Primus caſus eſt, quando diſpoſitio præſens, eſt certa, & determinata, ita vt de per ſe ſubſiſtere poſſit, atque ex ea appareat de voluntate loquentis, aut diſponentis, & hoc quidem caſu ſtatur diſpositioni certæ, & determinatæ, quamuis relata non appareat, & ſic relatio non facit conditionem: ſic ſane Bartolus ſcripſit in l. eum qui, §. Iulianus, ff. de conſtituta pecunia: vbi ſcriptum, atque deciſum reliquit, quod ſi Iudex condemnauerit aliquem ad dandum Titio omni anno par vnum caponum, ſecundum quod, vel provt, aut ſicut ante ſucceſſores ſui fecerunt; valeat ſententia, & teneatur ſoluere, quamuis non reperiatur, quod anteceſſores illius ſoluerint. Sequuntur Doctores ibi, Iaſon, & Decius, in l. penultim. in ſecundo notabili, C. de inſtitut. & ſubſtitut. Caſtrenſis, in conſil. decimo ſeptimo, lib. 2. Curtius iunior, in conſilio 97. vbi in terminis ita reſoluit caſum præſentem: Boërius, deciſione 16. Grammaticus, deciſione 59. num. 25. & ſeq. Craueta, in conſil 987. num. 65. quos retulit, & ſic reſoluit Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto artic. 16. num. 111. in principio. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. n. 29. dicens, quod quando diſpoſitio, quæ aliam refert, ſola de per ſe ſubſiſtere poteſt, nihil intereſt, quod de relato non apparet, & citat Speculatorem, de inſtrumentorum editione, §. reſtat, Afflict. deciſione 273. Boërium, deciſione 281. & adducit exemplum, quando quis obligaretur aliquid ad tempus dare, ad quod ex alio inſtrumento anteà tenebatur; quia tunc etiam ſi de alio relato inſtrumento non conſtet, cauſa ipſa, de qua in referente agitur, verificatur: atque idem eſſe dicit, ſi quis centum aureos ex tali obligatione reſtantes, confiteatur; vt tenet Rebuffus, quem Aluaradus ipſe commemorat, & conuenit Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. dicta ſolutione 2. num. 240. fol. 271. vbi in eodem caſu, quando ſcilicet relata diſpoſitio, aut ſcriptura relata, ſiue teſtamentum, ad quod fit relatio, non apparet; inquit, quod ſi referens, aut relatio orationem perfectam habet, & bene poteſt percipi quid ſenſerit teſtator; in eo quod poteſt diſponere, teſtamentum ipſum referens ſeruandum eſt, & non vitiatur id, quod certum eſt, propter id, quod non apparet, & quod ſatis eſt apparere de poteſtate, & mente diſponentis, & de ipſa diſpoſitione refernte, licet non appareat de relata, idque maximè, quando in diſpoſitione referente apparet explicitè de voluntate disponentis, & de ea habetur certitudo: ad quod citat iura quamplurima, & Interpretum authoritates in propoſito. Conuenit etiam Sebaſtianus Medices, de regulis iur. d. reg. 10. in finalibus verbis, ſub n. 125. n. 70. fol. 73. dum inter alia dicit diſtinguens, provt ibi, quod ſi de relato non conſtat; aut fit diſpoſitio per Principem, aut per priuatam perſonam; primo caſu diſpoſitio valebit, vt ibi probat: ſi verò diſpoſitio fit per priuatam perſonam, & conſtat de eius voluntate, vt quia expreſſit quicquid voluit, & intellexit in referente: & tunc inquit, quod etiam ſi de relato non conſtet, diſpoſitio valida eſt, ſi forma ſeruetur; quia tunc dictio relatiua non ſtat per modum conditionis, ſed per modum cauſæ, vt per Iaſonem, in l. admonendi, ſecunda lectura, num. 30. ff. de iureiuran. & iterum Medices ipſe, eadem regula 10. num. 112. folio 71. vbi quod ſtatutum relatum licèt non appareat, ſtatutum referens valebit, quando ſcilicet in eo declaratur mens ſtatuentium, & citat Bald. Angel. Caſtrenſ. Iaſon. Decium, Pariſium, & alios ita tenetes: tradiderunt quoque Decianus, in conſil. 62. numero 5. libro ſecundo, & in conſilio 95. num. quinto, eod. lib. 5. Sfortia Oddus, in conſilio 64. num. 77. vbi poſt Decium. in conſil. 325. In caſu propoſito, numero ſecundo, quod quando aliquid diſponitur ab eo, qui habet auctoritatem diſponendi, & illud certum eſt, attendi debet, nec alteratur per relationem factam ad aliam diſpoſitionem: refert, & ſequitur M. Anton. de Amatis, deciſione 49. numero 11. eleganter Ioannes Bolognetus, in d. authent. ſi quis in aliquo documento, videndus, ex n. 56. cum pluribus ſeq, quò loci, primum conſtituit dicto num. 59. quod creditur plenè Legislatori referenti aliam legem, etiam quod non appareat relatum. Deinde, nu. 57. inquirit, an valeat priuilegium ſe referens ad illud, quod anteceſſores habuerunt, ſi non producatur relatum: & explicat, vt ibi videbis, & num. 58. vbi quærit id ipſum in ſcriptura antiqua. Rurſus & ad propoſitum noſtrum ſtatuit num. 59. quod ſcriptura referens aliam ſcripturam, facit fidem, etiam quod non producatur relatum, quando relatio fit ab eo, qui habet poteſtatem faciendi: & numero 60. an ſententia faciens mentionem de actis, faciat fidem, ſi non producatur relatum, quando relatio fit ab eo, qui habet poteſtatem faciendi, & num. 16. an ſententia faciens mentionem de actis, faciat fidem, ſi non producantur ſcripturæ actorum: & numero 65. in epilogo illius materiæ, & eorum, quæ antea dixerat; eandem repetit reſolutionem, quod referens inducat efficacem diſpoſitionem, etiam ſi relatum non appareat, quando relatio fit ab eo, qui diſponendi facultatem habebat. Petrus etiam Surdus, referendus ſtatim, in eodem remanet placito, vt nunc dicetur: & ij equidem in fortioribus terminis id intelligunt, atque extendunt, vt ſcilicet generaliter, quando relatum non reperitur, ſi actus aliquo modo valere poteſt, valere debeat, ad hoc vt diſpoſitio potius ſuſtineatur, quam pereat, l. quoties, ff. de rebus dubijs, & in terminis ita ſpecifice tradiderunt Ripa in d.l. admonendi, ff. de iureiurando, num. 36. Pariſius, in conſilio 133. nu. 12. lib. 4. Sebaſtianus Medices, de regul. iuris, d. regula 10. numero 10. atque eorum traditio confirmatur ex his, quæ libro ſecundo quotidianar. har. controuerſiar. iuris, cap. 7. numero 19. & quatuor ſeq. ſcripta, atque adnotata reliqui: ex his quoque, quæ eruditè, & vtiliter (vt adſolet) adducit Petrus Surdus, in conſilio 241. numero primo, & 2. & 3. libro 2. vbi primum conſtituit, quod vbi in referente expreſſus eſt tenor relati, creditur referenti, non conſtito de relato, ſi ſumus in his, quæ pendent à ſola voluntate diſponentis; vt per Baldum, Decium, & Beroum ibi relatos, per Menochium, in conſilio 90. numero 42. libro primo idque præcipuè, quando quoad ſubſtantiam tenor relati recitatur in ſcriptura referente; vt per Bald. Roman. Decium, Iaſonem, Ripam, Crauetam, & Bellonum, ibi relatos; Octauianum Cacheranum, deciſione pedemontana 39. numero quarto, & prædicti Authores loquuntur de conſimatione eius, de quo non apparet: in quibus terminis expendit eos Petrus ipſse Surdus, dicto numero primo, Verſabatur namque ibi in diſpoſitione D. Chriſtophori Columbi, quam eſſe validam affirmat, quia & ſi referat ſe aliàs in Hiſpalenſi ciuitate diſpoſuiſſe, nec illud teſtamentum reperiatur, tamen continebat illud Ipſum, quod ibi inquit ordinaſſe. Et prædictorum ratio eſt (vt idemmet Surdus profitetur) quia ſuperuacua eſt demonſtratio, ſi res eſt certa, l. prima, in fine, ff. de doto prælegata, l. ſi non deſignata, C. de falſa cauſa adiect. leg. & quod non eundo per mendicata ſuffragia, videtur facere in noſtris terminis textus, in l. ſi donatio, C. de donationibus, vbi ſi quis in teſtamento confirmat donationem certæ rei. quam aſſerit ſe feciſſe, valet diſpoſitio; & ſuſtinetur ex teſtamento relictum, licèt non probetur donatio: & ibi notat Baldus, quod verbum, Confirmo, importat diſpoſitionem nouam, & de per ſe; & ſubdit, quod ſi in inſtrumento aliquo fit mentio alterius inſtrumenti, non eſt neceſſe conſtare de primo, ſi ſecundum diſponere poteſt principaliter per ſe; & infert ad alia, & idem dicit Baldus, in conſilio 418. Licet dominus, volumine quinto, vbi ſi quis leget domum, quam dicit eidem fuiſſe legatam à parte in ſuo teſtamento, debetur domus, etiam ſi de paterno teſtamento non appareat. Confirmat Iaſon, in d. l. admonendi, numero 41. de iureiur, quia vbi teſtator refert ſe ad aliquid, quod non requiritur; diſpoſitio non vitiatur, ſed ſuſtinetur. Sequitur ripa, numero 35. Decius, in conſilio 63. numero 5. vbi dicit procedere in quacumque materia: & numero ſexto, verſic. nec obſtat quòd verba? vbi dicit aliud eſſe, quando conſtaret, relatum aliud diſponere. Addit etiam pro confirmatione idemmet Surdus eod. conſilio 241. numero ſecundo, id quod voluit Bartolum in l. cum quis decedens, §. codicillis, ff. de legatis tertio. quod ſi in teſtamento confiteatur teſtator, ſe aliquid debere, vel recepiſſe, & illud leget, peti poterit ex teſtamento, ſi aliter probari non poterit veritas debiti, & Bartolum ſequuntur quamplurimi Authores citati per Surdum, qui in hæc verba concludit: Quare cum dominus Chriſtophorus in vltima ſua diſpoſitione fateatur ſe reliquiſſe, & ordinaſſe, vti legitur, & velit diſpoſitionem ſuma ſortiri effectum, non eſt, quod reuoceiur in dubium ſubſtantia maioratus, &c. & hactenus de primo caſu.

Secundus caſus ſit, quando diſpoſitio referens, eſt incerta, & indeterminata, ita vt mens aliter haberi non poſſit, quam ſi de relata conſtiterit; & tunc ſi relata diſpoſitio non apparet, inutilis remanet referens, ita ſane Bartolus ſcripſit in l. ſi ſic. §. primo, ff. de legatis primo, & ſequuntur poſteriores ibi, & in d. authent. ſi quis in aliquo documento: Vbi poſt Bald. Alex. Iaſon, & alios, Cagnolus, numero. 70. Grammaticus deciſione 59. num. 25. & ſeq. Pariſius, in conſilio 35. num. 7. libro primo, & in conſilio 19. num. 68. lib. 2. Rolandus in conſilio 8. num. 20. lib. 3. & cum alijs multis Sebaſtianus Medices, ad finem dictæ regulæ 10. ſub num. 70. in verſic. ſi vero mens aliter. iuncto verſic. ſi vero quærimus, & vltra relatos ab eo, Aluaradus, de coniecturata mente, defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 28. & 29. Franciſcus Beccius, in conſilio 56. num. 30. Marc. Anton. Peregrinus, d fideicommiſ. articulo 16. num. 111. in principio. Simon de Prætis, lib. 2. d. ſolutione 2. num. 239. folio 271. vbi reſpondendo ſecundum Bald. quem citat, inquit, quod ſi poſito relato, ponitur & referens, ita quod ſine relato remouetur & referens, nec ſine relato orationem perfectam habet, nec etiam intellectum, & tunc non valet referens ſine relato: quod etiam eſt de mente eorum omnium, quos proximo ſuperiori caſu commemoraui, & expreſſim aſſeuerauit Petrus ſurdus, in conſilio 167. num. 27. & in conſilio 245. num. 21. libro. 2. & in conſilio 313. numero 50. & numero 74. libro. 3. melius ipſe Surdus, in conſilio 315. num. 63. eod. libro 3. vbi citat Bald. dicentem, quodi ſi quis reſpondendo poſitionibus, confitetur prout in inſtrumento, confeſſio non dicitur confeſſata, ſi in inſtrumento id non continetur; & inde conſtituit, quod referenti non creditur, etiam in ijs, de quibus poteſt diſponere niſi conſtet de relato, quando referens nihil certi diſponit; & in hunc modum, atque ſingulariter in propoſito reliquit ſcriptum: Et hoc multo magis procedit in iſto caſu, in quo diſponentes nihil certi in ea tranſactione ſtatuerunt, & non dixerunt quale extet fideicommiſſum, ſed ſimpliciter ſed retulere ad teſtamentum: quocirca nihil plus importat confeſſio quam in teſtamento legatur, per id quod ponit Baldus, in cap. primo, §. finali, quale feud. alie. pot. vbi inquit, quod et ſi ſtatutum referens aliud, probet ſine relato, tamen hoc eſto verum, quando certam continet diſpoſitionem, at ſi nihil certi contineat, nihil etiam diſponit, niſi quatenus apparet de relato, & hoc etiam voluit Caſtrenſis, in conſilio 17. verſic. ſi vero non apparet, volumine 2. vbi dicit, quod etſi referenti credatur, etiam non conſtito de relato in ijs, de quibus poteſt diſponere, tamen hoc non procedit, quando referens nihil certi ponit. Aretinus, in conſilio 76. num. 6. Felinus, in cap. 2. verſic. aliquando vero priuilegium de reſcriptis, & preter eos hoc idem voluit Bald. in. l. 1. in fine. C. de Epiſc. & Cler. Decius, in authent. ſi quis aliquo, nu. 40. C. de edendo, Vbi allegat 5. Speculator. Abbatem, & altos. Ripa, in l. admonendi, nu. 35. in fine, de iureiur. Bellon. in conſ. 36. nu. 7. vbi addit Iaſon. In propoſito igitur non dixit Ant. aliquod extare fideicommissum, niſi prout apparebat in teſtamento, proinde confeſſio attendi non debet, ſed teſtamentum ipſum, &c. Eandem denique huiuſce ſecundi caſus reſolutionem amplectitur etiam Ioan. Bolongn. in. d. authent. ſi quis in aliquo documento, nu. 62. & 63. & 64. & in epilogo, nu. 65. quibus in locis aſſerit Primò, quod ludici referenti acta interueniſſe in ſententia non creditur, niſi producatur ralatum. Secundò, quod parti referenti acta interueniſſe in ſenentia, non creditur, niſi prodecatur, quando per confeſſionem non poteſt ſibi præiudicare, aliàs probantur per ſuam confeſſionem, quod Notario referenti in ſententia, acta fuiſſe, non creditur regulariter. Quartò, adducit epilogum breuem eorum, quæ in propoſito noſtro dixerat numeris præcedentibus quo expreſim etiam conuenit huiuſce caſus reſolutionis & ſententiæ.

Tertius caſus ſit, vbi apparet diſpoſitio, & ſcriptura relata, & eo caſu ſcriptura referens, modificatur, & reſtringitur ad terminos relatæ, cum relatum intelligatur eſſe in rferente cum omnibus qualitatibus ſuis, vt ſuprà obſeraui. Idcirco licet ſcriptura referens, alio modo referat, quam contineatur in diſpoſitione relata: modificari debet terminos relatæ, & per errorem præſumitur aliter facta relatio, ſicuti numeris præcedentibus tradidi, & retuli Authores ita tenentes, Bartol. quoque, Aretinum, Alexand. Decium, Creuetam, & Curtium Iuniorem recenſui, id ipſum docentes, & absurdum reputantes, plus quem conſequi ex ſcriptura referente, quàm ex ſcriptura relata: lib. 3. quotidianum harum controuerſiar. iuris, cap. 15. num. 39. 40. & 41. & eos commemorauit Marc Ant. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 16. num. 111. vbi dupliciter limitat & veriſſimè, & verba ſequentia profert, Limita, niſi conſtaret, diſponentem alio modo diſponere, quam in diſpoſitione, aut ſcriptura, ad quam ſe refert. idem Decius, in conſilio 235. columna vltima. Secundo limita, vbi ſequens dispoſitio eſſet gratioſa, & refertur ad primam ampliandi cauſa, nam non reſtringeretur per illam relatam, ſicuti latè in notabili caſu Ruinus tradidit in conſilio 18. columna 2. & 3. lib ſecundo. Addiderim go, limitationem ſuperiorem primam veriſſimam eſſe, vt dixit: nam ſi quando diſpoſitio referens eſt certa, & determinata, non attenditur, nec in conſideratione habetur, quod relata non appareat, ſiue non apperiatur; ſic etiam & ſi reperiatur; attendi non debet, nec in conſideratione haberi, quod aliter ſit in ipſa diſpoſitione relata, quam in referente; ſi constet dilucidè, diſponentem voluiſſe alio modo diſponere, quàm in instrumento, aut diſpoſitione, ad quam ſe refert, dummodo (quod etiam vltra prædictos Authores animaduerto) relata diſpoſitio eius naturæ it, quod mutari, aut alterari potuerit in referente, liberèque diſpones potuerit, alio modo, quam ibi diſponere: prout in tractati, & materia vltimaum voluntatum (quæ ſui natura deambulatoriæ ſunt vſque ad vltimum vitæ exitum) regulare eſt, aliàs ſecus; idque iuxta ea, quæ vtiliter, atque longa ſerie adnotata, & ſcripta reliqui lib. 3. harum controuerſiarum iuris, cap. 10. per totum, vbi egi de materia l. perfecta donation, C. de donation. quæ ſub modo.

Addiderim etiam vltra Peregrinum, & cæteros, Simonem de Prætis, de interpretation. vltimarum voluntatum, lib. 2. dicta ſolutione 2. num. 242. fol. 271. in eiſdem huiuſce terti j caſus terminis, quando inquam apparet relatum, ſed continet aliquid diuerſum, vel contrarium ab eo, pro quo referens videtur ſe referre, dixiſſe breuiter reſpondendum in hæc verba; Si ex relato apparet de errore in corpore, ſeu in nomine appellatiuo rei diſpoſitiuæ, vitatur referens. Si autem verſatur error in nomine proprio rei, ver ſantis in diſpoſitione, valet ipſa diſpoſitio referens prore, de qua ſenſerit vere teſtator, iuxta text. & materiam l. ſi quis in fundi vocabulo, ff. de legatis primo. extra quam vero materiam, & vbi aliter referens deprebenditur ex relatione fuiſſe errore ductus, quod aliter loquatur, & ad aliud ſi relatum, quam quod ipſe referens loquatur, vel ſenſerit; tunc ſua diſpoſitio referens, non valet vltra, & ſua mens erronea non ætteditur omnia limitata ab ipſa relatione, & c. In quo (vt vides) non contradicit, ſed potius conuenit reſolutioni ſuperiori is Author: nam licet regulariter referens reſtringi debeat ad terminos relati, & per errorem aliter præſumatur relatio facta, vt dixi tamen excludit, quin ſi conſtet, diſponentem voluiſſe alio modo diſponere, quàm in relato, ad quod ſe refert, id ſeruari debeat; vt poſt Decium ſingulariter adonatauit Peregrinus, relatus ſupræ, num. trigeſimo ſeptimo, nec materia id impediat, vt ſuprà ego obſeruaui vltra alios. Et idem viſus eſt præſentire, licet non ita dilucidè declarat Sebaſtianus Medices dicta regula 10. ad finem, ſub num. 70. fol. 73. quò loci in initio illius numeri rectè tradit, vulgatam illam regulam, quod in termino referente contineatur quicquid eſt in terminoi ad quem refertur, declarandam hoc modo; Aut quærimus enim, an in referente dicantur omnia expreſſè, atque ſpecificè enumerata, quæ relato ſunt; aut verò in eſſe tantum per relationem; primo caſu dicendum eſt, verè in referente enumerata non eſſe: ſecundo autem caſu bene ineſſe; dicuntur, prout tenent Authores ibi relati, & latius explicaui ſupra, ex numero 13. vſque ad numerum 16.

Quartus denique & vltimus caſus ſit, cum quæritur, vtrum poſito pro vero, quod referenti non creditur, niſi conſtet de relato; dummodo intelligatur ſemper iuxta declarationes prædictas; an tamen inducat vrgentem coniecturam, quæ Iudicem plurimùm excitare, atque adducere debeat (qui equidem caſus ad inſtitutum præſens, & tracatum hunc pertinet omnino, nec à ſuperioribus ita ſpecificè proponitur) in eo tamen Petrus Surdus, in conſilio 245. ex num. 21. lib. 2. reſpondit, quod etſi regulariter referenti non credatur, niſi conſtet de relato (vt ſuprà dictum eſt) etiam ſi Notatius atteſtaretur: & etiam ſi Notarius in inſtrumento referente inſereret tenorem relati, quia nihilominus non probat: & etiamſi Notarius dicat, vt conſtat tali inſtrumento per me recepto; quia adhuc non probat, prout hæc omnia adnotauit, & comprobauit Petrus Surdus ibi: tamen ſubdit ſtatim num. 22. quod id procedit; quod hoc vt plene probet, ſed bene inducit vrgentem coniecturam, quæ plurimùm mouer Iudicem, vt probat Ancharanus, in conſilio 242. verſiculo. Secundo, hoc coadiuuatur. vbi dicit, quod ſi notarius conficiendo vnum inſtrumentum, facit de alio mentionem, tollererur omnis ſuſpicio falſitatis contra inſtrumentum relatum. Et id ipſum concludunt Ruinus, Berous, & alij, quos in id citat, quod referens inducat vrgentem coniecturam, etſi de relato non appareat. Ac denique ſtatuit numero 24. quod in antiquis referenti creditur, etſi non conſtet de relato; prout tenent Baldus, Purpuratus, Craueta, & Cagnolus, quos ibi recenſet, & numero 25. quod Iudicis arbitrio relinquitur in probationum materia, quanto tempore res efficiatur antiqua: poſt Menochium, & alios ibi relatos.

CAPVT XLIV.

Ex indefinita locutione, ſiue verbis indefinitè prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, aliiſque diſpoſitionibus quibuſlibet. Et quàm verum ſit (quod per manus traditur quotidie) Indefinitam æquipollere vniuerſali, & vniuerſalem ſignificationem obtinere; vbi materia hæc breuiter, & diſtinctè explanatur.

SVMMARIVM.

- 1 Oratio aliquando ſingularis, aliquando particularis, aliquando generalis, aliquando vniuerſalis, & aliquando indefinita, provt hic obſeruatur, & num. ſeqq.
- 2 Vbi earum exempla traduntur.
- 3 Indefinita oratio, ſiue propoſitio eſt, in qua terminus communis apponitur ſine aliquo ſigno. Et nihil refert, quod indefinita proferatur in numero plurali, vel ſingulari.
- 4 Ex indefinita oratione, ſiue ex verbis indefinitè prolatis, voluntatis coniecturam, atque interpretationem ſumi, & mentem teſtatoris apertius ſignificari.
- 5 Ex indefinita oratione, ſiue ex verbis indefinitè prolatis, ſæpè redditur dubia teſtatoris, & alterius cuiuſlibet diſponentis mens.
- 6 Quia verborum prolatione indefinita, non magis ſignificamus vnum, quàm alterum, eiuſmodi oratio apta eſt plura ſignificare.
- 7 Indefinita magis reſtringibilis eſt, quàm vniuerſalis.
- 8 Vniuerſalis oratio omnia comprehendit, etiam quando omniam comprehenſorum non eſt eadem ratio. Secus tamen in oratione generali.
- 9 Generaliter aliquid enuntiari, ac indefinitè, idem eſſe.
- 10 Indefinitæ vniuerſalis differentiam, nec notarij intelligunt, propterea ad coniecturatam mentem eſt recurrendum.
- 11 Indefinitam teſtatoris locutionem, ſiue verba vltimarum voluntatum indefinita; habere vniuerſalem ſignificationem, ſine vniuerſali æquipollere: quod exornatur remiſſiuè, & numeria ſequentibus.
- 12 Indefinita aſſumit naturam ſingularis orationis, & habet vim expreſſæ ſignificationis, quando in vno ſolo verificari poteſt.
- 13 Indefinita æquipollet vniuerſali, non ex propria ſignificatione, ſiue proprietate verborum, ſed ex benignitate, & æquitate.
- 14 Indefinita non æquipollet vniuerſali, vbi æquitas ceſſat.
- 15 Vel quando eſt limitata, ſeu qualificata.
- 16 Indefinita negatiua non æquipollet vniuerſali de proprietate ſermonis, licet aliud ſit in affirmatiua.
- 17 Indefinita æquipollet vniuerſali in inſtitutionibus, & ſubſtitutionibus, in fideicommiſſis, & legatis, in primogeniis, & vltima dispoſitione quacunque.
- 18 Et quotieſcunque à lege profertur.
- 19 In ſtatutis etiam municipalibus, vbi eadem eſt ratio, & conditio.
- 20 In contractibus quoque, in iudiciis, in calculis, & computis, & in omni materia, & diſpoſitione. Tam circa res, quam circa perſonas.
- 21 Et comprehendit remedia, tam ordinaria, quàm extraordinaria.
- 22 Indefinita æquipollet vniuerſali, cum ab homine profertur, quando omnium ſub vniuerſali comprehenſorum eadem eſt ratio, qualitas, & conditio. Secus verò vbi non eſt eadem ratio. Sicque intelligenda quamplurimorum Interpretum placita, provt hic obſeruatur.
- 23 Indefinita aequipollet uniuerſali, quando ſubiecta materia id ſuadet.
- 24 Vel quando adeſt veriſimilis mens disponentis.
- 25 Maximè, ſi ex alia parte teſtamenti, aut dispoſitionis colligitur.
- 26 Vel quando dispoſitio, aut materia eſt fauorabilis. Secus vero ſi odioſa ſit, vel ſtricta.
- 27 Aut quando agitur de præiudicio Tertij, & de priuando quem iure ſuo.
- 28 Collectiuè etiam, non autem diſtributiuè.
- 29 Indefinita in probationibus non æquipollet vniuerſali.
- 30 Indefinita pronuntiatio inſtrumenti non operatur idem, quod vniuerſalis.
- 31 Indefinita non æquipollet vniuerſali, vt euitentur correctio.

PRo Dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, orationem aliquando dici, & verè eſſe ſingularem, aliquando particularem, aliquando generalem, aliquando vniuerſalem, & aliquando indefinitam: ita ſane adnotauit, & ſcriptum reliquit Iacobus Menochius, in conſilio 173. numero 18. & quatuor ſequent. lib. 2. qui vniuſcuiuſque tradidit exempla ibi, & ſtatuit, quod oratio ſingularis illa eſt, in qua ſine aliquo ſigno, ſubiecti loco, terminus collocatur diſcretus, aut ſingularis, vel communis cum pronomine tamen demonſtratiuo numeri ſingularis, & primitiuæ ſpeciei. Terminum diſcretum appellat, aut ſingularem, nomen proprium, vt Petrum Caium ſubſtituo. Terminus communis eſt, vt homo, cui ſi adiungitur pronomen, vel ſingulare, hic; vel plurale, iſti; oratio efficitur ſingularis, vt hic homo, iſti homines: & ita ante Menochium declarant Alciatus, in l. in vſu, numer. 1. ff. de verborum ſignificat. Didac. Couarr. variar. lib. 1. cap. 13. numer. 1. Particularis oratio eſt, quæ termino communi ſignum particulare adiungit, vt quidam homo currit. Aliquis homo legit. ſicuti explicant poſt Bartolum Couar. ipſe, & Alciatus, vbi ſupra, quos refert Menoch. in loco præcitato, numero 20. Oratio vniuerſalis eſt, quæ termino communi vniuerſale ſignum apponit; eſt enim ſignum vniuerſale, quod ad omnia referri poteſt, & per ſe ipſum nihil ſignificat, vt omnis homo, nullus homo. vniuerſalis etiam eſt, cùm quis dicit, Lego agnatis meis, vel ſubſtituo agnatos meos. Provt etiam declarant iidem Authores relati per Menochium, vbi ſupra, num. 21. Oratio generalis eſt, quæ non ad omnia in vniuerſum refertur, ſed ad genus aliquod, vel perſonarum, vel rerum; vt cum teſtator dicit, Lego omnes res meas: vt ſcribunt Bartolus, Socinus, Cagnolus, Brunus, & Bellonus, etſi alij diſſentiant, quos docte & egregie conciliat Couarr. lib. 1. variar. cap. 13. numer. 2. & refert Menochius, vbi ſupra, num. 22. qui concludit num. 23. quod indefinita propoſitio eſt, in qua terminus communis apponitur ſine aliquo ſigno, vt ſi dicatur homo currit, animal ſedet: & citat plures Authores ita tenentes: & inquit, quod indefinita eſt, ſi dicatur, Lego agnato, Subſtituo agnatum, vel etiam ſi dicat, Agnatos ſubſtituo; cum nihil referat quòd indefinita proferatur in numero plurali, vel ſingulari, vt poſt Bartol. docuerunt ibidem relati per Menochium, & conuenit ipſe Menochius in conſil. 97. num. 154. lib. 1. Camillus etiam Gallinius, de verbor. ſignificat. libro tertio, cap. 17. numero 2.

Ex indefinita ergo oratione (vt ad pro poſitum accedamus) ſiue ex verbis indefinitè prolatis, voluntaris quoque coniectura, atque interpretatio ſumitur, & mens teſtatoris apertius ſignificatur; quod in hac eadem, qua verſamur, materia coniecturali, & præſumpta, expreſſim obſeruauit Simon de Prætis, de interpret. 3. dubitat. 2. ſolutione 2. num 29. folio 263. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. numero 19. quo loci rectè animaduertit, quod ex indefinita oratione, ſiue ex verbis indefinitè prolatis, ſæpè redditur dubia teſtatoris, & alterius cuiuſlibet diſponentis mens; quia ſuapte natura, indefinita oratio magis quàm vniuerſalis reſtringitur, & idcirco multis in caſibus vniuerſalem non includit, vt ibi oſtendit is Author: idem quoque animaduertit rectiſſimè Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 3. dicto cap. 17. num. 1. dicens, indefinitatis ratione rem dici obſcuram, per text. in l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitut. vrban. præd. in illis verbis, quia ambigua eſt ſcriptura. Et reddit rationem, quia indefinita prolatione non magis ſignificamus vnum, quàm alterum, & eiuſmodi oratio apta eſt plura ſignificare. Idcirco neceſſariò per eam inuehitur obſcuritas, vt per Cagnolum, in l. 1. ff. de regulis iuris, num. 6. Tiberium Decianum, in conſil. 45. num. 18. & 19. libro quinto. qui placito Aluaradi ſuperiori accedit, quod indefinita magis reſtringibilis eſt, quàm vniuerſalis: & inqùit, quod vniuerſalis oratio omnia comprehendit, etiamſi non ſit eadem omnium comprehenſorum ratio; ſecus tamen eſſe in oratione tantum generali, quia generalis oratio tantum eſt indefinita; & non æquipollet vniuerſali, quando non eſt eadem ratio omnium comprehenſorum, provt dicetur inferius: & Deciano conuenit (ſed eum non citat) Camillus Gallinius, dicto cap. 17. num. 9. dum ſcripſit, idem eſſe, quod generaliter aliquid enuncietur, vel indefinitè. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. ex numer. 54. qui comprobationem eorum, quæ dicta fuere ſuprà, numero quinto, & ſexto, recte notauit poſt alios Authores, quod indefinitæ, & vniuerſalis differentiam, nec teſtatores, nec Notarij intelligunt, propterea ad coniecturatam mentum eſt recurrendum. Et hactenus de prima obſeruatione in hac materia.

