Similiter, quòd verba potiùs in ſpecie, quàm in genere ſint accipienda (quod in idem tendit, vt ſcilicet potentius attendatur) nos admonet Iureconſultus, in l. ſi in rem, §. primo, ff. de rei vendic. & deducitur, ex l. hoc legatum, ff. de legatis tertiò. Bartoluſq́ue adnotauit in l. prima, column. prima, lectura 2. ff. de vnlg. & pup. ſubſtit. Cephalus, in conſ. 531. num. 14. lib. 4. & in conſil. 689. num. 21. lib. 5. Tiberius Decianus, in conſil. 1. num. 143. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſilio 1. num. 29. qui poſt Decianum inquit, id maximè procedere in materia prohibitiua: latiùs Barboſa, quarta parte rubricæ, ff. ſoluto mat. ex numero 46. vbi eleganter id explicat, an ſcilicet verbum in dubio accipiendum ſit in ſpecie, & non in genere. Et diſtinguit inter materiam fauorabilem, & odioſam, & indifferentem, vt ibi videbis. Et quando verbum habere poteſt duas ſignificationes, vnam propriam, & alteram impropriam, & an accipi poſſit in larga ſignificatione; num. 52. & 53. explicauit, cui iunge Cardin. Thuſc. practic. concluſ. iur. tom. 8. litera V. concluſ. 91. fol. 531.

Deinde, quòd verba in dubio, purè & ſimpliciter ſint intelligenda, non autem ſecundum quid; & inde, quod ſi dupliciter accipi poſſunt, ſimpliciter, & ſecundum quid; in dubio ſimpliciter accipi debent, & non ſecundum quid: per textum. in l. Titiæ textores, ff. de legatis primo, l. legatis, ff. de legatis. 2. l. hoc legatum, ff. de legatis 3. adnotarunt Baldus, per illum text. in l. ſpadonem, § qui accepit, ff. de excuſat. tutorum, & in dict. l. Titiæ text. Bartolus, in dicta l. hoc legatum. Idem Bartolus, in l. Lucius, § quæſitum, de legatis 2. & in rubrica, num. 12. ff. ſoluto matrimon. vbi Alexand. num. 22. & Barboſa, 4. parte, ex num. I. cum ſeqq. Vbi latè, an dos promiſſa, propriè dicatur dos, decius, in l. velle non creditur, num. 3. de regulis iuris, & in conſ. 52. colum. finali, in principio. Angel. in l. 1. in principio, ff. de verbor. obligat. Cephal. in conſil. 667. num. 17. lib 5. Menochius, lib. 3. præſumptione 40. num. 2. Caualcanus, deciſione 246. numer. 277. prima parte. Thuſcus, tomo 8. practicar concluſion. iuris, littera V. concluſione 92. folio 532. Hippolyt. Riminald. eleganter, in conſil. 558. num. 67. 68. 69. & 70. lib. 5. vbi inquit primò, quod non valet argumentum à ſimpliciter, ad ſecundum quid, vt ibi probauit. Secundò, quod verba ſimpliciter accipienda ſunt, non autem ſecundum quid. Potiſſimè, quando materia eſt odioſa, vt per Crauetam, in conſilio 140. num. 3. Vltimò, quod regulæ ſuperioris ratio eſt, quia quid non dicitur proprie tale, quod eſt ſecundum quid; non autem eſt ſimpliciter tale: vt per Alexand. & Crauetam ibi relatos. Ruinus, in conſil. 18. columna 5. & in conſilio 24. column. 4. lib. 2. Anton. Galeatius Maluaſſia, in conſilio 22. num. 40. volumine. 1. Achilles Pedrocha, in conſilio 7. num. 226. qui in conſil. 24. num. 15. subdit, quod verba ſimpliciter prolata, intelliguntur de actu ſimplici non qualificato, & citat. l. filiusfamilias, §. ſed enim meminiſſe, ff. de donationibus, Bartol. in d.l. Lucius, §. quæſitum, & quod de digniori ſubiecto intelligi debeant, pet text. in §. ius autem ciuile, verſic. ſed quolties, Inſt. de iur. nat. gent. & ciu. annotauit Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 5. titul. 1. num. 6. & de actu valido, Cardinalis Thuſcus, tom. 6. litera V. concluſion. 100. folio 538.

Rurſus & ſecundo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, in interpretatione quoque vltimarum voluntatum, quotidie per manus traditum aliud axioma, quod in idem videtur tendere cum præcedenti, atque eiſdemmet iuribus, pro vno, & alio vtantur viciſſim, atque communiter. Scibentes noſtri, vt penes ipſos videri poterit. Videlicet, quod verba in teſtamentis, in contractibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſlibet accipienda, atque intelligenda ſunt per prius, & non pet poſterius. Ita ſane obſeruarunt Bartolus, in l. 1. in fine. ff. de donationibus, Baldus, in l. prima, C. de ſucceſſorio edicto. Ancharanus, in conſilio 27. columna penultima, verſic. ad hæc respondeo. Decius, in conſilio 679. in principio, Angel. Caſtrenſis, Alexand. & alij, quos retulit Fortunius Garcia, in l. Gallus §. item credendum, num. 39. in verſic. præterea, ff. de liberis & poſthumis. Felinus, in cap. 2. colum. 3. de trenga & pace. Tirauquellus, in l. bonus, §. hoc ſermone, ff. de verbor. ſignificat. in regula, num. 85. & 86. & num. 96. Anton Gabriel, commun. concluſ. lib. 6. titul. de legibus conſtitut concluſione 2. n. 37. Rolandus, in conſil. 100. num 31. lib. 1. & in conſilio 37. num 7. lib. 3. Cephalus, in conſilio 12. num. 20. lib. 1. Hippolyt. Riminaldus, in prinicpio, Inſtitut. de donat. num. 718. Baldus, Socinus, Imola, Iaſon, Signorolus, Decius, Bellonus, Herculanus, Curtius iun. Pariſius, Berous, Alciatus, & Celſus Hugo cum quibus Alexander Raudenſis, de Analogis. lib. 1. cap. 10. ex num. 1. cum ſeq. & per totum caput Tiberius Decianus, in conſilio 43. num. 11. lib. 2. Menochius, in conſilio 328. num. 18. & 19. lib. 4. Franciſcus Burſatus, in conſilio 208. numer. 6. lib. 2. dicens, quod ſemper Philoſophus ita ait, & citans iura quamplurima, Caualcanus, deciſione 17. numer. 48. parte 3. Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. libr. 5. cap. 17. numero 137. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 3. dubitatione 1. ſolutione 3. num 13. folio 239. Ludouic. Caſanate, in conſilio 45. num. 115. & 168. Surdus, de alimentis titul. 9. quæſt. 19. num. 20. idem etiam notauit Anton. Galeatius Maluaſſia, in conſ. 22. numer. 39. volumine primo, vbi ſcripſit, quod verba, quæ per prius, & per poſterius intelligi poſſunt, ſimpliciter prolata, per prius, & non per poſterius accipi debent. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſion, iuris, tomo 8. litera V. concluſione 92. num. 254. folio 533. & concluſ. 101. ex numer. 5. cum ſeqq. folio 538. & pro hac regula, à qua dependet tota fere fideicommiſſorum, & ſubſtitutionum materia, vt poſt alios Authores firmauit Alexander Raudenſis, dicto cap. 10. numero primo, in fine: citat ipſe permulta iura, quibus etiam (vt dixi) & pro regula anteà tradita hoc cap. ex numer. 1. viciſſim vtuntur Scribentes. Ac primò textum, in l. 1. §. 1. ff. ſi ager. vectig. vel emphyt. provt latius perpendit eum, ex num. 2. vſque ad numerum. 6. textum, in hoc legatum. ff. de legatis 3. Vbi Bartolus poſt Petrum ſic ſummat illum textum, verbum quod ſe habet per prius, & per poſterius, ſimpliciter ſumptum, accipitur per prius. Quam regulam ex textu quoque, in l. legitis vxori, ff. de legitis ſecundò, colligunt ibi Cinus, Baldus, & Imola. Secundò expendunt Interpretes textum, in l. qui liberis, §. hæc verba, ff. de vnglari & pup. ſubſtitut. quem etiam verè & ſubtiliter inducit Alexnader Raudenſis, dicto cap. 10. lib. 1. de analogis, num. 19. 20. & 21. Tertiò allegant textum, in l. ex ea parte, §. in inſulam, ff. de verbor. obligat. l. ſed & ſi mors, §. tam igitur, ff. de donat, inter. l. cum pater, §. hæreditatem, 1. ff. de legatis 2. De quibus ipſe Raudenſis, eodem c. 10. ex num. 26. Quartò text. in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, de liber, & poſthum. quem rectè inducit Raudenſis, ex num. 29. & etiam ponderat text. in l. fideicommiſſum, ff. de condit. & demonſt. Quintò textum, in l. finali, C. de his qui veniam ætatis impetrau. & in l. prima, §. & generaliter, ff. de legatis præſtandis, & in l. prima §. 1. ff. de al. luſ. & alea. expendit Camillus Gallinius, lib 5. cap. 17. num. 137. plura denique iura citauit Socinus (à quo ſumpſit Raudenſis, ſed ſilentio prætermittit eum) in l. qui hæredi, §. cum hæreditas, ff. de condit, & demonſt.

Procedit autem regula ipſa in terminis, in quibus præfati omnes Authores loquutur, quando ſcilicet materia, de qua agitur, eſt ſtricta, ſiue ſui naturâ ſtrictè intelligenda, aut cum eſt odioſa, vt grauaminis, ſimilis, & in his terminis loquitur, atque citat permultos Authores ſic intelligentes, Alexander Raudenſis, de Analogis, lib. 1. dicto cap. 10. per totum. Non tamen, quando materia eſt fauorabilis, & nemini nociua; tunc namque, etiam ſimpliciter prolata, per poſterius etiam accipi, atque intelligi debent; id quod plene comprobat Raudenſis ipſe, eodem cap. 10. per totum. Vbi vtramque concluſionem deduxit, & latius explicauit cap. 13. eiuſdem libri primi, vbi ſecundam hanc concluſionem, quod ſcilicet in materia fauorabili, verba ſint intelligenda per poſterius; infinita Authorum allegatione comprobauit, & citauit textum, in l. ſeruitus, ff. de ſeruitut. verban. præd. l. cui eorum, §. item Pomponius, ff. de poſtulando, l. 1. §. generaliter, ff. de legatis præſtand. quamplures Doctorum deciſiones, atque reſolutiones in propoſito, per totum caput adduxit, atque explicauit, vbi videri poterit, & ſequutus eſt Ludouic. Caſanate, in conſil. 45. num. 168.

Non etiam procedit regula eadem, vbi adiecta eſſet vniuerſalis dictio, veluti omnis quodcumque, aut ſimilis; tunc etenim verba, etiam per poſterius intelligi poſſunt. Vel vbi ſubiecta materia, aut adiuncta ſic ſuadent; aut ſi diſpoſitio per prius non haberet effectum; vel vbi euitatur maius odium oneris, vel fideicommiſſi; aut euitatur abſurdum. Provt hæc omnia adnotauit, & latius comprobauit Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 12. per totum, cuius ocaſione amplius hiſce in rebus non immorari, ſed ita breuiter commemorare, velut neceſſitate adſtringor, vtpote cum Author ipſe, adeò longa ſerie explanauerit; & ſequutus eſt Ludouic. Caſanate, dict. conſ. 45. n. 168. per totum.

Denique regula ipſa, quod verba intelligenda ſunt per prius, non autem per poſterius; non procedit, vbi ex præſumpta mente, & coniecturata voluntate teſtatoris conſtare poſſit teſtatorem aliter voluiſſe, & verba per poſterius etiam accipi, intendiſſe; tunc namque voluntas etiam tacita, ex coniecturis deducta, attenditur, & ab ea regula receditur, provt inferius dicetur, & in ſpecie obſeruarunt Ancharanus, in conſilio 27. in 3. Columna. Barbatia, in conſilio 27. columna 10. lib 1. Ruinus, in conſilio 219. num. 14. lib. 2. Tiraquellus, de primogenitura, quæſt. 3. num. 9. Alexander Raudenſis, dicto cap. 12. lib. 1. de analogis, qui generaliter conſtituit, regulam ſuperiorem, verborum accipinedorum per prius; limitari communiter in quocunque caſu, in quo menti diſponentis non ſit ſatisfactum; tunc namque intelligenda ſunt verba per poſterius quoque, vel alternatiuè, vel copulatiuè, vel ſubordinatè, & citat alios Authores ita tenetes. Vltra quos id ipſum tenuit Pelaez à Mieres, de maioratu, prima part. quæſtion. 18. numer. 8. & inferiùs dicetur num. 33.

Rurſus atque ex eiſdem regulis, antea deductis, quam plurimorum caſuum, & quæſtionum reſolutio, & deciſio dependet, & ſummatim repeti poſſet materia integra, l. boues, §. hoc ſermone, ff. de verbor. ſignificat. fauor namque, vel odium regulat deciſionem eius textus, provt exiſtimant permulti iuris Interpretes, vt dum quæritur, vtrum diſpoſitio aliquid concedens, intelligatur de primo actu, vel de prima vice, an etiam de ſecundo; præoculis haberi debeat, an materia, aut diſpoſitio, de qua agitur, ſit fauorabilis, vel odioſa. Sicuti poſt alios Authores adnotauit Alexander Raudenſis de analogis libro primo, cap. 13. numer. 2. qui cap. 11. eiuſdem libri primi, per totum, enarrauit plures quotidianas deciſiones in praxi, quæ eliciuntur ex regula prædicta; & differentia illa fauorabilis, vel odioſæ materiæ: in effectu exornauit deciſionem dicti §. hoc ſermone. Explicarunt quoque materiam ipſam dilucide, & præſumptam mentem, & coniecturatam voluntatem teſtatoris, rei naturam, & ſubiectam materiam, aliq́ue ſimilia præ oculis habenda, vt eius §. diſpoſitio locum obtineat, vel non; obſeruarunt latiſſimè, Felinus (qui originaliter eſt prælegendus) in cap. 2. de treuga & pace. Iaſon, in l. diuortio. §. quod ſi in anno. ff. ſoluto matrimonio, vbi plures ampliationes, & limitationes adducit, & in l. ſi duobus, §. ſi ei, ff. de iureiurando, & in l. inter ſtipulantem, §. ſacram, ff. de verbor. obligat. & in conſilio 36. lib. 3. Cremenſis, ſingulari 146. Flores Diaz, variarum, lib. 3. cap. 22. numer. 31. Tiraquellus omnium latiſſimè in commentariis ad text in dict. §. hoc ſermone, & de retractu lignagier, §. octauo, gloſſa 7. ex num. 17. Stephan. Gratianus, diſceptatio, forenſi. cap. 306. num. 20. & ſeq. & num. 41. Hector Felicius, allegatione 2. ex n. 3. parte tertia. Fontanella, clauſula quarta, gloſſa 26. ex num. 21. Alciatus, & Rebuffus, in dicto §. hoc ſermone. Alexander, in conſilio 25. lib. 4. Guid. Pap. deciſione 467. Afflictis, deciſione 392. Anton. Gabriel commun. concluſion. lib. 6. tit. de legibus & conſtitut. concluſ. 2. per totam, vbi vide omnino. Iacob. Philip. Portius, regular. ſiue commun. opinion. lib. 3. regula 21. per totam. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, in 4. regula per totam, vbi latiſſimè. Rota Genuenſis, deciſione 25. & 63. Tellus Fernandez, in l 4. Tauri, ex num. 2. vſque ad num. 14. Ludou. Molina, de Hiſpanor. primogen. lib. 1. cap. 6. numer. 19. & 20. & lib. 2. cap. 11. ex num. 44. Menchaca, de ſucceſſionum reſolu. lib. 3. ad l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtam. ex num. 72. cum multis ſeqq. & numer. 19. & 20. Queſada, diuerſarum quæſtonumiuris, cap. 22. ex numer. 1. Viuius, deciſione 87. lib. 1. Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 18. per totam, & quæſt. 26. num. 12. Iacobus Menochius, in conſ. 85. num. 124. lib. 1. & in conſ. 244. lib. 3. & in conſil. 50. lib. 5. & lib. 1. præſumptione 46. ex num. 28. Sigiſmundus Lofredus, in conſilio 7. per totum. Baeca, de decima tutori præſtanda, capite 30. ex num. 2. Hieronymus Gabriel, in conſilio 83. Matienzus, in l. 3. titul. 3. lib. 5. gloſſa 2. num. 7. Petrus Surdus, in conſ. 281. ex num. 5. cum ſeqq. & numer. 16. cum ſeq. libro ſecundo. Hippolyt. Riminald. in conſilio vigeſimo ſecundo, ex num. vigeſimo primo, cum ſeqq. & num. 197. & ſeqq. lib. 1. & in conſilio 111. ex num. 90. lib. 2. & in conſ. 525. ferè per totum, lib. 5. Barboſa, qui erudite (vt abſolet) materiam dicti §. explicat, in d.l. diuortio, §. quod ſi in anno, ex numer. 8. vſque in finem §. Perez de Lara, de cap. & anniuerſ. lib. 1. cap. 3. per totum. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tomo ſecundo, littera D. concluſione 499. fol. 719. & tomo 8. littera V. concluſion. 146. fol. 569. Cæterum cum materia hæc, adeo practicabilis, & vtilis, licet ita deffusè explanata, & mille in locis repetita, placuit hoc loco, ex eiſdem nunc relatis Authoribus, ea attingere, & commemorare, quæ frequentius eueniunt, & magis communiter admittuntur; ſic etenim in futurum euenit, vt vel alibi quærendi, quæ ad hæc ſpectant, labor excuſetur vel etiam accuratius forſan obſeruentur nonnulla, quæ ad iſtum tractatum, & materiam vltimarum voluntatum interpretatiuam prætermitti non poſſunt. Idque vt radicitus fiat, obſeruandum erit primo loco.

Quod diſpoſitio hominis quæcunque, regulariter verificatur in prima vice, ſiue in primo actu, & ſic ſermo ſimpliciter prolatus, de primo actu intelligitur regulariter in omni materia; id eſt primo, atque vno actu conſumitur, perficitur, & finitur, vt amplius locum non habeat. Secus vero in diſpoſitione legis, quæ in primo actu non conſumitur, nec verificatur: ita ſane tradiderunt poſt alios multos Iacobus Menochius, lib. 1. præſumptione 46. num. 28. & ſeqq. Andr. Tiraquellus, qui comprobat latiſſimè, & infinita congerit exempla, in eodem §. hoc ſermone, per totum principium, ex num. 1. vſque ad numerum 162. & limitationem primam. Atque ex num. 2. vſque ad num. 40. in eodem principio, ſiue regula eius textus, ad id probandum expendit infinita alia iuris Ciuilis, & Canonici iura, vltra text. in d. §. hoc ſermone, & maximè textum, in l. dotis promiſſio. verſic. vltimo. ff. de iure dotium, l. cum pater, §. pater certam. ff. de legatis 2. matrimonij, ff. qui & à quibus manumiſſi. l. ſi ſocius pro filia. ff. ſoluto matrimonio, l. ſtipulatio de dote, ff. de iure dotium, l. diuortio, §. quod in anno. ff. ſolut. mat. l. ſi duo, §. 1. ff. de arbitris: cap. ſi clericus, in principio, cap. non poteſt, §. 1. de præbendis, in 6. & limitatione 9. eiuſdem. §. per totam, plene obſeruat, quod regula eius textus procedit in diſpoſitione hominis, non etiam legis, vel ſtatuti, & latius declarat, & id ipſum notauit Alciatus, in dicto §. hoc ſermone, num. 2. Rebuffus in principio, ibi: & ſi loquitur iſte textus in hominis diſpoſitione, non legis. Et latius limitatione vltima. in verſic. vltimo limitatur, & ex principio illius, §. vſque ad verſ. 1. limitatur. 13. adducit caſus ad comprobationem dictæ regulæ: & in verſic. Tertiò obſeruandum, adducit exemplum de emptore, aut conductore fructuum prati, qui primos tantum fructus habebit, & idem in promiſſore fructuum ſtatuit in verſic. Quartò ſi promittam, per text. in l. debitor, §. eſt veriſimile, ff. de contrahenda empt. l. interdum, ff. de verbor. obligat. Hippolytus Riminald. in conſilio 425. numero 46. & 47. libro 5. Antonius Gabriel. commun. concluſ. lib. 6. titulo de legibus & conſtit. concluſion. 2. per totam, vbi numero primo, deducit concluſionem communem dicti §. atque ex numer. 2. vſque ad numerum 19. infert ad multa. Demum numer. 34. limitat, quod ea regula habet locum in diſpoſitione hominis, non autem in diſpoſitione legis, vt latiùs ibi, & eodem ordine ſe habuit Iacobus Philippus Portius, regular. ſiue concluſion. iur. lib. 3. regula 22. num. 1. & inferius, ibi: Tertio limita, nam ſupradicta regula procedit in diſpoſitione hominis, ſecus in legis diſpoſitione. Tellus Fernandez, in l. 4. Tauri num. 5. vbi quod diſpoſitio hominis in primo actu conſumitur, & n. 6. vbi fecit conſequentiam hanc: Facultas reſtandi, ex l. 4. Tauri conceſſa, ex l. conceſſa eſt, & fauorabilis; ergo in primo actu non conſumitur.

Et ratio differentiæ inter diſpoſitionem legis, & hominis ea eſt; quòd legis natura eſt, vt non pro vno actu tantum, ſed quoties opus erit prouideat, ne alioquin ſit manca, & mutila, & imperfecta, contra l. primam, C. de his quibus vt indignis, & hanc rationem aſſignauit Iacobus Menochius, lib. 1. præſumpt. 46. num. 28. & 29. qui racuit Tiraquellum, ita dicentem, dicta limitatione 9. num. 2. vbi aliam rationem, quæ proximè accedit ad priorem, quod lex ipſa ſemper loquitur, l. 1. ff. de condictione ex lege. Eſtque ſemper in viridi obseruantia, vt dicit textus vulgatus, in l. Arriani, C. de hæreticis, & hanc vltimam rationem tradidit Rebuffus, dicta limitatione vltima, & præſentit Hippolyt. Riminaldus, dicto conſilio 525. num. 47. & 48. lib 5. Et hi quidem, ac relati ſuprà, numer. 25. maiori ex parte conuenire, aut ſaltem præſentire videntur, quòd regula dicti §. hoc ſermone, procedat non ſolum in diſpoſitione, & materia conditionali, ſed etiam in omni alia materia, & ſic diſpoſitione pura aut ſimplici; quod tandem reſoluit, cùm in fine 16. limitationis iudicium ſuum interponat Andr. Tiraquellus, nec ſententiam contrarium tenentium admittit. Eandem quoque partem tenuit Anton. Gabriel, dicta concluſione 2. de legibus, & conſtitut. qui cum retuliſſet opinionem eorum, qui exiſtimarunt, quod textus, in dicto §. hoc ſermone, procedit in diſpoſitione conditionali; ſecus autem in pura diſpoſitione: tandem numero 41. reſolutiuè firmauit, veriorem eſſe Raphaël. Cumani ſententiam, vt in omni diſpoſitione locum habeat ea deciſio. Quod rectè, & iuridicè dictum, & omnino tenendum arbitror: verè namque ea omnia iura, quæ Tiraquellus ipſe expendit in dicto principio, ex num. 2. vſque ad numerum 40. in omni loquuntur, & regulam dicti §. hoc ſermone, probant. Sic ſane in omni materia indiſtinctè loquuntur, nec diſtinguunt inter conditionalem, omnes fere Authores ſuprà commemorati, & poſt alios Perez de Lara, de capellan. & anniuerſariis, libro primo, capite tertio, numero 6.

Deinde & ſecundò obſeruandum, atque conſtituendum eſt, diſpoſitionem non verificari in primo actu, nec procedere deciſionem dicti §. hoc ſermone, in materia fauorabili, & quæ benignam interpretationem recipit. Sic ſane obſeruarunt Alexander, Socinus, Afflictis, Calderinus, Felinus, & alij cum quibus Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 6. titulo de legibus & conſtitut. concluſione 2. num. 37. & relati ſuprà, hoc eodem cap. num. 25. Andr. Tiraquell. in dicto §. hoc ſermonè, limitatione 3. vbi latè Iacobus Philippus Porcius, regular. ſiue concluſionum iuris, lib. 3. regula 21. in 4. limitatione. Rebuffus, in dicto §. hoc ſermone, in 5. limitatione. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 11. per totum, maximè ex num. 11. cum ſeqq. vbi affert quamplurimas deciſiones. Hippolytus Riminald. in conſilio 525. num. 10. & 17. lib. 5. Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 18. numero 7. & alios retulit Petr. Barboſa, in diuortio, § quod in anno, ſub num. 8. ad finem, ibi: Et in materia fauorabili, ſermo indefinitus non intelligitur de prima vice, ſed perpetuitatem inducit. & ſub num. 10. in verſic. iuxta hæc videtur. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tom. 2. littera D. concluſione 499. numer. 37. & hi omnes expendere ſolent textum, in l. placet cum ſeqq. ff. de liberis & poſthum. vbi ſi quis inſtituit poſthumum hæredem, non vtique is ſolus inſtitutus videtut, qui ex ea, quam habet, vxore, ei primum natus eſt, vel is, qui tunc in cætero: verum & is quoque, qui poſtea ex quacumque vxore naſcetur. Quod Gloſſa ibi dicit mirabile propter fauorem Inſtitutionis, & teſtamenti conſeruandi. Et ſic ex ſententia eius Gloſſæ non eſt locus deciſioni dicti §. hoc ſermone, in fauorabilibus. Textum quoque in l. annua, §. Attica, ff. de annuis legatis. expendit Titaquellus, dicta limitation. 3. num. 6. vbi legatum Eccleſiæ ita factum, die nundinarum, intelligitur eſſe non vno tantum anno, ſed in perpetuum fuiſſe relictum.

E contrario, tamen, imo quod etiam in materia fauorabili, diſpoſitio verificetur in primo, & procedat deciſio dicti, §. hoc ſermone. Nec ſit facienda differentia actus fauorabilis, & odioſi; expreſſim tenuiſſe videtur Bartolus, in l. cum quidam, ff. de annuis legatis, dum dixit, quod ſi teſtator legauit certam ſummam, præſtandam monachis in die Sancti Franciſci, intelligetur de ſumma ſemel præſtanda. Et qumuis Lancelotus Decius ibi videatur contradicere in eo exemplo propter fauorem Religionis; ramen agnoſcit dictum Bartoli, regulariter verum eſſe: quinimò, & non obſtante fauore Religionis, dictum Bartoli eſſe communiter receptum, conſtat ex Alexandro, in conſilio decimo ſexto, num. 7. lib. 4. Socino, in conſilio 48. num. 3. libr. 3. Cæpola, in dicto §hoc ſermone, num. 6. Socino iuniore, in conſilio decimoquinto, num. 8. lib. 2. Cephalo, in conſilio 612. num. 17. & 37. lib. 4. & ita affirmat Barboſa, in dicto §. quod in anno. numer. 13. & antea num. 10. in verſiculo, vnde regula dicti §. hoc ſermone, & verſic. ſimiliter. & verſiculo, Non facta diſtinctione, vtrum materia ſit odioſa, vel fauorabilis, retulit Authores nonnullos pro ea parte, & odioſæ, vel fauorabilis materiæ diſtinctionem reiecit conſtanter, quantumcunque fauorabilis ſit diſpoſitio. Sic etiam vltima voluntate (quæ fauorabilis adeo eſt) deciſionem dicti, §. hoc ſermone procedere, firmiter defendit, vt ſtatim dicetur. Et in materia quantumcunque fauorabili, modò vltimæ voluntates excipiantur; idem obſeruarunt relati per Anton. Gabriel, dicta concluſion. 2. num. 37. in fine, Et per Philippum Portium, dicta regula 21. limitatione 4. in fine, indiſtinctè autem, vt in quacunque materia, etiam fauorabiliſſima, non procedat dicti §. deciſio; ponderauit Tiraquellus, dicta limitatione 3. num. 18. textum, qui aduerſus communem diſtinctionem vrget admodum, in l. matrimonij, ff. qui & à quibus, provt ibi eum expendit. Denique Perez de Lara, de capellaniis, & anniuerſariis, lib 1. cap. 3. n. 2. 3. 4. 5. &6. quod regula dicti §. hoc ſermone, procedit in omni materia, nulla excepta, & etiam in fauorabili, & piæ cauſæ, & dotis, & teſtamenti, ſecurè reſoluit, & Petri Barboſæ placita amplectitur.

Vides ergo, iuxta ſuperiora, non ſufficeſse, ex ſententia prædictorum, quod materia ſit fauorabilis, & etiam fauorabiliſſima, vt libertatis; vt recedi debeat à deciſione dicti §. regulariter, niſi vel ratione eadem diſpoſitionis, quæ æqualiter militet, præſumpta diſponentis voluntas, ſubiecta materia, vel aliud ſimile contrarium ſuadeat, vt inferiùs dicetur. Ex ſententia verò communi (quæ in puncto iuris non procedit) diſtinguendam eſſe materiam fauorabilem ab odioſa, vel ſtricta, aut non fauorabili.

Indeq́ue petenda eſt reſolutio diſpoſitionis teſtamentariæ, de qua infra ex num. 41. cum ſeq. vbi Petri Robuffi, quod attinet ad materiam fauorabilem locus adducetur.

Præterea & tertio loco obſeruandum, & conſtituendum erit, quod diſpoſitio non verficatur in primo actu, quando primus actus non valuit, quia tunc reiterandus eſt; nam diſpoſitio loquens de actu, intelligitur de primo, quia valuit, per text. in l. qui per ſalutem, ff. de iureiurando. Vbi qui per ſaluntem ſuam iurat, cum non ita ſpecialiter iuſiurandum ei eſſet delatum, iuraſſe non videtur, & ideo ex integro ſolemniter iurandum eſt, per textum etiam, in l. hæc conditio filiæ meæ, in principio, ff. de condit. & demonſtrat. vbi hæc conditio, cùm nupſerit, non impletur contractis nuptiis inutilibus, vt quia ea filia nondum eſſet nubiis æatis, vel quia ei nupſit, cuius nuptiis interdictum erat, ſed poſſe eam implere conditionem, cum de iure poſtea contraxerit. Et ibi notant omnes, per ſecundam nuptiarum coniunctionem, impleri conditionem, cùm priores de iure non ſubſiſtunt. Et Paulus Caſtrenſis, in fine, dicit eam legem ſemper ad hoc allegari, vt cum lex, vel ſtatutum loquitur de aliquo actu, qui poteſt ſortiri iuris effectum, debet intelligi de actu valido: quia actus inualidus habetur pro non facto: & Socinus ibi, column. vltima, verſic. vltimo nota: ex ea lege notauit, diſpoſitionem, ſiue legis, ſiue hominis, verificari in primo actu valido, non autem in primo actu inualido: eſt etiam textus ſingularis in cap, ſi electio, de electione, libro ſexto, provt cum, & alia iura expendit; & ſic limitat deciſionem dicti §. hoc ſermone. Andr. Tiraquellus, ibidem, limitatione prima per totam, vbi late explicat. Et id ipſum tenuerunt Rebuffus, limitatione ſecunda, in principio: & Alciatus, numero ſecundo, in eodem, §. ibi: Sed & ſi prior actus ſit nullus, de ſecundo, ita ſuadente æquitate, intelligemus. Et idem Rebuffus, limitatione 3. Anton. Gabriel, commun. concluſion libro 6. titulo de legibus & conſtitut. concluſione 2. numero 30. & tribus ſeqq. Iacob. Philippus Portius, regularum, ſiue concluſionum iuris, libro 3. rgula 21. limitatione 5. ita pariter diſpoſitio non verificatur in primo actu, nec reſtrigitur ad primam vocem, quando ob certam, & determinatam cauſam fuit facta, ſed durat, quamdiu cauſa ipſa durat: nam & ſemper aliàs durante cauſa, debet etiam durare, & perſeuerare id, quod ob eam cauſam introductum eſt, & conceſſum, l. ſemper, §, negotiatores, ff. de iure immunitatis, l. ſicut, §. primo, f. ex quibus cauſis maiores, & 1. 2. §. omnes, ff. de iudiciis, cum aliis iuribus quæ allegauit, & ita reſoluit Andr. Tiraquellus, in ipſo §. hoc ſermone 5. Anton. Gabriel, commun. concluſion. libro 6. dicta concluſione 2. tituli de legibus & conſtitut. numer. 29. Iacobus Menochius, in conſil. 450. numero 9. libro 5. Petrus Surdus, in conſil. 281. numero 17. libro 5. ſecundo, vbi inquit, quod deciſio dicti § hoc ſermone. procedit, quando conceſſio eſt indeterminata ; ſed quando eſt determinata, tunc non feſtringitur ad primam vicem; vt latiùs ibi comprobat. Et citar Anton: Gabrielem, dicto numer. 29. & 39. inquit etiam numero vigeſimo quinto, quod ſecuritas conceſſa ad certam terminatam cauſam, durat, quandiu cauſa ipſa durat. Et inde, quod ſi conceſſa eſt ſecuritas eundi & redeundi pro pace fienda, poterit is durante tractatu pacis ire, & redire ſemel & pluries, argumento l. continuus, §. item qui inſulam, ff. de verbor. obligat: & l. veteres, ff. de itinere actúque priuato. Inde etiam, ex ſententia Decij, in conſilio 562. numero 2. verſic. ad idem facit. quòd facultas per debitorem conceſſa creditori capiendi pecuniam ſuper cambiis, ne creditor propter debitoris moram damnum patiatur; non intelligitur de prima vice tantum, ſed pro pluribus, donec creditori erit integrè ſatisfactum. Denique ex ſententia Alexandri inquit ipſa Surdus, numero 26. quod qui tenetur alium in iudicio ſiſtere occaſione certæ cauſæ, ſeu litis, non liberatur, ſi ſemel ſiſtat, ſed toties tenetur, quoties durante ea lite opus erit.

Sic etiam diſpoſitio non reſtrigitur ad primum actum, quando extant verba ſignificantia iterationem, aut perpetuitatem, ſed potius perpetua efficitur; ita ſane adnotauit, & latiùs comprobaui And. Tiraquellus, in dicto §. hoc ſermone, limitatione 26. vbi late comprobat, & adducit multas deciſiones, & authoritates, & loquitur, quando diſpoſitio permittens, aut aliter diſponens aliquid fieri, vtitur verbo, quoties, aut quandocunque, vel quotieſcunque, aut, toties quoties, & aliis ſimilibus. Et expendit id, quod volunt Imola, Romanus, & Alexander, in l. ſi finita, in principio, ff. de damno infecto. quod fideiuſſor, qui præſentare promiſit toties quoties, non liberantur bina praeſentatione, quia dictio quoties, importat infinitatem, nec eſt duplici actu contenta, vt idem Tiraquellus, alios addens, latè proſequitur, de tractu conuent. §. primo, gloſſa ſecunda, numero 19. refert & ſequitur Petrus Surdus, in conſilio 281. numero 22. & 23. libro ſecundo, & numer. 18. cum ſequentibus, idem ius ſtatuit, quando in diſpoſitione, ſeu conceſſione apponeretur dictio ſemper, quæ fui natura importat perpetuitatem, & proceſſionem temporis, & iterationem, & idem quod perpetuò, & omni tempore, & omni caſu, & non differt à dictione quandocunque, & eſt vniuerſalis affirmatiua, & ſic vno actu non conſumitur, & ob eam limitatur regula dicti §. hoc ſermone. Provt latius comprobauit Petrus Surdus, ex dicto numero 18. vſque ad numerum 26. & eo non relato, ita ex Aliis Authoribus tradidit Perez Lara, de anniuerſariis, & capellaniis, libro primo. cap. tertio, numero 10. 11. &12. & de dictione ſemper, quod perpetuitatem denotet ſui naturâ; latiùs ego comprobaui, libro ſecundo, cap. 22. num. 89. 90. & 91

Similiter diſpoſitio, aut conceſſio emanata per viam priuilegii, non intelligitur de primo actu, ſed etiam de ſecundo, & vtiliter: priuilegium namque, cum ſui naturâ debeat eſſe perpetuum, non modò ſemel, ſed pluries verificatur. Ita ſane adnotauit, & exemplis comprobauit Andr. Tiraquellus, in dicto §. hoc ſermone, limitatione 8. per totam. Petrus Rebufſus, ibidem, limitatione vltima, verſic. in priuilegiis. Anton. Gabriel, commun. concluſion. libro ſexto, titulo, de legibus & conſtitut. concluſione ſecunda, numero 44. & 45. Iacob. Philip. Portius, regular. libro tretio, concluſione 21. limitatione decima. Ludouic. Molina, de Hiſpanor. primogen. libro primo, cap. 6. numero 20. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 525. numero primo, & 2. libro 5. qui ex communi ſententia reddit retionem; nam ſi conceſſio emanata per viam pruilegij, intelligeretur de prima vice, eſſet contra naturam priuilegij, quod eſt perpetuum, cap. decet. de regulis iuris, in ſexto, idque explicat numero 53. vt procedat in actu fauorabili, ſucceſſiuo, & verbis vniuerſalibus priuilegio conceſſo, provt erat in caſu Oldradi, conſilio 300. Secus autem eſſe inquit, vbi de actu momentaneo tractaur, qualis eſt ille, de quo ibi, in quo priuilegium ſtrictè interpretandum erat, quod alienum ius tangit, vt latius ibi.

Præterea, diſpoſitio non vericatur in primo actu, quando per eum non eſt ſatisfactum intentioni diſponentis, ſed de vlteriori intelligitur, donec conſumatur effectus ſecundum intentionem loquentis. Id quod exornat, atque latiſſimè comprobat Andr. Tiraquellus, in dicto§. hoc ſermone, limitatione ſexta, per totam. Rebuffus, ibidem, limitatione ſecunda, in principio. Alciatus, numero ſeptimo. Anton. Gabriel, commun. libro ſexto, dicta concluſione ſecundæ, numero 28. Iacob. Philippus Portius, regularum libro tertio: concluſione 21. limitatione ſecunda. Hippolyt. Riminaldus, in conſilio 22. numero 199. libro primo, & in conſilio 111. numero 99. libro ſecundo. Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 18. numero ſexto, Molina, de Hispanorum primogeniis, libro primo, cap. ſexto, numero 19. Barboſa, in l. diuortio, §. quod in anno, numero 21. qui exemplum eſſe dicit, ſi agatur de re ſuapte natura perpetuò duratura, vt de primogenij, & fideicommiſſi materia, & ſucceſſione, in quo verbum ſimpliciter prolatum, in infinitum protrahitur. Quod etiam tenuit Perez de Lara, de anniuerſariis, & capell. lib. 1. c. 3. per totum, maximè ex num. 13. cum ſeq. vbi in anniuerſario idem ius ſtatuit, ſi perpetuum futurum ſit, quod in maioratu.

