- 32 Zauallos nota al Autor, porque en el libro de vſufructu improbò vna vez a Corneo; y no aduierte, que lo hizo por defender la comun, y que antes le improbò Menochio, y que el Autor truxo por ſi vna theorica, y distincion de Bartolo.
- 33 A Federico de Senis, a Socino, y Bertrando, refutò el Autor en el libro de vſufructu, y Zauallos le nota deſto, y no aduierte que lo hizo ſiguiendo la opinion comun de muchos Autores, y que truxo el Autor por ſi, y la commun, y contra ellos vn conſiejo de Alexandro en terminos.
- 34 Zauallos arguye, y nota al Autor, porque refutò à Cuiacio en dos lugares, y en ellos (como lo verà el lector) eſt à tan lexos de refutarle, que le ſigue, y aprueua expreſ ſamente. En otros dos lugares, no ſiguio al miſmo Cuiacio, por ſeguir las opiniones communes de los Dotores, como alli ſe verà .
- 35 El Autor refutò vna opinion ſingular de Floriano de S. Petro, que es contra la commun, y defendiò a Bartolo, y la comun, y deſto le nota Zauallo, como no vio ſu lugar.
- 36 A Ripa refutò, o no ſiguiò el Autor, por ſeguir la opinion contraria de ocho Autores graues, que antes que el le refutaron, que fue en efeto ſeguir a Bartolo, y deſto tambien le nota Zaualles, y le atribuye eſta refutacion, que fue de aquellos Autores.
- 37 A Vdalrico Zazio, improbò y refutò el Autor, porque el injustamente reprobò a Bartolo, y la común que el Autor defendió, y Zauallos le nota desto, como ſi fueſ ſe delito defender a Bartolo, y las comunes.
- 38 Zauallos nota el Autor, de que improbò a Iuan Sichardo; y no aduierte porque lo hizo: & ideò labitur errore manifeſto, vt hic oſtenditur.
- 39 El Autor en el libro de vſufructu improbò la opinion ſingular de Martina Monter a Cueba, por ſeguir la comun de Couarrubias, de Coſta, y de Molina: de quo cùm eum notauerit Cæuallos, quanto errore lapſus fuerit, re ipſa demonſtratur.
- 40 Zauallos notando al Autor, porque improbò a Pariſio, y a Paulo de Montepico, echaſe de ver, que ſe engaña, porque nunca lee al Autor.
- 41 Hieronymi de Cæuallas error manifeſtus, eodem vitio nuſquam legendi authorem, quatenus eundem carpit, quod Cephalum improbauerit, euidenter detegitur. Authorémque ſemper laboraſ ſe, atque inſudaſ ſe in defenſione communium opinionum, euincitur, & num. præcedentibus, & ſeqq.
- 42 Ioannem Vincentium Hondedeum, quàm iuſtè Author in commentariis de vſufructu improbauerit: & è contrario ipſum non prælectum, nec viſum arguerit iniquè Cæuallos, hic demonſtratur.
- 43 El Autor refutò a Parladorio, y ſu opinion, en el libro de vſufructu, porque ſe apartò de todas las obſeruationes communes de los Dotores, las quales ſiguio, y defendio el Autor. Y deſto le arguyò tambien, y notò Zauallos, como ſi el en ſu tercera parte, quæ ſt. 820. num. treinta y ocho, no reprobaſ ſe otra opinion de miſmo Parladorio.
- 44 A Azebedo refutò el Autor porque hablò contra la comun ſentencia de los Dotores, y le conuenciò concluyentemente. Y Zauallos que le nota deſto, erro manifieſtamente, como aqui ſe mueſtra. Y el miſmo reprouo en tres lugares las opiniones de Azeuedo en eſta tercera parte, quid. 762. numero cincuenta y ſeys, quæ ſtione 808. numero cincuenta, quæ ſtione 815. numero 17.
- 45 Zauallos arguye y nota al Autor deque refuto al Dotor Espino, à Medez de Caſtro, a Caualcano, y Morla en algunos lugares, en los quales pide el Autor al lector que le vean, y hallaran que no los refuta ſiempre (como el dize) y quando lo hoze, quam juſta y juridicamente procede. Y en eſta tercera parte de las communes, quæ ſtione 779. numero ſexto, dixo, el de Espino eſtas palabras: Eſpino parum diligenter quæ ſtionem examinauit, nec eruditè reſoluit, y ne dixe yo del otro tanto en el libro de vſufructu, como ſe vera. Incautè etiam eum loquutum dixit aliquando Doctor Fœlicianus de Solis, vt ipſe refert tertia parte, quæ ſtione 847. numero ſeptimo, nec ideo prouocatus eſt, ſicut ex verbis à me dictis.
- 46 Hieronymus de Cæuallos, ſi de Authore ſumere vindictam æqualem intendiſ ſet, nec ita malitiosè & temere proceſ ſiſ ſet, vindictam equidem ſumeret, aut ſibi ſatis faceret æqualiter. Si ſuarum communium loco aliquo diceret duntaxat, Authorem in aliquo dubio, aut quæ ſtione perfectè & accuratè ſatis non proceſ ſiſ ſe, aut minus perfectè, vel imperfectè ſe habuiſ ſe. Quod de ipſo tantum dixit Author, & alia conſultò prætermiſit, vt ſuprà num. 12.
- 47 Eruditiſ ſimos ſ æpè Viros commentaria à ſe maximo ſtudio & labore confecta, publicè edi, & Typis mandari, ſumma ratione noluiſ ſe, vt hic adnotatur.
- 48 Et Diui Hieronymi ad Celantiam de inſtitutione matris familias, locus expenditur.
- 49 Hieronymus de Cæuallos, dicens ad ſe vſque, nullum alium aggregationis communium contra communes inſtitutum & tractatum ſuſcepiſ ſe, fallitur apertè, vt hic oſtenditur.
- 50 Communium contra communes aggregationis laborem, & ſtudium comparari non poſ ſe ſtudio & labore, qui in stricta disputatione, reſolutione atque enucleatione quæ ſtionum quarumlibet, & altercationum iuris accuratè peragenda adhibetur. Et ibidem quam facile ſit, communium contra communes, infinitum fere numerum aggregare, & conficere. Imo integre, & abſque alio labore ex Recentiori aliquo vnamquanque elicere, & tranſcribere, prout hic obſeruatur.
- 51 Et loco quodam Diui Bernardi, in libro de conſcientia, cap. 2. res hæc circumſcribitur, & abſoluitur.

VT Intentio noſtra exitum, & debitum finem aſ ſequatur, & aduerſus nos Hieronymi de Zauall. nouiſ ſima (ne inſolens ſicuti iam vulgò fertur, dixerim) exclamatio; eiuſdem etiam inæqualis, & falſa, ab homine quoque non ſolum ſanæ mentis, ſed & veritatis, & iuris, atque bonæ artis cuiuſuis profeſ ſore, adeò aliena, & indigna propugnatio, re ipſa, & veritate detegatur, & conuincatur, & non modo confuſionis, verum & maximæ verecundiæ futura illi ſit, nonnulla hoc loco commemorare, & ſilentio rem eiuſmodi non prætermittere, vim ferè fuiſ ſe, fuiſ ſe, nec aliorum aſ ſiduis, importuníſque ſuaſionibus potuiſ ſe non obtemperare, qui & delendi, ab olendique præfati Authoris ſcripta poteſtatem haberent, ſi potius ea viuere, & ſtare, & ab omnibus diiudicari, maioris gloriæ, & honoris laborum noſtrorum eſ ſe non exiſtimaremus.

Atque in primis obſeruandum erit, maximum, & deteſtandum vitium eſ ſe (ne crimen dixerim) Authorem quemque, ſiue Scriptorem neotericum aliorum Authorum relatione, aut allegatione ita ſatisfieri, vt eorum omnium, quæ recenſet, lectura, & euolutione originali excuſetur: ſane quamplures Scriptores, rationes etiam, authoritates, & iura præcitantur, & commemorantur perſepè, quæ ſi origine, & aſpectu non diſcutiantur, eundem Scribentem, aut relatione ſola contentum, non modo decipient, ſed & fallacem, & ſuſpectum reddent, vt pote cum ſoleant frequenter, vel id non probare ad quod perpenduntur, vel aliter enuntiari, atque proferri, quam in veritate expendantur, & ſint; hoc autem vitio quempiam, vel mediocriter tantum de iure inſtructum, atque in eo verſatum, notari, vel affici, & omnia originaliter non legi, ferri equidem nullo pacto non poſ. ſe, nullus negabit, qui veritatem, & diligentiam in iuris vtriuſque indagatione atque enucleatione perhabenda deſiderauerit, & amauerit. An etiam eodemmet vitio a me notari in commentariis de vſufructu Cæuallos potuerit, & tamen ſciens conſoltóque prætermiſerim, ne ipſum recenſere, aut aliquo modo afficere, videri poſ ſem, viderint alij, quibus diiudicandum relinquo. Coactus tamen atque excitatus nunc dixerim, vix eſ ſe poſ ſibile, nec credi poſ ſe, quod idem Author Petri Ricciardi in titulum inſtitutionum de vſufructu commentaria, nec etiam tractatum noſtrum de vſufructu prælegerit, imò necquoquomodo viderit. Ricciardum namque ſi prælegiſ ſet, quomodo ab eo ſubtrahere omnia nos diceret, à quo nec verbum, nec ſyllabam, nec etiam annotationem, ſiue obſeruationem aliquam, nec allegationem nec quid aliud ſubtraximus, vt ex vtriuſque ſcriptis ita dilucidè apparebit, veritas enim omnia vincit, & clamat, nec fallaciis cooperiri poteſt.

Quomodo etiam Authores quamplures ex his, quos ego aſ ſiduo ſtudio, & incredibili labore & diligentia in dictis commentariis de vſufructu commemoraui, & congeſ ſi, in alium, atque omnino contrarium ſenſum, ita falsò tertia parte commun. quæ ſt 749. num. 76. contra me aggregaſ ſet: vt vel reſpuere, atque improbare eos, quos expreſ ſim probaui, & ſequutus ſum, me argueret, vel quod à communibus receſ ſerim, quas vere vt ſequeret, & immunes redderem, atque relinquerem ſubtilitates, argutáſque rationes Recentiorum, ſubtilitate quoque diluebam, & eoſdem communium ſententiarum oppugnatores oppugnabam, § nouis, veriſ ſimiſque rationibus & fundamentis reſpuebam, ſicuti datim conſtabit.

Hæc cum ita ſe habeant, rectius equidem, & conſultius eſ ſet. me tacere, nec aliter reſpondere ei, qui de me adeò falſam accuſationem & querelam propoſuit (ſatis facere namque abſit omnino, cùm res ſatisfactione non indigeat, & veritas clamet, & dilucidè conſtet) niſi vel tacere ſuſpicione apud aliquos non careret, vt ſi hominem ita audacter & libere loquentem, impunitum relinquerem, fallacem & malignum in hoc cum oſtendere non potuiſ ſe, videretur forfan alicui, aut ideo præretmiſiſ ſe diceretur: Vel niſi falſitatem adeò claram & grauem euincere, vis eſ ſet, vt ſuprà pungebam. Laborum etiam & ſtudiorum alterius me detractorem, aut eiuſdem prouocatorem non fuiſ ſe, oſtendere debuiſ ſem, vt mihimetipſi, & dignitati conſulerem. Et prouerbiorum cap. 26. in 4. & 5. commemorationem non omitterem.

Secundo deinde obſeruandum, atque conſtituendum eſt, falſi crimen grauiſ ſimum eſ ſe: imo atrociſ ſimum, ac enormiſ ſimum delictum appellat, & ideò acriter puniendum: vt poſt Caſtrenſem dixit Boſ ſius, titulo de falſis, num. 72. Iulius Clarus, lib. 5. §. falſum, in princip. Menochius, de arbitrariis, lib. 2. Centuria 4. caſu 306. & ſeq. & lib. 1. præ ſumptione 99. Ioannes Cephalus, in conſilio 652. num. 2. & ſequent. lib. 5. Franciſ. Marc. deciſ. 667. & 700. in prin. Franciſc. de Platea, in tract. de examinatione, §. 22. Bonifac. Roger, in conſil. 26. in prin. & in conſil. 29. lib. 1. Marſilius in conſil. 105. num. 7. & ſeq. Petrus Greg. in ſyntagm. iuris, lib. 36. cap. 1. cum ſequent. Chaſ ſaneus in conſuetud. Burg. Rubrica 1. gloſ ſa des iuſtices, ex num. 11. cum ſeq. fol. 14. Antonius Gomez, in l. 83. Tauri in princip. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion, iuris concluſion. 41. litera F. fol. 557. D. Ioannes Vela, de pœnis delictorum, cap. 10. in principio, & num. 4. Deciſio Rotæ, 111. parte 2. in nouiſ ſimis, Ioannes Philippus, in ſumma vtriuſque iuris, ad titulum, ff. de lege Cornelia, de falſis, Hyppolitus Riminaldus, in conſ. 362. nu. 45. & ſequient. lib. 4. vbi refert Angelum dicentem, crimen falſi deteſtabilius eſ ſe veneficio, & homicidio; & refert Hondedeus, in conſil. 109. n. 9. & 10. lib. 1. Et falſi criminis turpitudinem perpendunt plures Authores relati per Proſper. Farin. primo torn. delictorum, de carceribus, quæ ſt. 33. num. 30. fol. mihi 342. qui & num. 31. agnoſcit, crimen falſi habere multa ſpecialia propter eius enormitatem, idcircò pro eo crimine pœnam quoque grauiſ ſimam impoſitam à iure, vt ibidem probat num. 33. Et vltra relatos ab eo, quod pro crimine falſi olim, & hodie variæ pœnæ fuerint conſtitutæ, conſtat ex his, quæ poſt alios plures obſeruarunt Authores ſuprà præcitati, maximè Boſius, Iulius Clarus, Chaſ ſan. Ioann. Philip. D. Ioann. Vela, & Petr. Greg. dicto lib. 36. cap. 5. ex num. 9. Hippol. Riminal. tn conſ. 345. num. 20. lib. 3. Honded. dict. conſil. 109. nu. 11. & 12. & quidem falſi crimen, ſiue falſitatem committi, quando non verum enuntiatur, dicitur, ſeu ſcribitur, & ſic quando veritas mutatur, ſeu alteratur, nihilque aliud dici falſitatem, quam veritatis mutationem, l. quid ſit falſum, ff. de falſis, authent. de inſtrument. cautela & fide, in princip. collat. 6. l. 1. & per totum titul. 7. part. 7. Azo in ſumma, in tit. de falſis. Hoſtienſis in ſum. de crimine falſi, Marſilius, in conſ. 7. num. 1. Riminald. ſenior, in conſ. 7. num. 8. lib. 1. Ioannes Cephal. in conſ. 652. num. 3. & ſequentibus lib. 5. Antonius Gomez. in dict. l. 83. Tauri, num. 1. Cardinal. Thuſcus, dict. concluſ 41. Chaſſaneus, Boſ ſius, Iulius Clarus, & Menoc. in locis antea relatis, Hondedeus in conſil. 109. num. 1. lib. 1. Hieronym. Gabriel in conſ. 169. num. 14. & ſeq. & in conſ. 180. num. 6. lib. 1. Beccius in conſ. 78. à princip. vſque ad numerum 18. Petrus Greg. in Syntagmate iuris, dict. lib. 39. cap. 1. num. 3. parte 3. folio mihi 948. vbi inquit in hunc modum: Falſitas eſt veritatis immutatio, & falſum aliter, quàm verè factum, dictúmve, proinde veri ſuppreſ ſio falſum habet, & quicquid verum non eſt, falſum eſt. Ioannes Philip. ad titulum præfatum. de lege Cornelia de falſis, in princ. fol. mihi 396. vbi ita reliquit ſcriptum. Generalis eſt falſi ſignificatio, & comprehendit omne id, quod non eſt verum. Et ij omnes conueniunt, falſitatem grauiſ ſimè puniri, tribus copulatiuè concurrentibus. Primò, quod veritas ſit mutata. Secundò, quod dolo. Tertiò, quod alteri ſit nocitura. Sicuti conſtat ex ipſis, atque Cephalo, in conſ. 355. num. 44. lib. 3. Hondedeo, dict. conſil. 109. num. 55. & 56. lib. 1. Petro Gregorio dict. lib. 36. cap. 1. num. 6. Franciſco Beccio, in conſil. 78. ex num. 1. vſque ad numerum 18. Et inde inuincibiliter deducitur: non verum enuntiari, & ſcribi, & veritarem ſubuerti, mutaríque, grauiſ ſimum delictum fuiſ ſe. Id quod ſuo ore cum profiteatur Cæuallos ipſe, tertia hac parte communium contra communes, quæſtione 801. ex numero primo, vſque ad numerum vndecimum, folio mihi, 193. & 194. vbi & num. decimo plura exempla Sacræ: Scripturæ perpendit, non poterit in eum caſum informare, proprióque teſtimonio reſiſtere, vt aliàs Imperatores profitentur in l. generaliter, C. de non numerata pecunia, & dolum, qui (vt certum & vulgatum eſt) coniecturis, atque indiciis probatur, magis argui ex eo, quod commentaria ea tertiæ partis, Toleti emiſ ſa & ſcripta, & Romæ Typis mandata fuerint, vt de ſe conſtat manifeſtè.

Rurſus & tertiò conſtituendum erit, me in commentariis de vſufructu, nec in cæteris libri Secundi, & huius Tertij, Hieronymi præfati notam aliquam adieciſ ſe, ſiue illius mentionem non ita feciſ ſe, vt eum aliquo modo prouocare iuſtè potuerim. Verum eſt, ſex in locis commentariorum de vſufructu, retuliſ ſe, & non ſequutum Authorem eundem, vel ab eius ſententia receſ ſiſ ſe, quod abſque iniuria (dolus namque abfuit omnino) factum putauerim, cum ipſe frequenter etiam aliorum quamplurimorum ſententias improbet, & de me agnouerit expreſ ſim, cæterorum opiniones reſpuere, atque improbare. Quod vere dici non potuit, quippe qui Bartoli opiniones, & communes vix vnquam probare, atque tueri conſtanter contra Recentiores deſierim, & paſ ſim multa adnotauerim, quæ ſic explicata, nec digeſta antea fuerant. Verum quoque eſt prædictorum duobus in locis dixiſ ſe duntaxat, nec vltra progreſ ſum, nec perfectè nec abſolutè, aut imperfectè, & minus accuratè tractaſ ſe ipſum, materiam, de qua eiſdem in locis ſermo fuerat inſtitutus, hoc eſt, capite decimo ſexto, num. 3. & num. 21. & capite 18. num. 12. & 13. An autem id meritò dixerim, nec præmittere, alibi etiam ſ æpiſ ſimè enuntiare potuerim, viderint alij. Si quidem non accuratè, nec perfectè proceſ ſiſ ſe eum in quaeſtionibus dicto capite 16. & 18. à me excitatis, Baldique (adeò præciſam) mentionem non feciſ ſe: quiſque fatebitur, qui vel Ariam Pinellum duntaxat prælegerit. Non etiam vllus negabit Cæuallos eundem, qui dicit ſe eſ ſe Communium compilatorem, & Communes contra Communes aggregare, fere in omnibus, quas hucuſque excitauit, quæ ſtionibus, non omnia aggregare, multa potius, quæ ad Communium neceſ ſariam explicationem pertinent, intacta relinquere, & prætermittere, paſ ſimque per multos iuris Authores (qui in propoſito loquuntur) non recenſet, & tacet eos à quibus communes illas ad literam tranſcribit. Frequenter etiam, cum ſint aliæ sententiæ, atque opiniones diuerfæ, aut etiam contrariæ (& pariter communes) à duabus præcipuis, quas pro Communi & contra Communem expendit, aliæ ſimiliter diſtinguentes, aut mediam viam eligentes, eas non adducit, & ita diminutè procedit. Antonius ille Gabriel, (vt alios plures ſciens conſultòque prætermittam) communium opinionum diligentiſ ſimus Aggregator, non quidem eo morbo laborauit, ad ſua potius vſque tempora dicta & ſcripta, adeò diligenter in vnaquaque concluſione congerebat, vt nihil intactum relinqueret, omnia namque prælegerat, & non modò vnam & alteram sententiam, ſed plures quoque & diuerſas opiniones in articulo de quo agebatur, atque dicta Doctorum proferebat. Diſtinctiones quoque ſiue eorundem Doctorum in propoſito conciliationes, aut mediam viam pronuntiabat. Quod Cæuallos non ita feciſ ſe, licet tunc præ ſenſiſ ſem, tacui tamen atque omiſi, nec in dictis commentariis de vſufructu. Non etiam dixi, quod indoctè ipſe tractaſ ſet quæ ſtiones illas, aut quanpiam aliam rem (litera viuit, & ſcriptura dicit, teſtimonio alio opus non eſt) quod accuratè & perfectè non tractuit materiam eorum capitum dixi duntaxat. Id autem protulerim eo loco, non vt illi detraherem in aliquo, quem nec noui, nec vidi, adeò alienus eram ab iniuria eius, de quo potius bene quam male affectus fueram. Non etiam honoris & gloriæ cupidus, aut alios, tam mortuos, quàm viuos improbandi gratia (vt verba eiusdem repetam) annotationes atque obſeruationes, tot diligentiùs, quàm tunc vſque fuiſ ſent, elaboratas, & aliorum cenſuras tradidi, quem ipſe male de me profeſ ſus eſt. Neceſ ſitate equidem adſtrictus ſum, vt ita efficerem, & labori vlli non parcerem, is qui accuratè & eruditè, ingenio etiam, & ſubtilitate, atque omnium authorum lectura & reſolutione pręferre commentaria intendit, obligationíque neotherici Scriptoris ſatisfacit, & transcribendi vitium ab horret, vis eſt, quod in materia de qua agitur, omnes iuris Interpretes tunc vſque Scribentes euoluerit, & commemoret vis etiam eſt. quod ſi ſtricta iuris diſputatione, & ratione omniùmque antea Scriptorum dilucida annotatione, rei vniuiſcuiuſque veritatem abſolutàmque reſolutionem ſit traditurus, nonnullus Scribentium amplectatur, & approbet, alios verò improbet, vt etiam quis rectius, quis ſubtilius, aut quis præpoſterè loquutus fuerit, explicet: prout regulariter feciſ ſe magnos iuris Interpretes omnium Nationum noſcitur. Atque ex noſtris ita frequentiſ ſimè obſeruarunt eruditiſ ſimi, & maximo nomine colendi, Fortunius Garſia, Roderic. Suarez Gregor. Lop. Didac. Couarr. D. Ferdin. Vaſquez de Mencha. Simanc. Ludou. Molin. D. Franciſc. Sarmient. Petr. de. Peral. Arias Pinel. Emanuel Coſt. Tell. Ferdinan. Petrus Barboſ. & alij plures, qui paſ ſim (vt vides) aliorum ſententias improbant, ſiue annotant, & carpunt, aut aliter accipiunt, & diuerſimodè explicant, nec cum aliorum detractione id fieri putant, prout ego aliorum veſtigia ſequutus, meritò, putaui, & incredibile equidem, aſſiduaque nouem annorum diligentia, & vigilia dictum tractatum de vſufructu confeci: Aliíſque diiudicandum nunc relinquo, ab inſtituto, conditione, & manſuetudine mea, quam alienum ſit alium prouocare, aut excitare ſiue vllo modo iniuria aliqua afficere: quo equidem verba quamplurima, barbarè proculdubio, & omni elegantia non modò, ſed & methodo loquendi deſtituta omninò, quæ per dictum Cæuallos dict. 3. part. commun. q. 1. illius operis, & in ordine 749. ex n. 35. contra me inculcantur & iniquè proferuntur, magis damnantur, & in gloriam meam reducuntur. Vtpote cum inſignis, aut eruditione præditus iuris, nec aliarum artium Interpres vnquam fuerit, qui inuidum aliquem, detractorem, & eiuſmodi emulatorem non habuerit.

Id autem vt dilucide magis appareat, ſilentio prætermitti non poſ ſunt, ſed potius ſeparatim, atque de per ſe, & diſtincte ponderanda duxi, & hoc loco enuntianda ea, quæ dicti. quæ ſt. 749. Hieronymus ipſe de Cæuallos ſcripta reliquit. Ac primum equidem dixiſ ſe ipſum & n. 74. firmaſ ſe, vſusfructus materiam, ita planam, & omnibus manifeſtam eſ ſe, vt nulla ſit in toto iure difficultas, nulla Iis, quia omnes dubitationes, quæ poſ ſent oriri à Iuriſconſultis & Imperatoribus per varios & diuerſos titulos & leges ſunt terminatæ, quo equidem nihil deterius ſibi, nominíque ſuo, & ab ipſa veritate abhorrens dicere potuiſ ſet, nec reſpondere expedit ei, qui rem eiuſmodi pronuntiare, ſuàque propria voce proteſtari auſus eſt: conſultò itaque tacens, & cæteris relinquens, errorem adeò grauem melius, euincam. Quis enim vnquam vſusfructus materiæ difficultatem ſummam, & ſubtilitatem, atque magnitudinem, & ipſorummet Iureconſultorum & Imperatorum ambiguitatem & altercationem, Doctorùmque in reſolutione eiuſdem diſ ſenſum, & contrarietatem negauit, aut eſ ſe tractatum, qui de vſufructu ſuſcipitur, de apicibus iuris & difficillimum, non agnouit expreſ ſim. Fran. equidem Duare. Hotman. & Connan. Eguina. Iacob. Cuiac. & Reuard. Rebuff. Pet. Greg. Hug. Done. Ruſard. Coſtalius, Forcatulus, Ioannes Corraſius, Modern. Pariſ. Sichard. & Fachineus, ita materiam eandem & ipſius ſubtilitatem & difficultatem extollunt, vt ex difficilioribus iuris eam aſ ſeuerauerint. Ex noſtris etiam eruditiſ ſimus & acutiſ ſimi ingenij Pinellus ille, alias materias, atque earum tractatum & diſputationem omittens, huic materiæ induſtriam omnem ſuam, atque ſubtilitatem deſtinauit, eamque explicare contendit in commentariis, l. 1. C. de bon. mat. quo vel solo perlecto, quanta ſit materiæ: eiuſdem, atque iurium permultorum interpretationum difficultas, & ambiguitas, quiſque diiudicauit. Ioan. etiam Garf. Gallæcus ille ſubtilis equidem & doctus, in tract. de expen. & meliorat. duo conficit de vſufructu ipſo capita, vt iurium adeò contrariorum, quæ ſtionùmque variis, diuersíſque & ſubobſcuris Iureconſultorum, Interpretúmque noſtrorum hucuſque valde incertarum, & diuiſarum, interpretationem, reſolutionemque reddendi, occaſionem ſumeret, & vires ſui ingenij oſtenderet, prout de hac materia ipſe fatetur. Caualcanus etiam, D. Spino, Antonius Pichardus, & cæteri alij, qui deipſa ſermonem inſtituerunt, profitentur dilucidè. Lites verò, & in vſu forenſi, & practico altercationes, & conuectiones, & contentiones an ſint, ex eiſdem quoque Authoribus, & commentariis noſtris deducitur manifeſtè. Exterorum etiam Authorum, tam antiquorum, quàm neotericorum volumina conſiliorum fere infinita, veritatem hanc indicant apertius, vt pote cum ipſa tot, tantàque habeat in materia vſusfructus reſponſa, & conſilia in caſibus quotidie ſibi occurrentibus, ſtudio ſummo & laborare reddita, & confecta.

Inquit prætereâ Hieronymus ipſe de Cæuallos, num. 75. quod vltra Doctores ordinarios in ſuis locis confecit integrum tractatum de vſufructu Ricciardus, & quòd ab eo ego omnia ſubtraxi, ſolum addendo Authores huius Regni, qui verè exterorum infinitum numerum non modò præcitaui, ſed & traditionum eorundem notas nouas adieci, quos Ricciardus idem nuſquam commemorauit. Et quidem obiectioni huic, vel vno ſolo verbo reſpondere poſ ſem, ſi ad commentaria eiuſdem Ricciardi me remitterem, quæ melius (ſi ex propoſito prælegantur) pro me reſponderent, & falſitatem, loquendique temeritatem præfati viri detegere valebunt. Latius tamen, ſed breuiter reſpondendum duxi, vt ex profeſ ſo, euidentérque diluerem eam omnino. Et ante alia animaduerto, Petrum Ricciardum, quem ex aliorum voce, & auditu Cæuallos recenſet (nuſquam enim in explicatione Communium retulit eum) nec integrum (vt ipſe cantat) nec diminutum tractatum de vſufructu confeciſ ſe, ſed cum aliis titulis commentaria edidiſ ſe ad titulum Inſtitut. De vſufructu, quod eſt diuerſum (vt vides) Borgninus Caualcanus (quod ipſe Cæuallos contra me non animaduertit, ego tamen libentiſ ſime profiteor) latiori, & maiori manu, quam Ricciardus tractatum de vſufructu mulieri relicto ſcripſit, & plenius proſequutus eſt; ipſum autem Ariam Pinellum, Ioannem Garſiam, D. Spino, Ioannem Sichardum, & Anton. Pichar. non modò tacui, ſed paſ ſim, & in vnoquoque capite, & dubio, præcitaui, omnium etiam tunc vſque ſcribentium in initio, aut in progreſ ſu capitis cuiuſlibet ſpecificam mentionem faciebam, tunc nanque, & nunc ipſorum commentaria perlegi, & videri, & iuxta tractatum noſtrum apponi, laborémque, & diligentiam cuiuſque inſpici, deſiderabam, & deſidero, & Ricciardi reſolutiones, commentariàque reuideri, & prælegi attenté, glorioſum mihi valde futurum certus ſum. Cæual. quoque tractatus ſi videatur (cæteri nanque Authores non ex profeſ ſo materiam explicauerant, & permulta reliquerant intacta, vt tractatus omnino neceſ ſarius eſ ſet) dilucide deducetur, & clariùs, tractatus noſter quàm vtilis, & neceſ ſarius fuerit; vtpote cùm is Author multa quoque prætermiſerit, aut diſtincte ſatis, & abſolute non explicauerit, nec etiam tot Iurium explicationem, & interpretationem ſuſcepit, imò nec textum aliquem in materia loquentem commemotauit, ſed ſola Authorum relatione, & congerie rerum confuſa contentus eſt, vt ibi conſtabit.

Animaduerto deinde, que los comentarios de Pedro Ricciardio, y ſus dos libros ſobre la Inſtituta, vinieron a mis manos, y a eſtos Reynos tambien, mucho deſpues de auer y o acabado de todo punto y pueſto en limpio el libr. de vſufructu, pero antes que ſacaſ ſe priuilegio para imprimitle, ni que ſe Imprimieſ ſe, y etonces le vi, y porque no me notaſſem, que dexaua de citar author que hablaua en la materia, y la eſcriuia, me obligo á hazer al fin del miſmo libro vnas adiciones, y las hize, principalmente, por citarle, y añadirle, como alli ſe hallara citado, y anſi miſmo quando ſe imprimia el libro, y me trahiau los pliegos para corregirlos, por la miſma razon. Y para que ſe vieſ ſe que le auia leydo, le añadi y cité en dos capitulos, que pudo ſer en ellos, ſin detener ſe la imprenta, y en otros no pude, y aſ ſi me contenté con las adiciones.

Rurſus animaduerto, para que no aproueche calumnnia ninguna de Zauallos, que Pedro Riciardio (como el ſe verá) junta y trata en el titulo Inſtitut. de vſufructu, muchas coſas, que no tocan à aquella materia, ni ſon peculiares de vſufructu, ſino diuerſas.

Y en materia de vſufructu eſcriuio ſolas catorze queſtiones, y algunas dellas no de propoſito, ni à la larga, ſino explicando las gloſ ſas, y con poca relacion de Autores, que caſi ſiempre refiere pocos. Y yo en mi libro de vſufructu, eſcriui caſi 140. queſtiones, y junté quanto en aquella materia ſe dudo deſ ſear. Y en las catorze que eſcriuio el miſmo Riciardio. no ay ſino leerle y cotejar le con mi libro, y verle atentamente, y no ſe hallará notada ni obſeruada por el coſa alguna (vna ſola digo) de tantas como y o note y obſerué en todo el tratado, y en cada vno de los capituos del, ni citò (como arriba dezia) infinitos Authores, que y o cito, ni menos inſiſtio en eſplicar ſus lugares con tantas obſeruaciones nueuas á ellos, como y o inſiſti, y las hize, ni â los textos de la materia dio los entendimientos que doy: y en eſtilo, reſolucion, diſtincion. y letura, y nouedad ſe vee con euidencia que no le vi, y que voy por diferente camino, y que vna ſola palabra ni obſeruacion no ſaquê del.

Y en las demas queſtiones, que ſon tancas en numero, como van de catorze â ciento y quarenta, no eſcriue ni habla, ni aun de paſ ſo, ni de manera alguna el miſmo Riciardio. Y de aqui es, que en mas de ſeſenta capitulos de mi libro de vſufructu, aunque le tuuiera y huuiera viſto quando le yua eſcriuiendo, no le pudiera citar; ni hazer mencion alguna del, porque Riciardio no eſcriue ni trata coſa alguna delios, ni de lo que toca á ſus materias.

Y en el cap 2. y. 3 del miſmo libro de vſufructu, adonde del vſufructu de los padres, en los bienes aduenticios de ſus hijos, y del que tiene y goza ſolamente in bonis alterius coniugis, coniux tranſiens ad ſecundas nuptias, y materia legis fœminæ, C. de ſecundis nuptijs, eſcriui tan latamente, y con reſolucion de tantas coſas, y alegacion de tantos Authores, no pude hazer mencion del en las adiciones, porque no hablò en eſ ſas dos materias, y fue lo miſmo en otros 58. capitulos mas (como he dicho) Y ſi la palabra omnia, nihil excludit, ſed omina comprehendit, iuxta tex. in l. Iulianus. ff. de leg. 3. de leg. 3. cum aliis vulgatis, come dize Zaballos, me omnia ſubtraxiſ ſe ab eo, que en tantos capitulos no eſcriue coſa alguna, & â quo en los que ſcriue, nec vnum verbum conſtabit me ſubtraxiſ ſe, vt dictum remanet.

Rurſus animaduerto, que Zauallos, d.q. 749. num. 76. & 77. junta muchos Autrores, que dize que y o citê y reprobe enel lib. de vſufructu, y todos eſtos los tengo de yr ponderando vno pot vno, y de porſi, y ſera para tres eſectos principales. El primero, para que de hazerlo aſ ſi, reſulte, y con euiencia ſe vea, que ſiempre trabajè quanto pude por ſeguir y defender las opiniones communes, y que en todas ocaſiones las de fendi en efeto, y con grande eſtudio y trabajo respondi â las ſutileſas de los Modernos que las impugnan. El 2. para que aſ ſi miſmo ſe vea, que ningun Autor eſt à improuado por mi en todo el libro de vſufructu, que no ſea por que habla ò eſcriue contra la comun, ò tan prouablemente, y con autoridad de de tantos Autores, y ſobre todo ſtricta razon de derecho, que no ſeme puede imputar coſa alguna, ſi no condenar à quien a bulto dize, que reprueuo à todos, ſin ver por que, y como, y en que ocaſion, y ſi bien ò mal lo hize. El 3. paraque vltimamente ſe vea, como Zauallos, tantas vezes, y en tantos Autores como junta contra mi, diziendo con exclamacion, que oyga lo que eſcriui contra ellos (contra quos verè nihil ſcripſi) manifieſtamente, por nover los libros originalmente, y que en realidad de verdad no me vio, ni leyô (tanto le cegò ſu paſ ſion) y ſi me vio (que es mas de admiracion) ipſum perſ æpe longè ab ipſa veritate aberraſ ſe: y dezir, que imprueuo a los que ſigo, ó condenar que refute a los que no pude dexar de refutar, ſi amaua la verdad, y ſeguia la razon que de apurada diſputa del derecho ſacaua.

Inuehit ergo aduerſus me dictus Author, & primo loco inquit, quod audiam, quod ſcripſi de Alexandro, improbando eum cap. 74. de vſufructu. num. 47. quò loci, nec Alexandrum improbo, nec quid de ipſo dico, quod audire cum admiratione debeam; ſed notaui Borgninum Caualcanum citantem eundem Alexandrum duobus in locis, in quibus nihil in propoſito ſcripſit Alexander, ſicuti num. 8. & num 47. dict. cap. 47. protuli. quò loci ſi me prælegiſſet Cæuallos, non ita falsò vrgeret obſeruationem illam. Alio autem in loco, vbi ex toto opere dumtaxat Alexandri ſententiam confutaui, non nouiter (vt ipſe inuehit) nec ex me dumtaxat, ſed ex aliis, maximíque nominis Authoribus id feci, vt ibi conſtabit.

Inquit etiam, quod audiam, quod ſcripſi de D. Antonio Meneſ. de Padil. cap. 7. de vſufructu. num. 18. & verè ibi nihil contra eum ſcripſi, notaui verò diſtinctionem eiuſdem, & intellectum ad quædam iura, eſ ſe imaginarium, nec iuris aliqua deciſione confirmari. Sic nec alij plures Authores eam ſequuntur, ſed aliter, & diuerſimode explicant. Ipſe autem qui impugnationem hanc contra Meneſium adeò expendit, nouiſ ſimè nunc d. 3. p. communium, q. 831. n. 13. expreſ ſim opinionem aliam eiuſdem reſpuit, & impugnat.

Sed & de Andrea Alcia. inquit quod audiam, quod ſcripſi, cap. 31. n. 8. de vſufructu. Quod ſcripſi, non negauerim, repeti potius velim hoc loco, veras non eſ ſe traditiones quaſdam Alciati contra communem Scribentium ſententiam, & ipſum immeritò innuere contra communem, immeritò etiam reprehendere Aretinum, Imolam, & alios antiquos, quos ego cum Communi tueor co capite. Ecce vbi me arguit ex eo, quod communem defendam, & à ſingulari Alciati placito diſcedam.

Alio autem loco, vbi inquit, quod audiam, quod de ipſo Alciato ſcripſi, hoc eſt, cap. 13. num. 8. de vſufructu. Adeò errore manifeſto lapſus eſt, quod me notauerit, improbare eum, quem laudaui, & ſequutus ſum. Profiteor namque ibidem, Alciatum eundem rectè intellexiſ ſe, & tractaſ ſe materiam eius capitis, vt lector inueniet.

De Hieronym. Gabriele inquit deinde, quod audiam, quod ſcripſi cap. 3. de vſufructu, num. 52. & quidem eo loco adeò alienus fui ab eo, quod Cæuallos falsò mihi imputat, vt expreſ ſim laudauerim, & ſequutus fuerim Gabrielem, imò & commendaui conſilium eiuſdem in articulo ibi excitato, dicens eſ ſe notabile in ea materia; an ergo vitium hoc ferri poſ ſit vllo pacto, nec dici me improbare eum quem ſequor, alij viderint, & diiudicauerint.

