Subſequitur etiam, ad ſenſum nunc dictum ſuperiùs reſoluta, intelligenda, quando dubitatur, an declaratio reſpiciat circumſtantias, ſiue ſubſtantiam actus; nam etſi Baldus in l. quoties, § ſed ſi non in corpore, ad medium in verſ. per quos autem teſtes ff. de hæred. inſtit. & l. errore, ex num. 4. C. de teſtam. Iaſon ibid. ex num. 7. Decius in l. 1. num. 9. C. de impuberum & cum multis Anton. Gabr. dicta concluſ. 3. numero 61. Mantica lib. 12. d. tit. 16. num. 13. & 14. expreſſim docuerint, præfatam communem reſolutionem, iuxta quam ad declarandum vltimam voluntatem, duo teſtes ſufficiunt, procedere dumtaxat, vbi declaratio reſpicit circumſtantias, non verò obtinere, cum reſpicit ſubſtantiam actus: Verè tamen, licèt ea ſit communis, & recepta, atque regulariter in praxi ſeruanda opinio, & per Maſcardum probetur to. 1. concluſ. 406. ex num. 3. Petrum Surdum in conſ. 129. num. 29. & 30. lib. 1. prout ſuprà retuli obſeruatione 1. principali: Verè, inquam, tota vis non ſtat in eo, ſed in alio, quod nunc dicebamus, an ſcilicet declaratio ſit vera, & propria, & reſpiciens diſpoſitionem dubiam, & obſcuram; tunc namque, & cùm in terminis veræ & propriæ declarationis verſemur, ſiue declaratio reſpiciat circumſtantias, ſiue ſubſtantiam actus, non requiritur ea noua ſolemnita, quæ requiritur in ipſa principali diſpoſitione. vt in terminis probat textus in d. §. ſi quid poſt, iuncta Gloſſa in verbo, Sticbumr, vbi Gloſſa extendi illum text. etiam vbi declaratio reſpiceret inſtitutionem hæredis in qua equidem inſtitutione conſiſtit ſubſtantia totius teſtamenti, § ante hæredis, Inſt it. de legatis. Et tamen licèt ambiguitas verſetur circa hæredis inſtitutionem, adhuc ea declarari poteſt per duos teſdtes, vt in terminis tradit, & declarat Paul. Caſtrenſ. in d.l. errore, ſub n. 5. C. de teſtam. in verſic. ſed quot teſtes. Peralta in l. vnum ex familia, §. ſi de Falcidia, num. 11. ff. delegatis 2. Ceruantes in. l. 3. Tauri. num. 184. An veròfimus in propria declaratione, per quam immutatur ipſa principalis diſpoſitio, quæ erat à principio certa, iuxta tradita, ſuprà;& tunc quia in effectu videtur noui iuris conceſſio, non veteris declaratio, ſemper (vt anteà dixi) requirit eandem ſolemnitatem, quæ requiritur in ipſa principali diſpoſitione & ita loquitur, & declarat Paulus Caſtrenſis in d. §. ſi quid poſt, num. 2. etiamſi ſimus in circumſtantiis: & cæteris aliis recentioribus elegantius obſeruat Pet. Magdalenus de num. teſtium in teſtamentis requiſito, 1. parte, d.c. 30. num. 13. per totum: Et iunge Simonem de Prætis in duobus locis antea citatis, ſcilicet lib. 1. fol. 29. ex numero 27. vſque ad num. 32. & num. 40. & fol. 78. n. 3. qui id ipſum in effectu voluit; non enim inquirit, an circa ſubſtantiam, vel circa circumſtancias verſemur, ſed dumtaxat inſpicit, an fiat vera propria declaratio circa ambiguum, aut incertum, vel aliquid de nouo addatur, adiiciàtve, vel adimatur, ſiue in nouum aliquid introducatur, prout etiam comprobatur ex his, quæ dicto cap. 10. lib. 3. ex. num. 26. ego adnotaui. Saluando tamen doctrinam Baldi relatam, & communiter approbatam, conſiderabam dici poſſe, communem ipſam Interpretum ſententiam, non accipere ſubſtantiam ad eum modum, ſiue iuxta exemplum Caſtrenſis; eo namque caſu, duobus etiam teſtibus Communis eſſet contenta, ſed ad alium modum accepiſſe ſemper, hoc eſt, ad differentiam diſpoſitionis non inductæ, nec factæ, & ſic quæ nullibi conſtat: nam in exemplo Caſtrenſis, diſpoſitio aderat, ſed declaratio neceſſaria erat; quo caſu verum eſt, cùm de ſola declaratione voluntatis inductæ agatur, non eſſe differentiam, quòd declaratio reſpiciat ſubſtantiam actus, vel circumſtantia: Aliàs autem, & voluntate expreſſa non apparente, eſſe maximam differentiam; nam voluntatis diſpoſitiuæ, & non inductæ, ſolemnis numerus teſtium neceſſarius eſt, ſicut ab initio requiritur: inductæ autem, & apparentis, ſed de qua dubitatur, probatio fieri poteſt per duos teſtes: In quo equidem communis eſt ſuſtinenda omninò necà placito deuiat Magdaleni; non etiam ipſe deuiat, cùm differentiam reiiciat dumtaxat ſubſtantiæ, & circumſtantiæ, quando de ſubſtantia diſpoſitionis apparet, sed declaratio neceſſaria eſt, non verò quando non apparet; & ſic poſito caſu voluntatis inducatæ, ſed dubiæ eſt aliqua circumſtantia, etiamſi ſit circa ſubſtantiam, vt in inſtitutione iuxta exemplum Pauli Caſtrenſis facta: Idque apertiùs declarauit Bartolus, & magis ad terminos prædictos inductæ, & ſic apparentis, vel non inductæ, & ſic non apparentis diſpoſitionis, quàm ad ſubſtantiam, vel circumſtantias reſpexit: Inquit namque (vt ſuprà vidimus, atque ex Petro Surdo dicto conſ. 129. num. 30. retulimus,) quòd aliquando quis vult probate, teſtatorem ſic diſpoſuiſſe, cùm tamen non appareat: & tunc ſeptem icſtes requiruntur in teſtamento, & quinque in codicillis, vt in d.l. cùm proponebatur, num. 3. fundauit: Aliquando diſpoſitio teſtatoris eſt certa, etiam in eſſe producta, ſed vult quis probare, quòd circa eam fuit erratum in qualitate, vel quantitate; & tunc minor numerus teſtium ſufficit.

Rurſus atque ex prædictis ſubſequitur, quæ hactenus adnotata fuere de voluntate declaratoria diſpoſitionis iam inductæ, procedere non ſolùm, quando teſtator ipſe declaraſſet ſuam diſpoſitionem, vt loquitur textus præcipuus in hac materia, in dicat. hæredes palam, dicto §. ſi quid poſt; verùm etiam ſi mortuo teſtatore adducerentur teſtes, ad declarandam, & probandam eius voluntatem, quia in huiuſmodi voluntate declaratoria, duo tantùm teſtes, & etiam non teſtamentarij ſufficerent; puta in terminis dicti §. ſi quid poſt, vt ſi teſtator legauit Titio eius amico, cùm plures Titios amicos haberet, vel in legato non fuerit expreſſa nummorum qualitas, vel de qualitate alia agatur; ex his etiam, quæ ante, vel poſt teſtamentum factum, teſtator dixit, vel fecit: ea namque, & ſimilia poterunt poſteà duo teſtes, etiam non teſtamentalij (vt dixi) declarare, iuxta Gloſſam notabilem, & ſingularem in dicto §. ſi quid poſt, verbo, poſſe;& ibi Bartol. numero 4. & infinitos alios Authores ſupr. relatos: qui omnes in his terminis loquuntur, dum dicunt, quòd ad probandam coniecturam, quæ reſpicit declarationem voluntatis teſtatoris, duo teſtes ſufficiunt; intelligunt namque indiſtinctè id procedere, quando mortuo teſtatore teſtes ad effectum probationis huiuſmodi adducuntur: Sci quoque intelligit Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. parte, dicto cap. 30. num. 15. qui in propoſito rectè animaduertit, quod etſi declaratio voluntatis ſit perſonaliſſima, vt nec ad hæredem tranſeat, vt ibid, probat ex reſolutione quamplurimorum, & Anton. Gabr. commun. concluſion. lib. 6. tit. de regul. iuris, concluſione 3. ex num. 71. Tamen reſolutio præfata procedit, quando declaratio talis eſſet, quæ non conſiſteret in mera voluntare tanùm diſponentis, ſed ex variis, & diuerſis cauſis, & argumentis deprehendi poſſet; iuxta text. in eodem §, ſi quid poſt, in fine: Vel quando ijdem teſtes audiuiſſent ab ipſo teſtatore eius voluntatem, ſic poſſent de ea deponere (quocunque modo id contingat;) tunc nanque declaratio talis ad quemcunque tranſire poteſt, vt Magdalenus ipſe probauit, & vnanimiter acceperunt cæteri omnes, qui hactenus in propoſito ſermonem inſtituunt; nunquam enim in dubium excitarunt, an in alios tranſeat: tranſire namque & duobus teſtibus declarationem probari, pro cerro ſupponunt, vt ſuper ea deponere iure valeant: Et vltra citatos ſuprà, poſt Baldum, & Guillielm. Benedictum, obſeruauit Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 253. dicens, coniecturatæ voluntatis teſtaroris probationem fieri per duos teſtes ſaltem, qui dicant, teſtatorem ita voluiſſe, & intentionem ſuam declaraſſe apud eos.

Et quamuis Petrus Surdus dicto conſilio 129. numero 32. lib. 1. poſt Bald. & alios authores, in ea fuerit ſententia, vt firmiter crediderit id, quod ſuprà, hoc eodem cap. 19. obſeruatione prima principali, ex relatione eiuſdem tradidimus, videlicet errorem à Notario commiſſum in teſtamento, probari non poſſe niſi per teſtes rogatos in teſtamento: Et in coniecturis probandis repetit num. 43. in fine; dicens poſt Bald. & Vitalem, quòd diſpoſitio teſtatoris, non modò vbi directè probatur, ſed etiam vbi indirectè per coniecturas, teſtes debent eſſe rogati, qui inducuntur ad probandas coniecturas: Et idem tenent Neuizan. & Mantica ibi relati: Quamuis inquam, ita Surdus tenuerit, ipſius reſolutio nequaquam obſtat nunc traditæ obſeruationi, quâ etiam non teſtamentarij, nec rogati teſtes admittuntor, vtpote cùm Interpretum doctrinæ, quæ ponderantur à Surdo, ac etiam placita ipſius procedant, quando verſamur circa diſpoſitius, ſiue agimus de diſpoſitione teſtatoris directè, vel indirectè per coniecturas probanda: tunc namque, vel quando tractatur de errote omiſionis, non alij admittuntur teſtes, quàm hi, qui in teſtamento fuerunt adhibiti, & per teſtatorem rogari, quia vt conſtet de errore, probari debet, rem aliter ſe habere: id autem probari non poteſt in reſtamento, niſi per ſeptem teſtes, qui ſint rogati; ergo ſeptem teſtes rogati quoque requiruntur ad probationem erroris, vel diſpoſitionis teſtatoris inducendæ: Quod ſecus tamen eſt, quando circa voluntatem inductam, & de qua apparet, & ſic declarandam eam, quæ iam inducta eſt, teſtes admittuntur; tunc namque duo ſufficiunt, etiam non teſtamentarij, vt dixit, & per Surdum in eodem conſil. 129. num. 30. libro 1.

Immò fauorabilis adeò eſt huiuſmodi probatio, ſiue fauorabilis materia vſque adeò dicitur, cùm de voluntate teſtatoris iam inducta declaranda agitur, vt etiam teſtes alias inhabiles, & qui omni exceptione maiores non ſunt (quales mulieres ſunt) admittantur; quemadmodum egregiè firmauit Oldrad. in conſilio 297. numero 8. & ſequuntur Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 1. num. 13. Simon de Prætis de interpret. vltimar. voluntat. lib. 1. interpretat. 1. dub. 3. ſolutione 5. numero 40. folio 31. Ioſeph. Maſcardus de probat. tomo 1. concluſione 485. numero 3. Petrus Surdus in conſilio 129. ſub numero 38. lib. 2. Achilles Pedrocha in conſilio 2. num. 108. & 109. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, littera D. concluſione 94. fol. 473. quinimò teſtatoris ipſa voluntas per teſtes ſingulares declarari, & probari poteſt, vt ſpecificè, atque ſingulariter reſpondit Caſtrenſis, quem refert, & ſequitur, & latè comprobat eius opinionem Aymon Craueta in conſ. 73. num. 33. Corneus in conſ. 56. num. 11. in ſine, lib. 2. Alexand. in conſ. 79. num. 13. & 14. lib. 5. Petr. Paul. Pariſius in conſ. 94. ſub num. 46. lib. 2. Socin. iunior in conſ. 178. ex num. 6. cum ſeq. lib. 2. Gozadin. in conſ. 3. ſub num. 2. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 12. tit. 12. num. 18. Burſatus in conſ. 118. num. 23. volum. 1. Bargos de Paz in conſ. 27. num. 24. Maſcard. tomo 1. concluſione 466. num. 8. Simon de Prætis lib. 1. dicta ſolutione 5. num. 35. fol. 30. Achilles Pedrocha in conſil. 2. num. 110. & 125. & num. 111. poſt Caſtrenſem, Crauetam, & Simone de Prætis, inquit valere teſtimonium teſtium ſingularium affirmantium; ſed ita audiniſſe dici à teſtatore, vel eius hærede: Et voluntatem, ſeu mentem declaratoriam teſtatoris, probari per vnum teſtem in indiuiduo, & directè deponentem, aut ſaltem facere magnam præſumptionem voluntatis teſtatoris, ſcripſerunt Socinus ſenior in conſil 37. col. 3. verſ. & pro certo, lib. 3. Corneus in conſil. 56. col. 3. lib. 2. Simon de Prætis dicta ſolutione 5. numero 35. folio 30. Et probari per vnum de teſtamentariis, dixit Calcaneus in conſilio 84. numero 6. & non eſſe neceſſariam plenam probationem, maximè quando alia adminicula cum vno teſte coniunguntur, poſt Alexand. & Socinum tradit Simon de Prætis dicto num. 35. fol. 30. generaliter etiam, teſtamenti verba vnico ſolum teſte poſſe declarari, firmauit Baldus in l. directas, C. de testament. manumiſ. Socin. ſenior in l. ſita ſcripſero, numero 3. ff. de condit. & demonst. Gozadin. in conſilio tertio, num. 27. Achilles Pedrocha in conſ. 2. num. 116. Immò & ſtipulationem, quæ ſtricti iuris, & non ita fauorabilis, ſicut teſtamentum, vnius teſtis dicto declarari poſſe, probat text. in l. 1. . §. finali. ff. de verbor. oblig. vbi Doctores communiter, & Pedrocha vbi ſupà, n. 114. Ac denique per vnum teſtem, de quo teſtator confiſus eſt, ſiue cui teſtator voluntatem ſuam declarauit, ſiue declarandam commiſit, declaratur voluntas eius, per textum in l. Theopompus, ff. de dote prælegata & in l. quem hæredi, ff. de condit. & demonſtrat. & latiùs declarat Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 3. titulo 1. num. 13. & 15. & 16. & vide Maſcardum de probationibus, tomo 1. concluſ. 485. ex num. 4. cum ſeptem ſeqq.

Denique & vltimò ſubſequitur, iuxta diſtinctiones ſuperiores neceſſariò intelligendam quamplurimorum Interpretum generalem traditionem in hac materia probatoria coniecturarum; inter quos fuere Baldus in l. quamuis, num. 1. C. de impuberum; quem refert, & ſequitur Petr. Anton. de Petra fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 100. ad finem, num. 253. Guid. Pap. ſingulari 658. incipit, coniectura vltimis voluntatibus. Guid. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtam. quem etiam retulit Petra dicto num. 253. Pariſius in conſ. 34. num. 36. & in conſ. 94. numer. 46. lib. 2. & in conſ. 13. num. 14. lib. 3. Natta in conſilio 363. num. 16. Alexander in conſ. 54. num. 3. lib. 3. & in conſilio 29. num. 21. lib. 7. Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 12. titul. 19. num. 9. in fine: ij namque & alij iuris Authores indiſtinctè obſeruarunt, coniecturam quamcunque probari debere per duos teſtes: Et quidem in aliis materiis id veriſſimum eſt, & regulariter procedit; requiritur namque; eadem probatio, ſiue idem numerus reſtium in iudiciis, & coniecturis probandis, qui requiritur in directa probatione veritatisl, vt poſt Baldum, ſupà animaduertebam: Regulariter autem in cuiuſcunque rei, aut negotij probatione duo, vel tres teſtes ſufficiunt, vt notiſſimum eſt, & valdè vulgatum, & probatur in l. vbi numerus, & ibi Gloſſa, ff. de teſibus, cap. in omni negotio, & cap. licèt vniuerſis, de teſtibus, & optimè explicat, atque proſequitur Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. primo. per totum: Et id circò regulam generalem, quòd coniectura vnaquæque probari debeat ſaltem per duos teſtes, rectæ poſt alios Authores tradit Maſcardus tomo primo, dicta concluſione 406. numero primo. Cæterùm, cùm verſamut in interpretatione, & probatione vltimarum voluntatum, & coniecturarum earum, non ita abſolutè id erit accipiendum, ſed potiùs ſic diſtinguendum, provt diſtinctum eſt numeris præcedentibus, an ſcilicet de inducenda voluntate diſpoſitiua, & ea probanda agatur, vel de inducta declaranda tractetur; nam in primo caſu, ſiue de indirecta per coniecturas agatur, duo teſtes non ſufficiunt, ſed ſeptem, aut quinque requiruntur, vt etiam coniecturæ ipſæ probentur, provt ex ipſo Maſcardo, & Surdo retuli ſuprà, num. 13. & 24. & eadem concluſione 406. num. 2. aduertit idem Maſcardus: in ſecundo autem caſu duo teſtes ſufficiunt, & eiſdem coniecturæ voluntatis declaratoriæ probantur, vt ſuprà quoque obſeruari, & plurimos ſic tenentes commemoraui.

CAPVT XX.

De voluntate teſtatoris quotieſcunque quæſtio non eſt, ſed de aliis circumſtantiis, aut qualitatibus extrinſecis quibuſcunque probandis tractatur, veluti quòd conditum fuerit teſtamentum (quod in dubio conditum non præſumitur,) quòd ſolemnis numerus teſtium, aliàve ſolemnitas interuenerit (quæ etiam in dubio non præſumitur) Tabellionem etiam, aut plures teſtes in loco conditi teſtamenti, aut codicilli, adinueniri non potuiſſe, teſtamentum amiſſum fuiſſe, teſtium rogitum præceſſiſſe, teſtatorem ſanæ mentis fuiſſe ciues, aut oppidanos eſſe teſtes adhibitos, & qui teſtium numerus requiratur, & an duo tantum teſtes ſufficiant? Quid denique dicendum ſit in ea diſpoſitione, quâ quis implicitè, vel explicitè per relationem ad aliam ſcripturam, ſchedulam ſcilicet alij traditam, aut concreditam, legat, vel inſtituit, & dicit, quòd hæres det; quod relictum eſt in ſchedula, quam poſuit teſtator apud Guardianum Sancti Franciſci, vel quòd in ea contentus ſit hæres: Et vtrùm ſufficiat, quòd ex comparatione literarum, vel ex aliis legitimis coniecturis conſtet, ſchedulam à teſtatore fuiſſe ſcriptam? vbi prædictorum omnium breuis, atque diſtincta traditur reſolutio, & deciſio illa Bartoli in l. ſi ita ſcripſero, 38. per illum text. ff. de condit. & demonſtrat. exornatur nonnullis.

SVMMARIVM.

- 1 De voluntate, & dispoſitione teſtatoris vbicunque quæſtio non eſt, nec agitur de ea probanda, ſed duntaxat de probanda aliqua qualitate, ſiue circumſtantia extrinſeca, etiamſi ſit de ſubſtantialibus pro validiate diſpoſitionis, duo teſtes ad eius probationem ſufficiunt.
- 2 Idque generaliter procedit in omnibus qualitatibus, ac circumſtantiis extrinſecus, ex ſententia communi.
- 3 Vt teſtamentum ab aliquo conditum, cùm de eius ſucceſſione agitur, quamuis non præſumatur.
- 4 Quoniam condere teſtamentum, eſt quid facti.
- 5 Ea autem, quæ facti ſunt, non præſumuntur:
- 6 Et ſic legitimus hæres non tenetur probare, teſtamentum non eſſe factum; nam cùm ipſe petit legitiman hæreditatem, ſatis habet fundatam intentionem, quòd proximior eſt, & à lege vocatur.
- 7 Tamen ad probandam, quòd teſtamentum conditum fuerit, duo tantum teſtes ſufficiunt, ſed ad probandum ſic, vel ſic actum, ſeptem requiruntur.
- 8 Teſtamenti ſolemnitas, quamuis in dubio non præſumatur, niſi quatenus eius prima facies oſtendit, ſiue requiſitam à lege formam habet.
- 9 Tamen cùm ipſa ſolemnitate probanda dumtaxat agitur, quia non negatur, teſtamentum conditum, ſed debitam ſolemnitatem non interueniſſe dicitur; tunc equidem duo tantùm teſtes ſufficiunt, etiam non rogati, & non teſtamentarij & infrà n. 14.
- 10 Teſtamenti conditi loco, Tabellionem, vel vltra tres teſtes vicinos adinueniri non potuiſſe, duobus tantùm teſtibus, etiam non vicinis probari poſſe.
- 11 Et cui hoc caſu onus probandi incumbat? remiſſiuè.
- 12 Teſtamenti amiſſio vtrùm duobus tantùm teſtibus, etiam non vicinis probari poſſit? Et amiſſione ipſa probat, an eiuſdem teſtamenti tenor duobus tontùm teſtibus probari poſſit? remiſſiuè.
- 13 Teſtmento immixtus contractus, quibus teſtis probari debeat? remiſſiuè.
- 14 Teſtori ab hærede de eius voluntate adimplenda, facta promiſſio, vtrùm duobus teſtibus probari poſſit?
- 15 Rogitus teſtium in teſtamento vſque adeò eſt de eius ſubſtantia, vt alias teſtamentum ſit nullum: Et vide infrà, num. 22. in fine.
- 16 Rogitus teſtium per duos tantùm teſes, etiam non teſtamentarios probari poteſt.
- 17 Teſtes in teſtamento adhibitos, ciues, aut vicions eſſe ipius loci, in quo teſtamentum conditum eſt, duobus teſtibus, etiam, non ciuibus probari poteſt.
- 18 Teſtamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantum teſtibus, etiam non ciuibus probari poteſt.
- 19 Electio in teſtamento commiſſa vtrùm duobus teſtibus probari poſſit? remiſſiuè.
- 20 Legatorum tacita ademptio, vtrùm poſſit duobus teſtibus probari remiſſiuè.
- 21 Teſtes in teſtamento deſcriptos, & adhibitos, præſumi fuiſſe rogatos, quia eſt ſolemnitas, quæ tunc temporis potuit interuenire.
- 22 Legitima filiorum licèt relinqui debeat titulo inſtitutionis, ad hoc vt teſtamentum valeat.
- 23 Tamen quòd filio ſimpliciter relictum, fuerit relictum titulo inſtitutionis duo tantùm teſtes poſſunt probare.
- 24 Notario ſi obiiciatur, quod erat excommunicatus, & ſic quod non potuit rogari de teſtamento, per duos tantum teſtes probari poteſt, quòd eo tempore fuerat reſolutes.
- 25 Teſtatoris habilitas ad teſtandum, duobus tantum teſtibus probari poteſt.
- 26 Ad probandum teſtatoris voluntatem, quòd ſub vulgari expreſſa ſubſtitutione contineatur tacita pupillaris, duo teſtes ſufficiunt.
- 27 Pupillaris ſubſtitutio tacita quòd matrem excludat ex coniectura voluntatis teſtatoris, duobus teſtibus probari poteſt.
- 28 Teſtator ſi voluerit, & dispoſuerit, fidem adhiberi memoriali eius manuſcripto, quoad interpretationem ſuæ voluntatis; dubium non eſſe, quin talis ſcriptura fidem faciat dummodò conſtet ex comparatione literarum, vel ex aliis legitimis coniecturis, ſcriptam fuiſſe manu ipſius teſtatoris, & infrà n. 32. & 35. Et ibidem de memoriali, aut ſchedula tradita, & concredita à teſtatore, Guardiano, vel alteri, & de Bartoli deciſione per illum textum, in l. ſi ita ſcripſero 38. ff. de condit. & demonſtr.
- 29 Teſtamentum valere quoad hæredis inſtitutionem, & quoad legata, ſi teſtator inſtituat illum, qui continetur in tali ſcriptura, vel in tali ſchedula, vel ſi dixerit, quòd fiat, vel adimpleatur ſcriptum in ſchedula, quam reliquit penes Guardianum Fratrum Minorum, dummodò legitimè conſtet, ſchedulam eſſe teſtatoris.
- 30 Maioratus, aut melioratio rectè conſtituitur in filium, quem teſtator nominauit in quadam ſchedula, dummodò de veritate ſchedulæ conſtet.
- 31 Et ſufficit, quòd ex comparatione, vel ex aliis legitimis indiciis, & coniecturis appareat, quòd illa ſchedula eſt teſtatoris: & num. 35.
- 32 Teſtator ſi in teſtamento ſolemni refert ad aliquam priuatam ſcripturam non ſolemnem, omnia contenta in ſcriptura priuata cenſentur expreßè dispoſita, & expreſſa in ipſo teſtamento referente.
- 33 Et in huiuſmodi cenſetur ſufficiens probatio confeſſio filiorum dicentium ſchedulam eſſe ſcriptam, vel ſubſcriptam manu parentis.
- 34 Comparatio etiam literarum ſufficiens cenſetur (vt dictum eſt num. præcedentibus) etiamſi aliqui teſtes, vel inſcripti, vel præſentes non fuerint.
- 35 Et ſic multò magis duorum teſtium probatio ſufficiens cenſebitur.
- 36 Executores non tenentur ſequi voluntatem ſcriptam in epiſtola, niſi veritas epiſtolæ per quinque teſtes comprobetur, quia poteſt eſſe ſuppoſitia.
- 37 Erratum circa qualitates extrinſecas teſtamenti, per duos tantam teſtes probatur.

PRo dilucida, atque abſoluta huiuſce Capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit, quòd cùm cap. præcedenti plene explicatum fuerit, cùm agitur de inducenda, atque probanda voluntate, ſiue ex expreſſa, ſiue tacita, cùm etiá de inducta probanda, & declaranda tractatur, qui numerus teſtium requiratur? Reſtar nunc videre, quæ probatio neceſſaria ſit, cùm agitur dumtaxat de qualitatibus, ſeu circunſtantiis quibuſlibet extrinſeca probandis: Et quidem de voluntate, & diſpoſitione teſtatoris vbicunque quæſtio non eſt, vec agitur de ea probanda, ſed dumtaxat de probanda aliqua qualitate, ſiue circunſtantia extrinſeca, etiamſi ſit de ſubſtantialibus pro validitate diſpoſitionis, duo teſtes ad eius probationem ſufficiunt, nec maior teſtium numerus deſideratur; ita ſanè docuerunt Bartolus, Caſtrenſis, & Imola in d.l. cùm proponebatur, ff. de legatis 2. Baldus notanter in l. 2. ex n. 2. vbi Alex. Iaſ. in l. Decius & alij, C. de bonor. poſſe. ſecund. tabul. Iaſ. in l. errore, ex n. 7. & ibidem Caſtrenſ. col. 1. c. de teſtamentis. Ancharan. in conſ. 337. n. 2. Socinus ſenior in conſil. 92. n. 10. lib. 3. Alciatus in conſ. 111. num. 9. lib. 9. Calcan. in conſ. 47. colum. 2. Pariſius in conſ. 94. ſub num. 45. & num. 46. lib. 2. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltimar. voluntas. lib. 12. tit. 16. n. 13. in fine, & n. 14. cum ſeq. Simon de Prætis interpret. 1. dubit. 3. ſolut. 5. num. 34. fol. 30. Michaël Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 4. n. 10. in fine, & §. ſubſtitut. q. 31. in principio. Burgos Sal. de Paz in l. 3. Tauri. 1. ex. n. 804. vſque ad n. 814. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 3. n. 2. 4. 5. & 10. & his non relatis Ioſephus Maſcardus de probationibus, tom, 1. concluſ. 406. n. 2. Petrus Surdus in conſil. 229. num. 29. lib. 1. Vbi plura proponit exempla, provt eum retuli cap. præcedenti, num. 16. Petrus Magdalenus de num. teſtium in teſtamentis requiſito, 1. p. cap. 15. n. 13. & 14. fol. 159. latiùs cap. 31. n. 2. 3. & 4. & num. 9. tribus ſeqq. vbi ex ſententia aliorum Interpretum inquit, generaliter id procedere in omnibus, ac quibuſcunque qualitatibus, & circunſtantiis extrinſecis, provt Prætis etiam dict. num. 34. notauit.

Et hinc ſanè eo (vt exemplis rem hanc demonſtremus, & ſpecificè magis loquamur) quòd teſtamentum ab aliquo conditum, cùm de eius ſucceſſione agitur, quamuis non præſumatur; Quoniam condere teſtamentum, eſt quid facti: Ea autem quæ facti ſunt, non præſumuntur, l. in. bello, §. factæ, ff. de capt. & poſtlim. reuerſ. plenè Menochius lib. 6. præſumptione 14. Ita ſanè adnotarunt, & teſtamentum ab aliquo conditum non præſumi, probarunt Alexander num. 19. & Iaſon num. 84. in l. is poteſt. ff. de acquir. hæreditate. Qui ſcripſerunt ita Bartolum ibi ſenſiſſe, n. 25. idem Alexander, Corneus, Ruinus, Gratus, Iaſon, Curtius iunior, Hippolyt. Riminaldus, Sapia, Cagnol. Guid. Pap. Bolognetus, Guil. Benedictus, Bertrandus, Gail Mainer. Natta, Anton. Gabriel, & Didac. Couarruu. quos referunt, & hanc partem amplectuntur, & contrariæ opinionis fundamentis ex propoſito ſatisfaciunt Franciſcus Mantica de coniectur, vltimar. voluntat. lib. 2. tit. 1. per totum. Ioſeph. Maſcardus de probationibus, tom. 3. concluſione 1353. ex num. 1. cum ſeq. vſque ad num. 13. Iacob. Menochius lib. 4. præſumpt. 1. per totam. Qui rectè adnotarunt, legitimum hæredem non teneri probare, factum non eſſe teſtamentum; nam cùm ipſe petit legitimam hæreditatem, ſatis habet fundatam intentionem, quòd proximior eſt, & à lege vocatur, l. 1. ff. de petit. hæred. l. obuenire, ff. de verbor. ſignificat. l. 3. §. de illo, ff. pro ſocio, & in omnibus titulis, in quibus agitur de legitimis hæredibus ab inteſtato venientitibus: Idcircò qui tentamentum conditum dicit, id probare, atque, teſtamentum oſtendere debet. Tamen (vt à propoſito noſtro non diſcedamus) ad probandum, quòd teſtamentum conditum fuerit, duo tantùm teſtes ſufficiunt, licèt ad probandum ſic factum, ſiue ad probandam teſtatoris voluntatem, ſeptem teſtes requirantur; & ſic primum probare, parum prodeſt, niſi probetur ſecundum, iuxta Gloſſam ordinariam, & notabilem, in l. 2. in Gloſſam magna, ad finem, C. de bonor. poſſeſſion. ſecund tabul. quæ communiter approbatur per omnes Doctores ibi: & per Oldrad. in conſil. 297. num. 7. Socinum ſeniorem in conſ. 92. numero 10. lib. 3. Manticam de coniect. vltimar. volunt. lib. 12. tit. 16. num. 15. Maſcardum de probationibus, tomo 1. concluſ. 406. num. 2. & concluſ. 1153. num. 51. Azeuedum in l. 1. tit. 4. lib. 5. num. 32. Petrum Surdum dicto conſil. 129. ſub num. 29. Pet. Magdalenum de num. teſtium in teſtament. requiſito, 1. parte, cap. 31. num. 14. Aldobrandinum in conſ. 32. num. 33.

Similiter, vbi de voluntate, & diſpoſitione teſtatoris quæſtio non eſt, ſed tantùm de ſolemnitate teſtamenti, quæ in dubio non præſumitur, niſi quatenus eius prima facies oſtendit, ſiue requiſitam à lege formam habet, vt latiùs explicat Menochius lib. 4. præſumptione 9. per totam. Maſcardus de probat. concluſione 1354. vt puta, ſi ſuccedentes ab inteſtato non negauerint, teſtatore m teſtamentum condidiſſe, ſed debitam ſolemnitatem interueniſſe negant; nam tunc duo teſtes ſufficiunt, etiam non rogati, nec teſtamentarij, prout etiam concludunt Doctores communiter in l. hæredes palam, in principio, vbi optimè Bartolus ſub num. 5. Caſtrenſis num. 8. & cæteri communiter ff. de teſtamentis: Communiter etiam Doctores in l. 2. C. de bonor. poſſeſſion. ſecund. tabul. vbi Decius colum. 2. & 3. & prius Iaſon num. 10. & 11. Maſcardus concluſ. 1353. num. 51. Petrus Surdus d. conſ. 129. ſub n. 29. lib. 1. Gloſſa Oſtienſis, Speculator, Aretinus, Afflictis, Chaſſaneus, Pariſius, Ioann. Lub. Didac. del Caſtrillo, Montaluus, Boërius, Socinus, & Sylua Nuptialis, cum quibus Burgos Salon de Paz in dicta l. 3. Tauri, prima parte, num. 804. & inquit numero 805. quòd ſi quis probare nititur in loco, in quo teſtamentum eſt conditum, Tabellionem, vel vltra tres teſtes vicinos adinueniti non potuiſſe, id duobus teſtibus, etiam non vicinis probari poteſt & num. 822. vſque ad num. 825. vbi de eodem agit, & cui hoc caſu onus probandi incumbat: & num. 807. agit ipſe Burgos Salon de Paz, an teſtamenti amiſſio duobus teſtibus, etiam non ciuibus probari poſſit, vel maiori numero teſtium, ac de iure huius Regni oppidanorum debeat probari: De quo etiam Malſeardus dicta concluſione 1353. num. 52. vbi quòd teſtament ſcriptura vbi eſt deperdita, tenor eius duobus teſtibus probari poteſt, idque ex ſententia multorum Authorum, quos ibi refert: Et per eundem Burg. Sal. de Paz vbi ſuprà; latiùs per petrum Magdalenum de num, teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, capit. 28. per totum, teſtamento etiam immixtus contractus quibus teſtibus probari debeat tractat ipſe Burg. Sal. de Paz, in dicta l. 3. Tauri, num. 808. & num. 809. teſtatori ab hærede de eius voluntate adimplenda, facta promiſſio, vtrùm duobus teſtibus probari poſſit? Et latiùs per Magdalenum prima parte, cap. 27. num. 23. Superiorem quoque reſolutionem, videlicet duos tantùm teſtes ſufficere ad probandum, quòd in teſtamento, aliàve vltima diſpoſitione, ſolemnis numerus teſtium interuenerit, probarunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntat lib. 12. dicto titulo 16. num. 14. & 15. Magdalenus 1. part. cap. 13. numero. 13. & 14. capit. 31. numero. 2. 3. & 4. Surdus d. numero 19. qui Burgenſis Salon de Paz, & prædictorum, quos ipſe refert, mentionem non faciunt.

Prætereà, licèt, rogitus teſtium in teſtamento, ſit de ſubſtantia teſtamenti, vſque adeò, vt aliàs teſtamentum ſit nullum, l. hæredes palam, §. in teſtamentis: vbi Bartol. & omnes notarunt, ff. de teſtamentis, l. hac conſultiſſima, in principio, C. eodem. Boëtius deciſione 34. num. 8. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſione 58. Quia tamen hoc non de pendet principaliter à voluntate, nec in eo conſiſtit principalis diſpoſitio teſtatoris, ſed eſt ſolemnitas introducta de iure ciuili, poteſt talis rogitus probari per duos reſtes, etiam non teſtamentarios, vt concludit Bald. in d.l. 2. C. de bonor. poſſeſ. ſecund. tabul. ante num. 4. Alexand. num. 6. Iaſ. num. 13. & optimè Decius num. 8. vbi declarat; fuitque opinio Martini, prout notauit ipſe Bald. in l, comparationes, in. 3. notabili, C, de fide inſtrumentor. Alexandri (qui teſtatur de communi ſentenia) in conſil. 47. num. 3. lib. 2. & ita quoque obſeruarunt Iaſon in dicta l. hac conſultiſſima, in principio, num. 3. Decius in conſil. 11. colum. 8. in fin. Ruinus in conſ. 1. num. 8. in fine, cum ſeq. lib. 2. Alciatus in conſ. 111. num. 9. lib. 9. Prætis lib. 1. dubit. 3. ſolutione 5. num. 30. in fine, folio 51. Mantica lib. 12. dicto tit. 16. Surd. dicto conſ. 129. ſub num. 29. lib. 1. Petrus Magdalenus 1 p.d. cap. 31. num. 56. & 7. Burg. Salon de Paz in dict. l. 3. Taur prima parte, num. 810. vbi reſoluit, teſtium rogitum duobus teſtibus, etiam non ciuibus poſſe probari: ſit citat Cornenum, quem ſuperiores non citant; & num. 813. in fin. tradit etiam teſtes in teſtamento adhibitos, ciues, aut vicinose eſſe ipſius loci, in quo teſtamantum conditum eſt, duobus teſtibus etiam non ciuibus probari poſſe. & num. 809. teſtamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantum teſtibus etiam non ciuibus probari poſſe aſſerit, & dicit videndum Ruinum in conſilio 1. numero 12. & 15. & 18. lib. 3. & latiùs videri poterit Pet. Magdalenus prima parte, cap. 29. per totum: & numero 812. inquit etiam ipſe Author, vtrùm electio in teſtamento commiſſa, duobus teſtibus probari poſſit: & num. 812. an tacita legatorum ademptio poſſit duobus teſtibus probari. De quo etiam vide Couar. in rubrica de teſtamentis, 2. part. num 21. Prætis libro 1. interpretation. 1. dubitatione 3. ſolutione 5. num. 30. folio 29. Petrus Surdus dicto conſilio 29. lib. 1. immò & teſtes in teſtamento deſcriptos, & adhibitos, præſumi fuiſſe rògatos, quia eſt ſolemnitas, quæ tunc temporis potuit interuenire, poſt alios reſponderunt Decius in conſilio 11. numero 17. verſic quod notari. Socinus iunior in conſilio 178. numero 4. libro. 2. Boerius quæſtione 35. Menochius libro quarto præſumptione 9. numero 2. vbi extendit, vt etiam idem dicamus de quocunque alio actu, qui requirit ſolemnitatem vt illa præſumatur, ſi in actu fuit enuntiata, & eo tempore potuit interuenire: Et idem quoque ſcripſit libro tertio præſumptione 132. num. 32. idem quoque tenuit, & præſumit teſtes rogatos dixit Azeued. in l. 1. tit. 4. numero 54. & 55. libro quinto. Ceruantes in l. 3. Tauri, numero 115. videndus ex num. 109. vſque ad num, 124. vbi concludit id ipſum, & dicit verius eſſe, quòd etiam hodie poſt legem illam regiam, teſtium rogitus neceſſarius ſit.

