Conuincitur deinde, & concludenti ratione intellectus ipſe; nam ſi ita eſ ſet, fruſtratoria aut indubitabilis videretur Cæ ſarea illa conſtitutio, aut quid dubitationis eſ ſe poſ ſet in eo, quod viuente illo, cui ſui hæredes ſunt. vſucapio non procederet indiſtinctè; Nam prædictæ interpretationis Authores, ant loquuntur de vſucapione pro hærede inchoanda à filio viuo patre, quo tempore re vera & effectu hæres non eſt, nec dominus (licèt hæres futurus ſperetur) nec res hæreditarias poſ ſidet (quippe cùm nondum hæreditas verè ſit, nec poſ ſeſ ſio viuente patre, vt ſupra dixi) & tunc qui nondum hæres eſt, qui etiam contingere poteſt vt nullo tempore futurus hæres ſit, qui res paternas non poſ ſidet, quo pacto dici poteſt, quod pro hærede vſucapere poſ ſit, aut quod non poſ ſit, terminatum fuiſ ſe ab Imperatoribus ea in lege? Aut loquuntur de extraneo vſucapionem inchoare volente, & tunc viuente adhuc patre, quo titulo vſucapere poterunt, qui eo quoque mortuo vſucapere prohibentur ſuis hæredibus exiſtentibus, ſicuti adeò expreſ ſim ibi dicitur?

Quarto infertur, omitti non poſ ſe alium intellectum, quem vt nouum, & elegantem tradidit Ioannes Gutierrez, in repetition. dicti §. ſui, n. 84. & eo non relato, eundem putat veriſ ſimum D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. 17. princip. n. 10. Tentari etiam poſ ſe, vt ita intelligatur text. ille, eis non relatis dixit Antonius Pichardus, in d. §. ſui, n. 43. & ij quidem conſtituunt, pro conſtanti habendum eſ ſe, ſuppoſitum fuiſ ſe in d. l. nihil, ſuum hæredem titulo pro hærede vſucapere posſe, in quo conueniunt ſententiæ prædictæ, quam defendimus, & dubitari dumtaxat, an ſola exiſtentia ſui hæredis ad vſucapionem titulo pro hærede ſufficeret? Et non ſuſ ſicere conſtitutione ea cautum; quia licet, ſui hæredis exiſtentia operetur alios multos effectus in iure, vt ſuprà, n. 3. & nu. 38. diximus, ad vſucapionem tamen exiſtentia eiuſmodi non ſufficit, ſed requiritur actualis immiſtio, & apprehenſio poſ ſeſ ſionis, ſine qua vſucapio non procedit, l. ſine poſ ſeſ ſion, cum vulgatis, ff. de vſucapionibus. Et quamuis in filium ſuum hæredem continuetur dominium bonorum paternorum ipſo iure, poſ ſeſ ſio tamen eorum minime continuatur, prout ſupra oſtendimus. Et poſt Gloſ ſam docuerunt Bartol. n. 5. Sarmientus, n. 11. Cuiacius, n. fin. in d. l. in ſuis. Idem Cuiacius, recitat ſolemn. in libros, ff. ad l. cum hæredes, ff. de acquir. poſ ſeſ ſione, vbi huius rei differentiam, at que diſcriminis elegantem rationem aſ ſignat Iaſon, in eadem in ſuis, à n. 19. Graſ ſus, §. ſuitas, quæ ſt. 7. n. 7. Ioannes Gutierrez, in d. §. ſui, ex n. 66. cum ſeq. D. Spino, d. glo. 16. n. 10. in fin. Caldas, d. verbo, ſine curatore, n. 36.

Verum interpretatio hæc placere mihi non poteſt vllo modo, tum quia certum ita non eſt, filium ſoum hæredem quoad effectum præ ſcribendi, poſſeſ ſorem eſ ſe oportere, cum in contrarium tenuerint Authores nonnulli, quibus adductus Caldas, dicto verbo, ſine curatore, n. 30. in fine, præfatum intellectum reiicit: Tum etiam, & vltra omnes, quod vere dici non poſ ſit, ſuppoſitum fuiſ ſe in d. l. nihil, filium ſuum hæredem pro hærede vſucapere poſ ſe, id quod aliis iuribus expreſ ſum erat; ſicuti Pinellus, & Sarmientus in locis antea relatis obſeruarunt contra communem. Non enim de eo agebatur, ſed potiùs de alio, de vſucapione inquam contra ſuos hæredes, & ſic non dicitur ſuos hæredes vſucapere poſ ſe, ſed ſuis hæredibus exiſtentibus minime vſucapi poſ ſe, ſicuti ex verbis imperſonalibus, & ablatiui abſoluti natura anteà ponderaui. Quocirca dici non poteſt, actualem immiſ ſionem, ſiue apprehenſionem requiſitam in ſuo, de cuius vſucapione ſermo non erat, ſed de vſucapione contra ipſum. Et verè ſi id decidere Imperatores in ea l. intendiſ ſent, aut id exprimerent aperte, & de actuali immiſtione, aut apprehenſione poſ ſeſ ſionis mentionem facerent, aut ſaltem alio loquendi genere vſi fuiſ ſent.

Et hactenus de primo caſu, ex quo remanet firmiter, ſuum hæredem titulo pro hærede vſucapere poſ ſe. Remanet etiam in d. l. nihil, id non excludi, nec contrarium probari, ſed id potius decidi, quod Raphaël vterque, atque Viglius, & Pinellus obſeruarunt dilucidè. Ac denique ad textum eundem omnes alias interpretationes reiiciendas, eamque amplectendam dumtaxat, quæ verba eiuſdem ita ſimpliciter vt iacent, intelligit.

Secundus caſus principalis ſit, cum quæritur, an contra ſuos hæredes titulo pro hærede vſucapere alij poſ ſint? Cuius reſolutio deducitur negatiue ex his, quæ caſu præcedenti ſcripta, atque obſeruata ſunt, ex tex. etiam in d. l. nihil, vbi deciditur adeò expreſ ſim, vt nihil prætereà dici debuerit, ſiquidem dicitur, nihil pro hærede vſucapi poſ ſe, ſuis hæredibus exiſtentibus, magis obtinuiſ ſe; & ſic intellexerunt legem eandem, & concluſionem hanc tuentur Fulgo. in l. 1. C. pro hæred. Cuman. in l. 2. §. filium. ff. eod. vt ſuprà retuli ipſos, Vigli. in d. §. ſui, num. 4. Ioan. Vaud. variar. q. lib. 1. q. 4. in princip. Emanuël Suarez à Ribeira, Anton. Gomez. additionator in addit. ad cap. 9. lib. 1. varia. lit. E. nu. 7. & 8. fol. 155. Arias Pinellus, 2. parte rubricæ, C. de bonis maternis, n. 41. Sarmientus, in d. l. in ſuis, n. 9. in fine, & num. 10. Ioannes Gutierrez in d. §. ſui, n. 83, Cald. Perei. in d. l. ſi curatorem habens, verb. ſine curatore, n. 28. in fin. D. Spin. in Speculo, gloſ ſ. 17. in princip. n. 9. Andreas Fachin. controu. iur. lib. 6. cap. 11. per totum, Iacobus Cuiacius, in d. l. in ſuis, melius recitat. ſolemn. in libros C. ad titulum C. de vſucapione pro hærede, circa finem, folio mihi 670. vbi ad explicationem d. l. nihil, ingeniosè obſeruauit, aliud eſ ſe, ſuum hæredem exiſtente, aliud extare. Suus hæres exiſtit ſtatim ipſo iure, etiam à morte patris, etiam clauſis tabulis teſtamenti, ſi teſtatus pater deceſ ſerit, atque etiam inuitus, ignorans, & hæres exiſtit, id eſt apparet: Sui ergo hæredes exiſtunt ſtatim ipſo iure; extant autem, ſi ſe immiſceant bonis. Et horum verborum diſtinctio, l. ſi operarum. §. 1. ff. de operis libertorum, cum l. patronus §. 1. ff. eodem, ſubdit deinde, obſeruandum eſ ſe, quod in d. l. 8. nihil, non dicitur, ſuis hæredibus extantibus, ſed, ſuis hæredibus exiſtentibus nihil pro hærede vſucapi poſ ſe. Quia ſui hæredes manent ipſo iure, etiam ſi abſtinuerint, hæredes ſui, l. cum quaſi. §. ſed & ſuus, ff. de fideicommiſ ſ. libertat. l. etſi ex modica. §. ſi filius. ff. de bonis libertorum, igitur ſiue ſuis hæredibus exiſtentibus, licet abſtinuerint ſe, agnati item legitimo iure venire non poſ ſunt ad hæreditatem, denique res alienas in hæreditate pro hærede vſucapere non poſ ſunt, quia ipſi non ſunt hæredes, ſed ſui, licet abſtinuerint. Sed ſuis hæredibus ſe abſtinentibus, agnati iure prætorio venire poſ ſunt, & vſucapere pro bonorum poſ ſeſ ſore, non etiam pro hærede. Et hactenus Cuiacius, cuius opera omnia olim, & nunc recitationes ſolemnes in libros, ff. & C. & Decretalium, attentè, atque ex propoſito prælegiſ ſe, & euoluiſ ſe nunquam equidem pœnitebit. Et eandem ſententiam repetit Cuiacius ipſe. ad titulum C. vnde liberi, ſol. 485. dicens, quod ſui exiſtunt ſtatim hæredes, etiam inuiti, & ignorantes, quod eſt, apparent, vt inquit l. vltima. §. ſi vero perpetuo. C. de curatore furioſi. Igitur ſi vel exiſtant ſui hæredes, impediunt alios quoſcunque, ne quid ex ea hæreditate pro hærede vſucapere poſ ſint, licèt abſtinuerint ſe hæreditate, exiſtere ſatis eſt, nec neceſ ſe eſt, vt attingant, vel teneant bona, vel ſe immiſceant. Nam & ſui hæredes qui abſtinent ſe, beneficio Prætoris, vel Principis, hæredes manent. Hæredes manent nomine, & iure; non re, quatenus re vltrò ſe abſtinent. id eſt, hæredes ſine re, quæ res tamen, id eſt nomen hæredis excludit cæteros omnes, ne hæredes eſ ſe poſ ſint, & conſequenter ne quid pro hærede vſucapere poſ ſint.

Ratio autem quare contra ſuum hæredem titulo pro hærede vſucapi non poſ ſit, in eo conſiſtit, quod ex verbis Cuiacij, nunc relati, colligitur expreſ ſim. ex Pinello etiam, d. n 41. Ioanne Gutierrez, d. num. 83. & aliis ſuprà relatis. Quia non poteſt alius dici hæres, ſuis hæredibus exiſtentibus, quia hæredes exiſtunt ſui ſtatim ipſo iure, atque in eos tranſit dominium rerum hæreditariarum, ex text. in d. l. in ſuis, & in l. 2. C. vnde liberi, & ſic quia ipſo iure hæredes fiunt, & domini, etiam ignorantes; alij res alienas pro hærede vſucapere non poſ ſunt, quia ipſi non ſunt hæredes, ſed ſui, licet abſtinuerint: vt Cuiacius dicebat, qui præ ſtat eo verbo ſingularem ampliationem ad text. in d. l. nihil, vt procedat, etiam ſuis ſe abſtinentibus. Et ad hanc rationem reducitur in effectu eiuſdem Cuiacij, in eadem l. in ſuis, ratio Ioannis Vaudi, variar. d. quæ ſt. 4. in principio, dum dicunt, quod ſuorum conditio talis eſt, vt retrò paterna bona obtinuiſ ſe videantur, & ſtatim magis hæres exiſtant, quàm fiant, nec acquirere bona dicantur, ſed retinere, & ideò ea bona, quaſi viuentis pro hærede vſucapi non poſ ſe.

Imò quamuis iuſto errore procedens titulus putatiuus ad vſucapionem ſufficere ſoleat, l. non ſolum. §. 1. ff. de vſucapionibus, l. quod vulgo, ff. pro emptore, l. pro legato, ff. pro legato, Bartolus, & Doctores communiter, in l. Celſus, ff. de vſucapionibus. Non tamen ſufficit ad vſucapionem titulo pro hærede, ſuis hæredibus exiſtentibus, etiam ſi iuſto errore ductus, quis ſe hæredem crediderit; talis enim opinio, vel error, ſuo hærede exiſtente, non admittitur; idque ex obſeruatione quadam; atque ſententia Sarmienti, in d. l. in ſuis, n. 10. qui duplici, & concludenti ratione excitatur, & iuridicè (vt arbitror) ſic adnotauit, quicquid Arias Pinellus, in contrarium ſenſerit, aut de hoc dubitauerit vbi ſuprà, n. 42. quem meritò Sarmientus ipſe reprehendit præcitato n. 10. vbi videri poterit. Addiderim tamen, & vltra eum, rationem ſuperiorem militare etiam hoc caſu, ad impediendam vſucapionem, & verè ad concedendam, vel denegandam vſucapionem titulo pro hærede, inſpiciendum dumtaxat, an ſui hæredis exiſtant, nec ne; ſola namque ſui hæredis exiſtentia id operatur, quod ex Cuiacio, eodem Pinello, & aliis ſuprà diximus: Et in d. l. nihil, apertè probatur, vbi generaliter, & indiſtinctè dicitur, nihil pro hærede vſucapi poſ ſe, ſuis hæredibus exiſtentibus: nec attenditur opinio, aut error credentis ſe hæredem eſ ſe, cum error contrarius, vel opinio falſa exiſtentiam ſui hæredis, atque effectum eius impedire non valeat, nec errore, aut opinione contraria quis deſinat eſ ſe ſuus. Quamuis ergo de hoc dubitari poſ ſet propter rationem Pinelli, magis tamen obtinuit (vt rectius animaduertit Sarmientus) Suis hæredibus exiſtentibus nihil pro hærede vſucapi poſ ſe. Et ſic ceſ ſat difficultas prima, ſiue motiuum primum Pinelli aduerſus prædictam doctrinam. Contra quam etiam, & ſecundo loco ponderauit textum in l. captum, C. de poſtlimin. reuerſ. nec eidem reſpondit, ibidem autem ſic ſcripſerunt Imperatores: Captum ab hoſtibus filium (patre mortuo medio tempore) lex Cornelia reuerſum, ſi in poteſtate patris tempore, quo capiebatur, fuit, ſuum facit hæredem. Vnde ſiue ex teſtamento ad te, ſiue inteſtato, ſucceſ ſionem patris tui pertinere apud Præ ſidem Prouinciæ probaueris, reſtitui tibi res hæreditarias iubebit; ſi non tantum poſtquam reuerſus es, tempus effluxit, quantum intentionem tuam temporis prolixitate conquieſcere facit. Cæterum reſponſo præfato, & huic difficultati, vt euidenter ſatisfacerem, non inconſulto verba dictæ l. recenſui: illa namque ſi & verè, & maturè perpendantur, ad vſucapionem pro hærede expendi, nec induci, minimè poſ ſunt; ſiquidem vniuerſa hæreditas vſucapta eſ ſe potuit, & tamen non titulo pro hærede, ſi res hæreditariæ omnes ſigillatim vſucaptæ eſ ſent: ideò non abſque myſterio textus ille dixit, Reſtitui tibi res hæreditarias iubebit. Cum poſ ſet dicere, reſtitui tibi hæreditatem iubebit. Præterea, quod non agatur ibi de excludendo filio propter res hæreditarias ab aliis vſucaptas, ex eo neceſ ſarium eſt agnoſcere, quod licet vniuerſ æ res vſucaptæ fuiſ ſent, adhuc filius ad intellectualem hæreditatem admittendus eſ ſet, l. hæreditas, ff. de petition. hæreditat. iunctis his, quæ ad ipſius explicationem lib. 2. obſeruaui, eſſétque maximum abſurdum dicere, filium ab hæreditate excludendum eſ ſe, proptereà quod res hæreditariæ vſucaptæ fuiſ ſent. Loquitur ergo ille textus de excludendo filio propter tranſcurſum temporis, intra quod hæreditati ſe debuit immiſcere, vel bonorum poſ ſeſ ſionem ex aliis capitibus petere, vt in l. licet, l. ſi curatoris, l. cum in antiquioribus, C. de iure deliberandi, l. prima. § quemadmodum, ff. de ſucceſ ſorio edicto. & cum enim receptum eſt, iuri adeundi contra extraneum legitimo tempore, ideſt, triginta annorum præ ſcribi, vt cum gloſ ſa, Bart. Imola Caſtrenſi, Aretino, Alberico, Alexandro, & aliis antiquis credit veriſ ſimum Antonius Gomezius, tom. 1. variarum. cap. 9. num. 27. in fine, & Additionator eius, litera F. fol. 155. D. Spino in Speculo, gloſ ſ. 33. de aditione hæreditatis, num. 53. & 54. Padilla in l. ſi emancipata, n. 40. C. de iuris & facti ignorantia, Menchaca, de ſucceſ. creat. lib. 3. §. 22. n. 26. Lara, in l. ſi quis à liberis, §. vtrum, n. 55. & 56. ff. de liberis agnoſcendis, vbi in fine d.n. 56. explicat l. 2. tit. 6. p. 6. & vide Gregorium ibidem, verbo, alomenos, Padillam, vbi ſupra, n. 43. Sic & in ſuis hæredibus ius immiſcendi competens illis tempore triginta annorum excluditur. ſiue præ ſcribitur, ſicuti permultorum Authorum relatione comprobantes, defendunt Antonius Gomezius, d. cap. 9. n. 28. in. verſic. Sed his non obſtantibus, Pinellus ſecunda parte rubricæ, C de bonis maternis, n. 42. Padilla in d. l. ſi emancipata, n. 41. & 42. Lara, d.n. 56. Rodericus Suarez, titulo, de las herencias, ex. n. 42. cum ſeq. fol. mihi 214. Antonius Gabriel, communium, titulo de præ ſcriptionibus, concluſ. 9. Ioannes Gutierrez, in d. §. ſui, n. 108. Caldas Pereira (qui latius declarat) in l. ſi curatorem habens, verbo ſine curatore, n. 78. licet contra teneant Bolognetus, in l. vnica, C. quando non petentium partes, num. 31. & 32. Ioann. Marcus Aquilin. 1. part. §. & quid ſi tantum, ex num. 20. & 24. D. Spino d. gloſ ſ. 33. de aditione hæreditatis, n. 66. & præfatam interpretationem ad textum in d. l. captum, velut manifeſtè inſinuant verba illa, Quantum intentionem tuam temporis prolixitate conquieſcere facit: quæ referri non poſ ſunt ad poſ ſeſ ſorem vſucapione tuendum ſed ad filium, temporis prolixitate excludendum. Remanet ergo, non poſ ſe alium vſucapere titulo pro hærede, exiſtentibus ſuis hæredibus.

Quod tamen explicandum eſt, niſi ponamus, teſtamentum validum dari, in quo cum filio inſtitueretur extraneus tunc namque ex inſtitutione negari non poteſt nomen hæredis extraneo, & conſequenter, nec pro hærede vſucapio. Quod ex omnibus iuris Interpretibus, quos adhuc viderim, ſolus Pinellus adnotauit in hac materia, d. 2. p. rubricæ, C. de bonis maternis, n. 41. in fine: & in idem pungit apertè Ioannes Vaudus Pedemontanus, variarum quæ ſt. lib. 1. quæ ſt. 4. in princip. in illis verbis: Quid, an non vſucapere pro hærede poſ ſit, qui ſuo hæredi teſtamento cohæres datus eſt? Videtur etiam præ ſentire Sarmient. in d. l. in ſuis, in principio, ibi: Cohæres enim pro parte cohæredis titulo caret. Ergo pro ſua parte titulum habet. Id quod legibus huius Regni applicari poteſt, ſi ponamus, parentes relicta filiis debita legitima, hoc eſt, omnibus bonis excepta quinta parte eorum, coniugem ſuperſtitem, vel conſanguineum, aut alium in Quinto bonorum inſtituiſ ſe, vel aliqua ex parte; tunc namque pro ea parte pro hærede vſucapio non negaretur.

Explicandum etiam & ſimiliter eſt, ſuis hæredibus exiſtentibus, alium tanquam hæredem patris vſucapere non poſ ſe titulo pro hærede, niſi cum filio inſtitutus fuerit, vt nunc dicebam, ſed tanquam hæredem alterius mero iure poſ ſe, & idcirco conſtituendum, at que obſeruandum, quod licet ſui hæredis exiſtentia impedire debeat, ne alius poſ ſit res ex hæreditate pro hærede vſucapere, hoc eſt, tanquam hæres patris, licet ſe hæredem diceret, & iuſtiſ ſimo etiam errore duceretur, vt ſuprà dixi, & Sarmientum ſequutus ſum, tamen non debet impedire, quin alius tertius non tanquam hæres patris, ſed alterius, penes quem res aliqua patris depoſita fuerat, vel commodata, poſ ſit eam rem ex hæreditate pro hærede vſucapere, cùm ipſe vere ſit hæres, & rem alienam inuentam in hæreditate, putanſque illam hæreditariam eſ ſe per legitimum tempus poſſederit, quo caſu habet locum titulus pro hærede, vt docuit magiſtraliter Caſtrenſis in l. prima, ff. pro hærede, & ex communi reſoluit Antonius Gomez. variarum lib. 1. d. cap. 9. num. 19. nec excluditur in d. l. nihil. Vbi re vera negatur vſucapio pro hærede ſuis hæredibus exiſtentibus, quando quis tanquam verus hæres, vel putatiuus patris, qui ſuos hæredes reliquit, vſucapere vellet, idque ex ratione dicta ſupra, num. 45. Non tamen negatur ei, qui tanquam hæres alterius rem repertam in hæreditate titulo pro hærede vſucapiat, etſi defunctus vſucapere non poſ ſet eam, quia ſibi deficiebat titulus, nec huic reſolutioni contradicit aliquis ex omnibus Authoribus relatis ſuprà, cum ipſi de eo loquantur, qui tanquam hæres patris, titulo pro hærede vſucapere intendit, non de eo qui tanquam hæres alterius; habet enim pro ſe regulam d. l. 1. & per totum. ff. & C. pro hærede, & lege nulla prohibetur vſucapere.

Rurſus, nec in contrarium vrget, alium non poſ ſe dici hæredem, dum exiſtit ſuus, atque in ſuos tranſlatum fuiſ ſe dominium rerum paternarum vbicunque exiſtentium, ipſo iure: quia verum eſt, & ſ æpiſſimè repetitum, exiſtentibus ſuis, alium hæredem eſ ſe non poſ ſe patris; alterius verò qui rem alienam patris abſque titulo poſ ſidebat, eſ ſe poſ ſe hæredem, vel re ipſa deducitur, & conſequenter ius vſucapiendi pro hærede illi competere, & quamuis eius rei dominium fuerit ipſo iure tranſlatum in filium ſuum hæredem, nihil impedit ad vſucapionem, cum eiuſdem virtus & natura ea ſit, vt vero domino auferat dominium, & tribuat illud vſucapienti, l. 3. ff. de vſucapionibus, in princip. Inſtit. eodem titulo, & ſi vino patri, qui alicuius rei verum habebat & præ ſens dominium, potuit alterius hæres titulo pro hærede vſucapiendo, auferre dominium, cur & filio auferre non poterit, cui per ſuitatis exiſtentiam, plenius ius, aut dominium quæ ſitum eſ ſe non poteſt, quam quod ipſe pater habebat. Præ ſertim cum ſciamus, aduerſus ſuos hæredes poſ ſe quem cum titulo & bona fide vſucapione ſe tueri, ſi tempore legitimo poſ ſideat, vt ex Caſtrenſi, Corneo, & Balbo obſeruauit Arias Pinellus, d. 2. p. rubricæ, C. de bonis maternis, n. 42. in fin. & eo non relato tenuit idem Caldas Pereira, d. verbo, ſine curatore, n. 30. Exiſtentia ergo ſui hæredis licet impediat vſucapionem pro hærede patris, non tamen eam, quæ titulo alio, & diuerſa ratione procedit. Vt non ſine myſterio maximo Cuiacius, Pinellus, & Sarmien, in locis antea relatis, loquuti ſemper fuerint, ac rem intellexerint in eo, qui tanquam hæres vſucapere intendit, & licet Pinellus de hærede putatiuo dubitet, vt ſuprà vidimus, de eo ſcilicet, qui errore aut opinione ductus, ſe hæredem patris exiſtimat; Sarmien. tamen errorem aut opinionem in conſideratione non habendam, rectius defendit, vt ſuprà quoque vidimus.

Et ſuperioribus conuenit expreſ ſim Anton. Pichar, (qui non ita ex profeſ ſo explicat, vt ibi videbitur) in d. §. ſui, n. 40. & 2. ſeq. & dicit, ſe cum doctiſ ſimo, egregiòque D.D. Gabriele Enriquez, primario iuris Cæ ſarei inclytæ Salmanticenſis ſcholæ Moderatore tunc, nunc verò Senatore Regio meritiſ ſimo, & præ ſtantiſ ſimo, tueri, quod de rebus alienis in hæreditate inuentis, quas putans hæreditarias, per legitimum tempus poſ ſidet alius, vſucapio procedat, vt nunc dicebamus. Sed non firmiter (vt debuiſ ſet) in eo placito, ac Viri præfati adeò eruditi ſententia remanet, ſed adhuc reſtare ſcrupulum ex eadem l. nihil, profitetur, & ideò aliter declarat legem eandem, cum verè ita intelligendo, ſcrupulus non reſtet, nec in caſu prædicto lex illa loquatur, ſed in alio protinus diuerſo, & pro hærede vſucapio denegetur dumtaxat, vt dilucide apparet ex ſuperioribus. Cum etiam intellectus aſ ſignatus ab eo nu. 43. verbis eiuſdem legis non conueniat, & à me fuerit euidenti, atque concludenti ratione ſuprà conuictus.

Nunc verò extenditer præfatus caſus ſecundus, & regula d. l. nihil, vt procedat non ſolum teſtato decedente patre familias; ſed etiam inteſtato; verum namque eſt, hæredes ſuos exiſtere, cum pater non facto teſtamento decedit, ſicut quando teſtamentum condidit, & licèt hæredes inſtituti non ſint, domini tamen ſunt, ſicuti expreſ ſim dixit Paulus Iureconſultus, in dict. l. in ſuis. ff. de liberis, & poſthumis, in verſiculo, hac ex cauſa. quæ verba cum Accurſio ibidem, verbo, domini. Bartolo, numero 3. in verſiculo, Quintum dictum eſt. Caſtrenſi, in principio, in verſiculo, Tertiò ſequitur, Coſta 3. parte. §. & quid ſi tantum, numero 56. & 57. neceſ ſario intelligenda ſunt ab inteſtato patre defuncto; quo etiam caſu ipſo iure, atque ex legis poteſtate exiſtunt hæredes, qui viuo quoque patre ſui hæredes, & domini quodammodo exiſtimabantur; nec intereſt, hæredes eos inſtitutos non fuiſ ſe, quorum cauſa in ſucceſ ſione parentum ab inteſtato decedentium prima eſt, vtpote cum illa debeatur eis omni iure, ſicuti latius probarunt, atque exornarunt Anton. Gomez. tomo primo variarum, capite primo, numero primo, & quatuor ſequentibus, Guil. Benedict. in capite Rainuntius, de teſtamen. verbo, & vxorem nomine Adelaſiam. ex numero 176. & eodem verbo, deciſione 5. ex n. 41. Chaſ ſaneus, in conſuet. Burgund. rub. 7 §. 1. gloſ ſa, Le plus. Menchaca, de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 297. & num. 320. Rodericus Suarez, in l. quoniam in prioribus, limitatione 2. ad l. fori à principio, Rojas, in epitome, ſucceſ ſionum, cap. 7. per totum, Matiençus, in l. 1. titulo 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, gloſ ſa 2. & 4. & Azeuedus, ibidem. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 11. num. 11. D. Spino, in ſpeculo, gloſ ſ. 17. num. 19. & ſeq. & gloſ. 19. num. 23. Et præfatam doctrinam, videlicet quod text. in d. l. nihil, procedat etiam inteſtato patre defuncto, imò propriùs tunc habeat locum, & verificentur verba eiuſdem, Suis hæredibus exiſtentibus, obſeruarunt ſingulariter Ioannes Vaudus Pedemontanus, variarum lib. 1. quæ ſtione 4. in principio, in verſiculo, & dicendum eſt. Et eo non relato Arias Pinellus, dicta 2. parte rubricæ. num. 41. in verſiculo, quod propriè congruit, & nu. 43. in principio, quo loco non dubitauit aſ ſerere, in ſucceſ ſione ab inteſtato pro hærede vſucapionem contra ſuos non procedere, quamuis poſ ſeſ ſor errore putaret, ſe habere titulum iuſtum cùm tamen in ſucceſ ſione ex teſtamento dubius fuiſ ſet; immeritò tamen, vt cum Sarmiento ſcriptum reliqui num. præced. Idem etiam ante ipſos ingeniosè aſ ſequutus eſt Iacobus Cuiacius in ead. l. in ſuis, & in ead. l. nihil. Et hactenus de caſu 2.

Tertius caſus ſit, cum quæritur, an deciſio textus, in d. l. nihil, obtinere debeat ſuis hæredibus exiſtentibus, ipſis tamen præteritis, hoc eſt, nec hæredibus inſtitutis, nec exhæredatis. Præteritus namque ille propriè dicitur, qui nec inſtitutus eſt, nec exhæredatus, ex Gloſ ſa, verb, præterierit, in principio, Inſtit. de exhæred. liberorum, quæ approbatur communiter, ſecundum Bellonium ibi, num. 4. Viglium. Pichardum, & Oinotomum, n. 1. per illum textum, & alia iura. Et quidem deciſionem textus, in d. l. nihil, propriè etiam obtinere, vbi ſuo præterito alius inſtitutus ſit; agnouit expreſ ſim Arias Pinellus (qui ſolus caſum iſtum attingit) dicta 2. part. rubricæ. C. de bonis maternis, n. 41. in verſiculo, idem etiam conuenit, & n. 43. in principio, & reddit rationem, quia ſuo præterito teſtamentum non valet, & ſic cauſa inteſtati ſuccedit ipſo iure: l. 1. ff. ſi tabulæ teſtamenti nullæ extabunt. Et verè Pinelli ſententia veriſ ſima eſt, atque in dicta conſtitutione Cæ ſarea caſus iſte comprehenditur, clariùs etiam apparebit ex nonnullis, quæ: de filiorum præteritione inſerere hoc capite velut neceſ ſarium ad huiuſce caſus explanationem duxi Verum itaque eſt Pinelli motiuum ſiue fundamentum, ſi in memoriam reuocemus ea, quæ de dominio, & illius continuatione in filios viuente, & mortuo patre ſuprà dicta ſunt, & ſtatim dicentur. Item ſi aduertamus, teſtamentum in quo filius in poteſtate præteritus eſt, ipſo iure ciuili nullum eſ ſe: l. prima, cum ſequentibus. l. filio præterito, ff. de iniuſto, rupto, l. ſi filius, l. cum apud, l. inter cætera, ff. de liber. & poſthum. l. ſi quis eum. §. finali. ff. de vulgar. & pup. ſubſtit. d. l. 1. ff. ſi tab. teſtam. nul. ex tab. l. maximum vitium, C. de liber præterit. l. 10. tit. 7. & l. 1. tit. 8. partit. 6. l. Gallus, ff. de liberis, & poſthumis. In qua credendum eſt, Gallum Aquilium pro conſtanti habuiſ ſe, filium hæredem inſtitutum fuiſ ſe, ideóque inſtitutionis filij mentionem non feciſ ſe, quia de illa non dubitauit, ſed ſolum de inſtitutione nepotis poſthumi habuit dubium, vti apertè colligi poteſt, ex §. quidam recte §. in omnibus, & §. idem credendum, legis illius; l. ſi mater. §. primo. ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. l. cum inteſtamento. ff. de hæred. inſtitut. & tanquam certum obſeruarunt Gloſ ſa, verbo, poſ ſe. & Bartolus, num. 5. in eadem l. Gallus in principio, & ſequuntur communiter Doctores ſecundum Coſtam, prima parte, §. & quid ſi tantum, ex numero primo, vſque ad numerum 8. Sarmientum, in principio dictæ l. Gallus, numero 36. vbi numero 40. & Coſta, dicta prima parte, ex numero 20. Bolognetus etiam, in principio eiuſdem l. Gallus, numero 133. & Antonius Gomezius, tomo primo variarum cap. 3. numero 23. contra Bartolum ibi, dicto numero 5. Et alios plures rectè tuentur, teſtamentum Galli formula factum, defendi non potuiſ ſe, ſi filius, nec expreſ ſim fuiſ ſet inſtitutus hæres, nec exhæredatus, vt latius ipſi comprobarunt, & deducitur ex deciſione l. inter cætera ff. de liberis, & poſthumis, de cuius intellectu poſt Coſtam, & alios agit Antonius Pichardus, in principio, de exhæredat. liberorum, numero 31. & Iureconſultus in hunc modum ſcribit: Inter cætera, quæ ad ordinanda teſtamenta neceſ ſario deſiderantur, principale ius eſt de liberis hæredibus inſtituendis, vel exhæredandis, ne præteritis illis rumpatur teſtamentum, namque filio qui in potestate est præterito, inutile testamentum est. Et quamuis in ea l. Iureconſultus adiecerit verbum liberos, liberorum autem appellatione, omnes deſcendentes vſque in infinitum veniant, l. prima, in verſiculo, & generaliter, ff. de legat. præstandis, l. liberorum, ff. de verborum ſignificat. plene Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo, ſi abſque liberis, C. de reuocand. donation. Pinellus, in l. prima, C. de bonis maternis, prima parte, numero 69. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 269. Mieres, de maioratu, prima parte, quæstione decima quinta & decima ſexta, Tiberius Decianus, in conſilio 74. num. 10. & 11. lib. 3. Menochius, lib. 4. præ ſumptione 84. numero 25. Et ſic vltra trinepotes etiam ſecundum propriam verbi ſignificationem, vt contra alios Authores magis verum firmat, & multos pro ſe adducit Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, ſub numero 48. verſiculo, ſed licet hæc ſit communis ſententia. Et idem tenuerunt Camillus Gallinus, de verborum ſignificatione, libro 8. cap. 27. folio mihi 213. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolutione 11. numero 24. folio 150. Carolus de Tapia, in l. final. ff. de conſtitut. Principum, 2. part. cap. 3. num. 51. & ſequent. fol. mihi 199. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articulo 22. numero 43. & articulo 25. numero 8. quicquid aliter inuoluat Ioannes Petrus Mollignati, de appellat: vtriuſque iuris, ſignificat. verbo, Liberorum, ex n. 641. fol. mihi 81. Tamen in d. l. inter cætera, liberorum appellatio ex ſubiecta materia. de qua ibi agitur, reſtringi debet ad filium in poteſtate & primo gradu conſtitutum, prout deducitur ex finalibus verbis eiuſdem legis: Namque filio, qui in potestate est præterito, inutile testamentum eſt. Quibus in verbis aſ ſignatur ratio verborum præcedentium, atque oſtenditur, ſeculo & ætate Iureconſultorum, ſiue Digeſtorum tempore, neceſ ſitatem inſtituendi, aut exhæredandi liberos, reſtringi ad liberos primi gradus, ſuos hæredes dumtaxat, eiſdémque præteritis, nullum ipſo iure eſ ſe testamentum. vt ibid. exprimitur, & in aliis iuribus citatis ſuprà, n. 65. & notarunt, atque explanarunt dilucidè Authores nonnulli, qui ſtatim commemorabuntur.

Deinde, & ſecundò filiam familias ſuam, & primi gradus, etiam præteriti à patre eo tempore potuiſ ſe, quamuis filia ſuus hæres ſit patri, atque eo tempore fuerit, quemadmodum filius, ſicuti probauit Pichardus, in princ. de exhæredat. liberor, n. 24. & conſequenter ea præterita, non eſ ſe teſtamentum patris nullum quod filio in poteſtate præterito, nullum erat, vt in d. principio, Inſtit. de exhæredat. liberor. & in d. l. maximum vitium. Nam illud ius, cui derogatur ibidem, obſeruatum fuiſ ſe tempore Digeſtorum certum eſt, atque ex eiſdem iuribus apertè colligitur, & Authores ſtatim referendi latius probarunt.

Præterea & tertiò nepotes, & alios deſcendentes ſecundi, vel tertij gradus, etiam ſuos, non efficere nullum teſtamentum, etſi præteriti eſ ſent, idque ex eiſdem iuribus, vbi probatur, filio in poteſtate præterito nullum teſtamentum eſ ſe, non tamen dicitur, ita ſolitum in aliis ſuis hæredibus, hoc eſt, filiabus, nepotibus, & deinceps cæteris.

Rurſus & quartò, filia & nepotibus, etiam ſuis hæredibus præteritis, nullum ius illis competere, quo patremfamilias inteſtatum facerent, ſed accreſcendi ius dumtaxat ad certam portionem eiſdem dari, ex d. princ Inſtit. de exhæred. liber. vbi Ant, Pichar. n. 2. & 3. & d. l. maximum vitium, l. certum §. filia. ff. de iniuſt. rup. in d. prin. de exhæred. liber, & Viglius ibi, n. 6. vbi dicunt, perſonas quæ accreſcunt extraneis, totius hæreditatis ſemiſ ſem auferre, ſuis verò tres tantum vncias, ideſt, quantum ab inteſtato erant habituræ. Et Viglij ſententia probatur per Coſt. vbi infra, n. 36. & authoritate Vlpiani, in fragmen. tit. 22. verſ. in ſuis, Iulij Pauli, tit. de teſtam. lib. 3. ſent. in verſ. filio & extraneo, & tradit Caius lib. 2. Inſtit. titulo 3. Pichardus in d. principio, num. 29. & hoc ius accreſcendi longe differt ab eo, quo non petentium partes petentibus accreſcunt, vt de ſe patet apertè, & notauit Viglius, d.n. 6. in principio.

Deinde, & 5. præfatam differentiam inter maſculos, & fœminas, & inter liberos primi, & ſecundi gradus, & vlteriorum (quae Digeſtorum tempore vigebat, vt dixi) ſublatam eſ ſe, & omnes liberos, & maſculos, & fœminas ad æquale ius redactos fuiſ ſe, tam quoad præteritionem, quàm quoad ex hæredationem. Ex eiſdem iuribus, & d. l. maximum vitium, & ita in effectu (prolixius tamen) reſolutiones ſuperiores probarunt Coſta 3. part. d. §. & quid ſi tantum, ex numero 26. vſque ad numerum 54. Sarmientus, in l. 2. ex num. 18. cum multis ſeqq. ff. de liber. & poſthum. Menchaca, lib. 2. de ſucceſ ſionum creatione, §. 2. numero 112. & lib. 3. §. 30. numero 82. Theophilus, in dicto principio de exhæredat. liberorum, Cuiacius, lib. 8. obſeruat. c. 18. Franciſcus Connanus, comment, lib. 10. c. 2. num. 11. Ioan. Marcus Aquilinus, in dict. §. & quid ſi tantum. in verſic. quod ſi nepos, ex num. 13. D. Spino, in Speculo, gloſ ſ. 20. principali, num. 7. & his non relatis Antonius Pichardus, in dict. principio de exhæredat. liberor. num. 30. Iureconſultus ergo in d. l. inter cætera, quod de filio tantum ſuo, & in poteſtate alloquutus fuerit, ex ſuperioribus deducitur manifeſtè.

