Quartò, & principaliter conſtituo, deponentem abſque fœnore, vel intereſ ſe pecuniam numeratam, vel rem, quæ conſiſtit in pondere, numero, vel menſura, præferri (vt dictum remanet) anterioribus creditoribus perſonalibus, ſiue habentibus priuilegia perſonalia; non tamen præferri aliis creditoribus in hypotheca, & iure reali, ſed illi præferendi ſunt, l. procuratoris, §. ſi plures, verſ planè, ff. de tributor. act. l. pro debito, C. de bon. aut. iud. poſ ſid. etiamſi (vt dictum eſt) abſque fœnore, vel vſuris deponat: Quod vnanimiter probarunt Authores relati ſuprà, n. 55. atque ex communi omnium ſententia tradiderunt Beneuenut. Strac. de decoctoribus, part. vlt. n. 3. Vincent Caroc. de depoſito, 2. par. q. 47. n. 12. non etiam præfertur ci, quod expenditur in funus defuncti, vel in domus, aut nauis refectionem neceſ ſariam: Sed nec Regi præfertur, ſi quid ei ex contractu, vel ex delicto debetur; nec etiam debito pro dote vxoris: Ita expreſſum eſt in d. l. 9. tit. 3. part. 5. vbi ex principio, vſque ad verſic. Mas las otras coſas, hæc omnia probantur: & in verſic. o por mal fetrias, innui videtur, quod fiſcus habeat tacitam hypothecam in bonis delinquentis, etiam contra creditores, & quamuis illi ſint depoſitores: Quod ibidem aduertit Gregorius Lopez, & intellige, vt ipſe declaranti & verbo, obligado. reddit rationem eius, quod de hypotheca, & iure reali diximus, ſcilicet, quòd habens hypothecam, præfertur omnibus priuilegiis perſonalibus. l. eos, C. qui potiores in pign. habeant. & hypotheca ſequitur ipſam rem, l. reſcriptum, ff. de pactis. Denique & ſuperioribus conuenit Flores Diaz de Mena var. lib. 1. q. 5. art. 3. n. 25. & n. 55. verſ. ſuprà tradita reſol. Cæterum ſi pecunia depoſita ſit clauſa, vel obſignata, vel etiam numerata, ſed tanquam ſpecies, hoc eſt, cum conuentione, vt eadem nummorum corpora redderentur, tunc proculdubio de huiuſmodi pecunia ſic depoſita, idem ius obſeruandum erit, quod de ſpecie aut alia re depoſita, cuius dominium non tranſit, vt dicemus infrà, & Gregor. Lopez verbo, contar, in dicta, l. partitæ, obſeruat: vt ſcilicet ſi res depoſita extet, tunc deponens omnibus tam realibus, quàm perſonalibus præferendus ſit indiſtinctè, vt infrà dicetur. Aliàs re non extante cæteris creditoribus perſonalibus præfetatur, ſed non his, qui maiora habent priuilegia, quos num. Præcedenti excepimus: & vide nouiſ ſimè Cardin. Dominic. Tuſcum tom. 2. verbo, depoſitum, concl. 200. ex fol. 568.

Quòd ſi pecunia numerata depoſita fuerit, ipſaque extet, vtrùm deponens, debeat etiam tunc cæteris aliis præferri? maius proculdubio dubium eſt de iure huius Regni; nam de iure communi expreſsè videtur deciſum, atque in hoc caſu indiſtinctè deponenti conceſ ſa prælatio in d l. ſi ventri, §. in bonis, ff. de priuil. credit. in illis verbis: Si tamen nummi extent, vendicari eos poſ ſe puto à depoſitariis; & futurum eum qui vendicat ante priuilegia: per quem textum ſic admittunt Scribentes communiter, exceptis nonnullis. quos ſtatim referam: verùm ex dicta l. 9. tit 3. part. 5. innui videtur contrarium: ibi namque quoad priuilegium hoc pręlationis indiſtinctum, cùm res depoſita extat, principaliter attenditur, an à principio in depoſitarium tranſlatum fuerit dominium, necne: quod negare non poteris, ſi prima verba legis eiuſdem prælegeris, ibi: Dineros contados, ò otra moneda de oro, ò de plata, ò alguna de las otras coſas, que ſe ſuelen, e pueden contar, ò peſar, ò medir: recibiendo alguno en guarda de otro, &c. Et iungas ea cum finalibus verbis legis ipſius, ibi: Mas las otras coſas que fueſ ſen dadas en condeſijo, non por cuento, nin por peſo, nin por medida, ſi fueren falladas entre los bienes del finado, ellas denen ſer entregadas en todas guiſas à ſus dueños, ante que ſe paguen las otras debdas, de qual manera quierque ſean. Vbi (vt vides) prædictum priuilegium abſolutum prælationis quoad omnes dumtaxat conceditur, cùm res extant, & in poteſtate depſitarij, vel hæredum eius inueniuntur, eius tamen conditionis, aut qualitatis ſunt, vt in pondere, numero, vel menſura minimè conſiſtant: Quaſi in illis, etiamſi extent, nullum aliud priuilegium concedi debeat, quàm quod concedendum diximus ſuprà, nu. 63. & n. 70. Nec eſt authoritate deſtituta noua hæc noſtra conſideratio ex dicta lege Partitæ deducta; nam & Gregorius Lopez ibidem, verbo, contar, ſic clarè præ ſentiens, in hunc modum reliquit ſcriptum: De his rebus dicit, quia in eis tranſit dominium in depoſitarium, vt ſupra eod. l. 2. Nam ſi res depoſita extaret, cuius dominium non tranſiret, tunc deponens indiſtinctè præferretur, l. in rebus: & ibi Baldus 2. lectura, C. de ture dotium, & iſta l. in fin. Ecce vbi apertiſ ſimè inquit, non ſufficerequoad priuilegium prædictum prælationis abſolutum, quòd res extaret, ſed quòd extaret res, cuius dominium non tranſiret: Idque lex illa clarè adeò voluit, vt nullo pacto torqueri valeat; ergo ſi pecunia numerata depoſita fuerit, quamuis extet, non præferetur indiſtinctè deponens, ſed fructur dumtaxat iure reſoluto ſuprà dict. n. 63. & 70. Imò non viſa, aut ſaltem non ponderata, nec adducta deciſione dictæ l. nouæ partitæ: ſed in terminis iuris communis loquendo, quòd deponens non pecunia, vt eâ vti liceat depoſitario, deponens non præferatur in illa, etiamſi extet, cum Alberico tuetur Petrus de Barboſa in dicta l. ſi cùm dotem; vigeſimatertia, §. finali, n. 32. in fine, ff. ſoluto matrim. qui verè loquitur contra communem omnium ſententiam, & contra textum in dict. l. ſi ventri, § . in bonis; ac præcipuum eius fundamentum deſtruit ex his, quæ numeris præcedentibus annotauimus: De iure tamen Regio probatur optimè ex dict. l. partitæ, ex quo tranſit dominium in depoſitarium, quod magis attenditur in ipſa quoad effectum prælationis indiſtinctè, quàm aliud, ſcilicet rem extare, & deponentis fuiſ ſe: ſicut in ſimili videmus, venditorem, vendita re, cuius dominium tranſlatum fuit in emptorem, in re ipſa etiam extante, nullam habere prærogatiuam, etſi illius dominus fuit, ſed ſimul concurrere cum aliis creditoribus, l. ſi procuratoris, §. ſi plures, verſ. planè, ff. de tributoria act. l. quidam fundum, 16. ff. de in rem verſo: & cum Dino concludit Bartol. in l. ſi cùm dotem, §. finali, in fine, ff. ſoluto matrim. vbi Alexander n. 5. & Barboſa plures referens num. 31. & 32. Couar. Reſolut. lib. 1. cap. 7. num. 3. ad medium. Ioannes Gutierrez practic. lib. 3. quæ ſt. 98. num. 3. Flores Diaz de Mena var. lib. 1. quæ ſt. 5. artic. 3. num. 40. & ſuprà, hoc eodem lib. cap. 8. ſic adnotaui: Nullo ergo pacto de iure conmmuni ſuſtineri valet D. Barboſ æ ſententia, quamuis de iure Regio optimè procedat. Deinde, quamuis Patris Ludouici Molinæ de iuſtitia, & iure, tom. 2. diſput. 526. ad finem, in eodem propoſito reſolutio veriſ ſima ſit de iure communi, & in dict. §. in bonis, probetur: vbi & poſt Gloſ ſam ſic intellexit communis ſententia; de iure tamen Regio, ac poſt deciſionem dictæ l. partitæ non procedit: Aſ ſerit namque præfatus Author, quòd quando eadem numero pecunia depoſita, extat apud depoſitarium, aut aliquid ex ea emptum, in ea pecunia præfertur in particulari, qui illam depoſuit, etiamſi vſuram ex depoſito acciperet; & tamen contrarium (vt vides) decidit lex ipſa Partitæ, quoties rei, aut pecuniæ depoſitæ dominium transferri contingat: Et ita quoque intelligenda ſunt tradita nouiſſimè per Tuſchum tom. 2. dict. concl. 200. verbo, depoſitum, fol. 568.

Quintò conſtituo, certam eſ ſe, & generalem in materia creditorum regulam, aut doctrinam, quòd qui rem aliquam vendicat, præfertur omnibus, & quibuſcunque aliis creditoribus, l. in rebus, & ibi Baldus in ſecunda lectura, C. de iure dotium, l. vbi adhuc, C. eodem titulo, l. depoſui, l. ex facto, in principio, ff. de peculio, l. vndecima, in fine, titul. 14. partit. 5. & cum communi ſic reſoluunt Authores præcitati ſuprà, num. 73. Matiençus in l. 7. titul. 16. gloſ. 5. num. 1. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ. Vincentius Carocius de depoſito, parte. 2. quæ ſt. 47. num. 1. in fin. dicens, quòd vbicunque res mea reperitur penes te, & non eſt tranſlatum dominium, ego liberè vendicare potero, & præferor omnibus creditoribus, tam in perſonali, quàm in reali. Ratio eſt, quia is qui vendicat rem, non creditor, ſed dominus eſt, l. officium, l. in rem actio, cum vulgatis, ff. de rei vendic. creditores autem ad bona ſui debitoris admittuntur, non ad bona aliena, tex. ſingularis in l. à Diuo Pio, §. ſi ſuper rebus, verſ. ſi fortè, ff. de re iudic. l. veniunt, ff. de priuilegiis creditorum, l. ſi non expedierit, ff. de bonis author, iudic. poſ ſidend. Inde & conſequenter, ſi res depoſita inueniatur in poreſtate depoſitarij, vel hæredum eius, nec fuerit de his, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtunt; deponens præfertur omnibus aliis creditoribus indiſtinctè. Quod ita expreſ ſit dict. l. 9. titul. 3. part. 5. in finalibus verbis: & Gregorius ibi, verbo, Contar, Matiençus in dicta. l. 7. titul. 16. gloſ ſa 5. num. 1. Vincentius Carocius dicta 2. part. quæ ſt. 47. num. 1. Beneuenut. Strac. de decoctoribus, vltima part. num. 1. Pater Molina de inſtituta & iure, tom. 2. diſputat. 526. ante finem. Et hoc eſt certiſ ſimum omni iure attento, prout ſentit Flores Diaz de Mena variar, lib. 1. quæst. 5. artic. 3. num. 25.

Sextò & vltimò conſtituo, quòd cùm creditores nudam habent dumtaxat actionem perſonalem ſine hypotheca & priuilegio, quos Chirographarios, ſiue Perſonales appellamus, tunc equidem ſimul omnes admittuntur, & ſimul veniunt in tributum, nec vnus alteri præfertur; imò ſi debitor ſoluendo omninò non eſt, omnes faciunt partes per concurſum, & ſolutio fit pro rata eius, quod cuique debetur, l. pro debito, C. de bonis author. iud. poſ ſidend. l. ſi procuratoris, 5. §. ſi plures, & § planè, ff. de tributoria actione, l. 11. titul. 14. partita 5. & cum multis ex communi ſententia tradiderunt Matiençus in l. 7. titul. 16. gloſ ſa 5. num. 15. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Blazius Flores Diaz de Mena variar, quæ ſtion. libro 1. quæ ſt. 5. articul. 1. numer. 1. & 2. & ſequent. Quod ipſum in noſtra materia, ac depoſitariis ſimul concurrentibus, dixit Vlpianus in dicta l. ſi hominem, 7. §. quoties, ff. depoſiti; vbi ſcribit, depoſitarios ſimul inter ſe concurrere, ſi plures ſint, nec habere inter ſe prælationem, ſiue prioritatem temporis non conſidenti, ſed ſimul admittendos: Satisfieri ergo debet pro rata, nec prioritatis ratio habenda eſt, niſi alter vſuras receperit; is enim habetur, ac ſi depoſiti titulum non haberet, vt probat Salicetus in l. finali, quæ ſtione vltima, C. depoſiti, Ripa in dicto §. in bonis, numer. 8. Beneuenut. Strac. in tractatu, de decoctoribus, vltima parte, num. 4. Vincentius Carocius de depoſito, parte, 2. quæ ſt. 47. num. 15. Pater Molina tom. 2. de iuſtitia & iure disp. 526. in finalibus verbis, dicens, quòd deponentes omnes æqualiter admittuntur, vt eis ſoluatur de bonis depoſitarij; eſto quidam eorum ſint tempore anteriores, & quidam ſint tempore poſterioris: Ioannes Franciſcus de Ponte dict. conſil. 56. num. 12. lib. 1. dicens, quòd iura in dict. §. quoties, & in dict. §. in bonis, præferunt propriè deponentes illis, qui intereſ ſe percipiunt: & citat Ripam in dict. §. in bonis, vt probet, deponentes regulariter ſimul concurrere; cæterùm eos qui intereſ ſe non percipiunt, præferri eis qui ex depoſito intereſ ſe, aut fœnus recipiunt: & repetit iterùm num. 17. Si ergo intereſſe nullus percipiat, nulla datur inter eos prælatio, nec priuilegium competit prędictum contra depoſitorem alium, qui eodem iure & priuilegio munitur: Idque ex vulgata iuris regula, quòd priuilegiatus contra pariter priuilegiatum non gaudet priuilegio ſuo, l. verum, §. finali, ff. de Minoribus, cap. auditis, in fine, de in integrum reſtitutione, cap. cùm pro cauſa, de ſententia excommunicat. Vbi Doctores ſic notarunt communiter, & cum aliis multis latè explicauit Azeuedus in l. 10. tit. 3. num. 15. & 17. & 18. & 19. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ: latiùs atque eruditè nouiſ ſimè Alexander Trentacinquius variar. reſolut. lib. 1. titul. de reſcript. & priuileg. reſolutione prima, & ſecunda, ex folio 15. cum ſequentib. Ioannes Cephalus in conſil. 7. num. 16. & 17. lib. 1. Petrus Surdus in conſilio 335. num. 70. lib. 3.

CAPVT XVII.

Inſtitutus in re certa, nullo dato cohærede vniuerſali, vel dato nolente, aut non valente hæreditatem adire, ſiue ante teſtatorem decedente, iure noſtro Regio, ac poſt deciſionem l. primæ, titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, numquid habeatur loco hæredis, an loco legatarij? Vtrùm etiam vniuerſam conſequatur hæreditatem, & rei certæ mentio detrahatur, an rem ipſam in qua eſt inſtitutus dumtaxat, ſic vt reliquum hæredibus legitimis, ſiue ab inteſtato ſucceſ ſoribus debeatur? difficilis equidem & neceſ ſaria, dilucidè tamen nunc & ſingulariter, ſiue aliter, & meliùs, quàm cæteri huius Regni Scriptores feciſ ſent, explanata, atque elucidata quæ ſtio: Vbi & Burgenſis Salon de Paz opinio aduersùs Ioannem Matiençum, & Neotericos alios, nouè defenſa & recepta, eorundem argumentis verè & concludenter ſatisfactum; & plures caſus, quàm anteà fuiſ ſent, diſtincti & conſiderati per Authorem. Deinde, inſtitutus in re certa an, & quibus caſibus, ſiue quarum rerum reſpectu & effectu habeatur loco hæredis, vel loco legatarij? & de materia, & ratione ad textum, in §. ſi ex fundo, l. primæ, ff. de hæredibus inſtit. cum concordantibus, ſtrictè & accuratè actum, & permulti Authores commemorati, qui eiuſdem §. materiam latiſ ſimè tractarunt, atque exornarunt. Demùm de prædictis omnibus quod attinet ad forum interius, ſiue conſcientiæ: & vtrùm inſtitutus in re certa habere debeat reliqua bona, quando teſtator hoc prohibuit, expreſ ſáve teſtatoris diſpoſitione & prohibitione, vtrùm ceſ ſet diſpoſitio dicti §. ſi ex fundo; ſiue ius accreſcendi in hac materia, an etiam regulariter, & quare illud fuerit introductum? vbi Dini, Bartoli, & aliorum Authorum contrarietas proponitur, & Dini opinio contra Bartolum, ſic ſuſtinetur, vt in tuto relinqui videatur, multáque & nouè & ſingulariter adnotantur, quæ ſic tacta nullibi inuenies, nec abſque ſtudio & labore ingenti, ita ordinari potuiſ ſent.

SVMMARIVM.

- 1 Proponitur dubium præcipuum, cuius occaſione diſputatio huius Capitis excitatur, & reſolutio traditur infrà, ex n. 123. vbi vide.
- 2 §. Si ex fundo, l. primæ, ff. de hæredibus inſtituendis, materiam, latiſ ſimè, atque ex profeſ ſo tractaſ ſe Authores permultos, qui hoc numero, & ſequent. commemorantur.
- 3 Ioannis Imolenſis in propoſito huius materiæ, lectura originalis commendatur.
- 4 Inſtitutus in re certa, vtrùm ſuccedere poſ ſit in feudo, & in emphyteuſi conceſ ſa alicui, & filiis, aut hæredibus ſuis? remiſ ſiuè.
- 5 Inſtitutus in re certa, ſi nullus alius datus ſibi fuerit cohæres, vel ſi datus, modo quocunque hæres eſ ſe non poſ ſit; hæredis vniuerſalis loco habetur, & totam hæreditatem conſequitur. Et vide infrà, num. 12.
- 6 Si verò cohæres vniuerſalis datus fuerit, illéque adiuerit, erit vtique loco legatarij.
- 7 Quòd ſi cohæres vniuerſalis nec adiuit, nec repudiauit, ſiue non deliberat, ius eius ex futuro euentu decidi debebit, an ſcilicet cohæres deliberauit adire, vel non adire, vt hoc numero adnotatur.
- 8 Ex euentu futuro multa in iure ciuili decidi.
- 9 Inſtitutum in re certa, non eſ ſe propriè legatarium, nec propriè hæredem, ſiue non poſ ſe dici ſimpliciter & abſolutè vnum aut alterum, ſed potiùs anomalum ſucceſ ſorem appellari, qui in aliquibus legatarij naturam, in aliquibus autem hæredis imitatur.
- 10 Et rei ſingularis ratione, tanquam legatarius habetur, ac meritò perſonæ, & tituli inſtitutionis, eorum etiam quæ extrinſecus accidunt, non niſi hæres exiſtimandus eſt, vt inſtar aliorum hæredum habeatur.
- 11 Inſtitutus in re certa, quibus in caſibus, ſiue quarum rerum reſpectu ſit loco hæredis, vel loco legatarij, ſiue participet de vno aut altero. Et vtrum actionibus hæreditariis vti poſ ſit, illísve conueniri, atque ex lege Falcidia detractionem pati? An etiam mitti debeat in poſ ſeſ ſionem bonorum ex l. vltima, C. de edicto Diui Adriani, remiſ ſiuè.
- 12 Inſtitutum in re certa, dato cohærede vniuerſali, habere ius accreſcendi, ſi cohæres vniuerſalis ante aditam hæreditatem, vel ante teſtatorem moriatur, ſiue hæreditatem repudiet. Et omnibus rationibus ſiue fundamentis, quæ in contrarium excitari poſ ſunt, pleniſ ſimè ſatisfactum ab aliis, vt hoc numero adnotatur.
- 13 §. Si ex fundo, l. primæ, ff. de hæredibus inſtituendis, circa rationem, Scriptores omnes ſic variaſ ſe, vt in reſolutione, aut explanatione quæſtionum eiuſdem materiæ variare & diſ ſentire, vis quodammodo fuerit; vtpote cùm eas ſententias proponant, opinionésve tueantur, quæ dicti §. rationi, iuxta eorum placita magis conueniant.
- 14 Emanuëlis Suarez à Ribera, ad textum in dicto §. ſi ex fundo, ratio adducitur (quæ fuiſ ſe Cumani oſtenditur) & numeris ſequent. improbatur.
- 15 Impoſ ſibiles conditiones, ſiue adiectiones omnes impoſſibiles, de teſtamentis reiiciendas fore, & pro non ſcriptis habendas.
- 16 Hæres ſuccedit in vniuerſum ius, quod defunctus habuit.
- 17 Impoſ ſibilitas aliqua, ſi in ſpecie §. ſi ex fundo, dictæ l. primæ, ff. de hæred. inſtit. dari poſ ſet, negandum non eſ ſe, quin ea ex verbis, ſiue ex facto ipſius, hoc eſt ex adiectione certæ rei particularis contingat.
- 18 Perplexitatis impoſ ſibilitas, inſtitutiones, & legata vitiare ſolet.
- 19 Inſtituto in re certa, reliquam hæreditatem obuenire propter ius accreſcendi, ſiue in iure accreſcendi fundari dicti §. ſi ex fundo, deciſionem, ex multorum Authorum ſententia.
- 20 Contrà verò ex ſententia aliorum, qui non eſ ſe propriè ius accreſcendi in hac ſpecie aſ ſerunt.
- 21 Et eorum opinio ab Authore probatur, & num. ſeq.
- 22 Portio deficiens in iure accreſcendi, portioni, non perſonæ accreſcit.
- 23 Ioannis Marci Aquilini nullum hactenus mentionem feciſ ſe in hac materia, & eiuſdem obſeruationem in propoſito hoc loco adduci.
- 24 Inſtitutionem certæ rei ex ſententia Aquilini, & aliorum, trahi ad vniuerſam hæreditatem propter præ ſumptam defuncti ſic teſtantis voluntatem.
- 25 In contrarium tamen grauiſ ſimorum Authorum authoritates, & iuris non incognita, vulgata potiùs, & certa principia vrgere, vt hîc adnotatur, & num. ſeq.
- 26 Ioannis Imolenſis in propoſito reſolutio adducitur, & ab Authore probatur, & n. ſeqq.
- 27 Petri de Peralta obſeruatio quædam in hac materia expenditur, & ab Authore probatur, & num. ſequent.
- 28 Petri eiuſdem de Peralta traditio, quòd text. in d. §. ſi ex fundo, in fictione potiùs, quàm in præ ſumptione fundetur, probatur, & numeris ſequentibus.
- 29 Præ ſumptio ſemper verſatur circa rem dubiam, quæ ſcilicet eſ ſe, vel non eſ ſe poteſt.
- 30 Fictio eſt in re certa, eius quod eſt poſ ſibile, contra veritatem pro veritate à iure ficta aſſumptio.
- 31 Fictio dicitur quædam legis prouiſio, ſiue diſpoſitio ita conſtabilita.
- 32 Præ ſumptio eſt hominis diſpoſitio multis in caſibus, & verſatur circa id, quod eſt geſtum, ſed ignoratur, qualiter geſtum fuerit.
- 33 Fictio & præ ſumptio in multis differunt.
- 34 Nicolaum Bellonum in hac materia conſtitutum, non ſine myſterio dixiſ ſe, inſtitutum in re certa, ex legis benignitate remanere hæredem in ſolidum, detracta mentione rei, nec de præ ſumpta ſiue tacita teſtatoris voluntate aliquod verbum ſcripſiſ ſe.
- 35 Guil. Benedict. in propoſito huius materiæ verba ſingularia proferuntur.
- 36 Inſtitutio in re certa cùm fit, lex (vt Author exiſtimat) non tractat de interpretanda, ſiue coniecturanda, aut præ ſumenda defuncti teſtatoris voluntate, ſed de remonendo obſtaculo illo, ne teſtator pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus decedat.
- 37 Antonium Gomezium, & Franciſcum Manticam, ad textum in d. §. ſi ex fundo, rationem optimè & verè percepiſ ſe.
- 38 Inſtitutum in re certa, non dato cohærede vniuerſali, ad vniuerſam admitti hæreditatem ex beneficio ſiue diſpoſitione legis, quæ eo caſu rei particularis mentionem adimit, vt hoc numero, & ſequent. obſeruatur.
- 39 Idque inſtitutionis verba ſic importare, vt aliud effici non debuerit.
- 40 De inſtitutione, certæ rei mentionem vt lex detrahat, in quo fundetur præcipuè?
- 41 Inſtitutio certæ rei, quare ad vniuerſum trahatur, nec in ipſa ſola re particulari ſuſtineatur?
- 42 Inſtitutus in re certa, ne ad vniuerſam hæreditatem admittatur, ſiue plus accipere prohibeatur, etiam nullo alio cohærede exiſtente, vtrùm expreſ ſa teſtatoris voluntate & diſpoſitione effici poſ ſit, & multis numeris ſeqq.
- 43 Vbi primo loco ſententia Bartoli in propoſito dubio præcitatur.
- 44 Adducitur etiam præcipuum fundamentum eiuſdem, quod deducitur ex l. quoties, §. ſi duo, ff. de hæredibus inſtituendis.
- 45 Et oſtenditur, eius opinionis ſequaces errore manifeſto lapſos circa illius textus explicationem.
- 46 Deinde, in eodem §. quæ ſtionem tractari, quæ ad diſtributiones partium pertinebat.
- 47 Et Bartoli argumentationi, ſiue inductioni contrariæ, rectè ſatisfactum ab Imola.
- 48 Voluntas manifeſtiſ ſima dicitur etiam ea, quæ apparet ex coniecturis.
- 49 Voluntas manifeſtiſ ſima, quare requiratur in dicto §. ſi duo, rectè explicatum ab Imola, & num. ſeq.
- 50 Vlpianus Iureconſultus dicti §. ſi duo, author, quare attendere noluerit in eo textu ad coniecturam, quæ ex aſ ſignatione partium in inſtitutione fundi deduci poterat?
- 51 Bartoli ſecundum fundamentum adducitur, & reſpondetur eidem.
- 52 Ioannem Marcum Aquilinum iniuſtè carpere Imolæ, & Croti ſolutionem, provt hoc numero adnotatur.
- 53 Pro ſententia Bartoli expendi communiter duo iura, quæ hoc numero præcitantur, & Anguli ad ea ſolutio, remiſ ſiuè probatur.
- 54 Bartoli fundamentum ex l. quidam cùm ſeruum, C. de neceſ ſariis ſeruis hæredibus inſtit. deductum refertur.
- 55 Et Ioannis Imolenſis ad eam legem ſolutio, & arguta conſideratio probatur.
- 56 Ratio communis, quæ aſ ſignatur ad textum in d. §. ſi ex fundo, vniformis eſt, etſi teſtator prohibeat, ne inſtitutus in re certa ampliùs petere poſ ſit, & ſic vniformiter debet habere locum eius diſpoſitio.
- 57 Lex antiqua, vt induxit, quòd inſtitutio partis traheretur ad totum, quare non ita induxit, quòd inſtitutio ſerui traheretur ad libertatis donationem? remiſ ſiuè.
- 58 Ioannis Marci Aquilini aduersùs ſolutionem Imolæ argumentationem propoſitam, veram non eſ ſe, & ex dictis ſuprà, ex numero 24. manifeſtè conuinci.
- 59 L. Lucius, §. quæ habebat, ff. ad Trebellianum, quæ ſolet pro ſententia Bartoli induci, expenditur.
- 60 Et eidem textui vera & communis aſ ſignatur ſolutio.
- 61 Ius accreſcendi in legatis, & fideicommiſ ſis, etiam vniuerſalibus, prohiberi poſ ſe, vnanimiter omnes docuiſ ſe.
- 62 Ius accreſcendi, etiam abſque prohibitione teſtatoris ceſ ſare in ſubſtitutione fideicommiſ ſaria, ſi vnus ex fideicommiſ ſariis repudiet partem ſuam, & tunc hæredem inſtitutum illam in ſe retinere.
- 63 Ad textum in d. l. Lucius, §. quæ habebat, nouus intellectus adductus, remiſ ſiuè.
- 64 Fundamenta & alia, quæ pro ſententia Bartoli ſolent adduci, conſultò, ideóque per Authorem omiſſa, quòd debilia ſunt, & rectè per Crotum confutata.
- 65 Inſtitutus in re certa, ne vniuerſam conſequatu [...] hæreditatem, nec expreſ ſa teſtatoris prohibitione effici poteſt; ideò prohibitione non obſtante, tota hæreditas ad ſic inſtitutum pertinere debet, ex ſententia Dini.
- 66 Pro qua expenduntur, & commemorantur hîc Authores permulti.
- 67 Et tuendam eſ ſe contra Bartolum, & ſequaces, conſtanter defenditur, & num. ſeqq.
- 68 Dini ſententiam validiſ ſimo fundamento muniri, quod hîc expenditur, & n. ſeq.
- 69 Teſtator ſibi imputare debet, qui legem contempſit, quam ſcire debebat habere locum in ſuo teſtamento; & ſi aliter diſpoſuit, ſtandum eſt legi.
- 70 Ioannis Gutierrez, in terminis quæ ſtionis Dini, verba quædam nouè ponderata, & prolata hoc loco.
- 71 Ioannem Marcum Aquilinum contendiſ ſe euertere præcipuum fundamentum opinionis Dini.
- 72 Sed eius ſolutionem falſam eſ ſe, vt nouè ostendit Author hoc loco.
- 73 Textum in l. ſi quis ita, 74. ff. de hæredibus inſtituendis, expreſ ſum eſ ſe pro ſententia Dini.
- 74 Nec valere aliquid ſolutionem Ioannis Marci Aquilini ad eam legem, & infrà, numero 98. & 99.
- 75 Dini ſententiam tertio quoque fundamento muniri, quod hîc expenditur, & numeris ſequent.
- 76 Inſtitutus à milite ex fundo, vel alia re particulari certa, non efficitur hæres in vniuerſum, niſi expreſsè conſtet de voluntate militis sic voluiſ ſe.
- 77 Miles ex priuilegio decedere poteſt pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus.
- 78 Textum in l. ſi miles vnum, ff. de militari teſtamento, non iuuare, nec probare ſententiam Dini, habuiſ ſe pro conſtanti Ioannem Marcum Aquilinum.
- 79 Sed eius verba vera non eſ ſe, nec ſine nota prætermitti poſ ſe, nouè probatum ab Authore, & num. ſequent.
- 80 Voluntatis coniecturæ, ac legis interpretationes, etiam in militis teſtamento recipiendæ ſunt.
- 81 Deciſio textus in l. prima, §. ſi exfundo, ff. de hæredibus inſtituendis, quare ceſ ſet in milite? vbi & Ioannis Marci Aquilini ratio nouè improbatur.
- 82 Dini opinione retenta, Author ad plura infert, quæ noua ſunt in hac materia, nec per aliquem hactenus ſic adnotata.
- 83 Doctorum opiniones, & diſtinctiones plures in hac materia, veras non eſ ſe, nec iuris rationi conuenire, ideò non admittendas, ſed Dini opinionem abſolutè, & indiſtinctè tenendam.
- 84 Ioannis Croti Dictum in hac materia, Authori non placere, vt hic obſeruatur.
- 85 Emanuëlis Coſtæ noua concordia in quæ ſtione prædicta, nouè & argutè improbata, & num. ſequent.
- 86 Hæredes plures inſtituere ſub conditione, ſi omnes acceptauerint, aut pluribus hæredibus inſtitutis prohibere ius accreſcendi, longè diuerſa eſ ſe ſecundùm Authorem, contra Emanuëlis Coſtæ ſententiam.
- 87 Ius accreſcendi introduci, qua ratione neceſ ſe fuit?
- 88 Ius accreſcendi à teſtatore prohiberi non poteſt.
- 89 Iure accreſcendi à teſtatore prohibito, quòd adhuc ipſe teſtatus cenſeatur, non inteſtatus deceſ ſiſ ſe.
- 90 Et argumento cuidam, quod in contrarium videtur fortiter vrgere, optimè & verè ſatisfactum, remiſ ſiuè.
- 91 Ius accreſcendi deſcendere principaliter, ſiue immediatè inuentum, atque introductum fuiſ ſe à lege; ſecundariò tamen ex tacito iudicio teſtatoris, ſiue tacita & coniecturata mente ipſius.
- 92 Ioannis Marci Aquilini, pro conciliatione contrarietatis Bartoli & Dini concordiam & diſtinctionem adductam, nec eſ ſe veram, nec etiam nonam, vt hic nouiter oſtenditur, & numer. ſequent.
- 93 Imò expreſsè traditam per Baldum.
- 94 Et communiter reprobatam.
- 95 Et partem capere ab his, quæ in eadem quæ ſtione Angelus obſeruauit.
- 96 Quæ ſimiliter improbari ſolent.
- 97 Angelum variaſ ſe in hac materia, & longè diuerſas, ſiue contrarias opiniones ſuſtinuiſ ſe.
- 98 L. Si quis ita hæres inſtitutus fuerit, ff. de hæredibus inſtituendis, Aquilini diſtinctionem deſtruere.
- 99 Et eiuſdem ſolutionem ad eam legem, violentam eſ ſe, & literæ textus repugnantem.
- 100 Textus in dicto §. ſi ex fundo, ratio fundamentalis, quòd ſic militet in inſtitutione facta ex re certa, ſicut in ea, quæ ex aliqua hæreditaria portione fiat.
- 101 Aymon. Crauetæ diſtinctio & concordia in hac materia adducitur.
- 102 Et nouiter improbatur per Authorem.
- 103 Testator, qui expreſsè prohibet, ne institutus in re certa, reliquam hæreditatem obtineat, in totum videtur ab intestato decedere, velle tamen taliter instituto rem certam iure fideicommiſ ſi deberi; idque ex ſententia quorundam.
- 104 Quam eſ ſe falſam, concludenter & nouè oſtendit Author; & n. ſeq.
- 105 Teſtari quod quis voluerit, & potiùs teſtatus, quàm inteſtatus decedere, ex hæredis institutione clarè probatur.
- 106 Inſtitutus in re certa, & vltra capere à teſtatore prohibitus, reſiduum præter rem certam grauatus cenſetur ex fideicommiſ ſo venientibus ab inteſtato reſtituere, nec retinere poterit, ſiue ius accreſcendi non habebit; idque ex ſententia Saliceti.
- 107 Pro qua tria fundamenta expenduntur.
- 108 Sed contraria ſententia (quæ ab Imola & aliis recipitur) ab Authore magis probatur.
- 109 Ac pro ea textus in l. ſi ita quis hæres inſtitutus fuerit, ff. de hæred. inſtitu. ponderatur.
- 110 Nec Bartoli ad eum textum ſolutio admittitur.
- 111 Ea potiùs rectè improbatur ab Imola, vt hic oſtenditur.
- 112 Contra Salicetum concludens ratio propoſita.
- 113 Fundamento ſecundo reſpondetur, quod pro ſententia Saliceti adductum fuit ſuprà.
- 114 Textum in l. Peto, ff. de legatis ſecundò, Saliceti ſententiam non probare, & in diuerſo caſu loquutum, rectè Imolam reſpondiſ ſe.
- 115 Et in contrarium malè contendiſ ſe Gregorium Lopez, nouè & euidenter demonſtratur hic.
- 116 Saliceti fundamento tertio in eadem quæstione reſpondetur.
- 117 Inſtitutus in re certa, habetur pro hærede vniuerſali, & totam hæreditatem conſequitur, vbi cohæres vniuerſalis datus non eſt, vel datus non adit, non ſolùm in foro exteriori, ſed etiam inforo conſcientiæ interiori.
- 118 Et Petrum de Peralta, latiſ ſimè omnium in propoſito ſcribentem, eruditè & verè reſpondiſ ſe omnibus, quæ in contrarium poterant excitari.
- 119 Patrem etiam Ludouicum Molinam, rectè in eiuſdem dubij reſolutione ſe habuiſ ſe, & ſingulariter obſeruaſ ſe nonnulla, vt hic adnotatur.
- 120 Inſtitutus in re certa, vbi teſtator expreſsè prohibuit, ne vltrà capere poſ ſet, ſalua conſcientia vltra capere, ſiue retinere non poterit, ſed reliqua bona venientibus ab inteſtato tenebitur reſtituere, ex ſententia multorum.
- 121 Vbi & Patris Ludouici Molinæ obſeruationes in propoſito nouiter expenduntur.
- 122 Contrà verò ex ſententia aliorum, vt hic adnotatur.
- 123 Inſtitutus in re certa, nullo alio hærede ſcripto, vtrùm iure Regio vniuerſam conſequatur hæreditatem, ſicut iure communi conſequebatur, & multis numeris ſequentibus vſque in finem capitis.
- 124 Vbi Ioannis Matienci primo loco refertur ſententia, quæ ius communis correctionem inducit, & inſtituto in re certa ius accreſcendi, ſiue in cæteris rebus incrementum denegat.
- 125 Eiuſdem fundamenta expenduntur, & ad duo principaliter reducuntur.
- 126 Et Neotericorum duorum eiuſdem opinionis ſequacium, mentio fit.
- 127 Deinde Burgenſis Salon de Pace contraria omninò proponitur ſententia, inſtitutum, inquam, in re certa, alio cohærede non dato, etiam iure Regio ad vniuerſam hæreditatem admitti, nec abrogari ius commune ex deciſione l. primæ, tit. 4. lib. 5. compil. Aliorum etiam in eodem placito præcitatur opinio, & ipſiſmet conueniens Authoris oſtenditur reſolutio.
- 128 Primúmque pro ea parte expenditur fundamentum, & numeris ſeqq.
- 129 Lex noua interpretari debet, vt potiùs diſtinguatur per legem antiquam, ſiue communem, quàm quòd illam corrigere, ſiue abrogare voluerit.
- 130 Legem nouam corrigere antiquam, vbi non conſtat, ſed vnam generaliter, alteram ſpecialiter loqui; tunc correctio non inducitur, ſed vna potiùs ab altera declaratur.
- 131 Interpretatio, per quam ius commune ſeruatur illæſum, fauorabilis dicitur, & omninò amplectenda.
- 132 Secundum adducitur pro eadem ſententia fundamentum contra Matienzum; & declaratur l. prima, tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. nouæ collect. Regiæ.
- 133 Omiſ ſum tunc dici in diſpoſitione iuris communis relictum, quando nihil fuit omninò à lege noua, ſiue ſtatuto determinatum.
- 134 Teſtatorem nulla ex parte inteſtatum decedere, verum eſ ſe in caſu adhuc propoſito, quando ſcilicet ex re certa aliquem inſtituit. Id tamen non contingere ex eo, quòd Matienzus exiſtimauit, ſed potiùs ex alio, quod nouè & eleganter conſideratur hic per Authorem.
- 135 Argumentum præcipuum, in quo Matienzus inſiſtit, nihil vrgere, vt hoc loco euidenter oſtenditur ab Authore.
- 136 L. Prima, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, quid de nouo attulerit?
- 137 Teſtator quoties non diſpoſuit, ad quem hæreditas debeat peruenire, præ ſumitur voluiſ ſe, quòd perueniat ad legitimes hæredes ab inteſtato.
- 138 Teſtatorem, qui fecit teſtamentum, ſed nullum hæredem inſtituit, nulla ex parte decedere teſtatum ſed in teſtatum iure Regio, ex ſententia Ioannis Matienci.
- 139 Contra verò ex ſententia Telli Fernan. & D. Ferd. Vaſq. de Menchaca.
- 140 Quorum opinionem veriorem aſ ſerit, & nouè confirmat Author, & n. ſeq.
- 141 Succedentes ab inteſtato, ſiue ex ficta morientis voluntate, ſiue tacita aut præ ſumpta ſuccedere dicantur, verè & propriè non dicuntur ſubſtituti, aut vocati à teſtatore, ſed à lege.
- 142 Succedentes ab inteſtato, non habere formalem titulum ab homine, ſed à lege, & ſic impropriè venire, ideſt, tacitè ex voluntate defuncti; propriè verò exlegis diſpoſitione.
- 143 Nec poſ ſe dici hæredes inſtitutos.
- 144 Non etiam innouari ius commune iure Regio in hoc, contra Matienzum, noua Authoris conſideratio.
