PRo dilucida huius Capitis explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco & principaliter, ex dictis hactenus capitibus præcedentibus, ex his etiam, quæ ſubſequentibus latiùs dicentur, manifeſtè deduci, & certi iuris eſſe, voluntatem teſtatoris dubiam, vel obſcuram, ſiue ambiguam ex variis cauſis, rerùmque circumſtantiis diuerſis, interpretationem reciperem ſiue interpretatione ſemper iuuandam, cùm neceſſe fuerit, l. ſi ſcriptum, §. finali. ff. de hæred. inſtit. l. ſi is qui, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. generaliter, §. cùm autem, C. de inſtitut. & ſubſtitut. l. teſtamento, §. finali, ff. de manumiſſis teſtamento, ibi: Cuius interpretationem placuit tamen faciendam, l. Scæuola, ff. ad Trebellian. ibi: Tamen benigna interpretatione placet: l. pediculis, §. argento, ff. de auro & argento legato, ibi: Argento potorio, vel eſcario legato, in iis, quæ dubium eſt, cuius generis ſint, conſuetudinem patrisfamilias ſpectandam; non etiam in iis, quæ certum eſt, eius generis non eſſe: l. 2. §. finali, ibi: In ambigno tamen interpretandum erit: ff. de his quæ in teſtament. delent. l. in iis quæ, ff. de condit. & demonſtrat. in illis verbis: In ijs quæ extra teſtamentum occurrunt, poſſunt res ex bono & æquo interpretationem recipere. Et Accurſius, ibi, ſcholio primo ſubtiliter addit: in iis quæ extra teſtamentum occurrunt; vt mentis, & verborum eius interpretatio: atque idipſum, videlicet voluntatem ambiguam teſtatoris interpretatione iuuandam, cùm æquum, & neceſſe viſum fuerit, obſeruarunt poſt alios Authores Socinus iunior in conſ. 136. num. 15. lib. 3. Rolandus in conſ. 82. num. 24. lib. 3. Lofredus in conſ. 34. num. 10. Baldus in conſ. 136. Viſo teſtamento, lib. 3. Abbas in conſ. 4. lib. 2. & in conſ. 78. eod. lib. 2. Corneus in conſ. 72. colum. 1. lib. 1. Decius in conſil. 278. Ruinusin conſ. 201. colum. 2. lib. 2. Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 61. num. 7. Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpretatione prima, dub. 1. ſolut. 1. fol. 8. & 9. ſolunt. 2. n. 4. & 5. fol. 11. vbi inquit, d. fol. 8. num. 1. quòd interpretatio verborum teſtatoris fit, ſicut verbum legis, & arqui poteſt de verbis legis ad verba teſtatoris, vt latiùs ibi probat: Et idem de interpretatione teſtamenti facienda, quoties in ambiguo, vel obſcuro verſamur, progreditur eodem lib. 1. ſolut. 4. ex num. 1. fol. 13. Petrus de Peralta in l. ſi quis in princip. teſtam. num. 145. ff. de legatis tertiò, Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 3. tit. 1. & ſeq. Iacobus Menochius libro primo, præſumptione 26. in fine, & in conſilio 97. num. 35. lib. 2. Ioannes de Monteſperello in conſ. 267. num. 11. lib. 1. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſtione 9. in principio. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, art. 11. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 71. num. 31. lib. 1. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris tom. 4. litera l. concluſ. 327. & ſeqq. ex fol. 667. Idcircò quantumcunque verba teſtatoris ſint larga & præciſa, tamen recipiunt interpretationem iuris, l. ſi mihi, §. final. ff. de legatis 1. & ibi notat Albericus, & cum concordantibus, Iaſon in l. quamuis, ff. de in ius vocando, Socinus ſenior in conſ. 113. num. 12. lib. 1. Tiberius Decianus in conſ. 50. num. 10. & ſeq. volum. 1. modò ea interpretatio ſumatur ſemper, quæ minus lædat verba, ac mentem teſtatoris, & quæ verbis eiuſdem, & menti magis conueniat; iuxta ea, quæ capitib. præced. longa ſerie adnotata fuêre. Et per Tiberium Decianum in conſ. 129. num. 48. & 50. lib. 3. Alexandrum Raudenſem de analogis, lib. 1. cap. 37. num. 30. fol. 443. Ludouicum Caſanate in conſ. 45. n. 157. modò etiam in caſu dubio, & in ambiguo fiat, in quibus terminis præfati Authores loquuntur, ac cæteri omnes, qui de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum ſermonem inſtituunt. Et inter alios Simon de Prætis lib. 1. dub. 1. ſolut. 4. num. 1. folio 13. Camillus Gallinius de verbor. ſignificatione, libro 5. cap. 4. num. 1. & cap. 5. num. 15. Dicens, quòd interpretatio potiſſimùm habet locum, cum verſamur in ambiguis, non in claris, ſiue non certis & expreſſis, ſed in dubiis; quia vbi non eſt ambiguum, ibi non cadit interpretatio, nec eſt locus coniecturis, cùm verba clara interpretationem non recipient, l. Ille aut ille, §. cum in verbis, l. non aliter, ff. de legatis 3. l. continuus, §. cum ita, ff. de verb. oblig. l. ancillæ, C. de furtis, l. quod conſtitutum, vbi Bart. ff. de militari teſtamento, l. cum qui Caldendis, in princip. ff. de verb. oblig. cum aliis cumulatis per Decium in l. 1. num. 68. C. de ſeruis fugitiuis, & in conſilio 33. columna prima, & per Felinum latè in cap. qualiter & quando, el 1. de accuſat. numero 28. Tiraquellum in l. ſi vnquam, verbo, libertis, ex num. 5. cum ſeq. Beccium in conſil. 21. num. 22. Franciſcum Manticam de coniecturis vltimarum volunt. lib. 3. tit. 4. & 5. lib. 2. titul. 3. num. 5. Borgninum Caualcanum de vſufructu, numero 99. Pet. Magdalenum de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 6. num. 30. & cap. 16. num. 126. Pedrocham in Conſilio 12. numero 26. & in conſil 23. numero primo, & in conſil. 38. num. 33. & inter conſilia vltimarum voluntatum, conſilio 119. numero 5. & in conſilio 59. numero 29. libro 2. Camillum Gallinium de verborum ſignificatione, libro 5. cap. 4. ita quoque notarunt, atque exornarunt permultis Cæſar Barſius deciſione Bononiæ 12. num. 17. & 18. Franciſcus Viuius deciſione 281. num. 7. & ſeq. & deciſione 283. numero primo, & quatuor ſeqq. libro 2. Petrus Surdus in conſilio 179. numero 48. & in conſilio 242. numero 9. libro 2. & in conſilio 456. num. 58. libro 4. & deciſione 210. ex numero primo cum ſeq. Franciſcus Burſatus in conſilio 13. numero 37. libro primo. Iacobus Menochius in conſilio 97. ex num. 41. libro primo, Hippolyt. Riminaldus in conſilio 250. numero 8. & ſeq. lib. 3. Fuluius Pacianus in conſ. 58. numero primo, & 5. Ioannes Botta in conſilio 7. numero 8. & 9. Hadrianus Gilmañus libro 2. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 41. numero 8. & deciſione 44. ex numero 35. Ioannes Vincentius Hondedues in conſ. 48. ex num. 28. cum ſeq. lib. 2. Pelaez à Mieres, Aluaradus, & alij, quos ſtatim commemorabo, Ludouicus Caſanate in conſ. 45. num. 15. Marcus Anton Peregrin. de fideicomm. art. 11. n. 2. & 3. vbi inquit, & iure, atque authoritate confirmat, quòd in omni materia, & diſpoſitione, quoties verba ſunt clara, ſtandum eſt diſpoſitioni importatæ per verba, nec alia eſt admittenda voluntatis quæſtio, nec de coniecturis agendum. Et reddit rationem, quoniam hæc ſunt particulares hominum leges, §. diſponat. in authen. de nuptiis l. legem, C. de pactis, l. legem, C. de pactis conuentis. Ideòque cùm verba ſunt clara, texium habemus, nec indigemus Gloſſâ ad explicandam diſponentis intentionem vt poſt Baldum, & alios ibidem obseruat. Nec dici poteſt aliam fuiſſe teſtatoris mentem, ſicuti ipſe Peregrinus probauit cum aliis, eodem articul. 11. numero 3. Camillus Gallinius lib. 5. dicto cap. 4. ex. numero 1. cum ſeq. Credi enim debet voluntati teſtatoris, prout ſonant verba, nec indigemus alia explicatione, quia determinata non egent determinatione, & ſilent tunc Aduocatorum cauillationes; cauilloſa etenim quælibet alia interpretation videtur, vt poſt Baldum tribus in locis, poſt Alex. Socin. Alciat. Roland. Tiraquell. & alios tradit Petrus Surdus dicta deciſion. 210. numero primo, & tribus ſeqq. Camillus Gallinius dicto cap. 4. lib. 5. ex numero primo, vſque ad num. 8. vbi vubdit poſt Bald. in d. l. continuus, §. cum ita, per illum text. quòd omittere certitudinem, & quærere indicia, eſt infirmitas intellectus. Ioannes Cephalus in conſ. 436. num. 19. 20. & 82. lib. 3. & in conſ. 638. num. 34. & 44. & ſeq. lib. 5. Mar. Anguiſ. in conſ. 8. num. 6. & ſeq. Ioann. Vincent. Hondedeus in conſ. 48. num. 28. & 29. lib. 2. & numero 38. vbi inquit, quòd quando verba repugnant alicui interpretationi, voluntas teſtatoris nullo modo attenditur, etiam quòd vrgeat pro ea magna præſumptio, ex Alexandro, Croto, Menochio, Anguiſ. Riminaldo, & prætis ibi relatis; quia tali caſu voluntas imaginaria appellatur, cuius nulla habetur ratio, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato, Alex. in conſ. 139. numero 6. in fine, libro 6. Craueta in conſ. 161. num. 13. in fine. Ac in effectu, quòd verba, quando ſunt clara, nullam recipiunt interpretationem, nec refricantur in dubium; non eſt enim recedendum à verbis teſtatoris claris per coniecturas, nec aliter, quàm ſi manifeſtè appareat, teſtatorem aliud voluiſſe, d.l. ille aut ille, §. cum in verbis, l. non aliter, ff. de legatis tertiò, quæ ſingularis eſt, quatenus dicit: Non aliter à ſignificatione verborum recedi, quàm cùm manifeſtum eſt, teſtatorem aliud ſenſiſſſe. Et ipſam exornant permultis quotidie in practicis negotiis conſulti, Iaſon in l. non dubium, num. 4. C. de legib. Petr. de Peralta in dicta. l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 174. in verſ. vbi autem, vſque ad num. 175. & in rubrica, ff. de legatis ſecundò, num. 3. cum ſeq. Pelaez à Mieres de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 11. per totum, Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 4. Franciſcus Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 3. tit. 4. numer. 5. & ſeqq. & tit. 5. per tot. Ioann. Gutier. in conſ. 4. num. 5. Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 3. Iacobus Menochius in conſil. 97. num. 40. & pluribus ſeqq. lib. 1. Rubeus in l. Gallus, §. quidam rectè, num. 27. ff. de. liber. & poſthumis, Simon de Prætis de interp. vltimar. volunt. lib. 2. interp. 3. dubitat. prima, ſolutione 3. ex num. 280. vſque ad numerum 292. folio mihi 253. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſ. artic. 11. ex num. 3. cum ſeqq. vſque ad numerum 25. Camillus Gallinius de verborum ſignificat. libro 2. cap. 21. & quatuor ſeqq. & libro 3. cap. 4. & 5. Ioann. Cephalus, Mar. Anguiſ. Hippolyt. Rimin. Pet. Surdus, & Ioan. Vincent. Honded. in locis relatis ſupr. Alderanus Maſcardus (quem hactenus nullus recenſuit) in tractatu de interpret. ſtatutorum, concluſ. 4. num. 2. & n. 131. Ex quibus equidem originaliter atque attentè à me prælectis, ad text. in l. non aliter, & in d. §. cum in verbis, nonnulla hoc loco obſeruare, atque in medium proferre placuit, quæ ita dilucidè & diſtinctè recentiorum omnium Scriptorum nullus hactenus, vt videbis deduxerat. Ac primum equidem dictæ l. non aliter, deciſionem confirmari ex verbis l. 5. tit. 33. partitæ 7. vbi ſic ſcribitur: Las palabras del fazedor del teſtamento deuen ſer entendidas llanamente, aſſi como ellas ſuenan: y no deue el iuzgador partir del entendimiento dellas. Fueras ende quando pareciere cirtamente, que la voluntad del teſtador fuera otra, que no como ſuenan las palabras que eſtan ciertas: obtinere etiam regulariter, atque exornari ex rationibus adductis ab eiſdem Authoribus ſup. præcitatis, & per Manticam lib. 3. de coniecturis vltim. voluntaum tit. 4. ex n. 5. Simonem de Prætis, Peregrinum, Gallinium, & relatos num. præced. & procedere non ſolùm in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in legibus, conſtitutionibus, atque ſtatutis; in his namque à verborum proprietate recedendum non eſt in dubio, l. 3. §. hæc verba, ff. de negotiis geſtis, vbi tradiderunt Bartolus, & omnes Scribentes communiter, l. conſtitutionibus, ff. ad municipalem, l. quod conſtitutum, ff. de militari teſtamento, Bart. in repetit. l. omnes populi, in 4. quæſtione 6. quæſtionis principalis, ff. de iuſtitia & iure, Iaſon in l. finali, columna 3. verſ. item ex quo, C. de indict. viduit. tollend. Baldus in l. teſtamentum non ideò, in fine, numero 5. C. de teſtamentis, & in conſilio 2. ſub numer. 4. lib. 1. Alexander in conſilio 153. ſub numero 4. libro 7. & in conſilio 190. ſub num. 6. libro 2. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſilio 74. numero 6. Gerardus ſingulari 7. numero 10. Tiberius Decianus in conſilio 43. numero 3. libro ſecundo, Ioannes Cephalus in conſilio 277. numero 16. lib. 2. & in conſilio 571. numero 59. libro 4. Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo. 11. numero 2. & 3. & in ſtatutis latè proſequitur Alderanus Maſcardus in tractatu de interpretatione ſtatutorum, concluſione 4. à principio, ex folio 159. qui cùm dixiſſet ex numero primo, cum ſeq. quòd ſtatuta ſunt propriè intelligenda; & à verbis ſtatuti quòd recedere non debemus; numero 2. & numero 3. dicere non debemus, quod non dicit ſtatutum: & numero 4. ſtatutum tanſitum diſponit, quantum loquitur: & numero 5. quòd ſtatuta dicuntur ſterilia tanquam mulæ: & numero 6. quòd intelligi debet ſtatutum, provt cantat; ſtatim ex numero 6. cùm infinitis ſeqq. permultas facit illationes ex eo, quòd ſtatuta dicantur ſtricti iuris, & ſtrictè intelligenda: Procedit quoque text. in d.l. non aliter, in contractib. l. quidquid adſtringendæ, ff. de verborum obligat. l. veteribus, ff. de pactis, cap. cum dilectus, de donationibus. Per quæ iura ita in terminis annotauit Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, libro 2. cap. 21. numero 9. Peregrinus dicto articulo 11. numero 3. & in priuilegiis, & reſcriptis, cap. ad audientiam, vbi optimè Abbas, de decimis, cap. ſedes, de reſcriptis, Iaſon in l. beneficia, numero 33. & 34. de conſtitut. principum, Gallinius dicto numero 9. & in ſententiis, l. ſi expreſſim, vbi Bartolus columna 2. ff. de appellat. l. Iulianus, ff. de condictione indebiti. Decius in conſilio 607. ſub numero 6. Camillus Gallinius dicto cap. 21. num. 11. & generaliter in omnibus diſpoſitionibus, etiam pœnalibus & odioſis, verba accipi debent, quatenus eorum proprietas patitur, nec aliter ab eis recedendum eſt, quam dicit text. in dicta l. non aliter, prout ſcribit Aretinus in l. cum lege, per illum text. ff. de teſtament. Calderinus in conſilio primo. Decius in l. 2. colum. penul. ff. de iuriſdict. omnium iud. & in conſil. 5. ad fin. Camillus Gallinius lib 2. d. cap. 21. ex num. 1. vſque ad num. 8. qui cùm in eo dubio verſaretur, vtrùm verba ſecundùm propriam ſignificationem accipi debeant, atque in eo conſtituiſſet, difficile valdè eſſe, aliquid certi præfigere propter quatuor generals iuris regulas, quæ inuicem videntur repugnare; tandem d.n. 8. generaliter ſtatuit, atque affirmatiuè, quòd in omni materia & diſpoſitione verba intelligi, & accipi debent propriè, non impropriè, ex iuribus anteà relatis, & l. 1. §. ſi is qui nauem, ff. de inſtitor. act. l. eum, qui vectigal, ff. de verbor. ſignif. & idipſum tradidit ipſe Gallinius lib. 3. cap. 4. num. 1. Cardin. Franciſcus Mantica de coniectur. vltim. volun. lib. 3. tit. 4. ex num. 1. qui ampliat num. 5. verborum propriam ſignificationem ſeruari etiam contra piam cauſam, vt per Crauetam in rubrica, ff. de legatis primo, numero 131. ad finem, in verſ. ampliùs, & in conſilio 294. numero 7.

Secundò deinde obſeruandum, atque conſtituendum duxi, dictæ l. non aliter, ff. de legatis tertiò, deciſionem (à propria ſcilicèt verborum ſignificatione recedendum non eſſe) aliquibus in caſibus non obtinere, & ita reſtringendam nonnullis, in quibus ipſa non procedit, & ab Interpretibus noſtris limitari ſolet, vt ex eiſdem Authoribus apparet, quos ad text. in ipſamet l. non aliter, & l. ille aut ille, §. cùm in verbis, retuli ſupra, & per Iaſonem in l. non dubium, n. 4. C. de legib. vbi regulam vulgatam dictæ legis, non aliter, ſeptem modis labefactari oſtendit, Camillum Gallinium de verbor. ſignif. lib. 2. cap. 21. & quatuor ſeqq. ex fol. 30. cum ſeq. & lib. 3. cap. 4. & 5. M. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, art. 11. ex num. 3. cum pluribus ſeqq. Simonem de Prætis de interp. vltim. volunt. ex n. 280. vſque ad num. 292. folio mihi 253. qui nouem modis limitat eandem regulam; & tunc quidem principaliter, quando ſubiecta materia repugnat, vel propriam interpretationem non patitur: tunc namque verba non ſecundùm propriam ſignificationem, ſed impropriè ſecundùm ſubiectam materiam accipiuntur, per text. in l. ſi vno, in princip. ff. locati, vbi notatur per Gloſſ. & Doctores, & maximè per Baldum, Alberic. Odofredùmque & Fulgoſium, ſub num. 1. l. inſulam, ff. de præſcriptis verbis, cap. conſtitutus, de religioſis domibus, & multis exornat Camillus Gallinus de verbor. ſignific. lib. 3. cap. 4. per totum, & lib. 2. cap. 21. n. 7. Alicat. de verbor. ſignif. l. 2. ſub num. 4. Veronenſ. in rubrica huius tituli, ſub num. 25. & 128. Aurel. Dauid. de verbor. ſignif. cap. 7. ſup num. 9. & alio cap. infrà latiùs probatur, & per Simonem de Prætis, Peregrinum, & reliquos ſupr. citatos. Item verba impropriantur, vt reductio fiat ad ius commune, vel propter publicam vtilitatem, vt vtrumque probat ipſe Camill. lib. 2. cap. 22. n. 19. & 20. & cap. 21. n. 7. & 8. vel quando in contrarium extat regionis communis vſus loquendi: Verba namque contra propriam ſignificationem ſecundùm communem vſum loquendi accipi debent, l. librorum, §. quod tamen Caſſius, ff. de legat. tertiò, l. Labeo, ff. de ſupellect. legata, l ſi ſeruis legatis, §. finali, eod. tit. l. ſi ita fuerit libertas, ff. de manumiſſis teſtamento, l. vt Alfenus, l. anniculis, ff. de verbor. ſignif. l. cùm de lanionis, §. optimum, ff. de fundo inſtructo, & latiùs infrà dicetur alio cap. & per Camillum Gallinium lib. 2. cap. 21. num. 6. & 7. & cap. 22. & cap. 23. 24. & 25. eiuſdem libri congerit alios caſus, in quibus etiam verba impropriantur, ſiue impropria eorum ſignificatio admittitur: Quando etiam ratio diſpoſitionis improprietatem ſuadet. tunc namque proprietas verborum non attenditur, nec ipſa propriè intelliguntur, vt per eundem Camillum lib. 2. de verborum ſignificatione, cap. 23. lib. 3. cap. 5. num. 5. item propter mentem diſponentis præſumptam; quando, inquam, mens teſtatoris, vel contrahentium ſuadet, vt verba impropria accipiantur; tunc namque à verborum proprietate receditur, ſiue ipſa verba impropriè accipiantur; prout d.l. non aliter: ita exprimit, & obſeruarunt Bartol. in l. qui duos, in principio, numero tertio, & num. 16. ff. de rebus dubiis, Ioannes Cephalus in conſilio 114. numero 22. & in conſilio 188. num. 7. libro primo, Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. volunt. lib. 5. titulo 5. per totum, vbi agit, quando liceat in teſtamentis à propria verborum ſignificatione recedere. Camillus Gallinius de verborum ſignificat. libro 3. cap. 5. per totum, fol. 37. vbi impropriæ ſignificationi locum non eſſe ex mente diſponentis: Et cap. 9. eiuſdem libri 3. vbi veriſimilem teſtatoris mentam plerumque operari, vt impropria ſignificatio propriæ præponatur: & libro 2. cap. 21. numero 5. vbi quòd reiecta verborum proprietate, diſponentis mens debet attendi, per text. in d.l. non aliter, & alia iura ibi adducta, Aluaradus de coniecturata mente defuncti libro 4. cap. 2. num. 4. & 5. qui inde deducit nonnulla in praxi vtilia, Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpretat. 3. dubitatione prima, ſolutione 3. num. 280. folio 253. petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, numero 174. in verſiculo, vbi autem, Iacobus Menochius in conſilio 97. ex numero 47. libro primo. Pet Anton. de Petr. de fideicommiſſ. qu. 9. n. 3. dicens, quòd regula dict. legis, non aliter, quæ habet, quòd in dubio à verbis diſponentis non eſt recedendum, procedit ita demùm, ſi de mente clarè non conſtet, Mieres, in initio ſecundæ partis, num. 11. optimè Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. num. 4. & 5. cum pluribus ſeqq. vſque ad num. 25. vbi latè & diffusè, & ſuperioribus conueniens omninò: inquit namque, quòd quamuis verba accipi debeant propriè, vt dictum eſt, attamen cùm adinuenta fuerint, vt dicentis mentem exprimant, l. Labeo. §. id Tubero, ff. de ſupellect. legata, cap. is autem, 22. quæſt. 2. & humanæ intentioni deſeruiant, c. humanæ aures, 22. quæſt. 5. cap. ſecundo requiris, de appellat. non ita proprietati verborum inſeruire debemus, vt cum de voluntate teſtatoris conſtat, potiùs verborum proprietatem, quàm dicentis mentem ſeruemus, ſed potiùs è contrario, proinde eo caſu à propria verborum ſignificatione recedere ſatius eſſe, acceptâ impropriâ, vt verba famulentur intentioni, & non intentio verbis, l. cum de lanionis, §. aſinam, ff. de fundo inſtructo, dicta l. non aliter, in §. 1. ff. legatis tertiò l. inter veſtem. ff. de auro & argento legato, l. quiſquis, ff. de verbor. ſignificat. cum aliis multis iuribus, quæ ipſe Peregrinus adducit. Et ſecundum hæc, firma remanet regula illa, quòd verba propriè accipi debent in omni materia, à qua excipiuntur caſus prædicti, & alij similes.

Proprium autem quibus modis dicatur, ſiue propria verbi ſignificatio è quibus mediis ſumatur, & quæ impropria dicatur, ſi quæratur, videndus eſt omnino Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 2. cap. 1. & ſeptem ſeqq. ex fol. 18. vſque ad fol. 23. quò loci, & dicto cap. 1. ex Baldo, Cepola, Alciato, Fabio & aliis refert, Proprium dici inter plura, quæ ſunt eiuſdem nominis, vel cùm res communis pluribus, in vno aliquot nomen habet eximium. Rursùs Proprium illud eſſe, quo nihil ſignificantius dici poteſt. Propriè denique ſignificari, quod generali nomine appellatur, vel quod ſecundùm modum ſignificandi fit, aut quod fit ſimpliciter, & non ſecundùm quid: propriam autem ſignificationem inquit Author ipſe deſumi à tribus mediis, definition ſcilicet, etymologia, & authoritate, vt latiùs dicto cap. 1. annotauit: & cap. 2. Andr. Gamaræ, Aurelij Dauid, & aliorum ſententias adducit, propriam ſcilicet ſignificationem à ſubiecta materia ſumi, vel ex conuenientia cum ſpecie, vel ex legis auctoritate: Ipſe autem cap. 3. eiuſdem lib. 2. pro abſoluta explicatione præmittit nonnulla, quæ in mera theorica conſiſtunt, & ibi videri poterunt. Poſtmodùm cap. 4. adiicit, tres potiſſimùm eſſe ſignificationes, in quibus propria verſatur locutio, generalem, latam, & ſtrictam, vt latiùs ibi diſſerit: & cap. 6. illam omnem dici propriam eſſe ſignificationem, quæ vel ex generali demonſtratione, vel ex æquiuoca, aliàſve ſuapte natura, pluribus æqualiter applicabili notione, vel ex ſtricta acceptione, ſiue ea in ſpecie ſit ſiue in indiuiduo, aut ex vi comprehenſiua rationis deſumitur, vt latiùs ibi comprobat. Ac denique cap. 7. reſolutiuè inquit, proprias ſignificationes deſumi à definitione, ab etymologia, & ab authoritate, prout ex Bartolo, & communi Interpretum ſententia ibi probauit, & tenuerunt Authores ab eodem relati, c. 1. eiuſdem lib. 2. vt ſupra vidimus: & cap. 8. ſubdit, propriam ſignificationem quandoque deſumi ab his, quæ nuncupatim in lege ſcripta ſunt; quandoque ex his, quæ tacitè ex menteque Legiſlatoris, vel disponentis proficiſcuntur, prout hæc omnia penes dictum Authorem videri poterunt, ac ideò latiùs à me non repetuntur: & lib. 3. cap. 1. per totum, Camillus metipſe, impropria ſignificatio quæ ſit, ex Baldo Alciato, Criſpo, & aliis recenſet, & inquit impropriam locutionem eſſe eam, quæ à propria ſignificatione recedit; item quæ recedit à proprio effectu rei deſignandæ, aut quando vocabulum vnum ponitur pro altero, & quando ſubaudiuntur dicto quaſi, vel ferè, & his similes, necnon & quando propria locutio concipit impropriam. Denique improprium eſſe, cùm vnamquamque rem ſub nomine non appellamus; & illud, quod cum aliqua adiectione, non etiam ſimpliciter profertur. Improprium quoque dici, quando id quod ſignificatur, non eſt ſecundùm regulas iuris: Ac denique vt rem concludat (inquit ipſe Gallinius) dicto cap. 1. lib. 3. num. 23. quod ipſe quam pauciſſimis negotium reſolues, dicit illam eſſe verè impropriam vocis ſignificationem, à qua remotæ repetiuntur illæ omnes qualitates, quæ faciunt propriam ſignificationem, cùm poſito, vel remote vno contrariorum, ponatur, vel remoueatur alterum vt certum eſt. Nouiſſimè autem, & poſt hæc à me abſolutè ſcripta, ad manus meas peruenit Alderanus Maſcardus, qui in tractatu de interpretatione ſtatutorum, concluſione 4. num. 209. folio 198. quærit in terminis, propria ſignificatio verbi à quo cognoſcatur; & reſpondet, quòd cognoſcitur ab auctoritate, vt ſi in aliqua lege ſic dicatur, l. propriè, ff. de verbor. ſignificat. & in multis aliis legibus eiuſdem tituli. Secundò à diffinitione, vt in l. 1. ff. de teſtamentis, & in l. 1. ff. de tutelis & Inſtitut. de obligat. in princip. & de actionib. in principio: Tertiò quòd quando prædicta deficient, ſumetur propria ſignificatio ex alluſione, ſeu deriuatione vocabuli, vt in l. pupillus. §. territorium, ff. de verbor. ſignif. & in l. tugurij, ff. eodem, nec Camilli Gallinij præfatus Author mentionem facit.

Ruſus & tertiò, ad text. in d.l. non aliter, conſtituti, require neceſſario, expreſſam eſſe mentem diſponentis, & de ea manifeſtè conſtare, vt à verborum ſiue ſermonis proprietate recedatur; voluntas enim teſtatoris attenditur, non verba, quando manifeſtè conſtat, aliter ſenſiſſe teſtatorem, nec in interpretanda voluntate diuinare debemus, aut aliquid ſubaudire, cum nihil tam proprium ſit in teſtamentis, ſicut claritas, auth. de teſtament, imperfect. circa finem. Bald Natta, Craueta, Curtius iunior, Pariſius, Anguiſ. & alij, cum quibus Ioannes Vincent. Hondedeus in conſil. 49. num. 29. & ſeq. lib. 2. idque expreſſim induxit text. in eadem l. non aliter, ibi: quam cùm manifetum ſit, aliud ſenſiſſe teſtatorem. Et declarat Socinus in d.l. in ambiguo, num. 9. ff. de rebus dubiis, optimè Menochius, ſic intelligens iſtam materiam in conſil. 97. num. 45. & num. 46. ibi: Quocirca vera eſt, lib. 1. Ioannes Vincent. Hondedeus in conſil. 78. n. 51. lib. 1. Simon de Prætis lib. 2. interpret. 3. dubitatione 1. ſolutione 3. num. 280. fol. 253. Non ergo ſufficeret, de mente quoquo modo conſtare; ſed manifeſtè atque expreſsè conſtare, neceſſe eſt, vt vides, & in l. tit. 33. parita 7. ſatis exprimitur, & dubitandi ratio omnis ſubmouetur, dicitur enim: Quando pareciere ciertamente, que la voluntad del teſtador fuera otra: diceretur autem manifeſtè atque expreſsè conſtare, quando voluntas eſt adeò manifeſta, vt interpretationem, vel diſputationem non recipiat, provt Ioannes Cephalus in conſ. 259. ex num. 45. lib. 2. ſcriptum, atque adnotatum reliquit. Vel quando efficax, & concludens coniectura interueniret, quæ neceſſariò requiritur, vtà verborum proprietate recedatur. Pariſius in conſil. 44. num. 25. & ſeq. lib. 2. Iaſon in conſil. 228. colum. 2. lib. 2. Pancirolus in conſil. 51. num. 54. & ſeq. Burſatus in conſ. 371. num 11. lib. 4. Iacob. Menochius vbi ſupra, & lib. 1. præſumpt. 26. num. 4. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. voluntat. lib. 3. tit. 5. num. 2. & 3. qui poſt Cephalum in d. conſ. 259. num. 73. & 74. optimè diſtinxit in propoſito, videlicet quòd cùm agitur de interpretation verbi ambigui, quod habet multiplicem ſignificationem, tunc quælibet etiam leuis coniectura poteſt ſufficere, cùm verborum ſignificatio non repugnet; cùm verò agitur, vt à verborum ſignificatione recedatur, tunc vladè efficax & manifeſta coniectura requiritur, vt ibidem probat, & alios refert Authores, Et in eodem placito remanet Petrus de Perlata in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 174. in verſ. vbi autem vt ad præmiſſa, fol. 473. qui etiam requirit, quòd ex verbis prolatis, ac ſcriptis eiuſdem teſtamenti, ſiue ex verborum conſequentia, aut relatione, aut ſequela, alterius diſpoſitionis ab eodem diſponente confectæ, talis mens colligatur apertè, aſſeritque non ſufficere, quod colligatur aliunde. Quod etiam aſſerunt & relati per Simonem de Prætis lib. 2. dubit. 1. dicta ſolutione 3. num. 290. fol. 254. qui ipſe ſubbit, quòd limitationes ab eo adductæ ad tex. in in d.l. non aliter, tunc procedunt, quando ex verbis prolatis, ac ſcriptis coniectura voluntatis colligitur, non aliàs, Iacob. Menochius lib. 1. dicta præſumpt. 26. num. 4. qui inquit, id etiam procedere, quando quis vellet probare aliam fuiſſe diſponentis mentem, quæ tamen ex verbis ipſis, nec ex ipſa coniecturata diſpoſitione colligi poteſt; nam adhuc ipſi proprietati verborum ſtandum eſt, reiecta mente illa extrinſecus probata: & concludit, ita docuiſſe Socinum in dicta l. in ambigno. colum. vltima, verſ. Octaua concluſio, & Baldum in cap. 1. de controu. inueſtituræ, & idipſum aſſerunt Parilius, Pancirolus, & Burſatus num. Præcedenti citati: vbi quòd coniecturæ ad interpretandam huiuſmodi voluntatem, ex verbis teſtamenti deſumi debent, probabileſque, certæ, ac concludentes eſſe. Ioannes Vincent. Hondedeus dicto conſil. 48. num. 32. lib. 2. qui adiicit num. ſeqq. quòd aliàs ſi verba deficerent, ſaltem impropriè, & ſecundum latam ſignificationem, nullum poſſet fieri fundamentum in voluntate teſtatoris, nec tacita voluntas teſtatoris attendi, quæ ex verbis, vel impropriè ſaltem non conſtaret. Et Vltra ſuperiores, quòd à verborum proprietate vt recedatur, requiritur efficax & concludens coniectura, tenuit nouiſſimè poſt Alciatum, & Curtium iuniorem Hadrianus Gilmañus lib. 2. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſ. 44. num. 36. Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 3. tit. 4. num. 6.

Quartò & vltimò, ad eundem text. in dicta l. non aliter, conſtituo, valdè ſingularem eſſe deciſionem ipſius, quatenus probat vnum expreſsè, & aliud ſupponit pro certo: primum, quòd etiamſi verba teſtatoris ſint clara & aperta; ſi tamen per eum, cuius intereſt, probetur aliam fuiſſe mentem teſtatorios, quàm verba ſonent, talis probation admittitur, & ſi congruè fiat, ac eo modo, quo dictum eſt, prodeſt omnino; & ita præſentiunt velut expreſſim omnes Authores hactenus præcitati, & dicta l. partitæ 5. in verſ. Fuer as ende: dicere namque, non aliter recedendum à verborum proprietate, quàm cùm manifeſtum ſit, teſtatorem aliud ſenſiſſe; non aliud eſt, quàm admittere probationem eius, quod ſenſit, vel in mente habuit. Et ita eleganter atque ſpecificè adnotauit eruditissimus Peralta in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, dicto num. 174. in verſ. vbi autem, fol. 473. & in eadem, qua verſamur material, admittit etiam (ſed Peraltam non citat) Petrus Surdus deciſion. 210. num. 3. in illis verbis: Quinimò ſi conſtet, teſtatorem aliter voluiſſe, non attenditur eius voluntas, cui verba clara repugnant, & qui vult dicere, aliam fuiſſe intentionem teſtatoris, tenetur probare, l. qui vxori, in principio, ff. de auro & argento legato, & c. Et confirmatur id ipſum ex textu ſingulari, in l. qui quartam. in principio, ff. de legatis 1. vbi aduersùs ſcriptum probatio voluntatis admittitur, & in l. generali, §. duas filias ff. de vſufructu legato, ibi: Verbis quæ proponerentur, perſeuerare legatum, niſi manifestiſſimè probetur, aliud teſtatorem ſenſiſſe. Et ſic voluntas teſtatoris poteſt declarari, ad detrahendum verbis, vt non tantùm verba ſignificent, & fieri poteſt per legitimas probationes, ex dictis iuribus, & l. cùm virum, C. de fideicommiſſis, l. inter veſtem, vbi eſt caſus, ff. de auro & argento legato, cum aliis ſimilibus, quæ in propoſito optimè expendit Marcus Antonius Pèregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. num. 23. & anteà dixerat numeris præcdedentibus, & capit. præcedentibus retuli, poteſt etiam allegari ad addendum, modò verba ſecundùm aliquam ſignificationem propriam, vel impropriam, ſeruire poſſint, aut conuenire, per text. in l. Sceuola, ff. ad Trebellianum, & in l. filiusfamilias, §. vt quis hæredem, ff. de legatis primo: Secus ſi nec propriè, nec impropriè conuenire poſſint voluntati, quæ prætenditur, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato, cum aliis multis, de quibus per Peregrinum dicto num. 23. & latiùs diximus capit. præcedentibus, & eo maximè, quo inquiritur, vtrùm mens præualeat verbis; è contra. Alterum & fecundum, quod ſingulariter dicta l. non aliter, ſupponit, conſiſtit in eo, quòd ſi probetur per eum cuius intereſt, aliam fuiſſe mentem teſtatoris, quàm verba ſonent, & probatio concludat; tunc equidem talis voluntas probate præualet figuram atque apparentiæ verborum, & ſeruari debet tanquam legitima diſpoſitio, quod Petrus de Peralta in dict. l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 174. in dicto verſ. vbi autem, optimè & ingeniosè animaduertit, & Socinum in l. in ambiguo, ff. de rebus dubiis, colum. 8. verè declarat; ipſa autem Peraltæ obſeruatio clarè probatur ex textu in dict. l. non aliter: nam cùm manifeſtum eſt, teſtatorem aliud ſenſiſſe, dicit recedendum eſſe à verbis, & ſic quod manifeſtum fuerit, pro legitima diſpoſitione haberi, vt etiam clarè pungit dicta l. partitæ. Et confirmari poteſ ex infinitis iuribus, quæ Peregrinus dicto artic. 11. ex num. 5. vſque ad num. 24. adduxit: Item ex communi Doctorum traditione in hac materia; omnes namque, cùm manifeſtum eſt, teſtatorem aliud ſenſiſſe, ita rem intelligunt, vt id manifeſtum pro legitima diſpoſitione, atque voluntate debeat obſeruari, & verborum proprietati præferri.

Et de his hactenus, quæ ad hunc noſtrum tractatum coniecturalem & præſumptum interpretationis vltimarum voluntaum, & dict. l. ille aut ille, §, cùm in verbis, & d.l. non aliter, deciſionem attinent.

