Ac primum equidem ex verbis illis, necnon etiam de omni alio & quocunque iure, & c. Dictio enim illa, etiam, ſui natura implicatiua eſt, & dicitur implicare caſum magis dubium, & maiorem expreſſis, vt poſt alios in ſpecie prope reſpondit Craueta, in conſ. 294. num. 7. quem refert, & ſequitur in eiſdem in quibus verſamur terminis, Iacobus Menochius, in conſ. 116. n. 8. lib. 2. & in conſ. 496. num. 65. lib. 5. probatur etiam ex verbis, quouis modo, & quocunque modo, quæ ſunt vniuerſalia, & omnia comprehendunt, ſimilia inquam, & diſſimilia, æqualia, & maiora expreſſis, vt per Syluanum, in conſil. 25. num. 18. qui multis comprobat: Crauetam, in conſilio 294. colum. 5. Ruinum, in conſ. 98. n. 11. lib. 2. Cephalum, in conſ. 53. num 18. & 22. & in conſil. 150. num 15. lib. 1. Socinum iuniorem, in conſ. 92. n. 14. lib. 2. Menochium, in conſ. 496. num. 66. & 67. Lib. 5. Probatur denique, quia cum conuentum fuiſſet de omnibus ad dictam ſuccessionis & hæreditatis cauſam pertinentibus; generalis etiam ſubiicitur quietatio de omni eo, quod petere, aut intendere poterant partes ex alia quancunque tanſa, & c. quod verbum, quacumque, geminatum, & vniuerſale, includit etiam caſus, qui non venirent ſub ſimplici diſpoſitione, & etiam improprios, & etiam improprios, & maiores expreſſis: Ruinus, in conſil. 18n. 19. lib. 2. Tiraquellus, de retractu lignagier. §. 1. gloſſa 7. n. 20. & ſeq. Craueta, in conſil. 394. n. 7. Marſilius, in l. ſi vnus, §. cogniturus, ff. de quæſtionibus, vbi late id probat: Menochius, dicto conſil. 496. num. 68. lib. 5. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 49. n. 11. &12. lib. 1. Nam cum verba illa, alia cauſa, ad diuerſas ab expreſſis referantur; Socinus ſenior, in conſil. 300. num. 2. verſic. 3. principaliter, lib. 2. Socinus iunior. in conſil. 97. num. 5. lib. 3. & Natta, qui deliberatè loquitur, in conſil. 410. num. 7. lib. 2. ſine dubio, iuncta cum verbo, quacunque, omnes alia diuerſas, & maiores includere debet, vt cum Gloſſa, Socino, Riminaldo, Curtio iuniore, & Natta, in propriis terminis noſtris adnotauit Ioannes Vincent. Honded. dicto conſil. 49. num. 13. & 14. qui inquit, quod ſi aliter diceretur impropriaretur natura dictorum verborum, & verba illa, alia quacunque cauſa, &c. eſſent penitus fruſtratoria, & ſuperflua; quod non eſt admittendum: cùm nullum verbum ſtare debeat ſine effectu aliquid operandi, vt latius ibi comprobat, & citat text. vulgatum, in l. ſi quando, ff. de legat. 1. de quo latiùs alio cap. ſupra, hoc eod. lib. & tractatu. idem etiam in ipſis terminis noſtris notauit Petr. Surdus, in conſ. 267. num. 8. in illis verbis, Et hic multo magis locum vendicauit, quia verba vniuerſalia ſunt in præſenti tranſactione, nedum geminata, ſed triplicata, & pluribus etiam vicibus reiterata: & ideò includere debent caſus, qui aliàs non comprehenderentur, etiam maiores expreſſis.

Secundò deinde facit, quod in præſenti caſu verba reciprocæliberationis, cum generalia adeò ſint, generaliter ſunt intelligenda, l. prima, §. & generaliter. ff. de legatis præstandis, l. de pretio. ff. de Publician. l. regula, §. finali. ff. de iuris & facti ignor. l. 1. §, cum vrbem. ff. de officio præfect. vrb. ita vt indiſtinctè de omnibus intelligatur facta liberatio, & pactum de non petendo, provt generalis liberatio accipi debet, l. pluribus, & ibi Bartolus, ff. de acceptitat. Alexand. Socinus iunior, Natta, Crotus, Cephalus, & Hippolytus Riminaldus, cum quinus in ſimili caſu ita argumentatur, & adducitur in conſ. 49. num. 8. & 10. lib. 1. Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 13. num. 3. lib. 1. Petrus Surdus, deciſ. 185. num. 1. & deciſ. 217. num. 9. & 10. & in conſil. 267. ex n. 6. cum ſeq. lib. 2. & in conſil. 431. ex num. 2. cum ſeq. lib. 3. Menochius, dicto conſ. 496. ex n. 58. lib. 5. & præſumpt. 151. num. 17. & ſeq. lib. 3. Alex. Trentacinquius, variar. reſol. lib. 3. titul. de tranſact. reſol. 2. num. 10. & pluribus ſeq. Hinc eſt, quod nemo tenetur facere quietationem generalem. quia captioſa, l. 3. §. 1. ff. de contrario tutelæ. Bartolus, in l. Aquiliana, in ultimo notabili. ff. de tranſact. Aretinus, Oldrald. Baldus, Iaſon, & alij, cum quibus Surdus, dicta deciſ. 217. n. 10. & dicto conſ. 431. n. 2. &. 3. vbi refert Baldum dicentem, quod contrahentes ſe abſtineant à verbis generalibus, ne nimium effuſo ſermone in promptim incidant periculum, quia ſibi imputent, ſi verbis vtantur generalibus: Iacobus Menochius, dicto conſ. 496. num. 62. in fine. vbi refert Caſtrenſem, in l. tres fratres, num. 5. & 6. ff. de pactis, qui è contrario conſilium præbet his, qui recepturi ſunt liberationem, & quietationem, vt eam verbis vniuerſalibus conceptam recipiant; quia hoc modo dicetur comprehendere omnia & quæcunque iura, in vniuerſum competentia, & competitura ipſi liberationem facienti.

Hinc etiam eſt, quod tranſactio, ſiue quietatio, qut liberatio generalibus verbis concepta, extenditur ad incogitata, & comprehendit ea, do quibus nulla erat controuerſia, & de quibus cogitatum non fuerat, l. ſi de certa, C. de tranſact. vbi Bart, & alij notarunt, & cum mulitis Menoch. d. conſ. 496. n. 59. & 60. lib. 5. & dicta præſumptione 151. ex numero decimo nono, ſufficit enim: quod in genere de eis cogitatum fuerit, licèt ſpecificè cogitatum non fuerit; in genere autem cogitatio reperitur, quæ ex ampliſſimis, & generalibus verbis præſumitur. Sicuti ſcripſerunt permulti Authores, quos Menoch. ipſe, dicta præſumpt. 151. num. 20. & tribus ſeq. commemorauit. Hippolyt. Riminald: in conſ. 343. num. 19. & ſe. lib. 3. notauit etiam poſt alios multos Authores Cardinal. Mantica, de tacit. ambig. conuent. lib. 26. tit. 6. num. 17. per totum, fol. 705. Surdus, deciſione præcitata 217. num. 11. meliùs dicto conſ. 267. num. 6. 7. & 8. lib. 2. vbi latè obſeruauit, atque ex aliis comprobauit Authoribus, quod pactum generale ex ſui natum trahitur ad omnia, etiam incogitata: & quod generalis tranſactio trahitur ad incognitum, quia etſi non fuerit cogitatum, debuit tamen cogitari, & imputet ſibi, qui non cogitauit, ſub verbis generalibus omnia comprehendi, nam ſtultitia ſua non debet aduerſario nocere: & quod generalis tranſactio porrigitur indiſtinctè ad omnia, & ſuſtinetur in vim tranſactionis quoad ea, ſuper quibus erat lis; & quod alia valet in vim pacti. Et quod in dubio videtur, qui generalibus vtitur verbis, cogitaſſe in genere de omnibus, ne recedamus à proprietate, & ſignificatione verborum, quæ eſt, vt generalia generaliter intelligantur, & operentur: provt hæc omnia latius exornat Surdus ipſe, in loco relato: ſufficere etiam, quod ſaltem in genere cogitatum fuerit, vt tranſactio, ſiue quietatio generalis, tanquam generalis ſuſtineatur, licèt in ſpecie cogitatum non ſit; & præſumi cogitatum eo ipſo, quòd verba adeò ampla, & generalia ſubiiciuntur; poſt Anton. Gabrielem, Hieronym. Gabriel. & alios plures notauit Ioannes Vincent. Honded. dicto conſ. 49. n. 30. & duobus ſeq. lib. 1.

Rurſus & tertiò facit, nam licèt tranſactio, ſiue liberatio, aut quietatio generalis reſtringi ſoleat ad rem. & cauſam ſpecificatam, ſiue de qua agebatur, aut controuerſia erat: id verum eſt, & procedit regulariter, & quando partes ſteterunt in puris terminis tranſactionis; at vbi partes in tranſactione, ſiue liberatione vtuntur verbis prægnatibus, & quæ ſalua ratione recti ſermonis non poſſunt reſtringi ad rem, vel cauſam ſpecificatam, ſiue de qua agebatur, aut controuerſia erat; tunc equidem omnia includuntur, etiam quæ ad aliam cauſam pertinent, & non ad litem motam, aut quæ moueri ſperabatur: ſic ſane docuit magiſtraliter Bartolus, in l. Aurelio, §, Cuius, num. 10. ff. de liberatione legata. vbi dicit, quod generalis tranſactio, ſiue renunciatio, quæ non poteſt ſolum referri ad ſpecificat, ſalua ratione recti ſermonis, extenditur ad omnia, etiam ignorata, & incogitata. Et dicit idem Bartolus, in d.l. ſi de certa, num. 5. quod tranſactio trahitur ad ea, quibus non eſt lis, quando partes dixerunt generaliter, quod trahatur ad omnia. Et ſubdit eſſe notandum, quia Notarij fere ſemper ponunt in inſtrumentis verba valde generalia, & vniuerſalia: Idem dicit Caſtrenſis, in l. Aquiliana, in principio ff. de tranſact. vbi inquit, tranſactionem extendi de mente partium ad ea, de quibus non erat lis, & tunc argui mentem partium eſſe, quando verba non poſſunt ſalua ratione recti ſermonis reſtringi ad ea, de quibus eſt lis. Idem Caſtrenſis, in conſil. 333. column. 1. volumin. 2. vbi dicit, verba reſtringi ad ea, quæ erant in lite deducta, ſi ratio recti ſermonis id petitur: at ſi generalitas prolata ſit per verba vniuerſalia, tunc non fit reſtrictio, ſed ea vniuerſaliter intelligitur, & operatur: & ſcribit col. 2. quod verba illa, ex quacunque cauſa, ſunt poſita ad ampliandum, ideò debent augere: Id ipſum latè proſequendo, comprobat Alexander, in conſil. 11. num. 11. & ſeq. volum. 2. vbi dicit, quod liberatio facta ab omnibus, quæ quomodocunque peti poſſent non reſtringitur, nec reſtringi poteſt ad ſpecificata. Idem concludunt Socinus, in conſil. 163. num. 4. in fine, lib. 3. Natta, in conſil. 546. num. 20. & ſeq. eruditè Petrus Surdus, dicto conſil. 267. ex num. 12. vſque ad num. 18. lib. 2. & in conſil. 431. num. 73. in fine, & num. 74. lib. 3. & deciſion. 217. num. 23. vbi quod pactum generale non reſtringitur ad ſuam cauſam: & num. 14. vbi quod liberatio generalis, quando ſalua ratione recti ſermonis reſtringi non poteſt ad vnum negotium, extenditur ad omnia: Iacobus Menoch. dicto conſil. 496. num. 73. & duobus ſeq. lib. 5. & dicta præſumptione 151. num. 17. & ſeq. lib. 3. vbi late, quod liberatio facta verbis ampliſſimis, & vniuerſalibus, quæ ſalua ratione recti ſermonis reſtringi non poſſunt ad rem controuerſam, vel ſpecificatam; ad eam ſolam ſe non reſtringit, ſed omnia comprehendit, etiam ignorata, & incogitata, Marcus Antonius Eugenius, dict. conſil. 13. num. 8. cum ſeq. Aluarus Valaſcus, conſultatione 39. vbi inſiſtit circa tranſactiones, ſeu quietationes generales & ſpeciales: & numero 4. ſuperiorum tradidit doctrinam, an ſcilicet reſtrictio fieri poſſit, vel non, ſalua ratione recti ſermonis? Alexander Trentacinquius, variarum lib. 7. titul. de tranſact. dicta reſolut. 2. ex num. 10. cum ſequent. fol. 40. Ioannes Cephalus, in conſil. 228. num. 17. & ſeq. lib. 2. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 356. ex num. 17. cum ſeq. fol. 348. Pater Ludou. Molina, de iuſt. & iur. tom. 2. diſp. 558.

Prætereà & quartò ſententiam hanc manifeſtè probauit Cinus, in l. ſi ex timore. C. de except. qui dixit, quod ſi creditor recipiens partem crediti, debitorem liberauit ſimpliciter, liberatio reſtringitur ad quantitatem ſolutam tantùm, & ſic non intelligitur liberare, niſi pro parte, quam recipit; ſecus ſi promiſcerit aliud non petere occaſione cuiuſcunque debiti, quia tunc ad omnia extenditur, & ſic à reſiduo quoque liberare cenſetur, cum verba illa, cuiuſcunque debiti, ſalua ratione recti ſermonis reſtringi non poſſint: & eius opinionem ſequuntur Alexander, in d.l. ſi de certa, num. 1. in fine. vbi Iaſon, numero 7. Afflictis, deciſion. 185. num. 8. Curtius iunior, in conſil. 191. num. 16. lib. 3. Crotus, in conſil. 192. num. 15. lib. 2. Imola, in cap. 1. de tranſact. n. 5. verſiculo, quando autem. quem ſequitur Crotus, vbi ſupra, num. 10. & Iaſon, in dicta l. ſi de certa, num. 5. verſic. limitant. qui aſſerunt, quod tranſactio facta ſuper re petita cum promiſſion nihil amplius petendi, intelligitur occaſione dictæ rei, & ad petita reſtringitur. Sed ſi dictum fuerit, ex cauſa dictæ rei, vel alia quacunque de cauſa, non eſſe faciendam dictam reſtrictionem, ſed generaliter intelligi debere. Refert, & ſequitur Ioannes Vincent. Hondedeus, dicto conſil. 49. num. 34. in principio, lib. 1. Marcus Antonius Eugenius, dicto conſilio 13. numero 10. & trib. ſeq. Sic etiam, ſi renuntiatum ſit actionibus competentibus contra te qualitercunque, vel quid ſimile dictum, quia tranſactio ſalua ratione recti ſermonis reſtringi non poteſt, generaliter erit intelligenda; ita ſcripſit Abbas, in dicto cap. 1. num. 6. verſic. aut non poteſt. de tranſact. referunt Hondedeus, vbi ſupra, dicto num. 34. verſic. ad idem tendit. Eugenius, dicto conſil. 13. num. 14. accedit Alexander, in conſil. 11. num. 10. affirmans, liberationem factam de omnibus, quæ peti poſſunt vſque ad illam diem, ex alia quacunque cauſa ad ſpecificata non reſtringi, ſed ad alias res, & obligationes extendi. Idem voluit Natta, in conſil. 113. num. 3. lib. 1. quando liberatio facta fuit ab omni eo, quod peti poſſet, per text. in l. ſtichus, in principio, & in l. alimenta, §. Baſilicæ. ff. de aliment. legat ſequitur Hondedeus, vbi ſupra, verſic. accedit Marc. Anton. Eugenius, n. 15. ſic etiam Socin. iunior, in conſil. 40. num. 3. lib. 3. ſcriptum reliquit, quod quando eſt facta quietatio particularis, & poſtea additur liberatio ab omnibus, & quibuſcunque aliis quomodocunque, & quacunque de cauſa debitis, ad expreſſa reſtringi non poteſt, cum id fieri nequeat ſalua ratione recti ſermonis propter dicta verba vniuerſalia: referunt, & ſequuntur Hondedeus, vbi ſupra, num. 34. in verſiculo, eandem opinionem, Marcus Anton. Eugenius, in conſil. præcitato 13. num. 16. Purpuratus quoque, in conſil. 189. lib. 1. tradidit, quietationem pro certa ſumma factam occaſionem adminiſtrationis vnius Præceptoriæ cum clauſula, & de omni eo & tot, in quo tenetur vſque ad illam diem, & de aliis, in quibus tenebatur quacunque de cauſa, cum ſcriptura, vel ſine ea, comprehendere etiam liberationem ab alia adminiſtratione Prioratus, ex eo, quia ſalua ratione recti ſermonis, ad adminiſtrationem Præceptoriæ tantum reſtringi non poterat; ſequuntur Hondedeus, dicto conſil. 49. num. 34. verſic. pro eadem opinione. Marc. Anton. Eugenius, dicto conſ. 13. n. 17. & idem in ſimili caſu tenet Hippolytus Riminaldus, in conſ. 239. num. 45. lib. 3. & facit etiam, quod poſt Baldum, in l. ſub prætextu, l. 2. in vltima columna. C. de tranſact. dixit Curtius iunior, in conſil. 191. num. 18. lib. 3. dum reſpondet, quod ſi facta computatione cum adminiſtratore ſuper certo capitulo fiat liberatio de omnibus, in quibus tenebatur vſque ad illum diem, liberatio non reſtringitur ad dictum capitulum, ſed in omnibus aliis præiudicat. Sequuntur Hondedeus, vbi ſupra, in verſic, & idem. Eugenius, n. 18. qui addit n. 19. & Hondedeus, eod. n. 34. in verſic. eandem opinionem in terminis. eandem opinionem in fortioribus terminis tenuiſſe Bartol. in l. emptor. §. Lucius, n. 3. ff. de pactis. qui voluit, quod licet in caſu legis illius, quando lis erat de pertinentibus ad menſam nummularij, ſi debitor tradidit aliquid, & creditor liberauit eum ab omnibus, in quibus tenebatur ex quacunque cauſa, reſtringatur liberatio ad cauſas pertinentes ad dictam menſam; ſi tamen liberatio facta eſſet cum clauſula, ex quacunque alia ratione, vel cauſa, liberatio tanquam generalis operetur reſpectu aliarum cauſarum, vt per eum, quem ſequuntur Raphael, Corneus, Aretinus, & Natta, quos Hondedeus, vbi ſupra commemorat.

Facit & quinto loco pro eadem Senatus definitione, quod etiam ſi non extarent verba tam vniuerſalia huius liberationis, & quietationis; id ipſum tamen eſſet dicendum alia ratione: quia dum agitur de inducendo liberationem contrahentium ab omnibus actionibus, & obligationibus, & omni iure, quod vtrique parti competere poſſet, latior eius fieri debet interpretatio, & non reſtrictior; liberatio namque reputatur fauorabilis, quia reducit ad priſtinam libertatem, & reſoluit obligationem, & latiorem recipit interpretationem, Socinus iunior, in conſilio 40. numero 3. volumine 3. Decius, in conſil. 178. numero 4. Cephalus, in conſil. 39. num. 26. lib. 1. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 49. num. 18. & ſeq. lib. 1. vbi in propoſito ſubdit, multo magis id procedere, quando eſt reciproca, reſpectu vtriuſque partis, provt fuit in caſu præſenti, quia tunc ob mutuum commodum, & ob correſpectiuitatem extendenda eſt: allegat Cornem, in conſil. 29. in fine, lib. 1. ſemper enim debemus eſſe proni ad liberandum, l. Arrianus. ff. de obligat. & action. & Hondedei reſolutionem ſequitur Petrus Surdus, dicto conſilio 431. numero nono, libro tertio, & in terminis ita quoque arguementatur Menochius, (quem ſuperiores non citant) dicto conſil. 496. num. 69. lib. 5. poſt Crauetam, in conſil. 294. colum. 3. verſic. decimo ſexto, & verſic. decimo ſeptimo. quem etiam ſequitur ipſe Menochius, in conſil. 156. num. 27. lib. 2. & dicit, quod liberatio facta gratia dirimendarum litium (provt fuit facta in præſenti) fauorabilis eſt, & extendenda.

Sexto denique & vltimo loco facit Senatus Sabaudiæ in propriis terminis noſtris ſæpiùs repetita definitio, de qua teſtatur Anton. Faber, in libros 9. Codicis, ad titulum. C. de tranſactionibus, definitione 6. folio 115. inquit namque, quod quoties in tranſactionis præfatione ſpecialis petitio proponitur, deciſio autem ſequitur generalis, non de aliis tranſactum videri debet, quam quæ ſpecialiter deducta fuerant in petitionem; per text. in d.l. ſi de certa, C. de tranſaction. alioqui facile traheretur ad incogitata, ex l. cum Aquiliam 5. l. qui cum tutoribus 9. §. 1. ff. de tranſact. l. 3. C. eod. ſed ſi petitio generalis fuerit, vt appareant id egiſſe contrahentes, ne quid indeciſum relinqueretur, ſecuta generalis deciſio generalem recipiet interpretationem, ne qua litis materia inter eos ſuperſit, qui non à lite tantum, ſed ab omni litis metu diſcedere voluerunt: & hactenus Anton. Faber, dicens, quod ita Senatus ille ſæpiùs definiuit: & repetit definit. 12. fol. 116. vbi inquit in hunc modum, Cum de certare tranſactio facta eſt, conſtat quidem generalis clauſula, quæ, quæ ſubiici ſolet, eam faciendam eſſe interpretationem, vt aliis quæſtionibus, de quibus nec actum, nec cogitatum fuit, nullum præiudicium factum intelligatur: nam nec Aquiliana ſtipulatio, quantumuis generaliſſima extenditur ad incogitata: liberalitate enim captioſam interpretatio prudentem fregit: ſed tamen, ſi tam aperta & enixa ſint generalis clauſulæ verba, vt dubitari non poſſit, quin de quæſtionibus omnibus fuerit cogitatum, idque inter contrahentes actum, ne qua litis materia inter eos ſupereſſet, cauſa nulla eſt, cur generalis tranſactionis poteſtas ad rem certam, de quanoninatum tractatum ſit, quæque tranſactions cauſam dederit, coanguſtetur. Et ita Senatum tradidiſſe, atque diffiniſſe, teſtatur ibi Faber, qui (vt vides) expreſſam tradit caſus præſentis deciſionem vtpote cum ex verbis adeo vniuerſalibus, & generalibus, velut expreſſim appareat, id inter contrahentes actum, ne qua litis materia inter eos ſupereſſet, ſed vt cauſæ cuiuſlibet occaſione quietatio fieret generalis, provt factam fuiſſe appare.

Nec obſtant ea, quæ pro contraria parte adducta, & ponderata fuere: Non obstat primum quoniam ibi adnotata procedere poſſent, quando tranſactio, & quietatio in caſu præſenti, adeo generalibus, & vninerſalibus verbis, atque etiam geminatis, & iteratis concepta non fuiſſet; tunc namque ad rem, & cauſam expreſſam, ſiue ad ſpecificata reſtringi poſſet. Cæterum eiuſmodi, adeoq́ue vniuerſalibus verbis prolatis, ratio recti ſermonis non concedit, verba generalia quietationis & liberationis ad expreſſa reſtringi: ideò tranſactio generalis ad omnia, etiam idiuerſa extenditur, ſicuti latius adnotaui ſuprà, num. 42. 43. 44. & ſeq. & in terminis poſt infinitos alios Authores ſic reſpondet Iacobus Menochius, dicto conſ. 496. num. 73. &74. lib. 5. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 343. num. 19. lib. 3. Petrus Surdus, dicto conſil. 267. ex num. 12. vque ad num. 17. lib. 2. Ioannes Vencentius Hondedeus, dicto conſil. 49. num. 28. per totum, lib. 1.

Nec reſiſtit ſecundum; quoniam in dicto §. Lucius. l. emptor. ff. de pactis, ad cauſas expreſſas verba, ex quacunque cauſa. referri poterant: cùm plures cauſæ, quæ ad menſam nummularij ſpectabant, ſed quia in caſu noſtro fuit facta conuentio, & quietatio generalis occaſione, & reſpectu ſucceſſionis, ſiue bonorum hæreditariorum generaliter, & non pro aliqua ſpecie, aut re tantum, quæ ad ſucceſſionis, aut hæreditatis cauſam pertineret, dum poſtea adiicitur, & ſæpè iteratur, ex alia quacunque cauſa, ceſſat diſpoſitio dictis §. Lucius, & quod per illum text. dicit Caſtrenſis, in locis allegatis in argumento, & ad alias cauſas liberatio generalis eſt extendenda, vt ibi declarat Bartolus, num. 3. Corneus, in conſil. 168. num. 5. verſic. differentia itaque, lib. 1. Natta, in conſil. 410. num. 6. & 7. lib. 2. & in conſil 546. num. 22. & ſeq. lib. 3. Hondedeus, dicto conſil. 49. num. 29. lib. 1. & ſentit apertè Surdus, dicto conſil. 267. ex num. 13. cum ſeq. lib. 2. Deinde: cum in caſu præſenti quoad ſucceſſionis cauſam, & bona hæreditaria attinebat, adeo generaliter tranſactio, & quietatio fieret circa omnia; verba illa, ex alia quacunque cauſa, toties repetita, niſi ad alias cauſas non expreſſas traherentur, & ſic ad dictam quoque 500. ducatorum quantitatem; nihil operarentur, & ſuperfluè appoſita cenſerentur; quod credendum non eſſe, nec veriſimile videri; rectè fundauit Hondedeus ipſe, dicto conſ. 49. n. 16. & 17. vt ſuprà retuli.

Non obſtat tertium argumentum; quia reſpondetur, imò verius eſſe, quod tranſactiones, quietationes, & liberationes vniuerſaliter conceptæ, trahuntur etià ad caſus incognitos, & minimè cogitatos, atque ad eos, qui non ſunt eiuſdem, ſed alterius generis, quoniam ratio recti ſermonis nullam reſtrictionem admittit, & ſufficit cogitatum in genere, licet in ſpecie cogitatum non fuerit; cogitatum autem in genere, ex generali quietatione, & natura verborum in ea prolatorum, ſatis deprehenditur; ſicuti ſuprà abundè demonſtraui ad fundamentum partis ſecundæ, ex num. 2. cum pluribus ſeq. & in terminis ſic reſpondent Menochius, dicto conſil. 496. num. 75. lib. 5. Surdus, dicto conſil. 267. ex num. 12. cum ſeq. lib. 2. Hondedeus dicto conſil. 49. num. 39. & tribus ſequent. lib. 1.

Non obſtat quartum argumentum, quia reſpondetur, textum, in d.l. Aurelius, §. Mæuio, ff. de liberatione legata. & Doctores in argumento allegatos, loqui in liberatione, & quietatione ſimpliciter relicta debitori de eo, in quo debitor eſt; at in caſu noſtro diuerſum eſt, quia partes non fecerunt ſimplicem liberationem, ſed generalem quietationem, liberationem, tranſactionem, & pactum perpetuum de vlterius aliquid non petendo, de omni eo, quod vna pars ab altera petere, exigere, & conſequi poſſet vſque in illam diem ex quacunque cauſa, &c. Idcirco huiuſmodi liberatio ad omnia extenditur, & etiam ad creditum dictæ ſummæ 500. ducatorum, & iſto caſu non militat diſpoſitio illius §. vt clarè oſtendunt Corneus, Alex. & Natta, cum quibus Hondedeus ſingulariter dicto conſil. 49. num. 38. lib. 1. & vltra eum Gozadinus, in conſil. 94. num. 18. ex verſic. 10. pondero. Menochius, d. conſ. 496. num. 75. in verſic. non obſtat tertium.

Rurſus & ad ſecundam partem eiuſdem quarti argumenti reſpondetur, quod licèt de dicta ſumma 500. ducatorum lis non eſſet, ſed duntaxat ſuper ſucceſſione, & bonis dicti defuncti, nihilominus ex cauſa tranſactionis, ſicut ex cauſa alterius ſimplicis liberationis potuit fieri generalis remiſſio omnium iurium, & actionum, l. cum Aquiliana, ff. de tranſact. per quam ita dixit Bartolus, in l. emptor. §. Lucius. ff. de pactis, num. 3. idem Bartolus, in l. ſi de certa C. de tranſact. num. 2. vbi ſcriptum reliquit, quod ſæpè contingit, quod vnus etiam modico recepto liberat aduerſarium, non ſolum ab actione intentata, ſed etiam ab aliis quibuſcunque, quantumcunque liquidis: quod etiam firmat Paulus Caſtrenſis, in conſil. 333. num. 4. lib. 2. Prætereà, cum potuerit ſaltem adeſſe timor litis reſpectu aliarum prætenſionum, & ſic etiam prædictæ quantitatis 500. ducatorum, timor ille ſufficit ad ſuſtinendam dictam tranſactionem, l. 2. vbi Bart. & alij, C. de tranſact. Alexander, in conſil. 11. num. 8. lib. 2. Decius, in conſilio 351. num. 3. Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemontana 91. num. 23. Hondedeus, dicto conſil. 49. num. 39. qui ſuperiora confirmat: & vltra eum Petrus Surdus, dicto conſilio 267. num. 14. & 15. lib. 2. vbi inquit, quod quamuis tranſactio fiat ſolum de re dubia, & ad eius ſubſtantiam ſit neceſſaria lis, vel timor inſtantis litis: attamen etiam id, quod eſt certum & liquidum, ſæpè in conuentionem deducitur ex cauſa tranſactionis, & actor modico recepto à reo, illum liberat, nedum ab actione intentata, quæ erat dubia, ſed etiam ab aliis quibuſcunque liquidis, vt latius ibi: & per Bolognetum (quem nullus ſuperiorum recenſet) in dicta l. ſi de certa, num. 23. vbi in hunc modum ſcribit: Non obſtat, quod tranſactio non poteſt fieri niſi de iis, de quibus eſt lis: quia reſpondet Bartolus, quod hoc non tollit, quin tranſactio valeat in præmiſſis caſibus, quia tunc tranſactio non fit de aliis debitis, de quibus non eſt lis; ſed pars renunciat iuri ſuo in aliis, de quibus non eſt lis, pro pretio tranſactionis factæ, vt remiſſio aliarum actionum, vel iurium ſit in obligatione ab vnaparte pro compenſatione eorum, quæ remittuntur, vel promittuntur, vel dantur ab alia parte, cùm forſan remiſſio iuris actoris parum valeat respectu eius, quod datur ab alia parte: in eo enim quod datur, non oportet, quod ſit lis, ſed ſufficit, litem ſuper re, de qua fit tranſactio, & Bartolum ſequuntur Doctores. Hactenus Bolognetus. Inſuper dicendum eſt, conuentionem, de qua nunc agitur, non ſolum in vim tranſactionis, ſed etiam in vim pacti ſuſtineri pro aliis, de quibus non vertebatur lis, cum enim verba liberationis ſint generalia, & ad expreſſa non reſtringantur, circa deducta in lite, ſuſtinetur in vim tranſactionis: in aliis verò ſuſtinetur in vim pacti, nec ex nominatione tranſactionis vitiatur: Salicetus, in d.l. ſi de certa, num. 2. Anton. de Butrio, in cap. 1. de tranſact. num. 11. Alexander, in conſil. 43. num. 8. lib. 1. & in propriis terminis noſtris Ioan. Vincent. Hondedeus, in conſ. 49. num. 34. ante finem, lib. 1. idque in caſu noſtro certius videtur, cum dictum tranſactionis inſtrumentum non contineat ſimplicem tranſactionem, ſed etiam liberationem, conuentionem, & quietationem, pactumq́ue perpetuum de vlterius aliquid non petendo: quæ verba (vt Hondedeus ipſe, vbi ſuprà concludit) operantur, quod non ſit ſimplex tranſactio, ſed etiam in vim alterius liberationis, conuentionis, & pacti ſuſtineatur, vt etiam ſcripſerunt Bartolus, Imola, Curtius iunior, & Crotus, ibi commemorati.

Non etiam obſtat quintum argumentum, verba namque contractus, quod interpretentur contra eum, qui in illis ſe fundat, procedit in caſu dubio, & cum verſamur in liberatione, & quietatione facta verbis ſimplicibus, atque ſingularibus, ſecus tamen in caſu adeo claro & certo, & vniuerſalia, atque iterata verba, ita manifeſtam reddunt contrahentium reciprocam voluntatem, vt ſalua ratione recti ſermonis ad aliqua reſtringi non valent, cum ſui natura omnia æqualiter comprehendant, quodex his deducitur manifeſtè, quæ ſupra longa ſerie obſeruaui. Item ex his, quæ alio cap. tradidimus ſuprà, hoc eod. lib. & tractatu. vbi latius explicatur materia, & deciſio l. veteribus, ff. de pactis.

Inſuper reſpondetur, non obſtare quod in argumento dicebatur, renunciationem, ſiue quietationem generalem intelligi in dubio contra eum, cui fit, & pro eo, qui renuntiauit; quoniam nos verſamur in terminis quietationis, & liberationis generalis, reciprocè ab vtraque parte factæ, & vbi generalitas reſtringi non poteſt ſalua ratione recti ſermonis, quo caſu liberatio, ſiue quietatio, ac etiam renuntiatio extenditur ad omnia, etiam non expreſſa; ſicuti in renuntiatione profitentur poſt alios Authores Natta, in conſil. 546. num. 15. & 16. Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 13. num. 21. & ſeq. & num. 56. verſ. Secundò dato. Marcabrunus, in conſ. 17. num. 13. & ſeq. optimè Petrus Surdus, in conſ. 431. num. 66. & num. 73. in verſ. 3. respondeo, & num. 73. lib. 3. vbi inquit, quodquod eſt communis reſolutio, quam omnes amplectuntur, renuntiationem non reſtringi ad ſpecificata, quando generalitas reſtringi non poteſt ſalua ratione recti ſermonis, vt quando dictum eſt, quod liberat ab omni, & toto eo, quod petere poteſt occaſione eius, de quo ſpecifice agebatur, vel ex quacunque alia cauſa:ſed vbi ratio recti ſermonis pati poteſt reſtrictionem, tunc ea eſt permiſſa, & non extenditur vltra id, quod fuit expreſſum, vt latius ibi.

Non obſtat ſextum & vltimum argumentum, quoniam licet regulariter non valeat tranſactio ſuper re iudicata, ea ratione, quia tranſactio fieri debet ſuper re dubia, l. prima. ff. de tranſact. ſed quando fit ſuper re iudicata, non dicitur res dubia, vt dixit Gloſſa, in l. eleganter, in verbo, hoc enim, ff. de condict. indebiti. quam ibi probant Iaſon, num. 2. verſiculo, Tertiò nota. & cæteri. Cardinalis Thuſcus, practicar, concluſion. iur. tom. 8. littera T. concluſ. 346. ex num. 11. cum ſeq. tamen quando poſt rem iudicatam aliqua ſupereſt dubitatio, ſeu aliquid diſceptabile, & dubium, recte poteſt tranſigi: l. poſt rem, vbi Doctores communiter, ff. de tranſact. Caccialup. de tranſact. quæſt. 9. num. 6. Thuſcus, vbi ſupra, concluſ. 345. n. 23. 27. & 28. & dicta concluſ. 346. n. 33. & num. 28. vbi poſt Riminaldum, in conſ. 202. num. 24. lib. 2. quod bene valet tranſactio poſt rem iudicatam, quando eſt dubia, erat autem maximum dubium in caſu præſenti, quia prætendebatur, dictam ſententiam de remate fuiſſe nullam, & ideò nec nomen, nec virtutem ſententiæ habituram;ſicque tranſactio fieri potuit de iure, vt cum Craueta obſeruauit Thuſcus ipſe, dicta concluſ. 346. num. 31. fol. 342. Item, quia poterat appellari ad Superiorem ab ea ſententia, quæ non tranſiuit in rem iudicatam, & via ordinaria ius partium de nouo deduci, quod via executiua non præluditur, vnde etiam tranſigi potuit iuridicè, vt per Crauetam, in conſilio 425. num. 61. Thuſcum, tom. 8. littera T. dicta concluſione 345. num. 30. fol. 342. & vltra eum, ſic definiuiſſe Sabaudiæ Senatum conſtat ex Antonio Fabro, ad libros 9. Codicis, titulo, de tranſact. definitione 4. vbi agit de tranſactione facta poſt iudicatum: & inquit, quod cum maritus iniuriam vxoris perſequens, aduerſus Titium egiſſet, ac iam forte victum ſe præſenſiſſet, reo perſuaſerat, vt de tota controuerſia in arbitros compromitteret, compromiſſum de ea re factum fuerat cum diei, & pœnæ adiectione, itemque cum clauſula illa, ſiue latum eſſet Arreſtum, ſiue non. Poſtmodum reus ſententiæ arbitrorum ſtare noluerat, vtque ſibi liceret iudicatum exequi apud Senatum poſtulabat. Placuit, iuſtam eſſe petitionem nonnullis rationibus (vt ſcribitur ibi) ſed illâ potiſſimùm, quod iam ipſo compromiſſi tempopore iudicatum eſſet, vt proinde nihil ſupereſſe poſſet, de quo tranſigeretur: nec ad rem pertinuit, quod ignorarent compromiſſores, an, aut quid iudicatum eſſet: non enim eo minus certum ius erat, quod quale illud eſſet, nondum didiciſſent: & tandem in hæc verba Faber ipſe concludit; Itaque viſum eſt, reiici debere clauſulam illam, ſiue Arreſtum latum eſſet, ſiue non: vtpote quæ ſuperiorum Iudicum, à quibus nec liceret appellare, auctoritatem infringeret: l. eleganter 23. §. ſi poſt rem iudicatam, verſic. tunc enim reſcriptis. ff. de condict. indebiti. nam ſi de inferioris iudicis ſententia tractaretur, à qua prouocatio licita eſſet, valeret proculdubio clauſula, per quam ſcilicet non tam iudicati auctoritas labefactata, quam appellationis remedio in omnem caſum renuntiatum videretur. dicto §. ſi poſt. verſic. quid ergo. l. & poſt rem 7. l. poſt. rem. 11. ff. de transact. Ecce expreſſam Senatus illius deciſionem ad hoc, quod cum de inferioris iudicis ſententia tractatur, à qua prouocatio licita eſſet, tranſactio valet de iure, provt erat in caſu præſenti: & iterum definitione 5. eodem titulo C. de tranſact. fol. 115. dum ageret Faber ipſe de tranſactione facta poſt Arreſtum, contra quod porrecta ſit, aut porrigi poſſit ciuilis ſupplicatio, in hunc modum concludit: In eoque ſane conueniens eſt, maioris poteſtatis eſſe, quod à Senatu pronuntiatum eſt, quam quod ab inferiore iudice, à quo ſufficit appellari poſſ, vt etiam poſt rem iudicatam tranſigere liceat; quamuis nondum fuerit appellatum; dicta l. & poſt rem, 7. in principio. ff. de tranſaction. ita Senatus in cauſa Ioannis Franciſci, &c.

