Tertio deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, & pro regula generali materiæ eiuſdem, furorem in dubio non præſumi, ſed potius ſanam mentem, ſicque teſtatorem ſanæ potius, quam inſanæ mentis præſumendum in dubio, vt valeat, & ſuſtineatur eius teſtamentum, ſicuti, in cap. vltimo, in verbo, compotem, de ſucceſſionibus ab inteſtato, ſcripſerunt Gloſſa, & omnes Doctores communiter. Bartolus, in l. filium, ff. de acquirenda hæreditate Baldus, in l. quidam in ſuo, in ſecundo notabili, ff. de condit. inſtitut. Aretinus, Caſtrenſis, Salicetus, Alexander, Decius, Cardinalis Zabarella, Corneus, Socinus vterque. Bellonus, Ruinus, Pariſius, & Couarruu. cum quibus ita reſoluunt Cardinalis Franciſcus Mantica. de coniecturis vltimarum voluntatum. libro ſecundo, titulo quinto, numero ſecundo, Ioſephus Maſcardus, de probationibus, tomo 2. concluſione 824. numero quinto, vbi loquitur in furioſo, & concluſione 1048. numero 14. & 15. vbi in mente capto ita conſtituit, & quamplurimos refert Authores. Rolandus, in conſilio 27. numero 28. libro tertio. Corſetus, in ſingularibus ſuis, in verbo, teſtamentum. Iacobus Menochius, libro ſexto, dicta præſumptione 45. numero 18. & tribus ſequentibus, & in conſilio 82. numero 215. & ſequentibus libro 1. Æmilianus, Boërius, & Grammaticus, cum quibus Ioſephus Ludouicus, d. deciſione prima, numero 10. & 11. Burgos de Paz, in conſilio 6. numero 7. & in conſilio 11. numero 4. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libro ſecundo, interpretatione 1. ſolutione 4. numero 13. & 14. folio 137. Stortia Oddi, in conſilio 93. numero vndecimo. Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 46. numero 40. Alexander Raudenſis, de analogis, libro primo, cap. 30. numero 148. Nicolaus Reuſnerius, dicta deciſione 8. numero 44. & 45. Hippolyt. Riminald. in conſilio 809. numero primo, 2. & 3. lib. 7. & cum Gloſſa, Bartolo, Saliceto, Ruino, Decio, Boërio, Grammatico, Maſcardo, & Zabarella, Ioann. Vincent. Hondedeus d. conſ. 78. numero 53. libro 2. & cum eadem Gloſſa, Baldo, Alciato, Couarruu. Maranta, Rolando, Menchaca, Mantica, & Ioſepho Ludouico Petrus Surdus in conſilio 89. numero 3. libro primo. Ioſephus de Seſe, deciſione 56. Regni Aragonum, numero 6. & 13. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo quarto, littera F, concluſione 541. numero primo, & ſequentibus folio 99. & ſupra hoc eodem lib. & tractatu, cap. 22. n. 91. & ſeq. ita quoque adnotaui.

Et quidem communis hæc ſententia, & iure, & ratione probatur, ac primum ex textu, in l. nec codicillos, C. de codicillis, vbi gloſſa ſuper verbo, probari, verſic. nam hic eſt præſumptio, & in capit. vltimo, verſiculo, nos cauſam, & verſic. ſi vero de ſucceſſion. ab inteſtato, l. 2. in verſic. è otro fi dezimos, quæ quando algulo. cum ſeq. titulo 14. partita tertia, cum concordantibus adductis à Mieres, de maioratu, 1. p. q. 1. num. 112. in principio, in verſic. pro quorum ſententia facit, & in verſic. ſi autem quis ante confectionem. Ratione etiam illa communiter probata per Doctores, de qua per Menochium, Maſcardum, Riminaldum, & Surdum, in locis nunc relatis, & per eundem Mieres nunc præcitatum: Videlicet, quod hæc præſumptio ſanæ mentis, propria ipſius naturæ præſumptio eſt, vt ſcilicet ſenſus, & ratio naturalis in quolibet homine præſumatur; nam naturale eſt, quem eſſe mentis compotem, ſed eſſe furioſum, & inſanum, eſt accidentale, vt ex Baldo, in dicta l. non codicillum, Interpretes ferè omnes commemorant.

Indèque & conſequenter, vt qui furioſum aliquem eſſe dixerit, id ei onus probandi incumbat; ſicuti ex infinitis aliis Authoribus, & ratione concludenti adducta obſeruauit Maſcardus, dicta concluſione 824. numero 8. & 9. Tiberius Decianus, in conſilio 127. numero 29. libro tertio, Riminaldus, dicto conſilio 809. numero tertio, libro 7. Mantica, Menochius, Mieres, & Prætis, vbi ſuprà. Nicolaus Reuſnerius, libro primo, dicta deciſione 8. numero 48. & 49. vbi quod furoris tempus probari debet ab eo, qui actum ex furore impugnat, quando probatio furoris admittitur contra dictam præſumptionem: quod etiam cæteri relati Authores obſeruant, & eleganter Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 809. numero 10. & 11. libro 7. Petrus Surdus, dicto conſilio 89. num. 3. in fine, & n. 4. & 24. & ſeq. lib. 1. Cardin. Thuſc. tom. 4. d. concl. 541. fol. 99.

Et magis creditur teſtibus deponentibus, quem eſſe ſanæ, quàm inſanæ mentis, & ſic de ſana mente, quàm de furore: provt in ſpecie reſponderunt Corneus, Decius, Pariſius, Boërius, Socinus, Decianus, Grammaticus, Portius Imoleſ. & Antonius Gabriel, cum quibus Menochius, libro 6. dicta præſumptione 45. numero 21. Ioannes Vincentius Honded. dicta conſilio 78. numero 73. libro 2. Burgos de Paz, dicto conſilio 6. numero 4. Maſcardus, de probationibus tomo 2. concluſione. 827. num. 11. & ſeqq. vbi reddit rationem, quoniam teſtes deponentes de ſana mente, deponunt de qualitate, quæ naturaliter cuicunque ineſt; idcirco præferuntur cæteris de furore deponentibus: & id ipſum ſcripſerunt. Ioſeph. de Seſe, dicta deciſione 56. Regni Aragon. num. 4. & cum multis Thuſcus, dicta concluſione 541. num. 6. folio 99. & alij à me relati ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, cap. 22. n. 98. & duobus ſequentibus, vbi etiam ſcripſi num 101. quod magis creditur duobus teſtibus de ſana mente deponentibus, quàm mille de furore, aut dementia atteſtantibus, & comprobant Honded dicto conſilio 78. num. 74. Seſe, dicta deciſione 46. num. 5. Thuſcus, dicta concluſ. 541. num. 7. & Maſcardus, dicta concluſione 827. num. 13. vbi num. 14. & 15. tradit, articuli quo pacto ſint formandi ad probandum, quem eſſe furore captum,& è contra ad furoris qualitatem ſubmouendam, &per totam concluſionem 827. ex propoſito inquirit, quales debeant eſſe teſtes ad probandum furorem inducti & qualiter deponere debeant, vtconcludentet probent, quem fuiſſe, vel non fuiſſe furioſum tempore actus geſti, & eidem iunge tradita per ipſummet Authorem, concluſ 1048. per Hippolyt. Riminaldum, dicto conſilio 376. ex numer. 18. cum ſequentibus lib. 4. Iacobum Mandellum de Alba, in conſil 414. vbi vide per Surdum, dicto conſilio 89. ex num. 24 lib. 1. vbi numero 4. concludit, quod teſtes deponentes de furore, tenentur cauſam, & rationem dicti ſui reddere, etiam non interrogati: quoniam furor. vel inſania debet concludenter probari, & cum non poſſit ſenſibus corporis percipi, rationem redere teſtes, omnino neceſſarium eſt: quia non cognoſcitatur furor niſi per inquiſitionem quandam, quæ ſe animo non offert, niſi per multa, & diuerſa media, circa quæ teſtes de facili poſſent errare. Et citat quamplures Authores ita tenentes. Tenuit quoque id ipſum poſt Caſtrenſem, Iaſonem, Alexandrum, Decium, Bald. Curtium iuniorem, Corneum, Menchacam, & Rotam Romanam, Hondedeus, dicto consilio 70. libro 2. Cardinalis Thuſcus, tomo 4. littera F. dicta concluſione 541. numer. 21. & 26. Maſcardus, tomo 2. dicta concluſione 827. num. 1. vbi inquit, quod teſtes ad probandum furorem producti, vt conclu denter furorem probent, opus eſt, vt de his quæ deponunt, rationem reddant & num. 2. aſſignat rationem, quia teſtis deponens ſuper eis, quæ in animo conſiſtunt, non probat, niſi rationem reddat: & num. 6. quod non ſolum tenentur teſtes cauſam, & rationem reddere, ſed etiam talem, quæ concludat furorem ipſum, vt ibi videbis. Sicque plane ſequitur, quod teſtes deponentes aliquem eſſe furioſum, vel non ſanæ mentis, præferri debent teſtibus de ſana mente deponentibus, quando meliorem rationem aſſignant, & veriſimliora deponunt, ſicuti Alexander, Curtius iunior, & Rodericus Suarez notarunt, cum quibus Burgos de Paz, d. conſ. 11. numer. 18. vbi inquit, quod Doctores, qui aſſerunt, teſtes de ſana mente deponentibus, praeferendos eſſe teſtibus de furore deponentibus; tunc loquuntur, cum inter vtroſque teſtes æqualitas datur, aliàs ſecus; vt Curtius iunior ibi relatus, notanter concludit. Eleganter etiam Rodericus Suarez, ibidem commemoratus, allegatione prima, columna 6. in fine, & colum. 7. per totam, vbi inquit præferendos eſſe in propoſito teſtes, qui ſunt maioris authoriratis, & timoratæ magis conſcientiæ, etiam allis contra affèrentibus. Quoniam authoritas, & honeſtas perſonarum multùm ponderatur in teſtibus, ad præferendum alios teſtes. Vt dicit textus notabilis, in cap. in noſtra, de teſtibus, & comprobant Authores ibi præcitati. Subdit poſtmodum in hæc verba Rodericus ipſe: Tertiò, quia teſtes ipſi deponunt veriſimiliora, & ea, quæ magis cadunt in ſenſum teſtium; ſcilicet in alienatione mentis, quæ per actus exteriores probatur. Nam probare quem non eſſe ſanæ mentis, licèt videatur prima facie Negatiua, tamen non differt ab affirmatiua, cum probetur per actus, & media extrinſeca affirmatiua, putà dicebat; & faciebat talia, vt eſt caſus ille notabilis, in l. prima, C. de Cano. frum. vrb. Rom. libro vndecimo, gloſ in l. nec codicillos, C. de codicillis; in dict. cap. cum dilectus item teſtes, qui deponunt, aliquem eſſe furioſum, vel mente captum, deponunt de eo, quod oculis viderunt, & perpenderunt; ſcilicet faciebat talia dicebat talia. &c. Deponens autem, teſtatorem eſſe ſanæ mentis, magis videtur deponere de qualitate inuiſibili, quæ non percipitur viſu, nec auditu: ſic in ſpecie dicit Baldus, &c Et inferius: ibi: Et maxime hoc obtinet in propoſito, nam ſi bene aduertuntur teſtes aduerſæ partis non deponunt eo modo, quo concludunt, nec repellunt dementiam probatam per actus diuer ſos mentis inſanæ à teſtatrice factos: nam plurimi teſtes aduerſæ partis, aut fere omnes dicunt, ſe non vidiſſe eam aliquos actus furioſæ facientem, quæ Negatiua eſt; nam poſſibile eſt, quod ipſi non viderunt, nec audierunt, & quod viderent, & audirent alij; teſtes ipſius actoris, qui hoc deponunt. Immo cum teſtes actoris dicant, eam eſſe furioſam, ſeu mente alienatam tempore teſtamenti, ad hoc vt eis contradicerent teſtes ipſius rei deponere deberent, ſe fuiſſe præſentes tempore teſtamenti & eam vidiſſe ſanæ mentis, nec aliqua verba inſaniæ protuliſſe; non potuiſſet eſſe abſque eo, quod ipſi vidiſſent, & audiuiſſent; & aliter deponentes nihil probant, &c Superiora quoque latiùs adducit Cardinalis, Thuſcus, tomo quarto, litera F. dicta concluſione 541. ex num. 6. cum ſequentibus, folio 99. quatenus inquit numero 8. in eodem propoſito, quod creditur paucioribus teſtibus deponentibus, quando veriſimiliora deponunt, ex Alexandro, in conſilio 141. numero 11. lib. 1. numero 9. quod ſi teſtes vicini deponerent de furore per veras cauſas, ſignificantes furorem, illis credendum eſſet, provt tenent Alexander ipſe, & Mantica, quos ibi citat: & num 12. & 13. quod conſanguinei, aut vicini aut Medici præſumuntur magis informati, ideò ipſi præferuntur; ſi de furore deponunt, tanquam veriſimliora deponentes, & magis informati, ex Alexandro, Corneo, & Pariſio, ibidem commemoratis. Et quod teſtes, qui modicam conuerſationem habuerunt, non ſunt ita bene informati; ex eodem Corneo iterum relato: & num. 10. inquit ipſe Thuſcus, quod teſtes de furore deponentes præferuntur, quando cum eis concurrunt alia, vel aliqui teſtes, aut ſcripturæ partis aduerſæ, ex Curtio iun. in conſilio 151. numer. 5. & 10. deinde numero 11. idem Thuſcus poſt Alex. Iaſonem, & Menochium obſeruat, quod in hac materia furoris, aut inſaniæ probandæ, teſtes magis in ſpecie de dementia, aut furore deponentes, præferuntur teſtibus generaliter, ſiue non ita ſpecificè deponentibus de ſana mente, & è contra. Quod idem poſt alios multos Authores obſeruauit Riminaldus,. d. conſilib 809. numer. 20. lib. 7. ac denique ſcripſit vtiliter Thuſcus, eadem concluſione 541. numer. 16. folio 100. poſt Corneum, in conſilio 69. numer. 14. verſic. & propterea adducit. & in conſilio 73. in fine, libro primo, Rotam Romanam, deciſione 129. in fine, libro 2. quod inter contrarias opiniones furoris, & ſanæ mentis arbitrarium eſt iudici, quæ probatio præualeat ex veriſimiliori ratione. Quod ego optimè dictum, & veriſſimum arbitror, nec aliam ita ſecuram, aut magis generalem doctrinam in hac poſſe, qua verſamur, tradi materia: Ipſum autem Iudicem ex temporis, rerum, & perſonarum qualitatibus, & omnibus circunſtantiis, quæ occurrent, ſecutius, & congruentius poſſe id definire, quàm hoc loco regula aliqua generali circunſcribi: arbitrium verò ex iuris regulis, & Interpretum placitis crebrioribus debebit deduci, ac maximè ex his, quæ. in propoſito ab ipſis traduntur.

Quæ vt diſtinctùs dignoſci valeant, meminiſſe oportebit, Interpretes eoſdem vnanimiter ſtatuiſſe, furioſum quem eſſe, probatu difficile eſſe, nec ideò poſſe directò probari, quòd furor in intelligentia conſiſtat, nec ſenſu teſtis percipi queat; ſicuti Ioſehus Maſcardus, de probationibus, tom. 2. concluſione 824. num. 1. poſt alios multos Authores animaduertit. Mantica etiam, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. dicto tit. 5. num. 16. & cum Baldo, Boërio, Menchaca, & Menochio Petrus Surdus, in conſ. 89. num. 25. quapropter reliquum eſt, vt quem furioſum. eſſe, vel fuiſſe tempore conditi teſtamenti, coniecturis, ſeu ſignis, & præsumptionibus, quæ furorem, ſeu dementiam inferant probandum ſit, vt etiam adnotarunt ſpecificè permulti Authores, quos Iacobus Menochius, lib. 6. dict. præſumpt. 45. num. 22. & 23. Maſcard. dicta concluſ. 824. num. 2. & Petrus Surdus, dicto conſ. 89. num. 25. & num. 24. præcitarunt.

Signa autem furoris, vel dementiæ, ſiue non ſanæ mentis quamplurima colligi valent ex Interpretibus, ac maximè ex his, quos ſuprà in initio huius capitis adduxi. Inter alios tamen ex profeſſo magis explicant, & videndi ſunt omninò Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. dicto tit. 5. ex num. 10. vſque ad numerum 16. vbi ſeptem ſigna, ſeu coniecturas furoris, aut dementiæ recenſet. Decem & ſeptem Menochius, dicta præſumpt. 45. ex n. 21. vſque ad numerum 59. latè Maſcardus tom. 2. concluſione 826. per totam, vbi vide omninò, & concluſione 1048. Burgos de Paz, dicto conſil. 11. ex numero 7. vſque ad num. 10. Alexand. Raudenſis, de Analogis, lib. 1. cap. 30. num. 143. & num. 153. & quinque ſeqq. Hippolyt. Riminald. in conſil. 376. ex num. 17. & num. 32. cum ſeq. lib. 4. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 4. littera F, concluſione 541. & 542. ex fol. 99. Petrus Surdus, dicto conſil. 89. ex num. 17. vſque ad numerum 25. lib. 1. vbi quinque ſigna adducit inſanæ mentis: & num. 25. inquit ex ſententia communi Interpretum noſtrorum, quod cum furor, & dementia difficilis ſint probationis (vt dictum remanet) leuiores probationes admittuntur; quia vbi actus, ſeu res ſui naturâ difficilis eſt probationis, contenta eſt lex his probationibus, quæ haberi poſſunt: & num. 26. quod de probando furore, ſeu inſania in genere, cum agitur, admittuntur teſtes ſingulares, vt tenent multi Authores, quos ibi citat: & num. 27. quod ſufficit hoc caſu, quod teſtes deponant de ſuo iudicio, vel credulitate, vt concludunt Decius, & Herculanus ibidem à Surdo relati, qui ſubdit, quòd quamuis contendant nonnulli, non eſſe bonam rationem teſtis, qui dicat ſcire aliquem eſſe furioſum, vel dementem, quia vidit; tamen veritas eſt in contrarium. Nam etſi dementia ipſa non ſubiiciatur ſenſui, ſigna tamen, & actus, ex quibus cognoſci poteſt dementia, ſenſibus percipiuntur, & præcipuè viſu, vt quando facit actus, qui à ſolis furioſis, aut mente captis fieri ſolent: & ita Decius ipſe, Angelus, Iaſon, & Alexander, ibi commemorati, qui conciliando opiniones contrarias, dicunt, quod ratio teſtis, quia vidi, non probet, quando ita ſimpliciter diceret; ſed bene probet, quando dicit, quia vidi eum facientem actus, qui furioſis conueniunt: & latiùs explicat Maſcard. tomo 2. concluſ. 1048. num. 27. & ſeq. Denique Petrus ipſe Surdus d. conſil. 89. num. 45. rem abſoluit, dicens, quod Notario non creditur aſſerenti, aliquem eſſe ſanæ mentis, prout tenuerunt Dinus, Baldus, Angelus, Cinus, Salicetus, Alexander, Cuman. Corn. Curt. iun. Iaſ. Pariſ. & Bertrand. ibi commemorati, & pro hac parte tria fundamenta recitat Iaſ. in l. ſanum, C. de tranſactionib. & illud præcipuè, quia cum agatur de honore, & vituperio eiuſdem Notarij, dicitur atteſtatio in facto proprio, vnde ei non creditur, & idipſum tenuerunt Rodericus Suarez, d. allegat. 1. colum. 4. in verſic. ſed quia fortè vltra quam. Burgos de Paz, dicto conſil. 11. numero 17. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. tit. 5. num. 17. vbi plures adducunt concordantes, Hector Felicius, allegat. 24. parte 3. Graſſus, §. teſt amentum, quæſt. 21. num. 8. Riminaldus, dicto conſil. 809. num. 13. 14. & 15. libro 7. qui citat Angelum, in l. quidam in ſuo, ff. de condit. inſtitut. dicentem, quod caueant Notarij facientes inſtrumentum teſtamenti pro eo, qui non eſſet ſanæ mentis, quia licèt in ſcriptura atteſtentur, quod erat ſanæ mentis, eis non creditur, quia de eo non rogantur, nec pertinet ad ipſorum officium: idem Riminaldus ibidem, num. 75. & 76. vbi quod hæc eſt communis opinio: & num. 74. poſt Corneum, Alexandrum, & Simonem de Prætis, quod Notarius aſſerens tam in teſtamento, quàm in examine de ſana mente, præbet coniecturam veritatis: & num. 77. quod talis aſſertio Notarij multum faciat, vel adminiculetur, vt per Corn. & Pariſium, quos Mantica, dicto num. 17. recenſet: ipſe autem Riminaldus intelligit, poſſe procedere, alio non obſtante fidei Notarij: & in conſil. 376. lib. 4. qui cùm dixiſſet num. 22. Notario aſſerenti de ſana mente teſtatoris non credi; ſubdit num. 35. & 47. quòd id fallit, ſi coadiuuetur à teſtibus, & probata legalitate, & bonitate Notarij, vt ibidem Riminald. Idem, num. 36. Ioann. Vincent. Honded. in conſ. 78. lib. 2. qui cum retuliſſet num. 56. & 57. communem Doctorum ſententiam, quod non adhibetur fides Notario aſſerenti ſanam mentem teſtatoris; ſubdit numero 58. negari non poſſe, quin faciat ſaltem magnam coniecturam, vt dixit Corneus, quem refert, & Riminaldum non citat: & num. 59. quod cum multum reſideat in arbitrio Iudicis, an huiuſmodi aſſertioni Notarij ſit ſtandum, ſecundùm Salicetum relatum ibi, inclinare debet huiuſmodi arbitrium pro aſſertione Notarij, qui præſupponatur eſſe legalis & peritus. Idque maximè, ſi teſtator, rectè, & bono conſilio teſtatus fuerit, vt ibid. nu. 60. & 61. Quamuis ergo regulariter ſtandum ſit præfatæ ſententiæ communi, aliquando tamen ex aliis adminiculis, & circumſtantiis negari non poteſt (vt ego arbitror) quin Notarij aſſertio adminiculetur, & magnam faciat coniecturam. Sicque ſuſtineri poſſet Doctoris Spino, in Speculo teſtamentorum, gloſſa rubricæ, parte 10. num. 11. fol. 49. obſeruatio illa, adeò abſoluta, & generalis, & non aliàs, quod ſtatur aſſertioni Notarij in propoſito caſu; cùm contrarium ſit verius, & communiter receptum (vt vidimus) niſi ex aliis adminiculis, & circumſtantiis Iudex adducatur. Et Author ipſe nec communis Interpretum reſolutionis, nec alicuius Authoris facit mentionem. Rem autem eandem Iudicis diſcreti arbitrio rectè reliquit Pelaez à Mieres, de Maioratu, prima parte, quæſt. 1. num. 112. in finalibus verbis, & vide latus ſupra. c. 72. Et hactenus de tertia principali obſeruatione in hac materia, cuius reſolutio, furioſum ſcilicèt in dubio quem non præſumi, ſed potius ſanæ mentis, tunc procedit, quando non conſtat, eum de quo quæritur, furore anteà agitatum fuiſſe, ſecùs verò ſi furor anterior conſtaret.

Idcircò & quarto loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod ſi furor anterior per præteritum tempus appareat, & ſic dilucidè conſtet, aliquem furore, dementia, vel inſania affectum fuiſſe; tunc ſane conſtituenda eſt regula contraria præcedenti, videlicet hunc præſumi adhuc furioſum, vel dementem, & conſequenter teſtamentum, vel alium actum ab eo factum, vires non habere, niſi vtique ſpecificè probaretur, tempore ipſius actus, vel conditi teſtamenti, illum de quo agitur fuiſſe ſanæ mentis, & furorem ceſſaſſe. Ita ſanè in indiuiduo reſponderunt Gloſſa, Anchar. Cardinal. Florentin. Paul. de Leaza, Salicet. Innocent. Ioannes Andreas, Anton. de Butrio, Panormit. Alex. & alij, cum quibus ſic reſoluit Franciſcus Viuius, deciſ. 377. num. 3. & 8. lib. 2. Gloſſa, Anchar. Cardin. Zabar. Abbas, Alex. Corn. Bertrand. Iaſon, Decius, Ruinus, Curtius iunior, Berous, Pariſius, Alciatus, Decianus, & Raudenſis, quos refert & diſtinctè explicat Iacob. Menochius, lib. 6. dicta præſumptione 45. num. 59. & in conſ. 82. numero 220. libro 1. qui ſubdit, hos omnes moueri, atque excitari per text. in l. penult. C. de curatore furio. & in cap. iudices, 3. quæſtione 8. & num. 61. dictæ præſumpt. 45. inquit, ab hac communi, & recepta ſententia malè diſſentire Caſtrenſem, & Iaſonem, quos ibi adducit, dum reſponderunt, illum, qui vult probare, actum aliquem fuiſſe geſtum à furioſo, probare debere, illo tempore geſti actus furioſum fuiſſe: cùm non ſufficiat (aiunt Caſtrenſis, & Iaſon) probare antè, vel pòſt furore agitatum. Sicqſue veriorem eſſe ſuperiorem ſententiam; cùm mutatio non præſumatur, nec id quod eſt contra rei naturam, ſicuti eſt, quod furioſus, vel inſanus, ſit priſtinæ ſanitati reſtitutus. Eandem quoque reſolutionem communem contra Caſtrenſem tuentur Rodericus Suarez, dicta allegatione prima, columna 11. verſic. confirmatur etiam prædicta concluſio, qui in fortioribus terminis iura, & authoritates adducit, quando ſcilicèt furioſus haberet dilucida interualla (vt mox videbitur) Marc. Anton. Eugenius, in conſilio 79. ex numero 23. cum ſeq. Burgos de Paz, dicto conſ. 11. num. 13. Maſcardus, qui refert quamplurimos, de probationibus, tom. 2. concluſione 825. ex numero 1. cum ſeq. vſque ad num. 10. Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 1. numero 111. in verſic. ego in hoc dubio, in illis verbis: Ego in hoc dubio incidi in eam ſententiam, quod ſi quis ſemel fuit furioſus, præſumitur adhuc in furore permanere, & eſt potius credendum teſtibus, qui dicunt, actum fuiſſe geſtum tempore furoris, quia furor præſumitur durare. & refert alios Authores ita tenentes. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 9. num. 29. qui refert Gloſſam, Anton. Abbatem, Baldum, Alexandrum, Iaſonem, Suarez, Boërium, Bertrandum, Ruinum, & Iacob. de ſanto Georgio, & inquit, quod ſi de furore antecedenti continuato conſtat, nec dilucidum interuallum tempore inſtitutionis primogenij probetur, non ſana mens, ſed furor in dubio præſumendus erit, cùm furor ipſe durare præſumatur. Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 551. numero 5. dicens, ſatis eſſe, quod ſemel probatum ſit, furioſum eſſe aliquem; nam præſumitur poſtea fuiſſe ſemper furioſus, ſecundum opinionem communem, neque ſufficeret probare contrarium, niſi probaretur quòd non erat furioſus præcisè illo tempore, quo aſſeritur geſtus actus per cum. Idem Mandellus, in conſ. 414. num. 20. & 21. Simon de Prætis, de interpret. vltim. voluntat. lib. 2. dicta ſolut. 4. num. 19. fol. 138. Riminald. dicto conſil. 376. num. 23. lib. 4. quò loci ex pluribus aliis Authoribus ibi relatis ſcribit, quod demens, aut furioſus in præteritum, de cætero talis præſumitur, niſi concludenter probetur, quod tempore actus geſti eſſet ſanæ mentis: & latiùs proſequitur in conſilio 809. num. 4. & num. 32. cum ſeq. lib. 7. dicens, quod furoris, ſeu dementiæ qualitate ſemel probata, ſemper præſumitur perſeueraſſe, niſi probetur contrarium: & vide num. 33. & 34. vbi adducit diſtinctionem quandam Baldi in propoſito, & latè explicat eam: de qua etiam vide Maſcardum, de probationibus, tom. 2. concluſ. 825. num. 7. & 8. Iacobum Menochium, lib. 6. præſumptione 45. num. 62. Denique & idipſum ex ſententia quamplurimorum tradidit Petrus Surdus, dicto conſilio 89. num. 29. & 30. lib. 1. vbi inquit, quod qui ſemel fuit furioſus, vel mente captus, præſumitur continuare in eodem furore, pet textum, in dicto capite finali, vbi Gloſſa, Abbas, & alij, de ſucceſſion. ab inteſtat. & quod onus probandi ad eum ſpectat, qui dicit, furioſum conualuiſſe, quia in dubio præſumitur durate: Morbus enim furoris non conſueuit de facili cedere, & durare præſumitur, niſi contrarium probetur, vt tenent præpoſitus, Cardinalis, Imola, Butrius, Alexander, Alciatus, Ancharanus, Lanfrancus, Alexand. Corneus, Curtius iunior, Pariſius, Bertrandus, Maranta, Curtius ſenior, Iaſon, Niconiſ. Couarr. & Mantica, quos ibi citat, & adiicit, concludere Obert. de Boblio, Specul. Ancharan. Cardinal. Geminian. Imolam, Alexand. & Iaſonem, quod actus factus ab eo, qui aliquando fuit furioſus, præſumitur eo tempore factus, quo furor durabat, etiamſi conſtaret, illum aliquando poſt furorem fuiſſe ſanæ mentis, quia (vt dictum eſt) furor præſumitur durare, niſi probetur ex aduerſo, quod fuerit factus, dum eſſet ſanæ mentis: & idem tenuit Gama, deciſ. 100. num. 2.

Et ij quidem omnes nunc relati Authores ſic declarant doctrinam ſuperiorem, vt ipſa procedat, quando iam eſſet probatum, eum, de quo agitur, per aliquod tempus continuum, atque ita aliquot annos, vel menſes, continuo eo furore, vel dementia agitatum; ſecus ſi probaretur, feciſſe aliquos actus . tantum ſtultitiæ, vel furoris: nam non præſumeretur nunc furioſus, demens, vel ſtultus, vt declarat Bartolus, in l. 2. in fine, ff. de bonor. poſſeſſ. inſan. furioſ. Socinus ſenior, Iaſon, Alex. Alciatus, Ruinus, Pariſius, Boërius, & alij, quos retulit Menochius, lib. 6. dicta præſumpt. 45. num. 62. Antonius Gama, deciſione 100. numero 3. Ioſephus Maſcardus, tomo 2. dicta concluſione 825. numero 7. & 8. Franciſcus Viuius, lib. 2. dicta deciſione 377. num. 3. in illis verbis: Nihilominus tamen videtur ſatis eſſe ad præſumendum tunc etiam adfuiſſe furorem, quod teſtes illi probent, quod furor eiuſdem Petri fuit, etiam ante, non quidem per modicum tempus, ſed per plures, & plures menſes, ac etiam annos, &c. Et citat quamplurimos Authores, vt ibi videbis: & ſic probato continuo furore per tempus longum, non valeret teſtamentum, niſi ſana mens tempore conditi teſtamenti probaretur præcisè, etiamſi rectè & prudenter, & cum bono conſilio factum fuiſſe teſtamentum ipſum appareret; idque ob eandem rationem aſſignatam ſuprà, numero 15. quod actus ille prudens à furioſo geſtus, fortuitò potiùs, quàm integra ratione factus diiudicetur; proùt ibi præcitati Authores obſeruant. Et ex multis Maſcardus, dicta concluſ. 825. num. 16. Hippolytus Riminaldus, dicto conſil. 809. ex numero 34. cum ſeqq. lib. 7. Alexander Raudenſis, de analogis, libro 1. cap. 30. num. 143. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, cap. 4. num. 94. & 95. Et ita tenendum eſt, quicquid Michaël Graſſus, receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, quæſt. 21. num. 4. prædictorum Authorum mentionem facta, & contra communem Scribentium ſententiam, ex Boërio, & Ioſepho Ludouico, contrarium reſoluerit, quòd ſi furioſus, etiam non habens dilucida interualla, omnia ſapienter diſpoſuerit, & ritè & rectè teſtatus ſit, teſtamentum eius valeat, etiamſi non probetur in ſpecie ſanæ mentis fuiſſe tempore conditi teſtamenti: & ſubdit, quod magis hæc opinio obtinuit; cùm videris, non modò non obtinuiſſe, ſed contrariam vnanimiter probari, niſi furioſus haberet dilucida interualla, & ſimul prudenter, ac ritè, & rectè teſtatus fuiſſet, quo caſu ea ſententia obtinuit, vt obſeruatione ſequenti dicetur: reiicitur tamen, quando dilucida interualla non apparent, etſi rectè, & cum bono conſilio teſtatus fuerit.

