Secundò, quoniam Baldu, & ſequaces eius, in totum teſtamentum reuocatum intelligi, atque infirmari, ſpecificè aſſerunt, nec vnquam legata, aut fideicommiſſa conſeruant, vel aliud diſpoſitum, tametſi cauſa non exprimatur, vt ſuprà vidimus. Ex deciſione autem eiuſdem legis Regiæ primæ, quamuis teſtamentum valeat, etſi nullus hæres inſtitutus fuerit, vel inſtitutus adire noluerit; in caſu tamen propoſito, ac indiſtinctè & abſoluè reuocato teſtamento, legata ipſa non conſeruantur, ſicut nec aliquouis caſu contra voluntatem teſtatoris conſeruari, lex eadem prima intendit. Sic ſanè poſt ipſam legem Regiam primam, quod teſtamentum irritum ſit quoad inſtitutionem, & quoad legata, expreſſim annotauit D. Antonius Meneſ. de Padilla, in dicta l. eam quam, C. de fideicommiſſis, numero 110. quid præpoſterè & malè contrarium per tranſitum, & re non rectè perpenſa dixerit D. Spino, in ſpeculo, gloſſa rubricæ, parte 2. numero 27. qui pro ſe citat Antonium Gomezium, in l. 3. Tauri, numero 104. qui tamen id non dicit, ſed pro certo innuit contrarium: & Padillam, qui (vt vides) ſpecificè & rectiùs contrarium tuetur.

Tertiò etiam comprobatur ex eo, quod regulariter, reuocato teſtamento, non ſolum cenſetur reuocata inſtitutio hæredis, ſed etiam reuocantur legata, & fideicommiſſa, & quæcunque ibi diſpoſita fuere, vt probatur in l. 3. §. penultimo, vbi Gloſſa, in verſic. ſcriptus, ff. ſi cui pluſquam per leg. Falcidiam, & in l. hæredes palam, § ſi quid poſt, in verb omnia, ff. de teſtamentis, Curtius iunior, in conſilio 163. numero 15. vbi inquit, quod renocato primo teſtamento, cenſentur reuocata omnia contenta in eo, niſi fuerint expreſsè repetita, l. ſi iure, ff. de legatis tertio, §. ſed & ſi quis priore, Inſtitut. quibus modis teſtament. infirment. Petrus Surdus, in conſilio 169. numero 6. & 7. libro 2. vbi exornat, & inquit poſt alios Authores, eſſe ſpeciale in codicillis, vt relicta in primo, non cenſeantur adempta in ſecundo. Et inde infert, quod reuocato teſtamento, in quo confeſſio continetur, ipſa quoque confeſſio in eo facta cenſetur reuocata provt ibi comprobat: & in conſilio 320. libro 3. vbi etiam, quod codicilli poſteriores non tollunt primos, niſi ſint inuicem contrarij: quia tunc poſterior ſuſtinetur, ſublato priore, l. 3. C. de codicillis, quinimo codicillus, in quo legatum in alio codicillo relictum, reperitur adéptum, videtur poſterior, & fortitur effectum, etiamſi non appareat, quis prior fuerit, vt ibi latius comprobat ipſe Surdus: & num. 4. & 8. obſeruat, quod legatum factum in teſtamento, reuocari poteſt in codicillis. Cardinalis Mantica, de coniect. vltim. volunt. libro 2. titul. 1. ex numero 36. cum ſequentibus, qui etiam exornat, teſtamento reuocato, omnia in eo ſcripta intelligi reuocata, nec cenſeri in ſecundo repetita, tamerſi idem fuerit hæres inſtitutus, niſi expreſsè fiat repetitio: & citat Caſtrenſem dicentem, quod facto nouo teſtamento, & mutato vno legato, quod ſcriptum fuerat in priore teſtamento, alia legata ibidem deſcripta, firma non permanent, niſi in ſpecie, vel ſaltem in genere confirmentur, & ſequitur Natta ibidem relatus; qui hoc intelligit, niſi appareat ex coniecturis, teſtatorem non in totum voluiſſe reuocare teſtamentum, ſed reformare, vt per eum, & per Cephalum, in conſilio 73. & in conſilio 74. libro primo, vbi vide omnino, & notanter atque vtiliter, quid ſit teſtamentum reſormare, & vtrùm tollere teſtamentum, & reformare, ſit idem, & an teſtamentum reformatum, deſinat eſſe in totum: immo & in forioribus terminis, quod teſtamentum primum, quamuis non reuocetur per ſecundum minus ſolemne quoad inſtitutionem, quod reuocatur quoad legata, & fideicommiſſa; probauit Ioannes Crotus, in l. conuincti, numero 65. ff. de legatis 3. & ſequutus eſt Surdus, d. conſ. 320. numero 12. libro 3. ſicq́ue in caſu propoſito, & per Senatum deciſo, facilius legati, quam inſtitutionis, & aliorum admitti debuit reuoctio, vt legatarius prædictus excluderetur.

Quarto denique & vltimo comprobatur ſententia ipſa, & deciſio Senatus ex his, quæ etiam deficiente dictæ legis Regiæ primæ, titulo 4. libro 5. deciſione, ſcripta reliquerunt in propriis terminis Bartolus, & Baldus, in l. milites, §. veteranus, ff. de militari teſtament. Albericus, & Alexander, in l. ſancimus, C. de teſtamentis, Ioannes de Imola, in l. ſi ita, §. regula, ff. de liber. & poſthum. Caſtrenſis, in d.l. haeredes palam, §. primo, ff. de teſtament. Berous, affirmans neminem quod hoc contradicere, in conſil. 4. numero 8. libro ſecundo, videlicet, quod ex ſententia Bartoli, & ſequacium, quamuis teſtamentum non reuocatur, quando teſtator ſimpliciter reuocat, vel dicit, quod non vult illud valere, niſi aliud faciat teſtamentum, vel proteſtetur velle ſe inteſtatum decedere; tamen quòd reuocatio ſuſtinetur quod legata, & fideicommiſſa. Et ſequitur Petr. Surdus d. conſ. 320. numero 11. libro 3. quod ſane legatarij eiuſdem ius, & prætenſionem diluit omnino, & Scriptorum huius Regni ſententiam relatam ſuprà, attenta d.l. Regia 1. magis confirmat.

CAPVT XXX.

In teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ac in alia diſpoſitione, & materia quacunque, an, & qualiter in caſu dubio coniectura ſumi, atque interpretatio fieri valeat regulariter, vt actus potiùs valeat, quàm pereat, ſiue pro actus validitate præſumi; breuis, & dilucida explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 In dubio quilibet cenſetur velle, vt valeat ſua diſpoſitio omni meliori, ac efficaciori modo, quo poſſit. Idque generaliter in quacunque diſpoſitione, & actu, etiam extra vltimam voluntatem.
- 2 Neminem præſumi elegiſſe viam, per quam, iudicia ſua, aut teſtamenta ſubuertantur.
- 3 Veriſimile non eſt, quod teſtator voluerit facere inutilem diſpoſitionem.
- 4 Et lex præſumit, quod quilibet velit facere actum validum, quatenus fieri poteſt, non autem inualidum & inutilem.
- 5 Et vt non videatur voluiſſe, quod non potuiſſet diſponere.
- 6 Et ideo non modo in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in omni actu, & materia, ſic debet quælibet diſpoſitio interpretari, & accipi, vt magis valeat quàm pareat. Et vt ſit valida, & efficax, & vtilis; provt hic adnotatur: & l. quoties, & l. verbi eſt verborum ambiguitas, ff. de rebus dubiis, permultis exornatur, atque illuſtratur, remiſſiuè.
- 7 Actus geſtus, vt ſit verus & legitimus, in dubio interpretatio ſumitur, ac ita præſumitur.
- 8 Fideicommiſſum ni intercidat, & ne inutile & fruſtratorium ſit, interpretatio ſumitur regulariter.
- 9 Pro actus, ſeu dispoſitionis validitate, præſumptio & coniectura, quæ ſumitur, cæteris eſt firmior, & efficacior.
- 10 Actum præſumi geſtum, vt valeat, & ſuſtineatur, ac ipſius nullitas euitetur, etiamſi verba improprientur.
- 11 Teſtamentum an, & quando iure communi, vel iure ſpeciali, & priuilegiato confectum præſumatur, plene explicaſſe Menochium: vt hic adnotatur.
- 12 Actus, qui & iure communi, & iure ſpeciali potuit confici, quo iure geſtus, & celebratus præſumatur; remiſſiuè.
- 13 Teſtamentum ſi valere non poteſt, neque ſuſtineri ſecundum ius commune, præſumitur iure ſpeciali, & priuilegiato confectum.
- 14 Actus qui non poteſt valere, & ſuſtineri iure communi, præſumitur geſtus de iure ſpeciali, & priuilegiato.
- 15 Pro actus validitate minimè præſumi, quando repugnat alia præſumptio, oriens ex natura actus; nam illa præualet.
- 16 Vel quando ad conficiendum actum, de cuius validitate ambigitur, deficiunt aliqua requiſita neceſſaria.
- 17 Vel quando actus non habet ſuam formam.
- 18 Forma ſi deficiat, actus nullus: etiamſi ſit fauorabilis; quod exornatur remiſſiuè.
- 19 Pro actus validitate non præſumitur, quando neque ex proprio, neque ex improprio, aut largo ſignificatu, verba poſſunt deſeruire.
- 20 Vel quando ſuſtinendo ipſum actum, proprietas ſermonis nimium violaretur.
- 21 Vel quando repugnat præſumpta mens disponentis, quæ omnino offenderetur, ſi ſumeretur interpretatio validitatis actus.
- 22 Vel quando aliqua coniectura demonſtraret, eum qui actum confecit, voluiſſe eligere viam illam, qua actus ipſe nullus redderetur.
- 23 Aut quando verſamur in odioſis.
- 24 Vel quando agitur de damno, & præiudicio tertij.
- 25 Aut quando actus eſt factus in fraudem legis.

PRo diſtincta huiuſce Capitis explicatione, conſtituendum primo loco duxi, apud Interpretes noſtros aſſiduè acceptam iuris regulam, proximæ Capitis præcedentis conſimilie; ſiue vulgatum, & generale in hac vltimarum voluntatum coniecturali, & præſumpta materia traditum axioma, quod ſcilicet in dubio quilibet præſumatur velle, vt valeat ſua diſpoſitio omni meliori, ac efficacior modo, quo poſſit; idq́ue generaliter in quacunque diſpoſitione, & actu, etiam extra vltimam voluntatem. Sicuti poſt ordinarios iuris vtriuſque Interpretes tradidit Decius, in cap. cum ſuper, col. finali, in verſ. extra iſtos caſus, de officio delegati. Bartolus, & cæteri in l. 1. §. ſi quis ita, ff. de verbor. obligat. vbi Iaſon, numero 23. Ripa, numero 14. & 16. Ioannes Marcus Aquilinus, ex numero 58. cum multis ſequentibus, Vaconius, declarationum iuris, libro 5. declaratione 69. ex numero 8. Alciatus, Torniellus, Bolognetus, & alij, cum quibus latiſſimè Camillus Gallinus, de verbor. ſignific. libro 9. cap. 36. per totum. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniect. vltim volunt. libro 3. titulo 2. numero 10. & libro 6. titulo 3. numero 21. Iacobus Menochius, libro 6. præſumptione 4. & 5. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, libro 1. cap. 16. numero 84. Iacob. Cancerius referendus infra, numero 6. & ita quoque notaui quotidian. har. controu. iuris, libro 2. capite 7. numero 18. & tribus ſequentibus, & citaui textum, in l. 3. ff. de militari, teſtam. & in l. hæc ſtipulatio, §. diuus, ff. vt legator. ſeu fideicommiſſor. nomine. Per quæ iura annotarunt interpretes communiter, neminem præſumi elegiſſe viam, per quam iudicia ſua, aut teſtamenta ſubuertantur, Ripa in l. ſi vnquam, numero 44. ad medium, C. de reuocand. donat. Craueta, in conſilio 75. numero 2. in fine, cum ſeq. & in con. 23. num. 3. Pariſius in conſ. 70. num. 26. lib. 3. Tiberius Decianus in conſ. 120. numer. 16. lib. 3. Alciatus, regula 2. præſumpt. 28. & regula 3. præſumpt. 35. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 22. num. 77. & 78. libro 1. & in conſilio 780. num. 58. & duob. ſequentibus, libro 7. cardinalis Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 3. titulo 2. numero 10. & 12. & libro 4. titulo 1. numer. 25. & lib. 12. titul. 17. numero 23. Iacobus Menochius, in conſ. 170. numero 12. libro 2. & præſumptione 10. numero 1. libro 4. & præſumptione 4. libro 6. Franciſcus Burſatus, in conſilio 436. numer 21. libro 4. Fuluius Pacianus, in conſ. 9. numer. 16. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſ. 69. num. 62. & ſeqq. lib. 2. Ceruantes in l. 3. Tauri, num 68. & num. 72. vſque ad numero 78. vbi plenè agit de aſſumpto præfato, ex d.l. 3. de militari teſtamento, deducto, & plenè explicat legem ipſam. Nec veriſimile eſt, quod voluerit teſtator facere inutilem diſpoſitionem l. Titia cum teſtamento, §. primo, & l. Mæuiæ, in principio. ff. de legatis 2. Alexander, & Iaſon, in l. ſi creditori, numero 1. ff. de legatis primo, Mantica, libro 3. titulo 2. numer. 10. Ioannes Vincent. Hondedeus vbi ſupra, num. 63. ſicque præſumit lex, quod quilibet velit facere actum validum, quatenus fieri poteſt, non autem inualidum, & inutilem, Baldus, in l. ſi quis à filio, in principio, ff. de legatis primo, numero 11. Decius, in l. in contrahenda, num. 4. & ſeq. ff. de regulis iuris, & in l. ſi donatione, numer. 11. C. de donat. & in conſ. 77. num. 2. cum ſeq. Alciatus, regula 3. d. præſumptione 35. per totam, Ioannes Cephalus, in conſil. 138. num. 22. lib. 1. Craueta, in conſ. 52. ex n. 2. cum ſeq. Carolus Ruinus, in conſ. 72. num. 4. lib. 2. & vt non videatur voluiſſe, quod non potuit diſponere, l. ſi quis ita, ff. de conditionibus inſtitut. l. Lucius, §. penultimo, ff. ad municipalem, Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 3. d. titul. 2. num. 14. Ioannes Vincent. Hondedeus, d. conſ. 69. num. 62. lib. 2. at que non modo in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in omni actu, & materia, ſic debet quælibet diſpoſitio interpretari, & accipi, vt magis valeat, quàm pereat: & vt ſit valida, & efficax, & vtilis, l. quoties, l. vbi eſt verborum ambiguitas. ff. de rebus dubiis, l. quoties, ff. de regulis iuris, l. quoties. ff. de iudiciis, cap. Abbate ſancti, de verbor. ſignific. & ita adnotarunt, atque idipſum exornarunt quamplurimis Baldus, in l. 2. in fine, C. de edicto diui Adrian. toller. Bartolus, in l. 1. numer. 11. ff. de iure codicillorum, Alexander, in conſilio 248. numer. 6. & 7. lib. 6. Socinus iunior, in conſilio 79. num. 7. volumine 3. Nonius, in conſilio 37. n. 16. Craueta, in conſilio 52. lib. 1. Vantius, in tractatu de nullitat. in titulo, quid ſit nullitas, num. 24. Petrus de Peralta, in rubrica. ff. de hæred. inſtit. n. 158. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectur. vltim. volunt. lib 3. titulo 2. ex numero 10. cum ſeqq. & lib. 12. titulo 17. ex num 12. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volun. lib. 2. interpretat. 2. dubitat. 1. ſolutione 5. per totam, folio mihi 213. Cotta, in memorabilibus, in verbo, actus, Hieronymus Gabriel, in conſilio 52. num. 7. Ioannes Cephalus, in conſilio 51. num. 39. & in conſilio 93. num. 10. & 11. & in conſ. 138. num. 13. & in conſilio 16. num. 21. lib. 1. & in conſilio 223. num. 5. lib. 2. Ioſeph. Maſcardus de probationibus, tomo 3. concluſione 1171. num. 18. Fabius Turretus, in conſilio 97. num. 5. Alciatus, regula 3. præſumptione 34. per totam, Burſatus, in conſilio 176. n. 5. libro 2. & i conſilio 410. num. 44. & in conſilio 425. num. 22. lib. 4. Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio 114. num. 16. Iacobus Menochius, de arbitrariis, lib. 2. centuria 2. caſu 199. num. 22. & in conſilio 1. num. 176. libro primo, & præſumptione 10. ex num. 2. cum ſeqq. libro 4. & præſumptione 4. per totam, libro 6. vbi latiſſimè hac de re, & plenius quàm alibi Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio ſecundæ partis, numero 8. Ioannes Vincetius Hondedeus, in conſilio 69. num. 63. libro 2. Camillus Gallinius, de verbor. ſignif. lib. 3. capite 6. per totum: & lib. 5. cap. 6. num. 5. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, primæ parte, cap. 16. num. 87. Achilles Pedrocha, in conſilio 6. num. 90. & ſeq. Ludovicus Caſanate. in conſilio 10. numero 57. & in conſilio 15. num. 15. nouiſſimè Iacob. Cancerius, variarum, titul. 20. de legatis, ex numer. 388. Et tunc dicimus, quod in dubio, vt actus geſtus, ſit verus & legitimus, interpretatio ſumitur, ac ita præſumitur, l. cum precibus, C. de probationibus, Carolus Ruinus. in conſilio 119. numero primo, libro primo, Craueta, in conſilio 135. num. 24. & in conſilio 272. numero 7. & in conſilio 294. num. 3. & in conſilio 100. numero 46. Franciſcus Burſatus, dicto conſil. 425. numero 22. dicimus etiam in fideicommiſſaria materia ſemper interpretationem fieri, ne fideicommiſſum intercidat, & ne inutile, & fruſtratorium ſit, l. cogi, circa principium, maximè in verſ. ſed & ſi quis, ff. ad Trebel. & ibi apertiſſimè colligit Bartolus, in 1. & 2. notabili, Mantica, libro tertio, dicto titulo 2. numero 10. & 18. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 7. numero 17. & 18. Caſanate, dicto conſilio 15. num. 15. ad finem. Item dicimus, pro actus, ſeu diſpoſitionis validitate præſumptionem, & coniecturam, eſſe cæteris firmiorem, ac efficaciorem, & potentiorem, ſicuti ex aliis Authoribus notaui cap. præcedenti. numero primo, & poſt Decium, Purpuratum, Galiaul. Alciat. & Neuizan. ſcripſit Menochius, libro 6. dicta præſumptione 4. num. 4. Ioannes Cephalus, in conſilio 10. n. 14. & in conſilio 39. num. 49. & in conſilio 51. numer. 38. & ſeqq. libro 1. Simon de Prætis, libro 2. interpretatione 2. dubitatione 1. ſolutione 5. numero 7. folio 213. Achilles Pedrocha, dicto conſilio 6. num. 92. Cardinalis Franciſcus Mantica, libro 12. titulo 17. numer. 13. Petrus Magdalenus, prima parte, dicto cap. 16. numero 87. folio 180. & cap. 6. num. 19. Ludouicus Caſanate dicto conſilio 15. numero 15. item dicimus, quod actus præſumitur ita geſtus, vt valeat, & ſuſtineatur, ac ipſius nullitas euitetur, etiamſi verba improprientur, vt cum Angelo, Iaſone, Decio, Craueta, Alciato & aliis ſcripſit idem Menochius, libro 6. dicta præſumptione 4. numero 34. & 35. vbi declarat. Mantica (qui etiam declarat) libro 12. dicto titulo 17. numero 13. Pedrocha. dicto conſilio 6. numer. 91. Camillus Gallinus (qui latiùs exornat) de verborum ſignificatione, libro 3. cap. 6. ex numer 1. vſque ad numerum 12. folio 37. & 38. dicimus etiam & alia multa, quæ in propoſito vtiliter congeſſit Menochius, libro 6. dicta præſumptione 4. ex numero primo, vſque ad numer. 39. vbi à coniectura, & præſumptione prædicta, quod actus ita præſumatur geſtus, vt valeat potius, quàm pereat, quamplurima deducit & commemorauit, quæ ideo omittimus, quoniam ibi traduntur, & tranſeribendi vitium ab inſtituto, & conditione noſtra multum abhorret.

Denique in illa quæſtione, an, & quando teſtamentum iure communi, vel iure ſpeciali, & priuilegiato confectum præſumatur, de qua etiam ex profeſſo egit Menochius libro 4. præſumptione 4. per totam. Et in ea, an actus, qui & iure communi, & iure ſpeciali potuit confici, quo iure geſtus, & celebratus præſumatur; de qua quoque latè Menochius idem libro 6. præſumptione 9. per totam. Dicimus ita pariter, quod ſi teſtamentum non poteſt valere, neque ſuſtineri ſecundum ius commune, tunc præſumitur iure ſpeciali, & priuilegiato confectum, per text. in dicta l. 3. ff. de militari teſtamento, & poſt alios iuris Interpretes obſeruat Menochius, libro 4. dicta præſumptione 4. numero 5. & repetit libro 6. dicta præſumptione 6. numero 4. Vbi dixit, quod ſi actus non poteſt valere, & ſuſtineri iure communi, præſumitur geſtus de iure ſpeciali, & priuilegiato: & Alciatus, regula 3. præſumptione 36. num. 6. verſ. 4. limitatur.

Verum à coniectura, & præſumptione prædicta, qua dicimus, actum præſumi geſtum, vt omnino valeat; nonnullis coniecturis, ac præſumptionibus contraris recedi ſolet, provt cap. præcedenti diximus, cum egimus de validitate teſtamenti præſumenda: & de textu, in l ſi pars, de inofficioſo teſtamento. Et ſic coniecturæ, & præſumptiones omnes ibi adductæ, huic cap. & caſui æqualiter conueniunt: & eas recenſent Simon de Prætis, lib. 2. interpretatione 2. dubitatione prima, dicta ſolutione 6. per totam, folio 213. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 3. dicto titulo 2. ex numer. 10. & lib. 12. titulo 17. ex numero 10. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. cap. 6. ex numero 12. cum ſeq. latius Menochius, lib. 6. dicta præſumptione 4. ex num. 36. vſque in finem præſumptionis, qui in effectu quamplurimas congerit coniecturas; quarum Prima eſt, quando repugnat alia præſumptio oriens ex natura actus, nam illa præualet, & actus non præſumitur validus, vt latius ipſe explicat ex num. 39. vſque ad num. 43. Secunda & Tertia, ſunt quando ad conficiendum actum, de cuius validitate ambigitur, deficiunt aliqua requiſita neceſſaria. Vel quando actus non habet ſuam formam; nam vtroque caſu non interpretatur, vt valeat, ita Menochius ipſe de primo, num. 45. vſque ad num. 46. dicta præſumptione 4. lib. 6. & de ſecundo ibi dem, ex numer. 47. vſque ad num. 50. & conueniunt Simon de Prætis, dicta ſolutione 5. numer. 46. folio 215. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 12. dicto titulo 17. num. 13. in fine, & num. 14. Mantica ipſe, de tacitis & ambiguis conuention. lib. 2. titulo 4. folio 61. qui cum ex num. 18. & ſequentibus, plene adnotaſſet, quod contractus ſic debet intelligi, vt magis valeat, quàm pereat: & quod interpretatio, vt actus valeat, eſt Regina aliarum; inquit tandem num. 33. ad limitationem eorum omnium, quæ antea protulerat, quod contractus debet intelligi, vt valeat, quando omnia ſubſtantialia interueniunt: Et reddit rationem num. 34. & ſeqq. quia forma ſi deficiat in actu quocunque, actus eſt nullus; etiamſi ſit fauorabilis, & id quod dicitur de defectu formæ communiter congerit ex dicto numer. 34. vſque ad numerum 47. vbi vide omnino. Quarta eſt, vt eadem præſumptio, & coniectura non præcedat, quando neque ex proprio, neque ex improprio, aut largo ſignificatu verba poſſunt comprehendere caſum, in quo propoſitio valeat, ſiue deſeruire non poſſint, quia tunc efficitur inualida, atque inutilis diſpoſitio, l. in ambiguo & ibi Socinus ſenior notauit numero ſexto, ff. de rebus dubiis, Et ſentit Bartolus numero tertio, & apertiùs Paulus Caſtrenſis, num. 6. & ita Ruinus reſtringit in conſilio 7. num. 12. libro 7. ſequitur Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro 3. dicto tiulo 2. numero 19. & libro 11. titulo 17. num. 13. & de tacitis & ambiguis conuentionibus, libro 2. dicto titulo 4. numero 55. Prætis, dicta ſolutione 5. numero 53. & conuenit Menochius, dicta præſumptione 4. libr. 6. num. 34. 35. & 46. dum Aretino, Iaſone, Decio, Felino, & Alciato relatis, ſcripſit, pro actus validitate non præſumi quando ſuſtinendo ipſum actum, proprietas ſermonis nimium impropriaretur. Camillus Gallinus, de verborum ſignificatione, libro 3. cap. 6. ex numero 12. cum ſeqq. vbi aliter, quam ſoleat communiter. explicat l. tutores, §. primo, ff. de adminiſtratione tutorum. Quinta coniectura eſt, quando repugnat præſumpta mens diſponentis, quæ omnino offenderetur, ſi ſumeretur interpretatio validitatis actus, vt cum Caſtrenſe, Alexandro, Iaſone, Fulgoſio, Decio, & Alciato notauit idem Menoch. lib. 6. dicta præſumptione 4. numer. 50. & 2. ſeqq. & vltra eum Mantica, dicto numero 13. libro 12. titul. 17. & de tacit. & ambig. conuent. dicto titulo 4. libri 2. numero 56. Simon de Ptæ, libro 2. dicta ſolutione 5. numero 47. fol. 215. Mieres in initio ſecundæ partis, de maioratu, numero 8. qui dixit, quod ſi ex validitate alicuius actus, teſtatoris voluntas offendatur, interpretatio eſt ſumenda, vt potius actus pereat, quàm valeat. & reſert Paulum, & Alexandrum, in l. verbis ciuilibus, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. per illum text. in illis verbis: Ne fiat contra voluntatem. Notauit etiam Petrus de Peralta, in l. Mæuius, numero 2. ff. de legatis ſecundo. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. numero 6. folio 159. quò loci ſcripſit, pro actus validitate præſumendum non eſſe, quando ſic præſumendo, aliquid contra mentem teſtatoris fieret. Camillus Gallinius, lib. 3. dicto cap. 6. numero 16. & 17. qui reddit rationem, quoniam potius accipitur, & præſumitur diſpoſitionem eſſe nullam, quam vt fiat contra voluntatem diſponentis, per text. in eadem l. verbis ciuilibus, & in l. quoties, §. ſi duo. ff. de hæred. inſtit. l. penul. ff. de iniuſto rupto, vbi potius toleratur, quod teſtamentum irritetur, quam vt fiat contra voluntatem teſtatoris, qui prohibuit expreſſim, portionem cohæredi accreſcere.

Et idem dicendum erit, quando aliqua coniectura demonſtratet, eum qui actum confecit, voluiſſe eligere viam illam, qua ipſe actus nullus redderetur, provt Menochius explicauit, dicta præſumptione 4. numero 57. vel quando verſamur in odioſis, aut quando agitur de damno, & præiudicio tertij, aut actus eſt factus in fraudem legis, ſicuti hæc tria latiùs comprobauit Menochius ibidem, ex num. 51. vſque ad numer. 57. vbi vide.

CAPVT XXXI.

Ex eadem capitum duorum præcedentium materia, & de coniectura, ac præſumptione illa, qua pro validitate teſtamenti, & pro eo ſuſtinendo præſumitur, vt ſcilicet actus qui geritur, ac diſpoſitio quælibet, & maximè teſtamentaria, potiùs valeat & ſuſtineatur, quàm pereat, modò contra voluntatem teſtatoris, aut in perniciem eius aliquid non reſultet. Et de ancipiti, & forenſibus, atque practicis negotiis admodum aſſidua, & difficili ea quæſtione, vtrum inquam in fideicommiſſis, & primogeniis, ad quæ filij legitimi, & de legitimo matrimonio nati vocantur, admittantur, & ſuccedere debeant hi, qui per ſubſequens matrimonium legitimi facti ſunt. Vbi ingenti ſtudio, & diligentia res hæc inquiritur, & diſſeritur, vt alibi quærendi excuſetur labor omnino, Regiique Hiſpalenſis Senatus in caſu ex facto occurrenti definitio, ſeu deciſio egregia proponitur. Et vide infra, capite 75.

SVMMARIVM.

- 1 Aſſumpti præcipui huiuſce cap. finis, & intentio, & deciſionis Regij Hispalenſis Senatus dubium proponitur, caſúſque refertur.
- 2 Legitimati per ſubſequens matrimonium, ſunt propriè legitimi, & iuſti filij, & ſui, & in poteſtate patris.
- 3 Et admittuntur ad honores, & dignitates, & officia, & ad omnia, ad quæ admittuntur legitimi, & naturales ab initio.
- 4 Et faciunt deficere conditionem, & ſubſtitutum excludunt, quando teſtator ſubſtituit hæredi, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis, & naturalibus.
- 5 Quoniam matrimonium ſubſequens tollit omnia vitia præcedentia.
- 6 Et faciat, quod verè & naturaliter dicantur filij legitimi, per ſubſequens matrimonium legitimati, qui ſecundum legem naturæ (quæ nullam diſcretionem introduxit filiorum) verè & naturaliter, dicebantur legitimi. Sed de his omnibus ex numero 2. traditis, vide infra ex num. 56. vbi contrarium obſeruatur, & latiùs probatur.
- 7 Legitimati per ſubſequens matrimonium, quoad omnia legitimi vſqueadeo cenſentur, quod conſequuntur omnes ſucceſſiones, ad quas vocantur legitimè nati, in nihilo differentes a veris, & legitimis filiis, quod declaratur infra, numero 72.
- 8 Eligendus in Epiſcopum, natus eſte debet de legititimo matrimonio, & tamen legitimatus per ſubſequens matrimonium, promoueri poteſt. Et vide infrà numero 76. vbi explicatur textus, in cap. innotuit, & in cap. cum in cunctis, de electione.
- 9 Legitimari poteſt naturalis à Principe ſeculari, ſic vt habeat ſucceſſiones illas, quas habent illi, qui naſcuntur de legitimo matrimonio. quod explicatur infrà, num. 82.
- 10 Hominum dispoſitiones à iure ſcripto interpretationem recipiunt, tam in contractibus, quàm in vltimis voluntatibus, cum quibus in dubio teſtator ſe conformaſſe videtur, quod explicatur infrà, n. 83. & 84.
- 11 Legitimatus per reſcriptum, non ſuccedit in feudo.
- 12 Sed ſi fuerit legitimatus per ſubſequens matrimonium ſuccedit, de quo vide infrà n. 85.
- 13 Statuta, & vltimæ teſtatorum diſpoſitiones quoad interpretationem à pari procedunt.
- 14 Legitimatus per ſubſequens matrimonium, dicitur verè & propriè natus ex legitimo matrimonio, in diſpoſitione ſtatuti, contrarium infrâ, num. 85.
- 15 Verba illa, per quæ ad ſucceſſionem inuitantur nati ex legitimo matrimonio, tantummodo operantur excluſionem legitimatorum per Principem, vel aliorum nullo tempore legitimorum, non verò legitimatorum per ſubſequens matrimonium. Aliàs autem ſequerentur abſurda nonnulla, vt hic adnotatur. Sed contrarium defenditur infra n. 89.
- 16 Legitimati filij per ſubſequens matrimonium, reuocant donationem, de qua loquitur textus, in l. ſi vnquam, C. de reuocand. donation. & vide latius infra, n. 92.
- 17 Legitimatum per ſubſequens matrimonium, excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi deceſſerit ſine filiis, vel de legitimo matrimonio natis, ſiue legitimè natis. Indeque admitti ad fideicommiſſi, vel maioratus ſucceſſionem, ad quam filij legitime nati, aut filij legitimi, & ex legitimo matrimonio procreati, vocantur. Provt tenuerunt quamplurimi iuris Interpretes, qui commemorantur hoc numero.
- 18 Quorum permulti id intelligunt, non obſtante geminatione, legitimis, & de legitimo matrim. natis. Et ſic uihtl intereſſe, an verba ſimplicia, legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, an geminata, filiis legitimis, & legitime natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, adiiciantur, ex ſententia eorundem.
- 19 Quos ſequitur conſtantiſſimè Franciſcus Burſatus, in conſ. 18. lib. 1. & latiùs comprobat. vt hic adnotatur. Et eidem respondetur infra, n. 108. & ſententia ſuperior confutatur ex num. 103.
- 20 Probare quis debet, talem ſe eſſe, qualem aſſerit, aliàs obtinere non poteſt.
- 21 Filius hæreditatem patris petens, debet probare, ſe filium, & legitimum.
- 22 Legitimitas quando eſt fundamentum intentionis alicuius, qui fundat ſe in ea, illam probare tenetur,
- 23 Legitimati per ſubſequens matrimonium, legitimè nati, aut de legitimo matrimonio procreati, verè non ſunt: & latiùs infra n. 56. & ſeq.
- 24 Et ideo in eis non verificatur, nec verificata cenſetur conditio illa voluntaria, ſi quis deceſſerit ſine filiis legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis. Cùm conditio voluntaria in forma ſpecifica adimpleri debeat, & non per æquipollens.
- 25 Et ibidem Franciſci Beccij, in conſ. 165. num. 68. & 69. ſolutiones quatuor; nouiter. & verè improbatæ per Authorem.
- 26 Maioratus inſtitutor cauere, & disponere poteſt, ne in maioratu ſuccedant filij, per ſubſequens matrimonium legitimati.
- 27 Verba ſemper debent intelligi verè, & naturaliter, & non ciuiliter per fictionem.
- 28 Et quando poſſunt trahi ad duplicem ſenſum, naturalem ſcilicet, & ciuilem; potius trahenda ſunt ad naturalem.
- 29 Natiuitatis principium quando vitioſum fuit, ad illud, verba, legitimè natis, aut legitimo matrimonio procreatis, referri non poſſunt.
- 30 Quicquid Franciſcus Beccius duplici via contenderit in conſ. 165. num. 65. & 56. lib. 2. id ſubuertere.
- 31 Qui ex eo conuincitur manifeſtè, quod filij per ſubſequens matrimonium legitimati, neque ſecundum veritatem, neque ſecundum opinionem, poſſint dici nati ex legitimo matrimonio; quia non entis nullæ ſunt partes, nec qualitates.
- 32 Verba dispoſitionis cui non conueniunt, nec etiam conuenit dispoſitio per ea importata.
- 33 Verba, legitimos & naturales, & de legitimo matrimonio natos, & habitos; non conueniunt legitimatis per ſubſequens matrimonium; ergo nec diſpoſitio, quæ natos ex legitimo matrimonio ad ſucceſſionem inuitat. Quod & aliis mediis, & ex communi vſu loquendi corroboratur.
- 34 Teſtator dum vocauit filios legitimos, & naturales, & legitime natos, aut ex legitimo matrimonio procreatos, respexit ad originem, & principium naſcendi, & conſiderauit naturam, & non accidens. Ideo legitimati poſtea per ſubſequens matrimonium, non continebuntur. Quia non eſt noſtrum extendere ſcripturas.
- 35 Et à perſona non eſt recendendum.
- 36 Qualitas legitimitatis, ſeu de legitimo matrimonio, quando per teſtatorem fuit deſiderata tempore natiuitatis, & ad illud relata, eo tempore ad eſſe debet, nec ſufficit, quod ex pòſt facto interueniat per ſubſequens matrimonium.
- 37 Quod latius comprobat Hippolyt. Riminaldus.
- 38 Legitimatio omnis eſt præpoſtera, & macula eſt impreſſa origini.
- 39 Verba ex legitimo matrimonio, reducta ad vulgare, ſunt hæc, de legitimo matrimonio. Ergo non poſſunt verificari in filiis legitimatis per ſequens matrimonium.
- 40 Verba ſine filiis legitimis, & naturalibus, ex legitimo matrimonio, denotant ad excluſionem ſubſtituti, filios eſſe debere ſecundum leges, & naturam ex legitimo matrimonio. Quales non ſunt legitimati per ſubſequens matrimonium.
- 41 Matrimonium ſequens non operatur, quin macula fuerit in generatione. At teſtator dum requirit legitimam natiuitatem, vult eam eſſe puram, & immaculatam.
- 42 Qualitas adiecta verbo, intelligitur ſecundum tempus verbi.
- 43 Circa quam regulam Sfortia Oddo deceptus, & poſt eum Franciſcus Beccius, hic adnotatur, & numero ſeq.
- 44 Quia matrimonium, quod eſt cauſa legitimitatis, debebat præcedere, & tamen ſubſequitur, & ſic effectus præcedit ſuam cauſam. Quod non poteſt fieri per naturam, neque etiam per fictionem Quia teſtator vt hanc fictionem excluderet, addit ex legitimo matrimonio, procreatos.
- 45 Dictio, ex, & dictio, de, ex, ſcilicet, aut de legitimo matrimonio natos, pro ſui natura denotat cauſam proximam, & immediatam, & materialem. Et ſic tempus natiuitatis, & legitimi matrimonij. Quo ſtante, verificari non poſſunt ea verba in filiis legitimatis per ſubſequens matrimonium. Quia dictæ præpoſitiones denotant cauſam materialem (vt dictum eſt) At illorum filiorum materia non erat de legitimo matrimonio, quia quando ad materiam reducti ſunt, non erat matrimonium.
- 46 Nec ſatisfaciunt Iacobi Menochij ſolutiones tres, quæ nouiter expenduntur, & confutantur.
- 47 De natura dictionis, ex, vel, de, eſt denotare ſubſtantiam eius, cui adiungitur.
- 48 Legitimatio per ſequens matrimonium, an dicatur fieri per fictionem tranſlatiuam, vt matrimonium retrotrahatur & contractum fingatur ante natiuitatem filiorum. Vbi quod retro non fingit ad ea, quæ determinato modo habent voluntatem, vt illa extendere poſſit. Nec quoad interpretationem voluntatis teſtatoris. Nec in præiudicium tertij. Niſi ex præſumpta disponentis voluntate, vt in caſu, l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat.
- 49 Legitimatio non tantum poteſt, nec tam latè porrigitur, etiam ex vi retrotractionis, vt legitimatus dicatur verè legitimus originali legitimitate in ſpecie, quæ ex matrimonio procedit.
