Quintò conſtituo, hæredem non conficientem inuentarium, ex communi Doctorum ſententia, ideò teneri vltra vires hæreditarias ad legata, & debita, oneráque alia defuncti, quòd lex præ ſumat ipſum ſubtraxiſ ſe, ſiuè occultaſ ſe res hæreditarias: per text. in authent. de hæredibus, & Falcidia, §. hinc nobis, & §. ſancimus, & cum aliis multis notarunt Rolandus in tractatu de confectione inuentarij, prima parte, quæ ſt. 5. num. 1. fol. 4. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 35. num. 25. lib. 1. Ioannes Gutierrez de tutelis, & curis, 2. parte, cap. 1. num. 6. verè tamen rationem vltimam, & principalem dictæ deciſionis in præ ſumptione fraudis non conſiſtere: Dictio etenim fortè, quâ Iuſtinianus vtitur in dicto §. hinc nobis, ibi: Fortè ſurripuerint. Et ibi: Si nihil malignati eſ ſent, non fortè competeret; Cauſam impulſiuam legis, non principalem aut finalem inducit, vt in aliis terminis annotauit Couar. in cap. 1. de teſtamentis, numero 14. in verſiculo, nec ratio vltima lex itaque non omninò præ ſumit, hæredem, qui inuentarium non confecit, aliquid ſurripuiſ ſe, vel malignatum fuiſ ſe, ſed dumtaxat conſident, poſ ſibile eſ ſe, eum aliquid ſubtraxiſ ſe, vel ſurripuiſ ſe, cùm etiam poſ ſibile ſit, nihil ſubtraxiſ ſe, nec dolus aut delictum indubio debeat præſumi, vt in noſtris terminis Couarruuiam non referens aduertit Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 1. §. 8. num. 15. ad finem, verſiculo, denique ſequenda. Idcircò in d. l. 7. titulo 11. partita 6. non abſque myſterio, aut ratione, iuridicè potiùs ſtatutum fuit, quòd filius inuentarium non conficiens, Legitimam deberet deducere, non aliter atque ſi inuentarium feciſ ſet; durum enim eſ ſet, quòd ex ſola ratione aut cauſa impulſiua legis, item ex eo, quod poteſt conſiderari, nec omninò, aut certè lex præſumit, priuaretur filius Legitimâ, cùm poſ ſet etiam euenire plerumque, quòd conſideratio ea legis fallax eſ ſet, & deficeret, & filius Legitimâ, tot, tantiſque iuribus ſibi debitâ, eo dumtaxat priuaretur, quod inuentarium non feciſ ſet: Quod eſ ſet iniquum, & iuris ipſius rationi contrarium, vt pote cùm Legitima, vt dixi ſuprà, nec tolli poſ ſit directè, nec indirectè, nec vllo modo grauari, & per indirectum contingeret filium Legitimâ priuari ob non confectum inuentarium, quâ ob id dumtaxat nullibi priuatur de iure communi. Æquius ergo non ſolùm, ſed & rationi iuris magis conueniens fuit contrarium ſtatuere in dicta l. 7. partitæ, ob rationem ibidem aſ ſignatam; & potiùs ad debitum naturæ, quàm ad non confectum inuentarium attendere. Quòd ſi dixeris, & aliis etiam rationibus inuentarium introductum fuiſ ſe, aut repertum, ſcilicet ad commodum hæredis, ne vltra vires hæreditarias teneatur, & ſic ne ſentiat damnum l. finali, §. & ſi præfatam, C. de iure deliberandi. Item ne is, qui dubitat de viribus hæreditatis, petat terminum ad deliberandum, dict. l. finali, §. 1. C. de iure deliberandi: atque excommuni Doctorum ſententia vtramque rationem aſ ſignat Rolandus de confectione inuentarij, prima parte, quæ ſt. 5. folio 4. Videbis apertiùs neutram rationem aſtringere, vt in damnum aut præiudicium Legitimæ poſ ſit aliquid inde deduci, & in dicta l. partitæ, optimo iure reſeruari illæ ſam Legitimam, quamuis inuentarij confectio omiſ ſa fuerit, vt ſuprà dixi.

Sextò conſtituo, ſuperiora omnia, & inferiùs dicenda, ſic ſemper intelligi debere, vt à filio propter non confectum inuentarium Legitimam non amittente ex dicta l. 7. partitæ, dolus malus & fraus abſit omninò; nam ſi filius inuentarij confectionem ideò omitteret, vt bona aliqua ſecretè occultaret, aut ſurriperet, vel vt legatariis, & fideicommiſ ſariis malitiosè, datáque opera noceret, tunc quidem dolus malus aut fraus ei patrocinari non deberet, vt pungit Couar. in cap. ſi hæredes, de teſtamentis, num. 9. colum. 3. in verſiculo, cæterùm, & expreſ ſim aduertit Ioannes Gutierrez in tractatu de tutelis & curis, 2. part. cap. primo, num. 43. in verſicul. ego verò filium: vbi dicit, ex deciſione legum huius Regni, filios non conficientes inuentarium, vel illud conficientes, legatis, & fideicommiſ ſis non onerandos in legitima; & ſubdit ſtatim in hunc modum: Niſi legitimè conſtaret de fraude, & occultatione bonorum: Hæc tantum ille Author. Addiderim ego Libenter, quòd eo caſu, vel recedi poſ ſet à deciſione dict. l. 7. titul. 11. part. 6. vt propter dolum, & fraudem eâ prærogatiuâ filij non fruantur, ſed potiùs indiſtinctè ſicut cæteri hæredes vltra vires hæreditarias teneantur, nec legis Falcidiæ, aut integræ Legitimæ deductionis commodo gaudeant, idque propter fraudem adhibitam, quæ in dicta l. partit. cenſeri debet excluſa: nec mirum eſt, ſi tantum illis afferat damnum, vel quod ſecurius eſt, & probabilius, ac rationi eiuſdem l. 7. partitæ, magis conſentaneum, vt retentâ integrâ Legitimâ quæ in eadem leg. indiſtinctè conceditur) nec propter fraudem aut dolum amiſsâ, legatariis ſit ſuccurrendum, vt id conſequi valeant, quod dolo, aut fraude ceſſante conſequi potius ſentirent: quod eſt notandum, quia nouum quidem, nec anteà ſic explicatum.

Septimò conſtituo, pro dilucida, & maiori dict. l. partitæ explicatione, neceſ ſarium eſ ſe in memoriam reuocare vulgatam illam, & à Doctoribus noſtris frequenter agitatam quæ ſtionem; vtrùm, inquam, Legitima filiorum de iure naturali ſit, vel de iure ciuili poſitiuo: in quo dubio poſt ordinarios, & antiquos, alióſque Scriptores multis in locis, quos ideò omitto, quia à ſequentibus præcitantur, videndi ſunt ordine ſequenti Authores nonnulli, qui à me originaliter, atque attentè prælecti ſunt.

Franciſcus Ripa reſponſorum lib. 1. cap. 7.

Berengar. Fernand. in repetitione l. in quartam, ff. ad legem Falcidiam, cap 1. ex num. 169.

Albert. Brun. in tractatu ſtatut. excluſ. fœmin. in art. 9. quæ ſt. 23. & 24.

Port. Imol. lib. 1. concluſ. 42.

Viuius in lib. commun. opinion. opin. 316.

Matheſilanus in tractat. de ſucceſ ſion. ab inteſtat. 3. membro, articulo primo.

Antonius Toſtanus lib. 1. quæ ſt. iuris, cap. 15. numero 5.

Guid. Pap. conſilio 65. num. 4.

Didacus Couar. in 4. in 2. part. cap. 8. §. 6. ex numero 4.

Rodericus Suar. in l. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad legem fori, à principio vſque ad finem, vbi eruditè, & laté.

Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem, nomine Adelſiam, ex num. 176. & eodem verbo, deciſione 5. à num. 41.

Chaſ ſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ, rubrica 7. §. 1. gloſ. Le plus.

Boërius deciſione 14. & 188.

Fernandus Loazes in addit. ad Lancelotum Galiaulam, in l. Centurio, ff. de vulgari, num. 86.

Franciſcus Iannetus de primatu prioris geniti, cap. 2.

Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 297. & num. 320.

Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 1. ex num. 2.

Dominicus Sotus lib. 4. de iniuſtitia, & iure, quæ ſt. 1. articul. 1.

Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. ex num. 14. vſque ad num. 27.

Benedictus Capra concluſ regul. 10. ex num. 25. cum ſeq.

Rojas in epitome ſucceſ ſionum, cap. 7. ex num. 1. cum multis ſequentibus.

Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. Trebellianica, quæ ſt. 2. & §. Legitima, quæ ſt. 43.

Bernardus Diaz, regula 436.

Ioſephus Ludouicus deciſ. Peruſina 11. num. 11. & deciſ. 21. num. 37. & num. 50. & 51.

Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. prima parte, cap. 9. num. 21. & 22.

Gratianus regula 436.

Ioannes Matiençus in l. 2. tit. 7. gloſ ſa 1. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ.

Ioannes Garſia videndus omninò, de expenſis, & meliorationibus, cap. 3. ex num. 7. vſque ad numerum 27.

Lara in l. ſi quis à liberis, §. idem reſcripſit, ex numero 146. vſque ad numerum 150. & §. parens, numero 19.

Antonius Queſada diuerſarum quæ ſtionum iuris, cap. 6. num. 17. & 18. per totum.

Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. quæ ſt. 82. ex num. 12. cum ſequentibus.

Andreas Gail. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruatione 122.

Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſ ſis, lib. 4. cap. 12. num. 5. per totum.

Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ ſa 17. ex num. 19. vſque ad num. 25. & gloſ ſa 18. num. 3. & 4. & gloſ ſa 19. num. 23.

Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 32. folio. 426.

Hieronymus de Cæuallos practicarum commun. contra commun. quæ ſt. 112. per totam.

Antonius Pichardus in rubrica, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtato, num. 60. 61. & 62.

Deinde obſeruandum eſt, tres eſ ſe præcipuas in propoſito dubio opiniones. Prima opinio eſt, quòd Legitima nomine, origine, quantitate, & neceſ ſitate, de iure ciuili deſcendat, & dicenda ſit: & conſequenter, quòd licèt quodam inſtinctu naturæ, ac ratione quadam, & curſu naturali debita videatur Legitima, eiuſdem tamen relinquendi neceſ ſitas, tam quoad ipſam Legitimam ſimpliciter ſumptam, atque alimenta, quàm quoad eiuſdem quotam, & quantitatem ex iure ciuili procedat, non ex iure naturali: & ita docuit Dinus in cap. indultum, de regulis iuris, lib. 6. à quo Salicetus, Baldus, Angelus, Cardinalis, Alexander, Andreas Siculus, & alij Authores antiqui acceperunt, qui eam ſententiam ſunt ſequuti, vt affirmat Rodericus Suarez in leg. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad legem fori, num. 1. vbi ſubdit, Andream Siculum, & alios Authores ſic reſpondiſ ſe ad omnia iura, quæ dicunt, quòd Legitima debetur de iure naturæ, vt intelligantur, & exponantur, ideſt ratione naturali, aut quodam inſtinctu naturæ. Et eandem ſententiam amplectuntur, & plures alios ſic tenentes referunt Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 300. Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, in prima parte, cap. 9. num. 11. fol. 39. Vbi dicit, quòd ſi verum amamus, Legitima eſt introducta de iure ciuili, naturali ratione ſuadente. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 11. num. 11. & deciſione 21. num. 50. & 51. dicens, quòd Legitima non debetur iure naturæ, ſed naturali quadam ratione, & æquitate, de iure tamen ciuili; & refert Socinum iuniorem in conſilio 52. colum. 2. lib. 3. & Menochium de arbitrariis, caſu 149. num. 12. & Alexandrum in conſilio 75. lib. 1. Aymon Craueta, Boërius, Bertiandus, Ioannes Annibal, Albert. Brun. & Marcus Anton. Nat. quos pro hac parte expendit Lara in dicta l. ſi quis à liberis, §. idem reſcripſit, num. 149. Ioannes Marcus, Aquilinus, Franciſcus Viuius, & Tellus Fernandez, quos in eandem partem retulit Antonius Pichardus ad rubricam, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtato, num. 60. In qua etiam firmiter inſiſtunt & alij quamplures Scriptores, qui dum affirmant, quòd Legitima in totum tolli poteſt per legem, per ſtatutum, vel conſuetudinem, aut reſcriptum Principis, id apertè ſupponunt, quod non ſolùm præcitati nunc Authores, & quaſi in neceſ ſariam conſequentiam prædictæ ſententiæ, ſed & Bartol. Caſtrenſ. Imol. Abbas, Dec. Anania, Corneus, & alij probarunt, cum quibus Trentacinquius dicto cap. 9. num. 22. & plures alios retulit Graſ ſus §. Legitima, quæ ſt. 43. in principio. Hieronymus de Cæuallos practicarum commun. contra communes, quæst. 112. vbi dixit, communem opinionem eſ ſe, quòd Legitima poſ ſit totum tolli per legem, vel ſtatutum, & viginti Authores ſic dicentes congeſ ſit.

Secunda verò opinio eſt, quòd Legitimæ quota, ſeu eius quantitas ſit de iure ciuili poſitiuo; Legitima tamen ipſa ſimpliciter ſumpta, quòd ex iure naturali, vel gentium primæuo procedat: ideóque tolli non poſ ſit in totum per legem, Vel ſtatutum, nec etiam per conſuetudinem, vel Principis reſcriptum, quamuis in quantitate, quæ eſt de iure ciuili poſitiuo, lege, ſtatuto, conſuetudine, ſeu Principis reſcripto, minui poſ ſit, vt vſque ad naturam reuertatur, ideſt ad alimenta tantùm; ea enim tolli non poſ ſunt, tanquam iure naturæ debita: Quam ſententiam latiſ ſimè, atque eruditè, vt adſolet, probauit Rodericus Suarez in dicta leg. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad legem fori, à num. 1. vſque ad finem eiuſdem, vbi per plures columnas id probauit, & ſequuntur Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. ex n. 14. cum ſequentibus, vbi pro hac parte refert Iaſonem, Ripam, Decium, Aufrerium, Felinum, Addition. Decij, Ioannem de Garron. Couarru. Gregorium Lopez, & Anton. Gomez. Rojas in epitome ſucceſ ſionum. cap. 7. num. 7. Graſ ſus §. Trebellianica, quæ ſt. 2. & §. Legitima, quæ ſt. 43. vbi in propoſito dubio, an Legitima lege, vel ſtatuto, aut conſuetudine tolli poſ ſit, tres refert ſententias, & tandem ipſius reſolutio ſuperiori conuenit ſententiæ. Gratianus regula 436. qui hanc appellat magis communem, & veriorem reſolutionem, & in effectu tenuit Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 7. tit. 8. num. 2. dum dicit, quòd Legitima debetur iure ciuili, & naturali, & in alio loco eum citat, & hanc ſententiam profitetur veriorem, & contrariam falſam, & erroneam, Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 82. ex num. 12. vſque ad numerum 16. Ioannes Garſia de expenſis, & meliorationibus, cap. 3. num. 7. Ioannes Matiençus in l. 2. tit. 7. gloſ ſa prima, num. 3. lib. 5. nouæ collection. regiæ. Lara in dicto. §. idem reſcripſit, num. 146. vbi refert multos alios ſic tenentes, & in §. parens, num. 19. & in effectu idem obſeruat Queſada diuerſarum quæ ſt. iuris, cap. 6. num. 18. Doctor Spino in tribus locis relatis ſuprà, num. 30. ad finem, qui dum inſtam cauſam requirit, vt alimenta tolli poſ ſint, vel vt filius Legitimâ priuari poſ ſit, apertè in hanc ſententiam inclinat; tunc etenim ratione alia naturali ſuadente, id debet eſ ſe permiſ ſum, vt mox dicętur, Hieronymus de Cæuallos practicarum communium, quæ ſt. 112. num. 5 qui etiam eandem ſententiam ſequitur apertè; dum etiam cauſam requirit, vt Legitima, vel alimenta tolli poſ ſint: & dicit Ioannes Gutierrez ſententiam in loco relato ſuprà, lege quadam Partitæ probari; eo etiam, quòd Cæuallos ipſe ſtatim ſe remittit ad Gratianum dict. regula 436. dicens, rem hanc diſtinguendam, & reſoluendam ſecundùm Gratianum, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 10. num. 15. lib. 1. Antonius Pichardus ad rubricam, Inſtitut. de hæredit. quæ ab inteſtato, num. 61. Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſ. lib. 4. cap. 12. num. 5. per totum, fol. 194. vbi in præfata quæ ſtione, numquid Legitima ſtatuto tolli poſ ſit, tres refert ſententias, quas priùs retulerat Giaiſ ſus loco citato ſuprâ, & in effectu reſoluit, Legitimam ita demum ex iuſta cauſa tolli poſ ſe, ſi alimenta, vel ſi bonorum aliquod debitum ſubſidium præ ſeruatum ſit, vel relictum; alioquin quòd lex, vel ſtatutum Legitimam tollens, & alimenta, aut debitum aliquod bonorum ſubſidium non relinquens, iniquiſ ſima, & inanis eſ ſet, & contra omnem æquitatem, niſi filius haberet, vnde viuere poſ ſet; vnde ſentit apertè, Legitimam, quod attinet ad alimenta, de iure naturæ eſ ſe, nec tolli poſ ſe, niſi ex alia ratione naturali tollatur, vt infrà dicam. Andreas Gail. practicar. obſeruat. lib. 2. obſeruatione 112. Andreas Fachineus controueſ. iuris, lib. 4. cap. 32. fol. 426. qui in eadem quæ ſtione, vtrùm filiorum Legitima ſtatuto tolli poſ ſit, tres refert ſententias; tandem inquit æquiorem, ac probabiliorem ſibi videri, & omninò tenendam, quòd iure naturali Legitima debeatur, & idcircò in totum tolli non poſ ſit: tamen quia eius quantitas iure ciuili præ ſcripta, & diffinita eſt ideò ex lege municipali minui poteſt aliqua ex parte, inſta ſcilicet ſubſiſtente cauſa, & quòd hanc opinionem amplecti ſolet Rota Romana, vt notatur deciſione 18. in nouiſ ſ. Fuit dubitatum, & deciſ. 476. in antiquis, Nota conſuetudo.

Tertia denique opinio eſt, quòd filiis Legitima ſimpliciter, atque indiſtinctè debeatur de iure naturali, quod conſtanter defendit Rojas in epitome ſucceſ ſionum, dicto cap, 7. num. 9. & 10. qui ibidem num. 7. licèt pro concordia opinionum dixerit dici poſ ſe, vt in ſecunda opinione dictum eſt; tamen dicto num. 9. indiſtinctè inquit, quòd prima opinio verior est abſolutè, ſcilicet de iure naturali Legitimam filiis deberi, & in id plura adducit fundamenta, ex num. 1. cum ſequentibus. Videtur etiam huic adhærere ſententiæ Coſta in cap. ſi pater, de teſtament. in 6. in 3. parte, verbo, priuare non poſ ſit, num. 41. & 42. Fabius Turretus in conſ. 5. num. 25. & 27. Vbi citat etiam Nattam in conſilio 201. num. 9. lib. 1. Socinum in conſilio 62. num. 10. lib. 3. Menochium in conſil. 115. num. 48. lib. 2. & in conſil. 168. num. 4. eodem lib. Cephalum in conſil. 278. num. 45. lib. 2. & firmat hanc eſ ſe communem opinionem, Tiberius Decianus in conſil. 54. num. 29. lib. 1. Simon de Prætis de interpretatione vltim. voluntatum, lib. 5. dubit. 1. num. 140. Sfortia Oddi in conſil. 5. num. 3 Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 1. num. 1. huic etiam opinioni apertè acceſ ſit nouiſ ſimè nunc Ioannes Parladorius quotidianar. different, different. 3. num. 6. Nam cùm anteà dixiſ ſet, quòd ius naturale in duas partes ſecatur, alterum eſt ius naturale commune omnibus animantibus, alterum eſt ius naturale commune omnibus gentibus, quod latiùs ibidem comprobat num. 1. & num. 3. & 5. explicat, quod dicatur vnum & alterum ius naturale: ſubdit denique dicto num. 6. quòd ex præfata differentia iuris naturalis communis omnibus animantibus, & communis omnibus gentibus, diſcernere licet differentiam inter Legitimam hæreditarem parentum, & filiorum: Nam, vt ipſe putat, vna ad ius naturale commune omnibus animantibus referenda eſt, altera ad ius naturale gentium, hoc eſt, Legitima de bonis parentum debetur filiis iure illo naturali, communi omnibus animantibus, per text, in § 1. Inſtitut. de iure naturali, & in l. 9. tit. 19. partita 4. Legitima verò filiorum debetur parentibus iure naturali communi omnium gentium, per text. in l. ſcripto, ff. vnde liberi, & in l. nam et ſi parentibus, ff. de inofficioſo teſtamento, & in l. ſi quis à liberis, §. parens, ff. de liberis agnoſcendis: quæ iura Parladorius ipſe citauit. Et differt hæc tertia opinio à ſecunda ſuperiùs adducta; eo quòd abſolutam continet propoſitionem, nec diſtinguit, vt in illa diſtinguitur, indiſtinctè potiùs iuri naturæ, debitum Legitimæ tribuit. Benè verum eſt, quod nonnulli ex ſuperioribus Authoribus dumtaxat dicunt ſimpliciter, Legitimam eſ ſe debitam filiis de iure naturæ, nec de quota, aut quantitate tractant ſpecificè, ſicut ſi inquirerent de illa, forſan id non negarent, quod ſuperioris opinionis Authores fatentur expreſ ſim: Recte namque, atque abſolutè dici poteſt, Legitimam filiorum iuris naturalis eſ ſe; & alia parte dicere, quotam, aut quantitatem eius de iure ciuili poſitiuo procedere, & ſic temporum varietate, variatam, & mutatam fuiſ ſe. A prima autem opinione relata ſuprà, num. 31. differt omninò & illi contraria eſt, vt vides, eadem hæc ſecunda opinio nunc relata.

Ego verò, vt in propoſito dubio ſententiam meam interponam, ac rem hanc dilucidè, & diſtinctè magis quàm alij Faciant, breuiter tamen explicare valeam, nonnulla conſtituere neceſ ſarium duxi, quæ omninò neceſ ſaria ſunt, nec verè prætermitti poſ ſunt. Et in primis conſtituo; articulum prędictum, vtrùm ſcilicet Legitima filiorum de iure naturali ſit, vel de iure ciuili an lege, vel ſtatuto tolli poſ ſit, difficillimum eſ ſe, & valdè controuerſum, & circa veritatem eius ex ore Socini, Doctores inter ſe pugnare à ducentis annis citra, quódque capita, tot fuiſ ſe ſentencias; omnes tamen quæcunque illæ ſunt, in tres incidere principales quoad vnum, & alterum articulum, vt de primo vidimus ſuprà, ex n. 31. & de alio, an ſcilicet Legitima tolli poſ ſit lege, vel ſtatuto, teſtatur Graſ ſus receptarum ſententiarum, §, Legitima q. 43. in principio. Vbi eas refert Angelus Matheacius de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. cap. 12. num. 5. in principio.

Deinde & ſecundò, negari non poſ ſe, quin præfata controuerſia hactenus non fuerit lege aliqua ſic expreſ ſim deciſa, vt adhuc res ſub iudice eſ ſe non videatur, & maximam habere difficultatem, vt dixi, ac verè pro vtraque parte, iura & rationes, extare, quæ fortiter adſtringiunt, vt conſtat ex his Authoribus, quos pro prima, & ſecunda opinione relatos ſuprà adduximus. Ac inter alios pro vtraque parte iura expendit Queſada diuerſarum quæ ſtionum iuris, cap. 6. num. 17. & 18. in principio: fortiùs tamen adſtringere eas, quæ pro ſecunda, & tertia opinione adducuntur, quàm iura, & rationes prioris partis; quod negari non poteſt, & probatur ex textu in §. 1. Instit. de iure natur. gent. & ciuil. & ex l. 2. tit. 19. partia 4. nec malè percipit Parladorius quotidianarum different, differ. 3. num. 6. Quinimò, non ſolùm Legitimam iuris naturæ eſ ſe, verum & iure diuino filiis deberi, tradit Socinus in conſil. 30. columna prima, lib. 1. Antonius Rubeus in l. pater filium, num. 41. ff. de inofficioſo teſtamento, Sigiſmundus Neapolitanus in conſil. 26. num. 11. inter conſilia feudalia, & iure, atque authoritate contendit probare Antonius Gomezius tom. 1. variarum, capit. 1. numer. 2. verſiculo ſimiliter & ſecundò.

Tertiò conſtituo, primam ſententiam Dini, & ſequacium relatam ſuprà, num. 31. diſputationis gratiâ facilè defendi poſ ſe; facile etiam eſ ſe retentâ eâ, contrariæ; partis fundamentis ſatisfacere, & reſpondere, ſi ſolutionem generalem ſolutionem generalem ſuſtineas, quam Dinus ipſe, & cum eo permulti alij aſ ſignarunt, videlicet nullum textum dicere, Legitimam deberi iure naturæ, ſed naturali quadam ratione, & æquitate; de iure tamen ciuili, & ita Dini ſequaces reſpondere, poſt alios multos conſtat ex Roderico Suarez in dicta l. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad l. fori, ex num. 1. Ioſepho Ludouico deciſione Peruſina 21. num. 50. Verè tamen loquendo, & diſputatione omiſ ſa, ſecundam ſententiam, ac etiam tertiam, quatenus continet, iure naturæ parentes non ſolùm moueri, ſed etiam quodam inſtinctu naturæ ad relinquendam filiis partem aliquam, ſiue ſubſidium bonorum ſuorum quodammodò impelli, non ſolùm æquiorem, & ſecuriorem, ac omninò tenendam, verùm etiam, & veriorem eſ ſe, & pro illa fortiter vrgere iura, & rationes, quas Authores præfati congeſ ſerunt, & inter alios, latiùs quidem Rojas in epitome ſucceſ ſionum. dicto cap 7. ex num. 1. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 32. fol. 426. Eâque ſententiâ retentâ, non ſolùm facile, ſed etiam verè, & concludenter quidem omnibus ſatisfieri poſ ſe, quæ pro prima opinione relata ſuprà, num. 31. eiuſdem ſequaces attulerunt. Ac omiſ ſis aliis conſiderai debere ea, quæ diſtinctione adhibita, ſecundæ opinionis Authores conſiderarunt; Legitimam, in quam, filiorum quantum ad quotam, ſeu quantitatem eſ ſe de iure ciuili; in quo omnes conueniunt, nec vllus diſ ſentit, patétque ad oculum, ſi varietatem temporum circa eandem quotam, aut quantitatem Legitimæ conſiderat, vt optimè obſeruat & tempora diuerſa conſiderat, atque diſtinguit Rodericus Suarez loco relato ſuprà, in principio, in verſiculo, præmitto, & num. 2. in verſiculo, mihi autem alia videtur, Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. num. 302. Idcircò cùm lege ciuili præ ſcripta, ac definita ſit quota, quòd lege, vel ſtatuto tolli poteſt, aut minui; dummodò iuſta cauſa interueniat: quatenus verò ex iure naturæ debetur, hoc eſt vſque ad alimenta, vel vſque ad debitum aliquod bonorum ſubſidium, mutati non poteſt, vt nec ipſum ius naturale. Quod ſic reſoluunt eiuſdem ſecundæ opinionis Authores, vt dixi, ac inter alios eleganter Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 16. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris lib. 4. dicto cap. 32. in finalibus verbis, Angelus Macheacius de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. dicto cap. 12. num. 5. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 82. ex num. 12. cum ſequentibus Queſada diuerſarum quæ ſtionum iuris, cap. 6. num. 18. in verſiculo, Quam tamen opinionem.

Quartò conſtituo, ideò à me dictum, aliquando à lege ciuili tolli in totum, vel minui Legitimam poſ ſe, iuſta ſcilicet cauſa interueniente quia tunc lex ipſa naturæ, ſiue ius naturale non modò repugnat, imò ratione ipſa naturali non diſ ſentiente aut ſic ſuadente, vel ſaltem non prohibente id ſtatuitur: & licèt ius naturæ ſit, ſuam cuique filio relinqui Legitimam, iuſta tamen ratione, vel cauſa aliter poteſt fieri, vt in propoſito eleganter quidem animaduertit, & fundat Antonius Queſada dicto cap. 6. num. 18. in fine, & ante finem, ni verſiculo, quod ſi Legitimæ tolluntur, dicens, quòd ratione mediante diſtingui, ac limitari ſolet ius ipſum naturæ quod aliàs videbatur immutabile. Nam ius naturale ſuapte immutabile, flexibile, & mutabile redditur, iuxta rationem temporum, & illud, quod ius ipſum naturale ſuadente ratione expoſcit, vt ipſemet Author authoritate latiùs confirmat ibidem. Tollitur ergo (non modò minuitur) lege ipſa ciuili in aliquibus caſibus ex iuſta cauſa Legitima filiorum, hoc eſt vel propter delictum criminis, quale habetur in l. quiſquis, C. ad legem Iuliam Maieſtatis, vel aliud ſimile, & graue delictum in iure expreſ ſum, vel ingratitudinis, de qua in authent. vt cum de appellatione cognoſcitur, § aliud quoque capitulum. Nam qui facit contra leges naturæ delinquendo, & iniuriam grauem alteri inferendo, aut parentem, cui lege naturæ reuerentia ſumma debetur, laceſ ſendo, æquiſ ſimum eſt, & iuri metipſi naturali conueniens, vt naturæ, quoque legibus deſtituatur, & quòd Legitimâ priuari poſ ſit per exhæredationem, vt rectè aduertit Ioannes Garſia de expenſis, & meliorationibus, cap. 3. num. 26. qui in id expendit l. 6. tit. 9. partita 6. & eo non relato Antonius Pichardus ad rubricam, Institut. de hæredit. quæ ab inteſtato, num. 62. vbi eleganter obſeruat. quòd cùm filius exhæredatur, obligatio illa naturæ, aut ius naturale tollitur, non quidem iure ciuili, quo cauſ æ expreſ ſ æ ſunt, ſed altera ratione naturali, auâ ius ciuile fundatur. Tolli etiam poſ ſunt, ſeu denegari alimenta legis ipſius ciuilis diſpoſitione, cùm filius habet vnde ſe alere poſ ſit, quia tunc ceſ ſat etiam obligatio naturalis, ſiue ratio illa naturæ, ex qua alimenta præ ſtandi obligatio deſcendit, remanétque patri ſola obligatio ciuilis, à qua, lege vel ſtatuto liberari poteſt, vt cum aliis Authoribus eruditè annotauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 23. Ioannes Garſia de expenſis, & meliorationibus, cap. 3. num. 26. Gratianus regula 436. num. 4. minuitur etiam lege, vel ſtatuto, aut Principis reſcripto Legitima, ex iuſtis cauſis, modò tunc alimenta neceſ ſaria relinquantur, quæ, vt dixi, tolli non poſſunt, quamuis minui Legitima poſ ſit, quia tunc id pro Legitima aſ ſignari poteſt, quod iure fieri valet, cùm Legitimæ quota à iure ciuili poſitiuo deſcendat, vt latiùs reſoluunt Gratianus dicta regula 436. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ ſ. 17. num. 23. & 24. & gloſ. 18. num. 3. & gloſ. 19. num. 23. Matien. in l. 2. tit. 7. gloſ ſa prima num. 3. & 4. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, Graſ ſus §. Legitima, quæ ſt. 43. num. 3. 4. & 5. Angelus Matheacius de legatis, & fideicommiſ ſis, lib. 4. dict. cap. 12. num. 15. & ante alios Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. ex num. 10. cum ſequentibus. Et vide num. 17. vbi eleganter, & verè quidem carpit errorem eorum, qui alimenta filiis non ex iure naturali, ſed ſolùm ciuili deberi affirmant, & ſequitur Ioan. Gutierrez pacticarum lib. 3. cap. 82. num. 17. & iunge Ioann. Garſiam de expenſis, & meliorationibus, cap. 3. ex num. 10. cum ſeq. vbi plenè reſpondet ad argumentum quoddam vulgatiſ ſimum, atque deſumptum ex textu in authent. ex complexu, C. de inceſtis nuptiis. Quòd ſi alimenta iure naturæ debentur, videtur quòd in caſu illius textus, nec in vllo alio tolli poſſent. Cui etiam reſpondere contendit, ſed Ioann. Garſiæ mentionem non facit, nec refert illum Petr. Auguſt. Morla emporij prima parte, tit. 1. de legibus, num 35. & 36.

Quintò conſtituo, opinionem tertiam relatam ſuprà, num. 34. ſuſtineri poſ ſe, eo modo acceptam, ac intellectam, quo communis ſuperiùs relata intellexit; indiſtinctè tamen accipiendo eam, vt indiſtinctè accipit Rojas dicto cap. 7. num. 9. in fine, ac etiam nouiſ ſimè Parladorius quotidian. different. differentia 3. num. 6. periculoſam eſ ſe, niſi dixeris, vt pungebam ſuprà eodem num. 34. in fine, prædictos Authores, & alios nonnullos, qui indiſtinctè aſ ſerunt Legitimam deberi de iure naturæ, pro certo ſupponere, Legitimæ quotam, aut quantitatem de iure ciuili procedere, Legitimam tamen aliquam ſiue debitum aliquod bonorum ſubſidium, genericè loquendo deberi de iure naturali. Quod veriſ ſimum eſt, & legum Partitarum Conditores in eundem ſenſum accipientes, probaſ ſe videntur apertè; ſemper namque cùm de legitima filiorum tractant, debitum naturæ appellant illam, ſiue iure naturæ deberi dicunt, vt conſtat ex l. 2. tit. 1. partita 2. & l. 2. tit. 19. partit. 4. & l. 17. tit. 1. part. 6. ibi: E a eſta parte legitima, dizen en Latin, parte debita iure naturæ, & in l. prima, tit. 11. eadem 6. partit, ibi: Mas ſi los herederos fueſ ſen de los que decienden, &c. Eſtonce deuen auerla ſu parte legitima, a que llaman en Latin, debitum iure naturæ, & in l. 7. eod. tit. & partit. ibi: Fueres ende ſi los herederos fueſ ſen de los que decienden, &c. Ca eſtos a tales deuen auerla ſu parte legitima por debdo que han en los bienes de ſu padre naturalmente. Quæ leges ſingulares ſunt in propoſito, & notandæ, nec citantur ab aliis, Parladorius namque loco relato ſuprà, dumtaxat citat l. 9. tit. 19. partita 4. quæ l. 9. non eſt ſub illo titulo, ſed l. 2. debuit citari: Pontifices etiam in eodem ſenſu leges Cæ ſareas, ſiue ius commune accepiſ ſe, clarè colligitur ex textu in cap. Rainuncius, de teſtamentis, ibi: Vt legitima portio iure naturæ debita. Et in cap. Rainaldus, eodem titul. ibi: Demum eodem R. naturæ debitum perſoluente, & ibi: Quoniam idem R. habebat in bonis quondam Peponis patris ſui tertiam partem debitam iure naturæ, in qua grauari nequiuit. Et in cap. ſi pater, eodem tit. de teſtamentis in 6. ibi: Abſque deductione Trebellianicæ, ſiue partis iure naturæ debitæ facienda, ipſis pauperibus bona omnia deferuntur.

Sextò conſtituo, ſuperiora omnia, quæ ex num. 30. hactenus diximus, & ad id tendunt, vt apertiùs dignoſci valeat, quo ſcilicet iure Legitima ſit introducta, non otiosè, aut extra propoſitum, ſed ideò, & neceſ ſariò præmiſ ſa, vt oſtendam legum Partitarum Conditores, qui Legitimam filiorum de iure naturali deberi, ſine iuris naturæ eſ ſe ſemper, vel dixerunt expreſ ſim, vel apertè ſuppoſuerunt, mirum non eſ ſe, ſi in d. l. 7. tit. 11. part. 6. in fauorem Legitimæ ius ſtatutum relinquerent, ac vere eo præcipuè excitarentur. vt Legitimam propter inuentarium non confectum non amitti exprimerent; quod, vt dixi ſuprà, durum eiſdem Conditoribus videretur, ius filiorum à iure extraneorum hæredum non ſecerni, & diſtingui, vt in l. prima? eodem tit. & partita 6. diſtinguitur, & propter inuentarium non confectum Legitimam ſic debitam filio, & iure naturæ competentem ipſi amitti, vt in conſequentiam, iuris ciuilis diſpoſitione, & pœna ab eo ſtatuta, naturalis iuris rationem aut diſpoſitionem mutari, ciuilique conſtitutione Legitimæ amiſſionem contra iuris naturalis rationem induci contingeret. Quapropter ad naturæ potiùs, ſiue iuris naturalis rationem, quàm ad inuentarij confectionem omiſ ſam attendere ſunt adſtricti, vt maior ratio, & naturalis quidem, minorem & ciuilem vinceret. Quod, ſi verba dictæ legis 7. partitæ maturé perſpicias, deduces apertè; inprimis enim ea in lege dicitur, quòd hæres inuentarium non conficiens, priuatur Falcidia: ſtatim verò ponitur exceptio, & redditur ratio in hunc modum: Fueras ende, ſi herederos fueſ ſen de los que deſcienden, o ſu ben por linea derecha àe los fazedores de los teſtamentos, ca eſtos a tales denen auer la ſu parte legitima por debdo que han en los bienes del padre naturalmente, mas los otros herederos han la falcidia por otorgamiento de ley. Ecce vbi redditur ratio debiti iure naturæ, quâ, vt vides, lex illa præcipuè mouetur; vt etiam mouetur l. 1. eodem tit. & partit.

His ita ſuppoſitis, & conſtitutis, clarum equidem, aut indubitatum remanet, de iure Regio Partitarum ex conſtitutione dictæ l. 7. tit. 11. partita 6. filium Legitimam non amittere propter inuentarium non confectum; imò, vtcunque res ſit, ſaluam & integram illam eſ ſe debere, ſiue inuentarium confecerit, quo caſu extraneo hæredi Quarta dumtaxat Falcidia conceditur, filio verò hæredi inſtituto integra Legitima debita iure naturæ reſeruatur, cùm multis legatis grauatur hæreditas, vt in l. 1. tit. 11. part. 6. ſiue illud non conficiat, vt in dict. l. 7. vbi propter rationem prædictam filio relinquitur integra Legitima inuentario non conſecto; hæredi verò extraneo Quarta prædicta denegatur, vt ibidem exprimitur.

