Ac primum quidem conficiendum eſt ex his, quæ in comprobationem primi articuli, longa ſerie commemorata, ponderataque fuere ſuprà; ipſa namque fortiter adſtringunt, plureſque rationes detegunt, ex quibus dictam obligationem, aut promiſſionem tranſire ad filiam, & maritum euincitur, nec in perſona vxoris finiri, ac maximè ea, quæ adnotaui, atque recenſui ſuprà, in verſ. pro explicatione, at que ſolutione trium horum. Iuris namque rationi non aduerſatur, vt alimenta, quæ ex cauſa Iucratiua relicta, aut promiſſa, finiuntur regulariter morte alimentarij, ex cauſa oneroſa, quæ hactenus durat, & quæ iam ſuum effectum conſummauit, promiſſa, ad hæredes, filios ſcilicet vxoris defunctæ tranſeat, quemadmodum & dos tranſit, quamuis cauſa iam ceſſauerit, matrimonij ſcilicet diſſoluti, quia iam illa effectum ſuum conſummauit, prout inferius dicetur. Cauſa ipſa, cum filiam, maritum, filios procreandos, & onera matrimonij ſimul teſpiciat à principio, prout infrà quoque dicetur, & ſuprà dictum fuit.

Secundò deinde facit, promiſſionem alimentorum, ſeu dictæ quantitatis 300. ducatorum, ſicut & quemlibet alium contractum regulari, atque interpretari debere principaliter à ſua cauſa; ſicuti ex aliis multis Authoribus obſeruarunt Cacheranus, deciſ. Pedemontana, 98. num. 3. Petrus Surdus, in conſ. 150. n. 38. lib. 1. & de alimentis, tit. 5. quæſt. 5. num. 5. & tit. 9. quæst. 47. num. 10. Mantica, de coniecturis vltimar. volunta. lib. 6. tit. 14. ex n. 8. cum ſeq. Simon de Prætis, lib. 2. folio 270. ex num. 14. Mieres, de maioratu, part. 2. quæst. 7. n. 48. in verſ. infertur: promiſſionis autem faciendæ tempore capitulationum dicti matrimonij, quamuis fuerit cauſa ipſummet matrimonium; reſpicit tamen vnum finem principaliter, hoc eſt, filiorum propagationem, procreationem. atque educationem, quorum fauorem principaliter reſpiciunt doti priuilegia conceſſa, vtpote, cùm ex matrimonio procedant; ſicuti apertè deducitur ex textu, in l. prima, ff. ſolut. matrimonio. Et ibidem Barboſa, primæ parte, n. 82. ſingulariter adnotauit in hæc verba: Vnde ſi bene adtas, priuilegia principaliter fuerunt conceſſa doti propter matrimonium, vt ſcilicet faciliùs matrimonium contraheretur; non autem ſuerunt conceſſa propter matrimonium ſimpliciter, ſed quatenus ex eo ſperatur ſequi illud bonum humanum, tanquam à cauſa. ideſt, prolis procreatio: vnde videtur inferri, quod ſi ex matrimonio non ſperetur ſequi proles, doti non competent priuilegia, nam cum propter matrimonium doti fuerunt conceſſa priuilegia, non quidem propter ſe, ſed quatenus ſperatur ſequi ex matrimonio illud bonum humanum, ideſt, prolis procreatio, ceſſante ratione, ſi ex matrimonio non ſperetur ſequi illud bonum commune, neque propter illud doti concedentur priuilegia; iuxta tradita per Rolandum, in conſilio 62. num. 42. lib. 2. Socer igitur dum alimenta, & dictam 300. ducatorum quantitatem promiſit, non modò propter matrimonium, ſed etiam propter filiorum propagatio. nem, adductus, excitatùſque eſt, quæ eſt finis præcipuus bonorum matrimonij, quatenus temporale reſpicit. Et quando excitaretur tantum, vt matrimonium inde cauſaretur, atque contraheretur, idemmet effectus reſultat, qui ſi excitaretur propter finem prolis; quia matrimonium hunc finem reſpicit, & vnum quodque eſt tale, propter id, ad quod eſt tale, & quicquid eſt cauſa cauſæ, eſt causa cauſati, l. dotem debit, ff. de collat. bonor. l. manuniſſiones, ff. de iuſtitia & iure, vbi Doctores communiter, & extendendo cauſam ad effectum cauſati, videlicet ad matrimonium, quamuis ipſum diſſoluatur: eiuſdem cauſa non ceſſat, ſi filij ex matrimonio ſuperſint: quemadmodum igitur, dos, quæ datur propter matrimonium, ſoluto matrimonio reuertitur ad patrem, qui dotauit, ſi filij non remaneant, quia matrimonij, & liberorum cauſa ceſſauit. Si tamen ex matrimonio filij ſuperſint, non reuertitur, prout ſuprà adnotaui ad initium huius capit. nam etſi matrimonij cauſa ceſſauerit, filiorum tamen cauſa remanet, quorum propagatio principaliter inſpicitur, vt dixi, & filiis relictis non ceſſat cauſa, propter quam dos data fuit, quia ad eum finem principaliter datur, vt onera matrimonij ſuſtineantur, & alimentis dos ſeruiat. Ita & eodem modo, ſi filij ex matrimonio remaneant, non finientur alimenta morte vxoris, quæ ad eius vitam reſtricta non fuere, ſed pro vita patris, aliàs ſoceri conceſſa, imo durante vita eiuſdem, & filiorum durabunt, cum duret vna cauſa, quamuis alia ceſſauerit, nec poſſit differentiæ ratio aſſignari inter dotem, & alimenta, quando filij ſuperſunt, & ſocer viuit, qui pro tempore vitæ ſuæ illa promiſit atque ita, cum eadem ratio militet, idem ius obſeruari debet, ex vulgata regula, l. illud, ff. ad legem Aquiliam. cum aliis.

Rurſus & pro eadem parte facit, in caſu præſenti, nec eſſe finitas omnes perſonas, quibus ea quantitas 300. ducatorum, ſingulis, annis promiſſa eſt, nec etiam in totum ceſſaſſe, extinctamque fuiſſe cauſam, ob quam ipſa promiſſio facta eſt; quod certiſſimum eſt, atque oſtenditur manifeſtè: quamuis ergo verum ſit finitâ perſonâ, qui alimenta promiſſa, relictàve fuerunt, finiri alimenta metipſa, finiti quoque, & ceſſare, ceſſante cauſa, prout ſupra adnotatum, probatumque fuit; negatur tamen, quod in ſpecie proposita, finitæ fuerint omnes perſonæ, quarum fauore obligatio, atque promiſſio initium ſumpſit: nam etſi vxor deceſſerit, remanſit tamen filia, ex eo matrimonio procreata, inſuper, & maritus, in cuius perſona, vel ſaltem in perſona eius, & vxoris ſimul concepta fuit per ſocerum ipſamet promiſſio, & remanet ſocer idem, pro cuius vita promiſſio, & 300. ducatorum ſingulis annis præſtatio, reſtricta eſt, atque ita obligatio durat omnino; filij namque ſunt pars onerum matrimonij, propter quam dos datur, l. 1. ff. ſolut, matri. l. pro oneribus, C. de iure dotium, l. dotis, fructus, & l. quamuis, in fin. ff. de iure dotium, & ex dote ſunt alendi per maritum, l. fi cum dotem, §. ſi vero dotem, ff. ſolut. matri. Et notanter tradidit Bartholom. Socin. in conſ. 9. num. 11. volu. 1. Cum ergo dicta filia remanſerit penes maritum defuncta vxore, l. ſi marit. & l. ſi filia, §. hoc amplius, ff. familiæ erciſcundæ, nec tranſeat ad auum, niſi in ſubſidium, vt in l. non quemadmodum, ff. de lib. agnoſcen. ceſſare equidem non debet dicta obligatio aut promiſſio, ſed potius viuente filia, pro vita ſoceri contineri, ſicuti socinus ipſe, in eod. conſ. 9. n. 13. ſingulariter annotauit: & is quidem, cum verſaretur in materia dictæ l. dos à patre. Et in quæſtione excitata per Gloſ. & Mart. ibi in hæc verba ſcripſit, Sextodecimo probatur, dos datur propter onera matrimonij, l. pro oneribus, cum ſimilibus. Inter quæ ſunt liberi, & eorum educatio, vnde Dos pro liberorum procreatione, fauores plurimos conſequitur, l. prima, ff. ſoluto matrimonio. Cum ergo onus liberorum remaneat penes maritum defuncta vxore, l. ſi maritus, l. ſi filia, §. hoc amplius, ff. familiæ erciſcundæ, nec tranſit ad auum maternum, niſi in ſubſidium, dicta l. non quemadmodum, debet etiam tranſire, & c. Addidit etiam Socinus metidem ibi, n. 12. vnum verbum admodum ſingulare, & notandum in propoſito, videlicet, quod participatio multorum in eodem actu, æqualem requirit fauorem; & inde, mortua filia, idipſum reſpectu filiorum eius ſtatuendum eſſe, quod reſpectu matris eorum, cùm æqualiter in actu participent, reſpectu fauoris, & onerum matrimonij; pro quibus dos datur. Et multum notanter ſic ſcripſit. Quintodecimo probatur, quoniam hoc ſuadet ratio æquitatis ſeruandæ inter omnes, qui ſunt cauſa, vel occaſio huius matrimoni; quia cum plures participant circa eundem actum perficiendum, pariter & ſalubriter cuilibet eſt prouidendum, argumento, l. finali, C. de fruct. & lit. expenſ. authent. æqualitas, C. de pactis conuent. l. final. ff. de acceptilat. Sed in caſu noſtro, hoc eſt, in matrimonio contrahendo, concurrit voluntas patris, ſaltem de honeſtate, ſecundum ius Canonicum. Et cæteris eſt prouiſum, filiæ, ſi moriatur maritus, per totum titulum, ff. & C. ſoluto matrimon. & patri, ſi filia moriatur, ſiue filius, l. dos à patre, C. ſoluto matrimonio. Ergo prouidendum er at, filiâ defunctâ in matrimonio, filijs; quia dos debet remanere penes filios, & apud patrem eorum, pro ſuſtentatione ipſorum. Hactenus Socinus, cuius nullam mentionem Aduocati omnes fecerunt ſuis allegationibus, & reſponſis, nec etiam ego ipſe expendi eum, ſuprà hoc eodem capit. verè tamen adeo concludenter vrget in caſu propoſito, vt nihil melius, nec magis opportunum expendi poſſit pro reſolutione ipſius; tum, quia is Author (cuius omnia commentaria, & conſilia, ſic pariter, atque ex profeſſo ſicut Bartoli opera, ego metipſe, prælegi & vidi) verſAbatur equidem in eadem noſtra materia, & adducebat fundamenta in comprobationem opinionis Martini, in dicta l. dos a patre. Quam veram, & tenendam exiſtimauit regulariter; licet in caſu illo, propter ſtipulationem, aut conuentionem adiectam, dubium illud, à ſe excitatum, ex num. 14. habuiſſet. Tum etiam, quia omnia fundamenta, & rationes, quæ ibidem ponderantur, num. 1. & duodecim ſequent. Ita æqualiter militant in hoc ipſo caſu propoſito, (quando ex meris & puris alimentis promiſſo proceſſerit,) eo quod filia ſupereſt, & ſic alimentorum, & partis onerum matrimonij æqualis ratio militat ac ſi filia ipſa viueret, prout ibi apparet; promiſſio etiam ad vitam ſoceri reſtricta, indeſinitè concepta eſt, vt tam ipſam filiam, quam eius mattem comprehendere debuerit, ac omnes quidem, ſocero ipſo viuente, ſicuti Surdus optimè aduertit in loco inferiùs referendo, & in dubio, ea promiſſione, filiis quoque eiuſdem matrimonij conſultum, ac prouiſum cenſeri debeat, perinde ac ſi ſpecificè ipſorum mentio facta fuiſſet, l. ſi pactum ff. de probationibus, l. debitor, C. de pactis. Et ad ipſos eadem promiſſo, & obligatio tranſire de iure; prout ſuprà hoc eodem capit. num. 45. probaui. Denique, quia vt viuente ipſa filia, alimentorum, ſeu dictorum 300. ducatorum ſingulis annis, obligatio durat, ita æqualiter militant tres illæ rationes, quas ponderauit, adduxique maximo cum iudicio Socinus. præcitato conſilio 9. ſub num 12. in verſiculo, Decimonono probatur. Sicut in caſu illo, ac in terminis quæſtionis Martini, quod vllo pacto negari non poteſt. Remanet ergo, non eſſe finitas omnes perſonas, quarum fauore promiſſio dictæ quantitatis emanauit, cum filia ſuperſit, ſicuque nec obligationem ipſam finiri potuiſſe.

Cauſem etiam non ceſſaſſe, nec extinctam fuiſſe, compertum eſt, & euidenter demonſtrabitur, ſi in memoriam repetamus (breuiter tamen,) aliqua ex his, quæ ſuprà, hoc eodem capit. ex num. 48. vſque ad num. 55. adnotaui. & ſcripſi: videlicet, quod dos. vt promittatur, vel conſtituatur, à communiter accidentibus, plures cauſæ concurrere ſolent, matrimonij ſcilicet, filiæ ipſius, cui datur, aut promittitur, fauore, & gratia, vt maritetur, & etiam vt alatur, cùm dos alimentis quoque deſeruiat; filiorum quoque, quorum, æquè, ac matris, quæ dotatur, in conſideratione habentur à iure, onerum quoque matrimonij cauſa attenditur principaliter, quorum filij pars ſunt, ſicuti ex Socino comprobaui ſuprà. Sed & mariti gratia conſtituitur dos, & aliquando vltra vires ſubſtantiæ promittentis augetur, quò facilius ad matrimonium adducatur, atque excitetur, ſic ſane promiſſio dotis, ita principaliter reſpicit maritum metipſum, onera matrimonij, & filios eiuſdem, ſicut vxorem, & aliquando gratia potius, & fauore mariti, quàm vxoris promiſſio aliqua fit, ſicuti factum fuiſſe in præſenti, obſeruatum fuit ſuprà, & ratione concludenti comprobatum. Quamuis ergo alimentorum, ſeu 300. ducatorum ſingulis annis promiſſio facta fuerit, vt filia metipſa maritetur, atque dotetur, ex quo tamen fit aliis etiam de cauſis, vt matrimonium ſcilicet perficiatur, & contrahatur, vt maritus ad illud contrahendum alliciatur, qui veriſimiliter non adduceretur, niſi ea promiſſio fieret, & pro certo crederet, pro vita ſoceri promiſſionem duraturam, ſi caſus his conſideratur, præuiſúſve fuiſſet; in fauorem etiam filiorum principaliter, prout ſtatim dicetur, & onerum matrimonij reſpectu principaliter quoque, quorum filij ſunt pars; non ideo ceſſauit, quod cauſa vna ceſſauerit, ſcilicet filiæ, & matrimonij, ea defuncta; remanent namque aliæ plures, ex quibus eadem promiſſio durare, sustinerique debet pro vita ſoceri; matrimonij ſcilicet, iam ſemel contracti, & inductionis mariti ad matrimonium, & hæ duæ cauſæ iam ſuum effectum conſummarunt, ſortitæque ſunt: vnde non intereſt, quod ceſſauerint poſtea. Filiorum quoque cauſa, & fauor durat, quæ præcipuè in conſideratione habetur, onerum etiam matrimonij, reſpectu filiæ eiuſdem, quæ remanſit; rationes autem plures, vel cauſæ, quando concurrunt in diſpoſitione, tunc vna ceſſante, ſi alia remanet, non ceſſat effectus, ſiue diſpoſitio; ſicuti ex text. in §. affinitatis, Inſtitut. de nuptiis, & aliis iuribus, & Authoribus adnotaui ſuprà hoc eod. cap. n. 50. & vltra ibi relatos exornarunt Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæſt. 1. num. 11. & 12. & Canonicarum lib. 2. quæſt. 15. n. 65. & duobus ſeq. Rolandus, in conſil. 52. ex num. 32. cum multis ſeq. lib. 2. Pedrocha, in conſil. 24. num. 2. Menchaca, de ſucceſſion. progreſſu, lib. 1. §. 7. num. 40. Item ceſſante cauſa, non ceſſat effectus, quando effectus iam conſummatus, perfectùſque fuit prout in præſenti conſummatus, fuit, & in eſſe productus, contracto iam matrimonio, & filia relicta; prout etiam latius ibidem comprobaui, ex num. 51. cum ſeq.

Addo nunc, vltra ea, quæ ibidem ſcripta reliqui Petrum Surdum, ibi non commemoratum, in commentariis de alimentis, tit. 5. quæſt. 5. per totam. Is enim multum ad propoſitum noſtrum tradidit eò loci, quod quando alimenta relicta ſunt ob cauſam, ceſſant quamprimum ceſſat cauſa, quia legatum factum ob certam aliquam cauſam determinatur ſecundum illam, & ceſſante cauſa legati, ceſſat generaliter omne legatum: & quod id procedit, non ſolum in teſtamentis, ſed etiam in contractibus; prout vtrumque exornauit Surdus ibidem. Statim tamen, num. 14. ex ſententia Cephali, & aliorum limitat, vt hæc concluſio procedat, quando cauſa eſt vnica: at ſi plures ſint cauſæ, & vnica ceſſet, vel non omnes ceſſent, legatum, aut promiſſio alimentorum non ceſſat, prout etiam ibi comprobat, & in legato, aut promiſſione alimentorum, ita pariter ſtatuit, prout contendimus.

Idem quoque Surdus, dicto tit. 5. quæſt. 4. in dubium excitauit, an legatum alimentorum vxori relictum, ſub conditione commorandi cum filiis, ſeu hæredibus, mortuis filiis, extinguatur, nec vxori debeatur; & in effectu concludit, quod vbi legatum alimentorum factum eſt fauore legatarij, & onus prædictum habitationis iniungitur fauore legatarij, tunc non deficit legatum, & vxor perſeuerat, percipiendo alimenta, etiam poſt mortem filorum: ſi verò appositum eſt fauore eius, cum quo debet habitare, tunc mortuis filii, deficit legatum. Quod ſi legatum eſt relictum fauore vtriuſque, ſcilicet legatarij, & eius, cum quo debet habitare; tunc ſtatuit idem Surdus, ex num. 16. dictæ quæſt. 4. quod mortuo fili, vxor adhuc conſequitur alimenta, idque ex ſententia Decij, & aliorum, de quibus ibi: & concludit, Decij ſententiam, veram eſſe, ex ratione prædicta, quod cum plures ſunt cauſæ diſpoſitionis, vna illarum ceſſante, non ceſſat diſpoſitio; idque ita procedere in contractibus, ſicut in vltimis voluntatibus: & id ipſum reſoluit Menochius, lib. 4. præſumptione 123. num. 23. Sanè in caſu præſenti, pluribus ex cauſis facta fuit dicta promoſſio, & vna tantum ceſſauit, ſicque diſpoſitio conſeruari debuit pro vita ſoceri, ex aliis cauſis, quæ remanent, prout ſuprà obſeruaui. Item promiſſio, non modo ita principaliter fauore filiorum, ſicut matrimonij facta fuit, ſed etiam magis principaliter ipſorum filiorum fauore proceſſiſſe eam, ſtatim probabitur, indéque, etſi verſemut in materia alimentorum, adhuc obligatio ipſorum durare debet, dum perſona filiorum durauerit, quæ principaliter in conſideratione habetur. Nec veriſimiliter credendum eſt, quod gener, ſi tempore capitulationum matrimonialium, de hoc caſu recordatus fuiſſet, eúmve præueniſſet, pacta aliter concluderet. nec matrimonium contraheret, niſi ad eum modum ſocer aſſentire. t Socer etiam ipſe, qui ita indefinite, & abſolute pro tempore vitæ ſuæ ſe obligauit, & nepotes, prout filios, imò magis dilexiſſe eum, credendum eſt; non deſineret in idem conuenire, imo aſſentiret libenter, propter fauorem, & commodum nepotum, ſicuti multum ad propoſitum annotauit, atque fundauit Bartholomæus Socinus, dicto conſil. 9. num. 13. ex verſic. 19. probatur, vbi contendit, paria eſſe, filiam extare, aut mortuam eſſe, filios tamen reliquiſſe, idque in hac eadem, qua verſamur, materia, & deciſione dictæ l. dos à patre profecta, C. ſoluto mat. pro expreſſo igitur, & cauto habendum eſt id, iuxta deciſionem l. tale pactum, §. finali, iuncta ſua gloſſa, ff. de pactis, de qua longa ſerei, & infinita Interpretum allegatione, & tractatu, ſuprà hoc eod. lib. cap. 12. & conuenit Theorica alia, atque explicatio eiuſdem Petri Surdi, d. tit. 5. quæſt. 4. num. 22. & 23. an teſtator alioquin eſſet relicturus, vel non, vt ſcilicet ſuſtineatur legatum, etiam poſt mortem filiorum, quando teſtator eſſet alioquin relicturus, etiam abſque onere, aliàs ſecus: veriſimiliter namque, quis negauit, quod ſocer, vt contraheretur matrimonium, & ad effectum reduceretur, etiam filia defuncta, alimentorum, aut dictæ quantitatis obligationem durare vellet, & aſſentiret libenter, ſi filia filios relinqueret, cum ex eiſdem alimentis ipſi alendi eſſent, iuxta placita, & obſeruationes Socini, vbi ſupra, ex num. 11. cum ſeq. Quocirca, ex fauore filiorum, tacitaque, & præſumpta aui voluntate, qui ſi de liberis cogitaſſet, nepotibus ſcilicet filiæ, ita ſtatueret, nec dotem ad ſe reuerti vellet, procedere Martini, & ſequacium ſententiam, confirmatam hodie ex tit. 11. part. 4. certiſſimum eſt, atque ex his deducitur Authoribus, quos ſuprà ad initium huius Additionis commemoraui. Quæ ratio in promiſſione alimentorum, dummodo ad vitam filiæ reſtricta non ſit (prout hic reſtricta non fuit) ita æqualiter procedit, ſicut in dote, prout ſupra annotaui.

Quod ſi aduerſus ſuperiora, adhuc inſiſtas, & dixeris regulam textus, in d. §. affinitatis, Inſtitut., de nuptiis, cum ſimilibus, & doctrinam illam, quod quando plures ſunt cauſæ, & rationes, quamuis vna ceſſet, non ob id ceſſat diſpoſitio, ſed conſeruatur ex illis rationibus, quæ adhuc ſuperſunt; tunc demum procedere, quando ſunt duæ cauſæ finales, quarum quælibet per ſe eſt ſufficiens, ad producendum effectum, ſed in dubio, quando plures rationes copulatiuè vrgent, omnes debere concurrere, & diſpoſitioni ſit locus; ſicuti ex aliis Authoribus explicauit Barboſa, 1. part. l. 1. ff. ſoluto mat. ſub num. 83. in verſic. cæterum hæc reſponſio. fol. 234. in principio, & vna ceſſante, debere ceſſare diſpoſitionem, aut conceſſionem; prout ipſe Barboſa declarat ibidem, num. 85. in verſic. & cum plures copulatiue, fol. 235. in principio, & vltra relatos per eum, facit Rolandus, in conſil. 52. num. 50. lib. 2. quod quotieſcumque in aliquo actu concurrunt duæ cauſæ, quarum vna ſit immediata, & altera remota, tunc effectus attribuitur propinquæ, & non cauſæ remotæ, & ceſſante cauſa immediata, ceſſat effectus, quamuis duret cauſa remota, prout ibi, ex num. 50. Si ita inſtes, vt dixi, Reſpondebitur primò, quod regula, Ceſſante cauſa, ceſſat effectus intelligitur, quando cauſa ceſſat in communi, & vniuerſaliter, ſecus ſi ex accidenti ceſſet, in cauſa, & perſona particulari, quod ex aliis Authoribus, ſic explicauit ipſe Barboſa, ibi, num. 85. in verſic. quoniam regula, & iterum ſub num. 88.

Secundò reſpondetur, & notabiliter equidem, prout ipſe Rolandus, vt præfatæ doctrinæ, nunc relatæ, ſatisfaciat, dicto conſilio 52. num. 55. reſpondet in hæc verba, quæ meliora excogitari, adducive in propoſito non poſſet. Tertio reſpondetur, quod vbicumque reſtant reliquiæ aliquæ priuilegij, licet ceſſet cauſa finalis priuilegij, nihilominus illud non ceſſat, propter reliquias, quæ remanent, l. finali, ff. de Decurio, l. etiam, vbi Marſ. ff. de quæſtionibus. Dinus, in cap. Decat. de regul. iur. Ioan. Annibal. in rubri. ff. de ſolut. mat. num. 42. Alexand. in d. §. ſi maritus, ſed in caſu noſtro remanent reliquie, quia filji, ergo, & c. Ita Ripa, in d.l. ex facto, num. 16. & Anania, in citato conſ. vltimo, verſ. & licet. Atque ex eodem Rolando, Tiraquello, & Cephalo, ſic quoque explicauit Barboſa, dict. 1. part. legis primæ, ſub num. 88. in verſic. & in his terminis, fol. 237. & vltra eum, ſic etiam declarauit, & in legato alimentorum, vt conſeruetur mortuis filiis, reliquias extare, ſufficere, obſeruauit Pet. Surdus, d. tit. 5. q. 5. num. 16. idem Surd. & multum ad propoſitum, in conſ. 531. num. 10. lib. 4.

Tertio reſpondetur, ceſſante cauſa, aut ratione legis, ceſſare effectum cauſæ, aut ipſam legem, procedere, & accipiendum eſſe, quando cauſa, aut ratio legis ceſſat in totum; & aliud eſſe, ſi ceſſet pro parte tantum, quia ex parte tantum ſuſtinetur diſpoſitio; prout ipſe Barboſa explicauit etiam ibidem, num. 88. in principio, quo nihil melius ad propoſitum præſens dici poſſet.

Quartò, & vltimò reſpondetur, explicando totam hanc materiam, prout in ſumma eam explicauit Barboſa, in eodem loco relato, num. 89. in princ. dicens, veram reſolutionem eſſe, quod vbi in lege eſt vna tantum ratio expreſſa, vt ceſſet illius legis diſpoſitio, oportet, quod omnino ceſſet ratio, neque ſufficit, pro maiori parte, vel etiam potiori ceſſare, provt ſuprà dixerat: ſed vbi in lege exprimuntur rationes copulatiuè, & vna ex illis omnino ceſſet, ceſſabit etiam legis diſpoſitio, ſi modo illa, quæ ceſſat, ſit potior & principalior aliis. Ecce, vbi requirit, quod omnino ceſſet vna ex rationibus, quaſi aliud ſit, quando ceſſaret pro parte tantum, & in aliis caſibus explicatis ſuprà requirit etiam quod ratio, aut cauſa, quę ceſſat, potior, & principalior, atque ita minimè ceſſabit diſpoſitio, ſi ea. quæ caſſat, non ſit potior, & principalior: ſed ſic eſt, quod in caſu præſenti, principalior, & immediata cauſa, propter quam doti priuilegia, conceduntur, non eſt matrimonium metipſum, ſed eiuſdem matrimonij effectus, & finis hoc eſt, liberorum procreatio; ſequitur ergo, quod etſi ſolutum ſit matrimonium per maritem vxoris, filij remaneant, non ceſſabunt ipſa dotis priuilegia, nec dictæ l. dos à patre, beneficium, ſed potius id ipſum quod in dote ſtatuendum erit, vt ſcilicet promiſſio prædicta non finiatur; quemadmodum contendi ſuprà, in ſecundo fundamento huiuſce partis, per totum. Quod autem matrimonium non ſit potior, & principalior cauſa, ſed potius liberorum procreatio, in eodem ſecundo fundamento oſtendi, & Petri Barboſæ locum in terminis expendi.

Addo nunc, eundem Barboſam, idem, prima ſcilicet parte d.l. 1. ff. ſoluto matrim. ex n. 86. in dubium excitaſſe, an priuilegia doti conceſſa, competant mulieri, à natura ſterili; & vt reſoluat articulum, pro certo, & ſæpè tradidit id, quod contendimus; nam n. 89. in hunc modum ſcripſit: Cum igitur in noſtra materia plures exprimantur rationes, & in muliere ſterili à natura, ceſſat ea præcipua ratio conceſſionis priuilegiorum, ſcilicet ſpes prolis procreandæ, debet etiam ceſſare diſpoſitio, id eſt, conceſſio priuilegiorum. Ecce vbi propter defectum prolis, id deficere, probat is Author, quod prole exiſtente, quamuis ſolutum ſit matrimonium, non deficit: & iterum ipſe Autor n. 81. in princ. ibi: atque ita conſtat, prolem fuiſſe cauſam finalem, etiam, immediatam omnium priuilegiorum, doti conceſſorum & in verſ. ſed aduertendum eſt, ibi: quod neque ipſum matrimonium videtur eſſe cauſa priuilegiorum immediata, ſed potius, proles id eſt effectus, qui ex matrimonio producitur, vt conſtat ex iſto textu, atque ita non matrimonium per ſe conſideratum, ſed potius effectus, inde reſultans, fuit immediata cauſa priuilegiorum.

Rurſus, & pro eadem parte facit, quia placuit, in hac materia alimentorum, potius admitti ſuperfluitatem, quem vt quis priuetur alimentis, & quod fiat interpretatio contra ius; prout ſimilis interpretatio fuit deducta ex l. 1. C. de legatis. vbi legatum alimentorum factum ſub conditione, donec, vel quouſque legatarius moratus fuerit cum hærede, durat etiam mottuo hærede, licet ſecundum Doctores, dictiones huiuſmodi, donec, & quouſque, ſint ex natura limitatiuæ temporis, ita vt vltra tempus non ſubſiſtat legatum, ſicuti ex Caſtrenſe, Corneo & communi tradidit Stephan. Grat. diſceptat. forenſ. lib. 1. c. 104. n. 65. & 66. Quod ſi in relicto ex cauſa lucratiua, ita ſtatuitur ibi, quanto magis in caſu præſenti id ipſum obſeruandum erit, filia relicta; cùm reſpectu mariti dos conſtituti dicatur ex cauſa oneroſa, quia maritus ipſe ſubiturus eſt oneroſa matrimonij, ſicuti comprobaui ſuprà hoc eod. c.n. 58. & maximè, cum concurrant omnia requiſita, de quibus per Gratianum ibidem n. 71. in dubio namque verſamur. id eſt, caſum hunc expreſsè, atque in contrarium deciſum, non inuenimus, nec alimenta ad vitam filiæ, quænupſit, reſtricta, ſed potius ad vitam patris eius, Secundo text. in d.l. 1. procedit in caſu, in quo aliquid eſt præſtandum per legatarium, ſcilicet, quia debet morari cum hærede, & tamen ſtatuitur, quod ſi per caſum, id eſt, per mortem hæredis non poſſit cum eo morari legatarius, adhuc legatum duret pro vita eiuſdem legatarij: ſanè in terminis noſtris, non modo id erat præſtandum ex parte mariti, quod ſcilicet cum vxore deberet commorari, ſed etiam, & onera omnia matrimonij ſubire tenebatur, idcirco, ſi per mortem vxoris eiuſdem, & ſic per caſum, cum ea habitare, atque pro parte eius onera portare, ſit impeditus, promiſſio ceſſare non debet; idque maximè cum alimentis conditio mixta per caſum deficiens, non faciat deficere relictum; ſicuti latius per Surd. tit 5. q. 4. & ſuprà hoc eod. cap. ad explicationem l. illis libertis 38. ff. de condit. & demonſt. & l. Seio. ff. de annuis legatis, optimè comprobaui, n. 55. & quatuor ſed. vbi vide omnino ea namque, qu ibidem adnotantur, atque traduntur mirè hanc partem confirmant, & iura illa, in fauorem partis ipſius vrgere, ſingulariter oſtenditur, prout ibi videbitur.

Imò & in fortioribus terminis ponderari, inducíque poteſt textus, in l. 1. C. de legat. vt ſcilicet ex eo probetur, atque eliciatur, quod alimenta durare deberent in caſu præſenti, dum filia vixerit, & quousque ſocer, auus eius mortuus ſit, etiam ſi in capitulationibus matrimonialibus dictum eſſet, dicta alimenta aut 300. ducatorum quantitatem promitti, donec, vel quouſque cum vxore maritus commoretur, vel aliter donec; adhuc namque ex deciſione ipſius, mortua, vxore, & per caſum mortis eius impedito marito, cum ea commorari, aut onera matrimonij ſubire reſpectu vxoris eiuſdem, durare deberent alimenta in perſona filiæ relictæ, pro vita ſoceri; quando igitur magis durare debebunt, poſitio, quod intelligatur promiſſio facta donec, vel quouſque, ſi quidem appoſito etiam hoc expreſsè, & ſpecificè, non extinguitur ibi legatum morte eius, in cuius perſona, aut cuius fauore appoſitum eſt onus legatario.

Deinde pro eadem parte facit in terminis Petri Surdi obſeruatio, atque reſolutio, is enim Cordubæ de Lara opinione relata, Grammatici etiam, deciſione 101. num. 46. & deciſione 102. num. 112. & 113. reſolutione adducta, in ea opinione fuit, tit. de alimentis, quæſt. 1. n. 12. & quatuor ſeq. vt indiſtincte exiſtimaret, tam in contractibus, quam in vltimis voluntatibus ex vi indefinitæ, quæ vniuerſali æquipollet, idque maximè in alimentis, in quibus etiam quipollet, vbi aliàs reguliter non ſolet æquippollere: quod promiſſio ſoceri de alendo filiam, & generum, quamuis ſit indefinita, debet tamen intelligi, vt præstentur alimenta, pro vita vtriusque: & Grammatici eiuſdem reſtrictionem quandam, aut explicationem confutat; prout ſuprà hoc eod. c. expendi, atque adnotaui, n. 55. per totum, vbi vide: & in eiſdem terminis Corduba de Lara tenuit contrarium vt ſuprà retuli: ſed fundamentum illud præcipuum non expendit, quo Surd. principaliter adducitur, atque excitatur: non etiam loquitur in caſu, quando alimentorum promiſſio ad vitam ſoceri reſtricta fuerit, ſed quando ſimpliciter facta ſit, prout, ibid. apparet.

Vltimò denique facit, 300. ducatorum quantitatem ſingulis annis, non ſufficere ad alimenta neceſſaria filiæ, quæ nuptui tradebatur, mariti, & familiæ eius, nec minus ad onera matrimonij subeunda, mortuàque ipſa filia, fere neceſſariam eſſe alimentis & neceſſitatibus filiæ, quam reliquit, & ab initio promiſſionem, factam fuiſſe omnibus vnica oratione; ſic ſanemortua ipſamet filia, quæ nupſit, quando omnia hactenus dicta deficerent, quę adeo fortiter vrgent, vrgere quoque, vt eadem quantitas reſeruetur, vtpote ſumptibus, & alimentis filiæ neceſſaria; Petri Surdi obſeruationem aliam: is enim in commentariis de alimentis, tit 9. q. 5. cum in dubium excitaſſet, an in legato alimentorum haberet locum ius accreſcendi, & negatiuam communemque opinionem defendiſſet, quod non habeat, prout etiam reſoluit Menoc. lib. 4. præſumpt. 158. idem Surd. in conſ. 123. lib. 1. & in conſ. 211. lib. 2. concludit tandem diſputationem d.q. 5. in hæc verba: Prædicta omnia limitarem à Doctoribus tactum non inueniam, non habere locum, quando ex legato in alimenta relicto, sufficienter non eſſet prouiſum in neceſſitatibus legatarij, ſiue id proueniat ex voluntate legantis, ſiue ex caſu: ex voluntate, puta, ſi minus relictum ſit cuique, quam requiratur ad vitæ ſuſtentationem, vt ſi tribus, vel quatuor vna oratione relinquantur viginti pro alimentis, quæ omnibus certe non ſufficiunt; & quando fructus alicuius fundi legantur pluribus ad alimenta, qui tamen non poſſunt sufficere: caſu verò, vt quando alimenta integra præstari non poſſunt, habito reſpectu ad redditus teſtatoris, vel quia hæreditas ſit modica, vel etiam ære alieno exhauſta: his enim caſibus crederem eſſe locum iure accreſcendi, quia ceſſant omnes rationes impeditiuæ, & c. Et ſtatim id ipſum explicat in hunc modum: Hæc tamen limitatio, ſi tibi placebit, intelligenda erit, vt non in totum locum habeat ius accreſcendi ſed eatenus, quatenus in primo legato, ſeu portione legata deficit, vt plene ſubueniendum pro alimentis legatariis, ſi quid enim vltra neceſſitatem ſi pereſt, id non adcreſcit, quia (vt ſæpè dixi) eatenus læditur regula, quatenus ratio patitur. Hactenus de hoc articulo, qui equidem dubius, & difficilis eſt, & Regiam declarationem requirit, cum adeo frequenter caſus occurrere poſſit, & pro vna, & altera parte fortiter vrgeant fundamenta prædicta. Idcirco, cùm occaſio ſe offeret maturè res hæc deliberanda, definiendaque erit; pro nunc autem, quia lis in Senatu pendet in gradu reuiſionis, meam non poſſum proferre ſententiam, nec aliam interponere reſolutionem: & vide nouiſſimè Stephan. Gratia. diſceptat. forenſ. tom. 3. cap. 427. maximè ex n. 17. vſque in finem cap. vbi adducit nonnulla, quæ ad propoſitum, contra maritum tamen vrgere videntur.

CAPVT LXI.

