PRo breui, & diſtincta huiuſce cap. explicatione præmittendum, atque conſtituendum erit primo loco, quod ex verbis quoque præſentis, vel futuri temporis, & ſic ex tempore facti teſtamenti, aut diſpoſitionis; ex tempore etiam, in quod diſpoſitio confertur, vel dirigitur, efficax, & vrgens coniectura ſumitur, ad vltimam quamcunque voluntatem, ſeu dispoſitionem interpretandam, & coniecturandam. Ita ſane deducitur apertè ex placitis, atque reſolutionibus communibus Authorum quorundam, qui mox rreferuntur: & in terminis poſt alios Authores ſcriptum reliquit Iacob. Menoch. in conſil. 106. num. 323. lib. 2. & in conſil. 97. num. 64. & 65. libro primo, & præſumptione 127. fere per totam, lib. 4. Socinus iunior, in conſil. 99. num. 10. libro 3. Ruinus, in conſil. 160. num. 14. libr. 2. Rolandus, in conſil. 160. num. 15. libr. 4. Pariſius, in conſil. 12. ex num. 31. cum ſeqq. lib. 2. Hieronymus Gabriel, in conſilio 98. ex num. 24. cum ſeqq. & in conſil. 120. libro 1. latius Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 3. titulo 11. per totum, Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 4. dubitatione 9. ex num. 35. fol. 323. Sic equidem interpretatio voluntatis teſtatoris, quamuis verè fiat ſecundum tempus, quo diſpoſitio applicatur ad actum, & ideo interpretatio fit in teſtamentis ſecundum tempus mortis teſtatoris, quo tempore diſpoſitio ſuam perfectionem recipit: l. prima, C. de SS. Eccleſiis, & l. prima, ff. de teſtament. l. 4. ff. de adimen. legat. & §. poſteriore, Inſtitut. quib. mod. teſtam. infirmentur, attamen hoc fit habita ratione ad intellectum verborum tempore teſtamenti: ita in ſpecie declarat Marianus Socinus, in conſil. 6. Prædicta conſultatio, numer. 2. lib. 1. qui ita citat Bartolum, & cæteros, in l. ſi ita, ff. de auro & arg. legato, & refert Menochius, in conſilio 97. num. 149. & 150. lib. 1. qui inquit num. 151. ea ratione pulchra motum eſſe Socinum, quod interpretatio verborum non poteſt ſumi poſt actum perfectum, atque ita inſpecto tempore futuro, cum diuinare non potuerit ipſe diſponens, quod ſignificatio illa varietur, atque mutaretur, eſt enim futurum incertum, & ſoli Deo cognitum. Voluntas ergo (concludit Menochius) teſtatoris ſua morte confirmatur, l. prima, ff. de teſtament. & interpretatur iuxta tempus ſuæ diſpoſitionis: & ſubdit in hunc modum, & multum ad propoſitum noſtrum. Ita in caſu noſtro voluit D. Mercurius teſtator, quod primogenitus D. Salomeæ ſibi ſuccederet per fideicommiſſum, cum ille primogenitus D. Baiardæ de Baiardis eſſet mortuus ſine liberis maſculis: quoad caſum, & tempus ſucceſſionis huius primogeniti dom. Salomeæ attenditur quidem tempus mortis dicti primogeniti D. Baiardæ: ſed quis ſit iſte primogenitus. D. Salomeæ attenditur tempus conditi teſtamenti: cum (vt diximus) obſeruari debeat interpretatio verborumillius temporis, & non futuri. Idcirco teſtamentorum, & vltimarum voluntatum verba, regulariter referuntur ad tempus teſtamenti, vel factæ diſpoſitionis: idque, ſiue circa res, ſiue circa perſonas facta ſit diſpoſitio, & quæ ſunt præſentis temporis minimè comprehendunt futura, l. ſi itæ ſcripſiſſet, ff. de legatis ſecundo: quò loci dicitur, verba illa teſtatoris: lego quod mihi L. Titium dare, & facere oportet, non includere quæ poſt teſtamentum Titius cæpit debere, quia verbum (dare oportet) præſentis temporis non includit futurum, l. vltima, §. 1. de legat. ſecundò: vbi illa verba, communes ſunt, præſentis temporis, non includunt futura, & ibi annotauit Bartolus poſt Gloſſam: quod ea magis vrget, quod ibi teſtator vſus eſt illis verbis, propter res vniuerſas, quæ ſui natura includere ſolent etiam futura, provt perpendit cum aliis Authoribus Menochius, dicto conſil. 97. ſub numer. 72. l. ſi ita legatum, ff. de auro & argento legato: vbi Iureconſultus ait, quod verba teſtatoris in dubio prolata quæ tempus præſens & futurum ſignificare poſſunt; ad præſens tantum referuntur, ita enim ibi ſcriptum eſt: Quia præſens tempus ſemper intelligitur, ſi aliud comprehenſum non ſit. Si ergo ita de verbis, quæ vtrumque tempus poſſunt includere, conſtitutum eſt, quanto fortius idem conſtituendum eſt de expreſſis verbis temporis præſentis, quæ ſolum præſens ſui natura & proprietate ſignificant: l. vltima, in fine principij, eo. tit. de aur. & arg. legat. l. Iulianus, §. vltimo, ff. de legatis tertio, vbi prædiis legatis cum iis inſertis, quæ in ea poſſeſſione ſunt, veniunt mancipia, quæ eo tempore ibi ſunt, immo & ea, quæ poſtea acceſſerunt: Si modo (inquit Iureconſultus) hoc teſtatormanifeſte expreſſit. Ecce ergo, quod verbum præſentis temporis non includit ſui natura futurum, ſed opus eſt, quod manifeſtè exprimatur, l. his verbis, l. vxorem, §. teſtamento. 1. ff. de legatis tertio, quò loci dicitur, quod cùm teſtator relinqueret quinque pueros ætatis ſeptem annorum: & vixiſſet is teſtator poſt conditum teſtamentum multos annos, & tempore mortis habuiſſet alios illius ætatis pueros, ſolum debentur pueri illius ætatis tempore conditi teſtamenti. Et ſubiungit verba quædam, quæ maxime ad propoſitum pertinent. Respondi eam videri ætatem deſignatam, quæ eſſet, cum à teſtatore relinquerentur, l. Aurelius 29. §. primo, & l. finali, ff. de liberatione legata. Sic ſane, quod vltimæ, & alterius cuiuſque diſpoſitionis verba, ad tempus teſtamenti, vel factæ diſpoſitionis reſtringantur, & quæ ſunt præſentis temporis, aut ambigua, futurum tempus non comprehendant; obſeruarunt, & latè exornantes, atque explicantes materiam d.l. ſi ita, & traditionum Bartoli ibid. multis caſibus practicis applicarunt Caſtrenſis, Alexander, vterque Socinus, Fulgoſius, Decius, Felinus, Curtius, iunior, Aretinus, Romanus, Berous, Corneus, Capra, Cephallus, Herculanus, Craueta, Pariſius, Rolandus, Neuizan. Cagnolus, Crotus, & alij, quos recenſet, & de hac materia late & diſtincte commentaria conficit Iacob Menoch. libro 4. præſumptione 127. per totam; vbi vide omnino, atque ex numer. 6. vſque ad numerum 16. ita regulam ſuperiorem deducit, & illuſtrat permultis, provt ego quoque ipſum commemoraui, & ita pariter adnotaui in commentariis de vſufructn, cap. 44. num. 2. idem Menochius, in conſilio 97. num. 64. & ſeqq. num. 70. & ſeqq. vſque ad numerum 78. num. 120. & num. 136. vſque ad numerum 152. libro primo, vbi etiam ſingulariter declarat hanc materiam: & in conſilio 115. num. 66. & in conſilio 106. ex num. 61. & num. 169. vſque ad numer. 180. & num. 192. 194. &267. lib. 2. & in conſil. 330. ad finem, lib. 4. Didac. Couar. practicarum cap. 2. ex num. 2. cum ſeqq. vbi ſingulariter, & eruditè (vt adſolet) Dueñas, regula 205. Ioannes Baptiſta Cephalus, inter conſilia Cephali genitoris, in conſil. 773. num. 21. & multis ſeqq. lib. 5. Hieronymus Gabriel, in conſilio 98. ex num. 24. cum ſeqq. & in conſilio 120. per totum, libro primo. Gaſpar Cauellinus, milleloquio 38. num. 3. Ioannes Garcia, de expenſis & meliorationibus, cap. 22. num. 33. per totum, Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. primo, num. 38. Aluarus Valaſcus, conſultatione 58. num. 3. & ſeqq. Peregrinus, in conſil. 19. numer. 36. lib. 4. de fideicommiſſis, articul. 13. num. 78. late Alexand. Raudenſ. variar. libro 1. cap. 1. 2. & 3. Marta, deciſion. 6. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 3. tit. 11. per totum. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 244. num. 193. libro 3. Andreas Fachineus, controu. iuris, lib. 12. cap. 76. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libr. 4. dubitatione 9. ex numero 35. cum ſequentibus, folio 323. & libro 5. interpretatione 2. dubitatione vltima, numero 274. folio 550. Ioſephus Ludouicus, deciſion. 61. ex numer. 37. cum ſequentibus, Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtion. 10. num. 37. Borgninus Caualcanus, de vſufructu mulieri relicto, ex num. 85. vſque ad num. 88. fol. 255. Michaël Graſſus, receptar. ſentent. §. legatum, quæſt. 29. per totam. Sfortia Oddus, in conſilio 69. per totum, libro primo, vbi vide: latiſſime Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 63. ex numero primo, vſque ad num. 34. & num. 41. vſque ad numerum 74. libro primo, & in conſilio 14. num. 34. lib. 2. Ludouicus Caſanate, in conſilio 44. ex num. 2. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris tomo 5. littera L. concluſion. 59. per totam, ex folio 62. in fine, & folio 63. & tomo 8. littera T. concluſ. 136. fol. 122. vbi in arugmento, quod teſtatoris diſpoſitio regulariter reſtringitur ad tempus teſtamenti; & quando ſecus: & eodem tomo 8. littera V. concluſ. 113. 114. & folio 547. & ſeqq. D. Perez de Lara, de capellam. & anniuerſariis, libr. 1. cap. 16. per totum: qui cum excitauerit dubium illud, vtrum poſſidens bona cum onere ſoluendi certam ſummam (pitanciam, vt ipſe inquit) Clericis alicuius Eccleſiæ pro anniuerſario, an teneatur ſoluere augmentatis, vel ſolum pro numero exiſtentium tempore conſtituti anniuerſarij; multa in propoſito adducit ex numero primo, vſque ad numerum 9. quæ concludunt, regulam ſuperiorem quod teſtatoris diſpoſitio regulariter reſtringitur ad tempus teſtamenti; procedere in omni actu & materia, & in diſpoſitione quacunque: quod ipſum, & quod tempus præſens, ſiue factæ diſpoſitionis inſpici debeat in omni materia; poſt Baldum, Iaſon. Alexand & Socinum iun. adnotauit Ludouic. Caſanate, dicto conſilio 44. numero 3. qui cum aliis quoque tradidit Authoribus, in contractibus etiam id habere locum, ac in eis verba præſentis temporis non trahi ad futurum; per text. in l. Rutilia Polla, ff. de contrahenda empt. l. non modus, C. de ſeruitutibus: idem etiam firmauit Barboſa, in l. ſi cum dotem, in principio, numero 40. ff. ſoluto matri. Perez de Lara, dicto cap. 16. ex numero primo. Cardinalis Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. libro 3. titulo 15. numero 26. & 27. & libro 29. titulo 13. numero 5. & 9. Fontanella, de pactis nuptial. clauſula 4. gloſſa 9. parte 4. numero 6. folio 102. & vltra relatos ab eis, eleganter Menochius, in conſilio 97. numero 70. & num. 136. libro primo: vbi quod verba præſentis temporis non trahuntur ad futurum in contractibus; per text. in l. ſi ſtipulatus fuerim, §. cum ſtipulatur, & l. ſi à colono. & l. cum ſtipulatus ff. de verbor. obligat. licet in aliquibus caſibus ſecùs ſit, vt in caſu legis primæ, in fine, & l. ſi quis ſocietatem, ff. pro ſocio, & l. vltimæ, C. quæ res pignori obligari poſſunt. Et quomodo id procedat, explicat ibidem, numero 137. Ego quoque generaliter propoſui regulam ſuperiorem in commentariis de vſufructu, dict cap. 44. vbi dubium illud commune excitaui, an ſcilicet, & quando præſumatur teſtator teſtator legaſſe ea tantum, quæ habebat tempore conditi teſtamenti, vel etiam inde quæſita: & numero 3. ſtatui legatum regulariter intelligendum in dubio iuxta tempus teſtamenti, & de rebus quæteſtatoris tunc fuerunt; & poſt alios Authores ſic ſcripſiſſe, & latius explicaſſe, Menochium, Manticam, Graſſum, Hondedeus, & relatos ſuprà, numero 5. & ibi num. 9. idem diſpoſitum obſeruaui in legato vſusfructus omnium bonorum: nunc verò addiderim vltra ea, quæ ibi dixi, & Authores à me relatos, videndos Thuſcum, & D. Perez de Lara, in locis relatis ſuprà, & nouiſſimè Iacob. Cancerium, variar. cap. 20. de legatis, ex numero 118. & numer. 129. Denique, huc ſpectare multorum iuris Interpretum authoritates, & placita, quibus paſſim affirmarunt, verba, & diſpoſitionem temporis præſentis, legata etiam non includere futura, ſed intelligi iuxta tempus facti teſtamenti: ita enim ſcribit Caſtrenſis, in l. cum. ſtipulamur, ff. de verbor. obligat. dum ait, ſe aliquando reſpondiſſe, quod cum teſtator legaſſet Hoſpitali, quidquid reſtaret de ſuis bonis, de pecuniis in monte Florentiæ, & prius ſolutis omnibus debitis, reſtarent mille: & deinde pòſt acquiſierit vſque ad tria millia, quod illa mille, quæ tempore teſtamenti ſupereſſe poterant, debentur, non autem alia duo millia, & ita iudicatum ſuiſſe ſcribit Caſtrenſis, & ſequitur ibi Alexander; & Felinus, in cap. ad hæ, primo, de reſcriptis. Socinus iunior, in conſilio 99. num. 9. libro 3. etſi á Caſtrenſi diſſentiant in ſua illa ſpecie Aretinus, & Iaſon, in d.l. cum ſtipulamur: provt refert Menochius, dicto conſilio 97. numero 72. in fine, libro primo, ita quoque reſpondit Alexander, in conſilio 171. numero primo, libro 6. quod legatum tertiæ partis bonorum, ſolum comprehendit præſentia, tempore ſcilicet teſtamenti; & non deinde acquiſita, idem cenſuit Corneus, in conſ. 14. numero 5. libro primo, quod ſi teſtator legat maſſaritias ſuas intelligitur de his, quas tempore teſtamenti habet, non autem de futuris: ita pariter reſpondit Socinus iunior, dicto conſilio 99. libro 3. quod ſi teſtator reliquit vſumfructum bonorum ſuorum; & omnia eius mobilia, intelligitur de his, quæ habebat tempore teſtament. Et idem reſpondit Pariſius, in conſilio 21. numero 32. libro 2. refert & alia adducit Menochius, vbi ſupra, num. 74. &75. Thuſcus, tomo 8. littera T. concluſ. 136. per totam, fol. 122. & tomo 5. littera L. concl; 59. fol. 62. hunc etiam ſpectat quod ex d.l. ſi ita. ff. de auro & arg. legato; Scribit Socinus, in l. filiæ, §. Titia, in fine, ff. condit & demonſt. poſt Caſtrenſem ibi; dum Caſtrenſis reprehendit Iacobum de Arena, qui afferebat, quod ſi teſator legauit frumentum, quod habet in horreo conditum; & illud conſumat, aliudq́ue reponat loco primi, deberi hoc frumentum quod tempore mortis teſtatoris reperitur, ex dicto §, Titia: Caſtrenſis, & Socinus, ſcribit, dictum §. Titia, procedere, cum teſtator locutus eſt per verba futuri temporis, non autem præſentis; quia ſi ver verba præſentis temporis fiat legatum, non debetur quod tempore mortis reperitur; ſed tempus teſtamenti ſolum inſpicitur, dicta l. ſi ita. In hoc tamen contrarium reſoluit Menochius, præcitato conſil. 97. numer. 147. videndus ex numero 145. vbi in legato facto de frumento, quod inſpiciatur tempus mortis teſtatoris reſpondit poſt Bartol. ea ratione adductus, quod variatio ſit circa eandem rem, & numero 128. tradidit poſt Bartol. & alios Authores, quod legatum factum de omnibus bonis, quæ Peruſiæ reperiri poſſunt, ſolùm intelligunt de his, quæ tempore teſtamenti in ea ciuitate reperiebantur. Huc denique ſpectat quod poſt alios iuris Interpretes adduxit Perez de Lara, de anniuerſariis, libro primo, dicto cap. 16. numero ſeptimo, quod ſi tempore contractus, aut teſtamenti erat certus numerus Clericorum, promiſſum, ſeu relictum pro anniuerſario, non debetur augmentatis, vt latius ibidem, vbi explicat numeris ſeqq. Spectant etiam & alia, quæ recenſent relati ſuprà, numero quarto, qui maiori ex parte conueniunt, deciſionem textus, in dict. l. ſi ita. ff. de auro & argento legato, locum etiam habere in legatis relictis coniunctæ perſonæ, & ſic etiam in coniunctis legatum non extendi ad acquiſita poſt teſtamentum: & in commentariis de vſufructu, dicto cap. 44. numero 11. & 12. ita tenuiſſe Authores ibi relatos, ſcripſi: & contrariis Authoritatibus ſatisfeciſſe pleniſſimè Ioannem Vincent. Hondedeus, in conſilio 63. ex num. 48. vſque ad num. 68. libro primo: ita etiam tenuerunt Alexand. Capra, & Corneus, quos citat Thuſcus, tomo quinto, littera L. dicta concluſ. 59. numer. 11. folio 63. qui tamen ſtatim num. 38. dicit contrarium, & refert Corneum, ita dicentem: contrarium etiam tenuiſſe Socinum Graſſum, & Ioſephum Ludouic. conſtat ex notatis, atque à me ſcriptis, dicto cap. 44. numero vndecimo: & refert Fachineus, controu, iuris, libro 12. cap. 76. ſed ipſe cum Cagnolo, & aliis, etiam in coniunctis perſonis id defendit, provt dicto numero 12. defendi: & hactenus de prima obſeruatione in hac materia.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, teſtamenti facti tempus aliquando non inſpici, ſicque plerumque à regula ſuperiori recedi; idque maxime, cum teſtatoris voluntas repugnare videtur. Sic ſane ex præſumpta teſtatoris voluntate, verba teſtamenti, etiamſi præſentis temporis eſſe videantur, & vere ſint; ad futurum etiam tempus referuntur, & à regula ſuperiori, ex textu, in d.l. ſi ita, ff. de auro & arg. legat. & aliis iuribus deſumpta, ex coniecturis, & præſumptionibus receditur (vt dixi) quod ex ipſiſmet iuribus non obſcurè deducitur, & in terminis obſeruarunt Socin. iun. in conſ. 98. num. 26. lib. 1. Roland. in conſ. 39. numero 20. libro 4. latius Hieronymus Gabriel, in conſilio 119. libro 1. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis, vltimar. volunt. lib. 3. titluo 11. ex numero 12. & numero 23. & 24. vbi quod verba teſtamenti ex veriſimili voluntate trahuntur ad futurum tempus, etſi eſſent præſentis temporis vt ibidem comprobat, & latius Ioannes Vincent. Hondedeus. dicto conſilio 63. ex numero 36. cum ſeqq. & de vſufructu, dicto cap. 44. numero 13. ſic etiam notaui: & num. 3. ita pariter poſt alios Authores ſcripſi, quod etſi legatum regulariter intelligatur in dubio de rebus, quæ fuerunt teſtatoris tempore mortis; idque intellexi etiam in legato generali bonorum, & aliorum iuris Interpretum allegatione comprobaui, ex præſumpta tamen teſtatoris voluntate, atque ex coniecturis futura etiam comprehendere, iuxta Authores ibi relatos, & maximè Hieronym. Gabriel, & Hondedeum, dicto numero 13. commemoratos, & id ipſum, quod ſcilicet ex coniecturis, & præſumpta teſtatorum voluntate legatum non reſtringatur ad bona tempore teſtamenti exiſtentia, ſed etiam contineat futura tempore mortis; poſt Alexand. Decium, Curt. iun. & Hieronym. Gabrielem, tradidit Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 5. lit. L.d. concluſ. 59. n. 19. 33. & 38. ſic quoque, cum verbum ambiguum in teſtamentis, & vltimis voluntatibus repetitur, ad coniecturas recurrendum eſſe, ex eiſdem colligitur Authoribus, quos nunc præcitaui: & intelligi de tempore futuro; Bartolus ſcriptum reliquit in l. ſi ita legatum, ff. de condit. & demonſt. & in l. ſolemus, per illum text. vbi etiam Socinus notat numero ſecundo, & refert Mantica, de coniectur. vltimar. voluntat. libro 3. dicto titulo 11. numero 27. idque maxime, vbi diſpoſitio habet tractum ad futurum tempus; tunc namque, etiamſi verbum ſit præſentis temporis, tamen in qualitate adiecta inſpicitur tempus futurum: ita declarant Ripa, in l. ex facto, numero 38. & in l. centurio, num. 144. ff. de vulgat. & pupil. ſubſtitut. Alciatus, in conſ. 499. numero nono Rolandus, in conſilio 39. numero 54. libro quarto. Petrus Surdus, dicto conſilio 335. numero 20. & 21. libro tertio, Menochius, in conſilio 97. numero 118. libro primo. ludouic. Caſante, in conſilio 44. numero 32. & 39. & aliis confirmat ex numero 36. cum ſeqq. & vide in conſilio 10. num. 64. & num. 110. vbi poſt alios multos non inutiliter adnotauit, quod diſpoſitio omnis in dubio videtur tacitè collata in tempus, & caſum, quo erit vtilis, & neceſſaria, l. Gallus, §. quidam recte: & ibi Paulus, numero 2. de liber. & poſthum. ita pariter dicimus, verbum, præſentis temporis, vel præteriti imperfecti trahi ad futurum, cum in præſenti verificari non poteſt, l. ſi debitor, §. quia veriſimile, ff. de contrah. empt. l. cum certus, ff. de trit. vino, & oleo legat. & declarat egregie Corn. in conſ. 304. numero 14. libro tertio, ſentit Felin. in cap. ad hæc, colum. prima, verſic. ſecundus caſus, de præſcript. refert Menochius, dicto conſilio 67. numer. 120. libro primo, & num. 121. vbi inquit etiam, quod legatum factum de certa ſpecie, non recipit augmentum, & interpretatur text. in l. talis ſcriptura, in principio, iuncto §. vltimo, & l. ſeqq. de legatis primo, ideò ibi verba illa temporis præteriti protrahi ad futurum, quia augmentum verſabatur circa eandem rem. Nam teſtator legauit in teſtamento pecunias annua, bima, trima die præſtandas: deinde alias legauit in codicillis, eadem qualitas hic ſubintelligitur, ſcilicet eſſe annua, bima, trima die ſoluendas, cum augmentum eiuſdem rei ſit, vt declarant Authores ibi relati per ipſum Menochium. Qui ſecundò interpretatur textum, in d.l. talis. procedere eo caſu, cum pecuniæ legatæ non ſunt per diei appoſitionem demonſtratæ, atque deſignatæ: ſecus ſi deſignatæ fuerunt, vt ibi in principio, ſcriptum eſt. Nam deſignatione illa facta, certa ſpecies relicta dicitur, quæ ſane ſpecies non recipit augmentum, & ideo ad poſtea legatas non fit extenſio, provt ſentiunt Bartolus, & Alciatus, ibi commemorati.

Denique, & in verbis collectiuis præſentis temporis limitatur communiter deciſio dictæ l. ſi ita, ff. de auro & arg. legato, ſic ſane diſpoſitio facta de nomine collectiuo per verbum præſentis temporis extenditur ad fututum, ſicuti latius explicauit Menochius, præcitato conſilio 97. ex numero 138. vſque ad numerum 154. qui inquit, planius id ita declarari, ſcilicet collectiuum nomen eſſe, quo plura corpora, vel gradus continentur; quemadmodum nomen familiæ, liberorum, ſuorum, agnationis, vt latius ibi. Atqui cum diſpoſitio eſt de nomine collectiuo, verbum præſentis temporis includit futurum, & ideo hoc in caſu inſpicitur tempus mortis teſtatoris, vt docuerunt Bartol & Caſtren. relati ibi, n. 141. per Menochium, qui inde infert num. 142. quod pax facta pro ſe, & ſubditis ſuis, extenditur ad futuros ſubditos, iuxta annotationem illam Ioannis Andreæ, ita ſirmiliter poſt Alberic. & Cæpolam, quod ſi quis mihi promittat pro certa mercede coquere Panem pro me, & familia mea; an teneatur pro eadem mercede coquere, aucta familià ſ & teneri ait Cæpola: quia verbum familiæ, eſt nomen collectiuum, quod augmentum recipit: & ideo verba temporis præſentis etiam ſuturum includunt, quod ibidem n. 21. declarat, distinguendo nomen hoc collectiuum, ſic que generale, à nomine indefinito. Refert Menoch. vbi ſupra, D. Perez de Lara, de anniuerſar. & capel. lib. 1. c. 16. ex n. 9. cum ſeq. vbi diluit præfatam quæſtionem de eo, qui ſe obligauit coquere panem alicuius familiæ, & num. ſeq. inquit, multum intereſſe, an promiſſio, ſeu obligatio facta fuerit nomine vniuerſali, generali, indefinito, aut particulari: & latius id explicat, atque interpretatur text. in l. non modus, C. de ſeruitutibus, & in cap. cum capella. & cap. quia circa, de priuilegiis, in commentariis quoque de vſufructu, d. cap. 44. num. 5. poſt Bartol. & Manticam conſtitui, quoddà eſſe legatum vniuerſale, quod relinquitur ſub aliquo nomine appellatiuo de ſui natura collectiuo, vt peculium, grex, & ſimilia, & tunc illud recipit augmentum, & diminutionem, & comprehendit etiam futura: ſicuti ex multis comprobat Menoch. lib. 4. dicta præſumptione 127. num. 26. quoddam vero eſſe legatum generale per aliquod ſignum, quod ei apponitur, vl lego omnes res, & ſimilia, & tunc refertur ad tempus teſtamenti: provt cum aliis Authoribus explicauit Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 63. num. 42. lib. 1. Semper tamen obſeruandum erit, legatum deberi ſecundum naturam, quam habet tempore mortis teſtatoris, non teſtamenti; ita ſane poſt alios Authores ſcripſit: & in legato alimentorum, quæ vno modo fuerunt præſtita tempore teſtamenti; alio modo tempore mortis, & in legato veſtium, quæ corruptæ reficiantur: & in legato frumenti, monetæ, libri, aut alterius ſimilis, in quibus contingit variatio, vt tempus mortis ſemper inſpiciatur; exempla ponens, obſeruauit Menoch. d. conſil. 97. num, 145. 146. & 147.

Vltimò & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod vltima quæque voluntas, ſicut & diſpoſitio alia quæcunque coniecturatur, atque interpretatur ex tempore, & ſecundum tempus id quod confertur, l. Titio cum morietur; ff. de vſufruct. Bart. & Bald. in l. quod ſponſæ, C. de donat. ante nupt. Tiraquell. de primogenitura, q. 40. n. 174. Menochius, in conſ. 106. num. 323. lib. 3. Ioannes Vincent. Hondedeus, d. conſ. 63. num. 84. lib. 1. & in conſ. 83. num. 47. lib. 2. & ſic facta vno tempore, & quoad ſui effectum in aliud collata, iudicatur ſecundum tempus, in quod dirigitur, neque tempus, quo fit ipſa diſpoſitio, attenditur. Provt clare probat textus, in d.l. quod ſponſæ, & in l. quia in hoc tempus, ff. de donat. inter vir. & vxor. l. eum qui iudicare, in fine, ff. de iuriſdict. omn. iud. Albanus, in conſil. 109. num. 9. Achilles Pedrocha, in conſil. 10. num. 39. & in conſil. 20. num. 104. & in conſ. 35. numero 62. Ioannes Cephalus, in conſil. 773. num. 18. lib. 5. Craueta, in conſ. 175. num. 8. vbi plura allegat. Palacios Rubios, in repetitione rubricæ de donat. inter, §. 30. num. 2. & ſequent. vnde quoad validitatem ipſius, tempus, in quod confertur, inſpicitur, & non tempus actus eiuſdem geſti, vt per text. in l. ſi certarum, in fine, iuncta Gloſſa, ff. de militari teſtamento. Notarunt Ancharanus, in cap. præſenti, num. 1. ad finem, de officio legati, lib. 6. & Felinus, in cap. dilectus, n. 1. de accuſat. per text. etiam, in l. cum hic ſtatus, §. ſi ſponſus ſponſæ, & l. ſi cum ſeruum, in fine, cum ſeq. ff. de donat. inter. l. penultima, cum Gloſſa, ff. de pactis dotalibus, l, libertas, cum concordantibus per Gloſſam ibi allegatis, ff. de manumiſſis teſtam. Baldus, in conſ. 337. column. 1. volumine 1. & paria ſunt, quod fiat aliquid tempore prohibito, vel fiat tempore licito & conferatur in tempus prohibitum; vel è contra, vt per text. in ipſa l. quod ſponſæ. Adnotarunt Bartol, Baldus, Salicetus, & Albanus ad Bartolum. Panormitanus, in conſil. 12. Socinus, regula 313. referendi infrà, per text. etiam. in l. in tempus. ff. de hæred. inſtitut. vbi Bald. Imola, & alij, l. ſi res, vbi notat Bald. ff. de iure dotium, l. ſtichus ſeruus, ff. de manum. teſtam. cap. de vxore, vbi Gloſſa, Hoſtinenſis, & præter alios, Abbas. n. 2. & 4. de ſepulturis. Bartol, in l. ſi conſtante, §. quoties, n. 3. & 7. ff. ſoluto matrimon. latius Felinus, in cap. cum dilectus, col. 1. de accuſat. Tiraquel. de conſtitut. 3. parte, limitat. 1. num. 3. cun ſeq. Coſta, in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, in 2. parte, num. 172. Ludouic. Molina, de Hispanor. primogen. lib. 2. cap. 7. ex num. 40. latius Mieres, 1. parte, quæſtione 2. per totam, Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tom. 6. littera P. concluſione 88. per totam, fol. 81. vbi in argumento inquit in hunc modum: paria sunt, actum fieri tempore permiſſo, verl fieri tempore prohibito & conferri in tempus permiſſum, & è conuerſo: & id tempus permiſſum, & è conuerſo: & id explicat Petrus Surdus ſingulariter in conſil. 164. num. 58. 59. & 60. vbi inquit, quod maritus non poteſt augere dotes vxoris, nec vxori dotem conſtituere, quia hoc eſſet donare, l. finali, §. ſi à ſocero, ff. de. his, quæ in fraudem creditorum, l. ex promiſſione, ff. de obligat. & action. Natta in conſ. 147. num. 3. donatio autem eſt prohibita inter maritum & vxorem (vt ſtatim dicetur) & in ſpecie, quod maritus non poteſt dotare vxorem, eſt textus, in l. ſi quis vxori ea conditione, ff. de donat. inter vir. & vxor. qui etſi loquatur, quando maritus dotauit conſtante matrimonio, & aliud ſit quando id fecit ante nuptias, ex quo non prohibetur ſponſus donare ſponſæ, l. inter eos, & l. cum hic ſtatus, §. ſi quis ſponſam, ff. de donat. inter vir. & vxor. cum Authoribus ibi relatis per Pet. Surd. num. 59. tamen ſi conſtat, quod fuit contractu matrimonium cum illa promiſſione augendi dotes, & ita augmentatio illa fuit collata in tempus matrimonij, ideo non valet, perinde ac ſi facta fuiſſet poſt matrimonium; quia paria ſunt, quod fiat donatio tempore prohibito, vel fiat tempore licito & conferatur in tempus prohibitum, d.l. quod ſponſæ, C. de donat. ante nuptias, & de vxore, de ſepulturis, & per Authores commemoratos per Sur. ibidem. n. 60. Addiderim ego, Petri Surdi obſeruationes prædictas, ex ſequentibus confirmari, atque declarari. Inprimis ex his. quæ plenè tradit Craueta. in conſ. 175. ſuprà citat. n. 8. vbi loquitur in donatione facta ante matrimonium, & collata in tempus matrimonij à marito, quia non valet, ſicut non valeret facta conſtante matrimonio. Et Crauet. à Surdo non relatum commemorauit Thuſcus, d. concl. 88. n. 3. vbi declarat id procedere, quando ſubſtantia actus confertur in tempus prohibitum, ſecùs verò ſi executio ſola; poſt Ruinum, in conſ. 180. num. 16. lib. 1. & in l. ex hoc edicto, §. nunciatio, ff. de noui operis nunciat. n. 162. & ſeq. deinde confirmari etiam ex his quæ in ipſomet propoſito donationis in tempus prohibitum collatæ; adnotauit late Palacios Rubios, in d. rubrica, de donat. inter. §. 30. n. 2. & ſeq. Pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, lib. 6. diſp. 1. ex fol. 891. qui cum ſtatuiſſet n. 1. donationem ſimplicem inter virum & vxorem non eſſe validam, & ſubinde poſſe libitum per donatorem reuocari, l. 1. 2. & 3. ff. de donat. inter. cap. finali. eod. titulo. l. 4. tit. 11. partita 4. ideo autem dici nullam, quia poteſt ad libitum à donatore reuocari, non quod omnino nulla, & inualida ſit; morte namque confirmatur, trahiturque retro, ſi non reuocetur, vt latius explicat, & proſequitur materia hanc donationis inter virum & vxorem, P. Thom. Sanchez, diſp. 1. per totam. Antonius etiam Gomezius. tom. 2. variar. c. 4. de donatione, ex n. 23. cum ſeq. & in l. 60. Tauri, ex n. 64. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 1. p.c. 3. Pater Ludou. Molin. tom. 2. de iuſtitia & iure. diſputat. 289. Couar. in rubrica de teſtamentis, 2. parte, num. 10. Menochius, de arbitrariis, lib 2. centura 2. caſu 132. num. 3. Palacios Rubios, in rubrica de donat. inter, §. 28. & 29. Ioannes Philippus. in. ſumma vtriuſque iuris, ad titulum, ff. de donat. inter. Anton. Theſaurus, deciſione Pedemontana 42. And. Gaill. pract. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 40. & ibidem Græueus, eius Additionator, ex fol. 135. & ſeq. Minſingerus, centuria 2. obſeru. 33. Cæuallos, commun. contra communes, q. 140. Barboſa, in l. quæ dotis. n. 20. &2. ſeq. & n. 66. & 67. Anton Faber. ad titul. C. de donat. inter. definitione l. & duabus ſeq. fol. 572. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 2. littera D. concluſ. 691. & ſeq. ex fol. 899. vſque ad folium 913. eleganter, atque diſtinctè (vt adſolet) Cardinalis Mantica, de tacitis & ambiguis conuent lib. 21. titul. 1. vbi explicat, donationes inter virum & vxorem quo iure ſint prohibitæ, & quemadmodum prohibitio intelligatur: & titulo ſecundo, vbi qua ratione donationes inter virum & vxorem ſint prohibitæ: & titulo 3. vbi quibus perſonis donationes propter nuptias prohibitæ intelligantur: & titulo 4. vbi latè, in quibus caſibus donationes inter virum & vxorem permiſſæ intelligantur: & titulo 5. vbi ſi vit vxori legat rem alienam, an donatio valeat: & tit. 7. vbi quibus modis donationes inter virum & vxorem confirmentur: & tit. 8. an iureiurando confirmentur: & titul. 9. an tunc poſſint reuocari: & tit. 10. vbi latè quibus modis donationes inter virum & vxorem reuocatæ intelligantur: & tit. 11. vbi quatenus reuocari poſſint donationes inter virum & vxorem. Cum itaque (vt ad propoſitum accedamus) ita ſtatuiſſet (vt dixi) num. 1. pater ipſe Thomas Sanchez, quod ſcilicet donatio inter coniuges eſt inualida, poteſtq́ue ad libitum reuocari: & num. 4. ampliaſſet, vt id procedat, etiamſi fiat ante conſummatum matrimonium, receptaſq́ue Eccleſiæ benedictiones, & ſic non valere, etiam inter ſponſum, & ſponſam de præſenti ante conſummatum matrimonium, vt latiùs ibi, atque ex relatione permultorum iuris Interpretum, licet alij contrà tenuerunt, vt etiam ibi commemorantur: ſubdit ſtatim num. 6. & pro ſecunda concluſione ſtatuit, vſque adeò non valere donationem inter coniuges, vt etiam non valeat ante contractum matrimonium facta, ſi effectus eius differatur in matrimonii tempus: per text. in d.l. quod ſponſæ: & reddit rationem prædictam, quia idem eſt. aliquid fieri tempore inhabili; vel prohibito, & conferri ad tempus inhabile, & prohibitum: & n. 7. reſpondet ad text. in l. inter eos, 28. ff. de donat. inter. qui videtur probate contrarium, vt ibi bidebis.

