- 6 Vbi de ratione, & materia l. 1. & 2. C. de pignoratitia actione, plenius actum, remiſ ſiuè.
- 7 Creditor habitans domum pignori datam, tenetur in ſortem debitam imputare penſionem; prout latiùs explicatur, remiſ ſiuè.
- 8 Authores nonnulli recenſentur, qui de intellectu, & materia dicti cap. Salubriter, tractarunt vtiliter.
- 9 Authorem aliis ſcienter conſultóque prætermiſ ſis, inſistere hoc loco dumtaxat in eis interpretationibus ad dictam Decretalem confutandis, quæ à nullo hactenus approbantur, nec confutantur.
- 10 D. Spino ad text. in d.c. ſalubriter, intellectus, nouè notatus, & improbatus.
- 11 Feliciani de Solis interpretatio ad eundem text. adducitur.
- 12 Et confutatur nouè, & num. ſeq.
- 13 Maritus an expellere poſ ſit vxorem à domo, & mutua cohabitatione, ſi dos ſibi promiſ ſa non ſoluatur.
- 14 Vbi de ſententia quorundam relata ſuprà, nu. 11. dubitatur.
- 15 Fideiuſ ſor ob periculum fideiuſ ſionis, vtrum aliquid recipere valeat, & ſuprà num. 11.
- 16 An etiam pignus poſ ſit recipere.
- 17 Fideiuſ ſor aliquid recipiens pro fideiuſ ſione, conueniri potest priuſquam principalis faciat bonorum excuſ ſionem.
- 18 De fideiuſ ſore ad maritum aequiparationem factam ſuprà num. 11. procedere non poſ ſe, vt hic oſtenditur.
- 19 Maritus fructus ex pignore ſibi dato perceptos non imputat in ſortem dotis quamuis illi, & onera matrimonij, & intereſ ſe excedant.
- 20 Cumani ad text. in dict. cap. ſalubriter, intellectus refertur, & numeris ſeqq. confutatur.
- 21 Cumanni, & Nauarri ad eundem text. intellectum probari per D. Barboſam, vt hoc numero nouè adnotatur, & num. ſeq. improbatur.
- 22 Vincentij, & Iaſon. aduerſus Cumanum argumentationem, & motiuum, contra eoſdem concludere, quicquid D. Barboſa in contrarium contendat, vt num. ſeq. obſeruatur.
- 23 Dicti cap. ſalubriter, deciſio, an ſpeciali fauore dotis procedat, specialitas etiam in quo conſiſtat ex ſententia D. Barboſ æ, quæ num. ſeq. improbatur.
- 24 Cumani, Nauarri, & D. Barboſ æ interpretatio ex quibus Authori diſpliceat, & numeris ſeq.
- 25 Pactum eſt facti.
- 26 Facta non præ ſumuntur, niſi probentur.
- 27 D. Barboſ æ ad textum in dict. cap. ſalubriter, obſeruatio, & nouè, & verè confutata.
- 28 Dicti cap. ſalubriter, de vſuris, deciſio, vt procedere poſ ſit, neceſ ſarium non eſ ſe tacitum, nec etiam expreſ ſum pactum contra Barboſam cum ſententia communi.
- 29 D. Barboſ æ motiuum ſiue argumentum præcipuum non concludere, prout hic adnotatur.
- 30 Expenditur noua & ſingularis ratio aduerſus Nauarrum, & Barboſam.
- 31 Maritus etiam ſi diues ſit, & habeat aliunde vnde viuere, & onera matrimonij valeat leuare, fructus pignoris ſuos facit.
- 32 D. Barboſa ſententia confutatur.
- 33 Maritus facit ſuos fructus rei pignori ſibi datæ, non ratione damni emergentis, nec lucri ceſ ſantis contra Didac. Couar. & ſequaces, cum alis Authoribus.
- 34 Et magis ex legis beneficio, & prouiſione, quam ex tacita voluntate ſoceri, contra Barboſam, atque ex mente Iaſonis, vt nouiter hic adnotatur.
- 35 Traditur verus, & proprius intellectus ad text. in d. cap. ſalubriter, & num. ſeq.
- 36 Vſura eſ ſe non poteſt, niſi quando datur lucrum.
- 37 Lucrum dicitur illud quod ſupereſt deducto omni damno.
- 38 Dotales res abſque matrimoniò eſ ſe non poſſunt.
- 39 Matrimonium habet onera maxima.
- 40 Quæ ſubiturus eſt maritus.
- 41 Dos datur propter onera matrimonij.
- 42 Et licèt reſpectu vxoris contineat titulum lucratiuum, respectu mariti continet titulum oneroſum.
- 43 Emptor ſicut conſequitur rem venditam propter pretium, quod à ſuo patrimonio abeſt, & illud diminuit, ſic & maritus dotis fructus conſequitur propter onera matrimonij, quæ ſubeunt locum pretij.
- 44 Matrimonij onera tot eſ ſe, vt vix fructus dotis illis ferendis ſufficiant.
- 45 D. Feliciani de Solis ad textum in dict cap. ſalubriter, de vſuris, conſideratio quædam probatur, & num. ſeq.
- 46 Onera matrimonij in quibus conſiderentur.
- 47 D. Feliciani de Solis ad text. in cap. ad noſtram, de reb. Eccle. alien. vel non alien. interpretationem Authori non placere, & conuinci, prout hîc adnotatur.
- 48 Eccleſiæ, & Minori in conceſ ſione feudi læ ſis, fructus etiam reſtitui petita in integrum reſtitutione.
- 49 Reſtitutionem in integrum propter læ ſionem Minori, & Eccleſiæ competentem, fieri cum fructibus, etiam ſine mora.
- 50 Ad text. in cap. ad noſtram, de rebus Eccleſ. alienand. vel non alien. plures intellectus, remiſſiuè.
- 51 D. Sahagun de Villaſante, ad text. in dict. cap. ad noſtram, interpretatio probatur.
- 52 Et quod de mente Abbatis proceſ ſiſ ſe videatur, nouiter adnotatur.
- 53 Antonij Pichardi ad eundem text. obſeruationes ponderatæ, & nouiter in aliquibus approbatæ, in aliis verò reiectæ, vt hic obſeruatur.
- 54 Ioannis Marci Aquilini in eodem propoſito reſolutiones, eodem iure habitas.
- 55 Petri quoque Aug. Morlæ in ipſo articulo traditiones, eodem pariter iure diiudicatas.
- 56 Iaſonis verbum in hac materia, nonè ponderatum, & per Authorem.
- 57 Maritum non imputare in ſortem fructus rei ſibi pignoratæ pro dote, & dict cap. ſalubriter, deciſionem, explicari, ampliari, & reſtringi multis modis per Surdum.
- 58 Maritus moram paſ ſus in dotis ſolutione, ſi tria concurrant, petit vſuras.
- 59 Maritus recipiendo dotem ſimpliciter, an videatur remittere vſuras dotales, plena manu explicatum per Surdum.
- 60 Dicti cap. ſalubriter, deciſio, non habet locum in vxore, ſed tantum in marito; & inde ipſa imputat in ſortem fructus perceptos ex re pro dote ſibi pignorata.
- 61 Intereſ ſe lucri ceſ ſantis, & damni emergentis deberi mulieri viduæ moram paſ ſ æ, ratione dotis non ſolutæ.
- 62 Mulier vidua, an ſit alenda ab hæredibus viri intra annum luctus, & poſt annum remiſ ſiuè.
- 63 Antiqui, & neoterici iuris Interpretes maiori ex parte quod aſ ſequuti non fuerint veram rationem ſpecialitatis in marito, ad text. in d cap. ſalubriter. Nonnullos tamen ius ſpeciale eo in caſu rectè conſtituiſ ſe, vt hic obſeruatur.
- 64 Dicti cap. ſalubriter, de vſuris, conſtitutio, procedit aequaliter, ſiue pactum adiiciatur de lucrandis fructibus, ſiue non, & ſuprà num. 28.
- 65 Creditor, nec etiam pacto, aut conuentione fructus pignoris ſuos efficit, ſed illos computat in ſortem principalem.
- 66 Cum alioquin vſura committeretur. Quæ iure naturali, & Canonico, & vtriuſque Teſtamenti pagina deteſtatur, iure etiam Regio punitur.
- 67 Ioannis Copi lapſus, nouè notatus.
- 68 Vſura iure Ciuili, quæ permiſ ſa fuiſ ſet.
- 69 Vſura legitima iure Ciuili, ad quem numerum relata.
- 70 Et Dominici Soti in propoſito reſolutio confutata.
- 71 Gloſ ſa etiam ſententia damnata.
- 72 Creditor tenetur computare in ſortem fructus pignoris, etiam ſi longo tempore retinuerit illos tanquam proprios, & num. ſeq.
- 73 In fructuum computatione, vel pignoris liberatione inutilis eſt longi temporis tranſcurſus.
- 74 Poſ ſeſ ſor bona fidei per triennij vſucapionem fructus perceptos, irreuocabiliter ſibi acquirit.
- 75 In fructuum præ ſcriptione, non modò iure Pontificio, ſed etiam iure Ciuili bona fides requiſita.
- 76 Creditor in pignoris fructibus bonam fidem habere non poteſt, quia ſcit, vel ſcire debet pignoris naturâ fructus in ſortem imputandos.
- 77 Cap. ad noſtram, el 1. de iureiuran. difficultas proponitur.
- 78 Et refertur aſ ſumptum communem Doctorum ex illo textu, quod compenſationem obijcere non poſ ſit is, qui certam quantitatem mutuo receptam, iurauit ſoluere.
- 79 Adducitur etiam alia Communis in contrarium, quod compenſationem obijcere poſ ſit, qui ſe ſoluturum iurauit.
- 80 Didaci Couar. ad text. in dict. cap. ad noſtram, intellectus refertur.
- 81 Et nouiter, vere tamen, & concludenter confutatur.
- 82 Iacobus Mandellus de Alba, in conſ. 228. nouè notatus.
- 83 Beroum, Ancharan. & Alciatum aſ ſequutos non fuiſ ſe veram rationem dicti cap. ad noſtram.
- 84 Proponitur Decretalis eiuſdem vera relatio.
- 85 Et ibidem vſuræ periculum nullum eſ ſe, vere conſtituitur.
- 86 Adducitur etiam vera ratio, quare ibidem debitores qui iurauerunt, compenſatione non liberentur.
- 87 Bartoli denique ad explicationem l. ſolutam, & l. ſolutionis, ff. de ſolut. diſtinctio, & concordia refertur, & probatur.
- 88 Promiſ ſio, ſiue obligatio ſoluendi pecuniam, in ſola numeratione verificatur propter adiunctum verbum pecuniam.
- 89 Promiſ ſo, ſiue obligatio ſoluendi, compenſatione, & quacunque liberatione tollitur.
- 90 M. Ant. Nattæ, & Ioan. Pet. Surdi obſeruatio quædam probatur.
- 91 Articulum, & dubium excitatum ſuprà ex num. 78. duplici via dilui, & explicari poſ ſe, prout hic adnotatur.
- 92 Interpretes nonnulli, qui in eodem articulo nimis indistinctè loquuntur, nouè & verè confutati.
- 93 Dicti cap. ſalubriter, de vſuris, deciſio, vtrum procedat hodie in terminis legis Regiæ taxantis dotes, ſi fructus ex poſ ſeſ ſionibus pignori datis percepti, excedant quantitatem dotis lege Regia taxatam, & num. ſeq.
- 94 Intereſ ſe dotis promiſ ſ æ, & non ſolutæ, non debet computari in legitima.
- 95 Diluitur atque reſoluitur dubium excitatum n. 93. & fructus eo in caſu computari non debere ad effectum conſiderandi exceſ ſum vltra ſummam lege Regia taxatam; nouæ Authoris conſideratione defenditur.
- 96 Expenditur etiam nouè, & ſubtiliter l. cum debitor. ff. in quibus cauſis pign. vel Hypoth tacit. contrahit.
- 97 Et communis Doctorum interpretatio ad eum text. damnatur.
- 98 Cogitatio etiam quædam Hotmanni reijcitur.
- 99 Et nouè & eleganter explicatur textus metipſe.
- 100 Et ſuperiùs dictis applicatur.
- 101 Dict. cap. ſalubriter, deciſio non procedit, vbi ſocero volente ſoluere dotem, gener illam recipere noluerit, petieritque ſibi dari pignus fructiferum, caius fructus ſingulis annis percipiat, non computando illos in ſortem.
- 102 Et multo magis, ſi dote accepta iam actu à genero, ille ſub eodem paño mutuet, vt quandiu illa apud ſocerum manebit, habeat ipſe pignus fructiferum, cuius fructus ita faciat ſuos, vt non detrahantur à ſorte illa mutuata.

PRo dilucida huius capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco inter alias plures, eam magis probari dotis diffinitionem ab Interpretibus noſtris, quæ ab Azone quondam tradita fuit, in ſum. C. de iure dotium. Dotem inquam eſ ſe illud, quod datur à muliere, vel eius patre marito, propter onera matrimonij ſupportanda, & Azonem ſequuti fuere Lancel. Deci. col final. Bulgarius num. 6. Crot. num. 65. Alciat. num. 25. Zaſius num. 14. & 21. in rubrica. ff. ſolut. matrim. Ioan. Coraſ. in l. qui liberos, num. 39. ff. de ritu nuptiarum, & alij plures, quos congeſ ſit in vnum Pet. de Barboſa, tertia parte rubricæ, ff. ſolut. matrim. num. 1. fol. 93. vbi refert aliam Bart. diffinitionem dicentis, dotem eſ ſe ius quoddam vniuerſale, in ſe continens, quod à muliere, vel eius patre traditur marito ab ſuſtentanda onera matrimonij: & improbantis Azonis diffinitionem: & Bartolum ſequuntur Authores permulti ibidem num. 2. commemorati ab eodem Barboſa, vbi eruditè (vt adſolet) oſtendit, in quo conſiſtat controuerſia, ſiue contrarietas, quæ ex præfatis diffinitionibus inter Azonem & Bartolum conſiderari ſolet communiter, & tandem illos ad concordiam reducit, num. 8. in verſiculo ex quibus ita præmiſ ſis. Vtcunque tamen ſe res habeat; vtriuſque Azonis ſcilicèt, & Bartoli diffinitio in idem tendit, & quod ad noſtrum propoſitum attinet, vnum atque eundem dotis conſtituendæ, & tradendæ, finem demonſtrat, vt ſcilicèt onera matrimonij ſuſtinere valeat maritus, atque ex ea elici poſ ſe videtur vera, & genuina decidendi ratio Pontificiæ cuiuſdam deciſionis, quæ ſummè difficilis reputari ſolet ab omnibus, in cap. ſalubriter, de vſuris. Nam cùm Romanus Pontifex in hunc modum ſcripſiſ ſet: Sanè generum ad fructus poſ ſeſ ſionum, quæ ſibi à ſocero ſunt pro numerata dote pignori obligatæ, computandos in ſortem non credimus compellendum. Subdit ſtatim, & pro deciſionis præfatæ ratione præcipua: Cùm frequenter dotis fructus non ſufficiant ad onera matrimonij ſupportanda. Et quidem apud Scribentes omnes labor eſt anxius, & eximius, generum à crimine Vſuræ in ea ſpecie defendere, quatenus ipſe in ſortem non computat principalem promiſ ſ æ dotis fructus perceptos ex poſ ſeſ ſionibus ſibi pro dote pignori datis, imò potius, atque adeò expreſ ſim reſpondet Pontifex idem, Vſurarium non eſ ſe generum, eriam ſi præcipuos percipiat, atque retineat ſibi fructus vltra ſortem ipſam. Cùm tamen, atque regulariter creditor quicunque teneatur in ſortem principalem computare fructus ex re pignori ſibi data perceptos, alioquin Vſuram committat: cap. 1. & 2. cap. conqueſtus, de vſuris, cap. cum contra, de pignoribus, l. prima, & ſecunda, C. de pignoratitia action. l. prima, C. de diſtraction. pignor. ex quibus iuribus ita adnotarunt, quamplurimis exornarunt, atque explicarunt poſt alios multos, Socin. regul. 3. Dueñ. regul. 308. Neguſan. de pignorib. 5. p. memb. 5. num. 1. Medin. de reſtitut. fol. 133. col. 3. Didac. Per. in rubrica, tit. 2. lib. 8. Ordinamenti, pagin. 7. col. 1. in princip. Olanus, in antinomia turis, litera F. ex nu. 102. cum ſeq. Couar. in cap. quamuis pactum, 1. part. §. 4. num. 8. de pactis in 6. & vltra relatos à Petro Cenedo, collectan. 6. ad Decretales, num. 1. Iacob. Mandel. de Alba, in conſ. 509. num. 14. Pater Ludouic. Molin. in commentar, de iuſtit. & iure, tractatu 2. tom. 2. disputatione 320. per totam. Pater Michaël Salon, de iuſtitia, & iure, in ſecundam ſecundæ Diui Thomæ, quæ ſtione 78. art. 2. controuerſia duodecima, & 13. folio mihi 808. cum ſequentibus, vbi congerit multa in propoſito vtiliter, & huiuſce rei tres aſ ſignat rationes, vt videri poterit. Denique & nouiſſimè, atque multo poſt hæc à me ſcripta, Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum volumine primo, lib. 3. de pignoribus, & hypoth. reſolutio. 1. ex fol. 219. vbi doctrinam ſuperiorem, quod fructus per creditorem percepti ex pignore, in ſortem computentur. ampliat num. 2. 3. 4. 5. 6. & 7. & declarat num. 8. 9. 10. 11. 12. & 13. & ſubdit num. 7. quod ſicut hæc concluſio procedit in pignore conuentionali, ita etiam, & in pignore prætorio, l. Titia, & ibi notat Bartol. ff. de ſolutionibus, l. is cui. §. quæri, ff. vt in poſ ſeſ ſion. legat, l. ſi is qui §. primo, ff. de pignoribus, & Bartolus etiam ibidem. Addiderim ego, pro vtroque pignore extare, atque vrgere deciſionem, l. 2. titulo 13. partita quinta, quæ ſingularis eſt, quatenus confirmat ius commune, & inquit: Pero que quier que eſquilme, ò desfrute destas coſas ſobredichas, el que las tuuiere a peños, tenudo es de lo deſcontar de aquello que dio ſobre aquella coſa empeñada, o de lo dar al ſeñor de la coſa. Et in l. 21. eodem titul. 13. & partita quinta, in illis verbis: Deſcontando en la debda los frutes que ouieſ ſe ende cogido aquel que la tenia empeños, & ibi: O el alquiler de la caſa, ſi morò en ella. Vbi expreſ ſim approbari videtur opinio Gloſ ſ æ ordinariæ in dicta l. ſi is, §. primo, in verbo, habitanda, ff. de pignoribus, Caſtrenſis, in l. prima, ad finem, C. de pignoratitia actione. Alexandri, in conſilio 141. num. 7. lib. 5. videlicèt, quod creditor habitans domum pignori datam, teneatur in ſortem debitam imputare penſionem, quia creditor habitando, dicitur fructus percipere, per text. in d. l. ſi is qui, quem ex aliis declarauit Gregor. Lopez, in eadem l. 21. in verbo: ſi morò en ella, vt intelligatur procedere quando creditor, aliam domum eſ ſet conducturus, ſi hanc non habuiſ ſet. Aliis etiam modis declarauit Vincent. Caroc, de locat. & conducto, par. 2. gradu 3. q. 2. per totam, fol. mihi 110.

Quam igitur ob cauſam ſpeciale adeò ius, & ſingulare, atque ab aliis diuerſum, vt vidimus circa generum ſtatutum fuerit Pontificia dict. cap. ſalubriter, conſtitutione, difficile admodum videri ſolet Scribentibus, qui diuerſimodè deciſionem eandem explicarunt, ſicuti conſtat ex infinitis ferè interpretationibus, quas & antiquiores, & recentiores iuris Interpretes ad illius Decretalis explicationem excogitarunt, & poſt ipſos antiquos Didac. Couar, var. reſolution, lib. 3. cap. 1. ex num. 3. Nauarrus, in manuali, cap. 17. num. 213. & 273. & in cap. 1. 14. quæst. 3. ex num. 64. cum ſequentib. Petrus à Nauarra, de reſtitutione, tom. 2. lib. 3. cap. 2. ex num. 352. Lara, in l. ſi quis à liberis, §. ſi quis ex his, ex num. 56. ff. de liberis agnoſcendis. Caballinus, milleloquio 432. qui quamuis plurima inuoluat ad dict. cap. intellectum, nullum tamen certum, aut verum, & firmum aſ ſignat, & vltra relatos à Petro Cenedo, collectaneo 14. ad Decretales, num. 1. Aluarus Valaſcus, conſultatione 8. per totam, qui de materia eiuſdem cap. ſalubriter, excitat octo quæſtiones præcipuas, & vtiliter, atque practicè procedit, D. Spino, in Speculo, gloſ ſa rubricæ, part. 13. num. 44. Pater Ludouicus Molina, tom. 2. de iuſtit. & iure, tractatu 2. disputat. 321. per totam. Mexia, de taxa panis, concl. 3. Anton. Theſau. deciſ. Pedemont. 43. & 45. Achil. Pedrocha, in conſil. 14. num. 23. & 4. Petr. de Barboſ. in l. 2. in princ. n. 40. & in l. de diuiſione, ex num. 1. ff. ſolut. matrim. Pater Michaël Salon, de inſtit. & iure, controu. 14. per totam, fol. mihi 818. cum ſeq. D. Felicianus de Solis, in tractatu de cenſibus, lib. 2. cap. 5. ex num. 20. Alex. Trentacinquius, variar. reſolut. tom. 1. lib. 3. de pignor. & Hyp. reſol. 2. ex n. 13. fol. mihi 222. vbi pluribus modis limitat, atque deciſionem eiuſdem cap. ſalubriter.

Et vere cùm Authores præfati permultos adduxerint intellectus, & antiquiorum, neotericorum etiam quorundam interpretationes retulerint, & improbauerint ad textum eundem, ego nunc aliis ſcienter conſultóque prætermiſ ſis, in eis duntaxat inſiſtam interpretationibus confutandis, quæ à nonnullis ex ſuperioribus Authoribus aſ ſignantur, & à nemine hactenus approbantur, nec confutantur; in aliis verò (quoniam tranſcribendi vitium abhorreo) ad eoſdem me retulerim.

Primò autem loco ſe ſe offert D. Spino ad dictam Decretalem intellectus quidam, quem ipſe dicit eſ ſe verum vbi ſuprâ, gloſ ſa rubricæ, dicta parte 13. num. 44. videlicet, quod cum maritus ſit adſtrictus de reſeruanda dote illæ ſa vxori, quoties matrimonium ſolutum fuerit, ſi fructus percepti ad ſuſtinenda onera matrimonij eſ ſent deducenda in ſortem, iam maritus nullum commodum, imò potius incommodum ex dote perciperet; qua ratione, ſiue maritus negotiator ſit ſiue non, fructus ex pignore percepti, præcipui illi ſunt, cum præ ſumendum ſit, quod ſi dos ſibi ſolueretur, vt fuit promiſ ſa, emeret aliquam rem, quæ poſ ſet ſufficere ad onera mammonij, & familiæ ſupportanda. Et hactenus Doctor Spino; qui decipitur proculdubio, dum dicit, iſtum intellectum verum eſ ſe, & tanquam nouum recenſet eundem, at Magiſtrum Dominicum Sotum ipſius authorem lib. 7. de iuſtitia & iure, quæ ſt. prima, artic. 2. ad ſecundum ſilentio prætermittit. Præterea, quod immemor fuerit quamplurimorum, quæ aduerſus intellectum præfatum adnotauit D Nauarrus, in dict. cap. 1. 14. quæ ſt. 3. num. 65. Pater Michaël Salon, dicta controuer. 14. in verſic. loco citato, pag. mihi 821. quæ inuincibiliter, & concludenter ipſum elidunt. Denique, quod non attingat Spino metipſe rationem præcipuam Pontificiæ illius conſtitutionis, in verſiculo, cum frequenter, quæ aliò tendit, & diuerſo fine, atque reſpectu excitari Pontificem demonſtrat apertè.

Quocirca, cum aliam quærere interpretationem neceſ ſarium ſit, D. Fœlicianus de Solis, de cenſibus, lib. 2. dict. cap. 5. num. 20. Quinque in primis intellectus ad d. cap. impugnat, poſtmodum verò nonnullis præmiſ ſis conficiendam veram ipſius interpretationem arbitratur. Et primo loco præmittit, quod maritus quandiu ſibi dos non ſoluitur, non tenetur vxorem alere, quoniam ea obligatio patri incumbit, imò non ſolum alere non teneretur maritus, ſed expellere à domo vxorem iure poteſt, ex ſententia Gloſ ſ æ, in l. vltima, C. ad Senatus conſultum Velleianum, per illum textum, Gloſ ſ æ etiam verbo, onera, in authent. de non eligen, ſecun. nuben. Lara, & nonnullis aliis Authoribus per eundem adductis ibidem. Præmittit ſecundò, quod is qui ſubit, ſibíque imponit onus & obligationem, ad quam ipſe non tenetur, poteſt percipere aliquid pro onere & obligatione illa ſubeunda. Ponítque exemplum in fideiuſ ſore, quia accipere poteſt aliquid à debitore pro ipſa fideiuſ ſione, vt frequentiſ ſimum eſt Doctorum placitum ex ſententia eiuſdem, qui Didac. Couarruu. Didacum Perez, Padillam, & Valaſcum ita tenentes retulit. Et vltra eum in eadem quoque ſententia fuerunt Gaſpar. Baëtius, de decima tutori præ ſtanda, cap. 2. num. 82. & de inope debitore, cap. 5. num. 23. Matiençus, in l. prima tit. 11. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, gloſ ſa 8. num. finali, Doctor Spino, in Speculo, gloſ ſa rubricæ, part. 13. num. 41. Doctor Barboſa tertia parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 54. Pater Ludouicus Molina, de iuſtitia & iure, tractat. 2. disputat. 319. latè Rodriguez, lib. 2. de annuis redditibus, quæ ſt. 12. per totam, vbi plene, an liceat aliquid accipere pro fideiuſ ſione, & vide Ioannem Gutierrez practicarum lib. 2. quæ ſt. 142. Eſcobarem, lib. 2. computat. 16. per totam Ex his itaque conficitur (ſi D. Fœliciani placitis ſtamus) vera interpretatio textus in dict. cap. ſalubriter. Quod cùm alendi filiam onus, quandiu dos promiſ ſa non ſoluitur marito, incumbat patri, maritúſque ſubeat obligationem iſtam, ſuſcipiátque in ſe onus alendi vxorem, poteſt iure optimo lucrifacere fructus ex pignore dotali, & de illis lucrifaciendis cum ſocero paciſici.

Verum præfata interpretatio, nec verè conficitur ex præcedentibus, nec noua etiam eſt, quicquid aliter ipſe præ ſenſerit, & manifeſtè innuit, quatenus ipſius Authorem nullum recenſet, imò dum ab aliorum ſententiis Vir equidem ingenioſus & eruditus ſe recedere firmat, incidit proculdubio in eaſdem, vel in communem, generum inquam facere ſuos fructus pignoris dotalis, ratione damni emergentis, aut lucri ceſ ſantis, quæ aduerſus antiquos Authores nonnullos, & Didac. Couarru. variarum reſolutionnm, lib. 3. cap. 1. num. 3. improbari ſolet communiter; vel incidit in eam interpretationem, quam Nauarrus tradidit, in dict. cap. 1. 14. quæ ſt. 3. nu. 65. cum ſequent. maritum facere fructus ſuos, tanquam neceſ ſarios ad ſubeunda onera matrimonij, ne ex propriis bonis compellatur illa ſuſtinere, ad quæ ſuſtinenda minimè tenetur, interim dum ſibi dos non ſoluitur. Deinde non ita certum eſt, quod maritus expellere poſ ſit vxorem à domo & mutua cohabitatione, ſi dos promiſ ſa non ſoluatur: nam contrarium, imò quod ob cauſam prædictam vxor expelli non poſ ſit per maritum, elegantiſ ſimè comprobauit Couarr. in 4. ſecunda part. cap. 7. in princ. num. 2. & eandem ſententiam tenuerunt Authore s alij. quos retulit Doctor Barboſa, 3. parte, l. primæ ff. ſolut. matrim. n. 55. vbi n.. 56. in hanc partem magis inclinat, dum approbat diſtinctionem Sylueſtri in ſumma, verbo Dos, n. 11. vt ibi videri poteſt, & reſpondet etiam ad textum, qui videtur probare contrarium (ſed non probat) in c. per veſtras, de donat. inter vir. & vxor. Ac denique Laræ diſtinctionem in propoſito confutat iuridicè, Stephan. Gratian. diſcept. forenſ. c. 65. n. 23. & ſequent. Non etiam ita certum eſt, quod maritus quandiu ſibi dos non ſoluitur, non teneatur vxorem alere, nam etſi renuerint ita Authores permulti; contrarium tamen & alij tenuerunt, quod imò alere teneatur, quamuis contra ſocerum habeat recurſum ob retardatam ſolutionem dotis, ſicuti ex his deducitur, quæ poſt alios multos ſcripta reliquerunt Lara in dicta lege, ſi quis à liberis, §. ſi quis ex his, num. quinquageſimo tertio, & numero quinquageſimo ſexto, cum ſequentibus, vbi quod maritus, cui tradita dos non fuit, dotis vſuras petere poteſt licitè: Alexander Trentacinquius variarum reſolutionum, tomo primo, libro tertio, titulo de actionibus, reſolutione tertia, ex folio ſeptuageſimo ſecundo. Barboſa, prima parte leg. ſecundæ, in principio, num. 18. & 19. ff. ſoluto matrimonio.

Rurſus nec vrget id, quod de fideiuſ ſore præmittit Fœlicianus ipſe; tum quia dubitationem quoque continet reſolutio ea, tradita ſuprà num. 11. ſicuti conſtat ex his quæ Gallinus, Laurent. Rodulph. & D. Anton de Padilla adnotarunt in locis relatis per Aluarum Valaſcum, conſultatione 18. num. 2. Barboſam etiam 4. parte, l. prima, ff. ſoluto matrimonio, num. 108. Tum etiam, quia poſito quod verior & communior ſententia ſit, quod ſit licita receptio pretij pro fideiuſ ſione alterius, vt etiam in foro conſcientiæ poſt Nauarrum affirmat Valaſcus, dict. num. 2. & tenent Authores citati ſuprà, dicto num. 11. longe diuerſa ratio militar in eo, quipro alio fideiubet, quàm in marito, nec poteſt ex ea æquiparatione deciſionis dict. cap. ſalubriter, & propoſitæ difficultatis ſolutio emanare: fideiuſ ſor namque ob periculum illud cui ſe ſubmitti patitur, præmium aliquod, ſiue mercedem iuſte percipit, iuſtéque conuenit de periculi pretio, pro quo pecunia accipi poteſt, l. periculi pretium, ff. de nautico fœnore, nec mutuat, vt plus accipiendo, dici poſ ſit vſutam exercere, quod eſ ſet neceſ ſarium, vt conuentio eſ ſet illicita, ſicuti poſt Nauarrum Valaſcus metipſe, dicta conſultatione 18. nu. 2. ſingulariter obſeruauit. Sic de iure Cæ ſareo licitam eſ ſe pactionem huiuſmodi, probatur apertè in l. ſi verò non remunerandi, §. Maurus, ff. mandati in illis verbis: Mercedem pactus, ob ſuam fideiuſ ſionem, & in l. hoc iure, §. Laneo, ff. de donationibus, per quem textum ita reſoluit Iaſon in additionibus ad Porti, in principio Inſtitut. de fideiuſ ſoribus, Decius, in l. ſi fundus, ff. de regulis iuris. Vnde & pignus accipere poteſt pro fideiuſſione l. ſi res, §. 1. ff. de pignoratitia actione. Periculo enim pro principali ſoluendi ſe exponit, & aliis moleſtiis ſe ſubiicit, Vt Didacus Couarruuias variarum reſolutionum libro tertio capitulo ſecundo, num. ſexto in principio, recte oſtendit, & vltra eum Boërius, deciſione 255. num. 5. vbi dicit, quod fideiuſſor mercedem recipiens conueniri poteſt, priusquàm principalis faciat bonorum excuſ ſionem: Maritus autem recipiens pignora pro dote ſibi promiſ ſa, periculo alicui ſe non exponit, imò ſibi magis conſulit, & pro ſecuritate maiori recipit illa, vt de ſe patet mani feſte: quod ſi in marito conſideratur onus & periculum reſpectu alimentorum & reſtitutionis dotis, ſicuti in dotis reſtitutione conſiderauit Doctor Spino, vt ſuprâ vidimus, adhuc. æquiparatio eadem non recte procedit, & ſcrupulus reſtat, nam æquiparatione præfata admiſ ſa, ſequeretur inde non poſ ſe maritum lucrifacere omnes fructus rei pignori ſibi datæ, imò lucrum illud, ſiue fructus percepti deberent commenſurari oneri aut periculo: in fideiuſ ſore namque ita ſtatuiſ ſe Interpretes noſtros, ex relatis ſuperiùs dicto num. vndecimo dilucide conſtat, & cum indicio adnotauit Didacus Couarruuias libro tertio, dicto capite ſecundo, numero ſexto. Maritus autem indiſtincte fructus omnes pignoris ſibi retinet, nec comparat illos, etiam ſi excedant onera matrimonij & intereſ ſe, cum non habeatur conſideratio veriſimilis æqualitatis damni emergentis, aut lucri ceſ ſantis, ſiue certæ fructuum quantitatis, vt expreſ ſim adeò innuit Romanus Pontifex in eodem capite, ſalubriter, in verſiculo, cum frequenter; ſed principaliter perpendatur id quod frequentius accidit, dotis inquam fructus non ſufficere ad onera matrimonij ſupportanda. Vnde etſi pauciores ſint fructus doris, quàm matrimonij onera, nihilominus tenetur maritus ſupportare, l. ſi filia, ff. familiæ herciſcundæ, & cum Medina, Adriano, & Couarruuia, reſoluit Aluarus Valaſcus, conſultatione octaua, num. 3. tenent etiam relati per Barboſam, cuius ſtatim ſpecificam faciam mentionem. Eleganter pater Michaël Salon, de iuſtitia, & iure, dicta controuerſia 14. fol. mihi 825. in verſiculo, ſed hæc ratio duplici nomine. Vides ergo Romanum Pontificem, alia equidem adductum, atque principaliter excitatum ratione, non illa periculi, quam Doctor etiam Spino, & alij Authores per multi, non modò Fœlicianus metipſe, in propoſito perpendunt præcipue.

Vnde Cumanus in l. de diuiſione, num. 2. ff. ſoluto matrimonio, aliter explicat textum eundem in dict. cap. ſalubriter, & ideò arbitratur, maritum lucri ſibi facere omnes fructus indiſtincte in ea ſpecie, quod interuenerit pactum de lucrandis fructibus, & in ſortem principalem non imputandis quod pactum admittitur fauore doris, quamuis extra. cauſam dotis non admitteretur, tanquam vſuram inducens: quem intellectum exiſtimat verum, & ſequitur eum Doctor Barboſa, in eadem l. de diuiſione, numero primo in fine, & numero ſecundo, folio mihi 807. vbi latius proſequitur, & declarat, & in effectu coniungit Cumani & Nauarri interpretationem, ex quibus vnam conficit, eamque retinet reſolutiuè, & inquit, Cumani interpretationi prædictæ non obſtare argumentum ſiue motiuum Vincentij, & Iaſonis, num. 2. in dicta l. de diuiſione, dicentium, diuinatorium videri, in ſpecie dicti capitis, ſalubriter, prædictum pactum interueniſ ſe; cum de eo in litera nulla mentio fiat: quia reſpondendum eſt (vt ipſe Barboſa exiſtimat) ipſummet pactum ex ſubiecta materia dotis ſemper tacitè cenſeri interueniſ ſe: nam cùm dos detur, vt ſit patrimonium mulieris, l. tertia, §. ſed vtrum, in fine, ff. de minoribus, l. Pomponius Philadelphus, ff. familiæ herciſcundæ. Et cum ea intentione, vt illa ſeruetur & cuſtodiatur, nec conſumatur, l. vbi adhuc, C. de iure dotium, ex illiuſque fructibus onera matrimonij ſuſtineantur; qui dotem promittit, tacitè prædictos fructus marito videtur concedere, & conſequenter qui dat fructus pro ſecuritate huiuſmodi obligationis, tacitè videtur velle, vt lucretur maritus fructus perceptos ex pignore dato pro ſecuritate dotis, & ſic cedant in ſolutionem illius tacitæ promiſ ſionis quam videtur feciſ ſe ille, qui dotem promiſit. Quod neceſ ſariò dicendum proteſtatur ipſe Barboſa, ſi quidem in dict. cap ſalubriter, pro conſtanti prę ſupponitur illos fructus factos fuiſ ſe mariti; cùm alias ſi pactum ſaltem tacitum non interueniſ ſet de lucrandis fructibus, maritus fructus perceptos ex re aliena ſuos non faceret.

Inquit deinde idemmet Barboſa, quod ex ſuperioribus deduci debet vera reſolutio ad eam Doctorum controuerſiam, vtrum deciſio dicti capitis, ſalubriter, fauore dotis ſpeciali procedat?In qua variæ extant, & contrariæ ſententiæ, ſicuti ex his Authoribus deducitur palam, quos ſuprà numero octauo commemoraui, atque ex nonnullis relatis per eundem Barboſam, qui dotis ſpecialitatem in hoc conſiſtere arbitratur, quod propter ipſius naturam videatur ſemper interueniſ ſe tacitum pactum de lucrandis fructibus, donec dos ſoluatur. Quod autem huiuſmodi pactum valeat, non procedit ex dotis fauore, ſed potius quia illi fructus, vel cedunt loco damni emergentis, vel etiam loco ſatisfactionis, illius tacitæ promiſ ſionis fructuum, quam videtur facere ille, qui dotem promittit. Et hactenus Doctor Barboſa, qui (vt ſuprà dixi) expreſsè approbat Nauarri interpretationem in capite primo, 14. quæ ſt. 3. num. 72. & 75. quam etiam probabiliorem, & tenendam dixit, ſed Barboſam non refert Pater Michaël Salon, in tractaru de iuſtitia, & iure, controuerſia 14. in verſiculo, his ergo dimiſ ſis, fol. mihi 826. in fine.

