Prætereà, regula eadem, quod dictum in vna parte, intelligatur repetitum in alia, ſiue quod vna teſtamenti pars declaretur per aliam; quod habeat locum in materia fauorabili, non autem in materia odioſa, ſed tunc procedat regula dicti §. ſin autem ad deficiantis. pro concordia dicti Brocardici ſcripſerunt Decius, in conſ. 567. num. 6. Alciatus, in conſ. 96. num. 23. & 27. Berous, in conſ. 120. num. 69. lib. 2. Mantica, de coniect. vltimarum voluntatum, lib. 6. titulo 13. numero 9. verſic. non omitto, quod Decius, Ludouicus Caſanate, dicto conſ. 17. num. 12. & 13. latius in conſ. 47. num. 53. & ego etiam notaui lib. 2. dicto cap. 4. num. 103. Ac denique, quod teſtamenti vna pars aliam declarat. Et quod id indubitanter procedat quoad vnam & eandem perſonam, vt ſcilicet dictum in vna parte quoad vnam perſonam, declaretur, & intelligatur, prout dictum fuit in alia parte quoad eandem personam; ſecus tamen quoad alias perſonas; tenuerunt permulti iuris Interpretes, quos retulit Ludouic. Caſanate, dicto conſilio 17. numero 11. & dicto conſ. 47. num. 54. 55. & 56. qui inde infert ad reſolutionem illius quæſtionis, an ſcilicet qualitas maſculinitatis expreſſa, ſeu requiſita in vna parte cenſeatur repetita in alijs. Cæterum quoniam qualitas eadem, etiam inter diuerſas perſonas, repetita plerumque cenſeri debebit, nec modo inter vnam & eandem, ſed etiam inter plures, diuerſàque perſonas locus eſſe poterit. ac eſſet debebit multoties regulæ præfatæ, quod vna teſtamenti pars alteram declarat; non ita ſimpliciter traditio, hæc accipienda eſt, ſed pręlegi, atque perpendi attenta mente debebunt ea omnia, quæ quotidian har. controu. iuris, lib. 2. cap. 4. per totum, plena & abſoluta manu, ſcripta reliqui. Ex illis namque, & coniecturis, atque obſeruationibus ibi ponderatis, etiam inter diuerſas perſonas diuerſásque clauſulas, locus eſſe poterit eidem regulæ. Imo & in fortioribus terminis, quod interpretatio voluntatis teſtatoris fieri poſſit, ac recte & congrue fiat ex vna ſcriptura, & vna diſpoſitione ad, aliam ſcripturam, & diſpoſitionem, non modo ex vna eadèmque ſcriptura, aut diſpoſitione, ſiue ex verbis eiuſdem diſpoſitionis, & diuerſis patribus, per tex. in l. Lucius, in principio, de legatis ſecundo. & in l. prædijs Titio, & in l. ſeruis vrbanis, in principio. & in l. qui concubinam. §. cum ita legatum. 33. ff. de legatis tertio. & in l. prædia, in principio, cum ſua Gloſſa. ff. de fundo inſtructo. & in l. finali, ff. de peculio legato, obſeruarunt Bartolus, in l. alimenta, ff. de aliment. & cib. legat. in princip. Socin. in l. 1. num. 7. ff. de rebus. dubijs. Caſtrenſis conſ. 117. lib. 2. Iaſon. in d.l. qui filiabus, in princip. col. 2. in verſ. Sextò adde Craueta, in conſ. 231. num. 12. & in conſ. 234. num. 4. & in conſ. 267. ſub num. 2. latius Simon de Prætis, de interpret. vltimar volunt. lib. 1. interpretatione prima, dubitatione 3. ſolutione 5. ex num. 41. vſque ad numerum 47. fol. 31. vbi inquit numero 44. certum eſſe, quod vna ſcriptura interpretatur aliam: & quod verba, contractus declarantur ex verbis prolatis in teſtamento: & quod voluntas dubia teſtatoris poteſt probari, & declarari per aliam ſcripturam priuatam, & numero 14. ex alijs ſcriptis extra teſtamentum, & numero 43. quod hæres non poteſt venire contra confeſſionem à teſtatore factam in partitis ſui libri, nec eum redarguere de mendacio; vt latè probauit Craueta, in conſ. 125. numero ſecundo, tertio & ſexto. quia ſcriptura defuncti dicitur iu ſe continere iuramentum, vel eius vigorem: vt poſt alios multos Authores, probauit Prætis ibi, numero 46. & vltra eum quòd voluntatis teſtatoris interpretatio optima fiat, ſupplendo vnam ſcripturam ex alia; idque interpretandi genus optimum eſſe poſt Baldum, in cap. auditis, numero 4. de præſcriptionibus, & in l. finali, numero primo, C. de falſa cauſa adiecta legato, Iaſonem, in l. certi conditio, §. quoniam, numero 8. ſi certum petatur. Iacob Mandellum de Alba, in conſilio 599. numero 13. obſeruauit Ludou. Caſanate, in conſ. 57. num. 78. qui Prætis, & Crauetam, nunc relatos non citat: optimè & tamen perpendit textum, in l. qui duos, ff. de coniungend. cum emancip. liberis eius in illis verbis: Bonorum poſſeſſionem accipere poteſt propter aliud caput edicti, quod à Iuliano introductum eſt ex noua clauſula: & in l. Gallus, §. ille caſus, ff. de liberis & poſthu. ibi. Iuliano tamen videtur, duobus quaſi capitulis legis commixtis, in hoc quoque inducere legem: & ſubdit, non eſſe nouum, quod ex duabus ſcripturis ſimul iunctis conſequamur illud, quod ex vna tantum non conſequeremur; prout dixit Mandellus de Alba, vbi ſupra numero 13. Cæterum teſtamenti vnius ad aliud, quoad, qualitatem aliquam in vno expreſſam, & in alio omiſſam, declaratio, ſiue interpretatio, quod deduci non valeat, quando in vno teſtamento aliquid exprimitur cum aliqua qualitate, & in alio idem ſine illa qualitate expreſſum eſt, quia intelligitur qualitas hæc in alio teſtamento potius reiecta, quam repetita, nec ſumi poſſit declaratio ex reiectis; poſt alios Authores obſeruauit Simon de Prætis, lib. 2. interpretation ſecunda. dubitation. ſecunda. ſolution. tertia, num. 68. in fine & 69. folia 241. & hactenus de ſecunda obſeruatione in hac materia.

Nunc verò & tertio loco principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit idem quod verbis aliquibus, ſiue vna teſtamenti, aut diſpoſitionis parte hactenus diximus; & de clauſulis quibuſcunque diſpoſitionis dicendum, & conſequenter iuxta ſuperiora, clauſulam vnam cuiuslibet diſpoſitionis interpretari aliam, & per aliam; in quo ſuperiores omnes conueniunt. & in terminis poſt Baldum, & alios Authores ſcripſit Simon de Prætis, lib. 2. interpretat. 2. ſolut 3. num. 213. fol. 250. aliquando etiam non interpretari; iuxta eadem, quæ ſuperius dicta fuere.

Id tamen vt diſtinctius, & dilucide magis appareat, nonnulla conſtituere, neceſſarium omnino erit. Ac quidem primum, ad interpretationem teſtamentorum, maioratuum inſtitutionum, & vltimarum voluntatum omnium, earumque clauſularum, diſcutiendum eſſe vnum, in quo Scribentes ferè omnes non ſatis ſe explicant, nec diſtincta, & abſoluta manu procedunt, imò paſſim, variant diuerſis in locis, & diuerſas proferunt ſententias; cùm tamen quotidie ſe offerat, & præ manibus habeatur, nec certa definiri poſſit regula, aut doctrina generali; vtrùm inquam clauſula de per ſe ſtans, aut non de per ſe, ſiue in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſita; referatur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, ſiue proxima tantum, aut etiam remota, vel omnia concernat, aut non; & quæ præſumi debeat teſtatoris voluntas in eo articulo, adeò lato, & difficili, & in quo latiſſimè, diuerſimodè ſcripſiſſe iuris vtriuſque Interpretes compertum eſt. Idque tam in l. talis ſcriptura, ff. de legat. 1. & in l. 3. §. filius inter medias, ff. de liber. & poſth. & in l. fin. ff. de rebus dubijs, & in l. ſi idem cum eodem, §. 1. ff. de iuriſdict. omni iudi. quam in cap. ſecundo requiris, & in cap. inquiſitioni, de appellat. Inter alios autem Iaſon, in d.l. talis ſcriptura, ex num. 37. & in l. 1. C. de lib. præter. Felinus, in cap. cauſámque, num. 15. de reſcript. Anton. Gabriel, commun. concluſ. lib. 6. tit. de clauſulis, concluſ. 9. latiùs Portius Imolenſis, regula ſiue concluſ. lib. 2. concluſ. 38. & infiniti alij, quos commemorauit Gratianus, regula 412. & vltra relagos ibi, Sebaſtianus Sapia, in repetitione l. primæ, ff. quod quiſque iuris, ex num. 26. cum ſeq. Auiles, cap. 1. prætorum, gloſſa, ſuſodicha: & cap. 2. gloſſa, ſo pena. Albanus, in addit. ad Bartolum, in d.l. ſi idem, §. primo. ff. de iuriſdict. omni. iud. Iacob Menochius, lib. 4. præſump. 181. per totam. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 16. ex num. 102. cum ſeq. & hos commemoraui quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib 2. cap. 4. num. 126. Nunc verò addo Cardinalem Franciſcum Manticam, de coniecturis vltimar. voluntatum, lib. 3. tit. 14. num. 8. & libro 6. titulo 13. num. 10. Simonem de Prætis, lib. 2. interpret. 2. dubitatione 2. ſolutione 3. ex num. 178. vſque ad numerum 213. fol. 248. Mieres de maioratu, ſecundæ parte, quæſtione 12. ex num. 3. cun ſeq. Iacob. Mandell. de Alba, in conſ. 88. num. 6. & in conſ. 330. num. 3. Tiberium Decianum, in conſ. 70. num. 19. & 20. lib. 3. & in conſilio 26. numero 44. libro 2. Cephalum, in conſilio 196. numero 17. & 18. lib. 2. Laderchium Imolensem, in conſ. 72. n. 16. Gregorium Lopez, qui multa notanda, quæ ſparſim diſperſa erant colligit (vt ipſe inquit) in l. 9. tit. 7. partita 6. verbo, entendieſſe, ex verſ. item ex illa lege, cum eius concordantibus, Petrum Surd. in conſ. 282. num. 43. lib. 2. & conſ. 379. ex num. 1. lib. 3. Alex. Raudenſ. deciſione 25. num. 39. & ſeq. 1. parte. Sfortiam Oddum, in conſ. 95. ex num. 83. & ſeq. Ludou. Caſanat. in conſ. 47. ex num. 71. vſq. ad num. 101. & in conſ. 53. ex num. 24. vſq. ad n. 62. Leand. Galganat. de condit. & demonſtrat. ſecunda parte, cap. 6. quæſt. 7. per totam, folio 352. Cardinal. Thuſcum, practicarum concluſionum iuris, tomo primo, littera C. concluſione 289. fol. 807. vbi latè agit, quando clauſula in principio poſita, referatur ad ſequentia, vel non, & tomo 8. littera V. concluſ 144. folio 567. vbi etiam agit, quando verba præcedentia declarent ſequentia: & dicto tomo 1. littera C. concluſ. 290. fol. 808. vbi explicat, clauſula in medio poſita, ad quæ referenda, & quid operetur: & eadem littera C. concluſ 291. vbi latè agit, quando clauſula in fine poſita, referatur ad omnia præcedentia, vel non: de quo etiam optimè Hondedeus, in conſilio 64. lib. 2. ex his autem iuris Interpretibus, & alijs quos prætermitto conſultò, ſequentia (vt antea dicebam) obſeruanda, atque conſtituenda erunt.

Et primò, cerri quidem iuris eſſe, clauſulas in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſitas, congruam præſtare interpretationem, atque coniecturam eorum, quæ in præcedentibus, vel ſequentibus dicta fuere per teſtatorem, aut diſponentem, & quid ipſe præſenſerit, & voluerit, augendo ſcilicet, diminuendo, excipiendo, limitando, aut modificando eadem præcedentia, vel ſequentia. In quo (vt videri poteſt) vnanimiter conueniunt omnes ferè ſuprà præcitati Authores: atque ex mente communi obſeruauit Simon de Pretis, lib. 2. dicta ſolut. 3. numero 178. fol. 248. Regulariter tamen clauſulas huiuſmodi, quantumcunque generales, in vltimis voluntatibus appoſitas, reſtringi ad ea, quæ ſunt ſimilia expreſſis, non ad diuerſa: l. vltima, §. cui dulcia. ff. de vino, tritico, & oleo legato. cap. ſedes, vbi Doctores, de reſcriptis. Clementina, non poteſt, de procuratoribus: per quæ iura ita notarunt Aretinus, in l. 2. numero 2. de verbor. obligat. Socinus, in conſ: 296. numero primo, libro 2. Mantica de coniecturis vltimar. volunt. libro 5. titulo 14. numero 7. Mieres, de maioratu, parte 2. quæſt. 12. num. 4. qui etiam dicit, quod licet clauſula generalis reſtringatur ad ſpecificata; per text. in dicto §. cui dulcia: Id eſt verum, quando genus exprimitur per aliquod adiectiuum poſitum, prout eſt in ipſomet §. cui dulcia. vbi teſtator legauit vinum, & omnia dulcia. secùs, quando genus exprimitur per nomina ſubſtantiua; quia tunc numeratio ſpecierum non reſtringit genus: l. ſtipulationes commodiſſime, l. doli clauſula. ff. de verbor. oblig. & ita declarant Bartol. Socinus, & Rebuffus, ibi relati. Reſtringi etiam clauſulas eaſdem, quantumcunque etiam generales, vt non referantur ad præcedentes, vel ſubſequentes, habentes determinatam, & claram diſpoſitionem; poſt Bart. Bald. & infinitos Authores alios, & tradiderunt Antonius Gabriel, commun. concluſ. libro 6. titulo de clauſulis, concluſione 9. numero 8. Prætis, libro 2. dictæ ſolution. 3. num. 189. fol. 249. & quod potius debeant intelligi adiectæ ad declarandum & determinandum ea, quae nondum fuerunt declarata, & quæ determinatione, & declaratione indigebant, per tex. in l. cum teſtamento, §. finali, ff. de hæred. inſtitut. l. cohæredi, §. qui patrem, vbi Imola, & Alexand. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. cap. cum dilecti, de donat. & poſt Bartolum, Iaſonem, Decium, Ruinum, Hieronymum, Gabriel. Garſiam, Pariſium, & Surdum. Ludou. Caſanate, in conſilio 47. numero 109. Menochius, libro 4. præſumptione 181. numero 6. Sic etiam, clauſulæ metipſæ, in fine, vel in medio poſitæ, aut etiam in principio, non referuntur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, quando repugnaret præſumpta teſtatoris voluntas: Socinus, in l. finali, ff. de rebus dubijs, Oldrald. Abbas, & Craueta, cum quibus Menochius, libro 4. dicta præſumptione 181. numero 20. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 3. num. 200. fol 250.

Cæterum, quoties præcedentia, vel ſequentia non habent certam ſpecificam diſpoſitionem, nec teſtatoris præſumpta voluntas repugnat; tunc equidem clauſula, ſiue in principio, ſiue in medio, ſiue in fine adiecta, quæ abſolutè & ſimpliciter, atque principaliter appoſita ſit, & de per ſe ſtat, èſtque perfecta, & ſeparata, ad omnia præcedentia, vel ſequentia, & ad media etiam refertur, l. talis ſcriptura, §. finali. ff. de legatis primo, l. 3. §. filius inter medias, ff. de liberis & poſthumis. l. prima, C. de liberis præteritis. l. finalis. ff. de rebus dubijs, cap. ſecundo requiris, de appellat. ex quibus, & alijs iuribus ita generalem regulam tradiderunt Gloſſa, in l. ſi idem cum eodem, §. finali, ff. de iuriſdict. omni. iud. Bartolus, Alexander, Iaſon, & cæteri Scribentes, in d. §. filius inter medias. & in d.l. talis ſcriptura. & in d.l. prima. C. de liberis præteritis. Decius, in dicto cap. ſecundo requiris, num. 2. & 3. Felinus, in cap. cauſam quæ, num. 4. de reſcriptis. Capicius, deciſione 108. num. 9. Romanus, Alex. Iaſon, Bologninus, Decius, Socinus iunior, Alciatus, Berous, Gozadinus, cum quibus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 181. num. 2. & quatuor ſeqq. dicens, quod hæc communis regula multo magis locum habet, quando omnes conditiones, & qualitates poſitæ eſſent ſub vnica diſpoſitione, & ab eodem verbo regerentur: aut quando præcedentia eſſent ipſis ſequentibus ſimilia, aut ius commune minus læderetur, Ac etiam in materia odioſa procedere, dummodo ex præcedentibus vni ſpecialiter non ſit prouiſum; tunc enim ad illud non refertur generalis clauſula ſubſequent; vt latius explicat ibi num. 6. & duobus ſeqq. Franciſcus Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 3. tit. 14. num. 8. vbi eandem proponit regulam, ſcilicet quod clauſula poſita in fine ſubſtitutionum, ad omnes gradus referatur. Et citat alios ita tenentes; id ipſum tenent etiam Anton. Gabriel, commun. concluſ. lib 6. titulo de clauſulis, concluſ. 9. numero primo, & 2. Gratianus, regula 412. Simon de Prætis, libro 2. interpret. . 2. dubitat. 2. ſolutione 3. num. 179. & 180. folio 248. vbi eandem conficit regulam, quod ſcilicet vbi aliqua clauſula ſcripta reperitur abſolutè & ſimpliciter, poſita per ſe principaliter, faciens capitulum, modificans, vel qualificans cætera; & ſit poſita in principio, vel in medio, vel iu fine ſcripturæ, alia capitula continentis, & dubium ſit, ad quæ referatur; & quæ per eam veniant declaranda; quod tunc clauſula eiuſmodi refertur ad omnia præcedentia, media, & ſequentia: Tiberius Decianus, in conſilio 70. num. 19. & 20. libro 3. Alexander Raudenſis, deciſione Piſana 25. numero 39. & ſeq. 1. parte. Sfortia Oddus, in conſilio 95. numero 82. & ſeq. Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſtione 12. numero 5. in verſic. prætereà, vbi inquit, quod clauſula generalis non incluſa iu cerio capitulo, refertur ad omnia, ſiue in principio, ſiue in medio, ſiue in fine poſita ſit. Modern. in conſuetud. Pariſien. prima parte, §. 33. gloſſa 2. numero ſecundo. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 16. numero 102. folio 455. vbi profitetur, communem reſolutionem eſſe, quod clauſulæ iſtæ de per ſe ſtantes, quæ habent ſuam orationem perfectam, ſiue ſint poſitæ in principio. ſiue in medio, ſiue in fine, ad omnia ſuperiora referantur: Iacob. Mandellus de Alba, in conſilio 330. numero 3. Ludou. Caſanate, in conſilio 47. numero 74. & 75. & in conſilio 53. numero 24. & 25. qui inquit poſt Tiberium Decianum, perinde eſſe, vt relatio ſic fiat, ac ſic clauſulæ huiuſmodi ſingulis capitibus, & diſpoſitionibus fniſſet expreſſa, & appoſita.

Clauſula autem de per ſe ſtans, in propoſito dicitur, quæ ſuam habet perfectam orationem, & quæ abſolutè, non relatiuè poſita fuerit: in quo omnes fere nunc relati Autores conueniunt: & ante alios ſic rem hanc explicarunt Bartolus, & Caſtrenſis, in dict l. finali, ff. de rebus dubijs, Baldus, indicta l. prima, C. de liberis præteritis, Iaſon, in d. §. filius inter medias, numero 9. cum ſeq. cum quibus ita reſoluunt Peregrinus, dicto articulo 16. numero 102. Ludou. Caſanate, dicto conſ. 47. num. 76. & in conſ53. num. 51. cum ſeq. vſque ad numerum 38. quò loci primum ſtatuit, materiam hanc duplici modo diſtinguendam, atque enucleandam; Primo dum quæritur, an clauſula poſita in aliqua diſpoſitione, concernat omnia præcedentia, vel ſequentia; Secundò, an qualitas poſita in principio, vel in fine in aliqua diſpoſitione, referatur, ad omnia præcedentia, vel ſequentia: prout vtramque materiam diſtinguunt Bartolus & Abbas, ibi relati. Et primo caſu inquit, certum eſſe, quod clauſula de per ſe ſtans, referatur ad omnia. In ſecundo verò caſu ſtatuit, quod quando non eſt clauſula de per ſe, ſed qualitas in fine adiecta per viam modificationis, ſeu qualificationis præcedentium; quod tunc qualitas huiuſmodi poſita in fine, etiamſi non ſit in oratione de per ſe, & ſeparata, ſed qualificatiua, regulariter refertur ad omnia præcedentia, prout docuit Bartolus, communiter receptus, per textum ibi, in l. doli clauſula. ff. de ſeruo corrupto: eo namque in textu, verbum illud dolo malo, poſt duo poſitum, refertur ad vtrumque, licet non ſtet in oratione de per ſe, ſed qualificatiuè, & acceſſoriè: & aliud exemplum adducit Bartolus, in eadem l. doli clauſula.

Procedit autem indubitanter regula ſuperior, quod clauſula de per ſe ſtans, & ſeparata, referatur ad omnia; vbi eſt eadem ratio; vbi non poteſt aſſignari ratio diuerſitatis, quare magis referatur ad proxima, vel ad remota; vel ad vnum, quàm ad aliud. Secus tamen, ſi non ſit eadem ratio, vel quando diuerſitatis ratio aſſignari poteſt, cur magis ad vnum, quàm ad aliud, ſiue ad proxima immediatè præcedentia, quam ad omnia præcedentia referri debeat. Sic ſanè ſcripſerunt Bartolus, Caſtrenſis, Lancelotus, Decius, Barbat. Bald. Socinns, Gozadinus, Afflictis, Imola, Abbas, Corneus, Alexand. Aretinus, Romanus, Corſetus, Ancharanus, Decius, Chaſſaneus, Ruinus, Craueta, Pariſius, Boërius, quos in vnum congeſſit; & ita reſoluit Anton. Gabriel, commun. concluſ. libro 6. titulo de clauſulis, dicta concluſione 9. numero 6. Mantica, de coniect. vltimarum volunt. lib. 3. titulo 14. numero 8. Mieres, de maioratu, parte ſecunda, quæſtione 12. numero 3. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolution. 3. num. 198. & 199. ſol. 249. Menochius (qui ita limitat, & declarat regulam ſuperiorem) lib. 4. dicta præſumptione 181. num. 2. in principio. Thuſcus, & Galganetus, in locis ſuprà. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 16. numero 102. in illis verbis: Si non ſit aliqua ratio, propter quam magis debeant referri ad vnum, quam ad aliud. Hic eſt caſus, in d.l. prima, C. de liber. præt. & in dicto § filius inter medias. Et numero 107. ibi: Illud autem. planum eſt, clauſulam in fine, vel in principio, vel aliter poſitam, non referri ad omnia, quando non eſſet eadem ratio. Alexander Raudenſis, deciſione 25. numero 41. & 42. prima parte, Hippolytus Riminaldus, in conſilio 300. numero 16. libro. 3. Sfortia Oddus, in conſ. num. 82. Ioannes Vincent Hondedus, in conſ. 54. num. 28. lib. 1. Ludou. Caſanate, in conſ. 47. num. 95. & 66. & in conſ. 53. num. 26. & 27. & ſubdit dicto conſ. 47. num. 97. quod quando militat eadem ratio, tamen in vno caſu, quàm in altero, etiamſi clauſula poſita ſit ad qualificandum vnum ex illis duobus caſibus; attamen ad vtrumque caſum clauſula illa debet referri; prout Bartol. Decius, Craueta, & Menochius ibi relati obſeruarunt. Procedit etiam regula eadem indubitanter, quod clauſula de per ſe ſtans referatur ad omnia, ſiue in principio, ſiue in medio, ſiue in fine poſita; quandocunque poteſt congruè & commodè referri ad omnia; quia omnibus congruit, aliàs ſecus: vel referenda ad ea duntaxat, quibus commodè congruit; dicta l. 3. §. filius inter medias. d.l. talis ſcriptura, §. finali. Caſtrenſis, Iaſon, Socinus, Alex. Iacob. de Belu. Aretinus, Barbatia, Bald. Gozadinus, Afflictis, Ruinus, Socinus iunior, cum quibus Anton. Gabriel, dicta concluſ. 9. num. 16. dicens, quod concluſio præfata, quod clauſula in fine poſita, referatur ad omnia, præcedentia; intelligitur, ſi poteſt æquè commodè, & aptè ad omnia capitula referri; ſed ſi non poteſt congruè ad omnia referri, refertur clauſula in fine poſita ad ea, ad quæ congruè referri poteſt. Et id ipſum cum decio, Iaſone, Socino iun. Craueta, & Rolando tenuit Peregrinus, de fideicommiſ. d. art. 16. numero 105. & 106. vbi inquit, quod ſi plura ſint capitula, & ad aliqua non poſſit commodè referri, ad vltimum, id eſt ad magis proximum, non ad omnia adaptatur: quamuis melius ſit, vt ad omnia referatur, ad quæ commodè referri poteſt, ſecundum Aretinum, & alios ibi relatos: & poſt Felinum, & Iaſone, Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 3. num. 180. fol. 248. Alexan Raudenſis, dicta deciſ. 25. numero 39. Prima parte. Laderchius Imoleſis, in conſ. 72. numero 16. Ludouicus Caſanate, in conſ. 33. num. 26. & numero 38. vbi inquit, quod magis radicitus extricando materiam hanc, quod dicitur de clauſula abſoluta, & per ſe inſtanti; intelligitur eo reſpectu, quod ſit apta, vt poſſit referri, tam ad proxima, quàm ad remota; ita vt non magis conſtet ad proxima, vel ad remota referri. Quod verò dicitur de clauſula poſita ad qualificandum vnum gradum, intelligitur eo reſpectu, quod non ſit apta, vt poſſit referri ad omnia, vt quod expreſsè conſtet, quod fuerit reſtricta, limitata, ſeu alligata ad vnum gradum.

Deinde, regula metipſa, regulatiter (vt dixi) procedit, niſi contrarium ſuadeat aliqua ratio contrarietatis, incompoſſibilitatis, ineptitudinis, deſtructionis recti ſermonis, ſuperfluitatis, diuerſitatis, ſeparationis, abſurditatis, repugnantiæ, incouenientis, vel proprietatis verborum; prout hæc omnia tradidit, & comprobauit Simon de Prætis, libro ſecundo, dicta ſolution 3. numero 180. & ſeq. folio 248. refert, & ſequitur Ludou. Caſanate, in conſilio 53. numero 28. & ad hæc in effectu reducuntur variæ obſeruationes, atque Interpretum noſtrum limitationes, quibus limitant generalem regulam, ſiue traditionem præfatam materiæ repetituæ clauſularum: vt conſtat ex traditis per Anton. Gabriel. commun. concluſion. lib. 6. titulo de clauſulis, dicta concluſione 9. numero 9. & 10. numero 28. & 31. latius per Menochium, lib. 4. dicta præſumptione 181. ex num. 9. cum ſeq. vſque in finem præſumptionis: vbi si Author regulam metipſam propoſuit, & exorauit: poſt modum ex dicto num. 9. limitauit, vt ſcilicèt conditio, aut qualitas in vltima clauſula appoſita, non referatur ad præcedentia, quando præcedentia repugnarent, contrariàque eſſent ſequentibus: Idem, quando ex relatione ſequeretur legum correctio, vt ibi num. 10. Idem quando ex relation huiuſmodi, diſpoſitio ad quam fieret relatio, efficeretur inutilis, vt num. 11. ibidem: Idem quando tali relationi repugnaret ſermonis proprietas; vt ibi per Menochium, n. 12. Idem, quando ex relatione reſultaret abſurdum, vt num. 13. Idem quando ex tali relatione diſpoſitio, quæ vt fauorabilis eſſet extendenda, reſtringeretur, vt numero 14. Iden dicendum quoad poſita acceſſoriè, & cauſâ demonſtrationis, ad quæ non fit relatio, vt num. 15. Idem. quando ratio ſuadet, quod ad immediatè precedentia tantum referatru, vt num. 16. Idem, quando ratio eſt diuerſa, relatio enim fit ſolum ad id, cui ratio adaptatur, vt num 17. Idem quando maior ratio adeſſet in vno, quàm in altero, vt per ipſum Menochium ibi, numero 18. Idem in caſibus priuilegiatis, vt num. 19. Idem quando repugnaret præſumpta teſtatoris voluntas, vt num. 20. Idem, quando qualitas, & clauſula tacitè ſubintelligitur, vt n. vigeſimo primo: Idem, quando clauſula eſt appoſita ad qualificandam diſpoſitionem aliquam, vt num. 22. Idem, quando aliquo interuallo diſtarent præcedentia à ſequentibus, vt numero 23. & hactenus Menochius, qui hæc omnia latius comprobat, atque exornat, vt ibi videri poterit. Et dum dicit, relationem non fieri, quando clauſula eſt appoſita ad qualificandum; idem quoque poſt alios multos obſeruauit Simon de Prætis, libro ſecundo, dicta ſolutione tertia, numero 196. folio 249. dicens poſt Iaſonem, quod locum non habet dicta regula, quando clauſula poſita eſt ad qualificandum aliquod capitulum, quia tunc ad alia non refertur, vt quando conditio, vel modus apponitur vni legato, non refertur ad aliud legatum, l. filium, ff. quando dies legati cedat: & ibi Bartol. & poſt multos Anton. Gabriel, dicta concluſione nona, numero vndecimo, & poſt Alexand. Curtium, ſenior. Pariſium, Mandellum de Alba, Curtium iunior, & Socium iun. Ludouic. Caſanate, in conſilio 47. numero 72. & in conſilio 53. numero 47. & 48. vbi poſt Bartol. Decium, Menochium, & alios limitat, quando eadem militat ratio, tam in vno caſu, quam in alio; tunc namque, etiam clauſula poſita ad qualificandum vnum ex illis caſibus, ad vtrumque refertur. Et idem dicit ex identitate rationis, etiamſi non ſit clauſula ſeparata perfecta, & per ſe ſtans, ſed ſit imperfecta vni articulo, ſeu capitulo vnita, vel annexa acceſſoriæ, qualificatiuè & immediate poſita, dummodo ponatur non clauſa intra articulum, ſed in principio, vel in fine articuli, vt idem Caſanate obſeruat, & in eodem conſilio 53. numero 30. ſingulariter admonet, id quod diximus nunc, clauſulam acceſſoriè poſitam ad qualificandam diſpoſitionem, reſtringi ad immediatè præcedentia; intelligendum eſſe, quando de hoc conſtaret, non verò in dubio. Et citat Capicium, deciſione 108. num. duodecimo, & obſeruat (vt dixit) quod hæc limitatio intelligitur in clauſula in fine poſita, ex cuius verbis expreſsè apparet, quod eſt poſita ad qualificandam proximam diſpoſitionem, & quod eſt reſtricta ad illam tantum; & quod ita procedit textus, in dict. §. filius inter media s. Et Bartol. & Baldus, in l. finali, ff. de rebus dubijs, qui clarè loquuntur, vbi conſtat, quod clauſula eſt poſita ad qualificandum vnum capitulum tantùm. Alioquin quod (inquit Capicius, dicto numero duodecimo,) aliter intelligendo, obſtare multum text. in l. talis ſcriptura, ff. delegatis primo, nam illa clauſula illius textus. Quas pecunias legaui, quibus dies appoſita non eſt. Etiam eſt appoſita non principaliter per ſe, ſed ad qualificandam aliam diſpoſitionem præcedentem: & tamen textus vult referri ad omnia capitula etiam remota. Denique ſubdit eodem numero 30. in fine, vltra Capicium ipſum conſiderare, quod deſtrueretur aliàs regula ipſa communis; nam dum Doctores dicunt, quod clauſula in fine poſita, refertur ad omnia, & qualilificat omnia; iam præſupponunt, quod eſt poſita ad qualificandum; & nihilominus dicunt, quod refertur ad omnia, & ita præſupponunt (vt eruditè dixit Capicius) tunc tantùm procedere dictam limitationem, quando clarè & expreſsè conſtat, quod eſt poſita ad qualificandum vnum tantum capitulum: conuenit etiam ſuperioribus omnibus Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſilio 64. libro ſecundo, qui vt explicaret, quibus in caſibus clauſula in fine poſita, referatur ad omnia præcedentia; breuiter ſtatuit, inprimis, numero ſeptimo, ibi, quod clauſula in fine poſita, regulariter refertur ad omnia, vt ibi comprobat: & quod magis hæc concluſio procedit, quando ad omnia commodè poteſt referri, aut ratio recti ſermonis ita ſuadet, vt ibidem, numero octauo, & numero nono, vbi quod quando clauſula in fine poſita, pote ſt ſalua ratione recti ſermonis, ad omnia referri, illa omnia determinat, per textum, in l. prima, C. de liber. præteritis; aut quando reſpectu omnium militaret eadem ratio; aut non poteſt conſiderari diuerſa ratio, cur magis ad vnum, quàm ad aliud referatur; tunc etenim clauſula in fine poſita, ſemper referatur ad omnia; ſicuti probauit ibidem, numero decimo, per totum: & id procedit etiam in materia odioſa, ac etiam in materia exorbitante; vt ibi etiam per Hondedeum, numero decimo quinto, & numero decimo ſexto, & multo magis in materia fauorabili quia in fauorabilibus clauſulæ finales includent etiam maiora expreſſis; vt etiam numero 17. & num. 18. & 19. quod clauſula finalis non refertur ad omnia, etiam in caſu, in quo aliàs fieri regulatiter deberet relatio, ſi ex huiuſmodi relatione aliquod ſequeretur abſurdum: prout nec quando diſpoſitio, quæ vt fauorabilis eſſet extendenda, reſtringeretur: & numero 20. idem è contra ſtatuit Hondedeus metipſe dicendum eſſe, clauſulam finalem etiam, quæ regulariter ad omnia non refertur; tamen omnia determinare, quando ſi non fieret huiuſmodi relatio, ſequeretur aliquod abſurdum, aut reſtrictio diſpoſitionis fauorabilis & extendendæ, vt in ſimili reſpondent Authores ibi relati. Attamen, quod clauſula in fine poſita, non refertur ad præcedentia, habentia claram, & determinatam diſpoſitionem; aut cum ponitur in fine ad aliud qualificandum; ſcripſerunt permulti iuris Interpretes, quos recenfet Hondedeus metidem, dictor conſilio 64. numero primo. & 2. lib. 2. & quod clauſula in principio, in medio, vel in fine poſita, referatur ad omnia, procedit etiam, quando clauſula huiuſmodi continuatiuè, ſcripta fuerit; per textum, in dict. l. finali, ff. de rebus dubijs; per quam Bartolus, & Paulus ibidem deducunt, quod clauſula in fine poſita, non refertur ſolum ad proxima, ſed ad omnia præcedentia in ſcriptura continuatiuè prolata, per text. etiam, in l. hæres meus, §. vxori, ff. de legatis tertio, l. Seio, §. Caio. ff. de fundo inſtructo. Neuizanus, in conſ. 72. num. 14. Berreta, in conſilio 118. num. 55. & 56. Alexander Raudenſis, in conſilio 35. ex num. 20. cum ſeq. lib. 1. Ludou. Caſante, dicto conſ. 53. num. 58. latiùs dicto conſ. 47. ex num. 79. vſque ad numerum 87. vbi inquit inprimis, quod clauſula in fine continuatiuè poſita poſt duas orationes continuatiuè ſcriptas, dicitur continuari, & referri ad omnia ex vi continuati ſermonis, & dicit etiam, eſſe vnicam, orationem continuatiuam, quæ efficit, vt copulata iunctàque omnia ita eſſe dicantur, & idem de vltimis copulatis, quod de præcedentibus, quibus copulatio, fit, iudicandum fit. l. cum de lanionis, §. aſinam, ff. de fundu inſtructo, & repetit dicto conſilio 53. numero 55. & 56. vbi & Menochium, & Alex. Raudenſem in propoſito adducit, & ſubdit, quod vbi plures ſubſtitutiones ſub copula in eadem continuata ſcriptura coniunguntur, & copulantur, meritò ex vi copulæ cenſetur vnica oratio, & totus clauſularum contextus cenſetur vnicuni corpus, & redigitur ad vniformem qualitatem, & interpretationem. Et citat Mandellum de Alba, Socino. ſen. & Surdum. Deinde in eodem conſilio 47. numero 85. & 86. & dicto conſilio 53. numero 59. inquit Caſanate ipſe, quod ea, quæ doctores dicunt de duabus orationibus ſeparatis & diſtinctis, procedit, quando non ſunt vnitæ. ſed ſeparatæ per intermediam aliquam diſpoſitionem, vel ſaltem non ſunt continuatæ, & connexæ. Si autem ſint vnitæ, continuatiuæ, ſucceſſiuæ, & copulatæ, ſecus ſit, in hac materia relationis, licet quælibet haberet orationem ſeparatam, & perfectam. Id quod tradiderunt etiam, ac multorum Authoritate combrobarunt Menochius; in conſ. 106. n. 291. & 297. lib. 2. Sfortia Oddi, in conſ. 95. n. 86. & ſummè commendat ad declarationem eorum, quæ in ipſa materia relationis ad omnia faciendæ, & etiam in ſimili materia repetitionis tradiderunt Interpretes, multis in locis, diſtinguendo, an verſemur in eadem oratione, vel in diuerſis; vt ſcilicet quod dicitur de diuerſis orationibus, intelligatur, quando duo concurrunt, nempe quod clauſule ſint omnino perfectæ, & quod etiam ſint omnino ſeparatæ, & diſtinctæ, ita quod vna ab altera dependentiam, & continuationem non trahat. Quod verò dicitur de eadem oratione, procedat, ſi ſit vna, & ſimplex oratio, ſiue ſint duæ, vel plures orationes, quæ tamen pro vnica reputentur propter copulam, & propter continuationem ſermonis, & ſcripturæ.

