Ac primùm equidem, certiſſimi iuris eſſe, & regulariter obſeruandum, teſtamentum, ad cuius confectionem à principio fuit vocatus Notarius, & de quo conficitur ſcriptura, imperfectum dici ratione voluntatis, ex non perfectione ſcripturæ, hoc eſt, quando non eſt abſoluta, etiamſi teſtator plura diſpoſuerit perfectè: Et conſequenter, etiam poſt deciſionem legis primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. regiæ, nec legata, nec cætera in eo contenta, peti poſſe. Nam quamuis (vt dixi) ſuppleatur ibi defectus non inſtituti, vel non exiſtentis hæredis; non tamen ſuppletur, nec ſuppleri poteſt defectus voluntatis, quoniam hoc caſu magis cœpiſſe teſtari cum, quàm teſtamentum feciſſe dicimus, & ſecundum voluntatem teſtamentum imperfectum eſt. vt ibidem etiam notaui. Et ita loquitur, ac veriſſimè in his terminis reſoluit Tellus Ferdinandez, vbi ſupra, dicto num. 19. Addiderim ego, datis eiſdem terminis, hucuſque Scribentes omnes id ipſum pro certo tenuiſſe, aut ſaltem ſuppoſuiſſe, nec vnquam in eo caſu dubitaſſe, ſed tantùm in alio, videlicet in terminis conſultationis, atque deciſionis Oldradi in conſilio 119. (quod adeo communiter expenditur, atque celebratur) ibi namque iuxta ſpeciem propoſitam non interuenit ſcriptura ſiue ab initio non fuit vocatus Notarius: ſed teſtator cùm voluntatem ſuam teſtibus explanaſſet, iuſſit poſtmodùm, voluntate ipſa enuntiata, vocari Notarium, qui ordinationem ſuam ſcriberet, & antequam Notarius veniret, deceſſit; hoc autem caſu Oldradus conſuluit, quod talis diſpoſitio non valet in vim teſtamenti, etiam fauore piæ cauſæ: & Oldradum magis communiter ſequenti fuêre vtriuſque iuris Interpretes, vt ſtatim videbitur, quamuis nonnulli contrarium tenuerint, vt etiam ſtatim demonſtrabitur. In hoc igitur primo caſu, non modo non dubitarunt Interpretes noſtri, vtrùm in fortioribus terminis (vt vides) ex non perfectione ſcripturæ, idemmet reſponderunt. Et qui contra Oldradum tenuerunt, ſemper ſententiam ſuam reſtrinxerunt ad terminos ipſos Oldradi, nec noſtros attingunt; rem potius eandem, vt indubitaram, ſilentio prætermittunt. Et hic eſt primus caſus eorum, quos ego pro articuli propoſiti explicatione conſtituendos, atque diſtinguendos duxi. In quo etiam vltra Tellum? animaduerte, teſtamentum, de quo fuit confectum publicum inſtrumentum, dici perfectum ex clauſula Notarij, cùm Tabellio appoſuerit illa verba, quæ apponi ſolent communiter, Actum, & c. per illam namque ſignificatur rem perfectum eſſe, vt poſt alios tenuiſſe Menoch. dicebamus ſupra, num. 47. & tenuerunt quoque Cagnolus in l. ſi librarius, num. 71. ff. de regulis iuris. Carolus Ruinus, in conſ. 159. num. 11. lib. 4. Gualdenſis, de arte teſtandi, tit. de teſtamentis, cautela 11. ſub num. 6. Couarr. in cap. relatum 1. de teſtamentis, num. 11. Cardinalis Franciſcus Mantic. de coniecturis vltim. voluntatum, lib. 2. tit. 4. num. 7. Petrus Magdalen. de num. teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, cap. 5. num. 18. Similiter ſignum Tabellionis appoſitum in teſtamento, denotat illud habitum pro perfecto & abſoluto, & voluntatem teſtantis integrè completam, quia eſt quidam terminus diſpoſitionis redactæ in ſcripturam, ſicut termini lapidei ſunt ſines agrorum, vt notanter declarat Bald. in l. 1. num. 22. C. de fide inſtr. & iur. haſt. Fiſcal. lib. 10. & poſt cum Iaſon, in l. ſi ita ſit ſcriptum, ſub num. 15. ff. de legatis 1. Couar. dicto num. 11. in prima concluſ in fine, Magdalen. vbi ſupra, dicto num. 17. qui poſt alios Authores, idem concludit num. 18. quando Notarius aſſerit ſe rogatum, & appoſuit diem, quia ambo ſignificant rem perfectam; vel poſt quam teſtator totam ſuam voluntatem coram Notario & teſtibus expreſſerat, licentiat eos, videtur enim habere teſtamentum pro perfecto, & abſoluto. Prout idem, quando poſt inſtrumentum confectum, partes ad actus extraneos diuertunt, ſicut ex gloſſa, Cino, Fulgoſio, Salicero, Alexandro, Decio, Caſtrenſe, & Tiraquello, annotauit Per. Magdal. dicta 2. p. cap. 5. numero 19. & 20. & hactenus de primo caſu.

Secundus caſus, & etiam indubitatus ſit, quando teſtamentum purè nuncupatiuè fit, quod intelligo (vt antea dixi) vbicunque non interuenit ſcripturae & tunc quidem vt dignoſcatur an ſit imperfectum ratione voluntatis, ad teſtium depoſitionem decurrendum eſt, vt etiam annotabam ſupra numero 58. ipſi namque declarare debebunt, an teſtator diſpoſitionem ſuam pro perfecta & abſoluta habuerit, vel non; provt Tellus Ferdinandez, relatus ſuprà, ſingulariter & verè animaduertit. Et eidem addendus erit Simon de Prætis commemoratus ibidem. Maſcardus etiam de probationibus, tom. 3. concluſ. 1353. numero 83. & 84.

Tertius caſus ſit in terminis conſulationis, ſiue deciſionis Oldradi, dicto conſ. 119. in quo præmittendus eſt alius caſus indubitatus, quando ſcilicet expreſsè, vel ex probatis, & veriſmilibus coniecturis conſtat, teſtatorem non aliter teſtari voluiſſe, & ſi coram teſtibus voluntatem ſuam anteà explanauit quàm ſi eius voluntas per Notarium in publicam ſcripturam redigatur; tunc namque dicitur teſtamentum imperfectum imperfectione, ſiue ratione (vt aiunt) voluntatis niſi publica, & ſolemnis ſcriptura interueniat, in quo vnanimiter omnes Interpretes conueniunt, tam hi, qui Oldradi ſententiam amplectuntur, quàm qui eam improbant, vt verè nullus Scribentium omnium in hoc diſſentiat, vt conſtabit ex his qui mox referentur, & ita ſpecificè adnotauit Didacus Couar. in d. cap. relatum, 1. de teſtamentis, ſub n. 11. verſ. 3. concluſio. Zuntus, in responſo pro vxore, n. 290. & ſeq. &. num. 337. &. ſeq. Natta, in d. §. ex imperfecto, num. 147. ſic è contrario in his terminis Oldradi ſententia non procedit, vt ſtatim exponam. Et vide Alex. Raudenſ. deciſ. 47. 1. parte. Cæterùm quando hoc clare non conſtat, ſed verſamur in dubio, maiorem diſputationem articulus exigit, & inprimis, teſtamentum dici imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis, ita vt non valeat, nec ad pias cauſas, nec inter liberos, ex eo, quod teſtator iuſſerit vocari Notarium, vt de eius ordinatione, & voluntate, quam coram teſtibus iam explanauerat, redigeret teſtamentum in publicam ſcripturam, & morte præuentus non potuit notarium de teſtamento rogare, provt fieri deſtinauerat; reſpondit, & reſolutiuè ſuſtinuit Oldradus, dicto conſilio 119. vbi concludit, quod ſi infirmus adhibuit duos teſtes, & idem per quendam Clericum fecit ſcribi, quòd piam cauſam. ſiue pauperes Chriſti inſtituebat, deinde iuſſit adhiberi Notarium, ſed morte præuentus, anteà deceſſit teſtator, & ſic Notarius non acceſſit; quòd talis diſpoſitio nullam vim habet, & illa ſcedula vnà cum depoſitione illorum duorum teſtium, non facit fidem: Et ſic contra pauperes Chriſti inſtitutos, ex pluribus iuribus, & rationibus ſuſtinet. Et Oldradum referunt, & ſequuntur Ioannes Andr. Albericus, Caſtrenſis, Ancharanus, Imola Fulgoſius, Anania, Guid. Pap. Corneus, Iaſon, Decius, Pariſius, Guil. Benedictus, Grammaticus, Ruinus, & Lanfranc. cum quibus Burgos Sal. de Paze, in l. tertia Tauri, prima parte, num. 232. & num. 235. 237. & 238. cum ſeq. conſtanter, & indiſtinctè hanc ſententiam amplectitur. Eoſdem etiam commemorauit, & addidit nonnullos alios, Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 5. num. 6. per totum. Ioſephus Maſcardus, de probationibus, tom. 3. concluſione 1353. num. 76. qui duo Authores nihil certum reſoluunt, nec firmiter reſident in aliquo, ſed aliorum traditiones recenſent duntaxat. Plures etiam Interpretes, qui Oldradi ſententiam amplectuntur, congeſſit Antonius Gabriel, commun. concluſion. titulo de teſtament. concluſione nona, numero primo, & quarto, per totum, & num. 6. firmat, diſpoſitionem non valere in caſu prædicto, etiam fauore piæ cauſæ. & Oldradum ſequitur conſtanter. Provt etiam cum Iaſone, & Epiſcopo Loaçes ſequutus eſt Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſt. 7. num. 4. Didac, Coouar. in dicto cap. relatum, 1. de teſtamentis, num. 9. Ioannes Andreas, Ancharanus, Albericus, Caſtrenſis, Anania, Alexander Aretinus, Nelus Corneus, Decius, Ruinus, Couarruu. Menochius, Calcanus, Grammaticus, Boërius, Cephalus, & Pariſius, quos refert, & cum Oldrado firmiter tenet atque contrariæ partis authoritatibus ſatisfacit Ioan. Pet. Surd. deciſione 292. per totam, maximè num. 11. cum ſeq. Ludouicus Zunt. in reſponſo pro vxore, num. 12. & num. 292. cum ſeqq. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat lib. 2. titul. 4. numero 6. Simon de prætis, cuius ſtatim ſpecificam mentionem faciam: Socinus vterque, Barbacia, Gualdenſis, Viuius, & alij, quos cumulat Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, numero 2. & 8. vſque ad numerum 14. quo numero, & ſeq. conſtantiſſimè amplectitur, hanc partem, & contrariam reſpuit; & num. 11. inquit, quòd in terminis piæ cauſæ, in caſu iſto, vbi fuerat vocatus Notarius ad effectum ſe rogandi de teſtamento, ipſe ſecundum hanc opinionem anno 1579. in facto obtinuit in quadam cauſa matris ſuæ, contra Oeconomum Capellanum, & Canonicos S. Laurentij in Damaſco, ſuper quodam prætenſo relicto Capellæ de Pichis in dicta Eccleſia ſancti Laurentij, per quendam Achillem de Pichis facto, Alexand. Rauden. deciſ. 46. 1. parte.

Ratio autem deciſionis præfatæ Oldradi, & ſententiæ adeo communiter receptæ, ex mente communi Doctorum ea eſt, quòd voluntas teſtatoris in terminis prædictis, ex quo voluit ipſe diſpoſitionem ſuam redigi per Notarium in publicam ſcripturam, videtur ſuſpenſa, donec Notarius de illa publicè ſe rogauerit, & ideo antequam id fiat, non poteſt dici teſtamentum, nec voluntas perfecta, ſed potius quædam præparatio ad teſtandum, & ſic non tam videtur de bonis ſuis diſpoſuiſſe teſtator, quàm præparaſſe id, quod diſponere volebat; vt ipſe Oldradus notauit, & præcisè declarat Caſtrenſis in conſilio 75. columna finali, libro primo, & in conſilio, 451. columna ſecunda, in principro, lib. 2. Pariſius in conſilio 24. ex num. 10. in fine, cum ſeq. libro 3. Iulius Clarus, dicto §. teſtamentum, quæſt. 7. num. 4. Petrus Surd. dicta deciſione 292. numero 11. in principio. Quæ quidem præparatio non ſufficit, nec teſtamentum ipſum probat, vt ſuſtineatur in vim vltimæ voluntatis, vt poſt Decium, Alexand. & Iulium Clarum annotauit Maſcardus, vbi ſupra, num. 77. Petrus Surdus, dicto numero 11. & ſeq. maximè, quia teſtatores ſæpè mutant, addunt, & reuocant plura per eos ordinata, vt ſupra dicebam; & Iulius Clarus dicta quæſtione 7. numero 5. in fine animaduertit: Surdus etiam in conſilio 258. num. 19. lib. 1. & multa tractantur, quæ non perficiuntur, & non veniunt ad concluſionem, & finalem effectum, vt dicit Baldus, in l. multum, num. 2. ad finem, verſ. quandoque procedit tractatus, C. ſi quis alteri vel ſibi. Idem Baldus, in l. cum allegas, n. 8. C. de vſuris. Alexander, in conſil. 13. num. 17. & in conſil. 18. num. 2. lib. 1. & in noſtris terminis Decius, in conſil. 159. colum. 3. verſ. & retenta concluſ. & in conſ. 488. ſub n. 9. & 10. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. p. cap. 5. num. 13. vnde non ſufficit probare tractatum, vt Magdalenus ipſe, eodem num. 13. concludit, & eò tendunt variæ, atque diuerſæ, Doctorum obſeruationes in propoſito, quas in vnum congeſſit Simon de Præt. de interpr. vltim. volunt. lib. 2. interpretat. 2. ſolut. 1. ex num. 27. vſque ad n. 41. fol. 186. & 187. vbi videre proderit, diuerſis namque caſibus applicari, atque vtilia eſſe poterunt eo loco adnotata, & reſoluta & hactenus de opinione Oldradi, & ſequacium eius.

Cæterum contrariam ſententiam aduerſus Oldradum tenuerunt, & ab eo prorſus diſſentiunt Interpretes alij, quos referunt, & congerunt Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 3. titul. de teſtamentis, concluſione 9. num. 9. Ioannes Cephalus in conſilio 99. num. 6. cum ſeq. & num. 18. lib. 1. Gratus in conſil. 107. columna 1. volumine 1. Natta in l. hæc conſultiſſima, §. ex imperfecto, num. 146. & 147. C. de teſtamentis. Peregrinus deciſione 34. lib. 1. Curtius iunior multos refert, & argumentis Oldradi ſatisfacit in conſilio 303. num. 22. & in conſilio 304. num. 59. verſic. nec præmiſſæ, Raudenſis, deciſione 46. num. 12. qui (vt dixi) commemorant nonnullos, qui tenent contra Oldradum, & eos etiam recenſet Petrus Magdalenus, dicto cap. 5. partis ſecundæ, num. 14. Graſſus, qui contra Oldradum, & in hanc ſecundam opinionem magis animum inclinat, §. teſtamentum, quæſt. 12. num. 6. vbi citat Alex. Boerium, & Menchacam contra Oldrad. & inquit, quod hæc ſententia verior eſt, & tenenda, quando voluit ſine ſcriptis teſtari, licèt intentionis eius fuerit; vt de eius voluntate publicum teſtamentum conficeretur, adhibitis teſtibus, & Notario ad faciliorem probationem, quod in dubio præſumitur vt ipſe putat quia non eſt credendum, teſtatorem ſe voluiſſe reſtringere ad vnam viam teſtandi in ſcriptis, niſi de hoc apertè conſtet, quo caſu non poteſt dici actus perfectus. In quo (vt vides) communi, & receptæ Oldradi ſententiæ refragatur, quæ in dubio contrarium præſumit; in certis namque, & claris, & quando conſtat aliud; dubium non eſt: loquitur Graſſus, dicta quæſt. 12. in teſtamento inter liberos, & quæſt. 19. num. 4. eiuſdem §. teſtamentum, in teſtamento ad pias cauſas; & in terminis quæſtionis Oldradi, id ipſum firmat, & reſoluit, quod nunc dixi in teſtamento inter liberos: qui ergo hanc amplectuntur opinionem, eo præcipuè adducuntur, atque excitantur fundamento, quod crediderint, teſtamentum in eo caſu non dici imperfectum ratione voluntatis, ſed ſolemnitas duntaxat, & ideo ad pias cauſas valere debere. Alij verò Interpretes, vt contrarietatem hanc diluant, diuerſimodè diſtinxerunt, atque concordias nonnullas adduxerunt; ſicuti conſtat ex his, quæ reliquerunt ſcripta Iacob. Menoch. lib. 4. dicta præſumpt. 5. num. 6. ad finem, vbi duplicem recenſet concordiam, Ioann. Cephalus, dicto conſil. 99. num. 12. lib. 1. Alexander Raudenſis, dicta deciſione, 46. n. 12. cum ſeq. ipſæ verò nec concludunt, nec veræ ſunt, nec etiam omnes caſus complectuntur, provt deprehendi poteſt ex traditionibus Burg. Sal. de Paze, in d l. 3. Tauri, num. 237. & 238. Petri Magdaleni, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, dicto cap. 5. num. 2. & num. 8. vſque ad num. 15. quò loci Ludouici Zunti refert concordiam, in dicto reſponſo pro vſore, ex num. 290. cum ſeq. vt ſcilicet diſtinguendum ſit, quod aut conſtat ex verbis teſtatoris, ipſum voluiſſe differre diſpoſitionem ſuam in aliud tempus, & in aduentum, & rogitum Notarij, & iſto caſu licet explanaſſet eam coram teſtibus, videretur potiùs ea teſtamenti præparatio, quàm teſtamentum, aut diſpoſitio. Et procedit Oldradi, & ſequacium ſententia ſuprà relata: aut inſpectis verbis, & qualitatibus, & circunſtantiis apparet, teſtatorem voluiſſe omni mora poſtpoſita teſtatori, quia forte laborabat in extremis, & totam eius voluntatem coram teſtibus expreſſit, & pro perfecta, & abſoluta illam habuit, & iſto caſu licèt ſuerit miſſum pro Notario adhibendo; non tamen inde arguitur, quòd voluntas fuerit ſuſpenſa in aduentum ipſius Notarij, ſed quò magis eius voluntas patens eſſet, de ea conficeretur publicum inſtrumentum; quod licèt factum non fuerit, quòd teſtator morte forſitan, aut phreneſi præuentus, fuit, nihil impedit quo minus eius voluntas ad pias cauſas, & inter liberos ſortiatur effectum, poſtquam per teſtas legitimè probari poteſt, quamuis de illa confectum non fuerit inſtrumentum, vt teſtator ipſe deſiderauit; & ita procedat ſententia ſecunda, quæ Oldradi ſententiam improbat: & hactenus dicus Author, in præallegato reſponſo pro vxore. qui repetit ibidem, num. 337. & ſeq. & fuit conſideratio Nattæ, in d. §. ex imperfecto, num. 147. vt patet ex finalibus verbis eius; & ſuffragari videtur eidem Couar. in dicto relatum, ſub num. 11. in verſ. tertia concluſio, ad finem. Nec Michaël Graſſus, in duobus locis relatis ſuprà, numero 76. aliud in effectu adducit, quàm ex Zunto nunc relatum, quamuis ſilentio prætermittat eum.

Verumenimverò, commemoratam hanc diſtinctionem ideo reiiciendam atque reprobandam arbitratur Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, dicto cap. 5. num. 15. in verſ. verum quia Zunt. quod ipſa duntaxat decidat difficultatem propoſitam, & procedat in caſu claro ſalem ex ipſius negotij occurrentis qualitatibus, & circumſtantiis; nec per eam declaretur, quid dicendum ſit in caſu dubio. Addiderim ego (& vltra Magdalenum ipſum) Oldradi ſententiam, ſic obtinere in caſu dubio, vt eo ipſo, quod de eius ordinatione, & voluntate fieri ſcripturam publicam, & vocari Notarium iuſſerit teſtator, credi debeat voluiſſe ipſum differri diſpoſitionem ſuam, ac eius effectum in tempus, quo Notarius accederet, vt tot Authores relati ſupra, num. 69. vnanimiter tradiderunt; & contra Graſſum aduertebam ſuprà, num. 76. Deinde, niſi in caſu expreſſo, & cum in claris verſemur, dignoſci minimè poſſe, teſtatorem voluiſſe omni mora poſtpoſita id eſſe, quod Zuntus dixit, cùm ſemper voluerit vocari Notarium, & ſemper in extremis, ſiue infirmitate grauatum, verſari eundem ſupponamus. Quocirca in ſententiam Oldradi procliuior ego ſemper fui, & nunc vetiorem non ſolum arbitror, ſed & regulariter obſeruandam, adeo vt iuxta ipſam rectè conſtituerit regulam generalem Magdalenus, ſecunda parte dicto cap. 5. num. 15. ad finem. Videlicet, quod ex vocatione Notarij, voluntas ſemper imperfect arguatur, & ſuſpenſa videatur in futurum Notarij aduentum, & rogitum, vt ita magis ſe præparaſſe, quàm diſpoſuiſſe videatur teſtator. Regula tamen ipſa limitari, atque reſtringi debeat in caſu, in quo clarè ex verbis prolatis, vel ex negotij circunſtantiis, & qualitatibus occurrentibus, vel præſumptiuè conſtet de voluntate contraria teſtatoris. Et ita opiniones has contrarias concordat Magdalenus, nec aliquem Authorem recenſet. Eidem autem libenter, & neceſſariò adhærendum exiſtimo; ſed tamen diſtinctionem, aut concordiam relatam, nouam non eſſe, ſed potiùs ex placito, ſeu mente communi procedere eorum, qui Oldradum ſequuntur. Ipſi namque licèt Oldradi eiuſdem opinionem amplectantur firmiſſimè, nunquam tamen negarunt recede poſſe ab ea, cum ex verbis prolatis, vel ex legitimis coniecturis conſtare poſſet contrarium, habuiſſe inquam teſtatorem diſpoſitionem ſuam pro perfecta, & abſoluta, & magis reſolutiuè & finaliter diſponere, quàm ſe præparare voluiſſe, quamuis de ea confici publicum inſtrumentum, & ſic vocari Notarium, voluerit. In quo etiam cautè & prudenter procedi debebit, nec de facili coniectura hæc admitti, cum in contrarium iuris ratio, & deciſio adeo communis exiſtat, vt inde iuridicè equidem ſcripſerint Authores nonnulli in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, hanc non eſſe coniecturam (quæ de re dubia eſſe ſolet, vt vides) ſed manifeſtam probationem imperfectæ voluntatis, cùm velut manifeſtè apparere dicatur, teſtatorem non habuiſſe diſpoſitionem ſuam pro perfecta. Et ſic non modò iuuat, ſed etiam expreſsè confirmant conſiderationem vltra Magdalenum, & alios, contra Zuntum propoſitam à me ſuprà, videlicet, ſic in dubio credendum eſſe, vt Oldradus affirmat, atque eius ſententiam regulariter obtinere, & ſeruari debere: ita ſanè reſponderunt, in eodem caſu Oldradi eſſe manifeſtam probationem voluntatis imperfectæ, non coniecturam ſolam: obſeruarunt Carolus Ruinus, in conſil. 15. num. 18. libro ſecundo, Natta in dicto §. ex imperfecto, num. 146. Ioannes Cephalus, dict. conſilio 99. num. 9. in fine. lib. 1. Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſt. 7. num. 4. Petrus Surdus, dicta deciſione 292. ex num. 11. & in conſ. 258. ex num. 19. lib. 2. qui ſcripſerunt, teſtatorem in ſpecie propoſita, magis videri ſe præparaſſe ad teſtandum & diſponendum, quàm quod diſpoſuerit: & id ipſum annotauit Iacobus Menochius, lib. 4. præſumpt. 5. num. 6. in verſic. verum ſcripſerunt permulti, & exornat quamplurimis Simon de Præt. lib. 2. interpret. 2. ſolut. 1. ex num. 28. cum ſeq. fol. 186. vbi in terminis Oldradi (de quibus hactenus) aſſeuerauit, teſtatorem non præſumi habuiſſe ſuam diſpoſitionem pro perfecta, ſed potius dici præparationem quandam, quàm teſtamentem feciſſe. Et adducit nonnullos caſus, & exempla, in quibus teſtator volens teſtari, coram teſtibus dixit, quod vocaretur Notarius; quia volebat teſtari, & etiam ſua bona tali, aut tali, perſonæ, vel ſic, aut ſic relinquere, & diſtribuere, exprimendo etiam qualiter vellet id fieri, & nihilominus pro teſtamento id non valere aſſeuerarunt Authores relati ab ipſo, & maximè Grammaticus, in conſil. ciuili 53. vbi quamplurima conſiderauit ad intellectum l. pamphilo. 5. propoſitum, ff. de legat. 3. & iunge Antonium Gomezium, in l. Tauri, n. 115. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, glo. 31. n. 31. & ſic in caſu dubio ſemper præſumitæ contrarium, nec Zunti diſtinctioni, aut concordiæ (cuius tamen mentionem non facit) nunquam locum relinquit: & n. 29. cum ſeq. adducit ſingularia Doctorum placita, quibus reſolutio hæc, & ſententiam Oldradi confirmatur omnino, & hodie apud nos poſt leges Regias nouæ collectionis Regiæ, ſic obtinebit, & ſeruanda erit, ſicut de iure communi obtinuiſſe, atque præualuiſſe eam, aſſeuerauimus ſuprà. Vere namque in eiſdem legibus Regiis, & maximè in l. 1. titulo 4. lib. 4. nouæ compilat. nullum inuenitur verbum ſcriptum, quo aliquid de nouo introductum valeamus elicere, nec etiam emendationis, ſiue alterationis cuiuſlibet veſtigium remanſit addictam deciſionem Oldradi, quod negari non poteſt, atque ex his comprobatur omnino, quæ ad eiuſdem l. primæ explicationem annotauimus numeris præcedentibus.

Quartus caſus ſit, cum teſtator ordinato, & publicato coram teſtibus & Notario teſtamento ſuo, & ſic eo completo, & abſoluto dixit Notario, Non facias aliud vſque cras, & rogauit Notarium & teſtes cras reuerterentur, ſed inde cras nihil fecit; tunc namque non dicetur teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, provt reſponderunt Antonius de Pratoue teri inter conſilia Alexandri, in conſ. 73. n. 3. & Alexander ipſe, in conſ. 74. n. 3. lib. 1. Ruinus, in conſil. 15. num. 19. lib. 2. Iaſon, in l. penultima, num. 2. C. de inſtitut. & ſubſtitut. Iacobus Menochius. lib. 4. dicta præſumpt. 5. num. 6. in fine. qui ſubdit, eam eſſe rationem, quia præſumitur, teſtatorem pœnituiſſe illius ſuæ deſtinationis, quanta habebat addendi aliquid ipſi teſtamento iam perfecto.

Quintus & vltimus caſus ſit, cùm quæritur, vtrùm teſtamentum dicatur eſſe imperfectum ratione voluntatis, ſi in publicam ſcripturam per Notarium redactum fuerit, non tamen lectum, nec publicatum coram te¦tibus: quo equidem in dubio contrariæ extant Doctorum ſententiæ: inprimis namque, quod teſtamentum dicatur imperfectum imperfectione voluntatis, vbicunque lectum, & publicatum non fuerit à Notario coram teſtibus & teſtatore, nec in dubio lectum præſumatur à Notario, niſi ab eo dictum fuerit, Actum coram me, & teſtibus, &c. Tenuerunt Bartolus, Angelus, Alexander, Decius, Bolognetus, Ruinus, & Campegius, quos refert & ſequitur Iacobus Menochius, in conſil. 42. num. 14. alib. 1. & præſumptione 5. num. 7. lib. 4. Gloſſa. Bartolus. Baldus. Caſtrenſis. Cumanus. Felinus. Ruinus. Campegius, Socinus, Mantica, Couar. Celſus Hugo, & Euerardus, cum quibus Petrus Magdal. de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. parte, cap. 5. num. 16. & latiùs num. 12. vbi retulit Baldum, Bartol. Caſtrenſem, Cumanum, Salicetum. Angel. Anchar. Guid. Pap. Ruinum. Campegium, Celſum Hugonem, Manticam, Couar. Socin. & alios. Maſcardus. de probationibus, tomo tertio, concl. 135. num. 74. Petrus Surdus. in conſ. 414. n. 16. lib. 3. & præterquam inter liberos, & ad piam cauſam, eandem ſententiam admittunt Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſtione 7. num. 3. Graſſus, in eodem §. quæſtione 12. num. 3. ſicque ſuperiores concludunt, ex defectu publicationis, & lectionis, teſtamentum dici imperfectum quoad voluntatem, & quoad ſolemnitatem, & ſic non valere, etiam inter liberos, vel ad cauſas; cum nec liberorum, nec piæ cauſæ fauor, defectum voluntatis ſupplere valeat, quamuis ſolemnitatis ſuppleri poſſet; provt ipſi obſeruarunt, & petrus Migdalenus ex relatione aliorum probauit: nec ob liberorum, vel piæ etiam cauſæ fauorem id admittant, quod Clarum, & Graſſum admittere nunc dicebamus. De iure etiam huius Regni, poſt leges Tauri, & nouæ collectionis Regiæ, id ipſum pro forma requiri in teſtamento nuncupatiuo coram Tabellione facto, nempe vt legatur coram teſtibus, & teſtatore, nec aliàs valere; tenuerunt Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 107. & Cifuentes, ibi, num. 1. Caſtillo, verbo, nuncupatiuo, fol. 31. columna 2. in fine. Rodericus Suarez, allegatione 1. num. 39. Didacus Perez, in l. prima, titulo 2. libro quinto, ordinamenti, columna ſecunda, Tellus Ferdinandez, ſecunda parte dictæ l. tertiæ Tauri, num. 19. poſt principium. Couarr. in cap. relatum, 1. de teſtamentis, n. 11. qui dicit, quòd ſequitur hanc opinionem tanquam omnium frequentiſſimam, & Regia ſanctione probatam, hoc eſt, l. 103. in fine, titul. 18. partita. 3. ibi: E tal teſtamento deue ſer leydo. Explicat tamen id procedere, non ex eo, quòd ante ſcripturæ lectionem, actus ſit imperfectus quoad agentis voluntatem, ſed ob defectum huius ſolemnitatis, quæ ſeruanda eſt ob publicam vtilitatem, nempe vt fraudes Tabellionum euitentur, & certior ſit eorum fides. Tenuit quoque eandem ſententiam de iure huius regni Ioannes Mantiençus in l. prima, titul. 4. lib. 5. gloſ. 3. n. 4. & ibidem Alphonſus Azeuedus. n. 63. & 64. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, titulo, de teſtibus, n. 24. Burgos Salon de Paze, dicta, l. 3. Tauri, ex n. 204. & inde teſtamentum non lectum coram teſtibus & teſtatore, etiam de iure huius Regni non ſuſtineri, nec etiam quoad liberos, nec quoad piam cauſam, ſatis apertè præſentit Tellus Ferdinandez, in dicta 2. p.l. 3. Tauri, n. 19. & expreſsè tenuerunt Antonius Gomezius ibidem n. 108. dicens expreſsè, non valere teſtamentum non lectum, etiam inter liberos, vel ad piam cauſam, Palacios Rubios, n. 10. & Caſtellus, dicto verbo, nuncupatio, colum. 3. præcipuum eorum fundamentum adducit Burgos de Paz, in ipſa l. 3. Tauri, dicto num. 204. qui inter extraneos fatetur veriſſimum eſſe, quod ante, & poſt illam legem teſtamentum nuncupatiuum debeat legi, inter filios tamen aſſerit conſtanter ex n. 200. quod etiam hodie, lege illa non obſtante, non requiratur quòd teſtamentum legatur.

Onus autem probandi teſtamentum fuiſſe lectum, quòd ei incumbat, qui teſtamento ſe fundat; nec præſumatur fuiſſe lectum, niſi probetur ab eo, iidemmet probarunt nunc relati Authores; qui teſtamentum legi, adeò præcisè requirunt, atque ex aliis iuris Interpretibus obſeruarunt Couarruu. in dicto cap. relatum, num. 11. in verſic. prima. Petrus Surdus, dicto conſilio 414. num. 18. lib. 3. Ruinus in conſilio primo, n. 9. lib. 3. Mantica de coniectur. Vltim. volunt. lib. 2. titul. 4. n. 6. ibi: Neque teſtamentum præſumitur lectum coram teſtibus, niſi Tabellio dixerit, & ideo non valet: Matiencus, in l. prima, tit. 4. lib. 5. gloſſa 3. num. 4. Graſſus, d. §. teſtamentum, quæſt. 12. num. 5. & vide infrà cap. 72.

E contrario tamen, quòd teſtamentum non lectum coram teſtibus & teſtatore, non dicatur imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis non conſummatæ, ſed duntaxat ex defectu ſolemnitatis, & conſequenter quod valeat inter liberos, & ad pias cauſas, tenuerunt permulti alij vtriuſque iuris Authores: Dinus inquam, Bartolus, Socinus, Imola, Alexander, Romanus, Iaſon, Caſtrenſis, Aretinus, Anania, Decius, Guid. Pap. Boërius, Couarru. & Tiraquellus, quos commemorauit Petrus Magdalenus, de num. teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, dicto cap. 5. num. 21. à principio, vſque ad n. 22. Ioannes Cephalus, in conſ. 99. num. 7. & 8. lib. 1. qui latè diſſerit: Iulius Clarus, & Graſſus, quos retuli ſupra, num. 87. in fine: idem Cephalus, in conſ. 409. numero 11. lib. 3. Simon de Prætis, in conſ. 85. ex numero 9. cum ſ. Ludouic. Zunt. in reſponſo pro vxore, num. 285. & quatuor ſeqq. & num. 502. cum ſeq. vbi poſt alios plures per eum relatos teſtatur de communi ſententia, quod defectus lectionis & publicationis teſtamenti nuncupatiui coram teſtibus & teſtatore, eſt defectus ſolemnitatis, non voluntatis, & idcirco quod non attenditur inter liberos, nec ad piam cauſam, vt per Tiraquellum, priuilegio 6. piæ cauſæ. Et idem quoque conſtanter teſtatur Burg. Sal. de Paze, in dicta l. 3. Tauri, prima parte, num. 202. vbi refert quamplurimos Authores ſic tenentes, Bartolum inquam, Caſtrenſem Alexand. Ananiam, Imolam, Corneum, Iaſonem, Barbaciam, Curtium iuniorem, Decium, Boëtium, & Guid. Pap. & concludit, teſtamentum huiuſmodi non lectum, eſſe tantùm imperfectum ratione ſolemnitatis, non verò ratione voluntatis; & ideò irritum non eſſe quoad liberos, nec de iure communi, nec de iure Regio poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Idque ex deciſione l. hac conſultiſſma, §. ex. imperfecto, C. de teſtamentis. Nec quo ad piam cauſam, ex capit. relatum, & cap. cùm eſſes, de teſtamentis. Inquit etiam num. 205. quòd anno 1553. in Regia Cancellaria Pinciana, in cauſa magni ponderis dubium hoc contigit; nam pater duas habens filias, in eius teſtamento primogenitæ legauit complura bona vinculo maioratus: alteri verò filiæ pauciora bona reliquit: & cùm teſtamentum illud cœpiſſet publicare coram quinque teſtibus, Notario dixit, quod ipſum coram teſtibus non legeret, quia longum, latum, prolixùmque erat: & idem teſtator aliqua ex his, quæ in teſtamento ſcripta erant, coram teſtibus declarauit; & exinde cùm teſtator fuit mortuus, magna lis inter dictas ſorores fuit mota ſuper viribus dicti teſtamenti, quia non fuit lectum coram dictis teſtibus, etſi tandem obtinuerit filia primogenita defendens teſtamentum; cùm ipſe Burgos cauſam exoraret.

Vides ergo inter Scriptores omnes quoad explicationem propoſiti articuli magnam contrarietatem, atque controuerſiam, nec hactenus ab vllo Recentiorum, certa doctrina, aut reſolutione explanatam, ſic potius vt antea fuit, & nunc erat, ſub dubio, & non leui confuſione relictam. Videbis etiam, ſi eorundem Scriptorum placita, & reſolutiones originaliter prælegeris, prout prælegere moris ego habeo, & ad præſens prælegi, altercationem eandem verè & concludenter componi non poſſe, recepta aliqua concordia ex his, quas nonnulli eorum Interpretum, quos ſupra recenſui, conſiderant: ac inter alios Carolus Ruinus, in conſ. 1. ex num. 7. vſque ad n. 12. lib. 3. Ludouic. Zuntus, in reſponſo pro vxore, eiſd. num. antea præcitatis. Ioſeph. Maſcard. de probationibus, concluſ. 1353. ex num. 74. cum ſeq. Franciſcus Hotmanus, in conſ. 55. num. 12. & 13. Iacobus Menochius, lib 4. præſumptione 5. num. 7. Creſcentius deciſione 164. lib. 1. Petrus Magdalenus, de num. teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte dict. capit. 5. num. 21. per totum. Quocirca pro abſoluta eiuſdem articuli explanatione, atque certa in futurum vt omnibus maneat reſolutio, nec vndique ſub nubibus, & ambagibus amplius deambuletur; ſequentia duxi in propoſito neceſſario obſeruanda, atque conſtituenda, eiſdem namque, ſic omnia, quæ ad rem hanc attinent, comprehenduntur, vt nihil videatur intactum relinqui.

