Eiuſdem quoque l. partitæ 29. meminit idem Author, in repetit. ipſius cap. per veſtas, §. 24. quò loci adducit nonnulla ad ampliationem deciſionis illius text. & refert in primis quamplurimorum ſententiam, exiſtimantium, deciſionem ipſam procedere, etiamſi à principio maritus eſſet diues, & poſtea contracto matrimonio, ſine culpa ſua efficeretur pauper: nam & tunc vxor poteſt dotem repetere. Subdit ſtatim in hunc modum: Contrariam opinionem tenuerunt Cynus, Ioan. Fab. & multi alij; Hoſtienſis, Cardinalis, & alij, dicentes, quod paupertas viri non facit locum repetitioni, ſed mores viri: hanc opinionem approbat lex Regni præalleg. 29. tit. 11. part. 4. dum dicit, quod ſi maritus male non adminiſtrat, licèt caſu ad paupertatum venerit, non poteſt vxor ab eo dotem exigere, vt dicit illa lex, quàm in iudicando, & conſulendo ſequere, tam in foro Eccleſiaſtico, quàm in ſæculari.

Deinde quoque infert Ioannes ipſe Lupi, poſt editam dictæ l. partitæ deciſionem, non poſſe ſuſtineri Bartoli doctrinam, quam ibi adducit; quòd licèt vir bene inchoët vti ſubſtantia ſua, ſi malum exitum habuit, quia perdit, vel depauperatur; nihilominùs poterit vxor vti remedio, prædicto: quis res dicitur male geri reſpectu finis; provt ibi adducit, & vetè quidem concludit in hunc modum; ſed per prædicta tene contrarium: quoniam ſi maritus cæpit bene vti ſubſtantia ſua, non poteſt tunc dici ad inopiam vergere, & ſi poſtea caſu malè ſucceſſit, & effectus ſit pauper, non debet ſibi imputari, vt apparet ex prædictis, & ſignanter ex præallegata lege Regni.

Remanet itaque, præfatum Authorem rectè percepiſſe iſtam materiam & præ oculis ſemper habuiſſe deciſionem dictæ l. partitæ, Cæuallos etiam, commun. contra commun. q. 3. n. 6. cùm vidiſſet legis eiuſdem verba, & conſtitutionem, vt vxor repetere poſſit dotem conſtante matrimonio, ſiue dotis præſcriptio contra eam curreret, non modò exigit, quod maritus vergat ad inopiam, quaſi id ſolum, quod abſque eius culpa euenire caſu poteſt, non ſufficiat: ſed ſimul quòd diſſipet bona, prout apparet dict. num. 6. & ſtatim dicit num. 8. notanda ea, quæ antea dixerat pro declaratione dict. l. 29. part. 4. Addiderim ego, ex deciſione legis ipſius, ſufficere, quod diſſipare bona, ſiue malè vti ſubſtantia ſua cæperit, licèt adhuc ad inopiam non deuenerit, poteſt enim adeò diues maritus eſſe, vt adhuc inops non ſit, cæperit tamen malè vti ſubſtantia ſua, quod ex dicta lege ſufficit. E contrario verò non ſufficit inopia, ſi caſu, & abſque culpa ad eandem deuenerit, prout aſſiduè contingit, nec cæperit malè vti ſubſtantia ſua. Quod etiam rectè percipit Ioannes Olanus, in concordia iuriſcommunis & Regij, littera D. num. 76. &77. folio mihi 93. vbi inquit in hunc modum: Dos poteſt repeti à viro, durante matrimonio, ſi efficiatur pauperior, iure communi; iure Regio non poteſt repeti, niſi culpa mariti fiat pauperio, l. 29. tit. 11. part. 4. Ioannes etiam Baptiſta Villalobos, in antinomiis iuris commun. & Regij, littera D. num. 32. ibi: De iure Regio contra virum, quia caſu, & non ſua culpa incidit in paupertatem, non repetitur dos, vt in l. 29. & c. & repetit in ærario commun. opinion. littera D. num. 209. Author denique Curiæ Philipp. in §. 13. incip. pedimiento, iudicij executiui, num. 8. folio mihi 247. in illis verbis: Durante el matrimonio puede la muger pedir al marido ſu dote, y bines, ſi el fuere iugador, o diſipador de los ſuyos, y ſe temiere, que los diſipara: mas aunque por otra ocaſion venga à probeza, no le puede pedir durante el matrimonio, ſegun vna ley de partida, 29. Et hinc ſane ad oculum apparet, deceptos nonnullos huius Regni Authores, qui legis eiuſdem immemores, generaliter ſtatuerunt poſſe vxorem conſtante matrimonio dotem repetere, ſi maritus ad inopiam vergat; nec conſiderarunt, inopiam non ſufficere (quæcunque illa ſit) niſi diſſipatio, & culpa mariti accedat; prout dictum eſt. Quo numero fuere, & dictæ l. partitæ. nec diſtinctionis mentionem faciunt Ludouic. Meſſ, ad legem Tolet, in 9. fundamento partis 2. n. 94. folio mihi 92. Amad. Rodrig. de concurſu, & priuilegiis creditorum, art. 1. primæ partis, ſub n. 29. in verſ. item ſi euidentiſſimè. Quò loci ob ſolam mariti inopiam, conſtante matrimonio dotis repetitionem concedit, immemor equidem (vt dixi) dictæ legis Partitæ constitutionis: Matiencus etiam in l. 4. tit. 3. lib. 5. gloſſ. 1. n. 4. Rurſus & monendum Lectorem duxi (quod ſuprà hoc eod. cap. omiſi) Pragmaticos communiter explicaſſe, ſine reſtrinxiſſe deciſionem dictæ l. partitæ 29. vt ſcilicèt ipſa non procedat, quando alij creditores mariti inſtarent, & pro debitis ſuis contra maritum ipſum agerent: tunc namque poſſet vxor, etiam conſtante matrimonio, pro conſeruatione dotis ſuæ, executioni, aut executionibus contra maritum initis ſe opponere, & iura ſua oſtendere, ne liis creditoribus ſatisfieri, ſoluique priùs contingat, qui potentiora iura obtineant, ſiue eiſdem ſolutis, nihil remanere, ex quo dos ſalua, atque in tuto remaneat; ſic ſane obſeruari teſtatur Bernard. Epiſcop. Calaguritan. in antiqua additione ad Ioann. Lupi, de Palacios Rubios, in repetitione dicti capit. per veſtras, §. 24. in hæc verba: Adde, quod iſta lex Regni hoc diſponens (vt à doctiſſimis Viris audiui) practicatur, quoties vxor petere uvlt dotem à viro, nullis apparentibus creditoribus: eis tamen instantibus, tunc vxor conſtante matrimonio, & etiam viro exiſtente inope ob caſum, & non ſuis malis moribus, præfertur eis, & poteſt ſe opponere, præfata lege non refragante; quæ practica eſt ſatis æqua, vtconſtat. Et idipſum tenuit Didac. Perez, ad Seuram, de bonis lucratis conſtante matrimonio, n. 9. Ioan. Bapt. Villalob. in ærario commun. opinion. littera D, num. 209. fol. 47. Ioan. Olan. in concordia antinomiarum iur. commun. ac Regij, litera D, n. 83. in illis verbis: Quod etiam iure Regio mulier exigit dotem, & conſeruat, licèt maritus non vergat ad inopiam culpa ſua, quando creditores vendunt bona mariti, propter debita, nam tanquam creditrix mariti præfertur creditoribus, iuxta l. aſſiduis, C. qui potior. in pign. &c. tenuit quoque eandem ſententiam D. Ioan. Baroan. in nouiſſima additione ad Palac. Rub. dict. §. 24. littera A. folio 386. in nouis, vbi addit vnum verbum, ſecutus Epiſcopum, Didac. Per. Villalob. & ſic inquit: Sed quid mirum, cum vxor non agat iſto remedio, ſed longe diuerſo, & contra creditores. Et ita debent intelligi, atque explicari ea, quæ tradidit ipſe Palacios Rubios, in repetitione Rubricæ, §. 19. fol. 51. in noui. & quotidie in praxi ſeruari, mulieribùſque ſe opponentibus, dotes ſuas conſeruari aduerſus alios creditores mariti, compertum eſt, & cum D. Paz, Parladorio, Azeuedo, Ioanne Gutierrez, Villadiego, & aliis tradit Amador Rodriguez, de concurſu, & priuilegiis creditorum, prima parte, n. 2. & ſeq. Et hæc quidem ſunt notanda ad effectum illum, de quo præcipuè agitur, vt ſcilicèt ab eo tempore, quo alij creditores mariti inſtant, & agunt pro debitis ſuis, atque ita vxor pro dote, & arrhis, ſe opponere poſſet, & præſcriptio contra eam in ipſis rebus dotalibus, & arrhis procedat. Item & in bonis propriis mariti, quæ iure tacitæ, vel expreſſæ hypothecæ habet hypothecata, prout inferiùs dicetur.

His ita præmiſſis atque præſuppoſitis, pro abſoluta, & diſtincta propoſiti articuli præſcriptionis explicatione, ſequentia obſeruare, atque conſtituere neceſſarium erit, ex quibus nihil in propoſito intactum manebit. Ac primum equidem, certi iuris eſſe, quod contra mulierem conſtante matrimonio, nulla currit præſcriptio in dote, ſeu rebus dotalibus, ſi maritus ipſe, vel alius tertius aliquid ex bonis ipſis dotalibus conſtante matrimonio alienauerit, vel alio quouis modo ad aliquem tertium deuenerit: quod expreſſim probat textus in l. in rebus, 30. §. omnis, C. de iure dotium, in hæc verba: Omnis autem temporalis exceptio, ſiue per uſucaptionem inducta, ſiue per decem ſiue per viginti annorum curricula, ſiue per triginta, vel quadraginta annorum metas, ſiue ex alio quocumque tempore maiore, vel minor ſit introducta: ea mulieribus ex eo tempore opponatur, ex quo poſſint actiones mouere, id eſt opulentis quidem matris conſtitutis, poſt diſſolutum matrimonium. Hactenus Imperator Iuſtinianus in prima dicti §. parte. De ſecunda autem poſtmodum agetur ſuo loco, & conuenit l. octaua, titulo 29. partita 3. ibi. E aun dezimo mas, que las coſas, que la muger dieſſe a ſu marido en dote, non ſe pueden ganar por tiempo, ſi non deſpues, que el caſaminto fueſſe partido. Atque ita ex communi omnium e Interpretum ſententia tradiderunt Baldus Nouellus, in tractatu de dote, in 8. parte, colum 2. & 5. Baldus de præſcriptionibus, prima parte ſextæ & ultimæprincipalis, caſu 16. per totum, folio mihi 489. & 490. numero 10. per totum, & numero 14. fol. 493. vbi concludunt; contra mulierem nullam currere præſcriptionem, etiam longiſſimi temporis, conſtante matrimonio, etiamſi matrimonium ipſum duraret per centum annos; & aliorum contrarias ſententias improbant iuridice. Pro eiſdem autem pondero ego iura manifeſta, textum ſcilicèt expreſſum dicto §. omnis, prout ſuprà retuli eum, & maximè ibi; Siue ex alio quocunque tempore maiori. Quæ verba omne tempus, etiam centum annorum comprehendunt; & in dict. l. partitæ octaua, ib: Non ſe pueden ganar por tiempo, ſi non deſpues que el caſamiento fuere, partido: Indefinita namque illa oratio, quæ in diſpoſitione legis, & hominis, & in omni actu, & materia, vniuerſali æquipollet, prout latiùs alio cap. huiuſce tractatu explicaui; omne tempus excludit, & dum conſtat matrimonium, nullius temporis præſcriptionem admittit. In eadem quoque ſententia, & reſolutione fuerunt Gregorius Lopez, in dicta l. partitæ, verbo, en dote. Paulus Caſtrenſis, in conſil. 466. per totum, lib 2. vbi latè & eleganter. Abbas, in conſil. 22. lib. 2. Cumanus numero 55. Didacus Caſtellus ibidem, in gloſſa finali, verſic. adde mulier. Et Palacios Rubios, numero 21. Idem in repetitione rubricæ, de donat. inter. §. 27. numero 16. & in repetitione cap. per veſtras, §. 3. & in addit. & in §. 24. Rodericus Suarez, titulo, de las arras. ad leg. primam, numero 56. & tribus ſeqq. & ibidem in addit. littera A, ad numerum 58. & titulo de debitis, numero 33. in principio. Couar. variar. libro primo, cap. 8. numero 8. in principio, & in relectione cap. quamuis pactum, in initio ſecundæ partis, §. primo, ſub numero 9. ante finem. Azeuedus, in l. 4. titulo 3. ex numero 11. cum ſeq. lib. 5. nouæ collect. Regiæ D. Paz. in praxi, prima parte primi tomi, ſecundo tempore, ex numero 32. folio 30. Cardinalis Thuſcus, tomo 6. litera P. concluſione 525. numero 53. & tribus ſeqq. & nullo ex his relato, Petrus Barboſa, quinta parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, numero 83. in verſic. denique ex prædictis, & num 84. Vbi iuridicè ſtatuit differentiam inter bona immobilia, in quibus prohibita omnino fuit vſucapio. l. ſi fundum, ff. de fundo dotali, & bona mobilia, quæ ſicutalienari poſſunt, ita & vſucapi; ita tamen quòd dum conſtat matrimonium, non incipit curſus vſucapionis aduerſus mulierem, ſed tantum à tempore ſoluti matrimonij, prout ſtatim dicetur; ſicque explicari debet text. in dicto § omnis prout rectè ipſum explicauit Barboſa ibi.

Superioris autem concluſionis ratio communis eſt, conſtante matrimonio, mulierem impeditam eſſe per ius agere, vtpote cum omnium actionum ius, exercitium penes maritum tameneat, & ipſe dominus dotis exiſtimetur, l. doce ancillam, C. de reiuendicatione, & longa, ſerie egomet ipſe exornaui, atque accurarè explicaui in commentariis de vſufructu, cap. 4. ex numero 8. cum infinitis ſeqq. & vltra eos, quos ibidem commemoraui, Nicolaus Garcia, de beneficiis, quinta parte, cap. 9. ex numero 142. vſque ad num. 177. vnde ſuccedit regula l. primæ, §. finali, C. de annali except, authent. niſi tricennale. in 2. parte, C. de bonis maternis, vt non valenti agere propter impedimentum iuris, negantis alicui ius agendi, non currat præſcriptio prout latiùs exornauit, multáque ingenioſe admodum, & acutè atque eruditè (vt adſoler) deduxit Arias Pinellus, in dict. authent. niſi tricennale, ex numero 42. folio mihi 301. Thuſcus, dict. concluſ. 23. per totam, Surdus deciſ,. 189. ex n. 25. & hanc rationem ex mente communi ſæpe repetit Balbus, dicto caſu decimo ſexto n. 10. & præcitati ſuprà Authores expendunt. Peregrinus etiam deciſione 44. per totam, vbi quod vxor conſtante matrimonio, non poteſt vendicare fundum dotalem per maritum alienatum, & nec etiam poſſeſſorio recuperandæ agere, quia ipſa non poſſidet. Nec exercitium actionum ſibi competit contra tertios poſſeſſores, ſed marito, qui ipſe agere poſſet contra alienationem nulliter à ſe factam; prout hæc omnia, iure, & authoritate, ibi comprobat: & vide latiùs per Barboſam, quinta parte, l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, cum ergo hodie generalis ſit prohibitio, vt res dotales, neque conſentiente vxorealienari poſſint, l. unica, §. & cum lex, C. de reivxoriæ act. & latè per Barboſ. dicta 5. parte, ex numero 7. quanuis vxor ſciuerit, & viderit res ſues dotales, vel aliquam earum per maritum alienari: ſcientia, & patientia nullo modo ei præiudicabit, quia ſcit, ius ſuum ſaluum ſibi remanere, iuxta ea, quæ cum multis Authoribus reſoluit Maſcardus, concluſione 113. ex numero 19. nec vlla præſcriptio curret contra eam, quia eſt imperdita agere, vt dictum remanet: Niſi cum iuramento de non contraueniendo, alienationi conſenſerit; de iure namque Canonico valet conſenſus mulieris, ſuper alienatione rei dotalis cum iuramento, licet de iure Ciuili non valeret: cap. cum contingat, de iurando, cap. licet mulieres, eodem. tit. lib. 6. & latè Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. primo. Barboſa, dicta 5. parte. l. primæ, num. 72. & 74. & prima parte eiuſdem l. numero. 69.

Si tamen eſſet inchoata præſcriptio ante contractum matrimonium, per ſuperuenientiam matrimonij, & dotis conſtitutæ, non interumperetur præſcriptio vt in l. ſi fundu, ff. de fundo dotali, & cum Roderico Suare notauit Gregorius Lopez, in dicta lege 8. tit. 29. Partita 3. verbo, en dote. Baldus, de præſcription. primæ partis, ſextæ & vltimæ partis principalis, dicto caſu 16. & numero 10. in principio. Azeuedus, in dicta l. 4. titulo 3. lib. 5. num. 20. in verſic. ſecundo limitatur: & pro certo ſupponunt ij omnes, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt, loquuntur namque de præſcriptione inchoata contra mulierem conſtante matrimonio; non verò de ea, quę ante matrimonium cæpiſſet, intelligunt, vtpote cùm incœpta iam præſcriptione, longè diuerſa ratio militer. Ad quod ponderari poſſent iura nonnulla, & doctrinæ, quæ à meipſo ponderatæ, adductæ fuêre lib. 3. cap. 15. ex numero 4. vſque ad numerum 16. vbi videri poſſunt.

Soluto verò matrimonio, incipit ſtatim præſcription currere contra mulierem, ex quo definit eſſe impedita agere, nec ſibi denegatur potentia agendi, & recuperandi resdotales; ſicque ceſſat omnino ratio illa, quare conſtante matrimonio præſcriptio non currit: ſic ſane probat expreſſe text in dicta l. in rebus, § ominis, & in dicta partitæ 8. ibi: ibi: Si non despues que el caſamiento fueſſe partido: & ibi Gregorius Lopez, in verbo partido, inquit in hunc modum: & præſcriptione decem, vel viginti annorum, ſed requirerentur triginta anni, vt declarat Paul. de Caſtro, in l. cum vir. ff. de vſucap. & Ioan. de Imola, in cap. cum non liceat, de præſcript. Quod ipſum etiam probauit, & eius temporis præſcriptionem requirit Balbus, dicto caſu 16. & ſub dicto numero 10. in verſic. & ideo licet ſoluto matrimonio. & Ioanne de Imola, Gregorio Lopez, non relatis, in eodem placito remanet, & longi temporis, triginta ſcilicet annorum præſcriptionem neceſſariam eſſe, annotauit Barboſa, dicta 5. parte l. primæ, ſub num. 84. qui tamen, quando res dotales, æſtimatæ in dotem datæ fuerunt; & in ſubſidium mulier agit contra tertios datæ poſſeſſores; quòd ſufficiat decem annorum præſcriptio, reſoluit ibidem. Et quia huiuſce obſeruationis terminis intelligendi, explicandiq́ue ſunt, prout ipſe explicat ibidem, eius verba inſerere, atque hoc loco tranſcribere, neceſſarium viſum fuit, quæ in hunc modum ſe habent. Si antem quæras, in quibus caſibus res dotales vſucapi poſſint Seeurrendum eſt ad iuris principia, & reſoluendum, res dotales immobiles, etiam ſoluto matrimonio, vſucapi non poſſe: nam cum adhuc duret iuris prohibitio, quandiu actualiter non ſint reſtatutæ, l. etiam, ff. de fundo dotali, locum habet regula dictæ l. ſi fundum. intelligendo tamen de præſcriptione longi temporis, nam ſi fuerit longiſſimi temporis, indiſtinctè poſſeſſorem ſecurum reddet, iuxta generalem regulam l. ſicut, C. de præſcript. triginta annorum. Vt reſoluit Nouellus de dote, 7. part. speciali 1. colum. 2. & 4. Bal. de præſcript. 1. parte 6. num. 10. Gomez, § fuerat, num. 41. Inſtitut. de action. Quidquid contrarium pro conſtanti teneat Iaſon, hic num. 33. Item ſi res immobiles dotales datæ ſint eſtimatæ, nam quamuis tunc vxori in ſubſidium concedatur vtilis rei vendicatio aduerſus terios poſſeſſores, glo. dicta l. in rebus, verbo, æſtimat. in fine, & ſupradictum eſt: tamen aduerſus hanc ſubdiariam actionem admittetur præſcriptio longi temporis, vttenet glo. d.l. in rebus, verb. vſucapionem, in 3. & 6. ſolutione, & ibi Bald. n. 11. Salicet. n. 8. in fine. Paul. l. eum vir, n. 154. & pari ratione, quamuis in rebus mobilibus alienatis detur vxori in ſubſidium vtilis rei vendicatio aduerſus tertios poſſeſſores, vt ſupra probauimus; tamen aduerſus hanc ſubſidiarium actionem tuti erunt poſſeſſores, ſi per triennium cum bona fide eas res poſſederunt, & ita procedet quod præſupponit d.l. in rebus, §. omnes.

Rurſus obſeruandum, atque conſtituendum erit, id ipſum quod in dote, & in rebus dotalibus ſtatutum, atque obſeruatum eſt ſuprà, ex n. 7. obſeruandum etiam. at que ſtatuendum in donatione propter nuptias, & in arrhis, vt in eis contra mulierem conſtante matrimonio nulla præſcriptio currat; idque ob eandem rationem, quia agere impedita eſt, dum matrimonium ipſum conſtat: incipere autem, & procedere præſcriptionem poſt diſſolutum matrimonium, & quando in dote, ſeu rebus dotalibus incipere, ac procedere de iure poteſt; ſic ſanè, ſpecificè annotauit, atque tradidit Ioannes Lupi de Palacios Rubios, in rubrica, de donat. inter. §. 17. n. 16. folio. mihi 44. in nouiſ. vbi in hunc modum ſcripſit: Ex quo etiam poteſt inferri, quod cum præſcriptio. ſit quædam speciesalienationis quæ conſtante matrimonio prohibita eſt, quantum ad arrhas, nullo modo potuit incipere, durante matrimonio, l. vbi lex. ff. de vſucapion. & istæ, quæ hodie dantur, ſuccedunt loco donationis propter nuptias: in donatione autem propter nuptias nunquam datur actio vxori, niſi ſoluto matrimonio, vt l. cum notiſſimi. §. illud, C. de præſcript. 30. vel 40. annor. & in authent. vt immobilia, §. primo, col. 6. & per conſequens ab eo tempore incipiet currere præſcriptio, quod habeo pro indubitato, Et id ipſum tenuerunt, atque reſoluunt D. Paz, in praxi prima parte primi tom. 2. tempore, n. 32. in principio, verſic. & idem eſſe in rebus donationis, & fol. 32. Azeuedus, in l. 4. tit. 3. n. 17. l. 5. vbi citat Gregor. Lopez, idem tenentem, in l. 1. tit. 11. p. 4. gloſſa magna. D. Ioannes Baraona in addit. ad palacios Rubios, dicto §. 17. litera H. fol. 50. ante finem, verſic, ex quo etiam poteſt inferri. Sed cæteris omnibus latiùs, atque præſtantiùs eruditiſſimus, atque excellentiſſimus Iurisconſultus, Hiſpanus noſter Rodericus Suarez, in l. 1. tit, delas arras, num. 56. 57. & 58. fel. mihi. 277. in fine, & 278. in nouiſ. Quò loci eleganter fundat, quod illa, quæ de iure communi appellabatur donatio propter nuptias, hodie vocantur arrhæ; & inde, quod in arrhis petendis, non currit præſcriptio mulieri constante matrimonio; etiam in caſu quo extraneus, & non maritus promiſisſet dictas arrhas, cùm ad maritum principaliter ſpectet exercitium dictæ actionis, ſiue petitionis arrharum: & dicit ſe ita conſuluiſſe de facto, cum Duciſſa de Villalua promiſisſet nomine arrharum mille duplas cuidam Nobiliſſimæ fæminæ, Mariæ de Acunha, vxori Ioannis de Viuero, militis ſtrenuiſſimi, Vice Comitis de Altamira, tempore, quo matrimonium fuit contractum inter dictam Mariam, & dictum Ioannem, & pro dictis arrhis dicta Duciſſa, mater dicti Ioannis de Viuero, obligauit quendam locum: ſoluto matrimonio ipſa agebat hypothecaria pro dictis mille duplis contra poſſeſſorem dicti loci, cui dicta Duciſſa vendiderat dictum locum; opponebatur contra eam quod dicta hypothecaria erat præſcripta, quia elapſi erant multi anni à tempore venditiionis: ipſe autem Rodericus Suarez defendebat, toto tempore, quo matrimonium durauit, non currere contra dictam vxorem præſcriptionem in dicta hypothecaria, ad consequendas dictas arrhas, & multa fundamenta adducit pro hac parte, prout ibi videri poterunt, & in effectu concludunt, quod dos, & donatio propter nuptias iudicentur à pari, & quemadmodum fructus rerum dotalium ſunt viri, ad onera matrimonij ſubeunda, ita etiam fructus donationis propter nuptias; nec competit mulieri actio ad illam conſequendam, niſi demum ſoluto matrimonio.

Inde & conſequenter ex placitis, atque reſolutionibus eiusdem Roderici, ex dict. n. 56. 57. & 58. ego pro certo & indubitato deduco, ſtatutum à iure in dote, habere quoque locum in donatione propter nuptias, & in arrhis: & in vtroque, quod attinet ad articulum præſcriptionis, ſeruandam deciſionem dictæ l. 8. titulo 29. partitateria, vt in arrhis, & donatione propter nuptias procedat, necne præſcriptio, iuxta ea, quæ in dote ſtatuuntur in ipſa l. octaua. Deduco etiam, ſolum permitti mulieri petere donationem propter nuptias, aut arrhas conſtante, matrimonio, quando dotem exigere poteſt, & inde, quamuis de iure communi poſſet dotem exigere, quando maritus vergebat ad inopiam, vt latiùs ſupra deduxi, & ita pariter in caſu ipſo inopiæ arrhas, & donationem propter nuptias patere poterat mulier conſtante matrimonio, vt latiùs comprobat, & ita in terminis annotauit Rodericus ipſe Suarez in dicta l.p. tit. de. las arras, n. 57. vbi de donatione propter nuptias; & n. 59. vbi de arrhis; Actamen hodie attenta deciſione dictæ l. 29. titulo vndecimo, partita quarta, ſolam mariti inopiam non ſufficere, vt mulier repetere poſſit arrhas, aut donationem propter nuptias, ſed incipere malè vti ſubſtantia ſua, atque diſſipare bona maritum, neceſſarium eſſe, ſicuti in dote ibi ſtatuitur, & ante annotaui ex num. primo, in hiſce addit. Quod eſt notandum, quia dicto num. 57. & 59. non ita traditur per Rodericum, nec doctiſſimus ille Vit expendit legam ipſem Partitæ. Additionator etiam eius eandem omiſit, 7 ſolum allegat dict. l. octauam, titulo. vigeſimonono, partita tertia, prout ibi apparet in addit. ad. num. 58. litera A. folio mihi 289. in nouis.

De donatione autem propter nuptias, de qua agit dictus Author, & quod arrhæ ſucceſſerint loco illius, quamuis valde diſtent à donatione propter nuptias, cum infinitis quos allegat, ac ideo eos ſciens conſultoqùe prætermitto, vide omnino Pat. Thomam Sanchez, tomo primo, lib. ſexto. de ſponſalibus, diſputatione prima, & pluribus ſeqq. & diſputatione 27. & ſeq. Parladorium, tomo 3. differentia 125.

Deinde obſeruandum, atque conſtituendum erit, hucuſque reſoluta, atque in dote, donatione propter nuptias, & arrhis ſtatuta, & ad terminos, atque deciſionem d.l. octauæ, tit. 29. partita tertia, & dict. l. vigeſimæ nonæ, tit. 11. partita quarta, reducta; obſeruanda hodie, & omninò procedere, ac ſi Taurinæ legis 57. conſtitutio prodita non fuiſſet. Nam etſi lex illa Tauri, quæ hodie eſt l. quærta, tit. 3. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ſtatuerit, quod Iudex, cauſa cognita, poteſt compellere maritum, vt præſtet licentiam vxori, ad faciendum illud omne, quod vxor fine eius licentia facere non poteſt, aliàs quod Iudex ipſe ſolus cam præſtare poſſit: Et verè vxor, nec contrahere, nec quaſi contrahere, nec alia facere poteſt, quæ ad contractus, diſtractus, & iudicia pertinent, & alia etiam, de quibus in l. 55. Tauri, hodie l. 2. tit. 3. lib. 5. atque ita videretur alicui, tentari poſſe, quod hodie, cum mulier impedita non ſit, & dictam licentiam agendi pro dote, donatione propter nuptias, & arrhis, à Iudice petere, atque ab eo impetrare poſſit, videatur negligens in non petendo, ac idcircò etiam conſtante matrimonio, præſcriptio currere poſſit, quaſi ceſſante ratione illa præcipua impedimenti; Attamen negari non poſſe, quin hodie, ſicut olim impedita ſit per ius agere, cùm exercitium actionum penes maritum reſideat, ipſàque agere nullo modo poſſit abſque licentia mariti, vt in dictis legibus Tauri ramanet ſtatutum: & inde remanere intactam rationem illam impendimenti, cùm iura non conſiderauerint, quod petita licentia à iudice, impedimentum remoueri poſſit, necne; ſed id dumtaxat, an is, contra quem præſcriptio incæpit, à iure impetus fuerit agere, nec exercitium actionum habuerit, ſed penes alium remanſerit: licèt enim is poſſit licentiam petere in his caſibus, & aliis, in dictis legibus Tauri expreſſis, non tamen ad eam petendam, ſic adſtringitur, vt ei imputari poſſit, vel nocere, quod non petierit, ne beneficium illud dictæ l. 57. Tauri reddatur in inuitum; aut vxoris fauore conceſſum ibidem, vt ſcilicet licentiam à Iudice petere poſſit, in eius odium & damnum redundet, ſi non petierit; contra vulgata, & omnibus cognita iuris principia, Sic ſanè non modo dicti §. omnis, legis, in rebus, C. de iure dotium, & d.l. partitæ 8. deciſio ex dictis legibus Tauri alteratur quonis modo, vt contra mulierem currat præſcriptio conſtante matrimonio in rebus dotalibus, arrhis, & donatione propter nuptias, ſi dictam licentiam petere negligens fuerit; ſed nec caſus iſte vllo pacto excogitatus fuit, aut eſſe potuit, atque ita iura prædicta expreſſa, quomodo non ſtare, & procedere hodie, tentari poſſet, cùm eiſdem legibus Tauri aliquid in contrarium ſtatutum non fuerit, iuxta l. præcipimus, in fine, cum aliis vulgatis, C. de appellat. Sic equidem, atque in terminis prædictis, quod hodie non currat præſcriptio in rebus dotalibus, nec in donatione propter nuptias, neque in arrhis, neque inducenda ſit correctio iuris, in dict. l. Tauri 57. non inducta, iuridicè & verè tentauit, atque fundauit Alphonſus Azeuedus, in dicta l. 4. tit. 3. lib 5. ex num. 11. vſque ad num. 20. & poſſet ipſe id præcipuè pro ſe ponderare, ſcilicèt quód non ſequatur, Poſſet vxor Iudicem adire, & impedimentum remouere, ergo præſcriptio contra eam ab eo tempore currit: Nam & filius familias agere poſſet in his, in quibus patri quæritur vſufructus, Iudicem ſcilicet adeundo, qui patrem compelleret; & nihilominùs ſi patria poteſtate, ac vſufructu durante, pater alienanuerit, præſcriptio non currit, ſicuti ex ſententia Baldi, & aliorum contra alios cum iudicio deduxit Pinellus, 3. parte, l. primæ, C. de bon. mat. numero 74. & in authent. niſi tricennale, num. 44. & 45. & inferiùs dicetur.

Rurſus obſeruandum, & conſtituendum erit, dubium eſſe, an in bonis paraphernalibus, quæ præter dotem parapherna nuncupatur, conſtante matrimonio præſcriptio currat contra vxorem? Quo in dubio Gregorius Lopez, in dicta l. 8. titul. 29. partita 3. verbo, en dote, nihil reſoluit, ſed ſe remittit ad Ioannem Fabrum, in l. prima, C. de bonis maternis, & ad dicta per Abbatem, in cap. 2. column. penult. de conceſſione præbendæ. Atque ita videtur eſſe eiuſdem placiti, & ſententiæ, cuius Faber ipſe fuit; is autem expreſſim aſſeuerauit, præſcriptionem in dictis bonis currere contra mulierem, conſtante matrimonio, excitatus argumento, & deciſion. textus, in cap. conſtitutus, de in integrum reſtitutione. Et quia in Curia Eccleſiaſtica potuit agere, & impedito currit tempus, ſi cum poſſet, non adhibuit diligentiam, vt impedimentum tolleret, quod tolli poſſet, vt in cap. finali, de electione, & Fabri ſententiam cum aliis Authoribus, ſecurè probarunt Didac. Couarr. variar. lib. 1. cap. 8. num. 8. D. Paz, in praxi, prima parte primi ton 2. ſecundo tempore, num, 32. per totum, vbi ſatisfacit, reſponiúmque præbet fundamentis nonnullis, quæ in contrarium excitauit: Eiuſdem autem Authoris, & Couarruu. dicto num. 8. & in relectione cap. quamuis pactum, in initio ſecundæ partis, §. 1. num. 9. fundamenta, ad vnicum, ipſumq́ue Ioannis Fabri fundamentum reducuntur; quod ſcilicèt tempus currat contra eum, qui impedimentum remouere potuit, vt per Pinellum, in dict. authent. niſi tricennale, num. 48. Surdum, deciſione 189. num. 28. & ſeq. Stephan. Gratian. diſcept. forenſ. lib. 1. cap. 45. num. 16. & 17. Idque exiſtimant procedere, non modò iure communi attento; ſed etiam de iure huius Regni, & poſt leges Tauri conditas: nam licèt matrimonio conſtante vxor agere etiam de paraphernis nequeat abſque licentia mariti; cogitur tamen martius à Iudice id vxori permittere, & licentiam præſtare, imò eo nolente consentire, Iudex eam licentiam præſtare valet, Regia Taurina l. 57. hodie l. 4. tit. 3. lib. 5. recop. & idcircò præſcriptio currere debet aduerſus eam, ſi negligens fuerit: quemadmodum in rebus aduentitiis alienatis à patre, ſicut præſcriptio currit à die, quo filius eſt effectus ſui iuris, d authent. niſi tricennale; ita incipiet procedere ab eo die, quo etiam durante patria poteſtate vſusfructus patri non quæritur, & in filium fuerit tranſlatus, provt ipſe Couarr. & Gregorius Lopez, in d.l. 8. tit. 29. part. 3. verbo, e non el fijo. notarunt & cum Pinello, & aliis, latiùs, D. Paz, vbi ſuprà. Eandem etiam ſententiam, eruditè comprobauit Rodericus Suarez, in l. prima, titulo, de las deudas, nu. 33. 34. & 35. folio mihi 307. in nouis, quò loci alia fundamenta adducit, & concludit, quod cum mulier poſſit facere, vt maritus conſentiat, eum compellendo Iudicis officio, ad conſentiendum, & licentiam ſibi præſtandum, meritò non dicitur impedita agere, & ſic iuſtum eſt, contra eam, tanquam contra negligentem, currere præſcriptionem. Et adducit illud ſimile de filio, cui in bonis, in quibus patri non quæritur vſusfructus conceſſum eſt, vt poſſit officio Iudicis compellere patrem ad præſtandam licentiam ad agendum, & ideò ſi omiſerit, currit tunc contra eum præſcriptio: idque procedere, non obſtante, quod ex legibus huius Regni, multer non poteſt eſſe in iudicio, nec agere ſine licentia mariti, provt latiùs ibi.

E contrario tamen, quod in dictis bonis paraphernalibus, ſicut in dotalibus, non currat præſcriptio contra mulierem conſtante matrimonio, quia eſt impedita agere, & contrahere conſtante matrimonio, ex legibus huius Regni, non dubitarunt tentare contra communem Palacios Rubios in l. 55. Tauri, num. 21. & ibidem Caſtellus, in gloſſ. finali, verſic. adde mulier, & quamuis eorum fundamentis contendat ſatisfacere, atque in effectu reſponderit D. Paz, vbi ſuprà, num. 32. negari tamen non poteſt, quin ipſa fortiter vrgeant. Azeuedus etiam in dicta l. 4. titul. 3. lib. 5. num. 18. & 19. idipſum tentauit, ſed perfecit, nec auſus eſt à Communi recedere, prout ibi apparet in hæc verba: Immò & in paraphernalibus alienatis per maritum, tentari poſſet idem eſſe, cum& in eis iam, ſicut indotalibus maritus habeat adminiſtrationem, ſecundum glo. in l. 6. titulo 11. parti 4. verſ. que el año, colum. 4. in princ. & Palac. Rub. in rub. §. 68. num. 16. verſ. modo iſto, folio 49. col. 2. quod tamen non ita audeo affirmare, ſicut in dotalibus, præſertim exiſtente authoritate Couar. vbi ſupra, in paraphernalibus præſcriptionem currere aſſerentis, & voluit glo. en dote, in l. 8. tit. 23. par, 3. dum allegat Faber, & Abb. pro hoc, & Suarez, in titul. de las deudas, §. quæro vlterius, fol. 56. & tetigit Cifuentes, in l. 55. Tauri, in fi. provt & tenuit Gomez Leon, in ſua centuria informationum, cap. 26. numero octauo, dicentes, quod circa alias, quam res dotales, præſcriptio procedit, eo quod per legam partitæ 8. titul. 29. part. 3. ſolum res dotales excipiuntur, in quibus rebus dotalibus arrhas, & donationes propter nuptias ego comprehendo.

