Ac primùm equidem, quòd ex l. 17. Tauri deducitur, quæ eſt hodie l. 1. tit. 6. lib. 5. . nonæ collectionis Regiæ, iuncta l. 22. Tauri, quæ eſt l. 6. eiuſdem tituli, & libri. Nam cùm in dicta l. 17. Tauri, vt melioratio reuocari non poſſit, duo illi caſus æquiparentur, fieri ſcilicet meliorationem ex cauſa lucratiua, interueniente rei, vel ſcripturæ traditione, vel ex cauſa oneroſa, traditione non interueniente; & in dicta l. 22. Tauri, non ſolùm melioratio, ſed & pactum de meliorando in Tertio & Quinto ex cauſa oneroſa matrimonij irreuocabile fiat; meritò ex ea æquiparatione, & rationis identitate dicendum videtur neceſſariò, deciſionem dictæ l. 17. Tauri. reſpectu etiam Quinti ſeruari debere, quamuis lex ipſa non expreſſit Quintum, ſicuti in hac eadem, qua verſamur, materia, poſt alios Authores adnotatum ſpecificè, & ita induxerunt dictas leges, Pelaez à Mierez de maioratu, prima parte, quæſtione 28. num. 2. ad finem, in verſiculo, prætereà hæc concluſio nouiter. Ioannes Gutierez practicarum lib. 2. quæſt. 50. num. 1. ad finem, in verſ. reſpectu patris. Velaſquez Auendañus in eadem l. 17. Tauri, gloſſa 3. column. 2. in principio, verſ. contrariam tamen ſententiam: qui ſubdit, non minùs apiè id probari ex l. 44. Tauri, ſuppoſito, quòd eadem lex procedit in Maioratu ex Tertio & Quinto inſtituto, vt ibidem ſe probaſſe teſtatur ipſe Auendañus, & legem eandem 44. fortiùs inducit, vt Quinto, ſicut in Tertio lex eadem 44. Tauri, & l. 17. procedant. Mierez idemmet d. quæſtion. 28. num. 2. in verſ. quod ultra omnes ego probo.

Secundò deinde, & pro eadem parte facit id, quod in fortioribus terminis defendit Pelaez à Mierez, de maioratu, prima parte, dicta quæſtion. 28. num. 2. in principio, vbi contendit, meliorationem Tertij & Quinti factam à parente alicui filio, & ei tradita poſſeſſione corporali, vel incorporali, per ſcripturam, aut per conſtitutum, reſpectu etiam Quinti irreuocabilem eſſe, quamuis ex cauſa oneroſa matrimonij non fiat, quemadmodum reſpectu Tertij irreuocabilis eſt: Idq́ue, coniungendo dictas tres leges, videlicet, 17. 44. & 22. Tauri; nam cum in dicta l. 17. & 44. æquiparentur hi tres caſus, ſcilicet, traditionem ſcripturæ, vel rerum donatarum poſſeſſionem, vel meliorationem fieri ex cauſa oneroſa matrimonij: ſequitur apertè, quòd quemadmodum melioratio Tertij & Quinti non poteſt reuocari, quando fuit facta ex cauſa oneroſa matrimonij; ita ſimiliter reuocari non valeat, vbicunque à parentibus fuit tradita ſcriptura, aut poſſeſſio rei melioratæ, vt ſic lex noua loquens in vno ex æquiparatis per legem antiquam, extendatur ad alium, provt ipſe Mieres longa ſerie comprobat ibi, num. 3. per totum, Ioannes Guttierez practicarum, lib. 2. dicta quæſt. 50. num. 2. qui ita pariter argumentatur n. 3. verùm n. 8. poſt Tellum Fernandez tenet contrarium expreſsè; imò quòd melioratio Quinti facta in contractu inter viuos, etiam tradita poſſeſſione, vel ſcriptura, reuocari poſſit, ſi ex cauſa oneroſa non fiat, ſiue facta fuerit à patre filio in poteſtate, vel emancipato, ſiue à matre. Et idipſum tenuit apertè Matienzus (quem Gutierrez non citat) is namque d. gloſſa 4. num. 20. expreſsè tenet meliorationem Quinti inter viuos factam, etiam interueniente traditione reuocari poſſe; & hoc caſu ſequitur opinionem Ant. gomezij (de qua inferiùs) cæterùm n. 21. expreſſim affirmat, renocari non poſſe, quando ex cauſa oneroſa facta fuit melioratio Quinti, quemaddum nec reuocari poſſet venditio, vel alienatio bonorum à parente facta ex cauſa oneroſa, fraude ceſſante: Quòd ſi hanc opinionem, atque diſtinctionem admittas, argumentationi contrariæ ex coniunctione dictarum legum Tauri reſpondere poteris, provt reſpondet latè Gutierrez d. quæſt. 50. ex num. 8. per duas columnas, vſque in finem quæſtionis, verſ. ex ſuperioribus, vt nihil ſit necceſarium adiungere. Cæterùm Pelaez à Mierez obſeruationem contrariam, quòd ex traditione, etiam non interueniente cauſa oneroſa, melioratio Quinti ſit irreuocabilis: quam etiam clarè tenuit, & fortiſſima ratione comprobauit Velaſquez Auendañus in d.l. 17. Tauri, Gloſſa 3. columna finali, & eum, quaſi eandem cum Mieres ipſo ſententiam tenentem retulit Gutierrez dicto num. 8. ſi ſuſtinere contendas, etiam in praxi, atque meliorationem Quinti inter viuos ex ſola traditione, quamuis cauſa oneroſa non interueniat, irreuocabilem tueri, iuridicè equidem (& forſan verè) efficere poteris: ram ex ratione illa Pelaez à Mieres, quàm ex identitate rationis, & quia verè dici non poteſt, quòd dicta lex 17. Tauri, ex quo Quinti mentionem non facit, videatur Quintum ipſum in diſpoſitione iuris communis reliquiſſe, vtpote cùm legum earum Conditores, non ideò ibi omiſerint mentionem Quinti, quòd de eo vellent iudicari ſecundùm ius commune, quaſi de caſu omiſſo, ſed potiùs omiſiſſe eum, tanquam caſum minùs dubitabilem: Non enim poteſt reddi congrua ratio, quare magis donatio Tertij (quæ verè eſt Legitima inter filios) facta vni, fiat irreuocabilis per traditionem, ſine diſcrimine emancipationis, & patriæ poteſtatis; donatio verò Quinti non fiat irreuocabilis, tanquam caſus omiſſus: id quod rectiſſimè animaduertit ſolus Angulus ad leges meliorationum, lege prima, Gloſſ. 3. num. 2. qui adiicit, quòd ratio quæ ſtatim ſe offert, quòd id fiat fauore animæ, vt pro ea poſsit teſtator de Quinto diſponere, incongrua eſt; nam cùm pater poſsit eſſe in hoc minùs cautus, & ſuæ animæ fauori renunciare, donando Quintum extraneo, vel filio emancipato, non videt ipſe, cur onus hoc animæ potiùs & arctiùs adſtringat filium in poteſtate, cùm patria poteſtas quoad Tertium non conſideretur. Et hactenus Angulus, qui tamen non remanet firmiter in hac ſententia, vt ſtatim apparet num. 3. eiuſdem gloſſæ 3. vbi conciliat, ſiue admittit in vno caſu, in quo omninò admittendum credo, provt ibi videri poteſt in fine dictæ gloſſæ 3. poſſet tamen ex ratione relata, & ab eo obſeruata, ex eo etiam, quod conſtantius obſeruauit Auendan. dict. gloſ. 3. l. 17. in fine, quòd ſi melioratio Tertij bonorum ſequuta traditione irreuocabilis eſt, à fortiori irreuocabilis debet eſſe ea, quæ de ſolo Quinto fiat, cùm minus præiudicialis ſit filiis, & deſcendentibus, & ſub Tertio comprehendatur: Si enim de Tertio ad libitum pater diſponere valebat, & irreuocabilis erat melioratio, cur non de minore portione irreuocabilis eſt? Eo etiam, quòd ſi omnes donationes ſub nomine Tertij non fierent, in Tertium & Quintum neceſſariò computarentur, ex l. 26. Tauri, quaſi non fieri ſub nomine Tettij, non mutet earum donationum ſubſtantiam; & ideò ſequuta traditione irreuocabiles eſſe debeant, ac ſi de parte Tertij ſpecifice fierent, provt ibidem inquit, & Tellum, & Molinam improbat. Vides igitur in articulo præfato Tertij & Quinti, quando eius melioratio facta non fuit ex cauſa oneroſa, quamuis traditio interuenerit, maximam prædictorum Authorum contrarietatem, vt Quinti reuocatio liceat, vel non parenti: Pelaez à Mieres ſententiam, quòd ex ſola traditione reuocare non liceat, ſicut in Tertio, fortaſſis dictarum legum Tauri menti magis conuenire atque ſolutiones illas Ioannis Gutierrez, ex eiſdem, quæ nunc annotauimus, non modò ſubuerti, verùm & reſponſum deduci ad argumenta, quæ pro contraria parte perpendit Author ipſe; imò Tellum Fernand. in l. 30. Tauri, num. 1. in eandem videri apertè incidere Pelaez à Mieres ſententiam, quam in l. 17. Tauri, num. 10. & ſeq. improbauit, vt videbitur infrà ad quintum fundamentum: Azeuedus autem in l. prima, titulo 6. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, num. 18. in verſ. vt ſcilicet cùm ex cauſa oneroſa, quando interuenit traditio, & non cauſa oneroſa, magis accedit opinioni eorum, qui dicunt, quòd reuocari poſſit Quinti donatio, ſeu melioratio; ſed tamen quòd quarta pars Quinti remanere debeat meliorato: inquit namque, magis fauere leges contractibus oneroſis, quàm gratuitis; & ideò diſtinguendum, vt præcitati Authores diſtinguunt, & cauſæ oneroſæ plus iuris tribuendum, quam traditioni. Vtcumque ergo ſit, negari non poteſt, quin Pelaez Meires traditio, de qua ab initio n. 6. rectè pro parte dicti D. Franciſci ponderetur, vt melioratio nec reſpectu Quinti reuocari poſſit, & in caſu præſenti quòd fortiùs adſtringar, vt ſtatnn dicetur.

Prætereà & tertiò pro eadem parte facit id, quod in terminis contra Tellum, & Molinam defendit, & fortiſſimè comprobat valaſquez Auendan. dict. gloſ. 3. l. 17. Tauri, columna vltima, verſicul. aut melioratio non terty & Quinti ſimul, vbi conſtanter tuetur, meliorationem ſolius Quinti, non Tertij & Quinti ſimul (& ſic in fortioribus terminis) à parentibus factam, irreuocabilem eſſe, non modò ex cauſa oneroſa matrimonij factam, ſed etiam ex cauſa lucratiua. modò traditio rei, vel inſtrumenti interueniat: Nec intereſſe, an Tertij & Quinti, an ſolius Quinti facta ſit melioratio, cùm interueniente aliquo ex tribus, in eadem l. 17. contentis, id ipſum dicendum ſit in Quinto, quod in Tertio, tametſi Quinti mentio non fiat in ea lege, vt ſuprà diximus, & Auendañum eundem commemorauimus: Cui & expreſſim aſſentire videtur (ſed eum non citat) Azeuedus in d.l. prima, titulo 6. lib. 5. num. 18. circa finem, in illis verbis: Quam teneo, ſine melioratio fiat inſimul cum Tertio, ſine tantùm de Quinto, & ſecundùm hæc eſt declaranda ſententia Antonij Gomezij & c.

Rurſus & quarto loco facit, quod in articulo hactenus agitato, & numeris precedentibus adnotato, vtrùm, inquam, melioratio Tertij & Quinti in contractu inter viuos facta, reuocari poſſit reſpectu Quinti, quando fuit inita cum Tertio ex cauſa oneroſa matrimonij: in quo poſt ordinarios omnes antiquos legum Tauri Gloſſatores ſcripſerunt longa ſerie Tellus Fernand in l. 17. Tauri, num. 10. & ſeq. & in l. 22. Tauri, numero 14. & in l. 30. Tarui, numero primo, Baeça de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 1. num. 28. per totum, Gregorius Lopez, Ioann. Lup. Roder. Suar. Cifuentes, & Peralta, cum quibus Pelaez à Mieres de maioratus prima parte, queſtione 28. ex numero primo, vſque ad numerum 5. Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 1. cap. 12. num. 19. & lib. 4. cap. 2. num. 84. Velaſquez Auendañus in l. 17. Tauri, gloſ. 3. Matiençus in l. prima, tit. 6. gloſ. 4. num. 20. 21. & 22. lib. 5. nouæ collect. regiæ, Azeuedus ibidem, numer. 18. per totum, & in l. 13. numer. 2. eiuſdem libri, & tituli. Ayora de partitionibus 2. part. quæſt. 14. & 16. Ioan. Gutierrez practicarum, lib. 2. quæſtione 50. & 51. Angulus ad leges meliorationum, in l. 1. gloſ. 3. per titam, & in l. 13. gloſ. 3. ex num. 8. cum multis ſeqq. crebrior equidem, & receptior fuit ſententia, quòd etiam reſpeſpectu Quinti irreuocabilis ſit, quando ex cauſa oneroſa cum Tertio facta ſit: Non enim ſufficit fieri ex cauſa oneroſa, niſi cum Tertio, cui ius quæratur, fiat; & ſic vtrumque requiritur copulatiuè, provt ex Tello Fernand. & Matienço, rectè obſeruauit Ioannes Gutierrez practicarum, libro 2. dicta quæſtione 50. numero 3. in fine, in verſiculo, nempe quod ad hoc vt procedat; & id ipſum tenuerunt Azeuedus in dicta l. prima, titulo 6. lib. 5. num. 40. & ibidem Angulus gloſſa 10. num. primo: quando autem non cauſa oneroſa, ſed traditio interuenit, contrarietatem Authorum huius Regni vidiſti ſuprà. Cæterùm quod reſpectu impenſæ neceſſariæ pro funerali defuncti (quæ dicitur de corpore præſenti) debeat limitari, & moderari eadem communis ſententia, quæ etiam reſpectu Quinti reuocandi facultatem denegat, cùm impenſa funeris ſit penſio, ſeu hypotheca cohærens Quinto bonorum, & ſic onus reale ei annexum, quod ſequitur quemcunque poſſeſſorem Quinti, & ab eo exſoluenda eſt, provt latiſſimè omnium comprobauit Angulus dicta gloſ. 3. ex numero 9. vſque ad numerum 27. qui rectè obſeruat, iſtum non fuiſſe caſum omiſſum in dict. l. 30. Taur. ſed qui neceſſariò ex eius mente, & ratione deducitur, cùm Legitima filiorum non poſſit lædi, niſi in Quinto; nec læſa in Quinto, lædi amplius poſſit in impenſa funeris, & ſic velut in ea comprehenſus cenſeri debeat; iuxta ea, quæ c. præcedenti adnotata remanent. Et idem quod Angulus de onere reali Quinto annexo, adnotarunt Ioann. Gutierrez pract. lib. 2. dict. quæſtione 52. num. 7. in verſ. noſtra tamen præcedens, poſt alios Authores, quos ibi refert, & latius eod. lib. 2. quæſtione 51. colu. 2. ex verſ. quid tenendum, vſque in finem quæſtionis. Velaſquez Auendañ. dicta gloſ. 3. l. 17. Tauri, columna 2. in fin. in verſ. quam intrepidè veram exiſtimo, ibi: Deductis funeris impenſis, & aliis ad exonerationem conſcientiæ neceſſariis, Matiençus in dicta l. prima, titulo 6. ſub numero 18. in verſiculo, licèt fateri non verebar, gloſ. 4. Azeuedus in eadem l. prima, ſub numero 18. ibi: Illa tantùm donans, & meliorans poſſit in teſtamento expendere, quæ neceſſariò ſunt expendenda pro ſepultura, & Officiis diuinis dicendis corpore præſenti, vt dicitur in l. 13. numero finali. eod. titul. & lib. ſed non ita extendi poteſt, provt extendit Mieres dicta prima parte, quæſtione 28. num. 24. vt infrà dicendum eſt in quarto fundamento principali partis contrariæ. Videtur ergo, quòd reuocari non potuerit melioratio, ſiue Maioratus prædictus in fauorem dicti D. Franciſci ex Tertio & Quinto, & cauſa oneroſa matrimonij factus, niſi dumtaxat pro ea impenſa neceſſaria funeris, iuxta qualitatem teſtatoris, ſeu donantis, non verò quod in magna adeò, & exceſſiua quantitate in damnum & præiudicium filij eiuſdem meliorati, & in fauorem nepotum alterius filiæ, extraneorum etiam diſponere potuerit.

Facit etiam & quinto loco, quoniam in altero dubio, quando Quintum fuit in vita donatum ſequuta traditione rei, in qua fit donatio, vel melioratio, vel non ſequuta; vtrùm dicta lex 30. Tauri procedat, quæ hodie eſt l. finalis, titul. 6. lib. 5. nonæ collect. Regiæ, & inquit: La cera, y Miſſas, egaſtos del enterramiento, ſe ſaque con las otras mandas, gracioſas del quinto del teſtador, y no del cuerpo de la hazienda, aunque el teſtador mande lo contrario. Tametſi diuerſæ fuerint ſententiæ, ac Tellus Fernand. ibidem num. 1. in certa aliqua ſententia firmiter non ſiſtat, & cogitandum relinquat, quia eſt magni effectus inueſtigatio, & reſolutio, vt in fine dicti numeri profitetur; inquit tamen æquiorem fortè, & ſecuriorem opinionem eſſe, quòd ſi in teſtamento, vel eadem diſpoſitione de Quinto diſponatur, tunc impenſa funeris, & cætera legata voluntaria abſque dubio deducantur de eo, vt in ipſa l. 30. ſtatuitur a partè; & in hoc caſu, non verò in Quinto inter viuos donato loquitur: Si verò Quintum ſit donatum inter viuos, licèt irreuocabiliter, non tamen tradita fuerit poſſeſſio verè, vel fictè; tunc quòd ex ipſo Quinto funeris impenſa detrahatur, per text. in l. in eum, & in l. Neratius, ff. de relig. & ſumpt. funer. Si verò res donata, erat tradita, ita quòd effectum eſſet proprium patrimonium donatarij, quòd non deducetur ex eo funeris impenſa, cùm iam nec nomen, nec effectum Quinti retineat, provt ex ipſo Tello Fernand. latiùs commemorat, & comprobat Ioannes Gutier. lib. 2. practicarum, dicta quæſtione 51. columna prima, ex verſiculo, vera reſolutio forſan, vſque ad verſiculum, quid tenendum: breuiùs Angulus in dicta l. 13. gloſ. 3. num. 7. qui inquit, quòd duos caſus in effectu diſtinguit Tellus; aut cùm res irreuocabiliter donata, nondum erat tradita, & tunc impenſa funeris deducitur ex Quinto; aut erat iam tradita, & deducitur ex corpore hæreditatis: & quamuis duo ijs Authores in hoc vltimo Tellum Fernand. carpant iuridicè, vtpotè cùm ex corpore hæreditatis, etiam re tradita, impenſa funeris deducenda non ſit, ſed ex ipſo Quinto, cui impenſæ funeris onus reale adeò cohæret, vt præcedat omne æs alienum, & cum Quinto ipſo in quemcunque poſſeſſorem tranſeat, vt Ioannes Gutierrez d. quæſt. 51. & Angulus dict. gloſ. 3. legis 13. latiſſimè probarunt: vnanimiter tamen admittunt diſtinctionem illam vtrùm in vltima voluntate de eodem Quinto diſponatur; an verò inter viuos ir reuocabiliter donatum fuerit, vt hoc vltimo caſu dumtaxat deducatur ex Quinto impenſa funeris neceſſaria; legata vero gratioſa, & cætera alia deduci non valeant. Et ita pro parte dicti D. Franciſci, & Telli Fernand. & horum Authorum ſententia vrget omninò; cùm verè ipſi in eo dumtaxat different, quòd ex corpore hæreditatis detrahi impenſam nullo caſu admittant, ſed ex Quinto omninò detrahendam affirment; immò & in alio contrariari videtur ſibimet ipſi Tellus, ac repugnare his, quæ in d.l. 17. Tauri reliquit ſcripta; vtpote cùm ibid. dixerit generaliter, Quinti interviuos donati meliorationem irreuocabilem eſſe dumtaxat, quando ex cauſa oneroſa cum Tertio melioratio facta fuerit quòd ſi non ex cauſa oneroſa, quamuis traditio interueniat, reuocabilem eſſe donationem: in quo & alij quamplures, excepto Mieres, & Auendaño, ipſum Tellum ſequuntur, vt ſuprà vidimus, n. 6. quamuis etiam Angulus dubitauerit, vt ibi quoque diximus: Et tamen vſque adeò dixit, irreuocabile eſſe Quintum in d.l. 30. Tauri, n. 1. vt & funeris expenſam non detrahendam ex eo affirmet, ſed ex corpore hæreditatis. Niſi ſaluando Tellum ipſum dixeris, loqui eum, quando ex cauſa oneroſa cum Tertio donatio, vel melioratio fuit facta, ac etiam tradita poſſeſſio, vel ſcriptura, non verò quando traditio ſola interuenit, ſed ex cauſa oneroſa non fuit facta melioratio. Verè tamen indiſtinctè loquitur Tellus, & tam vno, quàm altero caſu, vt verba eius complectantur vtrumque; inquit enim, quòd legata voluntaria, non reuocant donationem inter viuos, quia iam conſumpta erat facultas diſponentis, nec ipſemet mutare, nec minuere poterat, l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo; quod etiam pro parte dicit D. Franciſci non mediocriter videtur vrgere.

Deinde & ſextò facit, quòd in caſu præſenti, ac in dicta melioratione, ſine Maioratu inter viuos conſtituto ex cauſa oneroſa, & in fauorem dicti filij, quamuis melioratio ipſa facta non fuerit Tertij & Quinti ſimpliciter (quo caſu omnes relati Authores loquuntur) ſed Tertij, & remanentis Quinti facta ſit; adhuc tamen eadem cauſæ oneroſæ ratio, & matrimonij cum dicta D. Eluira de Cordoua contracti, expoſtulare videtur, vt idem omninò ius ſtatuatur nec differeutia conſtituatur, an Tertij & Quinti; an verò Tertij, & remanentis Quinti melioratio fiat: aliàs namque, ſi de Quinto liceret patri melioranti liberè diſponere, & tertius ille, cuius reſpectu melioratio facta eſt, hoc eſt, dicta D. Eluira remaneret decepta, quæ non aliàs forſan matrimonium contraheret, quàm ſi Quintum ſicut Tertium habiturum maritum crederet: quod videtur eſſe contra mentem omnium legum Tauri, de melioratione loquentium; & donans ipſe, ſeu parens, qui meliorauit, non modò bonam fidem non agnoſceret, ſed etiam fraude, & dolo, & vltra boni viri arbitrium, totum Quintum conſumeret legatis gratioſis, & aliis vltra necessitatem funeris, & animæ, voluntariè relictis. Quod videtur maximum inconueniens, & contra decisionem textus valdè ſingularis in propoſito, in l. Lucius 54. ff. ad Treb. vbi ſic ſcribitur: Lucius Titius rogætus eſt, quod ex hæreditate ſupereſſet, Mæuio reſtituere. Quod medio tempore alienatum, vel diminutum eſt, id quandoque peti non poterit, ſi non interuertendi fideicommiſſi gratia tale aliquid factum probetur: Verbis enim fideicommiſſi bonam fidem ineſſe conſtat.

Denique & vltimo loco facit, idem videri, quod Tertij, & remanentis Quinti, vel quòd Tertij & Quinti ſimpliciter melioratio fiat; nam vtcumque Quinti legatum, vel melioratio fiat, dumtaxat effectum habebit in remanente: vix etenim dari poteſt caſus, in quo totius Quinti futura ſit, cùm ad minus ex eo impenſa funeris neceſſaria detrahenda ſit: & ſic integrum dici non poteſt, quia non eſt integrum, cui pars aliqua deeſt, l. ſciendum, ff. de re iudicata, l. qui Romæ, in princ. ff. de verb. obligat. vnde in effectu idem videtur eſſe, Quintum donare vel relinquere quod eſt remanens Quinti, cum ex ſui natura tranſeat in quemcunque cum eo onere reali impenſæ funeralis, vt ſup. diximus, & Angul. d. gloſ. 3. l. 13. ex n. 7. cum infinitis ſeq. latiùs probauit, & ibid. gloſſa 1. n. 7. vbi dixit, legatarium Quinti teneri ſoluere ex Quinto ſibi legato ſumptus ſuneris, & alia gratuita: & n. 8. vbi ſcripſit, legatum Quinti ſemper intelligi de reſiduo, prout ſup. rétuli; vnde in caſu præſenti dicendum videtur, non conſtituendam differentiam in hoc, quod Tertij & Quinti, vel quòd Tertij, & remanentis Quinti melioratio fiat, quoad effectum vt non poſſit reuocari. Eo maximè quòd ſi de integro Quinto meliorans diſponere poſſet, verbum meliorationis remanentis Quinti, omninò remaneret ſuperfluum, & fruſtratorium, nec aliquid operaretur; & conſequenter deceptus maneret tertius ille, qui remanens nullum haberet, & non poteſt fieri interpretatio, vt diſpoſitio reddatur ſuperflua & eluſoria, quoniam verba ſemper debent aliquid operari in omni materia, iuxta text. in l. ſi quando, ff. de legat. 1. & ea, quæ alio c. infr. latiùs adnotabuntur. Et idcircò donatio, ſiue melioratio Quinti, ſi fiat ex cauſa oneroſa, & cum Tertio, irreuocabilis eſt omninò, ſicut donatio, vel melioratio Tertij, ſiue traditio interueniat, ſiue non, Baëça de non meliorandis dotis ratione filiab. c. 1. n. 28. Anton. Gomez. in l. 7. Tauri, n. 10. & Tellus ibi, n. 9. Auend. ibid. gloſ. 3. in fin. Ioan. Gutier. pract. lib. 2. d. quæſt. 51. Angul. in d.l. 13. gloſ. 3. num. 10.

Nihilominus tamen his non obſtantib. in caſu propoſito ſup. ex n. 1. cum ſeq. & facta Tertij, & remanentis Quinti melioratione inter viuos ex cauſa oneroſa (prout in præſenti contigit) non Tertij & Quinti ſimpliciter, contrarium viſum eſt Senatui noſtro Hispalensi, & reuocandi, atque alterandi, ſiue (vt propriùs dixerim) in Quinto diſponendi id fauorem aliorum, ſiue eorum, in quorum fauorem diſponere voluerit, facultatem habuiſſe dictum Ludouicum Mexia, & vxorem eius, non obstante quòd Tertij & remanentis Quinti meliorationem ex cauſa oneroſa matrimonij in fauorem dicti filij D. Franciſci fecissent, definitiuè decreuit, & eorundem diſpoſitiones, atque Quinti bonorum erogationem adimpleri, & ſeruari iuſſit: idque iuridicè equidem, cùm Senatus idemmet præ oculis habuiſſet, non fraude, non dolo, nec ob iniuriam, aut odium filij meliorati, eiúſve vxoris, ſed pro anima, aliiſque legatis, licèt gratioſis, iuſtis tamen de cauſis factis, ob remunerationem etiam ſeruitiorum, & ſanguinis coniunctionem, perſonas præfatas adductas, atque excitatas ad diſponendum de maiori parte Quinti bonorum ſuorum; aliquam verò eiuſdem Quinti partem remanſiſſe filio meliorato, omnibus his, quæ in teſtamento fuerant diſpoſita, adimpleris, & inde bona quædam remanſiſſe, in quibus verbum, y remamanente del quinto, verificari potuerit: immò & aliquando Senatus ipſe Hiſpalenſis (prout mihi conſtat) etiam minima parte Quinti remanente, dispositionem teſtatoris, qui in vita inter viuos ad eum modum meliorauerat, in reliquo admiſit omninò, nec meliorati querelam habuit in conſideratione, cùm iure ipſo, atque ex doctrinis adducendis ſtatim, id fieri poſſe videatur legitimè, atque ex verbo, y remanente del quinto, dumtaxat induci id, quod voluntariè remaneat, prout infrà probabitur: Aliquando etiam cùm teſtator, qui inter viuos ex cauſa oneroſa matrimonij meliorationem Tertij, & remanentis Quinti fecerat, amplum patrimonium haberet, ita quòd Quintum magnæ quantitatis eſſet, & totum legatis, & aliis diſpoſitionibus abſorbuiſſet teſtator, ipſam dispositionem Senatus reſtrinxit, & moderauit, vt Quinti eiuſdem certa pars filio meliorato cum Tertio maneret, quoniam remanentis Quinti adiectio ſupponit aliquid remanſurum. Matura ergo deliberatione, ex variis cauſarum, & perſonarum qualitatibus, & circunſtantiis, & iuxta quantitatem Quinti, & patrimonij, aliáque occurrentia inſpicere, cùm caſus ſe offeret, vnuſquiſque debebit, quid de iure congruentius obſeruari valeat, prout Senatus inſpexit. Præ oculis etiam habendum erit, verbis meliorationis bonam fidem ineſſe conſtare; & inde attendendum, an meliorationis interuertendæ gratia tale aliquid factum probetur, vt tunc bonus, diſcretúſque Iudex ſuccurrere debeat meliorato, argumento textus in d.l. Lucius Titius 54. ff. ad Trebel. & aliquid ei ex Quinto remanere, conſulere; aliàs autem dolo & fraude ceſſante, ſi idem qui meliorationem ita fecit non in odium meliorati, ſed vt iure ſuo vtatur, totum Quintum in fauorem animæ, & aliorum erogauerit, iure equidem feciſſe videbitur, nec melioratus conqueri poterit, qui ab initio cautius ſibi non providit. Verè namque in puncto & rigore iuris, indiſtinctè videtur verius, quòd Tertij, & remanentis Quinti melioratione facta, poſſit pater meliorans de Quinto diſponere in fauorem aliorum, vel animæ; & conſequenter Quinti reſpectu meliorationem reuocare. Vnde forſan (vt ego animaduerto) Interpretes huius Regni, & legum Taurinarum, & nouæ collectionis Regiæ Gloſſatores, ideò quæſtionem hanc Tertij, & remanentis Quinti non excitarunt, ſed tantùm in dubium reuocarunt alteram, Tertij ſcilicet & Quinti, de qua ſuprà num. precedentib. quòd indubitatam crederent, & ſupponerent, de toto Quinto licere iuridicè diſponere el. qui non Quinti cum Tertio ſimpliciter, ſed Tertij, & remanentis Quinti meliorationem fecerat, quaſi de eo ſenſiſſet dumtaxat, quod ſupereſſet, ſi aliquid ſupereſſe contingeret, non de alio. Nec veriſimile eſt, quòd negligentiâ, vel obliuione quæſtionis eius tractatum, atque explicationem prætermiſiſſent (ſi dubium haberet) qui in altera quæſtione meliorationis Tertij & Quinti, longa adeò commentaria ediderunt.

Præſens igitur Senatus noſtri deciſio, quæ non obſtante melioratione Tertij, & remanentis Quinti, ex cauſa oneroſa matrimonij facta, diſpoſitionem in maiori parte Quinti (prout facta fuit per teſtatorem) conſeruauit, ex ſequentibus comprobari poſſe videtur rationibus, & fundamentis.

Ac primùm equidem, quoniam eiuſmodi donatio, ſiue melioratio ex Tertio, & remanente Quinti facta, ſi ob cauſam oneroſam matrimonij, Quintum ſicut Tertium contineret præcisè, vt vtrumque reuocari non poſſet; ſiue cùm ex Tertio & Quinto fit ſimpliciter, ſi reuocari non poſſet, cùm reſpiceret bona præſentia, & futura, vt in l. 69. Tauri, hodie l. 8. tit. 10. lib. 5. parentes donantes, ſiue meliorantes, inteſtabiles efficerentur, cùm nihil haberent, ex quo diſponere poſſent; quocirca reuocare meliorationem in Quinto, videtur quòd iure ipſo valeant, argumento textus cum ſua materia, in l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obligat. & eorum, quæ ex infinitis aliis Authoribus ſcripſi ſupra hoc eod. lib. & tract. cap. 3. n. 12. prout etiam videtur, quòd ead. l. 17. Tauri, cum myſterio loquatur in melioratione Tertij tantùm, vt ipſa fiat irreuocabilis vno ex tribus actibus, quibus decidit, meliorationem Tertij effici irreuocabilem, & non expreſſerit Quintum. Ob quam rationem, affirmatiuam hanc opinionem, vt ſcilicet melioratio Quinti in contractu inter viuos reuocari poſſit, quando fuit facta cum Tertio ex cauſa oneroſa, vel interceſſit traditio rei, vel inſtrumenti; in terminis ipſius l. 17. Tauri, tenuit Anton. Gomez. ibi n. 10. & idem ſentit in l. 22. n. 26. & quamuis Gomezij ſententiam damnauerint communiter Interpretes omnes huius Regni, relati ſup. n. 6. & 8. & 9. & fundamento relato reſponderit Ioannes Gutier. lib. 2. practic. d.q. 50. n. 4. ipſe tamen multùm adſtringere fundamentum idem, fatetur expreſſim n. 8. in principio fol. 420. verſ. nec obſtat, quod ſupra eſt dictum & ideò reſtringit sententiam contrariam ad caſum dumtaxat, in quo melioratio facta fuit ex cauſa oneroſa, & amplectitur Gomezij ſententiam in alio caſu, quando ſcilicet traditio rei, vel inſtrumenti interuenit, vt d.n. 8. ſpecificè apparet. Quanto ergo magis hoc ipſum dici debebit, cum non Tertij & Quinti (prout Anton. Gomez. loquitur) ſed Tertij, & remanentis Quinti melioratio fuerit facta.

Secundò deinde facit, quod in fortioribus terminis, atque in melioratione Tertij & Quinti in contractu inter viuos facta irreuocabiliter ex cauſa oneroſa, tenuit Pelaez à Mieres de maioratu. d. 1. p.a. 28. n. 4. is namque cùm probaſſet communiorem Interpretum huius Regni ſententiam, vt melioratio ipſa in Quinto reuocari non poſſit, ſicut in Tertio non poteſt; ſubdit ſtatim, quòd tali promiſſione, & contractu non obſtante, licèt non de toto quinto, ſaltem de magna eius parte licet patri diſponere pro anima, quæ cunctis rebus eſt præferenda. Et quamuis opinio hæc non conueniat receptiori Interpretum ſententiæ, vt ſup. vidiſti; & inter oneroſam, & lucratiuam cauſam diſinguat Azeued. in l. 1. tit. 6. lib. 5. n. 18. in oneroſa contrarium ſtatuit; in lucratiua, quòd quarta pars remaneat, contendit: atque ex eadem communi ſententia per Ioannem Gutierrez improbetur ipſe Mieres practicar. lib. 2. d.a. 50. n. 7. in caſu præſenti abſque dubio obtinere videtur, vtpote, cùm non Tertij & Quinti melioratio facta fuerit, ſed Tertij, & remanentis Quinti: id quod Gutierrez idem in fine eius quæſt. admiſit libenter, atque expreſſim notauit; nam cùm defendiſſet conſtanter communem ſententiam, irreuocabilem ſcilicet eſſe meliorationem Tertij & Quinti ex contractu inter viuos, atque ex cauſa oneroſa factam, niſi reſpectu impenſæ neceſſariæ pro ſepeliendo corpore defuncti, & Antonij Gomezij opinionem contrariam damnaſſet, in fine d.q. 50. inquit in hunc modum: Ex ſuperioribus deducitur, ſupràdicta num. 8. in princ. procedere, quando talis melioratio fuit facta totius Quinti: ſecus verò ſi non totius Quinti, ſed alicuius partis, vel quantitatis eius fieret, remanente ſufficienti quantitate, de qua poſſit meliorans teſtari, & pro anima diſponere, vel ſi fieret del remanente del quinto; tunc enim cùm inteſtabilis non ſit effectus, prædicta melioratio uno ex dictis tribus modis, vel caſibus irreuocabilis effecta, reuocari minimè poterit à ratione ceſſante; quod eſt sufficiens argumentum, &c. Ecce vbi maximam differentiam constituit in hoc, quòd totius Quinti, aut Quinti ſimpliciter & Tertij melioratio facta fuerit; an verò alicuius quantitatis dumtaxat, vel partis fieret, remanente ſufficienti quantitate, de qua poſſit meliorans teſtati, & pro anima diſponere: tunc etenim pro ea parte, vel quantitate eſt omninò irreuocabilis, etiam pro anima, cùm de aliis partibus poſſit meliorans teſtari, & pro anima disponere: Et idem ius ſtatuit, ſi fieret del remanente del quinto: quia eo caſu, cùm non tantum Quintum, ſed remanens videatur à meliorante donatum, & ſic remanentis Quinti, ſolutis legatis, & diſpoſitis per testatorem adimpletis, fiat tantùm melioratio; conſequens eſt, vt nec dicatur inteſtatus eiuſmodi donator, cùm diſponendi de Quinto facultatem ſibi reſeruauerit, & remanentis Quinti fecerit dumtaxat meliorationem. Et ita præfatus Author clarè ſentit, remanentis Quinti melioratione facta, vel quod remanſerit, tantum deberi, vel eſſe perinde, ac ſi donatio non ficret, cùm poſſit meliorans de toto Quinto liberè diſponere. Et id ipſum agnouit quoque Angulus (quem Gutierrez non citat) in d.l. 13. gloſ. 1. n. 8. quò loci ſingulariter adnotauit, Legatum Quinti, etiam ſimpliciter factum, ſemper intelligi de reſiduo; & ideò quòd quotidie Tabelliones experti, cùm ſcribunt legatum Quinti, prout eſt quota, non loquuntur indiſtinctè, ſed cum adiectione reſidui, vt legata particularia, & funeris ſumptus priùs deducendos ſignificent; quod eis legibus, & menti teſtantis conforme eſt. Ecce locum expreſſum Anguli, vbi relicto, vel donato Quinto Cum adiectione reſidui, vel remanentis, aſſerit legata particularia, & funeris ſumptus priùs deduci, & reſiduum deberi dumtaxat; imò (& in fortiorib. terminis) legato Quinto ſimpliciter ad eum modum legatum videti, vt nunc dicebam.

