- Minor renuntians cum iuramento hæreditati paternæ, vel maternæ acquiſitæ, vel acquirendæ, non poteſt contra pactum venire, nec etiam abſolutionem obtinere, vt agat contra renuntiationem, quia per iuramentum maior efficitur, lib. 3. d. cap. 2. n. 37.
- Et ibid. num. 38. permulti authores congeruntur in vnum, qui materiam cap. quamuis pactum, de pact. in 6. latiſ ſimè explicarunt.
- A Milite inſtitutus ex fundo, vel alia re particulari certa, non efficitur hæres in vniuerſum, niſi expreſsè conſtet de voluntate militis ſic voluiſ ſe, lib. 3. cap. 17. num. 76.
- Miles ex priuilegio, decedere poteſt pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, ibid. num. 77.
- In militis etiam teſtamento voluntatis coniecturæ, ac legis interpretationes recipiendæ ſunt, ibid num. 80.
- In milite, quare locum non habeat deciſio §. ſi ex fundo, l. 1. ff. de hæred. inſtituend. vbi & Ioannis
- Marci Aquilini ratio nouè improbatur, ibidem num. 81.
- De miſ ſione in poſ ſeſ ſionem ex remedio l. finalis, C. de edicto Diui Adriani tollend. vide lib. 3. cap. 24. per totum.
- Michaelem Graſ ſum, in explicatione quæ ſtionis cuiuſdam ſubſtitutionis vulgaris, & iuris tranſmiſ ſionis deceptum, nouè & manifeſtè oſtenditur, lib. tertio, cap. 13. num. 38.
- Mortis indefinitia mentio, cum fit in legibus, ſtatutis, contractibus, ſententijs, teſtamentis, conceſ ſionibus, & alijs diſpoſitionibus quibuſcunque: vtrum intelligatur de morte naturali, vel de morte ciuili, vel de vtraque: ſiue mortis appellatione ſimpliciter, an veniat mors ciuilis, ſicut naturalis, lib. 3. cap. 12. num. 1.
- Vbi dicitur, dubium hoc intricatum eſ ſe, & varijs, diuerſiſque Doctorum diſtinctionibus, & doctrinis diuiſum.
- Nec hactenus ſatis diſtinctê, aut abſolutê explicatum.
- Quanuis tractatum ab infinitis authoribus, qui præcitantur, ibid. ex num. 2. vſque ad num. 12.
- Mors verbum, quoties profertur in diſpoſitione hominis, nec ſumus certi de mente diſponentis: tunc ſemper debemus intelligere, quod homo velit, & ſe referre videatur ad mortem naturalem, non ciuilem, dict cap 12. num. 11.
- Mortis appellatione ſimpliciter, an veniat mors ciuilis in diſpoſitione quacunque, diſceptam ſuſceptam: difficilem admodum eſ ſe ex ſententia quorumdam, atque etiam ex ſententia authoris, ibid. num. 12.
- Atquè in ea Doctores adeò varios fuiſ ſe, vt quot capita, tot ſententiæ eſ ſe videantur, ib. num. 13.
- Verè namque moderniores in eorum repetitionibus, conſiliis, & deciſionibus, variis modis loquuntur, ibid. num. 14.
- Alij enim communes opiniones, aut communes theoricas impugnant, alij eas ab altis defendunt.
- Alij verò ſuo arbitrio, & diuerſimodè materiam hanc declarant, ibid d. num. 14.
- Nec poteſt dari firma aliqua doctrina, vel adeò generalis theorica proponi, quæ valeat omnibus caſibus æqualiter conuenire.
- Sed potius per regulas præ ſumptiuas duntaxat, iuxta facti occurrentis qualitatem, materia hæc declarari debebit, ibid. num. 15.
- Mortis ciuilis nomen, non eſ ſe legale, quia non ſic iura loquuntur, ſiuè mors ciuilis apud Iureconſultos non reperitur, ſed dicitur nomen imaginarium, ſiue ſic à iuris præceptoribus compoſitum, ibid. num. 16.
- Mortis appellatione, in dubio intelligimus de naturali morte, non de ciuili, ſiue verè, & propriè loquendo, cum de morte mentio fit, ex vi verborum venit tantum vera mors.
- Mors autem ciuilis, ficta eſt, & non vera, ibidem num. 17.
- Moriatur verbum, & verbum deceſ ſerit, non verificatur in morte ciuili, ſed in morte naturali tantum, ibid. num. 18.
- Mortis ciuilis denominationem, quibus rationibus ſiue fundamentis carpiant authores nonnulli, ibid num. 19.
- Mortes duas, naturalem ſcilicet, & ciuilem, non ineptè Doctores conſtituiſ ſe communiter, ibid. num. 20.
- Et ibid. contrarium tenentium rationi præcipuæ reſponſum præbetur.
- Ioannis etiam Bologneti conſideratio in propoſito, ab authore confutatur, num. 21.
- Mortis appellatione (quæ eſt vox analoga) quid contineatur ex ſententia Alexandri Raudenſis, ibid. num. 22.
- Mors ciuilis ex ſententia communi, nunquàm æquiparatur morti naturali, nec è contra naturalis mortui ciuili, niſi in caſibus à iure expreſ ſis, dict. cap. 10. num. 23.
- Contra verò ex ſententia authoris, qui quorundam ſcriptorum authoritate, ipſa etiam veritate, atque iuris ratione adductus, contrarium, & noue, & verè contendit.
- Et concluſionem præfatam, ſiue generalem Doctorum traditionem, aut doctrinam, aliter conficiendam, nec ita indiſtinctè (prout ipſi tradiderunt) procedere poſ ſe arbitratur, vt ibidem num. 24. per totum latiùs adnotatur.
- Mors ciuilis non æquiparatur morti naturali, niſi in caſibus, in quibus eundem omnino operatur effectum quoad caſum de quo agitur, quem mors naturalis, vel quando militat eadem ratio, vel mens diſponentis ſuadet, prout ibid. num. 25. & ſequent. latiùs probatur: & authorum quorundam iu propoſito obſeruationes commendantur.
- Mors ciuilis, in caſibus, in quibus naturali æquiparatur, & è contra naturalis morti ciuili: id quidem non fieri ex neceſ ſitate naturæ, ſiue ex vi verborum, ſed per interpretationem, & veriſimilem diſponentis voluntatem, quam aucupiis verborum neglectis ſequi oportet, ibidem num. 29.
- Mortem ciuilem in conditionibus implendis, minime æquiparari morti naturali ex ſententia communi.
- Cum qua fere omnes ſimpliciter, atque indiſtinctè tranſeunt, nec aliter declarant.
- Ex ſententia tamen authoris, nec id eſ ſe ita abſolutè verum, nec indiſtincte accipi poſ ſe, ſed potius diſtingui debere, vt Ioannes Bolognetus vltra alios vere diſtinxit, ibid. num. 32.
- Mortem ciuilem minime comprehendi ſub generali diſpoſitione loquenti de morte, vbi de morte ciuili ſpecialiter fuit prouiſum.
- Quia ſpecialis illa prouiſio inducit coniecturam euidentem in contrarium, facitque mentionem mortis proprie ac vere accipi, ibid. num. 33.
- Idque multo magis procedit, quando in diſpoſitione expreſ ſum fuerit, de qua morte intelligatur, vel ex aliis in eadem diſpoſitione dictis, aut ſcriptis deprehendi poſsit aperte.
- Tunc namque idem erit obſeruandum, nec aliter hac de re inquirendum, ibidem, num. 34.
- Mors naturalis Monachi profeſ ſi, an expectari debeat, cum maioratui, vel fideicommiſ ſo bona ſubiecta poſ ſidens, religionem ingreditur, atque profitetur, lib. 3. dict. cap. 12. ex num. 35. cum multis ſeq. vſque in finem capitis, vbi latiſ ſime, & cum diſtinctione quamplurimorum caſuum.
- Mortuum eſ ſe aliquem, & ſic non extare, ſiue extare, & non poſ ſe ſuccedere, paria ſunt, lib. 3. cap. 15. num. 46.
- Pro mortuo reputatur incapax ibidem, numero 47.
- Monachum, tunc pro mortuo haberi, cum ingreditur Monaſterium incapax, tam in particulari, quam in communi & vniuerſali, aliàs ſecus, idque quoad effectus nonnullos, lib. 3. cap. 12. num. 10.
- Monachos, Religioſos, Moniales aut Monaſteria, expreſ ſim, atque de iure & valide à ſucceſ ſione maioratum excludi poſ ſe.
- Idque ex communi & vera ſententia, quæ ſolida & veriſ ſima ratione innititur, vt, ibid. num. 36. adnotatur.
- Et fundamenta eorum, qui opinati ſunt, Monaſterium, & Monachos à ſucceſ ſione excludi non poſ ſe, optime dilui per Menochium, & alios, qui præcitamur, ibid. num. 37.
- Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria, ad fideicommiſ ſi, vel maioratus ſucceſ ſionem, valide & mero iure inuitari poſ ſe, atque in eorum ſucceſ ſione ordinem & formam ab inſtitutore præ ſcriptam, obſeruandam omino.
- Idque procedere, ſiue ex Regia facultate, ſiue ex legibus Regni magoratus fiat.
- Siue maioratus ex bonis patrimonialibus ſolum conſiſtat, ſiue ei dignitas, vel iuriſdictio annexa ſit, ibid. num. 38. 39 & 40.
- Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria excludi à maioratus ſucceſ ſione, non ſolum quando de eorum excluſione apparet expreſ ſe; ſed etiam cum ex euidentibus, aut multum vrgentibus coniecturis id conſtat, vel conſtare poteſt, ibid. n. 41.
- Monachos, Religioſos, Moniales, & Monaſteria à ſucceſ ſione maioratus aut meliorationis ex tertia bonorum portione, atque ex legum Regiarum facultate inſtituti, excludi non poſ ſe à parentibus, prout, ibid, num. 44. obſeruatur, atque dilucide magis, ſiue melius quam cæteri fecerint, explanatur.
- Monachus, aut Monaſterium, etiam cum in dubio verſamut, nec de excluſione apparet in diſpoſitione, non ſuccedit in maioratu, cui annexa eſt dignitas, ſeu iuriſdictio, ſed ſtatim facta profeſ ſione ſequens admittitur, qui de iure admitti debet.
- Idque ex communi & vera ſententia, cui omnes accedunt, ib. n. 41.
- Solus Auendañus diſ ſentit, nec hoc etiam caſu Monaſterium, Monachumve excludit, ibidem num. 52.
- Sed eius ſententiam author improbat, & præcipuo fundamento, quo adductus eſt, ſatisfacit ibid. num. 53.
- Monachum, aut Monaſterium, etiam cum de excluſione non apparet, nec maioratui annexa eſt dignitas, vel iuriſdictio, non ſuccedere in in maioratu, quoties familiæ ſuæ, aut agnationis, vel cognationis conſeruationi inſtitutor præcepit.
- Vel arma & nomen ſucceſ ſores deferre iuſ ſit.
- Aliudve ſimile expreſ ſit, ibidem numero 54. & ſeq.
- Monachus etiam ſi profeſ ſus ſit in Monaſterio bonorum capaci in communi, quoad ſuccedendum in maioratu, mortuus cenſeri debet.
- Cum non poſ ſit ipſe memoriam familiæ inſtitutoris neque agnationem, ſeu cognationem, atque ſplendorem conſeruare.
- Imo eius ſucceſ ſione ſupprimere, & abolere, vis eſt.
- Nec etiam poteſt arma, & nomen inſtitutoris deferre.
- Sicut nec iuriſdictionem exercere, aut Dignitatem Ducatus Comitatus, ſeu Marchionatus habere.
- Idcirco ſequens in gradu ſtatim admitti debet, ac ſi Monachus naturaliter mortuus fuiſ ſet, ibid. num. 55. per totum.
- Monachus, aut Monaſterium ſuccedit in maioratu, ex bonis tantum patrimonialibus inſtituto, & cui dignitas, aut iurisdictio annexa non eſt, nec etiam de familiæ, agnationis, cognationis, memoriæve inſtitutoris conſeruatione, ſiue nominis, aut armorum delatione ſpecialiter actum.
- Idque ex communi ſententia, & pro vita naturali Monachi duntaxat, ibid. n. 56.
- Contra vero ex ſententia authoris, qui nouiter, vere tamen, & ratione ſubſiſtente (vt putat) intendit contrarium tueri, oſtendereque, naturæ & conditioni maioratus, ſeu primogenij cuiuſcunque, menti etiam, & intentioni primogenia inſtituentium, nihil magis repugnans dici poſ ſe.
- Idcirco nec pro vira Monachi ſucceſ ſionem Monaſterio deferendam, ib. n, 57.
- Monachorum ſucceſ ſiones in primogenijs & maioratibus, credendum eſ ſe in dubio, quod inſtitutores abhorreant, & quod eas prohibuiſſent, ſi eum euentum cogitaſ ſent, ibidem num. 59.
- Eamque coniecturam & præ ſumptam voluntatem ſeruandam eſ ſe, & pro expreſ ſa habendam, ibid. num. 60. & vide numeris ſeq. vſque ad num. 64.
- Monachorum, aut Monaſteriorum ſucceſ ſionem in Hiſponorum primogenijs, ſeu maioratibus, ipſorum naturæ, & fini, & præ ſumptæ inſtituentium voluntati repugnare, fateri expreſ ſe Ludouicum Molinam, vt ibidem num. 64. adnotatur.
- Monachorum, ſeu Monaſteriorum ſucceſ ſionem in primogenijs, & præ ſumptæ inſtituentium ea voluntati, atque ipſorum maioratuum rationi & naturæ repugnare; clare etiam obſeruaſ ſe Pelaez à Mieres & huiuſce articuli difficultatem agnouiſ ſe, vt ibidem numero 66. adnotatur.
- Vbi & mens, & intentio, varietas etiam eiuſdem authoris, melius detegitur, & oſtenditur, quàm antea fuiſ ſet.
- Monachos, & Monaſteria, ad primogeniorum, ſeu maioratuum ſucceſ ſionem admitti non debere, validiſ ſima ratione comprobatur, ibid. num. 78. & ſeq.
- Monachi, aut Monaſterij in primogenijs. aut maioratibus ſucceſ ſioni, non ſuffragari deciſionem text. in §. Cornelio fœlici. l. Statius Florus, ff. de iure fiſci, nec eiuſdem deciſionem, aut rationem, primogenijs Hiſpanorum conuenire eleganter & melius quàm antea fuiſ ſet obſeruatum, ibid. num. 82. & 88.
- Monaſterium bonorum in communi, etiam incapax, certum eſ ſe, & abſque controuerſia, quod in maioratu non ſuccedat, ibid. num. 83.
- Dubitari tamen communiter, & in controuerſiam excitari, an eo caſu, ſtatim facta proſeſ ſione admittendus ſit ſequens in gradu, vel is, qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione admitti debet: an vero expectanda ſit mors naturalis Monachi profeſ ſi, ib. n. 84.
- Et quidem in fideicommiſ ſis, quam plurimi arbitrantur, mortem naturalem expectandam eſ ſe, nec antea cedere diem fideicommiſ ſi, prout ib. præcitantur num. 85.
- Ipſi autem, inde & quaſi in neceſ ſariam conſequentiam eius opinionis ſtatuunt, interim dum profeſ ſus, & fideicommiſ ſo grauatus decedit, penes eius hæredes ab inteſtato, aut ex teſtamento, bona ipſa manere, vt ibidem. num. 86. oſtenditur, & eorum fundamenta adducuntur, vſque ad num. 93.
- Monaſterium ſucceſ ſionis incapax, etiam in communi, ſi poſ ſeſ ſor maioratus ingrediatur, ſtatim facta profeſ ſione ad ſucceſ ſionem admitti ſequentem vocatum, eumve, qui ex inſtitutoris. vel ex legis diſpoſitione admitti debet, nec Monachi mortem naturalem expectandam, ibid. num. 93.
- Imo eo caſu l. 45. Tauri remedium poſ ſeſ ſorium competere, quamuis lex illa non veniat ad decidendum hoc dubium principaliter, nec illud decidat. vt ibid. adnotatur num. 94.
- In fideicommiſ ſis quinque idem ſtatuiſ ſe, & fideicommiſ ſum ſtatim reſtituendum eſ ſe non expectata morte naturali Monachi, tenuiſ ſe authores quamplures, qui præcitantur, ibidem, num. 95.
- Eorundem verò, pro hac communi & vera ſententia, plura fundamenta expendi poſ ſent.
- Omnia tamen principaliter in vnum tendunt, ad illúdque reduci debent, ibid. num. 96.
- Monaſterium incapax bonorum, etiam in communi, profeſ ſus omnino pro mortuo habetur, ſicut ſi verè mortuus fuiſ ſet. ibid. num. 97.
- Et mors iſta ciuilis quoad effectum fideicommiſ ſi, & bona ipſa, eundem effectum operatur, quem mors naturalis, & ſic de illa iudicatur idem, quod de morte naturali, ibid. num. 98.
- Vnde ſubſtitutis, vel ſequentibus vocatis, ſtatim aperiri debet via ſucceſ ſionis, ac ſi monachus verè, & naturaliter fuiſ ſet mortuus, ibid. n. 99.
- Nam etſi mors naturalis expectaretur, id nec monaſterio, nec monacho prodeſ ſet, vtpote, cum acquirendi bona ſint incapaces omnino, ibid. num. 100.
- Monachum quem ante profeſ ſionem non dici, & idcirco in omnibus caſibus proximitatem non eſ ſe conſiderandam tempore ingreſ ſus religionis, ſed tempore profeſ ſionis, ibid. num. 104 & & num. 102. & 105.
- Monaſterium ingredi volens, & in maioratum poſſidens, quod eiuſdem renuntiationem faciat: ſanum eſ ſe, & rectum conſilium ex ſententia Pelaez à Mieres.
- Circa quam latiùs inſiſtit author ex num. 106. cum ſeq. vbi rem hanc dilucidè, & abſolutè magis quàm hactenus factum eſ ſet, explicatam relinquit: & vide num. 116. vbi eiuſdem Pelaez conſilium verum eſ ſe, & de iure procedere obſeruatur.
- Mulieres maximè minores, ſemper contra propria commoda laborare videntur, lib. 3. cap. 2. n. 33.
- Mulier in rebus dotalibus extantibus, indiſtinctè præfertur omnibus creditoribus, etiam hypothecas expreſ ſas anteriores habentibus.
- Idque procedit etiam, quando mulier vendicaret rem perutilem vendicationem in ſubſidium, quia maritus non eſt ſoluendo, & res fuerunt datæ æ ſtimatæ ea æ ſtimatione, quæ faciat emptionem, lib, 3. cap. 4. num. 28. & 29.
- Mulier pro ſua dote, an præferatur expreſ ſ æ hypothecæ poſteriori, de qua in l. licet, C. qui potiores in pignore: & in l. 30. tit. 13. part. 5. Ac etiam habenti priorem tacitam ratione mutui ad refectionem, lib. 3. cap. 8. num. 27.
- Mutuans in refectionem domus, vel nauis, ſeu alterius rei, vtrum acquirat hypothecam ſuper ipſa re, in cuius refectione pecunia conſumpta eſt: negari non poſ ſe, quin dubium ſit de iure communi, lib. 3. cap. 8. num. 1.
- Sunt namque in hoc diuerſ æ, & contrariæ ſententiæ, & reſponderi poteſt ad iura, quibus hypotheca concedi videtur, ibid num. 2.
- De iure tamen huius Regni, dubium præfatum ſublatum eſt, atque in l. 26. tit. 13. partita 5. expreſsè deciſum, quod is qui mutuauit ad fabricandam domum, vel nauem, vel aliam rem, vel ad eam reficiendam, habeat in tali re tacitam hypothecam, ibid. num. 3.
- Ius etiam prælationis ex eadem hypotheca conſequatur, ibid. num. 4 & vide num. 5. & 6.
- Cum mutuatur pecunia ad domum, vel nauem conſtruendam de nouo. vtrum tacita contrahatur hypotheca, & ſi nihil dictum ſit, ibid. n 6. & 7.
- Mutuans pecuniam ad emptionem alicuius rei, & expreſ ſim adiiciens, quod ea pecunia mutuo datur ad ipſius rei emptionem, ſi in eam conuertatur, habet in actione perſonali priuilegium prælationis, non verò habet tacitam hypothecam, niſi dictum fuerit, quod res empta expreſsè ſit pro mutuatæ pecuniæ ſolutione obligata, vel hypothecæ ſubiecta, lib. 3 d. cap. 8. num. 21.
- Idque iuxta veriorem, & communiorem Scribentium omnium ſententiam. ibid. num. 22.
- Sed alij tenent contra, vt ibid. adnotatur num. 23. & num. ſeq. referuntur.
- Eorúmque præcipuo fundamento reſpondetur, & ſententiam communem poſt legem partitæ neceſ ſariò ſeruandam, concludenter oſtenditur, ibid num. 24. & duobus ſeqq.

- N.

- NAturalia accidentalia ſiue (vt alij dicunt) adminicula, & qualitates contractuum, licet poſ ſint partium conuentione tolli, & mutari: tamen contra ſubſtantialia, vel naturalia intrinſeca contractus pactum initum nullo iure valet, nec ex eo nulla naſcitur obligatio, lib. 3. cap. 6. num. 64.
- Neothericorum contra rationem communem ad text. in §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligat. obſtaculum quoddam diluitur, lib. 3. cap. 14. n. 13.
- Negans ſe poſ ſidere, ſi de mendacio conuincatur, priuatur poſ ſeſ ſione, & transfertur in aduerſarium ſine aliqua traditione.
- Sed ius proprietatis ſaluum remanet neganti, ſic vt ſuper illa agere poſ ſit, lib. 3. cap. 18. num. 1. & 2.
- Negans ſe poſ ſidere, quare poſ ſeſ ſione priuetur, ibid. num. 3.
- Negans ſe poſ ſidere, & de mendacio poſtea conuictus, vt poſ ſeſ ſione priuetur, nonnulla interuenire neceſ ſe eſt, quæ ibid. n. 4. & ſeq. remiſ ſiuè traduntur: & l. fin. ff. de rei vendicat. materia exornatur.
- Negans narrata, prout narrantur, nec videtur præcisè negare. nec præcisè confiteri, ibid. num. 8. Negans, vt incurrat pœnam 1. fin. ff. de rei vendicatione; neceſ ſe eſt, quod ſpecificè, non autem vniuerſaliter ſub inuolucro verborum negauerit, ibid. num. 9.
- Negatione facta in terminis d. l. fin. ff. de rei vendicatione: qualiter actor debeat experiri, ibid. num. 10.
- Negans, vt incurrat pœnam dictæ conſtitutionis, neceſ ſe eſt, vt actor petat, reum pœna negationis puniri, quoniam illo non inſtante, pœna non committitur, ibid. num. 11.
- Negans in omnibus caſibus, in quibus non incurrit pœnam dictæ l. finalis, eo quod ſimul non interueniunt multa, quæ ad incurrendam eam pœnam neceſ ſaria ſunt: ſaltim in hoc punitur, vt teneatur ad omnia damna, & expenſas, quæ agens petitorio paſ ſus fuerit ob talem negationem, prout ibid. n. 12. declaratur.
- Negans ſe poſ ſidere, non priuatur poſ ſeſ ſione, niſi actor aſ ſumpſerit in ſe onus probandi poſ ſeſſionem ſuam, etiamſi conſtaret reum poſ ſidere, antequam actor probaſ ſet, ibid. n 13.
- Negans rem habere, quem exhibere rogatur, ſi non conſtet ad eum perueniſ ſe, vtrum poſ ſit iure negare, & eius aſ ſertioni iuratæ credatur, tam ſi extet. quàm ſi non extet ſuſpicio. rem ad eum perueniſ ſe, vel ſi ipſe fateatur rem perueniſ ſe, ſed dicat amiſiſ ſe eam, ibid. n. 14.
- Negans in omnibus caſibus, in quibus punitur, ita demum id fit, ſi dolo, & ſcienter facta fuerit negatio, vel in fraudem, ibid. n. 17.
- Negans fideiuſ ſor. ſe fideiuſ ſiſ ſe, vtrum perdat excuſ ſionis beneficium, ibid n. 18.
- Vbi & quid de hærede negante rem hæreditariam eſ ſe, num. 19.
- Et denegante ſe poſ ſidere rem iure pignoris, vel rem eſ ſe debitoris, cum ab alio creditore conuenitur, ibid. num. 20.
- Neptis ex filio primogenito præmortuo ſecundogenitum excludit, & ſic præfertur patruo, etiam Maſculo, ídque in Regno, & in ſucceſ ſione maioratus cuiuslibet, lib. 3. cap. 19 num. 148.
- Niſi ex inſtitutoris diſpoſitione, fœminæ ſint propter Maſculos, etiam remotioris lineæ, & gradus excluſ æ, tunc namque neptis à patruo excluditur, ibid. num. 149.
- Quod ſi fœminæ admittuntur in defectum maſculorum eiuſdem lineæ, & gradus, tunc neptis repræ ſentatio non excluditur, ibidem, numero 150.
- Nepos inſtitutoris ex filio mortuo ante maioratus inſtitutionem, an patruum excludat, lib. 3. c. 19. num. 196.
- Et quod excludat ex præ ſumpta inſtitutoris maioratus voluntate in caſu ibi propoſito, non verò ex iure tranſmiſ ſionis, aut repræ ſentationis, ex ſententia Auendañi. quam & author ſequitur.
- Sed vnum nouum, & ſingulare circa eam excogitat ibid. n. 197. & 198.
- Nepos quando non erat natus tempore mortis teſtatoris, an intret in locum patris, tam in fideicommiſ ſis de iure communi, quàm in Hiſpanorum primogeniis poſt deciſionem l. 40. Tauri, lib. 3. c. 19. n. 208. & 209.
- Nicolaum Bellonium, non ſine myſterio dixiſ ſe, inſtitutum in re certa, ex legis benignitate remanete hæredem inſolidum detracta mentione rei, nec de præ ſumpta ſiue tacita teſtatoris voluntate aliquod verbum ſcripſiſ ſe, lib. 3. c. 17. num. 34.
- Nummularios, & argentarios, publicas olim reputatas fuiſ ſe perſonæ, publicúm que officium aut miniſterium quodammodo obtinere, atque exercere, dici ſolitum.
- Mentias etiam in foro cum ærario habuiſ ſe.
- Et apud eos emptiones, venditiones, permutationes, & alios contractus fieri, item & inſtrumenta, vt hodie apud tabelliones fiunt.
- Idcirco eorum officium in Republica valde neceſſarium & vtile fuiſ ſe, & omnibus ordinibus gratioſum, lib. 3. cap. 16. n. 57. 58. 59. & 60.
- Apud nummularios, & campſores, vel pro fœnore, vel pro cuſtodia frequentius deponi, ibid. n. 62.

- O.

- OBligationum omnium materia, potiſ ſimum ab æquitatis conſideratione, dependet, lib. 3. c. 3. n. 100.
- Obligatus ad impetrandum licentiam ad faciendum maioratum, vel ad extrahendum aliquam rem à maioratu, tenetur oſtendere obnixæ, ſe omnia feciſ ſe, quæ pertinent ad impetrationem facultatis regiæ, & quod tales licentias petiuit, & cætera neceſ ſaria fecit, lib. 3. cap. 7. num. 22.
- Nec diſtingui debet inter facile, & difficile, aut inter conſuetudinem, vel deſ ſuetudinem concedendi, vel non concedendi, quicquid alij authores, ſed malè quidem diſtinguant, ibid. n. 23.
- Et text. in l. 3. §. quid ergo, ff. de contrario iudicio tutelæ, optimè in id ponderatus, ibid. n. 24.
- Omiſ ſum, tunc dici in diſpoſitione iuris communis relictum, quando nihil fuit omnino à lege noua, ſiue ſtatuto determinatum, lib. 3. cap. 17. num. 133.

- P.

- PAulum Pariſium in conſil. 67. lib. 3. coaceruando materiam tituli, ſi quis alius teſtar. prohib. vel coëg. & latè, & doctè loquutum, lib. 3. cap. 1. num. 3.
- Paulum Pariſium in conſ. 22. num. 9. vol. 3. probare contrarium eius, quod Georgius Cabedus intendit, lib. 3. cap. 12. num. 77.
- Pauli Caſtrenſis deciſioni, egregiè reſpondiſ ſe Decium, lib. 3. cap. 1. ex n. 191.
- Et ideò authorem eidem non reſpondere, ibidem, num. 192.
- Pauli Caſtrenſis conſultatio, & ſententia refertur, & concludenti ratione confutatur, lib. 3. cap. 7. num. 26.
- Paulum Leonium deceptum in materia cap. 13. huius libri 3. & nouiter, & verè probatur, ibidem, num. 21.
- Pauli Leonij reſolutionis nota adiicitur per authorem, ibid. num. 35.
- Patronus ob non confectum inuentarium, legitimam non amittit, lib. 3. cap. 5. num. 5.
- Pactum ſuper hæreditate patris, ſeu alterius tertij viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, vſque adeò inualidum de iure, vt nec iuramento firmetur, lib. 3. cap. 9. num. 2.
- Quia improbum eſt, impium, & turpe, & contra bonos mores, ibid num. 2. vtpote, cum iniquum ſit, quod tertio viuente. ac ignorante, alij de bonis ſuis paciſcantur, & conueniant, & contra, aut præter domini voluntatem pacta inire præſumant, ibid. num. 4.
- Solicitudóque verſatur in hoc omnimodo inhoneſta, & illaudabilis, ibid. num. 5.
- Pactum de hæreditate tertij certo modo habenda, vel diuidenda, vt valeat, neceſ ſarium eſt, quod eiuſdem conſenſu & voluntate fiat: imò non ſufficit, quod ipſius voluntas, & conſenſus à principio accedat, ſed in ea vſque ad mortem perſeuerare requiritur, lib. 3. dict. cap. 9. num. 6.
- Aliàs pacta iſta etiam iurata, niſi patre, aut tertio in eodem conſenſu ſemper perſeuerante, effectum nullum habebit, eod. num. 6.
- Pactum de hæreditate patris, vel alterius cuiuſque viuentis. certo modo habenda, vel diuidenda, improbum eſ ſe, & ſine effectu, quanuis eidem iuramentum acceſ ſerit, ac etiam poſt deciſionem cap. quanuis pactum, de pactis in 6.
- Quoniam ille textus duntaxat confirmat pactum abſolutè negatiuum de non ſuccedendo, non verò ſi extendit ad pacta de ſuccedendo, aut de hæreditate patentum certo modo diuidenda inter fratres inita, ibid. n. 7.
- Pactum de hæreditate viuentis improbum eſ ſe, & ſine effectu, etiamſi filij, aut cognati de hæreditate viuentis patris, aut cognati paciſcerentur eo modo, quo erant ad hæreditatem venturi, & ſic vt æqualibus portionibus, & non aliter ſuccederent, ibid. num. 8.
- Quia non modus paciſcendi, ſed pactio ipſa eſt reprobata, ibid. num. 9.
- Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue de hæreditate patris viuentis certo modo habenda, vel diuidenda, hodie iure noſtro regio non eſ ſe validum, niſi in vno caſu, nec corrigi ius commune ex conſtitutione legis Taurinæ, prout ibidem, num 10. Latiùs adnotatur, & Ferdin. Vazq. Mencha. noua conſideratio, noue etiam declaratur.
- Pactum de hæreditate patris certo modo diuidenda, ſiue renunciatio de conſenſu patris per fratres ſi fiat, quod valeat reuocabiliter tamen.
- Et conſequenter, vt tale pactum, cùm primum pater ipſe, cuius de ſucceſ ſione agebatur, cœpit pœnitere, & conſenſum præ ſtitum reuocare, ſtatim euaneſcat.
- Idque ex ſententia Baldi, quæ magis communiter approbatur, & belliſ ſimè comprobatur.
- Et contraria opinio Didaci de Couar. ſic explicatur, vt in effectu oſtendatur, eundem authorem in ſententiam Baldi magis ſe inclinare, quod alij authores non ſic animaduertunt, ibidem, num. 11.
- Ac denique pro eadem Baldi doctrina Rotæ deciſi., in terminis adducitur, ibid. num. 12.
- Et Vincentij Mancini Tyburtini aduerſus deciſionem Rotæ dubium excitatum, ſiue ſententia eiuſdem, concludenter, & noue diluitur, ibid. num. 13. & vide num. 14.
- Pactum mutuæ ſucceſ ſionis, à pacto de hæreditate viuentis certo modo diuidenda, longè diſtare oſtenditur, ibid. num. 14.
- Pactum de hæreditate patris adhuc viuentis, etiam ſi valide inter filios fiat, adhuc tamen propter enormen, aut enormiſ ſimam læ ſionem, filiis eiſdem vigintiquinque annorum minoribus ſuccurrendum: prout lib. 3. dicto cap. 9. n. 17. obſeruatur.
- Pactum de hæreditate viuentis, ſimpliciter eſ ſe reprobatum à iure Canonico.
- Et propterea nullam inducere obligationem, neque etiam naturalem, ibid. num. 18. & 19.
- Pactum de certo modo ſuccedendo, etiam ſi ipſi paciſcentes velint, adhuc non producere vllam obligationem poſ ſe contrahi, ibid. num. 20.
- Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue hæreditate viuentis diuidenda, eſ ſe contra ius diuinum, & contra bonos mores naturales, & nutrire peccatum, ibid. num. 21.
- Pactum de certo modo ſuccedendo, ſiue hæreditate viuentis diuidenda, improbatum fuiſ ſe pluribus rationibus, quæ recenſentur, ibidem, numero 22.
- Pactum ſuper bonis & hæreditate viuentis initum, nec in conſcientia obligare: prout, ibid. num. 23. & 24. melius quam antea fuiſ ſet, demonſtratur.
- Pater & filius ſunt in primo gradu inter ſe, lib. 3. cap. 15. n. 50.
- Patruum inhabilitatem in materia fideicommiſ ſaria, filiis non ſolere, nec debere nocere, ibidem, num. 54.
- Patrueles plures, ſiue conſobrini, quando tractant inter ſe ſuccedere alteri patrueli, ſiue conſobrino, an ſucceſ ſio fiat in ſtirpes, vel in capita? lib. 3. cap. 19. num. 84.
- Vbi quod fiat in ſtirpes ex ſententia Baldi.
- Contra ex ſententia aliorum, quos author ibidem ſequitur.
- Patruus in ſucceſ ſione conſobri præfertur fratribus patruelibus, vt ibid. explicatur, num. 85. & exemplum ponitur.
- Patrui & nepotis quæ ſtionem, difficilem admodum, atque in extricabilem, reputatam communiter, nepotis tamen cauſam aduerſus patruum, fere apud omnes nationes & gentes, quoad fideicommiſ ſi perpetui, & maioratus ſucceſ ſionem, potiorem ſemper fuiſ ſe, lib. 3. capite 19. num. 104.
- Et in Hiſpania, lege regia 40. Tauri edita, præualuiſ ſe, nec habuiſ ſe legis eiuſdem conditores in conſideratione nonnulla, quæ iuri nepotis impedimentum & obſtaculum præ ſtare videbantur, vt ibidem numero 105. meliùs quam antea fuiſ ſet, oſtenditur.
- Et eiuſdem legis Tauri vera decidendi ratio aſ ſignatur, & Didaci Couar. & Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito approbantur, ibid. num. 106. & vide num. 107. & 108. vbi circa eandem. l. Tauri 40. alia adnotantur.
- Perſuaſiones multæ arguunt dolum, lib. 3. cap. 1. num. 106.
- Perſuaſio nimia, aut immodica habet vim doli, ibid. n. 107.
- Et eſt plus quam violenta compulſio, ibidem, numero 108.
- Perſuaſio nimia filij inducentis parentem, vt reuocet maioratum antea factum, habetur loco compulſionis & coactionis, maxime ſi pater ſit valde ſenex, ibid. num. 112. & vide num. 113. vbi expenduntur iura nonnulla ad probandum, quod perſuaſio nimia & violenta æquiparantur.
- Alia de perſuaſione vide infra, verbo preces, perplexitas ſiue repugnantia diſ ſolui & remoueri debet in teſtamentis, quando poteſt aliquo modo fieri, maxime ad diſpoſitionem vltimam conſeruandam, lib. 3. capite 10. num. 19.
- Et ita ſemper interpretatio fieri debet, quoties aliàs diſpoſitio corrueret, vel non poſ ſet ad eum modum reduci, quem teſtator deſiderauit, ibid. numero 20.
- Perplexitas diſ ſoluenda eſt ſecundum veriſimilem mentem teſtatoris, ibid. num. 22.
- Perplexitas ſolet vitiare diſpoſitionem, quando nullo probabili modo poteſt diſ ſolui, ſecus autem ſi diſ ſolui poſ ſit aliquo modo, ibidem, numero 23.
- Perplexitas impoſ ſibilitas, inſtitutiones, & legata vitiare ſoler, lib. 3. cap. 17. num. 18.
- Petri Auguſt. Morlæ ad l. 2. tit. 2. de las conditiones generales, lib. 9. nouæ collect. regiæ declaratio quædam, nouiter, Vere tamen, & concludenter confutata, lib. 3 cap. 3. num. 46. & vide latiùs ex num. 59. cum ſeq.
- Petri Surdi, deciſione 316. num. 16. traditio quædam (ad quam nullus hactenus animaduertit) & nouiter, & vere improbatur, lib. 3. cap. 5. num. 58.
- Petri Surdi conſilium 90. lib. 1. excellens eſ ſe, & ſingulare in materia cap. 12. huius libri 3. ibid. num. 4.
- Petri de Barboſa in propoſito materiæ cap. 8. huius lib. 3. obſeruationes duæ (ad quas nullus hactenus animaduertit) ſic dilucide enucleatæ, vt communi & receptæ ſententiæ nuſquam valeant refragari, lib. 3. d. cap. 8. num. 14.
- Petri de Barboſa viri eruditiſ ſimi reſolutio in materia, cap. 16 huius lib. 3. nouiter & concludenter conuicta, ibid. num. 32.
- Petri de Salazar conſideratio in propoſito. §. Augerius. l. qui Romæ. ff. de verbo. obligat. noue expenditur, & probatur, lib. 3. cap. 14. num. 17.
- Petri Salazar contra Ludouicum Molinam obſeruationes nonnullæ, nouiter carpiuntur, lib. 3. cap. 19. num. 102.
- Petri Salazaris in iuris patronatibus, anniuerſariis, & Capellaniis, aduerſus Ludouicum Molinam opinio noua, nouiter & vere, atque vel vno tantum verbo, concludenter conuicta, ibidem, num. 276.
- Petri de Peralta obſeruatio quædam in materia. §. ſi ex fundo. l. primæ. ff. de hæred. inſtit. expenditur, & ab authore probatur, lib. 3. cap. 17. numero 13.
- Petri de Peralta traditio, quod textus in dicto §. ſi ex fundo in fictione potius, quàm in præ ſumptione fundatur, probatur ibidem, num. 28. & ſeqq.
- Petrus de Peralta, authori ſemper eruditiſ ſimus, lib. 3. cap. 19. num. 295.
- Pelaez à Mieres, nec ex propoſito, nec in tranſitu voluiſ ſe id, ad quod per Ioannem Gutierrez præcitatur, nouiter conſideratum, atque detectum ab authore, lib. 3. cap. 11. n. 9.
- Pelaez à Mieres, malè citatum per Auendañum, nouiter & vere conſideratum, ibidem numero 10.
- Pelaez à Mieres ſententia, ſic explicatur, vt & l. 27. Tauri conſtitutioni conueniat, nec dictis ab eo ipſo repugnet, lib. 3. cap. 12. num. 46.
- Pelaez à Mieres in articulo illo, an Monachis, ſeu Monaſteriis primogeniorum, ſucceſ ſio conueniat ſententia profertur, intentio etiam & mens detegitur eiuſdem, atque etiam varietas oſtenditur, ibid. num. 66.
- Pelaez à Mieres conſideratio expenditur, ibidem, num. 79.
- Pelaez à Mieres diſtinctio noua in articulo illo, an Monachus, ſeu Monaſterium in maioratu ſuccedere poſ ſit (ad quam ex recentioribus nullus hactenus animaduertit) noue etiam, & vere confutata per authorem, ibid. num. 81.
- Pelaez à Mieres in eadem materia conſilium, verum eſ ſe, & de iure procedere, ibidem, num. 106. & 116.
- Pelaez à Mieres reſolutio, atque in propoſito eorum, quæ cap. 15. huius lib. 3. tractantur, obſeruatio quædam ponderatur, quæ intentionem authoris non mediocriter iuuat, & ab adnotata, ſingulariter confirmat, lib. 3. dict. capite 15. num. 16.
- Pelaez à Mieres ad l. 40. Tau reſtrictio quædam improbatur, lib. 3. cap. 19. num. 304.
