Ripa, in rubrica, ff. ſi certum petatur, num. 3. & in l. ex facto, §. ſi quis rogatus, num. 47. ff. ad Trebellian. & in repetitione, l. ſi vnquam, num. 86. C. de reuocand. donat. vbi in fauorem legitimati concludit: Sed vitari poteſt, vt in terminis quæſtionis noſtræ, & concurrentibus ſimul omnibus verbis à fundatore dicti vinculi adiectis, non vrgeat, vt per Hippolyt. Riminald. dict. conſ. 222. num. 192. & 193. vbi inquit, quod potius Ripa pro contraria parte, & contra legitimatum famulatur.

Petrus Paulus Pariſius, in conſ. 13. ex num. 33. & num. 40. & in conſil. 15. columna 2. lib. 2. quibus in locis allegari ſolet communiter, quaſi pro legitimato per ſubſequens matrimonium reſponderit. Verè tamen loquitur in ita legitimato, quem dicit ſubſtitum excludere, ſub illa conditione, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis. Sed quid ſtatui debeat, quando dictum fuiſſet, ſine filiis legitimis, ex legitimo matrimonio natis (prout in caſu noſtro) non attingit.

Campegius, in tractatu de dote, prima parte, quintæ partis principalis, quæſt. 59. in fine.

Marcus Mantua, in conſ. 191. per totum, lib. 1.

Ioannes Crotus, in repetitione, l. Gallus, §. & quid ſi tantum, nu. 82. & 169. ff. de liber. & poſthum. qui tamen loquitur in diſpoſitione Statuti excludentis filiam, ſtantibus maſculis legitimè natis, vnde poteſt eo caſu tolerari, quòd diſpoſitio talis Statuti veriſicetur in legitimato per ſequens matrimonium; & non idem dicendum eſt in diſpoſitione hominis, ſecundum communem Doctorum reſolutionem, de qua infr. & per Riminaldum iuniorem dict. conſ. 222. num. 96. & num. 170. vbi dicit ſic loqui Crotum, & ideò in terminis quæſtionis noſtræ non vrgere pro legitimato.

Ioannes Maria Riminaldus, in conſ. 78. lib. 1. & in conſil. 226. lib. 2. qui pari modo, vel de ſtatuto loquitur, vt Hippolyt. Rimin. notauit vbi ſupr. n. 171. vel in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, nihil in fauorem legitimati reliqui ſcriptum.

Curtius iunior, in conſilio 13. numero 9. & in conſilio 35. num. 16.

Brunus, in conſ. 15. n. 17.

Alex. de Neuo, in conſ. 61. num. 13.

Iaſon, in conſ. 178. ex num. 6. lib. 2.

Purpuratus in conſ. 95. n. 2. lib. 1.

Matthæus Afflictis, in cap. primo, §. naturales, intitulo, ſi de feudo fuer. controu. inter domin. & agnat. poſt Andr. Iſerniam, & Martin. Laudenſ. qui tamen cum in feudi ſucceſſione loquantur, cum etiam in terminis noſtris, & adiectis verbis prædictis, ſermonem non inſtituant, ex his; quæ infrà dicentur, facilè vitari poſſunt.

Gozadinus, in conſ. 25. ex num. 3. cum ſeq.

Socinus iunior, in conſil. 39. num. 63. & in conſilio 63. num 39. lib. 3. qui tamen variauit, & contra legitimatum conſtanter tenuit alio in loco; vt ſtatim dicetur.

Siluanus, in conſ. 3. num. 22.

Boërius, deciſ. 159. num. 20. qui tamen in eodem caſu loquitur, in quo Baldus, in conſil. 329. Punctus quidam ſubſtituit, volumine 2. in antiq. at Baldus ponit verba ſubſtitutionis in hunc modum: Si Stephanus moreretur ſine filiis legitimis, aut ex ſuo corpore deſcendentibus, vùltque tali caſu legitimatum per ſubſequens matrimonium excludere ſubſtitutum, quod mirum videri non debet. Nam & legitimatus pet reſcriptum id faceret, cum verba de filiis legitimis ſimpliciter loquerentur: imò verò etiam de naturalibus tantùm, vt conſiderat Baldus ibidem. At nos loquimur in ſubſtitutione alicui, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis, & naturalibus, ex legitimo matrimonio, quæ (vt latiùs infrà dicetur) reſpiciunt legitimum naſcendi modum, vſque à principio, & non verificantur in legitimato quocunque, licèt per ſequens matrimonium, vt latius probabitur inferiùs; meritò patet illam deciſionem Baldi & Boërij non officere caſui noſtro, vt rectiſſimè animaduertit Hippolyt. Rimin. d. conſ. 222. n. 173.

Craueta, in conſ. 591. n. 81. volum. 6.

Neuizanus, in conſ. 99. n. 21.

Mare. Ant. Natt. in conſ. 121. n. 13. & in conſ. 628. n. 18. & ſeq.

Guillielm. Aperno, poſt conſ. Bruni, in conſil. 10. num. 17.

Zazius, in epitome feudorum, n. 87.

Anton. Trigon ſingulari 35.

Iulius Clarus, in §. feudum, quæſt. 82. verſ. ſed quid ſi feudum.

Hugo Celſus, in conſ. 119. num. 5. & 20. & in conſilio 88. num. 4.

And. Alciat. in reſponſ. 501. ſecundum impreſſionem antiquam Lugdunenſem, vbi tenuit pro legitimato per ſubſequens matrimonium, ac ſi ab initio naſcendi, ex legitimo natus fuiſſet matrimonio. Cæterum Alciatus ipſe aduerſus legitimatum reſpondit in reſp. 201. & 666. plus addens, bis, vel ter ita fuiſſe iudicatum in ampliſſimo Senatu Mediolani, cuius auctoritas eſt ſuprema.

Ioannes Cephalus, in conſ. 111. num. 4. lib. 1. & in conſil. 541. num. 9. lib. 4. qui tamen aliis in locis contrarium ſuſtinet, & contra legitimatum per ſubſequens matrimonium reſpondet, latiùſque articulum diſſerit in conſ. 66. & in conſ. 82. lib. 1. & in conſ. 276. lib. 2. & in conſil. 441. lib. 4.

Petrus Dueñas, in regula 350. ampliation 8. qui tamen vitari poteſt, cum in feudo loquatur, & diuerſa ſit ratio diſpoſitionis teſtamentariæ, vt infrà dicetur, & ſic eidem reſpondet Hippolyt. Riminald. dicto conſil. 222. num. 193. qui generaliter ſtatuit, non obſtare authoritates Interpretum loquentium in feudis, & rationes diuerſitatis aſſignat, num. 177. & ſeqq.

Marcus de Carpo, inter conſilia Riminaldi ſenioris, in conſ. 727. lib. 4.

Ioannes Bolognetus, in rubrica, ff. ſi certum petatur, num. 13. qui tamen licèt expreſſim approbet Decij ſententiam, in dicto conſ. 155. & in conſ. 525. quod ſi teſtator ſubſtituat filio, ſi decedat ſine filiis de legitimo matrimonio natis, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium excludat ſubſtitutum: id tamen ex propoſito non attingit, nec diſſerit, ſed per tranſitum ſie obſeruat.

Capicius, deciſ. 22. in fine.

Franciſcus Beccius, qui legitimati partes tuetur conſtanter in conſil. 165. ferè per totum, lib. 2. ſed maximè ex num. 21. vſque ad numerum 73. & concludit num. 45. in fine, & num. 46. & 47. quod hæc opinio amplectenda eſt tanquam receptior & hæc munior, & quæ æquior eſt & benignior, cum faueat matriminio, & filiis; & contraria quod dura ſit, & fundata in nudo rigore verborum, & videtur contra veriſimilem mentem teſtatoris, qui non eſt credendum veriſimiliter, quod legitimatos per ſubſequens matrimonij opinio vnius præferretur communi opinioni, quamuis effect dubia; quoniam in dubio pro matrimonio, & filiis eſſet pronunciandum, prout ibi hæc omnia latiùs exornat.

Nicolaus de Vbaldis, de ſucceſſ. ab inteſt. prima parte, n. 65.

Franciſcus Burſatus, in conſil. 10. ex num. 6. vſque ad numerum decimum, & in conſil. 18. per totum, maximè ex num. 3. cum ſeq. lib. 1. qui etiam idipſum, quod Franciſcus Beccius tuetur conſtantiſſimè, & num. 10. ex eodem filiorum, & matrimonij fauore adducitur, & quod benignior & æquior opinio ſemper ſit ſequenda, licèt attenta auctoritate Scribentium res eſſet æqualis, vel dubia.

Hieronym. Gabr. in conſ. 21. in 4. dubio, ex num. 28. cum ſeq.

Æmilian. in conſ. 132. per totum.

Antonius Anguiſſola, qui etiam pro legitimato reſpondit conſtanter, in conſ. 74. lib. 6. & maximè ex n. 7. ſed vitari poteſt conſideratione illa Hippolyt. Rimin. dicto conſ. 222. n. 176.

Ferdinand. Vaſquez, Menchaca, de ſucceſſionum progreſſu, ſecunda parte, libro 1. §. 2. num. 29. & num. 52.

Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 6. titulo de legitimatione, concluſione prima, num. 31. 32. & 33. vbi hanc opinionem pro legitimo per ſubſequens matrimonium, dicit eſſe magis communem, & repetit num. 55. & 56.

Didac. Couarr. in epitome ſuper 4. Decretal. cap. 8. §. 2. n. 30.

Rubeus, in l. Gallus, §. quidam rectè, n. 162. ff. de liber & poſthum.

Gregorius Lopez, in l. 2. titulo 15. partita ſecunda, verbo, el hijo mayor, ibi: Crederem illum vere eſſe legitimum, & ſuccedere poſſe in Maioria, & in l. prima, titulo 13. partita 4. verbo, ſe caſe con ella. Qui tamen neque diſputat quæſtionem, neque firmiter id reſoluit, ſed ſubdubiè ſuam profert ſententiam.

Andr. Tiraquellus, de primogenitura, quæſt. 34. n. 56.

Sfortia Odd. in tractatu de Compendioſa, in 6. parte, articulo vltimo, pagina penultima, verſiculo, ego teneo, num. 6.

Hieron. Scruf. conſ. 1. art. 2. n. 14.

Emanuel Suarez, in the ſauro receptarum ſententiarum, verbo, legitimatus ob matrimonium.

Mandoſius, regula 18. Cancellariæ, quæſt. 6. num. 5.

Michael Graſſus, receptar. ſentent. § fideicommiſſum, quæſt. 38. numero 5. in verſic. contrarium verò.

Villalobos, in ærario commun. opinion. verbo, legitimatus ob matrimonium, num. 74. in 6. amplicatione.

Mohedanus, deciſ. 181.

Portius Imolenſis, regularium, ſiue concluſ. iur, lib. 4. cap. 36.

Oſaſcus, deciſ. 154. n. 11. &12.

Franciſc. Viu. commun. opinion. lib. 1. verbo, filij nati ex legitimo matrimonio

Marzarius, de fideicommiſſis, 2. par. q. 30.

Anton. piſtor. lib. 2. part. poſteriori, quæſt. 14.

Simon de prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 3. interpretatione prima, dubit. 3. ſolut. 3. num. 6. folio mihi 190.

Rolandus à Valle. in conſ. 83. num. 19. lib. 3. qui tamen in conſ. 100. lib. 2. vbi ex profeſſo diſputat articulum, contrarium defendit conſtanter, & contra legitimatum per ſubſequens matrimonium reſpondit.

Ioan. Bapt. Lup. de illegitimis, concluſ. 4. §. 3. num. 10. fol. 203.

Aſcanius Clemens, tractatu de patria poteſtate, c. 5. n. 52. & 57.

Ant. Marc. Corraſ. tract. de commun. opin. lib. 2. tit. 9. caſ. 20. n. 109. & 112.

Ant. Galeat Maluaſ. in conſ. 30. n. 8.

Iacob. Menoch. in conſ. 225. maximè ex num. 9. cum ſeq. & in conſ. 227. maximè num. 13. & num. 21. lib. 3. & in conſ. 779. num. 43. & 44. lib. 7. & præſumpt. 81. ex num. 4. cum ſeq. lib. 4. quibus in locis pro legitimato firmiter tenuit, & plures caſus diſtinxit d. præſumpt. 81. Sed aliquando variauit, & contra legitimatum ipſum reſpondit, vt infrà dicetur. Idque maximè, data geminatione verborum, legitimos, & naturales, & de legitimo matrimonio natos, nam tunc legitimatos per ſubſequens matrimonium, non excludere ſubſtitutum asseuerauit, vt infrà quoque dicetur.

Camillus Gallinius, de verb. ſign. lib. 4. cap. 17. n. 17. 18. & 19.

Ioann. Thom. de Martin. tract. de feudis, lib. 1. tit. 3. num. 48.

Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, q. 21. n. 34. vſque ad num. 38.

Petrus Surdus, in conſ. 213. num. 17. cum ſeq. vſque in finem conſilij, lib. 2. vbi in ſucceſſione feudi, & in cæteris ſucceſſionibus conſtanter hanc partem tuetur, & in vocatione legitimorum, & ex legitimo matrimonio natorum, legitimatos per ſubſequens matrimonium contineri, & admitti defendit. Sed aliis in locis pro certo reſoluit contrarium contra ipſos legitimatos, vt mox dicetur.

Franciſc. Beg. in conſ. 52. n. 33. & 34.

Ludouic. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 1. num. 10. vbi reſolutiuè firmauit, quod filius naturalis ex matrimonio ſubſequenti legitimatus, ſuccedit in eo primogenito, in quo vocantur filij legitimè nati, vel ex legitimo matrimonio procreati: Verè tamen eruditiſſimus iſte Vir (ſicut & Didac. Couarr.) articulum propoſitum non diſputat, & rem perfunctoriè tractat, & forſan ſi veritatem latiùs inquireret, & Recentiorum fundamenta prælegeret, aliter tatueret, nec adduceretur ex text. (prout etiam ipſe Couar. adducitur) in dicto cap. innotuit, de electione, cum tex. ille in hominis diſpoſitione non vrgeat, vt ſtatim dicetur.

Phanucius Lucas, ſuper ſtat. de lucro dotis, n. 36. pag. 94.

Pelaez à Mieres, qui id ipſum quod Molina firmauit, de Maioratu, ſecunda parte, quæſt. 1. num. 1. qui etiam quæſtionem non diſputat, nec in noſtris terminis loquitur.

Laderch. Imolenſ. in conſ. 24. ex n. 29.

Aluar. de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. ſub num. 9. in verſic. Nec obſtare videtur, qui etiam tener eandem opinionem Ludouici Molinæ; ſed eum non citat.

Marta, voto 94. ex n. 4. vbi vide.

Ioannes Garſia, in commentariis de nobilitate, gloſſa 21. n. 21. per totum: qui tamen quamuis opinioni huic pro legitimato magis adhæreat, tandem cogitandum reliquit, vt infrà dicetur.

Pater Ludouicus Molina, qui in quæſtione primogenij Molinam ſequitur, & eum citat, ſed quæſtionem non diſputat, tom. 1. de iuſtitia & iure diſp. 172. column. 4. in verſic. illud tamen eſt animaduertendum, folio 974.

Hieronymus de Cæuallos, practicarum commun. contra communes, quæſt. 2. numero 64. & in fine eiuſdem quæſtionis, ſub numero 86. inquit, ab hac opinione non eſſe recedendum in iudicando, & conſulendo; ſed eſſe contrariam ſatis ſuſtentabilem agnoſcit, & expreſſim ibidem, in finalibus verbis.

Aurelius Corbulus, de emphyteuſi, in addit. magna, ad cauſam priuationis obtineam finitam, num. 203. & ſeq. qui tamen in diſpoſitione teſtamentaria potius videtur contra legitimatum tenere, ſi originaliter prælegatur, num. 206.

Canet. in extrauag. volentes, num. 9. fol. 180.

Et hactenus de his qui in quæſtione præfata reſponderunt, atque ſcriptum reliquerunt in fauorem legitimati per ſubſequens matrimonium: quorum etiam quamplurimi ſpecificè, & in indiuiduo; alij verò (licèt tacitè) apertè tamen voluerunt, legitimatum per ſubſequens matrimonium admitti ad fideicommiſſum, ſeu maioratum, ad quem filij legitimi & naturales, & de legitimo matrimonio nati, aut procreati vocantur, & excludere ſubſtitutum, aut vocatum ſub ea conditione, non obſtante geminatione legitimis, & de legitimo matrimonio natis: & ſic nihil intereſſe, an verba ſimplicia, legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, an geminata filiis legitimis, & naturalibus, & ex legitimo matrimonio procreatis, ſine legitimè natis, adiiciantur; ſic ſane viſi ſunt tradere, & ſtatuere pro ipſo legitimo admittendo contra ſubſtitutum. Petrus Paulus Pariſius, in conſil. 13. num. 23. & 40. lib. 2. Ioannes Maria Riminaldus, in conſil. 226. vol. 2. Marcus Mantua, d. conſil. 191. per totum, volum. 1. Marzarius, de fideicommiſſis, ſecunda parte, quæſt. 30. verſic. contrarium. Pet. Anton. Anguiſſola, in conſ. 74. numero 6. lib. 6. Vegius, in conſ. 55. num. 18. Stortia Oddi, in tractatu de compendioſa ſubſtitutione, in fine, dicto num. 6. Martius de Carpio inter conſilia Riminaldi ſenior. in conſ. 727. lib. 4. & videtur aſſentire Iacobus Menochius, lib. 4. d. præſumpt. 81. n. 24. Alij etiam ex ſuperioribus tacitè (vt dixi) aſſentiunt; nam pro legitimato indiſtinctè reſpondent, non obſtantibus verbis quibuſcunque. Reregrinus quoque de fideicommiſſis, d. art. 24. num. 40. in hac verborum geminatione nullam vim facit, nec putat intereſſe, an verba ſint geminata, vel ſimplicia. Ipſe autem opinionem contrariam cum Baldo tuetur ſemper conſtantiſſimè contra legitimatum, etiamſi verba ſint ſimplicia, vt infra dicetur: & reddit rationem, qua ſuperiores adducuntur, qui in verborum geminatione vim non faciunt, quoniam adiectio illa de legitimo matrimonio, poteſt videri expreſſa ad excludendum legitimatum per reſcriptum: quod tamen non eſſe iuridicè, nec rectè dictum, nec poſſe intelligi ad eum fidem, nec ad excluſionem talis legitimati per reſcriptum, appoſita ea verba, ex his apparet concludenter, quæ ad ſolutionem ſeptimi Argumenti, infra traduntur.

Franciſcus quoque Burſatus, d. conſ. 18. ex numero 11. vſque ad num. 19. lib. 1. improbat inprimis ſententiam eorum, qui aſſerunt, legitimatum per ſubſequens matrimonium, nunquam admitti, vbi adſit legitimorum geminata prolatio, qua ſcilicet legitimi, & de legitimo matrimonio nati vocantur, & eos refert dicto num. 11. deinde ex num. 12. aſſerit conſtanter contrarium, & innuit, legitimatum per ſubſequens matrimonium admitti non obſtante geminatione verborum, legitimis, & de legitimo matrimonio natis: & num. 13. cum ſeq. intendit probare, non obſtare Doctorum authoritates, quæ in contrarium allegantur, vt legitimatus per ſubſequens matrimonium non admittatur, vbi adeſt legitimorum geminata prolatio: quoniam reſpondet, maiori ex parte Authores ipſos loqui tantum, vbi aderant verba ſimplicia, ſed cum qualitate natis, & non geminata. Deinde inquit, non obſtare duo illa conſilia Baldi, & Decij à quibus id acceperunt Authores omnes, qui in verborum geminatione adeò vim maximam fecerunt: quia reuera (vt ipſe exiſtimat) Baldus, in conſil. 357. volumine 5. & Decius, in conſ. 155. in fine, nituntur præcipuè in verbis geminatis, nec ſuſtinent opinionem contra legitimatum per ſubſequens matrimonium ob dictam geminationem verborum tantum, ſed in caſu, quando de voluntate teſtatoris apparet, quod legitimatum etiam per ſubſequens matrimonium admitti noluiſſet: quia tunc excluderetur omninò, prout fieri poteſt, & ex Curtio iun. & Marzario annotauit ibidem, num. 14. in verſic. Tertiò non obſtat. Prætereà ſtatuit Burſatus ipſe, quod Scribentes omnes, qui amplectuntur partem negatiuam contra legitimatum, ob vnicum verbum, legitimè natis, vel ex matrimonio procreatis, nituntur præcipuè authoritate Baldi, dicto conſil. 357. propter quod dignoſcitur, fundamentalem rationem dicti eorum fieri non ſuper verborum geminatione, ſed ſuper illa veritate, quod reuera ſecundum naturam, tempore ortus dici, vel reputari nequeat legitimus, & de legitimo matrimonio natus, aut procreatus, qui per ſubſequens matrimonium legitimatus fuit. Rurſus obſeruat idem Burſatus, num. 16. in verſ. Quintò addo, quod omnes illis Authores, qui cum Baldo tenent contra legitimatum ob verborum geminationem, mouentur ex doctrina Butrij in d. cap. per venerabilem, num. 17. qui filij ſint legitimi, qui temen, id non decidit ſimpliciter, nec abſolutè, ſed ait tenendo partem negatiuam contra legitimatum, fortiùs hoc putare procedere, ſi adeſſent verba geminata propter enixam voluntatem. Ergo & alij illam doctrinam allegantes (ſubdit Burſatus ipſe) cenſentur ſecundum ipſam eorum concluſionem ponere, vt putent, id fortius procedere, ſi adſit geminatio verborum; & ſic in caſu, in quo negatiua opinio verior affirmaretur, quæ cum verior non ſit, ſed contraria communior (vt Burſatus metipſe cantat) etiam ſtante dicta geminatione, erit prorſus falſa nec magis legis virtus operabitur in vnico verbo, natis, vel procreatis, quam ſi ſint geminata, vel triplicata verba. Denique, vt eiſdem verbis geminatis adimat robur omne, inquit, quod illa verba, ac de legitimo matrimonio natis, poſita poſt alia, filiis legitimis & naturalibus, cenſentur ferè poſita, & addita magis ex capite, & vſu Notarij, quam ex mente, & voluntate teſtantis; ideò nihil operari debent, nec alicui præiudicium generant, vt ibi probat; & adiicit, quod licèt præſumerentur dicta verba de voluntate teſtatoris appoſita, hunc effectum & excluſionem legitimati operari non deberent, niſi clarè per Notarium id ſibi declaratum fuerit, vt num. 18. comprobat quoque ibidem; & in finalibus verbis dicti conſilij 18. concludit in hunc modum: Et ex his credo ſecundum magis communes, & veriores doctrinas, legitimatum per ſubſequens matrimonium, excludere ſubſtitutum vocatum, etiam in defectum legitimorum, & naturalium, ex legitimo matrimonio natorum: & idem concludit dicto conſ. 10. num. 9. eod. lib. 1.

Sic ſanè adnotata hactenus, num. 18. & 19. pro decimo huiuſce partis, & iuris dicti D. Franciſci fundamento deſeruiunt, vt etiam adiectis verbis geminatis: Hijos legitimos y naturales, y de legitimo matrimonio nacidos: Franciſcus ipſe ad ſucceſſionem admitti debeat, nec eidem obſtet verborum geminatio ipſa, iuxta ſententiam relatam, quæ tamen confutatur, & Franciſci Burſati obſeruationibus nouè reſpondetur; & aliter quàm hactenus factum fuiſſet, rationes ſuperiores diluuntur, ex num. 103. cum ſeqq. & num. 180.

Superioribus igitur omnibus mininmè obſtantibus, contrarium Regius Hiſpalenſis Senatus rectiùs ſuſtinuit, & definiuit, atque in caſu propoſito, & in vocatione illa filiorum legitimorum, & naturalium, & ex legitimo matrimonio habitorum, & natorum, dictum D Franciſcum, per matrimonium ſubſequens legitimatum, non contineri, nec ex præſumpta inſtitutoris maioratus voluntate, ex eiuſmodi verbis clarè collecta, comprehenſum cenſeri, & conſequenter eo excluſo, D. Petrum ad ſucceſſionem eo caſu vocatum, & admittendum, inſtricta iuris ratione, & diſputatione decreuit iuridicè. Eiuſdem autem senatus ſententia & deciſio, rationibus & fundamentis ſequentibus comprobatur, & fulcitur dilucidè.

Ac primum equidem ex his omnibus, quæ pro ſolutione argumentorum propoſui, & ſcripſi inferiùs, & adeò fortiter adſtringunt, vt certas. & tenendas reſolutiones, atque doctrinas in hoc caſu contineant, & iſtam partem concludentiſſimè probent, & idcirco videri omninò, atque ex propoſito perpendi debebunt obſeruata ibidem.

Primò autem loco (vt dixi) ex eo probatur Senatus definitio, quod dictus D. Franciſcus legitimatus per ſubſequens matrimonium, non habeat qualitatem illam à teſtatore requiſitam: quia non habitus, nec natus ex legitimo matrimonio, quo caſu, qui non probat ſe talem, qualem ſe aſſerit, obtinere non poteſt, l. non ignorat, C. qui accuſare non poſſunt, Alexander, in conſil. 60. column. 5. in verſ. venio ad ſecundum, lib. 2. vbi in ſpecie loquitur de legitimatione, quam quis debet probare. Facit etiam quod dicitur de filio petente hæreditatem patris, qui debet probare, ſe filium, & legitimum, Butrius, in cap. peruenit, in ſecunda column. qui filij ſint legitimi, Socin. in conſil. 39. in principio, volumine 1. vbi dicit, quod quando legitimitas eſt fundamentum intentionis alicuius, qui fundat ſe in legitimitate, illam probare tenetur, per notata in cap. lator, & in cap. cauſam quæ, qui filij ſint legitimi: & per Rolandum, qui in eiſdem, in quibus verſamur, & terminis, & in ipſo articulo legitimati per ſubſequens matrimonium, ſic argumentatur in conſil. 100. num. 19. vſque ad numerum 26. lib. 2. cùm igitur præfatus d. Franciſcus ſe fundet principaliter in eo, quod ſit legitimus, & naturalis, & de legitimo matrimonio natus, & habitus; probare equidem tenetur præcisè qualitatem eam, quæ eſt fundamentum ſuæ intentionis; aliàs obtinere non debebit. Dum autem contendit, quod dicatur natus ex legitimo matrimonio, ratione matrimonij ſubſequentis (in quo conſiſtit totus neruus præſentis dubitationis) videtur proculdubio neceſſariò dicendum, quod audiri, ſeu admitti non debeat, ipſum eſſe natum ex legitimo matrimonio: quod probatur multis mediis.

Et primò, quia legitimati per ſubſequens matrimonium, licèt pro legitimis habeantur poſt contractum matrimonium, ſiue legitimè natis ſimiles ſint ex legis diſpoſitione, aut fictione; non tamen dici poteſt quod ſint legitimè nati, aut de legitimo matrimonio procreati; id quod negari non poteſt, atque expreſſim probatur ex his iuribus, & Authoribus, quæ ad ſolutionem primi, & ſecundi argumenti latiùs recenſentur, vbi videri debet (vt nunc dicebam) & poſt alios ita ſpecificè adnotarunt Carolus Ruinus, in conſ. 92. num. 16. lib. 3. Curtius iunior, in conſil. 64. num. 12. Natta, in conſil. 602. lib. 3. Rolandus, dicto conſ. 100. ex num. 26. cum ſeq. & numero 37. lib. 2. Ioannes Cephalus, in conſil. 82. numero 16. & in conſil. 117. num. 21. lib. 1. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 222. num. 66. 67. 83. & 97. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 24. num. 33. Angelus Matheacius, de legatis, & fideicommiſſis, libro 3. cap. 15. ex num. 11. & num. 16. Cum ergo Ludouicus Mexia dicti vincli, & patronatus inſtitutor, toties cauerit expreſſim, & in omnibus ſubſtitutionibus, aut vocationibus repetierit, quod quilibet vocatorum, & in futurum admittendi, ſiue ſucceſſuri, ſint legitimi & naturales, & de legitimo matrimonio nati, & habiti; & diſpoſitio fuerit relata ad iſtum caſum, non debet proferri ad alium caſum ſimilem: quoniam conditio voluntaria debet adimpleri in forma ſpecifica, & non per æquipollens, l. in teſtamento, & l. Mæuius, & l. qui hæredi, ff. de condit. & demonſt. quo ſtante dicitur, quod licèt legitimatus per ſubſequens matrimonium, æquipolleat verò, & legitimo, tamen in eo non poteſt prædicta conditio impleri, nec verificari, cum ſpecificè non fuerit natus legitimus tempore natiuitatis. Quomodo argumentantur omnes ferè iuris Interpretes. qui hactenus in propoſito articulo commentaria ediderunt, & inter alios eleganter Rolandus, dicto conſilio 100. num. 34. lib. 2. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. dicto titul. 12. num. 17. Riminaldus, in locis antè relatis. Peregr. d. art. 24. n. 33.

Pro quibus fortiter vrget l. filium eum, ff. de his, qui ſunt ſui, vel alie. iur. vbi ad definiendum, cui propriè & iuridicè applicetur nomen legitimi, Iureconſultus inquit eſſe neceſſarium, quod natus ſit tempore, quo parentes erant maritus, & vxor, vt conſtat ibi, filium eum definimus, qui ex viro, & vxore eius naſcitur; quo equidem ipſe Conſultus excludit quodcunque aliud tempus, quod ante matrimonium conſiderari poſſit. Atque ideò Bald. ibidem, lectura 2. n. 2. pro regula conſtituit in hæc verba; Quod quantumcunque quis legitimetur, etiam per matrimonium, non dicitur natus de matrimonio.

Vrget etiam fortiter l. prima, tit. 13. partita 4. vbi loquens de filiis, qui legitimantur per ſubſequens matrimonium, dicit expreſsè: Eſtos fijos atales no ſon legitimos, quando nacen: quo nihil clarius, nec magis expreſſum dicit potuit in propoſito, & ſubdit ſtatim: Tan grande fuerca a el matrimonio, que luego que el padre y la madre ſon caſados, ſe fazen por ende legitimos: vbi notandum eſt, legem ipſam non dixiſſe: Y nacidos de legitimo matrimonio, ſed potius contrarium, vt nunc retuli, & vide infra, hoc eod. cap. num. 73.

Denique & pro eadem parte ſilentio prætermitti non poteſt ſingularis ponderatio, l. 12. Tauri, quæ eſt l. 10. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, in illis verbis: Hijo, ò nieto, ò deſcendiente legitimo, ò de legitimo matrimonio nacido, ò legitimado por ſubſiguiente matrimonio; Ecce vbi inter hæc differentia conſtituitur, vt vides, & per verba prædicta, O de legitimo matrimonio nacidos, comprehenditur, atque deſignatur vera legitimitas per principium iuſtum, & matrimonium ſolemne, & datur intelligi, non contineri legitimatum per ſubſequens matrimonium: quoniam illa alternatiua, O, non ſubiicitur, inter extrema eiuſdem ſignificationis, ſed inter diuerſa, & formaliter ſeparata, l. generali, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, l. hæc verba, 124. ff. de verbor. ſigniſ. l. prima, §. ſublata, ff. ad Trebellian. cap. inter cæteras, de reſcriptis, Bartol. in l. ſi quis ita, num. 1. ff. de auro & argent. legat. Alciatus, in conſil. 5. num. 14. lib. 2. Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 358. num. 78. & in, conſil. 451. num. 23. volum. 4. Petr. Surd. in conſ. 339. num. 6. & 2. ſeq. volum. 3.

Nec ſatisfaciunt quatuor illæ ſolutiones quas adduxit Franciſcus Beccius, in conſ. 165. num. 68. & 69. lib. 2. quod etiam conditionem voluntariam ſufficit impleri iuris fictione: nam ex quo in ipſa ſolutione Beccius fatetur, filium legitimatum ex ſubſequenti matrimonio, non eſſe verè legitimum, ſed fingi à iure, velut concludenter idipſum deducitur, quod contendimus: nec fingi ſufficere, vt adimpleatur ea conditio, elicitur manifeſtè ex verbis, & rationibus Franciſci Manticæ. lib. 11. d. tit. 12. num. 17. & 18. ex quibus ſolutio eadem prima conuincitur manifeſtè. Secunda autem ſolutio fuit, quod conditio etiam voluntatis. impleri quandoq́ue poteſt pet æquipollens, quando in ea. fuit conſideratus. effectus, & ille ſequitur etiam ex æquipollenti,ſecundum Socinum ibi relatum. Verum enim verò, quando aſſumptum ex Socino deductum verum eſſet: contrarium namq́ue receptius apparet, vt alio cap, ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu obſeruaui: & poſt alios adnotarunt Ioannes Bolognetus, num. 24. & D. Franciſcus Sarmientus, num 12. in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthum. Manticam, Menochium, Prætis, Camillum Gallinium, Thuſcum, Anton. Fabrum, & alios quamplurimos, ibidem recenſui. In caſu præſenti dici non poſſet, in effectu, & virtualiter conditionem adimpleri, admiſſo eo, qui non ab initio ex legitimo matrimonio natus, ſed per ſubſequens matrimonium legitimatus fuerat. Non etiam, quod in conditionibus mens prædominatur, hi autem, qui ſunt legitimari per matrimonium, ſucceſſibiles ſint ex mente teſtatoris, vt pro quarta ſolutione idem Beccius conſtituit: nam ſi clauſulas præfatæ diſpoſitionis perpendamus maturè, negari non poterit, quin in ea verborum prolatione, legitimos & naturales, & ex legitimo matrimonio natos, legitimatus per ſubſequens matrimonium admitti non debeat; cùm ex hoc, teſtatoris, ſiue inſtitutoris maioratus apertior; & efficacior voluntas appareat, ſe modum naſcendi legitimè & naturaliter, ſine fictione & verè inſpexiſſe, vt infrà dicetur, & ex Cephalo, Rolando, Barbat. & Socin. ſen. arguendo adnotauit Franciſcus. . Burſatus, in conſ. 18. num. 2. lib. 1. Sicq́ue ex. veriſimili mente inſtitutoris talem filium excludi cùm etſi ſit legitimus, non tamen legitimè natus fuerit, vt cum aliis multis arguendo quoque propoſuit idem Burſatus, eodem num. 2. Non ergo arguere licèt à veriſimilimente teſtatoris, quæ potius contrarium non modo veriſimiliter, ſed expressim etiam continet. Nec quoque valere dicere, effectum à teſtatore conſideratum,. virtualiiter ſequi: cùm vſque adeò. eius intentioni id repugner, quod ex legitimo matrimonio natos vocauerit ſpecificè, vt in futurum ſucceſſuri, ac omnes vocati abſtinerent ſe ab illicitis amplexibus, & matrimonio poſt eos ſubſequente, quod in plurimum eſt inæquale, &. agnationi, & dignitati maioratus poſſeſſoris non conueniens: & ſic in legitimè natis decor familiæ conſeruatur; non autem in iſtis, vt infrà dicetur, & Peregrinus dicto articulo 24. num. 33. in fine notauit. Hippolytus etiam Riminaldus in conſil. 222. num. 60. & 161. lib. 2. Pelaez à Mieres, de Maioratu, ſecunda parte, quæſt. 1. qui ex hoc deduxit, quod maioratus inſtitutor cauere, & diſponere poteſt, ne in maioratu ſuccedant filij, per ſubſequens matrimonium legitimati. Et reddit rationem, quoniam mulieres; ex quibus habentur huiuſmodi filij, qui poſtea per, contractum, matrimonij legitimantur, maiori ex parte non ſunt honeſtæ, nec æquales maritis, prout experientia docet quotidie: & ſic maioratuum inſtitutores ad impedienda damna; & incommoda irreparabilia, quæ communiter ſequuntur ex matrimoniis ſic contractis, iuſtè & iuridicè conditiones eas adiiciunt, vt etiam Peregrinus, & Burſatus, referendi infrà, notarunt: & ſecundum hæc euidenter elicitur. quàm alienum ſit à verbis inſtitutoris, & mente ipſius, id quod Beccius contendit, aut effectum per æquipollens, & virtualiter adimpleri; cùm eâ ratione admiſsâ, is ſequeretur effectus, quem teſtator reiecit. Quod Hippolytus Riminaldus, d. conſ. 222. num. 136. 137. & 161. rectius animaduertit: inquit namq́ue ſingulariter, valdè intereſſe teſtatorum, quod admittantur potius nati ex legitimo matrimonio, quam per ſubſequens legitimati; & quod ita ipſi voluerunt conditione ea adiecta, & admittere verè legitimos tempore natiuitatis, non autem eos, qui ex pòſtfacto tales fierent, ad reprimendas illicitas coniunctiones, vt per Baldum, Socinum, & Beroum ibi relatos. Et quod vocando filios, & deſcendentes natos ex legitimo matrimonio, conſiderauit decorem ſucceſſorum, argumento l. non tantum, §. ſt emancipatus, ff. de bon. poſſ contra tabulas. ſed in legitimatis etiam per ſubſequens matrimonium, non datur ille candor ſucceſſionis, vt per Alex. & Imolam relatos, per eundem Riminaldum, d. num 137. qui num 138. multis exornat. Peregrinus, d. artic. 24. num. 26. qui Pelaez à Mieres obſeruationi ſuperiori, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, poſſint expreſsè à ſucceſſione excludi, conuenit omninò, atque ex Curt. iun. & Marzario aſſentit Burſatus, d. conſ. 18. ſub num. 14. in verſ. Tertiò non obſtat conſilium Baldi, ibi: Sed in caſu, quando de voluntate teſtantis appareret, quod legitimatum etiam per ſubſequens matrimonium admitti noluiſſet, quia tanc excluderetur omninò, prout fieri poteſt. Et hactenus de primo fundamento huius partis.

