Inprimis namque quærit, quare in ſucceſ ſione maioratus ius repræ ſentationis locum habeat, & nepos præfertur filio, & dicit huius rei rationem multiplicem eſ ſe poſ ſe. Primo, quia iure diuino, naturali, & ſcripto, primogenitura eſt approbata, & poteſt alienari, ſicut alienauit Eſaü, filius maior Iſaac, in Iacob, filium ſecundogenitum, Geneſis, capite 25. ſi eſt alienabile hoc ius primogenituræ, ergo tranſmiſ ſibile ad hæredem, & ſic tranſit iſtud ius in filium filij primogeniti, deſcendentis in vita patris, non acceptato iure ipſo. Hæc autem ratio (vt dixi) nullatenus concludit id, de quo quæ ſtio eſt: quod inprimis probatur, quia licet maioratus à diuino inſtituto quodammodo originem trahant, vt probauit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis libro primo, capite 2. numero 2. & 3. Ioannes Gutierrez, Canonicar. libro ſecundo, capite 14. ex numero 15. Hiſpanorum tamen primogenia ab ipſis Legis veteris primogeniis valde diſ ſimilia ſunt, vt ijdemmet Authores probarunt Mieres etiam, de Maioratu, in initio primæ partis, numero ſecundo. Deinde, quia id quod de alienatione, & de Eſaü in ſacra Scriptura dicitur, quamuis procederet in primogeniis Hæbreorum, & iure præcipui, quod in Gallia, & aliis Prouinciis primogenito defertur, vt vno actu ſucceſ ſionis conſummatur, liberéque eiſdem deſeratur, in primogeniis Hiſpaniæ procedere nullomodo poteſt, cum enim ex eorum natura perpetua ſint, vt per Molinam libro primo, capite ſexto, numero 44. & 45. alienatio prohibetur omnino, nec eo modo permittitur. Vnde (quod ad nos & deciſionem dictæ l. Tauri 40. attinet) concludenter conuincitur, atque deſtruitur ratio præfata: nam ſi primogenium alienabile non eſt, nec alienari poteſt: ergo nec tranſmiſ ſibile; ſi ea ratio præfati Authoris ſubſiſteret. Id autem, quamuis non ſic accuratè conſiderauerit Didacus del Caſtillo, in eadem l. 40. Tauri, columna quarta, in principio, recte tamen agnouiſ ſe videtur, & rationem eam non concludere, vidit.

Sed nec ſubſiſtit ratio ſecunda eiuſdem Ioann. Lup. de Palac. Rub. ſcilicet, quod maioratus eſt quoddam beneficium, vel gratia, à Principe, vel à teſtatore proueniens, beneficia autem ſequuntur lineam ſanguinis deſcendentium potius, quàm tranſuerſalium, vt in l. in quibus, de ſecundis nuptiis, vbi dicit idem Palacios Rubios videndum eſ ſe Baldum. Sed quamuis Baldum videas, rationem corroborare non poteris, non enim inde ſequitur, quod nepos deberet patruum excludere, niſi alia ratio ſubſiſteret; nam & excluſo nepote, patruísque admiſ ſis, hoc eſt inſtitutoris, vel poſ ſeſ ſoris maioratus, filiis ſecundò, vel tertiògenitis; lineam ſanguinis deſcendentium, maioratus ſequeretur, nec ideò nepotem ſequitur; ſed potius, quia inſtitutor maioratus ſic voluiſ ſe creditur, & primogenituræ, atque linearum ordo ille, ita ſuadet. Et hactenus de prima obſeruatione in 7. principali huius materiæ obſeruatione.

Quod attinet vero ad regnum, erit & ſecundo loco obſeruandum, Regna olim electione conſtitiſſe, vt ex Chronicis antiquis probatur, & in Hiſpania in Rege Pelagio principium obtinuiſ ſe: ante illum namque Hiſparniarum Regnum, vſque ad Roderici infælicis tempora, electione prorſus, non ſucceſſione deferebatur. A Rege autem Pelagio vſque ad noſtra tempora, alia cœpit eſ ſe forma Regnandi, quia ex ſucceſ ſione iure maioratus & primogenituræ Regnum defertur; prout notat, & latiùs comprobat Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, capit. 2. numero 11. & 12. & iterum annotauit in annotationibus poſitis in fine libri, num. primo, ſecundo, & tertio, & Molinam ſequuntur Ioannes Garſia, de expenſis & meliorationibus, c. 16. n. 17. Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri gloſſa 2. num. 9. & 10. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæ ſt. 13. num. 39. & 40. & vide numero 64. & 65. D. Spino, in ſpeculo teſtament. gloſ ſa 19. num. 73. & idem quoque tenuit Pelaezà Mieres; de maioratu, parte 4. quæ ſt. prima, numero 46. dicens, quòd licèt antiquitus in origine mundi, Reges per electionem crearentur, vt conſtat ex cap. Moyſes. 8. quæ ſt. prima, & cap. legimus. 39. diſtinctione, & ex Iuſtino Authore grauiſ ſimo, in 1. lib. ſuæ hiſtoriæ, in verſic. non ambitio popularis. Poſtea tamen ſuperuenientibus temporibus, regnandi cupido adeò creuit, vt neceſ ſe fuerit, Reges ſucceſ ſione potius, quam electione creari, vt ex Iuſtino ipſe Mieres probauit.

Addiderim ego vltra ea, quæ præfati Authores dixerunt; inprimis, quod cum Regnorum ſucceſſio in ſui origine, in nullius bonis eſ ſet, neque alicui familiæ vllo iure debita fuiſ ſet, populus ſuæ conseruationis, & bonæ gubernationis cupidus, inſtigante natura, cooperantéque Deo, vnum Caput præ cæteris excellens conſtituit; quod cum ſibi præeſ ſet, & dominaretur, regnare in perpetuum ſuper omnes decreuit. Et hoc eſt in effectu, quod Pelaez à Mieres, dict. quæ ſt. 1. n. 46. intendit, dum dicit quòd Reges fuerunt inuenti de iure Gentium, & ipſemet populus, ad hoc vt commodiùs viueret, & regi poſ ſet, eligebat ſibi Regem, cui dabat obedientiam, & per illum regebatur, ſecundum Baldum, Oldrad. & Marant. quos retulit.

Cæterum, cum Regum conſtituendorum ſumma, optimáque ratio ſit per ſucceſ ſionem, eo quod ſemel creato Rege, nihil minus oporteat, quàm vt eius ſucceſ ſores electione creentur: ideò iure Gentium conſtitutum eſt nomen, & ſucceſ ſio Regnorum: l. ex hoc iure. ff. de iuſtitia & iure, ibi: Regna condita, & ibidem Baldus notat nu. 11. verſ. Quartò quæritur. Ioannes Oroſcius. n. 12. & in l. de quibus, n. 37. ff. de legibus, vbi ſingulariter inquit, ſummam huius rei diuiſionem eſ ſe, vt cum adminiſtratio. ſolum conceditur, per electionem obuenire debeat, vt eſt in Imperio, cap. 1. de alienatione feudi, in vſibus feudorum: quando verò iuriſdictio perpetua, per generis & ſanguinis ſucceſ ſionem, vt eſt in Regnis: cap. imperialem, §. praeterea, de prohibit feud. alienat. per Federi. in vſibus feudorum. Quamobrem, concordi omnium gentium voluntate, & quaſi humani generis conſenſu, ius electionis fuiſ ſe abrogatum, & cæpiſ ſe Regna gentilitia ſucceſ ſione deferri, recte obſeruarunt Abbas, in conſ. 12. num. 13. lib. 1. Baldus, in conſil. 275. num. 3. lib. 2. affirmans, ita hodie obſeruari de generali conſuetudine, eſ ſéque ius Gentium, in conſil. 389. num. 5. eodem libro, Francus in cap. grandi, de ſup. negl. prælat. in 6. Ancharanus in conſil. 339. Ludouic. Montalu in tractatu de reprob. ſentent Pilat. artic. 4. num. 2. Laudenſis, de Princip. Quæ ſt. 78. & quæ ſt. 332. Corſetus, in tractatu de poteſtate Regis, 2. Parte, quæ ſt. 9. & tertia parte, quæst. 103. Franciſcus Marcus, deciſione 974. num. quarto, Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 1. quæ ſt. 14. vbi communiter à Doctoribus traditum affirmat. Et multarum Nationum moribus, diffusè probat Andreas Tiraquellus, de primogenitura, in præfatione, numero tertio, Iacobus Mandellus de Alba, in. conſil. ſexageſimo ſeptimo, num. 1. columna ſecunda, in principio, dicens, Regna ex generali conſuetudine, ſucceſ ſione deferri, vel ad ſimilitudinem ſucceſ ſionis. Et in Regno Hiſpaniæ, quod ſucceſ ſionis. Deferatur; apertiſ ſimè conſtat ex l. 7. titul. 1. partita 2. ibi: E aun demas, que el Rey lo tiene por hæredamiento, e el Emperador por eleccion, & in l. 8. ſtatim ſequenti, ibi: Ca ellos no tan ſolamente ſon ſeñores de ſus tierras mientras viuen, mas aun a ſus finamientos las pueden dexar a ſus herederos, porque han el ſeñorio por heredad, lo qual no pueden hazer lo Emperadores, que lo ganan por eleccion, & in l. 9. eodem tit. 1. & part. 2. & in l. 2. tit. 15. partit. 2. ibi: E eſto vſaron ſiempre todas las tierras del mundo, do quier que el ſeñorio ouieron por linage, e mayormente en Eſpaña.

Deinde, atque his ita conſtitutis, obſeruandum erit, Interpretes noſtros dubitaſ ſe communiter, vtrum Regna iure ſanguinis, an verò iure hæreditario deferri dicantur? & quidem, Regnum iure hæreditario deferri qui aſ ſerunt, exiſtimarunt communiter ita tenuiſ ſe Oldradum in conſil. 94. columna quinta, atque eius authoritate eoſdem huius opinionis ſequaces excitari, affirmarunt, & ſic tenuerunt Afflictis, Rodericus Suarez, Simancas, Cifuentes, Caballinus, Tiraquellus, Guil. Benedictus, Antonius Gomezius, Albericus, Archidiaconus & alij cum quibus ſic conſtanter defendit Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa prima, num. 22. & 23. & ſequent. & num. 81. Emanuel Coſta, in quæ ſt. de patruo & nepote, tertia parte, num. 2. & 3. quò loci expreſ ſim affirmat, Regnum ad Regis liberos, alióſque Regis ſucceſſores deuolui, quaſi hæreditatem ipſiuſmet Regis, & ſic hæreditario iure; alia vero primogenia inferiora, iure ſanguinis deferri inquit. Eandem quoque opinionem conſtanter ſuſtinuit Ioannes Garcia, de expenſis & meliorationibus, capite 16. ex numero 15. cum ſequent. & num. 31. & 32. Humada, in l. 9. titul. 7. partita 2. gloſ ſa 2. num. 3.

Ij autem adducuntur præcipuè pet textum, in in capite, licet, de voto & voti Redemptione, in illis verbis: Ne ſi onus à patre tibi iniunctum, & à te ſponte ſuſceptum, occaſione qualibet detrectaueris, paterna te reddas ſucceſ ſione indignum, & hæreditatis emolumento priueris, cuius recuſas onera ſupportare: Et rurſus ibi: Et iure, quod tibi, ſt dictus Rex ſine prole decederet, in Regno Hungariæ competebat, ordine genituræ, priuandum. Atque ex his verbis inde colligunt, quod ſi Regni ſucceſ ſor, quia præceptum patris non implet, ſucceſ ſione priuatur, planum & compertum eſ ſe, quod iure hæreditario Regnum accipiat, quoniam pœna illa nullo modo locum habere poſ ſet, niſi ageretur de ſucceſ ſione hæreditaria, iuxta tex. in authent. hoc amplius, C. de fideicommiſ ſis, cap. ſi hæredes, de teſtamentis, l. ab eo, C. de fideicommiſ ſis, l. vnum ex familia §. 1. ff. de legatis ſecundo.

Adducuntur etiam ex textu, in capite, grandi, de ſupplenda negligentia prælatorum, lib. 6. vbi nominatim agitur de Regni Portugallie ſucceſ ſione, & ſupponunt innuere Decretalem illam, quòd ſucceſ ſio eius Regni hæreditario iure deferatur.

Tertiò etiam pro eadem parte adducti fuere huius Regni Scriptores nonnulli, ex deciſione l. 4. tit. 15. partita ſecunda, vbi ſcriptum eſt, quod nouus Rex, idémque ſucceſ ſor in Regno, debeat, & teneatur prædeceſ ſoris debita perſoluere vt conſtat, ibi: E otro ſi en pagar ſus deudas, e en cumplir ſus mandas. Et ſubdit lex ipſa, Tenudo es por derecho, e por bien eſtança. Et ſic non ſe reſtringit ad ſolam rationem boni & æqui, ſed etiam ad iuris ſcripti verbum, & poteſtatem ſe refert.

Quartò denique, ijdemmet huius Regni Interpretes excitati ſunt ex aliis legibus Partitæ, in quibus earum Conditores ſ ępe vtuntur verbo Heredar, & verbo Herederos, & tamen in ipſis agebant de ſucceſ ſione Regni. Ac primum ex dict. l. 2. tit 15. partita 2. ibi: Por heredamiento han ſeñorio los Principes, & ibi: Deue heredar el Reyno & in l. 4. eodem titul. & partita, ibi: Pues finca en ſu luga, y hereda ſus bienes, l. 3. eodem titul. & partit. ibi: Que ha de heredar, & ibi: Que no codicie en heredar. Et in l. 7. titul. 4. partit. 3. ibi: Pero ſiendo Reyna, o ſeñora, que heredaſ ſe ſeñorio de algun Reyno, l. 12. tit. 1. part. 2. ibi: Por heredamiento han ſeñorio los Principes, y los Duques, y los otros grandes ſeñores. l. 8. eod. titul. 1. & part. 2. quam dicit eſ ſe famoſam, & à nullo quem viderit, ponderatam, Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri gloſ ſa 1. nu. 27. in fine, ibi: Ca ellos no tan ſolamente ſon ſeñores de ſus tierras, mientras viuen, mas a ſus finamientos las pueden dexar aſus herederos, porque han el ſeñorio por heredad, lo que non pueden fazer los Emperadores, que lo ganan por eleccion. His autem fundamentis, nullus hactenus ex profeſ ſo, ſiue ſic concludenter reſponſum præbuit, vt vim eorundem diluat manifeſtè, quocirca ſi eiſdem reſpondeamus, & in contrarium alia iura apertiora expendamus, ſententiam præfatam conuincere, & contrariam ſuſtinere non erit difficile.

Succedit ergo ſecunda, & contraria ſententia, videlicèt Regnum non iure hæreditario, ſed potiùs ſanguinis iure deferri, quam magis probarunt, & à ſuperiori receſ ſerunt Oldrad. ipſe in conſ. 224. colum 6. num. 27. in verſ. hoc autem ius, & num. 28. Ioannes de Terra rubea, Baldus, Alexand. Cardinalis, Abbas, Caballinus, Crotus, Palac. Rubios, Gregor. Lopez, & Peralta, quos in id retulit Velazquez Auendañus, in dict. l. 40. Tauri, gloſ ſ. 1. n. 6. qui (vt ſupra vidimus) contrariam magis probauit. Eandem quoque partem, quod Regnum iure ſanguinis deſeratur, tenuerunt expreſsè Gloſ ſa, verbo, dignitate, in cap. ſcripſit nobis Theberga, 27. quaeſt. 2. vbi dixit, quod ius Regni non tranſit in Monaſterium, ſed dumtaxat ad hæredes ſanguinis, vbi per ſucceſ ſionem habetur. Sequuntur Baldus, in l. Deo nobis, §. hoc etiam, n. 4. verſiculo, quarto nota, C. de Epiſcopis, & Clericis, & in l. data opera, num. 20. verſiculo, & hoc in omni iuriſdictione, C. de his qui accuſare non poſ ſunt. Et in l. final. in fin. C. de teſtam. militis, Alexander, in conſ. 10. num. 4. lib. 5. Lancelot. Conrad. lib. 1. templi omnium Indicum, cap. 2. §. de origine Regum, quæ ſt. 2. num. 3. fol. 100. colum. 4. idem Bald. poſt Gloſ ſam in cap. 1. num. 6. verſic. & idem in Regno, de feudo Marchiæ vbi expreſ ſim dixit, quod Regnorum ſucceſ ſio defertur proximiori de ſanguine, iure ſanguinis, & conſuetudinis. Et, Baldum ſequitur Iacobinus, in inueſtit. feud. verbo, Dux, num. 6. Curtius iunior, in tractatu feudorum, 3. part. quæ ſt. 17. in verſiculo, ſucceſ ſiuè, Decius, in conſ. 85. num. 3. Hippolyt. ſingulari 422. quem Caballinus allega in addit, ad conſil. Decij. Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, num. 23. & verbo, duas habens filias, num. 7. Chaſ ſaneus, in conſuetudinibus Burgundiæ §. 8. num. 35. Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 3. quæ ſt. 2. num. 5. Guill. de Monteferrat. de ſucceſ ſione Regni, num. 39. Corſetus, de poteſtate regia, 5. parte, quæ ſt. 108. Boſ ſius, titulo de Principe, num. 94. Marinus Freccia, lib. 2. feudorum, differentia 10. fol 249. column. 2. Cathelianus Cotta, in memorabilibus iuris, verbo, cognati tranſuerſales, column. 12. Caballinus, ſ æpè ab Interpretibus recentioribus præcitatus, in conſuet. Pariſien. titul. 1. §. 8. gloſ ſa 3. num. 8. fol. mihi 197. colum. 3. vbi ſingulariter inquit, quòd vbicunque Regnum defertur primogenito lege, aut conſuetudine (quod reſtatur quaſi iure Gentium in omni Regno obtinere) illius ſucceſ ſio deferatur iute ſanguinis, & perpetuæ conſuetudinis: Gregorius Lopez, in l. 6. tit. 13. partita 5. verbo: dezeno grado, & in l. 4. tit. 15. partita 2. verbo, ſus deudas. Lara, in l. ſi quis à liberis. §. idem reſcripſit, n. 136. ff. de liberis agnoſcendis. Ferdin. Vaſq. Menchac. de ſucceſ ſionum creatione, lib. 3. §. 26. num. 86. & num. 90. Gama, deciſione 174. ex num. 15. Et conſtanter tuentur hanc eandem partem Mieres de maioratu, quarta parte, quæstione prima, num. 47. & 48. Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. nono, & & lib. 1. cap. 9. num. 5. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia, & iure, disputatione 626. num. 5. 6. & 8. Ludouicus à Peguera, Catalanus, in repetionecap. 3. Regis Petri, verſ. ſexto, num. 105. fol. 84. col. 4. in fin. Ioann. Matienç. in l. 6. tit. 8. gloſ. 3. num. 13. column. 3. in principio lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Et his non relatis, ſed Caballino, Gregorio Lopez, & Molina dumtaxat commemoratis Antonius Pichardus, ad titulum, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtat. defer. tractatu, de repræ ſentatione, §. 2. numero 28. & pro hac parte (quam veriorem, & omnino tenendam arbitramur) ſequentia fortiter adſtringunt fundamenta.

Inprimis, negari non poſ ſe, quin ſucceſ ſores in Regno, illud non accipiant ab immediato anteceſ ſore, neque ex diſpoſitione, aut voluntate illius, ſed potius ab ipſamet Republica, ſiue ex prouidentia illius, quæ Regnum inſtituit, & leges, quibus deriuaretur. Ex antiquiſ ſima etiam conſuetudine, atque ſuccedendi ordine, vbique deferente indiuiduam, atque perpetuam ſucceſ ſionem iure ſanguinis, & generis: Et inde certum eſ ſe, quod nullo pacto dici valeat, iure hæreditario Regnum deferri: Per textum ſingularem in dict. l. tertia, ff. de interdictis, & relegatis, ibi: Quæ verò non à patre, ſed à genere, à ciuitate à rerum natura tribuerentur, &c. Et facit etiam tex. in l. ſi arrogator. ff. de adoptionibus.

Secundò probatur ipſamet ſententia per text. in capite, Moyſes, octaua, quæ ſt. 1. Ex quo conſtat apertè, Regna quæ non deferuntur electione, deferri iure ſanguinis.

Tertiò per textum in dict. cap. grandi, de ſupplenda negligent. prælatorum, lib. ſexto, qui (vt ſupra dicebam) loquitur in indiuiduo in ſucceſ ſione Regni Portugaliæ, & inquit: Qui eidem Regi (ſi abſque legitimo decederet filio) iure Regni ſuccederet. Gloſ ſa autem ibidem, verbo, iure Regni, approbata communiter, ſingulariter dixit, verba textus intelligenda eſ ſe, videlicet, quia ei debebatur ex ſucceſ ſione. At ſucceſ ſio, ius ſanguinis eſt, ſecundum Baldum, in conſil. 275. num. 5. lib. 2. ergo euincit manifeſtè, Rege ſine liberis decedente, eius fratri debitam eſ ſe Regni ſucceſ ſionem iure ſanguinis, & naturæ: neque potuit alio iure neceſ ſario ſibi deberi, maximè fratris indicio repugnante, vt colligitur ex eodem textu, & communi Doctorum ſententia. Atque ex eo etiam ſuadetur, quod nullibi eo in textu probatur, ſucceſ ſionem illius Regni deberi Comiti Bononienſi iure hæreditario, ſed iure Regni (vt dixi) ideſt, conſuetudine Regni, ſecundum Ioannem de Terrarubea, & alios, quos ſuprà præcitaui, intelligentes, conſuetudine illius Regni obſeruatum fuiſſe ordinem naturalem deferentem Regni ſucceſ ſionem iure ſanguinis (Rege ſine filiis decedente) fratri eius, tanquam proximiori de ſanguine. Et ſecundum hæc (vt vides) non modo pro contraria parte vrget ille textus aliquo modo, ſed etiam ſecundam hanc ſententiam contrariam probat apertè.

Quartò probatur per textum, in dict. cap. licèt, de voto, & voti redemptione qui pro contraria opinione nec expendi poteſt, nec aliquo modo vrget (vt ſtatim dicetur) pro hac autem ſententia recte adducitur, inquit namque: Et iure quod tibi, ſi dictus Rex ſine prole decederet, in Regno Hungariæ competebat, ordine genituræ, priuandum, & Regnum ipſum ad minorem fratrem tuum, appellatione poſtpoſita deuoluendum. Quibus verbis apertè demonſtratur, qualiter Regni ſucceſ ſio, Rege ſine liberis decedente, defertur de vno in alium fratrem ordine genituræ, ideſt, propinquitatis in ſanguine, ſecundum Baldum, in l. cum antiquioribus, num. 18. C. de iure deliberandi, Purpuratum, in conſ. 419. num. 1. & omnia, quæ ibi adducuntur, iuris ſanguinis ſignificatiua ſunt. Regnum enim ad Andream Ducem ordine genituræ pertinere, inquit Pontifex, quod eſt profecto idem, quod iure ſanguinis, & quod eo iure eum priuandum eſ ſe minatur, nihil ad rem, id eſ ſe iuris ſanguinis, oſtendit. Atque id ipſum, quod minatur Pontifex, ius ſucceſ ſionis in Regnum Ducem amiſ ſurum, id ius ſanguinis eſ ſe demonſtrat, ac propterea conſiderabile ad condemnationem; quod non eſ ſet, ſi hæreditarium eſ ſet; nam antequam delatum fuiſ ſet, neque conſiderati poſ ſet, neque in renuntiationem, neque in condemnationem veniret. Idque expreſsè ſatis probatur ex dict. l. 2. tit. 15. partita 2. ibi: E eſto vſaron en todas las tierras del mundo, do quierque el ſeñorio ouieron por linage, mayormente en Eſpaña, & in l. 9. tit. 7. eadem partita 2. ibi: Que ſon ſus ſeñora naturalmente por razon del linage. Nec obſtant fundamenta, quæ pro contraria expenduntur ſententia, ac ea maximè, quæ ex dicti capitis verbis præpoſterè ſolent deduci: Pro vera namque, & absoluta eiuſdem explicatione obſeruanda erunt nonnulla, ad quæ Scribentium omnium nullus hactenus, ſic ex profeſ ſo, atque dilucidè animaduertit.

Ac primum quidem, Ludouicum Molinam, de Hiſpan. primog. lib. 1. cap. 6. num. 3. 4. & 6. recte improbaſ ſe intellectus duos ad illum textum; alterum Hoſtienſis, Ioannis Andreæ, & ſequacium; alterum verò Cardinalis, Abbatis, & Imolæ. Rectè etiam obſeruaſ ſe, Regnorum ſucceſ ſionem iure ſanguinis deferri, & non iure hæreditario, vt ſuprà dixi. Et notaſ ſe, ideo filium ibi Regni ſucceſ ſione priuatum fuiſ ſe, quod ipſe expreſ ſe ad votum paternum implendum ſe adſtrinxit; quem intellectum ante ipſum Molinam tenuerunt Ioannes Lecirier, Guill. Benedict. Caballinus, Didacus Couar. Gregor. Lopez, & Padilla, quos ibidem commorauit Molina. In eo tamen Molinam ipſum defeciſ ſe, quod diuerſos caſus, diuersáſve pœnas textus eiuſdem non diſtinxerit; abſolutè potius, atque indiſtinctè, & ſic male quidem dixerit, filium ibi Regni ſucceſ ſione priuatum fuiſ ſe, cum verè non priuaretur, ſed veniret priuandus, ſi contingeret, fratrem ſuum maiorem, qui in Regno ſucceſ ſerat, ſine prole decedere. In quo etiam defecerunt & Authores nunc relati, quos dixi Molinam commemoraſ ſe Ioannem etiam Garſiam, Velaſquez Auendañ. & Queſadam referendos infrà.

Deinde, & ſecundò obſeruandum erit, eodem in errore fuiſ ſe Ioannem Garſiam, de expenſis, & meliorationibus, cap. 16. qui videndus erit ex num. 32. per totum, vſque ad. num. 33. Is namque Author ſimiliter credidit filium ibi ſtatim Regni ſucceſ ſione priuandum, nec aſ ſequutus eſt, alium fratrem maiorem in Regno ſucceſ ſiſ ſe, diuersásque pœnas ibi ſtatutas, vt infrà declarabitur. Poſtquam etiam quatuor intellectus ad illum textum impugnauit, conſtituit tandem, Regnum Hungariæ, de quo ibi, hęreditario iure deferri, & filium Regem hæredem extitiffe parenti in Regno hæreditario; nihilominus tamen neceſ ſariam adhuc fuiſ ſe filij regis obligationem, vt ad exequendum votum emiſ ſum à parente compelli poſ ſet, & Iuſtiſ ſimè Romanum Pontificem expendiſ ſe obligationem filij Regis, etiam ſi hæres eſ ſet, quia ſine voluntaria illa obligatione filij, quantumuis hæredis, ire Hieroſolymam, nunquam compelleretur, idque quia votum illud erat perſonale, vt latius Garſia ipſe declarat. Cæterum quàm falſum id ſit, nec dici poſ ſe, filium hæredem extitiſ ſe patri in Regno, ſiue Regnum hæreditario iure deferri, ex dicendis infrà, adeò euidenter conſtabit, vt huiuſce Authoris traditiones, aut placita ſtare nullo modo poſ ſint.

Tertiò prætereà obſeruandum eſt, Antonij Quæſadæ, rerum quotidianarum, cap. 32. num. 4. intellectum incidere in effectu in intellectum Ludouici Molinæ, quamuis Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ. 1. num. 85. vt diuerſum eum retulit; haberéque eundem defectum, atque vitio ſuperiori notandum, non enim diſtinxit Author ille pœnas diuerſas illius textus, nec fratrem alium maiorem in Regno ſucceſ ſiſ ſe, non filium eum, cui pœnæ illæ comminabantur, aſ ſequutus eſt.

Atque in eodem errore fuit Auendañus ipſe, qui eadem gloſ ſa prima, ex num. 77. vſque ad numerum 91. quinque intellectus adducit ad textum in dicto cap. licèt. & eos improbat; inuoluit tamen Regni ſucceſ ſionem cum legitimæ, ſiue bonorum hæreditariorum ſucceſ ſione, cùm verè adeò diuerſ æ ſucceſ ſiones fuerint, vt ſignificatum eſt ſuprà, & infrà dicetur, Tandem dict. num. 91. dicit nouum, & verum intellectum ad eum textum eſ ſe, ideo filium non exequentem patris voluntatem, effici Regno, & legitimâ indignum, quod patri implementum voti ſub pœna maledictionis paternæ, priuationiſque Regni, & legitimæ ſibi iniungenti, expleturum promiſit. atque ex non implemento priuationi conſenſit, & ſic quaſi per nouationem de perſona in perſonam, eam implendi voti obligationem in ſe ſuſcepit. Hic tamen intellectus eſt, (vt vides) nec abſolutus eſt, vt ex infrà dicendis conſtabit, nec etiam nouus. Quid enim quæro nouitatis continet, aut quid intellectui Molinæ addit? cùm dicere, ex non implemento filium priuationi conſenſiſ ſe, nihil nouitatis in effectu afferat; ſed in Molinæ intellectum incidit, quem ipſe Auendañus antea improprobauerat, num. 79. & 80.

Quartò deinceps obſeruandum eſt, Patrem Ludouicum Molinam, è Societate Ieſu Religioſum, tom. 3. de Iuſtitia & iure, diſputatione 626. num. 8. in verſiculo, quod attinet ad Caput, licèt, fol. mihi 393. & 394. in duobus optimè quidem ſe habuiſ ſe, nec præfatorum omnium Authorum defectu, aut morbo laboraſ ſe. rectiùs potiùs, & optimè diſtinxiſ ſe, atque percepiſ ſe. Cæterum in aliis duobus defeciſ ſe, ſiue non explicaſ ſe illius textus intellectum: Primò ergo Pater ille ad finem dict. num. 8. fol. 395. in princ. rectè conſtituit, Innocentium, dum de priuatione emolumenti hæreditatis paternæ agit, nullo modo nomine hæreditatis intellexiſ ſe, nec potuiſ ſe intelligere de Hungariæ Regno, quod non ad filium illum, ſed ad alterum fratrem maiorem deuenerat. Similiter, dum de Regno ipſo agit, ſi contingat fratrem maiorem ſine prole decedere, colligi non poſ ſe, Regnum illud hæreditatem eſ ſe, ſiue iure hæreditario deferri, ſed potius clarè demonſtrare ſummum ipſum Pontificem, ordine genituræ, & ſic iure ſanguinis, vt ſuprà, n. 119. dicebam, Regnum deuolui à fratre primogenito, in ſecundum Fratrem eiúſque defectu in. tertium.

Secundò, rectiſ ſimè etiam conſtituit Pater ipſe, eo in textu, filium illum in Regno non ſucceſ ſiſ ſe, ſed alterum fratrem ſuum maiorem, & pœnam illam comminari in euentu, quo frater ipſe maior ſine prole decederet, & ſic ſeparandam pœnam priuationis Regni, vt apertiùs dicetur ſtatim: & hæc duo veriſ ſima ſunt, & recte (vt dixi) per hunc Authorem adnotata. In aliis verò duobus, ideo dixi eundem defeciſ ſe, quòd etſi ſuperiora ita verè declarauerit, & caſus diuerſos ſucceſ ſionis diſtinxerit, non tamen explicatum reliquit, quare ſcilicet, filius ibi priuetur emolumento paternæ hæreditatis, ſi votum non impleat, & an legitimâ etiam veniat priuandus, an verò dumtaxat aliis bonis hæreditariis vltra legitimam. Nec etiam explicauit, quare ſi contingat fratrem maiorem ſine prole decedere, ſuccedendi in Regno iure priuetur. Er hoc primum in quo defecit. Secundò in alio, nam inquit, ſiniſtras eſ ſe interpretationes Molinæ ad text. in dict. cap. licèt, & quamuis Molinæ interpretatio abſoluta non ſit, & patiatur defectum, quem ſupra dixi, cura inquiritur, quare Regni ſucceſ ſione in eo euentu priuetur; neceſ ſarium eſt dicere, Regni ſucceſ ſione eo ipſo priuari, quod Molina poſt alios dixit, videlicèt, quod ipſe filius ad votum paternum implendum ſe adſtrinxit.

Quintò, & vltimò obſeruandum eſt, veriſ ſimam, & abſolutam omnino eiuſdem Decretalis interpretationem habendam, ſi ante alia conſtituamus. Doctores noſtros communiter parum maturé aut attente verba illius textus attendiſ ſe, & ſi attentius inſpexiſ ſent, nunquam profecto illum allegaſ ſent, vt textum expressum ad hoc, quod Regnorum ſucceſ ſio regulariter, Regnum etiam illud iute hæreditario deferatur. Et inde nullum ibidem verbum ſcriptum, ex quo deduci, aut colligi valeat id, ad quod Emanuel Coſta, Ioannes Garſia, Velaſquez Auendañus, & alij Recentiores poſt antiquos, ponderarunt eum. Contrarium verò, imò iure ſanguinis Regnum etiam illud deferri, probari euidenter ex illis verbis: Ordine genituræ competebat. vt ſuprà dict. nu. 119. ponderaui.

Deinde conſtituendum eſt, quod Rex Hungariæ tres habebat filios, votúmque vouerat ſubueniendi Terræ ſanctæ cum militibus, & ſic votum non fuiſ ſe abſolutè perſonale, ſed partim eſ ſe reale, faciendi ſcilicèt ſumptus; quod obligat ex ea parte poſt mortem, niſi ſit quod excuſet. Et quia fortè fuit negligens Rex ipſe votum dictum implendi, dum viueret, tempore mortis, fidei Andreæ Ducis, filij ſui ſecundogeniti (non primogeniti, ve malè tot Authores crediderunt) ſub interminatione maledictionis paternæ commiſit, vt illud exequeretur. Andreas verò filius aſ ſumpto Crucis ſignaculo, promiſit ſe ſine vlla dilatione votum impleturum. Cæterum mortuo patre bellum intulit fratri ſuo primogenito, qui in Hungariæ Regno patri ſucceſ ſerat, prout ex caſu eius textus deducitur, & Panormitanus ibidem notauit. Deducitur etiam dilucidè magis ex. ſecundo tomo operum Innocentij, lib. primo Epiſtolarum, Epiſtola 10. Id autem cum Innocentius intellexiſ ſet, illi præcepit, vt vſque ad feſtum Exaltationis ſanctæ Crucis, voti adimpletionem executioni mandaret, & cum exercitu Terram ſanctam adiret, & ſubdit ſtatim: Ne, ſi onus tibi à patre iniunctum & à te ſponte ſuſceptum, occaſione qualibet detrectaueris, paterna te reddas ſucceſ ſione indignum. & hæreditatis emolumento priueris, cuius recuſas onera ſupportare. Sciturus ex tunc anathematis vinculo te ſubiacere, & iure quod tibi, ſi dictus Rex ſine prole decederet, in Regno Vngariæ competebat ordine genituræ priuandum, & Regnum ipſum ad minorem fratrem tuum appellatione poſtpoſita, deuoluendum. Hactenus Innocentius author illius capitis, quod ex dicta Epiſtola 10. fuit deſumptum, & in rei veritate duas præcipuas facti ſpecies, ſiue deciſiones continet, & duas etiam, ac diuerſas pœnas Andreæ filio imponit. Prior pœna eſt, quod filius hic hæreditate paterna, ſiue Ducatu, ſibi iam tanquam patris hæreditate, acquiſito ex. hæreditate paterna, ipſo non adimplente votum à patre emiſ ſum, & à ſe ſponte ſuſceptum priuatur. Et hæc imponitur ex verſiculo, ne ſi onus, vſque ad verſiculum, ſciturus, excluſiuè. Quo ſanè verſiculo non agit Romanus Pontifex de priuatione Regni, ſiue hæreditatis nomine non intelligit Hungariæ Regnum, cum illud eo nomine contineri non poſ ſit, cùm etiam Regnum ipſum ad fratrem maiorem deueniſ ſet, ſed intelligit bona libera eiuſdem patris, & hæreditatem, Prout pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia, & iure, dicta disput. 626. num. 8. col. 3. fol. 394. rectiſ ſimè percipit; ſed nullum refert pro hac obſeruatione Authorem, cum tamen alij ante ipſum ita explicauerint, vt mox dicetur. Non etiam declarat, qua hæreditate, ſiue quibus bonis patris priuetur filius, ſi votum non impleat. Tunc etiam, quare eis bonis priuetur, cum certi iuris ſit quod filius, etiam propter votum non impletum legitima priuari non poſ ſit, illa namque magis à lege ipſa, quàm à patre prouenire videtur, prout in terminis dicti cap. licèt, adnotarunt Didacus Couarr. in cap. ſi hæredes, nu, 9. de teſtamentis. Et port multos Ludouicus Molina, de Hispanor. primogeniis, lib. 1. dict. cap. 9. num. 6. & probatur in authentic. hoc amplius, C. de fideicommiſ ſ. Idcirco dicendum eſt, vel quod in huiuſmodi pœna non comprehenditur legitima eiuſdem filij, quæ ei debita erat in bonis paternis; eſt enim veriſimiliter credendum, aut dubitandum non eſt (vt Pater ipſe Molina dicto fol. 394. in principio, aſſeuerauit) facultates competentes ei obueniſ ſe ex patre, vnde votum exequi poſ ſet, imò & copiam pecuniæ ad eos ſumptus paratam illi patrem reliquiſ ſe. Et tunc quidem verba illa, à te ſponte ſuſceptum, habere etiam locum, quando filius ad votum paternum adimplendum, propria voluntate ſe non adſtrinxiſ ſet, ſufficeret enim ad priuandum ipſum eius bonis, quæ vltra legitimam portionem fuerunt relicta, quod pater votum adimplendum ei adiunxiſ ſet, & ipſe filius hæreditatem patris adiiſ ſiet, tunc namque voluntate tacita adeuntis, votum quoque ſponte ſuſceptum diceretur, atque ita meritò filius priuaretur eis bonis, quæ pater (licet non expreſsè) ea tamen lege, & conditione reliquiſ ſe videtur Grauamen namque in bonis vltra legitimam, & tacitè, & expreſsè iniungi poteſt, l. ſcimus, §. cum autem, C. de in officioſi teſtamento. Late Roderic. Suarez, in l. quoniam in prioribus, eodem tit. ampliatione 6. Molina de Hiſpan. primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 29. Si verò dicatur, etiam quo ad legitimam, vel in legitima tantum textum illum loqui, & procedere, tunc equidem verba illa: Et à te ſponte ſuſceptum, neceſ ſaria omnino fuere; aliàs enim quoad legitimam non poſ ſet textus ille procedere, nec grauamen abſque filij voluntate iniungi, vel iniunctum nocere. Idque iuxta ea, quæ Molina ipſe dict. cap. 1. num. 28. in fine, & dicto num. 29. poſt alios Authores annotauit. Et hactenus de prima parte illius textus, quæ (vt dixi) durat vſque ad verſiculum, ſciturus.

