Et quamuis ex omnibus hucuſque ſcribentibus nullus ita diſtinctè, & ſpecifice explicauerit (vt videbitur) non tamen deficiunt nonnulli, qui propoſitam veritatem aſſecuti fuerint: nam in primis, quod regula d.l. veteribus, (quæ in contractibus, & conuentionibus loquitur) non habeat locum in teſtamentis, probanit Iaſon, ibidem col. 2. Bellonus, in conſ. 8. n. 10. Ludou. Romanus, in l. ſtipulatio iſta, §. in ſtipulationibus, n. 12. in fine, ff. de verbor. oblig. in illis verbis: Sed ſolue, quod ibi in legatis: in quibus plenior fit interpretatio, quàm in contractibus, & c. Et ad limitationem legis eiuſdem veteribus, quod in vltimis voluntatibus latior fiat interpretatio pro eo, ad cuius fauorem verba ſunt prolata, poſt Baldum, in conſ. 410. lib. 2. Lancelot. Politum, de ſubſtitutionibus, titulo de vulgari, parte 6. num. 8. adduxit Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 106. n. 38. fol. 544. qui n. 32. & 42. non modò in teſtamentis, ſed etiam in actu quocunque obſeruat vnum, quod ſuperiorem obſeruationem confirmat omnino. Inquit namque poſt eundem Baldum, quod vbicunque conſtat de mente, qualiter contrahens, vel proferens, intellexit, verba ſemper intelliguntur ſecundum mentem in omni diſpoſitione, & receditur à regulis iuris, quæ cadunt ſub præſumptionibus; & vltra eum, in terminis noſtris conuenit Burgos de Paz, in conſil. 2. n. 92. fol. 14. nam cùm eò loci in principio, arguiſſet in hunc modum: Quibus nec oberit dicere, in caſu dubio contra dictam teſtatricem eſſe faciendam interpretationem, cùm clarius loqui poſſet, ex l. veteribus, ff. de pactis, & c. Subdit ſtatim, ex mente, & veriſimilitudine non obtinere legem eandem; & ita in expreſſo tenere Bartolum in eadem l. veteribus, colum. 2. verſ. oppono de de lege, ſemper in ſtipulationibus. Menochius quoque, in conſil. 232. lib. 3. cum arguendo propoſuiſſet n. 9. ſubſtitutionem, de qua ibi, eſſe dubiam, & ob id interpretandam contra ipſum primogenitum, qui ea vti volebat: ſtatim in ſolutionibus ad argumenta ſtatuit num. 37. & 38. ſolas coniecturas ſufficere ad faciendum rem certam; cum clarum & manifeſtum illud eſſe dicatur, quod apparet ex coniecturis, vt tradunt Interpretes omnes ibi commemorati. Et ſic ex coniecturis, vſque adeo coadiuuari dubiam ſubſtitutionem, vt velut clara, & certa dicatur. Et conuenit Simon de Prætis, referendus infrà, in finalibus verbis num. 5.

Quamuis ergo in fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus, contra eum, qui innititur verbis dubiis, ſcripſerint permulti, vt inferiùs dicetur: ſemper tamen vel intelligunt, vel pro certo ſupponunt id non procedere, quando in contrarium, & pro eo, qui ex eiuſmodi verbis ſe fundat, probabiles, & fortes coniecturæ extarent: ex ipſis namque aliter ſtatuunt, & præſumptæ voluntari teſtatoris adhærent, vt ex reſolutis, & ſcriptis capitibus præcedenti bus apparet dilucidè, & per Peregrinum, de fideicommiſſis, d. artic. 11. per totum: ſic ſane fideicommiſſum debere reſtringi, & tanquam odioſum reputari, & interpretari contra eum, qui fideicommiſſum extare conuenit, quamuis ſcripſerint Socinus ſenior, Corneus, Riminaldus ſenior Decius, Craueta, Socinus iunior, Alciatus, Natta, Gratus, Rolandus, Rota, & Cephalus, quos in id congeſſit Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volun. lib. 7. tit. 1. num. 13. vt in dubio contra fideicommiſſum debeat pronuntiari, alios etiam quamplurimos retulit Petr. Antonius de Petra, de fideicommiſſis, q. 9. n. 40. 64. & 144. Contraria tamen in ſententia alij quamplurimi fuere, vt ex referendis infrà conſtabit, aut ſaltem (vt dixi) ex probatis & legitimis coniecturis, & præſumptionibus aliter ſtatuunt. Sic quidem pro fideicommiſſo reſponderunt, quoties conſtat, illud fauore agnationis conſtitutum, vt vtrumque conſtat ex longa ſerie, & relatione Tiberij Deciani, Hippolyti Riminaldi, Iacobi Mandelli de Alba, Molinæ, Burgos de Pace, Velazquez Auendañi, Peregrini, Graſſi, Fachinei, Menochij, Anguiſſolæ, Vegij, Fabij Turreti, Aldobrandini, Alexandri Raudenſis, Ioannis Francisci de Ponte, & aliorum, quos ego recenſui, atque ex coniecturis pro fideicommiſſo, & eo, qui verbis dubiis inititur, reſolui quotidianarum har. controuerſiarum iuris lib. 2. cap. 22. ex num. 77. vſque ad num. 86. reſoluunt etiam in fauorem eſuſdem Mantica, lib. 7. dicto titulo 1. num. 44. & 45. Achilles Pedrocha, in conſil. 5. num. 198. &199. latiùs Petra, dicta q. 9. & quæſt. 5. ex num. 29. & n. 41. cum multis ſeqq. Idem quoque in fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus, & alia quacunque vltima diſpoſitione, vt ſcilicet ex legitimis, & probabilibus coniecturis non debeant verba dubia contra eum interpretari, qui eis innititur, obſeruauit alio in loco Menochius ipſe, ſcilicet lib. 4. præſumpt. 67. ex num. 19. cum ſeq. nam in eo dubio, an fideicommiſſum ſit quid fauorabile, vel odioſum, dicit, quod ipſe ſolet omiſſa aliorum explanatione, qui fruſtra multas membranas occupant, ſic duos caſus diſtinguere. Primus eſt, cum clarè & manifeſtè conſtat, teſtatorem voluiſſe certis in caſibus, & certas ob perſonas fideicommiſſum conſtituere, & tunc debet fideicommissum iudicari fauorabile, & id fieri publicè intereſt: & maxime procedit, quando fideicommiſſum eſt relictum ex fauorabili: vt illa eſt, quod agnatio & familia conſeruetur, provt latiùs ex num. præcitato 19. vſque ad num. 26. comprobat Secundus caſus eſt, quando ſumus in dubio, an ſcilicet teſtator reliquerit, vel non fideicommiſſum; & tunc quidem (inquit ipſe Menochius) fideicommiſſum non præſumitur, cum ſit onus & grauamen, & conſequenter odioſum, vc probauit dictó numero 26. remanet ergo, quod cum in diſpoſitione teſtamentaria quacunque verba exiſtunt dubia, vel obſcura, ſiue ambigua, rectè agit, atque interpretationem petit ille, qui eis innititur, atque inſiſtit, nec contra eum excipi poſſe ex regula dictæ. l. veteribus, ſi vrgentes & probabiles coniecturæ pro ipſo exiſtant. Secus vero ſi nec diſpoſitionis verba aliqua pro ſe habeat, nec etiam ex eis iuridicè deductas coniecturas oſtendat, tunc namque omnino omiſſum pro omiſſo habendum erit, nec coniecturis, aut interpretationi locus erit, & procedit regula dict. l. veteribus. quæ quoad fideicommiſſa attinet, nec affirmatiuè, nec negatiuè accipi poteſt abſolutè, ſed potius explicari debet iuxta ſuperiora, & iuxta ea, quæ annotata, atque ſcripta reliqui ſuprà, cap. 8. per totum. vbi longa ſerie explanaui, an, & quibus in caſibus intelligi debeant contraria Interpretum noſtrorum placita, qui aliquando tradiderunt, fideicommiſſa non induci, niſi expreſsè de voluntate teſtatoris appareat per verba, aliquando verò ex ſola voluntate, etiam ceſſantibus verbis induci, & conſtare aſſeuerarunt: ſic ſane indiſtinctè obtinere non poteſt eorum ſententia, qui aſſerunt, fideicommiſſum nunquam in dubio iudicandum; quorum quamplurimos recenſuit Lud. Caſanate, in conſ. 4. n. 8. & 9. ſed ita explicari debet, vt dixi ſuprà, & dicto cap. 8. latius explicaui. Sic etiam in eiſdem, in quibus verſamur terminis explicauit, & latius diſtinxit Simon de Prætis, de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 3. interpretat. 3. dubitat. 1. ſolut. 3. per totam, fol. 137. & ſeq. quo loci ex propoſito ipſe Author inquirit, vtrum fideicommiſſum fauorabile ſit, vel odioſum, vt pro eo amplior, vel ſtrictior interpretatio fieri debeat, & plures adducit doctrinas; ſemper tamen concludit, ex probabilibus, & concludentibus probari coniecturis, ſicque in caſu dubio, non excludi allegationem vulgatam d.l. veteribus, ff. de pactis. ſed potius audiri, & coniecturas pro eo vrgentes inſpici, vt expreſſim obſeruat n. 8. & n. 16. vbi inquit poſt Albericum, quem citat, quod in vltimis voluntatibus fit interpretatio in fauorem eius, in cuius fauorem verba proferuntur, ſiue hæres, ſiue legatarius ſit; & in fideicommissis, & ſubſtitutionibus quod ex mente fit extenſio cum caſu expreſſo ad tacitum. Citat etiam Iaſon in conſ. 203. lib. 2. qui latè fundauit pro fideicommiſſo inducendo, quia licet dicatur grauamen reſpectu, hæredis, tamen reſpectu teſtatoris, & eius, qui ſubſtitutus eſt, dicitur fauorabile, quia eſt vltima voluntas, & in ea fit larga interpretatio, dum fideicommiſſum fauore alicuius inductum cenſetur, & citat quoque Alciatum, & Nattam, ita tenentes.

Procedunt autem æquali ratione in ſubſtitutionibus, & vocationibus cuiuſlibet vltimæ diſpoſitionis, & in primogeniorum & maioratuum inſtitutionibus quæ in fideicommiſſis nunc diximus, & iuxta reſolutiones, & obſeruationes traditas ſupra, n. 4. per totum, intelligi, atque moderari debent communes illæ Interpretum traditiones, mille in locis repetitæ, quòd ſubſtitutio aut vocatio dubia regulariter interpretari debeat contra eum, qui ei innititur; nam aliquando ex legitimis, & probabilibus coniecturis, quæ vrgeant, atque ex eiſdem doctrinis ſuperiùs traditis, d.n. 4. pro eo potius interpretari debebit, vt ibidem dixi: ſic ſane temperari debebunt Authores ſequentes (vt alios infinitos omittam, qui commemorantur ab eis: Iacob. Menoch. in conſ. 97. n. 97. & quatuor ſeq. lib. 1. vbi inquit poſt alios Authores, quos in qui aſſerit, ſe vt primogenitum eſſe ſubſtitutum, & vocatum probare debet, eam substitutionem comprehendere perſonam ſuam, cum dici ſemper poſſit, ſubſtitutio de te non loquitur, aut hunc caſum non continet: & quod ſubſtitutio dubia interpretari debet contra eum, qui ex ea nititur, cum dubia teſtatoris voluntas non ſit attendenda, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato, & ſubdit poſt Crauetam, id maxime procedere, ſi aduerſarius poſſidet: nam pro poſſeſſore in dubio eſt pronuntiandum, §. commodum, Inſtitut. de interdictis, & idem repetit in conſ. 232. n. 9. lib. 3. ſed ſtatim num. 37. & 38. limitat ex coniecturis, vt ſuprà notaui num. 4. in fine. idem Menochius, in conſ. 522. num. 3. lib. 6. qui tamen, ita vt dixi, antea explicauit, vt conſtat ibi, Et ideo, qui vult ſuccedere ex ſubſtitutione, probare debet clare & manifeſte, ſaltem coniecturis vrgentibus, ſe ex illa vocatum; alioquin dubia ipſa ſubſtitutio interpretari debet contra eum, qui ex ea vult ſuccedere. Ecce vbi regula dictæ l. veteribus, non admittiur abſolutè, ſed coniecturis eſt locus, & interpretationi, cum in vltimis voluntatibus latior fiat interpretatio. Sic etiam intelligi debet Hippolytus Riminald. in conſ. 23. n. 22. & 75. lib. 1. & in conſil. 358. num. 162. & 2. ſeq. lib. 4. & in conſ. 645. num. 20. & ſeq. lib. 6. & num. 30. & ſeq. & num. 40. vbi ex num. 41. ex mente, & coniecturis aliter ſtatuit, & num. 48. conſtituit, quod in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis locum habent coniecturæ, quando aliquid eſt dictum ſubobſcurè, ſecus quando eſt penitus omiſſum. Quoniam (vt inquit num. 73.) mens elici non poteſt, vbi verba prorſus deficiunt: idem Riminaldus, in conſ. 651. ex num. 1. cum ſeq. & num. 16. cum ſeq. eod. lib. 6. vbi id ipſum repetit, & late fundat: & in conſil. 738. ex num. 7. cum ſeq. lib. 7. Franciſcus Beccius, in conſ. 39. num. 26. Petrus Surdus, in conſil. 10. num. 19. & in conſil. 44. num. 1. lib. 1. Ioannes Cephalus, in conſil. 430. num. 17. & ſeq. & in conſ. 447. n. 13. & ſeq. lib. 3. Ioan. Vincent. Honded. in conſ. 51. num. 59. lib. 2. Peregrinus, in conſ. 36. ex n. 1. cum ſeq. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 30. n. 35. Achilles Pedrocha, in conſ. 19. n. 77. & ſeq. lib. 1. & in conſ. 16. n. 142. eod. lib. qui ita etiam temperari debent, vt nunc dicebam. Fuluius Pacianus, in conſ. 9. num. 46. & in conſil. 17. num. 37. lib. 1. vbi etiam, quod ſubſtitutio dubia contra agentem interpretatur, & contra eum in cuius fauorem facta eſſe dicitur, vt ex aliis ſcripſit Adrianus Gilmanus, rerum iudicatarum Germaniæ, deciſ. 6. n. 11. Ludouicus Caſanate, in conſil. 4. num. 8. & 9. Peregrinus ipſe de fideicommiſſis, artic. 43. num. 10. & 11. Hieronymus Gabriel, in conſ. 95. n. 14. & in conſ. 10. num. 38. lib. 2. Weſembec. in conſ. 18. ex num. 13. latè Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 121. num. 54. & ſeptem ſeqq. vbi ex aliis probauit ſequentia: In conflictu coniecturarum, eas præferri debere, quæ fideicommiſſi & ſubſtitutionis excluſionem ſuadent. Contra eum, qui fideicommiſſum extare contendit, eſſe pronuntiandum, niſi ſe vocatum in eum caſum, qui exiſtit, oſtendat. Quod poſſeſſor in dubio eſt abſoluendus, & reus in dubio qualibet in cauſa abſoluendus. Quod in fideicommiſſis potiſſimùm ratio eſt habenda regulæ illius, quod in dubio, poſſeſſor, & reus eſt abſoluendus, & ad eius fauorem iudicandum; vt etiam Viuius probauit deciſione 236. libro ſecundo, & teſtatoris dubiam voluntatem ſubſtituto non proficere: & ſubſtitutionem incertam, & dubiam contra agentem, ex ea eſſe interpretandam. Ac denique num. 61. quod actor maiori, quam reus iuſtitia niti debet, & propterea in dubio pro reo contra actorem eſt pronunciandum. Quæ omnia (vt toties dixi) limitantur, & temperantur, ſi ſubſtitutio, aut vocatio dubia, ex qua quis agit, omnino dubia, & incerta ſit, vt putà ſi caſus, de quo controuertitur, nec ſubobſcurè etiam excogitatus, aut deciſus fuerit, ſed omnino omiſſus; ſecus tamen, ſi ex legitimis coniecturis, atque ex præſumpta, & coniecturata mente (quæ ex multis elici valer) certa reddi poſſit, iuxta traditiones Menochij, & aliorum ſuprà relatas, ex quibus quod attinet ad vltimas voluntates limitatur allegatio vulgata dictæ l. veteribus.

In alia verò diſpoſitione quacunque, quod verba interpretari, & accipi debeant in dubio contra eum, in cuius fauorem facta eſt, & qui eam producit; alij quamplurimi adnotarunt Authores, qui quatenus indiſtinctè loquuntur, & ſic vt diſpoſitionem quoque teſtamentariam comprehendant, quoad teſtamenta ipſa attinet, limitari, & temperari debent, vt dixi; quoad cætera verò ſic ſtatuunt generaliter Craueta, in conſilio 208. num. 3. & in rubrica, ff. de legatis 1. num. 13. Tiberius Decianus, in conſil. 121. num. 17. volumine 3. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 18. n. 32. lib. 1. Achilles Pedrocha, in conſil. 1. n. 84. & 85. qui antea dixerat n. 83. quod in re dubia reſcriptum contra impetrantem interpretandum eſt: Clementina 1. cum ibi notatis per Bonifa. de Vitalinis, n. 24. de reſcriptis, cap. ſuper litteris: eod. tit. l. præſcriptione, C. ſi contra ius, vel vtilitat. publi. l. cum precum, C. de liberali cauſa. & pro omni diſpoſitione, etiam teſtamentaria citat ipſe Pedrocha textum, in l. Seio. §. Medico, verſ. ea videntur relicta, ff. de annuis legat. & generaliter contra eum qui fundat in verbis dispositionem ſuam, quod verba ipſa intelligenda ſint; multis iuribus & Authoribus ſcriptum reliquerunt Socinus iunior, Gozadinus, Beccius, Cephalus, Rolandus, & Decianus, cum quibus Pedrocha idem, dicto conſil. 1. num. 87. Berous, in conſ. 144. num. 1. volum. 3. Decianus, in conſ. 89. num. 33. lib. 5. qui etiam expendit textum, in d.l. Seio, §. Medico, vt contra eum, qui ſe fundat in verbis, & in cuius fauorem facta eſt diſpoſitio, in dubio ſemper facienda ſit interpretatio: & in caſu ibi propoſito contra legatarios verba diſpoſitionis intelligit Bertazolus, conſil. criminali 30. n. 13. & 14. lib. 1. Petrus Surdus, deciſ. 202. num. 19. vbi quod interpretatio fit contra eum, qui ſe fundat in verbis, & ad cuius commodum verba principaliter ſunt prolata: & repetit deciſione 246. n. 14. & deciſ. 288. n. 45. Franciſc. Burſatus, in conſ. 371. num. 3. lib. 4. Ioannes Vincent. Honded. in conſil. 97. ex num. 19. lib. 1. & in conſilio 51. num. 59. lib. 2. Peregrinus, in conſilio 36. ex n. 1. & in conſ. 56. num. 1. lib. 1. Marc. Antonius Eugenius, in conſ. 48. numero. 9. Franciſc. Viuius, deciſ. 283. numero 13. vbi poſt Baldum, in l. finali. C. de dotis promiſſione, quod in omnem euentum verba ambigua interpretantur contra illos, qui verbis ambiguis ſe obligant: & num. 14. poſt eundem Bald. in l. falſus, quæſtione 5. C. de furtis. quod mandatum obſcurum nocet domino: & num. 15. quod verba teſtium obſcura, & ambigua, contra producentem interpretari debent, cap. in præſentia, vbi omnes Interpretes, & alij relati dicto num. 14. Pariſius, in conſilio 54. numero 62. lib. 1. & in conſilio 117. numero 6. eod. lib. Ludou. Roman. Alphanus, & Thuſc. in locis referendis ſtati, num. ſequenti.

Sic denique & generaliter, quod verba contractuum interpretentur contra eum, qui ſe in illis fundat, & cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum, vel contractus initus; per text. in l. veteribus. ff. de pactis. l. quicquid adſtringendæ. ff. de verborum obligat. l. Labeo & l. ſi in emptione, ff. de contrahenda emptione. ex aliis multis Authoribus obſeruarunt, atque exornarunt Petrus Surdus, dicta deciſ. 202. num. 19. & deciſ. 288. num. 45. & in conſilio 421. num. 33. vbi poſt Albericum, & alios, quod non attenditur, quis pacti verba proferat, ſed ad cuius cedant fauorem, vt contra eum interpretentur: Tiberius Decian. in conſ. 52. num. 23. lib. 1. Hippolyt. Riminald. in conſ. 19. n. 32. lib. 1. & in conſ. 13. n. 62. lib. 2. Socinus iunior, conſil. 13. num. 2. lib. 3. Pariſius, in conſil. 110. num. 55. lib. 1. Hieronymus Gabriel, in conſ. 60. num. 6. volum. 1. vbi quod renunciatio intelligitur in dubio contra eum, cui fit, & pro eo qui renuntiauit: & ſequuntur alij relati per Surdum, dicto conſil. 431. num. 34. Iaſon, in conſ. 39. lib. 1. Craueta, in rubrica, ff. de legatis 1. ex num. 104. & ſequent. Lapus, allegatione 85. Burgos de Paz, in conſ. 4. num. 92. And. Tiraquel. de retractu lignagier. §. 1. gloſſa 16. num. 4. & in l. ſi vnquam, verbo, donatione largitus, num. 93. Mainerius, in l. in contrahenda, ff. de regulis, iuris, Franciſcus Beccius, in conſ. 41. n. 10. & in conſ. 101. n. 87. & 91. Achilles Pedrocha, in conſ. 1. num. 86. Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 7. num. 19. & quatuor ſeq. lib. 1. Camillus Gallinius, de verborum ſignif. lib. 3. cap. 18. & lib. 5. cap. 8. & 9. Mieres in initio primæ partis, num. 10. vbi expendit regulam prædictam in eo dubio, annis, qui promiſit facere maioratum, promiſſionem adimpleat, faciendo meliorationem Tertij & Quinti bonorum: Antonius Faber, ad titulum, C. de verborum ſignificat. definit. 22. vbi quod in iudiciis fit interpretatio pro eo, qui ambigua intentione vſus eſt, l. ſi quis intentione ambigua, vbi Faber ipſeſcripſit in Rationalibus, l. ſolemus. ff. de iudiciis. l. inter ſtipulantem. §. 1. de verbor. obligat. in contractibus verò, contra eum, qui potuit apertiùs loqui, iuxta d. l. vetaribus, & d.l. Labeo. & quod attinet ad iudicia, & contractus, latiùs explicat Ludou. Roman. in l. ſtipulatio iſta. §. in ſtipulationibus, ex num. 4. ff. de verbor. obligat. vbi etiam inquirit num. 6. & tribus ſeqq. quid in priuilegiis, quid in reſcriptis, & quid in ſtatutis, vt ibi videbitur: & per Thuſcum, practicar. concluſ. iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 106. per totam, fol. 542. vbi latè exornat vulgatam allegationem dictæ l. veteribus, Alphanus etiam exornat collectaneo 248. ad. l. ipſam, fol. 77. vbi limitat in maneatis, in quibus ſecundum mentem mandantis fit interpretatio. Item, quando quis vtitur aliquo termino certo frequentioris vſus, Item, quando qualitas aut natura actus aliud ſuaderet. Ac denique vbi colligeretur contraria mens, in quo poſt Baldum, conuenit Cardinalis Thuſcus, dicta concl. 106. n. 32. & 42. exornant etiam allegationem eandem Tiberius Decian. in conſ. 21. à princip. vſque ad n. 11. lib. 2. vbi eleganter, & vtiliter, an quoque in contractibus mens attendatur, an verbis duntaxat ſtetur: Franciſc. Burſatus, in conſ. 197. n. 22. 23. & 24. lib. 2. Adrianus Gilmanus, rerum iudicatarum Germaniæ, lib. 1. deciſ. 6. n. 20. & 3. ſeq. & hactenus de tertia obſeruatione in articulo propoſito.

Quarto denique & vltimo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, præcipuam articuli ipſius controuerſiam, verba ſcilicet obſcura, vel ambigua, aut dubia, contra quem debeant interpretari in teſtamentis, & vltimis voluntatibus; ex omnibus recentioribus hucuſque Scribentes, attigiſſe, atque excitaſſe in terminis Camillum Gallinium duntaxat, cæteros autem eiuſdem tractatum omiſiſſe. Is ergo Author, de verbor. ſignific. lib. 3. cap. 18. ex ſuperiùs à me ſcriptis, atque adnotatis nihil adduxit, nec obſeruauit, retulit tamen eò loci Alberici de Roſate diſtinctionem, in dicta l. veteribus, numero ſexto, vbi Albericus omnem hanc diſputationem generaliter ſuſceptam: contra quem ſcilicet verba debeant interpretari, ſi dubia vel ambigua ſint? ad ſex capita reduxit, 7 dixit quod aut verſamur in iudiciis, aut in contractibus, aut in vltimis voluntatibus, aut in legibus, aut in reſcriptis, aut in confeſſionibus; & vniuſcuiuſque capitis reſolutionem proponit. Et refert, & proſequitur Gallinus, dicto cap. decimo octauo. Ego verò aliis omiſſis, duntaxat aſſumam tertium caput vltimarum voluntatum, quod ad hunc tractatum ſpectat, & cætera prætermittam. Ipſum autem iuxta ea, quæ numeris præcedentibus adnotaui, explicandum, atque intelligendum ſemper eris. Inquit ergo, quod quando vertitur ambiguitas, vel obſcuritas in vltima voluntate, aut verſatur circa perſonas tantum, & tunc ſi lex remouet obſcuritatem, provt remouet in l. penultima, C. de verborum ſignificat. diſpoſitio valet, per illum textum, & ibi notata: quòd ſi non remouet, vitiatur, per textum in l. ſi quis ſeruum. §. ſi inter duos, ff. de legatis 1. l. duo ſunt Titij. ff. de teſtamentaria tutela, & idem eſſe, ſi circa perſonas, & res promiſcuè eſt obſcuritas, nec aliter comprobat,

Addiderim ego, præfatam hanc reſolutionem, quoad iſtud primum caput diſtinctionis veram eſſe, & eidem conuenire in omnibus Bartoli theoricas, & doctrinas, in l. quidam relegatus, ex numero primo, cum ſeq. ff. de rebus dubiis. quò loci Bartolus docuit, quod cum perſona penitus incerta inſtituitur, corruit ipſo facto inſtitutio, l. quoties. §. hæres, ff. de hæredius inſtit. & ibidem ſequitur Bartolum Socinus, num. 13. Pariſius, in conſ. 13. numero 12. libro 3. Et idem iuris eſſe, quando perſona certa eſt inſtituta, ſed dubitatur, quænam illa ſit; corruit enim inſtitutio, niſi certificetur, & appareat, de qua ſenſerit teſtator: ita Bartolus, in eadem l. quidam relegatus, num. 3. verſiculo, aut continet perſonam, qui affert exemplum l. in tempus, §. primo. ff. de hæredibus inſtit. & latius proſequitur Menochius lib. 4. præſumptione 25. per totam. vbi plena manu explicat; hæredis inſtitutio incerta, an & quando, & quibus coniecturis reddatur certa, vt valeat? & ibidem dicta conueniunt omnino ſuperiùs reſolutis. Idem quoque dicimus in tutela teſtamentaria, quæ vitiatur, ſi ex duobus eiuſdem nominis, non conſtat, quis datus ſit tutor, dicta l. duo ſunt Titij (quam Albericus citat) & in legato, quod non debetur, ſi non apparet, cui ex duobus legatum eſt. l. quoties, verſ. ſi vero duo. ff. de vſufructru, l. qui plures, ff. de vſufructu, legato. latè Menoch. lib. 4. præſumpt. 108. vbi latè explicat, quando, & quibus coniecturis legatum incertum reddatur certum, vt valeat, atque conſiſtat? Idem denique eſſe, quando circa perſonas, & res, promiſcuè eſt obſcuritas (quod Albericus notauit) colligitur ex traditione Bartoli, in d.l. quidam relegatus, n. 1. verſ. fallit ſi reſultat. Baldi, in l. ſi quis ſeruum, §. ſi inter duos. ff. de legatis. 2. Ruini, in conſ. 21. n. 7. lib. 2. Menochij, dicta præſumpt. 107. num. 15. qui ſcripſit, legatum nullo modo valere, quando eſt incertum, tam reſpectu perſonæ legatarij, quam rei legatæ. Et hactenus de primo membro diſtinctionis.

Quod ſi ambiguitas, vel obſcuritas eſt circa res tantum (inquit Albericus, & Camillus ſequitur) tunc ſi propter generalitatem ea prouenit, ſeruandum eſt quod habetur in l. legato generaliter, cum ſua Gloſſa, ff. de legat. 1. Si propter alternatiuam, attendendum eſt, quod habetur in l. Lucio, ff. de legatis 2. In quo etiam caſu vere loquitur Alberic. ipſe, nam in illa quæſtione, cuius inquam ſit electio, hæredis, an legatarij, in legato generis, vel alternatiuo, remittit ſe ad communes DD. reſolutiones in præcitatis iuribus, vbi Interpretes ipſi plene explicant. Ego quoque quotidianar. har. controuer ſ. iuris, lib. 1. 1. de vſufructu, cap. 9. ex n. 32. vſque ad n. 37. dilucidè & breuiter explicaui, & diſtinxi, an legatum ſit, vendicationis, vel damnationis; ſiue an teſtatoris verba dirigantur ad hæredem, vel ad legatarium, vt eius ſit electio in vtroque caſu, ad quem verba directa fuerint: & retuli Guil. Bened. Gualdenſem, Peraltum, Sarmientum, Couar. Anton. Gomez. Graſſum, Pechium, Menochium, Cuiacium, Caldas Pereiram, D. Spino, Simonem de Prætis, & alios, qui ex profeſſo in eo articulo loquuntur, ac denique iurium quamplurimorum contrarietatem dilui, vt ibi videri poterit, ac etiam eodem c. 9. ex n. 37. cum ſeq. in ea quæſtione, an in legato incerto, quod minimum eſt debeatur, de qua ſupra etiam, cap. 32. Denique inquit Albericus, & Camillus Gallinius ſequitur quod ſi ambiguitas, vel obſcuritas aut incertitudo ſit circa verba tantum, & de mente appareat, quod illa ſequenda eſt, iuxta iura vulgata Id quod verum eſt, & probatur ex his quæ cap. precedentibus, latiùs notaui. Si verò de illa non conſtat, coniecturas eſſe inſpiciendas, ex l. ſi ſeruus plurim, § vltimo. ff. de legat. 1. Albericus ipſe probauit, & ſubdit, quod determinationem recipiunt coniecturæ Iudicis arbitrio, l. voluntatis, C. de fideicommiſſis. & alio cap. ſuprà latius explicaui; & aliàs vitiatur diſpoſitio l. ſi pluribus, ff. de legat. 3. In quo etiam verè loquitur Albericus, & aſſumptum traditum ſuprà obſeruat. 3. probat apertè: non enim ita rigorosè ſtat deciſioni dictæ l. verteribus, in vltimis voluntatibus, ſed mentem teſtatoris diligenter perſcrutandam, ad coniecturas deueniendum admonet, vt ego quoque admonui, & notaui ſuprà, & de his hactenus.

CAPVT XXXV.

Ex iure communi, aut municipali, quemadmodum coniectura fieri, atque interpretatio voluntatis teſtatoris elici valeat in caſu dubio, & an ita fieri debeat, vt quanto minus poſſibile ſit, ius commune lædatur, ac etiam præſumatur in dubio teſtator voluiſſe ſuam voluntatem, & diſpoſitionem eſſe legibus, & iuris communis conſtitutioni eſſe conformem; vbi quoad praxim, & theoricam articulus hic illuſtratur, & dilucidè magis, quàm antea fuiſſet, explanatur, vt hic videbitur. Denique inquiritur, Maioratus irreuocabilis ex Tertio & Quinto inſtitutus, vtrum reuocetur bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem, & dolum poſtmodùm contractis: & conſequenter, an debita contracta, etiam poſt factam meliorationem, aut maioratum irreuocabilem, ante ipſum deducantur; & Regij Hiſpalenſis Senatus egregia & notabilis in caſu ex facto occurrenti deciſio probatur, & ſingulariter corroboretur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatorum voluntates, & teſtamenta ex iuris communis dispoſitione optimè colligi, & interpretari, & vniuſcuiuſque voluntatem iuris dispoſitioni conſentaneam eſſe præſumi, quia quilibet præſumitur id, quod lex ipſa disponit. Et ſic voluntas teſtatoris interpretatur eo modo, quo interpretatur dispoſitio legis. Et intelligitur facta in eum caſum, quo de iure fieri potuit.
- 2 Teſtator enim videtur cogitare id, quod lex ipſa disponit.
- 3 Et velle disponere ſecundum ius, & non contra ius.
- 4 Et ea interpretatio, per quam ius commune conſeruatur, in qualibet dispoſitione cenſetur fauorabilis, & ideo eſt amplectenda.
- 5 Sic omnis dispoſitio, quæ ſimpliciter profertur, veſtitur à iurecommuni, & ſecundum ipſum debet reſtringi, & ampliari.
- 6 Et verba dubia ad intellectum iuris communis debent referri, & ſecundum interpretationem iuris communis accipi,
- 7 Et diſpoſitio teſtatoris debet intelligi, quemadmodum ipſe diſponere debuit de neceſſitate.
- 8 Teſtatoris diſpoſitio interpretatur ſecundum ius commune, etiam ſi latiſſima deberet fieri interpretatio.
- 9 Et ſiue dubium ſit in verbis teſtatoris.
- 10 Siue in tempore, ſcilicet quando incipiat ab intellectu iuris.
- 11 Vel in dispoſitione ipſa, qui ſcilicet in ea ſint comprehenſi, & vocati.
- 12 Teſtamenta, contractus, priuilegia, reſcripta, & omnes diſpoſitiones ſecundum ius commune interpretari, & declarari debere.
- 13 Teſtatorem in dubio præſumi voluiſſe ſuam ipſam diſpoſitionem eſſe conformem, atque conſentaneam iuris communis, & legis diſpoſitioni, & ſecundum illam accipi, regulari, atque interpretari debere; decantatiſſimam, & vulgatiſſimam fuiſſe Scribentium omnium traditionem, & regualm. Quam exornarunt, atque dilucidè explanarunt permulti iuris Interpretes, qui commemorantur hoc loco. Et aliis conſultò prætermiſſis, nonnulli recenſentur caſus practici, vt hic videbitur.
- 14 Regula etiam ipſa extenditur primò, vt procedat, etiam quoad ius municipale, vt ſcilicet præſumi debeat, teſtatorem voluiſſe, ſuam diſpoſitionem eſſe conformem ſtatutis, & legibus ſuæ ciuitatis.
- 15 In ambiguis namque ſic debet fieri interpretatio vltimæ voluntatis, & moribus, & ſtatutis ciuitatis conueniat; quia teſtator præſumitur voluiſſe, quod lex ſua municipalis valeat.
- 16 Et ſe confirmare cum illa, etiam in bonis ſitis extra territorium ſtatuentium.
- 17 Imo teſtator magis videtur respicere ad legem loci, quam ad ius commune, & idcirco interpretatio à ſtatuto ſumpta, præfertur iuri communi.
- 18 Extenditur ſecundò regula eadem, & præſumptio, vt procedat etiam quoad conſuetudinem populi, aut ciuitatis teſtatoris, nam cum ea videtur teſtator ſe conformare voluiſſe in dubio & ſecundum eam debet eius voluntas, atque diſpoſitio intelligi.
- 19 Tertiò extenditur regula eadem, aut præſumptio, quod teſtator præſumatur voluiſſe ſuam dispoſitionem eſſe conformem iuri communi, etiam quando verba in ſua generalitate repugnant, nam & tunc generalitas illa debet reſtringi, vt testatoris dispoſitio conformis ſit diſpoſitioni legis.
- 20 Vel quando ſermonis proprietas repugnat diſpoſitioni teſtatoris, adhuc enim id ipſum præſumitur, verba impropriando, dummodo aliàs verba conueniant; idque ex ſententia quorundam. Contra verò ex ſententia communi, iuxta quam ſtandum eſt proprietati verborum, nec verba ipſa impropriari poſſunt propter præſumptionem præfatam. Quod Author probat, & eleganter explicat, & Petri Surdi locus in terminis expenditur, vbi inquit, quod teſtator non cenſetur voluntatem ſuam accommodare ſecundum leges, quando verborum proprietas repugnat.
- 21 Teſtator quod non videatur voluntatem ſuam accommodaſſe ſecundum leges, quælibet coniectura efficit.
- 22 Quarto denique & vltimò extenditur regula ipſa, & præſumptio, vt procedat etiam in caſu omiſſo, provt hic declaratur, & Franciſci Manticæ obſeruatio recipitur.
- 23 Teſtatorem voluiſſe ſuam diſpoſitionem eſſe conformem iuris communis, aut legis diſpoſitioni, multis in caſibus dici non poſſe, ſiue à regula ſuperiori, & præſumptione prædicta recedi contrariis coniecturis, & præſumptionibus, vt hic adnotatur.
- 24 Et Authoris in propoſito generalis & vera traditur reſolutio.
- 25 Ponderantur etiam iura nonnulla, quæ præſumptionem eandem, & regulam præfatam, quod teſtator vtdeatur in dubio ſe conformare cum iuris communis diſpoſitione; infirmare, atque conuincere videntur.
- 26 Et Alexandri concordia, & diſtinctio proponitur, quæ communiter approbari ſolet.
- 27 Sed à quibuſdam impugnatur, vt hic oſtenditur.
- 28 Beroi etiam, & Ioſephi Ludouici in eodem propoſito diſtinctio, aut concordia nouè reiicitur.
- 29 Et Camilli Gallinij longa, & noua diſtinctio commemoratur.
- 30 Author verò vt difficultatem, & controuerſiam eam dilucidè magis declaret, nonnulla diſtinctiùs, & latiùs adnotauit, vt hic videbitur.
- 31 Et Beroij diſtinctionem nouè explanauit.
- 32 Regij Hiſpalenſis Senatus definitionis caſus, & dubij ex facto occurrentis articulus proponitur.
- 33 Teſtator, aut maioratus inſtitutor vbi expreſsè prohibuit bona alienari, in illis non poteſt cenſus conſtitui, etiam pro vita poſſeſſoris.
- 34 Licentia conceſſa Principe ad conſtituendos redditus annuos ſuper bonis maioratus, eorumque bonorum ſuppoſitio, ita demum locum habent, ſi bona libera deficiant.
- 35 Maioratus poſſeſſor ſi abſque facultate Regia cenſum conſtituat ſuper bonis maioratus, expreſsè alienari prohibitis; cenſus conſtitutio cenſeri debet facta ſuper ipſis rebus, & non ſuper fructibus, ſicque nec in fructibus ſuſtinetur.
- 36 Alienare qui non poteſt, neque etiam poteſt redditum, ſiue cenſum conſtituere.
- 37 Idque maxime, quando alienatio prohibetur fauore alicuius.
- 38 Maioratus poſſeſſor non poteſt nocere ſucceſſoribus ex actu voluntario. Sicque neque compromittere, aut tranſigere ſuperbonis maioratus in præiudicium ſucceſſorum. Etiam ſtante dubio, vtrum bona ſint maioratui ſubiecta, vel non; ſufficit enim; quod tanquam bona maioratus petantur, vel habeantur: quod explicatur infra, n. 93.
- 39 Maioratus ſucceſſor non tenetur ad ſoluenda debita inſtitutoris, contracta poſtquam maioratus ipſe irreuocabiliter conſtitutus fuit: quod explicatur infrà, n. 66.
- 40 Per traditionem inſtrumenti, an, & qualiter dominium, & poſſeſſio transferatur.
- 41 Qualiter etiam per retentionem vſusfructus.
- 42 Et per clauſulam Conſtituti.
