Quartò deinde conſtituo, ideò dictum à me ſuprà, num. 152. veram non eſ ſe, aut ſaltem ita abſolutè, & indiſtinctè procedere non poſ ſe ſententiam eorum, qui aſ ſerunt metum reuerentialem ſolâ præſentiâ eius, cui reuerentia debetur, illatum præ ſumi, & conſequenter actum geſtum abſque aliis adminiculis irritare; quòd forſan ea opinio aliquando vera eſ ſe poſ ſit, & in caſu occurrenti practicari debeat, etiamſi minæ aut verbera non præceſ ſiſ ſent, modò non ita diſtinctè, & abſolutè accipiatur, vt puta, ſi patris vel mariti iubentis magna ſit authoritas, qui ſoleat deſ æuire in eos, qui ſibi non obtemperant; tunc enim ſolo metu reuerentiali, minis quoque ceſ ſantibus, actus geſtus reſcindetur, vt cum Boërio deciſion. 100. n. 19. in ſpecie ſcriptum reliquit D. Anton. de Padilla in d. l. interpoſitas, C. de tranſactionibus, num. 20. in fine, & eum non referens Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 136. num. 8. & præ ſumpt. 127. num. 13. lib. 3. vbi relato Socino iunior. in conſil. 47. num. 33. lib. 3. admonuit, ſolam ipſam Maioris præſentiam metum probare, ſi modò ex Iudicis arbitrio huiuſmodi ſit, vt probabiliter metus dici poſſet, vel ſi talis ac tanta eſ ſet reuerentia pro perſonæ conditione, vt iudex æ ſtimare poſ ſet, metu conſenſum adhibitum: ad huius namque rei iuſtificationem, ſatis eſt timeri per patrem aut maritum vim inferri poſ ſe, quamuis adhuc illata non ſit, nec etiam minæ præceſ ſerint, vt cum aliis ſcripſerunt Hippol. Riminald. in conſilio. 48. lib. 11. Pariſius in conſilio 58. num. 66. lib. 4. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 29. num. 34. lib. 1. Ioannes Guttierez dicto conſilio 16. num. 11. & vltra eos in terminis noſtris quoad reſciſ ſionem contractus per vxorem facti, ſimili ratione vtitur Bertrandus in conſilio 163. num. 7. & 8. & in conſil. 126. n. 8. volumine 3. & an vxor viro ſuo valdè ſubdita fuerit, & perhorreſcens admodum maritalis auſteritatis toto tempore vitæ ſuæ extiterit, duráque eiuſdem viri conditio, rectiſſimè conſiderauit, & ob id ſolum contractum reſcindendum putauit Martinus Monter à Cueua cauſarum regn. Aragon. deciſ. 45. in prima parte responſi pro vxoris amita, num. 56. folio mihi 502. & n. 59. verſiculo ex eo etiam, folio 503. vbi cum aliis multis in caſu ſibi conſulto conſiderauit etiam, virum auſterum, iracundum, ſeuerum, & in lucris quærendis & captandis valdè expertum & ſagacem fuiſ ſe, & num. 60. & num. 57. eodem folio 503. ex ſententia Cardinalis Barbatiæ, & aliorum multorum probauit, Iudicem facilem eſ ſe debere ad pronuntiandum, mulierem non ſponte contractui conſenſiſ ſe; imò præ ſumere debere, renuntiationes, obligationes, & alios contractus à mulieribus ſub virorum poteſtate conſtituris celebratos, ad eorum preces, inſtigationes, & nutum fieri, & metu reuerentiali inductas; quod etiam tenuerunt poſt alios multos Ioannes Cephalus in conſilio 405. num. 36. lib. 3. Menochius in conſilio 29. num. 18. lib. 1. Hippol. Riminald. in conſil. 295. num. 73. verſ. 2. volumine 3. & huic præſumptioni locum eſ ſe, nullis etiam minis præcedentibus poſt Aretinum, Ripam, & alios, cenſuit Menochius in conſilio 1. num. 492. & ſeq. lib. 1. Pancirolus in conſilio 1. num. 76. cum ſequentibus, quorum reſolutiones in propoſito, multis ab hinc diebus ego legeram, & memoriæ commendaueram; nunc tamen inuenio eos præcitatos in idipſum per Martinum Monter à Cueua vbi ſuprà, eò etiam tendunt Roderic Suarez obſeruationes allegation. 24. vbi ad finem diſtinguendum putauit; quòd ſi vxor ad vtilitatem viri ſui contraxit, tunc præter vtilitatem conſideretur, an mulier multùm obediens & tenera ſit, & quæ virum amet, iracundúmque etiam in alios perhroreſcat; tunc enim, his concurrentibus quoad reſciſ ſionem actus, ſufficiens metus probatus cenſebitur ex ſententia ipſius, cui ſubſcribunt, eam commendant & nonnullis comprobant Oſaſcus deciſione 179. num. 3. Ioannes Garſias de nobilitate, gloſ ſa 17. num. 12. & 15. idem etiam obſeruauit (ſed nullum ex prædictis Authoribus refert) Balthaſar Mogollon. dicto tractatu, de his quæ vi, metúſve causâ fiunt, cap. 4. §. 1. vbi num. 5. in primis conſtituit, metum reuerentialem illatum præ ſumi, & actus geſti annullationem induci, quando interuenit expreſſum mandatum eius, cui reuerentia debetur, etiamſi minæ, aut verbera non præceſ ſerint, vt latiùs ibi probat, & in id citat text. qui verè in hoc caſu procedit in l. velle, 4. ff. de regulis iuris, dum dicitur ibi: Velle non creditur, qui obſequitur imperio patris vel domini. Quod tamen vltra eum ego intelligerem iuxta ea, quæ modò adnotaui, hoc eſt, ſi patris aut mariti iubentis magna ſit authoritas, magnáve reuerentia, ſiue auſteræ, iracundæ, aut ſeueræ conditionis; aliàs enim ſolum mandatum non ſufficeret, vt putà ſi eius qualitatis imperans eſ ſet, vt ei non obſequi facilè mulier aut filius poſ ſet, & in his terminis loquuntur Suarez, Padilla, & alij Authores relati ſuprà, nec ſolo mandato contenti ſunt.

Deinde in præfata contrarietate Doctorum ipſemet Mogollon. ſic diſtinguendum putauit, vt conſtitui debeat, quòd duplex ſit reuerentia: vna ſimpliciter, & in gradu poſitiuo; altera nimia, & in gradu ſuperlatiuo. Primo caſu, quando eſt talis perſona, cui ſolum reuerentia debetur ſimpliciter, vt putà ſi eſt ita ignauus, aut vilis pater aut maritus, aut eius conditionis, quòd filius aut mulier audeat dicere Nolo; & tunc procedat opinio dicentium, metum ſolum reuerentialem non ſufficere, ſed quòd præcedere debeant verbera, minæ, vel mandatum. Secundo verò caſu, quando eſt perſona ita grauis, quòd ei debeatur reuerentia nimia, tunc temporis procedat opinio illa, quòd ſufficiat ſola præ ſentia etiam abſque mandato, vel ſolus metus reuerentialis abſque minis, vel verberibus, per text. in l. penultima, ff. de furtis, & in l. prima, §. quæ onerandæ, ff. quarum rerum actio non detur, quæ duo iura in hoc caſu debent induci; nam in dicta l. penultima, ſic ſcribitur: Et hoc modo patronus quoque liberto, & is, cuius magna verecundia, ei quem in præ ſentia pudor ad reſiſtendum impedit, furtum facere ſolet. Et in dict. §. quæ onerandæ, in hunc modum dixit Iureconſultus: Et hoc causâ cognitâ, ſi liquidò appareat libertum metu ſolo, vel nimia patroni reuerentia ita ſe ſubieciſ ſe. Quo loco adnotandum erit vltra prædictum Authorem, & alios, appoſitam fuiſ ſe alternatiuam metus aut reuerentiæ, ad cuius veritatem ſolùm deſideratur alterius partis adimplementum, cap. in alternatiuis, cum vulgatis, de regulis iuris, lib. 6. & ſic probatur expreſſim, ſufficere ſolum metum reuerentiæ nimiæ, ſicut & alius metus ſufficeret; non tamen ita indiſtinctè dicitur, reuerentiæ metum ſufficere, ſed nimiæ reuerentiæ metum neceſ ſarium eſ ſe, expreſ ſum eſt; & in iſto caſu nimiæ reuerentiæ, ſic tenuiſ ſe expreſsè Baldum, Capram, Barbatiam, Romanum, Hippol. de Marſil. Padillam & Menchacam, firmat ipſe Mogollon. vbi ſuprà, qui tamen non retulit Menochium, nec cæteros adductos à me ſuprà, ex num. 156. vſque ad num. 160. qui in effectu ad hoc tendunt, quatenus non quacunque reuerentia contenti ſunt, ſed viri aut patris conditionem, & qualitatem reſpiciunt; in eodem etiam caſu reuerentiæ nimiæ loquuntur Zaſius in dict. §. quæ onerandæ, Galli. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruatione 117. num. 4. vbi poſt alios ibi relatos dicit nimiam reuerentiam coniugalem inducere iuſtum metum, & actum vitiare, Menochius in conſ. 67. num. 70. lib. 3. & nullo ex ſuperioribus relato, eandem reſolutionem in hoc caſu amplectitur, & pro ea citat Suarez, Matiençum, Guttierrez, Ioannem Garſiam, & Bernardum Diaz, Pater Thomas Sanchez de matrimon. lib. 4. diſput. 6. num. 11. fol. 711. vbi dicit, quòd in aliquo caſu, attentis particularibus circumſtandis poſ ſet admitti eorum opinio, qui ſolum metum reuerentialem ſufficere aſ ſerunt, nempe ſi cum metu reuerentiali concurrat, filium eſ ſe valdè præceptis paternis obtemperantem, & mulierem valdè imbecillem, virumque crudelem & auſterum circa vxorem, vel patrem erga filium ſibi non conſentientem; tunc enim ſi pater, aut vir præcipiat vxori, vt actum quemcunque gerat, ſufficiens metus eſt ad reſcindendum illum, ſicut è contra ſufficiens non erit, ſi contingat filium tam ſui iuris & arbitrij eſ ſe, & adeò iuſ ſa paterna paruifaciens, vt non reperiatur in ipſo reſpectu patris timor reuerentialis, vt ipſemet Author adnotauit dicta diſput. 6. quæ ſt. 4. in principio, fol. 715. cui ego addendum arbitror Barbatiam in conſ. 60. à n. 1. vſque ad. 4. lib. 1. Alexandrum in l. ſi cum dotem, §. eo autem tempore, num. 11. ff. ſoluto matrimonio, vbi inter reuerentiam ſimpliciter ſumptam, & nimiam reuerentiam apertè conſtituunt diſcriminis rationem; conſiderant etiam, ſolam reuerentiam vxoris circa maritum non ſufficere ad reſcindendum contractum geſtum, ſed inſpiciendum eſ ſe, an vxor nimiam reuerentiam ad virum ſoleat habere; ac denique Ludouici Molinæ in propoſito huius materiæ conſiderationem: is enim de iuſtitia & iure, tom. 1. tractat. 2. diſp. 135. in verſ. quod dictum eſt, fol. 733. ſic expreſ ſim ſcribit: Quod dictum eſt de precibus importunis, quæ moleſtiam ac tædium pariunt, dicendum maiori cum ratione eſt de reuerentiali timore vxoris comparatione mariti, aut filij comparatione parentis: præ ſertim ſi vultu, aut aliqua ratione oſtendant, ſe ægrè ferre, quòd ab eis non inſtituantur hæredes, aut legatarij, aut quòd in ſcriptis, & occultè liberè de ſuis bonis disponant, præ ſertim cùm timere ij meritò poſ ſint; quòd ſi mortem euadant, moleſtiam ea de cauſa patiantur reliquo vitæ tempore. Remanet ergo ex dictis adhuc, ſolum metum reuerentialem, regulariter aut abſolutè loquendo, non ſufficere ad annullandum, vel reſcindendum actum geſtum, ſed ſimul cum illo verbera aut minas interuenire, aut ſaltem minis quoque deficientibus, enormem læ ſionem neceſ ſariam eſ ſe, vt omnes Authores anteà notati dixerunt, & ita practicari communiter affirmat Blazius Flores Diaz de Mena in additionibus ad deciſ. Gam. 251. 2. par. folio mihi 18. aliquando tamen ob conditionem, & qualitatem eius, cui reuerentia debetur, vel ob nimiam reuerentiam eidem debitam, aliáſve circumſtantias, reſcindendum contractum, & metu geſtum præ ſumendum eſ ſe, vt latè probaui ſuprà; quæ omnia, item quæ nimia reuerentia dicatur, cùm certa regula aut doctrina diffiniri non poſ ſint, Iudicis arbitrio ea relinquere ſecurius erit, qui equidem ex qualitate perſonarum, ac rerum adminiculis diiudicare poterit, quid iuxta caſus occurrentis ſpeciem obſeruare, & decidere debeat, vt ſuprà diximus, & in his terminis obſeruarunt Ioannes Guttierrez in conſilio 16. num. 11. & 12. Mogollon. dict. cap. 4. §. 1. n. 5. in fine, fol. 72. Pater Thomas Sanchez de matrimonio, lib. 4. diſputat. 6. quæ ſt. 4. per totam, folio 715. vbi in primis conſtituit, metum reuerentialem dari reſpectu ſoceri, quia ſocer parentis locum obtinet, l. quia parentis, 17. ff. ſoluto matrimonio, & ſic tenent Aretinus in conſilio 24. num. 26. Craueta in conſil. 282. n. 9. volumine 2. Padilla in d. l. interpoſitas, n. 21. in fine, C. de tranſactionib. Salzedo in addit. ad regulam 532. Bernard. Diaz in fine, Mogollon. dicto tractatu, de his quæ vi, cap. 4. in principio, n. 15. deinde probat, idem dicendum eſ ſe de auo, quia tanquam pater colitur, & de curatoris timore, quia loco parentis habetur, & citat Nauar. & Henriquez; poſtmodùm verò de metu reuerentiali matris agit, & citat Burgos de Paz in conſilio 3. num. 55. & Hippol. in conſilio. 124. num. 13. qui dicunt non ſufficere metum reuerentialem matris, & reddunt rationem, quia fœminæ minùs timentur, cùm minùs audaces ſint, & imbecilliores; ipſe autem Thomas Sanchez num. 30. fol. 716. rectiùs id intelligit, nec ita indiſtinctè accipiendum putat; dicit potiùs, quòd quamuis non ita facilè præ ſumatur hic metus reſpectu matris, inſpici tamen debeat, an mater eſ ſet crudelis, & auſtera, ſolitáque minas exequi: tunc enim ſufficiens eſ ſet metus reuerentialis matris, ſicut & patris, quia vtrique parenti ſubditus eſt filius, & vtrumque tenetur reuereri, ac vtrique ratione huius reuerentiæ debitæ diſplicere timet, & dicit ita ſupponere Aretinum in conſilio 24. num. 6. & tenere Ioannem Guttierrez in conſilio. 16. num. 16. & 19. addiderim ego libenter, Burgos de Pace, & Hippolyti rationem eſ ſe quidem valdè fallacem, & minùs concludentem; idcircò totum hoc diſcreti & boni Iudicis arbitrio relinquendum: quod in hac re, atque reſpectu matris multùm iuuabit, ſicut reſpectu patris iuuare, & multùm poſ ſe ſuperiùs diximus; ipſe autem Iudex æqualiter debebit in matre perpendere, & præ oculis habere ea, quæ notauimus ſupra, ex num. 156. cùm verè in ea ſic militent, & in caſu occurrenti obſeruari debeant, ſicut in patre; deinde ex conditione, ſtatu, & qualitate matris, item ex reuerentia illi debita, æ ſtimare debebit, an hic metus ſufficiens eſ ſe debeat, vel non: frequenter enim contingit, matres quamplures terribiles eſ ſe, crudeles quidem & auſteras, ac eius conditionis, quòd earum mandatis faciliùs filij, & filiæ pareant, ſiue precibus, aut ſuaſionibus ipſarum meliùs quàm parentum precibus, aut mandatis obtemperent, nec audeant earum voluntati reſiſtere, aut quouis modo contradicere: è contra tamen (vt experientia docet, & videmus quotidie) diuerſ æ conditionis matres ſunt, ac eius quidem, vt ipſarum reſpectu timor reuerentialis ſufficiens in filiis conſiderari non poſ ſit; quo caſu obtinebit Hippol. & Burg. de Paz ſententia tradita ſuprà, obtinere etiam poterit, quando filia eſ ſet nupta, & ſeorsùm habitaret cum marito; tunc namque non ita facilè præ ſumeretur contractus metu reuerentiali geſtus, ſicut quando nupta non eſ ſet, ſed cum matre ipſa habitaret, non tamen ex eo ſolùm, quòd nupta non ſit, & habitet cum matre, generaliter præ ſumendum erit, metu fuiſ ſe contractum celebratum, aut reuerentialem ipſum metum ad actus geſti reſciſ ſionem ſufficientem eſ ſe, ſed inſpici debebunt ea, quæ notaui ſuperiùs, ad quæ equidem non ita diligenter aduerit Balthaſar Mogollon. dicto tractatu, de his, quæ vi, metúſve causâ fiunt, dicto cap. 4. in principio, num. 9. qui Author, cùm filia nupta non eſt, & cum matre habitat, indiſtinctè probat, metum reuerentialem conſiderari reſpectu matris; quod vt vides, ſic indiſtinctè procedere non poteſt, niſi boni Iudicis arbitrio, ac rerum circumſtantiis iuuetur, ſiue eo modo declaretur, quo declarandum diximus ſuprà; cùm vero filia nupta eſt, ſeu habitet ſeorſum, tunc meritò, indiſtinctè etiam tradit Mogollon. ipſe, metum reuerentialem reſpectu matris non conſiderari: quod etiam ita abſolutè accipiendum non erit; nam etſi verum ſit in ea ſpecie, non ita de facili metum præſumendum, vt ſuprà dixi, non tamen inde poterit ſic regula generalis conſtitui, vt nunquam in filia nupta, ſeu habitante ſeorſum, metus ſufficiens conſiderari valeat: aliquando enim ex rerum qualitate, & caſus circumſtandis, item ex conditione matris, ac eius precibus, ſuaſionibúſve moueri debebit Iudex, vt contractum reſcindendum pronuntiet; quapropter, vt ſ æpe dixi, ſecurius eſt, bono eius arbitrio & diſcretioni totum hoc relinquere, quàm etiam reſpectu matris, regula generali aut doctrina, diuerſos caſus decidere velle.

Prætereà Pater ipſe Thomas Sanchez dicta disp. 6. quæ ſt. 4. num. 31. fol. 716. profitetur idem dicendum eſ ſe in ſorore reſpectu fratris maioris natu: vnde in caſibus, in quibus patris vel mariti metus reuerentialis ſat eſt ad contractus reſciſ ſionem, ſufficiet etiam fratris maioris natu, reſpectu ſororis: & reddit rationem, quia ſoror minor quandam reuerentiam, & timorem habet reſpectu fratris maioris, dicítque ſic tenere Socin. ſen. Aretin. Curt. iunior. Ripam. Tiraquel. Ruinum, Peraltam, Auendañum, Menochium, Padillam, Oroſcium, Cuccum, Matiençum, Azeuedum, Salzedum, & Anton. Gabrielem, & ſubiungit, Capicium, deciſ. 159. num. 35. dixiſ ſe ſe vereri, non dari in fratre timorem reuerentialem, idque admittit, quando ſoror non habitaret cum fratre, ab eoque non gubernaretur, inferens, Aretinum, Ruinum, Tiraquellum, Antonium Gabrielem, Peraltam, & Padillam, meritò non dixiſ ſe abſolutè, dari timorem reuerentialem in ſorore, reſpectu fratris maioris, ſed addidiſ ſe, quando cum eo habitat, ab ipſoque gubernatur, ſed & eo caſu crederem ego, multum hac in re Iudicis arbitrium valere debere, & iuuare, ipſúmque non ita de facili ob metum reuerentialem fratris, contractus ſororis reſciſ ſurum, etiam in caſibus in quibus patris vel mariti metus ſufficiens eſt, ſicut ob patris vel mariti metum, cùm illis longè maior reuerentia ſit debita, multùm tamen attendi debere, an ſoror cum eo habitet, ab ipſóque gubernetur, vel non, vt præfati Authores aduertunt, cùm eo caſu facilius credendum ſit eam conſentire, ſiue illius precibus acquieſcere: conſiderandam eſ ſe denique eiuſdem fratris qualitatem, & conditionem; eiuſmodi namque eſ ſe poterit, vel ſoraris erga ipſum fratrem reuerentia, vt ea quæ hactenus in patre, & marito adnotauimus, æqualiter, aut forſan alienando fortiùs obtinere debeant; & his iunge Marc. Anton. Eugenium in conſ. 3. ex num. 65. Idémque dicendum erit in fratre minori, reſpectu maioris, quando frater minor cum maiore habitat, & gubernatur ab eo, & de ſorore minori cohabitante cum ſorore maiori, à qua gubernatur, vt ſcilicet attendi etiam debeant, quæ ſuperius diximus, quamuis in illis duntaxat, quòd habitent & gubernentur, conſideret Pater ipſe Thomas Sanchez vbi ſuprà, num. 32. & 33. fol. 717. qui in id citat Curt. iunior. Ripam, Tiraquel. Oroſcium, Salzedum, Claudium, Matiençum, Azeuedum, Auendañum, Guttierrez, Padillam, & alios: ac denique num. 34. dict. fol. 717. ſimiliter inquit, reſpectu patrui eſ ſe metum reuerentialem, quia patruelis, ſeu neptis ex fratre patris, illum tanquam partem veneratur, modò patruelis ſit in domo patrui, & ſub eius gubernatione, & idem de auunculo, Que es tio hermano de madre, quando cum eo nepos ex ſorore habitat, ab eóque gubernatur, quia eadem eſt ratio, vt ibi probat, & multos alios Authores ſic tenentes adducit, & vide Balthaſ. Mogollon. dicto tractatu, de his quæ vi, cap. 4. in principio per totum, vbi enumerat omnes perſonas, quibus reuerentia debetur, & declarat, quæ ſit reuerentia, quæ operatur in noſtra materia, de quo etiam Pater Thomas Sanchez d. diſp. 6. quæ ſt. 4. in principio, fol. 715. Et de his hactenus, ex quibus perfectam, abſolutàmque habebis reſolutionem dubij propoſiti ſuprà num. 147. an ſcilicet metus reuerentialis in conſideratione haberi debeat in hac materia, ad effectum irritandi teſtamentum, aliámve vltimam diſpoſitionem quamcunque: quod non ita abſolutè, nec perfectè quidem explicauit Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſionem Afflictis 69. num. 4. idcircò aduertendum erit ad ea, quæ ſuperiùs à me annotata fuere: ex ipſis namque, cùm occaſio ſe offeret, cuiuſcunque dubij occurrentis facilè poterit vera reſolutio deduci.

Nunc verò ſexto deinde loco, & principaliter conſtituendum erit in hac materia, teſtatorem amicum vel coniunctum licitè poſ ſe quem blandis verbis, & ſuaſionibus leuibus inducere ad teſtandum, vel ad eum inſtituendum, aut de rebus ſuis certo modo diſponendum, vt dixi ſuprà num. 122. & notant Bartolus, Baldus Salicetus, Paulus, Alexander, Corneus, & communiter Scribentes in l. vltima, per illum text. C. ſi quis aliq. teſt. prohibue. vbi Iaſon n. 4. dicit id procedere tam in marito reſpectu vxoris, quàm in vxore reſpectu mariti, & idem in quocunque alio per eundem text. Afflictis deciſ. 69. Vincentius de Franchis deciſ. 180. & cum multis Bonifacius Rogerius in conſ. 17. n. 33. & quinque ſequentibus, lib. 1. Alexander Raudenſis deciſ. 45. n. 33. 1. part. Hippol. Riminald. in conſil. 234. n. 114. 115. & 116. lib. 3. vbi poſt Decium in conſil. 489. n. 6. reddit rationem, quòd omnis qui ſe hæredem inſtitui curat, non ex hoc in dolo eſ ſe dicitur, quilibet enim ius ſuum, ſuámque vtilitatem procurat, vt in l. pupillus, ff. de his quæ in fraudem creditorum, cum aliis, & eſt optimus text. in l. fin. ff. ſi quis aliq. teſtar. prohibuer. & quia ſi quis ſuum commodum quærat, dato quòd in conſequentiam ex eo alteri damnum ſequatur, non eſt dicendum id feciſ ſe animo nocendi; & ideò ſibi permittitur, vt conſtat in l. iniuriarum, §. qui iure publico, ff. de iniuriis, & notatur in l. fluminum, §. fin. ff. de damno infecto, & poſt Decium vbi ſuprà, notauit etiam Burgos de Paz in conſil. 7. n. 14. tradunt etiam ſuperiorem reſolutionem, & optimè exornant tex. in d. l. fin. C. ſi quis aliq. teſt. prohibuer. Montaluus, Palacios Rubios, Bellonus, Pariſius, & Ruinus, quos recenſet Burgos de Paz. dict. conſil. 7. n. 7. Andreas Gaill. pract. obſeru. lib. 2. obſeru. 117. n. 4. Bernardus Diaz regul. 798. incipit, Vxori. in principio. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 39. Auiles cap. 21. Prætorum, gloſ ſa, ruego, ex n. 6. Burſatus conſ. 47. n. 26. lib. 1. & in conſ. 189. n. 27. lib. 2. Menochius de arbitrariis, lib. 2. caſu 395. n. 42. Borgninus Caualcanus de tutore & curatore, n. 280. fol. 158. Mieres de maioratu, 1. part. quæ ſt. 25. num. 1. Ioannes Baptiſta de Plotis in conſ. 168. num. 52. inter conſ. vlt. volun. volumine 1. Fabianus de Monte, in conſilio 149. num. 57. inter eadem conſilia, eod. volumine 1. Simon de Prætis de interpret. vlt. volunt. lib. 2. dub. 2. ſolut. 1. num. 18. fol. 186. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 32. num. 6. lib. 1. Ioannes Guttierrez de tutelis & curis, 2. part. cap. 14. num. 6. vbi allegat l. 27. tit. 1. partita 6. an verſiculo, E por ende mandamos, iuncto verſiculo, Empero ſi fuerça nin premio ninguno no le fizieſ ſe, mas rogandole por buenas palabras le aduxeſ ſe, &c. Quam etiam allegarunt Burgos de Paz, Aluaradus, & Mieres in locis relatis ſuprà, Molin. de iuſtitia & iure, tom. 1. tract. 2. disp. 135. in verſic. blanditiis autem, fol. 732. & poſtmodum in verſiculo, ſi tamen preces, infert ad forum conſcientiæ, cùm preces importunæ ſunt, latiùs Pater Thomas Sanchez de matrimonio, lib. 4. disp. 10. concl. 2. num. 4. fol. 743. Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 3. num. 1. qui rectè ponderat verba dictæ l. vltimæ. C. ſi quis aliq. teſtar. prohibue. ibi: Maritali ſermone, hoc eſt blando, amico, & nihil doli habente, quod etiam cæteri ſuperiùs præcitati, vnanimiter probarunt, expreſ ſim notantes, præfatam reſolutionem tunc demùm procedere, quando fraude omiſ ſa, & abſque dolo, vel fraudulenta ſuggeſtione aut inſtigatione, blanditiæ aut ſuaſiones interueniant, non aliàs, vt latè probat Mieres d. quæ ſt. 25. ex num. 2. vſque ad n. 7. Prætis loco, ſuprà relato, num. 15. fol. 186. Ioannes Baptiſta de Plotis dicto conſilio 168. num. 52. vbi dicit, quod non licet teſtatorem ſuadere aut inducere per doloſas, & fraudulentas inſtigationes, ac minùs veras ſuggeſtiones, nec per falſas aſ ſertiones, vt dicit etiam Aluaradus, lib. 2. cap. 3. num. 39. in fine, & latè dictum fuit numeris præcedentibus, & probauit Pariſius in conſilio. 67. num. 10. & 11. & 12. & num. 47. 49. & 71. & 124. lib. 3. Menochius in conſil. 45. n. 35. verſic. non obſtat, volum. 1. qui dicit tex. in d. l. vltim. ita demùm obtinere, ſi maritus in dolo verſatus non fuerit, qui dolus arguitur ex nonnullis coniecturis ibi relatis, & adductis per Vincentium de Franchis dicta deciſ. 180. Et hæc ſit prima limitatio ad doctrinam prædictam, ex verbis dicta l. vltimæ, C. ſi quis aliq. teſta. prohibue. deductam.

Secunda limitatio ſit, vt lex illa minimè procedat, quando talibus blanditiis, & verbis minæ aut verbera immiſcerentur, vt poſt Bart. Iaſon Paul. & Salicet. obſeruauit Bernardus Diaz dicta regul. 798. in verſiculo, limita primò, Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. cap. 3. n. 1. in fine, verſic. ſed ſi probari poſ ſet, & n. 2. & 3. per totum. Hippol. Riminald. in conſilio 624. n. 34. lib. 6. Vincentius de Franchis d. deciſion. 180. in principio, ibi: Non tamen procedit ille text, illatis per prius minis, & omnes Authores ſuprà relati, ſic vt nullus in hoc diſ ſentiat.

Tertia limitatio ſit, quando vxor, maritus, conſanguineus, vel alius teſtator quicunque non modò blandis verbis, ſed importunis quoque precibus, & aſ ſidua petitione, aut immodica perſuaſione induceretur; tunc namque non procederet deciſio d. l. vltimæ, quod ex his, quæ dicta fuere ſupra, ex n. 113. cum ſequentibus, ſufficienter oſtenditur, nec maiori comprobatione indiget, & cum aliis obſeruarunt Bernardus Diaz dicta regula 798. in fine. Petrus Pechius de teſtament. coniug. lib. 1. dicto cap. 3. ex n. 4. vſque ad n. 8. eleganter Fabian. de Monte in conſ. 149. num. 57. inter. conſilia vltimar. volunt. volum. 1. vbi dicit, quòd blanditiæ, ſiue blanda verba tolerantur ſeruatis ſeruandis, & congruo loco, & tempore; non tamen licet inuitum, & in extremis conſtitutum per improbam, & inſolentem importunitatem cogere ad reſpondendum ſuæ petitioni, & quòd hæc omnia Religioni iudicantis ſubiiciuntur, qui debet eſ ſe circumſpectus ad veritatis indaginem eruendam.

Quarta denique & vltima limitatio ſit, teſtatorem blandis verbis ad teſtandum induci poſ ſe, vel vt alium inſtituat, aut in fauorem eius aliquo modo diſponat, niſi teſtator prius feciſ ſet teſtamentum, & alium inſtituiſ ſet hæredem, quia tunc ſi quis blandis verbis, vel adulationibus induceret teſtatorem, vt eum inſtitueret, vel vt in fauorem eius diſponeret, licet teſtamentum valeat, tamen primus inſtitutus, vel per actionem de dolo, vel actione in factum, hæreditatem ſeu legatum reuocaret; ita obſeruat Angelus in d. l. vltima, C. ſi quis aliq. teſta. prohibuer. vt Doctores exiſtimarunt communiter; id em Angelus in l. non enim, per illum textum, ff. de inoſficioſo teſtamento, dicens, quòd ita fuit iudicatum Peruſij, dum ipſe eſ ſet Vicarius Epiſcop, & ſe obtinuiſ ſe magnam hæreditatem pro pauperibus, quibus erat relicta, quia agnati perſuaſerant teſtatori, quòd mutaret teſtamentum, ipſóſque hæredes inſtitueret, & ſequuntur Caſtrenſis, & Alex. in l. 3. §. quanquam, in verſiculo, item nota, ff. de condict. ob turp. cauſam. Cæpola cautela 62. Palacios Rubios in repetitione rubricæ, de donat. inter, §. 81. n. 11. Gregor. Lopez in l. 2. tit. 8. par. 6. verbo, Por falago, & alij relati per Bernardum Diaz in addit. ad Pala. Rub. & dict. regula 798. in verſic. 2. limita. vbi ipſe ſequitur Auiles c. 21. Prætorum, gloſ ſa, ruego, n. 7. & 8. Ioannes Guttierrez in tract. de tutelis & curis 2. par. c. 14. num. 7. & vltra relatos ab eis, Craueta in conſ. 670. num. 3. lib. 4. vbi concludit ſuffiere ſolas ſuaſiones in propoſita ſpecie, mendacio, dolóque amotis, & huius ſententiæ fuiſ ſe Marſilium, Socinum, & Neuizanum, profitetur Alexander Raudenſis deciſ. 45. ex n. 53. cum ſequent. 1. par. quo loco conſtanter tuetur ſuperiorem opinionem, ſcilicet, quòd d. l. fin. C. ſi quis aliq. teſt. prohib. liceat mihi blandis verbis inducere teſtatorem, vt me inſtituat, procedere, vbi agitur de teſtamento faciendo, non autem ſi agatur de iam facto reuocando; & ſic, quòd blanditiæ ſolæ etiam abſque probatione quòd fuerint doloſ æ, impediunt reuocationem primi teſtamenti fieri per ſecundum, Surdus etiam in conſ. 373. n. 17. & ſub n. 25. in verſ. ſic etiam, & ſub n. 31. lib. 3. vbi firmat, blanditias adhibitas poſt primum teſtamentum, vt fiat ſecundum, ſufficere absque probatione doli, ad effectum, vt teſtamentum primum ſit attendendum, quia ex blanditiis præ ſumitur dolus, adeò vt vel ſit nullum ſecundum, vel reuocandum per actionem de dolo, & pro reſolutione Angeli adduci poteſt deciſio, & ſententia Caſtrenfis in conſ. 367. Viſo puncto, in fine, lib. 2. quam expendit Decius in conſil. 489. n. 1. vt ibi videri poterit & eiuſdem Caſtrenſis doctrina in l. hac conſultiſ ſima, §. at cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta facere poſ ſunt, quam etiam ponderauit Decius in eodem conſil. n. 2. ac denique Afflictis deciſ. 69. vbi apertè concludit, quòd illud legatum factum marito blandis verbis & perſuaſionibus ipſius non valet, vt notauit Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad illam deciſionem, in principio.

Verumenimverò in contrarium extat ſententia Gloſ ſ æ in eadem l. vltim. C. ſi quis aliq. teſta. prohibuer. quam ſequuntur Cinus in l. quidquid, C. arbitrium tutelæ, vbi docuit, quòd ad hoc, vt primus inſtitutus poſ ſit agere contra ſecundum, requiritur, quòd interueniat dolus ſecundi inſtituti, nec ex ſolis blanditiis competit actio; & hoc dicit eſ ſe verius Iaſon in eadem l. vltima, n. 5. & conſtanter tuetur Decius in dicto conſilio 489. ex num. 3. & n. 6. ſequuntur Petrus Pechius de teſtamentis coniugum, lib. 1. dicto cap. 3. n. 8. verſiculo, ſed contra hanc limitationem, fol. 17. & Gloſ ſ æ, Iaſoníſque ſententiæ ſubſcripſit Hippol. Riminald. in conſ. 624. n. 35. lib. 6. Ruinus etiam in conſil. 2. n. 10. lib. 1. Socinus iunior in conſ. 144. n. 55. lib. 2. Iaſon in conſil. 141. ſub n. 5. volumin. 4. Plotus in conſil. 17. n. 59. qui dicunt, Angeli deciſionem intelligendam eſ ſe, quando ex falſis cauſis, & ſuggeſtionibus teſtamenta ſecunda captantur, & veriſ ſimum putat Bonifacius Rogerius in conſil. 17. n. 142. lib. 1. dicens, communem Doctorum traditionem, quòd teſtatorem blandis verbis non liceat alio teſtamento præcedente inducere, procedere, quando blandorum verborum terminos, vel aduersùs Religionem, vel doloſis artibus quis excederet, clarè etiam ſecundam hanc ſententiam probarunt P. de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 92. in verſ. Decimatertia. vbi requirit, quòd ſecundum testamentum factum fuerit per doloſas vel fraudulentas inſtigationes, aut machinationes, ad hoc, vt in primo teſtamento hæres ſcriptus agere poſ ſit contra eum, qui in ſecundo teſtamento fuit inſtitutus, Ioan. Bapt. de Plot. in conſil. 168. n. 59. inter conſilia vltimar. volunt. volum. 1. fol. 222. dicens, teſtamenta vltima non valere, nec tollere prima, vbi vltima ſunt facta ad falſam ſuggeſtionem, vel per doloſam importunitatem, & ſubdit poſtmodùm in hæc verba: Et hoc intellige, ſi probetur, quòd per dolum malum ex falſa ſuggeſtione ſunt prima reuocata, aliàs ſecus, Decius d. conſ. 489. n. 1. & 6. Optimè Mieres de maioratu 1. par. qu. 25. ex n. 2. vſque ad n. 7. vbi latè & doctè probat, quòd in ſpecie propoſit a, vbi quis blandis verbis inducit alium ad reuocationem diſpoſitionis, aut Maioratus in fauorem alterius anteà facti, non ſufficiunt blanditiæ ſolæ abſque dolo, nec dant actionem, niſi dolus malus aut fraus probetur, vt ibi videri poterit. Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad dictam deciſion. Afflictis 69. n. 10. nec diſ ſentit Sfortia in conſil. 87. n. 89. lib. 1. dum dicit, quòd ſecundum teſtamentum factum ad manifeſtam conſanguineorum instigationem, non tollit primum, & refert Decium, Vrſillum, & Plotum vbi ſuprà, & ſic intelligi debet iuxta ſententiam eorum, quos citat, non etiam diſ ſentit Ioann. Vincent. Hondedeus in conſil. 32. n. 58. lib. 1. licèt enim videatur ſequi opinionem primam relatam ſuprà, poſtmodùm tamen, non ſic prima facie inſpiciendo, ſatis aperit intentionem ſuam, & dolum apertè requirit, dum inquit, quòd ratione doli procurans ſibi relinqui, excluditur, imò & Alexander ipſe Raudenfis, qui, vt dixi ſupra, conſtanter tuetur ſententiam contrariam dicta deciſ. 45. ex num. 53. 1. part. manifeſtè ſentit, hanc eſ ſe veriorem ibidem, num. 35. dum dixit, & multorum Authorum allegatione comprobauit, ſtante inſtigatione doloſa, ex qua adductus eſt teſtator ad reuocationem teſtamenti, dubium non eſ ſe, quin codicillus remaneat inefficax; maximè, quando non conſtat de cauſa reuocationis, aut in continenti reuocauit, vt num. ſeq. oſtendit.

