Prætereà & tertio loco conſtituendum erit, Bart. in quæ ſtione propoſita in l. 1. num. 20. ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut. in ea opinione fuiſ ſe, vt ſemper exiſtimauerit, ſubſtitutum vulgarem excludi per hæredem hæredis inſtituti, ſi inſtitutus deceſ ſit ante aditam hæreditatem; tamen ex potentia iuris deliberandi, de quo in dict. l. cum antiquioribus, vel ex potentia ſanguinis, de quo in dict. l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, ius adeundi tranſmiſit, & Bartoli opinionem tam in vna, quàm in altera tranſmiſ ſione probarunt Socinus num. 18. Iaſon num. 41. & Alciatus num. 78. in eadem l. prima, ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut. idem Iaſon in l. cùm proponas, num. 18. C. de hæred, inſtit. & in l. quamdiu, num. 3. ff. de acquirenda hæreditate, & in l. ſi filius heres, num. 39. ff. deliberis & poſthumis, & in conſil. 201. num. 4. volum. 2. Gozadinus in l. qui ſe patris, num. 208. c. vnde liberi, Antonius Rubeus in l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, num. 73. Alexander in conſil. 79. num. 3. lib. 6. Corneus in conſil. 125. numer. 4. lib. 3. Petrus Paulus Pariſius in conſil. 59. num. 14. lib. 2. Crotus in repetitione l. re coniuncti, num. 150. ff. de legatis tertiò. Duarenus in commentariis ad titulum de vulg. & pupill, ſubſtitut. Petrus Gregorius in Syntagmate iuris ciuilis, lib. 42. cap. 13. Guil. Bened. in dict. cap. Rainuntius, verbo, ſi abſque liberis, de vulgari ſubſtitutione, ex num. 65. vſque ad numerum 73. Antonius Gomezius tom. 1. variarum, capit. 3. num. 25. & cap. 9. num. 50. per totum: & eſ ſe magis communem & veriorem ſententiam profitentur, atque eam ſequuntur Ioannes Oroſius in l. ſi arrogatur, num. 138. ff. de adoptionibus. Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis in 6. verbo, habens, num. 20. & 22. Sfortia in præludiis Compendioſ æ, parte 2. quæ ſt. 5. num. 5. Baldus de Vbaldis in tractatu, de ſubſtitutionibus, de vulgari, num. 13. & in eodem tractatu, Bartolus de Hucio num. 9. & Paulus Leonius num. 145. & num. 155. vbi in omni tranſmiſ ſione ſubſtitutum excludi defendit. Ioannes Gutierrez in repetitione ad §. ſui, Inſtitut. de hæred, qualit. & different. num. 55. & 56. & in effectu probauit D. Spino in ſpeculo teſtamentor. gloſ. 22. num. 34. dicit enim, per ſubſtitutionem vulgarem non impediri tranſmiſ ſionem ex potentia ſanguinis, vel iuris deliberandi: & ita tenendum firmarunt etiam, ſed ſuperiores non referunt, Antonius Pichardus ad princip. Inſtitut. de vulg. ſubſtitut. num. 36. Hieronymus de Cæuallos pract. commun. contra communes, quæ ſt. 206. num. 5. probabiliorem quoque ſententiam aſ ſerit, & conſtanter tuetur, atque contrariæ fundamentis reſpondet Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 62. fol. 476. & 477. Michaël. Graſ. receptar. ſententiar. tom. 2. artic. Tranſmiſ ſio, quæ ſt. 18. num. 4. fol. 69. dicens, quòd omiſ ſis Doctorum altercationibus, in ſubtili & vtili hoc articulo ſic reſpondet, & dicit breuiter, quòd ius tranſmiſ ſionis per omnes ſpecies ſit fortius iure ſubſtitutionis, & quòd hæres inſtituti præferatur ſubſtituto in agnoſcenda hæreditate. Denique Bartoli opinionem communiter teneri, ſed paſſim eſ ſe diſputabilem, poſt Alexandrum, & Socinum dixit Gregorius Lopez in l. 2. tit. part. 6. verbo, deſechaſ ſe, in principio; qui tamen in l. 4. eiuſdem tituli, & partitæ, verbo, ante que muera, ſimpliciter aſ ſerit, hæredem inſtituti ſubſtituto præferri; dicit enim: Quia ſi non adita hæreditate moreretur, admitteretur ſubſtitutus, niſi inſtitutus tranſmiſ ſisset ius adeundi in eius hæredem; quia tunc præferretur eius hæres ſubſtituto, vt dixi ſuprà eodem. l. 2. Gloſ. magna. Alij verò Authores partim ſententiam præfatam admittunt, partim verò improbant; hos ſtatim referam ad finem: Nunc autem videamus, vtrùm fundamenta, quibus præcipuè adductus eſt Bartolus, ac cum eo Communis, ſic vrgeant, vt ipſorum partem validè & concludenter probent.

Et in primis Bartolus in dict. l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. num. 20. ſuprà citato, ea ratione excitatur, quòd illa verba, ſi hæres non erit, quæ in ſubſtitutione vulgari adiiciuntur, ſic interpretari debeant, ſi ipſe hæres non erit, vel alium hæredem non fecerit, l ſi paterfamilias ff. de hæredibus inſtituendis, l. cùm proponas, C. eodem titulo: Sed inſtitutus facit alium hæredem tranſmittendo: Ergo excludi debet ſubſtitutus per eum. Et hoc eſt præcipuum fundamentum, quod poſt: Bartolum in hoc dubio adducunt Doctores communiter: Cui tamen reſponderi poteſt, inprimis, quòd verba illa interpretari debent. ſi alium hæredem non fecerit ſuo facto, & ſic ſua aditione, vt puta quia ſeruus adeundo acquirat domino, & ita illum faciat hæredem. Et hoc modo loquuntur iura prædicta, vt notauit Leonius dict. tractatu, de ſiubſtitutonibus, cap. de vulgari. num. 148. cui in effectu conuenit, ſed eum non refert Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionibus, prima parte, cap. 5. num. 2. dum dicit, quòd textus in dicta l. paterfamilias, loquitur, quando hæres inſtitutus port: aditionem hæreditaiis, alium fecit hæredem; tunc verum eſt, non eſ ſe locum ſubſtituto, cùm per aditionem inſtituti, ſubstitutio euaneſcat, l. poſt aditam, C. de impuber. & aliis ſubſtitut. diuerſum eſt in quæ ſtione propoſita, vbi hæres inſtituti, aditione propria, & legis miniſterio efficitur hæres. Deinde reſpondetur, quòd ea conditio, ſi hæres non erit, adiecta homini libero, ſignificat, ſi neque ipſe hæres erit, neque alium hæredem fecerit, mutando conditionem, per textum eundem in dict l. ſi paterfamilias. Sed in caſu præ ſenti, hæres inſtitutus, qui tranſmittit, neque ipſe hæres exiſtit, neque alium hæredem facit mutando conditionem, quia per mortem omnia extinguuntur, nec dici poteſt conditionem mutari, §. deinceps, cum vulgatis, in authent. de nuptiis, collat. 4. Quòd ſi contra ſolutionem hanc obiicias, vt Ioannes Imolenſis obiecit, id proculdubio non obſtabit; eidem potiùs reſponderi poterit, vt Alexander Trentacinquius dict. cap. 5. num. 2. verſ. & ſi dixeris, cum Imola, optimè reſpondet, & ſatisfacit, vt penes ipſum videre poteris. Addiderim ego, quòd ſi tranſmiſ ſionis virtute, ſubſtitutus excludi deberet, proculdubio teſtator haberet hæredem, de quo non cogitauit, iſque excluderetur, quem hærede inſtituto deficiente, ad hæreditatem ſuam nominatim vocauit. Caſum etiam ſubintelligere deberemus, quem teſtator ipſe nullo modo expreſ ſit, ſed dumtaxat ſubſtitutum indiſtinctè admiſit, admittique voluit omninò, ſi inſtitutus hæres non eſ ſet; nihil tamen diſpoſuit eo caſu, Imò contrarium diſpoſuiſ ſe videtur apertè.

Deinde, nec ratio quædam, ſiue obſtaculum Antonij Gomezij tom. 1. variarum, dict. cap. 9. num. 50. verſic. ſed his non obſtantibus, ibi: Secundò facit, nocere poteſt; dum fundat ſententiam communem ea ratione, quòd ita demùm admittitur ſubſtitutus vulgaris, ſi primò inſtitutus penitùs excludatur, ex regula l. 3. ff. de acquirenda hæreditate: Sed is qui tranſmittit hæreditatem, non dicitur penitùs excluſus, quia ex perſona ſua, & iure tranſmiſ ſo, hæres eius poteſt adire, & per medium ipſius efficitur hæres: Ergo (inquit ipſe) ſubſtitutus non debet admitti, quouſque etiam hæredis hæres ſit excluſus. Nam licèt recentiores omnes hucvſque Scribentes ad hoc fundamentum non animaduertant, nec eidem reſpondeant; facilè tamen, & verè (vt ego arbitror) reſponderi poterit, obſeruando ea, quæ numero præcedenti, in fine, annotaui, quæ adeò fortiter vrgent (vt vidiſti) ad hoc quòd hæredis hæres excludi debeat: Adiiciendo etiam, hæredem inſtitutum decedentem hæreditate non adita, penitùs per mortem remanere excluſum, & ſubſtituto vſque adeò locum aperiri, vt non poſ ſit ipſe proprio facto alium hæredem facere, nec quoquo modo ſubſtitutus ipſe excludi. Namque tranſmiſ ſionis ius ex miniſterio & facto legis inducitur, nec factum atque diſpoſitionem teſtatoris auferre, aut vincere, potens eſ ſe debet.

Deinde & ſecundo loco mouetur Bartolus per textum, in l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, vbi dicit videri caſum pro quæ ſtione ſuperiori, quatenus dicit ille textus, Alióſque, &c. quæ verba explicati ſolent communiter, alióſque, ſcilicet Subſtitutos. Deinde & ſecundò induci poteſt ipſemet textus in illis verbis, Licèt non ſint inuicem ſubſtituti: Quaſi velint Imperatores, quòd habeat locum tranſmiſ ſio, etiamſi eſ ſent ſubſtituti filij teſtatoris adinuicem deducto argumento à contrario ſenſu. Denique & tertio induci poteſt in illa ratione, Siquidem perindignum eſt Et ita textum illum pro communi ſententia, tripliciter inducit, ſed vnicuique inductioni rectè ſatisfacit Alex. Trentacinquius de ſubſtitutionibus, prima parte, capite 5. numero 7. per totum, vt ibi videre poteris, nec hîc tranſcribere neceſ ſarium eſt: Plures etiam ſolutiones ad eundem text. aſ ſignant Politus de vulgari ſubſtit. particula 3. ex nu. 84. Leonius in eodem tractatu, num. 158. & ſeqq. Vtcunque tamen res ſe habeat, veriſ ſimum eſt, textummet ipſum nihil concludere, quo præfata Communis firmiter ſubſiſtat. Deinde verba illa, Alióſque, &c. contra auitum, vel pro auitum deſiderium, non ad ſubſtitutos referenda; illi namque ex voluntate, atque expreſ ſa vocatione teſtatorum, non contra eorum deſiderium ſuccedunt: Sed & ad fiſcum referri poſ ſe probabile eſt, & nouiſ ſimè omnium obſeruauit Antonius Pichardus ad principium, Inſtit. de vulgari ſubſtit. num. 37. & 38. vbi etiam vide.

Mouetur etiam & tertio loco Bartolus per text, quem expendit in l. ſi quis filium, §. 1. ff. de acquirenda hæreditate, & dicit videri caſum pro hac quæſtione, referendo eum text. ad principium illius legis: Verè tamen, quamuis eum referas, nihil pro ea parte facit, quia de ſubſtituto, in quo totum ius rei conſiſtit, nec verbum quidem loquitur: Quod rectè aduertunt Politus de vulgari, dict. particula 3. num. 84. in princip, verſ. ſecundum est. Leonius de vulgari, num. 149. optimè Alex. Trentacinq. dict. c. 5. n. 6. verſiculo, Quintò mouetur.

Denique & quarto loco, pro eadem ſententia dicit Bartolus videri Gloſ ſam in l. ſed etſi pro dote, §. penult. ff. de legatis præ ſtandis: sed nec etiam facit, vt Politus vbi ſuprà, dict. numer. 84. in principio, adnotauit.

Sed & vltra Bartolum, alia fundamenta quamplurima in idem expendunt; eiſdem tamen optimè ſatisfaciunt idem Politus loco anteà relato, ex num. 84. vſque ad num. 90. Leonius ex num. 147. vſque ad num. 155. Alexand. Trentacinq. de ſubſtitut. 1. parte, dict. cap. 5. ex num. 1. vſque ad num. q.

Inter alia tamen putant nonnulli, videri caſum pro ſuperiori ſententia communi, in l. vnica, §. in nouiſ ſimo, iuncto §. cùm autem, C. de caducis tollendis: atque ſic inducunt ea iura, vt probent, ſubſtitutum non admitti, niſi cùm prorſus ceſ ſat ius tranſmiſ ſionis; atque adeò ipſum ius tranſmiſ ſionis ſubſtitutioni præferri. Deinde eiuſdem legis ſententiam claram eſ ſe, hæreditatem non aditam non tranſmitti, exceptis liberorum perſonis, & ſalua tranſmiſ ſione iuris deliberandi, ex dict. l. cùm antiquioribus: His verò ceſ ſantibus, hæreditatem non aditam ad ſubſtitutos deuolui, & illis nolentibus, vel non valentibus, ad hæredes ab inteſtato pertinere, vel ad fiſcum, eiſdem non adeuntibus; quo modo præfata iura accipienda, firmiter putauit Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 62. fol. 477. in principio, qui vt ſuam intentionem fundet, commemorare verba vtriuſque §. neceſ ſarium exiſtimauit. Quod ego etiam ſic exiſtimo, atque in dict. §. in nouiſ ſimo, ſic ſcriptum inuenio: Hæreditatem etenim, niſi fuerit adita, tranſmitti nec Veteres concedebant, nec nos patimur: exceptis videlicet liberorum perſonis, de quibus Theodoſiana lex ſuper huiuſmodi caſibus introducta loquitur; his nihilominùs, quæ ſuper iis, qui deliberantes ab hac luce migrant, à nobis conſtituta ſunt, in ſuo robore manſuris. Poſtmodùm in §. cum autem, ſic ſcribitur; cùm autem in ſuperiore parte legis non aditam hæreditatem minimè, niſi quibuſdam perſonis, ad hæredes defunonti tranſmitti diſpoſuimus; neceſ ſe eſt, ſi quis ſolidam hæreditatem non adierit, hanc, ſiquidem habeat ſubſtitutum, ad eum, ſi voluerit & potuerit, peruenire; quod ſi hoc non ſit, vel ab inteſtato ſucceſ ſores, eam ſuſcipiant, vel ſi nulli ſunt, vel accipere nolunt, vel aliquo modo non capiunt, tunc ad noſtrum ærarium deuoluatur.

Verumenimverò, ſi verò a ſuperiora maturè perpendas, atque conſideratè inſpicias, inuenies proculdubio, imò potius contrarium probare apertè, atque retorqueri debere contra Communem; in ſinuant namque manifestè totum oppoſitum, & poſt ſubſtitutum venire eos, qui ime tranſmiſ ſionis venire poſ ſunt, clarè decidit textus vterque, & ad caducitatem remonendam, ius tranſmiſ ſionis vtile eſ ſe; ceſ ſare tamen, vbi teſtator ſubſtituendo. prouidit, non obſcurè oſtendit: Quod Ripa in eadem l. prima, ff. de vulg. & pupill. ſubſtit. num. 138. rectiſ ſimè animaduertit: Nec eidem congruè ſatisfacit Andreas Fachineus dict. cap. 62. fol. 477. in fine, verſiculo, hæc reſponſio nihil obſtat. Verè namquè negari non poteſt, quin ſubſtitutus præferatur ibidem, nec in eum caſum, quo hæreditas eſ ſet in cauſa caduci, ſed potiùs indiſtincté, atque in caſu hæreditatis non aditæ vocetur, quamuis tranſmiſ ſioni aliàs locus ſit: Tranſmiſ ſio ergo tunc operabitur ad caducitatem remouendam, cùm ſubſtitutus hæreditatem conſequi non poſ ſit, vel datus non fuerit; nunquam tamen ex eis iuribus deduci poteſt, quòd quia tranſmiſ ſio poſ ſet locum habere, ſubſtitutus deberet excludi, ſed totum contrarium deducitur clarè, vt dixi. Nec etiam valet dicere, quòd conditio ad actum neceſ ſaria, poteſt adimpleri per æquipollens, iuxta communes theoricas Doctorum in l. Gallus, §. & quid ſi tantùm, ff. de liberis & poſthumis: Et ſic quòd illa conditio vulgaris ſubſtitutionis, Si hæres non erit, poſ ſit adimpleri per æquipollens, nempe inſtitutus hæres non erit, vel per ſe, vel fictè per hæredem ſuum. Quomodo pro communi ſententia argumentabatur Fachineus dict. cap. 62. fol. 476. in principio. Sed ideò argumentum hoc non ſubſiſtit, quòd communis illa theorica minimè obtineat, quoties teſtatorem aliud voluiſ ſe, quoquo modo deprehendi poteſt, vti etiam ibidem obſeruarunt Doctores communiter: non etiam habeat locum, quoties in æquipoſ ſenti diuerſa ratio militat, diuerſúmque ius ſtatuitur legiſmetipſius voluntate & diſpoſitione, prout ſtatim videbitur.

Et ſecundum hæc (vt vides) planè quidem apparet, ſententiam communem relatam ſuprà, num. 3. nihil firmum pro ſe habere, aut ſaltem nullo iure, nulláve ratione fundari, cui congruè reſponderi non poſ ſit: Deinde, nec Ioannis Imolenſis diſtinctionem in propoſito probabilem eſ ſe, videtur, aut ſecuram, multa potiùs contra eam conſiderari poſſe, quæ omninò ipſam deſtruerent, quorum nonnulla non malè conſiderarunt Guillel. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis. dict. verbo, ſi abſque liberis, num. ſexageſimonono, & ſeptuageſimo, Politus dict. particula tertia, num. nonageſimoſexto, in fine, & num. nonageſimoſeptimo, Alexander Trentacinquius dicto capit. 5. numer. duodecimo, verſiculo, Tertia & vltima, & numer. decimotertio & decimo quarto.

Quocirca ſuccedit alia opinio, & præcedenti omninò contraria, ſubſtitutum vulgarem, hæredi hæredis inſtituti, qui ex potentia ſanguinis, vel iuris deliberandi tranſmiſit hæreditatem, præferri debere; & conſequenter inſtituto præmortuo, in hæreditate agnoſcenda potiorem eſ ſe ſubſtitutionis, quàm tranſmiſ ſionis cauſam. Quam ſententiam amplexi ſunt Angelus in l. ſi paterfamilias, prima columna, num. decimoquarto. ff. de hæredibus inſtituendis, & in l. finali, in principio, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtit. & in l. cùm proponas, C. de hæred. inſtituend. & in conſil. 151. num. 1. Salicetus in dicta l. cùm antiquioribus, Ripa in l. prima, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtit, numer, 139. Ioannes Corraſius in l. poſt aditam, num. 41. C. de impub. & aliis ſubſtitut. Connanus commentar. iur. ciuili. lib. 14. capitulo 7. num. 6. Zaſius de ſubſtitutionibus, in materia vulgaris ſubſtitutionis, verſiculo, Tertia ſpecies tranſmiſ ſionis. Ij omnes pro hac parte diuerſa fundamenta expendunt: Inter alia tamen concludere mihi videntur ſeptem præcipua, quæ congeſ ſerunt in vnum Politus de ſubſtitut. dict. particula tertia, de vulgari, ex num. 90. vſque ad num. 96. ad finem: Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. prima parte, dict, cap. 5. ex num. 9. vſque ad num. Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. quarto, dict. cap. 62. fol, 476. ex verſiculo, contrariam ſententiam: qui quamuis fol. 478. eiſdem reſpondere conetur, atque tueri communem ſententiam contendat; verè tamen non reſpondet, nec huius partis rationes elidit: Tria etiam fundamenta pro hac ſecunda opinione adduxit Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 3. num. 25. & cap. 9. num. 50. Sed ea fortiùs adſtringunt: Inprimis, certum eſ ſe, quòd ſubſtitutus venit immediatè ex vocatione atque diſpoſitione expreſ ſa teſtatoris; tranſmiſ ſio verò venit immediate ex legis diſpoſitione, quæ ius tranſmiſſionis conceſ ſit, atque introduxit: ſubſtitutus autem potior eſ ſe ſolet his, qui â lege vocantur l. vltima, C. de neceſ ſariis ſeruis hæredibus inſtit. & facit regula l. quandiu 90. ff. de regulis iuris. Ergo excludere debet eos, qui à lege habent ius ex tranſmiſ ſione introducta: Quod etiam non leuiter iuuat textus in l. 2. §. ſi duo, de honor. poſ ſeſ ſ. ſecund. tabul. l. prima, §. in primo, & §. pro ſecundo, C. de caducis tollendis, dum diſponunt, ſubſtitutionem potentiorem eſ ſe iure accreſcendi, quod ex legis diſpoſitione locum habet, vnde & potentior eſ ſe debet iure tranſmiſ ſionis, de quo agitur: Iuuat etiam textus in l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, in illis verbis: Licèt non ſunt inuicem ſubſtituti. Nec ſatisfacit Fachineus loco anteà relato, fol. 478. verſic. ad Quintum, quatenus dicit, quòd textus in dict. l. vltim, C. de neceſ ſar. ſeru. hæred. inſtitu. dumtaxat probat, ſubſtitutum efficere, vt hæreditas non pertineat quaſi caduca ad eos, qui ab inteſtato vocantur ad ſucceſ ſionem defuncti, non autem probat, aliquam tranſmiſ ſionem impediri: Nam ſi verum amamus, nec verba legis contra proprium & germanum eius ſenſum torquemus, negare nullo pacto poſ ſumus, legemmetipſam cæteris aliis ſubſtituti cauſam prætuliſ ſe indiſtinctè, ac ſub illis verbis, Quos leges vocant, eos etiam comprehendi, qui ex iure tranſmiſ ſionis vocantur. Quod ad oculum patet, quatenus ibidem dicitur: Hæreditatem autem, ſi quidem ſoluendo ſit, ad alios venire, quos leges vocant, ſi non aliquis fuiſ ſet ſubſtitutus. Prætereà, minùs benè conſtituit Fachineus idem, ex iure accreſcendi non rectè ſumi argumentum ad propoſitum noſtræ quæ ſtionis; nam Imò rectè ſumitur, ex quo ex legis diſpoſitione locum obtinet, ſicut tranſmiſ ſio, vt ſuprà diximus: imò in iure accreſcendi, quod eſt ad inſtar tacitæ ſubſtitutionis, atque ex tacita teſtatoris voluntate venire videtur (vt ipſemet fatetur expreſsè) fortior videbatur militare ratio, quam in iure tranſmiſ ſionis; vnde in ipſo ſtatutum, vrgentiſ ſimè etiam & in tranſmiſ ſione militat. Denique, licèt concedamus, quòd in dicta l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, nullum verbum exprimatur, quo ſubſtitutus expreſsè præferatur, (quòd adeò Fachineus ponderat;) nihil inde procedet, quo poſ ſit Communis ſubſiſtere, nec ſecunda hæc opinio vires amittet: ſiquidem negari non poteſt, quin textus ille tanti habuerit ſubſtituti cauſam, vt ſubſtitutione facta, ceſ ſare tranſmiſ ſionem, illáve opus non eſ ſe dixerit (quod Fachineus idem negare non potuit:) Vnde non leue reſultat argumentum in ſubſtituti fauorem, atque in damnum eorum qui ex legis diſpoſitione, quoquo modo admitti poſ ſent.

Prætereà & ſecundo loco pro hac ſententia illud facit, quòd ſubſtitutus vulgariter, & ſic ſub conditione, ſi primus hæres non erit, ſub contraria conditione, ſi hæres erit, excluſus cenſetur, argumento textus in l. aliquando, 107. ff. de condition. & demonſtrat. 1. legata, ff. de adimendis legatis. Sed hæc conditio, ſi hæres non erit, non comprehendit hæredem hæredis, l. qui liberis, 8. §. hæc verba, l. 3. ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. Ergo quamuis hæres hæredis, ex tranſmiſ ſione hæres eſ ſe poſ ſit, non excluditur ſubſtitutus. Qua vel ſola ratione diluitur præcipuum fundamentum, quo adducebatur contra ſententiam hanc ſecundam Leonis de vulgari, nu. 156. Ceſ ſant etiam obiectiones nonnullæ Antonij Gomezij in propoſito tom. 1. variarum, dict. c. 9. n. 50. Propoſitam autem rationem optimè excogitauit Politus dict. particula tertia, num. nonageſimonono, in principio, vbi nonnullis obiectionibus ſatisfacit, & ſubſtitutum habere pro ſe manifeſtam teſtatoris voluntatem ad excluſionem hæredis inſtituti, & verè & eruditè oſtendit.

Nec placet Andreæ Fachinei lib. 4. dict. cap. 62. fol. 478. verſic. ad Tertium, inanis & leuis euaſio, dum dict, vulgarem ſubſtitutionem eo caſu locum habere, quo inſtitutus hæres eſ ſe nolit, vel non poſ ſit; ſed hic caſus non euenit, cùm intra deliberandi tempus decedit, tranſmittit enim ad hæredem adeundi facultatem, & ideò hærede adeunte, meritò ſubſtitutus excluditur. Nam (vt ſupra diximus) & ſubſtitutus eo caſu pro ſe habet manifeſtam teſtatoris voluntatem ad excluſionem iuris tranſmiſ ſionis. Et negari non poteſt, quin ſubſtitutio ipſa vulgaris in eum caſum facta fuerit, atque ex mente teſtatoris locum habere debeat, quo inſtitutus hæres non ſit: Sed in caſu prædicto verum eſt, quòd inſtitutus, hæres non eſt, vt patet. Ergo ſtatim fit locus vulgari ſubſtituto, nec de iure tranſmiſ ſionis tractari poteſt: ſic enim indicium & voluntas teſtatoris ſubuerteretur omnino,

Denique & vltimo loco, contra eandem ſententiam communem illud facit, quod præcisè fatendum eſt. teſtatorem in caſu noluntatis omnibus aliis ſubſtitutum præferre voluiſ ſe; ergo ſimiliter credendum eſt, in caſu mortis prætuliſ ſe, quoniam in materia ſubſtitutionum, caſum noluntatis ad caſum mortis trahi, & è contra, vnanimiter receptum eſt, vt alio capite ex profeſ ſo dicetur, & notarunt Scribentes communiter in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthumis: Et in vno caſu facta prouiſione, perinde eſt, ac ſi alio ſpecialis prouiſio acceſ ſiſ ſet; ergo prouiſio teſtatoris ſubſtituere volentis, ac verè in vtroque caſu ſubſtituentis, omninò faciet Ceſ ſare prouiſionem legis, & ſic tranſmiſ ſionem, ex regula l. vltimæ, C. de pactis conuentis, cùm aliis vulgatis. Cui rationi ex prouiſione hominis ſpeciali inductæ minimè quidem ſatisfacit Fachineus loco ſ æpè relato, fol. 478. verſic. ad Quartum reſpondeo: Imò eadem fere conuictus & ſuperatus, malè proculdubio conſtituit, nihil valere argumentum ex generali (vt dicunt) Brocardico, vbi ſpecialis lex, & ratio pugnat in contrarium. Id quòd meritò debet retorqueri contra ipſum, cùm ſpecialis lex, ac etiam iudicium teſtatoris, iuríſque ratio pro ſubſtituto pugnet, & tranſmiſ ſionis effectum impediat, vt ex dictis ſuprà conſtat euidenter.

Ex his itaque, & aliis, quæ ſciens conſultóque prætermitto, longè veriorem & probabiliorem exiſtimo ſecundam hanc opinionem contra Communem anteà relatam, atque potiorem eſ ſe ſuſtitutionem iure tranſmiſ ſionis, concludo; & inde ad nonnulla placuit inferre, quæ attenta, atque originali Scribentium omnium lectura digeruntur, nec alibi inueniuntur ſic adnotata. Et inprimis infero, Bartoli ſententiam, de qua ſupra, ex num. 3. communiorem fuiſ ſe; falſis tamen, ac incertis fundamentis inniti, nullúmque pro eadem adduci, quod (vt ſuprà vidiſti) concludenter & verè non elidatur, & confutetur. Deinde, ſecundam hanc opinionem Angeli voluntaremet ipſa teſtatoris ſubſiſtere, ac etiam clara legis diſpoſitione corroborari, & non ſolùm grauiſ ſmorum Authorum teſtimonio & authoritate muniri, ſed etiam pro ſe quamplurima, atque vrgentiſ ſima fundamenta habere, atque in propoſito adeo concludere, vt nullus hucuſque congruenter eiſdem ſatisfacere & reſpondere potuerit.

Secundò deinde infertur, Paulum Leonium de ſubſtitut. dict. cap. de vulgari ſubſtitutione, num. 155. & 156. deceptum in hac materia, quatenus eo loco indiſtinctè concludit, ius tranſmiſ ſionis ex omni & quocunque capite, ſubſtitutioni vulgari præferri; id enim quàm in ſe falſum ſit, atque ſuperioribus repugnet, patet ad oculum. Rectiùs ergo percipit, & in duplici tranſmiſ ſione (de qua adhuc loquimur) contrarium obſeruat Politus, de ſubſtit. in materia vulgaris ſubſtitutionis, quæ ſt. 44.

Tertiò infertur, circa tranſmiſ ſionem inductam beneficio iuris deliberandi, obſeruandam omninò Angeli & ſequacium ſententiam, quam adduximus, & probauimus ſupra, nec admittendam diſtinctionem nouam in hac materia, quam adduxit & conſiderauit Alexand. Trentacinquius de ſubſtitut. prima parte, cap. 5. num. 14. verſic. aut verò loquimur, folio 24. columna 4. ea namque, ex his quæ ſuperiùs diximus, apertè redditur falſa, atque ex his improbari poteſt, quæ Salicetus in dict. l. cùm antiquioribus, & Ioannes Corraſius Miſcellan. Iur. lib. 1. capite 2. num. 6. obſeruarunt.

Quartò infertur, in quæ ſtione ſuperiori non inducendam differentiam inter tranſmiſ ſionem, quæ ſit in deſcendentes, virtute l. vnicæ, C. de his qui ante apertas tabulas, & tranſmiſ ſionem procedentem ex capite iuris deliberandi, ex dict. l. cùm antiquioribus. Sed in vtraque potiorem eſ ſe iure tranſmiſ ſionis ſubſtitutionem vulgarem, quamuis in prima, hoc eſt in tranſmiſ ſione dicta l. vnicæ, contrarium defendant Politus dict, particula tertia, num. 98. Zaſius de vulgari, num. 13. & 14. & eos non referens, ſibi potiùs eam differentiam tribuens Alexander Trentacinquius dict cap. 5. num. 14. in principio, verſic. remota iſta, qui vt hanc differentiam conſtituant, vnica dumtaxat ratione adducuntur, quæ cæteris potentior eſt, vt Politus credidit vbi ſuprà, & deducitur ex coniectura l. cùm acutiſ ſimi, C. de fideicommiſ ſis, quod nemo præ ſumi debeat ſuæ poſteritati extraneos præferre voluiſ ſe: Cui tamen, reiecta duplici ſolutione, quam anteà tradiderat Fachineus ipſe dict. cap. 5. num. 6. verſ. Sextò mouetur, Reſponderi congruè poterit, conditionem ſi ſine liberis non intelligi in vulgari ſubſtitutione, & conſequenter coniecturam dictæ l. cùm acutiſ ſimi, contra fideicommiſ ſarium dumtaxat intelligi, & procedere, non contra ſubſtitutum vulgarem. Quod ſentit apertè Gloſ ſa in l. generaliter. §. cùm autem, in verbo, ſubſtituit, C. de inſtitut. & ſubſtitut. quam ſequuntur Albericus, & alij Doctores communiter, Corneus, qui reddit diſcriminis rationem inter vulgarem & fideicommiſ ſariam ſubſtitutionem, Riminaldus ſenior, Decius, vterque Socinus, Alexander, Curtius iunior, & alij, cum quibus communem & veram ſententiam profitentur Antonius Gabriel commun. opinionum, lib. 4. de fideicommiſ ſis, concluſ. 2. num. 57. Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. voluntatum, lib. 10. tit. 8. num. 1. & 2. D. Anton. Padilla in l. cùm acutiſ ſimi, C. de fideicommiſ ſis, numer. ſeptimo. Quibus addo, in prepoſita ſpecie negari non poſ ſe, quin teſtator prætulerit ſubſtitutum nepotibus in caſu repudiationis; vnde & in caſu mortis prætuliſ ſe credendum eſt, quoniam teſtator in dubio cum legis diſpoſitione ſe conformare videtur, vt certum eſt, & communi Doctorum placito ſemper receptum: Sed ex legis diſpoſitione caſus noluntatis comprehendit caſum impotentiæ, & è contra, vt in l. 1. ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut. & in l. Gallus, §. & quid ſi tantùm, ff. de liber. & poſthum. tradiderunt Scribentes communiter; & huius libri, vel quarti alio capite, latius dicetur: Ergo eadem ratio militat in vno, quàm in altero caſu; ad quod Politus, Trentacinquius, Graſ ſus, & alij nequaquam aduertunt.

Quintò, & vltimò infertur, Doctores communiter in hac materia, diuerſum ius conſtituiſ ſe in tranſmiſ ſione, quæ ex potentia ſuitatis inducitur, quàm in aliis tranſmiſ ſionibus induxerint: Nam in tranſmiſ ſione inducta virtute dict. l. vnicæ, C. de his qui ante apertas tabulos, & ex capite dictæ l. cùm antiquioribus, C. de iure deliberandi, ſubſtitutum excludunt (vt ſuprà vidimus) & tranſmiſ ſionem ſubſtitutione potiorem eſ ſe aſ ſerunt: Quando verò hæres tranſmittit ex potentia ſuitatis, ſubſtitutum præferunt. In quem ſenſum accipiunt communem ſententiam, ac pro ea referunt multos, eos ferè omnes, quos pro communi opinione Bartoli retulimus ſuprà, num. 3. ac inter alios ſic intelligunt, & declarant iſtam materiam, Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 3. num. 25. & cap. 9. num. 50. Sfortia in præludiis Compendioſ æ, num. 5. verſic. quando tranſmittit. Ioannes Gutierrez in repetitione ad §. ſui, In ſtit. de hæred. qualitat. & different. n. 55. & 56. D. Spino in Speculo teſtamentorum, gloſ ſa 22. n. 34. Horum, & aliorum præcipua ratio eſt, per ſubſtitutionem vulgarem ſublatum fuiſ ſe ſuitatis effectum, & conſequenter præferri debere ſubſtitutum: Filius namque, cui datus eſt ſubſtitutus vulgaris ſub conditione, ſi hæres eſ ſe noluerit, inſtitutus videtur ſub contraria conditione ſi hæres eſ ſe voluerit, quæ verba conditionem faciunt in ſuo, ac de neceſ ſario voluntarium hæredem efficiunt ipſum, l. verba, ff. de condition, inſtit. l. iam dubitari, l. Cornelius, ff. de hæredibus inſtitut. Vnde ſuitate ſublata, non poterit tranſmiſ ſio ex potentia ſuitatis ſubſtitutum excludere.

Verùm huic rationi, reiecta ſolutione Aretini: & Socini in dict. l. 1. ff. de vulgar. & pupill, ſubſtitut. num. 18. concludenter reſponderi poterit. Ac primùm reſpondetur, falſum eſ ſe, per dationem ſubſtituti vulgaris ſuitatem tolli; quod contra Communem redictiùs probarunt, & communis ſententiæ fundamentis reſponſum præbuerunt Calancus in repetitione l. primæ, ff. de vulg. num. quinquageſimoſeptimo, Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 21. ex num. 183. Vbi 2 3. fundamenta pro hac parte adducit, & concludentibus rationibus probat eam, refértque Angelum, Fulgoſium, Paulum, Romanum. Baldum, Aretinum, & Alciatum ſic tenentes, Domin. Franciſcus Sarmient. in l. ſi filius hæres, num. vigeſimo. ff. de liberis de poſthumis, Loriotus, Berengarius, Valonius, Goueanus, Ioannes Corraſius, Petrus Gregorius, Doctor Spino, & Antonius Pichardus, quos ſuprà, hoc eodem libro, capite vndecimo, num. 2. retuli, & ſic defendi.

Deinde reſpondetur, verba illa, ſi hæres non erit, diuerſimodè accipi in ſuo hærede, quàm in hærede extraneo: Nam in extraneo eum ſenſum habent, ſi non potuerit, vel ſi noluerit hæres eſ ſe: in ſuo verò, ſi non potuerit, vel ſi ſe abſtinuerit, quia filius aliter nolle poteſt, quàm ſe abſtinendo, l. neceſ ſarij, ff. de acquirenda hæreditate, §. ſui inſtitut, de hæred, qualit. & differ. & teſtator dando ſubſtitutum filio, prouidere voluit in caſu, quo ſe abſtinere filium contingat. Vnde ſequitur manifeſtè, quòd cum ſubſtitutio facta non fuerit ſub conditione, ſi noluerit, non etiam videbitur filius inſtitutus ſub contraria, ſi voluerit. Et quemadmodum ſuitas retinetur hodie, etiam abſtinendi beneficio filiis conceſ ſo, l. ſi filius qui patri, 12. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. ſi filius qui ſe paterna, 41. ff. de acquir. hæred. l. et ſi ex modica, 6. §. ſi filius, ff. de bonis libertorum, l. prima, §. qui ſunt in poteſtate, ff. ſi quis omiſ ſa cauſa teſtamenti, & latiùs probauit Antonius Gomezius tomo 1. variar. cap. 9. num. 21. & numer, 23. & 26. ita etiam & tranſlata hæreditate in ſubſtitutum eo caſu, quo filius ſe abſtinuerit, effectus ſuitatis, & tranſmiſ ſionis retineri poterit, nec per dationem ſubſtituti impedietur: Imò nec expreſ ſa conditio, ſi velit, aliquid immutare debebit, ex his, quæ cum aliis Authoribus contra Communem adnotauit Menchaca de ſucceſ ſionum creatione, lib. 2. §. 21. n. 209. vbi defendit, ſuitatem non tolli per conditionem, ſi velit.

