His ita conſtitutis, atque obſeruatis, quæ pro deciſionis Senatus corroboratione, atque comprobatione prætermitti non potuerunt, obſeruandum, atque conſtituendum erit ſecundo loco, quod ſi marito traduntur bona paraphernalia, tacitè bona mariti pro illis videntur hypothecata, vt eſt expreſſum in l. finali, C. de pactis conuent. & in l. vbi adhuc, C. de iure dotium, & ibi notauit Gloſſa, verbo, ſuppoſitas, & l. 27. tit. 11. partita 4. notarunt etiam Gregorius Lopez, in l. 23. tit. 11. partita 5. Didacus Couarr. variarum lib 1. c. 7. n. 1. in principio. Anton. Gomezius, in l. 51. Tauri, n. 40. & 41. Ioannes Sichardus, in dicta l. vbi adhuc, n. 31. C. de iure dotium, Iacob. Cuiacius, ad dictum titulum, C. de pactis conuentis, in finalibus verbis, ibi: Nec illud omittendum eſt, ex eadem l. vltima, nomine paraphernalium rerum mulieri datam hypothecam, niſi ipſa ſpecialiter ſibi aliâ cauerit hypothecâ. Petr. Barboſa, indicta l. 1. ff. ſolut. matrimon. 3. parte, n. 31. fol. 284. Azeuedus, in l. 3. & 4. tit. 9. num. 23. lib. 5. Blaſius Flores Diaz de Mena, variar. reſolut. lib. 1. q. 6. art. 3. ex n. 3. Cæterum, quod hæc tacita hypotheca inducta pro ſuſceptione, & reſtitutione bonorum paraphernalium, non habeat ius nec priuilegium prælationis; docuit Accurſius, in l. ſi ego, 10. verbo, ſed condici, ff. de iure dotium, quam sequunti fuere Alex. Cremenſis, Iaſon, Campegius, Decius, Salicetus, & Antonius Afano, cum quibus ſic reſoluit Didac Couarr. variar. lib. 1. dicto cap. 7. num. 1. Ioan. Gutierrez, àe iuramento confirmario, 1. parte, cap. 46. num. 2. Azeuedus, vbi ſupra dicto num. 23. Barboſa, dicto num. 31. Blaſius Flores Diaz de Mena, dicto artic. 3. ex num. 3. 4. & 5. vbi inquit, quod creditores habentes tacitam hypethecam ſpecialem in aliqua re, vel generalem in omnibus bonis à iure inductam; ſunt ſequentes. Fiſcus in bonis ſui debitoris, aut delinquentis poſt ſententiam: Vxor pro dote, & arrhis, & bonis paraphernalibus, non pro bonis lucratis conſtante matrimonio: Reſpublica contra ſuum Syndicum: Eccleſia contra Prælatum, aut OEconomum: Pupillus, & minor, & furioſus in bonis tutoris, &c. Et ſubdit ſtatim n. 9. quod creditores habentes priuilegium in hypothecis ſunt ſequentes: Fiſcus in contractu oneroſo; Mulier pro dote, non pro arrhis, nec pro bonis paraphernalibus. Ecce vbi expreſſim is Author conuenit ſuperioribus, & priuilegium denegat prælationis pro bonis paraphernalibus.

Verum enim verò, ſi legum huius Regni (de quibus ſuprà mentionem fecimus) intentionem, & deciſiones inſpicimus, non temerè quidem tentari poſſet (quod nullus Scribentium omnium hucuſque attigit, nec tentauit) bonis etiam paraphernalibus priuilegium prælationis conceſſum, ſicut dotalibus, & ſic racitam hypothecam cum prælatione. Nam ſi verum eſt, quod hodie poſt leges Regias huius Regni, ſublatæ ſunt omnes illæ differentiæ, relatæ ſuprà, quæ inter bona dotalia, & paraphernalia vigebant de iure communi, & quod idem iuris ſtatuitur in paraphernalibus hodie quoad commodum mariti, in fructibus ſcilicet, in adminiſtratione, in obligatione, & reliquis, quod in dotalibus, & eadem eſſe cenſentur quoad effectum: dicendum etiam videtur, quod ad commodum vxoris, propter æqualitatem ſeruandam, eandem vigere rationem auferendæ differentiæ prælationis hypothecæ, & ſic tacitam eam hypothecam competere debere cum priuilegio prælationis.

Rurſus, non modò id tentari poſſe ex ratione prædicta, & differentiis, ex legibus huius Regni ſublatis, ſed etiam ex verbis, & deciſione l. Regiæ 17. titul. 11. partita 4. quæ in æquiparatione, quam bis facit dotalium, & paraphernalium bonorum, videtur concedere non modò tacitam hypothecam, ſed etiam cum priuilegio prælationis eam inducere. Et dum inquit Gregorius Lopez, verbo, anſi ſon obligados: Intellige iſtam legem in bonis, quorum adminiſtrationem tacitè, vel expreſsè bonis, quorum adminiſtrationem tacitè, vel expreſsè vxor conceſſit marito; nam ſi nullam adminiſtrationem vir habuit, ſed vxor ea adminiſtrauit, tunc bona mariti non ſunt tacite hypothecata, ſeu pro eis obligata, vt patet hic in iſta lege. Iam quidem ex ſuperiùs dictis apparet ſublatam omnino rationem eam adminiſtrationis, quæ Gregorium adduxit, vtpote cùm marito ſemper conceſſam videri. & competere, ex legum ipſarum diſpoſitione, adminiſtrationem eorum quoque, & quorumcunque bonorum, obſeruatum fuerit ſuprà Cum ergo dicta l. partita 17. in prima ſui parte dixiſſet, atque explicaſſet, paraphernalia bona quæ dicantur: Deiinde ſtatuiſſet, quod ſi paraphernalia dat vxor marito, vt durante matrimonio ipſe habeat eorum dominium, quòd habebit; aliàs ſi dubitatur, non habebit, ſed ipſa retinebit dominium, inquit ſtatim in hunc modum; E todas eſtas coſas, que ſon dichas parapherna, han tal priuilegio, como la dote, ca bien aſſi como todos los bienes del marido ſon obligados a la muger, ſi el marido enagena, o malmete la dote, aſſi ſon obligados por la parapherna a quien quier que paſſen. Emaguer que tal obligacion como eſta non ſeq. fecha por palabra, entiendeſe, que ſe haze tan ſolamente por el fecho. Hactenus lex ipſa 17. vbi ponderandum eſt verbum illud, han tal priuilegio como la dote. Sed dotem habere priuilegium prælationis pluſquam certum eſt. Ponderanda etiam ſunt verba illa, Ca bien aſſi como todos los bienes del marido ſon obligados a la muger, aſſi ſon obligados por la parapherna. Ecce omnimodam æquiparationem obligationis, reſpectu dotalium, & paraphernalium, & dictio illa, ca bien aſſi, & verbum illiud, aſſi ſon, denotant apertè, ex conſtitutione eius legis, nullam eſſe differentiam inter ea bona.

Et hæ quidem (quæ nouè adnotantur, at que in medium proferuntur, ſed non affirmantur, & ſic maturius deliberanda relinquuntur) non otiosè, aut extra propoſitum, ſed ideò ponderata fuere, quod in caſu præfato per appellationem ab inferiori ad Senatum allato, ex vi tacitæ hypothecæ, priuilegium prælationis pro bonis paraphernalibus marito traditis, & ab eo poſtmodum alienatis, ad bona mariti ipſis, & contra hæredes dicti Ferdinandi Tello vxor ipſa prætendebat. Vere tamen de priuilegio prælationis pro bonis paraphernalibus, ideo inquiri neceſſe non erat; quòd etſi creditores intenderent, bona eſſe paraphernalia, & non dotalia, quia dos nulla fuerat expreſſim conſtituta; dotalia tamen eſſe, & tacitè dotem conſtitutam videri, ex antea dictis eliciebatur apertè. Deinde, nam etſi paraphernalia eſſent, & ſine priuilegio prælationis, ex ſententia communi; hactenus vxor præferri, ex ſententia ante annum 1599. matrimonium contraxiſſet, & bona ſua tradidiſſet marito; obligationes autem, ſiue ceſſiones duæ factæ à marito, multo pòſt, & anno 1606. contractæ fuere, & tempore executionis iudicati in compenſationem obiiciebantur, ſicque prælatio competebat omnino, quamuis eam non haberent paraphernalia. Nam quemadmodum tacita hypotheca pro dote vxori competens, & ſic priuilegiata, præfertur expreſſæ poſteriori, vt latius ego deduxi, atque probaui quotidianarum harum controuerſiarum iuris, libro 3. capite 4. ex numero 7. ita etiam tacita hypotheca non priuilegiata, ſiue prælationem non obtinens, præfertur expreſſæ poſteriori, & in ea ſeruatur regula, cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quod qui prior eſt tempore, potior eſt iure; ſicuti poſt Alexandrum, Boerium, & Fanum, ſpecificè adnotauit Couarru. vaiarum libro primo, dicto cap. 7. num. 1. in verſiculo, Quarta concluſio. Nam cum antea dixiſſet, hypothecam tacitam pro dote vxori competentem, præferri expreſſæ poſteriori, & citaſſet Baldum, Angelum, Salicetum, & Dinum, ſic dicentes, ſubdit ſtatim in hanc modum: Vbi hoc ipſum exiſtimat procedere in priuatis nullum habentibus priuilegium prælationis rations hypothecæ eis à iure conceſſæ: ex lege 1. C. remalienam gerentibus. Et aſſerit, id ipſum probari in l. 53. titul. 13. partita 5. per argumentum à contrario ſenſu: ſequitur Blaſius, Flores Diaz de Mena, variarum libro 1. dicta quæſt. 6. §. 3. num. 33. in illis verbis: Decima concluſio in creditoribus hypothecariis, etiam priuilegium non habentibus, qui prior eſt tempre, etiam in tacita hypotheca, præfertur poſteriori, etiam habenti expreſſam, vt cum aliis vult Couarru. & c. Et ita Senatus noſter pro certo habuit, nam licèt de prælationis priuilegio in hypotheca tacita, bonis paraphernalibus competenti, dubitaſſet, de prælatione tamen à die tacitæ hypothecæ inductæ, & ordine dicti cap. qui prior. certus ſemper extitit. ſic ſane, omnes illi creditores, qui tacitam habent hypothecam à iure inductam, quos eodem §. 3. ex n. 3. vſque ad n. 9. Blaſius Flores commemorauit; à die incœptæ adminiſtrationis, & à prioritatis tempore præferuntur, ac in eis ſeruatur regula ipſa dicti cap. qui prior. ſicuti dicto §. 3. n. 9. in. principio. annotauit Blaſius ipſe: Ego quoque quotidianar. har controu. iuris, lib. 3. cap. 4. n. 7. cum etiam dixiſſem, tacitam hypothecam anteriorem, pro dote competentem, præferri etiam expreſſæ hypothecæ poſteriori; adieci id contingere ex regula dicti cap. qui prior. & quod ſibi vendicat illa regula locum in tacitis, ſicut in expreſſis hypothecis, ſecundum Fulgoſium, in conſilio 132. num. 1. & Barboſam, 6. parte l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num. 17. verſic. & facit. fol. 500. Nec contradicit ipſe Barboſa, in eadem l. prima, 3. parte, num. 32. fol. 285. dum quærit, à quo tempore incipiat hæc tacita hypotheca? et reſponder, quòd quemadmodum actio dotis reſtituendæ, non incipit oriri, niſi à die ſoluti matrimonij, iuxta magis communem reſolutionem, l. ſi conſtante, §. 1. ff. ſoluto matrimonio, ita etiam & hypothecaria, tanquam acceſſoria, ab eo tempore incipit ortum habere, argumento l. 2. C. per quas perſonas nobis acquiritur: Atque ira pro regula conſtituit, quod obligatio hypothecæ incipit ab eo tempore, quo incipit obligatio dotis reſtituendæ; retrotrahitur tamen ad initium conuentionis factæ ſuper hypotheca; vel hypothecæ tacitæ inductæ à lege abſque conuentione; idque poſt Baldum Nouellum, de dote, parte 10. n. 37. Neguſantium, de pignoribus, 3. membro octauæ partis, num. 1. qui allegant legem 1. ff. qui potior. in pig. habean. & eam ſingulariter explicat Barboſa, dicta 3. parte, ex n. 32. vſque ad num. 35. dicens, quod cum implementum conditionis, retrotrahitur ad initium conuentionis, ab eo tempore videtur orta obligatio principalis, & conſequenter hypotheca: & hac ratione procedere textum, in d l. 1. vt tradunt Rodericus Suarez, Pariſius, Ioannes Gutierrez, & Laſarte, relati per Barboſam, vbi ſupra n. 33. nam licèt quando medio tempore acquiritur alteri dominium, vel ſimile ius, in eius præiudicium non retrotrahitur implementum conditionis; tamen quando ius tantum hypothecæ medio tempore alteri fuit quæſicum, tunc implementum conditionis retrotrahetur, etiam ad alterius præiudicium, quoad effectum prælationis; vt efficaciter probat dicta l. prima, & l. potior eſt. ff. qui potiores in pig. habean. Tandem num. 34. Barboſa ipſa conſtituit, quod licèt dicta l. prima loquatur in hypotheca expreſſa, idem tamen erit admittendum in hypotheca tacita, inducta ex diſpoſitione legis, quia eidem militat ratio, ex l. cum quid. ff. ſi certum petatur. Et ita aſſerunt receptum Socinus, Neguſantius & Crotus, quos ibidem ſequiter Barboſa, & poſt alios aſſerit num. 33. in d.l. 1. ff. qui potiores. Nullum contineri priuilegium ratione dotis, ſed, magis contineri ius commune. Cùm ergo obligatio dotis reſtituendæ, quamuis non incipiat, niſià tempore ſoluti matrimonij, implementum tamen conditionis retrotrahitur ad initium conuentionis, ab eo tempore videtur orta obligatio principalis (vt dixi) & conſequentur hypotheca, etiam tacita (vt nunc dicebam) ſequitur equidem, racitam illam hypothecam, pro bonis paraphernalibus competentem, ex vi retrotractionis, à tempore traditionis eorum bonorum, præferendum, ex regula dicti cap. qui prior. poſterioribus etiam expreſſis, vt ſuprà dixi.

Et hactenus de Secundo articulo principali, ſiue Senatus Hiſpalenſis deciſione ſecundo principali; in qua aliter ſe habuiſſe videtur Anton. Faber, ad titulum. C. de pact. conuent. definit. 13. fol. 568. in fine, dum dixit; mulieris bona non dotalia, ſi nulla dos conſtituta fuit, non habere priuilegium tacitæ hypothecæ, quod habent ex Iuſtiniani conſtitutione bona paraphernalia, quia nec videri paraphernalia poſſunt, id eſt, extra dotem, cum dos nulla conſtituta eſt. Vere namque, nulla etiam dote conſtituta, bona ea habere priuilegium tacitæ hypothecæ, & paraphernalia dici, ex ſuperius, & hactenus dictis, deducitur manifeſtè. Item ex ſententia Aretini, ex deciſione quoque legum huius Regni, paraphernalium, & extra dotem bonorum, ſublatam omninò eſſe differentiam.

Quod tertium verò attinet articulum, præſuppo [Ex Regij Hiſpalenſis Senatus definitione.]ſito, quod vxor poteſt repetere dotem, auocando res mariti alienatas, per hypothecariam, iuxta l. vbi adhuc, C. de iure dotium, dubitari ſolet communiter, vtrum antequam perueniatur ad tertios poſſeſſores, neceſſarium ſit, præcedere excuſſionem in bonis mariti, an ille ſit ſoluendo, necne? De quo in terminis dubitabatur quoque in Senatu.

Et in primis pro ea parte, quod per hypothecariam poſſit mulier auocare res mariti à tertiis poſſeſſoribus, etiamſi non præcedat excuſſio in bonis mariti; rationes plures ponderari poſſent, quas adduxit Baldus Nouellus, & ita defendit, de dote, 8. parte, priuilegio trigeſimo ſeptimo, cuius opinionem, tanquam in puncto iuris veriorem probauit Iaſon in l. ſi conſtante, num. 102. ff. ſoluto matrimonio. Palacios Rubios, in repetitione cap. per veſtras, §. 34. pag. 168.

Deinde & ſecundò, pro ipſa parte ponderari poſſent retiones conſideratæ per Barboſam, in eadem l. ſi conſtante, num. 58. in verſ. contrariam tamen opinionem.

Tertiò denique, in idem expendi poſſet text. in l. Moſchis, 47. in princip. ff. de iure fiſci: ex quo appareat, fauore fiſci acceptum eſſe, poſſe agi hypothecaria aduerſus tertios poſſeſſores, etiam non excuſſo principali. Item & fauore Reipublicæ, l. libertus, ad finem principij, ff. ad municipalem: ergo idem recipiendum eſt fauore dotis, iuxta æquiparationem legis 2. ff. de priuilegio fiſci.

His tamen minime refragantibus; contrarium Regius Hiſpalenſis Senatus definiuit de iure, videlicet, neceſſarium eſſe, quod præcedat excuſſio in bonis mariti, antequam perueniatur ad tertios iſtos poſſeſſores, iuxta text. in auth. hoc ſi debitor, C. de pignoribus: & ita tenuit Gloſſa, in dicta l. vbi adhuc, verb. qui non in fine. Sequuntur Bartolus, Iaſon, Crotus, Lancelotus, Decius, Campegius, Riminaldus, Natta, & Capella Tholoſana, quos refert, & ſequitur Barboſa, in eadem l. ſi constante, num. 58. Ioannes Sichardus, in d. l. vbi adhuc, num. 34. & cum infinitis Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 45. numero primo, & ſeq. vbi generaliter ſtatuit, quod agens hypothecaria, non poteſt obtinere, niſi prius egerit contra bona principalis ſui obligata. Et ſubdit, quod hæc excuſſio neceſſaria eſt, etiam quod quis agat ex credito ex cauſa dotis: Ioanne Botta, in conſil. 61. per totum, & in conſilio 93. ex numero 20. Franciſcus Burſatus, in conſilio 48. ex numero 10. libro primo. Sfortia Oddus, in conſil. 82. num. 18. & num. 26. & à num. 46. lib. 1. Hieronym. Magonius, deciſione Lucana 53. in fine, & num. 2. & deciſ, 66. per totam. Petrus Surdus, in conſil. 191. n. 10. lib. 2. in illis verbis: Ideo aliter respondeo & tertiò, quod etiamſi daretur contra tertium poſſeſſorem, tamen requiritur excuſſio, vt eſt regulare in omni hypothecaria, ſine expreſſa, ſiue tacita; in præſenti autem caſu non proceſſit excuſſio: & hæc procedunt, etiamſi hypothecariam deduxiſſent rigore legalis obligationis tacitè introductæ in fauorem dotium, vel etiam vigore promiſſionis ſibi factæ à domina Laura tutrice: quia omni caſu agenti hypothecaria contra tertium, præmittenda eſt excuſſio, vt dixi ſuprà, probat Cephalus, dicto conſilio, 98. numero 9. & dixi in conſilio 4. num. 35. & ponit Calcan. in conſil 29. num. 6. Latiùs autem idem Surdus explicat, dicto conſ. 4. ex. n. 32. vſque ad n. 39. vbi ſingulariter obſeruat, quod excuſſio eſt neceſſaria, quando agitur contra tertium hypothecariâ, ſecus quando contra nomen debitoris: & reddit rationem differentiæ ſingularem. Idem etiam tenuit Ioſephus Ludouicus, dicta deciſione 45. numero 13. qui idem ſtatuit numero 15. quando debitor eſt notoriè non ſoluendo: quia tunc excuſſio neceſſaria non eſt. Et quod neceſſarium ſit præcedere excuſſionem in bonis mariti, quando mulier agit pro dote contra tertios poſſeſſores, tenuerunt Andreas Gail. practicarum obſeruant. lib. 2. concl. 27. num. 9. & ibidem Bernardus Græneus, conſideratione 2. ad dictam concluſionem 27. fol. 97. & vide fol. 94. 95. & 96. Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 3. titulo de fideiuſſoribus, concluſ. 1. num. 21. Bernab. Cornaz. deciſ. Lucenſi 37. num. 2. Ludouicus Morotius, reſponſo 44. num. 14. Vincent. de Franchis, deciſ. 270. Antonius Faber, ad titulum, C. qui potiores in pign. habean. definit. 17. fol. 963. vbi refert, definiuiſſe Senatum illum, quod mulier, etiam cum eſt anterior, poteſt repelli per exceptionem non factæ excuſſionis; ſiue is, qui conuenitur poſſideat corporaliter, ſiue poſſit auocare poſſeſſionem condictione ex l. vltima, C. de acquirenda poſſeſſione, Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 99. fol. 49. qui concludit in fine, ſufficere, quod in proceſſu conſtet debitorem, & fideiuſſorem soluendo non eſſe, nec ſuper excuſſione, vt in plurimum pronuntiari, ſed ſuffiere, ſi de ea in proceſſu conſtet, citatis intereſſatis per edictum: tum etiam, quod in praxi ſufficit, rem eſſe in poteſtate debitoris tempore obligationis, licèt non probetur de ſuo dominio, & titulo, niſi tertius dominium alterius, aut titulum probet; & ſic ſemper conſuluiſſe, & obtinuiſſe. Idem Blazius ad deciſ. 322. in verſ. Quintum, vbi dixit, quod citatio poſſeſſorum requiritur ad excuſſionem contra principalem, & eius fideiuſſores; etiamſi conſtet, eum nulla alia bona habere, præter, ea, in quibus excuſſio facta fuit. His Barboſam in dicat l. ſi conſtante, numero 60. in fine, & numero ſexageſimo primo, folio 538. vbi ex mente aliorum Authorum reſoluit, quod cum mulier, vel alius agens hypothecaria, non habet actionem aduerſus tertios poſſeſſores, niſi in ſubſidium, ſi principalis non ſit ſoluendo, in quancumque parte iudicij de hoc opponi poteſt. Et hac ratione dicunt Doctores, quod hæc exceptio tanquam peremptoria, poteſt opponi in quacunque parte iudicij: & per contrarium in quacunque parte iudicij actor probauerit, principalem non eſſe ſoluendo, obtinebit; iuxta regulam l. ſi rem, §. finali, ff. de pignor. actione. Reſoluit etiam ipſe Barboſa. eodem n. 61. in verſic. pro concordia dicendum eſt. Quodſimulier agat aduerſus tertios poſſeſſores poſſidentes res mariti, iuxta d.l. vbi adhuc, C. de iure dotium, tunc oportet præcedere ſententiam, qua pronuntietur, maritum non eſſe ſoluendo, argumento d. auth. hoc ſi debitor, C. de pignoribus ſed tamen vt in plurimum non pronuntiari, rectè ſtatuit Blazius Florez Diaz, vbi ſupra:ſed ſufficere, ſi de excuſſione conſtet in proceſſi; ſed ſi creditores adhuc non poſſideant, ſed velint facere excuſſionem in bonis mariti, tunc excipiendo mulier poteſt ſe opponere, & obtinebit, ſi in eo iudicio probet, maritum non eſſe ſoluendo.

Et ita tenendo, quod excuſſio debeat præcedere in bonis mariti, vt perueniatur ad tertios poſſeſſores, non obſtant rationes illæ Baldi Nouelli, & Petri Barboſæ, in contrarium ponderatæ ſuprà remiſſiuè: Nam eiſdem reſponderi poſſet (ſi reſolutio præfata adeo certa non eſſet provt in terminis reſpondit ipſe Barboſa, in d.l. ſi conſtante, ex n. 58. vſque ad num. 63.

Non etiam obſtat fundamentum ſecundum: quia imo verius eſt, fiſcum non poſſe conuenire tertios poſſeſſores, niſi prius excutiantur bona principalis, nec eſſe ſpecialitatem in fiſco, cum etiam non ſit ſpecialitas in dote, vt efficaciter probat dicta l. Moſchis. 47. ff. de ture fiſci, l. penultima, C. quando fiſcus, vel priuatus, & l. 1. C. de conueniend. fiſci debitoribus, lib. 10. ſicuti ex Iaſone, Palacios Rubios, & Cacherano, reſolutiuè firmaui idem Barboſa, in d.l. ſi conſtante, numer. 61. ad finem, verſicul. non obſtat ſecundum. & hactenus de tertio articulo.

Quoad quartum verò & vltimum articulum obſeruandum, atque conſtituendum erit, compenſationis tractaum & diſceptationem, vtilem admodum eſſe: & aſſiduè in praxi verſari, idcirco quamuis tractatus ipſe ab inſtituto tractatus, & materiæ præſentis extraneus videatur, placuit hoc loco, non modò neceſſaria, quædam ad deciſiones Senatus (de quibus inferius) inſerere, ſed etiam materiam ipſam breuiter explanare, ſiue regulas generales, & doctrinas adiicere, quibus tractatus idem circunſcribi videtur. In cæteris verò ad ſtatim commemorandos iuris Interpretes me referre.

Erit itaque ante præmittendum, Compenſationis materiam, & tractaum ſuſcepiſſe, atque profeciſſe nonnullos, alios verò attigiſſe duntaxat, ſiue tradidiſſe nonnulla: inter alios tamen (vt ordinarij in locis cognitis, & alij ab eis præcitati omittantur) ſequentes videndi, atque prælegendi erunt, qui originaliter à me prælecti fuêre.

- Tindarus, qui latiſſimè explicat, & plenum conficit tractatum de compenſationibus& habetur vol. 5. tractat diuerſor. Doctorum.
- Sebaſtianus Medices, qui etiam tractatum abſolutum confecit, & latiſſimè materiam ſcripſit. Capici us, deciſione 167.
- Matthæus Afflictis, deciſione 131. & 163. vbi eſt videndus omnino vrſillus eius additionator.
- Deciſio Genuæ 4.
- Magonius, deciſione 3. Florentina, num. 8. & 39. & ſeq. & deciſione. 5. per totam.
- Andreas Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo reuertatur, n. 13. & de retractu lignagier, gloſſ. 3. §. 3. n. 8. fol. 28.
- Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, quæſtione 61.
- Rolandus à Vallee, in conſilio 76. ex numero 26. cum ſeqq. lib. 1.
- Iacobus Menochius, de arbitrariis, lib. 2. centuria 1. caſu 14.
- Gregorius Lopez, in l. 20. 21. & 22. tit. 14. partita 5. Felicianus, de cenſibus, tomo 2. lib. 4. cap. vnico, ex folio 237.
- Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, tertia parte, cap. 6.
- Peguera, deciſione 175. per totam.
- Vincentius de Franchis, deciſ. 53.
- Octauianus Cacheranus, deciſione pedemontana 92.
- Petrus. Gregorius, in ſyntagmate iuris, parte 3. lib. 21. cap. 22. per totum.
- Iacob. Cuiacius, obſeruationum lib. 8. c. 16. & lib. 15. cap. 12.
- Petrus Surdus, in conſilio 246. lib. 2. & deciſ. 117. per totam, & 191.
- Gama, deciſione 91. ex n. 2. vbi Blazius Flores Diaz de Mena eius Additionator.
- Hector Felicius, allegatione 16. part. 3.
- Franciſcus Burſatus, in conſilio 106. lib. 1.
- Francus, lib. 3. tit de compenſationibus.
- Magonius, deciſione Florentina, 5. & 44.
- Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris libro primo, cap. 6.
- Thom. Cormerius, lib. 19. iuris ciuilis, titulo 16. de compenſationibus, capite primo & 4. ſequentibus ex folio 722.
- Gaſpar Schifordegheriſiles, variarum lib. 1. tracta. 1. quæſt. 1. & ſeq. ex fol. 8.
- Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſium capite 129.
- Fabius Turretus, in conſilio 44. ex numer. 12. cum ſequentibus.
- Ioannes Philippus. in ſumma vtriuſque iuris, ad titul. ff. de compenſationibus, fol. 159.
- Ariſminus Tepatus, variarum libro primo, titulo de compenſatione, & eius exceptione, ex folio 193. cum ſequentibus
- Hippolytus Riminaldus, in conſil. 451. ex numer. 36. libro 4.
- Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum lib. 2. cap. finali 5. parte. §. 11. num. 30.
- Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 38. ex n. 9. vſque ad num. 20. lib. 2.
- Ioannes gratianus, regula 77.
- Bernardus Diaz, in regula 99. vbi latiùs Additionator Salzedus.
- Ioſephus Maſcardus, de probationibus, tom. 1. concluſione 333. & 334.
- Corbulus, in tractatu emphyt. tit. de cauſ. priuat. 06. non ſolutum canonem, limitatione 5. ex n. 1.
- Flaminius Chartarius, deciſione 62. & 92.
- Pater Ludouicus Molina, tom. 2. de iuſtitia & iure, tractat. 2. diſputat. 297. verſic quoad tertium, folio 296. latius eodem tomo, & tract. 2. disput. 560. exfolio 1999. vſque ad folium 2018.
- Fuluius Pacianus, in conſilio 10. ex. 22. & 24.
- Petrus Barboſa, eruditè & magiſtraliter (vt adſolet) in l. diuortio, §. ob donationes, per totum, ff. ſoluto matrimonio.
- Franciſcus Duarenus in eodem §. vbi vide.
- Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 18. per totam.
- Alexander Trentacinquius, variarum reſolution. tomo 1. lib. 3. titul. de compenſationibus, ex fol. 168. vſque ad folium 173.
- Hugo Donellus, commen. lib. 16. cap. 15. & in §. in bonæ fidei, Inſtit. de actionibus.
- Eſcobar, de ratiociniis, cap. 36.
- Vincentius Carocius, de locato & conductò, 4. parte exceptione quarta, compensatione, folio 260.
- Farinacius, deciſione 58. in nouiſſimis.
- Antonius, Faber ad tit. C. de compenſationibus, definitione 1. & 16. & ſequentibus, & coniecturar. lib 8. capit. 1.
- Cardinalis Thuſcus, praticarum concluſion. iuris tomo 2. litera C. concluſione 487. & octo ſequentibus, ex folio 590.

Ex his autem ſequentia magis communiter. & vniformi interpretum placito deduci ſolent, & in primis, quod compenſatio eſt debiti, & crediti inter ſe contributio, l. 1. ff. de compenſationibus, l. 20. tit. 14. partita 5. in principio, hoc eſt, compenſatio eſt, cum quis aliquid debet alteri, & confert cum eo, quod ſibi viciſſim ab eo debetur: & vtrumque. communi calculo ſubiicit, quod eſt contributio, ſiue collatio: & hoc eſt, quod dicitur in l qui inuicem, ff. de condictione indebiti, qui inuicem creditor, idemque debitor eſt, compenſat, & vnuſquiſque creditorem ſuum, eundèmque debitorem petentem ſubmouet,ſi paratus eſt compenſare, l. 2. ff. de compenſationibus: & ita Ioannes Philippus, ad dictum titulum, ff. de compenſat. ſcriptum reliquit Petrus Gregorius, in ſyntagmate iuris. 3. parte, lib. 21. dicto cap. 22. in principio, qui ſubdit num. 11 qui inuentæ, & admiſſæ ſunt compenſationes, potiſſimum ad ſopiendos litium circuitus, vt in pleriſque aliis obſeruatum, in l. cum fundus, & l. 3. §. 1. ff. ſi certum petatur: ne fiat per plura, quod fieri poteſt per pauciora. Deinceps æquiſſimum eſſe, vt, eo iure quis vtatur in alium, quo: ilium erga ſe vti deſiderat: & eum, qui alium ſibi ſoluere deſiderat; eidem quoque ſatisfacere. Item dolo malo poſtulat ſibi dari, quod ſtatim reſtituturus eſt, l. 8. ff. de exceptionibus: & Pomponius ideo inquit in l. 3. ff. de compenſationibus: Nobis compenſatio neceſſaria eſt, quia intereſt noſtra, potius non fouere, quam ſolutum repetere. Et eandem rationem aſſignauit Ioannes Philippus, ad dictum titulum, in principio, numero primo. Et ſubdit numer. 3. quod compenſatio olim in actionibus bonæ fidei ipſo iure valebat, §. in bonæ fidei, Inſtitut. de actionib. l. ſi ambo, §. 1. ff. de compenſationibus: ſed in ſtricti iuris iudiciis. non item, niſi ex reſcripto diui Marci oppoſita doli mali exceptione, quæ exceptio ſemper bonæ fidei iudicium facit, l. ſi ſerui, in princip. ff. de dona. cauſa mortis. Verum Iuſtinianus, in l. finali, C. de compenſationibus, hanc differentiam ſuſtulit, ita vt tunc in omnibus actionibus, tam bonæ fidei, quam ſtricti iuris, tam in rem, quam in perſonam compenſatio fieri poſſit. Quod quidem annotauit Sebaſtianus Medices, de compenſationib 1. parte, quæſtion. 16. per totam, Pater Ludou. Molina; tom. 2. de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 560. folio 2011. In fine. Sic non ſolum compenſatur id, quod ex mutuo debeatur, verum ſi ex quocunque alio contractu, vel ex maleficio, vel quaſi ciuiliter actum ſit, l. ſi ambo, §. primo, ff. de compenſationibus, l ſi duo, ff. de dolo, & quod ciuiliter & naturaliter debetur, modo exceptione perimi non poſſit, l. quæcunque, ff. de compenſationibus, vel. naturaliter tantum, l. etiam, ff. de compenſat. Ioannes Philippus, ad d. titulum de compenſat. numero 3. in principio, Petrus Gregorius, d. lib. 11. cap. 22. num. 3. qui inquit, quod in ſumma, in compenſationem etiam inuito altero veniunt tantum, quæ debita ſunt aliquo iure nobis, ciuiliter & naturaliter, vel naturaliter tantum, purè ſine conditione, vel dilatione diei ex obligatione pendente, liquida vtrinque, l. ſi conſtat, l. finali, C. de compenſat Sebaſtianus Medices, de compenſat. 1. parte, q. 8. & quæſtion. 48. vbi quod compenſatio non admittitur, ſi debitum ſit ſub conditione, vel in diem ab vna parte, & ex alia purum: Maſcard. tomo primo, de probationibus, concluſione 333. num. 10. & vide eundem Medices, prima parte, quæſtion. 42. vbi latiùs, vtrum debitum naturale compenſari poſſit, Alexander Trentacinquius, variarum libro 3. titul. de compenſat. n. 2. 3. & 4. vbi plenè, quod debitum compenſetur & de debito naturali tantum & ciuili tantum & ciuili & naturali ſimul: Pater Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, dicta disputatione 560. folio 216. verſiculo, quando, Vincentius Carocius de locato & conducto, 4. parte, d exceptione 4. de compenſatione, numer. 29. folio 261. vbi quod in debito liquido de præſenti ſoluendo, compenſatio admittitur; ſecus tamen ſi non eſſet de præſenti ſoluendum, provt ſunt melioramenta perpetua, quæ ſolui debent finita locatione.

