Poſ ſunt etiam & pro eadem ſententia Auendañi expendi, atque adduci exteri alij Authores, qui dum contendunt quod Baldum, Ancharranum, Aluar. & Brun. Raudenſem contendere, nunc dicebamus, nec in conſideratione habent in ſucceſ ſione feudi, vel fideicommiſ ſi, perſonam eius, qui eſt vita defunctus tempore, quo ſucceſ ſio defertur, primogenituramque eo tempore præcisè requirunt. Exteri autem ij Authores deducuntur ex Curtio iuniore, Franciſco Viuio, Ioanne Cephalo, Antonio Theſauro, Rolando, Simone de Prætis, Mantica, Beretta, Ioſepho de Ruſticis, Anton. Chioſio, Alexand. Trentacinquio, & Franciſ. Burſat. in locis relatis, ac in vnum congeſtis, per Blazium Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſ. Gama, 93. in principio, in verſic. de primis duobus, & ad dictam deciſ. 308. in principio, & vltra eos ex Decian. in conſ. 9. n. 42. & ſeq. lib. 2. & in conſ. 55. num. 13. & ſeq. lib. 3. Marzario, de fideicommiſ ſis lib. 2. quæ ſt. 18. Puteo deciſione 18. Sfortia in conſil. 38. ex num. 27. cum ſeq. lib. 1. Anguiſ ſola, in conſ. 80. in fin. lib. 6. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 24.

In eodem quoque propoſito perpendi debent omnes Authores, qui in quæ ſtione patrui & nepotis, contra nepotem pro patruo reſponderunt, ij namque, cùm nec ex repræ ſentatione prælationem nepoti concedant, nec etiam tranſmiſ ſionem alicuius iuris admittant; fortiori & validiori ratione in caſu præfato denegant illam. Imo & ij. qui in fauorem nepotis repræ ſentationem introducunt, in his terminis non loquuntur, ſed eo in caſu quo pater ius primogenituræ certum habeat, ſi viueret. Perpendi etiam debent & Authores illi, qui inter tranſuerſales primogenituram non conſtituunt, nec eam admittunt, ſed inter deſcendentes tantum; & conſequenter in iure primogenituræ non eſ ſe locum repræ ſentationi inter tranſuerſales aſ ſerunt. Quorum numero fuêre Antonius de Butrio, in conſ. 47. nu. 3. Andreas de Yſern. in conſtit. In aliquibus, columna ſecunda, lib. 3. Ancharanus, in conſ. 339. columna quinta, Ioannes Lecirier, de primogenitura, lib. 2. quæ ſt. 4. articulo 6. vbi dixit, quod inter collaterales non eſt primogenitura, quia frater non generat fratrem: Bonifacius Luſitanus, in Peregrina, verbo, Rex, in verſiculo, & ſcias. Petrus Paulus Parifius, in conſil. 72. num. 11. cum ſeq. lib. 4. Afflictis, in cap. 1. § omnes filij, num. 6. cum ſeq. ſi de feudo fuerit controuerſ inter domi, & agnat. Rolan. in conſi 39. n. 49. & 50. lib. 4. Modernus in conſuet. Pariſien. tit. 1. §. 3. gloſ. 1. num. 8.

Denique in eodem Auendañi placito fuit in terminis iuris communis Iacob. Menoch. in conſ. 269. ex nu. 8. atque ex num. 21. vſque ad nu. 28. & nu. 63. vſque ad n. 68. lib. 3. quibus in locis & alios inuenies commemoratos, qui eodem iure communi attento, repræ ſentationem, atque ſuccedendi ius denegarunt, ei qui tempore delatæ: ſucceſ ſionis non reperitur viuere.

Sed quæ ſint præcipuæ huius opinionis rationes, & fundamenta, & an ipſa concludant, videamus. Et quidem pro hac parte fundamenta nonnulla generalia adduci poſ ſent, quæ ex nunc præcitatis Authoribus deducuntur, atque ex Alexandro Raudenſe, dicto conſil. 142. ex num. 118. vſque ad num. 125. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine ſecundo, ſed ipſa ſciens, & conſultò, atque ideo præmittenda hoc numero inſtitui, vel quod concludenter non adſtringant; vel ad ea in effectu reduci debeant, quæ mox adducenda ſunt. Veré tamen (vt magis ſpecificé loquamur) ea fortius vrgere, atque rem adſtringere videntur, quæ Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad deciſione relatas ſuprà, num. 175. in hoc eodem propoſito conſiderauit. Alia etiam, quæ infrà ponderabuntur, quibus & verum, atque omnino concludens reſponſum aſ ſignabitur.

Deinde Velazquez Auendañus, in dict. l. 40. Tauri, gloſ. 14. num. 25. 26. & 27. eo præcipuè excitatur, vt vltra filios fratrum repræ ſentationem non dari, ſed proximiorem vltimo maioratus poſ ſeſ ſori admittendum, conſtanter aſ ſerat; quod dum lex ipſa Tauri 40. repræ ſentationem extendit ad tranſuerſales, quibus in ſucceſ ſione indiuidua antea non concedebatur: intelligi debet non alterando ipſius repræ ſentationis naturam, cum lex quantumcunque generalis, à iure communi declarationem accipiat, & ſic intelligi debeat, vt minus quàm poſ ſibile ſit, ius commune lædat. Deinde, quia ex receptiſ ſimis Scribentium ſententiis, filius non repræ ſentat perſonam patris, qui ius primogenituræ certum, & incommutabile non acquiſiuit. nec attendi debeat vaga ſolum, & incerta ſpes ſuccedendi, aliàs enim daretur in omnibus tranſuerſalibus ſimul, quantumcunque remotioribus primogenituræ, atque ſuccedendi ius; quod abſurdum magnum eſ ſet, cùm vnus debeat eſ ſe primogenitus, & non plures, & ſuccedendi certa, & firmiter radicata, & non vaga & remota ad filios per eam legem tranſmittatur; vt bene quoque Auendañus ipſe inquit ſe dixiſ ſe, in gloſ ſa ſeptima, eiuſdem l. quò loci numero primo, ad probandum hoc aſ ſumptum, & quod ſi in patre ſucceſ ſio non fuit firmiter radicata, repræ ſentationi locus non ſit, adducit textum in cap. 1. de natura ſucceſ ſionis feudi. Vbi textus loquens de vltimo feudi poſ ſeſ ſore, inquit, Respondeo ad ſolos, & ad omnes, qui ex illa linea ſunt, ex quæ iſte fuit, &c. Adducit etiam n. 2. Ludouici Molinæ: locum, de Hispan. primog. lib. 3. cap. 7. num. 12. & 3. dicentis, non eſ ſe admittendam repræ ſentationem primogenituræ parentis in filio, cuius pater ius primogenituræ aliquo tempore non habuit, ex quo excluſerit ſecundogenitum, & incluſerit omnes illos, qui ex eius linea proceſ ſerunt: & ſubdit id voluiſ ſe ſingulariter Baldum in l. cum antiquioribus, num. 13. in verſiculo, ergo quia primogenitus. C. de iure deliberandi, dicens, quod ex eo linea primogeniti mortui in filium continuatur, quia naſcendo primogenitus ſe incluſit, & ſecundogenitum excluſit: ex quo colligitur, quod is, qui nunquam ſe incluſit, non poſ ſit eius lineæ priuilegio iuuari. Quod etiam dixit Paulus Caſtrenſis, in conſil. 164. num. 4. & 5. lib. 2. & plures alij id ipſum notarunt, quos retulit Molina, lib. 3. cap. 6. num. 30. cum ſequent. Præterea, ad probandum, quod neceſ ſarium ſit in patre radicatum fuiſ ſe ius ſuccedendi, & firmiter quæ ſitum de præ ſenti, & quod eſ ſet certum, & inuariabile, neque ſufficere, quod ſit ius in ſpe, aut in poſ ſibilitate, & quod ſpes remota, incerta, & variabilis non tranſmittatur, neque continuetur, ſiue repræ ſentetur, adducit Auendañus idem num. 8. 9. & 10. text, in l. ſi ex pluribus, ff. de ſuis & legitimis hæredibus, & in l. ſi operarum iudicio, ff. de operis libertorum. Decium, in conſil. 397. num. 8. textum etiam, in l. 2. ff. de iniuſto, rupto. Per quem dixit Bartolus, in l. is poteſt, num. 9. ff. de acquirenda hæreditate, quod poſ ſe ſuccedere, non tranſmittitur, quando non eſt aliquod ius de prę ſenti, nec probabilis causa ſperandi ſucceſ ſionem. Et iterum refert Bartolum eundem, in l. poſt emancipationem, §. illud, num. 1. ff. de liberatione legata. vbi ſingulariter, atque in hunc modum Bartolus reliquit ſcriptum: Nota, quod non debet haberi æ ſtimatio illius ſpei, quod quis poteſt alteri ſuccedere, & licet appelletur ſpes, vt in l. finali, in princip. C. de pactis, non eſt legitima. Ratio eſt, quia nullum ius eſt fundamentum in eo. Idem Bartolus, in l. qui Romæ, §. duo fratres, num. 19. ff. de verbor. obligat. Lucas de Penna, in l. prima, columna 8. verſiculo, ad ſecundum, & columna 10. verſiculo, ad vndecimum. C. de de priuileg. eorum qui in ſacro Palatio milit. lib. 12. & Iaſon, ab eodem Auendaño relati, n. 8. qui in ſpecie fideicommiſ ſi reſpondit, quod ſpes remota & vaga non tranſmittitur.

Et ad hæc in effectu reduci debent infinite Doctorum authoritates, allegationes, & doctrinæ, quæ pro hac parte, & eodem aſ ſumpto probando expendi poſ ſent, videlicet, quòd ſpes vaga, & incerta, & ex futuro euentu dependens, tranſmitti non poſ ſit, nec debeat in conſideratione haberi, nec ex illa primogenituræ: linea conſtitui. Item quod primogenitus dici non poſ ſit, qui hoc ius in vita non acquiſierit, nec potentia ſola remota, & quæ ad actum nunquàm deducta fuit, ſufficiens eſ ſe poſ ſit. Quod ad eum modum vltra relatos per Auendañam, Blazium Flores Diaz de Mena, & reliquos ſuprà citatos adnotarunt etiam, & multis comprobarunt Petrus de Peralta, in l. cum pater, §. à filia, num. 68. ff. de legatis ſecundo. Fortunius Garſia, in l. Gallus, & quid ſi tantum, num. 29. ff. de liberis & poſthumis. Tiraquellus de vtroque retractu, titul, 1. § 1. gloſ ſa 9. num. 102. vbi dixit, quod qualitas proximitatis in conſuetudine admittente proximiorem ad retractum, verificatur dumtaxat in eo, qui proximior reperitur tempore contractus, excluſo filio ex prædefuncto, ante id tempus proximiore: Idque per textum, in § proximus, Inſtitut. de legit. agnat. ſucceſ ſione, & in l. ex duobus, ff. vnde legitimi, & in l. ſi quis ff. de ſuis & legitimis hæredibus. Quibus iuribus probatur, quod quando ſucceſ ſio defertur proximiori tempore mortis, nunquam dicitur proximus, qui primo loco natus fuit, & à principio primum gradum obtinuit, ſed ille dumtaxat, qui moriente teſtatore, & quando ſucceſ ſio defertur, proximus reperitur, & idem tenuit Chaſ ſaneus, in conſuetudinibus Burgundiæ, rubric. 10. §. 1. num. 12. & 13. pagina 235. Tiraquellus quoque ipſe alia in propoſito adducit, de primogenitura, quæ ſt. 21. num. 7. & quæ ſt. 43. num. 14. & quæ ſt. 40. num. 66. & 93. & 196. & in legibus connubialibus, gloſ ſa 2. num. 35. cum pluribus ſequentibus. Baldus, Albericus, & communiter Scribentes, in l. ſtipulationum, §. ſed qui vinum, & ibidem Cuiacius, ff. de verborum obligat. Carolus Ruinus, in conſil. 127. num. 7. lib. 3. Riminaldus ſenior, in conſil. 95. num. 53. cum ſequentibus, volumine primo, vbi retulit doctrinam Bartoli, in dict. 1. poſt mortem, § 1. ff. de liberatione legata, & plures Authores, qui eam ſequuti fuere. Paulus Caſtrenſis, in conſil. 164. num. 5. verſiculo, ad ſecundum respondetur, lib. 2. dum conſtituit maximam differentiam in eo, quod primogenito deferatur ſucceſ ſio, vel proximiori, & probat, verbum proximior intelligi per reſpectum ad illum, cui ſucceditur; ideò ſi cum aliquis moritur, ſit ei vnus proximior, licèt ante mortem alius proximior fuerit, ei ſucceſ ſio defertur; quiæ verum eſt, eum eſ ſe tempore mortis proximiorem. Verbum autem primogenitus, non dicitur per reſpectum ad eum, cui ſucceditur, ſed per reſpectum ad ſecundogenitum: ſi ergo nunc cùm Titius moritur, ego ſum ſecundogenitus, licèt ſim proximior Titio, non tamen eſt verum, quod ego fuerim primogenitus, ſed frater meus, qui præmortuus eſt: & ideo ſi aliquis extat ex eo deſcendens, non poſ ſum vendicare mihi ius primogenituræ, ſed ipſe ſibi naſcendo vendicat pro ſe, & pro ſuis poſteris, quia eſt qualitas habens actum inſtantaneum, & acquiritur in momento, quo naſcitur; ſed proximitas habet tractum ſucceſ ſiuum, ideo ſecundum qualitatem temporis variatur. Et Caſtrenſem ſequuti ſunt Rolandus, in conſil. 38. num. 24. lib. 4. melius in conſil. 41. num. 49. eodem libro. Zanchus, in volumine conſiliorum pro Triuultiis, fol. 102. col. 3. num. 20. cum multis ſeqq. vbi plura in propoſito. Bolognetus, in conſil. 9. num. 46. Ioan. Anton. Canet, in extrauag. ſi aliquem, fol. 286. Lazarus etiam, in eodem volumine conſiliorum pro Triuultiis, fol. 89. num. 22. Præpoſitus Alexander, in cap. 1. num. 15. verſiculo Reſpondeo, aut conſideramus: de feudo March. vel Comit. In vſibus feudorum. Modern. in conſuet. Pariſien. § 8. gloſ ſa prima, nu. 11. in verſiculo, tamen ſuſtinendo.

Denique ad eadem ſuperiùs tradita, reduci debent Menochij traditiones, atque fundamenta plura in propoſito, quæ ipſe adduxit in volumine conſiliorum pro Triuultiis, fol. 13. num. 137. cum ſeq. & in dicto conſil. 269. lib. 3. quo loci, ex num. 8. vſque ad numerum 16. & iura, & Doctorum authoritates cumulat, ad probandum, quòd qui tempore euenientis conditionis, vel delate ſucceſ ſionis. non eſt in rerum natura, non poteſt dici, quod tanquam primogenitus fuerit comprehenſus, & quod qualitas filiationis, aut primogeniture adeſ ſe debet delatæ ſucceſ ſionis tempore, & ſi perſona eſ ſe deſinat, & decedat, antequam dies succeſ ſionis veniat, perinde eſt, ac ſi ab initio non fuiſ ſet. Deinde, ex num. 21. vſque ad numerum 28. idem probando, proſequitur, & aliis multis commemoratis fundat, quòd quando primogenitus vocatur ad ſucceſ ſionem feudi, vel fideicommissi, vel alterius ſucceſ ſionis; ſemper intelligitur, quòd is qui eſt vita defunctus tempore delatæ ſucceſ ſionis, non habeatur in conſideratione, & diſpoſitio ſemper. intelligatur de eo primogenito, qui reperitur viuere tempore, quo ſucceſ ſio defertur; & ideo ſi præmoriatur is, qui primò natus erat, perinde ſit, ac ſi non fuiſ ſet aliqualiter ab initio comprehenſus. Ac denique, cùm num. 62. & 63. in contrarium videret vrgere, quod iure conſtitutum ſit, filium ingredi locum patris, & illum repræ ſentare: eodem num. 63. 64. 65. 66. & 67. ſic reſpondet rationi huic, & repræ ſentationis motiuo, vt doctrinas omnes ſuperiores de qualitate primogenituræ. tempore delatæ succeſ ſionis requirenda, in tuto manere, ostendat, & contendat, regulam illam iuris, quod filius repræ ſentet patrem in ſucceſ ſione, locum habere, quando pater vocatus fuiſ ſet, vel ipſe ius certum ſucceſ ſionis habebat, tunc namque non dicitur extinctus, ſed durare quodammodo videtur, cum repræ ſentetur in perſona filij; aliàs ſecùs.

Et hactenus de his, quæ pro hac ſententia, & Velazquez Auendañi placito contra Molinam, & alios huius regni Authores, fortiùs videntur vrgere, & expendi poſ ſunt. Verumenimverò quid ea omnia, & alia plura, quæ ex præfatis atque eiſdem Authoribus, latiori & prolixiori calamo poſ ſent perpendi, cùm vel vno dumtaxat verbo poſ ſint ea ſubuerti, & dilui? Nam ſi veritatem amamus, & verba ſatis aperta, atque intentionem, & mentem Taurinæ dictæ Regiæ conſtitutionis, iniquè, & contra verum & genuinum ſenſum non torquemus, negari equidem nullo pacto poteſt, quin ea in lege dubium pręfatum, adeò clare & expreſ ſim deciſum fuerit, vt poſt ipſam nequaquam dubitari valeat, quid in articulo hoc dicere debeamus. Si ergo legis Regiæ caſum expreſſum, & apertam deciſionem habeamus (quod negari non poteſt) & Didacus Couar. Ludouicus Molina, Ioannes Gutierr. Matiençus, Azeuedus, Humada, & Pater Molina, infrà commemorandi, optime & verius fuere aſ ſequuti; quidne in adducendis friuolis, & generalibus, excogitatíſque Interpretum rationibus, & doctrinis, ſeu theorici congerendis inſiſtimus? Nam & ſi fateremur de plano, ea omnia, quæ ſuperius adduximus, veriſ ſima in ſe eſ ſe, atque in terminis iuris communis procedere, quod tamen difficultatem, & grauiſ ſimorum aliorum Authorum contradictionem habet, vt infrà videbitur num. 188. & deducitur ex Menochio, dicto conſil. 269. num. 64. & 65. lib. 3. vbi agnouit, Socinum Seniorem, Bellameram, & poſt alios Tiraquellum, de primog. quæ ſt. 40. num. 31. contrarium tenere eorum, quæ ipſe numeris præcedentibus propoſuerat, & adducta fuere ſuprà, num. 183. nec dici extinctum patrem, aut primogenitum non extare, qui in perſona filij repræ ſentatur, eos aſ ſeueraſ ſe. Quando inquam fateremur ea in terminis iuris communis vera eſ ſe, & procedere; poſt deciſionem tamen dict. l. 40. Tauri, ſtare minimè poſ ſent; expreſsè namque contrarium ibi diſponitur (vt dixi) & dictum eſt ſuprà in illo articulo, Vtrùm repræ ſentatio tranſuerſalibus conceſ ſa eadem lege, vſque in infinitum procedat, & an reſpectu tranſuerſalium quoque, qui à primo inſtitutore non deſcendunt? Quibus. in dubiis reſoluta ſuprà, & dilucidè à me adnotata, mitè adiuuant iſtam partem.

Et fecundum hæc nequaquam ſubſiſtit ratio illa præcipua Auendañi, quod dict. l. Tauri intelligi debeat ſecundum naturam & diſpoſitionem iuris communis, cùm lex quantumcunque generalis declarationem recipiat à iure communi, & lex etiam noua intelligenda ſit, vt minus quàm poſ ſibile ſit, lædat ius commune: ratio namque ea non procedit, vbi legis nouæ conſtitutione aliud exprimitur, ſeu apparet apertè. Item quando diuerſa ratio militat, prout diuerſam rationem militare in ſucceſ ſionibus bonorum liberorum, & ſimul cum aliis concurrendo, in quibus terminis loquuntur iura illa authent. ceſ ſante. & authent. poſt fratres, C. de legitimis hæredibus, & in ſucceſ ſione bonorum maioratus, ſeu primogeniorum, in eiſdem articulis ſuprà oſtendemus, ideo non repetimus hic.

Non etiam ſubſiſtit ratio altera Blazij Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſionem Gamæ 93. quod repræ ſentatio non admittit in caſibus à re non expreſ ſis, & nullibi in iure. nec in feudis (vt ipſe inquit) admittitur repræ ſentatio tranſuerſalium, vt pote nullo in iure fundata. Nam (vt dixi, & ſtatim probabo) falſum equidem eſt dicere, nullibi repræ ſentationem admitti, cum ea in lege, adeò expreſsè admittatur, vt à iure communi non poſ ſit aliquam declarationem recipere; aliter enim quam ius commune, circa primogenia obſeruandum ſtatnit. nec attenta eorundem primogeniorum natura, ad ſolos filios fratrum reſtringere repræ ſentationem potuit, vt infrà dicetur. Idcircò Bartoli, in dicta liis poteſt, & in dicta l. poſt emancipationem, §. primo.

Baldi, & cæterorum authoritates plures ſuprà relatæ, iura etiam quibus ipſi adducuntur, atque excitantur, vt probent, ſpem incertam, atque variabilem, & ex futuro euentu dependentem, ſiue ius nondum delatum, & quod variari poteſt, non tranſmitti, ſiue in conſideratione non haberi, non concludunt, imo nec in contrarium aliquo modo vrgent, ipſ æ namque omnes in aliis terminis diuerſis, & in hæreditatibus liberis, ſiue fideicommiſ ſis temporalibus, & ante deciſionem dicta l. regiæ 40. Tauri, ſiue in terminis iuris communis, non vero in terminis eiuſdem l. procedunt, vtpote cum ex natura Maioratuum, & ordine ſuccedendi in eis, ſic alterentur iura communia, vt aliter quàm iure communi ſtaturum erat, & ita vt contendimus ſtatuere legem ipſam Tauri, & ad ſpem incertam, & de futuro, ſiue ius nondum delatum, & quod variari poteſt, attendere, non modò neceſ ſarium, ſed ex natura primogenituræ, atque inſtitutoris maioratus præ ſumpta voluntate & mente, vis fuerit, vt ſtatim dicetur.

Præterea Ludouici Molinæ authoritas, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 1. 2. & 3. quam pro ſe adduxit Velazquez idem Auendañus, gloſ. 7. num. 2. non facit, nec expendi potuit in eius fauorem: nam licèt Molina dixerit, non eſ ſe admittendam repræ ſentationem primogenituræ parentis in filio, cuius pater aliquo tempore ius primogenituræ non habuit, ex quo excluſerit ſecundogenitum, & incluſerit omnes illos, qui ex eius linea proceſ ſerint: ſtatim tamen n. 4. ſe ipſum explicat, & inquit, Quæ omnia, quando pater nullo tempore primogenituræ ius, nec in potentia. nec in ſpe habere potuit, intelligenda ſunt, veluti ſi erat ſpurius, &c. Et iterum eodem n. 4. ibi: Non enim requirit dicta l. 40. Tauri, quod ſucceſ ſerit in maioratu, ſed quod veniente die vocationis ſuccedere poſ ſent, quamuis nec dies venerit, nec in ipſo maioratu ſucceſ ſerint, &c. Et ſic dumtaxat requirit potentiam ſuccedendi, vt iterum eodem lib. 3. cap. 6. nu. 34. & 35. obſeruat.

Ratio autem alia Auendañi ipſius, Blazij quoque Flores Diaz de Mena, quod pater prędefunctus, nunquam proximior fuit, nec tempore delatæ ſucceſ ſionis proximior dici poteſt, qui iam multis ab hinc annis mortuus erat; & ſi ipſe non fuit proximior, nullum ius habuit; & conſequenter nec eius deſcendentes habere poſ ſunt: nihil etiam facit ad rem, quoniam id efficit repræ ſentationis perſonæ parentis virtus, & effectus, in dict. l. 40. etiam inter tranſuerſales inductæ, ibi: De manera, que ſiempre el hijo y ſus deſcendientes legitimos, por ſu orden repreſenten la perſona de ſus padres. Et eadem in l. nunquam de proximitate gradus tractatur, vt ſ æpè dictum remanet, ſed dumtaxat de primogenitura, & prioritate. lineæ, reſpectu eorum, à quibus deſcendunt. Sicque dumtaxat in conſideratione habetur, quod pater, aut anus prædefunctus, cuius perſona repræ ſentatur, ſi hodie viueret, ſuccedere poſ ſet, & ſic potentia illa, & quod nunc proximior eſ ſet, ita vt remotior, ab eo tamen deſcendens, qui ſi nunc in humanis exiſteret, proximior futurus eſ ſet, ad ſucceſ ſionem admittatur excluſo proximiori, ab vlteriori linea procedente; vt ibi ſignificatur, Aunque ne ayan ſuccedido en los dichos mayorazgos. Nec inconueniens eſt, quod multis abhinc annis mortuus fuerit, ſi verè hodie proximior eſ ſet, & ius ſuccedendi haberet. Non etiam eſt inconueniens, quod inter plures quę ſtio & lis eſ ſe poſ ſet ſuper ſucceſ ſione maioratus, & quod infinitæ lites, & confuſiones orientur, ad hunc modum repræ ſentatione inducta. Quod pro inconuenienti habuit Blazius Flores Diaz de Mena, in additionibus ad dictam deciſ. Gamæ 93. quod plures etiam eodem tempore haberent eam remotam ſpem ſuccedendi, & conſequenter omnes dicerentur ſimul reprę ſentare primogeniturę qualitaté, contra eius naturam, quæ penes vnum tantum reſidet, Vnù ſque vocatur primogenitus, & non plures. Quod etiam pro inconuenienti in hoc eodem propoſito reputauit Velaſquez Auendañus, dict. gloſ ſa 7. num. 9. verè namque vtrumque inconueniens non eſt, nam & ſi plures litigent ſuper ſucceſ ſione maioratus, & primogenituræ qualitatem repræ ſentare contendant, vni tamen duntaxat ſucceſ ſio deferenda eſt iuxta primogenitorum naturam, atque ex iure eius, qui repræ ſentatur, res merienda, & diffinienda erit; ira vt inter plures repræ ſentantes plurium prædefunctorum perſonas, is ad ſucceſ ſionem maioratus admittatur, ac de iure admitti debeat, cuius author ſi viueret, admittendus eſ ſet, niſi ob qualitatem ſexus inter exiſtentes in eodem gradu, aliter dicendum foret, iuxta ea, quæ numeris præcedentibus obſeruata fuere.

Sed nec officit alterum Auendañi fundamentum contra Molinam, eadem gloſ ſa 7. dict. l. 40. Tauri, num. 5. de habilitate extremorum, ſcilicet quod cum paterius ſuccedendi non habuerit, habilitas deficiat in extremo à quo, & ſic ab eo fictio tranſlatiua repræ ſentationis dari non poſ ſit: quia (vt ex ſuperioribus apparet, & in initio huius capitis dictum fuit) repræ ſentatio etiam in terminis iuris communis, magis per rationem priuilegij, quam fictionis introducta fuit. Dictæ etiam Taurinæ; legis conditores ſubtilitatem hanc extremorum, nec reſpexerunt, nec etiam reſpicere voluerunt, aut debuerunt; ſed duntaxat atque principaliter in conſideratione habuerunt, quod parentes ſi viuerent, in maioratu ſucceſ ſuri eſ ſent, & tunc eius deſcendentes, magis ex virtute repræ ſentationis, ſiue vocationis aut ſubſtitutionis propriæ;, ex præ ſumpta inſtitutoris maioratus voluntate inductæ, vt Molina, lib. tertio, capite ſexto, num. 43. in fine, non male obſeruauit; quam ex vi tranſmiſ ſionis prætulerunt, & velut proximiores ideo habuerunt, quod ſi patet eorum viueret, proximior eſ ſet, & reliquos excluderet. Et ſic proximiores quoque deſcendentes cenſendi ſunt, & debent alios excludere. Ad quod non modicum conducit ratio illa adducta ſuprà, n. 52. colum. quinta & 6.

Denique & vltimò non obſtat aliud Auendañi eiuſdem, & Blazij Flores Diaz fundamentum, videlicet, quod linea debet habere ſuum principium certum & determinatum, & quod non poteſt incipere niſi ab illo, qui ſucceſ ſionem occupat, per textum, in cap. primo, vbi Scribentes, de ſucceſ ſione feudi, & in cap. 1. de gradibus ſucceſ ſion. feud. norat Alciatus, in conſilio 494. num. 10. & in conſ. 499. num. 3. & in conſil. 523. num. 10. ſequitur Hippolyt. Riminald. in conſil. 117. num. 66. cum ſequentibus, lib. 2. & ita in propoſito noſtro argumentatur Alexander Rauden. in conſil. 142. num. 126. inter conſilia vltimarum voluntatum lib. 2. & refert Alciatum, vbi ſuprà, citat etiam textum in l. Seia, verſic. Quæ nondum initium. ff. de conditionibus & demonſtrat. Molina etiam, qui difficultatem hanc mouet in terminis, lib. 3. de Hiſpan. primogeniis, dict. cap. 6. num. 34. & eidem reſpondet n. 35. cum ſequentibus, & nunc reſpondebitur, atque ex reſponſione validiſ ſimum & vrgentiſ ſimum fundamentum pro opinione Molinæ deducetur, quod vt diſtinctè & dilucidè fiat, neceſ ſarium erit (breuiter tamen) aliqua in memoriam reuocare ex his, quæ numer. præcedentibus, maximè pro ratione decidendi d. l. 40. Tauri, adduximus.

Ac primum equidem, quod is qui maioratum aut primogenium inſtituit in fauorem ſuæ agnationis aut familiæ, illud præ ſertim intendiſ ſe, atque voluiſ ſe creditur, vt tam in linea deſcendentium, quàm in linea tranſuerſalium, gradatim deferatur primogenito, & poſt primogenitum & deſcendentes eius, ſecundogenito, qui iuris intellectu censetur vocatus extincto primogenito, & eius recta linea. Quo fit, vt incluſio primogeniti, omnes alias lineas excludat, quouſque omnes ex prima linea deficiant, quoniam filius primogenitus efficit primum caput in linea deſcendentium, ſecundogenitus ſecundum, &c. Et idem eſt in collateralibus primi gradus. Quouſque ergo aliquis extat de primo & potiori capite, & radice primogeniti, non vocatur ſequens capite, ſecundogeniti: prout hæc omnia poſt Caſtrenſem, & alios citatos numeris præcedentibus, obſeruarunt eruditè Couar. practicarum, dicto capit. 38. num. 6. Molina, libro 3. dicto cap. 6. ex num. 30. cum ſeq. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. in antiquis, quæ ſtione 66. num. 17. 18. & 19. & quæ ſt. 67. num. 20. vbi dicit, in primogenij inſtitutione, ſemper cenſeri vocatam lineam rectam primogenitorum, ſucceſ ſiuè in infinitum: idque procedere tam in linea recta deſcendentium, quàm etiam tranſuerſalium, prout numeris præcedentibus adnotauimus Pariſius, in conſ. 72. ex num. 109. num. ſeq. lib. 4. Tiraquellus, de primogenitura, quæ ſt. 41. n. 1. & poſt Ruinum. Celſum, & Hieronymum Gabrielem, Iacobus Menochius, in conſil. 205. num. 19. lib. 2. Ex quibus apparet, quod inter tranſuerſales etiam conſideratur linea primogenituræ (vt dixi) & ipſa cum præcedentia fratris maioris, & deſcendentium ab eo, fratris ſecundi reſpectu.

Hoc ita ſuppoſito, obſeruandum erit, quod in ea dupliciter accipitur, effectiuè, & contentiuè: ſi ergo quærimus de linea vltimi maioratus poſ ſeſ ſoris, verum eſt, quod linea non poteſt incipere niſi ab illo, qui in maioratu ſucceſ ſit, & tunc ſolos deſcendentes comprehendit ſiue quæramus de linea primogenitorum, hoc eſt in quantum filio maiori aut primogenito ſtatim vt naſcitur, acquiritur ius ſuccedendi in habitu & potentia: & tunc veriſ ſimum eſt, quod etiam tranſuerſales comprehenduntur; is namque qui primò natus fuit, illico ius primogenituræ acquiſiuit, & lineam ſecundo geniti excluſit, lineam primogenitorum inter ſe, & illos qui ab ipſo deſcendunt, conſtituens, & ſic intereius deſcendentes continuari debet. ſeruata inter eos ſexus prærogatiua, nec ad aliam lineam ſucceſ ſio tranſire poteſt, quoſque omnes deſcendentes à primo ſint penitus extincti, tunc enim tranſitus propriè fit ad lineam ſecundogeniti, & ſic deinceps, vt Molina, lib. 3. dict. cap. 6. ex num. 31. cum ſeq. optime declarauit ſequitur Ioannes Gutierrez, in duobus locis nunc relatis, & idem in tranſuerſalibus (vt dixi ſ æpè) conſtituit. Auendañus quoque, in dict. l. 40. Tauri, gloſ ſa 1. num. 31. & num. 37. cum ſequentibus, qui (vt ſuprà, numer. 52. annotaui, & oſtendi) pluribus in gloſ ſis illius legis, ſiue in diſcurſu commentariorum eiuſdem, nonnulla obſeruauit, & conceſ ſit, quæ ſua opinione retenta, negari debuerunt, nec ſecurè ab eo adducuntur; magis enim Molinæ obſeruationibus, quàm eiuſdem conueniunt, vt ibi oſtenditur. Poſt deciſionem ergo dictæ l. 40. Mauri poſt quam de proximitate gradus tractandum non eſt, ſed de prioritate lineæ, reſpectu eorum à quibus deſcendunt, præfata doctrina certiſ ſima eſt, ſicut remotior, dummodo deſcendat ab eo, qui ſi viueret, proximior futurus eſ ſet, ad ſucceſ ſionem admittatur (vt ſuprà dicebam) & proximiorem etiam excludat, qui tamen ab vlteriori linea procedat. Et hoc propriè eſt, quod diſponitur expreſsè tam in linea deſcendentium, quam tranſuerſalium, in dicta l. 40. Tauri, quando vniſormiter, tam in vna. quàm in altera, ſeruandus duntaxat eſt primogenituræ ordo, & prius, & ante omnia primogenituræ qualitas, linearum ordinem producens, attendi debet.

Quod autem vniformiter in tranſuerſalibus, ſicut in deſcendentibus, lex illa id diſpoſuerit: ſatis apertè conſtat ex his, quæ adnotata fuere ſupra num. 63. & numer. 95. & infrà dicetur. Probatur etiam ſolida & ſingulari ratione, ad quam cæteri Hiſpani hucuſque ſcribentes non animaduertunt,; nam fi verba dictæ l. Tauri inſpicimus in verſiculo, De manera que, deducemus concludenter, effectum proprium repræ ſentationis, & conſiderationis lineæ primogenitorum, in eo conſiſtere, quod ex prima linea deſcendens, aſcendentes ſuos repræ ſentat, etiam ſi ipſi non ſucceſ ſerint. nam ſi pater, aut auus, vel alius aſcendens lineæ eiuſdem ſucceſ ſiſ ſet actualiter, iam non eſ ſet propriè tractandum de repræſentatione, ſed potius de propria quadam & graduali ſucceſ ſione quorundam, poſ ſeſ ſorum ad alios. Idcirco in dicto verſiculo, De manera que, dicitur, Aunque ſus padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos.

Et inde tollitur omnino atque diluitur quorundam obſeruatio, & inductio ad eandem l. Tauri 40. quatenus ex ea deducunt, neceſ ſariò requiri, quòd ius primogenituræ radicatum fuerit in ea perſona, quæ repræ ſentari prætenditur, quod in prima legis illius parte, etiam inter deſcendentes id neceſ ſarium eſ ſe præ ſupponatur, dicitur namque, Aunque el hijo mayor muera en vida del tenedor del maiorazgo. Dicitur etiam, Si el tal hijo mayor dexare hijo, o nieto, o deſœndiente legitimo. Item dicitur, Eſtos tales deſcendientes del hijo mayor. Statim in ſecunda parte legis ipſius, ſic ſubiicitur, Lo qual no ſolamente mandamos, que ſe guarde y platique en la ſucceſ ſion del mayorazgo a los aſcendientes, pero aun en la ſuceſ ſion del mayorazgo alos tranſuerſales. Quod relatiuum repetit præcedentia cum ſuis qualitatibus, ideóque (dicunt ipſi) quod is qui inter tranſuerſales prætendit parentem repræ ſentare, neceſ ſariò debet eſ ſe filius primogeniti vel ſaltem illius, qui primam cauſam obtinet in ſucceſ ſione.

Verumenimverò, cùm Aſ ſumptum illud, quod in prima præfatæ legis parte, etiam inter deſcendentes, id neceſ ſarium eſ ſe præ ſupponatur, quod prædicti contendunt, falſum omninò ſit, & è mente dictae legis alienum, & contrarium euidenter euincatur ex ſuperiori, ex dictis etiam numeris præcedentibus, maximè num. 95. & infra dicendis. Item & verbis illis, En vida del tenedor del mayorazgo, o de aquel a quien pertenece. Et ibi, Al hijo ſegundo deI dicho tenedor. o de aquel a quien el dicho mayorazgo pertenecia: Sequitur concludenter felſum quoque eſ ſe id, quod ex illo ſequitur: & inde argumentum, quo ipſi adducuntur, in contrarium meritò retorqueri: Nam ſi relatiuum illud, Lo qual, repetit præcedentia cum ſuis qualitatibus, & inter deſcendentes, nequaquam neceſ ſarium eſt id, quod præ ſupponitur; aliàs enim (vt dixi) non eſ ſet repræ ſentationem introducere; ſufficiet equidem, quod inter tranſuerſales, is qui patrem repræ ſentare contendit, ſit filius primogeniti illius, qui ſi viueret nunc, primam cauſam in ſucceſ ſione obtineret: Et ideò ad tollendum omne dubium, adiectum fuit verbum illud, Aunque ſus padres no ayan ſucedido en los dichos mayorazgos. Quibus verbis apertiùs deſtruitur eorundem intentio; nam ſi inter tranſuerſales, ita ſtatuitur, quo pacto inter deſcendentes dici poterit, quod præ ſupponatur illud, quod ipſi aſ ſerunt.

Ex dictis hactenus diluitur & alterum fundamentum contrariæ partis, atque Menochij traditiones ſubuertuntur, quatenus poſt alios plures contendit, vocationem proximioris conſanguinei, conditionalem eſ ſe in defectum vocatorum, & inde conſiderandum eſ ſe tempus cedentis fideicommiſ ſi, & conditionis euenientis, eùmque proximiorem, ſiue primogenitum dici, qui eo tempore talis fuerit, nec poſ ſe intelligi comprehenſum illum, qui tempore delatæ ſucceſ ſionis non eſt in rerum natura: vt latiùs probauit Menochius idem, in locis relatis ſuprà, n. 183.

