Non obſtat quartum, à conſuetudine generali deductum, quoniam ipſum dilui omninò poſſet ex ſolutionibus illis quinque, quas ineiſdem, quibus verſamur terminus ad dictam conſuetudinem conſiderauit Vincent. Carocius dicta deciſione 53. num. 13. per totum. Inter quas primo loco non diſplicet illa, quòd conſuetudo eadem interpretari debet, quoties in loco promiſſionis factæ non reperiretur pecunia, vel illa ſpecies monetæ promiſſæ; tunc enim audiri deberet debitor, æquiualentem pecuniam offerendo, ſecus alias, & quando ſpecies illa monetæ reperiri poſſet; quo etiam in placito indiſtinctè fuit Iacob. Menoch. d. conſ. 138. num. 2. & 3. lib. 2. Ioan. Vincentius Hondedeus dicto conſ. 18. n. 7. lib. 1. Maſtrillus d. deciſ. 7. Stephen. Gratian. diſceptation. lib. 1. c. 55. ex n. 34. & aſſentit Petr. Surdus dicto conſilio 242. per totum, libro ſecundo, & ſuprà notaui numero 53. aliàs enim (inquit Carocius) nihil operatur adiectio illa, quòd ſolitio fieri deberet in auro, ſi poſſet darii monetæ æquiualens, contra text. in l. ſi quando, ff. de legat. 1. quæ alio cap. infrà, exorabitur permultis. Et eodem argumento vtitur in terminis ipſe Surdus d. conſ. 242. num. 3. in verſic. Tertiò niſi pactum. Placet etiam altera illa ſolutio, quòd dicta conſuetudo debeat limitari, vt non procedat, quoties creditoris damnum aliquod eſſe conſiderabile in mutatione ſolutionis monetæ, vel ſpeciem non alterari, ipſius intereſſet; tunc namque ſolutio admitteretur in alia ſpecie, vel pecunia, vt debitoris damnum vitetur omninò, prout Antonius Pichardus dicto n. 43. & Morla dicta quæſt. 13. num. 3. adnotarunt expreſsè; & ante ipſos Ioannes Parladorius (qui damni, aut intereſſe exemplim proponit) dicto §. 17. num. 20. eleganter Menochius dicto conſil. 138. num. 2. lib. 2. vbi ex ſententia aliorum, etiam ceſſante conuentione, defendit, quòd creditor aureorum, quando ſentire poteſt damnum, recipiendo argentum, cogi non poteſt argentum recipere: Et in fortioribus terminis num. 3. idem tuetur, etiamſi creditor non ſentiret damnum: Et num. 4. repetir, ſtatutum, & conſuetudinem intelligi debere, quando creditor non ſentit aliquod damnum. Et vlter relato idem quoque tenet nouiſſimè Nicolaus Reuſnerius lib. 4. deciſione 13. num. 6. in illis verbis: Dummodò, vt dixi, nihil interſit creditoris, aut aliter fortaſſis conuentum ſit. Et anteà ibi: si vel ſpecies certa de ſignata ſit, vel ſi ex re damnum non paſſurus ſit. Sed & tertia ſolutio præter Carocium reddi poteſt, videlicet, quòd conſuetudo generalis, quòd pro aurea alia moneta ſolui poſſit, ceſsat, quotieſcunque partes conuenerunt, vt omninò aurum ſoluatur, quomodo ſpecificè reſpondet ferè in terminis noſtris, atque ita consuetudinem interpretatum Ioannes Cephalus dicto conſilio 31. num. 10. in fine: & melius num. 11. &12. Arias Pinellus, Petrus Surdus, Ioannes Parladorius, Pichardus, Morla, Corocius, Menochius, & Reuſnerius, relati ſuprà, num. 57. ni fine: qui ex vi conuentionis aſſerunt ſolutionem fieri debere in ſpecie pecuniæ promiſſæ, non alterius qualitatis, quoniam id quod actum eſt, potiùſquàm idquod conſuetum eſt, obſeruari debit, l. ſemper in ſtipulationibus, ff. de verbos. obligat.

Non obſtat quintum & vltimum, cuius ſolutio apparet ex his, quæ ad explicationem præcedentium adnotata, atque ſcripta fuere, vtpote cùm dictæ l. Regiæ 6. tit. 21. libro quinto, nouæ collect. diſpoſitio intelligi debeat, quando creditor non ſentit aliquod damnum; ſic etenim & lex, & ſtatutum, & conſuetudo interpretari debeat ſecundùm ius commune, quod non admittit, ſolutionem in alia ſpecie, alióve genere pecuniæ fieri cum damno alterius, vt declarauit Brunus relatus per Menochium, qui ipſa ita in terminis noſtris ſtatutum declarat, dicto conſil. 138. num. 4. lib. 2. in terminis etiam præfatæ legis Regiæ 6. & cùm antea mentionem eiuſdem feciſſet; ita quoque materiam hác intelligit Ioan. Parladorius dicto §. 17. num. 20. Et limitat quando damnum adeſſet creditoris, vt ſuprà vidiſti: Morla etiam in terminis eiuſdem l. 6. dicta quæſt. 13. num. 3. lex namque noua declarari ſolet per antiquam, & diſtinguitur ſecundùm illam, l. ſed & poſteriores, ff. de legibus, Gloſſa, & communis Interpretum ſententia in l. ſciendum, ff. qui ſatiſdare cogantur, vbi Iaſon num. 4. dicit hoc valdè notandum pro ſtatutis, & reformationibus nouiter factis: & exornant Rodericus Suarez in l. 2. titulo, de emplacamientos, libro ſecundo fori: & in prooemio, folio 5. pag. 2. Alderanus Maſcardus de interpretat. ſtatutoram, concluſione 2. ex numero 103. cum infinitis ſeqq. ex folio 106. Secundò deinde reſpondetut, dictæ l. Regiæ 6. deciſionem nouam non excludere, quin ex conuentione expreſſa contrahentium aliter valeat ſtatui, nec eo caſu loquitur, cùm in contrahendo expreſſim dictum ſit, vt in eodem genere pecuniæ, non in alio ſolutio fieri poſſit; tunc etenim id quod actum, & conuentum eſt, ſeruandum omninò eſt: Sic ſanè intellexi, (vt ſæpè vidimus) Ioannes Parladorius d. §. 17. num. 21. ac ita eam materiam limitauit, quamuis etiam dictæ l. 6. titul. 21. libro quinto, mentionem ſpecificam feciſſet ibidem numero 17. Pinellus denique d. cap. 3. num. 17. cùm adduxiſſet ordinationem Luſitaniæ dicentem, vt quamuis contrahens ſpecialiter ſe obliget ad ſoluendem in pecunia aurea, cogatur creditor accipere aliam pecuniam; contrarium inquit dicendum ex vi conuentionis, quæ legem facit, & omninò obſeruari debebit. Meritò ergo ſtante conuentione, & promiſſione prædicta, ita (vt dixi) Senatus definiuit: qui etiam admiſit indubitanter, conuentione ceſſante obſeruandam fore deciſionem dictæ l. 6. titulo 21. lib. 5. prout Azeuedus, ibidem & Matienzus in l. 9. titu. 11. libro 5. gloſſa 4. num. 9. obſeruarunt, Parladorius etiam dict. §. 17. num. 21. admiſit etiam Senatus metipſe frequenter, conuentione etiam ceſſante, debitorem notabilis alicuius quantitatis non audiendum, ſi velit ſoluere in pecunia minuta nigra totam quantitatem; id enim iniquum, & non permittendum eſſet, vt ex aliis adnotauit rectiſſimè Arius Pinellus prima parte rubricæ, C. de reſcindenda, capit. 3. num. 17. Petrus Auguſtinus Morla vbi ſuprà. Et Antonius Pichardus in dicto principio, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, num. 43. refert Franciſum Hotomannum quæſt. 15. improbaſſe Arreſtum Pariſienſe à Rebuffo relatum, quo decretum fuit, potuiſſe debitorem pro aurea moneta duplos & liardos ſoluere, quaſi Hiſpanè diceremus quartos por eſcudos. Et inde Senatus idem Hiſpalenſis aliquando ſequutus eſt ordinationem Luſitaniæ, lib. 4. tit. 53. §. 2. vbi tantùm permittitur ſoluere qurtum partem debiti in tali pecunia vilioris vilioris materiæ, vt etiam Pinellus retulit dicto num. 17. aliquando etiam decreuit, & iuſſit, debitorem tertiam dumtaxat partem ſoluuere in tali pecunia, ſiue in ære. Et ita apud nos vſu receptum teſtatur Pichardus vbi ſuprà, numero 44. Morla dicto tit. 8. quæſt. 13. num. 3. qui refert Parladorium exiſtimantem, extra cauſam mutui poſſe totum debitum ſolui in quacunque moneta debitor voluerit, Quod mihi non placer, ſi debitum ſit notabilis alicuius quantitatis, & contrarium Senatus admiſit, vt dixi nunc ex Pinello: Atque Iudicis diſcreti arbitrio id relinquendum puto, prout perſonarum, & rerum qualitates & circumſtantiæ, ac pecuniæ, de qua agitur, facultas, vel neceſſitas poſtulare videatur, prout hæc omnia in eodem Hiſpalenſi Senatu conſiderari, iam ſæpè vidimus: Eò magis (quod Scriptorum omnium huius Regni nullus hactenus animaduertit) quòd dicta l. 6. tit. 21. lib. 5. non loquitur de hac pecunia minuta nigra, ſed aurea, vel argentea cuiuſlibet generis, in qua inquit totum debitum poſſe perſolui, quia in argento conſiderat, cuiuſlibet generis moneta ſit, congruam ſolutionem fieri; nigra autem, vel minutæ mentionem non facit, & ſic iudicantis arbitrium pro rerum, & perſonarum qualitatibus diuerſis non adimit, locuſque reliquitur omninò Pinelli ſententiæ relatæ, vt in ea pecunia minuta nigra totum debitum ſolui non poſſit, ſi notabilis alicuius quantitatis ſit.

Denique & in eadem materia vnanimiter admiſit aliquando Hiſpalensis Senatus, cùm verteretur dubium illud, monetæ ſcilicet valor intrinſecus, vel extrinſecus quando conſiderari debeat, vel tempore teſtamenti, aut contractus, vel factæ diſpoſitionis cuiuſlibet, vel potiùs ſolutionis tempore; de quo commendo poſt alios multos, quos ipſi referuntCephalum in conſilio 31. libro primo. Tiraquellum de retractu lignag. §. 30. gloſſa 1. num. 18. Afflictis deciſione 90. & deciſione 149. Schurf. in conſilio 10. centuria 1. Menoch. in conſ. 49. per totum, libro 1. & in conſ. 138. lib. 2. Corraſium miſcellam. iur. lib. 3. cap. 13. Petrum Gregorium in ſyntagmate iuris, lib. 21. cap. 18. Petr. Surdum in conſ. 454. ex num. 1. vſque ad num. 13. lib. 4. Annæum Robertum lib. 1. rerum iudicatarum, cap. 16. per totum. Nicolaum Reuſnerium lib. 4. deciſione 13. ex num. 9. admiſit inquam vnanimiter, Primò, monetæ ſolutionem fieri ſecundùm tempus teſtamenti, contractus, ſeu factæ diſpoſitionis alterius, non autem ſecundùm rempus ſolutionis: idque cum in Hiſpania ſcutorum auri valor creuiſſet, vt notum eſt, & anteà ſcurorum certa quantitas legata eſſet. Secundò, ſolutionem annuam ex teſtamento debitam, ſolui debere ſecundùm valorem monetæ currentis tempore factæ diſpoſitionis, ſeu contractum vt per Cephalum dicto conſ. 31. n. 8. & 9. lib. 1. Surdum, Reuſnerium, & reliquos, vbi ſupra, Menochium dicto conſ. 49. vbi latiſſimè: & ibidem num. 37. dixit vnum notandum, videlicet mutationem monetæ eſſe in detrimentum, & maximum ſcandalum populi: & ponit exemplum Regis Aragoniæ, qui mutauit pecuniam, & ex reſcripto Innocentij III. Pontificis maximi reduxit ad priſtinum vlorem.

CAPVT XI.

Teſtatoris mens, ſeu voluntas, ac diſpoſitio quælibet, an, & qualiter elici, atque interpretationem recipere valeat ex eo, quod contenditur teſtatorem voluiſſe, vel intendiſſe; ipſum tamen in diſpoſitionem tranſiſſe, non apparet, ſiue non oſtenditur: vbi Author ex propoſito inſiſtit circa vulgatam, & aſſiduam allegationem l. quidam cum filium, ff. de hæred. inſtituend. quòd non ſufficit dicere, ita teſtatorem voluiſſe, niſi eius voluntas tranſiuerit in diſpoſitionem; vel quòd tacita voluntas, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, non ſpectatur: & ipſam dilucidè, & abſolutè adeò, atque originali Scribentium omnium lectura exornat, vt nihil vltrà deſiderari valeat, vt vt hîc videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatoris ſolam ſententiam, aut voluntatem non eſſe idoneam, neque efficacem ad producendum aliquem effectum diſpoſitiuè, niſi vltrà teſtator proceſſiſſet ad dispoſitionem faciendam.
- 2 Et conſequenter teſtatoris voluntatem non attendi, nec alicuius effectus reputari, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem.
- 3 Non enim ſufficit teſtatorem aliquid voluiſſe niſi dispoſuerit, nec etiam ſufficiens eſt, aliquid eſſe in intentione, niſi id etiam ſit in diſpoſitione.
- 4 Quia propoſitum in mente retentum, nihil operatur.
- 5 Nec accommodatur actui hominum.
- 6 Et quando non apparet de voluntate, plus valet ſcriptura, quàm quod actum eſt.
- 7 Teſtatoris voluntatem præ omnibus rebus obſeruandam, iura quæ dicunt, ex ſuperiùs dictis limitanda; ſcilicet ſi voluntas tranſiuit in diſpoſitionem, aliàs ſecus.
- 8 Et in hoc propoſito, atque eorum, quæ dicta fuere ex num. 1. & vulgatæ allegationis l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtit. elegantiſſimè omnium ſe habuiſſe, atque vtiliter & eruditè loquutum Petrum de Peralta, prout hoc numero adnotatur.
- 9 Et permulti Authores aggregantur, atque commemorantur, qui legis eiuſdem, quidam cum filium, aſſumptum adeò vulgatum, vt per manus tradatur quotidie, exornarunt, atque explicarunt quamplurimis.
- 10 Circa eandem etiam allegationem, quòd voluntas quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, non ſpectatur, nonnulla conſtituenda, atque obſeruanda ex ſententia, & conſideratione Authoris, quibus materia ipſa diſtinctiùs, atque vtiliùs remanebit explicata.
- 11 Teſtatorem aliquid velle, aut voluiſſe, quod non ſufficiat, niſi etiam ipſe dispoſuerit; placitum illud, ſiue axioma Doctorum vulgatiſſimum, eſſe veriſſimum regulariter, & iuris rationi, atque deciſioni conueniens.
- 12 Imputandum eſt enim teſtatori, ſiue ipſemet ſibi imputet, cur ad actum diſpoſitionis non proceſſerit, ſiue quare verba congruentia non adiecerit, quibus voluntatem ſuam declararet. Idque etiamſi actus reddatur nullus.
- 13 Et ita limitari vulgata iura, & allegationes Interpretum communes, qui dicunt, haberi pro expreſſo id, quod tacitè, aut veriſimiliter diſpoſuit teſtator; quia ita demùm procedit, ſi verum eſt, diſpoſuiſſe, aut tacitum in diſpoſitionem tranſiſſe, non aliàs.
- 14 Teſtatoris voluntatem tunc dici in diſpoſitionem non tranſiſſe, & conſequenter nullius effectus eſſe, nec attendi, quando de mente, aut voluntate nullo modo conſtare poteſt, nec ex verbis, nec ex coniecturis. Hoc namque caſu habetur voluntas, vt in mente retenta, & ideò nihil operatur, Ac propriè obtinet allegatio textus in dicta l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtituend. Prout nonnulli iuris Interpretes adnotarunt, quorum ſpecifica mentio fit hoc numero.
- 15 Teſtatoris voluntatem dici in dispoſitionem tranſiſſe, & obſeruari debere, quando de coniecturata voluntate conſtare poteſt, vel apparet, ſaltem ex impropria verborum ſignificatione, quæ tamen congruenter menti reſpondeat.
- 16 Teſtatoris voluntatem dici in dispoſitionem tranſiſſe, & attendi debere, etiamſi de mente non conſtet per verba, quoties mens ſequatur ad aliud ſitum expreſſum, ſiue ex aliis coniecturis in teſtamento, aut verbo aliquo generaliter prolato, elici, ac deprehendi valeat. Tunc namque mens, qut voluntas ſic deducta, ſpectatur, atque obſeruatur, etiamſi ad aliam ſpecificam, aut indiuiduam diſpoſitionem teſtator non tranſierit. Nec obtinet allegatio communis d.l. quidam cùm filiùm, ff. de hæred. inſtituend.
- 17 Voluntas, & dispoſitio ſatis expreſſa dicitur, quæ ex iam diſpoſitis, aut in teſtamento contentis coniecturaliter deprehenditur.
- 18 Voluntas quæ non fuit expreſſa per verba, ſi tamen veniat in neceſſariam, ſeu manifeſtam conſequentiam verborum expreſſorum, habetur pro legitima, etiam ad fideicommiſſum inducendum, vel non inducendum.
- 19 E contrario, ſi voluntas non importata per verba, vel non veniat in neceſſariam & manifeſtam conſequentiam verborum expreſſorum, regulariter non attenditur, etiam ad fideicommiſſum inducendum, ſed ſtandum eſt diſpoſitioni importatæ per verba.
- 20 Si tamen voluntas reſultaret ex verborum indeſinitorum, aliàs indefinite prolatorum ambigue ſignificatione, vel ex dictione ambigua, tunc equidem ſeruanda eſſet.
- 21 Teſtatoris voluntatem dici in diſpoſitionem tranſiſſe, & attendi, atque obſeruari debere, quando ex caſu ſuperueniente colligitur præſumptio à coniectura, quòd ſi diſponens de eo cogitaſſet, ita diſpoſuiſſet.
- 22 Tunc equidem mentem coniecturatam eiuſmodi attendi debere, nec obtinere regulam generalem dictæ l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtituend.
- 23 Ipſum etiam ius obſeruandum, quando idemmet teſtator affirmauit, ſe aliquid omiſiſſe diſponere, quod tamen diſponere volebat; nam per talem aſſertionem iunctis verbis præambulis, videtur legitimè ipſius intentio circa omiſſa probata.
- 24 Obſeruari denique idem ius, ac voluntatem attendi debere, vbi ipſa colligi poſſet ex erronea eiuſdem teſtatoris, tolerabili tamen diſpoſitione. Tunc enim ſtatur ipſius menti, ſiue ſi error facti, ſiue iuris.

PRo abſoluta, & diſtincta huiuſce capitis explicatione, obſeruandum, atque conſtiſtuendum erit primo loco & principaliter, communem equidem fuiſſe, & aſſiduè mille in locis repetitam Scribentium omnium, tam legendo, quàm conſulendo traditionem, & pronuntiatum frequentiſſimum, & vulgatiſſimum apparere, teſtatoris ſolam ſententiam, aut voluntatem, non eſſe idoneam, neque efficacem ad producendum aliquem effectum diſpoſitiuè, niſi vltrà teſtator proceſſiſſet ad diſpoſitionem faciendam: Et conſequenter teſtatoris voluntatem non attendi, nec alicuius effectus reputari, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem: Idque per text. quotidie allegabilem, & nulli ignotum, in l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtitut. per quem Baldus ibi, notabili 3. & Imola num. 3. adnotarunt, Alexand. etiam in l. . 3. in fine, C. de liberis præteritis: & ibidem Iaſon col. 1. quòd non ſufficit, teſtatorem aliquid voluiſſe, niſi diſpoſuerit, nec etiam eſſe ſufficiens, aliquid in intentione haberi, niſi id etiam ſit in diſpoſitione. Quia propoſitum in mente retentum, nihil operatur, l. ſi repetendi, C. de condictione ob cauſam. Nec accommodatur actui hominum, prout dixit Baldus in l. iuriſgentium, § pactorum, ff. de pactis. Pariſius refert in conſilio 89. ſub numero 27. libro 2. & Rolandus à Valle in conſ. 42. ſub numero 22. volumine 4. ibique per text. in l. ſi alij. ff. de. vſufruct. legato. Vbi quando non apparet de voluntate, plus valet ſcriptura, quàm quod actum eſt, prout declarant communiter Scribentes à me commemorati in commentariis de vſufructu, cap. 47. per totum: vbi latiſſimè Decius in l. ſemper in ſtipulationibus, numero 2. ff. de regulis iuris. Rolandus in conſ. 6. num. 4. volum. 4. Hippolytus ſingulari 577. Pelaez à Mieres ininitio 2. partis, de maioratu, num. 10. Petrus Surdus in conſ. 236. num. 8. lib. 2. vbi refert alio in loco Baldum, ſcilicèt in l. finali, C. de falſa cauſa adiect. legat. dicentem, quòd nihil vltrà inquiri debet, præter quod in inſtrumento ſcriptum eſt, Hippolytus Riminaldus in conſ. 75. num. 25. & 26. lib. 1. vbi etiam refert Baldum dicentem, illud, quod omittitur à teſtatore in ſcriptura & prolatione verborum diſpoſitiua, haberi pro omiſſo, nec in caſu per teſtatorem omiſſo, præſumi adeſſe tacitam eius voluntatem: & ſequuntur ibi relati, Riminald. ipſe in conſ. 250. num. 9. lib. 3. vbi refert Baldum eundem pluribus in loco dicentem, quòd illud, quod teſtator non loquitur, velle non præſumitur. Nec ſufficit dicere, teſtator ita voluit, poſtquam id non dixit, nec expreſſit, l. quoties, circa principium, ibi: Neque enim quem voluit, &c. Quocirca Baldus, & Imola in d.l. quidam cum filium, rectiſſimè adnotarunt, non ex omni voluntate teſtatoris agi, ſed ex ea, quæ tranſit ad diſpoſitionem, & ex teſtamento ſimiliter non agi, niſi expreſsè, vel tacitè in eo diſpoſitum ſit. Et inde, quàd non ſatis eſt dicere, iſta eſt voluntas teſtatoris, ſed debet dici, iſta fuit voIuntas, & diſpoſitio teſtatoris, ideò debet ſeruari. Inde etiam, ex nunc dictis limitari omnia iura, quæ exclamant, teſtatoris voluntatem præ omnibus rebus obſeruandam, prout cap. præced. latiùs probatum eſt, quia ipſa intelligere oportet, ac iure ipſo intelliguntur, quando voluntas in diſpoſitionem tranſiuit, aliàs ſecus, cùm tacita omninò teſtatoris voluntas non ſpectetur. Et conuenit Paulus Caſtrenſis in l. recuſari, ff. de acquirend. hæred. vbi ſcribit, quòd votas in mente retenta dicitur potiùs cogitatio, vel propoſitum, vel deſtinatio, quàm voluntas, & quòd ad exteriora debet eſſe proceſſum, vt ſit voluntas: Baldi autem, & Imolæ traditionem ad limitationem iurium dicentium, voluntatem teſtatoris præ cæteris rebus obſeruandam, ſequuntur Alexand. Caſtrenſ. Iaſon, Curt. Alciat. Oldrad. Socinus, Decius, Tiraquel. Roderic. Suarez, & Arias Pinel. quos recenſuit, & ita notauit Pelaez à Mieres dicto initio ſecundæ partis, num. 9. idem etiam tenuit Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legat. 3. ex num. 144. vſque ad numerum 188. qui equidem in hoc propoſito, & circa ornatum, & declarationem vulgatæ allegationis d. l, quidam cum filium, ff. de hæredib. inſtitu. elegantiſſimè omnium ſe habit, & quamplurima in ea materia vtiliter obſeruat, quæ nullus anteà ita ſpecificè & diſtinctè adnotauerat, & quæ (vti ipſe inquit) ſunt optimæ frugi, & quotidie verſantur in practica.

Exornarunt etiam, atque explanarunt permultis allegationem eiuſdem l. & infinitis caſibus, atque negotiis practicis applicarunt (prout & applicari nunc poſſet ipſa lex) & alij Interpretes, qui ſuo ordine nunc commemorabuntur, & originaliter, atque attentè à me prælecti, & euoluti fuere.

- Petrus de Peralta, qui præ cæteris videndus, & notandus eſt omninò, in loco nunc relato.
- Pelaez etiam à Mieres in loco anteà relato, de maiorau, in quam in initio ſecundæ partis, num. 9. & 10. & 11.
- Alexander in conſ. 201. Viſothemate, lib. 7. &. in conſil. 81. col. penult. lib. 3.
- Curtius ſenior in conſil. 43. quia inquit, col. 10. & in conſ. 46. ſæpe reuoluta, col. 12. & in conſ. 29.
- Iaſon in l. ſi res obligata, num. 31. ff. de legatis 1. & in l. ſi ita legatum, §, illi, num. 2. eiuſdem tituli: & in conſ. 41. In hac ardua, col. 7. & in conſ. 143. Iſta quæſt. col. 5. lib. 2. & in conſ. 29. Videretur, col. penul. libro. 3.
- Socinus ſenior in conſ. 140. Quoniam præſens, col. 5. lib. 3. & in l. 3. ff. de rebus dubiis, n. 5.
- Philippus Decius in conſ. 63. column. 2. & in conſil. 205. colum. 3. & in conſ. 287. colum. finali, & in conſil. 384. ad fin. & in conſ. 465. colum. 2. & in conſ. 513. colum. penultima, & in conſ. 635. num. 10. & in conſil. 636. num. 13.
- Oldradus in conſ. 21.
- Neuizanus in conſ. 31. num. 20.
- Socinus iunior in conſ. 2. n. 18. & in conſ. 97. n. 50. & in conſ. 55. num. 7. lib. 2. & in conſ. 111. num. 28. libro primo.
- Ioannes Cephalus in conſil. 656. ex num. 66. lib. 5. & in conſil. 436. ex num. 19. lib. 3. & in conſil. 107. col. penul. lib. 1.
- Marcus Antonius Natta in conſil. 470. numer. 7. libr. 2.
- Bolognetus in conſ. 15. num. 24.
- Aymon Craueta in conſ. 161. num. 12. lib. 1. & in conſ. 208. ſub num. 30. eod. lib.
- Alciatus in l. verbis ciuilibus, num. 13. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in conſ. 564. num. 1.
- Petr. Paulus Pariſius in conſ. 60. n. 62. & in conſ. 73. num. 34. lib. 1. & in conſ. 87. num. 17. & in conſ. 89. ſub num. 15. lib. 2.
- Rolandus à Valle in conſil. 56. num. 5. & 6. & in conſ. 59. num. 45. & 46. lib. 3. & in conſ. 6. num. 3. 4. 5. & 32. & in conſ. 18. lib. 4. & in conſ. 42. ex num. 18. eod. lib. 4.
- Pancirolus in conſ. 51. ex num. 54. cum ſeq.
- Franciſc. Burſat. in conſ. 371. ex num 11. lib. 4. & in conſ. 433. num. 38. eod. lib.
- Hieron. Zanch. in l. haeredes mei, §. cùm ita, ex n. 11. ff. ad Trebel.
- Andreas Tiraquellus in l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat. verbo, libertis, ex num. 18. cum ſeq. vbi num. 21. alios textus allegat ad idem, quòd voluntas, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit, non attenditur, hoc eſt, l. penult. §. finali, ff. de bonor. poſſ. ſecund. tab. l. iubemus, C. de teſtam. & l. ſi alij, in fin. ff. de vſufruct. leg.
- Marc. Anguiſ. in conſ. 8. ex num. 6. cum ſeq.
- Arius Pinellus in l. 3. C. de bon. maternis, numero 27.
- Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 7. qui etiam expendit text. in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de lib. & poſthum. ibi, Qui ex verbis concipi poſſit. Et l. iubemus, C. de teſtamentis, Vbi teſtator duos tantùm hæredes inſtituit, & quamuis conſtaret, quòd plures alios inſtituere voluit, ſolùm habentur pro inſtitutis illi, qui expreſsè inſtituti fuerunt, non autem alij, quos inſtituere volebat. Et dicit id ea ratione procedere, quòd voluntas teſtatoris in mente retenta, conſideranda non ſit.
- Burgos de Paz in conſil. 34. ex num. 12. atque ex num. 29.
- Aluarad. de coniecturata mente defuncti, lib. 1. c. 2. ex num. 6. cum ſeq.
- Iacob. Mandell. de Alba in conſ. 31. num. 10.
- Hieron. Gabr. in conſ. 95. num. 14. & in conſ. 111. num. 3. lib. 1.
- Anton. Cathar. in conſ. 81. num. 19. inter conſilia vltimarum voluntatum, lib. 2.
- Ludouic. Morot. in reſp. 18. num. 8.
- Tiber. Decian. in conſ. 34. num. 8. lib. 1. & in conſ. 54. num. 77. lib. 2.
- Marſar. in conſ. 7. ex num. 2. cum ſeq.
- Ioſeph. Ludouic. deciſ. 61. num. 5.
- Port. Imolenſ. in conſ. 43. ex num. 14.
- Iacobus Menochius in conſil. 85. num. 87. & 89. & in conſil. 97. num. 96. lib. 1. & praeſumpt. 67. numer. 16. & 17. lib. 4. & praeſumpt. 26. num. 13. 14. & 15. lib. 1.
- Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, qu. 9. num. 32. & 34.
- Borgninus Caualcanus deciſ. 5. n. 44. part. 3.
- Ioan. Bott. in conſ. 7. num. 39.
- Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 3. dub. 1. ſolut. 3. num. 168. fol. 247. latiùs eod. lib. 2. interpret. 1. dub. 1. ſolut. 5. ex num. 7. vſque ad numerum 17. fol. 152. in fin. & fol. 153.
- Mantua in conſ. 194. ex num. 11. cum ſeq.
- Magonius in deciſione Rot. Lucenſ. 82. num. 24. & ſeq.
- Petrus Surdus in tractatu de alimentis, titul. 9. quœſt. 32. num. 3. & deciſ. 238. num 4. & 15. & in conſ. 129. num. 19. lib. 1. & in conſ. 236. num. 8. lib. 2. & in conſ. 443. num. 4. lib. 3. & in conſ. 448. num. 35. libro eodem 3.
- Alphonſus Azeuedus in conſ. 15. num. 26. &. 27.
- Hippolyt. Riminald. in conſ. 37. num. 2. & 20. & in conſ. 75. num. 25. & ſeq. & in conſ. 80. num. 11. & quatuor ſequentibus, & in conſ. 110. num. 23. lib. 1. & in conſ. 250. num. 8. & ſeq. lib. 3. & in conſ. 287. numero 25. & 28. lib. 2. & conſ. 412. ex num. 36. libro 4. & in conſ. 544. num. 13. & 130. & 132. & in consil. 517. num, 34. lib 5. & in conſ. 603. num. 27. & 36. lib. 6. & ibid. num. 33. & 43. & conſ. 645. ex num. 20. eod. lib. 6. & in conſ. 651. num. 17. & 18. eod. lib.
- Marcabrunus in conſ. 10. num. 24. & 25.
- Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 69. n. 10. & 11. & in conſ. 48. ex num. 34. lib. 2. & in conſ. 82. num. 28. & 29. lib. eod.
- Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 2. c. 18. ex num. 8. vſque ad numerum 13. & lib. 1. cap. 22. n. 1. in verſ. quibus placuit.
- Octauian. Cacherañùs deciſ. 110. nùm. 15.
- Marcus Antonius Eugenius in conſil. 74. num. 1. libro primo.
- Achilles Pedrocha in conſ. 19. num. 20. & quatuar ſeq. & in conſ. 38. num. 40.
- Antonius Theſaurus deciſione pedemontana 248. numer. 2.
- Marcus Antonius Peregrinus de fideicommmiſſis, art. 11. num. 35. & 36.
- Martinus Monter à Cueua cauſar. ciuil. Reg. Aragon. deciſ. 35. num. 11. & tribus ſeqq. vbi eleganter explicat ex theorica quadam Baldi, quare voluntas non declarata, ſed in mente retenta nihil inducit, ſed actus exterior requiritur ad declarandum interiorem animi motum.
- Fuluius Pacianus in conſil. 15. num. 13. latiùs in conſil. 23. vbi exornat nonnullis ex num. 151. vſque ad numerum 157.
- Andreas Fachineus conſ. 1. num. 15. lib. 2.
- Ludouic. Caſanat. in conſ. 4. num. 35.
- Hadrian. Gilmañus nouiſſimè, lib. 2. rerum iudicatarum Germaniae, deciſ. 26. num. 4. & 5.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 3. littera, F. concluſ. 260. num. 5. & num. 11. & num. 19. fol. 804. tom. 6. litera. P. concluſ. 919. fol. 726.
- Ioannes Marcus Aquilinus in repetitione § & quid ſitantum, l. Gallus, ff. de liberis & poſthum. in verſiculo, ſed ex ſententia legis Velleœ, num. 58. & num. 61. cum pluribus ſeqq. vbi quòd voluntas non prolata, ſed in mente retenta, nihil ſuapte natura operari debet, nec attendi, niſi tranſierit in diſpoſitionem, ex text. in d.l. quidam cum filium, & aliis multis ibidem adductis.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum eſt, circa præfatam allegationem dictæ l. quidam cùm filium, ff. de. haered. inſtit. adeò viſitatam, & aſſiduam, vt quotidie in ore & deciſionibus Scribentium omnium ipſa verſetur; nonnulla obſeruanda, atque conſtituenda hoc loco, quibus axioma idemmet frequentiſſimum, diſtinctiùs, atque vtiliùs, quàm hactenus fuerit, explicatum manebit, ac etiam alibi quærendi neceſſitate, nullus in futurum grauetur, cùm quæri contingat, vtrùm aliquando tacita voluntas, quæ in diſpoſitionem non tranſierit, attendatur, vel ſpectetur. Id autem vt radicitus fiat, in primis conſtituo, regulariter veriſſimum eſſe, & ſeruandum omninò placitum illud, ſiue axioma Interpretum omnium vulgatiſſimum, iuris etiam rationi, atque deciſioni conueniens, teſtatorm aliquid velle, aut ita voluiſſe, non ſufficere, nec ſat eſſe dicere, niſi eius voluntas in diſpoſitionem tranſiuerit, cùm voluntas non prolata, ſed in mente retenta, nihil ſuapte natura operari debeat, ex regulis communibus, & iuribus, rationibus, atque theoricis, adductis per Tiraquellam, Ioan. Marc. Aquilin. Monter à Cueua, & cæteros relatos ſuprà qui vltra text. in d.l. quidam cùm filium, alia plura iura expendunt, prout etiam expendit Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolut. 5. num. 9. & 10. fol. 153. qui inquit facere etiam textum in l. ſi res obligata §. primo, ff. de legatis primo, l. fideicommiſſa, §. 2. ff. de legatis tertiò, l. ſi ſponſus, §. finali, ff. de donat. inter. l. prima, §. ſi defunctus, ff. de rebus eorum, prout ipſe ea iura inducit. Facit etiam textus in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis tertio, prout ipſum acutè induxit Petrus de peralta ibidem, num. 143. & ita regula præfata veriſſima eſt, & adeò communi placito recepta, vt nullus hactenus diſſentiat, vel contradicat. Imputandum eſt ergo teſtatori, ſiue ipſemet ſibi imputet, cur ad actum diſpoſitionis non proceſſerit, ſiue quare verba congruentia non adiecerit, quibus voluntatem ſuam declararet: idque etiamſi actus redatur nullus, ſicuti obſeruarunt Sicinus in l. vbi eſt, in 5. notabili, ff. de rebus dubiis. Caſtrenſis in conſil. 121. columna 2. lib. 1. Craueta in conſ. 188. columna 2. Iacobus Menochius in conſil. 97. num. 42. lib. 1. Petrus Anton. de Petra de fideicommiſſis, q. 9. num. 3. & 40. Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 11. num. 36. Et ita limitantur iura vulgata, & communes Interpretum allegationes, qui dicunt, haberi pro expreſſo id, quod tacitè, aut veriſimiliter diſpoſuit teſtator; quia ita demùm procedit, ſi verum eſt diſpoſuiſſe, aut tacitum in diſpoſitionem tranſiſſe, non aliàs, vt per Decium in conſil. 205. numer. 8. & in conſ. 365. num. 10. Alexandrum in conſil. 201. lib. 7. Socinum iuniorem in conſ. 185. num. 4. lib. 2. & latè per Tiraquellum in d.l. ſi vnquam, verbo, libertis, num. 18. & 19. Pelaez à Mieres initio ſecundae partis, num. 9. alios innumeros ſcien, conſultóque prætereo, quoniam cap. ſequent. commemorabo eos.

Secundò conſtituo, teſtatoris voluntatem tunc dici in diſpoſitionem non tranſiſſe, & conſequenter nullius effectus eſſe, nec attendi, quando de mente, & vountate nullo modo conſtare poteſt, nec ex verbis, nec ex coniecturis verimilibus, atque probabilibus; hoc namque caſu habetur voluntas, vt in mente retenta, & ideò nihil operatur: & in hoc caſu propriè loquitur rextus, in d. l quidam cùm filium, ff. de bœredib, inſtit. vbi eſt caſus, quòd cùm teſtator vellet hæreditatem ſuam peruenire ad filium familias, & quòd patri eius nihil de ea acquireretur, tractatau priùs cum eodem filiofamilias præhabito, amicum quendam ipſius filij hæredem inſtituit, nec eum rogauit, aut grauauit, vt reſtitueret hæreditatem filiofamilias, cui in effectu reſtitui, & acquiri omninò volebat, nec ad patris notitiam peruenirem: & Iureconſultus reſpondet, ab hærede ſcripto ex fideicommiſſo hæreditatem peti non poſſe, niſi probetur, teſtatorem id diſpoſuiſſe expreſsè, & fidem eius ſequutum. Sic etiam Baldi, Imolæ, & Angeli traditiones ſuprà relatæ procedunt. et poſt Caſtrenſem, Bald. Alexand. Iaſonem, Curtium, Pariſium, Decium, & Socinum, sic in terminis eiuſdem legis explicationem obſeruauit Iacobus Manochius lib. 1. praeſumpt. 26. numero 13. & lib. 4. praeſumpt. 67. num. 10. 14. & 15. hoc etiam caſu (ſi attentè perpendantur) loquuntur omnes fere iuris Interpretes, quos in vnum ſuprà congeſſi, Peralta etiam in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 146. 147. & 148. in principio, ibi: Si ergo proximè vi dictum eſt. Quo in loco, atque in terminis communis allegationis dictæ l. quidam cùm filium, inquit, non videri, nec dici poſſe, teſtatoris voluntatem in diſpoſitionem tranſiſſe, quando de mente teſtatoris conſtare non poteſt per aliquam veriſimilem coniecturam, ex quibuſcunque verbis teſtatoris elicitam, vel quomodolibet, & ex eius teſtamento, vel alia diſpoſitione decerptam, vel reſultantem: Peregrinus quoque de fideicommiſſis, art. 11. num. 19. & 32. & 35. & 36. in eodem placito reſidet apertè; reſident etiam & alij quamplures, quos ſtatim cap. ſequent. commemorabo. Sic diceretur, teſtatoris voluntatem in diſpoſitionem tranſiſſe, & obſeruari debere, quando de voluntate coniecturata conſtare poſſet, vel apparet, ſaltem ex impropria verborum ſignificatione, quæ tamen menti congruenter reſpondeat. Id quod in noſtris terminis, & in explicatione dictæ l. quidam cum filium, optimè obſeruauit Petr. de Peralta in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 146. & 147. folio mihi 459. & conueniunt Menochius lib. 1. dicta praeſumpt. 26. num. 3. & 4. Peregrinus dicto artic. 11. num. 4. & 5. cum pluribus ſeqq. Camillus gallinius de verborum ſignificat. lib. 1. c. 22. in principio. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 3. tit. 5. num. 4. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. n. 28. & confirmatur ex his, quæ ſuprà, cap. 7. & 8. & 9. ſcripta fuêre.

