Prætereà & quarto loco conſtituo, in propoſito dubio diſtinguere nonnullos DD. inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem; vt ſcilicet propter enormiſ ſimam concedatur reſtitutio iuramento non obſtante; propter enormem verò denegetur, quæ diſtinctio apertè colligitur ex nonnullis, ex his, quos ſuperiùs adduxi, item ex relatis per Couar. in d.c. quamuis pactum, in 3. p. §. 4. num. 3. Pancirolum in conſ. 1. Antonium Gabrielem commun. concl. lib. 3. tit. de iure dotium, concluſ. 1. num. 8. & 9. & in terminis dictæ authent. ſacramenta puberum, ſic diſtinguere DD. & enormiſ ſimam læ ſionem ab enormi ſeparare, affirmat Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 3. cap. 14. in principio, folio mihi 310. alios verò Authores, præfata diſtinctione non admiſ ſa, indiſtinctè probaſ ſe, quòd Minor quando ex contractu eſt enormiter læ ſus, vel enormiſ ſimè, reſtitui debet aduersùs contractum, etiam iuramento munitum: & ſic nullam differentiam conſtituendam inter enormem, atque enormiſ ſimam læ ſionem arbitrantur communiter; qua in ſententia firmiter inſiſtit, quamuis præfatæ diſtinctionis Doctorum mentionem non faciat, nec dixerit, ſic eos diſtinguere Caldas Pereira in d. l. ſi curatorem habens, d. verbo, Læ ſis, num. 1. col. 2. in verſic. quando igitur minor, & col. 3. in verſiculo, præ ſumitur enim dolus: quibus in locis læſionem enormem, atque enormiſ ſimam æquiparat quoad effectum prædictum, atque idem ius in vtraque conſtituit; Pedrocha etiam in conſ. 26. num. 3. qui rectè aduertit, quòd plerique ex Doctoribus loquuntur in terminis, quibus non adeſt enormiſ ſima, ſed tantùm enormis læ ſio, & in eiſdem terminis loquitur Hippol. Rimin. in conſ. 228. num. 36. & 50. lib. 2. qui cum aliis pluribus Authoribus reſoluit, deciſionem tex. in dict. authen. ſacramenta puberum, non procedere data enormi læ ſione, ſed eo caſu Minori reſtitutionem concedendam; idem etiam tuetur conſtanter Andreas Fachineus lib. 3. d.c. 14. affirmans Minorem enormiter læ ſum, iuramento non obſtante reſtitui debere, tuentur & alij quamplurimi mox referendi, quorum omnium ſententiæ libenter ego me ſubſcripſerim, inter alias, ea præcipuè excitatus ratione, quòd fundamentum præcipuum doli præ ſumpti, ſiue re ipſa (quo in enormiſſima læ ſione adducti ſunt Doctores principaliter) ſic æqualiter militer in enormi, ſicut in enormiſ ſima læ ſione, & per conſequens in vtraque procedere non debet d. authen. deciſio: quod non malè conſiderarunt Caldas Pereir. Achil. Pedroch. Hip. Rimin. & Andreas Fachin. vbi ſuprà, quatenus dixerunt expreſ ſim, quòd in enormi laeſione dolus re ipſa interuenire cenſetur, & ſic ea à iuramento videtur excepta, ſubdit Fachin. ipſe, veriſ ſimum eſ ſe, iuramenta puberum eſ ſe inuiolabiliter obſeruanda, prout in d. authent. expreſ ſum eſt, ſed non ideò in integrum reſtitutionem denegari eiſdem grauiter læ ſis, vt latiùs oſtendit ibidem, & conuenit Cagnolus, qui alios refert, & in enormi læ ſione egregiè hanc opinionem defendit contra eos, qui contrarium tenent in l. 2. num. 98. cum ſequentibus, C. de reſcindenda vendit. Sfortia Oddi in conſ. 37. num. 58. volum. 1. dicens, & multorum allegatione comprobans, quòd quando in contractu adeſt ſaltem enormis læ ſio, ibi dicitur adeſ ſe dolus præ ſumptus, ſiue re ipſa, ſicut quando adeſt læ ſio enormiſ ſima; quod etiam rectè annotauit ipſe in tractatu, de reſtitutione in integrum, part. 1. q. 15. artic. 8. n. 70. vbi dicit, quòd dolus, qui in enormiſ ſima læ ſione includitur, includitur etiam in enormi ſimplici, ſecundùm magis communem ſententiam, de qua dicit teſtari Aluar. Cagnol. & Neuiz. ibi relatos, Andreas Gaill. qui etiam in enormi idipſum profitetur pract. obſeruat. lib. 2. obſeruation. 77. num. 12. Decius in conſ. 180. num. 4. 5. & ſeq. Ripa responſ. 4. ſub tit. de donation. Matth. Gribal. in commun. opin. in verbo, læ ſio. Lauren. Rirchou. commun. opinion. centur. 3. concl. 8. & centur. 4. concluſ. 5. vbi latiſ ſimè Iaſon in conſ. 133. col. 10. lib. 4. & in eiſdem terminis enormis ſcilicet læ ſionis loquentes, & Minori aduersùs contractum iuramento vallatum reſtitutionem concedentes, plenè Cephalus in conſ. 107. ex num. 74. lib. 2. Portius Imolenſis in conſ. 101. ex num. 33. cum ſequentibus, Marcus Antonius Eugenius in conſ. 28. ex num. 49. cum ſequent. lib. 1. vbi in enormi læ ſione conſtituit idem ius, quod in enormiſ ſima, & refert Caſ ſador. in deciſion. vnica, ſub titul. de emption. & vendit. atteſtantem, quòd Rota, quæ æquitati innititur, non curat de iuramento in caſu enormis, aut enormiſ ſimæ læ ſionis, quem etiam refert, & in fortioribus terminis, nempe, quando Minor iurauit generaliter non contrauenire ratione minoris ætatis, vel alia quacunque ratione, vel cauſa, ſic defendit Simoncellus de decretis, lib. 3. tit. 8. inſpectione 18. num. 229. & 231. & 232. & 233. in fin. folio mihi 485. 486. & 487. dicens, quòd quando enormis læ ſio interuenit, Minor contrauenire poteſt iuramento, non obſtantibus clauſulis prædictis, & refert quamplurimos alios, in caſu enormis læ ſionis ſic tenentes, Hippol. Rimin. aliis in locis, vltra locum relatum ſuprà, num. 23. in conſ. 5. ex num. 118. cum ſequent. lib. 1. vbi n. 124. & 126. affirmat, in Minore non eſ ſe neceſ ſarium, quòd conſtet de læ ſione vltra dimidiam, ſed ſatis eſ ſe, quòd ſit in ſexta parte læ ſus, & in conſil. 203. n. 108. & ſeq. lib. 2. vbi alios multos Authores de communi teſtantes in enormi læ ſione adducit, & his, quæ in contrarium expendi poſ ſunt, ſatis facit, & cum Iaſone, Rolando, Natta, & nonnullis aliis, ſecurè etiam ſic defendit, & in Minore enormiter læ ſo loquitur expreſ ſim Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 18. num. 58. 59. & 60. lib. 1.

Conſtituo etiam ex ſententia quorundam, quos adduxi ſuprà, maximè Ioan. Guttier. in d. authent. ſacramenta puberum, n. 95. Molinæ de Hispan. primog. lib. 2. c. 3. num. 25. Cald. Pereiræ in d. l. ſi curatorem habens, dict. verbo, læ ſis, n. 1. colum. 3. in verſic. idque adeò verum eſt. Riminaldi dict. conſilio 228. num. 50. lib. 2. Pedrochæ dict. conſil. 26. num. 3. cum aliis multis, quos ipſi præcitarunt: certum eſ ſe, in terminis d. authen. ſacramenta puberum, & cap. quamuis pactum, de pactis in 6. quòd vbi dolus ex propoſito interuenit, neceſ ſaria non eſt abſolutio aut relaxatio iuramenti ad effectum agendi, vt etiam optimè declarant Cou. & Padilla, quos Molina ipſe d.c. 2. lib. 2. recenſuit, ac cum illis Abbatem, Alex & Decium etiam retulit: cæterùm in eo dubio conſtitutos DD. an abſolutio aut relaxatio iuramenti neceſ ſaria ſit, quando Minor, vel alius eſt enormiter, aut enormiſ ſimè læſus, & ſic quando non ex propoſito, ſed re ipſa dolus contigit, contrarias quidem eoſdem protuliſ ſe ſententias; nonnulli namque præ ſupponunt, contractum ipſo iure nullum eſ ſe, ne ſcilicet iuramentum iniquitatis ac doli vinculum eſ ſe contingat: alij verò in alia ſunt ſententia, in quam ego magis inclino & ſecuriorem arbitror, videlicet, quòd in omnibus caſibus, vbi ex dolo re ipſa contingenti Minor, vel Maior contractum à ſe geſtum, ſeu renunciationem impugnare contendit, abſolutione atque relaxatione iuramenti priùs obtenta, & petita, contractum dolosè, hoc eſt enormi, aut enormiſ ſima læ ſione confectum reſcindendum eſ ſe, vt ſuperiores Authores, multos alios cumulando, ac etiam contrarium tenentes recenſendo, magis communiter obſeruarunt, & tam in enormiſ ſima, quàm in enormi læ ſione id ipſum æqualiter acceperunt, quamuis abſolutionem neceſ ſariam non eſ ſe permulti alij firmauerint, quos Burgos de Paçe in conſil. 28. num. 17. & Simoncellus de decret. lib. 3. tit. 8. inſpectione 16. num. 231. adduxerunt, & alij etiam ex his, qui mox præcitabuntur: rectius ergo relaxationem atque abſolutionem exigunt ſuperiores, & cum illis Neuizan. in conſ. 22. & in conſil. 23. n. 2. & ſeq. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 12. n. 62. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 18. num. 67. 68. & 69. qui multos alios adducunt, Ioannes Mauricius in tractatu de reſtitut. in integ. c. 119. num. 11. & cap. 123. Bonifacius Rogerius in conſ. 16. n. 52. 53. & 54. lib. 1. & in terminis d. authent. ſacramenta puberum, eorum ſententiam ſibi magis placere, qui abſolutionem à iuramento petendam dicunt, firmauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris lib. 2. c. 14. in verſiculo, non me latet, folio 299. in principio, qui in terminis d. cap. quamuis pactum, idem etiam obſeruauit, & abſolutionem à iuramento petendam dixit lib. 8. c. 69. in finalibus verbis, fol. 1074. Anton Theſaurus deciſione Pedemontana 223. num. 9. & 10. & 11. & 18. vbi vide omninò, an vxor fideiubens pro marito cum iuramento, vel tanquam principalis cum eo intercedens, obligetur de iure Canonico, & poſito quòd obligetur, an illi ſuccurrendum ſit ſtante enormi læ ſione, & an enormis læ ſio dicatur tantùm, quando indemnitatem conſequi non poteſt in bonis mariti, & iunge illi Hieron. de Cæual. practic. commun. contra communes, q. 727. ex n. 1. vſque ad num. 41. qui loquitur in terminis l. 61. Tauri, & ipſius ſententiam atque reſolutionem veriſ ſimam credo, & in caſu occurrenti ſeruandam omninò, nec enim in ea lege excluditur beneficium aut remedium ex enormi aut enormiſ ſima læ ſione, mulierum fragilitati conceſ ſium, indiſtinctè potiùs earum obligatio annullatur, niſi ea concurrant, quæ ibi traduntur, iunge etiam Ioannem Guttierrez de iuram. confirm. prima parte cap. 55. & practicarum, lib. 2. quæ ſt. 28. & 29. Azeuedum in l. 9. tit 3. num. 9. lib. 5. nou. collect. reg. Ioannem Vincent. Hondedeum in conſil. 45. lib. 1. vbi plenè de materia authent. ſi qua mulier, C. ad Velleianum, & commendo Petrum de Barboſa 5. par. legis primæ ff. ſoluto matrimonio, ex num. 54. verſiculo, ſecundus caſus eſt, vſque ad n. 60. & vide etiam D. Morquech. de diuiſione bonorum, lib. 1. c. 9. num. 43.

Quinto etiam loco conſtituo, Minorem enormiſ ſimè, aut grauiter læ ſum, poſ ſe reſtitutionem petere aduersùs contractum, ſeu renunciationem, etiamſi læ ſioni huiuſmodi renunciauerit, aut iurauerit ſe illum ratione cuiuſcunque læ ſionis non impugnaturum, & conſequenter ex nulla renunciatione, quantumcunque ſpecifica, atque ampliſ ſima illa ſit, non cenſebitur excluſa ea læ ſio, quæ adeò enormis, aut enormiſ ſima fuerit: quod cum Antonio, Abbate, Decio, Ruino, Corneo, Craueta, & aliis obſeruat Burgos de Pace in conſ. 28. num. 18. & cum Caſ ſador. Abbate, Couar. Padilla, Ruino, Crauet. Grammatico, Neuizan. Cagnol. Caſtrenſ. Corneo, Bolier. & Pinel. Ludouic. Molin. de Hiſpan. primogen. lib. 2. d.c. 3. n. 19. & 20. qui dicit, quamplures tenuiſ ſe contrarium; cæterùm eos non loqui, nec intelligi debere in hac læ ſione adeò enormi, ſed in læ ſione vltra dimidiam tantùm contingenti, quæ excluſa cenſeri debet, quoties renunciatio enormiſſimæ læ ſionis ſpecificè, atque ex profeſ ſo facta ſit; enormiſ ſima verò læ ſio nuſquam excepta cenſetur in Minori, ex dictis Authoribus, & eodem Molina vbi ſuprà, num. 24. nec in Maiore, iuxta ea, quæ reſoluit ipſe eodem cap. 3. num. 18. verſiculo, quod temperandum eſt, idem etiam obſeruauit Caldas Pereira in d. l. ſi curatorem habens, dicto verbo, læ ſis num. 1. in fine, vbi refert Corneum, Rolandum, & Burſatum, & dicit talia verba renunciationis ciuiliter intelligi, & ab illis quantumcunque generalibus grauem læ ſionem excipi, Octauius Simoncellus de decretis, lib. 3. tit. 8. inſpectione 18. videndus ex num. 207. fol. 474. vſque ad finem inſpectionis, fol. 487. ibi enim pleniùs quidem cæteris omnibus loquitur, & octo caſus principales diſtinguit, vt oſtendat, an & quando Minor beneficio ætatis, vel iuris, vel aliàs generaliter renuncians excludi debeat, vel non, & tandem num. 229. fol. 484. inquit, quòd Minor. quando generaliter iurat non contrauenire ratione minoris ætatis, vel alia quacunque ratione, vel cauſa, tunc nullo pacto poteſt contrauenire, quia virtute illius clauſulæ adeò generalis, iuramentum validat contractum quacunque ratione inualidum, & in id refert, congeritque infinitos Authores, ſtatim tamen numero ſequenti, fol. 485. ſubdit in hunc modum: Limitatur vltimus iſte caſus, quando eſ ſet enormis læ ſio in ipſo contractu, quia tunc iuramentum non eſt obligatorium, & propterea poterit Minor contrauenire, etiam nulla abſolutione petita, & citat Hippol. Riminald. Anton. de Perut. Cagnolum, Cuman. Anton. de But. Pet. de Anchar. Calderinum, Iaſonem, Decium, Ripam, Socinum, Curt. iunior. Cephalum, Burſatum, & alios ſic tenentes, & demùm num. 232. fol. 486. ſic ſcriptum relinquit: Ampliatur prædicta limitatio, etiamſi Minor in ipſo contracta promiſiſ ſet, non venire contra, neque ratione enormis, neque enormiſ ſimæ læ ſionis, prout communiter fieri ſolet: nam adhuc prædicta clauſula non obſtante, poterit contrauenire, & contractum reſcindere, & refert Abbatem, Imolam, Alciatum, Socinum, Decium, Ripam. & Neuizan. ipſum probantes, Blazius Flores Diaz de Mena in additionibus ad deciſ. 66. Gamæ, in fin. folio mihi 40. qui atteſtatur hanc opinionem veriorem eſ ſe, & ira ſeruari in iudicando & conſulendo, quamuis alij Authores contradicant. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 18. num. 66. aduertens, iuramentum, & clauſulas generales nihil in propoſito operari ſtante enormiſ ſima læ ſione, & inde eſ ſe, quòd quamuis Minor iurauerit omnia in inſtrumento contenta eſ ſe vera, & renunciauerit generaliter omni legum auxilio & fauori, ac etiam læ ſioni prædictæ, contractus ob huiuſmodi læ ſionem debet reſcindi, Marcus Antonius Eugenius in conſ. 12. num. 70. lib. 1. Ratio eſt, quia tales clauſulæ, quæ huiuſmodi renunciationes continent, doloſ æ ſunt, ad faciliorémque fraudibus parandum aditum apponuntur; ac ita quemadmodum & contractus ipſi doloſi ſunt, ita & clauſulæ ipſ æ doloſ æ indicantur, vt per Decium in conſil. 80. colum. penul. per Pariſium in conſil. 91. volumine 1. Grammaticum deciſ. 66. num. 49. & deciſ. 76. num. 16. Bonifacium Rogerium in conſil. 37. num. 52. lib. 1. vbi citat multos alios, & num. 53. dicit, id rectè à Doctoribus deciſum, quia ſi principalia doloſa ſunt, & acceſ ſoria ſimiliter eiuſdem naturæ eſ ſe præ ſumuntur, l. cùm principalis, ff. de regulis iuris, regula, Acceſ ſorium, eodem titulo, lib. 6. l. non dubium, in fine, C. de legibus, idem Rogerius in conſilio 16. ex num. 58. eodem lib. 1. dicens, clauſulas prædictas, atque renunciationes generales ideò non nocere, quia qua facilitate Minor contraxit, eadem renunciauit, & non contrauenire iurauit, & refert Butrium, Caſtrenſem, Socinum, Corneum, Calcan. & alios ſic notantes, & multos alios cumulauit Simoncellus de decretis, lib. 3. titulo 8. dicta inſpectione 18. in principio, num. 135. folio 443. ac demùm Rogerius ipſe eodem loco, num. 61. & ſequentibus, optimè adnotauit, & aliorum Authorum relatione comprobauit, quòd in Minore, muliere, ac ruſtico ſemper præ ſumitur ſimplicitas & ignorantia, ſi contractus damnoſus ſit, quamuis iuramento firmatus, & num. 65. inquit, quòd mulieres, maximè Minores, ſemper contra propria commoda laborare videntur, l. 4. in vltimis verbis, C. de ſponſalibus, l. 2. §. verba, ff. ad Velleianum, atque ex his debent explicari aut reſtringi, quæ in propoſito nimis generaliter reſoluit Ioan. Guttierrez in d. authent. ſacramenta puberum, num. 88.

Sexto tandem, & vltimo loco conſtituo, ex dictis adhuc, atque ex communi Doctorum reſolutione, apertè deduci, Minorem ſimpliciter contrahentem iuramento præ ſtito, ſolùm renunciaſ ſe videri beneficio ætatis, nec per hoc excludi ab auxilio l. 2. C. de reſcindenda vendit. ſiquidem ex renunciatione, & iuramento ſimpliciter adhibito, tantùm Maior effectus eſt, ſiue pro Maiore habetur, & ſic videtur, vt dixi, iuraſ ſe non contrauenire, ratione minoris ætatis, ſecus verò ſi contractus aliquem alium defectum patiatur: ita notarunt Gloſ ſa, Bartol. Bald. Angel. Caſtrenſis, & omnes Doctores communiter in l. 2. C. de reſcindenda vendit. Gloſ ſa, Ioannes Andreas, Barbat. & alij communiter in cap. cum cauſa, de empt. & vendit. atque ex communi Doctorum ſententia rectè adnotauit Couar. in d. cap. quamuis pactum, 3. par. §. 4. num. 6. vbi eleganter explicat l. 56. titulo 5. partita 5. & cum Pinello, Padilla, Craueta, Anton. Gomez. Anton. Gabriel. & multis aliis, Ioannes Guttierrez in d. authen. ſacramenta puberum, num. 86. & de iuramento confirmatorio, prima part. cap. 26. Menochius in conſilio 29. n. 39. & 40. & in conſil. 84. num. 46. lib. 1. Chaſ ſan. in conſil. 7. num. 26. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 28. ex num. 55. vſque ad num. 59. lib. 1. & hæc eſt communis, magis communis, verior, & æquior opinio ſecundùm Simoncellum de decretis, lib. 3. titul. 8. inſpection. 18. num. 215. folio 477. & 478. vbi reſpondet fundamento præcipuo Authorum quorundam, qui contrarium dicebant; idcircò ſiue renunciatio aut iuramentum fiat formâ prædictâ, ſiue generaliter fuerit iuratum, aliqua ratione, vel cauſa non contrauenire contractui, adhuc per iuramentum dumtaxat cenſetur ſublatum impedimentum minoris ætatis, non verò aliud impedimentum annullatiuum quodcunque; imò quamuis ſit renunciatum beneficio d. l. 2. C. de reſcindenda vendit. non dicetur excluſum remedium enormis, vel enormiſ ſimæ læ ſionis, ſed tantùm cenſebitur cogitatum de ætate, aut de aliis beneficiis expreſ ſis, non verò de enormi læ ſione, nec de alio impedimento annullatiuo; quod cum aliis multis optimè obſeruauit Hippol. Riminald. in conſilio 5. num. 113. cum ſequentibus, lib. 1. & ſequitur Simoncellus vbi ſuprà num. 218. fol. 479. & citatis quamplurimis Additionator Gamæ ad deciſ. 66. n. 3. folio mihi 40.

Inde fit, quòd quamuis apud Legiſtas & Canoniſtas crebrior viſa ſit ſententia, iuramentum excludere Maiorem à beneficio dictæ l. 2. C. de reſcindenda venditione, ſecundùm Gloſ ſam, Bartolum, Salicetum, & omnes ibi, Imolam, Caſtrenſem, Alexandrum, Crauetam, Caccialupum, Socinum, Curt. Capram, Corneum, Caualcanum, Cagnolum, & alios plures, cum quibus Couar. in dict. cap. quamuis pactum 3. par. §. 4. n. 4. Cacheranum deciſ. 41. n. 8. Ioannem Guttierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 26. n. 4. tamen ſtante enormiſ ſima læſione id non procedit; propter illam namque remedium huiuſmodi competere debet non obſtante iuramento, aut clauſulis, ſiue renunciationibus quibuſcunque, à quibus omnibus, & renunciatione d. l. 2. etiam in Maiore, enormiſ ſima læ ſio cenſetur ſemper excepta, ſicuti poſt infinitos alios Authores annotarunt Capra, in ſuis regulis, cap. 87. num. 126. & ſeq. Couar. vbi ſupra, num. 3. & 5. Cacheranus dicta deciſ. 41. num. 1. & num. 4. & ſeq. Ioannes Gutti dict. cap. 26. num. 8. Marcus Antonius Eugenius in conſ. 12. ſuprà citato, num. 73. & in effectu aſ ſentit Molina de Hisp. primog. lib. 2. cap. 3. num. 18. Et hactenus de materia textus in d. authent. ſacramenta puberum, & de his, quæ pertinent ad illam.

Nunc verò ſubſequenter agendum eſt de materia tex. in d. cap. quamuis pactum, de pactis in 6. & pro vera explicatione eorum, quæ ad Inſtitutum meum attinent, aliis quamplurimis conſultò prætermiſ ſis, antequam deueniam ad quæ ſtionem principalem, verum illius tex. diſpoſitio, data enormi vel enormiſ ſima læ ſione procedat, monendum Lectorem duxi, hoc loco, ſiue hîc dicendis, circa eiuſdem capitis deciſionem, addenda eſ ſe, aut æqualiter intelligenda ea, quæ ſuperius diximus ex num. 7. vſque ad num. 12. ſimiliter & dicta ex num. 13. vſque ad num. 16. quatenus explicare curauimus ex propoſito, quæ diceretur enormis, aut enormiſ ſima læ ſio; ibi namque permultos Authores citauimus, quorum plures in terminis dicti cap. quamuis pactum, loquuntur; alij verò in terminis, atque ſpecie d. authent. ſacramenta puberum: ea etiam, quæ in Minore ibi obſeruata fuere ex num. 16. vſque ad num. 34. æqualiter etiam obſeruanda in Minore, quoties in terminis dicti cap. quamuis pactum verſamur, ac denique circa Maiores, & Minores vera eſ ſe & tenenda in ſpecie d.c. quamuis pactum, quæ circa abſolutionem aut relaxationem iuramenti annotaui ſuperius, n. 26. Prætereà & monendum Lectorem duxi, pro dilucida præfati dubij explicatione, atque reſolutione neceſ ſarium eſ ſe præmittere, ſiue conſtituere anteà nonnulla, quæ verè prætermitti non poſ ſunt, vt Doctorum hucuſque ſcribentium placita, & reſolutiones diligentiùs declarem.

Et in primis conſtituo, quòd Minor renuncians cum iuramento hæreditati paternæ, vel maternæ acquiſitæ, vel acquirendæ, non poteſt contra pactum venire, nec etiam abſolutionem obtinere, vt agat contra renunciationem ratione minoris ætatis, quia vt dixi ſuprà in initio huius capitis, per iuramentum Maior efficitur: ſic probatur in dicto cap. quamuis pactum, de pact. in 6. vt rectè aduertit Couar. in relectione illius textus, 3. par. § 4. num. 6. in verſic. 5. concluſio, & ibidem, §. 1. num. 3. Ioannes Guttierrez in verbo, à filia, num. 1. dicens, quòd deciſio illius capitis procedit, etiamſi filia ſit minor vigintiquinque annis, maior tamen duodecim; quòd ipſum, & alij quamplures ſequuntur, & materiam illius cap. latiſ ſimè declarant Antonius Gomez. in l. 22. Tauri, ex num. 6. cum ſeq. Tellus Fernandez in l. 6. Tauri, num. 39. cum multis ſequent. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. § 18. per totum, vbi vide omninò, & quæ ſtionum vſufrequentium, lib. 3. cap. 43. & cap. 44. & 45. Molina de Hispan. primog. lib. 2. cap. 3. Burgos de Paz in conſ. 5. per totum. Gaſpar Baëtius de non meliorand. dotis rat. filiab. cap. 10. ex n. 102. cum multis ſequentibus, & multos alios congerit Petrus Cenedo in collectanea decima, ad librum ſextum Decretalium. Paulus Pariſius in conſ. 26. lib. 3. qui optimè loquitur in materia dicti cap. quamuis pactum. Hippol. Riminaldus in conſ. 228. lib. 2. Marcus Antonius Eugenius in conſil. 28. per totum, lib. 1. & in conſ. 12. ex num. 62. eodem Libro. Seraphinus de priuilegiis iuramenti priuilegio 21. per totum. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 26. per totum, & in conſilio 75. volumine 1. Menochius in conſil. 6. lib. 1. Michaël Graſ ſus recept. iur. ſentent. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 10. & ſequentibus, & §. inſtitutio, quæ ſt. 11. & §. legitima, quæ ſt. 3. num. 13. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 29. ex num. 5. & num. 70. cum multis ſequentibus, lib. 1. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæ ſt. 115. & 116. infinitos alios ſciens, conſultóque prætermitto, quoniam à ſuperioribus præcitantur.

Deinde & ſecundò conſtituo, ex enormiſ ſima læſione dolum præ ſumi, quod numeris præcedentibus latè explicatum, & ſ æpe repetitum fuit, & conſequenter in eo verificari deciſionem text. in dict. cap. quamuis pactum, dum vult, quòd renunciatio etiam iurata, interueniente dolo non ſubſiſtat; quia quamuis loquatur de dolo generaliter, non debet reſtringi ad dolum ex propoſito magis, quàm ad dolum re ipſa, qui ex enormiſ ſima læ ſione cauſatur: & quamuis præ ſumptus, verè tamen dolus eſt, ſiue proprio dolo comparatur, qui ex enormiſ ſima læ ſione reſultat; ita ex communi omnium intellectu ad tex. in dicto cap. quamuis pactum, poſt Caſtrenſem, Aretinum, Socinum, & Decium teſtantur Pariſ. dicto conſ. 26. num. 73. lib. 3. Marcus Anton. Eugenius in conſ. 28. n. 49. & 50. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 26. num. 110. & in conſil. 75. n. 8. & n. 9. & 10. lib. 1. Hippol. Riminaldus in conſ. 228. n. 47. lib. 2. dicens ita tenere communiter Doctores, & multos referens Antonius Galeatius Maluaſ ſia in conſil. 126. ex num. 26. cum ſequentibus, lib. 1. Cephalus in conſil. 34. num. 24. & in conſilio 142. num. 29. lib. 1. quo loco, num. 30. inde infert, quòd ſicut dolus verus remitti non poteſt in ſpecie dicti cap. quamuis pactum, pariter nec dolus præ ſumptus; & conſequenter, quòd enormiſ ſimæ læ ſioni, etiam cum iuramento validè renunciari non poteſt, & latiùs proſequitut Maluaſ ſia dicto conſilio 126. ex num. 28. in conſ. 65. ex num. 29. cum ſequentibus, eodem libro. Vincentius de Franchis deciſione 119. num. 6. Ioſephus Ludouic. deciſ. 18. num. 64. Hieronymus de Cæuallos commun. contra communes, quæ ſt. 115. n. 4. optimè Bonifacius Rogerius, atque in terminis dicti cap. quamuis pactum, in conſil. 16. ex num. 52. vſque ad num. 58. & num. 86. & num. 112. cum ſeq. lib. 1. vbi plenè proſequitur, & rationes concludentes ſuperioris reſolutionis communis aſ ſignat; vnde & neceſ ſario ad limitationem, aut generalem declarationem eorum, quæ dicentur infrà, obſeruandum erit, quòd vbicumque ex renunciatione facta patri, matri, vel fratri dici poſ ſit, renunciantem circumuentum, ſaltem dolo præ ſumpto, & re ipſa, aut alio modo quocumque adhibito, tunc quidem renunciatio non producet effectum, nec ſubſiſtere poterit: quod Aſ ſumptum probatur ex communi vtriuſque iuris Interpretum ſententia, tam in dicto cap. quamuis pactum, quàm in d. authent. ſacramenta puberum, & in ſpecie, poſt Abbatem, Socinum, Curtium iuniorem, Neuiz, Ripam, Felinum, Decium, Cephalum, Fab. Syluanum. Alex. Grammaticum, Rolandum, Pariſium, & alios annotauit Sfortia Oddi in conſil. 37. num. 57. lib. 1. & vltra eum Hippol. Riminald. in conſ. 228. num. 49. lib. 2. qui ex aliis rectè, & generaliter conſtituit, quòd vbi lex dolum præ ſumit, iuramentum renuncianti non obeſt; id ergo, vt dixi abſolutè erit intelligendum in omnibus caſibus, qui infrà, numeris ſequentibus diſtinguentur; & ſiue delatæ iam, ſiue deferendæ hæreditati, aut in fauorem vnius, vel alterius renunciado fiat: quod tamen diſcreti, bonique Iudicis arbitrio relinquere, ſecurius erit; is enim iuxta facti occurrentis, & perſonarum qualitates, & circumſtantias, meliùs diiudicare poterit, an dolus præ ſumi debeat, vel non, ſiue an dolus præ ſumptus ſufficiens ſit ad renunciationem inualidandam, an etiam læ ſio valdè enormis, aut enormiſ ſima ſit, vel non; quod pariter etiam ſecundùm eius arbitrium debebit ſemper diffiniri, atque diiudicari, vt in terminis d. authent. ſacramenta puberum, obſeruaui ſupra, hoc eodem cap. num. 13. & 14. & in terminis dicti cap. quamuis pactum, poſtquam aliorum ſententias retulit, qui enormiſ ſimam læ ſionem diuerſimodè acceperunt, ſic obſeruauit, & plures alios in id retulit Marcus Anton. Eugen. in conſil. 28. num. 39. 40. & 41. lib. 1. & eſ ſe magis receptam ſententiam dixit Rolandus in conſilio 7. num. 56. volumine 3. Molinam, & alios retuli ſupra d. num. 13. & 14. & vltra relatos ibi, idipſum tenuit Ioannes Guttierrez, in dict. cap. quamuis pactum, verbo, Si tamen iuramento, n. 2. vbi poſtquam retulit Anton. Gabriel. & Grati reſolutionem, quòd tunc læ ſio dicatur nimis exceſ ſiua, quando eſt vltra triplum, vel quadruplum iuſti pretij, inquit ſe verius credere vt hoc relinquatur arbitrio Iudicis.

Denique obſeruandum erit, dicta hactenus ex num. 39. cum ſeq. notanda eſ ſe ad reſolutionem eorum, quæ mox agentur ex num. 50. cum ſequentibus; nam ſi verum eſt, deciſionem text. in d. cap. quamuis pactum, ſic procedere in dolo præ ſumpto, ſicut in dolo vero, ex enormiſ ſima autem læ ſione dolum præ ſumi; conſequens erit, vt ex dictis ſuperiùs, eorum, quæ inquiruntur ex dicto num. 50. reſolutio poſ ſit deduci: id tamen commodius viſum fuit reſeruare ibi, & anteà nonnulla alia prænotare.

