Ac primum quidem conſtituendum duxi, quod accuſatores temerarij, præuaricantur, aut tergiuerſantur, aut calumniantur, l. 1. ff. ad S.C. Turpilianum. Præuaricator, vnde, & quis dicatur, & de pœnis eius, ex eadem l. 1. §. præuaricatorem, cum ſeq. colligitur, & poſt infinitos alios Authores explicant plena manu Iacobus Menoch. de arbitrariis, lib. 2. caſu 223. Ioſeph. Maſcard. tom. 1. de probationibus, concluſio. 322. Proſper Farinac, criminalium lib. 2. tit. 1. quæ ſt 4. num. 14. cum ſequentib. vſque ad numer. 20. & vltra relatos ab eo Ioannes Philipp, in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. ad S.C. Turpilianum fol. 400. Sebaſtian. Næuius nouiſ ſime, ſelect. iur. ad eundem titulum, §. præuaricatorem, cum ſeq. folio mihi 345. tergiuerſator ſimiliter, vnde, & quis dicatur, ac de pœnis, ex eadem l. prima, ff. ad Turpilianum colligitur, & explicant latè poſt: alios multos Tiberius Decianus, criminalium libro tertio, capite 35. & lib. nono, capit. 40. Petrus Gregorius, in Syntagmate iuris lib. 32. capit. 22. & ſequent. Proſper. Farinacius, lib. 1. criminal. quæ ſt. 7. & quæst 10. ex num. 14. Ioannes Philippus, ad dict. tit. ff. ad Turpilian. & ibidem nouiſ ſime Sebaſtianus Næuius, ex § ſi quis, cum ſequentib. Calumniatores autem (quod ad nos attinet) appellantur, qui falſa crimina intendunt, per textum. in eadem l. prima. §. calumniari, ff. ad Turpilian. vbi Bartol. & Doctores communiter, cap. notandum, quæ ſtione tertia, Ioannes Philippus in eodem loco relato ſupra, fol. 400. in principio, Sebaſtianus Næuius eodem in loco, atque in dict. l. prima, & §. calumniari, & §. calumniatoribus, folio mihi 345. Proſper. Farinac. lib. 1. quæ ſt, 16. ex numero 14. cum ſequentib. Hippolyt. Riminald, in conſilio. 303. in principio, & per totum, lib. 3. Iacob. Menoch de arbitrariis, libr. 2. caſu 321. num. 1. & n. 2. calumniati quid ex Laurent. Valla, Hieronymus Teutler. volumine 1. diſput. in pandect. diſput. 10. theſi final. Ioannes Baptiſt. Vveber. diſt. Bartoli 680. Idque eo ipſo præ ſumitur, quod intentatum crimen non probauerint. Et ideo Iudex in. dubio illum calumniatorem eſ ſe iudicauerit, qui accuſationem quam intendit, non probauit, ſi quidem extat contra eum iuris præ ſumptio, ita Bartolus, ini. prima, in princ. numer. 7. ff. ad Turpilian. Angel. Felin. Craueta, Petr. Benintendus, & Iulius Clarus, quos refert, & ita reſoluit Menochius dicto caſu 321. num. 4. & duob. ſequentib. Gloſ ſa, Bartol. Baldus, Abbas, Felinus, Craueta, & Iulius Clarus, cum quibus ſic etiam Ioſephus Maſcar, de probationibus, lib. 1. concluſione 244. num. 1. vbi de communi omnium ſententia fidem facit, & inquit numer. ſecundo, poſt Gloſ ſam, Abbatem, & Benintend. quod de calumnia ſine aliis indiciis poteſt puniri accusans, ſi defecerit in probatione. Boſ ſius in tit. de præuaricatorib. & calumniatoribus, num. 7. & 8. & clarè Proſper Farinarius criminalium libro primo, quæ ſt dicta 16. num. 11. Ioannes Baptiſt. Vveber. præcitata diſtinction. 680. Sebaſtianus Næuius ad tit. ad S.C. Turpilianum. §. calumniari, Ioannes Philippus, iu ſumma vtriuſque iuris, ad eundem tit. & melius ad tit. de calumn. in decretal, fol. mihi 469. qui pro eadem ſententia (ſcilicèt quod calumnia præ ſumatur eo ipſo, quod intentatum crimen non probatur) citat text in cap. 2. illius tituli. Et reddit rationem communem, & veram, quia cum is, qui alium ad indicium prouocat, probationes ſuas paratas habere debeat, l. qui accuſare 4. C. de edendo, ſi probatione defecerit, videtur ſine cauſa, ideſt calumniosè litem mouiſ ſe: Petrus Gregorius, in Syntagmate iuris, lib. 32. capit. 20. fol. 499. in illis verbis: Accedunt & ad calumniam alij, qui non probant, quod intendunt. Verè igitur calumnia præfata ex defectu probationis reſultans, præ ſumpta appellatur communiter à Scribentibus noſtris, & iuris vtriuſque Interpretibus.

Verè etiam ab eiſdem, & placito communi obſeruatum eſt, quod duplex eſt calumnia, vera ſcilicèt, & præ ſumpta. Vera calumnia dicitur, quando quis ſciens, aut ſcire debens aliquem innocentem, proponit contra eum accuſationem, aut querelam Præ ſumpta autem calumnia eſt, quando accuſator (vt dixi) crimen obiectum, vel quod intendit, non probat, vel quando poſt cœptum iudicium, accuſationémque inſtitutam, ab ipſa deſiſtit; nam his caſibus præ ſumitur calumniari (vt dictum fuit ſupra) & ita expreſ ſim diſtinxit Iulius Clarus, lib. 5. § finali, quæ ſt. ſexageſimaſecunda, num. 4. in verſic. pro reſolutione, & ita tenuiſ ſe Scribentes antiquos communiter ex Saliceto notauit, & ita pariter diſtinxit Gregorius Lopez, (quem nullus citat) in l. 5. tit. primo, partita 7. verbo: tal malicia. Hippolytus Riminaldus, qui Iulium Clarum refert in conſilio 303. num. decimo, & vndecimo, libr. Tertio, Maſcardus, dicta concluſione 254. numero quadrageſimo, & apertè præ ſentiunt, Iacobus Menochius, Petrus Gregorius, Ioannes Philippus, Sebaſtianus Næuius, Ioannes Baptiſt. Vveber. & cæteri relati ſuprà. Proſper. Farinarius, lib. 1. dicta quæ ſt. decimaſexta, numero decimo, & vndecimo, vbi vtitur expreſ ſim diſtinctione præfata veri, & præ ſumpti calumniatoris, pro qua miror equidem non expendiſ ſe relatos Authores text. velut expreſſum in dicta l. prima, ff. ad Turpilianum, nam dum dixit, quod calumniatores appellantur, qui falſa crimina intendunt, ſubdit ſtatim, quod non protinus calumniari videtur, aut dicitur, qui in probatione defecit, ſed præ ſumitur tantum, ac ideo calumniæ in contrarium, & pro accuſatore probatio aſ ſumitur, & res relinquitur inquiſitioni Iudicis, qui cauſa cognitione præhabita, fortaſ ſis pro eodem accuſatore inueniet talia, quæ eundem excuſent, & calumniæ præ ſumptionem ex defectu probationis euenientem elidant, vt ſatis claré eodem in textu innuitur. Vbi poſtmodum dicitur, quod ſi iudex accuſatorem in euidenti calumnia deprehenderit, & ſic agitur de vera calumnia, quæ nulla ratione, nec cauſa excuſari, vel iuſtificari poteſt. Et de eadem agitur in dicta l. quinta, tit. primo, part. 7. ſubiicit deinde Farinacius eadem quæ ſt. 16. num. 10. & 11. Et poſt infinitos alios Authores rectiſ ſimè probat, de calumnia, nedum verum calumniatorem, ſed etiam præ ſumptum, qui in probationibus defecit, vel ab ea deſtitit, poſ ſe condemnari, per textum in l. prima, §. 1. C. de Aduocatis diuerſ. indic. per Gloſ ſas etiam, Bart. Hoſtienſ. Præpoſitum, Angelum, Felinum, Crauetam, Hieronym. Cucchal. Aufrerium, Capel. Tholof. Salicet. Benintendum, Bernardum Diaz, Grammaticum Marſil. Conrad. Abbat. Alex. Villalob. Boſ ſium, Iulium Clarum, Maſcardum, Menochium, Gigant, & alios ibi relatos. Et vltra eum idipſum firmauit apertè Gregorius Lopez, in dicta l. quinta, part. dicto verbo, la tal malicia. Petrus Gregorius, dicto cap. vigeſimo, in principio, & iterum numer. ſeptimo, Baiardus, in addition, ad dictam quæ ſtionem 62. Iulij Clari, numero 32. & 35. Ioannes Philippus, ad dictum titulum, ad Turpilianum, & ad titulum de calumniatoribus, in Decretalibus, in principio, iuncto verſic. ſin in euidenti. Nec excluditur præfata communis ſententia (quod vltra omnes animaduertitur) ex deciſione dictæ l. primæ, ff. ad Turpilianum: Nam & ſi dixerit, quod Iudex eum, quem in euidenti, & ſic in vera calumnia deprehenderit, legitima pœna coërcebit, non tamen denegat, quin etiam legitimam pœnam ei irrogare valeat, quem in præ ſumpta calumnia deprehendat, imò id efficiendi poteſtatem concedit apertè Iudici, quatenus eidem cauſ æ cognitionem & rei inquiſitionem relinquit, quando crimen obiectum non probatur, ac etiam in præ ſumpta calumnia, ſiquidem ſubdit, quod non protinus calumniari videtur, qui crimen obiectum non probat, ſed quod Iudicis inquiſitioni, & arbitrio id relinquitur: & conſequenter conceditur eidem damnandi præſumptum calumniatorem facultas, ſicut & absoluendi, ſi iuſtas excuſationis cauſas repererit, quod ibi exprimitur. Remanet ergo, præ ſumptum quoque calumniatorem poſ ſe condemnari, ac ſine alijs indiciis equidem, vt ex communi Maſcard. poſt relatos ſuprà, num. 6. obſeruauit.

Idipſum autem, vt dilucidè magis, & apertiùs explicetur, reuocare in memoriam, atque obſeruare neceſ ſarium erit, calumniatoris crimen graue eſ ſe, & varias pœnas pro eo impoſitas, ſicuti Farinacius ipſe poſt multos alios Authores latiùs explicat, & proſequitur libro primo, dicta quæ ſtione decimaſexta, ex numero primo, vſque ad numerum octauum, & numerum vndecimum, cum ſequentibus, ad quem lectorem remitto, quoniam tranſcribendi vitium ſemper abhorreo. Regulariter tamen pœna arbitraria puniri, ita vt Iudex iuxta obiecti criminis, & accuſatoris qualitates, aliáſque debitas circunſtuntias, & rationes id arbitrari, & definiri de iure debeat. Quod Menochius, Boſ ſius, & Clarus relati, & ſequuti per Farinacium vbi ſupra, n. quinto, & ſequentibus (vbi ex profeſ ſo declarat) rectè animaduertunt Gregorius quoque Lopez eruditè reſoluit in dicta l. quinta, partitæ, verbo, la tal malicia, Nec ob deciſionem eiuſdem legis tolli arbitrium, ſiue arbitrandi facultatem Iudici, claré præ ſentit, dum arbitrio eius totam hanc rem relinquit, quamuis non ita expreſ ſim animaduertat: Petrus etiam Gregorius, vbi ſupra, Didacus Couarruuias libro ſecundo variarum, capite nono, numero primo, Doctor Paz, in praxi, quinta parte, primi tom. capit. 3. §. 7. n. 54. fol. mihi 159. Sebaſtian. Næuius nouiſ ſimè, ad dict. tit. ad Turpilianum. n. 10. & 11. & 14. vbi Iureconſultorum verba repetit, & concluſiones elicit breuiter in materia, quod calumniatores lege Rhemia puniuntur, & magis ex Iudicis cognitione, & arbitrio, quam ex probationis deſectu deprehenduntur. Facti etiam quæ ſtio, quod eſt in arbitrio indicantis, pœnæ verò perſecutio legis authoritati reſeruatur, vt exprimit textus, in §. calum. dict. l. primæ, ad Turpil. Ioannes Philippus, ad dict. tit. de calum. vbi etiam Iureconſultorum verba tranſcribit, & diſquiſitionem calumniæ Iudicis cognitione totam dependere obſeruat, deberèque illum de accuſatoris conſilio quærerere, qua ſcilicet mente, & animo ad accuſationem proceſ ſerit, ex eiſdem Iure consultis reperit; & ſecundum hæc, ſic etiam in vera calumnia, aut vero calumniatore pœna arbitraria non excluditur, & totum hoc Iudicis arbitrio relinquitur Quoniam talionis pœna ab aula hodie receſ ſit omnino, de generali conſuetudine, prout aſ ſerit Farinacius, & permultos Authores in id congerit. lib. 1. d. quæ ſt. 16. num. 4. vbi lector videbit, quamuis aliquando poſ ſit propter grauitatem, & atrocitatem criminis locum habere. vt ibidem oſtendit; nec diſ ſentit Gregorius Lopez, in loco relato ſuprà; quanto magis in calumnia præ ſumpta, arbitraria eſ ſe debebit pœna, & totum id Iudicis arbitrio relinqui? In quo vnanimiter omnes conueniunt, & pœna arbitraria præ ſumptum calumniatorem puniunt, ſicuti expreſ ſim dixit Gregorius Lopez, dicto verbo, la tal malicia, & concludit Farinacius poſt alios, vbi ſuprà n. 5. Imò & á calumnia, eiúſque pœna eundem calumniatorem præ ſumptum excuſant propter cauſas iuſtas nonnullas, quæ etiam Iudicis arbitrio remittuntur, an ſcilicèt iuſtæ ſint, necne, iuſta namque cauſa excuſat à calumnia tam in ciuili, quàm in criminali cauſa, modo probetur; quoniam non præ ſumitur. prout hæc omnia poſt Boſ ſium, Iulium Clarum, Maſcardum, Marſilium, Crauetam, Benintendum, Menochium, & alios quamplurimos obſeruauit, & latè comprobauit Proſperus Farinacius, lib. 1. d. quæ ſt. 17. ex num. 33. Vſque ad numer. 70. qui erit videndus omnino, congerit enim ex profeſ ſo omnia in propoſito neceſ ſaria, & cauſas illas iuſtas repetit, quas Menochius ante ipſum latè recenſuit. Et vltra eum eodem in placito fuerunt Petrus Gregorius, l. 32. dicto capit. 20. Ioannes Philippus, ad dictum tit. de calumn. Sebaſtianus Næuius, ad dict. tit. ad Turpilianum, num. 15. & 17. Baiardus, in addition. ad quæ ſt. prædictam 62. Iulij Clari, Et hactenus de prima obſeruatione, aut primo præmiſ ſo, ex quo (vt vides) tituli illi ad Senat. Conſult. Turpilianum, ff. & de calumniatoribus, in Decretalibus, exornantur, atque enucleantur in aliquibus, in cæteris verò ſcienter conſultoque alia prætermittuntur, quoniam á præcitatis Authoribus ſuſcipiuntur, & longa ſerie traduntur.

Secundò deinde, & principaliter conſtituo, dubium maximum eſ ſe, an quemadmodum calumniatores, qui ſalſa crimina intendunt, ex iuſtis illis cauſis á præfatis Authoribus commemoratis, & á Iureconſultis ipſis in conſideratione habitis in §. ſed non vtiquè, dictæ l. primæ, ff. ad Turpilianum, liberantur, atque excuſantur; ita quoque, & ab expenſis, earumque refectione, aut præ ſtatione liberentur. Quod dubium antequam abſoluatur, inquirendum erit, an. ſimpliciter loquendo, nec iuſtam aliquam cauſam conſiderando, ſiue iuſta accuſandi cauſa non probata, regulariterve ſuccumbens in cauſa criminali debeat in expenſis condemnari, & conſequenter vtrum in criminalibus, ſicut in ciuilibus victus victori in expenſis condemnetur.

Et quidem communis noſter preceptor Bartolus, & iuris ciuilis Interpres inſignis, in authent. de mandatis Principum. & deinde, numero 3. & in l. prima, in principio, circa finem, ff. ad Turpilianum, partem affirmatiuam ſuſtinuit, & profeſ ſus eſt teneri communiter, quod in criminalibus ille qui ſuccubuit in cauſa, debeat in expenſis condemnari. Et Bartolum refert Socinus iunior, in conſilio 36. numero 14. lib. 2. hanc etiam opinionem dicit eſ ſe communem Aretinus, in cap. accedens, numero 13. de accuſationibus. Quem refert Nicellus, in concord. Gloſ. cap. 47. idémque tenent Gratus, & Cardinalis Alexander, qui dicit, quod de iure Canonico ita communiter tenetur, Angelus Aretinu, Albericus, practica Conradi. Apoſtil. ad Angelum Marſilius, Bernardus Diaz, Viuius, Albanus, Padill. & Didac. Couar. quos retulit, licèt ipſe contra Bartolum tenuerit (vt ſtatim dicetur) Iulius Clarus, libro 5. §. final. Quæ ſtione 62. num. 4. & eoſdem cumulauit Marſilius, in practica criminali, §. ſupereſt, in prima columna, & in l. patre, vel marito, numero 27. ff. de quæ ſtionibus, qui firmat hanc eſ ſe communem opinionem, & ab ea non eſ ſe recedendum. Cumulauit etiam eoſdem Authores, Catald. etiam, Capel. Tholoſanam, Auguſtin. de Arismin. & Hieronymum Cucadon. & Abbatem, Hippolytus Riminaldus, in conſilio 303. numero quinto, cum ſequentibus vſque ad numerum decimum, vbi firmat hanc receptiſ ſimam opinionem, & defendit, in criminalibus ſuccumbentem in cauſa condemnandum eſ ſe in expenſis reo abſoluto. Commemorat etiam Bernardi Diaz Hiſpani obſeruationem in propoſito; ille namque dixit, eas impenſas ſoluendas eſ ſe reo abſoluto, quas verè conſtiterit expendiſ ſe in ſubſtituendis procuratoribus loco ſui, in euocandis teſtibus, & miniſtrandis illis ſumptibus itineris, ac in ſolurionibus Tabellionum, & ſimilium rerum, in quibus certum erit, aliquid eum conſumpſiſ ſe. Quod idem tenuit Lancelot. Conrad. ibidem relatus: commemorat etiam Hippolyt. ipſe Riminaldus Gloſ ſam notabilem in cap. cum dilecti, de dolo, & contumacia, quæ dicit, quod in cauſa criminali, ſiue agatur per viam denunciationis, ſiue accuſationis, ſiue inquiſitionis, locum habet condemnatio expenſarum. Hanc quoque partem, & opinionem Partoli firmiter renuit Boſ ſius, in titulo de præuaricatoribus & calumniatoribus, numero 9. folio 405. vbi quod deficiens in probationibus in cauſa criminali, punitur in expenſis, & damnis: & numero decimo. ſubdit, quod ad condemnandum in expenſis non requiritur calumnia, ſed ſufficit temeritas. Et eo loco nullus Boſ ſium præcitauit. Alio tamen, hoc eſt titulo, de accuſatione, numero vigeſimeſeptimo, & vigeſimooctauo, fol. mihi 99. Maſcard. & Menochius ipſum recenſent, ibi autem reliquit Boſ ſius in hunc modum ſcriptum: Et ne erres, ſcias, quod pœna, calumniatoris eſt propriè pœna, condemnatio verò expenſarum, eſt intereſ ſe respectu rei familiaris, non pœna, & ideo calumniator patitur vtramque condemnationem. Subditque ſub eodem numero vigeſimooctauo: Quis tamen excuſabitur à calumnia, & tamen non excuſabitur ab expenſis, in his enim expenſis non ſuſ ſicit color querelantis ad eum excuſandum ſed vbi ſuccumbat etiam propter rei legitimas defenſiones, vel penuriam probationum, vel alia cauſa tenebitur; niſi tamen eſ ſet tam magnus color, quod præberet iuſtam cauſam litigandi, ſicut in ciuilibus, l. properandum, §. ſin autem, C. de iudiciis. Et hactenus Boſ ſius. Sunt quoque eodem in placito condemnationis expenſarum contra ſuccumbentem in criminalibus, atque in fortioribus terminis, videlicet, data etiam iuſta cauſa agendi criminaliter; & Abbatis ſententia adducuntur Menochius, & Maſcardus, ille de arbitrariis, libro ſecundo, caſu 321. numero trigeſimoquarto, iſte tomo primo de probationibus concluſione 254. numero decimoquinto, eandem denique Bartoli ſententiam putat veriſ ſimam in puncto iuris, & ſeruandam in vſu forenſi, & praxi, Proſperus Farinacius, criminal, libro primo, dicta quæ ſtione decimaſexta, numero 13. folio mihi 227. & cum ipſa remanet in effectu Baiard. ad d. q. 62. Iulij Clari, n. 36.

Verè autem pro hac opinione (quæ erit omnino amplectenda cum occaſio ſe offeret, modò bonus, & diſcretus Index iuxta obiecti criminis, & accuſatorum qualitates, rei defenſiones, aliáſque debita circunſtantias id arbitretur & definiat) & iura extant, & rationes fortiſ ſimæ. Ac primum quidem vrget textus, in l. prima, §. calumniatoribus, iuncto §. quæri poſ ſit, ff. ad Turpillianum, quem ita ſimpliciter retulit Farinacius, dicta quæ ſtione 16. numero 13. nec induxit. Tamen id non probat textus ille vllo modo, quicquid magis legatur, & ponderetur, non enim de expenſis agit, nec de alio ſermonem inſtituit, quo expenſarum condemnatio deduci valeat, quæ ex temeritate poteſt etiam iuſtificari. Sed eo caſu, quando Iudex ita fuerit interlocutus: Lucius Titius temerè accuſaſ ſe videtur. Quod eum calumniatorem pronuntiaſ ſe non cenſetur, & in dubio temeritatis verba ad calumniam non referenda, Iureconſultus exprimit: ex eo autem dumtaxat, ex dictis etiam in alio §. aſ ſumptum prædictum elici claré non poteſt, nec eò tendit Iureconſultus, vt dilucidè conſtat ibidem.

Marſilius autem, in dicto §. ſupereſt, in prima columna, & in dicta l. patre, vel marito, numero 27. ff. de quæſtionibus, pro Bartolo expendit text. illum in verſicuIo: Mancipiorum, quæ mortua fuerint æ ſtimatio debetur. Et vere cum textus ille indicet apertè, quod pars ſuccumbens in criminalibus teneatur ad intereſ ſe alteri parti, & teneatur reſarcire illi damna, quæ paſ ſa ſuit; idem poteſt (& recta quidem iuris ratione) de expenſis in cauſa criminali factis intelligi, cum diſcriminis ratio, aut diſparitas non ſubſit, nec intereſ ſe aut damna paſ ſa recuperaret accuſatus, ſi expenſ æ eidem non ſoluerentur. Et ita textum illum optime id probare dixit Riminaldus (ſed non ita fortiter inducit) dicto conſilio 303. numero 5. lib. 3. quò loci, & pro hac parte dicit eſ ſe textum pulcherrimum, in l. ſi poſtulauerit, §. ſi reus, ff. ad l. Iuliam, de adulteriis, vbi ſi ſerui fuerint accuſati, & quæ ſtionibus ſubiecti, demúmque abſoluti, inquit Vlpian, quod æ ſtimari per indices lex damnum voluit, ſiue mortui fuerint, quantæ pecuniæ ante quæ ſtionem fuerint; & ſiue viuerent, quantæ pecuniæ damnum in his datum fuerit, factúmve eſ ſet. Vnde ſubdit Riminaldus ipſe patere, abſoluto reo reficienda eſ ſe ſua damna, ſub quibus indubitanter continentur impenſ æ per eum factæ. Et ante Riminaldum ſic quoque notauit Bartolus in eadem lege, dicens ibi eſ ſe quaſi caſum, quod in criminalibus victus victori debet ad expenſas, & alia damna condemnari, ſicut in ciuilibus, l. non ignorat, C. de fructibus, & litium expenſis. Sed & Bartol. aſ ſumptum atque inductio præfata probatur quoque ex lege quadam Partitæ, quam nullus hactenus ponderauit, l. 5. tit. 1. p. 7. vbi in verſiculo: e porque podria acaeſcer. Agitur de eo qui malitiosè, & per calumniam accuſationem inſtituit, nec illam probauit, quo caſu reo abſoluto, ſimilitudine ſupplicij accuſatorem puniendum dicitut expreſ ſim, ac ſtatim in hunc modum ſubiicitur: E demas que peche todos los danos, e menoſcabos que le viuieren por eſta razon. Quibus in verbis ponderari debet verbum illud, todos, quod de ſui natura cum omnia comprehendat, atque includat, & nihil excludat, l. Iulianus, cum vulgatis, ff. de legatis 3. expenſas quoque litis comprehendit abſque dubio, aliàs todos los danos, emenoſcabos, non resarcirentur; quod eſ ſet contra verba expreſ ſa, & claram intentionem illius legis, cum ex erogatione, atque expenſarum præ ſtatione maxima damna incurrat accuſatus. Quocirca Bartoli opinionem dixit etiam veriſ ſimam Antonius Theſaurus, libro ſingular. quæ ſt. forenſ quæ ſt. 45. n. 3. & pro ea eſ ſe text. ad literam, in c. accedens, de accuſat. in fine.

Ratione quoque pariter eadem Bartoli ſententia confirmatur; nam in criminalibus ad inſtar ciuilium procedi, idemmet Riminaldus poſt Riminaldum ſeniorem dicto conſilio 303. numero 28. rectè adnotauit, ſed in ciuilibus victus victori in expenſis condemnatur, dicta l. properandum, §. ſiue autem, C. de indiciis, cap. calumniam, de pœnis, cap. finem litibus, de dolo, & contumacia, l. octaua, titulo tertio, & l. ſeptima, titule 22. partita tertia, & latius explicant Didac. Cou practicarum cap 27. vbi de expenſis, & earum condemnatione agit per totum caput D. Paz, in praxi, primæ partis, primi tomi, tempore 4. numero 37. & 38. fol. 39. Iacobus Menochius, de arbitrar. libro 2. centuria 2. caſu 177. Andreas Gail. practicarum obſeruat. libro primo, obſeruatione 151. Minſingerus, centuria 4. obſeruatione 55. & centuria 2. obſeruatione 22. alios permultos prætermitto conſulto. Ergo & in criminalibus condemnari debebit; nec ratio diſcriminis conſiderari poteſt, quæ vrgeat. Maximè cum temeritatem ſufficere ad earum condemnationem, nec requiri calumniam, Bartolus & Doctores communiter ſctipſerint in l. eum quem temere, ff. de iudiciis, & in criminalibus aſ ſeuerauerit Boſ ſius, titulo de præuaricatoribus, num. 9. vt ſuprà vidimus. Aſ ſerit quoque Riminaldus, d. conſ. 303. n. 23. qui dixit, expenſas deberi ratione temeritatis, & eſ ſe minoris præiudicij pœna corporali.

Rurſus, & pro ſententia Bartoli vrget, quod cum is qui alium ad iudicium prouocat, probationes ſuas paratas habere debeat (maximè in criminalibus vbi ita claræ, & dilucidæ probationes requiruntur) profecto ſi probatione defecerit, videtur ſine cauſa, ideſt calumniosè litem mouiſ ſe, cum debuerit inſtructus ad accuſandum venire, vt ſuprà dixi, & Ioannis Philippi in ſumma vtriuſque iuris, locum adduxi, & ideo excuſari non poteſt ab expenſis, qui à præſumpta calumnia non excuſatur, & probare adſtringitur (ſi ſe excuſare intenderit) innocentiam ſuam, ſcilicet quod non calumniandi animo ad huiuſmodi crimen proponendum acceſ ſit, vt inquit textus notabilis in cap. 2. ad finem, de calumniatoribus, debuitque prius peritiores conſulere, & ſi inconſultè voluit inſtigare, vel querelare, damnum expenſarum meritò incurrit; & tale damnum ſua culpa contingens, debet sibi imputati, cap. damnum, de regul. iur. in 6. cum vulgat, quam rationem expendit Riminaldus, præcitato conſ. 303. n. 12. & per eum dicit tolli rationem principalem, quam contra Bartolum, & ſequaces expendit Iulius Clarus, d.q. 62. n. 4. nec eam eſ ſe tutam. Aſ ſerit namque Clarus ipſe contrarium eius, quod Bartol. & permulti alij docuerunt, vt ſtatim videbitur. Et ea præcipuè excitatur, atque adducitur ratione, ne metu condemnationis expenſarum querelantes deterreantur ab accuſando, & delicta remaneant impunita; quæ puniri Reipublicæ intereſt, l. ſi ita vulneratus, ff. ad legem Aquiliam.

Addiderim ego (& vltra Riminaldum vtque fortius, & concludenter magis rationem eam diluam) verè ratione ipſam non concludere, nam ſicut Reipublicæ intereſt, ne delicta impunita remaneant, ita quoque intereſt, ne innocentes vexentur, & quod ab accuſando, atque de aliorum infamia, & moleſtia arceantur hi, qui probationes paratas non habent. Satius enim erit impunitum relinqui facinus nocentis, quam innocentem vexare, & moleſtare, ex ratione legis, abſentem, ff. de pœnis, & textu in propoſito valde ſingulari in d.c. 2. de calumniator. in final. verbis, quem text. ideo in hac materia commendandum, atque dilucidè expendendum duxi, quod tres in ipſo concluſiones commemorandas, & notandas inuenerim, nec ab alio hactenus ſic perpendantur.

Primò namque reſolutio illa ſ æpè tradita ſuprà, totam hanc materiam eſ ſe arbitrariam, & Indicis diſpoſitioni relinqui, an quis per calumniam, an inſta aliqua de cauſa accuſauerit, deberèque ipſum qualitates perſonarum, rerum, & temporum, & alias debitas circunſtantias inſpicere, atque præ oculis habere. Singulariter equidem comprobatur ex illo textu; nam cum Magiſter quidam ſcholarum Palentinus ad Sedem Apoſtolicam acceſ ſiſ ſet, & de ſuo Epiſcopo exceſ ſus varios nuntiaſ ſet, & ipſorum examinatio commiſ ſa fuiſ ſet quibuſdam: Innocentius tertius Pontifex maximus in hunc modum ſcribit: Cum autem proceſ ſum negotij examinauerimus diligenter, nec intelligere potuerimus, probatum eſ ſe ſufficienter aliquid de prædictis, &c. Ecce vbi diligens negotij examinatio præcedit, eademque iudicibus in futurum indicatur atque proponitur, quibus in effectu res relinquitur definienda, vt ibidem apparet.

Deinde, & ſecundò, calumniatorem quem præ ſumi, eo ipſo quod obiectum crimen ſufficienter non probatur, & innocentiam ſuam probandi, atque non calumniandi animo ad accuſationem proceſ ſiſ ſe, onus eidem accuſatori incumbere: expreſ ſim ſtatuitur ibidem, in ver ſiculo, vobis mandantes, in hæc verba: Vobis mandantes quatenus memoratum magiſtrum ſcholarum, donec canonicè ſuam purgauerit innocentiam, ſcilicet, quod non calumniandi animo ad huiuſmodi crimina proponenda proceſ ſit, &c.

Tertiò denique & vltimò, ratio illa à me conſiderata ſuprà, qua Iulij Clari rationem dilui concludenter notaui, ita expreſ ſe & ſingulariter eo in textu probatur, vt eiuſdem Authoris aſ ſumptum ſtare non valeat vllo modo, dicitur namque in finalibus verbis eiuſdem: Vt cæteri ſimili pœna præteriti, ad infamiam ſuorum non facilè proſiliant prælatorum. Quibus equidem fatis clarè innuitur, atque oſtenditur, quantum interſit puniri eos, qui in criminum obiectorum probatione deficiunt, non modo vt innocentes non vexentur; ſed etiam vt alij ab accuſando arceantur, niſi probationes paratas habuerint. Quocirca temeritatem non probantis & ſuccumbentis in criminalibus, condemnatione quoque damnorum & expenſarum coërcendam, atque puniendam rectiſ ſime Bartolus docuit. & relati ſuprà ſequuntur.

Nec placere poteſt quouis modo contraria ſententia, quod ſcilicet accuſator qui in cauſa criminali ſuccubuit, non ſit condemnandus in expenſis; quam tenuerunt Albericus, Baldus, & Anania, & Cardinalis Alexander, qui dicunt rarò, aut nonnunquam vidiſ ſe in praxi talem condemnationem expenſarum, & quod vſus communis contrarium obſeruat. Et eos refert, atque in præ ſumpta calumnia, hoc eſt in ea, quæ ex defectu non probandi inducitur, vt ſupradictum eſt ſ æpè, defendit conſtanter Iulius Clarus d.q. 62. n. 4. Qui fallitur apertè. attento iuris rigore, & ratione ſtricta, vt ſuprà vidimus. Vſus autem quando in contrarium eſ ſet, attendi non deberet, nec etiam id quod fieri ſolet, ſed quod de iure ſieri debet; vt Grammaticus, deciſ. 39. in fine, obſeruauit. Et contra Baldum, & Albericum commemorauit Farinacius, in loco relato ſuprà numero 13. Bartolum etiam conſtanter defendit Hippolytus Riminaldus, & authoritatibus Baldi, & Alberici, & ſequacium ſatisfacit dicto conſilio 303. ex num. 20. cum ſeqq. lib. 3. quæ ideò non repeto, quod eruditè & plenè ſcripta ſint ibi. Dixerim tantum & vltra relatos, Clarum ipſum teſtari, vidiſ ſe multos in facto condemnari in expenſis, cum in probatione deficiunt. Deinde in vera calumnia verius reſoluiſ ſe, & diſtinxiſ ſe Iulium Clarum, eodem in loco, & eiuſdem diſtinctionem, excepto primo membro, calumniáque præ ſumpta excepta, à me probari, ſeruandàmque fore, cùm occaſio ſe offeret.

Imò & in fortioribus terminis, quod licet cauſ æ nonnullæ iuſtæ ab Authoribus conſideratæ, & à iure deductæ, excuſent accuſatorem à calumnia & eius pœna, non tamen excuſent ab expenſis & earum condemnatione, poſt Abbatem, in conſ. 78. columna finali, lib. 1. concludit Boſ ſius, dict. tit. de accuſatore, num. 28. vt ſuprà retuli. & referunt, atque ſimpliciter alitet non inquirendo veritatem, ſequuntur Menoch. lib. 2. de arbitrariis, dict caſu 321. num. 9. & num. 34. Maſcardus, dict. Concluſione 254. num. 15. Hippolyt. Riminald. dict, conſil. 303. num. 8. volum. 3. Refert etiam, & ſimpliciter quoque tranſit, nec inſiſtit Gregorius Lopez, in dict. l. 5. tit. 1. part. 7.

Contrarium tamen rectius poſt Crauetam, in conſ. 178. num. 16. defendit Farinacius, dict. quæ ſt. 16. libri primi criminal. num. 70. & 71. vbi conſtanter & verè quidem tuetur, quod cauſa iuſta excuſat à condemnatione expenſarum, tàm in ciuili, quàm in criminali; & quòd in criminali fortius id eſ ſe debet, quod in ciuili cauſa eſt. Inſuper adiicit, quod Doctores omnes in hac materia loquentes, quod cauſa iuſta excuſet ab expenſis, dicunt generaliter; non diſtinguendo inter cauſam criminalem & ciuilem; & quod Boſ ſius ab eodem Farinacio, & à me ſuprà relatus, contrarium non probat, prout probare intendunt nonnulli, cum fateatur Boſ ſius ipſe, quod quando color eſ ſet tam magnus, quòd præbuerit iuſtam cauſam litigandi, quod excuſat ab expenſis in criminalibus, ſicut in ciuilibus, quia in effectu res redigitur ad pares terminos, & ita quod ad expenſarum ſolutionem & condemnationem attendendum omnino, an iuſta cauſa interuenerit, necne, & non dubitandum, quin iuſta cauſa excuſet ab expenſis; atque ita quotidie practicari communiter concludit Farinacius dict. quæ ſt. 16. num. 13. & dict. num. 71. in fine. Quò loci reſponſum præbuit ad fundamenta, quæ in contrarium poſ ſent adduci, & Crauetæ rationem rectè ponderauit, maximum inquam aliàs Reipublicæ damnum futurum, nam ſi ab expenſis non liberarentur, niſi qui perfectas haberent in manu probationes, pauci reperitentur, qui ob expenſarum periculum & intereſ ſe non deterrerentur ab accuſando, & ſic delicta non probarentur, nec punirentur. Eandem quoque ſententiam defendit And. Fachin. in conſil. 8. num. 56. & ſequent. lib. 1. Addiderim ego (& vltra Crauetam, Farinacium, & cæteros) tria à me conſiderata, atque obſeruata.

Primum, huic ſententiæ apertè ſuffragari, atque ipſam iuuare textum, in dict. l. prima, ff. (ad Turpillianum, in §. ſed non vtique, vbi dicitur, quod is qui non probauit crimen, quod intendit, non protinus calumniari videtur, ſed quod eius rei inquiſitio ſpectat ad Indicem, qui de conſilio & animo accuſatoris incipiet quærere, qua, ſcilicèt, mente & intentione ad accuſandum deuenerit, & an iuſto errore, iuſtàve cauſa motus fuerit, an per calumniam id fecerit. Et quidem quamuis calumnia præ ſumatur, vbi non probatur, quod intenditur: probatio tamen in contrarium non excluditur, & Iudici inquiſito remittitur, vt iuſtam, vel non iuſtam accuſandi cauſam inſpiciat, & perpendat; ad quam, cùm lex habuerit expreſ ſam adeò rationem, ideò videtur proculdubio feciſ ſe, vt ei qui cauſa probabili & iuſta defecerit omnino, pœna legitima irrogetur, prout ſtatim in eodem §. exprimitur. Alioquin autem ſi iuſto errore, vel colore, aut iuſta, & probabili cauſa excitatus fuerit, vt querelam, vel accuſationem ſuſciperet, in nihilo puniatur, qui iuſtæ cauſ æ cogitatione, & interuentu debet excuſari, & veriſimiliter crediderit, ſe crimen obiectum probaturum, quamuis poſtmodùm non probauerit.

