- 119 Et in hoc dubio triplicem ſententiam refert pater Thomas Sanchez, & inter eas probabiliorem putat ſecundam, preces, inquam, importunas cum metu reuerentiali, matrimonium & alios contractus quoſcumque reſcindere, aliàs autem metu reuerentiali deficiente, preces ſolas etiam importunas, perſuaſionémve etiam nimiam, non ſufficere, niſi cum illis dolus adiunctus fuerit.
- 120 In quo prædictus Author refragatur directè quamplurimis Scribentibus, qui in caſibus prædictis, precibus ſolis importunis, perſuaſionibúſve aſ ſiduis contenti ſunt, nec aliud vltra requirunt. Imò & iidemmet Authores in hac materia ſibi non conſtant; nam dum talem metum requirunt, qui in conſtantem etiam virum potuerit, & debuerit cadere, ſupponunt contrarium eius, quod anteà dicunt, & ſic preces ſolas, aut perſuaſiones importunas non ſufficere.
- 121 Quapropter, vt Author diſtinctè magis explicaret hæc, ad quæ nullus hactenus animaduertit, ſequentia neceſ ſariò conſtituenda duxit.
- 122 Inprimis, perſuaſionibus, aut etiam precibus (modò ab illis dolus abſit fraus & calliditas) licitè quemque poſ ſe amicum, vel coniunctum inducere, vt eum inſtituat, vel vt aliquo modo in fauorem eius disponat, licitéque vtilitatem ſuam procurare quemcunque, & vide infrà, numer. 176.
- 123 Et verè in illis nullus dolus, nullaque fraus eſt, & ob id non ſine ratione admittuntur.
- 124 Illæque dumtaxat damnantur, quæ importunæ ſunt, & propter earum frequentiam nimiæ, aut immodicæ.
- 125 Preces importunæ dicuntur illæ, quæ ſunt instantiſ ſimæ, & ſ æpiùs repetitæ, atque inculcatæ.
- 126 Secundò conſtituit ipſemet Author, negari non poſ ſe, quin preces importunæ aliquo modo cogere videantur, aut verè genus quoddam violentiæ contineant.
- 127 Imo coactionem ipſam, compulſionem, aut violentiam excedere, docuit text. in l. 1. in verſ. perſuadere, ff. de ſeruo corrupto.
- 128 Et ſuaſione inductum inuito æquiparari, dixit text. in l. 5. C. de apoſtatis, quæ duo iura fortiter adſtringunt, vt notatur hîc.
- 129 Nec id abſque ratione procedit, cùm verè is etiam vir, qui metu (qualiſcunque ille ſit) miníſve, aut alia de cauſa ſimili impelli non poſ ſet, importunis precibus, immodicíſve perſuaſionibus affectus, in id fortè adducatur, in quod, ſuaſionibus aut precibus non interuenientibus, nullo modo allici poſ ſet.
- 130 Quod maximè procedit, ſi à coniuncto, vel conſanguineo preces, perſuaſionéſve inferantur, vel ſi teſtator ægrotus ſit.
- 131 Quo caſu, vel vt moleſtiis, ſuaſionibúſve, aut importunis precibus non vexetur, ſiue vt à coniunctis, vel aliis ibi aſ ſiſtentibus non derelinquatur, facilè aliorum precibus acquieſcit, qui aliàs nulla vi acquieſceret, ſi ſanus eſ ſet.
- 132 Teſtator, ſi in graui infirmitate conſtitutus, propinquorum precibus legat, tale legatum metu factum dicitur, quia timet derelinqui, ſi negat ea, quæ petuntur.
- 133 Tertio idem Author conſtituit, ex ratione ſuperiori, quòd ſuaſio violentiæ æquiparetur; item ex eo, quòd in teſtando leges volunt cuique liberam & abſolutam voluntatem eſ ſe, & odio habent adulationes, ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, ſi ex illis quocunque modo libera, & abſoluta testatoris voluntas impediatur.
- 134 Apertè deduci, perſuaſiones multas, ſiue importunas preces in hac specie dolum admixtum continere, eo ipſo quòd inſtantiſ ſimæ ſunt, aut nimiæ, vel ſ æpius inculcatæ, & repetitæ.
- 135 Et verè legis voluntati refragari, quæ liberum teſtantis iudicium in teſtando requirit, nec alterius iudicium aut voluntatem patitur immiſceri.
- 136 Dolus ex natura actus, qui geritur, hoc eſt teſtamenti, quod liberè & abſque aliqua coactione fieri debet, eo ipſo interuenire videtur, quòd quis alium immodicè perſuadet, aut precibus vtitur importunis.
- 137 Nec alius dolus requiritur de per ſe vltra eum, qui ex immodicis perſuaſionibus, ſiue ex importunis precibus inducitur, vt hoc numero adnotatur, & ibidem Patris Thomæ Sanchez reſolutio contraria taxatur.
- 138 Authores nonnullos non arguendos, quod exiſtimauerint sponſalia, & matrimonia contracta ob nimiam importunitatem eſ ſe irrita; idque ob rationem aſ ſignatam hoc numero.
- 139 Preces nimis aſ ſiduæ, & importunæ, quando in hac materia obligent ad reſtitutionem in foro conscientiæ .
- 140 Precibus importunis impediens legatum, tenetur reſtituere, quando preces mixtum inuoluntarium continent.
- 141 Metus, & coactio, qualis eſ ſe debeat, vt propter timorem dicatur quis impeditus testari, ſeu primum testamentum mutare, aut aliquo modo de rebus ſuis diſponere, vel non diſponere.
- 142 Metus quis, & qualis eſ ſe debeat, vt talis dicatur, qui etiam in conſtantem virum cadat? remiſ ſiuè.
- 143 Metus quis ſit iuſtus, Iudicis arbitrio relinquitur, qui motum animi ſui confirmare poterit ex varis præ ſumptionibus, & rerum circunstantiis arguentibus metum, & iuxta perſonarum qualitatem id diffiniet.
- 144 Quoniam in muliere non requiritur ille metus, qui caderet in conſtantem virum, ſed longè minor metus ſufficiet quàm in maſculis, ratione ſexus imbecillioris, qui faciliùs terretur.
- 145 Sic minor metus cadit in puerum, quàm in virum.
- 146 Metus quis ſit iuſtus, etiam iure Regio Caſtellæ, iudicis arbitrio relinquitur, nec cenſetur correctum hoc ex deciſione l. 7. titul. 33. partit. 7. imò etiam ex illa lege conceſ ſum; vt contra Villalobos hoc numero adnotatur.
- 147 Metus reuerentialis vtrùm in conſideratione haberi debeat in hac materia, ad effectum irritandi teſtamentum, aut legatum, vel aliam diſpoſitionem, vltimàmve voluntatem quamcunque: item vt alios contractus, obligationésve voluntarias reſcindere debeat.
- 148 Et pro huiuſce rei exacta, atque abſoluta explicatione, inprimis constituit Author, ſe originaliter & ſ æpe prælegiſ ſe Authores plures, qui num. ſeq. recenſentur.
- 149 Antiquos verò, ac cum illis infinitos alios etiam Recentiores, ſcienter conſultoque prætermiſiſ ſe, quoniam citantur ab aliis.
- 150 Deinde & ſecundò conſtituit, metum reuerentialem ſola reuerentia & Maioris præ ſentia illatum nonpræ ſumi.
- 151 Idque procedere, ſiue contractus, actù ſve, qui geritur, initus ſit cum eo, aut in fauorem, & vtilitatem eius, cui reuerentia debetur, ſiue cum alio ad vtlitatem alterius; adhuc enim metus ſolus reuerentialis non præ ſumitur illatus, nec annullat contractii initum etiam cum ipſo, cui reuerentia debetur.
- 152 Tertiò constituit, ex dictis ſuprà inferri neceſ ſariò, veram non eſ ſe, aut ſaltem ita abſolutè, & indiſtinctè procedere non poſ ſe ſententiam quorundam aſ ſerentium, metum reuerentialem ſola præ ſentia eius, cui reuerentia debetur, illatum præ ſumi, & conſequenter actum geſtum abſque aliis adminiculis irritare.
- 153 Et inde veriorem eſ ſe, ac etiam ſecuriorem aliorum opinionem exiſtimantium, metum reuerentialem ita demùm præ ſumi, actû ſque annullationem inducere, ſi minæ aut verbera præceſ ſiſ ſent, nempe à viro contra vxorem, vel à patre contra filium; tunc enim ſi mulier ipſa, aut filius conſentiat, præ ſumetur eos metu conſenſiſ ſe.
- 154 Vel quando preces importunæ adhibitæ fuerunt, aut ſi immodica, & nimia perſuaſio præceſ ſiſ ſet, vt num. præcedentibus dicebatur.
- 155 Vel ſi enormis læ ſio orta eſt, quo caſu actus quilibet metu reuerentiali gestus, iuncta læ ſione reſcinditur, etiamſi non conſtaret de minis, vt cum communi ſententia defenditur contra Meneſ. de Padilla, cui nouè & verè ſatisfacit Auctor.
- 156 Quartò conſtituit, adnotata ſuprà num. 152. ideò ſic poſita, quòd forſan ea opinio aliquando vera eſ ſe poſ ſit, & in caſu occurrenti practicari debeat, etiam ſi minæ aut verbera non præceſ ſiſ ſent, modò non ita diſtinctè & abſolutè accipiatur.
- 157 Vt puta, ſi matris, vel mariti iubentis magna ſit authoritas, ſoleàtque deſ æuire in eos, qui ſibi non obtemperant; tunc enim ſolo metu reuerentiali, minis quoque ceſ ſantibus actus geſtus reſcindetur.
- 158 Vel ſi talis, ac tanta eſ ſet reuerentia pro perſonæ conditione, vt iudex æ ſtimare poſ ſit, metu conſenſum adhibitum.
- 159 Ad huius namque rei iuſtificationem, ſatis eſt timeri per patrem aut maritum vim inferri poſ ſe, quamuis adhuc illata non ſit, nec etiam minæ præceſ ſerint.
- 160 Metum reuerentialem illatum præ ſumi, & actus geſti annullationem induci, quando interuenit expreſ ſum mandatum eius, cui reuerentia debetur, etiamſi minæ aut verbera non præceſ ſerint, ex ſententia Neoterici cuiuſdam.
- 161 Quam probandam arbitratur Author, modò patris, aut mariti iubentis magna ſit autoritas, magnáve reuerentia; aliàs enim ſolum mandatum non ſufficeret, vt in his terminis loquuti ſunt Authores nonnulli, qui ſolo mandato contenti non ſunt, & vide infrà num. 165.
- 162 Reuerentia duplex eſt, vna ſimpliciter, & in gradu poſitiuo; altera nimia, & ſic in gradu ſuperlatiuo: Primo caſu, quando eſt talis perſona, cui ſolùm reuerentia debetur ſimpliciter, procedit ſententia eorum, qui dicunt ad reſciſ ſionem actus, ſolum metum reuerentialem non ſufficere.
- 163 Secundo verò caſu, quando eſt perſona ita grauis, quòd ei debeatur reuerentia nimia, tunc temporis procedit opinio illa, quòd ſufficiat ſola præ ſentia abſque mandato, vel ſolus metus reuerentialis abſque minis vel verberibus.
- 164 Et in hoc caſu induci debent duo iura, vt hoc numero adnotauit Author.
- 165 Patris Thomæ Sanchez obſeruatio quædam in hac materia, Authoris reſolutioni conueniens, adducitur.
- 166 Ludouici Molinæ è Societate Ieſu Religioſi verba quædam recenſentur, quæ Authoris reſolutionem confirmant.
- 167 Reuerentia nimia quæ dicatur, Iudicis arbitrio relinquitur, qui ex qualitate perſonarum, ac rerum circunſtantiis diiudicare poterit, quid iuxta caſus occurrentis speciem obſeruare, & decidere debeat.
- 168 Metum reuerentialem dari reſpectu ſoceri, quia ſocer parentis locum obtinet.
- 169 Et reſpectu aui, & curatoris.
- 170 Metus reuerentialis an detur reſpectu matris? vbi Author adnotauit nonnulla, quæ nullus antea ſic diligenter tradiderat.
- 171 Metus reuerentialis an detur in ſorore reſpectu fratris maioris natu?
- 172 Et in fratre minori reſpectu maioris.
- 173 Metus reuerentialis an detur reſpectu patrui, hoc eſt, tio de parte de padre, ac etiam reſpectu auunculi, que es tio hermano de madre.
- 174 Reuerentia quibus perſonis debeatur, & quæ ſit reuerentia, quæ operatur in noſtra materia, remiſ ſiuè.
- 175 Ex dictis ſuprà, nu. precedentibus, haberi perfectam, abſolutámque reſolutionem dubij propoſiti ſuprà, n. 147. non quod ita perfectè explicauit Cæ ſ. Vrſil. in addit. ad deciſ. Afflict. 69. num. 4.
- 176 Testatorem, amicum, vel coniunctum licitè poſ ſe quem blandis verbis, & ſuaſionibus leuibus inducere ad teſtandum, vel ad eum inſtituendum, aut de rebus ſuis certo modo diſponendum, & ſuprà, num. 122.
- 177 Quod procedit tam in marito reſpectu vxoris, quàm in vxore reſpectu mariti, & idem in quocumque alio, vt hoc numero adnotatur, & ibidem ratio Philippi Decij probatur.
- 178 Modò fraude omiſ ſa, & abſque dolo, vel fraudulenta ſuggeſtione aut inſtigatione, blanditiæ aut ſuaſiones interueniant.
- 179 Nec minæ, aut verbera immiſceantur.
- 180 Nec etiam importunis precibus, & aſ ſidua petitione, aut immodica perſuaſione quis inducatur, & vide latius ſuprà ex num. 113. cum ſeq.
- 181 Teſtatorem blandis verbis ad teſtandum poſ ſe induci, vel vt alium inſtituat, aut in fauorem eius aliquo modo diſponat, niſi teſtator prius feciſ ſet teſtamentum, & alium inſtituiſ ſet hæredem, quia tunc ſi eo modo teſtator induceretur, licèt teſtamentum valeat, tamen primus inſtitutus, vel per actionem de dolo, vel actione in factum, hæreditatem ſeu legatum reuocaret.
- 182 Idque (vt Doctores exiſtimant communiter) ex ſententia Angeli, quæ hoc numero præcitatur.
- 183 Et pro illa adduci poteſt reſolutio Caſtrenſis, quam expendit Decius.
- 184 Alia etiam eiuſdem Caſtrenſis doctrina, quam etiam ponderauit ipſemet Decius.
- 185 Ac denique Afflictis deciſio 69. prout hoc num. ponderatur.
- 186 Verum in contrarium extat ſententia Gloſ ſ æ, quam alij Authores probarunt; illa namque, ad hoc vt primus inſtitutus poſ ſit agere contra ſecundum, requirit, quòd interueniat dolus ſecundi inſtituti, nec ex ſolis blanditiis actionem concedit, vt hoc num. adnotatur.
- 187 Et Authori verior videtur, atque pro ea concludentes rationes conſiderantur hoc num. & ſeq.
- 188 Teſtamentum primum tollitur per ſecundum, idque latiſ ſimè explicatur remiſ ſiuè.
- 189 Pro teſtamento in dubio iudicandum eſt.
- 190 Angeli ſententia relata ſuprà num. 182. explicatur.
- 191 Pauli Caſtrenſis deciſioni relatæ ſuprà, num. 183. egregiè reſpondiſ ſe Decium.
- 192 Pauli Caſtrenſis doctrinæ adductæ ſuprà, num. 184. ideò Author reſpondere noluit hoc loco, quod eidem optimè & verè Decius reſpondeat.
- 193 Afflictis deciſio 69. explicatur.
- 194 Teſtatori licitum est blandis verbis perſuadere, vt teſtamentum anteà factum non mutet, ſiue vt ſecundum teſtamentum non faciat.
- 195 In teſtamento primo inſtitutis, inſtare licet, ne illud mutetur aduersùs alios ſatagentes vt mutetur.
- 196 Venientium ab inteſtato deſiderium, ne testator testamentum condat, improbatum non eſ ſe.

EGregia quidem eſt, & in iudiciis frequens huius capitis diſceptatio, & quamuis ab infinitis Authoribus variis in locis, à nullo tam ex Recentioribus omnibus ſic ex propoſito declarata, vt vel omnia ad eius abſolutam explicationem neceſ ſaria ſcribere, aut ſaltem aliorum traditiones in vnum recenſere, & cæteros quærendi, & congerendi labore excuſare ſtuduerit, vnuſquiſque namque eorum omnium, qui in propoſito loquuntur, aut nonnulla dumtaxat ad præ ſentem materiam pertinentia adnotauit, aut verè multa prætermiſit, quæ latiorem indaginem, atque interpretationem requirunt, nullus etiam hucuſque communes Doctorum reſolutiones in hac materia, legibus quibuſdam Partitæ applicauit; nec denique quamplurimorum explicationem ſuſcepit, quæ etiam hodie valdè difficilia, atque ſubobſcura videntur, aut ſatis, vt arbitror, non declarata: Quapropter non abſque maxima vtilitate futurum ego iudicaueram, ſi originaliter priùs, & attentè infinitis Authoribus prælectis, & quamplurimis ſtudio & diligentia adnotatis, rem hanc ex profeſ ſo magis breuiter tamen, & diſtinctè tractarem, ex illíſque certas quaſdam, ſiue generales, & communi Scribentium omnium placito receptas magis doctrinas elicerem, & nonnulla ordine, & diſtinctione maiori compoſita, in medium proferrem, quibus huiuſce altercationis dilucida magis, & distincta reſolutio haberi poſ ſit, Lectoréſque futuris negotiis decidendis, tantorum Authorum lectura, atque ſcriptis grauari, minimè contingat.

Et ad rem deueniendo, inprimis monendum Lectorem duxi, me circa præ ſentem materiam, multa quidem alia ſcribere potuiſ ſe, aut ſi vellem integrum librum, ſiue plenum tractatum conficere; quæ conſultò omiſi, aliorum ſtudio, atque ſcriptura impeditus, vel ne eorum compilator videri poſ ſem, quæ à pleriſque ex profeſ ſo, licèt in diuerſis locis, latiſ ſimèque ſunt explicata.

Deinde pro dilucida, atque abſoluta huius capitis dilucidatione, maximo equidem, & penè incredibili labore, ſequentes Authores originaliter, vt ſoleo, & ſ æpè prælegiſ ſe.

Dinum, Cinum, Petrum, Bartol. Bald. Alexand. Alexand. Angel. Paul. Salicetum, Iaſonem, Corneum, Decium, Iacob. à Sanct. Georg. & alios ordinarios, ad tit. ff. & C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit.

Imolam, Aretinum, Caſtrenſem, Albericum, Ferretum, Lancelotum, Decium, & Conſtantium Rogerium in l. prima, ff. de testamentis.

Ac verè inter hos omnes, nec non & alios Antiquos, & recentiores etiam quamplures, Bartoli doctrinas, atque theoricas in propoſito notandas: ipſe enim ad l. 3. ff. ſi quis aliquem testari prohibuerit, pleniùs quàm cæteri faciant, materiam hanc tractauit, quod certum eſt, & agnouit Bald. in l. prima, num. 5. C. eodem, idcircò ad eum aduertere, atque ex propoſito eiuſdem reſolutiones attingere, omninò neceſ ſarium eſ ſe.

Prælegiſ ſe etiam Gregorium Lopez in l. 26. 27. 28. & 29. titul. 1. partit. 6. & in l. 2. titul. 8. verb. Por falago, ead. 6. part.

Bald. in conſ. 350. volum. 3.

Curtium iuniorem in conſ. 141. ex num. 17. & 18. lib. 1.

Ioannem Crotum in l. 1. §. ſi quis ita, ff. de verborum obligat. vbi etiam Socin. col. 1. eundem Crotum in conſil. 120. ex num. 27. lib. 1.

Corneum in conſ. 84. volum. 1. & in conſ. 209. volum. 2. vbi pulchre, & latiſ ſimè.

Iaſonem in conſ. 141. volumin. 4.

Socinum Iuniorem in conſil. 148. lib. 2.

Carolum Ruinum in conſil. 73. lib. 2.

Hieronym. Grat. conſil. 20. Placet, lib. 2.

Butrium in conſ. 78.

Alciatum in reſponſ. 657.

Celſ. Hug. in conſ. 14. per totum.

Boërium deciſ. 100.

Afflict. deciſ. 69. vbi Cæ ſ. Vrſil. Ioann. Angel. Piſan. & Marcus Anton. Pulu. eius Additionatores.

Franc. Marc. Deciſ. Delphinat. 129. volumin. 2.

Vincent. de Franch. deciſ. 180.

Nattam in conſ. 166. num. 3. & ſequentibus.

Aymon. Crauet. in conſil. 49.

Iacobum Mandellum de Alba in conſil. 77. num. 21. & ſequent.

Paulum Pariſium in conſil. 67. lib. 3. vbi coaceruando materiam, latè loquitur, & vtiliter; idcircò videndus erit omninò.

Chaſ ſaneum in conſuetudi. Burg. rub. 2. §. 1. gloſ ſ. Qui confiſque, n. 21. verſ. ſeptimus caſus est.

Palacios Rubios in repet. rubr. de donat. inter. §. 81. ex num. 14. folio mihi, 59.

Auiles in cap. Prætor, cap. 21. gl. 1. num. 6. cum ſequent.

Gualdenſem de arte testandi, tit. 11. cautel. 4.

Hippolytum ſingular. 526. Licitum.

Bernard. Diaz regul. 798. Vxori.

D. Salzedum in addit. ad illam regulam, vbi latè.

Pet. Gerard. ſingul. 77.

Rodericum Xuarez allegatione 20. ad finem.

Petrum Pechium de testamentis coniugum, lib. 1. cap. 3. & 4. & cap. 9.

Iulium Clarum ſentent. lib. 5. §. finali, quæst. 79. num. 9. & quæst. 83. num. 5.

Veronenſ. cautel. 36.

Catelian. Cott. lib. memorialium, verbo, Teſtatorem inducere.

Ioan. Arnon. Dialog. 6.

Gratianum regul. 314.

Rebuffum ad conſtit. Galliæ, tom. 2. folio. 45.

Marzarium conſ. 20. ex num. 30. & conſ. 67. ex n. 2.

Pancirol. conſ. 1. ex num. 76. cum ſequentibus.

Emmanuel Suarez recept. ſentent. in littera M. ex num. 150.

Grammat. conſ. ciuili. 26. per totum.

Menchacam de ſucceſ ſion. creat. lib. 2. §. 17. num. 4. & ſequent. & de ſucceſ ſion. reſolut. lib. 1. §. 10. num. 25. & in l. teſtamenti, C. de inofficioſo teſtamento.

Burgos de Paz in conſ. 7. ex num. 7. cum ſequent.

Petrum de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis 3. n. 93. & 94. & num. 133. & 134.

Tiberium Decianum in con. 65. lib. 2. & in 2. part. tract. crimin. libr. 8. cap. 7. vbi vide omninò.

Boſ ſium titul. de his quis prohibent aliquem teſtari, per totum.

Andream Gaill. pract. obſeru. lib. 2. obſeruat. 117. num 4.

Peregrinum de iure fiſci, lib. 2. tit. 6. per totum ex fol. 121. vſque ad folium 137. vbi latiſ ſimè & eruditè.

Michaël. Graſ. lib. 2. recept. §. officium hæredis, ex numer. 2. vſque ad num. 7. & lib. 1. §. teſtamentum, quæ ſtione 83.

Bonifacium Rogerium in conſilio 17. ex n. 133. vſque ad numerum 142. lib. 1.

Oſaſcum deciſ. 179. ex n. 5. & in conſ. 12. ex n. 20.

Ioannem Vaudi variar. quæ ſtion. lib. 1. ca. 30.

Aluaradum de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 3. num. 10. & lib. 2. cap. 3. num. 36. & quatuor ſequen. & num. 49.

Ioannem Garſiam tractat. de nobilitate Hiſpan. gloſ. 17.

Petrum Gregor. in ſyntagmat. iur. lib. 41. cap. 14.

D. Franciſ. Sarmient. in l. ſi quis ſeruum, num. 6. ff. de legatis ſecundò.

Anton. Gomez tom. 2. variar. cap. 14. n. 27.

Mieres de maioratu, parte prima, quæ ſt. 25. per totam.

Borgninum Caualcan. de tutore & curatore, ex num. 279. folio mihi, 157.

Franciſcum Manticam, mihi equidem ob ſummam eius eruditionem, atquè diſtinctionem ſemper præ ſtantiſ ſimum, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. titul. 7. per totum, & lib. 3. titul. 1. n. 8. & 9.

Simon. de Prætis de interpretat. vltim. volunt. lib. 2. dubitat. 2. ſolut. 1. à num. 13. cum ſequentibus, fol 186. & lib. 5. dubitat. 1. à num. 74. cum multis ſeqq. fol. 444. & in conſ. 5. num. 13.

Ioannem Cephalum in conſ. 276. n. 41. lib. 2.

Franciſ. Burſat. in conſ. 47. num. 4. & 26. lib. 1. & in conſ. 189. num. 27. lib. 2.

Iacobum Cancerium variar. reſolut. c. 6. n. 17.

Iacobum Menochium, qui latè, vtiliter, & diſtinctè ſe habuit in hac materia, ac inter omnes Recentiores, ipſe dumtaxat circa theoricas, & reſolutiones Bartoli inſiſtit, & optimè pro ſequitur illas, de arbitrariis, lib. 2. centuria 4. caſu 295. per totum, & lib. 4. præ ſumptione 11. & 12. vbi vide ex propoſito, & in conſ. 1. num. 492. & ſeq. & in conſ. 29. ex num. 18. lib. 1. & in conſil. 678. lib. 7.

Fabium de Monte, & Ioan. Bapt. de Plot. inter conſ. vltimar. volunt. volum 2. illum in conſ. 149. n. 57. per totum, iſtum in conſ. 168. à num. 51. vſque ad numer. 60.

Antonium Theſaurum quæ ſtion. forenſium, libro ſingulari, vbi ſingulariter, quando metus causâ dicatur aliquid factum, & de metu reuerentiali, & quibus coniecturis metus probetur.

Alexandrum Raudenſem deciſion. 45. per totam, prima parte, vbi congerit nonnulla in praxi multùm conducibilia.

Hippol. Riminald. in conſ. 234. ex num. 116. cum ſeq. lib. 3. & in conſ. 235. num. 89. eod. lib. & in conſ. 428. ex num. 1. cum ſeq. lib. 4. & in conſ. 624. ex n. 33. vſque ad numerum 40. lib. 6.

Albanum in addit. ad Bartol. in rubrica ff. quod metus cauſa, num. 16. & 17.

Sfortiam Oddi in conſ. 89. n. 87. lib. 1.

Ioannem Vincent. Hondedeum in conſ. 32. num. 6. & n. 55. 56. 57. & 58. lib. 1.

Ioannem Guttierez Canonicar, qq. lib. 1. q. 37. n. 20. & lib. 2. cap. 11. n. 83.

Azeuedum in l. 1. tit. 4. n. 112. & num. 147. lib. 5. nou. collect. Reg.

D. Spino in speculo teſtamentorum, gloſ ſa rubric. 2. p.n. 5. & 4. ſeqq.

Ceruantes in l. 3. Tauri, n. 209.

Maſcardum de probat. lib. 1. concluſione 531. & lib. 3. concluſ. 1356.

Antonium Fabrum in libros 9. C. & definitionum forenſium, ad titul. ſi quis aliquem teſta. prohib. vel coege. definition. 1. & 2. folio mihi, 682. & 683. & ad tit. C. de eo quod metus cauſa, definit. 4. & 6. fol. 129. vbi de metu reuerentiali.

Alex. Trentacinquium variar. reſolut. lib. 1. de his quæ vi, metúſve causâ fiunt, reſolut. 1. per totam, folio 137. & ſequen.

Andream Fachineum controuerſiarum iuris, lib. 9. cap. 4. fol. 1139. & lib. 10. cap. 15. fol. 1263.

Martinum Monter à Cueua cauſarum Regni Arag. deciſ. 45. in prima parte responſi pro ſi amita vxoris, ex n. 56. cum multis ſequentibus.

Cardinal. Dominic. Tuſc. practic. concluſ. iur. tom. 8. litera T. concl. 147. fol. 128.

Patrem Ludouicum Molinam è Societate Ieſu Religioſum de iuſtitia & iure, tom. 1. tractat. 2. disputat. 135. ex verſiculo, quoad ſecundum attinet, folio 731. vſque in finem diſputationis, & disputat. 176. in verſ. Nona, fol. 1037. cuius mentionem fieri hoc loco ideò neceſ ſarium duxi, quod vel ipſo ſolo prælecto, eorum omnium vera & diſtincta reſolutio deduci poſ ſit, quæ in propoſito huius capitis ad forum conſcientiæ pertinent, & iunge illi Sarmien. in d. l. ſi quis ſeruum, n. 6. ff. de legatis 2.

Et vide omninò patrem Thomam Sanchez, cuius ſpecificam mentionem faciam infra numero 139. & 140.

Deinde, ſecundo loco & principaliter conſtituendum erit, teſtatorum voluntates liberas eſ ſe debere, atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, & ſic omninò & abſolutè liberum in diſponendo, l. 1. C. de ſacroſ. Eccleſiis, ibi: Liber ſit ſtylus, & in terminis noſtris ſic aduertunt Menoch. de arbitrar. lib. 2. centuria 4. caſu 395. n. 1. Conſtantius Rogerius in l. 1. ff. de teſtamen. num. 2. Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de leg. 3. num. 94. in verſ. ex quibus manet, & n. 132. vbi citat verba legis Theodoſianæ vltim. lib. illius, C. tit. 7. de teſtamentis, poſt principium, vbi in hunc modum repetitur ſcriptum: Ideò diuinis ſenſibus, die, noctúque res humani generis pertractantes, gratum duximus, deficientium voluntatibus ſubuenire, vt pro ſuo quiſque teſtetur arbitrio, aut in voluntate ſua, ſuam habeat voluntatem, vt inuitus nemo nec taceat, neque loquatur. Idem etiam annotauit Ioannes Baptiſta de Plotis in conſil. 168. num. 52. inter conſilia vltimarum voluntatum, volum. 2. dicens, quòd leges volunt, cuique liberam voluntatem eſ ſe in teſtando, & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ fiunt teſtatoribus, ſi ex illis quocumque modo, abſoluta omninò, & plena, liberáque voluntas eorum impediatur, & in id pungit l. 26. titulo primo partit. 6. Molina etiam de iuſtitia & iure, tractatu 2. disput. 135. in verſ. quod ad ſecundum attinet, fol. 371. in terminis huius materiæ loquendo, inquit quod teſtatoris vltima diſpoſitio, vt valida ſit in foro conſcientiæ, ac etiam in foro exteriori; neceſ ſe eſt, vt non ſit inuoluntaria mixtè, vel errore, vel vi, aut metu iniuſtè illato, ita diſpoſitioni illi cauſam dantes, vt ſecluſo tali errore, vi, aut metu, teſtator nullo modo ita diſponeret, quin potiùs vellet, vt nihil impediente ſua illa diſpoſitione, longè aliud de ſuis bonis fieret; & reddit rationem, quia libera hæredis inſtitutio, legatum, & donatio cauſa mortis, merè gratis fiunt, ſicut & donationes inter viuos, & promiſ ſiones merè gratis factæ; ad transferendum autem dominium aut conferendum ius titulo merè gratuito, ea libertas in dante eſt neceſ ſaria, quæ inuoluntarium mixtè excludat, vt ipſemet probat ibidem.

Idcircò lege ſancitum eſt, quòd teſtatoris liberam voluntatem impediens, puniatur: quod pœnâ primùm ciuili conſtituit Adrianus in l. 1. ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, deinde criminali Alexander Seuerus, vt aduertit Menochius lib. 2. de arbitrariis, dicto caſu 395. n. 2. vbi rectè intelligit, pœnam hanc duplicem eſ ſe, criminalem ſcilicet, & ciuilem, Boſ ſius etiam, dicto titulo, ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, vbi primum agit de pœna criminali, & de iure fiſci in propoſito; poſtmodùm vero de intereſ ſe, aut de pœna ciuili quoad partem læ ſam, Peregrinus de iure fiſci lib. 2. tit. 6. num. 8. & latiùs num. 40. qui etiam primò tractat de pœna criminali, & de iure fiſci contra inferentem vim, aut metum in hac materia, poſteà verò de iure læ ſi ſermonem inſtituit, vt etiam inſtituitur in l. 26. & 29. titulo primo, partita ſexta, & ante alios ſic obſeruauit Bartolus in dict. l. 1. ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, num. 3. vbi quærit qualiter practicari debeat illa lex, & dicit quòd ſic practicetur, quòd ille, qui prohibuit teſtari, accuſetur, & puniatur, & hoc facto proponatur contra eum actio ciuilis, ſcilicet petitio hæreditatis, & idem annotauit Baldus in l. prima. C. eodem titulo, num. 9. & nouiſ ſimè omnium Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libr. 9. capit. 4. in principio, fol. 1139.

Vt autem à pœna criminali incipiam, dicendum eſt, videri quòd prohibens, aut impediens aliquem teſtari, ſit puniendus pœna falſi, tanquam veritatis occultator, per tex. in l. Paulus, ff. de falſis, & in l. præ ſcriptione, cum ibi notatis, C. ſi contra ius vel vtilitatem publicam; per quæ iura ſic contendit Boſſius dicto titulo, ſi quis aliquem testari prohibuerit, in principio, & ſequitur Graſ ſus § teſtamentum, quæstion. 83. Quòd autem efficiatur indignus hæreditate defuncti, & inſuper eadem pœna puniatur, hoc eſt, vt nec actiuam, nec paſ ſiuam teſtamenti factionem habeat, ſcribit Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 36. in principio, & num. 37. in fin. & in id citat l. 27. & 28. cum duabus ſequentibus, tit. 1. partit. 6. in quibus tamen nequaquam probatur eius Aſ ſumptum; nam inprimis in l. 28. & 29. nullum verbum ſcribitur, quo præfatus Author moueri potuerit; & in l. 26. eiuſdem tituli, & Partitæ, dumtaxat exprimitur, æquum non eſ ſe, vt alium prohibens teſtari, impunitus remaneat, quoniam graue crimen committit, vt ipſa lex dicit in principio, & in fine; & ideò ſtatuitur in eadem lege, vt perdat ius, quod ex teſtatoris bonis erat habiturus, & Regi applicetur; quod etiam ſtatuitur in l. 27. ſtatim ſequenti, in verſ. E por ende mandamos, que qualquier que embargaſ ſe à otro en alguna destas maneras ſobredichas, o en otra ſemejante dellas, ſil fuere prouado, que pierda el derecho, que podia auer en los bienes de aquel, à quien fizo este embargo en qualmanera quier. Vides ergo in dictis legibus actiuam teſtamenti factionem non ſublatam, quamuis paſ ſiua auferatur, & conſequenter præfatum Authorem, pœnam excogitaſ ſe, quæ nullibi à lege reperitur inuenta, nec expreſ ſa, contra rationem text. in l. interpretatione, ff. de pœnis, & in l. 2. ff. ſi à parente quis manumiſ ſus fuerit, cum vulgatis. Quapropter dicendum eſt, criminalem pœnam à lege diffinitam non eſ ſe, ſed Iudicis arbitrio indicendam relinqui, idque ſiue armis illata fuerit vis, ſiue ſine armis, aut etiam ſi ſolus metus intercedat, vt poſt Gloſ ſam in l. 1. in verbo, crimen, C. ſi. quis aliquem teſtari prohibuerit, Bartolum, Guliel. Cun. Alexandrum, Iacob. à Sancto Georgio, Boſ ſium, & Iulium Clarum, firmauit Menochius de arbitrarijs lib. 2. d. caſu 395. n. 3. & 4. & ſic ſunt accipiendi Graſ ſus dicto §. teſtamentum, quæ ſt. 83. & Fachineus lib. 9. dict. capit. 4. in principio, & Gregorius Lopez in l. 26. tit 1. partit. 6. qua in lege prætermittendum non eſt, criminalem pœnam nullam, nec etiam arbitrariam impositam fuiſ ſe prohibenti aliquem teſtari, ſed dumtaxat dictum: Que deua perder el derecho, que deue auer en los bienes de aquelque deſtoruo, en qual manera quier que los deuieſ ſe auer, è aquello que el perdiere por eſta razon, deue ſer de la camara del Rey. Idque pro pœna imponitur in eadem l. 26. Partitæ, vt constat ex verbis sequentibus, vbi ſic dicitur: E eſta pena deue auer por el gran yerro que fizo a Dios, è por el atreuimiento, è el tuerto quo faze al ſeñnor de la tierra, è al alma del finado, è à todos los otros homes, en dar mal exemplo de ſi. Et ibi Gregorius Lopez, verbo. El alma, allegat text. in l. teſtamenti, C. de inofficioſo teſtam. deinde in l. 29. eodem titul. 1. & partit. 6. pœna ciuilis præ ſtanda parti læ ſ æ imponitur, nuſquam tamen ibi, nec in dict. l. 27. quam retuli ſuprà, de alia pœna criminali tractatur; quod eſt notandum propter traditiones Doctorum relatas ſuprà, vt iuxta dictas leges Partitæ, pœna falſi per Boſ ſium adducta, locum habere non poſ ſit, vt pote cùm grauiſ ſima ſit, nec eiſdem legibus expreſ ſa; arbitraria verò criminalis ex ſententia Menochij, Iudicis diſcretioni relicta, quamuis in dictis legibus Regiis Partitæ non propoſita, fortaſ ſis excluſa non cenſebitur, ſi caſus occurrentis qualitas aut circumſtantia id ſuadeat, vel vis, dolus, metus, aut impedimentum ſic præſtitum fuerit, quod delicti pœnam euadere, ac impunitum manere, æquum non ſit; id quod totum Iudex perpendere, ac attentis circumſtantiis rerum, & qualitatibus perſonarum diffinire debebit.

Ad ciuilem verò pœnam deueniendo, dicendum eſt, illam in hoc caſu variè indicendam, modum autem diffiniendum eſ ſe iuxta doctrinas, & reſolutiones Bartol. in l. 3. ff. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit, Baldi etiam in l. 1. C. eodem titulo, quo loco ad verbum recenſet, ſeu tranſcribit Bartoli Theoricas vbi ſupra, Menochij etiam, qui ſolus vt dixi ſupra proſequitur & eleganter explicat illas dict. caſu 395. ex num. 5. vſque ad num. 30 vbi videri poterit, ne ab eo plenè, & eruditè reſoluta tranſcribam; ex illis tamen, & aliis quamplurimis Authoribus in hac materia ſcribentibus, ſequentia obſeruare neceſ ſarium fore.

