- 1 Teſtator in extremis conſtitutus, id eſt, moriens, & quaſi extra terminos huius vitæ exiſtens, de bonis ſuis teſtari, & diſponere poteſt.
- 2 Et hæc eſt vna legis intentio, vt quæ diſpoſita ſunt à morientibus, id eſt, in ipſo mortis articulo conſtitutis, adimpleantur.
- 3 Dummodo teſtator eiuſmodi in articulo mortis exiſtens, & in extremis laborans, articulatè, & intelligibiliter loquatur. Non enim intereſt, ſi balbutiendo, & tardè loquatur, ſi tamen percipi, atque intelligi poſſit. Et ibidem circa teſtes, & eorum fidem & loquelam articulatam, vel inarticulatam, Hipol. Riminaldi conſil. 261. lib. 3. commendatum.
- 4 Balbutiens linguâ, quis, & quomodo dicatur remiſſiuè.
- 5 Teſtamentum fieri poſſe ab exiſtente in articulo mortis, dummodo conſtet ipſum eſſe ſanæ mortis.
- 6 Et etiam ab eo, cui propter morbi grauitatem lingua balbutiens, & groſſa efficitur.
- 7 Vel cuius vox cum difficultate emittitur, & cuius ſonus cum eadem difficultate percipitur, & intelligitur.
- 8 Teſtator ſatis dicitur articulatè loqui, quotieſcunque apparet, ipſum reſpondere per verbum, Sic.
- 9 Teſtator grauiter infirmus, & in articulo mortis exiſtens, ſicque in extremis laborans, an in dubio præſumatur ſanæ mentis fuiſſe, necne; & num. ſeq.
- 10 Teſtis vnus contradicens teſtamento, non facit illud vacillare, quando contrarium deponunt alij teſtes.
- 11 Teſtator in articulo mortis conſtitutus, mentis compos in dubio non præſumitur ex ſententia Caſtrenſis. Contra verò ex ſententia eorum, qui num. 9. præcitati fuere. Et de aliorum placitis, ac maximè Cardinalis Manticæ obſeruationibus, hic agitatur.
- 12 Ex ſententia vero Authoris, diſtinctè, & abſolutè magis rem hanc explicari, ſi vnà cum Menochio, in conſ. 45. ex. n. 37. cum ſeq. lib. 1. tres caſus diſtinguantur, provt latiùs commemorantur, & diſtinguntur hic, & num. ſeq.
- 13 Et Cardinalis Manticæ, & Menochij conuenientia, & diſſonantia placita in articulo propoſito deteguntur.
- 14 Teſtator dicitur articulatè loqui, quando illius verba intelliguntur à teſtibus, licèt lingua balbutienti prolata fuerint.
- 15 Vel quando intelligitur ſiue ſignis, & nutibus; alioquin ſecùs. Et idem ſi opus ſit interprete.
- 16 Teſtator dicitur non poſſe articulatè loqui, quando non poteſt clarè per teſtes intelligi, vel quando voces emittit ſine ſignificatu.
- 17 Articulatè loqui, eſt actus perceptibilis directo per ſenſum auditûs.
- 18 In propoſito articulo, an teſtator in extremis conſtitutus, præſumatur in dubio ſanæ mentis fuiſſe, tertius & vltimus Menochij caſus proponitur.
- 19 Et Iudicis arbitrium in hac materia adeò coniecturali, & præſumpta, multum valiturum admonetur, provt hic adnotatur.
- 20 Haereditas vniuerſalis teſtamento dari, vel hæredis inſtitutio fieri nutu, aut ſignis, aut capite annuendo, non poteſt, ſed neceſſe eſt, quod nomina hæredum viua voce exprimantur, vel manu propria teſtatoris ſcribantur. Et ideo qui articulatè loqui non poteſt, non poteſt teſtari, neque hæredem, inſtituere, vt latiùs hic probatur. Et l. hæredes palam, ff. de teſtamentis, dilucidè explanatur.
- 21 Redditur etiam vera ratio ſuperioris reſolutionis, vt falſitas ſcilicet, quæ his teſtamentis committi ſolet, quantum fieri poſſit, euitetur.
- 22 Et ideo inter milites etiam, & inter liberos prædicta ſententia procedit indiſtinctè, provt Author exiſtimat.
- 23 Quamuis Alexander diſtinguendum putauerit.
- 24 Cuius ſententia ſuſtineri poteſt in caſu quodam, quem Franciſcus Mantica conſiderauit, & Author nouiter probauit.
- 25 Alias autem & regulariter, ſecurius erit communi ſententiæ adhærere, maximè attento iure huius Regni, ex noua Authoris conſideratione, provt hic obſeruatur.
- 26 Et eadem communis ſententia procedit, etiam in teſtamento ad pias cauſas, provt nonnulli arbitrantur; vt ſcilicet nutu, aut ſignis, etiam pia cauſa hæres inſtitui non valeat.
- 27 Contrarium verò rectiùs ſtatuunt Doctores communiter, piæ cauſæ fauore, quos Author ſequitur, modò nutus ille ſit ſatis certus, aut dilucidè appareat.
- 28 Teſtamentum nutu factum, de æquitate canonica ſuſtineri in terris Eccleſiæ. Et ex clauſula codicillari.
- 29 Inſtitutionem factam ad nutum teſtatoris valere, quando teſtator apertè priùs dixerat quod volebat inſtituerè tales, & tales.
- 30 Inſtitutionem hæredis factam à teſtatore, etiam per verbum, ſic, vel per annuitionem capitis ad interrogationem Notarij valet, quando priùs dictatum fuit teſtamentum ab ipſo teſtatore.
- 31 Inſtitutio facta per verbum, ſic, & nutu ſimul, valet, & teneo.
- 32 Legata, & fideicommiſſa particularia ſolo nutu abſque aliqua verberum expreſſione relinqui poſſunt. Dummodo per ſolum nutum poſſit conſenſus, & voluntas colligi. Et modus per quem colligitur, debet ſcribi per Tabellionem, exprimendo quemadmodum teſtator ipſe aſſen ſit humeris, & annuit capite.
- 33 Voluntas non modò verbis colligitur, ſed etiam ex conatu, ſignis, nutu, vel ſono vocis confuſæ percipitur.
- 34 Voluntas affirmatiua, caput verſus pectus inclinando, deducitur.
- 35 Voluntas ſignis demonſtrata, expreſſa dicitur.
- 36 Voluntas teſtatoris ſono etiam tubæ, vel cornu demonſtratur, & percipitur.
- 37 Voluntas, & conſenſus percuſſione etiam palmarum probatur.
- 38 Et inde infertur ad legatum à marito vxori factum, quo maritus ipſe vxoris manum adſtrinxit.
- 39 Voluntas percipitur etiam ex voce aliquantulum confuſa. vt ſi interrogatus aliquis, an Titio leget, vel an filium ſuum talem melioret, respondeat, an alium, cur non? vel ſimilia verba.
- 40 Ex ſententia Authoris cautè procedendum in omnibus prædictis caſibus, ne fraus facilè committatur, & vt ſigna omnia ſatis certa, & dilucida videantur.
- 41 Legata etiam & fideicommiſſa vniuerſalia, non modò particularia, nutu relinqui poſſunt, iuxta veriorem ſententiam.
- 42 Semper tamen requiritur, quod is, qui nutu, aut ſignis, vel alio ſimili modo disponit, ſanæ mentis, & intellectus ſit; nam etſi loquelam amiſerit, nutu diſponere poteſt in legatis, & fideicommiſſis, ſi ſanam mentem, & intellectum retineat. Si verò perdidit intellectum, non modo hæredem inſtituere, ſed & legata relinquere, aut alio modo diſponere non poteſt, etiam quoad legata libertatis, & cætera a pia.
- 43 Legata, & fideicommiſſa nutu ex ſententia quorunrumdam, ita demum poſſe relinqui, ſi diſponens tempore, quo annuit nutu, potuerit articulatè loqui, ſed noluit, contentus fortè nutu, vel alio ſigno voluntatem ſuam oſtendere. Alias autem ſi propter morbi acerbitatem non potuiſſet loqui, neque ſcribere, nutu legare, aut fideicommittere non poſſet, nec procederet deciſio l. nutu. ff. de legatis 3.
- 44 Bartolus verò ſemel, atque iterum tenuit oppoſitum, imò quod dicta l. nutu, procedat in eo, qui propter infirmitatem articulatè loqui non poteſt, quæ per Authorem probatur infrà.
- 45 Iaſon autem aliter, atque è contrario intelligit ſcilicet, quod textus, in dicta l. nutu, procedat, quando teſtator amiſit loquelam caſu, vel morbo. Sed ſi poteſt loqui, & nullum habet impedimentum, quod tunc non poteſt legata, aut fideicommiſſa nutu, vel ſignis relinquere.
- 46 Alij denique diuerſimodè explanarunt, & inter alios Petrus de Paralta, & Iacob. Menochius, abſolutè, & diſtincte magis, & nonnullos caſus conſtitendo.
- 47 Primus caſus eſt, cum teſtator à natura omnino impeditur loqui, vt impeditur à natura mutus, ſimúlque ſurdus, & ſic teſtari non poteſt. Et per conſequens nec legatum, aut fideicommiſſum nutu, aut ſignis relinquere.
- 48 Secundus caſus eſt, quando teſtator, qui diſponit nutu, iam amiſerat intellectum, & ſic ſanæ mentis non erat; & tunc abſque dubio non procedit text. in dicta l. nutu, nec talis poteſt nutu, aut ſignis legatum, aut fideicommißum relinquere.
- 49 Tertius caſus eſt, cum quis ex accidenti impeditur loqui, ſanæ autem mentis erat, & vigorem intellectus retinebat, tunc namque valet diſpoſitio nutu facta, vt hic obſeruatur.
- 50 Quartus caſus ſit, quando teſtator, qui nutu legauit, potuiſſet loqui liberè & expeditè abſque vllo impedimento, & tunc valet legatum nutu factum, ex ſententia Alexandri, quæ contra alios probatur, & ſupra num. 45.
- 51 Circa inſtitutiones hæredum nutu factas, & legata, ſeu fideicommiſſa nutu quoque relicta, quæ hactenus dicta fuere, vtrum procedant etiam de iure huius Regni poſt leges Regias nouæ collectionis Regiæ. Quod latius, & vtilius quàm antea factum eſſet, hic explicatur, vt videbis.
- 52 Et Alphonſi Azeuedi conſideratio quædam noua in propoſito, nouè etiam, & concludenter conuincitur.
- 53 Subſcriptio ſuppoſita ad inſtitutionem verbis expreſſis, vel in ſcriptura de mandat teſtatoris facta, valet, ſi fiat alio trahente manum teſtatoris, vt latius adnotatur, & Petri Peraltæ reſolutio approbatur.
- 54 Teſtamentum ad alterius interrogationem factum, valere, ex communi Interpretum ſententia. Quam Iacobus Menochius inter alios vtiliter, atque latiſſimè explicauit, provt hic adnotatur. Alij etiam contrariæ ſententiæ fundamentis ſatisfaciunt iuridicè. Et pro communi ipſa ſententia, concludens & vera aſſignatur ratio.
- 55 Et Ant. Fabri, Ioan. Bologneti, & Ioannis Marci Aquilini contra communes Interpretum traditiones, placita nonnulla in medium preferuntur. Et communis defenditur.
- 56 Teſtamentum ad alterius interrogationem factum, non valere illis in caſibus, in quibus falſi ſuspicio adeſt, vel adeſſe poteſt. Et è contra vbi nulla adeſt ſuſpicio, teſtamentum ſubſiſtere.
- 57 Teſtamentum ob ſolam falſi ſuspicionem infirmari: cum in ciuilibus falſi ſuspicio pro falſitate ipſa habeatur.
- 58 Teſtamentum ad alterius interrogationem factum, abſque dubio valere nonnullis in caſibus, diſtinctè ſatis adductis, atque dilucidè explicatis per Menochium.
- 59 Teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, validum eſſe, ſiue perſona publica, ſiue priuata interroget. Idque ex veriori, &c. communior Interpretum ſententia. Quicquid alij contra conuenerint. Et dummodò ceſſet omnis fraudis ſuspicio, vt latius hic probatur. Et Iacobi Menochij concordia recipitur.
- 60 Aliorum etiam Interpretum traditiones iuxta eandem concordiam intelliguntur.
- 61 Et idipſum de iure huius Regni admittitur, vt hic adnotatur.
- 62 Teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, vtrùm valere debeat, ſi Notarius non modò de hærede, ſed toto teſtamento teſtatorem rogauerit. Et ſententia Authoris in propoſito, quæ Iudicis arbitrium maxima in conſideratione habet in propoſito, provt latiùs hic adnotatur.
- 63 Teſtamentum ad alterius interrogationem factum, an de iure ſubſiſtat, quando teſtator nimium erat proximus morti.
- 64 Et quid ſi inſtituti fuiſſent hæredes, qui dictauerunt, quamuis ad interrogationem Notarij factum fuiſſet.
- 65 Quid etiam, ſi à perſona ſuſpecta interrogatio fieret.
- 66 Et ibidem Simonis de Prætis reſolutio generalis (quæ vel vno verbo materiam hanc comprehendit) expenditur.
- 67 Teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, non valere, quando teſtator interrogatus, modò in hanc, modò in alteram partem lecti, in quo moribundus iacebat, ſe verteret. Et oſtenderet, ægrè ferre, quod in ea perturbatione ægritudinis, & anxietate, de his moleſtiâ afficeretur.
- 68 Teſtamentum conditum etiam ad interrogationem perſonæ ſuspectæ, valere ex ſententia quamplurimorum.
- 69 Ex ſententia verò Authoris cum aliis, non aliter valere, quàm ſi dilucidè conſtare poſſet, quod aliæ falſi ſuspiciones, aut coniecturæ non adſint. Item quod in libera teſtatoris voluntate fuerit reſpondere, vel non respondere.
- 70 Et tunc valere teſtamentum, etiamſi non conſtet, teſtatorem teſtari voluiſſe. Cum nihil referat, an tunc, vel priùs deliberauerit teſtari.
- 71 Cum vero præter illud, quod non conſtat, teſtatorem teſtari voluiſſe, alia concurrit coniectura, qua falſum committi poſſe ſuspicatur, tunc teſtamentum non valet.
- 72 Teſtamentum ad alterius interrogationem factum non valere, niſi ſcientia, & voluntas teſtatoris præcedat, & ſic apparet, teſtatorem ipſum teſtari voluiſſe.
- 73 Contra verò ex ſententia aliorum Interpretum, etiamſi id non conſtet. Quæ ita demum probari poteſt, ſi doli, & fraudis omnis ſuſpicio ceſſet, provt hic adnotatur.
- 74 Teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, non ſubſiſtere, quando eſſet primi validi, & ſolemniter confecti reuocatorium, idque ex ſententia multorum Authorum. Et maximè ſi multos annos poſt primum teſtamentum conditum teſtator viueret, quia tunc præſumi non poteſt, quod eo puncto teſtamentum antea factum mutare voluerit.
- 75 Contra verò ex ſententia aliorum Authorum, qui expreſſim aſſeuerarunt, teſtamentum ad alterius interrogationem conditum ſubſiſtere, etiamſi primi ſolemniter conditi eſſet reuocatorium.
- 76 Idque veriſſimum (provt Author exiſtimat) quando ceſſat omnis fraudis ſuspicio, tunc namque nulla conſtitui poteſt differentia, quod agatur de reuocatione iam conditi testamenti, vel non.
- 77 Secus vero quando aliæ concurrunt coniecturæ vnà cum hac ipſa, quod agatur de reuocatione conditi teſtamenti, vt nonnulli Authores probarunt.
- 78 A quibus Caſtrenſis Zazius, & Riminaldus recedere non videntur, vt hic adnotatur.
- 79 Teſtamentum conditum ad alterius interrogationem, an valeat, vel non, ſignis & coniecturis diiudicandum eſſe, provt hic adnotatur.
- 80 Et ſigna hæc in Iudicis arbitrio poſita eſſe, ex Iacobi Menochij ſententia ſtatuitur; qui huiuſce rei ſigna, & coniecturas congeſſit permultas.
- 81 Teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, vtrum hodie apud nos valeat de iure huius Regni, poſt leges nouas collectionis Regiæ, ſicut iure communi valeat. Et an eiſdem adduci, atque excitari ſignis, & coniecturis debeamus, quæ de iure ipſo communi vigebant. Vbi in effectu nulla conſtituitur differentia inter vnum, & alterum ius.
- 82 Et Alphonſi Azeuedi diſtinctio, nouè, & verè improbatur.
- 83 Ferdinand. quoque Vaſquez Menchac. & D. Antonij de Padilla obſeruatio quædam in propoſito, nouè etiam, & aliter quàm factum eſſet, enucleatur.

TEstamentvm, ſeu hæredis inſtitutio, atque alia quælibet vltima diſpoſitio, ad alterius interrogationem, & per reſponſionem per verbum, ſic, nutu etiam, aut ſignis facta; an ex voluntate teſtatoris procedere videatur, necne, & quando de iure ſubſiſtat, vel non: ex quibus etiam ſignis, & coniecturis interpretatio fieri, atque voluntatis coniectura deduci valeat: vtilis admodum eſt, & apud noſtros Interpretes controuerſa diſputatio, & quamuis à multis agitata, ac inter alios dilucidè, & melius quàm alibi, per Menochium exornata, atque declarata (cæteros alios infrà commemorabo) ideo nunc prætermitti non potuit, quod diſceptatio eadem, magna ex parte coniectura lis ſit, & præſumpta, & huic noſtro tractatui omninò conueniens. Verùm (vt dixi) quoniam à Menochio, ita ſingularirer explanatur, in his duntaxat hoc capite inſiſtam, quæ vel ab aliis non recipiuntur, vel contradictionem, aut difficultatem ſic habent, vt maiori explicatione indigeant.

Et quò diſtinctius, & abſolutè procedatur, conſtituendum erit primo loco, certiſſimi iuris eſſe, quod teſtator in extremis conſtitutus, id eſt, moriens, & quaſi extra terminos huius vitæ exiſtens, de bonis ſuis teſtari, & diſponere poteſt: Idque per text. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, ibi: In extremis poſitus: & in cap. nos quidem, eodem titulo, ibi: De hac luce migrante: & in cap. finali, de ſucceſſion. ab inteſtato, ibi: Agens in extremis: & Panormitanus, in 3. notabili, & in l. Pamphilo, § propoſitum. ff. de legatis tertio, ibi: In diſcrimine vitæ conſtitutum, item l. Seia, §. cum pater, ibi: In extremis vitæ conſtitutus: ff. de donationibus, l. ſi pater, §. quædam, ff. de fideicommiſſar. libertat. ibi: Cum in extrema eſſet valetudine, l. & ſine ſcriptura, C. ad Trebellian. Et ita ex communi Interpretum noſtrorum ſententia adnotarunt, & Authores quamplurimos congeſſerunt in vnum Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 110. Guillelmus Benedictus, in cap. Raynuntius, de teſtamentis, verbo, in extremis poſitus, num. 1. & 2. & num. 10. cum ſequentibus, vſque ad numerum 17. vbi multis exornat, & comprobat Romanus, in conſilio 306. num. 5. Craueta, in conſilio 117. Socinus iunior, in conſilio 178. num. 16. lib. 2. Carolus Ruinus, in conſilio 8. num. 9. lib. 3. Zazius, in conſilio 3. num. 37. libro 1. Ludouicus Zuntus, in responſo pro vxore, num. 79. & numer. 947. Burgos de Pace, in l. 3. Tauri, prima parte, num. 265. Michaël Graſſus, §. Inſtitutio, quæſt. 17. num. 8. in fine, Ioannes Matienzus, in l. prima, titulo 4. gloſſa 16. ſub numero 2. libro 5. nonæ collect. Regiæ, Ioannes Dilectus, de arte teſtandi, in titul. 3. cautela. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. titul. 6. num. 1. vbi dicit, quod teſtari poteſt in extremis conſtitutus, etſi linguâ balbutiat: & quod hæc eſt vna legis intentio, vt quæ diſpoſita ſunt à morientibus, impleantur, §. exhæredatos, in authentic. de hæredibus, & Falcidia. Et quod illud verbum, A morientibus, diligenter eſt ponderandum, quia eum præcipuè complectitur, qui eſt in ipſo mortis articulo conſtitutus: Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libro 2. dubitatione 2. ſolutione 1. num. 53. folio 188. Petrus Surdus, in conſil. 414. num. 59. lib. 3. Et idipſum reſolui ſuprà hoc eodem lib. & tractatu, cap. 22. num. 103. vbi notaui, teſtatorem conſtitutum in articulo mortis teſtari poſſe, iuridicè, ſi ſanæ mentis ſit: quicquid antea propoſuiſſem num. 15. & duobus ſequentibus & num. 105. & 106. dixi etiam, teſtamentariam, & aliam diſpoſitionem quamcunque in mortis articulo factam, præſumi abſque dolo, & fraude fieri: & Franciſci Burfati ex ſententia aliorum, ita tenentis, locum, ſeu consilium expendi, vt ibi videri poterit.

Sed tamen eſt aduertendum, quod ad hoc vt teſtator in extremis, & in articulo mortis conſtitutus, teſtari poſſit, neceſſe eſt, quod articulatè, hoc eſt, cum intellectu ſermonis loquatur, & ita intelligitur, quis poſſe teſtari vſque ad vltimum articulatæ vocis articulum, etiam ſi balbutiendo, & tardè loquatur, modò (vt dixi) intelligi bene poſſit: lingua enim ingroſſata propter infirmitatem, non tamen omnino præpedita, teſtamenti factionem non impedit, provt probat textus ſingularis, in l. quoniam indignum, C. de reſtamentis, in illis verbis: Quæ fortè ſeminecis & balbutiens lingua profudit: Is vero qui articulatè non loquitur, mortuo ſimilis eſt, & tunc quidem in teſtamentis falſitas committitur, & ideo nec teſtari, alio quouis modo diſponere poteſt. Et in l. iubemus, C. de teſtamentis, ibi: Si enim talis eſt teſtator, qui neque ſcribere, neque articulatè loqui poteſt, mortuo ſimilis eſt, & falſitas in elogiis committitur. Ita ſane explicarunt Bartolus, in dicta l. iubemus, qui aſſerit, ſic in facto practicaſſe: & ibidem Salicetus, & Baldus, numero primo, & communiter ſecundum Iaſonem, num. 3. Baldus etiam, in conſilio 53. num. 4. volumine 5. Angelus, & Imola, in l. in aduerſa, ff. de teſtamentis, Caſtrenſis in l. in eo, num. 3. C. eod. titulo, & in conſilio 431. in principio, libro 2. Romanus, ſic diſtinguens, in conſilio 306. num. 4. in fine, & numero 5. Alexander in conſilio 12. num. 8. lib. 1. & in conſilio 33. numer. 6. & 7. lib. 3. Socinus ſenior, in conſilio 20. num. 3. & 4. lib. 4. Decius, in conſilio 489. num. 4. Ruinus. in conſilio 12. numer. 4. & 7. & 9. lib. 2. Zazius, in conſ. 3. numero 37. lib. 1. Anton. Gabriel, commun. concluſion. libro 4. titulo de teſtamentis, concluſ. 2. numer. 4. Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de hæredib. inſtitut. num. 80. & 81. Ludouicus Zuntus, in responſo pro vxore, numero 77. & 79. & numer. 947. Guil. Benedictus, dicto verbo, in extremis: num. 27. per totum, Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 110. Mantica, de coniecturis vltima. volun. lib. 2. titulo 6. num. 2. Matienzus, in l. 1. titul 4. gloſſa 16. num. 9. & 10. Michaël Graſſus, §. inſtitutio, quæſt. 17. n. 8. Grammaticus, deciſione 73. num. 2. Menochius, in conſilio 45. num. 9. & 22. lib. 1. & latius ex num. 37. vſque ad numerum 40. idem Menochius, lib. 4. præſumptione 8. num. 28. Riminaldus, in conſilio 261. lib. 3. quò loci diligenter, & pulchrè pertractat, quando teſtamentum ad interrogationem Notarij, vel alterius ſubſiſtat, & quando non. Pluraque circa teſtas, & corum fidem, & loquelam articulatam; vel inarticulatam declarat adeo luculenter, vt nihil ſupra (vt ipſe inquit) & num. 77. & ſequentibus, explicat, balbutiens lingua quid, & quomodo dicatur. Et reſolutioni ſuperiori conuenit num. 3. & ſequentibus & num. 18. & ſequent. & numero 18. & ſequent. Surdus, in conſilio 414. ex numer. 54. vſque ad numerum 62. vbi late, atque ex ſententia quamplurimorum Authorum probauit, teſtatorem in extremis laborantem, poſſe facere teſtamentum, ſi erat compos mentis, & loquatur articulatè: quo caſu nec Cardinalis Thuſci authoritates illæ relatæ littera T. concluſione 124. num. 1. & ſequentibus, contradicunt, imo in fortioribus terminis tenuit idipſum num. 25. tenuit quoque, & infortioribus etiam terminis Farinacius, deciſione 139. num. 2. & in addition. littera B. latiùs in conſilio 97. numer. 9. & quinque ſequentibus, vbi in primis aſſerit, teſtamentum fieri poſſe non ſolum a grauiter infirmo, ſed etiam ab exiſtente in articulo mortis, & in extremis laborante, dummodò conſtet, ipſum eſſe ſanæ mentis; & citat textum, in dicta l. quoniam indignum: & ibi Gloſſam, & Doctores communiter, Prætis etiam, Surdum, & deciſionem Rotæ: & proxima huiuſce materiæ concluſione proponit reſolutionem ſuperiorem. Deinde num. 11. ſecundam eſſe concluſionem ſtatuit, quod valet teſtamentum non ſolum factum à grauiter infirmo, vt ſuprà, ſed etiam ab eo, cui propter morbi grauitatem lingua balbutiens, & gloſſa efficitur, per text. in eadem l. quoniam indignum, vbi Caſtrenſis, num. 3. Angelus, num. 1. & Iaſon, num. 3. idem Angelus, in l. iubemus, num. 2. & ibi Iaſon, num. 3. C. de teſtamentis, Franciſcus Beccius, in conſilio 102. num. 10. verſic. rurſus confert, Rota Diuerſorum, deciſione 638. num. 8. Ioannes Vincent. Honded. in conſilio 37. num. 53. libro primo. Rurſus. num. 12. tertiam concluſionem à præcedenti non abſimilem idem Farinacius adducit, quod pariter valet teſtamentum conditum ab infirmo, cuius vox cum difficultate emittitur, & cuius ſonus cum eadem difficultate percipitur, & intelligitur, ex Alexandro, in conſilio 33. num. 13. lib. 3. Syluano, in conſilio 54. num. 10. poſt medium, Riminaldo ſeniore, in conſilio 587. num. 11. verſic. non obſtante, Cephalo, in conſilio 546. num. 2. & ſequentibus, & n. 37. 40. 59. & 84. lib. 4. Franciſco Zunto, in responſo pro vxore num. 943. & ſequentibus, Demum obſeruat numer, 13. pro quarta concluſione, quod ſatis teſtator dicitur articulatè loqui, quotieſcunque apparet, ipſum reſpondere per verbum ſic, & citat Alexand. Socinum, Decium, Beccium, Cephalum, Menochium, Surdum, & Sfortiam Oddi, ita tenentes, ac in effectu (vt vides) reſolutioni traditæ ſuprà, n. 1. & duob. ſeqq. conuenit omninò.

Cæterùm dubitati ſolet communiter, an teſtator grauiter infirmus, & in articulo mortis exiſtens: ſicque in extremis laborans, in dubio præſumatur ſanæ mentis fuiſſe, necne, vt ab eo diſpoſita valeant, vel non valeant. Et quidem ex noſtris dubium hoc excitauit in terminis Anton. Comezius, in d.l. 3. Tauri, num. 112. qui aſſerit quod in extremis etiam conſtitutus, & qui ſtatim continenti poſt conditum teſtamentum expirauit ſanæ mentis eſſe præſumitur, & habere ſenſum, & intellectum: & conſequenter quod omnia per eum diſpoſita valent, & tenent, niſi ex aduerſo probetur contrarium, idque duplici ration, aut fundamento comprobat, & reſpondet textui, in d.l. iubemus, C. de teſtamentis, quo excitari videntur Authores illi, qui contrarium in dubio præſumendum dixerunt, provt ibi retulit eos ipſos Anton. Gomezius, quem retulit etiam Matienzus, in d.l. 1. titulo 4. gloſſ. 16. num. 3. in fine. Sunt quoque eodem in placito omnes ferè Authores, quos ſuprà commemoraui: ſemper enim ſupponunt pro indubitato, teſtamentum, & diſpoſitionem in vltimo articulo vitæ, atque in extremis conditum, validum eſſe, nec defectum intellectus, aut alium in dubio, ſed potiùs ſanam mentem præſumunt. Et ita inuenies apertè ſuppoſuiſſe Guil. Benedict. Anton. Gabrielem. Ludouic. Zuntum, siluanum, & relatos ſuprà, Corneum, in conſilio 8. num. 7. lib. 3. Crotum, in l. 1. §. ſi quis ita, numer. 13. in verſ primus caſus, ff. de verbor. obligat. & idipſum videlicet, quod in extremis conſtitutus, ſanæ mentis præſumatur in dubio, reſponderunt Abbas, in cap. vltimo, per illum text. de ſucceſſion. ab inteſtato, num. 9. Alexand. in conſ. 33. numer. 6. & 7. lib. 3. & in conſilio 105. num. 6. lib. 7. Ruinus, in conſ. 12. numero 8. lib. 2. Franciſcus Beccius in conſilio 102. numero 12. Decius, in conſ. 489. num. 4. in fine, & num. 5. vbi dixit, quod in dubio præſumitur pro teſtatore; & ideò qui impugnat teſtamentum, tenetur probare impendimentum, provt ibi comprobat, & ſubiungit, quod ſi cauſa eſſet ſibi commiſſa, ita iudicaret. Conuenit etiam ſuperiori reſolutioni Petrus Snrdus, d. conſilio 414. numero 60. lib. 3. Farinacius, d. conſ. 97. num. 14. qui cum proppoſuiſſet quatuor concluſiones relatas ſuprà, adiicit Quintam d. num. 14. in dubio iure præſumi, quod teſtator fuerit ſanæ mentis, etiam quod graui infirmitate oppreſſus ſit, & refert plures Authores ita tenentes. Ac demum ſubiicit, quod accendente Notarij aſſertione, fruſtra de hoc dubitatur, ex Franciſco Beccio, d. conſilio 102. num. 12. Rota Diuerſorum, deciſione 683. num. 8. prima parte. Subiicit etiam, & pro ſexta eiuſdem materiæ concluſione, quod teſtis vnus contradicens teſtamento, non facit illud vacillare, quando in contrarium deponunt alij teſtes, & citat Menochium, Surdum, & alios multos: indèque infert, dictum vnius teſtis de dementia non facere vacillare teſtamentum, quando de mendacio conuincitur ab aliis, quamuis vnus teſtis, teſtamento contradicens, id ſoleat efficere, vt latiùs ibi.

Verum Paulus Caſtrenſis, in conſ. 155. numero 2. libro primo. contrarium videtur tenuiſſe, & inquit, quod teſtator mortis propinquæ cogitatione turbatus, non præſumitur mentis compos fuiſſe, per textum in, in l. hac conſultiſſima, §. at cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta facere poſſunt, ſequitur Socinus ſenior, in conſilio 129. num. 7. verſiculo ſecundò ponderat, volumine 2. & in conſilio 98. num. 5. verſ. præterea, volumine 3. & latè confirmat Chaſſaneus, in conſ. 39. & hoc intelligi veriſimiliter, reſpondit Socinus iunior, in conſilio 183. num. 10. 12. & 13. volumine 2. quem refert, & ratione confirmat Cardinalis Mantica, de coniect. vltimar. volunt. lib. 2. tit. 6. num. 3. quia tunc temporis memoria redditur imbecillis, & totus languet intellectus, nec præſumitur quis habere animi conſilium, nec intellectum, vt ex mente Ariſtotel. ſcribit baldus, in l. vltima, circa principium, C. de bonis, quæ liberis: & eiuſdem quoque ſententiæ ſuiſſe videntur Guil. Ponta. Vincent. Herculan. Angel. Aretinus, Menchaca, Iulius Clarus, & Michaël Graſſus, eos referens. §. inſtitutio, quæſtion. 17. num. 7. vere tamen (quod prætermitti non poteſt, & vltra Authores prædictos animaduertitur) negari non poteſt, qui in hoc ipſo articulo confusè potiùs, quàm diſtinctè Interpretes permulti ſe habuerint. Authores namque iidem, quos Graſſus adducit, & alij relati per Manticam, & Menochium (qui ſtatim commemorabuntur) non ita generaliter, qut indiſtincte, provt præcitantur, loquuntur, ſed potius in teſtamento, & diſpoſitione facta ad alterius interrogationem, & ſic cum non modò teſtator erat in extremis conſtitutus, ſed etiam ad interrogatum reſpondendo, diſpoſuit. Et cùm antea dixiſſent, valere teſtamentum, ad alterius interrogationem, & per reſponſionem per verbum, ſic, factum; limitant ſtatim, quando erat teſtator valde proximus morti. Dubium verò à me excitatum ſuprà & per Antonium Gomezium, non reſtringitur ad eos duntaxat terminos, ad teſtamentum inquam factum ad interrogationem alterius, ſed generaliter procedit, vtrum inquam teſtator in extremis, & in articulo mortis conſtitutus, ſanæ mentis præſumatur fuiſſe, necne. Et quidem negari non poteſt, quin facilius ſubuerti debeat diſpoſitio, cum ad alierius interrogationem fit, & ab eo, qui conſtitutus eſt in extrem mortis articulo, quam cum teſtator in extremis poſitus, abſque alterius interrogatione & ſine reſponſione per verbum, ſic, diſponit: quod nonnulli iuris Authores præſentiunt in hac materia, & alij velut expreſſim agnoſcunt, vt ex infrà referendis conſtabit; imò in eiſdem terminis, teſtamenti inquam facti ad interrogationem alterius, & ab eo, qui eſt conſtitutus in extremis, & ſic cum adeſt vtrumque, proximitas inquam mortis, & ad interrogationem facta diſpoſitio, quod à ſemi mortuo, & balbutiente fieri poſsit teſtamentum ad interrogationem alterius, dummodò appareat de voluntate, & quod articulatè dicatur loqui, qui ad alterius interrogationem reſpondet; Socin. idem iunior, ſibi contrarius tenuit in conſil. 178. num. 27. & ſeq. lib. 2. Et idem reſponderunt alij Authores relati per Menochium (qui tamen nuſquam Manticæ mentionem fecit in hac materia) in conſilio 45. num. 38. libro 1. per Manticam (qui etiam Menochium non citat) de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. titulo 6. num. 8. quò loci, vt articulus propoſitus (an inquam moribundus, qui eſt conſtitutus in articulo mortis, præſumatur ſanæ mentis eſſe) plenius, & perfectius intelligatur, ita diſtinguendum putauit, aut conſtat, quod conſtitutus in articulo mortis loquitur articulatè, aut non, ſuperiore caſu præſumitur is ſanæ mentis eſſe, & conſequenter teſtari poteſt, & ita intelligitur dicta l. quoniam indignum, C. de teſtament. cum ſimilibus: Nec obſtat dicta l. hae conſultiſſima, §. at cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta facere poſſunt: quia licèt dicat, quod humana fragilitas mortis cogitatione turbata, minùs memoriâ poſſit plures res conſequi, tamen indubitatè præſupponit, & vult, quod non propterea quis amittat teſtandi facultatem, & ita reſpondit Socinus iunior, in conſilio 144. num. 48. lib. 2. & in conſilio 32. num. 3. ad finem, & numeris ſequentibus, latiùs Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 261. num. 3. & ſequentibus, & num. 18. & ſequentibus, lib. 3. Petrus Surdus, dicto conſilio 414. num. 58. & ſeq. lib. 3. poſteriore autem caſu (inquit Mantica ipſe) cum conſtitutus in articulo mortis non loquitur articulatè, ſi ad propoſitam interrogationem reſpondit tantum, ſic, non præſumitur compos mentis fuiſſe, ſi illicò deceſſit, aut ſaltem non præſumitur teſtandi animum habuiſſe, nam graui morbo afflictus, videtur potius ita repondiſſe, vt ſe à moleſtia liberaret, quam quod voluerit de bonis ſuis diſponere. Et refert Caſtrenſem, Corneum, Socinum iuniorem, Zazium, & Ruinum ita tenentes, & dicit ſic intelligendum textum, in d.l. quoniam indignum. Nec rectè obſeruaſſe Decium, in præcitato conſilio 489. num. 5. quod eo ſolum, quod teſtator in articulo mortis conſtitutus, reſpondit, ſic, vel non, intelligatur articularè fuiſſe loquutus, & præſumatur ſanæ mentis. Niſi (vt num. 9. ſubdit) ex aliis coniecturis conſtet, teſtatorem mentis compotem fuiſſe, & teſtandi animum habuiſſe. Aliàs firmiter tenet, quod in dubio, cum quis eſt in articulo mortis conſtitutus, & paulo poſt interrogationem, & reſponſionem factam ſimpliciter per verbum, ſic, vel, ſi, vita deceſſit, non cenſeatur ſanæ mentis fuiſſe, aut ſaltem teſtandi conſilium habuiſſe, provt etiam ratione comprobat, & alios Authores ſic tenentes citat. Et eodem modo intellexiſſe viſus eſt Hippolyt. Riminald. dicto conſilio 261. numero 18. & ſequentibus, libro 3.

