Rurſus & tertio loco, atque vltra ea, quæ numeris præcedentibus adnotaui, & ſcripſi, & lib. 2. d. cap. 26. obſeruata reliqui, conſtituo, & adijcio nunc, poſt ſupleriora omnia à mea elaborata, & ſcripta, ad manus meas perueniſſe Alexandri Trentacinquij variar. roſolutionum commentaria, & hunc quidem Authorem huiuſce materiæ explicationem ex propoſito ſuſcepiſſe libro primo eius operis, titulo de verborum ſignificat. dicta reſolutione 2. per totam (prout dixi in initio huius cap.) & circa propoſitum noſtrum, vtrum verba enunciatiua in vltimis voluntatibus, quando emittuntur propter ſe tantum, vel incidenter propter aliud, diſpoſitionem inducant, vel non: & quid ſi eiuſmodi verba incidenter prolata fuerint per modum conditionis, aut per modum cauſæ, aut per modum demonſtrationis, aut per modum modi; & in effectu ſic ſe habuiſſe, quod quando verba enunciatiua emittuntur propter ſe tantum, in vltimis voluntatibus diſpoſitionem inducunt, iuxta communes Bartoli doctrinas, & diſtinctiones per illum textum, in d.l. ex hac ſcriptura, & concluſione generali ſtatuit dicta reſolutione 2. numero 38. & limitat ſtatim octo modis, ex numero 39. vſque ad numerum 48. Primo, vt non procedat, quando verba enunciatiua fuerunt prolata in præiudicium Tertij: nam tunc diſpoſitionem non inducunt, l. verba, C. de teſtament. Secundo, quando fuerunt prolata in præiudicium hæredis erroneè; quia tunc etiam non diſponunt, l. ſecundo. C. de fal. cau. adiec. legato. Tertiò, ſi modificatè prolata fuerunt, nam tunc vltra modificationem non diſponunt, l. filia. ff. ad Trebellian. Quarto, vt inducant diſpoſitionem, quando ad grauatum referuntur, ſecus ſi ad honoratum, prout ſuprâ ego ipſe probaui, & tradit ibi num. 42. Quintò, procedit (vt ſubdit numero 43.) quando verba enunciatiua prolata propter ſe fuerunt emanata circa ea, quæ per defunctum poſſunt diſponi: Secus ſi prolata fuerint circa ea, quæ per ipſum teſtatorem diſponi non poſſunt; nam tunc diſpoſitionem non inducunt, vt ſupra dixi, & probatur in l. cum pater, §. pater filio, ff. de legatis ſecundo, & l. prima, C. arbitrium tutelæ. Sextò procedit in quantum natura verborum prolatorum patiatur; ſed ſecus eſt, ſi illa verba non patiantur, l. Titia cum teſtamento, §. Caius, ff. de legatis ſecundo. Septimò procedit, quando verba enunciatiua proferuntur; at ſecus eſt, ſi non exprimantur, ſed intelligantur fortè propter dictionem taxatiuam; nam tunc diſpoſitionem non inducunt, l. rationes, in fine, C. de probat. Octauò & vltimò non procedit, quando proferuntur per modum conditionis, & nulla ſpecies, ſeu quantitas fuerit expreſſa: nam tunc nec probationem, nec diſpoſitionem inducunt, licèt propter ſe fuerint emiſſa, l, cum poſt, §. gener. ff. de iure dotium, & hactenus Alex. Trentacinq. in prima concluſione, quando verba enunciatiua emittuntur propter ſe tantum. In ſecunda verò concluſione, quando proferuntur verba enunciatiua incidenter propter aliud, quatuor caſus principales conſtituit.

Primus eſt, quando proferuntur per modum conditionis: & tunc Barto, in d.l. ex hac ſcriptura, dicit, quod aut nulla fuit expreſſa ſpecies, vel quantitas, & tunc dicta verba non inducunt diſpoſitionem, nec probationem, vt in l. Titia, in princip. ff. de legatis tertiò, ſecundum primam lecturam: aut fuit expreſſa ſpecies, ſeu quantitas; & tunc quoad id, quod principaliter eſt in conditione, verba enunciatiua non inducunt diſpoſitionem, vt in l. ex facto, ff. de hæred. inſti. & argum. l. ſi quis ſub conditione, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtam. Quoad id autem, quod eſt antecedens, vel conſequens ad ipſam conditionem; aut eſt tale, quod poſſit per teſtatorem induci, & tunc verba prædicta diſpoſitionem inducunt, aliàs ſecus; vt in l. Proculus, ff. de vſufruct. & l. denique, §. interdum, ff. de peculio legato. & l. final. ff. de collat. dotis, & ita Trentacinquius, variar. lib. primo, tit de verbor. ſignifi. reſolut. 2. num. 48. fol. 204. & Vltra eum Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſ. per totam, fol. 158. vbi inquit num. primo, regulam eſſe, quod verba enunciatiua, ſeu narratiua conditionaliter prolata, non diſponunt, quod latè comprobat iuribus, & Authoribus, vſque ad numerum 10. & extendit vſque ad numerum 21. & 22. vbi inquit, quod Alex. in locis ibi relatis, ita in propoſito conciliat opiniones contrarias, quod verba enunciatiua conditionaliter propter aliud prolata, non inducunt diſpoſitionem, niſi ſint prolata in aliquo antecedenti, vel conſequenti, quod eſſet neceſſarium ad implendum illud, quod eſt in conditione: ſi verò illud ſuppoſitum non eſt neceſſarium ad illum actum, verba enunciatiua conditionalia, ſupponentia aliquid, non diſponunt ſuper ſuppoſito, & ponit exemplum eodem num. 22. & numeris ſeq. alijs modis explicat concluſionem propoſitam.

Secundus caſus eſt, quando ponuntur verba enuntiatiua per modum cauſæ: & tunc ſecundum Barto. in d.l. ex hac ſcriptura, quoad effectum excipiendi, inducunt diſpoſitionem, l. emptor. §. finali, ff. de rei vend. & videtur text. in l. finali, §, primo, ff. de doli exceptione, quoad effectum vero agendi, & quoad actionem, inducunt diſpoſitionem, ſi ſuper enunciatis teſtator poterat diſponere, l. qui volebat, ff. de hæred. inſt. idque quoad actionem perſonalem, l. penult. ff. de collat. dotis, ſecus verò quo ad actionem realem, nam quoad eam eiuſmodi verba diſpoſitionem non inducunt, ſecundum Barto. ita diſtinguentem inter actionem perſonalem, & realem. Barto. autem ſequuntur quamplures iuris interpretes: Alij verò aliter ſentiunt, prout animaduertit, & latiùs explicat Alexand. Trentacinquius dicta reſolutione 2. ex num. 48. per tres columnas, vbi vide: & vltra eum Cardinalis Franciſcus Mantica, de tecitis & ambiguis conuent. lib. 2. titu. 6. num. 12. fol. 78. breuius ſe expedit, inquit enim, quod verba enunciatiua, quæ in modum cauſæ finalis ſunt prolata, valent non modò ad probandum, ſed etiam ad diſponendum: per tex. in d.l. emptor, §. ancilla, ff. de rei vendic. & citat, Bartol. Alex. Crauet. & Corn. ita tenentes, ſubdit etiam, hoc habere locum, etiam in contractibus, Bart. per illum tex. in l. cum tabernam, §. idem quæſiit, ff. de pignoribus, Pariſ. & Craueta, qui commemorantur ibidem. Tertius caſus eſt, quando verba proferuntur in vltima voluntare per modum modi, & tunc quia ſunt diſpoſitiua, ideo ex eis oritur actio, l. final. C. de his, quæſub modo, & l. quoties, C. de donat. quæ ſub modo: & ita tradit Alex. Trentacinq. eadem reſolutione 2. libri primi, d. titu. de verbor. ſignific. fol. 205. & vltra eum Franciscus Mantica, d. tit. 6. lib. ſecundi, nu. 16. vbi inquit in hunc modum: Sciendum eſt etiam, quod verba enunciatiua prolata per vitam diſponunt, l. 2. C. de donat, quæ ſub modo. Bald. in l. ex his, nu. 2. verſ. item oppono, quod verba enunciatiua, C. de teſtam. milit. & Paul. Caſtr. in 1. ex hac ſcriptura, nu. 2. verſic interdum omittuntur, ff. de donat. & Craueta, in conſ. 217. nu. 17.

Quartus & vltimus caſus eſt, quando verba enunciatiua proferuntur per modum demonſtrationis, & in hoc caſu concludit, non inducere diſpoſitionem, l. cum tale, §. fin. ff. de condit, & demonſt. l. ex his, C. de teſtam, militis, Fallit hæc concluſio fauore militiæ, & liberatis ſimul, d.l. ex his & ibi notant Scribentes. Item fallit ſi fuit iuratum, in authent, quod obtinet, C. de probat, ita Trentacinq. ipſe, & reſolutione 2. num. 50. & vltra eum Hippolyt. Rimin. in conſ. 382. num. 44. & 45. libr. 4. vbi inquit id ipſum, quod ſcilicet verba enunciatiua per modum demonſtrationis prolata, non diſponunt, vt per gloſ. Bart. Alex. Papienſ. & Simon. de Præt. ibi relatos.

Et ij quidem omnes, ſuperius præcitati, pro certo tradiderunt, verba enunciatiua geminata probationem, & diſpoſitionem inducere: & ita poſt Bart. Ange. Roman. Purpurat & Decia, adnotauit Cardinal. Franciſc. Mant. de tacitis 7. ambig. conuent. lib. 2. d. titulo 6. num. 20. Cardin. Dominicus Tuſcus, practicar. concluſ. iur. tomo 8. littera V. concluſione 81. num. 162. fol. 517. vbi citat alios Authores, & num. 163. poſt Gratum, & Decianum extendit, ſiue geminatio ſit in eadem oratione, & ſcriptura, ſiue in diuerſa, licèt magis ſi ſunt diuerſa inſtrumenta; & num. 164. quod verba geminata enunciatiua, nedum inducunt diſpoſitionem, ſed inducunt etiam certam ſcientiam, & clauſulam motus proprij; vt per Decianum, in conſilio 7. numero 24. & ſeq. libro. 3. & num. 166. extendit in verbis geminatis inſtrumentorum, vel teſtamentorum, aut conſtitutionis, vel ſtatuit: & idem ex communi Interpretum placito reſoluit Alex. Trentacinq. variar. reſolut. libro 1. dicto titulo de verbor. ſignificat. reſolutione 2. num. 86. fol. 209. vbi quod verba geminata, etiam enunciatiua probant, & diſpoſitionem inducunt: & quoad contractus probari in l. cum ſcimus, & per Bart. ibi, C. de agricol. & cenſit. lib. 11. quoad teſtamenta, in l. Pamphilo, §. propoſitum, ff. de legatis tertio, quoad alias diſpoſitiones, per Roman. Alexan. Barbat. Soci. Curt. Corſet. Iaſ. Decium. Gozadin. Gratum, Ferretum, Corne. & Ioſeph. Ludou. ibi relatos, & ibidem explicat, vtrum id procedat in fauorem Tertij contra enunciantes, & inter contrahentes præſentes, & abſentes: & in præiudicium Tertij abſentis, & non conſentientis, & an vbi concurrunt plura ſpecialia: de quo etiam Thuſcus, vbi ſupra, nume. 164. Fauore quoque dotis verba enunciatiua plenam probationem inducere; per text. in l. 2. cum Gloſſa, C. de dotis promiſſione & alijs Authoribus reſolutiuè Cardinalis Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. libro 2. dicto titulo 6. nu 15. quitamen ſubdit, quod ille textus cum Gloſſa loquitur inter ipſos contrahentes, non inter alios: quanquam idem etiam inter alios ex facto reſpondit Bartol. in conſilio 123. num. primo, & 2. libro primo, quod abſente etiam parte verba enunciatiua probent fauore dotis, ſæpiùs in Rota fuiſſe reſolutum, teſtatur ipſe Mantica: & cum Bartol, in dicto conſilio 123. Decio, Alex. Iaſone, Deciano, Caſtrenſe, Ruino, & alijs Cardinalis Tuſcus, tomo 8. littera V. dicta concluſione 81. num. 135. fol. 515. & adijcit nu. 136. quod confeſſio dotis per verba enunciatiua habet exequutionem, prout ſi diſpoſitiuè eſſet facta in inſtrumento habente executionem: vt per Iaſonem, Alex. & Caſtrenſem ibi relatos: per Ruinum, in conſilio 34. numero 5. lib. 4. per Alex. Trentacinquium, variarum libro primo, dicta reſolutione 2. numero 79. folio 208. numero 22. & 23. libro primo. declarat duobus modis, primò vt non procedat, quando diſputaretur de actus ſubſtantia, hoc eſt, an dos fuerit conſtituta, vel non: ſecundo declarat intelligi contra ipſas partes: & ideò ſecus eſſe in fauorem mulieris contra virum, qui non interuenit in ipſo inſtrumento, in quo verba enunciatiua oppoſita fuere: vt per eundem Menochium, dicto conſilio 81. ſub numero 22. qui dicit ita loqui Bart. in d. conſ. 123. & Doctores, quieum ſequuntur: ita quoque Bartolum retulit Mantica, lib. 2. dicto titulo 6. numero 15. dicens, quod licet verba enunciatiua plenam non faciant fidem, nec probationem, tamen inducent ſaltem ſemiplenam, ſicut confeſſio facta extra iudicium: ex quo concludit, mulieri, quæ ex verbis enunciatiuis deſcriptis in inſtrumento inter alios facto, dotem petit, deferendum eſſe iuramentum: vt in l. in bonæ fidei. c. de rebus creditis, & in l. admonendi. ff. de iureiur. & hactenus in cauſa dotis: ſed & fauore cauſæ piæ verba enunciatiua probare, & diſpoſitionem inducere; poſt Bartol. & alios radidit Alexander ipſe Trentacinquius, libro primo, dicta reſolutione 2. numero 91. folio 210.

Denique & vltimo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, ſuperiorum omnium, quæ ſpecificè ad vltimarum voluntatum tractatum, & interpretationem pertinent, & notauimus; nonnulla non modò teſtamentariæ, ſed & conuentionum, & alterius generis diſpoſitioni cuicunque conuenire; ac maximè ea, quæ ad limitationem præfatæ regulæ generalis, quod verba enunciatiua regulariter non probant, nec diſponunt; adduxi ſuprà ex numero 23. cum ſeq. ſic ſane, quamuis enunciatiua verba reſpectu Tertij, nec probationem, nec diſpoſitionem inducant in contractibus regulariter; vt latè deduxerunt, atque comprobarunt Authores omnes illi commemorati ſuprà, ex numero 15. tamen inter eaſdem partes ſolent probare, & fidem facere: vt eſt textus, in l. optimam. C. de contrahenda, & commit. ſtipulat. & tradiderunt Hippolytus Riminaldus, in conſilio 382. numero 42. libro 4. Cardinalis Tuſchus, practicar, concluſion. iuris, tomo 8. littera V. dicta concluſione 81. numero 10. & 11. fol. 510. vbi quod verba enunciatiua non probant quoad alios, quoad enunciantes: & numero 13. vbi quod non extenduntur verba enunciatiua ad alias perſonas, quæ non fuerunt præſentes, nocent tamen hæredibus, & vniuerſali, vel ſingulari ſucceſſori, vt ibidem probat, numero 14. & 15. & numero 20. & 21. quoad verba enunciatiua non probant, neque diſponunt contra abſentes, neque pro abſentibus, & ſic non operantur contra Tertium, neque pro Tertio: & numero 51. & ſeq. id ipſum proſequitur. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 2. numero 21. & 22. vbi etiam quod verba enunciatiua ſicut probant ad præiudicium partium, ita debent probare contra eorum ſucceſſores, vt per Cephalum, in conſilio 90. numero 3. libro primo. Fabios Turretus, in conſilio 71. numero 4. libro primo. vbi quod verba enunciatiua regulariter probant contra proferentem ea. Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. libro ſecundo, dicto titulo ſexto, numero ſecundo, vbi quod verba enunciatiua fidem faciunt inter contrahentes, etiam de his, quæ non potuerunt interuenire tempore inſtrumenti, propter tacitam conditionem, quæ ex inſtrumento colligitur: & ibidem numero 13. vbi profitetur, plus quam manifeſtum eſſe, quod verba enunciatiua inter aliquos dicta, nihil alijs poſſunt prodeſſe, nec obeſſe, poſt Bartol. & Roman. quos citat, & inde infert, quod contractus, qui in aliquo inſtrumento enunciatur, nec ex curſu longi temporis præſumitur in alterius præiudicium; quia ſemper dici poteſt, illud inſtrumentum non probare, niſi inter contrahentes, authent. ſi quis in aliquo documento. coniuncta dicta l. optimam. Quinimo verba enunciatiua, neque ad præiudicium, neque ad fauorem aliorum fidem facere, tametſi iureiurando fuerint confirmata, quia ſicut iuramentum non nocet Tertio, ita etiam non debet prodeſſe, ſicuti probat ibidem Mantica ipſe. Petrus Surdus ſingulariter, in conſilio 546. numero tertio, libro quarto. vbi poſt Alexan. Bertrand. Beroum, Crauetam, Oſaſcum, Menochium, & alios, quod verba quantumuis enunciatiua, probant inter partes id, quod fuit enunciatum, quicquid ſi quoad eos, qui contractui non interuenerunt: & quod id procedit non ſolum inter partes, ſed etiam inter eos, qui titulo ſingulari ſucceſſerunt, vt concludunt Socinus, & Craueta, ibi relati. Quinimo etiam inter eos, qui conſenſerunt actui, in quo contigit talia verba enunciari: vt voluerunt Socinus, Craueta, & Menochius, quos citat ipſe Surdus, dicto nu. 3. & repetit nu. 7. in eodem conſilio 546. libro 4. dicens, quod verba enunciatiua non probant, quando tractatur de præiudicio Tertij, qui actui, vel conctractui non interuenit, quia etiam aſſertiua tunc non probarent, ſed quando agitur de ſolo confitentis præiudicium verba enunciatiua, probant in præiudicium confitentis, ſicuti ſcribunt Authores ibi relati. Fachineus etiam, in conſilio 37. numero 29. libro 1. & in conſilio 97. ex num. 7. eod. lib. vbi quod verba enunciatiua probant inter ipſas partes in materia finium, & iuriſdictionum. Et ibidem numero 12. vbi quod verba enunciatiua probant non modo contra ipſum contrahentem, ſed etiam contra eius ſucceſſores, iuxta Authores ibi relatos num. 13. Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. libro 1. titulo de verborum ſignificat. dicta reſolutione 2. ex numero 51. cum ſeq. vſque ad numerum 76. ex folio 205. quò loci, in verbis enunciatiuis in contractibus appoſitis, inquit duas faciendas concluſiones ſecundum Bartol. in d.l. ex hac ſcriptura, ff. de donat. Prima eſt, quando verba eiuſmodi proferuntur ad liberationem: Secunda eſt, quando emittuntur ad obligationem. In prima concluſione duos caſus conſiderat: Primus eſt in inductis principaliter propter ſe; & tunc dicta verba diſpoſitionem inducunt, l. tale pactum, in principio, ff. de pactis. Secundus caſus eſt in inductis ob aliud incidenter; & tunc, quod diſpoſitionem non inducant, tenent Bartol. Practi, Papien. & Ancharanus, qui commemorantur ibidem, numero 54. In ſecunda concluſione ſimiliter ſunt conſiderandi caſus: Primus eſt in verbis enunciatiuis principaliter propter ſe emiſſis; & tunc inducunt probationem, & non diſpoſitionem, l. publia, §. finali, ff. depoſiti. Secundus eſt caſus in verbis enunciatiuis propter aliud emiſſis; & tunc, aut fuerunt emiſſa in contractatu aliquo inter præſentes celebrato: & inducunt probationem, ſeu præſumptionem, donec probetur contrarium: d.l. optimam, C. de contrahent. & commit. ſtipulat. & l. quidam. C. de probat. & ſic quod partes contrahentes, & eos qui fuerunt præſentes enunciationi etiam ſi enunciatum, tale ſit, quod interuenire non potuerint tempore ipſius, ſecus tamen inter abſentes, vt latius ibi ex nu. 57. vſque ad nu. 64. & hactenus Trentacinquius, qui (vt vides) communibus interpretum placitis accedit in omnibus prædictis: in eo etiam quod dicit num. 59. verba enunciatiua incidenter emiſſa propter aliud, inducere præſumptionem quoad tertium abſentem, cui præſumptioni ſtandum eſt, donec probetur contrarium, ſicuti ex multis alijs Authoribus obſeruaui ſuprà numero 4. & 5.

Verumenimvero, id quod diximus, verba enunciatiua inter eaſdem perſonas probare, debet intellegi, vt habeat locum, quando illud, quod à contrahentibus verbis enunciatiuis expreſſum eſt, ex eorum pendet arbitrio, & voluntate, & in eo poſſunt ſibi præiudicare; ſecus tamen, quando non poſſunt ſibi confitendo præiudicare: quia tunc id non præſumitur, ſed debet potius probari: ſic ſane poſt alios multos Authores, vnanimiter obſeruarunt Card. Mantica, de tacit. & ambig. conuent. lib. 2. tit. 6. nu. 2. in fine, qui plura exempla adducit ex nu. 4. vsque ad num. 8. Andr. Fachin. dicto conſ. 37. nu. 29. per totum, lib. 1. Cæſar Ruginel. practicar, cap. 20. n. 21. Ant. Faber, ad tit. C. de probat. definitione 23. & ad tit. C. ſi tutor, vel curat. definitione 3. nu. 1. in addit. fol. 138. Alex. Trentacinq. variar. lib. 1. de verb. ſignific. dicta reſotione 2. n. 75. per totum. vbi eadem, quæ Franc. Mantica adducit, exempla commemorat, ſed eum non citat. Petrus. Surd. in conſ. 546. num. 1. & 2. lib. 4. qui ipſamet exempla proponit, ibid. num. 4. per totum videlicet, quod ſi in inſtrumento alienationis bonorum Eccleſiaſticorum, factæ à Capitulo alicuius Eccleſiæ, dictum fuerit, præcedentibus legitimis tractatibus, & habita licentia Epiſcopi, hæc verba non probant legitimum tractatum præceſſiſſe; quoniam hoc non pendet ex eorum libera poteſtate; nam talis tractatus exigitur pro forma alienationis bonorum eccleſiæ, vt fiat diſcuſſio inter Prælatum, & eos, qui ſunt ex Capitulo; an talis alienatio ſit neceſſaria, vel vtilis Eccleſiæ; vnde cum hæc forma non poſſit à contrahentibus remitti, ex verbis eorum, vel Notarij, non præſumitur interueniſſe; & ideò inſtrumentum detractatu ſeparatim fieri debet; vt latius per Manticam, vbi ſupra, num. 6. & cæteros in locis nunc præcitatis. Ita ſimiliter non creditur Notario rogato de inſtrumento interpoſitionis decreti in alienatione rei Minoris: ſi dicat interpoſitum cum cauſæ cognitione; cùm illo tempore non potuit cognitio interponi, vt ex Caſtrenſe, & Iaſone refert Trentacinquius, vbi ſupra, dicto num. 75. Petrus Surdus, dicto num. 4. per totum, vbi eleganter & verè notauit, quod Authores, & doctrinæ quamplurium iuris Interpretum, qui voluerunt, nunciatiua verba non probare in his, quæ ab ipſarum partium voluntate non dependent; intelligi debent, quando circa ea emiſſa ſunt, in quibus partes ſibi præiudicare non poſſunt; & ita diſponere non poſſunt in ipſarum partium præiudicare, confitendo, alienando, & in. d.l. optimam, loquitur de his, in quibus partes obligando: ſecus in alijs, quia talia verba emittuntur eadem facilitate, qua fit principalis contractus: & quod ita etiam loquuntur Bartolus, & alij, quos refert ipſe Surdus. dum dicunt, quod verba enunciatiua inter eaſdem perſonas, probant, cum enunciant ſolemnitates, quibus partes renunciare poſſunt, aliàs ſecus: & ponunt exemplum in fiſco, minore vel Eccleſia vendentibus, & dicentibus, quod præceſſerunt tractatus, & alia neceſſaria; quia tales ſolemnitates non probantur per illa verba interueniſſe, ex quo illis partes renunciare non poſſunt: vt latiùs ibi idemmet Surdus, qui numero 2. dixerat, quod ſolemnitas, & authoritas non probatur interueniſſe in actu per verba narratiua ſcripturæ, quia à poteſtate aliorum, quàm partium dependet: & numero primo adduxit exemplum illud Manticæ, dicto tit. 6. num. 7. quod ſi filius familias, qui ex forma ſtatuti obligari non poterat, niſi eſſet mercator, mutuans, & accipiens pecuniam, fateatur ſe mercatorem, illa confeſſio ſibi non præiudicauit; quia verba enunciatiua à partibus prolata, non probant circa ea, in quibus partes ſibi præiudicare non poſſunt. Ei idem eſſe, ſi quis alteri pro benemeritis donauerit; hæc namque verba inter perſonas donare prohibitas, vt putà inter patrem & filium, & inter virum & vxorem, inter quos donatio ſimplex conſiſtere non poteſt benemerita non probant: l. qui teſtamento. ff. de probat. cum vulgatis, & per Manticam, dicto titulo 6. num. 2. & 3. Petrum Surdum, dicto conſ. 546. num. 1. 2. & num. 4. lib. 4. qui vſque adeo in conſideratione habuit ſuperiùs obſeruata, & an partes in ipſarum præiudicium renuntiare poſſint, vel non ſolemnitati à iure introductæ; vt non dubitauerit afferere dicto num. 4. verba enunciatius propter aliud emiſſa, probare in contractibus, inter eaſdem perſonas, enunciatum, de quo partes diſponere non poſſunt, quamuis non probent id, in quo partes ſibi confitendo: non poſſunt præiudicare: & quod probent ea, de quibus partes diſponere non poſſunt, ex pluribus demonſtrare contendit partium licet non ſit facere, quod quis in facultate partium licet; tamen ſi inter partes dicatur aliquem eſſe ſeruum, talia verba probanunt, eum talem eſſe, d.l. optimam ſimiliter noſtra aſſertio non poteſt eum dominum facere, qui alioqui dominus non ſit; tamen ſi contrahentes aſſerant, rem eſſe in domino alicuius, talia verba eum probabunt dominum eſſe: vt per Alexan. Crauetam, dicto num 4. relatos: Smiliter (ſubdit idem Surdus, num. 5.) verba enunciatiua probant litis conteſtationem præceſſiſſe, & tamen conteſtatione parte diſponere non poſſunt: & ſi appellatus fateatur per verba enunciatiua, aduerſarium appellaſſe debito tempore, & debita forma, nocebit ſibi talis confeſſio; cùm tamen quod ſit, vel non ſit in tempore appellatum, non pertineat ad partium diſpoſitionem; vt Bellamera, deciſione 684. Lauanquam, de appellat, annotauit: quam refert Surd. ibi, dict. n. 5. Trentacinq. reſolutione 2. dict. n. 75. id ipſum etiam ratione comprobari poſſe, ex eo deducit Surd. acutè; nam dum quæritur, an confeſſio confitenti præiudicet ad probationem, debebit conſiderari, an id, quod quis confitetur, ſit in partis diſpoſitione; poteſtas namque diſponendi ad ipſam refertur diſpoſitionem, non autem ad probationem: ſi enim quæreremus, an verba enunciatiua diſponant, benè diceremus, hoc verum quoad ea, de quibus partes diſponere poſſunt, quia vbi agitur de actu, ſupponi debet poteſtas acteum gerendi, ſine qua actus in eſſe non producitur. Sed vbi tractamus, an confeſſio probet, fruſtra quæritur, an talis confirmens poſſet illum actum facere, quia multa probari poſſunt noſtra confeſſione, quæ tamen fieri à nobis non poſſunt putà, quando confeſſio verſatur circa actum, qui miniſterio Tertij expeditur, vt quò Titius ſit Sempronij filius, quòd ſit hæres, quòd testamentum condiderit, quòd ſe obligauerit, & ſimilia: & ſane abſurdum eſſet dicere, hæc non poſſe probari per verba enunciatiua, & eſſet reſtringere hanc regulam ad caſum, qui nunquam eueniret, quinimò eſſet deſtruere regulam, ſi enim probaret ſolum in his, de quibus partes diſponere poſſunt, vtique frustratoria eſſet his caſibus probatio, quia induceretur diſpoſitio, ſi res eſſet in faculatate diſponentis: & hactenus Petrus ipſe Surd. & admodum ſubtiliter (vt vides) qui in fine num. 6. in hunc modum concludendo, ſcripſit. Sicuti igitur confeſſio per verba aſſertiua nocet confitenti, & probat id, quod conſitetur; ita pari modo probabit, ſi fiat per verba enunciatiua, etiam ſi de eo partes diſponere non poſſent, & qui aliter diceret, meo iudicio grauiter contra textus & naturalem rationem erraret, ſtantibus ſupractis.

Rurſus, id ipſum, quod dictum eſt, verba enunciatiua probare inter eaſdem perſonas in contractibus, reſtringi quoque debet, vt habeat locum quoad iſtum effectum, vt contractus in quo fuerunt pronuntiata, non poſſint à contrahentibus impugnari, vt loquitur text. in d.l. optim. C. de contrah. & commit. ſtipul. ſed ſi id quod verbis enuntiatiuis expreſſum eſt, principaliter in iudicium deducatur, & in dubium reuocetur, tunc ſane non præſumitur, nec probationem inducit, ſed potius probari debet, cap. illud, de præſumpt. prout latius eum textum inducit, atque expendit Mantic. de tacit. & ambig. conuent. lib. 2. dicto tit. 6. num. 8. & 9. per tot qui fatetur hanc eſſe communem ſententiam, & frequentiori calculo receptam, quamuis ipſe contendiſſet antea, aliter eum textum accipere. Hippolytus Rimin. in conſ. 382. n. 43. lib. 4. vbi dicit quod quamuis verba enunciatiua ſoleant interpartes probare, id nequaquam procedit, quando principaliter contingit diſputare de ipſo enunciato, tunc namque nec inter eaſdem partes probant, nec fidem faciunt verba enunciatiua, prout tenent quamplurimi Authores, quos ipſe refert. Alex. Trentacinq. variar. reſolution. lib. 1. tit de verb. ſig dict. reſolu. n. 64. vbi citat Ant, de Butr. Bald. Alex. Corn. Decium, Iaſon. Felin. Curt. Iun. & Cephal. ita tenentes: & dicit eſſe exemplum in d.l. optimam. C. de contr. & com. ſtip. ſeruus etenim ſtipulari poteſt de iure domino, quamuis alter alteri regulariter ſtipulari non poſſit: ſi ergo Titius Sempronio, tamquam eius ſerus ſtipuletur, dicendo, Titius ſeruus Sempronij; iſta verba enunciatiua probabunt, quoad hoc, vt ſtipulatio valeat, ſed ſi poſtea contingat principaliter diſputari de dominio ſerui, cuius ſcilicet ſit, etiam inter promiſſorem, & Sempron. & ſic inter eaſdem perſonas, talia verba non probant, nec præiudicant. Surd. denique, dicto conſ. 546. n. 7. lib. 4. refert Authores nonnullos tenentes, quod verba enunciatiua probant, etiam vbi de enunciato contingit principaliter diſputari, & ſtatim profitetur, contrariam ſententiam eſſe magis tutam, prout tenent Authores illi commemorati antea per Surdum ipſum, ibi n. 2. verſ. secundò dicit. & tenendo communem ipſam ſententiam, quod verba enunciatiua non probant, etiam inter eaſdem perſonas, quando principaliter contingit diſputari de enunciato; ſingulariter explicat, quod id procedit, quando contingit de veritate rei enunciatæ principaliter dubitari ad alium finem, quàm emiſſa fuerit enunciatio: ſecus tamen, ſi ad effectum validitatis contractus, ſuper quo emanarunt, licet principaliter de eorum veritate tractetur, idque per text. in d.l. optim. vbi ſi quæratur principaliter, an quis eſſet ſeruus Titij, ad effectum, vt ſuſtineatur ſtipulatio nomine Titij facta, verba illa probabunt; ſicuti declarat Decius, in d. authent. ſi quis in aliquo documento, num. 17. dicens, quod verba enuntiatiua probant ad effectum contractus, ſuper quo emanarunt, licet principaliter de eorum veritate tractetur, quamuis ſecus ſit, quando ad alium finem, vel effectum examinatur veritas enunciatorum. Idem Decius in conſ. 213. col. finali, verſ. & vlterius ad hoc. & ante eum Baldus, in l. ad probat. num. 7. C. de probat. vbi loquendo de verbis enunciatiuis prolatis incidenter, & propter aliud, dicit, quod incidentia non operantur, niſi quatenus operantur ad ipſum principale, d.l. optim. & ſic præſupponit (vt rectè Surdus animaduertit) quod ad conualidandum, & exequendum contractum, verba enuntiatiua probant: & eodem modo loquuntur Alexand. & Berous, ibi relati per Surdum, qui ipſe in hunc modum concludit: Cum itaque verba hæc ponderemus ad eundem finem, & effectum, ad quem prolata fuerunt, absque dubio probabunt, ſiue principaliter, ſiue incidenter ſuper eis fiat de veritate diſceptatio. quòd ſi verba enunciatiua fuerint prolata propter ſe, quod probent tunc, etiamſi contingat diſputari ſuper enunciato, tenuerunt Socinus, in conſ. 68. num. 8. lib. 4. Afflictis, deciſione 83. Cephalus, in conſ. 443. n. 7. lib. 3. & de his hactenus.

CAPVT XLVII.

Ex verbis in præfatione, aut in proœmio teſtamenti ſiue vltimæ voluntaris, & diſpoſitionis cuiuslibet alterius appoſitis, aut ex præfationibus ipſis, & proœmijs, quemadmodum coniectura voluntatis deducit, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat, vt præfationum vis, & natura non modò, ſed intentio etiam, atque animus diſponentis, qualis fuerit, dignoſcatur dilucidè, vbi vulgatiſſimum illud Interpretum omnium axioma, ex l. fin. ff. de hæred. inſtitu. deductum, & per manus traditum quotidie, quod diſpoſitiones omnes à præfationibus, & proœmijs rationem, atque interpretationem accipiunt; declaratur, atque exornatur nonnullis. Denique, in præfationibus, & tractatu, quæ dicta ſunt, an in contractu repetita intelligantur, ad l. Titia, 134. §. idem reſpondi, de verbor. obligat. breuiter, & diſtinctè explanatur,

SVMMARIVM.

- 1 Verba in præfationibus, aut in proœmijs diſpoſitionis appoſita declarant mentem, & intentionem, atque voluntatem diſponentis.
- 2 Et aperiunt cauſam, per quam mouetur diſponens.
- 3 Declarant etiam, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa.
- 4 Idque, etiamſi ratiocinando, & enunciatiuè prolata fuerint.
- 5 Et ad omnia referuntur.
- 6 Etiam quando diſpoſitio ſui natura ſtrictè interpretanda eſt, nam ob rationem in præfatione expreſſam, largè interpretari debet.
- 7 Præfationem duplicem eſſe dici, ſiue dupliciter conſiderari.
- 8 Vna dicitur quæ in actu, & diſpoſitione non ſcripta adhibetur, & qua vulgato nomine tractatus appellatur.
- 9 Altera, quæ ſolet ab initio actus, & diſpoſitionis ſcriptæ apponi.
- 10 In præfatione dicta, repetita præſumuntur in ipſo, actu, & diſpoſitione.
- 11 Niſi quando inter vtrumque magnum temporis interuallum interceſſiſſet.
- 12 Vel quando partes ipſæ non ſe firmarunt ſuper dictis in tractatu, & præfatione contractus.
- 13 Vel quando dicta in tractatu, ſunt omnino diſtincta, & ſeparata ab ipſo contractu.
- 14 Vel inter perſonas diuerſas, aut in materia odioſa.
- 15 Vel quando actus, & diſpoſitio principalis redderetur inutilis, ſi dicta in præfatione, cenſerentur repetita in ipſo actu principali.
- 16 In præfationibus, vel tractatu, quæ dicta ſunt, an in contractibus repetita intelligantur; de quo ſupra, ex num. 10. quemadmodum Cardinalis Franciſc. Mantica, nouiſſimè explanauerit.
- 17 Præfationes, & proœmia, quibus teſtatores, & quicunque alij diſponentes vtuntur, declararè, coniecturamque facere, quid in ipſa diſpoſitione diſponentes voluerint. Et intentionem eorum detegere. Incertitudinem tollere; Præſtare lumen, & intellectum diſpoſitioni; & per eas tolli omnem ſubſequentem dubitationem. Inducere etiam cauſam finalem diſpoſitionis, ex quæ diſpoſitio ipſa extenditur, & ampliatur, atque declaratur, & reſtringitur, ſiue limitatur.
- 18 In vltimis voluntatibus prefatio obtinet vicem cauſæ, deciſio verò cauſati. In præfatione, & proœmio, tanquam in cauſa, conſiſtit ratio diſpoſitionis.
- 19 Intelligentia dictorum ſumenda eſt ex his, quæ in proœmio dicuntur, tamquam ex cauſis.
- 20 Quod eſt in præfatione, tanquam in cauſa, eſt volitum volentis, & intentum agentis ſignificans, & ſignificatum.
- 21 Cæteræ diſpoſitiones ſunt referendæ ad proœmia, & præfationes, ita vt ab eis non diſcrepent.
- 22 Omnis diſpoſitio teſtatoris habet ſenſum verum à proœmio, etiam contra, & præter verba teſtatoris.
- 23 A præfationibus & proœmijs ſtatuta, leges, reſcripta, contractus, & omnes diſpoſitiones rationem accipiunt. Et præfationes ipſæ obtinent cauſæ finalis rationem, & diſpoſita ſupplent, & emendant. Idem in omni actu, & materia, iuxta ſuperiora, & l. finalis, ff. de hæred. inſtit. deciſionem.
- 24 Quam etiam in omni diſpoſitione Menochius accipit, prout hic obſeruatur, & ipſius Authoris placita in propoſito commemorantur.
