Imò, & conſidera, an tentari poſ ſit, adhuc in caſu prædicto militare, atque obtinere locum deciſionem, & rationem d l. 40. Tauri. Nam etſi tempore inſtitutionis maioratus filius primogenitus eſ ſet prædefunctus, ita vt dum vixit, neque in aliqua ſpe poſ ſet conſtituere ius aliquod primogenituræ, eius maioratus reſpectu, vtpote eum maioratus ipſe nondum conſtitutus eſ ſet: quia tamen ſi viueret, & maioratus ita ſimpliciter conſtitueretur, certum eſ ſet ius ſuccedendi eidem competere, atque ſuccederet tanquam primogenitus; filij quoque & deſcendentes ab eo, videtur, quòd debeant ſuccedere, atque ex repræ ſentatione perſonæ parentis admitti, idque ex eiuſdem l. Taur. 40. constitutione, quæ (vt ſ æpè dixit) non quod parentes ſucceſ ſerint in maioratu, aut quod deceſ ſerint eo tempore, quo ſuccedere non potuerunt, ſed quod adueniente die ſucceſ ſionis, in maioratu ſuccedere poſ ſent, inſpicitur, & ſola potentia ſuccedendi conſideratur. Sanè ſi filius hic primogenitus defunctus viueret, ſucceſ ſurus in maioratu eſ ſet: ergo, & filij, atque deſcendentes eius, non modò ex præſumpta inſtitutoris voluntate, ſed etiam ex repræſentatione perſonæ parentis, ſuccedere poterunt, atque debebunt. Et tunc quidem ad ea, quæ in contrarium adduxit Auendan. d. gloſ ſ. 6. n. 9. 10. & 11. vt ex præ ſumpta aui voluntate, non ex repræ ſentatione nepotes admitterentur; reſponderi poterit, vt ſuprà reſpondebam n. 184. & 185. Verè namque ea omnia, & alia ſimilia; vel in aliis caſibus loquuntur, vel procedunt in aliis ſucceſ ſionibus extra maioratuum cauſam, in quibus diuerſa ratio militat, ac primogenituræ qualitas quoad omnes valde conſideratur. Niſi dixeris in hoc caſu nunquàm potuiſ ſe primogenitum ſe includere, & alias lineas, ſiue ſecundo, & tertio, & deinceps genitos excludere, ex quo nondum maioratus conſtitutus fuerat, & ſic nec efficere primum caput in linea ſuorum deſcendentium, & conſequenter ceſ ſare ea, quæ eiſdem numeris adnotauimus. Sed tunc etiam replicari poteſt, negari non poſ ſe, quin filius ille primogenitus natus fuerit, & eſ ſe potuerit, quod in maioratu poſtmodum conſtituto ſuccederet, ſi viueret, idque videri ſufficere, maximè inter deſcendentes, inter quos adeò præcisè illa in lege repræ ſentatio introducitur. Vtcunque tamen res ſit, ſiue ex præ ſumpta ani maioratum inſtituentis voluntate, ſiue ex repræ ſentatione id contingat, certiſ ſimum erit, nepotem hunc ſecundogenito filio præferendum, vt Auend. d. nu. 12. affirmat.

Sed alium caſum valdè neceſ ſarium Author ipſe omittit, quando inquam vltimo maioratus poſ ſeſ ſore, absque liberis, & deſcendentibus præmortuo, tranſuerſalisali quis ſucceſ ſionem maioratus prætendit, cuius pater, ſi viueret, ſucceſ ſurus ſane eſ ſet, vt proximior; ipſe tamen multis abhinc annis, & ante maioratum inſtitutum deceſ ſit: tunc namque ſi ex vi repræ ſentationis perſonæ parentis, vel aui, hic non admittitur, ex præ ſumpta inſtitutoris voluntate, admitti equidem nullo pacto poterit, vtpote cum in eo diuerſa ratio militet, ac ceſ ſet ca præ ſumptio voluntatis teſtatoris, quæ in nepote conſideratur. nec dici valeat, teſtatorem de ipſo aliquo modo ſenſiſ ſe, ſiue affectionem, quam ad nepotem, habuiſ ſe. Ex capite autem tranſmiſ ſionis, aut repræ ſentationis, vt non admittatur, ea equidem vrgent, quæ Auendañus in caſu præfato, d. gloſ. 6. contra nepotem conſiderauit, quæ fortius vrgent contra tranſuerſalem, quam contra nepotem (vt vides) ea etiam, quæ de iure nondum delato. & ſpe incerta, & remota, adduximus ſupra, ex n. 180. vsque ad n. 184. Fortius etiam vrgent in caſu iſto, quando aliquis maioratu nondum constituto deceſſit, cum nec remota, nec aliqua ſpes valeat conſiderari in eo, qui ante maioratum inſtitutum deceſ ſit. Quod ſi dixeris ea omnia obſtare dumtaxat in terminis iuris communis, ac in ſucceſ ſionibus liberis, & fideicommissis temporalibus, non verò in maioratibus perpetuis, neque attenta conſtitutione d. l. 40. in qua non quod parentes ſucceſ ſerint in maioratu, aut quod deceſ ſerint eo tempore, quo ſuccedere non potuerunt; ſed quod adueniente die ſucceſ ſionis ſuccedere poſ ſent, tam in deſcendentibus, quam in tranſuerſalibus inſpicitur: & verba eiuſdem l. valde generalia, atque indefinita ſunt, & omnes videntur, ac quoſcunque caſus comprehendere: Replicari equidem poſ ſet, fundamenta quidem omnia, quibus pro Couar. & Molin. contra Auendañ. & ſequaces, in quæ ſtione agitata ſuprà, ex n. 172. adducti. atque excitati fuimus, maximè ex d.n. 184. & 185. in hoc caſu non videri aliquo modo vrgere, aut militare poſ ſe, vtpote cum dici non poſ ſit, quod pater, aut ascendens ante maioratus inſtitutionem prædefunctus. vt primogenitus ſe incluſerit, & ideò excluſerit perpetuo ſecundogenitum, ſiue omnes alias lineas; cùm (vt dixi) nondum eſ ſet creatus maioratus, cuius occaſione incluſio hęc considerari poſ ſet; & ſic nec fuerit primogenitus poſt inſtitutum maioratum, qui efficeret primum caput in linea ſuorum deſcendentium, ita ve deficiente initio lineæ omni reſpectu, nullum ius prætendere poſ ſit hic tranſuerſalis; cum eius author perinde conſiderari debeat, ac ſi nunquam fuiſ ſet. Quod valde videtur Ludou. Molinæ intentioni, & placitis conuenire is namque Author, de Hiſpan. primog. lib. 3. c. 6. n. 34. & 35. licèt ita extendat deciſionem d. l. Tauri 40. vt ſupra vidimus, & omnes tranſuerſales in infinitum comprehendi voluerit, vt ſupra quoque probauimus; requirit ſaltem lineam primogenitorum fuiſ ſe, licèt vltimi poſ ſeſ ſoris reſpectu lineæ initium non fuerit ad hoc. vt deſcendens ab eo, qui ſucceſ ſionem non occupauit, ius ſucceſ ſionis prætendere poſ ſit; ſed in caſu propoſito, lineæ initium etiam primogenitorum non fuit, eo quod nondum maioratus fuerat inſtitutus: ergo nec repræ ſentatio locum habere poteſt. Et hæc quidem notanda, quia noua ſunt, nec alibi ſic conſiderata. nec ſcripta, atque ex ipſis cum occaſio ſe offerat, res erit mature deliberanda, negari enim non poteſt, quin articulus hic difficultatem in ſe contineat, & quod ſi tranſuerſalis iſte viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, & ſic poſ ſunt pro vtraque parte fundamenta adduci, quamuis ſemper ratio illa fortiſ ſimè adſtringat; quæ deducitur ex defectu initij lineæ in eo, qui vt primogenitus ſe includere non potuit, deficente maioratu nondum inſtituto, & ſic ſubiecto, in quo incluſio daretur, & ſic quoque videtur deficere ratio illa deciſiua d. l. 40. Taur. & totum fundamentum, ex quo inter tranſuerſales in infinitum repræ ſentationi; & ius ſuccedendi conceſ ſit Molina (vt dixi:) Niſi tu quoque replices, etiam hunc caſum videri comprehenſum ſub diſpoſitione d. l. Tauri, 40. & verbis illis ſub 2. p. ipſius, adeò generaliter appoſitis. Demanera, que ſiempre el hijo, y ſus deſcendientes legitimas por ſu orden, repræ ſtaten la perſona de ſus padres, aunque ſu padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos. Verba namque iſta videntur quoque in caſu propoſito verificari, item & illa in 1. part. l. eiuſdem ſcripta. Al hijo del dicho tenedor o de aquela quien el dicho mayorazgo pertenecia. Plane ſi iſte tranſuerſalis hodie viueret, ad eum pertineret ſucceſ ſio: ergo videtur, quod repræſentatio procedere debeat, eò maximè, quod in eadem l. non dicitur: En la ſuceſ ſion del mayorazgo ya hecho, ô ya inſtituydo ſed duntaxat ſcribitur: En la ſuceſ ſion del mayorazgo, & iterum in ſecunda parte. Pero aun en la ſuceſ ſion de los mayorazgos alos tranſuerſales. Et ſic in omni ſucceſ ſione, maioratus videtur innuere lex ipſa, quod id procedat abſolutè, ſiue maioratus inſtitutus tunc eſ ſet, cum is ad quem hodie pertineret, ſi viueret, prædefunctus fuit, ſiue iam eo mortuo. Idcircò (vt dixi) maturè res hæc cogitanda, atque deliberanda erit, & vide infrà, n. 212.

Cæterum, ſi filius primogenitus filium habeat nepotem poſ ſeſ ſoris & hic nepos moriatur viuentibus ano poſ ſeſ ſoris, & patre primogenito, relicto tamen filio, pronepote poſ ſeſ ſoris; certum quidem, erit ex deciſione d. l. 40. Tauri, quod hic pronepos admittendus erit ad maioratum poſt mortem proaui, etſi auus iam mortem obierit ante proauum, & excludet patruos, item fratres aui primogeniti, quod Didac. Cou. pract. d.c. 38. nu. 9. in finalibus verbis, rectè percipit, & ſequitur Ioan. Matiençus in l. 5. tit. 7. gloſ. 3. n. 3. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Sed & filius incapacis, ante incapacitatem natus, patruum excludit, & ad maioratum admittitur, vel repræ ſentando perſonam propriam parentis, qui ciuiliter mortuus ſit, vt cum Præpoſit. Iſernia, Tiraq. Moderno, Greg. Lopez, Mieres, & Molina. adnotauit, & latius id explicauit Velaſq. Auend. in eadem l. Taur. 40. gloſ. 4. n. 1. & 2. & ſeq. vel incapace aut inhabili effecto patre ipſo, ex propria perſona, iuréque propriæ vocationis, aut ſubſtitutionis ſuccedet, iuxta ea, quæ cap. 15. per totum, ſuprà, hoc eodem libro, latiùs reſoluimus, ac exempla adduximus. Et in primo caſu prædicto, quando per repræ ſentationem filius ſuccedit, exempla adducit Auend. d. gloſ. 4. ex n. 4. cum ſeq. & de vtroque latius videndum erit, d.c. 15. Denique, cum hi, qui in vtero ſunt, eodem priuilegio gaudeant, quo nati, & pro natis habeantur, quoties de ipſorum commodo agitur, l. qui in vtero, ff. de ſtatu hominum. l. ſi quis prægnantem, ff. de regulis iuris. l. inter §. quandiu, ff. vnde legitimi, l. prima, §. ſi quis proximior, ff. vnde cognati, l. intelligendus, ff. de verborum ſignificat. l. antiqui, ff. ſi pars hæreditatis petatur. Ac impediunt ſequentem in gradu, ex eiſdem iuribus, & l. vltima, ff. de ventre inſpiciendo. l. 2. §. vtique, ff. de ſuis, & legitimis hæredibus, l. 2. titul. 18. partita 6. & multis notandis, exornauit Petr. de Peralta, in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, ex hum. 123. verſiculo, viſis itaque prædictis, vſque ad numerum 126. & poſt Tiraquellum, Mieres, de maioratu, p. 3. q. 2. per totam. Certum etiam eſt, quod poſthumus ex primogenito in ſucceſ ſione maioratus, excludere debet patruum, ſiue ſecundo, aut tertio genitum, quemadmodum & nepos natus excludit. Et ita poſt Ioannem Lecirier, & Paulum Pariſium ſcripſit, & latè fundauit Mieres. d.q. 2. n. 5. Auendañus, d. gloſ ſ. 4. n. 3. Indéque quod lex 45. Tauri procedat in ſucceſ ſione maioratus eius, qui adhuc eſt in vtero, & quod venter in dubio ſit mittendus in poſ ſeſ ſionum, quamuis à maioratus ſucceſ ſione fœminæ excludantur, latè probauit Mieres, n. 1. in d.q. 2. p. 3. & per totam illam quæ ſtionem, & vide p. 2. q. 6. n. 51. eius autem placita, & reſolutiones confirmantur optime ex his, quæ ipſemet Author adducit.

Addiderim ego ex eiſdem obſeruationibus Pelaez à Mieres, atque ex traditis per Peraltam vbi ſuprà, deduci manifeſtè, in Hiſpanorum primogeniis, atque in maioratuum ſucceſ ſione, & poſt deciſionem dicta. l. Tauri. 40. minimè poſ ſe habere locum ea, quæ in materia fideicommiſ ſaria circa patruum, & nepotem, vt ſcilicet nepos non intret in locum patris, quando non eſt natus tempore mortis teſtatoris, ſed quod patruus eum excludat: poſt alios multos ſcripta reliquerunt Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titulo. 9. n. 11. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis quæ ſt. 11. num. 115. cum ſequent. Alexander Raudenſis, in appendice poſt tractatum de analogis, 1. part. num. 166. vtpote, cum etiam ſi nepos natus non ſit, ſed in vtero exiſtat, omnino ſeruari debeant ea, quæ Pelaez à Mieres, 3. parte, dicta quæ ſt. 2. per totam. Circa poſthumos. & verè, & eruditè annotauit, atque ex propoſito comprobauit. Molina quoque, de Hiſpan. primog. lib. 1. cap 6. num. 48. & 49. expreſsè obſeruauit, quod quamuis ad legatum familiæ relictum, admittantur tantum hi, qui tempore mortis teſtantis nati ſunt, in Hiſpanorum tamen primogeniis, non ſolum admittuntur nati tempore inſtitutionis, ſed omnes etiam, qui tempore delatæ ſucceſ ſionis, & conditionis euenientis nati inueniantur. Imò, & in terminis iuris communis loquendo, traditio ea difficultatem, atque Authores contradicentes habet, nam quod in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi, filius ingrediatur in locum patris, etiam quando tempore mortis teſtatoris, nepos ipſe ex filio, vel pronepos ex nepote, nondum natus, vel conceptus erat, & adhuc patrem repræ ſentet, vt concurrat cum patruo, tenuerunt Alexander, Corneus, Iaſon, Decius, Pariſius, Rubeus, Socinus iunior, Cephalus, quos Menochius commemorauit, ac ſequutus eſt, in conſil. 124. n. 111. lib. 2. reiecta contraria opinione Socini ſenioris, Pariſij ſibi contrarij, ac etiam Curtij iunioris. Et illo in loco, num. 48. confutauit rationes, & argumenta præfati Socini, & eodem n. 28. rationem veram huius reſolutionis adducit. Et repetit lib. 4. præsumpt. 95. n. 17.

Quod ſi ponamus, primogenitum in vita inſtitutoris maioratus mortuum fuiſ ſe, filium tamen, aut filiam reliquiſ ſe, & extare ſecundo, aut tertio genitum filium inſtitutoris eiuſdem; tunc equidem ſi maioratus irreuocabiliter inſtitutus fuiſ ſet, vtputà aliqua ex cauſis, contentis in l. 17. & in l. 40. Taur. vel ex aliis quibuſcunque, ex quibus maioratus irreuocabiles fiunt: certum & planum erit, nepotem, vel neptem primogeniti ex vi repræ ſentationis, atque ſpecialis vocationis, & præ ſumptæ, claræque inſtitutoris voluntatis ad maioratus ſucceſ ſionem admitti, patrumque excludere, etiam ſi in vita inſtitutoris maioratus mortuus fuerit, quod rectè animaduertit, & ſic reſoluit Velaſq: Auendañus, gloſ ſ. 5. d. l. 40. Tauri, n. 1. Et reddit rationem, quia cum iam irreuocabiliter actuale ius ſucceſ ſionis filius maior ſeu primogenitus acquiſierit, dubitari non poteſt, quin ad filium eius illud tranſmittat, neque tunc ageretur de ſuccedendo inſtitutori (vt ipſe Auend. ſubdit) ſed primo donatario defuncto, cuius reſpectu filius maior proximior eſt cognatione, & gradu.

Addiderim ego libenter, caſum hunc in terminis prædictis indubitatum eſ ſe, omnia enim quæcunque legis illius Conditores excitare potuerunt, vt ipſius conſtitutionem ederent, & ſic ſtatuerent, quæcunque etiam pro ratione decidendi eiuſdemmet legis hactenus diximus, ſic militant in eo caſu, ſicut in eo, qui ibi exprimitur, quando in vita poſ ſeſ ſoris primogenitus deceſ ſit, nam & hic verum eſt, in vita poſſeſ ſoris eum deceſ ſiſ ſe. Nec magis poteſt ſpes ea ſuccedendi deficere tunc, quàm cum alius maioratum poſ ſidet, ſicut enim poſ ſeſ ſor non poteſt ſuccedendi ius aliquo modo auferre his, qui de iure, aut ex diſpoſitione teſtatoris ſuccedere debent, neque vocationes, aut ſubſtitutiones quouis modo mutare, vel alterare, ſic nec inſtitutor ipſe maioratu ſemel irreuocabiliter conſtituto, efficere poteſt, vt vtrumque ſuprà. hoc eodem lib. c. 10. ad l. perfecta donatio. C. de donat. quæ ſub modo, latius probaui. Denique quia eo ipſo, quod maioratus inſtitutus fuit, & in eſ ſe perſectè productus, primogenitis omnibus, ac maximè filio huic maiori præmortuo, & eius primogenitis, incommutabilis quædum ſpes, ac ius ſuccedendi certum, & firmum acquiſitum eſt.

Idque iuxta ea, quæ ſ æpè hoc cap. adnotata fuêre, & tradita per Molin. lib. 3. c. 6. n. 25. & nu. 35. 36. & 37. cum ſeq. Mier. in initio 2. p.n. 54. & 65. Io Gutier. pract. lib. 3. q. 66. ex n. 17. & q. 67. ex n. 20. eundem Auendañ. gloſ. 1. eiusdem l. Tauri 40. ex n. 12. & n. 31. cum ſeq. quod equidem non variatur, nec immutatur, aut non minuitur ex co, quod primogenitus in vita inſtitutoris deceſ ſerit, ſicut non immutatur, aut non aufertur, quando in vita poſ ſeſ ſoris deceſ ſit: in vtroque enim caſu, æqualis, eadémque ratio militat, nec vlla differentiæ ratio poteſt constitui, & ſic æqualis debet eſ ſe, atque ex præfata lege Tauri, eadem vtriusque determinatio.

Verumenimverò, dum Auendañus dixit, quod in propoſita ſpecie non agitur de ſuccedendo primo inſtitutori, ſed primo donatario, ideſt primogenito defuncto, cuius reſpectu filius eiuſdem maior proximior eſt cognatione, & gradu: ſano equidem modo id accipiendum, atque intelligendum eſt, nam & ſi eius reſpectu proximior ſit, ex repræ ſentatione tamen ſuccedit, vt Taurina eadem lex expreſsè diſponit, dicens, Repræ ſenten la perſona de ſus padres. Nec à primo donatario, id eſt primogenito, ſed ab inſtitutore maioratus procedit, atque defertur vt vulgatum eſt, & tradit Molin. lib. 1. c. 8. n. 2. idem Auend gloſ. 1. eiusdem l. Taur. n. 2. & 15. & ſic quamuis proximitas, & primogenitura inſpiciatur reſpectu filij defuncti, filius tamen ex repræ ſentatione ſuccedit, & à primo inſtitutore ſucceſ ſionem accipit, non enim sufficeret ei proximiorem eſ ſe, niſi repræ ſentationis beneficium introductum fuiſ ſet, ex quo viuente inſtitutore, pater ipſius deceſ ſit, prout lex illa Tauri ſignificat apertè, quatenus verba ſuperiora, repreſenten la perſona de ſus padres, adiicit.

Cæterum ſi primogenitus in vita inſtitutoris maioratus deceſ ſerit, & maioratus ipſe non irreuocabiliter inſtitutus fuiſ ſet, ſed potiùs reuocabiliter, aut ita ſane, vt reuocari poſ ſet; maius tunc dubium eſ ſe videtur, ex quo irreuocabiliter actuale ius ſucceſ ſionis acquisitum non erat filio primogenito, imò ſi maioratus reuocaretur, & ius quoque primogeniti deficenter. Nihilominus tamen eo etiam in caſu repræsentationem concedit, & patruo nepotem primogeniti præfert Velaſq. Auendañ. in d. l. Tauri 40. d. gloſ. 6. n. 3. vſque ad n. 8. & concludit, non modò ex vi repræ ſentationis, ſed etiam ex vi ſpecialis vocationis, aut ſubſtitutionis, nepotem debere admitti. Et ad ſic dicendum adducitur theoricis, atque doctrinis nonnullis Doctorum in materia vulgaris, compendioſ æ, & fideicommiſ ſariæ ſubſtitutionis, quibus ſubſtituto in vita teſtantis defuncto, à ſecunda ſubſtitutione teſtamentum incipit, ſiue ſecundo loco vocatus, per fideicommiſ ſum admittitur. Et verè Auendañi reſolutio mihi admodùm placet, & in puncto iuris, attentáque deciſione dict. l. Tauri 40. & eius ratione veriſ ſima videtur. Pro ea autem, non modò vrgent, ſed etiam fortiùs militant, atque adſtringunt ea, quæ ſuprà, num. 196. cum ſequentibus, adduxi in illa quæ ſtione, vtrùm nepos inſtitutoris ex primogenito defuncto ante maioratus inſtitutionem, patruum excludat. Nam ſi eo in caſu excludere debere nepotem patruum, etiam nondum maioratu inſtituto, & qui poſ ſet nunquam inſtitui, dicimus; quanto magis in caſu iſto id eſ ſe debebit, vbi eo ipſo, quod maioratus inſtitutus, & confectus fuit, ſtatim primogenitis omnibus, & maximè filio tunc maiori, & primogenito, ac omnibus eius deſcendentibus, ſpes ſuccedendi fuit acquiſita Nec ſtat vis in eo, quod maioratus reuocari potuerit, vel non, non enim inſpicimus, an reuocabiliter factus fuerit, vel irreuocabiliter; ſed poſtmodùm maioratu ipſo non reuocato, dumtaxat conſideratur, quis eo tempore ſuccedere deberet, tunc autem cum certum ſit, quod primogenitus ſuccederet, ſi viueret, certum etiam erit, & eius filium ſuccedere debere, id enim atque potentiam, & poſ ſibilitatem ſuccedendi, principaliter conſiderauit lex illa Tauri, nec diſtinxit, an reuocabiliter, vel irreuocabiliter maioratus inſtitutus fuiſ ſet, ſed dumtaxat dixit, En la ſuceſ ſion del mayorazgo, &c. Vnde nec nos diſtinguere debemus, iuxta vulgatas iuris regulas, & principia. Quod admodum concludit; nec Auendañus ita perpendit, quamuis in reſolutione (vt dixi) rectè ſe habuerit, dum nepotem patruo prætulit, & doctrinas illas ſubſtituti mortui, in vita donatarij, aut ſubſtituti vulgariter, fideicommiſ ſariè, vel compendiosè, mortui in vita teſtatoris, adduxit, quæ ſunt notandæ in propoſito.

In tranſuerſali autem difficilior videtur, ac redditur caſus metidem, quando ſcilicet mortuo vltimo poſ ſeſ ſore, tranſuerſalis aliquis ex repræ ſentatione perſonæ parentis ſui, vel aui, ſucceſ ſionem prætenderet, & verum eſt, quod ſi auus, vel pater viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, ipſe tamen in vita inſtitutoris maioratus deceſ ſit, quem caſum Auendañus omiſit. Et tunc quidem inquiritur, an ſuccedere debeat, vel ab alio tranſuerſali in proximiori gradu exiſtenti, excludatur. Et proculdubio quamuis in alio caſu ſimili, quando inquam tranſuerſalis ante maioratum inſtitutum deceſ ſit, dubius fuerim & pro vna, & altera parte, rationes adduxerim, & ponderauerim verba dict. l. Tauri 40. ſempérque negotium difficultatem mihi fecerit, vt vidiſti ſuprà, num. 199. In hoc tamen Caſu, quando maioratu, iam erecto, & conſtituto, in vita tamen inſtitutoris, tranſuerſalis deceſ ſit, in eam ſententiam procliuior ſum, ac ita ſi caſus occurreret, Conſulerem, & obſeruarem, quod tranſuerſalis huiuſmodi repræ ſentando perſonam patris, vel aui ſui, ſuccedere debeat in maioratu, & alium conſanguineum tranſuerſalem excludere, etiam in proximiori gradu exiſtentem: lex illa Tauri (vt ſ æpè dixi) intertranſuerſales quoque, vſque in infinitum repræ ſentationem concedit, in caſu autem præfato certum eſt, quod ſi pater ille, vel auus vixiſ ſet, ſucceſ ſurus fuiſ ſet; nihil autem intereſt, quod invita alterius maioratus poſ ſeſ ſoris, vel in vita inſtitutoris eiuſdem deceſ ſerit. Non enim id inſpicitur, nec in conſideratione habetur ea in lege, vt ſuprà dicebam. Non etiam diſtinguitur eo modo, vt ſuprà quoque dixi; ſed dumtaxat attenditur, quis eo tempore maioratu non reuocato ſuccede. deberet; & iuxta id regulatur ſucceſ ſio, atque repræ ſentatio ob ſolam poſ ſibilitatem, & potentiam ſuccedendi conceditur, quæ in prædefuncto negari non poteſt. Ratio autem illa, quod ante maioratus inſtitutionem aliquo conſanguineo defuncto, non potuerit ipſe ſe includere, vt primogenitus, vt pote nondum inſtituto maioratu, cuius reſpectu incluſio conſideraretur & primogenitus ſe includendo, omnes ex ſua linea procedentes, etiam includeret, quæ principaliter dubium faciebat negotium in eadem quæ ſtione excitata, ſuprà, num. 199. quando tranſuerſalis ante maioratus inſtitutionem deceſ ſit, vt ibi dixi; ceſ ſat omnino in caſu præ ſenti, vtpote cum primogenitus quicunque, maioratu ſemel, etiam reuocabiliter inſtituto, ſe includere potuerit, ac verè ſe incluſerit, & ſpem quandam, atque in futurum potentiam, & aptitudinem ſuccedendi ſuo loco, & tempore acquiſierit, quæ de primogenito in primogenitum, ac de illo in omnes ſuos poſteros, & deſcendentes tranſit, ita vt poſtmodum maioratu non reuocato, ſi viueret, ſic ſuccederet, ac ſi ab initio irreuocabiliter inſtitutus fuiſ ſet maioratus, quod in conſideratione dumtaxat lex illa habet præcipuè, nec diſtinguit, an in vita poſ ſeſ ſoris, vel inſtitutoris maioratus tranſuerſalis deceſ ſerit, ſed ſimpliciter ſic ſtatuit. Et ſic cum æqualiter militent in caſu iſto omnes illius legis rationes, ac etiam eiuſdem deciſio, & verba conueniant, ſic & æquale ius debebit conſtitui, & in fauorem eius, qui ex repræ ſentatione ſucceſ ſionem prætendit, erit res definienda. Repetendæ etiam erunt legis Tauri ponderationes factæ ſuprà, dicto num. 199. quæ in hoc caſu concludenter probant hanc reſolutionem, ceſ ſat enim dubitandi ratio illa præcipua, quæ militat, quando nondum inſtituto maioratu, tranſuerſalis deceſ ſit. Et hæc quoque notanda ſunt, quia noua idem, nec alibi ſic digeſta, nec conſiderata. Et hactenus de noua principali obſeruatione in hoc tractaru,

Nunc verò, & decimo loco deinde, atque principaliter conſtituendum, atque obſeruandum erit, Interpretes quoque noſtros dubitaſ ſe communiter, vtrum quando agitur de ſucceſ ſione ex diſpoſitione hominis, id eſt de fideicommiſ ſo, filius ingrediatur in locum patris; ſiue an, & quando in fideicommiſ ſo ſit locus repræ ſentationi, vt nepos cum patruo concurrat. Et quidem pro dilucida, & abſoluta, breui tamen, atque expedita huius articuli explanatione, conſtituere, atque præmittere neceſ ſarium erit, propoſito in dubio, & circa contrarietatis Gloſ ſ æ, & Baldi explanationem in l. cum ita §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis ſecundo. Plena manu ſcripſiſ ſe tot Authores, vt fere infinitus ſit eorum numerus, ſiue valde prolixum, eos omnes ſuo ordine commemorare. Nihilominus tamen nonnullos prætermitti ideò non poſ ſe, quod ipſi abſolutè, atque ex profeſ ſo magis articulum hunc proſequantur, & plures caſus diſtinguant. Dum ergo quæritur de articulo prædicto, & dictis ſententiis Accurſij, & Baldi contrariis, ſequentes erunt omnino videndi Authores, vt alios antiquos omittam, qui præcitantur ab eiſdem.

Antonius Gabriel, commun. concluſ lib. 4. titulo de fideicommiſ ſis, concluſ. 3.

Rolandus à Valle, in conſilio 68. per totum, lib. 1.

Iacobus Menochius, qui plena manu ſcribit, & optimè explicat, in conſil. 124. & in conſil. 200. lib. 2. & in conſil. 357. ex num. 20. lib. 4. & in conſil. 528. ex num. 24. lib. 6. & præ ſumptione 95. ex n. 14. vſque ad num. 40. lib. 4.

Ioannes Cephalus, in conſil. 16. per totum, lib. 1. & in conſil. 137. num. 30. & ſequentibus, & in conſil. 215. ex num. 12. lib. 2. & in conſil. 283. & in conſil. 313. ex num. 45. cum multis ſequentibus, & in conſil. 489. ex num. 59. cum ſequentibus, volumine 4. & in conſil. 333. ex num. 25. cum ſequentib. volum. 3.

Tiberius Decianus, in conſil. 1. num. 344. & 350. & 358. vſque ad numerum 364. lib. 1. vbi citat authores pro Gloſ ſa, & contra Baldum, & pro Baldo contra Gloſ ſam, & vide ibidem, num. 397. verſiculo, non obſtat, & in conſil. 7. num. 79. eodem lib. 1. vbi ſequitur Gloſ ſam contra Baldum, ſequitur etiam in conſil. 28. vbi vide ex num. 4. vſque ad numerum 11. eodem lib. 1. & in conſil. 9. lib. 2. vbi opinionem Gloſ ſ æ contra Baldum veriorem eſ ſe profitetur, & in conſil. 55. num. 13. lib. 3. & in conſil. 13. num. 15. lib. 5.

Michaël Graſ ſus, receptarum ſententiar. §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 11. per totam.

Franciſcus Viuius, concluſione 121. lib. 2. commun. concluſionum.

Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. per totum.

Hieronymus Gabriel, in conſilio 86. num. 9. lib. 1.

Franciſcus Burſatus (à quo relatos omitto) in conſil. 67. & in conſil. 71. lib. 1. & in conſil. 170. lib. 2.

Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, art. 21. per totum, vbi latè.

Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. dubit. 4. ſolut. 3. & vltima, ex n. 21. vſque ad numerum 33. fol. 225.

Didacus Couar. practicarum, cap. 38.

Ludouicus Molina, de Hiſpan. primogen. lib. 3. cap. 7. num. 20. & 21.

Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. ex num. 8. vſque ad num. 64. & pluribus num. ſeqq.

Humada, in l. 2. titul. 15. Partita 2. gloſ ſa 17. ex num. 9.

Hippolytus Riminaldus, in conſil. 283. ex num. 7. vſque ad num. 19. lib. 2. & in conſil. 690. lib. 6. vbi latè conſuluit pro nepote, & in fauorem repræſentationis contra Baldum.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 31. num. 28.

Sfortia Oddi, in conſil. 39. ex num. 27. & num. 36. & 43. lib. 1.

Petrus de Peralta, in eodem loco, quo Accurſius propoſuit quæ ſtionem, videlicèt in dict. §. in fideicommiſ ſo, num. 18.

D. Franciſcus Sarmientus, in eodem §. num. 17.

Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, quæ ſtione 50. n. 31. vſque ad num. 35. & num. 41.

Pelaez à Mieres, de maioratu, parte 2. quæ ſtion. 6. num. 11.

Angelus Mattheacius, de legatis, & fideicommiſ ſis, cap. 6. per totum, lib. 2. fol. 67. & 68. cum ſequent.

Borgninus Caualcanus, deciſ. 21. n. 70. & ſequent. 3. part. & deciſ. 9. num. 86. part. 2.

Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 7. & num. 29.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſil. 60. per totum.

Octauianus Cacheranus, in conſil. 72. num. 29. per totum. vbi pluribus modis declarauit Gloſ ſam, in dict. §. in fideicommiſ ſo.

Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemontana 65. & 66. vbi latè.

Iacobus Cancerius, variarum reſolut. cap. nu. 43. 44. & 45.

Alexander Raudenſis, in appendice poſt tractatum de analogis 1. part. num. 170.

Velazquez Auendañus, in. l. 40. Tauri, gloſ ſa prima, ex num. 29. vſque ad num. 41.

Fabius Turretus, in conſilio 12. & in conſilio 38. lib. 1.

Optimè, atque eruditè (vt adſolet) Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 70. per totum, lib. 1.

Azeuedus, in l. 5. tit. 7. num. 6. lib. 5. numæ collect. Regiæ.

Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 618. num. 2. verſiculo, circa fideicommiſ ſum. Et num. 3. fol. 432. vſque ad folium 436. incluſiuè.

Antonius Pichardus, ad titulum inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. de repræ ſentatione §. 3. ex n. 45. cum ſequent. fol. 1260.

Gualdenſis, de arte teſtandi, titulo de ſubſtitutionibus, cautela 27.

Franciſcus Beccius, in conſ. 107. num. 10.

Petrus Surdus, in conſ. 325. num. 1. lib. 2.

Ioſephus de Ruſticis, in conſ. 2. ex num. 84.

Blazius Flores Diaz de Mena, qui in propoſito huius articuli nullum ex ſuperioribus refert, in additionibus ad deciſionem Gamæ 93. verſic. Prima concluſ. fol. 47.

Cæ ſar Barzius, deciſione Bononiæ 93. per totam.

Flaminius de Rubeis, in conſil. 35.

Ludouicus Caſanate, in conſ. 59.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, concluſione 352. ex num. 55. vſque ad num. 63.

Ex his manifeſtè apparet, quæ ſtionem ſuperiorem perdifficilem eſ ſe, & non modò contrarios exiſtere infinitos fere Authores, ſed etiam eoſdemmet Interpretes aliquando varios fuiſ ſe, & ſibi ipſis contrarios; plerumque enim vnam, plerumque aliam partem ſuſtinent, & communi, & communiori, & de vera, & veriori, & in iudicando ſequenda, atteſtantur. prætereà, diſputationem eandem, tam ampli, & vaſti Pelagi eſ ſe, vt cum vtraque opinio, & Accurſij, & Baldi, ſuos habeat, & permultos, maximíque nominis ſectatores, & pro vtraque parte vrgentiſ ſima adſint fundamenta, vix ex ipſorum traditionibus dignoſci valeat dilucidè, vtra earum verior ſit, atque tenenda.

Cæterum ad rem accedendo, prima in propoſito dubio fuit opinio Gloſ ſ æ, in dict. l. cum ita, §. in fdeicommiſ ſo, verbo. proximo. ff. delegatis ſecundo, quæ dixit, in fideicommiſ ſi ſucceſ ſione admittendam eſ ſe repræ ſentationem, & conſequenter nepotes ex filio præmortuo, vna cum patruo, & in locum patris ſuccedere, etiam in fideicommiſ ſo facto ab auo, purificato per mortem alterius patrui: in tranſuerſalibus tamen id reſtrinxit gloſ ſa metipſa vſque ad filios fratrum, quæ vere hoc dixit. Vt rectè obſeruauerunt Hieronymus Gabriel, in conſil. 86. num. 6. lib. 1. & Rolandus, dicto conſil. 68. n. 55. lib. 1. reprobantes Decium, qui in conſilio primo dicebat, Gloſ ſam illam hoc non dicere. Reprobat quoque Decium, Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 70. num. 43. lib. 1. & Gloſ ſ æ opinionem ſequuti fuere Imola, Corneus, Socinos, Alexander, Caballinus Antonius Rubeus, Gozadinus, Tiraquellus quamplurimos in id referens, Portius, Cephalus, Couarruuias, Acoſta, Rolandus, & Marçarius, quos in vnum congeſ ſit, & cum Gloſſa firmiter tenuit, tam in fideicommiſ ſo particulari facto familiæ, quàm in vniuerſali, Ludouicus Molina, de Hiſanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 20. Angelus, Imola, Alexander, Aretinus, Gozadinus, Corneus, Bertrandus, Socinus, Ruinus, Bolognetus, Decius, Durandus, Socinus iunior, Alciatus, Benint. Ferretus, Iaſon, Curtius iunior, Chaſ ſaneus, Fabius à Corombonus, Craueta, Marçarius, Caſtrenſis, Menchaca, Fulgoſius, Rubeus, Alexander, Pariſius, Hieronymus Gabriel, Capra, Laurentius Hircon. Thobias Nonius, Rota Bononien. Boërius, Matheſilan. Simon de Prætis, Cephalus pluribus in locis, quorum maiorem partem retulit, & ita conſtanter tenuit Iacobus Menochius, dict. conſil. 124. num. 81. per totum, lib. 2. cæteros verò commemorauit, & de magis communi, & veriori, & in praxi obſeruata opinione teſtimonium perhibuit Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 70. num. 43. per totum, lib. 1. Zanchus, in §. cum ita, l. hæredes mei, ff. ad Trebel. 4. parte, num. 145. Riminaldus iunior in duobus locis antea relatis, & in conſil. 246. num. 29. lib. 2. & in conſil. 681. num. 33. lib. 6. & in conſil. 410. num. 37. lib. 3. Franciſcus Viuius, Menochius, pluribus aliis in locis, Tiberius Decianus, & alij ex ſuperioribus, quos refet, & ita ſecurè tenet Fabius Turretus, in conſil. 12. num. 6. & in conſil. 38. num. 1. & 2. vbi contrariam opinionem reprobat, & de communi, & recepta ſententia contra Baldum, quod in fideicommiſ ſis locum habeat repræ ſentatio, teſtatur. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, dicta quæ ſt. 11. & num. 54. vſque ad numerum 64. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, artic, 21. num. 11. per totum. qui etiam retulit aliquos ex prædictis. Et eſ ſe veriorem Gloſ ſ æ ſententiam dixit Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 37. & ſequentibus, & num. 31. retulit pro ea Baldum, Decium, Alexandrum, Ruinum, Iaſonem, Curtium iuniorem, Aretinum, Antonium Rubeum, Gozadinum, Socinum, Corneum, Rolandum, Tiraquellum, Antonium Gabrielem, & Molinam.

