- 25 Thuſcus quoque generaliter eandem regulam accipit. Et inquit, præfationum vim, & effectum obtinere in omni diſpoſitione teſtatoris, ſiue vniuerſali, ſiue particulari, in legatis, & fideicommiſſiis, & cæteris alijs. Et in ſententia, & decreto Iudicis, & in reſcriptis, & Bullis Papæ. In gratia, in inueſtitura, in priuilegiis, in ſtatutis, in laudo, & concordia, in exequutione laudi. In ſupplicatione, in regula Cancellariæ. In contractibus, in tranſactione, donatione, permutatione, in diuiſione, locatione. In libro rationum, & in libro ſociali, vel computorum. Et generaliter, provt hic obſeruatur.
- 26 Præfatio diſpoſitionis, non declarat ipſam diſpoſitionem, quando concluſio præfationi derogaret, vel quando ipſa præfatio à diſpoſitione reſtringeretur.
- 27 Præfatio, & proœmium ſi generale ſit quamuis poſtea ſubiiciantur verba ſpecialia, tamen virtute proœmij generalis, reſultat etiam generalis dispositio.
- 28 Præfationes, & proœmia, quod coniecturam faciant, & diſponentium voluntatem declarent; non ex proœmij, ſeu præfationis natura, ſed ex natura cauſæ in præfatione expreſſæ, contingere.
- 29 Idcirco, vt cauſam finalem inducant, quod cauſam habeant expreſſam, neceſſarium eſt.
- 30 Et quod in quolibet caſu ſub tali diſpoſitione incluſo eadem adſit ratio.
- 31 Nec tantum exprimantur gratia frequentiores contingentiæ.
- 32 Quod in dubio non eſt præſumendum.
- 33 Diſpoſitio cum eſt clara, & ſpecifica, non recipit intellectum reſtrictiuum, aut ampliatiuum ex ratione, ſeu cauſa poſita in proœmio, quantumuis finali. Sed è contra proœmium recipit interpretationem à clara diſpoſitione.
- 34 Præfationis & proœmij ratio præſumitur finalis, ſi reſpicit futura, ſi præterita, impulſiua.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce cap. explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, certiſſimi iuris eſſe, & ab vtriusque iuris Interpretibus, mille in locis repetitum, quod verba in præfationibus, aut in proœmiis diſpoſitionis appoſita, declarant mentem, & intentionem, atque voluntatem diſponentis; idque per textum valde vulgatum, in l. finali. ff. de hæred. inſtit. per quem ita tradiderunt infiniti Authores, qui commemorabuntur ſtatim: & in terminis (quod attinet ad noſtrum tractatum) quod ex verbis præfationum, & proœmiorum coniectura maxima voluntatis colligitur, atque interpretatio diſpoſitionis cuiuslibet deducitur; adnotarunt Alexander, in conſ. 75. num. 3. lib. 6. Pariſius, in conſil. 33. n. 17. lib. 3. Decius, in conſ. 600. ex num 1. cum ſeq. Tobias Nonius, in conſil. 10. num. 7. Franciſcus Burſatus, in conſil. 93. num. 13. lib. 1. Cagnolus, in l. prima, num. 36. ff. de regulis iuris. Hieronymus Gabriel, in conſil. 113. num. 29. lib. 1. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 64. num. 40. lib. 1. Rolandus, in conſil. 49. num. 43. lib. 1. Molina, Mieres, & Aluaradus, in locis referendis infrà. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 6. littera P. concluſione. 892. folio 706. & ſequentibus, numero 3. quod ex præfationibus declaratur animus proferentis, poſt Ancharanum, in conſilio 398. Dominicus Rex, numer. 5. & numer. 4. idem Thuſcus, quod elicitur cauſa, per quam mouetur diſponens, & eius intentio, poſt Alexand. in conſilio 160. Viſio, numero 9. libro 6. Et dignoſcitur, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa; vt dicit Romanus, in conſilio 16. numer. 5. vbi late Apoſtil. & in conſilio 328. num. 3. & in conſilio 90. Matth. de Afflict. de iur. protimiſ. §. 4. num. 13. & refert Thuſcus, vbi ſupra, numero 6. Antonius Theſaurus, quæſtion. forenſium, quæſt. 1. numer. 1. in principio, Barnaba Cornazanus, deciſion Lucenſi 4. & vt generaliter dixerim, quod diſpoſitiones omnes à præfationibus, & præmiſſis, rationem, interpretationem, atque coniecturam accipiunt; tradiderunt Alexander, in conſilio 7. numer. 5. libro 2. & in conſilio 54. num. 11. lib. 4. Socinus, in conſ. 165. num. 6. & 7. lib. 2. Barbatia, conſil. 19. lib. 1. Romanus, dicto conſ. 16. num. 4. Bertrandus, in conſil. 182. libr. 1. Curtius iunior, in conſil. 5. num. 19. Hippolyt. Riminald. in conſil. 25. num. 29. libro primo. Ioannes Garſia, in proœmio, ſiue diuiſione operis de nobilitate, num. 61. & ſeq. And. Fachineus, in conſil. 10. num. 43. lib. 1. Alderanus Maſcardus, de interpretatione ſtatutorum, concluſione 2. numero 180. & 181. vſque adeò, vt verba, quæ in præfationibus dicuntur, etiam ratiocinando, & enuntiatiuè, aperiunt teſtatoris, vt cuiuſlibet alterius diſponentis voluntatem, & finem: Bologninus, in l. penultima, numero 1. C. de teſtamentis. Bologninus, in conſil. 74. verſic. 5. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimarum, volunt. lib. 6. titul. 13. numer. 2. Et ad omnia referuntur, ambiguaq́ue diſpoſitionis diluunt; vt poſt alios Authores firmauit Simon de Prætis, de interpretat. vltimarum voluntat. lib. 2. interpretat. 3. dubitatione 1. ſolutione 3. num. 37. & 38. folio 240. Etiam quando diſpoſitio ſui naturâ ſtrictè interpretaretur, vt quia in ea ageretur de materia, in qua ſtricta de iure deberet ſumi interpretatio; aam ob rationem in præfatione expreſſam, large diſpoſitio interpretari debet: ita Craueta, in conſil. 192. num. 21. Socinus ſenior, in conſ. 91. columna 1. libr. 1. Decius, in conſil. 10. num. 2. verſic. 1. quia, Gezadinus, in conſil. primo, n. 16. Menoch. lib. 6. præſumptione 2. num. 14. Alderanus Maſcardus, dicta concluſion. 2. num. 183. & ſeqq. qui aſſignat rationem, quoniam cauſa, ſeu ratio, quæ colligitur ex proœmio, ſeu præfatione, cenſetur in ſequentibus repetita (vt inferiùs dicendum eſt) & ideò ſequens diſpoſitio ſecundum dictam declarationem regulari debet, nam plus eſt attendenda ratio, & mens diſponentium, quam ipſius diſpoſitionis verba; & diſpoſitio: vt ibi comprobat, & latiùs dicetur alio cap. infrà.

Secundo deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, præfationem in propoſito duplicem eſſe dici, ſiue dupliciter conſiderari: Vna dicitur; quæ in actu, & diſpoſitione non ſcripta adhibetur, & quæ vulgato nomine tractatus appellatur: Altera, quæ ſolet ab initio actus, & diſpoſitionis ſcriptæ apponi: ſicuti ſenſit Bartolus, in l. ſi ita stipulatus, §. Chriſogonus, numer. 3. in fine, de verborum obligat. & ex Recentioribus ita diſtinctè adnotauit ſolus Menochius, & duos caſus principales proponit, dicta præſumptione 2. libri 6. num. 1. vbi agit de præfatione prima, ex num. 18. cum ſeqq. vſque in finem præſumptionis: & pro regula generali conſtituit, quod in præfatione dicta, repetita præſumuntur in ipſo actu, & diſpoſitione; ſicuti manifeſte Iureconſultus reſpondit in l. item quia §. vltimo, ff. de pactis, & in l. Titia, 134. §. idem respondit. 1. de verborum obligat. vbi omnes Scribentes communiter declarant. Rolandus eiam, in conſil. 76. num. 83. & 84. libr. 3. Petrus Surdus deciſione 288. numer. 30. Antonius Theſaurus, quæſtione prima forenſi, ex numero ſecundo, cum ſequentibus. vbi ex præfata regula, quod in præfationibus dicta, cenſeantur in ſubſequenti contractu repetita, infert ad quæſtionem practicam, quæ ex facto contigit, an ſcilicet tractatus præcedens, repetitus cenſeatur in apocha ex interuallo. Et adducit declarationes nonnullas ad ipſam regulam: quam etiam repetunt Alderanus Maſcardus, de interpretat. ſtatutorum, dicta concluſ. 2. n. 184. & 185. fol. 115. Cardinal. Thuſcus, tomo ſexto, dicta concluſione 892. numero 93. littera P. cum itaque pro regula generali ita conſtituiſſet Menochius, vt dixi, & latiùs explicaſſet materiam, limitauit ſtatim numero 19. quod in præfatione dicta, repetita non præſumitur in ipſo actu, & diſpoſitione: quando inter vtrumque, magnum temporis interuallum interceſſiſſet: quod tenent etiam relati per Theſaurum, vui ſuprà, & per Manticam, referendum infrà: vel quando partes ipſæ non ſe firmarunt ſuper dictis in tractatu, & præfatione contractus, vt ibi, num. 20. vel quando dicta in tractatu, ſunt omnino diſtincta, & ſeparata ab ipſo contractu, vt ibidem, num. 21. vel inter diuerſas perſonas, vt etiam per Theſaurum, dicta quæſtione prima, num. 5. vbi poſt Vitalem, quod iſtis præfationibus creditur, quoad eos, qui illas faciunt, & in tractatu interueniunt, ſecus tamen quoad alios: & quod duo requiruntur, vt præfationes operentur: Primò, vt probetur tractatus, & quid in præfatione ſit actum: Deinde, contractum eſſe factum intra modicum tempus. Inter diuerſas itaque perſonas, aut in materia odioſa, limitat etiam Menochius ibi, num. 22. & 23. vel quando actus, & diſpoſitio principalis redderetur inutilis, ſi dicta in præfatione, cenſerentur repetita in ipſo actu principali: quod in dicto §. idem reſpondit, exprimitur: & notauit Antonius Theſaurus, dicta quæſtione prima, numero 2. Franciſcus Mantica nouiſſimè, de tacitis & ambiguis conuent, lib. 3. titulo 4. num. 14. qui vt explicaret propoſitam materiam, in præfationibus ſcilicet, vel tractatu, quæ dicta ſunt, an in contractu repetita intelligantur; ordine ſequenti ſe habuit. Primò namque, ex num. 1. vſque ad numerum 6. ſtatuit, quod dicta in præfationibus, & tractatu, intelliguntur repetita in contractu, qui in continenti ſequitur, non ex interuallo: & quod repetitio facilius inducitur in eiſdem rebus, & perſonis. Contrahentes namque præſumuntur à præcedenti tractatu receſſiſſe, ſi contractus ſequatur ex interuallo; niſi contractus præcedens haberet tractum futuri temporis, tunc etenim extenditur, etiam ſi contractus ſequatur ex interuallo: vel niſi illud, quod ſequitur ex interuallo, tanquam acceſſorium reſpiciat ſuum principale, quia tunc qualitas expreſſa in principali, intelligitur repetita, etiam ſi ſequatur ex interuallo; provt hæc omnia latius exornat, & comprobat, vſque ad dictum numerum 6. quò loci Secundò conſtituit, regulam eandem dicti §. idem reſpondit. debere reſtringi, vt repetitio eorum, quæ dicta fuere in tractatu, inducatur, quando fuit concluſum: & ſic quod habet locum in eo, quod in præfationibus dicitur, & concluditur, quia multa tractantur, quæ non concluduntur: & quod teſtes, qui fuerunt præſentes in tractatu, & in concluſione non interſuerunt, non probant actum perfectum, vt latius dicto num. 6. & num. 7. inquit Mantica ipſe, quod repetitio eorum, quæ dicta ſunt in tractatu, inducitur, quando ſunt præparatoria ad contractum: quod explicat num. 8. & 9. & num. 10. quod error præſumitur, ſi id quod ſequitur, cum præfationibus, vel tractatu non conuenit: & numero 11. & 12. quod cauſa expreſſa in tractatu, intelligitur repetita in contractu, ſi ſequatur incontinenti, non ex interuallo: & contractus non reddatur inutilis, vt ibidem, num. 14. & ſit inter eaſdem perſonas, vt numero 13. & tandem numero 15. quod repetitio non inducitur, ex interuallo, quando præfationes non fuerunt deductæ in obligationem efficacem, & numero 16. quod præfationes, quæ tranſeunt in obligationem efficacem, non ſunt ſimplices præfationes. Et hactenus de præfationibus, & proœmiis actus, & diſpoſitionis non ſcriptæ, tractatus ſcilicet (vt dixi) & de materia dicti §. idem reſondit.

Quoad præfationes verò, & proœmia actus, & diſpoſitionis ſcriptæ, quibus teſtatores, & alij diſponentes quicunque, tam inter viuos, quàm in vltima voluntate frequentiſſimè vtuntur, & hoc in cap. agitur; obſeruandum, atque conſtituendum erit tertio loco principaliter, præfationes ipſas, & proœmia declarare, coniecturamq́ue facere, quid in ipſa diſpoſitione diſponentes voluerint: & intentionem diſpoſitionis eiuſdem detegere: incertitudinem tollere, præſtare lumen, & intellectum diſpoſitioni, & per eas tilli omnem ſubſequentem dubitationem: inducere etiam cauſam finalem diſpoſitionis, ex qua diſpoſitio ipſa extenditur, & ampliatur, atque declaratur, & reſtringitur, ſiue limitatur: ita ſane per text. vulgatiſſimum (vt ſuperiùs dixi) & quotidie allegari ſolitum, in l. finali. ff. de hæred. inſtitut. obſeruarunt, atque exornarunt poſt alios Authores (quos ideò ſciens prætereo) & multis caſibus practicis aſſiduè occurrentibus, applicarunt ſequentes iuris Interpretes, qui ingenti ſtudio, & prolixo labore aggregantur in vnum.

- Abbas, in conſil. 103. ex num. 2. lib. 1.
- Alexander, in conſilio 7. num. 12. lib. 2. & in conſilio 68. num. 5. lib. 3. & in conſil. 143. numero tertio, lib. 6.
- Fulgoſius, in conſil. 158.
- Bertrandus, in conſ. 182. volum. 1.
- Ancharanus, in conſil. 73. num. 2. & in conſ. 141. in principio.
- Socinus ſenior, in conſ. 159. ex num. 2. cum ſequent. lib. 2.
- Barbatia plenè, in conſil. 1. num. 1. lib. 3. & in conſilio 10. num. 3. lib. 1. & in conſil. 64. in principio, lib. 4. & in conſ. 14. eod. libro.
- Decius, in l. 1. ex n. 1. ff. ſi certum petatur, & in conſil. 86. col. 4.
- Felinus, in cap. contingit, col. 1. de fide inſtrumentorum.
- Romanus, ſingulari 255. incipit, item, & in conſ. 16. num. 4. & ſeq.
- Ludou. Gomezius, in regula Cancellar. q. 1. in regula de annal. poſſe. vbi latè in propoſito.
- Curtius iunior, conſil. 5. n. 19. latiùs in conſil. 185. num. 1. & in conſil. 174. n. 1. & 2.
- Portius Imolenſis, in conſ. 125. n. 10. lib. 2. vbi plura cumulat.
- Purpuratus, in l. cum quid, n. 110. verſic. & in præfatione. ff. ſi certum petatur.
- Brunus, in conſ. 73. num. 8.
- Rolandus, in conſ. 49. n. 43. lib. 1.
- Pariſius, in conſil. 83. n. 13. & ſeq. lib. 3.
- Tobias Nonius, in conſil. 10. n. 7.
- Zuccardus, in l. vltima, num. 330. C. de edicto diui Adria. tollen.
- Tiberius Decianus, in conſil. 3. n. 116. & in conſ. 7. n. 16. & in conſil. 25. n. 88. lib. 1.
- Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 6. tit. 13. n. 2.
- Tiraquellus, in tractatu, deceſſante cauſa, limitatione 1. n. 64. & 65.
- Hippolytus Riminaldus, in conſilio 171. ex numero 36. lib. 2. & in conſil. 320. ex num. 10. cum ſeq. lib. 3.
- Lanfrancus, qui plura cumulat in repetitione cap. quoniam contra falſam, de probat. n. 1.
- Cagnolus, in l. 1. n. 36. ff. de regulis iuris.
- Petrus de Peralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 83. de legat. 3.
- Hieronymus Gabriel, in conſ. 113. n. 29. lib. 1.
- Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 1. n. 70.
- Marſilius, in conſ. 19. n. 5.
- Ripa, reſponſo 3. n. 7. lib. 2.
- Gozadinus, conſ. 1. n. 16.
- Rota Genuenſis, deciſ. 31. n. 8.
- Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. voluntat. lib. 2. interpret. 3. dubit. 1. ſolut. 3. ex numero 36. fol. 240.
- Villalobos, commun. opinio. littera P.n. 344.
- Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. c. 3. ex n. 40. meliùs, lib. 4. cap. 4. n. 9. 10. & 11.
- Ludou. Molina, de Hiſpanor. primogeniis, lib. 1. c. 5. num. 1. & quinque ſeqq.
- Padilla, in l. eam quam, ex n. 47. & ſeq. C. de fideicommiſſis.
- Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio 2. partis, num. 47.
- Marzarius, in conſil. 20. num. 17. & in conſil. 22. num. 50.
- Franciſcus Beccius, in conſ. 20. n. 11. & in conſ. 21. num. 37.
- Octauianus Cacheranus, deciſ. 52. num. 10. & deciſione 58. ex num. 5. & deciſ. 85. num. 5. & deciſ. 100. num. 9. & 10.
- Minadous, conſil. 6. num. 1.
- Marcabrunus, in conſilio 26. numero 179. & num. 302.
- Burſatus, in conſ. 93. n. 3. lib. 1.
- Ioſephus de Ruſticis, an & quando liberi in condit. poſſi. cenſean. vocat. lib. 1. c. 2. n. 100.
- Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 2. q. 159. n. 2. & lib. 3. q. 18. n. 88. & tribus ſeq.
- Petrus Surdus, in conſ. 240. n. 15. lib. 2.
- Cæſar Barzius, deciſ. 94. n. 17. & deciſ. 96. n. 2. & 8. & deciſ. 97. n. 35. 39. & 42.
- Andr. Fachineus, in. conſ. 10. n. 43. lib. 1.
- Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 2. n. 96. & in conſil. 34. num. 16.
- Ioſeph. Maſcard. de probat, tom. 3. concluſione 1417. num. 27.
- Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 11. num. 11. & in conſil. 14. n. 13. & in conſil. 64. n. 46. lib; 1. & in conſil. 9. ex n. 23. lib. 2.
- Achilles Pedrocha, in conſil. 10. n. 38. & in conſ. 36. num. 265.
- Ludon. Caſanate, in conſil. 10. n. 34. & 35.

Alderanus Maſcardus, de interpretatione ſtatutorum, concluſ. 2. ex num. 176. fol. 115. vſque ad n. 188. & concluſ. 5. ex num. 18. vſque ad num. 23. fol. 207. vbi tradit quamplurima de præfationum, & proœmiorum Virtute, & effectu.

Antonius Theſaurus, quæſtione prima Forenſi, ex numero primo. vbi quod præfatio mentem contrahentium indicat, & diſpoſitionum ſeriem notam facit, clarioremq́ue reddit: & diſpoſitio ipſa ampliatur, & reſtringitur iuxta præfactionem, & ex ea dignoſcitur diſpoſitionis qualitas, 7 natura. Et quod id obtinet in ſtatutis, & edictis Principum, in quibus præfatio operatur ad conſiderandam Legiſlatoris rationem. Item in priuilegiis, & reſcriptis: in contractibus, & ſtipulationibus: & in vltimis voluntatibus, provt hæc omnia latiùs comprobat ibi.

D. Perez Lara, de vniuerſ. & Capellan. lib. 1. cap. 10. num. 53. fol. 106.

Ioannes Garſia, in diuiſione, ſiue præfatione operis de Nobilitate, vbi inquit, num. 2. quod quæ præmittuntur, ſequentium præſtant intellectum euidentiorem, iuxta ſingulare dictum Baldi, in rubrica, C. de ſeruis fugitiuis. quia cuiuſque rei potiſſima pars principium eſt, vnde poſteriora eluceſcunt, & conſtant, l. prima, ff. de origine iuris: & num. 4. inquit poſt Zazium, quod præfationes lumen præſtant diſpoſitioni: & num. 5. & 6. Garſia ipſe annotauit, quod in vltimis voluntatibus præfatio obtinet vicem causæ; quia naturalis diſpoſitio exigit, vt præfatio obtineat vicem cauſæ, deciſio verò cauſati: & num. 7. quod in proœmio, & in præfatione, tanquam in cauſa conſiſtit ratio diſpoſitionis. Et quod colligitur coniectura expreſſa ex præfatione teſtatoris, per text. in l. finali, ff. de hæred. inſtit. & num. 8. quod intelligentia dictorum ſumenda eſt ex his, quæ in prooemio dicuntur, tanquam ex cauſis: capit. intelligentia, de verborum ſignificat. & n. 9. Garſiam et idem inquit, quod eſt in præfatione, tanquam in cauſa, eſt volitum volentis, & intentum agentis ſignificans, & ſignificatum: & num. 10. quod cæteræ diſpoſitiones ſunt referendæ ad proœmia, & præfationes, ita vt ab eis non diſcrepent: & num. 11. quod omnis diſpoſitio teſtatoris habet ſenſum verum à proœmio, etiam contra, & præter verba teſtatoris: l. cum pater, §. dulciſſimis, ff. de legatis 2. l. ſcire oportet, §. ſed ſi maxime, ff. de excuſat. tutor. & tandem n. 61. & duob. ſeqq. Ioannes ipſe Garſia probauit, quod à præfationibus, & proœmiis ſtatuta, leges, reſcripta, & omnes diſpoſitiones rationem accipiunt, & præfationes ampliant, & reſtringunt diſpoſitionem, vt latiùs ibi: & n. 64. quod in contractibus etiam præfationes obtinent cauſæ finalis rationem, & diſpoſita ſupplent, & emendant; provt ibidem comprobat.

Iacobus Menochius, lib. 6. præſumpt. 2. ex n. 1. vſque ad n. 18. qui etiam dilucide exornat materiam dictæ l. finalis, ff. de hæred. inſtitut. & eam accipi in omni actu, materia, & diſpoſitione: in ſtatuto ſcilicet, in legibus, in reſcriptis Principis. Idem de priuilegij, & Bullæ Summi Pontificis proœmio. Idem de præfatione decreti Principis, & ſententiæ Iudicis, & laudi, & inueſtitutæ. Idem de præfatione contractus, & diſpoſitionis teſtatoris. Et inquit n. 13. quod hæc præſumptio, & coniectura, quæ à præfatione, & proœmio deducitur, ea ratione fulcitur, quia proœmium; & præfatio oſtendit cauſam finalem, qua motus eſt conficiens actum, diſponenſq́ue ad ita agendum; provt ibi comprobat.

Cardinalis denique Thuſcus, ipſammet materiam dictæ l. finalis, ff. de hæred. inſit. late exornat, atque pertractat. practic. concluſ. iuris, tom. 6. littera P. concluſ. 891. per totam. ex fol. 706. in fine, & 707. quò loci, generaliter quoque eandem regulam accipit ex n. 1. cum multis ſeq. & n. 45. cum ſeq. vſque ad n, 85. & inquit præfatinum vim, & effectum obtinere in teſtamentis, in codicillis, & in omni diſpoſitione teſtatoris, ſiue vniuerſali, ſiue particulari, in legatis, & fideicommiſſis, & cæteris aliis & in ſententia, & decreto Iudicis, & in reſcriptis, & Bullis Papæ: in gratia: in inueſtitura, in priuilegiis, in ſtatutis, in laudo, & concordia in exequutione laudi: in ſupplicatione, in regula Cancellariæ: in contractibus, in tranſactione, donatione, permutatione, in diuiſione, & locatione: in libro rationum, & in libro ſociali, vel computorum: & generaliter in omni actu, & diſpoſitione (vt dixi) & latiùs comprobatur per Thuſcum.

Cæterum, quando concluſio præfationi derogaret, vel quando ipſa præfatio à diſpoſitione reſtringeretur, tunc præfatio non declararet ipſam diſpoſitionem provt obſeruat Menochius, libro 6. dicta præſumptione 2. num. 15. aliàs autem & regulariter declarat, vt ſæpè dictum eſt: vſque adeò, vt ſi præfatio, & proœmium generale ſit, quamuis poſtea ſubiiciantur verba ſpecialia, tamen virtute prooemij generalis reſultat etiam generalis diſpoſitio: l. regula, circa finem, ff. de iuris & facti ignorant. ibi; nam initium conſtitutionis generale eſt. Per quem text. Bartol. & communiter Scribentes notarunt, quod ſi præfatio legis, aut diſpoſitionis generalis ſit, lex ipſa, aut diſpoſitio generaliter eſt intelligenda, quamuis in ſequentibus ſpecificè diſponat: refert Ludouic. Molina, libro 1. de Hiſpanorum primogen. cap. 5. num. 3. Ioannes Gutierrez, practicarum libro 3. dicta quæſtione 17. num. 90. & 91. & quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 22. num. 99. ſic quoque ego obſeruaui: & retuli Imolam, Decium, Corneum, Geminian. Aldobrandinum, & Camillium Gallinium, quem propoſito illius textus commendaui: & idem quoque tradidit Alderanus Maſcardus, de interpretatione ſtatutorum, concluſione 5. num. 18. & tribus ſeq. fol. 207. Antonius Theſaurus, dicta quæ. 1. Forenſi. n. 1.

Tertiò & vltimò obſeruandum, atque conſtituendum eſt, præfationes & proœmia, quod coniecturam faciant, & diſponentium voluntatem declarent; non ex proœmij, ſeu præfationis natura, vt eam vim obtineat, contingere; ſed ex natura cauſæ in præfatione expreſſæ euenire; id quod Tiraquellus poſt Bartol. & Panormitan. in dicto tractatu, de ceſſante cauſa, limitatione 1. num. 65. & poſt eum Aluaradus lib. 4. dicto cap. 4. num. 10. fol. 173. recte adnotarunt, & cum aliis, quos citat, eruditè admodùm (vt adſolet) idem quoque animaduertit Petrus de Peralta, in l. ſi quis. in principio teſtamenti, num. 83. de legatis. 3. dicens, regulam ſuperiorem non debere allegati ita generaliter, vt ſolet; ſcilicet quod præfationes diſpoſitionum, earum finalem cauſam oſtendant: quia hæc allegatio perfecta non ſit; cum hoc procedat in his tantum præfationibus, quæ cauſam habent expreſſam: & ſic quod cauſales tantum præfationes, & proœmiales finalem cauſam diſpoſitionis cuiuque deſignant, & non impulſiuam, & conſequenter diſpoſitioni, cui præponuntur, cohærere dicuntur: provt latius ibi comprobat Peralta, & dupliciter limitat regulam eandem generalem, Primò, vt ipſa procedat, vbi in quolibet caſu ſub tali diſpoſitione incluſo, eadem eſt ratio; nam ea ceſſante, talis cauſa expreſſa impulſiua cenſeretur, vt ibidem quoque comprobat, & Baldum adducit: & idem cum Iaſone, Alexandro, & Lapo notauit Cardinalis Thuſcus tom. 6. littera P. dicta concluſione 892. n. 103. folio 710. Secundò limitat, niſi tales præfationes, ita cauſaliter expreſſæ, gratia frequentioris contingentiæ exprimerentur, & illius intuitu ex profeſſo: nam hoc caſu, quod cauſa illa finalis ſit, dici minime poterit, ſed potius impulſiua; quod etiam comprobat ibi: & ſequitur Aluaradus, lib. 4. dicta cap. 4. num. 12. Regulariter autem (vt dixi) præfationes ipſæ, & proœmia multum operantur, non modò in hac præſumpta materia, ſed in qualibet alia, efficaciterq́ue coniecturam faciunt, vt mentem, & intentionem declarent, nec gratia frequentioris contingentiæ, ſed ex propoſito potius, maximoq́ue myſterio, & vt operentur, cenſeri debent adiectæ; provt deducitur ex ratione textus, in dicta l. finali, ff. de hæred. inſtitut. & obſeruationibus quamplurimorum quos ſuprà commemoraui: & ita temperari, atque intelligi debent Peralta, & Aluaradus, in locis nunc relatis.

Cæterum, cum diſpoſitio eſt clara, & ſpecifica, non recipit intellectum reſtrictiuum, aut ampliatiuum ex ratione, ſeu cauſa poſita in præfatione, ſeu proœmio, quantumuis finali; ſed è contra proœmium recipit interpretationem à clara diſpoſitione: ita eleganter per totum, lib. 4. Corneus, in conſ. 177. num. 5. lib. 4. Thuſcus, tom. 6. dicta concluſ. 892. num. 97. & 98. fol. 710. & vltra eum Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 62. num. 16. Alderanus Maſcardus, de interpret. ſtatut. concluſ. 2. num. 186. fol. 116. qui limitat deciſionem dictæ l. finalis, ſingulariter: & ſublimitat n. 188. vt ibi videbis: & per Thuſcum, vbi ſupra, qui adiicit num. 105. poſt Ioannem de Imola, in clementina 1. num. 21. de electione, quod præfationis, & proœmij ratio præſumitur finalis, ſi reſpicit futura, ſi præterita, præſumitur impulſiua.

CAPVT XLVIII.

Ex verbis, ſiue ex clauſulis, in executiuis (vt vulgò circunferri ſolet) non in principali diſpoſitione appoſitis, quemadmodum coniectura voluntatis, & intentionis teſtatoris deduci, atque interpretatio fieri valeat in caſu dubio; & quando verba ipſa, aut clauſulæ in executiuis diſpoſitionem, aut ſaltem coniecturam, & declarationem, quando etiam præcedentium mutationem, aut alterationem, ſiue quid aliud inducere poſſint: vbi vulgatum illud Scribentium axioma, ex Clementina 1. in fine, de præbentis, aſſiduè prolatum, quod clauſulæ in executiuis; non ampliant principalem diſpoſitionem; ſed potiùs regulantur ſecundum naturam ipſius; exornatur permultis: & vtrùm in teſtamentis, & vltimis voluntatibus locum obtineat, dilucidè magis, quam antea fuiſſet, explicatum relinquitur, vt hic videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis, ſiue ex clauſulis, in executiuis, non in principali dispoſitione appoſitis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura ſumitur, & interpretatio congrua colligitur.
- 2 Cum ex illis deducatur qualis fuerit mens, finis, ſiue intentio diſponentis.
- 3 Clauſulæ, an ſint poſitæ in diſpoſitiuis, an in executiuis, multùm intereſſe.
- 4 Clauſulæ acceſſoriæ, ſeu poſitæ in executiuis, non ampliant, neque alterant, aut immutant diſpoſitionem principalem. ſed ſolum in ſuo primo intellectu confirmant, & regulantur ſecundum naturam principalis diſpoſitionis. Quod latius comprobatur, atque exornatur deciſio textus: in Clementina 1. in fine, de præbendis. & num. ſeq.
- 5 Donatio cauſa mortis, an ſit, vel non, ex verbis prolatis in principali diſpoſitione diiudicandum eſt, non ex dictis, ſiue appoſitis in executiuis.
- 6 Pactum de non reuocando donationem cauſa mortis, poſitum in clauſulis executiuis, etiam ſi iuratum ſit, non impedit reuocationem.
- 7 Pactum de non contraueniendo, non alterat naturam contractus.
- 8 Clauſula ad habendum, tenendum, poſſidendum, & quicquid perpetuo ſibi, & ſuis placuerit, faciendum, in conceſſione feudi appoſita; vtrùm facultatem alienandi importet.
- 9 Clauſulæ, quando dicantur diſpoſitiuæ, vel executiuæ, ſiue poſitæ in executiuis, & non in diſpoſitionis.
- 10 Bonorum diuiſione facta cum clauſula ad habendum, tenendum, poſſidendum, & quicquid placuerit, faciendum; vtrum videatur tributa, & conceſſa alienandi facultas. aut remiſſum eſſe fideicommiſſum, remiſſiuè.
- 11 Legatum puellæ factum, vt poſſit nubere, an ſit purum, aut conditionale; dignoſcendum ex eo, quod verba eiuſmodi adiecta fuerint in diſpoſitiuis, vel in executiuis. Aut ex coniecturis, & præſumpta voluntate, provt hic adnotatur.
- 12 Clauſulæ in executiuis adiectæ, declarant diſpoſitionem principalem, & ſunt aptiſſimæ, & ſufficientes ad declarandum mentem diſponentis, eandemque diſpoſitionem præcedentem.
- 13 Clauſulæ in executiuis appoſitæ, ampliant præcedentem diſpoſitionem; cum appoſitæ ſunt ſuper diſpoſitione, quæ eis non repugnat.
- 14 Vel quando in ea diſpoſitione nihil aliàs operarentur.
- 15 Aut in fauorabilibus; ſecus in reſcriptis gratioſis & ſimilibus; idque ex ſententia quamplurimorum.
- 16 Quæ per Authorem ſingulariter explicatur, atque temperatur.
- 17 Et Ludouici Molinæ, in eodem propoſito reſolutiones, atque obſeruationes probantur, & commendantur, & numeris ſeqq.
- 18 Vbi Clementinæ primæ, in fine, de præbendis, verus traditur intellectus.
- 19 Res denique ipſa, dilucide magis, quam antea fuiſſet, explicata relinquitur.
- 20 Singularis etiam, & noua Authoris conſideratio in eodem propoſito ſcribitur.
- 21 Clauſulas acceſſorias, ſiue executiuas, potius adiici ex voluntate partium, quàm ex ſtylo Notarij.
- 22 Nec præſumi, quod ipſe notarius clauſulas tanti ponderis ex ſolo ſuo capite inſtrumento adſcribat.
- 23 Nec poteſt ipſe plus ſcribere, quam quæ propriis vidit oculis, vel propriis audiuit auribus.
- 24 Et cenſetur rogatus à partibus, vt clauſulas conſuetas apponat.
- 25 Debétque inſtrumentum coram partibus legere.
- 26 Notarij verba, eſſe partium.
- 27 Clauſulam codicillarem cenſeri ex voluntate teſtatoris inſertam in inſtrumento.
- 28 Idem de cæteris accidentalibus, & ſubſtantialibus.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, quod ex verbis etiam, ſiue ex clauſulis, in executiuis, non in principali diſpoſitione appoſitis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura ſumitur, & interpretatio congrua deducitur; id quod in terminis aſſeuerarunt permulti iuris Interpretes, qui clauſulas in executiuis appoſitas, declarare mentem diſponentis, adnotarunt ſpecificè. Et ij ſane fuerunt quamplurimi, quorum ſtatim mentio fiet. Inter alios autem, quod præbeant coniecturæ, & interpretationis cauſam verba eiuſmodi in executiuis prolata; egregiè ſcripſerunt Aretinus, in conſilio 164. Magnifici excelſi. colum. 3. in verſic. fortiter tamen. Carolus Ruinus, in conſil. 71. num. 33. lib. 3. Decius, in conſil. 185. num. 8. in fine, & in conſilio 423. numer. 13. Curtius iunior, in conſilio 2. n. 3. verſic. ad iſtud ſubtile, lib. 1. qui poſt Baldum, in l. eam quam, in penult. colum. verſic. ſed pone quidam, C. de fideicommiſ. ſcriptum reliquit, ex verbis quoque, ſiue ex clauſulis in executiuis deduci, qualis fuerit mens, & finis, ſiue intentio diſponentis: Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemontana 161. numero 1. Gratus, in conſilio 8. numero 16. lib. 2. Beccius, in conſ. 88. num. 50. Marcabrunus, conſ. 111. numer. 31. alios multos ſciens, conſultòque prætermitto, quoniam numeris ſeqq. commemorabo eos.

Ex eiſdem autem omnibus vnanimiter deducitur; multum proculdubio intereſſe, an clauſulæ ſint poſitæ in diſpoſitiuis, vel in executiuis, vt diſpoſitionem inducant, vel non: provt etiam aſſeuerarunt infiniti illi Authores, qui numero ſequenti pro ornatu, & explicatione textus, in Clementina prima, in fine, de præbendis, præcitabuntur: & poſt Decium, Curtium iun. Crauetam, Brunum, Gratum, Pariſium, Cacheranum, & Franchis; ſic obſeruat M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic, 52. num. 43. in fine, verſic. item aduertendum, fol. 501. indeq́ue ſtatuiſſe, atque adnotaſſe ipſomet iuris vtriuſque Interpretes, quod clauſulæ acceſſoriæ, ſeu poſitæ in executiuis, non ampliant, neque alterant, aut immutant diſpoſitionem principalem, ſed ſolum in ſuo primo intellectu confirmant, & regulantur ſecundum naturam principalis diſpoſitionis. Ad quod quotidie allegant textum, in dicta Clementina prima, ad finem, de præbendis. qui eſt textus ſolemnis, & ſingularis ad hoc ſecundum Scribentes mille in locis, vbi profitentur regulam hanc generalem, & eſſe bonam in practica, & ſæpè contingentem, atque menti tenenda. Allegant etiam pro eodem aſſumpto text. in l. quidam in teſtamento, in principio, ff. de legatis primo, & in l. prædiis, in princip. de legat. 3. ita autem inducunt præcitatam Clementinam primam, quod volens ipſa tradere exemplum de clauſula executiua, primò diſponit, quod alicui debeat prouideri de dignitate ad cuiuſque, vel quoruncumque collationem, prouiſionem, ſeu quamlibet diſpoſitionem aliam, in certa Eccleſia pertinente, quam intra menſem duxerit acceptandam: quæ verba ſecundum Gloſſam, & communem interpretationem non trahebantur ad beneficium electiuum, licèt poſtea ſubiiciatur clauſula, inhibentes illi, vel illis, ad quorum collationem, prouiſionem, ſeu electionem, Dignitates in ipſa Eccleſia pertinere noſcuntur, ne interim ad collationem ipſarum, ſeu prouiſionem procedant, vel quemquam eligant ad eaſdem: ſubdit textus, quod Dignitate, ad quam conſueuit quis per electionem aſſumi, non poterit impetranti prouideri, cum in conceſſione gratiæ (ad quam non augendam, ſed exequendam debent quæ de inhibitione ſequuntur, referri) nullam de electione fecerimus mentionem. Et ita rectiſſimè textum ipſum induxit Curtius iunior, in conſilio 56. n. 3. lib. 1. Induxerunt etiam quamplurimi ex referendis nunc, & axioma præfatum, quod clauſulæ appoſitæ in executiuis non debent alterare, neque mutare principalem diſpoſitionem, exornarunt permultis, & caſibus variis practicis occurrentibus aſſiduè applicarunt: & ij quidem ingenti ſtudio & labore à me prælecti, & euoluti fuere, & ſequenti ordine debent recenſeti, atque commemorari, vt nihil euenire poſſit in propoſito præfatæ allegationis vulgatæ dictæ Clementinæ primæ, quod penes eoſdem non inueniatur.

- Abbas, in cap. cum noſtris, in fine, de conceſſione præbendæ.
