IN Cauſa & lite, quæ vertitur inter D. Alphonſum Daualos, & Roxas, & Sotomayor, & filias eius ex vna parte, & D. Antonium de Torres, & D. Catharinam de Sotomayor vxorem ipſius ex altera, ſuper ſucceſ ſione bonorum quondam Roderici de Roxas, & D Catharinæ; de Sotomayor, ex quibus ipſimet duo primogenia de per ſe principaliter inſtituerunt; ius dict. D. Alphonſi, & filiarum eius probauimus, & dato quòd ipſe retinere hos Maioratus non poſ ſit, filias eiuſdem, prout vltimi poſ ſeſ ſoris filias, & poſt patrem ſuum vocatas, in ſucceſ ſione præferendas dictæ D. Catharinæ. & eius marito, concludenter & verè demonſtrabimus, atque vt congruentius, & diſtinctè magis id fiat, nonnulla, prius tam in facto, quàm in iure ſupponere, neceſ ſarium duximus.

Et primò ſupponendum eſt, quòd dictus D. Alphonſus Daualos poſt obtentam multis ab hinc annis horum Maioratuum, de quibus controuerſia, ſucceſ ſionem, poſ ſeſ ſionémque eorum pacificè habitam, mortuo fratre ſuo maiori, nullo filio relicto, ad ſucceſ ſionem Maioratus principalis patris ſui eſt admiſ ſus, cuius ſucceſ ſionis occaſione, controuerſia præfata & lis excitatur.

Item, quòd dictus D. Alphonſus Daualos, dictorum Maioratuum (de quibus nunc controuertitur,) poſ ſeſ ſor, duas habet legitimas, atque ex legitimo matrimonio procreatas filias; fundatores autem vtriuſque Maioratus in omnibus vocationibus atque ſubſtitutionibus filiorum Ferdinandi Daualos (plures namque fratres & deſcendentes eorum ſuo ordine vocarunt) ſemper atque expreſ ſim ad ſucceſſionem inuitarunt filios, nepotes, & cæteros deſcendentes vniuſcuiuſque eorum: Et ſic in vocatione aut ſubiſtitutione dicti D. Alphonſi Daualos, (quæ fuit facta poſt ſubſtitutiones aliorum fratrum ſuorum, & deſcendentium ab eis,) antequam ad vocationem ſeu ſubſtitutionem aliorum fratrum eiuſdem D. Alphonſi peruenirent, immediatè poſt eum, omnes filios & deſcendentes ipſius, ſuo ordine ad ſucceſ ſionem inuitarunt: Sic autem ſubſtitutionibus factis, & ſemper (vt dixi) primò vocati deſcendentibus ſequenti vocato prælatis, in Maioratu dicti Roderici de Roxas, verba talia proferuntur: Pero ſi el dicho Franciſco Daualos, y Roxas, y otro qualquiera de ſus hermanos acacciere, que ſucedaen el mayorazgo principal de fu abuelo, o fuere clerigo de orden ſacra, de manera que no ſe pueda ſacar: quiero que paſ ſe eſta mi herencia en el ſiguente en grado. Con que a falta de otro hijo lo pueda auer el que ſucediere en el dicho mayorazgo.

In Maioratu verò dictæ D. Catharinæ de Sotomayor, (quæ litigantium auia fuit) eodem ordine, & forma ſubſtitutionibus, atque vocationibus factis, & poſt dictum D Alphonſum, & filios omnes, atque deſcendentes ipſius, aliis eiuſdem fratribus vocatis, in hunc modum inuenitur ſcriptum. Porque es mi voluntad, que el ſuceſ ſor en el mayorazgo que tienen inſtituydo los dichos Hernando Daualos y ſu muger, no ſuceda en eſte mayorazgo è vinculo, pues queda y eſta bienremediado, y ſuceda en tal caſo el llamado tras el en eſte mi mayorazgo por la orden que dicha es. Et ſic in caſu huius litis, & Maioratus vtriuſque, filiae D. Alphonſi fundatam habent ſuam intentionem contra dictam D Catharinam, tam de iure, quam ex verbis dictarum omnium ſubſtitutionum. ex quibus in defectum patris ſui, atque poſt cum immediatè fuerunt vocatæ, vnde eo excluſo caſu quocunque, omninò debent atque ſtatim admitti.

Item ſupponendum eſt, quòd dicta D. Catharina de Sotomayor, nec ad vnum, nec alterum Maioratum virtute expreſ ſ æ aut ſpecialis alicuius vocationis, ius aliquod prætendere poteſt, quamuis vetum ſit, comprehendi ipſam ſub vocationibus aut ſubſtitutionibus generalibus in fine Maioratus adiectis: quæ tamen poſt ſubſtitutiones, & vocationes omnium fratrum ſuorum, atque in defectum eorum, & omnium deſcendentium ab eis factæ fuerunt. Et ſic iuxta tenorem & forman dictarum ſubſtitutionum, non poteſt ipſa ſucceſ ſionem prætendere. niſi deficientibus prædictis fratribus ſuis, & omnibus deſcendentibus eorum.

Supponitur etiam, quòd in clauſulis vtriuſque Maioratus (ex quibus dicta D. Catharina principaliter iuuatur) quando verum ſit, quòd omninò excludatur is, qui in Maioratu principali ſucceſ ſerit, ſiue ante ſucceſ ſionem horum Maioratuum, ſiue poſt ſuccedat; tamen negari non poteſt, quin ipſe dumtaxat excluſus ſit eo caſu; filij tamen aut deſcendentes eiuſdem nequaquam excluduntur, imò anteà fuerunt expreſsè & ſpecialiter vocati, (vt vidiſti) nec in eiſdem clauſulis aliquo modo mutantur ſiue alterantur vocationes & ſubſtitutiones illæ, nec ordo ipſarum. qui præceſ ſit, præuertitur: Non etiam ob talem. calum ſucceſ ſionis Maioratus principalis ſit tranſitus ad aliam lineam, vel perſona alterius lineæ vocatur, ſed potiùs verba talia adiiciuntur, quæ ad vocationes præcedentes referuntur, & ordinem ſuccedendi anteà præ ſcriptum confitmant omninò.

His ita ſuppoſitis, gratiâ clarioris intellectus, atque vt diſtincte magis procedatur. allegatio haec, ſiue iuris reſponſum, in duos articulos magis principales diuidendum eſt. In primo de iure dicti D. Alphonſi Daualos dictorum Maioratuum (ſuper quibus lis vertitur) poſ ſeſ ſoris agetur. In ſecundo verò de iure filiarum eius, vt conceſ ſo abſque veritatis præiudicio, ius illius dubium eſ ſe, ius tamen filiarum ipſius certum & clarum eſ ſe, manifeſtè & concludenter appareat.

Deueniendo igitur ad primum articulum, certum eſt, quòd tempore delatæ ſucceſ ſionis dictorum duorum Maioratuum (de quibus lis excitatur) dictus D. Alphonſus Daualos, habilis & capax extitit, vt in eis ſuccedere poſ ſet, & quòd in effectu ſucceſ ſit, habuítque, & poſ ſedit dictos Maioratus, & nunc actualiter tenet etiam, & poſ ſidet: Si autem iuris regulas, & in tractatu ſucceſ ſionum communes doctrinas inſpicimus, ad ſuccedendum in fideicommiſ ſis & Maioratibus habilitas tempore delatæ ſucceſ ſionis conſideranda eſt, & neque præcedens, neque ſubſequens inhabilitas in conſideratione habetur, l. intercidit. ff. de condition. & demonſtrat. cum aliis adductis per Fredericum de Senis in conſilio 26. columna 2. & 3. Pornum in conſilio 23. numero 39. & 40. Tiraquellum de retractu Lignagier, §, 2. gloſ ſa 9. num. 103. & in terminis notarunt Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogeniis, lib. 1. cap. 13. num. 37. & lib. 3. cap. 2. num. 16. & 17. in Mieres de maioratu, part. 1. quæ ſt. 2. num. 11. & parte 2. quæ ſt. 3. num. & 33. & quæ ſt. 6. n. 47. & 48. Aluaradus de coniecturata mente defuncti lib. 2. cap. 3. numero 12. Menochius, libro 4. Præ ſumptione 69. Antonius Gama, qui dicit ſic pronuntiatum in Regio Luſitaniæ Senatu, deciſione 27. prima parte. Alios retuli ſuprà, hoc eodem libro, capite 12. numero 103. & 105. & vltra eos, Albanus etiam in conſilio 106. numero 10. & 11. ſubiungens numero 12. generaliter id procedere in quacunque materia, vt ſcilicet habilitas inſpici debeat tempore, quo caſus ſuccedendi euenit, quidquid poſtea contingat: ſequuntur Iacobus Beretta in conſilio 20. numero 18. libro primo, Tiberius Decianus in. conſilio 86. numero 40. libro 3. Benedictus Capra in conſilio 19. Columna vltima. Tiraquellus, qui aliqua ad propoſitum adducit, in tractu de primogenitura, quæ ſtione 23. numero 2. Et ratio eſt, quoniam ea, quæ vtiliter conſtituta ſunt, durant, licèt poſteà contigerit caſus, à quo initium capere non potuerunt, l. pluribus, § & ſi placeat, ff. de verborum obligat. l. patre furioſo, ff. de his, qui ſunt ſui, vel alien. iur. l. vt pomum, §. primo ff. de ſeruitutibus, l. in ambiguis §. non nonum, vbi latè Decius ff. de regulis iuris, l. vltima, C. de acquirenda poſ ſeſ ſione, cap. factum legitimé, de regul. iur. lib. 6. quibus plura cumulat Titaquellus in l. ſi vnquam, in verbo. donatione largitus, numero 230. & in verbo, ſuſceperit liberos, numero 55. C. de reuocand. donat. & in l. boues, §. hoc ſermone, limitatione prima, num. 38. cum ſequentibus, ff. de verbor. ſignificat. vbi latè & per plura probauit, quòd ea, quæ iam facta, & abſoluta, atque conſummata fuere, certè non debent ex ſuperueniente quopiam caſu reuocari, l. ſi Gaudentius, C. de contrahenda emptione, l. ſi vt proponis, C. de confirmando tutore: ſequuntur Mieres de maioratu, parte 2. quæſtione 6. ex numero 37. & 38. Molina de Hiſpanorum primgeniis, libro 3. cap. 10. num. 3. Burgos de Paz in conſilio 26. num. 36. dicens, quòd quando ius alteri eſt iam quæ ſitum ex aliqua diſpoſitione, etſi ceſ ſet diſpoſitionis cauſa, non tamen ſubuertitur diſpoſitio: & refert Barrolum in l. 2. §. Titio, column final. verſiculo, ſi verò accipis, ff. de donat. Decium in cap. cùm ceſ ſante, de appellat. columna prima, verſiculo, Secundó limita: potuiſ ſet etiam referre Tiraquel. in tractatu, Ceſ ſante cauſa, limitatione 12. ex numero primo, cum ſequentibus. Ius enim quæ ſitum faciliùs conſeruatur, quàm ius nouum acquiritur, & difficiliùs excluditur quis à iure iam quæ ſito, quam à iure quærendo, l. filius familias, ff. de ſolutionibus, cum multis in propoſito recollectis per Tiraquellum de iure primogenituræ, quæ ſtione 55. numero 13. & in dicto §. hoc ſermone, limitatione prima, numero 39. & in dicta l. ſi vnquam, dicto verbo, donatione largitus, numero 80. & in legibus connubialibus, gloſ ſa 5. verbo, contractus, numero 31. per Menochium in conſilio 71. numero 5. & 6. libro primo. Hippolyt. Riminald. in. conſilio 164. numero 21. lib. 4. Et faciliùs retentio, quam petitio conceditur, l. per retentionem, C. de vſur. l. ſeruus, C. de pactis, l. 2. quod Baldus ibi notat, C. de fideicommiſ ſis; non eſt enim per cauſa remittendi, & de nouo acquirendi, ex eiſdem iuribus, & cap. quemadmodum, de iureiurando. Iaſon in dicta l. patre furioſo, ex numero 8. Alexander in conſilio 82. lib. 2. Curtius iunior in conſilio 231. numero 45. lib. 3. Idcircò, qui non poteſt petere, vel acquirere, poteſt retinere, Decius in conſilio 257. columna finali, & in conſilio 298. numero 4. & in conſilio 300. column. penult. numero 10. Socinus iunior in conſilio primo, numero 20. & ſequentibus, & nonnulla adducit in propoſito Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, libro quinto, dubitatione 3. ex numero 115. cum pluribus ſequentibus, folio 522. Anton. Gomezius in l. 45. Tauri, n. 101.

Iuxta hæc igitur neceſ ſariò dicendum videtur, quòd quamuis prædictus D. Alphonſus Daualos de nouo non poſ ſet in his Maioratibus ſuccedere, ſi quando eorum ſucceſ ſio delata fuit, ſucceſ ſiſ ſet iam in Maioratu principali patris ſui: cæterùm, quia anteà ſucceſ ſit legitimé & tempore habili, poteſt, & debet retinere eos, quamuis ex poſtfacto dicti Maioratus principalis ſucceſ ſio delata ſuerit: ad quod facit etiam textus ſingularis in l. ſcidendum, §. vltimo, ff. qui ſatiſdare cogantur: Vbi habetur, quòd quando qualitas inhabilitans, à principio non adfuit, ſed poſteà ſuperuenit, non impedit, nec inhabilitat in iure iam delato: Et per eum textum ſic notauit Barthol. Socinus in conſilio 81. column. 3. libro tertio, Marianus Socinus iunior in conſilio 5. numero 18. & eos referens Mieres de maioratu, parte ſecunda, quæ ſtione ſexta, numero 38. & ſemel admiſſus perpetuó debet durare admiſ ſus, donec ipſe, ſeu omnes eius deſcendentes ſupererint, licèt cauſa deficiat, vel cauſa de nouo emergat, quæ admitti eum de nouo impediret, l. poſt mortem, §. primo, l. non putauit, ff. de bonor, poſ ſeſ ſ. contra tabul. l. cùm vxori, C. quando dies legati cedat. Ioannes Andreas in cap. decet, columna 3. in verſiculo, & idem in ſimili, de regulis iuris, in 6. Baldus in l. filiam, lectura prima, ff. de Senatoribus, Mieres vbi ſupra, n. 39. Molina de Hiſpanor. Primogen. lib. 3. cap. 10. num. 11. Deinde facit Raphaëlis Cumani reſolutio in l. prima. §. veteris, ff. de acquirenda poſ ſeſſione, quem ibidem refert Iaſon numero 20. & 27. dicit enim legem illam induci poſ ſe ad quæ ſtionem, quam aſ ſerit ſe habuiſ ſe de facto, & ſuper ea conſuluiſ ſe; Statutum eſt in ciuitate Mediol. quòd nulla mulier nubat cum hæreditate extra territorium, & ſi nubat extra territorium, perdat hæreditatem; quædam mulier ſucceſ ſit patri, & eius hæreditatem adiuit, poſteà nupſit extra territorium, dicit ſe conſuluiſ ſe, quòd talis mulier non incidat in ſtatutum Mediolan. & ſic non perdat hæreditatem, quia iam illam acquiſierat, & ſtatutum videtur eam excludere ab hæreditare acquirenda, non verò ab hæreditate adita, & acquiſita: Et ad hoc citat textum notabilem in l. ſi ſeruum, §. Prætor ait, in verſiculo, hæc verba, ff. de æcquirenda hæreditate: Vbi eſt textus ſingularis, quòd ſi filius amoueat, vel amouere faciat aliquid de hæreditate, perdit beneficium abſtinendi, tamen ſi prius abſtinuit, & poſteà amoueat rem hæreditariam, non priuatur abſtenſione prius facta, Baldus etiam in l. ſi viua matre, in fine, C. de bonis maternis, quærit in ſimili caſu: Statutum Mediolan. diſponit, quòd mulier nupta extra territorium, non ſuccedat in territorio Mediolan. quædam mulier mortuo patre immiſcuit ſe hæreditati paternæ, deinde nupſit extra territorium cuidam Mutinenſi, quæritur numquid perdat hæreditatem paternam? & determinat, quòd non: quia iſtud ſtatutum debet intelligi in acquirendis, non in acquiſitis priùs quàm nuberet: & Baldum ſequitur Iaſon in dict. § veteres, num. 31. vbi reddit rationem, quia ſtatutum prohibet actum ſuccedendi; ergo ſi prius ſucceſ ſerit, antequàm nubat extra territorium, non tollitur ſucceſſio priùs facta: & poſtmodùm eodem num. 31. ſic ſcribit: Ego Aretino addo aliam rationem, quia dispoſitio legis vel ſtatuti vetans aliquid de nouo acquiri, non vetat ius acquiſitum retinere, cap. Iudæi, & ibi notat Abbas, & in cap. conſuluit, de Iudæis: & num. 32. meminit Iaſon ipſe textûs ſuprà citati, in dict. l. ſciendum, § vltimo, ff. qui ſatiſdare cogantur, & in hunc modum dicit Quia vbi qualitas habilitans, vel inbabilitans debet adeſ ſe certo tempore, ſi tunc non adeſt, vel adeſt, licèt poſteà ſuperueniat, vel deſinat, non irritat actum, nec tollit ius quæ ſitum: Baldum etiam ſequitur Ludouicus Romanus in conſil. 40. & in conſil. 442. Aretinus in l. hæres per ſeruum, ff. de acquirenda hæreditate, & Angelus in dict. l. ſciendum, §. vltim: Et facit eiuſdem Baldi reſolutio in conſil. 46. num. 5. & conſil. 110. num. 1. lib. 2. faciunt etiam expreſ ſim ea, quæ adducit Cæuallos commun. contra commun. quæ ſt. 693. ex num. 20.

Denique & vltimo loco facit Pelaez à Mieres in propoſito huius materiæ obſeruatio quædam ſingularis, & quæ in terminis videtur caſum noſtrum decidere: is namque Author de maioratu, parte 2. quæ ſt. 6. num. 48. columna 2. in principio, verſiculo, infertur etiam, poſtquam num. præcedenti probauerat, quòd in ſucceſ ſione Maioratus inſpici debet tempus, quo ſucceſ ſio ipſa defertur, atque acquiritur, adeò quòd ille qui tunc præfertur, efficiatur perpetuus ſucceſſori, & tranſmittat, & ſemper excludat alterum; ſuperioribus tamen theoricis non relatis, nec dicens aliquid ex his, quæ ſuprà congeſ ſimus, in hunc modum ſcriptum reliquit: Infertur etiam, quòd ſi teſtator excluſit à Maioratu filium primogenitum habentem alium Maioratum, & vocauit ſecundogenitum, ſi Maioratus perueniat ad ſecundogenitum, mortuo vltimo poſ ſeſ ſore, & poſteà frater maior primogenitus defunctus ſit abſque liberis, ob quod Maioratus perueniat ad ſecundogenitum tenentem alium Maioratum, non excluditur à tali Maioratu: quia conſiderari debet tempus prioris ſucceſ ſionis. In quo tamen exiſtimo eſ ſe inſpiciendam mentem teſtatoris, & rationes, quas in diſpoſitione inſeruit, quæ rectiſ ſimè eandem interpretabuntur. Et hactenus Author ille, cuius verba vltima nequaquam nobis refragantur quoad retentionem Maioratus per dictum Rodericum de Roxas inſtituti; clauſula namque illa: Que ſi acacciere, que el dicho Franciſco Daualos y Roxas, y otro qualquiera de ſus hermanos ſucceda en el mayorazgo principal, &c. ad iuris intellectum relata, & iuxta congruam interpretationem accepta, ſic intelligi debet, vt videatur prohibere, ne Maioratum ſuum acquirat is, qui in Maioratu principali iam ſucceſ ſiſ ſet; non verò, vt vetet Maioratum eundem tempore habili delatum, & acquiſitum retineri: idque ex dictis iuribus, & doctrinis anteà relatis, ac textu etiam in propoſito valdè ſingulari, & notando in l. vltima, ff. vnde liberi: vbi Paulus Iureconſultus in hæc verba ſcripſit: Si postea quàm filius emancipatus bonorum poſ ſeſ ſionem patris petiit, ſtatum ſuum mutauerit; nihil obeſ ſe ei quo minus id quod acquiſiuit, retineat: quòd ſi prius conditionem ſuam mutauerit, bonorum poſ ſeſ ſionem eum petere non poſ ſe.

Quoad retentionem verò alterius Maioratus, quem dicta D. Catharina de Sotomayor inſtituit, res eſt abſque omni difficultate propter clauſulam quandam claram, & expreſ ſam, quâ in hunc modum dicitur: Porque es mi voluntad, que el ſuceſ ſor en el mayorazgo que tienen inſtituydo los dichos Licenciado Hernando Daualos, y ſu mugen, no ſuceda en eſte mi mayorazgo, è vinculo, pues queda, y eſt à bien remediado: y en caſo que alguno ſucediere en el tal mayorazgo, no pueda ſuceder, ni ſuceda en el dicho mayorazgo. Ex verbis enim his (vt vides) nequaquam excluditur facultas, & potentia retinendi Maioratum anteà acquiſitum, & delatum, prout in caſu præ ſenti, ſed dumtaxat denegatur ius & potentia ſuccedendi in eo de nouo, hoc eſt poſt habitum, & delatum Maioratum principalem: & conſequenter teſtatrix ipſa voluit apertè, quòd qui in dicto Maioratu principali ſucceſ ſerit, non poſ ſit ex poſtfacto in ſuo Maioratu ſuccedere vt clariùs explicat ſtatim in verſiculo, y en caſo que ſea Dios ſeruido. Sed ſi anteà ſucceſ ſerit in Maioratu ab ea instituto, & poſteà Maioratus principalis ſucceſ ſio deferatur, non prohibet, quin poſ ſit eum retinere, & retinear: Nec verba omnia clauſulæ præcitatæ referri poſtunt ad caſum præ ſentem, cùm non ſit ſuccedendi, ſed retinendi, qui longè diuerſus eſt, vt ſuprà vidimus.

Prætereà non obſtat dicere, quòd vnus, & alius caſus tam retinendi, quàm de nouo acquirendi comprehendi videatur ſub clauſula illa, quia adiecta fuit ratio: Pues queda, y eſtà bien remediado. Ob quam rationem de vtroque caſu cogitatum videtur, & diſpoſitio accipi debet æqualiter in vno & altero: quia quælibet diſpoſitio ex ſua cauſa, & ratione regulari debet reſtrictiuè, vel extenſiuè, & cauſa in teſtamento expreſ ſa, extendit, & reſtringit verba ſecundùm mentem teſtatoris l. cùm pater, §. dulciſſimis, ff. de leg. 2. l. vlt. ff. de hæred. inſtit. & latè exornant Mantic. de coniect. vltimarum voluntatum, lib. 6. tit. 14. ex num. 8. cum ſequentibus. Simon de Prætis de interpretatione vltimar. Volunt. lib. 2. fol. 270. ex num. 14. Mieres de maioratu, part. 2. quæ ſt. 6. num. 105. & num. 48. in verſiculo, infertur etiam, (vt anteà retulimus) dixit inſpiciendas eſ ſe in caſu huiuſmodi rationes in diſpoſitione inſertas; ipſe enim rectiſ ſimè eandem interpretabuntur.

Quoniam conſiderationi huic reſpondetur dupliciter; inprimis, quòd prædicta regula, ea etiam, quæ de inducenda, aut excludenda, repetitione, ſiue incluſione, aut excluſione, & de extenſione diſpoſitionis facienda, Doctores dixerunt communiter, minimè obtinent, quando appoſita eſt dictio tua, vel dictio eo caſu, quia talia verba videntur reſtringere vocationem, aut ſubſtitutionem in caſu expreſ ſo, & ſic diſpoſitio non extenditur ad alium caſum, quàm ad expreſ ſum. Quod poſt Ancharanum, Decium, & alios, obſeruarunt Mieres de maioratu, parte 2. eadem quæ ſt. 6. num. 99. Molin. de Hispanor. primogen. lib. 3. cap. 5. num. 67. ſed in caſu præ ſenti adeſt dictio, & eo caſu, quoniam, dicta D. Catharina expreſ ſit caſum excluſionis, ibi: y en caſo que ſea Dios ſeruido, &c. & ſtatim dixit Y ſuceda en tal caſo, &c. Vbi apponitur dictio illa, en tal caſo; & ſic reſtrictiua ad caſum prædictum, qui (vt anteà viſum fuit) dumtaxat continebat prohibitionem ſuccedendi de nouo, non verò retinendi, ſi anteà ſucceſ ſiſ ſet in hoc Maioratu, quàm principalis ſucceſ ſio delata fuiſ ſet: ergo neceſ ſariò accipi debet reſtrictiuè, nec ratio illa aliquid debet immutare, vel alterare.

Deinde reſpondetur, quòd intentio dictæ teſtatricis in initio illius clauſulæ, fuit oſtendere, ac etiam rationem reddere, quare ad ſucceſ ſionem ſui Maioratus vocauit omnes filios, tam natos, quàm naſcituros Ferdinandi Daualos, & recordatus non eſt filij Maioris, quem tunc Ferdinandus ipſe habebat, & in eius Maioratu ſucceſ ſurus erat: Et cum tali filio maiori, quem in dicto Maioratu principali ſucceſ ſurum, certa erat, ſic diſpoſuit, vt expreſ ſum eſt. Cæterùm cum aliis fratribus quos vocauerat, & incertum erat, an ſucceſ ſuri eſ ſent, vel non in dicto Maioratu principali, voluit, vt ſi in eo ſuccederent, non ſuccederent, nec poſ ſent ſuccedere in Maioratu ab ea inſtituto, ſed non prohibuit retentionem eiuſdem, ſi caſus præ ſens contingeret: Et ſic quamuis in ipſis etiam expreſ ſit eandem rationem; ſatis ſcilicet eis conſultum eſ ſe Maioratus principalis ſucceſ ſione: tamen ex diuerſitate rationis, & propter incertitudinem prædictam non extenditur diſpoſitio ad caſum retentionis, de quo nunc agimus, eo quòd in tali caſu verba potiùs indicant contrarium; & ſic ex ratione expreſ ſa non poſ ſunt deſinere operari ſuum effectum, iuxta ea, quæ cum aliis Authoribus adnotarunt Prætis, & Mantica in locis relatis ſuprà. Et hactenus de primo articulo, qui pertinet ad ius, & iuſtitiam dicti D. Alphonſi Daualos.

Deueniendo autem ad ſecundum articulum, ius filiarum eius certum, ac planum mihi videtur, quando in iure patris ſui dicti D. Alphonſi, dubium aliquod eſ ſe poſ ſit: & claré probatur ex verbis inſtitutionis vtriuſque Maioratus, quia in vtroque expreſſim vocantur, atque ſpecialiter filij, nepotes, & deſcendentes dicti D. Alphonſi poſt eum: poſteà autem quando excluditur is, qui in dicto Maioratu principali succeſ ſerit, excluſio perſonalis fit, eius dumtaxat, quem ſic contingat ſuccedere; cæterùm filij, & deſcendentes ipſius, qui anteà in diſpoſitione principali tam expreſsè, atque ſpecialiter fuerunt vocati poſt patrem suum, nequaquam propter hunc caſum excluduntur à fundatoribus, ſed perſonalis dumtaxat ſit (vt dixi) non verò realis, aut linealis excluſio, vt ex verbis dictarum clauſularum manifeſtè colligitur: Et ita cùm ſimus in claris, hoc eſt in clara, atque expreſ ſa vocatione filiorum, & omnium deſcendentium dicti D. Alphonſi, & in claris locus non ſit coniecturis, l. ille aut ille, § cùm in verbis, ff. de legatis tertiò, l. continuus, §. cum ita, & ibi notat Baldus in principio, ff. de verborum obligation. cum. aliis adductis per Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 1. num. 11. non poteſt dari locus, vt tractetur de inducenda, aut coniecturanda excluſione non expreſsa, nec etiam vt diuinetur, an in verbis relatis excludantur, vel non excludantur dicti filij, & deſcendentes: Excluſio namque non debet ſubintelligi, quæ in verbis diſpoſitionis non repetitur expreſ ſa, Decius in conſil. 379. num. 7. & in conſil. 553. num. 4. & in conſil. 688. Rubeus in conſil. 94. Franciſcus Beccius in conſ. 107. num. 19. Petrus Surdus in conſ. 416. num. 13. lib. 3. Maximè contra eos, qui anteà, atque in eadem diſpoſitione vocantur expreſ ſim, Alexander in conſil. 139. Circa primum, columna 2. & ſequentibus, lib. 6. Iaſon in conſil. 142. num. 3. verſiculo, Quintò, lib. 2. Decius in conſil. 68. columna prima, & ſecunda, & in conſil. 261. & in conſil. 309. Modernus Pariſ. in conſilio pro Duce de Villahermoſa, num. 113. Aliàs in caſu prædicto maximum abſurdum ſequeretur, videlicet, quòd dicta D. Catharina ab inſtitutoribus Maioratuum minùs dilecta, veniret præferenda filiis dicti D. Alphonſi, qui multò magis dilecti, atque prius ad ſucceſ ſionem inuitati fuerunt, contra rationem tex. in l. ſi ſeruus plurium, §. finali, ibi: Charitas, ff. de legat. 1. l. Lucius, § pater, ff. ad Trebellianum, Gloſ ſ. notabilis in l. ſi mater, §. 1. ff. de vulgar. & pupi. ſubſtit. Alex. in conſil. 17. num. 6. lib. 7. & in conſil. 3. columna 3. lib. 3. ob quam rationem diſpoſitio vnam excludens perſonam, non trahitur ad aliam, etſi caſus diſ ſimilis eſ ſet, vt multis authoritatibus probarunt Pariſius in conſil. 47. numer. 77. lib. 3. Decius in conſil. 377. colum, 2. Burgos de Paz in conſil. 29. num. 52. & num. 61. Iacobus Menochius in conſil. 197. num. 68. lib. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 95. num. 98. lib. 1. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dubit. 3. ſolut. 2. num. 27. fol. 186. & in conſil. 90. Ex num. 7. & num. 29. Vbi probat, quòd excluſio, vel incluſio non ſe extendit vltra perſonas nominatin excluſas, vel nominatim vocatas; Mieres etiam de maioratu, parte 2. quæ ſt. 6. num. 102. 103. & 104. Remanet ergo, quòd filiæ dicti D. Alphonſi nominatim, atque ſpecialiter fuerunt vocatæ ad ſucceſ ſionem Maioratus vtriuſque poſt: patrem ſuum, nunquam verò excluſ æ ob caſum præfatum, quòd pater ipſarum in Maioratu principali ſuccederet.

Secundò deinde, & ius earundem filiarum efficaciter probatur, quoniam (vt ante ſupponebam) filiæmetipſ æ vocantur multò antè quàm dicta D. Catharina vocetur, & verbis expreſ ſis, atque ſpecialibus ad successionem inuitantur: Catharina autem, nunquam vocata eſt expreſ ſim, vel ſpecialiter, ſed dumtaxat comprehenſa ſub vocationibus generalibus, vt conſtat ex vtriuſque Maioratus verbis. Quis ergo negabit, contra omnem rationem, & manifeſtam inſtitutorum voluntatem eſ ſe, dicere, quòd ſic generaliter comprehenſa, & non ſpecialiter vocata, velit præferri expreſ ſim, atque ſpecialiter vocatis, maximè cum vocatio eiuſdem non aliter comprehendatur, quam in defectum dicti D. Alphonſi Daualos, & omnium deſcendentium eius: ſicut contra rationem iuris eſ ſet dicere, quòd ſecundus gradus primum, vel tertius ſecundum præcedat, eúmque excludat, l. poteſt, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. & in princip. Inſtitut. eod. tit. l. Iuriſconſultus, §. gradus, ff. de gradibus, & ita in terminis noſtris ad deciſionem ſimilis ferè caſus argumentatur, & intentionem dictæ Dominæ Catharinæ ſubuertit Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titul. 8. num. 19. fol. 365. Vbi ponit adeò ſingularia verba ad propoſitum, vt hîc tranſcribere ea neceſ ſarium mihi viſum ſit: Quartò dicebam, Dom. Eliſabetham in hoc ſecundo capite ſubſtitutionis non eſ ſe comprehenſam, ſed eam vocatam in tertio capite: Vnde abſurdum eſt dicere, quòd ipſa Domina Eliſabetha poſ ſit excludere Dominum Hieronymum, & fratres; ſicut abſurdum eſt dicere, quòd tertius gradus ſecundum præcedat, eùmque excludat. Nam & D. Eliſabetha eſt ſubſtituta, quando nullus ex dictis deſcendentibus maſculis, & legitimis ipſarum filiarum reperietur: Atqui reperiuntur D. Hieronymus, & fratres, Ergo nullo iure Domina Eliſabetha poteſt admitti peruerſo ordine ſubſtitutionum ab ipſo teſtatore conſtituto. Et iterùm ipſe Author eodem loco, num. 56. in principio, verſ. Tertiò reſpondi, in hunc modum ſcribit: Tertiò respondi, quòd D. Hieronymus & Fratres reperiuntur ſubſtituti in ſecundo capite; at D. Vanius, & Dominicus ſunt ſubſtituti in tertio poſt filios filiorum: & ideò debent ſeruari gradus ab ipſo teſtatore expreſ ſi, & omnes ſunt admittendi eo ordine, quo ſunt ſubſtituti: Quid ergo concludentius poteſt ad deciſionem huius litis adduci? Et accedunt Deciùs in conſil. 408. numer. 8. Tiberius Decianus in conſil. 51. num. 26. volum. 2. Hippolytus Riminaldus in conſ. 651. num. 7. lib. 6. quatenus ibidem notarunt, lineam ſiliorum alicuius præcedenrem in ordine ſcripturæ lineæ aliorum, qui poſt eos vocantur, præferendam omninò in ordine ſucceſ ſionis, per text. in l. generaliter, §. quid ergo, ff. de fideicommiſ ſariis libertatibus, l. cùm pater, §. penultimo, ff. de legatis 2. Et quemadmodum dicta D. Catharina ad peruertendum, & alterandum ordinem ſubſtitutionum & vocationum, non poteſt iuuari ex verbis præcedentibus; ita neque ex ſequentibus: tum ex his, quæ ſuprà notaui; tum etiam, quoniam verba, aut clauſulæ illæ præcedentes non poſ ſunt videri reformatæ, nec verè aliquo modo reformantur per ſequentes, niſi in his quæ exprimuntur, non verò in aliis non expreſ ſis: Et ſic cùm præcedat ordo vocationum formâ ſuperiùs dictâ, & ſ æpe repetita, & ſequuta poſtea reformatione dumtaxat in perſona eius, qui ſucceſ ſerit in dicto Maioratu principali, non verò in eius filiis expreſ ſa, nec repetita, in eo tantùm diſpoſitio remanſit reformata, non autem in filiis, aut deſcendentibus ipſius, in quibus gradus ſubſtitutionum, aut ordinem vocationum peruertere non licet, per textum optimum in l. alumnæ, §. qui filias, ff. de adimendis legatis, in illis verbis: Reſpondi non à tota voluntate receſ ſiſ ſe videri, ſed ab his tantùm rebus, quas reformaſ ſet. Er per ea, quæ notarunt Aretinus in conſ. 21. colum. 1. in fine, Octauianus deciſ. Pedemontanæ 52. num. 14.

Tertiò etiam pro ipſiſmet filiabus facit euidens ratio; nam vt pars contraria iuuari poſ ſet ex verbis vtriuſque Maioratus, ex quibus principaliter iuuatur, neceſ ſe erat, quòd in ipſis expreſ ſa esset, vel quòd fuiſ ſet vocata in caſu, quo horum Maiora, tuum poſ ſeſ ſor ad ſucceſ ſionem Maioratus principalis veniret, alteriúſve lineæ perſona vocaretur. Sed ſic eſt, quod nec filij, aut deſcendentes eius, qui ſic ſucceſ ſerit, excluduntur, vt remanet probatum, nec pars contraria, aliáve perſona alterius lineæ eo caſu vocatur: ergo dicta D. Catharina nullo modo ius ſuum fundat, & conſequenter cùm pro ſe non habeat verba, nec diſpoſitionem, ipſi agenti, & ſucceſ ſionem horum Maioratuum prætendenti, obſtat equidem peremptoria exceptio, & obiici debet, Malè agis, & ſine iure, quia tali caſu de te non loquitur ſubſtitutio, vel ſcriptura, vt in quit Socinus in conſil. 62. col. 3. lib. 1. Craueta in conſ. 161. n. 16. lib. 1. Siluanus in conſ. 64. n. 14. lib. 2. Burgos de Paz in conſ. 29. n. 46. & in conſ. 34. n. 14. & 21. Simon de Prætis, qui plura congerit in propoſito de interpret. vlt. volunt. lib. 2. interpret. 3. dub. 1. ſolut. 3. àn. 126. vſque ad n. 166. fol. mihi 245. quem retuli lib. 2. cap. 4. num. 30. Deinde pars aduerſa, vt filias prædictas excludere poſ ſet, quæ ex ordinariis iuris regulis, & principiis, atque ex præcedentibus vocationibus, & ſubſtitutionibus habent fundatam ſuam intentionem in hac lite, tenebatur diſpoſitionem in contrarium oſtendere, eámque talem, ac adeò expreſ ſam, quòd de ea aliquo modo dubitari non valeret, Couar. pract. cap. 38. ante num. 11. Molina de Hiſpan. primogen. lib. 3. cap. 4. num. 38. Mieres de maioratu, parte 2. quæ ſt. 6. num. 2. & num. 6. in fine Ioannes Gutierrez in conſil. 13. num. 14. Petrus Surd. in conſ. 316. ex num. 31. lib. 2. Burgos de Paz in conſ. 29. num. 66. alios plures retuli, & ſic notaui lib. 2. cap. 4. num. 65. 66. & 67. & 159. & 160.

