Inſuper & iuxta prædicta intelligi non modò, ſed etiam temperari debebit, ac aliquando reſtringi, aliquando etiam latiùs accipi, nec ita ſtrictè, altercatio alia Doctorum in eo dubio, Clauſulæ ex certa ſcientia, & motu proprio, & de plenitudine poteſtatis. clauſulæ etiam ſupplentes, & pro expreſ ſis habentes, qualis, & quanta ſit virtus, & vis, ſiue quid clauſulæ præfatæ, aut vnaquæque ipſarum in Principis gratiis, & conceſ ſionibus valeant operari, maxime cum in his verſamur, quæ à libera Principis voluntate non dependent omnino, ſed in quibus de præiudicio tertij agitur. Et quidem ſi huc vſque Scribentes omnes originaliter, attentè prælegeris (prout ego prælegi permultos) miram ipſorum varietatem, & inconſtantiam in reſolutione, & doctrina huius materiæ deduces, & deteges. Aliquando namque maximam vim, & effectum prædictarum claufularum probarunt, & adeò magnam, vt ex ipſis actus cuiuſque firmitatem & robur deduxerint indiſtinctè. Aliquando vim eandem elidunt, nec maiorem vim, aut efficaciam actui tribuunt, quam ipſe de ſe habeat, clauſulis eiuſmodi non adiectis, & prorſus deficientibus. Maiorem etiam vim tribuunt quandoque, & magis enixam Principis voluntatem ex ipſiſmet clauſulis eliciunt. Maiori verò ex parte (& verius equidem in puncto & rigore iuris) eam videntur ſententiam ſuſtinuiſ ſe, quam ex Ario Pinel. adiiciemus ſtatim, & quæ dictarum clauſularum effectum, & vim reſtringunt duntaxat ad vim, & effectum qui ex actu, qui geritur, & natura, atque terminis ipſius deduci commodè valet, nec vltra extendunt ipſarum valorem. Ab hac tamen reſolutione, & ſententia, quæ regulariter (vt dixi) verior eſt, & tenenda, (& maxime ſi de ſubreptione, vel obreptione aliqua timeatur) erit aliquando recedendum, & vis, atque efficacia dictarum clauſularum probanda ex caſuum occurrentium contrariis, qualitatibus & circunſtantiis ſiue quæ contrarium ſuadeant. Non enim indiſtincte vigor ipſarum reſpuendus, cum aliquando plurimum operari valeant. Idcirco Iudicis arbitrio rem hanc definiendam, ſecurius credidimus in hoc, ſicut in præcedenti articulo. Iudicem tamen ipſum inſtruendum ex his, quæ in ipſomet articulo vis, & effectus dictarum clauſularum ſcripta reliquerunt Interpretes noſtri variis in locis latiſ ſimè, ex quibus equidem ſequentes erunt, atque ordine ſequenti prælegendi omninò, vt alios qui ab eiſdem commemorantur, prætermittam conſultò.

Petrus Rebuffus, in commentariis ad concordata Regis Galliar. in forma mandati Apoſtolici, in verbo, motu proprio.

Gozadin. in conſ. 5. num. 25. & ſeq. & in conſ. 8. num. 43.

Carolus Ruinus, in conſ. 175. n. 22. & in conſ. 229. n. 2. lib. 1.

Staphilæus, de lit. gratiæ, & iuſtitiæ, in prima part. in tit. de vi & effectu clauſularum.

Aymon Craueta, in conſ. 96. lib. 2.

Antonius Gabriel, communium concluſionum, lib, 6. tit. de clauſulis. concluſ 1. & 2. vbi latiſ ſime.

Hippol. de Marſil. in l. de vnoquoque ff. de re iudicata, ex numero 14. vſque ad num. 26. & num. 113. & 114.

Ludouicus Molina, de Hiſp. primogeniis, lib. 2. cap. 7. numero 16. & 17. & 18. qui temperandus equidem, atque explicandus eſt ex his Authoribus, qui mox referuntur.

Domin. Franciſ. Sarmien. ſelectarum lib. 1. c 8. n. 12. in fin.

Petrus Antonius de Petra, in tractatu de poteſtate Principis, cap. 40. concluſ 2. n. 54. fol. 206. vbi ex Bald. & aliis, quod clauſulæ motus. propij, ex certa ſcientia, & de plenitudine poteſtatis, non operantur vltra naturam diſpoſitionis, cui adiiciuntur, nec eam immutant, vel ampliant Et de prædictis omnibus clauſulis de Perſe & etiam ſimul iunctis, & vi, & effectu ipſarum latiſ ſime eod. c. 30. dubio ſecundo & ſeqq. ex fol. 210. vſque ad folium 225. vbi vide omnino, & latiùs quàm alibi.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 1. ex n. 75. cum infinitis ſeq. vbi late agit de clauſula, Ex plenitudine poteſtatis, & n. 236. cum ſeq. vbi de clauſula Motu proprio.

Antonius Galeatius Maluaſia, in conſ. 1. num. 42. & tribus ſeq. vbi de clauſula Motu proprio, ex certa ſcientia, & de plenitudine poteſtatis, & in conſ. 13. n. 87. & ſeq. & in conſ. 35. fere per totum.

Petrus Surd. in conſ. 278. ex num. 12. vſque ad n. 21. lib. 1.

Iacobus Menoch. (qui de hac materia, & clauſulis omnibus prædictis videndus eſt omnino, & pluribus in locis iungendus) de arbitrariis iudicum, lib. 2. centuria 3. caſ. 101. ex num. 80. cum ſeq. & num. 142. & præ ſumptione 9. n. 18. & 19. & n. 24. & quatuor ſequent. & præ ſumption. 13. ex n. 9. cum quatuor ſeq. eod. lib. 2.

Menochius metipſe, in conſ. 1. ex num. 384. vſque ad num. 391. & n. 201. & n. 412. & 422. & n. 424. & 352. & n. 428. & 429. & 431. & 433. & 434. & n. 127. & n. 426. & 427. lib. 1. Quò loci, clauſulæ, ex certa ſcientia. & clauſulæ, de plenitudine poteſtatis, & clauſulæ, ſupplentes omnes defectus, & clauſulæ, pleno iure, vel liberè, vim, ius, & effectus multos, plena manu oſtendit, nec alibi forſan ita copioſe inuenietur.

Menoch, ipſe (vbi de omnibus prædictis clauſulis pluribus ſimul iunctis, vel mutiplicatis) in conſ. 36. n. 17. & 18. & 19. & n. 59. Cum ſeq. vſque in fin. conſ. lib. 1.

Menoch. idem, in conſ. 103. ex n. 77. cum octo ſeq. eod. libro 1. & in conſ. 250. num. 87. & 88. & 117. & 118. & ſeq. lib. 3.

Et dicto conſil. 103. conuenit omnino reſolutioni, atque Arij Pinelli ſententiæ, quam nunc commemorabimus. Breuiùs in conſ. 264. num. 80. eodem libro 3.

Ioannes Matiençus, in l. 7. tit. 7. gloſ ſa. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.

Ioannes Marcus Aquilinus, in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, in verſicul. quid enim ſi aquæ & ignis, numero 216.

Andreas Alciatus, de præ ſumptionibus, regula 3. præ ſumptione 11. ad finem.

Andreas Fachineus, in conſ. 2. ex num. 24. vſque ad numer. 32. lib. 1. vbi congerit nonnulla pro effectu, & vi clauſularum, Motu proprio, ex certa ſcientia, & de plenitudine poteſtatis. Poſt modo verò ex num. 57. vſque ad numer. 61. ea elidit; & in præiudicium iuris tetrij nihil operari, contendit. Et ſic Arij Pinelli verbis, & ſententiæ protinus adhæret, quamuis illius mentionem non fecerit.

Fuluius Pacianus, in conſ. 29. numero 91. & ſeq. & in conſil. 80. numero 34. & ſequent. & numero 53.

Iacob. Philip. Portius, regularum lib. 1. regula 1. per totam.

Antonius Faber, Iuriſpr. Pap. Scient. tit. 2. de iur. natu, gent. & ciu. principio 8. illatione 4. confutation. 3. fol. 70. vbi de clauſula, Motu proprio.

Cardinalis Thuſcus, pract. concluſ. iuris, tom. 1. lit. C. verbo, clauſula, concluſ. 340. & duabus ſeq. ex fol. 855. vſque ad fol. 859. & tom. 6. lit. P. verbo, Princeps, concl. 669. per totam, & 690. per totam, ex fol. 517. & concl. 682. n. 6. & num. 11. fol. 529. & concluſion. 683. ex fol. 531. & tom. 7. littera S. concluſ. 749. num. 4. fol. 822.

Alexander Trentacinquius, variarim reſolut. tom. 1. lib. 1. tit. de reſcriptis, reſolutione 5. ex num. 30. cum ſeq. vſque in finem reſolutionis, fol. mihi 27. vbi agit de prædictis omnibus clauſulis, & vi atque effectu ipſarum, & an tollant vitium ſubreptionis, de quo etiam Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 1. tit. de clauſulis, concluſion. 5. Thuſcus, tom. 1. lit. C. concluſ 339. fol. 854.

Arius Pinellus, vir equidem mihi ſemper eruditiſ ſimus, atque præ ſtantiſ ſimus, & cuius reſolutio, atque in hac eadem, qua verſamur materia, obſeruatio, in puncto, & ratione iuris ſcripti, eſt proculdubio veriſ ſima, atque eidem (vt ſuprà dicebam) maiori ex parte Interpretes noſtri acceſ ſiſ ſe videntur, eſt tamen (vt ſuprà quoque dixi) temperanda, & reſtringenda aliquando ex rerum circunſtantiis, & qualitatibus, quæ contrarium ſuadeant, ex ipſis namque & ſubiecta materia rei de qua agatur, & fraudis omnia, atque vitij, & colluſionis defectu, ex eo etiam, quod Princeps de omnibus inſtructus, atque informatus fuiſ ſe videatur, non modicum operari ſ æpè debebunt. Author igitur is, 1. part. rubricæ, C. de reſcindenda, cap. 2. n. 20. cum ex communi Interpretum ſententia ſtatuiſ ſet numeris præcedentibus, Principem ſine cauſa derogare non poſ ſe teſtatorum voluntati, in teſtamentis, in fideicommiſ ſis, maioratibus, maximè cum præiudicio tertij, inquit dicto n. 20. Quoad iuſtitiam, & honeſtatem nihil facere, quod Princeps auferendo his, vel dominium alicui, vtatur clauſulis, Non obſtantibus, Ex certa ſcientia, Proprio motu, & De plenitudine poteſtatis: quod enim ſine illis clauſulis iuſtè facere nequit, ijſdem adiectis, iniquum eſ ſe non deſinet. Id enim ratio oſtendit, id etiam euincunt iuris regulæ, verba enim rei veritatem non mutant, nec iuſtificabunt, quod de ſe iniquum eſt, nec iuſtam poteſtatem Principis augebunt. Et hactenus de tertia principali controuerſia in hac materia. Cui iunge Petram de poteſtate Principis, quæ ſtione 8. concluſ. 2. num. 54. fol. 106. & vide fol. n. 23. & 24. & 27. & 31. & ſeq.

Prætereà, & alia Interpretum altercatio non leuem obtinens difficultatem, ex eiſdem à me anteà admonitis, & adnotatis, & pro natura, & ſubiecta materia negotij, atque eiuſdem qualitatibus, & circunſtantiis definiri debebit: vtrùm inquam in Principe iuri alterius præiudicante, præ ſumatur iuſta cauſa, & an ſuſ ſiciat, quod Princeps cauſam adeſ ſe, ſine ex cauſa iuſta excitari, aſ ſeruerit, eámve exprimi, atque probari, neceſ ſe ſit. Quo equidem in dubio, vt ſententiam meam ego interponam, imprimis monendum lectorem duxi, triplex in eo articulo reperiri Doctorum placitum, ſiue tres ipſorum eſ ſe opiniones præcipuas. In Principe namque reſcribente, ſiue aliquid faciente, aut concedente, etiam in præiudicium tertij, & auferendo ius alterius, quod cauſa non modo præ ſumatur, ſed etiam iuſta præ ſumi debeat, & Principis aſ ſertioni ſtandum ſit, tenuerunt Authores permulti, quos Antonius Gabriel congeſ ſit communium concluſ. lib. 3. tit. de iure quæ ſito non tollendo, concluſione 2. num. 4. Iacobius Menochius, lib. 2. præſumptione 10. num. 55. & 56. Iacob. Philip. Portius, lib. 5. regula 16. Ioſeph Maſcardus, de probationibus, tom. 1. concluſ. 276. & tom. 3. concluſ. 1228. n. 107. & 108. Menchaca, controuerſ. illuſt. lib. 1. cap. 25. num. 17. Ioannes Marcus Aquilinus, in dict. §. & quid ſi tantutum, in verſ quid enim ſi aquæ ſi ignis, num. 112. vbi citat quamplures, vt Principis aſ ſertioni ſtandum ſit; & n. 113. viginti Authores aggregat ad hoc, quod iuſta cauſa præ ſumatur in Principe, & ſi expreſ ſa non fuerit. Et hanc partem magis probat (ſed hos non refert) Cardinalis Dominicus Thuſcus, pract. concluſ. iuris, tom. 6. lit. P. verbo, Princeps, concluſ. 682. fol. 528. & 529. vbi certam reſolutionem non tradit, aut non exprimit, quam ex his opinionibus credat veriorem.

E contrario tamen, quod iuſta cauſa non præ ſumatur, nec Principis aſ ſertioni ſtandum ſit, defendunt alij per multi iuris Interpretes, quos Antoninus Gabri. congeſ ſit, dict. concluſione 2. n. 1. 2. & 3. Menochius, lib. 2. d. præ ſumptione 10. num. 52. qui dicit, hanc opinionem eſ ſe veriorem, & receptiorem, quando agitur de præiudicio tertij & ſumus in his, quæ ſine cauſa facere non poteſt Princeps. Et fundat eam vſque ad num. 55. Authores etiam huius partis refert, & in eam magis inclinat Ioſeph. Maſcardus, de probationibus, tom. 1. d. concluſ. 76. vbi facit regulam cum pluribus limitationibus, prout refert Thuſcus, dict. concluſione 1228. ex n. 101. cum ſeq. refert etiam quamplures Authores, qui iſtam opinionem magis amplectuntur, Iacobus Philip. Portius, regularum lib. 5. regula 16. Ioannes Marcus Aquilinus, in dict. verſ. quid enim ſi aquæ, & ignis, d. §. & quid ſi tantum, num. 111. & dicit, quod Doctores numeroſiores tenet eam Franciſ. Topius, ad l. Princeps legibus, ff. de legibus, §. 8. n. 32. & 33.

Deinde & tertio loco, quod in Principe iuſta cauſa præ ſummatur, ſi eam exprimit, & tunc eius aſſertioni ſtandum ſit, ſecus ſi nullam exprimit cauſam, vel minus idoneam; tenuit Alciatus, in tract. de præ ſumptionibus, regula 3. præ ſumptione 8. num. 8. qui tres caſus diſtinxit, vt Menochius dicta præ ſumptione 10. lib. 2. ex n. 57. cum ſeq. refert, & latiùs commemorat eos. Sed in effectu ita obſeruauit Alciatus ipſe, vt breuiùs Fachineus retulit, controuerſ. iuris, lib. 8. cap. 63. columna vltima, in verſ. Sexta quæ ſtio eſt. qui hanc diſtinctionem amplectitur. Ego verò (vt antea adnotaui) nec vnam, nec aliam opinionem probarem abſoluè, negotij potius qualitates, & circunſtantias inſpicerem maturè, & quale tertij præiudicium verſaretur, ac eius pro quo gratia, aut conceſ ſio fit, perſonam præoculis haberent, & iuxta hæc, & præ ſumptiones vrgentiores rem definirem Explicarem etiam, & limitarem, atque pluribus in caſibus intelligerem, iuxta ea, quæ præfati Authores magis communiter obſeruarunt dictis in locis, ad quos erit recurrendum omnino, cum de hoc articulo diſputatio, & indagatio ſe offeret. Deficientibus verò fraudis coniecturis quibuſlibet in contrarium, & non exiſtente præ ſumptione aliqua ſubreptionis, vel obreptionis vitij, aut ſimilis alterius, crederem proculdubio, diſtinctionem hanc Alciati, vt Principis aſ ſertioni credatur omnino, quando ab eo exprimitur cauſa, & pro ea præ ſumendum ſit, veriorem equidem, & ſeruandam. Verè namque valde durum eſ ſet, & ab omni iuris ratione alienum, ſuſpicari Principem eſ ſe mendacem (quod nec imaginari debet) cum cauſam ita exprimit, ſicuti Fachineus rectè animaduertit dicta quæ ſt. 53. in fine. Et his comprobatur, quæ ſuprà, hoc eodem cap. numer. 3. pro principe metipſo, ex Menochio, Maſcardo, & aliis reſenſui. Ex reſolutis etiam per Cardinalem Thuſcum, tom. 6. lit. P. concluſ. 681. fol. 528. quod Princeps præ ſumitur dicere veritatem, & cauſa in eo præ ſumitur vera. Deinde & probatur ex ratione Clementinæ. vnicæ, de probationibus, prout eam rectè expendit Alciatus. Nec ſatisfacit Menochius, dicta præ ſumptione 10. dicens, textum illum ad cauſas beneficiales pertinere: cùm & in aliis cauſis, & aliis Principibus, qui ſuperiorem non recognoſcunt, eadem ratio militet. Nec etiam in beneficialibus poſ ſit ſummus Pontifex abſque iuſta cauſa cuiquam ius ſuum auferrre, quod Fachineus non malè animaduertit. Prætereà id ipſum probatur; nam & ſi quamplures tenuerint ſententiam relatam ſuprà, num. 17. indiſtinctè, quod cauſa iuſta non præ ſumitur in Principe, quando diſponit de his, ſuper quibus liberam diſponendi faculcatem non habet, ac etiam quando præiudicat tertio, etiamſi exprimat iuſtam & legitimam cauſam, & hos congeſ ſerint relati dict. numer. 17. Gail. etiam pract. obſeruation lib. 2. obſeruatione 58. latiùs Franciſ. Topius, ad d. l. Princeps legibus, ff. de leg. d. §. 8. ex n. 32. cum ſequentibus vſque ad finem, §. qui inquit, quod ea ſententia verior eſt, & melioribus rationibus fundata, & cui ideo inhærendum eſt, quia aliàs, ſi iuſta cauſa præ ſumeretur in Principe, ſequerentur, quod per indirectum ius alteri quæ ſitum, etiam ſine cauſa tolleretur, cum poſ ſibile ſit cauſam præ ſumptam in Principe, vel ab eo expreſ ſam, in veritate minime ſubeſ ſe, prout Felinus, Dec. Boſ ſius, Crau. & Fortun. Garc. relati ibi obſeruarunt, & huic rationi minimè reſponderi poſ ſe adnotarunt. Quamuis inquam ij Authores ita tenuerint, & latè Petrus Antonius de Petra, in commentariis, de poteſtate Principis, & inferiorum ab eo, c. 30. quæ ſt. 8. principali, de præ ſumptione iuſtæ cauſ æ in facto Principis, per totam, & concluſion. 2. principali eiuſdem, ex fol. 199. vſque ad folium 207. vbi tradit quamplurima in hac quæ ſtione. Attamen ijdemmet Authores receſ ſerunt ab ea, quoties in conceſ ſione Principis, & diſpoſitione, etiam in præiudicium tertij facta, iuſta aliqua & rationabilis cauſa valet excogitari, vel argui: & ſic multo magis id obſeruari debebit, quando cauſa ipſa exprimitur, & ex qualitatibus, & circunſtantiis negotij pro ea præ ſumitur, nec vrgentior ratio in contrarium apparet. Quocirca, Petrus Antonius de Petra, dict. 2. concluſ. principali, num. 38. & duobus ſeq. & n. 43. & 44. licèt in dubio prædicto, Principis aſ ſertioni quod fuerit motus ex iuſta cauſa, an & quando ſtandum ſit, & quando non, plures caſus diſtinxerit, vt ibi videbitur, & per totam illam concluſionem, & d.q. 8. principalem latiſ ſimè. Verè tamen ſtatuit eadem concluſ. 2. principali, num. 39. fol. 204 poſt alios multòs, quod Princeps vbi exprimit cauſam iuſtam, & prima facie veram, nec alia imaginari poteſt, præ ſumi debet pro ea, & eius veritate; & aſ ſignat rationem: & num. 52. 53. & 55. fol. 206. ſubdit, quod cauſa præ ſumitur in Principe, quando negotium tale eſt, ex quo cauſa argui, & præ ſumi poteſt rationabilis, & plura adducit, ex quibus ita præ ſumitur, ac etiam ex quibus Principis aſ ſertioni non ſtatur, & conucniunt Arias Pinellus, 1. part rubricæ, C. de reſcind. c. 2. n. 7. qui dixerunt, accedendum non eſ ſe indiſtinctè opinioni relatæ ſuprà, d.n. 17. quod cauſa iuſta non præ ſumatur in Principe, ſed magis attendendam mature qualitatem negotij, vt in multis credatur Principi aſ ſerenti, exprimentique iuſtam cauſam; quod vere negari non poteſt: & ita attendendo, facili negotio reſpondetur rationi illi, cui reſponderi non poſ ſe, ex aliis Authoribus firmaſ ſe Franc. Top dicebamus nunc. Non enim indiſtincte hanc probamus, nec per indirectum liberæ Principis facultati, aut voluntati rem relinquimus, cùm negotij qualitates, & circunſtantias, & cætera alia, quæ occurrant, inſpici debere, atque ex ipſis definiendum, quid dici debeat, ſuadeamus. Ad aliud autem, quod præpoſtere equidem, & minus iuridice Topius ipſe contendit in eadem l. Princeps legibus. ff. de legibus. §. 6. num. 2. fol. mihi 78. quò loci, poteſtatis abſolutæ & ordinariæ diſtinctionem, in humanis Principibus male à Doctoribus conſtitutam, ſecundùm Didac. Couarr. & Pinel (vt ipſe dicit) & imò bene conſtitui. & probari, indéque & Angeli ſententiam tuendam, quam ſuprà, hoc eodem lib. 3. cap. 6. improbaui, feliciori equidem negotio reſpondetur ex his, quæ eodem cap. 6. relati Authores (ac maxime Hippolyt. Riminald) quem ibidem commendaui, ſcripſerunt, ex ipſis namque concludenter adeò reſponſum præbetur ei ſententiæ, vt nullo pacto ſuſtineri ipſam poſ ſe, & præfatum Authorem eam probantem, errore manifeſto lapſum fuiſ ſe, deprehendatur concludenter; quod & vltra relatos ibi, & cap. 28. lib. 2. commemoratos, deprehenditur quoque ex obſeruationibus Petri Antonij de Petra, dicto tractatu de poteſtate Principis, & inferiorum ab eo, cap. 30. per totum, ex fol. 115. vſque ad fol. 189. vbi eorum capitum materiam, & an, & quando Princeps in iure iam quæ ſito, vel in quærendo poſſit præiudicare ſubſtitutis, aut ſucceſ ſoribus, vel aliis quibuſlibet, & an ex cauſa publicæ vtilitatis, vel ex aliis cauſis poſ ſit, tractat latiſ ſimè, & eidem d. fol. 189. in controuerſia veritatis 7. quæ ſt. principalis, vſque ad folium 199. vbi longa ſerie adducit exempla ad cognoſcendam cauſam vtilitatis, & neceſ ſitatis, quibus Princeps excitari de iure poteſt, vt iuri tertij præiudicet.

Ac denique animaduerte, ſententiam illam, relatam ſuprà, dicto n. 18. quam Menochius, in loco ibi relato damnauit, alio in loco Menochium eundem probaſ ſe. Is namque in conſ. 100. n. 23. & ſeq. lib. 1. poſt alios Authores, quos citat, ita vt ibi diximus, diſtinxit, prout eum retulit Maſcardus (quem Fachineus non citat) de probationibus, tom. 3. concluſ. dicta 1228. n. 109. vbi inquit, conciliari poſ ſe opiniones contrarias relatas, diſtinguendo hoc modo, aut Princeps expreſ ſit cauſam in literis, propter quam vult alteri præiudicare, & hoc caſu illa cauſa creditur eſ ſe vera, & procedit prima opinio, de qua ſuprà num. 16. aut non expreſ ſit cauſam, ſed impliciter dixit id, quod conceſ ſit, & aliqua cauſa veriſimilis poteſt imaginari, & creditur ſimiliter Principi; aut non expreſ ſit cauſam, nec aliqua poteſt imaginari, & tunc non creditur Principi, & procedit ſecunda opinio. Et Maſcardum ſequutus eſt Cardinalis Dominicus Thuſcus, tom. 6. lit. P. concluſ. 981. num. 3. fol 528. columna 2. in principio, ibi: Amplia, quia ſi Princeps cauſam exprimat, præ ſumitur pro ea, & non poteſt probari contrarium. Id tamen, atque articulus prædictus intelligi ſemper, & explicari debet, prout dicto num. 18. notaui, quamuis Maſcardus metipſe, dicta concluſione 1228. num. 110. & aliter conciliari poſ ſe eas opiniones contrarias crediderit, vt ſcilicet Prima opinio procedat quoad inducendam præ ſumptionem, & transferendum onus probandi in aduerſarium. Secunda, quoad plenam probationem non inducendam: Cæterùm quod indistinctè inducit plenam probationem, ſi Princeps motu proprio, atque ex certa ſcientia in conceſ ſione mouetur. Quod tamen (vides) difficultatem non leuem continet, cum niſi alia concurrant, quæ ita ſuadeant, iuxta ea, quæ dicto num. 18. adnotaui, clauſulæ hæ nihil ampliare, aut immutare diſpoſitionem ſuper qua adiiciuntur, debeant, vt ſuprà quoque ex aliis Authoribus obſeruaui, niſi etiam Princeps in conceſ ſione, vel facto ſuo atteſtaretur de diligenti inquiſitione facta, & cauſ æ cognitione pleniſ ſima adhibita, & ex aliis iuſtis cauſis animum ſuum mouentibus, vt ex Gozadino ſcripſit Petra dict, concluſione 2. principali, numero 55. fol. 206.

Vltimò tandem, atque eodem pacto deducitur ex ſuperioribus, recta iuris ratione placitum aliud Doctorum in hac eadem materia procedere, & explicandum fore, Principem inquam, legem generalem condendo, poſ ſe iuri primogenitorum, eorúmve, qui aliàs ſucceſ ſuri eſ ſent, derogare; & iuſta ex cauſa, atque publicæ vtilitatis, præiudicare, ſiue ex publica vtilitate nouum, certumque ſuccedendi ordinem, & formam præ ſcribere. Id quod euidenti & vera ratione elicitur ex his omnibus, quæ hactenus dicta fuere; nam ſi in caſu particulari, ſiue priuata conceſ ſione, aut gratia, id valet efficere ex cauſa, etiam certarum perſonarum damnum & præiudicium reſpiciendo: multo magis generali lata id efficere poterit: & ita in terminis poſt Alexandrum, Romanum, Caſtrenſem, & alios obſeruarunt M. Anton. Peregrinus, de fideicommisſis, articulo 52. n. 113. & 114. Cardinalis Dominicus Thuſcus, pract. concluſ. iuris, tom 6. lit. P. concluſione 680. num. 7. & 18. fol. 524. & 525. Azeuedus, & Matiençus, ſtatim referendi, Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio ſecundæ patris, num. 62. & 63. Idque in hiſce Regnis probatur ex legis Regiæ. 7. tit. 7. lib. 5. nouæ col. expreſ ſa deciſione, ibi namque ex cauſa illa publicæ vtilitatis, quia Nobilibus Regnum defenditur, & Reipublicæ expedit domos Nobilium conſeruari, & augeri; & ſi non conſeruentur, & augeantur, damnum Reipublicæ euenit. Expedit etiam, ne eorundem nomen memoria, & ſplendor deficiat, ſiue conſundatur aliquo modo; ſtatutum est conſtitutione generali, leges, & conditiones primogenituræ, ſiue ſuccedendi ordinem regularem variari in præiudicium ſucceſ ſorum, vbi duo maioratus excedentes ſummam ibi præ ſcriptam, vniuntur per matrimonium, vt ſuccedat genitus ſecundò, primogenito excluſo in vno eorum, nec in vtroque primogenitus ſuccedere valeat, ſed in vno duntaxat, quem elegerit, & ſecundo genitus in eo, quem reliquerit primogenitus, & ita ex eadem l. rectè deduxit, & maioratus leges, clauſulas, & conditiones tolli, & immutari poſ ſe per Principem, per legem generalem, ex cauſa publicæ vtilitatis; atque ex eadem publica vtilitate, primogenitorum iuri derogari, obſeruauit in eadem lege Ioannes Matiençus, gloſ ſa 3. 4. 5. & 7. & Azeuedus, num. 1. & 2. Mieres, vbi ſupra, dict. num. 62. & quidem cum ratio legis ipſius 7. ibi: La memoria de los fundadores de los dichos mayorazgos, y la fama dellos, y de ſus linages ſe ha diſminuydo, y cada dia ſe diſminuye, y pierde, conſumiendoſe, y menoſcabandoſe las dichas caſas principales. Lo qual demas de ſer perdida de los dichos linages, que por Ins buenos ſeruicios que a los Reyes nueſtros predeceſ ſores hizieron, como merecion ſer honrados y acrecentados, merecen de nos y de nueſtos ſucceſ ſores ſer ſoſtenidos y conſeruados, es aſ ſi miſmo mucho deſ ſeruicio nueſtro, y daño y perjyzio deſtos nueſtros Reynos. Cùm inquam huiuſce legis ratio, adeò generalis ſit, & finalis cauſa conſtitutionis generalis ipſius, quamuis ſpecificè loquatur, quando maioratus duo vniuntur per matrimonium, debebit etiam accipi, atque intelligi, abſque dubio procedere, quando ijdem, met maioratus duo, etiam extra caſum matrimonij vel ſucceſ ſione, vel alio modo vniti fuerint. Militat enim eadem, atque æqualis ratio, nec aliqua differentiæ reddi poteſt inter vnionem ex cauſa matrimonij, & ex cauſa ſucceſ ſionis, vel ex alia, nec etiam poteſt reſtringi ad illum caſum duntaxat, & ideo generaliter (dixi) obtinebit, & etiam in primogeniis antiquis, & in quibus ab initio fundationis, primogenitus, & eius linea ius firmum habebant, non tantum in his, qui tempore celebrati matrimonij inſtituti & fundati fuerint. Quod ex verbis legis eiuſdem fateri, atque ex ratione ipſius finali agnoſcere, vis eſt. Et apertè accepiſ ſe videntur, nec aliquem caſum diſtinxerunt Azeu. ibidem n. fin. verbo, ſin embargo, Matien glo. 5. n. 1. Ratio namque legis, vel diſpoſitionis cuiuſque eſt anima legis & ſpiritus diſpoſitionis, & potior pars ipſius, imò & ipſa diſpoſitio. Et ſic ſufficit, quoad caſus decidatur in ratione legis, licet non decidatur in verbis. Expreſ ſum enim dicitur, quod ſub ratione legis comprehenditur, nec dicitur fieri interpretatio extenſiua, ſed comprehenſiua. Sicuti ex Bal. Alex. Aret. Socin. Dec. Pariſ. Rolan. Curt. & aliis multis, obſeruarunt Tiraq. in l. ſi vnquam, in verbo, libertis, ex n. 38. C. de reuocan. donat. Ludou. Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 1. cap. 5. qui multis exornat ex n. 7. cum ſeq. Ioann. Gutierrez, pract. lib. 3. quæ ſt. 17. ex num. 75. cum multis ſeq. vſque ad num. 120. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum volutatum, lib. 6. tit. 14. per totum. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 4. dubitatione 2. ſolutione 3. ex num. 14. cum ſeq. fol. 270. Camillus Gallianius, de verborum ſignificatione, lib. 5. cap. 11. num. ſeq. Alphonſus Villagutta, in tractatu de extenſione legum, præludio 22. fol. 17. & nullo ex his commemorato, nouiſ ſimè Cardinalis Dominicus Tuſc. pract, concluſ. iuris, tom. 9. lit. R. concluſ. 31. per totam, ex fol. 828. vbi latè quod ratio legis vbi militat, ibi lex loquitur & diſponit: & concluſ. 32. per totam, fol. 831. Quod ratio legis regulat ipſam legem, & ideo attendi debet omnino, & principaliter in conſideratione haberi, non aliter attento ſono verborum, idque in omni diſpoſitione legali, contractus, teſtamenti, & qualibet alia, l. emptor. § finali, ff. de rei vendication. l. prima, C. de condict. ob cauſam. Socinus, in conſ. 251. column. 4. lib. 2. Pariſius, in conſ. 32. num. 42. & ſequent. lib. 1. Rolandus, in conſ. 99. num. 46. & ſeq. lib. 4. Hondedeus, in conſ. 29. n. 82. lib. 1. Ampliaturque, vel reſtringitur, vel declaratur, aut verificatur, diſpoſitio quælibet, ſiue legalis, ſiue hominis, ex ratione, qua diſponens motus fuit ad diſponendum, inſpiciendo principaliter, an intentio, & finis rationis ſeruetur ad vnguem, l. cum pater, §. dulciſ ſimis, ff. de legatis ſecundò, l. nomen debitorum, §. finali, ff. de legatis tertiò. Quibus plura cumularunt Molina, Gutierrez, Mantica, Prætis, Gallinius, Villagutta, & Thuſcus, in locis antea relatis. Tiberius Decianus, in conſ. 5. ex num. 8. lib. 5. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, art. 11. ex num. 54. Maſcardus, de probationibus, tom. 3. concl. 1417. num. 32. Borgninus Caualcanus, deciſ. 24. num. 27. & 29. parte tertia, qua vel ſola ratione & motiuo, quoad à ratione expreſ ſa in dict. l. ſeptima, & legis ipſius Conditorum intentione aperta deducitur, reſponderi, atque ſatisfieri poterit omnibus his, quæ vt contrariam ſententiam tueatur, & decisionem l. eiuſdem 7. reſtringat ad maioratus, qui per matrimonium iunguntur, nec procedere aſ ſerat in his, qui per ſucceſ ſionem iuncti fuerint, ſiue extra caſum matrimonij, conſiderauit, & congeſ ſit Perez de Lara, in commentariis, de Capellaniis & aniuerſariis, lib. 1. c. 5. ex n. 13. vſque ad n. 29. ſecutus Pelaez à Mier. in idem placitum & reſolutionem, de maiorat. 2. p.q. 30. n. fin. in finalibus verbis. Verè namque Regia l. eadem 7 nec pœnalis ita abſolutè dici poteſt cum fauorem maximum, & Reipublicæ vtilitatem in eo quod exprimit, contineat. Nec etiam in lege pœnali, aut correctorias ita indiſtinctè negari poteſt extenſio, cum ſi eadem ratio militet, & mens Legiſlatoris id ſuadeat, fieri debeat extenſio, & ſi lex fuerit correctoria, & pœnalis, nec extenſio dicatur, ſed magis comprehenſio eo caſu, quæ nunquam excluditur, quantuncunque pœnali, & correctoria lex ſit, quod Villagut. relatus ab eodem Lara, n. 24. defendit conſtanter, atque ex his elicitur concludenter, quæ D. Barboſa, in l. ſi conſtante 25. in principio. ff. ſoluto matrimonio, num. 92. vſque ad 67. & n. 101. cum ſequent. latius reliquit ſcripta, atque adnotata in eodem propoſito legis pœnalis & correctoriæ, ſic nec lex ipſa 7. reſtringi poteſt ad maioratus, qui tempore matrimonij inſtituuntur, vel fiunt, cum potiùs loquatur, & ſine dubio procedat in maioratibus iam inſtitutis & antiquis, & ſic in quibus primogeniti & lineæ ipſius ius, originem & fundamentum habebat à principio, quamuis aliunde prouenerint, vt indiſtinctè accipiunt Azeuedus ibidem, & Matiençus, gloſ ſa 5. & 7. Parladorius etiam hanc rectius tenuit 3. part. quæ ſt. 5. vbi defendit, dictæ l. 7. conſtitutionem comprehendere caſum ſucceſ ſionis, quamuis eum carpat D. Perez de Lara vbi ſuprà, n. 33.

Remanet ergo ex ſui ratione, atque ex cauſa illa, adeò conſiderabili & inſta, ſic iuſtiſicari legis eiuſdem 7. conſtitutionem, ad excluſionem filij primogeniti, & deſcendentium ab eo, & ſecundogeniti filij, aut filiæ admiſ ſionem in eo maioratu, quem primogenitus eligere noluerit, vt & ipſa lex generaliter debeat obtinere, & ſeruari (vt dixi:) ac etiam nouum & notandum decidat caſum in materia repræ ſentationis, nec lege 40. Tauri deciſum. Lex namque ea Tauri, Licet nepotibus & patrui controuerſiam dirimat expreſ ſim, & lineæ primogenitæ prælationem, atque ſuccedendi prærogatiuam conceſ ſerit, vt filij, & eorum deſcendentes omnes patrem ſuum repræ ſentent, vbi aliud ab inſtitutore diſpoſitum non fuerit, vt ſuprà hoc eod. lib. 3. cap. 19. per tutum, longa serie adnotauimus, atque explicauimus, non tamen decidit caſum dicta leg. 7. deciſum, in materia repraeſentationis, adeò notandum, & nouum; vt in terminis eiuſdem l. Tauri, ambiguus eſ ſet, & incertus, ſcilicet quando maioratus duo incomparibiles fuerint, iuxta terminos legis ipſius, vt in eis primogenitus ſimul ſuccedere non poſ ſit, ſed in vno tantum, quem elegerit, an ſuccedere debeat filius primò, aut ſecundogenitus eiuſdem primogeniti, ſiue aliquis ex deſcendentibus ab eo, ex lineæ prærogatiua, & iure repræ ſentationis patris ipſius, vel ſucceſ ſio deferatur, & competat fratri ſecundo, deſcendentibus ab eo, & ſic patruo contra nepotem. Et quidem in hoc caſu (qui lege dictæ 40. Tauri non erat deciſus) Regia l. dicta 7. tit. 8. lib. 5. fratrem ſecundo genitum præfert, & filij primogeniti filios, & deſcendentes, non modo primogenitum ipſum excudit, quaſi caſus hic ex præ ſumpta, & rectè coniecturata inſtitutorum maioratuum mente, & prædicta l. ipſius 7. ratione, comprehenſus non fuerit ſub regula generali, & deciſione dictæ l. 40. Tauri, ſed potius contineri videatur in exceptione legis eiuſdem 40. ibi, Saluo ſi otra coſa & ſic in hoc caſu diuerſum ius conſtituitur ab eo, quod in dicta l. Tauri 40. conſtitutum anteà fuerat, & in diuerſis terminis, vt pote cum in d. l. 40. Tauri, pater, aut aſcendens, qui ſucceſ ſurus eſ ſet, ſi viueret, & qui repræ ſentatur à filio vel deſcendente, pro ſupponitur mortuus, capax tamen ſucceſ ſionis ſi viueret (vt dictum eſt) ſed in l. 7. cit. pater, vel aſcendens, qui repræ ſentandus eſ ſet, vinus præ ſupponitur, & eligendi alterum ex duobus maioratibus, facultatem habens, excluſus tamen à ſucceſ ſione vnius propter rationem finalem dictæ l. 7. quod eſt veriſ ſimum, & menti ipſius valde conueniens.

