Rurſus & tertiò facit, legata ob benemerita, & affectionem relinqui, l. nec adiecit, cum vulgatis, ff. pro ſocio, & ſic videtur teſtator, ſiue legatum ſit ſpeciei, ſiue quantitatis, ex affectione, quam ad vtrumque legatarium habebat, velle, vel quod vterque legatarius habeat integrum legatum, ſi hæreditas eſt ſoluendo, vel ſi non eſſet ſoluendo, quod diminueretur pro rat, vt in hoc par affectio conſideretur. Nec quod certus ſit teſtator, ſpeciem legatam eſſe in hæredem perſoluim, nec etiam legaſſet: quam rationem, ita in terminis & ſpecificè conſiderauit Vincentius de Franchis ſingulariter, dicta deciſione 236. numer. 111. & forſan ſi eum prælegiſſet Hieronymus de Cæuallos, dicta quæſtione 103. ex num. 35. id ipſum probaſſet; vtpote, cùm negari non poſſit, ſi verum amamus, maiorem voluntatem legandi conſiderari non poſſe, cùm ſpecies, aut corpus legatur, quam vbi genus, aut quantitas relinquitur: imò quoad quantitatem relictam, ineſſe eandem, parem voluntatem, ſicut quando corpus legatur, & forſan plerumque teſtatores potius quantitates, quàm ſpecies aliquibus relinquere, quod melioris conditionis eos eſſe exiſtiment, ſi in quantitate, quàm in corporibus legata deduxerint. Sic autem adeo deterioris conditionis manerent, hæreditate non exiſtente ſoluendo, vt nihil prorſus haberent, ſpecierum autem legatarij integra conſequerentur legata, quod ab ęqualitate, adeò in iure deſiderata, multùm abhorret: æquum enim eſt, ex quo legata ex eodem teſtamento dependent, & debentur, vt eandem fortunam omnes legatarij patiantur; argumento l. cum pater, §. fidei tuæ, ff. de legatis ſecundò. Satius ergo, & rectius erit, quamplurimorum iurium deciſiones generaliter loquentes, quod ad legata etiam corporum accipere, quàm vbi deciſione expreſſa prorſus caremus, id ſtatuere, quo legatarij quantitatum ſuius legatis priuentur omninò.

Quarto denique & vltimo loco facit ſententia, & authoritas eorum, qui partem iſtam, quod ſcilicet legatarij quantitatum cum legatarijs ſpecierum, vel corporum concurrant, vbi de contraria teſtatoris voluntate non apparet (illa namque primum locum obtinet regulariter) defendunt ad vnguem, quorum numero fuerunt Angelus Paulus, Cumanus, Alexander, Corneus, Herculanus, & Pariſius, quos pro hac ſententia refert Vincent. de Franch. d. deciſ. 236. num. 3. & 4. vbi etiam citat Baldum, aliquando ita tenentem, licet aliquando contrà tenuerit: & n. 11. in hac opinione reſidet. Inquit tamen in caſu deciſionis illius contrarium ſtatuiſſe Senatum, quia ex verbis teſtamenti apparebat de voluntate teſtatoris contraria, & ideo illa conſiderata, ita fuit definitum. Eandem etiam ſententiam magis amplectitur Muñozius de Eſcobar, dicta computatione decima, num. 11. Petrus Surdus, de alimentis, priuilegio 30. numero primo, folio 290. & conſtanter tuetur Antonius Gomezius, tomo primo variar. cap. 12. de legatis, numero 34. & contrarium improbat, & ad eum ſe remittit Ioannes Gutierrez, in repetitione l. nemo poteſt, ff. de legatis primò, numero 96. ſequitur etiam Parladorius, revum quotidianar. libro primo, capite decimo octano. Pariſius, in l prima, ff. de legatis primo, numero 139. & firmiter tenent Peregrinus, de fideicommiſ. articulo quarto. numer. 63. in verſic ſed contra quod imo, ſolio 47. Cardinalis Thuſcus, practicar, concluſion. iuris, tomo 5. littera L. concluſione 55. num. 17. folio 58. Simon de Prætis, libro quarto, interpretatione prima circa legata, dubitatione ſeptima, numero vndecimo, folio 301. vbi inquit in hunc modum: Quid ſi legatum, quod reperitur in patrimonio, conſiſtat in ſpecie, & plura alia legata ſint de certis quantitatibus, ſi hæreditas eſt ſoluendo, legatarius ſpeciei cæteris legatariis quantitatum potior eſt in ipſa ſpecie legata, l. ſi fideicommiſſorum, ff. vt in poſſeſſion. legat. ſi vero non eſt ſoluendo hæreditas, legata omnia componantur, & contributio, & ſolutio eorum pro rata fieri debet in eo, quo reperitur, l. quærebatur, ff. ad leg. falcid. & ibi Angelus comprobat. Caſtrenſis, in conſilio 272. Ad primum respondetur, column. finali, libro ſecundo: refert, & proſequitur Ancha. Regien in quæſtione 4. parte prima, idem late comprobando tenet Anton. Gomezius, &c. Et nouiſſime Iacob. Cancerius, variar. capite 20. de legatis, n. 399. & ſeptem ſeqq.

Nec in contrarium vrgent ea, quæ pro contraria parte ſuperiùs conſideramus: Non primum ex l. ſi fideicommiſſorum. 11. ff. vt in poſſeſſion. legat. Nam reſpondent Interpretes noſtri communiter, textum illum procedere, quia ibi præſupponitur, quod hæreditas eſt ſoluendo, & ita in contrarium expendi non poteſt lex ipſa, cùm eo caſu certum ſit, quod legatarius corporis, aut ſpeciei, in ſpecie, aut corpore legato cæteris præferatur, Cùm autem hæreditas ſoluendo non eſt, an id ipſum ſeruari debeat, textus metidem non aperit, nec explicat, quoniam nec id explicare, thematis, aut propoſiti tituli, & rubricæ eius erat (vt vides:) quod ergo integra rei perſecutio concedatur ei, cui res ipſa relicta erat, ſiue quod ipſe, non alius habeat, iuridicè ſtatuitur, iuxta rubricam ipſam, & titulum: quid autem iuris ſit, ſi hæreditas ſoluendo non eſt, ibi non deciditur, ſed aliorum iurium deciſioni relinquitur. Sic ſanè, quòd ibi præſupponatur, hæreditatem ſoluendo eſſe, ex mente communi adnotarunt, nec ſuperiora nunc adnotata adiecerunt Vincentius de Franchis, dicta deciſ. 236. numero decimo, in verſiculo, alia opinio: & iterum in fine eiuſdem numeri. Peregrinus, de fideicommiſſit, articulo 4. num. 63. verſic. nec obſtat textus, vltra quos etiam adiicio, in d.l. ſi fideicommiſſorum, iuridicè dixiſſe Iureconſultum, æquius eſt, me eam habere, cui ea ipſa relicta eſt, quàm te, &c. & in fine, ibi, mihi eius rei integra perſecutio, &c. Nam etſi ego eam habeam, cui res ſpecificè per fideicommiſſum relicta eſt, non tamen inde excluditur legatarij, aut legatariorum quantitatum concurſus pro rata; ego namque eam habebo, ſalua tamen cauſa eorum legatariorum, id eſt contributione, & rata ſoluta, vt iura iuribus concordentur, argumento textus, in l. nihil proponi, §. 1. ff. de legatis 1.

Non obſtat ſecundum, & tertium fundamentum nam cun in propoſito articulo, æqualis affectionis legatariorum omnium, & præſumptæ voluntatis teſtatoris ratio, magis quàm ſubtilitas ea tranſlatiua dominij in conſideration habeatur; nihil equidem intereſt, quod ipſo iure, aut recta via dominium tranſire videatur, vel non, quod per fictionem, & teuocabiliter tranſire dicitur; vt latius explicant, & proſequuntur Dueñas, regula 210. Graſſus, §. legatum, quæſtione 69. & 70. Gratianus, regula 484. Ioannes Garcia, de expenſis, cap. 5. numer. 24. Lara, in l. ſi quis à liberis, § vtrum, ex num. 45. vſque ad numerum 54. Mendez de Caſtro, in repetit, l. cum oportet, de bonis quæ lib. ſub numero 158. vel quod in ſpecie, aut in genere vnde legatum ſoluendum ſit, demonſtretur, cùm verè non maiorem teſtatoris voluntatem circa vnum, quàm circa aliud legatum adeſſe, imo æqualem legandi voluntatem conſiderari debere, adnotatum, & probatum fuerit, atque ex his deducatur rationibus, quas ſuperius ponderaui: & ita quemadmodum teſtator voluit, quod legatarius corporis, aut ſpeciei, corpus, vel ſpeciam conſequeretur omnino; ita etiam quod quantitatem haberet legatarius quantitatis, deſiderauit præcisè; & veriſimiliter credendum eſt non excogitaſſe caſum, quo hæreditas ſoluendo non eſſet, imò potius omnibus ſoluendo futuram credidiſſe.

Quartum etiam fundamentum non refragatur, nam quicquid Hieron. de Cæuallos in argumento relatus dixerit, verè quidem in legatis corporum, & ſpecierum congrua & facilis cadit diuiſio, & rata, & quæ ſine ambagibus aliquibus fieri poteſt; æſtimatis inquam corporibus ipſis, & ſpeciebus, quæ facillimè æſtimantur; & facta æſtimatione, ita rata deducitur provt de pecunia, aut quantitate deduceretur. Sicſanè, quod æſtimatione facta, facilè in contributum legatarij corporum, & quantitatum venieat; agnouit expreſsè Peregrinus, d. articul. 4. num. 63. verſiculo, ſed contra. Quòd ſi legatarius ſpeciei in eo grauatur, vt perempta ſpecie amittat legatum (ſicut in argumento dicitur) legatarius etiam quantitatis grauatur ſæpiſſimè eodem onere, quando hæreditas ſoluendo non eſt, aut maximum æs alienum vrget (vt frequentur accidit) nec inde inferri à ſeparatis poteſt, vt ideo in contributionem legatarios quantitatum non admittat legatarius ſpeciei, quod ipſe non admittatur perempta ſpecie; vtpote cum diuerſa ratio militet, & legatarij quantitatum generalem habeant teſtatoris voluntatem in ea quantitate, nulli corpori, aut pecuniæ reſtrictam, ſicque ex quacunque re hæreditaria, vel pro rata ſaltem deduci, maximè conueniens, & voluntati teſtatorum conſonum eſt: niſi, vt diximus ſuprà, ex coniecturata eorundem præſumptaq́ue mente aliud appareat, aut quæ legata primò ſolui voluerit, ſpecificè dixerit: provt aduertit vltra Authores præcitatos ſuprà, Michaël de Cifuentes, in l. 30. Tauri, in vltimis verbis.

CAPVT LII.

Ex verborum, ſiue actuum geminatione, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat, vt geminata quælibet diſpoſitio, & maximè in vltimarum tractatu coniecturali, & præſumpto, enixam, & deliberatam magis voluntatem habere, & latiorem interpretationem recipere dicatur. Vbi axiomata nonnulla in propoſito, quibus Interpretes noſtri aſſiduè vti ſolent, vt geminationis effectus quamplurimos eliciant, exornantur, atque explicantur. Deinde, Aluaradi obſeruationes quædam, quod ſcilicet geminationis effectus dubietatem ſanæ mentis, aut meticuloſæ, vel affectæ, & ſolemnitatis ſuſpicionem tollat, inſtitutionem quoque nutu, ſeu alio trahente, & ſuſtinente teſtatoris manum; factam, efficacem efficiat; nouè, & ſingulariter declarantur. Rurſus, Philippi Decij conſil. 181. numero 5. quod renunciatio geminata, facta à filia minore 25. annorum, etiam prætextu enormiſſimæ læſionis non reſcindatur, egregiè, & verè temperatur, & Arij Pinelli opinio contraria, atque Pelaez à à Mieres diſtinctio probatur. Præterea, dubium alterum, ab ipſo Mieres, nouè excitatum, nec ab alio tractatum, vtrum inquam maioratus à parente geminato conſenſu in eundem filium factus, reuocari non poſſit, quamuis non interuenerit aliquid eorum, quæ in l. 17. & 44. Tauri, vt maioratus, aut meliorationes irreuocabiles ſint, exprimuntur; dilucidè, & melius quàm antea factum fuiſſet, explanatur. Denique, vtrùm confeſſio extraiudicialis geminata abſente parte, plenè probat. An etiam geminatio ſiue inculcatio, & repetitio verborum in eodem contractu, tollat beneficium, & remedium l. ſecundæ, C. de reſcindenda vendit, & an id ipſum procedat in contractu geminato, ſiue ſtante (vt aiunt) conſenſu iterato. An etiam data, & probata ſcientia læſionis; ſingulariter, & vtiliter diſcutitur, & Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones quatuor præcipuæ commemorantur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis geminatis, ſiue multiplicatis, à teſtatore prolatis, colligitur eius mens, intentio, & voluntas: atque vehementior, & plenior interpretatio, & coniectura deducitur.
- 2 Verba geminata efficacem, & magis efficacem voluntatem demonſtrant.
- 3 Ampliant dispoſitionem, & plus operantur, quam verba ſimplicia.
- 4 Arguunt enixam, omnimodam, & deliberatam voluntatem teſtatoris.
- 5 Perſeuerantiam, & continuationem voluntatis, atque firmitatem propoſiti oſtendunt.
- 6 Fortius ius actui celebrato tribuunt.
- 7 Actum aliàs inualidum, validum reddunt.
- 8 Vim iuriſiurandi obtinent.
- 9 Impediunt reſtrictionem etiam de habilitate.
- 10 Habent maiorem emphaſim, maiorem effectum; & maiorem virtutem.
- 11 Præciſam intentionem, atque exuberantem voluntatem inducunt.
- 12 Tollunt omnem dubitationem.
- 13 Id comprehendunt, quod ſpecificam mentionem, ſiue relationem requirit.
- 14 Ac denique, in omni actu, materia, & dispoſitione quamplurimos, maximoſque effectus producunt. Provt hoc numero latius comprobatur, & infiniti iuris Interpretes recenſentur, qui de vi, & effectu geminationis tractarunt.
- 15 Verba geminata operantur, vt includantur in diſpoſitione ea, quæ aliàs non includerentur, nec continerentur.
- 16 Etiam diſſimilia, & maiora expreſſis.
- 17 Et vltra naturam actus.
- 18 Vt contra ea nihil obiici poſſit.
- 19 Omniaque præſumantur ſolemniter acta.
- 20 De interpretatione cum agitur, qui habet pro ſe verba geminata, dicitur habere maiorem, & efficaciorem diſpoſitionem,
- 21 Et non otiosè, ſed maximo cum myſterio prolata, & geminata intelliguntur.
- 22 Idque in quacumque diſpoſitione, tam inter viuos, quàm in vltima voluntate, & ſiue à partibus, ſiue à iudice proferatur.
- 23 Nec intereſt, quod in continenti, & ſiue vllo interuallo facta fuerit geminatio; quando verſamur in geminatione, & cumulatione verborum. Secus vero in actibus, in quibus vt operetur, debet habere temporis interuallum.
- 24 Verborum geminatio dubietatum ſanæ mentis, aut meticuloſæ, ſeu affectatæ voluntatis, nutu etiam factæ, atque ſolemnitatis ſuspicionem tollit, ex ſententia Aluaradi.
- 25 Quæ nouè & verè explicatur, atque temperatur.
- 26 Renuntiatio geminata, facta à filia minore 25. annorum, non reſcinditur prætextu enormiſſimæ læſionis, ex ſententia Decij, & aliorum.
- 27 Contra verò ex ſententia aliorum, quæ magis probatur, & concludenter corroboratur.
- 28 Maioratus geminato conſenſu, ſine bis à parente in eundem filium, atque eiſdem bonis factus; vtrum reuocari poſſit, quamuis nullum ex his interueniat, quæ vt maioratus irreuocabiles ſint, in l. 17. & 44. Tauri, exprimuntur.
- 29 Vbi Pelaez à Mieres ſententiam probauit, atque nouè explicauit Author.
- 30 Geminatio non operatur contra naturam actus, qui geritur, vel rei in actu deductæ.
- 31 Vel quando pluries exprimitur illud, quod tacite ineſt.
- 32 Aut quando expreſſio induceret contrarium effectum.
- 33 Vel magis explicitè declaratur illud, quod erat expreſſum.
- 34 Aut verba geminantur, vt quis ſibi plenius, & clarius prouideat, non autem vt plus operentur.
- 35 Confeſſio extraiudicialis abſente parte facta, plene non probat quod exornatur remiſſiuè.
- 36 Et quid ſi præſente parte facta ſit: & tunc acceptatio requiratur, & de vtroque vide infra, cap. 69.
- 37 Confeſſio extraiudicialis geminata abſente parte, plene probat, & præiudicat. Vbi & Senatus Hispalenſis deciſio proponitur.
- 38 Geminatio, ſiue repetitio, atque inculcatio verborum, quibus contrahentes ſibi donant, & remittunt, quod pluris res valet; vtrum faciat ceſſare dispoſitionem, & beneficium l. 2. C. de reſcind. vendit.
- 39 Quod late tractatur, & ea ſententia probatur, quæ non amitti beneficium illud per clauſulas poſitas in contractu venditionis, quantumcunque geminatas, aſſeuerauit.
- 40 Et infertur ad aliud, vtrùm inquam ſit locus remedio legis eiuſdem, quando venditor, vel emptor ſciebat verum valorem rei.
- 41 Et ſcientiam læſionis non tollere remedium illud, rectiùs defenditur.
- 42 Infertur etiam ad deciſionem Senatus Hispalenſis, & caſum practicum, vtrum inquam diſpoſitio d.l. 2. locum non habeat, quando contractus eſt geminatus. In quo diuerſæ rationes, & ſententiæ proferuntur. Et tandem concluditur, geminatum, aut iteratum conſenſum non tollere legis illius beneficium. Ac pro ea parte Arij Pinelli, Vincentij de Franchis, Andreæ Fachinei, & Antonij Fabri placita, & reſolutiones expenduntur.
- 43 Confeſſio geminata exceptionem non numeratæ pecuniæ non excludit.
- 44 Geminatio contractus non nocet mulieri fideiubenti pro marito. Vbi & de authent. ſi qua mulier, & authent. ſiue à me, C. ad Velleian. remiſſiuè agitur.

PRo diſtincta, & dilucida huiuſce cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, & principaliter, quod ex verbis etiam geminatis, ſine multiplicatis, à teſtatore prolatis, colligitur eius mens, intentio, & voluntas; atque vehementior, & plenior interpretatio, & coniectura deducitur; quo in placito ferè omnes conueniunt, quos longa ſerie commemorabo infrà, & in terminis adnotarunt ſpecificè Craueta, in conſilio vltimo, numer 6. libr. 2. Pariſius, in conſilio 50. n. 15. lib. 4. Natta, in conſil. 110. numero 4. & 5. Iaſon, in conſil. 53. numer. 9. col. 3. lib. 3. Socinus iunior, in conſilio 133. num. 5. lib. 1. Cephalus, in conſilio 774. ex num. 11. libr. 5. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 3. titul. 6. num. 9. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 394. num. 14. lib. 4. Iacobus Menochius, in conſil. 328. numer. 16. lib. 4. Aluaradus, Peralta, Prætis, & Gallinius, in locis ſtatim referendis: & probat traditionem hanc clarè textus, qui communiter allegatur ad hoc propoſitum, in l. Balliſta, ff. ad Senatuſc. Trebellian. vbi voluntas elicitur, atque interpretatio deducitur ex geminatis illis verbis; quantacunque pecunia de bonis, & hæreditate ad eum peruenit, eam pecuniam omnem, &c. fructus etiam reſtituuntur, ac ſi nominatim de illis hæres fuiſſet grauatus. Citatur etiam textus, in authent. ſiue à me, & in l. ſi mulier la 2. C. ad Velleian. l. 3. titul. 12. partita quinta, verba namque geminata efficacem voluntatem demonſtrant. Ampliant diſpoſitionem, & plus operantur, quàm verba ſimplicia; arguunt enixam, omnimodam, & deliberatam voluntatem teſtatoris. Perſeuerantiam etiam, & continuationem voluntatis, atque firmitatem propoſiti oſtendunt: fortius ius actui celebrato tribuunt: actum aliàs inualidum, validum reddunt. Vim iuriſiurandi obtinent; quia conſenſus geminatus, valet tantum, quantum conſenſus iuratus. Impediunt reſtrictionem, etiam de habilitate. Habent maiorem emphaſim, maiorem effectionem, & maiorem virtutem. Præciſam intentionem, atque exuberantem voluntatem inducunt. Tollunt omnem dubitationem. Id comprehendunt, quod ſpecificam mentionem, ſiue relationem requirit. Ac denique, in omni actu, materias, & diſpoſitione, quamplurimos, maximoſq́ue effectus producunt. Sed ideo non repeto eos hoc loco, quod penes multos Authores, & maxime per Sebaſtian. Medices, Menchacam, Thuſcum, & alios, iidem reperiantur congeſti, & tranſcribendi vitium ab inſtituto, & conditione noſtra multum abhorreat. Materiam igitur præſentem, & geminationis effectus conſiderarunt, atque exornarunt permultis ſuperiora Authores ſequentes.

Gozadinus, Decius, Curtius iunior, Iaſon, multis in locis, Gregorius Lopez, Segura, Mod. Pariſ. And. Tiraq. Padilla, & alij; cum quibus Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 22. num. 13. vſque ad num. 18. vbi vide omnino.

Mieres ipſe, eadem prima parte, quæſt. 5. vbi agit ex propoſito, an licentia Principis geminata ad faciendum maioratum, excludat vitium ſubreptionis: & 2. parte, quæſt. 5. n. 3. vbi quod verba geminata inducunt fideicommiſſum.

Felinus latè, & ideo originaliter videndus, in cap. ſi cautio. de fide inſtrum. n. 39. & ſeqq.

Aimon Craueta, in conſilio 54. num. 7. & in conſilio 151. numer. 31. & conſilio 160. numer. 6. & in conſilio 201. numer. 42. & in conſilio 346. numer. 12. & ſeqq. & in conſilio 531. n. 2. & ſeqq. & in conſil. 630. num. 3. & ſeqq.

Corneus plenè, in conſ. 249. lib. 4.

Carolus Ruinus in conſilio 8. ex numero vndecimo, cum ſequentibus, lib. 2. & in conſil. 161. num. 22. libro 4.

Corſetus, in tractatu de verbis geminatis.

Rolandus, in conſil. 61. num. 40. libr. 3. & in conſ. 2. libro 4.

Petr. Paul. Pariſ. in conſil. 110. num. 45. & pluribus ſeqq. libro primo, vbi vide omnino, & in conſil. 41. num. 38. & in conſilio 69. num. 71. libr. 2. & in conſilio 11. num. 25. & in conſ. 71. num. 18. & ſeqq. lib. 3. & in conſ. 89. n. 23. eo. lib.

Marſilius videndus omninò, in l. prima, §. quæſtioni, colum. 2. cum ſeqq. ff. de quæſtionibus, & ſingulari 378. Geminatio actus.

Florianus de ſanct. Petro, in conſil. 21. numero 56. & ſeqq.

Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regula 2. vbi latiſſimè ſcribit in propoſito, & geminationis effectus congerit infinitos.

Tiberius Decianus, in conſilio primo, numer. 204. & in conſilio 42. numero 30. libro primo, & in conſilio 29. numero 5. & ſeqq. libr. 2. & in conſilio 46. ex numero 37. vſque ad numerum 47. eod. lib. & in conſil. num. 24. & ſeqq. libro 3. & in conſ. 3. numero 62. & in conſil. 5. numero 15. & in conſil. 16. numer. 62. libro 4.

Ioannes Cephalus, in conſilio 40. numero 8. & ſeq. & in conſil. 133. numero 114. & ſeqq. & in conſ. 111. numero 14. & in conſil. 63. numero 18. libro primo, & in conſilio 321. numer. 8. & in conſ. 414. numero 26. & in conſ. 410. numer. 3. & in conſ. 744. numero vndecimo, & ſeqq. lib. 5.

Nicolaus Euerardus, in loco, à vi geminationis, per totum, folio 754. vbi infert ad multas, & notandas deciſiones in diuerſis materiis, & præcipuè dicit facere ad 31. quæſtiones, ibi adductas.

Ferdinand. Vazq. de Menchaca, controuer. illuſt libro 2. cap. 83. numer. 13. latiùs de ſucceſſion. creat. primæ partis, lib. 1. §. 3. num. 13. vbi geminationis effectus 36. aggregauit.

Petrus de Peralta, in l. Mæuius, §. eum qui, ff. de legatis ſecundo, qui ex numero 2. cum ſeq. fol. 516. recenſet permultos, notabilèſque geminationis effectus.

Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. primo ex numero tertio, vſque ad numerum 11.

Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 3. titul. 6. umero 9. & 10. & lib. 8. titul. 18. numer. 18.

Iacobus Menochius, in conſil. 206. numer. 44. libro tertio, & in conſil. 306. numer. 15. & in conſil. 392. numero quinto, & in conſil. 328. numero 16. libro 4. & præſumpt. 34. numer. 42. præſumpt. 81. numer. 24. libro 4.

Cremon, in conſ. 23. num. 24. & ſeqq.

Afflictis, deciſione 164. ex num. 3.

Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 1. titul. de confeſſis, concluſione 3.

Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 223. numer. 6.

Marcabrunus, in conſ. 75. num. 56. & ſeqq.

Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 3. dubitatione 2. ſolution 4. ex n. 20. rſque ad n. 29. fol. 259.

Franciſcus Beccius, in conſ. 20. n. 12.

Franciſcus Burſatus, in conſ. 22. num. 15. lib. 1. & in conſil. 228. n. 27. lib. 3.

Hippolytus Riminaldus, in conſ. 59. num. 9. & 10. & numer. 91. & 92. libro primo, & in conſ. 113. numero 46. libro 3. & conſilio 84. numer. 39. libro primo, & in conſilio 365. numero 9. & in conſilio 394. ex numero 13. vſque ad numerum 17. libro 4. & in conſilio 256. numero 47. libro 3. & in conſilio 383. ex numero 17. vſque ad numerum 21. eod. lib. 4. & in conſilio 513. numer. 51. & 53. libr. 5. & in conſilio 628. numer. 20. cum ſeqq. libr. 6. & in conſil. 714. numer. 48. eod. lib. & in conſilio 750. num. finali, & in conſ. 785. numer. 101. & 102. lib. 7. & in conſili. 450. num. 40. & ſeqq. lib. 4.

Borgninus Caualcanus, deciſione 5. num. 27. & 80. parte 3.

Silueſter Aldobrandinus, in conſ. 3. ex num. 15. vſque ad num. 20. & num. 78.

Petrus Surdus, in conſil. 60. numer. 7. & in conſilio 73. num. 64. & ſeqq. libr. 1. & in conſil. 112. n. 18. lib. 1. & in conſil. 179. numer. 18. libro 2. & deci. 272. numer, 16.

Fuluius Pacianus, in conſ. 9. n. 15.

Cæſar Barzius, deciſione Rononiæ 5. ex num. 12. cum ſeqq. & numero. 21. & deciſione 27. numer. 18. & deciſione 71. n. 5.

And. Fachineus, in conſ. 4. n. 10. lib. 2.

Claudius Aquenſis, in repetitione dictæ l. balliſta, vbi de vi, & effectu geminationis congerit quamplurima.

Fabius Tutretus, in conſilio 10. numer. 15. & in conſilio 16. num. 77. & in conſilio 35. numero decimo, & in conſil. 37. num. 21. & in conſil. 47. num. 73.

Achilles Pedrocha, in conſilio ſeptimo, ex numero 107. vſque ad numerum 113. & in conſilio decimo, numero 24. & in conſil. 23. num. 26. & 27. & in conſ. 35. n. 50. & 51.

Ioannes Vincent, Hondedecus, in conſilio 30. n. 63. & tribus ſeqq. lib. 1.

M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 49. num. 28. fol. 451.

Ludouic. Caſanate, in conſilio quadrageſimo quinto, num. 160.

Antonius Faber, ad titul. C. de reſcindenda vendit. definitione 22.

Hieronymus de Cæuallos, practicar. commun. contra communes, quæſt. 762. n. 143.

Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo quarto, littera G concluſione vigeſima octaua, per totam, fol. 148. & ſeqq. & tom. 8. littera V. concluſ. 158. folio 547.

Et ij quidem omnes iuris Interpretes, maiori ex parte, rectè obſeruarunt textum in in dict. l. Balliſta, intelligendum in ſuis terminis, & propter verba vniuerſalia geminata procedere: & quod aliàs ceſſante aliqua ex illis circunſtantiis, quod hæres grauatus ſecundum regulas iuris lucrifaceret fructus; ſicuti ex communi ſententia tradidit Peregrinus, dicto articulo quadrageſimo nono, numero 25. obſeruarunt quoque, verba geminata operari, vt includantur, & incluſa dicantur ea, quæ aliàs non includerentur, nec continerentur, vt diſpoſitio augeatur, vt per Cephalum, in conſilio 58. numero decimo octauo, libro primo, Beroum, in conſilio 43. numero 44. libro tertio, Nattam, & Rolandum, cum quibus Peregrinus, vbi ſupra, dicto numero 25. Thuſcum, in locis nunc citatis: etiam diſſimilia, & maiora expreſſis: quemadmodum reſpondit poſt alios multos Authores Hippolytus Riminaldus, in conſilio 84. numero trigeſimo nono, & in conſilio 101. numero 16. libro primo, Hondedeus, dicto conſilio 30. numero 64. & 65. Achilles Pedrocha in conſilio ſeptimo, numero 109. & 110. & vt in diſpoſitio extendatur, etiam vltra naturam actus Curtius iunior, in conſilio 307. numero tertio, & ſequentibus, libro tertio, Natta, in conſilio 410. numero ſeptimo, libro ſecundo, Hondedeus, dicto conſilio 30. numero 66. libro primo: nec contra ea aliquid obiici poſſit. Hippolytus Riminaldus, qui Aretinum, Socinum, Gozadinum, & Cephalum refert, in conſilio 113. ſub numero 6. libro ſecundo, Fabius Turretus, in conſilio 47. numero 37. omniaq́ue præſumantur ſolemniter acta: vt poſt alios multos Authores tradidit Palaez à Mieres, de maioratu, prima parte, dicta quæſtione 22. ex numero 16. qui etiam, & ſuperiùs præcitati concludunt (vt in initio dixi) quòd de interpretatione cum agitur, qui habet pro ſe verba geminata, dicitur habere maiorem, & efficaciorem diſpoſitionem. Corneus, quoque reſpondit ita in conſilio 187. numero 12. libro quarto, Thuſcus, tomo octauo, littera V. concluſion. 158. numero 14. folio 574. quoniam non otiosè, aut fortuitò, ſed maximo cum myſterio prolata, & geminata intelliguntur; ſicuti cum Cardinale, Corſeto, Romano, Felino, Iaſone, Marſilio, Corneo, & Euerardo adnotauit Medices, de regulis iuris, regula 3. numero nono: qui dicit id procedere in quacunque diſpoſitione, tam inter viuos, quàm in vltima voluntate, & ſiue à partibus, ſiue à Iudice proferantur. Et id ipſum repetir numero ſeptimo, & numero 102. nec intereſt, quod in continenti, & ſine vllo interuallo facta fuerit geminatio; nam licet in actibus vt operetur, debeat habere temporis interuallum, iuxta reſolutiones Felini in dicto cap. ſi cautio. vbi interuallum requirit in geminatione ad hoc vt pperetur, quando ſumus in geminatione actuum, provt ipſe loquitur: attamen quando verſamur in geminatione, & cumulatione verborum, ne alterum ipſorum ſter ſine virtute aliquid operandi, id non procedit, ne interuallum vllum requiritur: Ita declarat ex auctoritate multorum, ab eo relatorum Pariſus, in conſilio 71. numer. 21. libr. 3. & in conſilio 18. numer. 9. eo. lib. ac etiam in conſilio 37. n. 58. libro 2. Iaſon, in l prima, numer. 30. & 33. ff. de offic. eius, cui mand, eſt iurid. ſequitur Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. numero 13. & 14. Thuſeus, tom. 4. littera G. dicta conluſione 28. qui cum ex num. 104. cum tribus ſeqq. adduxiſſet nonnulla, vt conciliarentur diuerſæ authoritates, & doctrinæ in propoſito, an ſcilicet geminatio operetur, facta vno contextu, ſiue in continenti; an verò neceſſe ſit, quod fiat ex interuallo; & numer. 107. reſoluiſſer, commune placitum fuiſſe, quod geminatio, & inculcatio verborum, ſi fiat ad declarandam mentem, ita operatur, vnico contextu facta ſicut ſi fiat ex interuallo; quia vtroque caſu pariter oſtenditur enixa voluntas: Tandem dicit declarandum, vt per Pariſium, in locis relatis, quod ſcilicet in actibus, & verbis conſoderatis per ſe, ſit verum, quòd verba geminata non operantur, niſi vnum actum. etſi reiterentur in continenti: ſed quoad efficaciam maiorem ex geminatione, ſecus; & propterea, quod ſtatuit Pariſius, quod quando agitur de verbis, ne ſint ſuperflua, quia debent ſingula verba operari aliquid, non refert, an ex interuallo, vel in continent ſint prolata, & num. 111. vel dicendum putat, quod licèt geminatio plus operetur, quando fit ex interuallo in diuerſis ſcripturis, tamen etiam operatur, ſi eſt in eodem inſtrumento: vt per Decianum, in conſilio trigeſimo ſeptimo, numero 92. libro ſecundo, in quo etiam vnanimiter conueniunt Interpretes omnes illi commemorati ſuprà, numero decimoquarto, qui verba geminata in eodem diſpoſitionis actu, eadèmque ſcriptura, maximi ponderis eſſe, & multum operari; aſſeuerarunt, atque exornarunt, vt ibidem vidiſti. Aluaradus etiam, de coniecturata mente defuncti. libro tertio, dicto cap. primo, ex numero ſeptimo, vſque ad numerum 11. vbi notabiliter, & vtiliter infert, quod ſi de ſana mente, aut voluntate libera, vel affectata teſtatoris dubitetur; vel ipſa teſtamenti ſolemnitas hiſce de cauſis ſuſpecta redddatur, tam ſuſpicio voluntatis, quàm ſolemnitatis ex actibus geminatis ſubmoueri debet: & inde, quod inſtitutio nutu facta, ex geminatione actus ſubſcriptionis teſtamenti, alio trahente, & ſuſtinente teſtatoris manum, efficax efficitur; provt ibi ipſemet Author obſeruat.

