Conſtat etiam pro hac ſecunda opinione conſtitutionis dict. l. vnicæ, verba clara eſ ſe & Perſpicua dicitur namquè: Si pupilli, vel viduæ, aliæque fortunæ iniuriâ miſerabiles iudicium noſtra Serenitatis orauerint, cogantur aduerſij examini noſtro ſui copiam facere. Et ſic conſiderandum eſt, quod Imperator ibi vocat viduas fortunæ iniuriâ miſerabiles, quia vidua amiſit virum, pupillus amiſit patrem, ſeu exiuit patriam poteſtatem, & hæc eſt fortunæ iniuria, quia ex hoc fit, quod neuter poſ ſit in cauſis ſibi opem ferre, vidua propter ſexum, pupillus propter ætatem. Hoc enim miſeratione eſt dignum, vxores & filios videre, maritorum, & patrum ſubſidio orbatos. Idque procedit, etiam ſi vidua, aut pupillus ſit diues: tum quia dictio, alij, ſimilium repetitiua, oſtendit inter miſerabiles, viduas, & pupillos ſimpliciter ennumerari, vt optimè perpendit Menoch. lib. 2. de arbitrariis, dict. caſu 66. num. 4. tum etiam quia dictio implicatiua. præ ſertim, poſita in d. l. vnica, ibi: Præ ſertim cum alicuius potentiam perhorreſcant. oſtendit idem eſ ſe in caſu contrario, vt etiam ſi diuites ſint, & nullius potentiam formident, tamen reſpectu viduitatis, & pupillaris ætatis, gaudeant priuilegio illo, quia Imperator vult eſ ſe in eorum litibus ſpecialis protector. Quod ſingulariter conſiderauit Marcus Antonius Natta, dict. conſil. 590. n. 3. cum ſeq. lib. 3. & ſequutus eſt ad literam Alexand. Trentacinq. d. reſolut. 2. lib. 2. n. 16. in verſ. ab hac 2. opinione.

Addiderim ego, & vltra eos, conſtitutionis dict. l. vnicæ, C. quando Imperator inter pupill. & vidu, verba, & clara etiam eſ ſe ex eo, quod dictum ſit ſimpliciter: Quod ſi pupilli, vel viduæ, nec qualitas diuitiarum, aut paupertatis adiecta ſit: vnde nec adiici à nobis, aut ſubintelligi debet; nec etiam diſtingui, an pupillus, vel vidua, diues ſit, vel pauper, quod lex illa non diſtinxit: idque iuxta vulgatas, & communes iuris regulas. Deinde, verba eadem, ſi pupilli, vel viduæ, in dubio eſ ſe intelligenda non ſecundum quid, & ſic ex diuitiis, vel ex paupertate, ſed ſimpliciter potius, iuxta text. in l. hoc legatum, in fine, ff. de legatis tertio, l. prima, §. ſimpliciter, ff. de verbor. obligat. & exornat Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 8. litera V. concluſione 92. fol. mihi 532. Denique verba illa pupillo, & viduæ cuilibet, etiam diuitibus conuenire, cum dicatur duntaxat, ſi pupilli, vel viduæ, pupilli autem, & viduæ, licet diuites ſint, pupilli, & viduæ verè ſunt, vnde debet ipſis, & eiuſdem l. diſpoſitio conuenire, & fouere, ex vulgata regula l. 4. §. Prætor ait, ff. de damno infecto, quam exornat Cardin. Thuſcus, tom. 8. literal V. concluſione 89. fol. mihi 528. & in tractatu de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum, latiùs explicabimus. Doctores igitur relati ſuprà, qui contrariam ſuſtinent ſententiam, loquntur apertè contra text. in dict. l. vnica, & qualitatem paupertatis requirunt, quam nec lex ipſa expreſ ſit, nec requirit, imò nec potentiam alterius perhorreſcere Perſonas præfatas neceſ ſarium eſ ſe, ex dictione illa, præ ſertim, in dict. I. vnica, appoſita, rectè deduxerunt Natta, & Trentacinquius, in locis relatis ſuprà. Optime Couarr. practicar. dict. cap. 6. num. 1. qui ex eadem dictione, præ ſertim, deduxit intellectum ad text. in l. 5. titul. 3. partita 3. ibi: contra algun poderoſo, dicens praxim recepiſ ſe, & admiſiſ ſe idem, vbi miſerabilis Perſona agit contra eum, qui non eſt ex his, qui potiores in iure dicuntur. Quod ego credo veriſ ſimum, quacunque cum Perſona agatur, vtpote cum in d. l. vnica, ita vt dixi cautum fuerit, cui dictam l. partitæ conuenire potius, quam diſ ſentire, credendum eſt in dubio. Eo maxime, quod in aliis legibus, nec potentia aduerſatij habita fuerit in conſideratione, nec de ipſa actum aliquo modo.

Vidua autem, pupillus, & alij habentes fori, ac d. l. vnicæ, priuilegium, vtrum poſ ſint eo vti aduerſus ſimile & par ius habentes: explicant dilucide poſt alios Gregorius Lopez, in dict. l. 5. titul. 3. par. 3. gloſ ſa magna ante finem, verſiculo, ſed quid ſi vnus priuilegiatus. Didacus Couar, practicarum cap. 7. num. 4. & 5. Vincentius de Franchis, deciſion. 188. per totam. Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemontana 177. ſub num. 9. Alexander Trentacinquius, variarum reſolution. lib. 2. de citationibus, dict. reſolutione 2. num. 18. fol. 98. Azeuedus, in l. 8. titul. 3. num. 7. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, & quidem cum in dicta l. vnica, & in dictis legibus partitæ hic caſus deciſus, nec expreſ ſus non fuerit, erit dubium prædictum aliis regulis iuris, & legibus definiendus, ex quibus viduas, pupillos, & alias miſerabiles Perſonas, de quibus in dict. l. vnica, non poſ ſe inuicem vti illo priuilegio, ſed quemlibet ſeruare ius commune, cum vnus non ſit potentior altero, recte obſeruarunt ipſimet Authores nunc relati. Et iunge eiſdem Antonium Fabrum, ad tit. C. quando Imperator inter pupil. & viduas, definitione vnica, fol. mihi 222. vbi quod vidua dotem repetens, habet priuilegium ſui iudicij, etiam ſi contra pupillum agat, prout ibi probat dilucide, & ingenioſe, vt adſolet.

Similiter, quando viduæ, pupilli, & aliæ miſerabiles Perſonæ habent cauſam communem cum aliis perſonis non miſerabilibus, ſiue non eius qualitatis, an tunc Perſonæ illæ propter communionem gaudere debeant eodem fori priuilegio, & beneficio, dict. l. vnicæ, nec in eadem l. vnica, nec in dictis legibus partitæ, & nouæ collect. Regiæ exprimitur, idcircò ex aliis regulis, & iuris principiis rem hanc definiendam, certi iuris principiis rem hanc definiendam, certi iuris erit: vt etiam definiunt & explicant Natta, dict. conſil. 590. numer. 16. & 3. ſeq. lib. 3. Couar. practicarum d. cap. 7. in finalibus verbis. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 177. num. 2. in fin. Fuluius Pacianus, in conſil. 85. num. 10. & 11. Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum. lib. 2. titulo de citationibus, dicta reſolutione 2. num. 9. ex quibus communis reſolutio eſt, ratione Perſonæ miſerabilis gaudere omnes eodem priuilegio, idque ex his fundamentis, & rationibus, quas Natta, & Trentacinquius latiùs conſiderarunt. atque deduxerunt in locis nunc relatis. Ex textu etiam, in l. ſi communem, ff. quemadmodum ſeruitutes amittantur. De quo vide Hippolytum, in rubrica de fideiuſ ſoribus, num. 284. cum pluribus ſeq. Menochium, in conſ. 2. num. 226. lib. 1. Mieres, de maioratu, prima parte. quæ ſtione ſecunda, num. 24. Ioannem Gutierrez, practicarum lib. 1. quæ ſt. 6. Alexandrum Trentacinquium omninò, variarum reſolutionum, lib. 2. tit. de iudiciis, reſolutione 15. per totam, fol. 33. & quidem ex his nunc relatis Authoribus, quos ſuperiores non citant, & plurima deduces in confirmationem ſententiæ prædictæ, & an, & quando per ſocium quis retineat, aut faciat quod per ſe non poſ ſet, diſtincte percipies.

Rurſus & ſimiliter, vtrum Eccleſiæ, Reipublicæ, Vniuerſitati, & Communitatibus competat remedium dict. l. vnicæ, & ius vocandi quemcunque ad Curiam quoad primam cauſarum cognitionem, quod (vt vides) non etiam exprimitur, nec deciditur in dicta l. vnica: ex his definiendum erit, quæ ſcripſerunt Didacus Couar. d. cap. 7. practicarum, num. 3. Antonius Theſaurus, dicta deciſione 177. num. 9. Afflictis deciſion. 257. num. 1. Azeuedus, in dict. l. 8. titul. 3. lib. 4. num. 8. Proſper. Carauita, in ritibus magnæ Curiæ, ritu 219. Alexander Trentacinquius, variar, reſolut. lib. 2. dict. reſolutione 2. num. 34. & 35. vbi reſolutiue dicuntur, priuilegium d. l. vnicæ, Eccleſiis, & Communitatibus competere, vt penes ipſos videri poterit: ea namque, & alia nonnulla ex propoſito, & conſultò, atque ideo à me omittuntur, quod penes iuris Interpretes relatos in initio huius capitis, & nunc commemoratos, plene habeantur reſoluta. & eorum duntaxat tractatum, atque diſputationem ſuſcipere intenderimus, quæ ab aliis dilucidè, aut abſolutè ſatis explicata non ſunt.

Denique & ſimiliter, ceſ ſionarius viduæ, pupilli, pauperis, & miſerabilium Perſonarum, vtrùm gaudeant priuilegio d. l. vnicæ, & poſ ſint in prima inſtantia debitorem in Curia conuenire: vide Gaſpar. Rodericum, de annuis redditibus, lib. 3. quæ ſt. 4. num 42. qui negatiuè reſoluit: & num. 43. inquirit, ſi creditor non priuilegiatus cedat pupillo, aut viduæ, aut ſimilibus Perſonis habentibus priuilegium d. l. vnicæ, an ceſ ſionarius vtatur priuilegio prædicto, vt poſ ſit debitorem in Curia conuenire. Rectè etiam reſoluit, diſtinguendo inter vltimas voluntates, & contractus, vt ibidem videbis. Et quatenus num. 46. excitat dubium, an cedens agere poſſit poſt ceſ ſionem inuito ceſ ſionario, iunge Burg. de Pace (non relatum ibi) in conſilio 31. ex numero 21. Et hactenus de prima obſeruatione in hac materia.

Nunc verò ſecundo loco, & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, dubium maximum eſ ſe, & à nullo hactenus nec mediocriter equidem, non modò dilucidè ſatis, aut abſolute explicatum, & ſic maiori proculdubio explanatione, & diſtincta reſolutione indigens omnino: vtrum dict. l. vnicæ, C. quando Imperator inter pupil. & vid. priuilegium, & beneſicium procedat etiam poſt cœptum coram Ordinario indicium, & poſt litem conteſtatam, vt ſcilicet pupilli, viduæ. & aliæ miſerabiles Perſonæ non ſolùm in initio litis, ſiue ante litem alibi cœptam, ſed etiam poſt litem conteſtatam poſ ſint ad Curiam cauſas quoad primam cognitionem trahere. Et quidem Didac. Couar. practicarum, d. cap. 7. in finalibus verbis, negatiuam partem amplectitur expreſ ſim, inquit namque, quòd vbi lis cœpta eſ ſet per litis conteſtationem apud Iudicem inferiorem proprij domicilij, non poſ ſet vidua petere, cauſam iſtam tractari in Curia Principis, nec ad eam referri, etiam ſi vidua iure minoris ætatis peteret in integrum reſtitutionem aduerſus litis conteſtationem ex cauſa erroris, quo decepta litem conteſtata fuerit abſque fori præ ſcriptione, & declaratoria exceptione: & ſubdit Couarr. met. ipſe, quod huius opinionis eſt ob fauorem ordinariæ iuriſdictionis, & quia non admodum læditur ex hoc errore minor, etiam ſi Matthæus Afflict. in conſtitut. Neapolitana, in rubrica 37. n. 24. contrarium reſponderit.

Cæterum, quod d. l. vnicæ priuilegium, & beneficium, etiam poſt cœptum coram Ordinario iudicium, & poſt litis conteſtationem obtineat, ſicut ante cœptum indicium, & ſic contrariam omninò ſententiam firmiter tenuerunt Matthæus Affl. nunc relatus (vt vides) Neuizan. in ſilu. nut. lib. 6. verbo, in dubio quomodo indicandum, num. 38. verſic. & propterea, vbi ita Iudicatum eſ ſe dicit Parpal. poſt Afflict. in conſtitut. Regn. de officio mag. iuſtitiar. quæ ſt. 13. num. 36. P. Belluga, in Speculo Principum, rubric. 23. verſ. ſed pone, col. 2. num. 9. M. Anton. Natta, in conſil. 590. num. 16. lib. 3. vbi expreſ ſim, & ſecure firmauit, viduas, & pupillos fori priuilegio conceſ ſo ſibi in d. l. vnica, vti poſ ſe non tantum in initio litis, ſed etiam poſt litem conteſtatam, & ſic in progreſſu cauſ æ poſ ſe aduerſarios ad tribunal Principis ab aliis auocare, Vincentius de Franchis deciſion. 100. num. 21. in fin. Antonius Theſaurus, dict. deciſione Pedemontana 177. num. 6. qui ſubdit, quod quamuis Didac. Couar. contrarium ſuſtinuerit (vt vidimus ſuprà) non tamen erit ab hac opinione recedendum, & propterea re bene intellecta, & diſcuſſa, cum opinione Afflictis, Neuizan. & aliorum, vti communiori, de iure loquendo tranſiſ ſe Senatum in cauſa cuiuſdam viduæ de collegio, 1598. Martij 18. Idem quoque tenent Proſper. Carauita, in ritibus magnæ. Curiæ, ritu 231. & 233. Franciſcus Viuius, commun. opinion. lib. 1. opinione 368. num. 6. Alphonſus Azeuedus; in dict. l. 8. titul. 3. lib. 4. num. 5. per totum. Subdit tamen, quod Licet hæc opinio ſibi aliquando placuerit, in practica tamen non ſetuatur, & teſtatur vidiſ ſe iam Regiam prouiſionem in Cancellaria Pinciana conceſ ſam cuidam mulieri viduæ, vt lites ſuas ad Cancellariam deferre poſ ſet, & ibidem ipſa conueniretur, & non alibi, dum tamen honeſta eſ ſet, neque aliquis ex caſibus; ex quibus non gaudet priuilegio prædicto occurreret, & præ ſertim, quia lis illa, ſuper qua iſto priuilegio gaudere vidua illa volebat, non eſ ſet cœpta, nec lis conteſtata ſuper ea coram inferioribus Indicibus. Tenet denique opinionem eandem, & variandi à Iudice ordinario proprij domicilij ad Curiam, etiam poſt litem conteſtatam, ius competere viduis, pupillis, & miſerabilibus Perſonis, ex deciſione d. l. vnicæ, firmiter & reſolutiuè obſeruat Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 2. titulo de citat, reſolut. 2. num. 7. & num. 10. fol. mihi 96. & 97. Fuluius Pacianus, in conſil. 84. num. 28. vbi quod dictis Perſonis licat variare de vno Iudice ad alium, etiam in fine litis.

Ego verò vt meam ſententiam interponam, & aliter equidem, atque diſtincte & abſolute magis, quam hactenus factum fuerit, in præfato articulo me habeam, nonnulla praemittenda, atque conſtituenda duxi, ex quibus clarior, & felior reſolutio haberi poterit, nec ita indiſtincte quæ ſtio præfata proponetur, aut abſoluetur. Ac primum conſtituo, difficultatem diſceptationis huiuſmodi dilui nequaquam poſ ſe, nec reſolui ex verbis, aut ex deciſione d. l. vnicæ, non etiam ex legibus omnibus partitæ, & nouæ. collect. Regiæ, ſuprà relatis, vtpote cum in eiſdem caſus hic nec expreſ ſus, nec aliquo modo tactus, aut excogitatus forſan fuerit; idcirco regulis aliis atque principiis iuris definiendus erit cum in ipſiſmet legibus reperiatur omiſ ſus.

Secundò conſtituo, articulum eundem duplicem habere indagationem, vel cum pupilli, viduæ, & miſerabiles Perſonæ præfatæ cœpto ab ipſiſmet iudicio coram Ordinario, & actoris partes cùm ſuſtinuerint, pœnitentia ducti, aduerſarios volunt ad Curiam auocare ab eo Iudice, coram quo iam eos conuenerant, & iudicium inſtituerant; quo caſu maior videtur eſ ſe dubitandi ratio, vtpote cum voluntarie Indicem ordinarium iidem elegiſ ſent, & ordinariæ iuriſdictionis maximus ille fauor non leue variandi impedimentum videatur inducere; & nihilominus eo etiam caſu ſuperiores Authores affirmatiue loquuntur, & variandi facultatem concedunt. Natta etiam, Azeuedus, & Trentacinquius, dicta reſolu. tom. 2. num. 10. in eis terminis, quando prædictæ Perſonæ actoris partes ſuſtinuerant; ſic reſoluunt (vt dixi) indagationem etiam habet articulus metidem, cum viduæ, pupilli, & miſerabiles perſonæ coram Ordinario conuentæ, & ſic rei partes ſuſtinentes, litem conteſtatæ fuere, nec declinatoriam aliquam oppoſuerunt, ſiue ius auocandi cauſas ad Curiam non obiecerunt, poſtmodum verò atque poſt litem conteſtatam, ſiue in progreſſu cauſ æ forum declinandi, atque deferendi cauſarn ad Curiam, ius obtinere contendunt, quo caſu non tanta videtur ineſ ſe dubitandi ratio, cum inuitæ trahantur Perſonæ huiuſmodi (redditur namque indicium in reos inuitos) nec voluntarie Indicem illum elegerint; quamuis eiſdem etiam imputari iuridice poſ ſe videatur, quare iure ſuo vſi non fuerint eo tempore, & ab initio fori declinatoriam non oppoſuerint.

Tertiò conſtituo, vno & altero caſu, & cum perſonæ præfatæ actoris, aut rei partes ſuſtinent, in fauorem ipſorum reſpondiſ ſe, atque variandi facultatem conceſ ſiſ ſie relatos omnes Authores ſuprà, vt nunc dicebam, nec differentiam aliquam conſtituiſ ſe, ſiue non diſtinxiſ ſe caſus iſtos. Vtroque etiam caſu videri in contrarium vrgere, ac æque militare nonnulla, quæ variandi facultatem adire, & ad Curiam cauſam auocandi omiſ ſo Iudice ordinario, ius impedire videntur. Ac Primò quidem vulgatam illam iuris regulam, & per manus traditam quotidie, indicium ibi finiri debere, vbi cœptum eſt, l. vbi cœptum, ff. de iud. & inde litis pendentiam coram Ordinario ab aduerſariis obiectam contra dictas Perſonas priuilegiatas, tantum obſtare, atque operari debere quod ad impediendum auocationis cauſam, quantum exceptio rei iudicatæ poſ ſet operari, vt per Afflict. deciſ. 354. Azeued. in. l. 1. titul. 5. lib. 4. num. 1. & tribus ſeqq. Deinde & Secundò, elegantem vnum iudicium, non poſ ſe poſtea variare, ex ſententia Bald. in conſ. 285. Quia non eſt opus, in princ. lib. 1. & in conſil. 187. Super quæ ſt. eod. lib. 1. Guid. Pap. deciſ. 421. exornat Card. Thuſc. pract. concl. iuris, tom. 4. litera 1. concl. 487. ex num. 1. cum ſeq. fol. 811. Rurſus, & tertiò, pupillum & viduam, & priuilegiatas Perſonas, non poſ ſe recedere indicio cœpto, ſiue actoris, ſiue rei partes ſuſtineant, vt ad Curiam, & forum ſpeciale auocent aduerſarios, & cauſam: tradidiſ ſe Affl. d. deciſ. 154. Corſetum, in ſingul. 144. & retuliſ ſe Cardinal. Thuſc. d. conclus. 487. num. 7. Præterea Quartò conſtitutionem d. l. vnicæ, C. quando Imper. inter pup. & vid. & legum ſimilium huius Regni continere ius ſpeciale, & contrarium iuri communi, ſicuti ſuprà oſtendimus poſt initium huius cap. & idcirco reſtringendam potius ad terminos, in quibus loquitur, & quando ab initio priuilegio vtuntur pupilli, viduæ, & ſimiles Perſonæ, quam extendendum ad caſum prædictum poſt litem cœptam coram alio Iudice, vt minus derogetur iuri communi, iuxta vulgatas iuris eiuſdem regulas, & traditiones communes Doctorum, & quia priuilegia ſunt ſtricti iuris, nec patiuntur extenſionem, cap. porro, de priuilegiis, & per Aluarum Valaſcum, Quintò iudicia eluſoria reddi non debere, nec iniuriâ Iudicem ordinarium afficiendum, coram quo lis cœpta, & conteſtata fuerat, & ius quoddam acquiſitum, quod abſque nota & Iniuria adimi non poſ ſe videtur, ſicuti in propoſito Azeuedus conſiderauit in d. l. 8. tit. 3. lib. 4. num. 5. in principio. Denique & Sextò ad eum caſum quando pupilli, & viduæ, & ſimiles Perſonæ rei partes ſuſtinent, & conuentæ coram Ordinario proprióque Iudice, auocandi cauſam ad Curiam, nec alibi reſpondendi iure vſ æ non ſunt; vrgere etiam in contrarium, exceptiones dilatorias poſt litem conteſtatam non poſ ſe opponi, cap. inter monaſterium, de re iudicata, cap. Paſtoralis, de exceptionibus, l. finali, C. de exception. l. exceptionem, C. de probationibus, l. 9. titul. 3. partita 3. l. prima, titul 5. lib. 4. recopilation. & latius probant Gratianus, regula 176. Doctor Paz, in praxi, in prima parte, primi tomi, quinto tempore, ex num. 14. Cum ſequentib. Azeuedus, in d. l. prima, tit. 5. lib. 4. ex num. 6. cum ſequentibus, & inde exceptionem fori declinatoriam ante litis conteſtationem eſ ſe opponendam, & poſtmodùm non poſ ſe opponi, ſicuti latius probarunt D. Paz, vbi ſuprà, num. 22. & ſequent. Azeued. in d. l. 1. num. 6. & ſeq. & num. 14. & 17. Aluarus Valaſcus, conſultatione 136. num. 4. eamque non opponentem Iudicis eius iuriſdictioni acquieſcere, conſentire videri, & nolle alibi litigare, ſiue reſpondere, vt ex aliis obſeruarunt Maranta de ordine indiciorum, 6. part. memb. 9. num. 1. Duen. regula 379. in fin. D. Paz, vbi ſupra, num. 22. & ſeq. Cardinalis Thuſc. practicar. concluſ. iuris, tom. 4. litera l. Conclus. 74. num. 5. fol. 445.

Verum pro contraria parte, & in fauorem communis ſententiæ relatæ ſuprà, quod variare liceat, etiam in fine litis, & quod d. l. vnicæ priuilegium obtineat, etiam poſt cœptum coram Ordinario iudicium: vrgere itidem quamplurima, & expendi poſ ſe. Ac primum quidem verba d. l. vnicæ, ibi: Si pupilli, vel viduæ, aliæque fortunæ iniuriâ miſerabiles iudicium noſtra Serenitatis orauerint, coguntur aduerſarij examini noſtro ſui copiam facere, &c. Verè namque Licèt caſus, & articulus præ ſens non decidatur, nec admittatur expreſ ſim in d. l. vnica, non tamen aliquo modo excluditur, imò verba ea nunc relata, ita indefinitè adiecta, non obſcurè denotare videntur, cogendos aduerſarios, Curiæ examini copiam facere, cum pupilli, & viduæ reclamauerint, & ſic quocumque tempore, perſonarum ipſarum interſit reclamare, aut iudicium ſupremæ iuriſdictionis orauerint.

Deinde ſecundò, miſerationis ratio illa præcipua, quâ dicta Imperatorum conſtitutio innititur, & ne præfatæ perſonæ miſerabiles opprimantur, vel iniuriis, aut moleſtiis quibuſlibet afficiantur, protectionis etiam Imperatorum, & Regum circa perſonas eaſdem, ita equidem & æqualiter militat poſt iudicium cœptum, & litem conteſtatam ſicut ante cœptum iudicium, nec poteſt vlla diſcriminis ratio conſiderari, ſiue non eſ ſet ſatis conſultum eiſdem, ſi hoc etiam caſu beneſicio illo non iuuarentur, vnde eo etiam habere debet locum illius legis diſpoſitio ex paritate rationis, iuxta iura vulgata; & ignoſcendum eſt viduis, pupillis, ſimilibus perſonis, ſi vel alibi iudicium ſuſceperint, vel declinatoriam fori omiſerint, cum ob fragilitatem ęta tis, vel ſexus, conſiliíve imbecillitatem, non ita diſcernere valuerint, quid ab initio intendere conſultius eſ ſet.

Prætereà & tertiò facit, beneficio d. l. vnicæ non poſ ſe expreſ ſe etiam pupillos, & viduas, atque miſerabiles perſonas renunciare, communi Interpretum placito receptum, vt vidimus ſuprà; idcirco & à fortiori, tacitè etiam, aut alibi aduerſarios, ſine extra Curiam vocando, aut vocati iuriſdictionem ab initio non declinando, ſiue quouis modo non diſ ſentiendo. Id quod Baldus acutiſ ſimus iuris Interpres docuit aliquando, quatenus in cap. de cauſis, num. 26. de officio delegati. Tradidit, non poſ ſe viduas, pupillos, & miſerabiles perſonas iuriſdictionem alterius Indicis in ſui damnum prorogare, & ſequutus eſt Andreas Gail, practicarum obſeruátionum libro 1. obſeruation. 1. numero 40.

Rurſus & quartò, regulam illam, iudicium finiri debere, vbi cœptum eſt; & litiſpendentiæ exceptionem obſtare in quocunque iudicio, & inter perſonas quaſcunque qua principaliter fulciri poteſt opinio contraria, ex text. in d. l. vbi cœptum, ff. de iudiciis, non ita indiſtinctè, aut abſolute procedere: variis potius modis explicari, reſtringi, atque limitari communiter, ſicuti conſtat ex his, quæ in propoſito eius textus plena manu ſcripta reliquerunt, atque ad dictam regulam adnotarunt Felinus, in cap. ex tenore, ex num. 15. de reſcriptis, vbi adducit plures fallentias ad illum text. Aretinus, in conſ. 29. Socinus, in conſil. 37. volum. primo. Menchaca, de ſucceſ ſionum reſolution. lib. 2. §. 18. num. 6. & 7. Aluarus Valaſcus, conſultatione 57. Pelaez à Mier. de maioratu, part. 3. quæ ſt, 14. num. 3. Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſ. 70. à principio. Anton. Gabr. commun. concluſ. lib. 2. titul. de iudiciis, concluſion. 1. per totam. Lancelot. de attentatis, ſecunda part. cap. 4. limitat. 2. ex num. 43. cum ſeq. & declaratione 30. per totam. Andreas Gail, practic. obſeruation. lib. 1. obſeruatione 32. Simon de Prætis, de interpretat, vltimar. volunt, lib. 5. interpretatione 2. dubitat. 2. num. 381. cum ſeq. fol. 504. & nouiſ ſimè omnium his non relatus Cardinal. Thuſcus practicar. concluſion. iuris, tom. 4. litera 1. concluſion. 487. per totam, & tom. 2. litera C. concluſion. 976. fol. 320. Petrus Surdus, in conſ. 542. lib. 4. Hugo Donellus, commentar, iur. ciuil. lib. 17. cap. 18. fol. 78. & 79. Alexand. Trentac. variar. reſol. tom. i. lib. 2. tit. de iudiciis, reſolut. 4. n. 17. fol. 10. latius reſolut. 3. fol. 4. & ſeq. Iacob. Philip. Portius, regular. lib. 3. concluſ. 22.

Ac verè non obtinere regulam ipſam, quando in alio iudicio ageretur ex cauſa neceſ ſitatis, vel citatus, aut agens in alio iudicio priuilegium haberer declinandi, ſicuti in propoſito habent pupilli, viduæ, & miſerabiles Perſonæ, vel quando primus Iudex eſ ſet negligens in iuſtitia adminiſtranda, aut coram primo iudice non poſ ſet quis conſequi iuſtitiæ complementum propter potentiam aduerſarij, vel de facto ortam, vel in aliis caſibus cum his cumulatis per Antonium Gabriel. Lancelot. Thuſcum, & alios ſuprà relatos, vbi latius videri poterit. Et ita ad regulam. d. l. vbi cœptum. Reſpondet in terminis quæ ſtionis noſtræ Azeued. In d. l. 8. tit. 3. lib. 4. num. 5. in illis verbis: Et hanc opinionem tenendo, non obſtat regula dict. l. vbi captum, quia non procedit, quoties poteſt per priuilegium declinari forum. Quo vel ſolo verbo omnibus his fundamentis ſatis fieri poſſet, quæ in contrariam partem ponderata fuere ſuprà, n. 36. & ſubdit ſtatim Azeu. metidem, & rectè atque iuridicè notat, nullam iniuriam fieri Indici coram quo cœptum negotium ſuit, cum de iure permittente, ac ex beneficio, & priuilegio d. l. vnicæ, fiat, & nemini iniuriam faciat, qui vtitur iure ſuo. Pariter etiam, atque eodem modo ad regulam d. l. vbi cœptum, reſpondet Aluar. Valaſ. conſ. 136. n. 5. Et ſecundum hæc opinio præfata communior, quod d. l. vnic. priuilegium obtineat etiam poſt cœptum iudicium, & litem conteſtatam, non modo probabilis, ſed & vera, & verior videtur, & in praxi ſeruanda erit omnino, cum caſus ſe offeret, ex ratione finali l. eiuſdem vnic. & paritate ipſius in hoc caſu. Et procederet abſque dubio, quoties in primo Iudice, coram quo cœptum fuiſ ſet iudicium, negligentia quælibet, ſiue non adminiſtrandæ iuſtitiæ timor aliquis detegeretur, aut quoties timeretur oppreſ ſio aliqua prædictarum perſonarum, ſiue iniuria, vexatio, aut moleſtia, eáſve quouis modo opprimendos, aut propter potentiam aduerſarij vexandos, vel iure ſuo defraudandos: idque iuxta annotationes ſuperiores, & latius tradita per eoſdem Authores relatos ſuprà ad limitationem d. l. vbi cœptum. Et ita in præfatis Perſonis miſerabilibus præ ſumendum in dubio, ac earum oppreſ ſionem & vexationem timendam, nec ſuperiorum protectionem denegandam.

Præterea & abſque dubio, procederet ſententia eadem communis, quando pupilli, viduæ, aut miſerabiles aliæ Perſonæ per in integrum reſtitutionis beneficium, ſi in ea ætate ſint, vt reſtitui valeant (ſicuti pupilli, & orphani regulariter ſunt) atque ex iure minoris ætatis aduerſus litis conteſtationem venirent, & auocandi cauſam ad Curiam petita in integrum reſtitutione, ex beneſicio d. l. vnicæ, C. quando Imperat. inter pupil. & vid. ius intenderent. Nec admittenda eſ ſet Didaci Couarruuias, practicarum, dict. cap. 7. in finalibus verbis, verſiculo, non vbi lis. Ratio illa, ex qua, nec iure minoris ætatis, & reſtitutionis, cauſam cœptam in alio iudicio referri ad Curiam, firmauit; videlicet, quod non admodum læditur ex hoc errore minor, cùm imò lædi admodum exeo errore poſ ſit, & ab his iniuriam, & vexationem pati, qui in Curia, & coram ſuperioribus Iudicibus iniurias, & moleſtias inferre non audebunt. Cum etiam in Curia, & coram ſupremis Iudicibus facilius conſequi iuſtitiam valeat, quàm coram ordinariis, & inferioribus Iudicibus; & verè amittere ea, aut per litis conteſtationem amiſiſ ſe, modicum damnum iudicari non debeat. Id quod iuuari poteſt ex reſolutione, & obſeruatione ſingulari Ludouici Molinæ, de Hiſpanor. primogeniis, lib. 3. cap. 13. num. 61. in verſiculo, ſed dubitari poterit. Vbi ſcripſit, quod mortuo vltimo maioratus poſ ſeſ ſore, ſi minor, qui prætendit maioratus ſucceſ ſionem, remedium pro illa adipiſcenda, coram Iudice ordinario, vel aliquo ex Regiis conuentibus propoſuit, & tandem pœnitentia ductus, intra ſex menſes ad Regium ſupremum Conſilium recurrit, remedium quod ex l. 45. Tauri ſibi competit, ibidem proponens, peténſque aduerſus primam actionem coram ordinariis Iudicibus propoſitam, in integrum reſtitutionem, eidem minori reſtitutionem concedendam eſ ſe, cum ſupremorum Conſiliariorum iudicium amiſiſ ſe, modicum damnum indicari non poſſit. Et quamuis eodem n. 61. dixerit, minorem aduerſus declinatoriam fori omiſ ſam reſtitui non poſſe, eo quod ea læ ſio conſiderabilis non ſit. Et inde Azeuedus, atque generaliter ſtatuerit in l. 1. titul. 5. num. 16. lib. 4. quod minor, vidua, & ruſticus declinatoriam non opponentes in termino, non reſtituuntur poſt terminum ad eam opponendam, ex ratione eadem. Poſtmodùm tamen Molina metipſe, eodem num. 61. rationem eam parum tutam eſ ſe dixit, cum etiam aduerſus declinatoriam fori minor poſ ſit reſtitui, quando ex eius omiſ ſione graue damnum incurrit. Et citat Capicium, plura reſoluentem, & Iudicis arbitrio id relinquentem, atque ſupremorum Conſiliariorum iudicium non obtinere, maximi damni, & conſiderationis eſ ſe, aduertit expreſ ſim, quod negari equidem non poteſt. Et maximè procedit in terminis d. l. vnic. atque attenta ratione illa miſerationis, de qua ſuprà. Et hactenus de articulo ſuperiori, qui (vt vides) abſolutè magis explicatus remanet, quam antea fuiſ ſet.

Nunc verò, & tertio loco, atque principaliter obſeruandum eſt, dubium eſ ſe, vtrum pupilli, viduæ, & ſimiles Perſonæ, quæ declinandi forum, & auocandi cauſas ad curiam, priuilegium obtinent, eo frui vtique poſ ſint, ſi tanquam hæredes ſucceſ ſerint in lite cæpta? Et quidem hoc in caſu, neque ex verbis, d. l. vnic. neque ex priuilegio, aut conſtitutione ipſius iuuari poterunt Perſonæ prædictæ, vt declinandi ius habeant. Idque imprimis ex regula, d. l. vbi cœptum, ff. de iudiciis. Vbi cœptum eſt iudicium, ibi finiri debere.

Secundò, quia conditio defuncti non mutatur, ex perſona. hæredum, l. 2. §. ex his, ff. de verbor. obligat. hæres enim, & defunctus cenſetur eſ ſe vna, & eadem Perſona, authent. de iure iurando à moriente præ ſtito, in principio, collatione 5. l. cum à matre. C. de rei vendicatione, quæ iura exornat quamplurimis Cardinalis Thuſcus, practic. concluſ iuris, tom. 4. litera H, concluſ. 49. fol. 233. vnde ſicut defunctus non poterat declinare, ita nec pupillus, aut vidua eius hæres lite iam cœpta. Vidua namque, & pupillus, etſi priuilegiati, quemadmodum, & priuilegiatus hæres quicunque ſequitur forum defuncti quoad litem cœptam, & ea, quæ contracta ſunt, ſecus quoad non cœptam, vel contrahenda. Paulus Caſtrenſis, in conſil. 8. Iſta bona paterna, num. 2. & columna finali, verſic. item non obſtat, lib. 1. Cardinalis Thuſcus, vbi ſuprà, concluſ. 48. num. 2.

Tertiò deinde, quia inſtantia litis tranſit in eodem ſtatu, & cum omnibus ſuis qualitatibus in hæredem, l. prima, ff. ad Trebel. l. ſi cum hominem. Et ibi notat Caſtrenſis, Imola etiam, ff. de iudiciis, Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 16. num. 33. & quotidianarum harum controu. iuris, cap. 9. lib. 2. latius notaui. Idcirco Clericus Laici hæres litem coram ſeculari iudice cœptam cum defuncto, apud eundem Indicem proſequi tenetur. Lite verò nondum cœpta, vocandus eſt pro portione hæreditaria ad iudicem Eccleſiaſticum, & ſic quoad cauſas coram iudice ſeculari introductas, & cœptas viuente defuncto, Clericus ipſius hæres eundem Iudicem, & forum ſortitur. Id quod latius comprobant, atque exornant, & agunt de intellectu l. 57. tit. 6. Partita prima, Didacus Couarruuias practicar. cap. 8. per totum, Humada, in eadem l. 57. gloſ. 5. per totam, Quæ ſada diuerſarum quæ ſtionum iuris, cap. 4. num. 7. Mench Olanus, Villalobos, Auiles, Parlador. Auendañus, Gregor. Lopez, & Didac. Perez, quos refert, & tandem ita reſoluit Cæuallos, practic. communi. contra communes, quæ ſt. 36. maximè num. 13. eleganter Petrus Surdus, in conſil. 222. lib. 2. & deciſion. 110. Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſ. cap. 16. num. 31. & ſeq. Cardinalis Thuſcus, practic. concluſ. iuris, tom. 4. lit. H. concluſ. 48. fol. mihi 232.

