PRo dilucida, atque diſtincta huiuſce Capitis explicatione, quod intricatam, & ab Interpretibus noſtris confusè admodùm reſolutam, atque explanatam materiam continent, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco ex hactenus dictis, & adnotatis capit. præcedentibus, & capite 16. ſuprà, plena manu reſolutis, deduci manifeſtè, taciti & coniecturari parem eſſe virtutem, & vim in interpretandis teſtatorum vltimis voluntatibus, & ita caſum omiſſum, ex variis cauſis pro expreſſo haberi, aut tanquam expreſſum operari, d. cap. 16. latiſſimè adnotaui, & infinitos Authores ita tenentes commemoraui: Et idipſum, videlicet taciti & coniecturati eandem eſſe virtutem, & potentiam in hac eadem coniecturali, qua verſamur, materia, parèsve eſſe vires coniecturationis, & diſpoſitionis in ſcrutanda vltima defunctorum voluntate, poſt alios Authores reliquerunt ſcriptum Hieronymus Gabriel in conſil. 140. num. 92. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 10. Iacobus Menoch. in conſ. 110. num. 40. 41. & 42. lib. 1. & praeſumpt. 45. ex num. 1. cum multis ſeqq. Petrus Surdus in conſil. 21. num. 4. libro 1. Cæſar Barizius deciſione Bononiœ 121. num. 9. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 61. numero 48. libro ſecundo. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera T, concluſione ſeptima, num. 13. infinitos alios ſciens, conſultòque prætermitto, quoniam ſtatim pert diſcurſum referam eos; Sicque reſtaroris voluntatem, & intentionem non ſolùm ex verbis, ſed etiam ex coniecturis elici poſſe, ex his dilucidè conſtat, quæ eiſdem ſuperioribus cap. huiuſce lib. & tracstatus, & maximè cap. 7. & 8. latiſſimè obſeruaui, & in terminis regulare eſſe, quòd teſtatoris voluntas ipſa conſtare dicatur vel ex verbis, vel ex coniecturis, tradiderunt Bald. in. l. ſi pate, quæſt. 4. C. de inſtitut. & ſubſtitut, Carolus Ruinus in conſil. 179. num. 5. lib. 2. Decius in conſ. 197. num. 5. Iacobus Menochius in conſilio 95. num. 104. lib. 1. & ſufficere, quòd ſit declarata ex coniecturis, per tex. in l. 2. §. voluntatem, ff. ſoluto matrim. ſcripſerunt Iaſon in conſil. 202. colum. 5. lib. 2. Pariſ. in conſ. 25. ex num. 34. volum. 3. Menochius in conſ. 110. num. 43. lib. 3. latiùs lib. 1. dicta concluſ. 45. num. 1. & mulis ſeqq. velle enim aliquid dicitur ille, cuius voluntas colligitur ex coniecturis, & præſumptionibus, vt Iaſon idem in 3. notabili, in dicto §. voluntatem, admonuit; Socinus iunior in conſ. 101. num. 11. & in conſ. 102. num. 17. lib. 1. Pariſius in conſ. 48. num. 13. lib. 2. Decius in l. ſub numero 4. C. de collat. Menochius dicto conſ. 210. numero 24. & ſequentib. lib. 3. Barboſa in dicto §. voluntatem, num. 28. & huiuſmodi voluntas teſtatoris coniecturata, ſiue præſumpta ita operatur, ac ſi verbis expreſſa fuiſſet, l. inter veſtem, ff. de auro & argento legato, iuncta l. cum proponeratur, ff. de legatis 2. Gloſſa notabilis in l. prætor, §. interdum, in verſic. expreſſum, ff. de noui operis nunciat. Decius in conſ. 68. num. 13. Cephalus, in conſil. 37. num. 14. lib. 1. & in conſ. 590. ex num. 4. cum ſeq. lib. 4. Hieronymus Gabriel in conſil. 111. num. 52. lib. 1. Iacob, Menochius in conſ. 56. num. 52. lib. 1. & dicta præſumpt. 45. n. 1. 3. 4. 5. &9. lib. Mieres de maioratu, in initio 2. p. numero 3. cum ſeq. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 148. num. 3. Simon de prætis de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. ſolutione 5. à num. 13. fol. 153. & dubitatione 1. num. 178. fol. 248. Dicitur enim expreſſa, quæ ex coniecturis colligitur, & per eam euidenter conſtare de intentione teſtatoris, etſi verbis expreſſa non fuerit, l. licet Imperator, ff. de legatis 1. l. cùm auus, ff. de condition. & demonſtrat. l. qui ſolidum, §. 1. ff. de legatis 2. l. quidam teſamento, ad fimen, ff. de vulgar. & l. ſi quis locuples, in fine, ff. de manumiſſis teſtamento. Decius, Tiraquellus, zanchus, Molina, Mieres, Decianus, Riminaldus, & Menochius, quos lib. 2. quoeidian. har. controu. iuris, capit. 4. num. 53. recenſui, & cum infinitis Authoribus probauitipſe Menochius dicta præſumption. 45. ex numer. 3. vſque ad numer. 7. & numer. 9. cum ſeq. & in conſil. 232. num. 37. & 38. & in conſil. 236. numero 24. & ſeq. lib. 3. Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 3. tit. 19. num. 4. in fine, & tit. 3. n. 10. Surdus in conſil. 21. num. 4. & in conſil. 110. num. 12. lib. 1. & in conſil. 294. num. 21. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 50. num. 32. & in conſil. 61. num. 64. & ſeq. lib. 2. & ſic debet ſeruari ſicut voluntas verbis expreſſa, ex eiſdem Authoribus, & iuribus nunc relatis, & per Decium in conſil. 15. num. 2. Ruinum in conſil. 179. num. 15. lib. 2. Gratum in conſ. 41. num. 3. Auendañum in l. 40. Tauri, gloſſa 20. num. 2. & n. 6. cum ſeq. vſque ad num. 12. Cæſarem Barzium deciſione 121. num. 9. Rolandum in conſil. 70. ex num. 52. cum ſeq. lib. 2. Ioannem Vincentium Hondedeum in conſil. 69. num. 7. & ſeq. lib. 1. pet. Magdalenum de num. teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 15. num. 10. & 11. part. 1. immò & ſpecialiter prouiſum dicitur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, l. cum acutiſſimi, C. de fideicommiſſis. And. Sicul. de Barbat. in conſilio 11. columna. 5. parte. 2. Sigmorolus in conſil. 176. n. 7. & referens multos Tiraquellus de legibus connubialibus, verbo, expres, gloſ. 7. provt cap. quarto, num. 54. lib. 2. reuli eum: Afflictis deciſione 44. num. 15. Menochius lib. 1. dicta præſumptione 45. num. 3. Scriptum etiam illud cenſetur, quod ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur (tanta coniecturæ vis eſt;) ita ſanè Alexander in l. num. 15. in fine, C. qui admitti, Zuccardus in l. vltima, num. 194. C. de edicto Diui Hadriani tollendo. Angelus in l. quoties, per illum text. ff. de hæred. inſtit. & in conſil. 17. ad finem. Bartol. Baldus, Curtius ſenior, Pariſius, Ancharanus, & Cephalus, cum quibus ita annotauit Velaquez Auendañus in d.l. 40. Tauri, dicta gloſſa 20. num. 7. & vltra eum Menochius in conſilio 95. num. 37. lib. 1. & de adipiſcenda poſſeſſione, remedio 4. num. 122. & lib. 1. dicta præſumptione 45. num. 10. quò loci, n. 11. extendit traditionem ſuperiorem, vt expreſſum dicatur. quod ex coniecturis colligitur, etiam quando lex requirit aliquid nominatim exprimi; nam & tunc legi eſt ſatisfactum, cùm ex coniecturis id colligitur, provt tenuerunt alij Authores ibi relati: extendit etiam num. 12. vt procedat in his, quæ ſtrictam tantum admittunt probationem, & exemplum tradit, propter vim etiam coniecturarum recedimus à præſumptione inducta à legali diſpoſitione, ſiue legis præſumptio non attenditur in ſubſtitutionibus, vbi conſtat de contraria menta teſtatoris, ſaltem ex coniecturis: Comenſis in conſilio. 2. in primo dubio. Socinus ſenior in conſilio. 6. numero 13. libro 3. Rolandus in conſilio. 82. numer. 40. lib. 3. Pariſius in conſil. 19. num. 95. lib. 2. Ruinus in conſil. 168. num. 30. lib. 3. Menoch. in conſil. 95. num. 26. & 32. lib. 1. Ac denique, vt generaliter dixerim, coniecturæ quòd plurimùm poſſint, & fortiter euincant in perſcrutanda teſtatoris voluntate obſcura, firmarunt Socinus ſenior in conſilio 27. num. 5. lib. 3. Pariſius in conſilio 38. num. 13. & in conſilio 39. num. 7. & in conſ. 40. num. 9. & in conſilio 91. num. 28. lib. 2. Socinus iunior in conſilio 116. num. 15. lib. 1. petrus Surdus in conſilio 112. num. 12. lib. 1. Menochius in conſilio 124. numer. 55. lib. 2. & in conſilio 232. num. 37. lib. 3. vbi quòd coniecturæ ſufficiunt ad faciendam rem certam; cùm clarum & certum dicatur illud, quod apparet ex coniecturis. ex d.l. licèt Imperator, cum ſimilibus, & numer. 38. quòd coniecturæ ſufficiunt, quando nominatim aliquid fieri requiritur, ſicuti dixerat in loco relato ſupra, num 10. vbi diſtinxit; & voluntas, quæ ex coniecturis colligitur, quòd omnia obiecta tollit, poſt Fulgoſium, Caſtrenſem, & alios tradidit Surdus in conſ. 21. n. 4. & in conſilio 110. n. 11. lib. 1. Et hactenus de prima obſeruatione, ex qua colligitur, maximam eſſe vim, & virtutem coniecturarum ad interpretandam vltimam voluntatem quamcumque, provt etiam colligitur ex reſolutis ſuprà hoc eodem lib. & tractatu, capit. 7. & 8. & 9. vbi de coniecturis ex mente, & tacita voluntate egimus, & de fideicommiſſis ex ſola voluntate inducendis. Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, ex his, quæ de coniecturato & tacito hucuſque diximus, velut expreſſim deduci, quòd voluntas, ſiue diſpoſitio quælibet vltima, duplex eſt; altera expreſſa, & altera tacita: & ita colligitur ex theorica Bartoli in l. 1. in principio, in 2. columna, ff. de vulg. & pup. ſubſt. vbi Socin. colum. 7. Ripa colum. 8. & ſeq. ex Bald. etiam in l. centurio, colum. fin. eiuſdem tituli, Alexand. in conſ. 95. in principio, lib. 5. & in conſilio 201. colum. 3. lib. 6. Afflict. deciſ. 44. num. 14. & 15. Ruin. in conſ. 79. circa finem, lib. 2. Tiraquel. in legibus connubialibus, gloſ. 7. ex num. 81. & eo dumtaxat relato in terminis obſeruauit Aluarad. de coniecturata menta defuncti, lib. 1. cap. 2. numer. 1. latiùs Simon de Præt. de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 1. dubitation. 1. ſolutione 5. numer. 46. in fin. & num. 47. fol. mihi 155. & ſentit apertè Camillus Gallin. de verbor. ſignificat. lib. 2. cap. 8. in principio; & vtriuque diffinitione, ac etiam conuenientias, & differentias adduxit Tiraquel. d.n. 81. cum pluribus ſeqq. & eo non relato Simon de Præt. nunc commemoratus ex d.n. 47. vſque ad num. 62. qui ſcripſit, quòd voluntas, aut diſpoſitio expreſſa dicitur, quæ voce, vel ſcriptura à natura verborum expreſſorum, ſeu prolatorum, taliter eſt compoſita, & demonſtrata, quòd intellectus in ea intelligenda non laborat, & neceſſariò talis apparet, qualis eſt; idque per text. in l. certum, ff. ſi cert. petat. §. ſi verò expreſſim, in authen. de hæred. & falcidia, Bald. in l. ſed & ſi quis, §. quæſitum, colum. 3. ff. ſi quis cautionibus, vel breuius dici poteſt ex doctrina Baldi eiuſdem, quòd voluntas expreſſa dicitur illa, quæ ſcripta, vel dicta reperitur, ex iuribus præcitatis, & alio textu, quem Camill. Gallinius expendit de verbor. ſignificat. lib. 2. cap. 8. n. 3. in l. oratio, ff. de ſponſalibus, ibi, Locuta eſt; ſiue quæ voce profertur, vel per ſcripturam apparet: Tacita verò voluntas, ſiue diſpoſitio dicitur intellectus ſubauditus, ſiue qui indirectè colligitur, ſicuri Bald metipſe docuit in l. 2. C. de cond. inſertis. Dec. in conſ. 597. In cauſa Mutinenſi, prope finem, Camill. etiam Gallin. dict. c. 8. n. 4. dum inquirit, quid dicatur expreſſum, ſeu tacitum, conuenit omninò, ac in effectu concludit, quòd tacita voluntas dicitur, quæ colligitur ſolùm per rationem intellectus, idque per textum in l. iam hoc iure, ff. de vulg. & pupil. ſubſt. l. 1. ff. de his, quæ in teſtam. delen. l. non rectè, C. de fideiuſſoribus, & quæ conſiſtit in interpretatione iuris, vt Baldus quoque ibi relatus, alio in loco annotauit. Addiderim ego intellectum ſubauditum dicere, nihil aliud eſſe, quàm ex coniecturis, argumentis, & præſumptionibus voluntatem, atque intentionem elicere, quod eſt indirectè colligere, & per rationem intellectus: Et ita racitam voluntatem dici (tametſi prout expreſſa operetur, vt ſuprà diximus) obſeruarunt Socinus in d.l. cùm auus, num. 62. Alexander in conſilio 201. Perſpectis, columna 3. lib. 6. Afflictis deciſione 44. num. 14. & 15. Simon de Prætis dicta ſolutione 5. num. 54. & conuenit Iacobus Menochius in conſilio 110. num. 40. 41. & 42. lib. 2. quatenus inquit, quòd hominis diſpoſitio interpretari ſolet, vel ex verbis, vel ex mente, l. ſcire leges, ff. de legibus, l. Labeo, ad finem, ff. de ſupell. legata, l. nominis & rei, §. verbum ex legibus, ff. de verborum ſignif. mentem vnam eſſe expreſſim, alteram tacitam: Expreſſam cognoſci verbis dumtaxat, quando ſcilicet certum eſt, verba illa cum mente conuenire, provt ibi explicat, & alios Authores citat: Tacitam autem mentem altero de tribus modis cognoſci: Primo, quando tacitum venit in conſequentiam expreſſi, iuxta l. 2. ff. de iuriſdict. omnium iudicum; Vel quando tacitum ex natura actus pro expreſſo eſt, iuxta l. interdum, ff. de verborum obligat. & vtrumque tacitum idem operatur, quod expreſſum (concludit ipſemet Menochius) vt de primo eſt tex. in l. illud, ff. de adquir. hæred. & de ſecundo in l. cùm quid, ff. ſi certum petatur. Tertio modo cognoſcitur mens tacita (vt Menochius etiam enuntiat) ex coniecturis & præſumptionibus, ex quibus tacitam voluntatem procedere dicimus, l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primo, l. quoties, ff. de rebus dubiis: quæ omnia (vt vides) in placitum illud Baldi tendunt, tacitam voluntatem dici intellectum ſubauditum, ſiue qui indirectè, & ſic per coniecturas, atque interpretationem colligitur. Cæterùm vt dilucidè magis, atque diſtinctiùs quàm ſoleant, ipſa exornentur, animaduertendum erit, non modò in hac coniecturali, & præſumpta, atque interpretatiua vltimarum voluntatum materia, & tractatu, ſed etiam in alia diſpoſitione quacumque, expreſſum aliquid, ſiue tacitum pluribus modis accipi, ſiue ſignificari de iure, ſicuti poſt Bartol. Bald. Alex. Socinum, Aretinum, Imolam, Ripam, Decium Iaſonem, & alios permultos ordinarios, & antiquos annotarunt, atque exornarunt Authores ſequentes (vt eos prætermittam) quia ab eiſdem commemorantur.

Andreas Tiraquellus latiſſimè poſt leges connubiales, gloſſa 7. ex num. 81. folio mihi 309. vſque in finem gloſſæ, qui ſub nem. 179. enumerat tredecim genera Expreſſi.

Aymon Craueta in l. cum filiofamilias, in tertia parte, ſub num. 9. ff. de legatis primo, & in conſilio 130. columna 3. & in conſilio 157. columna prima.

Ioannes Cephalus in conſilio 74. ex n. 20. lib. 1. & in conſ. 169. ex num. 12. cum ſeq. lib. 2.

Tiberius Decianus in conſilio 1. n. 126. & in conſilio 10. n. 15. lib. 4.

Pet. Paul Pariſius in repetitione l. hæredes, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. ex n. 46. cum ſeq.

Hieronymus Zanchus in l. hæredes mei, §. cùm ita, n. 249. ff. ad Trebel.

M. Anton. Natta in conſilio 474. n. 13.

Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 147. n. 7. & in conſilio 164. numero 12. & in conſilio 171. num. 30. & in conſilio 188. num. 3. & in conſilio 355. num. 12. & in conſilio 561. num. 9. & in conſilio 765. num. 12. & tribus ſeqq.

Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, 2. ex num. 14. cum ſeq.

Brunorus à Sole in compendio reſolutorio propoſitionum iuris, littera E verbo, expreſſum, el 1. folio 81.

Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. c. 2. in principio.

Rolandus à Valle in conſ. 27. num. 34. & ſeq. lib. 4.

Hieronymus Cagnolus in l. expreſſa, numer. 5. de reg. iuris.

Hieronymus Gabriel in conſ. 169. n. 78. lib. 1.

Sfortia Oddi in compendio ſubſtitut. prælud. part. 2. quæſt. 3. num. 2.

Ioannes de Monteſperello in conſ. 267. n. 5.

Iacobus Menochius remedio 4. adipiſcendæ, n. 255. 226. & 232. & de arbitrariis, caſu 270. n. 30. & ſeq. & lib. 1. præſumpt. 45.

Idem Menochius in conſilio 210. num. 28. & ſeq. lib. 3.

Simon de Prætis de interp. vltimar. volunt. lib. 2. d. ſolut. 5. ex n. 47. cum ſeq. fol. 155.

Camillus Gallinius de verborum ſignificat. lib. 2. cap. 8. per totum, quem etiam vide cap. ſeq.

Hippolytus Riminaldus in conſ. 21. num. 68. & in conſ. 37. n. 8. lib. 1.

Petrus Surdus in conſ. 294. n. 21. lib. 2.

Fuluius Pacianus in conſ. 9. n. 25.

Cæſar Barzius deciſ. Bononiæ 121. ex num. 5. vſque ad num. 15.

Achilles Pedrocha in conſ. 16. num. 43. & 14. & 17. & in conſ. 5. n. 174. & in conv. 37. n. 149.

Ludouicus Morotius in reſponſo primo, num. 12. & reſponſo 24. num. 21. & reſponſo 2. num. 15. & reſponſo 89. num. 5. & reſponſo 80. num. 10. & reſponſo 18. num. 12.

Nicolaus Intrigliolus deciſ. 36. n. 17.

Cardinalis Franciſcus Mantica de tacit. & ambig. conuentionibus lib. 3. tit. 1. num. 27. & 28. & tit. 9. n. 3. & lib. 6. tit. 9. n. 9.

Ludouicus Caſanate in conſ. 60. num. 5. cum quinque ſeqq. vſque ad n. 11. & n. 27.

Proſper Farinacius in addit. ad conſilium 27. littera B.

Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſ. iuris tomo 3. littera E. concluſione 650. folio 500. & vide concluſione 651. folio 501. vbi an, & quando expreſſio generalis, ſeu ſpecialis, ſeu ſingularis dicatur: Et concluſione 653. folio 504. vbi quando expreſſio generalis ſufficiat vel non: & concluſione 652. vbi expreſſio indiuidua, & ſpecialis quando requiratur, vel non: Et concluſione 654. vbi an ſufficiat tacitum, vel præſumptum, quando expreſſum requiritur.

Et prædictorum Authorum nonnullos ego recenſui in commentariis de vſufructu, cap. 1. ex numer. 46. & 47. alios verò adiicio nunc, ac etiam diſtinctiùs, & latiùs explanandum duxi, & conſtituenda ex communi eorundem authorum placito ſequentia.

In primis, quòd Expreſſum in iure dici, ſiue conſiderari ſolat tribus modis, generaliter, inquam, ſpecialiter, & ſingulariter: Generaliter, quando verbis generalibus aliquid exprimitur: ſpecialiter, quando verbis ſpecialibus: ſingulariter, quando verbis particularibus & in indiuiduo; in quo (vt dixi) omnes Authores ſuprà relati conueniunt, vt per Camillum lib 2. de verborum ſignificatione, dicto cap. 8. num. 6. Pedrocham dicto conſilio 16. num. 13. Sfortiam, Prætis, & relatos ſuprà, & Tuſcum d. concluſ. 651. ex ſententia verò Menochij d. conſ. 210. num. 28. lib. 3. Expreſſum dicitur, ſiue conſideratur altero de quatuor modis, hoc eſt verbis vniuerſalibus, generalibus, ſpecialibus, & demum ſingularibus. Verbis vniuerſalibus fit expresſio, cùm quis verbis vniuervalibus, putà omnibus, vniuerſis, vtitur, vt tradit egregiè Bartolus in l. 2. ff. de nouationibus, qui ait, quòd vi quis promittit centum, computato omni alio inſtrumento, dicitur facta nouatio per illa verba vniuerſalia, & tamen nouatio non ſit, niſi expreſsè agatur, l. vlt. C. de nouationibus, & apertiùs cù Bartolo idem cenſuit Craueta in conſ. 297. columna antepenultima, verſiculo reſpondeo. Expreſſio in genere ſit, cùm verbis generalibus aliquid profertur, l. vltima C. quod cum eo, Bartolus in l. 1. in principio, num. 5. ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. Et ibidem Ripa num. 50. vbi Bartolum ſequitur, & ſeptem modis limitat: Sequitur etiam A rentius ibi, num. 9. Imola in l. illud, ff. de acquirenda hæreditate, Alexander num. 10. Iaſon. num. 14. qui limitat quatuor modis, Socinus num. 13. in dicta l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Lancelotus Politus in tractatu ſub ſtitutionum quæſt. 2. priuileg. §. vbi latè. Tiraquellus latiùs dicta gloſſa 7. vbi num. 87. cum ſeq. limitat viginti modis. Expreſſio in ſpecie dicitur, quando aliquid ſpecialiter exprimitur, id eſt, quando ſpecies ipſa, ſub qua indiuidua continentur, exprimitur, vt declarat ipſe Bartolus in dicta leg. 1. in principio, num. 6. vbi Ripa num. 67. Lancelotus vbi ſuprà, dicta quæſt. 7. num. 7. Expreſſio verò ſingularis dicitur, quando aliquid exprimitur in indiuiduo, vt declarat Bartolus in eadem l. prima, in principio, num. 7. & ibidem Ripa num. 75. & Bartoli theoricam, ſiue diſtinctionem prædictam ſequuti ſunt Scribentes communiter, vt conſtat ex his, quæ Tiraquellus, Menochius, Aluaradus, Prætis, Gallinius. Guil. Benedictus, & Sfortia in locis relatis reliquerunt ſcripta: Sic quoque expreſſa voluntas, ſiue diſpoſitio expreſſa dicitur eiſdem modis, quibus expreſſum in iure dici nunc annotauimus, quod iidemmet Authores præſentiunt expreſſim, ac maximè Aluaradus lib. 2. dicto cap. 2. in principio. Simon de Prætis lib. 2. dict ſolut. 5. num. 47. fol. 155. & vide Farinacium in addit. ad dictum conſil. 27. littera B. fol. 130.

Prætereà ex ipſiſmet deducitur Authoribus, expreſſum dici quod voce profertur, vel per ſcripturam apparet. & ſic quod ſcriptum, vel dictum reperitur: Tacitum verò, quod colligitur ſolùm per rationem intellectus, ſeu quod virtualiter comprehenditur, ſiue quod venit in conſequentiam expreſſi, aut quod magis intellectu percipitur, quàm locutione exprimitur, provt ex Baldo nonnullis in locis obſeruarunt Cagnolus in dicta l. expreſſa, num. 5. Camillus Gallinius lib. 2. de vervorum ſignificatione, dicto cap. 8. num. 2. & tribus ſeqq. & conueniunt ſuprà commemorati: Scriptum tamen, ſiue voce prolatum videri quoque illud, quod ex ſcriptis poteſt, quamuis verbis expreſſis non ſit annotatum: Ipſi quoque vel aliquando enuntiant, vel aliquando præſentiunt apertè; & notarunt Hieronymus Gabriel in conſilio 127. num. 41. lib 1. Anguiſſol. in conſilio 166. num. 8. & in conſilio 277. num. 9. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus in conſilio 109. num. 7. lib 1. quemadmodum & expreſſum dici ſolet id quod ex verbis generaliter prolatis, ſiue ex verborum colligitur, aut neceſſariò importatur ex verbis, quamuis verba illud non exprimant, l. certum, ff. ſi certum petatur, l. nominatim, ff. de condit. & demonſtrat: authent. de de hæred. & Falcidia, §. ſi verò expreſſim, Angelus, Simon de Prætis, Affictus, Craueta, Cephalus, Zuccardus, & Tiberius, quos in ipſum propoſitum ego adduxi in commentariis de vſufructu, cap. 1. num. 49. & vltra relatos ibi, Velaſquez Auendañus in lib. 40. Tauri, gloſſa 20. num. 7. 8. & 9. Matienzus in lib. 1. titul. 4. lib. 5. gloſſa 19. num. 15. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 121. num. 8. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 34. num. 158. Ludouicus Caſſanate in conſilio 60. num. 5. Vbi quod expreſſum dicitur, ſiue directè, ſiue indirectè contineatur in inſtrumento, per textum in cap. cùm olim, in fine, de cenſibus, & inductionem quam facit, & Authores, quos citat: Et num. 6. vbi quòd expreſſum dicitur, quod ex generaliter enuntiatis proficiſcitur, vel ab antecedentibus, & conſequentibus neceſſariis, & quod non eſt omninò omiſſum, ſed ſubſequitur ad expreſſum, vt ibi probat num. 7. & num. 9. Quòd racitum quod includitur ex natura expreſſi, & expreſſum in puncto iuris non differunt: Et num. 10. quòd expreſſum dicitur, quod ſub generali vocabulo continetur, vel ex natura diſpoſitionis comprehenditur. Et quodcumque ineſt ex natura verbi expreſſi hoc importantis, vt ibidem num. 12. & num. 15. quòd antecedens neceſſarium cenſetur expreſſum, ſi exprimatur conſequens, quamuis ſecus in antecedenti non neceſſario, vt num. 21. & num. 23. quod eo caſu non dicatur expreſſum ſimpliciter, ſed expreſſum tacitè: Et num. 27. quòd expreſſum dicitur, vbi ex expreſſo ſequitur tacitum, quod etiam multis Authoribus relatis annotauit Petrus Surdus in conſil. 249. num. 21. lib. 2. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 121. num. 5. vbi quòd expreſſum dicitur, quod in neceſſariam conſequentiam venit, iuxta theoricam Bartoli ibi relatam, & tradita per Doctores ibi commemoratos: Et num. 6. 7. & 12. expreſſum id dici, quod ex propria ſignificatione, vel ex natura verbi prolati neceſſario ſequitur, vel quod ſequitur ex expreſſo: Et num. 13. expreſſum dici, quidquid natura verborum fert, & ſub verbis expreſſis comprehendi poteſt, etiamſi pro forma expreſſio requireretur. Rurſus expreſſum dici illud, quod ex mente, & intentione diſponentis, & ex ratione, & cauſa finali venit, vt per Raudenſem de analogis, lib. 1. dicto cap. 34. num. 129. Fuluium Pacianum de probationibus lib. 1. cap 19. num. 64. Hieronym. Laurent. deciſion. Auenion. 145. ſub n. 1. Fabium Turretum in conſil. 92. n. 12. Petrum Surdum (qui multos alios recenſet) in conſil. 294. n. 21. lib. 2. Cæſarem Barzium dicta deciſione 121. n. 10. & 14. Ioannem Gutierrez practicarum lib. 3. q. 17. n. 82. Camillum Gallinium de verbor. ſignific. lib. 2. cap 10. Deducitur quoque ex eiſdem Authoribus anteà relatis, ſuperiùs dicta, videlicet expreſſum illud eſſe dici, quod ex coniecturis & præſumptionibus colligitur, ſiue dicamus eſſe præſumptionem iuris, & de iure, ſiue ſolam iuris, ſiue ſolam hominis, provt Iacobus Menochius exactè explicauit, atque iure, & authoritate comprobauit, & ampliauit etiam multis modis, lib. 1. dicta præſumptione 45. ex num. 1. vſque ad num. 15. ſimiliter voluutatem ex coniecturis elicitam, ſicut expreſſam obſeruanduam eſſe, aut expreſsam videri, provt etiam probauimus ſuprà, c. 7. 8. & 9. ea, inquam, ita accipienda, vt verè expreſſa non fuerint, nec expreſſa simpliciter dici valeant, ſed pro expreſſis haberi in caſibus præfatis, ex communi Interpretum ſententia, & maximè ex Cæſare, Barzio, & Ludouico Caſanate ſuprà relatis: Id quod ipſimet Authores, ac cæteri omnes, qui hactenus de hac materia ſermonem inſtituunt, pro certo ſupponunt, & verbis improprietatem denotantibus, ſemper vtumtur: Inter alios tamen Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, & cap. 11. num. 4. ſingulariter, atque ſpecificè annotauit; dixit namque Ex coniecturis, & præſumptionibus, quæ progrediuntur, neque generaliter, neque ſpecialiter, neque ſingulariter expreſſa eſſe, ſed pro expreſſis haberi, provt ibi probauit iuridicè, & repetit cap 15. eiuſdem lib. 2. num. 9. vbi inquit, quòd expreſſum generaliter, vel ex coniecturis, non poteſt dici expreſſum, idque ex doctrina Bartoli, & Alexandri, quos ibi refert: Et vltra eum, tacitum non eſſe verè expreſſum, ſed haberi pro expreſſo, in puncto, & ratione iuris annotauit, & fundauit iuridicè Ioannes Bolognetus, (quem nullus Recentiorum commemorat) in l. cùm quid, num. 14. per illum text. ff. ſi certum petatur, vbi in hunc modum reliquit ſcriptum: Quartò notandum eſt, in verſ. nam quòd illud, quod tacitè actum eſt, habetur pro cauto, id eſt, habetur pro expreſſo in contractu: nam ſi præſupponitur actum eſſe, non eſt opus vt ampliùs caueatur; vnde neceſſariò illud verbum, pro cauto, exponi debet, id eſt, pro expreſſo: ex quo infertur, quod tacitè actum non eſt verè expreſſum, vt probatur in verbo, habeatur, quod denotat improprietatem, l. iure ciuili, ff. de regulis iuris: & per Bartolum in l. ſi is qui pro emptore, col. 3. & ibi latè Iaſon ff. de vſucapionibus: Item verbum pro, denotat improxrietatem, vt per Bartol. in l. 1. ff. de ſuis& legitim. hæred. & hoc etiam pater ad ſenſum, quia oculis non videtur ſcriptum, nec auribus auditur, ideò non eſt verè exprſſum, l. 1. ff. de his quæ in teſtam. delent.

Iuxta autem nunc traditam obſeruationem, apparebit etiam dilucidè (quod nullus Recentiorum hactenus animaduertit) Iacobum Menochium lib. 1. dicta præſumpt. 45. ex num 15. cum ſeq. vſque in finem præſumptionis, octo ilis modis congestis, & ſingulariter adnotatis, rectè explicasſe ea, quæ ex num. 1. vſque ad num. 15. tradiderat: nam cùm probaſſet diffusè, expreſſum illud eſſe dici, quod ex præſumptionibus conſtat, & coniecturis; ſtatim ex dicto num. 15. vt oſtendar, tacitum non eſſe veré expreſſum, ſed haberi tantùm pro expreſſo, enumerat præfatos octo caſus, in quibus expreſſum illud dici non poteſt, quod ex præſumptionibus conſtat: Quorum primus eſt, quando lex requirit aliquid fieri expreſsè ob id, quod factum ſimpliciter eſt contra diſpoſitionem iuris communis; nam tunc non sufficiunt coniecturæ, & præſumptiones, ſed requiritur expreſſio verbis ſpecialibus. Secundus caſuseſt, quando expreſſio pro forma requiritur, quo etiam caſu non ſufficit expreſſio facta ſignis, & coniecturis, etiam indubitatis. Tertius caſus eſt, quando requiritur euidens, vel patens expreſſio. Quartus, quando requiritur expreſſio verbis facta; nam tunc non ſufficit, quòd colligatur ex præſumptionibus, cùm id non dicatur fieri verbis expreſſis, l. 3. in principio, vbi Bartolus, ff. de legitim. tut. Et ex hoc quarto caſu (vt ego animaduerto) comprobatur traditio illa Camilli, & Bologneti, de qua ſuprà. Quintus caſus eſt, quando coniectura non colligitur ex ſcriptura, ſed ſolùm ex mente tacita; nam tunc non dicitur expreſſum. Sextus casus eſt, quando expreſſio requiritur reſpectucertæ perſonæ conſtitutæ in magna dignitate; nam tunc non ſufficit expreſſio, quæ ex coniecturis reſultat. Septimus caſus est, quando lex, ſeu hominis diſpoſitio requirit ſpecialem expreſſionem; nam tunc non ſufficit hæc, quæ prouenit á coniecturis & præſumptionibus, quandoquidem hæc non dicitur expreſſio ſpecialis. Octanus caſus elt, quando requiritur propria expreſſio; nam tunc non ſufficeret expreſſio his coniecturis facta, cum impropria hæc dicatur. Et hactenus Menochius, qui præcitatos omnes caſus latiùs comprobat, nec ab eo diſſentit in effectu Ioannes Bolognetus (quem idem non citat) in dicta l. cùm quid, num. 54. & tribus ſeqq. in illis dubiis, vtrùm tacitum habeatur pro expreſſo in forma, in ſubſtantialibus etiam, in naturalibus quoque, ac denique in accidentalibus diſpoſitionis cuiuſlibet: Et loco præfato Menochij iunge Simonem de Prætis de interpretat. vltimarum volunt. lib. 2. interpretat. 1. dubitat. 1. ſolut. 5. num. 61. fol. 156. qui cùm dixiſſet, voluntatem, atque diſpositionem tacitam, & ex coniecturis collectam, ſufficere pro expreſſa, ſiue pro ea, quæ expreſſa requiritur, idq́ue Iaſonis veſtigia ſequutus, pro regula conſtituiſſet, ſtatim poſt iplum Iaſonem limitat quatuor modis: Primò, quòd ea regual non procedit, quando aliquid requiritur expreſſum verbis, & pro forma. Secundò, quando debet fieri mentio expreſſa reſpectu certæ perſonæ in magna dignitate conſtitutæ. Tertiò, quando eſſemus in materia odioſa. Quartò, quòd regula non habet locum, quando lex requirit aliquid fieri expreſsè pro eo, quod factum ſimpliciter eſt contra iuris diſpoſitionem, provt ipſe Iaſon & iure, & authoritate confirmat, & Præris metidem alio & quinto modo limitat, & tendit hæc limitatio in ſecundam traditam ſupra, quando ſumus in aliqua magna & notabilire; quia niſi de ea expreſsè dicatur, nulla verborum generalitate includitur, vt probat Oldradus in conſ. 185. Thema tale eſt, Titius Canonicus, in verſ. Tertiò eſt conſiderare.

