Tertiò conſtituo, teſtatoris voluntatem è contrario dici in diſpoſitionem tranſiſſe, & attendi debere, etiamſi de mente non conſtet per verba, quoties mens ſequatur ad aliud diſpoſitum expreſſum, ſiue exaliis coniecturis in teſtamento, aut verbo aliquo generaliter prolato, elici, ac deprehendi valeat; tune namque mens, aut voluntas deducta, attendenda, atque obſeruanda eſt, etiamſi ad aliam ſpecificam, aut indiuiduam diſpoſitionem teſtator non tranſierit, nec obtinet vulgata allegatio dictæ l. quidam cùm filium, prout declarant Bald. in l. vnica, C. de his qui ante apertas tabulas, num. 10. Socinus in l. in ambiguo, num. 3. ff. de rebus dubiis. Paulus Caſtrenſis in l. ab omnibus, in principio, num. 4. ff. de legatis 1. Forrius Garcia, Decius, & Socinus iunior, cum quibus Molina lib. 1. cap. 4. dicto num. 28. & ipſum referens Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 2. num 11. in verſ. ſi ergo teſtator. Iacobus Menochius lib. 1. praeſumpt. 26. num. 12. qui rectè aduertit, hoc idem eſſe, ac ſi diceretur, attendi voluntatem, quæ ex coniecturata mente diſuncti prouenit. Menochius ipſe lib. 4. praeſumpt. 67. num. 15. dicens, quòd voluntas & diſpoſitio ſatis expreſſa dicitur, quæ ex iam diſpoſitis, aut in teſtamento contentis coniecturaliter deprehenditur. Quod idem obſeruauit, & pleniùs comprobauit Velazquez Auendañ is in l. 40. Tauri, gloſ. 20. num. 2. & num. 6. cum ſeq. vſque ad numerum 12. eandem quoque declarationem ad limitationem axiomatis communis deducti ex d.l. quidam cùm filium, tradiderunt Petrus de Peralta in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 152. in verſ. Quintus caſus, fol, 461. & anteà num. 148. folio 459. & num. 154. verſ. Octauus caſus. Rolandus in conſ. 6. num. 32. lib. 4. Berous in conſ. 139. num. 14. lib. 2. Hieronym. Gabriel. in conſil. 6. num. 32. lib. 4. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 69. num. 10. & 11. lib. 1. dicens, quòd aſſumptum vulgatum deſumptum ex textu, in d.l. quidam cum filium, procedit, quando de voluntate non conſtat iuridicè ex aliquibus contentis in teſtamento, ſecus tamen ſi ex coniecturis, ſeu ex aliis in teſtamento contentis eliciatur. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpret. 1. ſolut. 5. num. 13. 14. & 15. fol. 153. vbi ad limitationem dictæ l. quidam cùm filium, & concluſionis ex ipſa deductæ, inquit, quòd ſufficit, voluntatem tacitè apparere ex coniecturis collectis, ex expreſſis, & diſpoſitis in teſtamento, tranſiſſe ad diſpoſitionem; & refert Curtium iuniorem, & Socinum iuniorem ita renentes. Secundò, quòd ſufficit voluntatem etiam tacitam eſſe præſumptam à iute, vt diſponat, ex l. 2. ff. ad municipalem, & Authoribus ibi relatis. Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 25. Vbi plenè probat, quòd voluntas, quæ non fuit expreſſa per verba, ſ tamen veniat in neceſſariam, ſeu manifeſtam conſequentiam verborum expreſſorum, habetur pro legitima, etiam ad fideicommiſſum inducendum, velnon inducendum, per text. in l. Tutia Seio, §. Seia libertis, ſecundùm communem intellectum, l. Titia cum teſtamento, §. Titia ff. de legat. 2. l. fideicommiſſa, §. item ſi quis, ff. de legat. 3. & latiùs ibi, & num. 26. 27. & 28. & idipſum tenuerunt Menochius, Theſaurus, Riminald. Prætis, & Auendañus, cum quibus Additionator Gammæ ad deciſionem 17. n. 3. folio mihi 25. dicens, communem reſolutionem eſſe, quòd quomodocunque ex verbis teſtatoris, ſiue diſpoſitiuis, ſiue enunciatiuis conſtet de eius voluntate, aut ex aliis coniecturis ex verbis deductis, voluntas obſeruanda eſt, maximè in fideicommiſſis, & quòd ita practicatur. SIc è contrario, ſi voluntas non ſit importata per verba, vel non veniat in neceſſariam, & manifeſtam conſequentiam verborum expreſſorum, regulariter non attenditur, etiam ad fideicommiſſum inducendum; ſed ſtandum eſt diſpoſitioni importatæ per verba, l. Titia cum teſtamento, ff. de legat. 2. in princip. l. pater filium, §. fundum, & l. vxorem, §. ſorori, ff. de legat. 3. cum aliis multis, quæ adducit, & ita ſpecificè declarat Peregrin. d. art. 11. num. 33. per totum: Si tamen voluntas reſultaret ex vi verborum indefinitorum, aliàs indefinitè prolatorum ambigua; tune equidem ſeruanda eſſet, per text. notabilem in l. ſi ſeruitus, verſ. quod ſi ita, ff. de ſeruit. verbanor. præd. ibi: Humanius eſt, &c. Petr. de Peralta in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 151. verſ. Secundus caſus eſt: & conferunt tradita per Menochium lib. 1. dicta præſumpt. 26. num. 11.

Quartò conſtituo, teſtatoris voluntatem dici in diſpoſitionem tranſiſſe, & attendi, atque obſeruari debere, quando ex caſu ſuperueniente colligitur præſumptio, & coniectura, quòd ſi is diſponens de eo cogitaſſet, ita diſpoſuiſſet; & tunc quidem talem mentem coniecturatam attendi, nec obtinere regulam generalem dict. l. quidam cum filium: & ita declarat Socinus in dicta l. in ambiguo, columna vltima, verſic, Quinta concluſio, ff. de rebus dubiis: & eo dumtaxat relato, ſic in terminis eiuſdem l. quidam cùm filium, obſeruauit Menochius lib. 1. dict præſump. 26. num. 14. tenuit quoque in eiſdem terminis Petrus de Peralta in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 151. verſic. Tertitus caſus, qui num. 152. verſic. Sextus caſus, fol. 461. ipſum etiam obſeruandum inquit, quando teſtator idemmet affirmauit, ſe aliquid omiſiſſe diſponere, quod tamen diſponere volebat; nam per talem aſſertionem iunctis verbis præambulis, quibus prius ſignificauerat talem diſponendi voluntatem ſe habere, videtur ipſius intentio circa omiſſa, legitimè probata. Et ſubdit id probari, & deduci ex l. cum proponebatur, iuxta ſecundam lecturam, ff. de legat. 2. nec eo caſu obtinere traditionem illam communem, ex d.l. quidam cum filium, deſumptam; & per eundem textum, & Socini reſolutionem in. l. in ambiguo col. vltima, verſ. Septima concluſio: Sic quoque reſoluit, ſed Peraltam non refert Iacobus Menochius lib. 1. de præſumpt. 26. num. 15. Et idem quoque obſeruandum eſſet, & voluntas attendi deberet, vbi ipſa colligi poſſet ex erronea eiuſdemmet teſtatoris, tolerabili tamen diſpoſitione; tunc enim ſtatur ipſius menti, ſiue ſit error facti, ſiue iuris, vt de hoc ſecundo eſt text. in l. qui fructus prædiorum, vbi Bart. ff. de vſufruct. legato, Gloſſ. etiam, vbi idem Bart. in l. ſi librærius, ff. de reg. iur. & de primo eſt etiam text. in l. Titius, §. Lucius, ff. de liber. & Poſthum. prout eum expendit Peralta in dicta l. ſi quis in princip. teſtam. n. 152. verſ. Quartus caſus: & hactenus de his: Quod verò attinet ad coniecturam præfatam de eo, quod teſtator diſpoſuiſſet, ſi cogitaſſet de illo, ſtatim cap. ſequent. latiùs dicetur.

CAPVT XII.

Teſtatoris dubia diſpoſitio, an, & qualiter elici, atque interpretationem recipere debeat ex eo, quod teſtator veriſimiliter diſpoſuiſſet, aut reſpondiſſet, ſi de eo meminiſſet, interrogatùſve fuiſſet, & ob eam præſumptam mentem, vtrùm id velut expreſſum diiudicari valeat; ſiue præfatium Interpretum omnium axioma, adeò vſitatum, & maximè apud Conſulentes aſſiduum, vt per manus tradatur quotidie, & nullum ſit frequentius, nec vtilius in interpretatione vltimarum voluntatum (vt ipſi exiſtimant) quemadmodum explanari iuridicè poſſit, vt omnia in eo articulo neceſſaria tradantur, nec rationum plurium, quæ in contrarium expendi poſſe videntur, & à nonnullis expenduntur contra Communem, aliqua vrgeat: vbi in effectu quæ ad hæc ſpectant, diſtinctiùs, & aliter, quàm hactenus factum eſſet, exornata, atque explicata relinquuntur; & aſſumptum metipſum, quòd diſpoſitio quælibet recipit interpretationem, prout eſt veriſimile diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus, quando in omni actu, & materia locum obtineat, diligenter, & abſolutè reſoluitur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatorem in dubio diſpoſuiſſe, atque voluiſſe id cenſeri, quod veriſimiliter ſtatuiſſet, vel reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, & ob illam præſumptam mentem pro expreſſo illud haberi. Et fieri extenſionem de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam. Nam voluntas diſponentis cenſetur ineſſe caſui omiſſo, tali veriſimilitudine ſubſiſtente. Idque vulgatiſſimo, & aſſiduo Scribentium omnium, maximè conſulentium pronunciato, & placito. Pro quo expenditur communiter Gloſſa per illum text. in l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis. Cùm tamen pro eo ſint iura Gloſsâ ipsâ apertiora.
- 2 Circa regulam præfatam, quòd diſpoſitio recipit interpretationem à veriſimili mente diſponentis, & prout eſt veriſimile diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus. Et ita quòd teſtatoris dubia diſpoſitio ex eo interpretari debeat, infinitas eſſe Doctorum remiſſiones, & allegationes, de quibus ingenti ſtudio, & diligentia per totum numerum, & num. ſeq.
- 3 Et regulia ipſa, quod diſpoſitio &c. procedit in dubio, & nullo alio in contrarium apparente, aliàs ſecus, vt ex vebis taxatiuis, vel reſtrictiuis, vel vbi teſtator conditionaliter fuit loquutus. Et in vltimis voluntatibus præcipuè locum obtinet.
- 4 Procedit etiam in omni actu, materia, & diſpoſitione, & num. ſeq.
- 5 Diſpoſitio nulla tam generalis eſt, quæ non recipiat hanc interpretationem, prout diſponens diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus.
- 6 Teſtatoris dubia dispoſitio, interpretetur, provt teſtator veriſimiliter respondiſſet, ſi fuiſſet, interrogatus argumentum prædictum, non ſemper & indiſtinctè, ſiue non ſimpliciter accipiendum. Aliquando potiùs reſpuendum, ſiue ſaltem temperandum ex variis, & diuerſis rerum, & cauſarum circumſtantiis. Contra ipſum namque quamplures, & fortiſſimæ vrgere videntur rationes, ſed & Interpretum quorundam contrariæ ſententiæ extant. Prout hoc numero per totum latiùs adnotatur.
- 7 Et pro vera, & dilucida, abſoluta etiam eiuſdem argumenti, & articuli propoſiti; quando, inquam, pro diſpoſitio habeatur, quod veriſimiliter quis diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, explanatione, & omnium rationem, quæ in contrarium expenduntur, reſolutione, & reſponſione, obſeruanda, atque conſtituenda nonnulla ex ſententia Authoris. Quæ à nullo hactenùs, vt videbis, ad eum modum, nec ita diſtinctè attinguntur, nec adducuntur. Et præ oculis haberi debent, vt per totum numer. & ſeq. annotatur.
- 8 Inter alia tamen, regulam eandem, quòd teſtatoris dubia diſpoſitio interpretatur, prout teſtator veriſimiliter reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus intelligendam omninò, atque procedere, ſi ex ipſo teſtamento, & verbis eius id percipiatur, ita vt congruenter valeat deduci, aliàs ſecus. Et quando caſus ſit ex toto omiſſus, nec aliquo modo comprehendi poſſit ſub expreſſo, vel ex natura diſpoſitionis. Nam aliquid fuiſſe expreſſum, ex quo illud ſequatur, neceſſariò requiritur.
- 9 Secus etiam, ſi verborum qualitas repugnaret.
- 10 Aut eadem, vel maior non ſubeſſet diſponendi ratio. Sic cùm ſubeſt, abſque dubio dicta regula procedit.
- 11 Non autem procedit, quando teſtator plenè prouidiſſet in aliis caſibus; nam tunc alium videtur ex induſtria omiſiſſe.
- 12 Nec etiam quando caſus omiſſus fuit ignoratus à diſponente.
- 13 Ioannis Marci Aquilini contra ſententiam communem, & aſſiduam dictam allegationem l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, ſingularis ſententia, quòd facili negotio diluatur, & communis in tuto maneat ex his, quæ num. præced. adnotata fuere, & nouiter hoc numero adnotantur.
- 14 Regulam eandem, quòd diſpoſitum cenſeatur, quod veriſimiliter, &c. procedere etiam è contrario, ſiue non ſolùm affirmatiuè, ſed etiam negatiuè, prout hîc obſeruatur.

PRo huius Capitis ſingulari, breui tamen, & dilucida explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, vulgatiſſimum quidem, & frequentiſſimum fuiſſe Interpretum omnium axioma, & placitum, teſtatorem in dubio diſpoſuiſſe, atque voluiſſe id cenſeri, quod veriſimiliter ſtatuiſſet, vel reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus; & ob illam præſumptam mentem pro expreſſo illud haberi, & fieri extenſionem de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam: Nam voluntas diſponentis cenſetur ineſſe caſui omiſſo, tali veriſimilitudine ſubſiſtente, quod, vt dixi, ſi de eo meminiſſet, vel interrogatus fuiſſet, tempore quo alium caſum expreſſit, idem quoque veriſimiliter reſponſurus fuiſſet. Idque per text. notiſſimum, & per manus tradium quotidie in l. tale pactum, §. finali, iuncta ſua Gloſſa finali, ad finem, ff. de pact. & ad idem citatur textus in l. Barbarius Philippus, in verſ. ſed & ſi ſciuiſſet: vbi Baldus notabili primo, ff. de offic. Prætoris. text. etiam, quem ad id ponderauit Claudius in l. mulier, in principio, verſ. decreuiſſe, ff. ad Trebellianum. Ad idem bonus text. ſecundùm intellectum Bartoli, Alexandri, & ſequacium ibi, in l. finali, C. de poſthumis hæred. inſtit. & in l. Titius, §. Lucius, ff. de liber. & poſthum. & in l. generaliter, §. cùm autem, C. de inſtitut. & ſubſtitut. & in l. in confirmando, & in vtilitatem, ff. de confirmando tutore: & bona Gloſſa in l. acutiſſimi, C. de fideicommiſſis, & ea iura commemorauit Petrus de Peralta (vt ſuum vnicuique tribuatur) in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legat. 3. num. 151. verſ. Tertius caſus, folio mihi 460. vbi rectè miratur, quòd Doctores ſemper citent illam Gloſſam in d.l. tale pactum, §. fin. & dicant eam eſſe valdê ſingularem, vt Iaſon ibid. & in d.l. Barbarius, 2. notabili, & alij Doctores paſſim in pleriſque locis profitentur, cùm ſit textus apertior quàm Gloſſa, in eod. §. vltimo, vbi eſt eadem Gloſſa, & ſunt alia iura ſatis clara; & ſubdit ipſe ipſe Peralta, quòd Gloſſæ non ſunt allegandæ (ne dicat, commendandæ) vbi ſunt textus, vt inquit Gloſſa in l. ſed licet, ff. de officio præſidis.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, circa eandem, & vulgatam allegationem, quòd diſpoſitio recipit interpretationem à veriſimili mente diſponentis, & prout eſt verſimile, diſponentem fuiſſe reſponſum, ſi fuiſſet interrogatus; & ita quòd teſtatoris dubia diſpoſitio ex eo interpretari debet, frequentiſſimè, atque infinitis ferè in locis Interpretes noſtros, ae maximè in conſiliis, & deciſionibus inſiſtere, eòque arguendi genere vti, prout quotidie caſus ſe offerunt, ſic & eos permultis applicare negotiis. Quocircirca, vt veriores, & receptiores doctrinas in propoſito articulo ego deducerem, & alibi legendi, aut quærendi neceſſitate lectorem in futurum excuſarem omninò, ingenti equidem & aſſiduo ſtudio, prolixa etiam Authorum omnium euolutione, & lectura, ſequentes me vidiſſe, atque prælegiſſe originaliter iuris Interpretes, qui & legi, & videri deberent à quocunque, qui abſolutam, & accuratam axiomatis præfati reſolutionem optaret. Ex ipſis autem obſeruari hoc capite nonnulla, quæ ſi præ ocula habeantur, rarò aut nunquam in ea iurium, & regulæ allegatione, atque intelligentia decipi quemquam, ſed potiùs veriſimili mente teſtatoris perpenſa, iuridicè duci contingat.

- Videndi itaque erunt ſequentes Authores, Iaſon, poſt ordinarios, & antiquos, in d.l. tate pactum, §. finali, ff. de pactis.
- Idem Iaſon in l. Barbarius philippus, ex num. 3. ff. de officio prætoris: & in l. ſi extraneus, à num. 9. ff. de condictione ob cauſam: & in conſ. 171. columna vltima, lib. 4.
- Andreas Tiraquellus in l. ſi vnquam, in præfatione, num. 56. C. de reuocand. donat. vbi permultæ ſunt Doctorum remiſſiones, & allegationes.
- Anton. Gabr. communium concluſ. lib. 6. tit. de. regulis iuris, concluſione 10. per totam.
- Franciſc. Vin. commun. opinionum, lib. 2. verbo, caſus non expreſſus.
- Curtius ſenior in conſ. 76. columna penultima.
- Iulius Clarus lib. 3. ſententiarum, § teſtamentum, quæſt. 76.
- Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 151. ad finem, & num. 152. fol. 460. & 461.
- Petrus Paulus Pariſius in conſilio 41. numero 51. lib. 2. & in conſilio 75. num. 37. & in conſ. 78. num. 14. eod. lib. 2. & in conſ. 50. num. 52. & in conſ. 35. num. 13. & ſeq. lib. 3.
- Alciat. in conſ. 101. num. 4. lib. 9.
- Thob. Non. in conſ. 16. ex n. 15.
- Berous in conſ. 148. num. 34. & ſeq. & in conſ. 63. num. 36. lib. 2.
- Port. Imol. in conſ. 41. num. 4.
- Roland. in conſ. 6. num. 24. lib. 4.
- Grat. in conſ. 132. num, 3. & 4. lib. 2. in conſ. 120. num. 17. eod. lib.
- Burgos de Paz in conſ. 34. ex num. 29. cum ſeq. Craueta in conſ. 98. num. 2. & in conſ. 62. num. 10. & 14.
- Iacob. Mandell. de Alba. in conſ. 106. num. 24.
- Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. n. 70.
- Ioan. Cephalus in conſilio 17. num. 31. & in conſilio 114. num. 17. lib. 1. & in conſilio 513. num. 51. lib. 4.
- Iacob. Æmilian. in conſ. 143. num. 17.
- Pancirol. in conſ. 93. n. 24.
- Crotus in conſ. 349. num. 4. vol. 3.
- Tiberius Decianus in conſ. 41. num. 134. libro 1. & in conſil. 1. num. 100. eod. lib. & in conſil. 137. ex num. 62. lib. 2.
- Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 30. n. 44. &. 45. & in conſ. 105. n. 13.
- Hieronymus Gabriel in conſilio 111. numero 15. lib. 1.
- Marſilius in l. ſi qui viduam, num. 9. & ſeq. ff. de quæſtionibus.
- Franciſc. Burſat. in conſ. 202. num. 38. lib. 2. & in conſil. 337. n. 11. lib. 3.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 3. tit. 2. num. 7. & titul. 19. num. 4. 5. & 6.
- Hippolyt. Riminald. in conſ. 21. num. 29. & in conſil. 37. num. 17. & in conſ. 110. num. 63. lib. 1. & in conſ. 80. num. 16. eod. lib. 1. & in conſ. 144. num. 43. & 44. & num. 309. & in conſ. 287. num. 6. & 28. libro 3. & in conſ. 476. num. 54. & 55. lib. 4. & in conſilio 458. num. 80. & tribus ſeqq. eodem lib. 4. & in conſ. 358. num. 64. & 65. eod. lib. 4. latiùs in conſ, 517. num. 1. cum ſeq. & num. 24. 34. & 35. lib. 5. & in conſil. 639. num. 101. 102. & 113. lib. 6. & in conſ. 739. n. 90. & tribus ſeqq. lib. 7.
- Ioan. Franciſc. de Pont. in conſ. 1. n. 24. & in conſ. 40. n. 10. & in conſ. 65. n. 19.
- Franciſc. Viu. deciſ. 284. lib. 2.
- Ludou. Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 1. c. 4. n. 24. & cap. 13. num. 96.
- Pelaez à Mier. de maioratu, prima parte, q. 51. n. 5. ad finem.
- Ferdin. Vazq. de Menchac. de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 11. n. 35.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumpt. 26. n. 8. & 19. & præſumpt. 35. num. 19. & praeſumpt. 39. num. 75. & præſumpt. 65. num. 5. & præſumpt. 69. num. 16. eodem lib. 4. & in conſ. 117. num. 24. & in conſ. 141. n. 12. lib. 2. & in conſ. 173. n. 66. &. duobus ſeqq. ibi. 2. & in conſ. 204. num. 46. & in conſ. 223. num. 33. lib. 3. & in conſil. 339. numer. 18. libro 4. & in conſil. . 452. numero 25. lib. 5.
- M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 32.
- Aluarus Valaſcus conſultat. 58. num. 4. & conſultat. 193. num. 5.
- Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. dubitatione 4. ſolutione 1. num. 77. & 78. cum pluribus ſequentibus, folio 211. & 212. vbi vide omninò.
- Alexander Raudenſus de analogis, lib. 1. c. 35. n. 16. deciſ. 30. n. 210.
- Achilles Pedrocha in conſ. 16. n. 67. & in conſ. 38. ex num. 46.
- Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 25.
- Petr. Surd. deciſ. 37. num. 30. & deciſ. 202. num. 3. & in conſ. 44. num. 4. lib. 1. & in conſ. 88. num. 15. & in conſ. 112. n. 100. & in conſ. 125. n. 14. & n. 90. lib. 1. & in conſ. 443. num. 24. lib. 3.
- Anton. Gam. deciſ. 355. n. 4.
- Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 1. num. 59. & tribus ſeqq. & in conſ. 16. num. 61. & in conſ. 60. num. 47. & 48. & num. 86. & 87. & in conſ. 63. n. 100. & in conſ. 71. num. 38. & in conſ. 78. num. 11. lib. 1. & conſ. 57. n. 7. & 35. & in conſ. 64. n. 32. & in conſ. 69. num. 6. & 68. lib. 2.
- Gamill. Gallin. de verb. ſignific. lib. 9. cap. 1. &. o. 4. mom. 22. & 23.
- Ioan. Lanar. in conſ. 64. n. 4.
- Marcabrunus in conſ. 70. ex n. 1.
- Claud. de Seiſel. in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liber. & poſthum. col. 1. in fine.
- Natta Aſtenſ. in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, n. 209. C. de teſtam.
- Fabius à Corbul. in l. hæredes mei, §. cùm ita, ff. ad Trebel. n. 39.
- Mat. Solomon. in dict. §. & quid ſi tantum, n. 49.
- Fortun. Garſ. ibid. ex n. 103.
- Paul. Leon. in tract. ſubſtitutionum, in titulo de vulgari, n. 88.
- Iacobus Beretta in conſ. 118. num. 27. & 29. & num. 39. & duobus ſeqq. & in conſ. 62. num. 5. & tribus ſeqq. lib. 1.
- Fab. de Ann. in conſ. 84. n. 29. cum ſeq.
- Cæſ. Barz. deciſ. Bonon. 5. n. 15.
- Fulu. Pacian. in conſ. 6. n. 23. & 25.
- Andreas Fachineus in conſ. 47. num. 20. & 24. libro primo.
- Nicol. Intrigliol. deciſione Siciliœ 37. ex num. 10. cum ſeq.
- Alderan. Maſcard. de intrepret. ſtatutor. concluſ. 2 num. 260.
- Ioannes Marcus Aquilinus in d. §. & quid ſi tantum, in verſ. ſed ex ſententia legis velleiæ, num, 58. & ſeq.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iuris, tom. 1. littera A. concluſ. 694. per totam, folio 439.

Tertiò & principaliter conſtituo, teſtatoris voluntaatem quamcunque congruè equidem, & iuridicè, ac etiam frequenter interpretari dupliciter; Primò, quòd ita teſtator ſenſerit, l. ſi ſeruus plurium. §. vltimo, l. licèt Imperator ff. de fundo inſtructo, cum aliis vulgatis. Secundò, quòd ſi cogitaſſet, aut meminiſſet, ita veriſimiliter diſpoſuiſſet; idque per omnia iura in initio huius cap. relata; l & ex Socino, Galiaula, & Caualcano, ita adnotauit Cardinalis Franciſus Mantica coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 2. num. 7. Hippolyt. Riminald. in conſil. 517. ex num. 1. lib. 5. vbi dixit poſt alios, quòd nulla eſta vtilior regula in vltimis voluntatibus, quàm quòd attendi debeat, quod teſtator veriſimiliter diſpoſuiſſet, ſe de eo fuiſſet interrogatus: Et quòd ipſa regula frequentiſſima eſt apud Conſulentes, vt ibi ſubdit num. 5. & dat exemplum num. 6. & numero 34. Quod procedit in dubio, & nullo alio in contrarium apparente, aliàs ſecus, vt ex vebis reſtrictiuis, vel taxatiuis, vel vbi teſtataor conditionaliter fuit loquutus, vt videbis ibidem, dicto num. 34. & 35. & iterùm repetit num. 27. quòd nulla ſit ad interpretationem vltimarum voluntatum vtilior regula, quàm ſupradicta, & quòd in ipſis vltimis voluntatibus præcipuè procedit; quod annotauit etiam poſt Alex. Caſtrenſem, & Iaſonem, & alios, Franciſcus Mantica lib. 3. titulo 19. numero quarto, Iacob. Beretta in conſilio 62. ex numero quinto, libro primo. Procedit etiam in omni materia, actu, & diſpoſitione regula eadem, quòd diſpoſitio recipit interpretationem, prout eſt veriſimile, diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus, sicuti extra vltimas voluntates, in quibus maximè (vt dixi) locum obtinet, acceperunt Interpretes ſuprà commemorati: Et in terminis Iaſon in conſilio 171. column. ſecunda, libro quarto, Socinus iunior in conſilio 128. ex numero 16. cum ſeq. volumine tertio, Berous in conſilio 90. numero 14. volumine ſecundo, Petrus Paulus Pariſius in conſilio 41. numero 51. libro ſecundo, Rolandus in conſilio ſexto, numero 24. libro. 4. Alexander Raufrnſis de Analogis libro primo, cate 35. numero 16. Aluarus Valaſcus conſulatione 193. numero quinto, Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 29. numero 31. & in conſilio 30. ex numero primo, Petrus Surdus in conſilio 88. numero 15. libro primo, vbi quòd Gloſſa in dicta l. tale pactum, §. finali, habet locum in quacunque diſpoſitione, nulla excepta. Et citat Decium, Ruinum, Pariſium, & Crauetam ita tenentes. Idem Surudus in conſilio 150. num. 14. eodem libro primo, vbi quòd dicta regula procedit in pactis, & ſtatutis, in contractibus, & conuentionibus quibuſlibet, & in omni materia, poſt alios plures, quos ibi citat, Iacobus Beretta in conſil. 62. num. 5. & tribus ſeqq. lib. 1. Vbi etiam, quòd obtinet locum in omni actu, ſed maximè in teſtamentis. Andreas Tiraquellus in præfatione dictæ l. ſi vnquam, numero 56. Antonius Gabriel commun. concluſion. lib. 6. titulo de regul. iuris, dicta concluſione 10. vbi ampliat num. 1. dictam regulam in ſtatutis, in quibus fit interpretatio, prout eſt veriſimile ſtatuentes fuiſſe reſponſuros, & quòd hæc eſt magis communis opinio, prout eſſe magis communem opinionem apparet ex his omnibus Authoribus, quos ſuprà in vnum congeſſi & numero quarto, ſubdit idem Gabriel, quòd procedit in contractibus: & numero ſexto, in vltimis voluntatibus? & numero 12. in legibus: & numero 13. in reſcriptis gratioſis: ac denique ſubdit numero 15. vt nulla ſit tam generalis diſpoſitio, quæ non recipiat hanc interpretationem, prout diſponens diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus: Et refert Angelum, & Iaſonem ita tenentes. An autem procedat eadem regula in materia non fauorabili, ſiue exorbitant, aut poenali, vel correctoria iuris communis, vide Authores relatos ſuprà. Et per Anton. Gabrielem dicta concluſione decimal, numero quinto, Beroum in conſilio 148. numero 34. & ſeq. libro ſecundo, Ioannem Vincentium Hondedeum in conſilio 1. numero 62. libro primo. Cardinalem Dominicum Tuſcum practicarum concluſionum iuris, tomo primo, litera A, verbo, argumentum, concluſione 694. folio 439. vbi quòd regula præfata dictæ l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis: procedit tam in reo, quàm in actore, tam in maſculo, quàm in fœmina, & tam in feudo, quàm in emphyteuſi, & in ſtatutis etiam pœnalibus, & in teſtamentis, & in fideicommiſſis, & in omni materia, & diſpoſitione, vt ibidem numero 23. & 24. & de materia exorbitanti vide ibidem numero 24. & 30.

Quartò deinde conſtituo, argumentum prædictum, quòd teſtatoris dubia diſpoſitio interpretetur, prout teſtator veriſimiliter reſpondiſſet ſi fuiſſet interrogatus, non ſemper & indiſtinctè, ſiue non ſimpliciter accipiendum, aliquando potiùs reſpuendum ſiue ſaltem temperandum ex variis, & diuerſis rerum & cauſarum circumſtantiis. Contra ipſum namque quamplures, & fortiſſimæ vrgere videntru rationes, ſed Interpretum quorundam contrariæ ſententiæ extant, prout mox videbitur: Non enim facilè diuinare debemus in interpretatione voluntatis vltimæ, de qua agitur, nec à verbis eius recedere, quando iuridicè, & manifeſtè non conſtat de contraria mente teſtatoris. Quod in noſtris terminis ſic ſpecificè admonet Berous in conſilio 63. numero 36. libro ſecundo, & in conſilio 93. numero 13. eodem libro. Neuizanus in conſilio 31. numero 21. ſequuntur Simon de Prætis de interpretat. vltimarum voluntat. libro tertio, dubitatione quarta, ſolutione prima, numero 78. folio 212. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, libro tertio, titulo 19. numero quinto, dicens, diligenter eſſe aduertendum, quia circa regulam prædictam perniciosè erratur, cùm teſtatoris animus non inſpicitur, vt in propoſito inquit Rubeus Alexand. in conſilio 49. in fine, coniuncto numero ſecundo, neque in colligenda teſtatoris voluntate oportet diuinare, ſed illa ex verbis concipienda eſt, l. Gallus, §. primo, ff. de liber. & poſthum. l. non aliter, in principio, ff. de legatis tertio, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato, l. in ambiguo, ff. de rebus dubiis. Neque etiam debemus plus, vel aliud velle, quàm ipſe teſtator dixerit; & quod teſtator non addidit, non debet intelligi, l. vnica, § ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis. Et imputandum eſt teſtatori, cur non proſpexit eo caſu, de quo dubitatur. Et tutius eſt verbis inhærere, quam errare in interpretatione vltimæ voluntatis. Nec teſtator præſumitur aliud velle, quam quod verbis expreſſit, l. Labeo, ff. de ſupel. leg. & caſus contingens præter ordinationem teſtatoris, non includitur ſub diſpoſitione, etiamſi eſſet maior ratio diſponendi, ſicut omiſſus pro omiſſo habetur: Et ad præſumendum iudicium teſtatoris, nihil eſt ſubaudiendum: Nec dicitur expreſſum in teſtamento, quod eo lecto, non reperitur: Et quod teſtator non loquitur, velle non præſumitur: Et voluntas denique in mente retenta, nihil operatur: Siue non ſufficit dicere, teſtatorem ita voluiſſe, niſi eius voluntas in diſpoſitionem tranſiuerit; prout hæc omnia axiomata, ſiue Interpretum noſtrorum pronunciata communia, vulgatiſſima ſunt, & per Manticam libro tertio, dicto titulo 19. numero quinto, per totum, latiùs comprobantur, atque expenduntur contra communem, & receptam allegationem, dicta l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, cum ſua Gloſſa; quæ (vt vides) fortiter vrgere videntur contra ipſam, nec ab eodem Mantica diluuntur, ſed ponderantur dumtaxat: Ita pariter & nouiſſimè Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tomo primo, littera A, concluſione 694. cùm adduxiſſet regulam prædictam, quòd valet argumentum à veriſimili mente diſponentis, vel teſtatoris, & prout eſt veriſimile ipſum reſponſurum fuiſſe, ſi interrogatus fuiſſet; ſtatim numero quarto, & quinto, proponit contrarias regulas, hoc eſt, relatas nunc ex traditionibus Franciſci Manticæ, quem ipſum etiam commemorat, ſed nec eiſdem contrariis regulis præbet reſponſum. In eodem etiam placito contra communem dictam allegationem, & alij iuris Interpretes fuiſſe videntur, qui argumentum ex dicta Gloſſa, in l. tale pactum, §. finali, deſumptum, fallax eſſe aſſeuerarunt, prout ex Beroo, & alijs aſſerunt Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 60. numero 87. libro primo, & in conſilio 57. numero 35. libro ſecundo, Fabius de Anna in conſilio 84. numero 29. Borgninus Caualcanus deciſione quinta, numero 34. parte tertia, Ludouicus Caſanate in conſilio quarto, numero 191. Petrus de Peralta (quam nullus in propoſito citat) in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, numero 152. folio mihi 461. vbi eruditè (vt adſolet) aduertit, quòd theoricailla ex dicta Gloſſa deducta, eſt nimis generalis, & vaga; imò æquiuoca, ſeu amphibologica, & ingerit non paruam confuſionem volentibus eam adaptare caſibus, quibus non aptè quadrat, prout frequenter ab Scriptoribus attentatur aptari. Et idcircò (ſubdit ipſe Peralta) quod parcè, & cum aduertentia, ac temperamento vtendum eſt præfata generali doctrina, aut (vt vocant) regula Doctorum Magiſtra. Et idem quoque clarè præſentiunt Socinus iunior in conſilio 100. numero 25. & ſeq. libro 3. Ioannes Cephalus in conſilio 17. num. 31. lib. 1. & in conſil. 269. numero 11. lib. 2. & expreſſim contra communem ſuperiorem traditionem tentauit Ioannes Crotus in l. Gallus, in §. & quid ſi tantum, numero 49. in verſio. pro complemento: Vbi adducit plures deciſiones, ex quibus colligi intendit, quòd caſus ommiſſus habetur pro omiſſo, licèt poſſet videri, teſtatorem idem fuiſſe diſpoſiturum, ſi cogitaſſet, vel ſi de eo fuiſſet interrogatus, prout etiam adduxit ipſo commemorato Cardinalis Franciſcus Mantica, quem nunc retuli. Sed & Ioannes Marcus Aquilinus (cuius nullus hucuſque in propoſito mentionem fecit) in eodem § quid ſi tantum, in verſiculo, ſed ex ſententia legis Velleæ, numero 58. & pluribus ſequentibus, conſtanter tuetur contra ipſam communem, axioma præfatum, ex dicta Gloſſa leg. tale pactum, §. finali, deductum, falſum eſſe, nec ſuſtinendum ideò, quòd voluntas in mente retenta, & quæ in diſpoſitionem non tranſierit, ſi attendi non debet, multò minùs operari debet voluntas, quæ in aliquo non eſt, cùm necius reſpectu rei, quam ignorat, nullam habet voluntatem, l. ſi per errorem, ff. de iuriſdiction. omn. indic. & ſic non ſufficit, quod ſic reſpondiſſet ſeu prouidiſſet teſtator, ſi de eo cogitaſſet, quia cùm nulla voluntas ſit, fieri diſpoſitio non poteſt, vt Author ipſe contendit, qui etiam & iura nonnulla inducere tentauit, vt probet communem eandem allegationem, veram non eſſe.

Quocirca, cùm rationes omnes ponderatæ ſuprà, fortiter adeò (vt dixi) vrgere videantur, nec vllus hactenus reſponſum eis præbuerit, & pro vera, & dilucida, abſoluta etiam eiuſdem regulæ, & articuli propoſiti, quando, inquam, pro diſpoſitio habeatur, quod veriſimiliter quis diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, explanatione, & earundem omnium rationum, quæ in contrarium expenduntur, reſolutione, & reſponſione, obſeruanda, atque conſtituenda erunt nonnulla, vt arbitror quæ à nullo hactenus, vt videbis, ad eum modum, nec ita diſtinctè attinguntur, nec adducuntur, & præoculis haberi debent, ne erretur circa prædicta.

