Coraſium, miſcellan. lib. 3. cap. 15. Cùm inquam in eo articulo verſaretur, ex eo quod extent plures apochæ, diuerſas induci, & præſumi ſolutiones, aut obligationes, ſtatuit ex num. 13. vſque ad num. 21. Et ea principaliter adducitur ratione, quod actus agentium interpretari debent, ne ſint otioſi & ſuperflui, quia fruſtra facta fuiſſet alia apocha, ſi de eadem ſumma intelligeretur: quod non eſt dicendum, ex quod inſtrumentum debet aliquid operari: & citat Fulgoſium dicentem, quod ſi vno inſtrumento legatur, ſicuti Titius mutuauit Sempronio decem, & aliud extet inſtrumentum, in quo Sempronius confiteatur, ſed decem habuiſſe mutuo à Titio, præſumetur, confeſſionem vltimam loqui non de prioribus decem, ſed de aliis; & ita probabunt diuerſas quantitates: quia fruſtra factum eſſet ſecundum inſtrumentum, ſi de eadem ſumma intelligeretur. Idem quoque Surdus, in conſilio 270. lib. 2. ex n. 10. ex præfata doctrina, quod verba debeant ſemper aliquid operari, nec ſuperuacuè appoſita, & quod id procedit in omni actu, materia, & diſpoſitione: infert ad plures, & quidem notabiles deciſiones: Et primò refert Baldum dicentem, quod ſi cauſa committatur in poſſeſſorio cognoſcenda, appellatione rcmota; non licebit appellare, etiam in caſibus, quibus iure communi admittitur appellatio in poſſeſſorio: quia aliàs fruſtra dictum fuiſſet, appellatione remotâ. Secundò refert eundem Baldum docentem, quod ſi alicui concedatur facultas inquirendi de aliquo delicto, de quo aliàs poterat inquirere, intelligatur conceſſa licentia, quod inquirat ſama præcedente; quia aliàs conceſſio eſſet inutilis: & quando Statutum mandat, quod victus condemnetur in expenſis, intelligitur, etiamſi habeat iuſtam cauſam litigandi, ne aliàs ſit ſuperfluum. Et idipſum tenuerunt alij Authores ibi commemorati. Tertiò refert & ancharanum, in conſilio 186. quod licentia teſtandi conceſſa Epiſcopo, intelligitur etiam de bonis Eccleſiæ intuitu acquiſitis, cum pro ſuis patrimonialibus nulla exigeretur licentia. Et ſequitur Crotus, in conſilio 136. num. 20. Quartò inquit, Aretinum dixiſſe in conſilio 106. num. 7. verſicul. venio ad tertium, quod Statuto prohibente appellari ab interlocutoria, non dabitur appellatio, etiam in caſibus à iure expreſſis. Quintò commemorat Franchum, in cap. ſi Epiſcopus de ſentent. ex communicat. in 6. quod Epiſcopus concedendo licentiam Curato audiendi confeſſiones parochianorum, & eos abſoluendi, videtur facultatem concedere abſoluendi etiam in caſibus Epiſcopo reſeruatis, quia ſine licentia poterat alias confeſſiones audire. Sextò denique citat Franciſcum Beccium, in conſil. 88. num. 46. vbi dixit quod verba ad habendum, &c. poſita in tranſlatione feudi, intelligi debent, quod liceat alienare nulla facta oblatione agnatis, tamen aliàs fuiſſet neceſſaria. Præterea Pelaez à Mierez, de maioratu, 1. parte, quæſt. 60. num. 5. & ſeqq. aliqua adducit notanda: Primò namque præmittit, quod verba appoſita in facultatibus Regalibus conceſſis ad conſtitutionem maioratuum, non debent eſſe ſine effectu aliquid operandi. Secundò inquit, quod licet periculi appellatione, non veniat caſus fortuitus, fallit, niſi vt verba renuntiationis aliquid operentur, iuxta Authores ibi relatos. Tertiò dixit, quod priuilegium concedens liberam appellandi facultatem, comprehendit caſus, in quibus aliàs de iure appellatio non admittitur, ſecundum Gloſſam, & alios Authores ibi relatos. Quartò retulit idem Mieres Angelum, in l. ædem, C. locati, quod locator non poteſt inquilinum expellere, etiamſi ob nouam cauſam re locata indigeat, ſi in ſcriptura locationis expreſsè promittat, quod eum non expellet conductionis tempore pendente, vt iſta verba aliquid operentur: quem ſequitur Decius; ſed alij rectiùs tuentur contrarium, vt ibi notauit Mieres ipſe, & vltra ipſum clare comprobatur ex his, quæ ad text. in l. ædem, & eius materiam tradiderunt Antonius Gabriel, commu. concluſ. tit. de locatione, & conductione, concluſione 3. Iacob. Menochius, de arbitrariis, lib. 2. centuria 1. caſu 78. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 37. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, q. 22. Antonius Gomezius tom. 2. variar. cap. 3. de locat. & conduct. num. 6. Petrus Surdus, in conſilio 103. lib. 1. Vincent Carocius, de locato & conducto, 4. parte, ex folio 18. vſque ad folium 197. Rurſus Ludouic. Caſanate, in conſil. 4. cùm in explicatione conſilij Oldradi 21. & eius dubij verſaretur, vtrum ſcilicet conditio decedendi ſine liberis, vnico filio ſuperſtite expiret, quamuis per momentum ſuperuiuat. De quo late agit per totum illud conſilium, regulam ſuperiorem expendit, & latè explicat ex num. 171. in fine, vſque ad num. 178. & in conſil. 10. cum ſuſcepiſſet explicandas quæſtiones quamplurimas, ipſum brocardicum ſuperfluitatis vitandæ adducit, num. 58. 65. & 99. & in conſilio 17. cum de eiuſdem Oldradi conſilio 21. ſermonem inſtituiſſet, & illud limitari contenderet, vbi verba impropriando, poteſt conditio augmentatiuè accipi, eandem regulam ponderauit n. 23. dicens, quod verba omnino improprianda ſunt, ne diſpoſitio, aut ſubſtitutio, vel quælibet minima ſyllaba reddatur inutilis & ſuperflua, provt ibi comprobat, & hactenus de prima obſeruatione.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, præſumptionem, & coniecturam præfatam, quod verba teſtatoris ita intelligi, atque interpretari debent in dubio, vt aliquid operentur, tenuem, & infirmam eſſe, vt ſcribit Alciatus, in l. 3. num. 3. ff. de legatis 1. propterea quod ſoliti ſunt teſtatores multa adiicere, quæ abundant, & frequentiſſimum eſt apud omnes battologiæ vitium, l. teſtamentum, C. de teſtamentis. quod poſt Alciat. & Durandum tradit Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum volunt. lib. 3. tit. 6. num. 8. & lib. 12. titulo finali, num. 3. & ſolo Alciato relato Achilles Pedrocha ita etiam notauit in conſilio 24. num. 67. eſſe etiam puerilem dixit Cagnolus, in proœmio digeſtorum, num. 116. Vincentius Annibal ad Mandellum, in conſilio 11. num. 19. verbo ſuperfluum, refert Ludouic. Caſanate, d. conſilio 4. num. 171. in fine, & n. 172. & poſt Manticam, Prætis, & Menochium ſcribit, quod poteſt facile contrariis præſumptionibus conuelli, argumentum à ſuperfluitate deductum. Minima etiam qualibet ratione tolli, provt tradidit ipſe Mandellus, dicto conſilio 11. n. 29. Idcirco regula eadem, & coniectura temperanda equidem erit, & multis modis reſtringenda, quibus temperarunt, & reſtrinxerunt Simon de Prætis, in loco ſupra relato, vbi adducit quindecim limitationes, Camillus, Gallinius, Mantica, Mieres, & Riminald. & inprimis, vt tunc demum verba debeant aliquid operari, & vitium ſuperfluitatis vitandum ſit quando id commodè & rationabiliter fieri poteſt, vt poſt Ruinum ſcribit Mantica, lib. 3. tit. 6. num. 7. in principio. Hieronym. Gabriel, in conſ. 121. num. 32. Mieres de maioratu, 1. parte q. 60. num. 10. dicens quod in generali licentia data ad faciendum maioratum, non venit, quod ius alteri quæſitum tollatur, ſecundum Gloſſam, & Authores ibi relatos: & id eſſe notandum ad intellectum l. 44. Tauri, vt ſi factus ſit maioratus ob contractum oneroſum, ad cuius confirmationem poſtea Regalis licentia fuit impetrata, non poteſt prætextu talis licentiæ aliquid innouari circa maioratum prius conſtitutum ob contractum oneroſum. Deinde quod verba debent potius reputari ſuperflua, ac ſine virtute aliquid operandi, quam quod operentur, ſiue aliquid inducant contra voluntatem teſtatoris, per text. in l. verbis ciuilibus, & ibi Doctores notant, ff. de vulg. & pupil. poſt alios Authores notauit Mantica, lib. 3. dicto titul. 6. num. 4. in ſine, Prætis, lib. 2. dicta ſolutione vltima, num. 17. fol. 261. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 1. cap. 1. cap. 14. num. 11. fol. 10. Pedrocha, in conſilio 24. numero 71. idcircò non modò ab expreſſa, verum & à veriſimili mente non receditur propter inculcationem verborum, imò pernicioſas verborum cauillationes debemus amputare. Quod poſt alios recte ſcripſit Mantica, d. titul. 6. n. 7. potius etiam verba reputari debent ſuperflua, nec aliquid operari, quam quod operentur in damnum eius, pro quo appoſita fuere. Ita poſt alios Authores obſeruauit Simon de Prætis, ubi ſupra, num. 38. & 39. folio 262. & poſt Bald. Decium, & Mazolum Ludou. Caſanate, d. conſil. 4. num. 174. vbi ſubdit in fine, ſuppletionem ex ſuperfluitate, vel ex alia cauſa, non aliàs faciendam, quam ſi de mente appareat, & diſpoſitio ſine ſuppletione omnino imperfecta ſit: & citat Ripam, in rubrica, ff. ad Trebellian. textum etiam, in l. cum pater, §. cum imperfecta, ff. de legat. 2. & vltra cum Iacob. Menochius, in conſilio 253. num. 38. lib. 2. Scripſit etiam, quod verba nihil operantur, cum non conſtat de mente diſponentis: poſt Socinum iuniorem, in conſilio 45. numero 25. libro primo, vel cum aliquid abſurditatis, vel contradictionis reſultat: tunc namque tolerabilius eſt ſuperfluitatis vitium, quam abſurdi, vel contradictionis, vt poſt Curtium ſeniorem, & Crauetam concludit Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 12. dicto titulo finali, num. 39. & cum aliis Simon de Prætis, vbi ſupra, numero 23. folio 262. Achilles Pedrocha, in conſilio 24. numero 70. Nec dicitur ſuperfluum, quod operatur etiam quid minimum, aut modicum, provt latius probat Prætis ipſe, ibidem num. 13. 14. & 15. & poſt multos Authores Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 8. num. 71. & in conſ. 60. num. 72. lib. 1. Ioannes Cephalus, in conſ. 375. num. 29. lib. 3. Caſanate, d. conſil. 4. num. 176. Præterea, quamuis regulariter verba ſic debeant interpretari in teſtamentis, & aliis diſpoſitionibus, vt aliquid operentur, id tamen ſemper intelligendum eſt intra terminos materiæ ſubiectæ. nec debent in dubio operari contra naturam actus, vel ſubiectam materiam rei, de qua agitur: quod poſt Baldum, Alexand. & rectè adnotauit in propoſito Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, d. quæſt. 60. num. 9. & eo non relato latiùs explicauit Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 1. cap. 11. per totum, Menochius, d. conſilio 243. num. 38. libro 3. Sicque temperari, atque explicari debet generalis Interpretum quorundam traditio in hac materia, quos retulit Hondedeus, in conſ. 49. num. 17. lib. 1. hi namque nimis generaliter ſcripſerunt, quod vt euitetur ſuperfluitas, includuntur in diſpoſitione etiam ea, quæſunt vltra naturam actus; ſic etiam eadem interpretatio, & coniectura non ſumitur, nec ſuperfluitatis vitium attenditur, quando reſultaret interpretatio contra ius, atque intellectum iuris communis: nam tunc talis verborum expreſſio nihil operatur, ſed debet reduci ad ordinem, & diſpoſitionem iuris communis. Ita ſane poſt Geminianum, Calderinum, & Decium obſeruauit Mieres, Prima parte, dicta quæſt. 60. num. 8. Proſequitur Prætis, lib 2. dicta ſolutione vltima, ex num. 34. fol. 262. & latius explicat Camillus Gallinius, videndus omninò, de verborum ſignificatione, lib. 1. cap. 13. per totum, Iacobus Menochius, dicto conſil. 243. num. 37. libro tertio, Cephalus, in conſilio 171. num. 27. lib. 2. qui adiicit num. 28. ſuperfluitatem non conſiderari, quando verba operantur in principali diſpoſitione, licet in cæteris nihil operentur. Non etiam procedit regula ipſa, ſi verba exprimant illud, quod tacitè à iure inerat: quia tunc verba non operantur, nec ſuperflua dici poſſunt, vt poſt alios ſcribit Pelaez à Mierez, prima parte, dicta quæſt. 60. num. 8. Prætis reſerens alios, libro ſecundo, dicta ſolutione vltima, ex num. 28. fol. 262. qui generaliter dicunt, quod eo caſu ceſſat brocardicum prædictum, quod verba debeant aliquid operari: & idipſum notarunt Achilles Pedrocha, in conſil. 24. num. 63. Ludou. Caſanate, in conſilio 4. num. 177. Camillus Gallinius (qui latius explicat) de verbo. ſignific. lib. 1. cap. 10. vel cum verba proferuntur ad maiorem declarationem, & tollendam dubitationem, etiam minimam, l. quæ dubitationis, ff. de regul. iur. Mantica, de coniecturis vltim. vol. lib. 3. dicto art. 6. n. 3. dicens, quod teſtator non intelligitur ſuperfluè loqui, qui id, quod tacite ſenſit, verbis expreſſit ad clariorem mentis ſuæ reſtationem, cap. 1. cum Gloſſa, in verb. & filio, & ibi Geminianus de ſumma Trinit. & fide Cathol. lib. 6. l. teſtamentum, C. de teſtamentis, l. 1. §. ſed ſciendum, verſ. ego puto, ff. de adilitio ædicto: dicens etiam, quod ſuperfluitas toleratur, ſi id quod paulò obſcurius dictum eſt, dilucidius exprimatur, & citans Pariſium, in conſilio 110. num. 47. & ſeq. lib. 1. & Manticam refert, & ſequitur Hondedeus d. conſil. 60. num. 73. lib. 1. vbi inquit, nouam eſſe, vt idem bis etiam dicatur ratione dubitationis tollendæ, Hippolytus Riminaldus, in conſil. 563. num. 58. lib. 5. Cephalus, in conſil. 375. num. 23. lib. 3. Mazolus, in conſil. 1. num. 67. & in conſilio 113. num. 145. Iacob. Mandellus de Alba. in conſil. 11. num. 29. & in conſ. 27. num. 7. & in conſil. 420. num. 3. & in conſil. 585. num. 17. vbi dicit, quòd ſæpenumerò exprimuntur aliqua, ad tollendam omnem dubitationem, & scrupulum eius, cuius expreſſio non erat neceſſaria, & ideo extali expreſſione nihil debet inferri. Refert Ludou. Caſanate, dicto conſil. 4. num. 177. Achilles Pedrocha, in conſil. 24. ex num. 60. in fine, cum ſeq. & in conſ. 32. ex num 173. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolut. vltim. ex num. 34. fol. 262. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 12. num. 16. Non etiam ſuperflua verba dicuntur, quando exprimitur in ſpecie, quod in genere expreſſum fuerat, quia plus poteſt oratio ſpecialis, quam generalis, Abbas per illum textum, in cap. ſi aduerſus, num. 1. de hæreticis: idemq́ue probatur in l. quæſitum, §. penultimo, ff. de fundo inſtructo, & in l. legata, in principio ff. de ſup. legata, provt ea iura perpendit, & ita notat Cardinalis Franciſcus Mantica, lib. 3. d. titul. 6. num. 3. Prætis, lib. 2. dicta ſolutione vltima, numero 36. folio 262. Achilles Pedrocha, d. conſilio 32. num. 179. Ludou, Caſanate, d. conſilio 4. numero 177. dicens, & aliorum multorum Authorum allegatione comprobans, quod ſuperfluum dici non poteſt, vbi implicitè, & in genere comprehenſa, expreſſiùs repetuntur. Hondedeus, d. conſ. 60. num. 73. addens, quod ſuperfluitas toleratur, quando in diſpoſitione, quæ prætenditur ſuperflua, eſt additum aliquid noui, vt ibi probat, & per Cephalum, in conſilio 171. num. 29. libro 2. Vel cum reperitur prouiſum id, quod iam eſt diſpoſitum per ipſum teſtatorem, vel per ius commune, vt poſt Crauetam, in conſ. 25. in fine, dixit Simon de Prætis, vbi ſupra, num. 34. Pedrocha, d. conſ. 32. numero 178. vbi notauit quod quando magis diſtinctè exprimitur illud, quod iam erat expreſſum, & abſque aliqua etiam diſtinctione ſubintelligebatur, ſuperfluum non dicitur, cap. nimis, in principio, de exceſſibus prælatorum, Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 4. numero. 43. vbi quod ſuperfluitas toleratur, quando id exprimitur, quod implicitè in eo, quod prius dictum fuerat, continebatur.

Quod autem ſuperiùs diximus, videlicet memoratam concluſionem, quæ habet, quod vitium ſuperfluitatis vitari debet, & verba ſic interpretari, vt aliquid operentur, non procedere, quando fieret expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt: quia tunc talis expreſſio nihil operatur, per text. in l. 3. ff. de legatis primo, vbi Bartolus, & omnes Doctores notant. Non adeò generaliter, & indiſtinctè eſt accipiendum, ſed potius aliquando iuxta naturam, & ſubiectam materiam diſpoſitionis, & rei, de qua agitur temperandum, ac reſtringendum; prout Interpretes in ipſa l. 3. declarant, & reſtringunt: & cum aliis multis Aluar. Valaſc. conſultatione vltia, per totam, vbi explicat dictam regulam, Dueñas etiam in regul. 285. Bened. Capra, in tractatu regularum, regula 49. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 14. num. 21. Burſatus, in conſil. 32. num. 61. lib. 1. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 5. tit. 6. num. 5. & lib. 7. tit. 12. num. 14. Tiberius Decianus, in conſil. 84. num. 50. lib. 2. Michael Graſſus, §. legatum, quæſt. 47. per totam. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 30. num. 179. Petrus Surdus, deciſione 119. num. 27. & deciſione 182. numero 8. Velaſquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſ. 8. ex num. 38. cum ſeq. Ludouicus Caſanate videndus omninò, in conſ. 1. ex num. 55. vſque ad numerum 63. & in conſil. 51. ex num. 1. vſque ad numerum 17. & num. 25. vbi latè explicat regulam eandem vulgatam, quod expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, nihil operatur: & caſus excipit, in quibus aliquid operatur. Prout ego quoque latius explanaui ſupra hoc eodem libro, & tractatu, cap. 17. ex num. 44. cum ſeq. vſque in finem cap. & ibidem commendaui Ioannem Bolognetum, qui latiſſimè omnium totam materiam amplectendo, quamplures caſus diſtinguit, & omnia comprehendit, quæ in propoſito excogitari, & deſiderati valent; idcircò videndus erit omninò in repetitione dictæ l. 3. ff. de legatis primo, ſuper tertia parte, ex num. 161. folio mihi 103. vſque ad num. 194. commemoraui etiam Camillum Gallinium, in commentariis de verborum ſignificatione, libro 1. cap. 10. vbi dixit, quod regula dictæ l. 3. ff. de legatis primò, ſecundum Ripam ibidem, num. 36. cum quinque ſeq. non habet locum in quatuor caſibus, quorum Primus eſt, quando exprimitur illud, quod non ex neceſſitate, ſed ex voluntate ineſt, l. talis ſcriptura, ff. de legatis primo, l. precibus, C. de impuberum. Prout ea iura Camillus expendit. Secundus caſus eſt, equando res exprimitur alio modo, quam per eum, qui inſit tacitè, ac diſpoſitiuè, l. Titia, ff. ad l. Falcidiam, l. prima, ff. fi pendente appellat. Tertius caſus eſt, quando expreſſio fieret non in præiudicium eius, in cuius fauorem ex iuris diſpoſitione tacitè inerat, ſed in eiuſdem fauorem, commodum, atque vtilitatem. Quartus caſus eſt, quantum ad hoc, vt expreſſum non dicatur amplius tacitum, & quantum ad illum effectum, vt faciat ceſſare tacitum, iuxta text, in l. cum ex filio, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & latius declarat ipſe Gallinius, & refert Baldum, in cap. cum ordinem, columna 6. de reſcriptis, vbi Baldus hanc materiam ad duo capita reducit. Adducit etiam quintum caſum, vt ſcilicet non ſit locus regulæ dictæ l. 3. quantum ad inducendam voluntatem ipſius exprimentis, in eo, quod tacitè inerat diſpoſitioni, vel contra voluntatem exprimentis ex diſpoſitione legis: nam facta expreſſione, id omne, quod fuerit neceſſarium, efficitur voluntarium, aſſumitq́ue omnia priuilegia, quibus pollent diſpoſitiones, quæ ex mera & libera proficiſcuntur voluntate, præ illis, quæ ſunt contra voluntatem, vt ibidem latiùs proſequitur Gallinius. Nec otiosè hæc repetuntur hoc loco, quæ ſuprà, capite 17. ex numero 44. latiùs adnoto fuere: ſed ideò traduntur, vt dilucidiùs appareat, an & quando verba debeant aliquid operari, vel non, ſi exprimunt illud, quod à iure tacitè inerat.

CAPVT XXXIX.

Vt verba in dubio in potentiori ſignificatu, & per prius, non per poſterius, in ſpecie etiam, potius quàm in genere, & ſimpliciter, non autem ſecundum quid accipi debeant, vtrùm interpretatio fieri, atque coniectura ſumi, & deduci debeat regulariter, & maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Ob præſumptam quoque teſtatoris mentem, quando ab eis regulis recedere licet, nec ne: vbi vulgata hæc Interpretum omnium axiomata, & in interpretatione vltimarum voluntatum, adeò frequenter allegabilia, & multis caſibus conducibilia, nonnullis exornantur, atque illuſtrantur. Denique, §. hoc ſermone, l. boues, ff. de verbor ſignificat. materia, quod diſpoſitio aliquid concedens, verificetur in primo actu; ſiue quod ſermo ſimpliciter prolatus, intelligatur de prima vice: an, & qualiter, ſiue quibus in caſibus procedat, vel non. Vbi & differentia inter contractus, & vltimas voluntates, & Petri Barboſæ placitis nonnullis, accuratiùs quàm alij feciſſent, traditis in eo articulo. An etiam donatio bonorum ſimpliciter facta, de præſentibus tantùm intelligatur.

SVMMARIVM.

- 1 Verba in dubio intelligenda, atque accipienda eſſe in potentiori ſignificatu. Idque maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus.
- 2 In Statutis quoque.
- 3 Et in materia etiam ſtricta.
- 4 Atque generaliter in omni actu, & dispoſitione quacunque.
- 5 Verba in potentiori ſignificatu accipienda, & propriè eſſe intelligenda, idem eſt dicere.
- 6 Et quemadmodùm ea regula explicari debeat.
- 7 Verba dubia applicari debere ei extremo, quod eſt potentius, & qualiter id procedat.
- 8 Verba in ſpecie potius, quàm in genere ſunt accipienda.
- 9 Maximè in materia prohibitiua.
- 10 Quod latius explanatur remiſſiuè, & agitur de diſtinctione inter materiam odioſam, & fauorabilem, & indifferentum.
- 11 Et quid quando verbum poſt habere duas ſignificationes vnam propriam, & alteram impropriam. Et an accipi poſſit in larga ſignificatione, remiſſiuè.
- 12 Verba in dubio, purè & ſimpliciter ſunt intelligenda, non autem ſecundum quid.
- 13 Verba ſimpliciter prolata, intelliguntur de actu ſimplici, non qualificato.
- 14 Et de digniori ſubiecto.
- 15 Verba in teſtamentis, in contractibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſlibet accipienda, atque intelligenda eſſe per prius, & non per poſterius. Vulgatum equidem fuiſſe, & multum allegabile Doctorum axioma. Et à quo dependet tota fere fideicommiſſorum, & ſubſtitutionum materia, vt Alexander Raudenſis arbitratur.
- 16 Et procedit, quando materia, de qua agitur, eſt ſtricta, ſiue ſui naturâ ſtrictè intelligenda, aut cum eſt odioſa; vt grauaminis, & ſimilis.
- 17 Non tamen, quando materia eſt fauorabilis, & nemini nociua. Tunc namque verba, etiam ſimpliciter prolata, per poſterius etiam accipi, atque intelligi debent.
- 18 Non etiam procedit, vbi adiecta eſſet vniuerſalis dicto.
- 19 Vel vbi ſubiecta materia, aut adiuncta ſic ſuadent.
- 20 Aut vbi diſpoſitio per prius non haberet effectum.
- 21 Vel vbi euitatur maius odium oneris, vel fideicommiſſi.
- 22 Aut euitatur abſurdum.
- 23 Vel vbi ex præſumpta, & coniecturata mente, & voluntate teſtatoris aliud elicitur.
- 24 Et generaliter in quocunque caſu, in quo menti diſponentis non eſſet ſatisfactum: tunc namque intelligenda ſunt verba per poſteriùs quoque, vel alternatiuè, vel copulatiuè, vel ſubordinatè.
- 25 Legis, boues, §. hoc ſermone, ff. de verborum ſignificat. materiam, & deciſionem regulari à fauore, vel odio, ex communi Interpretum ſententiæ. Vt dum quæritur, vtrum diſpoſitio aliquid concedens, intelligatur, de primo actu, vel de prima vice, an etiam de ſecundo, præoculis haberi debeat, an materia, aut dispoſitio de qua agitur, ſit fauorabilis. Atque ex ea differentia fauorabilis, vel odioſæ materiæ, quæſtionum quamplurium reſolutiones, & deciſiones deduci. Prout deducunt permulti iuris Interpretes, qui eiuſdem §. materiam latè explanarunt atque illuſtrarunt, prout hic adnotatur. Author verò circa materiam ipſam dicti §. hoc ſermone, doctrinam præfatam actus odioſi, vel fauorabilis, latiùs, atque ex profeſſo inſiſtit, vt num. ſeq. apparet.
- 26 Dispoſitio hominis quæcunque regulariter verificatur in primo actu, ſiue prima vice. Et ſic ſermo ſimpliciter prolatus, de primo actu intelligitur regulariter in omni materia, ideſt primo, atque vno actu conſumitur, perficitur, & finitur, vt ampliùs locum non habeat. Quod quamplurimis exornatur remiſſiuè. Secus verò in dispoſitione legis, quæ in primo actu non conſumitur, nec verificatur.
- 27 Et de ratione differentiæ in propoſito inter diſpoſitionem hominis, & legis.
- 28 Dispoſitio non verificatur in primo actu, in materia fauorabili, & quæ benignam interpretationem recipit, ex ſententia quamplurimorum. Contra verò ex ſententia aliorum, quæ in puncto iuris verior eſt; vt hic adnotatur.
- 29 Dispoſitio non verificatur in primo actu, quando primus actus non valuit, quia tunc reiterandus eſt. Cum dispoſitio loquens de actu, intelligatur de primo actu valido, & vtili, & qui ſortitus fuerit effectum.
- 30 Dispoſitio non verificatur in primo actu, nec reſtringitur ad primam vicem, quando ob certam, & determinatam cauſam fuit facta, ſed durat, quamdiu cauſa ipſa durat. Nam & ſemper alias durante cauſa, debet etiam durare, & perſeuerare id, quod ob eam cauſam introductum eſt, & conceſſum.
- 31 Dispoſitio non reſtringitur ad primum actum, quando extant verba ſignificantia iterationem. Vt ſi conceſſio facta ſit cum verbo ſemper. Quæ importat perpetuitatem, & proceſſionem temporis, & iterationem.
- 32 Dispoſitio, aut conceſſio emanata per viam priuilegij, non intelligitur de primo actu, ſed etiam de ſecundo, & vlteriore. Et quare, ibidem. Et cum declaratione.
- 33 Diſpoſitio non verificatur in primo actu, quando per eum non eſt ſatisfactum intentioni diſponentis, ſed de vlteriori intelligitur, donec conſumatur effectus ſecundùm intentionem loquentis. Veluti ſi agatur de re ſuapte natura perpetuò duratura, vt de primogenij materia & ſucceſſione. In quo verbum ſimpliciter prolatum, in infinitum protrahitur.
- 34 Dispoſitio non verificatur in prima vice, quando disponentes aliter expreſſerunt. Vel quando veriſimiliter colligeretur ex coniecturis. Sic ſane ex coniecturis deprehenditur, teſtatorem voluiſſe, dispoſitionem ſuam vlterius progredi.
- 35 Dispoſitio non verificatur in primo actu, quando poſt primum actum, non manet eadem ratio dispoſitionis, tunc namque ſemper cenſetur durare diſpoſitio, neque reſtringitur ad primum actum.
- 36 Diſpoſitio non verificatur in prima vice, quando actus de ſui natura reiterabilis eſt.
- 37 Aut ſi ſit reuocatorius primi, qui aliàs ex ſuapte natura ſit reuocabilis.
- 38 Licentia Cardinali, ſeu Epiſcopo teſtandi conceſſa, an primo actu conſumatur, vel an poſſit primum reuocari, & alterum fieri. Vbi pars affirmatiua, quod poſſit, defenditur.
- 39 Diſpoſitio vniuerſalis, ſiue etiam generalis, aut indefinita, non in primo actu tantum, ſed omnibus poſtea futuris intelligitur.
- 40 Diſpoſitio, & conuentio, vbi æquit as ſuadet, etiam de ſecundo actu intelligenda.
- 41 Diſpoſitio non verificatur in primo actu quoad teſtamenta, & vltimas voluntates, licèt ſecus quoad contractus. Et de ratione differentiæ, ex ſententia communi.
- 42 Contra verò ex ſententia aliorum, cum quibus Tiraquellus, qui fuit in ea ſententia, vt nihil in hoc referat, fiat diſpoſitio à contrahente, an à teſtatore; vtrobique enim cenſetur diſpoſitio hominis, non legis, quantum ad hoc noſtrum inſtitutum attinet.
- 43 Et idipſum conſtanter aſſeuerauit Pet. Barboſ. qui deciſionem dicti §. hoc ſermone, procedere in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, conſtanter aſſeuerauit.
- 44 Limitauit autem, vt non procedat, ſi in vltima voluntate relinquatur per verba generalia, vel indefinita id, quod ex ſua natura reiteratur, ſiue renaſcitur.
- 45 In contractu autem ſecus eſt, etiam eiſdem terminis dictis.
- 46 Non etiam procedit in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, quando non ſolum concurrit fauor vltimæ voluntatis, ſed etiam id, quod legatur, aut diſpoſitio continet, eſt in ſe fauorabile, vt quia legantur alimenta, vel quid in ſe pium. Et ſic non ſufficit ſimplex fauor, niſi ſit geminatus, etiam in vltima voluntate. In contractu verò intelligetur diſpoſitio de prima vice, quantumcunque agatur de re in ſe fauorabili, quia concurrit ſimplex fauor. Nec admittitur diſtinctio, vtrum materia ſit odioſa, vel fauorabilis.
- 47 Imò neque in vltima voluntate, ex veriori ſententia ſufficit duplex fauor (quicquid dictum ſit numero præcedenti) niſi relinquatur per verba generalia, vel indefinita, id quod ex ſua natura reiteratur, vel renaſcitur. Et iuxta hanc reſolutionem conuenit textus, in l. cum quidam 23. ff. de annuis legatis, quæ latius explicatur. Et poterit admitti differentia, quam inter contractus, & vltimas voluntates conſtituerunt Doctores.
- 48 Diſpoſitio, aut conceſſio facta titulo donationis, an intelligatur de prima vice.
- 49 Donatio vtrum intelligatur, non ſolum de rebus præſentibus, ſed de futuris.

PRo dilucida huiuſce cap. explicatione obſeruandum; atque conſtituendum erit primo loco, in interpretatione vltimarum voluntatum, de quibus agimus, in aliis etiam diſpoſitionibus quibuſlibet (vt inferiùs dicetur) frequentiſſimum fuiſſe Doctorum axioma, quod verba in dubio intelligenda, atque accipienda ſint in potentiori ſignificatu; idque maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, per text. in l. his verbis, ff. de hæred. inſtitut. l. ſi te ſolum. eod. tit. l. 3. ff. de vino, tritico, & oleo legat, l. Titiæ textores, ff. de legatis primo, l. ſeruis vrbanis, ad finem, ff. de legatis 3. l. prima, §. qui in perpetuum, ff. ſi ager vectig. vel emphyt. petat. l. 1. §. biduum, ff. quando appellandum ſit, l. prima, §. ſi te rogauero, & §. ſequenti, ff. depoſiti, l. non ſolum, §. vltimo, ff. de vſucapionibus, l. quicquid venditor, ff. de actionibus empti, l. quæritur, ff. de ſtatu hominum, l. nepoti, ff. defuncto inſtructo, & quamplurimis exornarunt, atque nonnullis caſibus practicis applicarunt Decius, in conſil. 5. in fine. Crotus, in conſil. 94. num. 21. Craueta in conſil. 227. numero 12. & in conſilio 294. column. 5. poſt medium. Curtius iunior, in conſ. 138. num. 15. in principio, Signorolus, in conſil. 6. num. 17. Tiraquellus, de retractu conuent. §. 2. gloſſa vnica, ex n. 8. cum ſeq. Ioannes Cephalus, in conſil. 35. num. 34. & in conſilio 82. num. 21. lib. 1. vbi etiam expendit textum, in l. filiusfamilias, §. finali, de donat. & in conſil. 142. num. 17. eod. lib. 1. & in conſil. 224. num. 28. lib. 2. & in conſil. 477. num. 23. lib. 4. & in conſil. 659. num. 9. lib. 5. Tiberius Decianus, in conſil. 9. num. 15. lib. 2. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 5. titul. 1. num. 6. Menochius, libro 3. præſumptione 54. numero 8. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, libro 5. cap. 17. num. 137. vbi citat, l. Quintus, ff. de auro & argento legato. Burſatus, in conſil. 360. num. 32. lib. 4. qui pro hac regula communi citat quoque textum, in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. Octauianus Cacheranus, deciſ. 120. num 9. Hippolytus Riminaldus, in principio de donat. num. 718. Achilles Pedrocha, in conſil. 29. numero 28. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. litera V. concluſione 101. fol. 538. & hæc regula procedit etiam in Statutis, vt probat Tiraquellus, dicta gloſſa vnica, numero 8. & in materia etiam ſtricta, Aretinus, per illum text. in l. cum lege, ff. de teſtamentis. Decius, in l. 2. num. 30. ff. de iuriſdictione omnium iud. & cum multis Ioannes Cephalus, in conſil. 487. num. 23. & 24. libro 4. atque generaliter (vt dixi) in omni actu, & diſpoſitione quacunque, etiam vltra teſtamenta, regulariter namque ea interpretatio admittitur, vt verba accipienda ſint in potentiori ſignificatu; prout probant tor iura, anteà relata, & in terminis ad omnem actum, & diſpoſitionem extendunt pronunciatum prædictum Antonius de Butrio, in conſilio 30. columna 3. Paulus Caſtrenſis, in conſil. 179. In cauſa quam magnificus, column. 3. circa medium, volum. 1. Tiberius Decianus, in conſil. 9. num. 15. lib. 2. lib. 2. Tiraquellus, de retractu conuent. §. 2. dicta gloſſa vnica, num. 8. Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 54. num. 8. verè namque in diuerſis materiis, & diſpoſitionibus loquuntur ea iura, quæ nunc commemoraui. Et eò tendunt communes aliæ reſolutiones, capitibus præcedentibus explicatæ, quibus contendimus, verba propriè accipi, atque intelligi debere. Idem namque eſt dicere, verba ſumi debere in potentiori ſignificatu, & dicere, verba intelligi debere propriè. Ita ſanè in terminis adnotarunt, atque ſcriptum reliquerunt Socinus iunior, in conſilio 25. columna tertia, verſic. non obſtat vltimum, libro 3. Zuchardus, in l. prima, num. 13. Cod. qui admitti, Ludouicus Caſanate, in conſilio 48. num. 34. Iacobus Menochius, libro 3. præſumptione 39. numer. 9. quò loci num. 10. inquit, intelligendam ſuperiorem regulam, quod debeant verba ſumi in potentiori ſignificatu, vt tunc demum ipſa procedat, quando aliàs actus de ſe non valeret, quia dum fit interpretatio, fit, vt in potentiori ſignificatu. Si verò valet, non fit. Et inquit ita declarare Socinum ſeniorem, in conſilio vltimo, in fine, lib. 2. Alciatum, in repet. l. primæ, §. ſi quis ita, num. 36. in fin. & in l. 4. §. Cato. num. 10. de verbor. obligat. quæ tamen reſolutio temperari, & declarari debet ex his, quæ inferiùs dicentur. Sempérque coniecturata, & præſumpta voluntas teſtatoris præ oculis haberi debebit in interpretatione ipſius, iuxta ea etiam, quæ ſtatim dicenda ſunt. Et tradita per Decium, in conſilio 562. Viſo puncto diligenter, in principio. Ruinum, in conſil. 219. num. 14. lib. 2. adiicit etiam in eadem noſtra materia ipſe Menochius, lib. 4. præſumpt. 54. num. 8. verba dubia applicari debere ei extremo, quod eſt potentius: & id procedere inquit, ſicque intelligendam regulam præfatam, quod verba in dubio ſunt accipienda in potentiori ſignificatu; quando ſcilicet alterius extremi ſignificatio eſſet impropria; & citat Sfortiam ſic dicentem.

