- Differunt autem in hoc, certæ rei donatio, & Tertij, & Quinti melioratio, prout notatur ibidem, num. 55.
- Donatio in ſe tacitam habet conditionem ex mente eius, qui donauit, atque ex legis diſpoſitione, vt reuocetur, ſi ſuperueniant liberi donanti.
- Quia verſimile non eſt, quod ſi donans ipſe de filiis cogitaſſet, donaſſet, cap. 51. num. 93. vbi l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat. materia illuſtratur, atque exornatur remiſſiuè.
- Donatio inofficioſa facta ab eo, qui liberos habet, & quæ tangit legitimam, qualiter reuocetur, cap. 31. num. 94.
- Donatio certæ rei regulatur ſecundum tempus mortis, vt appareat, an ſit inofficioſa, cap. 35. numer. 50.
- Donatio abſenti facta, ſtipulante notario, non eget ratificatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam, licet inuito non acquiratur.
- Idque ex ſententia Petri Surdi, deciſione 111. per totam: qui Senatum Mantuæ ſic decidiſſe teſtatur, & latius comprobat, prout notatur cap. 37. numer. 38.
- Et Regij Hiſpalenſis Senatus in eodem caſu, conueniens definitio proponitur.
- Quo ex numero 39. cum ſeq. latius corroboratur, atque illuſtratur.
- Ac in effectu concluditur, donatore defuncto ante donatarij acceptationem, donationem non euaneſcere.
- In donatione acceptatio vtrùm ſit neceſſaria hodie, attenta deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nou. collect. Regiæ. cap. 37. num. 39. per totum, & cap. 80. num. 9. & 16. libr. 5. vbi contrariæ ſententiæ proferuntur.
- Donationis acceptatio fieri valet per donatarium mortuo donatore, etiam ſi notarius nomine abſentis ante donantis obitum ſtipulatus non fuerit, eod. cap. 37, num. 45.
- Ante donationis acceptationem donatore defuncto, hæres eius reuocare donationem non poteſt.
- Quoniam facultas reuocandi non tranſit ad hęredem num. 46.
- Donatario præmortuo, poſſe eius hæredes donationem acceptare, etiamſi Notarius nomine abſentis ſtipulatus non fuerit, ibidem, numer. 47.
- Antonij Fabri, de donatario qui donationem in abſentem collatam, vult ratam habere poſt mortem donatoris, locus inſignis expenditur, ibidem, num. 48.
- Et vide num. 49. vbi Authoris eiuſdem locus alius ponderatur, de donatione collata in abſentem donatarium, qui poſtea deceſſerit viuo donatore ante ratihabitionem; an ſcilicet poſſit hæres ratam habere donationem, eámque acceptare, vt noſtri loquuntur.
- Ex acceptatione Notarij acquiri donatario abſenti, & eius hæredibus actionem vtilem, ſine ceſſione ante ratihabitionem, ex ſententia communi, ibidem, num. 50.
- Et vide num. 51. vbi inquiritur, vtilis actio, quæ acquiritur ex acceptatione Notarij, an reuocabiliter, ſiue irreuocabiliter acquiratur; & per conſequens, vtrum donatio ante abſentis ratihabitionem poſſit reuocari, nécne.
- Antonij Fabri, de donatione in abſentem, ac ignorantem collata, ſtipulante Notario, & ante donatarij ratihabitionem reuocata, locus egregius commemoratur, num. 52.
- Donationis acceptatio tacita, eundem, quem expreſſa, operatur effectum, ibidem, num. 53.
- Donatio præſumitur acceptata per donatarium, ſcientem eſſe factam donationem, ibidem, numer. 55.
- Donatio vtrum intelligatur, non ſolum de rebus præſentibus, ſed & de futuris, cap. 39. numero finali.
- Donatio cauſa mortis, an ſit, vel non; ex verbis prolatis in principali diſpoſitione diiudicandum eſt, non ex dictis, ſiue appoſitis in executiuis, cap. 48. num. 5.
- Pactum de non reuocando donationem cauſa mortis, poſitum in clauſulis executiuis, etiam ſi iuratum ſit, non impedit reuocationem, ibidem, num. 6.
- Donatio collata in tempus illicitum, habetur, ac ſi prohibito tempore facta eſſet, cap. 49. num. 27. & 29.
- Donatio ſimplex inter virum, & vxorem non valet; & ſubinde, poteſt ad licitum per donantem reuocari, ibidem, numero 28. vbi quod ſi non reuocetum, morte confirmatur, trahitúrque retrò.
- Quod exornatur, & latiùs explicatur remiſſiuè materia vniuerſa, quæ attinet ad titul. de donation. inter vir. & vxor.
- Donatio inter virum & vxorem iure Regio valet, dum tamen fiat poſt annum contracti matrimonij, eodem cap. 49. numero 30.
- Valet etiam inter ipſos pactum reciprocum de futura ſucceſſione, dummodo fiat poſt annum contracti matrimonij.
- Vſque adeo, vt præiudicet etiam aſcendentibus præmorientis in ſua legitima, ibidem, num. 31.
- Donatio omnium bonorum præſentium tantum, quamuis iure communi inſpecto valide eſſet;
- Donatio verò omnium bonorum præſentium, & futurorum nulla eſſet, eodem iure communi attento; quia per eam tollitur libera teſtandi facultas, vſque adeo, vt nec reſpectu præſentium bonorum valeret, ex ſententia multorum: contra verò ex ſententia aliorum;
- Attamen hodie poſt deciſionem l. 69. Tauri, donatio omnium bonorum, etiam præſentium tantùm non valet, cap. 53. num. 2. per totum.
- Donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non firmatur iuramento, ex ſententia quamplurimorum: contra verò ex ſententia aliorum multorum, quæ ab Authore probatur, eodem cap. 53. numero 3. & decimo quarto, & duobus ſequentib. vbi etiam explicatur, an reſpectu præſentium iureiurando firmatur.
- Donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, etiam reſeruato vſufructu ipſi donatori, non valet, ex ſententia quamplurimorum iuris Interpretum, cuius fundamenta ad ſummam breuiter rediguntur ibidem, num. 4.
- Et contrarium defenditur numero decimo ſeptimo, vſque ad numerum 24. vbi etiam adducuntur rationes, & fundamenta huius partis: & contrariæ opinionis fundamentis reſponſum præbetur.
- De cæteris omnibus, quæ attinent ad donationem omnium bonorum præſentium, & futurorum, vel præſentium tantum; & de materia l. 69. Tauri, & cùm vſusfructus, vel aliqua pars bonorum reſeruatur, & cum donatio fit pio loco, aut ex cauſa oneroſa; vide in dicto cap. 53. ex num. 2. cum multis ſequentib.
- Donationi perfectæ, etiam ex interuallo addi, vel detrahi poteſt ex conſenſu donatoris, & donatorij, eodem cap 53. num. 46.
- Dos data filiæ patris contemplatione, profectitia dicitur, cap. 5. num. 30.
- Dos, donatio propter nuptias, & donatio ob cauſam conferuntur, capite 16. num. 43.
- Dotem, aut donationem propter nuptias, promiſſam, vel datam, eodem iure cenſeri: & inde, l. 25. Tauri deciſionem procedere in dote, aut donatione promiſſa, nondum tradita, nec ſoluta.
- Idque ex ſententia communi Interpretum huius Regni.
- Quam in effectu amplectitur Author, licèt dubitandi occaſionem lex ipſa Tauri ſibi præſtiterit, prout cap. 16. num. 46. adnotatur.
- Dotis cauſa vtrum cenſeatur pia, vide latè, capite 22. numero 5. per totum, & numero 80. cum ſequentib.
- Pro dotandis virginibus quæ relinquuntur, non poſſunt in alium vſum, quantumcunque pium, etiam vt ingrediantur Religionem, conuerti, eodem c. 42. numero 83.
- Dos regulariter repeti non poteſt, niſi poſt ſolutum matrimonium, & quando conſtante matrimonio repeti poſſit, propter inopiam mariti: & de materia legum in propoſito loquentium, ac de intellectu l. 29. titulo vndecimo, partita quarta, vide omnino, cap. 26. num. 2. cum ſeq. & in addit. ad caput metipſum.
- Dos non præſumitur conſtituta, ſi quis duxerit vxorem pulchram, cuius amore captus erat, capite 40. num. 28.
- In dotem dediſſe omnina bona ſua an præſumatur mulier, quæ ſimpliciter nupſit, ibidem, num 29. & multis ſequentib.
- In dotem quòd dederit marito omnia bona ſua mulier, ex quibus præſumatur; eodem capite 40. ex numero 35. cum ſequenti, & numero 43. & ſequentibus.
- Dotalia bona mulieris quæ ſint, ibidem numero 47.
- Dotalium, & paraphernalium bonorum differentiæ quatuor, ibidem, numero 50. & vide multis numeris ſeq.
- Dos, vt promittatur, vel conſtituatur, à communiter accidentibus, plures cauſæ concurrere ſolent, fauor ſcilicet filiæ, cui datur vt maritetur, & etiam vt alatur, cum dos ſit loco alimentorum.
- Et vt maritus onera matrimonij facilius ſuſtinere poſſit: faciliùſque ad matrimonium contrahendum alliciatur, & ne vxor velut indotata, à marito contemnatur, capite 60. num. 48. & 49.
- Dos reſpectu vxoris continet titulum lucratiuum, reſpectu verò mariti titulum oneroſum, cap. 60. num. 58.
- Dominium rei donatæ ex iure communi donatario in ſequentem vocatum, an ipſo iure acquiratur, & transferatur, vel non; dubium fuiſſe, prout capite 5. num. 18. & ſeq. adnotatur.
- Dominium, & poſſeſſio iure Regio partitarum, donatario in ſequentem vocatum transfertur, poſt deciſionem lib. 7. titulo 4. partita 5. & de ipſius legis intellectu, remiſſiuè, ibidem, numero 19.
- Dominium, & poſſeſſio, an, & qualiter per traditionem inſtrumenti acquiratur, cap. 35. numero 40.
- Qualiter etiam per retentionem vſusfructus, & per clauſulam Conſtituti, ibidem, numero 41. & 42.
- Dolus in dubio non præſumitur, ſed ab allegante probari debet; & maximè ab eo, qui teſtamentum impugnet, cap. 22. numero 110.
- Doctori perfunctoriè, & abſque examine aliquid dicenti, non eſt ſimpliciter credendum ad cauſarum deciſionem, nec ad communem opinionem conſtituendam, cap. 31. num. 99.
- Nec etiam ſuper eius ſententia fundamentum aliquod fieri poteſt, num. 100.

- E

- ELigere ſe ipſum non poteſt, qui habet poteſtatem eligendi, capite decimotertio, numero decimo.
- Electio in teſtamento commiſſa, vtrum duobus teſtibus probari poſſit, remiſſiuè, capite 20. numero 19.
- Eligendus in Epiſcopum, natus eſſe debet de legitimo matrimonio: & tamen legitimatus per ſubſequens matrimonium, promoueri poteſt, cap. 31. num. 8. & vide num. 76.
- Elector, cui facultas libera conceſſa eſt ad maioratus electionem, poteſt omiſſo primogenito, ſecundo, vel tertio genitum eligere, etiamſi maior natu dignior ſit, cap. 36. num. 56.
- Et à, fortiori inter deſcendentes agnatos vlteriores electionem facere, & prælationem concedere poterit, prout latius notatur, ibidem, numero 57. & ſequentibus.
- Electionis facultas primo vocato conceſſa, ex ſubiecta materia perpetuitatis, ad vlteriores ſucceſſores protrahitur, ibidem, num. 61.
- Contra verò ex ſententia communi, quæ ibid. probatur, num. 18. & 35. & 43. vbi vide.
- Eluerti Leonini locus explicatur, capite 80. numero 46.
- Emphyteuſim, vel feudum ſi pater acquirit pro ſe, & filiis; emphyteuſis, vel feudum illud, ordine ſucceſſiuo, ita filiis, ſicut patri ipſi acquiſitum dicitur, vt non poſſit ab eo alienari, vel vni ex filiis totum prælegari in præiudicium filiorum, ſed omnibus debeat eſſe commune, & æquale: capite 5. num. 24. Vbi referuntur Authores, ita tenentes. Et de contraria ſententia vide ibidem, num. 33. & 36. & 43.
- Emphyteuta ſi ingrediatur Religionem, vtrum emphyteuſis tranſeat in monaſterium, capite 13. numero 21.
- Emphyteuticus contractus quis dicatur, ibidem, numer. 22.
- Emphyteuticus contractus primæuâ naturâ in perpetuum celebratur, ibidem, numero 23.
- Poſtmodùm verò, primordiali ipſius emphyteuſis natura mutata, permiſſum eſt, vt ad vitam concedentis, aut per duas, vel tres generationes fieri poſſit, numer. 24.
- Emphyteuſis, quando temporalis, vel perpetua dicatur, & qualis in dubio præſumatur, remiſſiuè dicto capit. 13. num. 25.
- Emphyteuſis ex quibus verbis, & argumentis contracta intelligatur, remiſſiuè, num. 26.
- Et à locatione & venditione qualiter diſtinguatur, num. 27.
- Emphyteutico contractui, an locatio ad longum tempus aſſimiletur, numero 28.
- Emphyteuſis definitio, remiſſiuè, dicto cap. 13. numero 29.
- Emphyteuſis licèt ita regulariter contrahatur, vt annuatim modicum aliquid ſoluatur, & ab initio detur certa quantitas, nec requirat penſionem, quæ fructibus reſpondeat, ſicut locatio;
- Interdum tamen iuſta præſtatur: nec vitiat emphyteuſim, ideo quod rei fructibus correſpondeat, num. 30.
- Idque maximè in emphyteuſi Eccleſiaſtica, in qua penſio æqualis eſt, & fructibus correſpondens, num. 31.
- Emphyteuticus contractus non habet propriam naturam, nec regulam; ſed eam recipit, quæ ſibi datur à contrahentibus accidentaliter, eodem cap. 13. num. 32.
- Emphyteuſis poteſt inſcio domino donati, & legari, ſiue in teſtamento quouis titulo relinqui, ibidem, num. 33.
- Et in diſpoſitione generali comprehenditur, numero 34.
- Emptori præſtanda ſunt, quæcunque dicuntur ita, vt præſtentur.
- Sunt autem in hac cauſa, quæcunque ita dicuntur, vt propter hæc, res pluris vendatur, capite 42. numero 66.
- Emptor non tenetur ſoluere pretium, niſi præſtita fideiuſſione; quando notorium eſt ius alicuius ſuper re vendita: licet lis adhuc mota non ſit, ibidem, num. 76.
- Emptor qui inuenit, rem venditam eſſe alienam, non tenetur ſoluere pretium, etiam ſibi oblata ſatisdatione: ſi modò notorium ſit, & manifeſtum, rem eſſe alienam, eodem capite 42. numero 80.
- Emptor contra venditorem de euictione qualiter agat, ibidem, numero 67. & pluribus ſequentibus.
- Emptor ſicut non agit ad rem emptam, niſi pretio integraliter ſoluto, ita ſi venditor minorem partem rei venditæ tradiderit, non poterit pretium conſequi, niſi integram, & totam tradat, dicto cap. 42. num. 84.
- Emptor, cui res obligata tradita eſt, ſi pretium ſoluit, poteſt a gere quanto minoris empturus eſſet ratione obligationis; & ante pretium ſolutum multo magis ſibi competeret exceptio, ibidem, num. 85.
- Emptor, cui res non libera tradita eſt, non tantum poteſt ſolutionem pretij differre, ſed & creditum extinguere pro ea parte, in qua iudicabitur, propterea rem venditam minoris valere, numero 86.
- Emptor ratione conditionalis obligationis, & hypothecæ, vtrum poſſit ante euentum conditionis petere, vt ſibi de indemnitate caueatur, vel agere quanto minoris, remiſſiuè, dicto cap. 42. numero 91.
- Emptor præſumitur ignorare conditionem rei venditæ, & quod illa eſſet aliena vel alteri obligata, aut oneri alicui obnoxia; cùm venditor qualitatem eius non exprimit, ibidem, num. 94.
- Emptori, re euicta, pretij nondum ſoluti retentionem, atque exceptionem competere, non modo aduerſus venditorem, ſed etiam aduerſus creditorem venditis pignoribus per ſubhaſtationem, & euictis; Rotam Romanam decidiſſe, ibidem, num. 97. vbi latius id explicatur, & aliis locis, eodem numero relatis.
- Emptor de euictione agere poteſt de iure, ſi venditor ſciens qualitates venditæ, illas ſupprimendo tacuerit; vel ſi non explicauerit quia ignorauit illas; nec culpæ emptoris eſt adſcribendum, ſi ignorauerit, aut ſi non inquiſierit qualitates, & grauamen reivenditæ, ibidem, num. 101.
- Emptor non tenetur ſtare colono, capite 80. numero 27.
- Niſi pro locatione adſit pactum de non alienando, cum hypotheca ſpeciali ipſius rei locatæ: numero 28.
- Cæterum ſi in locatione pactum de non alienando deficiat, licèt adſit hypotheca generalis, vel ſpecialis; emptor non tenetur ſtare colono, dum tamen ei ſoluatur intereſſe, num. 29.
- Et de differentia in propoſito inter contractum locationis, & venditionis, num 30.
- Et vide num. 31. & 32 vbi Antonij Gabrielis locus, ex And. Tiraquelli loco explicatur.
- Enumerationem ſpecierum factam etiam per modum taxationis, ſucceſſionem non reſtringere; ſed ſolummodo tribuere nominatis ſucceſſionis prælationem, cap. 9. num. 41.
- Enuntiatiua, an, & quando probationem, vel diſpoſitionem inducant, vide infrà, verbo, Verba, & cap. 46. per totum.
- Epiſtola fideicommiſſaria, ſpecies eſt vltimæ voluntatis. cap. 3. num. 14.
- Ipſius tamen in vltimis voluntatibus rarus eſt vſus, num 15.
- Et parum differt à codicillis, de quo, & eiuſdem fideicommiſſariæ epiſtolæ materia, latiùs actum remiſſiuè, num. 16.
- Error ſcripturæ teſtibus probari poteſt, capite 19. num. 6.
- Errorem à Notario commiſſum in ſcribendo teſtamentum, poſſe probari teſtibus, ibidem, numero 11.
- De errore à Notario commiſſo in ſcribendo teſtamentum, & quibus teſtibus probando, ibidem, numero 17. & 18.
- Erratum circa qualitates extrinſecas teſtamenti, per duos tantùm teſtes probatur, capite 20. numero 38.
- Error teſtatoris, ac etiam Notarij, & defectus, qui reperiuntur in teſtamento, qualiter, & quot teſtibus probentur, cap. 37. num. 33.
- De euictione venditor non renetur, rebus ſingulis euictis, quando hæreditas, vel vniuerſitas alia venditur, cap 42. numer. 67 vbi, & vera ratio redditur.
- De euictione rei ab eo venditæ, & traditæ, venditor non tenetur, ſi facto Principis, aut Superioris euictio ſequatur, ibidem, num. 68.
- Et idem, quando de facto extraiudicialiter, aut per violentiam aufertur, num. 69.
- Euictionem pignoris vtrum creditor debeat, vide cap. 42. numero 70. & 71. & numero 110. cum ſequent.
- Euictio quando imminet in limine contractus, emptor cogi non poteſt ſoluere pretium, niſi præſtita fideiuſſione idonea, ibidem, numero 72.
- Etiamſi venditor ſit idoneus, imò, & ditiſſimus, numero 73.
- Quia diues licet quis ſit, tenetur tamen fideiubere, quando lex requirit fideiuſſionem, numero 74.
- Euictio dicitur imminere in limine contractus, quando mouetur lis ante ſolutionem pretij, etiamſi mota ſit pro ſimplici hypotheca, numer. 75.
- Euictio quanto imminet, fideiuſſio eſt præſtanda per venditorem, non ſolum pro lite mota, ſed etiam pro omni alia mouenda, numero 77.
- Euictio emptori competit pro parte, ſicut in totum, numero 78.
- Euictio quando imminet in limine contractus, & ſic pretium adhuc ſolutum non eſt, cum emptori ita conſulatur de iure, vt dictum eſt;
- Multo magis eidem conſulendum eſſe, ſi euicta res iam fuerit, & lis finita, vt pretium retineat nondum ſolutum.
- Multòque magis aduerſus creditores, ſi pignora vendita euicta fuerint, ibid. num. 79.
- De euictione emptor agere poteſt, etiam antequam ſibi inferatur moleſtia; vbi res vendita, eſt in totum, vel pro parte aliena, eodem cap. 42. numero 81.
- Euictio emptori competit de iure, re vendita euicta, quando denuntiauit legitimè venditori, litem eſſe motam; non aliàs, & eodem capite 42. numero 95.
- Et quando à ſententia iudicis appellauit, num. 96. vbi id exornatur remiſſiuè.
- Euictio rerum ſingularium, an, & quando præſtetur, quando hæreditas, vel ius vniuerſale venditur, eodem cap. 42. numero 107.
- Euictione ſequuta ex facto, aut diſpoſitione Principis, an, & qualiter de euictione venditor teneatur, vel non: & de intellectu l. Lucius, ff. de euictionibus, ibid. num. 108.
- Euictione ſequuta ex ſententia iudicis competentis, contra venditorem agitur; ſecus ſi iudex incompetens ſit, num. 109.
- Euictis pignoribus, authoritate iudicis diſtractis, quis inhac venditione venditor haberi debeat, vt cum eo agi poſſit, ac debeat de euictione, an iudex, an creditor, vel an debitor, cuius res fuerunt, eodem cap. 42. num. 111.
- Pro euictione agere quandoque non licet; & tamen quanto minoris emptor magis fuiſſet empturus, agi poteſt; idque multo magis, vt pars pretij nondum ſoluta retineatur, quæ etiam retineri poteſt, quamuis de euictione agi non poſſit, numero 119.
- Euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, an minuantur legata, capite 59. numero 21.
- De euictione rei legatæ in ſpecie, aut in genere, vtrum hæres teneatur. ibid. num. 22.
- Euicta re in ſolutum data, non poteſt creditor agere primæua actione perſonali, nec hypothecaria, ex communi Interpretum ſententia; ſed vtili ex empto experiri debet, cap. 59. num. 53. & ſequenti.
- Euicta re, quæ fuit data in ſolutum, an, & quando agi poſſit primæua actione, vel non; longa ſerie, & vtiliter explicatum, ibidem, num. 56. & pluribus ſequenti, vſque in finem capitis vbi vide omninò.
- Expreſſum dici quodammodo, & idem quod expreſſum inducere, præſumptionibus atque ex vi verborum colligitur, capite 9. numero 76.
- Expreſſum dicitur, quod ex præcedentibus, ſiue ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis apparet fuiſſe omiſſum, ibid. num. 77.
- Expreſſum aliquid, ſiue tacitum, pluribus in iure modis accipi, vel ſignificari, de quibus actum latiſſimè ab his Authoribus, qui cap. 17. num. 18 recenſentur in vnum.
- Expreſſum dici, ſiue conſiderari pluribus modis; & quod dicatur expreſſum, vel non, vide latê, dicto cap. 17 ex numero decimo octauo, cum pluribus ſeqq.
- Expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, regulariter nihil operaretur, cap. 17. num. 44.
- Siue per conditionem, ſiue per modum, ſiue per aliam qualitatem, num. 45.
- Et idem eſſe, ſi per modum diſpoſitionis inſint, numer. 46.
- Et tacita multis modis exprimi poſſe per modum diſpoſitionis numer. 47. & vide cap. 38. numero 42.
- Expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, an, & quando aliquid operari debeat, ac poſſit, vel non; & de materia, vide omnino cap. 17. ex num. 44. vſque ad num. 62.
- Executores non tenentur ſequi voluntatem ſcriptam in epiſtola, niſi veritas epiſtolæ per quinque teſtes comprobetur, quia poteſt eſſe ſuppoſitia, cap. 20. num. 37.
- Executor teſtamenti ſi aliquis nobilis datus fuerit, vt diſtribuat certam ſummam inter pauperes, & habeat filias ita pauperes, quod ſecundum eius qualitatem non poteſt illas dotare, ſalua conſcientia, ex illa ſumma poteſt eis ſubuenire pro ſua dote, capite 22. numero 84.
- Executoris teſtamenti poteſtas, quanto tempore duret, remiſſiuè, cap. 36. num. 13.
- Excluſio vnius, eſt incluſio alterius, capite 22. numer. 164.
- Exceſſus exceptio non admittitur, quando conſiderato ſtatu, & tempore præſenti, exceſſus non datur, licet in futurum eſſe poſſit, cap. 36. numero 63.
- Exceptio regulariter maiori nititur æquitate, quam actio, cap. 42. num. 118. vbi id exornatur.
- Excuſſio bonorum principalis debitoris debet fieri etiam in hypotheca tacita, in caſibus, in quibus neceſſaria eſt in expreſſa, capite 61. numero 64.
- Excuſſio, vbi nomen debitoris conuenitur hypothecaria, non requiritur; ſecus quando agitur contra tertium hypothecaria, eodem capite 61. num. 89.
- Excuſſio non requiritur, quando contra nomen debitoris agitur vtili perſonali, ibid. num. 90.

- F

- FAcultate conceſſa alicui teſtandi certis de rebus an ſufficiat quod generaliter diſponat de omnibus iuribus, & actionibus ſuis; an verò requiratur, quod de eis ſingulariter diſponat, remiſſiue, capite 32. num. 45.
- In facultate mera quæ conſiſtunt, non veniunt in generali confiſcatione bonorum, cap. 61. num. 13.
- Facultas mera cedi non poteſt, ibid. num. 14.
- Factum id præſumitur, quod communiter ab omnibus fieri ſolet, cap. 40. num. 42.
- Factum legitimè, non retractatur ex ſuperueniente cauſa, cap. 69. num. 47.
- Ad factum obligatus, liberatur ſoluendo intereſſe, ſi factum præſtare non poſſit, capite 60. numero 37.
- In fauorem alicuius quæ tendunt, non debent in odium eius retorqueri, cap. 40. num. 14.
- In fauorabilibus, an in odioſis verſemur, multum intereſſe ad interpretationem diſpoſitionis cuiuslibet.
- Et ſic an materia, de qua agitur, fauorabilis ſit, vel odioſa.
- Quia fauorabilia ſunt amplianda, odioſa verò reſtrigenda, cap. 41. num. 96.
- Et vide n. 97. vbi explicatur, qui dicantur caſus fauorabiles, & qui odioſi, & num. 98. & 99.
- Fauorabilis ſit an odioſa diſpoſitio, vt dignoſcatur, quæ conſiderari debeant; & quando diſpoſitio dicatur fauorabilis, vel odioſa, vide omnino, dict. cap. 41. ex num. 100. cum ſeq.
- D. Feliciani de Solis, & Gaſpari Roderici ſententiæ in eo dubio, an ſcilicet annuus redditus ſuper bonis immobilibus minoris conſtitui poſſit per tutorem, vel curatorem abſque decreto iudicis, ſi vtilis ſit minori; explicantur cap. 61. num. 38.
- Ferias qui in vno actu non ſeruat, non ſibi præiudicat in aliis, cap. 60. num. 64.
- Feudum, vel emphyteuſim, ſi pater acquirit pro ſe, & filiis; emphyteuſis, vel feudum illud, ordine ſucceſſiuo, ita filiis, ſicut ipſi patri acquiſitum dicitur, vt non poſſit ab eo alienari, vel vni ex filiis totum prælegari in præiudicium aliorum; ſed omnibus debeat eſſe commune, & æquale, capite 5. num. 34.
- Quod latius explicatur, num. ſed. & numer. 33. & 36. & 43.
- Feudum nec pro anima legari poſſe, etiam quoad æſtimationem, cap. 13. num. nono.
- Contrarium ex ſententia aliorum, ibidem, numero decimoquarto.
- Fideicommiſſorum materiam profundam, & latam; ipſorum etiam, & primogeniorum in variis caſibus coniecturas permultas tractaſſe Authores quamplurimos, qui cap. 1. num. 6. aggregantur, atque commemorantur.
- Fideicommiſſum eſt odioſum, & in dubio non præſumitur, & interpretatio fieri debet, vt potius remoueatur, quam inducatur; & ſic non extare in dubio, cap. nono, num. 2.
- Quocirca fideicommiſſum, aut maioratum allegans, vel aſſerens extare, ſiue ſe in ſcriptura diſpoſitionis vocatum, aut comprehenſum, probare id adſtringitur, ex quo eidem obiici poteſt, ſubſtitutio hoc non dicit, ſiue de te non loquitur in hoc caſu, numero 3. ibidem.
- Quod argumentum irrefragabile eſt, & declaratur, eodem cap. 9. ex num. 70.
- Fideicommiſſum ſimplex, & perpetuum induci. quando teſtator relinquit bona ſua duobus ancianis propriæ familiæ, nomina propria non exprimendo, capite 9. num. 47.
- Fideicommiſſum abſolutum induci per clauſulam generalem, quando aliterverba eſſent ſuperflua, & nihil importarent, ibidem, num. 50.
- Fideicommiſſa, quæ fiunt pro conſeruatione bonorum in agnatione, vel in cognatione, vel in familia, exiſtimantur fauorabilia; & pro ipſis conſeruandis fauorabiles interpretationes, ac etiam extenſiuæ admittuntur, eodem capite nono, numer. 70
- Fideicommiſſum, vtrum ſit fauorabile, vel odioſum, vt Iacobus Menochius explicaret, duos conſtituiſſe ex mente communi caſus, qui hoc numero commemorantur, eodem, capite 9. numero 71.
- Fideicommiſſa, ac fideicommiſſariæ diſpoſitiones quæcunque, facilius ſolis coniecturis, & præſumptionibus inducuntur, aut inductæ cenſentur, quàm diſpoſitiones directæ, capit. 15. numer. 82.
- Et vnde colligi valeant coniecturæ, remiſſiue, numero 83.
- Fideicommiſſa, ac fideicommiſſariæ ſubſtitutiones, & diſpoſitiones extenduntur de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam, quoties ead. adeſt ratio, & veriſimilis, ac præſumpta extat teſtatoris voluntas, ibid. num. 84.
- Fideicommiſſum patitur detractionem quartæ Trebellianicæ ex relictis ad pias cauſas, quando incertum eſt, piam cauſam ſucceſſuram, cap. 22. num. 12.
- Fideicommiſſum ne intercidat, & ne inutile, & fruſtratorium ſit, interpretatio ſumitur regulariter, cap. 30. num. 8.
- In fideicommiſſis lata, & benigna fieri debet interpretatio, capite 32. numero 50. vbi id explicatur.
- Fideicommiſſum conditionale non tranſmitti regulariter, cap. 55. num. 57. vbi id ſtatuitur pro regula generali.
- Et intelligitur actiue, id eſt, ex parte vocati paſſiuè tamen, id eſt, ex parte grauati tranſmittitur, ibid. num. 58.
- Fideicommiſſum conditionale, an, & quando tranſmittatur, necne, vide latè, dicto cap. 55. ex n. 58. vſque ad numerum 82.
- Fideicommiſſum, nondum à fideicommiſſario agnitum etiam vniuerſale, modò purè relictum fuerit, ad hæredes eius tranſmittitur, eod. cap. 55. num. 81.
- Et idem, ſi in diem certam relictum fuerit, numero 82.
- Fideicommiſſum conditionale, vel in diem incertum, non cedit, niſi adueniente conditione, vel die incerta, & ſi interim decedat fideicommiſſarius, non tranſmittitur.
- Et id ipſum obſeruatur in legatis, capit. 56. numero 34.
- Per fideicommiſſum ſuccedi teſtatori, quemadmodum intelligi debeat, cap. 56. num. 56. & vide numero 28.
- Fideicommiſſum iniunctum grauato, præmoriente primo fideicommiſſario, remanet penes grauatum, cum onere reſtituendi ſecundo ſubſtituto, ſecus autem, ſi nullus ſuperſit, capite 56. numero 79.
- Filiorum appellatione veniunt nepotes, & cæteri deſcendentes in infinitum, quando diſpoſitio de filio incerto facta fuit, & quando materia eſt indifferens, quoad gradus, capite 9. numero 26.
- Vel quando teſtator vltra proceſſit, alios gradus ſubſtituendo poſt filios, num. 27.
- Idque maxime in Hiſpanorum primogeniis, & quando agitur de conſeruatione familiæ, numero 28.
- Et procedit etiam in vocatione tranſuerſalium, & filiorum eius, num. 29.
- Filij in conditione poſiti, regulariter non cenſetur vocati, cap. 9. num. 30.
- Et quando vocati cenſeantur. vide ex dicto num. 30. vſque ad num. 38. eodem cap. 9.
- Filia in patris poteſtate conſtituta, licet præcise ad valididatem matrimonij non teneatur exigere patris conſenſum; nam etiam eo non petito, tenet contractus coniugalis, nec ob id poteſt exhæredari;
- Ex honeſtate tamen exigere debet patris conſenſum, nec abſque eo honeſtè contrahere, cap. 25. num. 52. vbi id exornatur.
- Filius hæreditatem patris petens debet probare, ſe filium, & legitimum, cap. 31. num. 21.
- Filius, vt naſcatur iuſtus, opus eſt, quod naſcatur poſt matrimonium; ſecus ſi matrimonium ſequatur natiuitatem, cap. 31. num. 64.
- Filius natus ex matrimonio putatiuo, bona fide inter patentes contracto, vtrum admittatur ad ſucceſſionem fideicommiſſi, aut maioratus, ad quam filij nati ex legitimo matrimonio vocantur, cap. 31. num. 90.
- Filiis grauatis, nunquid intelligantur grauati nepotes poſiti in conditione, & an, & quando filiorum appellatione contineantur nepotes, remiſſiuè, cap. 38. num. 7.
- Sententia lata contra principalem, exequi poteſt contra fideiuſſorem, etiam non citatum, abſque nouo proceſſu, & libello, quando ſumus in fideiuſſore iudicij; ſecus vero in fideiuſſore contractus, cap. 14. num. 29. & ſequentibus.
- Idque procedit, etiam ſi leta ſit ſententia contra principalem abſentem, & non citatum, ibidem, num. 30.
- Exceptiones fideiuſſoris iudicatum ſolui, ſummariè dum ſit executio, cognoſcuntur, ibid. nu. 31.
- Fideiuſſor ſoluens virtute ſententiæ, habet executionem contra eum, pro quo ſoluit; ſecus tamen in fideiuſſore contractus, qui ſoluens non habet executionem paratam, ibidem, num. 32.
- Fideiuſſor vtrum appellare poſſit à ſententia lata contra principalem, ibidem, numero 33. & numer. ſeq.
- Fideiuſſor cauſæ principalis non tenetur de eo, quod eſt iudicatum in cauſa appellationis, eod. cap. 14. num. 34.
- Et ſi inſtantia mutatur, non committitur ſtipulatio iudicatum ſolui, ibidem.
- Prout hic adnotatur, atque remiſſiuè exornatur text. in l. cum apud, ff. iudicatum ſolui. ibid.
- Fideiuſſor quòd appellare poſſit à ſententia rata contra principalem; procedit etiam in fideiuſſore iudicatum ſolui, ibid. num. 35.
- Fideiuſsor poteſt vti omnibus exceptionibus, quæ competunt principali, ibid. num. 38.
- Et multas opponere exceptiones, à quibus principalis eſt excluſus, eodem cap. 14. num. 39.
- Idque etiam inuito, & reluctante reo principali, ibid. num. 40.
- Poteſt etiam aſſumere defenſionem cauſæ, atque illi aſſiſtere tanquam neceſſarius defenſor, ibidem, num. 41.
- Fideiuſſor datus in vna inſtantia, licèt liberetur, ſi principalis lata ſententia appellet; tamen non liberatur, quando ipſemet appellauit, ſed tenetur iudicatum ſoluere, ibid. num. 42.
- Contra fideiuſſorem de iudicatum ſoluendo fit executio abſque libello, & nouo proceſſu, dummodò non ſit appellatum per principalem, vel ipſum fideiuſſorem, num. 43.
- Cùm enim de vno contingit diſputari, cætera præſupponuntur habilia, ibid.
- Fideiuſſio ex ſe, cenſetur actus oneroſus, & damnoſus, & ſapit ſtultitiam, cap. 26. numero 17.
- Generale mandatum cum libera adminiſtratione habens, non cenſetur mandatum habere ad hoc, quod poſſit pro aliis fideiubere, ibid. num. 18.
- Fideiuſſor vtrum compenſare poſſit, cap. 40. numero 76.
- Fideiuſſor creditoris ſui poteſt obiicere compenſationem ſummæ pro eo ſolutæ ex iudicato, licet à ſententia fuerit prouocatum, ibid. num. 88.
- Fideiuſſores dari pro magiſtratibus, ac eorum officialibus, non tenentur pro illis, niſi ſolum pro geſtis in eo officio, cap. 45. num. 50.
- Fideiuſſor qui promiſit pro certo tempore, eo elapſo, amplius non tenetur, ibid. num. 51.
- Fideiuſſor datus, ſi efficiatur non ſoluendo, an debitor cogatur alium dare, cap. 59. n. 25.
- Fideiuſſor non liberatur per mutationem ſtatus ſui principalis; & quando ſecus, ibid. n. 37. remiſſiue.
- Fideiuſſio non egreditur rem, ſuper qua interponitur, nec intentionem agentium, ibid. num. 41.
- Et limitata ad locum, vel ad tempus, non producitur, nec extenditur vltra locum, vel tempus, ibid. numero 42.
- In fideiuſſione ſubintelligitur clauſula, rebus ſic ſtantibus, ibid. num. 43.
- Fideiuſſores liberantur, cum nouatur prior contractus, nec obligantur ad ſecundum:
- Quod ſi idem manet contractus, fideiuſſores non liberantur, eo dem cap. 59. num. 48.
- Fideiuſſio ſtricti iuris eſt, ibid. numero 51.
- Fideiuſſor, re euicta, à debitore creditori data in ſolutum, vtrum conueniri poſſit, vtilique actione teneatur, ſi debitor principalis appareat non ſoluendo, ibid. numero. 61. & ſeq. Vbi ex profeſſo articulus diſcutitur.
- Finibus fundi certis demonſtratis, ſi quid ex his euincatur, an, & quando præſtanda ſit euictio; ad l. ſi fines 10. C. de euictionibus, cap. 42. num. 61. & infra numero 106.
- L. ſi fines 10. C. de euictionibus, intellectus, & vera ratio, ibid, num. 106.
- Fiſcus eſt creditor hypothecarius, ſed non priuilegiatus in actione hypothecaria, cap. 61. n. 56.
- In actione autem perſonali priuilegiarius eſt, non ſpectata temporis prærogatiua, ibid. n. 57.
- Et inter omnes creditores chirographarios primum locum obtinet, etiam ſi priuilegiarij ſint, ibidem.
- Quia ij ſuum priuilegium exercent contra alios, non etiam aduerſus fiſcum, ibid.
- Imo fiſcus priuilegiariis, anteponitur, ibid.
- Alius verò priuilegiarius priuilegiario non anteponitur, ſed melior eſt conditio occupantis, id eſt eius, qui prius ſuum recepit, qui ſibi vigilauit, ibid. num. 58.
