Addiderim etiam, de iure huius Regni hodie valere donationem inter virum & vxorem conſtante matrimonio, dummodò fiat poſt annum contracti matrimonij, & non antea, & liberos non habeant, & ſic corrigi ius commune ex deciſione l. 3. tit. 12. de las donaciones, lib. 3. fori, quia ceſſat ratio fundamentalis, qua fuit prohibita donatio inter virum & vxorem, ne ſcilicet mutuo amore ſe ſpolient; quia poſt annum non videtur eſſe inter. eos ille amor tam feruens, ſicut eſt ante annum: & ita poſt. Ant. Gomezium: & Palac. Rubi. rectè deducit Ioan. Gutierr. d.c. 3. n. 16. & ſeq. & explicat n. 25. dummodò probetur, dictam legem fori in vſu fuiſſe: & id ipſum ex Ant. Gomez. Montalu. Palac. Rub. Dueñas, Bernar. Diaz, Gutierr. Olano, & aliis, obſeruat P. Thom. Sanchez, lib. 6. de ſponſalibus, dicta diſp. l. num. 5. per totum. Pater Molina, tom. 2. de iuſtitia & iure, diſp. 289. colum. 8. ver ſic. Guterius, fol. 253. Cæuallos, dicta q. 140. num. 12. qui num. 7. & ſeq. & n. 12. & 13. poſt Ioan. Gutierr. de iuram. confirmat. 1. parte, dicto cap. 3. num. 21. & ſeq. & num. 26. & alio Authores firmauit, inter coniuges poſt annum contracti matrimonij valere pactum reciprocum de futura ſucceſſione: vſque adeò vt præiudicet etiam aſcendentibus præmorientis; quia adhuc etſi aſcendentes legitimi ſint, contrahendo reciprocè ratione dubij euentus, poſſunt coniuges illis in ſua legitima parte præiudicare. Et affirmat, ita fuiſſe iudicatum in Regia Cancellaria Pinciana. Et ipſum in facti contingentia obtinuiſſe. Temperat autem, atque intelligit numero octauo, & nono, Cæuallos metipſe, modò inter maritum & vxorem detur æqualitas reſpectu ætatis & bonorum, & etiam valetudinis; & fraus, & dolus abſit omninò, quod iuris rationi congruit, vt ibi adnotatur. Et vide Fontanellam, de pactis nuptialibus, folio 291. num. 110.

Addiderim denique, ex his nunc adnotatis explicari debere Petri Surdi obſeruationes ſuperiùs relatas, quod attinet ad ius noſtrum Regium, dum dixit, maritum non poſſe conſtante matrimonio augere dotes vxoris; quia hoc eſſet donare; nam ſi verum eſt, quod donatio inter virum & vxorem non ſit prohibita de iure huius Regni, dum tamen fiat poſt annum contracti matrimonij; videtur equidem, nec augmentum dotis prohiberi, dum mod fraus & dolus ceſſet omninò, & id ipſum ſtatuatur, quod in donatione, aut pacto reciproco ſucceſſionis, ex Cæuallos ſtatui diximus. Sic ſanè & arrhæ poſſunt conſtitui conſtante matrimonio: l. 1. in fide, tit. 11. partit. 4. l. 87. tit. 18. partit. 3. & cum Caſtello, Palac. Rub-Montaluo, Anton. Gomezio, Suarez, Couar, Baëça, Matienzo, Azeuedo, Ayora, Ioann. Gutierr. & Aluaro Valaſco, rectè obſeruauit, & contrariam ſententiam improbauit P. Thom. Sanchez, de ſponſalib. lib. 6. diſp. 28. fol. 1005.

CAPVT L.

Ex contextu omnium verborum totius teſtamenti, aut diſpoſitionis cuiuſque totius ſimul, ex vna etiam ſcriptura, aut diſpoſitione ad aliam ſcripturam: aut diſpoſitionem; ſed & ſupplendo vnam ſcripturam, aut diſpoſitionem ex alia; ex vicinis quoque verbis, ſiue clauſulis, ex his, quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur, & ſic præcedentibus circa ſequentia, aut ſequentibus circa præcedentia; item ex vna teſtamenti, aut diſpoſitionis parte ad determinationem, ſeu declarationem alterius partis, quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Vbi trita illa, & aſſidua adeo Interpretum omnium axiomata, quod per manus traduntur quotidie; videlicet, quod vna teſtamenti, aut diſpoſitionis pars ab alia interpretationem, atque declarationem recipit; clauſula ſtans de per ſe, vel non, ſiue in principio, ſiue in medio, aut in fine diſpoſitionis appoſita, an, & quibus caſibus referatur ad omnia præcedentia, vel ad omnia ſequentia, ſiue proxima, vel remota, aut omnia concernat, vel non; ſingulariter, & dilucidè explanatur, & materia relatiua clauſularum, ingenti ſtudio peragitur.

SVMMARIVM.

- 1 Voluntas teſtatoris ex contextu verborum omnium ſimul totius teſtamenti, aut diſpoſitionis ſumitur; efficaxque coniectura, & interpretatio deducitur.
- 2 Idcirco non vnam tantum clauſulam teſtamenti, aut diſpoſitionis, ſed omnes debemus attentè perſpicere.
- 3 Nam ex vnis clariùs, quàm ex aliis colligitur teſtatoris mens, & voluntas.
- 4 Atque ex vicinis verbis, ſeu clauſulis, aut ſcripturis vicinis, verbum ambiguum declaratur.
- 5 Et ſic ab his, quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur; præcedentia namque, & ſequentia præbent coniecturam.
- 6 Coniectura autem ſumpta à verbis præcedentibus, diuerſa eſt ab ea, quæ ſumitur à ſubſequentibus.
- 7 Et ſic duæ ſunt ſeparatæ coniecturæ, vna est à verbis antecedentibus, altera est à verbis ſubſequentibus. Licet eas malè Noſtri vnà miſceant, ſed Alij rectè ſeparant, vt hic adnotatur.
- 8 Præcedentium quadruplex eſt virtus, ſcilicet declarandi, ſupplendi, ampliandi, & reſtringendi.
- 9 Media ex præcedentibus, & ſubſequentibus colliguntur.
- 10 Verba ſequentia, quamuis ſint generalia, debent intelligi cum qualitate, aut iuxta rationem, naturámve præcedentium.
- 11 Subſtitutiones ſequentes cenſentur factæ retento themate, & forma ſubſtitutionis antecedentis.
- 12 Præcedentia magis declarant mentem in ſubſequentibus, quam è contra.
- 13 Et ſic coniectura ducta à verbis præcedentibus, præfertur ei, quæ ſumitur à ſubſequentibus.
- 14 Quoniam præcedentia faciliùs influunt in ſequentibus, quam è contra.
- 15 Clauſula præcedens potentior, & fortior eſt, vt ſequentia determinet, quam è contra.
- 16 Sequentia in dubio magis referuntur ad præcedentia, quam è contra.
- 17 Teſtamenti pars vna, quæ ambigua ſit, ab alia declarationem, atque determinationem recipit: quod exornatur, & latè comprobatur, & numeris ſequent.
- 18 Sic vna pars ſubſtitutionis declaratur, & fuppletur per aliam.
- 19 Et ſi imperfecta, ſeu diminuta ſit in aliquo; perficitur, ampliatur, & ſuppletur per alias partes, in quibus teſtator magis clarè & ſpecificè loquutus eſt.
- 20 Sic etiam, ſi verbum multiplicem habeat ſenſum, & intellectum, debet intelligi ſecundum eam ſignificationem, ſecundum quam reperitur in alia parte teſtamenti.
- 21 Et verbum æquiuocum prolatum in vna parte diſpoſitionis, intelligitur eodem modo, in alia parte. Diſpoſitum namque in vna parte, oſtendit quid teſtator voluerit in alia parte teſtamenti, aut diſpoſitionis.
- 22 Teſtamenti, aut alterius diſpoſitionis pars vna alteram declarat, vbi militat eadem ratio, ſecus ſi diuerſa.
- 23 Idcirco ex identitate, vel diuerſitate rationis, conciliatur, atque explicatur alia regula, quæ contradicit, materiam hanc brocardicam reddit, quod ſi voluiſſet teſtator, expreſſiſſet.
- 24 Subſtitutionis pars vna alteram declarat, etiam in dubio, et ſi non conſtet adeſſe eandem rationem, quando ratio diuerſitatis reddi non potest.
- 25 Vel vbi hoc ſuadent aliquæ coniecturæ; ſecus verò, ſi in contrarium coniecturæ, aut præſumptiones exiſtant.
- 26 Teſtamenti, aut dispoſitionis pars vna alteram declarat in caſu dubio, non verò vbi pars altera eſt certa, & clara.
- 27 Et in materia fauorabili, non autem in odioſa.
- 28 Atque ex identitate, vel diuerſitate perſonarum, provt hic declaratur.
- 29 Interpretatio voluntatis teſtatoris congruè fit ex vna ſcriptura, & dispoſitione ad aliam; quoniam vna ſcriptura alteram interpretatur.
- 30 Hæres non poteſt venire contra confeſſionem à teſtatore factam in partitas ſui libri, nec eum redarguere de mendacio.
- 31 Scriptura defuncti dicitur in ſe continere iuramentum, vel eius vigorem.
- 32 Interpretatio voluntatis teſtatoris optimè fit, ſupplendo vnam ſcripturam ex alia.
- 33 Nec nouum eſt, quod ex duabus ſcripturis ſimul iunctis conſequamur illud, quod ex vna tantum non conſequeremur.
- 34 Teſtamenti vnius ad aliud quoad qualitatem aliquam in vno expreſſam, & in alio omiſſam, declaratio, ſeu interpretatio deduci non valet, provt hic explicatur.
- 35 Clauſula cuiuſuis diſpoſitionis interpretatur aliam, & per aliam.
- 36 Clauſula de per ſe ſtans, aut non de per ſe, ſiue in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſita; an referatur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, ſiue ad quæ; latus, & difficilis, atque intricatus articulus, & à multis explicatus, provt hic obſeruatur.
- 37 Clauſulas in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſitas, congruam præſtare interpretationem, atque coniecturam eorum, quæ in præcedentibus, vel ſequentibus dicta fuere.
- 38 Regulariter tamen clauſulas eiuſmodi, quantumcunque generales, in vltimis voluntatibus appoſitas, reſtringendi ad ea; quæ ſunt ſimilia expreſſis, non ad diuerſa.
- 39 Et ad ſpecificata; dummodò intelligatur provt hic declaratur.
- 30 Et ſic ad ea, quæ habent determinatam, & claram diſpoſitionem.
- 41 Sic etiam reſtringi, vt non referantur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, quando repugnaret præſumpta teſtatoris voluntas.
- 42 Clauſula de per ſe ſtans, & ſeparata, refertur ad omnia, ſiue ſit poſita in principio, fiue in medio, ſiue in fine: quod latè probatur.
- 43 Clauſula dicitur per ſe ſtans, ſi habeat orationem perfectam, & abſolutè, non relatiuè poſita ſit.
- 44 Clauſula ſeparata, & de per ſe ſtans, refertur ad omnia, vbi eſt eadem ratio, vel vbi non poteſt aſſignari ratio diuerſitatis.
- 45 Secus tamen, ſi non ſit eadem ratio, vel quando diuerſitatis ratio aſſignari poteſt.
- 46 Et vbi militat eadem ratio, ad omnia refertur, etiamſi clauſula poſita ſit, ad qualificandum aliquem ex caſibus, aut capitulis.
- 47 Clauſula de per ſe ſtans, refertur ad omnia, quandocunque poteſt commodè, & congruè ad omnia referri, quia omnibus congruit; aliàs ſecus, & vel referenda ad ea duntaxat, quibus commodè congruit.
- 48 Clauſula de per ſe ſtans, refertur ad omnia niſi contrarium ſuadeat aliqua ratio contrarietatis, incompoſſibilitatis, ineptitudinis, deſtructionis recti ſermonis, ſuperfluitatis, diuerſitatis, ſeparationis, abſurditatis, repugnantiæ, inconuenientis, vel proprietatis verborum.
- 49 Et ad hæc in effectu reducuntur variæ obſeruationes, atque Interpretum limitationes, quibus limitant generalem regulam, ſiue traditionem præfatam.
- 50 Reducuntur quoque Iacobi Menochij ad ipſammet regulam limitationes plures, provt hic referuntur.
- 51 Clauſula quando eſt appoſita ad qualificandum aliquam dispoſitionem, vel capitulum aliquod; ad omnia non refertur.
- 52 Sed hoc explicatur, & maximè quando de eo conſtat, non in dubio.
- 53 Clauſula in fine poſita, quibus in caſibus referatur ad omnia præcedentia, vel non; quemadmodum ex ſententia communi Ioannes Vincent. Hondedeus explicauerit,
- 54 Clauſula, ſiue in principio, ſiue in medio, ſiue in fine diſpoſitionis appoſita, refertur ad omnia, ſi continuatiuè ſcripta ſit; provt latius hic explicatur.
- 55 Scriptura, quando dicatur continuata.
- 56 Clauſula poſita in fine vnius orationis, ad omnia præcedentia refertur, quæ comprehenduntur in eadem oratione, ſiue ſit oratio ſimplex, ſiue ſit oratio compoſita, comprehendens ſub ſe plures orationes ſimplices, quæ ab eodem verbo principali reguntur, & copulantur.
- 57 Clauſula poſita inter vnum capitulum, ſiue in principio, aut in medio alicuius capituli, ad illud tantum refertur intelligendo, provt hoc numero, & ſeq. latius explicatur.
- 58 Et quando ſit vnum capitulum, vel plura remiſſiuè.
- 59 Limitationes, atque declarationes quamplures, in hac ipſa materia relatiua clauſularum proponuntur.

PRo dilucida, & abſoluta huiuſce capit. explanatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, teſtatoris voluntatem, non modò ex verbis, quæ capitibus præcedentibus ponderata, atque adnotata fuere; ex his etiam, quæ. cap. ſequent. adnotantur, & traduntur; ſed ex contextu etiam omnium verborum ſimul totius ſcripturæ teſtamenti, aut totius diſpoſitionis ſumi, & dignoſci; efficacenque coniecturam, & interpretationem deduci: l. Mæuia. ff. de manumiſſis teſtamento. l. nummis. ff. de legat. 3. & cum Mantica, & Simone de Prætis, Petrus Surdus notauit deciſ. 210. n. 11. Ludou. Caſanate, in conſ. 47. n. 38. vbi refert Paulum, Romanum, Ancharanum, Manticam, & Simonem de Prætis, ita tenentes. Borguinus Caualcanus, deciſ. 18. p. 3. num. 78. 96. 107. 110. & 118. vbi oſtendit, quàm efficax, & vrgens ſit coniectura, quæ ex tenore totius teſtamenti, aut diſpoſitionis poteſt deprehendi. Idcirco non vnam tantum clauſulam teſtamenti, aut diſpoſitionis, ſed omnes debemus attentè perſpicere; vt admonet Baldus, in conſil. 136. Viſo teſtamento. circa medium, lib. 3. comprobat Iaſon, in conſ. 140. col. 7. verſic. 8. lib. 1. idem Bald. in conſ. 184. verſic. ſi qua, lib. 3. Simon de Prætis, de interpret vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 2. dubitat. 2. ſolut. 3. n. 215. fol. 256. vbi citat textum, in l. quamuis, C. de fideicommiſſis, in illis verbis; Tamen quia inferioribus verbis teſtamenti. Ex quo apparet, quod ex inferioribus verbis teſtamenti quid teſtator ſenſerit, intelligi, & elici poteſt: & ita per eum textum annotauit Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. titulo 13. numero primo. Ludouicus Caſanate, in conſil. 47. numero 36. & 37. Debent ergo teſtamentorum, & diſpoſitionum omnia verba, & clauſulæ omnes diligenter, & accuratè inſpici, & ponderari; nam ex vnis clariùs quàm ex aliis colligitur teſtatoris mens, & voluntas: quod non malè comprobat Prætis, vbi ſupra, ex numero 229. atque ex vicinis verbis, ſeu clauſulis, aut ſcripturis vicinis verbum ambignum declaratur; vt poſt alios Authores ſcripſit idem Mantica, dicto titulo 13. numero primo, in principio, & numero 3. Iacobus Menochius, lib. 1. præſumptione 18. ex num. 2. Borgninus Caualcanus, dicta deciſione 18. parte 3. num. 72. 79. 106. & 119. vbi quod eſt optima declaratio, & interpretatio, quæ ſumitur ex connexitate, & vicinitate ſcripturarum, & ſic ab his, quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur; præcedentia namque, & ſequentia præbent coniecturam: provt hæc omnia probant ſingulariter iura quamplurima; textus inquam, in l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis 1. quò loci Accurſius ſubiungit, quod vicinitas ſcripturarum ſignificat, qualis fuerit diſponentis voluntas: l. heredes palam, §. ſed et ſi notam, ff. de testamentis, in illis verbis; Vtique placet, coniecturam fieri eius, quod reliquit, vel ex vicinis ſcripturis, l. qui filiabus, in principio, ff. de legat. 1. l. nummis. ff. de legatis 3. l. cum pater, §. cum imperfecta, ff. de legatis 2. vbi probatur, ex verbis antecedentibus, & ſubſequentibus orationem obſcuram ob ſui imperfectionem declarari: l. item quia, §. vltim. ff. de pactis. l. ſi vero non remunerandi. §. idem Papinianus, ff. mandati, l. Titia, §. idem reſpondit, ff. de verbor. obligat, provt hæc iura ponderauit eruditè Menochius, lib. 1. dicta præſumpt. 18. num. 3. & 4. Sic ſanè, atque ex præcitatis iuribus, quod voluntatis teſtatoris coniectura, & interpretatio eliciatur à ſcriptis antè, vel poſt, & ex vicinis ſcripturis, & ex his, quæ præcedunt, & quæ ſequuntur; obſeruarunt, & quamplurimis comprobarunt Afflictis, deciſione 44. num. 27. & deciſione 275. num. 2. Pariſius, in conſil. 64. num. 48. lib. 1. Craueta, in conſil. 220. Tobias Nonius, in conſ. 36. num. 18. Marcabrunus, in conſ. 137. n. 138. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 6. dicto titul. 13. ex num. 1. cum ſeq. Iacob. Menochius, lib. 1. dicta præſumpt. 28. ex num. 10. Simon de Prætis, lib. 2. interpretat. 2. dubitat. 2. dicta ſolut. 3. ex num. 39. vſque ad num. 61. folio 240. & 241. Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 2. cap. 22. num. 5. & lib. 5. cap. 6. num. 10. Tiraquellus, in l. ſi vnquam, in verbo, donatione largitus, num. 57. Mieres, de maioratu, in initio 2. partis, num. 43. verſ. 14. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 1. num. 50. & in conſil. 29. num. 106. & in conſil. 51. num. 20. lib. 1. & in conſil. 30. num. 15. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſil. 38. num. 138. Ludou. Caſanate, in conſil. 17. num. 2. & 3. & in conſil. 47. num. 36. 37. & 38. & quidem coniectura ſumpta à verbis præcedentibus, diuerſa eſt ab ea, quæ ſumitur à ſubſequentibus; quod Iacob, Menochius, lib. 1. dicta præſumpt. 28. num. 21. ſingulariter obſeruauit, dicens, quod Iulianus Iureconſultus (vt ipſe præter Accurſium, & cæteros, cenſet animaduertendum) in dicta l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis 1. in illis verbis; Item earum, quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur ſummarum, ſcripta ſunt, ſpectanda: duas coniecturas fecit, vna eſt à verbis antecedentibus, altera eſt à verbis ſubſequentibus. Quas ſanè ſeparatas coniecturas malè Noſtri (vt inquit idem Menochius) vna miſcent, & vnam ſolam faciunt. Et horum numero vltra Menochium fuere Alexand. Aretinus, Iaſon, Pariſius, Craueta, & alij, quos Ioannes Vincent. Hondedeus, in locis nunc relatis commemorauit. Cæterum coniecturas eas rectè ſepararunt Mieres, in initio dictæ 2. partis, dicto numero 43. dicens, non minimam eſſe coniecturam ex præcedentibus circa ſequentia: & ſubiiciens ſtatim, quod ſequentia etiam declarant præcedentia: dicta l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, Simou quoque de Prætis, dicta ſolutione 3. libro ſecundo, folio 240. vbi num. 40. reliquit ſcriptum poſt alios Authores, quod ſcriptura præcedens, media, & ſequens ex aliis declarantur, ex Cicerone, cuius locum ibi adducit. Et quod præcedentium quadruplex eſt virtus, ſcilicet declarandi, ſupplendi, ampliandi, & reſtringendi, provt ibi comprobat. Mieres etiam, parte 2. quæſtione 12. numero quinto. Deinde numero 43. inquit Prætis ipſe, quod ex præcedentibus arguitur ad interpretationem ſequentium, quæ poteſt euenire vno ex quatuor modis relatis ſupra. Et num. 47. quod ex ſequentibus quoque agitur ad determinationem, & declarationem præcedentium. Et num 52. quod media ex præcedentibus, & ſubſequentibus colliguntur, atque declarantur: l. quæſitum, §. primo. l. quisquis, l. prædijs, in principio, & l. penultima, ff. de legatis 3. & latius exornat Prætis metidem, numeris ſeqq. & ſecundum hæc, verba ſequentia, quamuis ſint generalia, debent intelligi cun qualitate, aut iuxta rationem, naturàmve præcedentium, vt in l. finali, §. finali. ff. de vino, tritico, & oleo legato: & per Abbatem in cap. ſedes. num. 2. & 8. de reſcriptis: Ioannem Gutierrez, in conſ. 4. numero 3. Aluaradum, de coniecturata mente defuncti. libro primo, cap. 2. numero 5. & conueniunt Ancharanus, in conſilio 137. Cumanus, in conſilio 118. Alexander, in conſil. 24. numero 5. libro 3. Craueta, in conſ. 205. num. 5. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iur tom. 2. littera C. concluſ. 325. fol. 840. Et inde, quod ſubſtitutiones ſequentes cenſeantur factæ retento themate, & forma ſubſtitutionis antecedentis; ſcripſerunt Natta, in conſilio 200. numero 5. Hieronymus Gabriel, in conſ. 113. num. 3. lib. primo, Menochius, in conſ. 106. numero 202. libro 2. & in conſ. 319. numero 16. lib. 3. Zuchardus, in l. prima, num. 276. C. de pactis Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 15. numero 29. Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 6. numero 7. Cæterum præcedentia magis declarant mentem in ſubſequentibus, quam è contra; Gloſſa, in l. filium, ff. quando dies legati cedat. Bart. in. auia, ff. de condit. & demonſtrat. Alex. in conſ. 51. numero 2. lib. 3. Tobias Nonius, in conſ. 22. num. 13. Natta, in conſ. præcitato ſupra, & in authent. hoc inter liberos, num. 40. C. de teſtamentis. Ioannes Vincent. Hondedus, in conſil. 29. num. 106. lib. primo. Et ſic coniectura ducta à verbis præcedentibus, præfertur ei, quæ ſumitur à ſubſequentibus. Nam & hoc Iuliani ordo, in d.l. ſ ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primo ſignificat, ac etiam obſerua. tur â Papiniano, in l. cum pater, §. cum imperfecta. ff. de legatis ſecundo. Et ratio ipſa ſuadet, quia præcedentia facilius influunt in ſequentia, quam è contra; vt vtrumque adnotauit eruditè Menochius, libro 1. dicta præſumptione 28. num. 22. & 23. quocirca ſubiicit ipſe numero 25. (& refert alios ſic tenentis) inter omnes iuris Interpretes dici ſolitum, quod clauſula præcedens potentior, & fortior eſt, vt ſequentia determiner, quam è contra: l. quisquis, vbi Gloſſa, ff. de legatis 3. vtrumque etiam adnotauit poſt alios Authores idem Menochius, de arbitrarijs, lib. 2. caſu 64. num. 19. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 3. num. 44. & num. 50. & num. 49. inquit, quod in dubio ſequentia magis referuntur ad præcedentia, quem è contra, quando ſunt diuerſa negotia: Petrus de Peralta, in l. ſi quis, in principio teſtamenti, numero 166. & 167. de legatis tertio. Galganetus, & Thuſcus, in locis referendis infrà.

Deinde & ſecundò obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex eiſdem quoque iuribus, & principijs, & regulis effiuxiſſe vulgata aliam, & per manus traditam quotidie Scribentium omnium regulam, & doctrinam; videliet quod teſtamenti pars vna, quæ ambigua ſit, ab alia declarationem, atque determinationem recipit: idque per text. vulgatum, in dicta l. qui filiabus, ff. de legatis primò, vbi Vlpianus ſcripſit, Qui filiabus legauit, ſi mentionem aliqua parte teſtamenti de poſthuma fecit, videtur in filiarum legato, & de poſthuma ſenſiſſe. Ecce vbi facta mentione poſthumæ in vna parte teſtamenti, & poſtmodum in alia parte eiuſdem teſtamenti habita mentione filiarum, in dubio comprehenditur ipſa poſthuma. per textum etiam, in l. ſi ſeruus, §. finali, ff. de vino, tritico, & oleo legato. l. quæſitum, §. Papinianus quoque, ff. de fundo inſtructo. ibi, niſi inquit ex alia parte. l. ſi frater, C. de fideicommiſſis, ibi, Sed ſi verbis fideicommiſſi aliqua parte teſtamenti. l. cum in teſtamento, §. finali, ff. de hæred. inſtit. l. vtrum. ff. de petitione hæreditatis. Et ita quod vna pars teſtamenti, aut diſpoſitionis per aliam declaretur; pro regula generali deduxerunt, atque exornarunt permultis pro diuerſitate caſuum, & negotiorum occurrentium, Socinus, Curtius, Alex. Corneus, Decius, Craueta, Gozadinus, & alij, cum quibus Simon de Prætis, libro 2. interpretatione 2. ſolutione 3. numero 65. & tribus ſeq. folio 241. & cum Romano, Baldo, Decio, Angelo, & Gozadino, Mantica, lib. 6. de coniecturis vltimarum voluntatum, titulo 13. num. 5. Michael. Graſſus, receptar. ſentent. §. teſtamentum, quæſtione 76. num. 21. & 22. Menochius, libro 1. præſumptione 28. numere 19. & in conſilio 232. numero 20. libro 3. Bertazolus, in conſilio ciuili 15. numero primo, & per totum. Tiberius Decianus, in conſ. 44. numero 51. libro 4. Hippolytus Riminaldus in conſ. 19. numero 65. libro 1. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 25. numero 29. & ſeq. & articulo 16. numero 108. Laderchius Imolenſis, in conſilio 47. numero 3. libro primo. Alexander Raudenſis, in conſilio 36. numero 52. & 55. numero 74. verſic. hic autem caſus, libro 1. & deciſione 31. numero 240. Sfortia Oddus, in conſ. 95. numero 76. Borgninus Caualcanus, deciſione 17. num. 24. & deciſione 18. numero 118. 119. & 121. parte 3. Ioannes Guttierez, in conſil. 4. numero 4. Antonius Galeatius Maluaſſia, in conſilio 49. numero 13. & in conſ. 52. numero 36. & in conſ. 125. numero 5. Burſatus, in conſilio 433. numero 15. libro 4. Ioannes Vincent. Hondedus, in conſilio 48. numero 3. in conſil. 49. numero 29. in conſil. 54. num. 38. & in conſil. 82. numero 27. lib. 2. Marcabrunus, in conſil. 37. numero 135. 136. 161. & 190. & in conſilio 68. numero 36. & 54. & in conſilio 85. numero 39. & ſeq. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 12. num. 11 & 12. Petrus Surdus, deciſione 210. numero 10. & in conſil. 313. num. 88. & in conſilio 375. numero 28. libro 3. & in conſilio 455. numero 10. libro 4. Ludou. Caſanate, in conſilio 17. numero primo, & 3. & numero 25. & ſeq. & in conſilio 47. numero 36. & duobus ſeq. & numero 60. & ſequent. & quotidianarum harum controuerſiarum iuris, libro 2. cap. 4. ex numero 11. cum ſeq. & cap. 26. numero 15. 16. & 17. & ſupr eodem libro, & tractatu, cap. 9. in quinto fundamento partis affirmatiuæ, ita quoque notaui: & quod ſubſtitutionis vna pars declaratur, & ſuppletur per aliam; tenuit Ludouic. Caſanate, dicto conſilio 17. numero. 3. poſt Authores ibi relatos: & conueniunt plures à me relati libro ſecundo dicto cap. 4. numero 10. & quatuor ſeq. idem Caſanate, præcitato conſilio 17. numero 4. vbi quod generaliter vna pars ſubſtitutionis imperfecta, ſeu diminuta in aliquo, ſuppletur, & perficitur, & ampliatur per alias partes, in quibus teſtator magis clarè, & ſpecificè loquutus eſt: quod poſt alios multos tradiderunt Cephalus, in conſilio 196. numero 15. & 20. libro 2. Hipploytus Riminaldus, in conſilio 23. numero 95. libro primo. Proſper. Paſechus, in conſilio 92. numero 13. & 14. libro primo. idem Caſanate, in conſilio ipſo 17. numero octauo & in conſilio 47. ex numero 42. cum ſequentibus & in conſilio 53. numero 66. & 83. Vnde ſi verbum multiplicem habeat ſenſum, & intellectum, debet intelligi ſecundum eam ſignificationem, ſecundùm quam reperitur in alia parte teſtamenti, vt per tex. in d.l. qui filiabus, & poſt Bartolum, in d.l. Centurio, numero vigeſimo ſeptimo. ff. de vulgatis, & pup. ſubſtitu. adnotarunt Corneus, Socinus vterque, Pariſius, & alij, cum quibus Mantica, libro ſexto, dicto titulo decimotertio, numero quinto, Graſſus, dicto §. teſtamentum, quæſtione ſeptuageſimaſexta, numero vigeſimo, Sfortia Oddus, in conſ. 95. num. 76. Menoch. in conſ. 452. num. 7. lib. 4. Marcabrunus, in conſ. 37. num. 131. & 178. & cum Angelo, Imola, Alex. Ruino, Aretino, Curttio iun. Peregrino, Thobia, Nonio, Mandello, &. alijs, Caſanate, dicto. conſ. 17. num. 25. & in conſ. 47. n. 44. & in conſ. 52. n. 21. & dicto cap. 4. lib. 2. n. 11. ſic quoque notaui: Peregrin. etiam ſic obſeruauit de fideicommiſſis, dicto art. 16. num. 108. verſic. prætereà addo. quò loci, poſt Corneum, & alios ſcripſit, quod verbum æquiuocum prolatum vno modo in vna parte teſtamenti, intelligitur eodem modo in alia parte. Pet. Surd. dicto. conſ. 313. num. 88. & dicto conſ. 375. num. 28. lib. 3. Et quando vnum verbum in vna parte diſpoſitionis poſitum, eſt ambiguum, intelligi, & interpretari debet ſecundum quod in alia parte reperitur clariùs poſitum, & capi debet eo modo, quo in alio loco vſus eſt teſtator illo: & quod interpretatio vnius verbi deſumenda eſt. ab eo, quod in alio loco vtendo eodem verbo diſponens explicauit; prout ibi comprobat Surd. & repetit dicto conſ. 455. ex num. 7. vſq. ad numerum 12. lib. 4. vbi inquit num. 7. quod ex præcedentibus declarantur ſequentia: & num. 8. quod verbum vnum ambiguum declarantur ex vicinis ſcripturis: & n 9. quod vnum verbum ambiguum exiſtens in vna parte teſtamenti; intelligitur ſecundum quod in alia parte teſtamenti fuit explicitè poſitum: Et quod verbum ſcriptum in vno loco, intelligi debet eo modo, quo teſtator intellexit in alio: & num. 10. quod vna pars teſtamenti aliam declarat: & vnum atque idem verbum in eodem teſtamento poſitum, non debet cenſeri diuerſimodè, nec capi ſecundum diuerſos intellectus: 1. eum qui ædes, ff. de vſucap. prout hæc omnia comprobat ibi Surd. idem: & repetit in conſ. 468. ex num. 6. cum ſeq. eod. lib. 4. diſpoſitum namque in vna parte, ostendit, quid teſtator voluerit in alia; vt ipſe Surd. firmauit. Peregrin. etiam, vbi ſupra, & n. 108. Cæſar Barius, deciſione Bononiæ 12. num. 12.

Cæterum axioma præfatum, ſiue regula prædicta, quod vna pars teſtamenti alteram declarat; tunc demum procedit, quando eadem militat ratio, ſecus ſi diuerſa. Ex identitate namque rationis obtinet regula textus, in d.l. qui filialibus, cum ſimilibus: quod ſcilicet vna diſpoſitionis pars intelligitur, & declaratur ſecundum aliam: Ex diuerſitate vero rationis, & ſic vbi diuerſa militat ratio, obtinet regula textus, in l. vnica §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis, tollendis. quæ contradicit, & materiam hanc brocardicam reddit; quod ſcilicet ex eo, quod in alijs partibus expreſſit teſtator & in alia omiſit, intelligatur ſcienter omiſiſſe, cum facile illi fuiſſet exprimere, ſi hoc voluiſſet. Et ita regulas prædictas contrarias conciliant Decius, in conſ. 480. num. 4. verſi. & concluſ & in conſ. 415. num. 3. Ruinus, in conſ. 93. num. 15. lib. 2. Socinus iunior, in conſ. 160. n. 36. lib. 3. Craueta, in conſ. 62. n. 14. & in conſi 130. n. 3. Gozad. in conſ. 4. colum. penult. Hieronym. Gabriel, in conſ. 97. in princip. lib. 1. Graſſus, §. teſtamentum, dicta quæſt. 76. num. 2. Burſatus, in conſ: 433. num. 29. lib. 4. Hippolytus Riminald. in conſ. 19. n. 65. lib. 1. Alex. Raudenſ. in conſ. 36. num. 45. lib. 1. Curt. Menochius, Mantica, Decianus, Sfortia Oddus, & alij, cum quibus ita ſpecificè explicat materiam hanc brocardicam, & propoſitas duas regulas contrarias ita concordari profitetur Ludou. Caſanat. dict. conſ. 17. num. 6. 7. & 8. & in conſ. 47. num. 45. 46. & 47. vbi n. 48. & dicto conſ. 17. num. 9. ſubdit, idem eſſe in dubio; & ſi non conſtet, adeſſe eandem rationem, quando ratio diuerſitatis reddi non poteſt, quare teſtator in vna parte expreſſerit, & in alia omiſerit: & dicit ita tenere Rotam Florentinam, in conſ. pro Triuultijs, num. 7. in fine & poſt eam Burſ. in conſ. 228. num. 61. lib. 3. Sfortia Oddus, in conſ. 95. num. 83. dicens, hanc concluſionem procedere ſine aliquo ſcrapulo: Ioan. Vincentius Hondedues in conſ. 16. num. 26. & in conſ. 48. num. 50. lib. 2. Caualcanus, deciſione 18. parte 3. numero 78. & 79. & 96. & 110. Menochius, in conſ. 220. numero 88. libro 3. vbi quod ſubſtitutio vna non declaratur ab alia, quando habent conditiones diuerſas: l. ſub conditione, ff. de hæred. inſtituendis. Hondedus, dicto conſilio 48. num. 49. libro 2.

Rurſus regula metipſa, quod teſtamenti, aut diſpoſitionis vna pars intelligitur, & declaratur ſecundum aliam; procedit indubitanter, vbi hoc ſuadent aliquæ coniecturæ, ex quibus veriſimile ſit, teſtatorem idem ſenſiſſe in caſu dubio, quod expreſſit in alio caſu: ſecus verò, vbi non adſint aliæ coniecturæ, aut præſumpta teſtatoris voluntas ex coniecturis deducta: ita ſane diſtinguit Socinus iunior, in conſ103. numero 55. libro 1. Cephalus, in conſ. 656. num. 50. & ſeq. libro 5. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 19. num. 65. verſiculo, non omitto, lib. 1. Graſſus, §. teſtamentum, dicta quæſtione 76. num. 23. & cum Decio, Mantica, Simone de Prætis, & Menochio, Ludou. Caſanate dicto conſ. 17. num. 10. & in conſ. 47. num. 49. 50. & 51. & multo magis non habebit locum regula. dictæ l. qui filiabus. ſed regula dictæ l. vnicæ, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis. quando ex coniecturis in contrarium appareat, quod teſtator in caſu dubio non videatur voluiſſe, prout in alio caſu expreſſit; idque ex eiſdem Authoribus ibi commemoratis: vltra ipſos per Anton. Galeat. Maluaſiam, in conſi 95. numero 22. illis verbis: Niſi aliqua ratio diuerſitatis, ſen coniectura in contrarium reſultaret, per quam preſumatur mentem teſtatoris fuiſſe, quod ſequentia non declarentur perpræcedentia; quia tunc quando de tali ratione diuerſitatis, ſeu coniectura apparet, memorata regula ceſſat, quod pars vna teſtamenti per aliam declaretur. Et idem ego quoque obſeruaui atque ſcriptum reliqui lib. 2. dicto cap. 4. num. 101. Item contrarium erit, vbi alia pars ſit clara, & certa, aut ex probabilibus coniecturis, & præſumptionibus certa reddi poſſit, quoniam regula prædicta, quod vna pars teſtamenti alteram declarat, ſolum habet locum, vbi alia pars eſt dubia, non vbi certa, & clara ita ſane ſcribit Caſtrenſis, in l. hæredes palam, § ſi quis notam num. 5. ff. de teſtamentis. Decius, in l. edita num. 49. C. de edendo Paris. in conſ. 38. n. 31. & in conſ. 87. n. 49. lib. 2. Socin. Curt. Gozad. &. alij, cum quibus Caſanat. dicto conſ. 47. n. 26. per totum. & vltra relatos ab eo Achil. Pedroc. in conſ. 38. n. 138. Pereg. de fideicommiſſis, art. 16. numero 47.

