Nam inprimis Gregor. Lopez ibi, non abſque maximo myſterio ampliùs in eius declaratione non inſiſtit, ſed cum deciſione eiuſdem legis ſimpliciter tranſit, & dumtaxat retulit l. cum ita legatum, ff. de condition. & demonſtrat. ibidem, Gloſ ſa vltima, & generaliter accepit eam legem, vt iacet, nec limitauit aliquo modo Molin. etiam de Hispan. primog. lib. 2. cap. 13. num. 6. poſtquam retulit ſententiam Gloſ ſ æ in dict. l. vter ex fratribus, dixit eam apertiùs probari in dict. l. partitæ, 14. & quamuis num. ſequentibus eandem legem limitandam putauerit, eius tamen limitatio ex verbis ipſius legis non iuuatur, nec aliquo pacto deduci valet, vt infrà dicam. Deinde Mieres de maioratu, 1. parte, quæ ſt. 50. num. 2. expreſ ſim fatetur, quòd ſi pater grauat filium, vt contrahat matrimonium cum aliqua muliere, quæ eſt eiuſdem conſanguinea intra quartum gradum, vel habet aliud impedimentum, per quod filius eam ducere non poteſt, absque Summi Pontificis diſpenſatione, non amittit Maioratum, ſi illam non ducat, & dicit ad id eſ ſe ſingularem dictam l. 14. tit. 4. part. 6. & textum notabilem in l. vlt. ff. de condictione ſine cauſa. Vbi ille, qui dat dotem pro futuro matrimonio contrahendo inter conſanguineos, repetere poteſt quod dedit: & quamuis Mieres etiam ipſe dictam legem limitauerit, & declarauerit; verè tamen eius limitatio aut declaratio refelli, aut tolli poſ ſe eadem ratione videbitur, quâ Molinæ limitationem refelli, aut non omninò certam eſ ſe, tentauimus: Ob eámque fortaſ ſis, quando conditio præfata adiicitur, nec exprimitur, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, à diſpoſitione reiiciendam conditionem ipſam, nec ſucceſ ſorem Maioratus obligare, ſecurè defendit Coſta ſelectarum lib. 1. cap. 8. num. 14. in principio. Denique Pater Thom. Sanch. de ſponſalibus, lib. 5. diſput. 5. quæst. 3. num. 26. fol. 847. rectè perpendit verba dict. l. partitæ, atque difficultatem aſ ſequitur, quæ ex verbis ipſius ad propoſitam quæ ſtionem oritur. Idcircò, quando in conditione prædicta non exprimitur, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, magis in. eam ſententiam inclinat, vt præceptum ducendi conſanguineam, reiici impunè poſ ſit, quamuis quæ ſt. 1. eiuſdem quintæ disput. num. 19. expreſsè probauerit aliorum Authorum limitationes aut declarationes ad eandem l. Partitæ, & dixerit legem illam intelligendam procedere, quando non exprimitur conditio, ſi Pontifex diſpenſauerit; vel ſi exprimitur, eſt tale impedimentum, in quo non eſt ſolitus diſpenſare, aut non facilè diſpenſat. Quo etiam modo accipi debere legem metipſam, obſeruarunt Molina lib. 2. dict. cap. 13. num. 6. & 8. & expreſſim ita limitauit num. 10. Emanuel Coſta ſelectarum, lib. 1. cap. 8. num. 14. Mieres dict. quæ ſt. 50. num. 2. ibi: Sed dispoſitio dictæ legis Partitæ poteſt limitari, niſi dispenſatio facilè impetrari poſ ſit per filium grauatum; nam tunc filius tenetur procurare, & petere diſpenſationem, maximè ſi ſit in caſu, & in gradu, in quo faciliter dispenſari poſ ſit, &c. Et ſequitur eum Ioan. Gutierrez in conſil. 18. num. 9. & num. 12. & canonicarum quæ ſt. lib. 1. cap. 22. ex num. 9. cum ſequentibus. Ego verò, vt quod ſentio, liberé dicam, circa præfatas limitationes aut declarationes, nonnulla poſt: longam conſiderationem animaduertenda duxi, ex quibus adhuc dubia videbitur, atque in generalitate difficilis dictæ l. partitæ deciſio, vt ſic de eiuſdem conſtitutione, aut conditorum ipſius intentione dubitari meritò valeat. Et inprimis animaduerto, negari non poſ ſe, quin admiſ ſis declarationibus aut limitationibus prædictis, quas Molin. Mier. Gutierr. & Pater Thom. Sanchez tradiderunt, deſtrui videatur omninò mens, & deciſio dict. l. 14. quæ cùm generaliter loquatur & indiſtinctè, nec præfatas limitationes adiiciat, generaliter, & indiſtinctè videtur, quòd intelligi debeat per textum in l. 1. §. 1. ff. de legatis præ ſtandis, & in l. de pretio, de Publiciana in rem actione, cum aliis allegatis per Decian. in conſil. 44. num. 3. lib. 1. Beccium in conſ. 16. num. 4. & in conſil. 87. num. 4. lib. 1. Cephalum in conſ. 393. num. 164. lib. 3. & verba eius quemcunque caſum ex his, quos iidemmet Authores excipiunt, ſui naturâ comprehendunt, iuxta reſoluta per Burſatum in conſil. 114. num. 7. & ſequent. lib. 1.

Deinde & ſecundò, quoad primam limitationem, aut declarationem, ſcilicet quòd dicta l. Partitæ intelligi debeat, vt loquatur, dum non exprimitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, mihi equidem ſummam difficultatem facit: nam ſi verum eſt, nullam differentiam aſ ſignari poſ ſe in hoc, quòd Maioratus ſucceſ ſori præceptum imponatur ſimpliciter de contrahendo cum conſanguinea, aut quòd factum fuerit præceptum de contrahendo cum ea non ſimpliciter, ſed præcedente Romani Pontificis diſpenſatione, quod affirmat Molina, & contra Coſtam defendit, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dicto cap. 13. num. 7. dicens eam conditionem à iure ineſ ſe, atque ſubintelligi, quia à iure ineſt, & etiam ex natura actus prouenit, adeò vt etiamſi omittatur, pro expreſ ſa habenda ſit, vt latiùs ipſe conſirmat, & ſequitur Ioannes Gutierrez Canonicarum, lib. 1. cap. 22. num. 24. & in conſ. 18. num. 5. & 6. & 7. Sequitur equidem dici non poſ ſe, legis illius Conditores id ignoraſ ſe, vel in conſideratione tanta eam differentiam habuiſ ſe, quam iure ipſo attento non habendam, ſed potiùs reſpuendam, ex dictis per eundem Molinam ſatis apertè deprehenditur. Vnde qua ratione Molina ipſe carpit Coſtæ diſtinctionem relatam ibi, d. num. 7. eadem proculdubio carpi debebit, & prædictorum Authorum limitatio ad dict. l. qui in eadem diſtinctione dumtaxat, quòd conditio prædicta ſit expreſ ſa, vel non, totum fundamentum faciunt. Et ſic veriſimilius quidem erit, Conditores eius legis, præfatæ differentiæ conſcios fuiſ ſe, nec eam in conſideratione habuiſ ſe, ſed in vtroque caſu, ſiue exprimeretur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, ſiue non, conditionem reiiciendam fore decidiſ ſe; aliàs ſi in eo, quod exprimeretur, vel non, principaliter inſiſterent, nequaquam id omitterent, nec tantæ dubitationi locum relinquerent: Aut quemadmodum regulæ prioris generalis traditæ: ibi, in verſiculo, E ſi la muger non qui ſiere, propoſuerunt ſtatim limitationem, aut exceptionem, ſiue declarationem in dicto verſic. Fueras ende ſi aquel con quien le mandaua que caſaſe; & ſic exceptionis, aut declarationis eiuſdem verſiculi limitationem aut declarationem adeò neceſ ſariam proponerent, ſi eam efficacem eſ ſe, aut attendi debere credidiſ ſent. Idque & alia ratione confirmatur, quòd, vt infrà dicetur, dumtaxat ea lex conſiderauerit, matrimonium huiuſmodi ſecundùm Canones contrahi non poſ ſe, nec in facultate grauati eſ ſe nubere; nec attenderit, quòd ex diſpenſatione Romani Pontiſicis, matrimonium eſ ſe poſ ſit inter conſanguineos: quæ ratio æqualiter militat, ſiue exprimatur præfata conditio, ſiue non.

Præterea & tertio, quoad ſecundam limitationem aut declarationem, quòd eadem l. partitæ intelligi debeat, quando impedimentum eſt tale, in quo non eſt ſolitus Romanus Pontifex diſpenſare, vel non facilè diſpenſat; tunc enim dicunt præceptum prædictum non obligare, etſi conditio, ſi Romanus ipſe Pontifex diſpenſauerit, expreſ ſa fuerit: ſecus tamen ſi ſolitus eſt diſpenſare, aut facilè diſpenſatio impetrari poteſt, vt Mier. Gutierr. & Pater Thom. Sanch. obſeruant: præterquam quòd diſtinctio hæc in eadem lege non probatur, & his repugnat, quæ ipſe Molin. num. ſequent. d.c. 13. & in annotationibus num. 12. obſeruauit. Item quòd ex dictis ſuprà numeris præcedentibus, euidenter apparet, conditionem huiuſmodi, quæ ex facto aut voluntate Principis pendet, obſeruari debere, atque eâ oneratum ſiue præcepto prædicto grauatum, quantum in ſe ſit, efficere teneri, vt impleatur, nec excuſari ex eo, quòd difficultas ſit in impetratione aut quòd ſolitus ſit Princeps diſpenſare, vel non, faciléve, aut non facilè diſpenſet, vt ibidem dixi, Præter hæc, inquam, ex eo mihi diſplicet dicta limitatio aut declaratio, quòd quamuis verum ſit, conditionem præfatam, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, non eſ ſe impoſ ſibilem, neque à iure, neque à natura, vt etiam ſuprà probatum remanet, nec etiam de facto impoſ ſibilem dici poſ ſe, quamuis eam de facto impoſ ſibilem aliquando vocet Molina dicto cap. 13. ex num. 8. Nihilominùs lex ipſa partitæ, aut eius Conditores, qui id agnouerunt, & non eſ ſe impoſſibilem ſunt aſ ſequuti, conditionem eam reſpuendam dixerunt; & ſic neque in difficultate, neque in impoſ ſibilitate fundantur, cùm impoſ ſibilitatem non eſ ſe certò ſcirent, difficultatem etiam parùm intereſ ſe non ignorarent, ſed ideò ſic ſtatuerunt, quia non habuerunt in conſideratione, nec inſpexerunt, quòd diſpenſatio impetrati poſ ſet à Romano Pontifice, aut quòd ipſe diſpenſare poſ ſet in gradu prohibito ſed dumtaxat inſiſtunt in eo, quòd teſtator ab initio in ſua diſpoſitione conditionem aut præceptum poſuerit de contrahendo cum eo, cum quo de iure, & ſecundùm Canones, ideſt abſque diſpenſatione matrimonium contrahi non poterat: & ad hoc lex illa reſpectum habuit principaliter, non ad aliud. Idque ex verbis ipſius iam anteà relatis, adeò apertè conſtat, quòd nullo pacto torqueri poteſt, vel reſtringi eius deciſio: illud namque propter quod ita ſtatuitur, verum eſt, & locum obtinet, etiamſi poſtmodùm Romanus Pontifex diſpenſauerit, quoniam tunc contraheretur matrimonium propter diſpenſationem, non autem ex iuris diſpoſitione, iuxta quod contrahere prohibentur: Hæc autem omnia non ſunt imaginaria tantùm, vel authoritate deſtituta, imò colliguntur clarè ex ſententia Gloſ ſ æ in dicta l. vter ex fratribus, verbo, conſobrinam, ff. de condition, inſtitut. vbi ſic dicit: Sed ſecundùm Canones conſtat conditionem talem pro non adiecta debere haberi, cùm interdictum ſit tale matrimonium. Ecce vbi Gloſ ſa illa, ac cum ea Doctores communiter in eo duntaxat ſe fundant, quòd de iure interdictum ſit matrimonium, aut od de iure inter conſanguineos contrahi non poſ ſit matrimonium, nec ad diſpenſationem reſpectum, aut conſiderationem aliquam habent: quemadmodum nec ad eam attendunt Abbas in conſ. 65. poſt n. 3. lib. 2. Plotus dict. conſil. 89. n. 10. Simon de Prætis de interpretat. vltimar. Volunt. lib. 4. dubit. 1. n. 7. fol. 385. Ludouicus Morotius in reſponſo 97. num. 21. & 22. dum dicunt ſufficere in propoſito caſu, quòd is, cui nubendi præceptum impoſitum eſt, honeſtè nubere non poſ ſit, hoc eſt ex iure communi, quamuis ex diſpenſatione poſ ſet, vt præceptum adimplere non teneatur, ſed ſpreta conditione, non nubere, vel alteri nubere poſ ſit. Mantic. etiam de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. tit. 18. num. 6. fol. 557. apertè ſuperiora confirmat; ex mente namque communi, & alios Authores citans, probánſque ſententiam Gloſ ſ æ in dict. l. vter ex fratribus, verbo, conſobrinam, ea dumtaxat ratione reiiciendam conditionem huiuſmodi dixit, quòd nuptiæ à Iure Pontificio inter conſanguineos ſint prohibitæ, nec eodem iure attento inter eos matrimonium eſ ſe poſ ſit. Et ſic communis ſententia in propoſito, ſequacéſve omnes dictæ Gloſ ſ æ, non in alio ſe fundant, quàm in eo, quòd apponatur conditio ducendi vxorem, quam de iure, & ſecundum Canones ducere quis prohibetur.

Vides ergo primam hanc opinionem ex num. 32. relatam, velut deſtruere omnia, quæ in hac materia Molina, Mieres, Ioannes Gutierrez, Emanuel Coſta, & Pater Thomas Sanchez ſcripta reliquerunt, & prima quidem facie multum videri adſtringere, cùm pro ea ita fortiter vrgeat dict. l. partitæ, vt vel dicendum ſit, eius deciſionem omninò, atque vt iacet, obſeruari dabere: Vel ideò non ſeruandam, aut ſaltem limitandam, & declarandam, vt præfati Authores limitarunt, & declararunt, quòd eiuſdemmet legis Partitæ Conditores ſequuti ſint traditionem Gloſ ſ æ in dict. l. vter ex fratribus, & Doctorum probantium eam: quæ tamen Gloſ ſa cùm limitationes ab eiſdem ad dict. l. partitæ conſideratas, commodè recipere poſ ſit, nec in terminis expreſ ſ æ, aut ſubintellectæ conditionis, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, loquatur; videtur, quòd commodè etiam ipſamet lex Partitæ poſ ſit eaſdem limitationes, aut declarationes recipere, quia verba, quantumcunque generalia ſunt, de habilitate debent reſtringi, l vt gradatim, §. 1. ff. de muneribus, & honoribus, Gloſ. iuncta textui in l. 1. C. de ſacroſanctis Eccleſ. ſempérque præ ſupponi debent termini habiles, & eo modo, quo iuri conueniant, ſecundùm Socin. In conſil. 31. num. 68. & 69. vol. 2. Vel ideò etiam non ſeruandam, aut modis prædictis temperandam, quòd ſequatur traditionem Gloſ ſ. in d. l. vter ex fratribus, quæ vera non eſt, nec aliquo iure probari poteſt, nam ſi ponderetur textus in cap. vlt. de conditionibus appoſitis, nihil equidem pro ea vrget; loquitur namque illud caput in conditione impoſ ſibili, quæ à matrimonio reiicitur: conditio autem hæc expreſ ſa, vel ſubintellecta, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, nec eſt impoſ ſibilis à iure, nec à natura, ſicut nec alia quælibet à Principis voluntate dependens, vt ſuprà probatum remanet. Quòd ſi dixeris, difficilem eſ ſe, negari non poſ ſe; non ideò ſequetur reiiciendam fore, quoniam difficultas non vitiat, vt etiam ſuprà probaui, & legis, cùm hæres, §. 1. ff. de ſtatuliberis, reſponſum in contrarium expendi non poſ ſe, obſeruaui. Prætereà textus ille ineptè inducitur, ſiue caſui noſtro applicatur; etenim ſi fauore matrimonij conditio impoſ ſibilis tollitur, abſurdum eſt contra cap. ſententiam inducere, vt eo caſu tollatur conditio, quo purum matrimonium nullius momenti futurum ſit, l. quod fauore, C. de legibus, idque ex omnibus Neotericis in propoſito noſtro, ſolus Emanuel Coſta ſic animaduertit, atque cum indicio Obſeruat ſelectar. lib. 1. dict. cap. 8. num. 14. in verſ nam pleroſque.

Textus verò in l. cum ita legatum, ff. de conditio. & demonſtrat. quo Gloſ ſa, & eius ſequaces innituntur præcipuè, nihil etiam probat, quia dumtaxat dicit conditionem, quâ quis grauatur nubere ei, cui honeſtè nubere non poteſt, reiiciendam: quod veriſſimum eſ ſe fatemur; negamus tamen, ſucceſ ſorem Maioratus honeſtè non poſ ſe conſanguineam in vxorem ducere, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit. ex ipſius namque diſpenſatione, licitè & honeſtè, atque iure ipſo nubere poteſt: & quamuis id expreſ ſum non ſit, tamen ex natura actus ineſ ſe credendum eſt, vt ſuprà diximus, & Molina probauit.

Denique nec aliquid vrget aliud fundamentum, quo etiam principaliter Gloſ ſa, & Doctores excitantur communiter, vt ſuprà vidimus, videlicet, ideò conditionem præfatam reiiciendam fore, quòd ſecundùm ius Canonicum, quod in copulandis nuptiis, magis quàm ius ciuile ſeruari debet, cap. 1. de deſp. Impub. cap. tuam, de ordine cognition. c. vlt. de ſecundis nuptiis, inter conſanguineos non poſſit eſ ſe matrimonium, & id tantum attendi debeat. Quia reſpondetur, non inde ſequi, quòd eſ ſe non poſ ſit, adueniente Summi Pontiſicis diſpenſatione, & ideò conditionem huiuſmodi reiiciendam non eſ ſe. sed potiùs expectandam, vt & aliarum euentus expectatur, iuxta iura, & rationes, quas ſuperiùs notaui: Vbi etiam text. in l. continuus, 137. §. cum quis, ff. de verbor. oblig. ſic explicaui, vt huic reſolutioni refragari non valeat. Et hactenus de prima ſententia, & opinione in propoſito dubio.

Succedit ergo ſecunda opinio Emanuelis Coſtæ ſelect. lib. 1. dict. cap. 8. num. 14. quo loco vir iſte doctiſ ſimus ſic in præfata quæ ſtione diſtinxit, quod cum maioratus ſucceſ ſori factum fuit præceptum, aut impoſita conditio ſimpliciter de contrahendo cum conſanguinea, tunc præceptum hoc ſimpliciter factum, impoſ ſibile de iure iudicandum fore; atque idcircò ex Maioratus inſtitutione reiiciendum. Et reddit rationem, nam cùm matrimonium inter eas perſonas eſ ſe non valeat, ea conditio veluti impoſ ſibilis de iure reiicienda erit, ex l. continuus, §. cùm quis, ff. de verbor. obligat. & dict. l. 14. titul. 4. partita 6. ex qua id apertiſ ſimè probari videri, referens Coſtam dixit Molina, cuius ſtatim mentionem faciam. Nec oberit, quod ex diſpenſatione Romani Pontiſicis ea conditio purificari poſ ſit; ea namque ſecundum præ ſens tempus accipienda erit: Si verò præceptum factum fuerit, aut conditio appoſita de contrahendo cum conſanguinea, præcedente Romani Pontiſicis diſpenſatione; tunc inquit præceptum hoc ex Maioratus inſtitutione non reiiciendum, ſed potiùs non dubitandum, quin cum effectu valeat, & ſucceſ ſores obliget. Et denique ſubdit, quòd ſi inſtituero Lucretiam ſub conditione, ſi Franciſco nupſerit; Lucretia autem eſ ſet conſobrina Franciſci, adhuc conditionem valere, & eſ ſe iuſtam ſi expreſ ſum fuerit, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, vt latiùs prædictus Author obſeruat.

Verùm eiuſdem diſtinctionem in primo caſu refutat, & ſibi veram non videri dicit Molina de Hiſpan. primogeniis, lib. 2. cap. 13. num. 7. quo loco profitetur, ſemper eius ſententiæ fuiſ ſe, vt inter primum & ſecundum caſum nulla differentia aſ ſignari valeat: Et reddit rationem, quoniam is, qui conſanguineæ præceptum iniunxit, vt conſanguineo nubat, id neceſ ſariò præ ſupponit, vt ad hoc Romani Pontificis diſpenſatio interueniat, nec abſque illa matrimonium contrahatur, cùm ea conditio à iure inſit, & etiam ex natura actus proueniat; adeò vt etiamſi omittatur, pro expreſ ſa habenda ſit, l. 1. l. conditiones extrinſecus, ff. de condition. & demonſtrat. ſubdítque id veriſ ſimum eſ ſe; non enim poteſt in rectum ſenſum cadere, quòd diuerſum ſit dicere: Nubat Seia Titio conſanguineo ſimpliciter, vel hoc adiecto, vt id fiat præcedente Romani Pontificis diſpenſatione, cùm neque aliter matrimonium inter eos contrahi poſ ſit, nec veriſimile ſit de matrimonio abſque diſpenſatione contracto, Maioratus inſtitutorem ſenſiſ ſe, eiúſque diſpoſitio à iure, & veriſimilitudine interpretationem accipere debeat. Tandem inquit. Molina ipſe non obſtare textum in dicto §. cùm quis: & idem reſpondet. Sed latiùs ego reſpondi ſupra hoc eodem capite, in initio. Et Molinam ſequitur, Coſtæque diſtinctionem in eodem primo membro reiicit Ioannes Gutierrez canonicarum lib. 1. Cap. 22. Num. 23. & conſ. 18. num. 6. & 7. & 8. & ſecundùm hæc, quando conſanguinitatis impedimentum intra quartum gradum, vel etiam tertium ſubſiſtit, dubium non erit, quin conditio aut præceptum ab inſtitutore Maioratus iniunctum, obſeruari debeat, & ſucceſ ſores obliget, ſiue dictum præceptum factum fuerit ſimpliciter, ſiue factum ſit de contrahendo cum conſanguinea, præcedente Romani Pontiſicis diſpenſatione: idque mihi placet ex dictis ſupra, quamuis d. l. 14. partitæ verba adhuc repugnent; ipſa tamen intelligi debebunt, vt ſuprà dixi. Et ita in tertio quoque gradu recté obſeruarunt Molina dict. cap. 13. num. 8. & 9. & Ioannes Gutierr. dict. conſ. 18. n. 11. & 12. quorum reſolutio corroboratur multùm ex his, quæ in initio huius capitis à me adnotata fuêre: item ex his, quæ obſeruauit Pater Molina tom. 3. de iuſt. & iur. disp. 613. num. 2. & 3.

Cæterùm quando conſanguinitas eſt in ſecundo gradu, vtrùm conditio ducendi conſanguineam, obſeruari debeat, difficilius quidem eſt, atque in eo maior verſatur controuerſia: in qua ante omnia præmittendum erit, dubium hoc verſari in eo caſu, ſiue in eis terminis illud proponere Authores mox referendos, quando expreſ ſim adiicitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit; nam ſi ea expreſſa non fuerit, ſed ſimpliciter factum fuerit præceptum de contrahendo cum conſanguinea intra ſecundum gradum coniuncta, quòd præceptum aut conditio huiuſmodi reiici debeat, clarè defendit Coſta ſelectarum lib. 1. dict. cap. 8. num. 14. & quamuis Molina dict. cap. 13. num. 8. & 9. improbauerit eum, quando conſanguinitatis impedimentum intra tertium, vel quartum gradum ſubſiſtit, vt ſuprà vidimus; tamen quando impedimentum in ſecundo conſanguinitatis gradu verſatur, apertè ſequitur eundem Coſtam: ſiue non expreſ ſa conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, præceptum non obligare conſanguineos intra ſecundum gradum, clarè præ ſentit Molina eodem cap. 13. num. 11. iuncto numer. 7. in principio, & num. 8. vbi loquebatur in caſu, quo factum fuit præceptum de Contrahendo cum consanguinea, præcedente Romani Pontiſicis diſpenſatione; & in eis terminis reſoluit quæ ſtionem dicto num. 11. quod, ſi prædictus Author attenté, atque originaliter prælegatur, certum erit, nec vllo pacto poterit negari; in eiſdem etiam terminis, cúm expreſ ſim adiicitur, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, loquitur Ioannes Gutierrez dicto conſil. 18. num. 9. & Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. disputat. 5. quæ ſt. 1. num. 20. folio 844. & ſi omittatur, non obligare, clarè præſentiunt: Contrarium tamen etiam in hoc caſu, clarè tenet Pater Molina tom. 2. de iuſt. & iur. diſp. 613. num. 3.

Hoc ita præmiſ ſo & ſuppoſito etiam in caſu prædicto, quando ſcilicet impedimentum in ſecundo conſanguinitatis gradu verſatur, & præceptum apponitur de contrahendo cum conſanguinea, præcedente Romani Pontiſicis diſpenſatione, quòd præceptum non ſit reiiciendum, ſed potiùs admittendum, & ſic quòd ſucceſ ſores Maioratus obligare debeat, expreſ ſim aſ ſerunt Coſta ſelectarum lib. 1. dict. cap. 8. num. 14. Molina lib. 2. dict. cap. 13. num. 11. qui attento iure communi de hoc non dubitat. Sed attenta deciſione Sacri Concilij Tridentini ſeſ ſ. 24. de reformat. matrim. cap. 5. ſtatim num. 12. non dubitauit aſ ſerere id nullo pacto admittendum eſ ſe, ſed potiùs preceptum huiuſmodi ex inſtitutione reiiciendum, & Maioratuum inſtitutoribus conſulit, ne ſimiles conditiones contrahendi cum conſanguineis in ſuis Maioratibus apponant, nec etiam ſucceſ ſores ad contrahendum cum conſanguineis adſtringant: poſteà tamen ad finem operis, mutata ſententia in annotationibus, num. 12. contrarium ſuſtinuit, & etiam ſtante Tridentini decreto, præceptum huiuſmodi obſeruandum, & non reiiciendum ab inſtitutione Maioratus defendit, & ſequitur Ioannes Gutierr. canonicarum lib. 2. cap. 22. num. 12. & 13. & 24. & 25. & dict. conſ. 18. num. 9. Pater Thomas Sanchez dict. disput. 5. quæ ſt 1. num. 20. fol. 844. qui expreſsè loquitur in hoc caſu, quando adiicitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, & conſanguinitas eſt in ſecundo gradu, vt conſtat ibidem, num. 19. & 20. & etiam num. 21. vbi ſic ſubdit: Incumbet autem legatario, vel Maioratus ſucceſ ſori grauato ad contrahendum cum conſanguinea, ſi Romanus Pontifex dispenſauerit, impetrare dispenſationem, cùm ipſe teneatur niti implere conditionem, ſi vult legatum, vel Maioratum.

Ego verò, vt meam ſententiam interponam in dubio prædicto, ſequentia conſtituere neceſ ſarium duxi; ex ipſis namque nihil prætermitti poteſt, nec aliter abſoluta eiuſdem reſolutio tradi. Et in primis conſtituo, inſpecto rigore, aut generalitate verborum dict. . 14. partitæ, videri dicendum non obligare, nec ſeruandum eſ ſe præceptum ducendi conſanguineam intra ſecundum gradum coniunctam, à Maioratus inſtitutore adiectum. Nam ſi in quocunque gradu conſanguinitatis id ſtatuit lex illa; quantò magis in ſecundo gradu locum habere debebit? Cæterùm conſideratis his, quæ in prima opinione relata ſuprà, num. 32. à me adnotata fuere, contrarium dicendum eſ ſe, & præceptum huiuſmodi non reiiciendum, ſic potiùs legem illam limitandam, ſiue intelligendam & declarandam, vt ibidem ſubiiciebam; & omnes limitationes, aut declarationes ibi adductas, ſic æqualiter conuenire, cùm impedimentum in ſecundo conſanguinitatis gradu verſatur, ſicut quando verſatur in quarto: quia cùm lex ipſa Partitæ, vt conditionem huiuſmodi reiiciendam diceret, dumtaxat inſpexerit, quòd matrimonium de iure, & ſecundùm Canones contrahi non poteſt inter conſanguineos, nec in conſideratione habuerit, quòd ex diſpenſatione contrahi poſ ſit, ſic vt nullo modo, ad diſpenſationem ipſam attendat, vt numeris præcedentibus obſeruabam: idem operari debebit impedimentum vtrumque, & eaſdem declarationes admittere, cùm in vtroque gradu verum ſit, matrimonium contrahi non poſ ſe de iure, & ſolùm ſtet differentia in hoc, quòd faciliùs, aut difficiliùs concedatur diſpenſatio in vno gradu, quàm in alio. Quod tamen, (ſi ad ea quæ ſuperiùs notaui ex propoſito attingas) non debet inducere aliquam differentiam, nec in conſideratione haberi.

Secundò conſtituo, huius puncti difficultatem, quando ſcilicet conſanguinitas eſt in ſecundo gradu, an dictum præceptum obſeruari debeat, ex relatione Authorum ſuperiorum clarè conſtare, clariù ſque deduci noſ ſe, ſi ipſimet originaliter, atque attenté prælegantur. In primis namque Molina ipſe ſibi non conſtat, ſed eodem lib. eodèmve opere, duas, diuersáſque & contrarias ſententias profert, vt conſtat lib. 2. dict. cap. 13. n. 12. vbi attento Concilij Tridentini decreto, admittenda non putauit ea, quæ attento iure communi vera crediderat anteà, eodem cap. n. 11. & verè Tridentinum non ita vrgere, vt in hanc varietatem aut contradictionem animum eius debuiſſet excitare: Idcircò ſtatim in annotationibus, nu. 12. mutata ſententia contrarium credidit verius, & præceptum huiuſmodi non reiiciendum, ſed potiùs obſeruandum dixit; Mieres vorò de maioratu, 1. part. dict. q. 50. n. 2. in eo caſu, hoc eſt. quando conſanguinitatis impedimentum in ſecundo gradu verſatur, loquutus non eſt, ſed in quarto loqui videtur, ac in eo quidem, in quo facilè impetrari poſ ſit diſpenſatio: Atque eo dumtaxat caſu limitauit dictam l. 14. partitæ, vt videre poteris. Nuſquam enim in ſecundo conſanguinitatis gradu quę ſtionem propoſuit: hoc ideò forſan, quòd is Author animaduerterer, illius legis deciſionem multùm adſtringere, & valdè generaliter loqui, & ſic videri, quòd non poſ ſet in alio gradu limitari, quàm in eo, in quo facilis eſt diſpenſatio, quamuis in ſecundo etiam gradu frequenter diſpenſari ſoleat. Veré tamen, vt anteà dicebam, in hoc differentia non eſt; nam generalitas illius legis (ſi eiuſdem ratio præcipua conſideretur) ſic comprehendit quartum conſanguinitatis gradum, ſicut ſecundum. Et idcirco de habilitate, aut ſecundùm terminos habiles, ita commodè in ſecundo, ſicut in quarto gradu limitari aut declarari valet: aut aliter rem accipiendo, nec in vno, nec in altero gradu limitationes aut declarationes admittit. Deinde Ioannes Gutierrez canonicarum lib. 2. quæ ſt. 22. nonnulla expendit, atque conſiderat, quæ pro vtraque parte vrgent, ſed demùm Molinæ ſententiam in annotationibus traditam, magis probauit, vt conſtat ibi num. 12. & 13. & 24. & 25. & dict. conſ. 18. num. 9. & eandem credidit etiam veriorem Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 5. disputat. 5. quæ ſt. 1. num. 20. ſed ſtatim quæ ſt. 3. fol. 486. quando non exprimitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, dubius videtur eſ ſe, & in fine, num. 28. ſubobſcura quidem verba profert, niſi intelligantur, vt ſtatim dicam: denique Henriquez lib. 12. de matrimonio, cap. 10. num. 4. conditionem reiiciendam eſ ſe, quando conſanguinitas eſt in ſecundo gradu, dicit expreſſim: Molina verò dict. diſp. 613. de iust. & iur. non reiiciendam affirmat.

Tertiò conſtituo, negari non poſ ſe, quin Molina variauerit in propoſito dubio, cæteri etiam Authores ſic diuerſas, aut contrarias ſententias protulerint, ſiue certam nobis reſolutionem non reliquerint, quòd nuſquam in ratione vera huiuſce rei firmi fuerint, ſiue nuſquam firmiter inſiſtant in vno, quod veriſ ſimum eſ ſe, & contrarium aperté falſum, ex iam antea dictis conſtat euidenter: videlicet conditionem huiuſmodi, quæ ex voluntare, aut diſpenſatione Romani Pontificis pendet, impoſ ſibilem non eſ ſe, neque à iure, neque à natura, neque etiam ex facto, in quo etiam Molina variauit, quia aliquando eam de facto impoſ ſibilem vocauit; idcircò dicendam in conditione præfata nullam impoſ ſibilitatem eſ ſe, ſicut nec In alia quacunque, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendet, vt latiùs remanet probatum: & conſequenter confundi concludenter eorum fundamentum, qui ob impoſ ſibilitatem conditionem reiiciendam putarunt in ſecundo gradu, cùm verè nulla impoſ ſibilitas ſit; imò frequenter in eo etiam diſpenſationes concedi ſoleant: quod pater Molina tom. 3. dict. diſp. 613. num. 3. verſ. duæ autem, rectiùs perpendit.

Deinde, eò etiam variaſ ſe eundem Molinam, alióſque Authores contrarios extitiſ ſe, quòd vt admitterent, vel reſpuerent conditionem præfatam, in conſideratione poſuerunt, an faciliùs, vel difficiliùs diſpenſatio impetrari poſ ſet, ſiue ad maiorem, vel minorem difficultatem attendunt; cùm tamen certius, & verius ſit, conditionem ex facto aut voluntate Principis dependentem, nequaquam à diſpoſitione reiiciendam, sed potiùs admittendam, vt granatus, quantum in ſe ſit, efficiat, vt conditio impleatur: difficultatem autem non excuſare, quoniam eo præcepto grauatus, non adſtringitur præcisè ad impetrationem, quod eſ ſet iniquum, quia ad impoſ ſibile quodammodò adſtringeretur, ſi ad id teneretur; ſed dumtaxat tenetur diſpenſationem poſtulare, & diligenter inſiſtere, atque vt concedatur, curate, vt etiam reſolutum fuit ſuprà, & tradit Mieres de maioratu, 1. parte, dict. quæ ſt. 50. num. 3. & 4. part. quæ ſt. 40. num. 20. Denique, quia non conſiderarunt ea, quæ Pater Molina vbi ſuprà, optimè aduerrit.

Quartò conſtituo, ex his, quæ obſeruatione præcedenti dicta ſunt, deduci manifeſtè, opinionem Molinæ in annotationibus relictam, & ab aliis poſtmodùm probatam, in praxi ſeruandam omninò, & contrariam non tenendam. Deinde eiuſdem Authoris ambiguitatem, aut varietatem non debere aliis in futurum variandi, aut diuerſas ſententias ſuſtinendi, ansam aut occaſionem præ ſtare; vtpote cùm ſententia hæc, & opinio, certa iam ratione ſubſiſtat, & communior ſit, iuriſque principiis magis conſona, iuxta ea, quæ in initio huius capitis remanent ſcripta: contraria verò rationibus communibus, quibus innitebatur, remaneat iam deſtituta, nec aliquo iure probetur, & in dicto Concilij Tridentini decreto diſpenſandi facultas non præcludatur; imò frequenter diſpenſari ſoleat: & hoc certum eſ ſe, quando imponitur præceptum ducendi conſanguineam in ſecundo gradu, adiecta conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit; quo caſu tanquam omninò indubitatum, recté id habuit Pater Molin. tom. 3. de iuſtit. & iure, diſp. 613. num. 2. & 3.

Quintò conſtituo, idem obſeruandum eſ ſe, cùm ſimpliciter imponitur præceptum de contrahendo cum conſanguinea intra ſecundum gradum coniuncta, nec exprimitur conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, quod in caſu præcedenti quando dicta conditio fuerit expreſ ſa. Et quamuis Coſta, Molina, & alij relati à me ſuprà, numeris præcedentibus repugnent, vt ibidem oſtendi; contrarium tamen in futurum tenendum, nec etiam cum in ſecundo gradu conſanguinitatis impedimentum verſatur, differentiam hanc expreſ ſ æ, vel non expreſ ſ æ conditionis, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, admittendam, rationibus ſequentibus euincendum arbitror.

Et in primis, quia ſi ad rationes Molinæ lib. 2. dict. c. 13. n. 7. attendas, quibus probauit conditionem prædictam ſubintelligi debere, quando conſanguinitas eſt intra quartum gradum, nec ideò reiiciendum præceptum de contrahendo cum conſanguinea, quòd expreſ ſum non ſit, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit; inuenies proculdubio, rationes eaſdem non ſolùm æqualiter, sed & fortius militare, cùm in ſecundo gradu conſanguinitas eſt, quàm cùm in quarto tantùm: quia quantò maius impedimentum eſt, tantò magis videri debebit ſenſiſ ſe, atque voluiſ ſe Maioratus inſtitutorem, vel alium teſtatorem quemcunque, quòd matrimonium fiat præcedente Romani Pontificis diſpenſatione: & ſi veriſimile non eſt de matrimonio abſque diſpenſatione contracto Maioratus inſtitutorem ſenſiſ ſe, cùm in quarto gradu conſanguinitas eſt (quod ipſe Molina affirmat;) cur etiam veriſimile non erit, teſtatoremmetipſum, aut Maioratus institutorem idem ſuppoſuiſ ſe, aut ſenſiſ ſe, cùm in ſecundo gradu conſanguinitas eſt, eóque modo, quo potuit de iure, & ſecundùm terminos habiles diſpoſuiſ ſe? vt in conſanguinitate intra quartum gradum dixit Ioannes Gutier dict. conſil. 18. n. 7. & 8.

