- L. cum pater, § hæreditatem, el 1. ff. de legat. 2. c. 12. num. 90.
- L. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liber. & poſth. cap. 12. num. 24. in fin. & n. 27.
- L. ſi quis filium, §. 1. ff. de acquirend hæred cap. 15. num. 9.
- L. vltima. ff. vnde liberi, cap. 15. num. 17. & vide ex num 2. cum ſeq. Ex ibi namque traditis, ſingulariter 1. illa exornatur.
- L. & ſi ex modica, §. ſi filius, ff. de bonis libert. c. 15. num. 74.
- L. qui in omnibus, §. fin. ff. de adminiſtr. tutor. c. 16. num. 67.
- L. prima, §. ſi ex fundo, ff. de hæredibus inſtituend. cap. 17. per totum: vbi plena manu de materia eius §.
- L. quoties, §. ſi duo. ff. de hæeredib. inſtit. cap. 17. ex num. 44. vſque ad num. 51.
- L. ſi quis hæres inſtituatur excepto, ff. de hæredibus inſtituendis, cap. 17. num. 73. & 74. & 98. & 99.
- L. peto, ff. de legatis 2. cap. 17. n. 114. & 115.
- L. Lucius, §. quæ habebat, ff. ad Trebel. c. 17. n. 59 & 60. & 63.
- L. ſi miles vnum, ff. de militari teſtament. cap. 17. num. 78.
- L. cum ita, §. in fideicommiſ ſo, ff. delegat. 2. cap. 19. num. 141.
- L. in ſuis, cum aliis pluribus illius tituli, ff. de liber. & poſthum. cap. 22. per totum.
- L. Imperatores, ff. de tutel. & ratio, diſtrahend. cap. 27. ex num. 52.

- Ex Digesto Nono.

- LEx ſi is qui, ff. de iure fiſci, cap. 4. num. 19. & num. 24.
- L. ſtatu liberi à cæteris, §. Quintus Mutius, in verſ. quoniam, ff. de ſtatu liberis, cap. 6. num. 21.
- L. inter ſtipulantem, §. ſacram, ff. de verb. obligat. cap. 7. num. 7.
- L. continuus 137. §. cum quis, ff. de verb. obligat. cap. 7. num. 8.
- L. prima, §. permittitur, ff. de aqua quotid & æ ſtiu. cap. 7. num. 12.
- L. quod quis, ff. de priuilegiis creditorum, cap. 8. in princ. num. 2.
- L. vbi repugnantia, ff. de regulis iuris & eius materia, cap. 10. ex num. 17. cum ſeqq.
- L. Statius Florus, § Cornelio Fœlici, ff. de iure fiſc. c. 12. n. 28. & n. 82. & 88.
- L. ex ea parte, §. in inſulam ff. de verb. oblig. cap. 12. num. 28. & n. 92.
- L. qui Romæ, §. Augerius, ff. de verb. oblig. cap. 14. per totum. Vbi eleganter & melius quàm hactenus de eius textus interpretatione.
- L. ſi ita ſtipulatus, §. poſ ſunt, ff. de verb. oblig. c. 14. num. 24.
- L. fideiuſ ſor obligari, 17. §. fin. ff. de fideiuſ ſoribus, cap. 14. num. 28.
- L. intereſ ſe puto, 39. ff. de acquirend. poſ ſeſ ſ. cap. 16. cap. 16. num. 21.
- L. ſolutam, & l. ſolutionis, ff. de ſolut. cap. 23. n. 87. & vide ex num. 78.
- L. ſi ventri, §. in bonis, ff. de priuil. credit. cap. 16. ex num. 49. cum multis ſeqq.
- L. prima, §. primo, & tit. ff. ad S.C. Turpil. cap. 21. per totum.

- Ex Codice.

- LEx prima, l. vltima, & totus titulus, C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit; vel coeg. cap. 1. per totum, vbi latiſ ſimè.
- L. prima, & titulus, C. ſi aduerſus donationem, c. 2. num 4. 5. & 6. per totum.
- Authent. Sacramenta puberum, C. ſi aduerſus venditionem, & eius materia, cap. 2. ex num. 1. vſque ad num. 37.
- L. aſ ſiduis, C. qui potiores in pignore habeantur: & eius materia, cap. 4. per totum.
- L. vltima, C. de iure deliberandi, cap. 5. ex num. 2. & num. 17. cum ſeq.
- L. vltima, §. ſin verò poſtquam, C. de iure deliber. cap. 5. num. 23.
- L. 2. C. de communium rerum alienatione: & eius materia, cap. 6. num. 36.
- L. licet, C. qui potiores in pign. habeant. cap 8.
- L. vltima, C. de pactis: & eius materia, cap. 7. per totum: vbi latè & vtiliter.
- L. perfecta donatio, C. de donationibus, quæ ſub modo: & eius materia, cap. 10. per totum, vbi plenè & vtiliter.
- L. ſicut, C. de oblig & act. cap 10. n. 51.
- L. fin. C de reuocandis donat. & eius materia, c. 10. num. 59.
- L. res vxoris, in fine, C. de donationibus inter. c. 12. num. 90.
- L. vnica C. de his qui ante apertas tabulas, cap. 13. num. 8. & num. 23.
- L. vnica, §. cum autem, & §. in nouiſ ſimo, C. de caducis tollend cap. 13. num. 11.
- L. contractus. C. de fide inſtrum. c. 26. n. 8.
- L. veteris, C. de contrahenda, & committenda ſtipulatione. cap 14. num. 19.
- L. vnica, C. quando imper. inter pupil. & viduas, cap. 25. per totum.
- L. quoties, cum ſua materia, C. de hæred. inſtit. cap. 17. per totum.
- L. quidam cum ſeruum, C. de neceſ ſariis ſeruis hæred. inſtit. cap. 17. n. 54. & 55.
- L. vltima, C. de fide inſtrum. & eius materia, c. 18. num. 15. & 16.
- L. vltima cum ſua materia, C. de edicto Diui Adriani toll. cap. 24. per totum.
- Authent. poſt fratres, 1. & 2. & eius materia, C. de legitimis hæred. cap. 19. per totum.
- L. nihil, C. de vſucapione pro hærede. Accuratè & argutè cap. 22. per totum.

- Ex tribus libris Codicis.

- LEx prima, C. de vendit. rer. fiſcal. cum priuat. commun. cap. 6. per totum.

- Ex Authenticis.

- § SI verò non fecerit, in authent. de hæredib. & falcidia, cap. 5. ex n. 2. & n. 10.
- §. His conſequens, in authent. de æqualitate dotis, cap. 8.
- §. 1. cum ſeq. & §. liquidum, in authent. de hæred. ab inteſt. venient. cap. 19. num. 30.
- §. Si igitur, el 2. in fin. in auth. de hæred. ab inteſt. venient. cap. 29. num. 83.

- Ex Inſtitutionibus.

- § EX conditionali, de verborum obligationib. cap. 14. num. 18.
- §. Cum filius, inſtit. de hæredib. quæ ab inteſtato deferuntur, & eius materia, latiſ ſimè cap. 19. per totum.

- Ex Decretalibus.

- CAp. cum ſimus, de regularibus, c. 12. n. 31.
- Cap. Bona fides, de depoſito, c. 16. n. 10. & 11.
- Cap. 1. de ſequeſtratione poſ ſeſ ſionis & fructuum, cap. 16. n. 19. & vide ex n. 16.
- Cap. Licet, de voto & voti redemptione, latè & melius quam antea fuiſ ſet, cap. 19. num. 113. & num. 119. cum pluribus ſeqq.
- Cap. Salubriter, de vſuris, cap. ad noſtram, de rebus Eccleſiæ non alienandis, cap. ad noſtram 7. de iureiur. cap. 23. per totum.

- Ex libro ſexto Decretalium.

- CAp. Quamuis pactum, de pactis in 6. & eius materia, cap. 2. ex n. 36. cum ſeq. vſque in finem capitis.
- Cap. Grandi, de ſupplenda negligentia Prælatorum in 6. cap. 19. num. 114. & n. 118.

- Ex legibus Partitarum.

- LEx 27. 28. & 29. & l. 26. tit. 1. part. 6. cap. 1. ferè per totum. Vbi latè de intellectu & materia eorum legum.
- L. 6. titul. 19. partit. & l. 16. in princip. tit. 11. part. 3. & earum materia, cap. 2. ex num. 1. cum multis ſequent.
- L. 21. 22. & 23. tit. 8. part. 5. & earum materia, cap. 3. ferè per totum.
- L. 33. tit. 13. partit. 5. cap. 4. ferè per tot.
- L. 29. tit. 13. partit. 5. cap. 4. n. 33. & 34.
- L. 10. tit. 6. partit. 6. c. 5. num. 6. 7. & 8.
- L. 7. tit. 11 partit. 6. cap. 5. à principio, vbi plena & abſoluta manu de eius intellectu & materia.
- L. 53. in verſ. otro ſi dezimos, tit. 5. part. 5. cap. 6. per totum.
- L. 1. tit. 1. part. 2. & l. 31. tit. 18. part. 3. cap. 6. in principio.
- L. 14. in fine tit. 4. partit. 6. cap. 7. vbi latè & melius quam antea fuiſ ſet.
- L. 26. & 28. tit. 13. partita 5. dilucidè & melius quam antea explicatæ fuiſ ſent, cap. 8.
- L. 30. tit. 13. partita 5. cap. 8. num. 27.
- L. 16. tit. 11. partita 5. cap. 14. num. 29.
- L. 9. tit. 3. part 5. c. 16. n. 31.
- L. 14 tit. 3. part. 6. c. 17. per tot.
- L. 3. tit. 3. part 3. c. 18. n. 2.
- L. 2. tit. 15. part. 2. deciſio & materia, vtiliter & ſingulariter cap. 19. ferè per totum.
- L. 4. tit. 15. part. 2. cap. 29. num. 115. & n. 125. cum ſequent.
- L. 7. & 8. tit. 1. part. 2. cap. 19. n. 129.
- L. 12. tit. 1. & l. 9. tit. 15. part. 2. cap. 19 n. 130.
- Leges aliæ plures partitæ in eodem propoſito, d.c. 19. n. 18.
- L. 2. tit. 14. part. 6. cap. 24. per totum.
- L. 6. tit. 5. part. 5. cap. 26. n. 17.

- Ex legibus Tauri.

- LEx 17. Tauri, cap. 11. per totum, & cap. 12. num. 48.
- L. 40. Tauri deciſio, ſenſus, intentio, & materia, latè & vtiliter cap. 19. per totum.

- Ex legibus Nouæ collectionis.

- LEx prima, tit. 4. lib. 5. Nouæ collectionis regiæ, cap. 1. ex num. 49.
- L. 2. tit. 9. lib. 9. Nouæ collectionis regiæ, c. 3. n. 69. cum ſeq. vſque ad num. 77.
- L. 2. tit. 16. lib. 5. Nouæ collectionis regiæ, cap. 14. num. 20.
- L. primæ, tit. 4. de los teſtamentos, lib. 5. plures declarationes, cap. 17. ex num. 123. cum multis ſeqq. vſque in finem capitis.
- L. 5. tit. 7. lib. 5. Nouæ collectionis regiæ, deciſio, ſenſus, intentio, & materia, latè & vtiliter c. 19. per totum.
- L. 1. tit. 4. Nouæ collectionis regiæ, in finalibus verbis, cap. 24. num. 179. & 182.
- L. 2. tit. 16. lib. 5. Nouæ collectionis regiæ, cap. 26. ex. num. 19.
- L. 7. tit. 7. lib. 5. Nouæ collectionis regiæ, cap. 28. num. 11. cum ſeq.

INDEX Eorum omnium, quæ in huius Libri Tertij Commentariis continentur, & tractantur, ſic copiosè, & verè deductus, vt nihil vltra addi, aut prætermiſ ſum reperiri potuerit.

- A.

- A Ctvs quicunque, ſpontaneus præſumitur regulariter, niſi coactio probetur, lib. 3. cap. 1. num. 66.
- Additio quando ſit diſpoſitioni alicui, iudicatur de additione, ſicut de principali, lib. 3. cap 10. num. 13.
- Addita terra regno, debet iudicari ſecundum leges Regni, ibid. num. 14.
- Admiſ ſus ſemel, perpetuò debet durare admiſ ſus, donec ipſe ſeu omnes eius deſcendentes ſupererint, licet cauſa deficiat, vel cauſa de nouo emergat, quæ admitti eum de nouo impediret, lib. 3. cap. 15. num. 13.
- Afflictis deciſio. 69. explicatur, lib. 3. c. 1. n. 193.
- Aimon Crauetæ diſtinctio, & concordia adducitur, & nouiter improbatur per Authorem, c. 17 num. 101. & 102. lib. 3.
- Contra Albericum, & eius ſequaces, fortiſ ſimum argumentum deductum, lib. 3. cap. 8. num. 19.
- Alberici præcipua ratio, in articulo quodam rei venditæ habita fide de pretio, nouiter & verè conuicta, lib. 3. c. 8. n. 20.
- Aluaradi locus expenditur, quo ſententia authoris corroboratur, monaſteriíque, aut monachi ius in primogeniis eliditur, lib. 3. c. 12. n. 67.
- Alexandri Trentacinquij obſtacula quædam contra ea, quæ cap. 12. huius libri traduntur, nihil concludens continere, nec verè vim eorum aliquo modo elidere, lib. 3. cap. 12. n. 101. vbi id oſtenditur.
- Alexandri Trentacinquij in materia cap. 13. huius libri diſtinctio noua, concludenti tamen ratione conuicta, lib. 3. d. cap. 13. n. 22.
- Alexandri Raudenſis in quæ ſtione quadam repræſentationis traditiones, nouiter & vltra alios expenduntur, lib. 3. cap. 19. n. 322.
- Aluari Velaſci locus perpenditur, atque declaratur, lib. 3. cap. 19. num. 261.
- Alciati, & aliorum interpretum rationibus, ſeu fundamentis contra communem interpretationem §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verb. oblig. ab Hugone Donello, & verè, & concludenter ſatisfactum, vt ibi oſtenditur, lib. 3. c 14. n. 16.
- Alimenta finiri ſola morte naturali dumtaxat, non verò ciuili, vt banno, deportatione, damnatione in metallum, & capitis diminutione, lib. 3. c. 12. num. 5. Et quare in alimentis mors ciuilis non æquiparetur naturali, ibid. remiſ ſiuè num. 6.
- Alimenta debita alicui, an finiantur eo ingreſ ſo religionem, & profeſ ſo. Vbi diſtinguitur inter religionem capacem bonorum in communi, vel incapacem etiam in communi, lib. 3. d.c. 12. n. 7.
- Alimenta præ ſtanda litiganti lite pendente, vide cap. 27. per tot lib. 3.
- Angeli ſententia explicatur, lib. 3. cap. 1. ex n. 182. & n. 190.
- Angeli, & Caſtrenſis doctrina in materia cap. 15. huius libri 3. Optimè & verè explicata eodem cap. 15. num. 73.
- Angeli, & Caſtrenſis eadem doctrina, explicata iterum, ibid. num. 75.
- Angelum variaſ ſe in materia cap. 17. huius libri 3. & longè diuerſas, vide contrarias opiniones ſuſtinuiſ ſe, eod. cap. 17. n. 97.
- Andream Fachineum, cap. 3. huius libri 3. materiam rectiſ ſimè percepiſ ſe, & text. in §. frumenta, l. fiſtulas, ff. de contrahenda emptione, ad verum retuliſ ſe intellectum, vt eodem cap. 3. n. 94. latius demonſtratur.
- Andream Fachineum, in materia iuris ſubſtitutionis vulgaris, & iuris tranſmiſ ſionis ex capite iuris deliberandi, vel ex potentia ſanguinis, non rectè ſe habuiſ ſe, nonnulla potius minus bene obſeruaſ ſe, vt lib. 3. cap. 13. n. 89 adnotatur.
- Andreæ Gail obſeruatio quædam circa pactum mutuæ ſucceſ ſionis refertur, & in propoſito, cap. 9. huius libri 3. explicatur eod 9. num. 15.
- Andreæ ab Angulo ratio quædam, nouæ conuincitur, lib. 3. c. 11. n. 8
- Antonij Gometij ratio quædam pro ſententia communi ponderatur, eidémque nouiter reſpondetur, lib. 3. c. 13. n. 7.
- Antonij Gometij obiectiones nonnullas in propoſito, cap. 13. huius libri 3. non vrgere, eo. cap. 13. num. 18. oſtenditur.
- Antonij Gometij ad textum, in §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verborum obligat. intellectus damnatur, lib. 3. cap. 14. num. 21.
- Antonium Gometium, & Franciſcum Manticam, ad text. in §. ſi ex fundo, l. primæ, ff. de hæred. inſtit. rationem, optimè & verè percepiſ ſe, lib. 3. cap. 17. num. 37.
- Antonij Pichardi theoricam, ſiue diſtinctionem in materia, cap 14. huius libri 3. nouam non eſ ſe, ſed procedere ex mente aliorum authorum, qui eodem cap. 14. num. 7. commemorantur.
- Antonij Queſadæ circa interpretationem, cap. licet, de voto, & vot. redempt. annotationes carpiuntur, lib. 3. cap. 19. n. 121.
- Arræ, an habeant priuilegium prælationis aduerſus creditores, ſicut dos habet, lib. 3. cap. 4. n. 30. & vide num. ſeq.
- In rebus augmentatis in maioratu, cum ſit eadem ratio, quæ eſt in aliis bonis maioratus, ab antiquo conſtitutis, idem ius ſeruari debet, lib. 3. cap. 10. n. 15.
- Augmentatæque res, eædem cum aliis iudicantur, nec aliquid diſtant ab illis, ſed legibus & conditionibus ipſarum gubernantur, ibid. n. 16.
- Author reddit rationem, ob quam capitis primi huius libri 3. diſputationem, neceſ ſario ſuſcipiendam putauit, eodem cap. 1. n. 1.
- Author recenſet quamplurimos authores, quos pro dilucida explicatione, cap. primi huius libri 3. originaliter (vt ſolet) & ſ æpe prælegit, ibid. num. 2.

- B.

- BAldi traditionem in conſilio 280. factum tale, libro primo, veram non eſ ſe, nec vim habere contra ea, quæ cap. 12. huius libri 3. remanent reſoluta, prout eodem cap. 12. n. 121. & nouè, & verè, & eleganter demonſtratur.
- Et Baldi eiuſdem conſilium 389. col. 3. lib. 1. expenditur, quo Baldus ipſe contrarium de iure verius, innuit apertè, num. 122.
- Bartoli ad text. in §. Augerius, l. qui Romæ, ff. de verb. oblig. ſummarium, minimè conuenire eidem, nec ex verbis ipſius deduci poſ ſe aſ ſumptum commune? provt lib. 3. cap. 14. num. 4. obſeruatur.
- Bartoli in propoſito, §. ſi duo, l. quoties, ff. de hæredibus inſtituendis: argumentationi, ſiue inductioni, rectè ſatisfactum ab Imola, lib. 3. cap. 17. num. 47.
- Bartoli in eodem propoſito fundamentum expenditur, & eidem reſpondetur, ibid. num. 51.
- Bartoli ſententiam in articulo inſtituti in re certa, & prohibiti plus accipere: probari communiter per duo iura, quæ eodem cap. 14. num. 53. expenduntur, & Angeli ad ea ſolutio, remiſ ſiuè probatur, ibid.
- Bartoli fundamentum ex l. quidam cum ſeruum, C. de neceſ ſariis ſeruis hæredibus inſtit. deductum: refertur, ibid. num. 54. & Ioannis Imolenſis ſolutio probatur, num. 55.
- Banchi noſtri temporis non ſunt verè depoſitarij, iuxta notiſ ſimos terminos depoſiti, lib. 3. c. 16. num. 42.
- Bellum inter caſus fortuitos connumerari debere, quamuis à Principe moueatur.
- Cum Principes non moueant, nec mouere poſ ſint bella voluntariè, ſed cum cauſis, quæ caſus fortuiti iudicantur, lib. 3. cap. 3. num. 61. & 62.
- Ob bellum à Principe motum, ſi caſus fortuitus eueniat, an inter inſolitos connumeretur, necne? & conductori fieri debeat, vel non fieri remiſſio, tam in gabellarum materia, & conductione, quàm inter priuatos, lib. 3. d. cap 3. vbi latiſ ſimè & infrà literis ſeqq. ſuo ordine adnotatur.
- Bellonij obſeruatio, depoſitum non eſ ſe, quando ab initio deponitur, vt tantundem reddatur, velut accipiens, vti poſ ſit pecunia depoſita: verè & concludenter conuicta, & Accurſij ſententia contraria probata, lib. 3. cap. 16. ex n. 29. cum ſeq. & num. 39. & ſeq.
- Blaſij Florez Diaz de Mena in dubio quodam maioratus, obſeruatio quædam adducitur, nec aliquid nouitatis contra Ludouicum Molinam ipſum detegiſ ſe, & nouè, & eleganter demonſtratur, lib. 3. cap. 10. num. 9.
- Blaſij Flores Diaz de Mena locus declaratur, lib. 3. cap. 12. num. 47.
- Blaſij Flores Diaz de Mena in materia maioratus obſeruatio quædam, nouiter comprobatur per authorem, lib. 3. c. 10. n. 18.
- Blaſij Flores Diaz de Mena intentio, quod authores quidam non loquantur in terminis, in quibus citantur, carpitur per authorem. lib. 3. c. 19. num. 189.
- Eiuſdem tamen in alio obſeruatio quædam contra Auendañum probatur. ibid. n. 190.
- Sed in linearum diſtinctione excogitatio quædam Blaſij metipſius contra Molinam, improbatur, ibid. n. 191. per authorem.
- Blaſij Flores Diaz de Mena ad l. 40. Tauri euaſiones, ſiue excogitationes nonnullæ, manifeſtè ſubuertuntur, eod. cap. n. 195.
- Blaſij Flores Diaz de Mena, concordia quædam in materia qualitatis requiſitæ ad ſuccedendum in maioratu, quæ ex mente aliorum, atque obſeruationibus Auendañi procedit, approbatur, eod. c. 19. n. 335.
- Borgninum Caualcanum, & alios iuris interpretes videri fuiſ ſe in eadem ſententia, quam in articulo quodam donationis defendit author, prout lib. 3. c. 10. n. 54. & ſeq. demonſtratur.
- Burgenſis Salon de Pace ſententia, inſtitutum in re certa, alio cohærede non dato; etiam iure regio ad vniuerſam hæreditatem admitti, nec abrogari ius commune ex deciſione l. primæ, tit 4. lib. 5. noui collection. regiæ: refertur, & late comprobatur, lib. 3. cap. 17. ex n. 127. cum ſeq.

- C.

- CAſus fortuitus quamuis eueniat ob factum regis, & bellum ab eo motum, vel ob ſterilitatem, peſtem, terræmotum, ſiccitatem, & pluuiam, vel ob alium quemlibet caſum fortuitum, nulla conductori fit remiſ ſio in gabellarum materia, & conductione earum, iuxta deciſionem l. 2. tit. 9. lib. 9. nouæ collect. Regiæ, lib. 3. cap. 3. num. 59.
- Pro cuius iuſtificatione, quorundam ſcribentium huius Regni conſiderationes proferuntur, & vera eiuſdem l. ratio redditur, eod. cap. 3. n. 60. & ſeq.
- Caſus fortuitos in ſe ſuſcipiens, vel eis renuntians, quod non intelligatur ſentire de inſolitis, aut raro contingentibus, ex ſententia Bartoli, quam permulti authores ſequuntur, qui hoc numero præcitantur, lib. 3. cap 3. num. 80.
- Et huius partis plura fundamenta expendi poſſent, quæ ideo, conſultóque omittit author, quod ab eiſdem authoribus expenduntur, ibidem, num. 81.
- Dumtaxat referri debent duo, quibus in præfatam ſententiam magis communiter adduci ſolent Doctores, ibid. n. 82.
- Primum deducitur ex textu. in l. fiſtulas, §. frumenta, ff. de contrahenda emptione, qui tamen text. verè ponderatus, & non cauillatus; contrarium probat expreſ ſim, nec vllo pacto vitari poteſt, vt ibidem, num. 83. ſingulariter, & melius quam antea fuiſ ſet, oſtendit author, ibid.
- Secundum fundamentum eo tendit, quod ad caſum fortuitum inſolitum, aut raro euenientem, renuntiatio ideo trahi non debeat, quod illi nunquam cenſeatur renuntiatum, quia nec cogitatum de eo videtur, ibid. n 84.
- Vnde conuentio, aut caſus fortuiti ſuſceptio, quantumcumque generalis ſit, ad caſum fortuitum trahi non debet, ibid n. 84.
- Quod fundamentum parum etiam, aut nihil ſubſiſtit, vt ibid adnotatur, num. 85.
- Caſus fortuitos in ſe ſuſcipiens, quod intelligatur ſentire etiam de inſolitis, nec ex raritate caſus obuenientis excuſetur, ex ſententia aliorum authorum contra Bartolum, eodem cap. 3. num. 85.
- Author vero, vt in præfato dubio ſententiam ſuam interponat, quam plurima conſtituere neceſ ſarium duxit, quæ nullus hactenus ſic ex propoſito conſiderauit, & traduntur ibidem, ex numero 87. vſque ad finem cap. hic autem non tranſcribuntur, quia neceſ ſe non eſt.
- Caſus quis dicatur ſolitus, vel inſolitus, rel inquitur arbitrio iudicis, dicto cap. 3. num. 104.
- Quanuis de hoc variæ fuerint, diuerſ æque Doctorum ſententiæ, ibid. num. 105.
- Calumniatoris crimen & pœna, cap. 21. per totum.
- Campſor, depoſito irregulari facto penes campſorem, qui de reſtituendo poſt annum fideiuſ ſores dedit, elapſo anno ſi campſor ſe conuenit cum deponente, vt pecunia penes ipſum per aliquor annos detineatur pro cerro lucro, non videbitur per hoc receſ ſum à prima obligatione depoſiti, nec nouatio inducta cenſebitur, inde fideiuſ ſores remanent obligati, lib. 3. cap. 16. numero 47.
- Campſores hodie, licet priuati ſint, eadem actione teneri, qua olim in antiquo Romanorum foro, numularios, argentarios, & menſurarios fide publica deputatos, teneri ſcriptum eſt: & debere librum rationum conficere, ibid. num. 61.
- Apud campſores, & numularios, vel pro fænore, vel pro cuſtodia frequentius deponi, ibidem, num. 62.
- Contractus minoris iuratus, quam vim habeat, & vtrum prætextu enormis, aut enormiſ ſimæ læſionis poſ ſit reſcindi: vide litera M, & litera E, & plene lib. 3. cap. 2. ex num. primo, vſque ad numerum 37.
- Contractus firmitas, aut valor ipſius, durum eſ ſet, quod ab vnius dumtaxat ex contrahentibus voluntate penderet, & quod in eius arbitrio poſitum eſ ſet, adimplere, vel non adimplere contractum pro parte ſua, alterumque ad implementum contractus adſtringere, lib. 3. cap. 3. num. 72.
- Quia (vt inquit Baldus) non debet claudicare conuentio, vt vnus teneatur eam ſeruare, alter non: quia quod claudicat, iuſtum non eſt. ibidem, num 73.
- Contractus ſic interpretandus eſt, ne contrahentium alteri licitum ſit, reddere pactionem alteri inutilem, dicto cap. 3. num. 74.
- Contractus in ſui eſ ſe non poſ ſe habere dependentiam à voluntate vnius, ibid. num. 75.
- Quod non ſolum reſpectu priuatorum locum habet, ſed etiam reſpectu ipſius Principis contrahentis, vt ibid. num. 76. adnotatur, & ſingularia verba Baldi in propoſito proferuntur.
- Conductor ſi propter factum, culpam, aut non implementum locatoris, vel propter damnum, quod pręterſpem euenit. re conducta vti ſit impeditus, ſucurritur ei, vt remittatur pro ratione penſionis debiæ non nihil, lib. 3. cap. 3 num. 18.
- Quia præ ſtat penſionem propter vſum rei, & in recompenſationem fructuum, & ideo ſi fructus abſque propria culpa impeditur percipere, iuſte petit remiſ ſionem mercedis, ibid num. 19.
- Conductor regulariter non tenetur ex natura contractus de quocunque caſu, aut impedimento, quod vſum & fruitionem rei locatæ impediat, ſed id omne ad locatorem expectat. lib. 3. dicto, cap. 3. num. 20.
- Quod procedit, etiam ſi in ſe ſuſcipiat conductor periculum ſimpliciter & abſolutè, & ſine aliqua adiectione. ſiue ſuſcipiat cum ſigno vniuerſali: niſi. aliàs teneretur de leuiſ ſima culpa, ibid. n. 21.
- Vel niſi vnus caſus fortuitus ſpecificetur cum clauſula, & omne aliud periculum, tunc enim venirent caſus fortuiti, ſimiles tamen expreſ ſis. ibid. n. 22.
- Conductor abſque pacto non excuſatur ex casu ſolito. ſed ex inſolito. euenientéque contra morem regionis: idcirco ſi ex conſueto caſu fortuito fructus corripiantur, non tenebitur dominus ad remiſ ſionem mercedis ſeu penſionis, ſed ſolùm tenebitur propter caſus inſolitos, ib. num. 24. per totum.
- Conductor quando non patitur damnum, remiſſionem mercedis non petit, licèt non faciat ſolitum lucrum, ibid: num. 25.
- Conductor cum impeditur frui re conducta facto & culpa locatoris, non ſolùm conſequi poteſt à locatore mercedis remiſ ſionem, ſed etiam poteſt agere contra eum, vt ſibi reſarciat omnem vtilitatem, & omne intereſ ſe, quod ex conductione percipere poterat, ſi ipſe locator nihil faceret, quominus vteretur & frueretur re conducta, ibid. num. 26.
- Et inter alios authores, Franciſci Connani locus optimus in id ponderatur, vbi ipſe erudite & diſtinctè rem hanc explicauit, & in ſumma diſtinxit.
- Quod ſi culpa locatoris non vtatur conductor, plectitur ille damno litis æ ſtimatione. quantum intereſt conductoris: ſin caſus impedimentum attulit, ſatis eſt conductorem indemnem eſ ſe, nec vltra locator ipſe obligatur, quam vt remittat penſionem eius temporis, quo non eſt vſus conductor, ibid. num. 27. & 28.
- Conductor ſi re conducta non vtatur propter impedimentum à tertio præ ſtitum, quod locator diligentiam adhibendo, remonere poterat, & non adhibuit, ad plenum intereſ ſe agere poteſt, ibid. num. 29.
- Quod ſi etiam diligentiam adhibendo, illud remouere non potuit locator, tunc conductor liberatur à ſolutione mercedis, & ſi merces ſoluta non eſ ſet, eam repeteret à locatore, ibid. num. 30.
- Niſi conductor impeditus fuiſ ſet propter locatoris inimicitias, quia tunc factum & culpa ipſius tertij licet iniuſtum, cum dicatur factum & culpa ipſius locatoris, merito tenetur ipſe locator ad damna, & intereſ ſe Conductoris, & ibidem materia. l. damnum. C. locati, remiſ ſiuè, ib. num. 31.
- Vel niſi impediens conductorem vti frui reconducta talis eſ ſet. quod ex iuſta cauſa id efficeret.
- Aut ratione dominij, vel pignoris, vel ex alio iure, tunc enim ſi eam cauſam ſciebat locator tempore locationis, & nihilominus locauit, tenebitur Conductori non ſolum ad damnum, ſed etiam ad omne lucrum, quod inde habiturus erat conductor ipſe, ſi prohibitus non fuiſ ſet. ibid. num. 32.
- Sed ſi ignorauit, tenebitur duntaxat ad recepta, vel ſi non recepit remittere, ibid num. 33.
- Si vero conductor tempore contractus ſciuiſ ſet, iuſte eum poſ ſe impediri, tunc ipſi denegaretur actio contra locatorem, ibid. num. 34.
- Conductor quando facto, aut culpa locatoris impeditur vti, ideo plenum intereſ ſe & lucrum petere poteſt; quia tacite inter eos videtur actum, ne quid fiat per locatorem in præiudicium conductoris, propter quod impediatur vſus, & reddituum perceptio, quapropter ſi ſecus fiat, rectè poteſt non ſolum pro damno, ſed etiam pro intereſ ſe agi, ibid. num. 35.
- Conductori cum damnum prouenit ex facto, impedimento, aut culpa locatoris, etiam ſi illud immodicum ſit, reficiendum eſt abſque diſtinctione, an ſit magnum, vel paruum, lib. 3. dicto cap. 3. num. 39.
- Conductori reſarciendum eſ ſe damnum ex facto locatoris illatum, abſque diſtinctione aut conſideratione, an factum ex quo damnum ſequutum eſt, principaliter & directè dirigeretur, aut nonad damnum conductoris, velut prohiberetur vti frui re conducta, ſiue ſecundario & incidenter illud eueniat, ibid. num. 40.
- Conductor gabellarum, æque non poteſt impediri per indirectum, ne colligat solitos redditus, quemadmodum ſi directè prohibitus fuiſ ſet, quia vterque caſus eodem iure cencendus eſt, & eadem remiſ ſio facienda, ibid. num. 41.
- Et hoc (vere & mature intellecta) diſpoſuit. l. 21. tit. 8. part. 5. vt ibid. num. 42. noue conſiderauit author.
- Conductori mercedis remiſ ſionem fieri debere, etiam ſi locator damnum inferens, habito reſpectu ad cauſam, qua motus fuit, non videatur in culpa, ſi tamen ex eius facto damnum proueniat, ibid. num. 43.
- Et quanuis iuſta, publicave, aut neceſ ſaria cauſa, quæ impellit locatorem ad ponendum impedimentum, ne conductor vtatur, poſ ſit forſam illum excuſare, ne teneatur ad damna & intereſ ſe lucri ceſ ſantis, non tamen excuſauit, quin pro rata temporis remittere penſionem teneatur, ibid. num. 44.
- Conductor cum re conducta vti frui prohibetur facto iuſto locatoris, tunc ad totale intereſ ſe non tenetur locator, ſed ſufficit, quod penſionem pro reſiduo tempore remittat, ſi vero facto iniuſto, tunc ad totale intereſ ſe, & lucrum agi poteſt, ibid. num. 45.
- Conductor quare agere poſ ſit contra locatorem ad damna, & intereſ ſe, aut lucrum, cum locator impedimentum ab alio prę ſtitum tollere potuit, & non fecit, è contra etiam, quando impedimentum tollere non potuit locator ipſe quare ad damnum tantum, aut mercedis remiſ ſionem agere debeat, ibid. num. 47.
- Conductor poteſt ſe adſtringere ad caſus fortuitos, ſiue caſibus quibuſcunque renuntiare, & ſe eiſdem non obſtantibus ad integram penſionis ſolutionem obligare, ibidem, numero 48.
- Sic è contrario paciſci licet ad conductoris fauorem, quod certis caſibus locator mercedem non exigat, ſiue vt fiat remiſ ſio, etiam in caſibus, quibus alioquin ex natura contractus non fieret, ibid num. 49.
- Quia non debent locator & conductor ad imparia iudicari, & cum ſint correlatiua, diſpoſitum in vno, debet locum habere in altero, ibidem, num. 50.
- Conductor, quanuis poſ ſit le obligare ad caſum fortuitum, licet regulariter de iure ad illum non teneatur, tamen ita demum tenebitur, ſi talis caſus fortuitus non adueniat culpa locatoris, tunc enim non tenetur de eo conductor, ibid. num. 56.
- Nec etiam tenetur ſi facto ipſius locatoris, etiam iuſto, caſus contingat, vt ibidem, num. 57. latius declaratur.
- Ratio eſt, quia quod caſu fortuito euenit, inuoluntarium dicitur, vnde ad illud nullo modo applicari poteſt damnum, aut impedimentum culpa, aut facto locatoris contingens, ibidem, nura. 58.
- Conditiones, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendent, difficilibus magis, quàm impoſ ſibilibus aptari debent, quia difficultatem duntaxat, non impoſ ſibilitatem continent, lib. 3. cap. 7. num. 15.
- Quod adeo certum eſt, & ratione concludenti probatum, vt maiori comprobatione non indigeat, ibid num. 16.
- Conditio in teſtamento, vel in alia diſpoſitione adiecta, quæ ad factum Principis referatur, vel eiuſmodi ſit, quod abſque voluntate, aut gratia, vel diſpenſatione Principis impleri non valeat, cum impoſ ſibilis dici non poſ ſit, in ea locum non habebunt iuris communis circa impoſ ſibiles conditiones in teſtamentis, aut in contractibus tradita principia, ſed abſoluté potius de iure debebit ſubſiſtere, lib. 3. dicto cap. 7. num. 17.
- Conditio pendens à voluntate Principis, quoties eſt præambula, & neceſ ſaria ad diſpoſitionis & actus valorem, non eſt reiicienda, & ſi ſumme difficilis ſit, ſed eius euentus expectatur, ibid. num. 18.
- Quod licet vnanimiter probauerint Scribentes, in modo tamen loquendi, atque in alio decipiuntur, vt ibidem, num. 19. & nouè & verè annotauit author.
- Conditio pendens ex voluntate, vel ex facto Principis non vitiat diſpoſitionem, etiamſi difficultatem contineat, ibid. num. 20.
- Conditio cum adiicitur, quæ ex facto, aut voluntate Principis pendet, non excuſatur, quis, etiam ſi conditio difficultatem contineat, aut Princeps non ſoleat facilè concedere, niſi à Principe poſtulauerit, & quantum in ſe ſit efficiat, vt petitum obtineat, ibidem, numero 21.
- Conditio, aut præceptum de contrahendo cum conſanguinea, in inſtitutione maioratus adiecta, vtrum neceſ ſariò à ſucceſ ſoribus adimplenda ſit: dubium quidem maximum, in quo diuerſimodè ſe habuerunt Scribentes.
- Nec adeò clarè, nec abſolutè deciſum reliquerunt, vt etiam hodie quæ ſtio præfata difficultatem non habeat, libro 3. capite 7. n. 31.
- Imprimis namque, conditionem adiectam maioratui, legato, vel aliæ vltimæ voluntati ducendi conſanguineam exiſtentem in gradu prohibito, inhoneſtam eſ ſe, & inualidam, & ea reiecta diſpoſitionem manere puram, non dubitarunt aſ ſerere quamplures authores, qui pręcitantur, ibid. num. 32.
- Et pro hac ſententia videtur adeò expreſ ſa quædam l. Partitæ, vt dici poſ ſet non temerariè, ampliùs in hoc non inſiſtendum, ſed ita tenendum indiſtincté, quidquid alij quam plures aliter declarauerint, ibid. num. 33.
- Quoniam vbi habemus claram legis deciſionem, non eſt ampliùs elaborandum, nec aliter dubitandum, ſed ita tenendum, prout lex dicit, ib. n. 34.
- Deciſionem autem eſ ſe expreſ ſam & claram, vnicuique conſtabit, qui l. 14. in fine, tit. 4. part. 6. verba prælegerit, prout ibid. adnotatur, n. 35.
- Et eiuſdem l. verba fortiter adſtringere, vel fateri, vel ſaltem agnoſcere nonnullos authores, prout ibid. num. 36. latiùs adnotatum inuenies.
- Vbi etiam duplex limitatio aut declaratio proponitur, quæ ad dict l. decimamquartam Partitæ, magis communiter tradi ſolet ab eiſdem.
- Et circa vtranque nonnulla & nouiter, & verè animaduertit author, qui nullus antea ſic annotauerat, nec ſcripſerat, ibid. num. 37. & 38. & ſeq.
- Conditio, aut præceptum ducendi conſanguineam, in inſtitutione maioratus adiectum, vtrum obſeruari debeat, necne? ex ſententia Emanuelis Coſtæ diſtinctione explicandum eſ ſe, an ſcilicet præceptum factum fuerit ſimpliciter, vel adiecta conditione, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, lib. 3. dict. cap. 7. num. 42.
- Sed in vtroque caſu præceptum prædictum obſeruandum eſ ſe, nec intereſ ſe, an exprimatur præfata conditio, ſi Romanus Pontifex diſpenſauerit, ſiue non exprimatur: Ludouicus Molina rectius tuetur, & alij ſequuntur eum, ibid. num. 43.
- Qui tamen loquuntur, quando conſanguinitatis impedimentum intra quartum, vel etiam intra tertium gradum ſubſiſtit, ibid. num. eod.
- Cæterum, quando in ſecundo conſanguinitatis gradu impedimentum verſatur, tunc aperè præ ſentiunt, prædictum præceptum non obligare, niſi exprimatur conditio: Si Romanus Pontifex diſpenſauerit: ibid. dict. num. 43. & num. 44. & vide num. 49. vbi contrarium nouiter, ſed verè quidem, & concludenter defenditur, nec inter quartum, aut ſecundum gradum differentia præfata admittitur.
- Conditio, aut præceptum ducendi conſanguineam. in inſtitutione maioratus adiectum, vtrum obſeruari debeat, quando conſanguinitas eſt in ſecundo gradu, dict. cap. 7. ex num. 44. cum ſeq.
- Vbi aliorum ſententiæ referuntur, & articulus hic aliter, & mulius quàm antea fuiſ ſet, explicatus relinquitur.
