Cæterum ſi teſtator expreſsè prohibuit, de inſtitutus in re certa, vltrà capere poſ ſet, tunc quia voluntas manifeſta refragatur, non poterit ipſe vltrà capere, ſiue retinere in foro conſcientiæ, in quo ſecundùm veritatem iudicatur, cap. tua nos, de ſponſalib. cap. inquiſitioni, de ſententia excommunicationis. Et ſic reliqua bona tenebitur venientibus ab inteſtato reſtituere: Idque ſecundùm Federicum de Senis in conſ. 126. incipit, Caſus eſt talis, Peruſinum in cap. 1. n. 34. de teſtamentis in 6. quorum opinionem ſequuntur, & alios Authores referunt Villalob. in repetitione, l. re coniuncti, ff. de legatis tertiò, fol. 41. columna 3. & 4. & ibidem Ioannes Crotus num. 172. Paulus Patiſius in conſil. 69. num. 12. lib. 2. quod tamen Theologorum voto relinquit nec certè reſoluit Ioannes Gutierrez in repetitione dictæ l. vnicæ, C. quando non petentium partes, num. 25. Verùm Pater Ludouicus Molina lib. 1. de iuſtitia & iure, dict. diſputat. 155. in verſ. cum hoc dubio, ex fol. 890. vſque ad folium 894. latiùs in hoc inſiſtit, & vt diluat difficultatem propoſitam, quando ſcilicet teſtator inſtituit vnum in quota, aut in re certa, nec dedit cohæredem, non etiam de aliis ſuis bonis diſpoſuit, ſed ſolùm expreſ ſit, ne aduenirent, nec accreſcerene hæredi ita inſtituto; tunc, inquam, vt reſoluat, an ad hæredes ab inteſtato pertinere debeant in foro conſcientiæ, congerit diuerſas in eodem dubio ſententias, quod attinet ad forum exterius & tandem dubium decidens in verſic. opinio Bartoli, dicit Bartoli, & ſequacium ſententiam ſibi placere tam in conſcientiæ, quam in exteriori foro, vt ſcilicet hæreditas tota debeat eo caſu pertinere ad. hæredes ab inteſtato; ipſi tamen ex fideicommiſ ſo teneantur reſtituere hæredi ita inſtituto rem illam certam, aut quotam, in qua inſtitutus fuit: explicat tamen id procedere, quando teſtator illo modo eſ ſet teſtatus, ignarus iuris prohibentis quemquam decedere ex parte teſtatum, eáque de cauſa concedentis totam hæreditatem cuicunque hæredi ex teſtamento: Et ſubdit, quòd ea ignorantia regulariter præ ſumenda eſt in omnibus, qui in Ciuili Iure non ſunt verſati, cùm hæc res non peruia, ſed multùm abdita eiuſmodi hominibus ſit: Quòd ſi teſtator prudens & ſciens id eſ ſe contra iuris diſpoſitionem, eo pacto fuiſ ſet teſtatus; quòd tunc meritò hæreditas tota, in pœnam ipſius, adiudicaretur inſtituto ſolùm in re certa: quin meritò ſtatueretur vt nullâ expectatâ ſententiâ, hæreditas tota adueniret eiuſmodi hæredi. Et hactenus Author prædictus, qui (vt vides) licèt diuerſo modo, rem certam dumtaxat concedit hæredi inſtituto in vtroque foro in caſu prædicto: limitat tamen, quando teſtator non ignorans inuincibiliter iuris diſpoſitionem, eo pacto teſtamentum condidiſ ſet, & vtrumque membrum latiùs comprobat, atque exornat, vt ibi videri poterit. Addit etiam, tenuiſ ſe nonnullos, ſtante etiam prohibitione teſtatoris prædicta, ſecurum eſ ſe inſtitutum in foro conſcientiæ, nec teneri reliquam hæreditatem reſtituere: & ij citant Curtium ſeniorem in conſ. 7. columna 4. Nec dicunt obſtare, quòd totum retineat contra voluntatem teſtantis: Quia cùm lex iuſta irritauerit eam voluntatem, & ipſa non obſtante conſtituerit, inſtitutum totum habere, de voluntate irritata per legem in foro conſcientiæ curandum non eſt, vt colligitur ex cap. Raynaldus, in fine, de teſtamentis, & ex Theologis tradit Ledeſma in ſecundam quarti, parte 18. artic. 1. fol. 227. quo modo (ſi hæc pars probabilis videatur) reſponderi poterit fundamento præcipuo, in quo totam vim facit Pater Molina loco relato ſuprà. Et de his hactenus.

Nunc verò & quinto loco principali, vt deueniamus ad ea, quæ in initio huius capitis propoſuimus, vbi quærebamus, vtrùm ſcilicet deciſio textus in dict. §. ſi ex fundo, procedere debeat etiam hodie, ſtante diſpoſitione, l. primæ, tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. nouæ collect. Regiæ An verò per illam legem correctum cenſeatur ius commune, ex quo (vt ſ æpè diximus) inſtitutus in re certa, nullo alio hærede ſcripto, vniuerſam conſequebatur hæreditatem; conſtituendum erit, quòd verè hac in quæ ſtione, quamuis nonnulli huius Regni Authores ſcripſerint, atque ſententiam ſuam interpoſuerint; non tamen abſolutè adeò explicarunt eam, vt nonnulla alia adiicere, ſiue ex profeſ ſo magis inſiſtere neceſ ſe non ſit: Idcircò plures ego proponam & diſtinguam caſus, quam iidemmet huius Regni Scriptores propoſuerint, aut diſtinxerint, vt ſic in futurum res hæc dilucidè & indiſtinctè magis maneat explicata, nec ampliùs dubitari de ipſa valeat, diuerſas etiam, aut contrarias ſententias ſuſtinendi (cùm occaſio ſe offerat) locus non relinquatur.

Sit igitur primus caſus, cùm quæritur, vtrùm inſtitutus in re certa, nullo alio cohærede ſcripto, vniuerſam conſequatur hæreditatem de iure Regio, ſicut de iure communi conſequebatur: loquimur autem in inſtitutione facta ſimpliciter per testatorem ex re certa, ſiue diſpoſitione alia, aut expreſ ſione eius, quod ex ſuo patrimonio ſupereſt præter rem illam certam, ita quòd de cæteris bonis nullo modo diſpoſuerit, ſed dumtaxat, quem in re certa hæredem inſtituerit: Item loquimur in inſtitutione ex re certa, verbis tamen directis aut ciuilibus facta, quæ ad inducendam inſtitutionem ſufficiant. Et quidem in hoc caſu Ioannes Matiençus in d. l. prima, tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. recop. gloſ. 10. num. 47. ſecurè firmauit, deciſionem textus in d. §. ſi ex fundo, correctam manere ex deciſione legis illius; ex illa namque nouè induci videtur, vt inſtitutus in re particulari, vel certa parte hæreditatis, in ea re dumtaxat ſuccedat, & reliqua bona ad venientes ab inteſtato pertineant. Vnde inquit ipſe, quòd Regia lex illa prima decidit hanc quæ ſtionem, quia cùm per eam legitimi hæredes admittantur, ac ſi in teſtamento inſtituti fuiſſent, atque ſcripti hæredes cenſeantur, vt conſtat ex illis verbis: Aunque el teſtador no aya hecho heredero alguno, y entonces herede aquel, que ſegun derecho y coſtumbre de la tierra auia de heredar en caſo que el teſtador no hiziere teſtamento, y cumplaſ ſe el testamento, apertè videtur velle ex ſententia eiuſdem, quòd inſtitutus in re certa, ad vniuerſam hæreditatem non admittatur: Nam quoties quis inſtitutus eſt in re certa, & ſibi datur cohæres vniuerſalis; habetur loco legatarij, nec aliquid præter rem certam conſequitur, l. quoties, cum Gloſ ſa, C. de hæredibus inſtituendis, l. 14. tit. 3. partit. 6. & ſuprà diximus: Sed ex deciſione dictæ legis Regiæ, hæredes legitimi inſtituti videntur vni uerſaliter: Ergo ſequitur neceſ ſariò dicendum, quod ipſa lex Regia prima corrigat deciſionem textus in dict. l. 1. § ſi ex fundo ff. de hæredibus inſtituendis. Sequitur etiam (vt ipſemet Matiençus putauit) quòd in hac ſpecie dici non poſ ſit, quem decedere pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum; imò in omnibus teſtatum decedere: ideò dicendum eſ ſe, quòd hæredes legitimi, ſcripti cenſeantur, & vocati: Dicendum etiam, eo modo inſtitutum in re certa, datis cohæredibus vniuerſalibus legitimis ſucceſ ſoribus ab inteſtato, loco legatarij habendum, & teſtatorem nulla ex parte inteſtatum deceſ ſiſ ſe videri. Et ad hæc duo principaliter reduci debent fundamenta Ioannis Matienci in quæ ſtione præfata: atque eiuſdem ſententiam ita ſimpliciter amplectitur Antonius Pichardus ad §. hæreditas, num. 36. Inſtitut. de hæredibus inſtituendis: Vbi dicit in primis, lege municipali effici poſ ſe, vt poſ ſit quis pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus decedere. Quod in eodem §. notauit Minſingerus in fine. Decius etiam in l. ius noſtrum, num. 12. ff. de regulis iuris. Deinde infert, quòd cùm hodie attenta deciſione dictæ l. Regiæ primæ, poſ ſit quis decedere pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, inſtitutus in re certa, eam tantummodò rem conſequetur, non verò vniuerſam hæreditatem. Et reddit rationem, quia ſcilicet ceſ ſat ratio, propter quam ad reliqua bona inſtitutio certæ rei trahitur, intelliguntúrque eo caſu ex tacita mente defuncti in reliquis bonis venientes ab inteſtato vocati: In ipſa quoque ſententia fuit (ſed alia via, diuerſáque ratione, aut fundamento; non fundamento aut conſideratione Matienci adducitur) Hieronymus Cæuallos practicarum communium contra communes, quæſtione 214. per totam: vbi firmat hanc opinionem veram eſ ſe, & certiſ ſimam, & tenendam in iudicando & conſulendo, & conſequenter ſuccedere venientes ab inteſtato in reliquis bonis, & inſtitutum in re certa, eam dumtaxat conſequi rem, non verò vniuerſa bona. Et quamuis (vt dixi) aliâ viâ ducatur, nec moueatur verbis dictæ l. Regiæ primæ (quibus Matiençus nitebatur præcipuè) totum tamen fundamentum in præ ſumpta defuncti voluntate facit, qui tacitè videtur (vt ipſe credit) in reliquis bonis ſic inſtitutum excludere, & venientes ab inteſtato vocare.

Verùm in caſu prædicto, ac in eiſdem terminis, quòd inſtitutus in re certa, alio cohærede non dato, etiam iute Regio ad vniuerſam hæreditatem admittatur, nec corrigatur ius commune ex deciſione dictæ legis Regiæ primæ; primus omnium defendit Burgos Salon de Paz prima part. l. 3. Tauri, 6. concluſ. num. 858. & 859. folio mihi 283. ſequuntur D. Anton. de padilla in l. eam quam, num. 93. & 94. C. de fideicommiſ ſis. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1.6.17. n. 23 Ioannes Gratianus (qui Matiençum refert & improbat) regula 281. num. 8. eiuſdem etiam opinionis fuiſ ſe videtur Alphonſus Azeuedus; is namque in eadem l. 1. tit. 4. lib. 5. nu. 163. in fin. mouet prædictam quæ ſtionem, & ſe remittit ad ea, quæ Burgos de paz vbi ſuprà ſcripſit; & ſic clarè videtur ilium ſequi: Ipſam quoque ſententiam, veriorem, & omninò tenendam ego arbitror, & libentiùs amplector: & vltra ea, quæ ſuperiores Authores in propoſito conſiderarunt, adnotabo nonnulla, quæ ab eiſdem tacta non fuerunt, nec forſan excogitata; idque vt diſtinctè magis fiat, ea in primis expendi debebunt fundamenta, quibus ipſimet pro hac opinione excitantur præcipuè. Et in primis ideò adducuntur, quòd legum correctio, quantum fieri poſ ſit, vitari debeat, l. vnica, C. de inofficioſis donationibus, cap. cum expediat, de electione, lib. 6. cum aliis vulgatis: Sed in dicta l. prima nouæ collectionis Regiæ, nullo modo diſponitur, hæredem in re certa inſtitutum, cohærede non dato, à cæteris rebus hæreditariis excludendum eſ ſe; imò nec de hoc aliquo modo tractatur: Ergo nequaquam dicendum eſt, legem illam correctoriam eſ ſe iuris communis, ſic potiùs interpretari ea debet, cùm noua ſit, vt diſtinguatur & declaretur per legem antiquam, ſiue communem, nec correctio aut innouatio inducatur, de qua non apparet: Idque iuxta ſententiam Gloſ ſ æ ſingularis in l. ſciendum, in principio, vbi Bartolus nu. 2. Angelus in principio. Iaſon n. 4. & Caſtrenſis num. 5. ff. qui ſatiſdare cogantur. Fulgoſius in conſ. 85. colum. 2. Socinus iunior in conſ. 131. n. 36. lib. 1. Ruinus in conſ. 29. num. 5. prope medium, lib. 3. & plura dicit Rodericus Suarez in proœmio legum fori, fol. 4. pagina 2. cum ſequentibus. Menochius in conſ. 187. num. 37. & 38. lib. 2. vbi aliis pluribus Authoribus relatis, doctrinam Gloſ ſ æ in præcitara l. ſciendum, tunc demùm procedere explicarunt, quando non conſtat, legem nouam corrigere antiquam, ſed vnam generaliter, alteram ſpecialiter loqui: Tunc enim vna ab altera declaratur; ſic ergo & in caſu præ ſenti declarari & interpretari debebit, nec correctio prædicta poterit admitti: Eò magis, quòd talis interpretatio fauorabilis eſt, quia per eam ius commune ſeruatur illæ ſum, & ſic omninò amplectenda, Socinus iunior in conſ. 105. n. 32. volum. 3. Craueta in conſ. 135. n. 38.

Deinde & ſecundò, pro eadem parte non mediocriter vrget, quòd negari non poſ ſit, quin dicta l. Regia prima loquatur in caſu diſ ſimili à noſtro; nempe quando nullus eſt hæres ſcriptus in teſtamento, aut ſcriptus non adit hæreditatem: & ſic in caſu, quo hæres ex teſtamento deficit; vnde alter caſus, quo hæres ſcriptus ſit, ſed dumtaxat in re certa, vel in aliqua parte hæreditatis, omiſ ſus eſt, & ſic manere debet in diſpoſitione iuris communis, iuxta quam inſtitutio trahitur ad vniuerſum. Nec deficit hæres teſtamentarius, cùm ex diſpoſitione legis, inſtitutus in re certa, alio cohærede non dato, habeatur pro hærede vniuerſali, vt diximus ſuprà, in initio huius capitis, & in propoſito rectè adnotauit Gratianus dicta regula 281. n. 8. & fuit priùs de mente Salon. Burgenſis de paz vbi ſupra, n. 858. in verſiculo, tum quia, & D. Anton. de padilla in dicta l. eam quam, C. de fideicommiſ ſis, n. 93. qui inde atque ex eo rectè inferunt, etiam de iure Regio non ceſ ſare rationem deciſionis dicti §. ſi ex fundo, vt referens ipſorum opinionem & fundamenta expendit etiam Matiençus dicta gloſ ſa 10. num. 46. in principio. Et prædictum argumentum comprobatur ſatis ex his, quæ ſcripſerunt Berous in conſ. 143. nu. 20. verſiculo, non obſtat, lib. 2. Riminaldus ſenior in conſ. 187. nu. 22. verſiculo, ad ſecundum, lib. 1. Menochius in conſ. 187. n. 32. lib. 2. vbi declarando regulam l. commodiſ ſimè, ff. de liberis & poſthumis conſtituunt, tunc dici relictum in diſpoſitione iuris communis, id quod omiſ ſum eſt, quando nihil fuit omninò à lege noua, ſiue ſtatuto determinatum, prout in dict. l. contingit, vbi hac de re nullum verbum ſcribitur, nec aliquid noui determinatur (quod negari non poteſt.) Fatemur ergo verum eſ ſe, in hac ſpecie dici non poſ ſe, teſtatorem pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum decedere; imò in totum deceſ ſiſ ſe teſtatum (vt ipſemet Matiençus affirmat;) id tamen euenire ex eo, quòd beneficio & diſpoſitione legis, inſtitutio certæ rei ad vniuerſum trahitur, ſicut iure communi ſtatutum erat, nec iure Regio correctum apparet; non verò (vt idemmet Author arbitrabatur) ex eo quòd hæredes legitimi cenſeantur ſcripti & vocati, & admitti debeant, cùm potiùs reuera excludendi ſint, nec eo caſu admittantur in ea lege: Vnde ceſ ſat argumentum in quo principaliter inſiſtit, & ſuam opinionem fundat Matiençus, quia in dicta l. Regia prima non ſunt dati cohæredes vniuerſales, legitimi ſucceſ ſores ab inteſtato, eo caſu, quo aliquis inſtitutus eſt in re certa, vel in aliqua parte hęreditatis, nec fit de hoc caſu aliqua mentio ibidem; non etiam aliquid diſponitur: & ſic remanet incorrecta deciſio textus in dicto §. ſi ex fundo, vtpote cohærede vniuerſali non dato. Tantùm ergo deciditur ibi de nouo, valere teſtamentum, & legata relicta deberi, etſi nullus in eo hæres inſtitutus ſit, vel inſtitutus hæreditatem non adierit, quod aliter erat iure communi ſtatutum, vt ibidem ipſemet Matiençus, & Azeuedus notarunt, Tellus Fernandez in l. 3. Tauri, 3. p.n. 1. & 2. & 3. & tunc eos ſucceſ ſuros. qui ex diſpoſitione iuris, aut terræ conſuetudine ſucceſ ſuri erant, ſi teſtator nullum teſtamentum feciſ ſet, id quod iuris communis diſpoſitionij, & voluntati teſtatoris valdè conſonum eſ ſe videtur, ea ratione, quod teſtator quoties non diſpoſuit, ad quem hæreditas debeat peruenire, præ ſumitur voluiſ ſe, quòd perueniat ad legitimos hæredes venientes ab inteſtato. Paulus Caſtrenſis in conſ. 241. ad finem, verſiculo, idem ergo, vol. 2. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 17. in finalibus verbis. Non tamen inde ſequitur, quòd dicatur eos hæredes inſtituiſ ſe, aut pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum non deceſ ſiſ ſe, cùm legatis relictis, aut aliis diſpoſitis, hæredem non ſcripſit, vel ſcriptus noluit adire, cuius contrarium conſtanter tuetur Mariençus idem in d. l. 1. tit. 4. gloſ. 10. n. 47. & nu 56. & gloſ. 13. per totam, & gloſ ſa 11. n. 2. Quibus in locis in ea opinione eſt, vt exiſtimet, inteſtatum non decedere iure Regio teſtatorem, qui fecit teſtamentum, ſed nullum hæredem inſtituit, quia ſecundùm eum cenſentur ſcripti venientes ab inteſtato, ſeu ab eo tacitè vocati; & improbat Tellum Fernandez in dicta l. 3. Tauri. 3. p.n. 2. & Ferdinandum Vaſq. de Menchac. de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 20. n. 245. & n. 249. verſiculo, ex quo patet: qui contrà tenuerunt, ſcilicet in terminis dictæ l. Regiæ primæ, teſtatorem decedere pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum: Eò autem dumtaxat improbat, quòd (vt anteà dicebam) ſucceſ ſores legitimi, tacitè cenſeantur vocati, & ſic non ab inteſtato, ſed potiùs ex teſtamento ſuccedere dicantur. Ego verò (vt ſuprà notabam) verius contrarium arbitror, & Telli, & Ferdinandi ſententiæ magis accedo, vt ſcilicet eo caſu, pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus dicatur teſtator decedere, & hæredes legitimi non ex teſtamento, ſed ab inteſtato ex lege vocentur, atque ſuccedant: Ipſorum autem ſententia, vt nouè & meliùs comprobari poſ ſit, neceſ ſe erit diſcutere prius, quid in hac re iure communi ſancitum ſit, & vtrùm iure Regio innouatum, ſiue correctum fuerit ex diſpoſitione dictæ l. Regiæ primæ. Et quidem iure communi, ſuccedentes ab inteſtato, ſiue ex ficta morientis voluntate ſuccedere dicuntur, vt ſcribit Gloſ ſa in l. conficiuntur, ff. de iure codicillorum: & ſequuntur Iacobinus à S. Georg. in inueſtitura feudali, in verbo, Marchio, in fine, & Berous in conſ. 84. in fin. lib. 2. ſiue ex præ ſumpta defuncti voluntate, vt dicit Baldus Nouellus in l. Cum filiofamilias, num. 4. ff. de legatis 1. quem ſequuti ſunt Hugo Celſus in conſ. 97. n. 4. Menochius in conſ. 210. n. 50. lib. 3. ſiue ex tacita teſtatoris voluntate, vt docuit Baldus in conſ. 118. Præ ſuppoſito, col. 2. lib. 4. quem ſequuntur Craueta in conſ. 176. in fine. Menochius lib. 4. Præ ſumptione 27. num. 13. ſiue, vtcunque ſit, verè & propriè non dicuntur ſubſtituti, aut vocati à teſtatore, ſed à lege, vt conſtat ex his, quæ ſcribunt Bald. in l. ſi emancipati, in 8. oppoſitione, n. 11. C. de collationibus, Alexand. in conſ. 44. in fin. lib. 4. Iaſon in conſ. 202. col. 7. lib. 2. Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 69. ff. de legatis primo, Padilla in l. ab eo, n. 5. in fin. C. de fideicommiſ ſis: Vbi dicunt ſuccedentes ab inteſtato non habere formalem titulum ab homine, ſed à lege, & ſic venire impropriè, ideſt tacita voluntate defuncti; propriè verò diſpoſitione legis: & latiùs comprobat, & ſequitur iſtam reſolutionem Menochius dicta præ ſumpt. 27. n. 7. & n. 13. & 14. & n. 15. refert Aretinum, Marium Salomonium, & alios dicentes, verum eſ ſe, ſuccedentes ab inteſtato venire quidem ex tacita mente defuncti, non tamen poſ ſe dici hæredes inſtitutos. Quod etiam probauit apertè Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 4. tit. 1. n. 9. Iure autem Regio nulla lege hoc reperitur innouatum, nec verba d. l. Regiæ primæ contrarium denotant; quippe cùm potiùs verbis eiuſdem clarè probari videatur, vocationem illam potiùs legis eſ ſe, quàm teſtatoris. Dicit enim lex ipſa: Y entonces herede aquel, que ſegun derecho, o coſtumbre de la tierra auia de heredar, ſi el teſtador no hiziera teſtamento. Ecce, vbi lex dumtaxat diſponit id, quod ipſamet iuris communis diſpoſitione contingeret, ſcilicet, ſuccedere eos, qui aliàs nullo condito teſtamento ſucceſ ſuri erant, non verò alterat ius commune nouitate aliqua quoad id introducta, nec ex eo, quòd teſtator, qui nullum hæredem inſtituit, videatur ſe conformare cum legis diſpoſitione & vocatione, & voluiſ ſe ſuccedere eos, qui ex lege ad ſucceſ ſionem vocantur, Inde ſequitur, dicendum eſ ſe, eos videri hæredes inſtitutos propriè, aut ex teſtamento ſuccedere, ſiue teſtatorem ex ea parte cum hærede deceſ ſiſ ſe: cùm re vera (quod attinet ad inſtitutionem) inteſtatus deceſ ſerit, qui nullum hæredem ſcripſit, quamuis quo ad alia teſtatus videatur, & ſic eorum reſpectu dicatur, Y cumplaſ ſe el testamento: Non verò teſtatus iudicatur ex alia parte, qui reuera inteſtatus pro parte deceſ ſit.

Secundus caſus ſit cùm quæritur, vtrùm inſtitutus in re certa, dato cohærede vniuerſali, de iure Regio vniuerſam conſequatur hæreditatem, ſi vniuerſalis cohæres ante teſtatorem moriatur, vel hæreditatem repudiet, aut alia quacunque ratione hæreditatem non adeat. Et quidem iure communi manifeſtum eſt, ius accreſcendi habere locum in hoc caſu, & ſic inſtitutum in re certa, ad vniuerſum admitti iure accreſcendi; id quod aliis Authoribus relatis in initio huius capitis probauimus: & tenuerunt expreſsè poſt alios, Coſta in dict. c. ſi pater, verbo, in re certa, n. 13. Graſ ſus receptar. ſentent. §. hæreditas, quæ ſt. 3. n. 3. & §. inſtitutio, quæ ſt. 22. n. 3. Iure autem Regio quid dicendum ſit eodem caſu retento, non modò explicarunt Authores ſuperiores, imò ex his omnibus quos adhuc præcitaui, nullus equidem tangit: Mihi tamen iuris rationem attentè conſideranti, veriſ ſimum videtur, idem ius ſtatuendum eſ ſe iure noſtro Regio, quod ſtatutum diximus lege ciuili, & ſic innouatum non eſ ſe ius commune. Nam & iure Regio iuri accreſcendi locum eſ ſe, nec illud ſublatum ex deciſione dictæ l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, probatiſ ſimum eſt, & rectè tuetur Padilla in l. eam quam, n. 95. & 96. C. de fideicommiſ ſis. Vnde reliqua hæreditas ex diſpoſitione legis ſic debet in hoc caſu inſtituto in re certa accreſcere de iure Regio, ſicut de iure communi accreſcebat. Deinde, nam in hac ſpecie perinde haberi debet, ac ſi ab initio inſtitutus in re certa fuiſ ſet hæres vniuerſalis inſtitutus, nec aliquis cohæres fuiſ ſet datus, vt in hac materia ſcriptum reliquerunt omnes ferè, qui de hac quæ ſtione tractarunt: & ex aliis notarunt Coſta, & Graſ ſus in locis proximè præcitatis, Couar. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, §. 1. n. 9. Bellonus ſupput. iuris. lib. 4. c. 18. in principio. Menoch adipiſcendæ poſ ſeſ. remed. 4. n. 116. & ſeq. & ſic idem dicendum eſt, quòd in caſu præcedenti, cùm nulla poſ ſit congrua diſcriminis ratio aſ ſignari. Prætereà (& hoc eſt præcipuum fundamentum) quia d. l. Regia prima nihil diſponit in hoc caſu; loquitur enim illa lex, quando nullus ſcriptus ſuit hæres, vel ſcriptus repudiatur, aut noluit adire, & ſic quando nullus eſt hæres: qui caſus diuerſus eſt à noſtro, vbi ex legis diſpoſitione, & iure accreſcendi datur hæres vniuerſalis qui ad vniuerſam hæreditatem debet admitti, vel non dato cohærede vniuerſali, vel dato repudiante: Procedit ergo Regia lex ipſa, quando inſtitutus repudiat, & nullus alius reperitur hæres ſcriptus; tunc enim deuoluitur ius ſuccedendi ad hæredes legitimos: ſecus tamen eſt, vbi alius hæres exiſtit, licèt in re certa inſtitutus; quo caſu nihil ibi de nouo deciditur, & ſic ius commune remanet incorrectum: Imò ſi verum amamus, & communes Doctorum reſolutiones in hac materia euoluimus, atque ſubtiliter expendimus, inueniemus equidem, fortiùs ipſas in hoc caſu, quam in præcedenti adſtringere, & vrgere; namque inſtituto aliquo in re certa, & cohærede vniuerſali dato, ſiue alio inſtituto ſimul, manifeſta redditur atque indubitata teſtatoris voluntas, voluiſ ſe, inquam, cum, etiam ab eo incremento venientes ab inteſtato excludere. Idcircò, ſi per defectum hæredis, aut hæredum ſimul inſtitutorum vacaret, quia mortui eſ ſent ante teſtatorem, vel hæreditatem repudiaſ ſent, aut aliqua alia ratione; absque dubio ea pars ad hæredem inſtitutum in re certa, pertineret de iure Regio, ſicut de iure communi pertinere diximus ſuprà. Ratio namque ipſa, eadémque teſtatoris voluntas, ſic vno iure attento, ſicut alio mílitat, nec poteſt in hoc diuerſum ius conſtitui: Iure autem communi attento, claram eſ ſe & indubitatam teſtatoris voluntatem, vt ſcilicet venientes ab inteſtato voluerit excludere, expreſ ſim & verè aſ ſeuerarunt permulti citati ſuprà, in initio huius capitis, n. 12. & tam in exteriori, quàm in interiori conſcientiæ foro id indubitatum eſ ſe, optime obſeruauit P. Ludouicus Molina tom. 1. de iuſtitia. & iure, tract. 2. diſp. 155. fol. 889. ad finem.

Tertius caſus ſit, cùm quæritur, vtrùm inſtitutus in re certa, admittatur de iure Regio ad vniuerſam hæreditatem, cùm teſtator expreſsè prohibuit, ne ex bonis aut hæreditate ſua vltrà conſequi poſ ſet, ſiue quòd rem illam certam, aut partem tantum haberet. Et quidem in hoc caſu nihil certum ſcripſit, nec aliquid reſoluit, ſed dumtaxat retulit ſe ad ea, quæ Greg. Lopez ſcripſerat, Burgos Salon de Paz 1. p.l. 3. Tauri, concl. 6. n. 863. Matiençus verò in eadem l. 3. tit. 4. lib. 5. gloſ. 10. n. 48. in ea opinione fuit, vt exiſtimaret, ſic inſtitutum in re certa, & prohibitum ampliùs petere, iure Regio nihil præter rem certam conſequi poſ ſe, ſed reliquum hæredi legitimo competere: & quamuis de iure communi contrarium ego neruosè (vt vidiſti) probauerim; iure tamen Regio attento, & noua deciſione d. l. primæ, tit. 4. lib. 5. extante, eandem ſententiam Matienci libenter amplector; non tamen intelligo ex eo procedere, quòd hæres legitimus cenſeatur à teſtatore inſtitutus (vt Matiençusmetipſe, ſed malè quidem putauit, & ſuperiùs etiam ex profeſ ſo improbaui:) Ex alio ergo ita tenendum erit, videlicet quia ratio præcipua, propter quam iure communi attento, aliter reſolui, ceſ ſat hodie omninò ex nona deciſione eiuſdem l. primæ, & ſumus in caſu, in quo apparet manifeſtè, voluiſ ſe teſtatorem pro ea parte inteſtatum decedere; vnde ex ipſamet lege impleri debet teſtamentum quoad rem illam certam, & reliquum hæredi legitimo ideò concedi, quòd nullus alius à teſtatore hæres inſtitutus fuerit, & potuerit paganus etiam pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus decedere, vt inquit Tellus Fernandez 3. p. l. 3. Tauri, n. 2. id quod aliter iure communi procedebat, vt certiſ ſimum & vulgatum eſt: Iure autem Regio attento, ſiue poſt deciſionem Præfatæ l. primæ, contrarium reſoluit Greg. Lopez, quidquid in eam ſenſum, malè ipſum citauerit Matiençus loco relato ſuprà. d.n. 48. dicens hanc opinionem tenendam eſ ſe, quidquid iure communi, & Regio contrarium aſ ſeruerit Greg. Lopez; in quo equidem decipitur: id namque ab ipſa veritate, & eius viri reſolutione & mente omninò alienum eſt: Tum, quia quæ ſtionem, quam Gregorius ipſe mouet in l. 14. tit. 3. partita 6. verbo, Todos los bienes, non inducit ad terminos iuris Regij, aut terminos d. l. Regiæ primæ: Tum etiam, quia Saliceti opinio, quam ipſe tuetur ibi, huic opinioni potiùs conuenite, quàm contrariari videtur, & ſic in contrarium allegari aut expendi non debet: Imò pro hac parte adduci poteſt idemmet Greg. in l. 2. tit. 2. partit. 6. ibi namque ab eo dicta, potiùs huic reſolutioni conuenire, quàm aduerſari videntur: conuenit etiam Hier. de Cæuallos pract. commun. contra communes, qu. 707. in fine, reſolutio & obſeruatio, quatenus ex deciſione d. l. Regiæ primæ obſeruauit, teſtatorem de iure Regio decedere poſ ſe pro parte teſtatum, & pro parte inteſtatum; idcircò & ius accreſcendi poſ ſe expreſsè prohiberei: Vnde (ve ego conſidero) & tacitè poterit prohibere, aut videbitur equidem prohibuiſſe, ſi ſpecie ſuperiori retenta, verba præfata adiecerit.

Quartus & vltimus caſus ſit, cùm quæritur, vtrùm inſtitutio in re certa facta, trahatur de iure Regio ad vniuerſum, alio non dato cohærede vniuerſali, ſi facta fuerit per verba obliqua, & communia, non autem directa: & quidem in hoc caſu, ſicut de iure communi ſic inſtitutus, cenſetur legatarius, & non hæres, vt communi conſenſu affirmare aſ ſerunt, & ſic reſoluunt Anton. Gomez, tom. 1. var. c. 10. de iure accreſcendi, n. 12. Roderic. Suar. in l. quoniam in prioribus, q. 7. n. 2. Guill. Bened. in d.c. Rainuntius, n. 264. Iacob. Menoch. lib. 4. præ ſumpt. 20. n. 3. & 4. dicens, quòd inſtitutus in re certa, habetur loco legatarij, quando teſtator eum verbis obliquis vocauit, vt ſi dixit, iure inſtitutionis reliquit, & legauit: hæc enim verba, relinquo, Lego, & ſimilia, ſunt obliqua, quæ ad hæredis institutionem non trahuntur, vt ibidem ipſe probauit: Sic ergo & iure Regio legatarius, & non hæres cenſeri debebit: Erit tamen iure Regio verum, etiam alio cohærede non inſtituto, quidquid ſit de iure communi, tamen legatarium rem illam certam habiturum, & reliquum ad legitimos hæredes peruenturum, cùm eo iure valeant legata, & cætera in teſtamento relicta, etiam abſque hæredis inſtitutione, vt ſcribit Tellus Fernand, in l. 3. Tauri, num. 3. & ibidem tradiderunt omnes communiter.

CAPVT XVIII.

Pœnas negantium, & de mendacio conuictorum, permultas eſ ſe in iure, quæ diffusè, remiſ ſiuè tamen enumerantur hoc cap. ac præcipuè agitatur, qu aliter, & quibus caſibus locum habeat pœna conſtitutionis legis final, ff. de rei vendicatione, nonnulla ad propoſitum eiuſdem adnotantur, legis 3. tit. 3. p. 3. deciſioni applicantur, & permultis aliis commemoratis, Fuluij Paciani locus commendatur. Deinde, vtrùm negans rem habere, quam exhibere rogatur, ſi non conſtet ad eum perueniſ ſe, poſ ſit iure negare, & eius aſ ſertioni iuratæ credatur, tam ſi exter, quàm ſi non extet ſuſpicio, rem ad eum perueniſ ſe, vel ſi ipſe fateatur, rem perueniſ ſe, ſed dicat amiſiſ ſe eam? vbi Franciſci Burſati conſ. 354. vol. 4. expenditur in terminis. Tandem, inſtrumentum amiſ ſum eſ ſe, quo pacto, quibúsve modis, aut teſtibus probari poſ ſit; an etiam iuramento probari valeat? & de materia l. finalis, C. de fide inſtrumentorum, remiſ ſiuè actum hoc loco.

SVMMARIVM.

- 1 Negans ſe poſ ſidere, ſi de mendacio conuincatur, priuatur poſ ſeſ ſione, & transfertur in aduerſarium ſine aliqua traditione.
- 2 Sed ius proprietatis ſaluum remanet neganti, ſic vt ſuper illa agere poſ ſit.
- 3 Negans ſe poſ ſidere, quare poſ ſeſ ſione priuetur?
- 4 Negans ſe poſ ſidere, & de mendacio poſteà conuictus, vt poſ ſeſ ſione priuetur, nonnulla interuenire neceſ ſe eſt, quæ remiſ ſiuè traduntur; & num. ſeq.
- 5 Author reddit rationem, ob quam huius Capitis latiorem explicationem reliquit.
- 6 L. finalis, ff. de rei vendicatione materiam, abſoluta & prena manu tractaſ ſe quamplures, qui hoc numero præcitantur. Vbi inter alios Authores, Fuluius Pacianus in propoſito commendatur.
- 7 Negans narrata, provt narrantur, vtrùm incurrere debeat pœnam dictæ l. finalis? vbi opinio Bartoli magis probatur, & legis 3. tit. 3. partit. 3. deciſioni applicatur.
- 8 Negans narrata, prout narrantur, nec videtur præcisè negare, nec præcisè confiteri.
- 9 Negans, vt incurrat pœnam l. finalis, ff. de rei vendicatione, neceſ ſe eſt, quòd ſpecificè, non autem vniuerſaliter ſub inuolucro verborum negaverit.
- 10 L. finalis, ff. de rei vendicatione, praxis adducitur, & inſtruitur actor, qualiter negatione facta, debeat experiri.
- 11 Negans, vt incurrat pœnam dicta constitutionis, neceſ ſe eſt, vt actor petat, reum pœnâ negationis puniri, quoniam illo non inſtante, pœna non committitur.
- 12 Negans in omnibus caſibus, in quibus non incurrit pœnam dictæ legis finalis, eo quòd ſimul non interueniunt multa, quæ ad incurrendam eam pœnam neceſ ſaria ſunt; ſaltem in hoc punitur, vt teneatur ad omnia damna & expenſas, quæ agens petitorio paſ ſus fuerit ob talem negationem, prout hoc numero declaratur.
- 13 Negans ſe poſ ſidere, non priuatur poſ ſeſ ſione, niſi actor aſ ſumpſerit in ſe onus probandi poſ ſeſ ſionem ſuam, etiamſi conſtaret reum poſ ſidere, antequam actor probaſ ſet.
- 14 Negans rem habere, quam exhibere rogatur, ſi non conſtet ad eum perueniſ ſe, vtrùm poſ ſit iure negare, & eius aſ ſertioni iurata credatur, tam ſi extet, quàm ſi non extet ſuſpicio, rem ad eum perueniſ ſe, vel ſi ipſe fateatur rem perueniſ ſe, ſed dicat amiſiſ ſe eam. Et hac de re Franciſci Burſati locus commendatus.
- 15 Inſtrumentum amiſ ſum eſ ſe, an & quo pacto, quibúsve caſibus, iuramento probari poſ ſit? vbi & de intellectu. & materia l. finalis, C. de fide inſtrumentorum, remiſ ſiuè.
- 16 Ibidem etiam, qualiter inſtrumenti amiſ ſi tenor, quibúsve teſtibus, aut modis probari poſ ſit? remiſ ſiuè.
- 17 Negans in caſibus omnibus prædictis, & in aliis ſimilibus, ita demùm punitur, prout dictum eſt, ſi dolo & ſcienter facta fuerit negatio, vel in fraudem.
- 18 Fideiuſ ſor, qui negat ſe fideiuſ ſiſ ſe; vtrùm perdat excuſ ſionis beneficium?
- 19 Vbi & quid de hærede negante rem hæreditariam eſ ſe.
- 20 Et de negante ſe poſ ſidere rem iure pignoris, vel rem eſ ſe debitoris, cum ab alio creditore conuenitur.

