Nunc verò de alia quæ ſtione, quæ ad eandem poſtremam partem attinet ſimiliter agendum eſt, vtrùm inquàm repræ ſentatio excludatur ex eo, quod maioratus inſtitutor præceperit, quod in eo ſuccedatur ſaluâ gradus prærogatiuâ. Quo in dubio ſic extant diuerſ æ, atque contrariæ ſententiæ, ſicut in præcedenti, quando proximiores vocantur. In primis namque quod repæ ſentatio excludatur propter clauſulam illam, ſalua gradus prærogatnia; deduci videtur ex auth. defuncto, C. ad Trebe. vbi diſponitur, quod quando in aliqua hæreditate ſuccedendum eſt ſaluá gradus prærogatiuâ, in ea ſucceſ ſione repræ ſentatio non admittitur. Per quem textum ſic adnotarunt, atque id verum eſ ſe profitentur Paulus Caſtrenſi, & Raphaël Fulgoſius, & communiter Scribentes ibi; Curtius iunior, Decius, Pariſ. Didac. Couar. Gozadi. Crauet: Marzar. Peral, & Alua. Valaſcus, quos pro parte hac negatiua retulit Molina, de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 8. num. 16. & in eadem ſententia fuerunt & alij iuris Interpretes, commemorati per Antonium Gabrielem, commun. concl. lib. 4. tit. de fideicommiſ ſis, concl. 3. n. 3. per Menoch. qui ipſe eos ſequitur, in conſ. 124. nu. 85. & in conſ. 200. n. 39. & 40. lib. 2. & in conſ. 215. nu. 138. & in conſ. 269. n. 51. lib. 3. & in conſ. 367. n. 31. lib. 4. & præ ſumpt. 95. n. 20. lib. 4. vbi diuerſis modis hanc ſententiam declarat, regulariter tamen huic opinioni accedit. Quam etiam renent Authores alij relati per Franc Burſ. in conſ. 71. n. 5. lib. 1. Nonius latè, in conſ. 34. ex n. 4. cum pluribus ſeq. Alexand. Raudenſis, in conſ. 2. Super ſucceſ ſione Regni Portugaliæ, nu. 51. ex ſeq. contra alios contradicentes, quos ipſe reprobat: Aliàs in conſil. 142. ex num. 51. cum ſeq. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. Ferretus, in conſil. 272. num. 4. & ſub num. 9. lib. 2. ſequuntur etiam Octauianus Cacheranus, in conſil. 72. num. 14. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. num. 9. qui limitat, niſi teſtator dixerit, ſalua gradus prærogatiua, & ſeruato ordine ſuccedendi ab inteſtato, vel à iure tradito, quo caſu poſt Decium, & Couar. repræ ſentationem admittit. Probauit etiam ſententiam ſuperiorem indiſtinctè, Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiarum, §. Fideicommiſ ſum, quæ ſt. 11. num. 8. Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 75. num. 29. & pluribus ſequent. volumine 1. Tiberius Decianus, in conſil. 44. num. 66. lib. 3. Pancirolus, in conſil. 170. num. 16. vbi dicit, quod ſtante hac clauſula, nunquam datur gradus repræ ſentatio. Et idem eſ ſe, ſi dictum fuerit, gradibus ſeruatis, vel gradibus in ſuo ordine ſeruandis, vt refert Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, art. 21. num. 3. Mumada, in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſa 17. n. 13. qui decipitur proculdubio, dum dicit, quod fatetur Molina hanc eſ ſe veram opinionem, & procedere in fideicommiſ ſis familiæ relictis: id enim Molina de plano non fatetur, ſed inquit, quod quamuis communis hæc opinio, in fideicommiſ ſis familiæ relictis, ſiue in aliis ſucceſ ſionibus, quæ non iure maioratus deferuntur, admittenda ſit, in primogeniorum tamen ſucceſ ſione admittenda non videtur. Et ſic non dicit de plano admittendam opinionem eam, ſed quod in fideicommiſ ſis licèt admittenda eſ ſet, non tamen in primogeniis. Fatetur tamen de plano communem ſententiam eſ ſe, in quo ſenſu rectè eum expendit, atque citat Ioannes Gutierrez, practic. lib. 3. dict. quæ ſt. 67. num. 5.

Verumenimverò, in fideicommiſ ſis etiam, & iure communi attento, quod repræ ſentatio non excludatur, nec excluſa cenſeatur ex eo, quod teſtator præceperit, vt ſalua gradus prærogatiua, vel gradibus ſeruatis, ſiue gradibus in ſuo ordine ſeruandis, ſuccedatur: alij quamplures Interpretes firmiter, atque è contrario tenuerunt, vt aduertit Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſſis, quæ ſt. 11. num. 127. & hanc partem ſequitur n. 128. & 129. aduertit etiam, & eos commemorat Iacobus Menochius in conſil. 269. n. 51. lib. 3. Simon de Prætis, qui hanc quoque ſententiam veriorem putat, & ſequitur eam, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. interpretatione 3. dubitat. 4. ſolutione vltima, n. 23. fol. 227. & n. 31. fol. 229. & in conſil. 37. num. 26. 27. & 28. vbi refert alios. Et eandem opinionem aduerſus communem conſtanter defendunt Socinus iunior, in conſil. 126. num. 12. & 13. lib. 1. & Portius, in conſil. 54. nu. 14. quos duos retulit Molina, lib. 3. dict. cap. 8. num. 17. in principio. Ioannes Cephalus, in conſil. 489. nu. 80. lib. 5. eruditè Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, dict. art. 21. n. 20. quo loco, ſuperioris ſententiæ contrariæ fundamento præcipuo reſpondet, videlicèt, quod clauſula prædicta gradus reſeruatiua, refertur ad intellectum iuris, ideò non excludit gradus repræ ſentationem, ex quo gradus ipſe eam prærogatiuam habet, & ideò inter patruum, & nepotem ius repræ ſentationem non immutat, quia nepos quoad effectum ſucceſ ſionis eſt eiuſdem gradus. Et ſubdit in hunc modum: Sic præcisè, quod ea clauſula ad mentem iuris referatur, nec per eam nepos repellatur, conſuluit Paul. Caſtren. dict. conſil. 454. ad finem, in 2. Socinus iunior, d. conſil. 126. n. 13. & 14. & Portius Imolenſis, conſ. 55. num. 64. 65. & 105. Quod ſi in fideicommiſ ſis relictis pluribus nomine çollectiuo, ac etiam pluribus, non vni duntaxat, ſicut in primogeniis, & cum excluſione aliorum deferendis: ita ſtatuerunt Authores ſupradicti, & quamuis difficultatem, & contrarietatem contineat articulus (vt vidimus) negari non poſ ſit, quin ratio illa Caſtrenſis qua poſt ipſum, & alios vtebatur nunc Peregrinus, videatur concludere: quantò magis id dicendum erit in Hiſpanorum primogeniis, atque maioratibus, qui vni duntaxat deferuntur ſui naturâ, atque eius conditionis ſunt, vt in eis linea primogenitorum, cæteras lineas præcedere debeat, etſi deſcendentes ex illa in remotiori gradu conſtituti ſint, vt pluries diximus. Et ſic linea potius, quàm gradus inſpici debet, nec prærogatiua gradus infringere poteſt lineæ prærogatiuam. Eo præcipuè, quòd verba illa, ſalua gradus prærogatiua, ſi ad mentem iuris referantur, & maximè ad dict. l. Tauri 40. mentem, & deciſionem ita claram, prout referenda dixerunt Caſtrenſis, & ſequaces nunc relati: ſic intelligi ſano modo debent, vt prærogatiua gradus ſeruetur inter eos, qui in eadem linea conſticuti ſunt, non autem inter eos, qui in potiori linea inueniuntur, hi namque debent cæteros ex alia linea procedentes præcedere, & ſi ab eis in gradus proximitate præcedantur. Et ita in terminis noſtris obſeruauit Molina, lib. 3. dict. cap. 8. num. 17. qui tandem concludit, quod ex verbis prædictis ſalua gradus prærogatiua, quæ nimis generalia ſunt, poſ ſuntque diuerſimodè intelligi, atque præcisè repræ ſentationem non excludunt, à diſpoſitione dict. l. 40. Tauri, recedi poſ ſe non videtur, tametſi (ipſe inquit Molina) propter huius articuli difficultatem, id non præcisè verum eſ ſe profiteamur. Et Molinæ ſententiam, atque reſolutionem ſequuti fuere Humada, in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſ. 17. n. 15. Velaſquez Auendañus, gloſ ſa 20. dict. l. 40. Tauri, num. 29. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. dict. quæ ſt. 67. qui latius proſequitur, atque confirmat ex num. 43. vſque ad num. 55. vbi videri poterit. Sed omnes eius conſiderationes, atque fundamenta ex mente Molinæ deducuntur, vel ad rationem ſuperiorem Molinæ eiuſdem reducuntur, ſiue ex aliis generalibus doctrinis ab eodem traditis, eliciuntur.

Ego verò non modò ſententia hanc in Hiſpanorum primogeniis, atque maioratibus, & vinculis perpetuis veriſ ſimam, & omnino tenendam arbitror, atque eam admitto, ſed etiam abſque dubio, & formidine, & non timidus, ſicut Molina, eam præcisè veram, & veriſ ſimam reputo, nec poſt deciſionem dict. l. 40. Tauri, aliud dici poſ ſe aſ ſero, quamuis in fideicommiſ ſis articulus ſit diſputabilis, vt ſuprà vidimus. Conſidero namque, regulæ generali dict. 40. Tauri, firmiter inhærendum (vt ſ æpè diximus) quotieſcunque ſua diſpoſitione expreſ ſim, aut tacitè, ita tamen, quod in dubium reuocari non poſ ſit: repræ ſentationem inſtitutor maioratus non excluſerit, quare cum in articulo præ ſenti, ex adiectione verborum illorum ſalua gradus prærogatiua, expreſ ſim excluſa non ſit repræ ſentatio, nec etiam tacitè, ita quod in dubium reuocari non poſ ſit: ſane maximum dubium eſt, nec certe poteſt cuiquam de voluntate inſtitutoris conſtare, quod neceſ ſe eſt poſt illam legem vt repræ ſentatio nou admittatur, vt ſuprà quoque diximus. Cum etiam, licèt ſimpliciter gradus prærogatiua non ſeruetur; per repræ ſentationem tamen, atque eiuſdem l. Tauri conſtitutionem, nouùmque ſuccedendi ordinem nouiter ſtatutum, ſic seruari videatur, vt deſcendens quicunque, ac etiam tranſuerſalis repræ ſentando perſonam patris ſui, ad ſucceſ ſionem admittatur, ac ſi in eo gradu eſ ſet, qui non corrumpi, nec alterari, ſed repræ ſentari dicitur (vt etiam pluries repetitum eſt) & ſic eos excludere debeat, qui aliàs linearum diſtinctione illa, & primogenitura non conſiderata, in proximiori gradu eſ ſent, vt reprę ſentationem excluderent: credendum equidem eſt in dubio, cum eiuſdem legis deciſione ſe conformare inſtitutorem voluiſ ſe, & gradus prærogatiuam ſeruari præcipientem, eo modo ſeruandam videri præcipere, quo in his Regnis in ſucceſ ſione primogeniorum, atque legis illius diſpoſitione ſeruari ſolet, nec eo ſolo verbo, repræ ſentationis effectum, eadem lege introductum, & communem ordinem ſuccedendi euertere intendiſ ſe, niſi ſimul adſint aliæ circunſtantiæ & coniecturæ cum præfatis verbis, quæ ſimul perſuadeant efficaciter, contrariam fuiſ ſe mentem maioratus inſtitutoris. Quod ſingulariter dixit, atque etiam abſque dubio, & formidine ſententiam Molinæ amplectitur pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 629. num. 4. in fin. fol. 442. & 443. qui & ea ratione vtitur, quod in his Regnis linea primogenitorum præfertur cuicunque alteri lineæ, etiam ſi propter mortem antecedentium primogenitorum, is qui ſuperſles ex illis manet, longiùs diſtet gradu ab vltimo poſ ſeſ ſore, quam alij ex reliquis lineis (vt ſupra quoque ego defendi:) quare is, ſeruata graduum eius lineæ prærogatiua, quæ cæteris lineis præfertur, ſuccedit vltimo poſ ſeſ ſori; eſto habita ratione ſoluis gradus, & non lineæ, alius ſit proximior in gradu vltimo poſ ſeſ ſori. Si ergo ita eſt, & vt certum tradidit pluries Molina, vt ſuprà vidimus, nulla ratio eſt, nec eſ ſe potuit (vt ego arbitror) ex qua ſententia ſuperior, quam defendimus, vera non videretur Molinæ: nam vel traditio illa, atque linearum & primogenituræ conſtitutio, de qua ipſe nunquam dubitauit, vera non eſt, nec certa: aut ſi vera eſt, vt idem Molina aſ ſeuerauit, & veriſ ſimam ego credo, & hæc quoque vera eſ ſe debet. Er conſequenter in caſu propoſito repræ ſentationi locus eſ ſe debebit, & firmiter erit inhærendum regulæ generali d.d. 40. Tauri, in prima & ſecunda ſui parte, niſi cum clauſula illa, ſalua gradus prærogatiua, vel gradibus ſeruatis, aut ſeruandis, alia ſimul concurrant, quæ repræ ſentationem excludere debeant, vt ſuprà pungebam,

Erit deinde & tertio loco de alia quæ ſtione agendum, quæ ad eandem & poſtremam præfatæ l. 40. Tauri partem pertinet: vtrum inquam repræ ſentatio excludatur, atque excludi debeat, vel non, ex vocatione filij primogeniti, aut filij maioris. Et in primis quoad vocationem filij maioris, ſiue cum cauetur, quod filius maior natu ſuccedat, & filius ſecundogenitus, nepote ex filio primogenito relicto, maior eſt: dubium videtur facere, quod maioratus inſtitutor, qui dixit, quod ſuccedat filius maior na tu, cenſetur ſolum prærogatiuam ætatis conſideraſ ſe, ita vt is ſolus, qui verè ætate maior ſit, cenſeatur vocatus. Qualitas autem maioris ætatis non eſt tranſmiſ ſibilis de patre in filium, cum in hæreat perſonæ l. 3. §. ſi quis minori, in fin ff. de minoribus, priuilegium etiam conceſ ſum propter qualitatem cohærentem perſonæ, non tranſmittitur, & verba præfata, quod filius maior natu ſuccedat, ſecundum veram & naturalem, & non fictam ſignificationem ſunt accipienda. Per textum in l. vltima. C. de his qui veniam ætatis impetr. prout hæc omnia adducit pro ea parte. atque ipſa Interpretum allegatione, & authoritate confirmat Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 17. ex num. 17. vſque ad numerum 22. vbi dixit, inde quamplures, maximíque nominis Viros aſ ſeueraſ ſe, quod qualitas hæc maioris ætatis conſideranda eſt in perſona ſuccedere volentis, tempore quo ſucceſ ſio defertur, & diſpoſitio ad effectum perducitur, quaſi ſentiant ipſi, mortuo filio maiore, nepotem ab eo relictum, cui qualitas maioris ætatis, tempore euenientis ſucceſ ſionis. verè non ineſt; ſub ea vocatione filij maioris non comprehendi; ſed à ſecundogenito excludi. Et ita in terminis iuris communis, quod in primogeniis, & fideicommiſ ſis, repræ ſentatio excludatur ex vocatione filij maioris, tenuerunt Alexander, Ancharanus, Decius, Alciatus, Socinus, Romanus, Beroius, & alij, quos Tiraquellus retulit, de primogenitura, quæ ſt. 40. num. 159. & 160. Idque in terminis etiam maioratus Hiſpaniæ loquens, reſoluit Emanuël Coſta, in quæſtione patrui, & nepotis, pag. 12. ad finem. Quem, & alios huius opinionis ſequaces retulerunt, ſed ſequuti non ſunt, Ludouicus Molina, de Hispan. primogen, lib. 3. cap. 8. num. 18. & Auendañus, d. gloſ ſa 17. num. 17. & 22. vbi fatetur, ſuperiores rationes fortiſ ſimas eſ ſe pro patruo contra nepotem, niſi dicta l. Taur. 40. prodita fuiſ ſet, quæ nepotem repræ ſentare perſonam parentis ſui ſtatuerer, ex qua perſonæ repræ ſentatione, quæ cum omnibus qualitatibus ipſi cohærentibus repræ ſentatur, maioriæ etiam qualitas, atque prærogatiua tranſmittitur, & per nepotem repræ ſentatur. Hanc etiam eandem opinionem repræ ſentationis negatiuam, & alij Authores probarunt, quos retulit Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 15. num. 267. fol. 91 & vide num. 270. & duobus ſeqq. vbi plures alios refert. Aliorum etiam traditionem ſiue diſtinctionem adducit, an ſcilicet maioris æratis qualitas ſit adiecta verbo executio, vt tunc nepos patrem non repræ ſentet, niſi ex aliis verbis ſumeretur argumentum ad fauorem nepotis: An verò qualitas eadem maioris ætatis ſit adiecta verbo diſpoſitiuo. & tunc nepos admittitur: Sed iterum ſtatim Raudenſis, ipſe aliter diſtinguit, eodem cap. 15. num. 176. & 177. & confusè equidem, atque intricatè loquitur, quamuis ſemper in Hiſpanorum primogeniis, atque in Hiſpania fateatur, quod hæc vox maior in famoſiori ſui ſignificatu ſignificat, atque conſiderat maioritatem reſpectu lineæ, vt videre licet, ibidem, numero 268. & ſuprà diximus. Denique pro eadem opinione prædicta fortiter vrgent rationes, atque fundamenta Antonij Galeatij Maluaſ ſiæ (quem nullus hactenus ad propoſitum retulit) in conſilio 22. ex num. 31. vſque ad numerum 70. lib. 1. qui ea, quæ Auendanus conſiderauit, & alia plura quoque conſiderat, & eruditè admodum loquitur, conſultus de facto in conceſ ſione quadam feudi facta vaſ ſallo cuidam, & eius deſcendentibus, vt maior natu pro tempore exiſtens, in feudo admittatur mortuo vaſ ſallo.

His tamen nequaquam refragantibus, in Hiſpanorum primogeniis, atque in maioratibus perpetuis cuiuſque Nationis (ſi eiuſdem naturæ ſint, & vni dumtaxat deferendi.) ex verbis præfatis, quibus cauetur, quod filius maior natu ſuccedat, repræ ſentationem non excludi, nec ab inſtitutore excluſam cenſeri firmiter aſ ſeuerandum eſt, prout Ludouicus Molina, de Hispan. primogen. lib. 3. d. cap. 8. num. 19. aſ ſeuerauit. Et ante ipſum ſic expreſ ſim tenuit Didacus Couar. pract. d. tap. 38. num. 11. ſequuntur Humada, in l. 2. tit. 15. part 2. gloſ ſa 17. num. 16. Matiencus, in l. 5. titulo 7. gloſ ſa 6. per totam, lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Velaſquez Auendanus, d. gloſ ſa 17. l. 40. Mauri, ex num. 23. cum ſeq. pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, diſput. 629. num. 5. folio 443. Et ij quidem Authores, diuerſis, nonnullíſque adducuntur fundamentis præcipuè. ea tamen fortiùs adſtringunt, ac in propoſito concludunt. In primis, quod inter verbum hoc, filius maior, & filius primogenitus, nulla poteſt differentiæ ratio assignari; imò verè vtrumque verbum idem ſignificat. Quod dixerunt Baldus in l. cum antiquioribus, C. de iure deliberandi, num. 11. verſicul. & primo præmitto. vbi inquit, quod filius primogenitus, idem eſt quod filius maior, vel primò natus: Abbas, Caſtrenſis, Socinus, Barbatia, Pariſius, Palaci. Rubi. Ioannes Lecirier, Tiraquellus, & Couar. quos Molina, d. num. 19. præcitauit, alióſque retulit Auendanus, dict. gloſ ſa 17. num. 23. Vnde ſicut repræ ſentatio non excluditur in ſucceſ ſione maioratus, ad quem primogeniti vocantur, ſed primogenitura tranſmittitur, & repræ ſentatur; ita quoque excludi non debet, nec cenſetur excluſa ab eo maioratu, ad quem filius maior natu, aut filij maiores vocantur, ſed qualitas ea maioris ætatis, ſic repræ ſentari debet, ac tranſmitti, vt ſecundogenitus excludatur, ſicut in caſu prædicto, quando primogenitus, aut primogeniti vocantur. Prout in eis terminis concludunt, ac ex vocatione primogeniti, aut primogenitorum non excludi repræ ſentationem aſ ſerunt Molina, lib. 3. d.c. 8. n. 18. & 19. Couar. d. cap. 38. pract. n. 11 Petrus de Peralta, in l. cum ita, §. in fideicommiſ ſo, n. 15. de legatis 2. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 629. n. 5. in fin. verſic. conuinit fol. 444. Matiençus, in d. l. 5. tit 7. gloſ ſ.. 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, Humada, in d. l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſa 17. num. 16. & cum Socino. Iaſone, Gozadino, Decio, Ancharano, Afflictis, Romano, Pariſio, Socino iun. Grato, Portio, Tiraquello. & Molina. Velaſquez, Auend. d. gloſ ſ. 17. n. 24. qui ſubdit, num. 25. id à fortiori procedere, cum maioratus inſtitutor illos filios filij maioris ad primogenium inuitauerit, aut aliter ad primogenium eos admittere voluerit: tunc namque filij maioris expreſ ſio efficere non poſ ſet, quod nepos admittendus non eſ ſet, & refert alios Authores ſic tenentes. Eandem quoque ſententiam, quod vbi primogenitus. aut primogeniti vocantur, admittatur nepos, & repræ ſentationi locus ſit. tenuerunt & permulti alij Authores, quos commemorauit Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. d.c. 15. n. 275. & 276. qui concludunt (vt ipſe Raudenſis inquit) quod verbum primogenitus, ſiue ſit adiectum executiuo. ſiue diſpoſitiuo verbo, nepotem ſignificat, & repræ ſentationem admittit. Idque confirmari poterit, ac confirmatur ex omnibus illis rationibus, & fundamentis, quæ arguendo congeſ ſit Antonius Galearius Maluaſ ſia d. conſ. 22. ex n. 1. vſque ad numerum 30. lib. 1. Quamuis ipſe caſum ſibi propoſitum decidendo, contrarium aſ ſeuerauerit in vocatione filij maioris natu (vt ſuprà dicebam) & ad id conuincendum, atque fundandum, quamplurima adduxerit fundamenta, (vt ſuprà quoque dixi:) Quibus tamen, his etiam, quæ in contrarium conſiderauit Auendañus in vocatione filij maioris, vt anteà retuli, n. 320. facilis eſt reſponſio, ſi conſideremus primogeniorum ſeu maioratuum Hiſpaniæ naturam, atque Partitarum, & Tauri legum deciſiones perpendamus: ipſi namque maturè perſpectis, nihil equidem in contrarium adduci, aut excogitari valebit, cum facile (vt nunc dicebam) non ſit, verum & concludens reſponſum præbere. Et ſic facile quoque & rationes omnes contrariæ Antonij Galeatij Maluaſ ſiæ ſubuerti poterunt: ipſ æ namque licèt in terminis iuris communis, ac in fideicommiſ ſis, aut ſucceſ ſionibus ordinariis vrgere videantur, quamuis in eis etiam contradictores habeant; in terminis tamen noſtris, ac poſt deciſionem earundem legum Partitarum, & Tauri, maximéque d. Taur. 40. conſtitutionis editionem, nullam proculdubio vim habent. In primis namque, certum & planum eſt, in maioratu ſemper lineâ rectâ ſuccedendum eſ ſe. Id quod Molina, de Hiſpan. primog. lib. 3. c. 6. n. 33. plene confirmat. Deinde, in eiuſdem maioratus ſucceſ ſione, primò lineam conſiderandam eſ ſe, ſecundò gradum, tertiò ſexum, & quartò ætatem; vt certum quoque, & latius probauit Molina, lib. 1. cap. 3. num. 12. & lib. 3. cap. 4. num. 14. & cap. 6. num. 33. Si autem linea recta ſuccedatur. certum eſt etiam, nepotem eſ ſe ex linea patris prædefuncti, tametſi ſucceſ ſionem non occupauerit filius, vt ſuprà diximus. Et tenuit Molina; lib. 3. d cap. 6. num. 34. quod ſi gradus conſideretur, quicquid ſit in aliis ſucceſ ſionibus, in quibus filij primum, nepotes ſecundum, pronepotes tertium, ac deinceps cæteri deſcendentes gradum conſtituunt, l. 1. §. 1. gradu. l. Iuriſconſultus, §. tranſeamus. ff. de gradibus. l. 2. § legitima. ff. de ſuis, & legitimis. In ſucceſ ſione tamen maioratus quilibet ex filiis diuerſum ab alio gradum conſtituit, filius primogenitus cum eiuſdem deſcendentibus primum, ſecundogenitus ſecundum, tertiogenitus tertium, & ſic deinceps, vt Molina, dictis in locis, & aliis pluribus ſingulariter obſeruauit. Et in terminis noſtris rectè Auendañus, d. gloſ ſ. 17. leg. 40. Tauri, num. 26. Nepos ergo cùm ſit in primo gradu, ex qualitate primogenituræ, atque maioris ætatis patris ſui in eo cum omnibus qualitatibus ipſi cohærentibus repræ ſentatæ, atque ſubrogatæ, dictarum legum huius Regni virtute, & diſpoſitione admitti proculdubio debet, iuxta traditiones, & reſolutiones Ioannis Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt 66. num. 27. Poſt Molinam, & alios plures ibi relatos. Idque etſi filius maior natu vocatus fuerit, quoniam ſi pater eius viueret, admitteretur, quod dumtaxat principaliter d. l. 40. Tauri, in conſideratione habuit, & in noſtris terminis etiam, d. l. 2. tit. 15. Partita 2. probauit. Ipſa namque mentionem faciens de filio maiore, nepotem ex filio præmortuo admittit, & patruum excludit, vt conſtat ibi, Que ſi el hijo mayor murieſ ſe ante que heredaſ ſe, ſi dexſ ſo fijo, &c.

