Et inprimis, certiſſimi iuris eſſe, teſtamentum, nuncupatiuum de iure communi, legendum, ſiue publicandum eſſe coram teſtibus & teſtatore; idque pro forma vſque adeò requiri, vt non ſufficiat, teſtamentum ipſum continere numerum teſtium à lege requiſitum, & totum fuiſſe perfectum, niſi ante mortem teſtatoris coram teſtibus lectum fuerit, vt in l. fideicommiſſa, §. quoties, ff. de legatis tertio. Quem toxt. ad hoc expendunt Gloſſa, Bartolus, Baldus, & omnes relati upra num. 87. Petrus Surdus, in conſil. 414. num. 16. lib. 3. Iacobus Menochius, in conſ. 42. num. 12. lib. 1. & in hoc omnes conueniunt, ſicuti ex eodem num. 87. & tribus ſeqq. apparet, cùm diſſentiant duntaxat in eo, an ſit defectus voluntatis, vel, ſolemnitatis. Quòd verò ſit defectus efficiens teſtamentum nullum, vnanimiter obſeruarunt, & ita receptum placito communi Scribentium, conſtat ex longa relatione Petri Magdaleni, ſecunda parte, dicto cap. 5. n. 21. Maſcardi, Surdi, Menochij, Ludouici Zunt. & Creſcentij, in locis antea relatis. Manticæ, lib. 2. tit. 4. num. 6. Burg. Sal. de Paze, Antonij Gomezij, Telli Ferdinand. Matiençi, & Azeuedi, quorum nunc ſpecificam faciam mentionem. Didaci Couar. in dicto cap. relatum 1. de teſtamentis, num. 11. in verſ. 1. ibi: Teſtamentum nequaquam probari per ſcripturam à Notario dictante teſtatore ordinatam, ſi poſt ordinationem lecta non fuerit teſtatori, & teſtibus. Et id ipſum de iure huius Regni partitarum procedere, conſtat expreſſim ex l. 103. in fine, tit. 18. partita 3. ibi: E tal teſtamento deue ſer leido. Et ſpecificè adnotarunt Burgos Sal. de Pace, Rodericus Suarez, Antonius Gomezius, & Matienzus, referendi ſtatim, & relati ſupra, numero 89. quidictam l. partitæ expendunt: de iure etiam nouiori legum Regiarum nouæ collectionis Regiæ, ius commune, teſtamenti lecturam, & publicationem coram teſtatore, & teſtibus requirens, non alterari, nec emmendari aliquo modo, ex l. 3. Tauri, & l. 1. & 2. tit. 4. lib. 5. compilat. deciſione; obſeruarunt Palacios Rubios, num. 1. c. Didacus Caſtellus, in verbo, uuncupatiuo, columna 3. Burgos de Paz, numero 201. Antonius Gomezius num. 108. in ead. l. 3. Tauri, Matienzus, in dicta l. 1. tit. 4. lib. 5. gloſſa 3. num. 4. & Azeuedus ibid. num. 63. & 64. qui ita reſoluunt, nec legibus eis Regiis cenſeri minutam aliquam qualitatem, à lege, ſiue iure communi requiſitam pro validitate teſtamenti nuncupatiui, & ſi minutus fuerit numerus teſtium, firmiter aſſerunt. Rodericus etiam Suarez, dicta allegatione 1. ad finem. Menchaca, de ſucceſſionum creatione, §. 14. num. 35. & 36. & Couar. vbi ſupra.

Ratio huius deciſionis ea eſt, quæ ex eiſdem Authoribus deducitur, atque in publica vtilitate innititur, nempe vt fraudes Tabellionum euitentur, & certior ſit eorum publica fides, prout Couarr. dicto numero 11. annotauit. Item, ne aliud contineret ſcriptura, quàm quod teſtator dixit, ſicuti Antonius Gomezius, in dicta l. Tauri, num. 107. in principio, ſcripſit: item, vt videat teſtator ipſe, an velit aliquid addere, vel abradere ex ſcriptis, vt Azeuedus, dicto num. 63. obſeruauit, & in l. fideicommiſſa, §. quoties, ff. de legatis tertio, ſcripſerunt Doctores communiter. Et ſic erunt ipſa iuxta terminos d. §. quoties, intelligenda, in quibus loquuntur ſemper iuris Interpretes, quando inquam ad teſtamentum nuncupatiuum conficiendum vocatur, atque rogatur Notarius: tunc namque dicimus, teſtamentum nuncupatiuum legendum, & publicandum eſſe coram teſtibus, Cæterum quoties Notarius non vocatur, nec rogatur ad teſtamentum ipſum conficiendum, ſed teſtator idem coram teſtibus exprimit ſuam voluntatem abſque Notario, quod iure communi, & Partitarum permittitur, l. hac conſultiſſima, §. per nuncupationem, cum ſimilibus, C. de teſtamentis. l. prima, titulo primo, partita. 6. Permittitur etiam nouo iure collectionis Regiæ huius Regni, ſicuti conſtat ex verbis dictæ l. primæ, titulo 4. libro 5. vbi teſtamentum nuncupatiuum ſi fiat abſque Tabellione, vel in ſcriptura priuata, quinque teſtes ſunt neceſſarij, vicini eius loci, vbi fit teſtamentum, vel tres tantùm vicimi etiam, ſi locus adeo deſertus ſit, quòd in eo copia teſtium non adſit, vt in ipſa legæ prima, Matienzus reſoluit, gloſſa 3. numero 5. & gloſſa 7. numero primo. Quoties inquam non vocatur, nec rogatur Notarius, diſputare non eſt neceſſe, an teſtamentum legi debeat, necne; ſed ipſa ſola voluntas coram teſtibus expreſſa ſufficiens eſt, vt in dicto §. per nuncupationem: Et ita poſt Alexand. Iaſonem, Ruinum, explicauit Burg. Sal. de Pace, in dicta l. 3. Tauri, prima parte, numero 206. 212. & in ipſis terminis loquuntur, atque accipi debent quicunque hactenus in propoſito loquuntur. & expreſſim loquitur Antonius Gomezius ibidem, dicto num. 107. & D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, tit. de teſtibus, n. 24.

Secundò & principaliter conſtituo, teſtamentum non lectum, nec publicatum coram teſtibus, & teſtatore, apud omnes imperfectum eſſe, & inualidum, iure omni attento, vt ſupra notaui: dici tamen imperfectum ob defectum ſolemnitatis, lectionis ſcilicet, ſeu publicationis, non verò ob defectum voluntatis. Verè namque dici nullo pacto poteſt; quod ante teſtamenti lectionem, actus ſit imperfectus quoad agentis voluntatem, perfectus ſiquidem & abſolutus eſt, cum teſtator abſolutè perfecerit, atque ex parte ſua quioquid voluit, compleuerit. Non ergo interuenit in hoc caſu voluntatis imperfectio, ſeu defectus; nihil enim voluntati defuit, nec addi deſideratum eſt; ſed ſolemnitatis tantùm. Et longè diuerſi termini ſunt hi ab eis terminis, in quibus ſermonem facit Iureconſultus, in d.l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis: ibi namque verum exiſtimauit illud Labeo, cum conſtaret teſtatorem vltrà procedere, ſiue alios hæredes pronuntiare voluiſſe, & ſic in caſu, quo voluntatis fuit imperfectio, quæ in præſenti ex defectu lectionis non datur, vt dixi. Planum ergo, & compertum mihi eſt, defectum hunc ſolemnitatis tantum eſſe, non voluntatis: & ita rectiſſimè affirmarunt Authores omnes relati ſupra, numero 90. & 91. Graſſus etiam, & Iulius Clarus relati numero 87. in fine, ſuprà. Anania, in conſ. 57. num. 2. Guid. Pap. deciſ. 538. Boëtius deciſ. 93. num. 10. Simon de Prætis, in conſ. 85. ex num. 9. cum ſequentibus, Ludouic. Iunt. in reſponſo pro vxore, numer. 285. & ſeq. & num. 502. cum ſeq. eleganter Couarr. in d. cap. relatum 1. d. numero 11. verſic. vnde in hac controuerſia, colum. 2. planum etiam, & compertum eſt, labi errore manifeſto Authores omnes relatos ſuperiùs, numer. 87. & 88. & à Petro Magdaleno commemoratos, ſecunda parte, dicto cap. 5. num. 21. in verſ. contrariam opinionem.

Sed & Carolus quoque Ruinus labitur dupliciter in conſilio primo, ex numero 7. cum ſeq. vſque ad num. 11. quatenus, in noua conſideratione fuit, quòd aut loquimur in teſtamento condito inter extraneos, & tunc defectus lectionis, & publicationis teſtamenti, non ſolùm eſt defectus ſolemnitatis, ſed etiam imperfectionis voluntatis, idemque indiſtinctè teſtamentum non valet: aut loquimur in teſtamento inter liberos, vel ad piam cauſam, & tunc defectus lectionis teſtamenti dicitur defectus ſolemnitatis, & non voluntatis. Sed labitur (vt dixi) quomodò enim ſtatui iuridicè poteſt, quod in vno caſu, ac inter extraneos ſit defectus voluntatis, & in alio non, ſiquidem idem omnino quod in altero iuris militat: & vtroque teſtator quioquid voluit, perfecit, & dixit, & lectio, ſeu publication defecit duntaxat, ſicq́ue non poteſt diuerſitas perſonarum diuerſos producet effectus circa voluntatem, eiſdem qualitatibus, & circunſtantiiis interuenientibus, quamuis diuerſos valeat ſolemnitatis reſpectu ob perſonarum prærogatiuam inducet. Inter liberos ergo, & piam cauſam, & inter extraneos, diuerſitas ſit quoad valorem, & validitatem: quia ſuſtinetur teſtamentum de iure communi inter liberos, & ad piam cauſam, quamuis ſolemnitas illa publicationis, ſiue lectionis teſtamenti deficiat, ex dicto §. ex imperfecto, & dicto cap. relatum. Inter extraneos autem non ſuſtinetur: quoad effectum tamen voluntatis differentia non eſt, ſed æqualitas maxima, ſicq́ue ratione voluntatis diſpoſitio imperfecta, nec etiam inter liberos, vel ad piam cauſam ſubſiſtit, vt numeris præcedentibus fuit latè probatum. Vnde & in eo deficit Ruinus: nam conceſſa imperfection voluntatis, non modò ſolemnitatis inter liberos, ad pias cauſas teſtamentum ſuſtinuit, cuius contrarium verius eſt, vt ibidem apparet.

Deducitur etiam ex dictis hactenus manifeſtè, And. Tiraquellum, priuilegio 6. piæ cauſæ, poſt infinitos alios Authores, quos refert Ludouicus Iunt. dicto responſo pro vxore, numero 285. & ſeq. & numero 502. & ſeq. & multos alios congeſtos per Magdalenum, ſecunda parte, dicto cap. 5. numero 21. in principio, Iulium Clarum, & Graſſum, relatos ſupra, numero 87. in fine, rectè conſtituiſſe, defectum publicationis, ſeu lectionis teſtamenti, ideo quoad liberos, piam cauſam in conſideratione non haberi, quòd hic ſolemnitatis, & non voluntatis defectus ſit, qui non attenditur, ſed voluntatis imperfectæ duntaxat, vt nunc dicebam, & probant per text. in dicto §. ex imperfecto, & in dicto cap. relatum. Decipitur ergo clarè Magdalenus ipſe, dicto num. 21. qui cum aliis Authoribus contrarium tuetur, & rectiùs docuerunt id præcitati Interpretes, & Couarru. in eodem cap. relatum 1. num. 11. in verſ. ſecunda concluſio, Simon de Prætis, dicto conſilio 84. ex numero 9. cum ſequentibus & Iulius Clarus, dicto §. teſtamentum, quæſt. 7. num. 3.

Tertiò & principaliter conſtituo, veriſſimum eſſe iure noſtro Regio attento, atque ex deciſione l. 2. titulo 4. libro 5. nouæ compilat. teſtamentum nuncupatiuum, ac etiam in ſcriptis, inter liberos confectum, eandem hodie de iure huius Regni exigere ſolemnitatem, quam id quod fit inter extraneos: & inde corrigi ius commune Imperatorum, ac etiam ius Partitarum, de quibus in dicta l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtamentis: & in l. 7. titulo 1. partita 6. eiſdem namque iuribus licebat patri inter liberos nuncupatiuè, vel in ſcriptis coram duobus teſtibus teſtari, hodie verò aliter in dicta lege 2. ſtatuitur, provt ex ipſa deducitur expreſſim, & notarunt vtrumque tam in teſtamento nuncupatiuo, quàm in ſcriptis Gregorius Lopez, Cifuentes, Ioannes Lup. Caſtellus, Ferdinandus Arias, Antonius Gomezius, Rodericus Suarez, Marcus Salon de Pace, & Tellus Ferdinandez, cum quibus Ioannes Matienzus, in eadem l. 2. gloſſa prima, numero 3. 4. & 5. & vide num. 17. vbi reddit rationem nouæ illius, & correctoriæ iuris communis deciſionis: & idipſum tenuerunt Padilla, Molina, & Menchaca, cum quibus Azeuedus, in dicta l. 2. numero primo, Couar. & Ioannes Gutierrez, & Angulus, cum quibus Hieronymus Cæuallos, commun. contra commun. quæſtione 50. numero 2. Ceruantes, in l. 3. Tauri, ex num. 82. & num. 87. Antonius Pichardus, in §. ſed cum paulatim, num. 18. Inſtitut. de teſtamentis.

Deinde, certiſſimum etiam eſſe, & ſecurè tenendum, ex deciſione dictæ l. 3. Tauri, & dictæ l. 1. titulo 4. libro 5. derogari numero teſtium duntaxat, & quoad ipſum tantùm numerum correctionem procedere: & inde in cæteris ius commune manere illæſum, Et ſic cætera ſpecialiter conceſſa teſtamento inter liberos remanent in ſua obſeruantia, ſicut antea erant: nam cùm perogentur per legem illam priuilegia filiorum, & parentum quoad numerum teſtium, quoad alia omnia, comprobata, & confirmata cenſentur priuilegia ipſa; sicuti adnotarunt ſpecificè & rectè, Tellus Ferdinandez, prima parte dictæ l. 3. Tauri, numero 13. & 17. Burgos Salon de Pace, ibidem numero 134. cum ſequentibus & Matienzus, in dicta l. 2. gloſſa 2. numero 13. quocirca, cum legibus ipſis Regiis non explicetur, nec determinetur dubium illud. vtrùm teſtamentum inter liberos conditum nuncupatiuè, coram teſtibus & teſtatore ſit legendum, ita quod aliter corruat; nec iura communia, quibus probatur teſtamentum nuncupatiuum inter filios confectum, legi non debere neceſſariò, aliquot modo alterentur, ſiue emendentur in hoc; ſequitur procul dubio, neceſſariò dicendum, quod etiam hodie in his Regnis poſt dictas leges Regias, non requiratur quòd teſtamentum de neceſſitate legatur: & inde adhibito numero teſtium eiſdem legibus Regiis requiſito, valere teſtamentum nuncupatiuum inter liberos confectum, licet coram teſtibus & Tabellione lectum non fuerit. Quod Burgos Salon de Pace in dicta l. 3. Tauri, ex numero 200. vſque ad numerum 206. & verè, & eruditè defendit. Ipſum quoque ſecurè reſoluit Tellus Ferdinandez, in prima parte eiuſdem l. 3. numero 17. vbi dicit quod etſi de iure in teſtamento nuncupatiuo requitatur publicatio eiuſdem coram teſtibus, & teſtatore, tamen in teſtamento inter liberos hoc non requiritur: nam valet, quamuis non legatur, nec publicetur. Et id procedere etiam ſtante deciſione d.l. 3. Tauri, quia (vt dixi) per illam ſolùm derogaretur numero teſtium. Tenuit etiam eandem ſententiam Couar. in dicto cap. relatum. numero 11. in verſ. ſecunda concluſio, Azeuedus, in l. prima, titul. 4. libro 5. numero 65. vbi verè animaduertit, valere hodie teſtamentum nuncupatiuum inter liberos confectum, & dictatum per teſtatorem coram teſtibus, licet lectum fuerit, modò adhibeatur numerus teſtium à lege illa requiſitus. Quod ego veriſſimum arbitror, & falſum exiſtimo id, quod nonnulli Interpretes per eundem Azeuedum relati crediderunt, videlicet duos teſtes ſufficere: ſemper etenim numerus teſtinum neceſſarius erit, qui legibus dictis Regiis exprimitur, ſiue legatur, ſiue non legatur teſtamentum, vt Matienzus, & cæteri omnes anteà relati tradiderunt. Planum ergo ſecundum hæc redditur, defectum publicationis ſiue lectionis teſtamenti nuncupatiui inter liberos, teſtamentum ipſum non vitiare: quioquid contrarium perperam intenderit Antonius Gomezius, in dicta l. tertia, Tauri numero 8.

Planum etiam redditur, teſtamentum inter liberos conditum, etiam cum Tabellione, teſtibus probari poſſe, temetſi coram eis lectum non fuerit, vt Burgos Salon de Pace, num. 216. in dicta. l. 3. Tauri, ſingulariter animaduertit, & apertè intellexit Tellus Ferdinandez, dicto numero 17. atque ſtatim dicetur: ſemper tamen neceſſarius numerus teſtium, prædictis legibus Regiis requiſitus, vt Azeuedus, dicto numero 65. rectè contendit. Et vtrumque ita intelligi, atque accipi debebit, provt ſuprà, cap. 19. & 20. intellectum, & latiùs explanatum remanet, & rectè percipit Ludouicus Morotius responſo 34. numero 25.

Quartò & principaliter conſtituo, veriſſimum eſſe, quòd teſtamentum nuncupatiuum inter extraneos conditum non aliter valeat (vt dictum, & probatum remanet numeris præcedentibus) quàm ſi coram teſtatore & teſtibus lectum fuerit: nihilominus tamen nihil referre, non eſſe lectum coram teſtibus, ſi per legitimos teſtes, teſtantis nuncupata voluntas probetur. Idcirco ipſis teſtibus præſentibus, & voluntatem teſtatoris audientibus, atque intelligentibus, probari poterit teſtamentum, etſi ante eos lectuam non fuerit. Ita ſanè obſeruauit gloſſa ſingularis, in l. hac conſultiſſima, §. ſed quia, C. qui teſtamenta facere poſſunt, quam Doctores communiter ſequuntur, vt aſſerunt nouiores, ibi, & Carolus Ruinus, in conſilio primo, numero 21. libro 2. & poſt Caſtrenſ. Nicol. Neapol. And. Piſan. Alexandrum, & alios ſic expreſſim tenuit, atque concludenter probauit Didac. Couar. in dicto cap. relatum 1. numero 11. in verſi. tertia concluſio. Sequitur Burgos Salon de Pace, in dicta l. 3. Tauri, prima parte, numero 214. 215. & 216. Et quamuis Rainus, dicto conſilio primo, num. 9. libro 2. conſtanter tueatur contrarium, prædictorum ego ſententiæ accedo libentiùs: conſidero namque, quod cùm teſtamenti ſcriptura ad probationem non adducatur in propoſito caſu, nullam eſſe rationem, ob quam de eius ſolemnitate tractari oportear. Deinde, teſtamentum nuncupatiuum, & de iure communi, & de iure Partitarum, ac de iure nouiori Regiæ collectionis huius regni abſque Tabellione confici poſſe, vt ſupra diximus: & ſic Tabellionem adhibitum fuiſſe, nocere nequaquam debet, ſi aliàs teſtatoris voluntas probetur legitimè: nam etſi Notarium ad ſcribendum teſtamentum vocauerit, non inde ſequitur, quod ita neceſſariò ſcripturam exegerit, vt aliter teſtari noluerit, vel eam viam excludere, per quam voluntas eius in tuto manere debeat. Quo vel ſolo verbo ſatisfieri poterit rationi præcipuæ, qua in contrarium adducebatur Ruinus, loco nunc relato: Vnde Burg. Sal. de Pace: & Didaci Couar. ex mente communi ſuperiorem reſolutionem ſequitur quoque Matienzus, in l. prima, titulo 4. lib. 5. gloſſa 3. numero 3. dicens, quod teſtamentum nuncupatiuum poteſt probari per teſtes, quibus non fuit lectum. Et in eodem placito expreſſim fuit Azeuedus in l. 2. titul. 4. lib. 5. nouæ compil. numero 21. & 22. inquit namque, quod teſtamentum nuncupatiuum coram Tabellione factum, etiamſi ſignum Tabellionis non habeat, quod pro forma ſubſtantiali requiritur in eo, ſicut in teſtamento in ſcriptis, valet nihilominus, ſi ſufficienti numero reſtium comprobetur, & ſubdit in hunc modum? Bene tamen verum eſt, quod tale teſtamentum nuncupatiuum carene ſigno tabellionis, licet non valeat, nec hæres eo vti poſſit poterit tamen ſe iuuare ex dictis teſtium ibidem ſcriptorum ſi ſufficiens numerus eorum ſit, & qualitatum de iure requiſitarum, probando cum eis, qualiter teſtator voluntatem illam in fine mortis voluit eſſe ſuam, ordinaueritque contenta in teſtamento illo: licet in teſtamento in ſcriptis, hac vti cautela non poſſit, ſi voluntas teſtatoris fuit teſtandi in ſcriptis, quia tunc neque vt nuncupatiuum valebit.

Et ex his quidem deducitur manifeſtè, teſtamentum mero iure valere debuiſſe in quæſtione propoſita per Ayoram, in commentariis de partitionibus tertia parte, quæſtione 22. de qua ſupra, hoc eodem cap. & pater, qui meliorauit vnum ex filiis in Tertio & Quinto bonorum, antequam firmaſſet teſtamentum, & perfeciſſet, hoc eſt, vt vulgò dicitur, le otorgaſſe, amiſiſſet loquelam, & intellectum. Idque iuxta adnotata, & ſcripta numeris præcedentibus: & quia quinque teſtes viderunt, & audierunt, quod pater inſtituebat omnes filios ſuos æqualiter hæredes, excepta melioratione facta vni ex eis, & ſic ſufficiens eſt id probari legitimo adeo numero teſtium quamuis ſcriptura probari non poſſet ex his, quæ nunc dixi, ad quæ nullo modo aduertit, nec conſiderat ea Ayora: tum etiam, quia ſi voluntas perfecta fuit, vt perfectam ipſe Author ſupponit, defectus perfectionis, id eſt, del otorgamiento, lectioniſve eiuſdem nocere nou debuit, iuxta ea, quæ Petrus de Peralta nunc referendus, ſingulariter, & vltra alios ſcriptum reliquit.

Quintò & vltimò, atque principaliter conſtitio, aduertendum eſſe ad vnum, quod eſt valde notabile, nec poteſt prætermitti ad maiorem explicationem eotum, quæ numeris præcedentibus remanent reſoluta, videlicet Gloſſam, & omnes Doctores communiter, in d.l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, præſupponere ſemper, quod cum non probatur, teſtatorem voluiſſe amplius, vel vltra diſponere, & ſic (vt latiùs probaui ſupra) præſumitur noluiſſe eum vltra procedere ad aliquid diſponendum, quod ad valorem eorum, quæ fuerant iam diſpoſita, in terminis eiuſdem legis, non requiritur ſolemnitas lectionis, ſeu relectionis eorundem, de qua traditur, in dicta l. fideicommiſſa, §. quoties, ff. de legatis tertio, cun gloſſa ſingulari, & ordinaria ibi, & dictum fuit latè uprà. Nam cùm ſcriptura imperfecta, præuento teſtatore per mortem, vel per impedimentum ex quo illo ſublata fuit omnimoda potentia illam perficiendi, coram eo non potuiſſet relegi, vt ab ipſo approbaretur: omnes Scriptores habuerunt pro completo, & expedito, iſtum eſſe caſum, in quo non requiritur relectio teſtamenti nuncupatiui, per eundem §. quoties, cum Gloſſa, pro ſolemnitate eiuſmodi teſtamentorum aliàs requiſtita. Et ideo iſtud non attigerunt clare, in dicta l. ſi quis cum testamentum, quanquam ſub nube illud videatur præſuppoſuiſſe Aretinus ibi in reſolutione, quam poſt Ioannem de Imola ponit per duos caſus, atque ex omnibus huc vſque ſcribentibus, ſolus de Peralta ſubtili conſideratione id expendit in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 43. per totum, folio mihi 401. qui vt rem hanc explicet, ſubdit in hunc modum: Sed (vt dixi) non eſt opus de ea re in præſentiarum tractare, ex quo lectio ſcripturæ teſtamenti nuncupatiui debet, & ſolet fieri in præſentia testatoris, & teſtium. Item & poſt, ad ſcripturæ perfectionem oportet à teſtatore fieri ipſius abſolutionem vltimatam, vulgò otorgamiento appellatam, ſed in caſu de quo dgimus, dictæ l. ſi quis cum teſtamentum: quum teſtator iam eſſet mortuus, vel mutuus effectus, vel aliter omnino impeditus, perdita intelligentia, & ſic non potuiſſet aliquam abſolutionem, vel comprobationem eiuſmodi ſcripturæ, ad quid coram eo eſt relegenda, vt ibi præſupponit Raphael poſt Bartolum. Secus ſi nondum eſſet mortuus, licet eſſet priuatus omnino facultate loquendi, ſi tamen intellectum non amiſiſſet. Tunc enim talis imperfecta voluntas teſtamenti nuncupatiui eſſet per Tabellionem, vel Tabellarium coram eo, & testibus relegenda; argumento l. quoniam indignum, C. de teſt amentis. Nihilominus tamen in vtroque caſu ſuprà proximo, quando teſtator cœpto teſtamento moreretur, vel ex aliquo caſu ſuperuentiente omnino redderetur inhabilis ex defectu intellectus ad disponendum vlterius, ad abundantem cautelam probationis, vt præſcinderetur occaſio in hac re dubitandi, conſulerem, vt is, qui teſtamentum ſcripſerit, ſtatim mortuo teſtatore, vel eius intelligentia omnino amiſſa, coram teſtibus, qui ibi affuerunt, antequam diuertetur ad actus extraneos, vno contextu relegeret id, quod in eadem ſcriptura eſſet per teſtatorem coram teſtibus dietarum, & per eundem Tabellionem ſcriptum; vel eſiam per teſtatorem coram Tabellione ſcriptum (vt dicunt) authenticaret, & eam coram teſtibus vn à cum ipſo teſtatore haberet pro perfecta & abſoluta. Et hactenus, atque eruditè, & magiſtraliter (vt adſolet) Petrus ipſe de Peralta, ex quo elicitur expreſsè diſtinctio illa, quam ex mente communi deduxit, teſtamentum regulariter relegendum, atque abſoluendum eſſe coram teſtibus, & teſtatore, vt etiam numeris præcedentibus obſeruaui. Id tamen non obtinere, nec teſtamenti valorem impedire (modò aliàs ex imperfectione, ſiue ratione voluntatis defectus non interueniret (quotieſcunque mors teſtatoris, vel morbus, aut aliud impedimentum ſuperueniens, perdita intelligentia, id impediret. Quod ſingulare proculdubio eſt, atque inter liberos, & ad piam cauſam indubitatè magis procedit, ex his, quæ ſuperius dixi. Procedit etiam inter extraneos, ex aliis etiam ſuperiùs dictis, poſſe inquam teſtamentum non lectum ſuſtineri, ſi per legitimos teſtes nuncupata voluntas teſtantis probetur, vt ibidem obſeruaui. Et eiſdem ſanè adiiciendum erit, Petri de Peralta conſilium notandum eſſe, & ſecuriorem efficere diſpoſitionem ipſam: ſic enim (vt ipſe dixit) hac in te dubitandi ratio præſcinderetur omnino, & obtineret regulariter, cum quis velit probare teſtamentum per teſtes, qui fuerunt præſentes tempore, quo teſtator ante eos voluntatem ſuam declarauit, & nuncupauit, nec per ipſam ſcripturam illud probare intenderet.

Et de his hactenus, tempore confectionis, atque ſcripturæ huius cap. nonnullis vero diebus, ac temporibus poſt ipſum ſcriptum, atque abſolutum, addendum, atque notandum duxi, Ioannem Parladorium, ſeſquicenturia quotidianarum differentiarum, differentia 15. numero 11. in eodem Petri Peralta fuiſſe, de quo ſupra, ex numero 112. 113. & ſeq. atque ex Pauli Caſtrenſis ſententia, in conſil. 307. volumine primo, de qua etiam poſt Couar. & alios lib. 2. rer. quotidianar. cap. 20. numero 14. ſcripſiſſe, quod ſi quis in extremis conſtitutus, coram legitimis teſtibus & Notario nuncupaſſet voluntatem, ſed antequam lectum fuiſſet teſtamentum deceſſiſſet, tanquam nuncupatiuum validum eſſe teſtamentum, teſtibus illud ante iudicem comprobantibus, cùm ad nuncupatiuum teſtamentum ſcriptura opus non ſit, ſed teſtes tantum ſufficiant: Quod etiam probarunt Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, n. 108. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 1. num. 14. Azeuedus, in l. 1. tit. 4. numer. 64. lib. 5. Flores Diaz de Mena, variar. libro primo, quæſtione prima, num. 43. qui reddit rationem: quia lectio, & conſenſus, ſiue otorgamiento non eſt de ſubſtantia teſtamenti nuncupatiui, ad hoc vt ſit teſtamentum, ſed tantum eſt de ſubſtantia ipſius ſcripturæ, ad hoc vt ſit publicum inſtrumentum: vnde ſi deficiat conſenſus, ſiue otorgamiento, licet vitietur ſcriptura, non vitiatur teſtamentum ipſum, quod remanſit perfectum quoad voluntatem, vt ipſe Flores Diaz de Mena ibi obſeruat, & num. 37. inde deducens, quod ante lectionem, hoc eſt, el otorgamiento, actus perfectus, quoad gentis voluntatem; ſed ipſa ſcriptura eſt imperfecta propter defectum huius ſolemnitatis, vt per Couarru. in dicto cap. relatum, el 1. numero 11. Ruinum, in conſilio primo, numero 22. libro ſecondo, in illis verbis: Et per hoc etiam reſpondetur ad aliud, ſcilicet, quod teſtamentum non dicitur perfectum, niſi ſit coram teſt bus lectum, & publicatum, quia hoc procedit, quando quis probare vellet teſtamentum per inſtrumentum, quo caſu, quia publicatio eſt de ſolemnitate inſtrumenti, aliter non probaret. Sed quando probatur per testes, de publicatione Notarij non eſt tractandum, ſed ſufficit probatio teſtium. Et ita expreſsè declaret, &c. Id ipſum concludunt Matienzus, in dicta l. prima, titulo 4. libro 9. gloſſ 7. numero 4. Ayora, de partitionibus, tertia parte quæstione 24. numero 69. Martha, voto 8. num. 13. Nec ideo imperfectum dici debebit teſtamentum, quod teſtator Notarium adhibuerit ad ſcribendum teſtamentum, & coram illo teſtatus fuerit, & nondum perfecta fuerit ſcriptura teſtamenti: quia defecit conſenſus, aut el otorgamiento teſtantis Teſtator namque licèt Notarium adhibuerit, non videtur ſe adſtrinxiſſe ad teſtandum in ſcriptis; ita vt nolit teſtamentum aliter valere, quàm ſi ſcriptura de eo conficiatur, niſi id expreſsè probetur; aliàs in dubio, ex eo quod deficiat el otorgamiento, non præſumitur imperfectio voluntatis, ſed teſtamentum potius ſuſtineretur, vt nuncupatiuum, vt dictum eſt, & per Matienzum, vbi ſupra, numer. 5. Azeuedum, numero 65. Ioannem Gutierrez, practicarum libro 4. quæſtione 46. Flores de Mena, dicta quæſtione prima, numero 38. & cum aliis Ludouicu Morotios, responſo 34. numero 27. qui ſequutus Didaci Couarru. ſententiam, dicto numero 11. concluſione 2. in verſicul. nec oberit, ſingulariter inquit in hunc modum: Cauendum eſt enim ab opinione iſtorum: quia non ſit bona conſequentia, teſtator ad teſtamentum ſcribendum Notarium vocauit: ergo de neceſſitate ita ſcriptum exigit, vt aliter noluerit teſtari: hæc enim conſequentia falſa eſt, ex Didaci aſſertione. Idem quoque quod poſt Caſtrenſem, Alexandrum, Ruinum, & alios, ex Perladorio nunc retulimus, eruditè probauit Pertazolus, in conſ. ciuili 88. per totum, libro primo, qui numero 1. & ſeq. in hæc verba ſcripſit: Et licèt Notarius, qui de eo debebat rogari, non legerit, vel publicauerit teſtamentum ipſum, cum interim dum ſcriberetur, mors obuenit teſtatrici, hoc non infringit, vel annullat teſtamentum iam perfectum, ad cuius validitatem nulla erat neceſſaria ſcriptura, Corneus, conſilio 77. columna finali, volumine 4. Socinus iunior, conſilio 144. numero 27. & ſeq. volum. 2. Federic. Scotus, conſilio 1. num. 31. lib. 2. tom. 1. conſ. Et quod caſu valeat teſtamentum factum per teſtatorem, Notario dictatum, licet per Notarium non ſcriptum nec publicatum, ex quo obierit testator, modò probetur per teſtes, qui illi fuerunt adhibiti, quod ſic fuit conditum, non autem per illam ſcripturam imperfectam, eſt textus expreſſus, in l. Lucius, in princ. & ibi optimè Baldus, quem alij ſequuntur, ff. de milit. de teſtam. & illic reſpondet Bald. ad l. ſi is qui. ff. de de teſtam. & illic reſponnon valere teſtamentum imperfectum ratione voluntatis teſtatoris, qui antequam totam voluntatem ſuam expreſſiſſet obierat, vt procedat, quando teſtator dictabat teſtamentum non autem dictauerat, & ſic teſtamentum erat in fieri, non in facto eſſe, quoad officium teſtatricis, provt in caſu d.l. Lucius. Et num. 10. Bertazolus, ipſe citat quamplures Authores, ad hoc quod valeat teſtamentum, licet antequam Notarius illud publicaret, teſtator obierit, ex quo fuerat perfectum, ſi ſit probatum per teſtes illi adhibitos ad propoſitum: & num. 5. inquit, authoritates quorundam in contrarium procedere, quia illis caſibus conſtabat, teſtatorem non perfectè declaraſſe ſuam voluntatem, ſed alia addere voluiſſe, quæ morte præuentus addere non potuerit, Quod ſecus eſt, quando per teſtes, probatur, teſtatorem totam ſuam voluntatem coram teſtibus expreſſiſſe: quia teſtamentum dicitur perfectum, niſi conſtet, quod teſtator eo tempore aliud diſponere voluiſſet: quod vtique eſt probandum pro parte impugnantis teſtamentum, ex quo actus non præſumitur imperfectus, niſi probetur, &c. Et hactenus Bartazolus, qui & alia multum vtilia in propoſito tradit eò loci, provt ibi videri poterit. Conuenit etiam ſuperioribus Flores Diaz de Mena, variar. lib. 1. d. cap. 1. ex num. 34. vſque ad numerum 44. qui d. num. 34. in dubium excitauit, an lectio, & publicatio teſtamentum, vt ſit de ſubſtantia, vt ea deficiente, teſtamentum ipſum vitietur. Et refert quamplures Authores, eoſq́ue interſse admodum diſſentire obſeruat, & ſeptem concluſionibus eum abſoluendum, circunſcribendumq́ue exiſtimat, à qui. bus non diſſentit, ſed eum non commemorat, ſolumque Didac. Couar. & Anton. Gomezium recenſet Pat. Gabriel Vaſquez, in opuſculis, titulo de teſtamentis, cap. 1. §. 4. dubio 5. per totum, folio. 407. & conuenit marta, voto 8. per. totum.

Prima concluſio, de qua Flores ipſe de Mena, numero 35. certiſſima, & indubita eſt, vt nulla publicatio requiratur, quando teſtamentum fit coram teſtibus ſine ſcriptura.

Tertia quoque concluſio, de qua numero 37. veriſſima eſt, & communiter recepta, vt publicatio eitam non requiratur, quando teſtator integer expreſſit ſuam voluntatem coram teſtibus, & poſt iuſſit, vt Notarius adduceretur, vel ſi præſens erat, quod ſcriberet ea quæ nuncupauerat, ita quod ſi id non fiat; non erit ſcriptura publica, valebit tamen vt teſtamentum nuncupatiuum, ex depoſitione teſtium, provt ibi explicat, & ſuprà dictum fuit. Conuenitque Pater Vaſquez, vbi ſuprà, Bertazolus, d. conſ. 86. num. 8. Marta d. voto 8.

Quinta autem concluſio, de qua num. 4. à tertia ſeparari non deberet, ſed potius ſimul iungi: continet enim declarationem, atque limitationem tertiæ ipſius concluſionis, vt ſcilicet ea procedat, quando teſtes intellexerunt omnia, quæ agebantur, & manifeſtè appareat, quod teſtator habuit diſpoſitionem pro perfecta, & abſoluta, nec vltra ad aliud diſponendum, ſiue addendum, aut minuendum procedere voluit; ſecus tamen, vbi pro perfecta & abſoluta diſpoſitionem non habuit, aut teſtes non omnino intellexerunt, quia tunc teſtamentum non valebit, ſi Tabellione vocato, coram eo de nouo dictet ſuam voluntatem, & tamen teſtamentum ipſum non legatur, nec publicetur, & conſtet quòd teſtator voluit teſtari in ſcriptis. Ego tamen exiſtimo neceſſarium eſſe, quòd manifeſte conſtet, quod in ſcriptis teſtari voluerit; aliàs in dubio, ſi coram Tabellione, quem vocari iuſſit, de nouo dicter ſuam voluntatem, & nihil addat, vel detrahat præcedenti voluntati, quando Tabellionem vocari iuſſit, credendum eſſe, quod nihil addere, aut detrahere voluerit, ſed quod diſpoſitionem pro perfecta & abſoluta habuerit: idque iuxta reſolutiones communes, de quibus ſuprà, & tradita per Alexandrum, in conſilio 74. libro primo, Simonem de Prætis, libro 2. interpretat. 1. in dubitatione 2. ſolutione prima, numero 41. folio 113. Idq́ue velut manifeſtè apparet, ex quo teſtator expreſſit, vocari Tabellionem, vt de omnibus fidem daret; quaſi magis ad probationem, quàm ad ſubſtantiam, vel vt in ſcriptis teſtari velit, id fiat.

Sed & ſeptima concluſio, de qua numero 42. fub eiſdem concluſionibus definiri deberet, ſub tertia, ſcilicet, & quinta: & idipſum ſtatui, an ſcilicet teſtator pro perfecta, & abſoluta ſuam diſpoſitionem habuerit, & teſtes audierint eam perfectè, it quod perfectè memoriale lectum fuerit, & tunc diſpoſitio valeat, provt ipſe Author concludit in 2. parte eius concluſionis: ſecus tamen, vbi contrarium colligatur, provt in prima eiuſdem concluſionis parte.

Secunda verò concluſio, quòd quando teſtamentum fit in ſcriptis coram Tabellione, abſque teſtibus, ſit neceſſaria ſcripturæ lectio & publicatio, provt ibi, numero 36. certa quoque eſt, ſed quemadmodum abſque teſtibus teſtamentum fieri poſſit, ipſe Author non explicat, nec mihi compertum eſt.

