- Conditionem, ſi ſine liberis, non intelligi in vulgari ſubſtitutione, & conſequenter coniecturam. cum acutiſ ſimi. C. de fideicommiſ ſis: contra fideicommiſ ſarium dumtaxat procedere, non contra ſubſtitutum vulgarem, lib. 3. c. 13. n. 25.
- Conditionis implendæ ius, vtrum in contractibus adhæredes tranſeat, lib. 3. cap. 14. vbi ex num. 5. cum ſeq. diuerſi ſententiæ commemorantur, & articulus hic ſingulariter explanatur.
- Communis res ſi vendatur, pro æquali pretio præfertur ſocius, ſi eam vult, ex ſingulari deciſione l. 53. tit. 5. partit. 5. quod de ſtricto iure communi non erat ita expreſ ſum, nec contra Principem procedit, lib. 3. cap. 6. num. 17.
- Communem rem cum vnus ex ſocijs locare vult, & alius non, vel cum vnus intendit locare vni, alius alij, quis debeat præferri, remiſ ſiue ibid. num. 23.
- Coniecturis locus non eſt in claris, lib. 3. cap. 15. num. 21.
- Contractus, an intelligatur in ſcriptis celebratus, cum de ſcriptura conficienda conuenit, vide late, cap 26. per tot.
- Creditores perſonales priuilegium prælationis non habere, ſed ſimul admitti, ita vt ſi debitor ſoluendo non fit, omnes faciant partes per concursum, & ſolutio fiat pro rata eius, quod cuique debetur, lib. 3. cap. 16. num. 77.
- Curtij iunioris conſilium 120. num. 9. lib. 2. ponderatum in terminis, & verba eius relata ad id de quo agebatur, lib. 3. cap. 10. num. 48.

- D.

- DEclaratio, ſeu interpretatio verborum aut ſcripturæ inſtitutionis maioratus, an, & quando maioratus poſ ſeſ ſori competere poſ ſit, lib. 3. cap. 10. ex num. 24. cum multis ſeq.
- Declaratio, ſeu interpretatio non facta circa verbum aliquod ambiguum, ſed circa id, quod non erat dubium, aut quæ verbis dubiis, vel non dubiis principalis diſpoſitionis proprie & vere non conueniat, non cenſetur eſ ſe declaratio prioris diſpoſitionis, ſed noua, atque alia diſpoſitio, quæ ſuſtineri non debet, nec eſt potens tollere ius quæ ſitum alteri ex priori diſpoſitione, lib. 3. cap. 10. num. 29.
- Declarans diſpoſitionem ſuam, nihil de nouo facit, ſed oſtendit, qualis fuerit voluntas eius in diſpoſitiene, ibid. num. 30.
- Vbi id nonnullis exornatum, atque explicatum, traditur remiſ ſiue.
- Declarationem vltimi maioratus poſ ſeſ ſoris, alijs vocatis, vel qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione ad ſucceſ ſionem admitti debent, non nocere, ibid. num. 31.
- Declaratio maioratus poſ ſeſ ſoris de ſequenti ſucceſ ſore, aut de rebus ad maioratum ipſum pertinentibus, cuius effectus ſit, ibid. n. 32. & 33. ſeqq.
- Declarare animum prædeceſ ſoris circa facultatem datam ad faciendum maioratum ſucceſ ſori Principis non licere, quia non poteſt atteſtari de animo prædeceſ ſoris, & declaratio cohæret perſonæ, ibid. num. 36.
- Declaratio hæredis circa teſtatoris voluntatem cuius effectus ſit, ibid. num. 37. & 38.
- Decij conſilium 259. num. 2. adducitur, atque ſingulariter exornatur, & declaratur, lib. 3. cap. 12. ex num. 72. cum ſeq.
- Ad deſcendentium admiſ ſionem, & incluſionem, maxima inconſideratione habendum, quod eorum auctrix aliquando ſucceſ ſerit, & realem ſucceſ ſionem obtinuerit, lib. 3. cap. 13. num. 79.
- Eradicata namque ſemel ſucceſ ſione in vnius perſona, ita ius acquiritur ſucceſ ſoribus ſuis, vt ipſi cæteris aliis præferri debeant, ibid. num. 80.
- Depoſitum quid, lib. 3. cap. 26. ex num. 1.
- Deponendi verbum idem ſignificare, quod credendi, & committendi ex ſententia Franciſci Connani, ibid. num. 2.
- Depoſiti contractus, bonæ fidei eſt, ibid. num. 3.
- Ad depoſiti probationem cum agitur, conſentaneum non eſt de appicibus iuris diſputare, ex ſententia Baldi, cuius hoc loco mentio fit, ibid. num. 4.
- Quæ de depoſito fiunt, fiduciæ iudicia eſ ſe dicuntur; quia deponimus fiducia cuſtodiæ, & fidei bonæ depoſitarij, ibid. num. 5.
- Depoſiti inſtrumentum paratam executionem habet.
- Etiam ſi ſit depoſitum ſimulatum & irregulare.
- Dummodo de depoſito conſtet per inſtrumentum, ex ſententia quorundam.
- Vel per confeſ ſionem partis, ex ſententia aliorum, qui depoſitum confeſ ſionatum eodem iure cenſeri debere exiſtimarunt, quo verum & reale depoſitum, lib. 3. dict. cap. 16. ex num. 6. vſque ad num. 10.
- Depoſitum ſui natura, adeo celerem reſtitutionem expoſcit, vt neque compenſatione rei quantumcunque liquidæ impediri debeat, eodem cap. 16. num. 10. & vide num. 11. vbi explicatur atque exornatur textus, in cap. bona fides, de depoſito.
- In depoſito multa eſ ſe, ſingulariter atque ſpecialiter conſtituta, ibid. num. 12.
- Depoſitum excepta dote, alijs contractibus eſ ſe magis priuilegiatum, ibid. num. 13.
- Depoſito vero, aut confeſ ſionato, nunquid exceptio nonnumeratæ pecuniæ poſ ſit opponi, ibid. num. 14.
- Vbi breuis & vera traditur reſolutio & in propoſito Hippol. Riminaldi conſilia duo expenduntur, & commendantur, ibid. num. eodem.
- Depoſitæ rei poſ ſeſ ſionem in depoſitarium non transferri, ſed penes deponentem remanere, ſiue retineri per eum, ſi eam habebat, niſi aliter inter ipſos actum fuerit, ibid. num. 15.
- Depoſita re penes ſequeſtrum, vtrum ipſe poſſideat, & de intellectu quorundam iurium, lib. 3. cap. 16. num. 16. & quinque ſeq.
- Depoſitæ rei dominium, aut proprietatem, ex ipſa depoſiti natura penes deponentem manere, ibid. num. 23.
- Poſ ſe tamen contrahentium conuentione effici, vt rei depoſitæ dominium in depoſitarium tranſeat, vel vt non idem ſed tantundem reddere liceat, ibid. num. 24.
- Depoſiti contractus an maneat, cum rei depoſitæ dominium in depoſitarium tranſit, vel cum pactum adiicitur, vt tantundem reddere, veluti depoſita pecunia liceat, ibid. ex num. 25. cum pluribus ſeq. vbi in effectu probatur communis Doctorum reſolutio.
- Ipſa tamen intelligitur & moderatur, dummodo tempore contractus pactio ipſa adiiciatur, adhuc enim durat depoſitum, quanuis pactio eiuſmodi notiſ ſimos depoſiti terminos excedere videatur, ibid. num. 26.
- Secus vero ſtatuendum eſt, ſi pactum tale ex interuallo adiectum fuerit tunc namque depoſiti contractus alterari videbitur, ibid. num. 27. & vide num. ſeq.
- Deponens pecuniam numeratam, in dubio præſumitur voluiſ ſe transferre dominium pecuniæ in depoſitarium, & illum conſtituere debitorem generis: idcirco quia genus perire non poteſt, depoſitarium, quaſi debitorem generis, de periculo etiam, aut caſu fortuito teneri, nec ob illum liberari, dict. cap. 16. n. 35.
- Depoſita aliquando dici regularia, aliquando vero irregularia: & quæ dicantur regularia, & quæ irregularia, ibid. num. 38.
- Depoſitum cum ita fit, vt depoſitarius pecunia vti poſ ſit, adhuc depoſitum manet, ex ſententia Petri de Barboſa quanuis irregulare ſit, ibid. num. 39. & vide ex num. 25.
- Et non ſolum depoſiti nomen habet, ſed omnes illius effectus, ibid. num. 40.
- Et inde competunt ei omnia priuilegia regulari depoſito conceſ ſa, vt ibid. num. 41. adnotatur.
- Depoſiti actio (quæ datur etiam pro depoſitis irregularibus, & vbi vſus pecuniæ transfertur) competit etiam, vt vſuræ conuentæ petantur, ibid. num. 43.
- Imo pactum ſoluendi intereſ ſe facit, vt ex depoſito agatur, quia ſi eſ ſet mutuum, vſuræ peti non poſ ſent, ibid. num. 44.
- Et initium inſpicitur, quod fuit deponere pecuniam, & quod principaliter actum eſt.
- Nec à prima obligatione depoſiti cenſentur contrahentes recedere voluiſ ſe ex perceptione intereſ ſe pecuniæ, nec illam nouare, prout adnotatur, ibidem, numero 45. & 46.
- Depoſito irregulari facto penes campſorem, qui de reſtituendo poſt annum fideiuſ ſores dedit, elapſo anno ſi campſor ſe conuenit cum deponente, vt pecunia penes ipſum per aliquot annos detineatur pro certo lucro, non videtur per hoc receſ ſum à prima obligatione depoſiti, nec nouatio inducta cenſebitur, inde fideiuſ ſores remanent obligati, dict. cap. 16. num. 47.
- Depoſitarij generalis, aut Bancharij fideiuſ ſores, vtrum teneantur illis, qui de pecunia intereſ ſe percipiunt, remiſ ſiue, ibid. num. 48.
- Deponens, vtrum habeat ius prælationis contra bona depoſitarij, ſicut debeat ex ſpeciali priuilegio depoſiti, cæteris creditoribus etiam priuilegiatis circa actiones perſonales, vel reales præferri, & de intellectu quorundam iurium, atque Doctorum contrarietate & confuſione in hoc articulo, dict. cap. 16. ex num. 49. cum multis ſequent. vbi latiſ ſime, & melius quam alibi vſque ad finem capitis.
- Depoſita olim variis in locis, maxime in publicis, & in æde ſacra fieri ſolita, item & penes numularios, qui in foro erant, idque vt res diſpoſitæ tutius eſ ſent conſeruatæ, ibid. num. 56.
- Depoſiti priuilegia non dari pro fœnore deponenti, ibid num. 63.
- Depoſitum pro fænore; ſiue cum intereſ ſe, aut cambiis, ex ſententia quorundam depoſitum non eſ ſe; ſed contractum potius fænoratitium: contra vero ex ſententia aliorum, inter quos circa prælationis ius eadem contrarietas verſatur. Vt ibid. ex num. 64. cum pluribus ſeq. demonſtratur.
- Deponentibus olim apud argentarios & numularios, priuilegium prælationis competens, ex lege quadam partitæ competere hodie omni depoſito indiſtincte, non conſiderare perſona depoſitarij, noua & vera conſideratio in hac materia.
- Vbi & Parris Ludouici Molinæ ê Societate Ieſu Religioſi, in eodem propoſito ſententia, nouiter adducitur, ibid. num. 68 & 69.
- Deponens pecuniam numeratam ſine fænore vel intereſ ſe, vel rem, quæ conſiſtit in pondere, n. vel menſura, quanuis regulariter præferatur anterioribus creditoribus perſonalibus, ſiue habentibus priuilegia perſonalia.
- Tamen in hypotheca & iure reali, aliis creditoribus non præfertur, ſed illi præferendi ſunt.
- Etiam ſi (vt dictum eſt) abſque fænore vel vſuris depoſitum factum ſit.
- Non etiam præfertur ei, quod expenditur in funus defuncti, vel in domus, aut nauis reſectionem neceſ ſariam.
- Sed nec regi præfertur, ſi quid ei ex contractu, vel ex delicto debetur.
- Vel etiam pro dote vxoris, ibid. n. 70. per totum.
- Depoſita pecunia clauſa vel obsignata, vel numerata etiam, ſed tanquam ſpecie, hoc eſt, cum conuentione, vt eadem nummorum corpora redderentur: quod ad ius prælationis idem dicendum eſ ſe, quod de ſpecie depoſita, aut alia qualibet re, cuius dominium non tranſit: provt declaratur, ibid. num. 71.
- Depoſita pecunia numerata, illaque extante, vtrum deponens indiſtincte debeat cæteris aliis præferri, tam in terminis iuris communis, quàm poſt deciſionem. l. cuiuſdam partitæ, quæ eleganter, & melius quàm hactenus enucleatur, & articulus iſte dilucide explanatur, ibid. num. 72.
- Deponens, omnibus aliis creditoribus præfertur indiſtinctè, ſi res depoſita in poteſtate depoſitarij, vel hæredum eius inueniatur, nec fuerit de his, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtunt. ibid. num. 76.
- Depoſitarios ſimul inter ſe concurrere, ſi plures ſint, nec habere inter ſe prælationem, ſiue prioritatem temporis non conſiderari, ſed ſolùm an intereſ ſe, aut vſuras recipiant, vel non recipiant, ibid. num. 78.
- Didaci Couarr. & Pelaez à Mires ſententia, ſic explicatur, vt l. 27. Tauri conſtitutioni conueniat (quod neceſ ſarium eſt, contrarium non veriſimile) nec dictis ab eiſdem authoribus repugnet, lib. 3. cap. 12. num. 46.
- Didaci Couarr. locus probatur, atque explicatur, nec ipſius authoris ſententia ſatisfacere Georgium de Cabedo, & noua, & eleganter oſtenditur, ibid num. 62.
- Dini ſententiam in materia, cap. 17. huius libri, validiſ ſimo fundamento muniri, quod lib. 3. eodem cap. 17. num. 68 & ſeq. expenditur.
- Alio etiam fundamento corroborari, quod ibidem adducitur, num. 75.
- Dini opinione retenta in articulo quodam materiæ, cap. 17. huius libri, author ad plura infert, quæ noua ſint in hac materia, nec per aliquem hactenus ſic adnotata, ibid. num. 82.
- Diſpoſitio qualibet ex ſua cauſa, & ratione regulari debet reſtrictiue, vel extenſiuè, & cauſa in teſtamento expreſ ſa, extendit, & reſtringit verba ſecundum mentem teſtatoris, lib. 3. cap. 15. num. 19.
- Diſpoſitio præcedens expreſ ſa, per verba ſequentia non poteſt videri reformata, niſi in his, in quibus expreſ ſ è reformatur, non vero in aliis non expreſ ſis, ibid num. 28.
- Diſpoſitio referens, licèt alio modo referat, quam continetur in diſpoſitione relata, modificari debet ad terminos relatæ, dicto capite 15. numero 39.
- Dictiones, is, ille, & ipſe, de ſui natura referuntur præcisè ad perſonas expreſ ſas, & perſonalitatem quandam important, ſic vt non poſ ſint ad alios referri, quam ad eos, qui in ſcriptura relata, ſpecialiter continentur, lib. 3. cap. 15. num 42.
- Dictio dicha, latinè dicta, aut dictio, prædicta, repetitiua eſt rerum tantum, & perſonarum præcedentium cum ſuis qualitatibus, diſpositionémque ad præcedentia tantum reſtringit, ibidem, num. 43.
- Dolus, & metus æquiparantur quoad vltimas voluntates, & titulum, ſi quis aliquem teſtari proh. vel coege. lib. 3. cap. 1. num. 62.
- Per dolum alterius ſi inſtitutio, aut legatum fiat, vel non fiat, quid iuris ſit, vide infra, verb. legata. Et d. c. 1. c. 8. numero 57. cum ſeqq.
- Dolus alterius, quando eſt cauſa immediata acquiſitionis, quanuis ei, cui acquiſitum fuit, noceat tamen ipſi aduerſus alterum, qui metum adhibuit, ſuccurritur, ibid. num. 56.
- Dolus ex natura actus, qui geritur, hoc eſt teſtamenti, quod liberè, & abſquè aliqua coactione fieri debet, eo ipſo interuenire videtur, quod quis alium immodice perſuadet, aut precibus vtirur importunis, ibid. num. 136.
- Nec alius dolus requiritur de perſe, vltra eum, qui ex immodicis perſuaſionibus, ſiue ex importunis precibus inducit: vt ibidem, numero 137. adnotatur, & Patris Th. Sanchez reſolutio contraria taxatur.
- Alia vide infra litera. Enormis.
- Donatio facta à minore cum iuramento: vtrùm ob enormem, vel enormiſ ſimam læ ſionem debeat reſcindi, & quid ſi ex cauſa renumerationis, vel ob aliam cauſam facta fuerit.
- Vbi diuerſ æ ſententiæ Doctorum commemorantur, & inter alios authores Marcus Antonius Eugenius, & Ioannes Vincentius Hondedei, magis commendantur, lib. 3. capite 2. numero 6.
- Donationi propter nuptias hypotheca competens, non habet ius prælationis ex communi ſententia, lib. 3. cap. 4. num. 31.
- Communis autem ſententia defenditur, & dilucide magis quam antea fuiſ ſet, articulus hic declaretur, ex numero 32. vſque ad numerum 40.
- Donatio facta inter virum & vxorem, ex cauſa remunerationis, non eſt propriè donatio, ſed debiti ſolutio, & dicitur potius contractus oneroſus permutationis, aut venditionis, quam lucratiuus donationis, & debet ſuſtineri, etiamſi fiat conſtante matrimonio, maxime quando fit à viro ignobili, vel ſene vxori nobili, aut iuueni, aut ipſo nobiliori, lib. 3. cap. 4. n. 40.
- Nec in ea debent ſeruari regulæ iuris communis, & cæterarum donationum, vt ibidem latius probatur remiſ ſimè.
- Donatio, aut dos quam conſtituit vir ignobilis mulieri nobili, vel etiam nobilis mulieri ipſo nobiliori, vel ſenex iuueni, vt effectum habeat matrimonium, deducenda eſt ex toto hæreditatis cumulo, tanquam æs alienum, & ita minuet legitimas filiorum poſtea natorum, dicto cap. 4. num. 41.
- Donationem propter nuptias cum fecit maritus, vel cum arras promiſit, ſi liberis carebat, poſtea his natis, an prædicta extrahi debeant de quinta bonorum parte duntaxat, vel de omnibus bonis? ibid. n. 42.
- Donatio ex cauſa remunerationis, vel ex alia iuſta cauſa facta, filiorum natiuitate non reuocatur, ibid. num. 43.
- Donatio propter nuptias ex cauſa remunerationis, vel ab ignobili, aut ſene viro, vxori nobili, aut iuueni facta pro argumento dotis credendum eſt quod fiat, ibid. num. 44.
- Donatio ſemel perfecta conditiones poſtea non capit, nec idem poteſt ex poſt facto modus, grauamen, vel conditio apponi, ſiue quid aliud de nouo adiici, lib. 3. cap. 10. n. 1.
- Et ibidem l. perfecta donatio, C. de donation. quæ ſub modo, deciſio, ſiue vulgatum Doctorum aſ ſumptum ex illo textu, quam plurimorum authorum relatione, & doctrinis exornatum.
- Qui equidem variis in cauſis, diuerſimodéque conſulti, varia equidem & multa reſpondent, quæ negotiis multis frequenter occurrentibus, vtiliſ ſima eſ ſe poſ ſunt.
- Idque procedit, etiam in Principe, adeò quod Princeps etiam non poſ ſit modificare, nec alterare aliquo modo donationem perfectam, per eum in fauorem alicuius factam, nec idem nouas conditiones adiicere, ibid. n. 3.
- Donationes Regiæ, etiam ex cauſa remunerationis factæ, quoties nimis læderent Regiam Coronam moderari poſtea poſ ſent, ibidem, numero 4.
- Donationis perfectæ, regula illa, ex d. l. quoties, deducta, procedit etiam in vinculis perpetuis, ſeu primogeniis, ac etiam in meliorationibus inter viuos factis, ibid. num. 5.
- Donator, vtrum poſ ſit in teſtamento ſuo hæredem inſtituere donatarium in rebus irreuocabiliter donatis, ſub nouis conditionibus, aut pactionibus. ibid. num. 39.
- Vbi Guid. Pap. & Celſi Hugonis ſententia refertur & num. ſeq concludenter confutatur.
- Donationi perfectæ, ex conſenſu donatarij modus, conditio, & grauamen adiici poteſt, ibidem, num. 40.
- Donatorem nullo modo poſ ſe de re inter viuos donata, in teſtamento diſponere in præiudicium donatarij, aut donationem reuocando, aut illam minuendo, ibid. num. 41.
- Quippè cum donatio perfecta, & irreuocabilis impediat teſtamenti factionem ſuper bonis donatis, ibidem, num. 42.
- Et ſicut expreſ ſe reuocari non poteſt, ita nec tacitè per aliam diſpoſitionem quancumque in contrarium factam. ibid. num. 43.
- Donatio filio inofficioſa facta, reuocatur, & quando inofficioſa dici poſ ſit, & vt talis infringatur, remiſ ſiuè, lib. 3. d. cap. 10. num. 45.
- Donator de rebus etiam irreuocabiliter donatis, donatarium hæredem inſtitutum grauare poteſt, ſi in aliis bonis præter donata, eum hæredem inſtituat, ibid. num. 46.
- Et eo caſu ſi donatarius omnibus bonis frui velit, renebitur neceſ ſario adimplere omnes, & grauamen adiectum in his, quæ antea ſibi irreuocabiliter donata fuerunt, ibid. num. 47.
- Imò eo ipſo, quod donatarius adierit hæreditatem, & fecerit ſe hæredem virtute ipſius teſtamenti, cenſetur conſenſiſ ſe modis, & conditionibus donationi, aut rebus antea donatis, adiectis.
- Ad quod in terminis ponderatur Curtij Iunioris conſilium 120. num. 9. lib. 2. & verba eiuſdem referuntur, ibid. num. 48.
- Donationi perfectæ ex ſententia Socini, Did. de Couarr. & aliorum, modum, conditionem, & grauamen adiici poſ ſe in continenti, ibid. n. 49.
- Contra ex ſententia D. Franciſc. Sarmient. quæ verior eſt, & concludentibus rationibus corroboratur per authorem, ibid. n. 50. & ſeq.
- Donatio hodie perficitur ſolo conſenſu, nudaque voluntate donantis, ibid. num. 53.
- Donatos in ſua donatione inter viuos poteſt apponere pactum, conditionem, modum, & tempus, & facere illam reuocabilem, prout ſibi videbitur, dum tamen hoc faciat à principio contraibis, & antequam ſit ius quæ ſitum donatario, quod illi quæritur ſtatim perfecta donatione, ibidem, num. 55.
- Donatio ſtatim, vt perfecta eſt, perpetua ſit, & irreuocabilis, nec amplius donantem pœnitere poteſt, ibidem, num. 56.
- Donatio omnium bonorum, vel maioris partis eorum, facta ab eo, qui liberos non habebat, natis liberis, ſtatim reuocatur ipſo iure, ibid. numero 58.
- Donatio quantuncumque perfecta, per ingratitudinem donatarij reuocabilis efficitur. Idque latiſ ſimè explicatur, traditur remiſ ſiuè, ibid n. 59.
- Donatio inter coniuges inualida, an ſicut confirmatur morte naturali, confirmetur & morte ciuili, remiſ ſiuè, lib. 3. cap. 12. num. 3.
- Donatarius ſecundus, cui poſt mortem prioris, res donata reſtituenda eſt, ſi in ſpecie l. quoties, C. de donat. quæ ſub modo, viuo primo donatario decedat, an ſpem illius actionis in filium ſuum tranſmittat. lib. 3. cap 19. n. 259.
- Doti competens hypotheca, an, & quando cum prælatione detur, vel non? Vide infra litera H. & lib. hoc 3. cap. 4. per totum.

- E.

- EMphiteuſis contractus vt celebretur, an aliquid à principio dari debeat, lib. 3. cap. 6. num. 19.
- Emphiteuſis conceſ ſa pro ſe, & hæredibus à perſona priuata, hæreditaria eſt, & ideo ad quencunque hæredem extraneum inſtitutum tranſire poteſt.
- Et regulatur ſecundum naturam aliarum rerum hæreditariarum, lib. 3. cap. 19. num. 238. & 239.
- In emphiteuſi, an habeat locum repræ ſentatio. Vide infra litera R, & dict. cap. 19. ex num. 237. vſque ad n. 250.
- Emphiteuſis Eccleſiaſtica conceſ ſa pro ſe, filiis, & nepotibus, non eſt hæreditaria, ibid. n. 243.
- Emptionis, & venditionis appellatione comprehendi cæteros contractus, ex quibus dominium transfertur, vel perpetua vtilitas, commune eſ ſe, & vulgatum DD. axioma, nec verum quidem indiſtinctè, ſed ſic accipiendum, prout lib. 3. c. 6. num. 21. latiùs adnotatur cum aliis.
- Et ibidem de intellectu l. ſtatu liberi à cæteris, §. Quintus Mucius, in verſic. quoniam, ff. de ſtatu liberis.
- Emanuelis Coſtæ, ff. ad text. in § Augerius, l. qui Romæ, ff. de verb. oblig. interpretatio nona: noue & vere conuincitur, lib. 3. cap. 14. num. 26.
- Emanuelis Coſtæ noua concordia in materia, l. 1. §. ſi ex fundo, ff. de hæred. inſtituen. noue & argute improbata, lib. 3. cap. 17. n. 85.
- Emanuelis Soarez à Ribeira, ad text. in d. §. ſi ex fundo, ratio adducitur (quæ fuiſ ſe Cumani oſtenditur) & eodem cap. 17. num. 14. & ſeqq. improbatur.
- Ex enormiſ ſima læ ſione dolum præ ſumi, & conſequenter in eo verificari deciſionem cap. quamuis pactum, de pact. in 6. dum vult, quod renuntiatio, etiam iurata, interueniente dolo non valeat, lib. 3. cap. 2. n. 39.
- Qui textus licet loquatur de dolo generaliter, non debet reſtringi ad dolum ex propoſito magis, quàm ad dolum re ipſa, qui ex enormiſ ſima læſione cauſatur: & quanuis præ ſumptus, vere tamen dolus eſt, ſiue proprio dolo comparatur, qui ex enormiſ ſima læ ſione reſultat, ibidem, num. 40.
- Enormiſ ſimæ læ ſioni, etiam cum iuramento valide renuntiari non poteſt. Ibidem num. 41. & vide num. 42. vbi quod totum hoc diſcreti, bonique iudicis arbitrio relinquitur.
- Expreſ ſum quodammodo dici, manifeſtamque, & euidentem voluntatem inducere, quod ex euidentibus, aut valde vrgentibus coniecturis deducitur, lib. 3. cap. 12. n. 42.
- Et ſpecialiter prouiſum videri, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, ibid. num. 43.
- Excluſio non debet ſubintelligi, quæ in verbis diſpoſitionis non reperitur expreſ ſa, lib. 3. cap. 15. num. 22.
- Maxime contra eos, qui antea, atque in eadem diſpositione fuerant vocati, ibid. num. 23.
- Excludens vnam perſonam diſpoſitio, non trahitur ad aliam, & ſi caſus diſ ſimilis eſ ſet, propter abſurdum vitandum, quod minus dilectus magis dilecto præferatur, ibid. num. 24.
- Excluſio, vel incluſio non ſe extendit vltra perſonas nominatim excluſas, vel nominatim vocatas, ibid. num. 25.
- Excluſa filia, quando cenſeatur excluſus nepos ex ea, lib. 3. dict. cap. 15. n. 59. per totum numerum. Vbi Bartoli doctrina, ſeu theorica in propoſito, eleganter exornatur, atque declaratur.
- Excluſa vna perſona à ſucceſ ſione, vel ſuccedere prohibita, & omnes ab ea deſcendentes excluſos cenſeri, vel ſuccedere prohibitos, prout ibidem num. 60. adnotatur, & plures authores congeruntur in vnum, qui assumptum hoc latius conſequuntur.
- Ob excluſionem patris vel matris, non cenſeri excluſos filios, aut deſcendentes, qui ſe vocatos expreſ ſim, aut ſub verbis ſubſtitutionum contentos, prætenderent, ibid. num. 61. vbi latiùs id demonſtratur.
- Excluſo aliquo à ſucceſ ſione, tunc demum eius deſcendentes excluſos cenſeri, quando eadem ratio excluſionis militaret in illis: ſecus tamen quando ratio æqualiter non militat, vel ſi ille excluderetur ob aliquam qualitatem, quæ in eius deſcendentibus ceſ ſaret, ibid. num. 63. vbi latiùs id explicatur.
- Et Philippi Cornei conſilia duo, in propoſito valde ſingularia expenduntur, & verba eorum proſeruntur, ibid n. 64.
- Excluſio. Pater, vel mater ſi propter aliquam cauſam excludatur, & filios, atque deſcendentes cenſeri excluſos, ſed vbi excluſio fit propter delictum, tunc deſcendentes non cenſeri excluſos: idque ex communi quadam diſtinctione Doctorum, ibid. n. 65.
- Quæ tamen (vt ſupra dictum fuit) procedit, quando ratio excluſionis æqualiter militat in filiis, ſecus tamen ſi non militat, & cohæret perſonæ, quia tunc indiſtinctè non afficit filios, ibidem, num. 66.
- Excluſio ſemper reſtringitur ad ſuam cauſam, ibid. num. 67.
- Excluſionis cauſa limitata, limitatam producit excluſionem, ibid. n. 68.
- Excluſa vne perſona, vel ſuccedere prohibita, eius deſcendentes tunc demum cenſeri excluſos, quando ex perſona excluſi, & per repræ ſentationem venirent, ſecus tamen quando ad ſucceſſionem venirent ex perſona propria, & proprio iure, & non per repræ ſentationem, ibid. numero 70.
- Ob excluſionem patris, vel matris filios non excludi, quando pater, vel mater nunquam fuit excluſa dum viueret, ex quo caſus fideicommiſ ſi nunquam euenerat.
- Si autem eueniſ ſet, & fuiſ ſet excluſa, ita etiam & filios eius excluſos manere, ibid. num. 71.
- Vbi etiam Angeli, & Caſtrenſis diſtinctio quædam in propoſito adducitur, & Iacobi Menochij traditio noua contra Rubeum ponderatur, & num. ſeq. reiicitur.
- Excluſio parentum, vt filiis non noceat, quando ipſi dicantur venire ex perſona propria, vel ex perſona illorum, ibid. num. 72. vbi Baldi, & aliorum theorica in id ponderatur, & Philippi Cornei, atque Sylueſtri Aldobrandini conſilia duo in eandem rem expenduntur, & præcitantur.
- Excluſio aliquo à ſucceſ ſione, tunc demum eius filios, & deſcendentes excluſos cenſeri, quando excluſio fuit perpetua, & abſoluta, atque excluſus fuit omninò inabilis, & incapax ad ſuccedendum.
- Secus tamen, ſi non omnino excluſus eſt, ſed potius aliquando vocatus, ſiue aliquo caſu, aut tempore admiſ ſus, tunc enim eius filij, & deſcendentes excluſi non cenſentur, ibidem, numero 76.
- Ex euentu futuro multa in iure ciuili decidi, lib. 3. cap. 17. num. 8.
- Ex hæredationis, & præteritionis traduntur nonnulla argute, & ſimiliter, cap. 22. per totum.

- F.

- FEudum de fui natura ad proximiores deuoluitur, lib. 3. cap. 19. num. 224.
- Feudum hæreditarium quod dicatur, & an in dubio hæreditarium præ ſumatur: quod etiam familiare, ſiue ex pacto, & prouidentia, ibidem, num. 229.
- In feudis, an habeat locum repræ ſentatio, vt filius intret in locum patris, lib. 3. dict. cap. 19. ex num. 223. vſque ad numerum 237. & infra litt. R, verbo, repræ ſentatio.
- Fiſcus, vtrum priuilegium prælationis haberet contra creditores habentes hypothecas tacitas anteriores, dubium fuiſ ſe de iure communi: de iure tamen regio poſt deciſionem l. 33. tit. 13. part 5. certum eſ ſe, fiſci & dotis cauſam æqualem eſ ſe, & ſicut doti conceſ ſam fuiſ ſe prælationem, lib. 3. capite 4. num. 14.
- Fiſci priuilegium, de quo in l. ſi is qui, ff. de iure fiſci non procedere aduerſus pariter priuilegiatum, qui habebat hypothecam generalem omnium bonorum debitoris, ibid. num. 24.
- Et conſequenter non obtinebit aduerſus mulierem dorem ſuam repetentem, imo illa ſi prior ſit tempore, etiam in bonis poſtea quæ ſitis erit præferenda fiſco, ibid. n. 25.
- Fiſcus, aut Princeps, cum partis dominus erat, ſoliditatem iuxta proprium priuilegium vendere poterat, tam de iure communi, quam de iure partitarum, lib. 3. cap. 6. num. 13.
- Idque indiſtinctè, ſiue ex venditione totius rei ſequeretur vtilitas, ſiue non, vt cum Accurſio, & Odofredo contra communem, latius probatur dict n. 13.
- Fiſcus habens rem cum priuato communem, an poſ ſit eam in totum in feudum, aut emphiteuſim dare, & locare: ibidem num. 18. vbi refertur ſententia Baldi, in conſilio 336. præmitto, lib. 5. contraria M. Antonij Peregrini probatur, & melius quàm antea fuiſ ſet corroboratur.
- Fiſcus, aut Princeps, ſi rem habeat cum alio communem, an totam locare poſ ſit ad longum tempus, vel ad modicum, ibidem, num. 22.
- Fiſcus, ſicut vendit in totum ratione partis, ita & obligare, aut oppignerare in totum poteſt ex ſententia gloſ ſ æ, quæ noue, verè tamen ab authore improbatur, ibidem, num. 24.
- Fiſco, & alij, ſi res obligata ſit, tunc poteſt res ipſa per fiſcum vendi, dummodo ius creditorum non ledatur, & in primis præcedentibus, aut prioribus creditoribus ſatisfiat, ibidem, num. 25.
- Fiſcus habens tantum ius hypothecæ, non verò dominium rei pro parte pro indiuiſo, an in totum vendere poſ ſit bona communia, & per conſequens vtrum ad hunc caſum extendi debeat priuilegium, l. 2. C. de commun. rer. alien. & l. prima, C. de vendit, rer. fiſcal. cum priua. comm. lib. 10. ibid. n. 26.
- Vbi Marci Antonij Peregrini reſolutio in propoſito refertur, & ſententia authoris in medium profertur.
- Fiſcus cum habet in re ius vſusfructus tantùm, & priuatus ius proprietatis, non poteſt, nec ſolet rem vendere, niſi pro iure ſuo ex ſententia Baldi, quæ ab authore probatur, & nouiter, atque eleganter explicatur, ibid. num. 27.
- Filium, patre monaſterium ingreſ ſo, & religionem profeſ ſo, adhuc viuente, an poſ ſit petere legitimam portionem, quæ ad eum mortuo patre peruentura eſ ſet, lib. 3. cap. 12. num. 31.
- Et ibidem de intellectu textus, in cap. cum ſimus, de regularibus, latè actum remiſ ſiuè.
- Filius quilibet, vel deſcendens poſ ſeſ ſoris maioratus, dicitur ſequens in gradu poſt cum, lib. 3. cap. 15. num. 36.
- Filij vocati poſt mortem patris ſtatim admittuntur, atque ſuccedere debent poſt eum, etiamſi citra caſum mortis contingeret, quod pater excluderetur, & non ſuccederet, ibid. num. 49.
- Vbi quod maximè id procedat, cum eadem ratio ſubſiſtit.
- Filius primogeniti, furioſi, cæci, muti, ſurdi, aut alterius aliam inhabilitatem habentis, propter quam ex diſpoſitione fundatorum ſuccedere non poteſt in maioratu, fratrem ſecundogenitum excludit, dicto cap. 15 n. 55.
- Filius proditoris, ſeu hæretici in maioratu ſuccedit, & ſequentibus in gradu præfertur, ibidem, num. 56.
- Filios ob excluſionem patris, vel matris, non excludi, quando pater, vel mater nunquam fuit excluſa dum viueret, ex quo caſus fideicommiſ ſi nunquam euenerat.
- Si autem eueniſ ſet, & fuiſ ſet excluſa, ita etiam & filios eius excluſos manere, ibid. num. 71.
- Filius non poteſt perſonam patris ſui repræ ſentare, quando pater fuit omnino excluſus, ita quod non potuit vllo tempore ius primogenituræ, nec in potentia, nec in ſpe habere, lib. 3. cap. 15. num. 78.
- Filij, aut deſcendentes, quod non debeant eſ ſe melioris conditionis, quam audior ſuus, à quo habuerunt cauſam: vulgatum illud Doctorum aſ ſumptum, optimè, & verè declaratum, lib. 3. cap. 15. num. 83.
- Filius primogenitus, ſi filium habeat, nepotem poſ ſeſ ſoris maioratus, & hic nepos moriatur viuentibus auo poſ ſeſ ſore, & patre primogenito, relicto tamen filio, pronepote ſucceſ ſoris, pronepos hic ad ſucceſ ſionem maioratus admittitur, & excludit patruos, item fratres aui primogeniti, lib. 3. cap. 19. n. 200.
- Filius incapacis natus ante incapacitatem, in ſucceſ ſione maioratus patruum excludit, ibid. numero 201.
- Intelligendo ſemper prout latius declaratum, traditur, num. 202.
- Fideicommiſ ſum concernens fauorem familiæ, vel ita relictum, vt bona in familia conſeruentur, monachis, vel monialibus non competere, etiamſi monaſterium ſit capax bonorum in communi, lib. 3. cap. 12. num. 72.
- Quia eo ipſo, quod teſtator voluit, bona in familia conſeruari, intelligitur noluiſ ſe, ea ad monaſterium modo aliquo peruenire, ibid. num. 73. & vide latius numeris ſeq. per totum caput.
- Fideicommiſ ſum conditionale, an, & quando tranſmitti poſ ſit, lib. 3. cap. 19. num. 186.
- Fictio eſt in re certa, eius quod eſt poſ ſibile, contra veritatem pro veritate à iure ficta aſ ſumptio, lib. 3. cap. 17 num. 30.
- Fictio dicitur quædam legis prouiſio, ſiue diſpoſitio ita conſtabilita, ibid. num. 31.
- Fictio, & præ ſumptio in multis differunt, ibidem num. 33.
- Fideiuſ ſor, qui negat ſe fideiuſ ſiſ ſe, vtrum perdat excuſ ſionis beneficium, lib. 3. cap. 18. num. 18.
- Fœminæ regulariter ſuccedunt in quocunque maioratu, & in Regno, & in Ducatu, ſicut maſculi, dummodo non adſint maſculi in eodem gradu, licet ætate minores, & ſic cum in proximiori gradu ſunt, excludunt maſculum remotiorem, vbicumque expreſ ſ è non excluduntur à ſucceſ ſione, lib. 3. cap. 19. num. 146.
- Nec ſufficiunt ad earum excluſionem coniecturæ, quæ indubitatæ non ſint, aut euidentiſ ſimæ requiritur enim, quod euidenter, & clarè conſtet de voluntate inſtitutoris, volentis eas à maioratus ſucceſ ſione excludere, ibid. num. 147.
- Fœminæ duo, quæ in eodem gradu ſint, ſi ad ſucceſ ſionem maioratus concurrant, præfertur fœmina nata ex maſculo, & ſi vtraque ex fœmina deſcendat, præfertur maior ætate, ibid. n. 156. & ſeq.
- Fœmina maſculinitatem ſiue ſexum patris repræſentare non poteſt, qualitas namque ſexus maſculini in fœminam, patrem repræ ſentantem, non tranſit, ibid. num. 159.
- Et ideo priuilegiatam ſucceſ ſionem, ſiue eam quæ patri ob qualitatem maſculinitatis competeret ſi viueret, non poteſt prætendere. ibid num. 160.
- Fortuitos caſus in ſe ſuſcipiens, de quibus caſibus teneatur in contractu locationis, vel alio, lib. 3. c. 3. ex num. 80. Et dictum fuit ſupra, litera C. verbo caſus.
