Nunc autem ſuo ordine, atque diſtinctè regulis præfatis, ſiue generalibus Doctorum obſeruationibus reſpondendo, ante omnia animaduertere neceſ ſe eſt, quòd regulæ ipſ æ ſiue doctrinæ, plures limitationes recipiunt, ſiue pluribus caſibus non procedunt: Et primum procedere ſeu obtinere non poſ ſunt, quando patre vel matre excluſis, filij vocari ſunt expreſsè, vel ſub verbis ſubſtitutionum, aut vocationum aliquando contenti, vel comprehenſi; tunc namque propter ſubſtitutionem aut vocationem expreſ ſam, vel quia comprehenſi ſunt, ceſ ſante excluſionis coniectura (quæ ab excluſione patris tantùm deducitur) filij indiſtinctè admittuntur, nec de excluſione patris curatur, ſiue illa ſit ſimplex aut abſoluta, ſiue conditionalis, aut in euentum alicuius caſus facta: quia cùm hæc omnia à teſtatorum voluntate & diſpoſitione dependeant, ex ipſorum placito alterantur, ſiue procedunt, aut non procedunt doctrinæ præfatæ. Quod ita eleganter in hac materia tradiderunt atque adnotarunt Raphaël Fulgoſius in conſilio 85. Ex facto proponitur, ſub numero tertio, vbi dicit, quòd in ſucceſ ſionibus, quæ ex teſtamento deferuntur, ſ æpenumero accidit, vt vlteriores in gradu admittantur, & anteriores excludantur. Tob. Peruſi. in conſil. 29. ſub nu. 24. Simon de Prætis in conſilio 90. num. 7. & 29. libro primo, & de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dubitatione 2. numero 26. folio 186. Franciſcus Mantica lib. 8. dicto tit. finali, num. 49. & num. 57. Tiberius Decianus in conſ. 1. ex num. 186. lib. 1. Qui Authores loquentes in noſtris terminis, limitant regulas predictas, vt ipſ ę non procedant, quando aliquis ex his, qui deſcendit à perſona excluſa, prætenderet ius ex verbis diſpoſitionis, vel alicuius ſubſtitutionis, & diceret ſe vocatum in aliqua parte, & nunquam excluſum: & ira expreſ ſim admittit Menochius d. conſil. 318. n. 30. lib. 4. Is enim Author, quamuis ex num. 21. plura fundamenta adduxerit contra filios excluſi, eóſque ſicut patrem excludendos putauerit; tandem dict. num. 30. in hunc modura ſcribit: Et prætereà illa traditio Bartoli intelligitur, quando ille nepos ex filia poteſt ſuccedere, vt quia vocatus eſt, vel ab inteſtato lex ei defert ſucceſ ſionem, ſicut in ſpecie declarat Ruinus in conſilio 120. n. 15. lib. 1. ita hic eſ ſet dicendum, quando ij filij D. Proſperi eſ ſent anteà ex propria eorum perſona vocati ab ipſo teſtatore: Sed cùm ij filij non ſint vocati. &c. Menoch. itaque, qui contra filios excluſi, rem cæteris aliis fortiùs adſtringit, non excludendos fatetur (ve vides) quando anteà in aliqua parte diſpoſitionis fuerunt ad ſucceſ ſionem inuitati: & dicto conſilio 172. cùm ex numero primo, cum ſequentibus, plura congeſ ſiſ ſet fundamenta, ad probandum quòd vna perſona excluſa, intelligi quoque debent æqualiter omnes eius filij, & deſcendentes excluſi; tandem limitat eodem modo, quando ſcilicet filij ex verbis alicuius ſubſtitutionis, aut vocationis ius ſuum prætenderent, & verè ſub illa continerentur, vt conſtat ibidem ante numerum 13. in illis verbis: Primò hi nepotes ius ſuum prætendunt ex illa ſubſtitutione, quæ incipit, &c. Et ſtatim probat, quòd ſub illa ſubſtitutione non poſ ſunt videri contenti rationibus ibi adductis, quia ſi continerentur aliquo modo, res eſ ſet abſque dubio & difficultate; & iterùm numero 19. in fine, in verſiculo, cæterùm re ipſa, ibi: Vt hi nepotes nec etiam ex ſua perſona non ſuccedant, cùm verè illi nec contineantur ſub verbis ſecundæ illius ſubſtitutionis, id quod ita multis demonſtratur. Atque ex numer. 20. cum ſequentibus, ex propoſito demonſtrat, vt inde elici debeat, tanti momenti atque conſiderationis eſ ſe, quòd excluſi filius aut deſcendens dixerit, ſe nulla parte diſpoſitionis excluſum expreſsè, & ſub aliqua vocatione aut ſubſtitutione comprehendi, quamuis non expreſsè aut ſpecialiter, ſed ſub verbis generalibus comprehendi aut contineri videatur: quod eo in loco neceſ ſitate adſtrinxit Menochium, vt ex propoſito oſtenderet, atque probaret, nepotes illos, de quibus quærebatur, nullo modo videri contentos ſub verbis ſubſtitutionis cuiuſdam, ſub qua dicebant ſe contentos fuiſ ſe: Quantò igitur magis hoc procedet in caſu præ ſenti, in quo dicti D. Alphonſi filiæ non contendunt ſe comprehenſas fuiſ ſe ſub aliqua ſubſtitutione, vel ſub verbis generalibus vocationum, aut vocationis alicuius contineri, ſed potiùs expreſ ſa atque ſpeciali vocatione iuuantur, & contra eas verbum nullum excluſionis in tota diſpoſitione inuenitur. Quo caſu nullo modo fieri poteſt argumentum ab excluſione alicuius ad excluſionem deſcendentium ab eo, ex dictis Authoribus; vltra quos idem expreſ ſa firmarunt Curtius ſenior in conſil. 44. aliàs 45. Statuto, col. 10. verſ. & ſi ex præmiſ ſis. Iacobits Mandellus de Alba in conſil. 12. & 9. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 73. n. 47. lib. 1. Quo loco dixit, non obſtare authoritates quaſdam, per Mathæum, per Pariſium, & per Rolandum adductas, & in terminis noſtris, ſiue ad deciſionem caſus præ ſentis, verba clara, atque ſingularia ſcripta reliquit, & in hunc modum dixit: Quoniam in caſu illo filij non erant vocati, & agebatur de portione matris, qua ipſa mater ob contrauentionem priuabatur, quæ ceſ ſant hic, cum nepotes ſint expreſsè vocati. Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 3. nu 57. & 58. lib. 1. qui in fauorem noſtrum ſcribit, quamuis prima facie in contrarium ſcribere videatur: Nam etſi afferat diſtinctionem quandam in propoſito huius materiæ, quam attulerunt Doctores per eum relati, & communiter Scribentes in l. pactum quod dotali, C. de collationibus, & in l. qui ſuperſtitis, ff. de acquirenda hæreditate. Vt quando mater excluditur ex facto proprio, tunc ipſius excluſio non inficiat eius deſcendentes; cæterùm ſi facto legis, vel diſponentis ſit excluſa, tunc & descendentes inficiat: hæc tamen diſtinctio procedit in terminis, in quibus Doctores loquuntur, ſcilicet quando ex mente aut Voluntate, vel intentione legis aut diſponentis apparet, excluſionem æqualiter debete filios, ſicut matrem comprehendere; vt quia mater ob aliquem calum excluditur, nec filij eius vocantur: & ſic qua ratione mater excluditur, & filij cenſeri debent excluſi; ſi tamen filij in aliqua parte diſpoſitionis vocati fuerint, aut aliquo modo colligi valeat ex mente teſtatoris, quòd filios excludere noluerit, tunc equidem ea diſtinctio non procedit, ſed. filij indiſtinctè admittuncur: Et ita expreſsè declarat & intelligit Aldobrandinus ipſe eodem conſ. 3. n. 57. Nam vt reſpondeat fundamentis contrariis, verba quedam profert quibus meliora excogitari non poſ ſent ad propoſitum, & in hunc modum ſcribit: Quia non eſt inconueniens, quòd licèt radix ipſa, hoc eſt mater inutilis ſit, ex mente diſponentis, quæ totum facit, palmites ipſi admittantur.

Secundò deinde & principaliter reſpondetur, quòd præfatæ doctrinæ, ſiue generales Doctorum obſeruationes ſuperiùs adductæ, procedunt, quando in filiis eadem ratio excluſionis militat, quæ in patre militabat, aut quæ circa perſonam patris mouit principaliter teſtatorem; ſecus tamen quando ratio, cur pater, vel mater excluditur, non militat æqualiter in filiis: vel ſi excluderetur ob aliquam qualitatem, quæ in eius deſcendentibus ceſ ſaret: ita Bartolus in l. libertorum, ff. de verb. ſignific. col. 5. tradens regulam generalem, quòd quando lex loquitur de filio non ſimpliciter, ſed reſpectu alicuius qualitatis, quæ eſt in filio, ſi illa qualitas non est in nepote, non trahitur ad nepotem: & Bartoli doctrinam ſequuntur communiter Scribentes, vt conſtat ex multis, quos refert Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. fin. n. 45. & n. 49. latiùs n. 71. & ſeq. & nu. 75. vbi congerit in vnum quamplurimas diuerſorum Authorum doctrinas, quæ in id tendunt, vt exclusâ vnâ perſona, omnes ab eo deſcendentes cenſeantur excluſi: Et tandem inquit, omnes procedere, quando ratio excluſionis habet etiam æqualiter locum in filiis. Ioannes Cephalus in conſ. 103. per totum. lib. 1. vbi ipſe ferè omnes authoritates, quæ contra filios excluſi faciunt, pro ratione dubitandi adducit, & poſteà diluit, & ex eius rationibus, & contrariorum ſolutionibus, hæc ſententia confirmatur expreſ ſim, Rubeus Alex. in conſ. 22. col. final. verſ. non obſtat ſi dicatur. Ant. Gabriel lib. 4. commun. tom. 3. tit. de fideicommiſ ſis, concl. 6. n. 7. & 8. & lib. 6. titulo, de verbor ſignific. concl. 1. limitat. 7. n. 58. concludens, quòd quando aliquis excluditur ratione alicuius qualitatis, vel inhabilitatis, quæ in eius deſcendentibus non repetitur, tunc deſcendentes ab eo non excluduntur. Anton. Bagnaſacus in conſ. 140. n. 28. inter conſilia vltimar. voluntar. vol. 2. Emanuël Coſta de ſucceſ ſione Regni, 3. p. fol. mihi 442. numero 45. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſtione 14. numer. 7. Simon de Prætis, in conſilio 31. numero 16. & ſequentibus, & in conſ. 90. num. 7. & ſeqq. lib. 1. & de interpretat. vltimarum volunt. lib. 3. dubit. ſolut. 2. n. 25. in fine, & n. 26. fol. 186. vbi dicit, quòd in noſtra materia ceſ ſat filiorum excluſio ob euidentem diſ ſimilitudinem, & inæqualitatem, aut diuerſam conditionem perſonarum, rerúmve, aut cauſ æ. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, articulo 27. numero 18. ſed ſic eſt, quòd in caſu præ ſenti, ea ratione inſtitutores horum Maioratuum excludunt eum, qui in Maioratu principali ſucceſſerit, quia ſic ſuccedendo, ſatis ei erit conſultum; ſed hæc ratio non æqualiter militat in eius filiis, nec qualitas illa concurrit in eiſdem: ſiquidem dici non poteſt, quòd ipſi ſucceſ ſerint in dicto Maioratu principali, ex eo quòd pater eorum ſucceſ ſerit, nec etiam ſatis eis conſultum eſt ipſamet parentis ſucceſ ſione (vt de ſe patet:) ergo excluſio patris, non ſimpliciter, ſed quia ſucceſ ſit in dicto Maioratu principali facta, nullo modo eis debet obeſ ſe, vt præfati Authores notarunt. Et inter alios, adeò eleganter atque eruditè, & in terminis Philippus Corneus duobus in locis, vt controuerſiam hanc omnimodo dirimere videatur: Is namque Author in conſilio 21. numero 23. & 24. & 25. volum. 1. in hunc modum ſcripſit: Item Doctores loquuntur in caſu, quo perſona ſimpliciter excluditur, non quando excluditur propter aliquam qualitatem, quæ cohæret perſonæ excluſ æ, & non cohæret attinentibus ea mediante, prout contingit in noſtro caſu, vbi mater non excluditur, quia mater; ſed excluditur, quia ſecundo nupta, quæ ratio ceſ ſat in aliis, Et hoc Caſu matre similiter exclusâ, propter non petitum tutorem, ſuccedunt cognati, ac ſi mater non extaret; non enim excluditur mater, tanquam corrupta ſit radix; quod patet: quia non excluditur ſimpliciter ex ea cauſa, ſed excluditur demum, ſi filij deceſ ſerint in pupillari ætate. Item excluditur, quia non petiit tutorem, & ſic propter dictam qualitatem excluditur, quæ qualitas ceſ ſat in deſcendentibus ex ea, &c. Deinde ipſemet Author confirmat idem in conſilio 116. n. 9. & n. 11. & 12. volumine 2. quo loco vt reſpondeat omnibus authoritatibus, & doctrinis, quæ contra filios & deſcendentes excluſi ponderari poſ ſunt, & ſolent, quas etiam ipſe arguendo, & pro ratione dubitandi in initio conſilij adduxerat; verba proculdubio profert, quæ maximi ponderis & momenti ſunt ad caſum præ ſentem, & quæ ad eius deciſionem ſufficerent, quando aliorum Authorum authoritate deſtituti eſ ſemus: Non enim in caſu, quo filij excluſi in aliqua parte diſpoſitionis vocati fuerunt (qualis eſt præ ſens,) ſed in fortiori equidem, quando ſcilicet nunquam fuerunt, nec aliquo modo ad ſucceſ ſionem inuilitati, & pater eorum fuit excluſus; conſtanter defendit, excluſionem cenſeri debete perſonalem dumtaxat, non verò realem aut linealem. Et in hunc modum inquir; Quia reſpondetur, quòd dictum argumentum procedit cæteris paribus: ſed hæc non ſunt paria, quia quando filia eſt ſimpliciter excluſa, tunc cenſetur eſ ſe ſimpliciter & penitùs affecta & extincta ipſa radix, ex qua cæteri attinent: ſed quando eſt excluſa propter aliquam qualitatem, quæ inhæret perſonæ, perſona cenſetur remota: tamen ipſa radix, id eſt ipſa parentela, non cenſetur affecta.

Et iuxta hanc reſolutionem procedit, atque intelligi debet alia doctrina aut communis Doctorum diſtinctio, quam relatis aliis Authoribus adduxit Hippol. Riminaldus in conſ. 664. n. 69. vol. 5. & in conſ. 313. n. 37. lib. 3. vbi diſtinguit, an pater vel mater excludatur propter aliquam cauſam, vel excludatur propter delictum; & cum excluditur propter cauſam, dicit excluſa matre, vel patre, & filios, aut descendentes cenſeri excluſos: Sed vbi excluſio ſit propter delicti, tunc eam non afficere descendentes. Nam (vt ſuprà dixi) reſolutio aut diſtinctio procedit, quando excluſio ſit ob cauſam, rationem, vel qualitatem, quæ in filiis æqualiter militat, ſicut in patre excluſo militabat; ſecus tamen ſi non militat æqualiter, & perſonæ cohæret, quia tunc non afficit filios, vt ſ æpè dictum eſt, & declarant ſuperiùs præcitati Authores: Excluſio namque ſemper reſtringitur ad ſuam cauſam, l. ſi is qui, ff. de inofficioſo teſtamento, l. cancellauerat, ff. de his, quæ in teſtamento delentur. Decius in conſ. 379. n. 7. vbi dicit, quòd limitata excluſionis cauſa, limitatam producit excluſionem. Tiraquellus latè in tractatu, ceſ ſante cauſa, 1. p.n. 99. & n. 142. vbi alios plures Authores citat; imò & Hippolytus ipſe Riminaldus alio in loco expreſsè amplectitur diſtinctionem prædictam ſiue ita ſuperiora declarat: Is enim in conſ. 632. num. 133. & 134. lib. 6. an terminis noſtiis, & multùm ad propoſitum annotauit, quandoque matre, vel patre excluſis, aut ſuccedere prohibitis, filios & deſcendentes excluſos non cenſeri. Et ponit exemplum, quando in filiis, aut nepotibus non militat eadem rario excluſionis, vel ceſ ſat qualitas; vt puta, quando mater fuit excluſa, quia congruè, multíſque bonis mobilibus & immobilibus dotata, filiæ verò, vel vlteriores fœminæ dotatæ non ſunt: quia tunc non ſequitur; mater cui congrua dos relicta fuit, excluſa eſt: ergo & filiæ eius non dotatæ excluduntur; imò meliùs ſequitur, filiæ dotatæ non ſunt: ergo excluſ æ non cenſentur, quamuis mater excluſa fuerit, vt melius ſequi firmarunt etiam Socinus ſenior, Alexander, Pariſius, & Cephalus, quos Riminaldus ipſe retulit ibidem. Hæc autem reſolutio adeò grauis Authoris, & in terminis, de quibus agitur, maximi momenti atque conſiderationis eſt; quoniam (vt dictum remanet) horum Maioratuum inſtitutores excludunt, aut ſucceſ ſione priuant eum, qui in dicto Maioratu principali patris ſui ſucceſ ſerit, & pro ratione huius diſpoſitionis aut excluſionis exprimunt, Porque con el eſtara bien remediado: Et ſic talis excluditur, vel priuatur, quia congruè habet, & vnde pro dignitate viuere poſ ſit: ergo ob eius excluſionem, nullo modo inferri poteſt ad excluſionem filiarum prædictarum, quia non ideò habent vnde congruè & pro dignitate viuere poſ ſint. Ideò melius ſequitur, Eſtas hijas no eſtan remediadas por auer heredado ſu padre: Ergo non intelliguntur excluſ æ; ſiquidem deficit in ipſis ratio principalis diſpoſitionis, & non veliſicatur qualitas, ſiue caſus ille ſucceſ ſionis Maioratus principalis, ſiquidem non ſucceſ ſerunt in dicto Maioratu: Sed & ponderari debebit, Riminaldum in fortioribus terminis loquutum, ſcilicet quando mater aut pater excluditur, & filij aut deſcendentes eorum in nulla parte diſpoſitionis vocantur; & nihilominus ob defectum qualitatis illius, ſic pro conſtanti aſ ſerit: Quantò ergo magis id dicendum erit in caſu præ ſenti, in quo ſic expreſsè atque ſpecificè dictæ filiæ vocatæ fuerunt, cùm etſi earum vocatio deficeret, adhuc ratio, & reſolutio ſuperior procederet. Id quod clarè colligitur ex Riminaldo vbi ſuprà, dict. n. 134. vbi ſic inuenitur ſcriptum: Ad quintum & vltimum, quòd excluſis filiabus teſtatoris ob maſculos, multò magis excluſ æ cenſeri debent iſtæ mulieres vlteriores, ne dicantur illis prædilectæ, contra l. ſi uiua matre, C. de bonis maternis, Vera fuit & realis reſponſio, quod filiæ fuerunt dotatæ, multíſque bonis mobilibus & immobilibus honoratæ: at iſtis mulieribus nihil teſtator reliquit, nec illis prouidit; vnde non inconuenit, quòd per maſculos non excludantur, ſicque ceſ ſet dicta l. ſi viua matre: Quia cùm teſtator filiabus dotes reliquerit, magis quàm neptibus; non benè infertur; filia quæ habuit dotem, eſt excluſa; ergo & neptes non dotatæ, imò meliùs ſequitur è contra.

Tertiò reſpondetur, præfatas regulas & doctrinas, ſcilicet quòd excluſa vna perſona, vel ſuccedere prohibita, & eius deſcendentes excluſi, aut prohibiti cenſeantur, tunc demùm procedere, quando filij aut deſcendentes ad ſucceſ ſionem venirent, & perſona patris vel matris per repræ ſentationem, & tanquam ſubingredientes eorum locum & gradum, ipſóſque repræ ſenrando; ſecus tamen quando venirent ad ſucceſ ſionem ex perſona eorum, & iure proprio, vti exiſtentes proximiores in gradu, vt in caſu præ ſenti quo certum eſt, filias prædictas ex perſona earum, & iure proprio vocationis & ſubſtitutionis, non verò per repræ ſentationem patris ſui ad ſucceſ ſionem venire, & ſic non conſideratur medium à quo procedunt, nec impediuntur ex inhabilitare aut excluſione parentum: Ita Bartolus in l. 1. §. ſi ſit nepos, ff. de collatione dotis, & in l. 1. §. ſi ſit filius, ff. de coniungend. cum emancip. liber. Baldus in l. ſi auia, in 4. oppoſit. C. de liberis prætentis, & in authent. ceſ ſante, C. de legitimis hæredibus. Socin. ſenior in l. Gallus, §. nunc de lege Velleia, col. 2. verſiculo, Tertiò etiam deducitur, ff. de liber. & poſthum. & in terminis ſic conſulendo tradiderunt Fulgoſius in conſilio 86. columna 2. Rubens Alexander conſilio 22. columna finali. Iacobus Mandellui de Alba in conſilio 81. n. 9. Sicinus iunior in conſilio. 2. num. 20. & ſeq. lib. 3. vbi poſt alios ſcribit, quòd quando quis vocator ex perſona propria (vt nunc fuit) non autem ve alium repræ ſentans; tunc inhabilitas eius, quem non repræ ſentat, non impedit, quin admittatur: Et ſequitur Antonius Bagnaſacus in conſilio 140. num. 26. inter conſilia vltimarum voluntatum, votum. 2. Berous in conſ. 96. vol. 1. & in materia pulchrè & latè Ioannes Cephalus in conſ. 103. lib. 1. Rolandus in conſ. 78. n. 3. & ſeqq. lib. 4. Pancirolus in conſ. 169. n. 13. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titulo finali, n. 72. & 75. Peregrinus de fideicommiſ ſis, art. 26. nu. 6. & art. 27. num. 9. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 72. n. 43. & admittit Menochius in conſ. 172. n. 7. verſiculo, nec hoc genus, & n. 19. lib. 2. & in conſ. 318. n. 30. lib. 4. atque in effectu cum aliis Authoribus ſic declarat Molina de Hiſpan. primog. lib. 3. c. 5. n. 41. dum diſtinguit, vtrùm perſona, quæ excludi prætenditur, dependeat à perſona, quæ expreſsè excluſa fuit; & tunc inquit, quòd ſimiliter cenſeri debet excluſa: an verò non dependeat: & tunc non debet cenſeri excluſa. Quod in effectu dicere eſt, an iure proprio, vel ex perſona alterius veniat, vt de ſe pater apertè.

Nec obſtat in contrarium, ſi aliquis dixerit, negari non poſ ſe, quin dictæ filiæ intrent in locum patris ſui, & quòd intrare non poſ ſent, nec etiam ſuccedere, niſi filiæ eius eſ ſent, quoniam poſt eum filij ſui vocantur; & ſic videri, nihil intereſ ſe, quòd proprio iure, atque ex perſona propria ſucceſ ſionem prætendant. Eò magis, quia dictus D. Alphonſus Daualos, pater earum viuit, & in vita ſua venit excludendus, quia ſucceſ ſit in dicto Maioratu principali: Tali autem caſu, quando mater vel pater excluſus viuit, omninò ſunt impedimento filiis ſuis, vt filij ex perſona etiam propria, ſiue proprio iure ſuccedere non poſ ſint, quamuis ſi pater aut mater deceſ ſiſ ſet, ſuccedere poſ ſent: Et quod ita videtur tenuiſ ſe, & materiam hanc declaraſ ſe Angelus in l. illam C. de collationibus. Caſtrenſis etiam in l. ſi defunctus, n. 3. alias 2. C. de legitimis hæredibus, dum quærunt, quid ſi mater excludatur à ſtatuto, exiſtentibus agnatis maſculis, &c. Et ſi contingat extare aliquos cognatos proximiores, qui de iure communi præferrentur agnatis, an ſtante dicto ſtatuto excludantur cognati illi, ſicut excluditur mater? & diſtinguunt, quòd aut mater eſt in medio & ſuperuiuit, & tunc excluduntur etiam cognati, quia eſ ſet abſurdum, quòd mater proximior excluderetur, & alij remotiores in gradu exiſtentes admitterentur: Aut mater non ſuperuiuit; & tunc alij cognati non excluduntur, quamuis ſint remotiores ipſa matre, quia iſto caſu ceſ ſat ratio prædictæ: Et hanc diſtinctionem ſequuti ſunt Ruinus in conſ. 120. n. 16. lib. 1. & in conſ. 18. n. 3. lib. 3. Sociniis ſenior in conſil. 69. n. 23. in fine, lib. 3. & amplectitur Menochius in conſ. 318. num. 25. lib. 4. latiùs in conſil. 172. num. 31. lib. 2. vbi in caſu ſibi propoſito, ſuper quo conſuluit, maximam vim facit in hac diſtinctione, & refert Socinum iuniorem in conſ. 2. n. 25. verſiculo, prætereà lib. 3. cùm ex ſententia Ruini in l. Gallus, §. etiam ſi parente, col. 2. verſic. non obſtant rationes, reſpondit, quòd tunc filius ex perſona ſua venit, nec ob matris perſonam excluditur, quando mater ipſa nunquam fuit excluſa, dum viueret, ex quo caſus fideicommiſ ſi nunquam euenerat; ſi autem eueniſ ſet caſus fideicommiſ ſi, & fuiſ ſet excluſa, ita etiam & filios eius exclusos manere: Deinde & Menochius ipſe eodem in loco improbat Rubeum in conſ. 22. in fine, qui tenuit contra diſtinctionem prædictam, & dixit à pari procedere, quòd quis non extet, ſiue mortuus ſit, vel quòd exter, & ſuccedere non poſ ſit, iuxta iura allegata ſuprà, hoc eodem c.n. 46. 47. & 48. vnico autem dumtaxat fundamento improbauit Menochius, ſcilicet, quòd aſſertio Rubei procedit tantùm quoad ipſammet perſonam inhabilem ad ſuccedendum, & ſic dicit toqui textum in l. ſi ex modica, §. 1. ff. de bon. libertorum, quem Rubeus expendit: non autem procedit quoad impediendum alterum, quoniam tunc paria non ſunt ea duo, vt ipſe Menochius exiſtimat. Hoc autem ideò adductum, atque vltra cogitationem forſan partis aduerſ æ detectum, vt nihil pro ipſa excogitari valeat, cui concludens reſponſum non aſ ſignetur. Fundamento igitur prædicto, quòd negari non poſ ſit, quin dictæ filiæ ingrediantur in locum patris ſui, & quòd ſuccedere non poſ ſent, niſi filiæ eius eſſent; reſpondetur veriſ ſimè, quòd ex quo ſunt filiæ dicti D. Alphonſi, & poſt dictum patrem ſuum vocatæ fuere, vis eſt, quod in iſto caſu admittantur, quemadmodum admitterentur, ſi dictus pater mortuus fuiſ ſet: Quoniam duo iſti caſus æquales ſunt, atque eundem effectum producunt, vt ſuprà ex n. 44. vſque ad numerum 50. concludenter remanet probatum, & Menochius malè quidem contrarium ſuſtinuit; & ideò fortè, vt parti ſuæ placeret aut deſeruiret, vt infrà dicetur: Et quamuis ſuccedunt ingrediendo in locum patris ſui, non tamen ſuccedunt loco patris, ſeu patrem repræ ſentando, ſed intrant Iocum vacantem, qui fuerat locus patris, vt in ſimili voluerunt Bartolus & Baldus in l. ſi auus, C. de liberis præteritis: idem Baldus in l. pactum dotali, C. de collationibus, q. 18. dicens, quòd ſi filia in contractu dotali fecit pactum de non ſuccedendo, & firmauit iuramento, licèt ipſa excludatur, non excluduntur nepotes ex ea, & ſubdit: Nec eis obſtat, quòd intrant in locum matris, quia ſuccedunt per locum de remotione ſeu priuatione matris; vnde non aſ ſumunt ſibi materiam iam extinctam, ſed ſibi aſ ſumunt locum, quem inueniunt vacantem. Quæ verba notabilia ſunt, & ſingularia ad propoſitum noſtrum; & ita multùm commendauit, & in noſtris terminis adduxit, & ſic reſpondit in ſimili caſu, in quo agebatur de iure filiorum cuiuſdam excluſi, Philippus Corneus in conſ. 116. n. 13. vol. 2. Sylueſter etiam Aldobrandinus in conſ. 3. num. 58. & 59. lib. 1. Qui cùm fundaſ ſet partem contrariam, & numeris præcedentibus loquutus fuiſ ſet contra filios excluſi, & expendiſ ſet Baldi locum in d. l. ſi auus. (quem citauit Corneus) d.n. 58. & 59. ſcribit in hunc modum. Nec obſtat doctrina Baldi, & Saliceti, in d. l. ſi auus, quòd quando quis ſuccedit priuatiuè, non dicitur venire ex perſona patris, ita quòd excludatur, ac ille excluditur, ſecus ſi tranſmiſ ſiuè: Quia illa doctrina non facit in propoſito in hoc caſu; nam hi nepotes non veniunt priuatiuè, quia non eſt euacuatus ſuperior gradus, aut de medio ſublatus, quibus caſibus nepotes Venire poſſent ex perſona propria, ſed neceſ ſariò veniunt ex tranſmiſ ſione quadam generationis. Aldobrandinus ergo idem conſiderat, quod Corneus; & vterque ſequitur communem Antiquorum ſententiam, an filij veniant per locum à remotione ſeu priuatione patris, vel matris; & ſic an gradus ſuperior ſit euacuatus, aut de medio ſublatus: & tunc filios & deſcendentes excluſi admittunt, quia non veniunt per repræ ſentationem, aut tranſmiſ ſionem, ſed intrant locum, quem inueniunt vacantem: Et ſic in noſtrum fauorem reſpondent expreſsè, & in fortioribus equidem terminis, vt ex eorum doctrinis & reſponſis conſtat apertè.

Quod attinet verò ad aliud fundamentum doctrinæ aut diſtinctionis Baldi, & Caſtrenſis, animaduertendum eſt, in contrarium non vrgere, quia ij Authores loquuntur in ſucceſ ſione, quæ à ſtatuto defertur agnatis ab in teſtato; tunc enim, quandiu mater, quæ excluditur fauore agnatorum, ſuperſtes eſt, non poteſt filius admitti: quia (vt Angelus dicit) magna abſurditas eſ ſet, quòd veniant remotiores in gradu, qui ſunt eiuſdem capitis, & propinquiores repellantur: Sed in caſu præ ſenti agitur de ſucceſ ſione ex teſtamento, atque de materia fideicommiſ ſaria, in qua non eſt abſurdum, quòd viuo patre admittantur filij, qui poſt eum vocati ſunt, & ſic ſuccedentes ex perſona propria, & in quibus ceſ ſat ratio ob quam pater fuit excluſus, quo caſu exiſtentiam patris non nocere filiis, cum multis Authoribus defendit Ioannes Cephalus d. conſilio 103. lib. 1. imò & Doctoresmetipſi, quos Menochius in contrarium præcitauit, in his terminis idem tuentur, vt doctè aduertit, & ſic intelligit & declarat Angelum, & Paulum, Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titulo finali, n. 48. & 49. vbi citat Guid. Pap. deciſ. 612. n. 1. & Ruinum in conſilio 49. n. 4. in fine; vol. 1. Qui, quando militat diuerſa ratio in filiis, vel à teſtatore fuerunt vocati, & ſic ſumus in ſucceſ ſione ex teſtamento, aſ ſerunt etiam viua matre, filios debere admitti: imò (quod eſt notandum) ipſe Menochius d. conſ. 318. num. 30. lib. 4. poſtquam n. 25. retulit præfatam Angeli diſtinctionem, dicit eam non procedere, quando nepos ex filia vocatus eſt; & ſic quando ſumus in ſucceſ ſione ex teſtamento: & in conſ. 172. lib. 2. vbi n. 30. adeò magnam vim in eadem Angeli diſtinctione fecit, ſemper loquebatur in terminis, in quibus nepotes illi nullum ius prætendere poterant ex verbis ſecundæ ſubſtitutionis, quia verè ſub illis non continebantur: Et ſic ſi continerentur, atque in ſucceſ ſione ex teſtamento Verſaremur, non haberet locum Angeli, & Pauli doctrina prædicta: Quod eruditè aduertit, atque tuetur Mantica dicto titulo finali, lib. 8. num. 49. & 72. cum ſeqq. & ibidem, n. 50. poſtquam in principali, quod tenuit contra Rubeum, improbauit Menochium; meritò etiam & in alio improbat eum, quod d. conſil. 22. Rubeus Alexander notauit, & rectiùs firmabit: dixit namque Rubeus ipſe, paria eſ ſe non extare aliquem, vel extare, & non poſ ſe ſuccedere. Quod Mantica optimè approbat, & veriſ ſimum profitetur, & Menochij ſolutionem ad l. & ſi ex modica, §. ſi filius, ff. de bonis libertorum, falſam euincit: Quoniam textus ille loquitur expreſsè, quando agitur de impediendo alium, vt non ſuccedat, vt euidenter ibi oſtendit, & latiùs videri poterit. Negari itaque nullo pacto poteſt, quin eiuſdem effectus ſit, aliquem viuere, & ſuccedere non poſ ſe, ſiue non extare, aut mortuum eſ ſe. Deinde, quòd abſurdum ab Angelo, & Paulo conſideratum, omninò ceſ ſet, quando filius ſubintrat locum, per remotionem aut priuationem patris ſui vacantem; & quando locus aut gradus viuentis euacuatus eſt, atque de medio ſublatus; qui tamen in terminis, in quibus Angelus, & Paulus loquuntur, euacuatus eſ ſe non poterat: Et ſic ſublato de medio patre, eiuſque gradu euacuato ex inſtitutorum diſpoſitione, atque ob caſum ſucceſ ſionis principalis Maioratus euenientem, nihil eſt, quod filiorum ſucceſ ſionem impediat, quemadmodum non eſ ſet, ſi pater ipſe mortuus fuiſ ſet, ex eiſdem Authoribus anteà relatis, & n. 45. cum ſeqq. adductis: Et ita quoque expreſ ſim tenuit Sylueſter Aldobrandinus dict. conſ. 3. n. 58. & 59. lib. 1. Ex cuius reſolutione, (quæ communis omnium doctrina fuit) ceſ ſat quodcunque Menochius in contrarium ponderauit; ſiquidem procedit dumtaxat, quando is qui prætendit ſucceſ ſionem, non poteſt ſuccedere priuatiuè, quia non eſt euacuatus, nec de medio ſublatus gradus ſuperior: Secus tamen ſi priuatiuè ſuccedere poteſt, quia tunc nullum abſurdum eſt, vt viuente excluſo, cuius gradus remotus eſt, ſuccedere poſ ſit: Et ita concludenter, & verè remanet ſatisfactum prædictæ Angeli, & Pauli diſtinctioni. Cui & aliter reſponderi poterit; ſcilicet, quòd procedit in terminis, in quibus ipſi loquuntur, quando, inquam, ſuperſunt agnati, quorum fauore mater ipſa excluditur: Sed in caſu noſtro nullus ſupereſt, vel extat; cuius fauore patris excluſio fieret præter filios dicti D. Alphonſi, qui poſt patrem ſuum immediatè atque expreſsè vocantur; Ergo ex quo ipſi admittantur in vita patris ſui, nullum abſurdum ſequitur, nec aliqua perſona eſt, quæ id impedire valeat: ſiquidem quæcunque ſunt, vel eſ ſe poſ ſunt, poſt filios dicti D. Alphonſi ad ſucceſ ſionem inuitatæ fuere. Et ſic ceſ ſat doctrina dictorum Authorum, vt ipſe Mantica aduertit vbi ſuprà, n. 49. vbi in fauorem noſtrum, & contra partem aduerſam, adeò ſingularia & vigentia verba proponit, vt ſi de hoc caſu conſultus fuiſ ſet, magis ad propoſitum loqui non potuiſ ſet. Et in hunc modum ſcribit: Ego dicebam ſupradictam deciſionem procedere provt loquitur, quando ſuperſunt agnati, quorum fauore mater ipſa excluditur; & ita loquuntur expreſsè Angelus & Paulus: Sed in propoſito non extant agnati maſculi, neque etiam alij, quorum fauore iſti pronepotes maſculi excludantur, ſicut eorum mater fuit excluſa; & ideò non poteſt rationabiliter dici, quod ſuperſtite matre excluſa, eius filij non poſ ſunt admitti, quia imò admittuntur; quoniam maſculi deſcendentes ex filiabus vſque in infinitum præferuntur filiabus filiorum ipſius teſtatoris, &c. Quod in effectu eſt, ac ſi diceret, & claré dicit, dictas filias admittendas eſ ſe, etiam viuente patre ſuo; & non modo ex eo aliquod abſurdum non ſequi, imò ex neceſ ſitate ita fieri debere, quia poſt dictum patrem ſuum vocantur, & poſt eum cæteris aliis præferuntur: & ita curari non debet, nec in conſideratione haberi, an extet, vel non extet dictus pater, ſed tantùm an remotus fuerit, necne, vt ſtatim in fine dicti n. 49. firmat Mantica ipſe, & alios Authores citat. Et hactenus de tertio reſponſo ad dictas regulas, ſi ue generales Doctorum obſeruationes.

