Sexta verò, indubitata equidem, quod vbi teſtator per viam memoriæ, communicationis, aus conſilij ſuam voluntatem expreſſit, & ante aduentum Notarij eâ, nec lectâ, nec publicata deceſſit, teſtamentum erit nullum, defectu voluntatis, & ſolemnitatis: provt ibi, numero 41. quod verum arbitror: quia nec ipſe ſuam voluntatem abſolutè explicauit, nec etiam integè eam nuncupauit, nec pro perfecta & abſoluta habuit, ſed de ea duntaxat tractatum, & communicationem ſuſcepit, poſtmodum perfecturus eam, quòd cum minimè fecerit, ſuſtineri non poteſt talis diſpoſitio, vtpotè in fieri, & imperfecta.

Quarta denique concluſio, de qua num. 38. quando ſcilicet teſtator coram teſtibus rogatis & Notario teſtamentum dictauit, & conſtat quòd voluit teſtari in ſcriptis, & ideo vocauit Notarium; indubitatè quoque procedit, vt ſcilicet neceſſaria ſit lectio: aliàs teſtamentum. ex vtroque defectu non valeat; prout latiùs ibi, vſque ad num. 40. vbi & de intellectu l. in teſtamento. ff. de fideicomm. libertat. & iuridicè dictum quod conſtet, quo voluit teſtari in ſcriptis, quia aliàs ex ſola Notarij vocatione, & præſentia id non inducaretur, prout ex Didaco Couarr Morotio, & aliis, ſupra adnotaui. Iuridicè quoque dictum, quod in teſtamento inter liberos, & ad pias cauſas ſuſtinetur teſtamentum, etſi in defectu lectionis, id eſt, del otorgarmiento deficiat; dummodo non deficiat in alio, hoc eſt, quod voluntas integrè & perfectè non ſit nuncupata, & manifeſtata coram teſtibus audientibus, & intelligentibus cam: prout ibi numero 43. quod tamen fauore piæ cauſæ, & perſonæ priuilegiatæ præſumi poſſet, idque maximè ex antiquitate temporis, prout ipſe Blaſius Flores obſeruat eodem numero 43. ad finem.

Poſt ſcriptum etiam, atque abſolutum hoc caput, dictis, atque reſolutis ſupra, ex num. 1. cum multis ſeqq. addendum, adnotandùmque duxi aliud, quod vnanimiter Interpretes tradiderunt, ſed difficile mihi videtur, videlicet, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis dici, quando apparet, quod teſtator in ipſa confectione teſtamenti, in ipſo actu teſtandi erat aliud dicturus, quod non dixit, quia non potuit, forte præuentus morte; ſic procedit dict. l. ſi is qui, aut d.l. ſi quis cum teſtamentum. Sed ſi reſeruauit aliquid dicere in aliud tempus, vel in aliam diem, tunc ſecus; quia talis reſeruatio non arguit imperfectionem voluntatis, nec facit quin teſtamentum dicatur perfectum, idque ex l. penult. C de inſtit. & ſubſtit. ex qua poſt Alexand. Aretinum, Caſtrenſem, & alios Menochius, in conſ. 45. num. 28. verſ. non inquam hoc repugnat, lib. 1. & cum Aretino, Iaſone, Ruino, Curtio Iuniore, Menochio, & Bertazolo, Stephan. Gratianus, diſceptat. lib. 2. cap. 220. num. 28. hoc inquam difficile mihi videtur; tum quia ex deciſione d.l. ſi quis cum teſtamentum: declaratio ea, ſiue limitatio non colligitur, nec ita ibi diſtinguitur, ſed indiſtinctè potiùs contrarium ſtatuitur, & dici teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, ſi conſtiterit & probetur, teſtatorem vltra per eum diſpoſita in eodem teſtamento, voluiſſe ad alia diſponenda procedere; an autem eadem; vel altera die procedere voluerit lex ipſa in conſideratione non habet, immò clarè reſpondet in oppoſitum; ex quo enim teſtator in alteram diem, vel in aliud tempus, aliarum rerum diſpoſitionem reſeruauit, manifeſtè apparet, quod vltra ibi per eum diſpoſita, ad alia diſponenda procedere voluerit: atque ita ex eadem ratione id ipſum dicendum videtur, ſiue tunc in ipſo actu teſtandi ad alia procedere vellet, & morte præuentus non potuiſſet, ſiue ad alteram diem, vel aliud tempus id reſeruauerit. Verum eſt enim quòd vltrà ad alia diſponenda procedere volebat, & quòd teſtamentum pro perfecto & conſummato non habuit, qui aliarum rerum diſpoſitionem alteri diei, vel ad aliud tempus reſeruauit. Et quemadmodum, quando apparet in ipſo actu teſtandi, quòd ad alia diſponenda procedere volebat teſtamentum dicitur imperfectum ratione voluntatis, nec valet etiam reſpectu eorum, in quibus perfectè diſpoſuit, & nihil ſupereſt agendum, quia vltrà procedere volebat, ita in legando, & fideicommittendo. ſicut in hæredibus inſtituendis, prout ſuprà, ex numero 5. cum ſeq. ita quoque imperfect un dicetur, etiam reſpectu eorum, quæ perfectè explicauit, ſi ea, in quibus vltra procedere vult, ad aliud tempus, ſiue alteri diei reſeruauit, quia eo ipſo diſpoſitionem pro perfecta & abſoluta non habuit. Imò (niſi mea me fallit cogitatio) clarior res videtur in his terminis, quàm in aliis 3 in his namque dubitari non poteſt, non vltrà ad alia disponenda ipſe procedere voluerit, ex quo id expreſſim dixit, & in aliud tempus, ſiue diem aliarum rerum diſpoſitionem reſeruauit, quod in dicta l. dumtaxat attenditur, & per Surdum conſideratur in loco relato ſuprà, num. 54. aliis verò terminis, quando nullam fecit reſeruationem, in dubio verſamur, an ad alia diſponenda procedere voluerit, atque ideo voluntatis imperfectio in dubio non præſumitur, niſi probetur, prout latiùs ſuprà, num. 54. ſic ſanè in caſibus occurrentibus, maturè res erit definienda; hæc enim, non ideò in medium proferentur, quod communes Doctorum ſententias, & Doctrinas ſubuertere intendamus (eiſdem namque adhærere. ſecurius eſt) ſed vt cogitandi, maturiùſque deliberandi, anſa, & occaſio præſtetur in futurum: Nec vrget in contrarium textus, in l. cùm pater, §. vltimo ff. de legatis ſecundo. Ibi namque diſpoſitio, ex omni parte remanſit perfecta & abſoluta, nec teſtator vllo modo vltrà procedere voluit ad alia diſponenda, idcirco valuit legatum illud, quamuis qualitas adiecta non fuerit, quam teſtator adiecturum ſe dixit, prout deduxit cum iudicio Bartolus ibi, dicens, legatum inſui ſubſtantia perfectum remanſiſſe, nec vitiari, quòd teſtator, qui vicos legauit, dixerit ſe fines eorum ſignificaturum, & certaminis formam, quam ſingulis annis celebrari voluit, & id non fecerit. Aliud eſt enim, diſpoſitionem non perfectam, nec abſolutam remanere, ſed teſtatorem procedere velle ad alia diſponenda: aliud verò, perfecta omninò & abſoluta diſpoſitione, nec vltrà ad alia diſponenda teſtatore procedere volente, qualitatem aliquam non adiicere, quam ſe teſtator adiecturum expreſſit: prout etiam Imperator ſignificat in l. penult. C. de inſtitut. & ſubſtitut. vbi ſi teſtamentum ita ſcriptum fuerit, Ille hæres eſto, ſecundùm conditiones infraſcriptas, & nihil infrà ſit ſcriptum, nec adiectum. diſpoſitio, quæ in ſui ſubſtantia non deficit, ſed omninò & abſolutè remanet perfecta, propter accidentia quæ deficiant non vitiatur, prout ibidem adnotare ſolent Doctores communiter & eleganter Cuiacius, ad ipſam l. penult. vt eam, & text. in d.l. cum pater, §. vltim, conciliet cum l. quoties, §. tantundem, ff. de hæred. inſtit. Sichardus tamen ibi non ſic percipit, ſed illationem Aretini ex illo textu deductam probauit. De his tamen (vt nunc dixi) maturè deliberandum erit, cum occaſio ſe offerat. Verè autem prædicta ipſa illatio ex eis iuribus non probatur, cum longè termini differant. Conſidera etiam, an de iure procedat diſtinctio alia, de qua ex mente Iaſonis, & aliorum, per Martam; n. 7. & 8. an ſcilicet, dilatio habeat tempus certum, vel incertum, provt latiùs per eum Authorem, dicto voto 8.

CAPVT XXII.

Ex eadem capitis præcedentis materia, & tractatu, & de codicillo, quem coram teſtatore & teſtibus non lectum, & conſequenter nec validum, etiam ad pias cauſas, in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, Partes litigantes contendebant. Deinde, codicillis hæreditas, vtrum hodie de iure huius Regni, poſt nouam deciſionem l. 3. Tauri, directò dari, vel adimi poſſit; & quid inter liberos, & ad pias cauſas? Dotis etiam cauſa, quòd dicatur pia, quomodo intelligendum ſit; & an probetur efficaciter ex iuribus vulgatis, maximèque ex textu, in l. cum hi, §. ſi mulier, ff. de condictione indebiti. & de diſtinctione communi Doctorum ad eum textum. Teſtator prætereà, an præſumatur ſanæ mentis fuiſſe tempore conditi teſtamenti, vel codicilli, & probatio de ſana mente præualeat in dubio. Sed & ſanæ mentis defectus an & elici valeat ſolùm ex eo, quod in articulo mortis conſtitutus, teſtator condidit teſtamentum? Diſpoſitionem etiam teſtamentariam, & aliam quamcumque circa mortem factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri, quàm verè Angelus putauerit, & contrarium Alexander vtrum rectiùs docuerit. Teſtamentum quoque ad blanditias, ſiue perſuaſiones; & preces, aut etiam ſuggeſtiones alicuius factum, vel mutatum, vtrum de iure firmitatem obtineat, necne: & quatenus liceat blanditiis alium allicere ad ſic, vel ſic teſtandum, vel ad mutandum teſtamentum præcedens, ipſæque perſuaſiones iteratæ, & moleſtæ vim habeant coactionis. Rurſus, legitimatio per ampliſſima etiam verba conceſſa, ſed limitata in ſucceſſione, an ſit legitimatio, vel diſpenſatio, & in quo dignoſcatur, atque diſtinguatur vna ab altera. Legitimatus, etiam cum clauſula conſueta, vt ſuccedat in eo quod, vel quatenus pater voluerit, aut reliquerit, & ſic cuius ſucceſſio ad voluntatem patris limitatur; diſpenſatus etiam (qualis eſt ſpurius natus ex his, inter quos matrimonium contrahi non poterat) contra voluntatem patris aliquid conſequatur; ſiue poſſit dicere teſtamentum patris nullum, in quo præteritus eſt; aut inofficioſum; ſi exhæredetur: an etiam, in eo, quod ſibi à patre relinquitur, onus, vel grauamen iniungi? Denique, quàm verum ſit, quòd per codicillos teſtator non videatur receſſiſſe à diſpoſitione teſtamentaria, nec alterare legata in teſtamento relicta, tametſi in eiſdem codicillis legata reliquerit; vbi nonnullis illuſtratur, atque exornatur l. alumnæ, §. qui filias, ff. de adimen. legat. deciſio: ac denique horum omnium diligens admodum, & accurata traditur reſoſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in facto propoſito, & lite valde controuerſa, definitiones, ſeu deciſiones egregiæ proferuntur; & legitimationis articulus, ingenti ſtudio, & Interpretum omnium prolixa, & originali lectura diſcutitur.

SVMMARIVM.

- 1 Regij Hiſpalenſis Senatus definitionis, & caſus ex facto occurrentis ſpecies proponitur, & commemoratur.
- 2 Codicillis hæreditatem neque dari, neque adimi poſſe directò, de iure communi certiſſimum eſſe. Et huius deciſionis quamplures rationes, remiſſiuè.
- 3 Codicillis etiam hodie, de iure huius Regni, poſt nouam deciſionem l. 3. Tauri, hæreditas iure directo nec dari, nec adimi poteſt, ex veriori & communiori ſententia.
- 4 Cui conuenit Antonij Pichardi noua, pro eius articuli explicatione, diſtinctio, vt hîc adnotatur. Et ſuperioris reſolutionis vide limitationes, & declarationes nonnullas infr. ex num. 70. cum. ſeq. vbi melius quàm alibi antea eſſet, explicatur.
- 5 Dotis cauſa vtrùm cenſeatur pia: & num. ſeq. vbi Laurentij Calcani contra communem allegationem, ſententia ponderatur. Et Petri de Peralta locus ſingularis expenditur, & num. ſeq. Ac in effectu, cum ſententia communi concluditur, dotis cauſam, ſiue legatum, dici ad piam cauſam, quando dos datur, vel promittitur, vel in teſtamento relinquitur pauperi mulieri, non aliàs. Et idem ius in legato alimentorum conſtituitur. Et quod paupertas debet probari. Nec ſufficere, quod teſtator dicat, ſe legare pauperi. Et de his omnibus agitur etiam infra, ex num. 80. cum ſeq.
- 6 Coniecturæ duæ in dubio cùm capi poſſunt; vna, quòd diſpoſitio ſit facta contemplatione conſanguinitatis; altera quod ſit facta intuitu paupertatis magis præſumitur facta contemplatione, conſanguinitatis, inspecta cauſa naturali quæ potentior eſt, quàm accidentalis.
- 7 Et inde legatum relictum pauperi, ſanguine coniuncto, non præſumitur ad piam cauſam, & ob paupertatem factum, ſed ob ſanguinis affectionem; idque ex communi ſententia, contrà ex ſententia aliorum, de qua infr. n. 90.
- 8 Legatum relictum conſanguineis pauperibus, debetur conſanguineo propinquiori, etiamſi alius conſanguineus ſit pauperior.
- 9 Piæ cauſæ priuilegia minimè concedi, niſi quando legatum primariò & principaliter relinquitur ad pias cauſas, non verò quando ſecundariò, deficiente prima & principali dispoſitione.
- 10 Cauſa pia ſit, necne, vt dignoſcatur, debet attendi principalis dispoſitio.
- 11 Legatum non dicitur ad pias cauſas, quando relinquitur vxori, & deinde poſt eius mortem ſubſtituitur Eccleſia.
- 12 Fideicommiſſum patitur detractionem quartæ Trebellianica ex relictis ad pias cauſas, quando incertum eſt, piam cauſam ſucceſſuram.
- 13 Mentis ſanitas, & integritas in teſtatore deſideratur omninò.
- 14 Teſtamentum valere non poteſt, niſi conditum ſit ab eo, qui ſanam mentem, & iudicium integrum retinet. Etiam ſi fauore piæ cauſæ dispoſitio fieret, vide infr. ex num. 91. cum. ſeq.
- 15 Teſtator demens potiùs, quàm ſanæ mentis præſumitur, qui non habet memoriam ordinatam.
- 16 Teſtator conſtitutus in articulo mortis, præſumitur mortis propinquæ cogitatione turbatus, & non integræ, & ſanæ mentis, ex ſententia quòrundam. Contrarium inf. n. 103. niſi ex aliis coniecturis, & præſumptionibus id deducatur.
- 17 Teſtamentariam, & diſpoſitionem aliam quamcunque in mortis articulo factam, præſumi à lege, dolosè & fraudulenter fieri, ex ſententia Angeli, & aliorum. Contrà verò ex ſententia Alexandri, quæ probatur infrà, num. 105. & 106.
- 18 Iteratæ & moleſtæ perſuaſionis, atque ſolicitæ ſuggeſtionis teſtatori adhibitæ materiam ſingulariter explicaſſe Petr. Surd. in conſ. 373. lib. 3. & vide infr. ex num. 107. Cuius verba, in propoſito huius cap. ſingularia, commemorantur, hoc numero.
- 19 Teſtatorum voluntates liberas eſſe debere, atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, & ſic omninò & abſolutè liberum in disponendo.
- 20 In teſtando leges volunt, cuique liberam eſſe voluntatem, & odio habent adulationes & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ teſtatoribus adhiberentur, ſi ex illis, quocunque modo abſoluta omninò, & plena, liberáque voluntas eorum impediatur.
- 21 Teſtator, cùm adductus immodicis perſuaſionibus, teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis disponendum, vel ad iam conditum teſtamentum reuocandum, vel non reuocandum; tunc equidem dolus præſumitur.
- 22 Perſuaſiones multæ arguunt dolum.
- 23 Iteratæ & moleſtæ perſuaſiones habent vim coactionis.
- 24 Perſuadere, eſt plus quàm compellere, & cogere ſibi parere.
- 25 Solicita ſuaſio, plus eſt quàm compulſio.
- 26 Teſtatoris meius arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis, maximè ſi ille ægrotus erat.
- 27 Ægroti intempeſtiuis ſuaſionibus non audent refragari.
- 28 Perſuaſionem nimiam, & violentiam æquiparari, ex iuribus nonnullis probari, vt hic adnotatur.
- 29 Importunæ preces habent inſtar, immò effectum, & vim iusti metus, qui caderet in virum constantem, ſicque actum factum prætextu earum reddent meticuloſum, & generaliter reſciſſioni ex edicto Quod metus cauſa, ſuppoſitum.
- 30 Per importunitatem obtenta, non debere valere, & dici fieri inuito dante, ex authoritate, & reſolutione quamplurimorum Authorum probari, qui variis in cauſis, & negotiis ſic responderunt.
- 31 Perſuaſiones iteratæ & moleſtæ, quod iuſtam cauſam metus; & coactionis inferant; doctrinam ſuperiorem multo magis procedere, ſi à coniunctis, & conſanguineis fiant.
- 32 Vel ſi testator in graui periculo, atque infirmitate constitutus ſit. Tunc namque facile aliorum precibus acquieſcit. Quia timet ne ab eis derelinquatur, ſi ea negauerit, quæ ſibi petuntur.
- 33 Iteratas & moleſtas perſuaſiones, atque importunas preces, eo ipſo dolum admixtum continere, quod iterantur, aut inſtanter & nimiè repetuntur, nec alium dolum de per ſe requiri.
- 34 Teſtamentum primum, ſi ſuaſionibus, vel ſuggeſtionibus alicuius mutetur, auocatur hæreditas à ſcripto hærede in ſecundo teſtamento, & applicatur ei qui datus fuerit in primo teſtamento, præſertim interueniente dolo, & falſa ſuggeſtione. Idque ex ſententia Angeli; contrà verò, & magis communiter ex ſententia aliorum, de qua infrà, num. 117. & vide num. 118.
- 35 Teſtamentum nuncupatiuum in publicam ſcripturam per Notarium redactum, non tamen lectum, nec publicatum coram teſtibus & teſtatore; dici imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis non completæ, nec conſummatæ.
- 36 Et ſic non valere ex defectu voluntatis, & ſolemnitatis, etiam quoad liberos, & quoad piam cauſam. Vtrumque ex ſententia quamplurium Authorum. Contrarium ex veriori, & communiori ſententia, de qua infrà, n. 122. Scilicet, quod defectus non ſit voluntatis, ſed ſolemnitatis dumtaxat. Et ſic inter liberos, & ad pias cauſas, non noceat: & vide latiùs ſup. cap. 21.
- 37 Teſtamentum nuncupatiuum coram teſtatore, & teſtibus legi debere, non modo de iure communi, ſed etiam de iure huius Regni, & vide infrà, ex n. 119. & d.c. 21.
- 38 Onus probandi, teſtamentum fuiſſe lectum, ei incumbere, qui in teſtamento ſe fundat, nec præſumi fuiſſe lectum, niſi probetur ab eo.
- 39 Teſtamentum legi debere coram teſtatore, & teſtibus, vt clarius appareat de deliberatione teſtatoris, nec decipi poſſit.
- 40 Legitimatos aſſequi iura omnia legitimorum, & ſuorum, & ſucceſſiones omnes, quas habent illi, qui ab initio legitimi naſcuntur, nihil ab eis differentes.
- 41 Et legitimationis causâ, incipere eſſe in patris poteſtate.
- 42 Et connumerari in numero duodecim filiorum ad immunitatem obtinendam.
- 43 Et iura communia loquentia de filiis verè legitimis, locum habent in filiis legitimatis.
- 44 Legitimatus vtrùm deficientibus legitimis poſſit ad maiorarum admitti, remiſſiuè.
- 45 Dispoſitio, ſiue hominis, ſiue legis tractans de filio ſimpliciter, vel filio legitimo, an comprehendat legitimatum, remiſsiue.
- 46 Legitimatus per ſcriptum Principis, efficitur verè legitimus, ex ſententia Bartoli.
- 47 Fictè dicitur legitimus, ex ſententia Iaſonis, & aliorum.
- 48 Concordiâ componitur contrarietas, ex ſententia Cardinalis Franciſci Mantica.
- 49 Legitimatio ſecundum Baldum, eſt verus ſtatus legitimorum, licèt non ſit verum principium.
- 50 Legitimi appellatione non venit legitimatus, ſecundùm famoſius ſignificatum.
- 51 Legitimatio eſt ſimilis Alchymiæ.
- 52 Legitimatus dicitur legitimus per poſterius, id eſt, gratia, regeneratione, & dono.
- 53 Et videtur renaſci, & eſt ſimilis manumiſſo, & poſthumo.
- 54 Legitimationis materiæ laceratæ per Doctores reſolutio pendet à theoricis analogorum, ex ſententia Alexandri Raudenſis.
- 55 Legitimandi quatuor modi introducti per Iuſtinianum.
- 56 Legitimatio eſt filiationis ciuilis noua creatio, à Superiore facta per reſtitutionem naturæ, vel alios modos à iure permiſſos.
- 57 Legitimato per reſcriptum Principis debetur legitima, prout legitimè nato. Et ſi integra non fuerit relicta legitima, poteſt agere ad ſupplementum, prout poteſt verus legitimus. Et ſuccedere ab inteſtato patri ſimul cum aliis legitimè natis. Et præteritus habet ius dicendi nullum teſtamentum, prout legitimus. Et iniuſtè exhæredatus, querelam. Et præteritus à fratre, qui inſtituit turpem perſonam fraternum teſtamentum expugnare. Ac denique, cætera omnia facere, quæ faceret, ſi legitimus & naturalis fuiſſet.
- 58 Legitimatus debet inſtitui, ſicut legitimus.
- 59 Legitimatus extantibus legitimis, nouiſſimo Hiſpano iure non ſuccedit.
- 60 Sed quintam tantummodo bonorum paternorum, ſeu maternorum conſequi poteſt.
- 61 Legitimatis, etiam legitimis exiſtentibus, alimenta ſunt relinquenda, ſi vnde commodè ali poſſint, non habent.
- 62 Legitimatus, legitimis non extantibus, teſtamento, & ab inteſtato, ſuorum iura etiam hodie habet poſt leges nouas Tauri, & nouæ collect. Regiæ. Et à parentibus præteritus, teſtamentum rumpit, & impugnat.
- 63 Legitimato cum clauſula, ſine præiudicio venientium ab inteſtato, vel ex teſtamento; vel vt patri ſuccedat in eo, quod pater ipſe voluerit, legitimam deberi, quando aliàs plene eſt reſtitutus, & legitimatus. Et præteritum ipſum, vel exhæredatum, ea iura omnia habere, quæ filiis legitimatis competere, dictum fuit ſupr. ex num. 40. & num. 57. & ſeq. Sic & legitimæ ſupplementum petere poſſe. Idque ex ſententia quamplurimorum Authorum, qui hoc numero commemorantur. Et ratio fundamentalis, & præcipua eorum redditur. Sed contrarium defenditur infrà, n. 158. & 159. Et ſic definiſſe, atque pro certo habuiſſe Senatum Regium Hiſpalenſem, proponitur ibidem.
- 64 Legitimatio vera & propria dicitur, facta à Principibus laicis de filiis eorum, inter quos non poterat eſſe matrimonium, quando Principes ipſi nihil disponunt ſuper matrimonio, ſed reſtituunt perſonam primis natalibus, & antiquæ ingenuitati, & natiuitatis maculam abſtergunt, tollentes differentiam legitimitatis, & illegitimitatis, iure ciuili inuentam. Idque ex ſententia quamplurimorum iuris vtriuſque Interpretum, qui hoc loco recenſentur. Et ipſorum præcipua ratio adducitur. Sed contrarium defenditur infr. n. 160.
- 65 Legitimatus, cuius ſucceſſio eſt limitata in legitimatione, à patre inſtitutus, & grauatus onere fideicommiſſi, retinet legitimam, & Trebellianicam in reſtitutione fideicommiſſi. Et ſic in eo, quod à patre ſibi relinquitur, grauari non poteſt. Idque ex ſententia Decij, & aliorum. Quæ longa ſerie commemoratur, atque comprobatur. Sed contraria defenditur infr. n. 161. & 162.
- 66 Pater vtrum poſſit filio ſpurio grauamen reſtituendi poſt mortem apponere in Quinto ad alimenta relicto, remiſſiuè.
- 67 Voluntas teſtatoris modis omnibus obſeruari, & ad vnguem adimpleri debet, nec quouis modo impediri.
- 68 In codicillis correcta, & aliter quàm in teſtamento diſpoſita, vti vltima, ſunt obſeruanda.
- 69 Diſpoſitio facta in teſtamento, & in codicillis, debet interpretari, ne contradicat, ſed concordetur. Sed ſi contradictio euitari non poſſit, ſtatur diſpoſitioni factæ in codicillis, vt poſtremæ.
- 70 Codicillis hodie de iure huius Regni hæreditatem dari, vel adimi poſſe iure directo, poſt deciſionem l. 3. Tauri, quæ teſtamentorum & codicillorum ſolemnitatem exæquauit. Idque ex ſententia quorundam. Contrà verò ex ſententia quamplurimorum, qui relati fuêre ſuprà, n. 3. & 4.
- 71 Codicillis hæreditas dari, & relicta in teſtamento adimi poteſt, ad fauorem piæ cauſæ.
- 72 In dispoſitione ad pias cauſas, magis teſtatoris voluntas, quam iuris ſolemnitas ſpectatur. Et ſic quomodocunque de ea conſtet, obſeruari debet. Quia remiſſa eſt quæcunque inhabilitas, tam circa efficaciam dispoſitionis, quam perſonam teſtatoris, proueniens à iure poſitiuo.
- 73 Improbus dicitur, qui nititur infringere pia defunctorum iudicia.
- 74 Codicillis hæreditas dari, vel adimi poteſt in omnibus caſibus, in quibus non attenditur ſolemnitas iuris ciuilis.
- 75 Codicillis hæreditas, quamuis ex rigore iuris nec detur, nec adimatur directò, ex æquitate tamen illa ademptio hæreditatis facta in codicillis, quæ aliàs erat nulla, & inualidæ ſuſtinetur, & valet in vim fideicommiſſi.
- 76 Hæreditas ſi ab hærede ſcripto in teſtamento, adimitur in codicillis, & datur alteri, hæres ſcriptus in teſtamento tenetur hæreditatem per fideicommiſſum reſtituere hæredi ſcripto in codicillis.
- 77 In codicillis poteſt fieri declaratio, etiam ſi per eam hæres inſtitutus in teſtamento, priuaretur tota hæreditate.
- 78 In codicillis poſſunt induci onera, & apponi grauamina hæredi ſcripto in testamento, & aliis perſonis.
- 79 Codicillis declarari poteſt, quod ſubſtitutio in teſtamento facta, detegatur pupillaris, ita quod in totum mater excludatur.
- 80 Legatum pro virginibus maritandis, videtur relictum respectu diuini Numinis, & poteſt dici quodammodo relictum ipſi Deo immortali.
- 81 Dotis cauſa eſt maximè pia & fauorabilis.
- 82 Teſtator ſi reliquit centum nummos diſtribuendos inter pauperes, potuit executor in maritandis virginibus diſtribuere.
- 83 Pro virginibus dotandis quæ relinquuntur, non poſſunt in alium vſum, quantumcunque pium, etiam vt ingrediantur religionem, conuerti.
- 84 Executor teſtamenti ſi aliquis Nobilis datus fuerit, vt diſtribuat certam ſummam inter pauperes, & habeat filias ita pauperes, quod ſecundùm eius qualitatem non poteſt illas dotare, ſaluâ conſcientiâ, ex illa ſumma poteſt eis ſubuenire pro ſua dote.
- 85 Obligatus reſtituere bona malè acquiſita, ſi non inueniantur perſona, quibus erat facienda reſtitutio, poteſt illa bona pro dote filiarum relinquere.
- 86 Legatum factum pauperi & inopi, dicitur ad pias cauſas, & piæ cauſæ priuilegia conſequitur, tametſi paupertatis mentio non fiat.
- 87 Et idem ſi fiat ei, quæ pro conditione, & qualitate ſuæ perſonæ bona non habeat, quibus honeſtè nubere poſſit, & ſi aliqua haberet.
- 88 Legatum factum pro anima, & pro redemptione captiuorum, eſt pium.
- 89 Coniectura ea accipi debet in dubio, quæ animæ teſtatoris ſuffragatur.
- 90 Legatum in dubio cenſeri magis relictum intuitu pietatis, & animæ, quam contemplatione conſanguinitatis, ex ſententia Franciſci Mantica: contrà ex ſententia quamplurimorum, vt annotatur ſupr. n. 6. & 7.
- 91 Teſtatorem ſemper præſumi ſanæ mentis fuiſſe, donec contrarium manifeſtiſſimè probetur, & ei qui ſanam mentem negauerit, vel dementiam allegauerit, probandi onus incumbit.
- 92 Eſt namque naturæ præſumptio, vt ſenſus, & ratio naturalis in quolibet homine præſumatur.
- 93 Et id maximè, quando animæ ſuæ, & de ſe benemeritis teſtator conſuluit.
- 94 Vel quando loquitur verba ordinata, & diſcreta, & talia, quæ ab homine ſanæ mentis proferri ſolent.
- 95 Nam ex qualitate diſpoſitionis, ſapiens, vel furioſus, aut demens præſumitur quis.
- 96 Teſtator ſanæ mentis præſumitur in dubio, quamuis ſit ſenio confectus.
- 97 Et quamuis Notarius ſcripſerit, ſanus corpore, licet mente languens.
- 98 Et etiamſi teſtes ſint vtrinque pares.
- 99 Nam probatio de ſana mente præualet in dubio.
- 100 Quamuis teſtes de ſana mente deponentes, eſſent pauciores.
- 101 Quia magis duobus de ſana mente, quam mille de dementia, eſt credendum.
- 102 Teſtator præſumitur ſanæ mentis, quando Notarius ita affirmat.
- 103 Et quamuis in extremis ſit conſtitutus.
- 104 Moribundus in articulo mortis poteſt teſtari, ſi tamen articulatè loquatur.
- 105 Teſtamentariam & aliam diſpoſitionem quamcunque, in mortis articulo factam, abſque fraude & dolo fieri præſumi, ſi non extent aliæ fraudis & doli coniecturæ, & præſumptiones.
- 106 Actus quicunque in articulo mortis validè fieri poteſt, & ſortiri effectum. Bene articulus mortis eſſet conſiderabilis, quando eſſet tam prope mortem, quòd ſenſus deficeret.
- 107 Poteſt quis alium blanditiis allicere, ad ſibi relinquendum.
- 108 Vtilitatem ſuam procurans, non præſumitur facere, vt alij noceat, etiamſi in conſequentiam inferatur damnum tertio. Perſuaſiones, & preces eas duntaxat damnari quoad gerentem teſtamentum, quæ importunæ adeo fuerint, vt iteratæ, & nimiæ, & ſic immodicæ, & inſtantiſſimæ, & ſæpè repetitæ fuerint.
- 109 Vt puta cùm cogere ipſæ videantur aliquo modo, aut genus quoddam violentiæ continere; immo coactionem, aut violentiam excodere.
- 110 Dolus in dubio non præſumitur, ſed ab allegante probari debet, & maxime ab eo, qui teſtamentum impugnat.
- 111 Teſtamentum in dubio non præſumi vi, aut metu, ſed potius ſponte factum, cum metus tanquam delictum non præſumatur. Et conſequenter nec præſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad disponendum.
- 112 Actus quicunque ſpontaneus præſumitur regulariter, niſi coactio probetur.
- 113 Teſtamentum validum ſemper præſumi, niſi contrarium probetur.
- 114 Teſtamentum non præſumitur in dubio dolo confectum, & conſequenter, nec teſtatorem dolo inductum fuiſſe ad teſtandum.
- 115 Teſtamentum in dubio, liberè exiſtimandum eſt fuiſſe confectum; non importunis precibus, aut iteratis, vel illicitis perſuaſionibus.
- 116 Sed ab his omnibus, traditis num. 111. 114. & 115. contrariis coniecturis, & præſumptionibus receditur, quibus teſtatoris liberam & abſolutam voluntatem impeditam fuiſſe, aut dolum, vel vim, vel ſuggeſtiones interueniſſe probari, & conſtare poſſit.
- 117 Teſtamentum ſecundum factum ad blanditias alicuius, nullo tamen interueniente dolo, reuocat primum. Et Petri Surdi, in conſ. 373. lib. 3. reſolutiones in propoſito commemorantur. Sicque contrarium eius defenditur, quod prolatum fuit ſupra, num. 34.
- 118 Teſtamentum ſecundum ad blanditias adiuncto dolo, ex falſa ſuggeſtione, & ſic per doloſas inſtigationes, non reuocat primum.
- 119 Teſtamentum nuncupatiuum de iure communi, legendum, ſeu publicandum eſſe coram teſtatore & teſtibus, idque pro forma requiri de iure communi.
- 120 Idem de iure Partitarum.
- 121 Et de iure nouiori nouæ collect. Regiæ.
- 122 Teſtamentum non lectum, nec publicatum coram teſtatore & teſtibus, dici imperfectum ex defectu ſolemnitatis dumtaxat, non voluntatis. Et conſequenter valere quoad liberos, & quoad piam cauſam. Quibus ſolemnitatis defectus non nocet. Idque etiam poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, vt hic adnonatur.
- 123 Testamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantum teſtibus probari poſſe.
- 124 Teſtes ſingulares non probant.
- 125 Teſtes de auditu in facto recenti nullam faciunt fidem.
- 126 Teſtis vnicus non probat, nec iuſtificat, nec condemnat.
- 127 Notarij, & teſtium rogitus, an pro ſubſtantia teſtamenti requiratur, & an præſumatur, & quot teſtibus probetur, remiſſiuè.
- 128 Legitimare aliud eſſe, & aliud dispenſare. Sicque inter legitimationem, & diſpenſationem; maximam differentiam verſari.
- 129 Dispenſatio namque odioſa eſt, & ſui natura reſtringibilis, nec in ea admittitur vlla extenſio, etiam ex maioritate rationis.
- 130 Legitimatio verò eſt fauorabilis, & inuenta in ſolatium parentum non habentium legitimos. Et ſic extendenda, & amplianda.
- 131 Dispenſationis vocabulum duobus modis accipi. Vno modo capitur in genere pro quadam iuris communis relaxatione; & hoc modo quælibet legitimatio, quamuis ampla, diſpenſatio dicitur.
- 132 Secundo modo capitur diſpenſatio in ſpecie, vt à diſpenſatione in genere, ac etiam à legitimatione differat. Et enim diſpenſatio in genere ſumpta, diſtinguitur in diſpenſationem in ſpecie, & legitimationem.
- 133 Legitimatio duplex eſt, vna reſtitutiua, altera dispenſatiua. Reſtitutiua eſt, quando reſtituitur perſona ad ius. Idque duobus modis fit: primò, quando quis retrò natalibus, & primæuæ naturæ eiúſque iuri plenè reſtituitur. Quo caſu propriè legitimatio reſtitutiua dicitur. Secundo modo, quando ſuperficies prolis refertur ad ius primæum naturæ, non retrò, ſed prout nunc quæ propriè dicitur legitimatio collatiua. Cum ipſe legitimans conferat tunc, non retro legitimationem.
- 134 Legitimatio autem diſpenſatiua eſt, quoties quis diſpenſatur ad ſucceſſionem, vel aliquos actus ciuiles, quorum quis antea incapax erat de iure, non obſtante quod ſit, & remaneat illegitimus. Et hæc proprie dicitur diſpenſatio, quia ius relaxatur, perſona autem non alteratur.
- 135 Legitimatio ſecundum Roſellum quatuor modis fit; primo, quando diſponitur ſuper vitio matrimonij, ſuper quo ſolus Pontifex habet diſpenſandi facultatem.
- 136 Secundo modo, quando non ſuper matrimonio, ſed prole, diſponitur per modum reſtitutionis antiquæ naturæ. Putà cùm Princeps reſtituit illegitimum antiquæ naturæ, & ingenuitati, abſque eo, quod aliquid de matrimonio disponat.
- 137 Tertio modo, quando nouiter, prout nunc legitimus quis creatur, quæſecundum eum dicitur legitimatio inductiua, quia non refert ſe retrò ad antiquam ingenuitatem, & tempus ſuæ natiuitatis, ſed inducitur nunc, prout de collatiua dictum fuit ſuprà.
- 138 Quarto modo, quando Princeps cum aliquo diſpenſat, non obſtante, quod remaneat illegitimus poſſit frui his, quæ tantum legitimiis conferuntur.
- 139 Tribus primis modis legitimatio, vltimo verò diſpenſatio propriè eſt.
- 140 Legitimare propriè eſt, abolere maculam, & defectum natalium, etiam quòd modus ſuccedendi reſtringatur.
- 141 Verbum, legitimare, importat, vt quis plenè ſit reſtitutus antiquæ ingenuitati.
- 142 Plenaria reſtitutio perſonæ ad iura naturæ, legitimatio eſt.
- 143 Remouens omnem inhabilitatem, & genituræ maculam, facit legitimationem.
- 144 Diſpenſare vero, eſt tollere obſtantiam defectuum, & efficere, vt aliquis inhabilis aliàs, ſuccedat non obſtante defectu.
- 145 Legitimatio limitata in ſucceſſione, quòd non ſit legitimatio, ſed potius diſpenſatio, ex ſententia multorum. Et ſic quod legitimatus cum hoc, quod non ſuccedat patri extantibus legitimis, aut agnatis, aut in eo tantum, quod patri placuerit, vel quod ipſe voluerit, aut reliquerit; quod non ſit verè legitimatus, ſed diſpenſatus.
- 146 Et de ratione huius ſententiæ.
- 147 Iuxta quam videtur, omnes legitimationes huius Regni, & aliorum Regnorum, eſſe diſpenſationes potius, quàm legitimationes. Cùm omnes fere legitimationes cum clauſula ſupradicta concedantur. Et in Hiſpania nobilitatis caſus excipiatur, vel non exprimatur, quia de iure huius Regni non comprehenditur.
