Sextò etiam non parum vrgent ſententiæ, & reſolutiones quamplurimorum iuris Interpretum in hac eadem, de qua agimus, materia; Manticæ ſcilicet, de coniectur. vltimar. voluntat. libro 7. tit 7. num. 14. Vincentij de Franchis, deciſione 45. Frecciæ, in quæſtion; nouis, quæſt. 43. Antonij Theſauri, deciſ. 97. & deciſ. 209. Burſati, in conſ. 266. per totum, lib. 2. Menochij, in conſ. 210. lib. 3. Hieronymi Gabrielis, in conſ. 139. & 143. libro 1. Borgnini Caualcani, deciſ. 12. patre 4. Petri Antonij de Petra, de fideicommiſſis. quæſt 9. num. 178. cum ſeq. Iacobi Cancerij, variaraum lib. 1. cap. 2. de Legitima, & Trebellianica, num. 46. & lib. 3. cap. 2. de inuentario, num. 125. Michaël. Ferret, in ſuis obſeruationibus, 3. parte, cap. 305. Gerardi Mainardi, decis. 94. lib. 2. Cald. Pereiræ. de nominatione, quæſt. 7. num. 48. Velazquez Auendañi, lib. 4. Tauri, gloſſa 5. num. 5. & 6. Petri Surdi, deciſion. 272. per totam. Seſe, deciſ. Aragoniæ 48. Peregrini, art. 40. difficultate 2. per totam, ex fol. 367. in commentariis, de fideicommiſſis. Fontanellæ, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 23. ex num. 8. vſque ad numer. 20. fol. 342. Stephanus Gratianus, tom. 3. dict. cap. 539. hi namque omnes, ſi originaliter prælegantur, permulta præſtant, & obſeruant in hoc tractatu reſeruationis facultatis aliqua de re, aut quantitate diſponendi, ex quibus eadem hæc pars comprobatur manifeſtè, & euincitur concludenter, dici non poſſe, quod dictus Dux Ferdinandus, aut debita contrahendo, aut magnas quantitates conſumendo, vſus fuiſſe videatur facultate, & reſeruatione prædicta, vt ea dici poſſet, aut deberet conſumpta. Nam dum reſoluunt magis communiter (& verius quidem) quod diſponendi de aliqua re particulari, aut de aliqua quantitate, facultatem ſibi reſeruans, etſi non diſponat expreſsè ea de re, aut quantitate, ſed generaliter de omnibus bonis ſuis; eo ipſo de re particulari diſpoſuiſſe dicatur; per textum, in l. vnum ex familia, §. ſi duos, ff. de legatis ſecundo. & in l. ſi quis prioris, §. certum, & §. illud, C. de ſecundis, nuptiis, & latius per Menochium, dicto conſ. 210. Surdum, præcitata diciſ. 272. num. 47. Seſe, dicta deciſ. 48. n. 8. & ſeq. Stephan. Gratianum, vbi ſupra, num. 4. & 5. Peregrinum, dicta difficultate 2. num. 57. nihil inde deduci iuridicè valet, quod ſuperiori reſolutioni, aut Senatus Hiſpalenſis definitioni, vllo modo repugnet. Vtpotè cum in aliis terminis verſemur, & dictus Dux teſtamento condito, mortuus fuerit, non facta antea diſpoſitione generali, ac in ipſo teſtamento facultate, & reſeruatione vſus fuerit ſpecificè in fauorem dicti filij naturalis, vt tunc decebam. Dum etiam dicunt, quod diſponendi facultatem de aliqua certa re, aut quantitate, qui habet, etſi non diſponat ſpeciè, ſed inter ſtatus decedat, videtur diſponere in fauorem eorum, qui ab inteſtato ſucceſſuri ſunt, vt latius per Vincent. de Franchis, Surdum, Seſe, Peregrinum, n. 59. & fontanellam, vbi ſuprà: eidem quoque reſolutioni non repugnant, quandoquidem nulla alia iam ſperetur vtroque caſu diſpoſitio, nec alia poſſit interpretatio ſumi in eo, qui amplius non habet nolle, nec velle. Quod diuerſimode procedit in eo, qui inter viuos contrahit, inter viuos diſponit, ſed reſeruatorum nullam facit mentionem ſpecificam, cum ideo omittere, aut non diſpo. nere videatur ſpecifice, quod in futurum id reſeruare contendat, nec facultatem conſummare velle.

Idque comprobatur etiam ex ſingulari illa, & notanda Iacobi Menochij diſtinctione, dicto conſ. 210. ex num. 65. vſque ad numer. 69. lib. 3. qui quatuor caſibus propoſitis, circunſcribit, & abſol. uit iſtam materiam, primus caſus eſt, quando quis poteſt aliqua de re teſtari, de alia verò prohibetur; tunc ſi facit teſtamentum, & generaliter, vel etiam vniuerſaliter diſponat, in ſpecie nihil dicat ea de re, de qua diſponere, & teſtari prohibetur. Hoc in caſu, quo ad rem illam verè dicitur decedere inteſtatus: tum, quia nullum verbum de ea fecit in ſpecie, tum etiam, quia ſub ea generali diſpoſitione res iſta non continetur, ex quo ſt prohibita, ne de ea diſponat iſte teſtator, prout recte loquuntur Socinus ſenior, Pariſius & Craueta, cum quibus Menochius, dict. num. 65. hic caſus noſtro non conuenit, cum præfatus Dux Ferdinandus non fuerit prohibitus aliqua de re teſtari, aut diſponere, imò amplam habuerit de dictis quatuor millium ducatis diſponendi facultatem.

Secundus caſus eſt, quando quis non prohibetur aliqua de re diſponere, & teſtari, ſed res illa non continetur ſui natura ſub generali diſpoſitione; quippe quæ ſit ſpecies valde diuerſa ab illis, quæ ſub generali diſpoſitione, tanquam ſub ſuo genere continetur; ſicuti datio tutoris, quæ non continetur ſub inſtitutione hæredis, etſi generalis, imò vniuerſalis diſpoſitio ſit omnibus de rebus ipſius teſtatoris, cum datio tutoris ſit quid valde diuerſum ab ea inſtitutione. Ita procedit text. in §. quod autem, Inſtitut. de legit. agnat. tutela, vt illum declarat. & recte Pariſius, in conſilio 72. numero 63. lib. 3. sequitur Menochius, vbi ſupra, numero 66. Hic quoque caſus, licet omnino noſtro non adaptetur, conducere tamen videtur; quippe, cùm etiam ſi dictus Dux Pluries inter viuos contraheret, & magnas quantitates conſumeret, bona quoque ſua ſæpè obligaret; nuſquam quantitas illa quatuor millium ducatorum ſui natura contineri poſſet ſub generali contractus diſpoſitione, aut obligatione, cum eſſet valde diuerſæ naturæ, & ad teſtandum reſeruata, vt dictum eſt ſuprà.

Tertius caſus eſt, quando quis non prohibetur, ſed ei permittitur aliqua de re diſponere, & res illa ſui natura poteſt comprehendi ſub generali diſpoſitione. Hoc in caſu, ſi generaliter diſponat, cenſetur etiam ea de re diſpoſuiſſe, quod rectè obſeruauit Menochius ibidem, num. 67. qui inquit, eam eſſe rationem, quia non poteſt conſiderari aliqua differentiæ ratio inter rem hanc, & cæteras ipſius teſtatoris diſponentis: quare illæ, & non hæc contineantur ſua ſub diſpoſitione: cum æquè hæc, ac illæ, ſit in ſua libera diſpoſitione. Hic caſus licet noſtro non conueniat, quia procedit in diſpoſitione generaliter facta in teſtamento, quo caſu res quoque particularis, de qua diſponi poterat, comprehenſa cenſetur; tamen ratio illa conducere, & applicari poſſe videtur, quod ſcilicet, in eo, qui inter viuos contrahit, & diſponit, & bona ſua conſumit, & obligat, conſiderari debeat maxima differentiæ ratio, vt de re, aut quantitate reſeruata, diſponere non videatur (ac maxime, ſi ad teſtandum reſeruatio facta ſit) quam ſi in teſtamento, & vltimo elogio diſponeret, quo caſu alia ſumi non poteſt interpretatio, quam quod de omnibus velle diſponere videatur, vt dixi.

Quartus caſus eſt, quando quis poteſt aliqua de re diſponere, & de vere diſpoſuit, vt generaliter, vel ſingulariter eam alicui relinquendo: & is honoratus eam acceptare recuſauit: hoc in caſu ille teſtator dicitur mortuus inteſtatus quoad rem illam: non quidem reſpectu ſuæ perſonæ, quie fecit quod debuit ex ſui parte, ſed reſpectu perſonæ, cui reliquit, ita loquitur Alciatus, in reſponſo 647. ſequitur Menochius, numero 68. dicto conſilio 210. & hic caſus à noſtro longè diſtat, vt re ipſa videmus, cum dictus D. Ferdinandus Enriquez, relictum ſibi à patre non recuſauerit acceptare, imò toties petierit.

Addiderim ego vltra Menochium, & Authores ab eo relatos, præfatam diſtinctionem perfectiorem futuram, & magis abſolutam, ſi Quintus adiiciatur caſus, (qui tamen ex communi Interpretum placito, & reſolutione procedit) quando ſcilicet quis ab inteſtato deceſſit; quo etiam caſu diſpoſuiſſe videtur de re, aut quantitate reſeruata, ſicut quando generali bonorum ſuorum diſpoſitione facta deceſſit, iuxta communem reſolutionem relatam ſuprà, num. 10. & per Gratianum, dicto cap. 539. n. 5. tom. 3.

Sextus etiam caſus eſſe poterit, quando is, qui reſeruauit ſibi diſponendi aliqua de re, aut quantitate facultatem, diuerſis vicibus inter viuos aliquas fecit diſpoſitiones particulares, aut contractus, & obligationes, debitáque contraxit, quibus etiam bona ſua generaliter, aut etiam aliqua ſpecialiter obligauit: hoc itaque caſu intelligi diſpoſitio debebit iuxta ſubiectam materiam, nec referri poterit ad quantitatem, vel rem, ita reſeruatam; ea namque in diſpoſitione inter viuos non cenſebitur comprehenſa, ex quo ſpecificè in pactum, aut contractum, ſeu obligationem inter viuos geſtam, adducta non eſt, & ad actum vltimæ voruntatis refertur; idque iuxta Burſati, & Surdi obſeruationes in locis relatis ſuprà: ex quo etiam vltima voluntas, aut diſpoſitio teſtamentaria non eſt, vt omnia comprehendi, vt ſuper omnibus diſpoſitum videatur, ex quo non ſupereſt facultas amplius diſponendi; remanet namque vſque ad vltimum vitæ exitum, teſtamentum ſæpè faciendi, & facultate reſeruata vtendi facultas, & hic quidem caſus planior, & certior redditur ex alia Interpretum noſtrorum reſolutione, de qua ſtatim, n. 12.

Septimus quoque & vltimus caſus ſit, quando is ipſe, qui ob ſui fauorem, & quo aliqua haberet, de quibus diſponere poſſidet (prout communiter fit) aliquam rem, aut quantitatem ſibi reſeruauit; & tunc equidem, ſi expreſſim diceret, ſe vti nolle facultate ea; iuridicè id efficere valeret, etiam in damnum, & præiudicium creditorum, cum ea, quæ adhuc in bonis non erant, licet ius ad ipſa conſequenda haberet, non acquirere, ſed potius repudiare poſſet, iuxta ea, quæ ad initium huius cap. ante numerum 2. ſcripta, & adnotata reliqui ad l. qui autem 6. ff. quæ in fraudem creditorum, tunc proculdubio commodo, & vtilitati eius cederet res illa, aut quantitas, à cuius patrimonio extrahenda foret; & in terminis noſtris, commodo, & vtilitati ſtatus, & maioratus de Alcala, ſi dictus D. Ferdinandus in eius petitione non inſtaret, aut præfatus Dux pater eius facultate vti noluiſſet. Nec creditores de hoc conqueri poſſent, ex eiſdem doctrinis ibidem adductis. Hic autem caſus nouus eſt, diuerſus à caſu illo, relato ſupra, ex ſententia Menochij; procedit namque ille (vt vidiſti) quando qui aliqua de re diſponere potuit, de ea vere diſpoſuit, honoratus autem eam acceptare recuſauit. Caſus verò præſens militat, quando is, qui facultatem ſibi reſeruauerat, & vti ea poſſet, atque diſponere, ſpecificè cauit, ſe vti facultate nolle, nec diſpoſuit: nam ſi ita non cauerit, & inteſtatus decedat; admittuntur tunc ab inteſtato ſucceſſores, in quorum fauorem diſpoſuiſſe præſumitur, vt ſæpè dictum eſt. Si etiam ſpecificè non diſpoſuerit, generalem autem diſpoſitionem efficiat, qua de bonis omnibus ſuis, iuribus, & actionibus teſtetur, aut diſponat, hæredes vniuerſaliter inſtituti, aut ij, in quorum fauorem diſpoſitio facta eſt, admitti debebunt, idque iuxta eaſdem doctrinas, & reſolutiones, numeris præcedentibus adductas, & per Beroum, in conſ. 55. num. 4. & 10. lib. 1. Stepha, Gratian, tom. 3. diſcept. cap. 539. n. 4.

Præterea & ſeptimo loco non mediocriter vrget pro eadem parte, vt Dux ſcilicet ipſe non videatur vſus dicta facultate, & reſeruatione quatuor millium ducatorum, nec eam inter viuos conſumpſerit, tametſi pluries contraxerit; nam diſponendi facultatem qui ad vnum certum & particularem caſum ſibi reſeruauit, non poteſt ad alium ea vti; idque magis vbi reſeruata eſt facultas diſponendi in teſtamento, & in morte, quia tunc inuita conſumi non poteſt facultas, iuxta ea, quæ poſt alios multos Authores obſeruarunt Antonius Theſaurus, deciſion. Pedemontana 209. Peregrinus, d. artic. 40. difficultate 2. n. 62. fol. 368. Iacob. Cancer. variarum, lib. 1. cap. 2. de Trebellianica & Falcidia, numero 46. Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 9. num. 12. prima parte, folio 80. & gloſſ 23. clauſula quarta. num. 19. fol. 343. Gratianus, dicto capit. 539. videndus, ex numero ſexto, vſque ad n. 26. vbi etiam è contrario, quod reſeruatio, & facultas reſtricta diſponendi inuita, excludit diſpoſitionem vltimæ voluntatis, prout latè ibi.

Octauò & vltimò facit, dictum Ducem reſeruaſſe prædictam facultatem, vt teſtari, & diſponere poſſit de quantitate illa quatuor millium ducatorum, atque ita in mera eius facultate relictum, an vti vellet, nec ne, reſeruatione metipſa, nec inuitum cogi poſſe per creditores, quamuis maiora debita contraxiſſet, ea vti, quoniam quod in eius meram voluntatem relictum fuit, ad neceſſitatem trahi non debuit, argumento eorum, quæ in ſimili obſeruarunt poſt alios multos Authores Felinus, in cap. cum M. Ferrarienſis, de conſtitut. Ripa, in cap. cum Eccleſia Surtrina, de cauſa poſſeſſion. & propriet. & in l. quo minus, ff. de fluminibus, num. 133. Rolandus, in conſ. 52. n. 29. lib. tertio, Guid. Pap. quæſt. 198. Antonius Gabriel, I Balbus, de præſcriptionibus, quarta parte quintæ partis principalis, quæſtione prima per totam, And. Fachineus, in conſ. 20. num. 7. lib. primo. Iacob. Philippus Portius, lib. 3. commun. concluſ. ſine regular. iuris, regula 33. Ioannes Garcia, de nobilitate, gloſſa. 35. ex numero 58. cum ſeq. Pereira, de nominatione, lib. 2. quæſt. 7. num. 53. Caualcanus, deciſ. 16. quinta parte. Ceuallos, commun. contra communes, quæſt. 3. ex num. 2. & quoſt. 501. ex num. 16. & ij equidem Authores inter alia, quæ expendi poſſent ad comprobationem huiuſce fundamenti; tria vniformi Interpretum placito, & reſolutione tradiderunt. Primò quod ea, quæ in mera facultate conſiſtunt, non veniunt in generali conſiſcatione bonorum; ex ſingulari deciſione textus in l. ſtatius Florus. §. Cornelio Felici, cum ibi noratis, ff. de iure fiſci, l. cum pater, §. hæreditatem, cum ibi notaris, ff. de legatis ſecundo. Præterea & ſecundo, quod mera facultas cedi non poteſt; vt per Pereiram, dicto n. 57. poſt Bart. in l. ſi ſic, § ſi quis ita, ff. de legatis primo. Denique & tertiò, quod ea quæ conſiſtunt in mera facultate non præſcribuntur; vt latius iidem probarunt, atque exornarunt, & ea ſemper adducti ſunt ratione principaliter, quod quæ in mera facultate conſiſtunt, à ſola voluntate dependeant, nec ad neceſſitatem, aut contra inuitum trahi poſſint. Quibus conſequens, eſt, quod antea quam dictus Dux Ferdinandus vſus eſſet dicta facultate, quam habebat teſtandi, & diſponendi de quantitate illa quatuor millium ducatorum; dici non poteſt, quod quantitatem eandem quous modo obligaſſet, quamuis plura debita contraxiſſet, nec in generali obligatione comprehenſa cenſeretur: & quod potuit de eadem quantitate liberè diſponere in teſtamento ſuo in fauorem eius, in cuius fauorem vellet, cui nihil de ſuo præſtitiſſe cenſendus eſt, ſaltem in damnus creditorum ſuorum, quia non modo ex eius reſeruatione, & conſenſu, ſed etiam ex placito, & conſenſu aliorum, matris ſcilicet ſuæ, & fratrum reſeruata facultas fuit libertæ diſpoſitionis in quantitate prædicta. Idque argumento textus in l. vnum ex familia, §. 1. ff. de legatis ſecundo, & in l. item eorum, § primo. ff. quod cuiuſque vniuerſitatis & eorum, quæ tradiderunt Decius, in conſ. 543. Peralta, in dicto §. primo, l. vnum ex familia, vbi etiam Caſtrenſis, in lectura eiuſdem, §. Loazes, in repetitione l. filius familias, §. diui, de legatis primo, num 77. Molina, de Hiſpan. primogen. lib. 1. cap. octano, num. 21. & libro ſecundo capi. quarto, num. 10. Caldas Pereira, in conſ. 8. numero 38. Et hactenus de primo articulo, quod facultas conſumpta non fuerit, quantumcunque grande æs alienum contractum fuerit, & generalis bonorum obligatio facta.

Quod ad ſecundum vetò attinet articulum, vtrum annus redius, ſiue cenſus imponi, atque conſtitui poſſit ſuper bonis immobilibus minoris, etiam abſque decreto Iudicis, ſi in euidentem eius vtilitatem conſtitutio, aut impoſitio redundet: prima facie reſpondendum videbatur affirmatiuè, poſſe inquam ob minoris vtilitatem ſuper eius bonis conſtituti, etiam abſque Iudicis decrero, aliaue iuris ſolemnitate, atque ita potuiſſe in caſu præſenti imponi per matrem tutricem dicti Ducis litigantis in fauorem D. Ferdinandi.

Primò, quia de iure communi conſtat, minori ſine decreto poſſe mutari ſub. vſuris, nec poſſe reſtitui, tanquam vſum iure communi, ſaltem ſi conſtat, ſortem in rem eius verſam, l. ſecunda, C. ſi aduerſus creditorem, igitur conſtituere poteſt huiuſmodi reditum, aut cenſum. qui loco veterum vſurarum ſucceſſit, ſaltem ſi conſtet, ſortem in rem ſuam verſam.

Secundò deinde facit, quod iure ipſo ciuili tutor poterat ſimplex debitum fœneratitium, ſi pupillus indigebat, ſine decreto contrahere; vt eſt textus in l. quid ergo, §. conſequitur, ff. de contraria, vel vtili actione tutelæ, vbi poterat tutor id facere, non ſolum ſub communibus, vel in regione frequentatis vſuris, ſed etiam talibus, quibus poterat (ſi neceſſitas vrgeret) vel ſub iiſdem vſuris, à quibus pupillum liberaſſet, aut liberare intendiſſet: imò non ſolum tutor, ſed etiam quiuis negotium geſtor poterat eodem modo vſuris ſubiicere quemcunque cuius negotium vtiliter geſſiſſet, l. & in contraria, ff. de vſuris, & conſequenter etiam minorem. Igitur minor per ſe taliter contrahere poteſt: textus in l. prima, & 2. C. ſi aduerſus creditorem, & conſequenter eodem caſu huiuſmodi reditum vendere poterit, vtpotè veterum illarum vſurarum ſuccedaneum, & ita pro hac parte argumentatur Gaſpar Rodericus, in commentariis de annuis redditibus, lib primo, quæſtione 14. numero 1. & num. 16. & 17. qui addit, quod etiam tutor poterat de ſuo fœnerari pupillo ſuo, pecuniam ſuam in rem pupilli inſumendo, etiam ſub talibus vſuris, quantas à quous (licitè tamen) & intra metas legum potuiſſet ſtipulari, ſi tamen multum profuiſſet pupillo: quæ omnia mero iure ciuili, & ſine decreto, vel aliqua ſolemnitate præcedebatur.

Præterea & tertio facit, caſum præſentem videri non ſpectare ad titulum ff. de rebus eorum, & C. de prædis minorum, cum rei mobili magis, quam immobili, ſeu ſtabili conuenire, atque accedere videatur annui reditus præſtatio: quod oſtenditur, quia debitor non obligatur præcisè ad continuationem reditusl, ſed ſub hac perpetua conditione, & facultate, niſi malit ſortem reddere; & ſic in effectu videtur obligatus ad ſortem cum facultate differendi ſolutionem, quandiu reditus pendere maluerit; vt per Rodericum lib. primo, quæſtione prima, atque ita nunquam porteſt videri perpetua hæc obligatio, cum perſeuerare non ſit in poteſtate creditoris, nec ab eius voluntate dependeat, ſed à voluntate, & poteſtate debitoris, qui ſemper, & perpetuò liberam habet facultatem, omnem in futurum excutiendi obligationem, ſorte cum reliquis præteritis ablata. Igitur nulla eſt perpetuitas, quia obligatio non eſt obligatio, quatenus in arbitrio, vel poteſtate debitoris conſiſtit, l. ſtipulatio non valet, ff. de verbor. obligation. & ita quoque argumentatur Gaſpar. Rodericus, lib. 1. de annuis reditibus. d.q. 14. n. 7. per totum.

Quarto etiam vrgere videbatur, quia reditus conſtitutio, non eſt alienatio rei, ſuper qua conſtituitur, ſed potius pignoratio, ſeu obligatio ipſius rei, ſuper qua conſtituitur; vt dicit Speculator, titulo de locato. § nunc aliqua, verſic, 86. & 97. & per Gaſparem Rodericum, de annuis reditibus, libro primo, quæſt. 3. ex numero 3. cum ſeq. & quſtione 14. numero 7. in fine, vbi in propoſito noſtro ita argumentatur, & inde infert, quod creditor venditare, cenſui ſuppoſita non habet ius retractus, tanquam ſocius, vt reſpondit Auendañus, reſponſo 24. nec conſanguinei vendentis reditum ſibi antea conſtitutum, dictum ius retrahendi habent; modò vendantur reditus antiquitus conſtituti, & modò nouè conſtituantur per venditionem, vt dicto num. 7. in fine proſitetur ipſe Rodericus, & lib. primo, dicta quæſtionene tertia, n. vndecimo, ante finem: & inde contendit, quod annuus reditus conſtitui poſſet ſuper bonis minoris à tutore, vel curatore abſque decreto Iudicis, ſi euidens pupilli vtilitas, aut neceſſitas immineat.

Quintò quoque non mediocriter vrget, quod quando in aliquo actu requiritur ſolemnitas fauore alicuius perſonæ, valet actus abſque ea ſolemnitate, ſi reperiatur vtilis tali perſonæ, l. ſecunda, cum Gloſſa, ff. de acceptitat. vbi admittitur obligatio impuberis ſine tutore, quando ex ea ſequitur vtilis liberatio, l. non ideo minus, C. de procutatoribus, l. prima, C. de authoritate præſtanda, l. nec tutoris. C. de contrabenda & committenda ſtipulat. l. prima, ff. ne quid in loco publico, l. ſi filius, ff. de ritu nuptiarum, in principio, Inſtitut. de authoritate tutorum, in illis verbis: Namque placuit, meliorem conditionem licere eis facere ſine autoritate iutoris, l. finali, §. penult. C. de bonis quæ liberis, vbi pater legitimus adminiſtrator, non obſtante prohibitione, alienare poteſt bona aduentitia filiorum, quando id vtilius fuerit filiis ipſis, vel ex alienatione aliquid maioris vtilitatis accreſcit, l. cum. 8. §. eam tranſactionem, ff. de tranſactionibus, vbi textus inquit, valere tranſactionem abſque ſolemnitate, quando continet vtilitatem eius, in cuius fauorem ſolemnitas requirebatur, vt patet ibi: Quia meliorem conditionem ſuam tali tranſactione alimentarius facit, & Gloſſa, ibi verbo, alimentarius in fert ad alienationem rei minoris, vel Eccleſiæ, vt valeat ſine ſolemnitate, quando reperitur vtilis Eccleſiæ, vel minori; ſicuti poſt Tiraquellum, & alios quamplurimos ab eo congeſtos, retulit Arias Pinellus, tertia parte l. primæ, C. de bonis maternis, n. 30. & 31. Hieronym. Cæuallos, commun. contra commun. q. 67. ex. n. 1. vſque ad n. 11. retulit etiam, & quamplurimos Authores pro ea ſententia aggregauit Octauianus Simonecellus, de decretis, lib. 3. tit. 8. inspectione 17. num 124. per totum, qui tria principaliter ponderat, quæ in fauorem Gloſſæ vrgere videntur. Primò, quod non debet aduerſus minores obſeruari, quod pro ipſis excogitatum eſt, l. 3. §. diuus, in fine ff. de Carboniano edicto, Secundò, quod licèt Eccleſia ſit prohibita diſtrahere, quando tamen res ſunt ſteriles, permittitur alienatio authent. item ſi prædium, C. de SS. Eccleſiis, idem ergo & iſto caſu. Tertiò ponderat text. in. d.l. cum. hi, §. eam tranſactionem, prout ſupra eum expendimus: Antonius quoque Gabriel, Borgnin. Caualcan. Redoan. Alexand. Raudenſ. & alij à me commemorati in commentariis de vſufructu, cap. 54. n. 12. quamplurimis rem hanc exornarunt: atque ita in caſu præſenti pariter videbatur dicendum, quod annui reditus, ſiue cenſus conſtitutio ſuper bonis immobilibus minoris, etiam abſque Iudicis decreto, ob euidentem eius vtilitatem ſuſtineri deberet: vt per Molin. etiam, de Hiſpan. primog. lib. 4. cap. 4. ex n. 2. vſque ad n. 10. vbi late comprobat, bona alienari prohibita abſque certa ſolemnitate, vt dotalia, & Eccleſiæ, feudi, emphyteuſis, fideicommiſſi, & ſimilia alienari poſſe ſine ſolemnitate, ſi id vtile ſit perſonæ cuius fauore prohibitio facta eſt.

Sextò etiam facit, in caſu præſenti ex eo videri, quod annui reditus, aut cenſus conſtitutio ſuſtineri deberet, etiam abſque Iudicis decreto facta, quod mater eadem dicti Ducis de Alcala tutrix, ſuper bonis Ducis eiuſdem, quatuor millium ducatorum cenſum impoſuit in fauorem præfati D. Ferdinandi Enriquez de Ribera, non tam ex liberalitate, aut mera voluntate, ſiue ex proprio conſenſu, aut contractu, quam in executionem præcedentis contractus, ſiue promiſſionis, aut obligationis illius, quæ anno 1535. tempore fundationis, atque inſtitutionis maioratus, & tranſactionis initæ, facta, atque contracta fuerat; quo tempore reſeruata fuit facultas diſponendi de dicta quantitate quatuor millium ducatorum: id quod probari videtur manifeſtè, quoniam non eſt dubium, quin tutor poſſit rem debitam tradere in conſequentiam præcedentis contractus, l. fiſtulas 78. § primo, ff. de contrahenda emptione, quæ fortius loquitur in ipſo tutore, qui rem à defuncto emptam, poteſt ſibi ipſi tradere abſque alia ſolemnitate; quia præcedentem contractum exequitur, non verò quicquam de nouo facit. Sicuti eum textum expendit Ioannes Gutierrez, de tulelis & curis, ſecunda parte, cap. quinto, n. 65. & ante eum Petrus Surdus, in conſ. 191. num. 3. lib. 2. ad idem eſt textus, in l. magis puto, § ſi pupillus, el. 2. verſic ſed. ſi pater. ff. de rebus eorum, vbi ſi pater promiſit alicui fundum, poteſt pupillus, qui ei ſucceſſit, illum tradere ſine prætore, & dicit Bartolus, in ſecund, in fine, ff. de ſtipulation. ſeruorum, quod tutor poteſt poſſeſſionem rei pupillaris tradere ſine decreto, aut Prætore, in excutionem præcedntis contractus: ſequuntur ibi Imola, & Cumanus, & idem dicunt Baldus, Salicetus, Romanus, Decius, Iaſon, Ripa, Grammaticus, & Menochius, cum quibus Stephanus Gratianus, deciſ. 131. n. 1. vbi inquit, quod tutor ſine decreto poteſt tradere poſſeſſionem rei pupillaris; vbi giitur de exceptione contractus, cum patre minoris celebrati. Et ampliat n. 2. ſiue voluntas patris acceſſerit per contractum, ſiue per vltimam voluntatem, quia quocunque modo interuenerit, ceſſat neceſſitas decreti, l. finali, ff. de rebus eorum, l. prima, in ſine, C. quando decreto opus non eſt: & citat Iaſon. Afflictum, Neuizan. & Tiraquellum, ſic tenentes: eoſdem etiam citauit, & ſic concludit Surdus, dicto conſ. 191. num. 3. & in ſimili caſu inquit, quod D. Laura tutrix in conſequentiam contractus præcedentis patris, & in executionem obligationis contractæ, rectè potuit obligare bona pupillorum ſine decreto, & aliqua ſolemnitate. Ampliat etiam Gratianus dicto deciſ. 131. n. 3. ſiue poteſtas data ſit à teſtatore in ſpecie, ſiue in genere, poſt Alexandrum, Romanum, & Simoncellum, ibi commemoratos; textum etiam in dict. §. ſi pupillus, expendit Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, libro primo, quæſt. 14. . n. 18. & ad id maxime, quod quando res minoris ſemel eſt legitimè obligata, poteſt vendi ſolemnitatibus non ſeruatis; ad quod etiam textum meti ipſum ponderauit Surdus, vbi ſuprà, n. 18. & adiicit n. 24. quod minoris bona vendi poſſunt ſine ſolemnitatibus pro dote, quando præceſſit legitima promiſſio, vt ibi videbis, & per Simoncellum de decretis, lib. 2. tit. 6. n. 108. & lib. 3. tit. 8. ex n. 30. cum ſeq Ioan. Gutierr. ſecunda parte de tutelis, & curis, de cap. 5. ex. n. 62. cum ſeq. vbi poſt Luſitan. Cald. Pereiram, multum ponderat text. d.l. fiſtulas 78. §. primo, vbi tutor, qui emit rem à patre minoris defuncto, poteſt eam ſibi tradere abſque alia ſolemnitate, vt ſuprà dixi.

Septimò tandem, & vltimò non mediocriter vrgere videtru Gaſparis Roder. in commentariis de annuis reditibus, lib. 1. dicta quæſtione 14. n. 15. reſolutio, & ſententia; is namque Author, cum eandem, in qua verſamur, excitaſſet quæſtionem & pro vna, & altera parte rationes, & fundamenta expendiſſet atque ponderaſſet; tandem partem affirmatiuam, quod cenſus conſtituito ſuſtineri debeat, amplectitur in hæc verba: Dicendum eſt igitur, quod ſi conſtet, minorem, vel eius tutorem, vel curatorem vtiliter contraxiſſe, & pecuniam in rem, & vtilitatem eius veſam, valere, & tenere huiuſmodi reditus conſtitutionem, ſi ad rationem quatuordecim constitutus ſit, & ſiae decreto; & generaliter locum habere omnia, quæ in pracedentibus dicta ſunt. Et eandem admittere ſententiam videtur quoque D. Felicianus de Solis, in annotat, & ſcriptis ad commentaria de cenſibus, lib. 2. cap. 2. ſub num. 11. in verſiculo, ex qua reſolutione, vbi inquit in hunc modum: Ex qua reſolutione infero, valere conſtitutionem cenſus factam à tutore, vel curatore, aut adulto, non habente curatorem ſine Iudicis decreo, dummodo in vtiliatatem, & commodum minoris ceſſerat.

Cæterum, quamuis ſuperiora omnia multum vrgete videanutur, Senatus Regius Hiſpalenſis in cauſa propoſita contrarium in ſtricta diſputatione & ratione iuris verius exiſtimauit, & definiuit de iure; ſupponens pro certo annuum reditum, ſiue cenſum ſuper bonis immobilibus minoris conſtitui, & imponi non poſſe, neque impoſitum ſuſtinendum, quod hypothecam, & obligationem bonorum immobilium, quæ abſque decreto Iudicis, præſtationi cenſus non ſubiiciuntur. Iuſtis tamen de cauſis, atque decretis cenſum eumdem non annullauit, ſed potius vuſtinuit, vt ad terrium articulum dicendum eſt. Senatus autem deciſio, & verior hæc pars, ex ſequentibus comprobatur fundamentis & rationibus.

Ac primum equidem, quoniam certi, & indubitati iuris eſt, bona minorum immobilia alienari non poſſe abſque tutoris, vel curatoris authoritate; & decreto Prætoris, ſine Iudicis, quod debet præcedere, & interponi ex iuſta cauſa, putà æris alieni, alimentorum, vel ex ſimili cauſa; aliàs alienatio nulla erit, & à quolibet poſſeſſore poterunt alienata vendicari; ſicuti probat textus in l. 1. cum ſeq. & in l. magis puto, § non paſſim, cum, § ſeq. & per totum titulum. ff. de rebus eorum. l. prima, & per totum, C. de prædiis minorum, l. lex quætutores, C. de adminiſtrat. tutor. l. 1. & per totum, C. quando decreto opus non eſt, l. 18. tit. 16. partita 6. l. 4. tit. 5. partita 5. l. 60. tit. 18. p. 3. & idem eſt in alienatione rerum mobilium, quæ ſeruando ſeruati poſſunt; ex eiſdem in iurib. & maximè ex d.l. lex quæ tutores, & d.l. 4. t. 5. p. 5. vbi vide omnio Gregorium Lopez, gloſ. 3. quoad res ipſas mobiles, & quod attinet ad vniuerſum materiam dicti tituli, C. de prædiis minorum, Vide eundem Gregotium, ex gloſſa prima, vſque ad gloſſam 9. Neuizanum, in conſ. 85. per totum vbi egregiè hanc materiam pertractat: Nattam, in conſ. 162. per totum. lib. 1. & in conſ. 631. lib. 3. Beroum, in conſ. 124. & in conſ. 182. volumine 1. Ioannem de Imola, in conſ. 98. & 99. vbi latiſſimè Pariſium, in conſ. 98. 99. & 100. lib. 2. & in conſ. 85. volumin. 3. Cardinal Albanum, in lucubrationibus in Bartolum, ad l. magis puto, § non paſſim, ff. de rebus eorum, Rolandum, à Valle, in conſ. 54. lib. 2. & conſ. 33. & 96. lib. 1. & in conſ. 7. lib. 3. Menoch. de arbitrariis, lib. 2. centuria. 2. caſu. 171. & de recuper. Poſſeſſion. remedio. 15. n. 104. cum ſeq. Antonium Gomezium, tom, 2. variar. cap. 14. n. 13. 14. & 15. Ioannem Gutierrez, in authent. ſacramenta puberunt, n. 122. & de tutelis & curis, 2. part. cap. 5. per totum. vbi latiſſimè: Menchacam, de ſucceſſion. creatione, lib. 1. § 10. ex num. 71. cum ſeq. Gualdenſem, de arte teſtandi, titulo, de variis teſtaroris præceptis, cautela. 5. Afflicitis, deciſ. 87. Caldas Pereiram, in. ſi curatorem habent, verbo, contractum factiſti, ex n. 1. vſque ad numer. 8. Caualcanum, de tutore & curatore, ex n. 123. cum ſeq. Viuium, deciſ. 426. lib. 3. Hippol. Riminaldum, in conſ, 247. lib. 3. & in deciſ 255. ex. n. 21. cum ſeq. eod. lib. & in conſ. 5. lib. 1. per Surd. in conſ. 30. & in coſ. 114. & 115. & in conſ. variar. l. 2. t. de rebus corum, fol. 126. Steph. Grat. dec. 122. l. 1. & in conſ. 191. lib. 2. Ariſminum Tepatum. 130 & 134. & 182. Martinum Monter à Cueua. de decretis, lib. 1. tit. 1. per totum. vbi longa ſerie materiam hanc explicat, & ſuperiorem revoluntionem pro regula proponit, atque in effectu, concludit, inter principales qualitates, ac ſolemnitates in alienatione rerum minoris requiſimas, tutories, ſeu curatoris auctoritatem interuenire debere. Deinde legitimam, & neceſſariam cauſam cum cauſæ eiuſdem cognitione requirti; vt purà æris alieni, nec ſufficere, quod æs ſubſiſtat alienum, ſed requiri etiam, quod creditores effectualiter inſtent, & vrgeant minorem, ſeu eius tutores, vel curatores ad ſoluedum. Præterea cauſæ cognitionem verſari in multis, de quibus per eundem Simontellum, d. tit. 1. ex. n. 43. vſque ad num. 69. Ac denique, cauſæ cognitione, præhabita, vt res minus damnoſa pupillo vendatur, & prius mobilis, quàm immobilis, & id, quod vtilus appareat, genetur, decretum Iudicis interponi debebit, vt latius ibi, & per Ioann. Guitierrez. de. cap. 5. n. 74. & 75. vbi vide. Cùm igitur hæc ita ſe hebeant de iure, nec in conſtitutione annui reditus, de quo nunc agimus, interuenerint, vt ſupta dictum eſt; plane ſequitur, quod cenſus ipſe vllo pacto ſuſtineri non valeat.

