Præterea, repræ ſentatio illa, quæ de iure communi in caſibus ſuperiori obſeruatione propoſitis, inducta fuit, non ad excludendum omnino patruos, ſiue in ſucceſ ſione aſcendentium, ſiue tranſuerſalium; ſed ad concurrendum, & ſuccedendum cum ipſis, concedebatur. Idcirco in ſucceſ ſione indiuidua, in qua vnus tantum eſt admittendus, quod repræ ſentatio dari non poſ ſet, cum inde cæterorum reſultaret excluſio, authores nonnulli, & quidem maximi nominis aſ ſeuerarunt, prout cos retulit, & ſic annotauit Velazquez Auendañus in dicta l. 40. Tauri, gloſ. 13. num. 1. ius verò repræ ſentationis in maioratibus ſeu primogenijs, legemet ipſa Tauri introductum, non modo concurſum, ſed etiam excluſionem â toto operatur, & omnem difficultatem, atque Authorum altercationem lex illa ſubmouet. Cæterum ratio hæc parum efficax in propoſito mihi videtur, & deciſionem d. l. Taurinæ, nullatenus ſubuertit, nam & ſi id renuiſ ſent Authores nonnulli attento iure communi, quod nunc dicebamus; alij verò & ſummæ authoritatis Interpretes contraria in ſententia ſuerunt, & ius repræ ſentationis, etiam vim excluſiuam habere, & in ſucceſ ſione quoque indiuidua admittendum fore cum cæterorum excluſione firmarunt, prout Auendañus metipſe dicta gloſ ſa 13. num. ſecundo, obſeruauit. Idcirco lex ipſamet Tauri, ſic rectè deciſum reliquit, vt amplius de hoc difficultas non eſ ſet, vt eidem Auendaño placuit. Addiderim ego vltra ipſum, & alios, vtcunque res eſ ſet iure communi attento, ex deciſione dictæ legis Taurinæ compertum eſ ſe, ſic repræ ſentationem introduci in primogeniis & maioratibus, vt concurſus excludatur omnino, & vni duntaxat prælatio concedi debeat (id quod iuxta maioratuum eorundem naturam, ex qua vnus tantum ſuccedere poteſt, ac debet, fieri debuit neceſ ſario, vt infra dicetur) & ideo deciſioni legis illius inhærendum erit tam in eo, quod vni prælatio detur, & cæterorum excluſio inducatur, quàm in altero, quod ræpræ ſentatio vſque in infinitum, etiam inter tranſuerſales procedat. Nam vt inquit Baldus in dict. authent. ceſ ſante, num. 2. C. de legitimis hæredibus. Materia repræ ſentationis non vadit omnino per naturales rationes, ſed quia ſic viſum fuit Legiſlatori. Conditores autem dictæ l. Tauri, non quia ſic ſibi viſum fuit, ſed quòd rectam, ſtrictámque iuris rationem obſeruarent (vt ego credo) ita ſtatuerunt. Primum namque, excluſionis inquam cæterorum, & prælationis vnius, naturæ primogeniorum ſeu maioratuum, ſic conueniebat, vt aliter id ſtatui non poſſet, nunc dicebam, & in ſucceſ ſione indiuidua repręſentationem admittentibus Authoribus lex ipſa conuenit. Secundum vero, inductionis ſcilicet repræſentationis vſque in infinitum inter tranſuerſales; & eorundem maioratuum naturæ, præcedentiæ etiam illi, atque continuationi linearum, eademmet lege precipuè conſideratæ, ſic conuenit, vt primogenitura illa, & linearum præcedentia, atque continuatione inducta, aliter ſtatui non poſ ſet. Nam & iure communi attento, quoties maioratuum ſucceſ ſio per lineas deriuatur, repræ ſentatio vltra tertium gradum, & vſque in infinitum admittitur. Quod expreſ ſim tradiderunt, Alexander in conſil. 26. lib. 3. Socinus ſenior in conſil. 37. volumine 3. Socinus iunior in conſil. 116. num. 17. lib. primo, Pariſius in conſil. 36. num. 5. lib. 3. Tiberius Decianus in conſil. 9. ſub num. 54. verſ. tertia coniectura, lib. 2. Philippus Portius in conſil. 55. per totum, primogenituram autem inter tranſuerſales quoque potuiſ ſe, atque debuiſ ſe conſiderai in infinitum, ex his probabitur, quæ numeris, ſequentibus, & iterum ad finem huius capitis adnotabuntur. Et in terminis tenuerunt, atque etiam iure communi attento, considerarunt eam Authores relati per Auendañum, in eadem l. 40. Tauri gloſ ſa 14. n. 20. Et quamuis alij contrà tenuerint, & res hæc dubia videretur, eodem iure communi inſpecto, vt per Auendañum eundem n. 19. poſt deciſionem tamen ipſius legis Taurinæ, dubitatio omnis ceſ ſauit, ſic que potuit iuridicè introduci ex eadem maioratuum natura (vt dixi) prout ex ratione decidendi ad eandem. l. Tauri, conſtabit.

Denique & vltimo, iuxta Azonis ſententiam ſupra relatam. quando filij diuerſorum fratrum ſoli ſunt, nec concurrunt cum aliquo patruo, per capita ſuccedunt, idque iure, & ratione communi ſubſiſtebat: d. lex verò Tauri 40. repræ ſentationem admiſit ad ſuccedendum in maioratu, etiam ſi nulli ſuperſtites ſint fratres vltimi poſ ſeſ ſoris maioratus, ſed ſoli conſobrini ex multis fratribus. Atque adeò ſi ex fratre maiori defuncti, ſuperſtes ſit vnus filius minor natu, quàm ſint filij ex alijs fratribus, aut ſuperſtes ſit filia, illa namque reprę ſentando patrem ſuum, fratrem maiorem defuncti, excludit à maioratu filios maſculos, etiam natu maiores aliorum fratrum minorum defuncti, cum tamen ſi locum non haberet repræsentatio, filij maſ culi minorum fratrum excluderent fœminam illam, vt rectè annotauit pater Lud. Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, disp. 627. n. 7. In fin. fol. 419. quod etiam nullo modo vrget, vtpote cum repræ ſentatione in ſucceſ ſione indiuidua (qualis eſt mairoatuum ſucceſ ſio) inducta, id eſ ſe debeat quod nunc diximus, nec illa procedere poſ ſint, quæ iure communi attento, in aliis ſucceſ ſionibus obtinebant. Cum etiam filia fœmina (vbi fœminæ à maioratus ſucceſ ſione non excluduntur) patris ſui perſonam repræ ſentans. ſic debeat patruum excludere, ac nepos maſculus excludere, poſ ſet, vt infra dicetur.

Hæc inquam omnia per totum hunc numer adducta, & alia nonnulla (quæ ad hæc, & rationes communes in quę ſt. patrui & nepotis reducuntur) obſtare videbantur, & nunc quoque quod obſtent, aliquibus videtur, quod d. Taurinæ legis conſtitutio non ederetur, aut iam edita, quanto magis fieri poſ ſit, debeat reſtringi. Nihilominus tamen aſ ſerendum eſt, ſic legis eiuſdem conſtitutionem proditam fuiſ ſe, vt non iuris communis correctoria, ſed potius iuxta ipſorum maioratuum naturam eſ ſe videatur, prout ex dictis hoc eodem n. & dicendis infra, conſtare poterit, quando ipſiuſmet conſtitutionis ratio decidendi reddetur, & an in maioratu locus ſit repræ ſentationi, inquiretur. Et hactenus de prima obſeruatione ad d. l. Tauri 40. quatenus de ſucceſ ſione tranſuerſalium loquitur, & de his, quæ ipſam legem dubiam efficiunt, & à iute communi diſ ſonantem.

Erit deinde & loco ſecundo obſeruandum, poſt dictam Taurinam conſtitutionem editam, nullum vnquam dubitaſ ſe, quin repræ ſentatio detur in quacunque ſucceſ ſione indiuidua, ſic que in Hiſpanorum primogeniis, atque vinculis, & maioratibus perpetuis, inter fratres, fratrumque filios, imo eam inter hos primi gradus tranſuerſales, vnanimiter omnes conceſ ſiſ ſe, nec aliquem in hoc diſ ſentire. Quod dilucide & clare conſtat ex his, quæ ſcripta reliquerunt Emanuel Coſta in quæ ſt. patrui & nepotis, pag. 134. Didacus Couarr. practic. cap. 38. nu. 10. verſic. ſecundò potest. Gregorius Lopez in l. 2. tit. 15. part. 2. verbo, El mas propinquo, column. 2. verſic ſed quid ſi aliquis Mieres de maioratu, part. 2. cap. 6. num. 31. Ludouicus Molina de Hispan. primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 9. 10. & 11. Ioannes Matiençus in l. 5. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, gloſ ſa 4. in fine, & ibidem Azeuedus, ex num. 2. Humada in l. 2. tit. iij partit, 2. gloſ. 17. num. 7. Ioan. Gutier. praticar. lib. 3. in nouis, quæ ſt. 67. num. 23. & 24. in antiquis, quæ ſt. 66. eiſdem numer. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de Iuſtitia & iure, disput. 627. per totam Velazquez Auendañus in d. l. 40. Tauri, gloſ. 14. n. 20. in fine. Qui quamuis in tranſuerſalibus in remotiori gradu exiſtentibus diſ ſentiat, & ad terminos iuris communis legem ipſam Tauri reſtringat. & Ludouici Molinæ, atque cæterorum opinionem impugnet; in hoc tamen fatetur, nullum diſ ſentire, dict. n. 20. & num. 21. rationem decidendi in hoc reddit ad illam legem, & alios Authores tacet, cum tamen ratiomet ipſa, quam aſ ſignat, ex his Autoribus proceſſerit, quos nunc adduxi, & in terminis aſ ſignauit eam Molin, libro 3. dicto cap. 6. ex num. 36. & cap. 7. num. 10.

Tertio etiam loco obſeruandum eſt, ex eadem l. 40. Tauri expreſ ſim deduci, repræ ſentationem in linea collaterali ad ſuccedendum vltimo poſ ſeſ ſori admitti, quando deſunt deſcendentes ex illo, & inde vltimo mortuo poſ ſeſ ſore, ad diſcernendum, quis collateralis ſuccedere debeat, inſpiciendum eſt, num ille habeat, aut habuerit fratres. Et quidem ſi ſuper. ſtes ſit frater maſculus n maior natu comparatione cæterorum, is ſine vlla repræ ſentatione ſuccedit, vt proximior, & coniunctior ipſe præ cæteris. si vero ſit defunctus, & deſcendentes reliquit, ij equidem omnes repræ ſentando perſonam patris ſui excludunt patruos ſuos, proximiores in gradu poſ ſeſ ſori vltimo, quam ipſi ſint. Idémque dicendum eſt de ſingulis deſcendentibus, ſiue de ſobole omni illius fratris; ſinguli namque de eadem ſobole, repræ ſentando perſonam illius, præferuntur cæteris fratribus defuncti, & toti illorum ſoboli. Et idem de aliis fratribus dicendum eſt, id enim præcipue incendit dicta Taurina conſtitutio, prout in hoc, ſuperiori obſeruationi relati Authores conueniunt, & nouiſ ſimè omnium rectè explicauit, atque percepit Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iure, diſput. 627. num. 6. fol. 417.

Quartò præterea obſeruandum eſt, poſt deciſionem etiam d. l. 40. Tauri, quæ hodie (vt dixi) eſt l. 5. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. regiæ, vbi cauetur, quod nepos vltimi poſ ſeſ ſoris ex filio, maiori prædefuncto, repræ ſentet perſonam patris ſui, ſicque præferendus ſit patruo ſecundo, vel tertio, vel quarto, aut deinde genito: idque in ſucceſ ſione maioratus intelligatur, tam in ſuccedendo aſcendentibus, quàm tranſuersalibus: poſt deciſionem, inquam, illam, dubitari communiter, de quibus tranſuerſalibus lex ipſa intelligi debeat, an de his ſolis tranſuerſalibus vltimi poſ ſeſ ſoris, qui à primo inſtitutore deſcendunt, vel etiam de his, qui ab ipſo non deſcendunt. Et quidem Gregorius Lopez in l. 2. tit. 15. part. 2. verbo, El mas propinquo, ibi, & quid ſi aliquis. Antonius Gomezius, in l. 8. Tauri, n. 19. circa finem, verſic. aduertendum tamen. Mieres de maioratu, part. 2. quæ ſt. 6. num. 31. clare Voluerunt, quod dicta lex intelligenda ſit, ac procedat duntaxat in his tranſuerſalibus, qui à primo inſtitutore deſcendunt, eoſque ſequutus eſt Velazquez Auendañus in dict. l. Tauri 40. num. 25. 26. 27. & ſeq. & hæc opinio triplici ratione comprobari poſ ſe videtur, vt Ludouicus Molin, de Hiſpan. primog. lib. 3. cap. 7. num. 9. in principio, comprobauit. Quatuor etiam rationes pro eadem parte adduxit Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. in nouis, quæ ſt. 67. ex num. primo, vſque ad num. 13. in antiquis quæ ſt. 66. eiſdem num. Has ideo, atque ſciens & conſuto omitto, quod ipſiſmet eruditè, & verè, atque concludenter reſponderint Molina dict. num. 9. ex verſic. nec obſtat. Ioannes Gutierrez, vbi ſupra, ex num. 16. cum multis ſeq. ideo vt iam, quod opinionem iſtam ſalſam omnino, & menti, atque verbis dictæ l. Tauri contrariam, ſemper crediderim Quocirca totum contrarium firmi, ter aſ ſerendum eſt, imo quod dum lex illa Tauri agit de repræ ſentatione tranſuerſalium, non ſolum loquatur, & procedat in tranſuerſalibus vltimi poſ ſeſſoris, ſed etiam in transuerſalibus primi inſtitutoris, & ſic in transuerſalibus vtriuſque, vſque in infinitum. Quam ſententiam in terminis prædictis aduerſus Gregorium Lopez, & ſequaces defendunt acriter Didacus Couarru. practic. dict. cap. 38. n. 10. in verſic. ad intellectum. Emanuel Coſta, in quæ ſt. patrui & nepotis, pagina 134. verſic. ſexto & vltimo. Erudite Ludouicus Molina, qui & hanc partem comprobat, & contrariæ fundamentis reſpondet (vt ſupra dicebam) de Hiſpan. primogeniis, lib. 3. dicti. cap. 7. num. 9. per totum, Humada in dict. l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ. 17. num. 7. & gloſ. 18. num. 2. Ioannes Matiençus in dicta l. 5. titul. 7. gloſ ſa 4. num. 4. ad fin. & ibidem Azeuedus num. 1. Ioannes Gutierrez, qui ex profeſ ſo, atque latiſ ſime omnium quæ ſtionem hanc pertractat, practicarum lib. 3. quæ ſt. 66. ex num. 13. in antiquis, in nouis vero quæ ſt. 67. eodem num. Sequitur etiam reſolutionem eandem Pater Ludouicus Molina de Iuſtitia & iure, diſput. 627. num. 9. fol. 420. tom. 3. & vere pro hac parte concludenter vrget, quod lex illa Tauri generaliter loquitur in omnibus tranſuerſalibus, & ſic generaliter & abſolute intelligi, atque accipi debet, & cum non diſtinguat, nec nos distinguere debemus: l. non diſtinguemus, ff. de arbitris, l. de pretio ff. de public. in rem actione, l. prima. §. & generaliter. ff. de legat. præ ſtand. & conſequenter lex illa, tam de tranſuerſali vltimi poſ ſeſ ſoris, quàm inſtitutoris intelligenda eſt, nam (vt inquit Molina) tam vnus, quàm alter tranſuerſalis eſ ſe dicitur: & ad hoc vt ſucceſ ſor tranſuerialis ſit, non requiritur quod à primo inſtitutore deſcendat. Imo (vt ipſe Molina cum iudicio annotauit) ſi vere conſideretur verbum, tranſuerſales, apertius ſignificat eos, qui non deſcendunt à primo inſtitutore, quam eos, qui ab ipſo deſcendunt, cum primi non poſ ſint aliter, quam tranſuerſales appellari; vltimi vero non poſ ſint tam proprie tranſuerſales, quam deſcendentes reſpectu primi inſtitutoris dici. Id quod vltra Molinam probatur per text. in l. Iuriſconſultus, § ſunt & ex lateribus. ff. de gradibus. l. 2. tit. 13. part. 6. cap. 1. de feudo Marchiæ, cap. primo, de ſucceſ ſione fratrum, tradit Socinus iunior in conſ. 116. num. 9. libro primo, ratione etiam, nam cum in ſucceſ ſione fideicommiſ ſaria, & maioratuum, teſtatori, aut inſtitutori, & non grauato, aut vltimo poſſeſ ſori ſuccedatur, vt certum eſt, & probatur in l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legatis ſecundo, l. cohæredi §. cum filiæ. de vulg. & pup. eo ipſo quod lex illa dixit, Que lo miſmo ſe guarde en la ſuceſ ſion de los mayorazgos a los tranſuerſales, ſequitur neceſ ſariò, quòd egerit de tranſuerſalibus inſtitutoris maioratus, cui ſucceditur, & non vltimo poſ ſeſ ſori. Et ita recte ponderauit Ioannes Gutierrez dicta quæ ſt. 66. num. 14. & vltra eum, & reliquos, fortius adſtringitur ex verbis eiuſdem l. 40. ſi animaduertas, quod in repræ ſentacione ibidem introducta, in prima part. in qua dicitur, quod nepos patruo præferatur, iam conſultum fuit omnibus deſcendentibus inſtitutoris maioratus; etſi tranſuerſales eſ ſent, vltimi poſſeſ ſoris reſpectu, vt conſtat ex illis verbis, Aunque el hijo mayor muera en vida del tenedor del mayorazgo, o de aquel a quien pertenece, & ibi, Eſtos tales deſcendientes del hijo mayor por ſu orden, prefieran al hijo ſegundo del dicho tenedor, o de aquel a quien el dicho mayorazgo pertenecia. Vbi ponderandum eſt verbum illud in principio poſitum, O de aquel a quien pertenece. Et verbum aliud ſimile adiectum ſtatim, O de aquel a quien el dicho mayorazgo pertenecia. His namque verbis, non modo conceditur repræ ſentatio inter filios, nepotes, & deſcendentes poſ ſeſ ſoris maioratus, ſed etiam inter deſcendentes eius, qui ſi viueret. ius succedendi haberet, qui tranſuerſales sunt vltimi poſ ſeſ ſoris reſpectu. Et ſic verbum illud Aquien pertenece, refertur ad verbum Suceſ ſion, poſitum in princ. legis. Vnde cum in secunda parte extendatur, atque amplietur poſitum in 1. parte, in qua comprehenſi remanſerunt omnes deſcendentes inſtitutoris maioratus, quamuis eſ ſent tranſuerſales vltimi poſ ſeſ ſoris eiuſdem: neceſ ſario ſequitur dicendum, quod in ſecunda parte, in qua dicitur, Lo qual no ſolamente mandamos que ſe guarde, &c. intelligi debeat non ſolum de tranſuerſalibus vltimi poſ ſeſ ſoris, ſed etiam inſtitutoris maioratus, alioquin lex ipſa Tauri 40. quæ id voluit decidere, quod dubium erat de iure communi, & addere primæ diſpoſitioni, ſiue parti primæ, nihil noui diſponeret, quoniam repræ ſentatio inter deſcendentes, de qua agitur in prima parte, iam erat inducta, & etiam habebat locum de iure communi. Idcirco neceſ ſario intelligi debet, vt intenderit, atque clare voluerit, quòd repræſentatio inter collaterales inſtitutoris, quæ de iure Communi habebat locum inter fratres. fratrúm que filios, & vſque ad tertium gradum, in infinitum induceretur, ſicut inducitur inter deſcendentes inſtitutoris eiusdem, & ſic vnus caſus alteri adæquatus maneret, & adæquaretur omninò. Quod inſinuat verbum illud, Pero aun, quæ ea in lege implicat maiora & diuerſa ab expreſ ſis.

Probatur etiam & alia ratione, quæ deducitur ex æquiparatione repræ ſentationis facta ab eadem l. ibi: Lo qual no ſolamente mandamos, &c. Inter aſcendentes, & tranſuerſales, ſed in ſucceſ ſione aſcendentium, in infinitum deſcendentes admittuntur ex repræ ſentatione, vt dictum eſt, ergo & tranſuerſales in infinitum admitti debent, & conſequenter, etiam inſtitutoris reſpectu tranſuerſales, vt recte deduxit Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. dicta quaeſtione 66. num. 15. addiderim ego, præcipuam & fundamentalem illam repræ ſentationis inducendæ in ſucceſ ſione maioratuum rationem, quæ in linearum vniuſcuiuſque primogeniti conſtitutione, & omnium vniuſcuiuſque lineæ præcedentia & continuatione conſiſtit: vt infra dicendum eſt, & ſupra quoque dixi, ſic procedere in tranſuerſalibus inſtitutoris maioratus, & ab eo non deſcendentibus ſicutin tranſuerſalibus vltimi poſ ſeſ ſoris, ac in vtriſque æqualiter, prout erudite annotauit Molina libro tertio, dicto capite ſeptimo, numero 11. in verſic. quæ omnia, ibi: Ita vt linea primogenitorum &c. Et ideo in tranſuerſalibus vtriuſque obtinere debet æqualitet.

Addiderim etiam, prænotandum fore, non abſque myſterio in eadem l. 40. Tauri, dictum fuiſ ſe in principio, En la ſucceſ ſion del mayorazgo. Et ſtatim iterum, ibi: A quien el dicho mayorazgo pertenecia. Iterum etiam in ſecunda parte, ibi: Lo qual no ſolamente mandamos, que ſe guarde y platique en la ſucceſ ſion del mayorazgo a los aſcendientes. Ecce vbi tribus in locis præfatis, in quibus ipſa lex loquuta eſt de descendentibus, loquitur ſemper in ſingulari, El mayorazgo; quoniam deſcendentes ſolum poterant vno modo conſiderari. Cæterum quando agitur de ſucceſſione, atque repræ ſentatione tranſuerſalium, dicit lex illa, Pero aun en la ſuceſ ſion de los mayorazgos a los tranſuerſales. quoniam ij duobus poterant modis conſiderari, hoc eſt, reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris, inſtitutoris etiam reſpectu. ideo vſa eſt verbo illo, Mayorazgo, plurali, vt ſic comprehenderetur omnis maioratus, ſic ille in quo poſ ſeſ ſor eſ ſet tranſuerſalis, quàm alius, in quo inſtitutor tranſuerſalis fuiſ ſet. Nec credendum eſt otio ſe, aut abſque myſterio id factum, cum verbum vnumquodque, imo & ſyllaba etiam in lege poſita, aliquid velit, ac debeat operari, iuxta vulgatas iutis regulas, & communes doctorum traditiones, de quibus plena manu agendum eſt in tractatu de coniecturis atque interpretat. vltimar. voluntatum. Et de his hactenus.

Erit & quinto loco obſeruandum, atque in eodem propoſito, ex dictis per totum numerum præcedentem, manifeſtè deduci, veram eſ ſe eam ſententiam, quam ſuprà, num. 86. ex communi huius Regni Interpretum ſententia adduximus, ex eiſdémque, quaſi in neceſ ſariam & veram conſequentiam inferri, repræ ſentationem in ſucceſ ſione maioratuum tranſuerſalibus, in dicta l. Tauri 40. conceſ ſam, abſque graduum reſtrictione, & vſque in infinitum procedere, etiam inter deſcendentes à fratre, vel ſorore, patruele, vel auunculo, vel alio quolibet conſanguineo vltimi poſ ſeſ ſoris. Non enim repræſentatio iſta regulis iuris communis ſubiicienda eſt, quibus (vt diximus) poſt fratres, fratrúmque filios inter tranſuerſales repræ ſentatio non admittitur, ſi enim non gradus, ſed tantum perſona parentis quoad qualitatem primogenituræ repræ ſentatur, deriuando illam de patre in filium, & de primogenito in primogenitum, atque ex maioratus inſtitutione omnes primogeniti ordine ſucceſ ſiuo vocati videntur, non eſt cur iſtam repræ ſentationem ad gradus iuris communis reſtringamus; ſicut nec vocationes maioratuum reſtringuntur, ſed omnes agnatos, & cognatos, etiam in milleſimo gradu exiſtentes, comprehendere debent, prout Authores relati ſuprà, dicto n. 86. firmiter defendunt, & ante alios Ludouicus Molina (à quo ſuperiora emanarunt) de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. n. 10. & nu. 11. quò loci concludit, reſolutionem hanc, nedum procedere, quando de deſcendentibus à fratre vltimi poſſeſ ſoris agitur, ſed etiam vbi agitur de concedenda repræ ſentatione inter filios, vel alios deſcendentes in infinitum à fratre, vel ſorore, patruele, vel patruo, vel auunculo, vel alio quolibet conſanguineo vltimi poſ ſeſ ſoris, vt nunc dicebam. Et quamuis addiderit, deliberandum de hoc eſ ſe, quando caſus contigerit, & ſic videatur firmiter in eo non reſidere, firmiter tamen, & abſque omni dubio in eo reſidendum erit, etiam ſi tranſuerſalis non deſcendat à fratre vltimi poſ ſeſ ſoris, ſed ab alio conſanguineo eiuſdem, iam prædefuncto. Sic enim firmiter ea in ſententia remanſerunt Didac. Couar. Emanuel Coſta, Matiencus, Azeuedus, Ioannes Gutierrez, Humada, & Antonius Pichardus, relati ſuprà dicto n. 86. qui in his terminis, & in conſanguineo non deſcendente à fratre vltimi poſ ſeſ ſoris, loquuntur: Prout loquitur expreſ ſe Emanuel Coſta, eodem n. 86. relatus, vbi in hunc modum reliquit ſcriptum: Ex his reſoluo, quod etiamſi is qui maioratum inſtituit, atque etiam vltimus poſ ſeſ ſor, fuiſ ſet ex remotioribus tranſuerſalibus patrui & nepotis, qui de maioratu contenderet, nepos ex ſententia legis Tauri præferri deberet, quod ita reſoluit Couar. dict. n. 10. cuius opinionem valde probo. Ecce grauiſſimorum duorum Virorum pro hac parte iudicium, & ſententiam expreſ ſam; prout etiam cæterorum, quos anteà retulimus, vt conſtat ex relatione ibi facta, atque ex Ioanne Gutierrez practicarum lib. tertio, in antiquis, quæ ſt. 66. ex num. 16. & num. 23. cum ſequentibus: in nouis, quæ ſtione 67. eiſdem numeris, & ij quidem omnes abſque vllo timore ſic acriter tuentur, nec relinquunt deliberandum: non etiam fortaſ ſis deliberandum reliquiſ ſet Molina, ſi ob litem aliquam in ſupremo Hiſpaniæ Regio Senatu pendentem, ſententiam ſuam reſolutiuè & affirmatiuè proponere non timuiſ ſet. Rationes namque omnes, quas ipſe adduxerat, alia etiam, quæ aliis in locis tradidit, ſic veritatem hanc euincunt, vt attenta deciſione dict l. Tauri 40. prout ſtatim ponderabitur, de hac reſolutione aliquatenus dubitare, nec aliter deliberandum relinquere liceat. Et in eiſdem terminis fuit quoque in ſuperiori ſententia pater Ludouicus Molina (dicto num. 86. non. præcitatus) is namque tomo tertio, de iuſtitia & iure, in quo agit de maioratibus, disputatione 627. num. octauo, folio 419. dubium propoſuit, quando poſ ſeſ ſor maioratus deceſ ſit, & fratres non habebat, nec deſcendentes ex fratribus, habebat tamen patruos, & tunc inquirebat, vtrum ad ſuccedendum in eo maioratu, filius patrui, natu maioris defuncti, aut in defectum filij, filia maior talis patrui repræ ſentet patrem ſuum, & excludat reliquos patruos, & ſobolem reliquam eorum. Eodem modo, ſi is poſ ſeſ ſor maioratus neque patruos habuit, habuit tamen plures patruos magnos, fratres aui ſui, num filius patrui magni, maioris natu defuncti; aut filia in defectum filij repræ ſentet patrem ſuum, & excludat reliquos patruos magnos, & totam eorum ſobolem. Et tandem affirmatiuè, atque indiſtinctè reſponder, Vt quandocunque pater, auus, aut proauui alicuius, ſi ſuperſtes eſ ſet, ſucceſsurus in maioratu eſ ſet vltimo illius poſ ſeſ ſori, & excluſurus erat reliquos; filius eius, & in defectum nepos, & in defectum nepotis pronepos, & ita conſequenter repreſentet perſonas ſuorum anteceſ ſorum defunctorum, perindèque ſuccedat, reliquósque excludat, atque ſuccederent & excluderent illi, quorum perſonas repreſentat.

Præfati equidem Authores, plura fundamenta pro hac ſententia expendunt, ac primus omnium Ludouicus Molina, de Hiſpan. primogeniis, lib. tertio, dicto Capite ſeptimo, num. 10. & 11. tribus in locis, atque adeò fortiter & concludenter ponderat verba dictæ. 40. Tauri, vt triplici eorumdem verborum inductione perſpecta, nullatenus valeat amplius de hac opinione ambigi, Cæteri relati ſuprà, dicto numero 86. ab eo accipiunt, nec aliquid addiderunt, non etiam addidit Humada, alio in loco vltra ibi relatum, in l. inquam 2. tit. 15. part. ſecunda, gloſ ſa 18. num. primo, & 2. Ioannes vero Gutierrez, practicarum lib. tertio, in antiquis, dicta quæ ſt. 66. ex num. 16. vſque ad numerum 27. veſtigia quoque, & fundamenta Molinæ ſequitur in omnibus, Verè igitur ſuperior aſ ſertio & ſententia clarè probatur in dicta l. Tauri 40. in illis verbis: Lo qual no ſolamente mandamos, que ſe platique en la ſucceſ ſion del mayorazgo a los aſcendientes, pero aun en la ſucceſ ſion de los mayorazgos a los tranſuerſales. Ecce vbi repræ ſentatio inter aſcendentes, & inter tranſuerſales æqualiter admittitur, ſed in ſucceſ ſione aſcendentium, descendentes in infinitum ex reprę ſentatione vocantur, nec ad aliquem gradum reſtringuntur, vt ſuprà n. 62. & 63. annotaui, ergo idem dicendum eſt in tranſuerſalibus, per argumentum ab æqui paratis. Idque maximè, quoniam æquiparatio facta fuit relatiuo illo, Lo qual, quod repetit omnes qualitates, vt rectè deduxit Molina, dicto c. 7. n. 10. in fine, & 11. quò loci concludenter ſatisfacit fundamento cuidam, quod pro parte contraria poſ ſet perpendi, videlicet, diſpoſitum ibi duntaxat, quòd repræ ſentatio tam reſpectu aſcendentium, quam tranſuerſalium, locum habeat; hoc autem intelligendum eſ ſe, non alterando ipſiuſmet repræ ſentationis naturam, imo illam in terminis iuris communis relinquendo. vt ſcilicet in deſcendentibus in infinitum protrahatur, in tranſuerſalibus verò filios fratrum non excedat: & rationi huic concludenter ſatisfacit (vt dixi) verba eadem ponderando. Idque veriſ ſimum & certiſ ſimum eſt ex verbis ipſis relatis, & alijs legis eiuſdem, quæ nullatenus eam reſtrictionem patiuntur, ſed generaliter atque indiſtinctè accipi debent. Atque eodem modo, quo Molina reſpondit obiectioni præfatæ, reſpondet eidem Ioannes Gutierrez, dicta quæ ſt. 66. num. 27. in fine, & numero 28.

Probatur etiam eadem ſententia ex illis verbis: Demanera que ſiempre el hijo y ſus deſcendientes legitimos por ſu orden repreſenten las perſonas de ſus padres, Ponderando verbum, ſemper, quoad omnes gradus, & ad caſus omnes refertur, atque perpetuò, & omni tempore, & ſine aliqua præfinitione intelligendum eſt, vt Molina, dicto capit. 7. num. 11. verſic. Secundò ad hoc probauit. Et vltra eum Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis, articulo 27. numero 2. Petrus Surdus. deciſione 255. num. 7. nec fundamentum hoc (quod vltra Molinam dixerim) diluitur ex ſolutione quadam Velazquez Auendarñi, ſiue ad dicta verba intellectu nouo; ipſius potiùs conſideratio, atque inanis euaſio ſubuertitur manifeſtè ex his, quæ contra eum ſcripta reliqui ſupra, numero 63. atque ex infrà alio loco ſcribendis. Ex his etiam, quæ in eodem propoſito contra Auendafium ipſummet iuridicè & verè annotauit Ioannes Gutierrez, dicta quæ ſt. 66. num. 28. verſic. non etiam & ſecundò: & verſiculo, denique & tertiò non oberit, vſque ad num. 29.

Probatur etiam ex illis, verbis, El hijo y ſus deſcendientes legitimos, poſitis in ſecunda parte, in qua de tranſuerſalium ſucceſ ſione, atque repræ ſentatione agitur, vt dubium omne ſubmoueretur eius, quod aſ ſerimus; prout Ludouicus Molina, dicto num. 11. verſic. Tertiò ponderatur, latiùs notauit.

Denique & vltimò probatur hæc pars ex alijs ſtatim dicendis, & maximè ex ratione decidendi ad dict. l. 40. Tauri, quæ in præcedentia & continuatione linearum conſiſtit, vt ſcilicet ſuccedatur per lineas primogenitorum, de vno primogenito in alium, in infinitum ſuo ordine, vt ſtatim dicendum eſt. Verè namque, vbi linea conſideratur, nihil refert, an quis ſit nepos, vel pronepos, vel vlterioris gradus. Id quod ex mente Ludouici Molinæ procedit expreſ ſim, atque etiam ex obſeruationibus eius ſequacium. Et in fideicommiſ ſo relicto maſculis tranſuerſalibus in ſtirpem, inuenies adnotaſ ſe Socin. iunior. in conſ. 116. n 117. lib. 1. Pariſium, in conſ. 36. n. 5. lib. 2. Tiberium Decianum, in conſ. 9. num. 54. lib. 2. Iacobum Menochium in conſil. 124. num. 66. & 67. lib. 2. Et hactenus de prima hac, & veriſ ſima ſententia, quę Repræ ſentationem inter tranſuerſales quoque, vſque in infinitum admittit.

Cæterum contrariam ſententiam, imò repræ ſentationem non dari, nec poſ ſe conſiderari inter tranſuerſales remotioris gradus vltra fratres, & filios fratrum, ſed proximiorem vltimo poſ ſeſ ſori eſ ſe admittendum, ſecluſa repræ ſentatione in. vlterioribus gradibus; nonnullis fundamentis conatur probare contra Molinam, & ſequaces, atque ita conſtanter defendit Velazquez Auendañus, in dicta l. 40. Tauri, gloſ ſa 14. num. 25. & ſequentibus, videndus ex num. 22. vſque ad num. 30. & num. 27. in fine, dicit hanc quoque opinionem renuiſ ſe Gregorium Lopez, in l. 2. tit. 15. part. 2. verbo, El pariente mas propinque, columna 2. verſic. ſed quid ſi aliquis. Antonium Gomezium in l. 8. Tauri, n. 19. ad finem, Pelaez à Mieres, de maioratu, 2. par. quæ ſt. 6. num. 31.

Si tamen huius Authoris rationes & fundamenta originaliter, atque maturè perpendantur, quilibet equidem libenter fatebitur debilia ea eſ ſe, nec multùm adſtringere: Tum, quia vim rationum prioris ſententiæ (quam tuemur) & verborum dictæ. Tauri, prout ſuprà remanent ponderata, nequaquam diluunt, nec aliquo modo conuincunt; Tum etiam, quia in effectu eò tendunt (ſed non ita fortiter adſtringunt) quò fundamenta Ioannis Gutierez, pro ratione dubitandi, dicta quæ ſtione 66. in antiquis, in nouis verò, quæ ſt. 67. ex numero primo, vſque ad num. 13. adducta tendebant. Et tamen Gutierrez metipſe ex num. 27. cum ſequentibus, vſque ad finem quæ ſtionis, ſic eiſdem reſpondit, vt à priori ſententia Ludouici Molina, & ſequacium recedi nullo modo poſ ſit, nec ſecunda hæc opinio probari. Quamuis Molinæ eiuſdem opinionem periculoſam, minus bene ſcripſerit Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſionem Gamæ 348. parte ſecunda, fol. 42. qui tamen ad deciſionem 59. verſic. Quarta eſt, folio 39. expreſ ſim dixit, quod licèt in tranſuerſalibus variauerint scribentes Hiſpani circa repræ ſentationem, ex dicti l. 40. Tauri procedentem; magis tamen communis opinio eſt, quòd ſemper, & indiſtinctè admittitur repræ ſentatio.

Ego autem (& vltra ea quæ Ioannes Gutierrez ſcripſit loco nunc præcitato) ideo eſ ſe Auendani fundamenta debilia, nec adſtringere arbitror, quòd fundamento præcipuo, deducto ex deciſione iuris communis, & dict. authent. ceſ ſante, & dict. authent. poſt fratres, concludenter ſatisfactum fuerit ſuprà, numero 87. in verſic. deinde ius commune. Nec poſ ſit à iuris communis deciſione, & in bonis liberis, ac cum concurſu aliorum ſucceſ ſione, ad d. l. 40. Tauri ſic expreſ ſam, & claram deciſionem, atque in maioratuum, ſeu primogeniorum ſucceſ ſionem, argumentum aliquod efficax deduci, vt ibi obſeruaui. Et conſequenter, nec dici valet id, in quo Auendañus principaliter ſubſiſtit, legem illam Tauri, quantumcunque generalem, à iure communi declarationem recipere: nam cùm ſucceſ ſiones illæ, diuerſ æ naturæ ſint, diuerſimodéque & aliter deferantur, de vna ad aliam declaratio deduci non poteſt aliquo modo, nec etiam reſtrictio ex iuris communis deciſione conſiderari, quam verba clara & expreſ ſa legis nouæ non admittunt, vt compertum eſt. Quod autem ipſe quoque Author inquit, leges Tauri non correctorias, ſed declaratorias eſ ſe iuris communi: (vt vides) abſolutè non procedit, nec procedere poteſt; aliquando namque, & in multis à iure communi deuiant, & cùm clara eſt, atque expreſ ſa ipſarum deciſio (prout dict. l. 40. deciſio eſt) ſeruari omnino debet, nec ius commune attendi poteſt.

Aliud denique eiuſdem fundamentum, de iure de præ ſenti firmiter non radicato in perſona defuncti, quæ repræ ſentatur, & de ſpe vaga, & non certa omnino ſuccedendi, in conſideratione non habenda, deſtruitur manifeſtè, ex his, quæ plena manu adnotaruntur infrà, ex num. 172. cum multis ſeqq. ſed ea quae contra rationes Molinæ ipſe conſiderat, ſiue ſolutiones, quas aſ ſignat, concludenter quoque conuincuntur ex his, quæ Ioannes Gutierrez, dicta quæ ſt. 66. num. 27. & 18. reliquit ſcripta.

