In primis ergo conſtituo, quòd mors ciuilis non eſt legale nomen, quia non ſic iura loquuntur, ſiue mors ciuilis apud Iureconſultos non repetitur, ſed dicitur nomen imaginarium, ſiue ſic à iuris Præceptoribus compoſitum: ita Emanuël Coſta in præcitato §. & quid ſi tantum, n. 4. & ante eum Lucas de Pefia in l. vnica C. de impon. lucrat. deſcrip. lib. 10. fol. 70. col. 1. in verſ. & cum dicimus mortem, quem Coſta ipſe non retulit. vel obliuione, vel datâ operâ, vt firmauit Mieres de maioratu, p. 2. q. 3. n. 15. in principio, & vltra eos, ſic etiam obſeruauit Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum, num. 15. in principio, & clarè ſentiunt Ioannes Bolognetus ibidem, n. 58. & 59. & Ioannes Cephalus in conſ. 395. n. 29. & 30. lib. 3. Idcircò mortis appellatione, in dubio intelligimus de morte naturali, non de ciuili; ſiue verè & propriè loquendo, cùm de morte fit mentio in iure, vel in aliqua diſpoſitione, ex vi verborum venit tantùm vera mors: mors autem ciuilis ficta eſt, & non vera; ita Scribentes omnes communiter in d. §. & quid ſi tantum, vbi Socinus iunior ex communi ſententia ſic reſoluit poſt alios n. 14. Bolognetus n. 57. & 58. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 62. numer. 2. libro primo. Ioannes Cephalus dicto conſil. 395. numero 31. libro 3. qui ad id citat text. in l. ab omnibus, §. fin. ff. ſoluto matrimonio, in l. ex parte, §. in inſulam, ff. de verbor, obligat. & in cap. ſuſceptus, de reſcrip. in 6. Petrus Surdus in conſ. 90. numero 23. 24. & 25. lib. 1. Camillus Gallinius de verbor. ſignificatione, lib. 3. cap. 20. numer. 33. fol. 48. dicens, in illa quæ ſtione, an mortis appellatione, de morte quoque ciuili accipiamus, pro regula traditum eſ ſe, non accipi, per text. in dicto §. in inſulam, cum ſimilibus; & reddit rationem, quia vis verborum talem ſenſum non patitur, Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, quarta parte, capite 6. numero primo, vbi firmat, verbum, deceſ ſerit, non verificari in morte ciuili, ſed in morte naturali tantùm: idque iure, & ratione fundat: Iure, ex l. Statius Florus, §. Cornelio Fœlici, ff. de iur. fiſc. l. cum pater, §. hæreditatem, ff. de legat. 2. Ratione, quia verba in dubio intelligenda ſunt naturaliter, l. finali, C. de his qui veniam ætatis. Idem quoque de eodem verbo, & de verbo moriatur, & de aliis ſimilibus verbis ob eadem iura, eandemque rationem, ſuperiùs præcitati Authores omnes obſeruarunt, & alij multi, quos ipſi commemorarunt.

Id autem cùm de iure, atque ex verbi proprietate ita ſit, mirum non eſt, quòd quidam ex Recentioribus Authoribus, ac etiam antiquiores nonnulli contra communem inſurgant, contendantque, Interpretes noſtros malè loqui communiter, dum ciuilem mortem appellant, eamque frequenter, multiſque in caſibus dicunt venite appellatione mortis: & conſequenter ciuilis mortis denominationem carpere non dubitarunt; ducuntur autem præcipuè fundamento ſuperiori, ac etiam alio innituntur, quòd textus in d. §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de. liberis & poſthumis, potiùs videatur probare contrarium; nam in fine dicit, caſus de quibus ibi, ad ſimilitudinem mortis admittendos eſ ſe: ſi ergo ſunt caſus ſimiles, non ſunt iidem, l. actionis verbo, ff. de obligat. & action. l. quod Nerua, ff. depoſiti, cum ſimilibus. Prætereà, ſi ex vi verborum mors ciuilis, hoc eſt interdictio aquæ & ignis, deportatio, damnatio in metallum, & emancipatio veniret; non eſ ſet neceſ ſe, quòd Scæuola tales caſus ſuppleret: & ita argumentantur Aretinus, Duarenus, Cuiacius, & Salomonius ve ſuprà, dum hos Authores adduxi, animaduertebam: & referunt Socinus iunior in eodem §. & quid ſi tantum, num. 13. Bolognetus num. 57. qui huic fundamento, aut inductioni reſpondent: alter n. 15. verſ. verùm tu potes: alter d.n. 57.

Mihi autem admodùm placet Ioannis Corraſij in eodemmet §. ſolutio & theorica, num. 7. & 8. vbi defendit, Doctores communiter non ineptè duas mortes conſtituiſ ſe, naturalem ſcilicet, & ciuilem, vt etiam Socinus, & Bolognetus defendunt: ad argumentum autem prædictum reſpondet, dicens, minimè vrgere nullum ſimile eſ ſe idem; & aliud, quem eſ ſe talem; aliud, haberi pro tali: fatetur ſiquidem, ciuilem mortem, naturali ſimilem, non eſ ſe naturalem, ſed legis interpretatione pro naturali haberi; & inde legis interpretatione, idem quoque de morte ciuili aliquando iudicati, quod de naturali: in dubio autem, & naturaliter, & ſecundùm propriam significationem, verbo mortis ſimpliciter prolato, naturalem mortem intelligi, non verò ciuilem, quia verè mors non eſt, ſed mortis loco habetur: quod etiam in effectu obſeruauit Socinus iunior vbi ſuprà, d.n. 15. & iuribus comprobauit Ioan. Bolognet. d.n. 57. qui tamen in ſolutione ad dictum argumentum, quo præfati Authores contrarij adducuntur communiter, malè contendit, non negare Iureconſultum in d. §. & quid ſi tantum. in illis caſibus eſ ſe propriè mortuus: verè namque, aut propriè loquendo, mortuus non eſt, ſed legis interpretatione, mortui loco habetur, l. primæ, §. deportatos, ff. de bonor. poſ ſeſ ſ. contra tabulas, ibi: Mortuorum loco ſunt, l. ſi necem, §. ſi deportati, ff. de bonis libertorum, ibi: Tanquam mortui habentur: idque agnoſcunt Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 3. cap. 20. num. 33. & 34. Alexander Raudenſis de Analogis, lib. 1. c. 10. n 26. vbi dicit, appellatione mortis, quæ eſt vox Analoga, loquendo in abſtracto, & in materia fauorabili, contineri ſecundùm communem opinionem, etiam mortem ciuilem, cuiuſcunque ſpeciei illa ſit: verùm ſi vertatur controuerſia, quid denotetur per mentionem mortis in aliqua diſpoſitione appoſitæ, in quæ ſit facienda ſtricta interpretatio, vtique intelligi per prius, & ſic de morte naturali. per text. in d. §. in inſulam. & in l. ſed & ſi mors, §. tam igitur, ff. de donat. inter, l. cum pater, §. hæreditatem, ff. de legatis 2. l. Statius Florus, §. Cornelio Felici, ff. de iure fiſci. Et hactenus de primo præmiſ ſo, aut de obſeruatione prima in hac materia.

Secundò & principaliter conſtituendum eſt, quòd mors ciuilis, ex ſententia communi, nunquam æquiparatur morti naturali, nec è contra naturalis morti ciuili niſi in caſibus à iure expreſ ſis, vel cùm hoc à iure reperitur cautum, Gloſ. in cap. ſuſceptum, de reſcriptis in 6. & in cap. placuit, 17. q. 1. Ripa in d. §. ex facto, n. 11. Coſta, Alex. Socinus, Felin. Iaſon, Pariſius, Gomezius, Prætis, & alij, cum quibus ſic obſeruauit Alexand. Trentacinquius de ſubſtit. 4. p.c. 6. n. 4. verſ. huic rationi dupliciter, qui dicit hanc concluſionem probari in l. primæ. c. finali, verſiculo, & ſi pater, ff. de bonor. poſ ſeſ ſ. contra tabulas, in l. ſed ſi mors §. cum igitur, ff. de donationibus inter. in l. ſed & ſi §. quòd ſi deportetur, cum aliis, ff. de bonis damnatorum. Ioannes Vincentius Hondedeus, qui etiam refert alios in conſ. 62. n. 3. & 4. & 5. lib. 1. & eſ ſe communem omnium ſententiam teſtatur Boërius deciſ. 323. n. 6. & eum, atque Menchacam referens, idem profitetur Michaël Graſ ſus recept. ſenten. §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 41. in verſ. pro quo militat alia communis, Mieres de maioratu, p. 2. q. 33. n. 15. Auendansius in l. 4. Tauri, gloſ. 4. num. 2. & magis communem traditionem aſ ſerit Viuius lib. 2. commu. opinione 190. Cæuallos commun. contra commun q. 63. in principio.

Verum enimverò, ſi doctrinam hanc ita indiſtinctè accipias, ex aliiſve regulis aut doctrinis, quas iidemmet Doctores tradiderunt communiter, eandem non declares, facilè quidem decipi poteris, aut confusè, & non diſtinctè materiam hanc percipies. Nam (quod cæteri ſuprà relati non ſic animaduertunt) ſi verum eſ ſet, mortis appellatione, ciuilem nunquam intelligi, niſi cùm lex, aut diſpoſitio ita expreſ ſerit; ſequeretur inde, quòd ex paritate, aut ſimilitudine rationis, vel ex diſponentis intentione, aut voluntate præ ſumpta, nunquam extenſio fieri poſ ſet ad alios caſus, ſimilem, vel eandem rationem habentes, quam expreſ ſi in iure haberent, ſed neceſ ſariò requiri deberet, quòd lex aut diſpoſitio, ita expreſsè diceret; quod tamen abſurdum eſ ſet, vtpote, cùm eo caſu locus dubitandi non maneret, ac etiam repugnaret Scæuolæ deciſioni, atque rationi in d. §. & quid ſi tantùm, quatenus dixit, caſus de quibus ibi, ad ſimilitudinem mortis admittendos eſ ſe; & ſic occaſionem, atque deciſionem apertam reliquit, ex qua ad ſimilitudinem mortis naturalis, & mortis ciuilis caſus, alijve ſimiles admitti debeant, quoties res, de qua ſermo ſit, atque materiæ ſubiectæ ratio, aut ſimilitudo sic ſuadeat. Denique id ipſum apertè repugnat communi aliæ Doctorum obſeruationi in hac materia, iuxta quam, vnum, vel alterum ſufficere, nec requiri, quòd caſus expreſ ſus ſit, pluſquam certum eſt.

Iura autem, quibus communis, ac poſt alios adductus eſt Trentacinquius, vt ſuprà vidimus, nihil equidem faciunt ad rem; in illis namque, atque in cæteris, quæ in propoſito huius materiæ hucuſque expendi ſolent communiter, propoſitio præfata non probatur aliquo modo, ſed dumtaxat ſtatuitur, aliquando ſub commemoratione mortis, ciuilem quoque comprehendi, aliquando non contineri, id quod ex alio quidem prouenit, nec ex eo deſcendit, quòd expreſ ſum fuerit nécne, vt ex eiſdem iuribus conſtat adeò clarè, vt maiori comprobatione non indigeat, & Scæuola in d. §. & quid ſi tantùm, id apertè præſentit; ad ſimilitudinémque, eadémve ſubſiſtente ratione, alios caſus admittendos eſ ſe, ſatis acutè, & cum ingenio in futurum nobis reliquit eo loco ſcriptum.

Nec cogitatio hæc, aut ſententia noſtra, quæ, vt vidiſti. euidenti & clara ratione fulcitur, authoritate eſt deſtituta, imò ſubtiliſ ſimus, atque eruditiſ ſimus Aretinus eam confirmat; is enim Author in d. l. ex ea, §. in inſula, ff. de verbor. oblig. communem ſuperiùs traditam reſolutionem improbauit, & eum ſequuti, impugnant etiam & alij Recentiores: ac inter alios Ioan. Crotus in d. §. & quid ſi tantum, n. 12. verſ. 1. fuit, poſt eundem Aretinum affirmat, quòd regula illa, quæ habet, quòd mors ciuilis non æquiparetur naturali, niſi in caſibus à iure expreſ ſis, communiter non approbatur. Idem quoque firmauit, & de regula illa meritò dubitauit Hondedeus d conſ. 62. n. 41. l. 1. Sed & Trentacinquius ipſe de ſubſtitutionibus, 4. p.d.c. 6. n. 4. col. 3. in verſ. huic rationi dupliciter, in fine, id ipſum agnouit, & cum doctrinam communem pro fundamento quæ ſtionis ibi excitatæ adduxiſ ſet, ſtatim vt eidem reſpondeat, ſubdit in hunc modum: Hæc reſponſio communiter reprobatur, prout refert & probat Aretinus in d. §. in inſulam: Ideò non eſt facienda multa vis in hac reſponſione, quam non puto in iure poſ ſe ſubſiſtere ex aliquibus rationibus, quas hîc breuitatis causâ omitto. Denique Ioannes Bolognetus in eodem §. & quid ſi tantùm, n. 64. in principio, rectè animaduertit, corollarium aut regulam prædictam eſ ſe contra tex. in d. §. & quid ſi tantum, & communem Doctorum ſententiam cum omnibus iuribus de materia: videmus enim, cùm prouiſio Galli loqueretur in materia suitatis, & patriæ poteſtatis, Doctores ad alios caſus ſimiles id extendiſ ſe.

Regula ergo hæc, aut doctrina generalis, vt procedat, atque ex aliis Interpretum doctrinis congruè explicetur, in hunc modum, vt ego arbitror, confici debebit; mortem ciuilem non æquiparari morti naturali, niſi cùm æquiparandam eſ ſe ius dixit, expreſſúmve reliquit: quia cùm verbo regulariter intelligenda ſint naturaliter in caſibus non expreſ ſis, ſemper ac in dubio intelligi debebit mentio mortis de naturali, vt ſuprà animaduertebam, nec de facili ad alios non expreſ ſos trahi poterit, aut debebit; non tamen inde excludetur: nam nec Iureconſulti, legúmve metipſarum Authores excludere voluerunt, quin ex deciſione caſuum expreſ ſorum in iure, atque ex ratione, ac ſimilitudine eorum, ex ratione etiam iurium in hac materia loquentium, & ſub appellatione aut commemoratione mortis, ciuilem quoque ſ æpè accipientium, ad alios caſus ſimiles, vel eandem rationem habentes. iura eadem, eorúmve deciſiones protrahamus, vel argumentum validum ad caſuum ſimilium deciſionem deducamus: nam & Scæuolam Iureconſultum ſic feciſ ſe, ac poſt eum Authores noſtros pariter obſeruaſ ſe, ex text. in d. §. & quid ſi tantum, & dictis ſuprà, nobis compertum eſt: ac etiam in quacunque materia fit extenſio ex paritate rationis. Quod quidem rectè agnouit (quanuis non ad hunc modum, nec ita ſuperiora animaduertens) Ioannes Bolognetus in eadem §. & quid ſi tantum, n. 70. & clarè præ ſentit Socinus iunior ibidem, n. 15. & 16. quo loco notandum eſt, Authorem hunc, regulæ prædictæ, quòd mors ciuilis non æquiparetur naturali, niſi in caſibus à iure expreſ ſis, nunquam acceſ ſiſ ſe; nec etiam aliquam mentionem eiuſdem feciſ ſe, ſed duabus dumtaxat regulis aut doctrinis totam hanc materiam explicaſ ſe, nec in eadem doctrina vim aliquam aut fundamentum feciſ ſe, vt ſtatim dicetur. Et haſtenus de ſecundo præmiſ ſo, aut obſeruatione ſecunda in hac materia.

Tertiò deinde & principaliter conſtituendum eſt, quòd mors ciuilis non æquiparatur morti naturali, niſi in caſibus, in quibus eundem omninò operatur effectum, quoad caſum de quo agimus, quem mors naturalis, vel quando militat eadem ratio, vel mens diſponentis ſuadet, l. prima. §. finali, ff. de bonor. poſ ſeſ ſ. contra tabulas, cum omnibus iuribus de materia. Dinus, Cinus, Baldus, Socinus, Bartolus, Aretinus, & alij cum quibus ſic obſeruat Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 4. parte. cap. 6. numero 4. Iaſon, Natta, Pariſius, Crotus, Ripa, Ruinus, Gratus, Decianus, & alij, cum quibus Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 62. numero 12. & numero 36. & numero 39. vbi loquitur, quando mors ciuilis eundem effectum operatur, Et numero 40. vbi loquitur, quando militat eadem ratio, libro primo. Mieres de maioratu, ſecunda parte, quæ ſtione 3. numero 15. in verſiculo, ſed hæc etiam. Graſ ſus §. fideicommiſ ſum, quæ ſtione 41. in fine. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ ſis, quæ ſtione 11. numero 260. Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, cap. 13. numero 94. Auendañus in l. quarta Tauri, gloſ ſa quarta, numero tertio, Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, libro 3. cap. 20. n. 34. ibi: In omnibus tamen Caſibus. Alexand. Raudenſis de Analogis, libro primo, cap. 34. numero 319. & 520. Ioannes Cephalus in conſilio 395. numero 32. libro 3. Barboſa prima parte, l. 3. ff. ſoluto matrimonio, numero 154. ad finem, & numero 155. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæ ſtione 63. numero primo. Menochius in conſilio 388. numero 23. libro 4. qui loquitur, quando eadem ratio militat, Ioannes Bolognetus in dicto §. & quid ſi tantum, numero 70. & 71. qui eruditè loquitur in propoſito, ac etiam prudenter: Eruditè, quatenus inquit, quòd quando ſit mentio mortis in aliqua diſpoſitione, indubio intelligitur de morte naturali, tamen ſi militat eadem ratio, quòd intelligitur etiam de morte ciuili, & quòd ſit extenſio ad omnes caſus, qui producunt eundem effectum, vel fuerunt cogitati, quia, vt ipſe dicit, quando militat eadem ratio, ſit extenſio ad caſum ſimilem in quacumque diſpoſitione, tam pœnali, odioſa, & correctoria, quàm fauorabili; ſed ſi non militat eadem ratio, vel non producit eoſdem effectus in Caſu de quo quæritur, non fit extenſio, per textum, quem citat, in dicta l. ex ea, §. in inſulam, ff. de verborum obligation. Prudenter, quatenus poſtquam ſuperiora tradidit, ſubdit hæc verba, quæ, vt ego arbitror, notanda, & præ oculis habenda erunt ab omnibus: Solùm ergo reſtat diligens inquiſitio, vt benè cognoſcatur, an militet eadem ratio, ſeu an producat eundem effectum; nam tunc appellantur caſus similes, & faciliter fit extenſio: Et ſi ſunt caſus diſ ſimiles, non poteſt fieri extenſio niſi ex validiſ ſima coniectura, de qua, in l. ſi extraneus, ff. de condictione ob cauſam.

Socinus etiam iunior in eodem §. & quid ſi tantum, numero 16. & 17. qui totam hanc materiam, & optimè percipit, & breuiter comprehendit; & duntaxat putat conſiderandum, an mens diſponentis, & ratio diſpoſitionis loquentis de morte reperiaturin alio caſu, vel non reperiatur: Si enim reperiatur eadem ratio, & eadem mens diſponentis; procedet etiam diſpoſitio, aliàs non; cùm ratio ipſa ſit, quæ ante omnia attendi debet, & ab ea diſpoſitio ſoleat qualificari ampliatiuè, vel reſtrictiuè, l. & cùm pater, §. dulciſ ſimis, ff. de legatis ſecundo. Et ex iſta diſtinctione inquit ipſe Socinus aperiri intellectum omnium iurium in materia loquentium, & quæ ſtiones aliquas de facili decidi: & primò intelligi text, in eodem §. & quid ſi tantum, in quo eadem ratio oſtenditur, quia deportatio, ſicut & vera mors tollit ſuitatem, & aperit locum nepoti in ea: propter quod Gallus induxit poſthumos nepotes poſ ſe inſtitui, ſi filius viuo teſtatore moriatur. Secundo intelligi text, in l. 1. §. penul. ff. de bon. poſ ſ. contra tabulas, Tertiò declarati textum in l. ſi necem, §. ſi deportatus, ff. de bonis liberi. Quartò in l. in actione, §. publicatione, ff. pro ſocio, Quintò in l. in inſulam, in principio, ff. de bonis libertorum. Sextò in l. Deo nobis, in ſecundo reſponſo, C. de Epiſcop. & Clericis, provt illa iura Author ipſe inducit, & declarat: Similiter autem, & per contrarium inquit, vbi non idem diſponitur; id quidem propter diuerſitatem rationis contingit. Quòd primò obſeruat ortendi in d. l. ex ea parte, §. in inſulam, ff. de verborum obligation, vbi ideò deportatio non æquatur morti, quia non eſt eadem ratio; ſiquidem in ea ſtipulatione ſolum conſideratum fuit tempus mortis, vt ex verbis conſtat, dixit enim: Cùm morieris, Vnde illud tempus expectandum eſt, quòd non dicitur eueniſ ſe per deportationem, quia verum eſt, deportatum non mori, ſed adhuc viuere, vt infrà dicetur num. 92. Secundò, idem dicit oſtendi in l. Statius Florus, §. Cornelio Felici, ff. de iure fiſci, vbi etiam ceſ ſat ratio & mens diſponentis in illa damnatione, prout ibi explicat idem Socinus, & infrà dicetur. Tertiò idem aſ ſerit oſtendi in l. ex facto, §. ſi quis rogatus 2. ff. ad Trebellian. & in l. cum pater, §. hæreditatem, 1. ff. de legatis ſecundò. Quartò in l. intercidit, ff. de conditionibus & demonſtrationibus, Quintò in l. res vxoris, in fine, C. de donat. inter. inducendo, atque explicando, vti Socinus metipſe explicauit ibidem.

Ex quo, & his, quæ Bolognetus ſuprà relatus obſeruauit, deducitur manifeſtè, veram eſ ſe aliorum Doctorum traditionem in hac materia, atque præcedentibus conuenire omninò: videlicet, quòd in caſibus, in quibus mors ciuilis naturali æquiparatur, & è contra naturalis morti ciuili, id quidem non fieri ex neceſ ſitate naturæ, ſiue ex vi verborum, ſed ex legis diſpoſitione, vt dicunt nonnulli; vel per interpretationem, vt alij obſeruant: quòd ita expreſ ſim animaduertit Alexander Trentacinquius de ſubſtitut, quarta parte, cap. ſexto, numero quarto, verſiculo, huic rationi, ibi: Et ſic mors ciuilis. Et conuenit Ioannes Corraſius in dict. §. & quid ſi tantum, num. 8. quatenus dixit, mortem ciuilem naturali æquiparari, ſiue mortis mentionem ad ciuilem mortem protrahi, non quidem ex verbis, ſed per interpretationem, & veriſimilem diſponentis voluntatem, quam aucupiis verborum neglectis ſequi conuenit. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 3. c. 20. n. 34. ibi: Tunc ex interpretatione, de illa quoque actum cenſebitur. Et ante alios ſic animaduertit Alexander, quem præfati Authores non citant, in d. §. & quid ſi tantum, in primo notabili. Et eum ad hoc propoſitum retulit Socinus iunior in eodem §. nu. 13. verſ. & ideò Alex. clarè etiam docuit Aretin. ibid. notabili vltimo.

Deducitur etiam, vera videri notata & reſoluta per Bartol. Bald. & alios communiter in l. prima, ff. de teſtamentis: Teſtamentum eius, qui profeſ ſus eſt Religionem Fratrum Minorum, qui non ſunt bonorum capaces, etiam in communi ſtatim confirmari abſque expectatione mortis naturalis, & ex eo ſtatim poſ ſe adiri hæreditatem, & legata deberi, quia ex Profeſ ſione idem effectus reſultat, qui ex morte naturali: quam ſententiam probauit etiam Bartolus in authent. ſi quæ mulier, column. 3. n. 10. & 11. verſic. ex prædictis venio. Et ibi Baldus ſub verſiculo, quartò teſtamentum, C. de ſacroſ. Eccleſiis. Ruinus, Simon de Prætis, Socinus, Alexand. & Capra, cum quibus Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 62. numero 32. libro primo, multos etiam refert Ioannes Gutierrez Canonicar. quæ ſtion. libro 2. capite 1. ex numero 48. cum ſequentibus, & vide quamplures congeſtos à me, libro primo, de vſufructu, capite 15. numero 6. Ioannem Gutierrez latè dicto capite primo. Auendansium in l. 44. Tauri, gloſ ſa 7. Andream Fachineum controuerſ. iuris, libro 6. capite 14. capite 15. folio 694. Patrem Molinam tomo 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 604. numero 3. qui latiùs id explicant, & an regulariter teſtamentum ſequuta Profeſ ſione confirmetur, vel reuocetur, vel vtrum ante Profeſ ſionem reuocari poſ ſit, nécne: & an mors naturalis Monachi expectari debeat, vt hæredi ſcripto locus detur; tam cùm Monaſterium eſt bonorum capax ſaltem in communi, quàm cùm in communi etiam incapax eſt: Iunge etiam Hieronym. de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæ ſtione 63. ex numero 2. vſque ad numerum 6. vbi cum his caſus iſte de facto ſibi contigiſ ſet, refert iudicatum fuiſ ſe in fauorem hæredis ſcripti, non expectata morte naturali Monachi.

Denique & vltimò deducitur, veram etiam videri communem aliam Doctorum traditionem in hac materia, videlicet filium, patre Monaſterium ingreſ ſo, & Religionem profeſ ſo adhuc viuente, petere poſ ſe Legitimam portionem, quæ ad eum mortuo patre peruentura eſ ſet; quaſi hæc ciuilis mors, quæ per Profeſ ſionem patris inducitur, eundem effectum operari videatur, quem mors naturalis eiuſdem operaretur. Quod poſt alios multos ſic aſ ſerunt, atque ex profeſ ſo explicant text. in cap. cùm ſimus, de regularibus. Couar. in cap. 2. de teſtamentis, n. 7. Dueñas regula 356. limitatione vltima. Menchaca de ſucceſ ſion. creatione, libro 2. §. 20. num. 285. Lara in l. ſi quis à liberis, §. item reſcriptum, num. 14. ff. de liber, agnoſ. & cum Fulgoſio. Saliceto, Iaſone, Butrio, Felino, Decio, Baldo, Anania, Menchaca, Guil. Bened. Didaco Perez, Gregorio Lopez, & Couarru. hanc dicunt veriorem & receptiorem ſententiam Ioannes Gutierrez Canonicarum quæ ſtionum libro 2. capite primo, numero 77. Cæuallos practicar, commun. contra commun. quæ ſtione 342. Graſ ſus §. Legitima, quæ ſtione 12. numero 6. Ioannes de Monteſperello in conſilio 46. n. 9. volumine primo. Corſetus, Coſta, Rolandus, Viuius, & alij, quos refert Surdus de alimentis, titulo primo, quæ ſtione 29. numero 7. & defendit Fachineus controuerſiarum iuris, libro 6. capite 13. folio 694. quamuis alij contrà tenuerint, vt Couarru. Ioannes Gutierrez, Surdus, & Cæuallos vbi ſuprà oſtendunt: quorum fundamentis vt ſatisfacias, atque pleniùs, quæ ad hæc ſpectant, attingas, vt etiam de intellectu textus in dicto cap. cùm ſimus, de regularibus, meliùs inſtruaris, vide latè per Ioannem Gutierrez vbi ſuprà. Menchacam controuer. illuſt. cap. 37. num. 10. 11. & 12. Angulum ad leges meliorationum, l. prima, gloſ ſa 6. per totam, folio 9. cum ſequentibus. Anton. Corſet. in ſingularibus ſuis, in verbo, Legitima, inter ſingularia Doctorum, ſolio mihi 603. D. Spino in ſpeculo teſtament. gloſ ſa 12. principali, numero 32. Denique vide tradita à me libro primo, de vſufructu, capite 64. numero 10. & aduerte, quòd præcipuum fundamentum, propter quod tunc de priori ſententia affirmatiua dubitabam, dilui ſanè poteſt, atque diſ ſolui, prælectis his, quæ Andreas Fachineus lib. 6. d.c. 13. maximè in finalibus verbis ſcripta reliquit. Et hactenus de tertiò præmiſ ſo, aut de obſeruatione tertia in hac materia.

Quartò prætereà conſtituendum eſt, mortem ciuilem in conditionibus implendis, minimè æquiparari morti naturali, nec facta mentione mortis comprehendi; quia conditiones in ſpecifica forma debent impleri, l. qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat. ita communiter Doctores in dicto §. & quid ſi tantum, vbi Ioannes Marcus Aquilinus in verſ. quid enim ſi aquæ & ignis, numero 12. & cum multis Ioannes Cephalus in conſilio 395. numero 31. libro 3. Petrus Surdus in conſ. 90. numero 33. lib. primo. Alex. Trentacinquius de ſubſtitut. 4. parte, cap. 6. numero 4. in fine, qui aliter in hoc non inſiſtunt, nec diſtinguunt, ſed cum hoc communi traditione vnanimiter tranſeunt, & ſic indiſtinctè. Quocirca, ne forſan aliquando decipi poſ ſis, ſi ita ſimpliciter, atque generaliter accipias, monere neceſ ſarium duxi, regulariter loquendo, ac cùm diſponens non cogitauit de actu, ſed ſolùm de ipſa conditione, cùm etiam de forma potiùs; quàm de effectu cogitauit (quod in dubio præ ſumendum erit, cùm conditio videatur cauſa ipſius diſpoſitionis) verum eſ ſe, mortis mentionem non extendi ad alios caſus, ſiue ad ciuilem mortem minimè trahi: aliquando tamen contingere poſ ſe, quod ipſa mortis mentio, ſi per modum conditionis fiat, extendi debeat ad omnes mortes ciuiles, tam proprias, quàm improprias, ſi producunt eoſdem effectus: vnde diſtingui debebit, an conditio fit neceſ ſaria ad actum, an voluntaria, Vt cùm iudicio diſtinguit, & considerat, ex infinitis quos prælegi, ſolus Ioannes Bolognetus in dicto §. & quid ſi tantum, num. 71. per totum, cuius diſtinctionem & theoricam videre, & notare neceſ ſarium erit; non enim licèt omnia ab aliis dicta referre, & tranſcribendi vitium, vt ſ æpè dixi, ab inſtituto & conditione mea multum abhorret.

Similiter, mors ciuilis minimè comprehendetur ſub generali diſpoſitione loquente de morte, vbi de morte ciuili ſpecialiter induit prouiſum, quia ſpecialis illa prouiſio inducit euidentem coniecturam in contrarium, facítque, mentionem mortis propriè ac verè accipi: idque per text. in cap. ſuſceptum, de reſcriptis, in 6. qui propriè hoc modo loquitur ſecundùm Chaſ ſaneum in conſuet. Burgundiæ, rubrica 4. §. 6. gloſ ſa, Apres le treſpas, n. 10. verſ. fallit tertiò, folio 151. & in ſimili conſiderat Bartolus in l. hoc iure, ff. de ſolut. in ſecunda reſponſione, ad l. non ſolum, ff. ſoluto matrimonio, vt per Alexandrum ibidem: idem etiam obſeruauit Crotus in diſtinct. ex n. 6. vſque ad nume. 16. Et ſanè multò magis obſeruandum erit, quando in diſpoſitione expreſ ſum fuerit, de qua morte intelligatur, vel ex aliis in eadem diſpoſitione dictis, aut ſcriptis deprehendi manifeſtè poſ ſit; tunc namque dictis aut ſcriptis, vel ex illis deductis adhærendum eſt, nec aliter de hac re inquirendum, vt per Villaguttam de extenſ. legum, d.q. vnica, de extenſ. leg. correct. & pœnal. ſimul, n. 262. in principio, & ad medium.

His ita præhabitis & conſtitutis, & ad quæ ſtionem principalem huius Capitis accedendo, constituendum erit inprimis, dubium eſ ſe, an ſi Maioratui, vel fideicommiſ ſo bona ſubiecta poſ ſidens, Religionem ingrediatur, facta Profeſ ſione sequens admittatur ſtatim, qui de iure, vel ex diſpoſitione inſtitutoris admitti debet, an expectari debeat mors naturalis Monachi profeſ ſi? Et pro dilucida, atque abſoluta huiuſce altercationis explanatione, plures caſus diſtinguere, atque conſtituere, omninò neceſ ſarium eſt; illis namque, nihil in propoſito intactum aut prętermiſ ſum manebit, omnia potiùs dilucidè explicari, atque comprehendi poterunt, quæ ad hanc quæ ſtionem ſpectant.

Primus igitur caſus & indubitabilis ſit, quando Monachus, Religioſus, Monialis, aut Monaſterium expreſ ſim à ſucceſ ſione excluditur, ſiue in Maioratu ſuccedere prohibetur; tunc namque cùm in claris ſimus, non eſt locus dubitationi, nec aliter inquiri oportet, non etiam licet inſpicere, an Monaſterium ſit capax bonorum in communi & vniuerſali, vel incapax ſit, ſiue vtrùm bona Maioratus habeant annexam dignitatem, vel iuriſdictionem, ſiue non habeant; ſed voluntati inſtitutoris inhærendum eſt indiſtinctè: ipſe namque validè & mero iure talem conditionem adiicere poteſt, & ita teſtari & diſponere, vt Monachos, & Monaſteria à ſucceſ ſione in perpetuum excludar: nec eius intentio eſt, vt aliquem ab ingreſ ſu Religionis diuertat, ſed voluntas & intentio eiuſdem eò tendit, vt poſteritati & familiæ ſuæ conſulat. Nec eſt veriſimile, retrahi quempiam à Religione ob id, quòd ſi ingrediatur Monaſterium, Maioratum amittat. Quòd ſi contingat eam ob cauſam ab ingreſ ſu Religionis diuerti; id equidem contingit præter animum & mentem teſtatoris, qui ob cauſam ſic non diſpoſuit: ita colligitur ex mente communi omnium ferè Doctorum hactenus ſcribentium, qui aliquando in fideicommiſ ſo, aliquando in Maioratu ſic reſpondent, & latiùs fundant; ac in terminis poſt Alexandrum, Calcaneum, Baldum, Corneum, Ruinum, Decium, Ioan. Lup. Pariſ. Durandum, Ripam, Æmilianum, Alciatum, Beroum, Padillam, Sfortiam, Marzarium, Oſaſcum, Vincent. de Franchis, & alios obſeruauit Iacobus Menochius lib. 4. præ ſumptione 83. ex num. 1. vſque ad numerum 27. Quo loco rationes concludentes pro hac reſolutione communi adducit, & num. 16. cum ſequentibus diluit, atque confutat argumenta eorum, qui opinati fuêre, Monachos, aut Monaſteria à ſucceſ ſione excludi non poſ ſe, vt ibi videri poterit, Idipſum, atque ex communi etiam ſententia obſeruauit cum aliis, Michaël Graſ ſus receptar ſentent. §. fideicommiſ ſum. q. 40. num. 2. Couarru, variarum lib. 1. cap. 19. num. 11. vbi expreſsè dicit, in primogeniis admittendam eſ ſe eam conditionem, ex qua primogenium ea conditione poſteris defertur, vt nec Monachis, nec Presbyteris competere poſ ſit: Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 12. num. 54. & lib. 1. cap. 13. num. 99. & lib. 2. cap. 10. ex num. 81. & cap. 11. num. 16. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 3. Mantica de coniecturis vltimarum voluntat. lib. 8. tit. 12. num. 29. & lib. 11. titulo 7. numero 4. Borgninus Caluacanus deciſione 1. n. 38. quarta parte, optimè Pelaez à Mieres de maioratu, 2. parte, q. 3. ex n. 1. vſque ad numerum 6. vbi ex propoſito, & latè fundat, poſ ſe Maioratus inſtitutores, Monachos, Moniales, & Monaſteria à ſucceſ ſione excludere: & dicit nemini dubium eſ ſe, quin prohibitio ſucceſ ſionis eorum, validè apponatur, Ioannes Gutierrez Canonicarum quæ ſtion. lib. 2. cap. 25. num. 5. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum. gloſ ſa 12. principali, numer. 33. verſiculo, in tertio verò caſu. Pater Ludouicus Molina tomo primo, de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 207. ad finem, in ſolutione ad primum. & tomo 3. vbi agit de Maioratibus, diſputatione 613. numero 2. & diſputatione 623. numero 2. verſiculo, quando autem ex prima inſtitutione, Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, libro primo, diſputatione 34. numero 11. per totum, folio mihi 156. qui etiam præfatæ reſolutionis rationem fundamentalem adducit, & contrarias partis fundamento præcipuo reſpondet: & hos non referens Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 6. Gamæ, concluſiue 6. in verſiculo, niſi fundator contrarium velit: & variarum libro primo, quæ ſtione 16. articulo & §. 2. numero quinto, & numero 7. Georgius Cabedus deciſione Luſitaniæ 133. n. 6.

Ij omnes, atque è contrario, vnanimiter etiam ſentiunt, Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria, ad fideicommiſ ſi, vel Maioratus ſucceſ ſionem, validè, & mero iure inuitari poſ ſe, & admitti, atque in eorum ſucceſ ſione ordinem & formam ab inſtitutore præ ſcriptam, obſeruandam eſ ſe: teſtatori namque permiſ ſum eſt teſtari, & ad libitum de rebus ſuis diſponere, l. prima C. de ſacroſanct. Eccleſiis, l. prima ff. ad leg. Falcid. l. verbis legis, ff. de verborum ſignificatione, authentic. de nuptiis, §. diſponat, collatione quarta, quilibétque eſt arbiter & moderator rei ſuæ, l. in re mandata, C. mandati. Hoc autem adeò certum eſt, vt maiori comprobatione non indigeat; nullus enim vnquam de ipſo dubitauit: imò in fortioribus terminis tenent quamplures Authores mox referendi, dum Monaſterium capax bonorum in communi non vocatum, dummodò non ſit expreſsè excluſum, pro vita Monachi naturali ad ſucceſ ſionem Maioratus admittunt, vt infrà dicetur. In fortioribus etiam terminis idipſum firmauit Molina de Hiſpan. primogen. libro primo capite 13. numero 101. Quo loco dixit, Maioratus inſtitutorem poſ ſe furioſos, surdos, & mutos, ac Monachos, & ſimiles, ad ſucceſ ſionem Maioratus expreſsè inuitare, ſiue ex Regia facultate, ſiue ex legibus Regni Maioratus fiat: ac etiam, ſiue Maioratus ex bonis patrimonialibus ſolùm conſiſtat, ſiue ei dignitas, vel iuriſdictio annexa ſit, nam cùm ij omnes ſucceſ ſionis capaces ſint, nec indigni indignitate iuris eſ ſe cenſeantur; id quidem ſufficit, vt ad ſucceſ ſionem vocati poſ ſint, vti ipſemet Author obſeruauit, & probauit ibidem.

