Ex quibus apparet, quare repræ ſentatio in bonis liberis, & diuiſibilibus ſui natura, atque ſimul concurrendo cum aliis, fuerit admiſ ſa, inſte etiam & iuridice potuiſ ſe, atque debuiſ ſe eam introduci, vt per Tiraquellum de primogenitura, dict. quæ ſtion. 40. quem vide ex num. 47. vſque ad numerum 100. nam 45. rationes, quas congeſ ſit contra patruum, pro nepote, in vulgata patrui & nepotis altercatione; ſic in propoſito vrgent, vt iure, ratione, atque æquitate introductam repræ ſentationem euincant. Deinde ſi conſideres 45. alias rationes, quas eodem in loco congeſ ſit ex num. 100. vſque ad num. 123. pro patruo contra nepotem, & ſolutiones, quas eiſdem tradidit rationibus, inſpexeris; idipſum dilucide corroborabis, & repræ ſentationis introductionem, iure, ratione, humanitate, atque æquitate (vt dixi) ſubſiſtere, concludenter probabis.

In bonis autem ſui natura non diuiſibilibus, vt in ſucceſ ſionibus primogeniorum, ſeu maioratuum, in quibus non ſimul concurrendo cum aliis (prout in ſucceſ ſionibus iure communi fit) ſed ad cæterorum excluſionem, atque vt vnus dumtaxat admittatur, & bona perpetuis vinculis, atque vnita perpetuo durent, quare ipſa repræ ſentatio introducta fuerit, infra, dicetur, & Didaci Couarruu. atque Ludouici Molinæ traditiones probabuntur: Pro nunc tamen, vltra ibi tradita, vltra ea etiam, quæ Hiſpani alij Authores adnotarunt, prætermittendum non erit hoc loco (opportuna enim ex antea dictis ſeſe nobis offert occaſio) ſuperiora omnia, quæ nunc dicebamus hoc eodem num. 52. à principio, notanda, atque pro iuſtificatione & confirmatione dicta l. Taurina conſtitutionis, perpendenda fore. Nam ſi pater extinctus, ſeu non extare, dici non valet, quando adſunt filij, eius locum ingredientes, & ipſius iure vtuntur, ingrediuntúrque non tanquam filij, ſed tanquam pater; & cætera procedunt, quæ ex communi Interpretum traditione ſcripſimus; ſequitur proculdubio, legis eiuſdem Tauri Conditores, recta iuris ratione ſtatuiſ ſe, Que el hijo mayor, y ſus hijos y deſcendientes legitimos por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, aunque ſus padres no ayan ſucedido en los mayorazgos. Perinde enim ex recta iuris ratione, atque ſuperiori obſeruatione habetur, ac ſi pater viueret, nec mortuus eſ ſet, vnde eodem modo atque ipſe ſucceſ ſurus eſ ſet, quod ſuccedant, ratio iuris ſuadet, & præfatos Conditores legis illius dubit adducere, vt nepotis contra patruum altercationem diluerent omnino. Deinde, ſi ipſ æmet rationes, atque omnia ſuperius adnotata pro ratione introductionis repræ ſentationis reddenda, æqualiter militant inter tranſuerſales; inter tranſuerſales namque procedit edam ratio illa, quod remanſerit vera caro, & vera portio paterni corporis, quod filius dicatur eſ ſe vna & eadem perſona cum patre, nec videatur extinctus, ſeu non extare pater, cum adſint eius filij: nec poteſt differentiæ ratio aliqua aſ ſignari, ſequitur etiam, merito Ipſoſmet legis illius Conditores adieciſ ſe in ſecunda ſui parte, Lo qual no ſolamente mandamos que ſe guarde y platique en la ſucceſ ſion del mayorazgo à los aſcendientes, pero aun en la ſucceſ ſion de los mayorazgos a los tranſuerſales: demanera que ſiempre el hijo y ſus deſcendientes legitimos par ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, aunque ſus padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos. Eadem enim (vt dixi) ratio militat. Denique, ſi verba præfata, adeò generalia & indefinita ſunt (vt mox dicetur) nec vllo modo reſtringuntur, recte etiam & vere, ad quoſcunque tranſuerſales in infinitum ea protrahimus, ac cuiuſque tranſuerſalis reſpectu accipimus, vt infra, obſeruabitur, & Molinæ traditiones probabuntur: in ipſis namque tranſuerſalibus, & in quocunque in infinitum, etiam ſi in maioratu non ſucceſ ſiſ ſet, & ante delatam ſucceſ ſionem deceſ ſerit, militant rationes omnes, quæ in primo tranſuerſali valent conſiderari, nec magis reſpectu vnius, aut primi, quam aliorum, vel vlteriorum procedunt rationes metipſ æ introductionis repræ ſentationis, vtpote cum defuncto vno tranſuerſali, quicunque ille fuerit, ac quocunque in gradu extiterit, dici valeat, ac iuxta tradita ſupra dicendum ſit, quod non videatur extinctus, ſeu non extare, ex quo filium, aut deſcendentem reliquerit. Didaci etiam Couarruuias ad eandem l. Tauri 40. decidendi ratio aſ ſignata, & per Molinam probata, atque præ ſumpta illa teſtatoris maioratum inſtituentis voluntas, ſic vrget, & inter tranſuerſales procedit, ſicut inter deſcendentes, vt etiam infra dicendum eſt: idcirco, tam ex decidendi ratione illa, quàm ex ratione introductionis repræ ſentationis, ponderata ſuprà, indiſtinctè, atque in infinitum inter omnes tranſuerſales: lex illa accipi debet, nec in conſideratione habendum, quod tranſuerſalis, ante delatam ſucceſ ſionem deceſ ſerit, cùm lex ipsa id in conſideratione non habuerit, ſed potius expreſ ſim dixerit, Aunque ſus padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos. Quæ ſunt valde ſingularia, & iungenda his, quæ adiicientur infra, n. 89. 90. & 91. & ſeq. & num. 172. cum ſeq. non enim inuenientur alibi ſic digeſta, nec adnotata.

Neceſ ſariam autem fuiſ ſe repræ ſentationis inuentionem, ſiue neceſ ſariò introductam, ſatis conſtabit apertè, ſi animaduertas, iure communi attento, certum eſ ſe, quod tàm in ſucceſ ſione ex teſtamento, quàm in ſucceſ ſione ab inteſtato, is, qui eſt in gradu proximior ſuccedere debet excluſo remotiore. In ſucceſſione inteſtati, res eſt clara, §. ſi plures, & §. ſeq. Inſtitut. de legitima cognatorum ſucceſsione, l. 2. §. hæreditas, & §. ſeq ff. de ſuis & legitimis, l. pater filium, ff. de inofficioſo testamen. l. 1. §. proximus, & § gradatim ff. vnde cognati, l. lege 12. tabularum, verſiculo, huiuſmodi, C. de legitimis hæred. ſed filius gradu vno proximior eſt nepote in linea recta deſcendentium, & frater in linea tranſuerſa proximior eſt quam fratrum filij, eſt enim filius in primo, nepos in ſecundo gradu. Item frater reſpectu Patris eſt in ſecundo, filius autem fratris, reſpectu Patrui in tertio, iuxta ciuiles computationes, l. prima, verſiculo ex tranſuerſo, l. Iurisconſultus, 10. in principio, §. ſunt & ex lateribus, ff. de gradibus. in principio, Inſtitut. eodem titulo. Et ſic iure communi inſpecto, filius præferri debebat nepotibus, in vlteriori gradu exiſtentibus, dict. §. ſi plures, Inſtitut. de legitima agnatorum ſucceſ ſione, cum alijs ſupra præcitatis. Frater etiam præferendus erat filijs aliorum fratrum, ex eodem §. ſi plures. l. conſanguinitatis, C. de legitimis hæredibus. Idem in ſucceſ ſione ex teſtamento, cùm is, qui eſt proximior, cenſeatur magis dilectus, & per conſequens à teſtatore vocatus ante alios, vt poſt Crauetam & alios Interpretes, in eodem propoſito, in quo verſamur, animaduertit Iacobus Menochius in conſil. 215. n. 130. lib. 3. Si ergo res ita ſe habebat, & proximitatis ordine ſucceſ ſio ab inteſtato deferebatur, l. 2. §. hæreditas, ff. de ſuis & legit. hæred. l. prima, ff. ſi tabulæ teſtam. nulla extabunt. §. inteſtatorum, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtato defer. conſequens eſt, ad hoc vt nepos ex filio præmortuo concurrat in ſucceſ ſione aui cum alio filio, item vt in ſucceſſione patrui concurrerent fratris filij cum altero fratre ſuperſtite, iuxta text. in authent. ceſ ſante, C. de legitimis hæred. authent. de hæred. ab intestato venient. §. ſi igitur, 2. verſ ſi autem defuncto, collatione 9. l. 5. tit. 13. partita 6. l. 8. Tauri, neceſ ſarium fuiſ ſe repræ ſentationis beneficium & priuilegium, ex quo filij in locum patris ſuccedendo, conſtituerentur in pari gradu cùm his, cum quibus æquè proximus futurus eſ ſet pater eorum in ſucceſ ſione, ſi viueret; & cum proximioribus admiſ ſi, tantam ex ſucceſ ſione partem conſequantur, quantam ille, cuius perſonam repræ ſentant, habiturus eſ ſet, ſi viueret, & ad ſuccedendum veniret, l. prima, §. nunc videamus, verſiculo, eueniet. ff. de coniungend. cum emancipat, dict. authent. de hæred. ab inteſt. venient, in principio, verſiculo, ſic tamen, dicta l. 3. partitæ, & infra latiùs declarabitur. Ita ſane, ac expreſ ſim prout dixi, neceſ ſitatem hanc repræ ſentationis introducendæ adduxerunt, & ſic conſiderarunt Authores omnes ferè, qui de ipſa tractatum aut diſputationem ſuſceperunt, ac poſt multos alios Carolus Ruinus in conſil. 123. in principio, lib. 2. Paulus Pariſius in conſil. 65. num. 42. lib. 2. Ioannes Cephalus in conſil. 46. num. 21. & ſequent. lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſilio 86. num. 3. lib. 1. Benintend. deciſione 88. in principio, Rolandus in conſ. 68. num. 1. & trib. ſeq. & num. 41. lib. 1. Franciſ. Burſ. in conſ. 67. ex num. 24. lib. 1. Iacobus Menochius in conſil. 215. num. 130. lib. 2. Alexander Raudenſis in conſil. 142. num. 62. & 63. inter conſilia vltimar. volunt. lib. 2. Tiberius Decian. in conſ. 28. num. 1. & tribus ſeqq. lib. 1. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 70. num. 1. & duobus ſeq. & num. 44. lib. 1. & nullo prædictorum relato, Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 632. num. 4. Antonius Pichardus ad tit. Inſtitut. de hæreditat. quæ ab inteſtat. deferunt. de repræſentat. §. 2. num. 5. & 6. & num. 9. & 10. Et hactenus de iure communi, atque in bonis liberis, & diuiſibilibus, repræ ſentationis introducendæ neceſ ſitas vnde effluxerit.

Quod attinet verò ad ius noſtrum Regium, & dict. Taurinæ l. 40. conſtitutionem, ſi inquiras; vnde neceſ ſitas repræ ſentationis illius introducendæ in maioratibus, ſeu primogeniis, ſiue quare ſic introducendum, neceſ ſarium omninò legis, eiuſdem Conditores putauerint? Reſpondebo equidem, neceſ ſitatem illam ex his cauſis & rationibus effluxiſ ſe, quas adducebam ſupra, num. 51. in finalibus verbis, & num. 52. per totum, & infra proponam, dum aſ ſignabo rationem ad legem metipſam. Item, dum agam de quæ ſtione patrui & nepotis, & ad finem huius capitis, obſeruatione vltima, num. penultim. & finali, ob rationem etiam introductionis de iure communi, adductæ ſupra; ius namque commune illud antiquum, etiam in primogeniis, & maioratibus locum haberet, aut ſaltem res dubia valde maneret, niſi repræ ſentationis beneficium, ſic plene & fauorabiliter, tam quo ad deſcendentes, quàm quoad transuersales fuiſ ſet conceſ ſum: ex illo namque, primogenitum tempore ſucceſ ſionis non ſupereſ ſe ſiue alium proximiorem eſ ſe, in conſideratione haberi non debet, cum primogenituræ etiam qualitas repræ ſentetur, vt ſupra dicebam, dict. 4. & 5. columna, ſub num. 52. & ad finem capitis dicetur: dicitur etiam ſupra, num. 51. in fine, & per Auendañum in eadem l. 40. Tauri, gloſ ſa 13. & 16. & 17. gloſ ſa etiam 5. & 7. quibus in locis, omnes rationes dubitandi proponit, quæ ante legem illam Tauri, deciſionem ipſius dubiam & ancipitem reddere poſ ſent, atque ex ipſis etiam deducitur, ex infra etiam à me dicendis, quàm neceſ ſarium & vtile fuerit, legem ipſam ſic decidere, prout deciſum fuit.

Sexto deinde principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt in hac materia, inquirendum ex propoſito eſ ſe, Repræ ſentationis beneficium ſeu priuilegium, quibus perſonis conceſ ſum, atque communicatum fuerit? Et vt diſtinctè & abſolutè procedatur, ſequentia conſtituenda erunt.

In primis, certiſ ſimi iuris eſ ſe, quod inter Aſcendentes, repræ ſentationi locus non eſt, ſed ipſi iuxta gradus reprærogatiuam ſuccedunt, ita vt proximior ſemper admittatur, & prioritas gradus dumtaxat attendatur. Itaque in ſucceſ ſione deſcendentis Mater præfertur Auo etiam paterno, Auus præfertur Proauo, etiam in bonis vndecunque habitis: Pater ſimiliter præfertur Alio materno, Auus Proauo, & ſic de cæteris: Caſus eſt m authent. de hæred, ab inteſtato venient. §. ſi igitur defunctus, ibi, Si autem plurimi aſcendentium viuunt, hos præponi iubemus, qui proximi gradu reperiuntur. Et ibi, Gloſ ſa ordinaria, verbo, proximi, & in authent. defuncto, C. ad S.C. Tertul. vbi etiam Gloſ ſa, verbo, proximis. l. 4. tit. 13. p. 6. ibi: Maguer ouieſſe abuele, o abuela, no hæredara ninguno dellos ninguna coſa: vbi Greg. Lop. verbo, O abuela, in finalibus verbis, & in l. 3. eodem tit. verbo, Ningun pariente de los deſcendientes, col. 2. in fin. verſi. aduerte etiam. Et ita tenent Cinus, Petrus, Bald. Salicet. Caſtren. Angel. Corn. Matthæ. Rolandin. Nicol, de Vbald. Ioan. Lup. & alij, cum quibus ſic obſeruant, atque reſoluunt Anton. Gomez, in l. 6. Taur. num. 6. per totum, Tellus Ferdinan. num. 16. qui recte expendit legemmetipſam 6. Taur. ibi: Los aſcendientes por ſu orden y linea derecha ſucedan, &c. Auendañus ibidem, gloſ ſa 2. num. 2. Ioannes Matiençus in l. prima, tit. 8. gloſ ſa 2. num. 3. & gloſ ſa 3. num. 12. & 13. & ibidem Azeuedus numero 7. libro 5. numæ collectionis regiæ. Couar. in epitome de ſucceſ ſionibus ab inteſtato, num. 3. in verſiculo, quarta aſ ſertio: optimè Emanuel Coſta de ſucceſ ſione Regni Portugaliæ, pagina 178. verſiculo, hinc infero, citans legem illius Regni, qua idipſum expreſ ſe cauetur: Roxas in epitome ſucceſ ſionum. capit. 31. numero 30. folio 306. Michael Graſſus receptar, iur. ſententiar. §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 22. num. 6. Ioannes Cephalus in conſil. 431. n. 55. lib. 5. Hippolyt Riminaldus in conſil. 497. numero 59. lib. 5. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 626. num. primo, in verſic. quare cum aſcendentibus, in fine folij. 387.

Quare autem repræ ſentationi inter aſcendentes locus non ſit, inquirit Antonius Gomezius in dicta l. Tauri, dicto numero 6. & duplicem rationem adducit, vt ibi videri poterit, ne in re ab alio diligenter explicata, nos immorari contingat. Et Anton. Gomezium ſequutus eſt Ioannes Matiençus in dicta l. prima, nouæ compilationis, gloſ ſa 3. num. 13. Et hactenus de primæ hac obſeruatione, ex qua ſatis apertè conſtat, inter aſcendentes repræ ſentationi locum non eſ ſe de iure communi, nec de iure Partitarum, quoad ſucceſ ſionem in bonis liberis, & ſui natura diuiſibilibus. Quoad successionem verò in primogenijs, ſeu maioratibus, res quoque expedita, & clara eſt, repræ ſentationem inquam non dari, nec poſ ſe conſiderari: idcirco in dict. l. 40. Tauri, & in l. 9. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. regiæ. duntaxat inter deſcendentes aſcendentium reſpectu, & inter tranſuerſales, ſuorum parentum, & aſcendentium quoque reſpectu repræſentatio introducitur, nec de aſcendentium repræſentatione vllum verbum ſcribitur. Legis namque illius conditores, tam in prima, quàm in ſecunda, & poſtrema ſui parte, erudite admodum atque iuridicè & conſentaneè ſe habuerunt, nec aliquid (vt ego certum credo) ſtatuerunt, quod iuris rationi aut æquitati obnoxium, ſiue contrarium cuique videri poſſet, quod ad dictam l. aſcendentium reſpectu, nullus ſic animaduertit.

Secundo deinde obſeruandum eſt, certi quoque iuris eſ ſe, repræ ſentationis beneficium ſeu priuilegium deſcendentibus communicari, ſiue locum eſ ſe repræ ſentationi inter deſcendentes, cum de ſucceſſione aſcendentium agitur. Idque ius, æquitate ſuadente, in ſucceſ ſione aſcendentium ſemper fuiſ ſe obſeruatum, & ideo antiquum vocari, vt vtrumque probaui ſupra, num. 46. in verſ. fuitque repræ ſentatio metipſa. Quoties igitur pater moritur inteſtatus, & filium, aut filios relinquit, atque ex altero filio præmortuo nepotes, ipſimet nepotes patris ſui perſonam repræ ſentant, & ſubintrant, atque tenent locum eius, & ſuccedunt quotquot ſunt in ea parte, & iure, in quo pater ſi viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, & ſic cum patruis ſuis, ad hæreditatem aui ſui, in ſtirpem vocantur, & non in capita: veluti ſi auus moriatur, ſuperſtite vno filio, & ex altero filio defuncto duobus nepotibus; dimidiam hæreditatis par tem ſolus filius ſuperſtes obtinebit, & alteram dimidiam prædicti duo nepotes. Idque cum agitur (vt dixi) de ſucceſ ſione aui, vel proaui, vel de ſucceſ ſione auiæ, vel proauiæ, vel de ſucceſ ſione abaui, vel ascendentis alterius, vt Menochius ſtatim referendus probauit. Et ita ſuperiora omnia colliguntur, atque probantur per text. in l. vt inteſtato. C. de ſuis & legit. hæred. per Caium in l. poſthumorum ff. de iniuſto rupto. & in tit. 16. Inſt. de inteſtatorum hæreditatibus. Papinianum in fragmentis, in titulo 11. de ſucceſ ſione diuerſorum, in verſiculo, Patri, matriuè inteſtatis, & in §. cum filius Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtato deferuntur. Vbi Iuſtinianus hoc ius antiquum confirmans, æquum illud appellat; & in authent. de hæred. ab inteſtato venient. §. ſi quis igitur, ibi: Quoniam ſucceſ ſionem in ſtirpes vocauit antiquitas, in hoc enim ordine gradum quæri nolumus, ſed cum filijs & filiabus, ex præmortuo filio aut filia vocari nepotes ſancimus, & in l. 3. tit. 13. part. 6. in illis verbis: Otro ſi dezimos, que ſi eſtos ñietos fueſ ſen muchos nacidos de vn padre, todos heredan en lugar del padre con el tio, e auran aquella parte de los bienes del abuelo, que auria el padre dellos ſi viuieſ ſe. l. 7. tit. 6. lib. 3. fori, & apud Longobardos idem obſeruatum eſ ſe, conſtat ex titulo de ſucceſ ſionibus, cap. 18. & in hoc nemo vnquam diſ ſentit, concors potius & communis omnium ſententia ſemper fuit, & hodie eſt. Prout Scribentes omnes in præcitatis iuribus tradiderunt, & in dicta l. vt intestato. Bartol. Angel. & Salicet. ſic docuerunt. Decius in conſil. primo, columna 2. Curtius Iunior in conſil. 255. num. primo, & ſeq. Neuizan. in conſil. 53. num. 8. Ruin. in conſil. 96. columna penultima, lib. 2. & in conſil. 167. num. 2. & numero 13. eodem libro. Alexander in conſil. 44. columna finali, volumine 5. Paulus Pariſius, in conſil. 38. num. 15. & in conſil. 40. num. 29. & ſeq. lib. 2. & in conſil. 42. num. 25. lib. 3. Bellon. in conſil. 50. num. primo. Franciſcus Beccius in conſil. 107. numero 10. libro 1. Antonius Gabriel, communium concluſ. libro 4. de ſucceſ ſionibus ab intestato, concluſione prima. Granut. Theor. deciſion. 16. num. primo. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 31. num. 29. lib. primo, optimè Tiberius Decianus, in conſil. primo, num. 366. & 367. libro primo, & in conſilio 28. numero 2. eodem libro primo, & in conſilio 9. numero primo, & 2. lib. 2. Rolandus in conſil. 68. num. 41. libro primo. Chaſſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ, §. 10. num. primo, & num. 6. folio 257. Guill. Benedictus in capit. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, ex numero 53. & num. 59. & num. 65. & 66. Alexander Raudenſis, in conſil. 142. num. 115. & in conſil. 141. ex numero 60. inter conſilia vltimar. volunt, volumine 2. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 11. num. primo, & 2. Hieronymus Gabriel, in conſil. 136. num. primo, libro primo, Franciſcus Burſatus, in conſil. 262. num. 34. & 35. libro 3. & in conſilio 170. num. primo, libro 2. Fabius Turretus, in conſil. 12. num. 2. & in conſ. 38. num. 2. lib. primo. Iacobus Menochius, lib. 4. Præ ſumptione 95. num. 6. & 7. Michael Graſ ſus, receptar. ſententiarum. §. ſucceſſio ab inteſtato, quæstione 2. numero 6. Roxas, in epitome ſucceſsionum, cap. 5. numero 17. & capit. 6. num. primo, & 2. Humada, in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ ſa 17. num. 2. & 3. & 4. Aluarus Valaſc. de iure emphyteutico, quæ ſt. 50. num. 30. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 43. & numero 61. Tellus Ferdinandez, in l. 8. Tauri, numero primo. Petrus Barboſa, in l. poſt dotem, num. 53. fol. 869. ff. ſoluto matrimonio. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſ ſis, articul. 21. num. 6. Molina, de Hiſpanorum primogenijs, libro 3. cap. 7. num. 5. & 6. Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 14. num. 13. Iacobus Cancerius, variar. reſolut. cap. 5. num. 6. in principio. Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 70. numero 21. & in conſ. 8. n. 36. & 37. & in conſil. 13. num. 38. libro primo. Pater Ludouicus Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 326. in principi. Anton. Pichardus, ad tit. Inſtit. de hæred qua ab inteſtato defer. de repræ ſentatione. §. 2. num. 18.

Quanquam autem lex antiqua (quam in ſtirpes vocare diximus) loqueretur tantum de nepotibus auo paterno ſuccedentibus, ita vt repræ ſentationis priuilegium in nepotibus auo paterno ſuccedentibus dumtaxat olim admiſ ſum eſ ſet: hodie in omnibus, etiam maternis aſcendentibus ſuccedentibus admiſſum fuiſ ſe generaliter, non habita differentia ſexus, & agnationis, conſtat ex noua Iuſtiniani conſtitutione in d. authent. de hæred. ab inteſtato venien. §. ſi quis igitur, in illis verbis: Sic tamen vt ſi quem horum deſcendentium filios relinquentem mori contigerit, illius filios, aut filias, aut alios deſcendentes, in proprij parentis locum ſuccedere, ſiue ſub poteſtate defuncti, ſiue ſuæ poteſtatis inueniantur, &c. Id quod rectè deducit Anton. Pichardus, de repræ ſentatione, dict. §. 2. n. 16. fol. 1241. & ante ipſum alij adnotarunt, quos idemmet Author non præcitauit; Tiberius Decian. dict. conſ. 9. n. 4. lib. 2. Ioſephus Ludouicus, deciſ. Peruſina 11. n. 3. Michaël Graſ ſus, dict. §. ſucceßio ab inteſtato, quæ ſt. 2. num. 6. Ex noui ergo iuris conſtitutione & priuilegio, patria poteſtas hodie non deſideratur, vt filij in locum & ius parentum ſuccedant, & repræ ſentationis beneficio fruantur. Quod dilucide magis (& vltra præfatos & alios Authores) conſtabit, ſi animaduertas, tria in propoſito fuiſ ſe atque conſiderari debete tempora: Primum tempus fuit legis duodecim Tabularum, & Digeſtorum, & tunc quidem priuilegium hoc dumtaxat concedebatur nepotibus, & aliis deſcendentibus ex filio procreatis, & ſic nepotes ex filia, & alij per fœmineum ſexum deſcendentes, non vocabantur inter ſuos, §. item vetuſtas, Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtato deferun. & in princ. Inſtit. ad Tertul. Vnde cum huiuſmodi perſonæ à ſucceſ ſione excluderentur, tractari tunc non poterat, nec tractabatur de beneficio repræ ſentationis eiſdem communicando. Secundum tempus fuit, Valent. & Theod. qui lege noua lata decreuerunt, vt nepotes. & cæteri ex filia deſcendentes, in locum matris ſuæ; vel auiæ vocarentur, cum diminutione ſuæ partis, vt in l. ſi defunctus, C. de ſuis & legitimis hæred. Fuit denique tertium & vltimum tempus Iuſtiniani, in dict. nouella 109. de hæred. ab inteſtato venient. Qui, vt vidiſti, ſimpliciter atque indiſtinctè, & ſine aliqua diminutione, nepotes etiam per fœemineum ſexum deſcendentes, in locum & iura parentum ſuorum admiſit, atque eiſdem repræ ſentationis priuilegium communicauit, vt Authores ſuperiùs præcitati, obſeruarunt, & conuenit expreſsè dict. l. 3. tit. 3. partita 6. in illis verbis: Quando algun ome murieſ ſe ſin teſtamento, dexando vn fijo con nieto de algun ſu otro fijo, o de fija, que ya fueſ ſen muertos, &c.

Et quod diximus, repræ ſentationi locum eſ ſe inter deſcendentes, vt nepotes cum patruis in ſtirpes, & non in capita ſuccedant; vſque adeò atque indiſtinctè procedit, vt locum quoque habeat, quando inteſtato auo, & nullo ſuperſtite relicto filio deſcendente, ſed pluribus nepotibus ex diuerſis filiis, duobus ex primo, tribus ex ſecundo, quatuor ex tertio: nam eius hæreditas nec tunc in capita inter hos nepotes diuidetur, vt tot fiant portiones, quod ſunt nepotum capita, ſed trium filiorum conſideratione habita, in tres dumtaxat ſtirpes fiet diuiſio, quotquot ſint ex tribus filiis relicta capita. Quem caſum ita ſingulariter decidit Paulus, lib. 3. ſententiarum, titul. de teſtamentaria ſucceſ ſione, in verſiculo, idque eueniet: optime etiam præcitata l. 3. titulo 3. partita 6. ibi: E ſi alguno murieſ ſe ſin testamento, e fincaſ ſe vn niete de ſu fi jo, que fueſ ſe ya muerto, e ds otro fi jo, que fueſ ſe ya finado, le ſincaſ ſen tres nietos o mas, eſte vno ſolo, tanta parte auria en la herencia del abuelo, como todos los otros ſus primos, porque pocos o muchos que ſean, fincan en lugar de ſu padre, e herecdan todo loque heredaria, ſi viuieſ ſe. Ratio eſt ex eo, quod nepotes vocantur propter reprę ſentationem ſuorum parentum, & in locum eorum ſuccedunt, & ſic in ea dumtaxat parte, ſuccedere debent, in qua ipſi ſuccessuri eſ ſent, ſi vi uerent, vt dict. l. partitæ inſinuat, & in iuribus antea præcitatis probatur. Et ita ſuperiorem reſolutionem tradiderunt Guid. Pap. quæ ſt. 134. Roxas, in epitome ſucceſsionum, cap. 6. num. 1. & 2. & communem ſententiam profitentur Oliuer. Text. in tractatu ſucceſ ſionum ab inteſtato, rubrica, qualiter naturales & legitimi, num. 22. Michaël Graſ ſus §. ſucceſ ſio ab inteſtato, quæ ſt. 2. num. 14. & idem quoque clarè præ ſentiunt Tellus Ferdinandez, in l. 8. Tauri, n. 2. Petrus Barboſa in l. poſt dotem, num. 53. in princ. ff. ſoluto matrimonio.

Quamuis autem controuerſum fuerit, an repræſentatio huiuſmodi in ſucceſ ſione aſcendentium vltra pronepotes admittenda foret; & non admitti reliquerint ſcriptum Angelus, Ioan. Fab. Ioannes Lecirier, & alij Authores, quos infra præcitandi referunt, & ſuprà, hoc eodem cap. ſub num. 21. commemorauimus: communior tamen & verior ſententia fuit, repræ ſentationem vſque in infinitum ad omnes deſcendentes extendi, nec ad aliquos debere reſtringi quam probauit Accurſius: in §. multis, verbo, vſque ad quintum gradum, Inſtitut. de ſucceſſione libertorum, & poſt alios multos, quos ipſi præcitarunt, ſequunti ſunt Didacus Couar. practicarum cap. 38. num. 5. Antonius Gomezius, tom. 1. variarum, capite 1. num. 15. Tiberius Decianus, in conſil. 9. num. 4. & num. 45. lib. 2. & in conſil. 7. num. 88. lib. 1. & in conſil. 28. num. 19. eodem lib. Vveſembec. Eguinarius Baro, & Minſinger, in dict. §. cum filius, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſtat. deferuntur, & ibidem Antonius Pichardus, de repræ ſentatione, §. 2. num. 19. & num. 20. quò loci reſpondet ad text. in dict. §. cum filius, & ad alia iura, quæ in contrarium ponderari ſolent, vt ibi videbitur. Eandem quoque ſententiam defendunt Petrus Paulus Pariſius in conſ. 30. num. 43. volumine 2. Antonius Gabriel, commun. concluſion. titulo, de ſucceſsionibus ab inteſtato, concluſione prima, num. 18. Roxas, in epitome ſucceſsionum, cap. 5. num. 17. & 18. & 19. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 6. Michaël Graſ ſus, receptar, ſententiar. §. ſucceſsio ab inteſtato, quæ ſt. 2. num. 13. vbi de communi, & magis recepta ſententia teſtatur, Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſ ſa 15. num. 3. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, quæst. 50. num. 30. Humada, in l. 2. titulo 15. partita 2. gloſ ſa 17. num. 4. Iacobus Menochius, lib. 4. præ ſumptione 95. num. 6. Iacobus Cancerius variar, reſolut. cap. 5. num. 6. Ioannes Matiençus, in l. prima, tit. 8. gloſ ſa 4. num. 14. & in lib. 5. tit. 7. gloſ ſa 3. num. 5. lib. 5. numæ collectionis regiæ. Marcus Anton. Peregrin, de fideicommiſsis, artic. 21. num. 6. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputat, 626. in princip. Et verè pro hac parte, non modo fortiter, ſed etiam concludenter vrget text. in §. item vetuſtas, verſic. ita tamen, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. defer. & in aliis quoque iuribus, quæ Roxas, & Pichardus, in locis nunc citatis expendunt. In Hiſpanorum autem primogeniis, ſiue in vinculis & maioratibus perpetuis, plusquam certum eſt, ex deciſione l. 40. Tauri, quæ hodie eſt l. 5. titul 7. lib. 5. numæ collectionis regiæ, repræ ſentationem perpetuam eſ ſe inter deſcendentes, & ad omnes in infinitum protrahi, prout in eadem l. 40. Tauri notauit Auendañus, gloſ ſa 12. quò loci, poſt Ludouicum Molinam ibi relatum, ordinem verum ſuccedendi in maioratu præfixit; inquit enim, quod decedente primogenito in vita patris, nepos; & nepote mortuo, pronepos, atque ſic deinceps cæteri filij primogeniti, & eius deſcendentes in infinitum ſucceſſiuè vnus poſt alium de primogenito in primogenitum in linea recta primogenitorum; ita quod finita linea primogeniti, ad ſecundam lineam ſecundogeniti fiat transitus; & ex linea secundogeniti ad lineam tertiogeniti, & ſic deinceps: & secundum hæc, clarè probat lex illa Tauri aſ ſumptum præfatum: probat etiam, dum dicit, Eſtos tales decendientes del hijo mayor, quæ verba omnes deſcendentes comprehendunt in infinitum, tam maſculos, quàm fœminas, vt Auendañus metipſe alio in loco, hoc eſt, in eadem, l. 40. Tauri, gloſ. 10. num. 11. perpendit, ſed tacuit Molinam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 6. vbi poſtquam dixit, repræ ſentationem inter deſcendentes perpetuò, atque in infinitum protrahi, & maximè in maioratibus, expendit verba præfata dict. l. 40. Tauri, & Molinam, atque reſolutionem præfatam ſequuti ſunt Humada, in l. 2. tit. 15. part. 2. gloſ. 17. num. 4. Matiençus, in l. 5. tit. 7. gloſ. 3. nu. 3. & ibidem Azeuedus, num. 3. & 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, idem Azeuedus, in l. 5. tit. 8. num. 4. eodem lib. 5. Didacus Couar. practicarum, cap. 38. num. 6. verſic. ipſe vero. Mieres, de maioratu, part. 2. quæ ſt. 6. num. 31. Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæ ſt. 67. num. & 15. & num. 23. & 24. & 25. & quæ ſt. 68. num. 33. & 34. & num. 58. & 59. Vbi id latè declarat, & in fortioribus terminis, in ſucceſ ſione inquam tranſuerſalium, ſtatim dicemus, atque in infinitum repræ ſentationem extendi defendimus. Id autem, vt euitaret Auendañus metipſe, alio in loco eiuſdem l. 40. Tauri gloſ. 15. ſubuertere conatur verba quædam Taurinæ legis eiuſdem, nam cum lex illa dixiſ ſet, Demanera que ſiempre el hijo y ſus deſcendientes legitimos por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres, &c. Primo adnotauit, inde videri confirmari ſententiam Scribentium, in ſucceſ ſione tranſuerſalium extendi debere repræ ſentationem ad omnes tranſuerſales in infinitum, nulla habita conſideratione gradus. Poſtmodùm dixit, ex verbis eiſdem extinctam dubitationem illam, an repræ ſentatio eſ ſet perpetua, atque in infinitum extenderetur inter omnes deſcendentes; lex nam ipſa, vt dubium omnino ſubmoueret, adiecit verba præfata, Demanera que ſiempre, conſtituens, ad omnes in infinitum extendi. Denique eadem gloſ. 15. num. 4. vt vitaret id, quod de tranſuerſalium ſucceſ ſione diximus, tandem & vltimò obſeruat, & dicit in eo conſiſtere verum intellectum dictorum verborum, Demanera que ſiempre. Videlicet, quod quamuis verior opinio ſit, extendendam eſ ſe repræ ſentationem inter deſcendentes in infinitum, non tamen ob eam controuerſiam decidendam, adiecta fuiſ ſe verba præfata, Demanera que ſiempre Nec ex eis deducitur, Conditores voluiſſe ad omnes extendere repræ ſentationem, cùm idem foret dicendum in ſucceſ ſione tranſuerſalium, ſi ea lectura admitteretur; contra ſententiam, quam ipſe aliis in gloſ ſis defendit, ſed propriùs eis in verbis Conditores voluerunt dirigere eam perpetuitatem, non ad gradus, ſed ad caſus contingentiam, vt quandocunque contingeret, velle admitti contra patruum nepotem in ſucceſ ſione descendentium, ſeu transuersalium, concedatur repræ ſentatio, & hactenus Author præfatus. Ego verò, qui repræ ſentationem tranſuerſalibus in dict. l. 40. Tauri conceſ ſam, abſque graduum reſtrictione, & vſque in infinitum procedere, verius ſemper credidi, & infra, ex num. 91. & aliis in locis conſtanter defendam: ſecurè etiam crediderim, aſ ſumptum præfatum, repræ ſentationis inquam in Hiſpanorum primogeniis, ſiue in vinculis, & maioratibus vſque in infinitum extendendæ; clare probari, atque ex verbis præfatis, Demanera que ſiempre, deduci. Nam ſiue ad caſus contingentiam, ſiue ad gradum ea verba referas, negare nullo modo poteris, dict. l. Taurinæ conſtitutione, primum ſtatui, nepotem in ſucceſ ſione aſcendentium patruo præferri quoad primogenia: deinde & ſecundo, expreſ ſis verbis ipſiuſmet legis ex verſiculo, Loqual no ſolamente, conſtitui, idem ius obſeruandum eſ ſe in ſucceſ ſione maioratuum inter transuersales: ſtatim verò adiicitur, Demanera que ſiempre el fijo. y ſusdeſcendientes legitimos por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres: nunc ſic, ſi ſemper perſonae parentum repræ ſentatio futura eſt; idque non in prima parte, quando de ſucceſſione maioratuum inter deſcendentes; ſed in ſecunda parte, quando agitur de ſucceſ ſione inter tranſuerſales, ſcribitur, compertum equidem eſt. ſic conceſ ſam repræ ſentationem, vt quandocunque caſus contingat, repræ ſentatio admittatur, eaque, Para ſiempre, detur etiam inter tranſuerſales, nec poſ ſit ad eum caſum reſtringi, ad quem eius legis adeò generalis deciſio reſtricta non eſt, vt infrà latiùs probabitur ex num. 91. cum ſeq. & num. 184. cum ſeq. Nunc tamen hoc loco omitti hæc non potuerunt, opportunè potiùs adducta fuêre, vt pote cùm eo in dubio verſati ſimus, an in infinitum repræ ſentatio extendatur, ſiue an perpetua, ſit inter omines: cui hactenus dicta ſic conueniunt, vt vides.

