Deinde & quinto loco facit, quod dicta domina Eliſabetha præter vſumfructum bonorum omnium, & mille ducatorum ſummam, quam ſibi reſeruauit (vt dixi) conditione, & particulari conuentione adſtrinxit donatarium præfatum, vt cum effectu adimpleret, & perſolueret omnia legata, quæ in vltimo teſtamento à ſe condito donatrix ipſa reliquerat, quæ ferè ſex mille ducatorum quantitatem attingebant, & etiam à donatione prædicta reſerua ta manebant. Teſtamentum autem metidem (quod ſui natura reuocabile eſt) non ideo ſuam naturam mutauit, quod ea reſeruatio in donatione facta fuerit; liberè namque ipſa Eliſabetha illud reuocare poſſet, cum vellet, & de nono teſtari ac de dicta ſex mille ducatorum quantitate: diſponere, quæ in teſtamento ex cauſa legatorum & fideicommiſſorum reliquerat; & quamuis ea reuocaret, non ideo in donationem reciderent, ſiue ſub nomine bonorum præſentium, & fututorum venirent, cum expreſsè: reuocata fuerint, & ideo ex ſola ea reſeruatione, donatio ipſa firma, & valida remanſit; ſicuti in eiſdem, in quibus verſamur terminis, ſpecifice, & ſingulariter annotauit Marc. Ant. Pereg. in conſ. 76. num. 18. lib. 1. vbi in hunc modum ſcripſit: Quare pro tuenda donationis validitate videndum eſt, an ob reſeruationes factas per D. Paulum ſuſtineri poſſit; duo enim ſibi reſeruauit, videlicet legatum pretij duc. 50. & vltra per eum in teſtamento ſuo relictum D. Eliſabethæ ancillæ ſuæ Item fructum omnium ſuorum bonorum tota tempore vitæ ſuæ: ex quibus reſeruationibus, & earum ſingulis, donatio iuſtificatur: nam quoad legatum, cum pro ſui natura ſit reuocabile, proinde de his: rebus legatis potuiſſet dominus Paulus. teſtari: & ita in puncto, ex dictis reſeruationibus donationem. conualidari, reſpondit Boerius, deciſ 355. & quia Bald. conſ. 377. Quædam mulier. in 5. vbi hoc idem determinat in cæſu, quando donator mandaſſet, donatarium diſtribuere certam partem bonorum in pauperes poſt eius mortem, quia (vt ipſe inquit) mandatum illud erat reuocabile, & bona remanebant in ſua diſpoſitione. Præterea ponderat reſèruationem vſufructus: idem etiam voluit Corneus conſ. 54. in themate, colum. 2. volu. 4. vbi concludit pro validitate donationis, quia donator ſibi reſeruauerit duc. 100. pro dote cuiuſdam Dom. Gentilis motus, quia de illis poſſet donator teſtari, ex quo Dominæ gentili nullum ius acquiſitum fuerat. Et Hactenus Peregr. cui addendus Alphon. Azeued. qui in l. 8. tit. 10. n. 4. in fine. lib. 5. nouæ collect Regiæ. Hunc reſerationis modum approbaſſe videtur, nam cum ex initio eius numeri diſputaſſet, vtrum donatio omnium bonorum præſentium poſt deciſionem legis illius iuramento firmetur, & iu fine concluderet, iuramento eam validari, inquit ſtatim, quod nouiſſimè id intelligit, dummodo talis donator moriatur poſt longi temporis interuallum, & acquiſierit bona, ex quibus teſtari poſſit; ſecus verò ſi ſtatim moreretur, vel poſt donationem nulla bona acquiſierit, ex quibus teſtari poſſit. Verè tamen id contradicit his, quæ ex Fontanella, & aliis ſcripſi ſupra n. 20. ibi namque adnotata rectius procedunt, & obſeruari debent. Adijcit tamen Azeuedus ipſe, quod ad euitandam hoc periculum, etiam in donatione omnium bonorum præſentium, conſuleret: ſibi donator reſeruaret aliquid ad teſtandum, vel quod dicatur in donatione, quod ſi contigerit, donatorem decedere nullis acquiſitis poſt donationem bonis, ex quibus teſtari poſſit, adimpleatur teſtamentum, vel fiant ſuffragia neceſſaria pro anima ipſius donatoris, ſi inteſtatus deceſſerit, & quod hæc eſt noua, & ſingularis cautela, & conſideratio.

Nec obſtat Aduocatorum partis contrariæ oppoſitio, ſiue argumentum illud, de quo ſuprà in ſeptimo fundamento primæ partis, quod ſcilicet in teſtamento condito ab eadem donatrice ante donationem prædictam omnium bonorum præſentium, & futurorum, ad maiorem firmitatem teſtamenti ipſius appoſita fuerit clauſula derogatoria, non modo teſtamenti alterius, ſed & diſpoſitionis cuiuslibet, quam poſtmodum faceret, in qua in indiuiduo, & ſpecificè appoſita non eſſent verba omnia de la Aue Maria, inſerta in dicta clauſula; ex quo videtur annullanda dicta donatio, cum in ea non inueniatur ſpecificata, & mentionata dicta clauſula; non inquam obſtat hoc argumentum valori. & effectui donationis ſubſequutæ; quoniam verbum illud, o otra diſpoſicion, intelligendum eſt augmentatiuè de alia diſpoſitione ſimili, & eiuſdem qualitatis in ſpecie, non verò diuerſi generis; quoniam dictio alius, alia, aliud, ſui naturâ eſt implicatiua ſimilium, & importat ſimilitudinem; ideo vbi diſponitur per aliquam ex his dictionibus, interpretatio fieri debet de ſimili: iuxta Gloſſam ſingularem, & ordinariam, in l. ſerui fugitiui, verbo, alia pœna, C. de ſeruis fugitiuis. Quam exornant, & ſequuntur communiter Felinus, ex num. 6. & & cæteri Scribentes, in cap. ſedes, de reſcriptis. Alex. in conſ. 1. num. 10. lib. 4. & in conſ. 34. num. 2. lib. 1. Ancharanus, in conſ. 361. Viſa plena, num. 5. Socinus, in conſ. 300. num. 2. lib. 2. Decius, in conſ. 425. num. 16. & ſeq. Ruinus, in conſ. 181. num. 2. lib. 2. Cephalus, in conſ. 414. numero 13. & ſeq. lib. 3. Menochius, in conſ. 183. num. 19. & in conſilio 200. num. 2. lib. 2. Ioannes Vincentius Honded. in conſ. 7. num. 31. lib. 2. latè explicant Caputaquen. deciſione 298. num 13. par. 2. Petra. de fideicommiſſis, quæſt. 11. num. 545. Franciſc. Viuius, deciſione 193. lib. 1. Pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, lib. 3. diſput. 22. num. 2. & 3. Azor, in inſtitut. Moral. lib. 5. cap. 28. verſiculo, alius. alia, aliud, prima parte, Farinacius, 1. tomo, tit. 3. de dilectis, quæ. 17. num. 15. Ioannes Pet. Fontanella, qui ſiagulariter declarat, atque limitat, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 26. num. 15. & quatuor ſeq. fol. 362. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 2. littera D. concluſion. 245. per totam, ex fol, 607. in fine, vbi late, & num. 17. citat Baldum. dicentem, in conſ. 349. Statuto Placentiæ, n. 5. lib. 1. quòd ſtatutum prohibens: quod quis non poſſit aliquo contractu alienare, vel alio modo, ſeu colore quæſito, intelligitur per contractum, non autem per vltimam voluntatem; quia verba, vel alio, includunt ſimilia expreſſis. Sic & è conuerſo in caſu noſtro natura verbi illius diſponere, eſt quod intelligatur per diſpoſitionem, quæ fiat per vltimam voluntatem; vt eſt textus, in §. penult. & finali, Inſtit. quibus ex cauſis manumt, ere licet, vel non §. diſponat, in authent. de nuptijs, & Gloſſa in rubrica, ff. ſoluto matrimonio. Vbi Alex. n. 16. Iaſon, in 2. lectura, num. 19. & Niconitius, n. 127. & latiùs per Ant. Theſaur. deciſione Pedemont. 97. Vincent. de Franchis, deciſ. 45. prima parte, Borgnin. Caualc. deciſ. 12. part. 4. Ioſeph. de Seſe, deciſ. Aragoniæ 48. Pet Surd. deciſ. 272. maximè n. 12. vbi poſt gloſſam, in dicta rubric. Niconit. Albericum, Ruinum, Afflict. Pariſ. Nattam, & Boërium, quod diſponere, verbum, conuenit vltimæ voluntati, & in dubio refertur ad actum vltimæ voluntatis. Et vltra eos, in proprijs terminis noſtris extat ad deciſionem caſus præſentis, ſingulare conſilium Pauli Caſtrenſ. 240. incip. Dico non obſtante iuramento, n. 1. verſic. 2. prædictis obſtat, lib. 1. vbi inquit in hunc modum: Secundò prædictis obſtat proteſtatio do matricis in teſtamento facta, quæ facit præsumi de eſſe conſenſum in actu ſubſequenti, ſibi contrario, & ipſum non valere, niſi poteſtationis expreſſe peniteat, ff. de acquir. hære. l. qui in aliena, §. Celſus. de relig. & ſumpt. fune. l. ac ſi quis, §. plerique. de legat. 1. l. ſi mihi & tibi, §. in legato, Videtur ergo, quod debuerit in hac donatione fieri ſpecialis mentio de verbis derogatorijs in teſtamento prolatis, vt l. ſi quis in principio teſtamenti: quod cum factum non ſit, non videtur valere. Sed reſpondeo, prædicta procedere, cum actus ſubſequens proteſtationi contrarius dependet ex mera voluntate teſtantis, & non explicatur cum alio, vt teſtati hæreditatem adire, tunc enim nullus defraudatur, ſi non valet; ſed ſi cum alio explicatur, & ſi ex duorum voluntate dependet, non redditur nullus ex præcedenti proteſtatione contraria, niſi facta fuerit cum illo, cum quo actus ſubſequens geritur, & ſibi aſſenſerit, & cauſam contineat, vt ff. nautæ, caup. & ſtab. l. final. §. item ſi prædixerit. l. fideiuſſor, in principio, ff. mandati, l. in actione,. denunciatio. ff. pro ſocio, & l. 1. in principio, ff. de liberis agnoſcend. & l. cum plures, §. locator horrei, ff. locati & notatur in dicto §. Celſus, cum igitur proteſtatio prima facta fuerit in teſtamento, & ſic ſine partis præſentia, que in teſtamento non requiritur, ff. de legat. 2. l. cum pater, §. donatio. ſubſequens vero donatio geratur cum parte, nec dependeat ex ſola voluntate donantis, vt notatur, C. de Sacroſanct. Eccleſ. l. illud, non obſtantibus verbis derogatorijs, vel proteſtatione valeat, aliàs deciperetur donatarius, quod eſſe non debet, arg. ff. commodati, l. in commodato, §. ſicut, de rerum permut. cap. penult. liberalitatem enim captioſam interpretatio prudentum fregit. ff. de tranſact. l. cum Aquiliana. ſicut propoſitum huius donatricis in mente retentum, non debere nocere huic donatario, ſic nec proteſtatio, nec derogatoria verba, quæ ad ipſius notitiam non peruenerunt, vt C. de condict. ob cauſam. l. ſi repetendi. Hactenus verba Pauli Caſtrenſ. quæ ideo recenſui, quia caſum iſtum decidunt in proprijs terminis, & ponderantur ibi omnia fundamenta, quæ huiuſce veritatis reſolutionem magis adſtringunt. Et vltra ibi dicta addendum erit, maximum abſurdum fore, ſi clauſula derogatoria reſpiceret, aut impediret actum inter viuos, & ſic donationis; cum in teſtamento appoſita ſit, quod niſi poſt mortem effectum non ſortitur; ita enim, & adminiſtratio, & commercium bonorum ſuorum ei imprediretur, niſi in quocunque contractu ſpecialem faceret dicti teſtamenti derogationem. Atque ita concluditur, clauſulam derogatoriam in teſtamento appoſitam, non obtinere vim in contractibus, qui ſtatim operantur effectum, & irreuocabilitatem, non expectata morte; ſed duntaxat in alio diſpoſitionis genere, quod ex die mortis effectum, & irreuocabilitatem operetur, & non ante, Quod verò attinet ad teſtamentum ſecundum, quamuis verum ſit, clauſulam derogatoriam, cum ſpecialibus verbis appoſitam, operati, ac inducere præſumptionem defectus voluntatis, & conſenſus teſtatoris in ſecundo teſtamento, in quo ſpecialis eius mentio facta non eſt per teſtatorem ipſum illud conficientem, iuxta communem omnium reſolutionem, in d.l. ſi quis in principio teſtament. per illum text. de qua poſt alios Authores Ant. Gomezius, in l. 3. Tauri. num. 92. & ſeq. Menchaca, de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 17. ex num. 71. & de ſucceſſion. reſolut. lib. 1. §. 1. a principio, & §. 2. à principio. Iulius Clarus, §. teſtamentum. quæſtione 99. Sarmientus, ſelectarum lib. 3. cap. 14. à num. 16. Ioan Gutierrez, practicarum lib. 3. quæſtione 47. D. Spino, in ſpeculo, gloſſa rubricæ, tit. de ruocatione teſtamenti: latiùs Menochius, lib. 4. præſumptione 166. id tamen locum non obtinet, quando ſecundum teſtamentum fuit confectum poſt decennium à primo iam condito, prout in caſu præſenti, quo primum teſtamentum conditum fuit anno 39. ſecundum autem anno 1606. tunc namque, etſi hoc ſecundum non contineat clauſulam ſpecialem derogatoriam ad præcedens; attamen tollitur illud primum. Ita ſane tradiderunt Baldus. Fulgoſius, Caſtrenſis, Corneus, Roman. Capra, Alex. Socin. Iaſon Ruinus, Pariſius, Natta, Iulius clarus, Alciatus, Sarmientus, & Vincentius de Franchis, quos commemorat, & ita defendit Iacobus Menoc. lib. 4. præſumptione 166. num. 44. per totum, qui pro ea ſententia citat textum, in l. ſancimus, C. de teſtamentis, primum teſtamentum ſolemne tollitur per ſecundum minus ſolemne factum poſt decennium à primo teſtamento; & inquit, non vrgere Didaci Couar. conſiderationem in contrarium, & eidem ſatisfacit, aliorúmque ſententiam contrariam iuridicè impugnat. Superiorem autem, quam Menochius defendit, tenent etiam vltra relatos ab eo, Menchaca, de ſucceſſion. creat. dicto §. 17. num. 75. Graſſus, §. teſtamentum, queſtone 84. num. 3. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib 12. tit. 8. num. 12. Cardinalis Doinicus Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tomo 8. littera T. concluſ. 152. num. 64. & ſeq. & num. 90.

Sexto denique & vltimo loco facit, nam donatio prædicta omnium bonorum præſentium, & futurorum, ex alio quoque valere debuit vltra rationes præfatas, quod ſcilicet per viam matrimonij, & conſtitutionem dotis D. Pelinæ facta fuerit, quo caſu abſque dubio vlaida, & efficax reputatur. Nam licet donatio ipſa regulariter non valeat, quando tamen fuit ex cauſa oneroſa matrimonij, & ſic in contractum tranſit, valet omnino: ſicuti Ludou. Molina, de Hiſpan. primog. lib. 2. cap. 10. num. 17. & 18. obſeruat ſingulariter, & in hunc modum inquit: Hoc tamen intelligendum eſt, quando primogenium ſtat in terminis donationis; ſecus autem, quando ex cauſa oneroſa matrimonij, vel tranſactionis, vel alia ſimili factum fuit. Tunc nanque, ex uniuerſis bonis fieri poterit: quamuis enim donatio gratuita omnium bonorum iure prohibita ſit, nullo tamen iure, quis ex contractu oneroſo prohibetur, uniuerſæ bona ſuâ abdicare, vel etiam alio quocunque modo alienare. Quod in maioratus inſtitutione verum eſſe cenſuit Menchaca, de ſucceſſion. creat. lib. 1. §. 1. num. 32. ad finem, & c. Et id ipſum tenuerunt Ant. Gomezius, in l. 53. Tauri, num. 16. Petrus Dueñas. regula 219. in l. limitatione. Franc. Marc. quæſt. 128. parte 2. Menoch. in conſ. 92. lib. 1. Azeuedus, in l. 8. tit. 10. lib. 5. num. 6. & ibidem Matienzus, gloſ. 1. num. 9. Ioan. Guttierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 11. num 19. pater Ludou. Molina, tom. 2. diſputatione 280. colum. penult.

Nec obſtat replicatio illa, quod ſcilicet donatio non fuerit directè facta ex cauſa dotis, & matrimonij dictæ Pelinæ, quoniam in ſcriptura dicitur: Que en caſo que don Fernando de caſtellon, que es el primer llamado no ſe caſe con ella, ſea obligado a darla mil ducados de rænta en cada vna año. Nam cum hæc clauſula pœnalis ſit, non deſinit ob eam habere firmitatem ſuam donationis conditio. in qua dicta donatrix dixit: Que el dicho don Fernando ſe caſe con la dicha doña Ana Pelina. Et dum donatio inuenitur cum omnibus ſuis conditionibus acceptata à prædicto primo vocato, & per contrariam voluntatem conditio non reſoluitur, haberi, & iudicari contractus debet iuxta formam, & qualitates, quas de præſenti habet, cum diſpoſitio, quæ in aliquot future euentu reſolui poteſt, non minus dicatur pura, quàm ſi nullo caſu reſolui poſſit, Gloſſa, in l. 2. ff. de in diem addict. Bald. in l. cum mota, C. de tranſact. Caſtr. in l. quibus diebus. §. quidam Titius; vbi Socin. ff. de condit & demonſt. Pariſ. in conſ. 11. n. 37. lib. 1. Natta, in conſ. 372. n. 8. Cephal. in conſ. 52. num. 6. lib 1.

Nec prædictis refragantur, aut obſtant fundamenta contraria: non primum illud, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum nulla eſſet, iure communi attento valeret autem, ſi ex præſentibus tantùm bouis fieret; iure autem noſtro Regio poſt deciſionem dictæ l. 69. Tauri quæ hodie eſt l. 8. tit. 10. lib. 10. Donatio omnium bonorum, etiam præſentium tantum non valeat; & ſic multo minus valere poſſet ea, de qua in præſenti controuertebatur, cum ex omnibus bonis, non modò præſentibus; ſed etiam futuris, iuribus quoque, & actionibus, & cæteris quibuslibet ad dictam donatricem pertinentibus, facta fuiſſet; Quoniam reſpondetur, in caſu præſenti multa interueniſſe, ex quibus donatio ipſa valere omnino debuit; tametſi ita vniuerſaliter concepta fuiſſet, ſicuti ex rationibus omnibus pro ſecunda parte adductis, apparet dilucidè. Et maximè & propter geminatum illum conſenſum, actùſque toties raros; ſicquê deliberatam, & enixam voluntatem, propter iuramenti appoſiti religionem, & vinculum & reſeruationem vſusfructus, adeò conſiderabilem, atque ex magna ſubſtantia bonorum donatorum prouenientem. Propter quantitatem inſuper mille ducatorum, poſt donationem perfectam ex conſenſu donatarij reſeruatam; conſenſum denique donatarij eiuſdem quod legata ab eadem donatrice in teſtamentis relicta, præſtarentur ab eo. Ex his itaque ſimul iunctis, validam donationem fuiſſe, nee ſub regula dictæ l. 69. Tauri includi. in caſibus potius per Doctores exceptis contineri; iuridicè equidem Senatus definiuit, & ex his omnibus deducitut manifeſtè, quæ longa ſerie ponderaui ſuprà. Rurſus, quamuis ex deciſione dict. l. 69. Tauri, adeò expreſſim cantum fuerit, donationem omnium bonorum, etiam præſentium tantùtm non valere, & ſic multo minus valere poſſè eam, quæ de omnibus bonis præſentibus, & futuris fiat; attamen iure communi inſpecto, non adeò certum eſt, quod communi non modò, sed etiam frequentiori Interpretum placito receptum fuiſſe, dixi: ſunt namque nonnulli in ea opinione, vt putent, bonorum omnium præſentium, & futurorum donationem, etiam non iuratam valere, in quemcunque collata ſit, dum ne aliud quicquam impediat donationem. Sic ſanè (vt alios antiquiores, quos ipſe non recenſet, omittam, ſed ſtatim commemorabo eos) conſtanter, & eruditè aſſerit Ant. fab. de erroribus pugnat. decad. 48. errore 6. colum. 3. fol. 117. ex verſic. nunc vero ſum in ea opinione. Qui inquit; mouere eum, quod ratio illa, qua vna mouentur Interpretes, vt contrà putent, nempè quod ex huiuſmodi donatione auferatur donatori teſtandi facultas, euidenter falſa eſt. Non quia (vt nonnulli putant) poſſit teſtari etiam ille, qui bona nulla habet, putà qui plus habeat in ære alieno, quam in patrimonio (aliud enim eſt, bona nulla habere, aliud verò neque habere, neque poſſe vnquam habere; quo modo videtur, nulla habere is, qui non tantum præſentia donauit, ſed etiam future) at quoniam non quælibet donatio transfert dominium rei donatæ in donatarium, ſed ea duntaxat, quæ & per traditionem fit, & eo animo, vt ſtatim dominium ex ea transferatur: nulla verò traditione interueniente, quamuis donatio valeat, ſiue facta ſit per ſtipulationem, vt olim fieri eam neceſſe erat; ſiue per pactum nudum, quomodo fieri eam hodie poſſe Iuſtinian. voluit, vt in l ſi quis argent 35 §, penulti. C. de don. nullum tamen alium effectum habet. niſi vt obliget donatarium, eiùsve hęredem ad præſtandum, tradendùmque id omne, quod donatum ſuit, d.l. ſi quis §. ſed & ſi quis vniuerſitatis, cum ſeq. Interim ergo donator remanet dominus, & conſequenter habet quod ad hæredem tranſmittere, & in quo hæredem habere poſſit. Atqui cum donatio ſit bonorum omnium, & præſentium, & futurorum, fieri nequit, vt bona omnia tradantur quia quæ nondum acquiſita ſunt, ob idque futura dicuntur, nondum tradi poſſint, nec ſi traderentur, dominium tamen eorum transferri poſſet ab eo, qui nondum illud haberet. Semper igitur habet hic donator, vel ſaltem. quod ſufficit, poteſt habete bona; de quibus teſtetur, quia etiamſi tradiderit omnia, quæ habebat, potuerunt tamen alia ei acquiri, vel in ipſo mortis inſtanti, putà ex cauſa legati, vel fideicommiſſi. quod ſicut ignoranti, ita & morienti acquiri poteſt, l. cum pater. 77. §. ſurdo de legat. 2. iuncta. de hæred l. 19. §. filiusfamilias, in fine, de Caſt. peculio. tantùmque abeſt, vt hæc donatio impediat, ne donator poſſit hæredem aliquem habere teſtamentarium, vt è contrari neceſſe ſit, donatoris hæredem aliquem eſſe, ad hoc vt donatio effectum ſortiri poſſit. Quis enim dominium transferre poſſe; in donatarium, mortuo iam donatore, ſi hæres nemo eſſet? ideòque nimirum conſtituit Iuſtimanus, in d.l. fi quis argentum in fine, vt ex donatione, etiam citra ſtipulationem facta, non tantum donator, ſed etiam ipſius hæres tenentur ad tradendum, Et hactenus Ant. Faber, qui tanquam noua, & à ſe excogitata. ſuperiora tradit. Verè tamen in eadem conſide ratione, & ſententia fuerunt multo antea, (ſed non ita dilucidè explicarunt, neque exornarunt) Angelus, in conſ. 179. Viſis prædictis, per totum: maximè num. 5. verſic. concludo igitur vbi expreſsè tradidit, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum valet, quando non eſt deuentum ad traditionem veram. vel fictam; & ſic ad translationem dominij, quia non tollit liberam facultatem reſtandi; cum dominium remaneat penes donantem; ſecus ſi translatum. eſſet dominium verè vel fictè etiam per conſtitutum; vt declarat Angelus ipſe, vbi ſuprà; & primò adducit fundamenta ad probandum, quod donatio non valeat; poſtmodùm contrarium tuetur, quod ſcilicet valcat. cum diſtinctione ſuperiori, an ſit translatúm dominium, vel non; diluit argumenta partis contrariæ: cúmque ſequuntur Alex in conſ 83. Viſa facti narration., num. 14. verſic. quinimò fortius,. lib. 2. Marſilius; ſingulari. 333. Card. Domin. Thuſeus, practicar. concluſ iur. tomo 2. lit. D. concluſ. 648. num. 1. &. 3. fol. 859 Et vltra eum, pro eadem parte, quod valeat donatio omnium bonorum etiam futurorum, & quod in totum poſſit ſuſtineri, etiam reſpectu bonorum fututorum; citat alios Authores Card. Franciſc. Mantica, de tacit. & ambig. conuent. lib. 13. tit. 26. n. 11. Angelum inquam, in d. conſ. 179. & duobus alijs locis, vbi dicit, ſe legendo ſolitum eſſe tueri hanc opinionem: quam etiam tenent Dinus. Salicetus, Roman. Alex. Curr. Ruin. & Guid. Pap. ibi relati pet Manticam, qui ſex fundamenta præcipua adducit ad probandum quod valeat donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum; sed ſtatim ea diluit dicto tit. 26. ex num. 21. cum pluribus ſeq. idem etiam, quod valeat donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, poſt Angel. Salicet. Guid. Pap. & alios, acriter defendunt Ferdinand. Vazq. de Menchaca, controuerſ. vſufrequentium, cap. 62. ex n. 2. Ioan. Coraſius, Miſcellan. iur. lib. 6. cap. 17. quos refert, & inquit, omnibus eius fundamentis ſatisfeciſſe, Gamam, in loco ibi relato; Ioan. Per. Fontanel. de pactis nuptialibus, clauſ. 4. gloſ 21. 1. parte. fol. 324. videndus ex n. 4. vſque ad num. 24. vbi tandem defendit opinionem contrariam, quam etiam tenendam putat, tametſi dixerit diſputationis gratiâ tueri poſſe, quod valeat donatio omnium bonorum præſentium & futurorum; Marc. Ant. Pereg. varior. iur. lib. 6. ad text. in cap. in præſent. de probat. n. 108. & duobus ſeq. Et ideò fortaſſis, vt altercatio hæc, & contrarietas Interpretum ceſſaret omninò dicta l. 69. Tauri conſtitutio edita eſt, per quam bonorum omnium, etiam præſentium tantum, donatio improbatur, tametſi de futuris quoque facta non ſit; nec ſubtilitas illa tranſlatius dominij attenditur; alia potius in conſideratione habita fuerunt tunc, quando conſtitutio ipſa Tauri proceſſit, quæ ita viros illos, qui earum legum confectioni præfuerunt, excitarunt, atque adduxerunt, vt nec præſentium tantùm bonorum omnium donationem admitterent; & forſan hoc ideò, vt malitiis hominum, & fraudibus quamplurimis obuiam irent, quæ in donationibus huiuſmodi perpetrabantur, & perpetrari ſolent quotidie; ne etiam ita de facili, dominio rerum ſuarum, & iure diſponendi de eiſdem in futurum priuarentur ij, qui poſtmodùm pœnitentia ducti (provt experientia oſtendit quotidie) de rebus ſuis, & patrimonio diſponere, & non diſpoſuiſſe, vel priorem mutare, aut ſaltem reformare voluntatem, deſiderarent, & vellent. Quamuis autem hæc ita ſe haberent, nequaquam donationem metipſam iidem Conditores dictæ Taurinæ legis improbarunt, aut improbare contenderent, ſi hæc omnia, vel aliqua eorum concurrerent, quæ ſuperius ponderaui, & adduxi, & in caſu præſenti concurrunt.

Non etiam refragatur fundamentum ſecundum, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non valeat, quaſi contra bonos mores, etiamſi iuramentum acceſſerit; nam contrarium, immò ipſo iure donationem eam valere, nec eſſe contra bonos mores, quaſi iuri naturali repugnet, vel contineat aliquod crimen, aut peccatum, etiam veniale; ex his palam deprehenditur, quæ numeris præcedentibus ad fundamentum ſecundum partis ſecundæ, & pro Senatus definitione adduxi.

Tertium quoque non vrget, deductam ex ſententia illorum, qui donationem omnium bonorum, præſentium, & futurorum non valere, etiam reſeruato vſufructu eorum, aſſeuerarunt; nam contrariam ſententiam longè veriorem, & frequentiori Doctorum calculo receptam; atque ita fructus non cedere in donatione, ſed potius reſeruari, ac reſeruatos dici percipiendos vſque ad mortem, vt de ipſis liberè poſſit donans teſtari; ex his concludenter deducitur, quę ad tertium partis ſecundæ fundamentum, & pro Senatus definitione expendi, vbi latiùs videbitur.

Rurſus, nec quartum argumentum reſiſtit, cui plenè ſatisfactum eſt ſuprà, ad fundamentum tertium partis ſecundæ: & per Molin. de Hiſpan. primog. lib. 2. c. 10. ex n. 23. cum ſeqq. partem Molin. tom. 2. de iuſtitia & iure, diſp. 280. ex verſic. vtrum autem in Caſtella, fol. 177. & 178. & idcirco ſolutiones non repetuntur, quoniam num. præced. ex propoſito traduntur.

Quintum etiam non refragatur argumentum, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non valeat, ſi ita facta fuerit reſeruatio, vt quis poſſit in vita diſponere, vel ad diſponendum durante vita donatoris; verè namque illud ſubſiſtere non poteſt ex pluribus. Primùm, quia reſeruatio fuit facta ad fauorem donatoris, ergo poterit ipſe de ſumma reſeruata, non ſolum in vita, ſed etiam in morte, & per vltimam voluntatem diſponere: argumento l. donationes, §. ſpecies, ff. de donat. Secundò, quia hæc verba, vt quis in vita poſſit disponere, non excludunt diſpoſitionem factam in teſtamento, quia teſtamentum etiam ordinatur in vita, licet eius effectum poſt mortem conferatur, l. iubemus, & l. quoniam indignum, C. de teſtamentis, coniuncta l. prima, ff. eodem titul. Tertiò, quia in dubio donatio benigna interpretatione, etiam contra ſubtilitatem verborum debet ſuſtineri, l. quoties, de verborum obligat. l. quoties, ff. de rebus dubiis. Et ita defendunt Iaſon, in conſilio 130. libro 4. Alciatus, in l. vltima, num. 44. C. de pactis, ſequuntur conſtanter præſes Couar. variarum lib. 3. cap. 12. numero 3. ſub verſiculo, quibus accedit. Ioann. Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 11. numer. 15. per totum. Cardinalis franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. libro 13. tiutl. 31. num. 7. folio 71. & titul. 32. numero 15. in fine. vbi improbat contrariam ſententia, de qua latè in argumento: & dicto titul. 31. num. 10. ad argumentum quoddam Decij ex propoſito præbet reſponſum. Eandem quoque ſententia, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, aliquo reſeruato, de quo poſſit donator in vita diſponere, de iure ſubſiſtat; firmiter tuetur Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, libr. 6. cap. 90. folio 799. qui inquit, fundamentum huius ſententiæ eſſe, quia teſtamentum dici poteſt diſpoſitio inter viuos, fit enim ab eo qui voiot. atque adeò in vita, non autem poſt mortem; & ideò is, qui reſeruat ſibi facultatem in vita diſponendi. videtur ſibi reſeruaſſe teſtandi facultatem. Quod ſi aliter de bonis reſeruatis diſponat, & ea viuens conſumat, non propterea dici poteſt, non habuiſſe poteſtatem teſtandi, ſed ſibi imputare debet, quod bona voluerit aliter conſumere. Deinde Fachineus metipſe, eodem in loco, diſtinctionem quandam adhibet in propoſito articulo, multum ad propoſitum noſtrum, provt ibi videri poteſt.

Prætereà & ſecundo loco reſpondetur, Bartoli authoritatem, in dicto conſil. 76. libro primo, & ſequacium ſententiam, non quidem intelligendam in terminis propoſitis, quando ſcilicet donator ſibi aliquid reſeruauti, de in vita diſponere poſſit, vel ad diſponendum in vita, nec aliud adiecit, tunc namque donatio valet, & etiam teſtando diſpondere donator de iure poteſt, nec diſpoſitionis teſtamentariæ facultas adempta cenſetur aliquo modo. Sed intelligi neceſſariò debere, quando donator ſe reſtrinxit ad diſponendi facultatem inter viuos, non autem in vltima voluntate, nec in aliam cauſam, quam in donatione expreſſam; ſic ſanè Couarr. explicauit Bartolum ſingulariter, variarum lib. 3. dicto cap. 12. numero 3. dicens, Bartoli dictum ſic intelligendum. Ita quoque expreſſim intellexit Ludou. Molina, de Hiſpanorum primog. lib. 2. dicto cap. 10. num. 24. vbi in hunc modum ſcribit: Hæc autem opinio reſtringendæ erit, niſi donans omnia bona, reſeruet ſibi vſumfructum non ſimpliciter, ſed hoc adiecto, vt ſcilicet de illo poſſit in vita, non autem in morte disponere: hæc namque vſusfructus reſeruatio, quæ limitate ad disponendum de illo in vita facta eſt, non ſufficit ad hoc, vt donatio omnium bonorum valida ſit, cum teſtamenti factionem excludat, quod iur a ciuilia improbarunt. Sicque viſum fuit Bart. in dicto conſil. 76. num. 1. atque Alexandro, in dicto conſil. 13. num. 17. lib. 3. atque Decio, conſil. 30. atque Didaco Couarr. in dicto cap. 12. num. 3. Bartolum quoque, & communem ſententiam ita explicauit Ioan. Gutierr. de iurament. confirmat. 1. part. d.c. 11. n. 15. Mant. de tac. & ambiguis conuent. lib. 13. tit. 32. n. 15. vbi ſpecificè aſſerit, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum valet, ſi donator dixerit, ſimpliciter, quando vſumfructum, vel aliquid reſeruauit, vt in vita de eo poſſit diſponere; ſecus verò ſi taxatiuè dixerit, vt in vita tantùm poſſit diſponere: & ita explicat Bart. ibi: & iterum tit. 13. n. 10. in verſic. quamuis, vbi inquit in hunc modum: Quamuis ergo donatione poſſit auferri libera facultas teſtandi, non ideò donatio infirmatur: quia ſatis eſt, quod non auferatur, ſi donator ſeipſum non reſtrinxit ad disponendum inter viuos tantum, ita vt non poſſit teſtari, &c. Trentacinq, quoque variarum reſolut. lib. 3. tit. de donat. reſolut. 3. ſub n. 18. verſic. declaratur verò non procedere, fol. 199. ſic etiam explicat: quamuis antea n. 2. in princip. indiſtinctè id tradidiſſet, vt conſtat, in verſic. nam tunc de illis.

Rurſus & tertiò reſpondetur, ſuperiora omnia cauſi præſenti, & verbis præfatæ donationis nequaquam conuenire videri, donatrix namque, quæ vſumfructum omnium bonorum ſibi reſeruauit, non dixit, ſe reſeruare vſumfructum ad diſponendum in vita, ſed vſque in finem dierum vitæ ſuæ vſumfructum ſibi reſeruaut: donatio autem omnium bonorum præſentium, & futurorum, quod valeat, etiamſi vſusfructus fuerit reſeruatus, donec donator vixerit, vel vita eius durante; quia ex abundanti exprimitur, quod tacitè, continetur, cùm vſusfructus morte extinguatur, l. cum antiquitas, C. de vſufructu: & ita in propriis terminis noſtris poſt Nattam, Couarr. & Hippolyt. Riminald. explicauit Mantica, de tacitis & ambig. conuent. lib. 13. titul. 32. num. 13. in fine, & num. 14. fol. 73. Alexander Trentacinquius, dicta reſolutione 3. numer. 18. in verſic. procedit hæc communis opinio. Qui rectè adnotauit, verba prædicta nihil operari, & eum ſenſum habere, quod ſcilicet poſſit donator teſtari, & diſponere de fructibus vſque in finem vitæ ſuæ percipiendis; ſicut quando ſimpliciter ſibi reſeruaſſet vſumfructum, l. à vobis, ff. de annuis legatis, l. defuncta, ff. de vſufructu. Et tradiderunt Natta, in conſilio 146. num. 12. Hieronymus Gabriel, in conſil. 139. Vincentius de Franchis, deciſione 168. Remanet ergo, quod in dicta clauſula non agitur de diſpoſitione fructuum in vita, ſed de aſſignando tempore, ad quod vſque vſusfructus duraturus eſt, quod de iure tacitè inerat, vt dixi, & ſic eius expreſſio nihil operatur, iuxta l. 3. cum vulgatis, ff. de legatis primo.

Sed nec illud vrget, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non valeat, quando quis reſeruauit ſibi aliquid, de quo diſponere poſſit in certum genus perſonarum, vel in certam cauſam, putà vt poſſit diſponere, ſiue teſtari pro anima; quoniam nec id verum eſt, nec de iure poteſt ſubſiſtere, per huiuſmodi namque reſeruationem non minuitur, neque reſtringitur libera teſtandi facultas; nam etſi facta fuerit reſeruatio, vt quis poſſit pro anima diſponere; donans præcisè non cogitur teſtari ad pias cauſas, quia ei us fauorem reſpicit, non autem commodum donatarij, ergo non tam ſtrictè debet intelligi, vt verba ſonant, argumento dict. l. donationes, §. ſpecies, ff. de donat. & quia nullius magis intereſt, quàm ipſius donatarij, tam anguſtam interpretationem non eſſe admittendam, vt magis valeat donatio, quàm ſubuertatur. Prætereà, ſi donator in teſtamento pro animæ ſalute diſpoſuerit, nihilominus poteſt teſtamentum reuocare, iuxta l. ſi quis in principio teſtamenti, de legatis tertio. Et ita ſingulariter poſt Alciatum, & Couarr. concludit Mantica, libr. 13. dicto titul. 31. numer. 8. Fachineus, controuerſiar. iuris, libr. 6. cap. 91. dicens, quod hæc ſententia ſibi veriſſima videtur, quia per eam reſeruationem non minuitur teſtandi libertas. Etenim donator, qui centum aureos, verbi gratia, ſibi reſeruauit, vt pro anima diſponeret, non cogitur præcisè de eis pro anima teſtari, ſed ſi velit, poterit teſtari. Eſt enim (inquit Fachineus) ab eo facta reſeruatio in ſui fauorem, vt ſi velit, poſſit diſponere pro anima, non vt cogatur; imò ſi donatur pro anima de rebus referuatis teſtatus eſſet, proculdubio teſtamentum mutare, & reuocare poſſet.

