Nec intereſt, ſi aduersùs reſolutionem prædictam, ex num. 49. traditam, dixeris, quòd iuxta eandem, melius futurum eſſet filiis melioratis in Tertio & Quinto, aut quibus in vita aliquid donatum eſt irreuocabiliter à parentibus, qui & meliorati poſtmodùm fuerunt in teſtamento; quòd ſibi rerum aliquarum, ſiue partis, aut quantitatis alicuius meliorationis ſolutio, vel traditio ſtatim non fieret in vita, quando meliorati fuerunt, vel quòd donatio irreuocabiliter facta non, quando poſtmodùm ſunt meliorati, cùm ſi res donatæ non traderentur, vel pars aliqua earum, nec à patrimonio donantis, ſeu meliorantis exirent, ipſo mortuo, eorum, ſicuti cæterorum omnium, quæ remanſerunt in bonis, & patrimonio meliorantis, deduceretur Tertij & Quinti, aut Tertij melioratio, quæ tamen ex anteà traditis rebus non detrahitur, sed attenditur tempus mortis, (vt ſæpè dictum) ne ex aliis bonis, quàm ex his, quæ tunc remanent, melioratio deducatur. Et inde tantò maius incommodum, & damnum prouenire videri, quantò maior quantitas, vel pars bonorum traditafuerit, cùm tantò minus Tertium & Quintum, vel Tertium futurum ſit, nec ex eis Tertium & Quintum deducatur; & tamen ſi in teſtamento, aut tempore mortis melioratio fieret, ſiue donatio inter viuos non præceſſiſſet; & ex omnibus bonis melioratio deduceretur, & inſuper bona ipſa in Tertio & Quinto remanerent meliorato. In caſu autem propoſito licèt bona tradita in vita, eidem filio meliorato, ſiue cui donatio facta eſt, remaneant irreuocabiliter acquiſita, non tamen ex eis detrahit tempore mortis Tertium nec Quintum, vel Quintum, vt dixi.

Verumenimverò conſiderationi, atque argumentationi huic reſpondetur, filio in vita meliorato, vel cui inter viuos donatio facta eſt irreuocabiliter rei alicuius, vel quantitatis, ſatis conſultum eſſe;ſiquidem lex vſque adeò ipſi proſpexit, vt non modò donandi, aut meliorandi in vita, facultatem patri conceſſerit, ſed etiam & rem ipſam, vel res tradendi, vt ſic non modò rei dominio, ſed etiam fructibus, & commoditatibus pater priuetur, & filius ipſe ſtatim fruatur, vtatùrque eiſdem: Contentus ergo debebit eſſe fructibus, ex eo tempore percipiendis, & qui aliorum filiorum Legitimam, & ius augerent, ſi traditio non interueniſſet, nec vltrà rei eiuſdem, aut rerum traditarum Tertium & Quintum prætendere, cùm fructus semetipſi commodè compenſari valeant cum ea parte Tertij & Quinti, quæ ex Tertij & Quinti ſuperare, aliquando æqualitatem cum ea continere, contingere poterit: & vtcunque res ſit, etiam ex breui vitæ parentis meliorantis tempore, minoris quantitatis fructus eſſe contigerit, ex dubio, futuroque euentu conqueri filius non poterit, & ſatius ei fuerit, in vita parentis rerum dominium, & fructus conſequi, quàm parente ipſo mortuo, nudum dominium, & Tertij & Quinti partem obtinere: Alioquin autem multa ſpecialia, & contra iuris rationem, & æqualitatem inter filios deſideratam contigerent, videlicet quòd pater filio, etiam in poteſtate conſtituto, donationem inter viuos facere potuerit: Quòd etiam rem, aut res donatas ſtatim tradere, & a ſe nedum dominium, ſed etiam fructus abdicare potuerit, qui & aliorum filiorum Legitima eſſent: Ac denique, quòd eorum, quorum verum habuit dominium, & fructus percipit, Tertium & quintum extraheretur, cùm in dominio patris non remanſerint, & lex ſæpè dixerit de ſus bienes, aut los bienes, quæ remanſerint tempore mortis dumtaxat detrahendum Tertium & quintum.

Sed nec intereſt, ſi dixeris, ex dictis hactenus, & ęqualiter acceptis in ipſo filio meliorato reſpectu eorum, quæ in vita accepit, ſicut in altero filio reſpectu dotis, aut donationis propter nuptias, vel donationis alterius, quæ conferuntur, maximum ſequi inconueniens videri, videlicet quòd ſi facta melioratione alicuius quantitatis, tunc non excedente Tertiuim & Quintum, veluti trium mille ducatorum argenti ex cauſa oneroſa matrimonij, vel facta Tertij & Quinti ſimpliciter, aut Tertij, & remanentis Quinti melioratione, & ſtatim traditis aliquibus bonis, vel quantitate; poſtmodùm tempore mortis meliorantis, vel parentis, qui filio donationem facit in vita irreuocabiliter, & Tertium & Quintum deducatur, vel adeò tenue patrimonium remanere, veluri mille dumtaxat ducatorum; tunc equidem nullam meliorationem eſſe in effectu, vel futuram dumtaxat Tertij & Quinti bonorum, quæ remanent; & inde fortaſſis, nec pro ea parte, aut quantitate, quæ tradita eſt, non modò pro promiſſa, poſſe meliorationem ſubſiſtere, cùm Tertium & Quintum bonorum, quæ remanent, aut multò minus valeat, aut ferè nihil. Reſpondetur equidem, quòd cùm leges metipſæ Tauri, & nouæ collectionis Regiæ abſurdum, ſiue inconueniens præditum in conſideratione non habuerint, nec nos habere debemus aliquo pacto, vt à ſuperiorum veriſſima reſolutione diſcedamus; idque ratione illa ſæpe repetita, quòd melioratio Tertij, & Quinti regulanda ſit ſecundùm valorem bonorum meliorantis tempore mortis, non autem tempore factæ meliorationis, ſiue donationis, ex dicta l. 2. 3. Tauri, hodie l l. 7. tit 6. lib. 5. quæ licèt de Quinto non tracter; in ipſo tamen procedit, ſicut in Tertio, & ita non ſolùm Tertium, ſed etiam Quintum regulandum eſt ſecundùm tampus mortis, vt ſuprà dicebam, atque ex aliis obſeruarunt Matienzus in eadem. l. 7. gloſſa prima, & gloſſa 2. n. 1. & 2. Angul. ibidem, gloſſa ſecunda, n. 1. & ſeq. Clarè ergo comprehendit lex ipſa caſum propoſitum; & abſurdum, ſiue inconueniens nunc conſideratum; nec in conſideratione habet aliquo modo, an pauca, vel multa, vel etiam minuma bona ſint tempore mortis; generaliter potius ſtatuit (vt cum eo periculo, & qualitate filius quicun que ſit meliorandus) meliorationem regulandam eſſe ſecundùm valorem bonorum tempore mortis, idque tam in commodum, & vtilitatem, quàm in damnum filij meliorati (vt incertus, communiſque, & promiſcus euentus ſit;) quocirca donatio certæ rei regulantur ſecundùm tempus mortis, vt appareat, an ſit in officioſa, & non ſecundùm tempus factæ donationis, ſecundùm ius noſtrum Regium, licèt ſacus eſſet de iure communi, cùm talis donatio ad Tertium & Quintum ad tempus mortis referatur, vt rectè percipiunt, & annotant ſic ſpecificè Matienz. in eadem l. 7. gloſſ. 2. num. 4. &. Angul. gloſſa 2. num. 4. qui ſubdit num. 5. quòd donatio, quæ à principio non fuit inofficioſa, etiamſi ex poſtfacto fierert, reuoncatur de iure huius Regni, quamuis iure communi non reuocaretur: Differre autem donationem certæ rei à donatione Tertij & Quinti in hoc, quia Tertium & Quintum poteſt creſcere, ſi valor bonorum tempore mortis creuerit; donatio autem certæ rei refertur ad mortem, non vt creſcat, quia non poteſt, etiamſi bona creuerint, ſed vt decreſcat, ſi bona fortè decreuerint. Quod etiam admiſit Matienzus dict. gloſſ. 2. num. 8. vbi inquit, quòd melioratonis Tertij in re aliqua deſignat: poteſt peti augmentum, aut is facultatibus, licèt pater filio tradiderit rem aliquam, quæ tempore donationis inſpecto, integrum eſſet Tertium. Non eſt ergo (vt ſuprà dicebam) de quo conqueratur filius melioratus, nec etiamm tertius, cum quo contractum eſt ex cauſa oneroſa matrimonij, ſi id contingat; cùm meliorationes omnes, & donationes parentum ei ſubiaceant ex legis generalis diſpoſitione ſit ſecundùm tempus mortis, & cum qualitate dict. l. 25. Tauri fiant; Cùm etiam lex fraudi, & dolo malo patris prouideat, ne dolosè, aut in odium, & fraudem filij bona perdiderit, vel diſtraxerit; Ceſſante autem dolo malo, & fraude, ſicut Tertium & Quintum poteſt creſcere in vtiliatatem, & commodum meliorati, ita & decreſcere in eius damnum: & ne res claudicare dicatur (maximè inter filios, qui æquali adeò iure debent cenſeri) idem ius ſtatuendum, ac reſoluntiuè dicendum quod ſi donatio certæ rei facta fuiſſet eidem filio poſtmodum meliorato, vel cum melioraretur, res aliqua tradita, vel quantitas ſoluta, mortuo parente, qui meliorauit, soluenda erit in eo, quod accepit; & ſi minus valet, ſupplendum erit ex bonis, quæ in hæreditate remanſerunt rempore mortis: ſi autem excendat, & Tertium & Quintum quod accepit, facta computatione, provt ex Andr. Angulo, & Muñoz de Eſcobar, faciendam diximus ſuprà, excedat etiam ipſam Legitimam, tenebitur redderetanquam inofficiosè datum, quod plus acceperit: quod ſi acceptum plus valet, quàm Tertium & Quintum, ſed non plus quàm Tertium & Quintum, & Legitima; tunc equidem pro ratione Legitimæ habebit quod plus receperit, quàm Tertium & Quintum valeat, & reliquum ex bonis hæreditariis ſupplebitur; & ita tempus mortis attendendum erit omninò, prout ſuperiora colliguntur ex eiſdem Authoribus, & vero ſenſu, atque ratione dictarum legum Tauri.

Non obſtant nunc argumenta illa pro contraria parte adducta, & contra ſuperiora, dictæque Taurinæ l. 25. Tauri conſtitutionem ex num. 35. cum ſeq. ponderata ſuprà: Non obſtat primum, & ſecundum, quæ eò tendunt, vt efficiantur bona, quæ conferuntur, hæreditaria, & velut ea iudicentur, quæ mortis tempore reliquit teſtator; Quoniam reſpondetur, verè id nullo iure, nullàque lege cautum, & text. in dicta l. 3. §. 1. ff. de collatione bonorum, loqui per illa verba, ſicut haereditatem, quæ denotant ſimilitudinem, & non identitatem, quia verè non poſſunt dici hæreditaria, cùm non ſint in bonis teſtatoris tempore mortis, ſed in bonis aliorum, & ab extra ad collationem veniant. Commiſcentur autem quoad collationem, & æqualem diuiſionem, non verò quoad deductionem Tertij & Quinti meliorationis iure communi incognitam, prout Aluar. Valaſc. reſpondet ad text. in d.l. ſoror, & in d.l. illam, d. cap. 19. Praxis partitionum; & in eandem ſolutionem videtur incidere (licèt alia via) Matienz. in. dict. l. 9. gloſſ. 2. n. 4. in verſ. nec oberit: quatenus reſpondet, quòd iura, quæ dicunt cenſeri hæreditaria bona, quæ conferuntur, intelliguntur hæreditaria quoad Legitimam filiorum, vt circa eam æqualitas ſeruetur, non autem vt de his extrahatur Trtium & Quintum meliorationis, quæ teſtator ignorabat, poſt mortem futura hæreditaria, cùm ad ignorata voluntas nunquam extendatur, vt ibi per dictum Authorem.

Non obſtat tertium, quia facultas parentibus conceſſa, vt poſſint de tertia & quinta parte bonorum ſnorum, etiam ex contractu inter viuos, filium aliquem, vel deſcendentem meliorare, non coarctatur ex eo, quòd Tertium & Quintum non deducatur ex dote, & propter nuptias donatione, & aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur; immò id conuenit facultati, & conceſſioni metipſi, & his, quæ legibus eiſdem Taurinis ſunt ſtatuta, vtpote cùm melioratio regulanda ſit ſecundùm valorem bonorum, quæ remanent tempore mortis, vt ſæpiſſimè dictum eſt: ea autem bona non remaneant, & ſic non coarctatur, ſed intelligitur, provt in cæteris bonis, cùm ex eis dumtaxat deducatur, quæ in hæreditate remanent, & ita non ex eis, quæ alienata fuiſſent, vel conſumpta, nec de ipſis quæ ob donationes à patrimonio meliorantis exierant.

Non obſtat quartum & vltimum ex loco illo, ſiue obſeruatione Antonij de Ayora 2. par. de partit. q. 3. quoniam reſpondetur, deciſionem illam non fuiſſe in terminis, nec in caſu dict. l. 25. Tauri, ſed in alio caſu quæſtionem proponi, & tradi reſolutionem, videlicet quando filius melioratus in Tertio, & Quinto, non vult illud extrahere ex dotibus datis, & donationibus propter nuptias factis, ſed vult, vt imputent filij in ſuam Legitimam id quod receperunt in dotibus, & donationibus ob cauſam factis, ad quod de iure tenentur; quod eſt valdè diuerſum, ac etiam de iure certum, prout apparet ex his, quæ Ayora ipſa latiùs obſeruat præcitato loco, vbi videri poterit: Et ibidem ita explicat, vt ſignificet, caſum eundem differre à caſu dictæ l. 25. Tauri. Et hactenus de his, & duabus Senatus Regij Hiſpalenſis definitionibus.

CAPVT XVII.

Ex coniecturali, & præſumpto quemadmodum voluntas teſtatores elici, atque interpretatio fieri debeat in caſu dubio, ſicque coniecturæ, & præſumptiones quanti æſtimari debeant, pondùſque habeant in teſtamentis, & vltimis voluntatibus interpretandis? Expreſſum etiam an illud eſſe dicatur, quod ex præſumptionibus conſtat, & coniecturis, & quot modis expreſſum aliquid, ſiue tacitum dicatur in iure? Indéque, an expreſſa voluntas dici valeat ea, quæ ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur (id quod Interpretes omnes, ac maximè Conſulentes enuntiant frequentiſſimè:) Rurſus quàm verum ſit, expreſſionem eius, quod tacitè ineſt, nihil operari; taciti etiam, & expreſſi idem eſſe iudicium, eandémque virtutem, & quando expreſſum ſilere faciat tacitum (quæ iuris axiomata quacunque in materia neceſſaria ſunt, & adeò vulgata, vt per manus circumferantur quotidie:) ac denique horum omnium non modò diſtinctior, ſed & diligentior, & accuratior traditur explanatio, & reſolutio, vt hîc videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Taciti & coniecturati parem eſſe virtutem, & vim in interpretandis teſtatorum vltimis voluntatibus.
- 2 Parèſve eſſe vires coniecturationis, & dispoſitiones in ſcrutanda vltima defunctorum voluntate.
- 3 Teſtatori voluntas vel ex verbis conſtat, vel ex coniecturis.
- 4 Et ſufficit, quòd ſit declarata ex coniecturis.
- 5 Velle enim aliquid dicitur ille, cuius voluntas colligitur ex coniecturis, & præſumptionibus.
- 6 Et huiuſmodi voluntas teſtatoris coniecturatæ, ſiue præſumpta, ita operatur, ac ſi verbis expreſſa fuiſſet.
- 7 Dicitur enim expreſſa, quæ ex coniecturis colligitur, & per eam euidenter conſtare de intentione teſtatoris, et ſi verbis expreſſa non fuerit.
- 8 Et ſic debet ſeruari, ſicut voluntas verbis expreſſa.
- 9 Immò & ſpecialiter prouiſum dicitur, quod ex mente aut intentione diſponentis apparet per coniecturas.
- 10 Scriptum etiam illud cenſetur, quod ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur.
- 11 Et propter vim coniecturarum recedimus à præſumptione inducta à legali diſpoſitione; ſiue legis præſumptio non attenditur in ſubſtitutionibus, vbi conſtat de contrariamente teſtatoris, ſaltem ex coniecturis.
- 12 Ac denique coniecturæ plurimùm poſſunt, & fortiter euincunt in perſcrutanda teſtatoris vltima voluntate.
- 13 Et ſufficiunt ad faciendam rem certam cùm clarum & certum dicatur illud, quod appare ex coniecturis.
- 14 Sufficiunt etiam, quando nominatim aliquid fieri requiritur.
- 15 Et voluntas quæ colligitur ex coniecturis, tollit omnia obiecta; & altera dicitur expreſſa, altera tacita: & de exemplis vtriuſque.
- 16 Hominis diſpoſitio interpretari ſolet vel ex verbis, vel ex mente.
- 17 Mens autem vna eſt expreſſa, altera tacita: & qualiter vltraque cognoſcatur?
- 18 Expreſſum aliquid, ſiue tacitum pluribus in iure modis accipi, vel ſignificari, de quibus actum latiſſimè ab his, qui commemorantur hoc loco.
- 19 Expreſſum dici, ſiue conſiderari ſolet tribus modis, generaliter, ſpecialiter, & ſingulariter, ex ſententia communi. Ex ſententia verò Iacobi Menochij, expreſſum dicitur, ſiue conſideratur altero de quatuor modis, hoc eſt verbis vniuerſalibus, generalibus, ſpecialibus, & ſingularibus.
- 20 Expreſſio verbis vniuerſalibus fit, cùm quis verbis vniuerſalibus vtitur.
- 21 Expreſſio in genere fit, cùm verbis generalibus aliquid profertur.
- 22 Expreſſio in specie dicitur, quando aliquid specialiter exprimitur, id eſt, quando ſpecies ipſa ſub qua indiuidua continentur, exprimitur.
- 23 Expreſſio verò ſingularis dicitur, quando aliquid erprimitur in indiuiduo.
- 24 Expreſſa voluntas, ſiue dispoſitio expreſſa dicitur eiſdem modis, quibus expreſſum in iure dici nunc annotauimus.
- 25 Expreſſum dicitur, quod voce profertur; vel per ſcripturam apparet: & ſic quod ſcriptum, vel dictum reperitur. Tacitum verò, quod colligitur ſolùm per rationem intellectus. Seu quod virtualiter comprehenditur. Seu quod venit in conſequentiam expreſſi. Siue quod magis intellectu percipitur, quàm loquutione exprimitur.
- 26 Scriptum, ſiue voce prolatum videri quoque illud, quod ex ſcriptis colligi poteſt, quamuis verbis expreſſis non ſit annotatum.
- 27 Quemadmodum & expreſſum dici ſolet id, quod verbis etiam generaliter prolatis, ſiue ex vi verborum colligitur, aut neceſſariò importatur ex verbis, quamuis verba illud non exprimant.
- 28 Expreſſum dicitur, ſiue directè, ſiue indirectè contineatur in inſtrumento.
- 29 Expreſſum dicitur, quod ex generaliter enuntiatis proficiſcitur, vel ab antecedentibus, & conſequentibus neceſſariis. Et quòd non eſt omninò, ſed ſequitur ad expreſſum.
- 30 Tacitum quod includitur ex natura expreſſi, & expreſſum, in puncto iuris non differunt.
- 31 Expreſſum dicitur, quod ſub generali vocabulo continetur, vel ex natura dispoſitionis comprehenditur.
- 32 Et quodcunque ineſt ex natura verbi expreſſi hoc importantis.
- 33 Antecedens neceſſarium cenſetur expreſſum, ſi exprimatur conſequens, quamuis ſecus in antecedenti non neceſſario.
- 34 Expreſſum dicitur illud, quod ex mente, & intentione diſponentis, & ex ratione, & cauſa finali venit.
- 35 Ex coniecturis, & præſumptionibus quæ progrediuntur, neque generaliter, neque ſpecialiter, neque ſingulariter expreſſa eſſe, ſed pro expreſſis haberi.
- 36 Tacitum non eſſe verè expreſſum, ſed haberi pro expreſſo. Et ibidem Ioannis Bologneti locus annotatus, & relatus.
- 37 Expreſſum illud dici non poteſt, quod ex præſumptionibus conſtat, & coniecturis, octo in caſibus, qui ex Menochio commemorantur hoc loco.
- 38 Tacitum vtrùm habetur pro expreſſo in forma, in ſubſtantialibus, in naturalibus, & in accidentalibus diſpoſitionis cuiuſlibet? remiſſiuè.
- 39 Taciti & expreſſi diſceptatio proponitur.
- 40 Taciti & expreſſi eandem vt plurimum eſſe virtutem, & potentiam, & idem operari. Sic ab expreſſo ad tacitum, argumentum deductum, probabile reputatum communiter, & vtile eſſe, & frequens.
- 41 Tacitum operatur pluſquàm expreſſum multis in caſibus, remiſſiuè. Idque quemadmodum intelligatur?
- 42 Taciti & expreſſi eandem eſſe cauſam, virtutem, & effectum, ſiue tacitum haberi pro expreſſo, contingere poſſe multis modis, ad quos hucuſque Scribentium omnium placita reducuntur, vt hîc adnotatur. Et communes Interpretum obſeruationes commemorantur. Ac denique And. Alciati in propoſito huius materiæ reſolutio notabilis profertur.
- 43 Et eorum, quæ dicta fuêre num. 42. ſuprà, ſumma quædam breuiter traditur, & taciti & expreſſi materia continuatur.
- 44 Expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, regulariter nihil operatur.
- 45 Siue per conditionem, ſiue per modum, ſiue per aliam qualitatem.
- 46 Et idem eſſe, ſi per modum dispoſitionis inſint.
- 47 Et tacita multis modis exprimi poſſe per modum diſpoſitionis: Vide infrà, capit. 38. num. 42.
- 48 Expreſſionem eorum, quæ tacitè inſunt, aliter factam, quàm ineſſet, plurimum operari, ſed eo modo quo ineſt, factum, nihil operari.
- 49 Veluti ſi exprimatur per modum conditionis habentis ſe ad eſſe, vel ad non eſſe, quia tunc operatur.
- 50 Expreſſio eius, quod tacitè ineſt, aliquid operatur, quando aliquid inducit, quod non eſſet, ſi expreſſio non fieret.
- 51 Operatur etiam, quando non ineſt ex neceſſitate, ſed actus eſt de voluntate exprimentis.
- 52 Et vt includantur omnes caſus in expreſſione, qui aliàs tacitè non venirent ex natura rei.
- 53 Et in dubio videtur facta alio modo, quàm in ſit, ex ſententia Bolognet; contrà verò ex ſententia communi.
- 54 Et ſemper operatur duos effectus, vnum, quòd tacitum efficitur expreſſum; alium quòd facit eſſe de voluntate.
- 55 Operatur etiam, quando expreſſum non ineſt ex natura actus, ſed eſt qualitas extrinſeca.
- 56 Vel ex præſumpta teſtatoris voluntate, quæ magis debet attendi.
- 57 Ac denique, quoad hoc, vt expreſſum non dicatur ſuperfluum quoad ea, quæ ſupponit incluſa eſſe.
- 58 Superfluum non dicitur, quod ad tollendam dubitationem exprimitur.
- 59 Vel ad maiorem declarationem.
- 60 Vel quod magis diſtinctè exprimit illud, quod abſque aliqua diſtinctione ſubintelligebatur.
- 61 Expreſſio operari debet omni caſu, iuxta ſententiam quorundam, etiamſi eodem modo ineſſet ex natura rei tanquam facta ad tollendam dubitationem.
- 62 Seu appoſita ex ſpeciali & abundantiori prouiſione.

