Imò & in odioſis, ſiue in materia, aut diſpoſitione odioſa, & in pœnalibus, ac etiam in materia correctoria, & ſtrictè intelligenda, diſpoſitio, quæ generaliter loquitur, generaliter eſt intelligenda, vt hæc omnia cum aliis Authoribus tradidit Alexand. Raudeſis, de analogis, d.c. 16. n. 6. 9. & 10. Farinacius, in conſil. 45. n. 7. & ſeq. & vltra relatos ab eis Calderinus, in conſil. 1. in principio, ſub titulo de conſangui. & affinitate. Angelus, in l. finali, col. vlt. verſ 3. quæritur, ff. de conſti. princip. Tib. Decianus, d. conſ. 30. num 22. lib. 3. & d. conſil. 44. num. 104. lib. 4. Petrus Surdus, qui Beccium, Cacheranum, & alios retulit, in conſ. 33. n. 24. lib. 1. vbi latè quod generalis ſermo nihil excludit, nec relinquit intactum, ſed omnia potius comprehendit: & quod natura generici ſermonis eſt includere omnes caſus, & perſonas, etiamſi maior ratio eſſet in vno caſu, vel perſona, quam in aliis; & quod includit perſonas, & cauſas priuilegiatas, & etiam cauſam piam, provt hæc omnia ex multis Authoribus ibi comprobat: Mieres etiam de maioratu, parte 2. q. 12. num. 2. Latiùs Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tom. 8. littera V. concluſione 122. vbi plena manu, quod verba generalia omnia comprehendunt, & generaliter ſunt intelligenda, etiam in materia pœnali, & odioſa, & reſtringibili, vt ibidem n. 9. & 10. Idem Thuſcus, tom. 4. littera G. concluſione 29. ſol. 152. vbi latè, quod generalis diſpoſitio omnes ſpecies comprehendit, ac ſi ſingulariter eſſent expreſſæ: &. concluſione 32. ex num. 58. cum ſequentib. folio 155. vbi etiam latè, quod generalis diſpoſitio debet generaliter, intelligi, & quod omnia. comprehendit. Et idipſum latè quoque tradit tom. 2. littera D. concluſione 488. fol. 807. & hi omnes concludunt idem in verbis generalibus, quod in vniuerſalibus ſuprà diximus, videlicet quod verba generalia in diſpoſitione hominis non recipiunt reſtrictionem, etiam de habilitate, quicquid fit in generali diſpoſitione legis, quia mitius agitur cum lege, quam cum homine, vt per Vegium, in conſilio 34. num. 8. Hieronym. Gabriel, in conſilio 144. numero 26. Bartol. Alex. Ruinum, Iaſon. & Cephalum, cum quibus Petrus Surdus, in conſol. 431. num. 8. lib. 3. Sic etiam licet verba generalia primò præcedant, & poſtea ſubſequantur ſpecialia, non derogatur generalitati præcedenti, l. regula, §. & licet, ff. de iuris & facti ignorant. quem text. pro notabili adducit Imola, in l. ſi ita quis, §. ea lege, ff. de verb. obligat. & obſeruant Decius, in conſil. 12. col. penul. verſ. & ad hoc. Tiberius Decianus, d. conſil. 44. n. 104. in principio, lib. 4. Ioannes Cephalus, in conſil. 158. videndus ex num. 33. vſque ad num. 37. lib. 2. dicens, quod in dubio ſpecialis prouiſio non derogat generali, nam ad hoc vt deroget, oportet, quod ſpecies apponatur generi, & reſpiciat verbum ſignificantium generis, l. ſed ſi adiiciatur, ff. pro ſocio, l. cum de lanionis, §. quidam, ff. de fundo inſtructo, l. ſi cum fundum, ff. de verb ſignific. magiſtraliter Bartol. in l. quæſitum, §. ſi quis fundum, ff. de fundo inſtructo, Craueta, in conſil. 227. num. 9. & in illo articulo, vtrum diſpoſitio poſterior ſpecialis reſtringat præcedentem generalem, inquit ipſe Cephalus concludi, quod ſi præcedat prouiſio generalis vel indefinita, & ſequatur ſpecialis circa perſonas honoratas adiectio ſpecialis cenſetur facta ex abundanti. Ita probatur in l verba, & ibi Bartolus in ſummario, & in ſecunda lectura, ff. de aliment. & cibar. legat. & in d. §. ſi quis fundum quæſtione ad finem, Et idem eſſe quando enumeratio ſpecierum reſpicit verbum diſpoſitiuum, non autem generis ſignificantium, vel eſt dubium, quia præſumitur fact ex abundanti, ſiue agamus de perſonis honoratis, ſiue de rebus: vt plures Authores per Cephalum eundem relati obſeruant: & conueniunt Socinus, in conſil. 300. num. 2. lib. 2. Afflictus, deciſione 106. n. 2. Craueta, Pariſius, Cephalus alio in loco, præter nunc relatum, Mazolus, & Marcabrunus, cum quibus Ludou. Caſanate, in conſ. 44. n. 46. ij namque expreſſim aſſeuerarunt, quod ſpecies non derogat gemeri, nec illud reſtringit, niſi quando ex aliquibus conſtat de contraria diſponentis voluntate. Et vbi ſumus in dubio, an voluerit diſponens per ſpeciem reſtringere genus, quod fiat interpretatio, vt non reſtringatur, poſt Gloſſam, & Bartol. in d. §. ſi quis fundum, Corneum, Decium, Afflictis, Cephalum, Pariſium Lofredum, & Marcabrunum firmauit Caſanate ipſe, vbi ſupra, n. 45. imò quamuis generalitas ſubſequens reſtringi debeat ad ſpecies præcedentes, l. hæres meus, §. 1. ff. de legatis 3. l. cum de lanionis, §. cum fundum, ff. de, fundo inſtructo. Aurelius, §. ſticho, ff. de liberation. legata, Ruinus, in conſil. 23. num. 20. lib 2. Caſanate, in conſ. 44. num. 20. Achilles Pedrocha, in conſil. 20. n. 16. & in conſ. 23. n. 35. Clauſula etiam generalis in medio poſita reſtringatur ad ſpecialitatem præcedentem, & ſubſequentem, l. finali, §. cui dulcia, ff. de penu. legata: & late Bartolus, in d. §. ſi quis fundum, Caſtrenſis, in conſ. 30. circa finem, lib. 1. Ruinus, in conſ. 88. n. 10. lib. 3. Rolandus, in conſil. 89. num. 48. lib. 1. Menochius, in conſ. 181. num. 5. lib. 2. Surdus, in conſil. 303. num. 3. lib. 3. id tamen non procedit, quando genus, & ſpecies non ſunt contrariæ, vel vbi genus & ſpecies referuntur ad diuerſos fines, vt poſt Decium, Cagnolum, Ruinum, Menochium, & Marcabrunum tradit ipſe Caſanate, d. conſil. 44. num. 43. & 44. & vltra eum, quod generalis diſpoſitio poſt enumerationem alicuius ſpeciei, includat etiam alias ſpecies ſeparatas, poſt alios Authores probauit Simon de Prætis, de interp. vlt. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. . num. 18. fol. 263. vbi tamen verba præcedentia expreſſa, ſiue clara, aut clariora ſequentibus apparuerint, ſequen. tia generalia determinant, atque declarant: vt ex Dino, & Baldo, per textum, in l. legatorum petitio, §. finali, in fine, ff. de legatis 2. & in l;ſi cui fundum, ff. de verborum obligationibus. notauit Iaſon, in l. ſi ſeruus plurium, §. finali, num. 3. ff. de legatis primo. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, libro 1. cap. 2. num. 5. & lib. 4. cap. 2. num. 25. S: ſic procedit, atque temperari debet ſententia eorum, qui aſſeuerarunt, quod clauſulæ ſpeciales, ſiue præcedant, ſiue ſequantur, præferuntur generalibus, & quod clauſulæ generales ſecundum ſpeciales debent intelligi, & modificari, l. cohæredi, §. qui partem, & §. qui diſcretas, ff de vulg. & pup. ſubſt. l. vxorem. § fæliciſſimo, ff. de legatis 3. l. ſi ſeruus vrbanus, §. vltim eod. titulo, l. alimenta, §. baſilicæ, ff. de aliment. & cibar legat. cum multis, quæ adduxit, & ponderauit Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, dicta quæſtion. 12. numero primo, 3. & 7. Ita quoque, quod generalitas non refertur ad ea. quæ ſpecialem, & expreſſam determinationem habuerunt, nec ad caſum particulariter prouiſum, poſt alios Authores firmarunt Hippolytus Riminaldus, in conſil. 628. num. 49. & tribus ſeq. lib. 6. qui iuxta ſuperiora intelligit, & declarat: Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 77. num. 22. & in conſil. 91. num. 38. lib. 1. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tom. 8. littera V. concluſione 125. folio 560. qui & iuxta ſuperiores ipſas reſolutiones explicat tom. 4. littera G. concluſione 32. per totam, fol. 156. in eo dubio; Generalis diſpoſitio, an, & quando per ſpecialem reſtringatur, vel non, de quo latè & ibi: & concluſ 36. per totam, fol 159. vbi latiſſimè, generi per ſpeciem, an & qualiter in omni materia & diſpoſitione derogetur; & verba generalia reſtringantur ad ſpecies enumeratas: & tom. 8. littera V. concluſione 140. per rotam, fol 564. & 565. vbi latè, quod verba vniuerſalia. vel. generalia reſtringuntur ex ſpecificatione ſpeciali præcedenti; vel ſubſequenti: & de eodem, & generi per ſpeciem quando derogetur. Vide omninò poſt alios Authores, quos ipſe citat Sebaſtian. Medices, de regulis iuris, regula 1. num. 44. fol. 5. per totum, Mieres, 2. parte, dicta quæſt. 12. Hippolyt, Riminaldum, in conſil. 216. lib. 2. ex num. 1. cum ſeq. & num. 36. vbi explicat l. ſed et ſi adiiciatur, ff. pro ſocio, & num 40. & 41. vbi explicat l. finalem, §. cui duleia, ff. de trit. vin. & oleo legat. & concludit, quod genus per genitiuum neutrale expreſſum, per ſpeciem reſtringitur, ſecus ſi per ſubſtantiuum: & eodem conſil. 216. num. 18. vbi optimè ponderat text. in l. quæſitum, §. ſi quis fundum, ff. de fundo inſtructo, & num. 19. vbi ponderat l. pediculis, §. Labeo, ff. de auro & argento legato, & num. 20. vbi expendit, l. legata, ff. de sup. legata, & num. 21. & pluribus ſeq. vbi adducit ſingulares Doctorum doctrinas, & reſolutiones in terminis, & plene explicat, nunquid verba generalia reſtringantur ad ſpecies enumeratas. Explicant etiam Marc. Anton. Peregrinus, in conſil. 37. ex num. 18. vſque ad num. 25. lib. 2. vbi etiam de prædictorum iurium intellectu agit: Decius, & Cagnolus, in l. in toto iure, ff. de regulis iuris, Socinus, in conſil. 300. num. 2. Berous, in conſil. 57. ex num. 10. volumine 3. Afflictis, deciſ. 41. Ruinus, in l. prima, §. hoc autem edictum, num. 75. ff. de noui operis nuntiat. & in conſil 119. ex num. 3. volum. 4. Marcabrunus, in conſil. 71. num. 126. & ſeq. Cephalus, in conſil. 372. ex num. 26. cum ſeq. lib. 3. Petrus Surdus, ſingulariter, in conſil. 352. lib. 3. quò loci num. 1. facit regulam generalem, quod generi per ſpeciem derogetur: quam in omni materia, & diſpoſitione procedere dixerunt ſuprà relati: & Medices obſeruauit de regulis iuris, dicta regula 1. num. 44. fol. 5. Deinde num. 1. & ſeq. limitat nonnullis modis, ac primum quidem, quod generi per ſpeciem non derogatur, quando genus eſt certum, determinatum, & præciſum;ſed tunc ſpecierum enumeratio cenſetur per imperitiam, vel abundantiam facta. Secundò limitat num. 13. generi per ſpeciem derogari, quando inuicem ſunt contrariæ, aliàs ſecus. Tertiò limitat num. 14. quod ſpecies regulariter non derogat generi, niſi ex aliquibus conſtet de contraria diſponentis voluntate, ſed ſpecies cenſetur expreſſa gratia demonſtrationis. Quartò inquit num. 15. quòd genus non reſtringatur per ſpeciem, in dubio, fieri debere interpretationem. Quintò limitat num. 16. quod genus & ſpecies vbi ponuntur circa eandem perſonam, non derogatur generi per ſpeciem. Sextò limitat num. 17. quod generi per ſpeciem non derogatur, quando genus exprimitur per verba diſpoſitiua; ſpecies autem per verba enuntiatiua. Quæ omnia (vt vides) his conueniunt, quæ ex Ioanne Cephalo ſuprà recenſui; alia verò, quæ ad eandem pertinent materiam, latiùs per Authores prædictos traduntur.

Regulariter autem (vt dixi) generalitas attendi debet, & multum operatur, vt generalis diſpoſitio generaliter accipiatur. Et inde, generaliter expreſſum, ſeu diſpoſitum, tantum operari, ac ſi ſpecialiter exprimeretur, niſi in caſibus à iure ſpecialiter & ſingulariter enumeratis, Bartolus ſcripſit, in l ſed & ſi quis, §. quæſitum, ff. ſi quis cautionibus, num. 1. Et Bartoli ſententiam communiter approbari dixit Peralta, in l. cum ita, §. in fideicommiſſo, num. 6. ff. de legatis 2. qui aduertit, quod hæc doctrina Bartoli, & regula vulgari; non ſit intelligenda, provt vulgariter ſuprà dicto modo allegari ſolet. Sed quod tantum operatur generalis diſpoſitio quoad comprehenſa in genere, quantum ſpecialis ſub ſua ſpecie: atque ita regulam iſtam retulit Tiraquellus, de legibus connubialibus, gloſſa 7. num. 89. vbi alios Authores citat, & cum Peralta & Tiraquel. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 24. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 4. littera G. concluſ. 29. ſol, 152. Sic etiam idem operari generalem prouiſionem quoad omnes, quod operatur ſpecialis quoad ſpeciales, firmarunt Fortunius Garſia, in l. Gallus, §. idem credendum, num. 16. ff. de liber. & poſthu. Decius; in cap. ſedes, colum. 5. de reſcriptis, & poſt alios Thuſcus, vbi ſupra, Alex. Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 16. num. 3. Camillus Gallinius, de verbor. ſignificat. lib. 5. cap. 16. num. 146. & extendi ad omnia quomodocunque: iidem ſcripſerunt Authores poſt Crauetam, in conſil. 33. num. 4. & ſeq. Decianum, in conſ. 21. num. 17. lib. 4. Alex. in conſil. 11. column. lib. 2. Decium, in conſil. 61. Tiraquellum, in l. ſi vnquam, in præfatione, num. 118. vbi dicit, hoc procedere in ſtatutis, in teſtamentis, & in contractibus, vt per Crauetam, Afflictum, & alios, cum quibus ſic etiam ſcripſit Simon de Prætis, de interpret. vltimat. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubitat. 2. ſolut 2. num. 13. & 14. fol. 263. imo nullo modo poteſt fieri reſtrictio ad aliquid, etiamſi eſſet aliquid, ad quod poſſet referri, vt notanter permulta iura, & exempla oſtendit Cephalus, in conſil. 734. num. 20. & in conſil. 768. n. 31. lib. 5. Hippolyt Riminaldus, in conſ. 450. n. 38. lib. 4. & notauit Fabius Turretus, in conſil. 44. num. 24. Dicitur namque contra proprietatem verborum omnis interpretatio reſtrictiua, quando verba ſunt generalia, vt docet Baldos, in conſil. 271. col. 2. lib. 1. Et ipſum referens Ioannes Gutierrez, in conſil. 5. num. 11. Nam qui generaliter loquitur, omnis rei, quæ ſub genere comprehenditur, meminiſſe cenſendus eſt, ſecundum Alciatum, in l. ſub prætextu, num. 2. C. de tranſact. Nattam, in conſil. 546. num. 20. lib. 3. Purpuratum, in conſ. 289. lib. 1. Hondedeum, in conſil. 49. num. 32. lib. 1. Et cogitatum fuiſſe in genere, præſumitur ex natura verborum, quæ generaliter proferuntur, vt notauit Purpuratus, in d. conſil. 289. num. 1. Hieronymus Gabriel, in conſil. 148. quæſt. 4. num. 56. lib. 1. dicuntur autem verba generalia, quæde pluribus differentibus gradu, vel ſpecie prædicantur: vel quando apponitur aliquod ſignum, vt omnes res meas, vel vniuerfas res meas: aut etiam per nomen appellatiuum, per quod generalitas importatur, vt latius per Simonem de Prætis, qui hæc iure, & authoritate confirmat lib. 2. interpret. 4. dubitat. 2. dicta ſolut. 2. n. 1. & tribus ſeq. fol. 263. & vide fol. 264. num. 51. cum pluribus ſeq. vbi quæ dicantur verba vniuerfalia, plena manu demonſtrat, & ſigni vniuerſalis dictiones plures, & exempla proponit, vt ibi videbis, & per Cardinalem Thuſcum, tom. 8. littera V. concluſ 120. fol. 553.

Rurſus & tertiò conſtiuendum, atque obſeruandum erit, interpretationem reſtrictiuam habere locum in quacunque materia, & diſpoſitione, in legibus inquam, in Principum conſtitutionibus, in ſtatutis, in libellis, in iudiciis, in ſententiis, in reſcriptis, in priuilegiis, in contractibus, & in vltimis voluntatibus. Et nihil aliud eſſe, quam diſpoſitionis generaliter loquentis, certis in caſibus factam diminutionem, vel coarctationem, provt vnum & alterum adnotarunt, atque comprobarunt Aurelius Dauid, in cap. vltimo Iſagogici tractatus, in tit. de verb. & rerum ſignifica. Camillus Gallinius, in commentariis eiuſdem tractatus, lib. 10. cap. 1. per totum, fol. mihi 260. Simon de Prætis, in loco referendo ſtatim, ſolut. 3. num. 1. Idcirco generalitatem in quocunque actu, & materia, ſiue generalem quantumcunque diſpoſitionem, & vltimam voluntatem multifariam reſtringi; ſicuti quinquaginta modos congeſſerunt Ioannes Menochius, Philippus Franchus, & Ioannes Andr. in mercurialibus, in regula, In generali, de regulis, iuris, lib. 6. latius Ludou. Romanus in l. ſi vero §. de viro. ff. ſoluto matrimonio, Nicolaus Euerardus poſt alios Authores, in locis legalibus, in loco, A generalitate, num. 10. & 11. fol. 61. & 62. eleganter Craueta, in conſil. 3. & in conſil. 70. per totum, maximè num. 21. & ſeq. & in in conſil. 121. & in conſil. 256. vbi quod diſpoſitio generalis ex multis reſtringitur, & d. conſil. 3. num. 27. & in conſil. 70. num. 27. quod verba generalia tunc intelliguntur generaliter, vbi eadem & par eſt ratio omnium, quæ comprehenduntur ſub generalitate, ſecus vbi in omnibus non eſt eadem ratio. Et Crauetam ſequitur Beretta, in conſil. 16. num. 4. & 5. lib. 1. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regula prima, vbi latiſſimè, quod diſpoſitio generalis, aut verba generalia reſtringuntur ex multis: Tiberius Decianus, in conſil. 44. num. 106. melius, in conſil. 2. ex num. 53. vſque ad num. 59. lib. 4. Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemotana 90. num. 18. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 10. cap. 2. 3. & 4. Simon de Prætis, lib. 2. interpret, 4. dubitat. 2. ſolut. 3. per totam, fol. 278. & 279. vbi vide omnino: Iacobus Menochius, in conſil. 391. ex num. 51. cum ſeq. lib. 3. & in conſil. 554. num. 22. lib. 5. Alexander Raudenſis, videndus etiam omninò, de analogis, lib. 1. cap. 16. ex num. 11. cum multis ſeqq. vſque in finem cap. ex fol. 107. & cap. 22. per totum. Achilles Pedrocha, in conſil. 27. num. 59. cum ſeq. & in conſil. 20. num. 16. & num. 79. & in conſil. 23. num. 66. & in conſil. 40. num. 278. & num 150. & ſeq. & in conſ. 38. num. 27. & 78. Hippolytus Riminaldus, Petrus Surdus, & Iacob. Menochius, in pluribus locis referendis, infrà, Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 2. littera D. concluſ. 490. fol. 708. & tomo quarto, littera G. concluſione 31. & tomo octauo, littera V. concluſ. 125. & 127. & plurib. ſeqq. ex fol. 560. cum ſeq.

Comprehendendo autem omnia, quæ hactenus in propoſito ſcripſerunt, atque tradiderunt Interpretes noſtri variis iu locis, & maximè poſt Crauetam, in dicto conſil. 70. Simon de Prætis, Alexander Raudenſis, Sebaſtianus Medices, Camillus Gallinius, & Cardinalis Thuſcus, adnotanda, atque obſeruanda erunt nonnulla ex ipſorum ſententia, quæ magis communiter conſtituunt. Ac primùm quidem, quod generalitas reſtringitur ex ſpecie præcedenti, ſalua ratione recti ſermonis, vt poſt alios tradidit Simon de Prætis, vbi ſupra, dicta ſolut. 3. num. 3. & latiùs id explanatur, atque moderatur ſuprà ex n. 18. & n. 28. cum ſequent. vel per verbum ſpeciale ſibi adiunctum, aut ſpeciem aliquam nominatim enumeratam, vt latius probauit Prætis ipſe, ex num. 5. vſque ad 13. Surdus, in conſil. 34. num. 39. lib. 1. & explicatur ex reſolutis ſupra, ex dicto num. 18. & dicto num. 28. Reſtringitur etiam pet veriſimile cogitatum, & veriſimilem mentem teſtatoris, vt cum Alexandro, Baldo, Angelo, Pariſio, & Socino dixit ipſe Prætis, ibidem, num. 13. Latius Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, littera G. concluſione 31. num. 1. & tom. 8. littera V. concluſione 133. fol. 562. & concluſione 142. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 247. num. 51. lib. 3. vbi quod generalis diſpoſitio reſtringitur ex ratione præſumpta & coniecturata: per cauſam, & rationem adiectam in diſpoſitione: quoniam cauſa, vel ratio diſpoſitionis limitat, & reſtringit generalitatem ad limites, & terminos ipſius cauſæ, l. cum pater, §. dulciſſimis, & ibi Bartolus, & alij, ff. de legatis 2. & latè comprobat Prætis, ex num. 14. vſque ad n. 28. Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 10. c. 3. per totum, fol. 261. Surdus, & Thuſcus, vbi ſupra. Sic etiam quod generalitas, aut generalis diſpoſitio reſtringi debet ad ea, quæ ſunt de natura actus, ſeu diſpoſitionis, cui adiiciuntur, ſic vt aliud continere non videantur, nec operentur, niſi quatenus ſecundum naturam ipſius operari poſſunt: Prætis ipſe tradidit vbi ſuprà, num. 28. vbi citat alios quamplurimos, Hippolytus Riminaldus, in conſil. 328. num. 30. lib. 3. vbi quod verba generalia reſtringuutur ex natura ſermonis, & ex natura. actus, & citat Bartol. Bald. Ruinum, & alios ita dicentes, Inquit etiam eodem Ioco Prætis idem, num. 33. & quatuor ſeq. quod reſtringitut quoque ad ea, quæ de iure facere potuit diſpo. nens, & non vltra, vt tenent permulti Authores ibi citati 3 & per Thuſcum, tom. littera V. concluſ. 135. per totam, vbi quod verba generalia, vel vniuerſalia reſtringuntur ſecundum poteſtatem, & qualitatem loquentis, & non vltra, vt latius ibi. & per naturalem æquitatem reſtringitur generalitas quælibet, ſeu diſpoſitio generalis quæcunque: quia naturalis æquitas vincit generalitatem verborum, vt ibidem probauit num. 43. Prætis ipſe, latius Craueta, in conſil. 221. Emptores, ex num. 1. Octauianus Cacheranus, deciſione 90. num. 12. &13. Farinacius, in conſil. 45. n. 3. & Prætis, idem, loco ipſe citato, num. 44. Quod vt ſeruetur æqualitas inter perſonas comprehenſas in diſpoſitione, generalis diſpoſitio reſtringenda eſt: & num. 48. quod generalia verba reſpectu perſonarum, quibus legata, vel fideicommiſſa præſtanda, aut reſtituenda ſunt, ne quid eorum relictorum habeant odioſi, vel inimici teſtatoris, per textum, & Bartolum, & Baldum, ibi, in l. Lucius, 2. §. penultimo, ff. de legatis 2. Cardinalem Thuſcum, practicarum concluſion. iur. tom. 8. littera V. concluſione 137. fol. 593. vbi quod verba generalia. reſtringuntur, atque intelliguntur ſecundum conditionem perſonæ, ad quam referuntur: de quo latius alio capite infrà: & num. 45. & duobus ſequentibus, quod generalia verba reſtringuntur per certum locum adſcriptum, vt extra hunc locum non extendantur, neque ad res, niſi perpetuò in ipſo loco permanſuras, vel deſtinatas, l. generali, §. vxori, & Bartolus ibi, ff. de vſufructu legato, cum aliis multis iuribus, & Authoribus, quos citat: & ita quod pet & ſibi connexa reſtringitur generalitas: & num. 51. quod generale antecedens qualitate adiecta per relatiuum ſine copula, reſtringitur ad ipſam qualitatem adiectam, per text. in l. ſi quis legauerat, ff. de auro & argento legato, l. ea tamen adiectio, ff. de legatis 3. & num. 92. quod plurima ſunt verba, aut dictiones quæ reſtrictionem deſignat, & refert ea &vſque ad num. 67. & anteà num. 41 generaliter profitetur Prætis ipſe, nullum eſſe verbum adeò generale, quin inſpectis debitis circunſtantiis rerum, locorum, perſonarum & formæ diſpoſitionis debeant ciuiliter intelligi, & limitationem recipere, atque reſtringi à iure, vt latiùs ibi probauit. Et cum Oldraldo, Neuizano, Purpurato, Zazio, & Cacherano Hippolytus Riminaldus, in conſil. 604. num. 77. & 78. lib. 6. vbi profitetur, nullum eſſe verbum adeò generale, quin ex, conſideratione, debitarum circunſtantiarum debeat ciuili modo intelligi, & limitationem recipere, modò circunſtantiæ colligi poſſint ex verbis, provt ipſe obſeruat, & notauit iterum in conſil. 216. n. 46. liba. 2. idem Riminaldus, in conſil. 328. num. 3. & in conſil; 481. num. 60. & in conſil. 491. num 60. lib. 5. ſic verba generalia reſtringuntur per ſequentia reſtrictiua, iuxta doctrinam Bartoli, in dicta l. ſed ſi adiiciatur, ff pro ſocio, vbi notauit, quod vnum verbum ſpeciale additum alteri verbo generali, reſtringit eius ſignificatum; Et ſequuntur Gozadinus, Pariſius, & alij Authores ibi relati: verba namque generalia ſunt ampliatiua tantum quoad ea, quæ ſunt eiuſdem generis cum præcedentibus, vt pet Oldradum, in conſil. 297. in quinto dubio. Ruinam, in conſil. 68. num. 11. volumine 4. Hippolytum Riminaldum, in dicto conſilio 481. num. 60. lib. 5. & in conſil. 328. num. 33. lib. 3. Cardinalem Thuſcum, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſione 145. fol. 569. vel illis ſimilia, non verò ad diuerſa, cap. ſedes, vbi Doctores, de reſcriptis, & per Mieres, de maioratu, 2. parte, quæſt 12. num. 4. in principio. Nec trahuntur ad ea, quæ ſunt aliena à iure, l. vnica, §. ſi procurator, ff. ſi quis ius dicenti non ob temper. l. prima, §. quoties, cum Gloſſa, ff. de vi & viarmata, cum ſimilibus, de quibus per Crauetam, in conſil. 896. n. 7. vel in quibus poſſet eſſe fraus, vel capito, vt per Hippolytum Riminaldum, in conſil. 247. num. 55. lib. 3. poſt Alexandrum, & Crauetam, quos citat, facit Corneus, in conſil. 269. In hoc conſultatione, num. 23. lib. 1. vbi quod generalis approbatio non trahitur ad dolosè geſta: Refert Thouſcus, tom. 4. littera G. concluſione 31. num. 27. folio 154. Fecit Antonius Faber, definitione 18. ad titulum, C. de legatis, fol. 697. vbi quod legatum liberationis rationum reddendarum, remittit dumtaxat ſcrupuloſam redditionem, non autem dolum, provt latius ibi videbis: non etiam operantur verba generalia, vbi ſequeretur inconueniens, vel abſurdum, vel iniquitas, vt per Hippolytum Riminaldum, in conſil. 368. num. 26. lib. 4. & in conſil. 510. num. 73. lib. 6. Thuſcum, tomo 8. littera V. concluſ. 130. fol. 561. tom. 4. littera G. concluſion. 31. num. 36. folio 155. Farinacius, in conſil. 5. numer. 3. & 31. & in conſilio 65. num. 15. & 16. & potius nihil debent operari, quam quod quis grande damnum patiatur, iuxta doctrinam Baldi, Cornci, Decij, & Crauetæ, cum quibus Hippolytus Riminaldus, dicto conſil. 510. numer. 75. lib. 6. Nec in eis venit vt ius alterius cenſeatur læſum, nec ius ipſius concedentis, vt vtrumque probauit Hippolyt. Riminaldus, d. conſil. 368. num. 27. & 28. lib. 4. dixit etiam Prætis, ipſe in eodem loco præcitato, hoc eſt, lib. 2. interpret. 4. dubit. 2. ſolut. 5. num. 37. verba quantumcunque generalia reſtrictionem de habilitate recipere, ſiue ad terminos, & perſonas habiles debere reſtringi, iuxta text. in l. 1. vbi Iaſon, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, & in l. in prouinciali, §. vltimo, iuncta l. de pupillo, in principio, ff. de noui operis nuntiat. l. vt gradatim, §. 1. ff. de muneribus, & & honor. qui textus quotidie allegantur ad hoc, quod omnis diſpoſitio quantumcunque generaliter loquens, recipit interpretationem, ac reſtrictionem de habilitate: & multis exornant Tiberius Decianus, in conſilio 48. num. 14. lib. 2. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regula 1. num. 46. Camillius Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 2. num. 9. & 10. melius libro 10. cap. 2. ex num. 8. cum pluribus ſeqq. Achilles Pedrocha, in conſil. 27. ex num. 59. & in conſil. 31. n. 134. & num. 136. & 147. & in conſil. 35. num. 51. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 22. num. 101. Nicolaus Garſia, tom. 2. de beneficiis, cap. 15. numer. 12. folio 83. Hippolytus Riminaldus, conſil. 481. numer. 62. lib. 5. vbi inquit, quod verba quantumcunque generalia, & prægnantia: Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſione 131. & quod ſemper intelliguntur ſecundum ſubiectam materiam, Riminaldus ipſe tradit in conſil. 228. num. 30. lib. 3. Tandem Prætis ipſe, eadem ſolutione 3. num. 49. per totum, dicit videndos eſſe plures caſus, in quibus generalitas, ſiue diſpoſitio generalis reſtringitur, adductos per Crauetam, in conſil. 70. & per alios Authores, quos ibi recenſet. Et in effectu concludit, generalitatis reſtrictionem fieri, ne inducatur correctio prioris voluntatis, vt ceſſet ineptia, & inutilitas, & nullitas præcedentis diſpoſitionis; ne iudicatur contrarietas, ne fiat contra, vel præter intentionem diſponentis, ne fiat derogatio actus præcedentis; ne ſequatur inconueniens, & abſurdum, vt ſeruetur æqualitas, ex veriſimili mente teſtatoris, ratione æquitatis, ne indebitè quis lucrum capiat: & quando non eſt eadem ratio comprehenſorum omnium ſub generalitate, & ſecundum ſubiectam materiam, ipſa non comprehendit ea, quæ ſpeciali nota ſunt digna, nec extraordinaria, vel inſolita: Et caſus eoſdem ad reſtrictionem generalitatis, ſiue generalis diſpoſitionis conſiderauit Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regula prima, vbi latiſſimè: Aliquos etiam eorundem caſuum adduxit Tiberius Decianus, in conſil. 2. ex numer. 53. vſque ad num. 59. lib. 4. in conſil. 44. n. 106. eodem lib. Achilles Fedrocha, in conſil. 20. num. 16. & in conſilio 23. num. 66. & num. 143. & ſeqq. & in conſilio 40. num. 278. & num. 150. cum ſeqq. Cardinal. Thuſcus, in pluribus locis relatis ſuprà, Iacob. Menochius, in conſil. 554. num. 22. lib. 5. dicens, quod verba generalia in quacunque diſpoſitione, tam inter viuos, quàm in vltima voluntate, ſic interpretari debent, ne contineant id, quod in ſpecie quis veriſimiliter facturus non eſſet, vel fieri non potuiſſet: & per Blazium Flores Diaz de Mena poſt alios Authores, quos citat in addit. ad deciſion. 362. Gamæ, Hippolyt. Riminaldum, in conſil. 368. num. 17. lib. 3. Thuſcum, tomo 4. littera G. concluſione 31. num. 2. folio 153. & numer. 15. cum ſeqq. folio 154. vel quod in ſpecie prohibetur, l. quamquam, ff. de ritu nuptiar. Menochius, conſilio 129. num. 1. & lib. 2. Hippolyt. Riminaldus, in conſilio 368. num. 17. lib. 4. Thuſcus, tomo 4. littera G. dicta concluſione 31. num. 3. Et ſubiicit idem Menochius, dicto conſilio 554. num. 22. verba quantumcunque generalia reſtringi in fauorem dilectæ perſonæ, ex l. Decurionibus, vbi Gloſſa, Bartolus, & Platea, C. de ſilentiariis, lib. 11. & quamplurimis Authoribus, ibi commemoratis. Idem etiam, quod ſub generali diſpoſitione non includatur, quod in ſpecie quis veriſimiliter facturus non eſſet, per textum in cap. generali, de regulis iuris, lib. 6. cap. 2. de pœnit. & remiſſ. cap. 1. de iureiurando, cap. qui ad agendum, de procuratoribus, lib. 6. l. obligatione generali, ff. de pignoribus, l. ſi filiuſfamilias, ff. de donation. l. ſi pater filio, ff. quæ in fraudem creditorum, l. qui peculij, ff. de peculio, cum aliis Authoribus obſeruarunt Craueta, in conſilio 245. numer. 7. Pedrocha, in conſil. 23. num. 66. Petrus Surdus, in conſil. 73. num. 17. lib. 1. vbi quod generalis diſpoſitio non comprehendit ea, quæ quis non eſſet in ſpecie facturus, Thuſcus, tomo 4. littera G. dicta concluſione 31. n. 2. 3. & ſeq. fol. 153.

