Qui tamen, verè loquendo, nec verus eſt, nec proprius intellectus, nec cuilibet, vel mediocriter tantum in iure verſato, placere poterit quouis modo, atque aliis omiſ ſis, ex eo redarguitur neceſ ſariò, quod diuinatorium non modo, imò deciſioni, & rationi ipſius Decretalis valde repugnans videatur dicere, ideò compenſationem ibi non admiſ ſam, quia nondum erat liquidum quantum creditor ex fructibus percepiſ ſet, cum hoc longè diuerſum ſit à Romani Pontificis intentione, ex qua planè deducitur, compenſationem non admittendam, etiam ſi omnino liquidum eſ ſet quantum ex fructibus creditor percepiſ ſet, atque iuramentum ſui virtute, & effectu, etiam liquidi compensationem excludere, ex generali text. eiuſdem conſtitutione, quæ ita reſtringi non debet, cum liquidum, aut non liquidum id non operetur in illo caſu; ſed iuramentum interpoſitum principaliter excitauerit Romanum ipſum P. vt ita decideret. Idque manifeſtè deprehenditur ex illis verbis: Deinde debitores eius, qui prædictas poſ ſeſ ſiones, & redditus contra iuramentum ſubtraxiſ ſe dicuntur, ſi ita eſt, eos Eccleſiaſtica cenſura cogatis, vt hæc reſtituant: nec ſibi moleſtias inferant donec ei pecunia perſoluatur: cum autem ei pecuniam, ſicut iurauerunt, perſoluerint; vos ipſum ad reſtituendum quicquid, deductis expenſis, vltra ſortem recepiſ ſe conſtiterit, inducere ſtudeatis. Quæ verba vltima fortiſ ſimè vrgent, nec cauillari poſ ſunt, probant namque apertiſ ſimè, ſolutionis vere actum (vtcunque res ſit) præcedere debere ad ſatisfactionè & implementum iuramenti, poſtmodùm verò ſolutione iam facta pecuniæ illius reſtituendum eſ ſe quicquid deductis expenſis vltra ſortem receptum fuerit. Prætereà, dici non poteſt, quod etiamſi iuramentum præ ſtitum fuerit, compenſatio admittatur, vbi omnino & ſtatim apparet liquidò quantum ex fructibus creditor perceperit, verè namque liquidatio ea, non ita apparere, aut breui fieri poteſt, vt ſtatim expedita, & certa ſit, cum potius computatio ſaltem aliqua fieri, & alia intercedere debeant, de quibus per Nartam, in conſ. 510. & in conſ. 536. n. 5. Ex illis autem moleſtiam aliquam inferri, & deciſionem eiuſdem capituli infringi, nullus negauit, qui ſuperiora cum iudicio perpendat, verba etiam cap. illius conſideret ibi: Vt hac reſtituant. nec ſibi moleſtias inferant, donec ei pecunia perſoluatur. Quod videntur præ ſentire Innocentius, Ioan Andr. Hoſtienſ Anton. & Imola, in eod. c. ad noſtram. Aretin. in conſ. 10. col. 2. dum intelligunt eo in text. compenſationem admitti non debere, etiam eius quantitatis, quæ teſta ac liquida ſit, in quo ſenſu eos, & alios plures Authores retulit Couar. d.n. 9. in principio, & Pontificiam eam conſtitutionem accepit contra Couar. metipſum Ioan. Gutier. de iuramento confirmatorio, 3. p. cap. 6. n. 6. ad fin. in verſ neque obſtat intellectus, quò loci, & alia ratione Didaci intellectum recte damnauit, & de ipſo dubitauit etiam Seraph. d. priuileg. 74. n. 70. videndus ex n. 66. Hi tamen duo, nihil ex ſuperioribus adnotarunt. Ipſe autem Seraphinus cum indicio animaduertit, promiſſionem illam de nulla moleſtia inferenda, operari debere virtute iuramenti, vt non modo facti ſiue de facto moleſtia inferri poſ ſit, aut debeat, ſed nec etiam de iure inferatur, & per iuramentum cenſeatur ſublata moleſtia, quæ aliàs á iure permittebatur, qualis eſt compenſationis moleſtia, vt aliquid operetur, ſicuti ipſe concludit ibidem, n. 51. & 52. videndus ex n. 38. non ergo placere poteſt, nec etiam ſtante deciſione Decretalis illius, Didac. Couar. Interpretatio ſuſtineri.

Diſplicent etiam ea, quæ in eodem propoſito ex Socino tradidit, atque ſcripſit Iacob. Mand. de Alba, in conſ. 228. per totum, ipſa namque vera non ſunt, & apertè conuincuntur ex his, quæ adnotata ſuprà reliquimus, ex his etiam, quæ Did. idem Cou. ſub eod. n. 9. in verſ tertio, ex Bartholom. Socin. expreſ ſim ſcripſit.

Quamobrem pro vera d.c. ad noſtram, enucleatione atque interpretatione, obſeruanda, atque conſtituenda erunt nonnulla quibus ipſa diſtinctè, & dilucidè explicata, & ornata manebit. Ac primò quidem conſtituendum eſt Beroi. in cap. 1. de vſuris, ex num. 62. Anchar. ibidem, q. 31. Alciatum, de verbor. ſignific. lib. 2. num. 23. aſ ſequutos non fuiſ ſe veram rationem d.c. ad noſtram, eorúmque placita ex his dilui manifeſtè, quæ numeris præcedentibus adnotauimus, idcirco hoc loco præmittuntur conſultò, nec repetuntur.

Secundò conſtituendum eſt, veram illius textus relationem ex integra Anton. Conſc. & Anton. Auguſtin. deducendam, ex qua colligitur apertè, debitores propria authoritate ſubtraxiſ ſe creditori poſſeſ ſiones pignori datas, eo quod ex pignoris fructibus ſortem ſolutam eſ ſe creditori exiſtimaſ ſent, vt Conſtat ex illis verbis: Deinde debitores eius, qui prædictas poſ ſeſ ſiones, & redditus contra iuramentum ſubtraxiſ ſe dicuntur, &c. Creditorem ex iuriſiurandi obligatione repetere, debitores fructuum computatione ſe defendere. Alex. III. conſultus decidit, debitores ſtatim compellendos eſ ſe, vt pignora creditori reſtituant, nec illi moleſtiam inferant; deinde vt pecuniam mutuam eidem ſoluant ſicut iureiurando ſe obligauerunt, quod verba ſequentia magis declarant (Si ita eſt, eos Eccleſiaſtica cenſura cogatis, vt hæc reſtituant: nec ſibi moleſtias inferat donec ei pecunia perſoluatur) tandem pecunia ſoluta creditorem ad fructuum reſtitutionem (deductis expenſis) cogendum eſ ſe, ex illis verbis: Cum autem ei pecuniam ſicut iurauerunt, perſoluerint; vos ipſum ad reſtituendum, &c. Ex quibus ſane verbis, & integra præfata, admitti non poſ ſunt diſtinctiones nonnullæ, quas ex Abbate, Socino, & aliis adduxit Seraphin de priuilegiis iuramenti, dict. priuilegio 74. ex num. 130. vſque ad num. 140. vt contrarias ſuperiùs relatas opiniones concordaret; nam (vt conſtat ex verbis eiſdem integræ illius) & caſus ipſi repugnat, & Romani Pontificis intentionem, atque iuramenti religionem, & virtutem ſubuertunt, nec eo textu probantur.

Tertiò conſtituendum eſt, in ſpecie d.c. ad noſtram, el 1. de iureiurando, nullum eſ ſe vſuræ periculum, ſiquidem ex eadem integra ita apertè deducitur, creditorem proteſtatum fuiſ ſe, ſe pecunia, quam crediderat, contentum eſ ſe, fructuum etiam computationem, & reſtitutionem non auferri (quod vſuræ prauitatem induceret) ſed differri dumtaxat, idque iuridice equidem, vt prius debitor iuriſiurandi vinculo ſatisfaciat: quocirca Alexand III. P. M. prudentiſ ſimè ſtatuit, compellendos eſ ſe debitores, vt prius ſoluant, creditorem ſtatim etiam compelli, vt acceptum reſtituat. Quod vtrumque factum ideò fuit, quod iuramentum non implere, aut eidem quouis modo contrauenire, periculoſum videretur; quod etiam iuramento impleto aliquid vltra ſortem recipere creditorem, periculum etiam induceret vſurariæ prauitatis, cuius crimen deteſtabile, & horrendum profitentur non ſemel Romani ipſi Pontifices, dict. tit. de vſuris. Ita autem factum de iure, deducitur etiam text. in cap. debitores, eod. tit. de iureiur. vbi debitores, qui ad ſoluendas vſuras ſe obligauerunt, propter periurij periculum, iuramentum adimplere, atque illas ſoluere compelluntur, ſed ſtatim repetere poſ ſunt, & creditor reddere adſtringitur, ne aliàs committeretur vſura. Et ſecundum hæc, cum fructuum computatio, & reſtitutio fiat effectualiter, licèt ſolutio quantitatis debitæ pręcedente debeat, nihil eo textu deciditur, quod ſuperiùs obſeruatis refrageretur aliquo modo nec etiam ius ſpeciale d. cap. ſalubriter, alio in caſu communicet.

Quartò conſtituendum eſt, in ſpecie eiuſdem c. ad noſtram, debitores, qui ſe ſoluturos iurarunt, ideò non liberari compenſatione, quod non ſimpliciter ſe obligauerint ad ſoluendum, quo caſu promiſ ſio ſoluendi tolli poſ ſet compenſatione, & quacunque liberatione, l. ſolutionis, 54. ff. de ſolutionibus, vbi Paulus Iureconſultus in hunc modum ſcripſit: Solutionis verbum pertinet ad omnem liberationem quoquo modo factam: magiſque ad ſubſtantiam obligationis refertur, quàm ad nummorum ſolutionem. Sed ſe obligarunt ad ſoluendum pecuniam, quo caſu, niſi numeratione, liberari non poſ ſunt, propter adiunctum verbum, pecuniam l. ſolutam, 49. ff. de ſolut. vbi Marcian. I. C. S. ita ſcripſit: Solutam pecuniam intelligimus vtique naturaliter, ſi numerata ſit creditori, &c. Vnde ipſemet P. Alex. III. in eodem c. ſ æpè repetit promiſ ſionem, ſiue obligationem ſoluendi cum adiuncto verbo pecuniam, quaſi ſentiat apertè, ea principaliter ratione debuiſſe debitores pecuniam prius numerare, vt conſtat ex illis verbis: ipſos iuramenti religione adſtringens, quod ſuper illis, donec ſoluerent ſibi pecuniam, nullum ei grauamen inferrent. Et ibi, Nec ſibi moleſtias inferant, donec ei pecunia perſoluatur. Et ibi, cum autem ei pecuniam, ſicut iurauerunt, perſoluerint. Quibus ex verbis manifeſte adeò comprobatur interpretatio prædicta, vt retineri debeat omnino. Et corroboratur authoritate Bart. in d. l. ſolutionis, oppoſition. 1. vbi opponit de d. l. ſolutam, & pro ſolutione refert theoricam Dyni, dicentis, quod verbum ſolutionis accipitur largè quandoque, & ita l. ſolutionis, quandoque accipitur ſtrictè, vt in lege contraria; ſed dicit, quod iſta doctrina niſi magis declaretur, eſt nullius momenti; Ideò Bar. ipſe & magiſtraliter conſtituit, quod quandoque verbum ſolutionis non profertur ſimpliciter, ſed cum adiuncto, v.g. tu promittis ſoluere pecuniam, vel dicit Statutum, ſi non ſoluens pecuniam. & ſimiliter, & tunc accipitur ſtrictè, & requiritur naturalis ſolutio rei adiectæ ad verbum ſolutionis, & ita loquitur, d. l. ſolutam. Ecce vbi Bart. tradit expreſ ſim, promiſ ſionem, ſiue obligationem ſoluendi pecuniam, in ſola numeratione velificari propter adiunctum, pecuniam, Quandoque verò (ſubdit idem Bart.) adiungitur verbum obligationis, v.g. ſi ſoluta fuerit obligatio, vel promiſ ſio, & iſto caſu refertur ad omnem liberationem, quouis modo; ita loquitur d. l. ſolutionis. Idem ſi verbum ſolutionis ſine aliquo adiuncto profertus, quia refertur ad obligationem, & quacunque modo ſit ſoluta obligatio, ſufficit, & eſt caſus in lege noſtra (dixit idem Bart.) Vbi docet apertè, promiſ ſionem tolli compenſatione, & quacunque alia liberatione. Et Bart. diſtinctionem ſequuti fuere Caſtrenſ. in d. l. ſolutam, Ripa, in l. ſi ſe non obtulit, §. condemnatum, verſ. ſoluiſ ſe, n. 2. ff. de re iudic. Alci. in l. liberationis, n. 2. ff. de verb. ſignif. Natta, in conſ. 54. num. 5. & in conſ. 60. n. 4. lib. 1. Petr. Surd. in conſ. 82. n. 15. in fin. lib. 1. vbi poſtquam hi duo dixerunt, veriorem eſ ſe ſententiam, vt compenſare non poſ ſit, qui iurauit ſoluere, ſubdunt, id multo magis procedere, quando debitor promittit cum iuramento ſoluere pecuniam vel in pecunia, & reddunt rationem, quia verbum ſoluere adiectum verbo pecuniæ, ſtricte accipitur, & importat veram, & naturalem ſolutionem; compenſatio autem non eſt vera, ſed ficta ſolutio, vt ipſi latius probant ibidem, & Bart. quoque ſequitur Petr. Cened. collectaneo 155. ad Decretales, num. 2.

Et ſecundum hæc vides apertè, intellectum ſuperiorem differre ab intellectu communi: Interpretes namque communiter intellexerunt, compenſationem obiici non potuiſ ſe in d.c. ad noſtram, quia debitor iurauit: nullum creditori grauamen, aut moleſtiam illaturum, donec ſolueret ſibi pecuniam, & ſic tacitè viſus ſuis iurare, non compenſare. Quo modo explicarunt permulti ius Interpretes, quos retulit, & ſequutus eſt Ioan. Gutier. de iuram. confir. 3. p.q. 6. num. 5. Sed quia aduerſus hunc intellectum communem excitari poſ ſunt rationes nonnullæ, de quibus per Seraph. d. priuileg. 64. num. 40. 41. & pluribus ſeqq. licèt rationes metipſ ę etiam vitari poſſint, vt idem obſeruat, tutius videtur, interpretationem præfatam probare.

Vides etiam, articulum & dubium excitatum ſup. ex num. 78. duplici via dilui, atque explicati poſ ſe; Primò, quod compenſare non poſ ſit indiſtinctè, qui ad ſoluendum ſe iuramento adſtrinxit: quam ſententiam probarunt infiniti iuris Interpretes, quos eodem num. 78. retulimus, & iidem validiſ ſima fundamenta pro ea parte adduxerunt. Eandémque sententiam multo magis, aut ſine dubio procedere, vbi is, qui ſe ſoluturum iurauit pecuniam, compenſationem obiiceret, idque propter adiunctum, pecuniam, vt ſuprà diximus ex eodem cap. ad noſtram, & Natta, & P. Surd. ibi relati, ita quoque intellexerunt. Aut quando in promiſ ſione iurata de ſoluendo, adiectum quoque fuerit de moleſtia non inferenda, ex communi interpretatione DD. & ſententia ad text. in eodem cap. ad noſtram. Secundò, quod compenſare poſ ſit is, qui iureiurando ſe ſoluturum promiſit: & tunc omnibus fundamentis, & rationibus contrariæ partis reſponderi, atque ſatisfieri, prout Didac. Couar. in d. cap. quamuis pactum, 1. p. §. 4. nu. 9. reſpondit: & latè Seraph. d. priuileg. 74. ex nu. 37. cum multis ſeq. Ad tex. etiam in eod. c. ad noſtram, reſponderi poteſt, vt ſuprà, contrarium inquam ibi ſtatutum propter adiunctum verbum pecuniam, & promiſ ſionem ſoluendi non ſimpliciter, ſed cum aiuncto ſoluendi pecuniam, factam. Vel communis reſpondet, ex adiectione de non inferenda moleſtia id proceſ ſiſ ſe. Nihilominus tamen diſtinctionem, & concordiam ſuprà traditam videri veriſ ſimam ex eodem cap. ad noſtram, & citata Bartoli doctrina. Vides denique, nullo pacto excuſari poſ ſe, & errore manifeſto lapſos eos Interpretes, qui indiſtinctè arbitrati fuere, compenſare poſ ſe promittentem ſoluere ſimpliciter, & etiam promittentem ſoluere pecuniam, vel quantitatem receptam (in hoc enim non diſtinguunt, ſed vniformiter vtrumque accipiunt) plures ex his Authoribus, quos retuli ſup nu. 79. cùm tamen, quando cum adiuncto verbo pecuniam, promiſ ſio facta fuerit, compenſationem admitti non debere, ex deciſione Decretalis eiuſdem, & ſuperiùs reſolutis, pluſquam manifeſtè conſtiterit. Et hæc ſunt notanda, quia nullibi ita plene, & diſtinctè reſoluta: alia verò, quæ pertinent ad limitationes Communis præfatæ, & deciſionis d.c. ad noſtram, vide latiſ ſimè per Seraphinum, dicto priuilegio 74. ex num. 141. cum multis ſequent.

Quoad text. verò in d. cap. ſalubriter, de quo adeò plene num præced. Decimo & vltimò infertur, ex relata ad eundem text interpretatione, atque in terminis deciſionis eiuſdem Pontificiæ inferri poſ ſe ad quæ ſtionem vtilem, & praxi neceſ ſariam, nun quid attenta diſpoſitione l. primæ, tit. 2. lib. 5. nouæ collect, Regiæ, vbi taxantur dotes, prout ibi adnotarunt & latius declarant Ioan. Matiençus, & Alphonſus Azeuedus, Gaſpar Baëtius, de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 1. per totum, & cap. ſeq. Ioan. Gutierrez, pract. lib. 2. quæ ſt. 11. & duabus ſeq. ſi pater poſtquam promiſit ſummam à lega Regia taxatam, vel minus, ante traditam dotem, certas poſ ſeſ ſiones pignori pro dote ipſa ſoluenda obligauerit, quarum fructus aliquot annis percepti, excedant in quantitate maxima, vel in aliqua quantitate ſummam à lege Regia taxatam, vtrum talis exceſ ſus qui datur in fructibus, non pertineat ad generum, ſed ipſo iure debeatur hæredibus patris, ex deciſione dictæ l. Regiæ. Et quidem in terminis, d.c. ſalubriter, quod intereſ ſe dotis promiſ ſ æ, & non ſolutæ, non debeat computari in legitima; obſeruarunt Gratus, in conſ. 57. num. 5. lib. 1. Alex. in conſ. 69. col. 1. lib. 1. Baldus, in conſ. 237. in fin. lib. 1. Decius, in conſ. 119. Corneus, in conſ. 240. In præ ſenti conſultatione, lib. 3. & reducens ad terminos præfatæ Regias legis dotes taxantis; quòd tale intereſ ſe non imputetur in legitima, nec habeat locum eiuſdem legis conſtitutio, ſi dos non excedat de per ſe ſummam taxatam ibi, quamuis iuncta ſimul cum intereſ ſe, aut cum fructibus ex poſ ſeſ ſionibus perceptis excedat; tenuit expreſ ſim Gaſpar Baêtius, & nonnullis rationibus confirmat, de non melior. dot. rat. filiab. cap. 25. n. 7. & tribus ſeq. Cuius reſolutionem, & veram, & iuridicam eſ ſe exiſtimo, aliter tamen decidi debere eum articulum, & ratione, & lege confirmandum arbitror: Ratione, ex conſtitutione dictæ Pontificiæ decretalis ſalubriter, ſic inducta; nam prohibitio d. l. Regiæ non poteſt maiori, aut fortiori ratione fulciri, quàm fulta ſic ea, ex qua vſurarum prohibitio deſcendit, ſed vſura tot iuribus, & rationibus prohibita, non impedit, quin maritus ob rationem illam ſuperius conſideratam, & in eodem cap. expreſ ſam, fructus omnes indiſtinctè ſibi retineat, nec eos teneatur in ſortem principalem imputare, nec per hoc cenſetur contra prohibitionem vſurarum aliquid induci, nec fraudem committi, imò ex lege fructus conceduntur marito propter onera matrimonij, quæ ſuſtinet: ergo ſimiliter, atque ob eandem rationem vniformiter militantem, in terminis d. l. Regiæ, maritus ſuſtinens onera matrimonij, debet fructus percipere, & ſibi retinere ex poſ ſeſ ſionibus pro dote conſtituta pignori obligatis, nec debent imputari ad effectum conſiderandi exceſ ſum vltra ſummam ea leg. Regia taxatam, cum in ipſa dotis promiſ ſione exceſ ſus non fuerit.

Lege etiam comprobari poteſt eadem reſolutio, ponderando text. valde ſingularem, & extraordinarium, in l. cum debitor. 8. ff. quibus in cauſ. pig. vel hyp taci. contrah. vbi Paulus I. C. S. ita ſcripſit. Cum debitor gratuita pecunia vtatur, poteſt creditor de fructibus rei ſibi pignoratæ ad modum legitimum vſuras retinere. In cuius legis explicatione, ne aliàs ſibi ipſi contradicat, dum dicit gratuitam fuiſ ſe pecuniam, ideſt, gratis datam, l. ſi gratuitam, ff. de præ ſcriptis verbis. Et dum dicit, competere retentionem vſurarum, cum non præceſ ſerit ſtipulatio, contra text. in l. 4. C. de vſuris, mirabile videri, id exiſtimauerunt Gloſ ſa, & Doctores communiter, qui diuinatoriè, & malè intelligunt, ea in l. per pactum modum promiſ ſas fuiſ ſe vſuras creditori; quod vel falſum eſ ſe, ex eo deprehenditur, vt alia prætermittam, quia ſecundum eam interpretationem iam non eſ ſet gratuita pecunia.

Nec etiam ſuſtineri poteſt cogitatio quædam Hotomanni, obſeruation. lib. 1. cap. 4. dicentis, negatiuè legendum eſ ſe eum text. cum tamen verus, & Germanus eiuſdem ſenſus deduci debeat ex rubrica & titulo, cui ipſe ſubiacet. Ex quibus neceſ ſario equidem fatendum eſt, in ea l. de tacito pignore tractari, & Paul I. C. S. eò tendere, vt ſignificaret, quod ſi aliquis poſtquam recepit mutuam pecuniam gratis, det pignori creditori poſ ſeſ ſiones aliquas, ipſo creditore non petente, nec modo aliquo cogente, quod præ ſumi debeat, voluiſ ſe conſtituere tacitum pignus in fauorem creditoris, vt fructus earum ipſe lucretur, idque ex eo, quod ex beneficio recepto propter mutuum, remanſit illi naturaliter obligatus, l. ſed & ſi lege §. conſuluit, cum vulgatis ff. de petitione hæreditatis, quod beneficium cenſetur velle rependere ex ipſis fructibus, ideò Paulus metipſe I. C. S. acutè, & eleganter decidit, poſ ſe creditorem de fructibus rei ſibi pignoratæ, ad modum legitimum vſuras retinere. Et non ineleganter ex eadem l. ſumitur argumentum ad reſolutionem propoſitæ quæ ſtionis; nam cum dote ſemel conſtituta, ſiue perfecta iam promiſ ſione dotis, nullo iure cogente, ſocer faciat hanc præ ſumptam donationem genero in fructibus poſ ſeſ ſionum, ſicuti & cuilibet extraneo poſ ſet, d. l. cum debitor, vel poſ ſeſ ſiones tradat, quia dotem promiſ ſam non ſoluit; valere equidem, & de iure ſubſiſtere debet, nec per hoc induci debet aliqua fraus ipſi legi Regiæ, quia non fit hæc donatio præ ſumpta tempore, quo dos promittitur, neque vt fraudetur eadem lege quæ loquitur, quando in ipſa promiſ ſione dotis, aut cùm dos conſtituitur, datur exceſ ſus, ſed poſt perfectam dotis promiſ ſionem, ſocer ſentiens beneficium quod ſentit ex dilata ſolutione dotis, rependit tale beneficium ob cauſam dotis, quæ cauſa dotis in hac præ ſumpta donatione non eſt finalis, neque præciſa quoad ipſum ſocerum, ſed impulſiua, & præ ſtat aliqualem occaſionem. Imò non ſolum ex ea Pauli I. C. S. ſubtilitate, & præ ſumpta illa donatione, ſed ex conſtitutione d. cap. ſalubriter, idem dicendum erit generaliter; cum ob illam rationem onerum matrimonij ſupportandorum (ad quæ frequentius fructus dotis non ſufficiunt) gener fructus omnes ſibi retineat, nec teneatur computare, quocunque tempore poſ ſeſ ſiones pignori obligentur; modo non ſubſit aliqua fraus, tacita, vel expreſ ſa: ſi enim ob fraudandam d. l. Regiæ deciſionem id fieret non procederet equidem ſuperior reſolutio, nec d. cap. ſalubriter, conſtitutio, iuxta ea, quæ Gaſpar Baëtius, de non meliorand. dotis rat. filia. cap. 19. num. 14. ſcripta reliquit, & quoad deciſionem eiuſdem cap. ſalubriter, & l. Regiæ conſtitutionem, notanda erunt exempla duo fraudis, quæ ex communiter Theologorum ſententia, & aliorum Interpretum traditionibus adducit pater Salon, de iuſtitia & iure, controuerſia 14. in principio, fol. 817.

Primum exemplum eſt, vbi ſocero volente ſoluere dotem, gener illam recipere noluerit, petierítque dari ſibi pignus aliquod fructiferum, cuius fructus ſingulis annis percipiat, non computando illos in ſortem, quia nolle recipere dotem, & manere illam penes ſocerum, perinde eſt, ac ſi illam traderet ſocero in mutuum, & ratione mutui perciperet fructus illos vltra dotem, & fortem eius principalem, quod eſt apertè vſura. Et idem erit in omnibus aliis caſibus, in quibus magis ob præfatam rationem lucri fructuum, quam impotentiam, aut noluntatem dotis tradendæ, fraus aliqua præ ſumi debeat iuridicè.

Secundum exemplum eſt, ſi accepta iam actu dote à genero, ille ſub eodem pacto mutuet, vt quandiu illa apud ſocerum manet, habeat ipſe pignus fructiferum, cuius fructus ita faciat ſuos, vt non extenuent ſortem illam mutuatam, nec detrahantur ab ea.

CAPVT XXIV.

Leg. finalis, C. de edict. Diu. Adri. tol. materia diligenter, & dilucidè; breuiter tamen, & vtiliter diſcutitur: ac inter alia principaliter inquiruntur ex profeſ ſo nonnulla, legis inquam eiuſdem, & l. 3. titul. 13. lib. 4. nouæ collection. Regiæ, (quæ l. Soriana, vulgò nuncupatur) remedium, quibus, & quando competat, vel non; quæ etiam adſtringantur probare, qui legum earumdem beneficium implorant, ſiue quæ requirantur, vt quis in ſummario, poſſeſ ſorióque eius legis iudicio obtineat. Deinde, an ſemiplenæ probationes ſufficiant, an verò plenæ neceſ ſariæ ſint. Rurſum, quando quis dicatur legitimus contradictor ad impediendam miſſionem in poſ ſeſ ſionem ex dictis legibus; & quæ vitia dicantur viſibilia, aut inuiſibilia, eam impediant, vel non? An etiam admittantur probationes, ſeu exceptiones altiorem indaginem requirentes, & quando incontinenti probationes fieri poſ ſe, dicatur, vel non poſ ſe. Succeſ ſori deinde maioratus (quod hactenus abſoluere ſatis explicatum non erat) an remedium dictæ legis finalis, competat, fideicommiſ ſario etiam de iure communi, & hodie de iure Regio poſt deciſionem l. primæ, titul. 4. lib. 4. nouæ collection. Regiæ, etiam nulla reſtitutione facta ab hærede (quod nullus itidem explicauerat abſolutè:) An denique hæres hodie poſt deciſionem eiuſdem l. Regiæ primæ, poſ ſit a fideicommiſ ſario compelli, vt adeat hæreditatem, & ſibi reſtituat, & de intellectu præfatæ legis primæ. Vbi ingenti ſtudio, & labore eximio, Authorem aliorum Interpretum placita, & reſolutiones euoluſ ſie, atque explicaſ ſe, & quamplurima dilucidè, & diligenter magis, quam antea factum eſ ſet, obſeruaſ ſe, libenter fatebitur quicunque.

SVMMARIVM.

- 1 Authoris in ſcripta, & confectione huius cap. finis, & intentio præcipua, labor etiam eximius proponitur.
- 2 Per aditionem hæreditatis tranſeunt omnia iura in hæredem ipſo iure, & acquiritur hæreditati, ſicuti erant penes defunctum.
- 3 Poſ ſeſ ſio autem rerum haereditariarum (niſi ipſa apprehenſa ſit) non acquiritur per ſimplicem aditionem hæreditatis.
- 4 Nec continuatur poſ ſeſ ſio defuncti, etiam in ſuos hæredes.
- 5 Hæres potest propria authoritate ingredi, & apprehendere poſ ſeſ ſionem rerum hæreditariarum, cum bona vacantia ſunt, & à nemine poſ ſidentur, nec iudicis authoritate opus eſt.
- 6 Poſ ſeſ ſionem vacantem alicuius rei poteſt ingredi propria authoritate omnis ille, qui titulum habet.
- 7 Vxor pro dote ſua, an poſ ſit remanere in retentione domus, quam habitabat cum ſuo marito, remiſ ſiuè. Et vide infrà, num. 38.
- 8 An etiam poſ ſit propria authoritate ingredi poſ ſeſſionem hæreditatis ab alio tertio occupatæ, remiſſiuè. Et vide infrà num. 38.
- 9 Filius, vel alius hæres, non modo ex testamento, ſed etiam ab inteſtato potest propria authoritate poſ ſeſ ſionem bonorum apprehendere, modò ab alio non ſint poſ ſeſ ſa.
- 10 Filius abſens tempore mortis patris reuerſus, ſi inueniat fratrem poſ ſidere, poteſt propria authoritate ingredi poſ ſeſ ſionem bonorum patris.
- 11 Hæres ſi accipiat poſ ſeſ ſionem bonorum hæreditariorum vacantium propria authoritate, debet in ea poſ ſeſ ſione tueri, atque defendi, ſi alius Tertius in ea poſ ſeſ ſione ipſium moleſtare voluerit. Intelligendo, & diſtinguendo, prout hic intelligitur, & diſtinguitur.
- 12 Hæredem melius, & vrbanius facturum, ſi poſ ſeſſionem rerum hæreditariarum Iudicis authoritate apprehendat, quamuis poſ ſit propria authoritate, & ſuo iure id efficere.
- 13 Caſtrenſis, & Decij ſententia, quod l. finalis, C. de edict. diui Adrian. tol. ad bene eſ ſe tantum prodita ſit, nec fuerit neceſ ſaria, refertur. Et adducitur Ioſephi Ludouici Placitum quoddam; intellectus etiam eiuſdem ad illum text. contra Communem.
- 14 Qui ab Authore improbatur, ac etiam Caſtrenſis, & Decij ſententia, nouè & verè confutatur.
- 15 L. finalis, C. de edict. diu. Adri. tol. remedium competit omnibus vniuerſalibus ſucceſ ſoribus ex teſtamento, primis ſecundis, & vlterioribus.
- 16 Primis, ſiue primo gradu ſcriptis ex ſola oſtenſione teſtamenti, ſequentibus verò non aliter, quam ſi notorium faciant Iudici, caſum ſubſtitutionis eueniſ ſe.
- 17 L. finalis, C. de edicti. diui Adria. tol. remedium, non competit ſucceſ ſioribus ab inteſtato, ſed ſuccedentibus ex teſtamento.
- 18 Succedentes ab inteſtato, cur non habeant remedium d. l. finalis. Vbi ex ſententia Iacob. Menochij, Achil. Perſonal. & Ioan. Philippi, triplex proponitur ratio, remiſſiuè.
- 19 Succedentes ab inteſtato, vtrum habeant remedium dict. l. finalis, vt officio Iudicis mittantur in poſſeſ ſionem. Vbi Baldi, & aliorum ſententia affirmatiua refertur.
- 20 Et contraria magis probatur.
- 21 L. finalis, C. de edicti, diui Adrian. tol. remedium, competere hodie ex deciſione l. 3. tit. 13. lib. 4. compil. (qua vulgò Lex Soriana nuncupatur) etiam venientibus ab inteſtato. Et ſic non ſolum filio, ſed etiam aliis conſanguineis tranſuerſalibus teſtatoris. Vt latiùs hic probatur, & dict. l. Regia 3. de Soria, declaratur.
- 22 Pelaez etiam à Mieres locus expenditur, & partim probatur, partim improbatur.
- 23 L. finalis, C. de edict. diu. Adri. tol. remedium, legatariis, aut fideicommiſ ſariis particularibus non competit.
- 24 Nec id immutatum eſt deciſione, d. l. Regiæ 3. de Soria, tit. 13. lib. 4. nouæ col. Reg. prout latiùs hic adnotatur. Et vulgatiſ ſima illa, & per manus tradita quotidie quæ ſtio, vtrùm legata, & fideicommiſ ſa particularia habeant executionem paratam, breuiter explicatur, & praxis hodierna ex aliis Authoribus commemoratur.
- 25 L. finalis, C. de edict. diu. Adrian tol. remedium, ſucceſ ſori maioratus competere pro conſequenda actuali bonorum maioratus poſ ſeſ ſione, ſiue vt efficiatur realis, & actualis poſ ſeſ ſor. Idque ex ſententia Anton. Gomez. & Ludouic. Molinæ, quæ ab Authore probatur, & num. ſeq. Nec diſ ſentit Pelaez à Mieres, imò conuenit apertè; vt nouè & verè notatur infra, n. 49. & ſeq. vſque ad num. 15.
- 26 Poſ ſeſ ſor ciuilis, & naturalis poteſt intentare interdictum adipiſcendæ, pro conſequenda actuali, & corporali detentatione.
- 27 Poſ ſeſ ſor ciuilis, & naturalis acquiritur ex Conſtituto.
- 28 Poſ ſidens ex Conſtituto, poteſt inter dictum adipiſcendæ proponere, pro conſequenda actuali poſſeſ ſione.
- 29 Interdicta recuperandæ, & retinendæ, competere maioratus ſucceſ ſori.
- 30 Et poſ ſe ab eo diuerſis reſpectibus cumulari.
- 31 L. finalis, C. de edict. diui. Adri. tol. remedium competere non modo primis maioratus ſucceſ ſoribus, ſed etiam ſecundis, & vlterioribus in infinitum, vt latius hic probatur, atque nouiter exornatur, & n. ſeq. & vide infra. n. 93. vbi ſingulariter declaratur.
- 32 In maioratus ſucceſ ſore longè diuerſam militare rationem, quàm in fideicommiſ ſario, & inde reſolutiones communes Doctorum in quæstione fideicommiſ ſarij ad remedium d. l. finalis, non vrgere contra reſolutionem ſuperiorem, vt hic adnotatur, & num. ſeq.
- 33 In ſucceſ ſores maioratus, vlteriores, tranſit dominium, & poſ ſeſ ſio bonorum maioratus ſine aliqua reſtitutione reali, nec verbali. In fideicommiſ ſarios, contrà, de iure communi, vt nu. præced.
- 34 L. finalis, C. de edicti, diui Adri. tol. remedium, competere fideicommiſ ſario, etiam ſi nec verbo, nec facto reſtitutio fuerit facta, cùm à lege, vel ſtatuto eidem deferuntur iura, & actiones.
- 35 L. 45. Tauri, remedium, competere ei, qui prætendit maioratus ſucceſ ſionem ex immemorabili præ ſcriptione. Nec vrgere in contrarium deciſionem d. l. finalis, C. de edict. diu. Adri. tol. cum Molina probatur, remiſ ſiuè.
- 36 Dict. l. finalis remedium, & competens ſucceſ ſori maioratus, ex l. 45. Taur. dari contra titulo poſsidentem.
- 37 Vxori pro medietate lucrorum, an competat remedium poſ ſeſ ſorium dict. l. finalis, vel de manu hæredis ea capere debeat, & an pro eis ſit legitimus contradictor, remiſ ſiuè, & vide relatos etiam ſupr. n. 7. & 8.
- 38 An etiam pro dote habeat remedium d l. finalis, & pro ea ſit legitimus contradictor ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex ead. l. finali, remiſſiuè, & vide quoque relatos dict. num. 7. & 8.
- 39 Succeſ ſor in maioratu, an legitimus ſit contradicto ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex d. l. finali.
- 40 Maioratus vltimus poſ ſeſ ſor, ſi habebat & poſ ſidebat bona, tanquam bona maioratus, ſequens qui de iure debet ſuccedere, legitimus eſt contraditor, etſi non conſtet de titulo maioratus, & debet præferri hæredi in adipiſcenda poſ ſeſſione. Quod eſt notandum, cum frequenter contingere poſſit, vt exemplo nouè oſtenditur hoc loco.
- 41 Plures de familia inſtitutoris maioratus, ſi concurrunt ad ſucceſ ſionem, & vnus de facto ſe ingerit in poſ ſeſ ſionem, an is tuendus ſit in poſ ſeſ ſione contra alios, & quando ſequeſtrum fieri poſ ſit.
- 42 Sequeſtrum, an, & quando admittatur in bonis maioratus, remiſ ſiuè.
- 43 Remedium l. finalis, C. de edicto diu. Adri. tol. an competat filio meliorato, remiſ ſiuè.
- 44 Et an filius ipſe legitimus ſit contradictor ad impediendum eius legis remedium, pro rebus, in quibus fuit melioratus cum reſeruatione vſusfructus, aut clauſula Conſtituti remiſſiuè.
- 45 Remedium d. l. finalis, miſ ſio in poſ ſeſ ſionem ex ea l. vel ex dict. l. 3. de Soria. tit. 13. lib. 4. compil. an habeat locum contra voluntatem teſtatoris, remiſ ſiuè.
- 46 Et quid quando conſtat de iure poſ ſeſ ſoris, vel poſ ſeſ ſor eandem miſ ſionem poſ ſet petere, remiſſiuè.
- 47 Via ordinaria intentata, an poſ ſit quis ad ſummariam, & poſ ſeſ ſoriam viam dictarum legum redire, remiſ ſiuè.
- 48 Filij an poſ ſint agere ad poſ ſeſ ſionem bonorum, quæ pater ante mortem conceſ ſerat filiis, & illorum tradiderat poſ ſeſ ſionem, remiſ ſiuè.
- 49 Pelaez à Mieres, loco hic adducto, nihil decidere, nec etiam ſcribere, quod aduerſetur his, quæ ſoluta fuere ſupra, num. 25. & ſeq.
- 50 Imò ſententiam eandem tenuit expreſ ſim alio in loco, vt nouiter hic adnotatur.
- 51 Succeſ ſor in maioratu, petens à Iudice bonorum maioratus poſ ſeſ ſionem, non amittit poſ ſeſ ſionem, quam ex l. 45. Tauri conſequitur, imò eam confirmat.
- 52 Non etiam amittit ſuam poſ ſeſ ſionem, et ſi minus ſolemniter ei poſ ſeſ ſio concedatur à Iudice.
- 53 Et etiam agendo, adhuc eſt reus. & gaudet commodis poſ ſeſ ſionis.
- 54 Poſ ſeſ ſor bonorum maioratus, ſi non conſentiat poſſeſ ſioni iudiciali alteri conceſ ſ æ, ſibi non præiudicat.
- 55 L. finalis, C. de edict. diui Adri. tol. remedium, an procedat etiam in feudalibus, & libellariis, remiſ ſiuè.
- 56 An quoque procedat, vt vno ex hæredibus in poſſeſ ſionem immiſ ſo, cæteri immiſ ſi videantur. Et quid in creditoribus in bonis debitoris immiſ ſis, remiſ ſiuè.
- 57 Miſ ſus, aut mittendus in poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio dictarum legum, an ſit etiam mittendus in poſ ſeſ ſionem fructuum poſt mortem teſtatoris perceptorum, remiſ ſiuè.
- 58 L. finalis, C. de edict. diui Adrian. tol. remedium competit nedum cum rerum poſ ſeſ ſio eſt vacua, ſed etiam cum occupata eſt, & res poſ ſidentur ab alio.
- 59 Et aduerſus ſingulares rerum poſ ſeſ ſores, ſiue titulo particulari poſ ſidentes, nedum pro hærede, aut pro poſ ſeſ ſore.
- 60 Et cum hæres aliquas res hæreditarias poſ ſidet, alias verò non; nam pro illis, quas non poſ ſidet, datur.
- 61 Citatio non requiritur in immiſ ſione, quæ ſit virtute dict. l. finalis, ſed ſummariè proceditur, quando poſ ſeſ ſo eſt vacans.
- 62 Vt nec citare venientes ab inteſtato opus ſit.
