Ego verò his adiiciam nonnulla, & rem hanc ex profeſ ſo, atque dilucidè magis declarandam ſuſcipiam; idque vt radicitùs & abſolutè fiat, ſequentia conſtituere, atque obſeruare, neceſ ſarium erit. Et in primis, Pelaez à Mieres Aſ ſumptum prædictum, ſiue eiuſdem Authoris obſeruationem genetice ſumptam, veram eſ ſe, & placito communi Scribentium probatam: Aſ ſerunt namque Doctores communiter, Maioratus, ſeu Primogenituræ ius, renunciari, cedi, atque etiam vendi, vel in alium transferri poſ ſe; provt habetur Gen. c. 25. & ad Hebræos, cap. 12. tex. in cap. quàm periculoſum, 7. q. 1. vbi gloſ ſa ſic annotauit: Idque maximè procedere, ſi renunciatio, ceſ ſio, vel tranſlatio fiat ſequenti in gradu, vt cum Hoſtienſi, Ioanne Andrea, Præpoſito, Acharano, Panormitano, Iaſone, Bald. Iacob. de Bellou. Martin. Laudenſ. Aluaro, Præpoſito, Decio, Guil. Benedicto, Roderico Suarez, Afflictis, Ioanne Lecirier, Tiraq. & Burgos de Paz, vtrumque adnotauit, & firmauit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 6. numero 44. & lib. 3. cap. 2. numero 21. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 1. num. 26. & ſeqq. & Cum Tiraquello, & Moderno Pariſienſ. Mieres de maioratu, p. 3. q. 18. per totam, maximè num. 7. & cum Peralta, Molina, & Mieres, Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 71. num. 4. & 5. & 6. & quæ ſt. 79. num. 8. Velaſquez de Auendaño, in l. 45. Tauri, gloſ ſa 2. n. 4. & 5. Azeuedus in l. 8. tit. 7. num. 10. lib. 5. nouæ collectionis regiæ, Graſ ſus §. fideicommiſ ſum, quæ ſt. 62. num. 3. Blazius Flores Diaz de Mena in addit, ad deciſionem Gamæ 92. ſub num. 2. folio mihi 46. Pater Molina tomo 3. de iuſtitia & iure, diſputatione 624. numero 7. folio 375. & nouiſ ſimè omnium, Georgius Cabedus deciſione Regni Luſitaniæ 96. numero 4. qui Tiraquel. Socin. Grammaticum, & Mieres dumtaxat retulit. Id autem quod de venditione diximus, intelligi debebit, provt Molina ſuprà relatus intellexit, & infrà declarabitur, ac etiam ſemper abſque damno ſeu præiudicio eorum, qui ius ſuccedendi prætendere poſ ſunt.

Secundò conſtituendum eſt, Maioratus ſeu primogenituræ ius renunciari, cedi, atque etiam vendi, ſeu in alium transferri poſ ſe, etiamſi is, cui ſic ceditur, aut renunciatur, non ſit ſequens in gradu, vel is, qui poſt cedentem aut renunciantem ad ſucceſ ſionem debet admitti, ſed alius remotior, vel etiam extraneus; modò renunciatio huiuſmodi fiat dumtaxat pro vita cedentis, & in ſui præiudicium, hoc eſt, vt alter commoditatibus, aut fructibus, & prouentibus Maioratus fruatur, & non ius eiuſdem Maioratus cedatur: Sic explicari, atque intelligi debent omnes Authores, qui in hac materia loquuntur; nam dum prohibent, ceſ ſionem, aut renunciationem fieri, niſi in ſequentem, vel in eum, qui poſt ipſum cedentem ſuccedere debet; dum etiam Maioratus iura ad alios transferri poſ ſe negant, hunc caſum ceſ ſionis aut renunciationis, pro fructuum dumtaxat & prouentuum commoditate & vſu, nullo modo excludunt, vt obſeruatione ſequenti dicetur: & ſic loquitur Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 21. maximè n. 24. & n. 25. in verſic. in tertia & vltima ſpecie. Velaſquez Auendañus in l. 45. Tauri, gloſ ſa 2. n. 6. Ioannes Gutierrez pract. lib. 3. d.q. 71. n. 12. quatenus dixit, poſ ſeſ ſorem Maioratus poſ ſe Maioratum ipſum fruendum, cui voluerit præſtare, & nullo Authore relato, rectè & diſtinctè in propoſito obſeruauit Blazius Flores Diaz de Mena in addit ad deciſ. Gamæ 92. ibi: Communis reſolutio eſt, quòd ſucceſ ſor Maioratus pro tempore vitæ ſuæ, & in ſui præiudicium poteſt renunciare commoditatem Maioratus in quem voluerit. Cabedus etiam, quamuis non ita ſpecificè declaret, hoc ipſum clarè admittit & præ ſentit, d. deciſ. Regni Luſitan. 96. n. 7. & accedit eiuſdem Blazij Flores Diaz de Mena alio in loco reſolutio & ſententia: is enim in addit. ad deciſionem Gamæ ipſius 16. n. 3. folio 20. in eo dubio conſtitutus, an ſcilicet Maioratus bona aut alia prohibita alienari, poſ ſint ad longum tempus locari, vel in emphyteuſim dari, plures Authoresillud tractantes refert, ac demum inquit, ſemper vidiſ ſe obſeruari in praxi opinionem Molinæ, ſcilicet, quòd cùm non locantur res ipſ æ Maioratus, ſed ſola earum commoditas, fructúsve, aut penſiones, quòd valeat locatio, etiam ad longum tempus facta, Et verè ſententia hæc mihi admodùm placet, quamuis Blazius ipſe de ea dubiter: Nam, vt inquit idemmet Molina dict. cap. 21. num. 25. negari non poteſt, quin ex huiuſmodi locatione, ſola perſonalis obligatio ad fructus percipiendos concedatur, non autem ius aliquod in re ipſa præ ſtari, ex quo alienationem interuenire dici poſ ſit: & conuenit eiuſdem Molinæ eodem lib. 1. c. 20. n. 11. & 12. reſolutio, quatenus dicit, per tempus vitæ Maioratus poſ ſeſ ſoris, percipi poſ ſe commoditates rerum Maioratus ex quacunque cauſa. non obſtante alienationis expreſ ſa prohibitione: Item quandam facultatem fructuum, ſeu commoditatum percipiendarum, poſ ſe etiam in rebus Maioratus conſtitui, quamuis ius formatum vſusfructus conſtitui non poſ ſit, vt ibi probat, & plures Authores ſic tenentes refert.

Tandiu ergo ceſ ſio hæc, aut commoditatis, fructuúmve, & prouentuum Maioratus conceſ ſo durabit, quandiu Maioratus poſ ſeſ ſor, qui conceſ ſit, vixerit: Mortuo autem eo naturaliter, pluſquam certum eſt, quod finietur, vt per Molin. lib. 1. d.c. 21. Idemque dicendum erit, ſi ciuiliter mortuus fuerit, vt quia Religionem bonorum in communi, etiam incapacem profeſ ſus fuerit: Tunc namque cùm perinde habeatur, ac ſi verè & naturaliter mortuus fuiſ ſet, ſucceſ ſioque ſtatim deferatur ſequenti vel ei, cui ex legis, aut inſtitutoris diſpoſitione deferri debet, vt ſuprà probauimus; finito iure dantis, finietur & ius accipientis, nec mors naturalis poſ ſeſ ſoris Maioratus Monachi effecti expectari debebit, vtpote cùm naturæ, & fini Maioratus id repugnet, nec potuerit ius eo caſu ſtatim competens ſequenti vocato per Profeſ ſionem, directè, nec indirectè, nec quouis alio modo auferri, vt infrà etiam dicetur. Quòd ſi Religionem capacem bonorum in communi profeſ ſus ſit is, qui fructus, prouentus, aut commoditates Maioratus quocunque modo conceſ ſit, id erit magis difficile. Et quidem iuxra ſententiam à me probatam. ſuprà, numeris præcedentib. idem erit dicendum, quod nunc dixi, quando Religionem bonorum in communi incapacem poſ ſeſ ſor Maioratus profitetur, eo quòd ſtatim etiam ius succedendi defertur ſequenti, nec penes Monachum, aut Monaſterium Maioratus ipſe eſ ſe poſ ſit; natura, & fine inſtitutionis repugnante: militat enim eadem ratio, vt ius ſequenti competens ex eo tempore, auferri eidem non potuerit ex die factæ profeſ ſionis; ſi verum est (vt contendimus) ex præ ſumpta, & clara inſtituentium primogenia voluntate, ſtatim admittendum eſ ſe ſequentem, eorumdemque intentioni, & voluntati, Monaſterij ſucceſ ſionem repugnare: Sed ſi Communem ſententiam amplectimur, in quibus caſibus ipſa Monaſterium excludit, idem quoque probari debebit, cum etiam ſtatim ius ſuccedendi de feratur ſequenti, nec commoditatum, fructuúmve perceptione, & iure ex tunc priuati potuerit directè, nec indirectè: Cùm verò ipſa Communis Monaſterium admittit pro vita Monachi; tunc equidem, cùm vſque ad mortem naturalem ipſius Monachi, succedendi ius non deferatur ſequenti, debebit proculdubio, dum Monachus viuit, aut pro tempore, quo ipſe concessit, vel tranſtulit quoquo modo, commoditatibus, aut prouentibus vti is, cui ante ingreſ ſum, vel ingredi volens (paria namque ſunt hæc duo) Monachus idem Conceſ ſit. Quod etiam erit notandum, quia nouum quidem, nec alibi ſic declaratum, & ſtatim latiùs declarandum, & comprobandum.

Tertiò deinde conſtituendum eſt, Maioratus ſeu primogenituræ ius, renunciari, cedi, vel etiam quoquomodo transferri, ſimpliciter & abſolute, ſiue pleno iure non poſ ſe in præiudicium ſequentium Maioratus successorum, & potius ius ceſ ſionario habentium: imò ſequentem ſucceſ ſorem, vel eum, cui ex lege, aut inſtitutoris diſpoſitione, poſt cedentem ſucceſ ſio competit, ſtatim poſ ſe ceſ ſionem, aut renunciationem reuocare. nec fieri poſ ſe validè, ac cum effectu, niſi in eiuſdem fauorem fiat: Sic poſt alios obſeruauit Burgos de Paz in proœmio leg. Taur. n. 95. & 96. qui citat optimum tex. in l. ſi mulier, §. ex aſ ſe, ff. de iure dotium, ibi: Quas transferre ad alium, quam cui debet fideicommiſſum, hæres non poteſt: & alia iura in propoſito adducit; tenet etiam Petr. de Peralt. in rubric. ff. de hæred. inſtit. n. 122. pag. 72. Molina de Hiſpan. primog. lib. 1. c. 6. n. 45. Vbi etiam dicit, quòd primogenitus non poteſt Maioratum cedere ſecundogenito, ſiue ſequenti in gradu, in præiudicium filiorum, ac deſcendentium eorum, qui nati ſunt. vel etiam naſciturorum: Et citat Iaſonem, Decium, Tiraquellum, & Burg. de Pace, vbi ſuprà. Idem Molin lib. 3. cap. 2. num. 21. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. c. 3. §. 1. nu. 27. & 28. Mieres de maioratu, part. 3. q. 18. n. 4. & n. 6. Vbi dicit, renunciationem huiuſmodi, aut ceſ ſionem, fieri debere in illum, in quem ex lege, vel conſtitutione, Maioratus ius competit, non aliàs, nec poſ ſe ipſum proprietate, & poſ ſeſ ſione bonorum, per quodcunque factum anteceſ ſoris priuari, & n. 7. ibi: Et ſolida & vera eſt concluſio, quòd primogenitus poteſt renunciare iuri primogenituræ, dummodò renunciationem faciat in filium, vel alium, qui vocatus eſt ex diſpoſitione. Et 2. parte, d.q. 3. n. 33. in fine, Azeuedus in l. 8. titul. 7. nu. 10. & 11. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. q. 71. n. 13. & q. 79. n. 8. Velaſq. Auendañ. in l. 45. Tauri, gloſ ſa 2. num. 5. & 6. Vbi rem hanc optimè percipit, & declarat; inquit enim, primogenituræ ceſ ſionem, aut renunciationem ita demùm validam eſ ſe, ſi ipſa fiat in fauorem ſequentis ſucceſ ſoris, qui verè ad Maioratum erat admittendus: Et tunc per eam ceſ ſionem contingere vacationem Maioratus, ſicut per mortem naturalem contingeret, & ſequentem in gradu admittendum ad successionem & poſ ſeſ ſorium interdictum intentare poſ ſe. Quòd ſi in fauorem remotioris renunciatio fieret, & alteri ius ad Maioratum competeret, ex ceſ ſione, aut renunciatione huiuſmodi, à Maioratus poſ ſeſ ſore ius non diſcedere, ſed potiùs intactum, & illæ ſum manere, nec ſucceſ ſionis vacationem contingere, cùm poſ ſeſ ſor nequiret cedendo, aut renunciando, ſucceſſoribus legitimis præiudicium generare, Blazius Flor. Diaz de Mena in addit, ad dictam deciſ. Gam. 92. vbi poſtquam dixit, Maioratus poſ ſeſ ſorem pro tempore vitæ ſuæ, & in ſui præiudicium poſ ſe renunciare commoditatem Maioratus in quem voluerit, ſubdit in hunc modum: Simpliciter tamen non poteſt renunciare, niſi in ſequentem ſucceſ ſorem. Cabedus etiam dicta deciſione Regni Luſitaniæ 96. num. 4. & 5. & hæc ſunt notanda, quia ex ipſis ſubuertitur manifeſtè traditio Baldi in conſ. 280. lib. 1. vt infrà etiam notabitur.

Quartò conſtituendum eſt, primogenituræ, ſeu Maioratus ceſ ſione aut renunciationis facta alteri ſequenti vocato, ceſ ſionarium adeò plenum ius acquirere, vt & remedio I. 45. Taur. hodie l. 8. titul. 7. lib. 5. nouæ collect. Reg. vti poſ ſit ipſe, vt Pelaez à Mieres de maioratu, 3. part. q. 18. probauit; modò poſ ſeſ ſor integrum ius Maioratus renunciauerit, & à ſe illud penitùs abdicauerit. Nec enim sufficeret ſolam poſ ſeſſionem Maioratus in alium tranſtuliſ ſe, provt latiùs explicat Ioann. Gutier. pract. lib. 3. q. 71. n. 14. & ante ipſum conſiderauit Auendañ. in eadem l. 45. Maur. gloſ ſa. 2. n. 8. qui hac de re videndi erunt, cùm neceſ ſe fuerit.

Quintò conſtituo, quòd ſi primogenituræ, ſeu Maioratus, aut fideicommiſ ſi renunciatio in vita fieret à parente, & de præmatura hac reſtitutione, aut translatione, filij filij, aut etiam creditores conquerentur; tunc equidem, vt congruè diſcerni valeret, an renunciatio huiuſmodi in præiudicium aliorum filiorum, aut creditorum parentis ſubſiſteret, & pro qua parte; consideranda eſ ſe ea, quæ in propoſito vtiliter conſiderauit Aluarad de coniecturata mente defuncti, lib. 2. c. 3. §. 1. num. 26. per totum, & n. 28. & poſt eum, Ioan. Gutierr. Azeued. & Baeça, Blazius Flor. Diaz de Mena in addit. ad. dictam deciſionem Gamæ 92. Vbi breuem tradit reſolutionem in propoſito.

Sexto deinde conſtituo, ex his quæ numeris præcedentibus obſeruaui, ſequi & conſtare manifeſtè, Pelaez à Mieres de maioratu, parte 2. dicta quæ ſtione 3. numero 33. in ſine, rectè monuiſ ſe, atque annotaſſe duo, quorum ſuprà, num. 106. meminimus: Primum, quòd Monaſterium ingredi volens, & Maioratum aliquem poſ ſidens, renunciationem faciat illius: Sic enim de iure & validè fieri poſ ſe certum eſt, vt ſuprà obseruatione prima remanet probatum. Secundùm, quòd renunciatio huiuſmodi in filium, vel fratrem, aut alium proximum ſucceſ ſorem fiat: Nam proximioris ius derogari, vel auferri nullo pacto poſ ſe, ex eiſdem etiam, & obſeruatione 3. ſuprà notatis, conſtat apertè. ipſa autem & in eo, qui Religionem ingreditur, aequaliter obſeruari debebunt; iuri namque ſequentium, & eorum, qui facta Profeſ ſione ad ſucceſ ſionem Maioratus admitti debent, nullo modo nec diſpoſitione quacunque per ingredientem Religionem poterit præiudicium generari: Idque vltra ea, quæ ſuprà, dicta obſeruatione 3. adduximus, & num. 110. annorauimus; & ſequentium Authorum authoritate, & doctrinis comprobari validé poterit. Et in primis comprobatur ex his, quæ Gratus in conſil. 68. ex num. 13. lib. 1. & poſt eum Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 62. num. 38. lib. 1. ſcripta reliquit, qui reſpondit, quòd ſubſtitutus ſub conditione, ſi quis deceſ ſerit ſine filiis, ſtatim admittitur ſequuta profeſ ſione grauati Religionis incapacis, etiam in præiudicium eius, cui grauatus donauerat ante ingreſ ſum Religionis. Deinde ex communi ſententia Doctorum in authen. niſi rogati, C. ad Trebel. & in cap. in præ ſentia, de probationibus, vbi Abbas nu. 41. & Decius num. 56. Baldi in conſil. 58. lib. 1. Socini in conſilio 92. columna 3. lib. 1. Crauetæ in conſi 152. n. 1. Peregrini de fideicommiſ ſis, art. 28. n. 61. quòd ſubſtitutus in conditione præfata, non excluditur per Monaſterium, quando grauatus non profiteretur, ſed ex teſtamento hæredem faceret Monaſterium. Et confert Decij reſolutio in conſ. 259. col. vltim. ſubſtiturum etiam in eodem caſu, ita demùm excludi, ſi re vera acquiruntur bona Monaſterio, non ſi aliis relinquatur, vel à grauato ante ingreſ ſum Monaſterij, in quoſcunque vſus erogentur, vel diſpenſentur; ſequitur Menochius lib. 4. præ ſumpt. 183. n. 64. qui n. 76. ſimili reſolutione comprobat, eáque ratione principaliter, ac ſemper adducitur, quòd hæredis grauati nulla poſ ſit eſ ſe in detrimentum ſubſtituti, aut ex legis voluntate venientis, diſpoſitio. Peregrinus etiam d. art. n. 65. qui ſubſtituto locum aperiri probat, vbicunque ingreſ ſus ante Profeſ ſionem, de bonis ſuis in fauorem alicuius quoquomodo diſpoſuit, & alios Authores ſic tenentes refert, atque eadem, quâ Menochius, ratione adducitur, videlicet quòd grauatus nihil m præiudicium ſubſtituti, aut vocati efficere poſ ſit.

Ipſamet etiam ratione, & dictis ſuprà, obſeruation. 3. num. 111. & num. 110. in diſtinctione adhibitâ, eliditur euidenter Marci Antonij Peregrin. reſolutio contraria his, quæ ſuprà n. 117. cùm Grato, & Ioan. Vincent. Hondedeo conſtituimus: is namque Author in tractatu de fideicommiſ ſis, art. 28. num. 63. in fin. & in tractatu iure fiſci, in titul. de deportato, num. 21. ſecurè reſoluit (ſed Hondedei, aut Grati mentionem non facit, nec etiam Hondedei ipſe Peregrin. aut conſilij Bald, mox referendi meminit) & ſic ex facto obtinuiſ ſe pro D.M. Antonio Curt. amico ſuo teſtatur, ſcilicet communem reſolutionem, quòd ſubſtitutus admitti debeat ſtatim ſequuta Profeſſione grauati Religionis incapacis, nec mors naturalis ſit expectanda, limitari debere, vt non procedat quoad bona per profeſ ſum ante Profeſ ſionem vendita, vel aliter alienata, vt interim durante vita naturali ipſius profeſ ſi, emptor conueniri nequeat, & ſic Profeſ ſionis factum operetur expropriationem, & abdicationem bonorum, quæ tunc profeſ ſus poſ ſidebat, non autem in præiudicium tertij: Et denique ſubdit Peregrinus idem; quod ad id adduxit deciſionem Bald. in terminis, in conſ. 280. Factum tale, lib. 1.

Ego verò traditionem hanc falſam omninò credo, nec vllo pacto ſuſtineri poſ ſe arbitror, tum ob ea, quæ ſupra d.n. 110. & 111. notaui, quæ in hac ſpecie præ oculis haberi, atque obſeruari debebunt, ſiue ante ingreſ ſum Religionis, ſiue ingreſ ſus tempore, de bonis modo quocunque ingrediens diſponat: Non enim ius ab eo conceſ ſum ampliùs durabit, quàm ibi duraturum diximus: Tum etiam ex dictis nunc, ex n. 117. Ex quibus negari non poteſt, quin grauati in detrimentum ſubſtituti, aut alterius vocati, nulla eſ ſe poſ ſit modo quocunque diſpoſitio, ſed facta Profeſ ſione obſeruari debeant ea, quæ d.n. 110. in diſtinctione obſeruari: illa autem in primogeniis, & Maioratibus Hiſpanorum fortiori quidem iure, fortioríque ratione militant: Et verè poſ ſeſ ſor Maioratus, nullo pacto, nullóque modo in damnum ſequentis aliquid diſponere, aut efficere valet, quo ius eiuſdem elidi aliquantulum contingat, quando dies ſuccedendi venerit, vt ſuprà relati animaduertunt; & optimè Mieres de maioratu, part. 3. q. 18. n. 5. Rectiùs ergo obſeruarunt, & conſuluerunt Gratus, & Hondedeus vbi ſuprà; qui tamen (vt dixi) conſilij præfati Baldi mentionem non faciunt; nec verè illud aliquam vim in contrarium facit. Inprimis enim considerandum eſt, Baldum ipſum non firmiter inſiſtere in ca ſententia, in quæ ſola eiuſdem authoritate excitatus, adeò certus fuit Peregrinus, dubium potiùs, & ancipitem vſque adeò fuiſ ſe, vt modò vnum, modò aliud probare videatur, & pro vtraque parte rationes & fundamenta adduxiſ ſe, nullo tamen firmo fundamento muniri, nec certa reſolutione ſubſiſtere. Idque negari non poterit, ſi originaliter Bald. metipſe prælegatur eodem conſ. num. 2. per totum, conſtat in illis verbis: sed dubitatio eſt, numquid fideicommiſ ſum peti poſ ſit in vita iſtius ingreſ ſi? Et videtur quòd non, quia mors naturalis expectanda eſt. In contrarium videtur, quòd ingreſ ſus Religionis Minorum, verè naturali morti æquiparandus eſt quoad bona temporalia, nec alia mors expectanda videtur, quia ex morte non poteſt augeri effectus. Ecce vbi pro ſubſtituto, & contra emptores rem fundat; ſubdit ſtatim: Mihi videtur, quòd ingreſ ſus Ordinis Minorum non faciat caducum ius emptoris, imò emptor poſ ſit, poſ ſidere, donec viuit talis Frater Minor, argum. ff. de leg. 2. l. peto, §. prædium. Nam factum tutoris, & mutatio ſtatus auctoris, non officit emptori, cui erat ius quæ ſitum. Ecce, vbi in fauorem emptorum, & contra substitutum loquitur, ſed nihil concludens adducit. vt ſuprà dicebam; nam tex. in d. §. prædium, id non probat, nec caſui illi commodè applicari poteſt, quo ius grauati non durat, ſed extinctum eſt omninò Deinde, quòd de mutatione ſtatus authoris. ibi conſideratur, diuerſam continet rationem in caſu propoſito, atque officere deberet emptori, cui ex facto grauati ius eſ ſet quæ ſitum, quando grauatus ipſe in ſubſtituti damnum, & præiudicium, id efficere non valuit, iuxta ea, quæ ſuprà diximus; quando etiam ex præ ſumpta teſtatoris, ſiue inſtitutoris Maioratus voluntate, neceſ ſariò ſubſtitutus, aut ſequens vocatus admitti debet ſtatim, eoque ipſo quòd grauatus bona poſ ſidere non poteſt, nec ate ipſum vllus alius fideicommissum habere poteſt. Quòd in eodem conſil. ſub verbis ſequentibus, clarè ſentit Bal. metipſe, vbi in hunc modum ſcribit: In contrarium facit, quia fictione iuris auctoris per impoſ ſibilitatem iuris, propter ingreſ ſum videtur finitum ius ſucceſ ſorum. ff. de pignor. l. vetus: Sed ibi penes authorem erat adhuc dominium, & idem deprehendebat ius alterius, & ideo ſublato principali, tollitur ius acceſ ſorium, ff. de tranſact. l. & poſt, §. 1. Prætereà Bal. loquitur in terminis iuris communis, ac fideicommissorum ſimplicium, in quibus, cùm altercatio eſ ſet inter DD. an mors naturalis expectari deberet, nécne (vt ſuprà vidimus) altercationis etiam rationem militare in eo caſu, Bald. exiſtimauit. Cæterùm, cùm etiam in fideicommiſ ſis, mortem naturalem expectandam non eſ ſe, verius fuerit, & communiter magis obtinuerit (vt etiam diximus:) conſequens quidem erit, ſtatim facta Profeſ ſione, emptorum ius ſic extingui, vt nullo modo ampliùs ſubſiſtere, aut durare poſ ſit. Nam ſi ex perſona grauati fundabatur, & ſubſiſtebat, iure eiuſdem ſublato, & finito, & ius alterius ab eo cauſam habentis extingui, vis eſt. Nec in perſona emptoris incipere, aut durare poteſt eo tempore, quo à perſona grauati diſcedere, & in alium tranſire debet, argum. tex. in 1. Titio cum morietur, ff. de vſufr. Quo etiam ius ſuum aliis auferri non poteſt, eiſdem inuitis, argument. l. ius noſtrum, ff. de regul. iur. & l. fin. ff. de pactis. reſoluto namque iure dantis, ius accipientis reſolui debebit, iuxta tex. in l. lex vectigali, ff. de pignor. cum ſimilibus.

Idque in primogeniis, ſeu Maioratibus Hiſpanorum magis indubitabile erit; nam cùm ingreſ ſo, & profeſ ſo Religionem bonorum in communi incapacem Maioratus poſ ſeſ ſore, ſtatim deferatur ſucceſ ſio sequenti, ac ſi verè, & naturaliter mortuus fuiſ ſet poſſeſ ſor, vt probatum remanet numeris præcedentibus; manifeſtè conſequitur, quòd ſtatim finiri debeatius quòdcunque ab eodem conceſ ſum, aut diſpoſitione quacunque tranſlatum, quemadmodum finiretur morte naturali, vt dicebam ſuprà, nu. 110. aliàs enim poſ ſeſ ſor ipſe poſ ſet iuri vocatorum præiudicare, vel etiam efficere, quòd aliquo tempore penes extraneos Maioratus ipſe eſ ſet; quod nequaquam dicendum eſt, ipſéque Bald alio in loco, hoc eſt, in conſ. 389. Conſuetudo, col. 3. eod. lib. 1. excludit, nec poſ ſe eiſdem, renunciatione, aut quacunque alia diſpoſitione ius ſuum auferri, optimè probat, atque in eum ſenſum & ad id Bal. citarunt Burg. Salon. de Paz in proœmio leg. Tauri, n. 96. & Mieres de maioratu, p. 3. q. 18. n. 6.

Et in idem conducit nouiſ ſima Georg. Cabed. reſolutio, & Regni Luſitan. deciſ. 96. 1. part. ex quæ apparet, quòd cùm quidam N. Clericus renunciaſ ſet ſorori nupturæ ius Maioratus, quod ſibi competebat poſt: mortem matris, quæ vſumfructum bonorum habebat in vita ſua ex teſtamento mariti, & patris, ſorórque ipſa habuiſ ſet Maioratum vigore renunciationis, ſimul cum marito ſuo; poſteà vidua facta, cùm liberos non haberet, Monaſterium Monialium ingreſ ſa eſt, & antequam Profeſ ſionem faceret, alteri ſorori ſuæ Maioratum renunciauit: frater verò Clericus non obſtante renunciatione facta, contendebat Maioratumad ſe reuerti debere; ſoror verò ex renunciatione ſororis reuerſionem denegabat: Et demùm senatus Luſitanus ſuâ ſententiâ latâ anno 1588. pronunciauit in fauorem fratris Clerici contra ſororem, ita vt mortua ſorore Moniali, in quam frater renunciationem fecit, frater ipſe iterùm ex noua ſucceſ ſione, & cauſa ſuccedat, cui non viſus fuit renunciare: Quia cùm ille frater eſ ſet, & maſculus, nouè ſuccedere debebat in Maioratu, excluſa ſorore iuniori, atque illam excludere, quia (vt dixi) nouæ huic ſucceſ ſioni non ipſe renunciare viſus eſt. Ecce, vbi ſororis Monialis renunciatio fratri, ob rationem prædictam ius potentius habenti, præiudicare non valuit. Id quod adhuc dictis omninò conuenit: declarauit tamen Senatus metipſe Luſitanus, vt ſoror iunior Maioratum haberet invita ſororis Monialis, ſi de conſenſu Monaſterij, Maioratum ipſum alteri ſorori dederit, vel quòd habeat Monaſterium, quòd capax erat bonorum in communi, & mortua ſorore Moniali ad fratrem reuertatur. Quod quidem (vt ego arbitror, & Cabedus denotat) Senatus ſic declarauit, quia ſequutus eſt communem illam ſententiam, quòd durante vita naturali Monachi, aut Monialis, Monaſterium capax bonorum in communi Maioratum retineat: Et ſic durante eiuſdem vita naturali, quoad fructus. aut commoditates, & prouentus, debeat habere effectum renunciatio. Vnde ſi noſtram ſententiam contra communem amplecteretur, ſtatim forsan adiudicaret fratri Maioratum pleno iure, vt pote iuxta eandem ſententiam, iure ſororis Monialis ex tunc, & per Profeſ ſionem extincto; & ſic nec in alia perſona, eiuſdem renunciatione, aut facto, valente quoquomodo ſubſiſtere, aut durare: ideò etiam ſic declarauit Senatus, quòd conſideraſ ſet, ſororem Monialem ex renunciatione fratris Clerici Maioratum habuiſ ſe, nec fieri eidem fratri iniuriam, ſi fructus Maioratus ſorori adiudicarentur, quos aliàs iuxta eandem ſententiam communem, Monaſterium deberet pro vita Monialis percipere; ſempérque in eis terminis loquebatur, in quibus Monaſterium capax eſ ſet bonorum in communi, vt tunc ſcilicet alteri cedi poſ ſet ius pro vita Monachi, aut Monialis, quòd eadem vita durante, Monaſterium ipſum haberet, eadem ſententia communi retenta: Si verò Monaſterium eſ ſet incapax bonorum, etiam in communi, tunc equidem aliter rem diffiniendam, nec mortem naturalem Monialis expectandam, clarè præ ſentit. Et de his hactenus.

CAPVT XIII.

Subſtitutionis vulgaris ius verùm iure tranſmiſ ſionis ex capite iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis potentius eſ ſe debeat; ſiue, quòd idem eſt, an decedente inſtituto, præferatur in hæreditate agnoscenda ſubſtitutus, vel inſtituti hæres ex iure tranſmiſ ſionis? Quid etiam, ſi tranſmiſ ſionis ius ex potentia ſuitatis contingat: vbi hac in re contrarietas, & varietas Scribentium oſtenditur, & hactenus ab aliis in propoſito traditis, diſtinctè, & breuiter commemoratis, nouiter etiam, & verè nonnullis ipſorum conuictis, & confutatis, dubium hoc dilucidè magis, quàm anteà fuiſſet, explicatum relinquitur, multáque adnotantur hoc loco, quæ ſic non erant per alios animaduerſa.

SVMMARIVM.

- 1 Quæ ſtionem principalem huius capitis, multis in locis, latiſ ſiméque tractatam; ipſius tamen disputationem non inutilem, neceſſariam potiùs ideò, quòd ab Authore multa nunc adnotentur, quæ hactenus ſic explicata non fuerant.
- 2 Tranſmiſ ſionis ſpecies tres conſtitui communiter. Prima ex potentia ſuitatis. Secunda ex potentia ſanguinis. Tertia ex capite iuris deliberandi.
- 3 Subſtitutum vulgarem excludi per hæredem hæredis, ſi inſtitutus deceſ ſit ante aditam hæreditatem, tamen ex potentia iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis, ius adeundi tranſmiſit. Idque ex ſententia Bartoli, quem multi Authores ſequuntur, provt hoc numero congerunt.
- 4 Et pro illis primum & praecipuum fundamentum adducitur, atque reſpondetur eidem.
- 5 Aliter etiam ipſimet fundamento reſpondetur.
- 6 Atque Ioan. Imolenſ. obiectionem ſolutioni traditæ non obſtare, oſtenditur.
- 7 Anton. Gomez. ratio quædam pro ſententia communi ponderatur, eidémque nouiter respondetur.
- 8 Bartoli pro eadem ſententia communi, ex l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, fundamentum minimè probare ſententiam ipſius, vt hoc numero adnotatur, vbi etiam agitur de intellectu legis eiuſdem.
- 9 Textum in l. ſi quis filium, §. primo, ff. de acquirenda hæreditate, non vrgere pro ſententia communi relata ſuprà num. 3. vt hoc num. obſeruatur.
- 10 Pro ſententia Bartoli alia fundamenta adducuntur, & remiſ ſiuè respondetur eiſdem.
- 11 Textum in l. vnica, § cùm autem, & §. in nouiſ ſimo, C. de caducis tollendis, non probare communem ſententiam, quidquid alij Authores aliter intellexerint.
- 12 Sententiam communem relatam ſuprà num. 3. ſcilicet, quòd ſubſtitutus vulgaris excludatur per hæredem hæredis inſtituti, ſi inſtitutus deceſ ſit ante aditam hæreditatem, nihil firmum pro ſe habere, aut ſaltem nullo iure, vel ratione fundari, cui congruè responderi non poſ ſit.
- 13 Ioan. Imolenſ. diſtinctionem in quæ ſtione propoſita ſuprà, ex num. 3. probabilem non eſ ſe, multa potiùs in contrarium conſiderari poſ ſe, quæ ipſam deſtruerent, atque eliderent.
- 14 Subſtitutum vulgarem hæredi hæredis inſtituti, qui ex potentia ſanguinis, vel iuris deliberandi tranſmiſit hæreditatem, præferri debere ex ſententia Angeli, & aliorum, quæ numeris ſequentibus approbatur.
- 15 Et pro ea videri concludere ſeptem fundamenta, quorum remiſ ſiuè mentio fit per Authorem, & alia numeris ſequentibus adducuntur.
- 16 Pro eadem etiam ſententia contra communem, fortiter vrgere duo fundamenta, quæ hoc numero expenduntur.
- 17 Vnoquè eorum dilui apertè præcipuum fundamentum, quo Leonius contra ſententiam ſuperiorem excitabatur.
- 18 Ceſ ſare etiam Antoniij Gomezij obiectiones nonnullas in propoſito.
- 19 Denique & pro eadem ſententia tertium fundamentum adducitur, & potiorem eſ ſe ſubſtitutionem iure tranſmiſ ſionis concluditur. Ac demùm nouè infertur ad nonnulla, & numeris ſeqq.
- 20 Communis ſententia relata ſuprà, numer. 3. improbatur.
- 21 Paulum Leonium deceptum in hac materia & nouiter, & verè probatur.
- 22 Alexandri Trentacinquij diſtinctionem nouam in hac materia, ratione concludenti conuictam.
- 23 Inter tranſmiſ ſionem inductam virtute l. vnicæ, C. de his qui ante apertas tabulas, & tranſmiſſionem procedentem ex capite iuris deliberandi, non inducendam differentiam, ſed in vtroque potiorem eſ ſe iure tranſmiſ ſionis ſubſtitutionem, contra Politum, Zaſium, & Trentacinquium, optimè probatum hoc loco.
- 24 Superiores Authores nunc improbatos, vnica dumtaxat ratione excitari cæteris potentiori, & eidem nu. ſeq. per totum, concludenter, & verè ſatisfactum.
- 25 Conditionem ſi ſine liberis non intelligi in vulgari ſubſtitutione, & conſequenter coniecturam l. cùm acutiſ ſimi, C. de fideicommiſ ſis, contra fideicommiſ ſarium dumtaxat procedere, non contra ſubſtitutum vulgarem.
- 26 Subſtitutionem vulgarem præferri tranſmiſ ſioni ex potentia ſuitatis contingenti, ex communi ſententia.
- 27 Cuius præcipita ratio adducitur, & num. ſeq. concludenter respondetur eidem.
- 28 Suitatem non tolli per dationem ſubſtituti vulgaris, contra communem.
- 29 Verba illa, ſi hæres non erit, diuerſimodè accipiuntur in ſuo hærede, quàm in extraneo, prout hoc numero declaratur.
- 30 Suitas retinetur hodie, tametſi abſtinendi beneficium filiis conceſ ſum fuerit.
- 31 Suitas non tollitur per conditionem, ſi velit.
- 32 Tranſmiſ ſionem ex potentia ſuitatis, potentiorem eſ ſe iure ſubſtitutionis vulgaris.
- 33 Politi reſolutio probatur.
- 34 Vdalrici Zaſij, & Alexand. Trentacinq. reſolutiones notatæ, & declaratæ.
- 35 Pauli Leonij reſolutioni nota adiicitur per Authorem.
- 36 Sententiæ traditæ ſuprà, num. 32. vera ratio redditur.
- 37 Ioannem Corraſium rectè, & accuratè materiam hanc percepiſ ſe, atque intellexiſ ſe, vt hoc num. declaratur.
- 38 Michaëlem Graſ ſum in explicatione huius quæ ſtionis deceptum, nouè & manifeſtè oſtenditur.
- 39 Andream Fachineum in eadem quæ ſtione non rectè ſe habuiſ ſe, nonnulla potiùs minùs benè obſeruaſ ſe, vt hoc numero adnotatur.

PRo dilucida, atque abſoluta huius Capitis explicatione, conſtituere inprimis, atque præmittere neceſ ſarium erit, quæ ſtionem eiuſdem præcipuam multis in locis, latiſ ſiméque tractatam ab aliis, ipſius tamen diſputationem non inutilem, neceſ ſariò potiùs agitatam ideò, quòd hoc loco multa adnotentur, quæ hactenus ſic explicata non fuerant, ab aliis etiam diuerſimodè obſeruata, & diſtinctione, & certa reſolutione commemorantur, atque explanantur, ſic vt alibi quærendi, aliterve inquirendi, præ ſenti enucleatione vnuſquiſque excuſetur.

Secundò deinde conſtituendum erit, tranſmiſ ſionis ſpecies tres conſtituiſ ſe DD. communiter. Prima eſt ex potentia ſuitatis, de qua in l. apud hoſtes, C. de ſuis, & legitimis hæredibus, l. 2. titul. 6. part. 6. secunda ex potentia ſanguinis, de qua in l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas. Tertia, ex capite iuris deliberandi, de qua in l. cum antiquioribus, C. de iure deliberandi: Ita Bartol. & communiter Doctores in l. ventre præterito, ff. de acquirenda hæreditate, & poſt alios, de communi ſententia profitentur Dilectus de arte teſtandi, tit. 11. cautela prima. Chaſ ſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ. rubrica 10. Guil. Bened. in c. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & ſobolem, quam geſtabat in vtero, n. 41. & verbo, ſi abſque liberis, el. 2. n. 67. & verbo, mortuo itaque teſtatore, el 2. ex n. 107. cum ſeq. Antonius Gomezius, qui exempla adducit, & latè declarat tom. 1. variarum, cap. 9. num. 7. & nu. 41. & 51. Michaël Graſ ſus receptarum ſententiarum, §. ſiue articulo, tranſmiſ ſio, quæ ſt. 17. num. 2. fol. 68. vbi Pyrrhum, Menchacam, & alios Authores refert. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 88.

