Indeque fit, legitimato per reſcriptum Principis deberi legitimam, prout legitimè nato; etſi non fuerit relicta integra legitima, poſſe agere ad ſupplementum prout poteſt verus legitimus; & ſuccedere ab inteſtato patri ſimul cum aliis legitimè natis; & præteritum habere ius dicendi nullum teſtamentum, prout legitimus habet; & iniuſtè exhæredatum, querelam; & præteritum à fratre, qui inſtituit turpem perſonam, fraternum teſtamentum expugnare: ac denique cætera omnia facere, quæ faceret, ſi legitimus, & naturalis fuiſſet, prout hæc omnia, ita dilucidè adnotauit, atque ex relatione aliorum comprobauit Authorum M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, ar. 23. n. 27. per totum: comprobarunt etiam, atque adnotarunt Marc. Anton. Eugenius, d. conſ. 57. n. 26. & quinque ſeqq. Georgius de Cabedo, d. deciſ. 69. n. 2. Ioannes Mar. Aquilinus, in d.l. ſi is qui pro emptore, n. 174. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. tit. 10. num. 29. Iulius Clarus, §. teſtamentum, q. 84. Petrus Surdus, in conſ. 75. num. 2. 3. & 4. lib. 1. qui adiicit, quòd legitimatus debet inſtitui ſicut legitimus. Tradiderunt etiam ſuperiora omnia Couarr. in 4. 2. cap. 8. §. 8. n. 2. Ioannes à Rojas, in epitome ſucceſſionum, c. 23. n. 34. & 45. & 46. Antonius Gomezius in l. 11. Tauri, n. 66. Antoninus Theſaurus, deciſ. Pedemontana 84. Ioannes Cephalus, in conſ. 277. num. 4. lib. 2. Ioannes Gutierrez, in §. ſui, de hæred. qualit. & differen. n. 178. & in repetit. l. nemo poteſt, ff. de legatis 1. n. 334. & 335. Antonius Galeatius Maluaſia, in conſ. 18. n. 6. volumine 1. Cæſar de Graſſis. deciſ. 4. n. 2. in tit. qui filij ſint legitimi, Azeuedus, in l. 10. tit. 8. lib. 5. n. 16. & 54. Cæuallos, commun. contra commun. q. 2. n. 7. 16. & 22. Aluarus Valaſcus, in praxi partitionum, c. 7. ex. n. 39. vsque ad n. 44. vbi agit, an collationis materia conueniat legitimatis: Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. Gamæ 134. fol. 59. Petrus Gillenius, in §. & quid ſi tantum, n. 230. qui ex n. 225. agit, an pater filio legitimato plus relinquere poſſit, quàm liberis iuſto matrimonio quæſitis? Quæ quidem quæſtio apud nos iam hodie dubium non habet ex nouis huius Regni conſtitutionibus, vt ſtatim dicetur: Guill. de Ceruantes, in l. 12. Tauri. n. 49. Ioannes denique Bolognetus, in d. rubrica, ff. de liber. & poſthum. qui cum ex n. 48. vſq ad num. 53. inſtricta iuris diſputatione agitaſſet propoſitam, quæſtionem, vtrum legitimati per reſcriptum Principis, poſſint rumpere teſtamentum, ſi prætereantur, & contrarias opiniones adduxiſſet, atque fundaſſet; tandem d.n. ex veriori, & communiori (vt ipſe enuntiat) ſententia conſtituit regulam, quod legitimatus per reſcriptum Principis, nihil dissert à legitimis, & habet iura ſuorum hæredum, ac cum clauſula motu proprio, & ex certa ſcientia, poteſt ſi eſt preteritus, rumpere testamentum; ſiue ſit legitimatus ante teſtamentum, ſiue poſt teſtamenum factum ſicut legitimè natus. Et id ipsum reſoluit, & nonnullas ex dictis doctrinis pro legitimatis expendit Steph. Gratianus, diſceptationum forenſium, c. 138. n. 38. & quinque ſeq. Hæc autem omnia ex n. 40. ponderata, dicti filij legititimati ius (vt vides) ſic inducere, atque probare videntur, vt velut expreſſa pro eo ſint, nec primo aſpectu vitabilia, & quamuis nouiſſimo iure l. 12. Tauri, quæ eſt, l. 10. tit 8. lib. 5. nouæ collect. regiæ. longè diuerſa ſit obſeruatio; nam indiſtinctè filij per reſcriptum legitimati (ſi extent ex iuſtis nuptiis procreati, aut per subsequens matrimonium legitimate filij) neque ex teſtamento, neque ab inteſtato ſuccedere poſſint, præter quam in quinta parte bonorum patris, matriſve ſuæ, quam eis duntaxat relinquere poſſunt, quemadmodum extraneis, iuxta dispositionem l. 9. tit. 5. lib. 3. fori, quam quintam bonorum partem ſi parentes filiis legitimatis non reliquerint, neque ipſi aliàs vnde commodè ali poſſint, habeant; ex teſtamento, & contra teſtamentum, & ab inteſtato conſequi poterunt, aut eam ſaltem quintæ partis portionem, quæ vnicuique iuxta ſtatum, & conditionem ſufficiat, prout ex communi Interpretum huius Regni reſolutione, & ipſarum legum conſtitutione aperta adnotarunt Ioannes à Roxas, in epitome ſucceſſionum, d. cap. 23. n. 37. & 38. Guillen de Cerbantes in l. 12. Tauri, n. 45. & 49. Antonius Pichardus, ad tit Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. deferunt. §. Quintò, de legitima filiorum legitimatorum ſucceſſione, ex n. 13. cum ſeq. idque adeò indubitatum ſit, vt maiori comprobatione non indigeat: quamuis inquam hæc ita ſe habeant de iure huius Regni, filiis legitimis extantibus, & inde ceſſet diſputatio illa controuerſa Michaëlis Graſſi, §. ſucceſſio ab inteſtato, quæſt. 19. n. 10. ipſis tamen deficientibus (prout in caſu præſenti deficiebant & ſolus legitimatus filius extabat) ex teſtamento, & ab inteſtato iura ſuorum hæredum retinent hodie ipſi filij legitimati, ſicut olim; & à parentibus præteriti teſtamenrum rumpunt & infirmant, nec iſto caſu ius commune alteratur in aliquo. Quod ipſe Pichardus, vbi ſup. n. 17. fol. 1271. poſt Matiençum, in d.l. 10. tit. 8. lib. 5. gloſſa 7. n. 3. & Ceruantes, in d.l. 12. Tauri, n. 43. & ſeq. & n. 49. rectè animaduertit. Cæuallos etiam, commun. contra commun. d.q. 2. num. 30. & quinque ſeqq. & num. 36. vbi inquit quod filius legitimatus, deficientibus filiis legitimis ſuccedit in omnibus bonis parentis. Sicque non modo in terminis iuris communis, ſed etiam legum nouiſſimarum huius Regni, præfatæ omnes doctrinæ, traditæ ex n. 40. atque ex n. 57. dicti filij legitimate partes coadiuuant ſtrictiſſimè; & intactæ remanent: atque in aliis caſibus coadiuuabunt, & illeſæ manebunt, vbicunque legitimatio in forma ampliſſima, & plenariè facta fuerit, nec filij extent legitimi.

Et obtinebunt etiam ex ſententia quamplurimorum, quamuis legitimatio ipſa ſit limitata ad iura ſucceſſionis, & in ea, verba illa adiiciantur, quæ in dicta legitimatione reperiuntur, & communiter in aliis legitimationibus inſeruntur in hoc Regno, videlicet; Para que pueda auer, y heredar todos y qualeſquier bienes muebles, rayzes, y ſemouientes, que por vos en vueſtra vida, o al tiempo de vueſtro fin y muerte por vueſtro teſtamento, o vltima voluntad, o por otra manda, o donacion, o por otras qualeſquier perſonas le fueren dados, dejados, o mandados en qualquier manera. Idque iuxta placitum & reſolutionem eorum, qui aſſeuerarunt, legitimato cum clauſula, ſine præiudicio venientium ab inteſtato, vel ex teſtamento, vel vt patri ſuccedat in eo, quod pater ipſe voluerit, vel reliquerit, vel ſi voluerit, legitimam deberi, quando aliàs eſt plene reſtitutus, & legitimatus. Et præteritum ipſum, vel exhæredatum, ea iura omnia habere, quæ filiis legitimatis plenariè, & ſimpliciter competere dicebamus ſup. ex n. 40. & num. 57. & ſeq. ſic & legitimæ ſupplementum petere poſſet ita ſane Philipus Decius, in conſil. 257. vbi fortiſſimis (vt ipſe putat) defendit rationibus, quod legitimatus ſub formula memorata, non prohibetur retinere legitimam, & Trebellianicam, habènſque minus legitimâ, agit validè ad ſupplementum, quamuis in legitimatione dictum eſſet (etiam ſi minor eſſet legitima) niſi talem à Principe habeat facultatem, & conſtet ſpecificè eâ vti voluiſſe; Caſtrenſis etiam id ipſum tenuit, in conſil. 200. colum. 2. lib. 2. Alexander, in conſil. 30. volumine 4. & in conſil. vltimo, volumine 5. Albanus, in conſil. 7. num. 2. lib. 1. Rolandus, in conſil. 69. num. 50. lib. 3. Paul. Pariſ. in conſilio 7. num. 15. & num. 24. & num. 45. cum ſeq. lib. 2. Carolus Ruinus, in conſil. 86. num. 14. lib. 3. vbi conſilium conficit pro quadam Margareta, ſpuria & legitima cum clauſula, quod de omni quocunque relicto per partem, acquieſcat, quod eidem relinquere voluerit; & nihilominus tenet, & probat, legitimam illi deberi, ex quo fuit in reliquis plenè legitimata. Tiberius Decianus, in conſ. 49. num. 43. lib. 2. in illis verbis: Quinimo dato, quod in ipſa legitimatione dicatur, quod ex teſtamento Ioanninus poſſit ſuccedere in eo tantum, quod voluiſſet pater ei relinquere, attamen ſi reliquiſſet ei minus legitimâ, ſic poſſet de fideicommiſſo integram detrahere legitimam, quia cum per hanc etiam legitimationem fuit quoad natales plene reſtitutus, & ſic factus verè legitimus, licèt poſtea reſtrinxerit poteſtatem ſuccedendi, talis reſtrictio, debet intelligi, modò illud, ad quod reſtringitur ſucceſſio, non ſit minus legitimus, neque natalibus reſtitutus, & c. Et dicit hoc in terminis conſuluiſſe Pariſium, in conſil. 7. num. 15. libro 2. per multas rationes ibi adductas, & Ruinum, in conſil. 145. num. 9. lib. 3. & idem tenet, & probat Ioannes Cephalus conſtanter, in conſil. 117. ex numero 7. cum ſeq. lib. 2. vbi plures adducit rationes: Iacobus Menochius, in conſ. 737. num. 6. lib. 8. qui dicit in hunc modum: Secus caſus eſt, quando legitimatio ita fuit facta vt legitimatus ſit habilis, & idoneus ad omnes honores, dignitates, & commoda, ſitque reſtitutus ad primana iura naturæ, ſed quod ſuccedere poſſet ab inteſtato, & ex teſtamento in eo, quod viſum fuerit patri, ei relinquere. Hoc in caſu cum iſte dicatur vere legitimatus, non autem dispenſatus, ſequitur dicendum, ei deberi legitimam in bonis patris; ita conſequentiam hanc faciunt Didac. Couarr. de ſponſalibus, ſecunda parte, cap. 8. §. 8. num. 1. Pariſius, Cephalus, Decianus, & c. idem Menochius, præſumpt. 79. n. 49. lib. 4. Couar. etiam alio in loco, hoc eſt, variar. lib. 4. cap. 21. num. 3. in verſ. 2. ratio. Gozadinus, in conſ. 48. num. 22. Alciatus, in rubric, ff. de liber. & poſthum. ex num. 30. cum ſeq. deciſio Rotæ 355. num. 1. & 14. prima parte. Hipolyt. Riminaldus, in conſ. 469. numero 13. lib. 4. Petrus Surdus, in conſil. 185. num. 25. lib. 2. vbi inquit, quod filius legitimatus limitatè, ita quod non ſuccedat contra patris voluntatem, habet ius petendi legitimam, & ipſam detrahit ex veriori ſententia (vt ipſe aſſerit) ſi hæreditatem reſtituere grauatur, & refert Decium, in dict. conſil. 257. num. 2. & in l. precibus, num. 24. C. de impuberum, Ripam, Albanum, & Cucchum, ita tenentes. In hanc etiam ſententiam magis animum ſuum inclinat Ioannes Garcia, de nobilitate, gloſſa 21. num. 81. nam admiſſo pro vero, quòd filius in propoſito legitimatus dicatur, & non diſpensatus (quod inferiùs lucalentius probabitur) infert ſtatim quaſi in neceſſariam conſequentiam in hæc verba: Retenta autem hac opinione, tatis legitimatus habebit querelam, nec grauabitur in legitima portione: denique (vt ſæpius diximus) habebit omnia, quæ iure conceſſa ſunt legitimis, &c. Subdit etiam concluſiuè: Tu cogita, difficillima eſt dubitatio, in reque ambigua obſcurior deciſio. Et numero 84. iterum, atque in eodem remanet dubio, ex ipſa ratione, quòd ſi talis filius plenè legitimatur, & reſtituitur; ergo legitima ei debetur, etſi ſucceſſionis ius limitetur, & ſic ſcribit: At vero cum ſimpliciter ait, quod ſuccedat in eo, quod patri videbitur, tunc quia apertè non conſtat de voluntate Regis concedentis reſcriptum, quod ex iure ſcripto interpretandum eſt, plane inſurgit dubitatio, de qua ſuperiùs. Et quamuis quæſtionem hanc in terminis non proponat Hieronymus Cæuallos, commun. contra commun. quæstione ſecunda, vbi per totam ipſam quæſtionem legitimationis materiam pertractat, prout ibi videbitur: Huic tamen reſolutioni conducere videntur rationes illæ adductæ per eumdem, ex num. 34. cum ſeq. immò & Decij opinionem probare. Et vide d. quæſtione ſecunda, ex numero 41. cum ſeq. in illa quæſtione, Vtrùm filij ſpurij, vel adulterini, non ſuccedant matri, extante filio legitimato, ac ſi legitimus extaret.

Præfatæ autem Decij, Ruini, & aliorum ſententiæ fundamentalis & præcipua ratio in eo conſiſtit (vt vidiſti) quod cum hic ſit verè legitimatus, & ſic tanquam verus filius habeatur, legitima debetur ipſi in bonis patris ſui, & reſtrictio, ſeu limitatio intelligitur, dummodò ſucceſſio, vel id quod à parte relinquitur, non ſit minus legitimâ; quia aliàs non poſſet dici legitimus, neque natalibus reſtitutus, nec generalis excluſio ſufficit, vbi agitur de legitima, quia cum pater voluerit filium eſſe legitimatum, ac ſi natus effer de legitimo matrimonio, conſequenter etiam voluit eum non eſſe legitima ſua defraudatum, quæ debetur ex legitimo matrimonio natis alioquin induceretur quædam perplexitas, vt ipſe Cephalus dicto conſil. 117. ex num. 7. vſque ad num. 15. lib. 2. & Pariſius dicto conſil. 7. lib. 2. latiùs probarunt, & cùm hæc ita habeant ex prædictorum Authorum ſententia, non mediocriter videtur etiam ex ipſis fundari, & probari dicti filij legitimati iuſtitia, & intentio.

Quæ etiam vel ex alio fulcitur, atque comprobatur, quod ſuperiores omnes illæ doctrinæ, & reſolutiones adductæ ſuprà ex num. 40. atque ex num. 57. legitimatum dici verè legitimum, & habere legitimam, poſſèque agere ad ipſius ſupplementum; præteritum, vel exhæredatum, habere ius dicendi nullum, vel querelam inofficioſi, procedunt etiam ſi legitimatus ſit filius ſpurius, & non ſimpliciter naturalis; idque iuxta ſententiam quamplurimorum Authorum, qui aſſeuerarunt, quod legitimatio vera & propria dicitur, facta à principibus laicis de filiis corum, inter quos non poterat eſſe matrimonium, quando principes ipſi nihil diſponunt ſuper matrimonio, ſed reſtituunt perſonam primis natalibus, & antiquæ ingenuitati & natiuitati is maculam abſtergunt, tollentes differentiam legitimitatis, & illegitimitatis iure ciuili inuentam: ita ſane adnotarunt Aretinus, in l. ex facto, in principio, ff. de vulg. & pupil. ſubſtitut. in principio, quæſt. 10. Antonius de Roſellis, in tractatu legitimationis, in §. vbi tractat de effectu legitimationis. socinus, in l. Gallus, §. ſ eius, num. 5. in verſic. ſed aduerte ſi iſta opinion. ff. de liber. & poſthum. Præpoſitus, in cap. per venerabilem, num. 76. Qui filii ſint legitimi. Fulgoſius, in conſil. 16. num. 2. & hanc opinionem allegando Bartolum, Bald. Caſtrenſem, Alex. Calderinum, Innocentium, Hoſtienſem, & Ioan. Andream. dicit communem Zuchardus, in l. poſt humo, num. 21. & 22. C. de bon. poſſ. contra tabulas, vbi dicit, quod Imperator legitimando filium eorum, inter quos eſſe non poterat matrimonium, efficit eum verè legitimum, quia non diſponit de matrimonio, ſed tollit iuris ciuilis impedimentum ſibi ſubiectum: & adiicit, quod Imperator legitimat inceſtuoſum, & filium clerici, qui erat in Sacris conſtitutus. Sequitur Carolus Ruinus, in conſil. 74. numero 14. lib. 3. & in conſil. ſequenti, num. item 14. & in conſil. 67. num. 4. & in conſil. 86. ex num. 11. eod. lib. 3. & ad rubricam, ff. de liber. & poſthum. num. 13. & idem quoque voluit Alexander, in l. ſed ſi hac, §. Patronum, ff. de in ius vocando, Iaſon, in conſil. 11. colum. 4. lib. 3. Decius in l. pactum dotali, num. 15. C. de collationibus, & in conſ. 52. columna finali. Latè etiam hanc ſuſtinet partem Rolandus à Valle, in conſilio 12. per totum, volumine 4. vbi num. 61. ver ſic. non obſtat etiam, & pluribus num. ſeqq. allegando Iaſonem, Ruinum, Gozadinum, Socinum iuniorem, & alios, defendit, eſſe veram & propriam legitimationem filii ſpurij. Idem Rolandus, in conſil. 61. num. 50. volumnie 1. & in conſil. 99. num. 26. & ſeq. lib. 3. Hieronymus Gabriël, in conſil. 30. num. 3. & ſeq. volum. primo Paulus Pariſ. in rubrica. ff. de liber. & poſthumis num. 30. & 31. Alciatus, pariter ibid. num. 24. & ſtrenſis fundamento; quia ſecundum cum, ſi ratio Caſtrenſis vera eſſet, nulla eſſet omnis legitimatio facta à Principe ſeculari, quia nullum habet ius ſuper matrimonio: ſed aliud eſt; quia etiam filium Sacerdotis legitimat. Et dicit procedere contrarium, quando filio remanente in ſuo illegitimo ſtatu, habilitatur ad aliqua, putà honores, vel ſucceſſionem. Et Alciatum refert, ac ſententiam eius amplectitur Petrus Surdus. in conſ. 453. num. 29. lib. 3. . M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 23. num. 36. . qui dicit hanc eſſe communem reſolutionem. & in conſil. 20. num. 3. libro 1. Gozadinus, in conſil. 6. num. 62. & ſeq. Fortunius Garica. in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, num. 283. Crotus ibid. num. 131. ff. de liber. & poſthum. Pet. Anton. de Petra, de fideicommiſ. quæſt. 11. concluſion. 120. in verſic. declaratur. Natta, in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, quæſt. 12. num. 19. & ſeq. C. qui teſtamento facere poſſunt. & in conſil. 624. colum. 2. . Ioannes Bolognetus, in rubrica, ff. de liber. & poſthum. num. 51. & 56. Beroius, in conſil. 172. per totum, lib. 2. . Albertus Leonius, in conſilio 78. num. 13. Franciſcus Burſatus, in conſil. 355. num. 8. & libro 4. Cardinalis Mantica. de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 10. num. 31. Marcus Anton. Eugenius. in conſil. 53. numero 34. & 35. & ſeq. qui firmiter in hac reſidet ſententia, & contrariæ fundamentis præbet reſponſum: & ſubdit in fine dicti numeri 34. eſſe magis communem opinionem, & ſecundùm eam iudicaſſe Rotam Romanam; & Senatum Neapol. exploſa opinionc Caſtrenſis, Decij. Ludouici de Sardis, & aliorum. Idem Eugenius in conſil. 57. num. 48. . vbi etiam defendit, quòd legitimatus, non diſpenſatus dicitur, quando legitimatur is, inter cuius patrem & matrem matrimonium conſiſtere non poterat, ſi modò extet ampliſſima legitimatio, per quam quis reſtituatur natalibus, & primæuæ naturæ. Inquit etiam vnum notabile, communem contrariam procedere, quando impedimentum matrimonij eſt ex parte mulieris, vt quia ſit coniungata, ſecus ſi ex parte viri, vt quia ſit vxoratus, quia tunc filius non dicitur diſpenſatus, ſed legitimatus: & citat Socinum iuniorem, qui alios refert in conſil. 93. ſub num. 56. & ſeq. lib. 3. Eandem etiam opinionem tuetur Anton. Galeatius Maluaſſia in conſil. 18. numero 50. &51. lib. 1. qui ſubdit numero 53. quòd diſpenſatio vbi generalis eſt, eundem operatur effectum, quem vera & propria legitimatio. Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit ad deciſionem Gamæ 11. in verſ. & licet cenſeatur in dubio dispenſatio. Pater Ludouicus Molina, tom. 1. de iuſtitia & iure, tract. 2. disputatione 173. in verſ. quamplurimi, fol. 677. vbi eandem cum Didaco Couar. probat ſententiam; & dicit, quòd ſufficienter probat illa ratio in initio eiuſdem diſputationis aſſignata, per reſcriptum inquam Principis, non ſolum naturales filios, ſed etiam ſpurios poſſe ac ſolere legitimari; ideo quòd cum inhabilitates illegitimorum omnium iure poſitiuo ſint introductæ, accedente voluntate, ſeu decreto Principis, cui tale ius poſitiuum ſubiaceat, abolitæ manent; ac proinde idem dicendum etiamſi ſpurius ſit legitimatus: Andreas Fachineus, controuerſ. iuris, lib. 3. cap. 57. fol. 336. vbi hanc ipſam opinionem veriorem eſſe arbitratur ex eadem ratione, quia cùm ſpurius talis à Principe ſcienter legitimatur, & natalibus reſtituitur, in conſequentiam legibus derogatur, quæ eum indignum omni clementia dicunt; ita enim Princeps vult, & verè poteſt; ex quibus duobus modiis omnis actio noſtra perfectionem ſuſcipit. Principem velle, Patet (inquit ipſe Fachineus) ex reſcripto: poſſe vero Patet ex eo, quod hæc iuris ciuilis & poſitiui eſſe conſtat: & quamuis Imperator dicat. tales filios eius clementiâ dignos non eſſe, non tamen eos legitimari poſſe negat, ex ſpeciali quadam ipſius Principis voluntate, & beneficio. Et hactenus de his, quæ (vt vides) euincunt etiam, dictum filium litigantem in præſenti caſu, etſi natum ex eis, inter quos matrimonium contrahi non poterat, habere tamen ob legitimationem adeò plenè factam, iura omnia, quæ filiis legitimis, aut naturalibus legitimatis competunt, & conſequenter Legitimæ iura, vt dixi.

Idque certius reddi videtur ex alio quo que; nam poſito quod eidem filio vigore præfatæ legitimationis, à principio non deberetur legitima, & non prodeſſent ea, quæ tot, & graniſſimis iuris Interpretibus tradita fuêre, & num. præcedenti relata; ſuppoſito tamen, quòd iam pater dictum filium hæredem inſtituit in teſtamento, & vt legitimum agnouit & tractauit in dicta inſtitutione, non potuit poſtmodùm, nec tunc etiam eumdem fideicommiſſo, neque alio onere grauare, & à fortiori non potuit poſtea in codicillis diſponere, quod dictum fideicommiſſum, & grauamen inciperet à die obitus teſtatoris ipſius; cum aliter, & poſt mortem dicti filij legitimati, & filiorum eius dumtaxat incipere, in teſtamento cauiſſet expreſſim, vt in initio huius cap. propoſui. Id autem probatur inprimis ex reſolutione illa, & ſententia Philippi Decij, in l. precibus, num. 24. C. de impuber. & aliis ſubſtitut. vbi loquendo in terminis noſtris, ac de filio legitimato cum clauſula ſuccedendi in eo, quod pater illi relinquere voluiſſet; inquit, quod legitimatus inſtitutus, & grauatus onere fideicommiſſi, quia ſemel habuit voluntatem patris per inſtitutionem, non prohibetur retinere legitimam, & Trebellianicam in reſtitutione fideicommiſſi. Et idem tenuit ipſe Decius, in conſil. 256. num. 2. cuius verba ad literam hoc loco commemorare, ideò neceſſarium duxi, quod in facto præſenti adeo expreſſa ſint, quòd dicti filij ius concludenter videantur probare; quòd etiam eiuſdem Authoris rationi præcipuæ, concludens inferiùs aſſignetur reſponſum. Et concludo (inquit Decius) quod prædictus legitimatus in reſtitutione fideicommiſſi legitimam & Trebellianicam retinere poſſit. Et pro fundamento huius concluſionis præſupponendum eſt, quod ſi iſta legitimatio facta fuiſſet ſimpliciter, iſte legitimatus legitimam habere debuiſſet, & præteritus rumperet teſtamentum. Sed difficultatem facit, quia non fuit facta legitimatio ſimpliciter, ſed limitatiuè. & ſecundum quid. Vnde pro reſponſione, & vera reſolutione conſiderandum eſt, quod verba limitatæ legitimationis reſpiciunt primam acquiſitionem, cum dicitur (quod ex teſtamento ſuccedat duntaxat, prout parti videbitur, & ſi contingat in teſtamento minus legitimâ relinqui, non poſſit petere ſupplementum legitimæ neque querela inofficio ſi teſtamenti) & ſic patet, quod legitimatio fuit limitata ad iſtum effectum, ne teſt amentum impugnare poſſit. Et in caſu noſtro hoc non cadit, quia legitimatus fuit inſtitutus in teſtamento, & habuit vltra Legitimam de expreſſa voluntate teſtatoris, & in caſu iſto agitur de retentione Legitimæ, & Trebellianicæ, in qua quidem retentione non fuit legitimatio limitata, & illa limitatio facta reſpectu primæ acquiſitionis, non videtur habere locum in retentione, & ſubit poſtmodùm: Et hoc confirmatur, quia fideicommiſſum fuit iniunctum ſimpliciter filio legitimato decedenti ſine liberis, ergo videtur, quod iniunctum fuit ſecundum iuris dispositionem, quæ eſt, quod filius poſſit vtramque Quartam deducere, quod lex diſponit. Et iterum in illis: Et ad hoc etiam facit, quia inſtituendo illum legitimatum, tractauit vt filium; idem ergo in fideicommiſſo dicendum eſt, quod illum vt filium grauare voluerit, quia onus fideicommiſſi ab inſtitutione regulatur, arg. l. ab eo. C. de fideicommiſſis. Si grauauit vt filium, videtur voluiſſe, quod detrahere poſſet legitimam, & Trebellianicam, prout filius detrahere poteſt. Et reperio, quod hoc conſuluit Bened. Capra, inſignis Doctor Peruſinus, in conſil. 19. & c. Et eandem Decij opinionem adeò expreſſam & in indiuiduo ad caſum præſentem tenuit eius Additionator, in eodem conſil. 256. num. 48. 2. in verbo, concludo, Ripa, in dicta l. Centurio, num. 48. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. vbi refert Decium in dictis duobus locis relatis: Lancellotus Galliaula, in repetitione eiuſdem l. num. 80. vbi etiam dixit expreſſim, quod legitimatus, vt non ſuccedat niſi in eo quod patri videbitur, ſi ſit inſtitutus, & grauatus onere fideicommiſſi, non prohibetur detrahere legitimam, & Trebellianicam: Curtius iunior, in conſ. 254. num. 10. tom. 3. Cucchus in tractatu Legitimæ, in principio, num. 4. Petrus Surdus, in conſil. 185. num. 25. lib. 2. vbi hanc dicit eſſe veriorem ſententiam: Ioannes Bolognetus, in rubrica, ff. de liber. & poſth. num. 59. Azeuedus, in l. 10. titul. 8. lib. 5. num. 41. Antonius Gomezius, variarum tom. 1. cap. 11. de ſucceſſione contra teſtamentum, numero 28. tam in principio, quàm in verſic. Secundò nouiter. vbi in hunc modum ſcribit: Secundo nouiter, & ſubtiliter infero, quod ſi pater, vel mater impetrauit, à Principe legitimationem, ſeu diſpenſationem, vt filius naturalis, vel ſpurius ſuccedat in eo tantum, quod pater, vel mater ei velit relinquere, & poſtea inſtituat eum in aliqua quantitate, vel re; non poterit in ea apponere aliquod onus, vel grauamen, ſed ipſo iure reiicietur, tanquam de legitima neceſſaria. Et iunge Matiençum poſt Anton. Gomezium, & alios, in l. 8. titulo 8. libro 5. gloſſa tertia, num. 5. Azeuedum, l. 7. eodem titulo, & libro num. 17. 18. & 36. in eo dubio, Vtrum pater poſſit filio ſpurio grauamen reſtituendi poſt mortem apponere in Quinto ad alimenta relicto.

Et hactenus de ſeptimo fundamento principali huius partis, quod ad legitimationis materiam attinet, & adeò diffuſè propoſitum eſt, vt legitimationis ipſa materia quoad præfatos articulos, ex dictis nunc, & dicendis infrà ad Sextum fundamentum partis contrariæ, abſolutè & dilucidè, latiùs etiam & diſtinctiùs, quàm antea fuiſſet, explicata remaneat.

Verùm ſuperioribus omnibus minimè refragantibus, contrarium equidem iuridicè definiuit Senatus noſter Regius Hiſpalenſis, atque diſpoſitioni vltimæ dicti codicilli vſque adeò ſtetit, vt non obſtante teſtamenti præcedentis diſpoſitione, ſtatim mortuo teſtatore ipſo Andr. Nuñez de Prado, erigi, atque incipere cauſam piam, ſiue patronatum, & ex reſiduo omnium bonorum inſtitui iuſſerit, nec inſtitutionem dicti filij teſtamento factam, impedimento eſſe crediderit, non etiam refragari legitimationem, deciderit. Eiuſdem autem Senatus definitio, ſequentibus fundamentis & rationibus comprobatur omninò.

Ac primum equidem, teſtatoris ipſius voluntatem in codicillo, ſic manifeſtam & expreſſam, vt nullo pacto eadem vitari, vel excuſari valeat: nam etſi in teſtamento præfatus And. Nuñez de Prado filium suum hæredem inſtituerit, & eo abſque liberis defuncto, filiis etiam ſuis abſque liberis decedentibus, & ſic poſteritate eius deficiente piam Cauſam, ſiue patronatum inſtitui deſiderauerit, & diſpoſuerit; tamen in dicto codicillo inſtitutionem eiuſmodi reuocans, ſiue alterans in effectu, & vocationis dicti patronatus modum, & tempus præueniens, ſtatim mortuo ipſo teſtatore, nec filij morte expectata, piam Cauſam, ſiue patronatum erigi, at que incipere ordinauit expreſſim; & ſic voluntas eius modis omnibus obſeruari, & ad vnguem adimpleri debet, nec quouis modo impediri, vt iura vulgata enuntiant, & præcedentib. cap. probaui latiſſimè ex textu etiam in l. conditionibus primum locum, in principio, ff. de condit. & demonſtrat. l. cum quæſt. in fin. C. de legatis, l ex facto, §. rerum autem, ff. de hæred. inſtitu. §. diſponat. in authent. de nuptiis, cap. vltima voluntas, 13. quæſt. 2. & aliis multis iuribus, exornarunt, & latius comprobarunt Fortunius Garcia, in l. Gallus. §. & quid ſi tantum, ex num. 77. Sarmientus, ſelectarum lib. 1. cap. 8. num. 23. M. Anton. Peregr. de fideicommiſſis, articulo 11. ex numero primo, cum multis ſeqq. & magis ſpecificè, atque in terminis, quod in codicillis correcta, & aliter quàm in teſtamento diſpoſita, vti vltima ſunt obſeruanda, probatur in l. ante tabulas, in fin. &. l. diuus. §. licet, ff. de iure codicillorum, & l. ſi mihi, §. in legatis ff. de legatis, 1. & notauit Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 1. dubit. 1. ſolut. 10. n. 22. fol. 164. qui ſubdit num. 23. poſt Pariſium, in duobus locis ibi relatum, quòd diſpoſitio facta in teſtamento, & in codicillis, debet interpretari, ne contradicat, ſed concordetur: ſed ſi contradictio euitari non poſſit, ſtatur diſpoſitioni factæ in codicillis, vti poſtremæ; & idem tenuit Decius, in conſ. 327. num. 2. in verſ. non obſtat. vbi ad id adducit plures deciſiones, & loquuntur Pariſ. & Dec. in his, in quibus expreſſa ſit prouiſio, & aliter quam in teſtamento, cùm vltima derogent prioribus.

Quod ſi replices, voluntatem hanc, ſic expreſſam (vt dixi) tunc demum obſeruandam fore, quando in codicillis hæreditatem dari, vel adimi poſſe certum eſſet; cæterùm etiam de iure huius Regni, ac poſt deciſionem d.l. 3. Taur. id ipſum obtinere, quod de iure communi expreſſim deciſum fuerat, provt n. 3. & ſeq. latiùs ſuprà probaui, & permultos huius Regni Authores ita tenentes retuli, & conſequenter, inſtitutionem filij in teſtamento factam adimi, ſeu reuocari non potuiſſe in codicillo, ex præmatura illa Cauſæ piæ, ſiue iuris patronatus erectione atque fundatione: tunc equidem reſponderi poterit, non vſque adeo id certum eſſe, vt difficultatem, & contrarietatem non habeat; vtpote cum in eodem articulo, contrariam ſententiam, videlicet, codicillis hodie iure dicto hæreditatem dari, vel adimi poſſe deciſionem l. 3. Taur. quæ teſtamentorum, & codicillorum ſolemnitatem exæquauit; tenuerint Gregor. Lopez, in l. tit. 12. p. 6. in gloſſa, herederos. Idque ipſum ſequutus fuerit Burgos de Paze, in eadem l. 3. Taur. num. 1338. cum ſeq. & neruosè defendit, & fundat Ioannes Matienç. in l. 2. tit. 4. lib. 5. gloſ. 9. n. 20. & tribus ſeqq. cuius fundamenta fortiter adſtringere videntur, ſi originaliter prælegantur & perpendantur, cùm ipſe contendat, rationes illas omnes, quæ iuris communis deciſione iuuabant, ita de iure noſtro Regio ceſſare, vt correctæ omnino videantur (vt ibidem videbis) conceſſo autem ſine veritatis præiudicio, quod contraria ſententia ſit communior, & verior (quod vt vidiſti in initio huius cap. num. 3. & 4. profitentur communiter noſtri Regni Interpretes) adhuc tamen in caſu præſenti rectiſſimè definiuit Senatus, cum etiam in terminis iuris communis poſſet dictus teſtator, in præfato codicillo diſponere, provt diſpoſuit, & ipſe codicillus, & tunc, & nunc valere deberet ideo, quòd codicilli diſpoſitio, & teſtamenti præcedentis alteratio in fauorem piæ Cauſæ, atque ob patronatus inſtitutionem proceſſerit, & facta fuerit (provt infrà piam Cauſam eſſe probabitur) & ſic in eo hæreditas dari, & relictum teſtamento adimi poteſt ad fauorem ipſum piæ Cauſæ: vt notanter tenuerunt Alex. & Iaſ. in l. 2. C. de codicillis. Socin. ſequutus Bald. in reg. 169. incipien. Hæreditas per fideicommiſſum, quos citat, & ſequitur Bern. Diaz de Lugo. in regul. 309. limitat. 3. Barbat. in conſil. 68. Quidam fecit, num. 2. in verſ. nec obſtat ſi dicatur, lib. 2. Guil. Benedict. in cap. Rainunt. de teſtamentis, verbo teſtamentum, 3. n. 58. Ioannes Gratian, in regul. 74. num. 15. Alphonſus Azeued. in l. 2. tit. 4. lib. 5. num. 43. vbi inquit, quòd ad pias cauſas teſtando, poteſt quis in codicillis directò inſtituere: Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tom. 1. littera C. concl. 406. num. 29. fol. 909. Et ratio eſt, quoniam in diſpoſitione ad pias cauſas, magis teſtatoris voluntas, quàm iuris ſolemnitas ſpectatur, & ſic quomodocumque de ea conſtet, obſeruari debet; provt textus ſingularis id probat, in cap. relatum, 1. de teſtamentis, quem ex quamplurimis aliis Authoribus obſeruaui cap. præcedenti: & cum Bart. Alex. Ioanne Dilecto, Franciſco Viuio, Corneo, Alciato, Boërio, Menchaca, & aliis tradiderunt Michael Graſ. §. teſtamentum, quæſt. 18. per totam & maximè num. 2. Iulius Clarus, eodem §. teſamentum, quæſt. 7. Anton. Pichardus. in §. ſed cùm paulatim, Inſtitut. de teſtament. num. 19. & 20. latiſſimè Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. parte, cap. 3. ex num. 1. cum multis ſeqq. & cap. 4. vbi latiſſimè fundat, & probat quòd in teſtamentis, & diſpoſitionibus ad pias cauſas remiſſa eſt quæcunque inhabilitas, tam circa efficaciam diſpoſitionis, quàm perſonam actoris, proueniens à iure poſitiuo; iuxta hæc autem nihil intereſt, quod piæ Cauſæ inſtitutio vel in codicillo, vel in teſtamento facta fuerit; ſiquidem quodcunque à Parte contraria impedimenti, aut difficultatis opponitur, ex iuris communis & poſitiui deciſione prouenit, quæ non attenditur in diſpoſitione ad pias cauſas, ſed duntaxat (vt dixi) quod vltimæ defunctorum voluntates cuſtodiantur, & adimpleantur, nec aliquo modo defraudentur. Quia improbus dicitur, qui nititur infringere pia defunctorum iudicia, l. nulli, licere, C. de Epiſcop. & Clericis. vbi Bald. & Scribentes communiter, Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 6. tit. 3. num. 1. & ſic cum de voluntate dicti teſtatoris appareat adeò expreſſim volentis, quòd à die mortis ſuæ erigatur, atque executioni mandetur dicti patronatus, & cauſæ piæ diſpoſitio; volunras ipſa ad vnguem obſeruari, & exequi debet, quomodocunque de ea conſtet in teſtamento, vel in codicillo, vel alio quocumque modo duobus teſtibus probetur iuxta reſolutiones communes Doctorum in d. cap. relatum, de teſtam. & Petri Magdaleni, vbi ſuprà. Cardin. Mantic. lib. 6. tit. 3. n. 4. 8. & 10.

