Hæc tamen omnia, licèt ita communiter recepta, atque à præfatis Authoribus adnotata, dubitandi rationem non leuem, maximum potius in ſe continent, attenta deciſione dictæ l. 40. Tauri. Nam ſi verum eſt, repræ ſentationem ibi vſque in infinitum concedi, non modò inter deſcendentes, ſed etiam inter tranſuerſales, vt cum Molina, & aliis conſtanter ſuprà reſoluimus. Deinde ex deciſione eiuſdem l. Tauri, non tam gradum, quàm perſonam patris repræ ſentari, vt ibidem diximus, & validiſ ſimè tuetur Molina, lib. 3. dict. cap. 6. num. 48. & 49. fœmina proculdubio ex maſculo, cùm maſculi perſonam repræ ſentent, videtur, quod maſculo ex fœmina præferri debeat, vtpote cum ipſe fœminam, & non maſculum valeat repræ ſentare. Sed huic dubio facilè ſatisfieri poteſt, ſi animaduertamus, maſculum ex fœmina in caſu propoſito ideò præferendum, quod in æquali gradu eſt cum fœmina ex maſculo, & in dubio atque regulariter maſculus fœminæ præfertur, vt ſuprà diximus, maſculinitatis autem qualitas in conſideratione ideò non habetur, vt fœmina præferatur, quia nec illa tranſmitti in filiam, nec repræ ſentari poteſt. Id quod omnes Authores relati ſuprà, ex num. 151. vnanimiter ſentiunt, & apertè conſtituunt quòd quamuis filia perſonam & gradum patris in proximiori gradu exiſtentis, repræ ſentare valeat, vt alios à ſucceſ ſione maioratus excludat, prout neptem excludere, quando fœminæ non excluduntur; ſuprà diximus: tamen maſculinitatem, ſiue ſexum patris repræ ſentare non valet, qualitas namque ſexus maſculini in fœminam patrem repræ ſentantem non tranſit, nec in genere, nec in ſpecie poſſibile eſ ſe poteſt, quod illa in fœmina repræ ſentetur, hec poteſt vllo tempore ſecundum naturam id contingere, Ita ſanè docuit. Bartolus in l. liberorum, num. 13. ff. de verborum ſignificatione, cuius doctrinam ſequuti fuêre Fulgoſius, Alexander, Iaſon, Alciatus, Craueta, Portius, Cephalus, & Peralta, quos adduxit Molina, & ipſe ſequitur de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 49. qui inde deduxit cautè, & deliberatè appoſitum fuiſ ſe in dicta l. 40. Tauri, quod filius repreſentet perſonam patris, per illa verba, De manera que el hijo mayor, y ſus hijos y deſcenaientes legitimos por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, aunque ſus padres no ayan ſucedido en los mayorazgos. Quibus ideo introducta eſt repræ ſentatio ad eum modum, vt nulla in futurum maneret dubitandi ratio, quin qualitates perſonales filiis communicentur, lex enim non dixit, repreſenten, ſimpliciter, ſiue non dixit, Repreſenten el grado de parenteſco, o de proximidad de ſus padres: quo caſu neptis ex filio primogenito non poſ ſet ex repræ ſentatione gradus parentis, filium ſecundogenitum maſculum excludere; imò ex dicta doctrina Bartoli, à filio ſecundo maſculo excluderetur, cum filia non poſ ſet ſexum patris repræ ſentare, & ſic merito diſponitur, quod qualitas perſonæ parentis, quæ ibi repræ ſentatur, & qualitas primogenituræ, ex qua neptis in linea primogenitorum conſtituitur, & ſubrogatur, & perſona parentum repræ ſentata, præferuntur filij & deſcendentes omnibus illis, quibus pater, ſi viueret præferendus eſ ſet. Quòd autem qualitas maſculinitatis in fœmina repræ ſentetur, nec in ea lege ſtatuitur, nec etiam ſtatui poteſt, vtpote cum id (vt antea dicebam) nullo modo poſ ſibile eſ ſe poſ ſit: alias verò qualitates repræ ſentare, & poſ ſibile, & facile eſt; idcirco, cautè & deliberatè (vt Molina dicebat) ita cautum fuit ea in l. imò & neceſ ſarium omnino fuit: nam vltra præfatam doctrinam Bartoli (quâ ſolùm Molina adducitur) quod filius dumtaxat repræ ſentaret gradum & locum patris, non autem eius perſonam, ætatem, & alias ipſius qualitates: velut expreſ ſim dixit Bartolus, in l. is poteſt, num. 8. ff. de acquirenda hæreditate. quem ibi ſequuntur communiter Doctores ſecundum Iaſonem, num. 14. Marantam, in repetitione, num. 104. Grammaticum, deciſione prima num. 8. idem Bartolus, in l. prima, §. ſi ſu nepos, ff. de collatione dotis, columna prima, ad medium, & in l. 2. num. 1. C. de liberis præteritis, vbi Baldus, num. 4. Salicetus, num. 3. Corneus, num. 1. Alexander, num. 6. Aretinus, num. 1. Iaſon, num. 3. idem Alexander, in conſil. 20. num. 3. & num. 8. volumine primo, & ibi Caballin. in addit. qui alios Authores refert: Tiraquellus quoque, de primogenitura, quæ ſt. 40. num. 116. Cephalus, in conſil. 16. num. 37. lib. 1. Chaſ ſaneus, in conſuet. Burg. §. 10. num. 6. Bartoli denique doctrinam, maſculinitatem inquam nunquam repræ ſentari, vltra eos, quos Molina commemorauit, ſequuti fuere Socinus, in conſil. 153. num. 20. lib. 2. Socinus iunior, in conſil. 1. num. 59. lib. 1. Ruinus, in conſil. 161. num. 13. lib. 3. Cumanus, Caſtrenſis, Alexand. Decius, & alij, cum quibus Grammaticus, deciſione 63. num. 11. & 15. Curtius iunior, num. 25. in l. venia. C. de in ius vocando, & ibidem Curtius ſenior, in repetitione, num. 14. & 15. Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. 40. num. 53. Alexander Raudenſis, in conſil. 141. num. 156. inter conſilia vltimarum voluntatum, lib. 2. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 42. ibi: Ergo per repræ ſentationem neptis fœmina nunquam poteſt aſ ſumere naturam ſexus maſculini. Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 59. verſiculo, Quinta eſt, vbi cum loqueretur de nepote ex filio primogenito, & dixiſ ſet ipſam per repræ ſentationem excludere debere fratrem ſecundogenitum, patruum eius, à ſucceſ ſione maioratus, ſubdit ſtatim, Non quia repræ ſentat eius maſculinitatem, ſed quia deſcendit ex linea primogeniti, &c. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 627. num. 10. & 11. fol. 421. qui etiam ſequitur Molinæ obſeruationem ad dictam l. 40. Tauri, Ioannes Gutierrez. practicarum, lib. 3. quæ ſt. 66. num. 21. eandem etiam Bartoli doctrinam & iterum ſequutus eſt Molina ipſe, lib. 3. cap. 6. num. 8. Et ſecundum hæc, duo ex hactenus dictis deducuntur, ad quæ ita dilucidè & diſtinctè, cæteri non animaduertunt.

Primum, quod vbicunque fœmina ex repræſentatione perſonæ parentis ſuccedit, non poteſt repræ ſentare qualitatem maſculinitatis, quæ in ipſa non inuenitur: Et inde, quod filia priuilegiatam ſucceſ ſionem, ſiue eam, quæ patri ob qualitatem maſculinitatis competeret, ſi viueret, non poteſt prætendere, quia ſexum patris (vt dixi) non repræſentat. Quod egregie ſcripſit Petrus de Monteforte, in conſilio inſerto in lectura Afflictis, de natura ſucceſ ſionis feudi, ſub num. 41. 45. & 46. Zanchus, in responſo pro Triuultiis, ſub num. 18. Ioannes Bolognetus, in conſil. 8. ſub num. 9. latiùs in conſil. 9. num. 47. & num. 50. 51. & 57. Tiberius Decianus, in conſil. 9. num. 18. lib. 2. Alexander Raudenſis, in conſil. 141. num. 64. & tribus ſequentibus, inter conſilia vltimarunt voluntatum lib. 2.

Secundum, perſonæ parentis repræ ſentationem, in dict. l. Tauri conceſ ſam, ſic concedi, vt filius, vel filia perſonam parentis repræ ſentando, primogenituram, prælationem, & cæteras qualitates conſequatur, quæ in patre erant, nec ad gradus dumtaxat repræ ſentationem reſtringatur. Idque non otiosè, aut ſine maximo myſterio ea in l. factum; ideò potius, quod de iure communi, ſolum gradum parentis repræ ſentandum, aut filios in locum parentum ingredi, nonnullis in iuribus, aut fere in omnibus de hac materia loquentibus, dictum eſ ſet. Nam in §. cum filius, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtat. deferunt. dumtaxat dicitur, In patris ſui locum, & in authent. de hæredibus ab inteſtat. venient. §. ſi quis igitur deſcendentium, ſic ſcribitur: In proprij parentis locum ſuccedere. & in §. ſi autem cum fratribus, ibi: In propriorum parentum ſuocedentes locum. Et in authent. vt fratrum filij, ſic quoque cauetur in illis verbis, Paternum adingredientes gradum: ideò etiam, quod Interpretes noſtri, Bertoli veſtigia ſequuti, quod filius ſolum repræ ſentaret gradum & locum parentis, non autem eius perſonam, & alias qualitates, aſ ſerebant communiter, vt conſtat ex relatis ſupra, num. 159. in verſiculo, imò & neceſ ſarium omnino fuit. Ergo vt hæc omnia ceſ ſarent, & filiis plenius remaneret in futurum conſultum, plenior conceſ ſa eſt repræ ſentatio, nec ita reſtricta; quod eſt notandum, quia dilucidè magis (vt dixi) quam antea fuiſ ſet explicatum, nunc eſt; & addendum his, quæ in eodem propoſito obſeruauimus ſuprà, num. 51.

Verumenimvero, adhuc remanet ſcrupulus alius, ſiue vt omnes dubitandi rationes euertantur, neceſ ſarium eſt inquirere vnum, quod in eadem, l. 40. Tauri, expreſ ſum non fuit, ſiue expreſsè non aperitur; ſuppoſito inquam, quod ex deciſione legis illius, & communi huius Regni Interpretum ſententia, planum equidem eſt, primogeniti defuncti filium, aut deſcendentes ab co, perſonam parentis repræ ſentando, ad ſucceſ ſionem maioratus admitti, & alios omnes excludere; vtrum ſcilicet filius ex perſona patris, an vero ex propria ipſius perſona ſuccedere dicatur eo caſu? Ibi namque dumtaxat dicitur, Que el hijo mayor y ſus hijos por ſu orden repreſenten la perſona de ſu padre, ſed non exprimitur, an huiuſmodi repræ ſentatio, ex propria filiorum, an ex perſona parentis contingat? Et pro abſoluta explicatione obſeruandum erit, quod in hac materia ſucceſ ſionis per viam repræ ſentationis vnius in locum alterius; duplex tantum repræ ſentatio reperitur, vt ſuprà in initio huius capitis dixi: vna quidem, quæ dicitur repræ ſentatio gradus; alia, repræ ſentatio perſonæ. Secundùm primam ſpeciem, nepos repræ ſentat patrem in ſucceſ ſione aui, vel proaui, & dicitur repræ ſentare gradum, non perſonam, quia non ex perſona patris de medio ſublati, ſed ex propria ſuccedit. Secundum verò alteram ſpeciem, filius fratris repræ ſentat patrem in ſucceſ ſione patrui, & ſic collateralium, & dicitur repræ ſentatio perſonæ, quia nepos iſte ex fratre, ſuccedit patruo vnà cum alio fratre defuncti, non ex perſona ſua propria, quia eſ ſet remotio, ſed ex perſona patris ſui, qui erat æqualis in gradu ipſi deſuncto cum alio fratre ſuperſtite: Vt declarant communiter Doctores, & in ſpecie Bartolus, in l. prima, §. ſi ſit nepos, ff. de collatione dotis, & in l. prima, §. ſi ſit filius, ff. de coniungend. cum emancip. liber. eius, & in l. ſi anus, quæ ſt. 2. per illum, & ibi Baldus, in 4. oppoſitione. Corneus etiam, & Aretinus, Alexander, Salicetus, & Iaſon, C. de liberis præteritis, idem Alexander, in conſil. 4. num. 13. lib. 4. & in conſil. 13. num. 20. lib. 1. Decius, in conſil. 443. num. 29. Chaſ ſaneus, in conſuetudinibus Burgundiæ, rubrica 7. §. 10. num. 1. & num. 7. verſiculo, & ideo, & rurſus num. 36. verſiculo, verum, & in conſil. 53. num. 18. Rubeus, in conſil. 149. num. 10. Afflictis, deciſione 21. columna 2. num. 6. Grammaticus, deciſione 63. num. 5. & de communi ſententia teſtantur Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 4. tit. de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, concluſione 1. num. 6. Franciſcus Burſatus, in conſil. 67. num. 24. lib. 1. Et ad hæc reduci debent quæ in propoſito, vbique ſcripta hactenus fuerint, & in ſpecie magis loquendo, quæ obſeruarunt Authores permulti commemorati per Tiberium Decianum, in conſil. 1. num. 351. & 352. & in conſil. 7. num. 78. lib. 1. Ioannem Cephal. in conſil. 16. num. 37. lib. 2. & in conſil. 431. num. 23. & ſequentibus, lib. 3. Franciſcum Burſatum, in conſ. 170. num. 2. lib. 2. Zanchum, in §. cum ita, l. hæredes mei, ff. ad Trebel, num. 851. Beroium, in conſil. 149. num. 11. & 12. lib. 2. Auendañum, in l. 40. Tauri, gloſ. 17. num. 30. Petrum Antonium de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 143. Barboſam, in l. poſt dotem 41. num. 53. ff. ſoluto matrimonio, Iacob. Cancer. variar. reſol. cap. 5. num. 10. Antonium Pichardum, ad titulum Inſtitut. de hæred, quæ ab inteſt. defer, tractatu, de repræ ſentatione, §. 2. num. 17. nam dum dicunt Authores illi ab eis relati, ac ipſi ſequuntur, quod quando filij ſuccedunt per repræ ſentationem in locum parentum, dicuntur venire ex perſona propria, non verò ex perſona parentis; quod etiam ex communi profitetur Cacheranus, in conſil. 72. num. 27. & declarat num. 28. Sic ſane debent intelligi, prout nunc declarauimus, ſcilicet, an nepos repræ ſentet perſonam patris in ſucceſ ſione aui, vel proaui, & tunc dicatur venire ex propria perſona: an verò in ſucceſ ſione patrui, & ſic collateralium, & tunc dicatur venire ex perſona patris. Prout in hoc vltimo caſu ita explicauit Tellus Ferdinandez, in l. 8. Tauri, num. 2. & in vtroque ſic diſtinxit, & ſingulariter ac melius quàm cæteri præcitati ſuprà, feciſſent, explanauit Sfortia Oddi, in conſil. 38. num. 68. & 69. lib. 5. qui num. 70. dicit, inde deducere Scribentes communiter, quod quando repræ ſentatur gradus, & ſic ſucceditur ex perſona propria, debet attendi qualitas, & conditio ipſius repræſentantis: quando vero repræ ſentatur perſona, & ſic ſucceditur ex perſona ipſius repræ ſentati, attenditur qualitas, ſtatus, & conditio ipſius repræ ſentati, & ita Bartolus in locis præcitatis, maximè in d. §. ſi ſit filius. Er latius ego explanaui ſuprà hoc eodem lib. cap. 15. vbi vide omninò; & Pater Ludouic. Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, disputat. 627. num. 11. fol. 421. & 442. optimè aſ ſequutus eſt, atque effectum præfatæ diſtinctionis adduxit quoad conſiderandam capacitatem, aut incapacitatem repræſentantis, vel repræ ſentati: Aretinus quoque, in l. Gallus, §. nunc de lege Vellea, num. 52. & 53. ff. de liber. & poſthum. Iaſon, in conſil. 115. ex num. 4. lib. 4.

Hoc ita ſuppoſito, quod ad ſucceſ ſionem maioratuum, ſiue primogeniorum huius regni attinet, dicendum videbatur prima facie, in vtroque caſu repræ ſentationis, ſiue reſpectu ſucceſ ſionis aſcendentium, deſcendentibus conceſ ſ æ; ſiue tranſuerſalium, ſimiliter tranſuerſalibus conceſ ſ æ; filium patrem repræ ſentantem, ex perſona potius patris, quàm ex propria perſona dici venire: nam cum in ea lege expreſ ſim caueatur, Que el hijo mayor y ſus hijos y deſcendientes por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, & hoc ipſum determinetur in ſucceſ ſione tranſuerſalium, nec gradus repræ ſentatio in eadem l. inducatur, ſed potius perſonæ parentum, vt ſ æpè dictum eſt, planum videbatur proculdubio quod filius dicatur ex, perſona patris venire; ac proinde quod lex illa auferre voluerit præfatam differentiam repræ ſentationis gradus, atque perſonæ, quam iure communi attento, ſuperiùs dixi vigere. Quod dubium quidem facit, nec Scribentium omnium huius Regni vllus, ſic animaduertit. Præterea dubium facit, nam etiam de iure communi in hoc caſu filium patrem repræ ſentantem, ex perſona potius patris, quàm ex ſua ad ſucceſ ſionem admitti, tenuit idem Bartolus ſibi contrarius, & ſequuti fuere Authores alij, quos commemorauit Velazquez Auend. in l. 40. Tauri, gloſ. 11. num. 29. qui dubium hoc excitauit, quamuis ad ſuperiorem conſiderationem non animaduertat.

Nihilominus tamen ſecurè tenendum eſt, repræ ſentationem, in d. l. 40. Tauri, filiis, ac deſcendentibus ſic conceſ ſam, vt filius perſonam patris cum primogenitura & maioria repræ ſentet, eidemque competant omnia iura, quæ patri competerent, ſi viueret; nequaquam excludere, ſiue non inducere, quin filius ex perſona potiùs propria, atque ex proprio iure à lege ſibi conceſ ſo, quam ex perſona patris dicatur ſuccedere. Contrarium namque in ea lege non cauetur, ſed dumtaxat dicitur, Que el hijo repreſente la perſona de ſu padre. Eo quod repræ ſentationem perſonæ introducere, fauorabilius, & melius eſ ſet filiis, quàm ſi gradus repræ ſentatio introduceretur, vt sæpè dictum eſt, quippe cum perſonam repræ ſentare, ſit non modo perſonam, ſed etiam locum parentis cum omnibus eiuſdem qualitatibus habere ad excludendum alios, quos pater ipſe excluderet. Id autem quod aſ ſerimus, videlicet etiam poſt deciſionem dictæ Taurinæ legis, filium ex propria perſona, & proprio iure ſuccedere, euidenti ratione demonſtratur, nam in primogenij ſeu maioratus inſtitutione, ſemper cenſetur vocata linea recta primogenitorum ſucceſ ſiuè in infinitum, de primogenito in primogenitum ex propria vocatione, ac ſi vnicuique eorum nominatim atque ſpecificè facta fuiſ ſet vnaquæque donatio, ſubſtitutio, vocatio, legatum, ſeu prælegatum: ideóque abſque aliqua reſtitutione, quilibet vocatus conſequitur dominium eodem inſtanti ac momento, quo purificatur conditio, vel venit dies vocationis, ex perſona propria, ſublato de medio præcedenti poſ ſeſ ſore, non autem ex iure ab eodem ſibi tranſmiſ ſo. Sicuri eleganter declarant Paulus Caſtrenſis, And. de Iſern. Præpoſitus, Roder. Suarez, Decius, Pariſius, Siluanus, Alciat. & Tiraquellus, quos refert, & ita egregiè conſtituit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 6. num. 29. & lib. 1. cap. primo, num. 17. ſequuntur Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ. 16. num. 2. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. in antiquis, q. 67. num. 20. in nouis 68. eodem num. Idque nedum procedit in linea recta deſcendentium, in quo certiſ ſima eſt ſuperior doctrina, & poſt alios multos ita probauit, & filium repræ ſentantem perſonam patris, ſuccedere ex propria perſona, & proprio iure, atque ex vocatione & voluntate inſtitutoris: dixit expreſ ſim Auend. in eadem l. 40. Tauri, gloſ. 17. num. 30. & d. gloſ. 16. num. 2. Ioannes Gutierrez, dict. num. 20. Tellus Ferdinandez, in l. 27. Tauri, num. 2. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſput. 626. num. 12. fol. 403. ſed etiam procedit, & habet locum in linea tranſuerſalium; in ea namque, ſicut in deſcendentium linea, ſub vocatione primogeniti, non ſolum filius primogenitus, ſed etiam nepos, & omnes primogeniti ex eo deſcendentes, in perpetuum vocati intelliguntur, & quilibet eorum cenſetur habere propriam vocationem, & ſic ex iure proprio, & propria perſona ſuccedere. Quod ſic opinantur Abbas, Caſtrenſis, Tiraquellus, Pariſius, Socin. iun. Palac. Rub. & Couar. cum quibus Molin. lib. 3. d.c. 6. num. 29. Ioan. Gutier. lib. 3. d.q. 67. num. 21. qui ſubdit hoc eſ ſe ex propria natura & conſuetudine ſuccedendi in maioratibus Hiſpaniæ, & citat tribus in locis Ludouicum Molin. Didac. del Caſtillo, & Burgos de Paz. Addiderim ego vltra eoſdem Authores, ſuperiora omnia, deciſioni d. l. 40. Tauri, eſ ſe valde conuenientia & conformia, & tam deſcendentes, quàm tranſuerſales vſque in infinitum ad ſucceſ ſionem inuitari, atque vocari ex ea lege, vt ſupra plenè oſtenſum eſt. Et ſic tam ex natura maioratus, quàm ex mente illius legis, ex quæ perſonæ parentum repræ ſentatio introducitur, id contingere. Nec poſ ſe ambigi, quin vnicuique ex propria perſona, & proprio iure repræ ſentatio, & ius ſuccedendi detur. Obſtaculum namque illud de iure communi circa tranſuerſales, vt non ex perſona propria, ſed ex perſona parentum dicerentur ipſi ſuccedere. eo quod eſ ſet tranſuerſalis remotior, qui ſucceſ ſurus eſ ſet, vt in filio fratris cum patruo ſuccedente, ſuprà dicebamus: ex ea lege ſub mouetur omnino, ex quo eodem modo ſtatuitur, repræ ſentationem perſonæ parentis eſ ſe circa ſucceſſionem maioratus inter tranſuerſales, ſicut inter deſcendentes: planè inter deſcendentes, ex propria perſona ſucceſ ſionem obuenire, ex Communi ſuperiùs tradidimus. Ex quo etiam diuęrſa ratio militat, vt ex propria perſona, & proprio iure, ſuccedere dicantur nunc in primogeniis, quàm de iure communi militabat in ſucceſ ſione bonorum liberorum, & ſimul cum aliis concurrendo, vtpote cum primogenitura inſtituta, & primogenitorum vocatione facta, aut ex natura maioratuum ſubintellecta eo ipſo, quod maioratus inſtituitur: id neceſ ſario dicendum ſit, quod de iure communi dici non poterat, idque ex diuerſa natura, & ratione ſucceſ ſionis.

Et inde plane ſequitur, effectum conſideratum ſuprà, num. 164. an ſcilicet repræ ſentantis qualitas, ſtatus, conditio, & capacitas, vel repræ ſentati inſpicienda ſit, vt inde ſciamus, an capax quis ſit ſuccedendi in maioratu, vel incapax: dumtaxat habiturum locum, quando maioratus ita inſtitutus eſ ſet, vt negari non poſ ſet, quin ſuccedens ex perſona propria aut proprio iure non ſuccederet, ſed ex perſona alterius, quem repræ ſentat; quod ex conceptione verborum, aut forma maioratus inſtitutionis contingere poſ ſet: Regulariter autem, cum ex primogenitorum natura, & primogeniti vniuſcuiuſque, ac deſcendentium ipſius vocatione vnuſ quiſque ex propria perſona, & vocatione, & proprio iure ſuccedere dicatur; ambigi non poterit, quin incapacitas eius, quem repræ ſentat, ipſi non noceat; ſi modo (vt dixi) proprio iure, propriáque vocatione iuuetur: Prout ſuprà hoc eodem lib. 3. cap. 15. latius oſtendi, & multorum Authorum authoritate & teſtimonio comprobaui. Idque in terminis noſtris ex omnibus Authoribus ſuperiùs præcitatis, & aliis in propoſito loquentibus (licet non ita dilucidè & diſtinctè explicet) ſolus Pater Ludouicus Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 627. num. 11. fol. 421. & 422. ſic intellexit, vt ex eius diſcurſu ſatis expreſsè apparet, expreſ ſim etiam in ſummario dict. nu. 11. vbi ita (& ſingulariter equidem (reliquit ſcriptum: Qui repræ ſentando perſonam ſuccedit, ſi repræ ſentatus incapax erat tempore mortis, ipſe quoque incapax ſimiliter eſt, & excluditur à maioratu: qui verò vocatus ipſe ſuccedit, vt linea deſcendentium in hoc regno, & proximior in linea collaterali vltimo poſ ſeſ ſori, incapacitas primogenitoris ipſi non nocet, ſi ipſe etiam incapax non ſit. Quod ſingulare eſt (vt dixi) & inter deſcendentes, regulariter atque indiſtinctè acceptum à præfato Authore: inter collaterales autem, reſpectu proximioris dumtaxat vltimo poſ ſeſ ſori, vt vides. In quo etiam cautè res ipſa accipienda erit, ſempérque inſpiciendum, an is, cuius author ſi viueret, in maioratu ſucceſ ſurus non eſ ſet, aut ſuccedere non poſ ſet, proprio iure, propriáque vocatione, aut ſubſtitutione iuuari poſ ſit; ſiue illa ſpecialis ſit, ſiue ex deciſione d l. 40. Tauri, clare ſubintellecta, idque iuxta ea, quæ d. c. 15. ſuprà hoc eodem libro, ex profeſ ſo, latiúſque à me annotata fuere, quæ in propoſito admoneo legenda, atque obſeruanda fore. Alioquin namque & regulariter, filius non poſ ſet reptę ſentare perſonam parentis, qui & ſi viueret, ſucceſ ſurus non eſ ſet, vel ſuccedere non poſ ſet, vel qui excluſus erat, vt in initio huius capitiis dixi, & per Molinam, de Hiſpanorum primogeniis lib. 3. cap. 7. nu. 1. & 2. quem dict. c. 15. latiùs quoque declaraui. Quocirca, inter collaterales, non abſque maximo myſterio propoſuit exemplum patet ipſe Molina dumtaxat in proximiore vltimo poſſeſ ſori, quaſi ille, magis ex proprio iure, propriáque vocatione, atque legis, & inſtitutoris maioratus diſpoſitione, quàm ex perſona alterius ſuccedat. Et ſic clarè innuit, diuerſum ius ſtatuendum in eo, qui vltimo poſ ſeſ ſori proximior non eſ ſet, quamuis eius author proximior futurus eſ ſet, ſi tunc viueret, non tamen in maioratu ob aliquam rationem ſuccedere poſ ſet. Quod ſemper erit intelligendum vt dict. c. 15. remanet declaratum. Et hactenus de articulo præfato, an ſcilicet in materia ſucceſ ſionis per repræ ſentationem, dicatur quis venire ex propria perſona, vel ex perſona alterius, qui (vt vides) tam in terminis iuris communis, quàm in propoſito dict. l. 40. Tauri, dilucidè magis, ſiue aliter, & melius quàm antea eſ ſet, remanet explanatus.

Nunc vero & nouo loco atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, dubium ſingulare, & frequentiſ ſimum, atque difficile admodum, etiam poſt deciſionem dict. l. 40. Taur. eſ ſe in hac materia, vtrum inquam repræ ſentatio locum non habeat, quando in patre, vel auo eius, eius perſonam quis repræ ſentare contendit, ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, hoc eſt, ius aliquod de præ ſenti conſiderabile, certum, firmum, atque inuariabile? An verò ſufficiat, quod in ſpe, aut in poſ ſibilitate ius ſuccedendi haberet, ita quod in futurum, aut veniente die vocationis ſuccedere poſ ſet, imò ſi nunc viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, quamuis eſ ſe potuit, quod nunquam ſuccedendi ius obtineret, ſi vltimus maioratus poſ ſeſ ſor, qui abſque prole deceſ ſit, liberos, aut deſcendentes relinqueret? Et quidem dubium hoc (vt dixi) maximam in ſe continet difficultatem, & ambiguitatem, cui (vt ego arbitror & quoad primogenia noſtra attinet) anſam & occaſionem præ ſtitiſ ſie videntur hi, qui d. l. Taurinam condiderunt, vtpote cum id poſ ſent apertiùs, itáve explicare) vt dubitationi, aut varietati locum non relinquerent, ſed omnem prorſus dubitandi rationem ſubmouerent. Quamuis ipſi (vt ego quoque arbitror) nequaquam excogitauerint id obuenturum, imo mentem & intentionem ſuam ſatis declaratam crediderint, dum eis verbis, conſtitutionem ipſam confecerunt, quæ verè in alium ſenſum adduci, aut expendi non poſ ſunt, quam in eum, in quem Ludouicus Molina eius ſequaces expendunt: quamuis contrariæ partis Authores præpoſterè, & contra legis eiuſdem placitum, ea retorqueant. In primis ergo (vt ad rem accedamus) repræ ſentationi locum non eſ ſe, quando in patre, auo, vel aſcendente, ius ſuccedendi firmiter, ac inuariabiliter radicatum fuit, ita quod certum omnino eſ ſet & eum ſucceſ ſurum, ſi viueret; nec vagam & incertam ſpem, ſiue ſolam poſ ſibilitatem ſuccedendi, hoc eſt in futurum forſan poſ ſe ſuccedere, ſufficere; conſtanter defendit Velazquez Auendañus, in d l. 40. Tauri, gloſ. 7. per totam. Quò loci, verba eiuſdem l. 40. Tauri, ibi: O de aquel a qui en pertenece, ſic arbitratur intelligenda fore, vt procedant dumtaxat, quando primogenitus illius, qui non eſt actualis poſ ſeſ ſor maioratus, ſed tantum habet ius ſuccedendi; relicto filio, viuo patre moriatur: quia tunc ius illud tranſmitteret ad legitimum eius deſcendentem. Et ponit exemplum in nepote mortuo, viuo patre, relicto filio, quia licèt pater eius non eſ ſet actualis poſ ſeſ ſor, ſed auus tantum, tamen quia filius fuit illius, qui certam ſpem succedendi habebat, vt quia mortuo auo ſucceſ ſio ad eum ſpectabat, decedente viuo patre, ad filium eam ſpem tranſmitteret. Voluit namque lex illa (vt ipſi Auendaño placet) in ſucceſ ſione aſcendentium concedere quandam perpetuam ſubrogationem iuris ſuccedendi: quod neceſ ſariò accipiendum eſt, quando primogenitus mortuus, filius eſt illius, ad quem ius ſuccedendi ſpectabat firmiter, quamuis in ſpe: quia tunc licet non ſit pater eius actualis poſ ſeſſor, tamen linea eius, vtpote primogeniti, in nepote continuatur, & repræ ſentatur. Sin verò in patre defuncti ea ſucceſ ſio non fuit radicata, nulla lege (inquit) conceſ ſum eſ ſe nepoti huiuſmodi ius prælationis, nec priuilegium repræ ſentationis, & tandem eadem gloſ. 7. ſic concludit: Et ita ſecure conſtat, neceſ ſarium eſ ſe, quod in patre radicatum fuiſ ſet ius aliquod ſuccedendi de præ ſenti, conſiderabile, certum, firmum & inuariabile, vt verba noſtræ legis, ibi: O de aquel a quien pertenece, proprie valeant verificari. Denique dicit, ex hac reſolutione inferri ad explicationem alterius dubij, examinandi gloſ. 14. eiuſdem l. Tauri 40. vt ſcilicet reprę ſentatio non extendatur vltra fratres, & alios fratrum; cum in reliquis tranſuerſalibus remotioribus non detur ſpes certa, neque firma ſuccedendi, ſed variabilis & vaga: & gloſ. illa 14. ex n. 22. in eodem propoſito firmiter reſidet, atque ex n. 25. vſque ad n. 28. conſtanter ipſum affirmat, & mortuo parente in vita poſ ſeſ ſoris, nullum ius eum tranſmittere ad ſuos descendentes, neque lineam conſtituere, aſ ſerit. Prout ſuprà eum retulimus in illo articulo, vtrum repræſentatio in d. l. Tauri tranſuerſalibus conceſ ſa, vſque in infinitum protrahatur, quo (vt ſuprà vidimus) conſtanter tuetur partem negatiuam, nec protrahi vltra filios fratrum, aſ ſeuerauit.

In idem quoque Auendañi placito fuit & Molinæ, atque ſequacium ſententia improbata; huic parti magis accedit Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 348. par. 2. fol. mihi 42. ibi: Et ſemper diximus, non procedere has deciſiones, & confutauimus pericu oſas extenſiones Molinæ, & Gutierrez, cum Velazquez, & aliis. Latius Author metipſe, in additionibus ad deciſ. 931. par. verſic. 7. concluſ. vbi inquit, quod quicquid dicant Molina, Gutierrez. & alij regnicolæ, nulla admittitur repræ ſentatio, quando tranſuerſalis fundatoris, aut poſ ſeſ ſoris maioratus non deſcendat ex lineis primogenitorum, ſiue vocatorum, ſed in defectum nominatorum admittuntur proximiores. Idcirco aſ ſerit, quod ille proximior erit, qui realiter talis inueniatur tempore delatæ ſucceſ ſionis, etiamſi ex maiori non deſcendat; aliàs quod infinitæ lites, & confuſiones orirentur: & quòd ipſe non videt, qua ratione deſcendens à maiori, poſ ſit eum repræ ſentare, aut ab eo aliquod ius accipere virtute tranſmiſ ſionis, ſi ipſe aſcendens non fuit vocatus, nec de linea vocati, nec vnquam illum ius primogenituræ certum & probabile habuit, ſed ſolum vanam ſpem, & remotiſ ſimam, ſcilicet ſub conditione, ſi deficientibus nominatis, in humanis exiſtat, tanquam proximior. Denique ſubdit, quod non intelligit, quo modo dici poſ ſit proximior tempore delatæ ſucceſ ſionis, qui iam multis ab hinc annis mortuus erat, & ſi ipſe non fuit proximior, nullum ius habuit, ac proinde tranſmittere non potuit, nec vocatus fuit, & per conſequens nec vocati ſunt eius deſcendentes, qui ab ipſo initium ſumunt, nec virtute repræ ſentationis gradus admittetur, quia hæc repræ ſentatio non admittitur niſi in caſibus à iure expreſ ſis & nullibi in iure, nec in feudis admittitur tranſuerſa & remota repræ ſentatio, & nullo iure fundata: Et hactenus Blazius Flores, Luſitani Gamę Additionator, qui tamen (vt vides) licet Velazquez Auendañi ſententiæ accedat, non ita abſolutè, atque indiſtinctè, vt Auendañus loquutus eſt; ſed meritò diſtinguit, an tranſuerſales ſint de lineis nominatorum, aut poſ ſeſ ſorum, & cum ex dictis lineis non deſcendunt, ſed in defectum nominatorum contendunt ſe admittendos, vt proximiores, tunc repræ ſentationem non admittit, & Auendañi ſententiam tuetur. Dicit etiam, quod quicquid dicant Molina, Gutierrez & alij, & quicquid iudicent aliquando Iudices Cancellarium, ſibi videtur hæc vera ſententia & concluſio, & contraria irrationabilis, & falſa, & ex capite. Et quòd certò ſcit, quod in ſupremo Conſilio, & in multis Tribunalibus exteris ſecundum eam iudicatum eſt. Idem quoque tenuit: Blazius ipſe Diaz de Mena in additionibus ad deciſ. 308. in verſiculo, Niſi vnum notandum ex hac deciſione ſe offerret. Et quaſi in neceſ ſariam conſequentiam reſolutionis ſuperioris infert, quod quando in fundatione maioratus, poſt nominatos vocatur consanguineus proximior, non admittitur repræ ſentatio, ſed ille admittetur, qui poſt nominatos, tempore delatæ ſucceſ ſionis proximior fuerit, & excludet descendentes à proximiori & maiori iam mortuo, nec admittetur repræ ſentatio, quia non debet repræ ſentari proximior, qui forſitan ab hinc ducentis annis extiterit, & qui nullum ius primogenituræ habuit, nec aliquod ius certum & firmum, ſed vanam dumtaxat quandam ſpem, de qua curandum non eſt. In quo vltimo, ſicut in ſuperiori decipitur, prout numeris ſequentibus adnotabitur, & lib. 2. harum quotidianarum controuerſiarum iuris, cap. 20. per totum, latiùs oſtenditur, & repreſentationi locum eſ ſe, etiam quando poſt nominatos, aut in eorum defectum vocatur proximior, conſtanter defenditur.

Præterea, & in eodem Auendañi placito fuit, & ipſam concluſionem probauit Alexand. Raud. (quem Auendañus non refert, nec Rauden, ipſe Auendañi mentionem facit) in conſ. 142. n. 125. in fin. & num. 126. inter conſilia vltimarum voluntatum, vol. 2. quò loci animaduertendum erit, Authorem hunc, non ita indiſtinctè loquutum, ſicut Auendañus in locis anteà relatis loquitur; ſic potius rem hanc accipere, prout Blazius Flor. Diaz, in locis nunc relatis, accipit, quod conſtat in verſiculo, Et tunc reſpondeo, Odoardum non fuiſ ſe vocatum. Et in verſiculo, Quare in Odoardo prædefuncto, lineam proximioris non potuiſ ſe initium accipere, certum est. Et in verſiculo, Contrariæ authoritates procedunt, quando præ ſupponitur præcedens vocatio, & demonſtratio perſonæ certæ, prout etiam loquitur Caſtren, in conſ. 164. lib. 2. Ecce vbi Author hic qui repræ ſentationem excludit inter tranſuerſales remotiores, in quorum authore prædefuncto linea proximioris initium non accepit, & in hoc conuenit Auendañi reſolutioni; contrarium ſtatuit, quando præ ſupponeretur vocatio, & demonſtratio certæ perſonæ, hoc eſt, conſtaret aliquem vocatum, & demonſtratum fuiſ ſe, tunc namque, deſcendentes eius admittit & repræ ſentationem concedit, etiamſi in ipſo initium linea non acceperit. Poteſt etiam pro Auendañi ſententia & alio in loco Raudenſis ipſe expendi, in commentariis, inquam, de analogis, lib. 1. cap. 15. n. 274. vbi poſt Baldum, Ancharanum, Aluar. & Brun. contendit, in materia fideicommiſ ſaria ante euentum conditionis prædefunctum, non poſ ſe conſiderari, vt caput lineæ.

