- 145 Inſtitutus in re certa, dato cohærede vniuerſali, vtrùm iure Regio vniuerſam conſequatur hæreditatem, ſi vniuerſalis cohæres ante teſtatorem moriatur, vel hæreditatem repudiet, aut alia quacunque ratione hæreditatem non adeat? & n. ſeq. vbi reſolutio traditur & pars affirmatiua probatur.
- 146 Ius accreſcendi de iure huius Regni ſublatum non eſ ſe.
- 147 L. primæ, tit. 4 de los teſtamentos, lib. 5. Nouæ Collect. Regiæ, noua declaratio proponitur.
- 148 Et quæ ſtionis agitatæ ſuprà, ex n. 145. concludens ratio, & reſolutio traditur.
- 149 Inſtitutus in re certa, vtrum iure Regio ad vniuerſam admittatur hæreditatem, cùm teſtator expreſsè prohibuit, ne ex bonis aut hæreditate ſua vltrà conſequi poſ ſet ſiue rem illam certam, aut partem tantùm haberet; & numeris ſeqq.
- 150 Vbi Ioannis Matienci ſententia in propoſito recipitur, eiuſdem tamen ratio improbatur, & noua, diuersàque ratio redditur.
- 151 Gregorium Lopez malè citari, ſiue expendi per Matienzum in quæ ſtione ſuperiori, provt nouè & verè adnotauit Author hoc loco.
- 152 Teſtatorem poſ ſe hodie poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ius accreſcendi expreſsé prohibere, imò & tacitè prohibuiſ ſe, ſufficere, vt hic adnotatur.
- 153 Inſtitutio in re certa, facta per verba obliqua, aut communia, non directa, vtrùm iure Regio ad vniuerſum trahatur, alio non dato cohærede vniuerſali? Siue quid eo caſu debeat obſeruari?

INſtitutus in re certa, non dato ſibi cohærede vniuerſali, ſiue nullo alio hærede ſcripto, numquid hodie poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. nouæ collect. Regiæ, vniuerſam conſequatur hæreditatem: an verò rem illam, in qua eſt inſtitutus dumtaxat, habere debeat, & reliquum ad hæredes legitimos pertineat? & ſic de iure noſtro Regio, vtrùm etiam obtineat l. primæ, § ſi ex fundo, ff. de hæred. Inſtit. cum concordant. deciſio, ſicut de iure communi obtinet? Difficilis equidem eſt, & neceſ ſaria quæ ſtio, nec ſatis diſtinctè & plenè (vt credo) explicata: Enimverò Scriptorum huius Regni nonnulli intactam illam relinquunt, aut breuiter nimis abſoluunt; alij verò latiùs aliquantulum inſiſtunt, ſed non omninò aut concludenter eam declarant. Quocirca, cùm adeò lata & profunda ſit d. § ſi ex fundo, materia, & à multis Authoribus plena manu ſcripta, ſciens conſultóque prætermittenda duxi quamplurima, quæ ad eandem materiam pertinere, ſed ad quæ ſtionis prædictæ explicationem neceſ ſaria non eſ ſe agnoui; & his dumtaxat hoc capite contentus ero, quæ pro dilucida & certa eiuſdem dubij reſolutione omitti verè non poſ ſunt. Et vt clarior præ ſentis diſputationis cognitio, atque explanatio haberi poſ ſit, decreui primò & neceſ ſariò conſtituendum, hiſce de rebus, latiſ ſimè (vt anteà dicebam) multíſque in locis ſcripſiſ ſe Authores noſtros, & ab eis in propoſito reſoluta, atque obſeruata, ex profeſ ſo, atque originaliter à me euoluta, atque prælecta fuiſ ſe: Sic enim (quamuis aſ ſiduo & importuno labore) quid ipſi dixerint & intenderint, quid etiam præ ſenſerint, aſſeuerare potero, nec aliorum relatione (quod frequenter contingit) decipiar. Et ad rem accedendo, d. §. ſi ex fundo, materiam tractarunt latiſ ſimè Gloſ ſa ordinaria, Bartolus, Albericus, Cumanus, Angelus, & reliqui Scribentes communiter ibid. & in aliis legibus eiuſdem tituli, provt ſtatim aduertam. & præ cæteris diffusè, vtiliter etiam, magiſtraliter, & ſubtiliter loquutus eſt Ioannes de Imola, videndus omninò, atque originaliter. in d. §. ſi ex fundo, ex n. 1. vſque ad n. 92. & in l. quoties, §. ſi duo, per totum, & in l. ex facto, à n. 7. vsque ad n. 15. & in l. ſi ita quis, per totam, ff. eod. tit. de hæred. inſtit. Aretinus in l. cohæredis, §. finali, n. 6. & ſeqq. ff. de vulg. & pupil. ſubſt. Iaſon in l. cùm quidam, ff. de liber. & poſthum. idem Iaſon, Salicet Alex. Alberic. Fulg. Rom. Corneus, & Decius in l. 1. C. de teſtam. militis, & in l. quoties, C. de hæred. Inſtit. Decius ipſe, & Cagnol. in l. ius noſtrum, ff. de regulis iuris, Gozadinus in conſ. 21. col. 6. Craueta de antiquitate temporum, in 4. part, numero 129. & in conſil. 131. numer. 13. & in conſil. 186. col. 1. & 2. Decianus in conſil. 18. numero 25. libro 2. Franciſcus Duarenus libro 2. de iure accreſcendi, capite 14. & 15. Viglius in §. hæreditas, Inſtitut. de hæred. inſtit. & ibidem Antonius Pichardus, Gregorius Lopez in l. 14. titul. 3. partita 6. per totam l. & in l. 6. eod. tit. & part, gloſ ſ. penultima, Bartholomæus Socinus regula 340. Gualdenſis de arte teſtandi, titulo 6. cautela 15. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, quæ ſt. 7. à numero 2. Ioannes Crotus in l. re coniuncti, ff. de legatis 3. numero 57. & numero 61. cum ſequentibus, Nicolaus Bellonus ſupputationum turis, libro 4. cap. 18. per totum, Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, in eodem teſtamento relinquens, el 1. ex numero 257. & numero 259. vſque ad numerum 274. Burgos Salon de Paz in l. tertia Tauri, prima parte, concluſion. 6. ex numero 857. vſque ad numerum 864. Couarru. in cap. Rainuntius, de teſtamentis § primo, numero 9. & 10. Iulius Clarus receptar, ſententiar. §. teſtamentum, quæ ſtione 74. per totam. D. Anton. de Padilla in l. eam quam, C. de fideicommiſ ſis, numero 93. & tribus ſequentibus, Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, ex numero 27. vſque ad numerum 48. Menchaca de ſucceſ ſionum progreſ ſu, libro 3. in præfatione, numero primo & tribus ſequentibus, & numero 17. & ſequentibus. Antonius Gomezius tomo primo variarum, capite 2. numero 16. & capite decimo, de iure accreſcendi, ex numero 7. vſque ad numerum 16. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. prima parte, verbo, in re certa, à numero 12. cum ſequent. & 3. parte, verbo, pupillares, ex numero 2. cum ſequentibus, Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 4. titulo tertio, numero 17. & titulo 10. ex numero primo, Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, quæ ſtione 21. & 22. & §. hæreditas, quæstione 3. per totam, Matiençus in l. prima, titulo 4. gloſ ſa 10. ex numero 46. libro 5. nouæ collectionis Regiæ, Ioannes Gutierrez in l. nemo poteſt, ff. de legatis primo, ex numero 98. Vſque ad numerum 104. & in l. vnica, C. quando non petentium partes, à numero 18. Vſque ad numerum 26. Gratianus regula 821 Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 310. numero 16. & ſequentibus, & ibi Additionator eius Vincentius Annibaldus litera D. Viuius in ſuis commun. opinion, verbo, filius inſtitutus in re certa, Villalobos commun. opinion. verbo, hæres, numero 15. Menochius adipiſcendæ poſ ſeſ ſionis, remedio 4. ex numero 132. Vſque ad numerum 155. & libro 4. præ ſumptione 20. per totam, & in conſilio 194. numero 46. vſque ad numerum 53. lib. 3. & in conſilio 194. numero 1. 2. & 3. libro 2. vbi tractauit, vtrùm inſtitutus in re certa, ſuccedere poſſit in feudo, & in emphyteuſi conceſ ſa alicui, & filiis, aut hæredibus ſuis, de quo etiam Graſ ſus dicto §. hæreditas, quæ ſtione tertia, à numero octauo, & Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libro quarto, capite 20. tractarunt etiam eandem materiam, Simon de. Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, libro tertio, ſolutione 6. numero 78. folio mihi 97. & ſolutione tertia, in principio, folio 24. Ioannes Marcus Aquilinus in l. Centurio, ff. de vulgar. & pupil, ſubſtitut, tertia parte, à numero 20. Vſque ad numerum 50. Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, libro 10. capite ſexto, numero vndecimo, Biretta in conſilio 122. numero ſexto, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 89. numero 52. cum ſequentibus, Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, quæ ſtione nona, numero primo & tertio, Marcus Antonius Peregrinus de legatis & fideicommiſ ſis, articulo tertio, numero ſeptimo, articulo quinto, numero 13. & numero 33. cum ſequent. articulo 9. numero tertio & quarto, articulo vndecimo, numero 65. & 66. articulo 34. numero 59. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libro quarto, capite 15. & cap. 20. & 21. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſ ſis, libro primo, capite ſecundo, numero 20. & quatuor ſequentibus, Pater Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tomo primo, tractatu 2. diſputatione 155. Hieron. de Cæuallos pract. communium contra communes, quæ ſt. 214. & 707.

Ij omnes dubitarunt communiter, vtrùm inſtitutus in re certa, ſimplicis legatarij loco habeatur, an verò tanquam hæres vniuerſalis accipi debeat? Et quidem huius dubij reſolutio facilè deduci poteſt ex nonnullis iuribus, quæ in propoſito ponderarunt communiter, maximè ex dicta l. prima, §. ſi ex fundo, l. quoties, §. ſi duo, l. ſi alterius, l. ſi quis ita, l. ſi ita quis, l. ex facto, ff. de hæredibus inſtituendis, l. cum quidam, ff. de liberis & poſthumis, l. cohæredi, §. finali, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. §. hæreditas, verſiculo, & ſi vnum, Inſtitut. de hæred. Inſtituend. l. quoties, C. eod. titul. l. 14. titulo tertio, partita 6. Nonnulli tamen aut non abſolutè, vel diſtinctè ſatis, aut minùs perfectè explicarunt: alij verò ad iura præfata ſimpliciter ſe retulerunt: Idcircò ne confusè, ſed clarè procedatur, perfecta etiam reſolutio vt habeatur, ſic diſtinguendum erit. Ac inprimis dicendum, quòd hæres inſtitutus in re certa, puta domo, vel fundo, ſi nullus alius datus ſibi fuerit cohæres, vel ſi datus, modo quocunque hæres eſ ſe non poſ ſit; hæredis vniuerſalis loco habetur, & totam hæreditatem conſequitur, per textum in dicto §. ſi ex fundo, & in dicta l. cohæredi, §. finali, cum aliis ſuprà citatis. Et in hoc omnes conueniunt, nec vllus hactenus diſ ſentit: Si verò cohæres vniuerſalis datus fuerit, illéque adiuerit, erit vtique loco legatarij, dicta l. quoties, C. de haered., inſtit. vbi etiam Scribentes communiter in hoc conueniunt, nec aliquis contradicit. Quòd ſi cohæres vniuerſalis nec adiuit, nec repudiauit, ſiue non deliberat, ſed procraſtinatur: Bartolus, & cum eo nonnulli in ea fuerunt ſententia, vt exiſtimarent, interim inſtitutum in re certa fore hæredem, & bonorum poſ ſeſ ſione potiri. Et reddunt rationem, nam cùm inſtitutus in re certa, poſ ſit propria manu & authoritate rem capere, eiúſque poſ ſeſ ſionem ingredi, multò magis id poterit Iudicis authoritate accedente. Hoc tamen Decio non placuit, quoniam hîc non agitur de ordinaria poſ ſeſ ſione à Prætore decernenda, ſed potiùs de extraordinaria & executiua teſtamenti, quæque iuris ordine non ſeruato, eo tamen oſtenſo non abolito, nec in aliqua ſui parte vitiato, deferri ſolet. Quapropter Decij aduersùs Bartolum ſententiam Recentiores propugnant, atque ex futuro euentu quæ ſtionem hanc decidendam, rectiùs arbitrantur; & conſtituunt, quòd ſi datus cohæres deliberauerit non adire, tunc equidem inſtitutus in re certa, hæredis loco erit, & vniuerſam hæreditatem conſequetur: At ſi adierit, legatarius erit, nec ei deferenda erit hæc bonorum poſ ſeſ ſio. Et ita ex communi ſententia refert Angelus Matheacius de legat & fideicommiſ ſis, libro primo, capite ſecundo, numero 24. in fine, qui diſtinctè & verè materiam hanc percipit, & Bartoli, & Decij ſuperiores ſententias refert, multáque in Iure Ciuili ex futuro euentu decidi, affirmat, & citat textum in l. ſed & ſi quis §. in ter dum, ff. de vſufructu, l. ſic, in fine, ff. de legatis 1.

Ex his autem dilucidè apparet, inſtitutum in re certa, non eſ ſe propriè legatarium, nec propriè hæredem, ſiue non poſ ſe dici ſimpliciter, & abſolutè vnum ant alterum (modò ſit filius, modò extraneus; in hoc namque nulla differentia eſt) ſed tertiam quandam ſpeciem conſtituere, ſiue anomalium ſucceſ ſorem dici, qui in aliquibus legatarij naturam, in aliquibus autem hæredis imitatur: & rei ſingularis ratione (vt inquit Bartolus) tanquam legatarius habetur, at merito perſonæ, & tituli inſtitutionis, eorum etiam, quæ extrinſecus accidunt, nonniſi hæres exiſtimandus eſt, vt inſtat aliorum hæredum habeatur: ſic docuerunt Bartolus in l. ex facto, la 2. numero primo, ff. de hæred. inſtit. idem Bartolus, Alexand. Caſtrenſis, Salicetus, Iaſon, & Sichardus in dicta l. quoties, C. de hæred. inſtit. & ſequuntur communiter Doctores omnes Antiqui & Moderni, vt firmarunt Guil. Benedictis in dicto capite Rainuntius, verbo, in eodem teſtamento relinquens, el 1. numero 257. & ibidem Couarru. §. primo, numero 9. Coſta in dicto capit. ſi pater, prima parte, verbo, in re certa, numero 12. Bellonus ſupputation. iur. libro primo, capite 18. numero 1. Emanuël Suarez in addit. ad. Antonium Gomezium, primo tomo, capite 2. litera, G. Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæred. inſtitut. numero 27. Michaël Graſ ſus receptar. ſentent. §. inſtitutio, quæ ſtione 22. num. 2. & §. hæreditas, quæ ſtione 3. numero 12. & 13. Ioannes Gratianus regula 281. numero 14. Sfortia Oddi in conſilio 37. numero 13. & 14. & 15. Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, libro primo, capite 2. numero 21. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, libro 4. capite 15. in principio, in verſiculo, poſtrema eſt ſententia: Ibidem etiam Authoresmetipſi explicarunt; inſtitutus in re certa, quibus in caſibus, ſiue quarum rerum reſpectu ſit loco hæredis, vel loco legatarij, ſiue participet de vno, aut altero: & vtrùm actionibus hæreditariis vti poſ ſit, illíſve conueniri, atque ex lege Falcidia, detractionem pati? An etiam mitti debeat in poſſeſ ſionem bonorum ex l. vltima, C. de edicto diui Adriani tollendo: de quo etiam Fachineus libro 4. capite 21. & commendo Imolam in dicto §. ſi ex fundo, numero 29. Guil. Benedictum in dicto capite Rainuntius, verbo, in eodem teſtamento relinquens, el 1. numero 257. & 258. & tribus ſequentibus, & vide numero 265. vſque ad numerum 272. Vbi conſtanter defendit, inſtitutum in re certa dato cohærede vniuerſali habere ius accreſcendi, ſiue ad vniuerſam hæreditatem admitti, ſi cohæres vniuerſalis ante aditam hæreditatem, vel ante teſtatorem moriatur, ſiue hæreditatem repudiet: & omnibus fundamentis ſiue rationibus, quæ in contrarium excitari poſſent, pleniſ ſimè ſatisfacit. Quod ipſum ex profeſſo atque eruditê fecerat anteà Ioannes de Imola in dicto §. ſi ex fundo, ex numero 10. vſque ad numerum 18. & numero 33. & numero 76. vſque ad numerum 83. & in dicta l. quoties, §. ſi duo, numero 35. & 36. & eandem opinionem poſt alios multos, quos citat, eſ ſe communem, & iuris rationi magis conuenire, affirmat Coſta dicto verbo, in re certa, numero 13. ſequuntur Iulius Clarus §. teſtamentum, quæ ſtione 74. numero 10. Graſ ſus §. inſtitutio, quæ ſtione 22. & §. hæreditas, quæ ſtione 3. numero 3. Gratianus dicta regula 281. numero 12. vbi refert Caſtillum, Couarr. Anton. Gomez. Villalobos, & Menchacam idem tenentes, Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 310. numero 16. & 17. vbi ex mente communi duplicem aſ ſignat huiuſce doctrinæ rationem, quæ ſic concludit, vt de ipſa dubitari nullo modo poſ ſit: Eandem quoque tenuit Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſ ſis, lib. 1. capite 2. num. 21. vt ſuprà vidimus numero 5.

Secundò & principaliter conſtituendum eſt, pro vera reſolutione quæ ſtionis principalis huius Capitis, & materiæ, atque deciſionis dicti §. ſi ex fundo, intelligentia, neceſ ſarium eſ ſe inquirere veram rationem ad textum, in eodem §. ſi ex fundo, circa quam, ſic inuenio Scriptores omnes variare, & diſ ſentire, vt in reſolutione, aut explanatione quæ ſtionum eiuſdem materiæ variare, & diſ ſentire, vis quodammodo fuerit; vtpote cùm eas ſententias proponant, opinionés ve tueantur, quæ dicti §. rationi, iuxta eorum placita magis conueniant. Et inprimis Emanuël Suarez à Ribeira, operum Antonij Gomezij additionator, in additionibus capitis ſecundi libri primi variarum, litera G. folio mihi 22. exiſtimauit, veram rationem illius textus deducendam ex vulgato quodam iuris principio, quo in fauorem vltimarum voluntatum, ſiue teſtamentorum prærogatiuam & gratiam ſtatutum eſt, impoſ ſibiles conditiones, ſiue adiectiones omnes impoſ ſibiles, de teſtamentis reiiciendas fore, & pro non ſcriptis habendas, l. obtinuit, vbi. Doctores communiter, ff. de condit. & demonſtrat. §. impoſ ſibilis, vbi plenè Pichardus, Inſtit. de hæred. inſtit. l. 3. titulo quarto, partita ſexta, cum aliis iuribus adductis per Antonium Gomezium tomo primo variarum, cap. 12. de legatis, numero 67. Guil. Bened in cap. Rainuncius, de teſtament. verbo, reliquit, ex numero 11. cum ſequent. Sarmientum ſelectarum libro ſecundo, capite primo, & ſecundo, & tertio, D. Spino in ſpeculo, gloſ ſa rubricæ, prima parte, à numero 38. & gloſ ſa 14. à numero 138. Adiectio autem fundi, vel certæ rei particularis in inſtitutione, vitioſo atque impoſ ſibili modoa concepta videtur, ſiue impoſ ſibilitatem ideò inducit, quòd impoſ ſibile ſit, quòd hæres ſit aliquis, & quod in certa re dumtaxat ſuccedat: hæres namque ſuccedit in vniuerſum ius, quod defunctus habuit, l. nihil aliud, ff. de verbor. ſignificat. l. hæres in omne, ff. de acquirenda hæreditate, Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. hæreditas, quæſtione prima; & conſequenter rei certæ mentio, ſiue fundi adiectio, tanquam impoſ ſibilis, de inſtitutione reiicitur: idque per textum, quem Author ipſe ponderat coniuncta Raphaëlis Cumani argumenti interpretatione, in l. prima, ibi: Vel alio modo, ff. de conditionibus inſtitut. & hanc rationem ſequutus eſt etiam Emanuël Coſta in dicto cap. ſi pater, prima parte, verbo, in re certa, numero quinto, verſiculo, magis ergo, & tertia parte, verbo, pupillares, numero ſecundo, verſiculo, huius ſententia ratio, & ſelectarum libro primo, capite 8. numero octauo, & pro ratione dicti §. ſi ex fundo, conſtituerunt & alij Authores (quos ipſi non referunt,) Cumanus, inquam, in eodem §. ſi ex fundo, & in l. quoties, §. ſi duo, numero tertio, ff. de hæred, inſtitu. Socinus in. l. 3. §. purè, numero 3. ff. de liberis & poſt humis, Aretinus in l. cohæredi, §. finali, numero ſexto, ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut.

Verè tamen præcitati Authores ex eo decipiuntur manifeſtè, quòd ratio præfata (vt vides) non ſolùm vt fundi mentio de inſtitutione detraheretur, non vrgebat, imò in contrarium potiùs trahi poſ ſet, atque vt inſtitutionem vitiaret, ipſaque dubitandi rationem potiùs præ ſtaret, quàm difficultatem dilueret. Quod clarè conſtabit, ſi animaduertas, in ſpecie dicti §. ſi ex fundo, negari non poſ ſe, quin ſi aliqua impoſ ſibilitas dari poſ ſet, ea ex verbis teſtatoris, ſiue ex facto ipſius, hoc eſt ex adiectione certæ rei particularis contingeret: Hæc autem vitiare ſolet inſtitutionem, & itidem vitiare deberet, vtpote cùm eſ ſet perplexitatis impoſ ſibilitas, quæ & inſtitutiones, & legata vitiat, l. ſi Titius, ff. de condition. inſtitut. cum aliis vulgatis, & à me addictis ſuprà, hoc eodem libro, c. 10. Et tamen in eo textu ex diſpoſitione, ſiue fauore legis non vitiat, vt ſtatim dicam, & videtur probare l. cum quidam, ff. de liberis & poſthumis, quæ ex alio, non ex impoſ ſibilitate fundamentum ſumit. Vnde & ſecundo loco exiſtimarunt alij (& in hoc conuenire videtur maior ferè pars eorum Authorum, quos in initio huius capitis commemoraui) deciſionem dicti §. ſi ex fundo, in iure accreſcendi fundari, & reliquam hæreditatem inſtituto in re certa accreſcere, ſiue propter ius accreſcendi illi obuenire. Cuius ſententiæ & permulti fuerunt ex Doctoribus antiquis, vt conſtat ex Imola in eodem §. ſi ex fundo, num. 33. & numer. 91. Corneo in dicta l. quoties, C. de hæred. inſtit. colum. 3. Maranta in l. is poteſt, num. 18. ff. de acquirenda hæreditate, Graſ ſo dicto §. inſtitutio, quæ ſt. 22. Antonio Gomezio tom. 1. variarum, cap. 10. numer. 8. Gratiano regula 357. numer. 3. & conſilio incerti Author 88. n. 3. & num. 15. inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine primo.

Cæterùm contrariam ſententiam, imò inſtituto in re certa non accreſcere reliquam hæreditatem, nec id prouenire ex iure accreſcendi, rectiùs docuerunt Salicetus, & Angelus in dicta l. quoties, columna prima, Imola in dicto §. ſi ex fundo, numero 33. & numero 91. vbi dicunt non eſ ſe propriam locutionem dicere, quòd inſtituto in re certa reliqua hæreditas accreſcat, nec eſ ſe propriè ius accreſcendi, quod in dict. §. ſi ex fundo inducitur, ſed potiùs delationem quandam hæreditatis ex tacita defuncti voluntate, vt Salicetus aſ ſerit, ſed malè quidem, vt ſtatim oſtendetur: vel (vt inquit Imola) ex legis diſpoſitione, quæ voluit, quòd inſtitutiò in re certa trahatur ad vniuerſum, ne quis decedat pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus; & rectè quidem, vt dicam ſtatim.

Mouentur autem prædicti concludenti ratione, quòd in iure accreſcendi portio deficiens, portioni, non perſonæ accreſcit, l. ſi ex duobus §. ſi ali, iuncta l. ſi duo, l. ſi totam, & ibi Bart, notat, ff. de acquir. hæredit. & pro regula conſtituit, & multos refert Gratianus regula 557. in principio, & vltra eum ſic etiam adnotarunt Iaſon in l. re coniuncti, numero. 193. ff. de legatis tertio. Ioannes Cephalus in conſilio 390. numero ſeptimo, libro tertio, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio octauo, numero 59. ſed in ſpecie dicti § ſi ex fundo, nulla portio hæreditatis inſtituto in re certa data eſt: Ergo eiuſdem textus deciſio non potuit fundari in iure accreſcendi; quod cum indiuio ſic etiam defendunt Cumanus in l. ex facto, numero ſecundo, ff. de hæred. inſtit. Iaſon in l. cùm quidam, numero quinto, ff. de liberis & poſthumis, Aretinus in dicta l. cohæredi, §. finali, numero ſexto ff. de vulgar. & pupill. ſubſtitut. Berous in capite Rainuntius, de teſtamentis, numero 247. & Guil. Benedictus ibidem, verbo, in eodem teſtamento, el. 1. numero 270. optimè Antonius Gomezius tomo primo variarum, cap. 10. de iure accreſcendi, numero 9. Vides ergo nec ſecundam iſtam rationem concludere ad textum, in dicto §. ſi, ex fundo.

Quocirca & tertio loco, Ioannes Marcus Aquilinus (cuius in hac materia hucuſque nullus mentionem facit,) in l. Centurio, ff. de vulg. & pupil. ſubſt. tertia parte, numero 20. ſecurè ſcripſit certæ rei inſtitutionem in vniuerſam hæreditatem trahi, iuxta textum in dicto §. ſi ex fundo, ex præ ſumpta defuncti voluntate, quia teſtator dum inquit, hæres eſto, vel, hæredem inſtituo, ſiue facio, videtur ſimpliciter ſiue partibus ex aſ ſe hæredem facere; verbum enim ipſum, hæres, hoc importat, vt interpretatur Vlpianus in l. ex facto, ff. de hæredibus inſtit. & dum etiam inquit ex re certa, putà ex illo fundo, videtur fundi mentionem, non reſtringendi, ſed augendi causâ feciſ ſe, perindêque habetur, ac ſi dixiſ ſet, præ ſertim, ſeu maximè ex fundo, ne aliàs videatur voluiſ ſe decedere pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus, quod ius noſtrum non patitur, l. ius noſtrum, ff. de regulis iuris; ſicque inutilem actum facere, atque viam ad impugnanda ſua indicia eligere, quod neutrum præ ſumendum eſt: Vnde cùm intelligatur ius ipſum vniuerſale ſimpliciter relictum, fundi mentio nihil operabitur, perindéque erit, ac ſi non eſ ſet adiecta. Et hactenus Aquilinus, qui (vt vides) expreſsè intelligit, fundari deciſionem textus in dicto §. ſi ex fundo, in præ ſumpta teſtatoris voluntate, ſed pro hac ſententia nullum refert Authorem, cùm tamen quamplures Authores ſic prius docuerint, aut in hac materia apertè præ ſenſerint: Inprimis namque Salicetus, & Angelus in dicta l. quoties, C. de hæredibus inſtit. expreſ ſim ſcribunt, & ſ æpè repetunt, inſtituto in re certa reliquam hæreditatem deferri ex tacita quadam defuncti voluntate, quæ colligitur propter titulum inſtitutionis, quem dederit inſtituto in re certa, quia videtur velle, quod per hoc habeat totum, non dato, ſiue deficiente hærede vniuerſali. Deinde Baldus in l. vnica, C. quando non petentium partes, numero 23. quem ſequitur Coſta in dicto capite, ſi pater, verbo, in re certa, numero 14. verſiculo, ſi inprimis, ex benignitate legis, & præ ſumpta teſtatoris voluntate, id contingere arbitratur Gregorius etiam Lopez in dictal. 14. titulo tertio, partita 6. gloſ ſa magna, Todos los bienes, in illis verbis: Et longe intereſt, an quis fuerit inſtitutus in re certa ſine prohibitione, quòd plus non petat, vbi ex mente teſtatoris capere totum videtur, &c. In eodem prætereà conueniunt Cumanus in l. quoties, §. ſi duo, num. 4. ff. de hæred. inſtit, Andreas Siculus conſilio 2. columna finali, libro primo, & conſ. 71. columna penultima, in principio, lib. 3. Antonius Rubeus in l. non ſolùm, §. morte, n. 365. ff. de noui operis nunciatione.

Verùm nec iſta ratio concludit ad textum in dicto §. ſi ex fundo, nec etiam ſecura eſt; vrgent enim in contrarium grauiſ ſimorum Doctorum authoritates, & iuris non incognita, vulgata potiùs, & certa principia: Et inprimis Ioannes Imolenſis in dicto §. ſi ex fundo: mihi, numero 33. & numero 68. & 78. conſtanter firmauit, inſtitutum in re certa, nullo ſibi cohærede dato, non habere totum ex præ ſumpta defuncti voluntate, ſed potiùs ex legis diſpoſitiones, quia teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, & ſic credendum eſt, quòd noluerit amplius dare, ex regula l. vnicæ, §. ſin autem ad deficientis, iuncta doctrina Baldi ibidem, C. de caducis tollendis, & potiùs præ ſumi poteſt: oppoſitum, cùm assignando vnam rem, videatur de reliquis prohibere, l. maritus, C. de procuratoribus, l. cum Prætor, ff. de indiciis, capit. nonne, de præ ſumpt. & in hanc partem velut expreſsè inclinant alij multi, dum aſ ſeuerarunt, deciſionem dicti §. ſi ex fundo, procedere etiam contra voluntatem, ſiue contra prohibitionem teſtatoris volentis, quòd inſtitutus in re certa, amplius petere non poſ ſet, quos hîc conſulto omitto; ſtatim enim referam eos. Non ergo fundatur ille textus in tacita, aut præ ſumpta voluntate defuncti; ſic enim quoties de illa in contrarium conſtaret, ſiue cùm præfatam prohibitionem teſtator adiiceret, ipſius deciſio ceſ ſaret. Prætereà eandem partem neruóse tuetur Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituend. numero 27. & 28. & pluribus ſequentibus, ſcribens, & ſ æpè repetens, inſtitutum in re certa quoad reliquum bonorum habere tacitam voluntatem contrariam ipſius teſtatoris, & nihilominùs legem contra præ ſumptam defuncti voluntatem, fundi mentionem detrahere: Deinde num. 33. & ſeq. conſtituens, dict. §. ſi ex fundo, & ſimilium iurium deciſionem, fundari in fictione, non autem in præ ſumptione. Quamuis enim fictio ſit Contra veritatem per legem inducta; tamen diſponit ſupercerto, ideſt ſuper eo, quod lex habet pro certo, comperto, & explorato, licet ſit contra veritatem: quo caſu non cadit legis præ ſumptio, quæ ſuapte natura non concernit niſi id, quod dubium & incertum eſt, & ſuper eo cadit iuris præ ſumptio. Et hoc modo loquendi vtitur Author præfatus vbi ſuprà, num. 34. cuius reſolutio (quamuis ipſe aliter non probauerit eam) ſatis confirmatur ex his, quæ ſcripſerunt Doctores communiter in l. ſi is qui pro emptore, ff. de vſucapionibus: vbi Bartolus num. 21. Iaſon num. 166. Crotus n. 73. Bolognetus à n. 192. Curtius iunior in conſ. 4. n. 15. Bartholomæus Philippus in tractatu fictionum, 2. p.c. 1. Corraſius in l. qui liberos, n. 79. ff. de ritu nuptiarum. Iacob. Menoch. lib. præ ſumpt. 8. qui vnanimiter obſeruarunt, præ ſumptione ſemper verſari circa rem dubiam, quæ ſcilicet eſ ſe, vel non eſ ſe poteſt: Fictionem verò eſ ſe in re certa, eius quod eſt poſ ſibile, contra veritatem pro veritate à iure ficta aſ ſumptio: Fictio etiam dicitur quædam legis prouiſio, ſiue diſpoſitio, ita conſtabilita, vt ait Berous in c. at ſi Clerici, in princip. n. 110. de iudiciis; & ſequitur Menochius dict. præ ſumpt. 8. n. 12. & 19. Præ ſumptio verò & hominis diſpoſitio multis in caſibus, verſatur circa id quod eſt geſtum, ſed ignoratur, qualiter geſtum fuerit. Quod eleganter dixit Marius Salomonius in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de liber. & poſth. Denique Fictio, & Præ ſumptio in multis differunt, vt plenè reliquit ſcriptum Menoc. lib. 1. d. præ ſumption. 8. per totam. Sequitur ergo neceſ ſariò dicendum, textum in d. §. ſi ex fundo, in præ ſumptiua teſtatoris voluntate fundari non poſ ſe; ſi quidem in fictione fundatur, vt ſentit Gloſ ſ. ibi, verb, detracta, & concludenter probauit Peralt. vbi ſupra. Sed & opinionis eiuſdem multi etiam alij videntur fuiſſe; Bellonus namque ſupputationum iuris, lib. 4. c. 18. num. 1. cùm in hac materia verſaretur, non ſine myſterio dixit, ex benignitate l. cum quidam, ff. de liberis, & poſthum. detracta mentione rei, inſtitutum in re certa remanere hæredem in ſolidum, nec de præſumpta, ſiue tacita teſtatoris voluntate, aliquod verbum ſcripſit. Guill, etiam Benedictus in dicto cap. Rainuntius, verbo, in eodem teſtamento, el 1. num. 262. Baldi doctrinâ relatâ, rectiſ ſimè adnotauit, quòd inſtitutio rei certæ, licèt non sit verè vniuerfalis, eſt tamen vniuerſalis interpretatiuè, quia lex, ne teſtator dicatur teſtatus, & inteſtatus deceſſiſ ſe, eam interpretatur vniuerſalem: Itaque ſecundùm hæc, quæ ſingularia ſunt, & notanda in hac materia, non tractat in propoſito lex de interpretanda, ſiue coniecturanda, aut præ ſumenda defuncti voluntate, ſed de remouendo obſtaculo illo, ne teſtator pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus deceſ ſiſ ſe dicatur, & propter illud ſic diſponit, ſiue interpretatur inſtitutionem vniuerſalem. In quo ſenſu optimè etiam, & verè textum in dicto §. ſi ex fundo, intelligit Antonius Gomezius tom. 16. variarum, cap. 2. de ſucceſ ſione vniuerſali, numer. 16. & cap. 10. de iure accreſcendi, num. 9. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 4. tit. 3. numer. 17. vnde nec Aquilini ratio probari poteſt, ſed falſa potiùs redditur ex his, quæ hactenus diximus.

Quapropter vt rem iſtam abſoluam, & dilucidè magis declarem, tertiò, & principaliter conſtituendum erit, veriſ ſimum eſ ſe (vt ex Imola, & multis aliis Authoribus ſuperiùs dicebam) inſtitutum in re certa non dato ſibi cohærede, ad vniuerſam admitti hæreditatem ex beneficio ſiue diſpoſitione legis, quæ eo caſu rei particularis mentionem adimit, l. cùm quidam, ff. de liberis, & poſthumis: Et ſic cùm teſtator dicit, Titius ex fundo hæres eſto, aut Titium ex fundo hæredem inſtituo, ſiue facio (in hoc enim nulla vis eſt) l. quoniam indignum, C. de teſtamentis: ex prouiſione ſiue diſpoſitione legis remanent verba illa, Titius hæres eſto, quæ ex ſui proprietare vniuerſam hæreditatem deferunt Titio; hoc enim ipſum importat verbum Hæres, l. ex facto proponebatur, ff. de hæred, inſtit. & ſic totam conſequitur hæreditatem Titius ex verbis quæ ſuperſunt, ſublata rei particularis mentione, ad quam tollendam fauor, ſiue diſpoſitio, aut prouiſio legis in eo fundatur, quòd licèt adiectio rei particularis, eius naturæ eſ ſe videretur, vt tolli non deberet, ſiue haberi pro non ſcripta, vtpote cùm contrarietatem ſiue perplexitatem quodammodò induceret, tamen vt ex aliis inquit Ioannes Crotus in d. l. re coniuncti, num. 59. quia quando ex duabus qualitatibus contrariis, quæ contrarietatem, ſiue perplexitatem inducunt, diſ ſolui tamen poſ ſunt, vt in terminis noſtris ſcribit Ioannes de Imola in eodem §. ſi ex fundo, num. 68. vna eſt fauorabilior altera, illa præfertur, & ſic valet actus. I. inter pares, ff. de re iudicata, cap. fin. eod. tit. Vnde cùm qualitas teſtamenti ſit fauorabilior, l. ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento, præfertur, & valet inſtitutie propter eius fauorem, vt clarè, & eleganter probatur in d. l. cum quidam, ff. de liber. & poſthum. & ad vniuerſum trahitur, nec in ipſa ſolare particulari ſuſtinetur: Idque ideò, ne teſtator dicatur pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus deceſ ſiſ ſe, quod ius noſtrum non patitur, l. ius nostrum, ff. de regulis iuris. Et hæc eſt vera huius deciſionis ratio, quæ colligitur ex dict. §. hæreditas, verſic. & ſi vnum, Inſtitut. de hæredibus inſtituendis: & traditur per Gloſ ſam in dict. l. quoties, C. eodem titulo, per Imolam (qui ipſe refert alios) in dict. §. ſi ex fundo, num. 68. & num. 78. & in l. quoties, §. ſi duo, num. 35. ff. de hæredibus inſtituendis. Aretinum in l. cohæredi, § final, num. 7. ff. de vulgar. & pupil. ſubstitut. Guill. Bened. in dict. cap. Rainuntius, verbo, in eodem testamento, num. 262. Anton. Gom. variar. d.c. 2. num. 16. & d. cap. 10. num. 9. Ruinum in conſ. 54. column. 2. volum. 2. Socinum iuniorem in conſil. 95. num. 12. lib. 1. Burgos de Paz in l. 3. Tauri, num. 857. Padillam in l. eam quam, num. 93. C. de fideicom. Menoc. in conſ. 224. num. 51. lib. 3. qui tamen (vt penes ipſos videri poterit) non ita dilucide, & diſtinctè rem hanc explicarunt.

