Ioſephus Ludouicus, deciſ. Peruſina 46. ex n. 2. cum ſeqq. 1. parte.

Simon de Prætis, de interpretatione vltimar. voluntat. lib. 5. interpretat, 2. dubitat, 2. n. 7. vſque ad num. 30. fol. mihi 497.

Franciſcus Milanenſis, in deciſ. reg. Curiæ Sicilæ, deciſ 17. ex n. 19. lib. 1.

Carpanus, in ſtatutis Mediolani, 1. p.c. 313.

Petrus Surdus, qui eruditè (vt dixi) & latiſ ſime omnium materiam hanc pertractat, in commentariis de alimentis, tit. 1. q. 110. folio mihi 144. & multis quæſtionibus ſeq. vſque ad tit. 2. & fol. 165.

Hartman. Piſtor. quæ ſtionum iuris, q. 20.

Petrus de Barboſ. 1. p.l. primæ, ff. ſoluto matrim. num. 58. 59. & 60. ex fol. 218.

Pancoruus, obſeruat. Iuris, c. 26.

Monter à Cueua, cauſar. ciuil. Regni Aragon. deciſ. 16. n. 26. & 27. & 28.

Sylueſter Aldobrand. in conſ. 28. n. 46.

Fuluius Pacian. in conſ. 96.

Andreas Fachineus, controu. iur. lib. 12. cap. 62. & in conſ. 42. n. 25. & 26. lib. 1.

Cæ ſar Barzius, deciſ. Bononiæ 69. & 8.

Ludouicus Caſanate, in conſ. 25. per totum.

Hieronymus de Cæuallos, practic. commun, contra communes, q. 734. n. 21.

Stephan. Gratian. diſceptat forenſ. c. 55. n. 49. & 4. ſequent.

Alexander Trentacinquius, variarum reſolut tom. 1. lib. 1. tit. de alimentis, reſolut. 1. ex n. 32. vſque ad n. 49. fol. mihi 118.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iur. tom. 1. litera A. verbo, Alimenta, concluſione 309. fol. 288.

Secundo deinde & principaliter, ac pro regula certa & indubitata in hac materia conſtituendum, & obſeruandum erit, totius huius capitis obſeruationes intelligendas ſemper fore, vt in his dumtaxat obtineant, & procedant, qui lite pendente ſibi prouideri de alimentis, te litis expenſis ideo petunt à reo, quod ſe pauperes aſ ſerant, & ſic in paupertate ſe fundent; atque in eis terminis loquutos ſemper iuris Interpretes omnes, qui hactenus in propoſito, & in hac materia commentaria ediderunt, nec vllum diſ ſentire. Alimenta namque, & litis expenſe diuitibus lite pendente præ ſtanda non ſunt; ſed vt præ ſtari debeant, requiritur, quod pauper ſit litigator. Idque procedit regulariter & indiſtinctè in litigatore quocunque, ac etiam in filiis, & deſcendentibus, & aſcendentibus, & in aliis quibuſque, qui alimenta lite pendente exigere iure poſ ſunt, l. extraneo, ff. de vent. in poſ ſeſ ſion. mitten. vbi Bartolus, & communiter Scribentes id notant, l. finali, C. de ordine cognitionum, vbi Gloſ ſa, verbo non poterit, & cæteri Scribentes id ipſum profitentur. Et ex communi omnium ſententia tradiderunt Didac. Couar. practicarum, dicto capite 6. numero 6. columna 4. verſiculo, Tertiò requiritur. Ludouicus Molina, de Hiſpanor. primogeniis libro 2. dict. cap. 16. num. 46. Lara, in dict. l. ſi quis à liberis, §. ſi vel parens, num. 42. Iacobus, Menochius, lib. primo, præ ſumptione 35. num. 3. & 4. qui tam in filiis, quàm in alio litigatore quocunque id ſtatuunt iuridicè. Petr. Surd. de alimentis, tit. 1. quæ ſt. 112. num. 29. fol. 150. vbi inquit. quod filio vt prouideatur lite pendente, requiritur paupertas, imò inopia, vt ibidem probauit, & dixi veriorem opinionem eſ ſe, quod filio diuiti alimenta debentur: & quæ ſt 110. num. 7. & 8. fol. 144. & vltra relatos ab eo, Aluarus Valaſcus, dict. conſultatione 1. num. 6. in fin. Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum lib. 1. tit. de alimentis, reſolutione 1. n. 32. in verſic. debet etiam filius eſ ſe pauper. Cæ ſar Barzius, deciſ. Bononiæ 69. & 80. vbi latè: Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom, primo, litera A. concluſione 39. numer. 29. Hippol. Riminaldus eruditè, in conſilio 377. lib. 4. num. primo, & numer. 17. & 18. Vbi quod paupertas (cum omnino requiratur ex parte petentis alimenta, & litis expenſas) debet neceſ ſariò probari ab eo qui ſe fundat in illa. Vt per Boërium, deciſ. 365. colum. 2. Gloſ ſam, Bartol. Caſtrenſem, Alexan. Iafon. Decium, Afflict. & Benincaſium ibi relatos, & vltra eos Valaſcus, dicta conſultatione 1. numer. 1. in fin. Cæ ſar Barzius, dict. deciſ. 69. num. 34. vbi poſt Alciatum ſcripſit, quod pauper. aut diues de præ ſenti quis non præ ſumitur, ſed ei, qui paupertatem, aut diuitias allegat, incumbit onus probandi, & n. 36. quod paupertatem allegans, quando ea eſtl ſuæ intentionis fundamentum, probare debet: & vide n. 20. & 21. vbi inquit, quod alimenta non debentur ei, qui diu litem eſt proſequutus, neque ea vnquam petiit. Et ſi peteret lite pendente, quod paupertas eſ ſet eo caſu probanda. Et pro hac ſententia citat Hippol. Riminald. in d. conſ. 377. d.n. 18. text. vulgatum, in l. ſi vero, §. qui pro rei qualitate, ff. qui ſatis dare cogantur: & n. 19. ſubdit, quod Iudicis arbitrio relinquitur paupertas hæc, ſiue quis in propoſito pauper dicatur, cum in hoc articulo certa doctrina dari non poſ ſit, vt per relatos ibidem. Et per Menoch. de arbitrariis iudicum, lib. 2. centu. 1. caſu 65. Petrum Surd. de alimen. 7. quæ ſt. 9. n. 10. & tit. 9. q. 37. num. 1. Cæ ſarem Barzium, d. deciſ. Bononiæ 69. numer. 51. & in noſtris terminis, ac eadem, qua verſamur, materia, per Ludouicum Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dict. capit. 16. num. 46. in illis verbis: Idque verum, ac probabile mihi videtur, dummodo paupertatis conſideratio indicantis arbitrio relinquatur. Et ſuperioribus omnibus conuenit Ludouicus Caſanate, in conſ. 25. n. 7. 8. & 9. Vbi quod alimenta, & litis expenſ æ, lite durante, prouidentur intuitu inopiæ & paupertatis; & non dantur habenti vnde ſe poſ ſit alere: & num. 12. quod paupertas eſt cauſa finalis præ ſtandi alimenta, & litis expenſas lite durante: & n. 31. quod alimenta lite pendente denegantur habenti dotem: Et eodem n. 31. quod etiam denegantur habenti rem magni valoris, & parui redditus, quia cogitur proprietatem vendere. & ex pretio ſe ſuſtentare: nam & ſi in eo, qui præ ſtat alimenta, ad cognoſcendum, in qua quantitate præ ſtare debeat, inſpiciantur redditus, & eorum quantitas (inquit Caſanate metipſe:) tamen in eo, qui recipit alimenta, ad cognoſcendum, an habeat, vnde ſe poſſit alere, non inſpiciuntur redditus, ſed proprietas. Si enim habet rem magni valoris, & parui redditus, cogitur rem vendere, vt. ex pretio ſe sustentet, & quamdiu, vel res, vel pretium ſupereſt, dicitur aliunde habere; re verò vendita, & pretio conſumpto, obligatio alendi reſurgit. vt tenet Tel. Ferd. in. l. 10. Tau. n. 13. & 14. & vide Cæ ſ. Barz. dec. Bon. 69. n. 45. & 46. Subdit deinde Caſana. eodem conſ. 25. n. 23. & 24. quod alimenta ſemper prouidentur, vel negantur, attento præ ſenti ſtatu paupertatis, vel diuitiarum abſque conſideratione euentus futuri: & n. 25. quod alimenta propter diuitias ſemel denegata, ſuperueniente paupertate reuiuiſcunt. Et per totum conſ latè probat, alimenta litiganti inopi ſemel prouiſa, ex ſuperuenientibus diuitiis deſinere. vt ibid. latiùs inuenies reſolutum, atque probatum, ex n. 7. cum ſeq. & videper totum conſ. ( vt dixi) Burdum etiam de alimentis. tit. 3. quæ ſt. 5. n. 7. & tit. 7. quæ ſt. 42. n. 5. & id ipſum quod de paupertate diximus, vt alimenta exigi iure valeant, tenuit quoque nouiſ ſimè Stephanus Gratianus, diſcept. forenſ. c. 55. n. 49. vbi inquit, quod regulariter litis expenſ æ, & alimenta præ ſtari debent pauperibus: & n. 53. quod non omnibus debentur pari modo, ſed arbitrio Iudicis ſecundum facultates, conditionem Perſonarum, dubium litis euentum, & valorem rei in iudicio deductæ. Quod eſt iuridicè, & rectè dictum, & conuenit Ludouici Molinæ reſolutioni ſuprà traditæ; ac etiam Petrus Surdus obſeruat de alimentis, tit. 4. quæ ſt. 23. n. 41. & ſecundum hæc (vt vides) non aliàs quàm ex paupertatis cauſa, alimenta hæc, & litis expenſ æ litigatoribus debentur lite pendente. Imò vt exegi, ac præ ſtari debeant de iure, non ſolum requiritur, quod ſit pauper, led etiam quod habeat præ ſumptionem iuſtitiæ pro ſe ſuper petitione ſua, & meritis cauſ æ. Id quod Speculator magiſtraliter tradidit, in tit. de inquiſi. §. finali, col. prima. vbi dicit, ſeculari egenti. de bonis in quibus ius haberere præ ſumitur, ſubueniendum eſ ſe, ſi paupertatem & præ ſumptionem iuſtitiæ pro ſe habeat, & ponderat Speculator, ſicut & Imola, textum, in c. ex part. ad finem, de accuſatioribus, & conueniunt, idémque tradunt Aretinus, & Felinus, in cap. ſi qui teſtium de teſtibus. Afflictis, Crauet. Ioan Nic. & Ioan. Cephal. cum quibus eleganter, & eruditè Hippol. Riminal. d. conſ. 377. ex n. 1. vſque ad n: 7. lib. 4. vbi in id inducit text. in l. fin. C. de ordin. cogn. qui text. ita verè probat propter ſui rationem præcipuam. Idem quoque, videlicet paupertatem non ſufficere ſolam, ſed neceſ ſariam eſ ſe præ ſumptionem iuſtitiæ non leuem, vt alimenta decernantur actori lite pendente; adnotarunt dilucidè Didac. Couar, practic. d.c. 6. n. 6. in verſic. non tamen negauerim. Ludouicus Mol. de Hiſp. primog. lib. 2. i.d.c. 16. n. 36. Iacob. Menoc. lib. 1. d. præ ſump. 35. n. 6. qui inquit, quod præ ſumptio debet eſ ſe vrgens, & in eodem indicio, nec leuis ſuſficit: & n. . 32. vbi quod ſola inopia non eſt cauſa ſufficiens ad conſequendum alimenta, & ſumptus litis. Petr. Surd. (qui Hippol. Riminal. non citar) de alimentis tit. 1. quæ ſt. 122. n. 27. 28. & 29. fol. 150. vbi inquit poſt Couarr. & alios, quod cautus Iudex diligenter examinet iura partium; & cognito quòd præ ſumptio vrgeat magis pro actore, decernat ei alimenta; ſi verò contrà erit, non decernat. Latius Surdus metipſe, eodem tit. 1. quæ ſt. 120. per totam. vbi etiam ex aliis multis Authoribus tradidit, quod ſola paupertas in propoſito non ſufficit, ſed quod iuſtitiæ non leuis præ ſumptio neceſ ſaria eſt. Quo etiam in placito, & alij Authores manſerunt, quatenus ex præ ſumptione iuſtitiæ, etiam non concurrentibus his, quæ in § de inofficioſo, l. ſi inſtituta, ff. de inofficioſo teſtamento, exprimuntur, decernenda alimenta putarunt lite pendente, & horum mentionem faciam infrà, dum principaliter id inquiram i & an iuſtitiæ præ ſumptio dicatur adeſ ſe necdum ſententiâ latâ, & ſic in prima inſtantia, ſi ſubſit alia præ ſumptio, prout magis communiter tenuerunt iuris Interpretes, ſicuti ibi videbitur, & per Andream Fachineum nouiſ ſimè, controuerſ iuris. lib. decimoſecundo, capit. 52. & in conſilio 42. numero 25. & 26. libro primo, tenuit etiam reſolutionem eandem Stephanus Gratianus Diſceptation. forenſium, dicto capite 55. num. 4 [...] Dummodo pauper habeat præ ſumpt. iuſtitiæ, & citat Speculatorem Imolam, Felinum, & Riminaldum; & intelligit in caſu, in quo pauper peteret vniuerſam hæreditatem, vel maiorem partem, ſecus ſi Perſonali actione experiretur pro aliquo ſuo credito, vel re ſingulari; & citat Surdum, de alimentis, iit. 1. quæ ſt. 120. num. 14. num. autem 52. Gratianus ipſe dicit vnum verbum notandum, alimenta, & litis expenſas deberi lite pendente, licèt ſimus in habente maritum, & filios diuites, quia non per hoc mater & vxor dicuntur diuites; & citat Guid. Pap. quæ ſt. 57. nec aliter fundat. Ego verò vt meam ſententiam interponam in eo articulo, qui euenire non modo aliquando, ſed etiam ſ æpè poteſt, credo equidem reſolutionem eam veriſ ſimam, tum ex fundamento illo dicto, quod non per hoc mater, & vxor dicuntur diuites; tum etiam, quia ex communibus, & receptis omnium traditionibus in hac materia, vt alimenta, & litis expenſ æ præ ſtari debeant, duntaxat conſideratur, atque principaliter inſpicitur, an actor litigans, & alimenta petens, ſit pauper, necne, an inſuper iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe obtineat (vt dictum remanet:) ſequitur ergo, quòd ſi vxor, aut mater litigans, inops verè ſit, & iuſtitiæ præ ſumptionem pro ſe habeat, quamuis maritum, aut filios habeat diuites, quod iuſtè petat, & conſequi debeat alimenta, & litis expenſas, ea quo lex eius paupertatem, aut diuitias, non alterius cuiuſlibet diuitias, aut paupertatem conſiderat. Er quemadmodum mariti, aut filiorum paupertas non prodeſ ſet, vt matri, aut vxori diuiti litiganti alimenta præ ſtarentur lite pendente, ita & æqualiter nec nocere poteſt ipſum abundantia: eo magis, quod ſi ipſa pauper ſit, & ſumptus litis. atque alia adeò neceſ ſaria è marito, vel liberis non præ ſtarentur, vel non æqualia, & quæ ſufficerent, redderentur, vel iidem litem non proſequerentur, aut propter expenſas & ſumptus cogeretur ipſa mulier derelinquere ius ſuum, aut illud non proſequi. vel cederet illud modico recepto, ac denique eis bonis defraudaretur, quorum aliàs dominium obtineret & victoriam portaret, ſi in lite non deſiſteret, aut neceſ ſaria erogandi facultatem haberet. Et ſic debetur eidem alimenta, & litis expenſ æ etiam hoc caſu præ ſtari, ex ratione l. 1. §. ſed & ſi incertum ſit, ff. de ventre in posseſ ſion. mitten. æquius eſ ſe impendia fruſtra fieri, quàm ei denegari alimenta, qui aliquo caſu futurus eſt dominus. Quocirca Ludouic. Caſanat. dict. conſ. 25. num. 31. (vt vidimus ſuprà ) muliere illa agente contra Ludouicum reum conuentum, conſiderauit duntaxat, an mulier ipſa haberer annuos redditus, & dotem, an etiam haberet rem magni valoris, & parui redditus; non verò an maritus, vel filij diuites eſ ſent; ſuperiorum tamen, & Stephani Gratiani nullam mentionem fecit, quibus & patrocinari videntur ea, quæ in terminis authent. præterea, C. vnde vir & vxor. quando inquam vxor inops filios, vel fratres habet diuites, vt non excludatur à beneficio illius authent. adduxit Cæ ſar Barzius, deciſ. Bononiæ. 130. ex n. 54. cum ſeq. & Petrum Surd. referam ſtatim.

Nec vrgent in contrarium nonnulla, quæ Ludouicus ipſe Caſanate, in conſil. 27. num. 9. & 10. ſcripta reliquit poſt alios multos iuri s Interpretes, quos citat, videlicet pauperem non poſ ſe dici eum, qui poteſt ab alio alimenta petere; & inde nec pauperem dici mulierem habentem maritum diuitem, quem poteſt ad præ ſtandum alimenta compellere. Siquidem & is Author, & cæteri, qui commemorantur ibidem, intelligi debent in eo dubio, & articulo, & ad effectum & reſolutionem ipſius, de quo ibi agebatur, an ſcilicèt cauſa dotis, & alimentorum pertineat ad Eccleſiaſticum, vel ad ſecularem Iudicem: de qua etiam agit Barboſa, prima parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 48. & ſeq. & diſtinctionem illam, an pauper, vel diues ſit, quoad ipſum propoſitum mulieris, quæ maritum habet diuitem, procedere, vt non poſ ſit coram Eccleſiaſtico experiri, ſimiliter, & ad effectum vt poſ ſit ab alio, alimenta petere, vel non veluti à fratre, vel alio, à quo iure exigere poſ ſit. Diuerſum tamen eſt in terminis noſtris, & quoad effectum petendi, & conſequendi alimenta lite pendente, nam etſi à marito poſ ſit conſequi alimenta, & ſibi neceſ ſaria (vt certum eſt) non tamen poteſt eundem, etiam quantumcunque diuitem adſtringere, vt alimenta, & expenſas litis ſibi ſuppediret, ſicut nec filios adſtringit. Obligatio namque alendi vxorem, aut matrem, nuſquam ad expenſas litis extenditur, cum ab alimentis pro vitæ ſuſtentatione. ac etiam honoris, & dignitatis conſeruatione, ſumptus hi, vel expenſ æ valdè differant. In dubio igitur propoſito, quamuis mulier, quæ maritum, vel filios habet diuites, ex aliis cauſis, & maximè ob præ ſumptam iniuſtitiam, aut ius valde dubium excludi poſ ſit, ne alimenta, & expenſas litis conſequatur lite pendente; non tamen excludi poterit ex eo, quod filios, aut maritum habeat diuitem, ex quo eos compellere non poteſt ad illos ſumptus Et paria diiudicari debent, non habere filios, aut maritum diuitem, aut diuitem habere, ad ſtringere tamen non poſ ſe ad ea alimenta, & ſumptus litis neceſ ſarios præ ſtandos. Conſideratio ergo illa, an maritus ſit diues. vel filij diuites ſint, quamuis obtineat quoad illum effectum, ne ab alio alimenta exigi iure poſ ſint, à quo aliàs exigi iure valerent: ne etiam coram Eccleſiaſtico agere poſ ſit is, qui verè pauper non reputatur, ex quo alium ad alimenta retinet obligatum; non obtinet proculdubio quoad alimenta alia adeò diuerſa, & quoad expenſas litis, cùm non modò ratio diuerſa, ſed & diuerſa militet obligatio; nec eas expenſas præ ſtandi neceſ ſitas illa concurrat, quæ alimenta pro vitæ ſuſtentatione præ ſtandi neceſ ſitas exigit, vt ſic Guid. Pap. ſententia relata ſupra, num. 15. obſeruari debeat omninò. Quæ & coadiuuatur ex his, quæ in fortioribus terminis adnotarunt Socinus, in conſil. 64. num 3. in verſic. ex quibus infert, vol. 4. Capicius, deciſ. 24. num. 7. Lara, in l. ſi quis à liberis, § ſi quis ex his, num. 72. Craueta, in conſil. 164. num. 4. prout refert Surdus, de alimentis, titul. 1. quæ ſtion. 33. num. 27. & ſequentibus.

Nec etiam vrgent in contrarium ea, quæ Surd. ipſe ex aliis ſcripſit, & notauit ibidem, & quæ ſtion. 108. num. 6. & 7. & eodem titul. 1. quæ ſt. 23. num. 12. & 13. & quæ ſt. 103. num. 3. vbi quod pauper non dicitur, qui patrem, vel auum habet diuitem. Er quod vxor pauper non conſequitur quartam in bonis mariti diuitis defuncti, ſi habet patrem diuitem, & dict. titul 1. & quæ ſt. 108. num. 6. quod vxor ſatis dicitur habere vnde ſe alat, quando maritum habet ſibi obligatum ad alimenta, & non dicitur pauper, quæ habet maritum diuitem. His namque, & verè, & concludenter reſponderi debebit, prout reſpondetur ſuprà, num. 17. & 18. vt ſcilicet pauper dici non poſ ſit, qui patrem, vel auum, vel maritum habet diuitem, quoad effectum vt alium adſtringat ad alimenta pro vitæ ſuſtentatione neceſſaria. quem aliàs iure adſtringeret: prout in his terminis loquuntur expreſ ſim, atque ſpecificè Authores illi, qui per Surdum commemorantur: non verò quoad expenſas litis neceſ ſarias, quæ diuerſ æ adeò ab alimentis ſunt, nec alimentorum nomine continentur; vt alimenta præ ſtare obligatus, eas præ ſtandi neceſ ſitate non adſtringatur (vt dixi)

Ad alterum verò fundamentum, quod vxor pauper non conſequitur Quartam in bonis mariti diuitis defuncti, ſi habet patrem diuitem, vel filios diuites: reſponderi etiam debebit, id proculdubio non eſ ſe abſolute adeò aut certò verum, cùm & alij permulti iuris Interpretes contrarium tueantur expreſ ſim, ſicuti conſtat ex eodem Surdo, in locis relatis ſuprà, vbi contrarias ſententias recenſet. Conſtat etiam ex his, quæ longa ſerie tradidit Cæſar Barzius, dict. deciſion. Bononiæ centeſimatrigeſima, per totam. Vbi plenè, vtrum vidua habens patrem diuitem, vel filios diuites, excludatur ab ea Quarta? Et quid iuris, ſi fratres diuites habeat? Conceſ ſo autem ſine veritatis præiudicio, quod verior ſit ea opinio, quæ denegat Quartam in bonis mariti diuitis defuncti viduæ ſuperſtiti, ſi patrem, vel auum, vel filios, aut fratres, à. quibus conſequi alimenta poſ ſit, habeat diuites, vt latius per eundem Cæ ſarem Barzium, & Petrum Surdum. in locis nunc relatis: Id equidem nullo pacto ſuperiora ſubuertit, nec obſtat eiſdem, vt pote cum cauſa finalis & vnica conſtitutionis d. authent. præterea, C. vnde vir & vxor, & dictæ Quartæ conceſ ſionis, vere fuerit viduæ vxoris ſuperſtitis inopia, & vt extremæ paupertati illius, cui aliàs mendicandum eſ ſet, beneficio Quartae eiuſdem succurreretur. Et ſic duntaxat inſpicitur, an ipſa aliunde habeat, vnde commodè, & iuxta dignitatem viuere, & alimenta percipere valeat, nec ad ipſam Quartam perueniatur, ſi quomodocunque (honeſtè tamen & congruè) poſ ſit habere alimenta, cùm & loco alimentorum Quarta ipſa cenſeatur ſubrogata: ſicuti ex communibus Doctorum placitis tradidit Barzius, præcitata deciſion. 130. num. 28. & 93. & ſeq. & num. 37. & 42. & 49. & ſeq. & num. 85. & 86. vbi inquit, quod Quarta non eſt inducta, vt coniux ſuperſtes efficiatur diues, ſed ne cogatur mendicare. Et quod eſt remedium ſubſidiarium, & nunquam competit mulieri, niſi ſit omni alio remedio penitus deſtituta, quamuis (vt dixi) non adeò certa hæc omnia ſint, vt contradictionem maximam, & dubitandi anxiam non habeant, vt conſtat ex deciſione eadem 130. Bononiæ, & de hoc vltimo ibidem ex num. 91. cum ſeq. Vtcunque tamen res ſe habeat, & quicquid de Quarta illa dici poſ ſit, ac debeat, ſententiæ ſuperiori non refragatur, (vt dixi) ex ipſamet ratione antea conſiderata, expenſarum & ſumptuum litis neceſ ſitatem eam, diuerſam equidem eſ ſe ab alimentorum obligatione, nec eorum nomine comprehendi; idcirco, licèt ſimus in habente maritum, & filios diuites, aut fratres, etiam ſi iuſtitiæ non leuis adſit præ ſumptio; alimenta & litis expenſas pauperi deberi lite pendente nec ideò diuitem iudicandum, quod ab alio petere alimenta poſ ſit, qui ad eas expenſas præ ſtandas, eundem obligatum non habet, nec aliàs forſan litem proſequi valebit, non etiam expenſas neceſ ſarias, etiam à patre, vel marito diuite conſequi; cùm etſi ipſam alere velint, fortaſ ſis litis expenſis, atque his ſumptibus eidem non ſuccurrerent, nec ad ſuccurrendum poſ ſunt adſtringi; imò frequenter ob dubium litis euentum, expenſas huiuſmodi denegabunt, vel reddere nollent præfatæ Perſonæ, quas ſi actor haberet, litem fortaſ ſis conſequeretur. De his ergo cum occaſio ſe offeret, maturo indicio articulus hic definiri debebit, ac etiam negotij & rerum qualitas præ oculis haberi, & an poſ ſit, nècne, litigans commodè habere, & conſequi aliunde alimenta, & litis expenſas neceſ ſarias?

Sed & animaduertendum erit, ex ſuperius traditis, atque obſeruatis vtiliter, indèque in foro, & in praxi illud primum ſolitum, vt dato libello ſuper hæreditate, ſucceſ ſionève, aut filiatione, aliáve cauſa, filij metipſi, vel hi qui ſucceſ ſionem prætendunt, & cæteri alij (quos alimenta exigere iure poſſe, dum pendet lis, infrà dicemus,) exhibere debeant ſummariam informationem, qua demonſtrent, vel ſe eſ ſe in quaſi poſ ſeſ ſione filiationis, ſi de filiatione tractent, vel ius habere, quod contendunt, vel quando res eſt eiuſmodi, quod de iure agentis ex probatione ſtatim oblata, conſtare non poſ ſit, vt in ſucceſ ſione maioratus, vel alia qualibet, pro eis non leuem extare iuſtitiæ præ ſumtionem oſtendant, & clauſulis inſtitutionis maioratus, aut vocationibus, vel verbis eiuſdem. aut diſpoſitionis innitantur præcipuè. Cùm ſola inopia non tribuat hoc commodum conſequendi alimenta, & litis expenſas, vt dixi, & poſt alios multos obſeruauit ita, & de praxi teſtatur Iacob Menochius, lib. 1. dict. præ ſumption. 35. num. 31. in fin. Vbi etiam ſcribit, quod ſummariam hanc cognitionem, vno vel tantum teſte interrogato ſumere poterit Iudex: vt in ſpecie adnotarunt Couar. Molina & Decianus, ibidem relati. Hic tamen teſtis debet eſ ſe omni exceptione maior, vt etiam probarunt per eundem Menochium relati Authores. Et rurſus intelligitur, niſi aliqua repugnet præ ſumptio, vt Iaſon, Afflictis, & Gratus, ibidem commemorati obſeruarunt. Et repetit ipſe Menochius, in conſil. 484. lib. 5. atque ex eodem Menochio deduxit omnia ſuperiora ad literam, Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, lib. 1. titul. de alimentis, dict. reſolutione prima, num. 48. fol. 119. & conuenit Petrus Surdus, de alimentis, titul. 1. quæ ſt. 11. num. 11. fol. 147. vbi inquit poſt alios Authores, quod agens tanquam filius, tenetur probare ſe talem: & per totam quæ ſtionem, qualiter filiatio probatur. Et num. 12. quod agens tanquam talis, tenetur probere ſe talem. Et agens tanquam agnatus, probare debet, ſe agnatum. Et num. 21. & ſequentibus, vſque ad numerum 25. recitat ea omnia, quæ ex Menochio diximus nunc, & latiùs comprobat illa, nec diſ ſentit ab eis. Et ſubdit num. 24. quod teſtis ſi debet eſ ſe omni exceptione maior, & qualitas hæc debet articulari, & probari: & num. 22. & 23. an teſtis vnus ſufficiat in cauſis ſummariis. Et hæc erunt notanda, atque ita practicanda in caſibus quotidie occurrentibus, & maximè circa ſucceſ ſiones maioratuum, ad quas frequenter plures concurrunt, & ſucceſ ſores contendunt, quicunque namque ſucceſ ſionem maioratus prætendat, & tanquam talis agat, tenetur probare ſe talem, atque ex genere, ſeu famalia inſtitutoris maioratus, vel ex vocatis eſ ſe, ſi alimenta petat ſibi præ ſtari lite pendente, & inſuper ſola inopia inniti non debebit, cum ſola non ſufficiat (vt dixi) ſed etiam, ac maximè ex præ ſumptione iuris & iuſtitiæ pro ſe vrgentis, quibus equidem ſummariè, congruenter tamen inſpectis, & examinatis, & clauſulis, atque vocationibus, ſeu ſubſtitutionibus inſtitutionis maioratus diligenter inſpectis, ex quibus vrgentiores præſumptiones elici poterunt (vt compertum eſt) an alimenta, & ſumptus litis præ ſtari debeant, necne, Iudex diſcretus iuxta eadem poterit definire, & arbitrari congruenter. Nam dum quæritur, alimenta, præ ſtanda lite pendente, qualiter taxanda ſint, ſiue quæ alimentorum quantitas præ ſtanda: obtinuit equidem arbitrio Iudicis hoc relinquendum, prout ex Didaco Couar. Afflictis, & Rebuffo reſoluit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dict. cap. 6. num. 47. vbi ſubdit, ſe ita vidiſ ſe ſeruatum in pluribus cauſis, conſiderata qualitate perſonarum, quantitate fructuum, & conſiderato futuro euentu litis, & quantum in diffinitiua ſententia præ ſtandum ſit, & Couar. atque Molinæ ſententiæ accedit nouiſ ſime Alexander Trentacinq. variarum reſolutionum, lib. 1. dict. reſolutione prima, num. 46. fol. 119. Et ante ipſum Iacob. Menochius, lib. 1. dicta præ ſumptione 35. num. 35. vbi inquit num. 34. alimenta, & ſumptus litis præ ſtari, vſquequò diffinitiuè fuerit pronuntiatum: quod idem poſt alios tenuit Ludouicus Molina ibi relatus. Subdit denique Menochius metipſe eadem præ ſumptione 35. num. finali, alimentorum, & impenſarum aſ ſignationem, nullum penitus præiudicium facere cauſ æ, & iudicio principali: & ante ipſum ita quoque obſeruauit Tiberius Decianus, dict. conſ. 66. column. 3. verſic. quæ aſ ſignatio, lib. 3. Et idem tenuit Lara, in dictal. ſi quis à liberes, §. ſi vel parens, num. 43. Trentacinquius etiam, dict. reſolutione prima, num. 47. & comprobat, atque exornat permultis Petrus Surdus, de alimentis, dicto tit. 1. quæ ſt. 126. per totam, ex fol. 16 . & num. 6. poſt alios dicit vtiliter, alimenta & litis expenſas præ ſtari non debere lite pendente, quando Iudex ita prouidendo, decideret cauſam principalem. Reſolutionis etiam ſuperioris eam & concludentem rationem aſ ſignat ibid. n. 2. quod iudicium in quo tractatur de alimentis, eſt ſummarium, & ſit quædam leuis cognitio, non plena; & ſufficit probatio præ ſumptiua, vt dictum fuit ſuprà. At ſententia lata in iudicio ſummario, non nocet in plenario. Ita etiam & probationes in cauſa ſummaria, no probat in plenaria, vt vtrumque Surdus metidem probauit, dict. quæ ſt. 126. n. 3. & 4. Et hactenus de ſuperioribus, quæ primam & notandam obſeruationem in hac materia continent.

Tertiò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt in hac materia, qua de alimentis & litis expenſis præ ſtandis, vel non præ ſtandis per reum ac toti, quandiu lis pendet, agitur, præ oculis principaliter habenda, atque notanda eſ ſe iura nonnulla, ex quibus deducendæ equidem erunt ipſius materiæ reſolutiones ferè omnes, quamuis diuerſimodè; non enim poſ ſunt ſimul, aut in idem expendi, ſed ex diuerſis illis caſibus, diuerſis etiam rationibus & cauſis, quibus & Iureconſulti, & Imperatores excitantur, vel magis adducuntur, caſuum etiam diuerſorum reſolutiones deduci valebunt. Eadem tamen iura ex omnibus iuris Interpretibus, quos adhuc prælegerim, Simonem duntaxat de Prætis congeſ ſiſ ſe, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 5. interpretat. 2. dubitat, 2. num. 7. & quatuor ſequent. fol. mihi 497. textum inquam, in l. fin §. quod ſi ei, C. de ordine cognition. qui eſt textus notabilis in hac materia, & in l. ſi inſtituta, §. de inofficioſo. ff. de inofficioſo teſta. & in l. Antepenultima. ff. de iure deliberandi, & in l. ſi neget. ff. de liberis agnoſc. & in l. 1. §. ſed et ſi certum, ff. de ventre in poſſeſ ſionem mittendo, & in capit, ex parte, in fine, de accuſationibus. Vere tamen (vt dixi) non poſ ſe iura ea ſimul, aut in idem expendi, prout Prætis ipſe fecit: ſed diuerſis caſibus diſtinctis ponderari debere, vt quoque dicebam nunc.

Vt autem à textu, in d. l. vltim. §. quod ſi ei: incipiam, obſeruandum equidem eſ ſe, ex ratione textus eiuſdem deduci nonnulla, quæ ſine hæ ſitatione recipiuntur in praxi, vt Aluarus Valaſcus, conſultatione prima, num. 5. in fine, profitetur, & communi Doctorum placito ad id reducuntur (ſed non ita dictinctè proferuntur ab aliis) vel alimenta, & litis expenſas præ ſtandas ei, à quo bona quæ poſ ſidebat, auferuntur ex aliqua cauſa, vel qui in quaſi poſ ſeſ ſione percipiendi alimenta, ipſo iure anteà fuerat. Et primùm ſatis apertè probatur ex dict. §. quod ſi ei, ex quo alimenta deberi ei, cuius bona ſunt ex aliqua cauſa ſequeſtrata, & alia ſibi non remanent, ex quibus ſe alat, poſt Gloſ ſ. Cin. Bald. Salic. Iaſonem, Curtium, Couarru. & Laram, notauit Aluarus Valaſcus, præcitata conſultatione prima, num. 1. qui ſubdit num. 2. idem ius eſ ſe in bonis ſequeſtratis propter delictum. Et ita ſe vidiſ ſe multoties in prætoriis cauſarum criminalium, per textum in dict. l. fin. C. de ordine cognitionum, Vbi in terminis ita ſcripſit Albericus num. 1. qui etiam ad hoc ipſum allegat l. ait Prætor, §. vltim. & l. filius, ff. de iure deliberandi. Et idem tenet Lara in d. §. ſi vel parens, num. 62. Petrus Surdus, de alimentis, tit. 1. quæ ſt. 123. per totam, fol. mihi 159. vbi reſoluit, quod ſequeſtratis bonis, ſemper dominus rerum poſitarum ſub ſequeſtro, ali debet de illis bonis, & latius id explicat. Et ſubdit n. 8. quod priuationis bonorum iudicio pendente, reus eſt de illis bonis alendus, argumento leg. pupillus, ff. de priuilegiis creditorum. Et vide eodem tit. 1. quæ ſt 129. per totam, fol. 164. vbi plene, an & quando accuſatus de crimine, alendus ſit lite pendente. Eandem denique ſententiam, vt bonis ſequeſtratis, dominus eorum ali debeat de ipſis, tenuit nouiſ ſimè, & vltra relatos per Surdum, Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, lib. 1. tit. de alimentis, reſolut. prima, n. 39. qui tamen temperari debet, quatenus inquit, ei cuius bona fuerunt ſequeſtrata, decernenda alimenta, & litis expenſas, ſi conſtat de eius poſ ſeſ ſione, vel quaſi, aut pro eo extat præ ſumptio, & non habet vnde ſe alat, atque explicari. Et reſolutis per Surdum, dict. quæ ſt. 123. num. 1. nam etſi Secundum requiſitum, videlicet, quod non habeat aliunde, vnde ſe alat, neceſ ſarium ſit: Primum tamen neceſ ſarium non eſt, quod bona ſemper illius præ ſumantur, penes quem ſunt reperta, quia ex poſ ſeſ ſione præ ſumirur dominium, ſicuti contra Menochium, lib. 1. præ ſumptione 35. n. 23. Recte animaduertit Petrus Surdus ibidem, renuit quoque ſententiam eandem, vt dominus ali debeat de bonis ſequeſtratis, Cardin. Thuſ. pract. concluſ. iuris, tom. 1. lit. A concluſ. 309. n. 16. & ante alios Didacus Couarr. (quem ſuperiores non citant) pract. dict. cap. 6. n. 6. vbi reddit verum intellectum ad textum, in d. l. vltima, §. quod ſi ei, C. de ord. cognitionum, vt non debeat ita ſimpliciter intelligi, prout intelligitur communiter, ſed iuxta rationem & diſtinctionem ipſius, Hippolyt. Riminald. (quem etiam præcitati Authores non commemorant) dict. conſ. 377. n. 5. lib. 4. qui inquit, in d. l. vlt. litiganti miniſtrari alimenta, & expenſas litis, quia erat in quaſi poſ ſeſ ſione libertatis, ex qua vocabatur in ſeruitutem; & ſic erat magna iuſtitiæ præ ſumptio pro eo, iuncta paupertate ſua.

