Tertiò infero ad ea, quæ nouè (vt ipſe exiſtimat) in hac materia reſoluit Emanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis in 6. prima parte, verbo, in re certa, num. 14. ver ſic. ego in primis reſoluo: Vbi poſtquam retulit Bartoli & Dini contrarias ſententias, pro earum concordia conſtituit primò, quòd ſi in terminis legis primæ, §. ſi ex fundo, ff. de hæredibus inſtituendis, inſtituatur quis in re certa, vel in aliqua parte hæreditatis, non dato cohærede vniuerſali, eo caſu inſtitutio traheretur ad vniuerſum, quod certum eſt & indubitatum, vt ſ æpe diximus. Secundò, quòd ſi in ſpecie propoſita in d. §. ſi ex fundo, voluntas teſtatoris manifeſtè refragaretur; ſi videlicet teſtator ita concepiſ ſet: Inſtituo Sempronium hæredem ex fundo, vel ex dimidia parte meæ hæreditatis dumtaxat; Ita quòd in reliquis bonis nullo modo ſit hæres; nemo dubitaret, quin inſtitutio in totum infirmaretur. Et reddit rationem, quia hîc exerceri non poſ ſet benignitas, de qua in dicto §. ſi ex fundo; quoniam in repudiantem & inuitum teſtatorem non debet conferri, ex regula l. quod fauore, cum aliis iuribus, ff. de legibus, Hoc tamen verum non eſt, & manifeſtè conuincitur ex his, quæ diximus ſuprà, numeris præcedentibus, dum opinionem Dini ab aliorum obſtaculis tuebamur: Item etiam, quia deciſio textus in dict. §. ſi ex fundo, non fundatur in fauore teſtatoris (vt ſ æpè diximus;) quo caſu ratio iſta, & dictæ legis, quod fauore, regula militaret: Non etiam fundatur in præ ſumpta eiuſdem teſtatoris voluntate (quidquid lpſe aliter, ſed malè quidem ſentiat;) potiùs enim contrarium præ ſumi, ſiue potiùs odium, quòd fanor teſtatoris in hoc conſiderari poterat. In alio ergo lex illa fundatur, vt oſtendi ſuprà, quòd vniformiter militat, cùm teſtator prohibuit, ſicut quando non prohibuit. Tertiò conſtituit Coſtametidem, quòd ſi inſtitutione ritè celebrata plurium hæredum, teſtator vel in eadem oratione, vel in alia teſtamenti parte præcepiſ ſet ita: Et volo, quod ſi portio Vnius ex hæredibus defecerit, non accreſcat reliquis hæredibus, nec vlli illorum: in tali ſpecie inſtitutio erit valida, & nihilominùs portio vnius ſi vacauerit, non accreſcet reliquis hæredibus. Quod in primis videbitur mirabile, eſt tamen facillimum ſecundùm eundem, nempe quod vtraque teſtantis voluntas ſiue repugnantia procedere poſ ſit, ſi intelligamus, cùm teſtator plures hæredes inſtituit, & inter eos prohibuit ius accreſcendi, videri eos inſtituiſ ſe ſub conditione, ſi omnes acceptauerint, & non aliàs. Et hactenus Vir præfatus doctiſ ſimus, qui reuera fallitur in hoc, nec etiam aliquid noui adducit; aliud enim & longè diuerſum eſt, plures hæredes inſtituere ſub conditione, ſi omnes acceptauerint, quod ritè, & rectè à teſtatore fieri poteſt, vt de ſe patet: Aliud verò, pluribus hæredibus inſtitutis, prohibere ius accreſcendi, quod legis diſpoſitioni repugnat, quippe cùm nemo decedere poſ ſit pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus; qua ratione ius accreſcendi introduci, neceſſe fuit, vt poſt Gloſ ſam in l. ſeruus communis ab extero, ff. de acquirenda hæreditate, notarunt omnes antiqui & moderni Doctores in l. re coniuncti, ff. de legat. 3. & in l. vnica, C. quando non petentium partes, vt dicit Cagnol. in l. ius noſtrum, num. 5. ff. de regulis iuris, & Romul. in dict. l. re coniuncti, num. 15. & multos referens, ſequitur Menchaca de ſucceſ ſionum progreſ ſu, lib. 3. in præfatione, numer. 1. Michael Graſ ſus receptar, ſentent. §. ius accreſcendi, quæ ſt. 3. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 4. titul. 10. num. 2. Simon de Prætis de interpretat, vltim. volunt. lib. 3. dubitat. 5. ſolut. 3. num. 11. fol. 25. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſ ſis, lib. 3. cap. 4. in principio, vbi vide, & ſic à teſtatore prohiberi non poteſt, vt ſecurè & verè probarunt permulti, quos expendi ſuprà pro opinione Dini, & eos referentes, ſic etiam tenent Menchaca vbi ſuprà, num. 4. & num. 17. & 18. Mantica dicto tit. 10. num. 6. Simon de Prætis dict. num. 11. fol. 25. Ioannes Gutierrez in repetitione l. nemo poteſt, ff. de legatis primo, num. 103. in fine, & in repetitione l vnicæ, C. quando non petentium partes, num. 19. in fine. Cuius contrarium malè equidem reſoluit Coſta vbi ſupra, nec aliud nouum detegit, quàm in effectu dicere, prohibitionem iuris accreſcendi alia ratione valere, nec portionem vnius ſi vacauerit, reliquis accreſcere; quod falſum eſt, & non nouum, ac reſolutioni prædictorum repugnans, qui rectiùs obſeruarunt, accreſcendi iure per teſtatorem prohibito, teſtatum potiùs, quàm inteſtatum cenſeri deceſ ſiſ ſe, & ſic portionem vacantem non obſtante prohibitione cohæredibus accreſcere: Et ad argumentum quod in contrarium videtur fortiter vrgere, optimè reſpondet Ioannes Gutierrez in dicta l. vnica, num. 19. & num. 23. cuius ſolutio clarè comprobatur ex his, quæ poſt Bartolum, Alexandrum, & alios plures ſcripſerunt Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 4. tit. 10. numer. 2. & 3. & num. 6. & 7. Iacobus Menochius lib. 4. præ ſumptione 86. per totam, & præ ſumption. 87. num. 1. Michaël Graſ ſus dict. §. ius accreſcendi, quæ ſt. 2. vbi dicunt, ius accreſcendi deſcendere principaliter, ſiue immediatè inuentum atque introductum fuiſ ſe à lege; ſecundariò tamen ex tacito iudicio teſtatoris, ſiue tacita & coniecturata mente ipſius procedere; & sic teſtator non poterit legis diſpoſitioni, illud prohibendo, derogare, vt latiùs explicant Ioannes Gutierrez, & Mantica vbi ſuprà: quamuis poſ ſet expreſsè hæredes inſtituere ſub conditione, ſi omnes acceptauerint, quod diuerſum eſt, vt ſuprà dicebam, & vide Angelum Matheacium de legatis & fideiciommiſ ſis, lib. 3. cap. 3.

Quartò infero, diſtinctionem Ioannis Marci Aquilini in dict. l. Centurio, 3. parte, nu. 22. quam ipſe vt nouam tradit, & nullum Authorem refert, nec veram eſ ſe, nec etiam nouam. quod ex ipſa ſatis conſtat apertè: dicit namque pro reſponſione ſiue conciliatione contrarietatis Bartoli & Dini, conſiderandum eſ ſe, quòd ſi teſtator vnum ex hæreditaria portione licèt minima, verbi gratia, ex vncia hæredem ſcripſerit, & ius accreſcendi prohibuerit; tunc nihilominus, ne ex vncia teſtatus, ex reſiduo inteſtatus decedat, totus as in vncia erit, & prohibitio adiecta cùm ſit contra leges, reiicienda eſt, & cauſa reſtati tanquam magis fauorabilis præualere debet: Sed ſi vnum tantùm quis non ex aliqua hæreditaria portione, ſed dumtaxat ex re certa hæredem ſcripſerit, & ei ne ius vniuerſale, vel pro vncia quidem accreſcat, prohibuerit; quòd tunc non poteſt dici, quòd totus as in re illa particulari erit: & ſic cùm teſtati cauſa penitus ceſ ſet, nec fauorem alicuius reſpiciat, prohibito iure accreſcendi, refici non debet. Verùm (vt anteà dicebam) prædicta diſtinctio, ſiue conciliatio, nec vera eſt, nec noua, imò expreſsè tradita per Baldum in l. vnica, quæ ſtione 9. num. 23. C. quando non petentium partes: vbi diſtinxit inter inſtitutionem factam ex re certa, & inſtitutionem factam ex aliqua hæreditaria portione, veluti tertia, aut quarta hæreditatis parte; & tamen non probauit illam Ioannes de Imola in dict. §. ſi ex fundo, num. 62. & nullum ſaporem habere dixit Ioannes Gutierrez in dict. l. nemo poteſt, numer. 98. & communiter reprobari teſtatur, & reprobat eam Ioannes Crotus in dict. l. re coniuncti, num. 57. Deinde, eadem diſtinctio partem capit ab his, quæ adnotauit Angelus in l. ſi ego, columna 2. verſic. tu conclude, ff. de iniuſto, rupto & irrito. Quæ ſimiliter improbantur per molam in dict. §. ſi duo, num. 64. & 65. firma non eſ ſe profitetur Ioannes Gutierrez in dict. l. nemo poteſt, num. 99. in fine; idque vltra eum probatur euidenter ex eo, quod ipſemet Angelus variauit in hac materia: Nam in dict, l. penultima, plures caſus diſtinguit, & ſemper eò tendit, vt inſpici debeat, quæ cauſa teſtati aut inteſtati ſit potentior, nec curetur expreſſa prohibitio? Et in hoc variauit expreſsè ab eo, quod dixerat in l. prima, C. de teſtamento militis: vbi in effectu ſequutus fuit opinionem Bartoli, & ſic voluit ſeruari expreſ ſam prohibitionem. Prætereà, diſtinctio præfata conuincitur apertè per textum (cui nullo modo reſponderi valet) in l. ſi quis ita hæres inſtitutus fuerit ex certo fundo, ff. de hæredibus inſtituendis: Vbi prohibitio non tenet, & inſtitutio ex fundo, & ſic ex re particulari, non ex vncia ſiue aliqua hæreditaria portione facta fuit. Nec admitti poteſt ſolutio eiuſdem Aquilini, quæ violenta eſt, & literæ eiuſdem legis repugnans, vt anteà notaui num. 73. & 74. Tandem, ſi attentè & verè perpendatur fundamentalis ratio dict. § ſi ex fundo, ſic militat in inſtitutione facta ex re certa, ſicut in ea, quæ ex aliqua hæreditaria portione fiat, & ſic idem ius ſtatuendum eſt, l. illud, cum aliis vulgatis, ff. ad legem Aquiliam. Vnde ſequitur, quòd textus in dict. l. ſi quis ita hæres, 74. ff. de hæredibus inſtituendis, non probat diſtinctionem præfatam, quocunque modo legatur, ſiue quòd quis fuit inſtitutus ex certo fundo, excepto vſufructu, vt in Pandectis vulgatis ſcriptum eſt, & ſic intellectum à Gloſ ſa ibi, dum ponit caſum, quòd inſtitui mihi hæredem Titium ex fundo meo Titiano, excepto vſufructu: Et reſpondet textus, videri hæredem in tota hæreditate inſtitutum, detracta fundi mentione: Sic etiam intelligit Ioannes Gutierrez in l. vnica, C. quando non petentium partes, num. 18. dicit enim, quòd in ea lege, quidam ex certo fundo fuit hæres inſtitutus, excepto vſufructu, & ſimiliter intelligit idem Aquilinus loco relato ſuprà, num. 24. in illis verbis: Nec me mouet textus in dicta l. ſi quis ita hærs inſtitutus fuerit ex certo fundo, excepto vſufructu, hæres eſto. Quia & ibi ille inſtitutus fuit exfundo, &c. Quapropter eiuſdem intellectum meritò improbabam ſuprà, dicto numer. 74. vtpotè, cùm eâ lecturâ retentâ, manifeſtè literæ eiuſdem repugnet: ſiue (vt magis communiter legitur) ex certo fundo, excepto vſufructu legatur; nam vtroque caſu idem dicendum eſt coacta ratione: nec ſentit contrarium ille textus, ſiue ex certo fundo excepto vſufructu quis inſtituatur, ſiue ex omnibus excepto fundo; vtroque enim caſu hæres manet in ſolidum ſic inſtitutus, nec prohibitio aliquid operatur, vt claré præ ſentiunt omnes, qui Baldi diſtinctionem impugnant, & Fachineus lib. 4. c. 15. in finalibus verbis.

Quintò infero, an vera ſint, ſiue iure procedere poſ ſint ea, quæ in quæ ſtione prædicta adducit Craueta de duitate temporum, quarta parte, ſectione prima, num. 130. verſic. ſecundus caſus, & numeris ſequentibus, & in conſil. 360. num. 4. in fine, lib. 3. & ſequutus eſt, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 89. num. 54. & 55. lib. 1. Qui dictas contrarias opiniones concordando, dixit, inſtitutum in re cera, etiam cum taxatiua, ſuccedere per ius accreſcendi, quando eſt talis perſona, quæ veriſimiliter fuiſ ſet inſtituta in ſolidum, hærede vninerſali non adeunte, vel non ſuccedente: Sed ſi fuiſ ſet talis perſona, quam teſtator veriſimiliter inſtituturus non erat, vt quia eum odio haberet, vel alij adeſ ſent. tunc procedat illa opinio, vt inſtitutus in re certa cum taxatiua non admittatur per ius accreſcendi: Et pro hac diſtinctione allegat Ioannes Vincentius Hondedeus loco proximè relato, Iulium Clarum quæ ſt. dict. 74. in fin. & Burſatum in conſ. 262. num. 33. lib. 3. dum dixerunt, ius accreſcendi locum non habere, quando aliquæ adſunt coniecturæ voluntatis teſtatoris, vt quòd inſtitutus non conſequatur reſiduum hæreditatis.

Verùm vterque decipitur apertè, tum quia prædicta diſtinctio nullo iure probari poteſt, nec in quæſtione hactenus propoſita. lex tractat de coniecturanda defuncti voluntate, vt ſuprà dicebam numeris præcedentibus, ſed tantùm de remouendo illo obſtaculo, ne teſtator pro parte decedat teſtatus, & pro parte inteſtatus, quod ita militat in perſona dilecta. ſicut in non dilecta, vt de ſe patet; & ſic diſcriminis ratio conſtitui non debet inter vnam & alteram perſonam: tum etiam, quia coniectura illa, quòd perſona dilecta, in re certa inſtituta, veriſimiliter fuiſ ſet inſtituta in ſolidum, alio hærede non exiſtente, elideretur equidem (ſi ad coniecturas conſideratio haberi deberet) per aliam, & fortiorem coniecturam, quæ ex inſtitutione facta in re certa cum taxatiua deduci poſ ſet: vtpote cùm teſtator concepta ſic inſtitutione, manifeſtè videatur ex reſiduo hæreditatis ſuæ noluiſ ſe hæredem facere eum, quem ita inſtituit. Coniectura ergo admiſ ſa, admitti ipſe non deberet, ſed potiùs excludi, niſi lex ob prædictam rationem alitet diſpoſuiſ ſet. Vnde hac in re coniecturis locus non datur, ſed Dini opinione defenſa, diſceptatio huiuſmodi facilè ſoluitur.

Sextò infero, errore manifeſto lapſos fuiſ ſe quamplures Authores ex his, quos ſuprà pro opinione Bartoli adduxi, & inter alios, Aquilinum in dicta l. Centurio, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. tertia parte, num. 25. Michaëlem Graſ ſum, receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæ ſt. 3. in fine, Patrem Molinam tomo 1. de Iuſtitia & iure, diſputation. 155. columna penultima. Ij namque exiſtimarunt in quæ ſtione propoſita, & ſ æpe repetita ſuprà, ceſ ſare inconueniens dict. l. ius noſtrum, ff. de regulis iuris, ſcilicet, quòd teſtator dicatur pro parte decedere teſtatus, & pro parte inteſtatus, nec poſ ſe illud contra Bartoli ſententiam ponderari ex eo, quòd teſtator, qui expreſsè prohibet, ne inſtitutus in re certa, ad reliquam admittatur hæreditatem, in totum videtur ab inteſtato decedere; voluiſ ſe tamen admitti inſtitutum iure fideicommiſ ſi ad rem in qua inſtitutus fuit: & ſic ſucceſ ſores ab inteſtato, in ea parte grautos cenſeri pet fideicommiſ ſum Sed errant quidem (vt nunc dicebam, ) quippe coniecturam eam admittentes, quæ regulis iuris contrariatur, nec admitti poteſt: Nam qui teſtamentum facit, & verbis directis hæredem inſtituit, ſine dubio vult cum teſtamento decedere, l. non codicillum, C. de teſtamentis, vbi Bartolus, Baldus, Alexander, Salicetus, & Iaſon; idem Bartolus, & omnes Doctores communiter in l. prima, §. ſi quis ita, ff. de verbor, oblig. Baldus num. 7. & Salicetus numer. 4. in l. filij, C. familiæ herciſcundæ. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 8. numer. 29. & 34. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. titul. 3. num 1. & ſequentibus. Menoch. lib. 4. præ ſumptione 3. ex num. 1. & alibi paſ ſim adnotare ſolent, ex hæredis inſtitutione euidenter probari, quod quis teſtari voluerit, & potiùs teſtatus, quàm inteſtatus decedere: Nec prohibitio ſucceſ ſionis in reſiduo, contrarium probat in ſpecie propoſita; licèt enim oſtendat, in aliis præter rem certam voluiſ ſe teſtatorem ab inteſtato decedere: non tamen quòd in re certa noluerit habere hæredem ex teſtamento; vnde in hac contrarietate ſiue perplexitate, meritò via teſtati potius quàm inteſtati à lege fuit admiſ ſa; maximum enim inconueniens & abſurdum eſ ſet, quòd tota cauſa deuolueretur ab inteſtato, & voluntas teſtatoris in ea parte, quâ fuit ſolemnis, deficeret. Inſuper, quòd per vnam particulam teſtamenti, non quidem contrariam, quâ teſtator prohibuit ius accreſcendi, deſtrueretur totum teſtamentum, vt optimè animaduertit Ioannes Gutierrez in repetitione dict. l. vnicæ; C. quando non petentium partes, num. 19. in fine.

Septimò infero, neceſ ſarium eſ ſe omninò ad perfectam explicationem quæ ſtionis hactenus agitatæ, inquirere, numquid vera ſit Saliceti traditio in hac materia; is namque in dict. l. quoties, num. 14. C. de hæredibus inſtituendis, vt Bartoli & Dini opiniones concordaret, conſtituit, quòd ſi inſtitutus in re certa, prohibitus fuerit à teſtatore, ne reliquam hæreditatem conſequatur, prohibitio non teneat, imò tota hæreditas accreſcat hæredi inſtituto in re certa, tenebitur tamen ſic prohibitus, reſtituere reſiduum venientibus ab inteſtato, quorum fauore videtur facta dicta prohibitio Et hoc operabitur prohibitio ipſa, vt teneatur hæres ex fideicommiſ ſo id quod præterrem certam habet, reſtituere: Vnde Saliceti opinio videtur differre ab opinione Dini; nam Dinus (vt vidimus) indiſtinctè atque ſimpliciter voluit, quòd prohibitio reiiciatur, & ſic inſtitutus, effectualiter habeat totum: Salicetus autem aliter tenet, vt licèt inſtitutus de rigore habeat totum; in effectu tamen non ſit habiturus totum, quia cogetur reſiduum reſtituere venientibus ab inteſtato: Et Saliceti ſententiam tenuerunt etiam Raphaël Cumanus im dicta l. quoties, §. ſi duo, nu. . ff. de hæredib inſtituendis. Andreas Siculus in conſil. 2. columna finali, lib. 1. & in conſil. 71. columna penultima, in principio, lib. 3. Curtius iunior in conſil. 12. num. 8. prima parte, Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 20. num. 4. in fine, conſtanter: defendit, & comprobat eam Gregorius Lopez in l. 14. titulo tertio, partita 6. verbo, Todos los bienes. Et pro hac parte (vt alia prætermittam conſultò, tria ſunt fundamenta præcipua. Vnum colligitur ex Saliceto vbi ſuprà: reliqua verò adducit Gregorius dicto verbo, Todos los bienes, verſiculo, ego verò adhuc reſideo. Primum igitur deducit Salicetus ex l. peto, ff. de legatis ſecundò. Vbi ſi hæres inſtitutus ſit ex parte ſiue ex aſ ſe, & à teſtatore iuſ ſus, ſiue grauatus ſit contentus eſ ſe centum aureis, vel alia certa quantitate pro parte ſua: reſpondet Papinianus legis 28. illius author, fideicommiſ ſum induci, & hæredem ſic inſtitutum, dumtaxat retenturum, ſiue præceptum id quo contentus eſ ſe voluit defunctus; reliquum verò aut cohæredibus, aut legitimis hæredibus reſtituere. Secundum conſiſtit in hoc, quòd dubium non ſit, quin ex coniecturis veriſimilibus inducatur fideicommiſ ſum ex coniecturata mente teſtatoris, & quomodocunque de eius voluntate conſtet, l. cum proponebatur, ff. de legatis ſecundò, l. vnum ex familia, §. finali & ibi Bartol. ff. eodem tit. & in fideicommiſ ſis prædominatur mens & voluntas teſtatoris, l. ex facto proponebatur, ff. de hæredibus inſtituendis, l. in conditionibus, ff. de condit. & demonſtrat. ſed quando teſtator prohibuit, inſtitutum in re certa plus accipere, nihil probabilius coniecturari poteſt de mente ipſius, quàm quòd fauore venientium ab inteſtato fecerit id, ergo tenebitur inſtitutus ipſis ex fideicommiſ ſo reliquum reſtituere: & ſic argumentatur Gregorius, Lopez vbi ſuprà. Tertium fundamentum, atque ex eodem Gregorio in eo conſiſtit, quòd nullo modo tolerandum ſit, vt hæres habeat & retineat bona defuncti, contra expreſ ſam prohibitionem teſtatoris, & contra eius voluntatem, maximè cùm poſ ſit capi alia via, quâ nec violentur leges, quæ prohibent, quem pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum decedere, neque etiam contra voluntatem teſtatoris eatur.

Nihilominus tamen in contrariam ſententiam procliuior ſum, & in caſu prædicto, non obſtante expreſ ſa prohibitione teſtatoris teneo pro certo, ad inſtitutum in re certa, vniuerſam hæreditatem peruenturam cum effectu, ſic vt ipſe ex fideicommiſ ſo nequaquam teneatur reſiduum, ſiue aliquid venientibus ab inteſtato reſtituere. Hæc autem opinio apertè procedit de mente Dini vbi ſuprà, ac cæterorum omnium, qui eiuſdem ſententiam ſequuntur, dum expreſsè affirmant, vitiari prohibitionem, & hæredem taliter inſtitutum, in vniuerſum ſucceſ ſurum: Et ſic etiam tenuerunt expreſsè, & Saliceti traditionem conſtanter impugnarunt Ioannes de Imola in dict. §. ſi ex fundo, numer. 68. verſic. item aduerte. Romanus in l. vnica, C. quando non petentium partes, num. 35. Ioannes Crotus in dict. l. re coniuncti, num. 58. Ioannes Gutierrez in repetitione dict. l. nemo poteſt, num. 100. & num. 103. in fine: Vbi dicit, Saliceti opinionem ſibi non placere. Dini autem ſententiam omninò probare: ipſorum autem fundamenta ad duo principaliter reduci debent. Primum deducitur ex l. ſi quis ita hæres inſtitutus fuerit, ff. de hæredibus inſtituendis. ex qua lege (quocunque modo legatur) apertè colligitur, exceptum à teſtatore, venientibus ab inteſtato non eſ ſe reſtituendum. Nam ibi dicitur, quod in dicto caſu perinde eſt, ac ſi ſiue aliqua exceptione fuiſ ſet hæres inſtitutus; ſed ſi fuiſ ſet inſtitutus ſimpliciter ſine exceptione, clarum eſ ſet, quòd haberet totum in effectu, nec aliquid reſtitueret: Ergo eodem modo & in caſu præfato nihil reſtitueret; & conſequenter nec inſtitutus in re certa, & prohibitus reliquam hæreditatem capere, eam reſtituere tenebitur, cùm. vtroque caſu adſit prohibitio teſtatoris.

Nec ſatisfacit ſolutio Bartoli ad eam legem, qui cùm videret ipſam nimis adſtringere in d. l. quoties, §. ſi duo, in principio; reſpondet, quòd ideò ibi hæres ad vniuerſam hęreditatem admittitur, quia non conſtabat in contrarium de voluntate teſtatoris, quod vellet impedire ius accreſcendi: tunc enim aliter dicendum eſ ſet; quod autem non conſtaret, in hunc modum probauit, quòd quando teſtator dicit, Talis ſit hæres excepto fundo, videatur in effectu dixiſ ſe, Omnia mea bona illi do, excepto fundo, ſcilicet, quem non do. Et ſic erit ſenſus, quòd non habebit fundum immediatè ex diſpoſitione teſtatoris, ſed tamen per hoc non videtur manifeſtè prohibuiſ ſe, quod non habeat ex diſpoſitione legis, & ideò non videtur manifeſtè prohibuiſ ſe ius accreſcendi. Sed non ſatisfacit (vt dixi) reſponſio hæc, aut interpretatio Bartoli euidenti ratione, ſcilicet, quòd exceptio debeat eſ ſe, & in dubio fuiſ ſe intelligatur de contentis ſub regula, vt notarunt Scribentes communiter in l. 1. ff. de regulis iuris, Dinus & Ioannes Anania in rubrica, eodem tit. lib. 6. vnde teſtator qui dicit, Titius hæres eſto, excepto fundo, videtur in effectu dixiſ ſe, quòd ſit hæres in aliis, & non ſit hæres in fundo, & cùm exceptio fundi fiat ab eo, quod dictum eſt; manifeſtè apparet, quòd vult prohibere ius accreſcendi, vt contra Bartolum rectiſ ſimè adnotauit Ioannes de Imola in eadem l. ſi ita quis, num. 3.

Secundum deinde fundamentum contra Salicetum, colligitur ex his, quæ ſuperiùs diximus, dum quærebamus veram rationem ad textum in dict. §. ſi ex fundo: Imò & de mente Imolæ in lectura eiuſdem §. dict. num. 68. procedit: Nam expreſ ſa prohibitio teſtatoris habetur pro non ſcripta, & cum ipſa mentione rei certæ legis miniſterio & diſpoſitione de inſtitutione tollitur (vt ſ æpè dictum eſt:) Si ergo inſtitutus in re certa, & prohibitus aliquid amplius ex hæreditate conſequi non ex indicio, neque voluntate teſtatoris (voluntas namque in contrarium potiùs apparet) ſed ex legis diſpoſitione reliquam hæreditatem conſequitur, quomodo ferendum eſt, cùm non entis nullæ ſint qualitates, vt fideicommiſ ſo grauatus dicatur is, qui non modò admiſ ſus aut vocatus eſt ad bona, in quibus à Doctoribus fideicommiſ ſum inducitur, aut conſtituitur; imò expreſ ſe ex diſpoſitione teſtatoris excluſus. Quod argumentum (vt patet) nimis concludens eſt, nec hoc modo per aliquem ponderatum: Siue qua ratione ferendum etiam erit (quod alij attingunt) vt fideicommiſ ſi onus induci poſ ſit in ea hæreditatis parte, quæ ex legis beneficio defertur; contra textum in l. ſi arrogator, in fine, ff. de adoptionibus: Aut circa quam aliqua verba non ſunt (quippe cùm adiecta pro non ſcriptis habeantur) ex quibus fideicommiſ ſum inductum cenſeri poſ ſit. Vnde ceſ ſat ſecundum argumentum, quod ex Gregorio Lopez pro Saliceti ſententia ſuprà adduximus: Nam verum eſt, fideicommiſ ſum induci, quomodocunque de voluntate teſtatoris conſtet, ſed in ſpecie præ ſenti, de voluntate teſtantis non aliunde conſtare poteſt, quàm ex verbis ipſis prohibitionis (quod ipſe Gregorius fatetur:) Sed verba prohibitiua, quaſi continentia vitium ſiue repugnantiam, legis miniſterio tolluntur, & pro non ſcriptis habentur: Ergo verbis deficientibus, nec alia coniectura apparente, fideicommiſ ſum induci non poterit; idque ex iuris ratione, item ex his, quæ ſcribunt Baldus in cap. ſecundò requiris, de appellationibus, num. 1. & in cap. mandatum, n. 2. de reſcriptis, Decius in conſ. 465. num. 7. Craueta in conſil. 161. n. 12. & multa cumulat Tiraquellus in l. ſi vnquam, C. de reuocandis donat. verbo, libertis, numer. 18. & 19.

Prætereà non obſtat primum argumentum deductum ex l. peto, ff. de legat. 2. cui reſpondet Imola in dict. §. ſi ex fundo, num. 68. verſic. nec obſtat prædictis, diuerſam eſ ſe ſpeciem eius legis ab ea. de qua nunc tractamus; nam ibi inſtitutio vniuerſalis præceſ ſit ſuper toto, & c deinde inſtitutus iuſ ſus fuit per teſtatorem contentus eſ ſe certis rebus pro ſua portione: At in quæ ſtione noſtra non præceſ ſit inſtitutio vniuerſalis; imò à principio inſtitutus fuit hæres ex certis rebus, & prohibitus aliquid petere præter ipſas res; quod eſt longè diuerſum, quid quid contrarium conatus fuerit oſtendere Gregorius Lopez dict. verbo, Todos los bienes; verſic. neque ſatisfacit responſio: Vbi dicit, quòd in effectu Imolæ ſolutio eſt diuerſificare caſus, non autem reddere rationem diuerſitatis inter eos, neque enim eſt (vt ipſe credit) diuerſitatis ratio inter vnum & alterum caſum: quia cùm inſtitutus in re certa, debeat habere totum, perinde eſt, ac ſi eſ ſet inſtitutus in totum: Et prohibitio plus habendi, & quod certa re contentus ſit, idem debet operari in vtroque caſu. Sed ſi verum amamus, negari equidem nullo pacto poteſt, quin inter hos duo: caſus manifeſta ſit diſcriminis ratio & differentia, ad quam mirandum eſt, Virum aliàs doctiſ ſimum non attendiſ ſe; eò præcipuè, quòd expreſsè tradita ſit ab Imola ibidem, dum dicit, quòd quando inſtitutio à principio fuit vniuerſalis, tunc nihil repugnat, id eſt, nullum vitium continet inſtitutio; & ideò legem addere aut detrahere aliquid de illa, neceſ ſe non eſt: & conſequenter verba illa, centum aureis contentus ſis, vel alia ſimilia, nihil aliud operari poſ ſunt, quàm fideicommiſ ſum inducere in fauorem venientium ab inteſtato, quorum gratia videtur facta dicta diſpoſitio. Sed in caſu ſecundo, quando à principio inſtitutio non præceſ ſit ſuper toto, ſed ex certis tantum rebus facta eſt, & adiecit teſtator exceptionem, ſiue prohibitionem, quæ (vt dicit Imola) contra formam iuris eſt, lex habet neceſ ſe ſo intromittere, & prædictam exceptionem ſiue prohibitionem aut vitium, quod ex ea reſultat, detrahere: & ideò tunc reiicitur illa exceptio aut prohibitio, & habetur perinde, ac ſi ſimpliciter hæres inſtitutus eſ ſet. Vnde ex eo, quod contra formam iuris eſt, ſiue legis miniſterio ſublatum, induci fideicommiſ ſum non poteſt.

Tertium etiam & vltimum argumentum non obſtat, quia in caſu noſtro dici non poteſt, iniquum eſ ſe, inſtitutum in re certa, & prohibitum vltrà petere, contra voluntatem teſtatoris reſiduum hæreditatis obtinere, cùm de voluntate non conſtet legitimè, & perinde haberi debeat, ac ſi de ea non conſtaret. Deinde, quia in hac ſpecie, voluntatem teſtatoris non ſeruari, non dicitur inconueniens propriè; imò iuridicum eſt, cùm nemo poſ ſit facere, quin leges in ſuo teſtamento locum habeant, & ſibi imputate debeat teſtator, ſi voluntas eius non ſeruetur, cùm legem contempſit, vt numeris præcedentibus dicebam: Idque in foro exteriori veriſ ſimum arbitror, nec Saliceti ſententiam ſuſtinendam affirmo. In foro tamen conſcientiæ, vtrùm idem obſeruari debeat, nec-ne, neceſ ſarium eſt inquirere. Et breuiter attingendo, pro vera reſolutione conſtituo, inſtitutum in re certa, haberi pro hærede vniuerſali, vbi cohæres vniuerſalis datus non eſt, non ſolùm in foro contentioſo, ſed etiam in foro conſcientiæ: Et ſic quoad Deum etiam efficitur Dominus vniuerſ æ hæreditatis, in re certa inſtitutus, vbi in contrarium non adeſt expreſſa teſtatoris prohibitio. Et in his terminis loquuntur, & ita defendunt Abbas in cap. 2. de teſtamentis, num. 4. Petrus Ancharanus in cap. 1. eiuſdem tituli, num. 11. & duobus ſequentibus, & ibidem Imola num. finali, Peruſinus in cap. 1. de teſtamentis, in 6. num. 33. Decius in cap. primo, de conſtitutionibus, prima lectura, columna 6. num. 28. Sylueſter in ſumma, verbo, hæreditas, el 3. num. 3. Lancelotus Galiaula in l. Centurio, num. 148. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. Guill. Benedictus in cap. Rainuncius, de teſtamentis, verbo, in eodem teſtamento, el 1. num. 262. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. decimo, de iure accreſcendi, num. 9. verſiculo, & in tantum iſta ſententia: Et latiſ ſimè omnium, qui in propoſito ſcribunt, Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, ex num. 27. vſque ad numerum 48. eruditè tuetur iſtam partem, & ſubtiliter ac verè reſpondet omnibus, quæ in contrarium poterant excitari. Eandem quoque ſententiam defendit Pater Ludouicus Molina tomo primo de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 155. verſiculo, ad dubium propoſitum, fol. mihi 890. qui dicit, ita communiter reſpondere Doctores, & rationem reddere quoniam ius humanum, quando Diuino non aduerſatur, vim habet in foro conſcientiæ, ſufficienſque eſt ad dominij tranſlationem: Adhibere etiam limitationem, modò dolosè non fuerit teſtatori perſuaſum, reliqua ipſius bona non pertinere ad ita inſtitutum in quota, aut in re certa, ſed ad hæredes ab inteſtato; idque in cauſa fuerit, quod eo pacto ſuum condiderit teſtamentum. tunc namque notum eſt in conſcientiæ foro, incrementum illud reſtituendum eſ ſe hæredibus ab inteſtato, quibus per fraudem iniuſtè eſt ablatum. Et quòd idem in exteriori foro iudicaretur, ſi de tali fraude conſtaret, & inſuper pœna imponeretur iniuſto inductori: & intelligit ſu periora Authormetipſe, quando nullus alius eſ ſet ſimul inſtitutus hæres, ſed in re certa inſtitutus dumtaxat aliquis fuiſ ſet; quoniam ſi alius inſtitutus ſimul eſ ſet, tunc manifeſtum, atque indubitatum erit, etiam ab eo incremento voluiſ ſe excludere venientes ab inteſtato, ac proinde ſi per defectum hæredis, aut hæredum ſimul inſtitutorum vacaret, quia mortui eſ ſent ante teſtatorem, vel repudiaſ ſent hæreditatem, aut aliqua alia ratione, proculdubio per ius accreſcendi, etiam in conſcientiæ foro pertineret ad hæredem inſtitutum in re certa, nec tunc eſ ſet aliquod dubium, vt dixi.

