Quintò conſtituendum eſt, regulariter (vt dixi) veriſ ſimum eſ ſe, quod in primogeniis, non ſolum in vltima voluntate, verumetiam in contractu inſtitutis, repræ ſentatio, de qua in d. l. 40. Tauri admittenda ſit. Nam quamuis eadem l. Tauri dixerit, En la ſuceſ ſion del mayorazgo, quæ verba potius ad vltimam voluntatem, quàm ad contractum referenda eſ ſe videntur, l. fi. nihil aliud. ff. de verborum ſignificatione. Verbum tamen, ſuccceſ ſio, genericè ſumptum, tam ad ſucceſ ſionem vniuerſalem, quàm particularem refertur, & tam ſucceſ ſorem ex vltima voluntate, quàm ex contractu comprehendit, l. fluminum. §. a iicitur. ff. de damno infecto, vbi Gloſ ſa, & communiter Scribentes id notant, l. illud. §. 1. quorum legatorum. Quo fundamento vtitur, & ſic in terminis reſoluit Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 7. num. 14. & 15. & ſubdit num. 16. id confirmari, quoniam primogenitus viuo patre decedens, ſpem ſibi ex donatione competentem, in filium ſuum tranſmittere valet: vt opinantur Oldraldus, Abbas, Caſtrenſis, Decius, & Afflictis, ibi relati: & Molinam ſequitur Velaſquez Auendañus, in dict. l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. num. 81. quò loci & eo fundamento vtitur, videlicet, quod in ſpecie fideicommiſ ſi in contractu relicti, locus ſit tranſmiſ ſioni, etiam ſubſtituto mortuo ante donatarium grauatum. Et refert Angelum, Rupam, Decium, Ruinum, Crauetam, & Guil. Benedictum, ſic tenentes. Et repetit gloſ ſa 6. num. 6. vbi dicit, quod in ſpecie l. quoties. C. de donationibus, quæ ſub modo, Secundus donatarius, cui poſt mortem prioris, res reſtituenda eſt, ſi viuo primo donatario decedat, ſpem illius actionis in filium ſuum tranſmittit, & reprobat ſententiam eorum, qui dixerunt contrarium, videlicet quod ius ſecundi donatarij, ſi prædeceſ ſerit in vita prioris expiret, nec ad hæredem ſuum tranſeat. Valaſcus etiam, qui dicta quæ ſt. 50. num. 44. nepotes aduerſus patruos in primogeniis per contractum inſtitutis, iure tranſmiſ ſionis admiſit, iure tamen repræ ſentationis admittendos negauit (vt vidiſti ſupra:) eodem fundamento vtitur, & Oldraldi Conſilium 224. iſtæ ſunt allegationes, num. 28. in fine, Abbatis etiam, Pauli, & aliorum, quæ Auendañus adduxit, refert & ſequitur, defendi poſſe; niſi ex verbis donationis colligatur, quod noluit ſecundo donatario ius acquiti, niſi ſuperuixerit, tunc enim ſecundus donatarius in vita primi, defunctus, cùm conditione defectus videatur, nihil habet, quod in ſuos hæredes tranſmittat: vt voluit eleganter Alciatus reſponſo 9. ex num. 17. in illa ſpecie, Dono Petro ſua vita durante, & poſt eius, &c. Denique eandem Molinæ ſententiam tenuit expreſsè Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæ ſt. 6. num. 33. dicens, quod dicta l. 40. Tauri procedit, non ſolum in maioratu facto per diſpoſitionem teſtamentariam, ſed etiam per viam contractus. Et ſubdit, quod id patet ex eadem l. Tauri 40. in illis verbis: Por el primero que inſtituyò. Et quia eadem eſt ratio in vno caſu, quàm in alio. Quod eſt veriſ ſimum, & conueniens his, quæ ſuprà num. 255. adnotaui. Vbi etiam dixi, eandem militare rationem. Subdit denique Pelaez idem, ita tenendum eſ ſe quicquid in donatione facta primogenito, reſponderit Antonius Rubeus, in conſ. 146. num. 6. cum ſeqq. addiderim ego, Antonij Rubei traditionem illam, in terminis noſtris nihil obeſ ſe, tum ex natura maioratuum, ſeu primogenitorum noſtrorum, & ratione eadem militante (vt nunc dicebam) tum etiam ex his, quæ Oldral. Abb Dec. & cæteri relati per Molin. d. num. 16. & nunc quoque relati animaduertunt, quæ vel efficiunt, Rubei reſolutionem non obeſ ſe, vel noſtram ſententiam concludenter magis confirmant.

Sextò conſtituo, repræ ſentationem de qua in d. l. 40. Tauri habituram quoque locum in his maioratibus, qui abſque inſtitutionis ſcriptura, ex ſola temporis antiquitate, aut conſuetudine conſtant: nam cum eorum inſtitutiones non appareant, nec leges, aut conditiones, quibus à principio fuere inſtituti aliunde ſciri poſ ſint: is ordo neceſ ſariò in eorum maioratuum ſucceſ ſione ſeruandus erit, quem in aliis maioratibus, legibus Regiis inuenimus inſtitutum, atque huius Regni vniuerſali conſuetudine in maioratuum ſucceſ ſione obſeruari ſolitus eſt. Maximè cum ex reſolutione ſuperiùs tradita, nihil interſit, an in vltima voluntate, an in contractu inter viuos ab initio inſtitutus fuerit maioratus, de cuius origine, aut inſtitutione non apparet. Et in dubio inſtitutoris maioratus illius, mens & intentio ea fuiſ ſe videatur, vt nepos præferatur patruo in omni caſu, iuxta communem obſeruationem Hiſpaniæ, prout in terminis dict. l. 40. Tauri expreſ ſim, & veriſ ſimè annotauit Couar. pract. d.c. 38. num. 9. verſicul, Septimò ex his ipſe infero, & lib. 3. variarum, cap 5. num. 8. quem refert, & ſequitur Ioannes Matiençus, in l. 5. titul. 7. gloſ ſa 1. num. 8. lib. 5. numæ collectionis Regiæ, dicens, quod ſi nullis clauſulis adiectis, maioratus factus fuerit, ſed per teſtes, vel ſententiam conſtet, eſ ſe maioratum, quod nepotes ex filio primogenito ante mortem aui defuncto, patruo præfertur. Et confirmat ipſe Matiençus ex his, quæ antea dixerat, in l. 1. eod. titul. 7. gloſ ſ. 7. per totam. Quo loci ex relatione aliorum plurimorum Authorum obſeruauit, quem maioratus mentione in aliqua diſpoſitione, vel ſcriptura facta, omnes clauſulæ cenſentur appoſitæ, quæ ſolent communiter apponi in maioratu; & inde, quod is ordo in ſucceſſione eius maioratus obſeruabitur, qui in aliis obſeruari ſolet. Ac proinde ad maiorem natu pertinebit, & ad maſculos, & in eorum defectum ad fœminas, & ad omnes deſcendentes, & tranſuerſales ordine ſucceſ ſiuo in perpetuum. Id quod ego latiſ ſimè comprobaui, & plura in propoſito vtilia congeſ ſi, harum quotidianarum controu. iuris. cap. 22. per totum, vbi ex num. 33. cum ſequentibus, aliqua adduxi, quæ mire huic caſui noſtro conueniunt. Dixi namque quod ſi maioratus ex ſola temporis antiquitate conſtat, ita vt de eius origine, atque inſtitutione non appareat per ſcripturam, ſed per immemorialis præ ſcriptionis probationem tantum, iuxta deciſionem l. 41. Tauri, quod tunc perpetuus maioratus iudicari debet inter deſcendentes, & tranſuerſales, & in eo ſuccedendum eſt eo ordine, & forma, quo ſuccedi debet regulariter in maioratibus perpetuis ſecundum ius commune regium, de quo in l. 2. titul. 15. partit. 2. quo etiam ordine ſuccedendum, in eiſdem terminis dixit Ludouicus Molina, de Hiſpan. primog. lib. 1. cap. 3. num. 22. qui quamuis non loquatur ſpecificè in ſpecie dictæ l. quadrageſimæ Tauri, genericè tamen in terminis eiuſdem legis, & cuiuſque alterius de maioratu loquentis, obſeruandum eſ ſe ordinem ſuccedendi in Regno, cum maioratus ex ſola temporis antiquitate conſtat. & ab ipſius Regni ſucceſ ſione interpretationem recipere, probauit expreſ ſim. Sanè in Regno nepos primogeniti patruo præfertur, vt in dicta l. 2. titulo 15. partita 2. exprimitur, ergo Ludouici Molinæ locus id apertè inducit. Idcirco pro hac ſententia, videlicet, quod repræ ſentatio admittatur in maioratu ex conſuetudine inducto, citauit eum Auendañus, (tacito tamen Couarru & Matienço, nunc à me relatis) gloſ ſ. 2. d. l. 40. Tauri, num. 7. & 8. & ibidem adducit ſimile ex feudo acquiſito ex præ ſcriptione, in quo neceſ ſariò eſ ſe ſuccedendum ſecundum ordinem in ſimilibus feudorum ſucceſſionibus ſolitum obſeruari, probarunt Baldus, Alexander, Caballinus, Iulius Clarus, & Tiraquellus, ibi relati, quos, & alios plures anteà retulerat Molina, lib. 1. dict. cap. 3. num. 5. & 22. Et ita tenendum eſt, quamuis Aluarus Valaſcus (cuius etiam non meminit Auendañus vbi ſupra) de iure emphyteutico, dicta quæ ſt. 50. num. 43. abſolute, atque generaliter conſtituerit. quod ſi ſucceſ ſio per conſuetudinem, vel ſtatutum proximiori defertur, non ſit locus repræ ſentationi, ſi ſucceſ ſio particularis fuerit, non hæreditaria. Ipſe namque non loquitur in terminis iuris noſtri Regij. nec maioratu, aut primogenito, nec attenta deciſione d. l. 40. Tauri, loquitur etiam, quando conſuetudo proximiorem vocat; non verò loquimur, quando ex ſola temporis antiquitate, & abſque vlla maioratus inſtitutionis ſcriptura, aut vocatione aliqua maioratus ſubſiſtit; quo caſu is debet ad ſucceſ ſionem admitti, qui ex vniuerſali huius Regni conſuetudine admitti ſoler in aliis maioratibus, vt ſupra dixi. Prætereà, Baldi illa doctrina, qua ipſe Valaſcus excitatur præcipuè, non omnino certa eſt, nec ab omnibus approbata, imò in contrarium tenent quamplures, & maximi nominis Authores, quos Guillelm. Benedict. Tiraquel. & Couarr. ab eodem Valaſco citati erunt, vt ipſe quoque fatetur.

Septimò conſtituo. dubium eſ ſe, vtrum in donatione Regia, ſeu Dominica ſit locus repræ ſentationi, vt nepos patruum excludat. Et quidem Bart. in authent, poſt fratres 2. num. 1. C. de legitim. hæred. expreſ ſim tenuit partem negatiuam, quod ſcilicet in ea repræ ſentatio admittenda non ſit, atque ex hoc defendit ſententiam Bonifacij latam pro Rege Roberto aduerſus Regem Hungariæ, Caroli Mattelli filium primogenitum: de qua in Clementina Paſtoralis, de re iudicata, quod etiam ſentit Bald. in l. liberti, libertæque, num. 18. C. de bonis libertor. & Ioann. Lecirier, de primogenitura, lib. 1. quæ ſt. 25. num. 8. Tiraq. de primogenitura. quæ ſt. 40. num. 220. vbi inquit, quod ſi conceſ ſio Dominica, iure maioratus facta, ſit feudalis, nepos patruo propter repræ ſentationem, quæ in feudis admittitur, præferendus ſit: ſi verò non ſit feudalis, præferri debet patruus, quia in hoc caſu repræ ſentatio locum non habet. Bartol, quoque ſequuti fuere Fulgoſius. & Corneus, in dict. authentica poſt fratres. Socinus iunior, Ioannes Lecirier, Alexander, Antonius Rubeus, Couar. & A coſta, quos retulit Auendañus, d. gloſ ſa 2. l. 40. Mauri, n. 70. Atque inde ex ea Bartoli doctrina, & aliis pluribus reſoluit Emanuël Coſta, in quæ ſtione patrui, & nepotis, Pag. 29. cum præcedentibus, & ſequent quod bona quædam, quæ in Regno Portugaliæ, Reges Nobilibus illius Regni donarunt, quæ poſtea eiſdem confirmata fuerunt, ea lege, vt illa iure maioratus poſ ſiderent, prout in Regno Caſtellæ, in bonis à Rege Henrico ſecundo donatis, ex clauſula ſui teſtamenti factum fuit: ea inquam bona non nepoti, ſed patruo deferenda eſ ſent, & ita Acoſtam retulit Molina, lib. 3. cap. 7. n. 13. Quo loco ſententiam quoque Bartoli ſuperiorem commemorauit Molina; ſed quando Regia, ſeu Dominica donatio iure maioratus facta fuit, non amplectitur ſententiam Bartoli, nec Acoſtæ; imò contrariam ſuſtinet validiſ ſimè, vt ſtatim dicetur & expreſ ſim dixit eodem num. 13. in verſiculo, quicquid autem. Male igitur expendit, & citat Molinam ipſum, quaſi eius opinionis ſequacem Auendañus, d. gloſ ſa 2. num. 70. cum contrariam tenuerit expreſsè: vt dixi, ſententiam tamen Bartoli, ac etiam traditionem illam Acoſtæ, firmiter defendit Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, quæ ſt 50. ex num. 20. vſque ad numerum 28. vbi in effectu in duobus inſiſtit. Inprimis, in donatione Dominica repræ ſentationem non dari, iuxta ſuperiorem Bartoli doctrinam, quam ſequitur. Deinde, in donationibus bonorum Coronæ, quæ per modum maioratus deferuntur, repræ ſentationem quoque non admitti, & inde patruum nepoti præferri, iuxta obſeruationem Acoſtæ, quam etiam probauit: & hic Author ſemper intelligit reſolutionem hanc, prout Tiraquellus ſuprà relatus intellexit, quando conceſſio non eſt feudalis: nam vbi conceſ ſio feudalis eſt, nepotem patruo præfert, ſicut in feudis præferri receptum eſt. Et reddit rationem differentiæ Auend. d. gloſ. 2. l. 40. Taur. n. 74. & anteà gloſ ſ. 1. n. 10. & 11. prout ſtatim dicetur. Denique reſolutionem eandem Bar. ac etiam Acoſtæ obſeruationem ſuperiorem, & differentiam illam Tiraquelli, an conceſ ſio Dominica feudalis fuerit, vel non feudalis, amplectitur quoque conſtanter, & latius proſequitur Auendañus idem nunc relatus, dicta gloſ ſa ſecunda, videndus ex num. 68. Vſque ad numerum 75. vbi inprimis, dicto numero 68. aduertit, articulum hunc, an in Regia, ſeu Dominica donatione, repræ ſentationi ſit locus, necne, non procedere, quando in ea donatione nulla fieret mentio maioratus, vel quando bona diuiſibilia donarentur, vt latius ibi explicat. Sed dumtaxat, quando Regia, ſeu Dominica donatio fieret in aliquibus bonis, vt in eis iure maioratus ſuccedatur, vel ſi oppida cum iuriſdictione, titulo Ducatus, aut Marchionatus, alicui Nobili, & eius filiis, & deſcendentibus fuiſ ſent conceſ ſa in infinitum: quo caſu cenſeretur eo ipſo inductum verum primogenium, vt in eis bonis iure maioratus in perpetuum, atque de primogenito in primogenitum ſuccederetur. Prout Anton. Gom. Greg. Lopez, Pinel. Mier. Molina, & Matienç. relati ibi num. 69. obſeruarunt. In his ergo terminis Auendañus ipſe, num. 70. ſimul iungit Bart. doctrinam ſuperius relatam, & traditionem illam Acoſtæ, atque firmiter (vt dixi) defendit, in donatione Dominica, in qua iure maioratus ſuccedendum eſt, repræ ſentationem non admitti. Statim tamen numero 74. ac etiam gloſ ſa prima eiuſdem l. quadrageſimæ Tauri, num. 10. & 11. diſtinctionem communem Doctorum probauit (vt ſuprà dixi) quod ſi donatio feudalis non ſit, repræſentatio non admittatur: ſi verò feudalis fuerit, admitti debeat repræ ſentatio. Ea ratione, quod reductio de ea ad maioratum, primæuam eius naturam non mutauerit, nec mutare debeat. Idcirco, cùm eſt feudalis repræ ſentatio admittitur, ſicut in feudis: cum verò non eſt feudalis, ideo excluditur, quia ex propria eius natura Dominica donatio repræ ſentationem non admittit, nec ex reductione de donatione ad maioratum, noua qualitas inducitur, aut inducta cenſeri debet. Et refert vtroque loco permultos Authores, ſic tenentes: atque dicto num. 74. & num. 73. in fin. ex præfata differentia, & ratione infert ſolutionem ad id, quod antea dixerat, & conſtituit, non eſ ſe neceſ ſariam conſequentiam: Ex Dominica donatione cum dignitate Ducatus, & Marchionatus inducitur primogenium, ſiue ſic facta ipſa cenſetur, vt iure maioratus habeatur; ergo cum repræ ſentatione haberi debet: tam ex eo, quod in donatione non diceretur eius natura conſeruari ex reductione ad maioratum, ſed de nouo naſci, & creari, quam quod maioratus abſque repræ ſentatione dari poteſt, provt plurima primogenia abſque repræ ſentatione reperiuntur, cum poſ ſit ea repræ ſentatio ab inſtituente excludi. Præcipua enim primogeniorum natura in perpetuitate, atque indiuiduitate conſiſtit. Cæterum (vt ego verè exiſtimo) ratio hæc non adeò fortiter adſtringit (vt Auendañus idem arbitratur) nam ex quo iure maioratus habenda donatio Dominica fuiſ ſet facta, conſiderai non deberet, an eius natura primæua conſeruaretur, ſiue noua qualitas in ea crearetur: ex quo enim iure maioratus concederetur, non modò inconueniens, aut mirum videri non deberet, quod eius natura immutaretur; imò eo ipſo videbitur, cum omnibus qualitatibus, quæ in aliis bonis primogeniorum, & maioratuum inſunt ſui natura, concessa. Et ſic qualitas quoque noua ex qualitate conceſ ſionis iure maioratus facta eſ ſe debebit. Quod autem absque repræ ſentatione maioratus dari poſ ſit, & ſ æpè detur, verum eſt, quia (vt Auendanus inquit) ab inſtituente repræ ſentatio excludi poteſt. Cæterum quod vbi bona iure maioratus donata, ſeu conceſ ſa fuere, nec repræ ſentatio excluſa eſt, excluſam eam intelligamus; & ab ordine ſuccedendi in maioratibus, communíque in eorum ſucceſ ſione conſuetudine alienum eſt, & deciſioni d. l. 40. Tauri, valde repugnans; quippe cùm ea in lege pro regula tradatur: inprimis, in ſucceſ ſione maioratus repræſentationem admittendam, atque nepotem patruo præferendum eſ ſe; poſtmodùm regula ea limitetur dumtaxat vno caſu, quando ſcilicet maioratus inſtitutor aliud ſtatuerit, vt infrà dicetur. Poſt deciſionem ergo eiuſdem l. Tauri quadrageſimæ, repræ ſentationem quoque in huiuſmodi Regia, ſeu Dominica donatione admittere, ſecurius, & verius videtur, vt Molina, ſtatim referendus, animaduertit; ſed ſuperiora non ita conſiderat, nec obſeruat: in terminis autem iuris communis, ac etiam in primogeniis excluſerunt repræ ſentationem Authores ſuprà relati, vt ibi dixi. Ipſique ea excitantur, atque adducuntur præcipuè ratione, vt Molina, libro tertio, dicto capite ſeptimo, numero duodecimo, annotauit, & poſt eum Auendañus, eadem gloſ ſa ſecunda, numero 71. & 72. & 73. ſcilicet, quod affectio Regis, vel alterius Domini donantis, non ſit eadem conſideratione cenſenda, prout cenſentur diſpoſitiones parentum, cognatorum, vel agnatorum, vt primò filium, deinde nepotem ex eo, atque cæteros eius deſcendentes ad ſucceſ ſionem inuitaſ ſe Videantur. Rex namque donans id tantum, conſideraſ ſe videtur, quod potiùs ſuo obſequio, atque Regni commodo, & conſeruationi conuenit, videlicet, vt is admittatur. qui ei melius ſeruire poſ ſit, atque Regnum prudentia, & fortitudine defendere.

Qua ratione in Regia donatione ſemper videtur vocatus patruus, qui ſolet eſ ſe ætate maior, ac ideo prudentior, & fortior præ ſumi debet: vt conſiderarunt Authores relati per eundem Molinam, d.n. 12. & Auendañum, dicto num. 72. qui. num. 73. ſubdit, id & alia ratione comprobari, ſcilicet, quod in Dominica donatione non iure hæreditario ſuccedatur, ac proinde repræ ſentatio admitti non debeat, iuxta illam theoricam, quod in his, quæ iure hæreditario non deferuntur, repræ ſentatio admittenda non ſit, quo fundamento ante Auendañum vſus quoque fuit Aluarus Valaſcus, d. quaeſt. 50. num. 22. & 23. ſed quàm debile, & infirmum illud ſit, ſatis conſtat ex his, quæ ſ æpè in contrarium repetita fuere, ex iliis namque, etiam cum iure hæreditario non ſucceditur, multis in caſibus reprę ſentationem admitti probauimus. Item ex his, quæ Molina ipſe ſtatim referendus, vt huic fundamento ſatisfaciat, obſeruat.

Molina igitur idem, de Hispanor. primogen. lib. 3. d. cap. 7. n. 13. ſuperioribus non obſtantibus, contrarium firmiter, & rectius quidem tenet, & inquit quod quicquid ſit in aliis Regiis donationibus, in quibus Bartoli doctrina, & ſequacium traditiones procedere poſ ſunt; in Regia tamen donatione, ſeu conceſ ſione iure maioratus facta, proculdubio dicendum eſ ſe, diſpoſitionem d. l. 40. Tauri, ſeruandam fore. Cum enim in illis donationibus, iure maioratus ſuccedendum ſit, conſequens eſt, vt ea lex quæ de maioratibus loquitur, ea omnia comprehendat. Cui enim verba legis conueniunt, lex etiam ipſa debet conuenire, l. 4. §. toties, cum vulgatis, ff. de damno infecto. Et ſecundum hanc reſolutionem diſtinguendum non erit. an conceſ ſio feudalis fuerit, vel non feudalis, quod apertiſ ſimè præ ſentit Molina, licèt non ita expreſ ſerit, & differentia illa in maioratibus rectè exploditur ex his, quæ vltra omnes adnotabam ſuprà numeris præcedentibus. Nec obſtat dicere, quod in huiuſmodi donationibus iure hæreditario non ſuccedatur, & conſequenter in eis repræ ſentatio admittenda non ſit, nam huiuſmodi fundamentum quàm debile, & infirmum ſit, ſuprà perpendi, & vltra reſpondet Molin. lib. 3. eod. cap. 7. n. 13. verſ. fina. quod regula hæc in primogeniorum ſucceſ ſionibus triplici ratione non procedit, prout c. 3. eiuſdem lib. 3. ex n. 40. cum ſeq. ipſe probauit. Idque præ ſertim dicendum eſ ſe, extante deciſione legum Partitarum & Tauri, ex quarum diſpoſitione iam dubitari non poteſt, in quacunque diſpoſitione iure maioratus facta, repræ ſentationem admittendam eſ ſe. Id quod ego veriſ ſimum ſemper exiſtimo, nec contrarium probabile puto poſt legum illarum Partitarum, & Tauri conſtitutionem. Et ſic quoque verum putauit, & Molinam ſequutus eſt in omnibus, atque traditionem illam Acoſtæ improbauit expreſsè alter Ludou. Molina, è Societate Ieſu Religioſus, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 626. n. 13. per totum. fol. mihi 404. dicens, deciſionem earundem legum Regiarum procedere in maioratibus de bonis Coronæ Regni inſtitutis, ſiue ex donatione Principis factis, atque in eis repræ ſentationem admitti, & filium ingredi locum patris. Dicit etiam, iuxta hæc approbandam eſ ſe sententiam Panormitani, & Caſtrenſis, qui reſponderunt, in donatione facta à Rege Caſtellæ cuidam Petro Afan de Ribera cuiuſdam maioratus ſibi & liberis ſuis, nepotem ex primogenito defuncto præferendum fuiſ ſe patruo, propter reprę ſentationem, qua in Regno Caſtellæ nepos repræ ſentat ſuum patrem, atque eam ſententiam immeritò improbari ab Emanuele Acoſta, de ſucceſ ſione patrui, & nepotis, prima parte, numero 27. loquendo de hoc Caſtellæ Regno, de quo ipſi loquebantur, Molinam quoque ſequitur Blaz. Flor. Diaz. de Men. in addit. ad deciſ. Gamæ 174. in fine.

Probauit etiam ſecurè Pater ipſe Ludouicus Molina, eodem in loco, d.n. 13. fol. 404. repræ ſentationem de quæ in dictis legibus Partitarum, & Tauri, admittendam eſ ſe in his bonis, quæ iure maioratus à Rege Henrico ſecundo Nobilibus Hiſpaniæ donata fuere, quæque redeunt ad Coronam Regni eo ipſo, quod vltimus eius maioratus poſ ſeſ ſor abſque deſcendentibus legitimis maſculis, aut fœminis decedit, iuxta clauſulam eiuſdem Regis Henrici, in l. 11. tit. 7. lib. 5. numæ collectionis regiæ, & in hoc vltimo ſequitur Ludouic. Molinam, de Hiſpan. primog. lib. 3. d cap. 7. n. 12. vbi conſtanter aſ ſeuerauit, in ſucceſ ſione dictorum primogeniorum ex clauſula testamenti dicti Regis Henrici, ſimiliter ſeruandum eſ ſe repræſentationis ordinem in d. l. 40. Taur. præ ſtitutum, cum omnibus extenſionibus, & qualitatibus in eadem lege adiectis, cum in his bonis ex dictis legis diſpoſitione, iure maioratus ſuccedendum ſit. Nec obſtare, ſi dicatur (vt ipſe quoque tradit, num. 13. in verſiculo, Nec obſtat) mentem Principis in hac parte non conuenire cum mente maioratus inſtitutoris, ex rationibus quas in Dominica, ſeu Regia conceſ ſione paulò ante adducebamus: Nam ſi bene id conſideramus, potius ad mentem iuris, & legum de maioratibus loquentium, quàm ad proprium commodum diſpoſitiones Principum referendæ ſunt, l. ex facto, cum ſimilibus ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. Imò quamuis ad proprium Principis commodum, ac obſequium, diſpoſitio Principis referenda eſ ſet: non eſt cur ex hoc cenſeamus eum à iuris regulis, ac generali Hiſpaniæ conſuetudine in his primogeniis deuiaſ ſe: cum enim in perſonis ignotis in poſterum primogenij inſtitutio verificanda ſit, nulla congrua differentiæ ratio aſ ſignari poterit, ex qua potius de patruo, quam de nepote Princeps confidat, cum poſ ſit eſ ſe nepos patruo prudentior, & fortior, atque etiam ætate maior; prout pluries compertum eſt, in quo caſu nulla ratio particularis aduerſus nepotem, & pro patruo in Regia donatione adduci poteſt, ideóque ex hac tam leui coniectura, à tam ſolidiſ ſimis, & firmiſ ſimis iuris principiis recedendum non erit Et hactenus Molina, cuius ratio (vt vides) non. modò in donationibus Regis Henrici, ſed etiam in quacunque Dominica, ſeu Regia donatione, aut conceſ ſione concludit. Et ideo cum eo ſic firmiter tenendum erit in hoc articulo, & ſuperiori. Nec placere poteſt Auendañi contraria ſententia, in d. l. 40. Tauri, gloſ ſa 2. n. 78. & 79. Imò eiuſdem fundamenta debilia ſunt, atque ex his eliduntur, quæ ipſemet Molina in eodem propoſito annotauit, vt nunc vidimus. Sed & vltra Molinam eundem, ex eo Auendañi fundamenta non adſtringunt, quod cum donationes huiuſmodi Regis Henrici, maioratus iure factæ fuerint, maioratus, ſeu primogenij naturam, & qualitates in omnibus aſ ſumunt, ac ſic factæ videntur, vt legibus, & inſtitutis ordinariis maioratuum regantur, & eiſdem conueniant. Vnde non eſt facienda tanta vis in eo, quod donatio feudalis non fuerit, ſed in eo quod iure maioratus ſit facta, fieri debet. Non etiam in alio vis fieri poteſt, quod ſcilicet iure hæreditario non deferatur: cum vtrumque, in quo fixit magis pedes Auendañus, nihil interſit, vt ſuprà numeris ſuperioribus dilucidé obſeruaui, & oſtendi. Dicere etiam (prout Auendañus dicta gloſ ſa ſecunda, numero 80. dicit) quod primogenia Hiſpaniæ iure ſanguinis non deferuntur, ſed iure hæreditario; ex ſe conſtat, quàm falſum ſit; & contrarium veriſ ſimum, ex his, quæ obſeruationibus præcedentibus plena manu adnotaui, & ſcripſi. Conceſ ſo etiam abſque veritatis præiudicio, quod maioratus, qui ex Regiis donationibus Regis Henrici procedunt, magis ex Dominica donatione, quàm iure ſanguinis videantur deferri, neque hæreditarij dicantur (in quo ſemper Auendañus inſiſtit) quid inde deduci valebit, cùm poſ ſint ipſi non iure ſanguinis, aut etiam non hæreditario, ſed alio iure deferri; & nihilominus, etiam in terminis iuris communis, repræ ſentatio admitti, vt ſ æpè annotaui, & probaui. In terminis autem iuris noſtri Regij, & poſt deciſionem legum Partitarum, & Tauri inspiciendum duntaxat erit, an iure maioratus deferatur ſucceſ ſio, vel non, vt definiri valeat, an ſit locus repraeſentationi, vbi ab inſtitutore repræ ſentatio ipſa non excluditur, nec aliud inſpiciendum, nullus equidem negare poterit, qui earundem legum ac earum conditorum mentem, & intentionem, & primogeniorum peculiarem naturam perſpexerit. Male igitur in bonis à Rege Henrico iure maioratus delatis, repræſentationem denegat Auendañus rectiúſque conceſ ſit eam Molina. Et inde eiuſdem Molinæ opinionem in his Regnis abſque controuerſia ſeruari, & d. l. 40. Tauri conſtitutionem habere locum in bonis Regiæ Coronæ, aut Henriqueños (vt vulgò profertur) reſolutiuè teſtatur; nihil tamen ex ſuperiùs à me nouè adnotatis, conſiderat Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. Gamæ 174.

