Deinde, & pro eadem parte fortiter vrget, in dubio ſtandum eſ ſe diſpoſitioni dictæ l. 2. tit. 15. part. 2. & dictæ l. 40. Tauri, ac eorum verbis firmiter inhærendum, donec contrarium non appareat, inſtitutorem maioratus ſua diſpoſitione ſtatuiſ ſe, vt ſ æpè diximus, & in poſtrema eiuſdem legis Tauri parte cautum, pluries repetitum eſt. Sane ex eo quod filius maior natu, aut primogenitus ad ſucceſ ſionem inuitetur, non apparet claré expreſ ſum, an inſtitutor ipſe repræ ſentationem excluſerit; aut excludere voluerit, nec etiam tacite, ita quòd in dubium voluntas inſtitutoris reuocari non poſ ſit; quod eſt neceſ ſe (vt etiam pluries eſt repetitum) vt ex coniecturis à regula, & conſtitutione d. l. Tauri recedatur. Cum ergo in dubio verſemur, maximúmque dubium ſit (quod negari non poteſt) imò veriſimilius contrarium videatur, atque ea lex generaliter, & indiſtinctè nepotem admittat, nec diſtinguar iſtum caſum. potius eidem legi inhærendum erit, ac credendum, cum diſpoſitione ipſius ſe inſtitutorem conformare voluiſ ſe, eàque verba ad intellectum, & mentem iuris referenda fore, & iuxta communem vſum, communemque ſenſum, & interpretationem horum regnorum accipienda, quàm quòd ex verbis non manifeſtis, & claris, à deciſione legum ad eà clara, & expreſ ſa recedatur, & repræ ſentatio excludatur: prout Matiençus poſt Couar. dict. glo. 6. l. 5. tit. 7. num. 5. & pater Ludouicus Molina, tom. 3. dicta disputatione 629. num. 5. fol. 453. rectè contendunt, & nullo modo fundans, ſic quoque atque in fortioribus terminis reſoluit, & in praxi ſeruari affirmat Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſ. Gamæ 174. & deciſ. 308. verſ. quæ obtinet. 2. part. fol. 31. & ita tenendum eſt, prout firmiter tenuit Auendañus, atque id declarauit d. gloſ ſ. 17. num. 27. & 28. qui tamen gloſ ſ. 18. ex num. 13. Vſque ad finem gloſ ſ æ, vt diluat ſententiam eorum, qui requirebant præcisè, quod qualitas illa primogenituræ, aut proximitatis gradus, vel maioris ætatis adeſ ſet tempore, quo ſucceſ ſio defertur; nec ſufficeret, quod adfuerit antea, ſiue quod tunc adeſ ſet. ſi primogenitus mortuus non fuiſ ſet: & inde exiſtimarunt, mortuo filio maiore, nepotem ab eo relictum, cui qualitas maioris ætatis, aut proximitatis gradus, vel primogenituræ, euenientis ſucceſ ſionis tempore, verè non ineſt, ſub ea vocatione filij maioris non comprehendi: prout Authores ſic tenentes, aut ſaltem ſic præ ſentientes retulerat anteà gloſ ſa 17. num. 22 vt ſuprà dixi, & in eodem placito firmiter fuit Antonius Galeatius Maluaſ ſia, d. conſ. 22. num. 32. quem nullus hactenus retulit (vt dixi:) ipſe namque Author cum aliis iuris Interpretibus, d. num. 32. obſeruauit, quod qui reſpectu alicuius ſucceſ ſionis maior eſ ſe debet, ad eam non admittitur, niſi tempore quo ipſa defertur, maior ſit: Et num. 33. inquit, quod vbi in ſucceſ ſione conſideratur ætas, ex propria perſona, & non alterius, ſucceſ ſor metiri debet: Et numeris ſeqq. alia ſimilia adducit, maximé num. 35. quod vbi quis ex aliqua diſpoſitione vocatur cum certa qualitate, ſi in eo deficiat qualitas, ad ipſum diſpoſitio non porrigitur. Menochius etiam (quem nullus in propoſito refert) in conſilio 269. num. 9. 11. 18. & 25. lib. 3. alia ſimilia in propoſito recenſet, nec dici primogenitum eum, qui vita functus eſt, vt ſuccedere poſ ſit, ſed requiri quod tempore delatæ ſucceſ ſionis exiſtat, & primogenitus ſit: latius obſeruat, vt numeris quoque præcedentibus diximus. Verum ea omnia, quæ iure communi attento, ac in fideicommiſ ſis ordinariis vrgere viderentur: in terminis noſtris, ac poſt deciſionem dictarum legum Partitarum & Tauri, ex quibus repræ ſentatio illa perſonæ parentis, cum omnibus eiuſdem qualitatibus ſic inducitur, vt antea dixi, nullam equidem vim habent, ex his quæ plena manu ſuperiùs notata & ſcripta reliqui. Sed eiſdem vt Auendañus idem ſatisfaciat dict. gloſ ſa 1. 8. ex. num. 13. ſequentem diſtinctionem proponit, ex qua etiam idem deducitur, quod contendimus, & ſuperiora non obſtare, deprehenditur manifeſté. In primis namque, d. num. 13. 14. & 15. ſecurè & verè obſeruat, quod quando maioratus inſtitutor ſimpliciter ad eius ſucceſ ſionem filium maiorem, ſeu proximiorem conſanguineum vocauit, tunc repræ ſentatio admittitur, vt dictum eſt, & comprobat aliorum Authorum relatione, & ratione etiam, videlicet, quod in dubio cenſendus eſt maioratus inſtitutor voluiſ ſe dubiam ſuam diſpoſitionem regulis iuris communis adæquare, & de legis diſpoſitione cogitaſ ſe, idque ipſum quod lex diſpoſuiſ ſe. Poſtmodum ex numero 17. vſque ad numerum 24. plene probauit, repræ ſentationi locum non eſ ſe, nec aliquod ſuccedendi ius ad ſucceſ ſores ſuos tranſmitti, quoties primogenitus mortuus fuerit, nondum qualitate, ſeu conditione ab inſtitutore maioratus requiſita, verificata. Idque ſiue maioratus inſtituatur in vltima voluntate, ſiue in contractu. Ea ratione, quod effectus conditionis cùm ſit ſuſpendere eo in caſu actum, vſque ad eius implementum, & ipſius conditionis euentus debeat expectari, atque interim vocatio ſit quaſi ſomnium, decedente aliquo pendente conditione, aut nondum in eius perſona qualitate verificata, nihil ad eius ſucceſ ſorem tranſmittit. Prout in ſpecie tranſmiſ ſionis, ſeu repræ ſentationis, in ſucceſ ſione maioratus probarunt Oldraldus, Abbas, Rubeus Gratus, Tiraquellus, Portius, Acoſta, & Aluarus Valaſcus, relati per eundem Auendañum, numero 21. & gloſ ſa 8. num. 19. qui ipſe num. 24. eiuſdem gloſ ſ æ 18. Ex eo eam reſolutionem confirmat, quod quando perſona aliqua indeterminaté ſub aliqua qualitate certo tempore neceſ ſario verificanda vocatur. ſi ante ipſius exiſtentiam mortua fuerit, non diceretur qualificatè vocata, ſed omnino in diſpoſitione omiſ ſa, vt multi Authores relati ibi ab eodem Auendaño obſeruant. Et in hac ſpecie dicit quoque procedere deciſionem dict. l. 40. Tauri, in poſtrema ſui parte ibi: Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta. Videtur namque tunc aliud diſpoſitum, & ob id repræ ſentationi locus non erit. Denique ex num. 25. vſque ad numerum 29. ex profeſ ſo inquirit, quo inquam tempore qualitas, ſeu conditio in perſona ſucceſ ſorum præcisè requiſita ſuſ ſiciat verificari, an viuo vltimo eiuſdem maioratus poſ ſeſ ſore, ante actualem ſucceſ ſionis executionem, quando ſolam ſpem ſuccedendi primogenitus habet, vel tempore mortis maioratus poſ ſeſ ſoris, quando verè & actualiter defertur ſucceſ ſio, veluti ſi duo reperiantur, quorum vnus filius eſt illius, qui conditionem, ſeu qualitatem ab inſtitutore requiſitam, viuente vltimo maioratus poſ ſeſ ſore, habuit, ſed morte præuentus qualitas in eo verificata expirauit; quique patris ſui perſonam repræ ſentando, qualitatem etiam repræ ſentare prætendit, & conſequenter alterum, cui verè tempore, quo defertur ſucceſ ſio, qualitas ineſt, à maioratus ſucceſ ſione excludere; & dicit, quòd huius difficultatis vera explicatio, clauis totius præ ſentis materiæ eſt: & num. 26. vſque ad numerum 29. eorum ſententiam refert, maximéque Alexan. doctrinam perpendit, qui tempore euenientis caſus ſucceſ ſionis, qualitatem adeſ ſe, atque verificari in perſona ſuccedere volentis, requirunt; neque ſufficere, exiſtere in vita authoris eius, vel per aliquod tempus interueniſ ſe, exiſtimant, niſi duret, & perſeueret vſque ad euentum ſucceſſionis. Prout in qualitate maioriæ, ſiue maioris ætatis, aut primogenituræ, & in vocatione proximioris, tenuerunt Authores ibi relati per Auendañum eundem, & vltra illos alij plures Interpretes, quos ſuperius adduximus, & conſtanter Anton. Galeatius Maluaſ ſia, & Iacobus Menoch. Commemorati ſuprà num. 328. & 329. Ij namque omnes, qualitatem illam maioriæ, aut primogenituræ, vel proximitatis, tempore quo ſucceſ ſio defertur, exiſtere, neceſ ſarium eſ ſe affirmant conſtanter. Cuius tamen contrarium in eadem vocatione proximioris, & in qualitate maioriæ, aut maioris ætatis, vel primogenituræ, tenuerunt alij permulti, & maximi nominis Authores, vt ſuprà vidimus. Qui è contrario eam qualitatem aliquando adfuiſ ſe, & viuente vltimo maioratus poſ ſeſ ſore interueniſ ſe, ſufficere, validiſſimè probauerunt, & aſ ſeuerarunt, & conſequenter nepotem patruum excludere, & repræ ſentationi locum eſ ſe affirmarunt. Pro ipſis autem fortiſ ſimè, atque concludenter vrgent ea, quæ in vnaquaque earum vocationum ſpecificè ſuperiùs diximus. Item etiam quamplurimorum Authorum ſententia, ſuperiori contraria, quam Auend. idem, d. gloſ ſa 18. nu. 29. commemorauit. Ipſi namque firmiter exiſtimant, atque aſ ſerunt, qualitatem eiuſmodi in perſonis in futurum ſucceſ ſurus, ad ſuccedendum requiſitam, non tempore euenientis conditionis fore neceſ ſariò verificandam, ſed ſufficere, quod in vita cuiuſtibet maioratus poſ ſeſ ſoris adfuerit qualitas illa, etiamſi ante euentum ſucceſ ſionis ipſe moriatur. Prout eos omnes recenſet Auendañus, d.n. 29. & num. 30. & 31. Ex abundanti dicit reſponderi poſ ſe præfatæ doctrinæ Alexandri, & aliorum, intelligendo eam, quando qualitas fuit adiecta per modum cauſ æ finalis, aut exiſtentiæ, & fundamentum diſpoſitionis, quia tunc (inquit) veriſ ſimum eſ ſet, tempore quo diſpoſitio ad effectum perducitur, in perſona ſuccedere volentis qualitatem debere verificati, vt dicunt Authores ibi relati. Si verò qualitas non per modum cauſ æ finalis, aut exiſtentiæ, ſed ſimplicis demonſtrationis vocati adiecta ſit, quod in dubio præ ſumitur, vt Auendañus ipſe num. 32. & 33. pluribus Authoribus relatis, notauit: veluti cum qualitas maioriæ, primogenituræ, vel alia ſimilis adiicitur: tunc equidem non requiritur exiſtentia, aut perſeuerantia qualitatis huius, ſed ſufficit, quod in vita poſ ſeſ ſoris adfuerit in eo, cuius perſonam quis repræ ſentat, licèt ante delatam ſucceſ ſionem, mortemque maioratus poſ ſeſ ſoris deceſ ſerit. Quæ omnia mihi admodùm placent, veriſ ſima namque ſunt, maximè in Hiſpanorum primogeniis loquendo, & attenta deciſione d. l. 40. Tauri. His etiam inſpectis, atque in memoriam repetitis, quæ numeris præcedentibus, circa ſucceſ ſionem tranſuerſalium, & eiuſdem legis deciſionem, primogenitorùmque, & eorum deſcendentium incluſionem ſtatim cum naſcuntur; & ſecundogenitorum, aut vltra excluſionem, ſuprà adnotaui. Et poſt Molinam, & alios plures ſcripta reliquit Ioannes Gutierrez, pract. lib, 3. Quæ ſt. 66. ex num. 17. vſque ad numerum 21. & quæ ſt. 67. ex num. 20. ex his etiam, quæ Iacobus Menochius, in conſil. 97. num. 150. Et in conſil. 97. num. 106. & ſeq. lib. 1. Iacobus Bereta, in conſ. 143. lib. 1. Ioſephus de Ruſticis, in conſ. 2. impreſ ſo poſt tractatum, an & quando liberi, &c. ex num. 72. cum ſequent. adnotarunt: Blazius denique Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 308. verſiculo, quæ obtinet. fol. 31. qui in vocatione filij maioris, aut primogeniti, aut proximioris, ſingulariter, & verè requirit, vt repræ ſentatio excludatur, quod ex aliis appareat, verba hæc ex propoſito appoſita fuiſ ſe à fundatore maioratus ad excludendam repræ ſentationem; non ſi fortuitò ad demonſtrationem ſucceſ ſoris, ſcilicèt, quia defunctus voluit ſolum, quod filius maior vltimi poſ ſeſſoris ſuccederet, ad quem demonſtrandum appoſuit dicta verba; quod in dubio præ ſumitur. Et ita dicit concordari diſcordantes opiniones. Ita quoque quod aliæ coniecturæ, & circunſtantiæ vrgentes concurrant, cum vocatione ſic facta, nec ſolam ipſam vocationem ſufficere, tenuiſ ſe patrem Ludouicum Molin, è Societate Ieſu Religioſum, & nobis placere, vt ex ipſis animus, & voluntas inſtitutoris maioratus dilucidé, & claré appareat, nec dubitari aliquo modo valeat, quin repræ ſentationem excludere voluerit, numeris præcedentibus ego dicebam. Et verè, ſi d. l. Tauri 40. conſtitutio, & Conditorum ipſius mens, & intentio perpendatur maturè, ſi etiam primogeniti vniuſcuiuſque, & eius lineæ ſ æpè repetita incluſio, & admiſ ſio præ oculis habeatur, reſolutionem hanc veriſ ſimam eſ ſe, nec eſ ſe neceſ ſe, quod tempore delatæ ſucceſ ſionis is viuat, qui ſi viueret, lis non eſ ſet, nullus negare, imò coacta ratione fateri debebit, qui legis eiuſdem Tauri verba perſpiciat. Sane ſi inter deſcendentes, & inter tranſuerſales repræ ſentatio introducitur ibi, vſque in infinitum, nec intereſ ſe, quod is, cuius perſona repræſentatur, ante ſucceſ ſionem actualem deceſ ſerit, ſic expreſ ſim ſtatuitur: conſequitur euidenter, & neceſſariò, nec etiam intereſ ſe quòd qualitas ea ante delatam ſucceſ ſionem defecerit, quoniam vtrumque idem eſt, & æqualiter verbis eiſdem deciditur, atque explanatur. Quod erit notandum, quia ſingulare eſt, nec hactenus ſic fortiter, & concludenter fuit in propoſito Taurinæ eiuſdem l. conſtitutio ponderata.

Denique, & vltimo ad aliam quæ ſtionem infertur, quæ eandem vltimam partem d. l. Tauri 40. attinet. Vtrum inquam repræ ſentatio excludatur, aut excluſa cenſeatur ex vocatione filij ſuperſtitis, aut primogeniti ſuperſtitis, hoc eſt, Del hijo mayor que fincare viuo al tiempo de la muerte del vltimo poſ ſeedor. Siue cum in defectum vocatorum, ſuperſtites proximiores inſtitutor maioratus vocauit: & conſequenter an eo caſu filius ſecundogenitus ſuperſtes, nepoti ex filio primogenito in vita vltimi poſ ſeſ ſoris mortuo præferendus ſit. Quo equidem in dubio pro vtraque parte diuerſ æ, atque contrariæ: extant Interpretum ſententiæ, eorum autem quidam in fideicommiſ ſis, quidam in primogeniis omnium gentium, & nationum, alij denique in maioratibus Hiſpaniæ loquuntur: & verè pro vna, & altera parte expenduntur, ac expendi poſ ſunt fortiſ ſima fundamenta. Ad rem igitur accedendo, quod in ſimili vocatione, de filio ſuperſtite facta, nepos ad filij ſecundogeniti excluſionem ex repræ ſentatione perſonæ parentis admittendus non ſit, imò quod ipſe à filio ſecundogenito debeat excludi: verum eſ ſe cenſuit Gloſ ſa ordinaria, in l. qui plures, verbo, ad ſuperſtites. ff. de vulg. & pup ſubſtitut. cui eſt alia conſimilis, in lege Lucius, §. pater puerum, verbo, pertinere. ff. ad Trebellianum, & alia, in l. cum quidam, verbo, hæredes eius. Et in verbo, notat, ff. de legatis ſecundo. Et alia, in lege hæredes mei. §. peto, verbo, ſuſcepiſ ſet, & verbo, vel vni. ff. ad Trebellianum. Et id ipſum voluerunt, & ſic quoque conſulendo quandoque, & quandoque decidendo, & legendo firmiter obſeruarunt Azo, Gofredus, Baldus, Paulus, Ancharanus, Corneus, Bertrandus, Cumanus, Alexander, Socinus, Aretinus, Ripa, Romanus, Iaſon, Decius, Socinus, Sadoletus, Carolus Ruinus, Curtius iunior, Anton. Rubeus, Socinus iunior, Beroius, Riminaldus ſenior, Gozadinus, Chaſ ſaneu, Alciatus, Nata, Philippus Portius, Iacobus Mandellus de Alba, Aluarus Valaſcus, Acoſta, & Antonius Gabriel, quos omnes in vnum congeſ ſit, & pro hac parte commemorauit Ludouicus Molina, de Hispan. primogen. lib. 3. cap. 8. num. 20. in principio. Et eandem opinionem veriſ ſimam, & communiter receptam dixerunt quamplurimi ex eiſdem à Molina præcitatis. Et vitra ipſos ſic quoque tenuerunt Cumanus, Ioannes Faber, Socinus vterque, Iaſo, Caballinus Albanus, Sadoletus, Ancharanus, Baldus, Alexander, Ripa, Alciatus, Afflictis, Ruinus, Decius, Beroius, Gregorius Lopez, Cœpola, Bertrandus, & Acoſta, quos refert, & hanc opinionem conſtanter defendit, etiam in Hiſpanorum primogeniis & maioratibus, Velaſquez Auendañus in d. l. 40. Tauri, gloſ ſa. 8. num. 37. videndus ex propoſito per totam illam gloſ ſam. Ipfe tamen Auendañus, d. num. 37. minus bené dixit, nullum ex ſuperioribus Authoribus à Molina relatum, cum verè (vt nunc vidimus) Ioanne Fabro, Caballino, Afflictis, Cœpola, & Gregorio Lopez exceptis, cæteros Molina retulerit. Tenent etiam opinionem eandem Franciſcus Burſatus, in conſ. 41. num. 6. lib. 1. Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiarum, §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 11. num. 10. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 75. num. 18. in fine, cum ſequent. lib. 1. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 134. & 135. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. num. 5. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. interpretatione 3. dubitatione 4. ſolutione vltima, numero 26. fol. 227. Alexander Raudenſis, in commentariis, de analogis, cap. 15. num. 275. folio 92. qui loquitur in maioratu, in quo fuit adiecta clauſula, Quem maiorem reliquerit tempore mortis ſuæ, & dicit, quod tunc, ſiue verbo diſpoſitiuo, ſiue executiuo adiecta ſit qualitas ea, cum verbo reliquerit, patruus nepoti præfertur: & citat Iſerniam, Mandellum Albenſem, Alciatum, Cardinal. Albanum, Chaſ ſaneum, Corneum, Anton. Gabrielem, Socinum, & Berengarium. Idem Raudenſis in appendice, prima parte, nu. 168. qui loquitur quando expreſsé vocantur filij, qui erunt ſuperſtites tempore mortis grauati, & tunc poſt alios multos aſ ſerit, nepotem non repræ ſentare gradum patris. Antonius Galeatius Maluaſ ſia, in conſ. 22. per totum, lib. 1. qui propoſuit quæ ſtionem, quando conceſ ſum fuit feudum vaſ ſallo, & eius deſcendentibus vt maior natu pro tempore exiſtens, in feudo admittatur mortuo vaſ ſallo: Iacobus Menochius, qui multos etiam huius opinionis Authores commemorat, & ſequitur eos, in conſilio 124. num. 95. & in conſ. 200. num. 36. lib. 2. & in conſ. 269. num. 54. lib. 3. & in conſ. 795. in primo dubio, lib. 8. quò loci, & lib. 4. præ ſumptione 95. num. 22. dixit, coniecturam hanc intelligi, niſi teſtator dixerit, quod ſuperſtites ſuccedant eo ordine, & modo quo eſ ſent ſucceſ ſuri ab inteſtato; vel etiam quando vocauit ſuperſtites, & eorum filios, & citat Alex. Ruinum, Decium, Alciat. Pariſium, & Couarruuiam.

Pro hac autem ſententia & opinione repræ ſentationis iuris negatiua, quamplurima expendunt fundamenta, & rationes permultas conſiderant Curtius iunior, qui latè & notabiliter id proſequitur, in conſ. 57. num. 9. cum ſeq. & in conſ. 69. ex num. 2. & in conſ. 161. num. 16. Panſius, qui latiſ ſimè etiam proſequitur materiam, in conſilio 37. numero 46. cum pluribus ſequentibus, libro ſecundo, & in conſilio 9. num. 19. & 23. cum ſequent. eodem libro, & in conſilio 63. nu. mero 4. cum ſequentibus lib. 3. latè Antonius Galeatius Maluaſ ſia, dicto conſilio 22. ex num. 30. cum ſequentibus, lib. 1. Latiſ ſimè Velaſquez Auendañus, in dict. l. 40. Tauri, gloſ ſa 8. ex num. 4. vſque ad numerum 37. qui & iura quoque diuerſa pro ipſamet ſententia perpendunt. Maximè, l. cum pater, §. hæreditatem, el primero, ff. de leg. 2. l. generali capite, §. filios ex Seio, ff. de vſufructu legato, l. quoties la 1. ff. de reb. dubiis, l. hæredes mei, §. cum ita. ff. ad Trebellianum. l. filiæ §. Attia. vxor mea; ff. de conditionibus, & demonſtrationibus. Quibus tamen iuribus, atque etiam eiuſdem partis fundamentis ſtatim verè, & breuiter reſpondebitur in confirmatione ſecundæ opinionis, ſuperiori omnino contrariæ. Ibidem etiam reſpondetur rationi illi, qua præcipuè eadem opinio ſuperior ſubſiſtit, videlicèt quod maioratus inſtitutor ex verbis præfatis, dumtaxat voluerit ad maioratus ſucceſ ſionem inuitare, atque demonſtrare illum, qui tempore mortis vltimi poſ ſeſ ſoris, verè viuus ac ſuperſtes fuerit, atque ideò videatur nepotem excludere, & filium ſecundogenitum vocare, quoniam hîc verè filius ſuperſtes eſt, & non primogenitus, qui non ſuperuixit.

Succedit ergo contraria ſententia, imò quod ex verbis prædictis repræ ſentatio non excludatur, nec ab inſtitutore maioratus excluſa cenſeatur: quam firmiter tenuerunt, & ſecundum eam pluries reſponderunt permulti etiam, & maioris nominis Authores, Romanus in quam, Bellamera, Cuman. Fulgo. Corneus, Alexander, Barbacia, Modern. Pariſ. Iaſon, Crotus, Ruinus, Gratus, Riminaldus, Socin. iunior, Pariſius, Grauera, & Zanchus, quos retulit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. dict. cap. 8. num. 20. verſic. contrariam autem ſententiam. Et ſubdit, quod in propriis terminis Hiſpanorum maioratuum, ſic concludunt, atque reſoluunt Abbas, in conſilio 85. lib. 1. Romanus, in conſilio 29. Caſtrenſis, in conſ. 164. lib. 2. Bologninus, in conſ. 62. col. 6. in fin. cum ſequent Bellamera, deciſ. 723. num. 16. & 17. cum ſequent. Barbacia, in conſ. 10. lib. 2. & in additionibus ad Baldum, in l. cum antiquioribus. C. de iure deliberandi, verbo, conſtat. Idem Barbacia vltra locum à Molina relatum, in conſ. 61. lib. 1 vbi latè per quatuor columnas. In Hiſpanorum quoque primogeniis, & maioratibus noſtris hanc ſententiam amplectuntur Ioannes Matiençus, in l. 5. tit. 7. gloſ ſ. 6. numero 2. in principio, lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Ioannes Gutierrez, practicarum libro 3. Quæ ſtione 67. ex numero 35. vſque ad numerum 43. pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, diſpoſitione 629. numero 5. verſiculo, vtrum autem, folio 443. Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 308. verſiculo, quæ obtinent, parte 2. folio 31. qui dicit, nepotem patruo præferri in ſucceſ ſione maioratus, poſt deciſionem dictæ l. 40. Tauri, etiam ſi filius maior ſuperſtes vocetur, niſi ex aliis contrarium appareat, ſcilicet verba illa ex propoſito à fundatore appoſita eſ ſe ad excluſionem repræ ſentationis, non ſi fortuitò ad demonſtrationem ſucceſ ſoris (quod in dubio præ ſumitur) & ita dicit practicari, nec ſolum ex his verbis repræ ſentationem excludi, vt dixi.

Et quidem ſecunda hæc opinio, atque ſententia verior eſt, & probabilior, atque in hiſce Regnis, in noſtris primogeniis ſeu maioratibus, omninò amplectenda, & vt alia plurima omittam, quæ ex Abbate, Caſtrenſi, & Bolognino deduci poſ ſent pro validiſ ſimis huius partis fundamentis, ex Barbacia quoque, d. conſ. 61. lib. 1. Ea dumtaxat perpendam fundamenta, quæ nullo pacto vitari poſ ſunt, & verè in propoſito concludunt.

Ac primum illud, videlicèt conditionem etiam filio appoſitam eiuſmodi, in nepote, patre defuncto per repræ ſentationem verificati, vt ſuperiores Authores longa ſerie probarunt, & infrà dicam. Deinde, conditionem eandem à iure tacitè ineſ ſe, cum ſemper filius maior, qui tempore mortis ipſius ſuperfuerit, ad primogenij ſucceſ ſionem admittatur, vt notum eſt, & probatur in l. 2. tit. 15. part. 2. & in dict. l. 40. Tauri. Vnde quamuis exprimatur, nihil operatur, nec operari debet, ex l. 3. ff. de legatis primo, l. 1. ff. de condit. & demonſtrat. quo modo ex traditionibus quamplurimorum. hanc ſententiam fundauit Molina, lib. 3. d. cap. 8. num. 20. verſic. contrariam autem ſententiam, in principio, nec ſatisfacit Velaſq. Auendañus, d. gloſ ſ. 8. l. 40. Tauri, n. 8. dum dicit, quod in primogeniorum ſucceſ ſionibus, id tantum ex ipsorum natura ineſ ſe dicatur, vt filius maior primogenitus ſemper admittatur, nepóſque ex prædefuncto præferatur ſecundogenito ipſorum, & hæc qualitas ſeu conditio primogenituræ, aut maioriæ ſemper ineſt de iure tacitè, & ideò ſi exprimatur, nihil operatur. Aliæ verò qualitates ſeu conditiones extraordinarie, vt ſuperexiſtentiæ, atque ſimiles, dici non poteſt (vt ipſe Auend aſ ſerit) quod de iure tacitè inſint, imò contra ius, & ordinariam primogeniorum naturam eſ ſe videntur; & ideò ſi exprimantur, multum debent operari. Hæc inquam ſolutio, ſiue euaſio Auendañi non mihi placet, nec ſatisfacit ex eo, quod ſi verum eſt (vt idemmet fatetur) conditionem ſeu qualitatem primogenituræ, & maioriæ, atque vt filius maior primogenitus ſemper admittatur, nepóſque ex ipſo prædefuncto præferatur secundogenitur, ſemper de ipſorum natura in primogeniis ſeu maioratibus ineſ ſe, & ideò ſi exprimatur, nihil operari: verùm etiam erit, qualitatem illam ſeu conditionem extraordinariam ſuperexiſtentiæ, atque alias ſimiles, de iure, atque ex natura eorundem primogeniorum in neceſ ſariam conſequentiam ineſ ſe videri, & conſequenter repræ ſentationem non excludere, niſi ita exprimantur, vt excludendi repræ ſentationem animum, atque voluntatem denotent apertè. Idque ex deciſione dictæ l. 2. titulo 15. Partita 2. ſatis clare probatur, ſi ipſa perpendatur, prout perpendi debet, & ſtatim animaduertam. Expreſ ſiúſque ex deciſione d. l. 40. Tauri, ibi namque (vt pluries repetitum eſt) nepotem patruo præferri, regulariter, atque indiſtincte ſtatuitur, nec caſus hic excipitur, aut diſtinguitur, ſed dumtaxat caſus ille excipitur, quando; expreſ ſa diſpoſitione aliud inſtitutor maioratus cauerit, atque ſtaruerit; ergo ſi expreſ ſa diſpoſitione id non ſtatuat credendum erit, id ſemper ineſ ſe, atque præfatis verbis adiectis, dumtaxat ex preſ ſiſ ſe illud, quod de iure inerat ſecundum mentem, & intellectum iuris, atque iuxta deciſionem l. partitæ, & Tauri, ea verba accepiſ ſe, ex quibus equidem, atque ex vi repræ ſentationis perſonæ parentis prædeſuncti, ſic filio ſecundogenito nepos præponetur, & conditionem illam faciet deficere (ſi aperte, & expreſsè à deciſione earundem legum non recedatur) cum vna, & eadem perſona reputetur cum illo, & quoad effectum ſucceſ ſionis iure metipſo, maximéque Taurinæ illius legis deciſione aperta (cui in hoc articulo firmiter eſt inhærendum) non modo eiuſdem gradus videatur eſ ſe cum filio ſecundogenito, ſed etiam præcedere eum propter primogenituram parris ſui, cum in omnibus perinde res habeatur, ac ſi tunc pater prædefunctus ſuperſtes eſ ſet, vt cum Caſtrenſi, Socino, & Portio, ſingulariter obſeruauit Marcus Antonius Peregrinus (quem in idem retuli numeris præcedentibus) in commentariis de fideicommiſſis, articulo 21. numero 20. Repræ ſentatio ergo illa, ſic fauorabiliter in dicta l. Tauri introducta, perinde facit rem in omnibus haberi, vt idem ius concedatur perſonam parentis repræ ſentanti, quod ipſimet parenti concederetur; ſane ſi parens viueret, nullam id dubitationem haberet, & ideò nec dubium quoque eſ ſe debet, cum filius ex repræ ſentatione ſucceſ ſionem prætendit. Idquę cum in fortiſ ſimis terminis verſaretur, quando inquam adiecta fuit clauſula. ſalua gradus prærogatiua, vel gradibus ſeruatis, aut gradibus in ſuo ordine ſeruandis, & in vocatione proximioris, aut maioris, vel primogeniti agnouit libenter Auendañus; nec ideò repræ ſentationem denegauit, vt numeris præcedentibus vidimus. Et tamen eiſdem in caſibus certum eſt, qualitatem illam maioris ætatis, aut primoge ituræ, vel proximitatis tempore ſucceſ ſionis non adeſ ſe, cum proximior, vel maior, aut primogenitus verè non adſit, ſed mortuus fuerit, & nihilominus non excluditur repræ ſentatio, ſed adhuc locum obtinet, vt ipſe Auendañus conſtanter & firmiter ſuſtinuit. Vnde eodem modo, nec in caſu præ ſenti excludi debet, nam licet ille ſuperſtes non ſit, filius tamen eius qui ſupereſt, ſic facit habere locum diſpoſitionem, & deciſionem d. l. Tauri, procedere, ac ſi verè pater ſupereſ ſet; quod ſi negetur, negari etiam deberet repræſentatio in caſibus prædictis.

Non etiam ſatisfacit ſolutio ſecunda eiuſdem Auendañi, d. gloſ ſa 8. n. 32. Imò intentum noſtrum, & quæ nunc obſeruamus confirmat, iamiam enim Author hic, velut veritati magis accedens, in eodem noſtro placito condeſcendit, & venit agnoſcere id, quod nos profitemur, ſed ſolutione ſuperiori ipſe negauit. Inquit namque d.n. 39. quod quamuis fateamur, prædictam ſuperexiſtentiæ conditionem tacitè de iure ineſ ſe, negari tamen non poſ ſe, expreſſam multum operari, cùm exprimatur per viam conditionis, habentis ſe ad eſ ſe, vel non eſ ſe. per textum in l. ſi ita legatum §. illi ſi volet, ff. de legatis 1. Et communem Interpretum traditionem, quod in legato ita relicto, ſi legatarius voluerit, antequam voluntatem ſuam declaret, ipſe deceſ ſerit, nihil ad hæredes ſuos tranſmittet. Quod tamen (vt dixi) non ſatisfacit, tum, quia in caſu propoſito negamus, qualitatem illam per modum conditionis expreſ ſam, aut ſuperexiſtentiam neceſ ſariam eſ ſe tempore euenientis ſucceſ ſionis. Ex quo in d. l. 40. Tauri, (qua totus hic articulus, & repræ ſentationis materia in hiſce Regnis gubernari & regi debet) requiſita non eſt, imò indiſtinctè repræ ſentatio admiſ ſa, & ſi is ad quem ſucceſ ſio pertineret, ſi viueret, ante delatam ſucceſſionem ipſam deceſ ſit. Tum etiam, quia d. §. ſi volet. Caſus, ad oculum patet quàm diuerſus ſit à caſu præſenti, ex natura primogeniorum, in qua verſamur, vtpotè cum ipſa incluſio primogeniti omnes alias aliorum vlteriùs genitorum lineas excludat, & naſcendo ipſe primogenitus ſic ſe, atque ſuos deſcendentes includat, & primum caput lineæ, quoad ſeipſum, & ſuam poſteritatem efficiat, quod ſecundogenitum perpetuò excludat, etiamſi in vita poſ ſeſ ſoris maioratus, & ſic ante delatam ſucceſ ſionem decedat nec ſe velle ſuccedere declarauerit. Id quod nec eadem legis Tauri conſtitutione requiritur, quoad tranſmiſ ſionem, aut repræ ſentationem, nec etiam ex ipſa primogeniorum natura, & perpetuitate effici poſ ſet. Contrarium potius de nouo inducitur, atque admodum eruditè, & ſingulariter ſtatuitur (vt vidiſti) mortuo inquam eo, qui ſi viueret ſucceſ ſurus eſ ſet, viuente ad huc maioratus poſ ſeſ ſore, repræ ſentationem concedi, nec ius aliquod conditionale, conditionémve aliquam lege illa conſiderari, quæ repræſentationi huic impedimento eſ ſe poſ ſit.

Tertia autem eiuſdem Auendañi ſolutio non etiam ſatisfacit, nec ſatisfacere poteſt alicui, inquit namque Author is, n. 40. quod quamuis ea ſuperexiſtentiæ conditio tacitè de iure ineſ ſet, dici non poteſt, in eſ ſe de neceſ ſitate, ſed de voluntate, cum ex ſola inſtituentis primogenium voluntate, facilè poſ ſet variarti; quo caſu non procedit d. l. 3. ff. de legatis primò, deciſio, quod nos libenter admittimus: inde tamen contra eundem Authorem argumentum retorquemus, nam ſi de voluntate dumtaxat ineſt, atque ex ſola voluntate inſtituentis maioratum variari poteſt, ſane voluntas, ſic eſ ſe videtur, vt repræ ſentatio admittatur, nec excludatur, niſi tum inſtitutor ipſe aliud expreſsè ſtatuerit, quod pro regula in eadem l. Taur. conſtitutum eſt. Non ergo poteſt ex voluntate id deduci, quod Auendañus contendit, niſi voluntas ex diſpoſitione expreſ ſa; aut ſi tacita, indubitata, & certa deducatur, atque colligatur. Idque ex ipſamet l. Tauri 40. ex qua rem hanc definimus, atque definiendam aſ ſerimus.

Idcirco, & facilè etiam reſponderi poterit omnibus illis iuribus, quæ pro opinione prima repræ ſentationis negatiua. latè ponderauit Velaſquez Auendañus idem. Nam præterquam quod omnia ea iura, quæ contra Molinam, & ſequaces ipſe perpendit, ex num. 12. vſque ad numerum 37. loquuntur in aliis diſpoſitionibus, & in ſucceſ ſionibus, factíſque diuerſimodè contingentibus de iure communi, in quibus iuxta ſubiectam materiam, de qua agebatur, verborum proprietatem, caſuum circunſtantias, & alia ibi ſimul concurrentia, recta iuris ratione ſic ſtatuitur, & procedunt: Non verò in primogeniorum ſeu maioratuum inſtitutionibus, & ſucceſ ſionibus, in quibus ex ſui natura, & perpetuitate, atque per ſubrogationem omnium de familia, diuerſorúmque diuerſis temporibus ſucceſ ſione, aliud ſtatui, nec ſuperexiſtentiæ qualitatem adeſ ſe præcisè tempore delatæ ſucceſ ſionis, ſed primogenitum quem natum, fuiſ ſéque aliquando, & ex tunc ſe incluſiſ ſe, ſufficere, ipſamet eorundem primogeniorum natura, progreſ ſus, & perpetuitas exigit; & d. l. Tauri 40. decidit expreſ ſim, & in vocatione primogeniti, ſeu maioris, vel proximioris, agnouit firmiter Auendanus (vt dixi) præter hoc inquam, ex verbis manifeſtis, & claris, eiſdem in iuribus adiectis, ipſorum prolationis modo, ſucceſſioniſque caſu vno actu finiendo, ſic apertè de voluntate teſtatoris in illis omnibus iuribus constabat, vt aliter dici ſalua diſponentium voluntate, & mente, & verborum rigore, & proprietate non poſ ſet, nec in dubium eadem voluntas reuocari valeat, ſiue aliquo modo in mortuis, aut tunc non exiſtentibus verificari; quod ſecus eſ ſe in caſu noſtro, atque primogeniorum ſucceſ ſione, etiam cum verba præfata adiecta fuerint, diuerſ æque naturæ, & qualitatis ſucceſ ſiones eſ ſe, nullus equidem negare poterit. Et ſecundum hæc apparet, ab eis iuribus non rectè argumentum ſumi ad propoſitum deciſionis d. l. Tauri. adeò apertæ, & in ſucceſ ſione diuerſ æ naturæ loquentis. Apparet etiam, primum fundamentum adductum ſuprà pro hac parte repræ ſentationis affirmatiua, fortiter, & verè hactenus vrgere, nec ex ſolutionibus Auendañi conuinci.

Sed & ſecundum extat pro eadem ſententia affirmatiua fundamentum, quod deducitur ex ſ æpè præcitata l. 2. tit. 15. p. 2. vbi lex illa facit mentionem de filio maiore ſuperſtite tempore mortis vltimi poſ ſeſ ſoris, & nihilominus ex primogenito prædefuncto nepotem, vel neptem ſecundogenito filio in ſucceſ ſione Regni præferendum ſtatuit. Quod conſtat ibi, El hijo mayor despues de los dias de ſu padre, quod idem ſignificat, ac ſi diceret, El hijo mayor al tiempo de la muerte de ſu padre, cum expreſ ſe conferantur in tempus mortis patris, argumento l. Titius ff. de militari teſtamento l. ex facto §. penultimo. ff. ad Trebellianam. Et ita in propoſito noſtro l. illam 2. expendit Molina, lib. 3. d.c. 8. num. 20. ad finem, verſic. pro eadem, & ante ipſum Panormitanus, Paulus, & Bologninus, quos ipſe non refert: Panormitanus, d 85. vol. 1. Paul. d. conſ. 164. col. 1. ante med. verſ. videtur dicendum. Bologn. conſ. 62. col. 6. ad finem.

