De filiis autem, & deſcendentibus dicti D. Alphonſi Daualos, etiam in illis verbis, in quibus pars contraria totum fundamentum facit, loquitur apertè ſcriptura, vel ſubſtitutio facta illo caſu: Quia certum eſt, quòd vna pars teſtamenti aliam declarat l. qui filiabus, l. ſi ſeruus plurium §. vltimo, ff. de legatis 1. l. quæ ſitum, §. Papinianus quoque, ff. de fundo inſtrutto. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. tit. 13. num. 5. Simon de Prætis lib. 2. interpretatione 3. dubitatione 1. ſolution. 3. num. 64. & ſeq. fol. 241. Et omnes ſubſtitutiones reducendæ ſunt ad rationem, & intellectum prioris inſtitutionis, aut diſpoſitionis: Text. eſt vnicus in l. in ratione, §. filio ff. ad legem Falcidiam: Vbi Vincent. Hercul. 6. & 10. col. hanc eſ ſe literam illius textus fatetur: & ſequitur Alexand. Raudenſis in responſ. 30. num. 78. lib. 2. Vbi dicit, quòd prioris inſtitutionis formæ cedunt omnes ſubſtitutiones. Idque maximè procedit, quando verba ſequentia ſunt obſcura & generalia, præcedentia autem sunt clara & determinata (vt in caſu præ ſenti) quia tunc præcedentia declarant omninò, & determinant ſequentia, vt poſt Cinum intelligit & declarat Bald, in l. legatorum petitio, §. vltimo, in fine, ff. de legatis ſecundò per illum textum, & in l. ſi cùm fundum, ff. de verbor, obligat. & ſequuntur Iaſon in dicta l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, num. 3. Mantica lib. 6. dicto titulo 13. num. 14. Sed ſic eſt, quòd in diſpoſitione principali præcedenti, & in ſubſtitutionibus ſuperioribus inſtitutores prius vocarunt dictum D. Alphonſum, & omnes filios, ac deſcendentes ipſius, & in defectum eorum, aliorúmque fratrum eiuſdem Alphonſi, & deſcendentium ſuorum, vocarunt filias Ferdinandi Daualos, quæ erant ſorores dictorum fratrum antè vocatorum, & poſtmodùm non mutarunt, nec alterarunt id in verbis ſequentibus, aut in diſpoſitione ſequenti; vbi in vno Maioratu dicitur, quòd ſi contingat ſucceſ ſio Maioratus principalis, Paſ ſe eſta mi herencia en el ſiguiente en grado: In alio verò ſcribitur: Suceda el llamado tras el por la orden que dicha es. Ergo neceſ ſitate, & veritate ipſa adſtringimur ad dicendum, ſequentem in gradu eum dici, qui ex ordine ſcripturæ, atque ſubſtitutionum, ſequens in gradu eſt, cùm in verbis prædictis aliter expreſ ſum non fuerit: Quia quis ſit ſequens gradus, ex præcedenti gradu colligitur, l qui liberis, in fiue, ff. de vulgar. & pup. ſubſtit. l. 1. C. de impuber. & aliis, Rolandus de communi in conſ. 39. num. 38. lib. 4. Fabius Turretus in conſil. 82. num. 5. lib. 1. Vbi dicit, in fideicommiſ ſis regulam eſ ſe, ſequentem in gradu debere intelligi ſecundùm contenta & expreſ ſa in eadem diſpoſitione, quia vnus gradus alium declarat, vt inquit Mantica dicto titulo 13. num. 5. & ſecunda ſubſtitutio interpretationem recipit à priore, l. final. vbi Scribentes, ff. ad Trebel. Decius in conſil. 227. num. 3. Iacobus mandellus de Alba in conſilio 234. n. 13. Et magis in ſpecie, quòd ſequens in gradu poſt poſ ſeſ ſorem Maioratus, dicatur filius, aut deſcendens quilibet ipſius, expreſsè agnoſcit Tellus Fernandez in l. 27. Taur. colum. 2. num. 10. in illis verbis: Vnde ſequitur, quòd cùm quilibet filius, vel deſcendens poſ ſeſ ſoris, ſit ſequens in gradu poſt eum. Expreſsè etiam Pelaez à Mieres de maioratu, parte ſecunda, quæ ſtione quarta, illatione 8. num. 22. Probatúrque neceſ ſaria ratione, quoniam in Maioratu dicti Roderici de Roxas, vbi ſunt verba illa: Paſ ſe eſta mi herencia en el ſiguiente en grado , priùs fuerunt ad ſucceſ ſionem vocati ſpecificè quatuor fratres, ac vniuſcuiuſque eorum filij, & deſcendentes; poſtmodùm autem facta eſt ſubſtitutio generalis, qua dicta D. Catharina litigans comprehenditur, & in hunc modum ſcribitur; Y deſta manera vaya por los hijos de la dicha doña Maria, y del dicho Hernando Daualos, y por ſus deſcendiẽtes para siempre jamas. Si ergo hac forma ire debet Maioratus, ſcilicet anteà expreſ ſa in vocationibus dictorum fratrum, ad quos refertur verbu illud, y deſta manera: ſcilicet, vt vnus veniat poſt alium, & poſt omnes filios, & deſcendentes, ſiue in defectum filiorum & deſcendentium vniuſcuiuſque, alius veniat; quonam pacto dicta D. Catharina, quæ eſt filia D. Mariæ, & vocatur poſt omnes ſuos fratres, & filios atque deſcendentes eorum, prætendere poteſt ſucceſ ſionem, quovſque omnes deficiant, ſi hac forma vocata eſt, & hac forma venire non poteſt, dum aliquis ex deſcendentibus dicti D. Alphonſi ſupererit.

Idque claré etiam colligitur ex aliis verbis, quæ reperiuntur in inſtitutione eiuſdem Maioratus, vbi ad eundem modum dicitur: Paſ ſe mi herencia en el ſiguiente en grado, & poſita fuêre immediatè poſt præcedentia. Cauetur namque per dictum Rodericum de Roxas, quòd qui in ſuo Maioratu ſucceſ ſerit, bona aliqua eiuſdem nequaquam alienet, & ſic dicit: So pena, que el que lo hiziere, ò tentare hazer, pierda mi herencia, y paſ ſe en el ſiguiente llamado. Sed ſic eſt, quòd in tali caſu alienationis à poſ ſeſ ſore factæ, eſt certum in iure, quòd filij, ac deſcendentes eiuſdem dicuntur ſequentes in gradu, & admittuntur poſt patrem ſuum alienantes, vt optimè, expreſsè probauit Tellus Fernandez in l. 27. Tauri, num. 10. Vbi ponit quæ ſtionem, quando parentes filium aliquem meliorarunt, ſubſtitutionúmque plures gradus fecerunt, & voluerunt, quòd bona non alienarentur, & ſi melioratus alienaret, proximiorem ſui generis vocarunt; & inquit, filios vniuſcuiuſque ex vocatis proximiores iudicari debere, & praeferendos eſ ſe, quamuis ipſi filij vocati non fuerint: qui tamen in caſu præ ſenti vocati ſunt (vt vidiſti) & ſic in fortioribus terminis admittit eos Tellus, & ſequitur Mieres de maioratu, parte quarta, quæ ſt. 19. num. 25. & 26. Vbi dicit in materia alienationis rerum Maioratus notandum eſ ſe, quòd ſi faciens Maioratum, alienationem rerum eius prohibeat, & clauſulam adiiciat, quòd ſi poſ ſeſ ſor alienauerit, ad proximum ſucceſ ſorem Maioratus deueniat, quòd tunc filij alienantis, immediatè ſuccedunt, atque admitti debent, aliis vocatis excluſis, vt latiùs fundat ibidem: & Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 1. Burſatus in conſil. 13. num. 65. lib. 1. ibi: Vnde cùm ſit ſequuta alienatio, filius ipſe contrauenientis admittetur vt proximior. Cephalus in conſil. 283. in fine, lib. 2. idem Mieres 2. parte quæ ſt. 4. illatione octaua, num. 22. vbi ponit caſum, qui de facto in Regali Cancellaria Granatenſi contigit: Quòd quidam faciens Maioratum, poſuit aliquas conditiones, quas à, ſucceſ ſoribus ſeruari præcepit, ſub pœna quòd ſi ſucceſ ſores in Maioratus eas non ſeruarent, bona Maioratus deferrentur ad ſequentem in gradu: Et dicit, quòd ſi ſucceſ ſor illas non ſeruauit, verior ſententia eſt, ve filius eius debeat in ſucceſ ſione praeferri, quoniam ipſe eſt verè proximior patri, & ſequens in gradu illi, qui conditionibus non paruit, vt etiam ibidem latiùs confirmat. Hoc ergo ipſum, quod neceſ ſariò concedi debet in his duabus partibus dictæ diſpoſitionis, atque Maioratus inſtitutionis, æqualiter concedendum eſt in alia parte prædicta, cùm omnes ſint adeò proximæ, in eadem diſpoſitione, atque verbis eiſdem expreſ ſ æ, & ſic vniformiter ſunt terminandæ.

Quod attinet verò ad alium Maioratum inſtitutum per dictam Catharinam de Sotomayor, res eſt quidem clarior, & Minùs in eo, quam in præcedenti habet pars contraria verba, ſubſtitutionem, aut ſcripturam, ex quibus iuuari poſ ſit ideò, quòd pater dictarum filiarum in Maioratu principali ſucceſſerit, quia in eo dumtaxat dicit: Y ſuceda en tal caſo el llamado tras el, por la orden que dicha es. Quæ verba ponderari debent attentè, quia cùm relatiua ſint, ſiue relationem contineant ad clauſulas præcedentes, & ſubſtitutiones anteà factas, relatio huiuſmodi haberi debet in omnibus, & per omnia, & cum omnibus qualitatibus, clauſulis, & conditionibus in termino ad quem refertur, contentis; quia quidquid continetur in termino relato, continetur etiam in termino referente, l. ſi ita ſcripſero, ff. de conditionibus, & demonſtrationibus, l. aſ ſe toto, ff. de hæredibus inſtituendis. Bartolus in l. prima, ff. de receptatoribus, & in l. prima, §. finali, ff. ſi famil. furt. feciſ. dicat. Decius in conſil. 182. num. 3. Pariſius in conſil. 19. num. 68. lib. 2. Decianus in conſil. 66. num. 5. lib. 2. Peregrinus de fideicommiſ ſis, artic. 16. num. 2. latiùs num. 111. Vbi aliis Authoribus relatis probauit, quod diſpoſitio referens, licèt alio modo referat, quam continetur in diſpoſitione relata, modificari debet ad terminos relatæ: & repetit iterùm in eodem tractatu, articulo 31. num. 39. Hieronymus Butigella in conſ. 153. n. 8. inter conſ. vltimarum, volunt. volumine 1. Vbi aſ ſerit cum aliis, quòd verba ſe referentia ad iam diſpoſitum, nunquam veniunt augmentatiuè, etiam quòd ipſa videantur ſonare in gmentum: eleganter Craueta in conſ. 987. num. 56. & 57. Vbi abſurdum reputat, velle quem plus conſequi ex ſcriptura referente, quàm ex ſcriptura relata: Quod etiam voluit Curtius iunior in conſ. 94. n. 10. & hoc eſt multum ad propoſitum noſtrum; ſiquidem dicta D. Catherina, in his verbis non vocata, nec contenta, intendit plus iuris conſequi ex eis, quàm ex præcedentibus principalibus ad quæ referuntur: cùm tamen vocati ibi poſt dictum D. Alphonſum Daualos, ſint eius filij, & deſcendentes: Y la orden dicha, quòd filiæ dicti Ferdinandi Daualos non ſuccedant, niſi in defectum omnium fratrum ſuorum, ac vniuſcuiuſque eorum filiorum, & deſcendentium: Et ita vana equidem eſt, & abſque omni fundamento eius prætenſio. Quod fortiùs conſtabit, ſi magis ſpecificè loquendo, ponderemus naturam, vim, & effectum illorum verborum, ſiue dictionum illarum: Tras el, y por la orden que dicha es. Certum namque eſt, quòd dictiones, is, ille, & ipſe, de ſui natura referuntur præcisè ad perſonas expreſ ſas, & perſonalitatem quandam important, ſic vt non poſ ſint ad alios referri, quàm ad eos qui in ſcriptura relata ſpecialiter continentur: Ita Fachineus in cap. final. columna prima, de officio delegati. Baldus in conſil. 304. Nobilis vir, lib. 5. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 328. num. 25. vbi citat textum, in cap. per inquiſitionem, de electione, Rolandus in conſil. 59. num. 27. lib. 3. qui ad hoc expendit textum in l. generaliter, in fiue, ff. de officio Præ ſidis, in l. vnica, §. finali, C. de caducis tollendis, & in l. fideicommiſ ſa, §. finali, ff. de legatis 3. Cephalus in conſilio 219. nu. 1. volum 2. Hippolyt. Riminald. in conſ. 528. num. 2. lib. 5. Vbi notauit, dictiones præfatas, ad ſuprà proxime nominatos referri, illóſque tantùm comprehendere. Dictio etiam illa, que dicha es. Latine dicta, aut prædicta, certiſ ſimum quoque eſt, quòd ſit repetitiua rerum tantùm, & perſonarum præcedentium cum ſuis qualitatibus, diſpoſitionémque ad præcedentia tantùm reſtringit, Decius in conſil. 377. num. 5. Craueta in conſil. 89. num. 3. Berous in conſil. 132. num. 7. lib. 3. Pariſius in conſil. 86. nu. 36. lib. 2. Cephal. in conſil. 292. num. 9. lib. 2. Rolandus in conſil. 30. num. 30. cum ſequentibus, lib. 4. Hippolyt. Riminald. in conſ. 597. num. 12. lib. 5. Petrus Surdus in conſil. 417. num. 4. lib. 3. Et ſic dictorum verborum, aut dictionum perſonalitas, perſonas dumtaxat filiarum dicti D. Alphonſi reſpicit, & intentionem partis aduerfæ manifeſtè ſubuertit, vt etiam ex aliis tradidit Ludouic. Caſanate in conſ. 4. num. 139. & in conſ. 36. num. 6.

Quartò prætereà, ius ipſarum filiarum probatur, quoniam in Maioratu dicti Roderici de Roxas, priori loco ad ſucceſ ſionem vocatur Franciſcus Daualos, y Roxas, & poſt eum filius ipſius maior, & eius deſcendentes: Et ſi Franciſcus abſque liberis decedat, fuerint aliæ ſubſtitutiones aliorum fratrum eiuſdem Franciſci, & filiorum ac deſcendentium eius eadem forma; in Maioratu autem inſtituto per dictam D. Catharinam, in vnaquaque vocatione; aut ſubſtitutione, ipſamet forma, & ordo ſeruatur: Priùs namque vocatur D. Antonius de Sotomayor, & poſt eum filius eius maior, & cæteri alij ab eo deſcendentes: Et poſt eum, dictus D. Alphonſus Daualos, & eius filij, & deſcendentes vocantur: Poſtmodùm verò alij fratres eorundem Antonij, & Alphonſi, ac eorum deſcendentes eodem ordine ad ſucceſ ſionem inuitantur: Et ſic in vtroque Maioratu, & in vocationibus eorum, quælibet ſubſtitutio eſt de per ſe, & vna hon dependet ab alia; imò quot ſunt perſonæ vocatæ, tot reſultant ſubſtitutiones reſpectu vniuſcuiuſque vocati, & filiorum, atque cæterorum ab eo deſcendentium: Ideóque vocationis, aut ſubſtitutionis die adueniente, quilibet ex vocatis in vnoquoque gradu, conſequitur dominium rerum Maioratus ex propria perſona, ſublato de medio præcedenti ſucceſ ſore; non autem ex iure ab eodem ſibi tranſmiſ ſo, vt cum aliis Authoribus optimè adnotauit Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 1. c. 1. n. 17. Mieres de maioratu, part. 2. q. 10. n. 4. quo loco, & anteà nu. 1. in fine, vtiliter, & verè obſeruauit, quòd cùm in diſpoſitione, in qua continentur plures gradus ſubſtitutionum, tot dicantur ſubſtitutiones, quot ſunt perſonæ in ea contentæ; inde fit, vt vno mortuo, vel aliter ſuccedere non valente, ſiue à ſucceſ ſione tempore, aut alio euentu excluſo, ius ſubſtitutionis poſt eum vocati non deficiat, imò ex perſona ſua tunc ſuccedere poſ ſit: Et n. 2. ibidem, cum aliis Authoribus probauit, quòd quando ſubſtitutiones ſunt poſitæ de per ſe, nec vna dependet ab alia; tunc deficiente vna (quocunque caſu deficiat) ſequentes non corruunt, imò cùm deficit, quilibet ſuo loco, & tempore ad ſucceſ ſionem admittitur. Molina etiam de Hiſpanor. primog. lib. 3. cap. 6. n. 39. dicens, quòd quando plures, vnus poſt alium ad alicuius fideicommiſ ſi ſucceſ ſionem vocantur, atque vocatio primi in cauſam caduci deuenit, ex eo quòd ipſe ſuccedere non valeat, vel in vita teſtantis mortuus ſit, nihilominùs tamen ſequentes ex propriis vocationibus ſuccedent: Et dicit id probari per textum in l. vna, §. pro ſecundo, & in §. ſi autem aliquid ſub conditione, C. de caducis tollendis; & l. quandiu, la 3. §. is autem, vbi Bar. & communiter Scribentes id notant, ff. de acquir. hæred. & citat Alexand. Socin. Iaſonem, Alciatum, Pariſium, & Tiraquellum ſic tenentes. Quod optimè conducit ad noſtrum caſum, & decidit illum, quia (vt dictum eſt) fundatores præfati, plures gradus ſubſtitutionum fecerunt, & ſic vt ſuccedat in ſecundo gradu vocatus, vel in ſecundo loco, aut ſecunda ſubſtitutione poſitus, neceſ ſe eſt, quòd in primo gradu, aut prima ſubſtitutione vocatus deficiat: Et vt ſuccedere poſſint filiæ dicti D. Alphonſi, quòd ipſe deficiat, quia poſt eum vocatæ fuere, aut in eo gradu, in ſecunda ſubſtitutione poſitæ; & ita antequam ille deficiat filiabus eius locus eſ ſe non poteſt, & tunc incipit locus eſ ſe, cùm deficiat. Quod etiam cum aliis Authoribus optimè aduertit Mieres part. 2. d.q. 10. n. 1. & 2. Sed in caſu præ ſenti deficit pater, quia ex fundatorum diſpoſitione retinere non poteſt hos Maioratus eo ipſo quòd in Maioratu principali ſucceſ ſerit; ergo ipſ æ filiæ ſtatim admitti debent, tanquam in hunc caſum, & in defectum patris ſui vocatæ, & quemadmodum admitterentur, ſi mortuus fuiſ ſet. Quoniam in hac materia paria ſunt, mortuum eſ ſe aliquem, & ſic non extare; ſiue extare, & non poſ ſe ſuccedere, l. pater filium, & ibi Gloſ ſa, ff. de inofficioſo teſtamento, l. ſecunda, §. ſed ſi ſunt ſui, & ibi notat Bart. ff. ad Senatuſc. Tertul. l. prima, §. vltimo, cum l. ſequenti. Et ibi etiam Bartolus ff. de bonor. poſ ſeſ ſ. contra tabulas, l. ſi necem, §. ſi deportatus, l. & ſi ex modica. ff. de bonis libertorum: Incapax enim pro mortuo reputatur, l. prima, §. ſed ſi patronus, ibi: pro mortuo habetur, ff. de coniungend. cum emancip. liber. Nec obſtat ſequentibus in gradu (vt ſuprà dixi;) imò ſtatim ſit locus ſequenti ſubſtituto poſt eum, ac ſi primus vocatus non fuiſ ſet, ex eiſdem iuribus, ex quibus ita obſeruant Tiraquell. de iure primogeniorum, q. 3. n. 16. Mieres de maioratu, 2. p. d.q. 10. & 1. p.q. 2. ex n. 14. vbi dicit nonnulla ad propoſitum, Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 9. n. 29. & 30. ibi; Ideóque primo vocato exiſtente incapaci, ſtatim ſequenti ſubſtituto locus fit, ac ſi primus vocatus non fuiſ ſet. Ioannes Franciſcus de Ponte in conſ. 21. ex n. 17. lib. 1. qui id ipſum multis confirmat, & in noſtris terminis, ſcilicet, quando pater vel mater viuit, & ſuccedere non poteſt propter aliquam qualitatem, quæ in eo concurrit, vel propter caſum ſuperuenientem, hanc æquiparationem mortis & inhabilitatis admittendam eſ ſe, poſt Rubeum in conſil. 22. in fine, conſtanter tuetur. Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 8. tit. finali, num. 49. & 50. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 75. n. 39. lib. 1. qui ſingulariter inquit, quòd filij vocati poſt mortem patris, ſtatim admittuntur, atque ſuccedere debent poſt eum, etiam ſi citra caſum mortis contingeret, quòd pater excluderetur, & non ſuccederet: maximè eadem ratione ſubſiſtente, per textum in l. ſi ita, ff. quando dies legati cedat, & in l. ſi mater, C. de inſtitut. & ſubſtit. Igitur in caſu præ ſenti certiſ ſimum atque indubitatum eſt, dictas filias ſucceſ ſuras, quia poſt dictum D. Alphonſum, filij eius immediatè vocantur: Y muriendoſe, o no pudiendo tener eſtos mayorazgos, quien es el ſiguiente en grado, o el llamado, o que viene tras el, ſino ſus miſimos hijos, l. cùm ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis 2. ibi: Et qui ex his proximo gradu procreati ſunt; quoniam filius reſpectu patris, certum eſt, quòd primum gradum obtiner: textus eſt in l. 1. in principio. ff. de gradibus, §. 1. Inſt. eodem tit. ibi: Pater & filius ſunt in primo gradu inter ſe. Notauit Mieres de maioratu, p. 2. q. 4. illatione 8. n. 22. in fine: & propinquitas hæc aut proximitas in Maioratuum ſucceſ ſione, reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris conſideranda eſt, l. 9. tit. 1. p. 2. & latiſ ſimè comprobant Molina lib. 3. c. 9. ex n. 11. Mieres p. 2. q. 8. Alexander Raudenſis poſt tractatum de analogis, in appendice, 1. part. ex n. 15. cum ſeq. & multi congeſti per Blazium Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſ. Gama 7. & 93. & vltra relatos ab eo, Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. c. 15. Andreas Fachineus controu. iuris, lib. 5. c. 85. Hieronymus Cæuallos pract. commun. contra communes, q. 398.

Quintò etiam earundem filiarum ius concludenti ratione probatur, quoniam (vt ſuprà, in initio, remanet præ ſuppoſitum) dictus D. Alphonſus Daualos, multis abhinc annis ſucceſ ſit in his Maioratibus (ſuper quibus lis eſt) & habuit, atque poſ ſedit eos, & nunc quoque habet, & poſ ſidet: Et ſic iuxta iuris regulas, cùm ſucceſ ſio ire debeat per lineam directam. non poſ ſunt dicti Maioratus in aduerſam partem tranſire, aut ingredi: Quia quilibet fratrum conſtituit propriam lineam, & alter de alterius linea non dicitur, vt declarant Socinas inconſ. 33. n. 8. lib. 3. Decius in conſ. 379. n. 4. Ruinus in conſ. 27. n. 4. lib. 3. Ioannes Gutierrez in conſ. 13. n. 12. Sed eo ipſo, quòd ingredi potuerunt, atque tempore habili & legitimo ingreſ ſi ſunt in perſonam dicti D. Alphonſi, & eius lineam, durare debent in eadem linea, quouſque omnes filij & deſcendentes deficiant, atque ex eis omnibus, & tota linea nullus ſuperſit, vt eſt certiſ ſimum & probat textus in c. 1. de natura ſucceſ ſionis feudi, ibi: Ad ſolos, & ad omnes, qui ex illa linea ſunt, ex qua iſte fuit. Et ibi: Sed omnibus ex hac linea deficientibus, omnes aliæ lineæ æqualiter vocantur; per quem textum ita tenent permulti Authores. quos citat, & in ſucceſ ſione Maioratuum pro indubitato obſeruat Molina de Hiſpan. primog. lib. 3. c. 4. n. 14. & c. 6. n. 33. meliùs n. 30. Vbi inquit, quòd incluſio lineæ vnius, omnes alias lineas excludit, vſquequo omnes ij deficiant, qui ex eius linea proceſ ſerint; & ideò dum aliquis ſupereſt ex illa linea, nullus ex alia poteſt admitti: & n. 35. & 36. idem notauit ibidem. Maximi ergo momenti atque conſiderationis eſi, quòd dictus D. Alphonſus ſuccedere potuerit in his Maioratibus, & quòd realiter, temporéque habili ſucceſ ſerit in illis; eo namque ipſo acquiſitum eſt ius perpetuum & irreuocabile omnibus ex eius linea procedentibus, atque effectum eſt, vt dicantur ſequentes in gradu, quos inſtitutores vocarunt, vt ſic nullus de alia linea ſuccedere poſ ſit, nec ius aliquod prætendere, quovſque omnes de hac linea deficiant, vt etiam cum Molina obſeruauit Mieres de maioratu parte 2. q. 7. n. 10. Ioannes Gutierrez in conſ. 13. n. 13. & 14. & iterùm dicetur infrà:: Et ſic incapacitas, quæ dicto D. Alphonſo Daualos ſuperuenit, quia ſucceſ ſit in dicto Maioratu principali, nec tollit ſpecialem atque expreſ ſam vocationem. quam poſt eum habent ſui filij, nec aliquo modo alterat ius irreuocabile iam acquiſitum lineæ ipſius, vt agnoſcit Molina locis anteà relatis. & ibid. n. 39. & inſtitutoresmetipſi non obſcurè ſic voluerunt; imò in hoc cum diſpoſitione iuris communis, & regulis prædictis apertè ſe conformare viſi ſunt, vt ex clauſulis dictorum Maioratuum colligitur.

Sexto & vltimo loco eadem pars comprobatur & corroboratur exemplis & caſibus ſimilibus, in quibus ſi pater ad ſuccedendum inhabilis ſit, vel ſuccedere non poſ ſit, etiamſi ſint clauſulæ aut vocationes ſimiles, hoc eſt, quòd vocetur ſequens in gradu; nihilominùs filius ſuccedit, & non tranſuerſalis, vel alius alterius lineæ: Quod generaliter conſtituunt, Aluarus Valaſcus de iure emphyteutico, qu. 41. num. 5. Pancirolus in conſ. 169. n. 13. & 17. & 18. & 19. Alexander Raudenſis in reſponſo 1. n. 26. & 27. lib. 1. Vbi probant, patrum inhabilitatem filiis non ſolere, nec debete nocere in materia fideicommiſ ſaria: Quod etiam deducitur ex reſolutionibus Pelaez à Mieres de maioratu part. 2. q. 10. Molinæ de Hiſpanor, primog. lib. 1. cap. 1. n. 17. & cap. 9. n. 29. & 30. Et magis ſpecificè loquendo, quod filius primogeniti furioſi, cœci, muti, ſurdi, aut alterius aliam inhabilitatem habentis, propter quam ex fundatorum diſpoſitione ſuccedere non poteſt in Maioratu, fratrem ſecundogenitum excludit, etiamſi vocatus fuerit ſequens in gradu, cum Baldo, Socino, Lecirier, Tiraquello, & Gregorio Lopez affirmat Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap 13. num. 35. & ſi committit delictum, propter quod inhabilis efficiatur, etiamſi ſit delictum læ ſ æ maieſtatis diuinæ, vel humanæ, & ideò ſucceſ ſione priuari debeat; filius tamen non priuatur, imò ſequentibus in gradu præfertur, ſecundum Molinam, qui alios citat, & id optimè comprobat lib. 4. c. 11. n. 51. & tribus ſeqq. Mieres de maioratu, part. 4. illatione 8. num. 22. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 31. ſimiliter (vt ſuprà diximus, & Tellum Fernandez in l. 27. Tauri, num. 10. Mieres dicta illatione 8. num. 22. retulimus) ſi poſ ſeſ ſor Maioratus, quia conditionibus non paruit, ſed potiùs præcepto ab inſtitutore iniuncto contrauenit, Maioratu priuetur; tunc filius eius ſuccedit, quamuis proximior, aut ſequens in gradu, eo caſu vocetur, vt in his terminis præfati duo Authores affirmant, & tenet Cephalus in conſ. 282. num. 34. & ſequentibus, lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 72. num. 44. lib. 1. Et ſi mulier incapax eſt ad ſuccedendum in Maioratu, dummodò non ſit Maioratus in quo agatur de conſeruatione agnationis perpetua, filius eius maſculus ſuccedit, vt latiùs probant Molina libro 3. cap. 5. numero 48. Mieres parte 2. quæ ſtione 6. numero 58. Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 86. num. 4. optimè Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 8. tit. 18. per totum, maximè ex n. 20. Peregrin. de fideicommiſ ſis, art. 26. & 27. Ac denique, vbicunque filius habet ſpecificam vocationem, atque ex ſua perſona ſucceſ ſionem prætendit, incapacitas patris ei non nocet, vt ſtatim dicetur; imò potiùs præbet locum filiometipſi, vt tunc ex ſua vocatione & ſubſtitutione ſucc dere, atque ingredi poſ ſit, vt ſuprà dictum fuit in quarto fundamento, vbi Mieres, & Molinæ reſolutiones in terminis adduximus.

Conſtat igitur ex omnibus hactenus adductis, ius dictarum filiarum certiſ ſimum eſ ſe, & apertum, nihilque pro aduerſa parte ponderari poſ ſe, quod ex verbis dictarum inſtitutionum Maioratuum non elidatur: imò ex eiſdem poſ ſe ſatisfieri his, quæ in fauorem dictæ Dominæ Catharinæ expenduntur: Nihilominus tamen neceſ ſe erit. vt veritas magis eluceſcat præcipua fundamenta proponere, quibus eadem Catharina innititur, atque illis ſuo ordine reſpondere, & ſatisfacere.

Et primó contenditur ab aduerſis probari, quòd ſubſtitutio aut vocatio ducti D. Alphonſi, & ſiliorum ac deſcendentium eiuſdem, vna dumtaxat atque eadem eſt, & quòd filiorum ſubſtitutio & vocatio à patris vocatione dependet; & consequenter deficiente patris ſubſtitutione & iure, quòd debet etiam & ipſorum ſubſtitutio, & ius deficere, & ceſ ſare: ſublato namque principio, reliqua ab eo dependentia corruunt, vt per Ancharanum in conſilio 137. Cephalum in conſilio 17. numero 11. libro primo, Cæterùm, vt vidimus ſupra, & ad id, verba clara Maioratus vtriuſque ponderauimus, facilè & verè fundamento huic reſpondetur; quoniam certiſ ſimum eſt, quod in caſu præ ſenti, plures ſubſtitutiones ſunt in vnoquoque gradu, & tot equidem, quor ſuerunt perſonæ vocatæ: & quod vnaquæque eſt de per ſe, nec vna dependet ab alia, & ſic omnes vocati, iure proprio ad ſucceſ ſionem admittuntur, vt Molina, Mieres, & cæteri adducti ſuprà. in quarto fundamento obſeruarunt: Et ſiccùm vnaquæque ſubſtitutio per ſe ſubſiſtat. defectus ſubſtitutionis patris, non modò non nocet filiis, ſed potiùs efficit, vt ipſe ſtatim admitti debeant ex propria ſubſtitutione, vt ipſemet Molina, & Mieres in eiſdem locis latiùs probarunt, & eos retuli ſuprà. ex n. 44. cum ſeqq. Quod autem in contrarium dicitur, deficiente prima ſubſtitutione patris, & ſequentes filiorum in eo gradu corruere; tunc demùm poteſt, ac procedere debet, quando dependerent à prima tanquam acceſ ſoriæ, & non poſ ſent abſque illa ſubſiſtere, vt per dictos Authores: ſecus tamen quando concipiuntur forma propoſita ſuprà, d. 4. fundamento. quia tunc dependentiam non habent, nec dicuntur acceſ ſoriæ, ſed æquè principales iudicantur, & ſic de per ſe ſubſiſtunt.

Secundum fundamentum partis aduerſ æ deduci videtur ex theorica ſeu doctrina Bartoli in l. liberorum, numero 16. ff. de verbor. ſignificat. Vbi declarando, quando exclusâ filiâ, cenſeatur etiam excluſus nepos ex ea, diſtinguit aliquos caſus, quorum tertius ad propoſitum facit, & pro iure aduerfæ partis (vt dixi) ponderari poteſt: ſcilicet quando filia exeluditur propter fauorem alterius; tunc enim (inquit Bartolus) quia ille fauor, ob quem filia excludebatur, ita durat filia mortua, ſicut ea viua; quemadmodum excludebatur filia, ita etiam excluditur nepos, & cum Bartolo ſcripſerunt Decius in conſ. 584. n. 5. Ruinus in conſ. 120. n. 3. lib. 1. Menochius, qui refert alios in conſ. 172. n. 32. in fine, lib. 2. Decian. conſ. 98. n. 17. vol. 3. Inde deducens, quòd cùm à ſucceſ ſione excluditur aliquis in fauorem alterius, omnes ab eo deſcendentes cenſentur excluſi, ſicut ille, cuius contemplatione alter eſt excluſus, dicitur admiſ ſus ſimul cum omnibus ab eo deſcendentibus: dicit ergo dicta D. Catharina, quòd excluſio eius, qui in Maioratu principali ſucceſ ſerit, facta fuit in fauorem perſonarum alterius lineæ, aut gradus ſequentis; & cum ipſa ſit principium lineæ ſequentis, quòd excluſo dicto Domino Alphonſo, cenſeri debent etiam & cæteri ab eo deſcendentes excluſi: & ita quoque alio in loco Menochius ipſe in conſil. 522. n. 11. lib. 6. Verum huic fundamento, iam anteà dicta numeris præcedentibus, concludens præ ſtant reſponſum.

Et in primis reſpondetur, doctrinam Bartoli & ſequacium in eis terminis procedere, in quibus ipſi loquuntur; ſcilicet quando aliquis fuit excluſus à ſucceſ ſione in fauorem certæ, atque determinatæ, ſiue ſpecialiter nominatæ perſonæ: tunc enim & deſcendentes ab eo cenſentur excluſi, vt notauit Decianus; ſecus tamen, quando excluſio facta non eſt in fauorem certæ, atque ſpecialiter nominatæ perſonæ, vel ſumus in dubio, qualis fuerit hæc perſona, propter quàm excluſio facta fuit; quia tunc vel res definienda erit, iuxta terminos iuris communis, vel inſpici debebit, qualis fuerit in hoc diſponentis voluntas, ſicut in caſu præ ſenti neceſ ſario inſpiciendum erit: quia quando excluditur, qui venerit ad ſucceſſionem Maioratus principalis patris ſui, non dicitur hanc excluſionem fieri in fauorem talis, aut talis, nec certa aut determinata perſona exprimitur, quæ eo caſu ſucceſ ſura ſic, ſed dumtaxat cauetur, Que paſ ſe el mayorazgo en el ſiguiente en grado: Vel, que ſuceda el llamado tras el por la orden que dicha es: Sic enim in inſtitutione vnius & alterius Maioratus dicitur. Inſpiciendum itaque erit, quis ſit ſequens in gradu, Y el llamado tras el, y qual fue la orden dicha. Et ſecundum hoc iudicabimus, quis eo caſu admitti debear: Si autem hoc inſpicimus, nec dicta D. Catharina eſt ſequens in gradu, nec poſt dictum D. Alphonſum vocata, vt ſuprà remanet probatum. Non etiam eo caſu fuit ipſa admiſ ſa, nec filij aut deſcendentes eius, qui ſic ſucceſ ſerit in Maioratu principali, excluduntur; ergo non poteſt dicere, hanc excluſionem in eius fauorem Factam fuiſ ſe, nec excluſio ipſa extendi poteſt contra filias dicti D. Alphonſi, prout latè explicat Ioan. Cephalus in conſil. 103. n. 15. cum ſeqq. lib. 1. dicens, quòd filij ob excluſionem perſonalem patris, nunquam cenſentur excluſi à ſucceſ ſione, ad quam aliàs eſ ſent admittendi. Opportunè ergo & iuridicè ipſ æmet filiæ pro ſe expendere poſ ſent dictam doctrinam Bartoli, quoniam eo caſu vocantur, & ſic ſtatim admitti debent.

Secundò reſpondetur, doctrinam Bartoli procedere, quando vna perſona non abſolutè excluditur ob fauorem alterius, ſed ſimul propter aliquam cauſam vel rationem particularem, ſiue propter aliquam qualitatem; quo caſu inſpici debet, vtrùm ratio excluſionis æqualiter duret, vel non duret in deſcendentibus excluſi, quia ſi durat, cenſentur excluſi deſcendentes, ſed ſi non durat, non cenſentur excluſi: Et ita in terminis declarat Alex. in conſil. 75. ad finem, lib. 1. & infrà ad ſolutionem ſecundam tertij fundamenti latiùs dicetur. Et in his terminis loquutus eſt Bartolus in d. l. liberorum, quando ſcilicet filia excluditur ratione agnationis; tunc namque etiam filius filiæ excluditur, quia in eo, & in omnibus aliis filiæ deſcendentibus durat excluſionis ratio, quia ſunt cognati, & non agnati, vt Cephalus declarat d. conſ. 103. ex n. 15. Mantica de coniect vltimar. volunt. lib. 8. tit. finali, n. 72. & ſeqq. Sed in caſu huius conſultationis, non durat in filiis excluſionis ratio, vt ſtatim probabitur; Ergo excluſio non nocet illis.

Tertiò & vltimò reſpondetur, doctrinam Bartoli nequaquam procedere in materia fideicommiſ ſaria, quoties filij excluſi, vocati ſunt expreſ ſim, vel contendunt ſe contineri ſub vocationibus aliquibus, vel ſub verbis ſubſtitutionum, vt infrà latiùs dicetur, & plenè comprobabitur: Et in terminis declarat Mantica lib. 8. d. tit. finali, n. 75. Sed in præ ſenti filias vocatas eſ ſe, conſtat manifeſtè ex anteà dictis: Ergo doctrina Bartoli nullo modo expendi poteſt aduersùs ipſas.

Tertium deinde par tis aduerſ æ fundamentum ex eo deducitur, quòd quando vna perſona prohibetur ſuccedere, vel à ſucceſ ſione excluditur, cenſeri debent quoque ſuccedere prohibiti, vel à ſucceſ ſione excluſi omnes ab illo deſcendentes: Et caſus excluſionis patris vel matris, quòd continet & comprehendit caſum excluſionis filiorum, & deſcendentium eorum; Ac denique excluſio extenditur, ſiue trahitur ad perſonam, quæ venit à perſona excluſa; ſublatáque mediâ perſona, ſequens non poteſt admitti. Quæ ſunt regulæ ſiue doctrinæ generales in hac materia, & quæ paſ ſim, multiſque in locis à Doctoribus expenduntur, vt latè per Tiraquellum de iure primogeniorum, quæ ſtione 12. ex numer. 5. vſque ad numerum 16. vbi in effectu congerit ea omnia, quæ pro contraria parte adduci poſ ſunt: congerit quoque ea in terminis fideicommiſ ſi, Ioannes Cephalus in conſilio 103. per totum lib. 1. Simon de Prætis in conſ. 98. per totum, lib. 1. eruditè etiam & diſtinctè Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titulo finali, ex nu. 72. cum ſeqq. Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 3. cap. 5. n. 41. Mieres de maioratu, part. 2. q. 4. illatione 8. n. 22. in principio, & q. 6. n. 52. Iacobus Menochius in conſil. 318. ex nu. 21. vſque ad n. 29. lib. 4. latiùs in conſ. 172. à n. 1. vſque ad numerum 13. & n. 30. 31. & 32. lib. 2. Vbi in propoſito congerit nouem fundamenta, quæ in effectu ſunt omnia, ac quæcunque pro parte contraria expendi, & considerati poſ ſunt: Alios plures ideò hîc non commemoro, ſed potiùs ſciens conſultóque prætermitto, proptereà quòd ſuperiores referunt eos, vel poſtmodùm ego referam: congerit etiam fundamenta eadem Aldobrandinus in conſilio 5. ex numero 1. cum ſequentibus, & conſil. 3. ex numero 33. cum ſeqq.

