- 63 Nec etiam citatio generalis requiratur venientium ab inteſtato, vel aliorum, qui intereſ ſe poſ ſunt prætendere.
- 64 Quamuis nonnulli citationem requirant ſaltem generalem.
- 65 Cæterum, ſi poſ ſeſ ſio vacans non eſt, ſed res poſ ſidentur ab alio, ſi hæres agit duntaxat de pronuntiando ſe hæredem, citatio etiam poſ ſeſ ſoris neceſſaria non eſt.
- 66 Quod ſi petit miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex beneficio dict. l. finalis, tunc poſ ſeſ ſor citandus eſt ab hærede.
- 67 Et eo non citato poſ ſeſ ſio, vti nulliter data, infirmanda, & reuocanda eſt.
- 68 Poſ ſeſ ſor quamuis iniuſtus ſemper eſt citandus.
- 69 Nam poſ ſeſ ſio etiam iniuſta nemini eſt auferenda.
- 70 Poſ ſeſ ſio data à Iudice non citato ipſius rei poſ ſeſ ſore nulla eſt.
- 71 Spoliatus à Iudice cauſa non cognita, ante omnia reſtituendus eſt.
- 72 Iudices cauere magnopere debent, ne quempiam in poſ ſeſ ſionem mittant, niſi citato prius ipſius rei poſ ſeſ ſore.
- 73 Poſ ſeſ ſio data à Iudice, non citato ipſius rei poſſeſ ſore, vtrum conformanda ſit, ſi conſtiterit, eum nullam defenſionem habere, etſi citatus fuiſ ſet.
- 74 Poſ ſeſ ſor, ſiue iuſtus, ſiue iniuſtus, regulariter non eſt spoliandus inauditus.
- 75 Nec etiam principis reſcripto, nec Iudicis ſententia, aut manu.
- 76 Et hoc etiam ſi ſit ſimplex detentator.
- 77 Et etiamſi prædo: nam ſtatim ſine citatione reſtitui debet, & eadem celeritate, quæ fuit ſpoliatus, nec requiritur, quod poſ ſeſ ſio aliter iustificetur.
- 78 Et idem ſi de poſ ſeſ ſione iuris incorporalis agatur: ſufficit enim probare ſolam facti poſ ſeſſionem.
- 79 Iudex inauditum, non minus dicitur ſpoliare, quàm pars.
- 80 Hæres ſi ſine Iudicis authoritate in poſ ſeſ ſionem, non citato poſ ſeſ ſore, ingrediatur, à pœna l. meminerint. C. vnde vi, non excuſatur, allegans ſe ignoraſ ſe, poſ ſeſ ſionem fuiſ ſe plenam.
- 81 Iudex immittens aliquem in poſ ſeſ ſionem, debet dicerere, ſaluo iure poſ ſeſ ſoris.
- 82 Poſ ſeſ ſio, quæ opituletur poſ ſeſ ſori, vt ipſe citari debeat. Vbi quod etiam poſ ſeſ ſio momentanea prodeſt. Nam per modicum tempus acquiritur poſ ſeſ ſio mobilium, & immobilium.
- 83 L. finalis, C. de edicto diui Adri. tol. remedium, dari hæredi ſcripto, ve inducatur de nouo in poſſeſ ſionem bonorum hæreditariorum, ſed etiam vt confirmetur in poſ ſeſ ſione illorum, quam prius habebat.
- 84 L. finalis, C. de edict. Diu. Andr. tol. remedium, eſ ſe adipiſcenda poſ ſeſ ſionis.
- 85 Poſ ſeſ ſorium adipiſcenda eſt duplex, alterum ſummarium, citiùs expediendum, quod eſt dict. l. finalis; alterum verò plenarium, plena cognitione determinandum, quod eſt Interdictum Quorum bonorum.
- 86 Remedium poſ ſeſ ſorium dictæ l. finalis, differre in multis ab interdicto Quorum bonorum.
- 87 Remedium dictæ l. finalis, quaſi recuperandæ poſſeſ ſionis dici.
- 88 Remedium dict. l. finalis, C. de edict, diu. Adri. tol. eſ ſe ſummarium, & executiuum, ac celeriter, & de plano expediendum.
- 89 In remedio dict. l. finalis, an ſit neceſ ſarius libellus, & lis conteſtetur, & qualiter libellus formari debeat, remiſ ſiuè.
- 90 Remedium dictæ l. finalis, an cumulari poſ ſit cum interdicto Retinendæ, & cum poſ ſeſ ſorio Recuperandæ, remiſ ſiuè.
- 91 In remedio dict. l. finalis, quis ſit Iudex competens, remiſ ſiuè.
- 92 In remedio dictæ l. finalis, non admittuntur probationes, aut exceptiones altiorem indaginem requirentes, ſed reſeruantur in petitorio, & num. ſeq.
- 93 Inde non auditur fideicommiſ ſarius, qui de iure ſuo non poteſt docere incontinenti, quia non nominatus, ſed ex interpretatione, aut coniectura ſucceſſionem prætendit. Prout ex Decio, & Rolando hic adnotatur. Et infertur nouæ, & vtilis in praxi explicatio ad ea, quæ dicta fuere ſuprà, ex num. 25. atque ex num. 32.
- 94 Exceptiones, quæ defectum proprietatis, & dominij reſpiciunt, ſi ob aliquam dubietatem iuris, aut facti, non facilè, & promptè ſint liquidabiles, ſed cauſ æ cognitionem requirant, relinquuntur alteri iudicio, & interim remoto contradictore hæres ſcriptus mittitur in poſ ſeſ ſionem. & reus conſtituitur.
- 95 In poſ ſeſ ſoriis Adipiſcendæ obſtare exceptionem de notorio defectu in proprietate, quæ ſit facile liquidabilis.
- 96 Secus in poſ ſeſ ſorio Recuperandæ.
- 97 Exceptio defectus dominij, an impediat remedium dict. l. finalis.
- 98 In remedio dict. l. fin. an plenè probationes requirantur, an ſemiplenè ſufficiant, & num. ſeq.
- 99 Plenam probationem fore neceſ ſariam ex ſententia Menochij iuxta communem.
- 100 Probationes luce meridiana clariores requirere iudicium illud poſ ſeſ ſorium dict. l. finalis, ex ſententia Hippolyt. Riminaldi poſt Baldum.
- 101 Plenam etiam probationem requirere Simonem de Prætis hoc loco relatum.
- 102 Et in eodem placito nouiſ ſimè omnium fuiſ ſe Alex. Trentacinquium, & duas Communes contrarias retuliſ ſe in illo articulo, an in poſ ſeſ ſoriis ſufficiant ſemiplenæ præbationes. Et diſtinxiſ ſe, atque verè explicaſ ſe text. in d. l. final. C. de edict. diu. Adri. tol.
- 103 Fuiſ ſe quoque eiuſdem ſententiæ Borgnin. Caualc. ad deciſ. 45. prima part. in add. n. 11. cum ſeq. prout hic notatur.
- 104 Qui alio in loco, in deciſ. 20. num. 28. par. 3. temperari, atque explicari debet, prout hic adnotatur, & num. ſeq.
- 105 Iudex quando in remedio dict. l. fin. & in iudiciis ſummariis non eſt ſeruata forma iudicij, ſed ad vlteriora proceſ ſum, miſcendo petitorium & ordinarium cum ſummario, & executiuo, quomodo debeat pronuntiare, remiſ ſiuè.
- 106 Donatio inter vinos reuocat teſtamentum prius factum irreuocabiliter, & impedit ſecundum, atque teſtamenti factionem ſuper bonis donatis, & conſequenter remedium d. l. fin. C. de edict. diu. Adrian. tol.
- 107 In remedio d. l. fin. vtrum repulſatio teſtium admittatur, remiſ ſiuè.
- 108 Sententia lata in remedio d. l. fin. vtrum ſit diffinitiua, vel interlocutoria.
- 109 Appellare an liceat ab interlocutoria lata in remedio d. l. fin.
- 110 An etiam à diffinitiua, vbi duo principales caſus dictinguuntur.
- 111 Attentata poſt appellationem à ſententia de mittendo in poſ ſeſ ſionem hæredem ex remedio d. l. fin. an ſint reuocanda, ſiue qualiter parti ſit ſuccurrendum, remiſ ſiuè.
- 112 Contra ſententiam latam in remedio d. l. fin. vtrum reſtitutio concedatur, remiſ ſiuè.
- 113 De nullitate vtrum agi poſ ſit contra ſententiam in eodem remedio lata, remiſ ſiuè.
- 114 L. fin. C. de edict. diu. Adrian. toll. remedium, & conſtitutionem, nouam eſ ſe in multis.
- 115 Iuſtinianus quid ſanciuerit de hærede in poſ ſeſ ſionem mittendo ex teſtamento defuncti, in dict. l. finali.
- 116 Hæres inſtitutus, ſi teſtamentum ex omni ſua parte ſaltem iuxta primam fui faciem Iudici oſtenderit legitimè, non abolitum, nec cancellatum, nec vitiatum, ſed ſolemne, mittendus eſt in poſ ſeſ ſionem bonorum, quæ teſtator tempore mortis ſuæ tenebat, & poſ ſidebat.
- 117 Idque, ſiue teſtamentum in ſcriptis factum fuerit, ſiue nuncupatiuum ſit, modo id intelligatur, prout de iure communi, & Regio hic explicatur, remiſ ſiuè.
- 118 Adeò vt teſtamentum ex ſola ſui inſpectione iudicandum ſit in remedio d. l. fin. & prout in ſui prima figura apparet.
- 119 Et præ ſumatur pro eo, ſicut & pro actu quocunque, qui in forma ſolita factus reperitur.
- 120 Et ſolam extrinſecam apparentiam teſtamenti ipſius conſideret.
- 121 Idcirco vitium viſibile impedit miſ ſionem in poſ ſeſſionem ex remedio dict. l. fin.
- 122 Teſtamentum cancellatum, interlineatum abolitum, cum raſura, correctum à Notario, aut cum litera recenti, vel alio quouis modo ſuspicionem inducens, non debet exequi ex remedio dict. l. fin.
- 123 Vitium inuiſibile non impedit remedium d. l. fin.
- 124 Hæres ſcriptus, an & quando non ſit mittendus in poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio d. l. fin. ſi hæredes ab inteſtato opponant de nullitate testamenti ex defectu dementiæ, aut furoris teſtatoris, aut formæ ſtatuti, vel iuris non ſeruati, remiſſiuè.
- 125 Vitia inuiſibilia, ſi incontinenti probari poſ ſunt, impediunt miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin.
- 126 Remedium d. l. fin. non impediri ob exceptionem Teſtatorem teſtari non potuiſ ſe.
- 127 Impediri tamen, cum incontinenti offertur probatio.
- 128 Remedium d. l. fin. an competat indiſtinctè pro omnibus rebus, quæ teſtatoris fuerunt mortis tempore, tàm corporalibus, quàm incorporalibus, & pro præ ſtationibus, actionibúſque tantum perſonalibus, remiſ ſiuè.
- 129 L. fin. C. de edict. diu. Adr. toll. conſtitutio qua ratione edita fuerit.
- 130 In omni iudicio, quantumcunque ſummario & executiuo, debet perſona legitimari.
- 131 In remedio d. l. fin. perſonam hæredis petentis ſe in poſ ſeſ ſionem immitti, legitimari debere.
- 132 Remedio d. l. fin. vt locus ſit, decem requiri, & per hæredem obſeruari debere, quæ ex ſententia Iacobi Menochij numerantur hoc loco.
- 133 Et per Authorem probantur, vt hic adnotatur.
- 134 Et pract. Pap. ex eiſdem ſuppletur, atque explicatur.
- 135 Hippol. etiam Rimin. in conſilio 585. lib. 5.
- 136 Et Azeu. qui etiam nouè, & verè explicatur, atque notatur.
- 137 Borgninus quoque Caualcanus, deciſ. 21. n. 81. & 28. parte tertia.
- 138 Et D. Spino, prout etiam hic adnotatur.
- 139 Mors teſtatoris, vtrum probanda ſit per hæredem, vt locus ſit remedio d. l. fin. vbi duæ opiniones contrariæ referuntur.
- 140 Et Iacobi Menochij conciliatio profertur.
- 141 Achil. etiam Perſonalis earumdem opinionum conciliatio alia commemoratur.
- 142 Et Authoris ex ſententia communi, & alia Fulgoſij, & Alex. contraria, ex conciliationibus etiam Menoch. & Perſonal. opinio noua, ſiue noua & vera conciliatio conficitur.
- 143 L. finalis, C. de edict. Diui Adri. toll. remedium, non obtinere quoties legitimus adeſt contradictor; tunc namque cauſa cognita is in poſ ſeſ ſionem mittendus, qui iura potiora legitimis modis oſtenderit.
- 144 Quis legitimus dicatur contradictor ad impediendum remedium dict. l. fin. maximum eſ ſe, & præcipuum huius materiæ dubium, & ſubobſcurè, & diffusè explicatum, prout hic adnotatur.
- 145 Atque in eo breuiter ſe habuiſ ſe, verè tamen, & de iure reſpondiſ ſe Roland. duobus in locis, hic præcitatis.
- 146 Breuiter quoque ſe habuiſ ſe Burg. Sal. de Pace, prout hoc numero obſeruatur.
- 147 Hippol. etiam Rimin. iuridicè obſeruaſ ſe nonnulla in hac materia, reliquiſ ſe tamen quamplurima intacta.
- 148 Latius ſe expedire in eodem articulo Anton. Gom. & ſex præcipuè obſeruaſ ſe, quibus non abſolutè ſatis articulus ipſe explanatur.
- 149 Ioannem vero Sichardum ad ſententias Gloſ ſarum, & Alphonſum Azeuedum ad Menoch. ſe retuliſ ſe, vt hic obſeruatur.
- 150 Ioſephum Ludouicum, in eodem articulo legitimi contradictoris ad impediendum remedium dict. l. fin. non ſe geſ ſiſ ſe abſolutè, ſiue ex profeſ ſo ipſum non explicaſ ſe.
- 151 Non etiam explicaſ ſe accuratè articulum eundem Sfortiam Oddum, ſed & tradidiſ ſe nonnulla, quæ maiori indigent declaratione, vt hic adnotatur.
- 152 Ioannes Parlador. in propoſito dubio contradictoris legitimi, quæ adnotauerit, & de tribus eiuſdem concluſionibus in hac materia.
- 153 Ioannes Franciſ. de Ponte in ipſomet dubio, quæ obſeruauerit.
- 154 Borgnini Caualcani in eadem contradictoris legitimi diſceptatione, obſeruationes nonnullæ recenſentur.
- 155 D. Spino, accuratè & dilucidè parum articulum præfatum contradictoris legitimi pertractaſ ſe, & tria duntaxat conſtituiſ ſe, prout hic obſeruatur.
- 156 Marcum Anton. Peregrin. latius atque ex profeſ ſo magis, quàm alij ſuprà relati feciſ ſent, articulum eundem legitimi contradictoris explanaſſe, & plurima adduxiſ ſe quæ haberi præ oculis debent in hac materia, vt hic commemorantur.
- 157 Author hucuſque agitatam legitimi contradictoris diſceptationem & materiam, qualiter reſoluendam exiſtimet, & de ipſius ſententia, & nu. ſeq.
- 158 Iacobum Menochium, diligenter admodum, atque eruditè, abſolutè etiam magis quàm cæteri feciſſent, explanaſ ſe, & perſequutum fuiſ ſe quæ ſtionem præfatam contradictoris legitimi.
- 159 Latius etiam quàm alij feciſ ſent explicaſ ſe Achil. Perſonalem, qui eadem veſtigia Menoch. tentauit, & ſequutus eſt in effectu, vt num. ſeq. oſtenditur.
- 160 Legitimus contradictor ab initio cauſ æ quis dicatur, atque ita antequam Iudex licentiam mittendi in poſ ſeſ ſionem conceſ ſit. Vbi Iacob. Menoch. decem & ſeptem caſus præcipuos conſiderat, & diſtinguit, ex quibus aliorum Interpretum traditiones ſuppleri, atque explicari debent, prout hic adnotatur. Ex traditionibus etiam Perſonalis, vt hic obſeruatur.
- 161 Legitimus contradictor ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio dict. l. finalis, eſt qui citatus fuit, etiamſi non poſ ſideat vel detineat.
- 162 Contra, ſi non poſ ſideat, nec teneat, nec citatus fuerit.
- 163 Aut ſi allegat titulum diuerſum, cum nec poſ ſidet, nec detinet, nec citatus fuit.
- 164 Aut ſi non ſimpliciter fuit citatus, ſed pro ſuo intereſ ſe, aut ſi ſua putat intereſ ſe, niſi doceat de ſuo intereſ ſe, hoc eſt, ſe ius habere in cauſa.
- 165 Legitimum contradictorem ad impediendam miſſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio dict. l. fin. eſ ſe eum, qui legitimam allegauerit cauſam, illámque incontinenti paratus ſit probare.
- 166 Incontinenti quemadmodum accipiatur, ſiue quid dicatur probari poſ ſe.
- 167 Et ex crebriori Interpretum ſententia, id totum Iudicis ſtatuendum eſ ſe arbitrio.
- 168 Quamuis alij aliter explicent, vt hoc num. adnotatur; & ibidem Hippol. Rimin. poſt Bar. ſententia commemoratur; Authoris etiam reſolutio proponitur.
- 169 Legitimus contradictor quando dicatur, qui comparet poſt ſententiam latam de mittendo in poſſeſ ſionem: vbi duo caſus conſtituuntur, & Authoris placitum profertur.
- 170 Legitimus contradictor quando dicatur, qui comparet poſt miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem, vt obtineat eam reuocari, vbi quatuor caſus conſtituuntur.
- 171 Fideicommiſ ſarius vniuerſalis, vtrum legitimus contradictor ſit ad impediendam miſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin. vbi communes DD. reſolutiones probantur.
- 172 Fideicommiſ ſario vniuerſali, an concedatur remedium poſ ſeſ ſorium d. l. fin. vbi etiam proferuntur, atque probantur reſolutiones communes Doctorum.
- 173 Fideicommiſ ſario vniuerſali competere hodie remedium poſ ſeſ ſorium d. l. fin. de iure huius Regni, citra reſtitutionem aliquam ab hærede factam, ex ſententia Burg. Sal. de Pace.
- 174 Contrà ex ſententia Authoris, vbi hæres inſtitutus velit adire, aut miſ ſioni in poſ ſeſ ſionem contradiceret, vel detractionem Falcidiæ, Trebellianicæ, aut Legitimæ, aut aliam quamlibet contenderet locum habituram. Quod numeris ſeq. latiùs oſtenditur, & melius atque dilucidè magis, quam antea factum eſ ſet explicatum relinquitur.
- 175 Quartæ detractionem non ceſ ſare hodie, ex eo quod teſtamentum valeat abſque hæredis inſtitutione, & inde Falcidiam, nec Trebellianicam hodie ſublatam eſ ſe de iure huius Regni.
- 176 Fideicommiſ ſarium, etiam quando à lege tranſeunt iura & actiones, ſiue à lege fit reſtitutio, non poſ ſe apprehendere possessionem, niſi de manu hæredis. Nec poſ ſe obtinere in remedio d. l. fin. Quando hæres contenderet Quartam ſe deducturum.
- 177 Fideicommiſ ſarium, etiam poſ ſidentem, non eſ ſe legitimum contradictorum ad impediendam hæredi ſcripto immiſ ſionem in poſ ſeſ ſionem ex remedio d. l. fin. quoties hæres ipſe ſcriptus, poteſt detrahere Falcidiam, aut Trebellianicam.
- 178 Non ſequi ſanè, Teſtamentum hodie valet abſque hæredis inſtitutione, ergo fideicommiſ ſario abſolute competit remedium d. l. fin. etiam nulla reſtitutione ſibi facta, imò contrarium ſequi, vt hic obſeruatur. Et in fortioribus terminis ſuſtinetur contrarium eius, quod Burg. Sal. de Pace tuetur.
- 179 Et l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collection Regiæ, verus intellectus adducitur.
- 180 De iure communi certum eſ ſe, hæreditatem adire, cogi poſ ſe eum, qui ipſam alteri reſtituere grauatus eſt, quoties actionum transfuſio datur.
- 181 Hodie tamen post deciſionem l. 1. titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, hæredem grauatum cogi non poſ ſe hæreditatem reſtituere, & correctum eſ ſe ius commune ex ſententia quorundam.
- 182 Contra ex ſententia Burg. Salon de Paze, quem Author refutat, & d. l. primæ, verba ſingulariter explicat.
- 183 Adducit etiam Ioannis Matiençi reſolutionem, quod fideicommiſ ſario fit hodie reſtitutio ipſo iure abſque hæredis, vel legatarij reſtitutione, & quod poſ ſeſ ſio fideicommiſ ſi poteſt à fideicommiſ ſario apprehendi abſque hæredis reſtitutione.
- 184 Et vtrumque dictum temperatur, atque explicatur.
- 185 Præ ſcriptionis exceptionem hæredi obijci ita poſ ſe, vt eum in poſ ſeſ ſionem immitti, & remedium d. l. fin. impediat omninò, modò exceptio liquida ſit, vel incontinenti liquidabilis.
- 186 Præ ſcriptio namque tollit tam miſ ſionis in poſ ſeſ ſio. nem articulum, quàm principalem petendæ hæreditatis.
- 187 Præ ſcriptio quæ requiratur, vt beneficium d. l. fin. C. de edict. Diu. Adr. tol. excludatur.
- 188 Remedium poſ ſeſ ſorium dict. l. fin. & legis Sorianæ, anno non excludi, prout hic obſeruatur.
- 189 Authores permulti commemorantur, & ingenti ſtudio, eximióque labore congeruntur in vnum, qui l. fin. C. de edict Diu. Adri. tol. materiam tractarunt, atque exornarunt.

PRo dilucida huius cap. explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, materiam hanc vtilem equidem, & aſ ſiduam, atque in vſu forenſi frequentem admodum, & quotidianam, & non modò in l. fin. C. de edict. Diu. adr. toll. agitatam pleniſ ſimè ab Antiquis, & Recentioribus, qui longa ſerie ediderunt repetitiones ad illum text. & materiam eandem proſecuti fuere latiſ ſimè, ſed etiam in aliis, innumeríſque locis tractatam ab aliis permultis iuris Interpretibus, quorum ſuo ordine ſpecificam faciemus mentionem infrà ad finem huius cap. Interim verò, & ante alia lectorem monendum tranſcribendi vitio relicto, quod quidem ab inſtituto, & conditione noſtra multum abhorret, id dumtaxat intendiſ ſe hoc loco, vt viſis, & prælectis eiſdem infinitíſque iuris vtriuſque Authoribus, & ipſis ingenti ſtudio, & prolixo valde labore euolutis, & ſuo ordine illos recenſeremus, vt & lectori vtilitatem afferat plerumque non modicam, & quærendi alibi neceſ ſitate excuſent omnino, vt etiam ex ipſis veriores ſententias, & quæ frequentius contingunt, in medium proferamus dilucide equidem, atque abſolutè & indiſtinctè forſan magis, quam hactenus factum fuiſ ſet, quamplurima obſeruemus, alia verò cęteris relinquamus, ac in effectu, diſtinctione, breuitate, & reſolutione tradamus hoc capit. reſolutiones quorumdam ex quibus tot, & adeò lata, atque prolixa commentaria in propoſito præ ſentis materiæ prodita ab aliis, prælegendi regulariter, & congerendi, cum caſus, & dubia ſe offerant, neceſ ſitas non immineat.

Obſeruandum itaque erit primo loco, per aditionem hæreditatis omnia quidem iura tranſire in hæredem ipſo iure, & hæreditati acquiri, ſicuti fuerant penes defunctum, hæres namque defunctum ipſum præ ſentat: l. cum hæres, ff. de acquir. poſ ſeſ ſion. l. 1. C. ſi certum petatur, l. 1. & 2. & per totum titulum, C. de hæred. actionib. l. legatorum, ff. de legatis 2. l. ſi ego, §. ſi alicui, ff. de iure dotium. Poſ ſeſ ſionem autem rerum hæreditariarum (niſi ipſa apprehenſa ſit) non acquiri hæredi per ſimplicem aditionem hæreditatis, per text. in d. l. cum hæredes, l. prima, §. Scæuola, ff. ſi quis teſtam. lib. eſ ſe iuſ ſ. fue. Nec continuari poſ ſeſ ſionem defuncti etiam in ſuos hæredes, vt ſuprà hoc eodem lib. 3. cap. 22. num. 19. & tribus ſequentibus, latius probaui, & permultos iuris Interpretes, ita tenentes adduxi. Et aduertit vltra locum ibidem relatum, alio in loco D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. 34. principali, de apertura teſtamenti, num. 2. & quinque ſequentibus, Angelus etiam Mattheatius, de legat. & fideicomm. lib. 4. cap. 1. num. 2.

Deinde etiam obſeruandum eſt, poſ ſe hæredem propria authoritate ingredi, & apprehendere poſſeſ ſionem earumdem rerum hæreditariarum, cum bona vacantia ſunt, & à nemine poſ ſidentur, nec Indicis authoritate opus eſ ſe. Quod ſcripſerunt Bartol. num. 16. Bald. num. 3. Decius, num 4. & Zuchard. Num. 107. in dict. l. fin. C. de edict. Diu. Adri. toll. Ripa, in rubrica, ff. quorum bonorum, num. 2. Plotus, in l. ſi quando num. 85. & 93. C. vnde vi, Pariſ. in conſil. 54. num. 1. & ſeq. lib. 3. & in conſil. 37. num. 22. eodem lib. Socinus iunior, in conſil. 75. num. 10. lib. 1. & cum aliis multis ita quoque obſeruarunt Octauianus Cacheranus, deciſione pedemontana 43. num. 5. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 47. num. 2. prima part. & deciſione 69 num. 5. & 16. parte 2. Mieres, de maioratu, part 3. quæ ſt. 17. num. 3. Ioann. Parladorius, rerum quotidianarum lib. 2. cap. 4. num. 1. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic. 48. nu 1. Angel. Matthæa cius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. cap. 1. num. 3. eleganter Aluarus Valaſcus, conſultatione 191. num. 11. cum ſequentibus, vbi poſt Bartol. Bald Tiraquel. & Roderic. Suarez, quod hæres vniuerſalis poteſt occupare hæreditatem propria authoritate (ſi nemo alius poſ ſideat, vel contradicat) nec re quititur ad hoc licentia Iudicis, qui ex iure ſuo poſ ſeſ ſionem ſuam iuſtificat, & hæc eſt authoritas habentis iura principalia, & directa, vt per ſe ipſum poſ ſideat, nec ab aliis quærat, & id ampliat num. ſeq. vt ibi videbis. Et repetit Valaſcus metidem, in commentariis, de partition. & collation. Cap. 3. per totum, vbi exornat permultis: & num. 3. deducit, quod poſ ſeſ ſionem vacantem alicuius rei poteſt propria authoritate ingredi omnis ille, qui titulum habet: Menoch. etiam, adipiſcendæ poſ ſeſ ſionis remedio 4. num. 183. & an vxor pro dote ſua poſ ſit manere in retentione domus, in qua habitabat cum marito, explicat ipſe Valaſcus, dict. conſultatione 191. num. 44. & de partition. & collation. dict. cap. 3. num. 10. vbi an poſ ſit etiam propria authoritate ingredi poſ ſeſ ſionem hæreditatis ab alio Tertio occupatæ, & quod non poſ ſit, niſi prius eo citato, vt infra dicendum eſt, & latius ibi explicatur, & vide infrà, num. 38. Idem quoque, quod hæres poſ ſit propria authoritate apprehendere poſ ſeſ ſionem rerum hæ reditariarum vacantium, obſeruauit Achil. Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 8. & num. 19. Ioannes Gutierrez, in §. ſui, Inſtitut. de hæred. qualit. & differ. num. 75. & practicarum lib. 1. quæ ſtion. 79. num. 1. & 2.

Vbi inquit, quod filius, vel alius hæres ex teſtamento, vel ab inteſtato, ſi recta via bona ad ſe pertineant, poteſt propria authoritate ea occupare, dummodo ab alio non ſint poſ ſeſ ſa, nec incidit in pœnam l. tertiæ, titul. 13. lib. 4. nouæ collection. Regiæ, quæ eſt l. de Soria, & dict. num. 75. & n m. 2. in dicta quæ ſt. 79. inquit etiam, quod filius abſens tempore mortis patris reuerſus, inueniens fratrem poſ ſidere poteſt propria authoritate ingredi poſ ſeſ ſionem bonorum patris, vt in l. 8. tit. de las herencias, lib. 3. fori, & latius per Roderic. Suarez, ibi relatum, adeò poteſt atque ſuo iure hæres ingredi poſ ſeſ ſionem bonorum vacantium, vt & debeat in ea poſ ſeſ ſione à Iudice defendi, atque tueri, ſi alius Tertius in ea poſ ſeſ ſione ſic apprehenſa ipſum moleſtare voluerit: Decius, in d. l. fin. C. de edict. Diu. Adr. toll. n. 5. in fin. & ibidem Zuchar. num. 102. Plautus in d. l. ſi quando, nu. 84. Pariſ. in conſ. 41. nu. 35. lib. 1. Grammaticus, conſ. 64. in Ciuilibus. Achil. Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, n. 10. & 11. Anton. Gomez. in l. 45. Taur. n. 118. ad fin. qui habetur poſt nu. 102. & diſputans ex profeſ ſo Aluarus Valaſc. d. conſult. 191. per totam, vbi pro vna, & altera parte, quod debeat, & quod non debeat poſ ſeſ ſio huiuſmodi, à Iudice confirmari, & defendi: plurima adducit notanda, & vtilia: tandem num. 23. & ſeq. reſolutiuè inquit, quod ſi is, qui poſ ſeſ ſionem occupauit propria authoritate Iudicis, nec titulo de colore tituli possessionem occupauit, deiiciendus eſt à poſ ſeſ ſione, & tradenda, ei, qui facultatem habuerit à Iudice; quoniam huiuſmodi in beneficialibus, etiam eſt propriè intruſus, vt ibidem probat n. 25. Quod ſi quis habet titulum verum (inquit ipſe Valaſc. nu. 26.) & ius ad bona, quamuis propria authoritate ingrediatur, non erit expellendus; nam talis etiam in beneficialibus non dicitur intruſus, nec incoloratus. Poſtmodùm n. 29. & duob. ſeqq conſtituit differentiam inter beneficialia, & prophana, vbi ad adipiſcendam poſ ſeſ ſionem vacantem, ſufficit, quod quis tanquam dominus, vel quaſi dominus ingrediatur, l. cum quærebatur, vbi Bartol. & omnes, C. unde vi, in beneficialibus verò poſ ſeſ ſio dicitur decolorata, quando quis licèt titulum habeat, ingreditur tamen eam abſque Superioris authoritate, & ſic defectus licentiæ Superioris inficit poſ ſeſ ſionem, vt per Innocentium ibi relatum, & alios Authores. Et Valaſco ſatis apertè conuenit Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 1. dicta quæ ſtion. 79. num. 1. licèt articulum non diſputauerit aliquo modo: dixit namque, poſ ſe hæredem ex teſtamento, vel ab inteſtato apprehendere poſ ſeſ ſionem bonorum propria authoritate, ſi recta via ea ad ſe pertineant, vt ſuprà dicebamus, quaſi ſentiat contrarium, vbi ad ſe non pertineant, vt ſuprà retuli Gutier. metipſum. Et ita quoque intelligi debet Azeued. in d. l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collection. Reg. num. 57. Mieres, de maioratu, part. 3. quæ ſt. 14. maximè ex num. 10. & iunge Menochium, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, remed. 4. ex num. 348. Quocirca, & conſequenter apparet rectius, & vrbanius hæredem facturum, quamuis (vt dictum eſt) poſ ſeſ ſionem bonorum hæreditariorum poſ ſit propria authoritate apprehendere, ſi eam Iudicis authoritate ingrediatur, & antequam in illam apprehendendo, ab alio præueniatur, iuxta conſtitutionem dict. l. fin. C. de edict. Diu. Adri. tol. Cuius prouiſio non fuit neceſ ſaria, ſed ad bene eſ ſe tantum fuit ſancita, proditáque ſecundum Caſtrenſem, & Decium, ibidem, num. 17. in fin. & refert Perſonalis de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 20. & vltra relatos ab eo, Ioſep ludou. deciſ. Peruſina 69. num. 5. & ſubdit num. 16. ſibi nunquam placuiſ ſe intellectum Caſtrenſis, Decij, & aliorum, quod lex illa fuerit inducta ad bene eſ ſe, ea ratione, quia lex illa dat formam hæredibus ſcriptis, qui volunt adipiſci poſ ſeſ ſionem bonorum eis relictorum, vt adeant Iudicem, eique oſtendant teſtamentum non abolitum, neque cancellatum, &c. Si ergo hæredes ſcripti poſ ſent ingredi propria authoritate, fruſtatoria fuiſ ſet diſpoſitio illius l. finalis. Propterea Ludouicus metipſe exiſtimabat, vt inquit num. 17. ) intelligendam communem ſententiam Doctorum inhæredibus non ſcriptis, qui per diſpoſitionem illius l. finalis tenentur adire Iudicem: & quod iſte intellectus ſibi videtur veriſ ſimus, quamuis communis opinio ſit in contrarium, à qua profitetur recedendum non eſ ſe.

Ego verò vt meam ſententiam interponam circa prædicta animaduerto in primis, Doctores communiter (quod equidem mirum eſt) non explicaſ ſe placitum illud Caſtrenſis, & Decij, ab bene eſ ſe duntaxat proditam conſtitutionem dictæ l. finalis, nec fuiſ ſe neceſ ſariam. Verè tamen conſtitutionem eandem, nouam eſ ſe in multis, vt Zuchardus ibidem ſcripſit num. 48. & ſequutus eſt Menochius, adipiſcenda remedio 4. num. 13. & hæredibus non modo neceſ ſariam, ſed & fauorabilem, vt ibidem Zuchardus, num. 60. ad finem, num. 187. num. 199. & num. 251. poſt Decium, Curtium iuniorem, & Mantuam, in eadem l. finali, probauit, & ſequitur Menochius, dict. remedio quarto, num. 37. 38. & 39. dari deinde legis ipſius beneſicium, hæredibus ſcriptis duntaxat, vt dicetur ſtatim, & inde falſum eſ ſe intellectum relatum Ioſephi Ludouici, & contra textum eundem, & Communem probandam omnino, vtpote verbis expreſ ſis legis illius deductum: nec iure procedere Aſ ſumptum illud, ſiue argumentandi modum: Hæres poteſt propria authoritate capere poſ ſeſ ſionem bonorum hæreditariorum, cùm vacant, ergo neceſ ſaria non fuit dict l. finalis conſtitutio: fuit namque neceſ ſaria in eo. & aliis multis, & non tantùm ad bene eſ ſe, inſtituta; ob id etiam, quod hæredes ſcripti plerumque nolint propria authoritate, ſed Iudicis licentia, & decreto hæreditariorum bonorum poſ ſeſ ſionem apprehendere, & tunc quomodo id fieri debeat, & neceſ ſarium fuit exprimere, & ea lege ſingulariter ſtatuitur. Frequenter etiam, cum contradictores, & cohæredes etiam exiſtant, inter quos magnæ ſunt contentiones, & alia concurrant, quæ hæredem ſcriptum eius legis beneſicio magis vti, quàm proprio iure poſ ſeſ ſionem aſ ſequuti ſuadeant, neceſ ſarium adeò fuit, formam ſine modum poſ ſeſſionis petendæ ſtatuere, vt prætermitti id adeò frequens, & neceſ ſarium abſque iniuria non poſ ſet; cùm plerumque etiam, & ſi hæredes bona vacantia arbitrentur, poſ ſideantur, vel detineantur ab aliis, quamuis dict. l. finalis beneficium concedatur etiam nemine poſ ſidente, vt per Menochium, dict. remedio quarto, num. 49. & diſ ſentiones maximæ, atque rixæ impediantur, ſi ordo præfatæ legis ab hæredibus obſeruetur: meritò ergo, atque iuſtis, & multis de cauſis proditum fuit poſ ſeſ ſorium, & ſummarium eius legis remedium. Quod competit omnibus vniuerſalibus ſucceſ ſoribus ex teſtamento, primis, ſecundis, & vlterioribus, vt ibidem probarunt omnes Scribentes communiter, & eleganter Achil Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, nu. 185. M. Anton. Peregrin. de fideicommiſ. articul. 48. num. 1. qui rectè obſeruauit, inter hæredes ſcriptos in primo gradu, & inter alios hoc intereſ ſe, quod hæres ſcriptus ex ſola oſtenſione teſtamenti in forma probante, non aboliti, nec cancellati, notorium facit Iudici, in caſu eſ ſe, vt in poſ ſeſ ſionem mittatur. Sequentes verò, veluti ſubſtitutus vulgariter, exemplariter, aut pupillariter, non aliter, niſi notorium Indici faciant, eueniſ ſe caſum ſubſtitutionis. Et idem eſt in hærede hæredis, nam hæreditatem. in eum tranſmiſ ſam liquidare oportet. Et in fideicommiſ ſario, nam caſum fideicommiſ ſi, & ſubſtitutionis liquidare eum, neceſ ſe eſt. Et ita ſanè obſeruauit, atque magiſtraliter docuit Bartol. in d. l. fin. num. 9. 10. & 11. Et differentiam præfatam inter hæredem ſcriptum primo gradu, & alios ſequentes, etiam vniuerſales ſucceſ ſores, poſt Angel. Salic. & alios multos probarunt Zuchar. in eadem l. fin. num. 211. Beroi. in conſ. 57. col. 1. lib. 1. Menoch. d. remed. 4. num. 205. & 212. Anton. Gomez. in l. 45. Taur. num. 39. Achil. Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 185.

Hæredes autem ab inteſtato ſuccedentes, non fruuntur beneficio d. l. finalis, nec eo remedio poſſeſ ſorio vtuntur, quia non ſunt hæredes ſcripti, de quibus lex illa loquitur, ac proinde in eis ceſ ſat ſuppoſitum ipſius legis; & ſic concludunt Interpretes omnes, in eadem l. final, quos longa ſerie congeſ ſit, & ſequutus eſt Iacob. Menoch. dict. remedio 4. num. 54. & num. 64. vſque ad numerum 75. Roland, in conſil. 1. num. 5. lib. 1. Pariſius, in conſil. 60. num. 1. lib. 1. Cephal. in conſil. 4. num. 34. lib. 1. Sebaſtianus Medices, in tract. de acquir. & conſeruand. rerum dominio, gloſ ſa 1. part. 2. num. 194. verſic. Secundo declaratur, fol. 25. columna 3. Borgninus Caualcanus deciſione 20. num. 25. part. 3. Achilles Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, ex num. 4. cum ſequentibus, Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 13. num. 44. & 51. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articulo 48. num. 2. Ioannes Philip. in ſumma vtriuſque iuris, ad titulum C. de edict. Diui Adriani tollendo, num. 2. fol. mihi 207. Ioannes Gutierrez, in §. ſui, Inſtitut. de hæred. qualitate & differentia, num. 74. per totum, Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 5. num. 2. Azeuedus in l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, num. 1. & num. 31. Mieres, de maioratu, parte 3. quæ ſt. 17. num. 25. Cæuallos, commun. contra communes, quæ ſt. 10. num. 6. & rationem, quare ſuccedentes ab inteſtato non habeant remedium d. l. finalis, aſ ſignauit Menochius, d. remedio 4. num. 65. & ſeq. Aliam aſſignauit Perſonalis, vbi ſuprà, d. num. 4. quæ in idem tendit, aliam & ab illis duabus diuerſam, Ioannes Philip. tradidit ad dictum titulum, vbi videri poterit.

