Præterea, in ſucceſ ſione Regni proximitatem eſ ſe conſiderandam reſpectu Regis vltimi poſ ſeſ ſoris, ſuprà deduximus, & ex dicta l. 2. titulo 15. Partita 2. & l. 9. titulo primo, eadem Partita, recte reſoluit Molina libro 3. dict. cap. 9. num. 15. Denique, & in quacunque alia ſucceſ ſione ac etiam in fideicommiſſaria, & ſubſtitutionum materia, idem quoque obſeruandum, & proximitatem reſpectu vltimi morientis conſiderandam fore: ſuadent ſex illa fundamenta, quæ lib. 3. de Hiſpan. primogen. dict. capite nono, ex num. vndecimo vſque ad numerum 16. adduxit Ludouicus Molina: latiùs Angelus Matthæacius, de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 2. cap. 15. ex numero nono, vſque ad numerum 15. vbi pro hac parte expendit fundamenta decem. Sex Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, libro quinto, dicto capit. 85. alios plures ſciens, conſultoque hic non commemoro, quoniam ipſorum rationes, & fundamenta, ad ea in effectu reducuntur, quæ tres ij præfati, Authores afferunt.

E contra tamen, atque in fideicommiſ ſaria, & ſubſtitutionum materia, non vltimi morientis, aut grauati, ſed primi teſtatoris proximitatem conſiderari debere, ſuadere videntur ſex aliæ rationes, quas eodem capite 9. dicti libri tertij, ex numer. 4. vſque ad numerum 11. Molina ipſe perpendit, Fachineus quoque, dicto capite 85. ex verſiculo, quod igitur, folio 510. Angelus Matthæacius, dicto capite decimoquinto, ex numero primo, vſque ad numerum 9. vbi etiam decem fundamenta expendit pro hac parte, ſicut pro contraria expendere decem, ſuprà diximus, nonnulla Trentacinquius, de ſubstitutionibus, 4. part. dicto cap. 12.

Vtriuſque autem partis rationes, & fundamenta, adeò Interpretes noſtros excitarunt, atque dubios fecerunt, vt non modò in diuerſas fuerint adducti ſententias & opiniones, vt ex relatis apparet, ſed etiam ipſimet ſibi non conſtent, & modo vnam, modo aliam, atque contrariam opinionem fuerint amplexi. Quod videbit apertè, qui originaliter eos prælegerit, quos ſuprà præcitaui, maximè Rolandum dicto conſilio 100. lib. primo, & conſilio 70. numer, 73. lib. 3. Cephalum, in conſil. 313. volum. 3. & in conſil. 489. ex num. 67. & in conſilio 493. ex numero 1. & in conſilio 600. lib. 4. & in conſil. 46. ex num. 20. libro primo, Tiberium Decianum, in conſilio primo, n. 364. libro 1. & in conſ. 21. & in conſ. 25. & in conſi 100. lib. 3. Franciſcum Burſatum, in conſil. 61. ex num. 18. libro primo, Bonifacium Rogerium, in conſil. 43. ex num. tertio, libro primo Simonem de Prætis, Angelum Matthæacium, & alios relatos ſuprà. Aliquando etiam nec vnam, nec alteram opinionem amplectuntur indiſtinctè, ſed dictinctione eas conciliant, ſiue diſtinguendo putant, veram reſolutionem præfati dubij aſ ſequendam. Id quod ex eiſdem etiam Authoribus, quos ſuprà præcitaui, deducitur. Et per Theſaurum, dicta deciſ. 64. num. 4. & 5. Blazium Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſionem 7. Gamæ.

Horum autem contrarietas, & varietas adeò grandis ideò effluxit, ſiue proceſ ſit, quòd verus intellectus §. in fideicommiſ ſo, l. cum ita, ff. de legatis ſecundo (ex quo præfatæ quæ ſtionis vera, & genuina reſolutio pendet) certus non ſit, ſed potiùs ſic incertus, atque difficilis, vt vtriuſque opinionis Authores, eiuſdem Iureconſulti placito, eademque, & vna deciſione pro ſe adiuuentur, cùm verè pro duabus, ipsíſque contrariis opinionibus vrgere non poſſit, ſed vel vnam, vel alteram intendat probare.

Ego verò, cùm textum illum magis crediderim ſemper pro his vrgere, atque expendi debere, qui vltimi morientis, non primi teſtatoris proximitatem conſiderandam aſ ſeuerartunt, libentius equidem eam amplexus ſum, & nunc amplector; nam & veriorem dixerunt infiniti ex ſuperioribus Authoribus, prout in puncto, & rigore iuris aſ ſerit Alexander Trentacinquius, dicto c. 12. in finalibus verbis, & antea retulit multos, ipſam tenentes. Aſ ſerunt etiam permulti, quos congeſ ſit Antonius Theſaurus, d. deciſ. 64. n. 3. Iacobus Menoch in conſ. 124. lib. 2. Tiberius Decianus, in conſ. 25. & in conſ. 100. volum. 3. & eſ ſe receptiorem profitetur, atque eam ſequitur Marcus Anton. Pereg. de fideicommiſ ſiss, artic. 20. num. 3. idem quoque profitetur, quamuis contrariam ſuſtineat, Angelus Mattheacius, de legat. & fideicommiſ ſis, lib. 2. dicto cap. 15. num. 9. ac decem & octo fundamentis adductis, validiſ ſimè iſtam ſententiam comprobat Ferdinandus Vaſq. Menchac de ſucceſ ſionum creatione, lib. 3. §. 27. ex num. 3. quamuis ergo aliquando ex præ ſumpta teſtatoris mente, ex verbis adiectis, ex coniecturis contrariis, & circunſtantiis occurrentibus, ex qualitate, & modo diſpoſitionis, ex natura rerum, & aliis ſimilibus, pars negatiua quod ſcilicet teſtatoris proximitas inſpicienda ſit, ſuſtineri poſ ſit, ac etiam aliquando diſtinguere oporteat, ne erretur, prout diſtinguit, & nonnullos caſus ſeparat Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſion. 7. Gamæ, Theſaurus quoque dicta deciſion. 64. ad quos caſuum ſpecialium declarationem remitto, & ſemper verba diſpoſitionis, modum loquendi, & præ ſumptam mentem inſpici debere admoneo, vt dixi: regulariter tamen ea erit probanda, & amplectenda opinio, quod ſcilicet proximitas reſpectu vltimi grauati, non primi teſtatoris ſit inſpicienda. Nec poteſt negari (ſi verum amamus) & verba dicti §. in fideicommiſ ſo, non torquemus, quin hæc pars eo in textu probetur, & triplex proponatur, & triplex proponatur ordo perſonarum quæ ad fideicommiſ ſum admitti poſ ſunt. Ac primo quidem vocantur hi, qui nominati ſunt, vt conſtat, ibi; In fideicommiſ ſo quod familiæ relinquitur, ij ad petitionem eius admitti poſ ſunt, qui nominati ſunt. Secundò vocantur hi, qui in familia teſtatoris erant tempore mortis; proximiores tamen ipſis nominatis, id eſt, vltimis fideicommiſ ſariis, quod conſtat ibi: Aut poſt eos omnes extinctos, qui ex nomine defuncti fuerint eo tempore, que teſtator moreretur. Tertiò, & vltimò vocantur, hi, qui ex illis qui admiſ ſi fuerunt poſt nominatos, procreati ſunt proximo gradu: Vt optime, & verè explicauit Accurſius ibi, verbo, ex his. Et conſtat eodem in textu, ibi: Et qui ex his proximo gradu procreati ſunt, quæ verba, ſiue referantur ad nominatos vi delicet, vt poſt nominatos extinctos, admittantur quiex his nominatis proximo gradu procreati ſunt; quo modo poſt Socinum intellexerunt quamplures Authores ex his, quos ſuprà præcitaui. Siue referantur ad eos, qui in familia erant tempore mortis, vt ſit ſenſus, poſt nominatos admitti eos, qui in familia erant tempore mortis, & poſt hos, qui ab eis proximo gradu procreati ſunt, vt melius intellexit Accurſius ibidem, & probarunt Rolandus, Menochius, Socinus, Decianus, & Menchaca, in locis antea relatis. Eruditè Molina, de Hiſpanarum primogeniis, lib. tertio, capit. nono, numer. 12. ſequitur ergo, quod ſi in fideicommiſ ſo familiæ relicto, de quo in diti. §. agitur, poſt eos, qui ex nomine defuncti erant tempore mortis, admittuntur ij, qui ab eis proximo gradu procreati ſunt, negari non poſ ſe, quin proximitas non reſpectu teſtatoris debeat regulari, ſiue conſiderati, quoniam (vt vides) contingere poteſt, & frequenter contingit, quod exiſtant alij de familia teſtatori proximiores, quàm ij qui ab vltimo fideicommiſ ſario procreati ſunt: prout Molina aduerſus Couarru. optimè probauit eodem n. 12. nec rectè percipit Blazius Flores Diaz in additionib. ad dictam deciſionem 7. Gamæ, quicquid magis circa eum textum ſe inuoluat.

Secundò deinde & vltimò conſtituo, ſuperiùs tradita, abſque dubio & fortiori ratione in maioratibus perpetuis, & vinculis, atque in Hiſpanorum primogeniis locum habitura, in illis namque certiſſimum erit, proximitatem reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris conſiderandam eſ ſe, non verò reſpectu primi inſtitutoris: modò vltimo poſ ſeſ ſori proximior, à familia primi maioratus inſtitutoris procedat: Prout rectè & conſtanter defendit Molina, lib. 3. dicto cap. 9. per totum: Et ita declarat num. ſecundo, & Molinam ſequuti ſunt omnes Hiſpani, ſuprà citati num. 138. & huic opinioni omnium prouinciarum vſum applaudere, & ita in praxi ſeruari aſ ſerunt poſt alios, Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæ ſt. 66. in antiquis, num. 8. & 9. Hieronymus Cæuallos, practicar. comm. contra communes, quæ ſtione 398. numero 3. Blazius Florez Diaz de Mena ad dictam deciſionem Gamæ 7. in Verſiculo, Quintus caſus eſt, qui Author quamuis in fideicommiſ ſis contrà tenuerit; in maioratibus tamen ſic dicit communiter obſeruari, atque apud omnes obſeruandum. Quemadmodum ergo in Regni ſucceſ ſione proximitas conſideratur reſpectu vltimi Regis, cui ſucceditur, vt ſuprà probaui, ſic & in aliorum maioratuum ſeu primogeniorum ſucceſ ſione inſpicienda, atque regulanda erit, vt nunc reſoluimus.

Similiter, ſicut Regni ſucceſ ſio perpetua eſt, non ſolum inter deſcendentes, ſed inter collaterales etiam, ſic vt poſt filios & cæteros deſcendentes Regis vltimi, proximiori de domo & ſanguine Regio in infinitum progrediatur, etiam vſque ad gradum milleſimum: vt poſt Baldum, Iaſonem, Decium, Ioannem Lecirier, Gratum, Curtium iuniorem, Rodericum Suarez, Cæpolam, & Guill. de Monferrat. reſoluit Ludouicus Molin, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 3. num. 14. & poſt Couar. Gregorium Lopez, & Mieres, Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 11. & vltra locum Mieres ibi relatum, ipſe quoque Mieres, de maioratu, 4. part, quæ ſt. prima, numero 50. in fine, & vltra eos, quos ipſi referunt, Martinus Laudenſis, in tractat. de princip, quæ ſtione 443. Corſetus, de poteſtate Reg. 5. part. quæſtione 103. Antonius Gomezius, in l. 8. Tauri, numero 6. & in l. 40. num. 6. Roxas, in epitome ſucceſſionum, cap. 32. num. 25. Marin. Freccia, lib. 2. de feudis, folio 249. columna 2. verſiculo, Decimo, Lancelotus Conrad. lib. primo Templi omnium Iudicum, cap. 2. quæ ſt. 2. num. 5. & per totam, folio 100. columna 3. Franciſcus Connanus, commentariorum iuris ciuilis, lib. primo, cap. vltimo, num. 8. fol. 74. columna prima, in principio, verſic. at in Gallia, Andreas Gail. practicarum obſeruationum, lib. 2. obſeruatione 150. numero 6. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 8. titul. 12. numero 37. verſiculo, ſed hæc ſententia, Simancas, de primogenitura, libro primo, cap. 10. ita etiam maioratuum omnium ſeu primogeniorum inferiorum ſucceſ ſio perpetua eſ ſe debet, deferrique inter omnes de familia, etiam in milleſimo, & vlteriori gradu exiſtentes, vt copiosè & erudite comprobat. Didacus Couarru. variarum libro tertio, capite quinto, numero 4. & ſequitur Molina, lib. primo, dict cap. 3. numero 14.

Erit tamen differentia in hoc, quod licèt maioratuum inferiorum ſucceſ ſiones finiantur, finitis vocationibus omnibus, à primo inſtitutore factis, adeò quod reſpectu vltimi, bona indicentur libera, & in eis vltimus poſ ſeſ ſor liberam habeat diſpoſitionem: argumento l. qui ſolidum. §. prædium. l. cum pater. §. libertis. ff. de legatis ſecundo. l. 2. C. quando dies legati cedat, intelligendo tamen iuxta ea, quæ latiùs obſeruauit Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. à num. 13. vt ſcilicet in maioratibus perpetuo familiæ fauore relictis, intelligi non poſ ſit reſpectu vltimi vocati, ſed vltimi de familia, quocunque gradu ſit, ita vt eius reſpectu bona ſint libera, liberáque ſimiliter eorum diſpoſitio, intelligendo ſemper, prout Molina ipſe latiùs declarat, & ego proſecutus ſum, harum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 22. vbi plena & abſoluta manu tractaui. In Regni tamen ſucceſ ſione diuerſum ius conſtituendum erit, nam licet ad vltimum de familia Regnum perueniat, non fit liberum eius patrimonium, aut libera ipſius diſpoſitio Regi non datur, ſed tunc tota Regia poteſtas, & dignitas, vniuerſalis iuriſdictio & Regni dominium in populum deuoluitur, vnde exiuit, vſquequo nouum Caput ab ipſo eligatur, ita diſponit Regia lex 9. tit. 1. part. 2. vbi Gregorius Lopez, verbo, Non auiendo, deducit, quod deficiente ſucceſ ſore ſanguinis, regnicolæ, ſeu populus eligit Regem de iure gentium, vt dicit Baldus ibi relatus. Ex quo colligitur, & ſuprà dictum fuit, Regnorum ſucceſ ſionem non alicuius iudicio aut diſpoſitione, ſicut primogenia inferiora, ſed antiquiſ ſima conſuetudine, & à iure gentium deferri, & deriuari. Sequitur Corſetus de poteſtate Regia, prima parte, quæ ſt. 2. numero 4. Laudenſis, de Principe, quæ ſt. 175. Coſmas, in proœmio pragmatic. ſancti. verbo, Primogenito, Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſtione 17. opinione 9. numero 2. & 3. Antonius Gomezius, in l. 40. Tauri, num. 4. Emmanuel Coſta, de ſucceſ ſione Regni, pagina 195. verſiculo, mihi: vbi commemorat à populo Luſitano ita factum fuiſ ſe tempore Regis Ferdinandi: nam cùm eo mortuo nullus eſ ſet de ſanguine Regio legitimo populi, Magnatéſque Regem ſibi elegerunt. Cagnolus, in l. prima, numer. 46. ff. de origine iuris, Ferdinand. Vazq. Menchaca controuerſiar. illuſtrium, cap. 22. num. 12. Et de his hactenus, quæ ad ſeptimam principalem huius capitis obſeruationem, & in Regnis ſucceſ ſionem, atque repræ ſentationem pertinent,

Nunc vero, atque octauo loco principaliter conſtituendum, atque obſeruandum erit, dubitari communiter, vtrum dictæ l. 40. Tauri deciſio, quæ in nepote ex filio prædefuncto loquitur, procedat etiam in nepte, & conſequenter, vtrum neptis ex filio primogenito præmortuo, patris perſonam repræ ſentet, & ſecundogenitum excludat.

Et quidem pro huiuſce articuli explanatione præmittendum erit inprimis, quod fœminæ regulariter ſuccedunt in quocunque maioratu, & in Regno, & in Ducatu, ſicut maſculi; dummodò non adſint maſculi in eodem gradu, licèt ætate minores, & ſic cum in proximiori gradu ſunt, excludunt maſculum remotionem à ſucceſ ſione, vbicunque expreſsè non excluduntur à ſucceſ ſione, vel per tam euidentes, & à iure approbatiſ ſimas coniecturas, vt ſalua mente teſtantis, ab eis recedi non poſsit. Prout vtrumque latiùs obſeruarunt, atque comprobarunt Andreas Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. tertia, num. 6. Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. capite quarto à principio, Antonius Gomezius, in l. 40. Tauri, num. 8. & ibidem Velazquez Auendañus, gloſ ſa nona, à principio, & numero 33. Burgos de Paz ſenior, in conſil. 29. num. primo, & numero 17. & ſequent. & numero 66. & in proœmio legum Tauri, num. 126. & 127. Pelaez à Mieres, de maioratu, part, 2. quæ ſt. 6. num. 2. & num. 20. & 21. Ioannes Gutierrez, in conſilio 13. num. 11. & num. 13. & 14. & 30. optimè Cephalus, in conſil. 251. per totum, lib. 2. Couarr. Auiles, Roxas, Aluarus Valaſcus, Matiençus, Azeuedus, Peregrinus, Caldas Pereira, Achilles Pedrocha, & Blazius Flores Diaz de Mena, quos in hoc congeſ ſi, & ita quoque reſolui, quotidianarum harum controuerſiarum iuris, cap. 4. num. 159. & 160. libro 2. & vide eodem cap. 4. numero 65. 66. & 67. vbi dixi, fœminas propter maſculos remotiores, ex coniecturis non aliter excluſas cenſendas eſſe, quàm ſi coniecturæ indubitatæ fuerint, & euidentiſ ſimæ; vel niſi euidenter aut clarè conſtet de teſtatoris voluntate, aut verba expreſ ſiſ ſima ſint. Et retuli Molinam, libro 3. de primogeniis Hiſpanorum, cap. 4. num. 38. Mieres, dicta quæ ſtione 6. num. 2. & numero 6. in fine. Aluaradum quoque, Ioannem Gutierez, Alexandrum Randenſem, Petrum Surdum, Burgos de Paz, & Tiberium Decianum, in locis ibidem commemoratis, & per totum caput, late atque ex profeſ ſo explicaui, quando fœminæ propter maſculos remotiores cenſeri debeant excluſ æ, vel non, ita vt ibi dicta, huic quæ ſtioni maximè neceſſaria ſint, & hoc in loco forent ſcribenda, prout Auendañus in hac eadem repræ ſentationis materia ſcripſit, in d l. 40. Taur. gloſ ſa 9. niſi ibi fuiſ ſent ſic plenè reſoluta.

Hoc ita ſuppoſito, facilis erit dubij propoſiti reſolutio, quemadmodum enim nepos ex primogenito præmortuo ante mortem aui, patruum excludit, & in maioratus ſucceſ ſione præfertur; ita equidem & neptis patruum, ſiue filium ſecundogenitum excludere debet, ac in ſucceſ ſione præferri: habet enim in hoc caſu verum & ſolidum ius primogenituræ. Quod poſt Petrum à Bella pertica, Caſtrenſem, Socinum, Corneum, & Couarr. rectè reſoluunt Molina, de Hiſpan. primogeniis, libro 3. cap. 8. num. 10. Auendañus, in dicta l. 40. Tauri, gloſ ſa 9. num. 2. Mieres, de maioratu, parte 2. quæ ſt. 6. numero 7. & numero 17. & numero 20. & 21. Matiençus, in l. 5. titulo 7. gloſ ſa prima, num. 5. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, & ibidem Azeuedus, numero 4. Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem 59. Gamæ, verſiculo, Quinta eſt, dicens, quod neptis ex filio maſculo maiori, qui in maioratu debebat ſuccedere, excludit patruum etiam maſculum, fratrem minorem ſui patris; non quia repræſentat eius maſculinitatem, ſed quia deſcendit ex linea primogeniti, & non debet fieri digreſ ſus ad aliam lineam. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 629. num. primo, verſiculo, dubium eſt, & num. 2. folio 438. & 439. Idque in Regni ſucceſ ſione expreſsè probatur in l. 2. titulo 15. part. 2. & in aliis ſucceſ ſionibus l. 9. tit. 13. part. 6. & l. 4. tit. 4. part. 3.

Sicque accipiendum erit regulariter, niſi ex voluntate inſtitutoris maioratus expreſ ſa, vel ex coniecturis probatiſ ſimis & liquidiſsimis conſtet, fœminam eſ ſe excludendam propter maſculum, etiam lineæ & gradus remotioris; tunc namque neptis à patruo excludetur, vtpote cum ex voluntate inſtitutoris, dictæ l. 40. Tauri diſpoſitio, & ſuperior reſolutio debeat ceſ ſare: & ita explicauit Molina, lib. 3. dicto cap. 8. numero 10. ad finem, ſequuntur Auendañus, dicta gloſ ſa 9. num. quinto, Matiençus, in dict. l. 5. tit. 7. gloſ ſa prima, num. 5. Blazius Florez Dias de Mena, dicto verſiculo, Quinta eſt, Mieres, dicta quæ ſtione 6. numero 20. & 21. Pater Ludouicus Molina, in loco ſupra citato. Idcirco, (vt ſuprà dicebam) quæ ad hæc ſpectant, vt pleniùs attingas, vide omnino ea, quæ lib. 2. harum quotidian. controuerſiarum iuris, cap. 4. latè & vtiliter obſeruaui. Pro nunc autem, dum quæritur, an repræ ſentatio neptis excludatur ex Maioratu fœminas propter maſculos excludente, diſtinguendum erit, prout diſtinxit Molina, libro 3. dict. cap. 8. numero 8. 9. & 10. & ex ſuperioribus quoque colligitur; nam aut fœmina in eo maioratu propter maſculos etiam remotioris lineæ & gradus excluſa eſt, & tunc dicendum erit, neptem à filio primogenito relictam, à patruo in ſucceſsione maioratus excludendam eſ ſe, quia maſculinitatis qualitas non poteſt (vt ſtatim dicetur) à nepte repræ ſentari; maioratus autem inſtu tutor non tàm lineæ, & gradus propinquitatem, quàm maſculinitatem & agnationem conſiderare voluiſ ſe cenſendus eſt, vt Molina, dict. num. 8. ſingulariter aduertit, & adducit, atque explicat textum, in c. vnico, de eo qui ſibi & hæredibus ſuis, de quo etiam textu vide Auendañum, in dicta l. 40. Tauri, dicta gloſ ſa 9. numer. 30. & 37. Aut vero ſolum in eadem linea & gradu maſculi fœminis præferuntur, vt communiter in omnibus maioratibus contingere ſolet; & in dubio credendum eſt, donec aliud apertiſsimè non conſtet; & tunc neptis præfertur, & patruum excludit, prout concludenti ratione Molina ipſe, d. numero 10. probauit, & ſequuti fuere ſuprà relati Authores. Eleganter Pater Dudouicus Molina, tom. 3. diſputatione 629. num. 2. vbi Molinam ſequitur, & latiùs id explicat, Auendañus etiam, dicta gloſ ſa 9. numero 37. & ita tenendum eſt, quicquid aliter intellexerit Peralta, quem retulit, & improbauit Mieres, vbi ſuprà, dicto numero 20. & declarauit Molina, dicto numero 10. quicquid etiam Peraltam minus bene ſequutus fuerit Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſtione decimaſeptima, numero 31.

Cæterum, ſi maſculus ex fœmina, & fœmina ex maſculo ad ſucceſsionem maioratus ſimul concurrerent, & agerent de succedendo vltimo poſ ſeſ ſori transuersali, & in eodem gradu eſ ſent, quod maſculus fœminæ debeat præferri, ſcripſerunt Ancharanus, Bald. Fulgoſius, Aretinus, Iaſon, & Tiraquellus, & magis in terminis Caballinus & Gregorius Lopez, quos omnes citauit, & ita in terminis annotauit Velazquez Auendafius, in dicta l. 40. Tauri. gloſ ſa 9. num. 75. qui dixit, pro eis facere textum in dicto cap. vnico, de eo qui ſibi & hæredibus ſuis, vbi maſculus ex fœmina fœminæ ex maſculo præfertur. Dixit etiam, hoc facere pro iure noſtri potentiſ ſimi Regis Philippi ſecundi in ſucceſ ſione Regni Portugaliæ aduerſus Catharinam Ducem de Bragança, erat enim Catharina filia Infantis Eduardi, & neptis Emmanuelis, à quo omnes proceſ ſerunt, qui Regni ſucceſ ſionem prætendebant, & Philippus Rex noſter, filius Infantis Iſabellæ Imperatricis, & nepos etiam Emmanuelis, ambóque de ſuccedendo patruo agebant: vnde Rex noſter Philippus, à fœmina ætate maiori deſcendens, ipſeque maſculus, & maior, excluſit Catharinam, quæ licèt à maſculo deſcenderet, non tamen repræ ſentabat maſculinitatem Eduardi patris eius, ſed potius à maſculo maiori ex fœmina deſcendenti excludebatur, ſecundum Ancharani, & aliorum doctrinam, quos ſuprà citaui. Et hactenus Auendañus. Vltra quem idipſum probauit expreſ ſim, & maſculum ex fœmina prætulit fœminæ ex maſculo, Ioannes Cephalus in conſ. 251. n. 42. & 43. lib. 2. vbi in ducatu Alburchenſi ex facto interrogatus, reſpondit, maſculis & fœminis in diuerſis lineis, ſimul concurrentibus, & ab eodem ſtipite prouenientibus, præferri maſculum fœminæ. In eámque ſententiam refert Curtium iuniorem, in tractatu de feudis, prima parte, num. 25. & Iſerniam, in titulo, de eo qui ſibi & hæredibus ſuis maſculis, qui ita tenuerunt per textum, in cap. 1. illius tituli, fuit etiam in eodem placito, & Ancharani ſententiam probauit Alexander Raudenſis, in conſil. 141. num. 102. & num. 156. inter conſilia vltim. voluntatum, lib. 2. Blazius Florez Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem 51. Gamæ, qui ſic aſ ſerit practicari, & inquit communiter concludi; quod etiamſi maioratus procedat à fœmina, & maſculus ſit fœmina deſcendens, præfertur quamuis minor, fœminæ in pari gradu exiſtenti, etiamſi deſcendat ex maſculo. Pelaez etiam Mieres, relatus infrà, num. 155. & Iſernia, & Gregorius Lopez, relati quoque infrà num. 157. & ij quidem Authores loquuntur, quando maioratus nunquam peruenit ad lineam aliquam maioratum prætendentium, ſiue in eorum Authoribus nunquam initium ſumpſit, tunc namque ſi perueniſ ſet, donec ea linea duraret, lis eſ ſe non poſ ſet; Sed quando (vt dixi) vltimus poſ ſeſ ſor tranſuerſalis abſque liberis, & deſcendentibus deceſ ſit, nec caput lineæ alterius cœperat: Et in eiſdem terminis eandem quoque tenuit ſententiam Antonius Gomezius, in l. 40. Tauri, num. 63. dum dixit, quod ſi maioratum inſtituens, ad eius ſucceſ ſionem maſculos inuitauit, & in defectum eorum, fœminas; & contingat, quod ſit finita & extincta linea maſculorum, & tantum ſupereſt linea fœminina, & ex ea reperiuntur maſculus & fœmina, quod maſculus præfertur: Per textum in dicto cap. primo, de eo qui ſibi & hæredibus ſuis. Et quia eo ipſo, quod maioratum inſtituens, prius vocauit maſculos, & in eorum defectum fœminas, videtur ſemper velle præferre maſculum. Id quod & aliorum Authorum reſolutione, & placito comprobari poteſt, videlicèt, vſque adeò maſculos ex fœmina, fœminis in ſucceſ ſione maioratus præferri, quod vbi diſpoſitio tàm maſculis, quàm fœminis conuenit, nec agnationis conſeruationem reſpicit, appellatione maſculorum comprehenduntur maſculi ex fœminis nati, & fœminas etiam ex maſculis excludunt, quia tales verè maſculi ſunt, & tanquam maſculi ex propria vocatione, atque ſpeciali diſpoſitione, ſuccedere debent, nec aſcendentium conſideratio habetur, ſecundùm Caſtrenſem, in l. prima, num. 3. in fine, C. de conditionibus inſertis, Corneum, in conſ. 246. num. 5. & 6. lib. & poſt alios tradunt Peralta in l. cum pater, §. à filia, num. ſexageſimoquarto, ff. de legatis ſecundo, Modernus Pariſ. in conſuetu. Pariſ. tit. 1. §. 16. num. 7. Molina, de Hiſpanorum primogeniis lib. 3. cap. 5. num. 48. Beroius, in conſil. 120. per totum, maximè num. vigeſimotertio, lib. 2. & indiſtincte, quòd in quocunque caſu, etiam in dubio, ac etiam ſi filius maior vocetur, quod maſculus debeat fœminæ præferri, quando fœmina non eſt in gradu proximiori, ſed in eodem gradu verſatur, contra Gamam, & alios, cum aliis pluribus defendit conſtanter Blazius Florez Diaz de Mena in additionibus ad deciſionem 51. & 340. eiuſdem Gamæ; vbi aſ ſerit ita practicati quotidie, & admonet videndos Authores ibi relatos. Et vltra illos, idem quoqua reſoluit Pelaez à Mieres de maioratu, parte ſecunda, dicta quæ ſt. 6. num. 27. & 28. vbi retulit dictum conſilium Ancharani, 339. & num. 29. inquit, maſculum in dubio fœminæ præferri, non habita conſideratione aſcendentium eorum. Et repetit n. 67. & 96. & citat textum in dicto cap. primo, de eo qui ſibi & hæredibus ſuis. Item eodem num. 67. obſeruauit, quod ſi fœminæ duæ ad ſucceſ ſionem maioratus concurrant, quæin eodem gradu ſint, præferri debet fœmina nata ex maſculo. Denique ſuperiora omnia confirmantur authoritate Iſerniæ (quem nullus prædictorum citauit) is enim Author, in capitulis Regni, verbo, Feudum hodie mortuo feudatario, verſiculo, Quæro feudatarius habet filium. Poſtquam dubitauit de articulo illo, quando mortuo primogenito, & ſecundogenito ſuperſtitibus nepotibus, minore natu ex primogenito, maiore vero ex ſecundo, auus moritur, cui ex nepotibus ſucceſ ſio deferri debeat; vel ſi acciderit ex primogenito ſupereſ ſe fœminam, ex ſecundogenito maſculum: concludit, inter nepotes iſtos ſeruandam eſ ſe prærogatiuam ſexus, & ætatis ſicut inter maſculum & fœminam, vt maſculus præferarur fœminæ, & inter maſculos, maior minori. Et poſtmodum ſubdit in hunc modum: Sed quid in collateralibus, vt fratribus & nepotibus ex eis, an ſeruentur prædicta, dico quod ſic, licet hic non dicatur hoc, vt gloſ ſa, in verbo, ſuccedant. Et ſic ſecundum Iſerniam inter collaterales non eſt alius ſuccedendi ordo, quàm prærogatiuæ ſexus, & ætatis, quod eſt notandum. Et apertius, atque eruditè traditur per Modernum, in conſuet. Pariſien. dict. titul. 1. & §. 16. num. 3. in hæc verba: Pone poſ ſidentem multa feuda, defectum eſ ſe ſine liberis, relictis nepte ex fratre, & nepote ex ſorore prædeſunctis, vter ſuccedat, & recte conſiderando totam noſtram conſuetudinem, omnino dicendum eſt, quod ſolus nepos ex ſorore ſuccedet, & non excludetur à nepte ex fratre, imò dicta neptis quantumcunque ſit agnata defuncto, excludetur respectu feudalium dumtaxat, per dictum nepotem cognatum defuncti. Eſt autem notandum, quod conſuetudo, de quæ ibi loquitur, maſculum & fœminam vocat, vt ex verbis ipſius apparet, maſculum tamen in æquali gradu præferendo. His non relatis, idem quoque, videlicet inter æquales gradu habendam eſ ſe conſiderationem prærogatiuæ ſexus, & ætatis, nec alium quærendum ſuccedendi ordinem, cùm plures tranſuerſales ad ſucceſ ſionem concurrunt: clarè tenuit Gregorius Lopez, in prima opinione, in l. 2. tit. 15. Partita 2. verbo, El mas propinquo pariente, verſiculo, ſed pone iuxta iſtam legem, vbi cum verſaretur in ſucceſ ſione Regni, quæ ſiuit, ſi moriatur Rex relictis duobus conſanguineis in æquali gradu, quis eorum debeat præferri, & inquit, inter maſculum & fœminam, habendam eſ ſe rationem prærogatiuæ ſexus dumtaxat, vt maſculus præferatur fœminæ; & ætatis, ſi ambo ſint maſculi, aut ambo fœminæ.

