Officio tamen Iudicis, quod & ſucceſ ſores ab inteſtato in poſ ſeſ ſionem bonorum mittantur, & conſequantur beneficium dict. l. finalis, ex gloſ ſa, Baldo, Præpoſito, Pariſio, Socino, & Guid. Papa, obſeruauit Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, dict. artic. 48. num. 2. qui num. 3. proptereà inquit videri, nullam ineſ ſe effectualem differentiam inter hæredem ſcriptum, & inter legitimum, nam & hæres ſcriptus Iudicis officio nobili mittitur in poſ ſeſ ſionem, etiam contradictore exiſtente, vt Bald. Salicet. Caſtrenſis, Decius, Mantica, Zuchardus, & Beroius ibidem commemorati tradiderunt, Rolandus in conſ. 1. num. 7. lib. 1. vbi ſequitur opinionem Baldi, ita demum, vt filio ſuo hæredi competat tantum officium Iudicis ab inteſtato, vt mittatur in poſ ſeſ ſionem, non verò extraneo, & ibidem tenuit Achil. Perſonalis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, num. 7. vbi inquit, filio ab inteſtato ſuo patri ſuccedenti, non competere remedium d. l. finalis, ſecundum crebriorem Doctorum ſententiam: per Iudicis autem officium, tunc fauorabiliter imploratum, in poſ ſeſ ſionem immitti, ex Iaſone. Pariſio, Socino, & Maranta, ibi relatis, quorum opinionem de æquitate veram eſ ſe, cenſuit Perſonalis metipſe, ſi non aliud eidem remedium competat. Et in his terminis, quando inquam filius ſuccedit ab inteſtato patri ſuo, Iudicis officio (vt dixi) beneficium d. l. finalis conceſ ſerunt ei, & alij permulti; in extraneo verò denegarunt. Peregrinus autem (vt vidiſti) omnibus ſucceſ ſoribus ab inteſtato Iudicis officium conceſ ſit, quod Baldus, præcipuus huius ſententiæ author, non ita generaliter ſtatuit. Alij verò & è contra, abſolutè & indiſtincte ſuccedentibus ab inteſtato denegarunt beneficium eiuſdem l. finalis, & ſic nec etiam Iudicis officio implorato. Et horum ſententiam de rigore iuris, & attenta deciſione, verbis etiam expreſ ſis d. l. finalis, ſeruatis, veriſ ſimàmque equidem arbitror, & à Menochio, d. remedio 4. num. 75. & ſeqq, contra Baldum, & alios, rectius probatur. Verè namque etſi filius reipſa hæres ſit, non tamen poteſt oſtendere teſtamenti ſcripturam, qua notoriè conſtet ſe eſ ſe hæredem, quemadmodum conſtitutio d. l. finalis requirit, & Curtius iunior, num. 68. & Zuchardus, num. 11. poſt Caſtrenſem rectiſ ſimè obſeruarunt, & à ſententia Baldi, receſ ſerunt, & ſecundum hæc, æquitas illa DD. ex qua implorari Iudicis officium dicebant hi, qui Baldi partes amplectebantur, iure non modo ſubſiſtit, ſed ex deciſione d. l. finalis ſubuertitur omnino, aliàque via & remedio conſultum eſ ſe poterat filio, vt de ſe notum eſt.

Hodie verò apud nos ex deciſione l. Regiæ, 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ (quæ lex de Soria nuncupatur vulgariter) aliter ſtatutum apparet, vt ſcilicet venientibus quoque ab inteſtato competat remedium. & beneficium d. l. finalis, quod eſt ſummarium & executiuum, vt mittantur in poſ ſeſ ſionem rerum hæreditariarum, & eam conſequantur; quod non ſolum in ſuis locum habet, prout Baldus, & cæteri de iure communi, ex officio Iudicis exiſtimarunt, ſed etiam in quibuſcunque conſanguineis, qui ſuccedendi ab inteſtato in bonis defuncti, ius obtineant, vt probat d. l. Soriana, in ſui principio, ibi: Si alguno finare, y dexare hijos legitimos, o nietos, o dende a yuſo, o otros patientes propinquos, que ayan derecho de heredar ſus bienes por teſtamento y ab inteſtato. Et iterum in verſiculo, Y que las iuſticias, & optimè deduxit Ioan. Gutierrez, in d. §. ſui, num. 72. 73. & 74. & adiicit prædictum remedium non ſolum dari ex l. illa Regia, venientibus ab inteſtato, ſed etiam hæredibus ſcriptis in teſtamento, vt probatur ex verbis ipſius, ibi: por teſtamento, o ab inteſtato. Et ſic approbat in eo quod dicit de teſtamento deciſionem d. l. finalis, & l. partitæ: in eo verò quod dicit de venientibus ab inteſtato, non erat diſpoſitum ſic de iure communi, imò contrarium diſpoſitum, vt dictum remanet, præterquam de Iudicis officio Suis tantum competenti propter exiſtentiam ſuitatis; non verò aliis, quàm Suis competebat dictum officium: imò (vt ego animaduerto vltra Gutierrez eundem) nec Suis competebat, ex ſententia contraria, & veriori, quam ſuprà probaui, aut ſaltem id ſummam difficultatem habebat, nec ita expreſ ſim fuerat, & clarè deciſum. Hodie verò generaliter omnibus venientibus ab inteſtato, competit præfatum remedium poſ ſeſſorium per d. l. Sorianam. Idcirco (vt rectè obſeruauit Gutierrez metipſe, d.n. 74. ante finem) omnia dicta & tradita per DD. in d. l. fi. C. de edict. D. Adrian. toll. & alibi ſ æpè, circa materiam l. eiuſdem, quæ ex teſtamento loquitur, habebunt etiam locum ab inteſtato, & in caſu d. l. Sorianæ, quam fecit practicari quotidie Rodericus Suarez, ibi relatus, & Gutierrez ipſe practicauit vt quoque retulit eodem in loco. Et idem pariter obſeruauit Ioan. Parlador. rer. quotid. lib. 2. cap. 5. num. 2. per totum, vbi recte animaduertit, remedium hoc Sorianæ legis, ab illo à l. final. differre, quoniam remedium hoc datur omnibus ſucceſ ſoribus, ſiue ij conſanguinei fuerint, necne. Cæterum Sorianæ legis remedium ſolum datur liberis, aut conſanguineis. Rurſum illud datur tantum ex teſtamento, Sorianum autem datur tam ex teſtamento, quàm ab inteſtato. Præter has igitur differentias (ſubdit ipſe Parlad.) cæteris in caſibus hæc duo remedia mutuo inter ſe conueniunt, sibíque inuicem reſpondent: proinde, quæ ad interpretationem d. l. fi, ibidem effusè à Doctoribus traduntur, ad dictam quoque l. Regiam pertinere, dicendum eſt, vt ibi probat num. 3. Obſeruauit etiam idipſum Azeuedus, in eadem l. 3. tit. 13. lib. 4. recop. num. 1. vbi inquit, remedium eius legis non ſolum competere filio, verum etiam aliis conſanguineis tranſuerſalibus teſtatoris: & num. 31. vbi inquit, quod communis Interpretum ſententia, quæ erat de iure communi, quod remedium d. l. fi. non competeret venientibus ab inteſtato, corrigitur hodie per legem illam: quod & Cæuallos adnotauit commu. contra commun. quæ ſt. 10. num. 6. Et quamuis Pelaez à Mieres, de maioratu, p. 3. quaeſt. 17. num. 25. rectè obſeruauerit communem opinionem eſ ſe de iure communi, quod filio ſuccedenti ab inteſtato non competat remedium d. l. finalis, quia dicta lex loquitur condito teſtamento, & non aliter eſt locus eidem; in quo (vt vides) conuenit ſententiæ eorum, quam cum Menochio probauimus. Quatenus tamen ſtatuit Mieres metipſe idem quoque hodie obſeruandum poſt dict. l. Regiam 3. decipitur manifeſtè, ſiquidem contrarium adeò expreſ ſim deducitur ex verbis ipſius legis relatis ſupra.

Legatariis verò, aut fideicommiſ ſariis particularibus non competere remedium d. l. finalis, C. de edicto Diui Adriani tollend. Planum equidem eſt, & communi Scribentium omnium placito probatum, quoniam de his non loquitur dicta lex finalis, nec tantus ipſis debetur fauor; & ita ſcripſit Baldus, in eadem l. finali, ante numerum 39. & ſequuntur quamplurimi relati per Menochium, adipiscendæ, dicto remedio 4. num. 132. cum ſeqq. & alij ſtatim referendi. Nec id immutatur ex deciſione d. l. Regiæ 3. titul. 13. lib. 4. Recopilationis. Nam etſi ea in lege expreſ ſum fuerit, hæredibus vniuerſalibus competere remedium executiuum, vt mittantur in poſ ſeſ ſionem bonorum hæreditariorum: legatariis tamen, aut fideicommiſ ſariis particularibus non idem ius conceditur in eadem l. nec alibi in iure, ſicuti explicarunt latiùs, & diſputarunt articulum eum, an ſcilicet legatum relictum in teſtamento habeat executionem paratam, poſt Rodericum, Seguram, & alios multos, Auiles, cap. 10. Prætorum, gloſ ſa, execucion, numero 8. Padilla, in authen. hoc amplius, num. 25. C. de fideicommiſ ſis, Petr. de Peralt in l. prima, num. 85. ff. de legatis 2. Parladorius rerum quotidianarum, lib. 2. c. final. 1. p. §. 9. num. 2. D. Paz. in praxi, 4. parte primi tomi, cap. 1. num. 19. & 3. tomo, cap. 4. §. 1. num. 49. & 50. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 23. per totam, Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 5. cap. 31. fol. 391. Humada, in l. 1. tit. 11. partita prima, gloſ ſa prima, num. 4. Anton. Gomezius, in l. 45. Tauri, ex num. 137. Doctor Spino, in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 34. principali, ex num. 35. Azeuedus, in l. prima, tit. 21. num. 20. lib. 4. nouæ Collectionis Regiæ, Ioan. Gutierrez, practicarum lib. 1. quæ ſt. 80. per totam, quò loci negatiuè, & Verè reſoluit diſceptationem hanc, videlicet teſtamentum pro legatis & fideicommiſ ſis particularibus non habere executionem paratam, niſi præcepto Iudicis de ſoluendo præcedente, & recognitione, hoc eſt confeſ ſione ipſius hæredis, vel ſi omittatur confeſ ſio, non tamen dubitatur de vitibus teſtamenti, nec ipſum negatur, nec arguitur de falſo, & præceſ ſit præceptum de ſoluendo, hæréſque non ſoluendi nullam rationabilem cauſem allegat: & ſubdit num. 3. & 4. teſtamentum habere paratam executionem pro legato corporis hæreditarij, vel ſpeciei, vel quantitatis ad pias cauſas; ſecus tamen pro alio legato ad non pias cauſas, etiam hodie poſt deciſionem d. l. Sorianæ, vt dixi, Iacobus Valdeſius in additionibus ad Rodericum Suarez, ad l. quoniam in prioribus, §. 7. notabili 6. verſicul ſecundus caſus eſt, folio 107. Dueñas regula 15. Cæuallos, commun. contra commun. quæ ſt. 103. ex num. 38. vbi in omnibus conuenit ſuperiori Ioan. Gutierrez reſolutioni, & inquit, quod pro legato ſpeciei non ſit executio, ſed ſtatim ſit miſ ſio in poſ ſeſ ſionem ipſius rei; at verò pro conſequendo legato quantitatis agitur via executiua, vocando hæredem coram Iudice. exhibito teſtamento, & interrogando, an ſit hæres, necne?etſi confiteatur ſe hæredem eſ ſe, conſequitur legatarius legarum via executiua, virtute confeſ ſionis illius, & refert Doctor Paz, dicentem, receptum eſ ſe in praxi, quod legatum habeat paratam executionem, præcedente Iudicis mandato, facto hæredi de ſoluendo intra breue tempus, eóque tranſacto executioni mandari legatum. Similiter, quod filius melioratus, ſicut nec legatarius, non poſ ſit petere ſe mitti in poſ ſeſ ſionem ex edicto Diui Adriani, & beneſicio d. l. finalis, ſed quod de manu hæredis debeat accipere poſ ſeſſionem meliorantis, ſicut & legatarius rei legatæ, reſoluit Iacob. Valdeſius, vbi ſupra in §. 7. n. 10. & 19. folio mihi 96.

Cæterum obſeruandum eſt, remedium d. l. finalis, C. de edict. Diui Adriani tollend ſucceſ ſori maioratus competere, pro conſequenda actuali maioratus poſſeſ ſione, vt putà ſi ſit inſtitutus vniuerſaliter, & in hæreditate ſunt bona maioratus, vel maioratus eiuſdem ſucceſ ſione vniuerſali delata, nam poterit petere ſe mitti in poſ ſeſ ſionem bonorum, virtute & conſtitutione d. l. finalis. Id quod in terminis adnotauit Antonius Gomezius in l. 45. Tauri, num. 118. qui habetur poſt numerum 192. folio mihi 217. & pro ea ſententia ſeptem præcipua fundamenta expendit iuridicè. Verà namque in ſucceſ ſorem maioratus, tametſi tranſeat Ciuilis & naturalis bonorum maioratus poſ ſeſ ſio, ex miniſterio & diſpoſitione l. 45. Tauri, remedium autem d. l. finalis, ſit adipiſcendæ poſ ſeſ ſionis, vt ſtatim dicetur; quod dari non poteſt illi, qui poſ ſidet, nec illi qui deſiit poſ ſidere, vt Antonius ipſe Gomezius, d. num. 118. in principio, notauit, & vltra eum Iaſon, in d. l. fin. num. 9. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 13. n. 2. qui etiam dubium metipſum excitauit, videri inquam, quod cùm maioratus ſucceſ ſor, verè, atque ciuiliter & naturaliter poſ ſideat, non poſ ſit intentare remedium adipiſcendæ, Iacobus Menochius, de adipiſcenda, remed. 4. num. 179. Nihilominus tamen obtinuit frequentius, poſ ſe maioratus ſucceſ ſorem intentare dictum remedium, ad hoc vt efficiatur realis & actualis poſ ſeſ ſor. Et ita reſoluit Molina, d. cap. 13. num. 2. qui ſubdit num. 3. Quòd poſ ſeſ ſor ciuilis & naturalis poteſt intentare interdictum adipiſcendæ, pro conſequenda actuali & corporali detentatione: & num. 4. quod poſ ſeſ ſio ciuilis & naturalis acquiritur ex Conſtituto, vt ibi probat, & nihilominus (vt etiam probat num. 5. ) poſ ſidens ex Conſtituto, poteſt interdictum adipiſcendæ proponere, pro conſequenda actuali poſ ſeſ ſione: & num. 6. inquit ipſe Molina, interdicta etiam recuperandæ, & retinendæ competere maioratus ſucceſ ſori: & n. 7. poſ ſe à ſucceſ ſore maioratus diuerſis reſpectibus cumulari. Et ſecundum hæc, clarè ſuſtinet Molina Antonij Gomezij obſeruationem præfatam, tam in loco relato, quàm per diſcurſum totius illius cap. 13. remedium in quam d. l. finalis, C. de edicto D. Adriani tollendo, ſucceſ ſori maioratus competere. Idque quod attinet ad primum vocatum ad maioratum, ſiue ad ſucceſ ſorem primum hæredem ſcriptum, indubitatum equidem erit hodie ex deciſione eiuſdem l. fin. etſi difficultatem propoſitam habere videretur: in aliis verò vlterioribus ſucceſ ſoribus, ſiue in vocatis, aut ſubſtitutis vlteriùs, vel qui progreſ ſu temporis ſucceſ ſionis ius obtinuerunt, id ipſum ſtatuendum equidem erit, & inde in infinitum competere ſucceſ ſori, aut ſucceſ ſoribus maioratus, remedium adipiſcendæ, ex d. l. fin. pro conſequenda actuali & reali bonorum. poſ ſeſ ſione, modo ipſi ſucceſ ſionis caſum eueniſ ſe oſtendant, & ſcripturam maioratus authenticam, atque eiuſdem inſtitutionem, ſeu fundationem claram oſtendant, ſiue legitimis aliis modis ſucceſ ſionem prætendant. Idque ex dictis ſuprà hoc eodem cap. num. 15. & 16. remedium d. l. fin. competere omnibus vniuerſalibus ſucceſ ſoribus ex teſtamento, primis, ſecundis, & vlterioribus, modò Iudici notum faciant. caſum ſubſtitutionis, aut vocationis ſuæ eueniſ ſe; prout Peregrinus relatus ibi animaduertit ſingulariter. Et confirmatur eadem reſolutio, Ludouici Molinæ authoritate, lib. 3. d.c. 13. num. 2. & ſequen. quò loci non diſtinguit inter primum vocatum, & cæteros ſubſtitutos, aut ſucceſ ſores vlteriores, ſed indiſtinctè tradit ſucceſ ſori maioratus competere remedium adipiſcendæ, pro conſequenda actuali & reali poſ ſeſ ſione bonorum maioratus, quaſi indiſtinctè & generaliter ſucceſ ſori cuicunque competat at d. l. finalis remedium, adipiſcendæ eſt, vt ſuprà dixi, & inferiùs obſeruabitur. Authoritate etiam Antonij Gomezij in l. 45. Tauri, num. 139. confirmatur, & Iacobi Menochij reſolutionibus, de adipiſcenda, remedio 4. num. 199. & num. 208. vbi quod ſubſtituti, eueniente conditione inſtituti dicuntur & num. 209. quod ſubſtitutus, hæres dicitur: & num. 210. quod hæredis appellatione, ſubſtitutus venit: & num. 212. quod ſubſtitutus tunc conſequitur remedium d. l. finalis, C. de edicto Diui Adriani tollendo, cum ſubſtitutionis caſum eueniſ ſe probat: & num. 236. & 237. & num. 348. Quæ omnia ita pariter ex aliis multis Authoribus, reſolutiuè tradidit Achilles Perſonalis, in commentariis, de adipiſcenda poſ ſeſ ſione, ex remedio d. l. fin. ex n. 185. cum ſeq.

Comprobatur deinde eadem pars, nam etſi in articulo fideicommiſ ſarij, longa ſerie ab Interpretibus agitato, reſolui ſoleat communiter, fideicommiſ ſario non competere remedium d. l. finalis, cum nec re, nec verbo reſtitutio facta eſt, vt infrà dicetur atque ex communi ſententia tradiderunt Antonius Gomezius, in d. l. 45. Tauri, num. 138. latius Menoch. d. remedio 4. ex num. 178. cum multis ſeqq. Perſonalis ex num. 186. In ſucceſ ſore tamen maioratus longè diuerſam militare rationem, deprehenditur manifeſtè ex his, quæ Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 1. num. 14. ſingulariter adnotauit, quòd quamuis de iure communi non dentur actiones fideicommiſ ſario vniuerſali, niſi re, aut verbo fideicommiſ ſo reſtituto, l. prima, in principio, l. reſtituta, ff. ad Trebellianum. In maioratibus tamen Hiſpaniæ ſecus eſ ſe, nam tranſit in ſucceſ ſores vlteriores, & vocatos, dominium & poſ ſeſ ſio ſine aliqua reſtitutione reali, nec verbali. Idque coadiuuatur ex reſolutione alia Burg. Salon de Pace, & Antonij Pichardi, de quibus ad finem huius capitis agendum eſt.

Rurſus & comprobatur, quoniam cùm à iure, à lege, vel ſtatuto deferuntur iura & actiones fideicommiſ ſario, etiam ſi nec verbo, nec facto reſtitutio facta fuerit, competit eidem remedium d. l. finalis, ac ſi reſtitutio ſibi facta fuiſ ſet, ſicuti poſt alios multos obſeruarunt Menochius, dicto remedio 4. num. 199. cum ſequentibus, Perſonalis, de adipiſcenda, ex numero 186. & ſequentibus quorum reſolutiones, atque in eo propoſito obſeruationes mirè conueniunt caſui præ ſenti, extante deciſione dictæ leg. 45. Tauri.

Denique & eadem reſolutio confirmatur, & in fortioribus terminis, ex ſingulari alia Ludouici Molinæ resolutione, lib. 3. eodem cap. 13. num. 50. & 51. quatenus reſoluit remedium d. l. 45. Tauri, competere ei, qui prætendit maioratus ſucceſ ſionem ex immemoriali præ ſcriptione; nec vrgere in contrarium deciſionem d. l. fin. C. de edicto Diui Adriani tollendo, oſtendit admodum eruditè, vt ibi videbitur. Et idem reſoluit, & Molinam ſequitur Azeued. in l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, num. 32. ſed Molinam eundem, d. cap. 13. num. 54. dicentem, remedium dict. l. finalis, adipiſcendæ, & competens ſucceſ ſori maioratus ex l. 45. Tauri, non dari contra titulo poſ ſidentem; meritò improbat Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. 5. num. 8. & vltra eum, idem quoque quod Parladorius reſoluit Marcus Anton. Peregrin. de fideicommiſ ſis, art. 48. numero 51. 52. 53. Menochius, remedio 4. num. 48. vbi ex aliis multis authoribus affirmat, remedium d. l. finalis, dari etiam contra titulo poſ ſidentem: & an vxori pro medietate lucrorum competat remedium d. l. finalis, vel de manu hæredis ea capere debeat, vide Azeuedum in d. l. 3. tit. 13. lib. 4. nouæ collectionis Regiæ, num. 19. & iunge Parladorium rerum quotidianarum lib. 2. d. cap. 5. num. 13. vbi de eadem quæ ſtione, & an pro eis ſit legitimus contradictor: & eodem num. 13. an pro dote habeat remedium poſ ſeſ ſorium, & an pro ea legitimus ſit contradictor ad impediendam miſ ſionem in poſſeſ ſionem ex d. l. fin. & vtramque quæ ſtionem iuridicè equidem & verè reſoluit: & num. 16. & ſeqq. an ſucceſ ſor in maioratu legitimus ſit contradictor, & impediat beneficium d. l. finalis, optimè explicat: & num. 19. & ſeq. vſque ad num. 24. quod quando vltimus maioratus poſ ſeſ ſor habebat bona, tanquam bona maioratus, vocatus ad primogenium, eſt legitimus contradictor, etſi non conſtet de titulo maioratus; & debet præferri hæredi in adipiſcenda poſſeſ ſione: quod recte ibi reſoluitur & iuridicè, & eſt notandum, cum frequenter contingat, maioratus vltimum poſ ſeſ ſorem de bonis maioratus diſponere & contendere, quod in ipſo vocationes omnes, & simul maioratus finiuntur, aliumque hæredem inſtituit, tunc namque, is qui de iure, ac iuxta ordinem ſuccedendi admitti debet impediet equidem hæredi inſtituto remedium d. l. finalis, niſi ipſe in continenti de iure ſuo paratus ſit edocere, vt infrâ dicetur: quod tamen in ſucceſ ſione maioratus, & in caſu propoſito rarò continget; cum niſi altiori indagine quæ ſtio ea, & an maioratus finitus ſit, necne, definiri non valeat, vt alio loco lib. 2. quotid. harum controuerſiarum iur. cap. inquam 22. latiùs ſcriptum reliqui.

An etiam ſi plures de genere & familia inſtituentis maioratum, concurrunt ad ſucceſ ſionem ipſius, & vnus de facto propria authoritate, & non Iudicis ſe ingerit in poſ ſeſ ſionem aliis reclamantibus, vel ignorantibus, aut abſentibus, is ſit tuendus in poſ ſeſ ſione contra alios, vel aliis petentibus ſint bona maioratus ſequeſtranda: & quando ſequeſtrum fieri debeat, explicauit optimè Aluarus Valaſcus, conſultatione 191. per totam, vbi vide omninò, & iunge Mier. de maioratu, p. 3. q. 7. per totam, vbi plenè, an ſequeſtrum admittatur in bonis maioratus, vide etiam Stephanum Gratianum diſcept. forenſi. cap. 114. per totum, vbi latè agit ſequeſtri materiam, & pendente appellatione, quando ſit concedendum ſequeſtrum ex officio Indicis, ſiue ad inſtantiam partis, & an poſ ſit ab eo appellari: reuocatio etiam ſequeſtri an debeat fieri in fine litis, & duret etiam in cauſa appellationis. Et de his & aliis neceſ ſariis in materia ſequeſtri, vide etiam nouiſ ſimè Alexandrum Trentacinquium, variar. reſolut. iur. vol. 1. lib. 3. tit. de tranſactionibus, reſolut. 12. fol. 85 vbi plene, an & quando ſequeſtrum locum habeat; Cardinalem Thuſcam, practicarum concluſionum iuris, tom. 7. litera S. verbo, Sequeſtrum, concluſione 201. cum ſequent. vsque ad concluſionem 217. ex fol. 263. Vſque ad folium 270.

An etiam filio meliorato competat remedium d. l. finalis, vide Azeuedum, in d. l. 3. tit. 13. n. 16. lib. 4. Recop. & iunge Burg. de Paze in conſ. 39. num. 8. & ſeq. vbi agit, an filius ſit legitimus contradictor ad impediendum remedium d. l. finalis, pro rebus in quibus fuit melioratus cum reſeruatione vſusfructus, aut clauſula Conſtituti, ex quibus transfertur poſ ſeſ ſio, vt ibidem num. 8. & 9. & an miſ ſio in poſſeſ ſionem ex remedio d. l. finalis vel d. l. 3. tit. 3. lib. 4. Recopil. habeat locum contra voluntatem teſtatoris, in eodem conſ. 39. num. 11. & 12. explicat. Et quid quando conſtat de iure poſ ſeſ ſoris, vel poſ ſeſ ſor eandem immiſ ſionem poſ ſet petere, ibidem tractat num. 2. & 3. Et via ordinaria intentata, an actor poſ ſit redire ad ſummariam & poſ ſeſ ſoriam viam, vide ibidem, num. 7. Et an filij poſ ſint agere ad poſ ſeſ ſionem bonorum, quæ pater ante mortem conceſ ſerat filiis, & illorum tradiderat poſ ſeſ ſionem, vide Mieres, de maioratu, 3. p.q. 17. per totam, vbi num. 21. ſingulariter explicat dictam l. Regni 3. tit. 13. lib. 4. Recopil. vulgò dictam l. de Soria. Ac etiam animaduerte, Mieres metipſum, eo in loco, ac per diſcurſum quæſtionis prædictæ, nihil decidere, nec etiam ſcribere, quod aliquo modo aduerſari videatur his, quæ ſuperius ſcripta, atque adnotata reliquimus, videlicet, remedium d. l. finalis, C. de edict. Diu. Adrian. toll. ſucceſ ſori maioratus competere: nam loquitur alio in caſu, ac in fauorem filiorum eorum, quibus pater in vita meliorationes fecit & poſ ſeſ ſionem bonorum tradidit, vt ſcilicet ad eorum bonorum poſ ſeſſionem agere non poſ ſint vllo modo alij filij, nec ex propria perſona, quia nullam vnquam habuerunt, nec hodie habent poſ ſeſ ſionem, nec ex perſona parentis, quia pater ipſe tempore mortis ea bona non poſ ſidebat, & iam amiſit poſ ſeſ ſionem illam tradendo, & ideò filij ex perſona patris ſe iuuare non poſſunt, quia poſ ſeſ ſio ſolo animo amittitur. Pro conſeruatione tamen poſ ſeſ ſionis filiis à parente conceſ ſ æ, & in vita traditæ, omnia reliquit iura illæ ſa Author metipſe, & alio in caſu, atque in quæ ſtione præfata, quando ipſimet ſucceſ ſores in maioratu, aut in vinculo, vel melioratione remedium dict. l. finalis, vellent proponere, nec proponeretur contra eos (vt illo caſu loquebatur) competere eiſdem omnia remedia, & dictum remedium, ſi poſ ſeſ ſionem actualem realem, & à patre traditam, non haberent (vt ibi habebant) apertè ſatis ſentit Mieres metidem, nec vnquam aliquid in contrarium ſtatuit. imò ſententiam eandem ſuprà firmatam tenuit expreſ ſim, d. 3. p.q. 16. per totam. Vbi multis Doctorum doctrinis adductus. reſolutiuè & rectè firmauit ſucceſ ſorem in maioratu rectè facere, petendo à Iudice poſ ſeſ ſionem bonorum maioratus, idque facturum tanquam ſucceſ ſorem, & ſequentem in gradu, virtute l. 45. Tauri, dummodo non dicat, quod poſ ſeſ ſione caret, nec ob id amittere poſ ſeſ ſionem, quam ex miniſterio eiuſdem l. 45. Tauri, conſequitur. imò eam confirmari: & ſubdit n. 4. quod ſucceſſor in maioratu, ſi minus ſolemniter poſ ſeſ ſio ei concedatur, ſuam poſ ſeſ ſionem non amittit, & adhuc poſ ſeſ ſio valida eſt, & in illa tueri debet. Quia cum ex prædicta l. 45. ipſo iure efficiatur poſ ſeſ ſor, & hæc ſolemnitas non requiratur, licet interueniat, & minus ſolemniter, nihilominus eſt iuſtus & legitimus poſ ſeſ ſor, vt latius probat ibidem. Et ſubdit etiam num. 5. quod poſ ſeſ ſor bonorum maioratus, ex diſpoſitione d. l. 45. Tauri, agens aduerſus turbantem, adhuc eſt reus, & poſ ſeſ ſoris commodis gaudet. Et repetit num. 7. quod poſ ſeſ ſor, etiam agendo, gaudet commodis poſ ſeſ ſionis. Et tandem inquit eadem q. 16. n. 6. quod poſ ſeſ ſor bonorum maioratus, ſi non conſentiat poſ ſeſ ſioni iudiciali alteri conceſſ æ, ſibi non præiudicat. Et ſic in effectu Mier. metipſe, per totam illam quæ ſtionem, vt certum ſupponi, & aperte tenet idem, quod ſuprà obſeruauimus, poſ ſe inquam maioratus ſucceſ ſorem intentare remedium d. l. finalis, pro conſequenda actuali bonorum poſſeſ ſione, aut pro confirmatione eius, quam ex miniſterio & diſpoſitione d. l. 45. Tauri, ipſe habet.

Denique an d. l. finalis. C. de edict. D. Adr. toll. procedat etiam in feudalibus, & libellariis, vide omne omnino Ioan. Franc. de Ponte, in conſ. 20. ex n. 5. vſque ad n. 9. & iunge poſt alios Roland. in conſ. 1. n. 50. & ſeq. & n. 60. lib. 1. Borgninum Caualcanum, deciſ. 45. in addit. n. 17. prima parte, fol. mihi 243. Achil. Perſo. de adipiſcend. ex n. 104. vſque ad nu. 116. & an procedat vt vno ex hæredibus in poſ ſeſ ſionem immiſ ſo, cæteri immiſ ſi videantur, & quid in creditoribus immiſ ſis in bonis debitoris: vide Azeuedum in d. l. tit. 13. lib. 4. num. 21. & 22. & iunge Parlad. rer. quot. lib. 2. d.c. 5. n. 32. vbi quid fieri debeat, omnibus hæredibus immiſ ſis, & ipſis diſ ſentientibus. An etiam miſ ſus, aut mittendus in poſ ſeſ ſionem bonorum ex remedio d. l. fin. aut d. l. Regiæ de Soria, ſit etiam immittendus in poſ ſeſ ſionem fructuum poſt mortem teſtatoris perceptorum, explicat ipſe Azeued. in dict. l. 3. n. 20 Et hactenus de prima obſeruatione principali in tractatu & materia d. l. fin. C. de edict. D. Adri. toll. quæ continet quamplurima, vt vides.

