- Et vltra ipſum, & cæteros omnes hucuſque ſcribentes, ſic dilucide atque egregiè dictæ l. 40. Tauri deciſionem explicat, vt in Regni ſucceſſione ipſa procedere non valeat, vt ibidem obſeruatur num. 99.
- Repræ ſentatio in Hiſpanorum primogeniis, vtrum deberet admitti, vel non, & prælatio nepotis contra patruum concedenda foret, quare dubium & anceps olim fuiſ ſet, ibid. num. 103. & vide vſque ad numerum 109. vbi oſtenditur, altercationem hanc ſublatam hodie in Hiſpania. l. 2. tit. 15. part. 2. & 1. Tauri 40. conſtitutionibus editis, & de eiuſdem l. Tauri ratione decidendi, & iuſtificatione agitur.
- Repræ ſentatio, vtrum in Regni ſucceſ ſione admitti deberet, dubium fuiſ ſe & controuerſum de iure communi, ibid. num. 132.
- Sed ex deciſione l. 2. tit. 15. partit 2. in hoc Regno antiquam difficultatem ceſ ſaſ ſe, & repræſentationem in Regni ſucceſ ſione admiſ ſam, ibid. num. 133.
- Et deciſionis legis eiuſdem ratio redditur, ibidem num. 134.
- Repræ ſentatio perſonæ propter ſucceſ ſionem, duplex repetitur, eaque declaratur, dict. cap. 19. num. 161.
- Repræ ſentatio in ſucceſ ſione aui, vel proaui nepoti conceſ ſa, gradus potius dicitur, quàm perſonæ, quia non ex perſona patris de medio ſublati ſed ex propria perſona ſuccedit, ibidem num. 162.
- Filius verò fratris in ſucceſ ſione patrui vnà cum alio fratre defuncti, repræ ſentat patrem, ſed non ex perſona ſua propria ſuccedit, ſed ex perſona patris ſui, ibid. num. 163.
- Repræ ſentantis qualitas & conditio attendi debet, quando ſucceditur ex perſona propria, quando verò repræ ſentatur perſona alterius, attenditur qualitas, conditio, & ſtatus ipſius repræ ſentati, ibid. num. 164.
- Repræ ſentatio in l. 40. Tauri introducta, an ita introducta dicatur, vt filius ex perſona patris, vel ex propria ipſius in maioratu ſuccedat, & quid rem hanc magis dubiam efficiat ex noua authoris conſideratione, ibid. num. 165.
- Repræ ſentatio in dicta l. 40. Tauri introducta, non excludere, quin filius, ex perſona magis propria, & proprio iure à lege ſibi conceſ ſo, quam ex perſona patris dicatur ſuccedere, ibid. num. 166. & ſeq. vſque ad numerum 172.
- Repræ ſentando perſonam parentis, qui ſuccedit, ex iure tamen proprio, & propria vocatione (vt in linea recta deſcendentium in hoc Regno, ac etiam in linea collaterali, conſiderata proximitate reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris maioratus contingit) incapacitas primogenitoris ipſi non nocet, ſi ipſe etiam incapax non ſit, ibidem num. 171.
- Repræ ſentatio, vtrum locum habeat, quando in patre, vel auo. ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, ſed dumtaxat ius eius in ſpe, aut poſ ſibilitate conſiſtebat, dicto cap. 19. num. 172.
- Dubium equidem intricatum, & maximum, & eu occaſionem præ ſtitiſ ſe videntur legis Regiæ 40. Tauri conditores, vt ibid. adnotatur num. 173.
- Repræ ſentationi locum non eſ ſe, niſi in patre, vel auo radicatum fuiſ ſet ius ſuccedendi certum & firmum, atque inuariabile, nec idem ſuccedendi remotam ſufficere, ex ſententia Velazquez Auendañi, ibid. num. 174.
- Cui & Blaſius Florez Diaz de Mena acceſ ſit, & contrariam Molinæ, Gutierrez, & aliorum improbauit, ſed ſtrictè magis rem ipſam accepit, nec ita indiſtincte repræ ſentationem excludit, vt notatur, ibid. num. 175.
- Alexander quoque Raudenſis, in eodem placito fuit, qui etiam non ita indiſtinctè sicut Auendañus loquutus eſt, vt ibid. obſeruatur n. 176.
- In eandem quoque ſententiam & alij authores perpendi poſ ſunt, vt ibidem adnotantur numero 177.
- Eſt denique & in eodem placito Iacobus Menochiusi in conſilio 269. ex numero 21. atque ex numero 64. lib. 3. vt ibidem commemoratur num. 178.
- Ac pro ipſis fundamenta nonnulla generalia perpendi valent, quæ ideò omittuntur, quia ab eiſdem traduntur, nec concludenter adſtringunt, ibid. num. 179.
- Sed ea magis adſtringere, & fortius vrgere videntur, quæ Blaſius Flores Diaz de Mena adduxit, ibid. num. 180.
- Fundamenta etiam nonnulla Auendañi, quæ in idem tendunt, & ibid. adducuntur, num. 181.
- Ad quæ in effectu reduci debent infinitæ Doctorum authoritates, allegationes, & doctrinæ. quæ pro eadem parte & aſ ſumpto probando, videlicet, quod ſpes vaga & incerta, & ex futuro euentu dependens, tranſmitti non poſ ſit, nec debeat in conſideratione haberi, expendi poſſunt, ibid. num. 182.
- Reducuntur etiam Menochij traditiones, dicto conſilio 269. ex num. 8 atque ex num. 21. cum ſeq. lib. 3. ibid. num. 183.
- Quibus omnibus dilucide & diſtinctè, nouiter etiam, & melius quàm antea factum eſ ſet, reſpondetur ibid. num. 148. per totum.
- Reſpondetur etiam & alteri fundamento, atque ex reſponſione validiſsimum & vrgentiſ ſimum fundamentum deducitur pro opinione Molinæ contra Auendañum, & ibid. l. 40. Tauri explicatur, num. 185. & 186.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe inter tranſuerſales, etiam quando in patre ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuiſ ſet, ſed ius tantum de futuro & in ſpe. aut poſ ſibilitate competeret: & quod pater, ſi tempore delatæ ſucceſ ſionis viueret, ſuccedere poſ ſet, ex deciſione l. 40. Tauri ſufficere, quanuis actu non ſucceſ ſerit, ibidem numero 187.
- Idque ex veriori & tenenda omnino ſententia, vt ibidem adnotatur num. 188. ac pro ea authores nonnulli commemorantur.
- Qui expreſ ſim loquuntur in terminis prædictis, quanuis Blaſius Flores Diaz de Mena, aliter, ſed male quidem contenderit, ibid. num. 189.
- Eiuſdem tamen in alio obſeruatio quædam contra Auendañum probatur, ibid. num. 190.
- Sed in linearum diſtinctione excogitatio quædam Blaſijmet ipſius contra Molinam, improbatur ab authore, ibid. num. 191.
- Ac denique l. 40. Tauri verba, ſic fortiter & vere ponderantur pro ſententia prædicta, vt poſt deciſionem eius legis, nullo pacto valeat contraria opinio defendi, ibid. num. 192.
- Auendañi quoque rationes nonnullæ, ſiue ad eandem l. Tauri ſolutiones non admittuntur, ibid. num. 193.
- Et ipſius aut horis lapſus duplex, & noue, & vere detegitur, ibid. num. 194.
- Blaſij quoque Fiores Diaz de Mena ad dictam l. 40. Tauri euaſiones, ſiue excogitationes nonnulla, manifeſte ſubuertuntur, ibid. num. 195.
- Repræ ſentationi an locus eſ ſe poſ ſit, quando vltimo maioratus poſ ſeſ ſore abſque descendentibus præmoratus, tranſuerſalis aliquis ſucceſ ſionem prætendit, cuius pater ſi viueret, ſucceſ ſurus ſane eſ ſet, vt proximior, ipſe tamen multis ab hinc annis, & ante maioratum iuſtitutum deceſ ſit, idem num. 199.
- Vbi etiam conſiderantur nonnulla nouiter & acute, & vide num. 212.
- Repræ ſentationi, vtrum locus eſ ſe debeat, vt nepos patruum excludat, quando primogenitus in vita maioratus inſtitutoris deceſ ſit, dicto cap. 19. num. 210.
- Vbi Auendañi reſolutio in propoſito approbatur, & concludenter atque noue corroboratur, numer 211. per totum.
- Repræ ſentationi, vtrum locus eſ ſe debeat inter tranſuerſales, quando pater, vel auus eius, ex cuius perſona ſucceſ ſionem quis prætendit, in vita inſt tutoris maioratus deceſ ſit ibidem numer. 212. vbi dubium hoc ſingulare & nouum, ſingulariter & vere explicatur.
- Repræ ſentatio, vtrum locum habeat in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, arduum & intricatum dubium, & ab infinitis tractatum, qui congregantur, ibid num. 213.
- Repræ ſentationem in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, ſiue vniuerſalis, ſiue particularis admittendam eſ ſe, & conſequenter nepotem ex filio præmortuo, vna cum patruo, & in locum patris ſuccedere, ibid. num. 214.
- Idque ex vulgata, & omnibus nota ſententia gloſſ æ, in l. cum ita § in fideicommiſ ſo ff. de legatis ſecundo, in verbo proximo.
- Cuius traditionem ſequuti fuere permulti, & maximi nominis authores vt ibidem demonſtratur eodem numero 214. atque ex relatis, dicto num. 213 apparet.
- Et validiora fundamenta pro ea ſiue illa, quæ vere concludunt, adducuntur ibid. num. 215.
- Repræ ſentationi locum non eſ ſe in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, & inde nepotes cum patruo non concutrere, ex ſententia Baldi contra gloſ ſam, quem & alij multi authores ſequuntur, ibidem num. 216.
- Ac præcipua Baldi fundamenta adducuntur, & eiſdem concludenter & vere reſpondetur, ibid. num. 217.
- Baldi etiam eiuſdem traditio, in dicto § in fideicommiſ ſo: ideo euitatur, & authoritas loci illius minuitur, quod ipſemet Baldus contrarium reſpondit in conſilio 488. caſus talis eſt, lib. 3. vbi Accurſij ſententiam relatam probauit, ibid. num. 218.
- Euitatur etiam, & Accurſij ſententia in tuto manet, conciliando opiniones, vt illas. Corneus, Iaſon, Curtius Iunior, & Alciatus, ac poſt; eos alij recentiores permulti conciliant, & eorum conciliatio præcitatur, ibid. num. 219.
- Repræ ſentatio vtrum hodie poſt deciſionem. l. 40. Tauri, in fideicommiſ ſis familiæ, aut pluribus nomine collectiuo relictis, eo modo, atque ordine locum habeat, quo ea in lege in primogeniis, ſeu maioratibus inducitur, vbi breuis & vera reſolutio traditur, ibid. num. 221. & numero 222. Ludouicus Molina in propoſito nouiter explicatur.
- Repræ ſentatio, vtrum locum habeat in feudi ſucceſ ſione, lib. 3. dicto cap. 19. ex num. 223. cum multis ſeq.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe in feudo hæreditario, & filium intrare in locum patris; vnanimiter omnes interpretes tradidiſ ſe, nec aliquem in hoc hactenus diſ ſentire, ibid. num. 228.
- Et vide num. 229 vbi explicatur, quod dicatur feudum haereditarium. & an in dubio hæreditarium præ ſumatur, quod etiam familiare, ſiue ex pacto & prouidentia.
- Repræ ſentationi locum non eſ ſe in feudo ex pacto & prouidentia concedentis, ſiue familiari, nec filium intrare in locum patris, vt Nata contendit, & alios pro ſe citat; ibid num. 230.
- Sed eiuſdem fundamenta conuincit concludenter Hippolytus Ruminaldus, vt ibidem adnotatur num. 231.
- Et Cumani etiam, Rubei, & aliorum authoritati pro hac parte reſpondetur, ibid num. 232.
- Ac denique, conſtanter & veriſ ſime defenditur, repræ ſentationi locum eſ ſe in feudo, etiam ex pacto & prouidentia concedentis, & non hæreditario, ibid. num. 233.
- Et pro hac parte validiſ ſima, & concludentia fundamenta expenduntur, ibidem numero 234.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe in feudis, in quibus iure primogeniture aut maioratus ſucceditur, ibid. num. 235.
- Ac in illis repræ ſentationem, iuxta formam l. 40. Tauri regulandam, & concedendam eſ ſe, ibid. num. 236.
- Repræ ſentatio, an habeat locum in emphiteuſi, lib. 3. dicto cap 19. ex num. 237. cum ſeq. vbi caſus nonnulli diſtinguuntur, & abſolute, atque diſtincte in hoc articulo proceditur.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe in emphiteuſi hæreditaria. cum acquiſitor ab inteſtato deceſ ſit, & ſic nepotem ex filio præmortuo, cum patruo concurrere, ibidem numero 240.
- Idque procedere etiam, cum ab Eccleſia fuit emphiteuſis conceſ ſa, modo illa hæreditaria ſit, ibid. num. 241.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe in emphiteuſi hæreditaria, cum acquiſitor non ab inteſtato, ſed teſtatus deceiſ ſit, & tunc nepotem etiam cum patruo concurrere ex veriori ſententia, prout latiùs declaratur, ibidem num. 242.
- Emphiteuſis Eccleſiaſtica conceſ ſa pro ſe, filiis, & nepotibus, hæreditaria non eſt, nec in ea ingreditur filius locum patris, atque ita eius perſonam non repræ ſentat, ex ſententia multorum authoruro, qui præcitantur, ibidem num. 243. & 244. & numero 245. præcipua eorum ratio expenditur.
- Contra vero ex ſententia aliorum quamplurimorum, quæ verior eſt, & communior, & ab authore probatur, ibidem num. 246.
- Ac pro ea concludens, & verum fundamentum expenditur, quod originaliter tradidit Corneus, in conſilio 131. & in conſilio 24. volumine 2. ibid. nam. 247.
- Fundamento etiam partis contrariæ præcipuo, noue & vere reſpondetur, ibidem numero 248.
- Repræ ſentationem in emphyteuſi. iure maioratus relicta, admitti, ac in ea ſeruanda eſ ſe omnia, quæ in aliis maioratibus & primogeniis, ex deciſione l. 40. Tauri, & aliarum legum diſpoſitione ſtatuta ſunt, ibid. num. 249.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe in iure patronatus Eccleſiaſtico, ibid num. 250.
- Et ſi iure maioratus aut primogenitura fuerit relictum, repræ ſentationem ſecundum ordinem l. 40. Tauri futuram, ibid. num. 251.
- Repræ ſentatio, vtrum locum habeat, vt filij intrent in locum patris, in fideicommiſ ſo facto in contractu, ibid. num. 254. & 255. cum ſeq.
- Repræ ſentationem abſque omni dubio admittendam in maioratu ex contractu inſtituto inter viuos, quando ex cauſa oneroſa matrimonij, & in fauorem alicuius filij inſtitutus fuiſ ſet maioratus.
- Tunc namque, in dubitanter nepos patruum excluderet, etiamſi pater eius viuo auo moreretur, ibid. n. 256.
- Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, admittitur in primogeniis ſeu maioratibus ex contractu inſtitutis. ſicut in his, qui ex vltima voluntate inſtituuntur, ibid. n. 257. & ſeq.
- Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, habet quoque locum in his maioratibus, qui abſque inſtitutionis ſcriptura, ex ſola temporis antiquitate, aut ex conſuetudine conſtant, vt latius explanatur d.c. 19 n. 260.
- Et Aluari Valaſci locus perpenditur, atque declaratur, ibid. num. 261.
- Repræ ſentatio, vtrum admittenda ſit in donatione Regia, ſeu dominica, vt nepos primogeniti, patruum excludat, ibid num. 262. vbi imprimis recenſetur Bartoli, & aliorum quamplurimorum ſententia negatiua, repræ ſentationem inquam non admitti in ea donatione.
- Adducitur deinde Emmanuelis Coſtæ illatio quædam. in Regia quoque donatione, iure maioratus facta, repræ ſentationem non dari.
- Et ibidem in allegatione Ludouici Molinæ, Auendañi lapſus detegitur, d. cap. 19. n. 263 & 264. Bartolíque, & Acoſtæ ſequaces commemorantur, ibid. num. 265. & ratio quædam Auendañi. nouiter, & ſubtiliter ſubuertitur, ibid. num. 266.
- Adducitúrque præcipua ratio, qua ducuntur ij, qui in Regia. ſeu dominica donatione, repræ ſentationem admitti negarunt, ibid num. 267.
- Ac Ludouici Molinæ ſententiæ contraria, repræſentationem admitti, etiam in donatione Regia, ſeu dominica. ſi illa iure maioratus facta fuerit, ab authore defenditur, ibid. num. 268.
- Et ab altero Ludouico Molina è Societate Ieſu religioſo approbatur, ibid. num. 269.
- Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, admittenda eſt in his bonis, quæ iure maioratus à Rege Henrico II. nobilibus Hiſpaniæ donata fuere, ex ſententia Molinæ, ibid. n. 270.
- Cuius rationes in quacunque Regia conceſ ſione, iure maioratus facta, concludunt, nec Auendañi ſententia contraria placet, ibid. n. 271.
- Atque eius fundamenta debilia ſunt, & eliduntur ex his, quæ ipſemet Molina in eodem propoſito annotauit, ibid. num. 172.
- Ex his etiam, quæ author obſeruauit, ibid. numero 273.
- Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, procedit, & habet locum in vinculis particularibus, in meliorationibus tertij & quinti vinculatis, in anniuerſariis, & patronatibus, ſiue capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure maioratus relictis, & abſque Regia facultate inſtitutis, ibid. n. 277.
- Repræ ſentationis totam materiam, ex præ ſumpta voluntate, atque diſpoſitione teſtatoris gubernari, atque interpretari debere, ex ipſa namque, vel admitti, vel excludi debet repræ ſentatio ibid. num. 282.
- Vbi & legis 40. Tauri mentio fit, & conditores eiuſdem in præ ſeruando voluntatem primi inſtitutoris, ſtudiosè ſemper ſe habuiſ ſe, dilucidè demonſtratur, ibid. n. 283.
- Repræ ſentatio ſemper excluditur in ſucceſ ſione maioratus, vbi ex verbis, ac diſpoſitione inſtitutoris apertiſ ſimè comprehenditur, inſtitutoremmet ipſum repræ ſentationem excludere voluiſ ſe, ex verbis tamen ambiguis & incertis repræ ſentatio non excluditur, ibidem numero 284.
- Vbi num. 285. eiuſdem l. Tauri 40. vera ratio redditur.
- Repræ ſentatio locus eſt ex voluntate inſtitutoris, etiam in caſibus, in quibus repræ ſentatio non admittitur, ibid. n 286.
- Repræ ſentatione excluſa in ſucceſ ſione aſcendentium, cenſetur etiam repræ ſentatio excluſa in ſucceſ ſione tranſuerfalium, ibid. n 287.
- Repræ ſentatione excluſa in aliqua parte diſpoſitionis. aut inſtitutionis maioratus, ſiue in aliqua vocatione, aut ſubſtitutione, aut reſpectu alicuius nominati, vel nominatorum: vtrum in alia parte diſpoſitionis eiuſdem aut in cæteris vocationibus excluſa cenſeri debeat repræ ſentatio ibid. num. 288.
- Repræ ſentatio, ſi in aliqua parte diſpoſitionis, aut in aliqua perſona, aut gradu inducta, atque admiſ ſa fuerit ab inſtitutore maioratus: credendum eſ ſe, in cæteris quoque perſonis, aut gradibus admiſ ſam: idque noua & ſingulari ratione, prout ibidem notatur num. 289.
- Repræ ſentationem in caſu dubij, ac regulariter, ſtando verbis, & diſpoſitioni dictæ l. Tauri 40. admittendam potius, quàm excludendam, ibid. num. 290.
- Repræ ſentatio in ſucceſ ſione maioratus, vt ex coniecturis excludatur, quàm euidentes, & vrgentes, atque ex verbis diſpoſitionis deductæ, ſiue quales coniecturæ neceſ ſariæ ſint, ibid. num. 291.
- Repræ ſentatio vt excludatur, ſequentium ſucceſſorum, aut maioratus poſ ſeſ ſorum declaratione, aut moderatione effici non poteſt, ſed primi inſtitutoris diſpoſitio neceſ ſaria eſt. vt latiùs demonſtratur, ibid. num. 292.
- Et inde infertur, quòd pater ipſius nepotis, idémque filius primi inſtituentis, in vita ſua non poteſt cedere iuri ſuo in præiudicium nepotis, & fauorem fratris minoris ſecundogeniti, etiam maioris nepote, ibid. n. 253.
- Idémque ius in aliis deſcendentibus, ſiue ſucceſ ſoribus vlterioribus obſeruandum ſimiliter, ibid. num. 294.
- Repræ ſentationem admitti in teſtamentaria ſucceſ ſione ex hominis diſpoſitione, Taurinæ d. l. 40. conſtitutione, cautum expreſsè, vt ibidem adnotatur num. 298.
- Repræ ſentatio, vtrum in ſucceſ ſione maioratus cenſeatur excluſa ex eo, quod eiuſdem maioratus inſtitutor proximiores ad ſucceſ ſionem vocauerit, vel quod ſuccedat proximior poſt aliquos nominatos præceperit, lib. 3. d. c. 19. n. 299. & ſeq.
- Vbi imprimis refertur ſententia negatiua eorum, qui ex vocatione proximioris, excluſam repræſentationem cenſuerunt, ibidem num. 300.
- Atque eorum fundamenta remiſ ſiue adducuntur, & illa non concludere, nec vrgere, reſoluitur, ibidem, num. 301.
- Idcircò contraria proponitur, & verior quidem, atque omnino amplectenda opinio, videlicet, quod repræ ſentatio non excludatur ex eo, quod maioratus inſtitutor vocauerit proximiorem, aur proximiores, vulgo, al pariente mas propinquo, o mas cercano, ibid. num. 302.
- Et plures huiuſce opinionis rationes, atque fundamenta expenduntur remiſ ſiuè, quae verè concludunt, nec vitiari poſ ſunt aliquo modo, aliæ etiam breuiter commemorantur, ibid. num. 303.
- Pelaez etiam à Mieres traditio quædam in propoſito improbatur, ibidem, num. 304.
- Et concludens ratio pro eadem ſententia proponitur remiſ ſiue, ibid. num. 306.
- Repræ ſentatio potius admiſ ſa, atque inducta eſ ſe videtur, quàm excluſa, cùm inſtitutor maioratus proximiores ad ſucceſ ſionem vocauit, & adiecit ſecundum ordinem, & diſpoſitionem iuris: noua & vera authoris conſideratio in hac materia, ibid. num. 307.
- Cui non refragatur quorundam authorum traditio, qui ea in ſententia fuerunt, vt exiſtimarent, clauſulam ſuccedant ordine ſucceſ ſiuo, operari debere repræ ſentationis excluſionem, ibidem, num. 308.
- Quoniam ij loquuntur in terminis iuris communis, ac fideicommiſ ſis, ad quæ plures nomine collectiuo vocantur, non verò in primogeniis Hiſpaniæ, nec in terminis dictæ legis regiæ 40. Tauri, ibid. nam. 309.
- Deinde, quoniam in fideicommiſ ſis etiam, ac in terminis iuris communis, repræ ſentationem admitti in caſu prædicto, rectiùs defendit P. Paulus Pariſius, hic præcitatus, num. 310.
- Pro quo, concludentem, & veram rationem autor conſiderauit, ibid. num. 311.
- Franciſci quoque Mantici obſeruationem quandam, atque in hac eadem materia traditionem ponderauit, ibid. n. 311.
- Repræ ſentatio in ſucceſ ſione maioratus non cenſetur excluſa ex eo, quod eiuſdem inſtitutor proximiores ſuos vocauerit, vel (vt fieri ſolet) dixerit, Suceda el pariente mio mas cercano, ibidem num. 313.
- Aut etiam ſi proximiores in gradu vocauerit, ibid. num. 314.
- Repræ ſentatio, vtrum excludatur ex eo, quod maioratus inſtitutor præceperit, atque ſtatuerit, quod in eo ſuccedatur ſalua gradus prærogatiua, ibid. num. 315.
- Quod excludatur ex ſententia quam plurimorum, qui hic præcitantur, & in fideicommiſ ſis loquuntur. ibid. num. 326.
- Quod non excludatur, etiam in eiſdem terminis fideicommiſ ſorum, ex ſententia aliorum, prout hic commemorantur, num. 317.
- Vtcunque res ſit, quod in primogeniis, ſeu maioratibus perpetuis, & vni duntaxat deferendis (provt de natura maioratuum eſt) repræ ſentatio non cenſeatur excluſa, nec excludatur ex ſententia Molinæ, & aliorum Hiſpanorum, quæ ab Authore probatur, ibid. num. 318.
- Et poſt deciſionem dictæ Taurinæ l. 40. veriſ ſima, atque indubitata ab eodem reputatur, ibidem num. 319.
- Repræ ſentatio, vtrum excluſa cenſeatur, atque excludi debeat ex vocatione filij primogeniti, aut filij maioris, lib. 3. dict. cap. 19. num. 320. cum ſeq.
- Repræ ſentatio excluſa cenſetur in maioratus, aut primogenij, ſeu fideicommiſ ſi ſucceſ ſione ex vocatione filij maioris, ex ſententia authorum quorundam, qui præcitantur, ibid. num. 321. atque fundamenta præcipua, quibus eorum opinio inniti poteſt, adducuntur.
- Alexandri quoque Raudenſis traditiones in propoſito, nouiter, & vltra alios expenduntur, ibid. num. 322.
- Noue etiam perpenditur Antonij Galeatij Maluaſiæ conſilium 22. lib. 1. quo loci erudite admodum loquutus eſt author is, conſultus de facto in conceſ ſione quadam feudi, facta vaſ ſallo, & eius deſcendentibus, aut maior natu pro tempore exiſtens, in feudo admittatur mortuo vaſ ſallo, ibid. num. 323.
- Sed in Hiſpanorum primogeniis, aut in maioratibus perpetuis cuiuſque nationis (ſi vni duntaxat ſint deferendi) ex vocatione filij maioris, aut maioris natu, repræ ſentationem non excludi, author cum aliis firmiter defendit, ibidem num. 314.
- Et pro eorum ſententia adducit fundamenta nonnulla, qui in propoſito concludunt, ibid. n. 325. & ſeq.
- Repræ ſentatio non excluditur ex vocatione primogeniti, aut primogenitorum, ibidem numero 326.
- Repræ ſentationem excluſam non cenſeri ex vocatione filij maioris, concludenter probari ex his, quæ adnotantur ibidem num. 327. atque ex illis ſubuerti etiam contrariæ partis rationes, vt noue & vere, ibi demonſtratur.
- Rcpræ ſentationi, aut tranſmiſ ſioni, vtrum locus ſit, quoties primogenitus mortuus fuerit, nondum qualitate, ſeu conditione, ab inſtitutore maioratus requiſita. verificata, ibid. n. 329 & ſeq. vſque ad num. 336.
- Repræ ſentatio, vtrum excludatur ex vocatione filij ſuperſtitis, aut primogeniti ſuperſtitis, hoc eſt, del hijo mayor, que fincare viuo al tiempo de la muerte del vltimo poſ ſeedor; ſiue cum in defectum vocatorum ſuperſtites proximiores vocantur, dicto cap. 19. num. 336.
- Quod excludatur repræ ſentatio in ſpecie propoſita, refertur prima quamplurimorum authorum ſententia & opinio, ibid. n. 337.
- Qui permultas expendunt rationes, atque fundamenta quamplurima conſiderant pro hac parte, ibid. num. 338.
- Sed & iura quoque diuerſa perpendunt, vt ibidem adnotarur num. 339.
- Atque eiſdem reſpondetur ſtatim num. 345. & 350.
- Quod vero in articulo præfato repræ ſentatio no n excludatur, cenſeri debeat ab inſtitutore maioratus excluſa, aliorum interpretum ſententia probatur, qui commemorantur, ibid num. 341.
- Et hæc opinio verior, & probabilior, atque omnino tenenda authori videtur, ibid. n. 342. & numeris ſequentibus validiſ ſime, & aliter ſiue melius, quam hactenus fuiſ ſet, ab eo defenditur, atque ab aliorum impugnationibus immunis redditur.
- Primum deinde huiuſce partis fundamentum expenditur, ibid. num. 343.
- Et Velazquez Auendañi ad illud imaginatæ quædam ſolutiones, ſiue euaſiones nonnullę nouiter carpiuntur atque euincuntur, ibid n. 344.
- Omnibus etiam fundamentis, quæ Auendañuſmetipſe contra Molinam, & eius ſequaces perpendit, breuiter & vere hoc numero reſpondetur, ibid. n. 345.
- Et pro eadem ſententia Molinæ alia adducuntur vrgentiſ ſima fundamenta, ibidem ex num. 346. vſque ad numerum 353.
- Ripæ reſponſum 63. num. 6. & num. 8. expenditur, ac ita accurate, & vere ponderatur, vt aperte probet contrarium eius ad quod citatur ab aliis, lib. 3. c. 10 num. 57.
- Ripæ ad text. in l. 7. §. quoties. ff. depoſiti. cum aliis in eadem materia intellectum, fortius, quam antea factum eſ ſet, author confutauit, lib. 3. cap. 16. n. 54.

- S.

- SAliceti ſententiam minime probari per textum in l. peto. ff. de legatis ſecundo, & textum illum in diuerſo caſu loquutum, recte Imolam reſpondiſ ſe, lib. 3. cap. 17. num. 114.
- Et in contrarium male contendiſ ſe Gregorium Lopez, noue & euidenter demonſtratur, ibid. n. 115
- Saliceti fundamento reſpondetur, ibid. num. 116. & contra eum concludens ratio proponitur, num. 112.
- Apud ſequeſtrum cum res deponitur, vtrum ſequeſter poſ ſideat, & an interſit, quod ex neceſſaria, vel ex voluntaria cauſa res deponatur, & de intellectu. l. licet. §. rei depoſitæ. ff. depoſit, & l. intereſ ſe puto 39. ff. de acquirenda poſ ſeſ ſione, lib. 3. capite 16. ex numero 16. vſque ad numerum 12.
- Sequeſtri nomen, vnde dictum, & quid olim, ibid. num. 22.
- Sylueſtri Aldobrandini conſilium primum, ideo cap. 6. huius lib. 3. num. 11. commendatum, quod author ille de poteſtate Principis, latiùs, & vtiliùs tractauerit, quàm adhuc videri poſ ſit per alium.
- Sylueſtri Aldobrandini diſtinctio, in conſilio 3. num 57. & 58. lib. 1. noue ponderata, atque explicata per authorem, libro 3. capite 15. numero 62.
- Ex ſociis vnus cum rem communem locare vult, & alius non, vel cum vnus intendit locare vni, alius alij, quis debeat præferri, remiſ ſiue, lib. 3. cap. 6. n. 23.
- Socini Iunioris in materia cap. 12. huius libri 3. diſtinctio refertur, & ideo commendatur, quod author ipſe totam illam materiam breuiter comprehendat, & in effectu duntaxat putet conſiderandum, an mens diſponentis, & ratio diſpoſitionis loquentis de morte reperiatur in alio caſu, vel non reperiatur, lib. 3. dicto cap. 12. num. 27.
- Indéque aperiri intellectum omnium iurium in hac materia loquentium, optime oſtenderit, vt latiùs inuenies, ibid. num. 28.
- Socini Iunioris in eadem materia verba ſingularia præcitrantur, ibid. num. 28.
- Subſtitutio vulgaris ex veriori & recepta magis ſententia in legitima fieri poteſt, & in vtrunque caſum, impotentiæ, ſcilicet, & voluntatis, lib. 3. cap. 11. num. 1.
- Per ſubſtitutionem vulgarem nullum grauamen infertur filio, nec tollitur ſuitas, nec impeditur tranſmiſ ſio, ibid. num. 2.
- Idque iuxta veriorem ſententiam, quam ibi author probauit.
- Et l. ſi filius hæres. ff. de liberis & poſthum. verum intelleictum reddidit.
- Subſtitutio vulgatis in tertio bonorum abſque dubio fieri poteſt, ibid. num. 4.
- Subſtitutus vulgaris extraneus dari non poteſt filio in tertio bonorum meliorato, ſed neceſ ſario ſeruari debet in ſubſtitutione ordo & forma, quæ in l. 27. Tauri præ ſcribitur, aliàs ordine illo prætermiſ ſo. ſubſtitutio non valebit, ibid. n. 5.
- Et huiuſce reſolutionis, ſeu ſententiæ, vera & fundamentalis ratio adducitur, ibid. num. 6.
- Subſtitui pupillariter filio in tertio bonorum meliorato extraneus non poteſt, ſi extent deſcendentes, aſcendentes, vel alij conſanguinei, ſed in ſubſtitutione huiuſmodi, præcisè obſeruari debet dictæ Taurinæ conſtitutionis 27. deciſio, ibid. num. 7.
- Idque ex veriori ſententia contra nonnullos, quorum aſ ſertio infra improbatur.
- Atque eorum fundamentis ſatisfit remiſ ſiue.
- Et ſuperioris reſolutionis vera ratio aſ ſignatur, & Andræ ab Angulo ratio quædam, nouè conuincitur, ibid. num. 8.
- Subſtitui vulgariter, aut pupillariter filio in tertio bonorum meliorato nec matrem ipſam poſ ſe, filiis, aut deſcendentibus omiſ ſis, ibid. num. 13.
- Subſtitutus ſub conditione, ſi quis deceſ ſerit ſine filiis, ſtatim admittitur ſequuta profeſ ſione grauati religionis incapacis, etiam in præiudicium eius, cui grauatus donauerat ante ingreſ ſum religionis, lib. 3. cap. 12. num. 117.
- Subſtitutum non excludi per Monaſterium, quando grauatus non profitetur, ſed ex teſtamento hæredem faceret Monaſterium, ibid. num. 118.
- Vel ſi ante ingreſ ſum religionis à granato in quoſcunque vſus bona erogarentur, vel diſpenſarentur quoquomodo. ibid. num. 119.
- Subſtitutum vulgarem excludi per hæredem hæredis inſtituti, ſi inſtitutus deceſ ſit ante aditam hæreditatem, tamen ex potentia iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis, ius adeundi tranſmiſit.
- Idque ex ſententia Bartoli, quem multi authores ſequuntur, prout congeruntur, & ſic obſeruatur, lib. 3. cap. 13. num. 3.
- Et pro illis rationes & fundamenta expenduntur. atque eiſdem reſpondetur ex num. 4. vſque ad num. 12.
- Subſtitutus vulgaris quod excludatur per hæredem hæredis inſtituti, ſi inſtitutus deceſ ſit ante aditam hæreditatem, ſententia relata ſupra, nihil firmum pro ſe habere, aut ſaltim nullo iure, vel ratione fundari, cui congruè reſponderi non poſ ſit, ibid. num. 12.
- Subſtitutum vulgarem hæredi hæredis inſtituti, qui ex potentia ſanguinis, vel iuris deliberandi tranſmiſit hæreditatem, præferri debere ex ſententia Angeli, & aliorum, quæ approbatur, ibid. num. 14. de ſeq.
- Et pro ea concludentia fundamenta expenduntur, & contrariæ opiniones rationes præcipuè diluuntur, ibidem ex num. 15. cum pluribus ſequentibus.
- Subſtitutionem vulgarem præferri tranſmiſ ſioni ex potentia ſuitatis contingenti, ex communi ſententia, ibid. num. 26.
- Cuius præcipua ratio adducitur, ibid. n. 27.
- Et concludenter reſpondetur, ibid. n. 28.
- Subſtitutionis vulgaris iure potentiorem eſ ſe tranſmiſ ſionem ex potentia ſuitatis, ibidem num. 32.
- Subſtitutio, vel ſcriptura, quod de aliquo non loquitur, ſemper dici poteſt ad excluſionem eiuſdem, lib. 3. cap. 15. num. 29.
- Subſtitutiones omnes reducendæ ſunt ad rationem & intellectum inſtitutionis prioris, & ipſius formæ cæteræ cædunt, ibid. num. 31.
- Subſtitutio ſecunda interpretationem recipit à priore, ibid. num. 35.
- Subſtitutiones, fideicommiſ ſa, & maioratus, non ſolum in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & diſpoſitionibus inter viuos poſ ſunt fieri, lib. 3. cap. 19. num. 252.
- Suitatem non tolli per dationem ſubſtituenti vulgaris, contra communem, lib. 3. cap. 13 n. 28.
- Suitas retinetur hodie, tametſi abſtinendi beneficium filiis conceſ ſum fuerit, ibid. num. 30.
- Suitas non tollitur per conditionem, ſi velit, ibid. num. 31.
- Succedentes ab inteſtato, ſiue ex ficta morientis voluntate, ſiue tacita aut præ ſumpta ſuccedere dicantur, verè & propriè non dicuntur ſubſtituti. aut vocati à teſtatore, ſed à lege, lib. 3. cap. 17. num. 141.
- Succedentes ab inteſtato non habere formalem titulum ab homine, ſed à lege, & ſic impropriè venire, id eſt, tacitè ex voluntate defuncti, propriè verò ex legis diſpoſitione, ibid. num. 141.
- Nec poſ ſe dici hæredes inſtitutos, ibid. num. 142.
- Non etiam innouari ius commune iure Regio in hoc, contra Matiençum noua authoris conſideratio, ibid. num. 144.
- In ſucceſ ſionibus deferendis, duplicem conſiderandam eſ ſe coniunctionem, vnam, videlicet, legalem, quam facit lex ob ſanguinis coniunctionem, quæ ſolum conſideratur in ſuccesſione ab inteſtato, nulla hominis affectione concurrente, cum neque aliqua ad ſit eius diſpoſitio, ex qua affectio colligi valeat.
- Altera eſt ex teſtatoris diſpoſitione, quæ ex ipſius aſ ſectione regulatur, quæ tantum operatur, quantum teſtatoris affectio ſignificat, lib. 3. cap. 19. num. 12. per totum.
- Statutum, quod mulier non nubat cum hæreditate extra territorium, non comprehendit mulierem, quæ nupſit hæreditate iam adita, & ſic tantum videtur eam excludere ab hæreditate acquirenrenda, non verò ab hæreditate iam acquiſita, lib. 3. cap. 15. num. 14.
- Statutum diſponens, quod mulier nupta extra territorium, non ſuccedat in territorio non comprehendit mulierem, quæ prius ſe immiſcuit paternæ hæreditati, & poſtmodum nupſit extra territorium, ibid. num. 15.
- Suitatis & effectus eius traduntur nonnulla ſubtiliter, cap. 22. per totum.

- T.

- TAcita hypotheca doti competens, qualiter conceſ ſa fuerit, & quarum hypothecarum reſpectu prælationem habeat, vide ſupra, verbo hypotheca, & cap. 4. per tot. huius libri 3.
- Text. in auth. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus vendit locum obtinet in omni diſpoſitione minoris, & etiam in donatione, quæ à it minore facta, cum iuramento confirmatur, & validiſ ſima reputatur, lib. & cap. 2. num. 4 & ſeq.
- Text. in cap. quamuis pactum, de pact in 6. deciſio, vtrum habeat locum data enormi læ ſione. ibid. num. 59. cum ſeq.
- Text. in l. ſi quis filium, §. 1. ff. de acquit. hæred. non vrgere pro ſententia communi, lib. 3. c. 13. n. 9.
- Text. in l. vnica, §. cum autem, & § in nouiſ ſimo. C. de caduc. tollend. non probare communem ſententiam, quicquid alij authores, aliter intellexerint, ibid. num. 11.
- Teſtatorum voluntates liberas eſ ſe debere, atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, & ſic omnino & abſolutè liberum in diſponendo, lib. 3. cap. 1. num. 6.
- Atque in id verba leg. Theodoſianæ adducta, quæ pulchra quidem ſunt, & notanda, ibid. num. 7.
