Quartò obſeruandum eſt, eruditiſ ſimi Petri de Barboſa reſolutionem in hac materia veram non eſ ſe, atque ex dictis ſuprà, numeris præcedentibus, concludenter & verè conuinci: is namque Author in l. ſi cum dotem, 23. §. finali, ff. ſoluto matrimonio, num. 32. in verſicul. vnde & in depoſito, fol. 497. indiſtinctè nimis, ac multùm generaliter conſtituit, quòd ſi in depoſito ita pecunia deponatur, vt eâ depoſitarius vti poſ ſit; depoſitum tranſit in mutuum: & tamen contrarium verius eſ ſe, & multis iuribus probari, ex eiſdem quæ anteà notauimus, adeò clarè & verè conſtat: vt maiori comprobatione non indigeat: textus autem in dicta l. certi condictio, 9. §. finali, ff. ſi certum petatur (quem ipſe Barboſa adduxit) eius Aſ ſumptum non probat, probat ſuprà vidimus num 27. & 28. vbi textum eundem declarauimus. In hoc ergo Author præfatus nullo modo ſaluari poterit: Eiuſdem tamen alio in loco, hoc eſt in l. ſi mora, 10. ex num. 82. vſque ad numerum 86. ff. ſoluto matrimonio: Atque in propoſito huius materiæ traditæ reſolutiones, & de regulari & irregulari depoſito obſeruationes ſcriptæ, notari debebunt; nam & veræ ſunt, & ſuperiori reſolutioni contrariæ, vt infrà videbitur numer. 39. conueniunt autem his, quæ probanda duximus, vt ibidem notabitur.

Quintò obſeruandum eſt, Ioannem Vincentium Hondedeum in conſilio 43. per totum, volum. 2. optimè loquutum in hac materia, multáque de depoſito dixiſ ſe, quæ neceſ ſaria ſunt, & in praxi valdè vtilia: Inter alia tamen, num. 12. & num. 13. & 21. rectè conſtituiſ ſe, quòd deponens pecuniam numeratam; in dubio præ ſumitur transferre voluiſ ſe dominium pecuniæ in depoſitarium, & tacitè egiſ ſe, vt tantundem in genere reſtitui ſufficiat, nec ex hoc deſinere eſ ſe depoſitum, ſiue in mutuum non conuerti, quamuis egredi fines depoſiti, & mutuo aſ ſimilari videatur: Inde infert ex hoc, deponentem conſtituere depoſitarium debitorem generis, & quia genus perire non poteſt, teneri depoſitarium quaſi generis debitorem de periculo etiam aut caſu fortuito, nec ob illum liberari, vt iure, & ratione, ac etiam plurimorum authoritate latiùs probauit. Et vltra eum idem quoque tenuerunt Antonius Gomezius tom. 2. variarum, cap. 7. num. 3. in principio. Gregorius Lopez in l. 2. tit. 3. part. 5. verbo. Fueras ende. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 3. num. 3.

Sextò obſeruandum eſt, prætermitti non poſ ſe Franciſci Burſati lapſum in hac materia; is enim in conſilio 155. num. 16. volum. 2. manifeſtè decipitur, dum tradit pro certo, depoſitarium poſ ſidere bona depoſita penes ſe, ſiue poſ ſeſ ſionem in eum transferri: Idque vt generale ac certum conſtituens ex toto titulo ff. & C. depoſiti. Vbi vides expreſsè probari contrarium, maximè in dicta l. licèt, §. rei depoſitæ: & adiiciens, quandoque depoſitarium dominium tenere, quod verum eſt ex dictis ſuprà; falsò tamen adiicitur ad differentiam poſ ſeſ ſionis, quaſi poſ ſeſ ſio ſemper aut regulariter ſit penes depoſitarium, dominium verò quandoque; cùm idem ius de poſ ſeſ ſione, quod de dominio aut proprietate ſtatutum fuerit in dict. §. rei depoſitæ: nec differentia hæc valeat conſtitui.

Septimò obſeruandum eſt, Ioannem Franciſcum de Ponte in conſ. 56. per totum, lib. 1. eruditè & verè iſtam materiam percepiſ ſe: & cum iudicio in ea ſe habuiſ ſe; ipſe namque ex num. 1. cum ſeq. rectè conſtituir depoſita aliquando dici regularia aliquando verò irregularia: & regularia dici. cùm pecunia obſignata datur alicui, vt eadem ſpecie, & numero reddatur; ita quod illius dominium non transferatur iuxta terminos l. Lucius, 24. ff. depoſiti, cum concordantibus adductis ſuprà, num. 25. Irregularia verò depoſita dici, cùm pecunia obſignata non deponitur, nec vt eadem in ſpecie reddatur, ſed in quantitate, ſic vt cum alia confundatur, & dominium transferatur, actione tamen depoſiti agatur ad illius conſequutionem, & adhuc depoſitum dici debeat ex eiſdem iuribus, dict. num. 25. relatis, & communi Doctorum traditione ibidem: In quo (vt vides) communi Doctorum reſolutioni, & anteà à me adnotatis conuenit omninò. Conuenit etiam his, quæ ex mente communi obſeruauit etiam Vincentius Carocius de depoſito, prima parte, quæ ſt. 2. num. 21. & part. 2. quæ ſt. 47. num. 15. in fine: dicens, quòd aliud eſt depoſitum regulare, aliud irregulare: & Regulare eſ ſe, quando deponitur aliquid, & idem venit reſtituendum, nec transfertur dominium, vel poſ ſeſ ſio: Irregulare, quando egreditur terminos depoſiti, & transfertur dominium rei depoſitæ, illáque functionem recipit. Denique & conuenit traditis per Barboſam in l. ſi mora, ex num. 82. ff. ſoluto matrimonio: quo loco veriſ ſimè obſeruauit, in primis, quòd cùm pecunia deponitur non ſignata, transfertur dominium & poſ ſeſ ſio in depoſitarium; nam tacitè viderunt facultas conceſ ſa depoſitario, vt pecunia vti poſ ſit, & tantundem reddere ſufficiat ex dict. l. Lucius, 24. ff. depoſiti, & l. in naue Saupheli 34. ad medium, ff. locati, Gloſ ſ. finali in l. 3. C. depoſiti. Baldo, Iaſone, Capel. Tholoſana, & aliis ibi relatis: Deinde quòd cùm depoſitum ita ſit, vt depoſitarius pecuniâ vti poſ ſit, adhuc dicatur depoſitum, quamuis irregulare, ex eiſdem iùribus: Et non ſolùm depoſiti nomen habeat, ſed & omnes illius effectus, vt Coſta, Corraſius, & Rolandus ab eodem Barboſa relati notarunt: & inde ei competere omnia priuilegia regulari depoſito conceſ ſa, vt etiam iure, & authoritate ibidem confirmat: Et demùm probat, quòd ſicut regulare depoſitum petenti non poteſt obiici compenſatio, l. penultima, C. depoſiti, & diximus ſuprà, ex num. 10. ita etiam neque repetenti depoſitum irregulare, ex eadem l. penultima, ibi: pecunias, vbi notat Salicetus num. 2. Similiter, quemadmodum depoſitum regulare poteſt ſtatim repeti, neque valet pactum in contrarium, l. prima, §. penultimo, ff. depoſiti: Ita & irregulare ſtatim repeti poterit, vt colligitur ex generalitate cap. bona fides, de depoſito. Denique, & ſtatim obſeruat alia in hac materia, quæ ibidem videri poterunt. Et ſubdit Franciſcus ipſe de Ponte vbi ſuprà, ex dictis inferri, quòd bancharij noſtri temporis non ſunt verè depoſitarij, iuxta notiſ ſimos terminos depoſiti, ſed potiùs irregulares; quoniam accipiunt & habent pecuniam, non vt eandem reddant in ſpecie, ſed eandem in quantitate, & ſic habent vſum illius, ſed remanent obligati ad reddendum tantundem: Et depoſiti actione agetur ad pecuniæ conſequutionem, quemadmodum in depoſito quocunque irregulari dictum fuit ſuprà. Deinde ipſemet Author ex nu. 5. vſque ad numerum 12. obſeruauit, quòd licèt aliàs ex permiſ ſione vſus pecuniæ ex depoſito, tranſeat debitum in mutuum, & ex mutuo agatur, iuxta text. in dicta l. certi condictio, in §. finali, ff. ſi certum petatur: tamen quando partes voluerunt ſortiri hoc naturam depoſiti, & non mutui (prout inquit exploratum eſ ſe in banchis huius temporis;) tunc ſemper datur actio depoſiti, vt in iuribus præallegatis, quæ etiam competit pro depoſitis irregularibus, & vbi vſus pecuniæ transfertur: competit denique, vt & vſuræ conuentæ petantur, vt tradit textus in d. l. Lucius, in fine, & ibi Paulus Caſtrenſis declarat poſt Gloſ ſam ibidem, in verſ. ſeruabitur: idem textus in d. l. Publia, §. Lucius, in fine, Nec pactum ſoluendi vſuras id alterat, imò efficit, vt ex depoſito agi debeat, quia aliàs ſi eſ ſet mutuum, vſuræ peti non poſ ſent: Idque duplici ratione, quam ex mente communi rectè perpendit ibidem; & proptereà depoſiti prima obligatio durat, niſi probaretur, quod eſ ſet actum, vt ex mutuo agatur, ex Gloſ ſa notabili in l. ſi ſacculum, §. ſi ex promiſ ſo, vbi eſt textus in verſ. vt in cæteris, ff. depoſiti. Et rationem quare agatur depoſiti, tradit Gloſ ſa ſingularis in d. l. die ſponſaliorum, in verſ. condemnandus, quia inſpicitur initium, quod fuit deponere pecuniam, ex regula textus in l. 1. §. idem Pomponius, eodem titulo, & quod principaliter actum fuit, attenditur, l. ſi quis nec cauſam, ff. ſi certum petatur: Idcircò dum tradatur de iſtis depoſitis irregularibus, iam quòd datur permiſ ſio vſus pecuniæ, etiamſi eiuſdem intereſ ſe ſoluatur, depoſitum durat: nam omnia ſunt contra naturam depoſiti, & ita impropriat illud perceptio intereſ ſe; ſicut è conuerſo pecuniæ vſum transferri: Et paria ſunt, vel vſuras percipere, vel pecunia depoſita vti: l. Quintus, ff. depoſiti; concludit ergo (& veriſ ſimè) quòd omnes iſti erunt depoſitarij irregulares, ſiue intereſ ſe ex pecunia depoſita habuerint, ſiue non habuerint: nec cenſentur voluiſ ſe ex perceptione intereſ ſe recedere à prima obligatione depoſiti iam contracta, illámque nouare: Et propter iſtum caſum dicit factam eſ ſe ſolemnem deciſionem Rotæ in titulo, de depoſito, n. 859. in antiquis, quæ propriè loquitur in eo, qui depoſitum irregulare fecit penes campſorem, qui de reſtituendo poſt annum fideiuſ ſores dedit, & tandem eo elapſo, campſor conuenit cum deponente, vt per tres alios annos pecuniam penes cum dimitteret pro certo lucro dando quolibet anno; & determinat deciſio illa, quòd non per hoc receſ ſum erit à prima obligatione depoſiti, nec inducta erit nouatio, & conſequenter fideiuſ ſores ſemper erunt obligati, vt ibidem obſeruat: Et vide eundem Ioannem Franciſcum de Ponte eodem in loco, n. 13. & 14. vbi tractat, vtrùm depoſitarij generalis, aut bancharij fideiuiſ ſores teneantur illis, qui de pecunia intereſ ſe percipiunt: Et deciſionem Rotæ præfatam vide etiam probatam, & confirmatam per Benuenut. Strac. in tractatu, de decoctoribus, quinta parte, n. 1. in fiue: vbi & tractat illam quæ ſtionem, vtrùm fideiuſ ſor liberetur ex prorogatione termini facta à creditore reo, ſi reus decoxerit in termino prorogato. Et de his hactenus.

Nunc verò tertio deinde loco & principaliter conſtituendum erit, dubium præcipuum huius Capitis ineo conſidere, vtrùm ſcilicèt deponens res ſuas. vel pecunias apud alium, habeat ius prælationis contra bona depoſitarij, ſic vt debeat ex ſpeciali priuilegio Depoſiti, cæteris creditoribus etiam priuilegiatis circa actiones perſonales, vel reales præferri: Et quidem Baldus in conſ. 400. num. 8. lib. 5. & in conſ. 432. lib. 1. diſputat iſtud dubium: Idem in l. pro debito, C. de bon. aut. iud. poſ ſid. dicens iſtam quæ ſtionem frequenter occurrere; mercator enim labefactata fide decoxit, & aufugit, inſurgunt deponentes, & petunt depoſitum; vendentes inſtant, & petunt pannos, aut pretia: hypothecarij ſe offerunt, & ſe præferendos aiunt: vxores verò & nurus donum ſuarum causâ ſe potiores inquiunt, concurrant & alij pro extortis vſuris: denique & alij ſimplices priuilegiarij eorum cauſam meliorem eſ ſe dicunt. Quæritur ergo, quo ordine ſatisfieri debeat, quorúmve cauſa ſit potior? Et Baldus prædictis in locis, abſolutè reſpondit, primo loco rationem habendam dominorum rerum, & ponit exemplum in deponente, ſi extat depoſitum, ſed pleniùs rem non attigit; idcircò pleniùs tractare, & apertiùs altercationem hanc diſ ſerere, omninò neceſ ſarium eſ ſe, rectiſ ſimè obſeruauit Benuenut. Strac. in tractatu de decoctoribus, vltima parte, num. 1. vbi & num. 2. & 3. & 4. ex profeſ ſo explicat, atque plenè reſoluit: & eum non referens, ſiue non dicens ſic explicaſ ſe, & caſus nonnullos diſtinxiſ ſe, tranſcribit Vincent. Caroc. de depoſito, p. 2. quæ ſt. 47. fol. mihi 11. & ſeq. quibus (vt videbis) addemus nonnulla, & quid de iure huius Regni in propoſito ſtatutum fuerit, annotabimus, ac denique abſolutè adeò & plenè explicabimus, vt nihil vltra in præfato dubio deſiderari valeat.

Ante omnia tamen animaduertendum erit, dubitationi ſuperiori initium, aut occaſionem tribuiſ ſe Vlpianum Iureconſultum, qui duobus in locis contrarius ſibi videtur, ſiue duo iura inuicem pugnantia nobis reliquiſ ſe ideò cenſetur, quòd in l. ſi hominem 7. §. quoties, ff. depoſiti, ſentire videtur, deponentes omnibus præferendos etiam ante priuilegia; & in hæc verba ſcribit. Quoties foro cedunt Nummularij, ſolet primo loco ratio haberi depoſitariorum: hoc eſt eorum, qui depoſitas pecunias habuerunt, quas non fœnore apud Nummularios, vel cum Nummulariis, vel per ipſos exercebant, & ante priuilegia: Igitur ſi bona venierint, depoſitariorum ratio habebitur, dummodò eorum, qui poſtea vſuras acceperunt, ratio non habeatur, quaſi renunciauerint depoſito: At in l. ſi ventri, 8. §. in bonis, ff. de priuilegiis creditorum. contrarium ſentit, ſiue prælationem iſtam denegat non obſcurè, & in hunc modum ſententiam ſuam profert: In bonis Menſularij vendendis poſt privilegia, potiorem eorum cauſam eſ ſe placuit, qui pecunias apud menſam fidem publicam ſecuti, depoſuerunt: Sed enim qui depoſitis nummis vſuras à Menſulariis acceperunt, à cæteris creditoribus non ſeparantur; & meritò: Aliud eſt enim credere, aliud depenere. Si tamen nummi extent, vendicari poſ ſe puto eos à depoſitariis; & futurum eum qui vendicat, ante priuilegia. Hanc diſceptationem, vt diluant & declarent DD. diuerſimodè ſolent præfatam contrarietatem explicare: verè tamen ſi Scribentes omnes hactenus, attentè & originaliter prælegeris, certum quid, aut diſtinctè ſatis, & abſolutum in hoc dubio vix reperire poteris. Ex omnibus tamen rectiùs explicarunt, & nonnullas concluſiones deduxerunt Benuenut. Strac. in tractatu, de decoctoribus, vltima parte, ex n. 1. vſque ad numerum 5. & poſt eum, nihilque addens, ab eo potiùs tranſcribens, Vincent. Carocius de depoſito, 2. p.q. 47. qui non aſ ſignant aliquem intellectum, aut interpretationem ad ea iura, ſic tamen componenda exiſtimant, vt ex mente communi Doctorum diſtinguendum ſit in propoſitio: Ac primum quidem, quòd ſi deponens dominium non tranſtulit, quia fortè in ſacculo depoſuit. in te depoſita, quæ extat, omnibus eſt præferendus. tam in realibus, quàm in perſonalibus: Quòd ſi dominium tranſtulit quia deponendo numerauit, tunc de hoc depoſito idem iudicandum, quod de aliis bonis depoſitarij, quoniam in creditum abiit: Diſtinguendum tamen circa factum prælationis; nam ſi deponens recipiebat vſuras, vel commodum aliquod, ſeparandus non eſt à cæteris creditoribus, nec datur ei priuilegium: Si verò vſuras non recipiebat, tunc præfertur deponens aliis creditoribus priuilegia perſonalia habentibus; non tamen creditoribus hypothecam, ant ius reale obtinentibus, ſed illi potiùs præferendi ſunt. Denique ſtatuunt, quod attinet ad depoſitarios inter ſe, ſimul ipſos concurrere, nec prioritatem temporis conſiderai, ſed ſolùm, ſi aliquis vſuras recipit, vel non recipit; recipiens namque perinde habetur, ac ſi depoſiti titulum non haberet. Hæc dicti Authores, qui & iure, & authoritate confirmant.

Ego verò hac in re ex profeſ ſo magis inſiſtens, & longa conſideratione aliorum platica inſpiciens, nonnulla conſtituenda, atque obseruanda duxi (prout num. ſequent. tradentur) quibus altercatio hæc iure omni attento (vt ſuprà dixi n. 49. in fine) & verè, & meliùs, quàm anteà erat, explicata manebit. Anteà tamen exiſtimaui (quod præfati Authores non faciunt) referri debete, nec poſ ſe prætermitti quorundam ſolutiones. ſiue ad præfata iura interpretationes. Et inprimis Gloſ. verbo, poſt priuilegia, in dict. §. in bonis, verbum, poſt priuilegia, poſitum in eo textu, explicat, ideſt, poſtpoſitis priuilegiis, ſiue, ſupra priuilegia: Sed nec iure probatur, nec ſuſtineri poteſt ex iuribus anteà relatis, quæ (vt vides) expreſsè repugnant: Item ex communi Doctorum ſententia, quæ alia eſt (vt ſtatim dicetur.) Vnde alij interpretantur textum in dict. §. quoties. vt intelligatur de priuilegiis perſonalibus: Textum verò in dict. §. in bonis, vt intelligatur de priuilegiis realibus. Quod tamen apertè diuinat, nec verum eſt quoad textum in dict. §. in bonis: Item conuincitur, quoniam & perſonalia etiam plerumque deponenti præferuntur, vt rectè aduertit, & exempla adducit Gloſ ſa in dict. §. quoties, verbo depoſitariorum: quamuis ergo præfata doctrina in ſe vera ſit, vt ſtatim dicetur, non licet ſic interpretari ea iura, quæ tamen ſic (ſed malè quidem) interpretatur Vdalricus Zaſius in eodem §. in bonis, num. 2. dicens dumtaxat, quòd deponens eſt ante priuilegia, ſcilicet perſonalia, dict. §. quoties: Sed poſt priuilegia ſcilicet realia, iuxta textam in l. eos, C. qui potiores in pignore. Alij verò exiſtimant, textum in dict. §. quoties, procedere in vendicatione, hoc eſt, cùm executio fit in re depoſita, quæ adhuc extat; tunc namque rem meam contra dotalia, & funeralia priuilegia recte vendico: & ita accipiendum putant textum in d. §. quoties; textum verò in dicto §. in bonis, intelligunt procedere, quando res non extant, & ſic quando actione depoſiti experitur deponens, atque in bonis depoſitarij fit executio; quo caſu poſt priuilegia venit deponens: & ita declarat Ripa in eodem, §. in bonis, num. 12. ad finem. Sed cum rectè improbauit Petrus de Barboſa in l. ſi cum dotem, 23. §. finali, n. 33. verſ. Ripa, fol. 498. ff. ſoluto matrimonio; & in contrarium expendit ipſe textum in l. quod priuilegium, 8. ff. depoſiti, quæ ſequitur ſtatim poſt dictum §. quoties: & denotat apertè, eiuſdem §. deciſionem procedere, etiam quando executio fit in rebus depoſitarij. Idque prius præ ſenſerat Gloſ ſa (ſed non refert illam Barboſa) in dicto §. quoties, verbo, depoſitariorum, vbi in hunc modum ſcribit: Sed contrà infrà de priuileg. cred. l. ſi ventri, §. in bonis, Solut. hîc res depoſitæ extabat, ibi non. Quod non placet, vt in l. proxima, hoc eſt, dicta l. quod priuilegium 8. Sed & vltra Barboſam, manifeſtiùs conuincitur interpretatio hæc ex eo. quòd ipſa attenta, fateri deberemus coacta ratione, textum in dict. §. quoties, & in dict. l. quod priuilegium, minimè procedere poſ ſe in depoſito pecuniæ numeratæ, quod vtique & verbis eorundem iurium, & communi Doctorum traditioni valdè repugnat: Fateri etiam debetemus, priuilegium ipſorum iurium, potiùs rei vendicationi, quàm depoſito dari; aut propter bonam fidem, & naturam illius non competere; quod eſ ſet maximum abſurdum, & à verbis illorum, & mente Iureconſultorum alienum: illi namque dum ea priuilegia concedunt, depoſiti fauore, aut propter eiuſdem peculiarem rationem, & naturam excitantur præcipuè, vt ibidem conſtat apertè.

Quapropter aliis interpretationibus reiectis, communis intellectus ad ea iura, verior quidem mihi videtur, videlicet quòd in d. §. quoties, regula conſtituitur, deponentem, inquam, pręferri creditoribus etiam priuilegiatis; regula autem hæc in d. §. in bonis, limitatur, ſiue excipiuntur ibi ab ea regula maiora quędam priuilegia, quæ deponenti præferuntur. Maiora cenſentur. priuilegium pupilli, item mutuantis ad refectionem domus, item dotis, impenſa etiam funeris; hæc namque cùm bona ſoluendo non ſunt. præcedit, l. penultima, ff. de religioſ. & ſumptib. funer. Idem in aliis caſibus ab Accurſio notatis in dictis iuribus, in quibus creditores illi priuilegiarij præferuntur, & ita intelligendus eſt d. §. in bonis: vbi dicitur, depoſitarios poſt priuilegia admitti; & extra illos caſus deponentes admittuntur, ſicque intelligendus eſt d. §. quoties, in quo dicitur ante priuilegia habendam eſ ſe rationem depoſitariorum: & ita explicarunt Gloſ ſ æ ordinariæ in d. §. in bonis, vbi Ripa n. 12. Cuman. n. 3. & in. d. §. quoties: vbi Paulus, Salicet. & Fulgoſ. Salicet. etiam & Bald. in l. vlt. C. depoſiti: Idem Bald. in conſ. 382. nu. 17. volum. 5. Caſtrenſ. in conſ. 285. n. 4. prima parte, Beneuent. Strac. in tractatu de decoctorib. vltim. parte, n. 3. in fine. Petrus de Barboſa in l. ſi cùm dotem, §. fin. ff. ſoluto matrim. n. 34. in Et vltra eum, communem quoque interpretationem probarunt Cuiacius in Nouella 88. ad medium. Reuar. varior. lib. 1. cap. 15. Fornerius ſelect. lib. 3. cap. 8. Petrus Greg. in Syntagmate iuris, lib. 23. cap. 3. n. 19. Ipſáque veriſ ſima eſt, & verbis dictorum iurium multùm conueniens, quæ tamen vt radicitùs magis intelligantur atque enucleentur, materia etiam hæc vt magis exornata remaneat, ſequentia conſtituere neceſ ſarium duxi, provt ſuprà promiſi: Eò magis, quòd ex Recentioribus Flores Diaz de Mena, hac de re nouiſ ſimè omnium ſcribens, variar. quæst. lib. 1. quæ ſt. 6. artic. 3. nu. 25. breuiter nimis ſe habuerit, nec perfectè, aut abſolutè explicauerit.

Et inprimis conſtituo, depoſita olim variis in locis, maximè in publicis, & in æde ſacra fieri ſolita, item & penes Nummularios, qui in foro erant; idque vt res depoſitæ tutiùs eſ ſent conſeruatæ. Quod latiùs non probo, ſed in propoſito ad Petrum Greg. me remitto: is namque in Syntagmate iuris, lib. 23. dict. c. 3. n 18. & 19. fol. mihi 150. id eleganter, & verè obſeruauit, atque probauit.

Deinde, Nummularios, & Argentarios, publicas olim reputaras fuiſ ſe perſonas, publicúmque officium, aut miniſterium quodammodò obtinere, atque exercere, dici ſolitum; per textum, in l. argentarios, in principio, ff. de edendo. ibi: Quia officium eorum publicam habet cauſam. Et hæc principalis eorum opera eſt, vt actus ſui rationem diligenter conficiant: Menſas etiam in foro cum ærario habuiſ ſe, l. qui tabernas, ff. de contrahenda emptione: Et apud eos emptiones, vendictiones, permutationes, & alios contractus fieri, item & inſtrumenta; vt hodie apud Tabelliones fiunt, l. ait Prætor, l. ſi quis ex argentariis, l. quædam, ff. de edendo, l. item videndum, ff. de petitione hæreditatis: Idcircò eorum officium in Republica valdè neceſ ſarium & vtile fuiſ ſe, & omnibus ordinibus gratioſum. Quod optimè adnotarunt Alciatus in l. 1. num. 14. C. de edendo, lib. 4. dispunction. cap. 22. & lib. 8. Parergon, cap. 18. & in l. boues, §. vltimo, ff. de verborum ſignification. Vbi etiam Rebuffus, Briſ ſonius, & Berrucius de verborum ſignificatione, lib. 1. verbo, argentarios. Carolus Sigonius de antiquo iure Romanorum, lib. 2. capit. 11. Cuiacius lib. 10. obſeruationum, capit. 14. Oroſcius in dict. l. Prætor ait, ff. de edendo. Budeus in d. l. ſi hominem, §. quoties, ff. depoſiti: vbi cum campſoribus, hoc eſt, Banqueros, ſeu cambios argentarios, & nummularios confert: Et Rebuf. vbi ſupr. Corraſius in l. prima, §. prætereà. ff. de officio Præfecti vrbis. Vtcunque tamen res ſit, campſores hodie, licèt priuati ſint, eadem actione teneri, quâ olim in antiquo Romanorum foro, nummulario, Argentarios, & Menſurarios fide publica deputatos, teneri ſcriptum eſt per totum titulum, ff. de eden. & Authores relatos ſuprà, & debere librum rationum conſicere, prout expreſ ſum eſt in l. 10. tit. 18. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.

Secundò, & principaliter conſtituo, depoſiti cauſam (vt ſuprà n. 12. & 13. dicebam) multùm fauorabilem, & priuilegiatam; ſiue in depoſito multa fuiſ ſe ſingulariter, atque ſpecialiter conſtituta, vt ibidem probaui, & aduertit Alciatus in l. prima, n. 3. C. de edendo; frequentius tamen apud nummularios, & campſores, vel pro fœnore, vel pro cuſtodia deponi, vt conſtat ex dicta l. ſi ventri, §. in bonis, & dictal. ſi hominem, §. quoties: Vbi ſpecialiter diſtinguuntur ij caſus, vt ibidem apparet in verſ. quas non fœnore, & in verſ. ſed enim qui depoſitis: Depoſiti tamen priuilegia, dumtaxat dari pro cuſtodia, non verò pro fœnore deponenti, vt iura præfata probant: quoniam pro fœnore deponens, illis renunciare videtur, vt conſtat ibi, & inde ex ſententia quorundam, Depoſitum in hoc caſu in Mutuum videri tranſire dixit Barboſa, quem referam ſtatim: & vltra eum idem notauit Caballinus in tractatu de vſuris, quæ ſt. 83. num. 637. dicens Depoſitum pro fœnore, ſiue cum cambiis, & intereſ ſe, ſolo nomine dici poſ ſe depoſitum, quia re vera depoſitum non eſt, ſed contractus potius fœneratitius: Sequitur Alexander Raudenſis reſponſo 50. num. 353. lib. 1. Deponens ergo in ſumma, ſi recipiebat vſuras, vel fœnus, aut aliud intereſ ſe, ſeparandus non eſt à cæteris creditoribus, nec aliis præfertur: Cæterùm ſi vſuras non recipiat, nec commodum aliud, tunc regulariter præfertur aliis creditoribus habentibus priuilegia perſonalia: quod ita concludunt præfata iura, & cum aliis Barboſa in dicta. l. ſi cùm dotem, 23. §. finali, num. 33. ff. ſoluto matrimonio. Vincentius Carocius de depoſito, 2. part. quæ ſt. 47. num. 5. & num. 13. Beneuenut. Strac. de decoctoribus, vltima parte, num. 1. 2. & 3. alios retuli ſuprà, num. 55. Ex ſententia verò aliorum (quæ & verior eſt) quamuis in mutuum non tranſeat, ſed adhuc depoſitum maneat, & prima obligatio depoſiti duret, & potiùs pactum ſoluendi intereſ ſe, faciat vt ex depoſito agi debeat, quia aliàs ſi eſ ſet mutuum, vſuræ peti non poſ ſent, tum quia illæ peti non poſ ſunt citra vinculum ſtipulationis: tum etiam, quia mutuum dantes, nihil inde ſperantes, vt ſuprà dicebam, & Ioannes Franciſcus de Ponte dict. conſ. 56. ex n. 5. vſque ad num. 13. conſtanter tuetur: Semper tamen certum eſt, (nec in hoc vllus diſ ſentit) ex pecunia depoſita intereſ ſe percipientem, non vti dicto priuilegio prælationis in perſonalibus conceſ ſo, vt idemmet Franciſcus de Ponte agnoſcit eodem in loco, num. 12. dicens, quòd in depoſitis huiuſmodi irregularibus, vbi datur permiſ ſio vſus pecuniæ, & eiuſdem intereſ ſe præ ſtatur, non habent locum iura in dict. §. quoties, & in dicto §. in bonis, nec dicta per Doctores ibidem: quia illa iura loquuntur in depoſitis regularibus, & dant prælationem inter creditores in actione perſonali; non tamen negant, quin alij depoſitarij, qui pecuniam recipiunt, depoſitarij ſint, quamuis impropriè, & quamuis priuilegiis dictis prælationis non vtantur: Et hoc modo concordari poteſt contrarietas, ſiue differentia præfata Doctorum, an ſcilicet depoſitum ſit. ſiue non, eo caſu: Depoſitum namque manet, & dicitur tunc, quamuis impropriè. Vel ideò non manere dicitur depoſitum, quia dicta priuilegia eo caſu non competunt, vt Ponte ipſe fatetur; depoſitum tamen eſt, vt dicit etiam pater Lud. Molin, de iuſtit. & iure, tom. 2. disp. 526. ad finem, in verſ. Quod attinet ad vltimum, fol. 1723. & 1724. vbi reſoluit, quòd cùm depoſitum eſt regulare, & huiuſmodi, quòd non transeat dominium rei depoſitæ in depoſitarium, atque res depoſita extet, in illa deponens præfertur vniuerſim creditoribus omnibus depoſitarij, de quo ſtatim videbimus infrà: Si verò depoſitum eſt irregulare, & tale, quod depoſitarius comparat dominium illius; tunc ſi deponens nullum intereſ ſe ob id accipiebat, gaudet priuilegio, vn præferatur cæteris creditoribus non habentibus tacitam, nec expreſ ſam hypothecam in bonis depoſitarij: Secus verò ſi intereſ ſe aliquod percipiebat (vt dictum eſt;) intelligendo tamen, vt Ioannes Franciſcus de Ponte dict. conſ. 56. intellexit, qui poſt Ripam in dicto §. in bonis, dicit reuidendum eſ ſe textum in eodem §. in bonis, & in dict. l. ſi hominem, §. quoties, vt ea iuta intelligi debeant, quando effectualiter intereſ ſe ſuit receptum; nam ſe fundant in effectualiter receptione vſuræ, & hanc conditionem recipit conuentio: Vnde non ſufficeret, conuentum dumtaxat fuiſ ſe fœnus, aut intereſ ſe; non enim ea iura conſiderarunt ſimplicem conuentionem (vt Ripa ipſe eleganter animaduertit) ſed effectualem receptionem. Et conſequenter ſi vſuræ non fuerint exactæ, & habitæ, ceſ ſat ratio illorum iurium, & in conſequentiam eorum diſpoſitio, nec dicta prælatio ob ſolam conuentionem denegabitur. Cuius rei rationem Ponte ipſe num. 26. aſ ſignauit, quia quando actus facti inducit mutationem cauſ æ, tunc non ſufficit conuentio, ſed actus poſitiuus, & executiuus requiritur; partes enim noluerunt à depoſito recedere, léxque hoc non obſtante facit, vt detur pręlatio: facit (inquam) hoc propter commoditatem perceptam à deponente, cuius conditio propter vſuras perceptas ſit deterior. Vnde dum vſuræ non fuerunt exactæ, ceſ ſat ratio legis; ſic Author ille, qui nu. 17. concludendo ſic ſcribit: Sed receptio intereſ ſe à iuribus ponderata, quæ conſiſtit in actu facti, non conſideratur in abſtracto, ſeu in potentia, ſed requirit realem receptionem, quia ipſa receptio eſt, quæ commoditatem cauſat, ex qua lex alios prætulit, vnde hoc ceſ ſante remanet caſus extra omnem dubitationem.

Intelligi denique debet, vt alio etiam caſu non procedat; in pupillo, inquam, qui per receptionem vſurarum non perdit priuilegium prælationis, l. qui nominibus, §. fin. ff. de adminiſtrat. tutorum, cui poſt alios Authores quinque intellectus aſ ſignauit Vincent. Carocius de depoſito, 2. parte, quæ ſt. 47. ex num. 6. vſque ad n. 12. Communior tamen fuit interpretatio Bartoli, quòd ibi priuilegium duplici de cauſa erat conceſ ſum; vna erat, quia depoſitarius; alia, quia pupillus: vnde licèt prima ceſ ſet, non ceſ ſat alia, quia pupillus: & ita reſpondere communiter DD. aſ ſerit Carocius vbi ſuprà.

Tertiò, & principaliter conſtituo, iura præfata, hoc eſt textum in d. §. in bonis, & in d. §. quoties, priuilegium præfatum prælationis concedentia, quando abſque fœnore depoſitum ſit, loqui in depoſitis, quæ apud Argentarios, & Nummularios olim fiebant, in quibus depoſiti fauore, & propter publicam fidem conseruandam ita ſtatutum, agnoſcunt Authores plures ſuperiùs præcitati, & ibidem etiam diximus: Idcircò extra eum casum, ſiue cùm apud eas perſonas depoſitum non fieret, prædictum priuilegium non videri competere, aſ ſerit Cuman. eodem §. in bonis, n. 1. Et videtur probare Barboſ. in d. l. ſi cùm dotem, §. fin. n. 33. verſ. ſed pro vera concordia, fol. 498. Vltra qué tamen, & alios animaduertendum erit in praxi, priuilegium præfatum ſine diſtinctione de iure Regio admiſ ſum, ex l. 9. tit. 3. p. 5. vbi deponenti ſimpliciter conceditur, nec diſtinguitur perſona depoſitarij; ſic potiùs abſolutè in omni depoſito ſtatuitur, quod in depoſito facto apud Argentarios, & Nummularios, ſtatutum fuerat in dictis iuribus. Quod ex verbis dictæ l. Partitæ certiſ ſimum eſt, & de iure communi, non diſtincta etiam depoſitarij perſona, ſic in omni depoſito ſtatuerunt, & in perſonalibus priuilegium illud conceſ ſerunt Baldus, & Salicetus in l. vltima, C. depoſiti, idem Baldus in conſil. 144. lib. 1. 80. conſil. 382. num. 17. volum. 5. Caſtrenſis in conſil. 285. num. 4. lib. 1. Decius in conſil. 645. num. 2. Zaſius in dicto §. in bonis, num. 2. Curtius iunior in l. 2. in principio, ff. ſi certum petatur, num. 15. & in eiſdem terminis, ac etiam in mercatore priuato quocumque penes quem depoſitum factum eſ ſet, loquuntur Beneuenut. Strac. de decoctoribus, parte vltima, ex num. 1. Vincentius Carocius de depoſito, parte ſecunda, quæ ſtion. 47. num. 1. Et meritò quidem; nam, vt ſ æpe repositum eſt, fiducia cuſtodiæ, & fidei bonæ depoſitarij depoſitum ſit, idque cuicunque res deponatur: vnde priuilegio huiuſmodi deponenti ſuccurrere, æquiſ ſimum quidem eſt, propter bonam fidem in contractu depoſiti generaliter adeò, & indiſtinctè conſideratam, cap. bona fides, de depoſito, l. bona fides, ff. depoſit. quàmque ſequutus deponens, res ſuas, aut pecunias depoſuit: & ita tenendum eſt, & videtur agnoſcere Pater Ludouic. Molin, de iuſtitia, & iure, tom. 2. dict. diſputation. 526. ad finem. In primis namque dixit, dari priuilegium prælationis prædictum, quando depoſitum factum ſit penes Argentarium, hoc eſt, publicum depoſitarium à Republica ad id conſtitutum, modò, (vt dictum eſt) intereſ ſe, aut fœnus non recipiatur; ſtatim verò annotauit ex dicta l. 9. partitæ, extendi videri priuilegium huiuſmodi ad deponentes penes quoſcunque depoſitarios res, quarum dominium tranſit in illos: Aſ ſerit tamen de iure communi, ſolùm competere priuilegium metipſum deponentibus penes perſonas publicas, & à Republica ad id conſtitutas: Idque propter publicam vtilitatem, quæ eſt in huiuſmodi depoſitis & depoſitariis ad mercatorum negotiationem fouendam, & augmentandam; fatetur ergo ex dict. l. partitæ idem, quod probamus, quamuis de iure communi aliter exiſtimet. Sed & eodem iure attento aliter exiſtimaſſe, & tenuiſ ſe quamplures Authores, ex dictis nunc conſtat apertè.

