PRo dilucida, atque abſoluta, breui tamen & diſtincta huius Capitis explanatione, ex quo tria confici capita poſſent, inprimis conſtituendum; atque obſeruandum erit, loquenti turpe quidem eſſe, proprios terminos ignorare, & priùs determinare, quàm proprios terminos intelligere, quemadmodum obſeruauit Angelus in conſilio 110. Sanctiſſima, in princip. Deinde principiorum cognitionem, & doctrinam debere ſemper præcedere, vt colligit Baldus per illum text. in l. prima, ff. ſi certum petatur. Similiter, quòd omnis, quæ à ratione ſuſcipitur de aliqua re inſtitutio, debet à diffinitione proficiſci, vt inquit Marc. Cicero lib. 1. officiorum, paulò poſt principium: & colligitur ex l. prima, ff. de teſtamentis, & l. de interdicto, ff. de aqua quotidiana & æſtiua. Et poſt Baldum, Cagnolum, Mantic. & alios exornauit Sebaſtianus Medices de diffinitionibus, prima parte, in prooemio, num. 1. &c. Vtrumque etiam, videlicet quòd doctrina omnis, & omnis diſciplina rectè à vocabulorum diſciplina incipiat: & quòd termini ſunt priùs intelligendi, antequam aliquid determinetur, ſic enim & natura ab elementis incipit, & ars exordiri debet; obſeruauit Proſper Farinacius commun. crimi. tom. 2. tit. 5. quæſt. 36. n. 1. & ſeqq. idcircò de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum ſermonem, & tractatum inſtituentes, nonnulla de voluntate, & vltima volumtate, de coniectura etiam, de interpretatione, & de præſumptione præmittenda velut neceſſariò duximus.

Ac primum, Voluntas quid ſit in quo equidem non inſiſtendum ideò decreui, quòd Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 1. tit. 3. per totum: ex profeſſo, atque latè ſe explicauerit: Aluaradus etiam de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 1. per totum. Simon de Prætis de interpretat. vltimarum volunt. Libro 2. interpretatione prima, dubitat. 1. in principio, & ſolut. 1. & fol. 130. vſque ad fol. 132. Breuiter tamen rem peragendo, & quod ad noſtrum attinet propoſitum, voluntatem in hoc tractatu accipi pro actu ipſius voluntatis, hoc eſt, pro diſpoſitione; nam ſi quis alicui donat, hæc dicitur eſſe voluntas donatoris, vt res accipientis fiat, leg. 1. in principio, ff. de donat. & id ipſum in teſtamentis, & vltimis voluntatibus quoties quis rem ſuam, vel etiam totum patrimonium in alium transferri deſiderat, ſiue modo quocumque de bonis ſuis diſponit; talis enim diſpoſitio voluntas dicitur, quæ & pro lege ſeruatur, & modis omnibus adimpletur, ſicuti expreſſim probauit, atque exornauit Mantica ipſe dicto tit. 3. num. 7. & 8. num. 9. poſt Socinum, Rolandum, & alios rectè probauit: quod quamuis diſpoſitio propriùs, aut frequentiùs ad vltimam voluntatem referatur, tamen poteſt etiam commodiſſimé, nec quidem impropriè intelligi de ea diſpoſitione, quæ fit inter viuos, cap. 2. in principio, & cap. cùm in illis, de præbendis, lib. 6. §. vltimo, in fine, Inſtit. de acquiſit. per arrogat. Vltima verò voluntas pluribus videtur poſſe diffiniri modis, ſicuti quatuor diffiniuit Cardinalis Franciſcus Mantica lib. 1. tit. 4. per totum, qui ex num. 3. vſque ad num. 8. duas adduxit, atque improbauit diffinitiones, & tandem num. 8. ſic vltimam voluntatem diffiniuit, vt ſit diſpoſitio, quæ à moriente facta intelligitur, ita vt poſt eius mortem exitum habeat; & ſingulas eius partes ibidem declarat. Sed & num. 10. aliter putat diffiniri poſſe, vt ſit legitima diſpoſitio de eo, quod quis poſt mortem ſuam fieri vult: & ſingulas quoque partes latiùs explicat. Nec diſſentit Simon de Prætis lib. 1. dubit. 1. ſolut. 3. fol. 132. de voluntate namque, licèt non ita exactè, ſicut Mantica egerit, & dumtaxat, atque generaliter dixerit, quòd voluntas eſt affectio animi ad aliquid applicata, & deliberata acceptio eius, quod placet, idque ex ſententia Baldi, & aliorum quos ibi refert, quòd voluntati teſtamentariæ, ſicut & cuilibet aliæ inter viuos conuenit, vt vides, ſtatim dubit. 1. in principio, fol. 130. num. 6. vltima voluntas quæ dicatur, inquirit, & reſpondet, quòd vltima voluntas eſt vnius hominis habilis diſpoſitio, de eo quod fieri, vel capi velit poſt mortem ſuam, morteque ſua effecta irreuocabilis & firma per alium adimplenda, vt latiùs proſequitur ibidem. Et ſolut. 1. fol. 131. inquit num. 1. quòd vltima dicitur, quia alia eam non ſequitur, leg. 2. §. de legitima. ff. de ſuis & legitimis hæredibus: & poſt eam alia facta non eſt, leg 1. §. 1. ff. de bonorum poſſeſſ. ſecundùm tabul. licèt ſola promulgata, & condita ſit, l. illa verba ff. de. verborum ſignif. vel mille ante eam factæ ſint, quia vltima dumtaxat præualet, & attenditur, §. poſteriore, Inſtit, quibus modis teſtament. infirment. cum ſimilibus, de quibus per ipſum Prætis ibidem, & per Antonium Pichardum in dicto §. poſteriore. Conueniunt itaque præfati ij duo Authores effectu, quamuis diuerſimodè loqui videantur: Aluaradus autem lib. dicto cap. 1. per totum: quamuis nonnulla cumulat, nec voluntatis quoad noſtrum, & ab eo inſtitutum attinet tractatum, diffinitionem certam, nec vltimæ voluntatis aliquam proponit, vt ibidem videbitur. Sed & Sebaſtianus Medices de definitionibus, pariter diffinit. 76. teſtament. num. 32. quamuis dixerit, quòd vltima voluntas accipitur dupliciter, inconcreto ſcilicet, & in abſtracto, & quòd datur vltima voluntas nominata, & innominata, eiusdem tamen, neque voluntatis in genere, diffinitionem aliquam adducit. Cæterùm Cardinalis Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 279. fol. 635. quòd voluntas de fui eſſentia debeat eſſe libera, & quòd in omni actu requiratur, probauit ibidem, & nonnullis concluſionibus ſequentibus. Voluntas tamen quid ſit, ſiue qualiter diffiniatur, vel deſcribatur (quod in argumento dictæ concluſ. 279. propoſuit, ſiue promiſit) nequaquam explanauit, ſic nec promiſſum aut propoſitum adimpleuit.

Secundo deinde & principaliter obſeruandum eſt, cùm inquiritur, coniectura vnde dicatur, quòd coniecturæ tres etymologiæ conſtitui ſolent communiter. Ac primùm equidem coniecturas dici, quia coniunguntur origini ſuæ, & eſſe quaſi connexuras, & colligaturas; vt per Baldum in l. 1. num. 6. circa medium, verſ. unde quæritur, C. de priuilegio dotis, quem referunt & ſequuti ſunt Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 1. num. 2. Maſcardus de probationibus, tom. 1. quæſt. 13. num. 6. Proſperus Farinacius communium criminalium lib. 2. titulo de indiciis & tortura, quæſt. 36. num. 157. nec diſſentit Iacobus Menochius lib. 1. præſumpt. 7. num. 23. Dici etiam poteſt, coniecturam dictam eſſe à coniectu, id eſt, directione quadam rationis ad veritatem: vnde M. Tullius ad Herennium, ſtatum coniecturalem appellat, cum per coniecturas quæritur, an aliquid factum ſit, vel non, & hanc etymologiam ponit Fab. Quintilian. lib. Inſtit. orat. cap. 7. quem referunt Menochius d. præſumpt. 7. num. 30. & Mantica dicto tit. 1. eodem num. 2. verſiculo, ſed Quintilianus, Farinacius vbi ſupra, num. 158. qui num. 159. demùm ſubdit, dici etiam poſſe ſecundùm Menochium vbi ſuprà, Coniecturam dictam eſſe à Coniecto, coniectas, frequentatiuo, quod idem eſt, quod Exiſtimo, vt ibidem oſtendit.

Rursùs coniectura alia eſt hominis, alia iuris tantum, alia autem iuris & de iure; ſic primo loco diſtinxit Franciſcus Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 1. tit. 2. num. 1. & Manticam referendo, ſecuti ſunt Maſcardus de probationibus, lib. 1. dicta concl. 14. num. 16. Farinacius lib. 2. titulo de indiciis & tortura, quæſt. 36. num. 160. dicens, quòd coniectura & præſumptio, vnum & idem ſint, ideò coniectura eaſdem recipit diuiſiones, quas recipit præſumptio.

Coniectura hominis, ſecundùm eumdem Manticam dicto num. 1. verſiculo, prima autem hominis, dici poteſt ea, quæ in iure non eſt expreſſa, ſed Iudici committitur, vt inſpiciat, quid ſibi videatur, & an aliquam fidem faciat, iuxta l. Minor 25. annis adito Præſide, ff. de minoribus, & 1. vtrum, ff. de donat. inter virum & vxorem, 1. ob carmen, & ſi teſter, ff. de teſtibus, & per Baldum in ſiue poſſidetis, num. 6. C. de probationibus, & in rubrica, de præſumptionibus, num. 3. vbi hanc ponit differentiam inter coniecturam iuris, & coniecturam hominis, quia iuris coniecturæ in legibus ſcriptæ ſunt; Iudicum verò (& ſic hominis) coniecturæ non poſſunt deſcribi, quia pendent ex diuerſis animi motibus, prout Farinacius ſic explicauit dicta quæſt. 36. num. 161. & in materia præſumptionis num. 96. & ſeqq.

Coniectura iuris, ſecundùm eundem Manticam dicto num. 1. verſiculo, ſecunda autem coniectura, aliud non eſt, quàm ea, quæ ab ipſa lege inuenta, aut approbata eſt, vt in l. cùm auus, ff. de cond. & demonſt. in l. cum acutiſſimi, C. de fideicommiſſ. in l. generaliter, §. cum autem, C. de Instit. & ſubſtit. in. l. licét Imperator, & in l. ſi ſeruus plurium, ff. de legat. 1. & alibi ſæpiùs, vt per eundem Farinacium vbi ſupra, n. 162. & n. 92.

Coniectura denique iuris & de iure, ſecundùm Manticam lib. 1. dicto tit. 2. num. 3. diffiniri poteſt, vt ſit diſpoſitio legis aliquid præſumentis, & ſuper præſumpto, tanquam ſibi comperto ſtatuentis: Et Manticam ſecutus eſt Proſerus Farinacius lib. 2. tit. de indiciis & tortura, d. quæſt. 36. num. 163. qui ſubiicit, quòd præſumptionem iuris & de iure ſic diffiniuit eadem quæſt. 36. num. 101. & diffinitionem præſumptionis poſſe etiam applicari coniecturæ, ſentit Mantica d. num. 3. cùm coniecturam & præſumptionem, tanquam ſynonyma accipiat, & promiſcuè declaret, quocirca Farinacius ipſemet ſe remittit dicto num. 163. ad ea, quæ in ſimili, de præſumptione dixit ibidem num. 85. & ſeq.

Prætereà coniectura etiam communi Scribentium placito diuiditur, quòd alia ſit leuis, alia grauis ſeu vehemens, alia autem violenta, ſecundùm eundem Manticam de coniecturis lib. 1. d. tit. 2. num. 6. vbi hanc diuiſionem, quam in præſumptione ponunt Doctores relati per Farinacium dicta quæſt. 36. n. 110. ipſe applicat etiam coniecturæ ea ratione, quia coniectura, & præſumptio idem ſunt, & Manticam ſequitur Maſcardus de probationibus, lib. 1. dicta concluſ. 14. num. 17. Farinacius dicta quæſt. 36. num. 164. qui num. 165. coniecturæ leuis exempla inquit deducenda ex his, quæ de præſumptione anteà ſcripſit num. 111. & ſeq. & num. 166. coniecturam vehemenrem, poſt Bald. Aymon. Crauet. & Manticam eſſe dicit, eam, quæ ita adhæret animo iudicantis, vt contrarium ei perſuaderi non poſſit. Et meliùs explicandum ex his, quæ de præſumptione vehementi ſcripta reliquit eodem in loco, num. 113. & tandem num. 167. ſubdit, coniecturam violentam dici eam, quæ habet perſuadendi neceſſitatem, vt in cap. quia veriſimile, de præſumpt. & in l. non eſt veriſimile, ff. quod metus cauſa, & per Bald. Aymon. & Manticam in locis ibi relatis.

Sed & diſtingui poteſt tertio loco coniectura, quòd alia eſt temeraria, alia autem probabilis, vt per Manticam lib. 1. dicto tit. 2. num. 6. Maſcardum lib. 1. dicta concluſ. 14. num. 17. in fine. Farinacium lib. 2. dicta quæſt. 36. num. 168. qui & præſumptionem ſic diuiſam ab eodem num. 18. & ſeq. adnotauit. Temeraria coniectura ea eſt, quæ ratione caret, & longè à veriſimili recedit: probabilis autem, quæ à veriſimili deducitur, & quæ in ratione fundatur, ſecundùm Baldum in l. Barbarius, num. 11. verſicul quæritur ergo, de officio Prætoris, Manticam dicto tit. 2. num. 6. & tit. 1. num. 9. verſ. nam coniectura, Maſcardum dicta concluſ. 14. num, 18. & 19.

Denique, coniectura pluribus modis diffinitur, ſeu deſcribitur, ſicuti ex Baldi doctrinis deducitur, atque expreſſim adnotarunt poſt alios Mantica, Prætis, Petra, Menochius, Maſcardus, & Farinacius, quos ſtatim commemorabo: ex eiſdem autem ſequentes deduci valent diffinitiones: Ac primùm equidem, Coniecturam eſſe adeptionem, ſeu reputationem veri, ex aliquo alio ſic veriſimiliter ordinato: vel eſſe veri opinionem ex ſigno probabili deductam. Et hac diffinitione rectè quidem dicitur, ex ſigno probabili, quia propriè coniectura ea dicitur, quæ non à neceſſariis, ſed à probabilibus oritur: ſi enim à neceſſariis oriretur, non dubia, ſed certa res eſſet, & ſic contra naturam coniecturæ, quæ eſt re dubia, & habet ſe ad eſſe, & non eſſe, quod poſt Manticam aduertit Farinacius, referendus ſtatim num. 153. qui inde dicit, explodi diffinitionem alteram eorum, qui dixerunt, coniecturam eſſe præſumptionem à naturæ neceſſariis prouenientem: vel etiam diffinitur, Coniecturam eſſe veriſimilitudinem quandam probabilem, animum inducentem ad aliquid opinandum: Vel, eſſe rationabilem argumentationem à veriſimilitudine fidem facientem, non autem neceſſariò concludentem: Siue quòd coniectura ſit quidam mentis conceptus indiciis, vel iuris authoritate comprobatus: Siue, rei latentis indicium, per rationes, ſigna, & tempora ſumptum: Aut eſſe coniecturam rationabile veſtigium latentis veritatis, vnde naſcatur opinio ſapientis. Ita ſanè præfatas diffinitiones tradiderunt, & latiùs exornarunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 1. tit. 1. num. 5. & num. 8. & ſeq. Iacob Menochius lib. 1. præſumpt. 7. ex n. 21. cum pluribus ſeq. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſ. quæſt. 9. num. 93. Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpretat. 2. dubit. 1. ſolut. 1. num. 1. & 2. fol. 78. Ioſephus Maſcardus de probationibus, lib. 1. d. concluſ. 14. ex num. 2. Proſperus Farinacius commun. criminal. lib. 2. titulo de indiciis & tortura, dicta q. 36. ex num. 152. vſque ad num. 157. ex quibus & aliæ recenſeri diffinitiones poſſent.

Sed eis omiſſis, Simonis de Prætis diffinitio alia adducetur dumtaxat, quam magis conuenientem tractatui noſtro arbitratur, videlicet, quòd coniectura eſt æqua perſonarum, & rerum, & rationum comprehenſio, & collectio ad vnum directa, qua tantundem quis mouetur, ad exiſtimandum, & ferè credendum, affirmatiuè, vel negatiuè diſponentem voluiſſe, vel noluiſſe conforme expreſſis, vel non expreſſis per eum: & ſic dicit comprehendi coniecturam affirmatiuam, & negatiuam, & vtramque iure probari, vt de affirmatiua per tex. in l. cum pater, §. ab inſtituto, l. qui ſolidum, §. 1. ff. de legat, 2. l. nec ſemel, §. ſi inhabitationem, ff. quando dies leg. cedat, l. ſi ſeruus plurium, §. fin. & l. licet Imperator, ff. de legat. x.l. cum proponebatur, ff. de legat. 2. & de negatiua, per tex. vulgatum in l de pretio, ff. de Publ. in rem act. & in d.l. cùm pater, §. euictis, & in l. vnica. §. ſin autem ad deficientes, C. de caducis tollend. l. ſi alienus, ibi: Quia rogatus non eſt, ff. de legat. 2. l. Lucius, §. collegio, in fin. ff. de legat. 3. cum aliis.

Ego, verò, vt in propoſito articulo diffinitionis coniecturæ, ſententiam meam interponam, nonnulla conſtituenda neceſſariò duxi, ac primùm equidem, Coniecturam in his dumtaxat caſibus locum habere, in quibus facti quæſtio verſatur: nam ius ipſum certum eſt. quod Franciſcus Mantica lib. 1. dicto tit. 1. num. 12. rectè fundat & animaduertit, & conuenit apertè in hac eadem diffinitionis coniecturæ materia Proſper Farinacius communi. criminal. lib. 2. d. quæſt. 36. num. 153.

Deinde, quod ad noſtrum propoſitum & tractatum hunc attinet, ſatis ſuſtentabilem eſſe Baldi diffinitionem in l. continuus, § cum ita, in fin. per illum tex. ff. de verbor. obligat. quem ſuprà retulimus, quòd ſit quidam mentis conceptus, iudicis vel iuris authoritate comprobatus; quamuis enim non exprimat Baldus, ex quibus conceptus hic debeat formari, certum tamen eſt, ſupponere eundem, conceptum illum formandum eſſe ex his, ex quibus formari debet, vt coniectura deducatur probabilis. Item & alteram Baldi diffinitionem eſſe acceptionem, ſeu reputationem veri ex aliquo alio, ſic veriſimiliter ordinato: Siue eſſe rationabilem argumentationem, à veriſimili deductam: Deinde Simonis de prætis diffinitionem (quod etiam ad noſtrum pertinet tractatum) coniecturæ effectum, & finem continere, atque exprimere ea, ex quibus aliqud colligimus, ſiue colligendum veriſimiliter contendimus, ex quibus etiam adducimur; atque excitamur ad credendum, ſic voluiſſe, vel noluiſſe eum; de cuius diſpoſitione, & in caſu dubio, voluntate coniecturanda agitur. Si ergo communem loquendi vſum inſpiciamus, provt inſpiciendum, in hac eadem coniecturali materia, alio cap. dicendum eſt, non adeò difficile nobis videbitur, Coniecturæ diffinitionem elicere; facilè potiùs (quod ad ipſam hanc materiam & tractatum pertinet) & verè quidem aſſeuerari poterat, coniecturam communiter dici, quòd verbis diſpoſitionis inſpectis, & eiuſdem ratione præcipua, ſiue diſponentis fine, & intentione, ac etiam rerum, & perſonarum qualitatibus, aliiſque circumſtantiis conſideratis, ex tacita voluntate, aut mente eius, qui disposuit, deduci, & colligi, ſiue neceſſariò deducendum, aut colligendum contendimus veriſimiliter. Et ſic in ſumma, ac breuiùs diffiniri poſſet, quod coniectura dicitur in caſu non expreſſo ex mente & voluntate veriſimiliter collectum; quod etſi expreſſim & apertè diſpoſitum non eſt, ex aliis expreſſis, ſiue legitimis argumentis, & rationibus veriſimiliter & aptè deducitur. Et inde probari poterit Tiberij Deciani diffinitio illa relata per Manticam d. tit. 1. num. 8. in fin. dicentis, coniecturam eſſe veriſimilitudinem quandam probabilem, animum inducentem ad aliquid opinandum: nec eſſe neceſſarium veſtigij verbum ab eodem Mantica additum, ſiue diffinitioni eidem nihil addere, vel detrahere, vtpote cùm certum adèo ſit à veriſimili coniecturam deducendam regulariter, nec aliter deduci valeat, quàm ſi veſtigia voluntatis perſcrutemur diligenter. Et hactenus de coniectura, in qua, vt vides, aliqua vltra præfatos Authores adnotauimus, quoniam turpe nimis eſt, aliorum ſcripta tantùm referre, & nihil noui addere, ſicuti Baldus ſcriptum reliquit in l. non eſt dubium, num. 28. C. de legib. & in repetit. l.I. in fine, C. de ſacroſanctis Eccleſiis.

Tertiò deinde & principaliter obſeruandum eſt, in eo articulo, in quo inquiritur, Interpretatio quid ſit, quibus modis accipiatur, & in quot ſpecies diſtinguatur, animaduertendum fore, diuerſimodè id explicatum per Tiberium Decianum in conſil. 36. n. 4. lib. 5. per Sebaſtian. Medices poſt alios permultos in tract. de leg. & ſtatutis, quæſt. 16. part. 3. per Camillum Gallinium de verbor. ſignificatione, lib. 5. c. 2. & 3. & 5. per Tuſchum, Sim. de Prætis, & alios referendos infrà, & quidem Cardinalem Franciſcum Manticam in commentariis de coniecturis vltimarum voluntatum, præfati articuli tractatum, & explicationem prætermiſiſſe; poſtmodùm tamen, atque ex propoſito ſuſcepiſſe eam in commentariis de tacitis & ambiguis conuentionibus. Quod attinet itaque ad Interpretationem, quamplurimæ à Scribentibus traduntur eiuſdem definitiones, prout conſtat ex loco Camilli Gallinij nunc relato, & alio Cardinalis domini Tuſci, de quo infrà, & aliis inferiùs commemorandis, atque ex Simone de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpret. 1. dubit. 1. ſolut. 1. per totam, fol. 9. & 10. Deinde, interpretationem dici quinque modis, vt Baldus profitetur in l. 3. C. de liberis præteritis, qui concludit, quòd Interpretatio eſt commune nomen, quod adaptari poteſt ad omnem diſpoſitionem, & repetit in l. vnica, §. ne autem, in fine, C. de caducis tollendis, dicens, quòd interpretatio omnis nihil aliud eſt, niſi quædam adaptatio; & latiùs Simon de Prætis vbi ſuprà, & num. 2. refert Caſtrenſem in conſ. 338. Quia exceptiones, col. 2. verſ. pro declaratione, & in conſ. 340. Præmiſſis allegationibus, in princip. lib. 1. qui dixit, quòd interpretatio ſit congrua verbi dubij, vel orationis dubiæ explanatio, & declaratio: & in effectu conuenit Angel. in l. ſi quis intentione, ff. de iudiciis, Alex. in conſ. 78. num. 12. lib. 5. dicens, quòd Interpretatio eſt voluntatis abſconditæ declaratio, & refert Alexandrum Cardinalis Mantica, ſtatim commemorandus. Atque quod attinet ad noſtrum tractatum, ſatis propriè diffinitiones hæ procedunt: interpretari namq́ue communi modo & vſu loquendi tunc dicimus, cùm voluntatem dubiam, ſiue ambiguam, otationémve, aut partem aliquam diſpoſitionis intelligere, percipere, atque explanare contendimus. Nec diſſentit Ariſtoteles, quem expendit Menochius lib. 1. præſumpt. 27. num. 2. vbi dicit, quòd interpretatio illa eſſe dicitur, quæ ex verbis, & voce colligitur, ad declarandos animi affectus: ſimiliter, quòd coniectura illa eſſe dicitur, quæ deſumitur ex verbis & factis, aliiſque ſignis, ad ſignificandum quid aliquis cenſuerit; quod ſi ita eſt, rectè (vt vides) procedit coniecturæ diffinitio à me tradica ſuprà, atque etiam elicitur interpretationis introducendæ finis, ſiue quare interpretatio introducta fuerit, introductamque eſſe ad declarandum dubia, velambigua verba, ſiue dubiam diſpoſitionem quamcumque explanandam, provt ex aliis Autoribus obſeruauit in terminis Simon de Prætis lib. 1. dicta interpret. 1. ſolut. 4. in princ. fol. 13. & vide ſolut. 1. fol. 12. vbi poſt Baldum, & Alex. ſcripſit, quod interpretationes inuentæ & inductæ ſunt, vt per eas actus roboretur, & non perimatur, & propter publicam vtilitatem, ne teſtamentum rumpatur; necnon ad ampliandum fauorem, & reſtringendum odium: vide etiam Camillum Gallinium de verborum ſignificat. lib. 5. cap. 2. & 3. & 5. & hactenus Simon de Prætis.

Nunc verò & nouiſſumè vt anteà dicebam Cardinalis Franciſcus Mantica, in commentariis de tacitis & ambiguis conuentionibus lib. 1. tit. 16. num. 2. inquit, quòd interpretatio nihil eſt, quàm iudicium intellectus, & citat Baldum in cap. quanto, num. 1. in fine, de iureiurando, num. etiam 3. quòd interpretatio pluribus modis deſcribitur, & poteſt diffiniri: & primùm,. vt nihil aliud ſit quàm aperta verborum ſignificatio, ex Gloſſ. 2. in. l. 1. in prin ff. de origine iuris, & Bartolo in l. ceſſat, ff. de publicanis & vectigalibus, quam ideò reiicit ipſe Mantica n. 3. & 4. quia congruit ſolum interpretationi declaratiuæ, & interpretatio diſtinguitur à propria verborum ſignificatione, l. 3. in prin. ff. de legitimis tutoribus, & Inſt. de legitima patronorum tutel. & in§. illud non ex verbis, Inſt. de lege Aquilia, inquit rurſus num. 4. quòd interpretatio diffinitur ſecundò, vt ſit ſermonum difficilium & perplexorum expoſitio, ſecundùm Baldum in prooemio decretalium, num. 52. in verſ. & generaliter, & num. 5. quòd tertiò poteſt diffiniri, vt ſit ambiguæ, vel abſconditæ voluntatis declaratio, ex Alexandro in conſil. 78. num. 12. lib. 5. quem Prætis etiam commemorauit, vt diximus ſupra, & eodem num. 5. quòd quartò diffiniri poteſt, vt ſit congrua quædam adaptatio, ex textu in l. item veniunt, §. præter hæc, in fin. ibi: Adaptanda eſt ſingulis verbis congrua interpretatio, ff. de. petitione hæreditatis: quam in propoſito adducit Baldus in l. vnica, §. ne autem, C. de caducis tollendis: Camillus autem Gallinius de verbor. ſignifica. lib. 5. cap. 2. cùm alias diffinitiones propoſuiſſet, tandem num. 20. ſubdidit, ſecundùm ipſum, ſic interpretationem diffiniri poſſe, vt ſit interpretatio cuiuſque diſpoſitionis, citra eius mentis, ac verborum ſuapte natura occurrentium vim, iuſtè atque artificiosè facta expoſitio, & ſingulas partes explicat, ex num. 21. cum ſeq. Ego autem articulum hunc ſic accipiendum exiſtimo, prout ſuprà num. 22. obſeruaui, & tunc adiiciendum, ex duabus anteà relatis à Mantica diffinitionibus, dicto num. 5. confici poſſe vnam, quæ ad noſtrum tractatum propriſſimè pertinet, vt ſcilicet interpretatio ſit ambiguæ, vel abſconditæ, aut dubiæ voluntatis declaratio, item & in eo dubio congrua quædam adaptatio, vt Mantica ipſe notauit, nec diſſentit Prætis in loco relato ſuprà, & ſic diffiniri poſſe interpretationem in hac materia, quam non ita diffiniuit nouiſſimè Cardinalis Dominus Tuſcus practica. concluſ. iur. tom. 4. littera. I. concl. 327. fol. 667. nam licèt in ſummario dixerit in hunc modum: Interpretatio quid ſit, quotuplex, & quid operetur; in contextu tamen nullam tradidit diffinitionem, ſed dixit dumtaxat num. 1. quòd interpretatio eſt duplex: quia alia eſt per modum declarationis, & iſta nihil noui adducit, quia ineſt: alia verò eſt per modum ſuppletionis, & iſta non ineſt veré & propriè, Baldus in conſil. 212. Ea quæ veniunt, lib. 5. Deinde Tuſcus ipſemet num 6. dixit, quòd interpretatio eſt duplex, neceſſaria, & probabilis: neceſſaria dicitur quæ fit per punctum rationis: probabilis, quæ fit per viam æquitatis, Baldus in conſ. 411. Quidam Mediolanenſis, circa principium, verſ. ſed certe, lib. 1. ſequitur Crauera in conſ. 3. Iudex habens, num. 3. rurſus idem Tuſcus concluſ. 328. eod. tom. 4. littera I. cum dixiſſet in argumento concluſionis in hunc modum: Interpretatio multiplex, & qualiter ſit permiſſa, vel non: inquit num. 4. quòd interpretatio coniecturalis dicitur, quæ oritur ex affectione, vel affectionis paritate, Baldus in conſ. 428. num. 2. libr. 3. Interpretatiua eſt, quæ oritur, vel fit à rationis legalis præciſa identitate, Baldus in conſ. 427. num. 2. lib. 3. ſine ratio ſit expreſſa, ſiue non; dummodò ratio vnica poſſit excogitari; aliàs namque ratione nulla expreſſa, tunc interpretatio dicitur expoſitiua, ex ſententia eiuſdem Baldi in dict. conſ. 428. num. 2. in fine. & num. 3. Et ſecundùm hæc multiplex dicitur interpretatio, cùm triplex iam habeatur in dictis: ſubdit præterea Tuſcus ipſe num. 8. quòd paſſiua interpretatio, extenſiua quoque eſt, quando agitur, vt lex, vel diſpoſitio habeat interpretationem à iure communi, vel à lege antiquiori, vel quando oritur ex aliis, vt ibidem num. 9. Actiua verò, ſiue adiectiua interpretatio illa eſt, vt ibidem notat num. 10. per quam diſpoſitio extenditur ad casus non comprehenſos; & ita non habet locum in ſtatutis, & diſpoſitionibus, quæ ſunt contra ius commune, ex ſententia Bart. in conſil. 159. Viſa quadam conſtitutione, num. 2. lib. 1. ſic etiam interpretatio aliquando dicitur lata, aliquando ſtricta, prout tradit Tuſcus idem tom. 4. littera I. concluſ. 331. fol. 663. ſtricta interpretatio conſtat ex ſuppleuandis; lata autem interpretatio conſtat ex ſuppletione. Baldus in conſil. 343. num. 3. lib. 1. Stricta interpretatio fit in odioſis, lata in fauorabilibus, in vlcimis voluntatibus, in beneficiis Principum, & aliis, vt ibi inuenies, & vide concliſ. 330. eadem littera I. fol. 669. vbi diſpoſitio dubia qualiter debeat interpretari, per totam eam concluſionem explicat, ac concludit rei dubiæ interpretationem fieri debere ſecundum mentam diſponentis, ſi de mente poteſt apparere, quia mens obtinet primum gradum, vt probant quamplurimi Authores relati num. I. vſque ad n 10. Si de mente non conſtat, attenditur veriſimilitudo, & iſte eſt ſecundus gradus ſuccedens menti, vt eodem loco probatur, ex num. 10. attenditur etiam ſensus, per quem abſurdum vitetur: item & correctio diſpoſitionis, vt ibi quoque obſeruatur ex num. 30. cum pluribus ſequentibus: item ſemper ſit interpretatio, quòd diſpoſitio ſit licita, Craueta in conſil. 25. num. 20. Tuſcus vbi ſuprà, num. 63. & 64. ac denique ex aliis fit interpretatio rei dubiæ, de quibus per eundem Tuſcum in dicto loco, & infra per diſcurſum totius tractatus, & per Camillum Gallinium de verbor. ſignificat. lib. 5. cap. 6. ex num. 14.

Cæterùm Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuentionibus lib. 1. tit. 16. num. 6. in fine, & num. 7. cum pluribus ſequentibus, ſpecificè magis & abſolutè, diſtinctiùs etiam superiora explicauit: nam num. 6. eiuſdem tit. 16. cùm dixiſſet, quòd interpretatio accipitur pluribus modis, & primò pro aperta vocabuli ſignificatione, vt dictum eſt in prima diffinitione, ſecundò pro mentis declaratione, iuxta tertiam diffinitionem: tertiò pro correctione: quartò etiam pro extenſione & reſtrictione, ſicuti ea omnia comprobat ibidem, & vltra eum tradidit Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 21. num. 29. & quatuor ſeqq. dicens ſimiliter, quòd interpretatio accipitur variis modis; nam quandoque accipitur pro aperta verbi ſignificatione, vt in. l. fin. C. de legibus, iuncta l. ſi lenones, C. de Epiſcopali Audientia, & in l. Gallus, § videndum, ff. de liberis & poſthumis, l. iuſta, ff. de verborum ſignificat. quandoque accipitur pro mente diſponentis, l. 3. in principio, ff. de legitimis tutoribus, & Inſtit. de legitima tutela, in principio: quandoque ſumitur pro ſententia ex vi rationis, vt inl. Gallus, §. quid ſi is, ff. de liber. & poſthum. quandoque accipitur pro extenſione, riſtrictione, & argumento de ſimilibus ad ſimilia, vt in l. 2. §. eodem, ff. de orgine iuris, l. 3. ff. de iureiurand. l. item veniunt, §. licet autem, iuncto §. aptanda, §. præter, §. in priuatorum, & §. petita, & l. ſed & ſi lege, §. ſed & fructus, ff. de petitione haereditatis; idem Camillus Gallinius lib. 5. c. 3. fol. 64. vbi ex Cæpola in rubrica de verbor. ſignific. ſub num. 135. & 136. inquit, quòd interpretatio accipitur quinque modis. Primò, pro expoſitione vocabuli, dum redditur verbum pro verbo. Secundò, pro expoſitione, quæ fit perpenſa potiùs ratione, quàm cortice vocabulorum. Tertiò, pro adhæſione intellectus. Quartò, pro modo ſignificandi attributo diſtinctioni ab intellectu. Quinto modo, pro diſputandi ſubtilitate, quæ prudentium authoritatem exigit, vt de his omnibus ſunt iura & authoritates, quas Camillus ipſe adducit per totum caput. Cum itaque præmiſiſſet, atque dixiſſet Cardinalis Franciſcus Mantica quibus modis accipiatur interpretatio, ex eiſdem colligit, interpretationem in quinque ſpecies poſſe diuidi & diſtingui; alia namque eſt declaratiua, alia intellectiua, alia correctiua, alia extenſiua, alia denique reſtrictiua: & conuenit Prætis de interpret vlt. volunt. lib. 1. ſolut. 1. num. 6. fol. 9.

Quod attinet ad primam, quæ dicitur Declaratiua, illa nihil noui inducit, ſed quod factum eſt, oſtendit, l. hæredes palam, §. ſed ſi notam, ff. de teſtamentis, l. adeò, §. cùm quis, ibi: Cùm enim grana, ff. de acquirend. rer. dominio, & debet eſſe congrua expoſitio, l. item veniunt, §. præter hæc. verſ. aptanda, ff. de petitione hæreditatis: & dicitur interpretatio intrinſeca, ſicut ea quæ procedit ex diffinitione Baldi, quem refert ipſe Mantica, & latiùs explicat ſuperiora dicto articul. 16. lib. 1. de tacitis & ambiguis conuentionibus, ex num. 7. vſque ad num. 12. quo numero inquit, quòd interpretatio quæ ex ratione expreſſa, vel tacitè ſubintellecta colligitur, eſt intellectiua, & dicitur ex mente, & non extenſiua, prout Bald. Aretinus, Curtius ſenior, Iaſon, Decius, Ripa, Angelus, & Aretinus ibi relati obſeruant.

Addiderim ego Camillum Gallinium de interpretatione collectiua. conſiderationem ſeparatam habuiſſe, ſed lib. 5. de verb. ſignificat. cap. 5. folio mihi 65. colum. 3. & 4. expreſſim firmaſſe, interpretationem in genere quatuor continere ſpecies, cùm quinque conſtituerit Mantica, vt vides, extenſiuam ſcilicet, reſtrictiuam, declaratiuam, intellectiuam, ac correctoriam: cui conuenit communis Scribentium ſententia, vt conſtat ibidem ex relatione quamplurimorum. Subdit & ipſe Gallinius, & verè quidem atque iuridicè, Baldi theoricam illam, quam & recenſet & ſequitur Mantica vbi ſuprà (ſed Camillum non citat) qui interpretationem diſtinxit in intrinſecam, & extrinſecam, & ſic in duas ſpecies: ad diuiſionem communem in quatuor ſpecies prædictas ideò reducendam fore, quòd duæ ipſæ ſpecies à Baldo conſideratæ non ſint ſpecies ſubſtantificæ, ſed potiùs qualitatiuæ & accidentariæ, quæ eiſdem & omnibus quatuor interpretationis ſpeciebus relatis applicari poſſunt. Earum namque vnaquæque poteſt eſſe intrinſeca, vt rectè adnotauit ibidem, & num. 11. dum dicit: Interpretatio declaratiua quæ ſit, conuenit apertè Franciſci Manticæ placitis ſuperioribus: ſcribit namque, quòd interpretatio declaratiua eſt, quæ fit per congruam verbi obſcuri expoſitionem, prout ibi exemplificat, & latiùs explicat.

De tertia ſpecie quæ appellatur interpretatio collectiua, inquit Mantica ipſe lib. 1. dicto artic. 16. n. 14. etiam ſeq. quòd non eſt neceſſe aliquid adiicere, quia ad Principem ſolùm pertinet, prout ibi probatur: Camillus autem Gallinius lib. 5. dicto cap. 5. ex num. 19. latiùs explicans, inquit, quòd tribus modis conficitur interpretatio correctiua, per abrogationem, cùm lex penitùs tollitur, atque aboletur: per derogationem, cùm pro parte legi detrahitur, vel derogatur: per ampliationem, cùm legi quidpiam adiicitur, vt probat ibidem, & exornat nonnullis, d. numero 19. vſque ad 26.

