Rurſus & tertio loco, ipſamet pars confirmatur ex eo, quòd in clauſula teſtamenti prædicta, Maioratus verbum omiſſum vſque adeò fuerit, quòd nuſquam in ipſa, neque in tota diſpoſitione Maioratus mentio habeatur, nec facta fuerit; quod non mediocre præſtat argumentum ad credendum, teſtatorem non intendiſſe Maioratum perpetuum inſtituere: Maioratum namque, aut vinculum perpetuum in ſua familia ſi teſtator inſtituere voluiſſet, facilè equidem id exprimere potuiſſet, vel in aliqua parte totius diſpoſitionis de Maioratu mentionem feciſſet; quam cùm non fecerit, omiſiſſe ex propoſito videtur, & ſic ipſa quoque diſpoſitio haberi debet pro omiſſa, l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, & ibi notat Baldus, C. de caducis tollendis, l. qui ſoluendo, ff. de hæred. inſtituendis, l. ſi ſeruus, §. non dixit Prætor ff. de acquirenda hæreditate, cap. ad audientiam, de decimis, cap. inter corporalia, poſt medium, de tranſlatione Epiſcopi, cum ſimilibus, quæ congeſſit, atque rem hanc exornauit Andreas Tiraquell. in l. ſi vnquam, verbo, libertis, ex num. 3. cum ſeq. Hippolyt. Rimin. in conſilio 45. num. 21. lib. 6. Iacob. Menochius in conſil. 140. num. 4. & 16. lib. 2. & in conſil. 233. n. 8. lib. 3. & in conſil. 272. num. 15. & ſeq. lib. 3. Pet. Surdus in conſil. 112. num. 27. & in conſ. 127. num. 61. lib. 1. & in conſil. 313. num. 90. lib. 3. Hieronymus Gabriel. in conſil. 96. ſub num. 8. lib. 1. Ioannes Botta in conſil. 7. num. 39. Cæſar Varzius deciſ. Bononiæ 4. num. 44. Ioannes Cephalus, Bonifacius Rogerius, Achilles Pedrocha, & Ioannes Gutierrez, quos ego commemoraui, & ita quoque adnotaui lib. 2. cap. 4. num. 29. & cap. 22. num. 50. vbi & num. 30. exornaui vulgatum illud Doctorum axioma, Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit; ergo neque nos dicere debemus: quod & alio cap. huius libri, & tractatu, latiùs exornabitur, Burgos de Paz in conſ. 34. num. 12. Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. num. 4. & 5. qui addit num. 8. quòd non ſufficit, teſtatorem aliquid voluiſſe, niſi ipſe diſpoſuerit, etiamſi de veriſimili mente conſtet, & latiùs exornat, atque probat per text. in l. quidam cum filium, vbi Doctores, ff. de hæred. inſtit. l. Diuus Trajanus, ff. de teſtamento militis: exornat etiam Petrus Surdus in conſil. 236. num. 8. lib. 2. & in conſil. 443. num. 4. lib. 3. & in conſil. 448. num. 34. lib. 3. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 6. Andreas Fachineus in conſilio l. 1. num. 15. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 69. num. 10. lib. 1. Fuluius Pacianus in conſil. 23. ex num. 151. cum ſeq. & infrà hoc eodem lib. cap. 11. latiùs, atque declarabitur. Addit etiam Burgos ipſe de Paz iunior dicta quæſt. 2. n. 52. poſt Tiraquellum, Rodericum Suarez, & alios, quòd Maioratus iure bona deferri, aut deberi, nunquam eſt interpretandum, niſi expreſsè sicatur, & num. 35. & 40. poſt Burgos de Paz in conſ. 34. n. 18. & 19. inquit ſimiliter aliud, multùm ad propoſitum dictæ clauſulæ, videlicèt, quòd Maioratus ſcriptura non eſt amplianda vltra limites eius, ſed ſolerter reſtringenda. Videtur ergo ſecundùm hæc quòd in caſu præſenti Maioratus perpetuus induci non valeat, cùm Maioratus mentio, vt dixi, nunquam facta ſuerit, Idque & vrgenter comprobari poſſe ex his, quæ vtiliter, & diſtinctiùs quàm anteà factum fuiſſet, ego adnotata, atque ingenti ſtudio ſcripta reliqui quotidianarum rerum controuerſiarum iuris, cap. 22. per totum, cùm verè in omnibus caſibus ibi propoſitis, & accuratè admodùm explanatis, in quibus induci Maioratum perpetuum defendi, & ad ea vſque tempora Scribentium omnium placita recenſui, atque conciliaui; Maioratus nomen adiectum, ſiue mentio facta ſemper fuiſſet, quamuis abſolutæ vocationes non proceſſiſſent, ſiue certis in gradibus, aut perſonis factæ eſſent, vel ad certos gradus, & perſonas retrictæ; & nihilominùs inter Scriptores noſtros, & iuris vtiuſque Interpretes multos, ſententiæ diſſentientes omninò fuerunt, etiam Maioratus mentione expreſſim facta, vt ibidem videbitur, atque ex his conſtat manifeſtè, quæ Burgos de paz iunior dicta quæſt. 2. per totam, longa ſerie poſt Molinam, & alios reliquit ſcripta, quæ hîc non repeto, quia dicto cap. vigeſimo ſecundo tradita à me fuêre latiſſimè, vt dixi; ſic quoque quamuis cap. præcedenti ex num. 7. fideicommiſſa ex ſolis coniecturis induci dixerim; verba tamen omninò non deficere, ſed vel late ſaltem, aut impropria ſignificatione deſeruire poſſe, & quoquomodo ex verbia conſtare, neceſſarium ſcripſi, & in id ipſum qumplurimorum Authorum conuenientes reſolutiones adduxi, vt ibi videritur: Et eò quoque tendit communiter illa, & tam Antiquorum, quàm Recentiorum omnium crebrior reſolutio, Maioratum non induci, nec inductum cenſeri ex ſolo grauamine, ſolàque oneris impoſition, ſcilicèt Miſſarum, velaterius, vt ex eo dicatur, titulo & iure Maioratus succedendum eſſe perpetuò, niſi præter onus anniuerſarij alix adſint coniecturæ, quæ ita ſuadeant, prout crebriorem & receptiorem eſſe apparet ex his, quæ poſt alios multos ſcripſerunt Alurus Valaſus conſultat. 82. Petrus Salazer de vſu & conſuetudine, cap. 12. num. 43. Velazquez Auendanus in l. 40. Tauri gloſſa 2. ex num. 62. & num. 69. & in l. 41. gloſſa 2. num. 12. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 3. ex num. 11. & lib. 2. capitel. §. 1. num. 27. &. §. 2. num. 24. per totum, Caldas Pereira de nominat. emphyteutica, quæſt. 13. à num. 35. & quæſt. 24. à num. 47. Balſius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem Gamæ 30. & 287. & 224. aliàs 225. & vaiarum lib. 1. cap. 16. vbi latiùs. Rodriguez de annuis redditibus, lib. 2. quæſt. 9. num. 69. colum. finali, fol. 190. D. Felicianu de Solis in addit. ad cap. 3. lib. 2. num. 19. fol. 112. & 113. D. Perez de Lara in commutarijs de capellaniis & anniuerſariis, lib. 1. cap. 4. per totum, maximè ex n. 41.

Quartò prætereà pro hac ipſa parte fortiſſimè faciunt ea, quæ matura equidem, & iuridica ratione, atque conſideratione à me ſcripta, atque reſoluta fuêre eodem cap. 22. libri ſecundi, ex n. 44. vſque ad numerum 54. quò loci annotaui, quòd ſi diſpoſitio ita concepta eſt, vt nomen vinculi, aut Maioratus non contineat, ſiue vinculi, aut Maioratus mentionem non faciat, tunc equidem nec perpetuus Maioratus erit, nec etiam alienationes prohibitio durabit perpetuò, ſed inter vocatos, ac eorum deſcendentes dumtaxat; & conſequenter in vltimo deſcendente bona manebunt libera & alienabilia, ad quod ibid. dixi num. 44. eſſe text. expreſſum in. l. qui ſolidum, §. prædium ff. de legatis ſecundò: vbi pater iure fideicommiſſi, filius ſuis prædium reliquit, & eius alienationem extra familiam prohibuit, & dicit text. quòd non obſtante fideicommiſſo, & alienationis prohibitione, ſupremus e liberis, cui factum fuit fideicommiſſum, & alienatio inhibita, poterit in eo inſtituere hæredem etiam extraneum. Et ad idem eſt text. in l. cùm pater, §. libertis, in fine, ff. de legatis ſecundò, l. pater filium, §. fundum Titanum, ff. de legatis tertiò, l. 2. C. quando dies legati cedat, per quem text. dicit Baldus ibidem, quòd in re fideicommiſſo ſubiecta, vltimo loco ſuccedens, ſuccedit liberè, & tranſmittit ad quemcumque hæredem vnierſalem, vel particulrem bona fideicommiſſi; & cum aliis Authoribus ita quoque adnotarunt Iaſon, Decius, Caſtrenſis, Angelus, Rolandus, Mieres, & Blaſius Flores de Mena, quo ibid. num. 45. citaui; & dicto numero 44. poſui exemplum, vbi diſponens ſecutus legum Regiarum ordinationem, Tertij & Quinti bonorum meliorationem facit, & dixi, quòd quantumcunque ſit adiecta alienationis prohibitio, ac etiam verba adiiciantur, quæ perpetuitatem denotare videantur; ſi tamen vocationes ad deſcendentes primò nominatirum reſtrigantur, Maioratus perpetuus non erit; vt puta ſi pater meliorationem Tetij, & Quinti bonorum faciat, & vocauerit talem filium, & deſcendentes eius, & in defectum eorum talem filium, & eius deſcendentes, & in defectum eorum, alium filium, & deſcendentes eius, & his deficientibus alterum filium, & deſcendentes ipſius, & bona perpetuò alienari prohibuerit, aut perpetuò durare cauerit, ſiue conſeruari vella expreſſerit; Vinculi tamen, aut Maioratus verbum non adiecerit; tunc enim (dixi eò loci) nec perpetuus Maioratus erit, nec etiam prohibitio durabit perpetuò, ſed inter vocatos tantùm, & eorum deſcendentes durare debebit. Similiter dixi ibidem num. 48. alienationis prohibitionem etiam perpetuum nihil operari eo caſu, quo vinculi aut Maioratus mentio facta non eſt. Et. n. 51. animaduertebam, ex infinitis iuris Interpretibus, à me originaliter prælectis, Alphonſum Azeuedum dumtaxat propoſuiſſe in terminis caſum illum, àme conſideratum in rubrica tituli ſeptimi de los mayorazgos numero 7. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ: Vbi poſtquam num. 6. in fine, is Author dixerat, quòd in contingentia facti conſuluit in quadam donatione percontractum inter viuos facta vni filio per patrem, Tertij & Quinti bonorum ex cauſa dotis per viam vinculi, nihil ampliùs adiiciendo, quòd cenſebatur perpetuum vinculum; ſubdit ſtatim num. 7. in fine, in hæc verba: Sed ſi mentio verbi Maioratus, vel Vinculi non fieret, etiamſi vocaretur filius maior, & in eius defectum alter filius eius maior nepos inſtitutoris, itavt bona eſſent inalienabilia, non erit perpetua hæc inſtitutio, ſed durabit tantùm vſque ad nepotem vocatum, ſecundùm text. in authent. de reſtitut. fideicommiſſi, §. nos igitur. Ibidem etiam retuli Petrum de Peralta, in fortioribus terminis id probantem, vt eodem loco videri poterit: Et tandem num. 53. Ludouici Molinæ in commentariis de Hiſpanorum primogeniis, authoritates, atque obſeruationes diuerſas recenſui; quibus velut expreſſim, oreque aperto constituit differentiam inter fideicommiſſum abſque expreſſione Vinculi aut Maioratus, & inter Maioratum; quaſi ex verbo Maioratus, aut Hago Mayorazgo, perpetua agnationis, aut familiæ, aut generis totius in infinitum vocatio inducta cenſeri debeat, & ſic in perpetuum Maioratus inſtitutus ſed ex fideicommiſſo hæ tantùm vocationes aut ſubſtitutiones factæ cenſeantur, & attendi debeant, quæ à teſtatore fuerunt expreſſæ, vbi aliud manifeſtè non apparet.

Nunc verò vltra ea, quæ ibi ſcripta reliqui (vt dictum eſt) addiderim etiam, Azeuedum eundem alio in loco, hoc eſt, in conſil. 18. per totum, idipſum, atque in fortioribus terminis ſuſtinuiſſe; nam cùm ſibi propoſitus, conſultuſque fuiſſet caſus, in quo maior pars bonorum relicta fuerat à teſtatore ſorori ſuæ Catherinæ: Con tal grauamen, que vaya por el inuentario, y los reciba, y que los dichos bienes, ni parte dellos non ſe puedan vender, ni trocar, ni cambiar, ni enagenar. Y con el miſmo grauamen lo aya, y herede el hiio mayor, ò hija que ouiere, que tenga el apellido de Collazos, y que no auiendo hijos, lo aya mi hermano Iuan, ò el hijo, ò hija mayor, con que no ſe pueda vender, ſegun dicho es, è ſuceſſiuamente ſuceda la dicha hazienda en el deudo mas propinquo, que oniere de mi padre, ò de mi madre. Cùm, inquam, præfatus teſtator ad modum relatum diſpoſuiſſet, & tot adieciſſet, atque imperſonaliter alienationem bis prohibuiſſet, & cognomen de Collazos requiſierit, ex eo dumtaxat, quòd verbum Maioratus non fuit expreſſum, conſtatnter defendit per totum illud conſilium, Maioratum perpetuum non induci ex verbis dictis, & conſequenter vltimum vocatum potuiſſe liberè de bonis eiſdem diſponere ad libitum.

Quinto deinceps loco, pro eadem parte non leuiter adſtringit, quòd licèt teſtator in dicta clauſula Martino de Fuentes primò & ſpecialiter nominato, appoſuerit grauamen non alienandi bona illa, non cenſetur ex hoc conſtituiſſe Maioratum perpetuum, vtpote cùm prohibitio perſonalis fuerit, ſicuti ex Antonio Gomezio, Ludouico Molina, Gama, Peralta, Burgos de Paz, & Aluaro Valaſco notauit, atque comprobauit Azeuedus dicto conſil. 18. num. 5. & 6. qui, vt vidiſti, in fortioribus terminis, & repetita bis prohibitione alienationis loquitur. Et id præſertim obtinet, vbi expreſſim non dicitur, prohiberi alienationem ea ratione, ne bona exeant extra familiam, ſed vt remaneant in ea perpetuò; tunc namque prohibitio alienationis vltra nominatum non extenditur, prout hæc duo latiùs, atque ex aliorum Authorum relatione comprobarunt Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. ex num. 11. Burgos de Paz iunior ciuilium quæſt. 2. num. 53. & 65. & 68. & num. 105. & 114. & ſeq. Azeuedus dicto num. 5. & 6. & num. 14. & 23. & ſeq. Franciſcus Beccius in conſil. 159. num. 16. Iacobus Menochius in conſil. 98. num. 92. lib. 1. & cum Anton. Gomezio, Molina, Burgos de Paz, Bolognato, Natta, Cephalo, & Petra, ita quoque ego adnotaui lib. 2. cap. 22. num. 46. præſertim, etiam quando nulla expreſſa fuit cauſa à teſtatore in alienationis prohibitione: quia prohibitio ſine cauſa facta non valet, ex vulgata deciſione l. filiusfamilias, §. diui, ff. de legatis 1. de qua poſt Molinam, Mieres, & alios Azeuedus d. conſ. 18. num. 7. Pet. Anton. de Petra fideicommiſſis, quæſt. 1. ex num. 2. vſque ad num. 7. Cum ergo in caſu præſenti prohibitio perſonalis fuerit, & non realis, & dumtaxat Martino de Fuentes adiecta, vt conſtat ibi: E que lo aya para ſi, è que lo non pueda vender, ni empeñar, ni trocar, &c. Videtur neceſſariò dicendum, quòd nec prohibitio alienationis ad alias perſonas extendi poſſit, nec etiam Maioratus perpetuus, aut ſimplex & abſolutum fideicommiſſum induci. Idque vel etiam ex alio, quòd ad inducendum Maioratum perpetuum, vocare vnum, vel duos non ſufficit, ſed plures in infinitum vocare neceſſe eſt, ſicuti ex Craueta, & alia notauit Burgos de Paz ciuilium dicta q. 2. num. 51. Azeuedus d. conſil. 18. num. 25. vbi inquit, quòd vocationes factæ certarum perſonarum ad certa bona, perſonales, & non reales dicuntur.

Denique & vltimo loco eadem parte expendi poteſt tex. in l. 41. Tauri, quæ hodie eſt. l. prima, tit. 7. lib. 5. nouæ recop. ea namque lex duos dumtaxat caſus enumerat probandi Maioratum, per inſtrumenta ſcilicet, vel teſtes, vel per conſuetudinem, inter quos ſanè noſter caſus non eſt, tametſi perſonæ in dicta clauſula enumeratæ, vovatæ fuerint; & ſic videtuer, quòd aliis probationum generibus, præter ibi expreſfa, locus non ſit.

Verum enim verò ſuperioribus omnibus non obſtantibus, contrarium verius viſum fuit Hiſpalenſi Regio Senatui, ac Maioratum perpetuum inſtitutum cenſeri, & perpetuò inducendum definiuit in caſu propoſito, nec dicti D. Ildefonſi del Caſtillo allegagationibus acquieuit: Senatus autem definitio ſequentibus tationibus & fundamentis comprobari poſſe videtur. Ac primùm equidem, quòd mens teſtatoris in interpretatione ſuæ diſpoſitionis, nedum expreſſa, ſed etiam tacita, & coniecturata tantùm, totum facit, & potiùs attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas, & figura, & ita præualet, ſicuti ex multorum Authorum allegationibus longa ſerie comprobaui ſuprà, hoc eodem lib. & tract. cap. 7. per totum, vbi videri poterit, & vltra relatos ibi per Hadrianum Gilmañum lib. 1. rerum iudicatarum, deciſione 6. num. 8. & tribus ſeqq. & num. 15. Deinde voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quàm verba, & prædominari, ac totum facere, etiamſi verba deficiant; & ita ex ſolis coniecturis induci fideicommiſſa, etiam ſimplicia & perpetua, licèt ex verbis non conſtent, & quomodocumque appareat de voluntate, cap. præcedent huiuſce libri, & maximè ex n. 7. &. 17. pleniſſimè adnotaui, & comprobauit; & idcirco dicta ibi non repto hîc. Sed vltra relatos eo loco ſingulariter quoque obſeruarunt Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. n. 19. Ioannes Cephalus in conſil. 269. n. 9. & in conſ. 330. num. 13. lib. 2. Petrus Surdus in conſil. 67. num. 11. libro 1. & in conſ. 241. ex num. 23. lib. 2. & in conſ. 494. num. 2. & in conſ. 573. num. 4. lib. 4. in conſil. 129. num. 43. lib. 2. Aluatus Valaſcus conſulatione 82. numero 2. &. 3. Fabius de Anna in conſil. 10. ex n. 31. Hadrianus Gilmañus dicta deciſion. 6. num. 7. & n. 20. & 22. &23. Balſius Flores de mena variarum lib. 1. quæſt. 18. num. 19. qui in id reſert quamplurimos, Perez de Lara de capellan. & anniuerſ. cap. 4. num. 14. Et id ipſum in Maioratibus ita pariter ſicut in fideicommiſſis obtinere, & procedere, vt ſcilicet primogenia Hiſpaniæ ex quibuſcumque verbis, & coniecturis, & quomodocumque de voluntate conſtet, inducantur, atque in ipſis mens coniecturata verborum figuræ præualeat, eiſdem in locis ſcriptum & notatum reliqui, atque ex Didaco Couar. Burgo de Pace, Auendaño, Antonio Gomezio, Matienço, Mantica, Aluarado, Maſcardo, Graſſo, Menochio, & aliis multis probauit Flores de Mena dicta quæſt. 18. n. 19. & 20. & vltra relatos ab eo Mieres de maioratu, parte 3. quæſt. 5. Molina de Hiſpan. lib. 1. cap. 4. & 5. vbi latiſsimè, & de multis coniecturis in propoſito. D. Felicianius de Solis in appendice lib. 2. c. 3. num. 19. Petrus Surdus in conſil. 241. num. 34. lib. 2. Pater Molina to. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 590. Cùm ergo in caſu præſenti coniecturata mens teſtatoris adſit, eaque velut manifeſta, perpetuum inſtituendi Maioratum, de varon en varon. quamuis verbus Maioratus deficiat, & plus dictum, ſiue cogitatum, minuſque ſcriptum fuerit, induci equidem perpetuus Maioratus debebit, nec verborum defectus tanti haberi, vt meliora ſenſu & intentione verba ipſa exiſtant, contra text. in. l. 3. C. de liberis præteritis, quam & in capitib. præcedentibus ponderaui.

Quòd autem in ipſo caſu propoſito coniecturata mens teſtatoris, velut manifeſta adſit, & ſimul vrgentes valdeè, ac concludentes, & multùm probabiles coniecturæ interueniant (prout eiuſmodi requirunt Authores nunc citati, ac inter eos Aluarus Valaſcus, Flores Diaz de Mena, & Perez de Lara dicto capit. 4. num. 44. & 45. Hadrianus Gilmañus lib. 1. rerum iudicatarum, deciſione 8. num. 20. 22. & 23. & in ſummario num. 7. ibi: Coniecturis nimirùm probabilibus, & neceſſariò concludentibus) quòd, inquam, tales interueniant, probatur.

In primis; nam etſi ex eo ſolùm quòd teſtator ad plures gradus ſubſtitutionum digreſſus fuerit, perpetuus Maioratus non inducatur; inducitur tamen, ſi id ex aliis coniecturis deducatur, & tunc in perpetuum, atque vltra perſonas nominatas extenditur. Id quod in terminis perpendit Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 38. vbi concludit, ſi concurrant aliæ coniecturæ, cum hoc quòd teſtator filio primogenito, vel alij agnato, vel cognato, & ſuis filiis, ac deſcendentibus maſculis fideicommissum reliquerit; quòd tunc Maioratus perpetuus inſtitutus videbitur, quamuis abſque aliis coniecturis id non ſufficeret. Et loquitur Molina in fortioribus terminis, vt vides, & quando dumtaxat alicui agnato, vel cognato, & ſuis filiis ac deſcendentibus maſculis fideicommiſſum relictum eſt: ergo multò magis in caſu propoſito id dici debebit, vtpote cùm teſtator non modò ad plures gradus ſubſtitutionum progreſſus fuerit, ſed etiam adiecerit verbum illud: Sucediendo de varon en varon. Quod in terminis obſeruationis Molinæ deficit; cùm aliæ concurrant coniecturæ, de quibus inferiùs. Et inde coniecturæ plures ſimul iunctæ id efficere valeant, quod vna de per ſe efficere non poſſet, & conſequenter Maioratus inſtitutionem inducant, ſicut in terminis ferè noſtaris, & quando de inductione Maioratus ex ſolis coniecturis agitur, poſt alios Authores obſeruauit ipſe Molina lib. 1. dicto cap. 5. num. 42. per tex. in l. 2. §. 1. ff. de excuſationibus tutorum, l. inſtrumenta. vbi Gloſſa, C. de probationibus. Et conuenit Pelaez à Mieres, (cuius reſolutio ad caſum præſentem multùm counducit, loquitur namque ipſe, quando Maioratus aut vinculi mentio facta non eſt) de maioratu, 3. part. quæſt. 5. num. 20. in verſiculo, ſed eſt conſiderandum: vbi inquit, Maioratum inſtitutum videri, quando ex diſpoſitione teſtatoris, & eius mente colligi poteſt quòd voluit facere vinculum, & Maioratum, & bona vinculare in fauorem ſucceſſorum; & redditrationem, quia cùm Maioratus ſint Regno honorabiles, in dubio iudicari debet, quòd teſtator voluit facere Maioratum, & grauare ſucceſſores onere reſtitutionis ad primogenitos ſequentes in gradu, maximè (vt ſubiicit ipſe Mierez) quando non agitur de præiudicio deſcendentium ab illo, qui Maioratum fecit, ſicuti non agitur in præſenti, ſed inter tranſuerſales lis eſt, vt vides.

Secundò deinde & pro eadem parte fortiſſimè vrget, quòd poſt dictam primam vocationem Martini de fuentes, teſtator metipſe adiecit. E quiero, emando que ſi el dicho Martin de Fuentes falleciere deſta preſente vida, ſin dexar hijo legitimo y heredero procreado de legitimo matrimonio, que ayalas dichas caſas y donadio el otro hermano ſuyo, que naciere empos del. Ex his namque verbis apertè videntur vocati filij, & omnes deſcendentes dicti Martini de Fuentes ad dictum Maioratum; nam Filiorum appellatione veniunt nepotes, & cæteri deſcendentes in infinitum, quando diſpoſitio de filio incerto (vt in præſenti) facta fuit, & quando materia eſt indifferens quoad gradus, vt etiam hic fuit; ſicuti poſt Ioannem de Imola, Bartol. Alex. Socin. Iaſonem, Afflictis, Gozad. Couarr. Anton. Gabriel. Ruinum, & alios, notauit Ludouic. Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 1. cap. 6. num. 29. Simon de Prætis, Mantica, Mieres, Peregrinus, Riminaldus, Camillus Gallinius, & innumeri alij, quos infrà alio cap. huiuſce tractatus commemorabo. Petrus Surdus de alimentis, tit. 9. quæ. 39. numero 35. Iacob. Beretta in conſil. 130. per totum, Ludouicus Caſanate in conſilio 34. num. 1. Veniunt etiam filiorum appellatione nepotes, quando teſtator vltrà proceſſit, alios gradus ſubſtituendo poſt filios, prout fecit teſtator hic poſt filios dicti Martini de Fuentes; ita ſanè poſt alios multos ſcripſerunt Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. ſolutione 1. ex num. 36. cum ſequent. Mieres de maior. 1. parte, quæſt. 15. Mantica de coniecturis vlti. voluntatum, lib. 8. tit. 8. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 22. ex num. 44. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 8. capit. 25. ex num. 19. Molina libro primo dicto capite 6. numero 29. Franciſcus Beccius in conſil. 150. n. 1. & in conſil. 221. n. 11. lib. 2. Idque abſque dubio locum obtinet, quando agitur de conſeruatione familiæ, & ſic in Hiſpanorum primogeniis & Maioratibus, & in caſu præſenti, in quo id actum fuiſſe probabitur ſtatim; tunc namque filiorum appellatione nepotes, & omnes deſcendentes in infinitum comprehenduntur, vt ex multis probauit ipſe Molina lib. 1. eod. cap. 6. num. 28. Mieres 1. p. dicta quæſt. 25. M. Antonius Eugenius in conſ. 84. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 56. num. 1. lib. 2. Ludouicus Caſanate in conſil. 34. num. 3. Saulius in tract. de non alienadis rebus, fideicommiſſo ſubiectis, quæſt. 22. Antonius Faber in lib. 9. C. lib. 6. tit. 18. definitione 4. Peregrinus in conſil. 14. num. 1. lib. 1. Roſental. in ſynopſi iuris feudalis, cap. 7. concluſione. . . . num. 8. & in addition. litera H. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tom. 3. littera F. concluſione 376. num. 37. Fabius de Anna in conſil. 10. num. 49. qui poſt Decium, & alios, etiam in vocatione tranſuerſalis, & filiorum eius (prout in præſenti caſu fuit) id obtinere Probauit, & veriſſimum eſt, idque de mente communi eorum omnium procedit, quos nunc recenſui, vtique cùm nullus conſtituar differentiam in eo, quòd in deſcendentis, vel tranſuerſalis vocatione verſemur; latiùs conſtabit ex his, quæ alio cap. infrà latiùs adnotabuntur.

Nec obſtat ſuperiori conſiderationi, filios dicti Martini de Fuentes poſitos fuiſſe in conditione, & ideò non videri vocatos, ex vulgata doctrina gloſſæ, iuncta ſuo text. in l. Lucius, 2. ff. de hæred. inſtit. quam latiſſimè exornarunt, atque explicarunt innumeri illi Authores aggregati à me, lib. 2. harum quotidianarum controuerſ. iuris, lib. 2. capit. 12. per totum, & vltra relatos ibi, Vincentius Carociu deciſione 48. per totam, Ludouicus Caſanate in conſil. 2. num. 49. & in consil. 4. num. 170. & num. 233. & num. 273. & in conſil. 38. ex num. 94. Antonius Faber de erroribus Pragmaticorum, decad. 26. errore 1. & ſequent. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſ. iuris, tom. 3. littera F. concluſ. 369. per totam, ex folio 936. nam communis hæc, adeò vulgata Interpretum allegatio permultis modis limitari ſolet, qui caſui præſenti mirè conueniunt, atque adaptantur: Et primò equidem, vt liberi in conditione poſiti cenſeantur expreſſim vocati, quando liberis in conditione positis eſt adiuncta qualitas, vt ſint de legitimo matrimonio procreati, prout adiungitur in clauſula huius Maioratus relata, ibi: Et ſi el dicho Martin de Fuentas falleciere deſta preſente vida ſin dexar hijo legitimo y heredero procredo de legitimo matrimonio. Ita ſanè poſt Bartolum, Alexandrum, Iaſonem, Socinum iuniorem, Crauetam, Decianum, Ioſeph. de Ruſticis, & Rotam Romanam firmarunt, & coniecturam hanc efficacem, & ſequendam dixerunt Iacobus Menochius in conſil. 325. num. 90. lib. 4. & præſumpt. 76. numero 48. lib. 4. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 3. ex. n. 7. M. Anton. Peregrinus in conſil. 49. num. 1. lib. 1. Item poſiti in conditione, cenſentur vocati, quando teſtator volut conſeruare agnationem, vel perpetuitatem in ſua familia, vt in noſtro caſu ex infrà dicendis, & poſt Ruinum, Socin iunior. Zanchum, & Ruſticis, Menochius dicta præſump. 76. num. 37. lib. 4. Petrus Surdus, qui alios commemorat in conſil. 96. lib. 1. & in conſil. 336. num. 4. lib. 3. & in conſil. 443. num. 47. lib. 4. Vel quando teſtator alios gradus ſubſtitutionum fecit, vt in ipſa iam relata clauſula, in qua poſt filios Martini de Fuentes, vocauit eius fratrem, cæteroſque conſanguineos: ita ſcripſerunt Ancharanus, Alexander, Ruinus, Iaſon, Curtius, Pariſius, Purpuratus, Gozadinus, Rubeus, Chaſſaneus, Celſus, go, Boërius, socinus, Albanus, Mantica, Cephalus, Salomonius, Nonius, Riminaldus, Alciatus, Decianus, & Ioſephus de Ruſticis, quos congeſſit, & ſecutus eſt Iacobus Menochius in conſil. 173. nu. 55. libro 2. & dicta præſump. 76. num. 53. lib. 4. Alexander Trentacinquius de ſubſtitutionib. 4. parte, cap. 11. numero 27. Petrus Gyllennius in generaliter, num. 5. C. de inſtitut & ſubſtitution. Petrus Surdus in conſilio 448. numero 21. libro tertio, & in conſilio 539. libro quarto. ita etiam liberi in conditione poſiti, cenſentur vocati, quando poſt folios in conditione poſitos vocantur collectiuè alij conſanguinei, vt in eadem clauſula præsenti ſæpè repetita, ibi: Sucediendo de varon en varon. Iunctis his, quæ infra adnotabuntur, & per Surdum poſt alios traduntur, dicto conſil. 539. num. 4. vbi elegantem reddit rationem: Et num. 5. eiuſdem conſilij, idem eſſe ait ex aliorum ſententia, quando teſtator prohibuit bona alienari, vt in eadem clauſula, iba: Que lo non pueda vender, ni empeñar, ni trocar. Quod ex multis etiam tradidarat ipſa Surdus in conſil. 336. num. 3. & in conſil. 434. num. 19. lib. 3. quin & aliæ plures coniecturæ ſunt, ex quibus liberi in conditione poſiti, cenſentur vocati, imò quæcumque etiam leuiſſimæ ſufficiunt, ſicuti poſt Caſtrenſem, Alexander, Manochium, Decianum, Menchacam, Couarruu. Padillam, Molinam, & alios tradidit Petrus Surdus deciſ. 162. numer. 6. & 10. atque ex Molina lib. 1. cap. 6. num. 3. dicente leuis ſufficit, Mieres etiam, & Aluarado: Ego etiam lib. 2. dict. cap. 12. num. 2. in fine, notaui. Idque tunc maximè procedit, quando ſimplicis in diſpoſitione Maioratus, aut fideicommiſſi ſimplicis; liberi namque in conditione poſiti, cenſentur poſiti in diſpoſitione, vt poſt alios Authores ſcribit Molina lib. 1. dict. capite 6. num. 2. Fabius de Anna in conſ. 9. num. 4. Petrus Surdus in conſil. 241. num. 43. lib. 2. vbi in id citat Menchacam, & Bolognetum, & in Maioratu Hiſpaniæ loquitur expreſſim, atque conſilium illud conficit in cauſa Domini Chriſtophori Columbi. Ex dictis ergo hactenus conſequitur manifeſtè, teſtatirem in eſt præſenti vocaſſe dictum Martium de Fuentes, & eius liberos in infinitum; ſiquidem filiorum appellatio (de qua in dicta clauſula) extenditur ad omnes deſcendentes, qui cenſentur vocati, atque ad ſucceſſionem inuitati, ex prænotatis coniecturis: ipſæ utum coniecturæ & qualitatis omnes ſibaudirentur, & repetitæ intelliguntur in fratre naſcituro dicti Martini de Fuentes, & eius liberi debent ſimiliter cenſeri vocati in infinitum, ac liberi eiuſdem Martini de Fuentes primò vocati, & prætereà alij conſanguinei vocati, in defectum priorum decedentium ſine liberis, per illa verba: sucedeendo de varon en varon, vt ſequenti fundanto latiùs, atque fortiſſimè expenditur, debent cenſeri vocati eodem modo; quo dictus Martinus de Fuentes, & eius frater, ita vt ex conſanganuineis vocatis per illa verba, de varon en varon, ſemper præferatur proximior, & eius deſcendentes præferantur, prout præferri debuit per Senatum dictus D. Ildefonſus Tello de Guzman, nunc proximior; hoc eſt enim regulare in cauſis primogeniorum Hispaniæ, vt omnes vocationes primam ſubſequetes, ab ea interpretationem recipiant, quia proprium eſt clauſulæ præcedentis influere in ſequentes, præſertim ſi continuato ſermone proferantur, l. 3. §. filius inter medias, &§. ante hæredis, ff. de liberis & poſthumis, vbi omnes Scribenes communiter: latè Peregrinus de fideicommiſſis, art. 16. n. 106. Sapia, Auiles, Albaneus, Gratianus, Menochius, & alij quos harum quotidianarum controuerſiarum iuris lib. 2. cap. 4. num. 126. & 127. commemoraui: Eſt enim potior clauſula præcedens ad influendum, quàm ſubſequens ad refluendum, ex eiſdem Authoribus, & reſolutis à Mieres poſt alios, de Mariatu, ſecunda parte, quæſt. 12. num. 6. Petro Surdo in conſilio. 282. ex num. 4. lib. 2. num. 6. Et tamen videmus, non ſolùm præcedentem clauſulam, ſed & in ſine poſitam, referri ad omnia præcedentia, maximè quando nulla ſubeſt differentiæ retio, l. talis ſcriptura, §. finali, ff. de legatis 1. l. doli, ff. de verborum obligationib. Marcus Anton. Eugenius in conſil. 55. num. 29. & in conſilio 89. num. 52. Petrus Surdus dicto conſil. 282. numero 4. lib. 2. cum aliis pluribus, quos eodem cap. 4. lib. 2. num. 23. & dicto num. 127. ego recenſui. Fabius de Anna in conſ. 53. num. 102. hîc autem nulla congrua aſſignari poteſt differentiæ ratio, imò valdè vrgens eſt in contrarium, & quæ ab absurdo vitando deducitur, ſcilicet, quòd dictus teſtator in caſu præſenti Mantinum de fuentes ſic prædilectum, & primo loco ad ſucceſſionem voluerit, deſcendentes quoque ipſius grauare voluerit, & grauauerit; fratris verò eiuſdem naſcituri ſecundò vocati, & vlteriorum deſcendentes non grauauerit, contra vulgatam allegationem text. in l. Publius Mæuius, §. 1. ff. de cond. & demonſtrat. Iunctis his, quæ ex aliorum Scriptorum placitis, & communibus reſolutionibu obſeruauit Molina de Hiſpanor. primogeniis, lib. 3. cap. 5. num. 52. & 53. obſeruarunt etiam & alij permulti relati à me, eod. lib. 2. cap. 4. num. 10. & num. 108. & 110. iunctis etiam his, quæ Molina ipſe alio in loco, hoc eſt, lib. 1. cap. 4. num. 34. & 35. poſt alios Authores ſcripſit, & dixit, enumerationem ſpecierum, factam etiam per modem taxationis, ſucceſſionem non reſtringere, ſed ſolummodò tribuere nominatis ſucceſſionis prælationem: & inde eodem num. 35. limitat omnia iura dicentia, enumerationem ſpecierum reſtringere genus præcedens, vt non procedant, quondo diſpoſitio ſit inter perſonas, quæ non ſimul & eodem tempore, ſed ordine ſucceſſiuo debent ſuccedere; tunc namque ſpecificatio perſonarum genus præcedens non reſtringit, per text. in l. cùm ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis ſecundo: ergo de primo ad vltimum (vt dici ſolet) conſequitur ex his, quòd teſtator prædictus ſimplex & perpetuum conſtituere voluit, ac verè conſtituit fideicommiſſum, vel Maioratum inter ſuos conſanguineos, & eos, qui ex ſua familia proceſſerint.

