Sic ſane, diſpoſitio non verificatur in prima vice, qunndo diſponentes aliter expreſſerunt, vel quando veriſimiliter colligeretur ex coniecturis, ex quibus deprehendi, & elici valeat iuridicè, teſtatorem, aut diſponentem voluiſſe, ſuam diſpoſitionem vlterius progredi, nec in primo finiri; quod Tiraquellus late comprobat in dicto §. hoc ſermone, limitatione 12. per totam, vbi videndus erit omnino. Rebuffus, ibidem, in quarta limitatione, ibi:ſiue ex voluntate expreſſa appareat, ſine tacita. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 111. numero 92. lib. 2. & in conſil. 22. aliàs 23. num. 198. & 199. libro primo. Iacobus Philippus Portius, lib. 3. regularum, d. regula 21. in 13. limitatione, Anton. Gabriel, commun. concluſ. lib. 6. dicta concluſ. 2. titul. de legibus, num. 48. Perez de Lara, libro primo, dicto cap. 3. num. 43. & 44. vbi cum dubitaſſet, an in contractibus, ſicut in vltimis voluntatibus, recedendum ſit à regula dicti §. hoc ſermone. Propter coniecturas, & præſumptam mentem, affirmatiuè dubium reſoluit, quia contractus recipiunt interpretationem à mente contrahentem, vt ibi obſeruat, & ſuperiores omnes Authores pro ſe adducer poſſet, cum verè ipſi in omni diſpoſitione loquantur, & coniecturas, atque præſumptà mentem perpendant. Cum etiam mentem contrahentium, in ambiguis ſeruari debere, etiam ſecundum intentionem ſecundariam, magis quam verba; ſi tamen verba ſecundum aliquam ſignificationem poſſint deſeruire; latiſſimè fundauerit, atque exornauerit Cardinalis Mantica, de tacitis & ambig. conuenit. libro 2. titulo 5. per totum

Idcirco diſpoſitio non verificatut in primo actu, quando poſt primum actum non manet eadem ratio diſpoſitionis; tunc namque ſemper cenſetur durare diſpoſitio, neque reſtringitur ad primum actum, vt latiùs Tiraquellus probauit in eodem, §. hoc ſermone, limitat. 10. Rebuffus, limitat. 2. ad finem, Hippolyt. Riminaldus, d conſ. 22. aliàs 23. n. 298. lib. 1. Anton. Gabriel, lib. 6. dicta concluſ. 12. n. 40. Barboſa, in dicto §. quod in anno. n. 22.

Rurſus, diſpoſitio non verificatur in prima vice, quando actus de ſui natura reiterabilis eſt, tunc namque, etiam vltra primum actum extenditur. Quod obſeruauit Andr. Tiraquellus, in dicto §. hoc ſermone, limitatione 20. & idem ſtatuit limitatione 2. vbi ſimplex ſermo profertur in materia, quæ ex conſuetudine regionis requirit iterationem: & limitatione 4. quando eſt facta conceſſio quæpiam ad certum tempus, quia tunc non intelligitur pro prima vice, ſed toties quoties, durante illo tempore præſtituto, per text, in l. ſicut in annos, in principio, ff. quibusmodis vſusf. amittatur: & limitatione 18. vt regula ipſa non procedat, ſi natura rei, ſiue ſubiecta materia repugnet. Quod etiam repetit limitatione 33. Tellus Fernandez, in l. 4. Tauri, num. 8. & ſeq. vbi quod lex, boues, §. hoc ſermone, non procedit reſpectu actus, de ſui natura reiterabilis, vel vnius loco alterius ſubrogati. Molina, de Hiſp. primog. lib. 1. cap. 6. num. 20. Perez de Lara, de anniuerſariis, & cap. lib. 1. cap. 1. ex n. 9. & n. 22. Iacob. Menoch, in conſ. 450. n. 8. lib. 5. vbi quod quando quàtitas ſui naturâ reiterabilis eſt, ſimpliciter promittens, intelligitur tam pro ſecunda, quam pro prima vice. Anton. Gabr. commun. concluſ lib. 5. titul. de legibus & conſtit. concluſ. 2. n. 42. & n. 38. & 49.

Et idem iuris eſt, quoties actus ſecundus, vel vlterior, ſit reuocatiorus, primi, qui aliàs ex ſuapte natura ſit reuocabilis, quia tunc non procedit dicta deciſio, ſiue regula, provt ſcripſit Tiraquel. in eodem §. hoc ſermone, limitat. 17. Hippolyt. Riminald. in conſ. 525. n. 7. lib. 5. vbi inquit, quod diſpoſitio loquens de actu reuocatorio primi, ſui naturâ reuocabilis, non intelligitur de primo, ſed etiam de ſecundo. Quod latius explicat n. 36. cum ſeq. vbi vide, & id ipſum tenuerunt Pelaez à Mieres, de maioratu. 1. part. q. 18. ex n. 6. cum ſeq. Tellus Fernandez, in l. 4. Tauri, ex num. 2. vſque ad n. 14. eleganter Barboſa, in d.l. diuortio, §. quod in anno, n. 19. ff. ſoluto matrimonio, vbi limitat dictum Baldi, ibidem, vt non procedat, ſi agatur de actu ſuapte natura reuocabili; nam cùm verba debeant intelligi iuxta naturam actus, ad quem referuntur, l. plenum, §. equitij, ff. devſu & habitatione. Quando diſpoſitio refertur ad actum reuocabilem, debet intelligi diſpoſitio iuxta illius naturam, & ſic quod per primum actum non videatur diſpoſitio conſummata, & ſortita effectum. Et inde infert eodem n. 19. dubium reddi; quod conſuluit Decius, in conſil. 512. aliàs 712. quod ſi Summus Pontifex conceſſit alicui Cardinali, vel Epiſcopo licentiam teſtandi, intelligetur diſpenſatio de primo testamento, ita vt ſi primum reuocet, & faciat ſecundum, primum præualere debeat; quia ſecundum, quaſi ex defectu poteſtatis & licentiæ, valere non poteſt Et in eodem caſu idem ſcripſerunt Socinus, Tiraquellus, Couar. Marinus Freccia, Burſatus, Curtius iunior, & & Pariſius, quos retulit Barboſa. vbi ſuprà, & vltra eum id ipſum defendit Hippolyt. Riminald. d. conſil. 525. ex n. 45. atque ex n. 67. lib. 5. sed vtique prædictorum opinio, ex ſuprà aſſignata limitatione apertè confunditur. Et ita aduerſus eos conſuluit Hieronymus Gabriel, in conſ. 87. ex n. 27. cum ſeq. aſſerens, ſe bis contrarium conſuluiſſe, & quod ita iudicaret; nullumq́ue eſſe Virum alicuius iudicij, qui negare poſſit, quod concedens, & impetrans intellexerunt de eo testamento, cum quo impetrans decedere vellet, & defendunt contra Decium etiam, Nauarrus, Peralta, & Ferretus, quos ibi refert Barbosa: & num. 20. & 21. reſpondet rationibus Decij, quibus primus omnium, quos viderim, reſpondit eruditè, atque ex propoſito Tellus Fernandez. vbi ſuprà, ex num. 2. vſque ad num. 4. qui non deberet cogitandum relinquere rem adeo concludenter ab eo fundatam, & veram. Et cum ipſo Tello contra Decium quoquue tenuit Pelaez à Mieres, dicta q. 17. n. 7. 7. 18.

Sic quoque diſpoſitio vniuerſalis, ſiue etiam generalis, aut indefinita, non in primo actu tantùm, ſed omnibus poſtea futuris intelligitur; vt latius probauit Andr. Tiraquellus, indicto §. hoc ſermone, limitatione 25. per text. in l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruit. vrban. præd. vbi generalis conceſſio ſeruitutis, ne luminibus officiatur, etiam ad futura lumina trahitur. Sequuntur Iacob. Menochius, in conſilio 450. num. 4. lib. 5. Ioannes Matienzus, in l. 3. titulo 3. lib. 5. gloſſa 2. num. 7. lib. 5. qui inde infert, quod licentia generalis vxori conceſſa per maritum ad contrahendum, non ceſſat per primum contractum, ſed durat perpetuò, donec à marito reuocetur. Ac denique, diſpoſitio quælibet, & conuentio, vbi æquitas ſuadet, quod etiam de ſecundo actu ſit intelligenda; tradidit in eodem §. Tiraquellus, limitat. 19. & ſequitur Menochius, dicto conſ. 450. n. 10.

Quartò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, deciſionem dicti §. hoc ſermone, limitari, vt procedat, in diſpoſitionibus inter viuos, in quibus voluntas obligandi, ſemper in id infertur, quod minus eſt, l. inter ſtipulantem, ff. de verbor. obligat. l. ſemper in ſtipulationibus, id fine, ff. de regulis iuris, & propterea huiuſmodi diſpoſitiones ſunt ſtricti iuris, ſtricteq́ue interpretandæ, l. quicquid adſtringendæ, ff. de verbor. obligat. Ideo non mirum, ſi intelligitur de prima vice tantum. Secus autem in diſpoſitionibus teſtamentariis, quæ multò longius producuntur, pleniuſq́ue interpretantur, Lin teſtanmentis, ff. de regul. iuris, & alio capit. ſuprà dixi. Et ita eam differentiam conſtituunt Anton. de Butrio, Decius, Alex. Romanus, & alij, quos retulit, & latius exornauit Tiraquellus, in dicto §, hoc ſermone, limitatione 15. retulit etiam Barboſa, in dicta l. diuortio §. quod in anno, num. 8. 9. & 10. & vltra eos Hippolytus Riminaldus, in conſilio 22. alias 23. num. 197. & 198. lib. 1. Qui vel ex eo confirmat, poſt Tiraquellum, vbi ſupra, num. 4. quòd ſuprà dictum fuit, deciſionem dict, §. hoc ſermone, habere locum in diſpoſitione hominis non autem in diſpoſitione legis. Nam ex eo feq́ui videtur, nec in diſpoſitione quoque vltimæ voluntatis procedere, vtpote quæ illius, quæ adeo æquiparatur, vt lex ipſa, teſtatoris voluntatem, legem appellauerit, §. diſponat, in authent. de nuptiis.

Cæterùm contrariam ſententiam, imò quod regula dicti §, hoc ſermone, etiam locum habeat in vltima voluntate, quantumcunque fauorabilis ſit; pro conſtanti admittunt Baldus, in l. vnica, num. 14. C. de his quæ pænæ nomine. Socin. in conſil. 117. num. 5. lib. 1. Iaſon, in conſil. 35. colum. vltima, lib. 3. Curt. iun. in conſil. 132. num. 1. Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 6. tit. de legibus & conſtitut. concluſione 2. ex numero decimo nono, vſque ad numerum 24. vbi generaliter ſtatuit, quod deciſio d. §. hoc ſermone. locum obtineat in omni, & quacunque materia, vt per Iaſon. Alex. & Curt, iun. ibi relatos, & probatos per Barboſam, in d. §. quod in anno, num. 10. in verſic. ita vt merito Alexander, & pet Laram, de anniuerſar, & capellan. libro primo, cap. tertio, numero ſecundo, & num. 6. Deinde inquit Gabriel ipſe, quod etiam procedit in materia dotis, vt probant iura ibi relata, numero 20. & in vltimis voluntatibus, vt ibidem, num. 21. per text. in l. fideicommiſſa, §. ſi quis alicui decem, ff. de legatis tertio, & in l. primo, §. ſi cui ita, ff. vt legator. nomine caueatur, & in l. prima, §, inde Neratius, & in l. mulier, §. finali, ff. ad Trabellianum. Baldum etiam, Iaſon. Felinum, & decium ibi relatos, & in contractibus, & in beneficialibus, vt ibidem, num. 22. & 23. eandem etiam reſolutionem cum iudicio ſuſtinuit finaliter, in dicto §. hoc ſermone, limitatione 15. in fine Titaquellus, qui in hunc modum reliquit ſcriptum: Et certe ego ſum in ea ſententia, vt nihil in hoc referat, fiat dispoſitio à contrahente: an à teſtatore, vtrobique enim cenſetur diſpoſitio hominis, non legis, quantum ad hoc noſtrum inſtitutum attinet. Quod eſt rectè, & iuridicè dictum: nam ſi verum eſt, deciſionem textus, in dicto hoc ſermone. procedere in diſpoſitione hominis, non autem legis, vt dictum fuit ſuprà: planum equidem eſt, teſtamentariam diſpoſitionem eſſe hominis, quæ tamen obſeruanda eſt, quaſi fuiſſet legis. non tamen legis eſt. Et ipſam ſententiam clarè amplectitur Petrus Rebuffus, in dicto §. hoc ſermone, limitatione, quatenus dixit, deciſionem dicti §. hoc ſermone, limitari in fauorabilibus, & vbi æquitas adeſt: id tamen non intelligendum in omnibus fauorabilibus; ſed quando ratio, & fauor hoc dictant, veluti iudicatum fuit in illo Senatu pro quadam vidua, in exemplo ibi adducto, & firmiter defendit Petrus Barboſa, in dicta l. diuortio, §. quod in anno, ſub numero decimo, in verſic. vnde regula dicti §. hoc ſermone, & ſub numero 11. in verſic. ex prædictis igitur in noſtro, & ex numero 8. aſſerens, quod deciſio dicti §. procedit in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. pro qua ſententia fortiter inducit textum, in eodem §. hoc ſermone. Nam ibi ea verba, dum nupta erit, referuntur ad tertiam perſonam quaſi abſentem: vnde innuitur, ea verba fuiſſe prolata in vltima voluntate, & non in contractu, qui requirit præſentiam perſonæ, cui fit donatio, l. neque ambigi, cum Gloſſa, C. de donat. ergo probat textus, quod ſermo indefinitus, etiam in vlitima voluntate intelligitur de prima vice. Et confirmatur, quia dubitatio ibi excitata, non eſt probabilis niſi in vltima voluntate, & in legato ita relicto, vt ibi latius obſeruat. limitat tamen dicto n. 8. in principio, ex verſicul. in vltima autem voluntate, vſque ad num. 9. & numero 11. verſicul. vnde ſi verba legati, & iterum, in verſiculo, num ex prædictis dicendum eſt, ſub eodem numero 11. vt deciſio, dicti §. hoc ſermone, non procedat, ſi in vltima voluntate relinquatur per verba generalia, vel indefinita id, quod ex ſua natura reiteratur, vel renaſcitur; nam his concurrentibus, non intelligetur legatum de prima vice, Aliàs autem, etiamſi verba legati ſint indefinita, ſi referantur ad actum, ſuapte natura non reiterabliem, ſiue non repaſcentem, intelligetur legatum de prima vice, provt efficaciter probatur in dicto §. hoc ſermone, intelligendo agere de legato; & inducendo, provt inducit Barboſa, ſub numero vndecimo, in verſic. vnde ſi verba legati ſint indefinita. Qui dicto numero 8. pro dicta doctrina, quando reliquitur id, quod ex ſua natura reiteratur, vel renaſcitur, vt tunc ſermo indefinitè prolatus, non reſtringatur ad primum actum; expendit iura nonnulla, & repetit inferiùs, numero 11. in principio, textum videlicet in l. defuncta 6. §. finali, ff. de vſufructu. Vbi teſtator legauit ſextam partem fructuum certi fundi: quærebatur, vtrum legat eſſet intelligendum de ſexta parte fructuum primi anni, an verò cenſeretur annuum; & reſpondet Iureconſultus, legatum annuum cenſeri; niſi hæres probet, teſtatorem voluiſſe contrarium. Et inde colligunt omnes ex eo textu, legatum præſtandum ex redditibus alicuius fundi, cenſeri annuum, dum vixerit legatarius. Agitur ergo in eo textu de fructibus, qui ex ſua natura renaſcuntur; & ideo legatum non cenſetur de prima vice. Et eadem ratione procedit textus, in l. ſi habitatio 10. §. vtrum, iuncta Gloſſa, ff. de vſu & habitatione, vbi habitatio ſimpliciter relicta, durat tota vita legatarij, quia ſcilicet habitatio ex ſe reiterabilis eſt, & quodammodo renaſcitur, vt colligitur ex penultima, ff. de capitis diminutione, & in fortioribus terminis conſonat textus, in l. annua, 20. §. finali, ff. de annuis legatis. Qui probat hoc procedere, ſi legatur pecunia colligenda ex redditibus fundi: nam cenſebitur legatum perpetuum, quia cum verba legati ſint indefinita, & actus ſit reiterabilis, quia fructus quolibet anno naſcuntur, non intelligetur diſpoſitio de prima vice. Et Barboſam ſequitur Perez de Lara, libro primo de anniuerſariis, cap. 3. ex numero 18. & ante ipſos viſus eſt præſentire Anton. Gabriel, commun. libro ſexto, dicta concluſione 2. numero 47. in contractibus autem vſque adeo procedit deciſio dicti §. hoc ſermone, vt ſecus dicendum ſit, etiam eiſdem terminis datis, vt conſtat in fine dicti numeri 11. in illis verbis: Nam ex prædictis dicendum eſt, quod verba legati indefinita, relata ad actum ſuapte natura reiterabliem, non reſtringuntur ad primam vicem;& tamen in eiſdem terminis contrarium erit in contractu, vt conſtat ex deciſione Baldi hic communiter recepta: nam loquitur in venditione indefinitè, & generaliter concepta, & quæ refertur ad roſas ſuapte natura reiterabiles: & tamen vult, venditionem illam reſtringi ad primas roſas: notat Alexander, in l. ſtipulatio iſta, §. finali, num. 3. de verbor. obligat. Anton. Gomez. ſecundo tomo, cap. 11. n. 48.

Non etiam procedit in teſtamentis, vltimis voIuntatibus deciſio dicti §. hoc ſermone. Quando non ſolum concurrit fauor vltimæ voluntatis, ſed etiam id quod legatur diſpoſitio continet, eſt in ſe fauorabile; vt quia legantur alimenta, vel aliquid in pium, quo modo ſaluari putauit eos Barboſa, num. 9. in fine, in dicto §. quod anno. qui in materia fauorabili, vt teſtamenti, & alia fauorem continente, generaliter intelligunt procedere textum, in l. placet, ff. de liber, & poſthum. & ſic non ſufficit ſimplex fauor, niſi ſit geminatus, etiam in vltima voluntate. Vt agnouit ipſe Barboſa, numero 19. in verſic. dum generaliter dicunt. Et vltra eum id ipſum agonuit Petr. Rebuffus, in d. §. hoc ſermone, limitatione 5. provt retuli ſuprà, num 42. in fine, vbi conſtituit, non ſufficere ſimplicem fauorem, vt recedatur à regula dicti §. hoc ſermone. Sed ſimuli requiri, quod ratio, vel natura rei vltra fauorem concurrat. In contractibus verò intelligetur diſpoſitio de prima vice, quantumcunque agatur de re in ſe fauorabili, quia concurrit ſimplex fauor: neque enim contractus fauorabilis cenſetur, provt cenſetur vltims voluntas. Nec admittitur in ipſis contractibus diſtincto, vtrum materia ſit fauorabilis, vel odioſa. Vt vtrumque obſeruauit ipſe Barboſe, in dicto §. quod in annot. ſub n. 10. in verſic. ſimiliter in contractibus.

Imo neque in vltimas voluntatibus, ex veriori ſententia, ſufficit duplex fauor (quicquid dictum ſit numero præcedenti) niſi relinquitur per verba generalia, vel indefinita id, quod ex ſua natura reiteratur, vel renaſcitur: ſicuti reſolutiuè firmauit Barboſa, in dicto §. quod in annot. num. 10. in fine, & num. 11. vbi ad hoc, quod ſi quid pium, & fauorabile relinquatur in vltima voluntate, quod debeat intelligi de prima vice, quicquid duplex fauor concurrent; ponderat textum, qui efficacitur videtur ita probare, in l. cum quiàam 23. ff. de annuis legatis: ſecundum Bartoli intellectum. Nam vult, ideò in eo textu, legatum non intelligi de prima vice, quia parua quantitas fuerat relicta. Item fuerat relicta Decurionibus: ex quantitate igitur parua, & qualitate legatariorum, præſumetur teſtatorem de prima vice non intellexiſſe, & altero ex his deficiente, ſentit Bartolus, magis recurrendum eſſe ad regulam dicti §. hoc ſermone. Et aſſerit communiter recipi hunc Bartoli intellectum, & repetit num. 12. in fine, & num. 13. & infert vno & altero loco ad quæſtionem Bartoli, in eadem l. cum quidam. Quòd ſi teſtator legauit certam ſummam, præſtandam monachis in die ſanti Franciſci; intelligetur de ſumma ſemel præſtanda, non obſtante fauore Religionis. Nec admittit Cumani intellectum, quem refert ibidem, num. 12. in verſic. primus eſt Cumani. Vtrumque autem admittit Perez de Lara, de anniuerſariis, & capell. libro primo, dicto capite tertio, numero 23. & quatuor ſeqq.

Apparet itaque, iuxta ſuperiora admitti poſſe differentiam, quam inter contractus, & vltimas voluntates conſtituerunt Doctores in hac materia; vere namque differentia non eſt, niſi in caſu, quo per verba generalia, vel indefinita relinquitur id, quod ex ſua natura reiteratur, ſiue renaſcitur. In contractibus autem, etiam eo caſu ſecus eſt, vt ſuprà dicebam: & ita explicauit Barboſa, in dicto §. quod in annot. numero vndecimo, ad finem, verſic. & iuxta hanc reſolutionem.

Sed vtrùm diſpoſitio, aut conceſſio facto titulo donationis, intelligatur, vel non de prima vice, vt ſit locus deciſioni dicti §. hoc ſermone? Dubitauit Barboſa, in d. §. quod in annot. ex num. 15. vbi ex his, quæ numeris præcedentibus, adnotaui, & ipſe ſcripta reliquit; infert, reiiciendum omnino, quod tradit Alexander. ibidem num. 7. dum dixit, quod conceſſio facta titulo donationis, non intelligetur de prima vice: allegat l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitut. vrbanor. præd. & dictum Baldi, in authent. excipitur. in fine, C. de bonis quæ liberis. tenentis, quod ſi pater donat filio fructus aduentitiorum, intelligitur donatio etiam de futuris, Idque ea ratione, quia ipſa loquiter in donatione, & ſic in actu inter viuos, in quo omnes concedunt, verba debere intelligi de prima vice: & eodem numero 15. & 16. Alexandari rationibus plene reſpondet: & tandem eodem num. 16. ad veram reſolutionem duos caſus inquit diſtinguendos. Primus eſt, vtrum donatio ſimpliciter facta, intelligatur de prima vice; Secundus, vtrum intelligatur, non ſolum de rebus præſentibus, ſed de futuris; quoad primum caſum in donatione idem reſoluit, quod ſuprà in legatis, & vltimis voluntatibus reſolutum eſt; vt quemadmodum legatum rei ſuapte natura reiterabilis per verba indefinita, non intelligatur de prima vice, l. defuncta, 65. §. finali, ff. de vſufructu, & aliàs obtineat regula dicti §. hoc ſermone. Ita etiam in donatione diſtinguendum ſit, vt ſi fiat de re ſuapte natura reiterabili, & concepta ſit per verba indefinita, non reſtringatur ad primam vicem, per text. in cap. quia circa, de priuilegiis. Qui loquiter in donatione decimarum, & ſic fructuum, qui ſuapte natura reiterationem recipiunt, ſed extra hunc caſum procedet deciſio dicti §. hoc ſermone; textus autem in dicto cap. quia circa, qualiter procedit, vide eundem Barboſam ibi, n. 16. 17 & 18.

Quoad ſecundum caſum (inquit Barboſa ipſe) reſoluendum eſt, quod ſi donatio non eſt nimis præiudicialis concedenti, procedit deciſio dicti cap. quia circa, quod in his terminis loquiter, vt ex eo colligitur, ibi: iuxta Canonicas ſanctiones, adiuncto cap penultimo, de donat. Sed ſi agatur de donatione nimis præiudiciali, cenſebitur relata ad tempus præſens donatio. Vnde neceſſariò etiam de prima vice intelligetur, & eſt moderanda concluſio prima, ſuprà propoſita: & hactenus Barboſa. Vltra quem aduertendum erit, ſecundum hoc dubium in terminus excitaſſe nouiſſimè Cardinalem Franciſcum Manticam, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 14. tit. 25. vbi egit de controuerſiis, quæ in ſimplici, vel generali bonorum donatione verſantur, dirimendis: & n. 8. quæſiuit, an donatio bonorum facta ſimpliciter, de præſentibus intelligatur, & an valeat: Quod vt faciliùs poſſit intelligi, tres principales caſus diſtinguit. Primus eſt, quando quis donat bona ſua ſimpliciter, abſque ſigno vniuerſali: & tunc ſiue dubio de præſentibus tantùm intelliguntur, argumento l. ſi ita legatum, ff. de auro & argento legato: nam cum agatur de magno præiudicio ad futura non porrigitur, vt dicto num. 8. probauit Mantica ipſe. Secundus caſus eſt, quando quis donat omnia bonaſua & nullam facit mentionem præſentium, neque futurorum: & tunc ſimiliter intelligitur de præſentibus, & donatio valet, l. omnes, §. Lucius. ff. quæ in fraudem creditorum, cum aliis iuribus, quæ adducit, & Latiùs comprobat Mantica, dicto titulo 25. numero 9. 10. & 11. Tertius caſus eſt, quando quis ſimpliciter abſque ſigno vniuerſali donat bona ſua præſentia, & futura: & huiuſmodi donatio valet: quia non complectitur ſupellectilia, quæ veriſimiliter in ſpecie non eſſet conceſſurus, argumento l. obligatione generali, ff. de pignoribus, & latius explicat Mantica idem, num. 12. per totum: & an id ipſum procedat hodie poſt l. 69. Tauri, alio cap. ſuprà dixi, & inferiùs dicetur.

CAPVT XL.

Vt verba in dubio intelligi, atque interpretari debeant regulariter eo tantum reſpectu, & fine, quo fuerunt prolata, nec extendantur, vltrà quàm gerantur, non etiam vltra intentionem agentium, aut contrarium, vel alium operentur effectum, quàm quem intendebat diſponens; & inducta ad augmentum, non operentur diminutionem, & à conuerſo; coniectura quæ in teſtamentis, & vltimis voluntatibus ſumitur, quanti ad earum interpretationem æſtimari, atque haberi debeat; & de multis caſibus practicis, quibus axiomata ea vulgata deſeruiunt, remiſſiuè. Rurſus, verba generalia adulatoria, ſiue complacentiæ, verba quoque conſilij, an diſpoſitionem, vel obligationem aliquam, aut ſaltem coniecturam inducant. Et de quæſtione illa Sfortiæ Oddi, in conſilio 64. lib. 1. an teſtamentum, quod non reperitur, dicatur probatum, ſi aliquis pluries monitus, vt teſtamentum faceret, dixit: Ego feci teſtamentum & talem inſtitui.

Præterea, vtrùm mulier, quæ ſimpliciter contraxit matrimonium, nulla dote expreſſa, præſumatur, vel non, omnia bona ſua, vel partem in dotem dediſſe: atque ita in dubio, an, & quando poſſit videri dos conſtituta.

Deinde paraphernalium bonorum materiam breuiter attingit Author, & infert ad quæſtionem, an pro bonis paraphernalibus tacita hypotheca, à lege inducta, prælationis priuilegium contineat, vel ſaltem ex regula cap. qui prior, de regul, iur. lib. 6. poſterioribus etiam expreſſis hypothecis præferatur: & à quo tempore tacita hypotheca incipiat, vbi & de intellectu l. primæ, ff. qui potiores in pignore habeant. & obſeruatione noua ad l. 17. titulo 11. partita 4. an etiam neceſſarium ſit, præcedere excuſſionem in bonis mariti, antequam perueniatur ad tertios poſſeſſores.

Denique (licet ea res egrediatur huiuſce materiæ terminos) compenſationis tractatus & materia, propter ſui neceſſitatem & frequentiam ſuſcipitur, & ad ſummam dilucidè reducitur, & inquiritur, vtrùm in cauſa dotis compenſatio admittatur. An etiam locum obtineat, cum compenſatio non intenditur inter debitorem, & creditorem, ſed opponitur contra tertium, qui erat creditor, & qui prius ſibi debitum petierat. Vbi horum omnium diſtincta, & notanda traditur reſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in eodem caſu ex facto occurrenti, definitiones quinque præcipuæ commemorantur, & comprobantur.

SVMMARIVM.

- 1 Verba intelligenda, atque interpretandæ ſemper, eo reſpectu & fine, quo prolata fuere, & non aliter.
- 2 Et reſtringenda ad illam cauſam, ob quam prolata ſunt.
- 3 Et ad rem, ſuper qua exprimuntur.
- 4 Et ſecundum ſtatum, & materiam, ad quam partes principaliter ſe præpararunt.
- 5 Et in caſu, cui adaptari poſſunt.
- 6 Et ſecundum intentionem agentium, & diſponentium regulantur.
- 7 Vel primariam, vel ſaltem ſecundariam.
- 8 Scilicet tempore actus geſti.
- 9 Quicquid poſtea contingat.
- 10 Idcirco actus noſtri voluntarij, aut verba, quibus geruntur, non operantur, nec operari poſſunt vltra intentionem, nec contrarium, aut alium effectum, aut finem, quam intendebat diſponens.
- 11 Ex qua regula generali, & brocardico adeo vſitato, & communi infertur ad multa remiſſiuè, quæ Doctores inde deducunt.
- 12 Inducta ad augmentum, operari non debent diminutionem, & num. ſeq.
- 13 Verba poſita ad ampliandum, non poſſunt reſtringere.
- 14 In fauorem alicuius, quæ continentur, non debent in odium retorqueri.
- 15 Inducta ad diminutionem, ſeu reſtrictionem, augmentum operari non poſſunt, quod exornatur.
- 16 Verba generalia adulatoria, ſiue complacentiæ, diſpoſitionem non inducunt, nec obligant. & n. 18. & ſeq.
- 17 Teſtamentum, quod non reperitur, an dicatur probatum, ſi aliquis pluries monitus, vt teſtamentum faceret, dixit: Ego feci teſtamentum, & talem inſtitui. De quo late per Sfortiam Oddum, in conſilio 64. lib. 1.
- 18 Verba adulatoria directa ad honoratum, diſpoſitionem non inducunt, niſi concurrat fauor libertatis, aut piæ cauſæ.
- 19 Ex ipſis tamen coniectura, atque interpretatio voluntatis deducitur, quando ad grauatum diriguntur.
- 20 Litteræ commendatitiæ ad fauorem alicuius, non inducunt mandatum, & præſumuntur potius adulatoriæ, quam dispoſitiuæ.
- 21 Litteris credentium quando ſit credendum, remiſſiuè.
- 22 Verba prolata per modum conſilij non diſponunt, neque inducunt neceſſitatem.
- 23 Mulier ætate maior non cenſetur, quando nubit primo viro, dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem, ſicque nec dotem conſtituiſſe. Idque ex recepta, & veriori Interpretum ſententia.
- 24 Mulier ætate minor non cenſetur, quando nubit, dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem, quod late exor natur, aeque declaratur remiſſiuè.
- 25 Mulier quando dotem in aliquibus bonis ſpecialiter conſtituit marito, cetera dediſſe videtur eidem, tanquam paraphernalia, non tanquam dotalia.
- 26 Mulier ſimpliciter ſecunda vice nubens, cenſetur conſtituere eandem dotem, quam conſtituerat primo viro. Si tamen plures habuiſſet viros, vltima attenditur dos.
- 27 Mulier, etiam ætate maior, quando nubit, nulla dote expreſſa, non videtur dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem, quod dictum fuit ſupra, num. 23. pluribus comprobaris fundamentis, & rationib. Quæ tæmen ad id principaliter reducuntur, quod matrimonium poteſt eſſe ſine dote, etiamſi mulier habeat bona. Et quod dos eſt quid facti, ideo non præſumitur. Non etiam datur ſemper vniformiter, & non præſumitur id, quod eſt variabile.
- 28 Dos non præſumitur conſtituta, ſi quis duxerit vxorem pulchram, cuius amore captus erat.
- 29 Mulierem nubendo ſimpliciter, præſumi bona ſua in dotem, dediſſe, quod Authores nonnulli opinantur, erroneum demonſtratur.
- 30 Et eorundem fundamentis, plene respondiſſe Iacob. Menochium, & Cardinalem Manticam, provt hic adnotatur.
- 31 Nec aliquo modo pro ipſis vrgere text. in. l. quod autem, ff. de iure dotium, provt etiam hoc loco obſeruatur.
- 32 Mulier non cenſetur dediſſe bona ſua in dotem, etiamſi maritus ea poſſediſſet, & adminiſſraſſet cum ſcientia, & patientia vxoris. Neque etiam, vt præſumatur promiſſa dos congrua, de quo vide infra, n. 38. & n. 44.
- 33 Mulier non cenſetur omnia bona dediſſe in dotem, etiamſi maritus ſit dignus tanta dote: Contrarium infra; num. 45.
- 34 Mulier quæ viro dotem indeterminatè promittit, non cenſetur omnia bona in dotem promittere, ſed eam, quæ boni viri arbitrio congrua diiudicetur.
- 35 Mulier ſimpliciter nubendo, nulla dote expreſſa, etſi non cenſeatur omnia bona in dotem dediſſe; tamen vbi extent voluntatis coniecturæ, aliud eſt dicendum. Dotem enim fuiſſe conſtitutam probari poteſt per indicia, & coniectura. Quibus conijci poſſit, eam in dotem dare voluiſſe bona ſua; & infr. n. 42.
- 36 Mulier præſumitur nubendo omnia bona ſua in dotem dediſſe, quando maritus aliqua prædia dotalia ſciente, & patiente vxore vendidiſſet, & cautam ſe facturum vxorem pro pretio bonorum venditorum, promiſiſſet.
- 37 Vel quando maritus dicebat, bona ſibi fuiſſe in dotem data, & ea poſſidere tanquam dotalia. Hæc namque aſſertio probat, illum poſſediſſe ex ea cauſa potiùs, quàm ex alia.
- 38 Mulierem omnia dediſſe in dotem probatur, quando vir omnia bona poſſedit tanquam dotalia, & eis fruebatur & vtebatur vti dotalibus, vxore ſciente, & patiente: quod declaratur infrà, num. 44.
- 39 Confeſſio vxoris cum poſſeſſione mariti, vel cum eo, quod ſit dignus tanta dote, probat omnia fuiſſe data in dotem, & vxori præiudicat. Idque maximè, ſi ſæpius extra iudicium firmauerit, ſe bona ſua in dotem tradidiſſe marito.
- 40 Mulierem omnia bona dediſſe in dotem, probatur per famam.
- 41 Et per plures ſimul iunctas coniecturas, & præſumptiones.
- 42 Factum id præſumitur, quod communiter ab omnibus fieri ſolet.
- 43 Dos in dubio etſi non præſumatur, cum ſit quid facti, præſumitur tamen ex coniecturis, & aliis circumſtantiis.
- 44 Mulier paſſa bona à viro adminiſtrari, formi quadam patientia in dotem dediſſe ea præſumitur. Si actus traditionis interuenit, quia ſola patientia nullo præcedente facto non ſufficeret, Et ſic non probatur, nec præſumitur titulus dotis ex ſola patientia vxoris. Quia quando poſſeſſio eſſet ſine cauſa, & contractus habilis non præcedit, ſola patientia non habetur pro conſenſu. Sed quando vltra matrimonium præceſſit titulus dotis, poſſeſſio viri præſumitur ex cauſa dotis.
- 45 Mulier nubens nulla facta mentione dotis, præſumitur omnia bona dediſſe in dotem, quando vir erat dignus tanta dote, & alia ſimul concurrebant. Et maximè ſi tali viro indiguiſſet pro recuperatione bonorum ſuorum.
- 46 Mulierem aliquando habere bona triplicis generis, hoc eſt, dotalia, paraphernalia, & extra dotem.
- 47 Dotalia bona mulieris quæ ſint.
- 48 Paraphernalia bona mulieris quæ dicantur.
- 49 Bona mulieris extra dotem, quæ ſunt.
- 50 Dotalium, & paraphernalium bonorum differentiæ quatuor.
- 51 Paraphernalia bona, & extra dotem quomodo differant.
- 52 Paraphernalium, & extra dotem bonorum, hodie nullam eſſe differentiam ſecundum Aretinum.
- 53 Paraphernalium bonorum, & extra dotem materiam, latiſſimè explicaſſe Authores quamplures, qui commemorantur hoc numero. Et ex profeſſo etiam explicant, an & quando fructus eorum bonorum ſuperlucretur maritus.
- 54 Bonorum dotalium, paraphernalium, & extra dotem, differentias illas, ab Interpretibus noſtris conſtitutas, maxima ex parte ſublatas videri ex nouis deciſionibus legum huius Regni, & num. ſeq.
- 55 Sic ſanè, quamuis vxor poſſet iure ciuili ſine marito contrahere ſuper bonis paraphernalibus.
- 56 Et poſſet ea bona paraphernalia, etiam conſtante matrimonio vendicare à marito, vel à quolibet alio tertio poſſeſſore, quantumcunque maritus diues ſit, & non vergat ad inopiam.
- 57 Paraphernalium etiam bonorum fructus, aut extra dotem, ſi adhuc extant, mulieri, vel eius hæredibus, ex eodem iure ciuili ſint reſtituendi, nec maritus eos lucretur, & conſumptos in vita mulieris, ſine induſtriales, ſiue ciuiles ſint, teneretur reſtituere.
- 58 Idque procederet, etiam in dubio.
- 59 Tamen poſt leges Regias minimè poterit obtinere, nec obſeruari. Nam ex deciſione legum huius Regni, mulier non poteſt contrahere ſine licentia mariti, non ſolum in bonis dotalibus, ſed etiam neque paraphernalibus, vel aliis bonis quocunque modo ad vxorem pertinentibus.
- 60 Sic nec ea vendicare matrimonio conſtante, niſi propter inopiam mariti, vel alium caſum, in eiſdem caſibus, in quibus circa bona dotalia, id dispoſitum eſt de iure.
- 61 Ita ſimiliter, neque bonorum paraphernalium adminiſtratio mulieri commititur, neque competit, ſed tantum marito, ſicut & bonorum quorumcunque, etiam extra dotem.
- 62 Sic etiam indiſtinctè fructus percepti ex bonis paraphernalibus vxoris, vel aliis quibuſcunque bonis, communicantur inter coniuges, tanquam lucra quæſita conſtante matrimonio.
- 63 Bona paraphernalia ſi marito traduntur, tacitè bona mariti pro illis videntur hypothecata.
- 64 Tacita hypotheca inducta pro ſuſpectione & reſtitutione bonorum paraphernalium non habet priuilegium prælationis.
- 65 Sed vtrum hodie poſt nouas deciſiones legum huius Regni, cum prælatione detur, & quod ita lex quædam Partitæ ſignificare videatur, tentari poſſe, prout hic nouiter adnotatur, ſed non affirmatur.
