Facit etiam & ſexto loco, legatariam eandem videri non poſſe iuuari vllo modo ex pluribus illis coniecturis, quas pro ſe adducit, & ideo expendit, quod teſtator prædictus maximo amore, & amicitia eam proſequutus fuerit, quod maiorem quantitatem eidem, ſi poſſet, reliquiſſet, & ita inter vinos ſæpe dixiſſet, nec dictam conditionem vſquam commemoraſſet. Item quod reſtrictio illa temporis magis in fauorem eius, & vt patrem ſuum ad matrimonium facilius excitaret, metúque pœnæ, ſiue amiffionis legati citiùs induceret, quàm in odium ipſius, velut eius mentis, aut cogitationis fuiſſet, quod eo tempore elapſo legatum non præſtari voluiſſet. Nam cum in caſu, præſenti in eis terminis verſamut, in quibus agitur de inductione nouæ voluntatis. & tractutur de ſubſtantia ſiue probatione ipſius voluntatis, & diſpoſitionis ſubſtantialis, non de qualitate, vel aliqua declaratione voluntatis, ſeu diſpoſitionis dubiae, non quidem, ſufficiunt duo teſtes (prout duo, vel tres duntaxat in examen proferuntur) ſed tot teſtes neceſſarij fuere, quot in ipſo teſtamento interuenerunt. Hæc etenim communis eſt in hac materia diſtinctio, quod aut agitur de voluntatis declaratione, & tunc quia actus eſt iam in eſſe productus; voluntas probatur per duos teſtes:ſi verò agamus non de declaranda voluntate iam inducta, ſed de probanda voluntate inducenda, & de cuius ſubſtantia non apparet (immò in contrarium, vt in caſu præſenti, apparet) iidem teſtes neceſſarij ſunt, qui in ipſa diſpoſitione interuenerunt, nec duo ſufficiunt: ita ſane mente communi, atque ex relatione quamplurimorum firmauit Surdus, in conſilio 129. numero 28. libro primo. Honded. in conſilio 51. numero 73. & tribus ſequentibus libro ſecundo, qui pro confirmatione huius ſententiæ inquit bene facere Surdum in loco relato, & in conſilio 147. numero 11. & ſequentibus lib. 1. quatenus ex diſtinctione ſuperiori communi deducit, ſubſtitutionem errore omiſſam, per ſeptem teſtes probari debere, quando prætenditur facta in teſtamento: Nattam quoque in conſil. 363. lib. 2. qui reſpondit, quod quotes agitur declarando aliquod verbum ambiguum poſitum in legato, tunc ex coniecturis poteſt declarari;ſed vbi mutatur ſubſtantia legati, additur qualitas, quæ alterat legatum, opus eſt quinque teſtibus, deponentibus de voluntate teſtatoris, ſubdens poſt Bald. in l. hæredes palam, §. ſi quis poſt. in 3. notabili, ff. de teſtamentis quòdtunc ille qui adiicit qualitatem, dicitur potius declarare; quàm aliquid de nouo facere, quando qualitas illa fungitur loco demonſtrationis, nec alterat ſubiectum: Et quòd quando agitur de probando eo, quod ſapit diſpoſitionem extendendi, vel includendi alias; perſonas, vel aliter diſpositioni iam factæ: adeundi, fieri debeat probatio per tot teſtes, quot ſunt neceſſarij ad probationem principalis diſpoſitionis. firmaſſe Simonem de Prætis ibi relatum: & id ipſum tenuerunt permulti alij à me longa ſerie commemorati ſuprà, hoc eodem lib. & tract. cap. 19. vbi diligenter, & vtiliter articulum explanaui: cùm ergo in caſu propoſito agatur per dictam legatariam de eo, quod ſapit diſpoſitionem extendere; & addere tempus vltra tempus vltra limitatum & præfixum, & ſic addatur diſpoſitioni, vel detrahatur qualitati expreſſæ nubendi intra biennium (quod in effectu eſt alterare diſpoſitionem ipſam) eundem numerum teſtium adducere debuit ipſa ad fundamentum ſuæ intentionis, qui in ipſa principali diſpoſtione; requiritur, iuxta prædictam ſententiam communem, idque vel eo magis, quod conceſſo etiam ſine præiudicio veritatis, ita ipſum teſtatorem inter viuos voluiſſe, vel ſic enunciaſſe, aut intendiſſe, prout eadem pars contendit, ex quo tempore conditi teſtamenti, & in dicta clauſula aliter ſtatuit, & verba in initio huius cap. relata adiecit, à priori voluntate, receſſiſſe, nec aliter legatum præſtari voluiſſe, quàm ſi ipſa intra biennium nuberer, de iure credendum eſt: & ita ſane non in aliis; aut remotis. ſed in eiſdem, in quibus verſamur terminis expreſſim annotauit Surdus deciſ 54. num. 6. nam cum antea arguendo, & coniecturas ponderando, præmisiſſet, voluntatem teſtatoris declarari ex his? quæ ipſe dixit ante teſtamentum, prout ibi probat, & latius ego quoque probaui ſup. hoc eod. lib. & tract. c. 18. ſubdit in hunc modum: Præterea ex teſtamento poſtea condito apparet, aliter eum ſenſiſſe, quia matrem inſtituit in omnibus allodialibus, & cum matri ſubſtituerit patruum, & patruelem, vtique ſi mater ſuperuixiſſet testatori, D. Ludouic. fuiſſet perpetuò excluſus ab hæreditate fratris. Cum ergo diſpoſuerit in contrarium eius, quod perfunctoriè loquendo profeſſus fuerat, non ſunt attendenda ea verba, quia poſteriora prioribus derogant, l. pacta nouiſſima, C. de pactis, l. diuo, §. licet, ff. de iure codicill. Simon, de interpr. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 1. dubitatione 1. ſolut. 1. num. 4. & cum ex teſtamento appareat, quod dominus Ludouicus fuerat ab omnibus allodialibus excluſus, non egemus coniecturis in rebus claris: & præſumptio cedit veritati, & poſito quod tunc in mente geſſerit. ſuam hæreditatem D. Ludouico relinquere, tamen per contrariam dispoſitionem conſtat eum mutaſſe voluntatem.

Septimò quoque pro eadem parte non leuiter adſtringere videtur, legatariam in caſu præſenti ad intereſſe agere debuiſſe contra præfatum patrem ſuum, qui matrimonij non contrahendi impedimentum, aut ſaltem anſam, & occaſionem, ſiue cauſam tribuit, nec potuiſſe aduerſus ipſos hæredes agere ad dictum legatum, cum conditio intra terminum præfinitum adimpleta non fuerit, ſicque pro defecta habeatur, per text. in l. inde Neratius, §. idem Iulianus, ff. ad legam Aquiliam, ex qua poſt Gloſſam ordinariam, verbo, manifeſtum, in l.C. de inſtitut. & ſubſtit. vbi Bart. Paulus. Alexan. Ias. Decius, & communiter Scribentes; deduxit Molin. de Hiſpan, primog. lib. 2. d.c. 13. num. 20. conditionem pro defecta, non autem pro impleta haberi, quoties impedimentum à tortio illatum fuit, ſic que grauato præſtandam eſſe actionem ad intereſſe aduerſus tertium ipſum impedientem, & alios retulit Menoch. lib. 4. præſumpt. 183. num. 38. & 39. & in conſ. 146. colum. vltim. vltim. lib. 2. Cinum etiam, Albericum, Bartol. Bald. Angel. Fulgoſ. Salicet. Alex. Corn. Socin. Cuiacium, & Duarenum, retulerunt Petrus Gillenius, in d.l. 1. C. de inſtit. & ſubſtitut. Pereg. de fideicommiſ. artic. 16. num. 152. & 153. Galganet. de condit. & demonſt. ſecunda parte, cap. 1. quæſt. 29. num. 15. quod in preſenti fortiori ratione, atque ideo militare videtur, quod tempore contracti matrimonij per dictam filiam legatariam, pater eiuſdem promiſerit marito, ſe ex proprio patrimonio, & ſubſtantia, eandem mille & quingentorum ducatorum ſummam præſtiturum, ſi dicto legato petito, & lite proſequuta legatum non ſolueretur: ſicque duplici via aduerſus ipſum patrem habeat recurſum.

Octauo denique & vltimo loco multum ad propoſitum noſtrum facere videtur Pelaez à Mieres in, commentariis, de maioratu, 1. part. quæſt. 50. num. 8. in ſpecie illa Bertrandi conſ. 148. lib. 1. obſeruatio quædam; nam cum ipſe ex ſententia eiuſdem Bertrandi, & Baldi doctrina in ſimili recenſuiſſet, legatum factum virgini, ſi Titio nupſerit, non amitti, filia nubente cum alio ex patris mandato, & nonnullis exornaſſet, atque corroboraſſet eam: ſtatim in verſic. ſed quamuis, de ea dubitat, & in hunc modum ſcribit: sed quamuis hæc illatio, & Stephan. Bertran. doctrina colorata videatur, magis æqua, quàm tuta videtur. Durum enim eſt ſic facere illuſionem voluntatibus teſtatorum, quibus leges in vniuerſum fauent, & cum his cauillationibus ſupremas defunctorum voluntas irridere, & infringere: & eſt dare occaſionem, vt ſub hoc colore paſſim vltima defunctorum iudicia irritentur, & vt bona concedantur contra voluntatem teſtatorum, & conditiones ab illis adiectas. Quod ſi ita eſt, durius equidem in caſu propoſito videri poterit, vltra præfatum tempus conditionem nubendi porrigere, & voluntatem teſtatoris quodam modo eludere, quæ ex adiectione conditionis ipſius in ſe continet cauſam finalem, iuxta doctrinam illam Bartoli, in l. demonſtratio. §. quod autem n. 13. ff. de eod. & demonſt. Tiraq. in tract. Ceſſante cauſa, limitat. num. 6. Surd. deciſ. 7. num. 10. & deciſ. 232. num. 7.

Cæterum ſuperioribus omnibus minimè refragantibus, contrarjum iuridicè non modò, ſed etiam æquè Senatur noſter Regius Hiſpalenſis definiuit, & dictæ Legatariæ D. Annæ de Queſada, legatum integre præſtari decreuit, ex quo per ipſam non ſtetit, ſed per patrem ſuum, quo minus intra biennium nuberet, & ante ipſum, ſi poſſet, nupſiſſet legataria eadem, quæ inſtanter petiit, & deſiderauit id fieri, nec honeſtè, & iuxta dignitatem ſine aſſenſu, & ordine patris nubere potuit, vtpote quæ nec dotem congruam marito conſtituere, nec alia adeo neceſſaria ad effectum perducere potens eſſet, ſi ex voluntate patris eiuſdem matrimonium non fieret, & dos ab eo daretur. Cum etiam vltra alios duos teſtes, de quibus ſuprà, alter quoque adeſſet, vnus ſcilicet dictorum filiorum, & hæredum teſtatoris prædicit, qui libenter agnouit; & iureiurando depoſuit, etiam in caſu propoſito, & matrimonio poſt tempus præfixum contracto, præſtari legatum teſtatorem voluiſſe, nec ideo adiectum tempus limitatum, quod eo elapſo excludi legatariam ipſe diſponens intendiſſet, ſed celeriùs patrem inuitaret, atque induceret, vt ſuprà dicebam: in quo cum dictus hæres cum aliis duobus teſtibus ita de plano bonam fidem agnouiſſet, alter verò contradiceret omnino, & legatum factum Senatus videret, atque de ſola temporis prorogandi, vel non, circumſtantia ageretur, cum etiam per patrem ipſum ſtetiſſet, & non per filiam: meritò ſic ſtatuit, vt dixi. Senatus autem eiuſdem definitio ſequentibus fundamentis, & rationibus comprobatur concludenter.

Primum equidem, quoniam tempus prædictum duorum annorum ad eum finem appoſitum fuit abſque dubio, quem nunc dicebam, & non ad alium, ſcilicet vt citiùs pater dictam filiam collocaret in matrimonium, non vero vt ipſam legati commodo priuaret, ſi abſque culpa ſua non intra, ſed poſt biennium nupſiſſet, ſicque legatum ei deberi iuridicè dicitur; quoniam defectus conditionis cuiuſlibet, etiam caſualis, nunquam vitiat diſpoſitionem, quando veriſimiliter diſponens, legatum eſſet, etiam defecta conditione, relicturus; prout deducitur ex textu in l. cum tale, §, falſam cauſam, ff. de condit. & demonſt. ibi, Si probetur aliàs legatum non fuiſſe: & in ſpecie dixit Gloſ. in l. quæ ſub conditione, §. quoties, ff. de condit. inſtitut. verbo, defectus, ibi, vel hic erat alias relicturus, Gloſ. conſimilis, in l. 5. C. de inſtitut. & ſubſtitut. verbo manifeſtum. Ex quibus ita ſpecificè adnotarunt, Angelus, Fulgoſius, Corneus, Alexand. & Iaſon; cum quibus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 13. ſub num. 26. ad finem, in verſic. comprobatur ex eo: & vltra eum id ipſum tenuerunt Socinus, in l. in teſtamento 2. n. 4. verſic. 3. & vltimo limita. quem & Gloſſam, & Caſtrenſem duntaxat refert, & ita limitat communem illam reſolutionem, quod in conditione caſuali inſpicitur ſolum euentus, & ob id quomodocunque deficiat, impeditur diſpoſitio: Menochius, libro 4. dicta præſumpt. 183. num. 183. num. 13. & 15. limitatur namque ſecundum eum, quando teſtator reliquiſſet, etiam deficiente conditione caſuali: Et idem tenuerunt Decius, in conſ. 397. num. 5. Pariſius, in conſilio 77. num. 22. lib. 2. Ioannes Sichardus, in l. 1. n. 8. C. de inſtitut. & ſubſtitut. Andreas Gaill. practicar. obſeruat. lib. 2. ob ſeruatione 132. num. 6. & 7. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 10. num. 122. qui potuiſſent pro hac ſententia expendere textum, in l. ſi res obligata, 57. ff. de legat. 1. l. Mæuia, & l. annua, ff. de annuis legatis. l. ambiguitatem, C. de vſufructu. Et ipſa doctrina magis indubitanter procedit, tot, tantísque coniecturis concurrentibus, quæ ex teſtium probatione conualidantur, iuxta eorumdem Authorum obſeruationes, & traditionem Gillenij, in d.l. 1. C. de inſtitut. & ſubſtitut. num. 17. & in conflictu contrarietatis ideo præualere, atque vincere debent, quod maiores, & fortiores, proximiores etiam, & veriſimiliores ſint, atque benigniorem, & fauorabiliorem, & per quam legatum ſuſtineatur, & dotis cauſæ conſulatur, diſpoſitionem contineant, iuxta ea, quæ cap. duobus præcedentibus latiùs adnotantur, & traduntur per Cardinalem Manticam, de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 12. titulo finali, per Hippolyt. Riminaldum in conſil. 2. num. 21. & duobus ſeq. lib. 1. & in conſil. 147. num 63. lib. 2. Menochium, in conſ. 121. num. 92. & ſeq. vſque ad num. 98. libro 2. Surdum, in conſilio 7. num. 50. & 51. libro 1. & in conſilio 315. libro 3. Maſcardum de probation. concluſ. 1225. Cæſarem Barzium, deciſione Bononiæ 121. num. 53. Quod etiam, cùm de implemento conditionis agitur, voluntas magis, & quod principaliter intendit teſtator, quam verborum figura ſpectanda ſit, l. pater Seuerinam. §. conditionem verba, ff. de condition. & demonſtrat. l. 3. de inſtitut. & ſubſtitut. Et magis conſideratur veriſimilis mens teſtatoris, quam rigor verborum, vt per Corneum, in conſilio 124. numero 6. & ſeq. libro 2. Manticam, libro 11. titulo 16. num. 3. qui inde infert, quod conditio limitatur ex præſumpta voluntate defuncti: Bartolus, in l. auia. §. vltimo. ff. de condit. & demonſt. Et propter mentem taſtatoris, non veniente etiam conditione, relictum quandoque debetur, Aliciatus, in conſilio 62. numero 9. & in conſilio 86. numero 6. libro 9. Mantica, dicto numero 3. qui mouetur per tex. in l. talem, in principio. ff. de hæred. inſtit. Surdus, in conſilio 110. numero 11. 12. & 13. lib. 1. qui rectè ad propoſitum noſtrum probauit, atque exornauit, voluntatem teſtatoris in conditionibus primum locum obtinere, non ſolùm expreſſam, ſed etiam tacitam, vt latius per ipſum Manticam, lib. 3. tit. 3. Peregrinum, de fideicommiſſis, articulo 11. Menochium, libro quarto præſumpt. 83. Ac denique, in omni materia, & diſpoſitione interpretatio nulla melior eſt, quàm ea, quæ colligitur ex eo, quod teſtator ſi viueret, aut ſi interrogatus fuiſſet, veriſimiliter fuiſſet reſponſurus, vt pro diſpoſitio, & expreſſo habeatur, tametſi diſpoſitum non fuerit: iuxta textum vulgatum cum ſua gloſſa, in l, tale pactum. §. finali, ff. de pactis l. Titius. §. Lucius. ff. de liber. & poſthum. cum aliis pluribus, cum quibus exornarunt latiſſimè Burgos de Paz, in conſil. 34. num. 29. & ſeq. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 244. num. 34. & 44. & num. 309. libro tertio. Menochius, in conſilio 173. num. 66. & duobus ſeqq. libro ſecundo & in conſil. 233. libro 3. Tiberius Decianus, in conſ. 173. num. 66. lib. 2. Surdus, deciſ. 37. numero 30. & deciſ. 202. num. 3. & in conſ. 44. num. 4. libro 1. & in conſ. 112. num. 100. eod. lib. 1. & in conſilio 443. num. 24. lib. 3. Aldobrandinus, in conſ. 30. num. 1. & ſeq. & num. 44. & ſeq. Honded. in conſ. 57. numer 3. & 35. libro 2. & in conſ. 64. numero 32. eodem libro ſecundo. & ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, capit. 12. per totum, latiùs explanaui, atque exornaui.

Secundò deinde pro eadem parte facit, dictam D. Annam de Queſada, tempore hoc, quod legatum ipſum ab hæredibus petit, iam reperi nuptam, ſicque voluntatem teſtatoris adimpletam, quamuis implementum poſt tempus à teſtatore ſtatutum acciderit, & conſequenter eidem deberi legatum: prout in ſimili decidiſſe, atque conſuluiſſe videtur Ancharanus, in conſilio 219. vbi concluſiuè obſeruauit, quod legatum relictum vxori, ſi intra menſem Ianuarij iterum nubat; ei deberi, etiam ſi matrimonium contrahat poſt dictum menſum. Quòd ſi dixeris, Ancharani deciſionem, ac ratinem etiam eiuſdem præcipuam ideò non concludere, ſiue in caſu præſenti non vrgere, quod certi iuris ſit, conditionem eam, quæ præfinito tempore adimpleri non poteſt propter anguſtiam temporis, quaſi ex qualitate temporis impoſfibilem, non vitiare legatum: iuxta textum in l. ſi mihi & Titio, 12. §. proculus, ff. de legatis primo. l. ſi quis ita. 6. ff. de condition. inſtitut. & per Galganetum, de conditionibus, & de monſtrat. prima parte, capit. ſecundo, numero 12. folio 6. & ſecunda parte, cap. primo, quæſtione 66. numero ſecundo folio 182. & numero 15. folio 183. ipſum autem Ancharanum verſari in teiminis, quando teſtator vixit vltra menſem Ianuarij, & ſic quamuis diſpoſitum ſit poſſibile, executio tamen impoſſibilis fuit propter temporis anguſtias, & quia teſtator poſtmodum deceſſit (vt dixi) Reſpondebitur equidem, in dicto caſu non ſolum ob eam rationem, anguſtiaſque temporis præfixi, id quod fuit impoſſibile remoueri, & legatum validum remanere, ſed etiam ex alio (quod Ancharanus omiſit) videlicet quod per dictam legatariam non ſtetiſſet, quo minus aſſignato menſe iterum nuberet, cum teſtator tranſacto eo menſe deceſſiſſet, ſicque nubere non potuerit. Semper autem in hac eadem, qua verſamur materia intelligatur dicta conditio, ſi per eam ſteterit, quominus nuberet, prout inquit textus ſingularis, in l. vter ex fratribus, ff. de condit. inſtitut. de qua infrà; per ipſam autem non ſteterit. Immò ſi verum amamus, & caſum ibi propoſitum perpendimus maturè, potius hac, quàm ſuperiori adduci, atque excitari Ancharanus debuit ratione; quoniam ſi teſtator deceſſiſſet ſtatim, temporis anguſtia conſiderari non valerer, ex quo tamen deceſſit, nec impleri potuit conditio eo viuente, vti impoſſibilis dicta conditio non attenditur (prout rectiſſimè ipſe Author enuntiat) nec eſt etiam, cur eidem imputari debeat, quare non nupſerit, quæ nubere non valuit vllo modo, & ideò ratione hac racte conſiderata, valide adducitur in propoſito præfatum Ancharani conſilium.

Rurſus & tertio loco facit, eandemmet legatariam (prout contenditur) ignaram omnino fuiſſe conditionis prædictæ, & multo ante, & poſt conditum teſtamentum in quodem monialium conuentu huius ciuitatis ex ordinatione, & voluntate patris manſiſſe, ſicque conditionis implendæ tempus non currere ignoranti, ſed tantum à die ſcientiæ, vt per Bartol. Bald. Corneum, Syluanum, Ruinum, & Decianum, cum quibus Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemontana 176. numero 2. Galganetus, de condit. & demonſt. parte 2. cap. 1. quæſt. 70. numero primo, & 3. folio 196. qui citat text. in l. 2. ff. de condit. & demonſt. Quod ſi dixeris, ex aduerſo conſtare, temporis præfati à teſtatore præfiniti, & conditionis ipſius conſciam eam fuiſſe; Adhuc eidem temporis lapſus nocere non debuit ex alio, quod tempus à iure, vel ab homine ſtatutum, contra legitimè impeditum, & maximè eum, qui impedimentum non potuit remouere, non currit, iuxta text. in cap. quia diuerſitatem, de conceſſione præbendæ, l prima in fine, C. de annali exceptione & latè per Iaſon. in §. rurſus, numero 24. Inſtitut. de actionibus: & in l. quominus, num. 105. ff. de fluminibus, Tiraqullum, de retractu conuentionali. §. primo, gloſſa 2. n. 58. Sfortiam Oddi, de in integrum reſtitution. 1. parte, quæſt. 14. artic. 2. Surdum in conſ. 8. numero 25. lib. 1. & deciſione 203. numero 16. Galgenetum, de condit. & demonſtration. ſecunda parte cap. primo, quæſtione 70. numero quinto. legataria autem ipſa patris voluntatem, & aſſenſum ad nuptias nondum adhibitum ſpectans, adeo impedita erat, & eius factum ſpectare debebat, vt neque honeſtè nubere abſque patris eiuſdem conſenſu, neque etiam nubendo, ſecundum bonus mores regionis, & virginum honeſtatem, impedimentum remouere, ſiue matrimonium contrahere potierit. Si verò nunc replices, minimè ea procedere, quando fuit à teſtatore appoſitum tempus præciſum conditionis implendæ; tunc namque etiam ignoranti, & impedito currit, vt latius deducit, & probat Galganetus, eadem quæſtione 70. ex numero ſecto cum ſequentibus folio 196. obtinere quoque ea, quæ de conditione ad certum tempus reſtricta, annotauimus ſuprà tertio fundamento principali partis contrariæ, per totum; Tunc equidem reſponderi debebit, prout reſpondebitur infrà ad ſolutionem eiuſdem tertij fundamenti partis contrariæ.

Quartò prætereà facit, quoniam in caſu præſenti inprimis teſtator dixit; Item mando a mi ſobrina doña Ana de Queſada, hija de mi hermana doña Luyſa de Arro yo, mil y quinientos ducados. Poſtmodúm adiecit; y que eſtos ſe le den quando ſe caſe, ſiendo dentro de años despues de mi fallecimiento, y para eſte efecto ſe pongan en el de poſitario general, que es, o fuere deſta ciudad, para que ſe le den, caſanoſe dentro del dicho tiempo. Sicque negari non poteſt, quin cauſa temporis adiiciendi, ſiue adiecti, ſicut legati ipſius, fauorem, & commodum eiuſdem legatariæ, potiuſquam ſubſtantiam diſpoſitionis, aut conditionis inſpiceret, vtpote cum intentio præcipua dicti teſtatoris fuerit (vt ex proceſſu apparet) dictum legatum relinquere, vt dos ipſius coadiuuaretur, & augeretur, & facilius, ac melius ipſa nuberet; tempus verò reſtringere, vt citiús id fieret, patèrque ad matrimonium filiæ impelleretur: & ne pater ipſe, aut matrimonium, & ſtatum eius differendo, vel legatam pecuniam conſumendo, ſi ad manus ſuas quantitas ea perueniet, filiam defraudaret, aut eidem præiudicium quouis modo generaret; vnum & alterum caſum præueniens, vtrique teſtator conſuluit, duorum ſcilicet annorum terminum ſtatuit, & quod interim deponeretur pecunia penes depoſitarium generalem, vt ex verbis relatis apparet. Sicque cum dictum tempus appoſitum fuerit in fauorem eiuſdem legatariæ, cum etiam cauſa præcipua ipſius diſpoſitionis, ex fauore eius proceſſerit, non debet tempus, nec cauſa coarctare legatum, neque quod eius fauore introductum eſt, in eiuſdem odium, & damnum retorqueri; iuxta ſingularem illam doctrinam Bartoli poſt Iacob. de Aren. quem refert, in l. 4. num. 1. & numero 3. & 4. ff. de alimen. & cibar. legat. quod cauſa, quæ reſpicit ſolum fauorem, & commodum legatarij non reſtringit legatum: & Bartolum ſequuntur Alexander, Socinus, Craueta, Romanus, Decius, Ferrat. Bertazolus, Hieron. Gabr. Mantica, Prætis, Menochius, & Petrus Surdus, eum quibus ſic ſcripſit, atque annotauit Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ 79. ex numero 8. vſque ad num. 12. & vltra eum Ioannes Vincent. Honded. Landulphus, & alij Authores à me commemorati in tractatu de vſufructu, cap. 30. n. 15. Sicque cauſa ipſa reſpiciens ſolum fauorem legatarij, impulſiua dicitur, & non finalis, & non reſtringit legatum, quin debeatur, etiam ſi illa deficiat; ſicuti ex aliis multis authoribus obſeruarunt Tiraquellus, in tract. Ceſſante cauſa, limitatione 1. num. 32. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 4. dubitat. 12. num. 43. fol. 439. Mantica, de coniectur. vltim. volunt. lib. 6. tit. 14. num. 14. cum ſeq. Cephalus, in conſ. 81. lib. 1. Galganetus, de condit. & demonſt. 2. parte, cap. 4. quæſt. 9. num. 11. & 12. fol. 595. latiús Cæſar Barzius, dicta deciſ. 79. ex num. 34. vsque ad num. 42. vbi plene id comprobat: & num. 37. poſt Baldum, & Prætis, multum ad propoſitum noſtrum inquit, id maximè procedere, quando ſumus inter coniunctas perſonas (prout in caſu noſtro ſumus) inter quas legatum ſui naturâ ex affectione potius, & ex cauſa motiua, quàm limitatiua factum præſumitur, & extenditur, atque ampliatur; etiam contra proprium verborum ſenſum, vt pers Menochium, lib. 4. præſumpt. 106. num. 27. Surdum, in conſ. 72. num finali lib. 1. & refert ipſe Barzius, dixiſſe Prætis eundem, lib. 4. dubit. 8. num. 93. fol. 399. quod etiamſi conditio eſſet appoſita (prout appoſita fuit in terminis deciſionis illius) ſi tamen apponeretur fauore honorati ſolius, vel principaliter in eius commodum, & ceſſaret, non ceſſaret relictum: & n. 39. id ipſum tenuit ex ſententia Crauetæ, in conſ. 59. quó loci aſſerit Craueta, non priuari hæreditate illum, qui inſtitutus erat cum pacto, & conditione, quod teneretur vxorem ducere, licet eam nunquam duxerit quoniam in ipſo caſu conditio ea, tanquam in fauorem legatarij appoſita, importauit modum, ſeu cauſam impulſiuam cuius defectus non impediret etiam ius agendi ad rem donatam, ſeu legatum, vt inquit etiam Thom. Doccius, in conſilio 163. numero 2. Quintó prætereà facit, nam & ſi verum ſit, quod licèt metu pœnæ non poſſit, quis adſtringi ad matrimonium contrahendum, tamen ſpe lucri optimè poteſt ad matrimonium allici, atque inuitari; & inde, conditio contrahendi matrimonium cum aliqua certa, & determinata perſona, vel cum certo genere perſonarum, valet omnino, & impleri debet, prout ſuprà latè probaui ad 5. fundamentum primæ partis, & pro hæredibus contra legatariam; Quamuis inquam id verum ſit regulariter, intelligi tamen, atque moderari debet, modò honeſtè adimpleri valeat conditio ipſa, nam ſi honeſtè adimpleri non poteſt, reputatur impoſſibilis de iure, & non obligat, nec legatum amittitur l. cum ita legatum, 63. ff. de condit. & demonſtr. in §. videamus, l. 14. in fine, tit. 4. partit. 6. atque ex communi Interpretum omnium ſententia tradiderunt Molina, de Hispan. primog. lib. 2. dicto cap. 13. num. 5. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 2. tit. 18. num. 2. & 5. Pelaezà Mieres, de maioratu, 1. part. quæſt. 50. num. 10. Tellus Fernand. in l. 30. Tauri, num. 9. Molina, de iuſtitia & iure, diſputatione 207. Sanchez, de ſponſalibus, lib. 1. diſputatione 33. num. 11. fol. 146. Galanetus, de condit. & demonſtr. 1. part. cap. 8. num. 12. folio 30. cúm exempla non coarctent regulam, vt notiſſimum eſt, & vulgatum, ſed potius declarent, l. damni infecti, ff. de damno inſecto, § hactenus, Inſtitut. de gradibus: & per Menochium, in conſ. 2. num. 205. & 206. lib. 1. per Mandellum de Alba (qui latius declarat) in conſilio 295. num. 4. & in conſil. 578. num. 1. & in conſilio 743. num. 16. & in conſil. 319. num. 33. quamuis Iureconſultus Caius, in eadem l. cum ita legatum, exemplum propoſuerit in conditione iniuncta mulieri; Si Titio nupſserit, & reſponderit, & quidem ſi honeſte Titio poſſit nubere, dubium non erit quin, niſi paruerit conditioni, excludatur à legato. Si vero indignus ſit nuptiis eius iſte Titius; dicendum eſt poſſe eam beneficio legis cuilibet nubere, & c. Ex eadem honeſtatis, vel inhoneſtatis ratione expreſſa, validum, & efficax, atque generale etiam deduci valet argumentum de iure, vt quotieſcunque nubendi conditio appoſita, honeſte adimpleri non valeat, non modo in caſu illo, & ſic quia is, cui mulier, vel alius nubere iubetur, indignus ſit, vel eius qualitatis, vt nubere honeſtè grauatus non valeat: ſed etiam extra illum caſum, & ſic ob illam quamcumque rationem, ex qua honeſtè contrahi matrimonium non poſſe, dicamus, iuridice; conditio ipſa faciat deficere legatum, ſi ideó non adimpleatur, vel adimpleta non fuerit, quod honeſtè adimpleri non poſſit: ſed potius beneficio legis ſubueniri grauato, qui ideó conditionis reſpuit adimplementum, quod conditioni parere honeſtè non potuerit: Sic ſanè Bart. & communiter Scribentes, in d.l. cum ita legatum: Gloſſa etiam, & Doctores, communiter, in d.l. 1. C. de inſtitut, & ſubſtitut, ad exemplum relatum dicti §. videamus, non ſe reſtringunt, ſed generaliter, atque indiſtinctè aſſerunt, conditionem nubendi adimpleri debere, ſi modo honeſtè adimpleri valeat. Sicque pro certo ſupponunt, quod ſi honeſtè adimpleri non poſſit, quomodocumque id contingat, pro defecta ipſa non habeatur: cum id duntaxat nos poſſe facere dicamur, quod de iure, & honeſte poſſumus, iuxta text. in l. ſi filius ff. de condit. inſtitut. ſicque acceperunt nunc relati Authores, ac permulti commemorati ſuprà, num. 19. cum ſeq. vſque ad num. 25. ſed vt alios omittam, ita & generaliter (vt dixi) accipiunt Mieres, & Molina, vbi ſuprà. Emanuel Acoſta, in l. cum tale, §. ſi arbitratu, 3. ampliatione, in principio, Tellus Fernand. notanter, in dicta l. 30. Tauri, num. 9. qui cum recenſuiſſet exemplum dicti §. videamus, non ſe coarctat ad exemplum ipſum, neque deciſionem eius textus ſtrictè accipit in eo duntaxat, ſed generaliter (& in terminis noſtris multum ad propoſitum) inquit in hunc modum: Itaque dispoſitio teſtatoris continens conditionem inhoneſtam, non ligat. Inhoneſtum autem dicitur, id, quod ſecundum mores ciuitatis tales reputatur, d. lege at ſi quis. §. hac actio. verſ. equum autem. ff. de relig. & ſumpt. funerum. Bartolus, in d.l. cum ita legatum. Bened. de Plumbi. in l. ſi cum dotem. §. tranſgrediamur, numero 6. ff. ſoluto matrimonio, &c. Pelaez à Mieres, de maioratus, prima parte, quæſtione 50. numero 10. & 11. vbi Teltum Fernand commemorat, & quamplurima curioſè congerit ad propoſitum, & quæſuperiorem traditionem ſingulariter confirmant: Et citat textum, in lib. 3. titulo 4. partita 6. in illis verbis: E generalmente ſon llamdas impoſſibles, ſegun derecho, todas las condiciones que ſon contra boneſtad de aquel à quien ſon pueſtas, ò contra buenas coſtumbres, ò contra obras de piedad; contra derecho natural. Et lib. 32. titulo 29. partita 6. ibi; O contra ſu fama, ò deſbonrra delos parientes del, no deue ſer guadado tal mandamiento. Et in l. ſemper in coniunctionibus. ff. de regulis iuris, ibi; semper in coniunctionibus non ſolum quod licet conſiderandum eſt, ſed quod honeſtum ſit. Inquit etiam facere doctrinam Baldi, in authhent, ſi quis, C. de naturalibus liberis, vbi dicit, quod cum lex requirit, quod mulier potuerit viro matrimonio coniungi, debet intelligi non ſolum de iute, ſed etiam ſecundum bonos mores Ciuitatis: Et eſſe bonum textum, in l. in eadem, ff. ex quibus cauſis maiores: vbi dicitur non poſſe fieri, quod ſine dedecore fieri non poteſt; & tradidiſſe multa in propoſito Crauetam, & Tiraquel. ibi relatos. Quæ (vt vides) multum conducunt caſui præſenti, & his, quæ dicentur ſtatim.

Fuit quoque in ipſomet placito, & in eadem, qua verſamur, materia, Ioannes Sichardus in dicta l. prima. C. de inſtitut. & ſubſtitut. numero 4. in fine: qui etiam non ſe reſtringit ad exemplum dictæ l. cum ita legatum. Sed generaliter accipiens deciſionem eiuſdem, quotieſcunque ex alia etiam cauſa, & ratione, quam ibi expreſſa conditio honeſtè adimpleri non valeat, in hunc modum ſcribit, cum ea, quæ non poſſunt commodè, id eſt, ſalua dignitate, & honore noſtro fieri dicatur in iure impoſſibilia factu. l. nepos proculo. ff. de verbor. ſignificatione.

