Imò quod magis eſt, Authores quamplures, qui in quæſtione hactenus agitata, pro legitimato, & contra Baldum reſponderunt, abſque vlla diſputatione id fecerunt, & rem perfunctoriè tractarunt, qui forſan ſi articulum hunc ad exactam diſputationem, & ſtrictam iuris rationem reduxiſſent, aliter ſtatuiſſent: Doctori autem perfunctoriè, & abſque examine aliquid dicenti, non eſt ſimpliciter credendum ad cauſarum deciſionem, nec ad communem opinionem conſtituendam, vt vtrumque ex Abbate, Fulgoſio, Socino iun. Calcano Alciato, & Anton. Marc. Coraſ. notauit Franciſcus Barſatus, in conſ. 18. num. 16. libro 1. Pater Thomas Sanchez, de ſponſalib. libro 3. diſp. 44. num. 2. Nec etiam ſuper eius ſententia fundamentum aliquod fieri poteſt, vt ex Socino, Alciato, Cephalo, & Riminaldo, tradidit ipſe Burſatus, d. num. 16. & vltra eum Iacob. Menoch. lib. 2. præſumptione 71. num. 39. vbi quod non dicitur opinio communis, quæ habet plures Doctores, aſſerentes, & firmantes eam, nulla diſputatione præmiſſa, ſed perfunctoriè rem tractantes. Et ſequitur Pater Thomas Sanchez, d. num. 2. vbi poſt Nauarrum, in Summa latina, cap 27. num. 89. inquit, communiorem exiſtimari opinionem, approbatam à ſex Doctoribus, ex profeſſo eam tractantibus, quam à quinquaginta, ſola ſerie priorum & authoritate ductis: & addit Ioan: Lup. dicentem, non eſſe credendum Doctoribus, quantacunque doctrina polleant, dum carent fundamento. Et numeris ſeq. obſeruat nonnulla in matria dicti cap. tanta eſt vis: & vtrum eius deciſio proueniat ex virture, & valore matrimonij, an ex beneficio à iure introducto, prout ibi explicat. Hæc autem magis indubitatè procedunt, ſi in memoriam repetantur aliqua ex his, quæ numeris præcedentib. latiùs adnotata, atque ſcripta fuere; videlicèt Authores quamplurimos, quos pro legitimato per ſubſequens matrimonium reſpondiſſe, exiſtimatur communiter, parum ſibi conſtantes fuiſſe, & alibi variaſſe, quandoq́ue pro legitimato ipſo, quandoque contra eum, vt ex dictis ibid. & ex relatione Authorum partis eiuſdem legitimati, deprehenditur manifeſtè. Et non modò qui Baldi opinionem ſequuntur, ſed etiam nonnulli ex his, qui ab eo receſſeruny, pro legitimato; in caſu præſenti hanc partem amplectuntur, quando ſcilicet vt in fundatione dicti vinculi & patronatus cauetur, teſtator ad ſucceſſionem maioratus vocuit filios legitimos & naturales, & ex legitimo matrimonio procreatos, vel dixerit: Si decesserit ſine filiis legitimis & naturalibus, & ex legitimo matrimonio natis, ſubſtituo talem: quoniam horum verborum multiplicatio magis oſtendit teſtatoris voluntem: Sic ſanè quod legitimatus per ſubſequens matrimonium, non admittatur ad ſucceſſionem, nec ſunſtitutum excludat, vbi adſit legitimorum & naturalium, atque ex legitimo matrimonio natorum geminata prolatio, defendit Carolus Ruinus, in conſil. 92. num. 14. in fine, & num. 15. volum. 3. qui inquit, quod hæc ſententia in his terminis eſt veriſſima, & non habet contradicentem. Et idem perpendit etiam Socinus iunior, & ſequitur in conſ. 12. num. 16. volum. 4. Ioannes Cephalus, in conſil. 82. num. 89. & 67. & in conſil. 111. num. 14. lib. 1. & in conſil. 276. num. 29. lib. 2. quos retuli, & data verborum geminatione, ſicut dictum eſt, facilius eſſe admittendem Baldi opinionem, dixit Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniect. vltimar. voluntat. lib. 11. d. tit. 12. num. 25. & eo caſu tanquam indubitatam tenent hanc opinionem Ruinus, Butrius, Cephalus, Socinus ſenior, Decius, Barbat. Rolandus, Berous, Mantica, Socinus iunior, & Tiraquellus, quos in id commemorauit Franciſcus Burſatus, in conſil. 18. num. 11. lib. 1. & idem tenuit Alexander Raudenſis, lib. 1. de analogis, cap. 36. num. 14. qui abſque dubio id procedere dixit, quando teſtator geminatè loquendo, vocauit legitimos, ex legitimo matrimonio natos: & ſubdit, quod ſtante geminatione, & duplicatione verborum, adeò diuerſa eſt ratio, vt ipſimet qui pro legitimato reſponderunt in caſu, in quo teſtator ſimpliciter vocauit legitimè natos, in hoc caſu duplicationis contrarium tenuerint: ſic etiam, quod cum teſtator ita dixit; & ſi hæres menus deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, & natis ex legitimo matrimonio, legitimatus per ſubſequens matrimonium non excludat ſubſtitutum, ſcripſerunt Baldus, Butrius, Ruinus, Decius, Socinus iunior, Rubeus, Riminaldus ſenior, Berous, Paſechus, Craueta, Decianus, Riminaldus iunior, Berreta, Marzarius, Rolandus, Cephalus, Surdus, & Antonius Cannetius, quos aggregauit Menochius, lib. 4. d. præſumpt. 81. num. 23. & 24. vbi refert contrariam aliorum ſententiam, & concludit, à ſuperiori ſententia non eſſe recedendem in iudicando, & conſuendo. Ea ratione, quod cum illa verba: legitimis & naturalibus, comprehendant legitimatum per ſubſequens matrimonium, alis verba eſſent ſuperflua, niſi eiuſmodi legitimati excluſionem operarentur. Rurſus geminatio verborum operatur maiorem effectum, habetq́ue maiorem emphaſim: & geminatio demonſtrat, non autem fictionem, vt vtrumq́ue comprobauit Menochius, d. num. 24. Anton. Theſaur. d. deciſ. 196. num. 5. Surdus, d. deciſ. 319. numero 6. & 7.

Addiderim ego, ab hac opinione non videri aliquatenus recedendum, ſicque legitimatum per ſubſequens matrimonium non admitti, vbi adſit legitimorum & natura, atque ex legitimo matrimonio natorum prolatio, & vocatio (vt præfati Authores iuridicè defendunt) nam ſi ex ſola vocatione legitimorum natorum, ſiue vocatis legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, id ſtatuunt Authores omnes illa, Baldi ſequaces, quos ſuprà recenſui; quantò magis ex verborum duplicatione, quæ nefari non poteſt, quin maiorem emphaſim, & effectum habeant, & quod magis enixam voluntatem demonſtrant, id ſtatui debeat; quicquid ſuper has geminatione ſe non multùm conficere dixerit Peregrinus, d. art. 24. num. 40. Nam cum res agitur in terminis ſimplicibus, ſi contra legitimatum, adhuc ſuperiores omnes reſponderunt, & conſtanter tenuit ipſe Peregrinus, ex num. 25. cum ſeq. & in terminis ſimolicibus, & non geminates verbis ſe explicauit num. 41. quantò magis carere difficultate res debebit, cum ea verborum multiplicatio, ſeu geminatio adeſt (vt Mantica, & relati ſuprà dixerunt.) Quamuis ergo iuxta opinionem Baldi, & ſequacium (quam Peregrinus amplectitur indiſtinctè) vocare legitimè natos, aut ex legitimo matrimonio procreatos, ſufficeret, vt iuxta riborem verborem, & pæſumptam teſtatoris voluntatem ex eis collectam, non admitterentur legitimati per ſubſequens matrimonium: quia legitimè, aut ex legitimo matrimonio nati non fiere, etſi verborum geminatio non adſit. Attamen, quando verba ipſa ſic geminantur, non modò coacta, ſed & fortiori ratione fatendum erit, & certiorem reddi voluntatem ipſam teſtatoris præſumptam, & maximam virtutem operandi habere verba eadem toties repetita.

Addiderim etiam, Interpretes nonnullos ex relatis ſuprà, in hac materia terminos confudiſſe, nec ſatis dilucidè locutos, dum caſum geminationis verborum diſtingunt ab eo, quo ſimpliciter teſtator locutus eſt: ſic ſane tres caſus diſtingui & ſeparari debent, quò clariùs, & diſtinctiùs procedatur, nec termini confundantur aliquo modo, prout nonnulli ex relatis confundunt: nec ipſe Mantica, lib. 11. d. titul. 12. ex n. 14. iuncto n. 25. ſatis diſtinctè admodum & eruditè ſemper ſe habeat. Sic & Peregrinus confundit. d. art. 24. n. 40. & 41.

Primus caſus eſt, quando teſtator ſubſtituit hæredi, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, vel cum vocauit legitimos & naturales, nec amplius adiecit; & tunc quidem filius legitimatus per ſubſequens matrimonium abſque dubio admittitur ad fideicommiſſa, & primogenia, & facit deficere conditionem, vt ſuprà in initio huius cap. obſeruaui, & notauit Menoch. lib. 4. d. præſumptione 81. numero 2.

Secundus caſus, quando teſtator ita dixit: & ſi hæres deceſſerit ſine filiis, ex, vel, de legitimo matrimonio natis, tunc ſubſtituo Caium, vel cum inſtitutor maioratus ad ſucceſſionem filios ex legitimo matrimonio natos vocauerit. Et hic caſus ſecundus eſt, qui multum habet dubitationis, & i quo duas illas opiniones contrarias ſuprà commemoraui, & quatuor recenſuit Menochius, d. præſumpt. 81. numero 4. cum ſed. vſque ad num. 23. in hoc etiam caſu verificantur Interpretum noſtrorum traditiones, dum dicunt, teſtatorum ſimpliciter loqui, non geminatè, ſiue nos verſari in terminis ſimplicibus (vt vtar verbis Peregrini, d. art. 24. num. 41.) ſic ſane non dicuntur termini ſimplices in noſtro propoſito, quando legitimi & naturales ſimpliciter, & vocantur, quia tunc pluſquam ſimplices, & legitimati per ſubſequens matrimonium admittuntur indiſtinctè (vt dixi) ſed ſimplicices ad differentiam geminatorum dicuntur, quando filij ex, vel de legitimo matrimonio nati vocantur, vt etiam dixi, vel quando vocantur legitimè nati; tunc namque ſubintrat etiam dubium quæſtionis, & multi ex eis, qui opinionem Baldi ſequuntur, in eis terminis, quando ſcilicet legitimè nati vocantur, ſunt allocuti; ſic in eis terminis agnouit locutos eos Franciſcus Burſatus, dicto conſil. 18. num. 15. lib. 1. & quaſi inter eos terminos, legitimè natos, aut ex legitimo matrimonio procreatos, nulla diferentia, ſed idem ius ſit; quæſtionem propoſuit Angelus Matheaccius, de legatis, & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 21. num. 10. in illis verbis: Tertiò ponunt, ſi teſtator ita cauerit: Si filius meus ſine filiis legitimè natis, ſine ex legitimo matrimonio natis deceſſerit, & c. Et vtroque caſu de rigore iuris, & verborum excludi legitimatum defendit, quamuis de æquitate aliter ſtatuat, vt ſuprà vidimus num. 96. Idem quoque defendit Cardinalis Franciſc. Mantic. lib. 11. dicto tit. 12. ſub num. 20. in verſic. & hanc quidem ſententiam, ibi: Et quando teſtator dixit, ſine filiis legitimè natis: Hippolyt. Riminald. in conſ. 222. num. 63. lib. 2. vbi quod procedunt à pari, verba legitimè natus, vel ex legitimo matrimonio natus, ſine quem dici legitimè natum, vel ex legitimo matrimonio: ſic enim simul exemplificant Curtius, Durandus, & Socinus iunior, ibi relati, qui dicunt, quod in effectu iſta æquipollent, quod fideicommiſſum fuerit factum per illa verba, ſi deceſſerit ſine filiis legitimè natis, vel ſine filiis legitimis ex legitimo matrimonio natis: & quando teſtator alicui fideicommiſſum iniunxit: ſi deceſſerit ſine filiis legitimè natis, quòd legitimatus non excludat ſubſtitutum, & hæc ſit communis ſententia: & ab ea in iudicando non recedendum. Et procedat etiam in legitimato per ſubſequens matrimonium, per rationes Doctorum, quæ in eo militant, poſt Bald. Angel. Alex. Dec. Curtium iunior. Pariſium, Durand. Socin. iunior. Nattam, Cephalum, & alios tradidit ibidem Riminald. numero 64. 65. & 66.

Tertius & vltimus caſus (& in quo geminationem, aut duplicationem verborum conſtituunt Doctores) eſt, quando teſtator ita dixit: & ſi hæres meus deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, & natis ex legitimo matrimonio, aut ſi vocauerit ad ſucceſſionem filio legitimos & naturales, & ex, aut legitimo matrimonio natos: & hoc etiam caſu legitimatum per ſubſequens matrimonium admiſerunt nonnulli (vt ſuprà vidiſti) & cum aliis conſtantiffimè Franciſcus Burſatus, vt ſuprà quoque retuli num. 18. & 19. Alij verò, qui etiam in ſecundo caſu, & in terminis fimplicibus, cum Baldo legitimatum excludunt indiſtinctè: in hoc tertio caſu rem prorſus carere dubitatione crediderunt, & verborum geminationi adhærent præcisè, vt contra legitimatum ipſum ſecuriſſimè reſponderint: & in iudicando, & conſulendo ab hac opinione non recedendum, dixit Menochius, libro 4. dict. præſumptione 81. numero 24. in fine.

Ego etiam iuxta ſententiam Baldi, & ſequacium, qui in terminis quoque ſimplicibus, quando legitimè nati tantum, aut ex legitimo matrimonio procreati vocantur, ſic defendunt (vt dixi) hoc in caſu quando verborum geminatio adeſt, certius & facilius, atque omninò amplectendam hanc ſententiam exiſtimo: nec refragari obſeruationes illa Burſati in d. conſ. 18. ex num. 13. & ſeq. lib. 1. Quibus ſuo ordine, & nouè & verè reſponſum præſtabo. Et in primis non obſtat aſſumptum illud, quod maiori ex parte Authores illi, qui Baldi ſententiam ſequuntur, loquuntur tantum, vbi aderant verba ſimplicia, ſed cum qualitate natis, & non geminata, & ſic quod non eſt de eorum dicto, ſeu rationibus curandum. Nam reſpondetur, quod ſi in terminis verborum ſimplicium, & non geminatorum, Authores ijdem cum Baldo relati, ſic tenent (vt retuli) & legitimatum per ſubſequens matrimonium excludunt, quanto magis & abſque dubio id pro certo ſupponunt, quanto legitimitatis geminata adſit prolatio. Deinde non refrangatur alterum, quod ſcilicet non obſtent duo illa Baldi, & Decij conſilia, à quibus doctrinam prædictam effectus, & virtutis geminationis acceperunt Authores omnes; qui in ipſorum verborum geminatione adeò maximam vim fecerunt, cum ( vt ipſe Burſatus exiſtimat) non adducantur ob dictam geminationem verbonrum, ſed magis verſentur in caſu, quando de voluntate teſtatoris apparet, quod legitimatum per ſubſequens etiam matrimonium admitti noluiſſet: Quoniam reſpondetur, de voluntate teſtatoris in caſibus illis conſultationum Baldi, & Decij, non aliter quam verbis prolatis, & geminatis conſititiſſe; nam ſi vltra verborum geminationem de voluntate appareret, res ipſa in dubiam excitari non poſſet: conſtare igitur de voluntate non aliter, quàm ex verborum ipſorum rigore, & ſono concedunt, & contra legitimatum reſpondent ( vt vidimus.)

Non etiam reſragatur illud, quod Scribentes omnes, qui amplectuntur partem negatiuam contra legitimatum, ob vnicum verbum natis, vel procreatis, nituntur præcipuè authoritate Baldi, dicto conſ. 357. propter quod dignoſcitur, fundamentalem rationem dicti eorum, fieri non ſuper verborum geminatione, ſed ſuper illa veritate, quod re vera ſecundum naturam tempore ortus dici, vel reputarinequeat verè legitimus, & de legitimo matrimonio natus. Nam reſpondetur, fundamentalem rationem in eo conſiſtere, quod libenter agonoſcit, & ſuo ore profitetur Burſatus, videlicèt in veritate illa, quod re vera per ſubſequens matrimonium legitimatus, ſecundum naturam tempore natiuitatis dici, vel reputari nequeat verè legitimus. Si autem veritatem eſſe agnoſcit Burſatus, conſequens proculdubio fit, in rei veritate, & in ratione concludenti Baldi ſententiam ſundari, nec eſſe neceſſariam legitimitatis geminationem, non tamen inde ſequitur, quod ex verborum geminatione veritas ea; quæ ex ſimplicibus ſolum verbis ſufficeret, immutari aliquo pacto debeat, ſed potius teſtatoris magis enixam voluntatem oſtendere, & veritatem præcisè, non fictionem verba ipſa geminata inducant.

Rurſus nec refragatur, quod Authores omnes, qui cum Baldo hactenus tenent ob verborum geminationem, moueantur dumtaxat ex doctrina Butrij, qui tamen id non decidit ſimpliciter & abſolutè, ſed ait tenendo partem negatiuam contra legitimatum, ſe putare fortius hoc procedere, ſi adeſſent verba geminata propter enixam voluntatem: Nam reſpondetur, Butrium, & cæterus, qui eam, & Baldum ſequuntur, non potuiſſe apertus id decidere, atque exprimere, quàm fecerunt: Nam ſi Baldi opinione retenta, etiam in terminis ſimplicibus, fortiùs eam procedere dicunt, ſi verba adſint geminata, neſcio equidem quo loquendi modo, aut genere clarius id enunciare potuerint, aut quo pacto verba ipſorum retorquere valuerit Burſatus, in loco prædicto. Denique non refragatur, quod verba præfata geminata, magis ex vſu, & capite Notarij, quàm ex mente, ant voluntate taſtatoris videantur appoſita; & ita nihil operari debeant: Quoniam reſpondetur verborum geminatorum regulariter maximam eſſe virtutem, effectum, & emphaſim, atque ex voluntate teſtatoris adiectra cenſeri, prout alio cap. infrà, latius exornabitur. Deinde, in hoc eodem articulo, quo verſamur, geminationis dictorum verborum effectum negari non poſſe, ſed potius maxima in conſideratione haberi debere, prout cum aliis habuit Iacobus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 81. num. 24. & habuerunt etiam quamplurimi, numeris præcedentibus commemorati. Denique, verba in omni diſpoſitione de mente & voluntate teſtatoris appoſita præſumi regulariter, vt infrà hoc eod. libro, & tractatu latius probabitur alio in cap. & cum Grammatico, in conſ. 128. num. 6. Corn. in conſ. 194. lib. 3. Ruin. in conſ. 73. lib. 5. agnouit Burſatus metipſe, dicto conſ. 18. num. 19. lib. 1. & in eiſdem in quibus verſamur terminis, contra eundem Burſatum obſeruauit Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 222. num. 135. libro 2. vbi inquit, quod quicquid dicitur à Notario, quod factum reſpiciat, de quo fuit rogatus, videtur dixiſſe de voluntate partium: & citat Baldum, Romanum, Socinum, Decium, Rubeum, Calderinum, & Tiraquellum ſic tenenters.

Remanet ergo in caſu propoſito, & adiectis verbis prædictis, quibus legitimi & naturales, atque ex legitimo matrimonio nati vocantur, rectiſſimè ſtatuiſſe Senatum (vt ſuprà dixi) & verborum ſonum, atque rigorm præ oculis habuiſſe. Forſan tamen aliquando ex variis rerum, & cauſarum circumſtantiis, atque ex æquitate, & matrimonij fauore aliter ſtatuendum, ſi ea concurrant, quæ Angelus Matheaccius, relatus ſuprà, num. 96. obſeruauit. Et maximè ſi legitimato, quouis modo præſumpta teſtatoris voluntas poſſit fauere, quod diſcretus, & bonus Iudex maturo iudicio inquirere, & definite debebit, nec in caſu præſenti militabat, vt verba torqueri, aut modificari debuiſſent.

CAPVT XXXII.

Teſtamentorum, & teſtantium voluntatum, quod plenior, aut latior fieri debeat interpretatio, coniectura illa, & præſumptio, adeò vulgata, & aſſidua, vt per manus tradatur quotidie, quemadmodum accipi, atque intelligi valeat, & an reſpectu inſtitutionis dumtaxat, an etiam legatorum, fideicommiſſorum, & codicillorum, & cuiuſque ſpeciei vltimæ voluntatis locum obtineat, l. in teſtamentis, ff. de regugulis iuris, deciſio: ſic conſequenter, vtrùm legata ſtrictam, an verò latam interpretationem recipiant, ex quo ad nonnullos caſus practicos inferri poteſt, & maximè ad eos, quos Iacobus Menochius, Petrus Surdus, & M. Antonius de Amatis expendunt, prout hoc cap. adnotatur, & prædictorum dilucida, & notanda traditur explanatio, & reſolutio.

SVMMARIVM.

- 1 In Teſtamentis, & vltimis voluntatibus plenior adhibetur interpretatio, vt voluntates teſtantium plenius interpretemur. Et ratio redditur num. ſequentibus.
- 2 Voluntates vltimæ ſtrictè interpretandæ non ſunt.
- 3 Sed potius extenſiuam, quàm reſtrictiuam interpretationem recipiunt.
- 4 Fauorabilior dicitur interpretatio, quæ adiuuat, quàm quæ reſtringit teſtamentum.
- 5 Subſtitutiones fauorabiles dicuntur, & ob id in eis latiſſimam oportet fieri interpretationem.
- 6 Teſtatoris diſpoſitio latè & benignè interpretari debet, non ſolum reſpectu inſtitutionis, ſed etiam fideicommiſſorum, & legatorum, & codicillorum, & quoad omnia contenta in teſtamento.
- 7 Legis, In teſtamentis, ff. de regulis iuris, deciſio, locum obtinet, & procedit in qualibet ſpecie vltimæ voluntatis.
- 8 Et pro hac parte Marc. Ant. Nattam, in conſ. 626. lib. 4. multa fundamenta adduxiſſe, & pluribus rationibus contendiſſe, in legatis fauorabilem, & largam interpretationem fieri. Quæ ideo non ſunt repetenda, quod penes eum longa ſerie videri poſſint.
- 9 Contraria tamen in ſententia permulti alij fuere Authores, & in materia legatorum fieri ſtrictam interpretationem probarunt.
- 10 Qui & iure, & pluribus rationibus adducuntur, vt hic adnotatur.
- 11 Teſtator quod regulariter videatur legaſſe quod minus eſt, at que ita fiat ſtricta interpretatio in legatis, ex ſententia Menochij, qui permultos alios iuris Interpretes ita tenentes commemorauit. Alios etiam retulit, qui è contra ſcripſerunt, quod legatum latam admittit interpretationem.
- 12 Author verò vt diſtinctè & dilucidé articulum hunc declarat, nonnulla (vt moris habet) duxit neceſſariò obſeruanda, atque conſtituenda. Et inprimis negari non poſſe, quin articulus prædictus, vtrum legata ſtrictam, an latam interpretationem recipiant, dubius, & controuerſus adeò ſit, prout hic obſeruatur. Extant namque pro vtraque parte & iura, & rationes, ac etiam Doctorum contrariæ ſententiæ, vt hic demonſtratur.
- 13 Secundo conſtituit, negari non poſſe, quin vtraque opinio probabilis videatur, & disputationis gratia defendi poßit. Nam ſi quis velit tueri, legata largam recipere interpretationem, id copiosè, atque viginti fundamentis comprobare poterit, quæ d. conſ. 624. adduxit Natta.
- 14 Atque inhærendo verbis generalibus dictæ l. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, eiuſdem deciſionem in omni ſpecie vltimæ voluntatis locum habituram, & ſic in legatis; non immeritò defendere videbitur.
- 15 Ad iura autem, ſiue fundamenta partis contrariæ, facilè tunc reſpondebitur, prout nonnulli Authores hic relati reſpondent.
- 16 Quòd ſi è contrario tueri quiſquis velit, legata ſtrictam interpretationem recipere, duobus principaliter excitari debebit fundamentis, quæ Hippolytus Riminaldus expendit.
- 17 Iuribus etiam, quæ in contrarium ponderantur communiter, ſic reſpondere, prout hic adnotatur.
- 18 Tertiò conſtituit, caſus eſſe nonnullos, in quibus Interpretes omnes, tam vnius; quàm alterius opinionis ſequaces conueniunt, prout num. ſeq. obſeruatur.
- 19 Ac primum quidem, cum teſtator ſtrictè loquitur, tunc namque ſtrictè intelligitur, nec in teſtamentis fit lata interpretatio.
- 20 Dispoſitio quando eſt determinata ad certa bona, larga non fit interpretatio, & hoc ſaltem respectu diſpoſitionis.
- 21 In legatis ſtricta fit interpretatio, vbi ſunt coniecturæ reſtringendi in contrarium.
- 22 Et in materia pœnali, etiam in teſtamentis.
- 23 Vel cùm propria verborum ſignificatio repugnat, ſiue ſubiecta materia.
- 24 Aut cum agitur de adimenda, & corrigenda alia diſpoſitione teſtatoris.
- 25 Item cum diſpoſitio eſt exorbitans à iure communi.
- 26 In legatis, & in omni alia ſpecie vltimæ voluntatis latam fieri interpretationem, cum ex perſona teſtatoris, vel legatarij, ex legata, ex patrimonio defuncti, ex cauſa, ex loco, ex verbis amplis, atque ex aliis ſimilibus, id magis deducitur, atque ſuadetur.
- 27 In legatis lata fit interpretatio, quando ſumendo ſtrictam interpretationem, legatum redderetur inutile.
- 28 Et cum qualitas teſtatoris ita ſuadet, vt ſi à nobili, & diuite legatum fuerit relictum.
- 29 Legatum ſumit interpretationem ex affectione, qua teſtator proſequutus eſt legatarium, vt de re maiori factum præſumatur.
- 30 Legatum latè interpretatur, quando eſt factum perſonæ, ad quam teſtator habet magnam affectionem, prout ſunt filiæ.
- 31 Legatum factum vxori de vſufructu cum conditione, quod nequeat dotem repetere, quomodo interpretatur, remiſſiuè.
- 32 Legatum fauore piæ cauſæ latè interpretatur.
- 33 Legatum vniuerſale, an latè interpretetur, remiſſiuè.
- 34 Legatum latè interpretatur, quando militat ratio ſeruandæ æqualitatis.
- 35 Legatum latè interpretatur, quando filius eſt hæres vniuerſalis, & filiabus eſt factum particulare legatum.
- 36 Legatum dotis latè interpretatur.
- 37 Dos hodie non datur in modica ſumma.
- 38 Interpretatio lata fit fauore dotis.
- 39 Legatum, quando eſt ambiguitas verborum, latè interpretatur.
- 40 Et quando agitur de modico præiudicio.
- 41 Et quando concurrunt aliæ coniecturæ.
- 42 Legatum factum ſanguine coniuncto, vel ei, quem teſtator valde diligebat, & latè interpretatur, & de re meliori factum præſumitur.
- 43 Teſtator quod cenſeatur minus grauare hæredem, non attenditur quoad fauorem coniunctæ perſonæ.
- 44 Legatum latè interpretatur in fauorem coniunctæ perſonæ, niſi hæres quoque ſit coniunctus.
- 45 Coniunctio licèt ſit ab vtraque parte, ſi tamen impar, ſuſtinetur argumentum ad fauorem eius, qui eſt magis coniunctus.
- 46 Legatum ſumit latam interpretationem; quando ſic interpretando, apparet teſtatorem prouidiſſe in caſu magis neceſſario.
- 47 Legatum non ſtrictè, ſed latè interpretandum, quando propria vocabuli ſignificatio id induceret, atque ſignificaret, vel quando verba legati, aut præſumpta mens disponentis, ſiue alia ratio ita ſuaderet, in contrariúmve nihil vrgeret.
- 48 Hæredis inſtitutio quamuis fauorabilior ſit, & latiùs debeat interpretari, quàm legatum, aut fideicommiſſum. Tamen negari non poteſt, quin etiam legatum, & fideicommiſſum fauorabiliter debeat interpretari, vt latiùs hic adnotatur. Et diſtinguitur, an voluntatis incertitudo, an verò verborum ambiguitas ſit, vt latè, vel ſtrictè legatum debeat interpretari.
- 49 In legatis licèt aliquando plenior, non tamen pleniſſima fieri debet interpretatio.
- 50 In fideicommiſſis lata & benigna fieri debet interpretatio, dummodò id intelligatur iuxta reſolutiones traditas ſupr. n. 48.
- 51 In maioratibus, & vinculis perpetuis, lata potius, quàm ſtricta fieri debet interpretatio.
- 52 Legatum aureorum, an intelligatur de maioribus fauore dotis, remiſſiuè.
- 53 Legatum factum Titio & Seio de centum, an ſemper intelligi debeat de quinquaginta pro quolibet, remiſſiuè.
- 54 Facultate alicui conceſſa teſtandi certis de rebus, an ſufficient, quod generaliter diſponat de omnibus iuribus, & actionibus ſuis, an verò requiratur, quod de eis ſingulariter diſponat, remiſſiuè.
- 55 Legatum in dubio an præſumatur relictum animo compenſandi, nec ne, remiſſiuè.
- 56 Legatum in caſu propoſito per Cæſarem Bartium, deciſ. Bononiæ 12. an, & qualiter euaneſcat.

PRo expedita, atque dilucida huiuſce Capitis explanatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primò, & principaliter, vulgati quidem, & certi iuris eſſe, quod in teſtamentis, & vltimis voluntatibus plenior adhibetur interpretatio, vt voluntates teſtantium pleniùs interpretemur, & verba ipſorum latè & benignè accipiamus, l. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, l. quæſitum, §. idem reſpondit, & l. ſcire, §. vltimo, ff. de fundo inſtructo, cap. cum dilecti, de donationibus. Neque enim nam ſtrictè interpretandæ ſunt vltimæ voluntates, l. plenum, §. primo, ff. de vſu & habitatione. vbi Baldus notat, quòd vltima voluntas recipit interpretationem extenſiuam, non reſtrictiuam. Socinus iunior, in conſil. 128. num. 65. volumine 1. qui inquit, fauorabiliorem dici interpretationem, quæ adiuuat, quam quæ reſtringit teſtamentum. Et refert cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 4. numer. 8. &9. & per text. in dict. l. in teſtamentis, ita regulam ſuperiorem, de voluntatibus teſtantium pleniùs interpretandis, generaliter tradiderunt, & exornarunt nonnullis Decius, in eadem l. in teſtamentis. Et Cagnolus ibidem, idem Decius, in conſil. 29. num. 2. Craueta, in conſil. 25. num. 25. & in conſ. 86. num. 7. & in conſil. 208. num. 4. Natta, in conſil. 626. ex numero 5. cum ſeq. Afflictis, in deciſ. 44. num, 24. Ruinus, in conſil. 71. num. 5. lib. 2. Gozadinus, in conſilio 82. num. 6. &11. Decianus, in conſil. 1. num. 93. & 94. volumine 2. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 7. tit. 1. ex num. 14. cum ſeq. vſque ad numerum 33. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. voluntat. libro 1. interpretatione prima, dubitatione 4. ſolution. 11. folio 56. & 57. Rolandus, in conſil. 82. num. 7. lib. 3. Iacob. Menoch. in conſil. 210. n. 37. & in conſ. 236. num. 10. lib. 3. Alexander Raudenſis, deciſione 22. num. 48. Achilles Pedrocha, in conſil. 2. num. 115. & inter conſilia vltimar. voluntat. conſilio 60. num. 19. & 106. num. 7. lib. 2. Ioan. Vincent. Honded. in conſil. 2. num. 24. & in conſil. 8. num. 40. & 47. & in conſil. 62. num. 30. lib. 1. Camillus Gallinius, de verbor. ſignificatione, lib. 9. cap. 39. num. 15. & lib 10. cap. 1. num. 8. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 216. ex numero 9. cum ſeq. & ex num. 34. lib. 2. & in conſ. 313. num. 62. lib. 3. & in conſ. 598. num. 45. & ſeq. lib. 5. vbi rationem, quare plenius interpretemur taſtantium voluntates, nam agitur de intereſſe publico, quod teſtamenta ſcilicèt locum habeant, l. vel negare, ff. quemadmodum teſtamenta aperiantur, l. Gallus, §. quod ſi iis, vbi Bald. ff. de liber. & poſthum. prima, C. de S.S. Eccleſiis, & quando agitur de intereſſe publico, lata interpretatio fieri debet, l. 2. §. exercitum, vbi Bartolus, ff. de his qui notantur infamia, l. quemadmodum, vbi Bartol. C. de agricolis & cenſitis, lib. 11. & notarunt Decius, & cagnolus, vbi ſupra. Sic ſane ratio metipſa, & deciſio dictæ l. in teſtamentis, procedit etiam in ſubſtitutionibus, quæ fauorabiles dicuntur, & ob id in eis latiſſimam fieri oportet interpretationem, ſicuti in ſpecie tradidetunt Baldus, Bartolus, Curtius ſenior, Iaſon, Craueta, & Alciatus, cum quibus Mantica, lib. 5. tit. 1. num. 2. Menochius, libro 4. præſumpt. 26. num. 7. & præſumpt. 65. num. 3. Ioannes Cephalus, in conſil. 114. num. 19. lib. 1. procedit etiam eadem Lex nedum reſpectu inſtitutionis, ſed etiam fideicommmiſſorum, & legatorum, & codicillorum, & quod omnia contenta in teſtamento, ſecundum communem Doctorum ſententiam, de qua taſtatur Corneus, in authent. ex cauſa, column. 7. C. de liber. præteritis, & latiùs id probant, Cagnolus, in d.l. in teſtamentis, num. 1. & 7. in verſic. ſed huiuſmodi, & numer. ſeq. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 2. num. 24. & in conſil. 62. num. 44. lib. 1. & idem tenuerunt plures Gloſſæ, Cinus, Iaſon, & Villalobos, quos in commentariiis de vſufructu, cap. 30. num. 43. ego retuli, & vltra commemoratus ibi, id ipſum tenuerunt Bartolus, Baldus, Angelus, Caſtrenſis, Anton, de Butrio, Ancharanus, Alexand. Gozadinus, Corneus, Socinus vterque, Decius, ruinus, Crotus, Zazius, Natta. & Cephalus, quos pro hac parte cumulauit Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 7. tit. q. num. 28. in fine, verſ. huius autem opinionis fuit, & num. 29. per totum, folio mihi 255. & 256. & ij omnes aſſeuerarunt, cuiuſque vltimæ voluntatis fauorem non debere reſtringi, item quod in legatis fit lata interpretatio, ad extenſionem dicta l. in teſtamentis, quæ cum in teſtament is dixerit, quodcumque ibi diſpoſitum comprehendit, vt etiam firmauit Simon de Prætis, de interpretat. vltim. volunt. lib. q. interpretat. 1. dub. 4. ſolut. 11. ex num. 9. cum ſeq. fol. 56. qui pro eadem ſententia retulit Alexandrum, Nattam, Cagnolum, Afflictis, Ioſeph. Ludouicum, Albericum, Imolam, Bald. & Oldradum. Et dixit inſiſtendum omninò in hac opinione, cum pro ea habeamus text. & regulam dictæ l. in teſtamentis, atque ex num. 12. vſque ad num. 16. contrariæ partis iuribus, & fundamentis ſatisfacit. vt in effectu defendat. deciſionem dictæ l. in teſtamentis, locum obtinere, & procedere in qualibet ſpecie vltimæ voluntatis, & pro hac parte M. Anton. Natta, in conſ. 626. lib. 4. multa fundamenta adduxit, & quamplurimis rationibus contendit, in legatis fauorabilem, & largam interpretationem fieri, quæ ideò non ſunt repetenda, quod penes eum longa ſerie videri poſſint. Cagnol. etiam in eadem l. in teſtamentis, expendit iura nonnulla ad id probandum. Ped. Surd. in conſ. 313. n. 44. lib. 3. & adducit nonnulla Cardin. Dominic. Thuſc. practicar. concluſ. iur. tom. 5. litera L. concluſ. 58.

