Olanus, in concordia antinomiarum, littera D. ex num. 43. vſque ad num. 48. & littera P. verbo, pollicitatio, num. 36.

Cardin. Franciſc. Mantic. de tacit. & ambig. conuent. lib. 13. tit. 7. & 8.

Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, q. 36. & 68. vbi vide omninò.

Ioannes Parladorius, rer. quotidianar. lib. 2. cap. 3. num. 3.

Ioann. Gutierrez, in initio, cap. quamuis pactum, de pactis in 6. ex num. 53. cum ſeq. & in conſ. 41. per totum, & in conſ. 20.

Ioann. Matienzus, in l. 7. tit. 10. lib. 5. gloſſ. 2. n. 12. cum ſeq.

Velaſq. Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſ. 9. ex n. 17. cum ſeq. & gloſ. 12. ex num. 1. cum ſeq.

Alphonſ. Azeuedus, in l. 2. tit. 16. lib. 5. ex n. 20. vſque ad numerum 26.

Petrus de Barboſa, 3. part. l. 1. ff. de ſoluto matrimonio, n. 18. fol. 276.

Pater Ludouic. Molina, tom. 2. de iuſtitia & iure, tract. 2. diſp. 263. colum. 4. ex verſ. vtrum de iure Regni Caſtellæ, quæſt. 1. vſque ad verſ. dubium eſt, fol. 62. & disp. 264. ex verſ. quando vero Tabellio, vſque ad verſ. ex eiſdem patet, fol. 76.

Idem Molina, tom. 3. disp. 587. num. 1. per totum, fol. 142. in fine, & 143. & 144.

D. Ferdinand. de Mendoza, disputationumiuris ciuilis, libro 3. cap. 3. & cap. 9. numero 37. 38. & 39. fol. 705.

Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 8. num. 2. & ad deciſionem 384.

P. Thomas Sanchez, de ſponſalibus, lib. 1. disp. 6. in principio, & dubio 1. per totum.

Andr. Angulus, ad leges meliorationum, l. prima. gloſſ. 5. num. 28. & gloſſ. 8. num. 17. in fine.

Hieron. Cæuallos, practic. commun. contra communes, q. 54. & 55.

Gonzalez, ſuper regula 8. Cancellariæ, gloſſ. 26. per totam, fol. 359.

M. Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 58. ex num. 48. cum ſeq.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera d. concluſ. 638. & tribus ſeq. ex fol. 837. vſque ad fol. 847.

Anton. Faber, de erroribus pragmat. decad. 46. errore 1. & quatuor ſeq. ex folio 1054. vſque ad folium 1703.

Ludouic. Lopez, prima parte, inſtruct. in 2. editione, cap. 177.

Et hi quidem maiori ex parte conueniunt, exceptis his, quos ſuprà retuli, & relatis per P. Thomam Sanchez, lib. 1. disp. 6. num. 18. neceſſariam olim fuiſſe donatarij præſentiam in vtraque ſpecie donationis, ſiue inter viuos fieret, ſiue cauſa mortis, ex l. abſenti 10. ff. de donat. l. inter mortis 38. ff. de donat. cauſa mortis, l. in omnibus rebus 55. ff. de obligat. & action. l. 1. 2. & 3. tit. 11. & l. 4. tit. 4. part. 5. cùm donatio non aliter tunc fieri poſſet, quam ſi vel traditio, vel ſtipulatio interueniſſet; traditio autem non poſſet fieri abſenti, nec rurſus contrahi ſtipulatio inter abſentes, l. 1. ff. de verbor. obligat. etſi inter traditionem, & ſtipulationem hac parte differentia illa erat, quod traditio fieri poteſt per interpoſitam perſonam, & conſequenter donatio, cum fit per traditionem, l. 4. ff. de donat. interueniente ſcilicet nuntio, vel epiſtola ad coniungendas voluntates, modò nuntius ad id eſſet deſtinatus, quia non ſufficiebat quicunque, vt rectè deducunt ex communi Interpretum ſententia Azeuedus, in d.l. 2. titul. 16. lib. 5. num. 20. Petrus Surdus, in conſil. 351. ex numero 29. cum ſeq. lib. 3. P. Thomas Sanchez. libro 1. disput. 6. num. 3. fol. 27. Mantica, de tacit. & ambig. conuent. lib. 13. tit. 7. ſtipulatio autem non poteſt, quoniam alteri ſtipulari non poſſumus, l. nec ambigi, C. de donat. Antonius Gomezius, tom. 2. dicto cap. 4. num. 2. in principio, Guill. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, 4. num. 31. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 70. & 124. hodie autem etiam non extante dicta l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. an valeret donatio inter abſentes, quando inciperet à promiſſione, interueniente nuntio, vel epiſtola, poſt deciſionem l. ſi quis argentum, §. ſin autem, C. de donat. ex quo donatio fit per pactum nudum, & perficitur ſolo conſenſu, inferiùs dicetur, & explicant Antonius Gomezius, dicto num. 2. Antonius Faber, dicto errore primo. Ferdinand. Mendoz. libro 3. dicto cap. 9. num. 37.

Deinde, exceptis relatis ſuprà (vt nunc dicebam) conueniunt Interpretes prædicti, quod acceptatio in donatione neceſſaria etiam hodie eſt poſt deciſionem d.l. Regiæ 2. ſicut de iure communi requirebatur, ad hunc effectum, nec donatio reuocari poſſit: ſicque reuocari etiam hodie poſſe ante acceptationem; quod pluribus rationibus eruditè probauit, & fundauit Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. dict cap. 2. ex num. 60. vſque ad numerum 64. quibus tamen reſpondere contendit, & reſpondit Pater Ludouicus Molina, vt ſtatim videbitur. Contrarium etiam tenuit Mendoza, dicto capite 9. numero 39. & quidem ea ſententia contra communem, etiam in terminis iuris communis verior videtur, vt ex Antonij Fabri, Petri Gregorij, Antonij Gomezij, & Mendozæ obſeruationibus infrà dicendum eſt.

Prætereà ſtatuunt, acceptationem requiri donationis, etiam Eccleſiæ, aut piæ cauſæ factæ, ſicque ante acceptationem reuocari poſſe; prout obſeruant Molina, dicto cap. 2. num. 58. Barboza, tertia parte, dictæ l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 18. Ioannes Gutierrez, dicto conſil. 41. num. 5. Burgos de Paze, ciuilium dicta quæſt. 2. num. 10. Matienzus, in dict. l. 7. tit. 10. lib. 5. gloſſa ſecunda, num. 10. Palaez à Mieres, de maioratu, prima parte, dicta quæſt. 36. num. 3. Azeuedus, in dicta l. 2. tit. 16. lib. 5. ſub numero 20. in verſiculo, facitque optima, & ſingularis. Cæterum Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 384. verſiculo, ex quibus allegat. contrarium defendit, & quidem iuxta opinionem Roderi Suarez, Didaci Perez, Antonij Gomezij, & ſequacium: iuxta placita quoque Antonij Fabri, Petri Gregorij, & Mendozæ, donatio eiuſmodi Eccleſiæ, aut piæ cauſæ facta reuocari non poterit eo prætextu, quod acceptata non fuerit, cum nec priuato facta, ex ipſorum ſententia, ea de cauſa reuocari poſſit, ſicque conſiderabat Azeuedus, ſub dicto num. 20. in verſiclo, quibus attentis. Quamuis ergo ſuperiores omnes in hoc conueniant, quod donatio hodie attenta dicta l. ſecunda, inter abſentes, etiam non interueniente nuntio, nec epiſtola fieri poſſit, & ex ipſa (ſi probetur) efficaciter quis obligetur; in eo tamen diſſentiunt, quod nonnulli contendunt, irreuocabiliter valere, nec eius effectum ab acceptatione pendere: Alij verò & magis communiter, quod ante acceptationem reuocari valeat de iure, nec effectum ſortiatur irreuocabiliter; ſicque in donatione ea differentia procedit, & pro Eccleſia, tuetur Mantic. de tacit. 7. ambig. conuent. libr. 13. tit. 7. ex num. 15. Rurſus, acceptationem in donatione vſque adeò requirunt, vt eam neceſſariam exiſtiment, etiamſi clauſula conſtituti, vel reſeruationis vſusfructus in donatione ipſa adfuerit; hæ enim clauſulæ nihil aperantur, niſi acceptatæ fuerint à parte, in cuius fauorem oppoſitæ ſunt, vt per Molinam, lib. 4. dicto cap. 2. numer. 64. Ioannem Gutierrez, dicto conſilio 41. numer. 6. & conueniunt Mieres, 1. parte, dicta quæſt. 36. num. 4. Azeuedus, in d.l. 2. tit. 16. lib. 5. n. 22. in principio. Ita ſimiliter aſſerunt, acceptionem donationis requiri, etiamſi iuramentum ſimpliciter ei adiectum fuerit, & etiam quando cum clauſula de non reuocando, ſeu non contraueniendo adiectum eſt. Donatio namque non modò, quando pactum de non reuocando adiectum eſt, vel iuramentum ſimpliciter; ſed etiam, quando cum clauſula de non reuocando, aut contradicendo adiicitur. Cùm enim donatio cum pacto de non reuocando facta, ante acceptationem reuocari poſſit; conſequens eſt, iuramentum in ea interpoſitum, eius naturam non mutare, ſed etiam acceptationem requirere: ſicuti hæc latius comprobauit Molina, dicto cap. 2. libri 4. ex num. 64. in verſ. quod etiam, & num. 66. Ioannes Gutierrez, dicto conſ. 31. num. 7. Azeuedus, in d.l. 2. num. 25. qui adiiciunt dicto num. 66. in verſ. quæ omnia, & dicto conſil. 41. num. 10. acceptationem à fortiori requiri donationis, in qua continentur vincula maioratus, & apponuntur grauamina, quæ debent adimpleri; quia tunc datur contractus vltro citróque obligatorius, vbi requiritur conſenſus partis vtriuſque. Sic etiam & in aliis actibus, & diſpoſitionibus, vt in renuntiatione, confeſſione, priuilegio, electione, emphyteuſi, beneficio, maioratu, lucro legali, actu iudiciali, & aliis, quod actus non acceptatus non noceat; late fundat Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 68. per totam, & concludit, quod in pacto & promiſſione de non meliorando, aut de non reuocando, requiritur acceptatio filiorum, vt reuocari non poſſit. De quo vide etiam Auendañum, in locis relatis ſuprà, ſub num. 39. in principio. Et hactenus de tertio fundamento deciſionis Regij Hiſpalenſis Senatus, quod (vt vides) concludenter ipſam comprobat, ſiue vna, ſiue altera opinio admittatur, quòd ſit, vel non neceſſaria hodie acceptatio, provt notaui in initio dicti numeri 39.

Prætereà & quarto loco facit in fortioribus terminis, & etiam non extante deciſione dictæ l. Regiæ 2. titul. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Antonij Fabri de erroribus pragmat. errore 1. fol. 1054. & ſequentibus, inſignis, & notandus locus, quo is Author contendit, donationem hodie fieri poſſe ex ſola voluntate donantis, nec donatarij præſentiam neceſſariam eſſe, ſicque reuocari non poſſe, etiam ante acceptationem: & id ipſum defendit ſecurè errore 3. 4. & 5. dicens, quod aute Iuſtiniani tempora licet obtinuiſſet, quod donatio tunc non aliter fieri poſſet, quam ſi traditio, vel ſtipulatio interueniret, ſicque inter abſentes fieri non poſſet, provt ſupra num. 39. obſeruat. 1. deduxi: tamen poſtquam placuit Iuſtiniano, in l. ſi quis argentum 35. §. ſed ſi quidem, C. de donation. vt donatio inter viuos, neque traditionem exigat, neque ſtipulationem, at neque pactum nudum, ſed qualicunque voluntatis teſtificatione contenta ſit nudoq́ue conſenſu perficiatur, conſequens ſit, vt nihil iam prohibeat, quominus donatio inter viuos poſſit valere, quamuis in abſentem conferatur, dummodo conſtet ſerium donandi animum habuiſſe illum, qui dixit, aut ſcripſit, ſe donare. Nihil enim aliud requirit Iuſtinianus, niſi vt donator dixerit ſe donare, & quam rem; neque præſentia, neque acceptatio donatarij, aut alterius illius pro donatario neceſſaria eſt. Pendet enim id ex ſola voluntate donantis, de qua tamen legitimè conſtet. Sicque cum fieri poſſit hodie donatio ex deciſione. §. ſed ſiquidem, ex ſola voluntate donatoris, non eſt neceſſe, vt concurrat affectus donatarij, ſed ſufficit, vt non repugnet: Non repugnat autem, quoties abſenti quis donat, & ignoranti. Plane ſi donatarius ſciens collatam in ſe donationem, reſpuere illam maluerit, quàm agnoſcere, tunc demum ſateor (inquit Antonius ipſe Faber) inutilem fore donationem propter defectum voluntaris in donatario ignorante, tanquam in inuito: nam actiones, quæ pro legatis & fideicommiſſis ſingularibus competunt, ignorantibus equidem acquiruntur, ſed non inuitis, l. filiusfamilias 16. §. 1. ff. de teſtam l. cum pater 77. §. ſurdo, de legat. 2. l. ei qui 13. ff de condit. inſtitat. l. legatarius 38. in princip. ff. de legat. 1. fit autem bona æquiparatio legati, & donationis, cum legatum quoque ſit donatio. l. legatum eſt donatio, 36. de legat. 2. & vtrique commune illud eſt, quod ei cui acquiritur, damno eſſe nunquam poteſt, l. ſi hæreditatem 32. ff. mandati, & latius idemmet Faber probauit, qui eodem errore primo, in hæc verba concludit: Itaque quod noſtris placet, donationem inter viuos collatam in abſentem, nulla Notarij ſtipulatione interueniente, reuocari poſſe à donatore quandocunque ante acceptationem, euidenter falſum eſt; cum actio, quam Iuſtinianus donatario competere voluit, non ex donatarij, ſed ex ſolius donatoris facto, & voluntate proficiſcatur. Semel autem compotens, non poſſit ſola eiuſdem donatoris voluntate auferri donatario ignoranti, nedum inuito: l. ſi ſeruum 19. §. nunc videamus, ff. de verbor. obligat. l. vltima ff. de pactis. certi enim ſunt modi obligationum, vt contrahendarum, ita & vndecunque proficiſcantur, diſſoluendarum. l. obligationum fere 44. §. 1. ff. de obligat. & act. inter quos nunquam eſt ſola voluntas eius, qui eſt obligatus, quandoquidem in eius arbitrio eſſe non debet, vtrum debeat, necne: l. ſub hac conditione 7. eod. tit. l. 2. §. ſcæuola, ff. de eo quod certo loco, Neque de hoc dubitaſſent Interpretes, ſi nouæ conſtitutionis, d.l. ſi quis argentum, poteſtatem percepiſſent, & obſeruaſſent, Iuſtinianum ea conſtitutione non magis requirere pactum nudum, quam ſtipulationem ad perficiendam donationem, ſed contentum eſſe ſola pollicitatione. Sed putarunt Interpretes ſatis ſuperque faueri donationibus inter viuos, ſi ius ita conſtituatur, vt poſſit fieri hodie donatio pacto nudo, quæ olim non poterat fieri niſi per ſtipulationem, nulla interueniente traditione. Indeque ſumpſerunt occaſionem exiſtimandi, non minus hodie, quam olim neceſſariam eſſe donatarij præſentiam, aut ſaltem acceptationem, vt donatio valeat irreuocabiliter; quia licèt pactum in hoc differat à ſtipulatione, quod etiam inter abſentes fieri poteſt, vt & cætera omnia quæ nudo conſenſu contrahuntur. l. 2. ff. de pactis. l. qui autem 14. §. vltimo, ff. de conſtituta pecunia: non prius tamen pactum dici poteſt, quam duorum conſenſus interuenerit, in quo differt à pollicitatione, quæ ſolius eſt offerentis promiſſio: l. 3. ff. de pollicitationibus. Et ego quoque cum ipſis ſentirem, ſi viderem Iuſtinianeæ conſtitutionis verba ad pactum nudum potius, quam ad pollicitationem pertinere. Sicut ergo in hoc falluntur (inquit Faber ipſe) quod de pacto nudo ſomniant, ita & in his omnibus falli eos neceſſe eſt, quæ ex tam falſa præſuppoſitione colliguntur. Ecce Antonij Fabri locum expreſſum, quo in terminis iuris communis, & poſt deciſionem dictæ l. ſi quis argentum. §. ſed ſi quidem, C. de donat. id ipſum tuetur. quod poſt deciſionem dict. l. Regiæ 2. titul. 16. lib. 5. nouæ compilat. Anton. Gomezius, tomo 2. variar. cap. 4. num. 2. & cæteri cum eo ſupra commemorati, defendunt; videlicet donationem hodie fieri poſſe ex ſola voluntate donantis, nec donatarij præſentiam neceſſariam eſſe, ſicque nec reuocari poſſe ante acceptationem: & idem clarè ſuſtinet Petr. Gregor. in ſyntagmate iuris part. 3. lib. 28. cap. 7. num. 1. & 2. fol. 319. quod etiam per viam diſputationis, & ſubtilitatis tentari poſſet ex deciſione d.l. Regiæ 2. etiam ante acceptationem irreuocabilem eſſe contractum, vel donationem inter abſentes; licet in iudicando, & conſulendo id non ſit ſequendum, ſed potius acceptatio requiratur; dixit Azeuedus, in eadem l. 2. titul. 16. lib. 5. num. 24. in fine, & conſtanter defendit D. Ferdinand. de Mendoza, disputat. iuris ciuilis lib. 3. cap. 9. quæſt. 2. num. 37. & 38. dicens, donationem abſenti factum, etiam nemine acceptante, de iure Regio valere; nam cum lex ſtatuerit pacto cuicumque, promiſſioni, vel conuentioni, inter abſentes factis, exceptionem obiici non poſſe inualiditatis; non obſcurè colligitur (ſcribit Mendoza) ſi factam fuiſſe promiſſionem legitimè probetur, non oportere perſonam aliam interuenire acceptantem ad producendam actionem: nam abſen certe, ſi re commodo eius cedat. promiſſioni aſſentire præſumetur ratione naturali, cui ius Canonicum & Regium expreſsè nituntur. Sicque reuocari non poſſe concludit d. n. 38. Nec moratur in eo, quod Didac. Couar. aſſeuerauerit, Practicos in iudiciis ſemper obſeruare in hiſce donationibus, an fuerint per donatarios acceptatæ, nam in dubio donationi conſenſiſſe, cum è commodo ſit, præſumi debet, vt nunc dicebatur. Præcipuè, cùm eam pollicitationem in iudicium exterius deducit donatarius, quod ſignum expreſſum eſt acceptatæ donationis, provt ibi aduertit.

Ex his autem palam infertur, quod ſi ſententia relata, vera eſt, attento iure communi; provt conſtanter adeo Anton. Fabrum defendiſſe, & fortiter comprobaſſe vides: indubitanter equidem vera eſſe debebunt patris Ludouici Molinæ placita nonnulla contra communes Interpretum huius Regi traditiones, de quibus ſupra num. 39. ex verſ. & hi quidem maiori ex parte, vſque ad num. 41. cui non modò Mendozæ nunc commemoratæ obſeruationes, ſed & Roderici Suarez, Didaci Perez, Petri Dueñas, Antonij Gomezij, Ioannes Parladorij, & Hieronym. Cæuallos reſolutiones conueniunt; vt eodem numer. 39. in princip. ſuprà deduxi. Pater ergo Ludouic. Molina, tomo 2. de inſtitia & iure, tract. 2. diſp. 263. col. 4. ex verſ. vtrum de iure Regni Castellæ, quæſt. 1. vſque ad verſ. dubium eſt, fol. 62. conſtanter affirmat, donationem hodie fieri poſſe inter abſentes etiam ex ſola donatoris voluntate, nec poſſe amplius reuocari, etiam ante acceptationem donatarij. Et Ludouici Molinæ fundamenta in contrarium adducit, illaq́ue diluit ſuo ordine. Et concludit, quod licèt quondam in Couarr. & Molinæ ſententiam propenderit; modò tamen plus in aliorum opinionem inclinat, eſto promiſſio, ſiue ſcripto, ſiue verbo facta, nec iuramento, nec promiſſione eam non reuocandi, ſit confirmata. Et adducitur, quoniam dicta l. Regia 2. id perſpicuè ſignificat; & quoties in ea mentio fit contractus, adiungitur verbum, o obligacion, quod eam etiam comprehendit obligationem, quæ ex donatione, aut quacunque alia promiſſione proficiſcitur, de quibus omnibus in principio eiuſdem l. 2. ſermo habetur. Quod autem de praxi Couarr. refert, (inquit ipſe pater Molina) quod alij non docent: quin potius tanquam rem in prætoriis valde dubiam, tam cæteri, quàm Couarr. idem quæſtionem diſputant, & ſaltem nihil erat receptum, ac firmum, quin fas ſit contrarium amplecti. Deinde Ludouic. idem Molina disput. 264. columna 4. ex verſicul. quando vero Tabellio, folio 76. vſque ad verſic. iuxta hactenus dicta patet. deducit concluſiones nonnullas, quæ ex præcedenti placito, quod donatio inter abſentes fieri valeat, nec acceptatio neceſſaria ſit, ſubſequuntur; & omnino contrariantur Molinæ alterius reſolutionibus, & cæterorum obſeruationibus, de quibus ſuprà, num. 39. ex dicto verſ. & hi quidem, & eas repetit iterum, & ſuſtinet tomo 3. de iuſtitia & iure, disput. 587. num. 1. per totum, fol. 142. & 143. vbi commemorat Ludouic. Molinæ, de Hispanor. primogen. lib. 4. cap. 2. ex num. 58. traditiones, eaſq́ue improbat; & concludit, donationem ex ſola voluntate irreuocabilem fieri; etiam ante acceptationem. Et id ipſum in maioratus inſtitutione ſeruandum, & in melioratione Tertij, cùm etſi apponi ſoleant grauamina, tam parui momenti ſint comparatione vtilitatis, & commodi maioratuum, vt comparatione vtilitatis, & commodi maioratuum, vt nullus ſit futurus, qui inſtitutionem ob ea grauamina non acceptet, ac proinde inſtitutiones eiuſmodi appellandæ non ſint contractus oneroſi, ſed gratuiti ſimpliciter, vt latiùs ibi obſeruat: & ob eandem rationem, quæ de iuramento, & clauſula Conſtituti, & reſeruationis vſusfructus, & de pacto de non contrauneniendo, aut de non reuocando, diximus ſuprà, dicto num 39. ipſe impugnat. Sic & impugnari poſſet quod de donatione facta Eccleſiæ, aut pio loco diximus ibidem; nam ſi in donatione cuicunque facta, acceptatio hodie neceſſaria non eſt, aut ſaltem ſufficit tacita, quæ ex petitione donatarij reſultat, nec ante acceptationem reuocari poteſt; potiori multò ratione in Eccleſia, & pio loco id ipſum ſtatui debebit; provt in terminis argumentatur Azeuedus, in d.l. 2. tit. 16. lib. 5. ſub numero 20. in verſicul. quibus attentis neque etiam procedet hodie.

Ex eiſdem etiam infertur, non modò in terminis iure Regij poſt deciſionem d.l. 2. titul. 16. lib. 5. Sed etiam iuris communis, & attenta noua conſtitutione Iuſtiniani, in d.l. ſi quis argentum. §. ſed ſi quidem. iuxta obſeruationes Antonij Fabri, ſuprà relatas, deduci, valere hodie donationem inter abſentes, etiam non interueniente nuntio, ſiue epiſtola: idcirco ſi quis coram teſtibus, vel Tabellione promiſerit ex cauſa donationis rem, vel pecuniam alicui abſenti, ſtatim remanet efficaciter obligatus, & quando venerit in notitiam abſentis poterit ab eo conueniri, & condemnari donator; ſicuti cum Didaco Perez, & Matienzo adnotauit Azeuedus, in d.l. 2. titul. 16. lib. 5. ſub num. 20. in verſic. vnde valebit hodie & id ipſum ſecure tuetur Ferdinand. Mendozam diſput. iuris ciuilis, lib. 3. d. cap. 9. num. 37. in verſic. quidquid poſt Gregorium, qui inquit alienum ſibi videri, cum à naturali ratione, quam ſolam ſequitur ius Regium, tum etiam à vero & proprio d.l. 2. ſenſu, quod nuntius, aut epiſtola hodie requiratur, ſicut de iure communi requirebatur. Et ita tenendum videbatur neceſſariò, quid, quid pater Thomas Sanchez in contrarium contendat duobus in locis (ſed minus rectè quidem) Primò namque dicta disput. 6. libr. 1. num. 3. ad finem, fol. 27. in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, non sufficere, etiam hodie poſt deciſionem dictæ l. Regiæ 2. quòd donatio abſenti facta, intimetur eidem per nuncium non ad id deſtinatum, ſed deſtinatum ad eum finem requiri: nam ſi nuncius hodie, vel epiſtola non requiritur, ſed ex nuda voluntate, & animo donantis ſe obligare volentis, donationis ſubſtantia conſiſtit (quod etiam iure communi attento poſt deciſionem dictæ l. ſi quis argentum. Anton. fab. defendit. vt. ſup vidimus) à fortiori ſufficiet, per nuncium non ad id deſtinatum, donationem intimari abſenti, ſi abſens ipſe donatarius certior factus de donatione, acceptauerit eam expreſsè, vel tacitè; provt Gregorius Lopezius, & Azeuedus (quos præpoſterè pater ipſe improbat) rectius tenuerunt. Deinde & ſecundò Pater idem, eadem diſputat. 6. dubio 1. numero. 20. folio 33. decipitur iterum, dum exiſtimat, etiam hodie non poſſe inter abſentes dici interueniſſe conſenſum efficacem, niſi nuncius, vel epiſtola intercedat, idque pertinere ad ſubſtantiam, & perfectionem conſenſus; & ideo d.l. Regiam 2. non tollere, quod donatio fieri debeat per nuncium ad id deſtinatum, vel per epiſtolam; quare infert, decipi quatuor illos Authores ibi relatos, dum exiſtimarunt, ſatis eſſe, vt quilibet enunciet inſcio donatore. Sed ipſe potius decipitur, vt nunc dicebam, atque conuincitur non modo ex manifeſta deciſione d.l. Regiæ 2. vt Ferdinandez Mendoza, d. num. 37. rectiſſimè obſeruauit; ſed etiam ſtando in terminis iuris communis, ex clara deciſione d.l. ſi quis argentum. §. ſed ſi quidem, C. de donat. ex qua hodie donatio fieri poteſt ſola voluntate donatoris, nec eſt neceſſe, vt concurrat nuncius, vel epiſtola, aut effectus donatarij, ſed ſufficit, vt non repugnet; vt Anton. Faber, de errorib. pragmat. decad. 46. errore. 1. obſeruauit: & errore 2. defendit, pro ſubſtantia donationis, & perfectione ipſius, neque Notarij, neque alterius præſentiam, aut ſtipulationem requiri.

Et hactenus de quarto fundamento deciſionis Senatus, quod in fortioribus terminis, & etiam iure communi attento, adeo fortiter vrget (vt vides) quod ſi de ſententia Fabri dubites (quod attenta veritate, & in ſtricta iuris diſpoſitione fieri non poſſet) ſi etiam patris Molinæ, Mendozæ, & aliorum ſententiam non admittas: & poſt deciſionem quoque dictæ l. Regiæ 2. acceptationem requiras; nihilominus id ipſum dicendum eſſet de iure, quod Hiſpalenſis Regius Senatus definiuit, vtpote cum donatio quælibet, interim dum non reuocatur, acceptari poſſit à donatario, nec mortuus iam donator reuocare potuerit: verè tamen Anton Fabri ſententia multùm adſtringit, quæſi attento iure communi, ita procedit, indubitanter magis obtinere debebit poſt deciſionem dictæ legis Regiæ ſecundæ.

Quintò deinde, & pro eadem Senatus Hiſpalenſis deciſione vrget id, quod in fortioribus terminis, & etiamſi Notarius nomine abſentis ſtipulatus non fuerit, alij iuris Interpretes adnotarunt; videlicet quod acceptatio donationis mortuo donatore fieri valeat per donatarium. Sic ſane in terminis diſtinctè probauit, nec diſtinxit, ſi Notarius nomine abſentis ante donantis obitum ſtipulatus fuerit, necne; Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. dicto cap. 2. num. 77. dicens, quod cum ex parte donantis donatio perfecta ſit, nec ab illo fuerit ante acceptationem reuocata, nihil impedit, quin eo mortuo ſequi valeat acceptatio; nec hæredum præiudicium in conſideratione eſt, cùm ipſi cum defuncto donante vna atque eadem perſona eſſe cenſeatur. Item quia mortuo donante autem donationis acceptationem, non poteſt hæres donatoris reuocare donationem; quoniam facultas reuocandi non tranſit ad hæredem: vt ex Didac. Couarr. Iulio Claro, & aliis obſeruauit idem Molina, dicto num. 77. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 70. numer. 9. pater Thomas Sanchez, lib. 1. disput. 6. num. 5. qui etiam eam opinionem Ludouici Molinæ adimittit, & contrariam eorum, qui requirunt, quod Notarius nomine abſentis ante donantis obitum ſtipulatus fuerit; reiicit dicto numer. 5. per totum: vbi recenſet eos, qui contra tenuerunt: & vltra relatos ibi, tenuit quoque Ioannes Matienzus, in l. 7. titul. 10. lib. 5. qui tres concluſiones conficit in propoſito, & inquit num. 12. poſt alios Authores, quod donatio abſenti facta à Notario acceptata, poterit acceptari per donatarium poſt mortem donantis, inuitis & refragantibus hæredibus: In quo conuenit Ludouic. Molinæ, & cæterorum traditionibus ſuprà relatis. Secundò dixit num. 13. quod donatio abſenti facta, mortuo donatore, à donatario acceptari non poteſt, nec ab eius hæredibus, ſi Notarius eius nomine non acceptauit: In quo (vt vides) conuenit aliis Authoribus, quos dicto num. 5. pater Thomas Sanchez recenſuit. Sed contrariatur veriori ſententiæ, quam ex Molina, & patre Thoma Sanchez, nunc commemoraui. Tertiò & vltimò inquit Matienzus, eodem num. 13. quod donatio abſenti facta, à Notario acceptata, poſt mortem donatarij poteſt ab eius hæredibus acceptari, ad effectum vt donatio valeat, nec reuocari poſſit à donante: In quo conuenit Ludou. Molina (quem ipſe non citat) de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. dicto cap. 2. num. 77. in fine. Qui tamen concluſionem hanc non reſtringit ad eos terminos, quando ſcilicet Notarius nomine abſentis ſtipulatus fuerit, ſed indiſtinctè inquit, donatario mortuo poſſe ipſius hæredes donationem acceptare, cum ius acceptandi ad eos pertranſeat, l. ſi ſine §. ſi procurator, ff. rem ratam haberi. Et citat Didac. Couarr. & Alciatum ita tenentes. Idem quoque tenuerunt poſt alios quamplurimos Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 70. num. 10. pater Ludouic. Molina, tom. 2. de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 264. §. iuxta hactenus dicta pater Thomas Sanchez, lib. 1. dicta diſputat. 6. numer. 6. vbi improbat Authores contrarium tenentes, & rectè percipit hanc materiam, quam indiſſolutam reliquit Ioannes Gutierrez, initio dicti cap. quamuis pactum. num. 57. Azeuedus autem ad ad Molinam ſe refert dicto cap. 2. num. 76. & 77. in dicta l. 2. titul. 16. libro. 5. & ſic ſequitur eum in articulo præfato, quod in hæredes donatarij, aut in ipſum donatarium tranſeat ius & facultas acceptandi donationem. Idem quoque reſoluit Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 2. littera D. concluſione 637. num. 63. fol. 839. Rota in nouiſſimis, deciſione 683. prima parte.

Tenet quoque eandem reſolutionem, & concludenter Senatus noſtri deciſionem comprobat Anton. Faber, de errorib. pragmat. tom. 2. decad. 47. errore 4. per totum, & errore 5. ex folio 1066. quò loci cùm primùm tractaret de donatario, qui donationem in abſentem ſe collatam vult ratam habere poſt mortem donatarij; retulit Didaci Couar. & aliorum ſententiam, quod acceptari poſſit donatio per donatarium. etiam mortuo donatore, & contrariam Caſtrenſis opinionem improbat. Sed aliâ adducitur, quàm ea, quam Didac. Couar. expendit, ratione, videlicet, quod donatio omnino valeat poſt Iuſtiniani conſtitutionem ſimplici donantis voluntate, vt neque pactum, poſt deciſionem dictæ l. ſi quis argentum 35. §. ſed ſiquidem, C. de donat. quæ ſola teſtificatione voluntatis teſtatoris contenta eſt in donatione inter viuos, ita vt cogi poſſit donator ad rem tradendam, non ſecus ac ſi ex ſtipulatione vtili eſſet obligatus. Proinde non magis permittendum eſt donatori, vt proprio ſuo facto liberet ſe ab actione illa condictitia, qua eum reneri Iuſtinianus voluerit; quam ei permittendum eſſet, vt ſe liberarer ab actione ex ſtipulatu, ſi per vtilem stipulationem donatio facta fuiſſet. Porro quo caſu donator obligatus eſt, certaque actione, ſiue ex ſtipulatu, ſiue condictitia conueniri poteſt ad rem tradendam; certum eſt, eandem actionem in ipſius etiam hęredem tranſire, nec minoris in hæredem donatoris, quam in donatorem ipſum poteſtatis eſſe debere. Non igitur quod præmortuus ſit donator, facere debet, vt eo minus acceptare poſſit donationem donatarius, qui nec vlla indiget acceptatione, dum ne omnino reſpuat ius quæſitum. Neque ad rem facit, quod rei donatæ dominium interim, & medio tempore peruenerit ad hæredes donatoris. Nam ſicuti donatore viuo idem illud dominium erat penes ipſum donatorem, nec eo minus tamen verum erat valere donationem, ex eaq́ue cogi donatorem poſſe, vt rem traderet; ita & poſt donatoris mortem, licet dominium, quod fuerat donatoris, ad ipſius hæredes deuoluatur, non tamen bona conſequentia eſt, ſi quis ex eo inferat, non eſſe illos cogendos, vt eandem perſonalem actionem patiantur, quam defunctus ipſe, ſi viueret, pateretur. Quod eruditè Faber ipſe aduertit, & latius fundat, ſicque Senatus deciſionem comprobat omnino.

Demum errore 5. folio 1070. & 1071. cum ſermonem inſtitueret de donatione collata in abſentem donatarium, qui poſtea deceſſerit viuo donatore ante ratihabitionem, vt dignoſcatur, an poſſit hæres ratam habere donationem, eamq́ue acceptare; duas pramittit in hac quoque quæſtione Interpretum ſententias. Prima eſt contra donatarij hæredes, vt non poſſint illi donationem ratam habere, nec ſi facta ſit cum clauſula Conſtituti. Altera eſt pro hæredibus donatarij, quam induxit Didac. Couar. & eius rationem latius expendit Faber ipſe, qui ſubtiliter admodum, & late loquitur, ac in effectu Couarr. & ſequacium ſententiam amplectitur putat tamen quæſtionem eſſe otioſam, fruſtraq́ue diſputari de ratihabitione ſtipulationis, quæ ipſo iure nullius ſit momenti, ſi in ea nihil niſi Notarij factum, iuriſq́ue communis rationem intueamur: cùm donatio inter viuos, etiam citra ſtipulationem, & traditionem, hactenus valeat ex Iuſtiniani conſtitutione in d.l. ſi quis argentum, §. ſed ſi quidem. vt ex huiuſmodi donatione per quamcumque voluntatis teſtificationem facta, naſci Iuſtinianus voluerit actionem condictitiam, nec minus in fauorem ipſius; vt contrà, non minus aduerſus hæredes donatoris, quàm aduerſus ipſum donatorem; vt verba dictæ conſtitutionis oſtendunt. Quid ergo neceſſe eſt (ſubdit Faber ipſe) ratam haberi donationem à donatarij hærede; aut ſe tantopore torquere, vt ſciatur, an ea ratihabitio per donatarij hæredem fieri poſſit, cùm ita ius ſit, vt citra ratihabitionem ea actio perinde competat & donatario, & eius hæredi; provt latiùs ibi explicat.

