Rurſus & tertiò facit, quoniam fundamenta illa quinque, quæ pro contraria parte ponderauimus ſupra, ex num 1. cum multu ſeq. verè non poſſunt huic caſui adaptari, nec vrgent in præſenti, vtpote cùm ea omnia, quæ eiſdem quinque fundamentis adduximus, in eis terminis procedant, in quibus ibidem notauimus expreſſim, quando ſcilicet melioratione Tretij & Quiniti in contractu inter vious ex cauſa oneroſa matrimonij facta cum tertio, vel traditione interueniente, dubitatur, vtrùm reſpectu Quinti reuocari poſſit; & eo caſu Anton. Gomez. (vt ſuprà vidimus) reuocandi facultatem conceſſit, etiamſi ex cauſa oneroſa facta fuiſſet melioratio, ratione illa, quæ ex l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obligat. cum ſua materia, deducebatur quoque ibi. Pelaez verò à Mieres reuocationem negauit in vtroque caſu; ex cauſa, inquam, oneroſa, contractu cum tertio inito, vel traditione interuenient, ab æquiparatione corum caſuum, & iuxta inductionem l. 17 &. 22. 44. Tauri, de qua etiam ſuprà. Hoc autem vltimo caſu, quando traditio interuenit, & non cauſa oneroſa, alij contradicunt, vt numeris præcedentib, diximus. Admittit tamen ipſe Mieres, eiuſmodi promiſſione, aut melioratione non obſtante, poſſe patrem, qui ex Tertio & Quinto meliorationem fecit, quamuis non de toto Quinto, ſaltem de magna eius parte pro anima diſponere; idque ex deciſione l. 30. Tauri: Crebrior autem Interpretum ſententia, non modò reuocandi meliorationem reſpectu Quinti, quoties ex cauſa oneroſa cum Tertio donatum, aut promiſſum eſt Quintum, facultatem denegauit præcisè, prout ex multis oſtendimus num. præcedentibus, ſed etiam contrarium eius, quod Pelaez à Mieres inquit, probarunt omninò, ac dumtaxat reſpectu impenſæ neceſſariæ funeralis limitunt, nec ita extendunt, prout Mieres extendit; deciſiones ergo illæ Interpretum omnium huius Regni, quæ facta melioratione Tertij & Quinti loquuntur (quo caſu Quinti & Tertij eadem videtur eſſe ratio, cum vna, ac eadem diſpoſitione, & integrè vnum & alterum fuerit relictum) trahi non poſfunt ad caſum præſentem, quo Quinti non integrè, & ſimpliciter, ſicut Tertij, ſed Tertiji, & remanentis Quinti meliorationem factam fuiſſe, noſcitur: idque vt euidenter demonſtretur, vltra ea, quæ num præcedentibus adnotata fuere, animaduertendum nunc erit, quòd in Scriptura Maioratus, aut meliorationis, & in capitulationibus matrimonialibus, de quibus agitur, non fit mentio Quinti; ſiue non Quinti, ſicut Tertij melioratio fit ſimpliciter, ſed remanentis Quinti; & ſic Tertium, & remanens Quinti donatur: quod in effectu idem eſt, ac ſi pater donans diceret, ex eo quod ſupererit, ſatisfactis, atque adimpletis omnibus his, quæ ex Quinto extrahenda ſunt, & de quibus diſpoſitum fuerit, & ita pater ipſe in Tertio, & remanente Quinti meliorans dictum filium, verbis eis ideò vtitur, vt ſignificet, quòd in ſe reſeruat liberam diſpoſitionem bonorum Quiniti, & quòd ex Quinto id intendit dumtaxat donare ipſi filio, vel ad eum peruenire, de quo non diſpoſuerit. Eiuſmodi autem interpretatio, & propriæ ſignificationi dicti verbi, del remanente del quinto, & iuris diſpoſitioni conuenit omninò; prout in ſimili caſu, probatur in authent. contrà rogatus, C. ad Trebellianum, vbi dubitabatur, inſtituto aliquo hærede, & grauato, vt eo ſine liberis decendente, quod tunc ex hæreditate ſupereſt (quod idem eſt, ac dicere el remanente) alteri reſtituat; quid fieri debeat in hoc caſu, & de quo poſſit hæres in præiudicium fideicommiſſi diſponere? Et textus reſpondet, ex eo quod grauamen erat ſolius remanentis, vel ex eo quod ſuperſit, poſſe hæredem omnibus bonis, & hæreditate quouis modo diſponere, & teneri dumtaxat hæredi referuate quartam partem, prout latiùs explicarunt, & exornarunt, atque ex eo textu deduxerunt omnes Scribentes ibi, Angel. in l. cogi, § inde queritur, ff. ad Trebel. Alex. in l. à filia, n. 13. ff. eod. tit. Fulgoſ. in conſil. 8. 2. Factum. Oldrad. in conſ. 107. Anton. Gom, to. 1. variarum. c. 5. n 16. Tiberius Decianus in conſ. 78. n. 6. volum. 3. Periſius in conſ. 27. n. 68. & ſeq. volum. 3. Anton. Gabriel commun. concluſion. tit. de Trebellianicaconcl. 3. Iacobus Menochius in conſ. 266. in 107. 108. & 109. & in conſilio 226. numero 16. libra tertio, Franciſc. Burſat. in conſ. 48. n. 3. &. 4. lib. 1. Petr. Surd. deciſ. 272. n. 7. &. 37. & in conſ. 294. n. 10. & 13. lib. 2. & in conſil. 352. num. 2. & 18. lib. 3. & in conſil. 557. num. 2. & in conſ. 382. n. 90. & in conſ. 304. n. 3. lib. 3. Ioann. Vincent. Honded in conſ. 22. n. 134. lib. 1. Sebaſtian. Næuius ſelectar. interpretat. iuris. in d. authent. contrà rogatus. Qui ex communi Interpretum placito ita ſummauit illum text. Rogatus de reſtituendo, quod ei ſupererit ex hæreditate, tenetur ſaltem quartam patrem reſeruare; Et textus ipſius in eadem, qua verſamur, materia, & quæſtione meminit, atque allegauit eum Azeuedus in l. 1. titul. 6. lib. 9. ſub n. 18. in verſ. cùm verò ex cauſa lucratiua: text etiam eundem, & materia latè explicauit Cæſar Barzius deciſ. Bononiæ 121. Quòd ſi dixeris, textum ipſummet videri euincere, quòd meliorans in Tertio, & remanente Quinti, ad minus quartam partem eiuſdem Quinti reſeruare teneatur, vt in ea ſaltem remanens verificetur: Reſpondetur ſtatim, diuerſum eſſe caſum illum à caſu prætenti, vtpote cùm textus idem loquatur in eo, qui grauatus eſt ab alio de reſtituendo quod ei ſupererit ex hæreditate; quo caſu iuridicè ſtatuitur, reſeruandam ad minus quartam partem, ne fideicommiſſum, & grauamen inutile futurum ſit, ſi in poteſtate grauati remanaret, nihil reſerurate, & totum conſumeret; id enim contra voluntatem taſtatoris grauatis eſſet, qui cùm voluit reſtituendum quod ſupereſſet ex hæreditate, aliquid velle ſupereffe demonſtrauit apertè. In caſu verò præſenti non verſamur in terminis eius, qui ab alio in fauorem alterius grauatus fuerit, ſed in eo ipſo, qui meliorationem Tertiji faciens ſimpliciter, Quinti non ita ſimpliciter, ſed remanentis mentionem fecit, id dumtaxat donate intendens quod remaneret; nihil autem, ſi ex Quinto nihil remaneret. Nec eo caſu intereſt, quòd nihil remaneat, cùm ratio ſuperior, ne inutile ſit fideicommiſſu, vel grauamen in ipſo diſponente, non militer nec ſine effectu ſit diſpoſitio, ex qua totum Tertium quis conſequitur; & quod ſupereſt ex Quinto: ſi autem nihil ſupereſt; Tertium integrum habet. Et ſic eius textus deciſio non vrget, vt quarta pars meliorato debeat relinqui ex Quinto. Idque quando melioratio facta fuit ex cauſa lucratiua, quamuis putauerit Azeuedus d. verſ. cum verò ex cauſa lucratiua, & tunc expendat text. in d. authen. contra rogatus: quando tamen fuit ex cauſa oneoſa, non ita ſtatuit, nec etiam loquitur in terminis noſtris, quando ſcilicet Tertij & remanetis Quinti melioratio facta eſt, ſed quando ex Tertio & Quinto ſimpliciter, & quæ eſt ſingularis explicatio in hac materia, & notanda obſeruatio, quia nullus hactenus ita tradiderat. Et pro ſolutione præfata, an ſimus in eo, qui ab alio grauatus eſt de reſtruendo quod ſupereſſet, an verò in ipſomet disponente, qui quod ſuperſit, vel remaneat, donat, vel relinquit; facit text. ſingularis in l. item quod Sabinus, 17. § unde idem, verſ. aliter atque. ff. de hæred. inſtit. in illis verbis: Aliter atque ſi ita ſcripſiſſet expleto. aſſe, ex reliqua parie hæres eſto, quoniam cùm nihil reliquum ſit, ex nulla parte hæres inſtitutus eſt. Ecce textum ſingularem, & expreſſum ad hoc, quòd ſi reſtaror in ſuo teſtamento vniuerſam hæreditatem ſuam diſtribuit inter aliquos hæredes, & alterum ex remanente, ſiue ex reliquo, aut ex eo quod remanſerit (quæ idem ſunt) hæredem ſcripſit; quòd ſi nihil remaneat, ex nullo videbitur inſtitutus; Et ſic eius inſtitutionis, aut diſpoſitionis vis, & effectus alius non eſt, ſicut nec teſtatoris intentio, quàm ſi quòd aliquid remaneat, in eo inſtitutio teneat, ſi autem nihil reliquum fit, ex nihilo videatur inſtitutus, vt per eum textum annotauit Petr. Rebuff. in l. poteſt reliquorum appellatio, in verſ. incipit, ff. de verbor. ſignif. vbi in hunc modum ſcribit: Si quiſpiam eſſet inſtitutus in reliqua parte, ſi nihil ſupereſt, in nihil videtur inſtitutus. Ita pariter in caſu præſenti, ſi omnibus ex Quinto relictis, ſatisfactis, & adimpletis, ſiue iis quæ ex Quinto deduci debent, prout funeralia, legata, cæteràque relicta, nihil ex Quinto remanet, ſiue reliquum eſt; filius melioratus, quod non remanet, petere non poteſt: nam, vt inquit Rebuf. ſi non remanent, non fuerunt meliorato relicta. Et dictum verbum remanente, intelligitur, id eſt, quod reliquum fuerit, ex dicto textu. Ex textu etiam in l. ſi quidem, vbi Baldus n. 4. C. de tranſactionibus, & l. deducta 58. §. penult. & vlt. ff. ad Trebellian. Alexand. conſ. 216. n. 4. lib. 7.

Præterè & quarto loco, atque in confirmationem eorum, quæ nunc dicebamus, facit textus in l. reſcriptum, ff. de his quibus vt indignis, & in l. 4. §. lege India, ff. ad legam Iuliam Peculatus; & in l. ex pluribus, ff. de acceptilationibus. Ex quibus apertè deducitur, quòd verbum hoc remanente, idem eſt, quod reſiduum, aut reliquum; & ita quod verificari poteſt etiam in minima quantitate, ſicuti verificantur dictiones Aliquid, & quidquam; de quibus latè per Tiraquell. in l. ſi vnquam, verbo, omnia, vel aliquam partem, n. 16. & 17. Menoch. in conſ. 4. n. 18. & in conſ. 32. num. 9. & in conſ. 71. num. 17. & in conſ. 90. num. 94. lib. 1. & probatur per text. in l. ſeruum filij, §. Prætor ait, vbi Bart. & DD. ff. de acquir. hæred. Clementina 1. de fore competenti. Immò (quod magis eſt) reliqui, reſidui, vel remanentis appellatione, etiam Nihil continetur, ſiue ſignificantur, l. qui non militabat, §. fin. ff. de hæred. inſtit. ibi: Reſiduæ portio non inuenitur. Et verè dicitur de quacunque parte, ſiue portione, quæ ſupereſt, prout ipſe Tiraquellus latiùs oſtendit in loco relato ſuprà. Sic etiam aliquando eadem reliqui, vel reſidui appellatio, ſeu commemoratio totum admittit, vel continet, iuxta textum ſingularem, & notabilem, in l. 2. C. de hæred. inſtit. l. vxori ſuæ, 32. ff. de legat. 3. l. quod ſi Mæuius, iunctis duabus legibus præcedentibus, ff. de hæred. inſtit. l. poteſt, 95. & l. cæterorum, & reliquorum, ff. de verbor. ſignificat. Ac in effectu, ex ſubiecta materia, de qua agitur, ex veriſimili, & præſumpta diſponentis intentione, vel certa aliqua iuris diſpoſitione, atque ex aliis circumſtantiis res æſtimanda erit, vt vel totam, vel nullam, vel partem aliquam comprehendat, vt notat Aliciat. in d.l. poteſt, & in l. portiones, ff. de verbor. ſignificat. Tiraquell. in dicto verbo, omnia, vel partem aliquam, n. 21. & ideò ex diuerſis rerù, & perſonarum qualitatibus, & circumſtantiis, atque ex prævumpta meliorantis voluntate, eiuſque fraude, aut delo, vel odio, ex diuerſis etiam coniecturis, & præſumptionibus, diuerſimodè definiſſe Senatum noſtrum Regium Hiſpalenſem, adnotauimus ad initium argumentorum, ſeu rationum huius partis.

Denique & quinto loco facit, quòd melioratio ex cauſa oneroſa matrimonij, vel ex alia cauſa irreuocabili filio facto, reuocari poteſt, quoties pater, vel inter cùm meliorationem fecit, ſibi reſerauit reuocandi facultatem, prout in d.l. 17. Tauri diſponitur, quæ hodie eſt l. 1. tit. 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ: Quoniam reſeruatio huiuſmodi, loco conditionis eſt, vt tradit Speculator in titulo, qui filij ſint legitimi, verſ. ſed numquid, & Innocentius in cap. verum, de foro competenti: vbi etiam Archidiaconus, & Doctores. Didac. del Caſtillo in eadem l. 17. Tauri, n. 70. & 71. Ioann, Matienzus in d.l. 1. tit. 6. gloſſ. 10. n. 3. & in l. 4. tit. 7. gloſſ. 6. n. 1. Sed ſic eſt. quòd donatio, vel melioratio ad eum modum, & remanentis Quinti facta, in effectu eſt velut melioratio, cum reſeruatione diſponendi de Quinto pro arbitrio teſtatoris; verba namque ea nihil aliud denotant, & clarè inducunt, quid ex Quinto remanſurum ſit, reſeruare ſibi meliorantem ipſummet, & in ſua voluntate reponere. Idcircò quemadmodum pares, ſi meliorationem non fecisset, poſſet de Quinto liberè diſponere, ac filiis ex ipſo Quinto nihil relinquere; ita pariter poteſt, prædicta reſeruatione facta, ex deciſione d.l. 17. Tauri: & quia reſeruatio conſeruat reſeruanti ius quòd habebat, Bart. in l. penultima, C. depoſiti. Franciſc. Becc. in conſ. 74. n. 16. & 34. Iacobus Menochius in conſ. 2. n. 57. lib. 1. Petr. Surd. in conſilio 152. n. 29. lib. 2. & in conſ. 402. n. 4. lib. 3. Et eſt quædam exceptio, quæ modificat actum, vt ſcilicet id tantùm remanens dicatur, vel remanere, quod diſponens remanere voluerit, & non ampliùs; aut nihil, ſi nihil remanſerit, Gloſſa in l. item Labeo, §. ſed ſi purè, ff. familiæ herciſcundæ. Beccius dicto conſ. 74. n. 14. Decianus in conſ. 32. num. 127. lib. 2. Petrus Surdus dicto conſ. 152. num. 30. & deciſione 163. num. 18. quòd ſi non diſpoſuerit, aut ex Quinto nihil aliis legauerit, ex vi donationis, ſeu meliorationis remanentis Quinti, ad eum pertinebit Quintum cum dicto onere impenſæ neceſſariæ ſuneris; nam conſequenter continet totum, quod alteri non datur, argumento l. cæterùm, ff. de verbor. ſignificat. l. cùm optio, ff. de optione legata, & eorum, quæ poſt alios Authores ſcripſit M. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, art. 9. num. 6. fol. 77. & reſeruatio ſemper regulatur à iure, & ſecundùm illud interpretari debet, l. quæro, §. inter locatorem, ff. locati, l. Gallus, §. 1. ſecundùm verum intellectum, ff. de liber. & poſthum. tradit Bartol. in l. uxorem, §. teſtamento, 2. ff. de legatis 3. Decianus in conſil. 10. num. 27. lib. 1. De iure autem non modò communi, ſed noſtro Regio Hiſpano nullibi cautum extat, remanentis Quienti melioratione facta, de Quinto diſponere non licere pro arbitrio, aut aliud quàm remanens (ſi quid fortè remeneat) censeri donatum: Et ſic operatur effectum conſeruatiuum actus, perinde ac ſi factus fuiſſet eodem tempore, dato quòd poſtmodùm fiat, l. item Labeo. §. 1. ff. familiæ herciſcundæ, & per Decian. in conſ. 41. n. 15. lib. 3. vnde quemadmodum meliorationis factæ tempore totius Quinti diſpoſitionem ſibi reſeruare poſſet meliorans; ita ex poſt facto disponendi de ipſo facultatem habere debebit, ex dictis verbis.

Nec obſtant argumenta in contrarium adducta; non obſtant quinque illa priùs propoſita; eiſdem namque plenum apparet reſponſum ex his, quæ ſuperiùs, fundamento tertio huius ſecundæ partis, ex n. 18. annotauimus ac vel vno verbo vt dixerim, ea omnia procedere, cùm melioratio ex cauſa oneroſa matrimonij cum tertio facta eſt Tertij & Quinti; & ita ſimpliciter Tertium & Quintum donatur; Nos verò (vt ſæpè enuntiaui) & in aliis terminis verſamur, & cum Tertij & remanentis Quinti facta fuit melioratio; quo caſu diuerſa militat ratio, & diuerfa quoque extat iuris deciſio, vt ſuprà probaui.

Non etiam obſtat ſextum; quoniam reſpondetur, ad modum prædictum, melioratione facta & Tertij, & remanentis Quinti (vt dixi) non Tertij & Quinti ſimpliciter, non modò malam fidem non præſumi ex eo, quòd de Quinto donans diſpoſuerit, ſed etiam bona fide, & citra fraudem, atque ex reſeruatione iure ſibi competenti id factum cenſeri: verbis enim meliorationis quamuis bonam fidem ineſſe conſtet, vt in fideicommiſſo inquit textus in d.l. Lucius Titius 54. ff. ad Trebellianum: Non ideò mala fides inducitur, quod de Quinto meliorans ipſe diſponat, (ſi non aliunde mala fides, aut fraus probetur) cùm in fortioribus terminis, atque in hærede grauato id quod medio tempore alienatum, vel diminutum eſt, non aliàs peti poſſe dixerit textus ipſe, quàm ſi interuertendi fideicommiſſi gratiâ tale quid factum probetur. Quando ergo magis in ipſo donatore, qui remanentis Quinti cum Tertio meliorationem fecit, id ipſum dicendum erit, ex quo diſponendi facultatem ſibi reſeruauit manifeſtè, qui ad eum modum meliorauit; nec tertuius conqueri poteſt, qui meliùs & apertiùs ſibi non conſuluit, & Quinti ſicut Tertij meliorationem fieri ſimpliciter eo tempore non intendit, quo debuit inſpicere, totum negotium reſpectu Quinti in voluntate meliorantis manere. Et ſic ſi aliud tempore meliorationis actum, vel dolum, aut fraudem, ſeu malam fidem in meliorante adeſſe contendat, onus probandi ei incumbit, ex deciſione dictæ l. Lucius Titius.

Non obſtat ſeptimum & vltimum: quoniam reſpondetur, quòd ſi in vltima voluntate, Tertij & Quinti melioratio fiat, vel Quinti dumtaxat, nihil intereſſe videri, an Quinti ſimpliciter, an verò remanentis Quinti legatum, ſeu melioratio fiat; cùm ſemper intelligi debeat, legatum, vel meliorationem fieri de reſiduo Quinti, & legatarius eiuſdem Quinti teneatur ſoluere ex eo non ſolùm ſumptus funeris, ſed etiam alia gratuita, vt ibidem diximus. Cæterùm ſi inter viuos meliorato fiat ex cauſa oneroſa matrimonij cum alio tertio, maxima equidem vertitur differentia, cùm remanentis Quinti melioratione facta, reſiduum, vel remanens dumtaxat fuerit donatum, & ita donatori liceat de Quinto ipſo, prout voluerit, diſponere, & remanens tantum debetur: Quinto autem ſimpliciter donato, aliud iuris eſſe, ex dictis ſuprà, redditur certum; cùm legata voluntaria non reuocent donationem inter viuos irreuocabiliter factam, vt etiam remanet dictum: nec intereſt dicere, quòd ſi ex Quinto nihil remaneat, verbum illud remanentis Quinti; ſuperfiuè videretur adiectum, nec aliquid operaretur in fauorem meliorati. Nam (vt etiam colligitur ex ſuperiùs quoque notatis) verbum huiuſmodi ex ſui natura id tantùm operatur, ac continet, quod remanet; & ſi nihil remanſerit, nihil continet, quia remanens cauetur, ac imputer ſibi, qui partem, vel quantitatem remanſuram exprimi non curauit, vt nihil ampliùs quàm quod remaneat, petere poſſit: quamuis (vt etiam dixi) fraude cognita, atque ob magnam quantitatem valoris Quinti, & ne tertius deceptus maneret, qui remanens aliquod conſiderabile putauit, ex eo etiam, quod aliud videretur actum, atque ex variis rerum, & perſonarum cauſis, & circumſtantiis, diuerſimodè Senatus noſter definierit, qui tamen his ceſſantibus, atque regulariter veriorem credidit præfatam ſententiam, quam defendimus, & etiam in puncto iuris amplectendam aſſerimus, vt ſupr à quoque diximus, & maximè n. 15.

Et hactenus de prima deciſione Senatus noſtri [Ex altera Senatus Hiſpalenſis definitione.] Regij Hiſpalenſis in dicto articulo, de quo ex n. 1. cum ſeq. Nunc verò de articulo alio agendum eſt, de quo in eadem lit, & cauſa hactenus agitata, Senatus ipſemet vertitatem inquirebat diligenter; eiuſdem namque inueſtigatio poſt dicti primi articuli definitionem ſtatim, & conſequenter ſe offerebat.

Vtrum, inquam, melioratio Tertij & Quinti extrahi poſſit, ac debeat de dote, vel donatione propter nuptias, & de aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur. In quo equidem dubio Didac. del Caſtill. Ioan. Lup. Cifuentes, Anton. Gomezius, Tellus Fernand. & Velaſq. Auendañus in l. 25. Tauri, ex profeſſo commentaria ediderunt, cùm lex eadem dubium veniat decidere, quod de iure communi controuerſiam poſſet habere: Matienzus etiam, & Azeuedus in l. 9. tit. 6. : lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Ayora de partitionibus, 2. parte, quæſt. 3. per totam: & 3. parte, quæſt. 26. num. 85. & in exemplis partitionum, folio 202. in verſiculo, eſto preſupueſto: folio 103. per totum. And. Angulus ad leges meliorationum, in d.l. 9. gloſſ. 1. & quinque ſequentibus. Ioann. Gutierr. Practicarum, lib. 2. quæſt. 61. & 62. Aluar. Valaſc in praxi partitionum, cap. 19. ex num. 6. vſque ad num. 18. Franciſc. Muñoz de Eſcob. de ratiociniis, lib. 2. computatione 1. ferè per totam, maximè ex num. 7. vſque ad num. 14. Horum autem omnium ſcripta, & rationes ſi briginaliter & attentè prælegantur, pro parte affirmatiua, vt ſcilicèt dote, vel donatione propter nuptias, vel ex aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur, melioratio Tertij & Quinti extrahi valeat, ſequentia magis vrgere videntur, ac expendi poſſunt fundamenta.

Ac primum equidem quod eo ipſo quòd bona conferuntur, habentur perinde, ac ſi nunquam exiſſent à patrimonio, & ſubſtantia parentum, & efficiuntur ſicuti alia bona, quæ in hæreditate manſerunt, l. 3. §. 1. ibi: Sicut haereditatem, ita & collata ſunt, præſtet, ff. de collatione bonor. & in l. ſi ſoror, C. de collationibus, ibi: cum bonis dotem confundi iubebit. Et ſic lex illa vult apertè, quòd dotes non cenſeantur alio iure, quàm reliqua bona: & in l. fin. ff. de collatione dotis: & in l. vt liberis, cum ſimilibus, C. eod. tit. de. collat. & in authent. vnde ſi parens, C. de inofficioſo teſtamento; quæ iura ſimul ad hoc propoſitum expendunt Anton. Gomez. in dict. l. 25. Tauri, in princip. Matienz. in d.l. 9. tit. 6. lib. 5. gloſſ. 1. n. 2. & pro tertio, & quinto fundamento huius partis ponderauit ſeparatim eadem iura Aluar. Valaſc. dicto cap. 19. Praxis partitionum, n. 7. in verſ. tertiò ſuffragatur, vbi expendit textum, in d. l. 3. §. 1. de collatione bonorum: in verſ. quintò facit, eiuſdem numeri 7. citat text. in dicta. l. ſi ſoror. Videbatur ergo, meliorationem Tertij & Quinti extrahi debere ex dote, vel donatione propter nuptias, & cæteris, quæ ad collationem adducuntur, ex quo hæreditaria cenſentur: Eò magis, quòd cùm lex iubeat, dotem, & donata conferri, non ſe reſtringit ad vunum effectum, ſed ſimpliciter & generaliter confuſione facta omnium bonorum; & ſic videri poterat, non eſſe ſeparanda vt de illis Tertium, & Quintum non extrahatur, quod de bonis aliis defuncti extrahitur.

Secundò deinde facit textus in l. illam, C. de collationibus, in finalibus verbis, ibi: Commixitis huiuſmodi collationibus cum bonis mortuæ perſone. Videtur enim probare apertè, quòd bona collationum, cum bonis quæ parens reliquit tempore mortis, commiſceri debent, vt fiat diuiſio hæreditatis, quaſi pari iure vtraque bona cenſeantur, & vnam hæreditatem faciant; vnde conſequens etiam videtur, vt vtriſque Tertium & Quintum meliorationis extrahi debeat. Vel ex eo etiam, quòd dotes, & donationes propter nuptias, quando à parentibus dantur, & fiunt filiis, vel filiabus, cenſentur fieri, vt poſt mortem conferantur, & ad hæreditatem donatis reducantur; idque ex eiſdem anteà relatis iuribus, & tex. in auth. ex teſtamento; & l. dotis, & per totum titulum, C. de collat. & ff. de collat. bonor. & ſic multò magis videbatur, de omnibus meliorationem extrahendam, prout hanc rationem expendit in terminis pro hac parte, & ita argumentatur Aluar. Valſc. dict. C. 19. n. 8.

Rurſus & tertiò facit, quoniam ſi diceremus, quòd de dotibus, aut donationibus datis vni, vel aliquibus ex filiis vita, non eſſet deducendum Tertium & Quintum, ſicut de aliis bonis in hæreditate inuentis, coarctaretur per indirectum facultas illa, tot legibus huius Regni parentibus conceſſa, vt de Tertio & Quinto omnium bonorum ſuorum diſponere valeant; inter filios, inquam, de Tertio, & Quinto; vel inter extraneos etiam de Quinto, cum ad eum modum de dictis bonis Tertium, & Quintum non extrahatur.

Quartò & vltimò facit reſolutio illa Antonij de Ayora in commentariis de partionibus bonorum communium, 2. parte, quæſtione 3. per totam, ex fol. . 75. columna 3. & ſeq. vſque ad folium 78. vbi in eo dubio, ſi pater meliorauit filium in Tertio, & Quinto bonorum, vel in vna re, que facit Tertium & Quintum bonorum, quæ habebat rempore, quo datauit filias; nunc verò deductis dotibus ex bonis, quæ habebat tempore mortis, excedit Tertium & Quintum, an valeat talis melioratio, vel ſit inofficioſa; quod proponit Hiſpanis verbis in initio dictæ quæſtionis, & poſtmodum n. 4. in fine reſolutiuè affirmat, meliorationè Tertij & Quinti valituram, tam reſpectu bonorum, quæ tempore mortis habet, quàm eorum, quæ tempore daræ dotis, vel donationis propter nuptias factæ habebat, nec futurum patrem deterioris conditionis dantem in vita filiis legitimas, quam eum, qui vſque ad mortem non dedit, & inde etiam dotium, aut donationum propter nuptias meliorationem habituram effectum, niſi pater ſe reſtringeret ad bona, quæ de præſenti habebat; quoniam tunc melioratio Tertij & Quinti eorum bonorum præſentium duntaxat intelligeretur, vt ibidem diſtinxit n. 4. & 5. & putat veriſſimum, atque citat Tellum, & Anton. Gomezium, idem tenentes.

Nihilominus tamen Senatus noſter Regius Hiſpalenſis communiorem Interpretum huius Regni, & Gloſſatorum dicta l. 25. Tauri, quæ eſt l. 9. titulo 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ſententiam ſequutus, & ipſius legis verbis expreſſis adhærens, El Tertio y Quinto de mejora hecho por el teſador, ne ſe ſaque de las dotes, y donationes propter nuptias, ni de las otras donaciones, que los hijos, o deſcendientes traxeren a colacion, o particion; contrarium ſtatuit in ipſamet cauſa, & lite, & inter eaſdem perſonas (vt ſuprà dixi;) ita enim ex clara dictæ Taurinæ legis conſtitutione, quòd melioratio Tertij & Quinti non extrahitur ex dote, vel donatione propter nuptias, nec de aliis do. nationibus, quæ ad collationem adducuntur; tenuerunt vnanimiter Interpretes omnes huius Regni, ſuprà commemorati, vbi inter alios vide Ayoram 2. part. d. quæſt. 3. num. 4. vbi in hunc modem ſcripſit: De las quales dichas dotes, y donaciones no ſe puede ſacar la me ora de Tertio y Quinto, conforma a la dicha ley 25. de Toro, aunque deſpues la traygan los hijos a collacion, y partician, & c. Et iterùm eadem quæſtione. 3. ſub num. 6. ibi: En tal caſo podra el padre diſponer de todo el Tertio y Quinto de ſus bienes, iuntando las dotes, y donaciones propter nuptias, y baziendo todo un cuerpo, no para ſacar la mejora que hiziere, de las dotes y donationes propter nuptias, &c. Iterum etiam Ayora ipſemet in praxi partitionem, ſine in exemplis earum, fol. 202. ibi: Porque aunque es verdad, que de las dotes, y donaciones propter nuptias, que ſe iraen à collacion, y particion, no ſe pueda ſacar la mejora de Tertio y Quinto como lo diſpone la dicha ley 25. de Toro; pero ba ſe de hazer curepo de bienes de todo ello, anſi de los bienes que dexa el difunto al tiempo de ſumuerte, como de las dotes dadas, no para efecto que ſe ſaque nada de las dotes, o donaciones propter nuptias, para que lo lleue elmejorado, ſino para que ſe ſepa quanto monta la dicha mejora, y de quanto pudo diſponer el teſtador, y de aquello ſe le dè entera la mejora al que es mejorado en aquellos bienes, que le quedaron al tiempo que murio, no tocando, ni ſacando nada de las dotes, ni donaciones proper nuptias, ſaluo en aquello que fueren inofficioſas; Nam ſi inofficioſæ ſint, etiam ex dotibus extrahi poterit quod inofficioſumeſt, vt tenet expreſsè Gloſſa in l. 1. in Gloſſa magna, C. de inofficioſ. donat. quam ſequuntur ibi communiter Scribentes, & in authent. vnde ſi parens, C. de inofficioſo teſtamento: vbi eſt textus expreſſus, ſi benè conſideretur, & clariùs & expreſſiùs hoc aſſeuerat Tellus Fernandez in l. 25. Tauri. num. 4. Et iterùm in exemplis eiſdem, fol. 203. ibi: Secundo dubitatur, ſupueſto lo arriba dicho, que ſe ban de traer a collacion y particion las dotes dadas a las bijas, no para efecto que dellas ſ e ſaquen las mejoras de Tercio y Quinto, que es lo que probibe la ley 25. de Toro. Praxim etiam hanc recepiſſ Hiſpaniam communiter, profitetur Aluarus Valaſcus dicto cap. 19. praxis partitionum, num. 10. & iterùm num. 16.

Pro hac autem parte, vt non ſola legis Tauri conſtitutione expreſſa, ſed recta quoque iuris ratione adduci, atque excitari videamur, vt etiam lagis ipſius deciſio corroboretur, ſequentia vrgete videntur fundamenta.

Ac primùm fortiter vrget fundamentalis illa eius legis ratio, videlicet, quòd bona in dotem data, vel ob cauſam donata, eo ipſo exierunt de patrimonio parentis donatantis, vel meliorantis, & effecta ſunt proprium patrimonium ipſius filiæ dotatæ, vel filij, cui donatio facta eſt, nec in bonis eiuſdem parentis remanent, l. 3. §. fin. ibi: Quia in bonis eius non ſunt: & l. finali, ibi: Abſceſſit enim à bonis patris, ff. de collatione dotis, l. Pomponius Philadelphus, ff. familiæ herciſcundæ: vnde quando pater reliquit, ſiue donauit Tertium & Quintum bonorum ſuorum, non videtur intelligere niſi de bonis, quæ habet, vel habuerit tempore mortis, nec continentur bona, quæ dederat filiis in dotem, vel donationem propter nuptias, cùm illa non ſint in bonis ſuis, ſed iam diſceſſerint ab eo in vita ſua, & tranſierunt in alienum patrimonium, & dominium filiorum ſuorum; & ſic facta melioratione, cenſetur ſemper meliorans de reſiduis rantùm bonis meliorare, provt Caſtellus, Palacios Rubios, Cifuentes, & Anton. Gomezius in d.l. 25. Tauri adnotarunt, & ibidem Velaſquez Auendañus gloſſa vnica, num. 1. Matienzus in l. 9. titulo 6. lib. 5. gloſſa 1. num. 3. vbi inquit, quòd hæc ratio ſibi applaudit, quamuis eam impugnat Tellus Fernandez ibidem, num. 1. & ſeq. & aliam rationem aſſignat; communem etiam nunc relatam rationem ſequitur Ayora 2. parte, dicta q. 3. num 4. col. 3. in principio. Ioann. Gutierrez practicarum lib. 2. quæſ. 61. in principio. Angulus, vel vno ſolum verbo, in dicta l. 9. gloſſa 2. num. 1. in illis verbis: Ratio decidendi eſt ex l. 3. & 7. ſuprà, quiatales donationes, quæ meliorationem præceſſerunt, licèt collatæ ſint, verè tmen non fuerunt in bonis defuncti tempore mortis. Aluarus Valaſcus dicto cap. 19. Praxis partitionum num. 9. & cæteri alij relati ſuprà.

Deinde & ſecundò facit, quoniam in l. 19. Tanri, quæ hodie eſt l. 3. tit. 6. libro 5. nouæ collect. Regiæ. dicitur expreſſim, Con tanto que no exceda el dicho Tertio de lo que montare, o valiere la tertia parte de todos ſus bienes al tiempo de la muerte. Et in l. 23. Tauri, quæ eſt l. 7. eiuſdem tituli, & libri, dicitur: Quando el padre, o la madre por contrato entre vinos, o en otra poſtrimera voluntad biziere a alguno de ſus hijos, o deſcendientes alguna mejora del Tercio de ſus bienes, que tal mejora aya conſideracion a lo que ſus bienes valieren al tiempo de ſu merte, e no al tiempo, que ſe hizo la dicha mejora. Ex quibus apparet, quòd melioratio regulanda eſt ſecundum valorem bonorum tempore mortis; & ſic reſpicit tanùm bona, quæ parens habet, & poſſidet tempore mortis: Quoniam omnis quota regulanda eſt ſecundum tempus mortis, vt latiùs fundat Angulus in d.l. 7. ex num. 2. cum ſeq. in gloſ. 2. qui num. 1. rectè deduxit, quòd non ſolùm Tertium, ſed etiam Quintum regulandum eſt ſecundum tempus mortis, non autem ea, quæ nec habet, nec poſſidet tempore mortis, vt ſuprà dicebam, atque ex dictis legibus Tauri 19. & 23. rectè deduxit Anton. Gomezius in d.l. 25. in verſiculo, confirmatur, quia melioratio.

Prætereà tertiò facit pro ipſamet parte, quòd nunquam quis cenſetur diſponere de bonis alienis, ſed tantùm de propriis, l. conficiuntur, §. 1. ff. de iure codicillorum, authent. ingreſſi, C. de ſacroſ. Eccleſ. Vnde ſi de in dotem datis, & de donatis aliis filiis in vitadiceremus meliorationem cenſeri relictam in teſtamento, aut inter viuos conſtitutam, & in tempus mortis collatam, teſtaretur procul dubio, ſiue diſponeret parens de rebus alienis, & quæ in alterius dominio, hoc eſt mariti, vel filiorum ſunt; iuxta text. in l. doce ancillam, C. de rei vendicat. & in l. in rebus, cum vulgatis, C. de iure dotium. Idque quatenus attinet ab bona data in dotem: Quoad bona verò donationem, iuxta iura quamplurima, quæ in primo fundamento huius partis adduximus ſuprà numer. 38. Ergo de eis bonis nequaquam cenſeri debet facta melioratio, ſed de his tantùm, quæ meliorantis verè fuerunt tempore mortis, nec ab eius dominio, aut patrimonio diſceſſerant.

Quartò & vltimò facit, quòd per collationem filij ad æqualitatem reducuntur, & ob id à iure inducta videtur collatio, l. vt liberis, §. illud, C. de collationibus, l. finali, C. communia vtriuſque iudici. Et per Anton. Gomezium in l. 29. Tauri, num. 2. Menchacam de ſucceſſ. creat. lib. 3. §. 20. Matienz. in l. 3. tit. 8. gloſ. 1. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Si autem diceremus, quòd ex dote, & donatione propter nuptias, & donatione ob cauſam, quæ conferuntur, vt dictum eſt, & per Matienzum in d.l. 3. tit. 8. gloſ. 1. numer. 5. & 6. extrahenda eſſet melioratio Tertij & Quinti, vel Quinti tantùm à parentibus facta, maior equidem inæqualitas reſultaret, & inducta effectum præfatum, adeò contrarium operaretur, contra textum in l. legata inutiliter, ff. de adimend. legatis, cum vnlgatis; prout retionem hanc rectè expendit Aluarus Valaſcus dicto capit. 19. Praxis partitionum, num. 9.

