Rurſus & quartò facit, per traditionem inſtrumenti, in quo continetur ius, vel titulus ipſius rei, quæ venditur, aut donatur, vel ex alia cauſa alteri conceditur, in emptionem, donatarium, vel recipientem tranſire poſſeſſionem ipſius rei, & per conſequens dominium, aut vſucapiendi conditionem, l. 1. C. de dona. Idque tam in rebus immobilibus, quam mobilibus, iuxta l. 8. tit 30. partita 3. & reſolutionem Antonij Gomezij, in l. 45. Tauri, num. 56. & idem eſſe, quando traditur inſtrumentum, nouiter confectum de titulo, cauſa, vel contractu, per quem tunc alienatur, vel quouis modo conceditur, iuxta l. ipſam 8. tit. 30. partita 3. & veriorem ſententiam, quam etiam adducit Anton. Gomezius, vbi ſuprà, num. 57. Tellus Fernandez, in l. 17. Tauri, numero 65. & ſeq. Ita ſimiliter & per obſeruationem, aut retentionem vſusfructus, l. quiſquis, C. de donat. l. 9. tit, 30. part. 3. & latius explicat Antonius Gomezius, in ead. l. 45. Tauri, num. 63. 64. & 65. Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſt. 65. num. 5. ita denique & per clauſulam Conſtituti: nam ſi quis præcedente titulo habili ad tranſlationem dominij, putà venditionis, donationis, vel alterius ſimilis alienet, aut donet rem ſuam, & conſtituat ſe eam poſſidere nomine eius, cui conceditur, ſtatim quæritur ei poſſeſſio, & per conſequens dominium, vel vſucapiendi conditio, nullo actu traditionis interueniente, l. quod meo, ff. de acquir. poſſeſſ. l. 9. in fine, tit. 30. partita 3. cum aliis iuribus, quæ adducit, & latius explicat Anton. Gomez. in d.l. 45. Tauri, num. 78. cum ſeq. vſque ad numerum 91. Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 3. d. quæſt. 65. num. 22. & tribus ſeq. vbi poſt alios multos Authores obſeruant, quod ex traditione facta per conſtitutum, æquè ac vera traditione, maioratus, ſeu melioratio irreuocabilis efficitur: & quod ex Conſtituto acquiritur vera poſſeſſio ciuilis, atque naturalis, etſi actus acquirendi ſit fictus, & nedum poſſeſſio, ſed etiam dominium vtile, atque directum: & idem eſſe in aliis actibus fictis, vt latiùs ibi comprobat. Cum ergo melioratio Tertij, & remanentis Quinti præcisè & irreuocabilis ex clauſula Conſtituti, & traditionis inſtrumenti, & aſſignatio facta fuiſſet en el dicho heredamiento de Saudin, videtur quod ſuper eo cenſus prædictus imponi non potuit, nec hypotheca conſtitui: quoniam id alienationis ſpeciem continet, & alienatione prohibita, ius quoque cenſus, & hypothecæ prohibitum cenſetur, vt iure, & authoritate latiùs probaui ſuprà, ad primum argumentum. Sed ſic eſt, quod ſi meliorationis aſſignatio fiat in re certa, & tradatur poſſeſſio, res ipſa per parentem meliorantem alienari non poteſt, ſicuti expreſſim profitetur Antonius Gomez. in l. 17. Tauri, num. 20. in verſ. non tamen poterit, vbi ita ſcribit: Non tamen poterit alienare rem ipſam particularem, vel ſpecialem, in qua eſt facta aſſignatio, cum filio ſit facta traditio, & in ea ſit tranſlatum dominium, & poſſeſſio, & traditio, &c. Angulus, in l. 7. meliorationum, gloſſa 4. num. 2. & in l. 3. gloſſa 4. num. 3. & 5. vbi ſequitur Antonium Gomezium: ergo cenſus imponi non potuit ſuper dicto heredamiento, nec hypotheca contrahi, cum in bonis obligantis non fuerit, & per alium res aliena inuito domino pignori obligari non poteſt, vt in eiſdem, in quibus verſamur terminis, & in re priùs à matre donata, & in eum titulo donationis tranſlata; probat textus ſingularis, & à nemine ponderatus, in l. qui prædium, C. ſi aliena res pignori data ſit. Sic etiam in ipſis terminis noſtris difficultatem præſentiebat Velaſquez Auendañus, in l. 21. Tauri, gloſſa 1. num. 16. ibi: Quia cum quantitas quotæ licèt incerta eſſet, à domino prælegantis, ex tempore quo prælegatum irreuocabile fit, exiret, nec hypothecæ ſubiici potuit.

Quintò pro eadem parte vrget, nam cum ex Tertio, & remanente Quinti omnium bonorum inſtitutus fuiſſet maioratus irreuocabiliter ex dictis clauſulis, & aſſignatio facta in dicto heredamiento de Saudin, neque potuit maioratus reuocari, neque etiam in præiudicium iuris vocatorum dictus cenſus imponi, per quem in effectu reuocaretur, aut minueretur maioratuſmet ipſe: idque argumento textus, in l. perfecta donatio, C. de donat. quæ ſub modo, cum aliis iuribus, quæ adducit, & ita reſoluit Anton. Gomez. in l. 17. Tauri, num. 22. & in l. 40. num. 72. in fine, vbi inquit in hunc modum: Ex quibus notabiliter infero, quod licèt maioratus, & conſtitutio eius incepit ab ipſo prædeceſſore debitore, tamen ſi debita contraxit, poſtquam maioratus, & eius conſtitutio fuit irreuocabilis mediante traditione, vel ex aliis cauſis contentis in his legibus Tauri, non tenetur ſucceſſor illa ſoluere: quia alias poſſes per indirectum renocare maioratum. Et idipſum tenuit Petrus de Peralta, in l. 3. §. qui fideicommiſſum, num. 124. ff. de hæred. inſtituend. Matienzus, in l. 6. tit. 7. gloſſ. 3. numero 21. ibi: Secundo limitatur, niſi conſtituens maioratum, debita contraxerit, poſtquam maioratus effectus fuerat irreuocabilis per traditionem, vel ex aliis cauſis contentis in l. 4. ſupra eodem, ne per indirectum poſſit maioratum reuocare, &c. Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, tractatu 2. disputatione 640. num. 5. Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 24. num. 33. & 34. vbi idem reſoluit, & adiicit, quod in prædicto caſu non poteſt pater, qui fecit maioratum, vel meliorationem irreuocabilem obligare, hypothecate, vel vendere bona maioratus, aut meliorationis, aut aliàs de eis diſponere in præiudicium priùs vocati. Refert, & ſequitur Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. quæſtione 53. vbi inquit, quòd cùm melioratio efficitur irreuocabilis vno ex modis, de quibus dicta l. 17. Tauri, ſi poſtea inſtitutor ipſe maioratus contrahat debita, ſucceſſor ipſius non tenetur ea perſoluere: quia ſicut non poteſt inſtitutor maioratus, vel meliorans, directè maioratum, aut meliorationem irreuocabilem effectam reuocare, ſic etiam non poterit id indirectò efficere, plura debita contrahendo in præiudicium maioratus ſucceſſoris, quod idem defendit conſtanter Velaſquez Auendañus, in dicta l. 21. Tauri, gloſſ. 1. num. 15. & 16.

Sextò denique & vltimò eadem pars probatur: quoniam dictus maioratus irreuocabiliter conſtitutus, neque ex conſenſu etiam inſtitutoris, & primò vocati ſimul minui potuit, vel alterari, aut cenſus hypothecæ, & impoſitioni ſubiici; ſicque in caſu præſenti conſenſus primi vocati, filij ſcilicet maioris fundatorum, qui ipſimet hypothecæ conſenſum adhibuit cæteris ſucceſſoribus præiudicium generare non valuit, ſicuti ex Roderico Suarez, Tello Fernand. Anton. Gomezio, Molina, Mieres, & Angulo, reſolutiuè defendit Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 2. quæſt. 62. num. 4. vbi firmauit, quod meliorationem faciens irreuocabilem Tertij, vel Tertij & Quinti cum vinculis & ſubmiſſionibus, vno ex tribus modis, & cauſis, de quibus in d.l. 17. Tauri, non poteſt poſtea tollere vincula, & ſubmiſſiones, nec in totum, nec in parte, nec reſpectu alicuius rei in præiudicium ſequentium vocatorum, etiam accedente conſenſu primi meliorati, aut voeati. Et idipſum latius ego quoque probaui ſuprà hoc eodem lib. & tractatu, cap. 5. definitione prima, Senatus Regij Hiſpalenſis, vbi adduxi quamplurimos alios Authores, & Additionatorem Gamæ, ad deciſionem 8. per totam, prima parte, patrem Ludouic. Molinam, libro 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 265. Fachineum, controuerſiarum iuris, lib. 8. cap. 8.

Cæterum ſuperioribus omnibus minimè refragantibus, contrarium definiuit iuridicè Senatus in caſu propoſito, & ſalua cauſa perpetuitatis dicti vinculi in omnibus bonis vinculatis, teneri dictum D. Ioannem Martinez de Ribera reditus decurſos cenſus perſoluere, & cenſum ipſum recognoſcere; ſicque tranſactionem inter ſecundum ſucceſſorem, & filios primi fundatoris initam ſeruare; definitiuè decreuit. Senatus autem deciſio ex ſequentibus comprobatur argumentis, & rationibus.

Ac primum equidem, quoniam certi iuris eſt, ex legibus Tauri, & nauæ collectionis Regiæ, meliorationem Tertij bonorum, ſiue Tertij & Quinti (idem enim ius eſt in Quinto, quod in Tertio, quamuis de Tertio leges loquantur) regulandam, & conſiderandam eſſe ad valorem bonorum tempore mortis meliorantis: & ſic non ſolum Tertium, ſed etiam Quintum regulandum eſt ſecundum tempus mortis: ita enim in Tertio diſponitur, in l. 19. Tauri, ibi: Con tanto que no excedo-el dicho Tarcio de lo que montare, o valiere la tercera parte de todos ſus bienes al tiempo de ſu muerte, & in l. 23. ibi: hiziere alguna mejora del Tercio de ſus bienes, que la tal mejora aya conſideracion a lo que ſus bienes valieren al tiempo de ſu muerte, e no al tiempo que ſe hizo la dicha mejora, quæ leges hodie ſunt l. 3. & l. 7. tit. 6. lib. 5. & in Tertio & in Quinto ſic notauit Tellus Fernand. in dict. l. 23. Tauri, num. 2. in illis verbis: Vnde teneo, quod id quod in l. decima nona, & in hac l. diſponitur, quod habeatur conſideratio ad tempus mortis, ſit in Quinto, ſicut in Tertio, ſequitur Matiençus, in dicta l. 7. tit. 6. gloſſa prima. Azeued. in principio, & in l. 3. eod titulo, & libro, num. 22. & ſuprà hoc eod. lib. quarto, cap. 16. num. 40. notaui: notauit quoque Angulus, in eadem l. 7. gloſſ. 2. vbi inquit num. 1. quod non ſolum Tertium, ſed & Quintum regulandum eſt ſecundum tempus mortis: & num. 2. quod omnis Quota regulatur ſecundum tempus mortis, ex ratione legis eiuſdem: & num. 3. quòd legitima regulatur, & debetur ſecundum tempus mortis, l. Papinianus, §. quarta, ff. de inofficioſo teſtamento, l. cum quæritur, Cod. de inofficioſo teſtamento, & num. 4. quod donatio rei certæ regulanda eſt ſecundum tempus mortis, vt appareat, an ſit inofficioſa; cum talis donatio ad Tertium & Quintum referatur, vt latius ibi: & ante Angulum ſuperiora hæc omnia ex aliis Authoribus tradidit Matiençus, in l. 3. tit. 6. gloſſa 4. per totum. Et hoc quod melioratio Tertij, aut Tertij & Quinti ad tempus mortis referatur, & ad valorem bonorum eo tempore exiſtentium; vſque adeò verum eſt, vt dictis legibus dicentibus quoad meliorationem Tertij & Quinti tempus mortis meliorantis expectandum eſſe, non valeat à meliorante, & meliorato in præiudicium cæterorum filiorum renuntiari; ſicuti contra Tellum Fernandez eruditè defendit, & eiuſdem rationibus ſatisfacit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 83. per totum, cui runge Angulum, in l. 7. meliorationum, gloſſ. 5. fol. 163. Aluaradum, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 58. verſiculo, ea tamen. Pat. Ludouic. Molin. tom. 3. de iuſtit. & iure, diſput. 587. num. 7. cum ergo ad tempus mortis melioratio Tertij, & remanentis Quinti (de qua nunc agitur) referatur, & deducto ære alieno, quoniam bona intelliguntur ſemper deducto eo, l. ſubſignatum, §. bona, ff. de verbor. & ſignificat. ſequitur ſane, intelligendam eam neceſſariò ſecundum valorem bonorum, quæ eo tempore exiſtunt, iuxta quem & cæteri fratres Legitimas etiam habituri ſunt, ex eiſdem legibus nunc relatis; atque conſequenter minuendam meliorationem ipſam ex debitis ab inſtitutore poſtmodùm contractis, aut bonis ex cenſus impoſitione ab eo diminutis; cùm idem potuerit, qui meliorauit, debita contrahere, & bona ad eum modum diminuere, ne eorum adminiſtratione priuetur, quæ iure ſibi remanent, modò citra fraudem, & dolum id faciat, prout fundamentis ſequentibus obſeruabitur. Nam quemadmodum melioratio debetur filio meliorato, etiam ex bonis poſtmodum augmentatis, & ita commodo eius cedit augmentum, ſic etiam & minuitur, ſi bona quoquo modo diminuantur vt diminutio æqualiter ad eum pertineat. Quod velut expreſſim procedit de mente dictarum legum, quæ tempus mortis meliorantis reſpiciunt; & ex aliis huius Regni Authoribus ſpecificè probarunt Azeued. in l. 3. tit. 6. lib. 5. num. 22. & 24. & tribus ſequentibus. Relati per Auendañ. in l. 23. Tauri, gloſſ. 1. Matien. in eadem. l. 3. gloſſ. 4. num. 3. Aluarad. de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 58. in fine, id ipſum, quod augmentum, & diminutio pertineat ad melioratum, etiam aſſignata melioratione in aliqua re, & licèt melioratio irreuocabilis ſit ex Conſtituto, vel traditione ſcripturæ; reſoluit Angul. in ipſa l. 3. meliorationum, gloſſa 3. num. 4. 5. & 6. Mier. prima parte, quæſt. 92. num. 1. 2. & 3.

Prætereà & ſecundò facit, quod in caſu præſenti, quando in Tertio irreuocabiliter denota inter viuos, de quo vinculum perpetuum fauore omnium deſcendentium conſtitutum eſt, dubium eſſe poſſet, & an reſpectu, ſiue in damnum eius, æs alienum, aut hypotheca cenſus contrahi potuerit; reſpectu tamen Quinti dubium eſſe non potuit, vtpote cum eius reſpectu, & cenſus ipſe conſtitui, & æs alienum contrahi potuiſſet, atque etiam melioratio reuocari quoad Quintum ipſum, ſicque dicta cenſus impoſitio ex valore Quinti, quod excedit dictam cenſus quantitatem, ſuſtineri debebit omninò: quod probatur euidenti ratione, nam in eodem caſu præſenti melioratio, & vinculum non ſit ſimpliciter de Tertio & Quinto, ſed Tertio, & remanente Quinti, quod ex ſcriptura inſtitutionis vinculi expreſſim apparet, & ſic quæcumque irreuocabilitas conſideretur, etiam reſpectu cauſæ oneroſæ matrimonij (quæ tamen non adfuit) ea extendi non poſſet, vel effectum ſuum operati vltra Tertium ipſum, de quo d: l. 17. Tauri loquiter, & quo ad remanens Quinti, cum melioratio in ſe non includat totum Quintum, aut Quintum ſimpliciter, ſed remanens tantum (vt nunc dicebam) & ſic manet prædicto fundatori huius vinculi libera facultas diſponendi fere de toto Quinto, nec diſpoſitio Quinti eiuſdem dici poterit reuocatio illius, cum non Quintum, ſed remanens fuerit donatum, & cum poſſet meliorans de eo diſponere in vita, & in morte, & per viam donationis, & legati, multò fortius per viam contractus id efficere potuit; prout ita in fortioribus terminis, & facta melioratione Tertij, & remanentls Quinti ex cauſa oneroſa matrimonij, probaui, & fundaui ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, cap. 16. nu. 11. & 15. & ſeq. & 20. & ſeq. & num. 32. & 33. & non obſcure agnouit Ioann. Gutierr. practicarum, lib. 2. q. 50. numero finali, in finalibus verbis. Angul. ad leges meliorationum, gloſſ. 2. legis primæ, vltra quos animaduertebam, verbum illud, remanente, verificati in qualibet parte, etiam minima, quoniam idem ſignificat, quod reſiduum; aut reliquum, quod etiam in minima parte verificatur, vt per Tiraquellum, in l. ſi vnquam, verbo, omnia, vel aliquam partem, num. 16. & 17. Menochium, in conſil. 4. num. 18. & in conſilio 32. num. 9. & in conſil. 71. num. 17. & in conſ. 90. num. 94. lib. 1. & probatur per textum, in l. ſeruum filij, §. prætor ait, vbi Bartolus, & Doctores, ff. de acquirenda hæreditate, Clementinam primam, de fore competenti, & facit textus, in l. reſcriptum, ff. de his quibus vt indignis, & in l. 4. §. lege Iulia, ff. ad legam Iuliam peculatus, & in l. ex pluribus, ff. de acceptilationibus; imò quod magis eſt, reliqui, vel reſidui appellatione, etiam nihil continetur, ſiue ſignificatur, l. qui non militabat, §. finali, ff. de hæred. inſtit. ibi: reſidua portio non inuenitur, & verè dicitur de quacumque parte, ſiue portione, quæ ſupereſt, prout ipſe Tiraquellus latiùs oſtendit vbi ſuprà, & dicto cap. 16. num. 23. annotauit, & num. 19. in fine, expendi textum ſingularem in l. item quod Sabinus 17. §. vnde idem, verſiculo, aliter atque, ff. de hæred. inſtit. in illis verbis: Aliter atque ſi ita ſcripſiſſet expleto à ſe, ex reliqua parte hæres eſto, quoniam cum nihil. reliquum ſit, ex nulla parte hæres inſtitutus eſt. Prout eum textum induxi num. 20. eiuſdem cap. 16. vbi etiam commemoraui Rebuffum, in l. poteſt reliquorum appellatio, in verſiculo, incipit, ff. de verborum ſignificat. qui in hunc modum ſcripſit: Si quiſpiam, eſſet inſtitutus in reliqua parte, ſi nihil ſupereſt, in nihil videtur inſtitutus. Et vide eodem cap. 16. numero 26. vbi ſingulariter obſeruaui; quod donatio, vel melioratio ad eum modum, & remanentis Quinti facta, eſt in effectu melioratio Tertij ſimpliciter, & Quinti cum reſeruatione diſponendi de eo pro arbitrio meliorantis: quoniam verba ea nihil aliud denotant, nec inducere poſſunt; & apertè innuunt, reſeruare ſibi meliorantem ipſum, & in ſua voluntate reponere, quid ex Quinto remanſurum, ita ut nihil remanere, ex eius voluntate dependeat, vt latius ibi dixi. Nunc verò & ad propoſitum noſtrum addiderim, id ipſum & reſpectu Tertij iuridicè quoque dici debere in caſu præſenti, etiam clauſula Conſtituti, aut reſeruationis vſusfructus appoſita, vel traditione ſcripturæ interueniente, dummodo cauſa oneroſa matrimonij ſemper excipiatur, vt infrà dicetur. Nam ſi diſponentis voluntas interpretatur eo modo, quo interpretatur diſpoſitio legis, & videtur diſponens cogitare id, quod lex ipſa diſponit, & velle diſponere iuxta leges eius loci, aut prouinciæ, in qua diſponit; & ſic omnis diſpoſitio, quæ ſimpliciter profertur, veſtitur à iure communi, & ſecundum ipſum intelligi, reſtringi, & ampliari debet, prout ſuprà hoc eodem capite; ex num. 1. vſque ad num. 18. latiſſimè probaui; ex legibus autem huius Regni præcitatis 19. & 23. Tauri, quæ hodie ſunt leges 3. & 7. tit. 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. ad valorem bonorum tempore mortis vſqueadeò conſideratio habetur, vt eo tempore facultatum æſtimatio inſpiciatur præcipuê, vt ſuprà probaui num. 47. & ſeq. & vltrà relatos ibi tenuit Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſt. 102. num. 4. 10. & 15. latè Mieres, de maioratu, prima parte quæſt. 52. planum equidem fit, diſponentem, qui meliorationem conficit (tametſi id non expreſſerit) iuxta legum earundem Tauri diſpoſitionem, & qualitates meliorare videri, nec ſibi velle adimere eam facultatem, quæ ex legibus ipſis conceſſa videtur, dum tempus ipſum mortis, & non aliud, excepta cauſa dotis reſpiciunt, & ſic minuendi ( citra fraudem tamen, & dolum) poteſtatem non reſtringuntur, nam id ex natura legali ipſius rei, quæ agitur, venit, vt ſcilicèt Tertium conſiderato tempore mortis videatur donatum, vt infrà quoque dicetur.

Rurſus & tertiò, atque pro validitate dictæ tranſactionis, aut pactionis initæ à dicto Ioanne Martinez de Ribera, fundatorum nepote, & præfati vinculi ſucceſſore ſecundò, non leuiter vrget, quod ſolutioni, atque impoſitioni dicti cenſus non ſolum remanſit obligatum totum ferè Quintum, ex ratione propoſita, quod in melioratione contineatur dumtaxat remanens ſolum, quod etiam verificant in minima parte, vt dixi; ſed etiam obligata manſerunt bona illa, quæ poſt meliorationem factum inter viuos; & cenſus impoſitionem, augmentata fuerunt per fundatorem eundem atque addita vinculo eidem: Ac etiam ea, quæ ex cauſa tranſactionis, aut pactionis, ipſimet Ioanni Martinez cum dictis oneribus adiudicata fuere tempore diuiſionis. Ita pariter & obligata remanſit Legitima filij meliorati ( ſicuti & cæteræ aliorum filiorum legitimæ remanſerunt obligatæ) cum illa à principio liberè, & abſque vllo onere ei fuiſſet relicta, & æs alienum præcedat vſque adeò legitimam, vt non ſit, nec debeatur legitima, niſi deducto ære alieno; quoniam illa aduerſus creditores non detrahitur, l. Papinianus, §. quarta, ff. de inofficioſo teſtamento. Baldus, in l. finali, §. in computatione, C. de iure deliberandi, & cum aliis Authoribus tradidit Cacheranus, deciſione 148. num. 12. Rolandus, de confectione inuentarij, quinta parte, quæſt. 3. num. 8. & 9. folio 16. Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 4. capite 34. colum. 1. Aiora, de partitionibus, cap. 2. n. 23. & lib. 3. cap. 2. quotidianar. har. controuerſiar. iur. numero 25. notaui. Poſito ergo quod dicti vinculi intitutio, & melioratio relata, omnimodò irreuocabilis fuiſſet directè, & indirectè (cuius contrarium defenditur infra) ex eo cenſus impoſitio defendi neceſſariò debuiſſet, quos tot bona vltra Tertium ſucceſſores habuerint, ſicque liberari non deberet dictus D. Ioannes Martinez offrens ſolum bona addita, & augmentata, cum cætera quoque obligata ſint (vt dixi) ac in aliis omnibus ( quando Tertium excipi debuisset, quod infra negatur) onus, & grauamen impoſitionis tributi de iure ſubſiſteret, argumento textus, in l. ſcimus. §. cum autem, C. de inofficioſo teſtamento, & eorum, quæ multum ad propoſitum obſeruarunt Alexander, in conſil. 20. lib. 3. Pariſius, in conſil. 33. num. 78. lib. 3. Corneus, in conſilio 228. lib. 4. Rodericus Suarez, in l. quoniam in prioribus, ampliatione 6. Ludouic. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. num. 29. & cap. 11. num. 8. Matiencus, in l. 2. tit. 6. gloſſ. 3. num. 3. in fine, lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæſt. 58. numero 5. & num. 14. cum ſeq. & hæc quidem, poſito etiam (vt nunc dicebam) quod Tertium irreuocabile eſſet, verè tamen melioratio irreuocabiliter ex Tertio & Quinto facta, non impedit, quin cætera bona meliorantis, & debitis poſtmodùm contractis minuantur, & grauentur, Imò & melioratio ipſa minuitur, vt inferiùs probatur, & cauſa oneroſa matrimonij dumtaxat excipitur.

Quartò etiam pro eadem parte, tot, tantorúmque annorum obſeruatio adſtringit, appare namque triginta abhinc annis ita obſeruatum, vt ab Authore contenditur, & reditus dicti cenſus ſolutos. exactos paciſicè vſque ad annum 601. quæ equidem obſeruatio non leue præſtat fundamentum, ac etiam vrgentiſſimam præbet præſumptionem ad probandum, & inſtitutorem dicti vinculi adque iniuria cenſum impoſuiſſe ſuper dicto heredamiento de Seudin, & filium primo loco vocatum, abſque iniuria etiam cæterorum vocatorum, conſenſiſſe cenſus eiuſdem impoſitioni; filium quoque ipſius primi vocati cum cæteris cohæredibus. filiis fundatorum, tempore diuiſionis bonorum factæ, & tranſactionis, aut pactionis initæ, omnia legitimè, atque ex neceſſariis cauſis, & quod aliorum filiorum Legitimis aliàs præiudicium inferebatur, ſiue non aliàs vinculum in ſui integritate conſeruari poterat, id geſſiſſe, & tranſactionem feciſſe. Quod aſſumptum ex multis comprobari, atque confirmari poſſet, ſed aliis ſcienter, conſultoq́ue omiſſis, ex quamplurimorum iuris Interpretum traditionibus, qui obſeruationem diuturnam operari quamplurima, ac maximè præſumptionem actus ritè, & vtiliter, ac ita geſti; vt ab eo recedendem non ſit; & declarare, ac tilere omnem dubitationem: variis in caſibus, & ex decem, aut viginti annorum tranſcurſu (quanto magis ex triginta annorum lapſu) ſic aſſeuerarunt & exornarunt dilucidè; ac inter alios Decius pleniſſimè in conſ. 284. Et pro tenui. vbi multa tradidit, quæ propoſito noſtro mire conueniunt: Paulus Caſtrenſis, in conſ. 348. columna finali, lib. 1. Signorolus, in conſil. 51. per totum, vbi multa cumulat de obſeruantia, Craueta, in conſil. 101. num. 3. & 4. & in conſil. 158. in principio. Socinus ſenior, in conſil. 145. lib. 1. Menochius, in conſil. 341. num. 23. lib. 4. Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 100. num. 56. & ſeq. Tiberius Decianus, in conſil. 44. num. 6. cum pluribus ſeq. libro 2. Hippolyt. Riminald. in conſ. 352. num. 84. libro 4. Petr. Surd. in conſ. 426. ſub num. 5. lib. 3. & deciſione 226. num. 9. & deciſ. 234. num. 9. Cæſat Barzius, deciſione Bononiæ 125. numero 9. Ioannes Botta, in conſil. 18. ex num. 34. cum ſed. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 5. litera O, concluſione 59. fol. 1022. facit etiam Ludouic. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 13. num. 49. Tiber. Decian. in conſilio 24. ex num. 27. lib. 1. & conſil. 31. num. 153. eod. lib. 1. Ioachimus Minſingerius, practicar. obſeruat. obſeruat. 75. ſic quoque ex diuturnitate temporis, præſumi etiam omnia legitimè & vtiliter geſta, & poſſeſſionem, quam quis habet, iuſtificari; per text. in l. ſi filius, C. de petitione hereditatis, tradiderunt Interpretes noſtri, mille in locis, & quod attinet ad propoſitum præſens exornarunt nonnullis Alexander, in conſilio 13. columna 4. volumine 4. Decius, in conſilio 36. columna prima. Baldus, de præſcriptionibus, prima parte tertiæ partis, verſiculo, decimo quæro. Aimon Craueta, de antiquitate temporis, in 2. & 3. part. Modernus, in conſuet. Pariſien. titulo primo, §. 5. ex num. 59. vſque numerum 66. Ferdinandus Loazes, in allegatione pro villa Demula, in prima dubitatione, in reſponſione ad quartum, num. 5. Marc. Anton. Eugen. in conſil. 8. ex n. 7. cum ſed. vbi ſeptem modis limitat textum in dicta l. ſi filius, de qua etiam Ioſeph. Maſcard. tom. 3. de probat. concluſ. 1317. & 1362. Burgos de Paz, in conſ. 15. numero 28. Iacobus Menochius, lib. 3. præſumpt. 131. & 132. Blaſius Flores Diaz de Mena, variarum quæſtionum, cap. 23.

Deinde & quintò, atque non eundo per alias ambages, Interpretum huius Regni deciſiones, atque reſolitiones adſunt expreſſæ in eiſdem, in quibus verſamur terminis, quos ſcilicet maioratus irreuocabiliter ex Tertio & Quinto inſtitutu, reuocetur, aut minuatur, bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem & dolum poſtmodùm contractis; ſic ſane reſoluunt Anton. Gomez. in l. 17. Tauri, num. 17. in fine, Didac. Ceſtall. in l. 23. Tauri, in principio, Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. num. 82. vbi ſingulariter, atque in hunc modum reliquit ſcriptum: Secondus caſus, ex quo maioratus ſemel perfectè, abſque Regia tamen facultate inſtitutus, reuocari, ſeu limitari poteſt, eſt diminutio bonorum inſtitutoris ex pòſt facto contingens: cum enim valor Tertij & Quinti ſecundum, tempus mortis æſtimandus, atque conſiderandus ſit ex l. 23. Tauri. quæ hodie eſt l. 7. tit. 6. lib. 5. in noua legum Reg. collect. conſequens eſt, vt ſi eo tempore bona maioratus inſtitoris diminuta ſint; maioratus etiam aliàs irreuocabilis effectus, diminuendus ſit pro rata diminutionis patrimonij ipſius inſtitutoris, quod ex d.l. 23. Tauri, palam deducitur. Ex quo infertur vnum ſatis ſingulare, quod quamuis dici ſoleat, quod maioratus ſucceſſor non teneatur ad debita poſt maioratum effectum irreuocabilem ab ipſius inſtitutore contracta: prout ſupr. lib. 1. c. 10. n. 11. reſoluimus: illud tamenintelligendum eſt, quando maioratus ex Regia facultate inſtitutus fuit, vel etiam abſque illa ab eo, qui nec filios, nec alios deſcendentes habebat: ſecus autem quando ab eo, qui liberos habebat, inſtitutus fuit ex tertia & quinta bonorum parentis portione abſque Regia facultate. Eo namque caſu, cùm Tertium & Quintum ſecundùm valorem bonorum, quæ tempore mortis ſupererunt, conſiderandum ſit, conſtat ipſum maioratum pro rata debitorum, quæ inſtitutor denuò contraxit, diminuendum eſſe: ſicque in effectu ad eadem debita perſoluenda maioratus ſucceſſorem adſtrictam remanere. Hactenus Ludouic. Molin. qui (vt vides) ſpecificè decidit caſum noſtrum præſentem prout Senatus decidit, & non modò authoritàte & præſtantia, ſed etiam ratione illa concludenti, quam aſſignat, ſuperat opinionis contrariæ Authores, relatos ſupr. n. 45. & Molinam ſequitur Ioann. Gutierr. de iuramento confirmatorio, tertia parte, cap. 15. num. 33. in verſiculo, quæ limitatio. Nec contrarium tenuit practicar. lib. 2. quæſt. 53. (vt exiſtimant nonnulli) nam licet ex numero 2. cum his Authoribus, quos dicto numero 45. præcitaui, videatur tenere, maioratus ſucceſſorem teneri ad debita inſtitutoris contracta poſt factum maioratum, aut inſtitutoris contracta poſt factum ex tribus modis, de quibus in dict l. 17. Tauri, ſtatim tamen in finalibus verbis ſequitur expreſſim ſuperiorem Molinæ diſtinctionem, & inquit in hæc verba, Sed in hoc tenenda eſt diſtinctio, quam ibi cum iudicio obſeruauit idem Molina, libro 4. cap. 2. numero 82. intelligens, quod prædixerat priori loco ſupra citato. Sequitur quoque Molinam ipſum Angulus ad l. 5. meliorationum, gloſſa 4. numero primo, & 2. folio 133. & in l. 7. gloſſa 4. numero primo, folio 159. qui in d. l. 5. ſic ſcribit: Nam prælegatum non deducitur ante æs alienum, quemadmodum & legatum, l. ſucceſſores, l. imponenda, C. ad legem falcidiam, l. licet, vbi Baldus, in fine, C. vt in poſſion. legat. maxime cum Tertium ſit quota bonorum, l. ſubſignatum, §. bona, ff. de verbor. ſignificat. & intellige, debita hæc prius eſſe deducenda: non ſolum, quæ contracta fuerunt per meliorantem ante factam meliorationem, ſed etiam quæ cauſata fuerunt poſt factam meliorationem, quantumcunque irreuocabilem, dum tamen debita neceſſaria fuerint citra dolum, & fraudandi animum contracta. Nam cum melioratio ſit iudicanda ſecundum bona relicta tempore mortis, interim melioranti libera adminiſtratio non interdicitur, dicam in l. 7. infra gloſſa 2. licèt contraium inaduertenter tradideri Mieres, prima parte primog. quæſt. 24. num. 35. & in d l. 7. gloſſ. 4. num. 1. in hunc modum inquit: Al tiempo de ſu muerte; poterit ergo pater interim diſponere de bonis, ſeu quouis, titulo alienare, omni fraude ceſſante, quod eſt notabile. Nam re vera donatio tenuit à principio irreuocabiliter, l. prima, ſupra, & tamen inuito donatario poſſibile eſt, quod donatio euaneſcat, ſi parentis facultates ceſſante fraude decreuerint; nam filius alienata reuocare non poterit. Et hoc tenuit Caſtillo hic in principio, & Gomez in l. 17. Tauri, numero 20. Et hactenus Angulus, qui (vt ex verbis apparet relatis) Molinam non commemorat. Et ipſum Molinam non citet, ſed idem tenet ſpecifice, Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. c. 2. n. 56. in verſ. ea tamen, vbi in hæc ſcripſit: Ea tamen quæ diximus circa diminutionem, vel extinctionem meliorationis iam factæ, eo caſu intellige, quo mortis patris tempore bona eius diminuta non reperiuntur: cæterum ſi diminutd reperiantur, cum ex l. 23. Tauri, quæ hodie in noua legum recollectione habetur in l. 7. tit. 6. lib. 5. valor Tertij & Quinti ſecundum tempus mortis conſiderari debeat, diminutio ex pòſt facto contingens, ipſas meliorationes, & maioratus inſtitutiones vſque ad tempus diſponentis mortis minuit, eaſque ad eius patrimonium reducit: ex debitis ergo tam ex contractibus quàm ex delictis poſteà ortis, meliorationis, vel maioriæ antè factæ diminutio fit, vt filiorum legitimæ omni tempore ſaluæ ſint, & in earum fraudem aliquid fieri non poſſit, vt verificentur verba notabilis, & ad hoc nouè conſideratæ legis 8. tit. 4. part. 5. bi: En tal manera que todavia finque en ſaluo a los hijos la ſu parte legitima tambien en vida de ſu padre, como despues de ſu muerte. Apertè etiam idipum quod Molina reſoluit, Azeued. præſentit, in l. 3. tit. 6. lib. 5. nouæ collect. Reg. n. 22. & ſeq. & ij omnes (vt vides) ſic firmiter aſſerunt, & caſum matrimonij, cuius cauſa fit maioratus, aut melioratio, ſemper excipiunt poſt Molin. d.n. 82. c. 2. libri 4. vt ſtatim dicetur.

