Rurſus & tertiò reſpondetur, nos verſari in Hiſpanorum primogeniis & Maioratibus, qui fauorabiles ſunt, atque propter bonum publicum introducti, & multis rationibus, iuſtiſque de cauſis in vtroque foro ſuſtinentur, cùm de familiarum conſeruatione, & propagatione in eis agatur (quas conſeruari publicè intereſt, vt nunc dicebam) ideòque non ſunt reſtringendi, ſicut fideicommiſſa, ſed potiùs ampliandi, vt ex pluribus probauit Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 28. in verſic. ſimiliter, & cap. 18. per totum, & lib. 2. cap. 1. per totum. Roias in epitome ſucceſſionum, cap. 3. num. 20. 24. &43. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 36. & numero 104. cum ſeq. Hieronymus de Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæſt. 674. ex num. 11. cum ſeq. quos retuli dumtaxat lib. 2. cap. 22. num. 84. & vltra ipſo, Mieres de maioratu, in initio primæ partis, num. 2. & quæſt. 3. per totam, eiuſdem primæ partis. Ioannes Gutierrez canonicarum lib. 2. cap. 14. per totum, Cæuallos quæſt. 725. num. 34. Pater Molina to. 3. de iuſtiti & iure, diſput. 58. per totam, & diſputatione 576. num. 11. &12. Blaſius Florez Diaz de Mena variarum lib. 1. quæſt. 18. num. 23. 24. &25. qui Aluaradum, Salazar, Caldas, & alios citat. Petus Surdus in conſil. 241. num. 41. lib. 2. vbi dixit expreſſim, cùm in Maioratu Hiſpaniæ verſaretur, quòd Maioratus non eſt odioſus, ſed fauorabilis, & citat Titaquellum, Couarr. & Menchacam. Et num. 14. dixit, Maioratus inſtitui, vt bona conſeruentur indiuiſa ad familiæ decorem, & eoſdem citat Authores ita tenentes, & latiùs comprobant nunc citati. Ad alterum verò, quo fideicommiſſum allegans, ſiue ſe vocatum, aut in diſpoſitione comprehenſum dicens, id probare tenetur, & quòd ſemper ei dici poteſt, quòd diſpoſitio de ipſo non loquitur, ex hactenus dictis ſatis apparet ſolutio; vtpotè cùm dictus D. Ildephonſus Tello de Guzman ſatis oſtendat ſe in diſpoſitione prædicta contineri, & velut expreſſim vocari. aut in ſcriptura comprehendi; ex quo concludentibus adeò, atque vrgentibus coniecturis contenditur, teſttorem Maioratum perpetuum inſtituere voluiſſe, & verba illa, ſuccediendo de varon en varon, ita indefinitè & generaliter prolata fuerint, vt omnes, & quoſcumque maſculos in futurum comprehendant, vt ſuprà probaui: & ſic obtinere, nec procedere non poteſt axioma illud peruulgatum, quòd ſemper dici poſſit. De te non loquitur ſcriptura, vt ex eiſdem Authoribus conſtat, quos dicto ſecundo fundamento adduxi, atque ex Menochio lib. 4. dicta præſumptione 67. num. 18. & ſeq. Hippolyto Riminaldo in conſil. 645. ex num. 44. cum ſeq. lib. 6. nam cùm anteà arguendo, num. 40. dixiſſet, Subſtitutus non es hoc caſu, aut de te non loquitur ſcriptura; ergo admittendus non es; irrefragabile eſſe argumentum: ſtatim dicto num. 44. argumentum id ex contrariis ceſſare, probauit iuridicè: & repetit in conſilio 651. num. 16. & ſeq. eodem lib. 6. dicens, quòd argumentum illud, quòd fideicommiſſum potiùs remoueatur, quàm inducatur, & quòd ſubſtitutio locum non habeat, vbi ſcriptura non loquitur; non habere locum, ſi aliter de mente, aut voluntate teſtatoris præſumpta conſtet ex coiecturis & præſumptionibus.

Non obſtat tertium argumentum; nam etſi teſtator Maioratus verbum non expreſſerit in ſua diſpoſitione, ſiue ſe Maioratum inſtituere, non dixerit expreſſim; ex quo tamen vocationes ad modum relatum fecit, & verba illa ſucediendo de varon en varon adiecit, atque vrgentes adeò, & concludentes inſtituti Maioratus coniecturæ extant; perinde haberi debet, ac ſi Maioratum ſe facere, ſpecificè profeſſus fuiſſet: idcircò Maioratus verbum in dicta clauſula, ac diſpoſitione omiſſum, ſuppleri ex aliis verbis in diſpoſitione expreſſis, ex quibus de voluntate teſtetoris apparet apertè, & Maioratus perpetuus induci debet in Hiſpania, Vicut in aliis Regnis, & de iure communi inducitur fideicommiſſum perpetuum; atque ex ipſis videtur quodammodo id expreſſum, nec omninò omiſſum; cùm expreſſum dici ſoleat frequenter & idem quod expreſſum operati, atque euidentum voluntatem inducere, quod ex coniecturis, ſiue præſumptionibus & ex vi verborum colligitur, l. licet Imperator, vbi Gloſſa, & Doctores omnes communiter, ff. de legatis primò. Decius, Socinus, Pariſius, Molina, Prætis, Mieres, Mantica, Theſaurus, & Hondedeus, quos retuli, & ita notaui lib. 2. harum controuerſ. iuris, cap. 22. num. 71. & vltra relatos ibi latè Menochius lib. 1. præſumpt. 45. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 121. ex nu. 5. vſque ad num. 15. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 21. num. 68. lib. 1. Fuluius Pacianus in conſil. 9. num. 25. Ludouic. Caſanate in conſil. 60. ex num. 5. vſque ad num. 16. & n. 27. expreſſum etiam dicitur, quod ex præcedentibus, ſiue ex ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis apparet fuiſſe omiſſum, l. prima, verſic. ſin autem, ff. de hæredibus inſtit. l. cum pater, §. cum imperfecta, ff. de legatis ſecundò. Caſtrenſis, & poſt alios Tiraquellus, & Mieres, & Prætis, quos retuli; & ita quoque adnotaui eodem libro 2. capit. 4. num. 74. prout omiſſum ita fuiſſe in caſu præsenti dici debet præcisè, vel ex eo etiam, quòd diſpoſitio fieret ab homine no iuris perito, & in antiqua adeò diſpoſitione verſemur; id tamen taſtatorem clarè voluiſſe, ex quo cætera ſuprà ponderata expreſſit, quæ euidentum videntur inducere Maioratus perpetui inſtituendi voluntatem, ac etiam faciunt ceſſare vulgatam illam argumentationem de non expreſſis, aut omiſſis à teſtatore, vel quòd ex propoſito videatur omiſſum id, quod facilè poſſet exprimi, & non fuit expreſſum: vt pote, cùm ea omnia, & regula dictæ l. vnicæ, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, ceſſent omninò, nec obtinere poſſint, quando adeſt coniecturata mens teſtatoris, quòd teſtator ita diſponere voluerit, ſicut infrà hoc eodem lib. & tractatu, cap. 14. latiùs comprobabitur, atque ex Curtio ſenior. Ruino, Pariſio, Grato, Socino, Gozadino, Prætis, Menochio, Mantica, & aliis multis obſeruauit Ludouicus Caſanate in conſ. 47. ex n. 45. vsque ad n. 52. maximè num. 50. & 51. cùm etiam ex eiſdem rationibus, & altera arguendi ratio ceſſet omninò, videlicet teſtatorem aliquid velle non ſufficere, niſi etiam diſpoſuerit, prout infrà c. 11. latiùs comprobabitur; nam in præſenti caſu non modo voluiſſe, ſed & diſpoſuiſſe dici debet ex præfatis omnibus coniecturis adeò vrgentibus. Et voluntas quæ non tranſiit in diſpoſitionem, attenditur, ac ſi expreſſa fuiſſet, ſi ex coniecturis legitimis, aut aliquo verbo etiam generali & improprio deduci poſſit, prout infra hoc eodem libro, dicto cap. 11. pleniùs comprobatur. Et in terminis poſt Bald. Decium, Caſtrenſem, Socinum, Fortunium, & Tiraquellum tradit Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 28. Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. num. 91. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 69. num. 10. & 11. libro 1.

Ex eiſdem quoque obſeruationibus ceſſat ſimiliter & alterum obiectum de Maioratu non inducendo ex ſola oneris pij impoſitione; nam cùm ipſimet Authores ibi relati, vnanimiter agnouerint, quòd ſi præter onus anniuerſarij, aliæ adſint coniecturæ, Maioratus perpetui inſtitutio induci debeat, & latiùs probauerit Blaſius Flores Diaz de Mena variarum c. 18. imò & abſque coniecturis id tenuerit D. Felicianus de Solis, eodem loco commemóratus, quem D. Perez de Lara improbauit ex communiori Interpretum placito, vt ibidem apparet; ſequitur planè idem iuris eſſe neceſſariò in caſu præſenti, in quo vltra prohibitionem alienationis, & vocationes, atque ſubſtitutiones ad modum dictum confectas, aliæ adſint, & adeò vrgentes, atque neceſſariæ coniecturæ, vt ex hactenus adnotatis deducitur.

Non obſtat quartum fundamentum deductum ex illis duobus locis Alphonſi Azeuedi, nouiter ponderatis; nam etſi primum fortiter aſtringere in propoſito caſu negari non valeat, atque eiuſdem adnotationes in ſe veriſſimas, & regulariter procedere; Reſponderi tamen verè & congruenter poteſt, quòd licèt ex ſola quorundam vocatione, & alienationis prohibitione, etiam perpetuò facta, Maioratus perpetuus non inducatur, vbi Maioratus, aut vinculi mentio omiſſa omninò fuit, nec ſe facere Maioratum teſtator profeſſus eſt: ab ea tamen reſolutione & doctrina recedendum plerumque, & Maioratum induci perpetuum, neceſſariò dicendum eſſe, vbi non modò quorundam vocatiò reſtrictiuè facta fuerit, & alienationis prohibitio adiecta, ſed etiam verbum aliud appoſitum ſit, quod in futurum, ac perpetuò omnium de familia vocationem, & Maioratus inſtituti præſumptionem vrgentem inducat, quale eſt illud clauſulæ toties repetitæ, ſuccediendo de varon en varon; cùm etiam vltra vocationes, & ſubſtitutiones, cæteraque alia numeris præcedentibus, ita fortiter ponderata, concludentes adeò, atque neceſſariæ primogenij inſtituendi coniecturæ adfuerint; tunc namque verbum illud, aut eiuſmodi perpetuam vocationem omnium maſculorum, de maſculo in maſculum continens, & inducens, defectum verbi Maioratus non expreſſi, aut mentionis eius non factæ ſupplere valebit; maximè quando cum ipſo præſumpta adeſt, & veriſimilis teſtatoris voluntas, quòd ipſe Maioratum perpetuum efficere voluerit, nec in ſimplicis fideicommiſſi terminis remanſerit. Et neque Ludouici Molinæ, neque Azeuedi, & aliorum authoritates refragari videntur; nam etſi ipſi Maioratus mentionem, aut expreſſionem requirant; ex aliis tamen circumſtantiis, & vrgentibus coniecturis, atque ex præſumpta teſtatoris voluntate, quæ ita ſuadeat; ſuppleri poſſe defectum illum, non negant, nec eo caſu loquuntur, quo ea omnia ſimul concurrunt, quæ in caſu præſenti concurrere, ſuperiùs adnotauimus: Imò Molina ipſe, ex ſolis coniecturis abſque mentione Maioratus, vel eo, quod teſtator Maioratum ſe inſtituere profeſſus non ſit, induci poſſe perpetuum Maioratum, non vno tantùm, ſed multis caſibus aſſeuerauit, vt videre licet lib. 1. dicto cap. 5. per totum: vbi maiori ex parte in omnibus coniecturis ibi congeſtis, Maioratus verbum adiectum non eſt; & tamen ex rerum circumſtantiis, atque neceſſariis & concludentibus coniecturis, Maioratus inductionem perpetuam admiſit in omnibus illis caſibus, in quibus de iure communi perpetuum & ſimplex fideicommiſſum induci probarunt: & ſic abſque expreſſione, aut mentione verbi Maioratus, quemadmodum & de iure communi, abſque eo quòd fideicommiſſi perpetui inducendi expreſſio facta eſſet. Et in eodem placito fuerunt Authores omnes numeris præcedentibus aggregati, qui Maioratus inſtitutionem ex ſolis coniecturis admittunt, ac cum infinitis Blaſius Flores Diaz de Mena variarum lib. 1. dicto cap. 18. per totum.

Quocirca in caſu illo ſibi conſulto, an benè & iuridicè, an potiùs præpoſterè, & contra teſtatoris voluntatem manifeſtam in ea diſpoſitione, ſuper qua confecit dictum conſil. 18. ipſe Azeuedius loquatur, & reſponſum præbuerit, alij diiudicauerint: vtpotè cùm eodem in caſu tot vocationes & ſubſtitutiones ſucceſſiuè factæ fuerint, ac primùm ipſa Catharina, poſtmodum filius, aut filia maior eius: & in defectum filiorum ipſius, alter frater teſtantis, nomine Ioannes, & filius aut filia maior ipſius, & in defectum eorum conſanguinei proximiores vocati ſint ſucceſſiuè, & bonorum eorundem alienationis prohibitio imperſonaliter, & bis facta. Et ſic plura concurrebant ſimul, quæ inſtituendi Maioratum perpetuum, velut euidentem voluntatem inducunt, ac defectum, ſiue mentionem Maioratus ſupplent omninò: videlicet tot illæ vocationes, & filij aut filiæ ad Maioratum vocatorum ſubſtitutiones illæ duæ, prohibitio alienationis ad perſonam nullam reſtricta, ſed imperſonaliter & bis facta indiſtinctè, vt nunc dicebam, verba inſuper illa, ſuceſſinamente ſuceda la dicha hazienda en el dendo mas propinquo, que ouiere de mi padre, o de mi madre. Quæ equidem verba perpetuam ſucceſſionis cauſam, & tractum ſucceſſiuum in perpetuum, adeò clarè indicant, vt de ſententia præfati Authoris in propoſito caſu meritò dubitem, ex quo illa omnia ſimul concurrunt, & voluntas etiam quæ in diſpoſitionem non tranſiit expreſſim, ſiue quæ Maioratus verbum non continet expreſſim, attendi debeat omninò, ſi ex aliis, atque ex verbo quolibet etiam generali, & improprio poſſit deduci, vt ſupra dixi num. 78. & Molinam retuli, lib. 1. cap. 4. num. 28. ex cuius placitis ibid. num. 19. 21. 24. & ſeq. Ex placitis etiam, & communibus reſolutionibus, cap. 5. eiuſdem libri primi. Ex his etiam, quæ ſuperiùs notaui, vſque adeò ſubuertuntur fundamenta omnia Azeuedi, atque eiſdem reſponſum præbetur, vt ſtare nullo modo poſſe videantur: ex his quoque quæ adnotatuit Pelaez à Mieres de maioratu, 3. part. dicta quæſt. 5. num. 20. Petrus Surdus, dicto conſil. 241. num. 24. & 34. & ſeq. lib. 2. Blaſius Flores Diaz de Mena dicta quæſt. 18. ex num. 36. & num. 41. Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 36. Ex cuius verbis eò loci diluuntur omninò fundamenta omnia Azeuedi, dict. conſil. 18. vt ſtatim num. 83. aduertam. Subuertuntur denique ex aliis verbis diſpoſitionis eiuſdem, quas Azeuedus ipſe retulit, ibi: Y con el miſmo granamen lo aya y herede el hijo mayor, o hija que ouiere, que tenga el apellido de Collazos. Ex his namque verbis teſator ea bona Maioratui ſubiicere cenſetur, etſi id aliter non expreſſerit, atque propriæ domus, ac familiæ memoriam conſeruare: ſicuti reſoluit Molina lib. 2. cap. 14. num. 6. 7. & 8. Latiùs explicat lib. 1. capit. 5. num. 34. dicens: Quòd quando alienationis prohibitio, & aliquæ primogenitorum vocationes, vel alia Maioratus veſtigia concurrunt, id indubitatum credit, & maioratus perpetuò inſtituti inductionem admittit, quamuis ex ſola nominis ſeu armorum delationis conditione dubitet, quando bona ſimpliciter relinquuntur alicui, & eiuſmodi grauamen apponitur, & Molinam ſequitur Aluaradus con iecturata mente defuncti, lib. 2. §. 1. num. 22. Mieres de maioratu, parte 2. quæſt. 4. illatione 8. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 270. Alexand. Raudenſis in appendice, 1. Parte, ex num. 69. cum ſeq. Pater Molina tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 15. Marcabrunus in conſil. 36. per totum.

Non obſtat quantum fundamentum, quatenus eo contendebatur, prohibitionem alienationis vltra perſonas nominatas non extendi: Reſpondetur namque id non procedere in caſu præſenti, ex præſumpta illa teſtatoris voluntate adeò clarè deducta, ex tot etiam, ſæpè que repetitis concludentibus illis coniecturis; alienationis ſiquidem prohibitio, quando conſtat de voluntate teſtatoris, non modò expreſſa, ſed etiam ex legitimis coniecturis deducta, extra perſonas nominatas & in infinitum extenditur, & realis efficitur, tametſi perſonalis videatur: Idque maximè in Hiſpanorum primogeniis, & quando præſumpta mens ſuadet, teſtatorem Maioratum inſtituere voluiſſe: ſicuti ex aliis multis Authoribus obſeruarunt Didac. Coaurr. variar. lib. 1. cap. 4. num. 4. Ludouicus Molina de Hispanor. primogeniis, lib. 1. cap. 4. num. 29. & num. 30. per totum: & num. 36. vbi dicit, vnum verbum multùm ad propoſitum, videlicet argumentum illud, quòd prohibitio alienationis, vel conſideratio agnationis perſonas nominatas egredi, aut non nominatas comprehendere non debeat: non procedere, quoties in diſpoſitione inuenitur aliquis terminus comprehenſiuus totius agnationis, vel familiæ: tunc namque agnationis, vel conſeruationis familiæ conſideratio, non ſolùm perſonas nominatas, ſed etiam totam agnationem, vel cognationem, ſeu familiam comprehendit. Id quod in præſenti adeſt, & terminus comprehenſiuus inuenitur ibi, ſuccediendo de varon en varon: Burgos de Paz iunior, qui ob eandem rationem, & præſumptam voluntatem, & coniecturas concurrentes, prohibitionem in infinitum extendit, ciuilium dicta quæſt. 2. num. 36. & num. 52. vſque ad num. 62. & num. 86. & num. 107. & 114. & ſeq. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 2. ex num. 12. vſque ad num. 22. folio. 25. M. Antonius Peregrinus in conſil. 23. à num. 20. lib. 2. Ruinus, Perſonal. Vegius, & Riminaldus, quos ego ipſe recenſui, & ita notaui lib. 22. c. 22. n. 47. Hadrianus Gilmañus lib. 1. rerum iudicatar. dicta deciſione 6. num. 49. & ſeq. Petrus Surdus deciſione 125. ex num. 3. vſque ad num. 8. qui dicto num. 3. multùm ad propoſitum inquit, quòd qualitas rei, nedum veſtit alienandi prohibitionem nudam & inualidam, ſed etiam inducit fideicommiſſum inter omnes de agnatione, vel de familia: & n. 4. poſt alios multos, hoc caſu prohibitionem videri realem, extendique ad alios vltra eos, quibus fuit iniuncta: & n. 5. prohibitionem alienandi factam fauore familiæ, cenſeri realem: & num. 6. agnationis, ſiue familiæ conſeruandæ tacitam voluntatem idem operari, quod expressam: & dictis numeris omnib. ac maximè n. 8. prohibitionem alienandi nudam, non veſtiri per rationem omninò tacitam à teſtatore, veſtiri tamen ex qualitate rei, vel ſi ratio non ſit omninò tacita, vt per Marcabrunum in conſil. 85. num. 114. Hippolyt. Riminaldum in conſil. 632. num. 110. & ſeq. lib. 6. Curtium iuniorem in conſil. 43. ex num. 9. Ex quibus diluitur obſtaculum illud de alienatione prohibitionis ſine cauſa facta, ex his etiam, quæ ſcripſerunt Doctores communiter l. filius familias, §. dui, ff. de legatis primo: vbi Alexander num. 21. Ripa num. 66. Crotus num. 42. Alciatus num. 49. & Ferdinand. num. 69. Angelus in conſil. 9. num. 10. volum. 6. Surdus ipſe in conſ. 108. num. 4. & 5. & in conſil. 67. num. 23. & 25. & in conſil. 96. num. 44. lib. 1. Berous familiar. quæſt. 43. Beccius in conſ. 24. num. 25. & in conſil. 159. ex num. 13. Simon de Prætis de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. dub. 1. ſolut. 4. num. 13. & 14. M. Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 14. ex num. 1. cum ſeq. Saulius in tractatu de non alienandis rebus fideicom. quæſt. 34. Ludou. Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. c. 6. num. 30. & tribus ſeqq. vbi quòd alienationis prohibitio ſine cauſa facta, in Hiſpanorum primogeniis valida eſt, impeditq́ue rerum maioratus alienationem, Mieres 4. part. quæſt. 1. num. 5. fol. 196. idque etiam ſi certarum perſonarum vocationes factæ fuerint, modò de voluntate teſtatoris, maioratum conſtituere volentis appareat iuridice; ex his omnibus, quæ adnotata fuere numeris præcedentibus, & à me traditis longa ſerie poſt alios multos, lib. 2. dicto cap. 22. per totum. Ex quibus concludens etiam redditur reſponſum ad ea, quæ ex Burg. de Paz, & Azeuedo in fine dicti quinti argumenti adducebantur; ex eo etiam, quod verbum illud, ſucediendo de varon en varon, collectiuum eſt, plures gradus & ſucceſſiones in ſe continens, atque omnes maſculos de familia comprehendens, vt ſuprà quoque latius dixi.

Non obſtat ſextum & vltimum argumentum, ex l. 41. Tauri, deductum: Nam vltra ea, quæ plena manu ad ipſius legis explicationem ſcripta reliquerunt Antonius Gomezius, Velazquez Auendañus, Ioannes Matienzus, Alphonuſus Azeuedus, Didac. Couarr. Ludou. Molina, Pelaez à Mieres, Burgos de Paz, Ioannes Garſia & Ioannes Gutierez, quos lib. 2. dicto c. 24. n. 22. in vnum recenſui, & ibi videri poterunt; Facili equidem negotio reſpondetur, quòd licèt lex ipſa 41. diſpoſuerit, duobus illis modis probari poſſe, bona aliqua eſſe Maioratus, non tamen excludit, quin aliis modis legitimis probari valeat, bona eſſe Maioratus, ſiue Maioratum inſtitutum legitimè, nec probationum genera legem eandem coanguſtare; id quod latiùs fundauit Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. ex num. 20. vſque ad num. 27. quò loci citat Menchacam, & Molinam dicentes, quòd probatio Maioratus poſſit fieri vltra modos expreſſos in dictæ l. 41. Tauri. Addiderim ego, eodem in placito velut expreſſim fuiſſe Interpretes omnes illos relatos ſuprà, qui Maioratum induci, ac probari poſſe coniecturis dixerunt; nam ex quo concludentes, & neceſſarias admittunt coniecturas, vt inſtitutus Maioratus cenſeatur, enuntiant apertè vltra terminos dictæ l. 41. Tauri, ex variis coniecturis probationem voluntatis admitti; ſed eò magis in caſu præſenti, quòd non aliunde, ſiue non aliis modis, quàm in d.l. 41. Tauri expreſſis ſed ex ipſa potiùs diſpoſitione, & ſcriptura, atque ex vetbis illis, ſucediendo de varon en varon, & cæteris aliis ſuprà adductis, induci Maioratum contendimus, vt plenè probatum remanet. Et de his hactenus.

CAPVT X.

Dubiæ, ſiue ambiguæ voluntatis teſtatoris, aut alterius diſponentis interpretatio, quemadmodùm debeat iuridicè fieri; & an ſemper in dubiis, & in ambiguo, & nunquam in claris, ad l. ille aut ille, §. cùm cum in verbis, & l. non aliter, ff. de legatis tertiò. Ex quarum, & l. 5. tit. 33. partita 7. deciſione adnotantur, atque deducuntur nonnulla, quæ ita dilucidè & diſtinctè nullus hactenus adnotauerat. Quando etiam ob mentem teſtatoris præſumptam, atque aliis de cauſis, ſiue ex ſolis coniecturis liceat in teſtamentis à propria verborum ſignificatione recedere; & quæ dicatur propria, & impropria ſignificatio? Denique & Senatus Regij Hiſpalenſis in materia vnius ſpeciei monetæ, pro alia ſoluendæ, vel debitoris pecuniæ in ſcutis auri, volentis in quocumque genere pecuniæ creditori perſoluere. Et authent. hoc niſi debitor, & l. eum à quo, C. de ſolut. materia; egregia, & notanda, atque vberior, quàm alibi eſſet, definitio proponitur: & l. 2. §. item Varus, ff. de aqua pluuia arcenda, explanatur, & exornatur nonnullis.

SVMMARIVM.

- 1 Voluntatem teſtatoris dubiam, vel obſcuram, ſiue ambiguam, ex variis cauſis, rerùmque circunſtantiis diuerſis, interpretationem recipere, ſiue interpretatione ſemper iuuandam, cùm neceſſe fuerit, & num. ſeq.
- 2 Verborum teſtatoris interpretatio fit, ſicut verborum legis, & argui poteſt de verbis legis ad verba teſtatoris.
- 3 Verba teſtatoris quantumcunque ſint larga, & præciſa; tamen recipiunt interpretationem iuris.
- 4 Modò ea interpretatio ſumatur ſemper, quæ minùs lædat verba, ac mentem teſtatoris, & quæ verbis eiuſdem, & menti magis conueniant.
- 5 Modò etiam in caſu dubio, & in ambiguo fiat.
- 6 Interpretatio namque potiſſimùm habet locum, cùm verſamur in ambiguis, non in claris, ſiue in certis, & expreſſis. Et vbi non eſt ambiguum, ibi non cadit interpretatio, nec eſt locus coniecturis. Quia verba clara non recipiunt interpretationem.
- 7 Nec dici poteſt, aliam fuiſſe teſtatoris mentem.
- 8 Credi enim debet voluntati teſtatoris, prout ſonant verba, nec indigemus alia explicatione, quia determinata non egent determinatione. Et ſilent tunc Aduocatorum cauillationes.
- 9 Et omittere certitudinem, atque indicia quærere, eſt infirmitas intellectus. Cauilloſa etenim quælibet alia interpretatio videtur.
- 10 Nec aliter à verbis teſtatoris recedendum, quàm ſi manifeſtum ſit teſtatorem aliud ſenſiſſe. Et ibidem l. non aliter, & l. ille, aut ille, §. cùm in verbis ff. de legatis 3. exornata nonnullis, remiſſiuè. Obſeruata etiam, atque dilucidè adnotata nonnulla num. ſeq. quæ nullus Recentiorum ita diſtinctè deduxerat.
- 11 Legis non aliter, ff. de legatis tertiò, deciſio illa, quòd non ſolùm procedat in vltimis voluntatibus, ſed etiam in legibus, conſtitutionibus, atque ſtatutis; in his namque à verborum proprietate non eſt recedendum in dubio.
- 12 Procedit etiam in contractibus.
- 13 Et in priuilegiis, & reſcriptis.
- 14 Et in ſententiis.
- 15 Et generaliter in omnibus diſpoſitionibus, etiam pœnalibus & odioſis.
- 16 Generaliter namque in omni materia verba accipi debent propriè, non impropriè.
- 17 In aliquibus tamen caſibus à dicta regula, & deciſione dictæ l. non aliter receditur, prout hîc ex ſententia aliorum adnotatur.
- 18 Ac tunc maximè cùm ſubiecta materia repugnat, vel propriam interpretationem non patitur.
- 19 Item vt reductio fiat ad ius commune, vel propter publicam vtilitatem.
- 20 Vel quando in contrarium extat regionis communis vſus loquendi.
- 21 Vel cùm ratio diſpoſitionis ſuadet; tunc namque verborum impropria ſignificatio admittitur, & ab eorum proprietate receditur.
- 22 Item propter mentem diſponentis præſumptam.
- 23 Proprium quibus modis dicatur, ſiue propria ſignificatio è quibus mediis deſumatur, & quæ impropria dicatur? Et de varijs Camilli Gallinij poſt Bald. Cepol. Alciat. Gamar. Aurel. Dauid, & alios, obſeruationibus in propoſito. Quæ per totum numerum breuiter recenſentur.
- 24 A verborum, ſiue ſermonis proprietate vt recedatur, neceſſarium eſſe, quòd diſponentis mens expreſſim appareat.
- 25 Nec ſufficit de mente quoquo modo conſtare, ſed manifeſtè, atque expreſsè conſtare, neceſſe eſt.
- 26 Veluti ſi voluntas adeò manifeſtè appareat, vt interpretationem vel diſputationem non recipiat.
- 27 Vel quando efficax, & concludens coniectura interuenerit, quæ neceſſariò requiritur, vt à verborum proprietate recedatur.
- 28 Requiritur etiam, quòd coniecturæ ad interpretandum huiuſmodi voluntatem ex verbis teſtamenti deſumantur.
- 29 Verba teſtatoris etiam ſi ſint clara & aperta; ſi tamen per eum cuius intereſt, probetur aliam fuiſſe mentem teſtatoris, quàm verba ſonent, talis probatio admittitur; & ſi congruè fiat, prodeſt omninò.
- 30 Aduersùs ſcriptum admitti ſæpè probationem in iure.
- 31 Voluntas teſtatoris poteſt allegari ad detrahendum verbis, vt non tantùm verba ſignificent, & fieri poteſt per legitimas probationes.
- 32 Poteſt etiam allegari ad addendum, modò verba ſecundùm aliquam ſignificationem propriam, vel impropriam ſeruire poſſint, aut conuenire.
- 33 Secus ſi nec propriè, nec impropriè conuenire poſſint voluntati, vt cap. præced. latiùs eſt dictum.
- 34 Teſtatoris mentem aliam fuiſſe, quàm verba ſonant, ſi probetur per eum, cuius intereſt, & probatio concludat, eiuſmodi voluntas probata præualet apparentiæ verborum, & ſeruari debet.
- 35 Senatus Regij Hiſpalenſis deciſionis cuiuſdam caſus proponitur.
- 36 Quod tibi non nocet, & alteri prodeſt, faciendum eſt, & vide latiùs infr. n. 55.
- 37 Creditorem compelli ad accipiendum vnum pignus pro alio æquè idoneo, ex ſententia quorundam; contrà, ex veriori ſententia inf. n. 56.
- 38 Creditor cogitur liberare fideiuſſorem, ſi alius æquè idoneus offeratur, ex ſententia Decij; contrâ verò ex communi, & vera ſententia, de qua infrà, num. 56.
- 39 Debitorem ſoluere poſſe in alia moneta quàm promiſſa, probari videtur ex iuribus nonnullis, quæ hoc numero expenduntur; vbi & ſententia quorundam Authorum ita tenentium præcitatur. Et vide num. ſeq.
- 40 Maſſam argenti, aurive qui accepit, vtrùm poſſit pro ea pecunias ſoluere?
- 41 Debitor ex generali conſuetudine poteſt vnam monetam ſoluere pro alia; & inde in quocunque genere pecuniæ ſoluat, liberatur, & cogitur creditor recipere aliam pecuniam Regia authoritate percuſam, ſecundùm valorem eiuſdem.
- 42 Et de ſententia Ioannis Parladorij in eo dubio, vtrùm debitor pecuniæ, in quocunque genere pecuniæ ſoluens, liberetur?
- 43 Conſignatio pretij ad retractum, vtrùm in pecunia argentea fieri poſſit, ſi pretium venditionis fuit in moneta aurea conuentum?
- 44 Debitores poſſe debita ſua in qualibet moneta ſoluere, ex deciſione l. 6. tit. 21. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, de qua infr. num. 59.
- 45 Contractus ex conuentione partium legem accipiunt.
- 46 Monetæ certa ſpecies quando deducta eſt in pactum,
- 47 Debitor non poteſt rem vnam ſoluere pro alia creditori inuito.
- 48 Debitor, qui tenetur ſoluere oleum, vinum, ſiue triticum, aut aliam rem, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtit, non poteſt pro his rebus pecuniam ſoluere creditori inuito.
- 49 Aliud pro alio ſolui non poteſt, ſi quantitas legatur vt ſpecies.
- 50 Soluere qui promiſit ſcuta auri in auro, non liberatur ſoluendo aliam monetam,
- 51 Sententia, ſiue condemnatio non cadit ſuper non petitis, vel deductis.
- 52 Debitor vti non poteſt regulariter beneficio authent. hoc niſi debitor, C. de ſolut. niſi ob impotentiam ſoluendi in pecunia. Niſi etiam ea concurrant ſimul, quæ Doctores requirunt communiter, & hîc traduntur. Atque eiuſdem Authenticæ deciſio exornatur quamplurimis, remiſſiuè.
- 53 Debitor, quando conſtat notoriè, quòd ſoluere poteſt in moneta promiſſa, nec poteſt in alia ſoluere, nec locus eſt deciſioni d. authent. hoc niſi debitor.
- 54 Promittens ſoluere in ſcutis auri, non poteſt ſoluere in alia ſpecie monetæ, etiam argentea, ex veriori ſententia.
- 55 Regula illa, Quod tibi non nocet, aut prodeſt, & alteri prodeſt, faciendum eſſe: & l. 2. §. item Varus, ff. de aqua pluuia arcenda, quando procedat, vel non?
- 56 Creditor, quamuis ex æquitate videatur, quòd teneatur recipere vnum pignus pro alio, ſi æquè idoneum offeratur; verè tamen, atque ſtricta iuris ratione non tenetur.
- 57 Creditor ex veriori ſententia non cogitur accipere vnum fideiuſſorem pro alio, etiamſi alius æquè idoneus, vel magis idoneus offeratur, prout hîc explicatur.
- 58 Debitorem non poſſe conſuetudine ſoluendi in alia & quacunque moneta, quàm promiſſa ſe tueri, nec creditorem auri, cogi argentum recipere, quando creditor ipſe damnum ſentire poteſt. Vel quotieſcunque partes conuenerunt, vt omninò aurum ſoluatur. Vt per totum numerum latiùs oſtenditur, & tertij, & quarti argumenti in contrarium adducti traditur ſolutio.
- 59 Et l. 6. tit. 21. lib. 5. nouæ collect. Regiæ deciſionem, in contrarium non refragari, nec obtinere poſſe, quando expreſsè conuentum eſt de certa ſpecie monetæ ſoluenda, vt hîc adnotatur.
- 60 Conuentione autem ceſſante, obſeruandam omninò.
- 61 Debitorem notabilis alicuius quantitatis non audiendum, ſi ipſe velit ſoluere in pecunia minuta nigra totam quantitatem. Et aliquando Senatum dixiſſe, quartam partem debiti in tali pecunia ſolui, aliquando tertiam. Nec iudicantium arbitrium excludi poſt deciſionem d.l. Reg. 6. vt hîc adnotatur.
- 62 Monetæ valor intrinſecus, vel extrinſecus, quando conſiderari debeat, vel tempore teſtamenti, aut contractus, vel factæ diſpoſitionis cuiuſlibet, vel potiùs ſolutionis? remiſſiuè.
- 63 Et ibidem in propoſito concluſiones duæ, quæ ex communi omnium placito procedunt, vt hîc apparet.
- 64 Mutationem monetæ eſſe in detrimentum & maximum ſcandalum populi. Et ponitur exemplum Regis Aragoniæ, qui mutauit pecuniam, & ex reſcripto Innocentij Tertij reduxit ad priſtinum valorem.

