- Tutor, qui emit rem à patre minoris defuncto, poteſt eam ſibi tradere abſque alia ſolemnitate, ibid. num. 27.
- Tutor, vel curator pro obſeruantia contractus liciti, quem facit in rebus minorum, vtrum poſſit obligare bona illius generaliter abſque decreto, ibid. num. 37.

- V

- VEnditor non tenetur ſolum tradere, ſed etiam vacuam & liberam rem venditam.
- Et ſic non ſufficit traditio ſimplex rei venditæ ad conſequendum pretium, ſed debet venditor rem tradere liberam, & omni onere ſolutam, cap. 42. num. 82.
- Et ideo ſi venditor agat ad pretium, ſubmouetur exceptione rei non traditæ.
- Et hæc dicitur doli exceptio.
- Quia petens pretium rei, quam non tradidit, locupletari affectat cum aliena iactura.
- Dolo autem videtur facere, qui cum alterius damno lucrum quærit, ibid. cum. 83.
- Venditor poſt traditionem etiam conueniri poteſt ab emptore, quamuis in re nulla inferatur moleſtia, vt rem alienam, vel alteri obligatam liberet, vel ſoluat, quanti minoris illam fuiſſet empturus, aut quanti eius intereſt, rem non eſſe obligatam, ibid. num. 89.
- Quod ſi emptor agere poteſt modo prædicto, multo magis excipiendo ſe defendere à pretij ſolutione, eod. cap. 42. num. 90.
- Venditioris ignorantia non nocet emptori, quominus venditor teneatur, ſi emptor fuerit deceptus, ibid. num. 92.
- Venditor vbicunque ſciens non certiorem fecit emptorem de qualitate rei, propter quam res minoris valet tenetur ignoranti ad omne intereſſe.
- Si autem venditor ignorauerit, tenetur quanti minoris emptor fuiſſet empturus, ſi ſciuiſſet.
- Vbi de intellecta l. 63. tit. 5. part. 5. remiſſiuè, ibid. num. 93.
- Venditor tenetur ea omnia exprimere, circa rem venditam, quæ emptorem poſſent à contrahendo retrahere, eodem cap. 42. n. 103.
- Qualitates etiam omnes rei venditæ explicitè & apertè explanare, & ſignificare; nec ſufficit ſi verbis generalibus, aut profuſoriis explicet, ibid. num. 104.
- Imo etiam, ea quæ ſunt extra rem, non modo quæ ab ipſa re dependent, tenetur venditori explanare, ibid. num. 105.
- Venditor, qui infra certum tempus poterat redimere, eo elapſo amplius non poterit, cap. 45. n. 52.
- Verba dubia interpretationem, atque declarationem recipere ex quamplurimis, quæ remiſſiuè recenſentur, cap. 4. num. 23.
- Verba diſpoſitiua ſufficere ſemper ad inducendum fideicommiſſum, ſiue teſtator cum grauato loquatur, ſiue cum honorato, cap. 5. num. 17.
- Verba quid ſint, ſiue qualiter accipiantur in hac materia, qua de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum ſermo inſtituitur, cap. 6. num. 1.
- Verba ad quid inuenta, ibid. n. 2. & 4. & 5.
- In verbis quæ conſideranda ſint, & in quo conſiſtat natura & intellectus verborum, ibid. n. 3.
- Hominum commercia ſine verbis eſſe non potuiſſe, ibid. num. 4.
- Verborum effectus qui ſint, remiſſiuè ibidem, n. 5.
- Ante omnia teſtamenti, ſiue diſpoſitionis verba inpicere, atque maturè, & ſubtiliter conſiderare, & perpendere debemus, eodem capite 6. num. 7. & ibidem late de vi, & effectu verborum in hac materia, ex numero 13. vſque ad n. 47.
- Cum in verbis nulla eſt ambiguitas, non eſt facienda voluntatis quæſtio, nec eſt locus coniecturis, dicto cap. 6. num. 48.
- Nam voluntas teſtatoris eſt intelligenda, vt verba ſonant, ibid. num. 49.
- Et iuxta ipſa interpretatio fieri; ibid. num. 50. & exornatur vſque num. 54. & vide cap. 7. n. 8. & 14. & ſequent.
- Verba de maiori in maiorem, vel de primogenito in primogenitum, vel de hærede in hæredem, vel de maſculo in maſculum, vel alia ſimilia, inducere maioratum perpetuum, inter omnes qui ex familia teſtantis proceſſerint, cap. 9. num. 42. & ſequent.
- Idem in verbis, de deſcendente in deſcendentem, vel de antiquiori in antiquiorem, ibid. num. 43.
- Vel quando dicitur, quod bona tranſeant de vno ad alium, ibid. num. 44.
- Vel quod bona habeantur à maſculis, ibid. n. 45.
- Et de ratione prædictorum ex mente communi tradita per Menochium, ibid. num. 46.
- Verbum maſculos, multùm operari ad inducendam perpetuitatem, & conſeruationem agnationis, vel familiæ, eod. cap. 9. n. 48.
- Verba potius impropriè, contra eorum naturam interpretanda, quam vt ſuperflua reddantur, aut non operentur; ibid. num. 49.
- Verbum illud, de varon en varon, collectuum eſt, plures gradus, & ſucceſſiones in ſe contineus, eodem cap. 9. num. 54.
- A verbis teſtatoris aliter non recedendum, quàm ſi manifeſtum ſit, teſtatorem aliud ſenſiſſe.
- Et l. non aliter, & l. ille aut. §. cum in verbis. ff. de legatis 3. exornata nonnullis, remiſſiuè.
- Obſeruata etiam, atque dilucidè adnotata, nonnulla, num. ſeq. quæ nullus Recentiorum ita diſtincte deduxerat, cap. 10. num. 10. & vide numeris ſeq. vſque ad num. 34. vbi optime in propoſito.
- Verba teſtamenti vnico ſolùm teſte declarari poſſe, cap. 19. num. 49.
- A verbis diſpoſitionis expreſſis recedendum non eſt, cap. 25. n. 5.
- Verba geminata denotant magis enixam teſtatoris voluntatem, & ipſam augent, & apertius detegunt, ibid. n. 6.
- Verba ſemper debent intelligi verè, & naturaliter, & non ciuiliter per fictionem, c. 31. n. 27.
- Et quando poſſunt trahi ad duplicem ſenſum, naturalem ſcilicet, & ciuilem, potius trahenda ſunt ad naturalem, ibid. n. 28.
- Verba diſpoſitionis cui non conueniunt, nec etiam conuenit diſpoſitio per ea importata, ibid. n. 32.
- Verba diſpoſitionis cuiuſque, etiam teſtamentariæ, interpretari, & accipi in dubio debent contra eum in cuius fauorem facta eſt, & qui eam producit, cap. 34. num. 7.
- Verba contractuum, & conuentionum interpretantur contra eum, qui ſe in illis fundat, & cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum, vel contractus initus.
- Et ibid. l. veteribus. ff. de pactis, allegatio vulgata exornatur nonnullis, ibid. n. 8.
- Verba obſcura, ſiue dubia, vel ambigua contra quem interpretari debeant in teſtamentis, & vltimis voluntatibus eodem cap. 34. ex num. 2.
- Teſtatoris verba imperſonaliter prolata, intelliguntur grauamen, & executionem relictorum ad hæredem referre.
- Sicque onus præſumitur in dubio impoſitum hæredi, etiam ſi imperſonaliter impoſitum ſit onus, cap. 33. num. 6.
- Verba ſi imperſonalia ſint circa onus per legatarium, vel fideicommiſſarium perſoluendum; & incertum, cui dandum ſit, præſtari debet hæredi, ibid. num. 7.
- Verba, hagais mayorazgo, ſunt intelligenda ſecundum communem vſum loquendi, & intelligentiam horum regnorum, cap. 36. num. 35.
- Verba inueſtituræ debent recipere interpretationem à natura feudi, ſcilicet proprij, & regularis; non autem irregularis & improprij, ibidem, numero 42.
- Verbum volo, ſui natura liberam & abſolutam tribuit poteſtatem, etiam pro voluntate nulli legi alligatam, ibid n. 47.
- Verbum maioris virtutis, & potentiæ, cum verbo minoris potentiæ iunctum, illius ſignificationem inflectere, & ad ſe tradhere, ibid. n. 48.
- Verbum libet, aut pro libito voluntatis, liberam, & abſolutam voluntatis poteſtatem, facultatémque tribuit, ibidem. n. 49
- Verba teſtamentorum ſic debere intelligi & interpretari, vt ſuperfluitatis vitium ceſſet omnimodo, nec ſint ſine effectu aliquid operandi; imo ſemper aliquid operentur, cap. 38. n. 1.
- Et verba quando dicantur ſuperflua, nec ne; vitium etiam ſuperfluitatis quando tolerari poſſit; & de omnibus ad materiam pertinentibus, vide latè dicto cap. 38. per totum.
- Verba in dubio intelligenda, atque accipienda eſſe in potentiori ſignificatu; quod explicatur, atque exornatur, cap. 39. n. 1. & ſeq. vſque ad n. 7.
- Verba in ſpecie, potius quam in genere ſunt accipienda; quod explicatur, atque exornatur, dicto cap. 39. num. 8. & ſequenti.
- Verba in dubio, purè & ſimpliciter ſunt intelligenda, non autem ſecundum quid, ibid. n. 12.
- Verba ſimpliciter prolata, intelliguntur de actu ſimplici, non qualificato; ibidem numero 13.
- Et de digniori ſubiecto; eodem capite 39. num. 14.
- Verba in teſtamentis, in contractibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſlibet accipienda, atque intelligenda eſſe per prius, & non per poſterius;
- Vulgatum quidem fuiſſe, & multum allegabile Doctorum axioma.
- Et à quo dependet tota ferè fideicommiſſorum, & ſubſtitutionum materia, vt Alexand. Raudenſis arbitratur, ibidem, n. 15.
- Et procedit, quando materia, de qua agitur, eſt ſtricta, ſiue ſui natura ſtrictè intelligenda; aut cum eſt odioſa, vt grauaminis, & ſimilis: ibid. num. 16.
- Non tamen quando materia eſt fauorabilis, & nemini nociua, ibid. n. 17.
- Tunc namque verba, etiam ſimpliciter prolata per poſterius etiam accipi, atque intelligi debent, ibid.
- Non etiam procedit, vbi adiecta eſt vniuerſalis dictio, eod. cap. 39. n. 18.
- Vel vbi ſubiecta materia, aut adiuncta ſic ſuadent, ibid. n. 19.
- Aut vbi diſpoſitio per prius non haberet effectum, ibid. n. 20.
- Vel vbi euitatur maius odium, oneris, vel fideicommiſſi, ibid. n. 21.
- Aut euitatur abſurdum, ibid. n. 22.
- Vel vbi ex præſumpta, & coniecturata mente, & voluntate teſtatoris aliud elicitur, ibid. num. 23.
- Et generaliter in quocunque caſu, in quo menti diſponentis non eſſet ſatisfactum; tunc namque intelligenda ſunt verba per poſterius quoque, vel alternatiuè, vel copulatiuè, vel ſubordinatè, ibidem, num. 24.
- Verba intelligenda, atque interpretanda ſemper eo reſpectu, & fine, quo prolata fuere, & non aliter; cap. 40. num. 1.
- Et reſtringenda ad illam cauſam, ob quam prolata ſunt; ibid. num. 2.
- Et ad rem, ſuper qua exprimuntur; ibidem, n. 3.
- Et ſecundum ſtatum, & materiam, ad quam partes principaliter ſe præpararunt; ibidem, numero 4.
- Et in caſu, cui adaptari poſſunt; ibidem, num. 5.
- Et ſecundum intentionem agentium, & diſponentium regulantur; ibid. n. 6.
- Vel primariam, vel ſaltem ſecundariam; ibidem num. 7.
- Scilicet tempore actus geſti; eodem capite 40. numero 8.
- Quidquid poſtea contingat: ibid. num. 9.
- Id circo actus noſtri voluntarij, aut verba, quibus geruntur, non operantur, nec operari poſſunt vltra intentionem, nec contrarium, aut alium effectum, aut finem, quàm quem intendebat diſponens, ibid. num. 10.
- Verba poſita ad ampliandum, non poſſunt reſtringere, ibid. n. 13.
- In fauorem alicuius quæ conſtituuntur, non debent in eius odium retorqueri, ibid. num. 14.
- Verba generalia adulatoria, ſiue complacentiæ, diſpoſitionem non inducunt, nec obligant, eod. cap. 40. num. 16. & 18. cum ſequent.
- Verba adulatoria directa ad honoratum, diſpoſitionem non inducunt, niſi concurrat fauor libertatis, aut piæ cauſæ; ibidem, num. 18.
- Ex ipſis tamen coniectura, atque interpretatio voluntatis deducitur, quando ad grauatum diriguntur, eodem cap. 40. num. 19.
- Verba prolata per modum conſilij non diſponunt neque inducunt neceſſitatem, ibidem, numero 22.
- Ex verbis generalibus, ſiue generaliter prolatis à teſtatore, voluntatis eiuſdem interpretationem, atque coniecturam ſumi iuridicè, ſic etiam ex verbis vniuerſalibus: cap. 41. per totum.
- Et ibidem latè de vi, & effectu verborum generalium, & vniuerſalium; & quemadmodum generaliter, aut vniuerſalium accipiantur; quando etiam reſtringantur; & latè de omnibus ad propoſitum pertinentibus.
- Et ad ea, de quibus ille, qui diſpoſitionem fecit, diſponere potuit: ibid. num. 81.
- Verbum denotans genus, & quod etiam ſolet communicari, aut participari vni ſpeciei, & ſic quod recipitur in genere, & in ſpecie, ſi in vltima voluntate, vel in alia diſpoſitione adiiciatur, in materia odioſa ſumitur interpretatio ſpecifica, non autem generica, & ſic potius in ſpecie, quam in genere; ſi autem materia fauorabilis eſſet, in genere accipiendum eſt; eodem capit. 41. numero 82.
- Quod ſi verbum in ſpecie ſumi non poteſt, ſumitur in genere, etiam in materia odioſa, ibid. n. 83.
- Vel in aliis caſibus, de quibus vſque ad numerum 92.
- Verba contractus interpretantur contra eum, qui in illis ſe fundat.
- Et contra ſtipulatorem, qui potuit legem apertiùs dicere.
- Et contra eum, cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum, cap. 42. n. 28.
- Verba quouis modo, & quomodocunque, ſunt vniuerſalia, & omnia comprehendunt; ſimilia inquam, & diſſimilia, æqualia, & maiora expreſſis, ibid. num. 34.
- Verbum, quacunque, geminatum & vniuerſale, includit etiam caſus, qui non venirent ſub ſimplici diſpoſitione, & etiam improprios, & maiores expreſſis. ibidem, n. 35.
- Nam cum verba illa, alia cauſa, ad diuerſas ab expreſſis referantur, ſine dubio iuncta cum verbo, quacunque, omnes alias diuerſas, & maiores includere debet, eod. cap. 42. n. 36.
- Quod ſi aliter diceretur, impropriaretur natura dictorum verborum, & verba illa, alia quacunque cauſa, eſſent penitus fruſtratoria, & ſuperflua, quod dicendum non eſt; ibid. num. 37.
- Verba reciprocæ liberationis generalia, generaliter ſunt intelligenda, ibid. num. 38.
- Ex verbis limitatis, ſiue limitatè, & reſtrictè appoſitis, voluntatis coniecturam deduci, atque interpretationem iuridicam fieri, cap. 45. num. 1. & ſequent.
- Vbi, quod id procedit in fideicommiſſis, in ſubſtitutionibus, in legatis, & aliis diſpoſitionibus quicuſcunque, ibid.
- Verba poſita ad demonſtrandum, & non ad diſponendum, non inducunt limitationem; nec reſtringunt, ſi aliter conſtat de demonſtrato; ibidem, num. 53.
- Verba enunciatiua, an, & quando probent, aut diſpoſitionem inducant, vel non, in omni actu, materia, & diſpoſitione; & quando enunciatiua, quando etiam diſpoſitiua dicantur, & de omnibus ad propoſitum pertinentibus; vide latè, cap. 46 per totum.
- Ex verbis præſentis, vel futuri temporis, & tempore etiam teſtamenti, aut factæ diſpoſitionis, atque ex tempore in quod diſpoſitio confertur, ſumitur efficax & vrgens coniectura ad vltimam quamcunque voluntatem interpretandam capit. 49. num. 1.
- Verba, & diſpoſitionem temporis præſentis, legata etiam non includere futura, ſed intelligi iuxta tempus facti teſtamenti, multis exemplis Interpretes demonſtrare, quorum nonnulla commemorantur, ibid. num. 9.
- Verba teſtamenti ex veriſimili voluntate trahuntur ad futurum tempus, etſi eſſent præſentis temporis, ibidem, num. 12.
- Verbum ambiguum in teſtamentis, & vltimis voluntatibus cùm reperitur, de tempore futuro intelligitur, ibid. num. 14.
- Verba præſentis temporis collectiua, quomodo extendantur ad futurum? quod exornatur; & de verbis quoque indefinitis, ſeu generalibus agitur; ibid. num. 19.
- Voluntas teſtatoris ex contextu verborum omnium ſimul totius teſtamenti, aut diſpoſitionis ſumitur; efficáxque coniectura, & interpretatio deducitur, cap. 50. num. 1.
- Idcirco non vnam tantum clauſulam teſtamenti, aut diſpoſitionis; ſed omnes debemus attentè perſpicere, ibid. num. 2.
- Nam ex vnis clariùs, quàm ex aliis colligitur teſtatoris mens, & voluntas: ibidem, num. 3.
- Atque ex vicinis verbis, ſeu clauſulis, aut ſcripturis vicinis, verbum ambiguum declaratur; ibidem, num. 4.
- Et ſic ab iis, quæ præcedunt, & quæ ſequuntur; præcedentia namque, & ſequentia præbent coniecturam, eod. cap. 50. num. 5.
- A verbis coniectura ſumpta præcedentibus, diuerſa eſt ab ea, quæ ex ſequentibus ſumitur, ibidem, num. 6.
- Et ſic duæ ſunt ſeparatæ coniecturæ, eſt à verbis præcedentibus, alia verò à ſequentibus.
- Licèt eas malè noſtri vnà miſceant; ſed alij rectè ſeparant, vt hic adnotatur, ibid. num. 7.
- Verba ſequentia, quamuis ſint generalia, debent intelligi cum qualitate, aut iuxta rationem, naturámve præcedentium, ibid. n. 10.
- Si verbum multiplicem habeat ſenſum, & intellectum, debet intelligi ſecundum eam ſignificationem, ſecundum quam reperitur in alia parte teſtamenti, eod. cap. 50 num. 20.
- Et verbum æquiuocum prolatum in vna parte diſpoſitionis, intelligitur eodem modo in alia parte, ibid. num. 21.
- Ex verbis geminatis, ſiue multiplicatis, à teſtatore prolatis, colligitur eius mens, intentio, & voluntas, atque vehementior, & plenior interpretatio, & coniectura deducitur, c. 52. n. 1.
- Verba geminata efficacem, & magis efficacem, voluntatem demonſtrant, & quamplurimos effectus producunt, de quibus, & de materia, vide latè dicto capite 52. per tot.
- Verba derogatoria teſtamenti, & alterius dispositionis cuiuslibet in teſtamento appoſita, non obeſſe donationi inter viuos poſtmodum confectæ, nec inducere neceſſitatem repetendi verba derogatoria in eo prolata, ſiue ſpecificam de illis mentionem faciendi, cap. 53. n. 33.
- Ex verbis demonſtratiuè, ſiue, exemplificatiuè, (vt aiunt) prolatis, voluntatis atque intentionis teſtatoris coniectura, & interpretatio ſumitur, cap. 54. num. 1.
- Verba demonſtratiua, quæ dicantur, ibid. n. 2.
- Verba diſpoſitiua, & taxatiua, quæ dicantur, numer. 5.
- Verba in dubio intelliguntur, atque præſumuntur appoſita demonſtratiuè magis, aut declaratiuè, quàm diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè, vel limitatiuè, ibidem, numer. 6.
- Verbum qualitatem aliquam ſignificans, ſi adijciatur verbo diſpoſitiuo, quod ſtet demonſtratiuè; ſi executiuo, diſpoſitiuè, & reſtrictiuè, ex ſententia Bartoli, quæ hic expenditur, eod. cap. 54. numero 8.
- Verba hæc, quæ ad præſens eſt grauida, in inſtitutione poſthumi, ſtant demonſtratiue, & non reſtrictiuè, provt hic adnotatur, ibid. num. 9.
- Ex ibidem explicatur, remiſſiuè materia, l. placet. ff. de liber. & poſthu.
- Ex verbis conditionalibus, ſiue conditionaliter prolatis, voluntatis & intentionis teſtatoris coniectura deſumi atque interpretatio fieri valet in caſu dubio.
- Diſpoſitiua namque declarantur, atque interpretantur à conditionalibus: ſicut ècontra conditionalia, à diſpoſitiuis, cap. 55. num. 1. & infra. num. 19.
- Conditionalia verba, ſiue conditionaliter prolata, etiam in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, non operantur effectum diſpoſitiuum, ſiue non diſponunt, ibidem num. 15.
- Et ideo nec fideicommiſſum inducunt, ſed nudi potius facti reputantur. ibid.
- Verba conditionalia diſponunt, quando prolata ſunt ab habente authoritatem diſponendi, & creditur proferentem ita voluiſſe, ibid. num. 20.
- Ex verbis quoque ſub modo relictis, aut modificatiuè prolatis, voluntatis teſtatoris coniectura colligitur, & interpretatio fit ſæpiſſimè.
- Et ſuperiora diſpoſitionis declarantur, determinantur, & modificantur, ibid. num. 28.
- Verba infinitiui, & ſubiunctiui modi, qualiter interpretanda, & an præſtent coniecturam ad interpretationem teſtamentorum, & vltimæ cuiuſlibet diſpoſitionis, cap. 58. num. 31.
- Verba diſtributiua qualiter interpretari debeant; remiſſiué, ibid. num. 32.
- Verborum teſtatoris interpretationem variari, ſecundum varietatem temporis, cap. 59. num. 3.
- Verbum quodcunque ratione adiuncti recipit limitationem, & extenſionem, & declarationem, & naturam ſuam mutat, cap. 61. num. 4.
- Vinculum, ſiue maioratus, ſi ſemel inſtituatur irreuocabiliter, non poteſt reuocari de conſenſu primi vocati in præiudicium aliorum, capite 5. numer. 23.
- Pro virginibus dotandis quæ relinquuntur, non poſſunt in alium vſum; quantumcunque pium, etiam vt ingrediantur Religionem conuerti, capite 22. numero 83.
- Vita hominis durare præſumitur ſecundum vulgares regulas vſque ad centum annos; ſecundùm veritatem contrà, vt infra. num. 41. vbi l. finalis, C. de Sacroſanct. Eccleſ. exornatur remiſſiuè, capit. 13. numero 8.
- Vitam cuiuſlibet hominis cenſeri vſque ad centum annos; communem illam traditionem, de qua ſuprà. num. 8. falſam eſſe, vt hic adnotatur, ibidem numero 41.
- Voluntas quid, & quid vltima voluntas, cap. 2. nu. 3. per totum num. vbi & quare vltima dicatur.
- Voluntas noſtra, aut eſt concepta, aut prolata, aut ſcripta; cap. 3. num. 1.
- Concepta imperfecta eſt; prolata autem, vel ſcripta perfecta: ibidem num. 2.
- Et in dubio perfecta præſumitur. ibid. num. 3.
- Voluntatum vltimarum ſpecies quamplures ab Interpretibus conſtitui, vt hic adnotatur, ibid. nu. 4.
- Vltima voluntas ex crebriori & veriori ſententia in quatuor ſpecies diſtinguitur, teſtamentum ſcilicet, codicillum, donationem cauſa mortis, & epiſtolam; ibidem, num. 5.
- Vltimam voluntatem, & diſpoſitionem quamcunque, ita demum coniectura adiuuandam, atque interpretatione, fauorabili conſeruandam, ſi in diſponente voluntas, & poteſtas ſimul fuerit: cap. 5. num. 1.
- Si etiam iuris forma & ſolemnitas ab eo ſeruetur:
- Neque enim ſufficit teſtatorem aliquid voluiſſe, niſi id potuerit.
- Niſi etiam debitis, & à iure probatis modis, & iuxta formam actum conficiat, ibidem.
- Sicut è contra non ſufficit, teſtatorem aliquid facere potuiſſe, niſi id eum voluiſſe, atque expreſſim, vel tacitè (manifeſtè tamen) diſpoſuiſſe apparuerit.
- Imo neque voluiſſe, neque etiam potuiſſe ſufficit, ſi legis præcepto aut diſpoſitioni non paruerit, legisvè ipſius formam, aut ſolemnitatem omiſerit, ibidem, num. 2.
- Sic quamuis voluntas teſtatoris dominetur, & totum faciat in teſtamentis, & ideo præcipuè ſpectetur, atque obſeruetur;
- Aliquando non valet: & de effectu poteſtatis, vel tranſgreſſionis diſpoſitionis, aut præcepti legis, vt hic obſeruatur, ibid. num. 3.
- Et ſibi teſtator imputet, qui legem contempſit, quam obſeruare debebat, ibidem, num. 4.
- Cum voluntas inanis ſit, cum qua non concurrit iuris potentia, eodem cap. 5. num. 5.
- Diſpoſitio quantumuis generalis debet intelligi de his, quæ ſunt in poteſtate diſponentis, cùm ſic commodè accipi poteſt, ibidem num. 6.
- Actum omnem humanum voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate confici & perfici: quod exornatur & latius declaratur. cap. 5. ex num. 9. cum ſeq.
- Voluntas teſtatoris attenditur, quando illa ex verbis teſtamenti, atque diſpoſitionis in eo percipitur. capite 6. num. 16.
- Voluntatis noſtræ teſtimonium nullum maius eſt, quàm qualitas inſpecta verborum, ibid. num. 30.
- Voluntas hominis conſiſtit in verbis, ſicut facies in ſpeculo, ibidem num. 32.
- Voluntas teſtatoris debet intelligi, vt verba ſonant, ibidem num. 49.
- Et iuxta ipſa interpretatio fieri, ibidem, num. 50.
- Voluntatem teſtatoris in vltimis voluntatibus prædominari in omnibus, & tanquam reginam primum locum obtinere, & ideo præcipuè ſpectandam, atque obſeruandam ad vnguem, & totum facere.
- Nec circunueniri debere, nec nimia verborum ſubtilitate ſubuerti.
- Sed potius inquirendum eſſe ante omnia, quid teſtator ſenſerit, demonſtrare ſeu ſignificare voluerit.
- Provt hic adnotatur, & vulgatum illud axioma voluntatis præcipuè obſeruandæ, & primum locum obtinenti, exornatum, atque comprobatum quamplurimis, remiſſiuè, cap. 8. num. 1.
- Voluntatem teſtatoris ad vnguem obſeruandam, & prædominari, & totum facere, non ſolum expreſſam, ſed etiam tacitam; ibid. num. 2.
- Modo expreſſis in teſtamento, ſiue ex legitimis coniecturis voluntas tacita colligatur ibidem numero 3.
- Teſtatori permiſſa cenſetur diſpoſitio de omnibus; quæ expreſſe prohibita non reperiuntur; & quoniam ſua diſpoſitio eſt de genere permiſſorum, ad cap. 8. num. 4.
- Teſtatoris voluntatem & diſpoſitionem ita interpretari ſemper debere, vt quantum poterat diſponere, tantum voluiſſe, ac diſpoſuiſſe dicatur, ibid. num. 5.
- Voluntatem teſtatoris aliquibus in caſibus non ſeruandam, remiſſiuè, ibidem, n. 6.
- Voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quàm verba; & prædominari, ac totum facere, etiam ſi verba deficiant; & ita ex ſolis coniecturis induci, licèt ex verbis non conſtent, ex ſententia quorundam. Contra verò ex ſententia aliorum; de quibus, & accurata articuli reſolutione, vide omnino cap. 8.
- Voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quàm verba; & prædominari, ac totum facere, etiam ſi verba deficiant.
- Et ita ex ſolis coniecturis induci fideicommiſſa, ſimplicia etiam, & perpetua, licet ex verbis non conſtent & quomodocunque appareat de voluntate, cap. 9. num. 22.
- Et id ipſum in maioratibus ita pariter ſicut in fideicommiſſis ſtatuiſſe permultos iuris Interpretes, vt hic adnotatur, ibid. n. 22.
- Voluntas teſtantis, quod voluerit maioratum inſtituere, comprehenditur ex his, quæ dixit ante teſtamentum, ibid. numero 56.
- Voluntas teſtatoris obſcura, ex aliis in teſtamento expreſſis declaratur, ibid. n. 58.
- Voluntas teſtatoris ambigua, ex vicinis ſcripturis, hoc eſt ex his, quæ præcedunt, & quæ ſequuntur, declarari debet; ibid. num. 61.
- Voluntas quæ non tranſit in diſpoſitionem, attenditur, ſi ex coniecturis legitimis de ea conſtet, ibid. numero 79.
- Voluntatem teſtatoris dubiam, vel obſcuram, ſiue ambiguam, ex variis rerum circunſtantiis interpretationem ſemper iuuandam, cùm neceſſe fuerit: capite 10. num. 1. & ſeq.
- A verbis teſtatoris non aliter recedendum, quàm ſi manifeſtum ſit teſtatorem aliud ſenſiſſe.
- Et ibid. l. non aliter, & l. ille aut ille, §. cum in verbis, ff. de legatis, 3. exornatæ nonnullis, ex n. 10.
- Voluntas teſtatoris poteſt allegari ad addendum, modò verba ſecundum aliquam ſignificationem propriam, vel impropriam, ſeruire poſſint, aut conuenire; ibidem n. 32.
- Voluntas teſtatoris poteſt allegari ad detrahendum verbis, vt tantum verba ſignificent, & fieri poteſt per legitimas probationes: ibid. n. 31.
- Teſtatoris ſolam ſententiam, aut voluntatem non eſſe idoneam, neque efficacem ad producendum aliquem effectum, diſpoſitiuè, niſi vltra teſtator proceſſiſſet ad diſpoſitionem faciendam, c. 11. n. 1.
- Et conſequenter teſtatoris voluntatem non attendi, nec alicuius effectus reputari, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, ibid. n. 2. & exornatur, latiùſque explicatur, vſque ad num. 21.
- Voluntas, & intentio concedentis debet inſpici in conceſſione emphyteuſis, ſicut & in cæteris contractibus. c. 13. n. 3.
- Teſtatoris voluntas, vel ex verbis conſtat, vel ex coniecturis; cap. 17. n. 3.
- Et ſufficit quòd ſit declarata ex coniecturis, ib. n. 4.
- Velle enim aliquid dicitur ille, cuius voluntas colligitur ex coniecturis, & præſumptionibus, ibid. numero 5.
- Et huiuſmodi voluntas teſtatoris coniecturata, ſiue præſumpta, ita operatur, ac ſi verbis expreſſa fuiſſet; ibid. numer. 6.
- Dicitur enim expreſſa, quæ ex coniecturis colligitur & per eam euidenter conſtare de intentione teſtatoris, & ſi verbis expreſſa non fuerit, ibid. n. 7.
- Et ſic debet ſeruari, ſicut voluntas verbis expreſſa, ibid. n. 8.
- Immo & ſpecialiter prouiſum dicitur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, eodem cap. 17. n. 9.
- Scriptum etiam illud cenſetur, quod ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur, ibid. n. 10.
- Et propter vim coniecturarum recedimus à præſumptione inducta à legali diſpoſitione; ſiue legis præſumptio non attenditur in ſubſtitutionibus, vbi conſtat de contraria mente teſtatoris, ſaltem ex coniecturis; eod. cap. 17. n. 11.
- Ac denique coniecturæ plurimùm poſſunt, & fortiter euincunt; in perſcrutanda teſtatoris vltima voluntate, ibid. n. 12. quod exornatur vſque ad num. 17.
- Voluntatis teſtatoris interpretatio plena periculi eſt, & perſæpè in illius cognitione errare ſolemus, capit. 18. num. 24.
- Ambulare enim dicimur in tenebris, cum agimus de interpretanda mente teſtatoris, cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire, ibid. n. 25.
- Nec de mente hominis nullum certum teſtimonium eſt, quia ſoli Deo nota eſt; ibid. n. 26.
- Ideo magis inhærendum eſt verbis certis, quam menti imaginariæ, ibid. num. 27.
- Ad probandam voluntatem teſtatoris contrariam primæ directæ, & vniuerſali diſpoſitioni, idem teſtium numerus requiritur, qui ad ipſam expreſſam diſpoſitionem neceſſarius eſt: c. 19. n. 22.
- Quemadmodum in teſtamento reuocando, eadem ſolemnitas exigitur, quæ in eo conficiendo deſideratur, ibid. n. 23.
- Ad probandam teſtatoris voluntatem per coniecturas, & coniecturas ipſas (quibus quis innititur) probandas, ſolemnis requiritur numerus teſtium, qui ad probandum ipſum teſtamentum requiritur; intelligendo prout ſtatim dicitur: ibidem. num. 24.
- Voluntas teſtatoris per coniecturas probanda, vel coniecturæ ipſæ ex quibus voluntas ipſa reſultat, quare probari debeant per ſolemnem numerum teſtium ad probationem vltimæ voluntatis requiſitum, eod. cap. 19. n. 26.
- De probanda teſtatoris voluntate, non diſpoſitiua, ſed declaratoria, cùm agitur, duo tantùm teſtes ſufficiunt: ibid. n. 28. & 29. etiam inhabiles, & ſingulares, imo & vnus ſolus teſtis ſufficit, ibid. num. 44. & ſeq.
- De voluntate, & diſpoſitione teſtatoris, vbicunque quæſtio non eſt, nec agitur de ea probanda, ſed duntaxat de probanda aliqua qualitate, ſiue circunſtantia extrinſeca, etiam ſi ſit ſubſtantialibus, pro validitate diſpoſitionis, duo teſtes ad eius probationem ſufficiunt, cap. 20. n. 1.
- Idque generaliter procedit in omnibus qualitatibus, ac circumſtantiis extrinſecis, ex ſententia communi, ibid. n. 2.
- Voluntatis imperfectæ defectus, dicitur defectus à lege naturali procedens, in quo leges non diſpenſant, cap. 21. num. 32.
- Voluntatis imperfectio in dubio non præſumitur, ibid. n. 46.
- Idque magis, & magis coadiuuatur, quando Notarius, qui teſtamentum ipſum conſcripſit, adieciſſet clauſulam illam, actum, &c. ibid. n. 47.
- Voluntas expreſſa facit ceſſare tacitam, quæ colligitur ex coniecturis per legis interpretationem, c. 23. n. 2.
- Facit etiam ceſſare diſpoſitionem legis, ac præſertim coniecturalem, diſpoſitio teſtatoris expreſſa, ibidem, num. 3.
- Voluntas teſtatoris in teſtamentis totum facit; & in primis ſeruari debet; ea etenim, tanquam regina primum locum obtinet, & in omnibus dominatur, cap. 25. num. 2.
- Et tanquam lex obſeruanda eſt modis omnibus, ib. num. 3.
- Nam facit, vt quod ſcriptum eſt in teſtamento valeat, ibid. num. 4.
- De voluntatis declaratione cum agitur, quia actus eſt iam in eſſe productus, voluntas probatur per duos teſtes.
- Si verò agatur non de declaranda voluntate iam inducta, ſed de probanda voluntate inducenda, & de cuius ſubſtantia non apparet, iidem teſtes neceſſarij ſunt, qui in ipſa diſpoſitione interuenerunt, nec duo ſufficiunt, ibid. num. 25.
- Voluntas non modò ex verbis colligitur, ſed etiam ex conatu, ſignis, nutu, vel ſono vocis confuſæ percipitur, cap. 27. n. 33.
- Voluntas affirmatiua, caput versùs pectus inclinando, deducitur ibidem, num. 34.
- Voluntas ſignis demonſtrata, expreſſa dicitur, ibid. num. 35.
- Voluntas teſtatoris ſono etiam tubæ, vel cornu demonſtratur, & percipitur, ibid. num. 36.
- Voluntas & conſenſus percuſſione etiam palmarum probatur, ibid. num. 37.
- Et inde infertur ad legatum à marito vxori factum, quo maritus ipſe vxoris manum adſtrinxit, ibid. num. 38.
- Voluntas percipitur etiam ex voce aliquantulum confuſa, vt ſi interrogatus aliquis, an Titio leget, vel an filium ſuum talem melioret, reſpondeat, an alium? cur non? & ſimilia verba, ibid. num. 39.
- Ex ſententia Authoris caute procedendum, in omnibus predictis caſibus, ne fraus facilè committatur, & vt ſigna omnia ſatis certa, & dilucida videantur; ibid. num. 40.
- Voluntates vltimæ ſtrictè interpretandæ non ſunt, cap. 32. nu. 2.
- Sed potius extenſiuam, quàm reſtrictiuam interpretationem recipiunt, ibid. num. 3.
- Voluntatis mutatio, an, & quando præſumatur, vide capite 37. per totum. Et littera M. ſupra verbo, Mutatio.
- Vltima quæque voluntas, ſicut & diſpoſitio alia quæcunque coniecturatur, atque interpretatur ex tempore, & ſecundum tempus, in quod confertur; cap. 49. num. 21.
- Et facta vno tempore, & quoad ſui effectum in aliud collata, iudicatur ſecundum tempus, in quod dirigitur; neque tempus quo fit ipſa diſpoſitio attenditur, ibid. num. 22.
- Vnde quoad validitatem ipſius, tempus, in quod confertur, inſpicitur.
- Quod procedit, quando ſubſtantia actus confertur, in tempus prohibitum, ſecus verò ſi executio ſola, vt inferiús num. 27. ibid. num. 23.
- Voluntas teſtatoris, quantumcunque firma, & expreſſa, ex cauſa poſtea ſuperueniente, aut emergente, infringi & alterari, ſiue mutari, & non ſeruari poteſt; quoties veriſimile ſit, quod teſtator ita voluiſſet, aut expreſſiſſet, ſi talem cauſam ſciuiſſet; eàmve cogitaſſet, cap. 59. n. 1.
- Idcirco recedi poteſt à voluntate teſtatoris ex cauſa, quæ poſt eius mortem emergat, ibid. num. 2.
- Commutatio voluntatis teſtatoris fieri poteſt ex mutatione ſtatus rerum, & qualiter, & per quem facienda, ibid. num. 38. & vide litt. C. verbo Commutatio, vbi de materia Clement. quia contingit, de religioſis domibus, & Trident. Seſſ. 22. cap. 6.
- Voluntas teſtatoris colligitur ex vſu loquendi intelligendi, & vtendi, cap. 62. num. 8.
- Voluntas teſtatoris in primis ſeruari debet, ea enim tanquam regina primum locum tenet, in omnibus dominatur, & totum facit. capit. 64. num. 3.
- Et tanquam lex modis omnibus adimpleri debet, ibid. num. 4.
- Voluntas teſtatoris ita demum ſeruari debet, ſi ſit legitima, & iuri conſona; ſecus verò ſi legibus ſit interdicta, cap. 64. num. 55.
- Voluntas teſtatoris non omnis, nec ſemper eſt ſequenda per filium, ſed potius non ſeruanda, quando eſt circa ea, in quibus diſponere non poteſt; aut contra leges vniuerſales; vel contra bonos mores, ibid. num. 56.
- Vocati nomine collectiuo poſt aliquem, pro rata, & in viriles & æquales partes ſuccedunt, cap. 5. num. 20.
- Vocationes factæ certarum perſonarum ad certa bona, perſonales, & non reales dicuntur, cap. 9. num. 18.
- Vox eſt inſtrumentum voluntatis, & intellectus rationis; cap. 6. n. 34.
- Tubáque cordis eſt lingua loquentis, hinc adagium, & exempla Socratis, & Diogenis, ibidem, numero 35.
