Cæterum Petrus Surdus, de alimentis, d. tit. 1. quæ ſt. 117. in principio, fol. 153. communem hanc reſolutionem ideò impugnat, quod dicat, ſe non videre, quæ ſit diuerſitatis ratio inter filium agentem ad paternam hæreditatem, & fratrem agentem ad hæreditatem fratris, vel alterius conſanguinei. Et inde fitmiter, atque contra communem defendit, fratri, vel conſanguineo petenti hæreditatem fratris, vel conſanguinei: lite pendente alimenta præ ſtanda fore. Et in effectu breuiter ſatisfacit his, quæ in contrarium excitari poſ ſunt, atque excitantur. Nam ſi dicatur, quod fratri, aut conſanguineo non ita debetur fratris aut conſanguinei hæreditas, vt filio debetur paterna: l. in ſuis ff. de liberis & poſthumis. l. nam etſi parentibus. ff. de inofficioſo teſtamento, quo fundamento vtuntur præcipue partis contrariæ Sectatores. Reſpondet Surdus ipſe, non per illam rationem decerni filio alimenta, dum agit ad hæreditatem patris, ſed quia. non eſt iuſtum, quod per inopiam cogatur, derelinquere ius ſuum, vel illud cedere modico recepto. Item quia melius eſt, facere aliquando impendia ſuperflua, quàm iuri nocere eius, qui aliquo caſu futurus eſt dominus, per text. in dict. l. prima, §. ſed & ſi incertum ff. de ventre in poſſeſ. mitten. Quæ rationes, & aliæ ſicuti fratri, & conſanguineo æqualiter conueniunt, ita & in eis idem ius eſ ſet debet: l. illud. ff. ad legem Aquiliam. Præterea (ſubdit eruditè Petrus ipſe Surdus) quod dicimus, hæreditatem patris eſ ſe magis debitam filio, quàm fraternam, vel conſanguinei, fratri, aut conſanguineo; procedit inſpecto naturali vinculo, non quia ſortior ſit actio, quæ filio datur, quàm quæ fratri, quia inter actiones nihil magis eſt, nec minus, & ſi conſideramus hæreditatem delatam, pari iure mouentur filius, & frater, imò & eandem experiuntur actione petitionis hæreditatis, aut quorum bonorum, vel etiam rei vendicatione. Non video (Surdus metidem adiicit) quare filio prouidendum ſit, non fratri, vel alij ab inteſtato ſuccedenti, cum igitur ratio concedendi prouiſionem, ſit generalis, & conueniat etiam consanguineo, debet ad eum extendi diſpoſitio dicti §. de inofficioſo; quia lex extenditur ad limites rationis. Dixit etiam Surdus ipſe, eadem quæ ſt. 117. n. 2. vnum ſingulare in propoſito huius materiæ, videlicet, quod Doctores non mouentur ad decernendum alimenta litigatori lite pendente, ea ratione, quod de iure illi ſint debita, ſed aliis rationibus, de quibus ſuprà, quæ & conueniunt (vt ſuprà dixi) & communes ſunt etiam his, quibus de iure alimenta non debentur. Idque ex textu, in eodem. §. de inofficioſo, clarè deducitur, cùm ibidem conſideretur ſolum inopia, & ſententia antè lata, atque ob eas cauſas dicit alimenta deberi, non autem propter rationem naturalem. Quod ſi ratio naturalis ſufficeret, ad quid mentionem faceret de ſententia lata, cùm non minus alendus ſit filius de iure ante ſententiam quàm poſt. Et hactenus eruditiſ ſimi Petri Surdi obſeruationes, & traditiones in hac materia, quas amplector equidem libentius, quòd verius, atque iuris rationi congruentius exiſtimo, alimenta, & litis expenſas deberi consanguineis etiam ex tranſuerſa linea lite pendente, qui hæreditatem, aut ſucceſ ſionem prætendant, modò ipſi pauperes ſint, & iuſtitiæ non leuem præ ſumptionem pro ſe habeant. Cum vtique & pro eis militent æqualiter rationes omnes ſuperiùs adductæ, & per Surdum egregiè ponderatæ, & inde atque ad ſucceſ ſiones maioratuum id prænotandum, & præoculis habendum, ad quas frequenter (vt ſuprà quoque in initio huius. c. dixi) plures concurrunt maioratus poſ ſeſ ſore defuncto, & ſe ſucceſ ſores veros, & ſucceſ ſuros contendunt; is namque, qui ex genere, & familia inſtitutoris, ſiue eius conſanguineum, & paupertatem ſimul probauerit, prout probandam, ibid. ex communi Interpretum ſententia admonui, & pro ſe non leuem, ſiue vrgentem habeat iuſtitiæ præ ſumptionem, quæ ex vocationibus, & clauſulis inſtitutionis maioratus, nec non ſubſtitutionibus, & conditionibus deduci valebit; interim equidem dum pendet lis, ali debebit, atque litis expenſas obtinere, ne per inopiam cogatur derelinquere, vel amittere ius ſuum, quod eſ ſet irrationabile, & contra rationem tex. in d. l. 1. §. ſed & ſi incertum. ff. de ventre in poſ ſeſ ſion. mitten. contra voluntatem etiam inſtitutoris maioris fortaſ ſis, qui defuncto abſque liberis maioratus poſ ſeſ ſore eo, ex quo ſucceſ ſio delata fuit, & ſucceſ ſionis caſu illo veniente, fortaſ ſis eum admitti, qui propter inopiam litigare non poteſt, deſiderauit, ſiue eidem ex iure debetur. atque defertur ſucceſ ſio. Quæ (vt vides) fortiter adſtringunt, ſicuti & illa, quæ Petrus Surdus expendit, vltra quem & ex aliis adducor. Ac primum equidem, quod deciſio textus, in dict §. de inoſ ſicioſo, reſolutioni huic nequaquam repugnet, nec tria illa requiſita excludant quin aliis in caſibus, & in aliis etiam perſonis ob identitatem rationis ius obſeruari debeat. Id quod ex vera textus eiusdem interpretatione (de qua ſtatim agetur) euidentius conſtabit. Imò præ ſumptiones ipſ æ, quæ excitarunt Iureconſultum ibidem, vt alimenta decernenda decideret. denotant, atque innuunt apertè. ex præ ſumptionibus aliis, & vbi ipſ æ sufficienter & congruenter videantur vrgere, idem ius ſtatuendum fore. Secundò deinde & adducor ex traditionibus per multis Doctorum, de quibus ſuprà obſeruat. 2. principali, quatenus generaliter, & indiſtinctè relati ibi ſtatuerunt, alimenta lite pendente præ ſtanda actori pauperi, & iuſtitiæ non lenem pro ſe præ ſumptionem habent; & his duobus concurrentibus, de qualitate aut coniunctione perſonarum non diſtingunt. Moueor & tertiò ex verbis, & Granatensis Prætorij deciſione relatis per Didac. Couar. pract. d. c. 6. n. 6. in verſ. nec tamen negauerim. & iterum in. 4. col. ad finem, in verſ. his igitur omnibus. Vbi ſi vrgentes militent pro actore præ ſumptiones, nec rei vrgentiores appareant, dicernenda eidem alimenta lite pendente, aſ ſeuerauit Didac. ipſe: & nihil vrgere in contrarium authoritatem textus, in. §. de inofficioſi, non dubitauit Regius idem Senatus grauiſ ſimus pronuntiare. Et rectè quidem, vtpote, cum magis ex facti contingentia in eo textu, id præfigatur, ſiue ad eum modum ſtatuatur, quàm ad exclusionem iuris aliorum tot requirantur, nec conſanguineis, aut aliis agentibus præ ſumptio illa exhæredationis reſiſtat, quæ contra filium, aut nepotem eo iure, adeò fortiter vrgebat, vt ſtatim dicetur. Idcirco non modò pro conſanguineo adeſ ſe iuſtitiæ non leuem præ ſumptionem requirimus, ſed etiam pro aduerſario no adeſ ſe vrgentiorum expoſcimus, ſicuti ex Didac. Couar. nunc recenſuimus. Sed & ipſius Didaci authoritate alia, d.c. 6. n. 5. in final. Verbis, excitari potuerim; nam cum in initio eius numeri contra Guidon. & alios ſtatuiſ ſet, regulariter actori pauperi reum diuitem non cogendum lite pendente neceſ ſaria ſubminiſtrare: ſubdit ſtatim, & limitat, Guidon. ſententiam ſeruandam fore, & alimenta ſuppeditanda, vbi perpenſo ſtatu litis, & cauſ æ conſtaret aliqua non leuis præ ſumptio pro iure actoris pauperis, & Didac. retulit Cardinalis Thuſcus, pract. concluſ iuris, tom, 1. d. concluſ. 309. n. 22. & 24. & 25. & 26. Rurſus, & quarto loco adducebar, authoritate, & ſententia eorum, qui d. §. de. inofficioſo, deciſionem, extendunt ad omnes, & ſingulas perſonas cuiuſque generis de alimentis diſceptantes, vt ſcilicet eiſdem prouideatur lite pendente, modò pauperes ſint, & pro ſe habeant iuſtitiæ præ ſumptionem non lenem, & inde non reſtringere exempla dict. §. de inofficioſo, regulam hanc ob iuſtitiæ præ ſumptionem vrgentem; iuridicè ſtatuunt; qui in numero, & in ſententia prædicta poſt alios plures fuerunt conſtanter Aimon. Craueta, in conſ. 164. lib. 1. Ioannes Cephal. in conſ. 127. n. 7. cum ſeq. & n. 10. lib. 1. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 377. n. 1. cum ſeq. lib. 4. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 46. num. 5. & 6. vbi dicunt, quod non ſolum poſ ſunt peti alimenta, ſed etiam impenſ æ litis, quando litigator eſ ſet impos, poſt Cephalum, & Couarr. ibi relatos, & idem tenuit Surd. de alimentis. tit. 2. quæ ſt. 119. fol. 155. eandem quoque doctrinam ad omnes litigantes extendit indiſtinctè poſt alios Authores Hartman. Piſtor. dicti, quæ ſt. 20. n. 4. Alexa. Trentacinquius, variar, reſolution. lib. 1. de alimentis, dicta reſoluitone prima, num. 41. Simon Prætis, de interpretatione vltimar. volunt. lib. 5. interpretatione 2. dubitatione 2. num. 12. & 13. & ſeq. fol. 490. vbi notauit ea, ex quibus Iudicis arbitrium fulciri debet, vt alimenta lite pendente decernenda diiudicet, Marti. Monter à Cueua, deciſione Aragoniæ 16. n. 28. in fine, qui inquit, Aluarum Valaſcum Perfunctoria ratione malè ſuſtinuiſ ſe contrarium, Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 54. n. 46. Cæuallos, pract commun. contra communes q. 374. n. 21. & num. 22. Deindè, & quintò moueor, Petri Surd. authoritate, & reſolutionibus, dict. tit. 1. quæ ſt. 119. per totam, fol, 155. vbi ex Hoſtienſi, Speculatore, Alciato, Ioanne Lupo, Aretino, Rebuffo, Craue. & aliis ſtatuit, ac reſolutiuè affirmat, alimenta, & litis expenſas lite pendente, ceſ ſante etiam affinitate, vel alia conſanguinitate præ ſtari debere per reum diuitem actori pauperi, qui agit ad bona, quæ prætendit quouis titulo ad ſe spectare, & ſic in fortioribus terminis, ac extraneorum reſpectu (vt vides) quoniam inquit (verè quidem) quoad litem proſequendam & ius ſuum non amittendum, in eiuſmodi, quamuis extraneis, omnimodam militare rationem, quæ in filiis, & deſcendentibus, & conſanguineis, modò vrgentes, & bonas pro ſe habeant, & oſtendant præ ſumptiones (vt ego ex dictis ſuprà adiicio.) Sextò tandem & vltimò excitatus etiam fui (vt alia omittam) authoritate Pelaez à Mieres velut expreſ ſa, in commentariis de maioratu, 4. part. quæ ſt. 37. qui in eo articulo, vtrum litiganti ſuper bonis, & ſucceſ ſione maioratus ſint præ ſtanda alimenta, inquit non poſ ſe dari certam regulam, quia hoc dependet à iuſta cauſa, quam habet, & oſtendit ille, qui perit bona maioratus, & ab aliis pluribus circunſtantiis, quæ conſtare poſ ſunt, prout factorum contingentiæ docuerint, exactè obſeruando nonulla, quæ Authores ibi relati tradiderunt, & propoſuit quæ ſtionem generaliter, quando litigat aliquis, qui prætendit ſe eſ ſe legitimum ſucceſ ſorem maioratus alicuius, vel ſtatus, cum poſ ſidente ſtatum, vel bona maioratus, nec reſtrinxit terminos quæ ſtionis ipſius ad certam aliquam perſonam, vel ad filios tantum, aut deſcendentes (vt vides) & conuenit apertè Ludo. Molin. de Hiſpano. primog. lib. 2. d.c. 16. n. 36. dum etiam generaliter ſtatuit, alimenta lite pendente præ ſtanda eis, qui pro ſe habent aliquam non leuem præ ſumptionem, tametſi qualitates aliæ deficiant eis, ex his, quæ in dict. §. de inofficioſo, exprimuntur. Marti. etiam Monter à Cueua, d. deciſ. Regni Aragon. 16. n. 28. in fine. vbi contra Valaſcum reſoluit, alimenta lite pendente præ ſtanda à patruo nepoti, aut nepti. Et en etiam ſine præſtanda indiſtincte, diſputat per totam quæ ſtionem illius deciſionis.

Atque ex his quidem deducitur manifeſtè, primam illam, & ſecundam Aluari Valaſci concluſionem, quam ex ipſo deduximus ſupr. n 61. veram non eſ ſe, & communi Interpretum reſolutioni contrariam, nec ſuſtineri poſ ſe, ex ſuprà adnotatis. Ex his etiam, quæ ſequuntur, ex quibus, & tertia ipſius Authoris concluſio deterior redditur. Ex quibus etiam temperandus, atque explicandus erit Barboſa, 1. p.l. 1. ff. de ſolut. matri. num. 58. in verſ. cæterum, §. & n. 59. poſt principium, & in verſ. prout extra caſum.

Id autem vt dilucidè magis appareat, obſeruandum erit, quod licèt DD. communiter ſtatuerint, in d. l. ſi inſtituta §. de inofficioſo. ff. de inofficioſo teſtam. requiri, vt alimenta præ ſtentur lite pendente, quod filius, vel nepos habeat primam ſententiam pro ſe iam aduerſus rerum latam, Licèt ab ea fuerit appellatum, quia nihilominus ſententia adhuc appellatione pendente quandam habet præ ſumptionem iuſtitiæ, & rectitudinis: obtinuiſ ſe tamen eorundem Interpretum placito communi, alimenta lite pendente, non ſolum præ ſtanda eſ ſe ei, qui vnam ſententiam in ſui fauorem obtinuit; ſed etiam eis, qui pro ſe habent aliquam non leuem præ ſumptionem: quoniam & tunc ſubeſt eadem ratio, & æquitas, idemque ius, ex quo præ ſumptio alia vrgens adeſt pro illis; & ita deciſionem d. §. de inofficioſo, obtinere etiam in prima inſtantia, aſ ſerunt conſtanter; nec eſ ſe neceſ ſarium, quòd ſit lata ſententia in fauorem agentis: ſicuti poſt alios Authores probarunt Didac. Couar. pract. dict. cap. 6. num. 6. In verſ. ſecundum quod Doctores, Ioannes Cephalus, in conſ. 127. n. 10. l. 1. Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. c. 16. n. 36. Lara, in dict. §. ſi vel parens. l. ſi quis à liberis, num. 44. Iacobus Menochius, lib. 1. præ ſumptione 35. num. 3. & 4. Rota Romana, Bellamera, Abbas, Rebuffus, Dueñas, Benincaſ. Hieronym. Gabriel, Ioſephus Ludouicus, Simon de Prætis, Quinti. Mandoſ. Aſin. & alij, cum quibus ita pariter reſoluit Petr. Surdus, de alimentis, tit. 1. quæ ſt. 112. num. 18. & 19. fol. mihi 149. & vltra relatos ab eo idem quoque firmarunt Hippol. Riminald. dict conſ. 377. num. 3. & 4. lib. 4. qui inquit, quod ad inducendam præ ſumptionem iuſtitiæ, licèt exemplum poſuerint Doctores ex textu in d. §. de inofficioſo, quando pro actore ſit lata ſententia, attamen quia exempla non reſtringunt regulam, meritò idem erit, ſi ſimus in prima inſtantia, & alia præ ſumptio ſubſit, quàm ſententiæ latæ, quia æquitas d. §. militat etiam in prima inſtantia, vt per Afflictis, deciſ. 11. Andr. quoque Fachineus, eandem ſententiam tenuit, controuerſiarum iuris, lib. 12. c. 62. & in conſ. 42. num. 25. & 26. lib. 1. Hieronymus de Cæuallos, pract. commun. contra commu. q. 734. n. 21. vbi inquit, quod licèt textus, in dicto §. de inofficioſo. loquatur in cauſa appellationis, tamen ex identitate rationis, idem dicendum eſt in cauſa principali, Monter à Cueua, dict. deciſ. 16. Regni Aragon. n. 27. vbi quod non maior ratio eſt concedendi alimenta in cauſa appellationis, quàm in principali: Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 55. num. 51. vbi quod præ ſumptio iuſtitiæ adeſ ſe dicetur, nedum lata ſententia pro paupere, ſed etiam in prima inſtantia, ſi ſubſit alia præ ſumptio: Cardinalis Thuſcus, pract. concl. iur. 1. tomo, lit. A.d. concluſ. 309. n. 20. & ſeq.

Nec huic reſolutioni (quæ & vera eſt, & in praxi ſeruanda omninò, & in Regio Granatenſi Prætorio fuit aliquando ſeruanda, vt Didac. teſtatur pract. d.c. 6. n. 6. col. 4. in principio) obeſt deciſio text. in d. l. ſi inſtituta. §. de inofficioſo. ff. de inofficioſo teſtamento. Cui vltra communem conatur reſpondere, & nouiter reſpondet Monter à Cueua, d. deciſ. 16. n. 27. Alij etiam aliter reſpondent, vt conſtat ex his, quæ tradiderunt Couar. vbi ſuprà. Aluarus Valaſcus, dict. conſultatione prima, n. 12. verſic. & ad textum, Menoch. lib. 1. d. præſumptione 35. n. 4. Barboſa, 1. p.d. l. 1. ff. ſoluto matrimonio, n. 59. communiter tamen reſpondetur, procedere eum textum attento iure antiquo Digeſtorum, quo exhæredatio patris ita filio nocebat, vt filio incumberet onus probandi, nullam cauſam ingratitudinis commiſ ſiſ ſe. cùm exhæredatio ſemper præ ſumeretur iuſta, ideò ad eneruandam præ ſumptionem inſurgentem ex hæredatione paterna, oportebat, quod filius exhæredatus haberet pro ſe ſententiam, vt ei alimenta præ ſtarentur, & præ ſumptio illa extingueretur. Cæterum hodie cum exhæredatio paterna filio non adeò noceat, imò hæredi incumbat onus probandi, filium iuſtè fuiſ ſe exhæredatum, hodie etiam pendente inſtantia, & antequam feratur prima ſententia pro filio, aut alio litigatore, alimenta ei præſtanda ſunt, dummodò loco illius ex ſententia reſultantis, alia concurrat præ ſumptio, & ita ſuperius præcitati Authores explicarunt, & Andreas Fachin. controu. iur. lib. 12. d.c. 62. & in conſ. 42. nu. 25. & 26. lib. 1.

Surdus verò, tit. 1. d.q. 112. n. 19. folio 149. inquit, magis arridere aliam ſolutionem ad eum text. videlicet, quod ex facti contingentia foret lata ſententia in fauorem filij, eáque ratione dicit textum moueri ad decernendum alimenta: nec tamen ideò negat, quin ſi alia præ ſumptio ſubeſ ſet, quàm ſententia, idem omnino foret; nec dixerit, ſententiam eſ ſe neceſ ſariam, ideò vbi æquipollens cadit ratio, idem eſt dicendum. Et id ipſum, quod in eo textu, ita ex facto contigerit, nec fiat fundamentum in ſententia lata, ſed magis in paupertate, & quod ita ſtatutum fuerit propter inopiam, non quod ſententia lata eſ ſet pro filio; obſeruauit Fachin. in duobus locis nunc relatis.

Ego verò (vtcunque res ſe habeat) firmiter tenuerim; text. in d. §. de inofficioſo, reſolutionibus ſuperioribus non obeſ ſe, ex eo potius validum deduci, atque confici argumentum, ad probandum, lite pendente alimenta, & litis expenſas ſuppeditari deberi ei, qui paupertatem ſimul, & iuris præ ſumptionem non leuem pro ſe obtinet, nam ex quo ex præ ſumptione innititur textus ipſe; ex aliis etiam præ ſumptionibus, in aliis itidem caſibus, & Perſonis idem proculdubio ius ſtatui debebit, modò pro reo non vrgeat vehementior aliqua præ ſumptio, vt ſuprà dictum quoque fuit, & circa prætendentes ſucceſ ſionem maioratus adnotatum expreſ ſim, clauſulas inſtitutionis ipſius, ſubſtitutiones etiam, vocationes, atque conditiones inſpiciendas omninò, ex ipſis namque congruentius Iudices inſtruentur; & an debeant; necne, alimenta huiuſmodi, & litis expenſas litigatoribus ſubminiſtrare, diiudicabunt maturiùs. Idcirco Ludo. Molin. de Hiſp. primog. l. 2. d.c. 16. n. 45. obſeruatio illa, iuridicè, & rectè procedit, alimenta. inquam, lite pendente deneganda eſ ſe, quando exhibetur in iudicio ſcriptura, excludens omnino intentionem agentis, niſi dolus, & violentia præ ſumatur, vt ibi explicat, atque ex his explicari latius poterunt, quæ hoc eodem lib. 3. c. 2. ſcripta reliquimus. Et vltra exemplum Molinæ poterit aliud ſubiici, quando inquam poſ ſeſ ſor maioratus exhiberet in iudicio ſcripturam inſtitutionis eiuſdem, ex qua conſtaret dilucidè, actorem ius non habere ad maioratum eundem, vel ob defectum qualitatis, aut conditionis alicuius ab inſtitutore expreſ ſ æ, & requiſitæ, vel ob aliam quamlibet rationem probabilem & apparentem, & quæ Iudicum animum adducere poſ ſit, quorum arbitrio, & clauſularum earundem, ſiue inſtitutionum, & vocationum formæ, & verbis res hæc relinquitur omninò.

Et hæc quidem ſi diſcutiantur, atque maturè ita intelligantur, facilis erit alterius in hac eadem materia controuerſiæ reſolutio, Vtrum inquam alimenta, quæ lite pendente dantur pauperi litiganti iure prouiſionis, imputentur eidem, ſi obtineat; vel reſtituantur per eum, ſi in cauſa ſuccumbat. Et an alimenta metipſa non aliter præ ſtentur, quam prius præ ſtita cautione, & quid cautio continere debeat, & an iuratoria cautio ſufficiat, ſi ſatis datio præ ſtari non poſ ſit. In qua equidem Didac. Couar. pract. dict. c 6. num. 7. dict. §. ſi vel parens, num. 54. Molina, de Hifpanor. primogen. lib. 2. d.c. 16. num. 41. & 42. & 43. Barboſa, 1. p. dict. l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 60. arbitrati fuerunt, dandam fore cautionem idoneam de reſtituendis his alimentis, & expenſis, ſi actor ipſe in cauſa ſuccubuerit, aut imputandis, vbi is victoriam obtinuerit. Et formam fideiuſ ſionis huiuſmodi ſcripſit Molina, nunc relatus. Et quando ſatiſdatio præ ſtari non poteſt, totum hoc Iudicis arbitrio reliquit, conſiderando, an is qui litigat, ſe filium eſ ſe contendat, vel ſit extraneus, qui non tantam pro ſe præ ſumptionem habeat, ſicuti etiam vt reſtituantur, vel non, alimenta, & expenſ æ metipſ æ, antea conſiderauerat, n. 40. & 41. & Couarruuias etiam eodem capite 6. numero finali, Cardinalis Dominicus Thuſcus, tomo primo, dicta concluſione 309. num. 31. & duob. ſeqq.

Cæterum contrariam ſententiam, imò cum de alimentis prouidetur actori pauperi litiganti, fideiuſſionem aliquam, nec cautionem non eſ ſe neceſ ſariam, tenuit Maſuerius, in ſua praxi, in titulo de poſ ſeſſo. n. 27. ſequitur Menochius, lib. 1. d. præ ſumptione 35. num. 36. & duobus ſeqq & veriorem ſententiam dixit Petrus Surdus, de alimentis, tit. 1. q. 125. per totam, fol. mihi 161. vbi iuridicè, & rectè confutauit diſtinctionem, ſiue limitationem illam Menochij, traditam d. præ ſumpt. 35. n. 38. ex eo, quod vbi Iudex de calumnia, vel fraude actoris ſuſpicatur, non debet alimenta decernere, cum ſ æpiſ ſimè dictum fuerit, alimenta non deberi lite pendente, niſi ſtante præ ſumptione iuſtitiæ non leui pro actore, & pro hac ſententia concludentes rationes conſiderauit Surdus metipſe, videlicet, quia fieri non debet, quod factum non releuat, & lex abhorret actus fruſtratorios, & difficile eſt fideiuſ ſores inuenire, præcipuè in eo, qui nihil poſ ſidet, & eſt egenus, qualis eſ ſe debet, filius, vel alius, qui lite pendente ſibi prouideri de alimentis expoſtulat. Fieri autem non debere id. quod factum non releuat, vel quod fruſtratoriè fieret, ex eo deducit, quod eodem tit 1. q. 124. per totam, folio mihi 160. egregiè equidem, atque concludenter probauerat poſt alios Authores, quos ibidem adducit num. 4. in eandem ſententiam; Alimenta, quæ lite pendente dantur iure prouiſionis, neque imputari, neque reſtitui ab actore, qui in cauſa vel obtineat, vel succumbat: & id non ſolum intelligit reſpectu mulieris, quę ventris nomine fuit in poſ ſeſ ſionem miſ ſa, quæ non imputat ſibi alimenta, quæ percepit, niſi doloſe dixerit ſe prægnante, l. 1. §. intereſ ſe. ff. ſi mulier vent. nom. in poſ ſ. calum. cau. eſ ſe dicat. & reſpectu filij, qui non reſtituit alimenta patri, quæ recepit pendente lite ſuper filiatione, vt tenent Authores permulti relati per Surdum ibi, num. 2 & reſpectu mulieris, quæ ſuccumbens non reſtituit viro alimenta, quæ percepit pendente lite ſuper matrimonio, vt ibidem probat n. 3. Sed & generaliter (vt dixi) in aliis cauſis, & in perſonis quibuſcunque, quibus ob paupertatem, & iuſtitiæ præ ſumptionem non leuem, alimenta deberi iure conſtiterit. Et ad text in dict. §. intereſ ſe. ad text. etiam in l. cum autem §. cum redhibetur, ff. de ædilitio edicto, quibus Didac Cou. & cæteri contrariæ partis Sectatores excitantur præcipuè, ingenioſe reſpondet, & ſubtiliter; & concludit, hanc opinionem non ſolum approbatam, ſed etiam veriorem, & humaniorem, rationibus etiam partis contrariæ ſatisfacit, ac principaliter ei, quod ita pauperes inuitentur ad mouendum indebitam moleſtiam. reſpondet ſingulariter, & iuxta ea, quæ ſuperius adnotata reliquimus calumniam hanc ceſ ſare, auertíque omnem ſuſpicionem temeritatis ex præ ſumptione, quæ eſt omnino neceſ ſaria, antequam Iudex alimenta decernat actori, in bonis, quæ petit. Nullo enim caſu erit locus ſuſpicioni, quandoquidem pro actore eſt ſententia, aut boni iuris præ ſumptio, & tunc ceſ ſat ſuſpicio calumniæ, aut non extat, & tunc Iudex alimenta non decernit. Quod eſt optimè, atque eruditè dictum, & ideò latius non agitatur hoc loco, quod d. quæ ſ. 124. tit. 1. plena, ac eleganti manu diſcutiatur per ipſum Surdum, qui & tit. 6. q. 20. fol. mihi 374. & 375. in principio, in eadem ſententia Perſiſtit, dicens quod repetitio non datur alimentorum, quæ lite pendente ſoluta fuere, etiamſi ſuccubuiſ ſet, qui illa recepit. Et vltra relatos per Surdum, opinioni Maſuerij, & ſequacium, ſe potius accedere, & contrariam. Didac. Cou. & ſectatorum eius improbate, profitetur, & improbat eleganter, & ad tex. in d. §. intereſ ſe Reſpondet etiam Alua. Valaſ. d. conſult. 1. n. 7. per totum, & vide num. 8. vbi inquirit, vtrum alimenta lite pendente teneatur ſubminiſtrare creditor debitori inopi, quem pro debito ciuili fecit incarcerari

Sequitur autem iuxta ſuperiora, quod quemadmodum ex ſententia eorum, qui cautionem exigunt minus iuridicè, præ ſtari debent alimenta prædicta poſt latam primam ſententiam, à qua fuit appellatum, ſi litigator ipſe præ ſtet idoneam cautionem de reddendis alimentis, & ſumptibus litis, ſi victus fuerit, nec ſuſpenditur dicta obligatio per appellationem, vt ex aliis reſoluit Barboſ. 1. p.l. 1. ff. ſoluto matrimonio, num. 60. ita pariter, & iuxta ſecundam hanc, & veriorem ſententiam, alimenta eadem lite pendente præ ſtanda fore poſt primam ſententiam latam, & ſi ab ea fuerit appellatum, quamuis litigator non præ ſtet dictam cautionem, cum nec cauere, nec reſtituere alimenta percepta ipſe teneatur, vt ſuprà diximus: Et à ſententia in cauſa alimentorum non admittitur appellatio quoad effectum ſuſpenſiuum, licèt ſecus ſit quoad deuolutiuum, vt ex aliis multis Authoribus reſoluit idem Barboſa, eadem 1. p. l. 1. ex n. 56. & n. 57. fol. mihi 217. latiùs Petrus Surd. de alimentis, tit. 9. priuileg. 96. per. totum, fol. mihi 568. Cæ ſar Barzius, deciſ. Bononiæ 69. per totum, & n. 18. & 32. Alexand. Trentacinquius, var. reſolut. lib. 1. tit. de aliment. reſol. 1. n. 17. & 18. vbi id ipſum explicat, fol. 116.

CAPVT XXVIII.

Ad ea, quæ cap 6. huiuſce lib. 3. & cap. 28. lib. 2. ſcripta fuere, addenda nonnulla, quæ etiam pertinent ad poteſtatem Principis, vt tollere, aut mutare valeat teſtatorum voluntates quoad fideicommiſ ſa, & maioratus ex cauſa publicæ vtilitatis. Et an procedat id duntaxat, quando non aliter conſuli poteſt publicæ vtilitati. Principi etiam aliquid ateſtanti vtrùm plena fides adhibenda ſit, ad Clemen. vnicam, de probat. & an cauſ æ cognitio, atque vocatorum, ſiue ſubſtitutorum citatio neceſ ſaria ſit, vt iuri eorum præiudicium generetur, & derogetur. Deinde, clauſulæ, ex certa ſcientia, & motu proprio, & de plenitudine poteſtatis, & pro expreßis habentes, cuius effectus, & virtutis ſint in propoſito, & in aliis quibuslibet regulariter. Rurſus, in Principe iuri alterius præiudicante, an præ ſumatur iuſta cauſa, & an ipſius aſ ſertio, ſiue expreſ ſio ſufficiat. Denique, de ratione, & interpretatione l. 7. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, circa diuiſionem duorum maioratuum, qui ex cauſa matrimonij vniuntur, & excedunt ſummam prætaxatam ibi, breuis, & notanda reſolutio, atque explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Cardinalis Dominicus Thuſcus laudatur.
- 2 Princeps, qui ex cauſa publicæ vtilitatis tollere, aut immutare valet teſtatorum voluntates quoad fideicommiſ ſa, & maioratus, & iuri ſubstitutorum præiudicare; vtrum id duntaxat efficere valeat, quando aliàs publicæ vtilitati conſuli non poteſt. Et vide numeris ſeq. vſque ad n. 12. & notabilem reſolutionem, atque ſuperiorem omnium ſummam traditam, n. 11.
- 3 Principis authoritas, ac poteſtas, qualis & quanta, generaliter loquendo. Qualis etiam Princeps ipſe habeatur, & præ ſumatur inter homines.
- 4 Aimon. Crauetæ conſ. 463. num. 7. & 8. lib. 3. explicatur.
- 5 L. Regiæ 7. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Conditores, nequaquam conſideraſ ſe, nec diſtinxiſ ſe, an aliunde conſuli poſ ſet publicæ vtilitati per Principem, vt iuri primogenitorum derogaretur. Sed duntaxat ex cauſa publicæ vtilitatis excitatos fuiſ ſe præcipuè, & legis ipſius conſtitutionem effluxiſ ſe; noua & ſingularis Authoris conſideratio in hac materia.
- 6 L. Regiæ 7. tit. 7 lib. 5. recop. conſtitutio, quæ ex cauſa ibi expreſ ſa, quoad omnes caſus generaliter iuſtificatur, & obtinet. Quod non leuem, imò vrgentem præ ſtet arguendi, & ſuadendi rationem, idem in caſu particulari obtinere debere. Vt ſcilicet in caſu particulari, quoad immutandam teſtatoris voluntatem, & iuri vocatorum, aut ſubſtitutorum præiudicandum, Principis diſpoſitio, quæ ex eadem cauſa, vel alia ſimili publicæ vtilitatis emanauerit, iuſtificari debeat omninò. Noua etiam, & vera, atque valde notabilis Authoris conſideratio in hac materia.
- 7 Sub reptio, & obreptio vitiat ipſo iure, & reddit nullam gratiam, ſeu conceſ ſionem, aut priuilegium Principis.
- 8 Raphaëlis Fulgoſij conſ. 20. ex n. 6. nouiter & ſubtiliter, verè tamen & dilucidè explanatur: & vide etiam n 11.
- 9 Regiæ l. 7. tit. 7. lib. 5. conſideratio proponitur, quæ ſuperiùs dictis conuenit.
- 10 Publicæ vtilitatis cauſam dici, vt Principis poteſtas quoad derogandum iuri tertij iuſtificetur, quando ipſe ex cauſa remunerationis ſeruitiorum excitatus fuerit, prout hic adnotatur.
- 11 Et ſuperiorum omnium, ex numero 2. prolatorum, ſumma quædam, atque notanda, & vera traditur reſolutio.
- 12 Principi aliquid atteſtandi, vtrum plena fides adhiberi debeat, ad Clementinam vnicam, de probationibus.
- 13 Princeps vt ex cauſa publicæ vtilitatis immutare valeat maioratus clauſulas, aut diſpoſitiones, & iuri vocatorum, ſiue ſubſtitutorum præiudicium irrogare, vtrum cauſ æ cognitio, & probatio, atque eorundem citatio neceſ ſaria ſit. Vbi in id commemorantur, atque permulti iuris Interpretes aggregantur, ex quibus in effectu diuerſ æ emanant ſententiæ pro caſuum occurrentium diuerſis qualitatibus, & circunſtantiis. Sed regulariter loquendo, cauſ æ cognitionem eſ ſe neceſ ſariam, citationem etiam requiri, frequentiori placito receptum apparet. Aliquando tamen neceſ ſariam non eſ ſe, vel defectum eius non vitiare Principis diſpoſitionem, vel conceſ ſionem, ijdemmet notarunt Authores. Veluti cum pars nihil opponeret, quod proficiat, aut contradicere non poteſt. Siue contradicendo, actum impedire. Vel quando conſtat, quod voluit Princeps eiſdem præiudicare, quomodocunque res ſe habeat. Aut cum Princeps, et ſi vocatos, aut ſubſtitutos non citauerit; plene tamen fuit de omnibus informatus, atque inſtructus. Siue clauſulas, vocationes, & conditiones cognouit, & vidit, & nihilominus diſpoſitionem immutare, & iuri vocatorum præiudicium irrogare voluit deliberatè. Vel alia ſimilia interuenerunt, quæ Iudices debent maturè perpendere, vt conceſ ſionem Principis, de iure obtinere firmitatem, vel non, deliberent iuridicè.
- 14 Clauſulæ ex certa ſcientia, & motu proprio, & de plenitudine poteſtatis, clauſulæ etiam ſupplentes, & pro expreſ ſis habentes: qualis, & quanta ſit virtus, & vis. Vbi pro huiuſce articuli explicatione aggregantur, & commemorantur Authores nonnulli. Ex quibus mira Scribentium omnium varietas, & inconſtantia in hac materia deducitur, atque detegitur. Aliquando namque maximam vim, & effectum prædictarum clauſularum probarunt. Aliquando eam elidunt. Nec maiorem vim, aut efficaciam actui tribuunt, quam ipſe de ſe habeat, clauſulis eiuſmodi deficientibus. Maiorem etiam vim tribuunt quandoque. Maiori verò ex parte (& verius equidem in puncto & rigore iuris) eam videntur ſententiam ſuſtinuiſ ſe, quàm ex Ario Pinello, hic adiicimus. A qua tamen aliquando recedendum ex caſuum occurrentium contrariis qualitatibus, & circunſtantiis, ſiue quæ contrarium ſuadeant, monemus. Et Iudicis diſcreti arbitrio definiendam rem, ſecurius credimus.
- 15 In Principe iuri alterius præiudicante, vtrum iuſta cauſa præ ſumatur, & an ipſius aſ ſertio, ſiue expreſ ſio ſufficiat.
- 16 Quòd ſufficiat ex ſententia multorum.
- 17 Quòd non ſufficiat ex ſententia aliorum.
- 18 Quod ita demum ſufficiat, ſi expreſ ſa fuerit, ex ſententia quorundam, quæ ab Authore probatur, & aliorum authoritate comprobatur.
- 19 Princeps ex cauſa publicæ vtilitatis, & legem generalem condendo, tollere, aut immutare valet teſtatorum voluntates quoad fideicommiſ ſa, & maioratus, & iuri primogenitorum, ſiue ſubſtitutorum derogare, & præiudicare.
- 20 Sicuti ex d. l. Regia 7. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ factum eſ ſe apparet, & iuri primogeniti derogatum, quando ex cauſa matrimonij vniuntur maioratus duo, qui ſummam ibi præfixam excedant.
- 21 Et idem ius obſeruandum eſ ſe, quando ſucceſ ſione, vel alio modo extra cauſam matrimonij vniuntur, vt hic obſeruatur, & numeris ſeqq.
- 22 Ratio legis, vel dispoſitionis cuiuſque eſt anima legis, & ſpiritus diſpoſitionis, & potior pars ipſius, imo & ipſa diſpoſitio. Et ſic ſufficit, quod caſus decidatur in ratione legis, licet non decidatur in verbis. Expreſ ſum enim dicitur, quod ratione legis comprehenditur. Nec dicitur fieri interpretatio extenſiua, ſed comprehenſiua.
- 23 Et ideò ratio legis attendi debet omnino, & principaliter in conſideratione haberi, non aliter attento ſono verborum. Idque in omni diſpoſitione legali, contractus, teſtamenti, & qualibet alia.
- 24 Ampliatùrque, vel reſtringitur, vel declaratur, aut verificatur diſpoſitio quælibet ex ratione qua diſponens motus fuit ad diſponendum, inſpiciendo principaliter, an intentio, & finis rationis ſeruetur ad vnguem.
- 25 Pelaez à Mieres opinio contraria ei, quam Author probauit ſuprà, n. 21. confutatur nouiter per Authorem.
- 26 Reg l. 7. tit. 7. lib. 5. conſtitutio, quod nouum decidat caſum, & notatu dignum in materia repræſentationis, nec l. Tauri 40. deciſum; prout hic nouè, & ſingulariter obſeruatur.
- 27 Et circa l. eandem 7. noua conſideratio profertur, vt hic videbitur.

