- An vero aliunde etiam, & extra teſtamentum colligi poſſit mens, & voluntas coniecturata, de qua contenditur.
- Dubium equidem maximum, in quo Interpretes noſtri diuerſimodè ſe habent, nec certam tradunt reſolutionem, imo ipſimet ſibi non conſtant, eod. cap. 18. num. 39. & 40. & vide num. ſeq. vbi explicatur.
- Simonis etiam de Prætis, in explicatione articuli eiuſdem diſtinctionem, & reſolutionem probauit, num. 50.
- Coniecturis facilius interpretari fideicommiſſum iam indictum, vel probari inductum quando dubitatur de illo, quèm de nouo induci, num. 51. dict. cap. 18.
- Coniecturis declarantur verba dubia legati: ſed quando mutatur ſubſtantia, vel aliquid additur, debet probari per ſeptem teſtes in teſtamentis, vel quinque in codicillis, cap. 19. num. 19. & vide num. ſeq. & num. 24. vbi quod ad probandum voluntatem teſtatoris per coniecturas, & coniecturas ipſas (quibus quis innititur) probandas, ſolemnis requiritur numerus teſtium, qui ad probandum ipſum teſtamentum requiritur, & vide num. ſeq.
- Coniecturæ quibus præſumptiuè probatur voluntas teſtatoris, & eius diſpoſitio, probandæ ſunt per ſeptem teſtes, ſicut ipſum teſtamentum, dicto cap. 19. num. 13.
- Idque in teſtamentis; in codicillis autem per quinque.
- Et de iure communi; de iure autem Regio, eodem numero teſtium probari debebunt, qui in confeſſione teſtamentorum, & codicillorum exigitur de iure Regio.
- Quoties de noua diſpoſitione inducenda tractatur.
- Idque ex communi Interpretum omnium sententia.
- Quæ deducitur ex ſingulari illa theorica, atque doctrina Baldi;
- Quod circa ſubſtantiam teſtamenti, vbi ſit probatio, requiruntur tot teſtes in probando errore, aut in voluntate inducenda probando, quot in voluntate teſtantis probanda, & in diſpoſitione ipſa conficienda requiruntur.
- Circa certitudinem verò duo teſtes ſufficiunt, provt ibidem, dict. num. 13. & 14.
- Et eò tendere Petri Surdi (ex mente communi) ſingulares, & notandas reſolutiones in hac materia, in conſil. 129. libr. 1.
- Qui quotieſcunque de noua voluntate inducenda agitur, & ſic de ſubſtantia, non de qualitate, aut circumſtantia, non etiam de aliqua declaratione; ſeptem teſtes requirit præcisè.
- Duos autem ſufficere rectè aſſerit, quando agitur de probanda voluntatis iam inductæ declaratione.
- Quod eſt dicere, circa ſubſtantiam, errorem, aut omiſſionem diſpoſitorum, vel non diſpoſitorum, ſeptem teſtibus probari debere.
- Circa accidentia vero duos teſtes ſufficere, ibidem, num. 15.
- Et id ipſum ſtatuitur circa ſolemnitatem, numer. 16.
- Ac denique de errore a Notario commiſſo in ſcribendo teſtamentum, & quibus teſtibus probando, eiuſdem Petri Surdi obſeruationes nonnullæ commemorantur, & probantur, numero 17.
- Et Ioannis Vincentij Hondedei, in idem placitum, & conſenſus, nouè expenditur, numero 18. & 19.
- Coniecturæ vnaquæque, quòd probari debet ſaltem per duos teſtes regulariter; quamplures iuris Interpretes tradidiſſe indiſtinctè, nec aliter declaraſſe, eod. cap. 19. num. 52.
- Et quidem in aliis materiis id veriſſimum eſſe, & regulariter procedere, numero 53.
- Cæterum, cum verſamur in interpretatione, & probatione vltimarum voluntatum, & coniecturarum earum, non ita abſolute id eſſe accipiendum; ita potiùs diſtinguendum, prout eodem cap. diſtinguitur, num. 54.
- An ſcilicet de inducenda voluntate diſpoſitiua, & ea probanda agatur, vel de inducta declaranda tractetur, num. 55.
- Coniecturæ duæ in dubio cum capi poſſunt, vna, quòd diſpoſitio ſit facta contemplatione conſanguinitatis; altera, quod ſit facta intuitu paupertatis, magis præſumitur facta contemplatione conſanguinitatis, inſpecta cauſa naturali, quæ potentior eſt, quam accidentalis, cap. 22. num. 6.
- Et inde legatum relictum pauperi, ſanguine coniuncto, non præſumitur ad piam cauſam, & ob paupertatem factum, ſed ob ſanguinis affectionem, ex communi ſententia, eod. cap. 22. num. 7. vbi vide contrarium ex ſententia aliorum, numero 90.
- Coniectura ea accipi debet in dubio, quæ animæ teſtatoris ſuffragatur, dicto cap. 22. num. 89.
- Coniecturarum, ſiue præſumptionum contrariarium, ſimul concurrentium materiam, latè, & vtiliter explicaſſe Cardinalem Franciſcum Manticam, Iacobum Menochium, Simonem de Prætis, & Ioſeph. Maſcardum prout cap. 23. num. 1. adnotatur.
- In coniectura voluntatis teſtatoris quoties lex fundatur, ceſſante coniectura ceſſat diſpoſitio, eod. cap. 23. num. 4.
- Coniecturam, ſiue præſumptionem aliquam ex teſtamento, ſiue de voluntate defuncti non eſſe, quæ non admittat probationem in contrarium, ſiue quæ infringi non valeat contraria probatione, num. 5.
- Et idcirco coniectura, ſiue præſumptio quælibet tollitur per lucem probationum, ibidem, num. 6.
- Ex coniecturis quod inducitur, ex coniecturis etiam tollitur, ibidem num. 7.
- Et inde, ſine controuerſia eſſe, coniecturam vnum, ſeu præſumptionem, alteram tollere, & ſuperare, & fortiorem, ſiue validiorem perimere debiliorem, ſiue minus fortem, ibidem, num. 8.
- Coniecturæ, aut præſumptiones duæ, vel plures, cùm vni ſimul aduerſantur, vincunt, & diluunt vnam, ibidem, num. 11.
- Coniectura vna ſola, vel præſumptio, multum vtgens, & valida, perimit ac diluit plures, quæ infirmiores, ſeu debiliores eſſent, eodem, cap. 23. num. 12.
- Inter plures coniecturas, benignior, & fauorabilior accipienda eſt, ibidem, num. 13.
- Coniecturæ poſteriores derogant prioribus, ibidem, num. 14.
- In concurſu, & conflictu coniecturarum plurium, & cum dubitatur, quæ ipſarum debeat præualere, Iudicis arbitrium multùm valere, numero 15.
- Dummodo ipſum ex iuris deciſione, & ratione, & regulis nonnullis ab Interpretibus traditis accipiatur, atque moderetur, ſiue gubernetur, numero 16.
- Et Iacobi Menochij, Simonis de Prætis, & Franciſci Manticæ obſeruationes nonnullæ præ oculis habeantur, de quibus, ibidem, num. 17. & ſequentibus.
- Coniectura, ſiue præſumptio faciens conſiſtere, & valere actum, ſiue quæ ſtat pro validitate actus, creditur firmior, ac cæteris potentior, & illis præfertur, eod. cap. 23. num. 18.
- Coniectura, & præſumptio proueniens ex ſubſtantia, dicitur potentior illa, quæ deſcendit à ſolemnitate, numero 19.
- Coniectura, & præſumptio illa iudicatur potentior, quæ eſt benignior, num. 20.
- Et quæ adhæret iuri communi potiùs quàm ea, quæ iuri ſpeciali innititur, num. 21.
- Coniectura, & præſumptio ſpecialis, generali potentior eſt, num. 22.
- Coniectura, & præſumptio magis ſpecialis, alteri ſpeciali præualet, cum duæ ſimul coniecturæ ſpeciales concurrunt, numero 24.
- Coniectura, & præſumptio accidentalis, debilior eſt naturali, num. 25.
- Coniectura, & præſumptio, quæ veriſimilitudini magis accidit, validior & potentior eſt, numero 26.
- Coniectura, & præſumptio, quæ eſt pro reo, firmior, & potentior iudicatur illâ, quæ eſt pro actore num. 27.
- Coniectura deſcendens à quaſi poſſeſſione, potentior eſt ea, quod quælibet res præſumatur libera, numero 29.
- Coniectura, & præſumptio negatiua, fortior eſt affirmatiuâ, numero 30.
- Et illa, quæ eſt fundata in ratione naturali, eâ, quæ fundatur in ratione ciuili, num. 31.
- Et quâ abſurda, & inæqualia vitantur, num. 32.
- Coniectura, & præſumptio ducta à facto, firmior, & potentior eſt eâ, quæ ſumitur à non facto, num. 33.
- Coniectura, & præſumptio, quæ fauet animæ, ſicque ſaluti æternæ, potentior eſt, num. 34.
- Coniectura, & præſumptio illa eſt firmior, & potentior, quæ deducitur ex inæquali onere iniuncto, quod arguit qualitatem lucri, quam quæ oritur ex affectione perſonarum, num. 35.
- Coniectura illa, quæ colligitur ex ratione recti ſermonis, tollit eam, per quam dicimus, quod prædilectus in inſtitutione, intelligitur prædilectus in fideicommiſſo, num. 36.
- Coniectura illa præualet, quæ propiùs ad certitudinem accedit, num. 37.
- Coniecturarum voluntatis quæſtionem, & teſtamentorum interpretationem, vt plurimùm in arbitrio, & æſtimatione iudicis eſſe, cap. 24. numero primo.
- Ipſum autem iudicem præ oculis debere habere nonnulla, de quibus ibidem, numero 2.
- Ex legitimis quoque coniecturis adduci, num. 3.
- Et id arbitrari, quod regulis, & rationi, ac etiam æquitati magis conueniat, num. 4.
- De coniecturarum præcedentia, cum dubium, & conflictus eſt, & quarundam ſimul concurrentium, quæ validior, & firmior alterâ dicatur, ſiue quæ alteram vincat, dubitatur.
- Cum etiam inquiritur, quo ordine enumerari debeant coniecturę, vt vna alteram præcedat.
- Ex ſententia Cardinalis Franciſci Manticæ, & Iacobi Menochij (qui abſolutè, & eruditè rem explicant) quid obſeruandum vt, ibidem, numero 5.
- An etiam ex ſententia ipſorum debeat præcisè, & formaliter obſeruari ordo, l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primò, vt prima coniectura præferatur ſecundæ, & ita de cæteris ſucceſſiuè, num. 6.
- Denique in vno, & altero articulo, quæ ſit reſolutio: atque ſententia Authoris, num. 7.
- Vbi & l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primò, notanda, & noua proponitur explicatio.
- Compenſationis materiam, & tractatum ſuſcepiſſe, atque explicaſſe Authores quamplures, qui cap. 40. numero 69. commemorantur; & ibi latè agitur, de materia ipſa compenſationis.
- Creditor an teneatur accipere vnum pignus pro alio, æquè idoneum, capite 10. numero 37. & 56.
- Creditor an cogatur accipere vnum fideiuſſorem pro alio, & illum liberare, eod. cap. 10. num. 38. & 57.
- Creditor inuito vnum pro alio ſolui non poteſt, ibidem, num. 47
- Creditor, qui habet ſpecialem, ac generalem hypothecam, tenetur priùs ex bonis ſibi ſpecialiter obligatis, debitum exigere; nec poteſt poſterioribus creditoribus contradicentibus, ad bona generaliter ſibi hypothecata recurrere, niſi in ſubſidium, bonis ſcilicet ſpecialiter obligatis ad debiti exactionem non ſufficientibus.
- Idque ex ſingulari deciſione l. 2. C. de pignoribus, & hypothec.
- Cuius materiam exornarunt, atque illuſtrarunt Authores nonnulli, de quibus, capit. 26. numero 21.
- Creditor vtrum poſſit bona maioratus, ſibi ex Regia facultate ſpecialiter obligata, exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus obligata ſunt, & etiam eidem generaliter: eodem, cap. 26. numer. 29. & ſequent. vbi vide omnino.
- Creditor regulariter euictionem pignoris non debet, nec præſtat.
- Dummodo concurrant requiſita illa, quæ ab Interpretibus noſtris deſiderantur communiter; ſcilicet, quod ſit creditor, ſicque pignus ſibi obligatum fuerit.
- Quod ſit creditor anterior, & ſic potior alio creditore ex tempore, vel ex priuilegio.
- Quod credat rem eſſe debitoris.
- Quod ſibi liceat vendere ex pacto, vel ex lege, vel ſaltem, quod credat ſibi licere.
- Et quod creditor ipſe non promiſerit de euictione, cap. 42. num. 70.
- Creditorem euictionem pignoris non debere, titulus ille, quemadmodum intelligi, atque explicari debeat. ex dicto num. 70. cum ſeq.
- Creditorem euictionem pignoris non debere, quemadmodum, intelligi, atque explicari debeat, vbi dilucidè id explanatur, numero 110. & ſequentibus.
- Creditorem euictionem pignoris non debere, quemadmodum Hug. Donellus acceperit, & de diſtinctione Authoris eiuſdem, eodem, cap. 42. num. 112.
- Creditor vendita re, cenſui ſuppoſita, non habet ius retractus, tanquam ſocius, cap. 61. num. 20.
- Creditores alij hypothecarij, alij chirographarij, qui & perſonales dicuntur; ſicut & hypothecarij perſonales quoque ſunt.
- Quia actio hypothecaria ſine perſonali non conſiſtit.
- Perſonalis autem ſine hypotheca conſiſtit, eod. cap. 61. num. 55.
- Creditores perſonales priuilegium non habentes, abſque prælatione concurrunt ſimul pro rata; nec temporis prioritas attenditur, ibidem, num. 68. & ſeq.
- Creditor perſonalis anterior, an, & quando auocare poſſit poſteriori creditori ſolutum à debitore: quod latè explicatur.
- L. qui autem, §. ſciendum & l. ſi pupillus ff. quæ in fraudem creditorum, exornatur, ibidem, num. 69.
- Creditores in actione perſonali priuilegiarij, quemadmodum concurrant.
- Et ibidem, quod creditor perſonalis priuilegiatus non auocat ſolutum alteri creditori perſonali poſteriori, etiam minus priuilegiato, numero 70.
- Creditor prior habens priuilegium absque prælatione in actione perſonali, vtrum agere poſſit a pecuniam poſteriori creditori ſolutam, qui ſolam perſonalem, non priuilegiatum habebat, nu. 71.
- Creditores hypothecarij, an auocare, & condicere poſſint ſpeciem, aut rem alteri creditori poſteriori ſolutam, qui etiam hypothecam habent, ſi res adhùc extat.
- Et quid ſi ipſe dolo deſiit poſſidere, aut bona fide in tertium alienauerit.
- Quid etiam, ſi res perempta eſt, aut præſcripta per poſſeſſorem bonæ fidei.
- Aut etiam adiudicatio bonorum debitoris facta fuit per iudicem poſteriori creditori, ibidem, numero 72.
- Creditor hypothecarius anterior reuocat indiſtinctè pecuniam extantem, poſteriori creditori ſolutam num. 73.
- Vel ſub cautione de reſtituendo, aut ſub fideiuſſore datam, numero 74.
- Creditor prior, in omnibus caſibus, in quibus reuocare, & condicere poteſt pecuniam poſteriori creditori ſolutam, aut rem traditam, id intelligitur, ſiue debitor ſit ex cauſa oneroſa, ſiue ex cauſa lucratiua, num. 75.
- Creditor prior indiſtinctò reuocat pecuniam poſteriori creditori ſolutam, ſi ille creditor ſit ex cauſa lucratiua, prout ibidem adnotatur, numero 76.
- Creditor prior quicunque, & etiam fiſcus, in quibus caſibus agere poteſt contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta pecunia, aut res in ſolutum data, iuſtam cauſam prius probare debet, quam ad reuocationem agat, id eſt, debitorem non eſſe ſoluendo.
- Et ſic excuſſio præcedere debet; nam reuocatio tantum conceditur in ſubſidium, numero 78.
- Quod etiam procedit, quando ex titulo, ff. quæ in fraudem creditorum, alienatio reuocatur, num. 79.
- Et Schifor. de Gereſilis opinio contraria confutatur, & communis defenditur, num. 80.
- Creditor quilibet poteſt per viam excipiendi, pro iure ſuæ prioris hypothecæ comparare, & alium creditorem impedire, etiam non obtenta priùs ſententia contra ſuum principalem debitorem, etiam non facta diſcuſſione bonorum illius; dummodò doceat de ſua priori hypotheca, num. 81.
- Creditor prior hypothecam, & priuilegium prælationis habens, poteſt agere contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta pecunia, etiamſi ea ſi bona fide conſumpta, num. 82.
- Creditor prior, qui anteriorem habet hypothecam, ſiue ſpecialem, ſiue generalem, abſque priuilegio temen prælationis, vtrum condicere, & reuocare poſſit pecuniam per debitorem poſteriori creditori ſolutam, & bona fide conſumptam, nu. 83.
- Et text. in l. finali, §. & ſi præfatam, C. de iure deliberandi, explicatur. num. 84.
- Vide etiam numero 85. vbi explicatur l. pecunia, C. de priuilegio fiſci.
- Vide etiam numer. 86. & 87. vbi rationibus duabus, quæ in contrarium expendi ſolent communiter, reſponſum præbetur.
- Creditor prior vtrùm reuocet à poſteriori nomen debitoris, quod illi ceſſum, & datum eſt in ſolutum, ſed nondum exactum? vbi Senatus Hiſpalenſis deciſio adducitur, & probatur, & contraria pars confutatur. num. 88.

- D

- DAtio in ſolutum facta de nomine debitoris, liberat dantem totaliter, cap. 59. num. 33.
- Pro aliquo debito, quando aliquid datur in ſolutum, perinde eſt, ac ſi res ipſa debita ſolueretur, ibidem, num. 45.
- Datio in ſolutum reputatur nouus contractus, ſcilicet venditionis, & per eum transfertur dominium. num. 49.
- Et tenet incommutabiliter, etiam inuito creditore, nec in ea habet locum pœnitentia, num. 50.
- Datio in ſolutum à debitore facta, an liberet fideiuſſorem, ſi res poſtmodùm euincatur. eodem cap. 59. ex num. 61. cum pluribus ſeq.
- Qui declarat, nihil de nouo facit, ſed iam factum aperit, & ſignificat.
- Idcirco declaratio non requirit illam ſolemnitatem, quæ requiritur in ipſa principali diſpoſitione.
- Quia declaratio trahitur ad ipſam principalem diſpoſitionem, & fingitur vna, & eadem cum ipſa. cap. 19. numero 30. & 31. & vide cap. 56. num. 88.
- Dummodo ſit propria, & vera declaratio, numero 32. dicto cap. 19. & vide numero 88. dict. cap. 56.
- Quam iure poteſt teſtator poſt conditum teſtamentum coram duobus teſtibus facere; ſiue dubium quodlibet, ſiue incertum coram duobus teſtibus declarare. num. 33. dicto cap. 19.
- Quam etiamſi non declaraſſet, committeretur res declarationi iudicis, qui poſſet eam ex variis circunſtantiis declarare, num. 34.
- Secus tamen ſi declaratio non eſſet propria, & vera, ſiue reſpiceret diſpoſitionem, quæ de iure erat certa, & aliter declararetur, tunc etenim requireretur ſolemnis numerus teſtium, qui in teſtamentis requiritur. numero 35. vbi latiùs id explicatur.
- Declaratio an reſpiciat circunſtantis, vel ſubſtantiam actus, cum inquiritur; vtrum diſtingui debeat, prout Baldus, & alij diſtinguunt. eod. cap. 19. num. 36.
- An vero inſpici duntaxat debeat, quòd ſit propria, & vera declaratio, reſpiciens diſpoſitionem dubiam, & obſcuram; vel per eam, an mutetur ipſa principalis diſpoſitio, quæ erat à principio certa.
- Vbi Petri Magdaleni obſeruatio noua contra communem recipitur.
- Et Simonis de Prætis in eodem placito ſententias conformis adducitur, nouáque concordia proponitur. num. 37. & 38.
- De probanda teſtatoris voluntate declaratoria cum agitur, quod duo tantum teſtes ſufficiant, procedit etiam, cùm mortuo teſtatore ad probandam ipſius voluntatem, teſtes adducuntur, etiamſi teſtes teſtamentarij non ſint, num. 39.
- Declaratio voluntatis, etſi perſonaliſſima ſit, vt nec ad hæredes tranſeat regulariter;
- Tranſit tamen, vbi declaratio non conſiſtit in mera voluntate diſponentis, ſed ex varijs, & diuerſis rerum argumentis deprehendi poteſt.
- Vel quando teſtes audiuiſſent ab ipſo teſtatore eius voluntatem, ſicut poſſent de ea diſponere; nam tunc talis declaratio ad quemcunque tranſire poteſt. num. 40. 41. & 42.
- Declarare ille dicitur, qui addit qualitatem, ſi non alterat ſubiectum; aliàs ſecus. cap. 25. numero 28.
- Debitorem ſoluere poſſe in alia moneta, quam promiſſa, probari videtur ex iuribus nonnullis, quæ cap. 10. num. 39. expenduntur: vbi & ſententia quorundam Authorum ita tenentium præcitatur. & num. ſeq.
- Debitor ex generali conſuetudine poteſt vnam monetam ſoluere pro alia, & inde in quocunque genere pecuniæ ſoluat, liberatur, & cogitur creditor recipere aliam pecuniam, Regia authoritate percuſſam, ſecundum valorem eiuſdem, eod. cap. 10. num. 41.
- Et de ſententia Ioannis Parladorij in eo dubio, vtrum debitor pecuniæ, in quocunque genere pecuniæ ſoluens, liberetur, num. 42.
- Debitores poſſe debita ſua in quacunque moneta ſoluere ex deciſione l. 6. titulo 21. libro 5. nouæ collect. Regiæ, ibidem, numero 44. & vide numero 59.
- Debitor non poteſt rem vnam pro alia ſoluere creditori inuito, eod. cap. 10. num. 47.
- Debitor qui tenetur ſoluere ole im, vinum, ſiue triticum, aut aliam rem, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtit, non poteſt pro his rebus pecuniam ſoluere, creditore inuito, num. 48. & ſeq.
- Debitor vti non poteſt regulariter beneficio Authent. hoc niſi debitor, C. de ſolut. niſi ob impotentiam ſoluendi in pecunia.
- Niſi etiam ea concurrant ſimul, quæ Doctores requiruut communiter, & dicto cap. 10. num. 52. traduntur.
- Vbi eiuſdem Authenticæ deciſio exornatur quamplurimis, remiſſiuè.
- Debitor, quando conſtat notoriè, quod ſoluere poteſt in moneta promiſſa, nec poteſt in alia ſoluere, nec locus eſt deciſioni d. authenticæ, hoc niſi debitor, ibidem. num. 53.
- Debitorem non poſſe conſuetudine ſoluendi in alia, & quacunque moneta, quam promiſſa, ſe tueri, nec creditorem auri, cogi argentum recipere, quando creditor ipſe damnum ſentire poteſt.
- Vel quotieſcunque partes conuenerunt, vt omnino aurum ſoluatur, eod. cap. 10. num. 58. & ſeq. vbi latiùs id explicatur.
- Debitorem alicuius notabilis quantitatis non audiendum, ſi ipſe velit ſoluere in pecunia minuta nigra totam quantitatem.
- Et aliquando Senatum dixiſſe, quartam partem debiti in tali pecunia ſolui, aliquando tertiam.
- Nec iudicantium arbitrium excludi poſt deciſionem l. 6. titulo 21. libro 5. nouæ collect. Regiæ, ibidem, numer. 61.
- Debitor cogitur cauere propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonarum ſtatu; idque etiam ante diem, vel conditionis exiſtentiam, cap. 59. num. 24.
- Vbi l. in omnibus 41. ff. de iudiciis, exornatur nonnullis.
- Debitor, qui dedit literas cambij creditori ad mercatorem, liberatur, ſi mercator poſt acceptationem literarum aufugiat, niſi debitor eſſet conſcius fugæ, cap. 59. num. 30.
- Debitoris loco mercatorem acceptans, liberat derem, ibidem, num. 31.
- Periculum nominis debitoris dati in ſolutum, ſpectat ad creditorem, qui acceptauit, ibidem, numero 32.
- Debitor ab alio, quam à creditore exactus, & ſoluens alij, quem ſuo creditori de mandato iudicis, an excuſetur, eod. cap. 59. num. 40. vbi permulti in propoſito commemorantur Authores, & Senatus Hiſpalenſis deciſio adducitur.
- Debitor dando rem in ſolutum, liberat fideiuſſorem, qui conuenitur poſtea re euicta, idque ex ſententia communi.
- Contra verò ex ſententia aliorum; de qua vide omnino, dicto cap. 59. num. 54. & ſequenti.
- Debitor qui cœperit in vno loco ſoluere, ibi debet conueniri, cap. 60. num. 15.
- Debitor non tenetur debitum ferre ad domum creditoris, qui ſit diuerſi domicilij, ibidem, numero 68.
- Debitor tenetur debitum deferre ad domum creditoris, qui eiuſdem ſit fori, ibidem, num. 69.
- Deſcendentes poſſunt ſubſtitui in Tertio, etiam prælati proximioribus, cap. 36. num. 62.
- Demonſtratiuè adiecta verba, quid operentur in vltimis voluntatibus, vide cap. 54. per totum: & demonſtratiua verba, quæ dicantur ibidem, num. 2. & 5.
- Demonſtratio quid, ibidem, num. 3.
- Sub demonſtratione vera, vel falſa legatum conceptum, an valeat, ibidem remiſſiuè.
- Demonſtratiuè, an reſtrictiuè appoſita fuiſſe verba in vltimis voluntatibus, vtrùm præſumi debeat. vide dicto cap. 54.
- Diſpoſitio quantumuis generalis, debet intelligi de his, quæ ſunt in voluntate diſponentis, cum ſic commodè accipi poteſt, cap. 5. num. 6.
- Et nemo præſumitur velle id, quod in eius poteſtate non eſt, num. 7.
- Quod ſi id expreſſim, aut manifeſtè voluerit; vel eius diſpoſitio non valet, & vitiatur.
- Quia nemo poteſt cauere, ne leges in ſuo teſtamento locum habeant.
- Vel ad modum, & diſpoſitionem iuris reducitur, ibidem, num. 8.
- Vbi etiam, l. nemo poteſt, ff. de legatis primò, materia exornatur nonnullis remiſſiuè.
- In diſpoſitione quacunque voluntas, & poteſtas ſimul requiritur, cap. 5. per totum, vbi id exornatur.
- Diſpoſitio ſi ita concepta eſt, vt nomen Vinculi, aut Maioratus non contineat; ſiue vinculi, aut maioratus mentionem non faciat, tunc equidem nec perpetuus maioratus erit, nec etiam alienationis prohibitio durabit perpetuò, ſed inter vocatos, ac eorum deſcendentes duntaxat durabit, cap. 9. numer, 10.
- Diſpoſitio omnis poſterior intelligenda eſt cum exceptione præcedentis, cap. 9. num. 64.
- Diſpoſitio recipit interpretationem à veriſimilimente diſponentis; & prout eſt veriſimile, diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus; quod exornatur, cap. 12. per totum.
- Diſpoſitio nulla tam generalis eſt, quæ non recipiat interpretationem, prout diſponens diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, ibidem, num. 5.
- Diſpoſitio quibus in caſibus recipiat, vel non, interpretationem ab eo, quod teſtator veriſimiliter reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, vide dicta cap. 12. per totum.
- Diſpoſitio vbi generaliter, loquitur, nec diſtinguit, generaliter intelligenda eſt nec diſtinguenda, cap. 14. num. 9.
- Diſponere quem de alienis bonis nunquam præſumitur, ſed tantum de propriis, cap. 16. num. 41.
- Diſpoſitio hominis interpretari ſolet, vel ex verbis, vel ex mente.
- Mens autem vna eſt expreſſa, altera tacita, & qualiter vtraque dignoſcatur, capit. 17. numero 16. & 17.
- Diſpoſitio ſua, vt valeat omni meliori, ac efficaciori modo, quo poſſit, in dubio quilibet cenſetur velle.
- Idque generaliter in quacunque diſpoſitione, & actu, etiam extra vltimam voluntatem.
- Quia nemo præſumitur elegiſſe viam, per quam iudicia ſua, aut teſtamenta ſubuertantur, cap. 30. num. 1. & 2.
- Diſpoſitionem inutilem, quod teſtator facere voluerit, veriſimile non eſt, ibidem, num. 3.
- Et lex præſumit, quod quilibet velit facere actum validum, quatenus fieri poteſt; non autem inualidum, & inutilem, num. 5.
- Et vt non videatur voluiſſe, quod non potuit diſponere, num. 5.
- Et ideo non modo in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in omni actu, & materia, ſic debet quælibet diſpoſitio interpretari, & accipi, vt magis valeat quem pereat.
- Et vt actus validus, efficax, & vtilis, ibidem, numero 6.
- Vbi id exornatur, & l. quoties, & l. vbi eſt verborum ambiguitas, ff. de rebus dubiis, permultis illuſtratur.
- Diſpoſitionem hominum à iure ſcripto interpretationem recipiunt, tam in contractibus, quam in vltimis voluntatibus, cum quibus in dubio teſtator ſe conformare voluiſſe videtur, cap. 31. num. 10. & explicatur, num. 83. & 84.
- Diſpoſitio quando eſt determinata ad certa bona, larga non fit interpretatio; & hoc ſaltem reſpectu diſpoſitionis, cap. 32. num. 20.
- Diſpoſitionis ſubſtantia licet alterius voluntatem conferri non valeat; qualitas verò, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantum, de iure confertur, capit. 36. numero 3. & ſeq.
- Diſpoſitio hominis quæcunque, regulariter verificatur in primo actu, ſiue in prima vice.
- Et ſic ſermo ſimpliciter prolatus, de primo actu intelligitur regulariter in omni materia, id eſt primo, ac vno actu perficitur, & finitur, atque conſumitur, vt amplius locum non habeat.
- Quod quamplurimis exornatur remiſſiuè.
- Secus verò in diſpoſitione legis, quæ in primo actu non conſumitur, nec verificatur.
- Et de ratione differentiæ in propoſito inter diſpoſitionem hominis, & legis, capit. 39. numer. 26. & 27.
- Diſpoſitio non verificatur iu primo actu, in materia fauorabili, & quæ benignam interpretationem recipit, ex ſententia quamplurimorum.
- Contrà verò ex ſententia aliorum, quæ in puncto iuris verior eſt eod. cap. 39. num 28.
- Diſpoſitio tam in teſtamentis, quam in alio actu quocunque, & materia, quando verificetur in primo actu, & quando, non: & de materia l. boues, §. hoc ſermone, ff. de verbor. ſignificat. vide omnino, dicto cap. 39. ex numero. 26 vſque ad num. 48.
- De diſpoſitione verbis generalibus, aut vniuerſalibus, ſiue generaliter concepta; vide cap. 41. per totum, & infra, litera G. & litera V.
- Diſpoſitio quælibet generaliter concepta, reſtringitur ad rem, & ad caſam ſpecificatum, ſuper quo agebatur, & ad cauſam præcedentem, & quibus magis conuenit; & ſecundum ea interpretatur.
- Idque in compromiſſis, in pactis, in renunciationibus, in refutatione, in tranſactione, & aliis diſpoſitionibus, cap. 41. num. 72. & 73 vbi illuſtratur materia l. ſi de certa. C. de tranſactionibus, & latiùs, cap. 42.
- Diſpoſitio quælibet perſonalis, limitata dicitur, & perſonam ipſam non egreditur, cap. 45. numero 14.
- Diſpoſitio facta pro certo, & limitato tempore, vltra illud tempus non extenditur, ibidem, numero 29.
- Diſpoſitio; quæ in aliquo futuro euentu reſolui poteſt, non minus dicitur pura, quam ſi nullo caſu reſolui poſſit, cap. 53. num. 36.
- Diſpoſitionis, diſponendi, aut, diſponere verbum, conuenit vltimæ voluntati, & in dubio refertur ad actum vltimæ voluntatis, ibidem, num. 32.
- Diſpoſitio quælibet intelligitur, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu manentibus.
- Idque in omni actu, materia, & diſpoſitione, cap. 59. num 11.
- In contractibus etiam, num. 12.
- In priuilegiis, num. 13.
- Et in conuentione, etiam iuramento firmata, numer. 14.
- In promiſſione, num. 15.
- Et maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, num. 16.
- Nihílque eſſe adeo præciſum, firmum, ac immobile, quod intellectum, & interpretationem non recipiat à clauſula illa ſubintellecta, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu permanentibus, numero 17. vti aggregantur, & commemorantur permulti iuris Interpretes, qui de ea egerunt.
- Et Andreæ Alciati, inter contractus, & vltimas voluntates differentia in propoſito confutatur, & communis ſententia defenditur, numero 19.
- Diſponere, aut diſponendi verbum, ex ſermonis proprietate refertur ad actum vltimæ voluntatis, & in ea verificatur.
- Ad actum etiam inter viuos refertur, & vtrique conuenit, cap. 61. num. 2. & 3.
- Pactum per quod reſeruatur diſponendi facultas, iuxta ſubiectam materiam intelligitur de expreſſa, non de tacita diſpoſitione, eodem, cap. 61. numer. 7.
- Voluntatem ſuam, qui expreſsè non declarauit, dici non poteſt, quod tacite vſus fuerit facultate diſponendi, quam ſibi reſeruauit, ibidem, numero 8.
- Diſponens generaliter de omnibus bonis, an vti videatur, facultate conceſſa teſtandi certis de rebus, & de eis diſponere, ibidem, num. 9.
- Diſponendi facultatem de aliqua re, vel ſumma, qui habet, etſi non diſponat ſpecifice, videtur tamen diſponere in fauorem eorum, qui ab inteſtato ſucceſſuri ſunt, ſi inteſtatus decedat, ibidem, numero 10.
- Diſponens generaliter de omnibus bonis, iuribus, & actionibus ſuis, quando de re particulari diſpoſuiſſe cenſendus ſit; quemadmodum Iacob. Menochius quatuor caſibus diſtinctis explicauerit, ibidem, num. 11
- Diſponendi facultatem, qui ad vnum certum, & particularem caſum ſibi reſeruauit, non poteſt ad alium ea vti, ibidem, num 12.
- Dictio Ex, & dictio De, ex ſcilicet, aut de legitimo matrimonio natos, pro ſui natura denotat cauſam proximam, & immediatam & materialem.
- Et ſic tempus natiuitatis, & legitimi matrimonij.
- Quo ſtante verificari non poſſunt ea verba in filiis legitimatis per ſubſequens matrimonium.
- Quia dictæ præpoſitiones denotant cauſam materialem (vt dictum eſt) at illorum filiorum materia non erat de legitimo matrimonio, quia quando ad materiam reducti ſunt, non erat matrimonium, cap. 45. numero 45. & vide num. ſeq.
- De natura dictionis ex, vel de, eſt denotare ſubſtantiam eius, cui adiungitur, ibidem, num. 47.
- Dictio etiam, ſui natura implicatiua eſt & dicitur implicare caſum magis dubium, & maiorem expreſſis, cap. 42. num. 33.
- Dictionem prout, ſui natura relatiuam operari, ne plus cenſeatur conceſſum, & venditum ex actu referente, quam habeatur in relato, ibidem, numero 62.
- Vbi etiam, quod dictio ipſa prout, ſtat reſtrictiuè, & limitatiuè.
- Aliquando cauſatiuè, data ſcientia contrahentium.
- Dictio alius, alia, aliud, ſui natura eſt implicatiua ſimilium, & importat, ſimilitudinem, ideo vbi diſponitur per aliquam ex eis dictionibus, interpretatio fieri debet de ſimili, capite 53. numero 31.
- Dies incertus conditionem in teſtamento facit, & tranſmiſſionem impedit, cap. 56. num. 69.
- Didaci Couarru. locus inſignis adducitur, cap. 64. num. 47.
- Donatione facta alicui, & filiis ſuis, vtrum poſſit donatarius in bonis donatis aliquem ex filiis meliorare; vel an debeant æqualiter bona ipſa filiis omnibus remanere, cap. 5. num. 16. & pluribus ſeq.
- Donatio facta alicui, vt poſt eius mortem teneretur reſtituere alteri, an poſſit donantis, & donatarij conſenſu reuocari ad detrimentum eius, cui facienda erat reſtitutio, eodem cap. 5. numer. 21.
- Vbi de doctrina Bartoli in l. qui Roma, §. Flauius, ff. de verbor obligat.
- Ibidem etiam vtrum conuentio facta inter coniuges, quod ſolus primogenitus ſuccedat, poſſit per eos communi conſenſu reuocari.
- Donatum filio patris contemplatione, cenſetur ab ipſo patre proueniſſe, & pater videtur donaſſe ibidem, num. 28.
- Donata vxori mariti contemplatione, marito acquiruntur, eique, vel hæredibus eius, ſoluto matrimonio ſunt reſtituenda, ibidem, numero 29.
- Donatio facta patri, & filiis, quando ſolius patris contemplatione facta cenſeatur.
- Et quid, quando filij nec nati erant, nec concepti, eodem, cap. 5. num. 31. & 37.
- Donatum, aut conceſſum patri, & filiis ob benemerita patris, in totum patri acquiritur, ibidem, num. 38.
- Donata vxori per fratres, aut conſanguineos mariti, vtrum videantur profecta ex bonis mariti, & cui in effectu acquirantur: & ibidem, quid Senatus Regius Hiſpalenſis decidendo, in facto occurrenti definierit, eod. cap. 5. num. finali.
- Donatio, ſiue melioratio Quinti ſi fiat ex cauſa oneroſa, & cum Tertio, irreuocabilis eſt omnino, ſicut donatio, vel melioratio Tertij, ſiue traditio interueniat, ſiue non, cap. 10. num. 14.
- Donationes, quæ meliorationem præceſſerunt, licet collatæ ſint, verè tamen non fuerunt in bonis defuncti tempore mortis, ibidem, num. 39.
- Donatio propter nuptias, de qua in legibus Tauri, & nouæ collectionis Regiæ. fit mentio expreſſa, vtrum dicatur ea, quæ datur filio, cap. 16. num. 44. vbi receptior opinio probatur.
- Ac in ea l. 25. Tauri conſtitutio accipitur, prout notatur ibidem, num. 45.
- Donatio certæ rei regulatur ſecundum tempus mortis, vt apparet, an ſit inofficioſa, & non ſecundum tempus factæ donationis, ſecundum ius noſtrum Regium: licèt ſecùs eſſet de iure communi, dicto cap. 16. num. 53.
- Donatio quæ à principio non fuit inofficioſa, ſi ex poſt facto fiat, reuocatur de iure huius Regni, quamuis iure communi non reuocaretur, ibidem, num. 54.
