- Nam etſi prohibitio alienandi non impediat, neque annullet alienationem, quæ facta eſt intra legitimam; tamen operatur, quod alienans incidat in pœnam appoſitam à teſtatore, priuationis ſcilicet bonorum, quæ teſtator poterat non relinquere. capite 64. num. 11.
- Legitimationis per reſcriptum Principis, quo ad ſucceſſionem, & cætera omnia, materia; & an legitimatus efficiatur verè legitimus, & comprehendatur in diſpoſitionibus de legitimis loquentibus; & de aliis ad propoſitum, vide capite 22. ex numero 40. cum multis ſeqq.
- Legitimationis reſtrictiuæ, & diſpenſatiuæ, plenariæ etiam, & limitatæ quoad ſucceſſionem, materia; & an, & quando legitimatio, aut diſpenſatio dicatur; & quid quando ſucceſſio eſt limitata ad patris voluntatem, vt in eo, quod pater voluerit, filius legitimatus ſuccedat; & quæ vera & propria legitimatio dicatur; & de omnibus ad hunc articulum pertinentibus; vide longa ſerie, & vtiliter actum, capite 22. ex numero 57. cum ſeq. & numero 128. cum multis ſeqq.
- Legitimati per ſubſequens matrimonium, an excludant ſubſtitutum ſub conditione, ſi hæres, aut grauatus deceſſerit ſine filiis, ex legitimi matrimonio natis; & inde an admittantur; necne ad maioratum, ad quem filij legitimi, atque ex legitimo matrimonio nati vocantur; ad honores etiam, ad officia, dignitates, & cætera, ad quæ admittuntur legitimi ab initio: & in effectu an eadem iura obtineant, quoad ſucceſſiones, & alia, quæ verè legitimi ab initio habent; & reoucent donationem, de qua loquiter textus in l. ſi vnquam. C. de reuocand. donat. & de omnibus ad hoc pertinentibus, vide latiſſimè, cap. 31. per totum.
- Lex noua in dubio non videtur corrigere vellè legem antiquam, capite 21. num. 33.
- Et reſtringenda eſt, vt quando minus fieri poſſit, recedatur à iure communi, ibidem numero 34.
- Et in terminis, in quibus loquitur, ſtrictè intelligitur, ibid. num. 35.
- Nec extenditur ad alios caſus, quam ad eos, de quibus ibi nominatim fit mentio. ibidem numero 36.
- Lex noua vbi enumerat aliquem caſum ſpecificè, alij caſus cenſentur ſub diſpoſitione iuris communis remanere. ibid. num. 37.
- Lex ſui natura futuris prouidet negotiis, non præteritis, & quando ſecus; & de materia, latè cap. 56. num. 88. & 92.
- Leg. 2. C. de pignoribus & hypothecis deciſio, & materia explicatur, atque exornatur, cap. 26. numero 13. & numer. 23. cum ſeq. vſque ad numer. 34.
- L. tale pactum. §. fin. cum ſua Gloſſa. ff. de pactis, regula illa, quod veriſimiliter quis fuiſſet reſponſurus, ſi fuiſſet interrogatus, &c.
- Habet locum non ſolum in contractibus, & in vltimis voluntatibus, ſed etiam in quacunque alia materia. cap. 13. num. 6.
- Argumentum illud ex leg. tale pactum. §. fin. cum ſua Gloſſa. ff. de pactis, deductum, & pro ſe à Valaſco principaliter ponderatum; in contrarium, & pro Hiſpalenſis Regji Senatus definitione expendi debere, provt hic adnotatur, ibidem, numer. 16.
- L. hæreditatum, ff. ad l. falcidiam, deciſio, locum habet in quibuſcunque controuerſiis, & in omni actu, & materia, in qua agitur de coniectura vitæ taxandæ,
- Etiam in diſpoſitionibus inter viuos, ibidem numero 15.
- L. 30. Tauri, deciſio, vtrùm procedat, quando Quintum fuit in vita donatum, ſequuta traditione rei, in qua fuit donatio, vel melioratio; vel non ſequuta.
- Vbi adducitur communis Interpretum huius regni diſtinctio, an in teſtamento, vel inter viuos de Quinto diſponatur.
- Cum legata voluntaria non reuocent donationem, vel meliorationem inter viuos, quia iam erat conſumpta facultas diſponentis, nec ipſemet mutare, nec minuere poterat. capite 16. numer. 9.
- L. 25. Tauri deciſionem obtinere, ſiue melioratio fiat in contractu inter viuos, ſiue in teſtamento, & vtroque caſu ipſam procedere; ac limitari dumtaxat, quando melioratio Tertij & Quinti irreuocabilis præceſſit, ibidem, numer. 48.
- L. 25. Tauri, vtrum procedat, etiam reſpectu ipſius filij meliorati, cui antea donatum eſt, vel cui facta Tertij & Quinti melioratione, res aliquæ in vita traditæ fuere.
- An vero reſpectu aliorum filiorum tantum, quibus dotes traditæ, aut donationes factæ fuere.
- Vbi vtriuſque partis rationes, & fundamenta perpenduntur maturè, & nonnulla adnotantur ingenti ſtudio, quæ nullibi erant antea ſcripta, nec ponderata.
- Ac denique, lex ipſa 25. indiſtinctè, ac reſpectu eiuſdem filij meliorati, cui antea traditum, vel donatum fuerat, accipitur, & ſingulariter explanatur.
- Et Telli Ferdinandi, & Azeuedi ſententia damnatur. cap. 16. num. 49.
- L. 23. Tauri, hodie, l. 7. tit. 16. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, licet de Quinto non tractet, in ipſo tamen procedit, ſicut in Tertio; ibidem num. 52.
- L. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, deciſio locum obtinet, & procedit in qualibet ſpecie vltimæ voluntatis, cap. 32. num. 7.
- L. boues, §. hoc ſermone, ff. de verborum ſignificatione, materiam, & deciſionem regulari à fauore, vel odio, ex communi Interpretum ſententia.
- Et dum quæritur, vtrùm diſpoſitio aliquid concedens, intelligatur de primo actu, vel de prima vice, an etiam de ſecundo; ſic explicandum, atque declarandum, provt articulus, & materia latè explicatur, cap. 39. ex num. 25. cum ſequentibus.
- L. fin. C. de hæredibus inſtituendis, loquitur in his quæ tranſeunt ad hæredes hæredis; ſed in his quæ non tranſeunt, vt in ſubſtitutione conditionali, ſecus eſt. cap. 56. numer. 43.
- L. 1. C. quorum legatorum, explicatur, ibidem n. 58.
- L. pecunia, C. de priuilegio fiſci, vniuerſa materia explicata, atque exornata late, capite 61. ex numero 54. & ſequenti.
- Liberatio generalis de omnibus in quibus poteſt teneri, ex quacumque cauſa, reſtringitur ad cauſam adminiſtrationis, ſuper qua agebatur. cap. 42. num. 22.
- Liberatione generali non liberatur quis, quando tenetur aliquid præſtare, vel ſoluere alteri ex certa & ſpeciali cauſa. ibid. num. 25.
- Liberatio generalis, de omnibus indiſtinctè facta intelligitur, ibidem, num. 39.
- Liberationem, aut quietationem generalem nemo tenetur facere, quia eſt captioſa. ibidem numer. 40.
- Liberatio ſimplex reſtringitur ad petita, ſed ſi fuit adiecta clauſula generalis non petendi aliud occaſione cuiuſque debiti, aut cauſæ, generaliter refertur ad omnia, & quæcunque ex quacunque cauſa; cum ſalua ratione recti ſermonis ad ſpecificata reſtringi non poſſit.
- Quod exornatur, atque comprobatur nonnullis Interpretum deciſionibus in propoſito, eod. cap. 42. num. 45.
- Liberatio reputatur fauorabilis, quia reducit ad priſtinam libertatem, & reſoluit obligationem; & ideo latior fieri debet eius interpretatio, non reſtrictior. ibid. num. 46.
- Idque maximè, quando eſt reciproca reſpectu vtriuſque partis, ibid. num. 47.
- Licentia Cardinali, ſiue Epiſcopo conceſſa teſtandi, an primo actu conſumatur, vel an poſſit primum reuocari; & alterum fieri.
- Vbi pars affirmatiua, quod poſſit, defenditur. cap. 39. num. 38. Licentia ad tempus conceſſa, viribus caret lapſo tempore, cap. 45. num. 43.
- Limitatio temporis à teſtatore adiecta, aliud quodcunque tempus vlterius excludit, cap. 25. num. 11. & vide num. 13. & 14.
- Ex limitatis verbis, ſiue limitatè & reſtrictè appoſitis, voluntatis coniecturam deduci, atque interpretationem iuridicam fieri: cap. 45. num. 1. & ſequenti.
- Limitata cauſa, & limitata diſpoſitio in omni actu, materia, & diſpoſitione, limitatum producit effectum; ſicque in teſtamentis, ſubſtitutionibus, fideicommiſſis, & legatis: in contractibus etiam, in iudiciis, & cæteris aliis. Quod latè comprobatur, atque exornatur, capite 45. per totum.
- Literæ commendatitiæ in fauorem alicuius, non inducunt mandatum, & præſumuntur potius adulatoriæ quàm diſpoſitiuæ. capite 40. numer. 20.
- Litteris credentiarum quando ſit credendum, remiſſiuè ibidi. num. 31.
- Locator liberans generaliter conductorem, intelligitur reſpectu penſionis: capite 42. numer 21.
- Ludouici Molinæ obſeruationes nonnullæ expenduntur, quæ eò ſemper tendunt, vt maioratus mentione non facta in diſpoſitione, etiam fideicommiſſo relicto, & alienatione prohibita, etiam perpetuò, maioratus perpetuus induci non valeat. capite 9. numer. 13.
- Ludouici Molinæ locus explicatur. capite 60. numer. 25.
- Ludouici Molinæ obſeruationes, atque reſolutiones proferuntur, & ad examen, & diſputationem reducuntur. capite 26. num. 29. & tribus ſequentibus.
- Ludouici Molinæ locus in annotationibus ad commentaria de Hiſpanorum primogeniis, commemoratur, & expenditur; ex quo apertè deducitur, alterius voluntati liberæ committi poſſe facultatem meliorandi, vel non aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, aut primogenium inter ipſos conſtituendi, vel non.
- Quod num. ſequent. exornatur atque explanatur, cap. 36. numer. 4.
- Ludouici Molinæ ſententia, Gregor. Lop. reſolutioni conueniens, adducitur. cap. 36. numer. 16.

- M

- MAioratum aut vinculum inſtituere ſi teſtator voluiſſet, veriſimile non eſſe, quod in aliqua parte totius diſpoſitionis de maioratu mentionem non feciſſet. cap. 9. num. 4.
- Maioratus iure bona deferri, aut deberi, nunquam eſt interpretandum, niſi expreſsè dicatur. ibid. numer. 7.
- Maioratus ſcriptura non eſt amplianda vltra limites eius, ſed ſolerter reſtringenda. ibidem, num. 8.
- Maioratum non induci, neque inductum cenſeri ex ſolo grauamine, ſolaque oneris impoſitione, ſcilicet Miſſarum, vel alterius; vt ex eo dicatur, titulo & iure maioratus ſuccedendum eſſe perpetuò. ibidem, num. 9.
- Diſpoſitio ita concepta eſt, vt nomen Vinculi, ſeu maioratus non contineat, ſiue vinculi aut maioratus mentionem non faciat; tunc equidem nec perpetuus maioratus erit, nec etiam alienationis prohibitio durabit perpetuò; ſed inter vocatos, ac eorum deſcendentes dumtaxat. ibidem numero 10.
- Maioratus perpetuus inſtitutus non cenſetur ex prohibitione alienationis bonorum.
- Niſi expreſſim dicatur, quod bona in familia perpetuò remaneant.
- Aliàs autem, prohibitio alienationis vltra nominatos non extenditur. ibidem num. 15. & vide, infra num. 83.
- Ad inducendum maioratum perpetuum, vnum, vel duos vocare non ſufficit, ſed plures in infinitum vocare neceſſe eſt. eodem cap. 9. numero 17.
- Maioratus perpetuus vtrum probari poſſit aliis modis, quàm contentis in l. 41. Tauri, ibidem, num. 19. & vide infra num. 85.
- Ex eo ſolum quod teſtator ad plures ſubſtitutionum gradus digreſſus fuerit, quamuis perpetuus maioratus non inducatur; inducitur tamen, ſi id ex aliis coniecturis deducatur: & tunc in perpetuum, & vltra perſonas nominatas extenditur. ibid. num. 23.
- Maioratibus fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant ſequentia; ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas, quæ præceſſit, declaratur, & coniecturatur, ex ſubſequenti, quæ clara, & aperta ſit: ibidem numer. 57.
- Maioratus perpetuus inducitur ex qualitate bonorum; & quod teſtator voluerit ea bona perpetuò in ſua familia permanere. Vt ſi bona illuſtria ad quæ affectionem habebat, vel Maiorum ſuorum, relinquit: eodem capitulo 9. numero 65.
- Maioratus inducitur, & inſtitutus cenſetur, ſi ex verbis teſtatoris conſtet velle conſeruare familiam, vel agnationem, quomodocunque conſtet, etiam ex verbis enunciatiuis. ibidem numerum 66.
- Maioratus vtrum inſtitutus cenſeatur ex eo quod pater inſtituat filium, & diſponat, quod ſi ipſe, & eius deſcendentes deceſſerint fine filiis, bona deueniant in filium ſecundum.
- Et quid inter tranſuerſales. ibidem, num. 67.
- Maioratus Hiſpaniæ fauorabiles, & propter bonum publicum introducti, & multis rationibus, iuſtíſque de cauſis in vtroque foro ſuſtinentur, cum de familiarum conſeruatione, & propagatione in eis agatur.
- Ideóque non ſunt reſtringendi, ſicut fideicommiſſa; ſed potius ampliandi: ibidem, cap. 9. numero 72.
- Maioratus inſtitui, vt bona conſeruentur indiuiſa ad familiæ decorem. ibidem, num. 73.
- Maioratus mentionem tametſi teſtator in ſua diſpoſitione non fecerit; ex vocationibus tamen, & clauſulis adiectis, atque ex coniecturis perinde haberi poteſt, ac ſi id expreſiſſet: Ibidem numero 75.
- Maioratus & ſi ex ſola oneris pij impoſitione inſtitutus non cenſeatur; inſtitutus tamen cent ſebitur, ſi præter onus Anniuerſarij aliæ adſin. coniecturæ. ibidem. num. 80.
- Maioratus ex omnibus bonis ſi ab eo in teſtamento inſtituatur, qui nullos habet liberos, & in patrimonio defuncti exiſtat emphyteuſis, licet illa maioratui applicari, & annecti non poſſit, hæres tamen grauari poteſt, vt ipſam vendat, & redactam pecuniam in maioratus bona conuertat, cap. 13. num. 19.
- Et id ipſum ex ſententia Authoris obſeruandum, & ſi hæres ita expreſſim grauatus non fuerit: vt hic obſeruatur, ibidem num. 20.
- Maioratus, aut melioratio rectè conſtituitur in filium, quem teſtator nominauit in quadam ſchedula, dummodo de veritate ſchedulæ conſtet: capit. 20. num. 31.
- Et ſufficit, quod ex comparatione, vel ex aliis legitimis indiciis, & coniecturis appareat, quod illa ſchedula eſt teſtatoris. ibidem, numer. 32. & numer. 35.
- In maioratu præceptum de contrahendo habetur pro impleto, tertio iniuſtè impediente matrimonium, capit. 25. num. 84.
- In maioratibus, & vinculis perpetuis, lata potius, quàm ſtricta fieri debet interpretatio. capit. 32. num. 51.
- Teſtator, aut maioratus inſtitutor vbi expreſsè prohibuit bona alienari, in illis non poteſt cenſus conſtitui, etiam pro vita poſſeſſoris: cap. 35. num. 33.
- Licentia conceſſa à Principe ad conſtituendos redditus annuos ſuper bonis maioratus, eorúmque bonorum ſuppoſitio, ita demum locum habent, ſi bona libera deficiant. ibidem, numero 34.
- Maioratus poſſeſſor ſi abſque facultate Regia cenſum conſtituat ſuper bonis maioratus, expreſſè alienari prohibitis; cenſus conſtitutio cenſeri debet facta ſuper ipſis rebus, & non ſuper fructibus, ſicque nec in fructibus ſuſtinetur. ibidem, num. 35.
- Maioratus poſſeſſor non poteſt nocere ſucceſſoribus ex actu voluntario.
- Sicque neque compromittere, aut tranſigere ſuper bonis maioratus in præiudicium ſucceſſorum.
- Etiam ſtante dubio; vtrum bona ſint maioratui ſubiecta, vel non: ſufficit enim, quod tanquam bona maioratus petantur, vel habeantur. ibidem, numero 38. & explicatur, infra numer. 63.
- Maioratus ſucceſſor non tenetur ad ſoluenda debita inſtitutoris, contracta poſtquam maioratus ipſe irreuocabiliter conſtitutus fuit; eodem cap. 35. num. 39. & explicatur, infra numer. 66.
- Maioratus irreuocabiliter ex Tertio & Quinto inſtitutus, non reuocatur, nec minuitur bonis inſtitutoris ex poſtfacto diminutis, aut debitis ab eo contractis.
- Quia ſicut inſtitutor maioratus directè non poteſt maioratum irreuocabilem effectum reuocare, ſic etiam nec indirectè poteſt debita contrahendo.
- Idque ex ſententia quorundam, quorum contrariam Ludouic. Molina & alij ſuſtinent: & amplectitur, atque latiùs explicat Author infra, num. 58. eodem cap. 35. num. 45.
- Meliorationem, aut maiorum faciens irreuocabilem, non poteſt poſtmodum tollere vincula, & ſummiſſiones, nec in totum, nec in parte, nec reſpectu alicuius rei in præiudicium ſequentium vocatorum, etiam accedente conſenſu primi meliorati, aut vocati. ibidem, num. 46.
- Maioratus irreuocabiliter ex Tertio & Quinto inſtitutus, reuocatur, aut minuitur, bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem & dolum contractis,
- Quod cum Molina & aliis defenditur contra relatos ſuprà num. 45. Et caſus matrimonij, cuius cauſa fit maioratus, aut melioratio, ſemper excipitur.
- Atque Velazq. Auendan. ſententia contraria euidenti ratione confutatur, & contrariæ partis rationi præcipuæ concludens reſponſum aſſignatur, eo. cap. 35. num. 58.
- Ac denique hac materia, & pro explicatione legum Tauri, notanda admodum atque ſingularis traditur reſolutio, ibidem num. 59.
- Super bonis maioratus cenſum imponi non poſſe, quod dictum fuit ſupra, num. 33. & ſeq. quemadmodum debeat explicari, ibidem num. 62.
- Tranſactio ſuper bonis maioratus, vtrum aliquando ſubſiſtat.
- Quo vtiliter, & ſingulariter explicatur ibidem, num. 63.
- Maioratus ſucceſſor, an aliquando teneatur ad ſoluenda debita inſtitutoris contracta poſtquam maioratus ipſe irreuocabiliter conſtitutus fuit. eodem cap. 35. num. 96.
- Maioratus irreuocabiliter conſtitutus cum aſſignatione rei, vtrum reuocari poſſit, vel minui debitis poſtmodum contractis; ſingulariter, & meliùs quàm hactenus fuiſſet, declaratur, ibid. num. 67.
- Explicatur l. quæ prædium, C. ſi res aliena pignori data ſit. ibidem, num. 68.
- Maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum inſtituit, vtrum in perſonarum vocatione teneatur ſeruare ordinem traditum à l. 27. Tauri, cap. 36. num. 22. & ſequentibus. Et an deſcendentibus prætermiſſis ad extraneos, vel conſanguineos deuenire poſſit, eodem cap. 36. n. 26. &. ſeq.
- Maioratum inſtituendi facultas, & commiſſio alicui conceſſa, vtrum intelligi debeat, vt regularem & ordinarium maioratum inſtituere poſſit: an verò vt extraordinarium quoque, & irregularem; ſicque cum clauſula excluſiua fœminarum efficere valeat, eod. cap. 30. num. 31. & multis num. ſequentibus vſque in finem capitis.
- Maioratus geminato conſenſu, ſiue bis à parente in eundem filium, atque eiſdem ex bonis factus, vtrum reuocari poſſit, quamuis nullum ex his interueniat, quæ vt maioratus irreuocabiles ſint, in l. 17. & 44. Tauri, exprimuntur, cap. 52. num. 28. & 29.
- Maioratus poſſeſſores tenentur ad onera, quæ ex inſtitutione, & diſpoſitione maioratus inſtitutoris procedunt, cap. 61. num. 48.
- Mandatum generale cum libera adminiſtratione habens, non cenſetur mandatum habere ab hoc, quod poſſit pro aliis fideiubere.
- Quia fideiubendo, dicitur magis diſſipare bona, quàm adminiſtrare, cap. 26. num. 18.
- Mandati, & commiſſionis fines ad vnguem obſeruari debere, nec ab eis recedere debere, aut in commiſſionis forma excedere; aliàs non valet quod agitur.
- Et ibidem, l. diligenter, ff. mandati, allegatio vulgata, exornata, & illuſtrata remiſſiuè: cap. 36. num. 36.
- Mandatum eſt ſtricti iuris, & in dubio non extenditur, ſed reſtringitur, ibid. num. 37.
- Et paria ſunt, quod aliquid fiat contra formam mandati, aut præter, vel citra. Quia in hoc æquiparantur, contra, citra, & præter. ibid. num. 38.
- Mandatum, aut commiſſionem excedere procuratorem, aut commiſſarium dici, non ſolum quando ipſe excedit totam formam, ſed etiam quando excedit aliquam qualitatem formæ, etiam minimam. ibidem, num. 39.
- Mandati, & commiſſionis fines non dicitur excedere is, qui ex voluntate, & verbis eius, qui mandauit, aut commiſit, procedit: ibidem n. 66.
- Mandatum, vt aliquid fiat certo tempore, non extenditur, vt ſimpliciter fiat poſt illud tempus: cap. 45. num. 39.
- Mandatum ipſo iure reuocatur ob mutationem ſtatus in perſona mandatarij: idem ſi contingit mutatio in perſona mandantis.
- Vbi & quæ mutatio ſtatus ſit neceſſaria, & an requiratur decoctio, vel ſufficiat quælibet mutatio in deterius.
- Ibidem etiam de eo, qui ſoluit ei, qui iam adminiſtrator non erat. cap. 59. num. 36.
- Maritus quas exceptiones vxori dotem repetenti obiicere poſſit, remiſſiuè, cap. 26. num. 6.
- Mulier marito obærato ſcienter nubens, an dotem conſtante matrimonio repetere poſſit: remiſſiuè. Ibidem, num. 7.
- Maritus locupletior factus, vtrum dotem ex cauſa inopiæ reſtitutam repetere poſſit, remiſſiuè: ibidem, num. 8.
- Maritus ſi fideiubeat ſæpè, dicitur vergere ad inopiam, & malè vti ſubſtantia ſua: & poteſt vxor conſtante matrimonio repetere dotem ſuam: ibidem. num. 16.
- Maritus non poteſt augere dotes vxoris, nec vxori dotem conſtituere, capit. 49. num. 25.
- Quod procedit etiam, ſi ante matrimonium contractum præceſſit promiſſio augendi dotes, augmentatio autem fuit collata in tempus matrimonij. cap. 49. num. 26. & ſequenti.
- Maritus an poſſit augere dotes vxoris, de iure huius regni, poſt annum contracti matrimonij. ibid. num. 32.
- Matrimonij onera ſunt penè importabilia, & in eo venditur libertas. cap. 5. num. 25.
- Metu pœnæ licet non poſſit quis adſtringi ad matrimonium contrahendum; tamen ſpe lucri optimo iure poteſt ad matrimonium allici, atque inuitari. cap. 25. num. 19.
- Matrimonium ſequens non operatur, quin macula fuerit in generatione.
- At teſtator dum requirit legitimam natiuitatem, vult eam eſſe puram, & immaculatam. cap. 31. num. 41.
- Quia matrimonium, quod eſt cauſa legitimitatis, debebat præcedere; & tamen ſubſequitur: & ſic effectus præcedit ſuam cauſam.
- Quod non poteſt fieri per naturam, neque etiam per fictionem.
- Quia teſtator vt hanc fictionem excluderet, addidit ex legitimo matrimonio procreatos: cap. 31. num. 44.
- De conditione contrahendi matrimonium, vel non contrahendi cum aliqua certa & determinata perſona, vel cum certo genere perſonarum; Vide cap. 25. & ſuprà, littera. C. verbo, Conditio.
- Melioratione inter viuos facta, vt reuocari non poſſit, duos caſus æquiparari in l. 17. Tauri. fieri ſcilicet meliorationem ex cauſa lucratiua, interueniente rei traditione vel ex cauſa oneroſa, traditione non interueniente, cap. 16. num. 2.
- Et in l. 22. Tauri, non ſolum meliorationem; ſed & pactum de meliorando in Tertio & Quinto ex cauſa oneroſa matrimonij, irreuocabile fieri: ibidem. num. 3.
- Inde ex ea æquiparatione, & rationis identitate dicendum videtur neceſſariò deciſionem dict. l. 17. Tauri, reſpectu etiam Quinti ſeruari debere; quamuis lexi ipſa non expreſſerit Quintum: ibid. num. 4.
- Et ipſum euinci quoque ex l. 44. Tauri conſtitutione; provt hic adnotatur, ibid. num. 5.
- Melioratio Tertij, & Quinti an irreuocabilis fiat, etiam reſpectu Quinti, ſi ex cauſa oneroſa matrimonij facta fuerit, vel traditio vera, aut ficta interueniat; vide latè cap. 16. num. 6. & ſequentibus, & num. 14. & ſeqq.
- Melioratio Tertij, & remanentis Quinti, cum ex cauſa oneroſa ſit, vt meliorans totum Quintum conſumere non poſſit in præiudicium meliorati, vel reſpectu eiuſdem Quinti meliorationem reuocare, fortiſſimam vrgere rationem; cui reſpondetur infra, num. 32. dict, cap. 16. num. 10.
- Meliorationem Tertij, & Quinti, vel Tertij & remanentis Quinti, idem in effectu videri; cum ſemper intelligatur de reſiduo Quinti, vt hic adnotatur: & num. ſequenti, eod. cap. 16. n. 11.
- Meliorationis remanentis Quinti verbum, vt aliquid operetur, nec ſuperfluè adiectum dicatur, videri quod melioratio aliquid remanere debeat ibidem num. 13. & reſpondetur infra, num. 33.
- Melioratio ex cauſa oneroſa matrimonij, vel ex alia cauſa irreuocabili, filio facta, recuocari poteſt, quoties pater cùm meliorationem fecit, ſibi reſeruauit reuocandi facultatem.
- Quoniam reſeruatio huiuſmodi loco conditionis eſt. dict. cap. 16. num. 26.
- Meliorationem Tertij & Quinti, vel Quniti tantùm, fieri in teſtamento, vel in vltima voluntate; vel fieri Tertij, & remanentis Quinti, nihil intereſſe videri, vt hic adnotatur: fieri tamen inter viuos Tertij & Quinti, aut Quinti ſimpliciter, vel remanentis Quinti, valde differre: eodem cap. 16. num. 33.
- Nec haberi in conſideratione, quod in aliquo remanenti verificetur verbum ipſum remanentis Quinti, vt hic adnotatur. ibidem.
- Aliquando vero habitum fuiſſe in Senatu, ex variis rerus, & perſonarum cauſis, & circunſtantiis, vt hic obſeruatur; ibidem, & ſupra num. 15.
- Melioratio Tertij & Quinti, vtrum extrahi poſſit, ac debeat de dote, vel donatione propter nuptias, & de aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur: eod. cap. 6. n. 34. 35. 36. & 37.
- Melioratio regulanda eſt ſecundum valorem bonorum tempore mortis, & ſic reſpicit tantum bona, quæ parens habet, & poſſidet, quoniam omnis quota regulanda eſt ſecundum tempus mortis.
- Et Tertium & Quintum ita regulatur: dicto cap. 16. num. 40.
- Melioratio Tertij & Quinti irreuocabilis præcedens, non minuitur per dotem, vel donationem propter nuptias ſequentem: & inde l. 25. Tauri procedit, & loquitur, quando præceſſit dos, vel melioratio propter nuptias, meliorationem Tertij, & Quinti; ſecus verò ſi melioratio irreuocabilis præceſſit eas.
- Idque ex ſententia communi Interpretum huius regni contra Azeuedum.
- Contra quem & vera, & concludens ratio proponitur: eodem cap. 16. num. 47.
- Meliorationis Tertij in re aliqua aſſignati, poteſt peti augmentum auctis facultatibus: num. 56. dict. cap. 16.
- Diminutionis autem quemadmodum ſolutio & computatio fieri debeat, breuiter explanatur. ibidem, num. 57.
- Meliorationis aſſignatio ſi fiat, in re certa, & tradatur poſſeſſio, res ipſa per parentes meliorantes alienari non poteſt, quod latius explicatur, num. 67. & vide num. 61. cap. 35. num. 43.
- Et ponderatur optimus text. in propoſito, in l. quæ prædium, C. ſi res aliena pignori data ſit, cui etiam reſpondetur, num. 68. ibidem num. 44.
- Legibus dicentibus quoad meliorationem Tertij & Quinti ſpectandum eſſe tempus mortis meliorantis; non poteſt à meliorante & meliorato in præiudicium cæterorum filiorum renuntiari, ibidem num. 51.
- Melioratio quemadmodum filio meliorato debetur ex bonis poſtmodum augmentatis, ſi meliorantis facultates excreuerint, & ita commodo eius cedit augmentum, ſic etiam & minuitur, ſi bona quoquo modo diminuantur, vt diminutio, & augmentum æqualiter ad ipſum pertineat. eod. cap. 35. num. 52. & vide num. ſeqq.
- Melioratio poteſt aſſignari in re certa, vel parte bonorum, dummodo res aſſignata non excedat valorem Tertij & Quinti reſpectu temporis mortis: num. 60. dict. cap. 35.
- Et tunc an aſſignatio reuocari poſſit, licet melioratio aliàs irreuocabilis ſit ex conſtituto, vel traditione ſcripturæ: ibidem num. 61. & vide infrà, num. 67.
- Aduerſus aſſignationem rei pro melioratione relictæ, filij reclamare poſſunt, ſi ex ea lædantur in legitima: eod. cap. 35. num. 64.
- Melioratio reuocatur, quatenus Tertium & Quintum excedit. ibidem num. 65.
- Meliorandi facultate commiſſa tertio, & ipſo ad meliorationem non eligente, neque nominante; pro non facta melioratio habetur, vt omnes filij æqualiter admittantur, cap. 36. num. 5.
- Et vtrum id in facultate maioratum inſtituendi commiſſa tertio, locum obtineat; an verò electore non eligente, vel eligere nolente, ſucceſſio maioratus ad ſolum primogenitum deferatur. ibidem num. 6. & vide infra ſub num. 14. & num. 15.
- Pater, aut mater ſi dixerit, quod meliorat vnum ex filiis, quem vxor, vel maritus, vel commiſſarius elegerit, commiſſio, & diſpoſitio velet: ibidem, num. 7.
- Pater, aut mater ſi dixerit, Concedo facultatem, vel do poteſtatem vxori vel marito, vel alicui alteri, meliorandi vnum, vel duos ex filiis, vel nepotibus, melioratio valeat.
- Vbi nonnulla pro explicatione huiuſce caſus ſingulariter obſeruantur: & Ioan. Gutierr. ſententia recipitur.
- Legis etiam 31. Tauri verus, & germanus ſenſus adducitur. ibid. num. 8.
- Meliorare, aut non meliorare, ſi in voluntate mariti, vxoris, vel commiſſarij, ita liberè poſitum ſit, vt nihil diſponere, aut exprimere teſtator voluerit; ſed duntaxat dixerit, quod ſi maritus, vxor, vel commiſſarius voluerit, melioret, aut meliorare poſſit, vel in aliquem ex filiis primogenium inſtituat; vtrum diſpoſitio valeat: eod. cap. 36. num. 9.
- Nominatio ſpecialis eius, qui meliorandus eſt, non requiritur, vbi facultas, & commiſſio meliorandi vnum ex filiis, vel descendentibus alicui relinquitur, etiam poſt l. 31. Tauri, ibid. num. 10.
- Meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, vel inſtituendi, aut non inſtituendi primogenium commiſſio & facultas cùm altero conceditur, intra quod tempus electio, aut nominatio fieri debeat: ibid. num. 11. & num. ſequenti, vſque ad num. 22.
- Meliorandi, aut maioratum inſtituendi facultas, & poteſtas alicui conceſſa, ſicque perſonarum electio, anno non finitur, ſed durat perpetuò, quovſque lis conteſtetur ſuper tali electione: vbi & de intellectu l. 33. Tauri. cap. 36. num. 14. & ſeq. & 19. & ſeqq.
- Melioratione Tertij, aut Tertij & Quinti aſſignata in re, vel in rebus certis, non æquiualentibus eiſdem Tertio & Quinto: illud quod deeſt, an ſit ſupplendum ex cæteris bonis meliorantis, cap. 54. num. 33.
- Mens, & voluntas, & finis diſpoſitionis ſumitur ex verbis: cap. 6. num. 28.
- Mens ex verbis deprehenditur melius quam ex alio; cùm nemo præſumatur dixiſſe, quod mente prius non cogitauerit: ibidem num. 36.
- Mens teſtatoris in interpretatione ſui teſtamenti, & contentorum in eo, omni cum diligentia eſt perquirenda, & totum facit, & eam pedetentim ſectari debemus, ſicut venator leporem: capit. 7. num. 1.
- Mens nedum expreſſa, ſed etiam coniecturata tantum, potiùs attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas, & ita præualet: ibid num. 2.
- Mens teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis, in omni actu & materia magis attenditur, quam figura verborum; quod exornatur quamplurimis, dict. cap. 7. ex num. 3. cum ſeq. vſque ad numerum 14.
- Verba potius ſpectanda, quàm mentem diſponentis ſæpiſſimè enuntiare Interpretes noſtros, variis in locis.
- Eoſdem etiam adnotare ſæpiſſimè, mentem diſponentis attendi potius, quàm verba, provt hic obſeruatur: & de intellectu vero, & communi conciliatione, latiùs dicto cap. 7. ex num. 14.
- Diſpoſitio teſtatoris, vel alterius cuiuſlibet ſolet interpretari, vel ex verbis, vel ex mente: ibid. numero 15.
- Mens expreſſa, vel tacita, ibid. num. 16.
- Expreſſa cognoſcitur verbis dumtaxat, eod. cap. 7. numero 17.
- Tacita autem mens altero tribus modis cognoſcitur, provt latius hic explicatur. ibid. num. 18.
- Inter mentem & ſcriptum, cum vertitur controuerſia, vtri potius ſtandum; menti inquam, an vernis? dicto cap. 7. ex num. 19. vſque ad num. 29.
- Mens teſtatoris in interpretatione ſuæ diſpoſitionis, nedum expreſſa, ſed etiam tacita & coniecturata tantùm, totum facit, & potius attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas & figura; & uta præualet. cap. 9. num. 20.
- Menſuram minorem non vitiare, neque minuere diſpoſitionem, quæ apparet enunciata potius demonſtratiuè, quàm reſtrictiuè, aut diſpoſitiuè: cap. 54. num. 10.
- Teſtatoris metus arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, ac variis moleſtiis; maximè ſi ille ægrotus erat: cap. 22. num. 26.
- Minori ſine decreto poterat erat iure ciuili mutuari ſub vſuris, nec reſtituebatur: cap. 61, num. 16.
- Minor ſi indigebat, poterat tutor pecuniam ſub vſuris accipere, vel etiam ſuam pupilli fœnerari ſine decreto.
- Et idem poterat quilibet negotiorum geſtor, ibid. numero 17.
- Minoris res ſemel legitimè obligata, poteſt vendi non ſeruatis ſolemnitatibus, ibid. num. 25.
- Minoris bona vendi poſſunt ſine ſolemnitatibus pro dote, quando præceſſit legitima promiſſio, ibid. num. 26.
- Minorum bona immobilia alienari non poſſunt abſque tutoris, vel curatoris, authoritate, & decreto Prætoris, ſiue Iudicis.
- Quod ex iuſta cauſa interponitur. eod. cap. 61. n. 29.
- Et idem eſt in alienatione rerum mobilium, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, ibidem, num. 30.
- Minorum bona immobilia abſque decreto Iudicis hypothecari non poſſunt, nec permutari, nec locari, nec ſuper eis tranſigi, aut compromitti, ibid. num. 31.
- Minor non poteſt annuum reditum, ſiue cenſum ſibi debitum, ſiue Iudicis decreto alienare. ibid. numero 34.
- Non poteſt etiam annui reditus, qui redimitur, pretium, & ſolutionem abſque turoris & curatoris authoritate, & Iudicis decreto recipere, eod. cap. 61. num. 35.
- Alienationem rerum immobilium minoris prohibitam fuiſſe, etiam ſi conſtet, pecuniam verſam in rem minoris, & vtilitatem adfuiſſe, ibid. n. 36.
- Minoris bona, vt ſolemnitatibus alienentur in executionem præcedentis contractus; neceſſarium eſt, quod præcedens diſpoſitio ſit præciſa, & determinata de re certa; non quando de pecunia: ibid. num. 42.
- Et idem quando alienatio fit pro debito hæreditario. ibid. num. 43.
- Mobilium legato, & appellatione, an beſtiæ, & ſe mouentia contineantur. capite 33. num. 8.
- Mulier tranſiens ad ſecundas nuptias, tenetur reſeruare filiis prioris matrimonij, quidquid titulo lucratiuo habuit occaſione prioris matrimonij, cap. 5. num. 39.
- Poteſt tamen plus vni filio, quàm alteri relinquere, vel vnum filium ex Teritio & Quinto bonorum omnium meliorare iuxta huius regni.
- Provt latiùs explicatum traditur remiſſiuè, ibid. numero 40.
- Mulier ætate maior non cenſetur, quando nubit, primo viro dare bona ſua an dotem in totum, vel in partem, ſicque nec dotem conſtituiſſe.
- Idque ex recepta & veriori Interpretum ſententia. cap. 40. num. 23.
- Mulier ætate maior, aut minor, an cenſeatur, quando nubit, dare bona ſua in dotem, in totum, vel in partem: quod latè declaratur, atque exornatur dicto cap. 40. ex num. 24. cum multis ſeqq.
- Mulierem aliquando habere bona triplicis generis, hoc eſt, dotalia, paraphernalia, & extra dotem, dicto cap. 40. num. 46. etiam ſeq.
- Mulier per hypothecariam non poteſt auocare res mariti à tertiis poſſeſſoribus, niſi præcedat excuſſio in bonis mariti.
- Idque ex veriori, & communiori ſententia.
- Quæ generaliter procedit, vt hypothecaria non detur contra tertium ſine excuſſione: provt latius hic probatur, ibidem, num. 68.
- Monetæ valor intrinſecus, vel extrinſecus, quando conſiderari debeat; vel tempore teſtaenti, aut contractus, vel factæ diſpoſitionis cuiuſlibet; vel potius ſolutionis, remiſſiuè, cap. 10. numero 62.
