Octauò conſtituo, certi exploratíque iuris eſ ſe, maioratus, ſeu primogenia non modo cum facultate Regia, ſed etiam abſque ea ex certa parte bonorum liberis exiſtentibus, aut in defectum eorum ex vniuerſis bonis poſ ſe inſtitui: idcirco in huiuſmodi maioratibus omnia procedere, & habere locum, quæ in aliis maioratibus ſuperioribus, aut cum Regia facultate inſtitutis locum obtinent, prout Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 1. num. 25. & ſequentibus. Mieres, in initio 2. partis, de maioratu, ex num. 4. vſque ad numerum 11. Auendañus, in l. 27. Tauri, gloſ ſa prima, numero 1. latiùs probarunt; alios plures referam ſtatim. Maioratus ergo, ſi inſtitutus ſit per viam vinculi particularis, aut meliorationis Tertij, & Quinti bonorum inter liberos, iuxta ordinem l. vigeſimæ ſeptimæ Tauri, aut Anniuerſarij, vel Capellaniæ, Iurisve patronatus perpetui abſque facultate Regia; verus quidem maioratius eſt, ac leges omnes Regiæ, quæ de maioratibus loquuntur, habent locum in eis, ſicut ſi ex Regia facultate inſtitutus fuiſ ſet. Idque (vt dixi) non modo in vinculis, & meliorationibus Tertij, & Quinti bonorum vinculatis, ſed etiam Iurepatronatus, Anniuerſariis, Capellaniis, & aliis ſimilibus diſpoſitionibus, tam factis de bonis vniuerſalibus, quàm particularibus procedit, modo iure maioratus hæc ſint inſtituta. Ita ſané ſuperiora omnia annotarunt Rodericus Suarez, in repetitione l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, ſecunda limitatione ad l. fori, numero 17. Didacus Couar. variarum reſolutionum lib. 3. capite 5. numero 6. Ferdinand. Vaſq. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, libro 3. §. 26. numero 95. & 96. D. Antonius de Padilla, in rubrica, C. de fideicommiſſis, numero 9. & 10. qui loquitur in vinculis, & anniuerſariis iure maioratus relictis. Idem etiam cenſuit Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de hæredibus inſtituend. numero 123. folio mihi 75. vbi dixit, leges Tauri loquentes de maioratibus habere locum in vinculis, ſeu maioriis particularibus, & in meliorationibus Tertij, & Quinti per viam vinculorum, ex legibus Regiis conſtitutis, atque etiam procedere in Iuris patronatibus, quando per viam Iuris patronatus laicorum maioria inſtituitur, vt perueniat gradatim in eos, qui de familia inſtitutoris ſint, cum onere ſuſtinendi, & adminiſtrandi Capellanias, quas vocant. Et Peraltam commemorat, ac ita quoque tenet, & Antonium Gomezium, Ferdinan. Gom. & Palac. Rub. contrarium credentes, improbat Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis libro primo, capite primo, numero 25. & 26. idem quoque tenuit, & pro ipſa ſententia, Didacus del Caſtill. Ioan. Lup. Tellum Ferdinandez. Gomez. Arias, Gregorium Lopez, Menchacam, Couar. Molinam, & Antonium Gomezium ſibi contrarium refert Ioannes Matiençus, in l. 7. titul. 7. Gloſ ſa tertia, numero 5. lib. 5. numæ collectionis Regiæ. Velaſquez Auendanus, in l. 27. Tauri, gloſ ſa prima, numero primo. Azeuedos, in rubrica titul. 7. lib. 5. numero 7. & in l. 8. eodem titulo, & libro qui verbum illud: de mayorazgo, ea in lege poſitum, intelligit accipiendum quoque in vinculis particularibus factis inter vinos, vel in vltima voluntate, & in Anniuerſariis perpetuis, & in Patronatibus, & Capellaniis ad modum maioratuum conſtitutis, Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 2. quæ ſt. 85. num. 1. verſiculo, Secundò quia ita verus. Hieronymus Cæuallos, practicarum communium contra communes, quæ ſt 398. numer. 14. pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, disputatione 576. numero 11. & 13. id ipſum latius quoque probauit, atque infert ad multa, quæ inde deduci, atque decidi poſ ſunt in materia maioratuum Pelaez à Mieres, in initio primæ partis de maioratu, ex numero 4. vſque ad numerum 12. qui rectè conſtituit, appellatione maioratus ex communi vſu loquendi, quodlibet vinculum contineri, & bona vinculata particularia appellari communiter maioratum, & omnes leges de maioratu loquentes, habere locum in eis, & in meliorationibus Tetrij, & Quinti à parentibus vincularis, & in Anniuerſariis, & iurepatronatus, & aliis quæ teſtatores ſolent deſtinare ad ſacrificia, prout frequenter in Hiſpania fir. Alia etiam vtilia Pelaez ibi deducit, vt videri poterit. Et verè reſolutio præfata ex pluribus legibus Tauri probatur, vt deduxit Matiencus in locis relatis d. gloſ ſa 3. l. 8. tit. 7. lib. 5. num. 5. ac inter alias ex l. 44. Tauri, quæ hodie eſt l. 4. titul. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. ibi: El que hiziere algun mayorazgo, aunque ſea on autoridad nueſtra. Ergo verus maioratus erit, & ſi abſque Regia facultate fiat, adhuc enim maioratus appellatur ibi, atque id dictio iſta, quamuis, importat, vt Molina d. cap. 1. num. 25. & Ioannes Gutierrez dict. quæ ſt. 85. num. 2. obſeruarunt. Mieres etiam, in initio dictæ primæ partis, num. 4. colum. 3. qui & alio quoque modo expendit legem eandem in verbis ſequentibus, iuncta l. 17. Mauri. Dicit enim, quod in caſibus in quibus maioratus, cum facultate Regia inſtitutus, reuocabilis eſt, aut irreuocabilis, in eiſdemmet caſibus liceat, aut non liceat reuocare maioratum, aut meliorationem abſque Regia facultate factam. Sic ergo tenendum erit firmiter, prout præcitati ſuprà Authores omnes reſoluunt, quicquid pauci illi à Molina relati dubitent. Quicquid etiam Petrus de Salazar Aduocatus Granatenſis, in tractatu de vſu, & conſuetudine, capite vltimo, in Iure patronatus. Anniuerſario, & Capellania contrarium intenderit & Molinam, atque ſequaces improbat. Sed præpoſtere equidem & inaniter torquetur is Author, dum tot congerit aduerſus Molinam, & ſuperiorem traditionem communem, atque adeò diffusè loquitur, vtcunque namque res ſit; dato etiam, & conceſ ſo pro vero, quod Patronatus à Maioratu differat, ſeu illi Maioratus diffinitio non conueniat: dato etiam pro vero, quod differentiæ ab eo Authore conſideratæ, & d. cap. vltimo congeſtæ, planè procedant inter maioratum, & ius patronatus, Anniuerſarium, & Capellaniam: nihil inde ad rem proculdubio, nec pro ipſo Authore aliquid vrgens deducitur; poſ ſunt enim ea omnia, quę ita anxie ipſe conatur probare, procedere atque obtinere, & nihilominus ex dictis legibus Regiis, & natura, atque qualitate, & conditione maioratus peculiari, ex communi etiam conſuetudine, atque vſu loquendi, qui arcendi quoque debet, certum, & verum erit, quod ſi Ius patronatus, aut Anniuerſarium, vel Capellania inſtituatur, vt perpetuò duret inter omnes de familia instituentis, gradatim tamen, ac vni dumtaxat ſucceſ ſio deferatur, & per viam vinculi, & maioratus perpetui id fiat, & bonorum alienatio prohibeatur ſiue quod iure maioratus in ea ſuccedendum ſit, exprimatur, verus, & proprius maioratus cenſeri debeat, ſiue omnia, quæ in aliis vinculis, & maioratibus obſeruantur, ſeruanda in eis æqualiter ſint, nulla enim differentiæ ratio excogitari, aut adduci valet, qua in eiſdem diuerſum ius, quàm in aliis vinculis, & maioratibus particularibus, perpetuò tamen relictis, poſ ſit conſtitui, ſi iure maioratus habenda, fuerint inſtituta, aut perpetuò ea duratura, & non alienanda, atque vni deferenda eſ ſe expreſ ſum ſit. Et ita communi praxi inoleuit, quod in iſtis idemmet ius, quod in primogeniis obſeruatur, vt teſtatur Petrus de Peralta, in rubr. ff. de hæred. inſtit. num. 12. & Molina ac ſuperiores ſequuntur. Vides ergo, vel vno tantum verbo Salazaris nouam opinionem conuictam, & ideo alia ſciens conſultòque duxi prætermittenda, quæ aduerſus eiuſdem Authoris ſcripta, & conſiderationes, non abſque ſubtilitate, & veritate poſ ſem perpendere, quod vel ex dictis tantum, ipſius ſententia remaneat concludenter deſtructa. Non enim in propoſito inſpicimus naturam, conditionem, aut iurispatronatus, vel anniuerſarij diffinitionem, nec alia; ſed an iure maioratus diſpoſitio facta fuerit, vt perpetuò duret, inſpiciendum eſt. Quocirca (vt dixi) Salazaris ſententia non ſubſiſtit; quam etiam falſam dixit, ſed nihil ex ſuperioribus conſiderauit Alphonſus Azeuedus, in rubrican tit. 7. n. 7. lib. 5. numæ collect. Regiæ, & in l. 5. in prin. & in l. 8. n. 1. eodem tit. 7. & lib. 5.

Ex his proculdubio nonnulla in propoſito inferre, ac decidere placuit In primis (quod ad noſtrum inſtitutum attinet præcipuè) ex dictis hactenus ex n. 274. ſequi, atque deduci manifeſtè, d. l. Tauri 40. conſtitutionem & repræ ſentationem ibi inductam, procedere & habere locum in vinculis particularibus, in meliorantibus Tertij & Quinti bonorum parentum vincularis, in Anniuerſariis & Patronatibus, ſiue Capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure maioratus relictis, & abſque Regia facultate inſtitutis, quando (vt ſuprà dixi) gradatim. ac iure ſanguinis in omnes de familia debent deuenire, ſed vni duntaxat ſuo ordine deferuntur. Idque ex paritate rationis: æqualis namque in eis, ſicut in cæteris maioratibus ratio militat, nec diuerſum ius quoad repræ ſentationem conſtitui poteſt. ex quo in his iure maioratus ſuccedendum ſit, & in ſucceſ ſione maioratus abſolutè adeò, atque indiſtinctè repræ ſentatio introducitur ea in lege. Quod in ſpecie eiuſdem legis quadrageſimæ Tauri, verum eſ ſe cenſuit, & ſic annotauit Didac. Couar. pract. d. cap. 38. num. 13. verſiculo, Ego verò, vſque ad finem, Ferdinand. Vaſq. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 3. §. 26. num. 95. Petr. de Peralta, in rubrica ff. de hæred. inſtit. d.n. 123. dicens ita pronunciatum eſ ſe non ſemel in his terminis pro nepote ſuperſtite, patre præmortuo in vita aui contra patruum ipſius, hocque eſ ſe vſitatum, ac ex facto ſ æpè euenire in diſpoſitionibus, quæ fiunt de certis bonis vincularis, aut per viam vinculi & maioratus, aut per viam iuris patronatus laicorum perpetui. Eandem quoque ſententiam tenuerunt Ludouicus Molina, de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 6. n. 42. & cap. 7. num. 19. Antonius Gomeziu, in eadem l. quadrageſima Tauri, num. 56. in fine, D. Antonius Meneſes de Padilla in rubrica, C. de fideicommiſ ſis, ex num. 8. Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio primæ partis, n. 5. in principio, & iterum ſecunda parte, quæ ſt. 6. num. 33. Ioannes Matiençus, in l. quinta, titulo ſeptimo, gloſ ſa prima, numero nono, & gloſ ſa quinta, numero ſeptimo & octano, libro quinto numæ collectionis Regiæ. Azeuedus in eadem l. 5. num. 1. & in l. 8. eodem tit. 7. & lib. 5. in principio, & in rubrica tituli eiuſdem ſeptimi, num. 7. vbi reddit rationem veriſ ſimam, atque ex his confirmatam, quæ ex dicto num. 274. adnotata fuere, videlicet, quod cum maioratus iure Anniuerſarium conſtituitur, verus maioratus eſt. Tenet quoque in propriis terminis reſolutionem eandem Velaſquez Auendañus, in l. 27. Tauri, gloſ ſa 1. num. 1. & in dict. l. quadrageſima Mauri, gloſ ſa 2. num. 61. & 62. Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 59. in verſiculo Sexta & vltima reſolutio eſt, folio 39. in illis verbis: Obtinent etiam in anniuerſariis, & patronatibus, quando in eis ſucceditur per viam maioratus. pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 627. num. 13. folio 423. & nullo ex his relato, Antonius Pichardus ad titulum Inſtit. de hæreditatibus quæ ab inteſtato deferuntur, §. 2. de repræ ſentatione, num. 25.

Et idem dicendum quoque eſt, atque ex eadem paritate rationis, in caſu legis quadrageſimæ primæ Tauri, prout in ſpecie aduertit Pelaez à Mieres, in initio dictæ primæ partis, de maioratu, nu. 5. in principio. Et comprobatur concludenter ex generali Ludouici Molinæ obſeruatione, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dicto cap. 1. num. 25. & 26. Et his, quæ numeris præcedentibus diximus. Id ipſum dicendum etiam eſt quoad hoc, vt quemadmodum in ſucceſ ſione maioratus, proximitas inſpicienda eſt reſpectu vltimi maioratus poſ ſeſ ſoris regulariter, iuxta ea quæ ſuprà hoc eodem cap. reſoluta fuere, ſic etiam & eodem modo in vinculis particularibus, in Anniuerſariis, & Capellaniis, atque aliis ſimilibus diſpoſitionibus, iure maioratus relictis, inſpici debeat. Quod expreſſim annotauit Molin. lib. 3. d. cap. 6. num. 42. idque veriſ ſimum eſt, & comprobatur etiam concludenter ex antea dictis.

Secundò infertur, atque deducitur, l. 45. Tauri remedium poſ ſeſ ſorium, quæ hodie eſt, l. 8. tit. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Et ſic beneſicium ipſius legis procedere etiam, & habere locum in vinculis particularibus abſque regia facultate, ſed authoritate legum huius Regni inſtitutis, & in Anniuerſariis, atque Patronatibus, & ſimilibus aliis diſpoſitionibus, iure maioratus relictis. Et conſequenter Competere ei, cui ex diſpoſitione iuris, aut vocatione inſtitutoris, ius ſuccedendi competat in eiſdem. Ita ſanè tradiderunt Didacus del Caſtillo verbo, para ſiempre. Lupus, num. 77. Tellus, num. 2. Gomez. Arias, 59. in l. 28. Tauri, Gregorius Lopez, in l. 2. titulo 15. Partita 2. gloſ ſ. 1. in fine, Couar. variar. lib. 3. cap. 5. n. 6. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 3. §. 26. nu. 95. & 96. Padilla, in rubric. C. de fideicommiſ ſis, numero 9. Auendañus, reſponſo 28. in princip. Molina, de Hiſpan. primogen. lib. 1. cap. 1. num. 26. & iterum lib. 3. cap. 13. n. 62. Mieres, in initio primæ partis, num. 5. & iterum atque latiùs 3. p.q. 1. per totam. Matiençus in l. 11. tit. 6. gloſ ſ. 11. num. 4. & in l. 8. tit. 7. gloſ ſa 3. num. 4. & 5. l. 5. nouæ collectionis Regiæ. Azeuedus, in eadem l. 8. num. 1. Ioan. Gutier. pract. lib. 2. quæ ſt. 86. Velaſquez Auendañus, in eadem l. 45. Tauri, gloſ ſa 1. num. 3. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtit. & iure, diſp. 636. num. 5. folio 521.

Tertiò, & vltimò infertur, l. 46. Tauri, quæ hodie eſt l. 6. tit. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, de ædificiis in rebus maioratus factis loquentem, procedere etiam in vinculis particularibus, abſque regia facultate factis, ſed authoritate legum huius Regni, Tertij, & Quinti exiſtentibus deſcendentibus legitimis, & his deficientibus omnium bonorum, in Anniuerſariis etiam defunctorum, & Patronatibus, atque Capellaniis perpetuis, quando iure maioratus (vt ſemper dixi) relinquuntur. Ita ſanè poſt D. Anton. de Padilla, Rodericum Suarez & Couar. tenuerunt Molina, lib. 1. dict. cap. 1. num. 27. Mieres, de maioratu, in initio primæ partis, num. 5. in principio, & 3. parte, quæ ſt. 1. prima parte quæ ſt 10. num. 21. in fine. Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorat. cap. 1. num. 46. Burgos de Paz iunior, ciuilum, quæ ſt. 6. num. 45. Matiençus, in l. vndecima, tit. vndecimo, gloſ. 11. num. 1. & in l. 4. gloſ. 1. lit. 7. & in l. 8. eodem tit. 7. gloſ ſa tertia, num. 5. lib. 5. recopil. Ioannes Gutier. practicar. lib. 2. quæ ſt. 85. vbi hanc reſolutionem legibus Regiis, & rationibus confirmat; & lib. 3. quæ ſt. 71. num. 36. Auendañ in eadem l. 46. Taur. num. duodecimo. Et hactenus de vndecima obſeruatione principali in hoc tractatu.

Duodecimò denique & vltimo loco atque principaliter conſtituendum eſt, hucvſque adnotata, atque ex initio huius tractatus reſoluta, multo magis habere locum, & procedere, quando conſtare poteſt, & vere conſtat legitimè, maioratus inſtitutorem repræ ſentationem admittere, ac filium repræ ſentare perſonam patris ſui voluiſ ſe; ſic è contrario ea omnia non procedere, nec habere locum, quando legitimè conſtat, inſtitutorem repræſentationem excludere, ac filium non repræ ſentare perſonam patris ſui, voluiſ ſe.

Ac denique repræ ſentationis vniuerſam materiam, totúmque tractarum ex expreſ ſa, aut præſumpta teſtatoris voluntate, eiuſdèmque præcepto gubernari, & interpretari debere: ex ipſa namque, vel admitti, vel excludi debit repræ ſentatio. Quod non modo in terminis dictæ legis quadrageſimæ Tauri, referendi ſtatim Authores probarunt: ſed etiam in terminis iuris communis ſic adnotarunt quamplures Interpretes, quos Iacobus Menochius in conſil. 200. num. num. 72. lib. 2. & in conſil. 215. num. 139. lib. 3. & præ ſumptione 95. num. 19. in fine, & num. 32. commemorauit. Alios plures, ideò ſciens, conſultòque prætermitto, quoniam in hoc nullus hactenus diſ ſentit, & ſtatim referam eos.

Id autem eiuſdem legis quadrageſima Tauri Conditores, iuridicè & iuſtè conſiderarunt, ac præ oculis ſemper habuerunt: in præ ſeruando namque voluntatem, vel præ ſumptam, vel diſpoſitiuam primi ſtabilientis, hoc in caſu ſtudiosè & modeſtè proceſſerunt, nec eiuſdem fines, aut terminos vllo modo egreſ ſi fuere. Inprimis namque cum ſuccedendi modum in maioratus ſucceſ ſione, quoad deſcendentes in prima legis illius parte, & in ſecunda quoad tranſuerſales ſtatuiſ ſent, & ſecundogeniti filij excluſionem, nepotiſque ex primogenito admiſ ſonem introduxiſ ſent, qualitérque, & quovſque repræ ſentatio in vtraque linea, formaliter aut virtnaliter locum haberet, declaraſ ſent: & in eo ſemper præ ſumptæ inſtitutoris maioratus voluntati, ac maioratus eiuſdem naturæ & qualitati acceſ ſiſ ſent, vt cum Couarru. & Molina, pro ratione decidendi eius legis, ſ æpiſ ſimè adnotaui. In tertia tandem ac poſtrema legis eiuſdem quadrageſimæ parte, rectè, & iuridicè, atque modeſtè (vt dixi) primi inſtitutoris maioratus, voluntatem diſpoſitiuam præ ſeruantes, omnia ſuperiora, hoc eſt, in prima & ſecunda parte ſtatuta, locum habere, atque intelligenda eſ ſe dixerunt: Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta por el que primeramente conſtitu y ò y orden ò el mayorazgo, que en tal caſo mandarnos que ſe guarde la voluntad del que lo inſtituyò. Ex quibus verbis ſequentia prænotanda erunt, quæ ex ipſis deducuntur præcipuè.

In primis, dubitatum atque certiſ ſimum eſ ſe, repræ ſentationem ſemper excludi in ſucceſ ſione maioratus, quando id interueniat, quod, dictis in verbis ſpecificè fuit requiſitum: videlicet, quod maioratus inſtitutor expreſ ſe ac dilucide, & clare id diſponat. Et ſic vbi maioratus inſtitutoris voluntas adſit: quæ ex eius diſpoſitione, & verbis, apertiſ ſimè deprehendatur, equidem eſt; ſed non ex verbis ambiguis & incertis, & quæ aliud inducere poſ ſint, à communi horum Regnorum obſeruatione, & locum Partitarum, & Tauri diſpoſitione recedendum erit, conſequenter nec ex eo ſolum excludenda, aut admittenda repræ ſentatio eſt. Id quod Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. capite 8. num. 1. ſingulariter & vero percipit, ſed alios Authores, vel conſultò omittit, vel ſaltem eo loco tacet: & ante ipſum Didacus Couarruuias practicarum, dicto cap. 38. num. 10. ad finem, & num. 11. Sic quoque notauit Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, num. 122. columna tertia, verſiculo, Prima quam modo dixi, folio mihi 72. qui rationem decidendi ad dictam l. in ea parte aſ ſignat, & dicit recte, atque modeſte ſe habuiſ ſe legem illam in præ ſeruando voluntatem diſpoſitiuam primi inſtitutoris hoc caſu, cum rei ſuæ vnuſquiſque legem quam velit à primordio dicere valeat, l. iure mandata, C. mandati, l. in traditionibus, C. de pactis, l. prima & ſecunda, & l. quoties, C. de donation. quæ ſub modo, Matiençus in l. quinta, titul. 7. gloſ ſa ſexta, in principio, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Idem quoque obſeruauit, & ibidem Azeuedus num. 4. qui etiam rationem ad ipſammet legem Tauri quadrageſimam, in ea parte conſiderai; videlicet, quod voluntas teſtatoris ſequenda ſit, & pro lege ſeruanda, & formam & conditionem inducat, ac primum locum obtineat, vt paſ ſim iura admonent, & vulgatiſ ſimum eſt, pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputat. 629. num. 1. fol. 437. & diſputat. 631. num. 7. fol. 466. qui. rectè admonet, ante omnia cum tractatur de iure eius, qui ſucceſ ſionem maioratus prætendit, tenorem diſpoſitionis videndum, & diſpoſitioni inſtitutoris ſtandum, illamque conſiderandam eſ ſe, vt dignoſcatur, quis ſuccedere debeat, Velazquez Auendan. in eadem l. 40. Tauri, gloſ. 20. quò loci verba ilia Que en tal caſo mandamos que ſe guarde la voluntad del que le inſtituyò . intelligit de expreſ ſa voluntate, cùm lex ipſa dixerit: Saluo ſi otra coſa eſtuuiere dispueſta. Quæ ad dispositionem expreſ ſam maioratus inſtitutoris ſunt neceſ ſariò referenda, vt ibi demonſtrat, & gloſ ſa 18. num. 1. & 2. Idemmet Author rationem etiam legis illius in poſtrema ſui parte aſ ſignat, & in illis verbis: Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta. Subdit in hunc modum: Et meritò, cùm prouiſio hominis faciat ceſ ſare prouiſionem legis: & citat Ancharranum. & Tiraquellum dumtaxat, vt id confirmet. Verè tamen aſ ſumptum id de prouiſione hominis probare poſ ſet per textum in l. vltima, C. de pactis conuent. tam ſuper dote, &c. & in l. cum ex filio, §. filio, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. 1. & habet, §. cum quis, ff. de precario, atque multis Authoribus exornare, prout ego retuli eos, & ipſum aſ ſumptum ſingulariter explicaui harum quotidianarum controuerſiarum iuris, lib. 1. de vſufructu, cap. 19. num. 15. & tribus ſequentibus. Deinde Auendañus quoque dict. gloſ ſ. 18. num. 2. 3. 4. & 5. rectè obſeruauit, ad maioratus ſucceſ ſionem tamen tantum admitti eos, quos admiſiſ ſé inſtitutorem, ex verbis diſpoſitionis conſtiterit. Vnde voluntas facit ceſfare tranſmiſ ſionem; & è contra tranſmiſ ſibile, quod ex propria ſua natura tranſmitti non poterat, vt multi ibi relati dixerunt; & numeris præcedentibus ego quoque notaui Sic etiam efficere teſtator poteſt, quod in caſibus in quibus non eſt locus repræ ſentationi, ea admittatur, vt deducitur ex Socino, Decio, & Pariſio, per eundem relatis: & vltra eos idem etiam tenuit Iacobus Menochius, in conſ. 215. num. 139. lib. 3. & præ ſumptione 95. num. 19. in fine lib. 4. Tiberius Decianus, in conſil. 1. num. 155. & num. 347. lib. 1. Denique num. 6. & 7. eiuſdem gloſ. 18. Rectè etiam annotauit ipſe Auendañus, quod repræ ſentatione excluſa in ſucceſ ſione aſcendentium, cenſetur etiam in ſucceſ ſione tranſuerſalium excluſa. Idque ea ratione fundat, quod repræ ſentatio tranſuerſalibus per ampliationem fuerit conceſ ſa, & deficiente regula, ampliatio finitur, nec extenſio poteſt ſine regula ſuſtineri, ſicut nec acceſ ſorium ſine principali; licèt è contra principale poſ ſit ſine acceſ ſorio: potuiſ ſet ipſe concludenter magis traditionem eam probare alia ratione, videlicèt in dubio credendum eſ ſe, maioratus inſtitutorem habuiſ ſe maiorem affectionem ad deſcendentes, quàm ad tranſuerſales, vt compertum eſt; & inde excluſa, atque denegata in eorum ſucceſ ſione repræ ſentatione, multo magis in tranſuerſalium ſucceſ ſione excluſam cenſeri debere. Eò etiam, quod in dubio, vna atque eadem diſpoſitio diuerſo iure cenſenda, ſiue accipienda non, eſt, l. eum qui ædes. ff. de vſucapionibus, quam nonnullis exornant Abbas, Tiraquellus, Menochius, & Martinus Monter à Cueua, quos harum quotidianarum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 23. num. 28. commemoraui, vbi videri poterit, niſi ex verbis diſpoſitionis aliud colligatur apertè. Inde etiam (& vltra Auendañum) dici poteſt, quod ſi in aliqua parte diſpoſitionis, aut inſtitutionis maioratus, ſiue in aliqua vocatione, aut ſubſtitutione, vel reſpectu alicuius nominati, aut nominatorum ad maioratum, repræ ſentatio fuerit excluſa; non leue, imò validiſ ſimum argumentum poſ ſit deduci ad credendum, in alia parte diſpoſitionis eiuſdem, aut in cæteris vocationibus excluſam fuiſ ſe repræ ſentationem. Ex quo vna pars teſtamenti, aut diſpoſitionis aliam declarat (vt notum eſt) & qualitas vni gradui, aut ſubſtitutioni adiecta, in cæteris quoque repetita eſ ſe cenſetur, niſi diuerſa ratio, aut diuerſitas rationis, aliave ſimilis ratio contrarium ſuadeat. In quo equidem attentè & maturè procedendum erit, ne facile quiſquam decipiatur, ac ea debebunt ſano iudicio perpendi, & originaliter prælegi, quæ lib. 2. harum quotidianarum controuerſiarum iuris, cap. 4. ex num. 10. Cum pluribus ſequentibus, & num. 37. 38. 39. & 44. num. 68. 69. & 70. & num. 94. vbi vide omnino; & num. 126. cum aliis numeris ſcripta reliqui, vbi plene explicaui, An, & quando præcedentia declarent, ſiue determinent ſequentia: quando etiam vna pars diſpoſitionis, aut ordo datus, inter aliquos nominatos, ſeruari debeat inter reliquos ſubſtitutos, ſiue conditio, aut qualitas adiecta vni gradui, vel perſonæ iam nominatæ, quando cenſeatur repetita in perſona alterius ſubſtituti. Deinde, quando, quibusve ex cauſis, atque dictionibus repetitio qualitatis præcedentis induci, aut ceſ ſare debeat. Semper tamen (vt dixi) quid veriſimilius ſit, teſtatorem voluiſ ſe, quidve ex verbis diſpoſitionis colligatur apertiùs, inſpiciendum erit, cùm voluntas eiuſdem totum efficiat. Vide etiam in propoſito huius conſiderationis regulas generales nonnullas traditas per Ioannem Gutierrez, practicarum lib. 3. quæ ſt. 67. in antiquis, num. 6. 7. 8. 9. & ſequentibus, & num. 55. 56. & ſequentibus, vſque ad finem q. ex ibi namque traditis, poteris deducere aliqua ad ſuperioris obſeruationis reſolutionem, ſeu declarationem. Ibi enim (vt conſtat ex ſpecie propoſita num. 1. ibi: vel fortè in repræ ſentatione) loquutus eſt in terminis, quando teſtator in vna dumtaxat perſona repræ ſentationem admiſit, vel ad eam ſe reſtrinxit, & tunc in propoſito argumentatur pro & contra, ſiue generalia nonnulla, & vulgata Doctorum placita perpendit.

Illud tamen certiſ ſimum erit, quod cùm in dubio (vt ſuprà diximus, & infrà dicetur) in hærendum ſit regulæ, & generali deciſioni dict. legis quadrageſimæ Tauri, ac per conſequens in caſu dubio admittenda repræ ſentatio ſit, nec aliter excludenda, quam ſi sua diſpoſitione eam excluſerit inſtitutor maioratus, (vt ſupra quoque dictum fuit) quod ſi ponamus, repræ ſentationem in aliqua, vel in aliquibus perſonis, vel in aliquo, aut aliquibus gradibus inſtitutorem maioratus admiſiſ ſe, vel induxiſ ſe; tunc proculdubio planum & certum erit, in cæteris quoque perſonis ſuccedere volentibus, aut in cæteris gradibus locum habituram repræ ſentationem: nam ſi nullo in caſu, vel perſona, vel nullo in gradu repræ ſentatione inducta, vel admiſſa ab inſtitutore, repræ ſentationem admittimus indiſtinctè ex dictæ legis quadrageſimæ Tauri conſtitutione, niſi inſtitutoris expreſ ſa diſpoſitione fuerit excluſa, quanto magis id dicendum erit, vbi aliqua in parte, vel in perſona aliqua repræ ſentatio admiſſa fuerit, quo caſu compertum eſt, in cæteris idem inſtitutorem voluiſ ſe. Et hæc ratio concludit, vt in hac ſpecie magis ex deciſione & vocatione dict. l. Quadrageſimæ Tauri, in cæteris perſonis admittatur, atque admitti debeat repræ ſentatio, vel ex vi comprehenſiua in cæteris (vt ego exiſtimo) quam ex aliqua extenſione caſus expreſ ſi ad alium: & ita tenendum arbitror, quamuis Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. dict. quæ ſt. 67. ex num. 55. cum ſequentibus, vſque ad finem quæ ſtionis, ſuperiorem rationem non attingat, & virtute extenſionis de caſu ad caſum, in cæteris perſonis admittat repræſentationem, quando teſtator ad vnam perſonam ſe reſtrinxit in repræ ſentatione, quam admiſit.

Regulariter tamen, ac cum nulla in parte repræ ſentatio excluditur, & ſic in caſu dubio ſtandum eſt verbis, & diſpoſitioni præfatæ legis Tauri 40. vt ſcilicet repræ ſentatio admittatur, nec de facili, aut ex verbis ambiguis, & quæ aliud inducere poſ ſunt, cenſeatur excluſa, aut excludi poſ ſit. Quod pro regula, & certa doctrina tenendum eſt in hac materia; & ſic securè obſeruandum, prout ſecurè, & verè obſeruarunt, atque ex eadem Taurina conſtitutione deduxerunt Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. num. 1. in fin. & num. 5. ad fin. Ioannes Gutierr. practicarum, lib. 3. dict. quæ ſt. 67. num. 39. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. De iuſtitia, & iure, disputation. 629. num. 1. in princip. fol. 437. Et hactenus de prima obſeruatione, ſiue illatione ex dict. l. Tauri 40.

Secundò deducitur, quod quamuis dictum fuerit ſuprà, ad hoc, vt præfatæ legis in poſtrema ſui parte deciſio obtinere poſ ſit, requiri neceſ ſariò, quod teſtator id expreſ ſe ac ſpecifice diſpoſuerit, & ſic quod neceſ ſaria ſit expreſ ſa diſpoſitio; nec tacita diſpoſitio, hoc eſt ex coniecturis collecta, ſufficiat, prout authoritatibus, & traditionibus Interpretum, atque fortiter, & ingeniosè ponderando verba eiuſdem l. 40. Tauri, probauit Molina, lib. 3. cap. 8. num. 2. 3. & 4. nihilominus tamen ad huius rei, & voluntatis inſtitutoris probationem non excludi coniecturas legitimas, & quæ ex verbis ipſius diſpoſitionis deprehendantur. Idcirco ſi coniecturæ ipſ æ adeò præciſ æ ſint, vt ex illis nihil aliud, quàm repræ ſentationis excluſio deduci poſſit, ex eiſdem à præfatæ l. 40. Tauri diſpoſitione recedi poterit, ac debebit. Idque manifeſta ratione deducitur, quoniam lex ipſa Tauri, voluntatem inſtitutoris maioratus, & ab eo diſpoſitum obſeruari præcipit; voluntas autem non tantum dicitur ea, quæ expreſ ſa eſt, ſed etiam illa quæ tacitè, & coniecturaliter ex verbis deducitur; expreſ ſum namque, & euidens, & manifeſtum dicitur id, quod ex coniecturis colligitur, ſi illæ legitimæ, & probabiles ſint: Et ita eruditè reſoluit Molina, lib. 3. dict. cap. 8. num. 5. per totum. Quò loci refert Palac. Rub. Didacum del Caſtill. & Greg. Lopez, qui in terminis dict. l. 40. Taur. ſic obſeruarunt. Couar. quoque practicar. dict. cap. 38. num. 10. ad fin. in eadem ſententia fuit, inquit enim, quod ad excludendam repraeſentationem in caſu dict. l. quadrageſimæ Tauri, requiritur diſpoſitio expreſ ſa, aut ira tacita, quod in dubium reuocari non poſ ſit. Et tandem Molina vbi ſuprà, concludit, id ſibi veriſſimum videri, dummodo coniecturæ, ex quibus prætenditur, quod repræ ſentatio excludatur, vrgentiſ ſimæ ſint, atque eius conditionis, vt nihil aliud ex eis deduci valeat: aliàs autem quod legum diſpoſitio ſequenda erit, nec ab eius diſpoſitione ex leuibus, aut incertis coniecturis recedi poterit: & eodem num. 5. in fine, & num. 6. Molina idem his fundamentis ſatisfacit, quæ antea num. 2. 3. & 4. adduxerat, vt probaret, quod repræ ſentatio ex ſolis coniecturis excludi non poſ ſet. Et Ludouici Molinæ reſolutiones amplectuntur in omnibus Iacobus Menochius, lib. 4. præ ſumptione 95. num. 4. quò loci aſ ſeuerauit, quod filij repræ ſentatio in locum patris non poteſt dici ſublata quibuſcunque coniecturis, in illis caſibus, in quibus, vel lege, vel hominis diſpoſitione ſancitum eſt, ei locum eſ ſe: ſed illis tantum coniecturis, quæ ex verbis diſpoſitionis colliguntur, Velaſquez Auendañus, qui pluribus rationibus idem comprobat, omnes tamen eius rationes in id tendunt, quod expreſ ſa diſpoſitio dici debeat ea, quæ ex coniecturis colligitur, in dict. l. Tauri 40. gloſ. 20. ex num. 2. vſque ad num. 15. ſequuntur etiam Ioannes Matienç. in l. 5. tit. 7. gloſ. 6. in princip. ibi: expreſsè, vel tacitè, vt Dominus Couar. &c. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, vbi (vt vides) Didaci Couar. & Molin. veſtigia, atque traditiones ſequitur, expreſsè ſequitur etiam Azeued. in eadem l. 5. num. 5. & 6. in verſiculo, Saluo ſi otra coſa. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 629. num. 1. in principio, fol. 437. & 458. in illis verbis: Si coniectura ex ipſamet dispoſitione ſint tales (etiam ſi extrinſecus aliis coniecturis adiuuentur) vt ſemoto omni dubio ſecurè intelligatur, id iuſtitutorem intendiſ ſe, ac voluiſ ſe, standum tunc erit eius ita perſpicuè coniecturatæ voluntati, ac diſpoſitioni, posthabita ea in parte dispoſitione legis Tauri; quoniam tunc vere dicitur diſpoſuiſ ſe, ac voluiſ ſe. Si verò coniecturæ non ſunt tales, quæ omne dubium ſemoueant tunc poſ ſ habitis eis, ſtandum eſt diſpoſitioni legis Tauri. Didaci quoque Couarr. & Ludouici Molinæ veſtigia & reſolutiones amplectitur Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. Quæ ſt. 67. in antiquis, num. 37. 38. & 39. Et liquidiſ ſimas, atque apertiſ ſimas coniecturas requirit, prout præfati exigunt, & ſic conciliat contrarias opiniones, prout Molina conciliauit. Quod etiam liquidiſ ſimæ coniecturæ neceſ ſariæ ſint, vt repræ ſentatio in caſu dubio excludatur, requirunt Tiberius Decianus, in conſil. 1. num. 394. lib. 1. & in conſil. 55. num. 24. volumine 3. Franciſcus Molina, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titul. 9. num. 2. Et in terminis dictæ legis 40. Tauri, Petrus de Peralta, in Rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, num. 130. in verſiculo, Et ne id prætermittam, & in verſiculo, Si autem. Et ad hæc reduci debent ea, quæ poſt alios ſcripta reliquit Iacobus Menochius in propoſito, in conſil. 215. ex num. 137. vſque ad numerum 141. lib. 3. & præ ſumptione 95. num. 19. in fine, lib. 4. dum ſufficere coniecturas ad excludendam repræ ſentationem aſ ſeuerauit. Decianus quoque, in conſil. 1. num. 89. lib. 1. & in conſil. 63. num. 7. & 16. lib. 2. Debent enim coniecturæ eiuſmodi eſ ſe tales, quales neceſ ſarias eſ ſe ſuprà diximus. Sic quoque intelligenda, atque accipienda ſunt illa, quæ lib. 2. har. quoti. contro. iur. cap. 20. ex num. 28. in eodem propoſito obſeruaui.

