Superioribus etiam omnibus conuenit Alexand. Raudenſis generalis reſolutio, atque obſeruatio in hac materia; is namque Author in commentariis de analogis, lib. 1. cap. 16. poſtquam ex numer. 3. dixerat, quid genus, quid etiam genus ſeu generalis diſpoſitio comprehendat; ex num. 11. vſque ad finem cap. tredecim admittit limitationes, vt oſtendat, aliquando genus, ſeu generalem diſpoſitionem non omnes ſpecies, ſiue non omnia comprehendere. Primò ergo inquit, id limitari, vbi natura rei repugnat: Secundò vbi diſponens veriſimiliter illam ſpeciem noluit comprehendi; Tertiò, quando non potuiſſet particulariter diſponens illam facere diſpoſitionem de aliqua re, ſiue ſpecie, nam tunc in generali non cenſetur de ea cogitaſſe. Quartò, vt generalis diſpoſitio non comprehendat perſonas ſpeciali priuilegio gaudentes, vt eſt textus cum gloſſa, in l. 2. C. vnde liberi. Quintò, vbi contrarium in aliqua ſpecie reperitur determinatum. Sextò, vbi aliquæ ſpecies ſunt expreſsè reſpicientes genus, nam genus reſtringitur ad ſimilia expreſſis, l. quæſitium, §. 1. & ſeqq. ff. de legatis tertio. Septimò, vbi ſequeretur abſurdum. Octanò, vt non habeat locum, quoad incogita. Nonò, vt non habeat locum, vbi obſtaret inhabilitas perſonæ, vel vbi eſſet impoſſibilitas. Decimò, quoad illicita, quæ non veniunt in generali ſermone. Vndecimò, quoad odioſa, quæ non comprehenduntur in generali ſermone. Duodecimò, reſpectu ſpeciei, quæ non conſequitur effectum, de quo agitur. Decimotertiò, quando genus ipſum eſt contractum per differentias ſpecificas, id eſt, per certas demonſtrationes determinatur, vt latius ibi oſtendit, & in effectu ſuperiora, & alia plura deducit ex loco illo Sebaſtiani Medices ſuprà citatò, de regulis, inquam iuris, dicta regula prima. Et hi quidem omnes, atque cæteri ſupra commemorati conueniunt in alio, videlicet generalitatem, ſiue generalia verba, aut diſpoſitionem quamcunque generalem reſtringi ad rem, & caſum ſpecificatum, ſuper quo agebatur, & ad cauſam præcedentem, & quibus magis conuenit, & ſecundum eas interpretari: ſicque ad ſuam cauſam verba generalia reſtringi, per text. in l. ſi de certa, C. de tranſact. vbi Bartolus, num. 1. Salicetus, numer. 2. Baldus, Caſtrenſis, Alexander, Iaſon, & alij. Idem Caſtrenſis, in conſil. 333. lib. 2. Ancharanus, Anton. de Butrio, Abbas, Imola, & cæteri, in c. 1. eod. titul. Corneus, in conſil. 144. num. 11. lib. 3. Alexander. in conſilio 11. lib. 2. Rolandus, in conſil. 61. num. 54. libro 2. Anton. Gabriel, commun. concluſ. lib. 6. titulo de regulis iuris, concluſione 4. vbi vide. Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 13. ex num. 8. & num. 22. cum ſeqq. Iacobus Menochius, in conſil. 496. ex num. 54. vſque ad numerum 76. lib. 6. & in conſil. 552. num. 35. eodem libro, & præſumptione 151. per totam, lib. 4. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. interpretatione 4. dubitatione 2. ſolutione 3. num. 30. & 31. fol. 279. Bertrandus, in conſi 230. lib. 2. Nicol. in concord. 292. Ioannes Bolognetus. in dicta l. ſi de certa, vbi vide omninò. Petrus Surdus, latè & vtiliter, in conſilio 246. libro 2. & in conſilio 431. lib. 3. & deciſion. 217. per totam. Curtius iunior, in conſilio 101. ex numer. 1. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 49. per totum, lib. 1. vbi latè, & eruditè: Alexander Trentacinquius, variarum reſolutionum, libr. 3. titulo de tranſactionibus, reſolutione 2. per totam, folio 40. Antonius Faber, ad titulum C. de tranſact. de finitione 5. 6. & 12. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 8. littera T: concluſione 356. folio 347. & id procedit in omnibus conuentionibus, & pactis, vt firmat Hondedeus, vbi ſupra num. 2. Anton. Gabriel, dicta concluſ. 4. ex numer. 26. cum ſeqq. Marc. Anton. Eugenius, dicto conſi 13. Vbi quod habet locum regula prædicta dictæ l. ſi de certa, in compromiſſis, in computis, in pactis, in renuntiationibus, in refutatione, in tranſactione. in rebus & in perſonis, provt ibi latius comprobat ex num. 21. vſque ad num. 30. idque maximè, quando generalitati adiicerentur aliqua verba, quæ reſtrictiouem ſui natura denotarunt; tunc namque diſpoſitionem reſtringerent ad caſum ſpecialem, & in indiuiduo expreſſum, vel ad rem, aut cauſam, vel perſonam, ſuper qua interponebantur. Ancharanus, in conſilio 356. num. 3. Decius, in conſilio 63. numer. 3. & in conſil. 278. num. 11. Gozadinus, in conſ. 4. num. 24. Pariſius, in conſil. 87. num. 11. lib. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 171. num 102. lib. 2. Beretta, in conſil. 63. num. 6. Borgninus Caualcanus, deciſion. 5. num. 16. part. 3. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 9. num. 15.

Cæterum quando ſalua ratione recti ſermonis, vel ob præſumptam mentem, atque voluntatem coniecturatam teſtatoris, vel diſponentis, verba generalia reſtringi non poſſunt; tunc equidem ad ſuam cauſam non reſtringuntur, ſed generaliter accipiuntur: quod cap. ſequenti latiùs comprobatur, atque exornatur: & Bartolus notauit in d.l. ſi certa, num. 1. in fine, vbi Baldus, in principio, Caſtrenſis, numer. 2. Alexander, num. 21. Iaſon, num. 5. Angelus, Imola, Butrius, Ancharanus, Abbas, Bellamera, Salicetus, Socinus iu nior, Afflictis, Gozadinus, Natta, Felinus, Crotus, Pariſius, Curtius iunior, Hippolyt. Riminaldus, & Anton. Gabriel, cum quibus Hondedeus, d. conſil. 49. numer. 28. lib. 1. Marcus Anton. Eugenius, d. conſ. 13. n. 9. & 35. per totum.

Quartò & principaliter conſtituendum, atque obſeruandum erit, interpretationem reſtrictiuam, quæ in generali quacunque diſpoſitione locum obtinet (vt dictum fuit ſuprà) procedere etiam in vniuerſali. Idcirco verba quantumcunque vniuerſalia, ſic limitari, & intelligi debere, ſicuti de verbis generalibus dictum remanet numeris præcedentibus: & limitationes illas, vniuerſali cuicunque diſpoſitioni, ſicut generali conuenire, provt ſupra explicaui, in verbis generalibus, & in vniuerſalibus per Thuſcum, traditur tomo 8. littera V. ex concluſione 127. vſque ad concluſionem 146. ex folio 561. vſque ad folium 569. vbi d. concluſione 127. quod verba vniuerſalia reſtringuntur ſecundum iuris diſpoſitionem de illa materia loquentem: & concluſione 128. ne ius tertij tollatur. & 129. &130. vt tollatur abſurdum, & iuris correctio: & concluſione 131. ad terminos habiles: & 131. ſecundum ſubiectam materiam & 133. ex toto ad partem ex veriſimili mente: & 134. ne actus pereat: & 135. ſecundum poteſtatem, & qualitatem loquentis: & 136. vt ſalua remaneat honeſtas loquentis: & 142. ex mente, & ratione & 145. ad ea, quæ. ſunt eiuſdem generis: in quo etiam conuenit Beretta, in conſilio 16. ex num. 6. cum ſeq. lib. 1. vbi primum dixit, quod oratio vniuerſalis latius ſignificat, quam generalis, & intelligit, quoties dictio vniuerſalis ponitur per ſe alio non adiecto, ex quo eius ſignificatio mutetur. Deinde, poſt Ruinum, Pariſium, & Rolandum obſeruat num. 8. quod ſermo vniuerſaliter prolatus ab homine, non reſtringitur ad terminos habiles in dubio, ſed ex coniectura, & verbis ipſius ſermocinantis: quoniam vniuerſalis ſermonis natura ex coniecturata & præſumpta voluntate loquentis regi, atque accipi debet, vt poſt Crauetam adnotauit ipſe Berretta, num. 9. & infert, quod ideo vniuerſalis etiam dictio ab homine prolata, pluribus modis reſtringitur: quod etiam tradidit eleganter Hippolytus Riminaldus, in conſilio 19. libro primo, vbi num. 5. facit regulam, quod verba vniuerſalia includunt, omnia. ita quod nulla perſona, nulluſq́ue locus, aut caſus excipi poſſit, vt ibi probat, & in initio huius cap. diximus. Subdit poſtmodum num. 51. quod fallit, ſi verba ſtricta ſint; & vbi ſint acceſſoriè & poſita ad aliquod principale, quia ad illud reſtringi debent, provt ibidem, num. 52. obſeruauit, & ad ſimilia ſpecificatis; vel vbi de præiudicio Tertij ageretur, vt num. 54. probauit; & ratione adiuncti, propter quod mutant naturam ſuam, vt ibidem, num. 55. & num. 56. quod reſtringuntur ſecundum qualitatem annexam: & numer. 30. ad mentem & veriſimilitudinem. Et ne quis indebitè damnum patiatur, provt ibi num. 58. acin effectu, quod ampliat quoad ea, quæ ſunt eiuſdem generis, Quod etiam adnotauit Petrus. Surdus, in conſ. 77. num. 27. lib. 1. qui ex hoc infert ad multa: & dixit num. 26. quod vniuerſalis diſpoſitio recipit illam reſtrictionem, quam diſponens adiicit, quod etiam repetit in conſ. 135. num. 104. eod. libro primo, Et adiicit num. 105. quod vniuerſalia verba geminata, adiuncta adiunctiuo, reſtringuntur ad ea, quæ ſub adiectiuo comprehenduntur. Ipſum quoque repetit in conſilio 131. eod. libro primo, numer. 22. vbi etiam num. 21. quod vniuerſalis diſpoſitio reſtringitur ad ea, quæ ſunt ſub eodem genere, & per qualitatem adiectam. vt ibi, num. 24. & ad caſus, qui ſunt de natura diſpoſitionis, cui adiicitur vt ibi num. 26. nullum enim eſt verbum adeò vniuerſale (vt de generali ſuprà diximus) quin inſpectis debitis circunſtantiis non debeat ciuiliter intelligi, atque reſtrictionem, maximè ex præſumpta voluntate recipere: quod de vniuerſalibus verbis, ſicuti de generalibus ſcripſerunt Ancharanus, in conſilio 163. colum. finali in principio, Tiberius Decianus, in conſilio 2. num. 55. & 58. lib. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 46. num. 103. libro primo, Rolandus, in conſilio 161. numer. 54. lib. 2. Simon de Prætis, libro ſecundo, interpretat. 4. dubitatione 2. ſolutione 3. num. 41. fol. 276. Petrus Surdus, in conſilio 131. num. 23. libro primo, Farinacius, in conſilio 65. numero 15. & 16. &. Iacobus Menochius, in consilio 291. num. 51. libro tertio, qui eodem numero, & ſequenti infert, verba, aut dictiones quantumcunque vniuerſales reſtringi ſecundum ſubiectam materiam, & præſumptam, atque coniecturatam voluntatem diſponentis, vt firmarunt Authores multi ibi commemorati; & ad caſus habentes eandem rationem, & cauſam, non autem ad habentes diuerſam, leg. creditor, §. datur in fine, ff. de bonis authoritate iudicis poſſid. cum Authoribus ibi relatis num. 53. & ad ea, quæſunt de natura diſpoſitionis, uci adiiciuntur, vt ibidem probauit num. 54. Petrus Surdus, dicto conſilio 131. numer. 26. libro primo, & tandem inquit Menochius, eodem conſilio 291. num. 55. quod verba vniuerſalia, etiamſi geminata, & duplicata ſint, recipiunt interpretationem, ne ad intellectum iniquum perducantur, ſed adaptentur iuri communi, quantum poſſibile ſit; quod etiam probant alij Authores ibi relati: & Farinacius, dicto conſ. 65. num. 15. inquit etiam num. 56. diſpoſitionem vniuerſalem reſtringi ad ea. de quibus ille, qui diſpoſitionem fecit, diſponere potuit.

Quintò deinde obſeruandum, atque conſtituendum eſt, quod ſin vltima voluntate, vel in alio diſpoſitione adiiciatur aliquod verbum denotans genus, & quod etiam ſolet communicari, aut participari vni ſpeciei, & ſic quod accipitur in genere, & in ſpecie: tunc in materia odioſa ſumitur interpretatio ſpecifica, non autem generica, & ſic potius in ſpecie, quàm in genere. Si vero materia fuiſſet fauorabilis, ingenere accipiendum eſt:ſic ſane per text. in cap. Rodulphus, de reſcriptis: iunctis notatis ibi per Abbatem, ſub num. 3. tenent, atque latius comprobant Baldus, in conſ. 326. Rex Romanorum, num. 8. libro primo, Alexander, in conſ. 248. numer. 9. lib. 6. Natta, in conſilio 279. num. 7. Cagnolus, in rubrica, ff. ſi certum petatur, num. 92. Camillus Gallinius, de verb. ſignificat. lib. 8. cap. 7. num. 11. & alios referens Alexander Raudenſis, lib. 1. cap. 17. ex numer. 21. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 4. dubitatione 3. ſolut. 2. num. 9. & 10. folio 263. qui limitat quoad ſimile, quod in materia etiam ſtricta accipitur reſpectu generis, licet reſpectu ſpeciei ſit diſſimile. Et refert geminian. ſic dicentem. in cap. non poteſt. §. 1. colum. finali. num. 10. de præbendis, lib. 6. Dece etiam limitationes in propoſito recenſet Alexander Raudenſis. dicto cap. 17. ex num. 24. vſque ad finem cap. vbi vide. prima eſt, quando verbum denotat genus, & etiam communicatur vni ſpeciei; & ſic accipitur in genere, & in ſpecie: ſumitur etenim in genere, etiam in materia odioſa, vbi conſtat, quod non poteſt intelligi in ſpecie: vel vbi adeſt coniectura, actum fuiſſe de generico ſenſu, & ſufficit leuis coniectura, vt latius probat ibi: vel quando reſultaret abſurdum, etiamſi eſſet dictio vniuerſalis: vel vbi ſpecies eſſet difficulter conceſſibilis, vel inconſueta: tunc namque verbum accipitur in genere, & non in ſpecie, etiam in materia odioſa. Vel vbi honeſtas repugnaret: vel reſultaret ſuperfluitas: vel obſtaret conſuetudo loquendi: vel legis, aut ſtatuti diſpoſitio, vel eſſet reprehendenda à Sapientibus: vel vbi eſſet eadem ratio æquitatis quoad omnes ſpecies: tunc enim licet materia ſit odioſa, debet accipi in genere. Provt omnes has limitationes latiùs comprobat, atque exornat eò loci ex profeſſo Raudenſis, ad quem lectorem remitto.

Sed tunc inquirere oportet, ex quo dignoſcatur, aut dignoſci debeat, ac poſſit, quæ dicatur materia, aut diſpoſitio fauorabilis, vel odioſa. Quæ etiam ſui natura ſtricti iuris ſint, ſiue ſtrictam interpretationem recipiant, quæ etiam latam interpretationem admittant. Et pro dilucida explicatione obſeruandum erit, ſtricti iuris omnia regulariter eſſe, niſi expreſsè reperiatur contrarium, & conſequenter ſtricto potius, quàm lato ſignificatur eſſe intelligenda, l. conſtitutionibus, ff. ad municipalem, §. actionum, Inſtitut. de actionibus, per quæ iura ſic in terminis obſeruarunt Calcan. in conſ. 20. Iſta quæſtio, colum. 4. numer. 10. Simon de Prætis, lib. 1. interpretatione prima, dubitatione 4. ſolutione 12. num. 9. fol. 60. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. capit. 29. num. 19. folio 227. Et dici ſtricti iuris quamplures terminos, qui ſtrictam habent materiam, atque interpretationem ſtrictam admittunt, quos adduxerunt, atque cumularunt Prætis ipſe, dicta ſolutione 12. numer. 10. per totum, Alexander Raudenſis, de analogis, dicto cap. 29. ex num. 1. vſque ad num. 29. vbi videri poterunt latius comprobata omnia, quæ traduntur. Et ſtricti iuris eſſe dicuntur, prohibitio alienationis, verba ſententiæ, & laudi: nam quæ libet ſententia eſt ſtricti iuris, de quo etiam per Cardinalem Thuſcum, tom. 7. littera T. concluſione 229. folio 172. compromiſſum, mandatu, ſtatutum, reſcriptum, conſuetudo, cauſa pœnalis, donatio, arbitria omnia, commiſſiones, delegationes, omne extendens ius commune, & ab eo exorbitans, ſubſtitutio, renuntiatio, ſtipulationes, validatio actus ex plenitudine poteſtatis, ſtatutum prohibens alienationem, diſpenſatio, animus fœneratorum, & ſimilium: Actio qua conuenitur fideiuſſor, verba á lege, vel ab homine prolata, in quantum verba ſunt ſtricti iuris priuilegium legitimandi ſpurios, condicito pariter ex lege, licentia teſtandi de bonis Eccleſiæ. Et hactenus Prætis, vno ſuprà, qui latius hæc omnia comprobat. Alexander vero Raudenſis. ex d.n. 1. vſque ad num. 19. inquit, quod ſtricti iuris ſunt, ac ſtrictè intelligenda, arbitrium, ſtatutum prohibens alienationem, ademptio in totum, vel in parte, compromiſſum, conſuetudo, commiſſio, conceſſio ob benemerita, contractus, donatio, delegatio, diſpensatio exorbitans à iure communi, exhæredatio, emphyteuticus contractus, excluſio filij, fœneratorum animus, fideicommiſſum in quantum onus, inæqualitas, impetratio ſubuertens ius ordinarium. laudum, licentia teſtandi, lex legitimatio in præiudicium Tertij, libertatis diſponendi de rebus ſuis ablatio annexa, prohibitio alienationis, pœnalis diſpoſitio, priuilegium legitimandi ſpurios, pro alio obligatio, plenitudo poteſtatis, primogenitum præferens diſpoſitio, præceptum Concilij circa matrimoniu, priuilegium reſcriptum, renuntitatio, receſſus à iute communi, ſententia, ſubſtitutio, ſtipulatio, teſtes, validatio actus ex plenitudine poteſtatis, & verna in quantum verba; provt hæc omnia latiùs comprobat Raudenſis ipſe.

Deinde obſeruandum eſt, multum intereſſe ad interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque, an verſemur infauorabilibus, vel in odioſis, ſic an materia, de qua agitur, fauorabilis ſit, vel odioſa; (quia vt vulgò fertur quotidie) Faborabilia ſunt amplianda, odioſa verò reſtringenda, cap. odia. de regulis iuris, libro ſexto, l. cum quidam, 24. cum vulgatis, ff. de liberis & poſthum. & caſus odioſi dicuntur nonnulli, quos adducit Prætis dicta ſolutione 12. num. 12. per totum folio 61. libro primo, & inprimis odioſa dicitur exhæredatio, & ideò ſtrictè interpretanda, & non extendenda. Omnis etiam materia excluſionis, odioſa dicitur: fideicommiſſum quoque in quantum onus: ademptio in totum, vel in parte: omnis receſſus à iure communi, quod vnus teneatur pro alio, & reliqua relata per Raudenſe, vbi ſuprà. Quæ ſicut ſtricti iuris, ita & odioſa dicuntur, & ea quoque retulit Psætis, dicto num. 12. per totum. E contrario faborabile dici poteſt generaliter omne, cuius contrarium apparet odioſum: arguendo ab oppoſitis, l. manumiſſiones, ff. de iuſtitia & iure. Reductio ad priſtinum ſtatum, vel ius, fauorabilis eſt, quem etiam de rebus ſuis diſponere, fauorabile eſt, & alia ſunt fauorabilia, quæ recenſunit Prætis idem, dicta ſolutione duodecima, ex num. 32. latius Alexander Raudenſis, dicto capite vigeſimo nono, libri primi, de Analogis, ex numero vigeſimo ſecundo, vbi inquit, quod fauorabilia, ac latè explicanda ſunt, poteſtas diſponendi de rebus ſuis; euitatio damni; conſeruatio familiæ; prærogatiua; poſitio filiorum in conditione; legitimæ prætenſio; publica vtilitas; & conceſſio ob benemerita.

Præterea obſeruandum eſt, quod ad cognoſcendum, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa, conſiderari debet cauſa, propter quam principaliter eſt inducta, nam ſi cauſa ſit fauorabilis, erit & diſpoſitio eiuſdem naturæ; ſi verò odioſa, pariter & diſpoſitio odioſa cenſebitur: & ſic principalis intentio, ac ſcopus diſponentis detegit, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa, l. qui exceptionem, vbi Bartolus, numer. 2. Iaſon, num. 1. & communiter Scribentes, ff. de condictione indebiti, l. nauis, ff. ad legem Rhodi. de iactu, per quæ iura ita ſcriptum, atque adnotatum reliquerunt Baldus, in l. cunctos populos, column. 12. verſic. ſed hic quæro de effectu, C. de ſumma Trini. & fid. catho. & in l. venia, ante finem, vbi & Decius, n. 3. C. de in ius vocando. Caſtrenſis, in dict. l. qui exceptionem, in principio. Alexander, in conſ. 197. Viſis, columna prima, lib. 7. Calderinus, in conſ. 14. ſub titulo de verbor. ſignificat. Romanus, in conſil. 32. num. 5. in fine, & in conſil. 4. num. 7. & in conſil. 328. num. 2. Ancharan. in conſilio 112. column. 2. Arethinus, in conſilio 29. colum. 7. verſic. Quarto præmitto. Corneus, in conſil. 89. column. 1. volumine 3. Cumanus, in conſil. 2. colum. 1. in fine, Gozad. in conſil. 5. num. 6. Titaquellus, in præfatione de vtroque retractu, num. 56. & §. 1. gloſſ. 9. num. 232. latius §. 30. gloſſa 1. num. 5. cum ſeqq. Craueta (qui optimè declarat) in conſil. 118. numer. 9. cum ſeqq. Alciatus, in l. 2. num. 16. C. de in ius vocando, & in conſilio decimo, numero vndecimo, lib. 2. Ludouic. Molina, de Hiſpanor primogen. lib. 1. cap. 18. num. 3. deciſio Rotæ 117. num. 1. prima parte, Hippolytus Riminaldus, in conſil. 72. num. 42. & ſeqq. lib. 1. & in conſil. 354. num. 16. lib. 4. Tiberius Decianus, in conſil. 51. num. 47. lib. 3. Menochius videndus omnino, de recuperan. poſſeſſion. remedio primo, ex num. 33. cum ſeqq. Couarr. variar. lib. 1. capite vndecimo, poſt numerum 5. verſic. ſolet enim. Petrus Surdus, in conſil. 443. numer. 28. lib. 3. Camillus Gallinius, de verbor. ſignificat. lib. 8. cap. 1. num. 30. Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 26. num. 26. & deciſione 49. num. 6. Simon de Prætis, lib. 1. dicta ſolutione duodecima, numer. 13. fol. 61. dicens, id poſſe pluribus modis interpretari, vt inſpici debeat, quo propoſito, & qua mente actum ſit. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 1. num. 29. Farinacius, in conſilio 65. num. 75. & in conſil. 76. num. 15. vbi explicat in Additionibus, littera C. folio 470. Ludouic. Caſanate, in conſil. 44. numero decimo ſexto, nam & aliàs ſemper actus iudicatur à principali intentione, & cauſa, quæ mouit agentes, l. ſi quis nec cauſam, in principio, & ibi Baldus & cæteri l. rogaſti, in principio, vbi etiam Bald. & alij, ff. ſi certum petatur, l. ſi quis donationis, ff. de contrahenda emptione, l. prima, §. idem pomponius, ff. de poſiti cum pluribus aliis. Vt per Tiraquellum, dicto §. 30. gloſſa 1. num. 5. Decianum, dicto conſil. 51. num. 48. libro tertio. Peregrinum, dicto artic. 1. num. 24. & ideo diſpoſitio dicitur fauorabilis, vbi principalis intentio dirigitur ad fauorem, licet inde ſequatur alterius odium, l. prima, ff. de authorit. tutor. Simon de Prætis, dicta ſolutione duodecima, numero decimotertio. Alexander Raudenſis, libro primo de Analogis, dicto capite 29. num. 27. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 243. num. 47. lib. 3. provt eſt odioſa, vbi odium eſt cauſa fauoris, & è contra fauorabilis, vbi fauor eſt cauſa odij. Baldus, in conſilio 433. Domina Ioannà, lib. tertio, quem referutnn, & ſequuntur Prætis, vbi ſupra numero decimoquinto. Raudenſis, dicto numero vigeſimoquarto, qui exemplum ponit in Macedoniano, & Velleiano; Macedonianum namque odioſum reputatur, quia emanauit in odium creditorum, quamuis in fauorem filiorumfamilias redundet: Velleianum autem fauorabile reputatur, in fœminarum fauorem prodiit principaliter, licet redundet odium in conſequentiam his, pro quibus mulieres fideiubent, & cedant in damnum creditorum, provt ipſi Authores obſeruat, & poſt Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tomo quinto, littera G concluſione 66. folio 1026. vbi adducit plures Doctorum theoricas, & doctrinas, quæ eò tendunt, vt explicetur, quemadmodum dignoſcatur, an materia ſit fauorabilis principaliter, & odioſa in conſequentiam, vel è contra: provt ibi videri poteſt numero ſecundo, & ſeqq. & antea dixerat numero primo, quod odioſa, vel fauorabilis diſpoſitio cognoſcitur, & iudicatur ſecundum principalem mentis intentionem; & ideo ſi diſponens, principaliter fuit motus ad aliquid principaliter propter odium, licet in conſequentiam reſulter fauor, materia dicitur odioſa, è conuerſo (vt ſubdit ibidem numero 8.) fauorabilis dicitur diſpoſitio, quando diſponentis intentio fuit principaliter propter fauorem alicuius, & eadem adducit exempla. Quod ſi indifferens ſit materia, provt eſt, quando certarum perſonarum potius, quam aliarum non eſt habita ratio, diſpoſitio dicitur nec fauorabilis, nec odioſa, ſeu æquè faborabilis, atque odioſa, ſeu mixta promiſcua indifferens; vt adnotauit, & exemplis comprobauit Raudenſis, libro primo, dicto capite vigeſimo nono, numero 30. Simon de Prætis, libro primo, dicta ſolutione duodecima, numero 35. fol. 63. vbi inquit, quod cum fauorabilis non ſit caſus, nec odioſus, & ſic medius, tunc media via interpreatur ſecundum ius commune, ſed ſecundum voluntatem interuenientem in tali caſu, & in caſibus fauorabilibus fit interpretatio, & extenſio ad ſignificatum, etiam improprium, vt ibidem relati Authores probarunt.

Vltra quos eodem articulo, ex quibus dignoſcatur, an fauorabilis, vel odioſa ſit diſpoſitio, vide etiam Gonçalez, in regula octaua Cancellariæ, §. ſexto proæmiali. Surdum, conſilio decimo octauo, libro primo. Farinacium, in addit ad conſilium 27. Ex verbo, fauorabilis, folio 130. vbi nouem facit concluſiones: Stephan. Gratianum, deciſione 71. & in addit. Fontanellam, de pact. nuptiali. fol. 297. ex n. 52. Maſcardum, de ſtatutis, concluſ. 4. num. 146. &147.

CAPVT XLII.

Ex eadem capitis præcedentis materia, & tractatu, quo de verborum generalium, atque vniuerſalium virtute, & effectu agitur, provt ſuperiori agebatur, & ad caſum aſſiduum admodum, & practicum atque ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu definitum infertur opportunè: accuratéque, & diligenter diſcutitur, an, & quando tranſactio, ſiue quietatio generalis ad ſpecificata tantùm reſtringatur, ſiue ad omnia alia, etiam non expreſſa extendatur, maximè cum ratio recti ſermonis ita ſuadet, vel liberatio, aut quietatio generalis facta ſit de omni eo, quod peti poſſet ex aliqua cauſa, & ex omni alia quacunque cauſa. Et late declaratur materia l. ſi de certa, C. de tranſact. Inquiritur etiam, vtrum tranſactio generaliter facta, extendatur ad caſum per ſententiam (à qua tamen prouocari poteſt) terminatum, vbi Senatus Sabaudiæ, & Mantuæ deciſiones in terminis expenduntur.

Ruſus infertur ad caſum alium practicum in ipſomet Hiſpalenſi Senatu, ac inter eaſdem perſonas agitatum, & deciſum, quo euictionis materia inter emptorem & venditorem exornatur, atque illuſtratur nonnullis, ſed id præcipuè intenditur (atque accuratiùs, & diligentiùs, quàm hactenus factum fuiſſet, perficitur) quando ſcilicet, ſiue quo pacto procedat titulus, C. creditorem euictionem pignoris non debere. Et vtrum aduerſus creditorem retineri valeat per emptorem pretium nondum ſolutum, re pignorata, & vendita euicta. Deinde, quando euictio imminet in limine contractus, an & qualiter fideiubere teneatur venditor, aliàs pretium retineatur, quod exornatur. Prætereà, licèt de euictione agi non poſſit ante ſententiam, vel litem motam, vtrum emptor agere valeat ex empto contra venditorem, vt rem venditam liberet, ſi eſt obligata; & quemadmodum venditor teneatur, non ſolum tradere, ſed etiam vacuam, & liberam rem venditam. Denique, venditoris ignorantia circa qualitatem rei venditæ, quemadmodum eum excuſet ab intereſſe extriſeco, vt teneatur tamen quanti minoris emptor fuiſſet empturus, & de communi Interpretum diſtinctione in eo articulo.

SVMMARIVM.

- 1 Regij Hiſpalenſis Senatus caſu ex facto occurrenti deciſionis caſus proponitur.
- 2 Tranſactio cum vna perſona facta, ſicuti ad aliam non porrigitur, ita etiam ſi facta ſit vna re, ad aliam non extenditur.
- 3 Tranſactio de his tantum, de quibus inter tranſigentes placuit, interpoſita creditur.
- 4 Nam lites, de quibus non eſt cogitatum, in ſuo ſtatu retinentur. Iniquum eſt enim perimi pacto id, de quo cogitatum non docetur.
- 5 Sic ſane tranſactio, aut quietatio, ſiue liberatio, quibuſcunque verbis fuerit concepta, non obſtat agenti ex alia re, & ex alia cauſa.
- 6 Et reſtringitur, etiam ſi generalis fuerit; ad rem, & cauſam, propter quam fuit facta, atque trahitur tantum ad ſpecificata.
- 7 Et idem eſt in compromiſſo, cuius verba generalia reſtringuntur ad rem, & cauſam expreſſam.
- 8 Et in computationibus, vel calculationibus.
- 9 Et in ſententiis.
- 10 Et in remiſſione, ſeu refutatione.
- 11 Et in pactis, & conuentionibus.
- 12 Et in donatione, in qua licèt verba pleniſſime interpretari debeant, tamen clauſula generalis in donatione appoſita reſtringitur ad ſpecificata.
- 13 Et in legitimatione.
- 14 Et in mandato, cuius verba, quamuis generalia, reſtringuntur ad cauſam expreſſam in mandato.
- 15 Et in creditore, qui fecit generalem liberationem, credens ſibi ſatisfactum in totum; nam reſtringitur ad pecuniam ſolutam.
- 16 Et in reſcriptis.
- 17 Et generaliter in omnibus dispoſitionibus, quando aliqua cauſa reſtrictionis conſiderari poteſt.
- 18 Nec eſt differentia inter pacta, & tranſactiones; vbi & ſingularis ratio redditur.
- 19 Ac denique in verbis renunciationis amplis, atque vniuerſalibus quoniam renunciatio reſtringi ſemper ſolet ad expreſſa, & non poteſt ad alia trahi. Quia eſt ſtricti iuris renunciatio, & in ea fit ſemper ſtrictiſſima interpretatio. Et quando alia ſumi poteſt coniectura, tunc fit ſemper interpretatio, quod pars renunciare non voluerit. Nec intelligitur facta, niſi quatenus ex ipſo actu neceſſario inferatur. Et reſtringitur, vt minus, quam fieri poſſit, lædat ius ipſum renunciantis, & interpretetur in eam partem, quæ renuncianti minus præiudicat.
- 20 Socius liberans ſocium generaliter, intelligitur pro concernentibus ſocietatem.
- 21 Locator liberans generaliter conductorem, intelligitur reſpectu penſionis.
- 22 Liberatio generalis de omnibus, in quibus potes teneri, ex quacunque cauſa, reſtringitur ad cauſam adminiſtrationis, ſuper qua agebatur.
- 23 Generalis diſpoſitio, quæ ſequitur ſpecialem, reſtringitur ad ea, quæ ſunt eiuſdem generis cum ſpeciali præcedente.
- 24 Nec extendi poteſt ad ea, de quibus cogitatum non apparet.
- 25 Liberatione generali non liberatur quis, quando tenetur aliquid præſtare, ſiue ſoluere alteri ex certa & ſpeciali cauſa.
- 26 Tranſactio de his tantum, ſuper quibus lis pendet, fieri ſolet.
- 27 Tranſactio vera dicitur, quæ fit ſuper re dubia, & lite pendente, ſeu metu futuræ litis, aliquo dato, vel retento, vel ſub ſpe aliquid dandi, vel retinendi.
- 28 Verba contractus interpretantur contra eum, qui in illis ſe fundat. Et contra ſtipulatorem, qui potuit legem apertiùs dicere. Et contra eum, cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum.
- 29 Renunciatio, ſiue quietatio generalis intelligitur in dubio contra eum, cui fit, & pro eo, qui renunciauit, ſiue quietauit.
- 30 Tranſactio ſuper re iudicata non cadit.
- 31 Sic etiam compromiſſum fieri non poteſt ſuper re iam iudicata, niſi expreſsè renunciatum ſit rei iudicatæ.
- 32 Tranſactionis verba, quamuis ampliſſima ſint, & valde vniuerſalia, non includunt id, quod per Iudicis ſententiam definitum, & terminatum eſt; ſed requiritur ſpecialis renunciatio non obſtante tali ſententia: & vide infra, ex numero 56.
- 33 Dictio, etiam, ſui natura implicatiua eſt, & dicitur implicare caſum magis dubium, & maiorem expreſſis.
- 34 Verba, quouis modo, & quomodocunque, ſunt vniuerſalia, & omnia comprehendunt, ſimilia inquam, & diſſimilia, æqualia, & maiora expreſſis.
- 35 Verbum, quacunque, geminatum, & vniuerſale, includit etiam caſus, qui non venirent ſub ſimplici dispoſitione, & etiam impropris, & maiores expreſſis.
- 36 Nam cum verba illa, alia cauſa, ad diuerſas ab expreſſis referantur; ſine dubio iuncta cum verbo, quacunque, omnes alias diuerſas, & maiores includere debet.
- 37 Quod ſi aliter diceretur, impropriaretur natura dictorum verborum, & verba illa, alia quacunque cauſa, eſſent penitus fruſtratoria, & ſuperflua, quod dicendum non eſt.
- 38 Verba reciprocæ liberationis generalia, generaliter ſunt intelligenda.
- 39 Liberatio generalis, de omnibus indiſtinctè factæ intelligitur.
- 40 Liberationem, aut quietationem generalem nemo tenetur facere, quia eſt captioſa.
- 41 Contrahentes ſe abſtineant à verbis generalibus, ne nimium effuſo ſermone, in promptum incidant periculum, quia ſibi imputent, ſi vtantur verbis generalibus.
- 42 Tranſactio, ſiue quietatio, aut liberatio generalibus verbis concepta, extenditur ad incogitata; & comprehendit ea de quibus nulla erat controuerſia, & de quibus cogitatum non fuerat.
- 43 Sufficit enim, quod in genere de eis cogitatum fuerit, licet ſpecificè cogitatum non ſit. In genere autem cogitatio requiritur, quæ ex ampliſſimis, & generalibus verbis præſumitur.
- 44 Tranſactio, ſiue liberatio, aut quietatio generalis non reſtringitur ad ſpecificate, vel ad ea, de quibus erat controuerſia, quando ratio recti ſermonis id non concedit, nec reſtrictionem patitur: quod latè probatur.
- 45 Liberatio ſimplex reſtringitur ad petita, ſed ſi fuit adiecta clauſula generalis non petendi aliud occaſione cuiuſcunque debiti, aut cauſæ; generaliter refertur ad omnia, & quæcunque ex quacunque cauſa; cùm ſalua ratione recti ſermonis ad ſpecificata reſtringi non poſſit. Quod exornatur, atque comprobatur nonnullis Interpretum deciſionibus in propoſito.
- 46 Liberatio reputatur fauorabilis, quia reducit ad priſtinam libertatem, & reſoluit obligationem, & ideo latior eius fieri debet interpretatio, non reſtrictior.
- 47 Idque maxime, quando eſt reciproca reſpectu vtriuſque partis.
- 48 Senatus Sabaudiæ definitiones adducuntur, quæ Senatus Hiſpalenſis deciſionem in caſu præſenti confirmant omninò.
- 49 Argumenti primi, contra deciſionem Senatus adducti ſuprà, ex num. 1. cum ſeqq. ſolutio, ſiue reſponſum traditur.
- 50 L. emptor, §. Lucius, ff. de pactis, intellectus.
- 51 Tranſactiones, quietationes, & liberationes vniuerſaliter conceptæ, trahuntur etiam ad caſus, qui non ſunt eiuſdem, ſed alterius generis.
- 52 L. Aurelius, §. Mæuio, ff. de liberatione legata, explicatur.
- 53 Tranſactio ſuſtinetur etiam pro his, de quibus non aderat lis, quando ex cauſa tranſactionis fit generalis remiſſio, aut liberatio. Quoniam id, quod eſt certum & liquidum ſæpè in conuentionem deducitur ex cauſa tranſactionis & ne dum à lite, vel actione intenta, quæ erat dubia, ſed etiam ab aliis quibuſcunque liquidis liberatio conceditur. Quod latius probatur, atque exornatur.
- 54 Argumenti quinti, propoſiti ſuprà, ex numero 28. quod verba contractus interpretentur contra eum, qui in illis ſe fundat, ſolutio, atque reſponſum traditur.
- 55 Renunciatio extenditur etiam vltra expreſſa, vbi retio recti ſermonis reſtrictionem non admittit.
- 56 Tranſactio ſuper re iudicata, licet regulariter non valeat, tamen quando poſt rem iudicatum aliqua ſupereſt dubitatio, ſiue aliquid diſceptabile, aut dubium, rectè poteſt tranſigi.
