Si ergo hoc eſt de natura primogenij, aut Maioratus cuiuſcunque, etiamſi non exprimatur, ſi etiam inſtitutoris intentioni, & menti præ ſumptæ conuenit; ſequitur neceſ ſariò dicendum, Monachum, aut Monaſterium indiſtinctè excludi debere à ſucceſ ſione cuiuſcunque Maioratus perpetui, quemadmodum excludendum eſ ſe, ſi id exprimeretur, vt vidiſti eo caſu aſ ſerere Authores ſuprà, num. 54. & pro expreſ ſo haberi debere, concludenter & verè probaſ ſe Mier. loco ſuprà relato: & intendiſ ſe alio in loco Molin. lib. inquam 2. de Hiſpan. primog. c. 14. num 46.

Hac autem conſideratione, ſiue ratione ſuperiori, ſubuertitur euidenter validior ratio, aut conſideratio frequentior communis ſententiæ, quam ex mente aliorum adducit Georgius Cabedus deciſ. Regni Luſit. 133. num. 9. in princ. eáque principaliter innititur: videlicèt Monachum ingreſ ſum, & profeſ ſum Religionem bonorum in communi capacem, non haberi pro mortuo totaliter, quia Monaſterium pro eo dicitur retinere illius vita durante; & licèt in particulari nihil habere poſ ſit, tamen habere poteſt in communi cum aliis, nec eo caſu extinguitur conſeruatio familiæ, aut illius perpetuatio, cùm deinceps continuetur per ſequentes in gradu, prout proximus quiſque fuerit repertus, vt ipſemet Cabedus ex ſententia communi obſeruat.

Cæterùm, vt vides, ratio hæc rem non concludit, nec vim ſuperiorum tollit aliquo modo; nam ſi eo caſu ratio eadem militat, primogenij; natura, & fine cònſideratis, diſponentíſque mens, & intentio ſic ſuadet, proculdubio & Monachus haberi debet pro mortuo quoad effectum prædictum; nec ideò, quòd deinceps conſeruatio familiæ continuetur per ſequentes in gradu, ſequitur, quòd toto tempore vitæ Monachi in ſuſpenſo eſ ſe, aut extingui poſ ſit, Imò id repugnat apertè inſtitutoris menti, & voluntati, quæ totum facit in hac materia, vt Socinus iunior in dicto §. & quid ſi tantum, num. 23. in principio, eleganter præmittit: & cum iudicio conſiderat Didacus Couar. variarum lib. 1. dict. cap. 19. num. 11. in principio, dum dixit, primogeniorum, ſeu Maioratuum inſtitutiones, ipſáque primogenia minimè conuenire Monachis, ídque in ſpecie notare Ioann. Lup. Alexand. & Iaſon. ibi relatos: nec eiuſdem authoritati congruè ſatisfacit Georgius Cabedus dict, deciſ. 133. num. 9. in verſiculo, nec ibi Couarr. negari enim non poteſt, quin ipſe eius mentis apertè fuerit, vt Monachis primogenia, ſeu Maioratus non conuenire abſolutè voluerit; id namque expreſsè dicit: Nec intereſt, quòd id ſubiiciat, poſtquam dixerat, teſtatores poſ ſe prohibere, ne Maioratus bona ad Monachos, Moniales, aut Presbyteros perueniant, quamuis intereſ ſe Cabedus exiſtimauerit: potiùs namque eo ipſo, Didaci eiuſdem authoritas magis adſtringit, vt ad oculum patet: id enim ſubiicit ad corroborandum illud Præmiſ ſum, quaſi diceret, nihil intereſ ſe, mero iure, atque expreſsè remoueri poſ ſe à ſucceſ ſione Maioratus eos, qui aliàs etiam tacitè, seu etiam expreſ ſa excluſionis diſpoſitione deficiente excludi deberent, quoniam illis primogeniorum inſtitutiones, ipſáque primogenia minimè conueniunt: & ſic in conſideratione haberi non debet quòd mortuo naturaliter Monacho, Maioratus à Monaſterio diſcedat ſequentéfque admittantur ad ſucceſ ſionem ſtatim, ſi verè à principio, Monacho ſucceſ ſio non conuenit: Et quamuis Monaſterium aliàs capax ſit ſucceſ ſionis bonorum, ratione ſui Religioſi profeſſi, non etiam capax erit ſucceſ ſionis in Maioratu, ídque propter eandem rationem, ſcilicet, quia repugnat menti, & intentioni inſtitutorum, vt monaſteria loco ſuorum Religioſorum ſuccedant; cui menti ac intentioni ſtandum eſt: ac etiam Monaſterio ſucceſ ſionem prætendenti obiici poteſt exceptio, quòd petat Maioratum, cùm de eo nulla loquatur ſubſticutio; & ſic conſtituitur differentiæ ratio concludens, quare Monaſterium ex perſona Monachi ſuccedere non debeat in Maioratu, cùm tamen ſucceſ ſionis aliorum bonorum capax ſit, quamuis nullam rationem aſ ſignari poſ ſe, crediderit Pater Molin. tom. 3. de iuſtitia, & iure, disput. 623. num. 3. in verſ. ratio primæ partis eſt, fol. 359. nam ſucceſ ſioni aliorum bonorum nihil proculdubio repugnat, nihil impedimentum præ ſtat, iuris potiùs communis regulæ ſuffragantur eidem: Maioratus verò, ſeu primogenij cuiuſcunque ſucceſ ſioni, & finis præcipuus inſtitutionis eiuſdem, & mens, & intentio inſtitutoris repugnat, familiæque ſplendor, memoria, & conſeruatio contradicit: quod Pater ipſe Molina, nu. ſeqq. expreſsè agnoſcit, atque animaduertit, vt ſuprà dicebam num. præcedentibus.

Et in ſenſum prædictum Didac. Couar. accipit Iacob Menoch. lib. 4. præ ſump. 83. num. 45. vt conſtat ex illis verbis: Idem ſenſit Didac. lib. 1. variar, reſolut. cap. 19. num. 11. qui ſcripſit, in primogenituræ conſtitutione, rationem non haberi Monaſterij, cùm illud familiam, ob quam primogenituræ conſtitui ſolent, conſeruare non valeat.

Sed & id ipſum agnoſcit, & Monachis primogenia Hiſpaniæ, ſeu Maioratus non conuenire, apertè ſentit, & communem ſententiam propter inſtitutorum contrariam voluntatem præ ſumptam, abſque difficultate non procedere fatetur ipse Molina de. Hispanorum primogeniis, lib. 1. d. cap. 13. num. 95. quod vt appareat euidenter, adnotandum erit, Authorem præfatum dict. num. 95. obſeruaſ ſe, quòd cum Maioratui dignitas, ſen iuriſdictio annexa non eſt, ſed ſolùm ex bonis patrimonialibus conſtat, tunc ex communi ſententia ſuccedit Monachus, qui in Monaſterio bonorum capaci profeſ ſus fuit: poſtmodùm ſubdit in hunc modum: Quamuis in Maioratibus Hispanorum, qui in familiarum ac memoriæ conſeruatione verſantur, & quorum vocationibus Monachorum ſucceſ ſio repugnat, hæc opinio non abſque aliqua difficultate procedat, propter inſtitutorum contrariam voluntatem præ ſumptam; ideóque etiam in hac ſpecie cùm caſus occurrerit, deliberandum erit. Ecce, vbi loquitur expreſsè Molina, quando Maioratus ex bonis patrimonialibus inſtitutus eſt, nec ab inſtitutore adiectum, an in familiæ ac memoriæ conſeruatione, & perpetuitate inſtituatur, (quemadmodum & in eis terminis, Didacus, & Menochius loquuntur;) & nihilominùs de ſententia communi dubitat, quoniam id quamuis non exprimatur, de natura tamen primogenij, ſeu Maioratus cuiuſque eſt, vt ſuprà dicebam: & ſic repugnantia videntur hæc duo, familiam, nomen, ſplendorem, atque memoriam inſtitutoris conſeruari, & Monacho, Monaſterióve ſucceſ ſionem dari: idemque ſubiicit, quando expreſsè iniungitur ſucceſ ſoribus. nominis & armorum præceptum. Hæc autem à me ideò ſic ſpecificè dicta, ve diluerem & conuincerem manifeſtè ad dictum locum Molinæ, interpretationem ſeu declarationem nouiſ ſimam Georgij Cabedi deciſ. Regni Luſit 133. n. 9. in fin. verſi. nec Molina. Ibi namque vt authoritatem Molinæ, ſeu difficultatem, quam contra communem ſententiam ipſemet Molina expreſ ſit, vitaret; aſ ſerit, Molinam nihil aliud dixiſ ſe. quàm quòd opinio communis non ſuſtineretur, vbi ſucceſ ſionis natura repugnaret, ſcilicet, quia interuenit expreſ ſa prohibitio, vel tacita ſucceſ ſionis Monachi: ſed tamen, vt iam vidiſti, nec id dicit Molina; nec eo in ſenſu, vllo pacto accipi poteſt: tum quia non loquitur, quando prohibitio expreſ ſa interuenit, quo caſu difficultas omnis ceſ ſabat, vt dictum remanet ſuprà, nec deliberandi, cùm caſus occurreret, locus eſ ſe poterat, vtpote cùm tunc res adeò clara & deliberata ſit: tum etiam, quia falſum eſt dicere, eundem Molinam dixiſ ſe quòd communis ſententia non ſuſtineretur, cùm inſtitutionis natura repugnaret; cùm aliter longè diuerſimodè ipſe dixerit, videlicet, ſimpliciter atque indiſtinctè ſiue ſemper ac regulariter, inſtitutionis Maioratus naturam & finem (quæ in familiæ ac memoriæ conſeruatione verſatur) Monachi. aut Monaſterij ſucceſ ſioni repugnare: Quod Pater Molina (qui tamen nec Menochium, nec Cabedum, nec Mieres citauit) rectiús aſ ſequitur, & Molinam vero in ſenſu accipit tom. 3. de iuſti. & iur. disput. 623. num. 3. in verſ. tametſi Molin. fol. 360. is enim Author, poſtquam Anton. Gomez. Gamam, & Molinam retulit pro ſententia communi, vt ſcilicet Monaſterium ſuccedat in Maioratu, cui dignitas, aut iuriſdictio annexa non eſt, verba ſequentia profert: Tametſi Molina non admodùm firmus ad eam ſententiam accedat, motus præ ſumpta contraria voluntate inſtitutoris Maioratus qui in bonum, & memoriam ſuæ familiæ, præ ſumendus eſt inſtituiſ ſe eum Maioratum, & vt arma & Inſignia deferret, quæ locum non habent in ſucceſ ſione Monaſterij, nec cenſendum eſt inſtitutorem id velle, aut intendiſ ſe. Et ſecundùm hæc, Didac. Couar. Ludou. Molina Senator olim Regius ſupremi Conſilij Hiſpanie meritiſ ſimus, Iacobus Menochius, & Pater Ludou. Molina è Societate Iefu Religioſus, potiùs huic noſtræ ſententiæ, quàm contrariæ communi accedunt, aut ſaltem difficultatem eiuſdem communis ſic fatentur, vt Aſ ſumptum noſtrum non leuiter videantur iuuare; quod etiam non mediocriter iuuit Pelaez à Meres de maioratu, 2. parte, dict. quæ ſt. 3. ex n. 18. Ibi namque, & difficultates contra eandem sententiam communem præ ſentit, & nonnullas rationes expendit, quæ difficiliorem eam relinquunt: & quamuis num. 32. in principio, dixerit, ſuppoſita veritate communis ſententiæ, ex ea inferri nonnulla; tamen n. 29. in fine, dixit etiam, quòd habita opinione contraria pro vera, imò quòd Monaſterium à ſucceſſione Maioratus excludatur indiſtinctè, non obſtare argumenta communis ſententiæ, & præcipuo eiuſdem fundamento reſpondet, vt ibi conſtat: ac denique n. 33. numquam quieſcit, nec etiam firmiter adhæret communi ſententię, ſed potiùs diſtinguendum in hac laborioſa quæ ſtione putat; & ſi tempore, quo Monacho ius ſuccedendi competere poterat, iam erat Monachus, Monaſterium indiſtinctè repelli à ſucceſſione Maioratus, etiam pro vita eiuſdem Monachi, expreſ ſim affirmat, & ſic noſtræ potiùs quàm communi ſententiæ accedit in hoc caſu. Atque ex his, vt vides, mens & intentio, varietas etiam in proceſ ſu dictæ Quę ſtionis, eiuſdem Authoris, meliùs remanet detecta, quàm oſtendatur, vel detegatur per Cabedum dict. deciſ. 133. num. 9. in princ, verſiculo, ad conſilium.

Noſtræ deinde ſententiæ claré videtur accedere Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. n 4. maximè in fine verſiculi, recté quidem conſiderat: ibi enim, poſtquam retulit Antonij Gomezij diſtinctionem, an Maioratui annexa ſit dignitas, aut iuriſdictio, vel non ſit annexa, ſubdit in fine in hunc modum: Non eſt ergo cur ad primogenituram iuriſdictionem & gubernationem habentem reſtringamus, prout ipſe videtur reſtringere. Quibus ſanè verbis clarè ſuam voluntatem inſinuat, Monachíque, aut Monaſterij ius elidit; prout etiam elidere videtur Dominus Antonius de Padilla, cuius ſtatim mentionem faciam corollario ſequenti. Et hactenus de primo fundamento, ſiue de ratione prima contra Communem in ſecundo caſu principali, de quo ſuprà, ex nu. 56.

Deinde & ſecundò contra communem eandem ſententiam, non leuiter vrget, Maioratuum, ſeu primogeniorum inſtitutiones ſuſtineri iuſtáſque reputari nonnullis de cauſis ſiue rationibus, quas latè, ex profeſ ſóque adduxerunt Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 3. Pelaez à Mieres de maioratu, parte 1. quæ ſt. 3. Ioannes Guttierrez canonicarum, lib. 2. cap. 14. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, tractam 2. diſputat. 578. per totam, & 576. num. 11. & 12. Et tamen ſi omnes, quæcunque ſunt, maturè & cum iudicio conſiderentur, coacta proculdubio ratione fatendum erit, ipſorum primogeniorum ſucceſ ſionem, atque inſtitutionem Monachis aut Monaſteriis non conuenire.

Prætereà, ſiue Maioratus ſit ius ſuccedendi in bonis, ea lege relictis, vt in familia perpetuò integra conſeruentur, proximóque cuique primogenito, ordine ſucceſ ſiuo deferantur, idque ſecundùm Maioratus naturam ac ſubſtantiam, Molin. de Hispan. primog. lib. 1. c. 1. ex num. 22. adnotauit: Siue aliis modis Maioratum, ſeu primogenium ipſum diffiniamus vt Pelaez à Mieres de maioratu, in initio primæ partis, n. 1. Salazar de vſu & conſuetudine, c. 12. n. 2. & 33. Pater Molin. to. 3. diſp. 577. per totam. Matiençus in l. 1. tit. 7. gloſ. 2. lib. 5. diffiniunt ex omnium proculdubio diffinitione, negari non poteſt, quin eo ipſo, quòd ex aliquibus bonis ſe facere Maioratum quis profitetur, bona ipſa in propria familia velle perpetuò conſeruare, ac eiuſdem fauore diſponere cenſeatur. Quod Molina ipſe aſ ſerit de Hispan. primog. lib. 1. cap. 4. num. 13. & 14. & Burgos de Paz iunior in quæ ſt, ciuili 2. n. 76. & 78. Idcircò neceſ ſariò dicendum videtur, quòd nunquam ad ſucceſ ſionem Monachus, aut Monaſterium admitti poſ ſit: tum quia familiæ aut cognationis conſeruationi proſpectum fuiſ ſe, ſemper intelligitut, vt ſuprà dicebam, atque ex dictis nunc colligitur: tum etiam, quia nec vno momento poſ ſunt bona à familia extrahi, vt per Molinam lib. 1. cap. 1. & lib. 3. cap. 9. num. 2. extraherentur autem, ſi Monaſterium poſ ſideret illa in communi, cùm in particulari poſ ſidere, aut obtinere Monachus non poſ ſit; & ſic Monaſterium ipſum admitti non debet, iuxta ea, quæ idem Molina vbi ſuprà obſeruauit; ea etiam, quæ vnanimiter probarunt Authores permulti, quatenus aſ ſeuerarunt, fideicommiſ ſium concernens fauorem familiæ, vel ita relictum, vt bona in familia conſeruentur, Monachis, vel Monialibus non competere, etiamſi Monaſterium ſit capax bonorum in communi: & reddunt rationem, quia eo ipſo, quòd teſtator voluit, bona in familia conſeruari, intelligitur noluiſ ſe, ea ad Monaſterium modo aliquo peruenire; idque expreſsè, atque etiam ingeniosè, & eruditè annotauit Decius in conſilio 259. num. 2. & conſuluit Pariſius in conſilio 22. numero nono, volumine 3. vbi loquitur de Fratre Dominicano, & cùm aliis, diſtinctè Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. voluntat, lib. 8. titulo 12. numero 25. vſque ad numerum 29. qui dicit, quòd in hoc caſu deficit ratio & intentio teſtatoris; & ſic Monaſterium excludi debet, Vincentius de Franchis deciſione 29. numero 7. & 8. Iacobus Menochius, qui citat alios, lib. 4. præ ſumptione 83. num. 45. alios etiam adducit Georgius Cabedus deciſ. Luſitaniæ 133. num. 3. 4. & 5.

Ipſe tamen Cabedus, vt prædictorum Authorum authoritatem diluat, & in quæ ſtione noſtra Maioratus, non vrgere Contra Monaſterium oſtendat, eadem deciſ. ex num. 9. nonnulla obſeruat: ac primùm dicit, ad dictum conſilium Decij 259. reſponderi poſ ſe, quòd loquitur, vbi Monaſterium vellet ex perſona propria, tanquam filius legalis admitti, excluſo ſubſtituto, & contenderet, quòd tanquam filius de ſanguine, manerent bona Maioratus penes ſe in perpetuum; nos autem loqui, vbi Monaſterium petit bona nomine Monachi, ſeu Monialis, tanquam coniuncti. ſeu de ſanguine; idque vt illa ad eius vitam poſ ſideat: Hæc tamen ſolutio aut declaratio nec concludens eſt, nec etiam diluit vim rationum & doctrinarum pręcedentium. ſecundùm quas efficaciter probatur, Monaſterium nec nomine Monachi, ea bona petere poſ ſe, nec etiam ad eius vitam poſ ſidere: repugnant namque quamplurima, quæ ſuperiùs notauimus.

Deinde, quia ſi Decius dicto conſil. 259. n. 2. attentè & verè perpendatur, atque ponderetur, non quidem ſe fundat in eo, quòd Monaſterium ex ſua perſona, & perpetuò voluerit ſuccedere, ſed quia in omnem euentum. omnémque caſum. excluſum cenſeri debet eo ipſo, quòd teſtator voluit, bona in familia ſua conſeruari. Quæ ratio ſic æqualiter militat, quando ageretur de obtinendis bonis pro tempore aut vita Monachi, ſicut quando agitur de eiſdem perpetuò obtinendis; quòd autem Decius ſic ſe fundet, conſtat euidenter, tum quia maiorem vim facit in eo, quàm in illis verbis: De matrimonio vero & eorum vero torpore deſcendentibus; tum etiam ex illis verbis: Eò maxime, quia ipſe dominus teſtator voluit & vult, quòd omnia bona ſua conſeruentur & remaneant in familia ſua, & ſic manifeſtè oſtenditur, quòd de excluſione Monaſterij teſtator cogitauerit. Et iterùm. ibi: Si ergo voluit bona remanere in familia; ergo noluit, quòd peruenirent in Monaſterium: ergo fateri neceſ ſe eſt, quòd cogitauit de excluſione Monaſterij. Nam in fideicommiſ ſo, de quo agitur, tacita voluntas ſufficit, quæ ex coniecturis colligitur. Ecce, vbi in hoc facit totum fundamentum, & mirabiliter obſeruat, quòd eo ipſo, quòd teſtator voluit, bona in familia remanere, videtur noluiſ ſe, quòd in Monaſterium perueniant, & Conſequenter de excluſione Monaſterij tacitè cogitaſ ſe, eámque tacitam & præ ſumptam excluſionem pro expreſ ſa habendam. Quo quidem nihil melius, nec magis concludens in propoſito poteſt adduchi: nam ſi eo ipſo id noluit, & de excluſione Monaſterij cogitauit; ergo non ſolùm pro vira Monachi, ſed nec vno momento penes Monaſterium potuerunt bona Maioratus reſidere: Iterùm etiam Decius ipſe eodem in loco, ibi: Et iniſto caſu non ſolùm ex coniecturis, ſed etiam ex verbis videtur conſtare, quod de excluſione monaſterij cogitauit ſaltem in genere, quod ſufficit: nam etiam expreſ ſum dicitur illud, quod ſub generalitate verborum continetur & ſic ſatis conſtat de voluntate teſtatoris, quod voluerit monaſterium excludere Et inferiùs, ibi: Circa primum, de quo in caſu noſtro agitur, quia voluit bona conſeruari in familia, ex quo ſequitur, quòd noluit illa peruenire ad Monaſterium. Ex his ergo apertè deſtruitur Georgij Cabedi ad præfatum conſilium Decij interpretatio. Quod etiam, & ſubtiliter animaduertendum erit, non abſque maximo myſterio. ex propoſito potiùs, atque ob vim rationis ſuperioris, quia teſtator voluit bona conſeruari in familia, Decium ipſum, in dubium aut diſputationem non excitaſ ſe, an ſaltem pro vita Monachi deberent bona penes Monasterium manere, eóque naturaliter mortuo ad familiam reuerti; conſiderauit namque etiam ſucceſ ſionem temporalem refragari manifeſtè teſtatoris diſpoſitioni, quâ, vt bona perpetuò in familia conſeruentur, actum eſt, & ſic Monaſterium abſolutè, & ſemper videtur excluſum.

Sed & deterior eſt eiuſdem Georgij Cabedi ad D. Anton. Meneſ. de Padilla locum explanatio; contendit namque eadem deciſ. 133. n. 9. in verſ. ſed etiam Antonius, in terminis prædictis, quando Monaſterium in perpetuum vellet ſuccedere, eundem Antonium loquutum, in l. cum acutiſ ſimi, n. 44. C. de fideicommiſ ſis; & conſequenter eius authoritatem nihil vrgere contra Monaſterium in terminis, ac quæ ſtionem Maioratus: in quo equidem decipitur manifeſtè; nam licèt verum ſit eo in loco ipſummet Authorem Decij conſilium citaſ ſe (quod Cabedus adeò reſtrinxit) conſtituit tamen generaliter & abſolutè, euidentem coniecturam excluſionis Monaſterij eſ ſe, ſi teſtator agnationis, nominíſque ſui in fideicommiſ ſo relinquendo, curam aliquam geſ ſiſ ſe viſus fuerit; vt ſi primogenium ſeu Maioratum inſtituerit, iam enim ab huius fideicommissi ſucceſ ſione Monaſteria videbitur excluſiſ ſe, ad quæ ſi primogenium, vel Maioratus deferatur, prorſus peribit nomen, a que memoria fundatoris. Ecce, vbi ex eo dumtaxat, quòd primogenium ſeu Maioratus inſtituatur ſimpliciter, etiamſi aliud non adiiciatur, ipſemet Padilla infert, Monaſterium exclusum videri debere, teſtatoremque Maioratum perpetuum inſtituentem, non alia ratione cenſeri feciſ ſe, quàm vt nominis ſui, vel agnationis, aut cognationis curam haberet: & ſic ſententia & authoritas hæc non mediocriter iuuat etiam noſtrum Aſ ſumptum: ipſum etiam iuuit Franciſc. Mantica de coniect. vlt. volunt lib. 8. dict. tit. 12. ex n. 25. vſque ad n. 29. nec ſatisfacit Cabedus dict. deciſ. 133. n. 9. in verſic. ſic etiam poteſt, dum dixit, reſponderi poſ ſe eodem modo, ſcilicet, quòd Mantica loquatur, quando Monaſterium vellet ſibi acquirere bona in perpetuum; nam ſi eundem Authorem prælegeris, inuenies proculdubio, non in eo fundari, quòd perpetuo, aut ad tempus Monaſterium ſuccedere velit (in hoc enim differentia non eſ ſet, ſi teſtatoris voluntas adeſ ſet vel non refragaretur) ſed potiùs in alio, ſcilicet quòd eo ipſo, quòd familiæ fauore diſpoſitio fuit facta, Monachus, aut Monaſterium omnimodò videretur excluſum, nec ad fideicommiſ ſum poteſt admitti, quia deficit ratio & voluntas teſtatoris, & de Monacho nullo modo ſenſiſ ſe credendum eſt, vt ibidem latiùs obſeruat.

Sed nec Pariſium in conſil. 22. n. 9. vol. 3. fideliter explicauit idem Cabedus in eadem deciſ. d.n. 9. in verſ. ad conſilium: probat enim Pariſius totum contrarium, & contra Monaſterium reſpondet; dicit enim, relictum ob eam cauſam, vt familia conſeruetur, non comprehendere eum, qui ingreſ ſus eſt Religionem, prout meliùs citarunt eum Mantica vbi ſuprà, n. 25. & Menochius lib. 4. præ ſumptione 83. n. 45. Et hactenus de ſecundo fundamento, aut ratione ſecunda contra Communem.

Prætereà & tertio loco, contra communem eandem ſententiam, & pro hac parte vrgere etiam videtur; nam ſi regulariter, vbi nomen & arma ferendi præceptum ſucceſ ſoribus Maioratus iniungitur, Monachi, & Monaſteria propter præ ſumptam inſtituentium voluntatem à ſucceſ ſione repelluntur, 'vt cum Molina & aliis Authoribus obſeruauimus ſuprà, n. 54. & cùm inſignia domus ferendi onus imponitur. annotauit Vincentius de Franchis deciſ. 29. n. 7. & à communiter accidentibus, aut iuxta ea, quæ frequentiùs contingunt, hoc, vel ſimile præceptum apponi ſoleat, vt experientia docet, vel ſi illud deficiat, veriſimiliter credendum ſit, hoc ipſum inſtitutorem Maioratus voluiſ ſe ideò, quòd nullo alio medio meliùs poſ ſit eiusdem memoria conſeruari, quàm ex nominis & armorum delatione, vt Molin. de Hiſpan. primog. lib. 2. c. 14. n. 46. ſingulariter conſiderauit: proculdubio ſemper dicendum erit, Monaſteria excludenda eſ ſe, nec aliter admittenda, quàm ſi expreſsè vocata fuerint, nec eorundem ſucceſ ſio cognationis, aut familiæ conſeruationi repugnet, cui, vt dictum eſt, ſemper proſpectum atque conſultum eſ ſe videtur.

Ad quod conducit Pelaez à Mieres conſideratio alia, de maioratu, 2. p.q. 3. num. 23. in verſiculo, prætereà cum teſtatores: vbi aduertit, quòd cùm fundatores Maioratuum magis communiter excludant Monachos & Moniales à ſucceſ ſione eorum, licèt in aliquo Maioratu talis excluſio & priuatio deficiat, debet haberi tanquam ſi appoſita fuiſ ſet: & quòd iſta tacita excluſio, quæ teſtatori præ ſumitur placuiſ ſe propter prædicta, & quia omnibus placet, per text, in c. prudentia, in fine, de officio delegati, l. ſi ſeruus plurium, in fin. ff. de legatis 1. eundem operatur effectum quantum ad hoc, ac ſi expreſ ſa fuiſ ſet, prout aliis rationibus latiùs fundat ibidem.

Conducit denique Blazij Flores Diaz de Mena in eodem propoſito obſeruatio alia; is enim variarum quæ ſt. lib. 1. quæ ſt. 16. artic. & §. 2. num. 4. in præfato dubio conſtitutus, an ſcilicet Monaſteria ad ſucceſ ſionem Maioratus admittantur, inter alias concluſiones, eam veram & certam eſ ſe exiſtimat, quòd in primogeniis & Maioratibus Nobilium, in quibus vtplurimùm prætenditur nominis conſeruatio ex conſuetudine huius Regni, & præ ſumptis fundatorum voluntatibus, non ſuccedit Monaſterium, etiamſi fundatione expreſsè, excluſum non ſit; & citat nonnullos Authores, qui tamen id non probant: Ita tamen tenendum firmat, quia procedit ab vſu & communi teſtatorum mente; & ſic in fortioribus terminis, hoc eſt quando nominis aut arma ferendi præceptum expreſsè iniunctum non eſt, ſed quando prætendi dumtaxat præ ſumitur, ex ſola præ ſumptione Monaſterium repellendum, præfatus Author affirmat, nec eſ ſe veriſimile dicit à Nobilibus, à quibus vt plurimùm primogenia inſtituuntur, Monaſteria eadem admitti: pro ſe autem poſ ſet Blazius ipſe expendere locum Molinæ de Hiſpan. primog. lib. 2. c. 14. n. 46. vbi in quæ ſtione illa. vtrùm præcepto delationis nominis, & armorum ab inſtitutore Maioratus omiſ ſo, ſucceſ ſores teneantur arma, & nomen inſtitutoris deferre, nonnulla ſingulariter conſiderauit ipſe Molina, ex quibus ſuaderi poſ ſet, Maioratus ſucceſ ſorem teneri indiſtinctè nomine Maioratus inſtitutoris appellari, atque eius Inſignia & arma deferre: idque propter finem præcipuum inſtitutionum primogeniorum, & horum Regnorum obſeruationem, & conſuetudinem communem, ac etiam ipſorum Primogeniorum naturam. Et tandem reſoluir, quòd cùm familiatum nobilium conſeruatio, Reipublicæ ſummè conueniens ſit, eáque ex nominis, & armorum delatione pendeat, quòd non obſonum feciſ ſe arbitraretur, ſi Iudex, qui de hac re aditus fuiſ ſet, ſucceſ ſorem primogenij, quod vir aliquis nobiliſ ſimus inſtituit, ad nominis, atque armorum delationem adſtrinxerit; id namque ex ipſa Maioratus natura, atque ex Hiſpana etiam conſuetudine, atque ex veriſimili mente diſponentis palam deducitur: & Molinam ſequitur Pater Molina tomo 3. de iuſtitia & iure, disputatione 615. numero 8.

Ex his autem dubia equidem mihi videtur in vno caſu Pelaez à Mieres diſtinctio, ſeu obſeruatio noua in hac materia; is enim de maioratu, 2. par. d.q. 3. n. 33. in tam laborioſa quæ ſtione, vt ipſe dicit, quandam diſtinctionem adhiberi poſ ſe exiſtimauit; quòd ſi quis, poſtquam iam ſucceſ ſit in bonis Maioratus, Monachus factus ſit. proprietas bonorum Maioratus à Monaſterio non auferatur. Si autem tempore, quo Monacho ius ſuccedendi competere poterat, iam erat Monachus, à tali ſucceſ ſione repellitur. Et ad hanc diſtinctionem inquit facere regulam l. per retentionem, C. de vſufructu, l. patre furioſo, ff. de his qui ſunt ſui vel alieni iuris, l. pluribus, §. & ſi placeat, ff. de verb. oblig. cum aliis iuribus & doctrinis in propoſito, quæ adducit ibidem, per totum illum num. Diſplicet autem mihi relata diſtinctio in primo caſu, ſiue non secura videtur; nam ſi iuxta ea, quæ ſuperiùs diximus, Monaſterij ſucceſ ſio intentioni & voluntati inſtitutoris, fini etiam & naturæ Maioratus repugnat, atque eo ipſo, quòd inſtitutor in ſua familia perpetuò bona coalligata, & vnita vinculis & prohibitionibus perpetuis reliquit, cenſetur prohibuiſ ſe, ne bona ad Monaſterium peruenirent: quid intereſt, quòd ante ingreſ ſum. vel poſt ſucceſ ſio deferatur; refragante namque eiuſdem inſtitutoris voluntate, nec anteà delatam ſucceſ ſionem retinere poterit, ſiue propter ingreſ ſum & Profeſ ſionem Religionis, ſic delata ſucceſ ſio finiri debebit, ſicut pò ſt delata impediri. Et verè ſi totum hoc à voluntate inſtitutoris pendet, nulla poteſt inter vnum & alterum caſum differentia conſtitui. Prætereà, ſi de familiæ, agnationis, aut cognationis conſeruatione actum fuerit, ſiue nominis, aut arma ferendi preceptum ſit iniunctum tacitè, vel expreſsè, retineri quidem primogenium nullo pacto poterit à Monaſterio, quippe cùm tunc repugnent ea omnia, quæ numeris præcedentibus obſeruauimus, & illa ita æqualiter militent in iam delata, ſicut in poſteà eueniente ſucceſ ſione.

Quarto denique & vltimo loco, pro hac noſtra ſententia contra Communem, illud non mediocriter vrget, quòd ſi hucvſque in propoſito Scribentes inſpicias attentè, inuenies proculdubio, ferè omnes præcipuè excitatos, atque adductos fuiſ ſe pro ſententia communi ex deciſione textus in l. Statius Florus, §. Cornelio Felici, ff. de iure fiſci: per illum namque ſic fimauit Bartolus in l. cum pater, §. hæreditatem, ff. de legatis ſecundò. Et cæteri etiam adducuntur, qui de hac quæ ſtione hactenus tractarunt, vt ex relatis ſupra, n. 56. conſtat apertè; & per Cabedum dict. deciſ. 133. in fine: idcircò, ſi eius textus deciſionem & rationem in propoſito non vrgere, nec in primogeniis ſeu Maioratibus Hiſpanorum militare, probatum fuerit; firma equidem adeò videtur hæc noſtra ſententia manere, vt de eiuſdem veritate ampliùs dubitari non valear.

In primis ergo, quòd dict. §. deciſio non obtineat, nec procedat, quando ratio, & mens diſponentis aliud ſnaderet, prout in noſtris terminis ſuadere, eriamſi Monaſterium ſit capax bonorum in communi, ſuprà probauimus. expreſ ſim, atque ex communi omnium ſententia firmauit Socinus iunior in d. §. & quid ſi tantum, n. 17. in princip. & num. 23. Alexand, in conſil. 13. n. 2. lib. 3. Socinus ſenior in conſ. 92. num. 1. in fine, lib. 1.

Deinde, textum eundem ſimiliter non obtinere, quando eiuſmodi eſ ſet diſpoſitio, quòd mors ciuilis inducta per profeſ ſionem Religionis, eundem omninò effectum produceret, quem mors naturalis, quemadmodùm in primogeniis propter nominis, memoriæ, ac familiæ conſeruationem producere, ſuprà diximus; tenuerunt etiam expreſsè Ioannes Crotus in eodem §. & quid ſi tantum, n. 23 & Socinus iunior nu. 17. Angelus in l. ex facto, §. ex facto, n. 3. ff. ad Trebel. & cum aliis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 62. num. 47. lib. 1.

Prætereà, in primogeniis & Maioratibus perpetuis aliter eſ ſe indicandum in quæ ſtione præfata, quàm in fideicommiſ ſis temporalibus, atque in illis ceſ ſare rationem præcipuam textus in eodem §. Cornelio Felici, fideicommiſ ſarium, inquam, non eſ ſe admittendum vſque ad mortem naturalem & veram hæredis, quia potuit fideicommiſ ſarius ipſe præmori, & ſubſtitutio euaneſcere, l. vnica, §. in ſerundo, C. de caducis tollendis: quoniam in bonis Maioratus, ſiue in primogeniis perpetuis, licèt vocatus poſt Monachum, ante eum decedat, ſubſtitutiones non remanent caducæ, ſed Maioratus bona ad alios de familia inſtitutoris deferuntur & ſic diuersam rationem militare, diuerſ ùmque ius ſeruari debere inter fideicommiſſum ſimplex, & primogenium perpetuum optimè conſiderauit ex omnibus huius Regni Authoribus, ſolus Pelaez à Mieres de maioratu, ſecunda parte, dict. quæ ſt. 3. num. 29. qui dicit, ſic ipſum tam nouiter, quàm verè conſideraſ ſe, nec iuſtè aduocari ſententiam Bartoli, & aliorum quoad deciſionem huius Quæ ſtionis in primogeniis; longéque diſtare bona fideicommiſ ſorum, de quibus Iuriſconſulti, & noſtri Doctores sæpè loquuntur, in vocationibus, conditionibus, grauaminibus, vinculis, & aliis pleríſque rebus à bonis Maioratus, prout etiam hoc vltimum oſtendit Molina de Hispan. primogen. lib. 1. cap. 1. ex num. 7. & num. 14. cum ſeq. & cap. 6. per totum. Et hactenus ipſe Mieres, qui rectè quidem, atque iuſtè gloriatur, ſe tam nouiter, quàm verè ad text. in dict. §. Cornelio Felici, & doctrinam Bartoli communem ſic conſideraſ ſe.

Addiderim ego libenter, pro clariori prædictorum, & eiuſdem. § Cornelio Felici, intelligentia, præmittendum eſ ſe, in eo textu diſponi apertè, per condemnationem matris grauatæ de reſtituendo hæreditatem poſt mortem, diem fideicommiſ ſi non veniſ ſe, duplicémque rationem aſ ſignari ibidem, quia poſ ſet priùs ſubſtitutus mori, vel etiam mater grauata alias res acquirere.

Cæterùm in noſtris terminis, vnam & aliam rationem ceſ ſare, nec eiuſdem §. deciſionem vrgere, ſic oſtenditur.

In primis, ex his, quæ ſuprà obſeruauimus, ex quibus apparet, in primogeniis aut Maioratibus Ceſ ſare rationem illam, quia poſ ſet priùs ſubſtitutus mori; nam & ſi moreretur poſt Monachum ſubſtitutus, aut ſequens vocatus, non ideò primogenium deſiceret, vel extingueretur, ſed ſequens poſt illum admitteretur, vel is qui de uire, aut ex inſtitutoris diſpoſitione admitti deberet: ac deinceps & alij plures venirent, qui ex nomine & familia inſtitutoris fuiſ ſent, l. cùm ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. de legatis ſecundo. Et. ſic deficiente illa ratione, deficere quoque debet eiuſdem §. deciſio. provt eruditè & mirabiliter in propoſito obſeruauit etiam Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 62. num. 33. lib. 1. qui dixit illius, §. deciſionem expendi non poſ ſe, led potiùs in contrarium vrgere, quando non fuiſ ſet ſubſtituta particularis perſona, quæ poſ ſet priùs præmori, ſed Monaſterium, aut Hoſpitale, quorum reſpectu perpetuitas conſideratur (prout in Maioratu conſiderari debet) & Ceſ ſaret ratio illa caducitatis, vtpote cùm Monaſterium, aut Hoſpitale mori non poſ ſet: Et repetit iterùm in eodem conſil. 62. n. 36. & num. 46.

