- Philippi Cornei conſilia duo (quæ ſingularia ſunt & notabilia in materia cap. 15. huius lib. 3.) expenduntur, & verba eorum proferuntur lib. 3. dict. cap. 15. n. 64.
- Politi reſolutio probatur, lib. 3. cap. 13. numero 33.
- Portio deficiens in iure accreſcendi, portioni, non perſonæ accreſcit, lib. 3. cap. 17. numero 22.
- Poſthumus ex primogenito, in ſucceſ ſione maioratus excludit patruum, ſiue ſecundo, aut tertiogenitum, quemadmodum & nepos natus excludit, lib. 3. cap. 19. num. 105. & vide alia quæ de ventre dicuntur ex num. 103.
- Prohibens aliquem teſtari, vel non teſtari, vel alicui quid relinquere, qualiter teneatur: & de titulo ſi quis aliq. teſta. prohib. vel coeg. vide plene lib. 3. cap. 1. per totum, & infra verbo teſtator, & teſtamentum.
- Prohibitio alicui facta cum hoc verbo ipſi, adeò perſonalis eſt, vt hæredes prohibiti excludat, lib. 3. cap. 3. num. 79.
- Preces importunæ habent inſtar, imo effectum & vim iuſti metus qui caderet in virum conſtantem, ſicque actum factum prætextu earum reddunt meticuloſum, & generaliter receſ ſioni ex edicto quod metus cauſa ſuppoſitum.
- Et in id expenduntur nonnulla iura, quæ ſic probant.
- Adducuntur etiam remiſ ſiue quam plures authoritates Doctorum, qui in variis cauſis & negotiis reſpondent, per importunitatem obtenta, non debere valere, & dici fieri inuito dante, l. 3. cap. 1. n. 114. 115. 116. & 117.
- Preces importunæ, vtrum inferant metum viri conſtantis, & ita annullare debeant matrimonium, & reſcindere alios contractus? ibidem ex num. 118. cum multis ſeq. vbi aliorum ſententiæ recenſentur, & in articulo hoc plena & abſoluta manu proceditur.
- Et quæ preces licitæ ſint, etiam vt quis alium adducat, vt eum hæredem inſtituat, vel aliquid relinquat, licitéque vtilitatem ſuam poſ ſit procurare quicumque, ibidem, numero 112. 123. & 124.
- Preces importunæ dicuntur illæ, quæ ſunt inſtantiſ ſimæ, & ſ æpius repetitæ, atque inculcatæ, ibid. num. 125. & vide ex num. 126. cum ſeq. vbi diſcutitur, an verum ſit, quod preces importunæ coactionem, compulſionem, aut violentiam continere dicantur.
- Et an dolum admixtum, ibidem ex num. 134. cum ſeqq.
- Et an requiratur alius dolus de perſe vltra eum, qui ex precibus importunis, ſiue ex perſuaſionibus in modicis inducitur, ibidem, num. 137. & 138.
- Preces nimis aſ ſiduæ & importunæ, quando in hac materia obligent ad reſtitutionem in foro conſcientiæ, ibid. n. 139.
- Precibus importunis aut perſuaſionibus impediens legatum, tenetur reſtituere, quando preces mixtum in voluntarium continent, ibidem, num. 140.
- Principalia ſi doloſa ſunt, & acceſ ſoria ſimilitet eiuſdem naturæ eſ ſe præ ſumuntur, lib. 3. cap. 2. num. 30.
- Princeps vtrum de plenitudine poteſtatis poſ ſit abſque cauſa aliquem dominio rei ſuæ priuare, tum cauſa etiam, vtrum iure communi, aut de communi & ordinaria, non abſoluta poteſtate poſ ſit ſubditis rerum ſuarum dominia tollere: apud authores noſtros frequenter, atque in mille locis agitatam dubium, lib. 3. cap. 6. numero 2.
- In quo duæ principales, & omnino contrariæ ſententiæ reperiuntur, ibid. num. 3.
- Angelus namque (quem alij multi ſequuntur) in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, Principem de plenitudine poteſtatis abſque cauſa poſ ſe alteri rerum ſuarum dominium tollere, ibid. dicto num. 3.
- Et Angeli fundamenta adducunt authores quamplurimi, ac inter alios latius recenſet, & eruditè (vt adſolet) ſatisfacit omnibus Hippolyt, Riminald. ibid n. 4.
- Idcirco, cum ſententia ſecunda contra Angelum, & ſit in puncto iuris, & magis communis, ibid. num. 5.
- Probandum eſt indiſtinctè, Principem abſque cauſa publica non poſ ſe quem priuare dominio rei ſuæ, neque in foro interiori, neque in exteriori: cum cauſa tamen publica poſ ſe, & tunc domino ſoluendum eſ ſe iuſtum pretium, vel dari debere bonum cambium, ibid. num. 6.
- Nec in Principe Chriſtiano conſiderari poſ ſe abſolutam poteſtatem. quæ potius tyrannis, quam poteſtas nominari deberet: imo in dubio iuſtam cauſam præ ſumendam ſemper in Principe, ibid. num. 7.
- Idque non ſolum de iure communi, ſed etiam de iure regio partitarum, vt ibid oſtenditur num. 8. & ſeq. vbi commemorantur authores plures in propoſito articulo, & Hippol Riminald. commendatur.
- Princeps, cum partis dominus erat, ſoliditatem iuxta proprium, priuilegium vendere poterat, tam de iure communi, quàm de iure partitarum, lib. 3. d. cap. 6. num. 13.
- Vbi id intelligitur indiſtinctè, ſiue ex venditione totius rei ſequeretur vtilitas, ſiue non, vt cum Accurſio, & Odafredo latius probatur contra communem.
- Princeps ratione partis, totam rem donare poteſt alteri, etiam inuito domino partis, debet tamen reddere æ ſtimationem illius habenti communionem in re, ibid. num. 14.
- Idque ex ſingulari deciſione l. 53. tit. 5. part. 5. nam de iure communi non ita reperitur expreſ ſum, ibid. n. 14.
- Nec ſubſiſtentia alicuius cauſ æ legitimæ requiritur, ibid. num. 15.
- Princeps venditurus rem communem, requirere non tenetur conſortem, nec ipſum aliis præferre, & quamuis hoc non faciat, non ideo ab æquitate deuia re videbitur, contra nonnullos, ibid. num. 16.
- Princeps ſi rem habeat cum alio communem, an totam locare poſ ſit ad longum tempus, vel modicum, ibid. num. 22. & quid ſi habeat ius hypothecæ, aut ius vſusfructus dumtaxat, ibid. n. 25. 26. & 27.
- Principis à voluntate quæ pendent, an impoſ ſibilia reputentur, an etiam vt obtineantur, atque impetrentur, diligentia adhiberi debeat: & an obliget conditio faciendi aliquid, quod ab eius voluntate, aut gratia dependet, lib. 3. cap. 7. per totum, & verbo impoſ ſibile, & verbo conditiones.
- Principis ſucceſ ſori non licere declarare animum prædeceſ ſoris circa facultatem datam ad faciendum maioratum, quia non poteſt: atteſtari de animo prædeceſ ſoris, & declaratio cohæret perſonæ, lib. 3. cap. 10. num. 36.
- De Principis poteſtate ad derogandum vltimæ voluntati alterius, & tertio. aut vocatis præiudicandum, & an partes citare debeat, & de aliis ſimilibus, vide lib. 3. cap. 28. per totum.
- Promiſ ſio de contrahendo inter impeditos, ſub conditione. ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, obligat ex veriori ſententia.
- Quæ etiam à peccato liberat contrahentes, lib. 3. cap. 7. num. 29. & 30.
- Proximitas in maioratus ſucceſ ſione, reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris conſideratur, lib. 3. cap. 15. numero 51 & vide latius, tam in maioratibus, quàm in fideicommiſ ſis, cap. 19. num. 138. & tribus ſeqq.
- Proximitas in regni ſucceſ ſione, ab vltimo eiuſdem poſ ſeſ ſore conſiderari debet, dict cap. 19. num. 136. & 137. vbi vera ratio redditur.
- Proximitas, quemadmodum in maioratus ſucceſſione, reſpectu vltimi maioratus poſ ſeſ ſoris inſpiciendus eſt regulariter, ſic quoque & in vinculis particularibus, & in meliorationibus tertij & quinti vinculatis, & in anniuerſariis, atque patronatibus, aliíſque ſimilibus diſpoſitionibus iure maioratus relictis, inſpici debet, ibid. num. 279.
- Priuilegiatus contra paritatem priuilegiatum non gaudet priuilegio ſuo, lib. 3. cap. 16. num. 79.
- Primogenitus viuo patre decedens, ſpem ſibi ex donatione competentem, in filium ſuum tranſmittere poteſt, lib. 3 cap. 19. num. 258.
- Primogenituræ qualitas, an tranſmittatur, & repræ ſentetur quoad primogeniorum ſucceſ ſionem, tam inter deſcendentes. quam inter tranſuerſales, vide infra, verbo, repræ ſentatio.
- Præ ſumptio ſemper verſatur circa rem dubiam, quæ ſcilicet eſ ſe, vel non eſ ſe poteſt, lib. 3. c. 17. num. 29.
- Præ ſumptio eſt hominis diſpoſitio multis in caſibus, & verſatur circa id, quod eſt geſtum, ſed ignoratur, qualiter geſtum fuerit, ibid. num. 32.

- Q.

- QValitas inhabilitans, quando à principio non adfuit. ſed poſtea ſuperuenit, non impedit, nec inhabilitat in iure iam delato, lib. 3. cap. 15. num. 12. & vide numeris ſeqq. vbi id corroboratur.
- Qualitas, ſeu conditio in perſona ſucceſ ſorum, aut ſuccedere prætendentium, præcisè ab inſtitutore maioratus requiſita. vtrum adeſ ſe debeat neceſ ſario tempore euenientis conditionis, an verò ſufficiat, quod viuente vltimo maioratus poſ ſeſ ſore interuenerit, lib. 3. cap. 15. numero 330.
- Vbi primo loco refertur ſententia eorum, qui euenientis ſucceſ ſionis tempore, qualitatem verificari in perſona ſuccedere volentis, requirunt, ibid. num. 321.
- Poſtmodum contraria ſententia probatur ſufficere in vita cuiuſlibet maioratus poſ ſeſ ſoris verificari, etiamſi ante euentum conditionis is moriatur, ibid. num. 332.
- Ac denique infertur ad ſucceſ ſionem maioratus, quo cauetur, quod filius primogenitus, aut filius maior ſuccedat. vt ſcilicet ſufficiat, qualitatem eam in vita poſ ſeſ ſoris maioratus interueniſ ſe, ibid. n. 333. & 328.
- Diſtinguitur etiam, an qualitas per modum cauſ æ finalis, & exiſtentiæ, an per modum demonſtrationis adiiciatur, ibid. num. 334.
- Et Blaſij Flores Diaz de Mena concordia quædam in propoſito, approbatur, ibid. n. 335.

- R.

- REuerentia duplex eſt, vna ſimpliciter & in gradu poſitiuo, altera nimia, & ſic in gradu ſuperlatiuo: primo caſu, quando eſt talis perſona, cui ſolum reuerentia debetur ſimpliciter, procedit ſententia eorum, qui dicunt ad reſciſ ſionem actus, ſolum metum reuerentialem non ſufficere. lib. 3. cap. 1. num. 162.
- Secundo vero caſu, quando eſt perſona ita grauis, quod ei debetur reuerentia nimia, tunc temporis procedit opinio illa, quod ſufficiat ſola præſentia abſque mandato, vel ſolus metus reuerentialis abſque minis, vel verberibus, ibidem, num 163.
- Et in hoc caſu induci debent duo iura, vt ibidem adnotatur, num. 164.
- Reuerentia, quibus perſonis debeatur, & quæ ſit reuerentia quæ operetur ad effectum reſciſ ſionis actus, remiſ ſiuè, ibid. num. 174.
- Renuntiationis hæreditatis paternæ vel maternæ ad materiam, cap. quanuis pactum, de pactis in 6. vide plenè, lib. 3 cap. 2. ex n. 37 cum ſeq.
- Renuntians cum iuramento minor hæreditati paternæ, vel maternæ acquiſitæ, vel acquirendæ, non poteſt contra pactum venire, nec etiam abſolutionem obtinere, vt agat contra renuntiationem, quia per iuramentum maior efficitur, & ibidem commemorati permulti interpretes, qui hanc materiam tractarunt latiſ ſimè, nu. 37. & 38.
- Renuntiationis factæ tempus, ſemper & perpetuò conſiderandum, cum de læ ſione in renuntiationibus agitur, etiam ſi ex poſt facto renuntiationes patris excreuerint, ibid. n. 43.
- Conſiderandum etiam, an filia, quæ hæreditati paternæ futuræ renuntiauit, dotem acceperit iuſtam eo tempore inſpecto, quo dos ei data, & conſtituta fuerit à parente, & computatis illis bonis, quæ eo tempore pater habebat, non his, quæ vel habuit poſt, vel habere potuit, ibidem, num. 44.
- Quia tunc dotis datio non eſt ad rationem legitimæ conſideranda, quo caſu foret conſtituenda iuxta quantitatem bonorum, quæ pater habebat mortis tempore, ſed eſt conſtituenda iuxta officium paternum, & ſic ſecundum bona, quæ tempore nuptiarum, & conſtitutionis dotis pater habuit, ibidem, num. 45. 46 47. & ſeq vſque ad num. 50. vbi latiùs id explicatur, & an filia, quæ renuntiauit, aliquid petere poſ ſit pro ſupplemento dotis receptæ, aperitur.
- Renuntiatio iurata, vtrum iuranti noceat. ſi enormem aut enormiſ ſimam læ ſionem contineat, tam ſi à minore, quàm ſi à maiore facta ſit, ibidem ex num. 50. cum multis ſeq. vbi plena & abſoluta manu articulus hic diſcutitur vſque ad num. 70.
- In renuntiatione iurata, facta per filiam de hæreditatibus paterna, vel materna patri, vel matri ipſi, metus aut dolus ad eius reſciſ ſionem minime præ ſumitur, ibid. num. 70.
- Imò renunciatio hæc, quæ fit patri, vel matri, fauorabilis debet reputari, ibidem, numero 71.
- Maxime ſi ex iuſta. aut neceſ ſaria. vel pia cauſa facta fuerit, ibid. num. 72.
- Vel accepta dote congrua, ibid. num. 73.
- Siue Monaſterio reſeruata eleemoſyna, dotéve competenti aſ ſignata: tunc enim non poterit dici filia enormiter læ ſa, quæ Monaſterium ingredi volens, hæreditati paternæ, vel maternæ, vel etiam vtrique renuntiauit, & multo magis, ſi iam ingreſ ſa, & dote competenti ad Religionis ingreſ ſum, ſiue ad Monaſterium reſeruata, vel obtenta, prædictam renuntiationem fecit, ibid. num. 74.
- Quia fecit illud, quod communiter faciunt multæ filiæ ingredientes Religionem, nihílque proprium habere poteſt, cum huiuſmodi moniales paupertatem profiteantur, ibid. num. 75.
- Renuntiatio iuris iam delati & quæ ſiti, ſi à filia fieret, vel in fauorem patris, vel fratris, aut alterius, & dolus, aut enormis læ ſio intercedat, an renunciatio reſcindi debeat, ibidem latiſ ſime ex num. 76. cum multis ſeq. vſque ad numerum 90.
- Renuntiationes generales cuiuscunque læ ſionis. vel alterius remedij, aut remediorum omnium in genere, cum à minore, vel maiore adiiciuntur, quæ debeant pro oculis haberi, ibid. numero 90.
- Renuntiatio generalis caſuum fortuitorum in contractibus facta, valet & tenet, quanuis in iudiciis ſpecialis neceſ ſaria ſit, lib. 3. cap. 3. num. 51.
- Et quanuis Vulgar. relatus per Gloſ ſam, ita demum crediderit, valere renuntiationem caſuum fortuitorum, ſi modo aliquis caſus in ſpecie exprimatur, & poſtea ſubiiciatur generalis renuntiatio, ibid. num. 52.
- Et ſequuti fuerint authores nonnulli, ibid. numero 53.
- Tamen in contrarium veritas ſe habet, ſat eſ ſe renuntiare generaliter caſibus fortuitis, nullum in ſpecie exprimendo, ibid num. 54.
- Idque legis 28. tit. 8. part. 5. deciſione probatur expreſ ſe, vt ibidem adnotatur num. 55.
- Renuntiatio generalis caſuum fortuitorum, de quibus caſibus intelligatur, vide ſupra, verbo caſus, & cap. 3. huius lib. 3. per totum.
- Renuntiari an poſ ſit iuri primogenituræ, & an ſequenti vocato. vel habenti ſuccedendi ius, ea renuntiatione damnum inferri, lib. 3. cap. 19. ex num. 107. cum ſeq.
- Remiſ ſio mercedis, quando propter agri ſterilitatem, vel fructuum exiguitatem petitur, intolerabile damnum requiritur, aut quod magnum ſit conductoris incommodum, lib. 3. cap. 3. numero 36.
- Similiter, quando petitur propter bellum, peſtem, aut caſum alium quemcunque ſine culpa locatoris contingentem, neceſ ſariò requiritur, quod damnum ſit intolerabile, vt remiſ ſio fiat: quoniam modicum damnum æquo animo ferre debet conductor, ibid. num. 37.
- Remiſ ſio mercedis aut perſonis, vt propter caſum fiat, plura ſunt neceſ ſaria: primo quod caſus, qui contigit, ſit inſolitus: ſecundo, quod magnum afferat damnum: tertio, quod contingat ante perceptionem fructuum, ibid. n. 38.
- Religionis ingreſ ſu & profeſ ſione, an finiantur alimenta debita alicui, lib. 3. cap. 12. numero 7.
- Religionis ingreſ ſu & profeſ ſione, an finiatur ius annuatim. ſinguliſve annis, vel pro vita, aut tempore, diebuſve vitæ alicui competens, ibid. n. 9. cum ſeq.
- Religionis ingreſ ſu & profeſ ſione, an ſtatim tranſeat in alium maioratus, quem ingreſ ſus habebat, an vere maneat penes Monaſterium, vide ſupra, verbo Monachus, & verbo Monaſterium, & plena & abſoluta manu, cap. 12. huius lib. 3. per totum.
- Retentio facilius, quam petitio conceditur, lib. 3. cap. 15. num. 9.
- Non eſt enim par cauſa, retinendi, & de nouo acquirendi, ibid. num. 10
- Idcirco, qui non poteſt petere, vel acquirere, poteſt retinere, ibid. num. 11.
- Relatio cum fit, haberi debet in omnibus & per omnia, & cum omnibus qualitatibus. clauſulis, & conditionibus, in termino ad quem refertur, contentis: quia quicquid continetur in termino relato, continetur etiam in termino referente, lib. 3. cap. 15. num. 38.
- Referens diſpoſitio, licet alio modo referat, quam continetur in diſpoſitione relata, modificari debet ad terminos relatæ, ibid. num. 39.
- Referentia ſe verba ad iam diſpoſitum, nunquam veniunt augmentatiue, etiam quod ipſa videantur ſonare in augmentum, ibid. num. 40.
- Ex referente ſcriptura velle quem plus conſequi, quam ex ſcriptura relata, abſurdum eſt, nec pati debemus, ibid. num. 41.
- Regna olim electione conſtaſ ſe, & in Hiſpania in Rege Pelagio principium obtinuiſ ſe à quo vsque ad noſtra tempora, iure maioratus & primogenituræ Regnum defertur, lib. 3. cap. 19. numero 109.
- Regnorum conſtituendorum ſumma, optimàque ratio eſt per ſucceſ ſionem, iuréque gentium conſtitutum eſt nomen, & Regni ſucceſ ſio. ibid. num. 110.
- Regnum Hiſpaniæ ſucceſ ſione deferri, certiſ ſimum eſ ſe, atque indubitatum, ibidem, numero 112.
- Regnum an iure hæreditario, vel ſanguinis iure deferatur, ibidem ex numero 112. vſque ad numerum 132. vbi plena & abſoluta manu articulus hic diſcutitur, & multa adnotantur, quæ nullibi fuerant antea ſic ſcripta, nec adnotata.
- Regni & maioratus ſucceſ ſio perpetua eſ ſe debet, non ſolum inter deſcendentes, ſed etiam inter collaterales, inter quos in infinitum progreditur ad milleſimum vſque gradum, ibidem numero 142.
- Eſt tamen differentia in hoc, quod in maioratibus inferioribus, in vltimo de familia maioratus finitur, ita vt eius reſpectu bona ſint libera, liberáque ſimiliter bonorum diſpoſitio.
- Intelligendo ſemper, prout latiùs intellectum, atque explicatum traditur, ibidem numero 143. & 144.
- In Regni tamen ſucceſ ſione, diuerſum ius conſtituitur, nam licet ad vltimum de familia Regnum perueniat, non eſt liberum eius patrimonium, aut libera Regni ipſius diſpoſitio non datur, ſed populus eligit nouum Regem, à quo à principio poteſtas regalis effluxit, ibidem num. 145.
- Regnum eſt caput omnium primogeniorum Hiſpaniæ. ab eoque cætera primogenia, tanquam à capite deriuantur, ſucceſ ſioníſque ordinem, & rationem accipiunt, ibid. num. 347.
- Repræ ſentare patris ſui perſonam filius non poteſt, quando patet fuit omnino excluſus, ita quod non potuit vllo tempore ius primogenituræ nec in potentia, nec in ſpe habere.
- Secus tamen ſi potuit, quia tunc filius repræ ſentando perſonam patris ſui, maioratus ſucceſſionem conſequetur, lib. 3. capite 15. numero 78.
- Repræ ſentationis materiam circa ſucceſ ſiones legales, teſtamentarias, fideicommiſ ſarias, feudales, emphiteuticarias, & primogeniorum ſiue maioratuum Hiſpaniæ; per multos authores tractaſ ſe, qui ex professo, & latius quàm alibi, commemorantur & congregantur, capite 19. num. 1. lib. 3.
- Repræ ſentationis nomen, & ab ipſiſmet Iureconsultis cognitum, & doctrinæ gratia à iuris quoque interpretibus inuentum, ſiue introductum, prout ibid. explanatur num. 2. & exempla traduntur num. 3. 4 & ſeq. quæ non conueniunt tractatui & diſputationi repræ ſentationis, quæ dicto capite 19. per authorem ſuſcipitur.
- Eo namque tractatu agitur de repræ ſentatione quadam, quæ de patre per eius filium fit circa ſucceſ ſiones, ad eum effectum, vt filius ſic ſuccedere valeat, ac ſi pater ipſe ſi viueret, ſuccedere poſ ſet. ibid. n. 8.
- Ex communi namque Doctorum ſententia, ſuccedere quem repræ ſentando perſonam parentum, id ſignificat, quod filius aſ ſumat gradum ſuccedendi, qui patri competebat, & omnia iura gradui cohærentia, & quæ competerent parentibus ſi viuerent, ibid. num. 9.
- Ipſa tamen ſucceſ ſionem non ex perſona parentum ſed ex propria perſona conſequuntur, prout communis explicat, ibidem, num. 10, & latiùs declaratur, n. 162. & 163.
- Repræ ſentatio, de qua dict. cap. 19. diſputatio ſuſcipitur, aliquando contingit in ſucceſ ſione legali ab inteſtato, aliquando vero ex diſpoſitione hominis in ſucceſ ſione teſtamentaria, ibid. num. 11. & 12.
- Repræ ſentationis diffinitiones quam plures, quare re periculoſas author iudicauerit, ibid. numero 13.
- Repræ ſentare ex ſententia Iacobi Menochij, nihil aliud eſ ſe, quam ex integro aliquem referre, ibid. num. 14.
- Et ideo repræ ſentari aliquis non poteſt pro vna parte tantum, ibid. num. 15.
- Repræ ſentatio, & tranſmiſ ſio ex ſententia eiuſdem Menochij, nihil eſt, quam quædam ſubrogatio, quæ fit de perſona filij ad perſonam patris, ibid. num. 16.
- Repræ ſentatio, ex eiuſdem Menochij placito, eſt quædam fictio, quam lex facit, fingendo perſonam filij, eſ ſe illam patris, ibid. n. 17.
- Repræ ſentatio ex ſententia Luſitani Caldas Pereira, eſt fictio, per quam mortuus fingitur viuus, ibidem, num. 18.
- Ex ſententia vero Hiſpani Auendañi, eſt fictio quædam à lege ciuili inducta, ad ſubrogandum nepotem in locum patris, ibidem numero 19.
- Denique ex obſeruatione Antonij Pichardi, fictio eſt per quam is, qui remotiori gradu conſtitutus eſt, in proximiori gradu conſideratur, ibid. num. 20.
- Ex ſententia vero authoris, ſic poteſt & magis generaliter repræ ſentatio diffiniri, vt ſit priuilegium, lege ciuili conceſ ſum, quo filius in locum patris ad ſucceſ ſionem aſcendentium in infinitum, vel patrui tantum vocatur.
- Et in ſucceſ ſione bonorum, ſui natura non diuiſibilium, nec plurium concurſum, admittente, veluti maioratus, qualiter diffiniri, valeat ex ſententia authoris vltra alios, vbi & ſingulæ diffinitionis prædictæ partes explicantur, ibid. num. 21. per totum.
- Repræ ſentationem, per rationem potius fictionis, quam priuilegij diffiniti ex ſententia multorum authorum. qui beneficium huiuſmodi fictionem vocant, ibid. num. 22. vbi & ipſi authores congregantur.
- E contrario tamen, quod per rationem priuilegij, & non fictionis introducta fuerit, alij quam plures aſ ſeuerarunt, ibid. num. 23.
- Imo & in fortioribus terminis, hanc non eſ ſe fictionem, ſed potiùs veritatem, & eam quidem naturalem, vt ſcilicèt filius ſit eiuſdem gradus, quo pater, cum ſit eadem perſona cum patre: conſtanter contendunt nonnulli, vt hic obſeruatur. num. 24.
- Præterea, repræ ſentationem hanc eſ ſe præ ſumptam, non autem fictam, ſcripſerunt alij nonnulli, ibid. n. 25.
- Quorum contrarietatem diſtinctione quadam declarauit Menochius, & eam author nouiter improbauit, ibidem, num. 26.
- Quocirca, author metipſe pro abſoluta huius articuli explanatione, nonnulla nouiter conſiderat, atque conſtituit, vt ibidem adnotatur numero 27. vbi prima traditur in eodem articulo obſeruatio.
- Secunda traditur in ipſo articulo obſeruatio, & aliorum ſententiæ ſingulariter declarantur, ibid. num. 28.
- Traditur & tertia obſeruatio, atque reſoluitur, quod lex ciuilis, quæ beneficium repræ ſentationis conceſ ſit, nullo modo finxit, filium in locum patris ſui, ita ſubſtitui, vt qui in remotiori gradu antea conſtitutus erat, modo per fictionem ad gradum proximiorem reducatur, ibidem, num. 29.
- Eidem tamen in remotiori gradu exiſtenti. ex iuſta cauſa atque ex æquitate proximioris gradus priuilegium communicauit: quod latius probatur, atque exornatur, ibidem numero 30. cum ſeq.
- Repræ ſentationis ius, quod olim deſcendentibus concedebatur, non differre à iure ſuitatis, & his duntaxat conceſ ſum fuiſ ſe. qui ſui hæredes erant vt latius probatur, ibidem num. 31.
- Et obſtaculum quoddam remouetur, quod in collateralibus videbatur doctrinam ſuperiorem dubiam facere, ibidem num. 32.
- Generales etiam Doctorum omnium traditiones in materia repræ ſentationis, quod quando agitur de ſucceſ ſion eaſcendentis, vel patrui, nepotes ex filio, vel fratre prædefuncto, ſuccedant in locum & gradum patris, declarantur, ibidem num. 33.
- Et ne ab ita receptis & communibus Doctorum ſententiis recedatur, eo frequenter loquendi modo vſurum profitetur author, quo ipſi ſcribentes vtuntur, & conſiderato effectu. ſuccedere filium in locum & gradum patris, dicendum, ibidem, num. 34.
- Repræ ſentatio ex communi Doctorum ſententia, non niſi in caſ à iure expreſ ſis admitti poteſt, lib. 3. dict. cap. 19. num. 35.
- Et conſequenter ei in dubio locus non eſt, quoniam iure quodam ſpeciali fuit introducta, & propterea extra ordinarium eſt, ibidem, numero 36.
- Sed ex ſententia Tiberij Deciani fauorabile, & in omni materia extendendum, ibid. num. 37. & vide num. 43. ad fin. & num. 44.
- Repræ ſentatio ex communi Doctorum ſententia, duntaxat habet locum in his ſucceſ ſionibus. quæ iure hæreditario deferuntur, & non in aliis, ibid. num. 38.
- Ipſi autem Doctores communiter. duorum iurium authoritate adducuntur præcipue, vt ibidem obſeruatur num. 39.
- Cæterum repræ ſentationem obtinere etiam in his, quæ iure ſanguinis, & non iure hæreditario deferuntur, nonnullis rationibus demonſtratur, quæ fortiter videntur adſtringere, ibid. numero 40.
- Et Iaſonis, atque Sfortiæ Oddi contra communem reſolutio profertur, ibid. num. 41.
- His etiam iuribus reſpondetur, qui pro communi ſententia adducta fuere ſupra, ibidem num. 42.
- Et ſi quis velit communem ſententiam tueri, qualiter in propoſito debeat regulam deducere, & caſus nonnullos excipere, demonſtratur; & Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito proferuntur, ibid. num. 43.
- Vtcunque tamen ſit in terminis iuris communis, ex deciſione legum partitarum, & Tauri dubitari non poſ ſe quin repræ ſentatio in quacunque diſpoſitione, iure maioratus facta, ſit admittenda, ibid. num. 44.
- Repræ ſentatio quo iure iuuenta, atque introducta fuerit, ibid. n. 45. per totum.
- Vbi etiam explicatur, hæreditas, teſtamentum, & ſucceſ ſio, quo iure inuenta ſit, & diuerſ æ Doctorum ſententiæ, breuiter præcitantur.
- Repræ ſentationis effectum a iure ciuili procedere, ipſamque repræ ſentationem ex æquitate, atque iure quodam ſpeciali introductam, ibid. numero 46.
- Imo & à iure diuino, & naturali æquitate contingere, vt ibid. probatur num. 47.
- Nec per eam corrumpi gradum, ſed potius repræſentari. ibid. n 48.
- Atque ita non remotior dicitur gradus, ſed ille in quo pater repræ ſentatus ſuccederet, ibidem num. 49.
- Et filius aſ ſumit omnes qualitates, & omnes prærogatiuas, quas pater ratione illius gradus habebat, dum viueret, & nunc habuiſ ſet, ſi vixiſ ſet, ibid. num. 50.
- Repræ ſentationis introducendæ, qui fuerit ratio potiſ ſima: & ibidem l. Tauri 40. iuſtificatio, & confirmatio vltra alios notabilis, dicto cap. 19. num. 52.
- Repræ ſentationis introducendæ neceſ ſitas, vnde effluxerit: vbi latè & diſtinctè num. 53. per totum, & ibidem de neceſ ſitate introductionis repræ ſentationis in primogeniis, ſeu maioratibus, de qua in dictæ l. 40. Tauri.
- Repræ ſentationi locus non eſt inter aſcendentes, ſed ipſi iuxta gradus prærogatiuam ſuccedunt, ita quod prioritas gradus duntaxat attenditur, ibid. num. 54.
- Repræ ſentationi inter aſcendentes, quare locus non ſit. remiſ ſiuè num. 55.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe inter deſcendentes, cum de ſucceſ ſione aſcendentium agitur, idque ius æquitate ſuadente, ſemper in ſucceſ ſione ascendentium obſeruatum fuiſ ſe, & ideo antiquum vocari, ibidem numero 56.
- Nepotes namque ex filio præmortuo. repræ ſentant perſonam patris ſui, & ſubintrant, atque tenent locum eius, & ſuccedunt cum patris ſuis in ſtirpem, & non in capita, ibid. n. 57.
- Idque cum agitur de ſucceſ ſione aui, vel proaui, vel de ſucceſ ſione auiæ, vel proauiæ, vel de ſucceſ ſione ab aui, vel aſcendentis alterius, ibid. num. 58.
- Repræ ſentationis priuilegium in nepotibus auo paterno ſuccedentibus, duntaxat admiſ ſum fuiſſe olim, hodie in omnibus, etiam maternis aſcendentibus, ſuccedentibus admitti generaliter, non habita differentia ſexus, & agnationis, idque ex communi & vera ſententia, ibidem, num. 59.
- Cui conuenit authoris reſolutio, ex ipſa tamen, res magis elucidata relinquitur, & tria tempora in propoſito fuiſ ſe, vltra alios conſideratur, ibid. num. 60.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe, & in ſtirpes, non in capita admitti, quando inteſtato auo, & nullo ſuperſtite filio relicto deſcendente, ex diuerſis filiis plures nepotes ad ſucceſ ſionem vocantur, prout ibidem num. 61. obſeruatur, & vera ratio redditur.
- Repræ ſentationem vſque in infinitum ad omnes deſcendentes extendi in ſucceſ ſione aſcendentium, ex veriori & communiori ſententia, ibid. num. 62. & ſub num. 21.
- Idque in Hiſpanorum primogeniis, ſiue in vinculis, aut maioratibus perpetuis. pluſquam certum eſ ſe poſt deciſionem. l. 40. Tauri, ibid. n. 63. vbi circa eandem. l. adnotantur nonnulla vtilia, & notanda.
- Dummodo intelligatur in his caſibus, & quoad ea, in quibus pater ipſe a filio repræ ſentatus ſucceſ ſiſ ſent, non autem quoad ea, in quibus non ſucceſ ſiſ ſet, ibidem, num. 64.
- Repræ ſentationem in maioratus ſucceſ ſione, filio ſolum concedendam eſ ſe in eo caſu, quo eius pater, ſi viueret, poſ ſet in maioratu ſuccedere, ibid. num. 65.
- Repræ ſentans aliquem non excluſum, nec ipſe debet excludi, ibid. num. 66.
- Repræ ſentationem de iure antiquo, in ſucceſ ſione tranſuerſalium non fuiſ ſe introductam, in ea namque ſemper proximior admittebatur ad ſuccedendum, & legis duodecim tabularum tenor obſeruabatur, ibidem, num. 67.
- Et ſic nepos ad ſucceſ ſionem patrui non admittebatur cum alio patruo, ſed patruus tanquam proximior, & in priori gradu ſuccedebat, ibid. num. 68.
- Neque vnquam vſque ad ius authenticorum admiſ ſi tum fuit ius repræ ſentationis, quo filius intraret in locum patris, ſuperueniente vero authenticorum iure, a Iuſtiniano edito, conſtitutum eſt, ad fratris inteſtati ſucceſ ſionem, non ſolum alios fratres ſuperſtites, ſed & prædefunctorum fratrum filios admitti, ibid. n. 69.
- Ad eamque portionem, quam eorum parentes erant habituri, ſic que in ſtirpes, & non in capi, ta, ibidem num. 70.
- Et quanuis in linea recta deſcendentium, in infinitum admitteretur repræ ſentatio (vt dictum eſt) inter collaterales tamen vltra filios fratrum non porrigitur, nec filiis filiorum fratris, vel ſororis conceditur, ibid. num. 71.
- Repræ ſentationem inter tranſuerſales concedi, quando agitur de ſuccedendo patruo, idem quando agitur de ſucceſ ſione auunculi, qui dicitur tranſuerſalis, gradu proximior ex latere matris: idem quando agitur de ſucceſ ſione materteræ, ibid. num. 72.
- Repræ ſentationi locum eſ ſe inter tranſuerſales, non ſolum in ſucceſ ſione declara à iure communi, ſed etiam in delata à ſtatuto, ibid. n 73.
- Et quare filij fratris defuncti vocentur in ſtirpes, & non in capita, quando cum patruis ſuccedunt patruo, ibid. num. 74.
- Quare etiam repræ ſentatio non extenditur vltra fratrum filios, remisſiuè, ibid. num. 75.
- Plures etiam nepotes cum filiis in ſucceſ ſione aui, quare non ſuccedant in capita, ſicut filij, ſed in ſtirpes, remiſ ſiuè. ibid. n. 76.
- Repræ ſentationi vtrum locus ſit. vt in ſtirpes, non in capita ſuccedatur, quando fratrum diuerſorum filij, ſoli ſint, nec concurrant cum aliquo patruo ſuperſtite, ibid. ex num. 77. vſque num. 86. vbi Accurſij & Azonis contrariæ ſententię proferuntur, & Azonis ſententia defenditur.
- Repræ ſentatio inter tranſuerſales in maioratus ſucceiſione, vſque in infinitum admittitur iure Hiſpano.
- Idque ex deciſione l. 40. Tauri, quæ eſt. l. 5. tit. 7. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ibid. n. 86.
- Cuius conſtitutio valde videtur à iure communi exorbitare, vt ibid. oſtenditur n. 87.
- Ac pro vera & abſoluta ipſius explicatione conſtituuntur ſequentia.
- Primum, repræ ſentationem in quacunque ſucceſſione indiuidua, ſiue in Hiſpanorum primogeniis, vinculiſque, & maioratibus perpetuis, inter fratres, fratrumque filios, vnanimiter omnes conceſ ſiſ ſe, nec aliquem in hoc diſ ſentire, ib. n. 88.
- Secundo, repræ ſentationem in linea collaterali ad ſuccedendum vltimo poſ ſeſ ſori, ex ordine, atque forma admitti, quo ibid. exprimitur num. 89.
- Tertio, repræ ſentationis ius, tranſuerſalibus in in dicta l. 40. Tauri conceſ ſum, procedere etiam in tranſuerſalibus, qui a primo inſtitutore maioratus non procedunt, & ſic in tranſuerſalibus vtriuſque, nempe fundatoris, & vltimi poſ ſeſ ſoris, prout latius probatur, ibid. 11. 90.
- Inde & conſequenter, repræ ſentationem in ſucceſſione maioratuum tranſuerſalibus conceſ ſam, abſque graduum reſtrictione, & vſque in infinitum procedere, etiam inter deſcendentes à fratre, vel ſorore, patruele, vel auunculo, vel alio quolibet conſanguineo vltimi poſ ſeſ ſoris, idque ex ſententia Ludouici Molinæ.
- Qui tamen firmiter in ea non remanſit, ſed deliberandum de hoc dixit, cum caſus contigerit.
- Alij tamen authores firmiter eam partem ſuſtinent, vt ibid. adnotatur. n. 91.
- Et eorum fundamenta præcipua expenduntur, ibid. n. 92.
- Cæterum contrariam ſententiam, imo repræ ſentationem non dari inter tranſuerſales remotioris gradus, aduerſus Molinam Auendañus ſuſtinuit, ibid. n. 93.
- Cuius fundamenta debilia equidem ſunt. nec multum adſtringunt, ac eiſdem pleniſ ſimè ſatisfecit Ioannes Gutier. vt ibid. adnot. num. 94.
- Et dictæ l. 40. Tauri deciſio, ſic exornatur, atque dilucide & ſingulariter explicatur, in Ludouici Molinæ, & ſequacium authorum ſententia, relata ſupra num. 91. verissimum monſtretur, ac in futurum in tuto maneat, vt latè, & meliùs quam antea fuiſ ſet, ibid. n. 95.
- Repræ ſentationis ius in ſucceſ ſione maioratuum, tranſuerſalibus ex dicta l. 40. Tauri vſque in infinitum conceſ ſum, vtrum in Regni ſucceſ ſione locum obtineat, ibid. n. 96.
- Et obtinere, ſicut in ſucceſ ſione alterius maioratus cuiuſque, ex ſententia Ludouici Molinæ, ibid. num. 97.
- Contra ex ſententia alterius Ludouici Molinæ, è Societate Ieſu Religioſi, ante quam etiam de opinione Molinæ author dubitauerat, & nunc quoque dubitat, ac ipſiuſmet Religio ſi fundamentum expendit, quod fortiter adſtringit, ibid. num. 98.
