Ei etiam, qui in quaſi poſ ſeſ ſione erat percipiendi alimenta, deberi lite pendente alimenta, & litis expenſas, etiam ſi adhuc nulla ſit lata ſententia, & ex eiſdem, & aliis multis deducitur Authoribus, tametſi confuſe quidem id annorauerint; nam dum enumerant perſonas permultas, quibus deberi alimenta lite pendente arbitrantur, non diſtinguunt perſonas, quibus iure debentur alimenta, & qui in quaſi poſ ſeſ ſione eius iuris, ac percipiendi alimenta erant, ab his, quibus etſi alimenta deberi poſtmodum conſtiterit, ipſi tamen in quaſi poſ ſeſ ſione eius iuris antea non fuerant. Et de his quidem agendum eſt infrà obſeruat. 4. principali, vbi enumerabuntur perſonæ, quamplures, quibus lite pendente debentur alimenta, ſi pauperes ſint, pro ſe habeant iuſtitiæ præ ſumptionem, non tamen fuerunt vnquam in quaſi poſ ſeſ ſione iuris percipiendi alimenta. Nunc verò agimus de his, quibus & alimenta debentur, & qui in quaſi poſ ſeſ ſione eius iuris erant. Et his quidem, lite etiam pendente, & adhuc nulla lata ſententia, alimenta deberi, recte ſtatuerunt iidemmet Authores, quamuis ab Antiquis & Recentioribus nullus ita explicauerit. Nec etiam Petrus metipſe Surdus, ad eum ordinem, atque diſtinctionem reduxerit, quamuis de hac materia egerit longa ſerie: Barboſa tamen, prima parte, legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 58. in verſic. Et ideò verior videtur reſolutio, fol. mihi 218. Etſi diſtinctionem præfatam non ita dilucide & abſolute tradiderit, nec expreſ ſerit eam, maturo equidem (vt adſolet) iudicio agnouit: quòd ſi agatur de perſona, cui iure debentur alimenta, & perſona ſit in quaſi poſ ſeſ ſione illius iuris, alimenta huic præ ſtanda eſ ſe, dum lis durat, etiam ſi adhuc nulla ſit lata ſententia, per tex. in dict. l. vlt, §. quod ſi ei, C. de ordine cognitionum. & in cap. penult. de accuſationib. Et idem alij pariter Authores agnouerunt, (ſed non ita explicarunt) quatenus pluribus in caſibus lite pendente alimenta præ ſtari debere litigatoribus, ſtatuerunt.

Ac primùm equidem obſeruarunt, quod mulier de adulterio accuſata, dum lis pendet, maritum cogit ad eam alendam, & neceſ ſaria ſubminiſtranda; argumento text. in dict. l. penult, ff. vt in poſ ſeſ ſ. legat. Albericus, & Palacios Rubios, cum quibus Lara in dict. §. ſi vel parens, num. 64. Aluarus Valaſcus, conſult. prima, num. 4. Ioannes Botta, in conſ. 13. ex num. 10. cum ſequentib. Barboſa, prima part. l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 58. ad finem, Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, lib. 1. tit. de alimentis, dicta reſolutione prima, num. 37. fol. 118. Hieronymus Cæuallos, pract. communium contra communes, quæ ſt. 733. Cardinalis Thuſcus pract. conſ. iuris, tom. 2. lit. A. dicta concluſ. 309. in princ. Et idem ſi agatur de ſeparando matrimonio propter conſanguinitatem, vel aliud impedimentum, Abbas, Afflictis, Speculator, & Didacus Couarr. cum quibus Aluarus Valaſcus, dict. conſultatione prima num. 5. Barboſa, dicto num. 58. in finalibus verbis. Et num. 59. in verſic. Vnde & vxori, vbi vide, Lara, in d. §. ſi vel parens, n. 65. & duobus ſequent. Petr. Surd. de alimentis, tit. 1. quæ ſt. 118. num. 1. num. 6. fol. mihi 154. Idem etiam, quando vxor ob mariti inopiam repetit dotem, quia interim eſt alenda, ex ſententia Cini, Socini. Baldi, & Felini, cum quibus Lara, vbi ſupra num. 68. Aluarus Valaſcus, dicta conſultatione prima, num. 5. in fine, Petrus Surdus, referens alios multos, & id declarans, dict. quæ ſt. 118. num. 7. & n. 5. quòd vxori dantur alimenta pendente lite, an licuerit ſibi à viro diuertere: & n. 8. quòd vxor agens ad dotis reſtitutionem propter mariti mortem, interim debet ali: & latiùs explicat num. ſeq. Alexan. Trentacinquius, dict. num. 37. Deinde, quod Monachus expulſus à Monaſterio, ali debeat à Monaſterio, dum lis pendet, & ſic is, qui erat in quaſi poſſeſ ſione alimenta percipiendi ab eodem Monaſterio poſt deciſionem Rotæ, & Bologninum, tradidit Aluarus Valaſcus, dict, conſultatione 1. num. 3. qui ſubdit, idem eſ ſe in Clerico ſuſpenſo, vel depoſito verbaliter. quod ſit alendus de redditibus beneficij, ſi aliunde non habeat. Et refert alios ſic tenentes Lara, in dict §. ſi vel parens, num. 62. & num. 60. inquit, idem obſeruandum eſ ſe in collegiali, qui repellitur à collegio & rectè fundat, vt; ibi videri poteſt. Monacho etiam agenti contra Abbatem, ſiue illum accuſanti, quod interim miniſtrantur alimenta de bonis Monaſterij, ſi proprium non habeat, per text. in cap. ex parte, de accuſationibus, & multos alios Authores reſoluit Lara, in dict. §. ſi vel parens, n. 55. & num. 58. recte ſubdit, eadem ratione alendum Abbatem, qui obiectum crimen innocentia expurgat, vt latius ibi explicat. & id ipſum, quod Monacho argenti contra Abbatem, miniſtrentur interim alimenta à Monaſterio, obſeruarunt Alexander Trentacinquius, dict. reſolutione prima, num. 36. Petrus Surdus, de alimentis, dict. tit. 1. quæ ſt. 121. n. 1. & per totam quæ ſtionem alia ſimilia adducit. Ea autem, & alia etiam, ideo hic non repetuntur quod non pertineant ad eas perſonas, quæ in quaſi poſſessione percipiendi alimenta, anteà erant. Et quod Abbas, dum accuſatur, recipiat alimenta, & litis expenſas lite pendente, cum eodem Lara, & aliis permultis reſoluit Surd. eodem tit. 1. quæ ſt. 127. & vide quæ ſt. 128. vbi quod Monacho accuſato miniſtrantur alimenta pendente lite, cum diſtinctione, de qua ibi & n. 111. quòd Manacho, dum contenditur, an ſit Monachus, alimenta præ ſtantur à Monaſterio, Rurſus, & quòd ſeruus litigans cum domino, alendus ſit lite pendente, ſi non habeat aliunde, ex aliis multis tradidit idem Surdus, dict. tit. 1. quæ ſt. 122. Et hactenus de obſeruatione 2. principali in hac materia.

Præterea & quarto loco conſtituendum, atque obſeruandum eſt principaliter, quaſi poſ ſeſ ſionem iuris percipiendi alimenta in omnibus caſibus prædictis, poſ ſeſ ſionem etiam eorum bonorum, quæ ſequeſtrata, aut ablata fuere, iuxta terminos dictæ l. vltimæ, C. de ordine cognition, id efficere, quod hactenus obſeruauimus, videlicèt, quod alimenta dum pendet lis, præ ſtari debeant ei, cui iure debebantur, & in quaſi poſ ſeſ ſione percipiendi ea fuerat, vel ei, cui bona ablata fuerunt; regulariter tamen, atque aliàs. pro regula generali conſtituendum in hac materia, actori pauperi litiganti, non teneri reum etiam diuitem alimenta, neque expenſas litis ſuppeditare lite ipſa pendente. Idque per tex. ſingularem, in l. Imperatores, ff. de tutel. & ration. Diſtrahend. vbi Iureconſultus pupillo petenti expenſas litis à tutoribus, contra quos agebat, reſpondet Imperatores reſcripſiſ ſe: Non habet rationem poſtulatio tua, volentis in ſumptum litis ab his tibi pecuniam ſubminiſtrari. Ex quo textu notarunt Bartol. & Baldus ibi, quod nemo tenetur aduerſario ſuo contra ſe ipſum ſuppeditare ſumptus litis. Et poſt alios multos, ita pro certo, ac regula generali tradiderunt Lara, in dict. §. ſi vel parens, num. 48. & 49. Couar. practic. dict. cap. 6. num. 6. in princip. Hartman. Piſtor. quæ ſt. 20. num. 1. & 2. Aluarus Valaſcus, dict. conſultatione prima, num. 7. Vbi teſtatur in forenſibus controuerſiis ſe vltra annos triginta verſatum, & tritum, numquam iudicatum meminiſ ſe, quod per reum diuitem actori pauperi litiganti ſubminiſtrentur expenſ æ litis, dum pendet lis ipſa: Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſ. iuris, tom 1. lit. A concluſ. 309. num. 23. latius Petrus Surdus, de alimentis, tit 1. quæ ſt. 102 ex. num. 1. vſque ad numer. 8. vbi num. 5. inquit hoc procedere tam in ciuili, quàm in criminali iudicio. Et reddit rationem, quia nimis graue eſt, quod actor compellatur præbere expenſas, & alimenta contra ſe ipſum, l. nimis grane, C. de probationibus, cum quilibet teneatur ad ſui conſeruationem, non ad deſtructionem, nec alium iuuare debeat contra ſeipſum. Et ita Guidonis, & aliorum ſententia contraria meritò improbatur, per Couarruuiam, dict. c. 6. practic. num. 6. Valaſcum, dicta conſ. 1. num. 6. vtpote cum pro ea nec vrgeat textus, in d. l. vltima, §. quod ſi ei, C. de ordine cognition. quæ loquitur in caſu dicto ſuprà, quando inquam bona ablata fuerunt alicui, quæ ipſe poſ ſidebat, & quæ præ ſumebantur eſ ſe ipſius, vt ſuprà dicebam. Cum etiam textus, in d. l. ſi inſtituta, §. de inofficioſo. ff. de inofficioſo teſtamento. Id non probet aliquo modo, & ob rationes plures, quæ militabant illo caſu, ita fuerit ſtatutum, vt infrà dicendum eſt, & ad vtrumque textum poſt alios obſeruauit Hartman. Piſtor, dict. quæ ſt. 20. num. 3. Regula igitur præfata, regulariter eſt tenenda, & veriſ ſima, quæ tamen non obtinet locum in caſibus prædictis ſuprà Non etiam obtinet, nec procedit, vbi aliquis aſ ſerit, ſe eſ ſe alicuius filium, & ex ea cauſa petat alimenta, vel ſe eius filium pronuntiari; tunc namque ſi præ ſumptio eſt pro filio, qui de filiatione, aut de alimentis aduerſus patrem contendit, hæc ſane præ ſumptio ſuſ ſicit, vt ipſi filio aliunde non habenti, decernantur à patre alimenta, & litis expenſ æ. Et ſic in propoſito neceſſe non eſt, vt pro filio ſit lata prima ſententia. Non etiam eſt neceſ ſe, quod ſit in quaſi poſ ſeſ ſione filiationis, vel alterius iuris, ſed ſuſ ſicit præ ſumptio aliunde proueniens, modè vrgens ſit. Quamuis multum releuet quaſi poſ ſeſ ſio filiationis; & paupertas ſimul requiritur, nam etiam filio, ſi diues ſit, vel aliunde habeat, vnde viuere poſ ſit, alimenta non ſunt præ ſtanda lite pendente; præ ſtantur autem ſi pauper fit, & iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe habeat, vt dictum eſt. Et ita ſuperiorem reſolutionem eruditè tradit Iacobus Menochius, l. 1. præ ſumptione 35. ex n. 1. vsque ad n. 8. vbi alios multos citat Authores ita tenentes. Eos etiam improbat, qui non aliàs filio in propoſito alimenta decernenda dicebant, quàm ſi tria concurrerent. Et reſpondet ad text. in d. lege, ſi inſtit. §. de inofficioſo, ff. de inofficioſo teſtamento. quatenus ibi fuit neceſ ſaria prima ſententia pro filio exhæredato. Ac denique, quod in caſu prædicto neceſ ſaria non ſit, reſoluit Aldobrandinus etiam, in conſ. 28. n. 46. & Menochij obſeruationes tranſcribit, & ſequitur Alexander Trentacinquius, variarim resol. l. 1. de alimentis, d. reſolut. prima, n. 32. & 33. fol. 118. & eo non relato ſequitur etiam Petrus Surdus, de aliment. d.t. 1. q. 110. ex n. 10. fol. 144. vſque in finem quæ ſtionis, Vbi inquit, quod ſi filius eſt in quaſi poſſeſ ſione filiationis, vel ſuper filiatione præceſ ſit cognitio aliqua ſummaria, tunc præ ſtanda ſunt ei alimenta, dum plenè, cognoſcitur ſuper articulo principali. Pendente autem ſummaria cognitione, quòd filius non eſt alendus: & non eſ ſe neceſ ſe, quòd ſit lata prima ſententia, neque ſit in quaſi poſ ſeſ ſione filiationis, quia ſatis eſt. quod pro eo ſit vrgens præſumptio. aut quod ſummariè conſtet eſ ſe filium, quamuis ſi ſit in poſ ſeſ ſione filiationis, hoc ſufficiat abſque alia probatione. Et reddit rationem ſuperiorum, n. 44. quia ſcilicet æquius eſt, impendia fruſtra fieri, quàm ei denegati alimenta, qui aliquo caſu futurus eſt dominus: l. prima. §. ſed & ſi incertum, ſit ff. de ventre in poſ ſeſ ſion. mittendo. & hæc quidem vel vno verbo eruditè, atque magiſtraliter tradiderat Didac. Couar. pract. dict. c. 6. n. 8. & eo duntaxat relato ſequitur etiam ipſammet reſolutionem Cardinalis Thuſcus. pract. concl. iur. t. 1. lit. A. Concl. 309. n. 15. fol. 290. & iuxta hæc venit intelligenda, atque temperanda generalis illa Hartman Piſtor. traditio d.q. 20. n. 5. dum dixit, regulam illam traditam ſuprà n. 52. limitari, vt non procedat in perſonis litigantibus de alimentis nam hoc caſu pauperi agenti, interim reus conuentus tenetur præ ſtare, tam expenſas, quàm alimenta. Id namque (vt vides) ita demum procedit, ſi ea concurrant, quæ etiam in filio concurrere debere, nunc dicebamus: & ita pariter temperandus eſt Ioſephus Ludouicus, deciſ. 40. ex n. 3. cum ſeq. qui etiam nimis generaliter alimenta concedit in eodem caſu, nec ea exprimit, quæ ex Menochio, & aliis diximus ſuprà.

Rurſus nec obtinet regula generalis tradita ſuprà, de alimentis non præ ſtandis à reo diuite actori pauperi litiganti lite pendente, atque limitatur ex textu ſingulari in hac materia, in dict. l. ſi inſtituta. §. de inofficioſo. ff. de inofficioſo teſtament. in quo non dubitatur de alimentis præ ſtandis lite pendente, cum filius, vel nepos exhæredatus, & inops in querela inofficioſi teſtamenti obtinuerit, quamuis ſcriptus hæres appellauerit, & ſic in eo textu filius, vel nepos alimenta conſequitur lite pendente, quia militabant plures rationes, quæ excitare Iureconſultum, atque ad ita decidendum, iuridicè ſuadere debuerunt, pluràque interueniſ ſe, ſubintellgitur apertè, quæ & per Doctores communiter requiritur ad eum tex. Ac primò quidem, quòd ſit filius, vel nepos teſtatoris, non enim vis debet fieri in eo, quod ſit filius, vel nepos; idem enim omnino iuris eſt in vtroque; ſicuti infinitis Authoribus relatis obſeruat Petrus Surdus, de alimentis, tit. 1. quæ ſt. 111. n. 1. & 2. fol. 145. Secundò, quod obtinuerit, primàmque pro ſe habuerit ſententiam in prima inſtantia. Tertiò, quod ſit pauper, & non habeat aliunde. Et hæc tria requiſita deducuntur apertè ex textu, in dicto §. de inofficioſo, atque ex eo ita adnotarunt Gloſ ſa, Bartolus, Albericus, Angelus, Paulus, & Fulgoſius Ioan. del Caſtillo. Quotid. Controu. Iuris lib. 111. ibidem Afflictis, Rebuffus, Couarauu. Molina, & Lara, cum quibus Aluarus Valaſcus dicta conſultat. prima, num. 16. Petrus Surdus: referens infinitos, dicta quæ ſt. 111. In principio, num. 1. qui quartum addit requiſitum, quod tamen in dicto §. de inofficioſo, non probatur. Hartman. Piſtor. dicta quæ ſt. 20. num. 3. Alexander Trentacinquius variar, reſolut. lib. 1. tit. de alimentis, dicta reſolut. prima, num. 33. & 34. Cardinalis Thuſcus, pract. Conclus. iuris, tom. 1. dicta concluſ. 309. litera A. ex num. 23. qui num. 31. addit & illud requiſitum, quod tamen nec deducitur ex textu, in dicto §. de inofficioſo, nec pro requiſito traditur à Couarruu. in loco ibi relato; nec etiam pro requiſito addi poteſt, imò ne eſt neceſ ſarium, vt infrà videbitur. Aliud autem requiſitum, quod ipſe Thuſcus num. 27. proponit, ex hactenus reſolutis deprenditur, quatenus ſolam inopiam non ſufficere, vt actori alimenta præ ſtentur lite pendente, ſed requiri, quòd conſtet de iure eius ſaltem ſummariè & præ ſumptiuè, dicebamus ſuperiùs, & ipſummet requiſitum ſatis deducitur ex tex. in d. §. de inofficioſo, quatenùs primam exigit ſententiam pro actore, latam. Et quidem de hoc tertio requiſito paupertatis inquam, & præ ſumptionibus boni iuris pro actore: aliter hic diſcutere neceſ ſarium ideo non erit, quòd ſuprà obſeruatione prima principali plenè explicatum fuerit.

Quoad primum verò requiſitum, & textum in d. §. de inofficioſo, Animaduertendum eſt, extendi deciſionem eiuſdem ad pronepotes, & alios quoſcunque deſcendentes teſtatoris, & ad partem, & alios aſcendentes, in quibus proculdubio, dubium non eſt. quin textus ipſe locum obtineat, cum æqua in eiſdem militet ratio. Sed & ad fratres, ſorores, alióſque ex tranſuerſa linea conſanguineos, & etiam ad extraneos, ſi modo ex teſtamento non raſo, nec cancellato agant, per Doctores extenditur, ſicuti Aluarus Valaſcus breuiter adnotauit, dict. conſultatione prima, num. 11. & in tranſuerſalibus, & extraneis ſemper dubitauit, vt ibidem conſtat, & num. 9. per totum, & num. 12. per totum, vt infra dicetur: & quidem dicti §. deciſionem obtinere etiam hodie in filiis, vel nepotibus emancipatis, & etiam in filiis legitimatis per ſubſequens matrimonium, & in filio exiſtente in vtero, & in filio qui longo tempore fuit apud hoſtes captiuo. Et ſiue filius ſit maſculus. ſiue fœmina, & etiam quando filius conuenitur ſuper hæreditate patris, etiam in quacunque parte iudicij petantur alimenta: quia hæc non eſt exceptio dilatoria, & etiam ſiue agatur poſ ſeſ ſorio, ſiue petitorio, & etiam in patre, & etiam in filio, qui petit legitimam in bonis confiſcatis, & etiam in nepotibus, & pronepotibus, & etiam in filiis naturalibus, & ſpuriis, & etiam in fratribus, aut ſororibus agentibus ad alimenta, vel dotes, vel ad bona, quæ prætendunt communia, poſt alios multos Authores (quos ideo omitto, quia præcitantur ab eis) reſoluunt Ludouic. Molina, de Hiſpan. primogeniis, lib. 2. dicto cap. 16. ex n. 31. vſque ad numerum 36. latius Iacob. Menochius, lib. 1. Dicta præ ſumptione 35. num. 8. cum ſequent. vſque ad numer. 18. Ioſephus Ludouicus, deciſione 46. ex numero 3. Alexander. Trentacinquius, variar. reſolu. libro primo, d. titulo de alimentis, reſolutione prima, numero 33. 34. & 35. latius Petrus Surdus, de alimentis, dicto titulo primo, quæ ſtione 111. per totam, vbi de ampliationibus ſuperioribus & fratre, & ſorore, quæ ſtione 116. & 117. & vide quæ ſt. 113. 114. & 115. vbi enumerat aliquot caſus, in quibus filio agenti lite pendente alimenta non debentur, ſicut nec deſcendentibus aliis, & ceteris perſonis: & ante ipſum enumeratos Iacobus Menochius, dicta præſumptione 35. ex n. 24. vſque ad numerum 32. Simon de Prætis, de interpretatione vltimar. volunt. lib. 5. interpretatione 2. dubitat. 2. ex n. 19. cum ſeqq. fol. 490.

Cæterum Aluarus Valaſcus, d. conſult. 1. n. 11. quamuis communem, ſuperioremque Doctorum extenſionem, non modò in filiis, & nepotibus, ſed etiam in pronepotibus & aliis quibuscunque deſcendentibus, in patre etiam. atque aliis aſcendentibus, indubitanter probauerit, quoniam in ipſis militat æqua ratio, in fratribus tamen, & ſororibus, aliisque ex tranſuerſa linea conſanguineis; propterea inquit, quod non audet firmare. quia ceſ ſat ratio, quæ in deſcendentibus, & aſcendentibus verſatur; quippe quibus ex præcepto legis portio legitima non debetur: & de ipſa quoque ſententia dubitat etiam n. 12. vt ſtatim dicetur. Dubitauit etiam D. Barboſa, prima part. l. primæ ff. ſoluto matrimonio. n. 58. in verſ. cæterum, ſed in veritate non inſiſtit, & Valaſcum refert duntaxat, ac inquit, quod tex. in d. §. de inofficioſo. habet locum in quibuſcunque descendentibus, vel ascendentibus. non ſic in tranſuerſalibus, vel aliis perſonis, quibus hæreditas non videtur quaſi debita. Imò & in fortioribus terminis Valaſcus ipſe, eadem conſult. prima, n. 9. tuetur, quod ſi vltra paupertatem actoris, eſ ſet etiam pro eo aliqua grauis præ ſumptio iuſtitiæ in lite, quam proſequitur, veluti ſi habeant pro ſe primam ſententiam, quod nihilominus ſi ab ea fuiſ ſet appellatum, non deberet conſequi ſumptus litis, nec alimenta, niſi eſ ſet filius litigator, & pauper: quia tex. in d. §. inofficioſo. dum tria copulatiuè requirit, nempe quod ſit filius, vel nepos, & quod pauper, & quod iam habeat pro ſe ſententiam, vt ſuprà diximus, apertè insinuat, his, vel aliquo iſtorum deficientibus, ſumptus, aut alimenta actori non deberi: id quod latius fundat, vt ibid. videbitur: & n. 22. in finalihus verbis, vſque adeo adſtringit, vt etiam filio, & nepoti exhæredato, dixerit, quod non auderet alimenta decernere in prima inſtantia, antequam aliqua ſententia ferretur pro eo, etiam ſi euidenter de paupertate doceret. Et inde, atque eod. n. 12. generaliter improbauit ſententiam eorum, qui dixerunt eſ ſe locum deciſioni d. §. de inofficioſo, vt pauperi litiganti alimenta de bonis ſubminiſtrentur, licet verſetur in prima inſtantia, & primam adhuc non obtinuerit ſententiam, dum tamen aliqua non leuis pro iure actoris ipſius adſit præ ſumptio, & verbis eiuſdem §. de inofficioſo. ita. ſtrictè adhæret, vt niſi eo caſu, & illis tribus concurrentibus, alimenta lite pendente decernenda non eſ ſe, firmiter reſoluerit.

In effectu ergo vt diſtinctione, & ordine procedamus, nec termini aut caſus quouis modo confundantur, ſequentes ex præfato Authore deducuntur concluſiones, ſiue reſolutiones. Prima concluſio eſt, alimenta lite pendente præ ſtanda filiis, nepotibus, & deſcendentibus, ac etiam patri, & aſcendentibus quibuſcunque dum tamen dicti §. de inofficioſo tria illa requiſita concurrant. Non tamen proſtanda fratribus, ſororibus, multòque minus aliis ex tranſuerſa linea conſanguineis. Secunda concluſio eſt, præfatis perſonis, hoc eſt, conſanguineis omnibus ex tranſuerſa linea, fratribus etiam, & ſororibus lite pendente alimenta non deberi, etſi pro eis non leuis extaret iuſtitiæ præ ſumptio, vt ſi pro ſe primam habeant ſententiam, ſi tamen ab ea ſit appellatum Tertia concluſio eſt, non modò fratribus, & ſororibus, & cæteris ex tranſuerſali linea conſanguineis, ſed nec filiis metipſis, & nepotibus, alimenta præſtanda lite pendente. antequam aliqua ferretur ſententia pro eis. etiam ſi de paupertate euidenter docerent & non leuis pro iure ipſorum adeſ ſet præſumptio. Et ſemper (vt dixit) adhæreſ verbis, perſonis, & caſui dict §. de inofficioſo, nec extra terminos eiuſdem. aliquóve illorum deficiente, alimenta exiſtimat decernenda: & placito eidem videntur aſ ſentire apertè Pet. Anton. Anguiſ. in conſ. n. 1. vol. 3. quatenus text. eundem in d. §. de inofficioſo. reſtringit ad eos, qui ex iuris diſpoſitione alendi ſunt de bonis, ad quæ agunt, & eum ſequitur Lancelo, de attentatis, par. c. 4. limi. 11. n. 31.

Verùm (vt vides atque ex ſuperius reſolutis & adnotatis apparet) concluſiones hæ Aluari Valaſci; quamuis prima facie, & re aliter non diſcuſ ſa, nec digeſta, videantur applaudere, & accedere deciſioni textus, in d. §. de inofficioſo, communibus tamen Doctorum traditionibus repugnant. & contrariantur directò his, quæ ex iuris Interpretibus permultis obſeruauimus ſuprà, quatenus d. §. deciſionem ad eas perſonas extendimus, quas ibidem enumerauimus. Ac primum quidem, quatenus Valaſcus inquit textum metipſum in omnibus deſcendentibus, & aſcendentibus, procedere indiſtinctè, & indubitanter, & quod in omnibus militat æqua ratio, & communi Doctorum ſententiæ conuenit, à qua nullus vnquam receſ ſit, & id profert, quod nullam proſus dubitationem habet: Decipitur tamen manifeſtè, quatenus in eis etiam requirit primam ſententiam præcisè, cum verè textus ille etiam procedat in prima inſtantia, & ſententia nulla prolata, vt ſtatim probabitur: idque non modo deſcendentium, ſed etiam tranſuerſa linea consanguineorum, & multo magis fratrum, & ſororum reſpect, vt infrà quoque dicendum eſt. Secundò deinde fallitur manifeſtè, quatenus aſ ſerit indiſtinctè, fratribus, & ſororibus, multóque minus aliis ex tranſuerſa linea conſanguineis alimenta non eſ ſe præ ſtanda lite pendente idque intelligit. etiam ſi pro ſe primam haberent ſententiam, à qua appellatum fuiſ ſet, vt in ſecunda concluſione diximus ipſum Authorem aſ ſerere, vel non leuis pro ipſorum iure vrgerer iuſtitiæ præsumptio, ſententia tamen prima lata non eſſet, vt in tertia concluſione ex eodem Valaſco retulimus. Cum etiam (vt communis, & noſtra fert opinio) nulla ſententia lata, deberentur eisdem perſonis alimenta lite pendente, ſi de paupertate docerent, & iuſtitiæ adeſ ſet pro eis vrgens præ ſumptio, quæ fortior eſ ſet, cùm primam obtinuiſ ſent ſententiam, à qua appellatum fuiſ ſet, vt ſtatim dicetur.

Verior itaque eſt communis, & comunior Doctorum reſolutio, alimenta lite pendente non modo deberi filiis, & nepotibus, ſed etiam & cæteris aliis perſonis, quas ex Menoch. Surd Trentacinquio, & aliis enumerauimus ſuprà, modò ea concurrant, quæ de paupertate, & præ ſumptione iuſtitiæ, ſuprà remanent ſcripta, & ſtatim dicentur.

Vnde & verior eſt communis eadem reſolutio, quæ fratri agenti contra fratrem iudicio communi diuidundo vel familiæ erciſcundæ. prouidendum interim de alimentis dixit. Et idem quoque ſtatuit, dum agit ad alimenta teſtamento patris ſibi relicta. Idem etiam, quando agit pro alimentis contra fratrem primogenitum, ſicut etiam ſorori agenti ad dotem. Ac denique id ipſum decernit in fratre agente ad bona, quæ prætendit communia, ipſi namque interim alimenta debentur, modo in his omnibus caſibus aliquam non leuem iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe habcant fratres: ſicuti hæc omnia poſt altos plures resoluunt Didac. Couar. pract. d.c. 6. n. 6. Ludouicus Molina, de Hiſp. primogen. l. 2. c. 16. n. 35. Ioan. Cephalus, in conſ. 127. n. 7. & ſeq. l. 1. Iacobus Menochius, l. 1. præ ſum. 35. n. 7. Ioſephus Lud. dec. Peruſ. 46. n. 3. & 4. & 5. Petrus Surdus, de alimen. t. 2. q. 11. fol. 153. & q. 117. n. 3. & vltra relatos ab eo Alex. Trentacinq. var. reſol. l. 1. t. de aliment. d. reſolut. 1. n. 35. fol. 118. Hippolyt. Rimin. in conſ. 377. n. 5. & 6. l. 4. Mieres, de maior. part. 4. q. 28. n. 3. Harma. Piſtor. q. iuris. q. 20. n. 4. Simon de Prætis, de inter. vlt. vol. l. 5. inter, 2. dub. 2. n. 18. fol. 490. Card. Thauſcus, pract. concl. iur. t. 1. lit. A. concl. 309. n. 22. & 25. Fratri tamen petenti fratris hæreditatem, non eſ ſe prouidendum de alimentis lite pendente; iidem Authores nunc relati obſeruarunt poſt alios. Et Couar. dict. Capit. 6. pract. n. 6. in verſic. quo in loco eſt adnotatum, Dueñas, reg. 395. limit. 6. Menoch. d.n. 17. Simon de Prætis, vbi ſupra, nu. 27. Alex Trentacinquius, d.n. 35. Thuſcus, d. concluſ. 309. n. 25. qui cum in fratribus ita decreuerint, fortiori debuerunt ratione, & in conſanguineis, qui peterent conſanguinei defuncti hæreditatem idem ſtatuere; prout ſtatuunt, ac fortiùs in extraneis, niſi vnico caſu, quando ex teſtamento non raſo, nec cancellato agerent, & illud eſ ſet ſine vitio viſibili. Er ab inteſtato, idem quoque putauit Dida. Couar. d.n. 6. ad fin. col. 2. quoties ex aduerſo non negaretur, bona illa, quæ petuntur, ad mortem vſque fuiſ ſe à defuncto poſ ſeſ ſa, vel eorum dominium habuiſ ſe illum, donec mortem obierit, & præter hæc ſubſit non leuis præ ſumptio pro iure agentis. Et concludit Didac. ipſe, quod memoria tenet, ſemel in Granatenſi Prætorio, Iudicum interloquutione coactum reum alimenta præ ſtare ad certa vſque quantitatem actori, qui fratris inteſtati hæreditatem petebat, quique nondum aliquam ſententiam in eius fauorem obtinuerat, & referunt Authores ſupr. relati.

