Corroboratur etiam, ac omninò confirmatur ex ſententia, & reſolutione Patris Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi digniſ ſimi: Is enim Author in tractatu, de iuſtitia & iure, tom. 2. tract. 2. diſput. 271. fol. 114. ad fin. in primis dixit hæc verba: Pactum circa bona eius, qui adhuc viuit, ſub conditione, ſi ad ipſos, aut eorum aliquem ea bona deueniant, eſt nullum, niſi in tali pacto is conſentiat, cuius ſunt ea bona vt habetur in l. vltim. C. de pactis. Deinde, & de aliis pactis tractat, quæ ſimiliter nulla eſ ſe decernit, quia ex illis facilè præiudicium oriri poteſt aduersùs bonos mores, aduerſ ù ſve id, quod expedit, vt in benè inſtituta Republica ad commune bonum ſeruetur; poſtmodùm eodem in loco, in verſiculo, dubium eſt, fol. 115. dubitat, vtrùm ſi pacta, & promiſ ſiones huiuſmodi confirmentur iuramento, obligent vi iuramenti ad ſui obſeruationem? & dicit multos communiter, & indiſtinctè hoc in dubio exiſtimaſ ſe, eiuſmodi pacta, eſto conſirmentur iuramento, non obligare, quia non eſt obligatorium contra bonos mores præ ſtitum iuramentum. Ecce vbi aſ ſerit, multos in foro conſcientiæ id ipſum arbitrari indiſtinctè, quod arbitrari, atque aſ ſerere Bologn. ſuprà vidimus: Ipſe autem Molin, dubiummetipſum reſoluendo, in verſiculo, Hoc tamen loco, regulam vniuerſalem ſtatuit, & in noſtrum fauorem rem decidendo, diſtinguit, an non folum pactum homini factum, ſed etiam iuramentum iure humano reperiatur irritum; & tunc inquit, quòd pactum nullo modo obligat. nec etiam iuramentum, quia non ſolum pactum, ſed etiam iuramentum irritum eſt iure humano: An verò dumtaxat reperiatur irritum pactum, non verò iuramentum; & tunc inquit iuramentum obligare, & ponit exemplum in promiſ ſione facta vſurario, aut graſ ſatori, ne iniuſtè nos interficiat, quæ; de iure irrita eſt, nec abſque culpa lethali, & onere reſtituendi aliquid recipi poteſt: & nihilominùs talis promiſ ſio vſurario, aut graſ ſatori facta obligat, ſi iuramento confirmetur: Id tamen, atque in noſtrum fauorem, vt dixi, limitat ſtatim, vt minimè habeat locum, quando pactum fiat de re mala, hoc eſt iure diuino, aut humano prohibita; tunc namque affirmat pactum non obligare: idque conſtat expreſ ſim ex verbis eiuſdem Authoris, ibi: Itaque quando iuramentum non eſt iure humano irritum, tunc, vt promiſ ſio, aut pactum iuramento confirmatum non obliget ad ſui impletionem, ſi homini ſint facta, neceſ ſe eſt, vt ſint de re mala, hoc eſt iure diuino, aut humano prohibita. Et ponit exemplum in promiſ ſione non reuocandi teſtamentum, & in aliis ſimilibus, quæ cùm iure prohibita ſint, nec iuramento confirmantur, nec in conſcientia obligant. Ecce vbi in noſtris terminis, & in pacto, aut promiſ ſione homini facta de re iure prohibita, aut humano, aut diuino, securè aſ ſerit in foro conſcientiæ obligationem non eſ ſe, & ſe remittit ad disput. 151. vbi tractauit de pacto, aut promiſ ſione, aut alia quacumque diſpoſitione ſuper hæreditate, aut bonis viuentis: & ſic caſum præ ſentem decidit expreſsè, tum ob ea, quæ ibi dixit, quotieſcumque libera teſtandi facultas aufertur, aut de hæreditate viuentis agitur; generaliter enim ea improbauit, & voluntatem teſtatoris ſeruandam dixit; tum ob rationem ſuperiorem, cùm pactum hoc de hæreditate viuentis fiat ſuper re de ſe mala, & non ſolùm iure humano (quo ſolo contentus eſt Molina.) ſed tot iuribus prohibita, vt ſuprà probaui: cùm etiam iuramentum ſit irritum, vtpote ſuper tali re, & contra bonos mores, præceptáque naturalia interpoſitum: Idcircò, & concludendo in vtroque foro, negari non poteſt, quin ius dictorum fratrum minorum adeò certum ſit, vt de eorum iuſtitia dubitari nullo modo valeat. Et de his hactenus egiſ ſe ſufficiat.

CAPVT X.

Ex l. perfecta donatio, C. de donat, quæ ſub modo. Vbi in propoſito illius legis quòd perfecta donatio conditiones poſteà non capiat; quamplurima variis in locis ſcripta, & per DD. ex eo textu deſumpta, in vnum congeruntur, & nonnulla adnotantur per Authorem, quæ in praxi conducibilia, & tam in primogeniis & vinculis, quam in meliorationibus, & aliis diſpoſitionibus vtilia eſ ſe poterunt, nec alibi hucuſque ſic elaborata inueniuntur. Inter alia tamen id principaliter actum, an ſcilicet, & quando Maioratus primus inſtitutor, ſiue alius eiuſdem poſ ſeſ ſor aut ſucceſ ſor quicunque antiquas conditiones aliquo modo alterare, ſiue modificare aut liquid de nouo adiicere poſ ſit. Quid etiam, quando ex propriis bonis aliquid adiunxerit, propriáve bona libera addiderit, aut donatarium inter viuos, in teſtamento hæredem inſtituerit. Quando etiam perplexitas, ſiue repugnantia diſ ſolui debeat ſecundùm veriſimilem mentem teſtatoris. Ac denique D. Franciſ. Sarm. aduersùs Socin. & Did. de Couar. ſententia, vt perfectæ donationi nec modus, nec conditio, nec grauamen etiam in continenti adiici poſ ſit, concludenter adeò, & verè corroboratur, vt de ipſa ampliùs dubitari non valeat.

SVMMARIVM.

- 1 Donatio ſemel perfecta, conditiones poſteà non capit, nec eidem poteſt ex poſtfacto modus, grauamen, vel conditio apponi, ſiue quid aliud de nono adiici. Et ibidem l. perfecta donatio, C. de donation. quæ ſub modo, deciſio, ſiue vulgatum Doctorum Aſ ſumptum ex illo textu, quamplurimorum Authorum relatione, & doctrinis exornatum. Qui equidem variis in cauſis, diuerſimodéque conſulti, varia equidem, & multa respondent, quæ negotiis multis frequenter occurrentibus, vtiliſ ſima eſ ſe poſ ſunt.
- 2 L. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, indiſtinctè procedit in dispoſitione, ac in perſona quacunque, nec vlla cauſa, aut perſona ab eius deciſione excipitur.
- 3 Procedit etiam in Principe, adeò quòd Princeps etiam non poſ ſit modificare, nec alterare aliquo modo donationem perfectam, per eum in fauorem alicuius factam, nec eidem nouas conditiones adiicere.
- 4 Donationes Regiæ, etiam ex cauſa remunerationis factæ, quoties nimis læderent Regiam Coronam, moderari poſteà poſ ſent.
- 5 L. perfecta donatio, C. de donat quæ ſub modo, procedit etiam in vinculis perpetuis, ſeu primogeniis, ac etiam in meliorationibus inter viuos factis.
- 6 Maioratûs inſtitutor, ſiue pater, qui de proprijs bonis Maioratum inſtituit, meliorationémve in aliquem ex filiis aut deſcendentibus fecit irreuocabiliter, non poterit ex poſtfacto in Maioratu, aut melioratione addere alias conditiones, quàm illas, quas tempore confectionis eiuſdem appoſuit, nec de nouo modificare, aut quocumque modo alterare.
- 7 Contrà tamen obſeruandum erit, ſi Maioratus, aut melioratio reuocabiliter facta fuerit. Nam cùm eo caſu poſ ſit pater in totum reuocare; multò magis nouas conditiones adiicere, aut de nouo modificare poterit.
- 8 Maioratûs primus inſtitutor, ſine pater, qui Maioratum, aut meliorationem irreuocabiliter conſtituit, an poſ ſit alia bona ſubrogare, quàm ea, quæ à principio comprehenſa, ſiue expreſ ſa, aut aſ ſignata fuerunt.
- 9 Maioratûs irreuocabiliter facti primus inſtitutor, ſiue eiuſdem ſucceſ ſor, aut poſ ſeſ ſor alius quicumque, qui ipſi Maioratui aliquid ex bonis propriis adiunxit, ſiue propria bona libera addidit, an poſ ſit nouas conditiones antiquo Maioratui adiicere, & num. ſeq. vſque ad num. 24. Vbi Ludouici Molinæ diſtinctio & reſolutio refertur. Et Blazij Flores Diaz de Mena in eodem dubio obſeruatio quædam adducitur. Ac denique eiuſdem Authoris ſententia vt proferatur, nonnulla in primis pro maiori explicatione adnotantur. In primis tamen eiuſdem Molinæ locus, ſingulariter & nouè explicatur, nec aliquid nouitatis Neotericum quendam contra eundem Authorem detegiſ ſe, & nouè, & eleganter demonſtratur.
- 10 Maioratus poſ ſeſ ſor, ſi antiquo Maioratui bona propria libera adiunxerit, ſiue nouum Maioratum inſtituens, præcipiat, quòd in illo ſuccedatur, ſicut in antiquo, hoc ſufficit.
- 11 De inueſtitura noua ſi non appareat, ſed de antiquæ, præ ſumitur quòd noua ſit facta ſecundùm conditiones inueſtituræ antiquæ.
- 12 Maioratui antiquo bona ab eiuſdem inſtitutore, ſiue alio ſucceſ ſore nouiter addita, vel adiuncta, eodem iure iudicari debere, eiſdem legibus, vinculis, & conditionibus habenda, quibus Maioratus antiqui bona haberi debent.
- 13 Dispoſitioni alicui quando fit additio, iudicatur de additione, ſicut de principali.
- 14 Regno addita terra, debet iudicari ſecundùm leges Regni.
- 15 In rebus augmentatis in Maioratu, cùm ſit eadem ratio, quæ eſt in aliis bonis Maioratus ab antiquo conſtituti, idem ius ſeruari debet.
- 16 Rè ſque augmentatæ, eædem cum aliis iudicantur, nec aliquid diſtant ab illis, ſed legibus & conditionibus ipſarum gubernantur.
- 17 Dubij propoſiti ſupra num. 9. vera reſolutio traditur, & duo caſus principaliter diſtinguuntur.
- 18 Ac in eodem dubio, Blazij Flores Diaz, de Mena obſeruatio quædam, nouiter comprobatur per Authorem.
- 19 Perplexitas ſiue repugnantia diſ ſolui & remoueri debet in teſtamentis, quando poteſt aliquo modo fieri, maximè ad diſpoſitionem vltimam conſeruandam.
- 20 Et ita ſemper interpretatio fieri debet, quoties alias dispoſitio corrueret, vel non poſ ſet ad eum modum reduci, quem teſtator deſiderauit.
- 21 L. vbi repugnantia, ff. de regulis iuris ſeptem limitationes, ſeu reſtrictiones, remiſ ſiuè.
- 22 Perplexitas diſ ſoluenda eſt ſecundum veriſimilem mentem teſtatoris.
- 23 Perplexitas ſolet vitiare dispoſitionem, quando nullo probabili modo poteſt diſ ſolui, ſecus autem ſi diſ ſolui poſ ſit aliquo modo.
- 24 Maioratum, vel meliorationem Tertij bonorum ſemel irreuocabiliter factam, ſicut non poteſt institutor reuocare, ſic nec circa eam aliquam declarationem facere, filio non conſentiente, quæ illi præiudicium aliquod afferat, & ſi vult facere aliquam declarationem, debet ſtare in finibus declarationis, nec vltrà progredi, ſiue nihil de nouo disponere.
- 25 Maioratus, vel meliorationis etiam irreuocabiliter factæ ſcriptura quoties obſcura eſt, ad inſtitutorem Maioratus spectat declarare eam.
- 26 Maioratus inſtitutori in caſu, in quo licitum eſt declarare, ſeu interpretari verba obſcura, ſiue aliquam clauſulam inſtitutionis, vel dispoſitionis irreuocabiliter facta, ita debet fieri declaratio, ſeu interpretatio, ſicuti à lege ipſa fit, & non aliter.
- 27 Item vt verbis dispoſitionis, & ſubiectæ materiæ propriè conueniat. Quod in quacunque diſpoſitione obſeruandum eſt, nec à ſenſu verborum recedi poteſt, quando actus non eſt reiterabilis.
- 28 Et ſi declaratio fiat iuxta proprium ſenſum, debent citari aut vocari hi, qui ex declaratione lædi poſ ſunt; maximè ſi ex dispoſitione iam fuerit ius aliquod quæ ſitum illis, & ſi vocarentur forſan, vel non, vel aliter declaratio fieret, & vide Menoch. in conſ. 190. numer. 49. & in conſ. 191. num. 48. & 49. lib. 2.
- 29 Declaratio ſeu interpretatio non facta circa verbum aliquod ambiguum, ſed circa id, quod non erat dubium, aut quæ verbis dubiis, vel non dubiis principalis dispoſitionis propriè & verè non conueniat, non cenſetur eſ ſe declaratio prioris dispoſitionis, ſed noua, atque alia dispoſitio, quæ ſuſtineri non debet, nec potens eſt tollere ius quæ ſitum alteri ex priori dispoſitione.
- 30 Dispoſitionem ſuam qui declarat, nihil de nouo facit, ſed ostendit, qualis fuerit voluntas eius in diſpoſitione. Idque nonnullis exornatum, atque explicatum traditur remiſ ſiuè.
- 31 Declarationem vltimi Maioratus poſ ſeſ ſoris, aliis vocatis, vel qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione ad ſucceſ ſionem admitti debent, non nocere.
- 32 Maioratus poſ ſeſ ſorem nihil innouare poſ ſe in conditionibus per institutorem iniunctis, nec alias nouas ponendo, nec antiquas remittendo.
- 33 Primam inueſtituram, ſeu Maioratus inſtitutionem ſemper attendendam eſ ſe, nec poſ ſe ei ex poſterioribus derogari.
- 34 Ludouici Molinæ in propoſito huius materiæ conſiderationes quædam ab Authore probatæ, remiſ ſiuè.
- 35 Maioratus poſ ſeſ ſoris de ſequenti ſucceſ ſore aut de rebus ad Maioratum ipſum pertinentibus declaratio cuius effectus ſit ex ſententia Molinæ, & vide num. ſeq.
- 36 Succeſ ſori Principis non licere declarare animum prædeceſ ſoris circa facultatem datam ad faciendum Maioratum, quia non poteſt atteſtari de animo prædeceſ ſoris, & declaratio cohæret perſonæ.
- 37 Hæres quando poſ ſit interpretari teſtatoris voluntatem.
- 38 Et ibidem, cuius effectus eſ ſe debeat eiuſdem interpretatio, aut declaratio.
- 39 Donator vtrùm poſ ſit in testamento ſuo hæredem inſtituere donatarium in rebus irreuocabiliter donatis ſub nouis conditionibus aut pactionibus. Vbi Guid. Pap. & Celſi Hugonis ſententia refertur, & numer. ſeq. concludenter confutatur.
- 40 Donationi perfectæ, ex conſenſu donatarij, modus, conditio, & grauamen adiici poteſt.
- 41 Donatorem nullo modo poſ ſe dere inter viuos donata, in teſtamento diſponere in præiudicium donatarij, aut donationem reuocando, aut illam minuendo.
- 42 Quippe cùm donatio perfecta & irreuocabilis impediat teſtamenti factionem ſuper bonis donatis.
- 43 Et ſicut expreſsè reuocari non poteſt, ita nec tacitè per aliam diſpoſitionem quamcunque in contrarium factam.
- 44 Guid. Pap. & Celſ. Hugon. deceptos in allegatione, atque inductione tex. in l. Titia Seio, 89. §. Lucius, ff. de legatis ſecundo, prout hoc numero adnotatur, vbi redditur vera ratio illius textus.
- 45 Donatio inofficioſa filio facta, reuocatur, & quando inofficioſa dici poſ ſit, & vt talis infringatur, remiſ ſiuè.
- 46 Donator de rebus etiam irreuocabiliter donatis, donatarium hæredem inſtitutum grauare poteſt, ſi in aliis bonis præter donata, eum hæredem inſtituat.
- 47 Et eo caſu ſi donatarius omnibus bonis frui velit, tenebitur neceſ ſariò adimplere onus & grauamen adiectum in his, quæ anteà irreuocabiliter ſibi donata fuerunt.
- 48 Imò eo ipſo, quòd donatarius adierit hæreditatem, & fecerit ſe hæredem virtute ipſius teſtamenti, cenſetur conſenſiſ ſe modis, & conditionibus donationi, aut rebus anteà donatis, adiectis. Ad quod in terminis ponderatur Curtij iunioris conſilium 120. num. 9. lib. 2. & verba eiuſdem referuntur hoc loco.
- 49 Donationi perfectæ ex ſententia Socini, Did. de Couar. & aliorum, modum, conditionem, & grauamen adiici poſ ſe in continenti.
- 50 Contrà ex ſententia D. Franciſ. Sarmien. quæ verior eſt, & concludentibus rationibus corroboratur per Authorem, & num. ſeq.
- 51 L. ſicut, C. de obligat. & act. contra Socin. Couar. & ſequaces, fortiter inducta.
- 52 Et ibidem Marc. Mant. Benauidij verba quædam nouiter ponderata, & relata.
- 53 Donatio hodie perficitur ſolo conſenſu, nudáque voluntate donantis.
- 54 Borgninum Caualcanum, Hieronymum Gabrielem, Franciſcum Burſatum, & alios videri fuiſ ſe in eadem ſententia, quam defendit Author, prout hoc numero, & ſequentibus adnotatur.
- 55 Donator in ſua donatione inter viuos poteſt apponere pactum, conditionem, modum, & tempus, & facere illam reuocabilem, prout ſibi videbitur, dum tamen hoc faciat à principio contractus, & antequam ſit ius quaeſitum donatario, quod illi quæritur ſtatim perfecta donatione.
- 56 Donatio ſtatim vt perfecta eſt, perpetua fit, & irreuocabilis, nec ampliùs donantem pœnitere poteſt.
- 57 Ripæ reſponſum 63. num. 6. & nu. 8. expenditur, ac ita accuratè, & verè ponderatur, vt apertè probet contrarium eius, ad quod citatur ab aliis.
- 58 Donatio omnium bonorum, vel maioris partis eorum, facta ab eo, qui liberos non habebat, natis liberis, ſtatim reuocatur ipſo iure.
- 59 Donatio quantumcunque perfecta, per ingratitudinem donatarij reuocabilis efficitur: Idque latiſ ſimè explicatum traditur, remiſ ſiuè.

S Ingvlaris ſanè extat in iure Cæ ſarum deciſio in l. perfecta donatio, C. de donationibus, quæ ſub modo. Ex qua communiter ſolent, atque mille in locis adnotare Scribentes, quòd donatio ſemel perfecta, conditiones poſteà non capit, nec eidem poteſt ex poſtfacto modus, grauamen, vel conditio apponi, ſiue quid aliud de nouo adiici. Quod ex illa lege vltra ordinarios ibi, adnotarunt & alij quamplures, tam huius Regni, quàm exteri Authores, & variis in cauſis, diuerſimodéque conſulti, varia equidem eiuſdem legis deciſione excitati reſpondent, multáque ob eiuſdem conſtitutionem, ſtatuunt, quæ negotiis multis frequenter occurrentibus, vtiliſ ſima eſ ſe poſ ſunt. Pro nunc tamen ſequentes erunt notandi in propoſito, ac cùm occaſio ſe offeret, videndi Doctores.

Baldus, qui notanter loquitur in conſilio 381. Factum tale, lib. 4. & in conſil. 277. in principio, libro 3.

Paulus Caſtrenſis in conſil. 258. num. 4. & 5. lib. 1. & in conſil. 2. num. 106. lib. 2. & in conſil. 164. num. 4. & 5. lib. 2.

Alexander in conſil. 15. lib. 5.

Socinus iunior in conſil. 108. Viſo puncto, num. 3. lib. 2.

Socinus ſenior in conſilio 66. columna vltima, lib. 1.

Iaſon in conſ. 73. ex num. 2. lib. 1.

Decius in conſil. 543. In caſu propoſito, nu. 3. & num. 7. & in conſil. 468. Superiori anno, num. 28. & 29. & in conſ. 498.

Curtius iunior in conſ. 120. ex numero 9. libro 2.

Gratus in conſil. 7. ex num. 41. lib. 2.

Roland. in conſ. 61. num. 4. volum. 2.

Gozadinus in conſil. 5. num 23.

Bellonus in conſil. 29. num. 11. & 12. & in conſil. 60. num. 16.

Iacobus Madellus de Alba in conſil. 782. nu. 40. & quatuor ſequentibus.

Tiberius Decianus, qui nonnullis modis declarat, & vtiliter loquitur; idcircò videndus erit omninò in conſ. 1. ex nu. 29. cum ſequentibus, vſque ad nu. 37. volum. 3. & in conſil. 8. num. 4. & nu. 16. volum. 2.

Franciſcus Ripa responſo primo, num. 4. & responſ. 181. num. 15. & responſ. 38. numer, 23. lib. 3.

Luc. de Pen. in l. prædia, col. 14. & 15. C. de locat. prædio, lib. 11.

Tiraquellus de tractatu conuentionali, ad finem tit. num. 108.

Pinellus 3. par. l. primæ, C. de ben. mater. numer. 62. ex verſ. infertur 15. vſque ad verſ. infertur 17.

Vincentius de Franchis deciſ. 213. numer. 4. & 5.

Marcus Mantua Benauidius in l. iurisgentium, §. quinimo, num. 8. & 9. ff. de pactis.

Iacobus Menochius in conſ. 91. n. 17. & in conſ. 92. num. 25. & num. 75. lib. 1. & in conſ. 178. num. 9. & in conſ. 191. num. 43. lib. 2.

Borgninus Caualcanus deciſ. 45. num. 6. & deciſ. 41. num. 19. & num. 34.

Gama, deciſione 262. & ibidem Blazius Flores Diaz de Mena, eius Additionator, quem etiam vide in addit. ad deciſ. 107.

Franciſcus Burſatus in conſ. 16. ex numer. 45. lib. 1.

Carolus de Tapia ad l. finalem, ff. de conſtitut. Princip. 2. par. cap. fin. per totum.

Petrus de Peralta in l. 3. §. qui fideicommiſ ſam, n. 68. fol. 202. ff. de hæredibus inſtituendis, & l. cùm pater, §. à filia, ex n. 32. ff. de legatis ſecundo. Et vide ibidem, ex nu. 92. cum ſequent.

Antonius Gomezius tom. 1. variar. cap. 4. nu. 11. & in l. 17. Tauri, num. 22.

Didacus Couar. variar. lib. 1. cap. 14. & lib. 2. cap. 23.

Dueñas regula 216.

Aluarus Valaſcus conſult. 37. in princip.

Burgos de Paz in conſ. 25. num. 46. & 58. & in conſ. 26. num. 3.

D. Franciſc. Sarmient. de redditibus eccleſiaſticis, 1. part. cap. 4. n. 10.

Lambertin. de iure patronat. 1. part. libre primo, quæ ſt. 9.

Pelaez à Mieres de maioratu, 1. parte, quæ ſtion. 26. ex numero primo, vſque ad numerum 9. & vide numerum 10. & 11. & quæ ſtione 44. ex numero 11. & 2. parte quæ ſt. 4. illatione 8. numero 14. quibus in locis per text. in dict. l. perfecta donatio, multa adnotauit, quæ quotidiana ſunt & vtilia.

Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. c. 8. ex n. 21. vſque ad num. 28. & n. 35. 36. 37. & 38. Qui etiam per eundem tex. in Hiſpanorum primogeniis nonnulla neceſ ſaria obſeruauit.

Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 35. & lib. 2. cap. 2. ex num. 4. cum ſequentibus.

Ayora de partitionibus, 2. parte quæ ſtione 9. per totam.

Matiençus in l. 11. tit. 6. gloſ. 3. & in l. 11. tit. 7. gloſ. 9. lib. 5. nouæ collectionis regiæ.

Azeuedus in d. l. 11. & in l. 1. 3. & 4. tit. 10. lib. 5. compilationis.

Ioannes Gutierrez practicarum libro 2. quæ ſt. 53. & lib. 3. quæ ſtione 101. ex numero 6. cum ſequentibus.

Achilles Pedrocha in conſilio 1. n. 152. & n. 200. & ſeqq.

Angulus ad leges meliorationum, l. 11. gloſ ſa prima, num. 2. 3. & 4.

Velaſquez de Auendaño in l. 40. Tauri, gloſ ſ. 2. numero 84. & gloſ ſ. 1. ex num. 51. cum ſeq. & in l. 46. gloſ ſ. 8.

D. Ferdinand. Mendoça diſp. iur. ciuilis, lib. 1. c. 5. ex num. 41.

Vide etiam tradita à me, harum quotidianarum controuerſiarum iuris, libro 1. de vſufructu, capite 39. numero 41. & 42. & numero 34. cum ſequentibus.

Denique vide P. Molinam de iuſt. & iure, tom. 3. diſp. 617. per totam.

Ex his autem Authoribus nonnulla (aliis pluribus ſcienter, conſultóque prætermiſ ſis) adnotauimus hic quæ vtiliora ſunt, & frequentiùs euenire ſolent. Et in primis obſeruandum erit, textum in dict. l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, indiſtinctè procedere in diſpoſitione, ac in perſona quacunque; in quo omnes Authores ſuperius præcitati conueniunt, nec vllus hactenus in hoc diſ ſentit; imò legem illam quæ ſancit, perfectam donationem eſ ſe irreuocabilem, adeò quòd conditio, modúſve, vel quid aliud adiici non poteſt, indiſtinctè accipiunt, nec vllum caſum, aut perſonam excipiunt.

Idcircò & ſecundo loco ſtatuunt, procedere etiam in Principe, adeò quòd Princeps etiam ex communi ſententia non poſ ſit modificare, nec reuocare, nec alterare aliquo modo donationem per eum factam in fauorem alicuius, nec eidem nouas conditiones adiicere; quod maximè procedere dicunt, quando ante alterationem, ſiue modificationem, fuiſ ſet iam plenum ius quæ ſitum. Quod poſt Bald. Alex. Decium, Caſtrenſem, Romanum, & alios, conſtanter tuetur Burgos de Paz in conſ. 25. num. 46. & num. 58. & in conſil. 26. num. 3. latiùs Mieres de maioratu, prima parte, quæ ſtione 26. numero primo, & num. 5. defendit D. Ferdinandum de Mendoça diſput. iur. ciuil. libro primo, capite 5. numero 41. & poſt alios multos ſequuntur etiam, & optimè comprobant Auendafius de exequendis mandatis, cap. 12. numero 10. Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 14. num. 66. Pinel. 3. parte l. primæ. C. de bonis maternis, num. 62. verſiculo, infertur decimoquintò, vſque ad verſiculum, Infertur decimoſeptimò. Velaſquez de Auendaſio in l. 40. Tauri, gloſ. 2. num. 84. Matiençus in l. 11. tit. 7. gloſ ſa prima, & ſeq. & in l. prima, 3. & 4. vbi etiam Azeuedus titul. 10. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Tiberius Decian. in conſilio 29. numero 55. & 57. volumin. 2. Burſatus in conſil. 16. numero 45. & 46. lib. 1. Sfortia Oddi in conſil. 23. numero 8. & 9. & numero 22. & 23. Pedrocha in conſilio primo, ex numero 200. cùm ſequentibus, & in conſil. 37. numero 8. & 9. Fabius Turretus in conſil. 4. numero 17. & 18. Barboſa prima parte l. primæ, numer. 7. ff. ſoluto matrimonio. Et vide omninò Carol. de Tapia ad l. final. ff. de conſtitutionibus Principum 2. part. c. fin. per totum. Vbi in propoſito, & quando Princeps priuilegium à ſe conceſſum reuocare poſ ſit, latiſ ſimè ſe habet, & cum multis limitationibus, & declarationibus procedit: Matiençum etiam in dict. l. 11. titulo 7. libro 5. gloſ. 9. ex numero 3. Vbi id limitat, quoties donationes Regiæ, etiam ex cauſa remunerationis factæ, nimis læderent Regiam Coronam; tunc namque moderari poſteà poſ ſent, vt ibidem latiùs ſubiungit.

Tertiò deinde, procedere etiam in vinculis perpetuis & primogeniis, ac etiam in meliorationibus inter viuos factis: in quo conueniunt Molin. Mieres, Matienç. Ioan. Gutierr. Aluarad. Angulus, & cæteri huius Regni Authores mox referendi. Indéque eſ ſe, quòd Maioratus primus inſtitutor, ſiue pater, qui de propriis bonis Maioratum inſtituit, meliorationémve in aliquem ex filiis, aut deſcendentibus fecit irreuocabiliter, aliquáque ex cauſis contentis in l. 17. & in l. 44. Tauri, non poſ ſit ex poſtfacto in Maioratu, aut Melioratione addere alias conditiones, quàm illas, quas tempore inſtitutionis, aut primæuæ diſpoſitionis appoſuit, nec de nouo modificare, aut modo quocunque alterare, vel reformare. Quod iure & ratione, atque ex deciſ. d. l. perfecta donatio, optimè comprobarunt Anton. Gomezius in l. 17. Tauri, n. 22. Peralt. in l. cùm pater, §. à filia, n. 32. folio 321. ff. de leg. 2. Auendafius de exequendis mandatis, c. 12. n. 20. verſ. poſt aſ ſignatam verò, Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 8. n. 37. Mieres de maioratu, 1. p.q. 26. n. 4. & 5. & q. 44. n. 11. & 2. p.q. 4. illatione 8. n. 14. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. c. 1. n. 4. Matiençus in l. 11. tit. 6. gloſ ſa 3. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, & ibidem Azeuedus, & Angulus gloſ ſ. 1. Ioan. Gutierrez pract. lib. 3. q. 51. n. 7. & 8. & q. 101. n. 8. qui omnes, vt dixi, latiùs comprobant, ſed præcipuè excitantur deciſione text. in d. l. perfecta donatio, & in melioratione, aut maioratu reuocabiliter factis, contrarium rectè conſtituunt, & rationem concludentem aſ ſignant; nam cùm eo caſu poſ ſit pater, aliúſve inſtitutor maioratum, aut meliorationem in totum reuocare, multò magis nouas conditiones adiicere, aut de nouo modificare poterit. Sic Molina vbi ſuprà, n. 37. qui citat text. in l. iuris gentium, §. adeò, ff. de pactis. Aluaradus etiam lib. 3. c. 2. n. 35. & poſt Anton. Gomezium, Matiençus in d. l. 11. gloſ. 3. n. 2. & ibidem Angulus gloſ. 1. n. 4. Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 1. ex n. 51. & eorum reſolutio confirmatur ex his, quæ adducit Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dub. 2. ſolut. 3. folio 172. & nouiſ ſimè, atque in terminis P. Molina tom. 3. de iuſt. & iure, disp. 617.

His etiam accedit, Maioratus primum inſtitutorem, ſiue patrem Maioratum, aut Tertij bonorum meliorationem irreuocabiliter facientem, qui, vt dixi, nouas condiciones adiicere non poteſt, ita nec alia bona ſubrogare poſ ſe, quàm ea, quæ à principio comprehenſa, ſiue expreſ ſa, aut aſ ſignata fuerunt; quia in nullo poteſt alterare, nec mutare naturam primæuam, quam Maioratui dedit. Quod per eundem text. in d. l. perfecta donatio, obſeruauit Mieres de maioratu, primæ parte, dicta quæ ſtione 26. numero 10. vbi latiùs declarat, & vide numeris ſequent. vbi aliorum ſimilium obſeruatione, atque reſolutione comprobat.

Cæterùm ſi Maioratus primus inſtitutor, ſiue eiuſdem ſucceſ ſor, aut poſ ſeſ ſor alius quicunque, ipſi Maioratui aliquid ex propriis bonis adiunxit, ſiue propria bona libera addidit, poterit equidem quæcunque vincula, ac etiam conditiones nouas, tam bonis antiquis, ſiue antiquo Maioratui, quàm propriis bonis adiicere, nec is, qui in bonis eius ſucceſ ſerit, poterit nouum Maioratum conſequi, & ex bonis antiqui Maioratus, nouas conditiones reiicere, ſed aut debet bona nouiter Maioratui addita relinquere, aut ipſas conditiones adimplere: ſic ſcribit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 8. num. 35. qui dicit contrariam ſententiam in hoc probaſ ſe Pinellum, & probabilem videri, vbi nouæ conditiones antiquis contrariæ, ac repugnantes fuerint: ſi verò antiquis contrariæ non ſint, ſed nouæ cùm antiquis compatiantur, tue ſuperiorem ſententiam, veriorem, ac probabiliorem ſibi videri: interim tamen Molina ipſe Maioratuum poſ ſeſ ſoribus conſulit, vt ſi antiquo Maioratui bona libera aliqua iure Maioratus adiicere velint, ea antiqui Maioratus conditionibus ſubiiciant, nec nouas conditiones, aut vocationes, præ ſertim primi Maioratus conditionibus repugnantes adiiciant. Et reddit rationem, quia aliàs futurum erit, vt ex nouarum conditionum adiectione, bona, quæ ipſi ſemper vnita eſ ſe volunt, in diuerſos ſucceſ ſores diuidantur. Quod inconueniens in pluribus huius Regni Primogeniis, iam experientiâ compertum fuit, vt idemmet Molina annotauit; & ipſius meminit Blazius Flores Diaz de Mena in additionibus ad deciſionem 263. Gamæ. dicens ſecundùm eum ſimpliciter tenendum eſ ſe, quòd Maioratus poſ ſeſ ſor quomodocunque velit, poſ ſit adiicere nouas conditiones, aut vocationes, licèt poſteà ſequatur diuiſio horum Maioratuum, niſi aliquid incompatibile & repugnans reſultet, ex quo alter eorum ſupprimi poſ ſit, vt infrà dicetur. Et vide nouiſ ſimè Patrem Molinam tom. 3. de iuſt. & iur. diſp. 617. num. octauo.

Ego verò, vt in prædictis ſententiam meam interponam, atque rem ipſam dilucidè magis declarem, nonnulla obſeruare, atque conſtituere, neceſ ſarium omninò duxi: Et in primis conſtituo, certum eſ ſe, Maioratus primum inſtitutorem, ſiue eiuſdem poſ ſeſ ſorem, aut ſucceſ ſorem quemcunque, qui propria bona libera antiquo Maioratui addiderit, ſiue aliquid ex ſuis bonis adiunxerit, quæcunque vincula, ac conditiones, tam antiquo Maioratui, quàm propriis bonis adiicere poſ ſe; nam cùm propriis bonis ſucceſ ſorem honoret, & nouis vinculis aut oneribus eum onerare poſ ſe ratio ipſa iuris ſuadet, vt eſt vulgatum, & probatur in l. ab eo, C. de fideicommiſ ſis, cum aliis multis, & ita expreſ ſim obſeruauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dict. capite 8. num. 35. in principio. Et eſt text. optimus in l. cum pater, §. Titio fratri; ff. de legat. 2. & in l. cum filius, ff. de militari teſtamentos, ibi: Quia hæreditati quidem ſuæ miles quamcunque ſubſtitutionem facere poteſt, verumtamen alienum ius tollere non poteſt. Limitauit tamen ipſe Molina, quando vocationes aut conditiones eſ ſent contrariæ vocationibus aut conditionibus primi Maioratus; & tunc dicit Pinelli ſententiam ſibi probabilem videri. Verùm Molinæ limitationem reiicit Blazius Flores Diaz de Mena in additionibus ad Gamam, dicta deciſione 262. dicens ſecundùm cum ſimpliciter & indiſtinctè tenendum eſ ſe, quòd quomodocunque velit, poteſt adiicere conditiones, licèt poſteà ſequatur diuiſio horum Maioratuum. In quo quidem Blazius decipitur manifeſtè, & rem hanc rectiùs percipit ipſe Molina; namque Maioratus poſ ſeſ ſorem, qui propria bona antiquo Maioratui adiunxit, quomodocunque velit, poſ ſe vincula, & conditiones adiicere expreſ ſim, vt vides, dixit Molina dict. cap. 8. num. 35. in principio. Quoad effectum tamen ſeparationis ſiue diuiſionis Maioratuum, conſiderauit, an nouæ conditiones antiquis conformes, ſiue contrariæ & repugnantes fuerint, vt ſtatim eodem num. declarat, & ſeipſum magis explicans num. 37. ſtatim ſequenti, Maioratuum poſ ſeſ ſoribus conſulit, vt ſuprà conſultum retulimus, ne aliàs bona, quæ ipſi vnita ſemper eſ ſe voluerunt, in diuerſos ſucceſ ſores diuidantur. Hoc ergo inconueniens in conſideratione, meritò, & rectè habuit Molina, nuſquam tamen dubitauit, validè adiici poſ ſe vincula, & conditiones quaſcunque, vt dict. num. 36. aſ ſerit. Idque ſtatim agnoſcit Blazius ipſe, inquit enim, ſimpliciter in propoſito caſu, & validè adiici poſ ſe conditiones quaſcunque, licèt poſteà ſequatur Maioratuum diuiſio: fatetur ergo ſequi poſ ſe diuiſionem; ad quod reſpexit maturè Molina, & conſequenter Neotericus hic nihil noui adducit, quamuis aliquid adducere cenſeat. & Molinam carpere intendat; Imò in mentem & cogitationem eiuſdem Molinæ reincidit. Sed Molinam eundem limita in caſu conſiderato per Auendañum in l. 46. Tauri, gloſ. 8.

Secundò conſtituo, contingere poſ ſe, quòd Maioratus primus inſtitutor, ſiue alius poſ ſeſ ſor quicunque bona aliqua adiunxerit ſimpliciter, hoc eſt nullis conditionibus adiectis, ſcienter tamen, ac cum qualitate Maioratus ſiue vt perpetuò Maioratus iure habeantur. Quod ita dicimus, vt excludamus caſum, quo ſimpliciter res Maioratui addita eſt, quæ ab eodem ſeparari poteſt; non enim res addita ſimpliciter, ſi poteſt à Maioratu ſeparati, eidem cedet, ſed poſ ſeſ ſoris hæredibus adiicienda erit; idcircò requirimus, quod expreſsè, ac ſcienter à Maioratus poſ ſeſ ſore addita ſit cum eadem qualitate Maioratus, & vt perpetuò ipſius Maioratus efficiatur, vt vtrumque poſt Modernum Pariſ. Tiraquel. & Gregor. Lop. rectè aduertit, & latiùs reſoluit Molina de Hiſpan. primogen. lib. 1. cap. 26. num. 3. & ſequentibus: eleganter Ioannes Garſia de expenſis & meliorationibus, cap. 22. num. 5. & 6. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 90. & ſentit apertè Mieres de maioratu, 4. part. quæ ſt. 33. à principio; & vide Auendañum in l. 46. Tauri, gloſ ſa 7. & addit. Gamæ, 219. in principio. Aliquando verò contingere poteſt, bona adiuncta fuiſ ſe conditionibus, & vinculis adiectis expreſ ſim; & tunc aut talibus, quæ antiqui Maioratus conditionibus conueniant omninò, ſiue eiſdem, aut valdè conformibus, vel non omninò diſ ſimilibus, aut repugnantibus.

Aliquando denique euenire poteſt, addita fuiſ ſe bona à poſ ſeſ ſore omninò contrariis, aut repugnantibus conditionibus expreſ ſis, ſiue talibus equidem, quòd inter ſe nullo modo compatiantur.

