Rurſus nec tertium & præcipuum obſtat fundamentum, quo contendebatur, quod pater præiudicare non poſſit aliquo modo filiis in feudo, vel emphyteuſi pro ſe, & filiis accepta; & ſic quòd nec poſſit totam vni prælegare, cæteris excluſis; Quoniam reſpondetur, ſententias relatas ſuprà, num. 24. non ita indiſtinctè obtinere poſſe, plures potiùs pati limitationes, & declarationes, ac quidem procedere, quando conceſſio facta fuit ex mera gratia & liberalitate concedentis, vel etiam contemplatione filiorum, ſicut patris, & tunc etiam articulus eſt controuerſus, & permulti diſponendi liberam facultatem patri concedunt, vt conſtat ex his quæ ſcripta remanent ex num. 26. cum ſeq. Cæterum quando aliqua ipſius recipientis, donatariive merita extant, & maximè ſi ob beneficia accepta fiat, iuſtiáve cauſa interceſſit ex parte donatarij, quæ donantem excitauit ad donandum, vel concedendum, aut ipſius contemplatione facta fuit principaliter, tunc proculdubio planum eſt, licere patri totam rem vni prælegare, cæteris filiis excluſis, nec eo caſu Scribentium omnium huc vſque aliquis contradicit; omnes namque relati ſupra dicto num. 24. & quicunque negarunt licere patri rem pro ſe & filiis acceptam, vni filiorum prælegare, loquuntur ſemper, quando nihil ex perſona patris profectum eſt, & ita quando nec iuſta aliqua cauſa interceſſit, quæ in caſu præſenti interuenit, ſcilicet matrimonij contrahendi, vel quando merita, aut beneficia non extant eius, cui donatio, aut conceſſio facta eſt: Ita ſanè in propriis terminis noſtris, contrariis Doctorum ſententiis reſpondet ſpecificè Iacob. Menochius dicto conſil. 286. n. 26. lib. 3. & dicto conſil. 309. num. 27. lib. 4. qui in eis terminis loquutos Interpreter omnes, obſeruat iuridicè. Cùm itaque in noſtro caſu donatio facta fuerit ob matrimonium contrahendum ab ipſo D. Ioanne de Ribera & de Guzman, ipſius etiam contemplatione, & propter merita, & beneficia; ſequitur neceſſariò dicendum, ipſi D. Ioanni licere dictum filium meliorare, nec his omnibus concurrentibus, quæ concurrunt, dubitari poſſe de valore dictæ meliorationis, nec etiam dubitaſſe Interpretem aliquem in eis terminis, prout ex omnibus hactenus præcitatis videre licet, atque ex communi omnium reſolutione per Additionatorem Gamæ adducta, de quo ſtatim mentio fiet. Sic & hi omnes, qui per Fabium Turretum dicto conſ. 61. ex num. 26. vſque ad num. 68. aggregantur, nuſquam in his terminis aliquid in contrarium docuerunt, vt eiſdem, & cæteris omnibus originaliter prælectis, conſtabit & loco ſummè diſtincto, & vtili in materia Iulij Clari, euidentiſſimè quoque demonſtrabitur; is namque Author, cùm in quæſtione propoſita emphyteuſis acceptæ pro ſe, & filiis, dicta quæſtione decimaſexta §. emphyteuſis, verſaretur, eruditè admodùm abſoluit articulum, & ante omnia ad intelligentiam præmittit, quòd emphyteuſis aliquando dicitur noua, aliquando dicitur antiqua. Noua dicitur, quæ habet originem in perſona ipſius emphyteutæ, qui vult de ea diſponere, quia ſcilicet ipſe eam acquiſiuit: Antiqua verò eſt, quæ habet originem ab alio aſcendente. Item præmittit, quòd aliqua eſt emphyteuſis hæreditaria, aliqua non hæreditaria, & aliqua mixta. Emphyteuſis hæreditaria eſt illa, quam acquirens ſtipulatus eſt pro ſe, & hæredibus quibuſcunque, vel pro ſe, & quibus dederit, vel etiam pro ſe, & hæredibus, ſi eſt accepta à priuato. Emphyteuſis non hæreditaria eſt, quam acquirens ſtipulatus eſt pro ſe, & filiis, vel pro ſe, & deſcendentibus, vel huiuſmodi, nulla facta mentione hæredum; hæc enim tranſit etiam ad ipſos filios, vel deſcendentes, etiam quòd non ſint hæredes. Mixta eſt, quam acquirens ſtipulatus eſt pro filiis & hæredibus, & ſic in qua ſuccedere non poteſt filius, niſi ſit hæres; neque hæres, niſi ſit filius, vel deſcendens, ſed vtraque qualitas requiritur.

His præmiſſis, Iulius ipſe Clarus ita propoſitam abſoluit quæſtionem, quòd aut quæritur de emphyteuſi noua, an poſſit pater in illa filiis ſuis præiudicare; & tunc (ſiquidem emphyteuſis eſt hæreditaria, ſcilicet acquiſita pro ſe, & hæredibus quibuſcunque, vel pro ſe, & quibus dederit) omnes concludunt, quòd pater poteſt in ea filiis præiudicare, neque vlla eſt in hoc apud Scribentes controuerſia; nam huiuſmodi bona potiùs cenſentur tanquam libera, & allodialia, quàm emphyteutica: Aut verò loquimur in emphyteuſi non hæreditaria, & ſic acquiſita pro ſe, & filiis; & tunc variæ ſunt inter Scribentes opiniones: Aliqui enim tenent, quòd ex ſtipulatione patris ſit ius quæſitum filiis, ita ut non poſſit pater in ipſa emphyteuſi illis præiudicare. Et hanc opinionem tenent permulti iuris Interpretes, quos Iulius ipſe Clarus recenſet. Contrariam verò, quòd ſcilicet poſſit pater in huiuſmodi emphyteuſi filiis præiudicare, tenent alij ibidem relati; & re vera hanc opinionem viſam ſemper ſibi veriorem, tam in emphyteuſi, quàm in feudo, modò in feudo domini conſenſus accedat, teſtatur Clarus, & quædam verba adiicit, quæ ſolutionem traditam ſupra num. 43. & generalem diſtinctionem in hac materia confirmant omninò: ſic etenim ſcribit: Benè verum eſt quòd ſi in inueſtitura ſiue conceſſione emphyteutica, eſſet proprio nomine nominatus aliquis ex filiis, vel aliter apparere poſſet, quòd emphyteuſis eſſet conceſſa, non ſolùm intuitu recipientis, ſed etiam contemplatione filiorum, eo caſu vtique tranſirem cum alia opinione, quòd non poſſet pater de ea in ipſorum præiudicium diſponere, quæ multis auctoritatibus fouetur. Et conuenit Lofredus ab eo non relatus in conſilio 7. num. 23. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 52. num. 84. in fine, vbi cùm magis probaſſet opinionem eam, quam defendimus, limitat eodem modo, quo Clarus, & ipſum commemorat in hæc verba: Niſi contemplatione filij ex forma inueſtituræ conceſſio facta videretur. Et ita pariter limitauit Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent. lib. 13. cap. ſiue tit. 21. num. 6. Petrus Surdus, (cuius obſeruationes placito noſtro conueniunt omninò) deciſione 324. num. 8. & 9. deciſione 322. num. 48. & ſeq. vt numeris præcedentibus ipſas expendi. Sic etiam eandem quæſtionem reſoluit, & ad benemerita, & contemplationem filiorum reſpectum habuit Blazius Florez Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 5. Gamæ, num. 7. fol. 6. qui totius materiæ reſolutionem tradens (vt ipſe dicit) in effectu Iulij Clari relatas obſeruationes recenſet; qui dicta quæſt. 16. §. emphyteuſis, quando emphyteuſis eſt mixta; puta quia accepta ſit pro filiis & hæredibus, diuerſas ſententias refert: tandem inquit, quòd ipſe abſolutè tenet, & ſemper tenuit, quòd pater acquirens emphyteuſim, ſiue pro ſe & filiis, ſiue pro ſe, & filiis & hæredibus, ſiue alio quocunque modo concepta ſit conceſſio, poſſit de ea liberè diſponere; & quòd hæc omnia procedunt in emphyteuſi noua: ſi verò loquimur in emphyteuſi antiqua, (inquit ipſe Clarus) quòd aut eſt ſimpliciter hæreditaria; & tunc domini accedente conſenſu, in quemcunque poteſt de eis bonis diſponere: aut eſt ſimpliciter & abſolutè non hæreditaria; & tunc non poteſt emphyteuta filiis in aliquo præiudicare: aut eſt mixta, ſcilicet conceſſa pro filiis, & hæredibus; & tunc quòd in emphyteuſi tenet illud, quod tenuit in feudo eius qualitatis, in §. feudum, quæſt. 42. & quæſt. 40. per totam, id ipſum in feudo tenet in quæſtione præcipua huius cap. quod in emphyteuſi nunc diximus. Et Clari reſolutiones adducit, & eas ſequitur Morquechus, de diuiſione bonor. lib. 1. cap. 6. ex num. 26. vſque ad num. 32. Alexandri denique Trentacinq. reſolutio in hac materia ex mente communi, & noſtram pariter, & Menochij reſolutionem, atque reſponſionem traditam ſupra, num. 43. confirmat expreſſim; ipſe namque in eo dubio, an pater in feudo filio præiudicare poſſit, diſtinguit inter feudum nouum, & antiquum. Et in feudo nouo, an filij habeant contemplatione patris, diſtinguit, & an ſit datum patri, & filiis ſub nomine proprio; ac in effectu ea omnia adducit variarum reſolut. volum. 1. lib. 3. tit. de feudis, reſolut. 3. per totam, fol. 21. quæ ex Iulio Claro, & aliis Authoribus ſuprà reſoluimus, vt ibi videri poterit. Ex ipſo etiam ſuperiora omnia magis indubitata remanent, quoniam in caſu præſenti in Senatu definito, & in alia, ac præcipua dictæ donationis parte dicitur. Para que ſean vueſtros proprios, è de vueſtros herederos, e ſucceſſores. Nam licèt in articulo præfato, an pater in feudo, vel emphyteuſi accepta pro ſe, & filiis, poſſit filiis præiudicare, vel alicui eorum totam rem prælegare, controuerſia fuerit, vt ſuprà vidiſti; tamen quando emphyteuſis eſt hæreditaria, ſiue quando eſt conceſſa pro filiis & hæredibus, vel pro ſe, hæredibus, & ſucceſſoribus, indubitati iuris eſt, quòd poteſt pater vnum ex filiis in ea hæredem inſtituere, ſiue totam vni filio prælegare, cæteris excluſis, prout ex communi repetit Iulius Clarus dicto §. emphyteuſis, quæſt. 16. & §. feudum, quæſtione 40. Iaſon, Curtius, Campegius, & Pariſius, cum quibus Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 3. num. 90. Iacobus Menochius in conſil. 89. n. 60. ſeq. & in conſil. 104. n. 15. lib. 1. & in conſ. 286. ex n. 20. lib. 3. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 51. n. 58. Blazius Florez Diaz de Mena in addit. ad deciſionem 5. Gamæ, n. 7. Cardinalis Dominic. Tuſcus practicar. concluſion. iur. tom. 3. littera E. concluſione 159. fol. 108. Fabius Turretus in conſilio 61. ex num. 57. & ſeq. Remanet ergo ex hactenus dictis, superiores reſolutiones circa feudum, vel emphyteuſim pro ſe, & filiis acceptam, ita pariter & in donatione facta alicui, & filiis ſuis, vel pro ſe, & filiis ſuis, obtinere, ac omnia ſupradicta non modò in feudi, vel emphyteuſis conceſſione, ſed & in donatione, & quacunque alia diſpoſitione iuridicè expendi poſſe, prout in donatione, & conceſſione Principis loquitur Menochius dicto conſil. 309. lib. 4. & quæcunque in feudi, vel emphyteuſis conceſſione pro ſe, & filiis adduxerat in conſil. 286. lib. 3. æqualiter in donatione expendit: ac proinde, ex ipſiſmet anteà reſolutis, & aliis futuris caſibus, reſolutiones erunt præſtandæ, quoties dubitari contingat, an ad eum modum pro ſe, & filiis donatione alicui facta, vel alia diſpoſitione quacunque itá concepta, liceat patri, nec-ne, filium aliquem ex Tertio & Quinto bonorum meliorare, vel tes donatas integrè vni filio relinquere, aliis excluſis; in quo & magis conſiderandum erit, an patris dumtaxat contemplatione, & ob benemerita eius, nondùmque natis, & ſic incognitis filiis donatio facta fuerit, vt tunc indiſtinctè liceat totam rem vni prælegare, aut iure meliorationis relinquere: An verò contemplatione filiorum quoque, & ob affectionem, & benemerita ipſorum, & ſic ipſis natis, & cognitis facta fuerit; & an cauſa donationis veluti matrimonij interuenerit. In caſu autem præſenti, vt validè poſſet pater filium prædictum in Tettio & Quinto omnium bonorum meliorare, & alia concurrebant, quæ rem minùs dubiam efficiebant, ac maximè clauſulæ illæ donationis in initio relatæ, quæ & alienandi res donatas, & ad libitum de eiſdem diſponendi facultatem concedebant. Et ſic vocatio illa filiorum omnium, quæ ex ſequentibus clauſulis declarationem recipit, non reſtringit facultatem, adeò expreſſim in poſterioribus verbis conceſſam, prout ex eiſdem manifeſtè deducitur.

Et hactenus de his, quibus & addendam duximus deciſionem aliam Hiſpalenſis Regij Senatus, quæ ex [Regij Hiſpalenſis Senatus deciſio.] his oritur, atque fundamentum ſuſcipit, quæ ſupra hoc eodem cap. ex numero 25. cum ſeq. ſcripta, atque adnotata fuêre: Diximus namque, & multorum Interpretum relatione comprobauimus, profectitia ea videri, & quaſi ab eo data, vel profecta, cuius contemplatione donata fuerunt, & cùm ex appellatione in Auditorio eo Regio res tractaretur inter D. Mariam Ortis, & hæredes mariti ſui defuncti ſuper donatione, tempore quo matrimonium contrahebatur, facta à fratre quodam naturali mariti dictæ Mariæ, hæredes ipſi mariti ſibi reſtitui debere res donatas cum cæteris bonis contendebant, vxor autem contradicebat, & dictam donationem à fratre mariti ſibi in effectu factum, non marito; ſibi etiam, & non marito cum effectu acquiri aſſeuerabat. Vnde præcipuè vertebatur dubium illud, vtrùm donata mulieri per fratres, aut conſanguineos mariti, præſumantur ita donata contemplatione ipſius mulieris, vel mariti, vt vel vni, vel alteri acquirantur, & quaſi ex bonis mariti profecta, vel non profecta cenſeantur. Et dubium metipſum ab Interpretibus noſtris cùm maiori ex parte, coniecturis, & præſumptionibus definitum fuerit, ſiue coniecturale & præſumptum ab eiſdem reputetur, prout expreſſim reputarunt Ioannes Gutierrez, Alphonſus Azeuedus, & alij referendi infra, & totam hanc diſputationem coniecturalem eſſe, & præſumptam, difficilem etiam & perplexam præmittit ante omnia, cum ipſius explanationem ſuſcepiſſet, Iacob. Menochius lib. 3. præſumptione 26. ante num. 1. Et ad noſtrum tractatum pertinere, & breuiter adiici hîc potuiſſe, viderit vnuſquiſque.

Et ante alia lectorem admoneo, Senatum, nec etiam partes ipſas litigantes nuſquam dubitaſſe, nec in dubium reuocaſſe, an res huiuſmodi donatæ, tanquam conſtante matrimonio acquiſitæ, communicari, ſiue diuidi deberent cum aliis bonis, ſed tanquam indubitabile ſuppoſuiſſe, ſiue marito, ſiue vxori acquirantur, communicabiles non eſſe, prout rectè ad eum modum percepit in terminis noſtris Alphonſus Azeuedus in l. 3. & 4. titulo 9. lib. 5. nouæ collect. regiæ num. 7.

Admoneo etiam, non verſari Senatum in caſu, quo dilucidè apparet, vel apparere poteſt, mulieris extare benemerita erga conſanguineum illum donatorem; vtputa ſi ob cauſam quamlibet benemerita fuerit: donatio namque facta à conſanguineo mariti, mulieri de ſe benè meritæ, præſumitur ipſius contemplatione facta, nec marito acquiritur. Sicuti è diuerſo, quando mariti extant benemerita erga donantem vxori, præſumitur mariti contemplatione facta, prout vtrumque in hac eadem, qua verſamur, quæſtione, rectè obſeruauit, & latiùs comprobauit Iacobus Menochius lib. 3. dicta præſumptione 26. num. 1. & 2. & 3. Ioannes Gutierrez practicar. lib. 2. quæſt. 120. num. 15. vbi reſolutiuè aſſerit, quòd donata à conſanguineis mariti, acquiruntur vxori, & in remunerationem cedunt, quoties conſanguineus, vel amicus mariti, qui vxori donauit, ab ea priùs aliqua ſeruitia recepiſſet, & num. 12. idem ſtatuit, quoties conſtaret, donatorem voluiſſe donare vxori, & ipſius contemplatione, & maximè ſi id exprimeret, prout latius ibi explicat: Et conuenit Azeuedus in dict. l. 3. & 4. titulo 9. num. 10. in principio. qui idem è conuerſo reſoluit, quando conſtaret, propter maritum donationem factam fuiſſe, vt tunc ei acquiratur: De quo etiam non dubitauit Senatus, nec etiam donationem factam mulieri à conſanguineo mariti, ſub commemoratione mariti ipſius, vt ſi diceret Dono Caiæ vxori fratris mei, præſumi mariti contemplatione factam, prout ipſe Menochius dicta præſumptione 26. num. 4. & 5. explicauit, vel quando vxor, cui donatur à conſanguineis mariti, eſſet æque conſanguinea, vel quando extaret conſuetudo id declarans; prout vtrumque adnotauit Ioannes Gutierrez dicta quæſt. 120. num. 12. in verſ. 3. limitatur, & num. 13. Menochius vbi ſupra, num. 10. Caſus itaque coram Senatu agitatus, ex ſuperioribus non erat, ſed verè verſabatur in dubio, & ſic de eo principaliter diſcuti, atque inquiri oportuit, quando verè ſumus in dubio, vt quia nullæ extant coniecturæ, quibus poſſit coniici, fuiſſe donatum causâ, & contemplatione mariti, vel ipſius vxoris, vt vel vni, vel alteri acquiratur: tunc namque, cùm verè verſamur in dubio, dubia eſt Doctorum diſputatio, ſicut & casûs præſentis reſolutio, cum frater ſimpliciter dictæ D. Mariæ miſiſſet è domo ſua, ſiue donaſſet res nonnullas, nec aliud interueniſſet, ex quo fortior præſumptio elici poſſet.

Pro vxore itaque ipſa & nonnulla tunc ponderabantur, & alia adiici poſſunt, ac primùm equidem text. difficilis in l. ſi ſeruus communis, ff. de donat. inter vir. & vxorem, vbi iuxta tertiam ipſius legis concluſionem, maritus non poteſt auocare ab vxore partes, quas fratres habebant in ſeruo communi donato fratris vxori; res etenim, quæ erat communis mariti & duorum fratrum, donata fuit mulieri ab ipſo viro, præſentibus & conſentientibus fratribus ſuis: id quod perinde eſt, ac ſi duo illi fratres expreſsè donaſſent partes ſuas. Etſi ergo maritus in ea parte, quæ ſua erat, dici non poſſit, quòd ſui ipſius contemplatione donauerit; attamen in duabus aliis partibus, quæ erant fratrum, qui donaſſe dicuntur, contemplatione mariti fratris eorum cenſetur donaſſe; & nihilominus Iure conſultus ibi dubitat, cui acquirantur duæ illæ partes, & tandem reſpondit, acquiri ipſi mulieri, & ſic affirmat apertè, donata vxori contemplatione mariti acquiri ipſi vxori, non autem marito.

Secundò pro vxore ipſa, vt ſoluto matrimonio non teneatur reſtituere marito prædictas res donatas, vrgere videtur text. in l. ſi te in vacuum, C. de donat. inter virum & vxorem. Vbi ſi ſocrus donet nurui, valet ſtatim irreuocabiliter donatio, & in l. 3. §. ſocrui, ff. eod. titulo, & in l. ſi mater, & in l. ſi conſtante, C. de donat. ante nuptias.

Tertiò facit ſimile illud, quo dicimus, donata per auum nepoti, præſumi aduentitia, atque ita donata, vt ipſi nepoti acquirantur, ſicuti eſt communis ſententia in l. quæſitum, ff. de legatis 1. Ergo idem à fortiori dicendum eſt in hoc caſu, cùm facilius acquirat filius patri, quàm vxor marito.

Quartò facit text. in. l. ſocium qui in eo, §. vlt. ff. pro ſocio, vbi donata ſocio propter ipſam ſocietatem, atque ita contemplatione ſocietatis, ſocietati non acquiruntur, ſed propria efficiuntur ipſius ſocij, cui donatum eſt. Sic & donata Legatis, quos Ambaſſiatores vulgò appellamus, non præſumuntur donata contemplatione Principis, qui Legatos miſit, ſed cauſa, & contemplatione ipſorummet Legatorum, ac proinde eis quæruntur, prout notarunt permulti iuris Authores relati per Ioannem Gutierrez practicar. lib. 2. d. quæſt. 120. num. 5. per Menochium lib. 3. d. præſumptione 26. num. 23. Hieronymum de Cæuallos commun. contra communes, quæſt. 35. Azeuedus in d.l. 3. & 4. tit. 9. num. 8. & 9. vbi expendit omnia, quæ ad iſtud quartum fundamentum attinent.

Quintò denique & vltimò, vt alia plura, quæ non ita fortiter vrgent, omittam, ab huius Regni Scriptoribus expendi ſolet l. 3. tit. 9. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ibi: De donadio de ſeñor, o de pariente, o de amigo. Quandoquidem lex illa non diſtinguit, an donetur à conſanguineis mariti, vel ab extraneis; & ſic videtur innuere quòd quamuis donetur vxori à conſanguineis mariti, acquiretur vxori cum effectu, idque propter generalitatem legis eiuſdem, quam ita expendunt Azeuedus, ibidem, num. 8. ante finem, verſ. pro contraria verò parte. Ioannes Gutierrez dicta quæſtione 120. num. 7. in verſ. 6. & vltimo.

Et inde præfatis fundamentis adducti, eam partem tenuerunt Ludouicus Romanus in conſ. 172. num. 2. inde colligens quòd id quod donatur per fratres, vxori fratris, non cenſentur donaſſe contemplatione fratris, nec poſſe maritum quaſi à ſe datum reuocare. Et alij per Alciatum relati, de præſumptionibus, regula prima, præſumptione 18. qui ipſe iſtam opinionem amplectitur. Et Zazius lib. 2. ſingularium intellectuum cap. 9. ex num. 5. & multos idem tenentes, eorum repetens rationes commemorat Palacios Rub. in repetit. rubricæ, de donat. inter, §. 44. quibus adde Guidon. conſil. 111. num. 2. & hanc videri magis communem aſſerit Berous in conſilio 62. num. 23. lib. 1. Et latè defendit Menochius lib. 3. dicta præſumptione 26. ex num. 17. Emanuel Mendez in repetitione l. cum oportet, prima parte, verbo, ex eius ſubſtantia, numero 9. Auendañus in l. 29. Tauri, gloſſa 4. num. 10. & 14. Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, læſis, num. 117. folio mihi 346. qui ſi originaliter prælegatur, ex num. 114. congerit quamplurima, quæ etiam iſtam partem multùm adiuuant. Et vide Tuſcum tom. 2. littera D. concluſ. 698. Quibus tamen non obſtantibus, contrariam opinionem eſſe de iure veriorem, Senatui viſum eſt, pro qua adduci ſolent text. in l. ſed ſi plures, §. in arrogato, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. quo loci Vlpianus Iureconſultus reſpondit, ſubſtitutum filio arrogato, conſequi quæ ipſi arrogato dedit pater arrogator, & inter ab eo data, connumerari, quod ab amico vel cognato relictum fuit ipſi arrogato. Et ratio eſt, quia illa relicta præſumuntur legata contemplatione patris arrogatoris, & proptereà tanquam ex eius bonis tranſeunt ad ſubſtitutum, vt conſtat ibi: Et ſi quid beneficio arrogatoris acquiſiuit, & hoc ſubſtitutum poſſe habere; vt puta, ſi arrogatoris amicus, vel cognatus ei aliquid reliquit. Et ſic ſimiliter in caſu præsenti dicendum eſt, reſtituendas res donatas hæredibus mariti, ſiue ad ipſum pertinere maritum, cuius contemplatione donare cenſentur. Et quamuis ad text. in dicto §. in arrogato, plures conſiderauerint Interpretes noſtri ſolutiones, ſiue euaſiones, vt ex eiſdem contrariæ partis Authoribus nunc relatis apparet, atque ex Menochio dicta præſumptione 26. libri 3. num. 13. ex verſ. & hac, & numero 14. & 15. Luſitano Mendez in dicta l. cum oportet, prima parte, verbo, ex eius ſubſtantia, num. 16. Ioanne Gutierrez dict. quæſt. 120. num. 9. Caldas dicto verbo, læſis, num. 117. ex verſ. minùs obſtat etiam. Verè tamen negari non poteſt, quin textus idemmet expreſſim probauerit (nec valet in hoc cauillari) ſemper videri profectum ex bonis patris arrogatoris, ac ob id pertinere ab ſubſtitutum per eum datum. Id quod aduertit cum iudicio Petrus Barboſa (quem Recentiorum omnium nullus commemorat) in l. quæ dotis, 34. num. 24. fol. 662. ff. ſoluto matrimonio.

Secundò adducitur textus pro eadem parte, in l. ſi quid earum, in principio, verſ. in quibus, ff. de legatis tertiò. Vbi ſi maritus legauit vxori, quæ ſui causâ comparata ſunt, hoc in legato veniunt etiam. ea, quæ ſocer, nurûs nomine comparauit: Ergo non erant ipſius nurûs, ſed mariti, prout eum text. ad rem perpendit Palacios Rubios in rubrica de donat. inter, §. 45. n. 3. Nec ſatisfacit Iacobi Menochij euaſio illa, d. præſumpt. 26. num. 15. in verſ. Secundò adducitur. Nam ad modum & finem prædictum, ſatis videtur definire Vlpianus eo in loco Aſſumptum præfatum, nec id poteſt negari.

Tertiò vltra Menochium, & alios adduci poteſt tex. in l. aditio, ff. de acquirenda hæreditate. Vbi acquiſita alicuius contemplatione, dicuntur acquiri ex re eius. Nec concludit Luſitani Cald. in d.l. ſi curatorem habens, verbo, læſis, num. 117. in verſ. non obſtat text. ſolutio, fol. 346. colum. 3. Nam ex re mea, Iureconſultum expreſſim dixiſſe, negari non valet vllo modo; ſic nec poteſt negari, iureconſultum eo in textu, & in aliis iuribus, ex re ſua videri proceſſiſſe ea, quæ contemplatione poſſidentis acquiruntur, ſpecificè ſtatuiſſe, & inde quoquo modo id contingat, validè deduci argumentum præfatum.

Quartò deinde, & pro eadem parte facit, quòd ad cognoſcendum, cuius contemplatione aliquid fuerit legatum, vel donatum, inſpicitur, & conſideratur affectio donantis, l. donationes in concubinam, §. ſpecies ff. de donat. l. merito, ff. pro ſocio. Cùm ergo conſanguinei mariti moti ſint affectione & beneuolentia, quâ proſecuti ſunt maritum, ad donandum eius vxori, cui alias donaſſent, & ita veriſimiliter præſumi debet, & contrariæ etiam partis Authores non contradicunt; ſequitur dicendum, præſumi donasse contemplatione ipſius mariti. Nec ſatisfacit Iacobi Menochij lib. 3. dicta præſumptione 26. num. 16. ſolutio, nam ſi verum eſt, prout ipſe expreſſim eò loci agnoſcit, contemplatione & cauſa ipſius contracti matrimonij, & ob affectionem, quâ proſequebantur conſanguineum, donationem factam præſumi, validius procedit argumentum, quòd marito potiùs ipſi, quàm mulieri acquiri voluerint, cùm tota donandi ratio, conſanguinitas fuerit.

Quintò faciunt etiam eiuſdem Menochij reſolutiones poſt alios permultos iuris Interpretes, quos ipſe commemorat lib. 3. præſump. 27. & 28. Petri Surdi deciſ. 322. & 324. Rolan. conſ. 10. ex numero 8. lib. 1.

Sextò facit etiam in eo dubio, vtrum donata vxori contemplatione mariti, & ècontra, reſeruari debeant quoad proprietatem filiis prioris matrimonij, ſi ſecundae contrahantur nuptiæ; crebriorem fuiſe Interpretum ſententiam, quòd reſeruari debeant, tanquam ſi ex ſubſtantia mariti, ſeu coniugis proceſſiſſent, ſicuti apparet ex multis, quos in commentariis de vſufructu, cap. 2. num. 24. recenſui, & vltra ibi relatos id ipſum reſoluit Petrus Surdus deciſ. 118. num. 9.

Septimò denique & vltimò facit ſententia eorum, qui quando verè ſumus in dubio, vt quia nullæ extant coniecturæ, quibus poſſit coniici, an ſit donatum causâ & contemplatione mariti, vel ipſius vxoris, aſſeuerarunt ſecuriùs, præſumi donatum contemplatione mariti, vt ei, & non mulieri acquiratur: Ita ſanè aſſeuerarunt Bartol. Alexand. Caſtrenſis, Aretinus, Iaſon, Angelus, Butrius, Barbat. Corneus, Ruinus, Decius, Ioannes Lup. Rolandus, & Rota Romana, quos recenſuit Iacob. Menochius lib. 3. dicta præſumpt. 26. num. 13. Tobias Nonius in conſ. 91. à n. 6. Iulius Clarus §. donatio, quæſt. 10. num. 2. Franciſcus Viuius commun. opinion. lib. 2. opinione 93. Antonius Gomezius in l. 52. Tauri, num. 67. Maſcardus de probationibus, concluſ. 564. ex num. 5. Ioannes Garcias, de coniugali quæſtu, num. 116. Ayora de partitionibus, 1. par. cap. 8. num. 16. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 2. quæstione 120. num. 9. & ſeq. Pater Ludouicus Molina de iuſtitia & iure, tractatu 2. disputat. 430. concluſione 2. Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus. lib. 6. disput. 26. num. 11. & ſeq. vbi dicit hanc opinionem veriorem. Et vltra relatos ab eo, eandem veriorem putauit Pet. Barboſa in l. quæ dotis, 34. n. 24. & 25. Petrus Surdus deciſ. 118. n. 5. & deciſ. 322. n. 52. Tuſcus tom. 2. litera D. concl. 698. ex fol. 909. Et quidem ſi præfati Authores originaliter, & attentè prælegantur, vel omnes indiſtinctè exceptis duobus, vel ipſi, & antiquiores, quos commemorantur, maiori ex parte, abſolutè intelligunt traditionem ſuperiorem, & ſententiam hanc admittunt in rebus quibuſlibet, ſiue cuiuſlibet generis donatis, nec diſtingunt, an eiuſmodi ſint donatæ res, quod ſoli marito, vel ſoli vxori, vel vtrique conueniant, dumtaxátque conſiderant, cuius contemplatione donatæ fuerint, atque in dubio, & regulariter mariti contemplatione factam donationem præſumunt; & ita ſiue res conueniant ſoli viro, ſiue ſoli vxori, ſiue vtrique communes ſint, acquiri aſſerunt coniugi conſanguineo, cuius contemplatione alteri donantur. Et ratione concludenti adducuntur, quoniam adhuc intuitu & contemplatione mariti donantur vxori, & nulla eſt coniectura ſufficiens, vt credatur voluiſſe donatorem acquiri ei, cui donatæ res conueniunt, ſi alterius, ſcilicet mariti, vel etiam vxoris, quando donaretur marito, contemplatione & intuitu factam fuiſſe donationem, apparet. Quocirca Senatus noſter Regius Hiſpalenſis nequaquam probauit diſtinctionem iſtam, neque Alphonſi Azeuedi in l. 3. & 4. tit. 5. libro 5. & Ioannis Gutierrez practicarum, lib. 2. quæſtione 120. num. 14. in idem placitum, obſeruationem expreſſam, ſed potiùs contrariam indiſtinctè admiſit, & veriorem putauit ex ratione illa, quam Ioannes de Imola, & Alexander in dicta l. ſed ſi plures, §. in arrogato, num. 12. cum iudicio ponderarunt, & prædictam limitationem reiecerunt ideò, quòd licèt res donatæ conueniant tantùm mulieri; non ſequitur inde in caſu dubio, in quo verſamur, quòd mens donantis fuerit donare mulieri, vt ſint ſuæ, prout ipſi latius perpendunt, & ſequuntur Palat. Rub. dicto §. 45. num. 9. Rolandus à Valle conſilio 10. num. 11. ad finem, lib. 1. Ioannes Garcia de coniugali quæſtu, num 119. & defendit conſtanter Pater Thomas Sanchez de ſponſalibus, lib. 6. diſput. 26. num. 15. fol. 998. vbi reſpondet rationibus nonnullis, quæ in contrarium excitari ſolent.

Ad argumenta verò pro contraria parte adducta ex verſiculo, pro vxore itaque, ſuo ordine reſpondebitur: Nunc, ac primùm equidem ad text. difficilem in d.l. ſi ſeruus communis, ff. de donat. inter, pluribus modis reſponderi potest, provt ex aliis reſpondet Alciatus regula prima, præſumptione 18. Iaſon etiam in d. §. in arrogato, qui non malè concludit, Iureconſultum ibi non definire, cui, mortuo ipſo marito, res illa donata acquiratur, Bartolus etiam ibid. num. 3. in fin. ſignanter dicit, poſt ſolutum matrimonium, maritum poſſe reuocare donata mulieri per cognatos mariti, quaſi conſtante matrimonio reuocare non poſſit, & ſic text. illum dumtaxat probare, quòd vxor non tenetur portiones fratrum reddere marito, quando maritus conſtante matrimonio vult reuocare; non autem negare, quòd poſt ſolutum matrimonium non teneatur vxor illud reddere. Et eſt ratio differentiæ, quia licèt dicamus, contemplatione mariti factam fuiſſe donationem, atque ob id per eum videri factam vxori: tamen cùm facta fuerit de re aliena, & quæ nunquam fuit in bonis mariti, non reſultat donatio prohibita; & ideò conſtante matrimonio non eſt licita reuocatio: cæterùm poſt ſolutum matrimonium reuocabitur, quia quidquid per maritum donatum videtur vxori, poſt ſolutum matrimonium ei reſtituendum eſt, l. à marito, 18. C. de donat. inter, Barboſa in dict. l. quae dotis. 34. ff. ſoluto matrimonio, num. 23. & 24. qui inquit, quòd quamuis prædicta reſponſio Bartoli in ſe vera ſit, attamen nimis reſtringit generalitatem dictæ l. ſi ſeruus, in fine. Et ideò ad veram reſolutionem diſtinguendum eſſe; aut enim cognati mariti directò donant vxori, & procedit doctrina Bartoli in dicto §. in arrogato, quam hucvſque defendimus; aut verò maritus donat vxori rem communem de conſenſu cognatorum, & procedit generalitas dictæ l. ſi ſeruus, prout hos caſus in materia diſtinguunt Authores ibi relati. Et vltra alios, rationem differentiæ inquit eſſe, quia primo caſu, cùm cognati videantur donare contemplatione mariti, debet conſiderari illud, quod dederunt, tanquam datum à marito: ſed quando maritus donat vxori de conſenſu fratrum, clarum eſt, quòd donat contemplatione vxoris; vnde & fratres conſenſum adhibentes prædictæ donationi, eundem animum videntur habere, & ideò ceſſat regula dicti §. in arrogato, cui locus non eſt, vbi fortior præſumptio ſuadet contrarium, ex Rota noua, Palat. Rub. Rolando & Menochio, ibi relatis. Cùm igitur hoc caſu fratres cenſeantur conſenſiſſe, & donaſſe contemplatione vxoris fratris, & non ſint prohibiti illi donare, meritò maritus nunquam per eos donatum reuocare poterit, l. ſi te in vacuam, 23. C. de donationibus inter. Et hactenus Barboſa, qui (vt vides) eleganter explicat iſtum text.

Secundum fundamentum non obſtat ex textu in dicta l. 3. §. ſocrui, & l. ſi mater, & l. ſi conſtante, & l. ſi te in vacuam, Facilè namque concedimus, ſocrum donare poſſe nurui, & ſtatim valere donationem, cùm prohibitio legis, quâ maritus donare non poteſt vxori, ceſſet hoc in caſu: Non tamen inde fit, quin donatio cenſeatur facta contemplatione ipſius mariti. Et in dict. l. ſi mater, cum ſimilibus, quod ſocrus donauit genero ſuo ſponſo, efficitur proprium ipſius ſponſi, & illud ad ſuos hæredes tranſmittit, quia ſumus in claris, & conſtabat apertè, ſocrum donare voluiſſe ipſi genero; ex quo dicit, ſe donare animo repetendi, & eum etiam in poſſeſſionem induxit. Id quod fortè contigit, quia ſocrus voluit remunerare generum, prout Menochius lib. 3. dicta præſumptione 26. n. 20. intellexit.

Tertium non obſtat argumentum de donatis per auum nepoti: quoniam ab ea opinione permulti iuris Interpretes diſſentiunt, prout diſſentire probat Menochius, & argumento in terminis reſpondet, lib. 3. dicta præſumptione 26. num. 21. & 22. & poſito quòd nullus diſſentiret, diuerſa equidem ratio eſſet à caſu noſtro, ſiquidem nepos non ſolùm patris, ſed etiam aui conſanguineus eſt; quare non eſt, cur magis contemplatione patris ipſius, quàm nepotis donare auum præſumere debeamus: quando autem à conſanguineo mariti, vxori donatur ipſius viri contemplatione, & propter conſanguinitatem donari duntaxat certum eſt in dubio, niſi aliter in contrarium appareat, prout Ioannes Gutierrez practicarum libro 2. dicta quæſt. 120. num. 8. in verſ. non obſtat primum, reſpondit.

Quartum fundamentum, non obſtat de donatis Ambaſiatoribus, & de textu in d.l. ſocium qui in eo, §. vltimo, ff. pro ſocio: Quoniam reſpondetur, ab ea opinione permultos diſſentire iuris Interpretes, & multos caſus diſtinguendos fore, prout multos diſtinguit, & latiùs explicat Menochius lib. 3. præſumptione 27. per totam, & communes duas contrarias in eo articulo recenſet Cæuallos quæſt. 35. & ita huic fundamento reſpondit in terminis Menochius eod. lib. 3. dicta præſumpt. 26. num. 23. vbi num. 24. agit de textu in d. §. vltimo, reſpondet etiam, ſed minùs concludenter Ioannes Gutierrez dicta quæſt. 120. num. 8. in verſ. non obſtat Secundum.

