Deducitur & tertio loco ex eadem l. 40. Tauri in poſtrema ſui parte, ibi: Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta por el que primer amente inſtituyò y ordenò el mayorazgo. Vbi (vt vides) de primo inſtitutore dumtaxat lex ipſa mentionem fecit: ſucceſ ſoreni ſequentem poſt illum, alios etiam ſucceſ ſores in maioratu futuros, non poſ ſe, neque in vltima mente id diſponere, nec aliud diſponendo, repræ ſentationem excludere. Non enim poteſt aliquis ſucceſ ſor in futurum diſponere vllo modo in præiudicium nepotis, vel patris perſonam repræ ſentantis, quem lex illa prætulit filio ſecundogenito vltimi poſ ſeſ ſoris maioratus, eiúſque patruo, aut proximiori conſanguineo, nec ius illi auferre, quod ex legis, non hominis prouidentia eidem nepoti competit, I. ſi arrogator, ff. de adoptionibus, l. 3. ff. de interdictis & relegatis. Idque certiſ ſimum eſt, vt Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis, num. 122. verſiculo Prima quam modo dixi, fol. 72. annotauit expreſ ſim, & eo non relato, ſic quoque obſeruauit Velazquez Auendañus, gloſ ſa 19. dictæ l. 40. Tauri. Et confirmatur ex his, quæ ſuprà, hoc eodem lib. 3. cap. 10. plena manu ſcripſi, vbi probaui, maioratus ſucceſ ſores, aut poſ ſeſ ſores, poſt primum inſtitutorem non poſ ſe vllo modo alterare, ſeu mutare vocationes, aut ſubſtitutiones ab inſtitutore factas, nec ordinem ſuccedendi ab eo præſcriptum, quouis, modo præuertere, vt Molina, Mieres, & alij multi eodem cap. 10. commemorati obſeruarunt. Et ea etiam ratione innititur Peralta vbi ſuprà, dicens, quod nullus ſucceſ ſor in maioratu poſt primum ſtabilientem illum, poteſt apponere aliquod grauamen perſonis vocatis ab illo ſtabiliente ad ſucceſ ſionem eiuſdem maioratus, cùm capiant illum de manu primi inſtituentis, vt pluſquam vulgatum eſt, & probatur in, l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legat. 2. Et ſic non modo pari ratione, ſed etiam fortiori, nec repræ ſentationem excludere, aut ius nepoti ex primogenito competens auferre, cum ille authoritate, & diſpoſitione dict. l. Taur. 40. vocetur. Et inde inquit eſ ſe, quod pater ipſius nepotis, idémque filius primi inſtituentis, in vita ſua non poteſt cedere iuri ſuo in præiudicium nepotis, & in fauorem fratris minoris ſecundogeniti, etiam maioris nepote, vt pene in his terminis decidit Bald. in conſ. 389. incipien. Conſuetudo eſt, colum. penultima, lib. 5. Addiderim ego Petri de Peralta traditionem hanc, veriſ ſimam, & indubitatam eſ ſe, & eiuſdem nullum Recentiorum omnium mentionem feciſ ſe, confirmaríque concludenter & vere ex his, quæ eodem cap. 10. huius libri, cap. etiam 12. eiuſdem libri, latius ego obſeruaui, tam in illa quæ ſtione, Vtrum maioratus ſucceſ ſor poſ ſit clauſulas maioratus declarare, aut circa voluntatem obſcuram, ſeu ambiguam inſtitutoris, declarationem aliquam facere: quam in alia quæ ſtione, Vtrum maioratus poſſeſ ſor poſ ſit cedere iuri maioratus in fauorem alterius, atque ceſ ſione ſua aliquibus præiudicium generare. Deinde addiderim, id quod in filio primi inſtituentis Peralta ipſe dixit, ſimiliter quoque, atque eadem ratione in aliis deſcendentibus, ſiue ſucceſ ſoribus vlterioribus obſeruandum eſ ſe: omnes namque ſuo, ordine ex eadem l. ad ſucceſ ſionem inuitantur, atque ab ipſo primo inſtituente capere dicuntur; idcirco alterius facto, aut diſpoſitione grauari non poſ ſunt, nec eo iure priuari. Subdit denique Petrus idem de Peralta (mihi equidem ſemper eruditiſ ſimus, & in rebus nouis detegendis, atque ad leges huius Regni reducendis, cæteros alios Scriptores facile ſuperans) dict. num. 122. dict. verſiculo, Prima quam modo dixi, in fin. Præfatæ l. 40. Tau. conſtitutionem in poſtrema ſui parte, dum ex voluntate primi inſtitutoris maioratus excludi repræ ſentationem ſtatuit, eſ ſe iuri communi affabrè & ad amuſ ſim conſonam: quod etiam veriſ ſimum eſt, cum etiam in terminis iuris communis, ex voluntate teſtatoris induci, aut ceſ ſare ſoleat repræ ſentatio, etiam in caſibus, in quibus alias haberet, vel non haberet locum, vt numeris præcedentibus remanet dictum, & alios ſcripſit à me ſ æpè relatus Menochius, dict. conſil. 215. num. 139. lib. 3. & dict. conſil. 200. num. 72. lib. 2. & præ ſumptione 95. num. 19. In fine, & num. 32. lib. 4. ſed & in cæteris ante poſtremam eam partem ſtatutis, legem ipſam Tauri eſ ſe iuri communi conſonam, nec dici poſ ſe iuris communis correctoriam, poſt Didacum Couarru. & Ludouicum Molinam, ſ æpè etiam ſuprà obſeruaui. Et poſt ipſos, & alios tenuit etiam Ioannes Gutierr. practicarum, lib. 3. dict. quæ ſt. 66. num. 16. clare Auendañus, in eadem l. 40. gloſ ſa 18. ex num. 6. Vſque ad num. 13. quò loci in effectu reſoluit, ſingularem eſ ſe legis eiuſdem deciſionem, quatenus repræ ſentationem admittit regulariter in teſtamentaria ſucceſ ſione ex hominis diſpoſitione, quando à teſtatore non excluditur. Quod & iure communi attento receptius, & communiter magis probatum, atque verius fuit ex ſententia Accurſij, in dict. §. fideicommiſ ſo, l. cum ita legatur, de legatis ſecundo. Quam ſuprà ſequuti fuimus, & veriſ ſimam atque omnino tenendam diximus, & Baldi ſententiam contrariam reiecimus, prout eadem Tauri conſtitutio apertè reiicit, & ſententiam Gloſ ſ æ ſequuta, in maioratuum ſucceſſione ſic ſtatuit, atque nouum ordinem. & formam ſuccedendi in primogeniis præ ſcribit.

Quarto deinde loco, atque ex ipſamet l. 40. Taur. deducenda, atque petenda eſt reſolutio quamplurimarum quæ ſtionum, eandem vltimam partem illius legis attinentium. Ac primo quidem, vtrùm repræ ſentatio in dict. l. 40. Tauri introducta, tam inter deſcendentes, quam inter tranſuerſales, vt ex 1. & 2. ſui parte apparet, atque ob contrariam inſtitutoris voluntatem, & diſpoſitionem in vltima parte eiuſdem excluſa, cenſeri debeat excluſa ex vocatione proximioris, aut proximiorum: vel cum inſtitutione maioratus cauetur, quod deficientibus deſcendentibus, ſiué aliquibus vocatis ſuccedat proximior (& vt vulgo dicitur) EI mas propinquo, o mas cercano pariente. Quo equidem in dubio, contrariæ omnino extant Interpretum ſententiæ, & opiniones, prout ego quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 20. ex num. 5. cum pluribus ſeq. oſtendi, atque retuli eas. In primis namque, quod repræ ſentatio excluſa cenſeatur ex vocatione proximioris, vel cum proximior poſt nominatos vocatur, tam in fideicommiſ ſis, quàm in primogeniis tenuerunt expreſ ſim Angelus, Iaſon, Pariſius Couar. Acoſta, & Antonius Gomezius, quos retulit, & improbauit (vt infrà dicetur) Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. num. 11. Rolandus, qui pro iſto caſu reſpondit latiſ ſimè, in conſil. vltimo, volum. 1. Latè Portius, in conſil. 128. ex num. 8. cum pluribus ſequent. & cum Riminald. ſen. Pariſio, Couar, & Roland. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. lib. 8. tit. 9. num. 10. Alex. Angel. Pariſius, Socinus, Baldus, Ancharanus, Aluarus Valaſcus, Antonius Gomezius, Acoſta, Couar. & Tiberius Decianus, quos pro hac parte congeſſit Velazquez Auendañus, gloſ ſ. 20. dict. l. 40. Taur. num. 16. Ipſe tamen contrariam firmiter ſuſtinet, vt ſtatim videbimus. Plures alios huius opinionis Authores commemorauit Menochius, lib. 4. præſumptione 95. num. 21. Alexander Raudenſis, qui firmiter eam ſuſtinet, in conſil. 142. ex num. 40. inter conſilia vltimarum voluntatum volum. 2. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. num. 100. Octauianus Cacheranus, in conſil. 72. ex num. 10. cum ſeq. vſque ad numerum 22. vbi eadem quoque ſententiam magis amplectitur. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana, 61. num. 1. & 2. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæ ſt. 17. num. 24. Michaël Glaſ ſus, receptar. ſentent. §. fideicommiſ ſium, quæ ſt. 11. num. 9. Anguiſ ſola, Marzarius, Gaſpar Fabianus, & alij, quos pro eadem hac opinione retuli ego dict. lib. 2. cap. 20. num. 5. vbi etiam commemoraui Pelaez à Mieres, de maioratu, 2. part, quæ ſt. 9. num. 12. qui in terminis, dict. l 40. Tauri, ſecurè probauit, quod in diſpoſitionibus, quæ proximioribus deſeruntur, non habet locum deciſio eiuſdem l. Taur. Blazium quoque Flores Diaz de Mena, idem dicentem, retuli ibidem. Et vltra tunc relatos, eandem inuenio opinionem tenuiſ ſe Menochium, in conſ. 269. num. 49. lib. 3. qui tamen aliis in locis, atque ex profeſ ſo magis articulum attingendo, & ſpecificè magis loquendo, contrariam ſententiam probauit, vt ſtatim videbitur.

Præfati hi Authores, rationes & fundamenta expendunt quamplurima, pro hac parte, verè tamen omnia ea ad tria, vel quatuor fundamenta reduci debent principaliter, vt dict. cap. 20. num. 6. Ego animaduertebam, atque hoc loco ideò non refero illa, quod ibidem ex propoſito hanc quæ ſtionem ſcripſerim, eo etiam, quòd Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. dict. Quæ ſti. 67. ex num. 1. vſque ad numerum 18. adduxerit rationes præcipuas eiuſdem opinionis, atque eiſdem reſpondit ex n. 31. cum pluribus ſeq. Ego quoque dict. cap. 20. ex num. 22. cum ſeq. eiſdem concludenter, & verè ſatisfeci, ſic vt præfata ſententia nullo firmo, aut vero fundamento, ſubſiſtat. Sed vltra ea, quæ præcitato loco dixi, monendum nunc lectorem inſtitui, ex ſuperioribus Authoribus negari non poſ ſe, quin nonnulli minus bene pro ea ſententia, & parte expendantur; poſito namque quod in fideicommiſſis ordinariis, & attento iure communi, ſiue in terminis §. in fideicommiſ ſo, leg. cum ita. ff. de legatis ſecundo. ei parti acceſ ſerint: in maioratibus tamen noſtris; ſiue in primogeniis perpetuis, id non ita ſtatuunt, nec verę poſ ſunt pro eadem ſententia, ſic ſimpliciter perpendi. Et vt alios omittam, Antonius Gomezius (qui pro ipſa ſententia ſuperiori ſemper adducitur) in lege 40. Tauri, num. 41. non loquitur in maioratu, ſed in fideicommiſ ſo familiæ relicto, vt conſtat ex his, quæ antea ſcripſit nu. 40. quæ dict. num. 41. Proſequitur, & continuat. Nec ponit caſum in noſtris terminis iuris communis quæ ſtionem diſputando, ſequutus eſt opinionem Baldi contra Accurſium, in dict. §. in fideicommiſ ſo. Et inquit, repræ ſentationem non dari in ſucceſ ſione, quæ prouenit ex hominis diſpoſitione: quod etiam iure communi attento verum non eſt, & Accurſij ſententia contraria verior, vt ſuprà vidimus. Attento autem iure Regio Partitarum, & dict. l. 40. Tauri, adeò falſum eſt, vt in terminis eius iuris, ab erudito aliàs Viro dici non potuerit, nec dictum fuiſ ſe credendum ſit,

Didacus autem Couar. pract. cap. 38. num. 4. verſic. 3. ad intellectum Gloſ ſ æ loquitur etiam in fideicommiſ ſo familiæ relicto, in quo vocantur proximiores per teſtatorem; & tunc diſputat intellectum Accurſij, in dict. §. in fideicommiſ ſo. Idque in terminis iuris communis. Poſtmodum autem multo, cum aggreditur tractatum repræ ſentationis in maioratibus perpetuis, & agit de intellectu dict. l. 40. Taur. non modo id dicit, ſed apertiſ ſimé contrarium ſtatuit, idque tam in ratione decidendi ad eandem l. tradita ex num. 6 & ibidem dictis, quam in eo quod repræ ſentationem ſtatuit in infinitum, tam inter deſcendentes, quàm inter tranſuerſales, vt sæpé dixi. Et ſecundum hæc minus bene præfatus Author (quem ad maioratus perpetuos attinet) dicto in loco pro ea parte citatur, cum numeris & locis ſequentibus prælectis, contrarium eum clare tenuiſ ſe, deducatur apertè. Alij etiam exteri Authores in eiſdem terminis, & iure communi attento, non in primogeniis Hiſpaniæ, nec attenta noua forma ſuccedendi in eis, in d. l. 40. Tauri ſtatuta, loquuntur. Sic Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemontana 65. num. 3. cum numeris præcedentibus, reſoluiſ ſet, in ſucceſ ſione fideicommiſ ſi non eſ ſe locum repræ ſentationi, quando proximior vocatur, ſequutus eos, quos antea retulerat; tandem dict. num. 3. id limitat, quando agitur de fideicommiſ ſo patrui carnalis, vel aui, quia tunc (inquit) filij fratris ſuccedent, vti proximiores, cum ſit repræ ſentationi locus, ſed in primogeniis, & maioratibus perpetuis, cum abſque dubio ſit, repræ ſentationem abſque vlla limitatione graduum admitti, poſt d. l. Tauri 40. vt ſuprà probatum eſt; in eiſdem ſatis clare agnoſcit Antonius Theſaurus, non ſuperiorem opinionem traditam ſuprà, ſed potius contrariam veram eſ ſe. Et apertius agnouerunt Marcus Antonius Peregrinus, & alij, quos ſtatim commemorabo. Eò magis, quod etiam in fideicommiſſo familiæ: relicto, locum eſ ſe repræ ſentationi, etſi proximior vocatus fuerit; tenuerunt permulti Authores, quos ſtatim opinione ſequenti recenſebo. Qui & ipſam ſententiam veriorem eſ ſe profitentur. Et in maioratibus noſtris nullus equidem exterorum in caſu propoſito repræ ſentationem denegaret ob vocationem proximioris, fi ipſorum naturam, & deciſionem præfatæ l. 40. Taur. agnouiſ ſet, prout lib. 2. d.c. 20. n. 7. in fine annotaui, neque Humadam in eiſdem noſtris maioratibus tenuiſ ſe contrarium, demonſtraui.

Denique & vltimo loco (& vltra ea etiam quæ d.c. 20. obſeruaui) monendum quoque lectorem duxi, Emanuelem Coſtam, in quæ ſt. patrui, & nepotis, pag. 130. aliàs 2. part. n. 27. quem pro ſuperiori opinione, repræ ſentationis negatiua, Lud. Mol. lib. 3. d.c. 8. n. 11. præcitauit minime poſ ſe pro ea opinione, aut parte adduci. Ibi namque Coſta diſputat. vtrum ſi in Regno Portugaliæ ad ſucceſ ſionem maioratus filius maior vocatus ſit, debeat præferri nepos ex filio maiori patruo, qui eſt filius ſecundogenitus, aut è contrario patruus nepoti ſit præferendus: quod claré conſtat in dict. 2. parte, in principio, vbi ex num. 1. Vſque ad numerum 9. arguit pro nepote filio filij maioris, & dict. num. 9. in verſiculo Sed his argumentis. In fauorem patrui, hoc eſt filij ſecundogeniti, & contra nepotem, filium filij maioris, quæſtionem reſoluit, & aſ ſerit repræ ſentationi locum non eſ ſe, & fundat vſque ad numerum 20. ex quo numero, vſque in finem dict. 2. partis, ex hac ſua opinione infert, quod illa in maioratibus Hiſpaniæ abſurda eſ ſet, & nonnullas concluſiones conficit, quarum quinta, quæ: ad propoſitum præ ſens attinet, & n. 26. in verſiculo Quintò infero, apponitur, eſt: Quod in maioratu, cuius vocatio concepta fuit per ea verba, Ao parente maschegado, patruus præfertur filio fratris. Et loquitur in caſu, quo prius vocatus, cum abſque deſcendentibus deceſ ſiſ ſet; lis & quæ ſtio erat inter fratrem fundatoris, & filium alterius fratris, ætate maiorem. Et dict. num. 27. intelligit Gloſ ſam, dict. § in fideicommiſ ſo. l. cum ita, de legatis ſecundo. Quando teſtator fideicommiſ ſum familiæ reliquit nomine collectiuo, & nu. 28. ſatis aperte oſtendit, ſiue expreſ ſim obſeruat, qua præcipuê, atque deciſiua ratione ad ſic dicendum fundetur: verèque illa eſt, videlicet quod reſpectu vltimi poſ ſeſ ſoris frater ſit vt non gradu proximior, quam filius alterius fratris, & quod filius ille iure repræ ſentationis ſuccedere non poteſt, quia exiſtit vltra gradus, in quibus ius admittit repræ ſentationem inter tranſuerſales. Et allegat text. In auth. poſt fratres C. de legitimis hæredibus. Et ſecundum hæc, & ea quæ præfatus Author ibi dicit, certiſ ſimum eſt, diſputationem ipſius verſari in terminis legum Portugaliæ, in quibus (vt idemmet opinatur) repræ ſentatio non admittitur, Aut in terminis iuris communis, quod inter tranſuerſales non admittit repræ ſentationem poſt filios fratrum. Cæterum in terminis primogeniorum noſtrorum, aut maioratuum perpetuorum ipſemet Coſta reſoluit ſtatim n. 29. & ſeq. inter quoſcunque tranſuerſales attenta deciſione dict. l. 40. Tauri, repræ ſentationem admitti, prout numeris præcedentibus in eum ſenſum expendi: Et num. 32. eodem in loco inquit, hoc procedere, etiamſi vltimus poſ ſeſ ſor, & inſtitutor eſ ſent ex emotioribus tranſuerſalibus. Remanet ergo, quod cum Emanuel Coſta, inter tranſuerſales id ita expreſ ſim ſtatuerit attenta dict. l. Tauri conſtitutione: cum etiam eius ratio in quæ ſtione illa propoſita. quæ iure communi attento vigebat, poſt eandem tamen legem Tauri ceſ ſat omninò: in maioratibus noſtris locum non habeat, nec in eis deciſio dict. authent. poſt fratres, poſ ſit adduci: vt numeris præcedentibus dilucidé oſtendi: quod eius reſolutio, aut authoritas pro ſententia præfata negatiua, de qua ſuprà, ex n. 300. allegari, aut perpendi non poſ ſit.

Succedit ergo ſecunda opinio affirmatiua, & verior quidem, atque omnino tenenda, videlicèt quod repræ ſentatio non excludatur, nec excluſa cenſeri debeat ex eo, quod maioratus inſtitutor vocauerit proximiorem, aut proximiores (vulgo al pariente mas propinquo, o mas cercano) quam ſententiam non modo in primogeniis, & maioratibus Hiſpaniæ probarunt Hiſpani, nunc præcitandi ſed etiam in fideicommiſ ſis tenuerunt firmiter, atque validiſ ſimè comprobarunt ſequentes Authores, Baldus, Alexand. Iaſon, Corneus, Decius, Ruinus, Craueta, Portius ſibi contrarius, Cephalus, Decianus, Hippolytus Riminaldus, Petrus Antonius de Petra, Marcus Antonius Peregrinus, Iacobus Menochius, Angelus Matthæatius, Ludouicus Molina, Velazques Auendañus, Ioannes Gutierrez, Doctor Spino, Additionator deciſionum Gamæ, & Hieronymus de Cæuallos, quos ego recenſui, & pro hac parte commemoraui, quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib. 2. dicto cap. 20. num. 7. per totum. Et vltra relatos ibi eandem ſententiam amplectuntur Gratus, in conſilio 27. num. ſexto, lib. 1. Iacobus Mandellus de Alba, in conſil. 51. numero quinto. Et alij quos retulit Iacobus Menochius, in conſilio 357. numero 27. lib. 4. vbi ſequitur, & copiosé comprobat: Et lib. 4. Præ ſumptione 95. num. 21. pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputat. 329. num. 3. fol. 440. Et vere pro hac parte concludunt rationes plures à me conſideratæ, & adductæ dict. cap. 20. ex num. 8. cum pluribus ſeq. vbi videri poterunt. Rationes etiam, quas in propoſito ex mente aliorum congeſ ſit Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. dicta quæ ſt. 67. ex num. 18. cum pluribus ſeq. quarum nonnulla adduxit Petra, dict. quæ ſt. 11. Ex num. 102. & Menochius, dict. num. 27. Et quod attinet ad maioratus noſtros, rationem concludentem tradidit Molina, de Hiſpanor. primogen. lib. 3. cap. 8. num. 11. & Rurſus in additionibus poſitis poſt librum 4. ad finem libri, num. 12. in fin. vbi dicit, nullo iure probari, quod conſtituenda ſit differentia inter vocationem proximioris factam à lege, vel ab homine. Sane cum à lege proximior ad ſucceſſionem vocatur, repræ ſentatio admittitur, & proximior illa dicitur, qui mediante beneficio reprę ſentationis, locum & gradum primogeniti prædefuncti occupat, & ingreditur, quamuis alter proximior ſit, vt in l. 2. tit. 15. part. 2. probatur, ibi: Deue heredar el Reyno el mas propinquo pariente. vbi (vt vides) lex vocat ad ſucceſ ſionem proximiorem, & nihilominus repræ ſentatio admittitur, & idcirco idem quoque ſtatui debet in hominis diſpoſitione, ex vulgatis iuris regulis, & tritis Doctorum allegationibus. Eò præcipuè, quod is qui per repræ ſentationem ſuccedit, in linea cæteros præcedit, & quia ex linea primogeniti deſcendit, proximioris vocatio verificatur in eo, & cæteros omnes excludit, iuxta ea, quæ plena manu, ſuprà hoc eodem capite adnotata fuere: & textum ſingularem in propoſito, in c. 1. de natura ſucceſ ſionis feudi, ibi: Et hoc eſi quod dicitur ad proximiores pertinere, iſti vero proximiores eſ ſe dicuntur reſpectu aliarum linearum. Iuxta ea etiam, Alexand. Rauden. de analogis lib. 1. cap. 15. num. 267. ſingulariter, & notabiliter annotauit, qui ex hac maioritate, & præcedentia lineæ concludit locum eſ ſe repræ ſentationi, vbi vocatur ad ſucceſ ſionem maior: & reddit rationem; nam licèt vox illa maior, ex primæua ſignificatione denotet primo natum, per Hiſpanos tranſlata eſt ad procreatum ex linea primogeniti, idque ad imitationem ſobolis Regiæ, in qua præfertur in ſucceſ ſione Regni, ille qui eſt ex linea primogeniti. Addiderim ego id etiam Hiſpanos introduxiſ ſe, ex deciſione dict. l. 40. Tauri, ex qua linearum diſtinctio illa, continuatio, & præcedentia introducitur, vt quovſque de linea primogeniti aliquis ſupereſt, ad lineam alterius ſucceſ ſio tranſire non valeat, prout ſ æpè dictum fuit ſupra hoc eodem cap. & latiùs explanatum.

Ex quibus equidem, & conſideratione illa, tradita à me dict. cap. 20. num. 28. ad fin. in verſic. prætereâ. quæ valde adſtringit, & concludens equidem eſt, nec ei valet congruum aliquid reſponſum aſ ſignari: ſuperior ſententia amplectanda erit omnino (vt dixi) & Pelaezà Mieres, ad dictam l. 40. Taur. traditio quædam, ſeu minus iuridica reſtrictio, de qua ſuprà, deſtruitur euidenter. Rectius proculdubio pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iustitia & iure, dict. disp. 629. intellexit, dum dixit, quod clauſula illa ſolita apponi in maioratuum inſtitutione, videlicèt, quod ſemper ſuccedat proximior cognatus, nihil derogat diſpoſitioni dict. l. 40. Tau. Rectius etiam atque eruditè admodum intellexit Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſ ſis art. 21. num. 9. & 11. qui vbi vocatur ad ſucceſ ſionem proximior, locum eſ ſe repræ ſentationi, ex eo fundauit, quod vocatio illa, aut ſubſtitutio proximioris, intelligi debeat, atque vere intelligatur de proximitate reſpectu ordinis ſuccedendi, non reſpectu propinquitatis. parentelæ, vel ſanguinis. Et citat Socinum, Corneum, Hieronym. Gabrielem, & alios Authores, ſic tenentes. Subdit etiam n. 17. quod nepos reſpectu ſucceſ ſionis eſt eiuſdem gradus, & in eodem gradu cum patruo ſuo, vel conſanguineo alio, prout eius Author; & quod præfata clauſula ad iuris intellectum, & mentem eſt referenda, ex qua is, qui repræ ſentat alium, proximior iudicatur repræ ſentationis virtute, & effectu. Item ſecundum ſubiectam materiam ſucceſ ſionis maioratus accipi debet, de qua teſtator loquitur, vt latius probauit Ioannes Gutierrez, lib. 3. diſput. 67. ex num. 19. vſque ad num. 33. Ego quoque dict. cap. 20. ex num. 14. cum ſequentibus, ſic obſeruauit: Atque ex num. 30. cum ſeq. vſque in finem capitis, dilucide explicaui, atque enucleaui textum in l. ſi libertus præterito. § 1. ff. de bonis libertorum. Quo præcipuè excitari, atque adduci ſolent Authores hi, qui ex vocatione proximioris, repræ ſentationem excludi a aſ ſeuerarunt: vt ibi videri poterit. Atque ex ibidem dictis maximè n. 8. & 9. cum ſeq. & n. 13. & n. 25. & concludentes alias rationes vltra ſuperiores pro hac eadem parte deducere vnuſquiſque poterit.

Sed & vltra ego conſidero, quod ſi poneremus, maioratus inſtitutorem proximiores ad ſucceſ ſionem eius inuitaſ ſe, & vocaſ ſe, dicendo, quod poſt tales, aut tales nominatos ſuccederet proximior, Vulgo, el mas propinquo, o mas cercano pariente, & adiiceret ſecundum ordinem, vel diſpoſitionem iuris: tunc proculdubio res eſ ſet clara, ex quo videretur eis verbis ſe conformare voluiſ ſe cum diſpoſitione, & deciſione dict. l. 40. Taur. ex qua in terminis tam inter deſcendentes, quàm inter tranſuerſales repræ ſentatio admittitur indiſtinctè, ſi maioratus inſtitutor ſua diſpoſitione aliud non ſtatuerit. Sane ex eo quod ipſe dixerit, ſecundum ordinem, vel diſpoſitionem iuris, dici non poteſt, quod repræ ſentationem excludere voluerit, ex quo expreſ ſa ſua diſpoſitione repræ ſentationem non excluſit, quod erat neceſ ſarium ex eiuſdem l. conſtitutione in tertia, & poſtrema ſui parte. Imò aperte admiſiſ ſe repræ ſentationem eundem maioratus inſtitutorem dicendum eſt, ex quo ex diſpoſitione, & iure dict. legis Tauri 40. eo ordine, atque modo ſucceſ ſio defertur, vt tam inter deſcendentes, quàm inter tranſuerſales, filius aut deſcendens ex eo. qui ſi viueret, ſucceſ ſurus eſ ſet, ad ſucceſ ſionem admittatur, & reliquos etiam proximiores excludat. Ad quam diſpoſitionem, & ordinem ſe videtur inſtitutor retuliſ ſe, ac cum ea ſe conformare voluiſ ſe, iuxta vulgatas iuris regulas, & communes Interpretum traditiones.

Nec huic reſolutioni obſtabit vllo modo eorum Authorum obſeruatio, qui ea in ſententia fuerunt, vt exiſtimarent, clauſulam ordine ſucceſ ſiuo operari debere, vt filius non intret locum patris, ſed admittatur proximior in gradu, & conſequenter, quod repræ ſentatio excludatur: prout renuerunt Decius, Pariſius, Marzarius, & Portius, quos in id retulit Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſ ſis, quæ ſt. 11. nu. 131. Tiberius Decianus, in conſ. 1. n. 373. lib. 1. qui dicunt, quod ſi teſtator ad fideicommiſ ſum plures nomine collectiuo vocauit, & adiecit clauſulam illam, ordine ſucceſ ſiuo, tunc patruum nepoti præferendum eſ ſe nec nepotem intrare in locum patris Non inquam obſtat eorum traditio; nam præter quam quod hi Authores loquuntur in terminis iuris communis, ac in fideicommiſ ſis, ad quæ plures nomine collectiuo vocantur, nec diſpoſitionem d. l. 40. Taur. agnouerunt, ex qua (vt dixi) diuerſum ius reſultar, & ipſummet conſtituiſ ſent, ſi legem eandem vidiſ ſent, vt pote cum in fauorem repræ ſentationis, tam inter deſcendentes, quàm inter tranuerſales, sic præcisè lex ipſa lata fuerit, vt qui ad iuris ordinem, & diſpoſitionem in his Regnis ſe retulit, plane videatur repræ ſentationem conceſ ſiſ ſe indiſtinctè, niſi contrarium expreſsè diſpoſuerit. Præter hoc, inquam, quod dict. l. 40. Tau. attenta concludit in terminis etiam iuris communis, quod imò prædicta clauſula, ordine ſucceſ ſiuo, operetur, vt nepos intret in locum patris; rectius proculdubio defendit Petrus Paulus Pariſius, in conſ. 38. n. 20. in fin. & numeris ſeq. vol. 2. Cuius ſententia ex eo mihi arridet magis, quod licèt verum ſit, proximiores vocari ad ſucceſ ſionem veteri lege, nec ea attenta nepotes concurrere cum patruis: repræ ſentationis tamen priuilegio & beneficio introducto, effectum eſt, vt remotior in proximiori gradu conſtituatur, ac in eo videatur eſ ſe, in quo pater eius erat, & ſic ad ſucceſ ſionem admittatur, ac ſi pater eius viueret admittendus eſ ſet. Plane cum inducto repræ ſentationis priuilegio, ita de iute ſit, vt nepos cum patruo concurrat, tàm inter deſcendentes, quàm inter tranſuerſales, vſque ad filios fratrum; certum equidem & planum redditur, etiam iure communi attento, ex vi eorum verborum, quæ ad ordinem & diſpoſitionem iuris referuntur, repræ ſentationem debere admitti: quæ eſt ſingularis & noua conſideratio in hac materia, nec ab vllo Scriptorum omnium huius Regni tacta, atque ex ea, non modò attenta deciſione dictæ legis 40. Tauri, ſed etiam diſpoſitione iuris communis, procedit ampliatio ſuperior. Et confirmatur ex reſolutione Franciſci Manticæ, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 9. num. 9. in fine. Qui quamuis negauerit, repræ ſentationi locum eſ ſe, quando adiicicitur clauſula ſaluâ gradûs prærogatiuâ (vt infra dicetur) ſtatim tamen dicit, id intelligendum eſ ſe, niſi teſtator dixerit, ſalua gradus prærogatiua, & ſeruato ordine ſucceſ ſionis ab inteſtato, vel à iure tradito: tunc namque repræ ſentationi locum eſ ſe affirmat, & ante ipſum ſic adnotarunt Decius, & Couarr. ibi relati per eum, & ſequuti fuere alij relati per Ioannem Gutierr. practic. lib. 3. q. 67. n. 51. vt ſtatim dicetur. Nec id alia ratione contingit, quam quod ad iuris communis ordinem teſtator ſe retulerit, quo attento certum eſt repræ ſentationi locum eſ ſe, vt filij intrent in locum patris defuncti.

Procedit etiam eadem opinio, ex dicto num. 302. approbata, etiam ſi inſtitutor maioratus ad ſucceſ ſionem eius non ſimpliciter proximiores (vt dictum fuit) inuitauerit, ſed etiam ſi ſuos proximiores vocauerit, vt ſi dixerit: Suceda el pariente mio mas cercano, o el mas propinquo pariente de mi el teſtador: Nam adhuc non videtur, nec cenſeri debet repræ ſentatio excluſa, imò fortior ratio militat, vt repræ ſentatio admitti debeat, quàm cum ſimpliciter proximiores vocantur, vt tenent & fundat Auendañus, & pro hac ſententia citat Baldum, Alexandrum, Socinum, Ruynum, Tiraquellum, Alciatum, Anguiſ ſolam, Ferretum, Iaſonem, Manticam, Curtium ſeniorem, Portium, Torniellum, & Cardinalem Albanum, tenet etiam Ioannes Cutierrez practicarum lib. 3. quæ ſt. 67. num. 28. Idquè veriſsimum quidem eſt ex deciſione dictæ l. 40. Tauri, § his rationibus, quas lib. 2. dicto cap. 20. ex num. 8. cum ſequentibus. Et ſuprà hoc eodem capite, num. 303. ego adduxi, quæ ſic concludenter militant, cum adiicitur pronomen iſtud meum, ſicut quando ſimpliciter proximiores vocantur: ſemper namque verum éſt, verba ea ſecundum iuris intellectum accipienda, & de proximitate reſpectu ordinis ſuccedendi, non reſpectu propinquitatis parentelæ, vel ſanguinis intelligenda, vt ſuprà dicebam, & poſt Baldum in alio loco, non in locis citatis per Auendañum, tenuit idem Alexander quoque, in conſil. octuageſimo octauo, num. 2. lib. 1. Iaſon, in conſil. 215. columna quinta, lib. 2. in verſiculo, Iſtam partem, tenet etiam Baldus, & in conſil. 159. num. 2. lib. 3. Roland. in conſ. 68. num. 31. lib. 1. Tiber. Decian. in conſ. 9. num. 44. & num. 31. lib. 1. Iacob. Menoch. in conſ. 357. nu. 27. lib. 4. Cou. pract. c. 38. n 11. qui ponit caſum, quando inſtitutor maioratus vocauit proximiorem ex ſuis deſcendentibus & agnatis, & loquitur in hac eadem repræ ſentationis materia, qua verſamur, & ſic velut expreſsè profitetur, non excludi repræ ſentationem, ex pronomine illo. meum, aut, ſuum, iuncto vocationi proximioris conſanguinei. Et in ſimili caſu, quod huiuſmodi verbum, El pariente mio mas cercano. potius referendum ſit ad conſanguinitatem, quàm ad proximitatem, concludit Gama, deciſ. Luſitaniæ. 7. n. 6. Et latiùs proſequitur eius Additionator ibidem. Non ergo credendum eſt adiecta ea verba fuiſ ſe per maioratus inſtitutorem, vt repræ ſentationem excluderet, vel iuris ſuccedendi ordinem, in dictis legibus ſtatutum, præuerteret; ſed potius, vt diſponeret ſecundum ius, & quaſi diceret, ſuccedat vnus conſanguineus meus, debet enim conſanguineus eſ ſe, vt in maioratu ſuccedere poſ ſit: vt per textum, in cap. 1. § finali, de ſucceſ ſione fratrum, obſeruauit Molina, de Hispanorum primog. lib. 3. cap. 9. num. 19. In reliquis verò, ſiue, in modo definiendi, quis ex conſanguineis præferendus ſit, ad iuris diſpoſitionem, & ordinem ſe retuliſ ſe: vt etiam profitetur Decianus in conſ. 100. volum. 3. & ita tenendum eſt, nec repræ ſentatio denegari debet ex adiectione dictionis, meum, aut, tuum, quicquid Ludou. Caſanate in conſ. 59. n. 16. dixerit.

Denique, eadem reſolutio, & ſententia procedit, etſi maioratus inſtitutor vocauerit proximiores in gradu, adhuc enim ex ea vocatione non excludetur, ſed potius admitti debebit repræ ſentatio, quoniam linea primogenitorum cæteras ſemper lineas præcedere debet; & in primis linea, poſtmodùm gradus conſideratur; ac de vna linea non fit tranſitus ad aliam lineam, dum aliquis ſupereſt ex illa, nec proximior in gradu dicitur, niſi qui proximior ſit conſideratis lineis, prout conſiderari debere, ſ æpè diximus: Ita ſane reſoluit Auendañus, & in propoſito caſu repræ ſentationem admitti, gloſ ſa 20. dict l. 40. Tauri, num. 29. & citat pro hac reſolutione Ludouicum Molinam, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 8. num. 17. qui quamuis loquatur eo loco, quando adiicitur clauſula illa ſalua gradus prærogatiua, atque in. eis terminis rationem ſuperiorem adductam per Auendañum, adduxerit; ex quo tamen eadem ſic æqualiter militat, & in effectu idem eſt, proximiores in gradu ad ſucceſ ſionem vocare, vel proximiores ſaluâ gradus prærogatiuâ inuitare: rectè potuit Molina per Auendañum ad id commemorari, & citari, ſed & ipſum Auendañum, in ipſis terminis, in quibus idem loquitur, quando in qua proximiores in gradu vocantur, ſequutus eſt, & eo caſu repræ ſentationi locum eſ ſe probauit Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. Quæ ſt. 67. num. 28. & 53. Et hactenus de prima quæ ſtione, & dubio ad dictam l. 40. Tauri, in poſtrema ſui parte attinenti.

