SIngularis extat in Iure conſtitutio legis fin. ff. de rei vendicatione, quâ planè probatur, quòd negans ſe poſ ſidere rem petitam ab alio, ſi de mendacio conuincatur, priuatur poſ ſeſ ſione, & transfertur in aduerſarium, ſine aliqua traditione. Id quod expreſsè docuit Iureconſultus ibi, in hæc verba ſcribens: In rem actionem pati non compellimur, quia licet alicui dicere, ſe non poſ ſidere, ita tamen vt ſi poſ ſit aduerſarius conuincere, rem ab aduerſario poſ ſideri, transferat ad ſe possessionem per Iudicem, licèt ſuam eſ ſe non probauerit: Et confirmat Regial. 3. tit. 3. par. 3. quę ſubdit, in propoſita ſpecie ſaluum remanere ius proprietatis neganti, & de mendacio conuicto, ſic vt ſuper illa agere poſ ſit, quamuis (vt diximus) poſ ſeſ ſione priuetur: Fortaſ ſis hoc ideò quia mentitus eſt, & ſic in pœnam mendacij, vt pro certo tradunt Authores omnes referendi ſtatim, qui pœnas negantium & de mendacio conuictorum, permultas eſ ſe in iure, diffusè obſeruarunt: vel quia metu actionis videtur derelinquere poſ ſeſ ſionem, ſecundùm Bartolum in d. l. final. quem ſequuntur communiter Scribentes, vt iidemmet Authores nunc commemorandi adnotarunt, & aduertit Gregorius Lopez in d. l. 3. partitæ: Verùm vt negans ſe poſ ſidere, & de mendacio poſteà conuictus, poſ ſeſ ſione priuetur, nonnulla ſimul interuenire neceſ ſe eſt, quæ quidem, & alia nonnulla in propoſito vtilia, & neceſ ſaria, non mediocri ſtudio & diligentia aliquando ego elaboraueram, atque diſtinctione, & reſolutione explicata, in medium proferre propoſueram: Nunc autem ſciens, conſultòque coactùs vt (vt ita dicam) prætermittenda duxi; & ideò, quod de ipſis, plena atque abſoluta manu ſcripſerit, & quæ ad hanc quæ ſtionem conferunt ſiue ſpectant, plenè quidem, & cæteris aliis diligentiùs explanauerit Fuluius Pacianus, quem ſtatim referam: Ipſe autem diſputationem hanc longa ſerie proſecutus eſt, pœnas etiam negantium diffusè enumerauit, & multis, atque diuerſis caſibus applicauit, ſic vt omninò debeat in propoſito commendari. Nec nocebit, eadem de re alios quamplures originaliter prælegiſ ſe, quos ego & prælegi, & in vnum congeſ ſi: Doctores, inquam, in dict. l. fin. ff. de rei vendicatione. Gregor. Lopez in dict. l. 3. partitæ, per totam, & in l. 5. tit. 13. partit. 2. gloſ. 1. & penultima, & in l. 8. titulo 7. verbo, El que negare, partita 3. Iaſonem, qui adducit multos caſus, in quibus mendax punitur priuatione rei, vel iuris, quod prætendit, in l. quod te mihi, numero 30. ff. ſi certum petatur, & in l. 2. ex num. 86. C. de iure emphyteutico, & in l. final. ex numero 3. C. de fideicommiſ ſis. Afflictis deciſion. 18. Felin, cum ampliationibus, & limitationibus in cap. cæterùm, numero 28. Dueñas regula 335. Hippol. in ſingulari 242. Chaſ ſaneum in conſuet. Burg. rubrica 4. §. 17. verbo, pour le prix, numero 5. Guill. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, ſi abſque liberis, el 2. num. 164. qui rem hanc multis exornat atque corroborat doctrinis. Didacum Perez in l. 1. tit. 4. verbo, poſitiones, lib. 3. ordinamenti. Alexand. conſ. 35. volum. 3. Barbatiam conſ. 82. volum. 3. Roman, in conſ. 59. Guidon. Papæum ſingulari 609. Modernus Pariſ. qui in vaſ ſallo præ ſcripſit regulam d. l. finalis, cum quinque limitationibus, in conſuet. Pariſ. titulo primo, §. 30. numero 5. Marc. Anton. Cuccum in tractatu, de metiente circa poſ ſeſ ſionem, per totum, vbi pleniſ ſimè de materia d. l. final. qui habetur tractatuum tomo 3. part. 2. fol. mihi 291. & ſequentib. Catel: Cottam in memorabilibus iuris, verbo, negans, & verbo, mendax. Anton. Gabriel. communium lib. 5. titulo, de acquirenda poſ ſeſ ſione, concluſ. 5. per totam, vbi latiſ ſimè. Hippol. etiam in rubrica de fideiuſ ſoribus, ex numero 322. vſque ad numerum 345. Rolandum in conſil. 88. per totum, volumin. 4. Stephanum Gratianum diſceptation. forenſium, cap. 109. per totum. Bernard. Vvermenſ inter oper. Harmant. libro 1. practicarum obſeruation. cap. vltim. Simonem de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. interpretatione 2. dubitatione 2. ex numero 278. folio 504. Petrum Surdum in conſ. 214. lib. 2. D. Anton. Meneſ. de Padilla in l. quæ ſtionem, à principio, C. de fideicommiſ ſis, vbi per totam legem explicat, limitat, atque extendit deciſionem dictæ legis finalis. ff. de rei vendicatione. Anton. Galeat. Maluaſ. in conſ. 101. num. 21. & 22. volum. 1. Iacobum Mandellum de Alba in conſil. 606. Cacheranum deciſ. 29. & deciſion. 178. num. 8. & deciſ. 66. num. 15. Antonium Theſaurum deciſion. 50. Hippolyt. Ruminal. in conſ. 382. numero 8. & num. 88. & numero 104. & ſeq. lib. 4. Matthæum Brunum in tractatu, de ceſ ſione bonorum, quæſtione 50. principali, ex numero 104. & ſeq. Hieronymum Laurentium deciſione Auenionenſi 115. Oſaſc. deciſion. 66. ex num. 5. Ioannes Gutierrez in authen. ſacramenta puberum, C. ſi aduersùs venditionem, num. 69. & de iuramento confirmatorio, capite 16. numero 72. & cap. 16. numero 20. Matthæ. Coler. in tractatu, de proceſ ſibus execut. 1. par. capit. 10. numero 349. Hartman. practicarum obſeruat. forenſ. libro 2. obſeruatione 5. Ioannem Gratianum regula 312. per totam. Martin. Monter. à Cueua cauſar. ciuili. regni Aragonum, deciſione 48. numero 37. & 38. Alphonſ. Azeued. in l. 10. titulo 2. numero 2. lib. 1. latiùs in l. 2. titul. 7. lib. 4. ex numero 54. vſque ad numerum 61. Hieronymum de Cæuallos, qui ſuperiores non refert, praticarum communium contra communes, quæ ſtione 128. & 129. Ariſmin. Tepat. lib. 1. fol. 399. Fuluium Pacianum (qui vt dixi, latiſ ſimè explicauit) de probationibus, libro primo, capite 19. per totum. Antonium Fabrum in lib. 9. C. ad titulum de rei vendicat. definitione 7. folio 249. latè Seraphinum referendum infrà in vltimis verbis huius cap. Ij omnes vnanimiter dubitarunt, vtrùm negans narrata, prout narrantur, incurrere debeat pœnam, quæ in d. l. finali, ſtatuitur contra negantem? Et non incurrere eam pœnam, nec poſ ſeſſionem amittere, tenuerunt Salicetus, Bartolus, Ioannes de Imola, Paulus Caſtrenſis, Baldus, Alexander, Hippol. de Marſil. Pariſius, Anton. Gabriel, Trigon. Iaſon, & alij permulti, cum quibus ſic defendit, & ab hac opinione in indicando & conſulendo recedendum non eſ ſe, affirmat Fuluius Pacianus (mihi quidem valdè eruditus) d.c. 19. num. 108. & 109. & eum non referens, ſic dixit tenere nonnullos, alios verè contrarium arbitrari, & neutram partem probauit Hieron. de Cæuallos pract. commun. contra communes, q. 128. n. 7. ſed Bartoli ſententiam expreſsè ſequitur D. Anton. Meneſ de padilla in d.q.n. 10. C. de fideicommiſ ſis, quam ita renendo, nonnulla vltra Authores relatos, & alios, erunt in propoſito obſeruanda. Ac primum quidem, ſic intelligendam deciſionem d. l. 3. tit. 3. par. 3. vt Bartoli doctrinæ ac reſolutioni conueniat, & conſequenter, vt pœna ibi poſita, dumtaxat intelligatur in mendacio circa poſ ſeſ ſionem commisso, intelligendo provt præfati Authores declarant, & in d. l. fin. ff. de rei vendicatione exprimitur, ibi: Quia licet alicui dicere, ſe non poſ ſidere: Non verò in eo, qui narrata negauit ſimpliciter, aut negat narrata prout narrantur: & diſcriminis ratio manifeſta eſt, quoniam qui taliter negat, nec videtur præcisè negare, nec fateri præcisè, & ad pœnam prædictam incurrendam, neceſ ſe eſt, quòd negans, ſpecificè, non autem vniuerſaliter, & ſub inuolucro verborum negauerit: quod ſingulariter docuit Salicet. in l. 1. in ſin. C. de litis conteſtatione, & aduertit Fulu. Pacian. d.c. 19. n. 108. Steph. Gratian. diſcept. forenſ. c. 109. n. 9. cum ſeq.

Deinde & ſecundò obſeruandum erit, ſingularem eſ ſe, & iuri conſonam praxim, quam in propoſito d. l. fin. cùm pluries ſibi caſus occurriſ ſet, obſeruaſ ſe dicit Angelus in eadem l: fin. & cum iudicio probauit Greg. Lop. in d. l. 3. partit. verbo, De la tenencia, ſcilicet, quòd negatione facta, actor petat dari per Iudicem licentiam intrandi poſ ſeſ ſionem rei peritæ, tanquam vacantis à reo, ſeruato iure cuiuſlibet tertij, nec poſ ſit reus licentiæ contradicere, cum ſuâ non interſit; quia aſ ſerit, ſe non poſ ſidere, & quod Index id facere debeat, quoties de alterius tertij poſ ſeſ ſione non conſtiterit: Et hoc fuit de mente Speculatoris (quem Gregorius non citat;) is enim in §. nunc aliqua, in q. 65. in fin. de emphyt. expreſ ſim dixit, quòd ad hoc vt negans incurrat pœnam conſtitutionis d. l. fin. neceſ ſe eſt, vt actor petat, reum pœnâ negationis puniri, quoniam illo non inſtante, pœna non committitur: & Speculatore eodem non relato, ſic etiam probauit Angeli praxim Hier. de Cæuallos d.q. 128. n. 4. & pro cautela poſuit Cæpola cautela 161. fuit etiam de mente d. l. 3. partitæ, in principio, vt ſatis ibi conſtat, dum dicitur; Si deſpues de auer negado, le fuere prouado, que la tenia, deue entregar at demandador de la tenencia de aquella coſa, maguer el que la pide, non probaſ ſe que era ſuya. Idemque obſeruandum erit in quacunque alia actione reali, cùm lex ipſa finalis, ac eius deciſio, in omni actione reali procedat, vt Gloſ ſa, Albericus, & Angelus tenuerunt ibidem, & ſequutus eſt Gregorius in eadem l. 3. verbo, Non dezir mentira.

Præterea & tertiò obſeruandum eſt, quòd in omnibus caſibus, in quibus negans non incurrit pœnam præfatæ conſtitutionis, ex defectu eorum, quæ in propoſito Doctores requirunt communiter, ac inter alios plenè Fulu. Pacian. de probat. lib. 1. d.c. 19. ex n. 3. vſque ad numerum 11. vbi ſeptem cumulat, quæ ſimul requirit interuenire, vt ſic locus pœnæ d. l. fin. ſaltem negans punitur in hoc, vt teneatur ad omnia damna & expenſas, quæ aduerſarius agens petitorio, paſ ſus fuerit ob talem negationem: Idque ex ſingulari doctrina Baldi, Alba, & Præpoſiti, quam retulit, & in propoſito probauit Octauian. Cacher. deciſ. Pedemont. 29. n. 14. vbi dicit, quòd ſi vaſ ſallus feudum, vel feudi partem neget, & de mendacio ſit conuictus, feudo ſpoliatur; poteſt tamen negationem vſque ad ſententiam reuocare: ſic tamen, vt reuocatione non obſtante, ad expenſas & damna teneatur propter negationem prædictam. Quod æquè militat in alio quocunque caſu, in quo dubium eſ ſe potuerit, locus fuerit, nécne conſtitutioni d. l. fin. Sic enim hunc caſum cæteris aliis æquipararunt in hac materia Iaſon, Roman. Anton. Gabriel, Roland. & Fulu. Pacian. vbi ſupra, qui n. 103. quamuis ſuperiores non referat, ſatis videtur Aſ ſumptum prædictu probare, dum dicit, quòd reus mentiendo, facit conditionem ſuam deteriorem in alio, in expenſis ſcilicet; & citat Baldum, Salicetum, Caſtrenſem, & Aretinum ſic tenentes, nec id excluditur ex deciſ. d. l. 3. partitæ: ibi enim de damnis & expensis nihil cauetur, ſed dumtaxat approbatur deciſio d. l. fin. ff. de rei vendicat. In qua etiam de expenſis ſermo non aſ ſumitur, ſed tranſlationis poſ ſeſ ſionis pœna dumtaxat inſtituitur: ſicut ergo de iure communi, ita ad d. l. fin. obſeruarunt DD. vnanimiter; ſic & de iure Regio obſeruari debebit propter aliarum legum Regiarum deciſionem, quæ ob dolum aut contumaciam, ſiue ob malam fidem, & iniuſtam cauſam, in expenſis condemnant: item & propter verba generalia eiusdem l. 3. in verſic. E porende ſe deue mucho guardar.

Denique obſeruandum eſt, negantem ſe poſ ſidere, non priuari poſ ſeſ ſione, niſi actor aſ ſumpſerit in ſe onus probandi poſ ſeſ ſionem ſuam, etiamſi conſtaret, reum poſ ſidere, antequàm actor probaſ ſet. Quod ſic ſupponunt, atque intelligunt communiter Doctores in d. l. finali, ff. de rei vendicat. & in terminis obſeruarunt Guid. Pap. in conſ. 3. n. 3. Gratus in conſ. 37. n. 8. in verſic. 4. Præ ſuppono, vol. 2. & cum aliis Fulu. Pacianus loco ſuprà relato, & ſentit apertè d. l. 3. part. in illis verbis: Si deſpues deſtole fueſ ſe probado que la tenia. Quod eſt ſingulare, & notandum; videmus enim ex eo deduci, quòd negationi aut aſ ſertioni alicuius non creditur in damnum ipſius, niſi actore probante: In fauorem verò, vtrùm credendum ſit, cùm quis negat ſe habere rem, quam exhibere rogatur, idque cùm extat ſuſpicio, vel non extat, vel quando conſtat perueniſ ſe, ſed dicit rem amiſiſ ſe: Vide meliùs forſan, quàm alibi, per Franciſc. Burſatum in conſ. 354. n. 21. & 22. & 23. & 24. vol. 4. vide etiam, ſed non ita abſolutè Fulu. pacian, de probat. lib. 1. c. 45. n. 13. & 14. & iunge Achil. pedrocham in conſ. 3. ex n. 21. vſque ad n. 32. & n. 67. & n. 142.

Vbi etiam agit de intellectu, & materia l. fin. C. de fide inſtrumentorum: Inſtrumentum, in quam, amiſ ſum eſ ſe, an, & quo pacto, quibúſve caſibus, iuramento probari poſ ſit? Et latiùs in conſ. 4. ex n. 60. vſque ad n. 93. vbi congerit alios de hoc tractantes, & octo caſibus, ſiue modis octa limitat vulgatam eiuſdem legis allegationem: & vltra relatos ibi, vide etiam omninò Petrum Surdum in conſ. 144. lib. 1. Felin. in c. ſicut, de re iudic. num. 2. & 3. & 4. & 5. & n. 7. & 8. & 9. Iacob. Mandel. de Alba in conſ. 192. n. 8. & in conſ. 195. n. 8. & 9. & in conſ. 34. n. 12. & in conſ. 607. n. 15. Afflictis deciſ. 13. n. 9. & 10. & deciſ. 330. Roman. in conſ. 126. Alciatum in conſ. 28. per totum: & poſt Hippol. Bernar. Diaz, Oroſcium, & alios, omninò Velaſq. de Auend. in l. 41. Taur. gloſ. 4. ex n. 13. vſque ad num. 19. Gratian. reg. 31. Maſcard. de probat. concl. 909. per totam, vbi latiſ ſimè; & vide eundem concl. 908. per totam, vbi etiam latiſ ſimè, qualiter inſtrumenti amiſ ſi tenor, quibúſve modis, aut teſtibus probari valeat: De quo pleniſ ſimè etiam Auend. d. gloſ. 4. ex n. 20. vſque ad fin. gloſ ſ. & Felin. loco ſuperiùs præcitato; nouiſ ſimè Alex. Trentacinquius var. reſol. lib. 2. tit. de fide inſtrum. reſ. 4. ex fol. 266. & 267.

Tandem & vltimò obſeruandum erit, in propoſito huius Capitis, ac in his, quæ contra mendaces, & negantes ſtatuuntur, de quibus (vt ibi dixi) plena manu tractarunt ij, quos in initio huius capitis commemoraui; generaliter præmittendum, ita demum hucusque dicta, & alia ſimilia procedere, ſi dolo, & ſcienter, vel in fraudem facta fuerit negatio; in quo vnanimiter omnes conueniunt, atque ex mente communi obſeruauit Greg. Lop. in d. l. 3. tit. 3. part. 3. gloſ. 1. Ant. Theſaur. deciſ. Pedemont. 50. n. 4. qui ex profeſ ſo diſputat, vtrùm fideiuſ ſor, qui negat ſe fideiuſ ſiſ ſe, excuſ ſionis beneficium perdat: Cæuallos etiam d.q. 129. vbi & de hærede negante rem hæreditariam eſ ſe, & denegante ſe poſ ſidere rem iure pignoris, vel rem eſ ſe debitoris, cùm ab alio creditore conuenitur: Igitur is, qui ignoranter negaret, non puniretur pœna d. l. fin. ſecus tamen ſi lata culpa id fecerit, vt Greg. d. gloſ. 1. probauit, vel per calumniam, vt per Anton. Fabrum in lib. 9. C. ad titul. C. de rei vendicat. definit. 7. fol. 250. per Seraphinum de priuileg. iuramenti, priuil. 31. ex n. 41. vſque ad n. 50. vbi plenè probat, leges introduxiſſe multa ſingularia mendacij causâ, latiſ ſimè Marc. Anton. Cuccus in tractatu, de mentiente circa poſ ſeſ ſionem, per totum. Steph. Gratian. diſcept. forenſi, cap. 109.

CAPVT XIX.

1 Repræ ſentationis materiam circa ſucceſſiones legales, teſtamentarias, fideicommiſ ſarias, feudales, emphyteuticarias, & primogeniorum, ſiue Maioratuum, permultos Authores tractaſ ſe, qui hoc capite commemorantur, & ingenti ſtudio congregantur.

2 Repræ ſentationis diffinitiones quamplures referuntur, ac vera, & noua diffinitio traditur; & ibidem nonnullæ regulæ, ſiue obſeruationes generales in hac materia proponuntur.

3 Repræ ſentatio vtrùm per rationem fictionis, potiùs quàm priuilegij, accipi, ac diffiniri debeat, ſiue lex dum repræ ſentationem introduxit, vtrùm fingendo proceſ ſerit? vbi Doctorum contrariæ ſententiæ proferuntur, & res hæc dilucidè, & ſubtiliter magis, quam anteà fuiſ ſet, explanata relinquitur.

4 Repræ ſentatio an in caſibus dumtaxat à iure expreſ ſis admitti poſ ſit, & proptereà ei in dubio locus non ſit: an etiam in his ſucceſ ſionibus tantùm procedat, quæ iure hæreditario deferuntur, & non in alis? vbi Doctorum confuſio, & contrarietas ponderatur, & melius quàm anteà fuiſ ſet, articulus hic declaratur.

5 Repræ ſentationis introducendæ quæ fuerit ratio potiſ ſima; vnde etiam introductionis eiuſdem neceſ ſitas effluxerit: quo denique iure Repræ ſentatio, & eius effectus proceſ ſerit? vbi dicimus per repræ ſentationem filium ingredi locum patris, an gradus repræ ſentari potiùs, quàm corrumpi dicatur vbi horum omnium breuis, & dilucida traditur reſolutio, atque explanatio.

6 Repræ ſentationis priuilegium quibus perſonis communicatum, ſeu conceſ ſum fuerit? vbi inprimis repræ ſentationi locum non eſ ſe inter aſcendentes, & quare deinde repræ ſentationis beneficium deſcendentibus communicari, & in infinitum quoad omnes protrahi, idque præcipuè in Hiſpanorum primogeniis, ſiue in vinculis, aut Maioratibus perpetuis, prout ſingulariter declaratur: Inter tranſuerſales quoque repræ ſentationem admitti in filiis fratrum cum patruis ſuis ſuccedentibus, in ſtirpes, & non in capita, ſed vltra filios fratrum non porrigi, quamuis in primogeniorum ſucceſ ſione, iure Hiſpano, inter tranſuerſales etiam, in infinitum repræ ſentatio porrigatur, dummodò pater, aut aſcendens repræſentatus, ſuccedere poſ ſet, ſi viueret, non aliàs, prout latiùs probatur; leg. 40. Tauri constitutio, quatenus de ſucceſ ſione, atque repræ ſentatione tranſuerſalium, ſeu collateralium loquitur, vtiliter, & ſingulariter, & meliùs forſan, quàm anteà fuiſ ſet, explicatur, atque ex profeſ ſo diſcutitur, vtrùm repræ ſentatio in Maioratibus collateralibus conceſ ſa, abſque graduum reſtrictione intelligenda ſit; & an procedat, etiamſi ipſimet tranſuerſales à primo inſtitutore Maioratus non procedant: Ludouici Molinæ, & Velaſquez Auendañi ſententiæ contrariæ proferuntur, & Ludouici Molinæ opinione amplexa, egregiè admodum articulus hic diſ ſoluitur: Prætereà difficilis illa quæ ſtio, atque inueterata Doctorum controuerſia, vtrùm fratrum diuerſorum filij, quando ſoli ſunt, nec concurrunt cum patruo ſuo ſuperſtite, ſuccedant alteri patruo ſuo in ſtirpes, repræ ſentando patentum perſonas, ac in capita ſingulariter, & dilucidè extricatur, & tot Authores, originaliter anteà, & attentè prælecti, commemorantur, vt absque ingenti ſtudio, & labore id effici non potuiſ ſe, libenter fateatur quicunque. Denique, quando plures patrueles, ſiue conſobrini tractant inter ſe ſuccedere alteri ſuo patrueli, ſiue consobrino, an ſucceſ ſio fiat in ſtirpes, vel in capita, dilucidè etiam explanatur, & præfatorum omnium diſtincta admodùm, & notanda traditur reſolutio.

7 Regnorum, & Maioratuum, ſeu primogeniorum ſucceſ ſio vtrùm iure ſanguinis, an iure hæreditario deferatur; repræſentatio etiam in eis, an de iure communi procederet, & de iure huius Regni, recta iuris ratione, ſiue quâ præcipuè fuerit admiſ ſa, vbi ratio decidendi ad l. 40. Tauri, aſſignatur: & quæ hactenus ab aliis, mille in locis tradita fuêre, ſuo ordine commemorantur, qualiter, ſiue quo ordine, & forma in Regno debeat ſuccedi; & an ab vltimo Regni poſ ſeſ ſore proximitas debeat accipi; quid etiam in aliis Maioratibus inferioribus? Demum tex. in c. licèt, de voto, & voti redemptione, & in c. grandi, de ſupplenda neglig. prælat. lib. 6. & in l. 2. & 3. & 4. tit. 15. p. 2. & in l. 8. & 12. tit. 1. par. eadem 2. cum aliis pluribus, in quibus adeò variarunt hucuſque Scribentes omnes, vt ferè nihil certum reliquerint ſcriptum, ſic dilucidè, & abſolutè explanantur, vt multa & nouè, & ſingulariter adnotentur, nec ampliùs de ipſorum intellectu, ac vera præfatorum omnium reſolutione, & veritate ambigi valeat.

8 Repręsentatio nepoti ex filio primogenito ante mortem aui defuncto in l. 40. Taur. conceſ ſa, vtrum nepti etiam conceſ ſa eſ ſe intelligatur, & consequenter neptis ex filio primogenito præmortuo, an secundogenitum à ſucceſſione Maioratus excludat; neptis etiam eiuſdem reprę ſentatio, vtrum excludatur ex Maioratu fœminas propter maſculos excudente? & maſculus ex fœmina, & fœmina ex maſculo ad ſucceſ ſionem Maioratus ſimul concurrant, & de succedendo vltimo poſ ſeſ ſori tranſuerſali tractent, atque in eodem gradu ſint, vter eorum debeat pręferri? Ex duabus etiam fœminis in eodem gradu exiſtentibus, cui prælatio detur, & an qualitas maſculinitatis, ſiue ſexus patris in filiam tranſmitti, ſiue ab illa repræ ſentari valeat? Denique tam de iure communi, in ſucceſ ſione ascendentium, & tranſuerſalium quoque, & in bonis liberis, & diuiſibilibus, quam de iure huius Regni poſt deciſ. in l. 40. Taur. in Hispanorum primogeniis ſiue Maioratibus, vtrùm filius parentis perſonam repræ ſentans, dicatur venire ex propria perſona, & vocatione, atque proprio iure, vel ex perſona parentis repræ ſentati; & de effectu huius indagationis, breuis, & dilucida, atque in hoc vltimo notanda, & aliter quàm cæteri feciſ ſent, tradita reſolutio.

9 Repræ ſentatio vtrùm locum habeat, quando in patre, vel auo ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, ſiue ius certum, & firmum, atque inuariabile, vtrùm neceſſariò requiratur, vt repræ ſentatio admittatur; an verò ſola potentia, ſiue ſpes, aut poſſibilitas ſuccedendi, etiam remora ſufficiat? Et de intellectu l. 40. Taur. circa iſtum articulum, dilucida equidem, atque egregiæ explanatio, vbi Taurinæ d. l. germanus & verus ſenſus adducitur, Conditorum eiuſdem mens & intentio detegitur, Neotericorum quorundam aduersùs Ludouicum Molinam obſeruationes, ſeu placita nonnulla nouiter, & verè ſubuertuntur, & quamplurima adnotantur, quæ nullibi fuerant anteà ſic digeſta, nec explicata. Deinde, an nepos inſtitutoris ex filio ante Maioratum inſtitutum, vel in vita inſtitutoris præmortuo, patruum excludat; an etiam repræ ſentationi locus eſ ſe poſ ſit, quando vltimo Maioratus poſſeſ ſore abſque deſcendentibus præmortuo tranſuerſalis aliquis ſucceſ ſionem prætendit, cuius pater ſi viueret, ſucceſ ſurus ſanè eſ ſet, vt proximior; ipſe tamen multis ab hinc annis, & ante Maioratum inſtitutum, vel etiam poſt, ſed in vita inſtitutoris deceſ ſit? vbi etiam in propoſito conſiderantur accuratè, & ſubtiliter aliqua, quæ vltra Scribentes omnes, matura conſideratione fuerunt excogitata. Ac denique de nepote mortuo viuentibus auo poſ ſeſ ſore Maioratus, & patre primogenito, relicto tamen pronepote poſ ſeſ ſoris, & de filio incapacis, ante incapacitatem nato, & de poſthumo, vtrùm patruum excludant, breuiter inquiritur.

10. Repræ ſentatio in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione, an, & quando locum habeat? vbi de contrarietate Accurſij, & Baldi, ſic trita, & vulgata, vt nulli innoteſcat: an etiam dict. l. quadrageſimæ Tauri conſtitutione edita, aliquid citra ius commune, aut Interpretum traditiones communes additum, vel innouatum fuerit in materia repræ ſentationis circa fideicommiſ ſa? Prætereà, de ſucceſ ſione fundi, & emphyteuſis, & quatenus in ea repræ ſentatio admittatur, diligens equidem, atque notanda, & accurata magis, quam anteà fuiſ ſet, explanatio.

11. Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, vtrùm admittenda ſit in primogeniis, ſeu Maioratibus, non ſolùm ex vltima voluntate, ſed etiam ex contractu inſtitutis? vbi non modò in terminis præfatæ l. Tauri, ſed etiam in terminis iuris communis, articulus hic dilucidè magis, & aliter, quàm cæteri huius Regni Scriptores feciſ ſent, explanatus relinquitur:

An etiam admittatur Repræ ſentatio in Maioratibus, qui abſque inſtitutionis ſcriptura, ex ſola antiquitate, aut conſuetudine conſtant: in donatione Dominica, ſeu Regia conceſ ſione, in his bonis, quæ iure Maioratus à Rege Henrico Secundo Nobilibus Hiſpaniæ fuere donata, in meliorationibus Tertij, & Quinti vinculatis, ſiue in vinculis ordinariis, quæ abſque Regia facultate inſtituunt quotidie, & in Anniuerſariis, & Capellaniis, aut Memoriis perpetuis, quæ iure Maioratus deferuntur: vbi horum omnium breuis, & diſtincta traditur reſolutio, & Petri Salazaris aduersùs Ludouicum Molinam, & alios opinio noua, nouiter, & verè, atque vel vno tantùm verbo, concludenter conuicta.

12. Repræ ſentatio, vt excluſa cenſeatur, atque in primogeniorum, ſeu Maioratuum ſucceſ ſione excludi debeat, vtrùm neceſ ſaria ſit expreſ ſa diſpoſitio, vel etiam tacita, atque ex coniecturis deducta, ſufficiat an etiam excluſa, aut admiſ ſa Repræ ſentatione alicuius perſonæ, aut gradus reſpectu, ſiue in aliqua parte diſpoſitionis, in reliquis quoque partibus, ſiue aliorum quoque graduum, aut vocatorum reſpectu, excluſa, aut admiſ ſa cenſenda ſit; quàmque firmiter, ſiue qualiter in caſu dubij ſtandum ſit dict. l. 40. Tauri, diſpoſitioni, vt potiùs admittatur, quàm excludatur repræ ſentatio: & an eiuſdem legis deciſio ſit iuri communi conſona in poſtrema ſui parte, & procedat quoque reſpectu primi ſucceſ ſoris, vel vlteriorum, vt poſ ſint ipſi Repræ ſentationem excludere, vel ceſ ſione ſua iuri nepotis præiudicare, ac ſecundogenito filio fauere. Deinde, ex vocatione proximioris, vulgò, el mas propinquo, ò mas cercano pariente, vel cùm dicitur, quòd aliquibus deficientibus, proximior ſuccedat, aut proximior meus, vel proximior in gradu, vel quòd ſuccedatur ſaluâ gradus prærogatiuâ, aut ordine ſucceſ ſiuo, vtrùm Repræ ſentatio excluſa cenſeatur? An etiam ex vocatione filij maioris, aut filij primogeniti, vel filij ſuperſtitis tempore mortis vltimi poſſeſ ſoris, vel proximioris, eodem tempore ſuperſtitis, Repræ ſentatio excludatur, vel non? Quid denique, ſi primogenitus mortuus fuerit, nondum qualitate, ſeu conditione ab inſtitutore Maioratus adiecta, verificata? vtrùm qualitas in perſona ſuccedentis, ad ſuccedendum requiſita, præcisè adeſ ſe debeat tempore delatæ ſucceſ ſionis; an verò ſufficiat, quòd anteà adfuerit, etiamſi ante euentum ſucceſ ſionis primogenitus mortuus fuerit; vbi horum omnium dilucida, & diſtincta, atque notanda reſolutio traditur, & nonnulla (vt videbis) nouiter, & verè aduocantur per Authorem, quæ ſic diligenter ordinata, atque digeſta, nullibi antea fuerant: Inter alia tamen, articulus ille circa vocationem factam in Maioratu de filio primogenito ſuperſtite, hoc eſt, del hijo mayor, que fincare viuo al tiempo de la muerte del vltimo poſ ſeedor, ſic accuratè, & verè reſoluitur, atque Ludouici Molinæ ſententia recepta, fundamentis, plurimíſque Auendañi rationibus in contrarium, nouiter, & ſubtililiter reſpondetur, vt attenta conſtitutione dictæ. l. 40. Tauri, ampliùs de ipſius articuli vera reſolutione dubitari nequeat.

SVMMARIVM.

- 1 Repræ ſentationis materiam circa ſucceſ ſiones legales, teſtamentarias, fideicommiſ ſarias, feudales, emphyteuticarias, & primogeniorum ſiue Maioratuum Hiſpaniæ, permultos Authores tractaſ ſe, qui ex profeſ ſo, & latiùs quàm alibi, hoc numerò commemorantur, & congregantur.
- 2 Repræ ſentationis nomen, & ab ipſiſmet Iureconſultis cognitum, & doctrinæ gratiâ à iuris quoque Interpretibus inuentum, ſiue introductum, prout hîc explanatur.
- 3 Res in diem debita, quoties creditori ſimpliciter, aut præ ſenti die ſoluenda legatur, repræ ſentationis commodum Iureconſulti conſiderant.
- 4 Et vtrùm legatum creditori (quod repræ ſentationis commodum facit vtile) perlegem Falcidiam ſit reſecandum de toto legato principali, an verò dumtaxat de ipſo repræ ſentationis commodo, in dubium excitant.
- 5 In hoc autem ſenſu manifeſtum eſt, Repræ ſentationis nomen alienum eſ ſe ab hoc tractatu, & materia præ ſenti.
- 6 Hæredem defuncti perſonam repræ ſentare, vulgò circumferri.
- 7 Et in hoc etiam ſenſu, repræ ſentationis huiuſmodi ratio non conuenit diſputationi Præ ſenti; illa namque de perſonis hæredum ad perſonas defunctorum, quibus ſuccedunt, repræ ſentatio, communis & ordinaria dicitur: hæc autem, de qua diſceptatio præ ſens eſt, extraordinaria, ſeu anomala, & exorbitans nuncupatur.
- 8 Agitur ergo nunc de repræ ſentatione quadam, quæ de patre per eius filium fit circa ſucceſ ſiones, ad eum effectum, vt filius ſic ſuccedere valeat, ac ſi pater ipſe, ſi viueret, ſuccedere poſ ſet.
- 9 Ex communi namque Doctorum ſententia, ſuccedere quem repræ ſentando perſonam parentum, id ſignificat, quòd filius aſ ſumat gradum ſuccedendi, qui patri competebat, & omnia iura gradui cohærentia, & quæ competerent parentibus, ſi viuerent.
- 10 Ipſam tamen ſucceſ ſionem, non ex perſona parentum, ſed ex propria perſona conſequuntur, prout Communis explicat, & latiùs declaratur infrà, num. 162. & 163.
- 11 Repræ ſentatio, de qua hoc in capite disputatio ſuſcipitur, aliquando contingit in ſucceſ ſione legali ab inteſtato, aliquando vero ex diſpoſitione hominis in ſucceſ ſione teſtamentaria.
- 12 In ſucceſ ſionibus deferendis, duplicem conſiderandam eſ ſe coniunctionem, vnam videlicet legalem, quam facit lex ob ſanguinis coniunctionem, quæ ſolùm conſideratur in ſucceſ ſione ab inteſtato, nulla hominis affectione concurrente, cùm neque aliqua adſit eius diſpoſitio, ex qua affectio colligi valeat. Altera eſt, ex teſtatoris diſpoſitione, quia ex ipſius affectione regulatur, quæ tantum operatur, quantum teſtatoris affectio ſignificat.
- 13 Repræ ſentationis diffinitiones quamplures quare periculoſas Author iudicauerit?
- 14 Repræ ſentare ex ſententia Iacobi Menochij, nihil aliud eſ ſe, quàm ex integro aliquem referre.
- 15 Et ideò repræ ſentari aliquis non poteſt pro vna parte tantùm.
- 16 Repræ ſentatio, & tranſmiſ ſio ex ſententia eiuſdem Menochij, nihil aliud eſt, quàm quædam ſubrogatio, quæ fit de perſona filij ad perſonam patris.
- 17 Repræ ſentatio, ex eiuſdem Menochij placito, eſt quædam fictio, quam lex facit, fingendo, perſonam filij, eſ ſe illam patris.
- 18 Repræ ſentatio, ex ſententia Luſitani Caldas Pereira, eſt fictio, per quam mortuus fingitur viuus.
- 19 Ex ſententia verò Hiſpani Auendañi, eſt fictio quædam à lege ciuili inducta, ad ſubrogandum nepotem in locum patris.
- 20 Denique ex obſeruatione Antonij Pichardi, fictio eſt, per quam is, qui in remotiori gradu conſtitutus eſt, in proximiori gradu conſideratur.
- 21 Ex ſententia verò Authoris, ſic poteſt, & magis generaliter Repræ ſentatio diffiniri, vt ſit priuilegium lege ciuili conceſ ſum, quo filius in locum patris, ad ſucceſ ſionem aſcendentium in infinitum, vel patrui tantùm vocatur. Et in ſucceſ ſione bonorum, ſui naturâ non diuiſibilium, nec plurium concurſum admittente, veluti Maioratus, qualiter diffiniri valeat ex ſententia Authoris vltra alios, vbi & ſingulæ diffinitionis prædictæ partes explicantur.
- 22 Repræ ſentationem, per rationem potiùs fictionis, quàm priuilegij diffiniri ex ſententia multorum Authorum, qui beneficium huiuſmodi fictionem vocant; & hoc numero congregantur.
- 23 E contrario tamen, quòd per rationem priuilegij, & non fictionis introducta fuerit, alij quamplures aſ ſeuerarunt.
- 24 Imò & in fortioribus terminis, hanc non eſ ſe fictionem, ſed potiùs veritatem, & eam quidem naturalem, vt ſcilicet filius ſit eiuſdem gradus, quo pater, cùm ſit eadem perſona cum patre, conſtanter contendunt nonnulli, vt hîc obſeruatur.
- 25 Prætereà, repræ ſentationem hanc eſ ſe Præ ſumptam, non autem fictam, ſcripſerunt alij nonnulli.
- 26 Quorum contrarietatem diſtinctione quadam declarauit Menochius, & eam Author numero ſequenti, nouiter improbauit.
- 27 Quocirca, Authormetipſe pro abſoluta huius articuli explanatione, nonnulla nouiter conſiderat, atque conſtituit, vt hoc numero adnotatur, vbi prima traditur in eodem articulo obſeruatio.
- 28 Secunda traditur in ipſo propoſito obſeruatio, & aliorum ſententiæ ſingulariter declarantur.
- 29 Traditur & tertia obſeruatio, atque reſoluitur, quòd lex ciuilis; quæ beneficium repræ ſentationis conceſ ſit, nullo modo finxit, filium in locum patris ſui ita ſubſtitui, vt qui in remotiori gradu anteà conſtitutus erat, modò per fictionem ad gradum proximiorem reducatur.
- 30 Eidem tamen in remotiori gradu exiſtenti, ex iuſta cauſa, atque ex æquitate proximioris gradus priuilegium communicauit: quod latiùs hîc probatur, atque exornatur, & num. ſeq.
- 31 Repræ ſentationis ius, quòd olim deſcendentibus concedebatur, non differre à iure ſuitatis, & his dumtaxat conceſ ſum fuiſ ſe, qui ſui hæredes erant, vt latiùs hîc probatur.
- 32 Et obſtaculum quoddam remouetur, quod in collateralibus videbatur doctrinam ſuperiorem dubiam facere.
- 33 Generales etiam Doctorum omnium traditiones in hac materia, quòd quando agitur de ſucceſ ſione aſcendentis, vel patrui, nepotes ex filio, vel fratre prædefuncto, ſuccedunt in locum & gradum patris, declarantur.
- 34 Et ne ab ita receptis & communibus Doctorum ſententiis recedatur, eo frequenter loquendi modo vſurum profitetur Author, quo ipſi Scribentes vtuntur, & conſiderato effectu, ſuccedere filium in locum & gradum patris, dicendum.
- 35 Repræ ſentatio ex communi Doctorum ſententia, non niſi in caſibus à iure expreſ ſis admitti poteſt.
- 36 Et conſequenter ei in dubio locus non eſt, quoniam iure quodam ſpeciali fuit introducta, & proptereà extraordinarium eſt.
- 37 Sed ex ſententia Tiberij Deciani fauorabile, & in omni materia extendendum, & vide infrà, nu. 43. ad fin. & num. 44.
- 38 Repræ ſentatio ex communi Doctorum ſententia dumtaxat habet locum in his ſucceſ ſionibus, quæ iure hæreditario deferuntur, & non in aliis.
