Atque ex his diluitur omnino vis, & ponderatio fundamenti cuiuſdam, quod in contrarium expendi poſſet, argumentum, ſcilicet, à contrario ſenſu in diſpoſitionibus legalibus multum valere, & tantum operari, quantum lex ipſa operari poteſt; & dici textum expreſſum, vt per Riminald. iun. in conſilio 110. ex numero 49. cum ſeq. lib. 2. Iaſon. in l. prima. num. 36. & ſeq. ff. de officio eius, cui mand. eſt iuriſd. per illum text. & infrà hoc eodem tractatu, lib. 5. cap. 86. per totum, latè exornaui: & num. 6. & 7. ſcripſi, argumentum à contrario ſenſu procedere, locùmque obtinere in verbis legis, vel canonis, & ad deciſionem cauſarum: & ibidem. num. 26. quod procedit ad inducendam præſumptionem contrariæ diſpoſitionis. Cum ergo dicta Pragmatica cauerit expreſſim, Que en los mayorazgos que de adelante ſe hizieren, à contrario deducitur quod in antea factis, ſeruari debeat contrarium; vis namque, vt dixi huius argumenti diluitur ex his, quæ hactenus annotaui, & ſcripſi, atque ex eo, quod argumentum metipſum non procedit, quando ſumitur ex ſenſu tantum contrario literæ non vero à contrario ſenſu rationis vel mentis Legiſlatoris, provt eodem cap. 88. num. 29. comprobaui, vel quando inducta ad vnum finem, operarentur contrarium, provt etiam ibi, n. 31. aut in ſenſu contrario militer eadem ratio, provt ibi quoque, n. 32. quæ omnes declarationes mirè adaptantur noſtro propoſito Item, quia deducere argumentum à contrario ſenſu, vt in primogeniis, antea factis, ſeruari debeat contrarium, eſſet abſonus, & abſurdus intellectus, vt inde impediri debeat vis, & effectus argumenti à contrario ſenſu, ſicuti eodem cap. 88. num. 28. latiùs ſcripſi; non enim deduci valet ad eum modum argumentum iuridicè, ſed quantum velis rem adſtringere, ſic deduci, conficiq́ue valet, Que en los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren, ſeruetur Pragmatica ipſa; in maioratibus verò antea factis, ſeruetur ad ius, quod tunc vigebat, ſiue illud quod in materia repræſentationis ſeruari ſolitum eſt, vt etiam iure non radicato, decedente eo, qui nunc repræſentatur, ſit locus, nec ne repræſentationi: ſanè ſi ius, quod tunc, ſiue in præteritum vigebat, ſeruandum eſt, id proculdubio ſeruari neceſſarium erit, quod ex verbis, & mente dictæ l. Tauri, ſatis apertè inerat, & ineſſe, eadem Pragmatica declaratur, & quod magis aſſiduè ſeruari ſolitum eſt.

Rurſus, verba metipſa, propriè referuntur ad caſum, quod repræſentationem quis excludere intendit, atque ita ad exceptionem; non verò ad regulam, qua regulariter repræſentatio admittitur, vt ſuprà contendebam. Sed quia ad vtrumque caſum, & omnia in Pragmatica contenta, referri debere, inſtabis: reſpondetur, verba ea ideo ſpecificè expreſſa, vt reſpectu dictæ exceptionis, atque excluſionis repræſentationis eo prætextu, quod aliud ab inſtitutore diſpoſitum fuiſſet, noua forma daretur futuris, non præteritis negotiis; quando verò reſpectu quoque regulæ intenderis id expreſſum; non inde tollitur, vt in vim rationis ad præterita trahi debeat ipſa Pragmatica, aut quod illud ius ſeruari debeat præteritorum reſpectu, quod tunc vrgebat. Et verè quod attinet ad exceptionem, neceſſaria fuit illa expreſſio, Que de aqui adelante ſi hizieren: quia ius nouum inducebatur, contrariumque interpretationi communi & Scribentium receptæ ſententiæ, dum explicabant verba dictæ l. Tauri, 40. in verſic. Saluo ſi otra coſa eſtuniere dispueſta. vt ſuprà oſtendi. Dum vero agit de repræſentatione indiſtinctè admittenda, non exprimit id procedere reſpectu præteritorum negotiorum, aut eorum maioratuum, qui antea inſtituti fuerant; ſiue non trahit retrò Pragmatica ipſa ſuum effectum, quia ſuppoſuit apertè, præterita negotia, adeo clarè decidi, decidendaque eſſe verbis, & mente Taurinæ conſtitutionis, qua quiquid hodie exprimitur eadem Pragmatica ibi tracitè virtualiter; vt ſi dicerert, eam nouam conſtitutionem retrotrahi ad negotia præterita, eſſet in dubium reuocare, an eadem Tauri conſtitutio id ipſum decideret, nec ne, quod pro certo adeo ſupponit, vt vides; atque ita dum adiicit dicta verba, Que de aqui adelante ſe hizieren, futuris prouidet ſpecificè, & reſpectu exceptionis, neceſſariò & nouè; reſpectu vero regulæ, & admiſſionis repræſentationis indiſtinctè, futuris etiam prouidet, nec de præteritis loquitur, quia præterita negotia, & maioratus antea inſtituti, non provt ex nunc, & virtute dictæ Pragmaticæ, ſed provt ex tunc, atque virtute deciſionis eiuſdem leg. Tauri, regi & gubernari decidiq́ue debent, qua id ipſum virtualiter continetur, quod in eadem Pragmatica hodie ſpecificè magis ſtatuitur.

Ex his etiam deducitur manifeſtè, verba metipſa: Que en la ſucceſſion de los mayorazgos, que du aqui adelante ſe hizieren. nullatenus probare, nec induci ad eum modum poſſe, vt probent, quod ante eandem Pragmaticam, ſiue maioratus antea inſtitos, ſeruabatur contrarium, repræſentationis admittendæ indiſtinctè reſpectu, ſed potius totum contrarium deducendum coacta & neceſſaria ratione, & eiuſdem repræſentationis reſpectu, futuris tantum, non præteritis prouideri negotiis, quia præteritis ſatis conſultum, prouisumq́ue fuerat eadem l. Tauri conſtitutione, provt Pragmatica ipſa euidenter inſinuat, dicens, Se guarde lo dispueſto, y ſe ſuceda, &c. Et nihilominus adeo ſpecificè exprimere articulum, & deciſionem repræſentationis, neceſſarium ſuit ad duplicem effectum, primò, vt oſtenderetur id ipſum ex verbis, & mente legis Tauri ineſſe, ſatique apertè diſpoſitum, de quo antea adeo frequenter dubitabatur, & hinc inde contrariis opinionibus controuertebatur. Secundò vt ita ſpecificè atque in indiuiduo articulo ipſo iuris nondum radicari, & repræſentationis definito, amplius in futurum de ipſo dubitari non valeret, ſed provt ex nunc definiri deberet quo ad futura: quoad præterita vero provt ex tunc, atque ex deciſione eiuſdem l. Tauri, Quæ cum adeo apertè præteritis negotiis prouideret, ipſam Pragmaticam futuris tantum prouidere, ſufficiens fuit, ſed præteritorum quoque negotiorum admodùm neceſſarium; vt quid ex lege ipſa Tauri ineſſet, diſpoſitumq́ue fuiſſet, certò magis conſtaret: reſpectu verò exceptionis, atque excluſionis repræentationis eo prætextu, quod aliud diſpoſitum eſſet, apertè innuitur, quod ante ipſam Pragmaticam in contrarium ſeruabatur, atque ex ſolis coniecturis, & præſumptionibus aliud diſpoſitum dicebatur, provt ſuprà adnotaui; atque ita hoc non modo ius nouum continet, dum literale & expreſſum requirit, ſed etiam admodum neceſſaria fuit, vt ſupra quoque dixi, & futuris dumtaxat dat formam negotiis, non præteritis, provt ſtatim dicetur, Atque ita vno, & altero reſpectu multum operatur ea noua conſtitut.

Concluditur itaque, atque reſoluitur, quod quando dicta Pragmatica in omnibus videretur noui iuris inductiua, & ad omnia in ea contenta, æqualiter referri debeant dicta verba: En los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren: Atque ita in vim legis ſolum adduci, allegatiq́ue poſſit ad negotia futura, & maioratus poſtmodum inſtitutos, non vero ad inſtitutos antea; negari tamen vllo pacto non poſſe, quin in vim rationis, & authoritatis, quoad præterita etiam vrgeat, & expendi poſſit, & hoc regulæ repræſentationis indiſtinctè admittendæ reſpectu, quamuis non reſpectu exceptionis, vt inferiùs dicetur. Eadem namque ratio, quæ in futuris militat, & excitare, adducerèque potuit, vt Pragmatica conficeretur, militat etiam in præteritis, nec differentiæ ratio reddi poteſt, ſiue ratio ipſa, vna & eadem eſt, neque variata; quamuis in aliis cauſis, & negotiis varietate temporum variari ſoleat, vt in Pragmatica taxæ panis, & aliis. Ratio igitur vna & eadem, & non variata, æqualiter determinare debet caſus occurrentes futuros, & præteritos, & abſurdum maximum eſſet, in vim rationis eiuſdem non variatæ, non eodem, ſed diuerſo iure cenſere eadem negotia, & earundem qualitatum, & circunſtantiarum. Et quidem ſi lex non aliàs ſeruanda eſt, nec nomen legis meretur, ſiue vim legis eatenus habet, quatenus rationem, conuenientiam, & publicam vtilitatem in ſe continet, cap. erit autem lex, 4. diſtinct. l. 4. tit. 1. partita prima, & latè poſt Diuum Thomam, & alios quamplurimos obſeruant, atque explicant Morla, emporij, prima parte, tit. de legibus, prima parte, ex num. 12. cum multis ſeqq. & quæſt. 7. num. 5. & 11. Azeued. in l. 1. titul. 1. num. 12. lib. 2. Pater Salas, in tractatu de legib. disputat. 1. ſection. 8. 11. & 12. Pater Suarexz, in eodem tractat. lib. 1. cap. 7. & 9. atque ratione, conuenientia, & publica vtilitate, dicta Pragmatica ſubſiſtit, provt ipſa exprimit, idque futurorum negotiorum, & maioratuum reſpectu; ſequitur neceſſariò, ob eandem rationem idem quoque ius obſeruandum reſpectu præeritorum; aliàs quod interpretatio, aut opinio, quæ in contrarium ſumeretur, eſſet contra rationem, conuenientiam, & publicam vtilitatem, quod non eſſet ferendum, maximúmque contineret inconueniens.

Nec dici poteſt vllo modo, variatam fuiſſe rationem, ita quod in futurum, hæc, quæ excitauit conditores dictæ Pragmaticæ, vrgeat ratio, non autem vrgeret antea; atque ita diuerſum ius poſſe procedere inter præterita & futura, reſpectu diuerſorum temporum, & variatæ rationis; verè namque nihil occurrit, nec hodie militat reſpectu repræſentationis admittendæ, & non habendæ conſiderationis, quod ius aliquod radicatum non fuiſſet, quod ante æqualiter non, militaret, nec in qualitate aliqua, aut in circunſtantiis quouis modo, non modo in ſubſtantia variata eſt ratio, aut alia nunc, quàm hodie militat, ſed vna eadèmque eſt, atque ita à vi rationis eiuſdem æqualis, non variatæ, quando à vi legis negaueris, idem ius ſtatuendum eſt circa præterita, quod circa futura ſtatuit Pragmatica ipſa; ad quod mirabiliter facit Abbatis doctrina, in cap. primo in vltima colum. de locato, Antonij de Butrio, in cap. vltimo, colum. 13. de conſuetudin. Ioannis de Imola, in cap. finali, columna 5. de reſcript. faciunt etiam multùm ad propoſitum ea, quæ à vi rationis eiuſdem legis, vt trahatur lex ipſa ad alios caſus, & præteritos quoque, ex vi magis comprehenſiua, quàm extenſiua, ſi ratio eadem militet, adduxerunt, & quamplurimis exornarunt Euerardus, loco 35. à ratione legis, Ripa, reſponſo quarto, de conſtitut. & ſtat. Tirquellus, de ceſſante cauſa, prima parte, num. 151. cum ſequentibus, Beccius, in conſil. 41. numero quinto, & ſexto, & in conſil. 89. numero 10. Decianus, in conſil. 41. numero 119. lib. 1. & in conſil. 43. ex num. 2. cum ſeq. lib. 2. Rolandus, conſil. 27. num. 6. cum. ſeq. lib. 1. Maſcardus, de probat. concluſ. 312. Molina, de Hiſpanorum primogen. lib. 1. cap. 5. ex num. 10. Surdus, in conſil. 67. n. 21. lib. 1. Barboſa, in l. ſi conſtante, ff. ſoluto matrimon. ex. n. 94. cum multis ſeqq. infinitos alios ſciens conſultòque prætermitto, quoniam alio cap. commemorabo eos.

Vltimo denique loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, hactenus dicta, quod ſcilicet, dictæ Pragmaticæ conſtitutio trahatur ad præterita in vim rationis eiuſdem non variatæ, & quæ hodie militat, ſicut olim; procedere in terminis prædictis, in quibus loquuti ſumus, admittendæ, ſcilicet repræſentationis indiſtinctè, omnium caſuum, & perſonarum reſpectu, abſque differentia deſcendentium, vel tranſuerſalium, & iuris radicati, vel non, vel mortis eius, cuius perſona repræſentatur ante ipſum maioratus inſtitorem, vel etiam maioratum inſtitutum; hoc namque reſpectu indiſtinctè repræſentiatio admittenda eſt & ad præterita quoque negotia Pragmatica trahenda, idque vel in vim legis, ſi admittas, in hac parte ipſam fuiſſe declaratoriam, & confirmatiuam legis Tauri, item verba ſæpè relata: En la ſucceſſion de los mayorazgos que de aqui adelante ſe hixieren. non referenda ad regulam repræſentationis generaliter admiſſæ, ſed ad exceptionem regulæ, quâ ius nouum introducitur, & ad excluſionem repræſentationis, ſiue regulæ admiſſionis eius exceptionem, vt non aliàs admittatur, aliud diſpoſitum fuiſſe, quo repræſentatio excludatur, ſi expreſſum, indiuiduum, & literale id ſit: ita vt Pragmatica ipſa ius illud nonum ſtatuerit ſuper dubiis occurrentibus, & quæ quotidie occurrebant circa explicationem verborum dictæ l. Tauri, 40. Saluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta, de quo dubia tantum fuiſſe, in eadem Pragmatica cauetur, provt ſuprà obſeruaui, & non ſupra articulo repræſentationis quod eſt admodum probabile & ſubtile, vt ſuprà quoque notaui, vel ſi hanc interpretationem, & reſtrictionem non admittas, ſed generaliter ad omnia referri verba prædicta contendas, in vim rationis ad præterita quoque trahi debebit Pragmatica eadem, quod attinet ad articulum repræſentationis, atque ita procedere dicimus, quæ obſeruatione præcedenti maximè, ac etiam ſuperioribus obſeruaui; eadem tamen non procedere nunc reſoluimus, reſpectu eius, quod in dicta Pragmatica de nouo introducitur in verſ. Expreſſandolo clara y literalmente, ad correctionem obſeruationum Interpretum huius Regni ad verba finalia prædictæ. l. Tauri, Saluo ſi otra coſa estuuiere dispueſta, in hoc namque ius nouum continet, & corrigit receptam ſententiam, quod aliud diſpoſitum diceretur, quod non expreſſe & literaliter, ſed tacite ſaltem, & per coniecturas diſpoſitum videretur, & colligi poſſet; quo ad hoc itaque, & in quantum de nouo requiritur literale & expreſſum, ad præterita negotia, & maioratus antea inſtitutos, trahi non poteſt ipſa Pragmatica, nec in vim legis, quia expreſsè dicit, Que de aqui adelante ſe hizieren, nec in vim rationis, quia conceſſo abſque veritatis præiudicio, quod communis ea interpretatio ad ipſa verba Tauri, ratione ſubſiſteret, ae illa maximè, qua dici ſolet communiter, expreſſum, atque diſpoſitum videri, quod ex coniecturis colligitur, vt ſuprà adnotaui, & lib. 3. in commentariis, cap. 19. n. 291. iam apparet, rationem ipſam eſſe variatam propter damna, ſumptus, lites, & inconuenientia maxima, quæ ſequuta fuiſſe, dicta Pragmatica profitetur, ex quo aduerſus repræſentationem; quæ adeò indiſtinctè ineſt, admittiq́ue debet ex ipſa legis Tauri conſtitutione, quotidie obiiciebatur, aliud diſpoſitum fuiſſe, idque maiori ex parte, voluntatem forſan inſtitutoris maioratus torquendo, & ad alium ſenſum accipiendo; atque ita à ceſſante ratione, & bono communi, damniſq́ue, & inconuenientibus, adeò grauibus concurrentibus; dici non poteſt, vt in vim eiuſdem rationis trahatur Pragmatica ad præterita, & cùm ratio variata fuerit ob inconuenientia maxima, quæ hinc inde reſultaſſe, ibidem cauetur. In altero vero caſu repræſentationis admittendæ indiſtinctè, trahitur ad præterita in vim rationis, quia eadem ratio militabat olim, ſicut hodie, nec illa variata eſt, Variatam autem non fuiſſe, vnuſquiſque profiteri debebit, qui animaduertat, in dicta Pragmatica cautum expreſsè damna, & inconuenientia, litigantiumque ſumptus, & moleſtias oriri, ortaſq́ue fuiſſe, non quidem ex eo, quod indiſtinctè repræſentatio admitteretur, provt admitti eam debere, ex ipſamet lege Tauri inerat adeò apertè, ſed ex contrario potius, ex eo ſcilicet, quod non admittendam eam eo prætextu (& fallaciter admodum) aſſiduè contendebatur, quod aliud diſpoſitum diceretur, cum forſan diſpoſitum non eſſet. Futurorum ergo negotiorum, & eorum maioratuum, qui inſtituantur poſt ipſam Pragmaticam, reſpectu, non aliter diſpoſitum aliud videbitur, quàm ſi expreſsè & literaliter diſponatur; atque ita pro repæſentatione, omnium caſuum & perſonarum reſpectu, generalis erit, firmaq́ue, & indiſtincta regula; exceptio autem dumtaxat procedere poterit, quando expreſsè, literaliter, & in indiuiduo repræſentationis excluſio apparuerit, non aliàs. Præteritorum vero negotiorum reſpectu, & eorum maioratuum, qui ante Pragmaticam ipſam inſtituti ſuerint; regula quoque conficienda erit generalis pro repræſentationis admiſſime indiſtincta; eaq́ue omnium caſuum, & perſonarum reſpectu, ita enim ex eadem legis Tauri 40. conſtutione ineſt apertè, atque ineſſe, ſicque per eam diſpoſitum, ipſamet Pragmatica profitetur expreſsè, quo nihil certius, nihilque melius exprimi poſſet, vt dubia omnia ceſſarent, eaq́ue omnia confirmata remaneant, quæ in commentariis dicti. c. 19. annotata, atque ſcripta reliqui Exceptio verò, vt ſcilicet repræſentationis excluſio admittatur, ſi à teſtatore, maioratùſve inſtitore aliud diſpoſitum fuerit, non ita ſtrictè procedet præteritorum negotiorum reſpectu, provt in dicta Pragmatica cauetur, hoc eſt, vt non alias aliud diſpoſitum videatur, quam ſi literaliter, & expreſsè id appareat, ſed aliud diſpoſitum dicetur, repræſentationiſque excluſio admitti poterit, non modò ſi expreſſe & literaliter de ea appareat, ſed etiam ſi eo modo, quo apparere ſufficere, ex aliorum ſententia adnotaui, reſoluiq́ue eodem c. 19. n. 290. & 291. vbi tacitam diſpoſitionem, ſufficere, eàmque ex coniecturis collectam, ita tamen certam, quod in dubium reuocari non poſſet, ex Didaci Couarr. & aliorum placitis probaui. Qui equidem, dum adeo fortes, & concludentes coniecturas requirunt, quod ex eiſdem in dubium reuocari non poſſit voluntas excludendi repræſentationem, velut expreſſim ſentetias, & reſolutiones, noſtras confirmant. Et expreſſam, ſpecificamq́ue diſpoſitionem requirit, & id ipſum quod hodie Pragmatica exigit Ludouic. Molina, cuius mentionem feci dicto c. 19. n. 291. in principio. Et hæc quidem ſunt notanda, quia noua, & memorabilia, & ingenti ſtudio, & diligentia, ſic digeſta, atque accuratè reſolutal, vt vides.

Ex eiſdem autem, interpretatio etiam, & explicatio deduci poteſt ad alteram Pragmaticam, nouiter editam, qua equidem nouum ius introducitur, & ſtatuitur, vt licèt attento iure communi, & iuxta communes omnium Interpretum reſolutiones, & ſententias, fœminarum excluſio in maioratibus, & vinculis perpetius, propter maſculos remotioris lineæ & gradus, & conſeruationis agnationis inductio, non modò ob expreſſam agnationis eiufdem conſeruationem, omniumque maſculorum, etiam remotiorum vocationem ſpecificam, fœminarumq́ue excluſionem, induci poſſit, ac debeat; ſed etiam ob tacitam, coniecturatamq́ue voluntatem, quæ ex legitimis coniecturis colligatur, atque deducatur; ſicuti poſt Ludouic. Molinam, Pelaes à Mieres, & cæteros huius Regni Authores, infinitoſque ex exteris, longa ſerie adnotaui. atque explicaui ego metipſe in commentariis lib. 2. cap. 4. per totum. Et vltra ibi relatos, addo nunc Per Surdum, in conſ. 443. ex num. 39. lib. 3. & in conſ. 475. lib. 4. & in conſ. 564. eodem lib. 4. Marium Giurbam, deciſ. Sicililæ Parladorium, tom. 3. poſt ſeſquicenturiam, q. 1. per totam. Anton. Theſaurum, forenſium lib. 2. q. 12. & 64. Ioſeph de Ruſticis, ad l. cum auus. ff. de condit. & demonſt. lib. 3. c. 10. & lib. 6. c. 10. Ludouic. Caſanat. in conſil. 38. ex n. 38. & conſ. 50. ex n. 30. Attamen ex noua conſtitutione Pragmati eæ dictæ, non aliàs in fauorem maſculorum remotiorum agnationis conſeruatio, nec fœminarum proximioris lineæ & gradus excluſio induci poterit, quàm ſi inſtitutor maioratus metipſe expreſsè eas excluſerit, atque maſculos, etiam remotioresm, ſpecificè ad ſuccessionem inuitauerit, idque clarè & literaliter exprimendo, ita vt non ſufficiant contra eaſdem fœminas, præſumptiones, argumenta, ſiue coniecturæ, quantumcunque præciſæ, claræ, & euidentes ſint, provt in Pragmatica ipſa, edita anno. 1615. ſic expreſsè ſtatuitur idque iuſtiſſimè ad dirimendas maximas lites, & controuerſias, ſumptuſque, partium moleſtias incredibiles, quæ aſſiduè in caſibus occurrentibus apparuerunt, vtpote, cùm tam maſculi, quam fœminæ, diuerſas, contrariaq́ue coniecturas ex eiuſdem diſpoſitionis ſerie, verbis deducant, eaſq́ue diuerſimodè, & plerumque in contrarium ſenſum ponderent, maxima inconuenientia, & damna, diuerſique effectus, & exitus hactenus reſultarunt, vt ibidem exprimitur, & vtiliter admodum, atque pro Reipulicæ vtilitate, & bono communi id de nouo introducitur, quo fœminarum ſucceſſioni magis consulitur, cum in caſibus dubiis, pro eiſdem in proximiori linea, & gradu exiſtentibus, omnes adſint, ordinariæque iuris regalæ, ſicuti ex eodem Ludouic. Molin. Mieres, & aliis quamplurimis, d.c. 4. lib. 2. annotaui, & ſcripſi.

Erit igitur præfata Pragmatica accipienda, atque explicanda iuxta ea, quæ reſolui, & adnotaui ſupre n. 99. per totum. Atque ita reſpectu eorum maioratuum, qui in ſuturum, & poſt edità eam inſtituti fuerint, non verò eorum reſpectu, qui antea facti ſuiſſent, ſic ſanè dicitur. Que las hembras de mejor linea y grado, no ſe entiendan eſtar excluſas de la ſucceſſion de los mayerazgos, vinculos, patronazgos, y anniuerſarios que de aqui adelante ſe fundarem. Quia cum ſit correctoria communium opinionum omnium Interpretum, ex quibus fœminarum excluſio ea, ex ſolis conieturis, & præſumpa mente inducebatur, provt d.c. 4. latè oſtendi. Vt pote cum expreſſum, & indiuiduum id diiudicaretur, quod ex legitimis coniecturis, & tacita voluntate colligi poterat; ſpecialiter prouiſum diceretur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, & expreſſa voluntas ea, quæ ex coniecturis colligebatur. vt eodem cap. 4. n. 53. 54. & 55. probui & latè Ioſeph. de Ruſticis, ad d.l. cum auus, lib. 3. c. 1. ex. n. 1. D. Chriſtoph. de Paz, de tenuta, & remedio poſſeſſorio, c. 29. Sui natura futuris prouidere debuit negotiis, non præteritis, vt latè fundaui ſuprà, futurorum ergo negotiorum reſpectu, id in vim legis præcisè obſeruabitur, quod in Pragmatica continetur, nec aliàs ab his primogeniis ſœminæ excludentur, quæ poſtmodum inſtituentur, quam ſi ob maſculos remotioris lineæ, & gradus, expreſſa, clara, & literalis adfuerit excluſio: præteritorum vero negotiorum reſpectu, & eorum maioratuum, qui antea inſtituti fuere, id obſeruandum erit procul dubio, quod ex Ludou. Mol. & cæteris, eodem c. 4. obſeruaui & ſcripſi, atque ita ex ſolis, vrgentiſſimis tamen, & probatiſſimis coniecturis excludi fœminæ poterunt per maſculos lineæ & gradus remotioris; dummodo attendantur maxima conſideratione, & præ oculis habeantur concluſiones illæ, quas ipſe Molin. tradit. lib. 3. cap, 5. per totum, nec de facili ob coniecturas ſolas excludantur fœminæ proximioris lineæ & gradus, niſi illæ vrgentiſſimæ, concludentes fuerint, provt admonui cum aliis, eod, cap. 4. lib, 2. num. 61. ſeqq.

Idcirco Pragmatica metipſa nec in vim legis poteſt ad præterita trahi, quia de futuris tantum prouidet expreſse; nec etiam in vim rationis, vt potè, cum illa ipſa ratio, qua fœminarum excluſio ex ſolis coniecturis inducebatur, hodie non vigeat, ſed potius variata fuerit, & longè diuerſa, & contraria militet quę ex inconuenientibus, litibus, & ſumptibus, ideo (& inſtitiſſimè) orta eſt, quod in eadem exprimitur. Quę inconuenientia in altera Pragmatica ita æqualiter conſiderantur, reſpectu ſcilicet repræſentationis excludendæ ex ſolis coniecturis, ob quod etiam variatur, & diuerſa ratio militat, atque ita ad futura quoque trahitur dumtaxat, non verò repræſentationis admittendæ prætextu ratio variatur, ſed eadem olim fuit, ſicut hodie, atque & ita in vim rationis trahitur ad præterita, quomodo in vim legis eam trahi non admitteres, vt latius ſuprà adnotaui, atque probaui.

Sic ſanè duplex conſiderari poteſt ratio differentiæ, ob quam in vim rationis Pragmatica illa trahi poteſt, ac debet ad præterita, quoad effectum repræſentationis admittendæ indiſtinctè, licet non quoad effectum ipſius excludendæ, iſta verò nec in vim rationis trahi poſſit. Prima equidem in eo conſiſtit, quod in ea parte illa ſit declaratiua, & confirmatiua eius iuris, quod antea inerat, ſatiſque apertè diſpoſitum erat ex lege Tauri, 40. quod ſi non admittas, fuiſſe Pragmaticam declaratiuam; ratio erit, quia eadem olim, ſicut hodie militat ratio repræſenatationis admittendæ reſpectu, nec vllo modo variata eſt. In hac vero qua de fœminis non excludendis ob ſolas coniecturas agitur, ratio omnino variata eſt, & illa maxima inconuenientia, damna, & ſumptus, iuris noui occaſionem præbuerunt, provt ibi exprimitur, ac etiam conuenientię, & vtilitatis publicę variatunt, cum pro bono publico, & vtilitate communi, ſic de nouo, atque in fauorem fœminarum ſtatutum fuerit.

Rurſus, quia legas Tauri id ipſum ineſſe, dispositumque fuiſſe quod in Pragmatica cauetur, eadem ipſa profitetur, atque ita facilius in vim rationis trahi poteſt ad præterita, quoad repræſentationem, fœminas autem ex ſolis coniecturis, & præſumpta mente inſtitutoris non excludi, non modò inerat, ſiue alia lege diſpoſitum erat, imò quamuis in caſu omnino dubio, & non deciſo, & in quo contra fœminam voluntas non apparebat, pro ea extarent regulæ omnes ordinariæ iuris, attamen, quando coniecturæ in contrarium apparebant, & tacita mens contra fœminas ipſas elici poterat; non modo ex alia lege id inerat pro fœminis eiſdem, ſed totum contrarium, vt ſtatim dicetur, & latè probaui cum cæteris eodem c. 4. lib. 2.

Denique, quia in hac ipſa Pragmatica, qua de non excludendis fœminis, ob ſolas coniecturas agitur, verba prædicta, Que de aqui adelante ſe fundaren; in nullo alio verificari poſſunt, vt in futurum, & non in præteritum, effectum porrigant, quam in eo, de quo dumtaxat ibid. agitur, ſcilicet vt fœminæ ipſæ non excludantur ob ſolas coniecturas, per maſculos remotioris lineæ, & gradus, quia nullum aliud in ea proponitur; at in altera pragmatica, qua de repræſentatione agitur, verba illa, Que de aqui adelante ſe hizieren, verificari poſſunt, vt in futurum, non in præteritum, effectum ſuum trahant, quoad excluſionem repræſentationis, licet non quoad indiſtinctam eius admiſſionem, vt ſcilicet ex ſolis coniecturis, repræſentatio non excludatur, nec excluſa cenſeatur, quæ tamen antea ex coniecturis excludi poſſet, vt antea latius dixi, idque, En los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren.

Quod autem in hac ipſa agnationis Pragmatica non inducatur de nouo in fauorem fœminarum, quod alia lege inerat, aut diſpoſitum fuit (ſicut ineſſe in materia repræfentationis, ex lege eadem Tauri apparet) sed potius totum contrarium demonſtratur apertè; quoniam omnia iura proclamant, & ſæpiſſimè repetunt, voluntates teſtatorum pro lege obſeruari debere, & adimplendas, non modò expreſſas, ſed etiam tacitas, & coniecturatas, immò & mentem verbis præferri; & in materia fideicommiſſaria, tacium & coniecturale, & quod ex coniecturis colligitur, pro expreſſo haberi, atque ita ex coniecturis, induci, extendi, & reſtringi fideicommiſſa, & fœminas excluſas cenſeri, excludiq́ue debere ob ſolas coniecturas, ſicut ob expreſſam diſpoſitionem; ſicuti hoc vltimum latè comprobaui d.c. 4. lib. 2. alia autem ſuprà, hoc eod. lib. & tractatu, latiſſimè confirmantur, atque exornantur aliis capitib. atque ita Pragmatica eadem, quæ ad excluſionem fœminarum, literale, & clarum requirit, & ſic expreſſam dispositionem non modò continet id, quod aliàs inerat, aut diſpoſitum erat, ſed totum contrarium; nam licet fœminæ ad ſucceſſionem parentum, & aſcendentium admitti debeant ſicut maſculi, vt d.c. 4. obſeruaui, & quiſi naturæ accuſatores exiſtant, qui inter maſculos, & fœminas differentiam conſtituunt, vt in l. maximum vitium, C. de liberis præter. & in vinculis ex Tertio bonorum, aut ex Tertio & Quinto factis, id præcisè obſeruari debeat, quod in l. 27. Tauri cauetur, de qua latè lib. 5. alio c. huiuſce tractatus; attamen in aliis primogeniis antiquis, vel cum facultate Regia factis, ex ſolis coniecturis eas excludi poſſe, cenſeriq́ue excluſas; atque dictam Pragmaticam, & iure ipſo attento, atque ex probatiſſimis, & receptis omnium Authorum ſententiis, communiter obſeruari, latè per Molin. lib. 3. dicto c. 5. & infinitos alios, de quibus ego ipſe, d. cap. 4. lib. 2.

Nec ſilentio prætermittendum erit, imò ponderare, atque hoc loco expendere debemus maximam consonantiam, atque correſpondentiam, quam inter ſe habent prædictæ duæ Pragmaticæ; nam ſicut illa, quę ad materiam repræſentationis attinet, de nouo inducit, vt repræſentatio ipſa non excludatur ob coniecturas, ſed tantum ob expreſſum, clarum, & literale, & quod hoc intelligatur in futurum, non in præteritum; ita quoque Pragmatica altera, qua de agnationis conſeruatione, & fœminarum excluſione agitur, expreſsè ſtatuit, & de nouo inducit, quod ob ſolas coniecturas (quantumcunque præciſæ illæ ſint,) fœminæ non excludantur, ſed ob expreſſam, & literalem excluſionem dumtaxat; & quod hoc intelligatur etiam in futurum, non in præteritum. Quod equidem non leue quoque fundamentum præſtat ad corroborationem eius, quod ſuperiùs contendimus, videlicet dictam Pragmaticam repręſentationis, dum dicit, quod eiusdem conſtitutio intelligatur quoad maioratus, qui poſtmodùm inſtituantur, referri debere ad caſum excluſionis repręſentationis, vt ea ſcilicet in futurum non excludatur niſi ob literale, & clarum, non verò ex coniecturis: Non autem referenda ſit ad casum repræſentationis admittendæ, quæ regulariter non admittitur ex coniecturis, ſed potius ex regula iuris generali, atque ex diſpoſitione dictæ l. Tauri, 40. immò & iuris communis, quę aſſiſtit, atque ita ſubmouere coniecturas, & literale atque certum requirere, & de nouo inducere, non niſi ad caſum excluſionis referri poteſt. In vtraque autem Pragmatica iuſtiſſimè, atque vtiliter admodum id ſtatuitur, & ob ſolas coniecturas non induci excluſionem, niſi literale, certum, & expreſſum interueniat, de nouo ſtatuitur; quoniam in interpretanda, atque coniecturanda mente defuncti, ſæpè dicipimur. Et mentem defuncti diiudicare difficillimum eſt, & interpretatio voluntatis teſtatoris plena periculi eſt, & perſæpè in illius cognitione errare ſolemus, & aliud inducere, quam quod teſtator ipſe voluerit. Et amulare dicimur in tenebris, cum agimus de interpretanda mente teſtatoris, cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire. Ac denique de mente hominis nullum certum teſtimonium eſt, quia ſoli Deo nota eſt; ideo magis inhærendum verbis certis, quam menti imaginariæ, & non certæ; & iuſtiſſimam, atque Reipublicæ vtiliſſimam eſſe legem, ex qua certum, literale, & expreſſum ad dictam excluſionem requiratur, & coniecturas ſolas non ſufficere, ſtatuatur, cum in eis adeò aſſiduè, & facilè erretur, & in mente teſtatoris percipienda, quæ ex coniecturis ſolis colligatur, adeo frequenter decipiamur ſicuti hæc omnia adnotaui, atque ex relatione aliorum comprobaui in eiſdem terminis, quibus de excluſione fœminarum, ob maſculos remotioris lineæ, & gradus agebatur; in commentariis, lib. 2. dicto cap. 4. num. 56. & 4. ſeqq. & iunge And. Fachineum, in conſilio primo, lib. 2. & de his hactenus.

CAPVT LVII.

Ex ablatiuis abſolutis, ſiue abſolutè prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio iuridica fieri poſſit, ac debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Rurſus, ablatiui metipſi abſoluti (qui regulariter de ſui natura important conditionem) quando etiam diſpoſitionem importent, & fideicommiſſum quoque inducant; & quàm variè reſolui, & accipi ſoleant in omni actu, & materia; dilucida equidem, & diligens reſolutio, & explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Per ablatiuos abſolutos, vel conditionem, ſi, diſpoſitionem concipi, nihil intereſt. Quemadmodum enim dispoſitio concepta per conditionem, ſi, conditionalis, censetur, ita & per ablatiuos ab ſolutos concepta, conditionalis dicitur.
- 2 Et ibidem de intellectu l. facta 63. §. reſcripto, ff. ad Trebellianum.
- 3 Ablatiui abſoluti de ſui natura important conditionem regulariter, & ſic formam inducunt regulariter, & latius infra, n. 16.
- 4 Siue proferantur in hominis, ſiue in legis diſpoſitione. Et vniuerſaliter in omni actu, & materia.
- 5 Vbi & de intellectu l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſtrat.
- 6 Ablatiui abſoluti ſi referantur ad futurum, reſoluuntur in veram conditionem de futuro, (provt in conditione dicitur.) Sed ſi reſoluantur in conditionem de præterito, vel de præſenti, propriam non inducunt conditionem, provt nec etiam conditio ipſa.
- 7 Ablatiui abſoluti, quando proferuntur in materia, quæ in iure certam iam habet determinationem, non inducunt conditionem. Sed ſi proferuntur in materia, quæ adhuc non habet certam determinationem, tunc reſoluuntur in propriam conditionem.
- 8 Ablatiui abſoluti respicientes tempus præteritum, & cadentes ſuper certo, ſtant hypotheticè, & ſuppoſitiè.
- 9 Ablatiuus abſolutus in ſingulari prolatus, an inducat conditionem. Vbi Petri Peraltæ conſideratio noua, nouè etiam, & verè confutatur. Et ſententia communis recipitur, & num. ſeqq.
- 10 Reſcripti conditio ante omnia debet verificari, alioquin reſcriptum ſuum non ſortitur effectum.
- 11 Reſcriptum conditionale nunquam tribuit iuriſdictionem, niſi conſtet, conditionem purificatam eſſe.
- 12 Reſcripti conditio, adeo ſubſtantialis eſt, quod verè propriè, in forma ſpecifica, & ad vnguem implenda eſt; alioquin reſcripti effectus reſoluitur.
- 13 Rescriptum ad aliud non trahitur, niſi ad id, in quo verè, & ſpecificè verba illius verificari poſſunt.
- 14 Conditio expreſſa, quemadmodum formam inducit, vt ad vnguem obſeruari debeat.
- 15 Et formâ non ſeruatâ, actus corruit.
