Nunc extenditur primus hic caſus, Monachos, inquam, Religioſos, Moniales, & Monaſteria à ſucceſ ſione Maioratus excludi, non ſolùm quando de eorum excluſione apparet expreſsè, ita quòd expreſ ſim excluſi fuerint; ſed etiam, cùm ex euidentibus, aut multùm vrgentibus coniecturis de inſtitutoris voluntate conſtat, vel conſtare poteſt. Quod etiam admittunt poſt alios Authores, quos referunt Couarr. variar. libro primo, dicto capite 19. numero 11. verſ. Quartum, verum eſ ſe. Alciatus in dicto §. & quid ſi tantum, numero 7. Mantica libro 8. titulo 12. ex numero 25. cum ſequentibus. Vincentius de Franchis deciſione 29. numero 5. Mieres de maioratu, ſecunda parte, quæ ſtione 3. numero 22. & numero 28. in fine. Molina de Hiſpan. primogen. libro primo, cap. 13. numero 95. Menochius libro 4. præ ſumptione 83. numero 26. in fine, & numer ſequent. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæſtione 194. numero. 4. & numero 11. Blazius Flores Diaz de Mena variar. libro primo, quæ ſtione 16. articulo, & §. 2. numero 5. & numero 7. ibi: Et idem quando expreſsè excluſum eſt, vel ex coniecturis conſtat. Georgius Cabedus deciſione Luſitaniæ 133. numero 7. verſiculo, ad conſilium 22. Id namque, quod ex euidentibus, aut valdè vrgentibus coniecturis deducitur, quodammodò expreſ ſum dicitur, manifeſtámque, & euidentem voluntatem inducit, vt per Doctores notatur communiter in l. licet Imperato per illum text ff. de legætis primo. l. cum virum, C. de fideicommiſ ſis, l. Prætor, §. primo iuncta Gloſ ſa, verbo, expreſ ſam. ff. de noui oper. nuntiat. l. quoties, §. ſi quis nomen, iuncta Gloſ ſa, ff. de hæredibus inſtituendis: & per Tiraquellum de legibus connubiaibus, gloſ ſa 7. exprez, numero 164. Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, numero 6. & quæ ſtione 3. n. 21. & 28. Molinam de Hiſpan. primog. libro primo, cap. 4. n. 19. & num. 28. & lib. 3. c. 4. n. 39. Cephalum in conſilio 74. numero 10. libro primo Auendañum in l. 40. Tauri, gloſ ſa 20. numero 6. 7. & 8. vbi probat, expreſ ſum dici omne id, quòd ex verbis infertur, ſeu deducitur, quamuis illud verba non exprimant: & ſcriptum, quod ex ſcriptis colligitur, Hippolyt. Riminald. in conſilio 116. ex umero 12. volumine 2. Menochium in conſilio 95. numero 31. & 33. & 36. libro primo. Et ſpecialiter prouiſum videtur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, l. cum acutiſ ſimi C. de fideicommiſ ſis. Et cum multis Tiraquellus vbi ſuprà obſeruauit. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 248. num. 3. Simon de Prætis de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. ſolutione 5. ex num. 13. fol. 153. & dubit. 1. num. 178. fol. 248. Tiberius Decianus in conſil. 41. num. 126. lib. 1. Et harum quotidian. controuerſ. iur. lib. 2. cap. 4. num. 53. & 54. ſic etiam obſeruaui, & plures Authores in id retuli.

Limitatur verò caſus primus prædictus, vt procedat, quando Maioratus ex Regiæ facultate inſtitueretur, vel cùm conditio præfata inter extraneos, aut inter conſanguineos tranſuerſales apponitur, vel cùm apponitur inter deſcendentes etiam, intra limites tamen ordinis, qui in l. 27. Tauri præ ſcribitur, & ſic in fauorem alicuius deſcendentis, vt ſcilicet, ſi melioratus, vel ad Maioratum inuitatus, profiteatur aliquam Religionem, ipſe, etiamſi deſcendens ſit primi inſtitutoris, non ſuccedat, ſed maioratus, vel melioratio tranſeat in alium deſcendentem: & ſic de ſingulis iuxta ordinem dict l. 27. Tauri: quia cùm omnes deſcendentes ſint à principio, meliorationis, aut Maioratus capaces, & cuique eorum dari potuerit, vel fieri melioratio, aut Maioratus relinqui ſic & in fauorem vniuſcuiuſque conditio præfata apponi, aut deſcendens, qui eius qualitatis ſit, excludi poterit. Cæterùm, quando ex tertia bonorum portione, atque ex legum Regiarum facultate, Maioratus inſtitueretur, non poſſent vtique parentes filios, aut deſcendentes Monacho, Religioſos, aut Moniales, Monaſteriáve eorum à ſucceſ ſione excludere, ita vt per ingreſ ſium Religionis & profeſ ſionem ipſi manerent excluſi, & extranei, aut tranſuerſales ante eos vocati; ſic enim parentes per indirectum efficere poſ ſent id, quod directè efficere minimè valent: nam cùm Tertium bonorum, extraneorum reſpectu, Legitima filiorum reputetur præciſa, ſed inter ipſos filios & deſcendentes voluntaria, ita vt cui velint parentes, poſſint Tertium relinquere, dummodò ex ipſorum diſpoſitione ad extraneos non perueniatur, exiſtentibus filiis, aut deſcendentibus eorum, l. 9. tit. 5. lib. 3. fori, & in omnibus legibus Tauri de melioratione loquentibus Ant. Gomez. in l. 17. Tauri, n. 1. Tellus Fernandez in l. 27. Tauri, n. 3. Molina de Hispan. primogen. lib. 2. cap. 11. num. 11. Gaſpar Baëcius, Ioannes Gutierrez, Queſada, Mariençus, & Azeuedius, quos in idem commemoraui lib. 2. harum controuerſiar. cap. 13. num. 27. quemadmodum in Legitima ipſorum, conditio, aut grauamen adiici non poteſt, & ſi adiiciatur, ipſo iure reiicitur, & habetur pro non ſcripta, l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, l. 11. tit. 4. partita 6. & plenè per Gratianum, & relatos ab eo, regul. 194. ita & eodem modo conditio hæc, aut præceptum, per quod Monachi, aut Moniales à ſucceſ ſione excluduntur, ſi in Tertio bonorum apponatur, non valet, atque ex deciſione dict. l. 27. reiicitur, niſi, vt ſuprà dixi, deſcendens alius eo caſu vocaretur: lex namque illa in vocationibus, & ſubſtitutionibus ordinem præciſum, & formam ſubſtantialem inducit, quæ nullo pacto præuerri, aut alterari poteſt, Palac. Rubios, Gomez. Arias, Didac. del Caſtill. Tellus Fernandez, Auendañus, Molina, Mieres, Matienç. Azeuedius, Couar. Angulus, & Ioannes Gutierr. quos in id commemoraui, & ſic obſeruaui, lib. 2. quotidianar. harum controuerſ. iur. cap. 7. num. 2. & ſic dum adſunt deſcendentes, vel aſcendentes, ad collateralium, vel extraneorum vocationes perueniri non poteſt; nec eoſdem, euentu quocunque præferendo, aut priùs vocando, Monachos aut Moniales excludere: & ita videntur præ ſentire Coſta in cap. ſi pater, de teſtam. in 6. verbo, ſi abſque liberis, num. 66. pag. 162. Mieres de maioratu, part. 2. quæ ſt. 3. num. 32. in fin. atque expreſ ſim obſeruauit Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 2. cap. 12. nu. 55. dicens, non poſ ſe parentes primogenium inſtituentes de Tertio bonorum ex legis facultate, filios Clericos, vel Religioſos, ſeu etiam filias Moniales excludere, cùm neceſ ſario teneantur ordinem à dict. l. 27. Tauri, præ ſtitutum obſeruare: & ſequitur Aluarad, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 4. ante finem, in verſiculo, & quod in melioratione tertiæ; qui tamen, vt vides, non ita dilucidè, nec diſtinctè explicarunt: ſequitur etiam Pater Molina tom. 3. de iuſtit. & iur. (in quo agit de Maioratibus) disput. 612. num. 12. fol. mihi 272. quo loco rectè quidem ſe habet; inprimis namque obſeruat, Clericos, aut Religioſos à ſucceſ ſione Maioratus poſ ſe excludi: deinde cum Molina limitat, quando Maioratus in hoc Regno ex Tertio bonorum ſit inſtitutus abſque Regia facultate; tunc enim ipſi excludi non poſ ſunt: denique id intelligit de omnimoda excluſione, ita vt ordo in dict l. 27. Tauri præ ſcriptus non ſeruetur: ſecus verò dicendum eſ ſe intra limites ordinis eiuſdem legis, vt ſcilicet, ſi alius deſcendens primi inſtitutoris exiſtat, non ſuccedat deſcendens, qui eis qualitatibus ſit affectus: & dicit, quòd poſteà in fine operis in additione, ita obſeruauit Molina, exponens quæ antea minùs cautè dixerat dicto num. 55. lib. 2. cap. 12.

Ob eandem etiam rationem, Molina ipſe de Hiſpanor. primogen. lib. 2. dict. cap. 12. num. 53. verè, atque ſingulariter tradidit, quòd quamuis is, qui ex Regia facultate primogenium inſtituit, filias fœminas propter maſculos à ſucceſ ſione poſ ſit excludere; is tamen, qui ex legum Regiærum facultate ex tertia bonorum ſuorum parte Maioratum inſtituit, nullo pacto poterit ab eiuſdem ſucceſ ſione fœminas propter maſculos agnatos tranſuerſales excludere: idque ex deciſione dict. l. 27. Tauri, & eius ordine, concludenter fundat: & ante ipſum verum eſ ſe cenſuit Gomez. Arias in eadem l. num. 59. quem refert, & ſequitur Tellus Fernandez ibidem, num. 16. & Velaſquez Auendañus gloſ ſ. 2. num. 10. Pelaez à Mieres de maioratu, part. 2. quæ ſt. 6. num. 25. vbi retulit Ariam, & Tellum & in fine numeri, ſubdit vnum, quod eſt veriſ ſimum, & menti tenendum, non eſ ſe neceſ ſarium parentibus, cùm faciunt meliorationem vinculatam, continuare totam lineam alicuius filij, ſed poſ ſe ad libitum tranſire de vna linea ad aliam: & citat verba eiuſdem l. 27. Tauri, eandem etiam reſolutionem tradit, & ſolum Molinam citat, Pater Ludouicus Molina è Societate Ieſu Religioſus tom. 2. de iuſtit. & iure, diſputat. 912. num. 10. fol. 270. & dicit, quòd ſi Maioratus abſque Regia facultate ſit inſtitutus ex Tertio bonorum, tunc licèt poſ ſit præponere maſculos, à ſe tamen deſcendentes per lineam virilem, quibuscunque fœminis à ſe etiam deſcendentibus, & filiis etiam procreatis, etiamſi tales fœmino, & filij ex eis procreati, proximiores ſint in gradu inſtitutori, quàm maſculi per maſculinam lineam deſcendentes; imò etiamſi tales maſculi per lineam maſculinam deſcendentes, tranſuerſales ſint, & remotiores in linea, comparatione vltimi poſ ſeſ ſoris, quàm ſint filiæ, & filij ex eis procreati: nihilominùs tamen in hoc Regno, nec licitè, nec validè poſ ſe ſtatuere, vt tranſuerſales comparatione ipſius, præferantur fœminis à ſe deſcendentibus, & maſculis ex eis legitimè procreatis: id enim eſ ſet contra deciſionem claram dictæ Taurinæ conſtitutionis 27.

A ſententia autem & reſolutione ſuperiori nequaquam diſ ſentit Couarru. variar. lib. primo, dicto cap. 19. numero 11. nec etiam Mieres de maioratu, 2. parte, dicta quæ ſt. 3. ex num. primo. vſque ad num 6. quatenus vterque dixit, quòd in melioratione Tertij per viam Maioratus relicti, excludi poſ ſunt Clerici, & Religioſi: dumtaxat enim, atque abſolutè tractarunt dubium illud, an Clericus, & Monachus poſ ſint à ſucceſ ſione Maioratus excludi; atque in hoc, vt ſuprà vidiſti, rectè obſeruarunt, validè poſ ſe ipſos excludi, non tamen attingunt, ſiue ſpecificè in dubium non excitant, vtrùm ita excludi valeant, vt ad tranſuerſales, vel extraneos, eis omiſ ſis Meliorans, aut ex Tertio bonorum Maioratum inſtituens poſ ſit peruenire, ſiue collaterales, aut extraneos eiſdem præferre; ſic enim loquerentur contra expreſſam & claram dictæ l. Taurinæ conſtitutionem, quæ ponit pro forma, vt filij, & descendentes omnes anteà vocentur, quàm ad remotiores conſanguineos perueniri contingat, & in contrarium factas vocationes, aut ſubſtitutiones annullat; id quod Mieres ipſe alio in loco, dilucidè, & diſtinctè percipit, atque eleganter explicat dictam l. 27. Tauri, 2. inquam parte, quæ ſt. 6. num. 24. & 25. qui in illa quæ ſtione, vtrùm maſculus remotior, ex voluntate inſtitutoris, fœminam proximiorem à ſucceſ ſione Maioratus excludere valeat, ante omnia tradit vnum pro certo, & indubitato, quòd cùm Maioratus ſit ex facultate legis Regni, ex Tertióque tantùm bonorum, ſint ante omnia ſubſtituendi deſcendentes, & in eorum defectum aſcendentes, & poſteà tranſuerſales: Ita quòd dum adfuerint legitimi deſcendentes, ſiue maſculi, ſiue fœminæ, tranſuerſales non admittuntur, nec poſ ſunt vocari, etiamſi ſint maſculi; quod, vt vides, circa filios, aut deſcendentes Monachos, æqualiter obtinet.

Sic etiam explicari debebit Blazius Flores Diaz de Mena variar. lib. 1. quæ ſt. 16. §. & artic. 2. num. 5. dum dicit, in meliorationibus Tertij, & Quinti, etiam per viam Maioratus factis, ſuccedere Monaſterium, niſi expreſsè excluſum fuerit; nam ex anteà dictis apertè conſtat, excludi non poſ ſe, niſi intelligendo, vt dictum remanet, ac ordine l. 27. Tauri non alterato: nec aliter intellexiſ ſe Authorem præfatum, veriſimile eſt, cùm habeamus adeò claram, atque expreſ ſam dictæ l. regiæ deciſionem.

Denique & notandum erit vnum, quod ſingulare equidem eſt ad eiuſdem l. 27. Tauri declarationem, nec vſquam ab aliquo ex Scribentibus omnibus huius Regni, ſic annotatum; videlicet, legemmet ipſam nequaquam permittere, quòd parentes inter filios, & deſcendentes ſubſtitutionibus, & vocationibus factis, ſtatim ad tranſuerſales liberè accedere valeant, & eiſdem deſcendentibus vocatis, quas voluerint conditiones, aut grauamina adiicere, ſed potiùs præcisè ſtatuere, vt inprimis, & ante omnia vocationes fiant inter deſcendentes, & conditiones, ſubſtitutiones, aut grauamina apponantur, ita vt vnum, & alterum fieri debeat ante omnia inter deſcendentes, & poſtmodùm inter tranſuerſales fieri poſ ſit: vnde ſubſequitur, non ſufficere, quòd parentes ad meliorationem huiuſmodi perpetuam, ſiue Maioratum ex tertia bonorum portione, filios omnes, tam maſculos, quàm fœminas inuitaſ ſent, atque expreſsè vocaſ ſent, ſi poſteà omnibus ſic vocatis, eos excluderent, qui Clerici, Monachi, Religioſi, aut Moniales fierent: ſic enim, & intentio Taurinæ dictæ l. fruſtraretur, & perinde eſ ſet, ac ſi vocati non fuiſ ſent, cùm ſub ea conditione excludantur, argumento l. legatum purè, ff. de adimendis legatis, l. legata inutiliter, eodem tit. l. quod purè, ff. quando dies legati cedat. Debebit ergo lex illa, dum præcipit, quòd ſubſtitutiones, & vocationes fiant inter deſcendentes, & poſteà inter tranſuerſales ſic accipi, vt cum effectu, & citra omnem fraudem id fiat; & conſequenter, vt priùs deſcendentes, omnes ſuccedant, quàm ad tranſuerſales perueniri poſſit, nec ipſi admittantur, niſi in defectum illorum, l. penultima, §. docere, ff. ve quis eum, qui in ius vocatus eſt, vi eximat: vbi Gloſ ſa allegat alia iura. Bartol. in l. 1. §. hæc autem verbo, ff. quod quiſque iuris, vbi Iaſon num. 6. ne aliàs verbalis potiùs ſit, quàm realis eiuſdem l. conſtitutio, contra textum in dicto §. hæc verba, ibi: Non verbo tenus; & machinatione quadam lex ipſa circumſcribatur, ſi liceat parentibus tales conditiones apponere, ex quibus vocationum priorum reuocatio inducatur, contra text. in l. 2. §. hoc autem, C. de iuramento calumniæ, ibi: Ne vel ex hac machinatione lex circumſcribi. Et hactenus de primo caſu in quæ ſtione prædicta.

Secundus deinde caſus ſit, quando verſamur in dubio, quoniam ex tota diſpoſitione, aut Maioratus inſtitutione, vel ſcriptura, non apparet de vocatione, nec etiam de excluſione Monachi, Monialis, aut Monaſterij, ac verè inſtitutor nihil de hoc diſpoſuit; Monaſterium autem eſt capax poſ ſidendi bona in communi, vt in Monaſteriis Diui Dominici, Diui Auguſtini, Hieronymi, Bernardi, & aliis ſimilibus: & tunc quidem præmittendi ſunt caſus nonnulli, in quibus communiori Doctorum placito dubium hoc ceſ ſat, & Monaſterium à ſucceſ ſione excluditur; poſtmodùm verò difficilior caſus proponetur, & diſcutietur.

Primus igitur caſus in hoc ſecundo caſu principali ſit, quando Maioratui eſt annexa dignitas, ſeu iuriſdictio, vtputà Ducatus, Comitatus, aut Marchionatus, vel oppidorum, & vaſ ſallorum: & tunc Maioratus non tranſit ad Monaſterium, etiam pro vita proximioris conſanguinei Monachi, qui aliàs Maioratum obtineret, ſi Monachus non eſ ſet, ſed potiùs ad hæredes ſanguinis defertur, & ſic eo excluſo, admittitur ſequens in gradu: ita Gloſ ſa in cap. ſcripſit nobis, verbo, dignitate, 27. quæ ſt. 2. & cum illa Archidiaconus, Baldus, Speculator, Decius, Nicolaus de Vbaldis, Laudenſis, Ioannes Lecirier, Cifuentes, Palacios Rubios, Antonius Gomezius, & Gregorius Lopez, quos refert, & ſic reſoluit Ludouicus Molina de Hispan. primogen. lib. 1. cap. 13. ex num. 81. vſque ad numerum 96. Vbi nouem fundamenta pro hac parte adducit, ex quibus diluuntur ſeptem alia, quæ pro contraria parte ex num. 72. vſque ad numerum 81. adduxerat Matiençus in l. 1. tit. 7. gloſ. 1. num. 16. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, vbi eoſdem Authores recenſet, quos Molina retulit: Pelaez à Mieres de maioratu, 2. part. quæ ſt. 3. num. 17. vbi retulit Antonij Gomezij, & aliorum diſtinctionem, & in caſu prædicto ſententiam ſuperiorem ſibi placere, & veram eſ ſe dixit, Aluar. Valaſcus conſultation, 101. num. 6. Gratianus regul. 321. num. 5. Aluarad. de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 4. verſiculo, iſtam tamen quæ ſtionem. Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 12. principali de legato Monacho relicto, num. 33. in principio, verſ. Primo caſu. Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 6. Gamæ, verſ. Quinta concluſ. eſt. & variar. quæ ſt. lib. 1. quæ ſt. 16. Artic. & §. 2. num. 2. Georgius Cabedus deciſ. Luſitaniæ 133. num. 7. Pater Ludouicus Molina tom. 3. de iuſtitia, & iure (in quo agit de Maioratibus) tractata 2. disp. 623. num. 3. verſic. quando verò Maioratus, & num. 4. per totum, qui pro hac reſolutione communi, quatuor validiſ ſima fundamenta expendit, contrariæ verò partis rationes, ad duas dumtaxat cum indicio reducit, & poſtmodùm eiſdem reſpondet num. 5. in verſic. ad primum ergo: nullus ergo Scriptorum huius Regni in hoc caſu diſ ſentit, omnes potiùs, vno excepto, vnanimiter ſic probarunt, Auendaño, inquam, in l. 27. Tauri, gloſ. 4. num. 39. Quo loco is Author non modò contendit contra Communem inſurgere, verùm etiam non dubitauit aſ ſerere, contrariam ſententiam veriorem videri, imò Monaſterium ſucceſ ſionis capax, ad primogenium, cui annexæ ſunt dignitates, ſeu iuriſdictiones cum villis, aut caſtris debere admitti: & eo adductus eſt fundamento dumtaxat, quòd nulla lege prohibita videatur ſucceſ ſio huiuſmodi; imò regulariter receptum ſit, Monaſterium ex perſona Monachi ad quamcunque ſucceſ ſionem, etiam primogenituræ eſ ſe admittendum, vt eodem in loco Auendaños ipſe ex num. 30. vſque ad numerum 39. probauit: Vbi in effectu ad corroborandam ſuam opinionem, contra communem, ea fundamenta expendit, quæ contra eandem, Molina loco anteà relato ponderauit; & quamuis ex num. 41. conetur reſpondere his, quæ pro communi ſententia idem Molina adduxit: verè tamen, nec congruenter ſatisfacit illis, nec etiam vim eorum diluit: denique, nec aliquid contra Communem conſiderat, quod eam aliquo modo vacillare efficiat; rationes potius ab vtroque Molina conſideratæ, & congeſtæ firmiter remanent in ſuo robore, nec vllam diminutionem patiuntur: idcircò à ſuperiori ſententia communi recedendum non erit, eâque admiſ ſa, concludens reſponſum aſ ſignari poterit eiuſdem Auendañi fundamento piæcipuo, prælectis his, quæ Molina dict. cap. 13. ex numer. 81. vſque ad numerum 96. ſcripta reliquit, qui equidem concludenter magis ſatisfacit, quàm ſatisfaciat Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad dictam deciſionem Gamæ 6. verſi. Quinta concluſio, quamuis ipſe Author, rectè Auendañi opinionem carpat in hoc, & communem ſententiam Scriptorum huius Regni amplectatur: Reſponderi etiam poterit ex his, quæ Pater Molin, d. disputat. 623. num. 5. ad fin. fol. 363. obſeruauit, concedendo, verum eſ ſe, quòd Monaſterium eſt capax ſucceſ ſionis cuiuſque ex perſona ſui Monachi; & quòd retinet ius prioritatis in gradu, iuráque omnia cognationis, & iura ſanguinis, & ſuitatis, vt Molina ipſe probauit ibidem, num. 3. in fine, qui tamen Auendañi nuſquam mentionem fecit: negando verò, quòd inde ſequatur, vt in Maioratibus qualitatis præfatæ ſuccedere valeat, cùm apertè repugnet menti, & intentioni inſtitutorum eiuſmodi Maioratum, vt in eis ſuccedant Monaſteria, cui menti, & intentioni ſtandum eſt: Quòd autem repugnet, adeò euidenter Molina vterque probauit, vt nihil vltrà adiicere, neceſ ſarium ſit: verè namque negari non poteſt, quin in caſu prædicto bonorum qualitas, Maioratus natura, Monaſterij conditio, atque inſtitutoris finis, & intentio, ſic Monaſterij ſucceſ ſioni repugnent, vt velut expreſ ſim à ſucceſ ſione excluſum, & prohibitum ſuccedere Monaſterium ipſum diiudicari debeamus: idque clariùs procedit, eâ ſententiâ admiſsâ, quæ contra Monaſterium ſic ſimpliciter reſpondet, vt à cuiuſcunque Maioratus ſucceſ ſione illud excludat, vt mox videbitur; idcircò Auendañus ipſe eadem gloſ. 4. dict. l. 27. Tauri, num. 45. quaſi modificans ea, quæ nimis generaliter dixerat, differentiam, conſtituit inter Ducatus, Comitatus, & Marchionatus ſucceſ ſionem, & Maioratum inferiorum, vt in illis non ſuccedat Monaſterium; in iſtis ſic. Cæterùm, ſi adminiſtratio, gubernatio, & iuriſdictio eiſdem annexa ſit, eadem proculdubio ratio militat, & mens inſtitutoris ſic ſuadet; ideò differentia conſtituenda non eſt.

Secundus caſus ſit, quando Maioratus inſtitutor, eius intentionis, atque voluntatis fuit in inſtitutione, vt agnationem ſuam conſeruari deſideraret, ob idque fœminas propter maſculos à ſucceſ ſione excluſit, vel miſculos perpetuò ad ſucceſ ſionem inuitauit, aut etiam familiæ ſuæ vel agnationis conſeruationi, nominíſque memoriæ, & armorum delationi adeò conſuluit, vt ſpecialiter bona in ſua familia, agnatione, aut nomine conſeruari, aut ſucceſ ſores cognomen, & arma deferre ſtatueret: tunc namque ex his, & alis ſimilibus verbis, atque diſpoſitionibus Monaſterium, aut Monachos excludere velle, videbitur apertè: idcircò Monaſterium ipſum, quamuis expreſsè excluſum non fuerit, etiam pro vita Monachi ſucceſ ſionem prætendere non poterit, quia horum omnium, vel cuiuſque qualitatis ex prædictis, aut ſimilium implementum in Monaſterio non cadit, nec ſubſiſtere poteſt, vt ſtatim dicetur, & probauit eruditè Ludouicus Molina de Hispanor. primogen. lib. 1. cap. 13. num. 91. 92. 93. 94. & 95. in fin. ſequuntur Couarr. variarum lib. 1. cap. 19. num. 11. D. Anton. Padilla in l. cum acutiſſimi, num. 44. & 45. C. de fideicommiſ ſis. Aluarad, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 4. Mier. de maioratu, 2. part. dicti. quæ ſt. 3. num. 18. & num. 22. Gratian. regula 321. num. 5. optimè Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 12. ex num. vſque ad num. 29. Vincentius de Franchis deciſ. 29. num. 7. Menochius lib. 4. præ ſumptione 83. num. 45. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæ ſt. 193. num. 11. & 12. Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad dictam deciſionem Gamæ 6. concluſione 6. verſiculo, Quarta concluſio eſt. & variarum lib. 1. dict. quæ ſt. 16. art. & §. 2. num. 3.

Horum duorum caſuum fundamentalis ratio in eo conſiſtit, quòd Monachus, etiamſi profeſ ſus ſit in Monaſterio bonorum capaci in communi, quoad prædicta mortuus eſ ſe cenſeatur, cùm non poſ ſit ipſe, nec Monaſterium memoriam familiæ inſtitutoris, neque agnationem, ſeu cognationem, atque ſplendorem conſeruare; imò ex eius ſucceſ ſione, ſupprimere, & abolere, vis eſt: Nec etiam poteſt arma, & nomen, ſeu cognomen inſtitutoris deferre, ſicut nec iuriſdictionem exercere, aut dignitatem Ducatus, Comitatus, ſeu Marchionatus habere: ideò ſequens in gradu ſtatim admitti debet, ac ſi verè, & naturaliter mortuus fuiſ ſet Monachus, quia in his caſibus mors iſta ciuilis per Profeſ ſionem inducta, eiuſdem effectus eſt, cuius eſ ſet mors naturalis; ratio etiam eadem militat, & voluntas præſumpta Maioratum inſtituentis, ſic ſuadet: vnde mortis naturalis effectum producere debet, iuxta ea, quæ ſuprà, hoc eodem cap. latiùs remanent explicata: ſi autem mors naturalis interueniret, nullus vnquam dubitauit, ſequenti, proximioríque conſanguineo ſucceſ ſionem deferri: & ita ſuperiorem rationem optimè agnouit, atque aſ ſignauit Molina loco & num. anteà relatis. Pater etiam Molina tom. 3. de iuſtitia, & iure (in quo agit de Maioratibus) diſput. 623. num. 4. ante finem. fol. 362. dicens, quòd præcipuus finis inſtitutionum Maioratuum, eorum præ ſertim, qui iuriſdictionem habent annexam, eſt, vt memoria inſtitutoris, eiúſque familia cum ſplendore conſeruetur: ex ſucceſ ſione verò Monaſterij, toto tempore, quo perſeuerat, vita eius, qui ad illum erat vocatus, & profeſ ſus eſt illam Religionem, memoria inſtitutoris Maioratus, ſplendórque familiæ ipſius ſupprimuntur, & quaſi abolentur, nec nomen, & arma inſtitutoris, nec familiæ, & Maiorum ornamenta conſpiciuntur, & apparent: quo fit, vt credendum non ſit, inſtitutorem voluiſ ſe, & intendiſ ſe, vt Monaſterium eo euentu ſuccederet: neque enim, quod ad vnum finem, & effectum eſt inſtitutum, debet operari contrarium. Et hactenus Pater Molina, cuius rationem, & verba ſuperiora ideò hîc inſerere volui, vt ad oculum quiſque videat, pro noſtra ſententia, quæ caſu ſequenti adiicitur, non mediocriter vrgere, imò potius validiſ ſimè comprobare ea, quæ dicentur ſtatim, & cuicunque Maioratui conuenire: Quod Parer ipſe Molina agnoſcit apertè; idcircò dixit: Eorum præ ſertim, qui iuriſdictionem habent annexam.

Tertius deinde, & vltimus caſus ſecundi caſus principalis ſit, quando Monachus, aut Monaſterium excluſum non eſt, vt ſuprà dixi, & bonorum in communi, & vniuerſali capax eſt, vt etiam dixi, nec etiam in inſtitutione expreſ ſum fuit aliquid ex his, quæ caſibus præcedentibus diximus, hoc eſt, familiæ, memoriæ, nominis, vel ſplendoris inſtitutoris, ſiue agnationis, aut cognationis eiuſdem conſeruandæ ratione, aliáve ſimili, Maioratum inſtitui, vel arma, nomon deferri, ſtatutum non eſ ſe; aut denique Maioratui, nec dignitatem, nec iuriſdictionem annexam ineſ ſe, ſed ſolùm cum vinculis, & probationibus ordinariis, atque ex bonis patrimonialibus inſtitutum: & tunc equidem communis ſententia eſt, quòd Monaſterium ſuccedere debeat ad vitam Monachi, vel Monialis, & poſt eius mortem naturalem, ſequens in gradu, vel is, qui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione ius obtineat: idque per text. in l. Statius Floras, §. Cornelio felici ff. de iure fiſci; ſic reſoluit Molina, & in caſu contingenti pronuntiatum fuiſ ſe teſtatur de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. dicto cap. 13. num. 95. Anton. Gomezius in l. 40. Tauri, num. 66. ad finem, Pelaez à Mieres de maioratu, 2. part. dict. quæ ſt. 3. num. 17. & num. 32. in principio. Matiençus in l. 1. tit. 7. gloſ. 1. num. 18. lib. 5. nouæ collect. regiæ. Doctor Spino in Speculo teſtamentorum, gloſ ſ. 12. principali, de legato Monacho relicto, num. 33. verſ. ſecundo verò caſu: & in fortioribus terminis Velaſq. Auendañ. vt ſuprà vidiſti, in l. 40. Tauri, gloſ ſ. 4. num. 39. & in num. 13. & 45. Gratianus regul. 321. num. 5. Aluar. Valaſcus conſultatione 101. num. 6. Hieronymus de Cæuall. practic. commun. contra communes, quæ ſt. 193. num. 8. & 9. & 10. Ioannes Vincent. Hondedeus in conſ. 62. num. 37. volum. 1. qui in terminis fideicommiſ ſorum iuris communis, refert multos Authores ſic tenentes. Blazius Flores Diaz de Mena in additionibus ad dictam deciſionem Gamæ, 6. verſic. Sexta concluſio; & variarum quæ ſtionum iuris, lib. 1. quæ ſt. 16. §. & artic. 2. num. 5. dicens; quòd quando ſola primogenitura conſideratur, nec de his agitur, quæ duobus caſibus præcedentibus fuerunt explicata, ipſáque in bonis patrimonialibus non qualificatis conſiſtit, quòd tunc Monaſterium ſuccedit: idémque obſeruandum eſ ſe dicit in Anniuerſariis, Capellis, & Patronatibus, & meliorationibus Tertij, & Quinti, etiam per viam Maioratus factis: ſic etiam in hoc caſu reſoluit; & cum communi diſtinctione tranſit Georgius Cabed, deciſ. Regni Luſitan. 133. num. 7. 1. part. Vbi refert Abbat. Decium, Bero. Salic. & Galiaul. Id ipſum etiam in fideicommiſ ſis, ex communi ſententia probauit Socin. iun. in dict. §. & quid ſi tantùm, num. 23. in verſic. ſi verò ingreditur. Rolandus in conſil. 97. num. 34. lib. 2. Ioannes de Monteſperello in conſil. 1. in princip. lib. 1. Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, lib. 4. quæ ſt. 16. num. 29. Portius Imolenſis in conſil. 23. num. 18. & ſequent. Pancirolus in conſil. 114. num. 3. Pater Molina tom. 3. disput. 623. num. fol. 359.

Sed quamuis temerarium quòdammodò videatur, à tantorum Patrum iudicio diſcedere, ſi tamen veritati omnia cedere debent, & cuique liberum eſ ſe debet ſuum indicium, maximè cùm ratione ſubſiſtit; ea ſententia mihi equidem nunquam placere potuit, nec etiam nunc, poſt longam, importunámque conſiderationem, & Authorum omnium euolutionem placet; ſi enim inſpicimus naturam, & peculiarem conditionem Maioratuum, primogeniórumve Hiſpaniæ, inſtitutorúmque mentem, & intentionem, cùm bona ſic coaceruata, vinculíſque perpetuis coalligata relinquunt, conſideramus; certè negare nullo pacto poſ ſumus, quin Monachi, Monaſteriíve ius adeò clarè elidatur, vt Monaſterium ipſum, Monachúmve, etiam ad vitam à ſucceſ ſione Maioratus, primogeniíve cuiuſcunque Hiſpaniæ excludere debeamus omninò, nec aliter admittere, quàm ſi expreſsè vocatum fuerit, aut adeò certis, claríſque coniecturis admiſ ſum, vt de voluntate inſtitutoris aliquo modò dubitari non valeat. Et ad id probandum, duobus principaliter, ſempérque innitendum, atque inſiſtendum duxi, ratione ſcilicet, & diſponentis voluntate; quibus interuenientibus, hoc eſt cùm ratio eadem militat, & mens diſponentis ſic ſuadet, certum quidem eſt, in morte naturali ſtatutum, vel ex ilia procedens, æqualiter & in ciuili locum habere debere; quod ſuprà hoc eodem cap. plenè remanet probatum, & Socini iunioris diſtinctio ad hos duos caſus totam hanc materiam reducens, meritò laudata: vtrumque autem in primogeniorum inſtitutione concurrere, & per Profeſ ſionem inductam mortem ciuilem, naturali æquiparari debere, etiamſi Religio ſit capax bonorum in communi, ideò oſtenditur, quòd pluſquam certum ſit, Maioratuum, ſiue primogeniorum finem præcipuum eſ ſe, vt familiarum dignitas, & nomen, ac inſtitutorum memoria conſeruetur: idque de natura omnium primogeniorum eſ ſe, etſi aliter non exprimatur. Quod poſt Socinum, Decium, Pariſ. & Tiraquel. profitetur Molin. de Hispan. primog. lib. 1. c. 11. num. 3. & c. 13. num. 91. in princ. & lib. 2. c.n. 4. nu. 46. Pater Molin. tom. 3. de iuſtitia, & iure, disput. 581. in princ. & disput. 362. num. 4. verſ. Quartò quoniam præcipuus finis. Pelaez à Mier. de maior. p. 2. quæ ſt. 3. num. 18. dicens, quòd propoſita, & mentes eorum, qui faciunt Maioratus, in id tendunt, & illud reſpiciunt, quemadmodum ſucceſ ſores in Maioratibus repræ ſentent pompam, gloriam, nomen, familiam, arma, & cætera omnia, quæ homines naturaliter exoptant abſque aliqua temporis interpolatione: Ex Monachi autem ſuccesſione per tempus vitæ ſuæ, memoria inſtitutoris penitùs ſupprimitur, atque aboletur, maximè ſi, vt contingere poteſt, & frequenter contingit, longo tempore Monachus viuat. nam nec nomen, nec arma inſtitutoris, nec eius familiæ, ac Maiorum ornamenta apparent eo tempore, imò extincta quodammodò reputantur, vt ſuprà, num. 55. dicebam, & Patris Ludouici Molinæ locum referebam: ideóque credendum non eſt, quòd inſtitutor quicunque, qui Maioratum, aut primogenium perpetuum inſtituit, Monachi, aut Monaſterij vocationem facere voluerit; imò veriſimile eſt, quòd tales ſucceſ ſiones Monaſterij abhorreat, & quòd eas prohibuiſ ſet, ſi eum euentum cogitaſ ſet. Quod vtrumque rectè conſiderarunt, & contra communem ſententiam fortiſ ſimè vrgere, expreſsè agnouerunt Molina de Hispanor. primogen. lib. 1. dict. cap. 13. num. 91. Mieres de maioratu, 2. part. d. quæ ſt. 3. num. 18. dicens, communem eandem ſententiam multis tormentis quati poſ ſe: & coniecturatam hanc inſtituentium Maioratus voluntatem ſeruandam eſ ſe, & pro expreſ ſa habendam, vt ibidem comprobat num. 19. 20. 21. & 22. id ipſum clarè etiam agnouit Pater Molina tom. 3. de iuſtitia, & iure (in quo, vt iam dixi, de Maioratibus agit) disput. 623. num. 4. in verſiculo, quoniam, fol. 361. nam cùm contenderet iuxta communem ſententiam, in Maioratu habere dignitatem, vel iuriſdictionem adiunctam, Monaſterium non ſuccedere, & ad id probandum inter alias, talem rationem adduxiſ ſet, quòd in Maioratus diſpoſitione, ſicut in quacunque alia, is non ſuccedit, de quo, ſi diſponens, quando diſponebat, interrogaretur, an vellet, & intenderet, vt ſuccederet, proculdubio reſponderet neganter; ſed dubitandum non eſ ſe, ſi inſtitutores Regnorum, Ducatuum, Marchionatuum, Comitatuum, & aliorum Maioratuum, habentium iuriſdictionem, interrogarentur, quando eos inſtituebant, an vellent, & intenderent, ſi aliquis ex vocatis profiteretur Religionem, vt Monaſterium loco illius in eis ſuccederet, eáque adminiſtraret interim dum ille viueret, reſponſuros negantes; ergo Monaſterium in eis non ſuccedit: Cum, inquam, in Maioratibus huiuſmodi habentibus dignitatem, vel iuriſdictionem annexam, ratione hac vſus fuiſ ſet, verba ſequentia profert, quæ ad propoſitum, & intentionis noſtre probationem perpendi, & notari debebunt: Atque hæc vrgens ratio non modicùm ſuadet, idem dicendum eſ ſe de Maioratibus non habentibus iuriſdictionem annexam. Ecce, vbi difficultatem contra communis ſententiæ aſ ſertionem agnoſcit, & rationem diſpoſitionis, diſponentíſque mentem in contrarium videri fatetur. Quod idem fatetur etiam, & difficultatem eandem magis adſtringit contra Communem in verſic. ſequenti, prout ſupra num. 55. ad finem notauit.

