Rurſus & ſexto loco pro eadem Senatus Hiſpalenſis deciſione facit ſententia, & reſolutio eorum, qui exiſtimarunt, ex acceptatione Notarij acquiri donatario abſenti, & eius hæredibus actionem vtiIem ſine ceſſione, etiam ante ratihabitionem; ſicuti ex quamplurimis iuris Authoribus pro certo tradit Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. dicto cap. 2. num. 67. 70. & 71. & conueniunt Ioannes Gutierrez, Ioannes Matienzus, & referendi ſtatim Relati etiam numeris præcedentibus. Eamque irreuocabiliter, & non irreuocabiliter in abſentem ex acceptatione Notarij transferri in hunc ſenſum, quod donator non poſſit interim donationem reuocare, donatarius tamen ipſe ſi vult, etiam poſt Notarij acceptationem poterit donationem repudiare: & huius partis Authores ſigillatim recenſuit omnium latiſſimè Andr. Tiraquellus, de iure Conſtituti, 3. parte, limitatione 30. num. 49. & 66. idque etiam ſequuti fuere Didac. Couarr. Andr. ab Exea, Modern. Pariſ. Gozadinus, Iulius Clarus, & rolandus, quos commemorauit Molina, lib. 4. dicto cap. 2. num. 68. & 72. eandem etiam opinionem, quod ſcilicet donatio facta abſenti, Notario ſtipulante pro abſente, non poſſit reuocari per donatorem, etiam reintegra, & ſic ante ratificationem; cum Didaco Couar. & Rolando, ſecure reſoluit Ioannes Gutierrez, in initio dicti cap. quamuis pactum; num. 54. conſtanter Ioannes Matienzus, in dicta l. 7. tit. 10. lib. 5. gloſſa 2. num. 10. 11. & 12. Marcabrunus, in conſilio 30. num. 187. & ſequentibus, Simon de Prætis, in conſilio 1. num. 38. Rota in nouiſſimis deciſione 683. num. 3. & 4. & plenius deciſione 489. in principio, prima parte: & quamplurimos alios citat Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera d. concluſion. 641. num. 11. & pluribus ſeqq. fol. 843. & num. 32. fol. 844. pater Ludouic. Molina, tom. 2. de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſput. 264. column. 4. verſic. communis Doctorum ſententia eſt, fol. 76. qui contra Ludouic. Molinam, cum Didaco Couarr. Iulio Claro, & Gregorio Lopez conſtanter aſſerit, donationem eiuſmodi reuocari non poſſe, etiam ante acceptationem. Quod etiam defendit Mantica, de tacit, 7. ambig. conuent. lib. 13. titul. 8. ex num. 9. Ferdinand. Mendoza, diſputationum iuris ciuilis, lib. 3. cap. 9. num. 38. & in fortioribus terminis aſſeuerauerit, donationem abſenti factam, nemine eius nomine acceptante, vſque adeo valere à principio, vt reuocari non poſſit etiam ante expreſſam reuocationem eius, cui donatur; idque maxime poſt deciſionem dictæ l. 2. titul. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ vt latius ibi confirmat: & num. 39. reiicit Didaci Couarr. opinionem exiſtimatis, donationem abſenti factam, à Notario publico acceptatam, irreuocabilem vero, ſi à priuato acceptetur. Inquit namque, ex deciſione dictæ l. Regiæ 2. differentiam non eſſe, quod promiſſionem inter abſentes factam, acceptent Notarius publicus, vel alius quicunque priuatus, nam vtroque caſu reuocari non poteſt ante acceptationem.

Hæc ſane ſi ita ſe habent, & à præcitatis Authoribus defenduntur, quando magis in caſu præſenti, & Regij Senatus definitione, obtinere debuerunt; ſi verum eſt, donatoris mortem in conſideratione non haberi in propoſito, provt remanet probatum; vſque adeo, vt etiam donatore viuente, & re integra reuocarinon poſſit donatio ipſa, ſed firma permaneat.

Quod ſi dixeris, contrariam ſententiam, immò quod vtilis actio, quæ acquiritur ex acceptatione Notarij, reuocabiliter acquiratur, & per conſequens, quod poſſit reuocari donatio, antequam ſit acceptata, non obſtante Notarij ſtipulation; quamplurimos alios iuris Interpretes defendiſſe, provt quatuordecim ita tenentes retulit Ludouic. Molina, de Hiſpanor. primog. lib. 4. cap. 2. ſæpe citato, num. 69. & 72. qui ipſe firmiter hanc partem ſuſtinet. Tuentur quoque eandem Azeuedus, in d.l. 2. titul. 16. lib. 5. n. 20. & 21. & num. 24. vbi concludit, donationem inter abſentes factam, validam eſſe, requiri tamen donatarij acceptationem, etiamſi Notarius nomine abſentis ſtipulatus fuerit, ne interim dum non acceptatur, reuocari valeat per donatorem. Quod etiam defendunt permulti commemorati per Cardinalem Thuſcum, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera D. dicta concluſione 241. num. 4. & ſeq. fol. 842. & magis probat iſtam ſententiam pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, lib. 1. dicta diſput. 6. dubio 1. per totum, folio 33. Si inquam dixeris; nihil quoad caſum præſentem intererit; nam cum abſolute probatum fuerit, donationem poſt donatoris mortem poſſe acceptari; vt ſupra deduxi, & ex multis Authoribus tradidit pater Thom. Sanchez, dicta diſput. 6. num. 5. fol. 28. nec eius hæredes poſſe reuocare, vt ſuprà quoque obſeruaui, & per eundem Molinam, numeris antè relatis, & num. 77. plane ſequitur, donatarium ipſum, mortuo donatore, donationem petentem, eo ipſo acceptare videri: nec pacto aliquo poſſe quouis modo excludi, cum donatoris reuocatio non præceſſerit, nec poſt mortem ipſius amplius ſequi poſſit.

Septimo etiam loco, velut concludenter definitionem eandem Senatus Hiſpalenſis comprobat Antonij Fabri, de erroribus pragmaticorum, decad. 46. errore 2. & 3. ex fol. 1057. reſolutio, & obſeruatio. Is namque, iure communi attento, & ſic in fortioribus terminis, & etiam non extante dictæ l. Regiæ 2. titul. 16. lib. 5. conſtitutione; dilucidè, atque ſubtiliter obſeruauit circa actionem vtilem, quam dant Interpretes ex ſtipulatione donationis inter viuos, per Notarium facta abſentis nomine; nonnulla contra communes Interpretum ſententias, quæ eò tendunt vt neque donatarij præſentia, neque acceptatio, neque etiam Notarij ſtipulatio aliqua neceſſaria ſit. Defendit itaque, donatione inter viuos redacta in ſcripturam Notarij, vt de illa, quin facta ſit dubitari non poſſit, etiam ſi neque ceſſio neque ſtipulatio interuenerit, competere donatario directam actionem, non quidem ex ſtipulatione Notarij, nec ſi aliqua interpoſita ſit, multo magis ſi nulla, ſed ex Iuſtiniani conſtitutione, in d.l. ſi quis argentum 35. §. ſed ſi quidem, C. de donat. ſoli enim Iuſtinianeæ legi hanc vim damus, vt actionem talem poſſit producere, quæ Condictitia, vel quod idem eſt Condictio ex lege, appellatur in dicto §. ſed ſi quidem, & Nouell. 162. cap. 1. §. & ſancimus. Non etiam ſtipulationi Notarij, quæ an interuenerit, necne, nihil intereſt, vt nec an adhibitus ſit Notarius, an non, niſi vt tanto minus dubitari poſſit, quin animum donationis etiam in abſentem conferendæ habuerit is, qui coram Notario, ac teſtibus voluntatem ſuam teſtari voluerit. Nam ſi poneremus, de eadem ſeria donandi voluntate conſtare per teſtes, aut aliter citra Notarij ſcripturam, æquè diceremus, actionem condictitiam, directamque donatario contra donatorem dari oportere: nam quid egemus ſtipulatione Notarij pro donatario, cum ipſius donatarij ſtipulatione non indigemus; quid rurſum præſentia Notarij ad explicandum id, quod neque donatarij præſentiam requirit, neque aliud quicquam præter donatoris voluntatem; provt ipſe Faber concludit, & multa alia in propoſito nouè & ſubtiliter conſiderat. Si ergo nihil aliud præter donatoris voluntatem requiritur, quid intereſt, eum mortuum fuiſſe, cum de ipſius voluntate adeo legitimè conſtet, nec poſſet etiam viuens donationem in abſentem, ac ignorantem collatam, ſtipulante Notario, & ante donatarij ratihabitionem reuocare; iuxta quorundam opinionem ſuprà relatam, quam in ſtricta iuris diſpoſitione conſtanter tuetur Anton. ipſe Fab. de errorib pragmat. decad. 47. errore 3. per totum, ex fol. 1061. ibi namque cum ſententias contrarias commemoraſſet, tandem concludit in hunc modum; Mihi adhibenda videtur ea diſtinctio, quam ſuperiore cap. adhibuimus; an loquamur de donatione inter viuos, an de ea, quæ facta ſit cauſa mortis: nam ſi de donatione inter viuos, ſiue Notarius pro donatario ſtipulatus ſit, ſiue non ſit, dico teneri donatorem actione condictitia ex lege Iuſtiniani, nec poſſe actionem illam, donatario ſemel quæſitam, ei auferri facto & voluntate donatoris, neque magis ſi eandem rem iam donatam idem donator alij donauerit, & tradiderit, quam ſi donationem ſimpliciter reuocaierot: ſiquidem (vt in præcedentibus disputauimus) nunquam permittendum eſt ei, qui ſemel fuit vtiliter obligatus, & contra quem cœpit actio competere, vt ſe ab ea obligatione liberet, inuito eo, cui obligatus eſt. Denique vnum explicat idemmet Author dilucide & vere, in quo hallucinabantur communiter Interpretes, nec ita ſingulariter explanarunt, & in hæc verba loquitur: Illud certe non nego, ſi donator hic rem à ſe iam abſenti donatam, necdum traditam, alij donauerit & tradiderit, potiores fore partes poſterioris donatarij in dominij quæſtione, ſicut & eadem re pluribus vendita, præfertur in vendicatione is, non cui priori fuit vendita, ſed cui priori traditam l. quoties 15. C. de rei vendicat, ſed aliud eſt dicere, ſecundum donatarium præferendum eſſe priori in cauſa dominij, aliud vero priorem donationem reuocatam eſſe propter poſteriorem. Nihil enim vetat, & potiorem eſſe donatarium ſecundum, quippe qui prior factus ſit dominus per traditionem à domino factam, & nihilominus priorem donationem ſubſiſtere hactenus, vt ex ea ſit obligatus donatur ad rem ipſam, quæ donata eſt, vel ſaltem ad eius aeſtimationem præſtandam: Iuſtinianus enim hoc fecit in d.l. ſic quis argentum 35. §. ſed ſi quidem, C. de donat. vt quiſquis dixerit ſe donare, licet neque tradiderit, neque ſtipulanti promiſerit, cogendus ſit, vt tradat, non autem vt ex ſola cauſa donationis dominium transferatur in donatarium ſiue traditione, &c.

Ex his quidem inferri poſſet iuridica ratio eius dubij, quod excitauit Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogen. lib. 4. dicto cap. 2. num. 72. in verſic ex eiſdem etiam ceſſant: non enim in eo conſiſtit, quod ante acceptationem reuocari poſſit, necne donatio, (provt Molina ipſe arbitratur) ſed in alio potius, ac eo quidem, quod ex Antonio Fabro nunc recenſebam.

Octauo denique & vltimo loco facit, quod in caſu prædicto, ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, & lite prædicta, quamuis expreſſa donationis acceptatio non interueniſſet, probatur tamen ex parte donatarij occurriſſe nonnulla, quæ abſque tacita ratihabitione geri minimè potuiſſent; ſicque ante donatoris eiuſdem mortem, & multis ab hinc diebus, videri donatarium ratam habuiſſe donationem, & in ſcriptura conuentionis cuiuſdam cum tertio iuitæ, ſic enunciatum, & dictæ donationis mentionem factam; quæ equidem ratihabitionem, ſeu acceptationem inducebant omnino, & eam inducere debuiſſent, quando in vita donatoris acceptatio ipſa neceſſaria fuiſſet (quod nullus hactenus dixit) acceptatio namque donationis tacita, eundem, quem expreſſa operatur in propoſito effectum, Sicuti tenuerunt Decius, in conſilio 586. columna finali. Gratus, in conſilio 12. Gozadinus, in conſilio 42. & plenius confirmat Andr. Tiraquellus, de Conſtituto, parte 3. limitatione 30. num. 11. folio 152. optime Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 36. qui in eiſdem, in quibus verſamur terminis, ſic notauit ſpecificè, & quamplurimis comprobauit ex num. 4. cum ſequentibus, quæ ideò hic non repeto, quia ibi longa ferie traduntur: & facit Ludouic. Molin. d. cap. 2. libri 4. numer. 76. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 56. accedit quoque multum ad propoſitum, Petri Surdi dicta deciſ. 111. num. 8. poſt alios Authores obſeruatio quædam, ſcilicet, quod in caſu præſenti, quando voluntas donatarij accedere deberet, foretq́ue neceſſaria, non tamen requiritur formalis acceptatio, ſed sufficeret quæcunque ſimplex declaratio animi, quæ fieri poteſt quandocunque: ſic etiam, quod acceptatio præſumitur eo ipſo, quod ſupponimus, donatarium habuiſſe notitiam donationis, quia eſt actus vtilis, & delectabilis; poſt Decium, Ruinum, & Pariſium, & Rolandum, tradit ipſe Surdus, d. deciſ. 111. num. 13. & quod tacita ratificatio sufficiat, & quæ coniecturis colligitur; Mantica, de tacitis, & ambig, conuent. lib. 13. tit. 8. ex n. 16.

CAPVT XXXVIII.

Superfluitatis vitium vt euitetur, & verba appoſita in teſtamentis, vltimis voluntatibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque aliquid operentur, nec fruſtra, aut ſine virtute, & effectu aliquid operandi, remaneant; quemadmodum interpretatio fieri, atque ex præſumpta teſtatoris mente coniectura deduci debeat, vt abſolute, & dilucide dignoſcatur, an, & quando vulgata hæc Interpretum omnium traditio, & regula communis, quod verba teſtatoris ita intelligenda ſunt, vt effectum aliquem operentur; procedat, necne; ibidem etiam l. 3. ff. de legatis primo, materia explicata, quando ſcilicet expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, aliquid operetur, vel non; de quo latius ſupra, cap. 17. ex num. 44. cum ſeqq. ac denique ex regula ſuperiore ſuperfluitatis vitandæ, caſus nonnulli practici deducuntur, qui regulæ eidem applicari per Doctores conſueuerunt.

SVMMARIVM.

- 1 Verba teſtamentorum ſic debere intelligi, & interpretari, vt ſuperfluitatis vitium ceſſet omnino, nec ſint ſine affectu aliquid operandi; immò ſemper aliquid operentur.
- 2 Et non ſolum verbum, & quælibet dictio, ſed etiam quælibet ſyllaba debeat aliquid operari, nec fruſtra occupare membranas.
- 3 Debeant etiam verba impropriè accipi, ſiue quaſi ad extraneum, & improprium ſenſum trahi, vt aliquid operentur.
- 4 Verba inania eſſe non debent, nec ſine virtute aliquid operandi, etiam in materia pœnali, & odioſa, & ſtricti iuris.
- 5 Verba quod debeant aliquid operari; aſſumptum generale prædictum, procedit in priuilegiis, reſcriptis, in legibus, ſtatutis, reſcriptis, vltimis voluntatibus, contractibus, ſententiis, iuramentis, atteſtationibus, libellis, & generaliter in quocunque alio diſpoſitionis genere.
- 6 Verba teſtatoris ita intelligenda eſſe, vt aliquid operentur; regula generalis prædicta, quamplurimorum iuris Interpretum allegatione, atque congerie illuſtratur, & exornatur.
- 7 Filiis grauatis, nunquid intelligantur grauati nepotes poſiti in conditione; & an, & quando filiorum appellatione contineantur nepotes, remiſſiue.
- 8 L. curauit, C. de actio. empti. vtrum locum habeat, quando pro certo pretio, & eo maiori, vel minori, provt æſtimabitur fuit facta venditio, ſi facta æſtimatione ad maiorem quantitatem pretium aſcendere reperitur, remiſſiuè.
- 9 Tranſactio quando ad ſpecificata tantum reſtringatur, ſeu ad omnia alia, etiam non expreſſa, extenditur, remiſſiuè.
- 10 Summæ, aut ſolutiones eædem, vel duplicatæ, quando præſumitur, remiſſiuè.
- 11 Inſtrumenta duo ſi reperiantur, vnum de mutuo, alterum de confeſſione mutui, præſumuntur diuerſi contractus.
- 12 Verba in dubio in teſtamentis, ne cenſeantur ludibrio & ſuperuacuè facta, ſed debeant aliquid operari; ex regula præfata, inferri quamplurima valde notabilia, & in praxi vtilia, de quibus hoc numero agitur, & ſeqq.
- 13 Conditio decedendi ſine liberis, vtrum expiret vnico filio ſuperſtite, quamuis per momentum ſuperuiuat; & de conſilio Oldraldi 21. remiſſiuè.
- 14 Oldraldi conſilium 21. limitari, vbi verba impropriando, poteſt conditio augmentatiuè accipi.
- 15 Verba teſtatoris, quod ita intelligenda, atque interpretanda ſint, vt aliquid operentur; præſumptio, & coniectura præfata, tenuis, & infirma eſt. Propterea quod ſoliti ſunt teſtatores multa adiicere, quæ abundant, & frequentiſſimum eſt apud omnes battologiæ vitium.
- 16 Eſt etiam puerilis.
- 17 Et poteſt facile contrariis præſumptionibus conuelli.
- 18 Et qualibet, minima etiam, ratione tolli.
- 19 Idcirco regula eadem, coniectura temperatur, & limitatur multis modis, provt hic adnotatur.
- 20 Et tunc demum procedit, quando id commode & rationabiliter fieri poteſt.
- 21 Et vt ius alteri quæſitum non tollatur.
- 22 Et verba potius debent reputari ſuperflua, ac ſine virtute aliquid operandi, quam quod operantur, ſiue aliquid inducunt contra voluntatem teſtatoris.
- 23 Idcirco non modo ab expreſſa, verum & à veriſimili mente non receditur propter inculcationem verborum, immò pernicioſas verborum cauillanes debemus amputare.
- 24 Potius etiam reputantur verba ſuperflua, quàm quod operentur in damnum eius, pro quo appoſita fuere.
- 25 Et vt aliquid operentur, & ſuppletio ex ſuperfluitate, vel ex aia cauſa fiat: quod de mente disponentis appareat, neceſſe eſt. Quoniam verba nihil operantur, cum non conſtat de mente disponentis.
- 26 Requiritur etiam, quod aliquid abſurditatis, vel contradictionis non reſultet; tolerabilius enim eſt ſuperfluitatis vitium, quam abſurdi, vel contradictionis.
- 27 Nec dicitur ſuperfluum, quod operatur etiam quid minimum, aut modicum.
- 28 Verba teſtamentorum, quod debeant aliquid operari, nec ſuperflua ſint; intelligendum eſſe intra terminos materiæ ſubiectæ. Verba namque in dubio operari non debent contra naturam, aut ſubiectam materiam rei, de qua agitur.
- 29 Sicque temperari, atque explicari debet generalis Interpretum quorundam traditio in hac materia.
- 30 Verba quod aliquid operentur, & ſuperfluitatis vitium euitetur, non attenditur, quando reſultaret interpretatio contra ius commune.
- 31 Vel quando verba operantur in principali diſpoſitione, licet in cæteris nihil operentur.
- 32 Aut ſi exprimunt illud, quod a iure tacitè inerat.
- 33 Siue proferuntur ad maiorem declarationem, & tollendam dubitationem, etiam minimam.
- 34 Nec dicitur teſtator ſuperfluè loqui, qui id quod tacite ſenſit, verbis expreſſit ad declarationem, intelligentiam, & teſtationem mentis ſuæ.
- 35 Et ſuperfluitas toleratur, ſi id quod paulo obſcurius dictum eſt, dilucidus exprimatur.
- 36 Nouum enim non eſt, vt idem bis etiam dicatur ratione tollendæ dubitationis.
- 37 Et ſæpenumerò exprimitur aliquid ad tollendam omnem dubitationem, & ſcrupulum, cuius tamen expreſſio non erat neceſſaria. Et ideo ex tali expreſſione nihil debet inferri.
- 38 Verba ſuperflua non dicuntur, quando exprimitur in ſpecie, quod in genere expreſſum fuerat, quia plus poteſt oratio ſpecialis, quàm generalis.
- 39 Et ſuperfluitas toleratur, quando in diſpoſitione, quæ prætenditur ſuperflua, eſt additum aliquid noui.
- 40 Vel cum reperitur prouiſum id, quod iam eſt diſpoſitum per ipſum teſtatorem, vel per ius commune.
- 41 Superfluitas toleratur, quando id exprimitur, quod implicitè in eo, quod prius dictum fuerat, continebatur.
- 42 Expreſſio eorum, quæ tacite inſunt, regulariter non operatur. Pluribus tamen in caſibus operari ſolet, provt latius hic explicatur. Et vide ſupra hoc eod. lib. & tractat, cap. 17. ex numer. 44. vſque in fin. cap.

PRo dilucida, & breui huiuſce cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, vulgatiſſimum equidem, & frequentiſſimum, atque per manus traditum quotidie, in omni fuiſſe diſpoſitione, & maxime in teſtamentaria, interpretatiuaq́ue vltimarum voluntatum, Scribentium omnium axioma, ſiue brocardicum, quod verba teſtamentorum ſic debent intelligi, & interpretari, vt ſuper fluitatis vitium ceſſet omnino, nec ſint ſine effectu aliquid operandi, immò ſemper aliquid operentur, nec cenſeatur ludibrio, & ſuperuacuè facta. Idque intelligunt, vt non ſolum verbum, & quælibet dictio, ſed etiam quælibet ſyllaba debeat aliquid operari, nec fruſtra occupare membranas. Intelligunt etiam, quod verba debeant etiam impropriari, ſiue quaſi ad extraneum & improprium ſenſum trahi, vt aliquid operentur. Rurſus, quod verba inania eſſe non debent, nec ſine virtute aliquid operandi, etiam in materia pœnali, & odioſa, 7 ſtricti iuris; veluti renuntiationis, diſpensationis, reſcripti, argumenti à contrario ſenſu ad correctionem iuris, & ad extenſionem de perſona ad perſonam, quæ aliàs non fieret: provt hæc omnia proſequitur Simon de Prætis, reſerendus ſtatim ex num. 1. vſque ad n. 5. Cardinalis Mantica, in loco inferius commemorando, num. 1. copiosè Craueta, in conſil. 297. num. 4. Mieres etiam ſtatim recenſendus, n. 5. quæſt. 60. 1. part. qui vt procedat regula ſuperior, etiam in materia pœnali, & ſtricta, citat textum, in l. 1. §. penultimo, cum l. ſeq. ff. de calumniatoribus, Camillus quoque Gallinius, in loco illicò referendo, ex num. 14. vſque ad numerum 21. ſuperiora comprobat. Surdus, in conſilio 29. numer. 13. & 14. libro primo. Denique & generaliter intelligunt regulam generalem ſuperiorem, quo verba debeant aliquid operari, nec ſi accipiendus intellectus, pet quem incidamus in vitium ſuperfluitatis; in omni actu, & materia, & ſic in priuilegiis, reſcriptis, vltimis voluntatibus, contractibus, ſententiis, iuramentis, atteſtationibus, libellis, & generaliter in quocunque alio diſpoſitionis genere. Id quod Simon de Prætis, & Pelaez à Mieres, in locis ſtatim commemorandis, ille ex numero 4. iſte ex numero 5. cum aliis inferius referendus, adnotarunt ſpecificè: & latiùs probauit Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. libro primo, cap. 9. ex numero 14. vſque ad finem cap. vbi multa iura allegat, & Doctorum ſententias adducit: idem quoque tenuit Petrus Surdus, in conſilio 80. num. 15. libro primo, & in conſilio 270. num. 10. libro 2.

Pro regula autem prædicta, & brocardico commemorato, allegarunt communiter Interpretes noſtri iura quamplurima, & maximè text. in l. ſi quando, in princip. vbi Bartol. ſic notauit, ff. de legatis primo, l. generali, §. 1. ff. de vſufructu legato, l. 1. vbi gloſſa, & Bartolus, in fine, ff. ad municipalem, l. 3. §. 1. vbi Baldus, & Caſtrenſis, ff. de iure fiſci, l. ſi ſtipulatus, l. qui ſic. ff. de vſuris, l. diuus, in principio, ff. de vſu & habitatione, cap. ſi Papa, de priuilegiis, lib. 6. cap. ad audientiam, de decimis, cap. paſtoralis, de donationibus. Demum regulam ipſam, verba teſtatoris ita intelligenda eſſe, vt aliquid operentur, quamplurimis illuſtrarunt, atque exornarunt, variis etiam caſibus applicarunt Authores ſequentes, vt alios omittam, qui commemorantur ab eis.

Aimon Craueta, in conſil. 20. ex num. 9. & in conſilio 25. ex num. 30. & in conſil. 175. ex num. 240. & in conſ. 294. column. 5. & ſeqq. & in conſilio 92. n. 5. & in conſ. 135. n. 24. & in conſilio 297. n. 4.

Gozadinus, in conſ. 5. n. 6. & in conſilio 74. num. 5. cum ſeqq.

Curtius iunior, in conſ. 85. num. 40. 1. parte.

Felinus, in cap. cauſam quæ, column. 6. de reſcriptis, & in capite ſolitæ, column. 3. de maioritate & obedientia.

Carolus Ruinus, in conſ. 35. ex n. 4. lib. 2. & in conſilio 53. n. 6. lib. 3.

Gratus, in conſilio 126. n. 24. & 25. & in conſil. 94. n. 33. & ſeq. lib. 2.

Rolandus à Valle, in conſil. 1. num. 123. & in conſilio 61. ex num. 14. cum ſeq. lib. 3. & in conſil. 21. n. 16. libro 2.

Catel. Cotta, in memorab. verbo, clauſula generali.

Pet. Paul. Pariſ. in conſilio 46. numer. 68. & 70. & in conſil. 95. numero 38. lib. 1. & in conſilio 110. ex num. 47. eod. lib. & in conſilio 16. numer. 106. lib. 2. & in conſilio 71. lib. 4.

Ioannes Cephalus, in conſilio 149. numer. 3. libro primo, & in conſilio 183. num. 70. libro 2. & in conſilio 375. num. 29. lib. 3. & in conſilio 734. numero 19. libro 5.

Crotus, in conſilio 14. num. 38. & in conſilio 136. num 20.

Tiberius Decianus, in conſilio 107. numero 34. cum ſequentibus lib. 3. & in conſilio 44. n. 20. & n. 135. libro 4.

Andr. Tiraquellus, de tractatu conuention. §. 1. gloſſ. 2. n. 24. & 45.

Modern. in conſuetud. pariſien. §. 41. ex num. 14. cum ſeq. fol. 287.

Hieronymus, Gabriel, in conſil. 121. ex n. 32. lib. 1.

Gab. Eugub. in conſ. 90. ex num. 12. cum ſeq.

Franciſcus Beccius, in conſilio 21. num. 25. & in conſilio 24. ex num. 29. & in conſilio 39. ex num. 30. & in conſilio 41. num. 20. & in conſil. 88. n. 46.

Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. titul. 6. per totum, vbi vide omnino, & lib. 10. titul. 1. num. 6. & lib. 12. titul. finali, n. 39. & de tacitis & ambiguis conuent. lib. 2. tit. 12. per totum.

Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 3. dubitat. 2. ſolut. vltima, ex fol. 260. vbi etiam vide omnino.

Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 1. capit. 9. ex n. 14. vſque ad finem cap. decimi, cum quatuor ſeqq. vbi etiam latè, atque ex profeſſo.

Pelaez à Mieres, de maioratu, 1. parte quæſt. 60. ex num. 5. cum ſeqq.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſil. 11. n. 19. cum ſeqq. ibid. Vincent. Anibal, eius Additionator, verbo, ſuperfluum.

Iacobus Menochius, in conſilio 143. numer. 10. 37. & 38. lib. 2.

Alexander Raudenſis, de analogis, c. 34. n. 173.

Petrus Surdus, in conſ. 29. n. 13. & 14. & in conſ. 80. num. 15. lib. 1. & in conſ. 270. n. 10. & 11. lib. 2.

Marcabrunus, in conſil. 26. n. 230. & 235.

Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 52. num. 70. lib. 1. & in conſilio 563. num. 85. lib. 5. meliùs in conſilio 282. lib. 3. vbi vide omninò num. 92. n. 100. 101. & 117. & num. 121. cum ſeq.

Iacobus Berreta, in conſil. 74. n. 38. lib. 1.

Marc. Anton. Peregrinus, in conſilio 43. numer. 8. libro 2.

Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 4. num. 43. & deciſione 12. n. 16.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 17. num. 16. & in conſ. 17. n. 16. & in conſ. 20. n. 61. 92. & 122.

Achilles Pedrocha, in conſilio 24. ex num. 60. in fine, vſque ad num. 72. & in conſil. 31. ex num. 173. vſque ad num. 180. & in conſil. 40. ex num. 333. vſque ad numerum 339.

Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 1. n. 36. & in conſilio 8. num. 71. & in conſilio 30. num. 67. & in conſ. 49. num. 16. & melius in conſil. 60. ex num. 72. cum ſeq. lib. 1. & in conſil. 35. num. 38. & in conſilio 61. num. 51. lib. 2.

Adrianus Gilmanus, lib. 1. rer. iudicatarum, deciſione 6. n. 153. 232. & 233.

Ludouic. Caſanate in conſilio 4. ex num. 171. in fine, vſque ad num. 178. & in conſilio 10. n. 58. & 65. & 99. & in conſ. 17. num. 23.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iutis, tom. 8. littera V. concluſione 89. fol. 528. & tom. 2. fol. 711. verbo diſpoſitio, & tom. 1. verbo actus, concluſione 135. & 136. fol. 113. & iunge concluſionem 139. folio. 119.

Et quidem ex his nunc relatis Authoribus præfatum Aſſumptum, quod verba teſtamentorum, & alterius diſpoſitionis cuiuſlibet, ſic debeant intelligi, vt vitium ſuperfluitatis in eis ceſſet, & non ſint ſine virtute aliquid operandi; plena manu illuſtrari atque exornari poterit, & ex ipſo ad plures caſus practicos inferri, ad quos maxime conducit, vt ex eiſdem apparet. Inter alios tamen (vt multos ſilentio prætermittam) in eo dubio, Filiis grauatis, nunquid intelliguntur grauati nepotes poſiti in conditione: & An, & quando filiorum appellatione contineantur nepotes: de quo late agendum eſt alio capite huiuſce tractatus, & per Ioannes Vincentius Honded. in conſil. 60. lib. 1. Aſſumptum ipſum expendit, & ſingulariter explanat idem Hondedeus, num. 72. & duobus ſeqq. & in conſil. 30. eodem lib. 1. in altero dubio, vtrum ſcilicet l. curauit, C. de actio. empti. locum habeat, quando pro certo pretio, & eo maiori, vel minori, provt æſtimabitur, fuit facta venditio, ſi facta æſtimatione ad maiorem quantitatem pretium aſcendere reperitur? Regulam eandem ſuperfluitatis vitandæ adducit num. 67. Denique in conſilio 4. eod. libr. 1. cum explicandum ſuſcepiſſet articulum illum, tranſactio ſcilicet quando ad ſpecificata tantum reſtringitur, ſeu ad omnia alia, etiam non expreſſa extendatur, & ſic materiam l. ſi de certa, C. de tranſact. idipſum ponderauit Hondedeus, numero 17. & dixit, quod ſuperfluitas vt euitetur, includuntur in diſpoſitione etiam ea, quæ ſunt vltra naturam actus. Et antea dixerat num. 16. quod nullum verbum, etiam minimum ſtare debet ſine effectu, & virtute aliquid operandi, imò nec ſyllaba ſuperflua appoſita cenſetur, ſed verbum quodcunque, etiam quantumcunque minimum, interpretari debet vt aliquid operetur, vt latius ibi probat. Deinde Patrus Surdus, in conſil. 80. per totum, lib. 1. in eo articulo, Summa, aut ſolutiones, eædem, vel duplicatæ, quando præſumantur? de quo latè eo conſilio: & in conſilio 11. eod. lib. 1. & in conſilio 431. num. 12. lib. 3. & deciſione 217. & per Menochium, lib. 2. de arbitrariis, lib. 2. centuria 3. caſu 213. Maſcardum, de probat, tom. 3. concluſion. 1250.

