- 17 Communis res ſi videatur, pro æquali pretio præfertur ſocius, ſi eam vult, ex ſingulari deciſ. l. 53. tit. 5. par. 5. quod de ſtricto iure communi non erat ita expreſ ſum, nec contra Principem procedit, vt hoc numero latiùs adnotatur.
- 18 Fiſcus habens rem cum priuato communem, an poſſit eam in totum in feudum, aut in emphyteuſim dare, & locare: vbi refertur ſententia Baldi in conſ. 336. Præmitto, lib. 5. contraria Peregrini probatur, & meliùs quàm anteà fuerit, corroboratur, & num. ſeq.
- 19 Emphyteuſis contractus vt celebretur, an aliquid à principio dari debeat?
- 20 Verba legis cui non conueniunt, nec conuenit eius diſpoſitio.
- 21 Emptionis & venditionis appellatione comprehendi cæteros contractus, ex quibus dominium transfertur, vel perpetua vtilitas; commune eſ ſe, & vulgatiſ ſimum Doctorum axioma, nec verum quidem indiſtinctè, ſed ſic accipiendum, vt hoc numero latiùs adnotatur cum aliis. Et ibidem de intellectu l. ſtatu liberi à cæteris, §. Quintus Mutius, in verſiculo, quoniam, ff. de ſtatuliberis.
- 22 Fiſcus, aut Princeps, ſi rem habeat cum alio communem, an totam locare poſ ſit ad longum tempus, vel ad modicum?
- 23 Vnus ex ſociis cùm rem communem locare vult, & alius non, vel cùm vnus intendit locare vni, alius alij, quis debeat præferri? remiſ ſiuè.
- 24 Fiſcus ſicut vendit in totum ratione partis, ita & obligare, aut oppignerare in totum poteſt ex ſententia Gloſ ſ æ, quæ nouè, verè tamen ab Authore improbatur.
- 25 Fiſco, & alij ſi res obligata ſit, tunc poteſt res ipſa per fiſcum vendi, dummodò ius creditorum non lædatur, & inprimis præcedentibus, aut prioribus creditoribus ſatisfiat.
- 26 Fiſcus habens tantum ius hypothecæ, non verò dominium rei pro parte pro indiuiſo, an in totum vendere poſ ſit bona communia, & per conſequens vtrum ad hunc caſum extendi debeat priuilegium l. 2. C. de commun. rer. alie. & l. 1. C. de vend rer. fiſcal. cum priuat. commun. lib. 10. Vbi Marci Antonij Peregrini reſolutio in propoſito refertur, & ſententia Authoris in medium profertur.
- 27 Fiſcus cùm habet in re ius vſusfructus tantum, & priuatus ius proprietatis, non poteſt, nec ſolet rem vendere niſi pro iure ſuo, ex ſententia Baldi, quæ ab Authore probatur, & nouiter atque eleganter explicatur.

AD explicationem, & intellectum l. 53. titulo 5. par. 5. in verſiculo, Otro ſi dezimos, placuit mihi hoc loco adnotare nonnulla, ex quibus cùm occaſio ſe offeret, legis ipſius mens & deciſio apertiùs valeat intelligi; & pro maiori, abſolutáque interpretatione, in primis conſtituendum duxi, apud Authores noſtros frequenter, atque in mille locis agitatam quæ ſtionem illam antiquam, vtrùm Princeps de plenitudine poteſtatis poſ ſit abſque cauſa aliquem dominio rei ſuæ priuare, cum cauſa etiam, vtrùm iure communi, aut de communi & ordinaria, non abſoluta poteſtate poſ ſit ſubditis rerum ſuarum dominia tollere. In qua quæ ſtione, duæ principales & omninò contrariæ ſententiæ reperiuntur; Angelus namque, quem alij multi ſequuntur, in l. item ſi verberatum, §. primo, ff. de rei vendicatione, in ea fuit opinione, vt ex, Principem de plenitudine poteſtatis abſque cauſa poſ ſe alteri rerum ſuarum dominium tollere: & Angeli ſequaces congeſ ſerunt Menchaca, Riminaldus, & Cæuallos, quos ſtatim referam; alij etiam eiuſdem Angeli fundamenta recenſent, ac inter cæteros, ex propoſito, atque eruditè, vt adſolet, ſatisfacit omnibus, quæ pro ipſo Angelo, & ſequacibus excogitari poſ ſunt, Hippolytus Riminaldus nonnullis in locis, quorum ſtatim mentio fiet. Idcircò cùm ſecunda ſententia contra Angelum, & verior ſit in puncto iuris, & magis communis, vt ex infrà referendis conſtabit; ampliùs in hoc inſiſtendium non erit, ſed cum illis indiſtinctè probandum, Principem abſque cauſa publica non poſ ſe quem priuare dominio rei ſuæ, neque in foro interiori, neque in exteriori, cum cauſa tamen publica poſ ſe, & tunc domino ſoluendum eſ ſe iuſtum pretium, vel dari debere bonum cambium: nec in Principe Chriſtiano conſiderari poſ ſe abſolutam poteſtatem, quæ potiùs tyrannis, quàm poteſtas nominari deberet; imò in dubio iuſtam cauſam ſemper præ ſumendam in Principe: idque non ſolùm de iure communi iuxta iura, rationes, authoritates, & fundamenta, quæ Molina, Menchaca, Gratianus, Cæuallos, & Riminaldus ſtatim referendi commemorant, ſed etiam de iure Regio Partitarum, vt affirmat Gregorius Lopez in eadem l. 53. titulo 5. partita 5. verbo, El Rey, in fine, in verſiculo, veritas huius puncti, & in l. 2. titul. 1. partita 2. & in l. 31. titul. 18. partita 3. Molina etiam de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 7. num. 28. Mieres, Azeuedus, Cæuallos, Carolus de Tapia, & alij mox referendi, & expreſsè probatur in dicta l. 2. titul. 1. partita 2. in hæc verba: Otro ſi dezimos, que quando el Emperador quiſieſ ſe tomar heredamiento, o alguna otra coſa a algunos para ſi para darlo a otro, como quier que el ſea ſeñor de todos los del imperio, para ampararlos de fuerça, e para mantener los en iuſticia, con todo eſ ſo non puede el tomar a ninguno lo ſuyo ſin ſu plazer, ſi non fizieſ ſe tal porque lo deuieſ ſe perder ſegund ley, e ſi por auentura gelo ouieſ ſe a tomar por razon, que el Emperador ouieſ ſe meneſter de fazer alguna coſa en ello, que ſe tornaſ ſe a procomunal de la tierra, tenudo es por derecho de le dar ante buen cambio, que vaia tanto o mas de guiſ ſa, que el fin que pagado a bien viſta de omes buenos. Et in dicta l. 31. titulo 18. partita 3. in hunc modum ſcribitur: Contra derecho natural ſeria, ſi dieſ ſen por priuilejo las coſas de vn ome a otro, no auiendo fecho coſa porque las deuieſ ſe perder aquel cuyas eran, fueras ende, ſi el Rey las ouieſ ſe meneſter por fazer dellas, o en ellas alguna lauor, o alguna coſa, que fueſ ſe a procomunal del Reyno: aſ ſi como ſi fueſ ſe alguna heredad, en que ouieſ ſen a fazer caſtillo, o torre, o puente, o alguna otra coſa ſemejante deſtas, que tornaſ ſe a pro, o a amparamiento de todos, o de algun lugar ſeñaladamente: pero eſto deuen fazer en vna deſtas dos maneras, dandole cambio por ello primeramente, o comprandogelo ſegund que valiere. Erunt autem de prædictis, ſiue de quæ ſtione, atque altercatione præfata ſequentes Authores, ordinéque ſequenti; cùm occaſio ſe offeret, prælegendi; alios plures ſciens conſultóque duxi prætermittendos.

Antonius Gabriel commun. concluſ. titul. de iure quæ ſito non tollendo, concluſione prima, 2. & 3. & 4.

Andreas Tiraquell. de pœnis temperandis, in præfatione, ex num. 38. cum ſequent.

Didacus Couarr. in regula, poſ ſeſ ſor, de regulis iuris, lib. 6. tertia parte, §. 1. num. 5.

Alphonſus à Caſtro de lege pœnali, capite 10.

Guerrero in ſpeculo Principum, cap. 54.

Portius Imolenſis lib. 5. regularum, concluſ. 15. & 16. & 17.

Tiberius Decianus in conſil. 25. per totum, volum. 1.

Menchaca, qui hiſce de rebus videndus erit omninò, quæ ſtionum vſufrequentium, lib. 1. cap. 1. ex numer. 6. cum multis ſequentibus, & controuerſiarum illuſtrium, lib. 2. cap. 20. per totum, & de ſucceſ ſionum creatione, libro primo, § primo, numero 35.

Carolus de Tapia, qui etiam videndus erit omninò in rubrica, ff. de conſtitutionibus Principum, ex num. 49. vſque in finem capitis primi, fol. 19. vbi latiſ ſimè, & cum multis declarationibus, & limitationibus.

Alphonſus Azeuedus, qui etiam latè atque ex propoſito ſcribit in l. prima, titulo primo, ex numer. 20. vſque ad numer. 30. lib. 4. nouæ collectionis regiæ, & in l. 4. tit. 14. ex num. 1. vſque ad num. 21. eodem lib. 4. & in l. prima, titul. 11. num. 4. lib. 6.

Pater Michaël Salon Valentinus, qui etiam ex propoſito ſcribit de iuſtitia & iure tom. 2. articul. 6. quæ ſt. 4. per totam fol. 436.

D. Ferdinand. Mendoça latè etiam ſcribens, diſputationum, lib. 1. cap. 5. ex num. 50. cum ſequentibus.

Fortunius Garſia, Molina, Mieres, Sarmientus, Simon de Prætis, Marcus Antonius Peregrinus, Angelus Matheacius, Andreas Fachineus, & Ioannes Marcus Aquilinus in locis à me relatis, lib. 2. harum quotidianarum controuerſiarum iuris, cap. 28.

Craueta de antiquitate temporum, 1. parte, in principio, ex num. 49. cum ſequentib. & in conſ. 135. ex nu. 7. cum ſequentibus. '

Antonius Gomezius in l. 1. Tauri, q. vltima, poſt num. 11.

Auiles cap. 18. Prætorum, gloſ ſa finali, numero 3.

Arias Pinellus in rubrica, Cod. de reſcindenda, vend. 1. part. cap. 2.

Rolandus in conſil. 91. ex num. 29. cum ſequentib. lib. 2.

Gracian. regul. 403. per totam.

Mieres etiam vltra locum remiſ ſiuè relatum ſupra, de maioratu, 4. par. quæ ſt. 1. ex num. 14. vſque ad num. 24.

Ioannes Gutierr. in l. nemo poteſt, ff. de legatis primò, ex num. 69. cum ſequentibus.

Capicius deciſ. 166. ex num. 6.

Lancel. Conrad. in templo omnium iudicum lib. 1. c. 1. de Imperatore, §. 4.

Franciſcus Burſatus in conſilio 78. numero 15. lib. 1.

Marcus Antonius Eugenius in conſ. 1. ex num. 61. lib. 1.

Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 87. & 91.

Menochius lib. 1. præ ſumptione 48. & in conſilio 20. & in conſilio 75. & in conſilio 103. lib. 1. & in conſilio 108. ex num. 56. & in conſilio 156. num. 47. lib. 2.

Lara in l. ſi quis à liberis, §. idem reſcripſit, ex num. 157.

Petrus Surdus in conſilio 203. nu. 21. & 22. & 26. lib. 2.

Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 86. nu. 4. & 5. & 6. lib. 1.

Mari. Anguiſ. in conſ. 214. num. 6. & in conſ. 5. num. 14. & in conſ. 90. num. 15. lib. 1.

Alexander Raudenſis in reſponſo 27. nu. 29. & ſequentibus, volum. 1. & in reſponſo 30. num. 209. & 213. volum. 2.

Humada in l. 2. titul. 1. partita 22. gloſ ſa 23. per totam.

Villaguta in tractatu de extenſione legum, quæ ſt. de extenſione legis pœnalis quoad valorem actus, num. 32. per totum, fol 92. & num. 163. & 164. & 165. fol. 113. vbi latè in propoſito.

Pater Thom. Sanch. de ſponſalib. lib. 2. diſp. 15. nu. 3. per totum.

Martinus Monter à Cueua cauſarum regni Aragon. deciſ. 8. num. 24. fol. 126.

Hieronymus de Cæuallos practic. commun. contra commun. quæ ſt. 576. 577. & 578.

Hipolytus Riminaldus, qui eruditè admodùm, vt adſolet, & latè ſe habuit in altercatione prædicta, in conſil. 199. ex num. 146. vſque ad numerum 188. lib. 2. & conſil. 45. ex numer. 41. vſque ad numerum 91. lib. 1. & verè ipſiuſmet Authoris occaſione, velut neceſ ſitate quadam coactus ſum diſputationem hanc prætermittere, & nonnulla à me aliquando non modica, longa potiùs consideratione adnotata, intacta relinquere, eo quòd præfatus Author pleniſ ſima manu in propoſito ſcripſerit, & dicto numero 41. refert ſententiam Angeli, & ſequacium exiſtimantium, poſ ſe Principem alteri auferre dominium rei ſuæ de plenitudine poteſtatis, etiam nulla ſubſiſtente cauſ æ & Angeli fundamenta adducit vſque ad numerum 45. quo loco dicit in oppoſitum plures alios Authores verſari, ac pro illis concludentes rationes conſiderat vſque ad numerum 60. ex quo numero vſque ad numerum 91. omnibus fundamentis & rationibus ſatisfacit, quæ pro ſententia Angeli expendi poſ ſunt, textui etiam in l. item ſi verberatum, §. primo, ff. de rei vendicatione, & in l. 2. & l. benè à Zenone, C. de quadriennij præ ſcriptione, & in l. ſi pendentes, §. ſi quid cloacarij, ff. de vſufructu, in l. ſi priuatis, ff. qui, & à quibus manumiſ ſi, in l. quoties, in fin. ff. de pollicitationibus, & in l. ſi venditor, §. ſi constat, ff. communia prædiorum, intellectum, atque interpretationes veras aſ ſignat, ſic vt in eo articulo, nullibi ita latè, & vtiliter actum inueniri poſ ſit, ac etiam de poteſtate Principis dicta nonnulla, quæ vtilia ſunt, & ſcitu quidem digna: de qua Vide etiam Sylueſt. Aldobrandinum in conſ. 1. ferè per totum, lib. 1. quod ideò à me commendatur hoc loco, quòd Author ille de poteſtate ſummi Pontificis, & Principis alterius ſecularis, latiùs & vtiliùs tractauerit, quàm adhuc videri poſ ſit per alium: & iunge Tiberium Decianum in conſ. 25. per totum, vol. 1.

Hoc ita ſuppoſito pro intellectu & explicatione d. l. 53. titul. 5. partit. 5. Secundo loco conſtituo, quòd regia lex illa in verſiculo, Otro ſi dezimos, non loquitur in caſu ſuperiori, quando ſcilicet Princeps cum cauſa vellet vendere, aut donare rem communem cum alio, in totum abſque conſenſu aut voluntate domini in ea communionem habentis; namque ſi iuſta cauſa ſubſiſteret, non modò communem, ſed etiam omninò alienam rem alteri vendere, aut donare mero iure poſ ſet, dummodò pretium iuſtum ſolueret, aut bonum cambium daret, vt ſuperiùs dixi. Idque manifeſta ratione probatur, quæ ex verbis eiuſdem legis colligitur, dum ibi dicitur: Otro ſi dezimos, que ſi el Rey huuieſ ſe alguna coſa comunalmente con otros, que la puede vender toda, o dar por razon de aquella parte que a en ella, e paſ ſa el ſeñorio de aquella coſa, al que la vende, o al que la da, mas con todo eſ ſo deue dar la eſtimacion a cada vno de los otros, ſegund la parte que auian en a quella coſa. Ecce vbi ratione partis, conceditur Principi, vt totum vendere, aut alio modo elargiri poſ ſit, non verò verſatur lex illa in terminis prædictis, quando ſcilicet iuſta cauſa interuenit; nec etiam id præ ſumi deberet, quamuis verba non eſ ſent ita clara, cùm id iam eſ ſet expreſsè deciſum in dicta l. 2. titulo primo, partita 2. & in l. 3. titulo 18. partita 3. vt ſuprà vidimus, & earum legum verba retulimus. Prætereà, nec in principio loquitur eadem lex in hoc caſu, quando Princeps ex iuſta cauſa contendit alteri dominium rei ſuæ auferre, ſed quando ignorans rem alienam, Princeps donat, vel alienat; quo caſu confirmat deciſionem l. bene à Zenone, C. de quadriennij præ ſcriptione, de qua latè egimus lib. 2. cap. 5. per totum. Denique, vt ſtatim aduertam, quia in terminis in quibus lex ipſa loquitur, neceſ ſarium etiam non erat, quòd aliqua iuſta aut neceſ ſaria cauſa interueniret; & ſic ad caſum prædictum nullo modo trahi poteſt, ſed ſimpliciter vt iacet, intelligi debet, vt mox ſubiiciam.

Quocirca & tertio loco conſtituo, in dicta l. 53. partitæ, dicto verſiculo, Otro ſi dezimos, ius commune confirmari; quo attento certum erat, poſſe fiſcum au Principem, cùm partis dominus eſ ſet; ſoliditatem iuxta proprium priuilegium vendere, per text. in l. 2. C. de communium rerum alienatione; imò etſi minimæ portionis tantum ius ad eum pertineret, vniuerſam vendere poſſet, per text. in l. prima, C. de venditione rerum fiſcalium cum priuatis communium, lib. 10. Bartolus tamen, & Ioannes de Platea ibi. intelligunt propter vtilitatem fiſci id permiſ ſum eſ ſe. Vnde limitant & intelligunt dictas leges, vt procedant, quando fiſcus, vel Princeps ex venditione totius rei perciperet vtilitatem, vt puta quia maiori pretio venderet ſolidam rem, quàm pro parte: ſi verò ceſ ſaret vtilitas, tunc non poſ ſet vendere niſi ſuam partem; & idem tenet Baldus in eadem l. prima, num. 7. vbi inſiſtens in quæ ſtione Gloſ ſ æ ordinariæ ibidem, refert opinionem Martini dicentis, quòd lex illa non habet locum in qualibet re communi fiſco & priuato, ſed in ea tantùm, quæ commodè diuidi non poteſt: & tandem inquit, quòd aut conſtat, tantum poſ ſe percipi de parte reſpectu partis, quantum de toto reſpectu totius; & tunc ſit vera opinio Martini, nam ad quid daretur fiſco priuilegium cum alterius iniuria, & ſine fiſci commodo: aut non poteſt commodè vendi niſi tota, & tunc ex priuilegio ſui fiſcus vendicat totam, vt in dictis iuribus, Gloſ ſa etiam in dicta l. 2. C. de communium rerum alienatione, idem probauit, dicens, fiſci proprium priuilegium eſ ſe, vt occaſione modicæ partis totum vendere poſ ſit, vel quia meliùs vendit ſuam partem, vel quia indiuidua eſt, & ſequitur Salicetus ibidem, & in eandem ſententiam apertè inclinat Peregrinus de iure fiſci, Libro 6. titulo 4. num. 23. in verſiculo, item amplia. Verumenimverò Accurſius, & Odofredus in dicta l. prima, C. de vendit. rer, fiſcal. cum priuat. commun. lib. 10. contrarium affirmant, & indiſtinctè legem ipſam accipiunt, co excitati quòd indiſtinctè loquitur, & ſic debeat indiſtinctè intelligi, nec adhiberi poſ ſit præfata diſtinctio, quæ ibi non exprimitur: & ſic diſtinctionem prædictam adhibere non videtur, ſed ſimpliciter, & indiſtinctè legem illam accipit Baldus in dicta l. 2. C. de communium rerum alienatione, numero. 2. quo loco plures caſus diſtinguit, vt oſtendat quod modis, ſeu titulis fiſcus vendat rem; & tamen quando vendit ratione communionis, pretio diligenter exquiſito, & ſine aliqua colluſione, inquit iure id fieri, æquum tamen eſ ſe, quòd faciat requiſito conſorte: indiſtinctè etiam accipere videtur Salazar de vſu & conſuetudine, cap. 11. num. 4. dicens ſpeciale eſ ſe in fiſco, quòd vendere poſ ſit totam rem, in totúmque communem obligare, per iura prædicta, nec dictam diſtinctionem adhibens, & hanc ſententiam in terminis dicta l. 53. titulo 5. partita 5. magis probauit Gregor. Lopez ibidem, verbo, Vender, dicens, quòd eſ ſet magna reſtrictio ad eam legem, vt tantum procederet, ſi Princeps vtiliter venderet: Ideò magis ſibi placere, quòd procedat indiſtinctè ſine dicta limitatione. Et Gregorium ſequutus eſt Carolus de Tapia in rubrica, ff. de conſtitution. Princip. c. 1. numer. 72. fol. 24. Ego autem non ſolùm de iure Regio Partitarum eam opinionem probarem propter verba dictæ legis 53. partitæ, quæ omninò id probant, nec cauillari poſ ſunt, aut aliquo modo reſtringi, cùm ita abſoluta & generalia ſint, & ratione partis, priuilegium prædictum ſpeciale Principi concedant; ſed etiam & de iure communi, Accurſij, & Odofredi ſententiæ Libentiùs accederem. Verè namque in dictis iuribus nullum verbum inuenio, quo fiſci priuilegium ita limitari, aut reſtringi poſ ſit; imò in dicta l. 2. ita indiſtinctè cautum video, & in dicta l. prima. C. de vendit. rer. fiſcal. cum priua. commu. lib. 10. quoties ad fiſcum vel minima portio rei pertinet, vniuerſam diſtrahi poſ ſe dicitur. Quo caſu magis ad proprium priuilegium fiſci, vel ad ius illud, qualecunque ſit, quàm ad vtilitatem reſpectus habitus videtur, cùm ex minima parte aut portione, in Principe, aut fiſco non poſ ſit ex venditione ea vtilitas conſiderari, quâ dictatum legum deciſio procedere, aut ceſ ſare debeat. Idcircò dumtaxat ſtatuitur, quod pretium partis in fiſcum redigatur, reliquum dominis partium reddatur; nec diſtinguitur, an res commodè diuidi, vel cum vtilitate vendi, aut non vendi poſ ſit; vt etiam non diſtinguitur in d. l. Partitæ, ſed ita indiſtinctè cauetur, fortaſſis hoc ideò, vt Accurſij ſententia probaretur: quod ex adnotatione ſequenti euidenter etiam conſtabit.

Quartò deinde & principaliter conſtituo, ſingularem eſ ſe deciſionem dictæ l. 53. titulo 5. partita 5. quatenus leges prædictas iuris communis, quæ dumtaxat loquebantur in venditione, ad donationem etiam extendit; id quod de iure communi non ita reperitur expreſ ſum, vt rectè aduertit Gregorius Lopez ibidem, verbo, Toda, o dar. Princeps ergo ex deciſione regiæ legis illius, ratione partis, totam rem donare poteſt alteri, etiam inuito domino partis, debet tamen reddere æ ſtimationem illius habenti communionem in re, vel dare bonum cambium, vt inquit Gregorius ipſe, qui miratur ſic ſtatutum in ea lege, & dum intendit aſ ſignare rationem, firmiter non reſoluit, an ea lex procedere debeat dumtaxat cum cauſa, an verò etiam nulla cauſa ſubſiſtente: Inprimis enim dicit, quòd lex illa procedit dato bono cambio, & legitima cauſa interueniente; poſtmodùm inquit, quòd ſecundùm hæc non erit aliqua ſpecialitas ratione communionis: & tamen lex illa denotat aliquid in hoc eſ ſe ſpeciale fauore Regis; vnde infert, quòd fortè non ita ſufficiens cauſa ſufficeret, tamen pretium ſemper deberet ſolui. Ego verò firmiter quidem in hoc inſiſterem, & veriſ ſimum putarem à mente & intentione dictæ legis Regiæ Partitæ valdè alienum eſ ſe, legitimam aliquam cauſam quærere: imò indiſtinctè eadem in lege ſtatutum, ob ſpecialem fauorem Regis id permiſ ſum, nec aliam cauſam requiri, ſed dumtaxat exprimi: Que la pueda vender toda, o dar por razon de aquella parte, que a en ella. Non ergo exprimitur, nec aliquo modo requiritur, quòd legitima ſubſiſtat cauſa, vel non, ſed lex ipſa ratione partis hoc concedit, & dum æquiparat caſum venditionis & donationis, apertè inſinuat, idem in donatione dicendum, quod in venditione diximus, in qua nullam cauſam requiri longè verius oſtendimus, & ſic planus erit eius legis ſenſus, ſi ſic accipiatur, nec ſubſiſtentia iuſtæ cauſ æ requiratur, quæ ibi non exprimitur, cùm tamen in aliis caſibus expreſsè fuerit requiſita, vt in l. 2. titulo primo, partita 2. & in l. 31. titulo 18. partita 3. & in terminis noſtris, ſic expreſ ſim agnoſcit Carolus de Tapia in rubrica, ff. de conſtitut. Princip. cap. 1. numer. 73. folio 24. Primò enim tentauit dicere, dictum l. 53. partitæ, forſan in donatione remuneratoria locum habere, in qua nulla cauſa, nulláve vtilitas neceſ ſaria eſt; ſtatim tamen eiuſdem legis generalitatem conſiderans, ſubdit ſic: Sed quia verbum ſimpliciter ibi prolatum eſt, ita nos intelligere debemus.

Quintò conſtituo, vera non eſ ſe, vt etiam libro primo de vſufructu, capite 74. numero 12. dixi, ea, quæ poſt Felinum, & alios tradit Hippolytus ſingulari 441. Licèt de iure, num. 2. Baldus etiam in dicta l. 2. C. de communium rerum alienat. num. 2. & cum aliis Perigrinus de iure fiſci, lib. 6. titulo 4. num. 23. in principio, æquum eſ ſe, quòd Princeps venditurus talem rem communem, priùs requirat ipſum conſortem, & eum aliis præferat, ſi vult tantum dare, quantum alius: mihi autem diſplicent ex eo principaliter, vt alia omittam, quoniam æquitas prædicta ex capite Doctorum deſcendit, nec iure aliquo probari poteſt, priuilegium potiùs Principis reſtringitur, qui, vt vides, denunciandi neceſ ſitate non adſtringitur in dictis iuribus, ſed ratione partis, Liberè ſoliditatem, & cui voluerit, vendere poteſt, ita vt ſi id omittat facere, nulla iniquitas in eo conſiderari valeat, nec etiam æquitas abeſ ſe videbitur: Si autem fecerit, efficiet ex liberalitate id, ad quod de iure, ſiue de neceſ ſitate minimè tenebatur; aliis verò priuatis contrà ſtatuitur, vt etiam dixi lib. 1. de vſufructu, dicto cap. 74. num. 13. & probat textus in l. prima. C. de communium rerum alienatione. Et ſi res communis vendatur, pro æquali pretio præ ſertur ſocius, ſi eam vult, ex ſingulari deciſione l. 55. titulo 5. partitæ 5. in illis verbis: Pero ſi alguno de los que han parte en la coſa, quiſieren dar tanto por ella, como el eſtraño, eſ ſe la deue auer antes que el eſtraño. Quod de ſtricto iure communi non erat ita expreſ ſum; imò liberè poterat venditor vendere in extraneum, vel conſortem, ſed de æquitate debebat præferri conſors, ſi vellet, tantum dare, quantum alius: quod rectè aduertit Gregorius Lopez ibidem, verbo, Deue auer: & ſic illius legis deciſio locum non habet contra Principem, qui, vt dixi, Liberè poterit totam rem vendere, & dumtaxat tenetur dominis partium æ ſtimationem ſoluere, vt in dicta l. partitæ 53. probatur, non verò tenetur eos aliis præferre, quidquid de iure communi ſocium præferendum eſ ſe, ſi tantum quantum alius offerat, poſt Tiraquellum, in fiſco rem cum alio communem alienante, probauerit Peregrinus de iure fiſci, lib. 6. titul. 4. num. 23. in principio. Quorum ſententia nullo verè iure probatur, imò dictarum legum verbis, & menti repugnat.

Sextò prætereà conſtituo, ſilentio prætermitti non poſ ſe nonnulla, quæ in propoſito ſcripta reliquit Baldus; is enim in conſilio. 336. Præmitto, lib. 5. dictorum iurium deciſiones, quæ in venditione peculiariter loquuntur, ad alios contractus tranſlatiuos dominij, vel vſus extendit, dicens, quòd ſi fiſcus habeat rem cum priuato communem, poſ ſit eam in feudum, aut in emphyteuſim dare, & locare, quæ eſt notabilis ampliatio ad dicta iura, ſed diſplicuit Peregrino de iure & priuilegio fiſici, libro 6. tit. 4. num. 23. in verſiculo, amplia item, fol. 512. ea ratione, quòd ſic priuatus haberet inuitus emphyteutam, & vaſ ſallum perpetuum; ideòque priuilegium fiſci in venditionibus non videtur ſic protrahendum, quoniam re vendita priuatus conſequitur ſtatim ſuæ partis æ ſtimationem & pretium, de qua pro Libito ſuo diſponere valet, nec ampliùs dicit præfatus Author: quapropter neceſ ſarium erit inquirere, quanam ratione moneatur principaliter Baldus in dicto conſiliio; & quidem ſi originaliter legatur, vnica dumtaxat ratione mouetur, videlicet, quòd venditionis appellatione, venit omnis contractus, & omnis alienatio, ex qua dominium transfertur, vel perpetua vtilitas, per text. in l. ſtatu liberi à cæteris, §. Quintus Mutius, ff. de ſtatuliberis, & cui permittitur, inquit Baldus ipſe, quod eſt maius, permittitur & quod minus; vnde locare, infeudare, & in emphyteuſim concedere permittendum eſt. Ego verò in hoc dubio Libentiùs probarem Peregrini ſententiam, nec Baldi relatam traditionem admitterem, tum ob rationem Peregrini, quæ fortiter quidem adſtringit, & quia durum eſ ſet, quòd Princeps aut fiſcus eum contractum celebrare poſ ſet in re communi, ex quo ſocius rem habens communem cum eo, integrum partis ſuæ pretium non acciperet, quod eſ ſet quidem iniquum & contra intentionem dictorum iurium, & verba dictæ l. 53. titulo 5. partita 5. ibi: Mas con todo eſ ſo deue dar la eſtimacion a cada vno de los otros ſegunà la parte, que auian en aquella coſa. Quæ verba, vt vides. non verificarentur in contractu emphyteuſis, qui ex ſententia multorum celebrari poteſt, etiamſi nihil à principio detur, vt refert Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæſtione 571. vel ſaltem ſufficit ex ſententia aliorum, quòd aliquid detur à principio, vt ibidem Cæuallos ipſe retulit, & probat lex 3. titulo 14. partita 3. & ſic cùm feudi, & emphyteuſis conceſ ſioni verba illius legis, & dictorum iurium non conueniant, nec etiam conuenire debet eorum diſpoſitio, vt eſt vulgatum, & probatur in l. 4. §. totiens, ff. de damno infecto: & ibi notarunt Doctores, l. ita autem, in principio, ff. de adminiſtratione tutorum, & in l. bos accuſare, §. omnibus, ff. de accuſationibus: tum etiam, quia etſi commune ſit, & frequenter vſitatum Doctorum axioma, appellatione emptionis & venditionis comprehendi cæteros alios contractus, ex quibus dominium transfertur, vel perpetua vtilitas, & ad id citari ſoleat textus in dicto §. Quintus Mutius, vt notarunt permulti, quos in vnum congeſ ſit Arias Pinellus 2. parte l. 2. C. de reſcindenda venditione, capite primo, numero 10. Petrus Auguſtinus Morla Emporij, prima parte, titulo 9. ff. de contrahenda emptione, numero 8. qui Sarmientum, Cuiacium, Connanum, Petrum Gregorium, & alios recenſet: tamen in contrarium alij plures extant Authores, quos retulit ipſe Pinellus vbi ſupra, numero 11. & 12. & Morla numero 28. & 29. qui latè explicaut text. in dicto §. Quintus Mutius, verſiculo, quoniam. Deinde, vtcunque ſe res habeat, præfatum Aſ ſumptum ex vi verbi falſum eſ ſe, rectè aduertunt ſuperiores Authores, & meritò probant ex vi rationis tantum ſuſtineri poſ ſe, vt ſi ratio legis loquentis de emptione & venditione talis eſt, quæ verſetur etiam in aliis contractibus æqualiter, tunc ad eos extendatur, aliàs ſecus, vt cum Pinello, Sarmiento, Rebuffo, Deciano, & Petro Gregorio aduertit Morla vbi ſupra, n. 29. in fine, & n. 30. Cùm ergo in feudo, & in emphyteuſi diuerſa militet ratio, quàm in venditione; conſequens eſt, dictorum iurium deciſionem, quæ in venditione loquuntur, ad feudi, vel emphyteuſis conceſ ſionem extendi non poſ ſe, nec etiam ad locationem, quamuis contra Baldus ipſe voluerit, qui nullo quidem pacto ſuſtineri poterit, ſi fiſcus, aut Princeps rem cum alio communem, totam locare vellet ad longum tempus, ob eandem rationem, ne ſcilicet ſocius habeat inuitus conductorem perpetuum, quod eſ ſet nimis grane: item quòd ſtatim non conſequatur ſuæ partis pretium, de quo poſ ſit; vt velit, diſponere, iuxta verba dictorum iurium, & dict. l. 53. partitæ, ibi: Mas con todo eſ ſo deue dar la eſtimacion. Valdè namque differunt, ſuæ partis inſtum pretium quod ſtatim conſequi, aut inuitum & reluctantem conductorem, aut emphyteutam pati eum, qui potiùs diſtrahere, quàm locare, aut in emphyteuſim concedere vellet. Quòd ſi ad vnum annum, vel duos, aut modicum tempus locatio fieret à fiſco, tunc equidem permitteretur faciliùs, aut obſeruari deberent ea, quæ in locatione rei communis, cùm vnus ex ſociis vult locare, alius non, vel cùm vnus intendit locate vni, alius alteri, obſeruarunt Antonius Gomezius tomo 2. variar. cap. 3. num. 14. Menoebius de arbitrariis, libro 2. centuria 5. caſu 442.

Septimo conſtituo, deciſionem dictæ legis 2. C. de communium rerum alienatione, & dicta l. primæ. C. de venditione rer. fiſcal. cum priuato commun, lib. 10. ad pignoris obligationem extendi, vt ſcilicet poſ ſit fiſcus pignerare, ſiue obligare rem communem, ſicut poteſt illam vendere: ita Gloſ ſa ad limitationem illius textus in leg. prima C. ſi communis res pignori data ſit, dicens quòd ſi fiſcus alienat in totum ratione partis, ergo multò magis obligare poteſt; quam ſententiam nullus ex ordinariis Scriptoribus declarat ibi: tamen Gregorius Lopez in dicta l. 53. titulo quinto, partita 5. verbo, Vender, in verſiculo, an autem, ſimpliciter tranſit cum Gloſ ſa, Salazar etiam de vſu, & conſuet. cap. 11. numero 4. vt retuli ſupra, numero 13. columna 2. in principio. Mihi autem traditio Gloſ ſ æ dura admodùm videtur, nec verè in dictis iuribus probatur; aliud enim eſt concedi priuilegium fiſco, vt vendere poſ ſit totam rem, dummodò ſtatim pretij partem communionem in re habenti ſoluat; aliud verò, in præiudicium ſocij, obligationis, aut pignoris facultatem concedi, nec aliter ipſi conſuli, ſicut quando res venditur, conſulitur, quod eſ ſet quidem iniquum; nec cum iniuria tertij ad eum caſum extendi poteſt earum legum diſpoſitio, maximè cùm in dicta l. 53. partitæ, poſtquam dicitur, Que la pueda vender toda o dar, ſtatim ſubditur, Mas con todo eſ ſo deue dar la eſtimacion a cada vno de los otros, ſegund la parte, que auian en aquella coſa. Et ſic non aliter obligandi, aut pignerandi rem communem cum effectu facultas concedenda eſt fiſco, quàm ſi ſocio ſatisfaciat, vel ſtatim partis æ ſtimationem ſoluat, idque ex mente communi Doctorum: diuerſum ius erit, cùm res obligata ſit fiſco, & alteri; tunc enim poteſt per fiſcum vendi, dummodò ius creditorum non lædatur, & inprimis creditoribus præcedentibus ſatisfiat, vt in l. res quæ, §. 1. ff. de iure fiſci, quæ eſt notabilis ad hanc materiam, ſecundùm Bartolum in dict. I. prima. C. de vendit. rer. fiſcal. cum priuato commu. lib. 10. numero 3. & notandum dixit Gregorius Lopez in l. 33. titulo 13. partit. 5. verbo, Obligado por palabras, in fine, vbi ſic dicit: Et nota, quòd in caſu, in quo alius creditor in hypotheca est priuilegioſior fiſco, poteſt fiſcus vendere hypothecam, & ſatisfacere primis, & reſiduum ſibi retinere. Et ſubdit de hoc videndum eſ ſe Ioannem de Platea in l. vnic. C. pœnis fiſcal. creditor. præfer. lib. 10.

