iuſti erroris, vel doloris, vel coloris, iuſtæve, & probabilis cauſ æ interuentum, & rationem non condemnabit. Et de conſilio, atque intentione, & mente accuſatoris ſic inquirere debebit, vt da eiuſdem animo inſtruatur, & placitum, atque finem dicta l. primæ, ff. ad Turpillianum, & dicti cap. ſecundi, de calumniatoribus, adimpleat. Quibus equidem iuribus materia hæc efficitur omnino arbitraria, & animi accuſatoris inquiſitio Iudici relinquitur.

Quod ſi iuſta cauſa á condemnatione expenſarum excuſat (vt dictum remanet) negari equidem vllo pacto non poteſt, quin ideo id contingat, quod dolus & fraus, ſiue machinatio, aut calumniandi, & iniuriandi animus, in accuſatore deficiat, aut ſaltem ob iuſtam cauſam agendi non præ ſumatur, ſiue non attendatur: & inde falſam videri omnino ſententiam eorum, qui aſ ſerunt, iuſtam cauſam non excuſare accuſatorem, quin poſ ſit ipſe actione iniuriarum conueniti, quod Alexander, Socinus ſenior, Boſ ſius, Menochius, & Maſcardus tradiderunt ſimpliciter, & aliter non inquirendo veritatem.

Cæterum eorundem ſententiam non modò ſibi non placere, ſed nec veram credere, rectiùs dixit Farinacius ipſe, criminal. lib. 1. dict. tit. 1. quæ ſt decima ſexta, num. ſexageſimo ſeptimo, cum ſequentibus. Cui ego acceſ ſerim libenter, & contrariam ſententiam probandam crediderim, ob rationem illam, quod iniuria ſine dolo & animo iniuriandi non committitur, l. quod Reipublicæ, ff. de iniuriis, l. prima, §. primo, l. tertia, §. penultimo, & §. finali, cum ſequentibus, ff. eodem, l. ſi non conuitij, C. eodem titulo. Soláque culpa non ſufficit, vt ibidem probatur per Farinacium; ſed in eo, qui habet aliquam iuſtam cauſam, ceſ ſat omnis dolus, & prauus animus, vt in crimine iniuriarum probatur ſpeciſicè in leg. item apud Labeonem, §. ſi quis Aſtrologos, ff. de iniuriis. Et tenent ibi relati per Farinacium: ergo iuſta cauſa quemadmodum à calumnia excuſat, ita pariter & ab actione iniuriarum excuſare debet. Et hactenus Farinacius, loco relato ſuprà, qui ipſe ibidem num. 69. rectè aduertit, Boſ ſium alio in loco huius ſententiæ fuiſ ſe, & iuſtæ cauſ æ interuentum ab actione iniuriarum ſuccumbentem liberare, potiúſque omnium, quàm probationis deſectum inſpiciendum, expreſ ſim dixiſ ſe.

Addiderim ego (& vltra Farinacium & omnes) pro hac ſententia textum expendi poſ ſe ſingularem & apertum, in dicto §. ſed non vtique, dictæ l. primæ, ff. ad Turpillianum, Iureconſultus namque eo loco dixit expreſsè, quod ſi accuſator in probatione criminis obiecti defecerit, non protinus calumniari videtur: Sed abſoluto reo, de accuſatoris conſilio quærendum eſt, qua mente ductus ad accuſationem proceſ ſit; nam iuſtus error excuſat á pœna, qua euidens calumnia coërcenda eſt: idcirco eius rei, ac animi, mentis, & intentioni inquiſitio Iudici relinquitur, in dicto §. & probatio in contrarium admittitur in dicto cap. 2. de calumniatoribus, vt Iudex ipſe de præfatis diligenter inquirat, & errorem, vel iuſtam cauſam, aut non iuſtam conſideret; quòd ſi eam conſiderandam, vt à calumnia & eius pœna accuſator excuſetur, Iureconſultus exprimit, apertè ſentit excuſandum ipſum non modò à calumnia, ſed ab aliis criminalibus actionibus, cæteriſque, in quibus animus & intentio attenditur, provt attendi in actione iniuriarum nunc diximus. Rurſus in eodem §. ſed non vtique, ſubjicit Iureconſultus, quod ſi in euidenti calumnia Iudex deprehenderit accuſatorem, legitimam ei pœnam irrogabit; ſane in euidenti calumnia non eſt, qui iuſto errore, iuſtáve cauſa, & illis quidem, quæ ab Authoribus perpenduntur, adductus, accuſationem inſtituit, ſiue crimen obiecit: ergo iniuriarum actione non tenebitur, qui nec de calumnia tenetur, & iuſtæ cauſ æ interuentum & ratione adeò iuuatur, vt eiuſdem inquiſitio in dicto §. ſed non vtique, & innocentiæ probatio in dicto cap. 2. de calumniatoribus, Iudici commendetur. Et de his hactenus, quæ ſunt notanda, quia nullibi ſic explicata, nec ab Antonio Theſauro in lib. ſingular. quæ ſt. forenſ. quæ ſt. 45. obſeruata, vt ibi videbitur. Non etiam á Cardin. Thuſc. practicarum concluſionum iuris, lib. 3. litera E. concluſ. 634. fol. 492. nec á Cæ ſare Barzio deciſ. Bononiæ 145.

CAPVT XXII.

Ex l. nihil. C. de vſucapione pro hærede. vbi quamplurimorum interpretationibus argutè, & ſubtiliter refutatis, & nouiter conuictis, multiſque ingenti ſtudio, & diligentia in propoſito eius textus; ſuitatis etiam, & præteritionis, atque exhæredationis liberorum obſeruatis; & viuo quoque patre, an dominium, an poſ ſeſſionem bonorum paternorum habere, ſiue domini aliquo modo dicantur? Textus ille adeò vulgatus, vt in ſcholis per manus tradatur quotidie, ita dilucidè & ingeniosè enucleatus relinquitur, vt Authoris ſtudium, & laborem fatearis libenter.

SVMMARIVM.

- 1 Authoris in confectione huius capitis finis & intentio, vtilitas etiam, labor & induſtria proponitur. Et in propoſito deciſionis l. nih. C. de vſucapione pro hærede; eiúſque dilucida & abſoluta interpretatione, plures caſus diſtinguuntur numer. ſequentib. Et diſtinctè, atque abſolutè magis proceditur, quam hactenus factum fuiſ ſet ab alio.
- 2 Suitatis diffinitiones variæ, remiſ ſiuè.
- 3 Suitatis effectus octo præcipui, remiſ ſiuè, & infra num. 38.
- 4 Sui hæredes qui dicantur.
- 5 Sui hæredes quare dicantur liberi, qui in poteſtate erant mortis tempore, & cum ſucceſ ſio defertur, primum gradum obtinent.
- 6 Vbi Gloſ ſ æ ratio, ſiue ſententia probatur, quæ in effectu communis eſt, & ipſam lege quadam Partitæ confirmari, nonè adnotatur hoc loco.
- 7 Vaconij etiam rationem in hac materia ex mente Gloſ ſ æ proceſ ſiſ ſe, nouè animaduertitur.
- 8 Filij viuente quoque patre, vtrùm patris hæredes dicantur, vbi ſententia Gloſ ſ æ probatur, & contraria reijcitur, & numeris ſequentibus.
- 9 Tradita etiam in propoſito per Alciatum, & Pinel. nouè declarantur, nec aliter procedere poſ ſe, demonſtratur, & n. ſeq.
- 10 Ioan. Bolog. in eodem propoſito optime & vere loquutum, noue conſideratum ab Authore,
- 11 Filij, vino quoque patre bonorum & hæreditatis eius domini veri dicuntur ex ſententia Vaconij, & Ferd. Vaſq. Mench.
- 12 Ex ſententia vero Bartoli & communi veri domini non ſunt, ſed impropriiſ ſimè, ſiue fictè domini dicuntur: & Communis probatur, & numero ſeq.
- 13 Dictio quodammodo improprietatem denotat.
- 14 Verbum, videtur, improprietatem inducit.
- 15 Guill. Benedict. verba in propoſito articuli excitati ſuprà ex num. 11. ponderata, & probata per Authorem.
- 16 Filios viuente patre non habere dominium bonorum eius, coacta, & concludenti ratione faciendum, vt hic oſtenditur.
- 17 Hæreditatem veram, & effectualem mortuo patre incipere deferri filijs, Baldum rectè docuiſ ſe.
- 18 Filij viuente patre quare domini vocentur quodammodò, verè tamen domini dici non poſ ſint.
- 19 Filij viuente patre dicuntur improprijſ ſimè bona poſſidere parentum, ex ſententia communi.
- 20 Sed nullo modo poſ ſidere, ex ſententia Viglij, quæ ab Authore probatur, & num. ſeq.
- 21 Et Ferdin. Vaſq. Menchac. ſententia contraria improbatur.
- 22 Eiúſque fundamento præcipuo, nouè & ſubtiliter respondetur. Optimèque explicatur textus, in l. in ſuis, ff. de liber. & poſthum.
- 23 Filius ſuus hæres non acquirere hæreditatem paternam, ſed retinere dicitur mortuo patre.
- 24 Et non audire, ſed ſe immiſcere.
- 25 Suitas in ſuis hæredibus tantum operatur, quantum in extraneis aditio.
- 26 Adire, & repudiare, extraneorum hæredum proprium eſt, immiſcere, & abſtinere, ſuorum.
- 27 Filij ſui hæredes, titulo pro hærede vſucapere non poſ ſunt ex ſententia communi.
- 28 Communis ſententiæ fundamenta, reduci principaliter ad tria, prout hic expenduntur.
- 29 Filij ſui hæredes, ſicut & cæteri, titulo pro hærede vſucapiunt ex ſententia aliorum contra Communem, quæ verior eſt, & probatur per Authorem, & num. ſeq.
- 30 Vbi fundamenta fortiſ ſima contra Communem expenduntur.
- 31 Fundamento præcipuo, quo adducitur, atque excitatur Communis, respondetur, & num. ſeq.
- 32 Hæreditas iacens, an detur in ſuis hæredibus.
- 33 L. 2. §. filium, pro hærede, verus intellectus adducitur, & ſecundo fundamento Communis reſpondetur.
- 34 L. nihil, C. de vſucapione pro hærede, de intellectu, & vera interpretatione agitur, & multis, num ſeq. vbi adnotantur quamplurima, quæ alibi non erant antea ſic digeſta, nec obſeruata per alium.
- 35 Cald. Pereir. Luſitani inconſtantia, & contrarietas in hac materia, nouè ponderata, atque notata per Authorem.
- 36 Ioannis Garſiæ in propoſito huius materiæ obſeruationes, nouitatis nihil continere, quamuis ipſe vt nouas afferat illas.
- 37 L. nihil. C. de vſucapione pro hærede, nouus quidam intellectus, nouè etiam & concludenter confutatus per Authorem, & num. ſeq.
- 38 Filij poſt mortem patris dicuntur, & ſunt ſui hæredes, licet tunc in poteſtate non ſint.
- 39 Ioannis Gutierrez ad text. in dicta l. nihil, noua interpretatio, nouè, & verè conuicta per Authorem.
- 40 Contra ſuos hæredes vſucapere alios non poſ ſe titulo pro hærede, & multis numeris ſeq.
- 41 Suum hæredem exiſtere, aliud eſ ſe; & aliud extare.
- 42 Suus hæres quando exiſtere dicatur, & quando extare.
- 43 Iacobi Cuiacij opera omnia, attente, atque ex propoſito prælegiſ ſe, euoluiſ ſe, numquam Authorem pœnitebit.
- 44 Iacobi Cuiacij ſententia in articulo præfato relata, & probata; & ſuprà num. 40.
- 45 Suis hæredibus exiſtentibus, quare alius titulo pro hærede vſucapere non poſ ſit.
- 46 Titulus putatiuus iuſto errore procedens, quamuis ſufficere ſoleat ad vſucapionem.
- 47 Non tamen ſufficit ad vſucapionem titulo pro hæredibus exiſtentibus, cum Sarmiento contra Pinellum.
- 48 Et pro Sarmiento contra Pinellum eundem ponderata ratio quædam per Authorem hoc loco.
- 49 L. captum, C. de captiuis, & poſtlim. reuer. pro Pinello non vrgere, nouè, & argutè conſideratum ab Authore, & num. ſeqq.
- 50 Iuri adeundi contra extraneum legitimo tempore, id eſt, triginta annorum præ ſcribitur.
- 51 Ius immiſcendi ſuis hæredibus competens, quanto tempore præ ſcribatur.
- 52 Vſucapio titulo pro hærede an procedere poſ ſit inſtituto alio cum filio, noua Pinelli conſideratio. Que ab Authore probatur, & legibus huius Regni nouè etiam applicatur.
- 53 Suis hæredibus exiſtentibus, vtrum poſ ſit alius tertius non tanquam hæres patris, ſed tanquam alterius hæres pro hærede vſucapere, & num. ſeq.
- 54 Vbi reſolutio traditur, & reſpondetur ad ea, quæ in contrarium excitari, atque conſiderari poſ ſunt.
- 55 Contra ſuos hæredes poteſt quis cum titulo, & bona fide vſucapione ſe tueri, ſi tempore legitimo poſ ſideat.
- 56 Et Antonij Pichardi ſententia in propoſito refertur & num. ſeq.
- 57 D.D. Gabriel. Enriquez, olim in Salmanticenſi ſchola iuris Cæ ſarei primarij, inſigniſque moderatoris, nunc vero præ ſtantiſ ſimi, meritiſ ſimique Senatoris Regij ſententia probata, & num. præcedent.
- 58 Suis hæredibus exiſtentibus vſucapio pro hærede non procedit, non modo teſtato, ſed etiam inteſtato decedente patre familias, & num. ſeq.
- 59 Sui hæredes licet inſtituti hæredes non ſint, domini tamen quodammodo cenſentur, & num. ſeq.
- 60 Vbi expenditur l. in ſuis, ff. de liber. & poſth. pro hac ſententia.
- 61 Filiorum in ſucceſ ſione parentum prima cauſa eſt ab inteſtato patre defuncto.
- 62 Ioannem Vaud. Ari. Pinel. & Iacob. Cuiacium, rectè ſe habuiſ ſe, atque verè loquutos in reſolutione caſus propoſit ſuprà num. 59.
- 63 Præteritus qui dicatur.
- 64 Suis hæredibus exiſtentibus etiam ſi illi præteriti ſint à parente, hoc eſt, nec inſtituti, nec exhæredati, vſucapio pro hærede non procedit ex ſententia Pinelli. Quæ probatur, atque nouè, & verè exornatur, & num. ſeq.
- 65 Teſtamentum, in quo filius in poteſtate præteritus eſt, ipſo iure ciuili nullum est, & num. ſeq.
- 66 Gallum Aquilium pro conſtanti habuiſ ſe, filium hæredem inſtitutum fuiſ ſe, & de inſtitutione poſthumi nepotis dumtaxat dubium habuiſ ſe.
- 67 Teſtamentum Galli formulâ factum, defendi non potuiſ ſe, ſi filius nec expreſ ſim fuiſ ſet hæres inſtitutus, nec etiam exhæredatus.
- 68 Liberorum appellatione omnes deſcendentes vſque in infinitum veniunt.
- 69 Vltra trinepotes etiam ſecundum propriam verbi ſignificationem.
- 70 L. inter cætera, ff. de liberis & poſthum. explicatur.
- 71 Inſtituendi, aut exhæredandi liberos neceſ ſitatem, ſeculo & ætate Iureconſultorum, ſiue Iure Digeſtorum ad filios primi gradus ſuos hæredes reſtringi.
- 72 Filia, ſuus hæres eſt patri, quemadmodum filius.
- 73 Et tamen ea præterita, teſtamentum Iure digeſtorum non erat nullum.
- 74 Nepotes ſui hæredes; & alij deſcendentes ſecundi, vel tertij gradus, vel vlterioris non efficiebant iure Digeſtorum nullum teſtamentum auitum, in quo præteriti fuiſ ſent.
- 75 Accreſcendi ius olim filiabus, nepotibus, & aliis ſuis hæredibus præteritis conceſ ſum fuiſ ſe, & quale illud eſ ſet.
- 76 Hodie ex nouiori Iuſtiniani conſtitutione, differentiam inter maſculos & fœminas, & inter liberos primi, vel ſecundi gradus, vel vlteriorum, ſublatam.
- 77 Vſucapio pro hærede quod procedat, nec habeat locum deciſio dictæ legis, nihil, filia familias, vel alio deſcendente ſecundi gradus, vel vlteriorum, præteritis, noua & vera Authoris conſideratio in hac materia.
- 78 Teſtamentum in quo filius in poteſtate præteritus eſt, ipſo iure ciuili quare nullum ſit, & numeris ſequentibus. Vbi Bartoli ratio recenſetur, quæ à nonnullis recipitur, & improbatur ab aliis.
- 79 D. Franciſci Sarmienti, Bartoli rationem impugnantis, nota adiicitur.
- 80 Contra rationem Bartoli primum motiuum adducitur. Et Caldas Pereiræ Luſitani ſolutio non probatur.
- 81 Secundum motiuum contra rationem eandem proponitur. Et elegantiùs reſpondetur eidem, quàm à præfato Luſitano Pereira factum eſ ſet.
- 82 Poſ ſe etiam rationem Bartoli defendi dicitur, prout hic adnotatur.
- 83 Et dilucida, atque notanda alia ratio proponitur, & diluitur dubium excitatum ſuprà ex num. 78.
- 84 Diluitur etiam & dubium aliud, quare ſcilicet filia & nepotes nominatim exhæredari non deberent Digeſtorum tempore.
- 85 Filius olim tribus emancipationibus de patris poteſtate exibat; filia & nepos, vnicâ.
- 86 D. Ægidij Ramirez de Arellano inſignis Iureconſulti laus & mentio honorifica.
- 87 Suis hæredibus exiſtentibus, ipſis tamen exhæredatis, vtrum vſucapio pro hærede procedat, & num. ſeq. Vbi Iacobi Cuiacij ſententia in propoſito (quæ nouè expenditur) noué etiam declaratur.
- 88 Exhæredare quid, & de exheredationis diffinitione.
- 89 Exhæredatio quare inuenta, ſiue introducta.
- 90 Exhæredari dicuntur propriè ſui hæredes.
- 91 Exhæredatio in extraneis inepta est.
- 92 Matris, vel aui materni præteritionem pro exhæredatione haberi, falsò ſibi perſuaſiſ ſe Doctores, & num. ſequentibus.
- 93 Mater, vel auus maternus non habet liberos in poteſtate, nec ſuos hæredes.
- 94 Text. in §. mater, Inſtitut. de exhæredat. librorum, non probare id ad quod recenſetur communiter, ſed potius contrarium, vt hic oſtenditur.
- 95 Exhæredato filio non competit bonorum poſ ſeſ ſio contra tabulas, ſed inofficioſi teſtamenti quærela datur.
- 96 Filio à matre præterito, ius dicendi nullum, vel bonorum poſ ſeſ ſio contra tabulas non conceditur, ſed inofficioſi querela datur.
- 97 Præteritio matris, & militis præteritio, qualiter differant.
- 98 Exhæredatio tollit ſuitatem ex ſententia Bartoli, & aliorum.
- 99 Exhæredatio duntaxat ſuſpendit ſuitatem, non tollit illam ex ſententia Angeli. Quæ ab Authore probatur, & iure ipſo confirmatur.
- 100 Ac denique Ioannis Bologneti locus commemoratur, vbi plena manu articulus hic diſcutitur, & omnibus reſpondetur, quæ contra Angelum excitari, aut conſiderari poſ ſunt. Nouè etiam Ioannis Marci Aquilini locus explicatur & notatur.
- 101 Quæstionis propoſitæ ſupra num. 87. breuis, & vera reſolutio, & num. ſeq.
- 102 Parentibus licuiſ ſe olim, ſine vlla cauſa liberos exhæredare, ius ſuitatis abſcindere, & dominij continuationem illam impedire.
- 103 Exhæredati liberi, ſi inique exheredati eſ ſent, de inofficioſo teſtamento parentum querebantur.
- 104 Pater ſi hodie iure nouiori filium hæredem non instituat, neceſ ſe est, quod cum cauſa eum exheredet, & quod cauſa illa inſeratur, & probetur.

E Xtat ſane Cæ ſarea quædam, ſiue Imperatorum conſtitutio, in l. nihil. C. de vſucapione pro hærede. Qua duntaxat dicitur, Nihil pro hærede vſucapi poſ ſe ſuis hæredibus exiſtentibus: & nihil aliud præterea eſt in ea lege vt ſatis difficilis explicatu ſit, prout Cuiacius ibidem profitetur. Et quamuis ad ipſius legis enucleationem, atque interpretationem permulta tradidiſ ſe iuris Interpretes multis in locis non ignorem, ea potius, quæ hactenus in propoſito deciſionis illius adnotata fuere ex profeſ ſo diligentèrque prælegerim, & euoluerim, non tamen ita diſtinctè, nec abſolute declararunt eandem, vt plura alia adiicere, & nonnulla à me prolixa equidem Authorum omnium lectura nouè conſiderata, in medium proferre, atque hoc loco recenſere, vtiliſ ſimum non videatur. Sic enim fiet, vt in futurum quamplurima, quæ ſubobſcurè explicantur ab aliis, dilucidé, & explicité reſoluta habeantur; & quod attinet ad legem prædictam, alibi quærendi, aut latius cogitandi neceſ ſitate non grauetur quicunque. Idcirco, vt abſolute, & diſtincte magis procedatur, quam hucuſque factum fuerit, plures caſus diſtinguendos ſuo ordine duxi, quam per Interpretes conſtituantur, atque diſtinguantur communiter, & vere ex illis dilucida, & genuina deciſionis præfatæ interpretatio elicietur.

Sit igitur primus caſus, cum quæritur, An ſui hæredes pro hærede vſucapere poſ ſint? Et pro huiuſce caſus explicatione præmittenda ſunt nonnulla, quæ clariorem præ ſtabunt rerum omnium intelligentiam, & adeò neceſ ſaria ſunt, vt omitti non poſſint, vt infrà dicendum eſt. Ac Primò equidem cum de ſuis hæredibus diſputatio tota inſtituatur, ac de ipſis adeò expreſ ſim in dict. l. nihil, agatur, ſuitatem, ſiue illam ſuorum hæredum in multis prærogatiuam, varie diffiniri per Scribentes, nec amplius in eo articulo immorandum, ſcienter conſultóque potius prætermittendum, legendos tamen nonnullos, qui quamplurimas congerunt Suitatis diffinitiones. Sunt igitur in propoſito legendi Fabius à Corombon. in l. qui ſe patris, n. 3. C. vnde liberi, Loriotus, de apicibus iuris, in rubrica de conſanguin. & affinitate, Axiomate 15. Minſingerus, in §. ſui, n. 4. & 5. Inſtit. de hæred. qualit. & differt. Antonius Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 9. n. 16. Vaconius (qui nouam tradit diffinitionem ſuitatis,) declarat, iur. lib. 3. declaratione 50. num. 17. Menchaca, de ſucceſ ſion. creatione, lib. 2. §. 19. n. 2. Ioannes Gutierrez, in repetit, ad text. in dict. §. ſui ex n. 2. & n. 39. Ioannes Oinotomus, ibidem in principio. D. Franciſ. Sarmientu, ad l. in ſuis, num. 3. ff. de lib. & poſthum. & ibidem Cuiacius, Michaël Grasſus, receptarum ſentent, §. ſuitas, q. 1. late Ioannes Bolognetus, in dict. l. qui ſe patris, ex num. 4. Cum ſeq. C. vnde liberi, vbi num. 10. noue diffinit: Arias Pinellus 2. parte rubricæ. C. de bonis maternis, ex num. 36. Ioan. Marc. Aquilin. 1. part. §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ex num. 1. & num. 32. & his non relatis Antonius Pichardus, in dict. §. ſui num. 17. vbi inquit, Suitatis nomen veteribus Iureconſultis inuſitatum fuiſ ſe, aptum tamen eſ ſe ad docendum, & ab Interpretibus noſtris facilioris doctrinæ gratia inuentum, atque introductum, eſ ſ èque Suitatem in effectu qualitatem quandam, ſecundum quam quis dicitur ſuus hæres, in quo, & ſuperiùs relati conueniunt, quamuis diuerſimode diffiniant. Congerunt etiam ſuitatis effectus permultos, vt penes ipſos pariter videbitur, & per Graſ ſum, d. §. ſuitas, q. 7. Anton. Gom. d.c. 9. variar. ex n. 17. vſque ad n. 20. vbi octo præcipuos ſuitatis effectus cumulauit. Octo etiam congessit Ioan. Oinotomus, in d. §. ſui, n. 8. fol. mihi 230. Vigli. Pinel. Guil. Bened. Mencha. & Sarmien. quos infrà n. 38. in verſ. ſuitatis etiam effectus, commemorabo.

Secundò deinde præmittendum erit, ſuos hæredes dici, ſiue ſuos liberos, filios qui ſunt in poteſtate patris morientis eiuſdem mortis tempore, & primum gradum ſeu locum obtinent delatæ hęreditatis tempore; id eſt, quod nemo præcedit gradu eo tempore, vel à morte parentis, vel apertis tabulis ſecundum ius vetus, & nouum. Prout dixit Cuiacius recitat. ſolemni. in libros. C. ad titulum. C. vnde liberi, fol. 486. & probatur in præcitato. §. ſui, Inſtitut. De hæred. quali. & differen. §. ita demum, & §. Cum filius, Inſt. de hæred. quæ ab inteſt. deferun. l. in ſuis. ff. de liber. & poſthum. l. 1. §. qui ſunt in poteſtate. ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti. l. 1. cum ſuis §§. ff. de ſuis, & legit. hæred. l. 21. tit. 3. p. 6. in princip. ibi: E ſuyos ſon llamados aquellos que ſon fijos, o nietor, o viſnietos del fazedor del teſtamento, ſi fueren en poder del, a la ſazon que los fiziere herederos. Et ibi notauit Gregorius Lopez, gloſ. 1. 2. & 3. ſic etiam notarunt, & latius explicarunt poſt: ordinarios in locis prædictis, Antonius Gomezius, tom. 1. variar, dict. cap. 9. num. 14. in fin. Menchaca, de ſucceſ ſion. creatione, lib. 2. §. 19. nu. 4. per totum, Briſ ſonius, de verbor. ſigniſ. lib. 17. pag. 620. Minſingerus, in dict. §. ſui, num. 2. Vaconius, declarat. iuris, lib. 3. dicta declaratione 50. num. 6. & 7. Franciſcus Connanus, comment. iur. lib. 10. cap. 5. num. 7. Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, mortuo itaque teſtatore, el 2. ex num. 9. cum ſeq. Ioannes Bolognetus, in dict. l. qui ſe patris, ex nu. 11. cum ſeq. Anton. Pichardus, in dict. §. ſui, n. 1. & n. 10. vſque ad num. 18. vbi ex ſententia communi diffinit, quod ſui hæredes ſunt liberi, qui in poteſtate morientis fuerunt, & quos mortis illius tempore nemo proximiori gradu antecellit. Et ſingula verba explicat, atque ſuo ordine proſequitur.

Dicuntur autem liberi ſui hæredes, ſiue ſuorum nomen eis indultum eſt, quia domeſtici hæredes ſunt, & ſuus quaſi proprius domi, ex ſuo corpore natus, non aliunde accitus hæres, vel quaſi ſui ipſius hæres. Quia filius, & pater vna. & eadem perſona eſ ſe cenſetur, & vox filij, vox patris, & è conuerſo. Imò filius viuo etiam patre dominus quodammodo bonorum paternorum exiſtimatur, prout in dict. §. ſui, & in dicta l. in ſuis cum aliis citatis ſuprà, ſcribitur, & in dict. l. part. ibi: E llamaron los ſabios antiguos a tale hærederos como eſtos ſuyos, porque ſon como vna perſona, e vna coſa con el teſtador. E aun demos dixeron ſon como ſeñores de la herencia, viuendo con ſus mayorales, porque en ſu vida han todo lo que les es meneſter de los bienes, tambien como los padres, e los abuelos. E otro ſi, por que a la ſu fin no los pueden desheredar, ſin cierta, e derecha razon. Et Gloſ ſa in præcitato §. ſui, verbo, exiſtimantur, ſic adnotauit, & aduertit expreſ ſim, ex artiſicio iuris ciuilis id euenire, quod fingit patrem, & filium, vnam & eadem perſonam eſ ſe, per textum vulgatum (quem in commentariis de vſufructu, multorum Authorum allegatione exornauimus) in l. finali. C. de impuber. & aliis ſubſtit, Item eandem vocem vtriuſque, §. ei qui, Inſtitut. de inutilibus ſtipulation. & ideò videri dominium bonorum paternorum viuo quoque patre, quia in bonis patris alitur, ſicut ipſe pater. Et Gloſ ſ æ ſententiam (vt vides) ſequuti ſunt expreſ ſim dictæ legis Partitæ: Conditores, ſequuntur etiam Doctores ibidem communiter, & in dicta leg. in ſuis, vbi Iaſon, ex num. 14. & non facta mentione Gloſ ſ æ, rationem eandem adduxit Guil. Benedictus, in dicto cap. Rainuntius, dicto verbo, mortuo itaque testatore, ſecundo, num. 20. in principio. Et tanquam nouam ſibi tribuit Vaconius, dicta declaratione 50. lib. 3. num. primo, ſecundo, & tertio, poſtquam enim probauit, filium eſ ſe patris partem, & eandem perſonam etiam naturâ infert ſtatim dicto numero tertio, hanc ob cauſam ius Ciuile videns patrem, & filium eſ ſe eandem perſonam, & bona patris ratione naturali, quaſi debita filiis, impoſuit eis nomen ſuorum hæredum. Et in idem pungit Sarmientus, in dict. l. ſuis, ante numerum 1. & num. 2. ad medium, & Viglius, in dicto §. ſui, num. 1. Alciatus, lib. 4. de verbor. ſignificat. pagina vltima. Et tenuerunt expreſsè Ioannes Oinotomus, in dict §. ſui, n. 3. ibidem Pichardus, n. 16. & 18. Ioannes Coraſius, Miſcel. lib. 3. cap. 16. Iacobus Cuiacius, recitation. ſolemn. in lib. C. ad titulum (vnde liberi, fol. 484. & 485. Antonius Gomezius, tom. 1. variar. dict. cap. 9. nu. 17. Franciſcus Connanus, commen. iur. lib. 10. dict. cap. 5. n. 7. Caldas Pereira, in dict. l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, num. 22.

Hæredes autem, & ſui hæredes, vſque adeò dicuntur, vt viuo quoque patre, & tempore præ ſenti, id eſt vitæ patris ipſius attento hæredes dicantur filij. Idque ex ſententia Bartoli, Socini, & Cornei, quos retulit, & ſequutus eſt Emanuel Coſta, in relectione, §. & quid ſi tantum, legis, Gallus, ff. de lib. & poſthu. 4. part. n. 8. & tribus ſeqq. vbi pro certo conſtituit. Quod etſi viuens, hæredem non habeat, l. 1. cum ſimilibus, ff. pro hærede; Pater tamen ſuum hæredem, aut ſuos hæredes habet, & viuo parenti quis ſuus hæres dicitur. Cæterum atque in contrarium, quod id dici non poſ ſit tempore præ ſenti inſpecto, id eſt vitæ parentis, ſed inſpecto potius futuro euentu, atque tempore, quo pater morietur viuo filio; colligitur ex ſententia Gloſ ſ æ, in eodem §. ſui, verbo, deſierit. Quam cum aliis Authoribus defendit, & comprobat Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 19. n. 19. in verſiculo, & ita eo etiam viuo, & nu. 20. Vltra quem animaduerto, ſententiam Gloſ ſ æ veriorem equidem eſ ſe, ſi effectum, & veritatem temporis præ ſentis inſpiciamus, tunc ſi quidem verum eſt, filios adhuc hæredes non eſ ſe; futuros tamen hæredes, cum pater morietur. Quod ſi iuris ſubtilitatem, & futurum tempus præoculis habeamus, dici ſanè poteſt, quod viuo etiam parenti qui ſuus hæres eſt, cum regulariter, ac niſi alia de nouo emergant, filij parenti futuri ſint hæredes, verè tamen tunc hæredes non ſunt, vt ſtatim dicetur. Animaduerto deinde, ſic etiam intelligenda fore ea, quæ in hac materia reliquerunt ſcripta, atque obſeruarunt Andr. Alciatus, in l. hæredes, 75. num. 4. ff. de verborum ſignificat. Arias Pinellus, 2. parte rubricæ, C. de bonis maternis, num. 38. in verſic. quibus addendum eſt. Nam etſi in pluribus legibus ſuorum hæredum viuentis mentio fiat, idque ob rationem præfatam identitatis, & coniunctionis perſonarum contingat, propter rationem etiam illam naturalem, quæ ſtatim, vt nati ſunt liberi, ad ſucceſ ſionem parentum eos inuitat, ipſiſque rationibus conſideratis, & ad differentiam extraneorum, ſiuè non ſuorum, pater etiam viuens ſuos hæredes habeat, ipsíque viuenti etiam hæres, & ſuus hæres filius dicatur: quia hæres futurus eſt. Tamen quia eſ ſe poteſt, vt in futurum hæredes non exiſtant, ſi ſui eſ ſe deſierint, aut viuo patre moriantur, ſi certis etiam de cauſis à ſucceſſione remoueantur; negari non poteſt reuera ante mortem parentum eos hæredes non eſ ſe, quibus viuente patre ſuccedendi ius non conceditur, quamuis eo etiam tempore ſuitas detur, vt dicetur ſtatim. Idque aſ ſequutus videtur Ioannes Bolognetus (licèt non ita explicet) in dict. l. qui ſe patris, n. 13. in verſiculo, item dum dicitur. Scribit namque, id quod dicitur, quod ſunt ſui hæredes, & in poteſtate, intelligi de ſuitate ſeu hærede ſine executione cum ſola ſpe, quia in vita ſuitas non operatur executionem, cum pater remaneat dominus verus, & adminiſtrator. Et contradictio eſt, quod viuat pater, & ſit hæres, & ideò in vita eſt ſuus hæres, ſed poſt mortem dicitur exiſtere ſuus hæres. Item dicitur hæres, id eſt, quaſi dominus nunc, & ſuturus effectualiter dominus per mortem, ſed poſt mortem hæres eſt propriè, & ſic in effectu futurum euentum, ſiue ſuturum tempus conſiderat Bolognerus, & Gloſ ſ æ ſententiam probat, quamuis eam non referat. Etſi aliter intelligatur reſolutio illa Coſtæ, procedere non poteſt de iure, ſiue ita explicari debet, vt diximus; & nunc relatus Bolognetus explicat. Nam etſi ſuos hæredes habeat pater, qui liberos habet in poteſtate, futuros tamen hæredes ſperari, non hæredes eſ ſe effectualiter, & de præ ſenti certum eſt Et Bologneto, non obſcure conueniunt Iacob. Cuia. & Ioan. Oinotomus, vbi ſuprà Andr. etiam Fachi. controu. iur. lib. 6. c. 11. in final. verbis. dum dicit, quod filij ſunt veri, & proprij hæredes, & hoc amplius quàm cæteri hæredes habent, quod viuente patre quodammodo domini exiſtimantur, & ideò videntur potius liberam bonorum adminiſtrationem conſequi, quam hæreditatem percipere. Sed quod non impedit hæc res quominus filij mortuo patre hæredes dicantur, erant ſi quidem viuente patre exiſtimatione quadam hæredes, & domini, ſed mortuo patre verè ſunt hæredes, vere ſunt domini; nec continuatio illa dominij ex legis interpretatione impedit, vt hæredes non dicantur poſt mortem patris. Conuenit denique Ant. Pichar (ſed nullum ex præcitatis Authoribus, nec ſuperiora commemorat) in d. §. ſui, n. 18. & 19. vbi ex nonnullis ibi adductis concludit, quæ filius etiam viuo patre ſuus hæres dici poteſt, & quod dicitur hæres, non attento tempore præsenti, ſed futuro euentu, quo pater morietur viuo filio.

