Rurſus & quarto loco, pro definitione, & deciſione Senatus plures Pelaez à Mieres reſolutiones, atque velut in terminis obſeruationes ponderari debere, dicebam. Ac primùm equidem ab ipſo Authore tradita, prima parte, quæſt. 22. num. 23. & quatuor ſeq. vbi latiùs probauit, quòd quamuis pater poſſit reuocare maioratum ſemel factum, propter ingratitudinem filij, tamen quòd reuocare non poterit, quando ex cauſa oneroſa, & in fauorem alterius, non modò filij, maioratus fuiſſet factus, vel quando etiam vocati eſſent filij eius, qui ingratitudinem commiſit, vel alij quilibet, quibus ius acquiſitum eſſet. Et eadem prima parte, dicta quæſt. 22. num. 31. ſubdit, quòd pater, etiam ex conſenſu filij, non poteſt reuocare maioratum in præiudicium vxoris, cuius etiam occaſione factus fuit maioratus; idque aliis modis extendit, & confirmat: ex quibus, vt dixi, Senatûs ſententia corroboratur omninò, atque ex dictis ab eodem num. 33. 34. & 35.

Ex his etiam, quæ ipſe Mieres longa ſerie reliquit ſcripta eadem prima part. quæſt. 24. ferè per totam, vbi ad confirmationem thematis, ſeu quæſtionis principalis eius capitis, quòd ſi facto maioratu, pater tradit filio poſſeſſionem, eſt irreuocabilis maioratus, tam quoad ipſum, quàm, quoad alios vacatos, etiamſi filius primò nominatus reuocationi conſentiat, vel viuo patre moriatur, vt ibid. dixit expreſſim num. 1. & num. 22. quibus, & multis ibi cumulatis, exornatur, equidem, & omninò comprobatur Senatus deciſio propoſita, prout dicta quæſt. 24. adduxit ex num. 1. vſque ad n. 31. quo loci probauit, quòd maioratus factus ex cauſa matrimonji, non poteſt reuocari in præiudicium, ſeu in damnum vocatorum, etiamſi filius primò vocatus moriatur fine filiis. Et num. 33. ſubdit, quòd ſi primus vocatus delictum committat, pater non poteſt maioratum reuocare in præiudicium vocatorum, quibus ius acquiſitum ſit. Et n. 34. quòd nec poteſt in præiudicium ipſorum vendere, vel obligare bona maioratus. Et num. 26. probauit etiam expreſſim, quòd abſque acceptatione acquiritur ius ſecundo vocato ad maioratum.

Denique & vltimo loco, definitio eadem, ſiue deciſio Senatus Regij Hiſpalenſis comprobatur omninò ex adnotatis per Blaſium Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem Gamæ 8. num. 2. qui & in fortioribus terminis loquitur, atque etiam abſque acceptatione acquiri ius ſecundo, vel tertio vocatis, defendit: ſic etiam vinculum, ſiue maioratum ſemel inſtitutum, non poſſe reuocari de conſenſu primi vocati in præiudicium aliorum vocatorum, reſolutiuè aſſeuerauit Hieronym. Cæuallos practicar. commun. contra commun. quæſt. 249. num. 4. & latiùs fundat Ioan. Gutierrez practicar. lib. 2. quæſt. 52. Et hactenus de ſecundo fundamento contra filium melioratum, in quæſtione propoſita ex num 15. cum ſeq. & in fauorem aliorum fratrum, à quo digreſſi fuimus, vt vides, propter deciſionem aliam Senatus dicti Regij Hiſpalenſis, hucuſque confirmatam, atque exornatum.

Nunc verò & tertio loco principaliter, & contra filium eundem melioratum, non mediocriter vrget, ex ſententia quamplurimorum iuris Interpretum obſeruatum conſtanter, quòd ſi pater acquirit feudum, vel emphyteuſim pro ſe & filiis, emphyteuſis, vel feudum illud ordine ſucceſſiuo ita filiis, ſicut patri ipſi acquiſitum dicitur, vt non poſſit ab eo alienari, vel vni ex filiis totum prælegari in præiudicium filiorum, ſed omnibus debeat eſſe commune & æquale. Ita ſanè, vt diſtinctiùs procedam, in emphyteuſi, vt ſcilicet non poſſit alienari, vel tota vni filiorum prælegari, in præiudicium aliorum, adnotarunt expreſſim Alex. tribus in locis, Iaſon, Decius, Ruinus, Bertrandus, Gratus, Alciatus, Chaſſaneus, Couarruu. & Rubeus, quos cumulauit Iulius Clarus §. emphyteuſis, lib. 4. ſententiarum, quæſt. 16. num. 1. Dinus, Baldus, Albericus, Angelus, Bartol. Caſtrenſis, Ancharanus, Bertrandus, Caualcanus, Aretinus, Romanus, Curtius ſenior, Afflictis, And. Siculus, Laurent. de Palat. Alex. Corneus, Gratus, Alciatus, Decius, Iaſon, Ruinus, Socinus iunior, Didac. Couarr. & Anton. Gabriel. quos retulit & ita defendit Fabius Turretus in conſilio 61. num. 44. per totum, quiex num. 36. quatuor præcipua iura, ſeu fundamenta expendit pro hac parte, atque ex num. 45. vſque ad numerum 68. fundamentis contrariæ ſententiæ ſatisfacit abundè. Hieronymus Gabriel in conſ. 85. num. 5. lib. 1. Aluarus Valaſcus poſt alios plures, quos citat, de iure emphyteutico, quæſt. 49. num. 6. qui hanc putat veriorem opinionem, etiam in emphyteuſi noua à patre accepta pro ſe, & filiis ſuis, Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, lib. 4. tit. 62. §. 3. quæſt. 15. n. 3. fol. 165. Petrus Surdus in conſ. 76. ex. num. 3. vſque ad num. 8. lib. 1. & in conſ. 305. n. 9. & 36. lib. 3. & deciſ. 324. num. 2. & 3. Berous in conſ. 155. ex num. 6. volum. 3. Ioannes Cephalus in conſ. 29. num. 18. & 23. lib. 1.

In feudo quoque idipſum obſeruarunt, nec poſſe patrem habentem plures filios plus aſſignare, vel relinquere vni ex filiis, quàm alteri, & multò minus totum ipſum feudum prælegare vni ex filiis ſuis, ſcripſerunt conſtanter Zaſius, Ioannes Rayner. Ruinus, Alexander, Curtius iunior, Socinus iunior, & alij, quos commemorauit Iulius Clarus §. feudum, q. 40. num. 5. & 6. Alexand. Corneus, Iaſon, Ruinus, Decius, Gratus, Socinus iunior, Pariſius, Alciatus, & Rolandus, quos commemorauit Iacobus Menochius in conſil. 286. n. 1. lib. 3. qui n. 2. & 3. & 4. tria principaliter expendit iura, & fundamenta pro hac parte. Ipſe Menochius in conſ. 309. n. 2. lib. 4. vbi dicit, ita reſpondiſſe poſt alios Alex. Corneum, Iaſonem, Ruinum, Decium, Gratum, Beroum Pariſium, Socin. iun. Alciat. Syluan. & Rolandum ibi relatos, & num. 3. & tribus ſeqq. eadem tria fundamenta expendit, quæ in dicto conſ. 286. adducit. Menochius etiam idem in conſ. 155. num. 25. lib. 2. Videbatur ergo dicendum, nec patrem in propoſita controuerſia potuiſſe filium prædictum in damnum aliorum meliorare, ſiue totas res damnatas prælegare, cùm pro ipſo patre, & filiis donatio facta eſſet.

Re tamen ipſa, & tunc à Senatu diligentiſſimo ſtudio, & nunc à me peruigili cura benè perpenſa atque enucleata, contraria ſententia viſa eſt verior, & probabilior, quòd ſcilicet dictus D. Ioannes de Ribera & de Guzman potuerit dictum filium D. Petrum in Tertio & Quinto omnium bonorum, etiam donatorum meliorare, ſiue tota bona donata præ cæteris filiis prælegare, aut relinquere, modò Tertium & Quintum bonorum non excedant: Idque non modò ex verbis præfatæ donationis, quæ adeò clarè & expreſsè alienandi facultatum concedunt, eidem in vltimis clauſulis, & diſponendi quouis modo licentiam exprimunt, vt meliorandi vnum ex filiis facultatum multò magis, & à fortiori inducant, & ſuperiorum verborum, quæ vocationem omnium filiorum abſolute continent, declarationem adiiciant, & verum intellectum aſſignent, prout inferiùs attingam: ſed etiam quando alienandi facultas, & quocumque modo diſponendi de ipſis licentia non concederetur, ex iure ipſo, & receptioribus, atque verioribus ſententiis Interpretum, ſic definiri debeat, prout Senatus Hiſpalenſis iuridicè decreuit. Id autem multis rationibus, & argumentis comprobari poteſt concludenter, ſed prius hoc vnum ſciendum eſt, à quo primum, & fortiſſimum emanat fundamentum, donationem hanc factam fuiſſe ea de cauſa à ſorore, vt dictus frater D. Ioannes de Ribera & de Guzman inuitaretur ad contrahendum matrimonium, vel ſaltem vt contraheret, ſicque ex matrimonij cauſa, ex qua donatio ſubſequens profectitia dici debuit, vtpote, quæ profecta eſt à re ipſius D. Ioannis, & quò faciliùs poſſet onera matrimonij ferre, quæ ſunt importabilia, & duram ſeruitutem inducunt; ita ſanè in propriis, in quibus verſamur nunc, terminis & vt pater poſſit totam rem donatam vni filiorum prælegare, etiam pro patre, & filiis donatione facta ſimpliciter, abſque alienandi facultate; & quòd donatio dicatur profectitia, & matrimonij onera iudicentur penè importabilia, atque infringatur liberta, adnotauit expreſſim in caſu ſimili ex facto occurrenti, Iacob. Menochius in dicto conſ. 286. num. 6. & 7. qui pro oneribus matrimonij, quæ adeò grauia diiudicauit, commemorat Neuizani dumtaxat locum lib. 1. ſyluæ nupt. ex num. 2. & ſeq. & vltra eum, ita pariter matrimonij onera diiudicarunt grauiſſima, Panormitanus in conſilio 79. columna 2. lib. 2. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 9. cap. 19. D. Barboſa qui latiùs comprobat 1. part. rubricæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 6. fol. 6. Quòd verò donatio hæc facta domino Ioanni de Ribera & de Guzman dicatur (vt nunc attigi) profectitia, probatur manifeſtè: nam profectitium illud eſſe dicitur, quod ex bonis patris acquiritur, l. depoſiti, §. vlt. de peculio, l. 2. §. 1. ff. ſoluto matrimonio, & apertiùs in l. profectitia, ff. de iure dotium, & l. dos à patre, C. de iure dotium, & ſcribunt Bartolus in rub. ff. de peculio, num. 5. & in l. cum oportet, num. 1. C. de bonis quæ liberis. Et ibidem Baldus num. 1. Iaſon in l. ſed etſi plures, §. ad ſubſtitutos, num. 7. ff. de vulg. & pup. ſubſtitu. Decius in l. vt liberis, num. 20. C. de collat. Mendez Luſitanus in repetit. d.l. cùm oportet, 1. part. verbo ex eius ſubſtantia, num. 6. Profectitium quoque illud eſſe intelligitur, quod filiis datur contemplatione patris ipſius, ſicuti affirmarunt Bal. in d.l. cum oportet, num. 3. C. de bonis, quæ liberis, Alexander in conſ. 189. lib. 5. Socinus iunior in conſ. 91. num. 20. lib. 1. Paulus, Baldus, Riminald. Corneus, Iaſon, Decius, Crotus, Nauarrus, & Gregorius Lopez, cum quibus Caldas Pereira, & relati per Mendez Luſitanum in d.l. cùm oportet, num. 6. fol. 4. Simon de Prætis, Mantica, & alij, cum quibus Petrus deciſ. 118. num. 4. vbi citat text. in. l. ſed ſi plures, §. in arrogato, ff. de vulg. & pup. & in l. Titio, §. Syluio ff. de cond. & demonſt. & deciſ. 169. num. 3. vbi citat eadem iura, & addit text. in l. is qui hæres, §. finali, ff. de acquiren. hæred. & in d.l. cùm oportet, in princip. in verſ. ex eius ſubſtantia. Surdus ipſe deciſ. 322. ex num. 47. cum ſeq. & deciſ. 324. n. 9. vbi quòd profectitium reputatur, filio conceſſum patris contemplatione, licèt pater nihil de ſuo refuderit. Et in conſ. 305. num. 62. & 63. lib. 2. indeque donatum filio patris contemplatione, cenſetur ab ipſo patre proueniſſe, & pater videtur donaſſe, ex tex. in à. §. arrogato, Natta, Ioannes Lup. Simon de Prætis, Franciſcus Mantica, quos refert, & ſequitur Petrus Surdus d. deciſ. 322. n. 54. & deciſ. 169. num. 3. vbi adiicit, quòd id verè dicitur à patre prouenire, cuius contemplatione relictum eſt; nam videtur primò datum patri, & breui manu à patre ipſi filio, vt & notant Authores ibi relati, atque ex communi Mendez Luſitanus in d.l. cum oportet, prima parte, num. 11. ſic etiam & vxori donata mariti contemplatione, marito acquiruntur, eique vel hæredibus eius, ſoluto matrimonio ſunt reſtituenda, vt poſt Bartol. Corneum, Iaſon. Decium, Ioannem Lup. Cagnolum, & Iulium Clarum ſcripſit Petrus Surdus deciſione 118. n. 5. & deciſione 322. num. 52. vbi quòd donatio facta ſponte per conſanguineos mariti vxori, cenſetur facta contemplatione mariti. Iacobus Menochius lib. 3. præſumptione 28. n. 9. & plures alios retulit Pater Thomas Sanchez, cuius ad finem huius cap. ſpecificam faciam mentionem. Sic denique & dos data filiæ patris contemplatione, profectitia dicitur, vt ex aliis probauit idem Surdus dicta deciſione 118. numero 6. qui dicta deciſione 322. numero 43. & 44. & 48. ex aliis multis iuridicè, & multùm ad propoſitum tradidit, profectitium reputari relictum filiis, aut deſcendentibus naſcituris, & patris contemplatione conceſſum, cùm affectio, & dilectio non cadat in nondum natos, & ſic incognitos: eleganter Menochius, atque in terminis noſtris, in conſilio 286. n. 16. & 17. lib. 3. & repetit in conſilio 309. num. 20. lib. 4. vbi verſabatur in donatione facta patri, & filiis ac deſcendentibus, & plurimos alios refert idem tenentes, quod Petrus Surdus nunc annotauit, & concludit, quòd non attenditur denominatio ipſa perſonarum, ſed ſolùm cuius contemplatione facta ſit conceſſio. Idem etiam poſt alios Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 51. num. 10. & in conſ. 90. num. 18. lib. 1. vbi quod in caſu propoſito, ad hoc vt dicatur datum, aut donatum filiorum etiam contemplatione, neceſſarium eſſe, quòd ipſi filij nomine proprio nominentur.

His itaque omnibus modis inſpectis, donatio hæc in perſona filiorum domini Ioannis de Ribera & Guzman dicitur profectitia: profectitia autem in totum acquiruntur patri, vt ſcribunt omnes in d.l. cum oportet, C. de bonis quæ liberis, Iacob Menochius d. conſ. 286. num. 10. lib. 3. Petrus Surdus d. deciſ. 118. n. 4. & ſeq. & dicta deciſ. 169. n. 3. & dicta deciſione 322. ex num. 47. & d. deciſ. 324. ex num. 5. & dicta conſilio 395. ex num. 62. lib. 3. Mendez Luſitanus in repetit. dictæ l. cum oportet, prima parte, & num. 6. cum ſeq. & ſic non modò meliorare vnum ex filiis de iure potuit dictus pater, ſed etiam ea bona alienare, prout & donatrix ipſa conceſſit. Quòd autem omnibus modis inſpectis donatio hæc profectitia dicatur in perſona dictorum filiorum, probatur, atque oſtenditur manifeſtè; nam iuxta primum modum profectitia dicitur, ex quo prouenit ob matrimonium à patre contrahendum, ſic que in recompenſationem eius, & onerum matrimonij ferendorum: eſt etiam profectitia, inſpecto ſecundo illo modo, cùm contemplatione ipſius patris facta fuerit: & tandem dicitur profectitia iuxta tertium modum, cum occaſione patris, nempe ob matrimonium quod contrahebat, & ob benemerita, & beneficia in ſororem collata (prout ipſa exprimit) donatio facta fuerit. Et ſic eiſdem modis omnibus conſideratis, atque ex vnoquoque ipſorum, melioratio de iure ſubſiſtit, nec vllo pacto impugnari valet, prout etiam deducitur ex traditionibus Menochij dicto conſilio 286. num. 9. vbi commemorauit Socinum ſeniorem egregiè dicentem in conſilio 91. n. 20. lib. 1. quòd aliquando profectitium ſignificat illud, quod proficiſcitur ex ſubſtantia illius, de cuius ſucceſſione agitur, vel cuius contemplatione datur ab aliquo: aliquando etiam dicitur profectitium illud, quod acquiritur occaſione patris, ſeu facto ipſius patris.

Deinde & ſecundò principaliter ad rem expreſſim confert ſingularis doctrina Baldi in l. 1. C. per quas perſonas nobis acquiritur, cùm dixit, quòd ſi pater acquirit emphyteuſim pro ſe, & filiis, nempe pro ſe in vita, & pro filiis poſt mortem; ſi ex re, id eſt, bonis ipſius patris acquiſita ſit, poteſt de ea pater diſponere ad libitum: nam poteſt eam vni ſoli filiorum relinquere, aliis excluſis. Et Baldum ſecuti ſunt Aretinus, Maranta, Plotus, Martin. Laudenſ. Barbat. Calcan. Corneus, Ancharan. Gozadinus, & Crotus, cum quibus Iacobus Menochius dicto conſilio 286. num. 12. & 13. lib. 3. qui concludit, eo caſu, & quando contemplatione patris, aut ob matrimonium ab eo contrahendum donatio facta eſt, bona effici merè patrimonialia patris ipſius, atque ita, cum iure poſſe ea vni ſoli filiorum relinquere, vel etiam diſtrahere, quoniam emphyteuſis iudicatur vt empta, aut à patre profecta. Quando autem ex propriis bonis eſt acquiſita, planum equidem eſt, quòd pater poteſt vni ſoli filiorum eam relinquere, aliis excluſis, prout Iulius Clarus, Anton. Gabriel, Fabius Turretus Additionator Gamæ, Alex. Trentacinquius, Petrus Surdus, Sylueſter, Aldobrandinus, Hippolyt. Riminaldus, & cæteri infrà referendi agnoſcunt vnanimiter. Et alio in loco adnotauit etiam iuridicè Menochius ipſemet in conſilio, inquam 155. num. 29. lib. 2. vbi retulit Baldi & Angeli traditionem in l. ita videndum, §. nunc videamus, ff. de petitione hæred. cum dicunt, quòd etſi fortè pater poſſit emphyteuſim, vel feudum acquiſitum pro ſe, & filiis prælegare vni ipſorum filiorum in præiudicium aliorum; attamen non poteſt ſua repudiatione priuare omnes filios. Et idem reſponderunt Alexander, Corneus, Iaſon, Socinus iunior, & Berous ibi commemorati, qui de prælegato in fauorem vnius filiorum nequaquam dubitarunt: & ſuperiora repetit quoque idem Menochius in conſ. 309. num. 18. & duobus ſeqq. lib. 4.

Rurſus & tertio loco non parùm adſtringit contrarium eius, quod reſolutum fuit ſupra num. 24. ſuſtinuiſſe permultos, & maximi equidem nominis Authores, qui in eodem articulo conſtanter atque è contrario ſcripſerunt, quòd pater in emphyteuſi recepta pro ſe, & filiis ſuis, poteſt iiſdem præiudicare; aut vni (quod magis indubitatum putant) filiorum totam relinquere, aliis excluſis, qui & in feudo idem ſtatuunt, prout in emphyteuſi affirmarunt Alexander ſibi contrarius duobus in locis, Iaſon, Socinus, Gozadinus, Tiraquellus, & Bertrandus, cum quibus firmiter Iulius Clarus §. emphyteuſis, quæſt. 16. num. 1. in verſiculo, contrariam autem ſententiam; inquit namque, quòd pater ſtipulando pro ſe, & filiis, vel ſibi, & filiis acquirens, cenſetur ſtipulari, aut acquirere ordine ſucceſſiuo, ſcilicet primò ſibi, deinde poſt mortem ſuam filiis: cùm ergo non videatur filiis aliquod quæſitum, niſi poſt ipſius patris mortem, meritò poterit de ipſa emphyteuſi ad libitum ſuum diſponere: Et ſi ea omnia inſpiciantur maturè, quæ Iulius Clarus diſtinctè admodùm, & reſolutiuè ibi conſiderat, caſui præſenti vſque adeò conueniunt, & ipſum coadiuuant, vt de ipſius vera ſententia dubitari non valeat. Et id ipſum in emphyteuſi quoque obſeruarunt Speculator, Imola, Paulus Caſtrenſis, Iaſon, Ancharanus, Cumanus, Alex. Chaſſaneus, Gozadinus, Gratus, Socinus ſenior, & Ruinus, quos retulerunt Antonius Gabriel commun. concluſ. tit. de iure emphyteutico, concluſ. 2. n. 44. Fabius Turretus in conſil. 61. num. 35. qui ex num. 27. quinque adducit fundamenta præcipua huius opinionis. Hyppolit. Riminald. in conſil. 394. ex num. 31. vſque ad num. 36. lib. 4. qui quamuis dubitet de opinione iſta, quando emphyteuſis eſt antiqua, & generi atque familiæ antiquitùs acquiſita, quando tamen pater fuit primus auctor, vel acquiſitor, veriſſimam putat, prout etiam egregiè Natta in conſ. 577. num. 8. ita pariter & in emphyteuſi, in eodem placito conſtanter fuere, & quòd poſſit pater vni filiorum eam relinquere, aliis excluſis, aſſeuerarunt Arias Pinellus, Andr. Iſern. Alex. Afflictis, Sigiſd. Lofred. Ripa, Zazius, & Bertazolus, cum quibus M. Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 51. num. 58. fol. 489. & artic. 52. num. 82. & ſeq. fol. 507. Iacobus Menochius dicto conſilio 286. ferè per totum, & maximè num. 12. & 13. lib. 3. & dicto conſ. 309. per totum, lib. 4. Petrus Surdus conſil. 76. num. 4. & ſeq. lib. 1. quo loci, licèt de emphyteuſi antiqua dubitauerit, in noua tamen, & cuius auctor, vel acquiſitor, pater fuit, libenter amplectitur eandem ſententiam; & libentiùs in conſilio 305. num. 65. lib. 3. & in conſil. 395. vbi citat Baldum, Corneum, Speculatorem, Ancharan. Caſtrenſem, Imolam, Aretinum, Nattam, Iſern. Ruinum, Afflictis, Angel. Bartol. Decium, Zazium, Gozadin. Iaſon. Curt. ſeniorem, Cephal. Beroum, Beccium, Berret. Bellonum; Burſat. Tiraquel. Bertazol. & alios eodem lib. 3. & inquit in hunc modum: Quia cùm teſtator eſſet dictæ emphyteuſis author, & primus acquiſitor, potuiſſet illam vni filiorum totam relinquere, aliis excluſis, vt in terminis emphyteuſis dixit Bald. &c. & inferiùs, ibi: Et ſicuti poterat vni ex filiis prælegare, ita etiam potuit ſuper ea fideicommiſſum conſtituere. Quæ ſunt verba notabilia, & pro deciſione caſus à Senatu Regio Hiſpalenſi definiti, valdè ſingularia; nam dictus pater D. Ioannes de Ribera & de Guzman, qui in Tertio & Quinto bonorum omnium ſuorum filium meliorauit, Tertiummetipſum & Quintum perpetuò vinculauit, & ſic ſuper rebus ſibi donatis, fideicommiſſum perpetuum conſtituit. Quod etiam conſtitui poſſe, in eiſdem terminis reliquerunt ſcriptum Curt. iunior, Socin. iunior, Gozadinus, Natta, Berreta, & Menochius, quos ipſe Surdus commemorauit ibid. Surdus idem deciſione 209. num. 16. vbi expreſſim, quòd pater, qui ſtipulatus fuit, vel acquiſiuit emphyteuſim pro ſe, & filiis, poteſt eam vni relinquere. Et deciſione 324. ex num. 5. & deciſione 322. ex num. 47. cum pluribus ſeqq. Blazius Florez Diaz de Mena, Alex. Trentacinquius, & Sylueſter Aldobrandinus, quorum ſpecificam mentionem faciam ſtatim num. ſeq.

Et ij quidem omnes promiſcuè loquuntur in feudo, & in emphyteuſi, & quando nouum eſt feudum, ſiue à patre acquiſitum, idem ius ſtatuunt, quod in emphyteuſi nunc dicebamus; ſpecificè tamen in feudo loquentes, quòd pater poſſit feudum acquirens pro ſe, & filiis; in eo filiis ipſis præiudicare, & relinquere totum vni filio, poſt alios Authores defendit ſecurè Iulius Clarus §. feudum, quæſt. 40. num. 6. Franciſcus Beccius in conſilio 56. ex num. 20. Iacobus Menochius in locis relatis ſuprà, & in conſilio 161. n. 6. lib. 2. Petrus Surdus dicta deciſione 209. num. 17. & in conſilio 305. num. 65. lib. 3. qui id defendit, ſiue feudum ſit hæreditarium, ſiue ex pacto, M. Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 51. num. 58. & magis ſpecificè in feudo. artic. 52. num. 84. & duobus ſeqq. vbi quòd feudum nouum primus acceptor validè refutat in damnum ſequentium. Et citat Bald. Iſern. Afflict. Alex. Sigiſmun. Lofred. Iaſon. Socinum, & alias. Fabius de Anna in conſilio 27. ex num. 4.

Quarto prætereà loco pro eadem parte fortiter vrget, quòd quando aliquid conceditur, aut donatur patri & filiis ſimul, ſi patris merita extant, vel iuſta alia cauſa, & nulla cauſa affectionis donantis, vel concedentis eſt erga filios, quibus etiam conceſſio, aut donatio facta fuit, illa donatio, ſeu conceſſio cenſetur facta contemplatione ſolius patris, & ob id in totum, atque ita abſolutè acquiritur ipſi patri: ſicuti ex Iſern. Afflicto, Angelo, Socino ſeniore, Guilielmo Perna, & Lofredo obſeruauit dilucidè Iacobus Menochius dicto conſil. 309. num. 18. lib. 4. & in conſil. 286. num. 15. lib. 3. cùm itaque noſtro in caſu à Senatu iuridicè definito, nulla extiterit affectio donantis erga filios dicti fratris D. Ioannis de Ribera, & de Guzman, qui nec nati, nec concepti tunc erant, prout ex aliis Authoribus ibidem probat Menochius num. 16. & dixi ſupra num. 31. & è contra cùm merita extiterint D. Ioannis de Ribera, ab ipſa donatrice expreſſa, & maxima in conſideratione habita, ac ſimul iuſta ipſa cauſa, ex quo matrimonium ita aſſentiente, & exoptante ſororemetipſa, contraxit; ſequitur dicendum, donationem fuiſſe factam ſua contemplatione, non autem filiorum, & proptereà ei fuiſſe liberè acquiſita bona, quando donatrix non ita expreſſiſſet, prout expreſſit, vt de illis liceat ad libitum diſponere, & filium, quem voluerit, meliorare, ſicuti concludit Menochius dicto conſil. 286. n. 15. & 16. & dicto conſilio 309. num. 19. poſt Nattam in conſilio 674. num. 14. lib. 4. adiicit vnum verbum valdè ſingulare, videlicet, quod dicitur de emphyteuſi, aut feudo pecunia patris quæſito, idem dicendum, quando conceſſio facta eſt ob benemerita, quoniam illa pretij loco ſunt. Et Iacobi Menochij traditionibus ſuperioribus conuenit in omnibus Petrus Surdus dicta deciſione 322. num. 43. & 44. & 48. & ſeq. tam in eo quod dicit, quòd ſolius patris contemplatione videatur facta donatio, aut conceſſio, quando patris merita extant, vel iuſta alia cauſa, & nulla cauſa affectionis donantis eſt erga filios, quibus facta donatio fuit, quàm in alio, videlicet affectionem vllam non cadere erga filios, nondùm natos, nec conceptos; prout in caſu præſenti fuit, & alios commemorat Authores ita tenentes Surdus ipſe, Menochij tamen mentionem non facit. Et in fortioribus terminis inquit num. 53. quòd donatio facto filio meo, in quo non cadit meritum, quia ſit anniculus, cenſetur facta mei contemplatione. Et dixerat anteà num. 49. quòd profectitium reputatur relictum nepoti naſcituro. Et latiùs exornat dicto num. 43. & 48. conuenit etiam Menochij obſeruationibus, & eum commemorat Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuention lib. 13. tit. 21. num. 6. folio mihi 48. vbi inquit, quòd quando donatio facta eſt filiis, & deſcendentibus contemplatione ipſius patris, tunc ipſi patri intelliguntur bona liberè acquiſita, & ideò ſuo arbitrio poteſt de illis diſponere. Conuenit denique M. Anton. Peregrinus dicto artic. 52. num. 84. Blazius Florez de Mena in addit. ad deciſionem Gamæ 5. num. 7. vbi etiam quòd donatum, aut conceſſum patri, & filiis ob merita patris, in totum patri acquiritur, & æquiparari acquiſitionem, ſiue donationem fieri ob merita, aut ex pecunia patris, vt ibi exprimit in verſ. ſi verò ſit noua; & in hoc caſu, quando merita patris adſunt, vel alia iuſta cauſa occaſione ipſius, hucvſque Scribentium omnium nullus diſſentit, omnes potiùs vnanimiter, liberam diſponendi facultatem de re ſibi & filiis donata, concedunt: ſicuti quando ex affectione, & contemplatione ipſius factam conceſſionem apparet, prout infrà dicetur. Et Cardinalis Franciſcus Mantica, qui indiſtinctè id admittit, & Menochij placitis adhæret, dicto n. 6. vt nunc dicebam, ſubiicit vnum verbum in propoſito noſtro valdè notabile, videlicet ſuperiora non procedere, quando donatio non modò patri, ſed filiis etiam, & deſcendentibus facta eſſet pro conſeruanda familia, & propter affectionem, quam quis ad poſteros habuit; tunc namque & filiorum, & deſcendentium contemplatione facta videretur, nec poſſet pater in eorum præiudicium ita liberè diſponere. Quod eſt rectè dictum, & Senatus noſtri deciſionem adiuuat omninò, cùm à voluntate dictæ donatricis adeò alienum fuerit, conſeruationi familiæ, & poſteritati in futurum conſulere, aut maioratum, fideicommiſſúmve inſtituere, vt potiùs alienandi ad libitum bona donata, facultatem conceſſerit expreſſam dicto ſuo fratri donatario, prout ex verbis donationis dictum remanet ſuprà. Et eo caſu, quando intentio fuiſſet donantis, aut concedentis, maioratum perpetuum inſtituere, & in effectu inſtitueretur, ac irreuocabiliter, procedunt longa ſerie adnotata, atque ſcripta à Pelaez à Mieres de maioratu, prima parte, quæſt. 24. per totam, prout deducitur ex ipſis, & notatis num 5. vbi inquirit, an pater emphyteuſim acceptam pro ſe, & filiis, poſſit vni prælegare, & num. 8. ſemper namque loquitur, quando maioratus irreuocabiliter inſtitutus fuit, & tam in fauorem primi vocati, quàm cæterorum, & ſic vt familiæ conſeruationi conſuleretur, in eiſdémque terminis, in quibus Cardinalis Franciſcus Mantica, limitationem adiecit. Et etiam deducitur ex argumento quæſtionis & dubij præcipui dict. capit. 24. vbi ſic dicit: Si facto maioratu, pater tradit filio poſſeſſionem, eſt irreuocabilis, tam quoad ipſum, quàm quoad alios vocatos. In terminis ergo noſtris, & quando emphyteuſis conceſſa eſt patri, & filiis, nec maioratus irreuocabiliter factus, noſtræ reſolutioni accedit apertè per diſcurſum totius quæſtionis, & maximè dicto num. 5.

Denique & vltimo loco, ac pro dicta melioratione à patre facta conſeruanda, facit etiam, quòd mulier tranſrens ad ſecundas nuptias, tenetur reſeruare filiis prioris matrimonij, quidquid titulo lucratiuo habuit occaſione prioris matrimonji, ſolo vſufructu eorum bonorum penes ipſam remanente; id quod in commentariis de vſufructu, capit. 2. ex num. 9. cum multis ſeqq. & quamplurimorum iurium, & Authorum allegatione latius comprobaui. Et nihilominus mulier ipſa poteſt plus vni filio, quàm alteri relinquere, vel vnum filium ex Tertio & Quinto bonorum omnium meliorare iuxta leges huius Regni, quia reſeruaſſe filiis prioris matrimonij videtur, dum nulli extraneo, vel etiam neque filiis ſecundarum nuptiarum reliquit, ſicuti magis communiter probarunt poſt alios plures, Couarr. Tellus Fernandez, Ludouicus Molina, Mieres, Matiençus, Azeuedus, Menochius, Aluarus Valaſcus, Ioannes Gutierrez, & Angelus, quos in eiſdem commentariis de vſufructu, dicto cap. 2. num. 29. recenſui. Ergo in noſtro caſu, quando dictus D. Ioannes de Guzman alienare non poſſet bona donata, ſed reſeruare teneretur filiis ſuis, iuridicè poſſet vni ex filiis ipſis Tertium & Quintum titulo meliorationis relinquere, prout in alio ſimili caſu ea ratione vſus eſt Paul. Caſtr. d. conſi. 179. In cauſa quam magnificus, columna 3. verſ. ſed in contrarium, lib. 1. Qui reſpondit ſimili caſu, nempe quòd pater poteſt feudum à ſe acquiſitum vni filiorum prælegare, etſi acquiſitio facta ſit pro ſe, & filiis: Et rationem eandem conſiderauit quoque, & Pauli Caſtrenſis dictum conſilium commemorat Iacob. Menochius, dicto conſil. 309. num. 13. 14. & 15. lib. 5. quo loci verſabatur ita pariter in donatione, aut conceſſione facta patri, & filiis, & nihilominus potuiſſe patrem totam rem donatam, vni prælegare filiorum, defendit conſtanter. Et facit text. ſingularis in l. filiusfamilias, §. penultimo, ff. de legatis primo, ibi: Verum eſt enim in familia reliquiſſe, licet vni reliquerit. Vbi Bald. & Imola ſubtiliter expendunt eum: Ancharan. quoque facit in conſilio 153. Pro Domina Paula, colum. 2. verſ. & videtur quod poſſit: vbi reſoluit, pro vita acquiſitas domos pro ſe, & pro filiis ſuis, poſſe patrem vni filiorum relinquere, aliis excluſis, & ſequitur Raphael Cumanus in conſilio 116. Socinus ſenior in conſil. 25. num. 14. lib. 1.

Et ita tenendo, prout Senatus decreuit, non obſtant nunc adducta in contrarium: Nam ad Primum argumentum de d.l. quoties, C. de donation. quæ ſub modo, & dict. l. 7. tit. 4. partita 5. ſatis apparet reſponſum ex his, quæ longa ſerie hactenus ſcripta, atque adnotata fuere; induci, inquam, fideicommiſſum, & dominium, ac poſſeſſionem tranſire in filios ex dicta l. partitæ, niſi pater, cui de iure licet in caſu propoſito, ex eiſdem hucvſque reſolutis, & ex diſpoſitione donatricis, vt etiam notauimus, aliter diſpoſuerit, & vni duntaxat filiorum conſulere, cæteris excluſis, intenderit: ita quod, ſi aliter non diſpoſuiſſet, aut in caſu noſtro non diſpoſuiſſet, & ſibi diſponere non licuiſſet, vel ſi ab inteſtato deceſſiſſet, dictarum legum deciſio obtineret ſine dubio.

Non obſtat ſecundum. Quia reſpondetur, diuerſos eſſe terminos quæſtionis propoſitæ ſupra, numero 21. & doctrinæ illius Bartoli, in d.l. qui Romæ, §. Flauius, ff. de verbor. obligat. à terminis caſus, & quæſtionis præſentis; ibi namque agitur, quando ille qui dedit vel promiſit, vel donauit, eſt ille qui ex ſuo conſenſu, & conſenſu ſimul donatarij vult reuocare in præiudicium alterius tertij, cùm adhuc non venerit dies vocationis eius: in caſu verò præſenti, quando iam mortuo donatore, donatarius ipſe dumtaxat, hoc eſt pater, cui pro ſe, & filiis ſuis donatum eſt, vni dumtaxat intendit res donatas integrè prælegare, aut ipſum præcæteris meliorare; idque ex natura conceſſionis pro ſe, & filiis, & cauſa, ob quam facta donatio fuit, ac etiam ex voluntate & licentia donatricis ſibi licet, quia verum eſt, vni filiorum reliquiſſe: quod in terminis eiuſdem doctrinæ Bartoli non ita militat, nec etiam affectio primi donatarij conſideratur dumtaxat, prout in noſtro caſu conſiderari debere, probatum fuit ſuprà; nam & circa cæteros vocatos, affectio quoque datur, vt ibidem latiùs apparet penes Authores commemoratos.

