Retenta autem, & ita corroborata dictæ Taurinæ l. 25. conſtitutione, & Senatus noſtri Regij Hiſpalenſis ei conueniente definitione admiſſa, legis ipſus deciſio exornanda, atque explicanda erit modis nonnullis, quibus explicandam non modò in caſu ex facto occurrenti prædicto, & ab initio huius capitis propoſito, ſed etiam in duobus aliis me præſente, & votum emittente, Senatus ipſe admiſit vnanimiter. Et primùm quidem, apud Scribentes huius Regni, & dictarum legum Tauri, & nouæ collectionis Regiæ Gloſſatores controuerſum admodùm fuiſſe, quænam ſit donatio hæc propter nuptias, de qua in eiſdem legibus toties ſit mentio expreſſa; & vtrùm dicatur ea, quæ datur filio, vt in matrimonium eat? Et quidem iidemmet Authores diuerſimodè, ac etiam è contrario articulum hunc explanarunt, ſicuti ex his deducitur, quæ poſt Antonium Gomezium, Tellum Fernand. Didac. Couarr. & alios, ſcripſerunt longa ſerie Matienzus in l. prima, titulo 6. gloſ. 8. num. 7. & ſeq. & in l. 6. eod. titulo 6. gloſſa 6. Angulus in eadem l. 9. gloſſa 4. per totam, vbi latè: Ayora de partitionibus, ſecunda parte, quæſtione. 13. ex numero 17. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 2. quæſtion. 65. numer. 3. &9. communiori tamen ipſorum placito receptum eſt, quód in dictis legibus Regiis donatio propter nuptias cenſetur ea, quam pater dat filio cauſa contrahendi matrimonij, non quidem in genere, vt ditius matrimonium inueniat, ſed in ſpecie causâ contrahendi cum certa; ita vt donation ex canſa oneroſa per viam matrimonij, de qua in l. 17. & 22. Tauri, quæ ſunt l. prima, & 6. titulo 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ſit eadem, quam dict. 125. Tauri, & l. 3. & 9. eod. titulo 6. & lib. 5. appellant propter nuptias quoad collationem, provt ſuprà relati Authores tenuerunt; & in hunc ſenſum libenter, & iuridicè etiam admiſit Angulus dicta gloſſa 4. l. 9. in verſiculo, quocirca ſi ex prædicto fundamento. Ioannes Gutierrez dicta quæſtione 65. num. 9. qui ita limitat ea, quæ anteà tradiderat num. 3. vbi dixerat poſt alios Authores, quòd donatio, quæ ſit filio, vt in matrimonium eat, non dicitur propter nuptias, ſed ob cauſam matrimonij; & ſic putat intelligendum, provt Angulus intellexit, Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſputatione prima, numero primo.

Textum ergo in dicta l. 25. Tauri, prohibentem ex dote, & donatione propter nuptias, & aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur, deduci Tertium & Quintum meliorationis, intelligendum de his donationibus, quæ fiunt filiis à parentibus ca usâ contrahendi matrimonij cum certa perſona, in ea perte, In qua de donationibus propter nuptias loquitur, poſt alios antiquos aſſeuerauit expreſſim Matienzus in præcitata l. 9. titu. 6. gloſſa 2. & ibidem Angulus dicta gloſſa 4. numer. 18. ex verſiculo, quocirca, qui Didac. Couar. & alios ita tenentes commemorat, Ayora dicta gloſſa 4. numer. 18. ex numer. 17. qui etiam alios Authores refert, & inquit, quòd in Hiſpanis, leges, quæ loquuntur in donationibus propter nuptias, intelligi debent de donationibus, quas parentes filiis ſuis maſculis faciunt ex cauſa matrimonij, quod contrahunt: ij autem Authores Telli Fernand. ſententiam contrariam longa ſerie confutant, & fundamentis eius plenè ſatisfaciunt, provt ſatisfacit Angulus in d.l. 9. dicta gloſſa 4. ſub num. 18. in verſiculo, nec bis obſtant fundamenta, fol. mihi 186. Matienzus in dicta l. 1. titulo 6. gloſſa 8. ex num. 7. & Ayora in loco nunc relato: ex quibus etiam & ſatiſfieri concludenter poteſt Azeuedi traditioni in d.l. 9. titul. 6. lib. 5. num. 5. per totum: vbi ſequutus Tellum, affirmat, dictam l. 25. Tauri, intelligendam de vera & propria donatione propter nuptias, non verò de ea, quæ ob cauſam matrimonij contrahendi. Quod verum non eſſe, vel ex eo deprehenditur manifeſtè (vt alia omittam, quæ ab eiſdem Authoribus ponderantur) quòd in l. 53. Tauri, hodie l. 8. titulo 9. libro 5. inuenitur ſcriptum, vbi abſque vlla cauillatione, vel ſuppletione, quod datur filio per parentes, vt contrahat matrimonium, donatio propter nuptias appellatur; in ipſa quoque l. 25. Tauri, dicitur: No ſe ſaque de las dotes, y donaciones propter nuptias, ni de las otras donacitones, que los hjos, o deſcendientes traxoren a collation, o particion. Si autem verbum illud, y donaciones propter nuptias, intelligitur de ea donation, quam dicimus, contrahendi ſcilicet matrimonij cum certa perſona facta, vel alia ſimili, remanet equidem verbum ipſum ſuperfluum, nec alia donatione poſſet verificari, ac etiam contra manifeſtam legis intentionem reſtrigeretur. Rursùs & contra Azeuedum, & vitra relatos, quòd in Hiſpania, & apud nos vera & propria dicitur donatio præfata, quæ fit ob cauſam matrimonij contrahendi, ſicuti ex eiſdem legibus, & vltra ipſos, ex his, quæ adnotarunt Aluatus Valaſcus conſultatione 2. ex num. 7. & num. 9. & numer. 12. & 13. Queſada diuerſarum quæſtionum iuris, cap. 28. ni principio. Et ita Senatus noſter in propoſito caſu intellexit.

Rurſus & ſecundò adnotarunt præcitati Authores, dictæ l. 125. Tauri conſtitutionem procedere etiam in dote promiſſa, nondum tradita, nec ſoluta, vt ſic de ipſa, vel de donatione propter nuptias non detrahatur Tertium, nec Quintum: nam etſi defiat ratio illa fundamentalis legis ipſius, quòd dos, vel donatio de patrimonio parentis exierit; melioratio autem debeat eſſe de bonis defuncti relictis tempore mortis, vt ſuprà dicebam, cùm autem tradita non fuit dos, vel donatio; in patrimonio remanet donantis: aliæ quidem militant & fortiſſimæ retiones, quæ accuratè expenduntur per Ioannem Gutierrez lib. 2. practicarum, quæſtion. 61. per totam, qui ipſe hanc partem afirmatiuam tuetur, & ſequitur Cifuentes ita tenentis ſententiam; ſequitur etiam Auendañus in eadem l. 25. gloſſa unica, numer. 10. Angulus in dicta l. 9. gloſſa 3. numero 6. qui ſubdit, inter datum & promiſſum hac in re nullam eſſe differentiam, l. cum poſt mortem, §. primo, verſiculo, ſed is de quo, iuncta Gloſſa, verbo, promiſerit, ff. de adminiſtratione tutorum, l. ſi mandato, §. item ſi dum negotia, ff. mandari, l. ſi quis mandato, in fine, ff. de negotiis, l. prima, §. accedit, C. de rei vxoriæ actione. conſidera tamen, vtrùm vrba illa, ni de las otras donaciones, que los hijos, o deſcendientes traxeren a collacion, o particion, conuenire poſſint doti, vel donationi propter nuptias, nondùm traditæ, cùm nondum tradita ad collationem trahi non poſſint, vel non dicantur propriè conferri: An etiam ſatisfaciat concludenter Ioannes Gutierrez dicta quœſtione 61. eod. finem, ibi; Poteſt intelligi tam dotem, quàm actionem, quam habent ad dotem ipſam petendam, vt in l. ſi pater, C. de collat. qui in hunc modum reſpondit verbis illis, traxeren a collacion, o particion. Item & ſecundò reſpondet, quòd etſi lex ipſa 25. expreſsè de dote, & cæteris donationibus ob cauſam traditis loqueretur, adhuc iuris ratio poſtulat, vt idem dicendum ſit in dote, aut donatione promiſſa, nondùm tradita, in fauorem eorum, quibus ex promiſſione fuit ius quæſitum. Denique, atque ex ipſo Cifuentes inquit, deducendam priùs ex bonis parentis præmortui eam quantitatem dotis, aut donationis promiſſæ, tanquam æs alienum, & ſic meliorationem Tertij & Quinti ex eis non deduci, quemadmodum ſi traditæ fuiſſent, ob rationes illas, à Ioanne Gutierrez latiùs conſideratas. Et quia ſi ex cauſa oneroſa, vel ob cauſam fuiſſe factam donationem, introductionis, atque deciſionis dictæ l. 25. occaſio fuit, & ne in earum præiudicium & diminutionem Tertium & Quintum detrahatur; id ipſum in promiſſione videtur neceſſariò dicendum, vt promiſſum, inquam, abſque Tertij & Quinti deductione præſtetur integrè, quemadmodum integrè haberetur, ſi traditum à principio fuiſſet. Idque vltra præcitatos corroborari poteſt ex multis, quæ congessit Aluarus Valaſcus conſultatione 3. per totam, maximè num. 1. & 2. vbi ex relatione quamplurimorum Authorum probauit, quòd dos promiſſa tantùm, licèt non tradita, dicitur propriè dos, & quoad omnia habet effectus veræ dotis, & traditæ. Et inde, quòd lex, vel ſtatutum, aut diſpoſitio alia quælibet, quæ in dote loquitur, procedit in dote promiſſa, ſicut in tradita, provt tenent iidem Authores ibi commemorati.

Deinde & terriò, in alio conuenibat Seuatus ipſemet, cùm dubij, & articuli propoſiti veritatem ex propoſito inquireret, & dictarum, legum Tauri materiam euoluerer diligenter, videlicet, dictam l. 25. Tauri, dicentem, que el Tercio y Quinto de mejora hecho por el teſtador, no ſe ſaque de las dotes, y donaciones propter nuptias, ni de las otras donaciones, que los hijos, o deſcendientes traxeren a collacion, y particion; loqui, & procedere, quando præceſſit dos, vel donatio propter nuptias; ſecus verò quando cas præceſſit melioratio irreuocabilis: tunc etenim ex eis detrahetur Tertium & Quintum; aliàs namque prima donatio irreuocabilis, reuocaretur in parte, quod fieri non poteſt, & eſſet contra deciſionem textus in l. 17. Tauri, quæ eſt l. prima, tit. 6. lib. 5. nouœ collect. Reg. Et ita rectiſſimè defendit, atque iuridicè annotauit Tellus Fernandez in eadem l. 25. Tauri, numer. 2. & 3. quem ſequuntur ibidem Auendañus gloſſa vnica, num. 2. Matienz. in d.l. 9. tit. 6. gloſ. 1. numer. 2. Angul. in ead. l. 9. gloſ. 1. num. 2. vbi ſingulariter ſcripſit in hunc modum: Hinc deduces, legem loqui, & procedere in caſu, quo praeceſſit dos, vel donatio. Vnde ſi prius eſſet facta melioratio Terty & Quinti irreuocabilitor, & alteri poſtmodùm fieret donatio dotis, vel alin: tunc melioratio irreuocabilis, quœ præceſſit, extraheretur à tali donatione, nec per eam in aliquo minueretur: Nam licèt melioratio ſit extrahenda ſecundùm tempus mortis, l. 7. ſuprà; omnis tamen fraus abeſſe debet, vt ibi dixi: Adeſſet autem, ſi patri permitteretur taliter donare in praeiudicium præcedentis meliorationis irreuocabiliter factæ, quam ita lex irreuocabilem iudicat, vt per ſecundam minui non poſſit, vt in l. ſeq. & hoc tenet hic Tellus. Et idem tenuit ipſe Angulus iterùm, gloſſa tertia eiuſdem l. 9. num. 9. in fine, in illis verbis. Quœ omnia planè procedunt, quoties dotes, ſeu donationes præceſſerunt meliorationem; non ſi melioratio præcedit, vt dixi ſuprà, gloſſa prima, cùm ea minui non poſſit per ſequentes dotes, ſeu donationes, neceſſariò prædictus cumulus faciendus eſt, vt melioratio non minuatur. Defendit etiam conſtanter Ioannes Gutierez practicarum lib 2. quœſt. 62. per totam; vbi latiùs fundat, & contrariæ partis fundamentis ſatisfacit; & repetit lib. 3. quæſt. 109. n. 11. Moñoz de Eſcobar de ratiociniis, lib. 2. computatione prima, num. 11. & 12. & 13. & idem vidtur voluiſſe Ayora de partition. 3. parte, quæſt. 27. num. 85. & velut expreſſim ſentit Antonius Gomezius in dicta l. 25. Tauri, ibi: Quia poſtquam pater, vel mater dotauit, vel donauit, iam acquiſitum fuit recipienti; vnde ſi poſtea alteri meliorationem facit, videtur de reſiduis bonis tantum meliorare. Et ita tenendum erit, quidquid conſtanrer (præpoſterè tamen) tucatur contrarium Azeuedus in d.l. 9. titulo 6. lib. 9. in principio, columna prima, & 2. per totum numerum primum: vbi numero 2. concludit in hunc modum: Et ſic colligo veram, ac tenendam meo videri voncluſionem ſcilicet, quòd dotes, ac donationes propter nuptias, ac alia ad collationem & partitionem trahenda, nullo modo eſſe tretianda, neque quintanda, ſiue anteà præceſſerit melioratio Tertij & Quinti, ſiue ſequatur. Verè namque fundament eius debilia ſunt; nec elidunt vim rationis illis, quam Tellus conſiderauit; non etiam earum, quas Ioannes Gutierrez vbi ſuprà expendit. Argumentum autem illud, quòd dicta l. 25. Tauri loquuta ſit generaliter in ſui deciſione, ac negatiuè, & ſic videatur indiſtinctè intelligenda; facili equidem negotio diluitur, vtpotè cùm lex ipſa intelligi debeat, datis terminis habilibus, & iuxta ea, quæ aliis, eiſdèmque legibus Tauri, & maximè l. 17. quæ hodie eſt l. 6. titulo. 9. lib. 9. fuerat ſuerat ſtatutum; ne aliàs earundem legum (vel eo ſolo verbo) correctio, & contradictio inducatur, quod non eſt credendum, argumento l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento; ac cuenire poſſit, meliorationem Tertij & Quinti ex cauſa oneroſa priùs factam. vſque adeò minui, vel reuocari ob dotes poſtmodùm conſtitutas, vel donationes factas, ſi ex ipſis non detraheretur Tertium & Quintum, vt nihil ferè remaneat, ex quo poſſit deduci, quode eſſet maximum inconueniens; & contrarium dictæ legis Tauri conſtitutioni, generaliter etiam dicentis, meliorationem Tertij & Quinti ex cauſa oneroſa factam reuocari non poſſe; ſic ſanè reuocari poſſet omninò. Et ita manifeſtè deducitur, legem ipſam loqui, & procedere in caſu, quo præceſſit dos, vel donatio, vt ſuprà probaui; & in hoc caſu, & quando dos, vel donatio præceſſit, verſabatur Senatus noſtri inueſtigatio: deducitur etiam, procedere æqualiter (provt ex dictis deprehendi valet,) ſiue melioratio fiat in teſtamento, ſiue in contractu inter viuos; nam cùm Interpretes noſtri relati ſuprà, dixerint meliorationem Tertij & Quinti irreuocabilem præcedentem, non minui per dotem, vel donationem propter nuptias ſequentem, ſed procedere tantùm in caſu, quo proceſſit dos, vel donatio; nec, quando ſequitur melioratio, diſtinguant, nec etiam in conſideratione habeant, an inter viuos vel in teſtamentro facta ſit melioratio, quæ ſequitur; elicitur manifeſtè, meliorationem sequentem, etiam inter viuos, non modò in teſtamento, non eſſe extrahendam ex dote, & donatione propter nuptias præcedenti, nec eſſe aliquam differentiam, an inter viuos, atque ex cauſa oneroſa, an in vltima voluntate melioratio ſequens facta fuerit, ſed indiſtinctè admittendam dictæ l. 25. Tauri deciſionem, ac limitandam dumtaxat in caſu, quo melioratio præceſſerit, vt dictum fuit ſuprà. Nec ab aliquo hactenus dubium excitatum de hoc, vt ex eiſdem Authoribus obſeruatione præcedenti commemoratis, apparet, qui apertiſſimè ſentiunt, meliorationem in contractu irreuocabili factam, non deduci ex dotibus, vel donationibus propter nupter nuptias præcedentibus.

Nec obſtat verbum illud, el Tercio y Quinto de mejora hecho por el teſtador, &c. in dicta l. 25. Tauri appoſitum; quod denotare videur, legem eandem loqui in melioratione facta in teſtamento, & non in contractu: Quoniam reſpondeetur, deciſionem, & rationem legis eiuſdem generalem eſſe vtrique caſui, modò melioratio irreuocabilis non præcedat; nec intereſſe, ſi melioratio ſequatur, quòd inter viuos, vel in vltima voluntate fiat, vt dixi. Ex quamuis lex ipſa dixerit, de mejora hecho por el teſtador: non inde deducitur, quòd non procedat etiam in melioratione facta in contractu, quia non dixit, Hceho en teſtamento, ſino hecho por el teſtador. Eo autem loquendi genere vtitur, quia cùm ſermonem, & deciſionem faciat de caſu poſt mortem teſtatoris definiendo (quo tempore bonorum valor inſpicitur,) vicauit eum teſtatorem; non tamen differentiam conſtituit, an ſubſequens melioratio ex contractu inter viuos, an ex teſtamento facta ſit, ſicuti nec diſtinxerunt Interpretes omnes huius Regni, & legum earum Gloſſatores. Idque ex aliis legibus redditur euidens, & veriſſimum; nam in l. 17. Tauri, quæ eſt lex prima, tit. 6. lib. 5. meliorationes factæ ex contractu inter viuos, vel in vltima voluntate æquiparantur, ibi: En teſtamento, o en otra poſtrimera voluntad, o por otro algun contracto entre viuos: & in l. 19. Tauri, ibi: En vida, o al tiempo de ſu muerte, quæ eſt l. 2. eodem titulo, & lib. & in l. 20. Tauri, quæ eſt l. 4. titul. 6. lib. 5. loquitur in melioratione facta per teſtatorem, & abſque dubio intelligitur etiam in melioratione facta in contractu: & in l. 23. Tauri, quæ eſt l. 7. titulo 6. eodem libro 5. vbi etiam æquiparatur melioratio facta por contracto entre viuos, o en otra poſtrimera voluntad: & in l. 26. Tauri, quæ eſt l. 10. titul. 6. eodem lib. 5. fit eadem æquiparatio; ſicut etiam fit in l. 27. Tauri, quæ eſt l. 11. eodem titulo, & libro: & in l. 28. Tauri, quæ eſt l. 12. præcitati tituli, ibi, En vida, y muerte.

Denique & vltimò, in eo, quod maiorem equidem difficultatem continet, & à nullo, Scribentium omnium, non modò explicatam, ſed nec ita ſpecificè hactenus tactam, Senatus prædictus Regius Hiſpalenſis magis inſiſtebat, vtrùm, inquam, dicta l. vigeſimaquinta Tauri, quæ ſtatuit, meliorationem non extrahi ex dote, vel donatione propter nuptias, vel aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur, procedat non ſolùm in donationibus factis alteri filio, vel filiis vltra melioratum, ſed etiam reſpectu donationis propter nuptias, vel alterius eidem filio meliorato factæ, vel reſpectu carum rerum, quæ sibi traditæ fuere ex contentis in melioratione, aut partis, vel quantitatis alicuius meliorationis ſtatim ſolutæ: vtputa quia donatio propter nuptias, vel ob cauſam vni filio facta fuiſſet, & poſtmodùm in Tertio & Quinto à parente idem melioratus: Vel cùm in Tertio & Quinto bonorum parentes eum melioraſſent, aliquam partem, vel quantitatem ei tradiderunt; poſtmodùm verò mortuo parente, qui meliorauit, & faciendo Tertij & Quinti bonorum, quæ remanent tempore mortis, computationem, contendit filius ipſe melioratus, deducendam ſuam meliorationem ex donatione etiam propter nuptias anteà ſibi facta, vel ex parte meliorationis, a cuenta (vt vulgò dicitur) de la mejora de tercio y quinto, ſibi tradita, ſeu ſoluta. Et inſuper deciſio [Ex Senatus Hiſpalenſis definitione altera in caſu admodum neceſſario, aſſiduo, & practico.]nem dictæ l. 25. Tauri, non obtinere, nec procedere reſpectu ipſius meliorati, cui anteà donatum, vel ex melioratione aliquid traditum eſt: è contrario verò cæteri filij contradicunt, & caſum eſſe expreſſum dictæ Taurinæ conſtitutionis contendunt, vt ſcilicet melioratio Tertij & Quinti non extrahatur de dote, nec de donatione propter nuptias, nec aliis, quæ ad collationem adducuntur; & inde legem ita generaliter loquentem, in donatione, ſiue melioratione cuicunque anteà facta, procedere, cùm verba legis ipſius, donationibus eiſdem filiis factis, ſicut quæ aliis non melioratis fierent, conueniant æqualiter, & illas comprehendant; & ita diſpoſitio ipſa debeat conuenire reſpectu eorum, quæ tradita fuere, & Interpretes dictarum legum huius Regni ita ſupponant pro certo, cùm in omni donatione loquantur indiſtinctè, nec inter ipſum melioratum, cui anteà donatum, vel traditum eſt, aliòſve filios diſtinguant, quaſi omnibus ſentiant, legem ipſam loqui, & procedere: Melioratus autem ex eo non acquiſcit, ſed potiùs reſiſtit, quòd contendit, ſe eſſe ipſum melioratum (vt dixi) & bona ſibi non eo animo tradita, vt Tertium & Quintum ex eis tempore mortis denegaretur, vel vt Tertij & Quinti deductio diminueretur; ſed potiùs, vt ad dictum Quintum & Tertium, & computationis eius partem, illa haberet: & idcircò in ſui commodum & fauorem factum, vtque ſtatim eis vteretur, & frueretur, ſibíque propria ipſa haberet, non debere in damnum & odium retorqueri, vt ex eiſdem ſibi traditis non deducat Tertium & Quintam, ex quibus deduceret traditione non interueniente, ſi in patrimonio meliorantis manſiſſent mortis eius tempore. Et hæc quidem diligenter ego conſiderabam, cùm in caſu prædicto de facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, & inter eaſdem perſonas, de quibus dixi ſuprà in initio huius cap. huiuſce articuli diſputatio, & controuerſia verſaretur, poſtmodùm etiam longa conſideratione perpendi: Nam cùm dictus Ludouicus Mexia filiæ cuidam ante factam dictam meliorationem, dotem tradidiſſet, nec alteri filio donationem aliquam feciſſet, præfatum autem D. Franciſcum filium in Tertio, & remanente Quinti melioraſſet, & ſtatim certam partem tradidiſſet, ex parte in vita tradita meliorationem non deducendam, (ſicut non deducitur ex bonis ex cauſa donatis, vel donationis propter nuptias aliis filiis donatis, & traditis) ſed dumtaxat ex bonis defuncti, quæ remanſerunt tempore mortis in eius patrimonio; decreuit Senatus definitiuè. Eiuſdem autem deciſio, vltra rationes præfatas, & illam, quòd lex ipſa non diſtinguat, & generaliter loquatur, & ſic comprehendat traditum, vel donatum in vita filio ipſimet meliorato; ſequentia magis adſtringunt fundamenta.

In primis, quòd ratio illa fundamentalis eius legis, bona ſcilicet in dotem data, vel ob cauſam donata, eo ipſo exiiſſe de patrimonio dotantis, ſiue donantis, & effecta eſſe proprium patrimonium filij; itque ideò de eis, vtpote alienis, atque extra patrimonium extantibus, non videri factam meliorationem, & eam regulandam eſſe ſecundùm tempus mortis, iuxta bona tunc relicta; tunc autem quæ tradita fuerunt in vita, non poſſe cenſeri aliquo pacto relicta (abſceſſerunt enim à bonis patris,) ita æqualiter procedat reſpectu dotis traditæ, vel donationis propter nuptias alteri filio non meliorato factæ, ſicut reſpectu eorum, quæ a cuenta de la mejora traduntur in vita filio ipſi meliorato, vel donationis propter nuptias, quæ fit eidem; nec poſſe aliquam reddi differentiæ rationem, quòd exemplum proponatur in bonis alteri filio, vel deſcendenti traditis, vel donatis, vel in bonis traditis eidemmet filio meliorato: Tertium namque & Quintum, cum (vtcunque res ſit) non ex aliis bonis deducendum ſit, quàm ex his quæ tempore mortis in ſuo patrimonio, vel (vt vulgo dicitur) por bienes ſuyos meliorans reliquit; ex his equidem, quæ iam tradita fuerunt, deduci poterit vllo modo, iuxta leges Truri 19. &. 23. hodie legem tertiam, & legem ſeptimam, titulo ſexto, libro quinto nouæ collectionis Regiæ, ibi: Q valiere la tercia parte de todus ſus bienes al tiempo de ſu muerte. Et ibi: Que la tal mejora aya conſideracion a lo que ſus bienes valieren al tiempo de ſu muerte. Quæ in vtraque lege inueniuntur, & apertè excludunt bona, quorum dominium tranſiuit in filium ex donatione, aut melioratione irreuocabili, quia non poſſunt dici ſus bienes, cùm ſint aliena, & verbum ſuus denotet proprietatem, & dominium eius, ad quem referuntur, qui eſt donans, l. is qui ſuis nummis, ff. de manumiſſis teſtamento, §. ſi quis inſuo ſolo, Inſtitut. de rerum diuiſione. Et ita in ſimili caſu argumentatur Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 41. numer. 5. in illis verbis: Prætereà ſtatutum dicit quartam bonorum ſuorum; & ita debet intelligi de bonis, de quibus poterat Dominus Ioannes Baptiſta liberè diſponere, l. is qui ſuis nummis, in principio, &c. Nec lex ipſa 23. Tauri: quæ eſt dicta lex ſeptima, contenta fuit dicere de ſus bienes, ſed vt remoueret dubium omninò, addidit al tiempo de ſu muerte, dicens verba prædicta, que la tal mejora aya conſideracion a lo que ſus bienes valerien al tiempo de ſu muerte. Et in dicta l. 19. Tauri, quæ eſt dicta lex tertia, id ipſum ſcribitur, vt ſuprà vidiſti, ibi: la tertia parte de ſus bienes al tiempo de ſu muerte. Non ergo ſufficit, quòd tempore donationis, ſiue meliorationis ſua eſſent, niſi tempore mortis ſua ſint; & ideò in dicta lege ſeptima, titulo ſexto, lib. 5. dicitur, y no al tiempo que ſe hizo la dicha mejora. Quid ergo intereſt, ſi ſua non ſint tempore mortis, quòd ſint alterius filij, vel filij eiuſdem meliorati. Aliàs autem maximum ſequeretur abſurdum, quòd etſi conſumpta, vel in Tertium donata, alienata fuiſſent per filium, Tertium & Quintum deducendum eſſet de ipſis, quo nihil abſurdius dici poſſet.

Rurſus, & pro eadem parte facit, quod in dicta l. 25. Tauri, non abſque myſterio dicitur, que el Tercio y Quinto de mejore hecho por el teſtador no ſe ſaque, &c. Sed ideò imperſonaliter profertur, vt ſignificentur, non deducendum indiſtinctè, nec de donationibus factis aliis, nec de his, quæ eidem filio meliorato fierent, aut a cuenta de la mejora, o parte della traderentur in vita; & ob id non dixit, el mejorado no ſaque, ita enim denotari videretur, ius illud non deducendi ex donationibus aliis factis, non denegari ſibi ex his, quæ in vita recepit, cuius contrarium non modò præſentit lex ipſa, ſed etiam decidit manifeſtè, vt vides. Prætereà non leuiter adſtringit pro eadem parte, quòd in eiſdem, quibus verſamur terminus, non eſſe differentiam in hoc, quòd ipſe melioratus ſit, qui in vita donationem propter nuptias, vel a cuenta de la mejora, aliquid effectiuè recepit; vel quòd ſit alius filius, vel deſcendens, aduertit expreſſim in exemplis, quæ proponit Andreas Angulus in dicta l. 9. gloſſa 3. n. 3. ibi: Demùm in teſtamento fuit idem, vel alius in Tertio & Quinto melioratus. Et ibi: Poſtmodùm in morte eundem, ſeu alium eſſe in Tertio & Quinto melioratum. Et quamuis ipſe Author dum refert Tellum Fernand. ita dixertit;ſtatim tamen in ipſo exemplo loquens, dicit in hunc modum n. 4. eiuſdem l. 9. & dictæ gloſſæ 3. At finge in ſupracitati Authoris exemplo, donata priùs decem; iſta numquid valebunt ſimul cum melioratione reſpectu bonorum tempore mortis, vel deducentur à dicta melioratione: ſupracitatus Author in vtroque magnum inconueniens reperit; mihi quæſtio facilis apparet, duobus ſuppoſitis. Primum, quòd omnis donatio ſimplex facta in vita, iudicatur melioratio, & in Tertio & Quinto computatur; de hoc eſt expreſſa deciſio legis ſequentis. Secundum, quòd Tertium & Quintum, de quo pater poteſt diſponere, debent regulari ſecundùm bona relicta tempore mortis: de quo eſt qxpreſſa deciſio l. 7. ſupra. Et id ipſum tenuit quoque expreſſim, & Angulum ſequutus eſt Franc. Muños de Eſcobar de ratiociniis, lib. 2. computatione prima, n. 7. ibi: Et poſteà in teſtamento reſidumm eiuſdem tertij, vel Quinti eidem, vel alij legauit, vel prælegauit. Et n. 9. in fine, vbi concludendo inquit: Ex quibus manifeſtè patebit, Gomezium, & Tellum in hoc à ſcopo veritatis aberraſſe, quatenus ſenſerunt, donationem priùs factam coaceruandam eſſe cum bonis tempore mortis relictis, pro deductione Tertij, vel Quinti, vel vtriuſque, vel reſidui illorum; nimis enim ex tali accumulatione Legitimæ filiorum decreſcerent, & Tertium & Quintum augeretur contra mentem l. 27. Tauri, &c. Et quamuis Authores hi duo loquentur in donatione anteà facta eidem filio, qui poſtmodum eſt melioratus; eadem, atque omninò æqualis ratio militat in rebus traditis, vel in quantitate ſoluta a cuenta de la mejora, nec aliqua differentiæ ratio reddi poteſt. Et ipſamet euidentiùs demonſtrabuntur, ſi animaduertas, Tellum Fernand. in dicta l. 25. Tauri, exiſtimaſſe, pro metienda Legitima tempore mortis, verbaliter cumulari donationes præcedentes; & fingit filio in vita donata eſſe decem, quæ ex l. 26. Tauri, hodie l. 10. titulo ſexto, libro 5. nouæ collectionis Regiæ, pro melioratione Tertij & Quinti iudicantur, & in eo debent computari; poſtmodùm in morte eundem, ſeu alium eſſe in Tertio & Quinto melioratum, relictis tempore mortis centum viginti in bonis, ex quibus Tertium & Quintum ſunt quinquaginta ſex; arguit ipſe, Si filius melioratus in morte reportat integra quinquaginta ſex, non deductis inde decem, quæ in vita fuerunt donata, cæteri filij grauantur in illis decem: Sed ſi ex prædictis quinquaginta ſex deducuntur decem, quæ fuerunt filio in vita donata, pater ſolùm diſponit de quadraginta ſex, & non de integro Tertio & Quinto, cùm decem ſoluantur ex bonis extra patrimonium defuncti exiſtentibus, & non de his, quæ reliquit tempore mortis, ex quibus Tertium & Quintum extrahendum erant. Concludit itaque Tellus, verum eſſe, vt id quod in vita donatum erat, in rationem Tertij & Quinti verbaliter accumuletur cum bonis relictis tempore mortis, & inde deducatur Tertium & Quintum, & ex eo Tertio & Quinto deducantur decem in vita donata, & reliquum remaneat huic meliorato. Et adducit iuridicum (vt ipſe puta) fundamentum, ac id ipſum firmaret, ſi in alio caſu, quando filio meliorato pars aliqua, ſiue quantias tradita fuit, interrogaretur, aut de eo meminiſſet, & eius ſententiam probauit Azeuedus in dicta lege nona, titul. 6. lib. 5. n. 10. per totum.

Cæterùm contrariam ſententiam conſtanter, & veriùs tuentur (qui & latiùs opinionem, & fundamenta Telli recitant) Angulus in ipſamet lege nona, gloſſa tertia ex numer. 3. vſque ad numerum ſextum. Eſcobar dicta computatione prima, ex n. 7. vſque ad num. decimum: qui ſingulariter & iuridicè animaduertunt, à mente dictarum legum Tauri, nihil magis alienum eſſe, quàm ad deductionem Tertij & Quinti, alia bona aliena, & extra patrimonium teſtatoris exiſtentia accumulare, præter illa, quæ defunctus pater tempore mortis reliquit; & inde in prædicto Authoris exemplo, cùm tempore mortis ſint relicta centum viginri, Tertium & Quintum de quo pater poteſt diſponere, ſunt quinquaginta & ſex; neceſſariò inde ſunt deducenda decem priùs in vita donata. Nam cùm illa in Tertium & Quintum, de quo pater poteſt diſponere, debeant imputari, & pater non poſſit diſponere niſi de quinquaginta ſex, cùm reliqua ſint filiorum Legitima; ergo in morte diſponit tantùm de quadraginta ſex, nec computantur ad augendam quantitatem damnationes, quæ in vita præceſſerunt, provt ipſi Authores latiùs obſeruant: nec videtur diſſentire Aluarus Valaſcus (licèt atticulum hunc non proponat) in praxi partitionum, c. 19. n. 12. Addiderim ego, computationem hanc (vt vides) æqualiter, ac iuxta modum prædictum faciendam, ſi non donationes præceſſerint, ſed facta melioratione, aliqua eius pars, vel quantitas ſit ſoluta, ſiue tradita aliqua res; nam cùm reſtricta ſit quantitas meliorationis ad tempus mortis, id ipſum obſeruari debebit, nec in morte disponi poterit, nili ex Tertio & Quinto, & inde prius deducenda ſunt in vita ſoluta. Addiderim etiam, iuxta ſuperiorem reſolutionemm, & dicta legis 25. & dictarum legum 19. & 23. Tauri deciſiones ad vnguem obſeruari, ac etiam feruari dicta legis 17. Tauri conſtitutionem, quatenus ipſa dicit, quod melioratio Tertij & Quinti facta ex cauſa oneroſa non reuocetur; non enim hîc reuocatur, nec reuocari poteſt, sed pro ea deducenda, tempus mortis conſideratur omninò; quod eiſdem ſuperiùs traditis conuenit apertè, & iuridicè.

Denique & vltimò pro ipſa parte, & Senatus noſtri deciſione, fortiſſimè vrget, ex deciſione dictarum legum Tauri, non modò licere parentibus in Tertio & Quinto bonorum ſuorum filium aliquem meliorare, ſed etiam & bona meliorationis, vel partem aliquam tradere, aut quantitatem promiſſam, vel partem ſoluere: Sed ſic est, quòd vbi ſolutio iure permittente facta fuit, ipſamet lex 25. Tauri vetat, ne ex ea aliquid extrahatur; & inde ex ſolutione facta pro ſolutione Legitimæ, o a cuenta de la legitima (vt vulgò circumfertur communiter) nihil detrahitur: Ergo nec detrahi debebit ex eo, quod pro melioratione Tertij & Quinti, vel a cuenta eius, ſolutum appareat. Quòd autem nihil extrahatur ex solutis pro Legitima, aduertit expreſſim Tellus Fernand. in eadem lege 25. num. 1. verſiculo, & ideò verus intellectus, & ratio noſtræ legis eſt: & in verſiculo, Ergo lex noſtra tantùm: & in fine eiuſdem numeri primi, ibi: Nihilominùs, quia fuit solutio Legitimæ iure permittente facta, vetat hæc lex, ne ex ea extrabatur aliquid. Ecce vbi ex eo, quod pro Legitima fuit in vita ſolutum, negat quòd poſſit detrahi Tertium, nec Quintum. In quo tamen animaduertendum erit vnum ſingulare, & nouum, & à nullo ſuperiorum Authorum traditum, videlicet, quòd quemadmodum melioratio Tertij & Quinti irreuocabilis præcedens deducit Tertium & Quintum ex dote tradita, donatione propter nuptias, quæ ſubſequitur, & præcedens dumtaxat dos, vel donatio, non ſubſequens, non detrahitur; ita pariter atque ex eo, quod pro Legitima ſoluitur à parentibus in vita poſt factam meliorationem irreuocabilem, ex cauſa oneroſa, de trahetur Tertium & Quintum: Aliàs qutem in poteſtate parentis eſſet poſt factam meliorationem irreuocabilem ex cauſa oneroſa, eam fruſtare, & ad nihilum reducere, ſoluendo Legitimas filiorum aliorum in vita;ſic etenim nihil in eius bonis, & patrimonio maneret, ex quo Tertium, aut Quintum poſſet deduci. Quemadmodum ergo ex dote, & donatione propter nuptias, vel aliam ob cauſam non detrahitur Tertium, nec Quintum, quando dos, vel donatio præcedit; ita nec detrahendum eſt ex eo, quod ſoluitur pro Legitima, ſi ſolutio meliorationem præcedat;ſecus tamen ſi poſt eam ſequatur, quoniam eadem ratio militat. Et ita eſt intelligendum quod tradit Tellus num. 1. in dict. l. 25. Tauri: Et conuenit his, quæ ſtatim ſcripſit ipſe n. 2. & eiuſdem leg. 25. Tauri conſtitutioni: nam ex omnibus quæ conferuntur, non detrahitur Tertium, nec Quintum, niſi melioratio præcedat, vt dixi: conuenit etiam reſolutioni illi communi Interpretum huius Regni, de qua num. 47. nam ſi ex eo, quod ſoluitur pro dote ex poſtfacto, detrahitur Tertij & Quinti melioratio irreuocabilis præcedens, quantò magis ex quocunque alio, quod pro Legitima ſoluetur extra cauſam dotis detrahi debebit.

