Secundò deinde & principaliter pro eadem parte, quod mulier non cenſetur, quando nubit, dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem; faciunt vrgenter decem illa fundamenta, quæ ponderauit Bartolus in ſolemni illa diſputatione, incip. Mulier habens magnum patrimonium, quæ eſt quæſt. 7. quæ ad ſex præcipuas rationes reduxit Iacob. Menoch. præcitata præſumpt. 6. ex num. 54. vſque ad numerum 61. quæ tamen eò principaliter tendunt, ſiue reducuntur ad id, quod matrimonium poteſt eſſe ſine dote, etiamſi mulier habeat bona, l. finali, Cod. de repudiis, l. ex his, C. de donat. inter vir. & vxor. & ſic quod dos non eſt de eſſentia matrimonij, non è contra, l. cum multæ, C. de donat. ante nupt. l. 3. ff. de iure dotium, & quod dos eſt quid facti, ideò non præſumitur, l. in bello, §. factæ, ff. de capt. & poſtlimit. reuerſis, & dos eſt titulus, qui regulariter non præſumitur, §. aliæ, Inſtitut. de act. & tantum ea dicuntur dotalia, quæ in dotem dantur: l. ſi ego, §. dotis, ff. de iure dotium. Item dos non ſemper vniformiter datur, ſed aliquando maior, aliquando minor, aliquando in pecunia, aliquando in ſpecie, & non præſumitur id, quod eſt variabile; & his argumentis vtitur Baldus, in conſil. 202. Mulierem maritus, in principio, volum. 4. Corneus, in conſ. 282. column. 4. volumin. 1. dicens, quod allegans dotem, tenetur eam probare. Et in effectu ad rationes prædictas reducit omnia fundamenta huius partis Petr. Surd. d. conſ. 94. n. 1. & 2. lib. 1. Ioſeph. Ludouic. d. deciſ. 99. num. 99. & tribus ſeqq. Idque maximè procedere, ſi quis duxerit vxorem pulchram, cuius amore captus erat, vt ſcilicet dos non præſumatur conſtituta, ex Angelo, Affict. Federic. & Natta obſeruauit Mantic. de tacit. & ambig. conuent. lib. 12. titul. 13. numero 27. Menoch. lib. 3. dict. præſumpt. 6. num. 67.

Ex his quidem apparet, decipi manifeſtè eos, qui opinati ſunt, præſumi mulierem dediſſe bona ſua in dotem, cùm nubit, in qua opinione viſi ſunt eſſe, ſibi parum conſtantes Bart. Bald. & Abb. quos referunt, & meritò improbant Iacob. Ludouic. dicta deciſ 99. num. 3. iuncto n. 26. Ioſeph. Menoch. lib. 3. præſumpt. 6. n. 61. qui eius partes argumenta, & rationes adducit ex n. 61. vſque ad num. 65. & ipſis reſpondet, retenta ſententia communi. Adducit etiam Ioſeph. Ludouic. vbi ſuprà, n. 4. 5. &6. latiùs Cardin. Mantic. de tacit. & ambig. conuent. lib. 12. tit. 13. ex num. 1. vſque ad n. 8. vbi pro ipſa parte quinque fundamenta expendit, & eis reſpondet ex n. 9. vsque ad n. 20. ad textum autem, qui pro eadem parte expendi poſſet, in l. quod autem, ff. de iure dotium, vt nullo modo vrgeat contra communem reſolutionem, de qua ſuprà, n. 23. ex propoſito præbet reſponſum, & ſingulariter eum explicat Barboſ. 3. part. d.l. 1. ff. ſoluto matrim. ex. n. 64. in fine, vſq. ad n. 69.

Rurſus & tertiò pro eadem parte facit, vſque adeò procedere communem ſententiam, relatam ſuprà, n. 23. & ſeq. vt locum etiam habeat, quando maritus ea poſſediſſet, & adminiſtraſſet cum ſcientia, & patientia vxoris; nam adhuc non cenſeretur dediſſe bona ſua in dotem: neque etiam videretur promiſſa dos congrua: quod poſt Bartol. Caſtrenſ. Roman. Bald. Nouellum, Campeg. Calcan. Alexand. Gozadin. Socin. iun. Rolandum, Phanucium, & alis ſcripſit Iacob. Menoch. lib. 3. dict. præſumpt. 6. n. 73. & rationes adducit n. 74. & 75. Idem quoque poſt alios firmarunt Barboſa, 3. parte dictæ l. primæ, n. 68. in fine. Cardinal. Franciſc. Mantic. lib. 12. dicto tit. 13. num. 23. & 24. Petrus Surdus, dicto conſil. 94. in principio, numero 4. qui ſubdit, quod ex quo Maritus cœpit poſſidere poſt matrimonium contractum, præſumitut non pro ſe, verum pro vxore familiaritatis iure poſſediſſe, l. ſi mulier vſus domus, ff. quib. mod. vſusfr. amittat. iuncta l. qui iure familiaritatis, ff. de acquir. poſſeſſion & quod maritus nullo tempore præſcribit, quia poſſidet pro alio, non, pro ſe, vt latiùs ibi ex aliis Authoribus obſeruat.

Quartò prætereà facit, quod deciſio eadem, vt mulier non cenſeatur, quando nubit, dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem; procedit etiam, ſi maritus eſſet dignus tanta dote, inſpectis facultatibus, atque eius conditione: quia nihilominus ei non videtur mulier omnia bona ſua in dotem conſtituiſſe; quod poſt Bart. in dicta quæſt. 7. voluit Alexander, in conſil. 144. num. 3. verſic. nec ob id quod notat, lib. 7. Baldus Nouellus, in tractatu de dote, 6. parte principali, in 14. ſpeciali, columna finali, verſic. Tertius caſus principalis. vbi fortius dicit, conſtitutionem dotium non præſumi ex diuturna præſtatione, iuncta etiam dotis congruitate, & eum ſequitur Rolandus, in tractatu de lucro dotis, quæſt. 74. num. 9. refert Petrus Surdus, dicto conſ. 94. num. 5. lib. 1.

Quintò & vltimò facit, nam etſi matrimonia non ſoleant ſine dote contrahi, & ex hoc præſumendum eſſet, mulierem eſſe dotatam, tamen iſta præſumptio eſt vaga, & generalis, quinimò incerta, nec ex ea infertur, quod omnia bona præſumantur in dotem data. Sic ſane in eodem, quo verſamur, caſu, argumentatur Petrus Surdus, dicto conſil. 94. num. 6. qui ea retione idipſum confirmat: nam vbi mulier promittit viro ſimpliciter dotem, non cenſetur omnia bona in dotem promittere, ſed eam, quæ boni viri arbitrio congrua diiudicaretur, vt inquit Baldus, in l. finali, num. 8. cod. de ſentent. quæ ſine certa quantitate proferuntur. Si igitur omnia bona non cenſentur in dotem data, quando dos ſimpliciter, expreſſa, voluntate, promiſſa; multominus iudicabimus, omnia eſſe data, quando de dote nihil dictum fuit. Idque confirmatur ex his, quæ Petrus Barboſ. dicta tertia parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, ex num. 35. vſque ad numerum 41. ſcribit.

Nihilominus tamen his non obſtantibus, iuridicè in caſu propoſito Hiſpalenſis Regius Senatus definiuit contrarium, quod ſcilicet dicta D. Anna de Guzman cenſeretur omnia bona ſua in dotem dediſſe marito, ſicque dotalia, & non paraphernalia, aut extra dotem deberent diiudicari, idque ad effectum, vt dotalium bonarum priuilegiis ea perfruerentur. Ad quod ita definiendum, ſequentibus adducebatur, atque adduci potuit fundamentis Senatus.

Et primis, nam etſi verum ſit, quod in dubio mulier non videatur omnia bona in ditem dediſſe, quando nubit ſimpliciter, nulla dote expreſſa; tamen vbi extant voluntatis coniecturæ, aliud eſt dicendum: dotem enim fuiſſe conſtitutam, probari poteſt per indicia, : & coniecturas, quibus coniici poſſit, mulierem voluiſſe dare bona ſua marito dotis nomine: nam tunc dicendum eſt, ita dare voluiſſe: & coniecturas ſufficere reſponderunt Bald. in conſilio 185. Punctus, lib. 5. & in l. cum citra, in principio, C. de iure dotium, Aretin. in §. fuerat, num. 29. verſ. ex aliis, Inſtit. de actionibus, Abbas, in conſ. 46. nu. 3. lib. 1. Campegius, in tractatu de dote, quæſt. 56. quem refert Natta, in conſ. 581. num. 12. vbi dicit, poſſe coniectum deduci ex variis circumſtantiis: Calcaneus, in conſil. 11. column. 3. & in conſil. 21. num. 6. Phanucius, in tractatu de lucro dotis, gloſſ. 10. n. 42. ita quoque, quod dos, quamuis regulariter tacitè conſtituta non intelligatur, illa tamen ex coniecturis probari poſſit; adnotarunt, & coniecturas commemorarunt Ioſephus Ludouices, dicta deciſione 99. ex num. 14. cum ſed. Iacob. Menoch. lib. 3. dicta præſumptione 6. ex num. 78. cum ſed. vſque in finem præſumptione, & præſumpt 8. ex num. 23. cum ſeq. Cardinalis Franciſcus Manica, de tacitis, & ambiguis, conuent. lib. 12. titulo 10. ex num. 23. vbi quod dos non ſolum verbis perſpicuis & expreſſis intelligitur conſtituta, ſed etiam ambiguis, quæ egent interpretatione, & ſic ex coniecturis, & præſumptionibus: melius eod. lib. 12. titulo 14. fol. 700. vbi enumerat caſus, in quibus dos tacitè conſtituta intelligitur. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera D. concluſ. 722. per totam, fol. 934. nec diſſentit Barboſa, dicta tertia parte, l. primæ, numero 68. in fine, & 69. & expreſſim obſeruat, ſuperiores tamen non citat, Petr. Surd. in conſ. 94. num. 18. lib. 1. qui inquit, in ſpecie plures extare Doctores, qui ſcribunt, quod ex coniecturis & indiciis probatur, mulierem dediſſe omnia bona ſua in dotem; & numeris ſed. eos recenſet, diſcutendo ſingulas coniecturas, quarum Primam deducit à conſuetis, à quibus licèt arguere, quia factum præſumitur id, quod fieri conſueuit, l. certi condictio, §. ſi nummos, ff. ſi certum petat, l. quod ſi nolit, §. qui aſſidua, ff. de Ædilitio edicto. Matrimonia autem non ſolent contrahi ſine dote, prout generalis eſt conſuetudo, ideò dos præſumi debet conſtituta, & mulieres maritatas nòn eſſe ſine dote. Et quamuis ſola hæc præſumptio, vti nimis generalis non ſufficiat, aliis tamen iunctis plurimùm operatur: nam ſi extat conſuetudo, quod mulieres dent in dotem omnia bona ſua, tali caſu nubendo videbitur vxor dotem conſtituere in omnibus bonis ſuis: prout hæc omnia latius comprobat Petrus Surdus, dicto num. 18. & tribus ſed. qui concludit, confirmari hanc coniecturam, quia cum non poſſint onera matrimonij ſupportari ſine maxima impenſa, ſi quis vxorem duceret ſine dote, videretue iactare ſuum, quod non præſumitur, l. cum de indebito, ff. de probat. & id ipſum repeit in eodem conſil. 94. num. 55. vbi in hunc modum ſcribit; Poſtremò eſt aduertendum, quod, et ſi ſingulæ coniecturæ ſuprà citatæ, non probarent neceſſariò, bona hæc fuiſſe dotis nomine data D. Hieronym. tamen omnes ſimul iunctæ, rem adeò claram præoculis conſtituunt, vt meo iudicio nefas ſit negare quin omnia ſint dotalia: Plura enim indicia iunguntur ad probandum, quod dos conſiſtat in omnibus bonis, &c. Et ibidem inferiùs ibi, Et quando plures copulentur coniecturæ, admittunt omnes, dotem probari conſtitutam in omnibus bonis, & c. Iterum etiam num. 58. ipſe Surdus, in verſ. non etiam mouet. ſane in caſu præſenti plures copulantur coniecturæ, vt ſtatim dicetur; atque ita ex ipſis videri debuit dos in omnibus bonis conſtituta. Imò & omnia illa ſimul concurrebant, quæ idem Surdus expendit dicto numero 55. in verſic. ſane in caſu noſtro, dum dicit; Sane in caſu noſtro non poſſent eſſe vrgentiores, quia vltro quod ſolent viri dotes conſequi ab vxoribus; probatum fuit, quod erat dignes tanta dote, quod ea longo tempore poſſedit vti dotalia, & quod ea appellabat dotalia, & vxor dicebat, ſe omnia bona dediſſe in dotem, extabat fama publica, quod omnia bona eſſent in dotem conſtituta.

Secundò deinde pro eadem parte facit, quo dictus maritus à die contracti matrimonij, vſque ad illius diſſolutionem, de bonis omnibus dict. D. Annæ de Guzman, vxoris eius, tanquam de propriis diſpoſuit pro ſuo arbitris, & bonorum immobilium quinque fecit alienationes præcipuas, non modo ſciente, & patiente vxore, ſed etiam venditiones ratificante, & iurante, ideò cenſeri debent omnia bona vxoris ipſius in dotem data fuiſſe, vt voluit Baldus, in conſ. 102. prima columna, volumine 4. quem ſequitur Iacobinu, in l. mulier bona, ff. de iure dotium, qui ſubdit, ita tenendum eſſe. Socinus iunior, in conſil. 4. num. 33. volumin. 2. vbi ait, ſententiam iſtam æquam eſſe, & probabilem. Et licèt communiter damnetur iſta opinio, niſi accedente dotis conſtitutione expreſſa, vt per Surdum, dicto conſil. 99. numero 33. lib. 1. Tamen in noſtris terminis, eſt nedum ſuſtentabilis, ſed vera, & rationabilis ob dictum conſenſum, & iuramentum; cùm domus, & alia immobilia alienabantur, à dicta vxore tanquam de bonis dotalibus adhibitum; & quia inſtrumenta de eis confecta, ſupponebant eſſe dotalia, & tanquam de dotalibus ſibi emptores conſulebant; quibus, & aliis ſimul ſtantibus, redditur velut certum; quod omnia bona fuerit dotis nomine tradita marito. Nec poteſt dici. ea tantum dotalia videri, quæ alienabantur, non verò cætera; vt contendit Petrus Surdus, vbi ſuprà, num. 6. in verſic. nec obſtat quod in duobus inſtrumentis. Verè namque, differentia non eſt; nam ſi vna, vel alia bona, non apparent dotis nomine conſtituta expreſsè, ſed ex coniecturis id præſumitur: non eſt ratio, quare diuerſum ius valeat conſtitui inter ea, idque maximè, cum alia concurrant, quæ mox referuntur. Deinde, quod maritus ipſe, cùm domos, & immobilia alia vendidiſſer, fratri cuidam vxoris ſæpiſſimè dixit (prout ex actis proceſſus apparet) pro pretio honorum venditorum, ſatis cautam eſſe vxorem ſuam, & tacita hypotheca omnium bonorum ſuorum: Ex his enim verbis datur intelligi, dotes conſtitutas fuiſſe, vt in noſtris terminis latiùs obſeruat Surdus, dicto conſil. 94. numero 23. & 24. Denique, quia multi teſtes affirmant, tempore dictæ alienationis bonorum, & ante, & poſt, maritum dixiſſe, & enunciaſſe ſæpiſſimè, dictam vxorem didiſſe ei omnia bona ſua in dotem, & ea poſſdere tanquam dotalia: quæ equidem aſſertio manifeſè probat, illum poſſediſſe ex ea cauſa potius, quam ex alia: ſicuti ex aliis Authoribus probauit dilucidè Petrus Surdus, vbi ſuprà, num. 70. & num. 52. & vltra eum facit Maſcardus, de probationibus, tomo 1. concluſ. 566. per totam, & concluſ. 569. vbi quod dotis conſtitutio probatur per verba enunciatiua.

Prætereà & tertiò facit, quod idemmet maritus bona omnia vxoris, non modò tanquam dotalia poſſidebat, (vt nunc dixi) ſed etiam eis vtebatur & fruebatur vti dotalibus, vxore ipſa vidente, & ſciente, & patiente; ex quo ſatis elicitur, à principio eum ex cauſa dotis omnia bona accepiſſe. Et ita Salicetus, in l. filiæ cuius num. 11. C. familiæ erciſcundæ. poſt Bartolum, in dicta quæſt. 7. in ſolut. num. 1. verſic. ſed ſi tu poneres. Angelus, in conſil. 335. num. 2. Calcaneus, in conſil. 11. column. 4. in verſic. adeſt etiam alia præſumptio. Aretinus, Bertrandus, Rolandus, Phanucius, & alij, cum quibus Petrus Surdus, dicto conſil. 94. ex num. 52. vſque ad numerum 55. Ioſeph. Ludouic. dicta deciſ. 99. num. 20. Maſcard. de probationibus, tom. 1. concluſ. 215. num. 5. Iacob. Menoch. lib. 3. dicta præſumpt. 6. num. 79. vbi quod mulier paſſa bona à viro adminiſtrari, formi quadam patientia, in dotem ea dediſſe præſumitur: & quamuis alij quamplures iuris Interpretes contrà ſtatuerint, vt dixi ſuprà, num. 32. in caſu tamen præſenti, tot concurrentibus ſimul, & rebus ab initio traditis vxori, ita neceſſario dicendum eſt, vt infrà, num. 44. ad ſolutionem tertij argumenti dicetur.

Facit etiam & quarto loco confeſſio vxoris ipſius, toties repetita, quod omnia ſua marito dediſſet in dotem, & quod alia multa dare voluiſſet: quæ quidem confeſſio cum poſſeſſione mariti, vel cum eo, quod ſit dignus tanta dote, probat omnia fuiſſe data in dotem, & vxori præiudicat. Idque maximè, ſi ſæpiùs extra iudicium firmauerit, ſe bona ſua in dotem tradidiſſe marito. Ita ſanè ex Socino ſeniore & Socino iuniore, & Rolando obſeruauit Ioſephus Ludouicus, dicta deciſ. 99. num. 19. Iacobus Menoch. lib. 3. dicta præſumpt. 6. num. 83. Petrus Surdus, dicto conſil. 94. ex num. 39. vſque ad numerum 45. vbi inquit, confeſſionem vxoris probare dotis conſtitutionem, quia conſtitui poteſt dos nudo mulieris conſenſu, l. exactionem, C. de iure dotium, & conſenſus nudis verbis, facto, & nutu declaratur, l. labeo, ff. de ſupell. leg. l. vbi non voce. ff. de regulis iuris. & latè proſequitur ex relatione quamplurimorum Authorum, vt ibi vider poteſt.

Denique & vltimò facit, quod fama publica plurimùm conferat ad probandum, quod omnia bona fuerint in dotem data marito: prout ſcripſit Calcaneus, in conſil. 11. column. 3. circa medium. Corneus, in conſil. 282. column. 4. verſiculo, concurrit etiam fama, volum. 1. latiùs Petrus Surdus, dicto conſil. 94. num. 48. 19. 50. &70. Fama autem publica in caſu præſenti pleniſſimè probata fuit in proceſſu, vt ex actis eius apparet: ſicque neceſſariò videri debuit dos in omnibus bonis conſtituta; idque maximè per plures ſimul iunctas coniecturas, & præſumptiones, de quibus ſuprà, vt probarunt relati ſuperiùs num. 35. & per Surdum, vbi ſuprà, num. 55. & num. 18. & ſeq. vbi etiam deducit argumentum ex generali conſuetudine, ex qua matrimonia non contrahuntur ſine dote, factum autem eſſe præſumitur id, quod communiter ab omnibus fieri ſoleat, vt ſuprà dixi per text. in l. certi condictio, §. ſi nummos, ff. ſi cerium petatur, & alia iura.

Nec obſtant argumenta pro contraria parte adducta, non obſtat primum, cui concludenter reſponderi poterit ex his, quæ adnotata, atque ſcripta reliqui ſuprà, num. 35. & ſeq. vſque ad numerum 43. nam licèt mulier ſimpliciter nubendo, nulla expreſſa dote, non videatur dare omina bona in dotem; ex indiciis tamen, & coniecturis, quæ ſimul concurrunt aliter ſtatuitur, vt ibi dixi. In propoſito autem caſu adſunt quamplurima, conſtitit namque, dictum maritum omnia bona poſſediſſe vti dotalia, & ipſam ante, & poſt contractum matrimonium dixiſſe ſæpè, quod conſtituerat omnia bona ſua in dotem, & increbuiſſe publicam vocem, & famam, quod omnia in dotem dederat. Poſtremò, quia maritus, inſpectis facultatibus, & qualitate natalium (erat enim ex illuſtri familia progenitus, & Regia Senatoria dignitate præditus) fuiſſet dignus tanta, & maiori dote; quæ omnia ſimul iuncta, probant intentionem præfati mariti manifeſte, & omnia bona fuiſſe data in dotem. Secus autem eſſet, quando nihil probaretur, præter ſimplex matrimonium, tunc enim locum haberet regula negatiua, & ſententia communis relata ſupr. num. 23. & ita in terminis reſpondit Petr. Surddicto conſil. 94. num. 58. in verſ. non etiam mouet, quod mulier.

Non obſtat ſecundum, quod matrimonium poteſt eſſe ſine dote, & quod dos eſt quid facti, & eſt titulus, ideò non præſumitur; non etiam datur ſemper vniformiter, & non præſumitur id, quod eſt variabile: quia reſpondetur, hæc omnia in ſe vera eſſe; cæterum (vt nunc dicebam) per plures ſimul iunctas coniecturas, & præſumptiones, dotis conſtitutionem neceſſariò præſumendam in propoſito caſu, vt ſuprà probaui num. 41. quamuis non ſufficeret ſola illa, quod communiter non ſolent viri vxores ducere indotatas, ideò licèt poſſit eſſe, quod eas ducant ſine dote, tamen id à iure non præſumitur. Factum enim id præſumitur, quod communiter ab omnibus fieri ſolet, l. finali, C. de fideiuſſoribus, & ſuperiùs recenſui: facitque Menochius, lib. 3. dicta præſumpt. 6. num. 80.

Non obſtat terrium argumentum, pro cuius explicatione, repetenda erunt in memoriam ea, quæ ſuprà, num. 38. obſeruaui, & ſcripſi: nam licèt regulariter, mulier ſimpliciter nubendo, non cenſeatut bona ſua dediſſe in dotem, etiamſi maritus ea poſſediſſet, & adminiſtraſſet cum ſcientia & patientia vxoris; tamen alite ſtatuendum eſt, vbi non ſola poſſeſſio, & adminiſtratio concurrunt, ſed plura alia interueniunt, vt quia maritus & vxor dicebat ea eſſe dotalia, & omnia fuiſſe in dotem data, & maritus erat dignus tanta dote, & vigebat publica vox & fama, quod omnia eſſent in dotem tradita. Et ita reſpondet Petrus Surdus. dicto conſ. 94. n. 59. in verſiculo, Secundò respondetur. Et num. 60. in verſ. Secundò respondeo.

Deinde ſecundò, & vltra Surdum ipſum Reſpondeo, argumentum procedere, quando ſimplici, aut difformi patientia mulier paſſa eſſet adminiſtrare maritum; ſecus tamen ſi formi quadam, & æquali patientia poſſideret, & adminiſtraret, vt ex Iacob. Menoch. lib. 3. dicta præſumpt. 6. n. 79. & Ioſeph. Ludouic. deciſ. 99. num. 20. & aliis probaui ſuprà, dicto num. 38.

Denique & tertiò Reſpondeo, argumentum procedere, quando nullo præcedente facto, ſola patientia vxoris interueniret, l. nullo, C. de reivendicatione. In noſtro autem caſu interuenit traditio, & ſic actus poſitiuus, quo caſu accedente patientia, præſumitur dotis conſtitutio. Vnde ſi nulla interuenit traditio, ſed tantum vxor paſſa eſt, virum rebus ſuis vti tanquam dotalibus, tunc ex longo etiam vſu, non præſumetur datio in dotem: cùm enim agatur de magno præiudicio, id eſt, de tranſlatione dominij, ex longo etiam tempore non præſumitur titulus allegatus, niſi aliàs probetur, dicta l. nullo. Itaque eleganter explicat, & contrarias opiniones conciliat Barboſa, 3. parte legis primæ, num. 68. in fine, & num. 68. & ſic intelligendo, id equidem de iure locum obtineret, etiamſi non præceſſiſſet titulus dotis vltra matrimonium; traditio namque bonorum mulieris, & matrimonium ſufficeret, nec alius titulus conſtitutionis dotis neceſſarius eſſet, vt adeo expreſſim Barboſa ſcribit, qui tamen non commemorauit Petrum Surdum, dicto conſil. 94. num. 58. in fine, & 59. qui in propoſito articulo, & reſpondendo ad argumentum, quod non ſufficiat, virum longo tempore poſſediſſe bona; reſpondet, quod procedit illud quando poſſeſſio eſſet ſine cauſa, & titulo, tunc namque non præſumitur, nec probatur titulus dotis ex ſola patientia vxoris, quia vbi contractus habilis non procedit, ſola patientia non habetur pro conſenſu, nec ex ſola poſſeſſione præſumitur titulus dominij translatiuus; vt latius ibi confirmat. Verè autem in propoſito caſu interuenit traditio, & ſic titulus cum matrimonio ſimul, & hæc traditio præcedens cum poſſeſſione, & patientia, inducit conſenſum, & facit titulum præſumi, quia poſſidere quis præſumitur ex cauſa dotis, & matrimonij, quod non negaret Petrus Surdus, etſi non præceſſiſſet titulus dotis; in eo tamen, quia præceſſit, facit fundamentum, idem conceſſurus, concurrentibus omnibus ſuprà relatis, etſi non præcederet: quod ex longa ſerie, & reſolutionibus ipſius, eo conſilio traditis, negari nullo pacto valet.

Non obſtat quartum argumentum, quia reſpondetur, veriorem quidem, & magis communiter receptam ſententiam eſſe, mulierem præſumi omnia bona dediſſe in dotem, quando vir erat dignus tanta dote, & mulier eo indigebat pro conſeruatione bonorum; & maximè ſi aliàs iacturam & detrimentum pati poſſent, aut ſi eſſent bona litigioſa, & maritus vir potens, & in foro verſatus, qualis præſens erat, & propter Senatoriam ſuam dignitatem magni habendus, ſic ſane poſt alios Authores quamplurimos aſſeuerarunt Ioſephus Ludouicus, dicta deciſion 99. numero 25. Maſcardus, de probat. tomo. 1. concluſione 215. numero ſecundo, Iacobus Menochius, libro 3. dicta præſumpt. 6. num. 81. defendit, conſtanter Cardinalis Franciſc. Mantica, de tacitis, & ambig. conuent. lib. 12. tit. 10. ex n. 27. vſque ad num. 32. & nullo eorum relato Petrus Surdus, dicto conſ. 94. n. 29. & ſeq. & n. 59. lib. 1. qui adiicit dicto n. 29. & ſeq. quod ſemper veriſimile eſt, quod dos data fuerit competenter, & congruè ſecundum perſonarum conditionem, & facultates: ideo, ſi vir ſit omnibus bonis dignus, præſumendum erit, omnia bona fuiſſe titulo dotis data. Et id maxime, quando aliæ coniunguntur cum ea, quòd maritus ſit tanta dote dignus, coniecturæ. Nam dos poteſt in genere promitti, nulla expreſſa certa quantitate, nec promiſſio vitiatur propter incertitudinem, quia eo caſu cenſetur conſtituta pro dignitate natalium viri, & pro modo facultatem, vt dicitur in l. cum poſt, §. gener, ff. de iure dotium: & latiùs explicat Barboſa, tertia parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, ex numero trigeſimo quinto, cum multis ſeqq. ex fol. 287. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſ. iuris, tom. 2. littera D. concluſ. 727. fol. 940. cum ergo nulla dos promittitur ex dignitate, & conditione viri, aliiſque coniecturis, cenſentur omnia bona in dotem data. Si autem incerta, & ſic dos in genere promiſſa eſt, quantitas illius declaratur arbitrio Iudicis: ſed ſi Iudex videat, quòd mariti qualitas, & conditio talis ſit, cui omnia bona mulieris in dotem dentur, arbitrari debebit, quod omnia cenſeantur in dotem data; provt Petrus Surdus vbi ſuprà reſoluit: nec ex aliis coniecturis ſimul iunctis cum dignitate viri id negat, quamuis dos in genere promiſſa non fuerit, tametſi illo in caſu, adiuuetur ex eo, quod fuiſſet dos in genere, licèt non ſpecificè promiſſa, quia ſic contigerat, non quia præcisè neceſſarium eſſet.

Non obſtat quintum & vltimum argumentum, cui ex antea dictis apparet vera ſolutio, & reſponſio, nam licèt verum ſit, quod omnia bona non cenſeantur in dotem data, quando dos ſimpliciter fuit, expreſſa voluntate, promiſſa; & ita multo minus iudicabimus. omnia eſſe data, quando de dote nihil expreſsè dictum fuit; ex dignitate tamen, & qualitate mariti, atque ex aliis etiam coniecturis, contrarium quidem præſumendum erit, vt nunc dicebam, ſiue promiſſio dotis facta fuerit in genere, ſiue non. Et hactenus de primo articulo principali, primæq́ue Senatus Hiſpalenſis definitione, ex qua (vt vides) regulariter mulier non cenſetur, quando nubit, dare bona ſua in dotem in totum, vel in partem. Cæterum, quod dare voluerit omnia bona in dotem, probatur, atque præſumitur ex pluribus ſimul iunctis coniecturis, vt declaratum remaner. Effectus autem eius differentiæ, ac inueſtigationis maximi ſunt, vt ſtatim conſtabit, ac inter alios, quia priuilegia doti conceſſa, non ſunt paraphernalibus tributa.

Idcirco pro abſoluta & dilucida ſecundi articuli, [Ex Regij Hiſpalenſis Senatus egregia & notanda definitione.] ſiue deciſionis ſecundæ Senatus explanatione, vtrùm inquam tacita hypotheca à lege inducta, & pro bonis paraphernalibus competens, cum prælatione detur, necne, ſicut datur pro bonis dotalibus, vel ſaltem vt poſterioribus expreſſis etiam hypothecis præferatur, & in ea ſit locus regulæ vulgatæ. Qui prior eſt tempore, potior eſt iure? Obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, mulierem aliquando habere bona triplicis generis, hoc eſt, dotalia, paraphernalia, & extra dotem: ita tradunt Gloſſa, & Doctores, in l. vltima, C. de pact, conuent. & multi iuris Interpretes, qui commemorantur inferiùs, num. 33. Menochius, in conſil. 56. num. 2. lib. 1. & præſumptione 8. numero 1. libro 3. Dotalia ſunt, quæ nomine, & cauſa dotis data fuerunt ipſi viro, qui conſtante matrimonio, non modò eorum adminiſtrationem, ſed & dominium obtinet: l. doce ancillam, C. de rei vendicat. & l. in rebus, C. de iure dotium. Paraphernalia ſunt, quæ mulier vltra dotem in domum viri infert: & horum dominium verè remanet apud ipſam mulierem, adminiſtratio verò eſt apud maritum: l. ſi ego, §. dotis, ff. de iure dotium, & l. vltima. C. de pactis conuent. & egregiè vnde dicta ſint paraphernalia, explicat Alciatus, in lib. 4. parerg. iur. cap. 13. & in libro primo prætermiſſorum, in verbo, Antidora. Iacob. Cuiacius, recitation. ſolemn. ad l. finalem, C. de pactis conuentis 4. columna, verſic. hic titulus eſt etiam, fol. mihi 357. Bona vero extra dotem dicuntur illa, quæ mulier apud ſe omnino retinet, nec dominium, nec adminiſtrationem Viro concedit; vt declarant Gloſſa, & Doctores, referendi infrà. Iacobus Menochius, in locis ſuprà relatis, vbi num. 6. in dicto conſilio 56. & lib. 3. dicta præſumpt. 8. num. 5. inter dotalia, & paraphernalia, quatuor retulit differentias. Prima quia (vt dixi) dotalium dominium tranſit in maritum, paraphernalium non tranſit. Secunda, priuilegia doti conceſſa, non ſunt paraphernalibus tributa. Tertia, fructus dotalium maritus indiſtinctè lucratur, paraphernalium aliquando, non ſemper. Quarta, dotalia regulariter repeti non poſſunt conſtante matrimonio, paraphernalia verò poſſunt, ſolum enim dicitur maritus habere tacitum mandatum adminiſtrationis à muliere, ex textu, in d.l. vltima. C. de pactis conuent. quod ſane mandatum ad libitum poteſt reuocare. Differunt etiam inter ſe paraphernalia, & extra dotem. Nam (vt diximus) paraphernalium cuſtodiam habet maritus, extra dotem verò non habet. Quod obſeruat Menochius, dictæ præſumptione 8. libro tertio, numero 6. & ſubdit numero 7. & repetit præſumptione 9. num. 2. & 3. Aretinum, in conſ. 159. n. §. ſenſiſſe: nullam hodie eſſe differentiam, inter paraphernalia, & extra dotem, & Aretinum ſecutum eſſe nouiſſimè Antoninum Theſaurum deciſione Pedemontana 187. n. 2. ſed ab Aretino diſſentire Socinum ſeniorem, in conſil. 82. num. 19. libro. 4. & cum Socino ſentire alios. Menochius tamen ipſe crediderit dicta præſumpt. 9. n. 3. quoad diſputationem fructuum; nullam eſſe differentiam inter bona paraphernalia, & extra do em; & latiùs explicat per totam illam præſumptionem. Ego vero crediderim, hodie poſt leges Regias huius Regni, nec quoad cætera differentiam aliquam eſſe, cum omnium, & quorumcunque bonorum adminiſtrationem habeat maritus, & fructus percipiat, vt ſtatim dicetur, & dilucidè magis conſtabit, ſi prælegantur quamplurimi Interpretes, qui materiam hanc pleniſſimè declararunt, & ad praxim reduxerunt, ac maxime huius Regni Authores nonnulli. Hos ego recenſui, & commendaui in commentariis de vſufructu, cap. 4. n. 17. vbi commemoraui Menochium, duobus in locis, vbi latiſſimè: nunc addo Menochium eundem, in con [Vide de hac materia ſupra, c. 26. in addit.]ſilio 554. ex num. 26. libro. 4. addo etiam Ioann. Sichardum, in l. vbi adhuc, numero 8. & 9. & num. 31. C. de iure dotium. Antonium Theſaurum, deciſioe Pedemontana 187. Petrum Surdum, in conſilio 290. lib. 2. vbi latè, an & quando fructus eorum bonorum ſuperlucretur maritus? Iacob Cuiacium, reciatio. ſolemn. ad. d.l. finalem, C. de pact. conuent. ex verſio. hic titulus eſt etiam. vbi obſeruat in hac materia diſtinctionem l. de his, ff. de donat, inter. & generalem proponit doctrinam; retuli etiam eodem. n. 17. dicti cap. 2. Anton. Gomez. Didac. Couarru. Thomadoccium, Laram, Queſadam, Parladorium, D. Spino, Caualcanum, Sfortiam Oddum, Ioan. Vincent. Hondedeum, & Azeuedum, & Barboſam, Pluribus in locis, quos commendaui.

Rurſus & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, differentias illas inter bona dotalia, paraphernalia, & extra dotem, ab Interpretibus noſtris conſtitutas; maxime ex parte ſublatas videri, attentis nouis deciſionibus legum huius Regni. Sic ſane, quamuis vxor poſſet iure ciuili ſine marito contrahere ſu [Vide in addit. d. cap. 26.]per bonis paraphernalibus. Et poſſet ea bona paraphernalia, etiam conſtante matrimonio, repetere, ſiue vendicare à marito, vel à quolibet alio tertio poſſeſſore, quantumcunque maritus diues ſit, & non vergat ad inopiam, vt de Primo latiùs per Barboſam, prima parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 28. in fine, & n. 29. & de Secundo per Baldum, in l. vbi adhuc, n. 27. vbi Ioann. Sichardus, n. 8. & 9. C. de iure dotium, & per Menochium, in conſ. 56. n. 9. lib. 1. & præſumpt. 8. n. 5. lib. 3. Barboſam, vbi ſupra n. 30. paraphernalium etiam bonorum fructus, aut extra dotem, ſi adhuc extant, mulieri, vel eius hæredibus, ex eodem iure ciuili ſint reſtituendi, nec maritus eos lucretur, & conſumptos in vita mulieris, ſiue induſtriales, ſiue ciuiles ſint, teneretur reſtituere; provt de iure communi latiùs, deducunt, atque explicant Barboſa, vbi ſuprà: Menochius latè & diſtinctè, lib. 3. præſumpt. 9. n. 6. cum ſeq. vſque ad n. 19. vbi ipſum ſtatuit in caſu dubio, vt quia non apparet, quod mulier conſenſerit, vel contradixerit perceptioni, & conſumptioni fructuum, & inquit, non præſumi, mulierem conſenſiſſe, & propterea maritum teneri reſtituere omnes fructus, tam induſtriales, quàm naturales. Quamuis inquam ita eſſet de iure ciuili, & in terminis iuris communis: tamen poſt leges Regias minimè potuerunt ea obtinere, nec procedere: ex deciſione namque legum ipſarum huius Regni, mulier non poteſt contrahere ſine licentia mariti, non ſolum in bonis dotalibus, ſed etiam neque paraphernalibus, vel aliis bonis, quocunque modo ad vxorem pertinentibus, Sic nec ea repetere conſtante matrimonio, niſi in caſibus, in quibus dotalia bona repeti poſſunt, vt propter inopiam mariti, & ſimiles, Ita ſimiliter, necque bonorum paraphernalium adminiſtratio mulieri committitur, neque competit, ſed tantùm marito. Et idem dicendum eſt de bonis quibuſlibet, extra dotem etiam. Sic quoque, ſecundum leges Caſtellæ, fructus talium bonorum paraphernalium, vel aliorum quorumcunque bonorum, in vita vxoris per maritum perceptos, non tenetur maritus idem mortua vxore reſtituere, ſed indiſtinctè fructus percepti ex bonis paraphernalibus vxoris, vel aliis quibuſcunque bonis communicantur inter coniuges, tanquam lucra quæſita conſtante matrimonio, nec in effectu quoad prædicta fit differentia dotalium, paraphernalium, & extra dotem bonorum. Sicuti hæc omnia adnotauit expreſſim Azeuedus, in l. 2. tit. 3. num. 62. 63. & 64. & in l. 3. & 4. tit. 9. n. 22. per totum, lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Ioan. Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 1. parte, cap. 1. num. 53. & cum aliis Authoribus Petrus Barboſa, 1. parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 31. in fine, & num. 32. folio 199. Sic denique, quemadmodum maritus circa dotalia vtitur priuilegio l. maritum, 13. cum lege ſeq. ff. ſoluto matrimonio. quam eleganter, & eruditè admodum exornauit, atque explicauit Barboſa; vti debebit circa paraphernalia, vel extra dotem. Quod attentis legibus huius Regni credo veriſſimum, ne inops fieri periclitetur, quam mulier quondam Dominum vocauit: militat enim ea ratio æqualiter circa omnia bona;ſicque ob eam, etiam in terminis iuris communis ita adnotauit Iacobus Cuiacius, recitation. ſolemn. in. libros Codicis, ad titul C. de pactis conuent. column. 5. in verſiculo Harmenopul. fol. 359.

