Tertio, & vltimo atque in eodem feudi articulo conſtituendum eſt, ſuperius dicta, atque in omni feudo abſque reſtrictione accepta, procedere etiam, atque locum habere in feudis, in quibus primogenituræ aut maioratus iure ſucceditur, in eis namque, & repræ ſentationi locus erit (vt remanet dictum) & nepos patruo debet præferri: vt probat text. in c. 1. vbi Gloſ ſa, verbo, ſolus, de natura ſucceſ ſion. feudi, & ibi Bald. & alij; textus etiam in c. 1. in princip. & ibi Bal. & Aluarot qui hoc dicit eſ ſe indubitatum ſecundum omnes, per illum tex. de ſucceſ ſione feudi: & cum Baldo, Bertrando, Abbate, Iaſon. Rolando, Lecirier, & Tiraquello, ſic reſoluit Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, dict. quæ ſt. 50. num. 7. & cum Molina, Couar. Tiraquello, & Acoſta, Velaſquez Auendañus, dict. gloſ ſa 2. l. 40. Tauri, num. 50. & reddit rationem, num. 51. & 52. Idcirco ſi feudum iure maioratus relictum fuerit, ac cum clauſulis ordinariis, quæ in maioratuum inſtitutione adiici ſolent, tunc proculdubio omnia in feudi ſucceſ ſione obſeruari debebunt, quæ in maioratus ſucceſ ſione obſeruantur, vt Auendañus ipſe, dict. n. 52. rectè probauit, & Ludouicum Molinam retulit tribus in locis. Sed & alio loco expreſ ſim magis, & magis in propoſito noſtro dixit, lib. inquam. 3. de Hispan. primogen. cap. 7. num. 19. quò loci obſeruauit, quod repræ ſentatio iuxta formam l. 40. Taur. admittenda eſt in feudo iure maioratus relicto. Quod certum equidem eſt, & confirmatur ex his, quæ in emphyteuſi, iure patronatus, & anniuerſario iure maioratus relictis, Author ipſe annotauit ibidem. Et tunc equidem iuxta naturam maioratus, excluſiua aliorum erit neptis admiſ ſio, atque repræ ſentatio, ſicut cæteros omnes excludet, cum ipſe, ac vnus tantum iuxta naturam primogeniorum ſuccedere debeat, vt compertum eſt. Et hactenus de feudi ſucceſ ſione.

Nunc verò de Emphyteuſi agendum eſt, & quidem ſicut in feudo, ita quoque in emphyteuſi an habeat locum repræ ſentatio, dubia & anceps eſt apud Interpretes noſtros indagatio, & reſolutio. Quidam namque negant, repræ ſentationi locum eſ ſe, quidam vero affirmant, alij denique diſtinguunt, an emphyteuſis hæreditaria ſit, an non hæreditaria, ſed potius iure ſanguinis deferenda: vt primo caſu repræ ſentatio admittenda ſit, ſecundo verò deneganda; prout hæc omnia ex Authoribus ſtatim commemorandis colliguntur.

Sed quò abſoluta, & dilucida, atque diſtincta eorum explicatio tradatur, ſequentia erunt conſtituenda, atque in primis obſeruandum eſt, quod ſi quis recipiat emphyteuſim pro ſe & hæredibus, hæc emphyteuſis dicitur mere hæreditaria, & ideo ad quemcunque hæredem extraneum inſtitutum tranſire poteſt: Ita ſanè Calderinus, in conſil. 6. tit. de locato. Alexander, in l. quod dicitur, cum. 125. de verbor. obligat. & in conſ. 129. num. 2. lib. 9. & Socinius iunior, in conſ. 58. n. 8. lib. 2. Iacobus Menochius, in conſ. 200. nu. 50. lib. 5. qui recte dixit, quod hæc emphyteuſis regulatur ſecundum naturam aliarum rerum hæreditariarum. Supponamus ergo. quod emphyteuſis acquiſitor decedat inteſtatus relicto Caio filio, relicto etiam Mæuio nepote ex Titio filio prædefuncto: Et hoc ſanè caſu Mæuius iſte nepos concurrit cum eius patruo, & ſic per repræ ſentationem admittitur. Ratio eſt manifeſta, quia hæc emphyteuſis regulatur ſecundum alias res hæreditarias, in quibus dum ab inteſtato ſucceditur, filius ingreditur locum patris, §. cum filius, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. & in hoc in caſu recte loquitur Angel. in l. Gallus, §. quidem, col. 2. verſic. tertia concl. Alexander, in conſil. 129. num. 6. verſic. non enim obſtat, lib. 5. & in conſil. 26. num. 9. lib. 3. Corneus, in conſ. 24. in fin. & in conſ. 131. col. 2. lib. 2. Curt. iun. Crau. & alij. cum quibus erutè, & ſic diſtinctè explicans, obſeruauit Menoch. dict conſ. 200. nu. 53. & 54. eodem etiam caſu rectè ſe habuerunt in hoc articulo, quicunque hactenus ſcribentes Interpretes, qui quotieſcunque emphyteuſis eſt ſecularis, & priuata, atque hæreditaria, vt accepta pro ſe & hæredibus, vel pro filiis tanquam hæredibus, repræ ſentationem admittendam aſ ſeuerarunt, & nepotem cum patruo concurrere expreſ ſerunt. Quorum numero fuerunt Angelus ipſe, Alexander, Curtius iunior, Craueta, Ruinus, cum quibus idem Menochius, præcitato conſil. 200. num. 49. lib. 2. & præ ſumptione 95. num. 41. lib. 4. Alexand. Bened. de Benedict. Iaſon, Corneus, Galiaula, Acoſta, Couarru. & poſt alios Tiraquellus, quos retulit, & cum emphyteuſis eſt hæreditaria, & à perſona priuata pro ſe & hæredibus, aut pro filiis tanquam hæredibus accepta: conſtanter tuetur Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, dict. quæ ſt. 50. num. 5. per totum, Tiberius Decianus, in conſil. 55. num. 50. lib. 3. & in conſil. 28. num. 36. lib. 1. Rolandus, in conſil. 68. num. 36. lib. 1. Angelus, Alexander, Corneus, Iaſon, Gozadinus, Ruinus, Tiraquellus, & Couarru. cum quibus Hieronymus Gabriel, in conſil. 86. per totum, lib. 1. qui num. 5. & 6. de communi teſtatur. Ioannes Vincentius Hondedeus conſil. 70. num. 67. lib. 1. Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 4. titul. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, concluſione prima, num. 32. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 6. & 11. & 28. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 144. Peregrinus, eodem tractatu, artic. 21. num. 15. & cum Angelo, Alexandro, Corneo, Tiraquello, Aluaro Valaſco, Portio, Gozadino, Galiaula, Rubeo, & Couarru. Velazquez Auendañus, gloſ ſa 2. dict. l. 40. Tauri, num. 53. & 54. Matiençus, in l. 5. titul. 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, gloſ ſa 5. num. 4. Borgninus Caualcanus, deciſione 21. num. 70. & ſequentibus, parte 3. Sfortia Oddi, in conſil. 39. num. 39. lib. 1. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 410. num. 25. & 41. lib. 4. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 633. & cum Molina, Couarruu. & Aluaro Valaſco, ſic quoque reſoluit Antonius Pichardus, ad titul. Inſtitut. de hæred, quæ ab intest. defer. de repræ ſentatione, §. 2. num. 25. fol. 1245. & cùm emphyteuſis eſt hæreditaria (vt dixi) hoc eſt alicui & hæredibus ſuis conceſ ſa, idem quoque ius obſeruatur, cum ab Eccleſia conceſ ſa fuerit; nec aliqua conſtituitur differentia inter priuatum & Eccleſiam; & ſic nepos ex filio præmortuo cum patruo ſuccedit. In quo nullus. hactenus dubitationem proponit, ſed communis eſt omnium Interpretum ſententia, vt Matiençus, dict. num. 5. in fine, cum Tiraquello, & Couarru. & Auendañus, dict. gloſ ſ. 2. num. 58. cum eiſdem affirmat.

Secundo deinde atque in hoc articulo emphyteuſis conſtituendum eſt, & hic verſamur in eiſdem terminis, quibus obſeruatione præcedenti verſabamur; quando ſcilicet emphyteuſis vel à perſona priuata, vel ab Eccleſia conceſ ſa, hæreditaria eſt, hoc eſt alicui & eius hæredibus conceſ ſa; ſed differentia eſt in hoc quem caſu ſuperiori acquiſitor ab inteſtato deceſ ſit, relicto filio, atque ex filio præmortuo nepote, vt dixi: Nunc verò agitur, quando emphyteuſis hæreditaria quoque eſt (vt nunc dicebam) ſed acquiſitor ille, vel is ad cuius manus tandem peruenit, decedit teſtatus relicto filio, atque ex altero filio præmortuo, nepote. Quem caſum non ita diſtinctè conſiderarunt, nec à ſuperiori caſu ſepararunt præcitati omnes Authores. Solus Menochius ſic dilucidè & apertè diſtinxit, atque ad modum prædictum caſus hos ſeperauit, dict. conſil. 200. num. 54. in fine, & num. 55. vſque ad numerum 61. quò loci maturè Menochius conſiderauit, quæ ſtionem hanc diffiniendam eſ ſe eo modo, quo diffiniri ſolet ſimilis quæ ſtio de diſpoſitione teſtatoris ſuper qualibet alia re hæreditaria. Et propterea erit conſiderandum, quibus verbis illa diſpoſitio concepta fuerit, nam ſi teſtator particulariter diſponat de ipſa emphyteuſi, vt ſi dicat, Relinquo emphyteuſim Caio filio meo, & Mæuio nepoti meo; ſiue nulla facta mentione ſpeciali emphyteuſis, filium & nepotem in vniuerſum hæredem fecerit: clarum eſt, quod in primo caſu nepos concurrit cum patruo, cùm ita copulatiuè fuerit à teſtatore vocatus. In ſecundo autem caſu, quemadmodum concurrunt æqualiter ad ſucceſ ſionem aliorum bonorum hæreditatis, ita etiam & ad emphyteuſim, quæ nihil ab eis differt.

Dubium ergo eſt, quando is auus teſtator vocaſ ſet in genere proximiores, eos inſtituendo, vel ſubſtituendo; vel quando hi qui de familia ſupereſ ſent, poſt nominatos contenderent ſe admittendos. Hoc autem caſu, cum ſimus in diſpoſitione hominis, non autem legis, & ita cum non agatur de iure hæreditatio, ſed de fideicommiſ ſario, eſt dubium, an nepos ingrediatur in locum patris, vt concurrat cum patruo ad ſucceſ ſionem huius emphyteuſis hæreditariæ? Et tunc quidem meminiſ ſe oportebit, conſtanter nos numeris præcedentibus defendiſ ſe, quod etiam in diſpoſitione hominis, & in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione habeat locum repræſentatio. Et Accurſij ſententiam, in ſucceſ ſionibus ex diſpoſitione hominis, filium ingredi locum patris, vt concurrat cum patruo, communiorem, & veriorem agnouiſ ſe, Baldi etiam contrariam ſententiam improbaſ ſe. Quod ſi ita eſt, plane ſequitur, etiam in caſu propoſito emphyteuſis, repræſentationi locum eſ ſe futurum, & nepotem debere cum patruo concurrere: id quod præcitati ſupra Authores omnes ſatis apertè, & velut expreſsè præſentiunt; nullum enim caſum diſtinguunt, cum emphyteuſis hæreditaria eſt, ſed abſolutè, atque indiſtinctè repræ ſentationem concedunt, vt ſuprà vidimus. Prætereà, & in fortioribus terminis, ſcilicèt, quando emphyteuſis hæreditaria, non eſt, idem quoque tuentur conſtanter, ac tunc etiam nepotis, & patrui concurſum admittunt, nec aliquo caſu repræ ſentationem denegant permulti Authores, mox præcitandi. Ergo multo magis, ac indubitatè quidem in caſu prædicto concedi debet repræ ſentatio metipſa. Deinde, hac in ſententia clare fuit Menochius (qui ſolus, vt antè dicebam, in noſtris terminis caſum hunc propoſuit) nam cùm dict. conſil. 200. ex num. 55. dubium proposuiſ ſet, & num. 59. Ruini conſilium expendiſ ſet, quo Ruinus excitatus doctrina illa Baldi, in dict. §. in fideicommiſ ſo. Contra noſtrum placitum caſum ſuperiorem emphyteuſis reſoluebat; tandem num. 60. agnoſcit libenter, veriorem eſ ſe illam opinionem Accurſij, vt in ſucceſ ſionibus ex diſpoſitione hominis, filius ingrediatur in locum patris, vt concurrart cum patruo. Attamen inquit, illam non procedere, quando teſtator nomine proprio filij expreſ ſo, illum vocauit: nam tunc is præfertur nepoti, & ipſe ſolus excluſo nepote admittitur. Dicit ſtatim, quod eo caſu ceſ ſat doctrina illa Angeli, in dict. §. quidam rectè, & procedere poteſt Ruini conſilium, ita intellectum, & declaratum. Et ſic clare decidit, in caſu ſuperiori propoſito, & regulariter locum eſ ſe huic reſolutioni, & caſum illum dumtaxat excipit. Denique huic noſtræ ſententiæ expreſ ſim acceſ ſit (ſed Menochij mentionem non facit) Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, dict. quæ ſt. 17. num. 29. quod ex traditis eo numero deducitur apertè, apertiùs ex ſummario eiuſdem numeri, vbi in hunc modum reliquit ſcriptum: Repræ ſentatio habet locum etiam in ſucceſ ſione pendente ab hominis diſpoſitione, & conſequenter in emphyteuſi, & fideicommiſ ſo, contra Baldum, & alios. Ecce vbi author is loquitur in noſtris terminis, & in terminis dicti §. in fideicommiſ ſo. Clarè quoque eidem acceſſit ſententiæ, & reſolutioni (ac etiam Menochij mentionem non facit) Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, dicta quæst. 11. num. 144. quamuis enim quæ ſtionem hanc in terminis non excitauerit; generaliter tamen eo numero conſtituit, quod in materia feudi, vel emphyteuſis, & eius ſucceſſione quoad concurſum patrui & nepotis, & repræ ſentationem admittendam, vel non; idem dicendum eſt, quod in materia fideicommiſ ſaria, quia in hoc æquiparantur. Vt etiam agnouit Decius, in conſil. 263. & conſil. 217. ſi ergo in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione ita eſt: (vt ſ æpè diximus) ita quoque & in emphyteuſis ſucceſ ſione eſ ſe debet. Prout etiam atque in fortioribus terminis defendit Decianus, in conſil. 28. num. 36. lib. 1. Et hactenus de hoc ſecundo caſu, qui (vt vides) melius, & aliter quàm antea fuiſ ſet, remanet declaratus.

Tertio deinde, atque in eodem emphyteuſis articulo conſtituendum eſt, dubium maius eſ ſe, vtrum repræ ſentatio admittenda ſit, vel non, in emphyteuſis ſucceſ ſione, quando emphyteuſis Eccleſiaſtica eſt, & accepta, (vt regulariter accipi ſolet) pro ſe, filiis & nepotibus. Et hæc ſanè emphyteuſis, hæreditaria non eſt, nec ob id tanquam hæreditaria regulatur, ſed ſolum tranſit ad filios, & deſcendentes: vt obſeruant Gloſ ſa, Bartolus, & reliqui, in l. etiam, ff. ſoluto matrimonio, Imola, Alexander, Corneus, & alij, cum quibus Iulius Clarus, lib. 4. §. emphyteuſis, quæ ſt. 28. Menochius, dicto conſil. 200. num. 51. lib. 2. in ea etiam, vtpote non hæreditaria, filius non ingreditur locum patris, atque ita eius perſonam non repræ ſentat, qua in ſententia fuerunt Bartolus, in authent. poſt fratres, C. de legitimis hæredibus. Cumanus, in dicto §. in fideicommiſ ſo, l. cum ita legatur, de legatis ſecundo. vbi etiam Baldus, Alexander, Ruinus, Curtius iunior, Antonius Rubeus, Iaſon, Decius, Benedictus de Bened. Ancharanus, & alij, quos recenſent Rolandus, in conſil. 68. num. 12. num. 16. lib. 1. Menochius, dicto conſil. 200. num. 63. lib. 2. & in conſil. 498. num. 20. & 21. lib. 5. & repetit præſumptione 95. num. 43. & ita videtur tenere. Alios etiam retulerunt Tiraquellus, & Couarr. in locis relatis per Matiençum, in l. 5. tit. 7. gloſ ſa quinta, num. 5. in principio, lib. 5. nouæ collect. Regiæ. & hanc partem, ſiue diſtinctionem ſuperiorem, an emphyteuſis hæreditaria ſit, vel non: firmiter ſuſtinuit, & nepotem à patruo excludi, cùm emphyteuſis eſt Eccleſiaſtica, & ſic in quæ iure ſanguinis debet ſuccedi, defendit Aluarus Valaſcus, dict. quæ ſt. 50. num. 5.

Hi omnes, & alij quicumque ſunt, quos ipſi commemorant, ea ratione vtuntur, atque principaliter adducuntur, quod ſucceſ ſio iſta non regulatur ſecundum ſucceſ ſiones legales ab inteſtato, ſiue ſecundum hæreditarias ſucceſ ſiones, ex quo non eſt quid hæreditarium, ſed à Domino concedente prouenit, & ſic repræ ſentatio admittenda non eſt.

Cæterum contraria in ſententia, & alij per multi, maximíque nominis Authores fuerunt, qui affirmarunt, etiam in hoc caſu filium ingredi locum patris, vt ad ſucceſ ſionem huius emphyteuſis Eccleſiaſticæ, acceptæ pro ſe, filiis, & nepotibus, admittatur nepos cum patruo: Ita ſane tradiderunt Fulgoſius, in dict. authent. poſt fratres. Alexander, in conſil. 88. num. 1. lib. 1. & in conſil. 26. num. 9. lib. 3. Corneus, Ruinus, Rolandus, & Curtius iunior, quos pro hac parte commemorauit Menochius, dict. conſil. 200. num. 64. lib. 2. & cum Angelo, Alexandro, Corneo, Curtio iun. Ruino, Rolando, Tiraquello, & Antonio Gabriele, hanc opinionem, ſecundam amplectitur Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa. 2. num. 57. & Matiençus, in l. 5. tit. 7. gloſ ſa 5. num. 5. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, & eſ ſe æquiorem, & magis de veriſimili mente, neque repugnantem verbis, dixit eruditè Modern. Pariſ. in addit, ad Alexandrum, conſil. 129. num. 3. lib. 5. Thobias Nonius, in conſil. 4. in fine, Hieronymus Gabr. in conſil. 86. num. 9. lib. 1. Secure Tiberius Decianus, in conſ. 28. num. 36. & 37. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 70. num. 68. lib. 1. qui dicunt, filium ingredi locum patris, eiúſque perſonam repræ ſentare, non ſolum in emphyteuſi hæreditaria, ſed etiam in emphyteuſi Eccleſiaſtica, non hæreditaria: Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 21. num. 15. hanc etiam ſecundam opinionem libenter ego amplector, & veriſ ſimam puto, nec primam contrariam tenendam. Et ad ſic dicendum mihi admodum placent, & vere concludunt ea, quæ in propoſito conſiderauit, atque perpendit Corneus, in conſil. 131. per totum, volumine ſecundo: vbi expreſ ſim dixit, quod in emphyteuſi Eccleſiaſtica, conceſ ſa pro ſe, filiis & nepotibus, filij fratris præmortui admittuntur vnà cum fratre ad portionem alterius fratris defuncti ſine filiis. Ea ratione, quia contrahentes cenſentur ſe velle conformare cum diſpoſitione iuris Communis: & ſubdit, quod iura communia, vel municipalia diſponentia circa ſucceſ ſiones, quæ ah inteſtaco deferuntur à lege, trahuntur etiam ad diſpoſitiones hominum in particularibus ſucceſ ſionibus, quæ deuoluuntur ex prouiſione teſtatoris, vel contrahentium: & propterea quod diſpoſitio iuris communis diſponens, quod in hæreditate ſuccedant ab inteſtato frater, & filius fratris, trahenda eſt ad interpretationem ſtipulationis paternæ, accipientis atque ſtipulantis emphyteuſim pro filiis & nepotibus. Et quod ita conſulit, & legendo hanc partem tenuit. Tenuit quoque, & conſuluit idem Corneus, in conſil. 24. columna finali, eodem volmnine 2. vbi dicit, quod hæc deciſio probatur ex illa theorica, quæ habet, quod contrahentes cenſentur ſe velle conformare cum diſpoſitione iuris, prout gradatim vocantur ad ſucceſ ſionem. Et repetit, atque eadem ratione excitatur Rolandus, dict. conſil. 68. num. 36. & 37. lib. 2. ipſa quoque ratione in propoſito adductus eſt Tiberius Decianus, dict. conſil. 28. num. 37. lib. 1. & vel vno verbo eruditè annotauit Additionator ad dictum conſilium 129. num. 5. lib. 5. dum dixit, hanc opinionem eſ ſe de veriſimili mente, hoc eſt (vt ego interpretor) iuxta veriſimilem mentem petentis, & concedentis: qui dum concedit alicui, ac eius filiis & deſcendentibus, eo modo videtur eiſdem concedere, atque ipſos admitti voluiſ ſe, quo de iure debent; in huiuſmodi ſucceſ ſionibus ſolent admitti. Dixit etiam Modernus idem, neque repugnare verbis; quod etiam veriſ ſimum eſt: non enim verbis conceſ ſionis repugnat, quod nepos intret in locum patris, ac eius perſonam reprę ſentet, cùm verum ſit, eo caſu filios, & nepotes ſuccedere, pro quibus conceſ ſio facta eſt.

Fundamentum autem contrariæ opinionis præcipuum, quod ſcilicet ſucceſ ſio iſta non reguletur ſecundum ſucceſ ſiones ab inteſtato, ex quo non eſt quid hæreditarium, ſed à Domino concedente prouenit, & ſic quod in ea repræ ſentatio non debeat locum habere: ad quod nullus reſpondet. Facile ſubuerti poteſt, ſi conſideres, in primis, non eſ ſe omnino certum, repræ ſentationem non dari niſi in his, quæ iure hæreditatio deferuntur, cùm etiam in his, quæ alio iure, ac quidem iure ſanguinis proueniunt, aliquando concedatur, vt ſ æpe probatum, atque repetitum eſt. Deinde ſimul ſtare poſ ſe, quod emphyteuſis à Domino concedente proueniat, nihilominus in ea repræ ſentatio locum obtineat, ex ratione prædicta, quod concedens videatur ad modum iuris communis conceſ ſionem facere, & cum eo ſe conformare voluiſ ſe, & ſic repræ ſentationem non excludi. Denique, filium eo caſu debere ingredi locum patris, ex quo excluſus non eſt à concedente, ſed potius ſub verbis conceſſionis comprehenſus, quibus filij, & nepotes, aut deſcendentes vocantur: Ex aliis etiam, quæ Hieronymus Gabriel, in conſilio 86. lib. 1. cum iudicio perpendit.

Quartò conſtituendum eſt, ex dictis hactenus deduci reſolutionem in eadem quæ ſtione emphyteuſis, quæ tamen iure maioratus aut primogenituræ deferatur: nam cùm quæritur, vtrum in ea ſit locus repræ ſentationi, dicendum eſt, repræ ſentationem ſemper admitti, ſiue hæreditaria ſit, ſiue non hæreditaria. Idque tam in terminis iuris communis, iuxta ea, quæ nunc reſoluimus: quamuis in non hæreditaria repugnent hi, quos ſuprà retuli: quàm poſt deciſionem d. l. Tauri 40. poſt quam tamen, ſi emphyteuſis iure maioratus, ac cum clauſulis ordinariis maioratuum relicta ſit, ſemper repræ ſentatio admittenda erit, & in ea omnia ſeruanda erunt, quæ in maioratibus & primogeniis diſpoſita ſunt. Et ſic cum vni duntaxat ſucceſ ſio poſ ſit, ac debeat deferri, nec pluribus conueniat ex natura maioratus, nepos patruo præferendus erit, ſic vt illum excludat omnino à ſucceſ ſione, prout Couarr. practicar. dicto cap. 38. num. 13. columna penultima, in fine, ſingulariter obſeruat. Et ſequuntur eum Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, dicta quæ ſt 50. num. 5. ad finem, Mariençus, in l. 5. titulo. 5. num. 7. lib. 3. numæ collectionis Regiæ, Ludouicus Molina, de Hiſpan. primog lib. 5. c. 5. nu. 42. & c. 7. n. 19. Auendañus, gloſ ſa 2. d. l. 40. Tauri, num. 60.

Quintò & vltimò conſtituendum eſt, in iure patronatus Eccleſiaſtico repræ ſentationem admitti, cum patruóque nepotem concurrere, quando ius patronatus ad plures deuenire poteſt, nec iure maioratus defertur. Idque tam inter deſcendentes, quàm inter tranſuerſales, inter fratres inquam, & filios fratrum. Nam cum ius patronatus Eccleſiaſticum, iure hæreditario cenſeatur, ſiue hæreditarium dicatur, & conſequenter in eo ius repræ ſentationis locum habere debet: vt pro ratione conſtituunt, & ita præmittunt, atque iure hæreditario cenſeri probant poſt Innocentium, Ioann. Fab. Angelum Guil. Bened. & Tiraquellum, Couarr. practic. dicto cap. 38. num. 13. verſiculo, ſed in iure patronatus. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, dicta quæ ſt. 50. num. 10. Acoſta, Gregorius Lopez, Antonius Gabriel, & Pelaez à Mieres, quos refert, & ſic reſoluit Auendañus, gloſ ſa 2. legis 40. Tauri numero 63. & 64. Matiençus, in l. 5. titulo 7. gloſ ſa 5. num. 6. lib. 5. numæ collectionis Regiæ. Antonius Pichardus, ad titulum Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtat. defer. de repræ ſentatione, §. 2. num. 25. qui prædictos non refert. Cùm vero ius patronatus (vt frequenter fit) iure maioratus atque primogenituræ relinquitur, & defertur, ſic vt ad vnum duntaxat poſ ſit, ac debeat venire, nec plurium concurſus admittatur (vt de natura maioratus eſt) tunc equidem certiſ ſimum erit, repræ ſentationem in eo admittendam, atque ordinem dictæ l. 40. Tauri, in ea ſucceſ ſione, ſicut in maioratuum ſucceſ ſione ſeruandum, omniáque in primogeniis diſpoſita, locum habitura in eo, vt Couarr. dict. cap. 38. ad finem. Mieres in initio tractatus de maioratu, num. 7. Aluarus Valaſcus, d.q. 50. num. 10. Petrus de Peralta, in rubric. ff. de hæredibus inſtituendis, num. 123. Molina, de Hiſ. panorum primogeniis, lib. 3. cap. 5. n. 42. & cap. 7. nu. 19 Matiençus, in d. l. 5. titulo 7. n. 7. & Velaſq. Auendañ. d. gloſ ſ. 2. l. 40. Taur. expreſ ſim & vere animaduertunt. Et hactenus de obſeruatione 10. principali in hoc tractatu.

Vndecimo deinde loco atque principaliter obſeruandum & conſtituendum eſt, dubium eſ ſe, vtrùm repræ ſentatio admittatur in primogeniis ſeu maioratibus ex contractu, atque inter viuos inſtitutis. Quod dubium in terminis d. l. 40. Tauri, atque eius deciſione attenta, excitarunt Ludouicus Molina, & Velaſquez Auendañus, infrà commemorandi: nec in terminis iuris communis aliquam Interpretum doctrinam ſeu theoriam adducunt, nec aliter inquirunt. Quocirca, vt radicitus atque dilucidè magis ipſum explanetur, ſequentia conſtituenda erunt.

In primis, explorari certíque iuris eſ ſe, ſubſtitutiones, fideicommiſ ſa, & maioratus, non ſolum in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & diſpoſitionibus inter viuos poſ ſe fieri. Id quod in ſubſtitutionibus, & fideicommiſ ſis, sæpè adnotarunt Interpretes noſtri, ac in terminis ſcripſerunt Doctores communiter, in l. quoties. C. de donat. quæ ſub modo. Socinus iunior, in conſ. 185. num. 6. & in conſilio 118. num. 8. lib. 2. Rolandus, in conſ. 34. num. 67. lib. 4. & in conſ. 58. lib. 3. Craueta, in conſ. 130. num. 10. & 11. Curtius iunior, in conſ. 15. num. 19. lib. 1. Tiberius Decianus, in conſ. 41. num. 17. & in conſ. 31. num. 64. lib. 1. Cephalus, in conſ. 511. num. 11. lib. 4. Burſatus, in conſ. 229. num. 37. lib. 3 Caſtrenſis Natta, Simon de Prætis, Cacheranus, Decius, Abbas, Socin. Franciſc. Marc. & alij cum quibus Sfortia Oddo in conſ. 39. num. 13. & tribus ſequentibus, lib. 1. & in primogeniis ſeu maioratibus latè Ludouicus Molina, lib. 1. cap. 12. per totum, Velaſquez Auendañus, in l. 44. Tauri, gloſ ſa 3. Idque certiſ ſimum, atque indubitarum eſt.

Secundò conſtituo, dubium eſ ſe, vtrum maioratus in contractu inſtituti, vim vltimæ voluntatis obtineant. Quod ex profeſ ſo diſputare ad præ ſens non attinet, eò etiam præcipuè prætermitti debet, quòd plenè explicauerit, & diſtinguendo reſoluerit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. d. cap. 12. per totum. Ac poſt eum non ita plenè, nec abſolutè Auendañus, d. gloſ ſa 3. l. 44. Tauri, Molinæ tamen reſolutiones, ideò ad propoſitum notandas, quod in caſibus, in quibus ipſe dixit, maioratum in contractu inſtitutum, ſequi vltimæ voluntatis naturam, planum videbitur, & in eo repræ ſentationem admittendam, iuxta traditionem Accurſij, in d. §. in fideicommiſ ſo. l. cum ita legatur, de legatis ſecundo, cuius opinionem in fideicommiſ ſis veriorem diximus. Id autem eſ ſe, quoties maioratus reuocabiliter inſtitutus fuerit: expreſ ſim aſ ſeuerauit d.c. 12. n. 8. & n. 19. in quibus verò caſibus dixit, maioratum in contractu inſtitutum, quod omnia ſequi naturam contractuum, quod cum irreuocabiliter maioratus inſtitutus eſt, affirmauit ibidem, num. 21. huiuſce articuli reſolutio metienda erit ex his, quæ in fideicommiſ ſis factis in contractu, adnotarunt Interpretes illi, qui an in eo locus eſ ſet repræ ſentationi, inquirunt, & à me commemorabuntur ſtatim. Cæterùm, cum etiam, quando maioratus reuocabiliter conſtituti ſunt, habeant vim & naturam fideicommiſ ſi, & vltimæ voluntatis, vt opinatur Molina ipſe. eodem cap. 12. num. 13. generalius, & verius videbitur dicendum in eis quoad repræ ſentationem, idem quod in fideicommiſ ſis in vltima voluntate relictis, dictum fuit ſuprà numeris præcedentibus, vbi ſemper ſequuti fuimus ſententiam Gloſ ſ æ, in d. §. in fideicommiſ ſo, quam etiam ſequitur conſtanter Sfortia Oddo, in conſ. 39. n. 36. lib. 1.

Idcirco & tertiò conſtituendum erit, in terminis iuris communis, & in fideicommiſ ſis ordinatiis dubium fuiſ ſe, vtrum repræ ſentatio admittatur, vt filij intrent in locum patris, quando fideicommiſ ſum factum fuit in contractu. Quidam namque non modò repræ ſentationem eo in fideicommiſ ſo concedunt, verumetiam fortius, aut ſecurius admittendam putant eam in fideicommiſ ſo facto in contractu, quàm ſi in vltima voluntate fuiſ ſet factum. Alij verò repræ ſentationem denegant, qui maiori ex parte fuere hi, qui in feudi, & emphyteuſis ſucceſſione repræ ſentationem denegarunt. Alij denique ex iure tranſmiſ ſionis, nepotis cauſam tuentur, dicunt namque, quod in actibus inter viuos habetur fortius ius, ideóque filius primogenitus moriens, antequam caſus eueniat, tranſmittit tale ius ad filium suum, §. ex conditionali, de verbor. obligat. Inſtitut. l. is cui ff. de obligat. & act, in teſtamento autem ceſ ſat talis tranſmiſ ſio ante ius delatum. l. vnica. §. ſin autem aliquid. C de caducis tollendis. Sed repræ ſentationis nomine nolunt ius huiuſmodi tranſmitti in nepotem. Prout hæc omnia, atque diuerſ æ opiniones in articulo præfato de iure communi, colliguntur, atque deducuntur ex his, quæ in terminis reliquerunt ſcripta Præpoſit. Mediolanen. in cap. 1. de feudo Marchiæ. col. 7. verſi. tertio deducitur iſtud. Decius, in l. ſi auiæ, col. 3. C. de ſucceſ ſorio edicto. Socinus iunior, in conſ. 73. Per totum, volum. 1. vbi latè, Antonius Rubeus, in conſ 146. ex num. 6. Iacobus Mandellus de Alba, in conſ. 60. num. 10. lib. 1. latè quoque Ruinus, in conſ. 162. ex nu. 4. cum ſequent. & in conſ. 104. lib. 2. Chaſ ſaneus, in conſuet. Burgun. §. 10. num. 58. fol. 261. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 154. Tiberius Decianus, in conſ. 55. num. 18. lib. 3. qui loquitur ſpecifice in fideicommiſ ſo facto in contractu, ac in eo etiam procedere deciſionem Accurſij, in d. §. in fideicommiſ ſo, affirmat quoque, & conſtanter defendit Sfortia Oddo, d. conſ. 39. num. 39. & 42. lib. 1. & huic ſententiæ clarè accedunt omnes, qui in feudo, & emphyteuſi ex pacto, & prouidentia repræ ſentationcm conceſ ſerunt qui (vt ſupra vidimus) fuerunt quamplurimi & maximi nominis Authores. Et quidem rationes ibi adductæ, æqualiter militant in fideicommiſ ſo facto in contractu, ſicut in feudi, & emphyteuſis conceſ ſione militare poſſunt. Superior etiam contrarietas & varietas opinionis deducitur ex Aluaro Valaſco, de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. num. 44. per totum. Nam in quæ ſtione præcipua noſtra, an inquam in maioratu conſtituto per contractum inter viuos, haberet locum repræſentatio, partem negatiuam ſuſtinuit, & repræ ſentationis ius denegauit. Statim tamen in primogeniis per contractum inſtitutis admiſit nepotes aduerſus patruos iure tranſmiſ ſionis. Et de differentia Valaſci amplius deliberandum cenſuit Couar. pract. dicto cap. 38. num. 6. in verſiculo, & quamuis in maioratibus. Sed aliter non deliberauit, & de differentia Valaſci eiuſdem latius egit, & eius ſententiam falſam eſ ſe, & diſcrimen nullum, aſ ſeruit expreſsè pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 616. numero 16. & 17. folio 406. & tribus ſequentibus.

Ex ipſis tamen (vtcunque res ſit) clara deducitur confirmatio atque iuſtificatio reſolutionis, ſeu obſeruationis Molinæ (de quæ ſtatim ſermo erit) dum nepotem prætulit patruo, in maioratu quoque in contractu inſtituto, & repræ ſentationem admiſit, attenta deciſione d. l. 40. Tauri, ea namque attenta, iure repræ ſentationis nepotem admitti poſ ſe, & debere, ex ratione decidendi ad ipſammet legem, & tacita primogenitorum vocatione, clarè & concludenter valet deduci. Vtpote cum rationes illæ, quas ſuperius ad eandem legem adduximus, ſic militent in maioratu ex contractu inſtituto propter eius naturam, & perpetuitatem, ſicut in maioratu in vltima voluntate inſtituto. Et cum in vtroque eadem natura, & perpetuitas, atque conſeruationis familiæ æqualis ratio maneat, diuerſum ius quoad repræſentationem conſtitui non debebit, imò & citra l. d. Taur. 40. repræ ſentationem nepotis debere admitti, ex Authoribus ſuperioribus latis poteris confirmare, & his, quæ in feudi, & emphyteuſis ſucceſ ſione ſcripſimus, quæ in indiuidua primogenij ſeu maioratus ſucceſ ſione fortius adſtringunt. Ex ratione etiam, qua Molina ipſe præcipuè excitatur, vt ſtatim videbitur.

Quartò conſtituendum eſt, vno in caſu Ludouici Molinæ ſententiam atque reſolutionem omnino indubitabilem eſ ſe, quando ſcilicet maioratus in contractu inter vinos inſtitutus eſ ſet ex cauſa oneroſa matrimonij, in fauorem alicuius filij, matrimonium contrahentis cum aliqua, atque vt cum ea matrimonium contraheret, & inito pacto, vt maioratus inſtitueretur, (prout ex Tertio & Quinto bonorum frequenter fit) ac ſub ea forma, ſcilicet quod pater inſtituebat maioratum in fauorem eius filij, & poſ ſeſ ſorum, atque deſcendentium ipſius, tunc namque ſi talis filius in vita patris poſ ſeſ ſores maioratus atque eiuſdem inſtitutoris decederet, & filios relinqueret, nepos ex eo filio præferendus eſ ſet patruo, filio ſecundogenito eiuſdem inſtitutoris. Quod pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 626. num. 17. folio 408. ſingulariter, & vere animaduertit. Et ſubdit, id procedere, etiam in Luſitania vbi non eſt repræ ſentatio, ſicut in Hiſpania, vt latius ibi obſeruat. Et in hoc caſu dubium non habet quæ ſtio illa excitata per Molinam, & reliquos, nec etiam exemplum poſitum per Aluarum Valaſcum, dicta quæ ſt. 50. num. 44. Procedit igitur quando ex linea eius primogeniti propter defectum deſcendentium ab ea, maioratus exierit, & ad aliam lineam tranſierit, tunc namque & repræ ſentatio admittetur, & nepos patruo debebit præferri, etiamſi in contractu inſtitutus fuerit maioratus. Procedet etiam & generaliter in aliis caſibus præter ſuprà propoſitum, in quo ratione cauſ æ onetoſ æ matrimonij, ex qua inſtitutus fuit maioratus, non poteſt eſ ſe locus quæ ſtioni patrui, & nepotis ſed ad poſteros & deſcendentes eius matrimonij, maioratus tranſire debet.

