Quocirca, & conſequenter (quod eſt notandum, quia nonum, & ſingulare) Pinelli ad text. in d. l. nihil, declaratio, quod præterito filio ſuo hærede, lex illa obtineat, & vſucapio pro hærede ſuis hæredibus exiſtentibus, etiam præteritis, non obtineat, quia ſuccedit cauſa inteſtati, & nullus alius hæres eſ ſe poteſt; minime haberet locum in filiafamilias, & in nepotibus, & aliis deſcendentibus ſecundi, aut tertij gradus, vel vlteriorum, qui præteriti eſ ſent. Et ratio diſcriminis ex reſolutione, & differentia ſuperiori petenda eſt; quia licèt ſui hæredes ſint, præteriti tamen à patre, vel ab auo potuerunt, nec præteriti faciunt nullum teſtamentum, nec remedium aliquod habent, quo patrem familias faciant inteſtatum, ſed tantum conceditur ius accreſcendi ad certam portionem; vnde ceſ ſat ratio illa Pinelli, quod cauſa inteſtati ſuccedat, cum perſonae prædictæ non faciant inteſtatum patremfamilias. Similiter, & ceſ ſat ratio fundamentalis d. l. nihil, cum alij hæredes tunc exiſtere poſ ſint, & ſic pro hærede vſucapio contra eaſdem perſonas rectè procederet olim, hodie verò præfatis differentiis ſublatis, ex d. l. maximum vitium, æqualis erit omnium conditio, æquale ius obſeruabitur, id quod eorundem iurium rationi, & deciſioni valde conuenit, nec vllus hactenus ſic explicauit.

Prætereà, & 6. inquirendum hoc loco, quare teſtamentum in quo filius in poteſtate præteritus eſt; ipſo iure ciuili nullum eſ ſet, in cæteris verò ſecundi vel tertij gradus, vel vlteriorum liberis, & in fœminis diuerſum ius ſtatutum fuiſ ſet, nec exhæredatio pro forma in eis requiſita eſ ſet illo ſeculo. Et quod attinet ad filium in poteſtate, Bart. in d. l. in ſuis. n. 7. ff. de lib. & poſthu. & in l. pater filium, n. 8. & in lectura, n. 3. ff. de inoſ ſicioſo teſtamento, ideò inſtituendum, aut nominatim exhæredandum filium exiſtimauit, quod cum viuente patre ſit quodammodo dominus (vt ſ æpè dictum eſt) in eum continuatur dominium, ideòque non poteſt alium hæredem inſtituere pater, vt in eum bona ſua, & hæreditatem transferat. niſi prius per exhæredationem priuet filium illo dominio, ne aliàs duo in ſolidum domini remaneant, quod eſ ſe non poteſt, ex l. ſi vt certo. §. ſi duobus ff. commodati. Quod attinet verò ad matrem, & aſcendentes ex linea materna, ex ſuperiori quoque ratione deducit rationem Bart. in d. l. in ſuis, n. 8. dicens, matris & aſcendentium ex linea materna præteritionem pro exhæredatione haberi, nec eſ ſe neceſ ſariam exhæredationem, quia matris reſpectu ſuitas non conſideratur, nec datur, nec etiam dominij continuatio illa locum obtinet, ideòque ceſ ſat ratio illa principalis, qua in filio reſpectu patris adducuntur DD. communiter. Quoad alios autem deſcendentes ſecundi, vel tertij gradus, vel vlteriorum, quare inquam ipſi nominatim exhæredari non debuerint illo iure, nec præteriti rumpebant teſtamentum; nullam rationem aſſignauit Bartolus eo loco: Scribentes, etiam fere omnes qui huiuſce materiæ diſputationem, & tractatum ſuſcipiunt, rationem eandem prætermittunt, quam tamen adiiciemus ſtatim. Et interim (quò diſtincte magis, & dilucide procedatur) animaduertenda nonnulla duximus.

Inprimis Bartoli rationem, probatam à multis, quos congeſ ſit Anton. Gomez. (qui ipſe dixit ſubtilem eſ ſe rationem Bart. & defendi poſ ſe) var. reſol. tom. 1. c. 11. de ſucceſ ſ. contra teſtam. n. 1. eandem etiam conantur defendere Aretinus, & Iaſon, in d. l. in ſuis, ex n. 39. vſque ad n. 45. & in l. ſi filius, qui in poteſtate, n. 16. & 17. ff. de libe. & poſthum. Alciatus, in eadem l. in ſuis, num. 20. & 21. per totum, Minſingerus, Instit. in principio de exhæredat. liberor. n. 4. & 5. Hotman. enunciatione 1. Vveſembecius, n. 2. & 3. ibid. Franciſc. Connanus, commentar. iur. lib. 10. c. 2. ex n. 2. cum ſeq. & cum eadem ratione Bartoli tranſeunt Guil. Bened. in cap. Rainun. de teſta. verbo, mortuo itaque testatore, el 2. n. 59. Michaël Graſ ſius §. ſuitas, q. 7. n. 5. & §. teſtam. q. 35. n. 2. Cald. Pereir. in l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, n. 34. per totum, Ioan. Bolognetus, in auth. ex cauſa. C. de liberis præteritis.

Secundo deinde animaduertendum erit, rationem præfatam Bartoli magis communiter improbari, quod & ſuperiores Authores agnoſcunt expreſsè, tametſi ſequantur eam, & profitentur Rub. in repetit. l. pater filium, n. 101. ff. de inoffic. teſtam. Menchaca, de ſucceſ. creat. lib. 2. §. 20. n. 43. in fine, quem vide ex n. 39. Io. Gut. in d. §. ſui, n. §. ſui, n. 88. per totum, qui Bartoli rationem improbat, & Caſtrenſis rationem ſequitur. Nicolaus Bellonius, in rubrica de exhæredat liber. num. 3. & 4. & 5. vbi reddit nouam rationem, & vide eundem, in §. emancipatas, eiuſdem tit. n. 3. Emanuël Coſta, 3. p. §. & quid ſi tantum, num. 55. 56. & 57. vbi nonam rationem adducit. Quæ tamen in effectu conuenire videtur cum alia tradita per Anton. Gomez. d. cap. 1. n. 1. D. Spino, nouam (vt ipſe dicit) rationem proponens, in. Speculo gloſ ſ. 20. de exhæred. & præterit. filior. ex n. 4. cum tribus ſeq. D. Franciſcus Sarmientus, in d. l. in ſuis, n. 6. in verſicu. ego credo, quò loci iuſtè reprobari Bartoli rationem profitetur, & ſe verius conſtituere, filio præterito nullum eſ ſe teſtamentum, quia teſtator formam à lege datam non obſeruar, nec aliquid prætereà dicit, ex quo magis ipſe notari, atque refutari debuiſſet, vtpote cum eius, de quo quæritur, aut rationis eius rationem non aſ ſignet. Fatemur ſi quidem formam à lege datam fuiſ ſe, ſed quare, atque ad eum modum data fuerit, dubitamus. Idcirco, non ſine recto conſilio Iaſon, in eadem l. in ſuis. n. 41. (quem Sarmientus non refert) poſtquam dixit, legem pro forma introduxiſ ſe, quod filius deberet inſtitui, aut nominatim exhæredari, ſtatim eius rei rationem inquirit, & ſubtilem aſ ſignat, vt ibi videbitur.

Rurſus, & tertio animaduertendum eſt, reuera negari non poſ ſe; quin fortiter vrgeant fundamenta, & rationes nonnullæ. quæ contra Bartolum expenduntur communiter: inter alia tamen duo principaliter vrgere. Primum, quia in filiabus, in nepotibus, & deinceps cæteris ſuis eadem eſ ſet ratio, cùm ſui hæredes ſint: l. vlt. ff. de collat. dotis, d. §. ſui. Inſtit. de hæredum qualitate, & differentia, §. inteſtatorum §. ita demum, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſt. defer. & tamen illis præteritis teſtamentum non eſ ſe nullum, ex ſuprà adnotatis remanet certiſ ſimum. Nec huic rationi, & motiuo contra Bart. ſatisfacit Luſitan. Cald. d. verb. ſine curatore, n. 34. in verſ. ad 3. reſpondeo. Poteſt. tamen eidem motiuo ſatisfieri ex his, quæ adnotabuntur inferiùs, vbi inter has perſonas, & filios in poteſtate rationem differentiæ à Iureconſultis metipſis conſideratam protulerim, Ipfa namque præcipuum illud motiuum ceſ ſabit, quo etiam excitantur, præcipué Menchaca, d. §. 20. n. 40. in verſic. & contra hanc rationem, Sarmientus, d.n. 6. & Coſta, d.n. 55.

Secundum etiam contra Bartolum eundem vrgere fundamentum, quod prætertio, tacita exhæredatio ſit, ſicuti clare colligitur ex theorica, atque diſtinctione eiuſdem Bartoli, in l. filio præterito, n. 5. ff. de iniuſto rupto. & in authen. ex cauſa, n. 3. C. de liberis præteritis. Vbi docuit, exhæredationem accipi poſ ſe tribus modis, ſtrictè, largé, & largiſ ſimé. Et Bartoli doctrinam exornarunt, atque declararunt Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 4. tit. 11. nu. 8. & 4. ſeq. Ioan. Bolog in d. auth. ex cauſa, n. 23. & 24. n. 39. & 40. & ſic pater qui extraneum hæredem inſtituit, licet filium non exhæredauerit nominatim, eum tamen exhæredem facere, & á prædicto dominio bonorum excludere tacitè videtur eo ipſo. quod alium hæredem facit: l. Paulus §. vlt. ff. de bon. libert. l. ſicut certi. l. ſi cum vel in vtero. C. de testamen. militis l. ſi inter me. in verſ. nam eo ipſe, ff. de except. rei iudicat. l. ſicut. ff. de adimendis legatis, & latius probarunt Mantica, vbi ſuprà, num. 9. & 10. & Bologn. n. 24. ideò filius præteritus, qui ob præteritionem ſatis excluſus videbatur, neceſ ſe non erat, vt nominatim exhæredaretur (ſi propter rationem Bartoli dumtaxat, id ſuiſſet introductum) vtpote cum inſtitutio, & admiſ ſio alterius, exhæredationem ſiue priuationem filij, vel vt expreſ ſam induceret ex ſuprà citatis Authoribus.

Cæterùm motiuo huic, atque contra Bart. argumentationi reſpondere conatur Cald. Luſit. d.n. 34. in verſiculo ad primum, dicens, quod licet pater inſtituendo extraneum hæredem, tacitè videatur filium exhæredare, tamen hæc tacita voluntas non eſt potens ad priuandum filium hæreditate ſibi debita, vt vix ſolemnis exhæredatio admittatur. Potuiſ ſet tamen congruentius, & dilucidè magis reſpondere, argumentum prędictum non obſtare, ex quo lex voluit pro forma filium nominatim exhæredari, quia voluit eſ ſe certa de voluntate patris (vt dicetur ſtatim) & quod certo, & determinato iudicio filius excludatur: l. 1. & 2. ff. de lib. & posthum. l. ſub conditione. ff. de contra tabulas Et ſic tacitè, & in conſequentiam exhæredatum videri filium, non ſufficit; ſed expreſſ è. & directo excludi, neceſ ſarium eſt, vt aliàs dicebat Iaſon, in d. l. in ſuis, n. 42. in fin. Bellonius, in principio de exhæred. liber. num. 1. & ante ipſos enunciauit Angelus, in eadem l. in ſuis, n. 53. & videtur id ipſum clarè proſentire Viglius, in §. mater. n. 2. Instit. de exhæred liber. Dicit namque, in præteritione patris, in matris etiam præteritione, reuera eſ ſe tacitam voluntarem exhæredationis filiorum; ſed præteritionem patris ideò pro exhæredatione non haberi, vt matris præteritio habetur, quia ius propter ſuiratem vel ſuitatis imaginem, certam ſolemnitatem in exhæredatione præ ſcripſit, vt tacita non ſufficeret. Menchaca etiam d. §. 20. n. 40. vbi ob prædictum motiuum contra Bartolum fatetur, præteritionem ſufficere ad impediendam illam dominij continuationem, adimendàmque tacitè hæreditatem filiis; loco tamen priuilegij datum eſ ſe illis, & ſic contra ſtrictam iuris rationem, vt non impediatur dominij continuatio, nec prætertione & alterius hæredis inſtitutione exhæredati intelligantur, ſed neceſ ſaria ſit nominatim facta exhæredatio, reliquis verò non ita. Et id ipſum conſiderauit Emanuël Coſta, 3. par. dict. §. & quid ſi tantum, ex num. 51. & numero 56. Ex quibus Authoribus; & hucuſque obſeruatis. Bartoli rationem tueri quis poterit, cùm in Scholis occaſio ſe offeret, aliis etiam fundamentis, quæ contra eum excitari ſolent; reſpondere cum Alciato, inpræcitata l. in ſuis, numero 20. & 21. & videre Iaſonem ibidem, numero 39. & Caldas vbi ſupra, num. 34. per totum, Pichardum quoque in dicto principio de exhæredat. liberorum, ex numero 4. vſque ad numerum 23. qui nullo ex ſuperioribus Authoribus relato, nec præfatis eorundem notis adiectis, omiſ ſis etiam quamplurimis ex nunc à me obſeruatis; ideò concludit num. 21. & 22. filium in poteſtate neceſ ſariò hæredem inſtitui, aut exhæredari debuiſ ſe Digeſtorum tempore; quia cum ſuus hæres ſit, & quodammodo mortuo parte bonorum eius dominium continuet: ſuitatis illa qualitas à iure Ciuili introducta, ciuili aliquomodo debebat remoneri, ne mortuo eo filius adhuc eſ ſet ſuus, quamuis præteritus in teſtamento (quia præteritionis qualitas, ſuitatis qualitatem non tollit) & ideò ad ſucceſ ſionem admittendus; repugnat enim ſuum hæredem eſ ſe, & non ſuccedere, & ſic neceſ ſarius fuit certus, & conſtitutus modus remouendæ ſuitatis propter illam repugnantiam. Et conſequenter exhæredatio requiſira fuit meritò, quæ eſt ab hæreditate excluſio expreſ ſa, & certiſ ſimam ſuitatis remotionem induct: & hactenus Pichardus metipſe, cuius ratio (vt vides) ex ſententia, & mente præfatorum Authorum procedit, & eorundem in ipſo dubio rationibus comprobatur.

Eſt denique, & quartò animaduertendum, ex dictis per Iaſonem, in dict, l. in ſuis, numero 42. Antonium Gomezium, tomo 1. variarum, dicto capite 11. numero 1. in fine. Coſtam, 3 part. dict. §. & quid ſi tantum, numero 56. Viglium, in dicto principio de exhæredat. liberor, numero 2. ex adnotatis etiam numeris præcedentibus, atque à me longa conſideratione deductis, aliam quoque, & non modo apparentem, ſed & veram rationem aſ ſignari poſ ſe. Videlicet, olim filio ſuo hæredi maximum fauorem, & priuilegium à iure tributum (quod Viglius, Menchaca, & Coſta fatentur, vt ſuprà viſum eſt, & communi Interpretum omnium placito corroboratur) probatur etiam velut expreſsè in §. emancipatos, Inſtitut. de exhæredat. liberor. vbi proponitur, emancipatos filios de iure ciuili fuiſ ſe incognitos, ſiue non illo fauore, & priuilegio affectos; & redditur ratio, quia non ſunt ſui hæredes. Inde factum eſt, vt cùm patri neceſ ſitatem imponi inſtituendi præcisè filios, iuſtum non eſ ſet, cùm fortaſ ſis non inſtituendi eos, ſed potius à ſucceſ ſione remouendi, atque priuandi, iuſtis quibuſdam de cauſis excitari, atque adduci potuiſ ſet; non etiam conueniret patriæ illi poteſtati, quam in liberos ita plenam habebant parentes, vt & occidere liceret, d. l. in ſuis. ff. de liberis, & poſthum. l. 2. C. de patria poteſtate. Saltem eoſdem filios nominatim exhæeredandi, atque certo, & expreſ ſo iudicio ab hæreditate, & ſucceſ ſione debita excludendi, neceſ ſitas imponi deberet; aliàs namque poſ ſet contingere, vt per obliuionem, aut per errorem, ſiue tacitè, & in conſequentiam filij metipſi hæreditate priuandi venirent, quos naturæ, & parentum ſimul commune votum, ad hæreditatem eorundem vocat, & inuitat, & qui viuo quoque patre, ſuorum hæredum nomen non modò habent, ſed & domini quoque exiſtimantur quodammodo. Sic enim exhæredatione (quæ fiat nominatim) pro forma requiſita, non ita facilè filij à ſucceſ ſione ſibi debita excludentur, ſiue facilior ad eandem patebit illis aditus, ſi forma exhæredationis nominatim non ſit ſeruata. (Nam vt pungit Iaſon, in d. l. in ſuis, num. 42. licet non ita declaret) faciliùs pater præteribit filium ſilentio, memoriam eius, ſiue nominis mentionem non faciendo, quam nominatim eum exhæredabit; vel ſaltem de voluntate, & iudicio parentis lex erit certa, aliter autem non modò certa eſ ſet, ſed vix credi poſ ſet, quod pater vellet filium ſucceſ ſione ſua, & hæreditate adeò debita priuare, non etiam atque infamia eum afficere: l. multi non notæ cauſa. ff. de liber. & poſthum. l. non putauit. ff. de contra tabulas.

Cæterum in filiabus, & nepotibus, & deinceps cæteris diuerſum ius ſtatutum fuit ſeculo, & ætate Iureconſultorum; eo quod Iureconſulti metipſi recta iuris ratione conſideraſ ſent, filias, & nepotes, & deinceps cæteros non tam arcta neceſ ſitudine cum patre, vel auo coniungi, nec ſuitatis rationem ſic vigere in filiabus, & nepotibus, ſicut in filiisfamilias. In filiabus, quia finem paternæ; familiæ eas eſ ſe inſpiciebant, l. pronuntiatio §. familiæ ff. de verborum ſignificat. In nepotibus, quia propter mediam patris perſonam ſanguinis vinculum remiſ ſius, & tempore ratum eſ ſe credebant. Ac proinde filius familias olim non exibat de patris poteſtate, nec nomen ſui hæredis amittebat niſi per trinam emancipationem, vt ſuprà probaui. Filia verò, & nepos vna dumtaxat emancipatione de poteſtate parentis exibant, vt ſuprà quoque dixi, & obſeruarunt Coſta, 3. p.d. §. & quid ſi tantum, n. 48. 49. & 50. Sarmientus, in l. 2. ff. de liberis & poſthumis, num. 25. & 26. Pichardus, in principio de exhæredat. liberor. num. 28. & hanc puto ſubtilem, & veram rationem, & omnino tenendam, atque ideò libentius amplector eam, quod videam prædictorum Authorum placitis, & obſeruationibus conuenire; & eandem probauerit olim excellentiſ ſimus, atque conſummatiſ ſimus Iureconſultus D.D. Ægidius Ramirez de Arellano, tunc primariæ Cathedræ iuris Ciuilis, valde inſignis, atque eruditus Moderator, & leg. Gallus. ff. de liber. & poſthum. Interpres ſubtiliſ ſimus. Poſtmodum in Regia Cancellaria Valliſoletana, nunc verò in ſupremo Regio Senatu Conſiliarius, & Senator Regius præ ſtantiſ ſimus, & vigilantiſ ſimus, quem habuiſ ſe Magiſtrum, & audiuiſ ſe, ſemper placebit.

Subtilitates tamen prædictæ, & inter filiosfamilias, & filias & nepotes, & deinceps cæteros differentiæ illæ nimia ſubtilitate à Iureconsultis inductæ; ſcrupuloſ æ, & rigoroſ æ nimis viſ æ ſunt Imperatoribus, & nouioribus conſtitutionibus ideò abrogatæ, quod ſanguinis vinculum, & ſucceſ ſionis rationes inter has perſonas æquè vigere animaduerterent, quocirca in filiabus, & nepotibus, ſicut in filiis familias æquale ius introduci, & vel inſtitutionem, vel exheredationem requiri, diſpoſuerunt æquè in d. l. maximum vitium. C. de liber. præterit. vt ſuprà diximus & optime explicat Sarmientus, in d. l. 2. ff. de liber. & poſthum. n. finali.

Quartus, & vltimus caſus ſit, cum quæritur, vtrum ſuis hæredibus exiſtentibus, ipſis tamen exhæredatis procedat d. l. nihil, deciſio, vt ſcilicet titulo pro hærede vſucapi, poſ ſit contra eoſdem. Et quidem huiuſce caſus articulum, & dubium, ex omnibus quos viderim, & legerim, excitauit ſolus Cuiacius, in d. l. in ſuis, in fine, & breuiter nimis abſoluens eam, in hunc modum ſcribit: Sed ſi exhæredatus ſit filius, ius ſui abſcinditur. l. 9. §. filium. ff. de lib. & poſthum. Hoc eſt dicere, per exhæredationem tolli ſeu abſcindi ſuitatem, & conſequenter ſuitate abſciſ ſa, non dici ſuos hæredes exiſtere, & vſucapionem pro hærede contra filios exhæredatos procedere. Cæterum Cuiacij hæc reſolutio, vt dilucidè magis explicetur, conſtituenda erunt nonnulla, quæ prætermitti non poſ ſunt.

Ac primum quidem, quod exhæredare nihil aliud eſt, quam eum qui alioquin futurus erat hæres, ab hæreditate remouere, & iure ſuccedendi priuare; ita quod exhæredatio ſit excluſio à ſucceſ ſione, vel hæreditate, quando ſcilicet liberi, quibus omni iure bona parentum debentur, ab illis excluduntur. l. quidam cum filium, in verſiculo, ſed videamus. ff. de verbor. oblidat. vbi Bartolus, nu. 6. Iaſon, n. 1. & 17. ſic adnotarunt, Idem Bartol. in l. 3. §. filius, num. 4. ff. de liber. & poſthum. & Iaſon, in l. 1. num. 1. ff. eodem titulo, Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. num. 33. Viglius, in rubrica de exhæredat. liberor. num. 2. ibidem Ioannes Oinotomus, n. 5. D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. 20. principali, n. 4. Michaël Graſ ſus, §. teſtamentum, quæ ſt. 38. in principio, Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 4. tit. 11. ex num. 1. cum ſeq. vbi n. 12. probauit diffinitionem Baldi, in d. l. in ſuis, n. 7. & in authent. ex cauſa, n. 42. C. de liber. præterit. vbi Baldus dixit, exhæredationem eſ ſe excluſionem, ſiue priuationem alicuius ab hæreditate ſibi debita, in teſtamento ſolemniter facta. Quam diffinitionem ſequitur etiam, & declarat, atque defendit Ioannes Bolognetus in d. authent, ex cauſa, num. 4. per totum, Antonius Pichardus, in rubrica de exhæredat. liberor. qui Authores hos non recenſet, inquit tamen num. 2. quod exhæredatio eſt debitæ ſucceſ ſionis, & hæreditatis ademptio.

Videtur autem exhæredatio inuenta, atque introducta, vt abſcindatur ius illud ſeu priuilegium ſuitatis. vel impediatur ius ſuccedendi, quod ſit per legem à patre in filium, cuius aliàs in ſucceſ ſione prima cauſa eſ ſet futura, niſi hæreditate priuaretur, idque ex adnotatis per Iaſon. in l. 3. §. pure, n. 8. ff. de lib. & poſthum. Alexandrum, Cuman. & Socinum, in d. l. in ſuis. Vnde ſoli ſui hæredes, qui l. 12. tabularum hæredes futuri eſ ſent, ipſo iure, niſi hæreditate priuarentur, exhæredari propriè dicuntur. In extraneis verò inepta exhæredatio eſt, ex text. in d. l. quidam cum filium, in fine principij, & constat ex formula creationis, quam retulit Vlpianus, in fragmentis, tit. 22. & vltra Authores ſuprà relatos (inter quos Mantica, & Menchaca ſic adnotarunt. & eis non relatis latius explicat Antonius Pichardus, in d. rubrica, num. 4. 5. & 6. ) docet etiam Quintilianus, lib. 3. inſtit. cap. 6. Vt obiter, & breuiter animaduertens, non poſ ſim non mirari, quanto errore lapſi fuerint Interpretes noſtri variis in locis, maximè in d. l. in ſuis, vbi Baltol. n. 8. Alexander, & Iaſon, num. 43. & in §. mater. vbi Scribentes communiter, Instit. de exhæredat. liberor. Bellonius, & Oinotomus, in princip. Bolognet. in l. poſthumo, num. 38. C. de contra tabulas, Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamen. verbo, mortuo itaque teſtatore, el 1. nu. 116. Luſitanus Caldas, in dict. l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, num. 35. Antonius Gomezius, tom. 1. variar. cap. 11. num. 35. D. Spino, in Speculo, gloſ ſa 20. principali, ex nu. 116. Graſ ſus, §. teſtamentum, quæ ſt. 36. in principio. Ipſi namque, & alij plures quos recenſent, exiſtimarunt equidem, matris, vel aui materni præteritionem pro exhæredatione haberi; quod vtique falſum eſ ſe ex ſuperius dictis apparet; nam cum mater, & auus maternus liberos in poteſtate non habeant, §. fœmina. Inſtitut. de adoptionibus. Nec ſuos hæredes, l. nulla fœmina. ff. de ſuis, & legi. hæred. §. cæteri, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. deferun. Fatendum neceſ ſariò eſt, præteritionem matris pro exhæredatione non haberi, quia ceſ ſat ratio præcipua, qua in patre erga filios in poteſtate adducimur. Nec aſ ſumptum prædictum probat text. (quo decipiuntur Scribentes communiter) in dict. §. mater. Inſtitut. de exheredat. liberorum. Verè namque text. metipſe in contrarium retorqueri debet, cum non dixerit Iuſtinianus, matris vel aui materni ſilentium, aut præteritionem pro exhæredatione haberi, ſed tantum facere matris, vel aui materni præteritionem, quantum patris exhæredationem; ſicuti in initio eius text. exprimitur. Nam quemadmodum exhæredato filio non competit bonorum poſ ſeſ ſio contra tabulas, l. non putabit. ff. de contra tabulas, ſed inofficioſi teſtamenti querela datur, l. 1. & per totum tit. ff. de inofficioſo teſtamento. Ita præterito filio à matre ius dicendi nullum, vel bonorum poſ ſeſ ſio contra tabulas, non conceditur, l. illud. §. ad teſtamenta. ff. de contra tabulas, cuius rei plures rationes aſ ſignat Ioannes Bolognetus in l. poſthumo, num. 39. per totum. C. de contra tabulas, ſed querela inofficioſi teſtamenti ei competit: l. 3. l. filiam. C. de inoſ ſicioſo teſtamento. in principio Inſtitut. eodem titulo, & poſt alios multos ſic obſeruarunt Guil. Bened. dict. verbo, in eodem teſtamento, el 1. num. 252. Antonius Gomezius, dict. cap. 11. num. 35. Caldas, dicto verbo, ſine curatore, num. 35. Graſ ſus, dict. §. teſtamentum, quæ ſt. 36. n. 1. & 2. D. Spino dict. gloſ ſa 20. num. 116. & eis non relatis Pichardus, in dict. §. mater, num. 3. & 4. Ex quibus colligitur differentia inter præteritionem matris, & præteritionem patris militis, quæ deducitur quoque ex text. in dict. §. mater. in illis verbis, Nam ſilentium matris, aut aui materni, & cæterorùm per matrem aſcendentium, tantum facit, quantum exhæredatio patris. Er textu in §. ſed ſi in expeditione, eiuſdem tituli, de exhæredat, liberor. vbi Imperator Iuſtinianus alio loquendi genere vſus eſt, non enim dixit, tantum facere patris militis præteritionem. quantum exhæredationem, vt in præteritione matris dicitur in d. §. mater, ſed ſilentium & præteritionem patris militis pro exhæredatione nominatim facta valere, conſtitutionibus Principum cautum eſ ſe; quod non alia, quàm ſuperiori ratione, & differentia factum, vnuſquiſque fatebitur, qui verba dictorum iurium perpendet maturè.

Secundo deinde conſtituendum eſt, veram reſolutionem quæ ſtionis propoſitæ ſuprà, num. 87. ex eo pendere, an ſcilicèt verum ſit aſ ſumptum illud Cuiacij, ius ſuorum per exhæredationem abſcindi, & conſequenter effectum d. l. nihil, ceſ ſare. Et quidem eandem Cuiacij ſententiam, videlicèt tolli ſuitatem per exhæredationem: tenuerunt antea Bart. in l. 1. §. ſciendum. ff. de ſuis, & legit. hæred. Alex. in l. ſi filius, qui patri, num. 9. & num. 20. in fin. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. Iaſ. in l. ſi quis poſthumos. ſi filium, n. 10. ff. de lib. & poſthu. & in l. 2. in fin. C. de poſth. hæred. inſtit. Socin. in conſil. 75. num. 8. lib. 3. Aretinus, in l. 3. C. de iure deliberandi, num. 6. Guil. Bened. in d.c. Rainuntius, Verbo, mortuo itaque testatore, el 2. n. 211. Gregor. Lop. in l. 21. tit. 3. part. 6. verbo, Desheredar, & communem ſententiam profitentur Anton. Gomezius, tom. 1. variar, cap. 11. num. 19. Ioan. Gutierrez, in dict. §. ſui, num. 124. & pro hac parte, & iura, & rationes nonnullæ expenduntur per Authores prædictos, & congeruntur per Bolognetum, in l. qui ſe patris, n. 15. & 16. C. vnde liberi.

Verùm, ſententiam contrariam (quæ longè verior mihi ſemper viſa eſt) vt ſuitas exhæredatione ſuſpendatur duntaxat, non verò tollatur, ſiue deleatur: firmauit Angel. in l. Papinianus §. ſi ex cauſa. ff. de inofficioſo teſtament. & in l. ſi filius à patre, in princ. ff. de libe. & posthu. & Angelus ipſe adductus eſt iuribus nonnullis, quæ velut expreſ ſa videntur, ex textu inquàm, in dict. §. ſi ex cauſa, & in d. l. ſi filius à patre, & in l. filium. §. ſed cum exhæredatio. ff. de contra tabulas, quia ſi filius exhæredatio, in querela inofficioſi teſtamenti obtinuerit, ſuus hæres patri ab inteſtato efficitur, & ſic non fuerat ſublata ſuitas in totum, quia non debet poſ ſe per momenta tolli, & redire: argumens. l. finalis, & penul. ff. de curatore furioſi, & cum reciſ ſo teſtamento per querelam non poſ ſit adiri hæreditas ex teſtamento, ſequitur, quod exhæredatio habere vires non poſ ſit, ex d. §. ſed cum exhæredatio, Alciato, & Anton. Gomezio, in locis ſtatim referendis. Et ita opinionem Angeli ſequuntur, aliiſque tuentur fundamentis eam Andreas Alciatus, in l. in ſuis, num. 21. in verſic. ego vero didici, ff. de liber. & posthu. Curtius iunior, in l. qui ſe patris, num. 10. C. vnde liberi Anton. Gomez, tom. 1. variar. cap. 11. num. 19. in verſ. aduertendum tamen. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 21. num. 211. Vaconius, declarat, iuris, lib. 3. declarat. 50. num. 8. Caldas, dict. verbo, ſine curatore, num. 26. in verſ. ſed licèt morte, qui ita declarat, & limitat doctrinam Bart. Ioann. Gutierrez, in dict. §. ſui, num. 124. & 125. & conſtanter defendit hanc partem Ioan. Bolognetus, in d. l. qui ſe patris, num. 15. & 16. vbi explicat text. in l. qui in aliena. §. interdum, ff. de acquir. hæred. & plena manu articulum præfatum proſequitur, & omnibus fundamentis reſponſum præbet, quæ contra Angelum excitari, aut conſiderari poſſunt. Et quàmuis Curtium iuniorem, & Bolognetum hallucinari, dum Angelum ſequuntur, dixerit Ioannes Marcus Aquilinus, in præfatione §. & quid ſi tantum, legis, Gallus, ff. de liber. & posthum. num. 37. in effectu tamen eandem tenet ſententiam, & ſuſpendi ſuitatem exhæredatione, non tolli concludit: id quod dilucidè, & manifeſtè demonſtrabitur, ſi verba eiuſdem ſub num. 36. tranſcribantur hoc loco, ſcripſit namque in hunc modum: At ego (omiſ ſis aliorum responſionibus) dico quod exhæredatus non ſimpliciter, ſed limitatè ſuus hæres eſ ſe deſinat, ſcilicèt, reſpectu hæreditatis, quæ ex testamento; non etiam, quæ ab inteſtato defertur nam quandiu valet teſtamentum, ſen exhæredatio durat, hæreditas ex teſtamento, non autem ab inteſtato deffertur, l. quandiu. ff. de acquir. hæred. & exhæredatio operatur, ne exhæredatus ex teſtamento ſuus hæres existat: deſtituto autem testamento, ſiue non adita hæreditate, ſiue quærelâ reſciſso, hæreditas non ex testamento amplius, ſed ab intestato proximiori defertur, dict. l. ſi quis filio exhæredato, cum concord. & tunc filius ceſ ſante exhæredatione, cum in primo gradu, & in poteſtate patris manſerit, ſuus hæres ipſe exiſtet. Hactenus Ioann. Marc. Aquilini verba, quæ ſi vt traduntur, accipiantur, ac ſ æpiſ ſimè prælegantur, non aliud equidem ex ipſis deduci valebit, quàm id, quod ex ſententia Angeli, & ſequacium ſuprà deduximus, & à Curtio iuniore & Bologneto probatur, vtpote cum exhæredatum non ſimpliciter, ſed limitatè ſuum hæredem eſ ſe deſinere per exhæredationem, dixerit expreſ ſim; cum etiam futurum euentum, deſtituti inquàm, aut querelâ reſciſ ſi teſtamenti, ſiue non aditæ hæreditatis, expreſ ſim etiam præ oculis habuerit, & eo caſu filium ſuum hæredem futurum dixerit; quod in effectu nihil aliud eſt, quàm ſuitatem ſuſpendere, donec appareat, an ſucceſ ſioni ex teſtamento locus ſit, vel non ſit, vt ipſe quoque ex regula d. l. quandiu, obſeruauit, & quatenus num. 37. Aquil. metidem dixit, Curtium iun. & Bolog. halucinari, quia quoad hæreditatem, quæ ex teſtamento defertur, ſuitas exhæredatione ipſo iure tollitur, quo verò ad eam, quæ ab inteſtato defertur, hæreditatem, ſuitatem nec ſublatam, nec ſuſpenſam vnquàm fuiſ ſe, cum illico deſtituto teſtamento, ab inteſtato hæreditas ipſi filio proximiori deferatur, ex d. §. ſi ex cauſa, & d. §. cum autem, proculdubio magis hallucinatus eſt ipſe, nam ex teſtamento licèt hæres eſ ſe filius non poſ ſit facta exhæredatione, nec ex teſtamento hæreditas eidem deferri, non ideò tolli ſuitatem dicendum eſt, cum illico teſtamento deſtituto, tanquàm proximiori, & ſuo hæreditas deferatur: quod ramen nec præ ſtat, vt ſuſpenſam etiam non fuiſ ſe ſuitatem eandem, ſiue ſuitatis effectum non obtinere, quouſque appareat, an ſit locus ab inteſtato ſucceſ ſioni, vel non ſit; meritò dixerint Authores præfati Cum igitur id ſpectari debeat, ſuſpenſum ſuitatis effectum meritò dicimus, quem antea non aſ ſe quimur, nec impedit hæreditatem ex teſtamento adiri à ſuo hærede non poſ ſe, cùm aliud id ſit, aliud verò quoad ſucceſ ſionem ab inteſtato futurum euentum ſpectare. Si ergo filius in querela obtinuerit, ſiue deſtitutum teſtamentum fuerit, aut non adita hæreditas, ſuitas ſic operatur, ac ſi exhæredatio non præceſ ſiſ ſet, ſuus remanet filius; & deciſio d. l. nihil, procedit abſque dubio, cum & verba eius verificentur, & verum ſit ſuos hæredes exiſtere. Si vero ex teſtamento ſucceſ ſioni locus fuerit, aditáque hæreditas, & victus in querela filius, ius ſui abſcinditur, & verba eiuſdem text. non militant, Cuiaciíque ſententia obtinebit.

Idque iure antiquo Digeſtorum procedit, quo iure licebat parentis, ſine vlla cauſa, nec teſtamento expreſ ſa, nec vera, ſuos hæredes exhæredare, ſuitatis ius, & dominij continuationem illam impedire ex d. l. in ſuis, ipſi tamen liberi exhæredati, de inofficioſo teſtamento querebantur, colore quodam in uento, de quo in l. 2. ff. de inofficioſo testamento, vt ſi inique ſe exhæredatos probarent, teſtamentum ſubuerterent, ex eadem l. 2. & l. 1. l. 5. §. fin. & per totum, ff. de inofficioſo testam. l. liberi. C. eod. tit. atque ex ſententia communi tradiderunt Emanuel Coſta, 3. p.d. §. & quid ſi tantum, n. 58. & 59. Anton. Gom. tom. 1. variar. c. 11. num. 10.

Hodie verò, vt ius ſuitatis abſcindatur cum effectu per exheredationem, vt etiam teſtamentum paternum vites obtineat, ac filius ſucceſ ſione, & hæreditate paterna priuetur; neceſ ſe eſt, quod pater exhæredans filium, cauſam exhæredationis inſerat in teſtamento, & illa poſtmodum per hæredem probetur, ex auth. vt cum de appellat, cognoſcitur, §. aliud quoque collatione 8. l. 1. & l. 8. & 10. tit. 7. part. 6. & latiùs explicant, atque proſequuntur Antonius Gomezius, dict. cap. 11. nu. 10. in verſ. hodie vero. Chaſ ſane. in conſuet. Burg. rubrica. 7. §. 2. gloſ ſ. ſi non pour, per totam, & §. 3. in princip. Didac. Couarr. in cap. Rainuntius. de teſtam. in princip. num. 6. cum ſeq. & ibid. Guil. Bened. verb. in eodem teſtamento, el 1. Ludou. Molin. de Hiſpan. primog. lib. 1. cap. 9. ex num. 9. cum ſeq. Ioan. Garcia, de expen & meliorat. cap. 20. num. 2. D. Spino in Speculo, gloſ ſa 20. num. 55. cum ſeq. & ſic quoad dubium excitatum per Cuiacium, & reſolutionem eiuſdem, idem erit ius obſeruandum, iſto quoque nouiori iure attento, atque ex futuro euentu, an ſublata fuerit ſuitas, vel ſuſpenſa tantùm, diffiniri debebit, vt inde locus ſit, vel non ſit deciſioni d. l. nihil.

CAPVT XXIII.

Ex Cap. Salubriter, de vſuris, vbi Pontificia ea conſtitutio, adeo vulgata, ſed ſummè difficilis, cap. etiam Ad noſtram, 11. de rebus Eccleſiæ non alienandis, & cap. ad nostram 7. de iureiurando, ita accuratè & verè explicatur, vt aliorum intellectus quàmplures verè & nouiter conuincantur, nonnulla in propoſito dicti cap. Salubriter, dilucidè obſeruata tradantur, & verus, atque genuinus ſenſus eiuſdem deciſionis oſtendatur. Denique & infertur ad quæ ſtionem practicam, vtrùm hodie in terminis legis Regiæ taxantis dotes, procedat dicti cap. Salubriter, conſtitutio, ſi fructus ex poſ ſeſ ſionibus pignori datis, excedant quantitatem dotis à lege Regia taxatam, & quæ ſtio metipſa accuratius, & dilucidè magis, quàm hactenus fuiſ ſet explicatur, & l. cum debitor, ff. in quibus cauſ. pignus, vel hypot. tacit. contrah. ſingulariter expenditur & declaratur.

SVMMARIVM.

- 1 Dos quid, ex ſententia Azonis.
- 2 Dos quid, ex ſententia Bartoli.
- 3 Azonis, & Bartoli contrarietas in quo conſiſtat, & de concordia eorum, remiſ ſiuè.
- 4 Generum à crimine vſuræ defendere in ſpecie cap. ſalubriter, de vſuris: eximium laborem apud omnes turis Interpretes fuiſ ſe.
- 5 Creditor tenetur in ſortem principalem computare fructus ex re pignori ſibi data perceptos, alioquin vſuram committit.
