- 247 Ac pro ea concludens & verum fundamentum expenditur, quod originaliter tradidit Corneus in conſilio 131. & in conſilio 24. vol. 2.
- 248 Fundamento etiam partis contrariæ præcipuo, nouè & verè reſpondetur.
- 249 Repræ ſentationem in emphyteuſi, iure Maioratus relicta, admitti, ac in ea ſeruanda eſ ſe omnia, quæ in aliis Maioratibus & primogeniis, ex deciſione l. 40. Tauri, & aliarum legum deciſione dispoſita ſunt.
- 250 Repræ ſentationi locum eſ ſe in iurepatronatus Eccleſiaſtico.
- 251 Et ſi iure Maioratus aut primogenituræ fuerit relictum, repræ ſentationem ſecundùm ordinem l. 40. Tauri futuram.
- 252 Subſtitutiones, fideicommiſ ſa, & Maioratus, non ſolùm in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & diſpoſitionibus inter viuos poſ ſunt fieri.
- 253 Maioratus in contractu inſtituti, vtrùm vim vltimæ voluntatis obtineant.
- 254 Repræ ſentatio vtrùm locum habeat, vt filij intrent in locum patris, in fideicommiſ ſo facto in contractu.
- 255 Et ibidem, ex his, quæ in terminis iuris communis Interpretes tradiderunt nonnulli, reſolutionis Ludouici Molinæ, de qua ſtatim num. 257. noua & clara confirmatio, atque iuſtificatio deducta.
- 256 Repræ ſentationem abſque omni dubio admittendam in Maioratu ex contractu inſtituto inter viuos, quando ex causa oneroſa matrimonij, & in fauorem alicuius filij inſtitutus fuiſ ſet Maioratus. Tunc namque indubitanter nepos patruum excluderet, etiamſi pater eius viuo auo moreretur.
- 257 Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, admittitur in primogeniis, ſeu Maioratibus ex contractu inſtitutis, ſicut in his, qui ex vltima voluntate inſtituuntur, & num. ſeq.
- 258 Primogenitus viuo patre decedens, spem ſibi ex donatione competentem, in filium ſuum tranſmittere poteſt.
- 259 Donatarius ſecundus, cui poſt mortem prioris, res donata reſtituenda eſt, ſi in specie l. quoties, C. de donat. quæ ſub modo, viuo primo donatario decedat, an spem illius actionis in filium ſuum tranſmittat.
- 260 Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, habet quoque locum in his Maioratibus, qui abſque inſtitutionis ſcriptura, ex ſola temporis antiquitate, aut conſuetudine conſtant, vt latiùs hîc explanatur.
- 261 Et Aluari Valaſci locus perpenditur, atque declaratur.
- 262 Repræ ſentatio vtrùm admittenda ſit in donatione Regia, ſeu dominica, vt nepos primogeniti patruum excludat, vbi in primis recenſetur Bartoli, & aliorum quamplurimorum ſententia negatiua, repræſentationem, inquam, non admitti in ea donatione.
- 263 Adducitur deinde Emanuëlis Coſtæ, illatio quædam, in Regia quoque donatione, iure Maioratus facta, repræ ſentationem non dari.
- 264 Et ibidem Auendañi lapſus in allegatione Ludouici Molinæ, nouiter detegitur.
- 265 Bartolique, & Acoſta ſequaces commemorantur.
- 266 Et ratio quædam Auendañi nouiter, & ſubtiliter ſubuertitur.
- 267 Adducitúrque præcipua ratio, quâ ducuntur ij. qui in Regia, ſeu Dominica donatione, repræ ſentationem admitti negarunt.
- 268 Ac Ludouici Molinæ ſententia contraria, repræ ſentationem admitti, etiam in donatione Regia, ſeu Dominica, ſi illa iure Maioratus facta fuerit, ab Authore defenditur.
- 269 Et ab altero Ludouico Molina, è Societate Ieſu Religioſo approbatur, vt hîc obſeruatur.
- 270 Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, admittenda eſti in his bonis, quæ iure Maioratus a Rege Henrico Secundo Nobilibus Hispanæ donata fuere, ex ſententia Molinæ.
- 271 Cuius rationes in quacunque Regiæ conceſ ſione, iure Maioratus facta, concludunt, nec Auendañi ſententia contraria placet.
- 272 Atque eiuſdem fundamenta debilia ſunt, & eliduntur ex his, quæ ipſemet Molina in eodem propoſito annotauit.
- 273 Ex his etiam, quæ Author hoc numero obſeruauit.
- 274 Maioratus, ſeu primogenia, non modò cum facultate Regia, ſed etiam abſque ea, ex certa parte bonorum, aut ex vniuerſis bonis poſ ſunt inſtitui.
- 275 Maioratus, ſi inſtitutus ſit per viam vinculi particularis, aut meliorationis Tertij & Quinti bonorum inter liberos, aut Anniuerſarij, vel Capellaniæ, Iurisve patronatus perpetui, abſque facultate Regia, verus quidem Maioratus eſt, ac leges omnes Regiæ, quæ de Maioratibus loquuntur, habent locum in eis, prout hoc numero diffusé probatur.
- 276 Et Petri Salazaris in Iuriſpatronatibus, Anniuerſariis, & Capellaniis, aduersùs Ludouicum Molinam opinio noua, nouiter & verè, atque vel vno tantùm verbo, concludenter conuicta.
- 277 Repræ ſentatio, de qua in l. 40. Tauri, procedit, & habet locum in vinculis particularibus, in meliorationibus Tertij & Quinti vinculatis, in Anniuerſariis, & Patronatibus, ſiue Capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure Maioratus relictis, & abſque Regia facultate inſtitutis.
- 278 L. 41. Tauri procedit in vinculis particularibus, in Anniuerſariis, & Patronatibus, ſiue Capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure Maioratus relictis.
- 279 Proximitas quemadmodum in Maioratus ſucceſ ſione, reſpectu vltimi Maioratus poſ ſeſ ſoris, inspicienda eſt regulariter; ſic quoque & in vinculis particularibus, & in meliorationibus Tertij & Quinti vinculatis, & in Anniuerſariis, atque Patronatibus, aliiſque ſimilibus diſpoſitionibus, iure Maioratus relictis inspici debet.
- 280 L. 45. Tauri remedium procedit etiam, & habet locum in vinculis particularibus, abſque Regia facultate, authoritate legum huius Regni factis, & in Anniuerſariis, atque Patronatibus, iure Maioratus relictis.
- 281 L. 46. Tauri, procedit etiam in vinculis particularibus, abſque Regia facultate factis, ſed authoritate legum huius Regni, Tertij & Quinti, ſtantibus deſcendentibus legitimis, & his deficientibus, omnium bonorum, in Anniuerſariis etiam defunctorum, & Patronatibus, atque Capellaniis perpetuis, quando iure Maioratus relinquuntur.
- 282 Repræ ſentationis totam materiam, ex præ ſumpta voluntate, atque diſpoſitione teſtatoris gubernari, atque interpretari debere; ex ipſa namque, vel admitti, vel excludi debet repræ ſentatio.
- 283 Vbi & legis 40. Tauri mentio fit, & Conditores eiusdem in præ ſeruando voluntatem primi inſtitutoris ſtudiosè ſemper ſe habuiſ ſe, dilucidè demonstratur
- 284 Repræ ſentatio ſemper excluditur in ſucceſ ſione Maioratus, vbi ex verbis, ac dispoſitione inſtitutoris, apertiſ ſimè comprehenditur, inſtitutoremmetipſum repræ ſentationem excludere voluiſ ſe; ex verbis tamen ambiguis & incertis repræ ſentatio non excluditur.
- 285 Et ibidem, eiuſdem Taurinæ l. 40. vera ratio redditur.
- 286 Repræ ſentationi locus eſt ex voluntate testatoris, etiam in caſibus, in quibus repræ ſentatio non admittitur.
- 287 Repræ ſentatione excluſa in ſucceſ ſione aſcendentium, cenſetur etiam repræ ſentatio excluſa in ſucceſ ſione tranſuerſalium.
- 288 Repræ ſentatione excluſa in aliqua parte dispoſitionis, aut inſtitutionis Maioratus, ſiue in aliqua vocatione, aut ſubſtitutione, aut reſpectu alicuius nominati, vel nominatorum, vtrùm in alia par. te diſpoſitionis; eiuſdem, aut in cæteris vocationibus excluſa cenſeri debeat repræ ſentatio.
- 289 Repræ ſentationem, ſi in aliqua parte diſpoſitionis, aut in aliqua perſona, aut gradu inducta, atque admiſ ſa fuerit ab inſtitutore Maioratus, credendum eſ ſe in cæteris quoque perſonis, aut gradibus admiſ ſam; idque noua & ſingulari ratione, prout hîc adnotatur.
- 290 Repræ ſentationem in caſu dubij, ac regulariter, ſtando verbis, & diſpoſitioni dict. l. Tauri 40. admittendam, potiùs quàm excludendam.
- 291 Repræ ſentatio in ſucceſ ſione Maioratus, vt ex coniecturis excludatur, quàm euidentes, & vrgentes, atque ex verbis dispoſitionis deductæ, ſiue quales coniecturæ neceſ ſariæ ſint.
- 292 Repræ ſentatio vt excludatur, ſequentium ſucceſ ſorum, aut Maioratus poſ ſeſ ſorum declaratione, aut moderatione effici non poteſt, ſed primi inſtituentis dispoſitio neceſ ſiaria eſt, vt latiùs hîc demonstratur.
- 293 Et inde infertur, quòd pater ipſius nepotis, idemque filius primi inſtituentis, in vita ſua non poteſt cedere iuri ſuo in præiudicium nepotis, & fauorem fratris minoris ſecundogeniti, etiam maioris nepote.
- 294 Idemque ius in aliis deſcendentibus, ſiue ſucceſ ſoribus vlterioribus, ſimiliter obſeruandum eſt.
- 295 Petrus de Peralta Authori ſemper eruditiſ ſimus.
- 296 L. 40. Tauri, in poſtrema ſui parte, eſ ſe iuri communi conſonam, rectè obſeruaſ ſe Peraltam.
- 297 In cæteris quoque partibus iuri communi conuenire, vt hîc adnotatur, & numeris præcedentibus remanet dictum.
- 298 Repræ ſentationem admitti in teſtamentaria ſucceſſione ex hominis dispoſitione, Taurinæ dictæ l. 40. conſtitutione cautum expreſsè, vt hîc adnotatur.
- 299 Repræ ſentatio vtrùm in ſucceſ ſione Maioratus cenſeatur excluſa, ex eo quòd eiuſdem Maioratus inſtitutor proximiores ad ſucceſ ſionem vocauerit, vel quòd ſuccedat proximior poſt aliquos nominatos præceperit; & num. ſequent.
- 300 Vbi inprimis refertur ſententia negatiua eorum, qui ex vocatione proximioris excluſam repræ ſentationem cenſuerunt.
- 301 Atque eorum fundamenta remiſ ſiuè adducuntur, & illa non concludere, nec verè vrgere, reſoluitur.
- 302 Idcircò contraria proponitur, & verior quidem, atque omninò amplectenda opinio, videlicet, quòd repræ ſentatio non excludatur ex eo, quòd Maioratus inſtitutor vocauerit proximiorem, aut proximiores, vulgò, Al pariente mas propinquo, o mas cercano.
- 303 Et plures huiuſce opinionis rationes, atque fundamenta expenduntur remiſ ſiuè, quæ verè concludunt, nec vitari poſ ſunt aliquo modo; aliæ etiam breuiter commemorantur hoc loco.
- 304 Et ibidem Pelaez à Mieres traditio, ſeu ad l. 40. Tauri reſtrictio, quæ improbatur.
- 305 L. ſi libertus præterito, § primo, ff. de bonis libertorum, intellectus adducitur remiſ ſiuè.
- 306 Ac denique concludens ratio pro ſententia præfata proponitur remiſ ſiuè.
- 307 Repræ ſentatio potiùs admiſ ſa, atque inducta eſ ſe videtur, quàm excluſa, cum inſtitutor Maioratus proximiores ad ſucceſ ſionem vocauit, & adiecit, ſecundùm ordinem & diſpoſitionem iuris, & vera Authoris conſideratio in hac materia.
- 308 Cui non refragatur quorumdam Authorum traditio, qui ea in ſententia fuerunt, vt exiſtimarent, clauſulam, ſuccedant ordine ſucceſ ſiuo, operari debere repræ ſentationis excluſionem.
- 309 Quoniam ij loquuntur in terminis iuris communis, ac in fideicommiſ ſis, ad quæ plures nomine collectiuo vocantur, non verò in primogeniis Hiſpaniæ, nec in terminis dictæ l. Regiæ 40. Tauri.
- 310 Deinde, quoniam in fideicommiſ ſis etiam, ac in terminis turis communis, repræ ſentationem admitti in caſu prædicto, rectius defendit P. Paul. Pariſius hîc præcitatus.
- 311 Pro quo, concludentem & veram rationem Author conſiderauit.
- 312 Franciſci quoque Manticæ obſeruationem quondam, atque in hac eadem materia traditionem ponderauit.
- 313 Repræ ſentatio in ſucceſ ſione Maioratus non cenſetur excluſa ex eo, quòd eiuſdem inſtitutor proximiores ſuos vocauerit, vel (vt fieri ſolet) dixerit. ſuceda el pariente mio mas cercano.
- 314 Aut etiam ſi proximiores in gradu vocauerit.
- 315 Repræ ſentatio vtrùm excludatur ex eo quòd Maioratus inſtitutor præceperit, atque ſtatuerit, quòd in eo ſuccedatur, ſalua gradus prærogatiua.
- 316 Quòd excludatur ex ſententia quamplurimorum, qui hîc præcitantur, & in fideicommiſ ſis loquuntur.
- 317 Quòd non excludatur etiam in eiſdem terminis fideicommiſ ſorum, ex ſententia aliorum, prout hîc commemorantur.
- 318 Vtcunque res ſit, quòd in primogeniis ſeu Maioratibus perpetuis, & vni dumtaxat deferendis (provt de natura Maioratuum eſt) repræ ſentatio non cenſeatur excluſa, nec excludatur, ex ſententia Molinæ, & aliorum Hiſpanorum, quæ ab Authore probatur.
- 319 Et post deciſionem dict. Taurinæ legis 40 veriſſima, atque indubitata ab eodem reputatur.
- 320 Repræ ſentatio vtrùm excluſa cenſeatur, atque excludi debeat ex vocatione filij primogeniti, aut filij maioris? & num. ſeq.
- 321 Repræ ſentatio excluſa cenſetur in Maioratus, aut primogenij, ſeu fideicommiſ ſi ſucceſ ſione ex vocatione filij maioris, ex ſententia Authorum quorundam, qui hoc numero præcitantur, atque fundamenta præcipua, quibus eorum opinio inniti poteſt, adducuntur.
- 322 Alexandri quoque Raudenſis traditiones in propoſito, nouiter, & vltra alios expenduntur.
- 323 Nouè etiam perpenditur Antonij Galeatij Maluaſſiæ conſil. 22. lib. 1. quò loci eruditè admodùm loquutus eſt Author ille, conſultus de facto in conceſ ſione quadam feudi, facta vaſ ſallo, & eius deſcendentibus, vt maior natu pro tempore exiſtens, in feudo admittatur mortuo vaſ ſallo.
- 324 Sed in Hiſpanorum primogeniis, aut in Maioratibus perpetuis cuiuſque nationis (ſi vni dumtaxat ſint deferendi) ex vocatione filij maioris, aut maioris natu, repræ ſentationem non excludi, Author cum aliis firmiter defendit.
- 325 Et pro eorum ſententia adducit fundamenta nonnulla, quæ in propoſito concludunt, & num. ſeqq.
- 326 Repræ ſentatio non excluditur ex vocatione primogeniti, aut primogenitorum.
- 327 Repræ ſentationem excluſam non cenſeri ex vocatione filij maioris, concludenter probari ex his quæ. hoc numero adnotantur que ex illis ſubuerti etiam contrariæ partis rationes, vt noué, & verè hîc demonſtratur.
- 328 Maioria, aut maior ætas, virùm in perſona ſuccedere volentis in Maioratu, præcisè conſiderari debeat tempore, quo ſucceſ ſio defertur?vbi Antonij Galeatiæ Maluaſ ſiæ, & Iacobi Menochij obſeruationes in propoſito, breuiter recenſentur, & latiùs explicantur numer. ſequent. maximè numero 333.
- 329 Repræ ſentationi, an tranſmiſ ſioni vtrùm locus ſit, quoties primogenitus mortuus fuerit, nondum qualitate, ſeu conditione ab inſtitutore Maioratus requiſita, verificata.
- 330 Qualitas, ſeu conditio in perſona ſucceſ ſorum, aut ſuccedere prætendentium, præcisè ab inſtitutore Maioratus requiſita, vtrùm adeſ ſe debeat neceſſariò tempore euenientis conditionis, an verò ſufficiat, quòd viuente vltimo Maioratus poſ ſeſ ſore interuenerit?
- 331 Vbi primo loco refertur ſententia eorum, qui euenientis ſucceſ ſionis tempore, qualitatem verificari in perſona ſuccedere volentis, requirunt.
- 332 Poſtmodùm contraria ſententia probatur, ſufficere in vita cuiuſlibet poſ ſeſ ſoris Maioratus verificari, etiam ſi ante euentum conditionis is moriatur.
- 333 Ac denique infertur ad ſucceſ ſionem Maioratus, quo cauetur, quòd filius primogenitus, aut filius maior ſuccedat, an ſcilicet ſufficiat, qualitatem eam in vita poſ ſeſ ſoris Maioratus interueniſ ſe; de quo etiam ſuprà, n. 328.
- 334 Diſtinguitur etiam, an qualitas per modum cauſa finalis, & exiſtentiæ, an per modum demonſtrationis adiiciatur.
- 355 Et Blazij Flores Diaz de Mena concordia quædam in propoſito, quæ ex mente aliorum, atque obſeruationibus Auendañi procedit, approbatur.
- 336 Repræ ſentatio vtrùm excludatur ex vocatione filij ſuperſtitis, aut primogeniti ſuperſtitis, hoc eſt, del hijo mayor que ſincare viuo al tiempo de la muerte del vltimo poſ ſeedor; ſiue cùm in defectum vocatorum, ſuperſtites proximiores vocantur.
- 337 Quòd excludatur repræ ſentatio in ſpecie propoſita, refertur prima quamplurimorum Authorum ſententia, & opinio.
- 338 Qui permultas expendunt rationes, atque fundamenta quamplurima conſiderant pro hac parte.
- 339 Sed & iura quoque diuerſa perpendunt, vt hîc adnotatur.
- 340 Atque eiſdem respondetur ſtatim numero 345. & 350.
- 341 Quòd verò in articulo præfato repræ ſentatio non excludatur, nec censeri debeat ab inſtitutore Maioratus excluſa, aliorum Interpretum ſententia probatur, qui hoc numero commemorantur.
- 342 Et hæc opinio verior, & probabilior, atque omninò tenenda Authori videtur, & numeris ſeqq. validiſ ſimé, & aliter ſiue meliùs, quam hactenus fuiſ ſet, ab eo defenditur, atque ab aliorum impugnationibus immunis redditur.
- 343 Primum deinde huiuſce partis fundamentum hoc numero expenditur.
- 344 Et Velaſq. Auend. ad illud imaginatæ quædam ſolutiones, ſiue euaſiones nonnullæ, nouiter carpuntur, atque conuincuntur.
- 345 Omnibus etiam fundamentis, quæ Auendañusmetipſe contra Molinam, & eius ſequaces perpendit, breuiter, & verè hoc num. reſpondetur.
- 346 Secundum prætereà adducitur pro eadem ſententia Molinæ fundamentum, quod deducitur ex l. 2. tit. 15. p. 2. atque ab impugnatione, ſiue ſolutione Auend. liberum & immunè relinquitur, & n. ſeq.
- 347 Regnum eſt caput omnium primogeniorum. Hiſpaniæ, ab eoque cætera primogenia, tanquam à capite deriuantur ſucceſ ſioníſque ordinem, & rationem accipiunt.
- 348 Auendañi lapſus, ordinem l. 40. Tauri præuertens nouè, & verè detegitur.
- 349 Tertium denique & vltimum fundamentum adducitur pro eadem opinione Molina, quod deducitur concludenter ex l. 40. Tauri, nec diluitur aliquo modo ex traditione, aut ſolutione Auend. vt hîc perpenditur.
- 350 Et fundamentis aliis ab eodem Auend. contra Molinam conſideratis, nouè, & verè reſpondetur.
- 351 Et Ludouici Molinæ in articulo hactenus agitato, mens clara, & velut expreſ ſa ſententia pro opinione, quæ defenditur, demonſtratur.
- 352 Patris etiam Ludouici Molinæ placitum nouè approbatur.
- 353 Ac l. Taur. 40. in eodem articulo deciſio iuſtificatur, & comprobatur.
- 354 Quàm etiam neceſ ſaria fuerit in his Regnis eiuſdem deciſio, vt tot ambages, atque contrarietates ceſ ſarent, & primogenituræ ius mortuo filio in vita parentis, eiuſdem filij deſcendentium reſpectu conſtitueretur, prout hîc ſingulariter obſeruatur; & vide ſupr. n. 51. & n. 52. & n. 53. in fin. & n. 87
- 355 Nec ſuper exiſtentia ipſius neceſ ſaria eſ ſet.

PRo dilucida, & ſingulari, atque notanda huius Capitis explanatione, & interpretatione, inprimis conſtituendum atque præmittendum duxi, Repræ ſentationis materiam (de qua hoc in capite diſputatio, atque tractus ſuſcipitur) altam eſ ſe, ſubtilem, difficilem, & intricatam, & in vſu forenſi, ſiue in negotiis practicis frequentiſ ſimam; hactenus tamen, licèt variis, multíſque in locis, de eadem permulta ſuerint ſcripta, atque adnotata, non ita abſolutè, & dilucidè tractatam, vt anteà, ſiue hucuſque dictis & ſcriptis, alia adiicere, ſiue ipſamet diſtinctè magis, & pleniori manu explanare, & contrarias ſententias Authorum, ad concordiam reducere, quæve earum verior ſit, aperire, neceſ ſe non fuerit. Quocirca non abſque maxima vtilitate futurum iudicauimus, ſi in propoſito huiuſce materiæ, quamplurima hoc loco obſeruaremus, quæ & vtilia valdè erunt, & futuris negotiis contingentibus multùm conducibilia: Alia verò (ſi quæ deficiant) conſultò aliquando prætermittemus, & in aſ ſiduo ita, & frequenti articulo, quæ magis neceſ ſaria ſunt, explanabimus. Ex ipſis autem, ſi integram librum conficere intenderemus, facile equidem nobis eſ ſet, nec plura euolueremus, atque prælegeremus, quàm quæ pro iſtiuſmet Capitis elucidatione prælegimus: Attenté itaque, atque originaliter quamplures Authores à me prælecti ideò fuere, quòd Repræ ſentationis materiam circa ſucceſ ſiones legales, teſtamentarias, fideicommiſ ſarias, feudales, emphyteuticarias, & Maioratuum cuiuſque prouinciæ, atque primogeniorum Hiſpaniæ, vtiliùs, & meliùs ſcripſerint; erunt autem ipſi hoc ordine commemorandi, atque cùm neceſ ſe ſuerit, inſpiciendi;

Bartol. Albericus, Fulgoſius, Cuman. Baldus, Alex. Decius, Iaſon, Corneus, Aretinus, Salicetus, Sichard. Caſtrenſis, Angelus, & alij ordinarij, quorum, & aliorum in ſuis locis vulgatis, & cognitis, Authores ſequentes mentionem faciunt, idcircò eos. ex profeſ ſo magis non recenſeo, Tiraquellus namque, & alij plures Ipſos commemorarunt.

Philippus Decius in conſ. 1. & in conſ. 79. & in conſ. 272. & in conſ. 478. & in conſ. 527. & in conſ. 480. col. 3. & 4. & in conſ. 217.

Rubeus Alex. in conſ. 36. & 37. & 38. & 39. & 40. vbi optimè.

Carolus Ruinus in conſilio 166. per totum, & in conſiliis ſequentibus, lib. 2. & in conſil. 115. lib 3.

Auguſtinus Berous in conſ. 94. per totum.

Thobias Nonius in conſ. 34. per totum.

Petrus Paulus Pariſ. in conſ. 18. à n. 56. vſque ad nu. 90. & in conſ. 9. & conſ. 30. ex 17. cum pluribus ſeqq. & in conſ. 40. n. 29. & ſeq. & in conſ. 41. ex num. 46. & in conſ. 36. & 38. lib. 2. & in conſ. 8. & in conſ. 42. col. 3. & 4. lib. 3. & in conſ. 64. n. 33. & ſeq. & in conſ. 90. nu. 48. cum ſeq. lib. 2.

Anton. de Roſell. in tract. de ſucceſ ſion. ab inteſt. ex n. 68. cum multis ſeqq.

Bellonus in conſ. 40. per totum.

Marianus Socinus iunior in conſil. 5. per totum, volum. 2.

Curtius ſenior in conſ. 51. per totum.

Rolandus à Valle in conſ. 68. per totum, lib. 1. & in conſ. 59. per totum, lib. 4.

Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 60. per totum, & in con. 382. ex n. 65. cum ſeq.

Capel. Tholoſ. quæ ſt. 434.

Puteus deciſion. 18.

Laurent. de Pinu in conſ. 66. lib. 1.

Guil. Bened. in c. Rainuntius, de teſtament. verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, ex n. 53. vſque ad 70. & n. 101. & 102.

Bologninus in conſ. 62.

Andreas Tiraquellus de primogenitur. quæ ſt. 40. cum ſeq.

Andreas Alciat. lib. 8. Parergon, c. 15. & inter conſil. Grati, conſ. 8.

Ioannes Lecirier de primogenitura, quæ ſtione 25. & 26.

Matthæus de Afflictis in rubrica, de ſucceſ ſione feudi.

Iacob. à Saa Luſit. in tractatu de primogeniis, vbi latè in propoſito, & in conſ. 224.

Thom. Grammat. deciſ. 1.

Iacobin. de S. Georg. in tractatu de feudis, §. quid ſi Rex?

Anton. Gabriel communium concluſionum iuris, in tit. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, concluſione prima, per totam, & in titulo, de fideicommiſ ſis, concluſione 3.

Portius Imolenſis in conſil. 8. per totum, & in conſ. 21.

Tiberius Decianus in conſ. 1. ex n. 344. vſque ad nu. 353. & 355. & 356. & 358. vſque ad numerum 368. & n. 371. & 374. vſque ad numerum 379. & n. 391. & 394. & 398. lib. 1. & in conſ. 7. ex n. 78. vſque ad n. 91. & n. 106. & in conſ. 28. per totum, eodem lib. 1. & in conſ. 9. lib. 2. & in conſ. 26. num. 66, 71. 74. & ſeq. lib. 2. & in conſ. 43. ex n. 47. cum ſeq. eodem lib. 2. & in conſ. 63. n. 7. & 16. cum ſeq. lib. 2. & in conſ. 21. per totum, & in conſ. 25. per totum, lib. 3. & in conſ. 55. ex n. 10. vſque ad n. 27. & num. 34. & quatuor ſeqq. eodem lib. 3. & in conſ. 23. in princip. lib. 4. & in conſ. 13. ex n. 25. vſque ad numerum 31. lib. 5.

Ioannes Cephalus in conſ. 16. lib. 1. & in conſ. 137. ex n. 30. lib. 2. & in conſ. 215. & conſ. 283. eodem libro, & in conſ. 313. n. 45. 49. & 56. lib. 3. & in conſ. 489. n. 59. & ſeq. eodem lib. 3. & in conſ. 333. n. 25. cum ſeq. eodem libro, & in conſ. 536. & 537. lib. 4. & in conſil. 489. per totum, lib. eodem, & in conſ. 600. ex num. 18. & in conſil. 616. lib. 5.

Anton. Scap. de conſuet. lib. 2. c. 10.

Durandus de arte teſtandi, tit. 5. cautela 27.

Natta in conſil. 129. per totum, lib. 1. & in conſ. 682. lib. 4.

Ferronus de teſtam. § 7.

Marſilius ſingulari 33.

Ioan. Baptiſta Ferret. in. conſ. 384.

Ludouic. Bolognet. conſ. 9. per totum.

Rupellanus in enchirid. iuris Galliæ, verbo, ſucceditur, per totum.

Vdalricus Zazius ſingul. reſponſ. lib. 1. c. 7. & in conſ. 4. à principio, lib. 1.

Guill. Haneton. libro 2. de feudis, capite 6. per totum.

Didacus del Caſtillo, Cifuentes, Palacios Rubios, Tellus Fernandez, & Ceruantes in l. 8. & in l. 40. Tauri, illi duo poſteriores in l. 8. tantùm.

Marcus Salon de Pace in conſ. 29.

Anton. Gomez in l. 40. Taur. n. 65. & in l. 8. Taur. per totam.

Velaſquez Auendañus in eadem l. 8. & in dict. l. 40. Tauri, vbi materiam hanc repræ ſentationis, ſingulariter, & vtiliter admodùm pertractat, atque latiſ ſimè omnium proſequitur, vt nihil ferè intactum relinquat, idcircò videndus eſt omninò, atque prænotandus.

Renatus Chopinus lib. 2. de dominio Franciæ, tit. 12. per totum.

Guillielm. de Monſerr. in tract. de ſucceſ ſione Regum Francorum, vol. 13. tractatuum, in antiquis, ſuper primo dubio, per totum.

Marzarius in epitome fideicommiſ ſorum, quæſtione 18. & 33. & in conſilio 3. per totum. vbi latiſ ſimè.

Alcinus in conſ. 59. Teſtamentum Nobilis, ex n. 12. cum multis ſeqq. lib. 9.

Hieronymus Zanchus in repetitione §. cùm ita, legis, hæredes mei, ff. ad Trebell. ex num. 114. cum pluribus ſeqq.

Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredib. inſtituend. ex numero 121. cum multis ſeqq. & in §. in fideicommiſ ſio, l. cùm ita, ff. de legatis 2. ex num. 12. cum ſequent.

Aluar. Valaſc. de iure emphyteut. q. 50. per totam, & conſ. 122. & 147. tom. 2.

Emanuël Coſta in tract. de patruo & nepote circæ Maioratus bonorum Regiæ Coronæ, ſeu patrimonialium, & de Regni ſucceſ ſione, per totum, fol. mihi 389. vſque ad fol. 449. vbi multa in hac materia, & de intellectu legis Regiæ mentalis Portuga. libro 2. titul. 17. §. 1. ordinat. l. etiam 40. Tauri, & l. 2. tit. 15. p. 2. latiſ ſimè.

Ludouic. Molina de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 6. & 7. & 8. vbi ex propoſito, atque eruditè, & maturè admodùm, materiam hanc Repræ ſentationis pertractat, & in aſ ſequenda eiuſdem, atque Taurinæ d. l. 40. vera reſolutione, & explicatione. alios multos, atque cæteros alios ad ſua vſque tempora Scribentes antecellit, idcircò originaliter eum prælegere, atque ipſius reſolutionibus adhærere, non modò neceſ ſarium, ſed etiam ſecurius eſt.

Didac. Couar. pract. qq. cap. 38. per totum, qui etiam eruditè (vt adſolet) in propoſito ſcribit, & rationem decidendi ad dict, l. 40. Taur. ſubtili, & ſingulari ingenio aſ ſignat; quod ante ipſum, nullus ſic perfecerat.

Iacobus Cuiacius in feuda, lib. 2. tit. 11. & in capite 1. de gradibus ſucceſ ſionis, in feudis, vbi, vt aſ ſolet, eruditè.

Laurentius Chircou. communium opinionum, centur. 3. concl. 54.

Iacob. Spiegel. in lexicon iuris ciuilis, verbo, ſuccedere, & verbo, in capita ſuccedere.

Federic. Schenc. lib. 1. interpret. feudal. tit. 8. de ſucceſ ſione feudi, pag. 46.

Ludolph. Schrader. in conſil. 3. numero 16. & ſequent. lib. 1.

Brunorius à ſole in locis commun. verbo, conſanguinei, fol. 259.

Simon Schari. in lexicon iuridic. verbo, in capita, pagina 1064. & verbo, legitima nepotum, pag. 1264.

Fabricius Lazar. in volum. conſil. pro Triuultiis, fol. 89. col. 1. & 2. & tribus ſeqq.

Collegium Ticinenſe in eodem volumine conſiliorum pro Triuultis, ex numero primo, cum infinitis ſequentibus.

Petrus Herodius libro 3. rerum indicatarum, titulo 14. de ſuis & legitimis hæredibus, capite 34. & ſeq.

Præpoſitus Alexandrinus in titulo de feudis March.

Iacobus Bucherellus in §. ſi plures, Inſtit. de legitima agnatur. ſucceſ ſione, & in §. cum autem quæritur, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer.

Valent. Forſter. in tract. de ſucceſ ſione ab inteſtato, lib. 4. concluſ. 2. & 3. & 4.

Matur. Montan. in eodem tractatu, libro 4. concluſione 3. & 4.

Matthæ. Buſemberch. in conſil. 83. per totum, lib. 2.

Ferrar. Montan. in §. cùm filius, Inſtit. de hæreditatibus, quæ ab inteſtato.

Ioannes Criſpus à Montibus in eodem §. cum filius, & in §. item vetuſtas, eiuſdem tituli.

Franciſcus Hotmannus in §. ſi plures, Inſtit. de legitima agnatorum ſucceſ ſione, & lib. ſingular. quæ ſt. illuſtrium, c. 3. & 4. & c. 14. & ad leges 12. tabularum, in l. vt ſi quis ex ſuis hæredibus.

Loriotus 3. parte feudorum, in titulo de ſucceſ ſione feudi.

Gaſpar Caballinus milleloquiorum iuris, 2. p milleloquio, ſeu c. 619.

Ioannes Fichard. lib. 6. communium opinionum, verbo, fratrum filij.

Ioannes Antonius Canetius in extrauag. Siciliæ, ſi aliquem folio mihi 287. columna prima, & ſecunda, & tertia.

Antonius Roſellus in tract. de ſucceſ ſionibus ab inteſt. ex n. 30. & n. 37. cum ſeq.

Iſernia, quem nullus refert, atque vtiliter, & eruditè loquitur, in ærario, ſeu repertorio, ſuper capitulis Regni, verbo, feudum hodie, mortuo feudatario.

Franciſcus Beccius in conſ. 81. lib. 1.

Octauianus Cacheranus in conſ. 72. per totum.

Petrus Gregorius lib. 7. reipublicæ, c. 10. per totum, & in Syntagm. lib, 45. capite 6. numero 5. vbi vtiliter, & eruditè.

Hippolytus Riminaldus in conſ. 283. per totum, lib. 3. & in conſ. 40. per totum, lib. 4. & in conſ. 542. n. 104. & ſeq. & in conſ. 557. n. 491. lib. 5. optimè in conſ. 526. per eotum, eodem lib. 3. & in conſ. 690. per totum, lib. 6. & in conſ. 65. n. 18. & in conſ. 13. n. 34. & in conſ. 31. n. 47. lib. 1. & in conſ. 222. ex n. 119. lib. 2.

Marius Anguiſ ſola in conſ. 134. & in conſ. 191. & in conſ. 194.

Chaſ ſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ, rubrica 7. §. 10 ex folio 258. vſque ad folium 263. vbi doctè vt aſ ſolet.

Oliuer. Textor. in tract. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, in primo articulo, & in 2.

Franciſcus Burſatus in conſ. 67. & in conſ. 71. lib. 1. & in conſ. 170. lib. 2. vbi opuſculum fecit Repræ ſentationis.

Iacobus Menochius lib. 4. Præ ſumptione 95. per totam vbi optimè, & diſtinctè, & in conſ. 124 & in conſ. 200. lib. 2. & in conſ. 357. n. 27. & ſeq. lib. 4. & in conſ. 215. num. 130. & ſeq. vſque ad numerum 158. lib. 3. & in conſilio 528. ex numero 24. cum ſeq. vſque ad finem conſilij, libro 6.

Benintend. deciſ. 88. per totam.

Ioann. Baptiſt. Villalobos in ærario communium opinionum, litera N.n. 5. fol. 122.

Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, § fideicommiſ ſum, quæ ſt. 11. & §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſtione 2. & 23.

Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dubitatione 4. ſolut. 3. & vltima, ex num. 31. fol 225. vſque ad num. 33. & in conſ. 73. num. 11. cum ſeq.

Iacobus Reuardus ad leges 12. Tabularum, capite 19.

Hieronymus Gabriel in conſ. 86. per totum, libro 1. & in conſ. 130. num. 31. & ſeq. & in conſ. 135. per totum, lib. 2.

Viuius Aquilan. deciſ. 502. lib. 3.

Pelaez à Mieres, qui quamuis de Maioratu tractatum ex propoſito ſuſceperit, atque non mediocri ſtudio & diligentia perfecerit, circa Repræ ſentationis materiam modicùm inſiſtit, & breuiter de ipſa agit 2. p.q. 6. ex n. 6. cum ſeq. vſque ad n. 22. & n. 31. & ſeq. & in initio eiuſdem ſecundæ partis, numero primo, in fine, & num. 17.

Arias Pinellus in l. 1. C.de bonis maternis, 1. p.n. 69. & in l. 3. n. 63. eodem titulo.

Dominus Franciſc. Sarmient. in d. §. in fideicommiſ ſo, l. cum ita ff. de legat. 2. ferè per totum.

Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ ſis, q. 11. n. 8. & numero 14. cum pluribus ſequentibus, vſque ad numer. 160.

Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 66. per totam, & lib. ſingulari quæ ſtionum forenſium, q. 35. per totam, vbi vide omninò.

Iacob. Beretta in conſ. 134. & conſ. 140. & 142.

Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, q. 17. per totam.

Antonius Galeatius Maluaſ ſia in conſil. 22. per totum.

Sfortia Oddi in conſ. 38. ex n. 68. cum ſeq. & n. 74. & n. 83. & in conſ. 39. per totum, lib. 1.

Fabius Turretus in conſ. 12. per totum, & in conſ. 38. ex n. 1. vſque ad n. 16. lib. 1.

Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. c. 15. ex nu. 265. vſque ad numerum 280. & in appendice, 1. p. ex nu. 56. vſque ad numerum 69. & nu. 161. vſque ad numerum 173. & de ſucceſ ſione Regni Portugaliæ, conſ. 41. & 142. inter conſilia vltimarum voluntatum, vol. 2. & variarum reſolution. cap. 60. per totum, vbi latè de diſ ſidio inter patruum ac nepotes.

Angel. Matheacius in tractatu de via, & ratione iuris, lib. 2. cap. 21. & de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 2. c. 6. per totum.

Rolandinus in flore teſtamentorum, rubrica 25. de Compendioſa, ſub n. 12.

Ioann. Matien. in l. 5. tit. 7. gloſ. 1. & 2. & 3. & 4. & 5. & 6. & in l. 1. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.

Alphonſus Azeued. in d. l. 5. tit. 7. & in l. 5. tit. 8. lib. 5. collect. Regiæ.

Bartholomæus Humada in l. 2. tit 15. part. 2. gloſ. 17. & 18.

Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſ ſis, art. 21. per totum, fol. 184. vbi plenè, an, & quando nepos ingrediatur locum patris.

Petr. Surd. in. conſ. 403. lib. 4.

Franciſc. Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 8. tit. 9. per totum.

Mohedanus deciſ. 38.

Ioannes Gutierrez pract. lib. 3. q. 67. & 68. vbi nonnulla tradit in hac materia, & Ludouici Molinæ veſtigia in omnibus ſequitur.

Minſinger. obſeruat. centur. 3. obſeru. 23.

Roxas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 5. ex num. 36. cum ſeqq.

Capic. & Salen. in c. moriatur, de ſucceſ ſion. ab inteſtato.

Petrus Barboſa in l. poſt dosem, 41. n. 53. per totum, ff. ſoluto matrimonio.

Ioſephus Ludouicus deciſion. Peruſina 11. numero 1. & 2. & 3.

Bonifacius Rogerius in conſilio 43. per totum, libro 1.

Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 31. ex n. 20. & n. 27. & ſeq. lib. 1.

Cagnolus in proœmio, ff. n. 177.

Rota Auenion. deciſ. 37. per totam.

Rota in nouiſ ſimis, deciſ. 209. p. 2.

Hubertinus. Zuchard. in conſ. 2. ex nu. 40. vſque ad numerum 50. lib. 1. & in conſ. 31. ex numero 98. cum ſeq. eod. lib. 1.

Otth. Florentin. conſ. fin. lib. 1. conſiliorum Socini ſenioris.

Anton. Faber. in libros 9. C. ad tit. C. de legitimis hæred. definition. 1. fol. 757. & ad tit. C. de pactis, definit. 1. ex n. 15. fol. 102. & de erroribus Pragmat. tom. 3. decad. 55. errore 1. & nouèm ſequent. ex fol. 98. vſque ad folium 123.

Ioſephus de Ruſticis in conſ. 2. ex n. 72. cum pluribus ſeqq. Quod habetur poſt tractatum, an, & quando liberi in conditione poſiti cenſeantur vocati.

Franciſcus Viuius in ſuis communibus opinionibus, opinione 121. & in deciſion. deciſione 300. & 398.

