Ratio autem huius ſententiæ (qua principaliter ipſius Sectatores adducuntur, atque excitantur communiter) in eo conſiſtit, quod ex legitimatione (vt ſuperiùs dictum fuit) conſequitur legitimatus iura omnia quæ legitimi de iure habebant, ſed filius legitimatus impoſſibile eſt, quòd habeat ſucceſſionem limitatam extra pactum, vel ſtatutum, quia omnia comitantur legitimationem; ſed in legitimatione limitata diuerſum ſtatuitur, nam ex eodem actu natiuitatis, hoc eſt, legitimationis, oritur defectus: & ſic ex ipſomet actu oriuntur contrarij effectus. Reſcriptum Principis efficit legitimum, & ipſummet reſcriptum tollit effectum legitimationis. Quod clarius patet, legitimatio nihil eſt de per ſe, ſed eſt effectus, quem producit matrimonium; ſed ex matrimonio filius eſt ſucceſſibilis ex neceſſaria conſequentia, quia hæres; quam nem poteſt tollere, niſi pactum, vel ſtatutum, vel Principis diſpoſitio: ſed hîc nihil horum interuenit, quia etſi Princeps limitet ſucceſſionem, eſt limitando legitimationem, & licèt hoc valeat, erit in vim diſpenſationis, non tamen in vim legitimationis, quia detrahit ei: ita ſane ex omnibus Recentioribus, quos viderim, elegantius rationem hanc ex mente communi tradidit Tellus Fernandez, in d.l. 12. Tauri, num. 21. & in eandem tendunt omnes hucuſque iuris Interpretes, qui in propoſito ſermonem inſtituunt, prout conſtat ex Matienzo, in dicta l. 10. titulo 8. lib. 5. gloſſ. 1. num. 4. Molina, de Hispanor, primogen. lib. 3. dicto cap. 3. num. 37. ibi, Non enim poteſt quis pro parte legitimus, pro parte autem illegitimus eſſe. Peregrin. dicto art. 23. num. 34. & cæteris ſuprà commemoratis. Qui cum affirment vnanimiter, ferè omnes legitimationes Regum Chriſtianorum, eſſe limitatas in ſucceſſione, vt inquit Tellus ipſe, num. 20. & ſubdit, quod in hoc Regno tenor legitimationis eſt, abſque præiudicio aſcendentium, & deſcendentium, & ſecundum voluntatem parentum, & in aliquibus etiam inſeritur clauſula, ſine præiudicio venientium ab inteſtato, vt affirmat Rod. Suar. ibi relatus: Et in Italia aſſerit Socin. quem refert ipſe Tell. & ſubiicit in hunc modum: Et in hoc Regno eſt indubitatum ſecundum communem curſum huiuſmodi legitimationum, quæ nunquam conceduntur in forma plenæ reſtitutionis natalium, ſed ſecundum voluntatem parentum, vel hæredum: & in legitimationibus, quas facit ſummus Pontifex ſemper ſolet apponere dictas clauſulas, vt inquit Corneus, in conſilio 34. volumine 1. num. 6. idem in conſilio 9. volum. 4. num. 5. Alios etiam retulit Authores Stephanus Gratianus, diſceptationum Forenſium, dicto cap. 138. num. 43. vbi poſt Caſtrenſem teſtatur, paucas reperiri legitimationes, in quibus non adſit ea claufula, quod legitimatus non ſuccedat niſi in ea portione, quam pater ſibi aſſignauerit: Et in Hiſpaniarum Regnis omnes legitimationes concedi ſolitas hac lege, & clauſula, vt legitimatus patri ſuccedat in eo quod, pater ei reliquerit, aut relinquere voluerit; cum Roderico Suarez, & Gregorio Lopez teſtatur Couarr. in 4. ſecunda parte, cap. 8. §. num. 2. in verſ. in Hispaniarum verò Regnis. Cum inquam Interpretes noſtri, ac iuris vtriuſque Doctores, ita vnanimiter affirment; videtur equidem, nec in his Hiſpaniarum Regnis, nec in aliis quibuſlibet, nunquam legitimationem, ſed ſemper diſpenſationem concedi: & quod verba Reſcripti licèt ſonent in legitimationem, intelligenda ſunt iuxta ſubiectam materiam, & ſic in diſpenſatione; cum legitimatio eſſe non poſſit propter repugnantiam, ſicuti ex Caſtrenſis, & ſequacium doctrina, adnotaui numeris præcedentibus. Et quoad hæc Hiſpaniarum Regna, ex alio res videtur difficilior reddi, quòd non modò ſucceſſionis cauſa limitetur (vt dixi) ſed etiam quantum ad perſonam nobilitatis caſus excipiatur, ad quam legitimatus non reſtituitur per reſcriptum legitimationum commune: vnde non videtur quantum ad perſonam plenè & integrè reſtitutus, & legitimatus; quo caſu vnanimiter omnes Scribentes concordant (vt ex plurimorum relatione, ac maximè M. Anton. Eugenij, Peregrini, & aliorum obſeruationibus ſuprà vidiſti) diſpenſationem, & non legitimationem dici debere: cùm ergo neceſſarius adeo, & frequens ſit articulus, reſolutio eiuſdem ſtrictior, & accuratior inquiri debebit; & an ſcilicet limitatio in ſucceſſione reddat reſcriptum in vim, & effectu legitimationis, an verò diſpenſationis; cum ab hoc principalis effectus dependeat, & dignoscendum ſit, an in his Regnis legitimationes dici debeant ea reſcripta, vel diſpenſationes, quæ regulariter, & vulgò legitimationes nuncupantur communiter, & eo quoque nomine legitimationis per Principem ipſum, & Regios Senatores, qui ſupremo Cameræ Senatui præſunt, ſemper appellantur.

Et pro vera explicatione obſeruandum erit primo loco, quòd legitimatio vera & propria dicitur, quando quis reſtituitur ad primæua iura, quamuis facultas ſuccedendi ſit limitata, & reſtrictiua ad patris voluntatem; idque inprimis (vt aliorum Antiquorum, qui à Recentioribus præcitantur, relationem omittam, & tranſcribendi vitium ab inſtitutio meo ſemper abhorreat) probatur ex his, quæ Tellus Fernandez, in d.l. 12. Tauri, num. 22. per totum, reliqui ſcripta, quò loci refert Ioan. Andr. in addit. ad Speculatorem, in tit. de ſucceſſionibus ab inteſtato, §. 1. verſ. ſed ex facto quæritur: vbi tenet, legitimationem poſſe fieri conditionalem reſpectu ſucceſſionis. Et rationem aſſiguat, quia ſucceſſionis ius eſt ſeparatum ab ipſa legitimatione; idque iuxta doctrinam Bartoli, Pauli, Alexand. Aretini, & Iaſonis, in l. is poteſt, ff. de acquiren. hæred. quod poteſt eſſe, quod filius legitimus non ſuccedat patri, ſiue ex præambulo ſtatuto, ſiue ex pacto parentum, ſecundum text. in cap. 1. de filiis natis ex matrimonio ad morga. contracto. Et iuxta hanc doctinam corruere omnia fundamenta Doctorum, qui contrariam ſuſtinent partem, provt ſuprà retuli num. 63. & rationes eorum: cum omnia inuitantur illa conſideratione, quod legitimitas, & ſucceſſio ſint idem; quod verum non eſt, ſed potius contrarium, immò diuerſa eſſe: & refert Angeli Socinum ſeniorem, Curtium ſeniorem, Decium, Pariſium, Alciatum, Gozadinum, Ruinum, Tiraquel. Couar. & Emanuel. Acoſtam, ita tenentes, quod vbicunque legitimatio plena eſt in perſona, quantunmcunque ſucceſſio ſit limitata, dicitur vera legitimatio: & ſubdit d. numero 22. in finalibus verbis, in hunc modum: Itaque iſta videtur communis opinio ex relatione Authorum, & ex eo, quod maior pars tenentium contrarium, reſipuit, affirmando hanc concluſionem, quæ manifeſtior apparebit ex respponſione ad contraria, & Tellum Fernand ſequitur in omnibus Ioann. Matienzus, in l. 10. titul. 8. lib. 5. gloſſ. 1. num. 3. qui eoſdem recenſet Authores, quos Tellus: Eandem etiam ſententiam ſequitur Burgos de Pace, in l. 3. Tauri, num. 324. & 325. Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 53. num. 54. Alexander Raudenſis, de analogis, libro 1. cap. 36. num. 47. Ioannes Garſin, in commentariis de Nobilitate, gloſ. 21. num. 80. in verſ. contrariam tamen opinionem, & numero 81. qui in effectu hanc probat reſolutionem; quamuis in aliis variauerit: Iacobus Menoch. in conſ. 306. num. 23. lib. 4. & præſumpt. 79. numer. 48. & num. 50. lib. 4. qui cum aliquot caſus diſtinguat; in propoſito tamen noſtro concludit dicto n. 48. quòd quando illegitimè natus, fuit reſtitutus ad primæua iura naturæ, & honores, & dignitates, & reliqua iura perſonalia, ſed quoad ſuccedendi facultatem dictum fuit, quòd ſuccedere poſſit ab inteſtato, vel ex teſtamento in eo, quod viſum erit patri ei relinquere; hoc in caſu dicitur verè legitimatus; Et adiicit, quòd ita rectè ſcripſerunt Authores multi relati, & probati per Molinam, de Hispan. primogen. lib. 3. cap. 3. n. 38. in verſic. ſed quamuis hæc opinio, quiteſtatur, ſic in ſummo Caſtellæ Senatu fuiſſe iudicatum. Et verè Molina ipſe, vt Menochius firmat, reſoluit, & duodecim Authores, ita tenentes commemorat: accedunt quoque congeſti ab Anton. Gabriele, in lib. 6. commun. concluſio. in tit. de legitimatione, in concluſ. 8. in fine. Quando verò illegitimè natus (inquit ipſe Menoch. d. num. 50.) non fuit reſtitutus ad primæua iura naturæ, ad honores, & alia, ſed ſimpliciter dictum fuit, quod poſſet ſuccedere ab inteſtato, vel ex teſtamento in eo ſolum, quod pater ei reliquerit: hoc in caſu iſte non dicitur legitimatus, ſed diſpenſatus, & refert alios Autores ita tenentes. Et id ipſum voluit idem Menochius, num. 51. ſtatim ſequenti. Hippolyt. Riminald. in conſ. 469. num. 26. lib. 4. & in conſ. 46. num. 1. & tribus ſeqq. lib. 1. Anton. Galeatius Maluaſſia, in conſ. 18. num. 41. & 42. vol. 1. Beroius, in conſil. 172. num. 31. lib. 2. Peregrin. de fideicommiſ. articul. 23. num. 34. qui eoſdem retulit Authores, quos Tellus, & Molina: & addidit Abbatem, & Cuman. & inquit, quòd ſententia Caſtrenſis, & ſequacium, qui dicunt, legitimatum, cuius ſucceſſio eſt limitata ad voluntatem patris, non eſſe verum legitimum, ſed diſpenſatum; de plano procedit, cùm quis legitimatur ad certos actus, & de perſona nihil dicitur:ſecus autem, nisi quoad perſonam fuiſſet plenè & ſimpliciter legitimatus, remotâ genituræ maculâ; facultas autem ſuccedendi fuiſſet reſtricta, vel inhibita; nam non dicetur propterea minùs legitimus, quia ius ſuccedendi eſt ſeparatum à iure filiationis, & legitimitatis: & refert doctrinam illam Bartoli, & aliorum, in d.l. is poteſt quam Tellus retulit. Sfortia Oddi, in conſ. 1. num. 38. & 39. & 40. Surd. in conſ. 453. numer. 30. libro 3. vbi id ipſum tuetur, & inquit, quod cum ſuccedendi ius, ſit quid diuerſum, & ſeparatum à legitimatione non limitat legitimationem limitatio ſucceſſionis, nec eam reponit in diuerſa ſpecie, nec facit deſinere eſſe propriam, & veram legitimationem: & quòd contraria opinio procederet quando non legitimata perſona, concederetur ſuccedendi limitata facultas: & addit vltra relatos per Tellum, & Molina Març. & Hieronymum Gabr. ſic quoque aſſerentes, Ludouic. Morot. in reſponſo 9. numero 18. qui rectè in quit poſt alios quamplures, quod licet effectus ſuccedendi ſit limitatus, attamen perſona eſt plenè reintegrata, & habilitata, quæ in legitimatione principaliter conſideratur; & modus ſuccedendi, qui eſt ſeparatus à filiatione, quamuis reſtrictus, & limitatus ſit ex legitimationis forma, nihilominus non reſtringit legitimationem ipſam reſpectu ſtatus perſonæ legitimati, & ideo non dicitur diſpenſatio, ſed plena legitimatio. Et ſubdit, quod eſt communis declaratio omnium Scribentium veriſſima, & approbatiſſima, Caſtrenſem (à quo cæteri eius partis ſequaces accipiunt) loqui, quando habilitatus fuit aliquis ad ſuccedendum ex priuilegio, aut legitimatus cum clauſula, vt ſuccedat in eo, quod patri placuerit, nulla facta legitimatione perſonæ, quo caſu legitimatio illa, reſpectu ſucceſſionis tantum facta, & ad eam limitata, bene producit effectum limitatum: ſed quando perſona prius legitimatur integrè, & exinde reſtringitur cauſa ſucceſſionis, tunc qualitas adiecta legitimationi, quæ modum ſuccedendi raſpicit, non efficit, quin dicatur plena legitimatio: Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit ad deciſionem Gamæ 11. vbi ſcriptum reliquit in hæc verba: Diſpenſatus dicitur, quando non eſt plene, & in omnibus, & per omnia legitimatus, & natalibus reſtitutus: legitimatus verò, quando à non recognoſcente Superiorem, in omnibus, & per omnia, quoad ea, quæ pertineant ad eſſentialia legitimationis, eſt natalibus reſtitutus: quod conſtabit ex verbis legitimationis, etiamſi quoad effectus ex ipſa legitimatione procedentes, aliqua limitatio annectatur, quæ ſecum compatiatur legitimorum ſtatum, & quæ etiam ex poteſtate legis ciuilis filiis legitimis & naturalibus poſſet conuenire, legitimitate manente, vnde poſſet etiam ſucceſſio limitari, etiam quoad legitimam ex teſtamento, & ab inteſtato, manente ſalua cauſa alimentorum, quæ filiis ex iure naturali debentur, &c. Georgius de Cabedo deciſione Regni Luſitaniæ 69. num. 8. qui licèt inuoluat materiam, nec certam tradat reſolutionem numeris præcedentibus: attamen dicto numero 8. hanc eandem partem ſecuriſſimè amplectitur. Pater Ludouicus Molina, tomo primo de iuſtitia & iure, diſputatione 173. in verſic. dubitant Doctores, folio 678. quo loci cum hac remanet ſententia, & contrariam reſpuit, & inquit, quod Gama optimè dixit in loco ibi relato, tunc dici diſpenſationem, quando ſubſtantia ipſa legitimationis reſtringitur, vt dicatur, ſit legitimatus quoad hoc, vel hoc; ſecus autem quando non legitimatio, ſed effectus, qui ex illa ſequi deberet, reſtringitur, vt ſi dicatur, nullum inde fiat præiudicium legitimis, aut poſſit nihilominus pater ei relinquere quam portionem voluerit, vel aliud ſimile. Et quod nequaquam idem Gama ſibi repugnat dum deciſione 383. & deciſione 11. numero tertio, & deciſione 134. numero primo, affirmat eum, qui legitimatur, vt ſuccedat patri ab inteſtato, aut in portione, quam illi pater relinquere voluerit (quo pacto ait moris eſſe in Luſitaniæ Regno legitimari ſpurios) non eſſe legitimatum, ſed diſpenſatum; loquitur namque quando legitimatio fit ad id tantum, & non quoad alias partes, quas integra legitimatio concludit.

Et ſecundum hæc patet (vt vides) concludens reſponſum ad eam rationem, qua contrariæ partis Sectatores innitebantur præcipuè, nec ratio ipſa aliquatenus vrget. Cui etiam & ſpecificè magis reſpondet Tellus Fernandez, in dicta l. 12. Tauri, numero vigeſimo tertio, dicens, non obſtare, quod non poteſt dari legitimitas pro parte: nam fatetur pro nunc oppoſitionem, ſed negat conſequentiam, ſcilicet quòd ſit pars integralis legitimationis ſucceſſio, quia eſt effectus, circa quos valet limitatio, & ampliatio; & non pars integralis: & quòd hæc eſt vera, & communis opinio: & hactenus de prima obſeruatione.

Secundò deinde conſtituo, ex dictis hactenus, pluſquam manifeſtè apparere, atque iuridicè deduci debere, legitimationes, quæ in hiſce Hiſpaniarum Regnis, & in aliis, ſecundum communem curſum earum cum dicta clauſula voluntatis parentum, vel quoad ea, quæ pater reliquerit, aut relinquere voluerit, expediuntur: de iure equidem validas eſſe, & ad eum modum poſſe concedi, nec veræ & propriæ legitimationis nomen ex ipſamet clauſula amittere, ſicque legitimationes nuncupari iuridicè: provt omnes ſuperiores iuris Interpretes admittunt, & in terminis adnotauit Ioannes Cephalus, in conſilio 117. numero ſexto, libro ſecundo, Stephanus Gratianus, diſceptationum forenſium, cap. 138. numero 42. & 43. vbi alios Authores citat, & inquit, quod valet legitimatio facta ſub prædicta forma, quod non ſuccedat niſi in ea portione, quam pater ſibi aſſignauerit, & quòd omnes legitimationes ferè cum iſta clauſula fiunt. Quod vel etiam comprobatur ex eo, quia eædemmet legitimationes ad reintegrationem perſonæ, & quoad omnia amplè, & generaliter conceduntur, licèt ſucceſſio limitetur in ipſis, & quia exprimunt ſemper legitimationis verbum, nuſquam autem diſpenſationis verbo vtuntur; vnde cum in dubio à proprietate verborum recedendum non ſit, l. non aliter, ff. de legatis tertio, l. prima, §. ſi is qui nauem, ff. de exercitoria actione, & alio cap. ſuprà, late explanaui. Conſequens equidem fit, quòd legitimationes ipſæ, verè & propriè legitimationes dicantur, & non diſpenſationes; & præſertim cùm in ipſis dicatur, quòd is, qui legitimatur, primæuis natalibus, & antiquæ naturæ reſtituitur, & defectus natalium, ac omnis macula, ex robore conceſſionis, & genituræ vitium in lea deletur, cancellatur, tollitur, aboletur, & abſtergitur & cancellatus, & abolitus per litteras ipſius legitimationis decernitur, & iura naturæ, & quiliber actus legitimi reintegrantur, & reſtituuntur; vt in eiſdem legitimationibus pleniùs dicitur, & eo ipſo veras eſſe legitimationes denotatur, provt Antonius Galeatius Maluaſia, in conſilio 18. numero 41. volumine primo, ita ſingulariter, & ſpecifice animaduertit; & vltra eum, Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 23. num. 35. poſt Angel. ruinum, & Aretinum, & optime in propoſito animaduertit, quod legitimare verbum, deſignat propriam & veram legitimationem, & inde, quod ſi Princeps vſus fuerit, verbo legitimamus, ea equidem plena videtur legitimatio quo ad perſonam, ac ideo modificatio quoad ius ſuccedendi, non faceret eum diſpenſatum. Secus autem, ſi Princeps vſus fuiſſet verbo, diſpenſamus, aut habilitamus, vt inquit eleganter Ruinus, in conſilio 86. numero ſexto, relatus ibi cum aliis. Cum ergo Princeps noſter inuictiſſimus, verbo legitimamus, & legitimamus, ſemper vtatur in legitimationum expeditione, planum equidem & certum eſt, legitimationes eſſe, & non diſpenſationes, niſi ex alio impedimento (vtputa) quia is, qui legitimatur, eſſet ſpurius, vt ſtatim dicetur) vel niſi ex alio legitimatio deberet in aliam ſpeciem tranſire, hoc eſt, in diſpenſationem. Et id ipſum apcrtè diffinitur in dicta l. duodecima Tauri, quæ hodie eſt lex decima, titulo octauo, libro quinto, nouæ collect. Regiæ. nam legitimatus non ſuccedit cum aliis fratribus, ſine ante, ſiue pòſt, habitis ex legitimo matrimonio, & ſic ſucceſſio eſt limitata à legitimè nato, & nihilominus lex vocat eum legitimatum in omnibus & per omnia, nihil differens à legitimis: Quod Tellus Fernandez rectè & ingeniosè ponderauit ibidem, num. 23. in fine, & ſequitur Matiençus, dicta gloſſa prima legis 10. numero tertio, & quamuis in Reno Luſitaniæ, legitimatio eiuſmodi, potius diſpenſatio, quàm legitimatio diiudicetur communiter, vt ex Aluaro Valaſco, Georgio de Cabedo, & Patre Molina adnotaui numeris præcedentibus: tamen quando perſona plenè & integrè legitimatur, & iura primæua naturæ reſtituuntur, quod legitimatio vera & propria dicatur, & non diſpenſatio, tametſi ſucceſſio limitetur; expreſſim annotarunt, atque obſeruarunt Georgius ipſe de Cabedo, dicta deciſione 69. numero octano, vt ſupra retuli: & Pater Molina, de iuſtitia & iure, dicta disputatione 173. in verſic. dubitant Doctores. Sic explicans Gamæ deciſiones primo aſpectu contrarias, & agnoſcens, Regni Luſitaniæ legitimationes dici, nec diſpenſationes vocari ob effectum limitatæ ſucceſſionis, provt etiam legitimationes vocarunt Rodericus Suarez, Gregorius Lopez, & Didac. Couar. ſuprà commemorati.

Nec refragatur eiſdem, quod caſus Nobilitatis ſemper exceptus videatur communiter, & pro excepto habeatur in legitimationibus Hiſpaniæ, provt ſuprà in dubium excitaui: Ex eiſdem namque numeris præcedentibus adnotatis, & doctrinis relatis patet ſolutio, quia quando perſona legitimatur, & reſtituitur plenè & integrè natalibus, etiamſi excipiatur aliquis caſus, non ideo dicitur, non verè & plenè legitimatus. Quamuis aliter ſtatuatur, quando legitimatio fieret quoad aliqua ſine prædictis clauſulis plenæ & integræ legitimationis, quo caſu dicitur diſpenſatio, & non legitimatio, vt adeo plene comprobaui vtrumque numeris ſuperioribus. Et in terminis Nobilitatis, in quibus verſamus, quod reſtrictio quoad effectum, aut effectus aliquos, non impediat veram rationem legitimationis, probauit Pater Molina, dicta disputatione 173. in verſic. poſſumus vero, vt ſtatim dicam, & apertè ſentiunt in noſtris etiam terminis, & in clauſulis legitimationum Gozadinus, in conſilio 6. num. 66. Alexander, in conſilio 187. num. 15. lib. 5. Iacob. Menoch. in conſ. 306. num. 22. lib. 4. quatenus obſeruarunt, quod ſi caſus exceptus in legitimationibus ſit de iure, non ideo poſſunt dici dictæ legitimationes limitatæ, & non veræ, & propriæ legitimationes; dicta etenim verba, quæ tacitè inſunt; quando exprimerentur, nihil operarentur, & ſolum important quandam monitionem, ſique nihil de nouo inducunt, vt dicit Ancharan. in conſilio 404. num. 7. Caſtrenſis, in conſilio 338. num. 2. lib. 2. Lapus, allegatione 61. num. 2. cùm ergo exceptio Nobilitatis in legitimationibus inſit de iure communi, vt teſtantur Otalota, de nobilitate, 2. parte, tertiæ partis principalis, cap. 3. num. 4. Pater molin. in d. verſ. poſſumus vero, & ita cautum eſt de iure noſtro Regio in l. 20. titulo 11. lib. 2. nouæ collect. Regiæ. ſequitur quod dictns caſus Nobilitatis exceptus, vel etiam non expreſſus in legitimationibus, non poſſit facere legitimationem defectuoſam: & quamuis in legitimatione non ſint omnes caſus plenæ legitimationis ſpecialiter & expreſsè enumerati, ſufficit tamen aliquos caſus enumerare, & adiicere clauſulam generalem (quæ in hiſce Regnis adiicitur regulariter) & vim caſus expreſſi habet, vt legitimatio plena, & non limitata dicatur, vt probarunt Decius, in conſilio 66. Gozadinus, dicto conſilio 6. numero 53. & in conſilio 25. numer. 13. Menochius, in conſilio 19. num. 14. libro primo: immò (quod magis eſt) ex ipſa exceptione caſus Nobilitatis, vel ſuppoſitionis exceptionis, etſi non exprimatur, poſſumus confirmare, reſtrictionem quoad eum effectum non impedire veram rationem legitimationis, ſicuti exceptio alterius caſus non impedit veram legitimationem de iure communi (vt remanet dictum:) alioquin enim, eo ipſo, quòd à Carolo V. & Philippo eius filio explicatum fuit, in nullius legitimationis reſcripto Principis factæ conſequi quenquam in Regno Caſtellæ, eam Nobilitatem parentum quam hidalguia vulgus nuncupat, vt tomo primo, tractatu 2. disputation. 170. folio 670. pater ipſe Molina annotauit: dicendum eſſet, nullam omnino inibi eſſe legitimationem ſpuriorum, ſed omnes quantumcunque amplas, eſſe diſpenſationes, ſtrictéque in omnibus eſſe intelligendas; quod eſſet valde abſurdum, ſicuti ex Hiſpanis omnibus, ſolus pater Molina, tomo primo, diſputatione 173. folio 679. in verſic. poſſumus vero, ita ſingulariter, & ingeniosè animaduertit. Et ſic remanet, legitimationem Principis reſcripto quantumcunque amplo factam, non gaudere Nobilitate, niſi eſſet filius naturalis, qui abſque legitimatione gaudet: nec propter legitimationem ſubſequutam debet priuari illo Nobilitatis honore, cum legitimatio non ad eum effectum concedatur, vt legitimatus aliquid admittat, ſed potius vt magis honoretur, ſicque ad augmentum, non ad diminutionem tendat, vt vtrumque rectè aduertit Guillem. de Ceruantes, in dicta l. 12. Tauri, numer. 129. & 130. & ante eum Tellus Ferdinand. in l. vndecima Tauri, numero ſecundo, vbi quod filius naturalis gaudet nobilitare, etiamſi non ſit ex retenta in domo: latiùs Hieronymus de Cæuallos, commun contra communes, quæſtione ſecunda. ex numero 43. vſque ad numer. 50. vbi late proſequitur articulum, vtrum ſcilicet filius legitimatus gaudeat nobilitate patris quoad officia, & honores, & contributiones; & refert ſententias diuerſorum, ſcilicet Didaci Perez, Gregorij Lopez, Matienzi, Otaloræ, Olani, Ioannis Gutierrez, Ioannis Garciæ, D. Spino, & aliorum, & ad concordiam legum quarundam nouæ collect. Regiæ, quæ contrariæ videntur, conſtituit vnum, quod eſt indubitatum & certum, & ab Authore prædicto traditum; ſcilicet, filium ſpurium, & his parentibus natum, inter quos matrimonium contrahi non poterat, non gaudere nobilitate patris ex reſcripto legitimationis, niſi expreſsè in ipſo id concedatur. Cæterum leges caſdem Regias non excludere, quin legitimatus gaudeat nobilitate à iure ſibi conceſſa, ſi filius naturalis ſit, ſicque non teneatur ad contributiones; quaniam leges ipſæ circa filios naturales legitimatos nihil diſponunt, vt inquit Matiençus, in l. decima, titulo octano, lib. quinto, gloſſa finali, numero quarto, & concludit Ioannes Gutierrez, practicarum, libro quarto, quæſtione 23. per totam, vbi latè, an filij legitimati gaudeant nobilitate patris quoad tributa, & alia? & tres præcipuas concluſiones adducit. Ex his palam deducitur, legitimationes in Hiſpania, maiori ex parre pro filiis ſpuriis deſiderari, atque concedi, & expediri communiter, pro naturalibus etiam filiis quandoque (vt legitimi ipſi dicantur, qui legitimi dici non poſſent aliàs, ſed naturales) ſed non ita aſſiduè. Immò primo aſpecta modicæ vtilitatis videri eſſe eas, quæ pro naturalibus filiis concederentur, vtpote cum naturales filij, etiam legitimati, extantibus filiis, & deſcendentibus legitimis, in ſola Quinta bonorum parentum parte poſſint ſuccedere, quam poſſunt parentes, etiam filiis legitimis extantibus, in teſtamento eis, & cuicumque extraneo relinquere, vt ex l. decima, & vndecima Tauri, adnotarunt ibidem omnes huius Regni Scriptores communiter: & Matiençus in l. nona. titulo octauo, libro quinto, gloſſa prima, num. quinto, in fine. Azeuedus, in l. decima. eod. titulo, & libro, num. vigeſimo ſecundo, & vigeſimo tertio. Ioannes à Rozas, & Antonius Pichardus, quos ſuprà, hoc eodem cap. in id ipſum commemoraui: ita pariter, naturales ipſi filij non ſuccedunt ab inteſtato parentibus, extantibus filiis legitimis, vel legitimatis, provt ex aliis Authoribus rectè deducitur Matiençus dicta gloſſa prima, l. nona, titulo octano, libro 5. numero ſecundo, deficientibus autem filiis legitimis, ſuccedunt in duabus vnciis, hoc eſt in ſexta parte bonorum, vt in l. octaua, & nona, titulo decimo tertio partita ſexta. Et ex Roderico Suarez, Couarr. & Antonio Gomezio tradit idem Matiençus, in dicta l. 9. dicta gloſſa prima, num. 1. per totum. Si ergo legitimi extant deſcendentes, & abſque legitimatione (quæ nobilitatem non tribuit in his Regnis, vt ſuprà dixi) gaudent ipſi filij naturales nobilitate, & aliis honoribus, vt probaui ex Cæuallos, & aliis, dicto num. 152. & per Matiençum, in l. 11. titulo 8. libro 5. gloſſa 8. & per Azeuedum, in l. 10. eod. titulo, & libro, ex n. 55. ſucceſſionis autem capaces non fiunt, vt cum legitimis ſuccedant, ſiue concurrant; cuius effectus dicta legitimatio erit, ſiue quid proderit filiis eiſdem naturalibus.

Verè tamen non abſque vtilitate erit dicta legitimatio, ſed vtilis potius, filiis etiam naturalibus ad effectum prædictum, vt ſcilicet legitimi dicantur, qui aliàs legitimi non ſunt; ad eum etiam, vt in diſpoſitione loquente de legitimis, ipſi comprehendantur in omnibus caſibus, in quibus legitimatos comprehendi, vel ad ſucceſſionem Maioratus admitti; adnotarunt Doctores communiter, quos ſuprà commemorauimus, ac cum Ruinus Cephal. Curt. Roland. Bonifac. Roger. Menoch. Molin. & alij, cum quibus Blaſ. Flores de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 2. num. 7. folio 2. Cæuallos etiam in quæſtione maioratus, dict. quæſtione 2. ex numero 50. cum ſeq. vt etiam ab inteſtato ſuccedant, non modo in duabus vnciis, ſed etiam in tota hæreditate, provt legitimi ſuccedunt, argumento dictæ l. 12. Tauri, in fine, & eorum, quæ tradit Matiençus, in l. 10. titul. 8. libro 5. gloſſa 9. vt etiam alios filios non legitimos, etiam naturales excludant à ſucceſſione ab inteſtato, iuxta præfatam Matiençi reſolutionem in d.l. 9. titulo 8. lib. 5. gloſſa prima, numero 2. conuenit Azeuedus, in dicta l. 10. dicto titulo 8. & lib. 5. num. 33. per totum. vbi concludit, legitimos filios excludere in ſucceſſione patris ab inteſtato omnes alios ab inteſtato ſucceſſores, modo deficiant filij, & deſcendentes legitimi, & obtenta ſit legitimatio in vita patris, & ante delatum ius ſucceſſionis. Si autem non extant filij, nec deſcendentes, ſed aſcendentes legitimi, cùm naturales filij poſſint inſtitui hæredes à patre, deficientibus legitimis, etiamſi extent aſcendentes legitimi, vt in d.l. 10. Tauri, quæſt. l. 8. titul. 8. lib. 5. vbi Matiençus gloſſ. 5. & in l. 9. gloſ. 1. num. 4. in fine. eod. tit. & lib. Tellus, in d.l. 10. num. 19. ad quid etiam tunc legitimatio vtilis: Sed verè tunc etiam vtilis ad eoſdem effectus ſuprà commemoratos, ſucceſſionis ſcilicet ab inteſtato, & vt legitimus nuncupetur, ac intelligatur, qui aliàs legitimus dici non poſſet, vt etiam ingenuitati, & primæuæ naturæ reſtituatur, & in diſpoſitionibus pręfatis comprehendatur, aliàque legitimorum iura conſequatur, vtilem eſſe etiam filij naturalis legitimationem, quæ vere legitimatio dicitur, & ſi ſucceſſionis ius limitetur.

