Septimo deinde obſeruandum, atque conſtituendum erit, in hac eadem, qua verſamur, materia, omnino recurrendum ad doctrinam, & theoricam Bartoli, in dicta l. pupillus, ff. que in fraudem creditori, atque in ea inſiſtendum, vtpotè cum plenè tradiderit ibi, an creditor anterior poſſit reuocare pecuniam, vel rem, aut ſpeciem poſteriori creditori datam in ſolutum; & retulerit diſtinctionem Iacobi de Are. Quibus conſonat reſolutio Ioannis Andr. in addition. ad Speculatorem, in titulo de obligation. & ſolut. in rubrica, in verſiculo, nunc videamus. Et quidem præmittendos duos caſus, qui abſque dubio procedunt. Primus eſt, quando res illæ datæ in ſolutum, extant penes creditores. Secundus caſus eſt, quando pecunia etiam extat ſoluta. Atque ita dubium verſatur præcipuè, quando pecunia non extat, ſed conſumpta fuit bona fide; nam ſi mala fide recuperata, & conſumpta fuerit, perinde habetur, ac ſi extaret, vt ſtatim dicetur obſeruatione 10. principali. Cum itaque res, aut ſpecies datæ in ſolutum, extant penes creditores, dubium non eſt, quin poſſint auocari per hypothecariam, l. fi fundus, §, in venditione, ff. de pignoribus, l. ſi cum venditor, 66. ff. de euictionibus, l. finali, §. & præfatam, verſic. ſin vero hæredes, C. de iure deliberand. Qui tamen tex. in dubium vertitur, an virgeat iſto caſu, quamuis eum expendar Barborſa, ſtatim commemorandus. Aut non extant, & ſi quidem dolo deſiit poſſidere, pro poſſeſſore habetur, & conueniri poteſt, ac ſi poſsideret, l. is qui dolo, ff. de rei vendicatione, l. ſi fundus, 16. §. in vendicatione: Aut ſine dolo, vt quia bona fide in tertium alienauerit, & tunc quidem ipſe creditor conueniri non poteſt, cum neque poſſideat, neque dolo eam deſierit poſſidere. Vnde neceſſariò conuenientius eſt ille, qui rem hypothecatam poſſidet, quia ad eum tranſit res ipſa cum ſua cauſa, cap. ex literis, de pignoribus, l. prima, ff. de diſtraction. pignorum. Et poſt Bartol. & Angelum, ita notauit Barboſa, qui ſtatim commemoratur. Si verò res ſit conſumpta, vel perempta, & ita ſine. dolo eius non extet, vel etiam fuit præſcripta per poſſeſſorem bonæ fidei, ita vt ab eo auocari non poſſit, tunc quidem conueniri non poterit, niſi in ſubſidium in eo, quod ſibi remanſiſſet vltra ſuum creditum, nam ad pretium inde redactum non teneretur, niſi creditor eſſet ex cauſa lucratiua, quo caſu ab eo repeti poſſet ex æquitate, l. ſi me & Titium, ff. ſi certum petatur. Ita ſanè poſt Bartol. Bald. Salicet. Fulgoſium, Alexand. Caſtrenſem, Hieronymum Gabrielem, & Neguſantium tradit Marc. Anton. Peregrinus, de iure fiſci, lib. 6. tit. 6. num 8. fol. 138. qui ſubdit, ſuperiora locum habere in creditore priuilegiato, putà pro dote anteriori. Ita quoque poſt alios Authores in vxore creditore mariti pro dote, eruditè obſeruauit Barboſa, ſexta parte, dictæ l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 18. & 19. per totum, folio 500. vbi obiectioni cuidam ſatisfacit concludenter. Superiora etiam omnia ita reſoluit, & longa ſerie proſequitur Vincentius Carocius deciſion. ſeu caſu 109. ex num. 1. vſque ad numerum 19. vbi vide omninò, quando quis videatur dolo deſinere poſſidere, &, qua actione conueniatur, & an prima citatio ſufficiat. Conuenit etiam prædictis, ſed non ita ex propoſito ea explicat Petrus Surdus, in conſ. 4. num. 16. lib. 1. Cardinalis Thuſcus, practicarum, concluſion. iuris, tom. 2. littera C. concluſione 565. num. 6. folio 386. Gomez de Leon. in reſponſo 86. num. 2. & 3. vbi inquit, quod propoſita reſolutio, quod bona debitoris tradita ſecundo creditori, reuocantur à primo, ſi ea poſſideat, vel dolo deſiit poſſidere; procedit etiamſi adiudicatio eorum facta fuiſſet ſecundo creditori per Iudicem, nam adhuc quatenus extarent, reuocari deberet adiudicario, hypothecaria actione. Et ad hæc in effectu reducuntur quæſtiones omnes illæ, quas remiſſiuè excitauit Velazquez Auendañus, in l. Tauri, 32. gloſſa 1. num. 9. per totum.

Quoad ſecundum verò caſum, quando ſcilicet pecunia extat, id ipſum ſtatuunt præcitati Authores, vt indiſtinctè auocari poſſit pecunia extans, poſteriori creditori per debitorem ſoluta. Et idem aſſerunt, quando pecunia non extat, ſed tamen mala fide conſumpta eſt per creditorem poſteriorem. Atque ita dubium præcipuum Interpretum noſtrorum verſatur, quando pecunia bona fide conſumpta fuerit, vt ſtatim videbitur obſeruatione 9. & 10. principali. Nam in extante reuocationem vnanimiter iidem Authores concedunt creditori hypothecario anteriori, nec diſtinguunt fiſci cauſam, & ius, à iure aliorum creditorum hypothecariorum quoad pecuniam extantem. Ita ſanè colligitur ex ipſis ſuprà commemoratis Authoribus. Et cum aliis tradiderunt Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſt. 101. num. 12. Petrus Surdus, dicto conſil. 4. num. 43. & num, 44. in verſiculo, vbi inquit, & num. 47. ibi, Et non minus conueniri poteſt, quam ſi pecuniæ extarent, & iterum ſub eodem numero, in illis verbis, ſecus, quando pecunia extat, vel fingitur extare. Alexander Trentacinquius, variarum, lib. 1. refolut. 7. num. 5. & duobus ſeq. Barboſ. 7. part. dictæ l. primæ, num. 23. in fine. in verſicul tota igitur dubitatio. Flores Diaz de Mena, variarum, lib. 1. d. quæſt. 6. §. & artic. 1. num. 9. ibi, Et ſi extant, non eſt dubium, & ibi & ij omnes ſecurè exiſtimant, pecuniam extantem cadere in obligatione generali bonorum, de quo non eſt dubitandum.

Pecunia autem, etiam conſumpta, dicitur extare, quando creditor præſtitit cautionem de teſtituendo potiori, quia tunc ratione cautionis conuenitur creditor, ac ſi ei nulla fuiſſet facta ſolutio; ſicuti poſt Caſtrenſem reſoluit Benuenutus Stracha, in tractatu de. decoctoribus, vltima parte, num. 34. & 35. Barboſa, poſt eundem Caſtrenſem, & Salicet. dict. 6. parte, legis primæ, ſub num. 23. in verſiculo, & idem erit, ſi præſtet cautionem. Vincentius de Franchis, deciſ. 75. num. 9. Aloiſius de Leo, in dicta l. pecunia, C. de priuilegio fiſc. num. 2. & 3. Ioſephus Ludouic. deciſione Peruſina, 45. num. 20. ibi: Quia Reuerendiſſimus Recuperatus, tunc temporis Peruſiæ gubernator; in publica audientia decreuit, pecunias dictæ aſſecurationis exigi per dictos Rodulphum, & Vincentium, eáſque retineri per eos, donec cauſa expediretur, ſine præiudicio iurium ambarum partium, adeo quod verſamur citra omnem dubitationem, cum conditionaliter prædicti habuerint, dictas pecunias & c. Alexander Trentacinq. d reſolutione 7. n. 10. qui inquit ita deciſum per ſacrum Conſilium, vt reſtatur Vincentius de Anna. in ſingulari 537. & num. 11. ſubdit, id ipſum procedere, quando pecunia peruenta ex arrendamento, datur ad cautelam fideiuſſori. quia tunc non dicitur conſumpta, ſed extare, & quod ita etiam fuit per ſacrum Conſilium deciſum, vt reſtatur Ioannes Vincentius de Anna, in ſingulari 538.

Octauo deinde obſeruandum, atque conſtituendum eſt generaliter, quod in omnibus caſibus, in quibus creditor prior agere poteſt contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta pecunia, le res data in ſolutum, de quibus ſuprà, & ſtatim obſeruatione 9. & 10. principali, in iis omnibus locum obtinebit deciſio textus, in dicta l. pecunia, & eius priuilegium, ſiue, poſterior ille creditor, cui eſt ſoluta pecunia, & ab eo bona fide conſumpta, ſit creditor ex cauſa oneroſa, ſiue ex cauſa lucratiua; nam etiam contra creditorem ex cauſa oneroſa reuocatio conceditur creditori priori, nec admittitur differentia lucratiuæ, & oneroſæ cauſæ. Sic ſanè aſſeuerauit Didacus Couarruuias, practicarum, dicto cap. 29. n. 3. & rectiſſmè improbauit Ioan. Fabrum, qui deciſionem textus, in d.l. pecunia. reſtrinxit ad ſecundum creditorem ex cauſa lucratiua, & aduerſus creditorem, qui poſterior eſt, & pecuniam ſibi ſolutam titulo & cauſa oneroſa, bona fide conſumpſit, fiſcum, nec priorem creditorem, vtcumque priuilegium habentem, agere poſſe, defendit. Et ſubſcripſerunt Grammaticus, Alciatus, Cæphalus, Menochius, & Petrus Surdus, quos commemorauit Barboſa, dicta ſexta parte, l. 1. ff. ſoluto matrimonio, num. 24. in principio, vbi ab eorum ſententia iuridicè receſſit, & Didaci Couarr. opinionem, ſine dubio veriorem eſſe aſſeuerauit. Adiecit etiam quod opinio Fabri tantum admitti poteſt, quando omnes creditores ſunt pares, & in eorum fraudem facta fuit alienatio, tunc enim obſeruabitur diſtinctio l. penultimæ, C. de reuocand. his, quæ in fraud. creditor. Didac. etiam eundem Couarr. ſequuti fuere Ioannes Gutier. practicarum, lib. 3. quæst. 101. num, 4. Velazquez Auendañus, in dicta l. 32. Tauri, gloſſa 1. num. 7. in fine. Marc. Anton. Peregrinus, de iure fiſci, lib. 6. tit. 1. n. 8. ad finem, verſiculo, quare fiſci. Qui rectè conſiderat, quod iura omnia, quæ in hac materia loquuntur, & maximè textus, in præcitata l. pecunia, indiſtinctè loquuntur, nec conſtituunt differentiam; an creditor ſit ex cauſa & oneroſa, vel ex cauſa lucratiua. Vincentius Carocius, dicto caſu,ſeu deciſ 109. num. 45. Florez Diaz de Mena, var: arum, lib. 1. quæſt. 6. §. & art. 1. num. 12. Vbi inquit, quod ſi. creditor, cui ſolutum eſt, fuerit creditor ex cauſa lucratiua, etiam ſi res deſiit extare, vel pecunia fuit bona fide conſumpta; ſi factus eſt locupletior, indiſtinctè reuocatur ſolutum, nec in hoc eſt ſpecialitas in dote aut fiſco, ſed cuilibet creditori priori conceditur. Quod ante dixerat poſt Tellum Fernandez, Phanucium, & Cephal Auendan. d. gloſ. 1. num. 5. quem ipſe non citat, & ij omnes vnanimiter quoque admittunt, Cæſaris conſtitutionem etiam eſſe admittendam, quoad pecuniam quæſitam à debitore, poſt obligationem cum priori creditore contractam: & tradidit ſpecificè. Couarru. dicto cap. 29. practicarum, num. 4. Alexander Trentacinquius, variarum, lib. 1. titulo de iure fiſci, reſolut. 7. num. finali. Idque certiſſimum eſt, cum hypotheca generalis, etiam tacita, futura bona debitoris complectatur, l. vltima C. quæres pignor. obligar. poſſ. l. 5 tit. 13. part. 5.

Rurſus &, nono loco obſeruandum, atque conſtituendum erit generaliter, quod in omnibus caſibus, in quibus creditor prior agere poteſt contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta pecunia, aut res tradita, & ſic reuocare ſolutum, id intelligitur, dummodo adſit iuſta cauſa, non enim indiſtinctè, etiam fiſco metipſi conceditur priuilegium illud, reuocandi, ſed ex iuſta dumtaxat cauſa (vt dixi) quam Doctores interpretantur; vbi ex debitoris inopia fiſco aut alteri, creditori prior, aliter ſatisfieri non poteſt ex bonis debitoris: fiſcus igitur & alius creditor, quantumuis priuilegiarus, eandem, iuſtam cauſam prius allegare, & probare debet, quam ad reuocarionem agat, atque ita excuſſo procedere debet, cum in ſubſidium tantum agi poſſit: quod, vtrumque poſt Bartol. Angel. Decium, Socinum, Aretinum, Alciatum, & Cephalum, rectè adnotauit. Alexan. Trentacinquius, variarum, lib. 1. titulo de iure fiſci, reſolutione 7. num. 14. ſolio 57. & cum Ioanne. Andrea, Barr. Angelo, Baptiſt. d Sancto Blaſio; Cephalo, & Menochio, Barboſa, d. 6. parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num 22. in fine, & cum Angelo, Capicio, Gregorio Lopez, Phanucio, & Cephalo, Velaſquez Auendañus, in l. 32. Tauri, gloſſa prima, num. 10. Peregrinus; de, iure fiſci lib. 6. tit. 6. num. 8. in finalibus, verbis, Mare, Anton; Eugen. in conſ. 89. num. 8. & 10. Flores Diaz de Mena, variarum lib. 1. dict. quæſt. 6. articulo, & §. primo, num. 20. in finalibus verbis: vbi etiam inquit, quod fiſcus, non debet paſſim auocare pecuniam creditori ſolutam, ſed ex cauſa, & in ſubſidium, facta legitima excuſſione in bonis debieotis, & id ipſum obſeruatur in reuocatione alienatorum, ex edicto, Quæ in fraudem creditorum, quia non habet locum reuocatio, niſi in ſubsidium, quando alio modo creditori non poteſt eſſe, ſucccurſum. & ſic facta excuſſione, contra fraudantem, ſicuti ex multis Authoribus tradit Antonius Olibanus, in praxi, parte 2. l. 1. cap. 18. num. 26. & 27. Anton. Faber, de error. pragmaticor. lib. 1. d. cap. quinto, errore 9. fol. 138. colum. 3. in verſic. ſcio excutiendum eſſe. Vbi reddit ſingularem rationem.

Cæterum auocationem hanc, & ius reuocandi poſteriori creditori ſolutum, concedi etiam ſi debitor ſit ſoluendo & excuſſione neceſſariam non eſſe in terminis dictæ l. pecunia, aduerſus communem Scribentium ſententiam defendit Schifor de Geriſilis ad Anton. Fabrum, lib. 1. tra. 8. part. 8. quſſt. 8. ante finem, qui in quocunque creditore hypothecario, etiam prælationis priuilegium non habente id ſtatuit, & excuſſione aliqua non facta, reuocationem competere, affirmat: in quo proculdubio decipitur manifeſtè, & communis Interpretum ſententia rectius ſtatuit contrarium; idque quomodocunque accipiatur textus, in dict. l, pecunia. C. de priuilegio fiſci, Nam ſi fiſco metipſi, nonniſi ex iuſta cauſa; quam Doctores interpretantur, cum debitor ſoluendo non eſt, & ſic in ſubſidium ius reuocandi conceditur; priuatus equidem hypothecarius creditor, & alius quilibet, etiam ius prælationis haberet, non aliter reuocare poterit, nec iuſta dici poterit reuocandi cauſa adeſſe, niſi debitor ſoluendo non exiſtat, aliàs autem melioris conditionis, & magis priuilegiatus quicumque, quam fiſcus; quod verbis, & intentioni præcitatæ l. pecunia, repugnat euidenter.

Per viam tamen excipiendi, creditor quilibet poteſt pro iure ſuæ prioris hypothecæ comparere, & alium creditorem impedire, etiam non obtenta priùs ſententia contra ſuum principalem debitorem, & non facta excuſſione bonorum illius, dummodo doceat de ſuo credito, & ſua priori hypotheca; quod poſt Baldum Nouel. ſingulariter tradidit Natta, in conſ. 300. colum. 2. & 3. lib. & ſequuntur Suarez, receptarum ſententiar. verbo, creditor. relatus lib. 7. ſyntagm. commun. opinio. tit. 33. de reuocand. his, quæ in fraud. cred. num. 7. Flamin. Chartarius, deciſ. 19. num. 4.

Prætereà decimò & principaliter obſeruandum, & conſtituendum eſt, dubium præcipuum huiuſce quæſtionis, & deciſionis dictæ l. pecunia, verſari quando per debitorem pecunia poſteriori creditori fuit ſoluta, & ab eo bona fide conſumpta atque ita non extat; tunc namque inquiritur, vtrum legis illius deciſio, ſpeciale ius contineat in fiſco, an verò procedat etiam in quocunque priori creditore, qui priuilegium habeat, & præſertim in vxore, ratione dotis agente, Dum ergo quæritur, vtrum creditor prior hypothecam, & priuilegium prælationis habens, poſſit agere contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta pecunia. etiam ſi ea ſit bona fide conſumpta; animaduertendum erit, Fulgoſ. Cumanum, & Pariſium, quos retulit Couar. pract. dicto cap. 29. n. 1. per totum. Cephal. Phanucium, & Grammaticum, quos retulit Barboſa, d. 6. parte leges primæ, num. 20. ff. ſoluto matrimonio, in ea ſententia, & opinione fuiſſe, vt exiſtimarent, conſtitutionem d.l. pecunia, ſolum obtinere in fauorem fiſci, & in eo eſſe ſpeciale, nec admittendam fore in fauorem aliorum creditorum quorumcunque, etiam quibus hypotheca cum prælationis priuilegio competit, & horum ſententiæ magis accedere videtur Couarr. d. num. 1. ad finem, in verſ. fit igitur: quamuis fateatur, vidiſſe ſemel in Regio prætorio Granatenſi, Iudicum ſententiâ contrariam fuiſſe receptam opinionem in cauſa, & priuilegio dotis, tametſi res fuerit diligenter examinata: M. Anto. Euge. in conſ. 89. nu. 3. vbi fatetur, iſtum articulum eſſe valde dubitabilem; ſpecialitatem quoque in fiſco agnouiſſe videturD. Franciſc. de Alfaro. in tractatu de officio fiſcalis. & de fiſcalibus priuilegij, gloſ. 16. priuilegio 40. num. 155. & 160. vbi fatetur, quod fiſcus in hoc eſt magis priuilegiatus quam dos.

Cæterum contrariam ſententiam veriorem arbitramur in puncto iuris, & crebrius receptam vidimus videlicet quòd creditores hypothecam, & priuilegium prælationis habentes (non ſolum fiſcus) repetunt pecuniam ſolutam poſteriori creditoti, etiamſi ea bona fide ſit conſumpta: qua tenuerunt Accurſius, Petrus â Bellapertica, Caſtrenſis, Salicet. Iacobus de Arenis, Bartolus, & Affictus, quos retulit Couar. d. cap. 29. num. 1. & ſequentur Gomez de Leon, in reſponſo 36. nu. 4. Grammaticus, Stracha, Ceph, & Matienz. cum quibus conſtanter defendit Barboſa, 6. parte, d.l. primæ, num. 20. Menoch. in conſ. 25. num. 4. lib. 1. Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. d. quæſt. 101. num. 2. Capicius, & alij relati, & ſequuti per Auendañ. in d.l. 32. Tauri, gloſſa 1. num 8. Peregrinus, de iure fiſci, lib. 6. tit. 6. num. 7. & 8. in verſic. at in creditoribus priuilegiatis. Vincentius Carocius, caſu, ſiue deciſ. 109. num. 44. Petrus Surdus, in conſil. 4. num. 26. lib. 1. D. Felicianius de Solis, lib. 3. de cenſibus, cap. 5. num. 17. qui in fortioribus terminis defendit, ſicuti obſeruatione ſequenti dicetur. Ceuallos, practicar. commun. contra communes, quæſt. 705. in principio. Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. finali, 5. part. §. 3. num. 46. qui communem hanc ſententiam admittit in priori creditore hypothecam, & priuilegium prælationis habente, & ſic in dote, dummodo cum creditore poſteriori agatur ordinario iure, cum ſic tertius poſſeſſor, nec poſſit contra eum agi via executiua: Alexander Trentacinquius, variarum lib. 1. tit. de iure fiſci, reſolutione 7. num. 15. & 16. & 17. vbi inquit, quod in iudicando non diſcederet ab hac opinione, quam intelligit procedere, quando actu actio competeret creditori priuilegiato, ſecus ſi habitu, & non actu competeret, vt exempli gratia eſt in vxore, cui viuente viro non competit actio contra mariti creditores, licet poſt mortem viri competat. Et hanc declarationem inquit probari ex doctrina Baldi, in l. vbi adhuc, 6. de iure dot. col. 5. verſ. ſed poſt maritus. Vbi ait, quod licet mulier habeat hypothecam ad bona mariti, non propterea marito interdictum eſt vendere, & alienare merces, & alia venalia, & contrahere, ac exercere artem ſuam, & tales res alienatæ non poterunt per mulierem agente hypothecariâ, auocari, ea ratione, ne commercium interdicatur: & Baldi mentionem facit etiam Couar. d. cap. 29. practic. num. 1. in verſic. quibus accedit elegans. Ioan. Gutier. practic. lib. 3. d. quæſt. 10. num. 10. eandem quoque ſententiam, & reſolutionem in creditore hypothecam, & priuilegium prælationis habente, tenet Blazi. Flores Diaz de Mena variar. lib. 1. d.q. 6. §. & art. 1. num. 18. qui tamen exiſtimat, quod ſi creditor poſterior eſſet inops, nunquam eam practicaret fauore dotis. Et idem ſi creditor petens eſſet diues, & creditor recipiens damnum peteretur, etiam fauore dotis. Quæ tamen reſtrictio præfatæ ſententiæ communi aduerſatur manifeſtè (vt vides) ac etiam repugnat deciſio text. in d.l. pecunia, cum ſimilibus: vtpotè, cum in propoſitis terminis facta excuſſione in bonis debitoris, reuocatio conceditur indiſtinctè priori creditori, etiam ſi poſterior eſſet inops, aut damnum pateretur. Nam & primus creditor damnum pateretur, ſi non reuocaret, nec æquitas illa admitti poteſt in præiudicium dotis, & hypothecæ. Atque ita præfatam ſententiam indiſtinctè admittunt præcitati Authores, & in fortioribus terminis, in creditore ſcilicet hypothecam tantùm abſque priuilegio prælationis habente, admiſerunt quamplurimi Authores, qui obſeruationi ſequenti commemorantur.

Retenta autem communi ipſa ſententia, non obſtat ratio illa aduerſus communem traditionem, quod pecunia non poteſt videri hypothecata priori creditori in genere, ſed magis in ſpecie, & ideo ſequuta consumptione bona fide, nihil repeti poteſt: quoniam eidem verè, atque dupliciter reſpondet Barboſa, 6. primæ dictæ l. 1. num. 20. vt communem defendat, Primò, quod pecunia in genere hypothecari poteſt, l. idemque, §. fin ff. qui pætior in pign. habe. Vnde, quando ſoluitur creditori, cum ſua cauſa in eum tranſit, cap. ex litteris, de pign. Cum igitur pecunia in genere debita nunquam poſſit dici extincta, & conſequenter neque conſumpta, quaſi ſemper extet, per hypothecam vendicari poterit, l. ſi fundus, §. in vendicatione, ſi. de pign. Itaque, licet quando ſpecies, vel quantitas in ſpecie hypothecatur. ſi reſperat, in conſequentiam hypotheca tanquam acceſſoria cenſeatur extincta; tamen quando pecunia in genere hypothecatur, cum pecunia in genere non poſſit videri conſumpta, l. in endium, C. ſi ceri. petat. pariter & hypotheca videtur durate; vt clarè eſt de mente Bartol. in d pupillus, ad fin. Secundò reſpondet idem Barboſ. quod licet admittamus, conſumptâ pecunia, videri extinctam hypothecam: tamen ne alicui ſine facto ſuo ius quæſitum tollatur, l. id quod noſtrum, ff. de regul. iuris, ex conceſſit potiori creditori conditionem ex lege ad reuocandam pecuniam poſteriori ſolutam, Vt latius ibi per ipſum Barboſam, qui ad initium dicti n. 20. reſolutiuè firmauit poſt Bartol. Paul. Grammaticum, Stracham, Cæphalum, & Matienzum, quòd quando pecunia fuit hypothecata, & illam tradidit alteri, qui bona fide illam conſumpſit, vxor illam poterit condicere ab illo ſecundo creditore, quia genus perire non poteſt. Et hactenus Barboſa, cuius ſolutiones ſunt notandæ, quia præſtant etiam veram interpretationem, ſolutionem quoque difficultatis eiuſdem obſeruationi ſubſequenti; atque ex traditis ibi, in dubitatè magis procedit communis ſententia, vtpotè cum in creditore ſolam hypothecam abſque priuilegio prælationis habente, id ipſum ſtatuant quamplurimi Authores, qui commemorantur ſtatim.

Vndecimò & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, maius & præcipuum dubium totius huiuſce diſputationis verſari in eo, vtrùm ſcilicet creditor prior, qui anteriorem habet hypothecam, ſiue ſpecialem, ſiue generalem, abſque priuilegio tamen prælationis, condicere, & reuocare poſſit pecuniam per debitorem poſteriori creditori ſolutam, & bona fide conſumptam? Et quidem negatiuam partem, quod ſcilicet ſola hypothecaria abſque priuilegio prælationis non ſufficiat, vt ſit locus deciſioni d.l. pecunia, omnes illi iuris Interpretes ſuſtinuerunt, qui obſeruatione 10. præcedenti, in fortioribus terminis defendunt, hypothecarium creditorem, etiam cum priuilegio prælationis non reuocare pecuniam poſteriori creditori ſolutam, & deciſionem textus, in d.l. pecunia. ſpeciali fauere, & priuilegio fiſci procedere. Atque ita, quicunque admittunt, quod ille textus contineat priuilegium ſpeciale fauore fiſci; quos refert Barbo. d. 6. part. l. 1. n. 23. aſſerunt indiſtinctè, priorem ſolam hypothecam abſque prælatione, immò & cum prælationis priuilegio non ſufficere. Alij etiam, qui eandem Cæſaris conſtitutionem in creditoribus hypothecariis cum priuilegio prælationis admittunt, eidem eſſe locum negant, quando creditor anterior ſolam hypothecam abſque priuilegio prælationis obtinet. Et ita hanc opinionem tenuerunt Pariſius, Boſſius Grammaticus, Ioſephus Ludoui. Phanuc. Couarru. & alij quos retulit, ſed non ſequitur Barboſa dicta 6. parte, l. primæ, ff. ſoluto matrim. num. 20. Ioannes Gutierrez, pract. lib. 3. quæſt. 101. ex n. 5. vſque ad numer. 11. Alexander Trentacinquius, variarum, lib. 1. titulo de iure fiſci, reſolutione 7. n. 18. qui inquit ab hac opinione non eſſe recedendum: Menochius, in conſ. 25. numero 2. & 10. lib. 1. Ceuallos, commun. contra commun. quæſtione 705. parte 3. qui tamen Author, an diſtinxerit terminos præfatos creditoris hypothecarij cum priuilegio prælationis ſimul, ab eo creditore, qui tantum hypothecam habeat abſque prælatione; an vero ſimul terminos eos confundat, alij viderint, & diiudicauerint; Blazius Florez Diaz de Mena, variarum, lib. 1. dicta quæſt. 6. §. & art. 1. n. 9. qui limitat hanc opinionem, n. & 11. quando pecunia non eſſet bona fide conſumpta, ſiue creditor poſterior habuiſſet malam fidem in exigendo, quia ſibi de creditore hypothecario priori conſtabat, & in fraudem eius debitum recepit, ſciens debitorem non eſſe ſoluendo: aut ſi creditor, ſolutum eſt, creditor fuerit ex cauſa lucratiua: extra hos itaque caſus, & pecunia conſumpta bona fide à creditore ex cauſa oneroſa, quod creditor hypothecarius anterior abſque priuilegio prælationis, reuocare non poſſit pecuniam ſolutam poſteriori creditori, & bona fide conſumptam; profitentur Authores prædicti. & Senatus Neapolitanus ideo ſequutus eſt iſtam opinionem, quod aliàs, ſi ſecus ſeruaretur, ſequeretur vnum inconueniens, quod ſi eſſent plures creditores vnius debitoris falliti, & ille debitores ſoluiſſet ſecundis creditoribus tempore, quo habebat creditum, quod ille primus creditor poſſet agere contra illum ſecundum creditorem, qui habuit ſuum, & totus mundus eſſet in litibus, & mercatorum commercium impediretur. Propter quam rationem teſtatur Afflictis, deciſ. Neapolitan. 190. n. 6. & 7. ita in ſacro Conſilio definitum, & per ſententiam Regis confirmatum. Et propter eandem rationem Senatum Genueſem hanc opinionem ſequutum, teſtatur Flaminius Chartarius, deciſ. 19. num. 6. ſequitur etiam opinionem ipſam Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 89. num. 9.

Et pro hac parte (vt dixi) propoſitam rationem, quòd alias totus mundus litibus turbaretur; principaliter expendunt omnes Authores, qui eam tuentur; atque ex æquitate magis, quam ſtricta iuris ratione adducuntur. Expendunt etiam doctrinam Bartol. in l. pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum. Ac denique rationem illam Cumani ponderant, de qua ſuprà, ſub n. 82. in verſ. retenta autem communi ipſa ſententia. Quod ſcilicet pecunia non poteſt hypothecata priori creditori in genere, ſed magis in ſpecie: & ideo ſequuta conſumptione bona fide, nihil repeti poteſt.

Verùm contrariam omnino ſententiam, videlicet, quod creditor prior ſolam hypothecam abſque prælationis priuilegio, ſiue generalem habens, condicere, & reuocare poſſit pecuniam poſteriori creditori ſolutam, & bona fide ab eo conſumptam; apertè tenuerunt Interpretes illi omnes, qui textum in d.l. pecunia. aſſerunt procedere in eo, qui ratione hypothecæ erat aliis præferendus; & in ſpecie poſt alios Authores ſic defendunt Benuenu. Strach. de decoctoribus, vltima particula, titulo, qui potiores in bonis decoctorum habeantur, n. 31. & ſeq. Ioannes Cæphalus, in conſ. 88. n. 7. 8. verſ. Secundus eſt, lib. 1. vbi quatuor caſus diſtinguit. Velazquez Auendañus, in l. 32. Tauri, gloſſa 1. n. 8. Ioannes Matienz. in l. 7. tit. 16. gloſſa 5. num. 16. Gomez de Leon, reſponſo. 36. num. 1. qui in hiſce terminis loquitur, & in creditore priore tempore, & hypotheca, quamuis priuilegium prælationis non habeat. Et in puncto iuris veriorem agnoſcit iſtam partem Peregrinus, de iure fiſci, lib. 6. tit. 6. n. 8. in verſ. aut vero ſecundo creditori. Prout etiam in puncto iuris veriorem agnoſcunt; ſed ob æquitatem, ne commercium mercatorum impediatur, ab ea recedunt Flamin. Chartar. deciſ. 19. Marta, deciſion 42. n. 4. ibi: Item prior creditor de iuris rigore pote auocare pecuniam à poſteriore diligentiore in exigendo, etiam bona fide conſimptam, condictione ex l. finali, §. & ſi præfatam, in verſ. ſi vero creditores, C. de iure deliberandi, vbi eſſe caſum de hoc, probat Monticulus, in tractatu de inuentario. ſuper dicto §. & ſi præfatam. num. 88. verſ. poſteriores, & c. Defendit etiam conſtanter Felicianus de Solis, lib. 3. de cenſibus, cap. 6. num. 17. Vrſillus, in addit. ad Afflict. deciſ. 190. num. 6. & 7. Barboſa, dicta 6. parte, legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 23. & 24. & 25. & ſub num. 20. Aloiſius de Leo, in dicta l. pecunia, n. 3. Petrus Surdus, in conſ. 4. num. 25. & num. 42. in fin. & num. 49. verſ. 3. reſpondetur. Andreas Fachineus, controuerſ iur. lib. 12. cap. 53. qui hanc ſententiam communiorem appellat: conſtantiſſimè quoque, ingeniosè defendit Schifor de Geriſil. ad Anto. Fabrum, lib. 1. tract. 8. 9. 7. per totam, ex fol. 62. Vbi concludit, veriſſimum eſſe. hypothecarium creditorem anteriorem auocare indiſtinctè pecuniam, aut rem alteri creditori hypothecario ſolutam, aut traditam; hac ſolum differentia, vt ſi pecunia extet, anterior hypothecariam actionem habeat: ſin verè non extet, competat ipſi condictio ex lege. Prout etiam concludit Fachin. in fine, d. quæſtion. 53. & idem ruetur Schifor ipſe, quææſtione 8. per totam, ex folio 63.

Et pro hac ſententia concludenter vrget, Primò, pecuniam non tantum in ſpecie, ſed etiam in genere hypothecari poſſe, l. idemque 7. §. finali, f. qui potiores in pign. habean. iam verò pecunia in genere hypothecata, conſumi nunquam poteſt, cum ea, quæ in genere conſiſtunt, non poſſint perire, l. incendium, C. ſi certum petat. & pecunia ex his rebus ſit, quææ ſeruando ſeruari poſſunt, vt confirmat Pinellus, 2. p.l. 1. C. de bonis maternis, n. 42.

Secundo facit textus expreſſus, qui cauillari non poteſt, in d.l. fin. §. & ſi præfatam, C. de iure deliberan, quo loci animaduertendum erit, non ſtatutum aliquid ſpecialiter in caſu, quo hæres conficit inuentarium & ſoluit creditoribus, nec ratione ſpecialitatis procedere deciſionem eius textus, in verſ. ſin vero hæredes res hæreditarias: Sed procedere iuxta opinionem, & rationem ſuperiorem, quod ſcilicet creditores priores hypothecam habentes, etiam abſque priuilegio prælationis reuocant ſolutum poſterioribus per condictionem ex illa lege, ſicuti ob id procedere, non autem ratione ſpecialitatis, rectè conſiderauit Barboſ. d. 6. part. l. 1. num. 25. Et quamuis in explicatione eiuſdem §. decipiatur Flores Diaz de Mena, variarum, dicta quæſt. 6. §. & art. 1. n. 13. & 14. Attamen n. 16. rectè ſuo ore proteſtatus eſt, non procedere illum textum ratione ſpecialitatis, nec ob id, quod hæres compulſus fuerit ſoluere creditoribus: & improbat Dida. Couar. contrarium tenentem. Sic ſanè in §. ipſo. dict. verſ ſin vero hæredes res hæreditarias. expreſsè probari opinionem prædictam, verè agnoſcunt Marta, dicta deciſ. 42. num. 4. Fachineus, libro 12. dicto capit. 53. in fine Matienzus, in dicta l. 7. titul. 16. gloſſa 5. numero 16. Benuenutus, dict. quæſt. vlt. num. 30. in fin. Schifor ad Anton. Fabrum, lib. 1. tractatu 8. quæſt. 7. fol. 63. quò loci animaduertit ſingulariter, quod Imperator Iuſtinianus, in dicto verſ. ſin vero hæredes. vbi ait licere aliis creditoribus, qui ex anterioribus veniunt hypothecis, aduerſus eos venite, & à poſterioribus creditoribus res datas in ſolutum, aut pecunias ſolutas, ſecundum leges abſtrahere, vel per hypothecariam actionem, vel condicionem ex lege, niſi voluerint debitum eis offerre. Et inferius, vbi dicitur, ſatis anterioribus creditoribus prouiſum, vel ad poſteriores creditores, vel ad legatarios peruenientibus, & ſuum ius perſequentibus. Quod inquam Imperator in his locis de hypothecariis creditoribus tractat, quod in §. præcedenti eiuſdem §. & ſi præfatam, in principio, egerat de creditoribus chirographariis, hoc eſt, perſonalibus, dicit enim, Et eis ſatisfaciat qui primi veniant creditores, & ſi nihil reliquum eſt, poſteriores venientes repellantur; & c. Hoc enim de creditoribus chirographariis omnino accipiendum eſt; inter quos ſolum valet vigilantia, vt qui prius inſtiterit, ab ipſo, qui ſuum conſequutus eſt nihil repetatur, vt ſuprà, latiùs probaui.

