- 48 Et ad ea, que facere potuit diſponens, non vltra. Sicque ſecundum poteſtatem, & qualitatem diſponentis.
- 49 Et per naturalem æquitatem.
- 50 Et vt ſeruetur æqualitas inter perſonas comprehenſas in dispoſitione.
- 51 Et reſpectu perſonarum, ad quas diſpoſitio dirigitur.
- 52 Et per certum locum adſcriptum.
- 53 Et per ſibi connexa.
- 54 Et per qualitatem adiectam per relatiuuam ſine copula.
- 55 Et per plurima verba, & dictiones, quæ reſtrictionem deſignant, remiſſiuè.
- 56 Nullum eſt enim verbum adeo generale, vel vniuerſale, quin ex conſideratione debitarum circunſtantiarum debeat ciuiliter intelligi, & limitationem, ſiue reſtrictionem recipiat. Modo circunſtantiæ colligi poſſint ex verbis.
- 57 Sic verba generalia reſtringuntur per ſequentia reſtrictiua.
- 58 Sunt namque verba generalia ampliatiua tantum quo ad ea, quæ ſunt eiuſdem generis cum præcedentibus, vel illis ſimilia, non verò diuerſa.
- 59 Nec trahuntur ad ea, que ſunt aliena à iure.
- 60 Vel in quibus poſſet eſſe fraus, vel captio.
- 61 Generalis approbatio non trahitur ad dolosè geſta.
- 62 Legatum liberationis rationem reddendarum, remittit duntaxat ſcrupuloſam redditionem, non autem dolum.
- 63 Verba generalia non operantur, vbi ſequeretur inconueniens, vel abſurdum, vel iniquitas,
- 64 Et potius nihil debent operari, quam quod quis grande damnum patiatur.
- 65 Nec in eis venit, vt ius alterius cenſeatur læſum. Nec ius ipſius concedentis:
- 66 Verba quantumcunque generalia, reſtrictionem de habilitate recipere, ſiue ad terminos, vel perſonas habiles debere rſtringi. Quod exornatur quamplurimis, remiſſiuè.
- 67 Et ſemper intelliguntur ſecundum ſubiectam materiam.
- 68 Generalitatis reſtrictionem fieri, ne inducatur correctio prioris voluntatis. Vt ceſſet ineptia, & inutilitas. Et nullitas præcedentis diſpoſitionis. Ne inducatur contrarietas. Ne fiat contra, vel præter intentionem diſponentis. Ne fiat derogatio actus præcedentis. Ne ſequatur inconueniens, & abſurdum, & num. præced. Ne indebitè quis lucrum capiat. Et quando non eſt eadem ratio comprehenſorum omnium ſub generalitate. Et ſecundum ſubiectam materiam, vt dictum fuit ſuprà. Et non comprehendit ea, quæ ſpeciali nota ſunt digna, nec extraordinaria, vel inſolita.
- 69 Verba generalia in quacunque diſpoſitione, tam inter vinos, quam in vltima voluntate, ſic interpretari debent, ne contineant id, quod quis in ſpecie veriſimiliter facturus non eſſet. Vel fieri non potuiſſet. Vel quod in ſpecie prohibetur.
- 70 Et reſtringuntur in fauorem dilectæ perſonæ.
- 71 Aliis etiam modis generalitates, aut generalia verba reſtringuntur, de quibus per Alexand. Raudenſ. Qui in effectu conuenit his, quæ numeris præcedentibus obſeruata, adque adnotata fuere dilucidè.
- 72 Diſpoſitio quælibet generaliter concepta, reſtringitur ad rem, & caſum ſpecificatum, ſuper quo agebatur, & ad cauſam præcedentem, & quibus magis conuenit, & ſecundum ea interpretatur.
- 73 Idque in compromiſſis, in pactis, in renunciationibus, in refutatione, in tranſactione, & aliis diſpoſitionibus. Provt hic adnotatur, & l. ſi de certa, C. de tranſactionibus, materia, remiſſiuè exornatur, atque illuſtratur, & latius cap. ſequenti per totum.
- 74 Cæterum ad ſuam cauſam non reſtringitur, quando ſalua ratione recti ſermonis, vel ob præſumptam diſponentis mentem, verba generalia reſtrictionem non patiuntur. Quod cap. ſequenti latius comprobatur, atque exornatur.
- 75 Interpretationem reſtrictiuam, quæ in generali quacunque diſpoſitione locum obtinet (vt dictum fuit ſuprà) procedere etiam in vniuerſali.
- 76 Idcirco verba quantumcunque vniuerſalia, ſic limitari, & intelligi debent, ſicuti de verbis generalibus dictum fuit numeris præcedentibus. Et multis modis limitatur, & reſtringuntur, provt hic adnotatur, & aliorum Interpretum obſeruationes commentantur. Quia nullum eſt verbum adeo vniuerſale, quin ex debitis circunſtantiis non ciuiliter intelligi, & limitationem, atque reſtrictionem recipere, provt generali dictum fuit ſuprà.
- 77 Verba quantumcunque vniuerſalia reſtringuntur ſecundum ſubiectam materiam, & præſumptam, atque coniecturam diſponentis voluntatem.
- 78 Et ad caſus habentes eandem rationem, & cauſam, non autem ad habentes diuerſam.
- 79 Et ad ea, quæ ſunt de natura diſpoſitionis, cui adiiciuntur.
- 80 Et quamuis geminata, duplicataque ſint, recipiunt interpretationem, ne ad intellectum iniquum perducantur, ſed adaptentur iuri communi, quantum poſſibile ſit.
- 81 Et ad ea, de quibus ille, qui diſpoſitionem fecit, diſponere potuit.
- 82 Verbum denotans genus, & quod etiam ſolet communicari, aut participari vni ſpeciei, & ſic quod accipitur in genere, & in ſpecie, ſi in vltima voluntate, vel in alia diſpoſitione adiiciatur: in materia odioſa ſumitur interpretatio ſpecifica, non autem generica, & ſic potius in ſpecie, quam in genere. Si autem materia fauorabilis eſſet, in genere accipiendum eſt.
- 83 Quod ſi verbum in ſpecie ſumi non poteſt, ſumitur in genere, etiam in materia odioſa.
- 84 Vel vbi adeſt coniectura, actum fuiſſe de generico ſenſu, & ſufficit leuis coniectura.
- 85 Vel quando reſultaret abſurdum, etiamſi eſſet dictio vniuerſalis.
- 86 Vel vbi ſpecies eſſet difficulter conceſſibilis, vel inconſulta.
- 87 Vel honeſtas repugnaret.
- 88 Vel reſultaret ſuperfluitas.
- 89 Vel obſtaret conſuetudo loquendi.
- 90 Vel legis, aut ſtatuti diſpoſitio.
- 91 Vel eſſet reprehendenda à ſapientibus.
- 92 Vel vbi eſſet eadem ratio æquitatis quoad omnes ſpecies.
- 93 Stricti iuris omnia regulariter eſſe, niſi expreſſe reperiatur contrarium; & conſequenter ſtricto potius, quam lato ſignificatu eſſet intelligenda.
- 94 Stricti iuris dicuntur termini quamplures, qui ſtrictam habent materiam, atque interpretationem ſtrictam admittunt.

- Videlicet prohibitio alienationis.
- Compromiſſum.
- Mandatum.
- Statutum.
- Reſcriptum.
- Conſuetudo.
- Cauſa pœnalis.
- Donatio.
- Arbitria omnia.
- Commiſſiones.
- Delegationes.
- Omne extendens ius commune, & ab eo exorbitans.
- Subſtitutio.
- Renuntiatio.
- Stipulationes.
- Verba ſententiæ, & laudi: nam quælibet ſententia eſt
- ſtricti iuris.
- Validatio actus ex plenitudine potestatis.
- Statutum prohibens alienationem.
- Diſpenſatio.
- Animus fæneratorum, & ſimilium.
- Actio, qua conuenitur fideiuſſor.
- Verba à lege, vel ab homine prolata, in quantum
- verba ſunt ſtricti iuris.
- Priuilegium legitimandi ſpurios.
- Condictio pariter ex lege.
- Licentia teſtandi de bonis Eccleſiæ.
- Provt hæc omnia congeſſit, & comprobauit Simon de Prætis, hoc numero præcitatis.

- 95 Alexander vero Raudenſis, ſequentia dixit eſſe ſtricti iuris, & comprobat etiam illa.

- Arbitrium.
- Statutum prohibens alienationem.
- Ademptio in totum, vel in partem.
- Compromiſſum.
- Conſuetudo.
- Commiſſio.
- Conceſſio ob benemerita.
- Contractus.
- Donatio.
- Delegatio.
- Diſpenſatio.
- Exorbitans à iurecommuni.
- Exhæredatio.
- Emphyteuticus contractus.
- Excluſio filji.
- Fæneratoris animus.
- Fideicommiſſum in quantum onus.
- Inæqualitas.
- Impetratio ſubuertens ius ordinarium.
- Laudum.
- Licentia teſtandi.
- Lex.
- Legitimatio in præiudicium tertij.
- Libertatis diſponendi de rebus ſuis ablatio annexa.
- Prohibitio alienationis.
- Pœnalis diſpoſitio.
- Priuilegium legitimandi ſpurios.
- Pro alio obligatio.
- Plenitudo poteſtatis.
- Primogenium præferens diſpoſitio.
- Præceptum Concilij circa matrimonia.
- Priuilegium.
- Reſcriptum.
- Renunciatio.
- Receſſus à iure communi.
- Sententia.
- Subſtitutio.
- Stipulatio.
- Teſtes.
- Validatio actus ex plenitudine poteſtatis.
- Et verba in quantum verba.

- 96 Ad interpretationem vltime voluntatis cuiuſque, multum intereſſe, an verſemur in fauorabilibus, vel odioſis. Et ſic an materia, de qua agitur, fauorabilis ſit, vel odioſa. Quia fauorabilia ſunt amplianda, odioſa verò reſtringenda.
- 97 Caſus odioſi qui dicantur.
- 98 Fauorabile dici poteſt generaliter omne, cuius contrarium apparet odioſum.
- 99 Caſus fauorabiles qui dicantur.
- 100 Fauorabilis ſit, an odioſa diſpoſitio, vt dignoſcatur, conſiderari debet cauſa, propter quam principaliter eſt inducta, nam ſi cauſa eſt fauorabilis, erit & diſpoſitio eiuſdem naturæ. Si verò odioſa, pariter & diſpoſitio cenſebitur odioſa. Et ſic principalis intentio, ac ſcopus diſponentis detegit, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa.
- 101 Nam & aliàs ſemper actus inducitur à principali intentione, & à cauſa, quæ mouit agentes.
- 102 Et ideo diſpoſitio dicitur fauorabilis, vbi principalis intentio dirigitur ad fauorem, licet inde ſequatur alterius odium.
- 103 Provt eſt odioſa, vbi odium eſt cauſa fauoris, & è contra fauorabilis, vbi fauor est cauſa odij.
- 104 Quod ſi indifferens ſit materia, dicitur diſpoſitio nec fauorabilis, nec odioſa, ſeu æquè fauorabilis, atque odioſa, ſeu promiſcua mixta indifferens.
- 105 Et ſic cum fauorabilis non eſt caſus, nec odioſus, & ſic medius, tunc media via interpretatur diſpoſitionem.
- 106 Fauorabilis, an odioſa: ſit diſpoſitio, ex quibus dignoſcatur, ſingulariter explicaſſe Authores nonnullos, quorum ſpecifica mentio hic fit.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione primo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex verbis quoque generalibus, ſiue generaliter prolatis à teſtatore, voluntatis eiuſdem interpretationem, atque coniecturam ſumi iuridicè: ſic maximi ponderis eſſe verba generaliter prolata, vt mens, & voluntas diſponentis cuiuslibet, detegatur; id quod in hac ipſa, qua verſamur coniecturali, & præſumpta materia, adnotauit Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. n. 23. poſt Crauetam, quem retulit in conſ. 33. ex n. 3. & in conſ. 85. n. 7. Ita pariter, quod ex generalibus verbis teſtatoris coniectura ſumatur, & eius mens, atque voluntas deprehendatur, ſcripſit Afflictus, deciſione 44. num. 10. retulit Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 4. dubitat. 2. ſolutione 2. num. 12. fol. 263. & idipſum admiſerunt, atque obſeruarunt omnes ferè Authores, qui commemorabuntur ſtatim, & obſeruationibus ſequentibus adducuntur.

Ipſi namque variis in caſibus, & in diuerſis negotiis, & materiis, à generalitate verborum rectè ſumunt argumentum, & fundamentum, & ſæpiſſimè adducuntur, vt interpretationem voluntatis eliciant, ex eo quod verba generaliter prolata fuerint: ſicuti eliciunt poſt alios Authores Paſechus in conſil. 151. num. 8. Craueta, in conſil. 24. num. 11. Rolandus, in conſil. 34. num. 77. lib. 4. Pancirolus, in conſil. 59. n. 79. Cephalus, in conſil. 253. num. 11. lib. 2. & in conſilio 430. num. 50. lib. 3. Burſatus, in conſ. 87. num. 13. lib. 1. & in conſil. 173. num. 44. & 45. lib. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 276. n. 25. & in conſ. 279. num. 27. & in conſil. 327. num. 6. & in conſil;299. n. 27. lib. 3. & in conſil. 353. num 20. &23 & in conſil 344. n. 63. & 64. & in conſil. 336. ex n. 26. eodem lib. 3. Marcus. Antonius Eugenius, in conſ. 14. n. 1.

Negari tamen non poteſt, quin dubietas oriatur ex verbis generaliter prolatis, vt quid contineant, aut continere debeant ex voluntate diſponentis deprehendatur: & quod plus habet energiæ, & ponderis ſpecialis prolatio, vt magis moueat, & rem certam reddat, quam quod in genere profertur, cap. quanquam, 23. diſtinctione, vbi gloſſa multa in hanc ſententiam collegit, & obſeruauit: Aluatadus, de coniecturam mente defuncti, lib. 4. dicto cap. 2. num. 23. & retulit Crauetam, dicto conſilio trigeſimo tertio, num 15. vbi is Author ſcripſit. quod verba generalia obſcuritatem, ſeu incertitudinem pariunt Et in conſilio 70. num. 20. idem adnotauit ipſe Craueta, & citat textum in l ita fide, ff. de iure fiſci, & in l. in tradendis, ff. communia prædiorum, & Crauetæ mentionem in dicto numero 20. fecit Achilles Pedrocha, & notauit etiam, quod generalitas parit incertitudinem. ſeu obſcuritatem, in conſil. 23. num. 169. Cardinalis Thuſcus. practicarum concluſionum iuris, tomo 4. littera G. concluſione 34. fol. 158. vbi in argumento, quod generalis expreſſio obſcuritatem, & dubietatem parit, & quando ſecus, vt ibi videri poteſt Idem etiam apertè colligitur ex variis quæſtionibus & altercationibus Doctorum, qui ob generalitatem verborum in diuerſis factis, & materiis diuerſimodè adducuntur, vt videre licet penes Portium in conſil. 135. numero decimo octauo, Pariſium, in conſil 71. columna 3. lib. 1. Gratum, in conſil. 152. columna 1. & in conſil. 60. num. 8. lib. 1. Ruinum, in conſil 119. colum. penultima, & in conſil 152. num 8. lib. 2. Hippolytum Riminaldum. in conſil. 204. num. 36. lib. 2. Beroum, in conſilio 73. columna vltima, lib. 2. Marzarium; de fideicommiſſis, quæsione 59. Gozadinum, in conſilio 45. num. 18. Regulariter tamen loquendo, verba generalia (vt dixi) maximi momenti ſunt, multumque ad interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque præſtant, provt omnes ſuprà citari animaduertunt: quando autem præſtare non debeant, ſiue reſtringantur, inferiùs dicetur.

Ex verbis quoque vniuerſalibus, ſiue vniuerſaliter prolatis, coniecturam voluntatis ſumi, atque interpretationem deduci, iidem ſupra relati Authores. & quamplurimi referendi infra adnotarunt, atque ex verbis vniuerſalibus ad interpretandas vltimas voluntates, & diſpoſitiones quaſcunque, ſæpiſſimè adduci, atque excitari ſolent; & illa eſſe maximi effectus & momenti agnoſcunt aſſiduè, vt videre licet penes Baldum, in conſil. 326. Rex Romanorum, col. 2. lib. 1. Alexandrum, in conſil. 195. column. 3. num. 4. lib. 6. Decium, in conſil. 599. num. 3. Socinum, iuniorem, in conſil. 251. n. 17. lib. 2. Rolandum, in conſ. 34. num. 92. lib. 4. Cephalum, in conſ. 253. n. 9. lib. 2. & in conſil. 463. num. 29. lib. 4. Neuizanum, in conſil. 66. num. 10. Menochium, in conſil. 289. ex num. 5. lib. 3. Achil. Pedrocham, in conſil. 32. ex num. 134. cum ſeq. alios quamplures ſilentio prætermitto, quoniam ſtatim referam cos.

Immò & fortiora, atque potentiora eſſe verba vniuerſalia, quàm generalia, vt omnia includant, & quod ampliorem, latioremq́ue teſtatoris, & diſponentis voluntatam demonſtrant: quia omnia ſuper quibus adiiciuntur, comprehendunt, nihilque excludunt, per text. in l. Iulianus, & in l cum quis decens, §. finali, ff. de legatis 3. l. baliſta, ff. ad Trebellianum, & per alia iura obſeruarunt Bartolus, in conſil. 216. Andelandus, num. 7. Barbatia, in conſil. 41. columna antepenult lib 1. Socinus, in l. prima, column. 2. numero nono, ff. de rebus dubiis. Decius, in conſil. 382. colum. finali, Menoch. dicto conſil. 289. num. 8. lib. 3. vbi ſic argumentatur in caſu ſibi propoſito, & maiorem vim tribuendam verbis vniuerſalibus, quàm generalibus, oſtendit. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione quarta, dubitat. 4. ſolut. 2. num. 50. fol. 264. Marcus Anton Eugenius, in conſil. 14. num. 3. qui dixit, quod vniuerſàlis loquutio, maioris efficaciæ, & virtutis eſt. quam generalis: & citauit Bartolum, in l. generali, §. vxori, ff. de vſufructu legato. Petrus Surdus, in conſilio 73. num. 61. in fine, lib. 1. vbi etiam maiorem vim, & virtutem tribuit verbis vniuerſalibus. quam generalibus, & inquit, in diſpoſitione generali non venire bona ſubiecta fideicommiſſo; ſecus autem eſſe, quando verba ſunt vniuerſalia: Cardinalis Thuſcus, practicarum conclusion. iuris, tom. 8. littera V. concluſione 121. num. 22. fol. 554. vbi cum Gozadino, Romano, Deciano, &, Tiraquello quod vniuerſalis oratio magis operatur, quam generalis Quæ autem ſit vniuerſalis loquutio, vel oratio. & in quo à, generali differat; vide Barboſam, 3. parte rubricæ ff. ſoluto matrimonio num. 6. . Cardinalem Thuſcum, tom. 2. littera D. concluſione 487. folio 707. idcirco quæ cunque de virtute, & effectu verborum generalium dicuntur hoc cap. non modò æqualiter,. imò fortiori, & maiori rationein vniuerſalibus ſunt accipienda.

Verba namque vniuerſalia omnia comprehendunt, & includunt etiam caſus, qui non venirent ſub ſimplici poſitione, & etiam improprios, & maiores expreſns, l. ea tamen adiectio, ff. de legatis 3. Clementina 1. iuncta, gloſſa 1. de re iudicata, l. vnius, §. cogniturum, vbi latiſſimè Hippolytus, per tres columnas, ff. de quæſtionibus: & exornant quamplurimis Decius, in conſil. 76. colum. finali. Craueta, in conſ. 133. n. 50. & ſeq. Natta, in conſil. 160. num. 28. & multis ſeq. copiosè Tiraquellus, de retractu lignagier, §. 1. gloſſa 7. num. 20. & ſequent. vbi plura de efficacia verborum vniuerſalium, & gloſſa 14. §. 1. n. 91. cum multis ſeq. Ruinus, in conſ 18. n. 19. lib. 2. Cephalus, in conſ. 347. n. 14. & ſeq. lib. 3. Curtius iunior, in conſil. 307. num. 3. & ſeq. lib. 3. Octauianus Caheranus, deciſione Pedemont. 102. n. 4. Franciſcus Beccius, in conſ. 14. num. 14. & ſeq. & in conſ. 94. n. 30. & ſeq. Hippolyt Riminaldus, in conſil. 18. ex num. 5. & in conſil. 84. num. 39. lib. 1. & in conſil. 216. num. 24. & 25. lib 2. & in conſil 256. n. 47. lib. 3. Iacobus Menochius, qui verborum vniuerſalium efficaciam, & vim permultis illuſtrat in conſilio 282. ex num. 12. vſque ad num. 24. & in conſi 289. ex num. 3. vſque ad num 15. & in conſ. 291. ex num. 48. lib. 3. Petrus Surdus in conſil; 33. num. 20. & in conſil. 73. num 62. & 63. lib. 1. Achilles Pedrocha, in conſil. 32. ex num. 135. vſque ad num. 147. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 5. capite 17. num. 146. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 49. ex num. 12. vſque ad num. 26. vbi latè de eiſdem vniuerſalibus verbis: Deciſ Rotæ 15 2. num. 4. & 5. p. 2 Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tomo 8. littera V. concluſione 121. per totam, folio 553. vbi latiſſimè, quod verba vniuerſalia omnia includunt, quæ excogitari poſſunt, etiamſi maior ratio ſit in vno caſu, quàm in altero, & quod reſtrictionem non patiuntur. Et ibidem concluſione 126. fol. 560. & tom. 2. littera D. concluſione 397. fol. 662. & vltra relatos ab eo, Rolandus, in conſ. 5. num. 35. & ſeq. & num. 45. & ſeq. & in conſ. 60. num. 47. & ſeq. libro primo, & in conſilio 134. numero 19. & ſeq. eodem volumine, & in conſil. 87. num. 8. & ſeq. lib. 2. & in conſilio 54. num. 44. & ſeq. lib. 3. Antonius Gabriel, communium concluſionum lib. 5. tituto de verborum ſignification. concluſ 9. per totam. Et infinitos in idem propoſitum cumulauit Proſper Farinacius, in additionibus ad conſilium 65. littera G. fol. mihi 335. & in ipſo conſ. 65. n. 72. Idem Farinacius, in conſ. 55. n. 7. vbi quod vniuerſalis conceſſio cuncta complectitur, & nihil excludit: Et num. 8. quòd ampliatur primò etiam in materia ſtricta, & odioſa: & in poenalibus, vt ibi numero 9. quòd ampliatur ſecundò, etiam quòd in vno caſu ſit maior ratio, quàm in alio: Et num. 10. quòd ampliatur tertió, quia comprehendit etiam ea, quæ ſpeciali nota digna ſunt: Et num. 11. & 32. quòd ampliatur quartò, vt comprehendat caſus inopinatos & inſolitos, & omnia ea, quæ dici, aut excogitari poſſunt, ſiue in genere, ſiue in ſpecie: Et numero 12. quod ampliatur quintò, quia habet vim ſpecialis & indiuiduæ expreſſionis: Et num. 13. ampliat ſextò, & multo magis in diſpoſitionibus humanis, quæ nunquam reſtringuntur, etiam in caſu, in quo de iure reſtrictio fieri debet; provt hæc communia latiùs comprobat ex n. 7. vſque ad n. 14.

Sic ſane, quando verba vniuerſaliter in hominis diſpoſitione proferuntur, adeo generaliter accipiuntur, vt nec reſtrictionem aliquam patiantur, etiam in materia ſtricta; ſecus verò in verbis legis, ſicut declarant Baldus, in l. finali, columna 1. C. ſine cenſu, vel reliq. Curtius iunior, in conſil. 183. num. 6. in fine, lib. 2. Alciatus, in conſil. 13. num. 3. lib. 3. Rolandus, in conſil. 96. num. 48. lib. 1. & poſt alios multos Franciſcus Burſatus, in conſil. 22. num. 15. lib. 1. & in conſil. 138. num. 27. lib. 2. Hondedeus, in conſil. 92. num. 24. & 25. lib. 1. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolut. 2. ex num. 50. fol. 264. Et idipſum alij iuris Interpretes adnotarunt, qui differentiam conſtituunt in propoſito inter verba vniuerſalia prolata ab homine, vt nullam recipiant reſtricitione; & prolata à lege, quæ reſtrictionem recipiunt, vt per Hippolytum Riminaldum, in conſil. 491. num. 99. libro 5. Surdum, in conſ. 73. n. 66. lib. 1. & in conſ. 431. num. 8. lib. 3.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, quod verba generalia, ſiue generaliter & abſolutè prolata. generaliter & abſolutè ſunt intelligenda: idque in omni ac maxime teſtamentaria diſpoſitione & materia, de qua agimus l. prima, §. & generaliter, ff. de legatis præſtandis, l. fin. §. vxori ff. de auro & argento legato, l. in fraudem, §. finali, vbi Bartolus notat, ff. de militari teſtamento, l. regula, §. vlt. ff. de iuris & facti ignorantia. l. finali, in fine, C. de dotis promiſſione, l. à procuratore, C. mandari, l. pluribus, & ibi Bartolus, ff. de acceptilationibus, l. 1. §. hæc verb, ff. quæ in fraudem creditorum, quæ iura, & alia cumularunt, & aſſumptum hoc, quod per manus traditur quotidie, exornarunt permultis Pariſius, in conſilo 35. num. 5. libro 1. & in conſilio 61. num. 36. & in conſilio 63. num. 45. lib. 2. Decius, in l. omnia num. 1. ff. ſi certum petatur, & in l. cum pro eodem, numero 33. C. de ſentent. quæ pro eo quod intereſt. Tiraquel. in præfatione l. ſi vnquam, num. 118. Euerardus, qui inde infert ad multa, in loco, A generalitate, ex num. 2. fol. 55. Sebaſtianus Medices, qui adducit permulta, de reglis iuris, regula 1. Franciſcus Beccius, in conſ. 14. ex num. 13. Tiberius Decianus, in consil. 84. num. 13. lib. 3. latiùs in conſil. 57. n. 44. & ſeq. libro 1. cagnolus, in rubrica, ff. de regulis iuris, numero 15. Cephalus, in conſil. 36. num. 10. & ſeq. & in conſil. 92. num. 10. & ſeq. & in conſil. 150. num. 11. libro 1. & in conſil. 734. num. 20. & in conſil. 768. numero 31. lib. 5. Rolandus, in conſil. 54. num. 44. & ſeq. lib. 3. Simon de Prætis, lib. 2. interpretat. 4. dubit. 2. ſolut. 2. num. 65. & 66. fol. 264. latius ex num. 12. cum multis ſeq. fol. 263. Burſatus, in conſil. 364. num. 22. lib. 4. Crotus. in conſil. 192. num. 8. & ſeq. lib. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 343. num. 19. lib. 3. & in conſil. 344. ex num. 63. eod. lib. & in conſil. 450. n. 38. lib. 4. Marcus Antonius Eugenius, in conſil. 13. numero 2. Fabius Turretus, in conſilio 44. numero 24. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſilio quinto, numero 49. & ſequent. & in conſilio 49. num. 8. & 9. libro primo, & in conſilio 86. num. 18. & pluribus ſequent. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſilio 23. num. 2. & 3. Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 5. cap. 17. num. 146. meliùs, lib. 10. cap. 2. n. 2. cum ſeq. vbi dicti num. 4. quod loquutio generalis quoad verba nihil reelinquit intractum, & verbo generali omnia includuntur, vt latis ibi. Et per Farinacium, in conſilio 65. num. 69. & 79. vbi declarat numero 109. & ſeq. & in conſil. 45. ex num. 7. vſque ad num. 15. vbi eaſdem ampliationes adduxit ad extenſionem diſpoſitionis generaliter factæ, quas ad Vniuerſalis ampliationem recenſui ſupra, numero octauo, in fine. Raudenſis etiam, de analogis, libro 1. cap. 16. numero 3. vbi quod nomen generale vniuocum omnes ſpecies includit. quæ excogitari poſſunt, l. prima, ff. de. pactis, dum dicit, conuentionis verbum generale eſſe ad omnia pertinens, l. prima, ff. ſicertum petatur. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 104. numero 20. vbi etiam, quod verba generalia, & indiſtinctè prolata, generaliter & indiſtinctè ſunt intelligenda, & omnia comprehendunt, quæ excogitari poſſunt: & deciſione 71. numero 10. etiamſi maior ratio in vna ſpecie, aut in vno caſu, quàm in alio militaret. Diſpoſitio namque generalis, etiam tunc omnia includit, ex eiſdem iuribus relatis ſuprà, numero 10. & l. prima, §. quod autem, ff. de aleatoribus: & ſcribunt Decius, in l. ſenium, numero 35. C. de teſtam. face. poſſ. in l. prima, ex num. 9. ff. de regulis iuris, & in cap. ſedes, num. 12. & 13. de reſcriptis, & in conſil. 5. numero 1. & 2. & in conſil. 20. numero 3. & in conſilio 61. numero primo. Ripa, in l. prima, ex num. 56. cum ſequent. ff. de vlg. & pup. ſubſti. Tiraquellus, de retractu lingnag. §. primo, gloſſa vltim. num. 101. Tiberius Decianus, in conſilio 30. num. 21. lib. 3. & in conſil. 44. numero 104. lib. 4. Cephalus, in conſil. 169. num. 9. libro 2. Bolognetus, in l. 2. §. creditum, n. 7. ff. ſi certum petatur. Ioannes Vincen. Hondedeus, in conſ. 64. num. 41. lib. 1. Achilles Pedrocha, in conſilio 25. numero 41. & 42. dicens. quod diſpoſitio generalis comprehendit etiam caſus, & perſonas priuilegiatas, dummodò ſpecialiter in eo de quo agitur. priuilegiatæ non ſint: & citans textum in d.l. in fraudem, & Socinum iuniorem, in l. 1. ſub num. 77. ff. ſoluto matrim, quia ad pecialiter priuilegiatas perſonas, & res non extenditur. Petrus Surdus, multos alios citans, deciſione 164. num. 12. & numero 1. 2. & 3. vbi quod dotis cauſa non includitur in diſpoſitione generali, quando dos reperitur in ſpecie priuilegiata, alià ſecus, vt latius ibi: & meliùs deciſione 323. in ſingulari caſu: quæſtione namque pendente inter Octauiam pro filio, & Ioannem Corradinum, iuſſit dari certum quid dictæ Octauiæ pro alimentis, donec cognitum ſit de meritis:ſed quia Ioannes impetrauit generales inducias ad ſatisfaciend? ſuis debitoribus, dubitatum fuit:ſ in eis includatur debitum prædictum: nam generalis concessio includit omnes cauſas, & caſus, etiamsi in vno maior ratio ſit, quam in alio; imò includit etiam caſus priuilegiatos, provt ibi arguit vſque ad n. 5. vt induciæ generaliter pro omni debito conceſſæ, amplectantur etiam contractum in nundinis. Sed his non obſtantibus inquit, quod mandauit Senatus procedi ad executionem contra Corradinum, non attento reſcripto indulgente inducias, eo quod de tali debito non loquatur: alimenta enim ſunt admodum priuilegiata, & eorum cauſa ſummariè tractanda eſt, vt probat d.n. 5. generalis autem diſpoſitio non extenditur ad cauſas, quæ ſunt in ſpecie priuilegiatæ; ſic induciæ non amplectuntur cauſam depoſiti, quæ eſt priuilegiata in ſpecie. Nec reuocatio generalis legatorum includit legatum alimentorum: & præcipuè induciis, quod non extendantur ad cauſam alimentorum, quæ ſunt in ſpecie priuilegiata, vt latius de his omnibus ibi: & per Raudenſem, de analogis, lib. 1. c. 19. n. 8. qui limitat ſuperiorem doctrinam, etiam non dato priuilegio ſpeciali, ſi reſpectu alicuius ſpeciei, aut caſus eſſet manifeſta diuerſa ratio; quoniam tunc in diſpoſitione generali illa ſpecies, aut caſus non comprehenderetur: quod eſt de mente omnium Authorum, quos nunc recenſui, & in terminis ſic obſeruarunt Caſtrenſis, in conſilio 187. Notandum eſt, column. 1. lib. 2. Craueta, in conſil. 70. num. 27. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regul. 1. num. 97.

