- 30 Qui declarat, nihil de nouo facit, ſed iam factum aperit, & ſignificat.
- 31 Idcircò declaratio non requirit illam ſolemnitatem, quæ requiritur in ipſa principali diſpoſitione. Quia declaratio trahitur ad ipſam principalem diſpoſitionem, & fingitur vna & eadem cum ipſa.
- 32 Dummodò ſit propria, & vera declaratio.
- 33 Quam iure poteſt teſtator poſt conditum teſtamentum coram duobus teſtibus facere, ſiue dubium quodlibet, ſiue incertum coram duobus teſtibus declarare.
- 34 Quam etiam ſi non declaraſſet, committeretur res declarationi Iudicis, qui poſſet eam ex variis declarare.
- 35 Secus tamen ſi declaratio non eſſet propria, & vera, ſiue reſpiceret diſpoſitionem, quæ de iure erat certa, & aliter declararetur; tunc etenim requireretur ſolemnis numerus teſtium, qui in teſtamentis requiritur, vt latiùs hîc adnotatur.
- 36 Declaratio an reſpiciat circunſtantias, vel ſubſtantiam actus, cùm inquiritur; vtrùm diſtingui debeat, provt Baldus, & alij diſtinguunt.
- 37 An verò inſpici duntaxat debeat, quòd ſit propria, & vera declaratio reſpiciens diſpoſitionem dubiam, & obſcuram, vel per eam, an mutetur ipſa principalis diſpoſitio, quæ erat à principio certa? Vbi Petri Magdaleni obſeruatio noua contra Communem recipitur.
- 38 Et Simonis de Prætis in eodem placito ſententia conformis adducitur, nouáque concordia proponitur.
- 39 De probanda teſtatoris voluntate declaratoria cùm agitur, quòd duo tantùm teſtes ſufficiant quod dictum eſt ſæpè, procedit etiam, cùm mortuo teſtatore ad probandam ipſius voluntatem, teſtes adducentur. Et etiamſi teſtes teſtamentarij non ſint.
- 40 Declaratio voluntatis etſi perſonaliſſima ſit, vt nec ad hæredes tranſeat regulariter.
- 41 Tranſit tamen, vbi declaratio non conſiſtit in mera voluntate diſponentis, ſed ex variis, & diuerſis rerum argumentis deprehendi poteſt.
- 42 Vel quando teſtes audiuiſſent ab ipſo teſtatore eius voluntatem, ſic vt poſſent de ea disponere; nam tunc talis declaratio ad quencunque transire poteſt.
- 43 Petri Surdi in conſil. 129. num. 32. lib. 1. ſententia illa, errorem commiſſum in teſtamento, probari non poſſe niſi per teſtes rogatos à teſtatore, non contrariari dictis ſuprà, num. 39. de teſtibus non teſtamentariis. Provt nouè, & verè animaduertit Author hoc loco.
- 44 Voluntas teſtatoris cùm declaratur, vſque adeò fauorabilis materia dicitur, vt etiam teſtes aliàs inhabiles, & qui omni exceptione maiores non ſunt (quales mulieres ſunt) admittuntur.
- 45 Immò & per teſtes ſingulares voluntatis declaratio fieri.
- 46 Et per vnum teſtem in indiuiduo, & directè deponentem.
- 47 Et per vnum de teſtamentariis.
- 48 Maximè quando alia adminicula cum vno teſte coniunguntur.
- 49 Teſtamenti verba vnico ſolùm teſte poſſe declarari,
- 50 Immò & ſtipulatio, quæ eſt ſtricti iuris, & non ita fauorabilis ſicut teſtamentum, vnius teſtis dicto declarari poteſt.
- 51 Voluntatis teſtatoris declaratio fieri poteſt per vnum teſtem, de quo teſtator conſiltus eſt, ſiue cui teſtator voluntatem ſuam declarauit, aut declarandam commiſit.
- 52 Coniectura vnaquæque quòd probari debeat ſaltem per duos teſtes regulariter; quamplures iuris Interpretes tradidiſſe indiſtinctè, nec aliter declaraſſe.
- 53 Et quidem in aliis materiis id veriſſimum eſſe, & regulariter procedere.
- 54 Cæterùm, cùm verſamur in interpretatione, & probatione vltimarum voluntatum, & coniecturarum earum, non ita abſolutè id eſſe accipiendum; ita potiùs diſtinguendum, provt diſtinctum eſt numeris præcedentibus.
- 55 An ſcilicet de inducenda voluntate dispoſitiua, & ea probanda agatur, vel de inducta declaranda, tractetur.

PRo dilucida, atque abſoluta huiuſce capitis explicatione, & quò diſtinctiùs procedatur, conſtituendum, atque obſeruandum erit primo loco, certiſſimi iuris eſſe, quòd ea, quæ dicta fuerunt à teſtatore, & à Tabellione prætermiſſa, per teſtes poſſunt probari, & ita ſuum effectum ſortiantur; quia interdum minus ſcriptum, & plus nuncupatum eſt, l. quoties; §. 1. ff. de hæredib. inſtit. l. cum auus, ff. de condit. & demonſtr. l. cum proponebatur, ff. de legat. 2. l. errore, C. de teſtam. Ita ſanè iu ſpecie reſponderunt Paulus Caſtrenſis in conſ. 18. n. 3. lib. 2. Romanus in conſ. 385. num. 7. in fine; vbi inquit, quòd ſi aliquid fuerit omiſſum, debeat ſuppleri, ſi per teſtes ſufficienter probetur, quia præſumitur omiſſum per errorem, & obliuionem, per text. in d.l. quoties, §. 1. Pet. Paul. Pariſius in conſ. 3. col. 5. lib. 3. Decius in conſ. 105. col. 2. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltim. volunt. lib. 12. tit. 16. num. 1. qui poſt Socinum ſeniorem in l. in ambiguo, num. 7. ff. de rebus dubiis, ſcribit, quòd ſi teſtator post conditum testamentum minuerit, se aliquid tor poſt, quod voluiſſet diſponere, eius intentio probatur teſtibus: Ioſephus Maſcardus, qui latiùs de prædictis agit tom. 3. de probationib. concluſ. 1344. vbi ex num. 1. vſque ad num. 7. inquit, ſubſtitutionem à Notario omiſſam in inſtrumento, poſſe probari teſtibus: per text. præcitatum in d.l. quoties, §. 1. ff. de hæred. inſtit. vbi Bald. in 4. notabili. deduxit, ſcripturam ſuppleri per vinam vocem: Et errorem ſcripturæ poſſe probari per teſtes, alio in loco docuit Baldus ipſe, Bartolus etiam, & alij iuris Interpretes tradiderunrt, provt Maſcard. refert. vbi ſuprà, n. 3. & num. 4. explicat, quando teſtes omiſſum in ſcriptura ſupplere poſſint: Et num. 5. inquit poſt alios Authores, ſubſtitutionis omiſſionem probari etiam per impropriam probationem, quæ fit per coniecturas; idque per text. in l còm proponebatur, ff. de legatis 2. Et 7. ſingulariter admonet poſt Baldum, tribus in locis, Bartolum etiam, & Barbat. ſubſtitutionem errore omiſſam fuiſſe, non poſſe per Notarium ipſum probari: Et num. 8. latiùs explicat, quando Notarius admittatur ad teſtificandum de his, quæ in inſtrumento continentur. Superiorem quoque resolutionem, videlicet ſubſtitutionem à Notario omiſſam, poſſe probari teſtibus: ſimiliter, errorem à Notario commiſſum in ſcribendo teſtamentum, teſtibus probari, adnotauit, & ex multis comprobauit Petrus Surdus in conſ. 129. num. 2. & tribus ſeqq. lib. 1. & ante ea dixerat num. 1. quòd Notarius ſi quid omiſit in inſtrumento ſcribere, & id probetur teſtibus, ſeruabitur teſtamentum ſecundùm dicta teſtium: Idque per quatuor illa iura relata ſuprà, num. 1. & Surdi præfato in loco mentionem feci ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, cap. 6. num. 15. & ſeq. eandem etiam tradit reſolutionem Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 51. ex n. 71. & ſingulariter explicat numeris ſeqq. lib. 2. Cæterùm qui teſtes requirantur hoc caſu ad probandum, omiſſum aliquid fuiſſe in teſtamento, er rore, aut obliuione Tabellionis, ſiue ad probandam voluntatem omiſſam; & iure noſtro Regio attento, an teſtes ciues ſint neceſſarj, cùm de probatione prædictorum agitur, ſiue de errore eorum, quæ in teſtamento expreſſa fuere, poſt Gloſſam, caſtrenſem, Angel. Baldum, Iaſonem, socinum, Seguram, Felinum, Guid. Pap. Decium. Mainerium, Vincentium, Pariſium, & Tiraquellum tractauit Burgos Salon de Paz in l. 3. Tauri, 1. p. num. 806. fol. mihi 275. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 3. num. 3. qui concludunt, quòd per eundem teſtium numerum probari debet error certæ diſpoſitionis, ſiue directa probatio offeratur, ſiue per coniecturas, nam ad probandas coniecturas eadem ſolemnitas requiritur, per quam diſpoſitio ipſa probari deberet Et conſequenter, in terminis l. 3. Tauri, quemadmodum quinque teſtibus vicinis teſtamentum nuncupatiuum probari poſſet, ſic & error in eodem teſtamento contentus, eodem numero teſtium probari debebit, nec maior, aut minor numerus requiritur, vt Burgos ipſe de Paz dicto num. 806. in fine, rectè obſeruauit: Et idem quoque notauit Simon de Prætis de inierpretat. vltimarum voluntat. lib. 1. interpretatione prima, dubitatione; solut. 5. num. 28. folio mihi 29. quo loco poſt Gloſſam, Bartol. Baldum, Albericum, caſtrenſem, & Imolam in l cùm proponebatur, ff. de legatis 2. Iaſon. Caſtrenſem, Decium, Socinum, Guid. Pap. & Anton Gomezium reſoluit, & communem opinionem eſſe dicit quòd teſtes quinque, vel ſeptem, qui requiruntur ad probandam diſpoſitionem principalem teſtatoris, iidemmet requiruntur ad probanda dicta per teſtatorem ampliantia diſpoſitionem non ſcriptam in teſtamento, & errore omiſſam: Fuit etiam in eodem placito, atque ex communi Doctorum ſententia pariter reſoluit Ioſeph. Maſcard. de probationibus, tom. 1. concluſ 406. num. 3. qui Author ad probandum ſubſtantiam diſpoſitionis, ſeu voluntatem teſtatoris omiſſam per errorem Notarij, tot teſtes requirit, quot ſunt neceſſarij, ſi fieret directa probatio expreſſæ diſpoſitionis: Et num. 4. tradit etiam ex aliis iuris interpretibus. quod coniecturæ, quibus præfumptiuè probatur diſpoſitio teſtatoris, probandæ ſunt per ſeptem teſtes, ſicut ipſum teſtamentum; provt etiam tradidit Petrus Surdus in conſ. 129. num. 43. lib. 1. quem ſtatim latiùs commemorabo: & num. 5. & 6. inquit ipſe Maſcardus, quòd ad probandas coniecturas requiruntur in teſtamento ſeptem teſtes, & in codicillis quinque; ſi diſpoſitio teſta toris ſit in certa: Idque de iure communi; de iure autem Regio, eodem numero teſtium probari debebunt, qui in confectione teſtamentorum, & codicillorum exigitur de iure huius Regni: Et num. 12. idem concludit, dicens, quòd ſi coniecturæ extrinſecus colliguntur ex his, quæ non ſunt ſcripta in teſtamento, & agatur de noua diſpoſitione inducenda, per ſeptem teſtes probari debent: Et tom. 3. dicta concluſ. 1344. cùm ex num. 9. cum ſeq. in eodem dubio verſaretur, ſubſtitutionem, inquam, errore omiſſam fuiſſe à Notario, quibus teſtibus probari deberet contrarias ſententias profert, & tandem reſolutiuè tenet præfatam ſententiam, videlicet, quòd inter extraneos ſeptem teſtes requirantut, & inter liberos duo teſtes; vt quemadmodum ſeptem teſtes requiruntur in condendo teſtamento, ita etiam in probanda ſubſtitutionis omiſſione, ſeptem teſtes deſiderentur: Et n. 13. adducit egregiam illam diſtinctionem Bald in d.l. errore, col. 2. n. 4. C. de teſtamentis: vbi magiſtraliter docuit quòd circa substantiam teſtamenti vbi fit probatio, requiruntur tot. teſtes in probando errore, quot in voluntate teſtantis probanda: Et quòd hoc caſu loquitur text. in d.l. cum proponebatur, cum Gloſſa, ff. de legatis 2. aut circa certitudinem probatio fit; & tunc duo teſtes requiruntur & ita dicit procedere quod habetur in l. hæredes palam, §. ſed ſi notam, ff. de teſtamentis: Et id ipſum eruditè admodùm reſoluit (vt adſolet) Petrus Surdus in conſil. 129. lib. 1. vbi inquit num. 28. ſubſtitutionem factam in teſtamento, probari debere ſeptem teſtibus, nec minori numero probati poſſe: Idque procedere, ſiue agatur de probanda expreſſa, ſiue tacita voluntate, quotieſcunque de noua voluntate inducenda agitur, & ſic de ſubſtantia, non de qualitate, vel de aliqua declaratione: Et magis ſe explicat num. 20. vbi ex communi tradidit ſententia, ſeptem teſtes requiri in teſtamento, quando agitur de probanda voluntate, de cuius ſubſtantia nihil apparet, ſed duos ſufficere, quando agitur de probanda voluntatis iam deductæ declaratione: Et num. 31. vbi quòd error circa ſubſtantiam diſpoſitionis in teſtamento, ſeptem teſtibus probati debet; circa verò accidentia duo teſtes ſufficiunt: Et eodem num. 29. adducit nonnulla notabilia, & vtilia, & concludit quòd ſi de probanda voluntate teſtatoris principaliter tractetur, ſeptem teſtes requiruntur; ſi verò de ſolemnitate, duo teſetes ſufficiunt: Et infert, quòd ſi fateatur aduerſarius, teſtatorem feciſſe teſtamentum, & talem inſtituiſſe hæredem, ſed neget eum fuiſſe ſanæ mentis, vel teſtes fuiſſe negatos, poterit per duos teſtes probari, quòd erat ſanæ mentis, & quòd teſtes fuerunt rogati: ſi verò negaret, teſtamentum fuiſſe factum, vel talem fuiſſe inſtitutum, vel tale legatum fuiſſe factum, tali caſu ſeptem teſtes ſunt neceſſarij: refert etiam Cottam in memorab. incipien. inimicitiæ, col. 2. vbi dicit, quòd ſi tractetur de probanda expreſſa legati reuocatione, tot debent adeſſe teſtes, quot requiruntur ad legati validitatem: Si verò agatur de probanda tacita, vel præſumpta reuocatioue, tunc duobus teſtibus probatur inimicitia: Ac denique ex omnibus præcitatis ibidem Authoribus infert, ſufficere duos teſtes ad probandum, quòd deceſſerit teſtator; quòd relictum fuerit factum titulo inſtitutionis; quòd teſtator non ſic declarauerit; quòd is, qui fuit inſtitutus, eſſet filius teſtatoris; quòd teſtes, qui fuerunt adhibiti, fuerint rogati; quia in his non agitur de inducenda noua voluntate, ſed declarando eam quæ iam inducta fuit: quod ſecus eſt, quando agitat de probanda teſtatoris diſpoſitione. Rurſus in eodem conſilio 129. lib. 1. dicto num. 29. in verſiculo, & non obſtas, quod ex quo iſta, & num. 1. vt Surdus ipſe reſpondeat his, quae ex num. 1. cum ſeq. arguendo propoſuerat, vbi adduxerat Interpretum quorundam authoritates nonnullas ad probandum, errorem à Notario commiſſum in ſcribendo teſtamentum, vel in omittendo ſubſtitutionem, probari poſſe per duos teſtes; animaduertit iuridicè, quòd id poſſet ſubſiſtere, ſi conſtaret de ſubſtantia ſubſtitutionis, & ſolus error omiſſionis eſſet probandus. : eo enim caſu duo teſtes probarent, eam fuiſſe per. errorem omiſſam, ſed quando in dubium reuocatur ſubſtitutio ipſa, non poſſe agi de illius errore, niſi primò probetur eam fuiſſe factam, quia omiſſio præſupponit exiſtentiam, & non entis nullæ ſunt qualitates, vt latiùs comprobat, &: ad rem noſtram expendit doctrinam illam Bartoli in d.l. cum proponebatur, num. 3. ff. de legatis ſecundò: vbi inquit Bartolus, quòd aliquando quis vult probare. teſtatorem ſic diſpoſuiſſe, & tunc ſeptem teſtes requiruntur in teſtamento, & quinque in codicillis: Aliquando diſpoſitio teſtatoris eſt certa, & iam in eſſe producta, ſed vult quis probare, quòd circa. eam fuit erratum in qualitate, vel quantitate; & tunc minor numerus teſtium ſufficit, vt ibidem oſtendit, & citat quoque Angelum in d.l. quoties, in principio, ff. de hæred. inſtit. dicentem, quòd ſi error eſt in ſubſtantia voluntatis, & diſpoſitionis, tot teſtibus probandus eſt. quot requirit ipſa diſpoſitio:ſi verò verſatur error circa demonſtrationes, vel alia. accidentia, ſufficit eum probari per duos teſtes; & cum Angelo tranſeunt alij, Authores, quos idem Surdus commemorat: & num. 31 in caſu illo, de quo conſultus reſpondit, in hunc modum concludit: Hîc igitur non eſt quæſtio de qualitate, ſeu accidentibus ſubſtitutionis, idcircò error illius, vel omiſſio probari debet ſeptem teſtibus, &c. Et num. 23. poſt alios Authores dicit vnum ſingulare & ab omnibus ſuperioribus prætermiſſum, videlicet, quòd error commiſſus in teſtamento, probari non poteſt, niſi per teſtes rogatus à teſtatore: Et Surdi in præcitato conſilio 129. lib. 1. ſpecificam mentionem fecit, & eum ſequutus eſt Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 51. ex num. 72. cum ſeq. lib. 2. dicens, quòd quoties non agitur de declaranda voluntate, & diſpoſitione teſtatoris, de qua conſtat, ſed eſt dubia; ſed agitur de probanda ipſa voluntate, & diſpoſitione, in cuius omiſſione prætenditur fuiſſe erratum, tunc in diſpoſitione fauore extranei quæ non ſit inter liberos, requiruntur ſeptem teſtes, fi agitur de teſtamento; & quinque in codicillis & ſi quòd ſubſtitutio errore omiſſa, per ſeptem teſtes probari debet, quando prætenditur facta in teſtamento. Et vltra Surdum, & relatos ab eo, recenſet num. 74. Nattam in conſil. 363. lib. 2. qui reſpondit, quòd quoties agitur de declarando aliquod verbum ambiguum poſitum in legato, tunc ex coniecturis poteſt declarari; ſed vbi mutatur ſubſtantia legati, vel additur qualitas, quæ alterat legatum, opus eſt quinque teſtibus deponentibus de voluntate teſtatoris, subdens poſt Baldum in l. hæredes palam. §. ſi quis poteſt, in 3. notabili, ff. de teſtamentis, quod tunc ille, qui adiicit qualitatem. dicitur potiùs declarare, quàm aliquid de nouo facere, quando qualitas illa fungitur loco demonſtrationis, nec alterat ſubiectum: & num. 76. adiicit Hondedeus ipſe vnum ex relatione Simonis de Prætis lib. 1. folio 17. num. 28. & num. 40. verſiculo & ſi quis: & melius fol. 47. num. 3. & 8. quod in fine cap. præcedentis, ſpecificè ego expendi, quòd quando agitur de probando eo, quod facit diſpoſitionem extendere, vel includere alias perſonas, vel aliter diſpoſitioni iam factæ addere, fieri debet probatio per tot teſtes, quot ſunt neceſſarij ad probationem principalis diſpoſitionis: Ac denique eodem num. 76. in hæc verba concludit: Vnde cum probatio ſubſtitutionis dictorum filiorum alteret ſubiectum, addatque nouam qualitatem & perſonam, quæ non continetur in ſubſtitutione expreſſa, & ſic non agitur de declaratione verbi ambigui, ſed de probatione voluntatis teſtatoris, & ſic diſpoſitionis ſubſtantialis, clarum videtur, quòd ad probationem requiratur numerus teſtium requiſitus in teſtamento. Et id ipſum ita pari ter reſoluunt Cardinalis Franciſ cus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 12. tit. num. 13. Petrus Magdelanus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 13. num. 13. Peregrinus in conſil. 34. num. 4. & 5. lib 3. Burgos de Paz in conſil 27. num. 7. Pariſius in conſil. 79. num. 12. lib. 2. Cephalus in conſil. 525. num. 52. lib. 4. Et ad probandum, voluntatem teſtatoris contrariam primæ directæ, & vniuerſali diſpoſitioni, quòd idem numerus teſtium requiratur, qui ad ipſam diſpoſitionem expreſſam neceſſarius eſt, quemadmodum in teſtamento reuocando eadem ſolemnitas exigitur quæ in eo conficiendo deſideratur, poſt alios Authores ex ſententia communi obſeruarunt Burgos Sal. de Paz l. 3. Tauri num. 813. Couarr. in rubrica de teſtamentis, 2. num. 19. in verſiculo, Quarta concluſo: vbi congerit modos 17. ad probandum contra voluntatem expreſſam, Aluaradus de coniecturata mente defuncti lib. 1. cap. 3. princip. Et hactenus de prima obſeruatione principali in hac materia, & de errore à Notario commiſſo in omittendo, vel in ſcribendo, vt dixi: Quâ equidem (vt apparet) vt ex relatione Ioſeph. Maſcardi, Petri Surdi, & Ioan. Vincent. Hondedei, & in dicto articulo erroris à Notario commiſſo, dicta fuêre nonnulla, quæ ſine vitio repetenda ſeq. obſeruationibus ideò duxi, vt diſtinctiùs, atque ſpecificè magis materia ipſa explanetur

Secundo igitur loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex eiſdem tribus Authoribus, & dictis ſupra num. 13. ſatis dilucidè, atque expreſſim conſtare, quod ad probandum voluntatem teſtatoris per coniecturas & coniecturas ipſas (quibus quis innititur) probandas ſolennis requiritur numerus teſtium, qui ad probandum ipſum teſtamentum requiritur, dummodò id ſemper intelligatur, prout ſtatim dicitur, atque ex ipſis anteà relatis Authoribus dictum fuit ſuprà: Et vltra eos: ita quoque obſeruarunt poſt ordinarios in ſuis locis, & alios multos Authores Decius in conſil. 107. num. 3. & in conſil. 315. num. 7. Romanus in conſil. 65. num. 2. Iaſon in l. errore, C. de teſtamemtntis, in fiue. Bellamera deciſione 742. licet obſternet. Burgos Salon de Paz in dicta l. 3. Tauri, prima parte, num. 806. & num. 813. Aluaradus de coniecturata mente de functi, lib. 1. cap. 3. num. 3. & 7. in principio. Michael Graſſus receptarum ſententiarum, §. fidei commiſſum, quæſtione 4. num. 10. Antonius Gomezius tomo primo variarum, cap. 5. num. 24. in verſiculo, etenim in cauſa. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur vltimar. volunt. lib. 11. titulo 20. num. 10. in verſiculo ſed ſi coniecturæ: & lib. 12. titulo 16. num. 9. & quinque ſeqq. Ceruantes in l. 3. Tauri, num. 187. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. interpretatione prima, dubitatione 3. ſolutione 5. ex num. 27. vſque ad num. 34. fol. 29. & num. 40. in verſiculo, & ſi quis diceret. vbi plures caſus diſtinxit, qui tamen omnes ſub reſolutione præhabita, obſeruatione prima principali comprehenduntur, atque eò tendunt, vt ſi id, quod venit probandum, concernit diſpoſitionem, & voluntatem teſtatoris, debeat probari per numerum teſtium, ad probationem vltimæ voluntatis requiſitum, ſi vero fecit declarationem eorum quæ diſpoſita fuere, poſſit probari per duos teſtes, prout Prætis ipſe in ſummario dicti num. 27. & dicto num. 4. expreſſè obſeruauit; & repetit eodem lib. 1. interpretatione 2. dubitatione prima ſolutione prima, num. 3. folio 78. vt ſtatim dicetur: & eandem reſolutionem communem amplectitur inter conſilia vltimarum voluntatum, volumine 2. conſil. 23. ex num. 18. vſque ad num. 23. Ioſeph. Maſcardus de probat. tomm primo, concluſione 406. num. 4. & num 12. prout ſuprà retuli num. 13. latiùs Petrus Surdus dicto conſil. 129. num. 43. lib. 1. cuius verba hoc loco inſerenda eò duxi, quòd communia interpretum noſtrorum placita, diſtinctiùs, atque elegantiùs exprimant, & oſtendant, quàm hucuſque Scribentium omnium recentiorum commentaria efficient; inquit ergo Surdus dicto num. 43. in hunc modum: Præterea, huiuſmodi coniecturæ concernentes ſubſtantiam ſubſtitutionis, & itareſpicientes prinipalem diſpoſitionem, vt admittantur, probari debent ſingula ſeptem teſtibus, qui in teſtamentis indicia & coniecturæ tot teſtes requirunt, quot ſunt neceſſarij ad probandum veritatem, vt volunt Gloſſa in l. cùm proponebatur. ff. de legatis ſecundo; & ibi Bald. colum. prima, verſic. nota ex Gloſſa, dicit, quòd idem numerous teſtium requiritur in probandis iudicijs, qui etiam requiritur in probanda veritate directa; & ſubdit, hoc eſſe notabile dictum: & dicit Caſtrenſisi ubi num. 6. quòd conientura, quæ concernit ſubſtantiam diſpoſitionis, tot teſtes requirit, quot ipſa diſpoſitio, ſed ad probandam qualitatem, ſeu diſpoſitionem, quam conſtat fuiſſe factam, minor numerus requiritur; & addit, Gloſſam illam ad id ſemper allegari; & infrà etiam num. 8. dicit, quod quando conſtat diſpoſitionem eſſe factam tunc coniecturæ probantur quinque teſtibus, ſi quæritur an teſtator perſeuerauerit in eadem voluntate, ſi vero non conſtat eam fuiſſe factam, & inducuntur coniecturæ ad probationem, ſeptem teſtes requiruntur: Et hoc ait Imola colum 2. eſſe benè notandum; & ante eos hoc voluit Bartolus ibi num. 3. dicens, quòd diſpoſitio teſtatoris, ſiue directè probetur, ſine per coniecturas septem teſte requirit, ſi agitur de teſramento; & quique, ſi de codicillis: & dicit Bald in loco præcitato, quòd etſi vnus teſtis regulariter faciat iudicium, tamen hoc eſt verum, quando certus teſtium numerus non requiritur pro ſolemnitate; & illud etiam ſequitur Vital. in dicto tract. clauſul. vhi ait de clauſul. teſtam verſic. ſequitur qualiter probetur error, col 1. in fine, & col. 3. tamen intelligit dictum Baldi, quando tractatur de probanda diſpoſitione, quæ non apparet, & quæ non eſt certa, & ſubdit poſt Bald. quod teſtes, qui inducuntur ad probandas coniectur as, eo caſu debent eſſe rogati: Neuizan in conſ. 34. num. 42. & vltimo loco hoc tenuit Franciſcus Mantica de coniect. vltimar. volun. lib. 12. titul. 16. num. 12. Cum igitur hæ coniecturæ duobus tantùm teſtibus probentur, non relenant, Gomez. de teſtam. cap. 5. num. 24. Hactenus petrus Surdus, qui communes, & certas profert reſolutiones (vt vides) & eaſdem ſequitur Petrus Magdalenus de num, teſtinum in teſtamentis requiſito, 1. part. cap, 15. num. 3. & 5. & num. 10. & duobus ſeqq. & cap. 30. in princip. qui d. num. 5. cap. 15. rectè animaduertit (ex mente tamen communi in d.l. cum proponebatur) quod mirum videri non debet, quòd voluntas teſtatoris per coniecturas probanda, vel coniecturæ ipſæ ex quibus voluntas ipſa reſultar, probari debeant per ſolemnem numerum ſeptem reſtium, quia ſi tot teſtes ſunt neceſſariji ad probandam voluntatem expreſſam teſtatoris, & ea, quæ ſunt expreſſa in teſtamento, quæ ſunt clara, & apertè patent, multò magis idem ius eſſe debebit reſpectu voluntatis, quæ non eſt expreſſa, nec ita clarè patet, ſed tacitè ex coniecturis deprehendi, & colligi valet, in qua maior probatio videtur requirenda, argum. text. in hæredes palam, ff. de teſtamentis; & in. l. iubemus: & ibi notat Baldus num. 1. & ſeq. Paul. & Alex. num. 2. & poſt alios Iaſon ex num. 1. C. de teſtamentis & eodem cap. 15. ex numero 6. latiùs comprobat: & num. 10. & 11. aliam rationem adducit & num. 12. obiectioni cuidam in propoſito ſatisſacit; ac denique reſert doctrinam illam Baldi in d.l. cùm proponebatur, col. 1. ff. de legat. 2. (de qua ſuprà per Surdum,) quod idem numerus teſtium requiritur in probandis indiciis, qui requiritur in directa probatione veritatis. prætereà & tertio loco obſerundum erit, ex dictis hactenus prima, & ſecunda obſeruatione, atque ex relatione Ioſeph. Maſcardi, Simonis de Pratis, Petri Surdi, Ioan. Vincentd. Hondedei, & aliorum, dilucidè apparere, quòd de probanda teſtatoris voluntate cum agitur, tametſi id fieri non poſſit niſi per numerum ſeptem teſtium, de iure communi; vel de iure regio per numerum teſtium apud nos requiſitum; cæterum de probanda teſtatoris voluntace non diſpoſitiua, ſed declaratoriæ, & inducta cum agitur, duo tantùm teſtes ſufficiàt, nec ſolennis numerus septem testium neceſſarius, eſt, vt dictum fuit ſuprà, per text. iuncta Gloſſa, verbo poſſe, in l. haeredes pala. §. ſi quid poſt, ff. de teſtament. & ibi benè declarat Bartol. n. 4. & Caltrenſis num. 13. & Baldus in §. ſed ſi notam, in fine: idem Bart. Bald. Iaſon, Alex. Oldrad. Socinus, Curtius iunior, Romanus, Decius, Signorolus, Aretin. Salicet. Corneus, Pariſ, Barbartia, Bellonus, & Capicius, cum quibus ſic reſoluit, & de communi, & veriſſima ſententia profitentur Mantica de coniectur. vltim. volunt. lib. 3. tit. 1. num. 12. & lib. 5. tit. 14. num. 12. & lib. 11. tit. 20. num. 10. & lib. 12. tit. 16. num. 2. & ſeq. vbi latiùs declarat: Antonius Gabriel commun. concluſion. lib. 6. titul. de reglis iuris, concluſione 3. num. 29. Burgos Salon de Paz 1. part. dictæ l. tertia Tauri, num. 813. Aluaradus de coniecturata mente defuncti: lib. 1. cap. 3. num. 7. 8. & 9. Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro 1. capit. 5. num. 40. fine. Grasſus § fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 10. & § ſubſtitut. quæſt. 31. in principio. Ceruantes in l. 3. Tauri, ex num. 182. vſque ad num. 187. Ripa, Socin. iunior, Baldus, Salicet. Alex. Iaſ. Calcaneus, Corneus, Oldrad. Pariſ. Berous, Crotus, Crauet. Gozadin & Burſat. cum quibus Achilles Pedrocha, in conſ. 2. ex num. 107. vſque ad numerum 117. Petrus Surdus dicto conſ. 129. num. 29. libro 1. & in conſ. 414. num. 57. éod. lib. Petrus Magdalenus de num. teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 30. ex num. 1. cum ſeq. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, tom. 8. littera V. concluſione 284. fol. 637. & tom. 2. littera D, concluſ. 94. fol. 473. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 67. num. 11. lib. 2. Azeuedus in l. 1. tit. 4. lib 5. num. 66. 67. 76. &77. Simon de prætis de interpretat. vltimar. volunt. lib. 1. dicta ſolutione 1. numero 3. fol. 78. & dicta ſolutione 5. ex num. 26. & num. 32. & num. 40. fol. 31. vbi reſolutiuè, & verè conſtituit, quòd coniectura poteſt diuerſimodè probari; ſi enim tendit ad aliam diſpoſitionem, ſiue quæratur probari aliqua diſpoſitio de nouo, vel addendo, vel minuendo, aut adimendo, vel corrigendo, vel aliquo modo alterando diſpoſitionem iam apparentem, tot teſtes requiruntur, quot ſunt neceſſarij ad probationem principalis diſpoſitionis: Si verò tendit ad declarationem ambiguæ diſpoſitionis iam factæ, tunc ſufficiunt duo teſtes, vt ibi comprobat; & repetit eod. lib. 1. & dict. ſolutione 5. num. 32. & 33. fol. 29. dicens, generalem eſſe doctrinam in hac materia, quòd quotieſcunque à lege, velà Doctoribus in aliquo articulo vltimarum voluntatum inducitur, vel elicitur, ſic eſſe coniecturam voluntatis teſtatoris, vel dicitur (vt ſæpiſſimè in legibus ipſis exprimitur) niſi contrarium conſtet, vel probetur teſtatorem voluiſſe, dummodò non vergat in nouam diſpoſitionem, expreſsè dando, vellimitando, vel adimendo, aur alterando; de hac contraria voluntate, vel declaratoria poteſt per duos teſtes conſtare.

Prædictorum autem ratio eſt, quòd qui declarat, nihil de nouo facit, ſed iam factum aperit, & ſignificat, ſine qualis fuerit voluntas in diſpoſitione, oſtendit, dicta l. hæredes palam, §. ſi quod poſt, ff. de teſtamen. vbi Gloſſa allegat concordantes, l. adeò, cùm quis ff. de acquirendo rerum dominio, l. aſſe toto, ff. de hæred. inſtit. l. ſcripſero, ff. de condit. & demonſtrat. & exornant permultis Decius, Gomezius, Anania, Barbatia, Anton. Gabr. Simon de prætis, Hippoly. Riminaldus, Burgos de Paz, Maſcard. Achilles Pedrocha, & Petrus Magdalenus, quos ego in idipſum congeſſi, & commemoraui, quotidian. bar. contròuerſ. iuris, lib. 3. c. 10. num. 30. Idcircò declaratio non requirit illam ſolemnitatem, quæ requiritur in ipſa principali diſpoſitione, quia declaratio trahitur ad ipſam principalem diſpoſitionem, & fingitur vna & eadem cum ipſa, vt alios cumulans, aduertit Anton. Gabriel commun. concluſion. lib. 6. dicta concluſ. 3. ex n. 9. Petrus Magdalenus 1. parte, cap. 30. num. 4. Vnde ſubſequitur, ad limites iſtius rationis accipienda, atque explicanda eſſe ſuperiora, & conſequenter communem hanc reſolutionem traditam ex num. 28. tunc procedere, cùm ſumus in vera & propria declaratione, quæ conſiſtit circa diſpoſitionem dubiam & obſcuram, & multipliciter intelligibilem. Exemplum attulit nobis Iureconſultus in dicto §. ſi quid poſt, de legato facto Titio, & Sticho, cum plures eſſent eiuſdem nominis: Et ibidem dicit Gloſſa in verbo Stichum circa inſtitutionem; putà ſi fuit inſtitutus hæres Titius amicus teſtatoris, cùm duo amici eius eſſent eiuſdem nominis. Et ſimile in datione tutelæ eſt vulgatum exemplum in l. duo ſunt Tity, ff. de teſtamentariatutel. Hæc enim incertitudo perſonæ licèt vitier legatum, inſtitutionem, & tutuelam, niſi declaretur, iuxta, d.l. duo ſunt Tity & l. ſi ita fuerit, ff. de rebus dubiis: Tamen quia in rei veritate valet iſta diſpoſitio, quæ apud legem eſt certa, licèt impediatur executio, donec certificatur, quia non deficit ius, ſed tantùm probatio: Iure igitur poteſt teſtator poſt conditum teſtamentum, hanc incertitudinem coram duobus teſtibus declarare, quia ex hoc nihil de nouo diſponit, ſed diſpoſitionem iam perfectam, & apud ſe certam, licèt apud nos obſcuram aperit, & declarat, quam etiam ſi non declaraſſet, committeretur declarationi Iudicis, qui poſſet eam ex variis circumſtantiis declarare, vt poſt Bart. & Caſtrenſem, optimè declarat Petrus Magdalenus de numer. teſtium in teſtanentis requiſito, prima parte, dicto cap. 30. num. 6. cum ſeq. vſque ad num. 11.

Non verò procederent reſolutioneſmetinſæ, ſed declaratio non eſſet propria, & vera, ſiue reſpiceret diſpoſitionem, quæ de iure erat certa, & aliter declaratur; tunc etenim, ipſius etiam teſtatoris reſpectu, ſolemnis requirertur numerus teſtium, qui in teſtamentis requiritur, quia iſta non eſt propria declaratio, ſed noua iuris datio, & noua diſpoſitio: Idque per text. ſæpè allegatum in dicto §. ſi quid poſt, in principio;& ibid. Gaſtrenſem d. verbo poſſe Dinum, & Bartol. num. 4. & Caſtrenſem num. 2. & num. 4. in fine: qui id expendit ad gratias, quæ ſolent per Pontifices in præiudicium alicuius declarari: Et latiùs explicant Antonius Gabriel lib. 6. tit. de regulis iuris, dicta concluſione 3. num. 62. & 63. cum ſeq. Mantica lib. 3. tit. 1. num. 14. & lib. 12. dicto tit. 16. num. 8. & vide nonnulla, quæ adnotata, atque ſcripta reliqui in propoſito, lib. 3. d cap. 10. num. 26. & quinque ſeqq. Pet. Magdalenum d. cap. 30. num. 11. &12. qui rectè concludit, præfatam communem ſententiam, quæ ad declarationem, duorum tantum teſtium numerum requirit: procedere, vbicunque declaratio tendit ad reddendam certam diſpoſitionem iam factam, quæ erat obſcura & ſic quando ſumus in vera, & propria declaratione; ſecus verò quando declaratio eos terminos egreditur, & in noua diſpoſitione verſamur, prout dicto cap. 10. ſcriptum reliqui, & alio cap. huiuſce libri dicetur; & conueniunt Prætis, & relati ſupra.

