Secundo deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, alios eſſe creditores hypothecarios, alios chirographarios, qui & perſonales dicuntur, quia ex chirographo ſola debitoris perſona obligatur, non etiam perſonales, quia actio hypothecaria ſine perſonali non conſiſtit, quæ directa & principalis actio eſt: non autem qui ſunt perſonales, ſunt etiam hypothecarij, quia hæc, ſine hypotheca conſiſtere poteſt. Ita ſanè adnotarunt, & latius comprobarunt Felicianus de Solis, in tractatu de cenſibus libro 3. capit. 5. num. 1. & tribus ſequent. Matienzus, in l. 6. tit. 4. gloſ. prima, n. 3. & in l. 7. tit. 16. gloſ. 5. n. 15. Flores Diaz de Mena, variarum, lib. 1. quæſt. 6. §. 3. & vlt. n. 2. & 39. Pater Molina, tom. 2. de iustitia & iure diſput. 536. fol. 1792. Antonius Faber, ad titulum, C. de iure deliberandi, definitione 14. & de erroribus pragmaticor. deca. prima, errore primo, in principio. fol. 2. Schifor, ad Anton. Fabrum, lib. 1. tract. 8. quæſt. 5. & quæſt. 8. qui omnes ita concludunt. Et præſtantiùs tradidit Iacobus Cuiacius, ad tit. C. de priuilegio fiſci, colum. prima. Cuius obſeruationes non otiosè, aut extra propoſitum, ſed neceſſario omnino hic tranſcribendas, atque inſerendas duxi, quod ipſæ non modò diſtinctionem, ſed etiam maiorem claritatem, & lumen præſtent his, quæ in propoſito huiuſce materiæ, & deciſiones d.l. pecunia, adnotabuntur inferiùs, Progreditur itaque vlterius, & adiicit ipſe Cuiacius, quod ex chirographariis creditoribus, etiam alij ſpeciali iure priuilegiarij ſunt, alij non item: ex hypothecariis item, excepta cauſa dotis, vt oſtendit titulus, C. de priuilegio dotis, nulli ſunt iure ſuo priuilegiarij. Fiſcus eſt creditor hypothecarius, ſed non priuilegiarius in actione hypothecaria, quoniam in ea, iure ſuo quodam proprio, atque præcipuo contra alios creditores hypothecarios, nec niſi priuilegio temporis, vti quilibet alius creditor hypothecarius, quia in hypothecis priuilegium æſtimatur ex eo tempore, non ex cauſa debiti, non ex perſona creditoris, & vbique ferè, qui prior eſt tempore, potior eſt iure hypothecæ; quod & de fiſco ita proditum eſt in l. ſi pignus, §. vltimo. ff. qui potior. in pign. habeant. in actione perſonali fiſcus eſt priuilegiarius ſuo quodam iure, non expectata prærogatiua temporis. Et hoc eſt, quod Paulus ait, priuilegium fiſci eſſe, inter omnes creditos primum locum tenere, inter omnes ſcilicet creditores chirographarios, etiamſi priuilegiarij ſint, quia hi priuilegium ſuum exercent contra alios, non etiam aduerſus fiſcum. Exemplum, priuilegiarius eſt, qui pecuniam credidit nauis fabricandæ gratia, l. qui in nauem, ff. de bonis auct. iud. poſſi. Et tamen fiſcus ei anteponitur, atque ita non eſt priuilegiarius reſpectu fiſci, l. quod quis, ff. eo ideſt, poſſeſſis bonis debitoris, prius fiſco ſatisfieri debere, quam creditori pecuniæ; alius verò priuilegiarius priuilegiario non anteponitur, ſed melior eſt conditio occupantis, id eſt, eius qui prius ſuum recipit, qui ſibi vigilauit, Nam nec ſi prior creditor chirographatius & priuilegiarius ſuum recepit, priuilegiarius creditore, quod recepit, auferre non poteſt vlla actione, niſi prioris hypothecæ iure, ſi fuerit hypothecarius, vt fiſcus l. 5. C. de priui. fiſci: Nam ſemper fiſcus eſt hypothecarius, id eſt, ſemper habet tacitam hypothecam in bonis debitoris, l. aufertur, §, ff. de iure fiſci, l. &. 2. in quibus cauſis pign. vel hypothec. tacitè contra l. penult. C. de priui. fiſci. 1. C. ſi propter publicas penſitat. Quod eſt aliud priuilegium fiſci, vt ait l. 2. C. de ſeruo pign. dato manumiſ. Et tacitam hypothecam habet fiſcus in bonis, quæ tempore contractus debitoris fuerunt, non etiam in his, quæ tempore contractus debitoris eſſe deſierant, & per venditionem & traditionem in alium tranſierant, l. quarta, C. de priuilegio fiſci, nam tacita hypotheca fiſci conſiſtit tantum in bonis debitoris. Ac nequidem in bonis vxoeis, l. prima, C. eodem tit. Sic etiam, fiſci actio hypothecaria non præfertur antiquioribus actionibus hypothecariis, ſed inferioribus tantum & poſterioribus: perſonalis autem eiuſdem fiſci actio, præfertur omnibus aliis actionibus perſonalibus, cuiuſcumque temporis ſunt, quia (vt dixi,) in actionibus perſonalibus priuilegium non æſtimatur ex tempore, ſicut in hypothecariis, ſed ex cauſa & qualitate debiti, l. qui priuilegia, ff. de bonis auct. iud poſſiden. Hactenus Iacob. Cuiac, cui in effectu conueniunt Antonius Faber, dict. n. 1. Et Cardinal. Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 11. tit. Schiſor de Geriſilis, ad Anton Fabrum, libro 1. tractatu 8. quæſt. 8. fol. 63. diſ ſertit tamen ab eo in vno quod Cuiacis ipſe non notauerit, ius prælationis interdum in fiſco comitari tacitam hypothecam; interdum verò abſque illa reperiri: & longè inter ſe differre tacitam hypothecam, & ius prælationis, quod ad fiſcum attinet. Priuilegium etenim fiſci rſt, inter omnes creditores perſonales primum locum tenerer (vt dictum eſt) at vero legis beneficio in omnibus debitorum bonis eidem fiſco tacitam hypothecam conſtitui, vt mirum non ſit, ſi in bonis obligatis præferatur, non ex iure communi, quo qui prior eſt in temporis conſtitutione, idem in pignoris perſecutione potior eſt. Diſſentit etiam à Cuiacio in altero, quod idem Cuiacius credidit, in tit C. de priuilegio fiſci, de eo tantum priuilegio tractari, quo fiſcus tacitam hypothecam habet, & præfertur cæteris creditoribus chirographariis, & hypothecariis: Sed in titulo, l. de iure fiſci, cætera iura, & fiſci priuilegia explicari. Ipſe autem Schifor arbitratur, in titulo de priuilegio fiſci, tractari tanctùm de illo fiſci iure, quo omnibus creditoribus chirographariis potior eſt; quamuis l. 4. & 6. cum tractent de tacito pignoris iure, potius referri debuiſſent ad titul. C in quibus cauſis pignus tasitè contrah. Et hactenus de ſecunda hac obſeruatione, non otiosè (vt dixi) ſed neceſſariò, atque ideò premiſſa, quod ad explicationem dictæ l. pecunia, admodum conducat, vt dignoſci valeat, an ex priuilegio fiſci, quo inter omnes creditores perſonales primum locum obtinet; lex ipſa procedat; an verò ex iure communi, quo qui prior eſi in temporis conſtitutione, idem in pignoris perſecutione potior eſt, idque in fiſco ex legis beneficio, ex quo tacitam in omnibus bonis debitoris habet hypothecam, & præfertur ex tempote.

Tertiò præterea obſeruandum, atque conſtituendum erit, tacitam hypothecam appellari, quæ ſine verbis contrahentium à lege inducitur, vt in l. item quia, ff. de pactis, & toto titulo, ff. & C. in quibus cauſis pignus vel hypothe. tac. contrah. Baldus, in l. prima, num. 11. verſ. quoddam eſt priuilegium, C. de priuilegio dotis, Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambig. conuent. l. 11. t. 11. n. 1. fol. 592. Et hæc tacita hypotheca inducitur à lege, non ſolum communi ſed etiam municipali, vt per Caſtrenſem, Pariſium, & Neguſantium, cum quibus Mantica ipſe, dict. tit. 11. num. 2. Et dicitur vera, non ficta; vt per eundem Pariſium, & Neguſant. cum quibus etiam Mantica. vbi ſupra num. 8. & regalariter eundem habet effectum, quem habet expreſſa: Romanus, Alexand. & Neguſant. quos idem Mantica retulit dicto tit. 11. n. 9. Couarru. pract. cap. 29. n. 4. Flores Diaz de Mena, variarum lib. 1. quæſt. 6. §. 3. n. 33. D. Felicianus, de cenſibus, lib. 3. cap. 5. numer. 8. & 9. idcirco, excuſ. ſio bonorum principalis debitoris eſt neceſſaria, ſicut eſt in expreſſa: l. moſ chis, & ibi notat Gloſſa, in verbo, conueniri, ff. de iure fiſci Bartol. Bald. Romanus, Ioannes de Platea, Craueta, Alexand. Cephalus, & alij, cum quibus Mantica, dict. tit 11. n. 11. Et bona etiam futura in hac tacita hypotheca comprehenduntur, quia ſimiliter in expreſſa continentur, l. vltima, C. quæ res pign. oblig Gloſſ. & per Man. ticam, lib. 11. d. tit. 11. numer. 13. Petrum Surdum, in conſ. 4. n. 21. & 22. lib. 1. Gratianum, deciſ. 17. n. 18. tacitam autem hypothecam à iure inductam habent fiſcus, vxor pro dote, & aliæ perſonæ, de quibus per Flores Diaz de Mena, variarum, lib. 1. quæſt. 6. §. 3. n. 4. & ſequent. Mantica, de tacitis & ambig. conuen. lib. 11. tit. 18. Atque ita, licet fiſcus vtatur, regulariter iure priuatorum, niſi in eo aliud quàm in priuatis ſpecialiter ſit conſtitutum, plura tamen priuilegia fiſci eidem conceſſa ſunt propter publicas neceſſitates, quas pro bono publico ſubire ei neceſſe eſt, ſicuti Cardinalis ipſe Mantica d. tit. 18. n. 2. & 3. ſingulariter adnotauit. Inter cætera auterm tacitæ hypothecæ priuilegium ei indultum eſt, l. 2. & 3. C. de priuilegio fiſci, l. 2. C. in quibus cauſ. pign. vel hypothe. tacit. contrah. l. aufertur, §. fiſcus, ff de iure fiſci. Et latè explicauit Mantica, lib. 11. d. tit. 18 per totum. Et vide tit. 25. per totum, folio 641. Vbi latè agit, quando fiſcus in hypotheca anterioribus creditoribus potior habeatur, Et iunge Flores Diaz de Mena, dicta quæſt. 6. § 3. fere per totum, Barboſam. ſecunda parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio. D. Felicianum, lib. 3. de cenſib. cap. 5. n. 12. & 13. Et hæc etiam non otiosè, ſed neceſſariò præmiſſa, quò diſtinctùs, & clariùs percipiantur ea, quæ inferioribus obſeruationibus traduntur.

Rurſus & quartò obſeruandum eſt, circa explicationem totius huiuſce materiæ, & pro vera reſolutione eorum omnium, quæ adnotantur inferiùs, neceſſariò inſiſtendum in vno, in quo maiori ex parte omnes Interpretes non inſiſtunt; ſed abſque vitio prætermitti non potuit, vtpotè cum aliàs dilucidè explicari non valeant dubia omnia, quæ eidemmet Interpretes excitarunt communiter; vtrum videlicet deciſ textus in d.l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, propter quam fiſcus creditor pecunias alteri creditori ſolutas reuocare, & condicere poteſt; ſpeciale fiſci priuilegium contineat, & in quo ſpecialitas hæc conſiſtat. An vero iure communi aliorum creditorum fiſcus vtatur. Et quidem, ſi huc v: que Scribentes omnes originaliter, & attentè prælegeris, tres inuenies principales eorundem ſententias, & opiniones.

Primò namque arbitrantur nonnulli, illam conſtitutionem ſolum obtinere in fauorem fiſci, & in eo eſſe ſpecialem, & conſequenter admittendam non eſſe in fauorem aliorum creditorum quoruncunque, etiam quibus hypotheca cum priuilegio prælationis competit. Et iſtam partem tenuerunt Doctores illi antiqui quos recenſet Præſes Couar. pract. cap. 29. n. 1. Qui quamuis dubitabilem articulum agnoſcat, concludit; quod fortaſſis in fiſco eſt ſpecialis deciſio textus, in d.l. pecunia. Et alios huiuſce partis Authores adducit Barboſa, ſexta parte, d.l. primæ, ſub n. 23. verſ. Primus eſt. Qui etiam non remanet firmiter in opinione contraria, quod non ſit ſpeciale in fiſco; cùm ad finem num. 24. dixerit, quod admiſſa opinione, quod d.l. pecunia, procedat ſpecialiter in fiſco, &c. Et id ipſum, quod ſcilicet ſpeciale fiſci priuilegium contineat ille textus: obſeruarunt Ioannes Cæphalus, Iacobus Menochius, Marc. Anton. Peregrinus, Marc. Anton. Eugen. D. Franciſcus Alfaro, Alexander Trentacinquius, & alij quamplures, qui inferius obſeruatione 9. principali commemorantur, ne ibi dicenda repetantur, aut tranſcribantur hoc loco, quamuis admodum præfatum ſic præmittere, & in memoriam reuocare, omnino neceſſarium fuerit. Et iuxta hanc primam opinionem planè procedit textus, in ipſa l. pecunia, dum dicit, Extraordinario iure, & in l Titius, 21. ff. de iure fiſci, ibi; Fiſcus iure ſuo abſtulit mihi pecuniam. Ponderando verbum illud, iure, ſuo, quod ius ſuum & proprium, & ſpeciale fiſci ſignificat.

Alij verò alia in ſententia & opinione fuerunt, quæ (vt ego conſidero) dupliciter accipi, atque intelligi poteſt. Primò quod in fiſco ſpeciale ſit priuilegium dictæ l. pecunia. Cæterum quod etiam communicetur, & competat cuicunque creditori, qui priuilegium prælationis, & hypothecam ſimul habeat, & hanc opinionem maiori ex parte omnes Interpretes admittunt, & in dote practicant deciſionem legis eiuſdem, vt etiam inferius videbitur obſeruatione 9. principali. Secundò accipi poteſt, quod in fiſco ideo ſpeciale priuilegium conſiderari non valeat, quod alij creditori cuicunque priori, hypothecam, & priuilegium prælationis habenti, id ipſum conceſſum fuerit; quamuis negari non poſſit, quin reſpectu aliorum creditorum, non habentium prælationem, ius ſpeciale ſit.

Fuerunt denique & tertio loco alia in ſententia permulti alij iuris Interpretes; & ij quidem nec in fiſco, nec in alio creditore priuilegium prælationis, & hypothecam habente, ſpeciale aliquod ius in propoſito ſtatuunt; imo textum, in dict. l. pecunia, generaliter procedere in eo, qui ratione hypothecæ, vel ratione priuilegij perſonalis erat præferendus aliis; conſtanter aſſeuerarunt. Et hos retulerunt, & ſequuti ſunt Benuenutus Stracha, Matienzus, Vrſillus, Barboſa, Felicianus de Solis. Surdus, Trentacinquius, & alij quamplures, qui à me commemorandi ſunt infrà, obſeruation. 10. principali, vbi & dicta obſeruatione nona, latius agendum eſt de eiſdem.

Ego verò, vt vlterius progrediar, & hactenus dictis adiiciam nonnulla, obſeruandum, atque conſtituendum duxi, textum in d.l. pecunia, ad eum modum reduci, atque intelligi poſſe. Primò, quod ipſius deciſio inter chirographarios creditores (qui perſonales dicuntur) locum non obtineat, nec poſſit creditor perſonalis prior agere ad pecuniam poſteriori creditori à debitore ſolutam; fiſcus tamen creditor prior ſpeciali iure agit, quia inter omnes creditores perſonales primum locum obtinet, & priuilegium, vt ſuprà dixi obſeruatione 2. principali. Et ita tenendo, facili negotio explicantur verba illa, extraordinario iure, quæ in d.l. pecunia, inueniuntur; & verba illa d.l. Titius: fiſcus iure ſuo abſtulit mihi pecuniam.

Nec obſtat, ſi dixeris, quod fiſcus ſemper ſit hypothecarius creditor, atque ita ex iure communi, atque ex hypotheca magis, quam ex priuilegio in actione perſonali id ius obtineat. Quoniam reſpondetur, ius prælationis interdum in fiſco comitari tacitam hypothecam, interdum verò abſque illa reperiri; & longe inter ſe differre tacitam hypothecam, & priuilegium præfatum, quo fiſcus inter omnes creditores perſonales primum locum obtinet, & de quo in titulo de priuilegio fiſci tractatur; ſic ſanè ex priuilegio in actione perſonali ius illud conceditur in d.l. pecunia, fiſco, & in l. Titius, prout ſuprà obſeruaui ſub n. 59. in verſ. hactenus Iacobus Cuiacius. Nec ius hypothecæ conſideratur, quo ex vi tacitæ ipſius hypothecæ in bonis debitoris præfertur ex iure communi, quo qui tempore prior, eſt, idem in pignoris perſecutione potior eſt. Sed potius dictum priuilegium, quo fiſcus primum locum obtinet, vt dictum eſt. Et ita poteſt etiam intelligi textus in d.l. Titius. Quoniam verba illa, iure ſuo Maximam conſonantiam habent cum verbis illis, extraordinario iure: ſuo ſcilicet, aut extraordinario, ideſt proprio, particulari, & ſpeciali iure. Idque iuxta intellectum prædictum, quo fiſcus priuilegium habet in actione perſonali.

Secundò deinde conſtituto, quod licet inter creditores priuilegiarios non ſit locus deciſioni textus, in d.l. pecunia, quia vnus priuilegiarius alij priuilegiario non anteponitur, ſed melior eſt conditio occupantis, ideſt, eius, qui prius ſuum recepit, vt ſuprà notaui obſeruatione ſecunda principali, ex Cuiacij reſolutione, Et tenet in terminis Matienzus, in l. 7. t. 16. gloſſa 5. n. 14. lib. 5. fiſcus tamen iure ſuo, aut extraordinario iure ſpeciali reuocat pecuniam poſteriori creditori ſolutam. Et conuenit hic intellectus dicto titulo de priuilegio fiſci, prout nunc dicebam, & ſub dicto numero 59.

Tertiò deinde conſtituo, iuxta tertiam opinionem relatam ſupra, in verſic. fuerunt denique, aliter intelligi poſſe textum, in dicta l. pecuniæ, & in d.l. Titius. Quod ſcilicet ſpeciale ius, aut priuilegium hac in re conſtitutum non fuerit fauore fiſci, ſed iure communi aliorum creditorum, ideſt, hypothecæ habita ratione prioritatis temporis, fiſcus metipſe vtatur. Et ita renen do non obſtant verba illa, extraordinario iure, quia non eò pertinent, vt intelligamus, fiſcum ſpeciale ius in eo obtinere, ſed vt neceſſe non ſit, fiſcum ipſum ſolutam pecuniam per actionem perſequi, ſed cognitione præſidis, aut procuratoris, ex iuſta cauſa, putà, ſi debitor ſoluendo non ſit, vt inferius dicetur. Atque ita extraordinarium ius vocatur illud, quod in cognitione Præſidis, aut Prætoris verſatur; ſicuti explicauit Schifor Geriſiles, ad Anton. Fabrum, tractatu 8. quæſt. 8. col. 2. fol. 64. Vltra quem & cæteros hactenus, Scribentes, animaduerto, ita etiam explicari poſſe tex. in d.l. 21. ff. de iure fiſci. Fiſcus iure ſue abſtulit mihi pecuniam. Iure ſuo, ideſt, extrardinario ilio iure, de quo in dict. l. pecunia. Atque ita, verba ilia magis referuntur ad modum auferendi, quam ad ipſum actum, aut effectum auferendi. Nec inducunt ius ſpeciale, aut diuerſum ab aliis creditoribus hypothecariis, ſed modum reuocandi diuerſum. Alij namque creditores reuocant iure ordinario, ſiue ordinaria via, lite, & actione. Fiſcus autem iure illo extraordinario, quod cognitione Præſidis, vel Prætoris breuiſſima & ſummariſſima perficitur. Idcirco, ponderandum eſt verbum illud, Abſtulit, quod apertè ſignificat, in cauſa fiſci reuocatoria, adeo celeriter; & de plano procedi, vt auferri potius, quam reuocari dicatur. Concluditur ergo, ſuo, & extraordinario iure dici conſiderato magis modo auferendi, quam effectu ipſo, cum etiam cæteri creditores auferant, ſed non ita celeriter. Et hic intellectus magis conuenire videntur, quam alter Barboſæ poſt Salicet. 6. part. l. primæ, ff. ſoluto matrimon. n. 23. in fine, quod ſcilicet extraordinario iure dicatur, quia fiſcus ſimpliciter contraxit cum debitore, & tamen præfertur, & reuocat ratione tacitæ hypothecæ, quæ fauore fiſci inducitur, non reſpectu aliorum creditorum, atque ita eorum reſpectu dicitur extraordinario iure niti eo caſu. Addiderim quoque vltra Barboſam ipſum & reliquos probabiliter dici poſſe, quod in d.l. pecunia. explicatum ſit vnum, quod alibi antea explicatum non erat; priuilegium ſcilicet tacitæ hypothecæ, fiſco ſpeciali iure conceſſum aliis legibus, protrahi etiam, vt ex tacita ipſa hypotheca, à lege inducta, reuocare poſſit pecuniam, poſteriori creditori ſolutam. Idque iuridica ratione, cum (vt dixi ſuprà, obſeruatione 3. principali) tacita hypotheca à lege inducta, eundem, quem expreſſa. operetur effectum. Et iuxta iſtum intellectum, reſpectu aliorum creditorum, non dicitur, vt fiſcum iure extraordinario, ſed potius iure ordinario aliorum creditorum, qui per expreſſam hypothecam priorem reuocant poſteriori ſolutum quamuis ſpecialitas ſit in inducenda dicta tacita hypotheca in fiſco, qui ſimpliciter cum aliquo contraxit; cum ea reſpectu aliorum creditorum non inducatur; vt dixit Barboſa, Extraordinarium itaque ius illud cognitione Præſidis, aut Prætoris verſatur, vt dixi. Denique, iuxta iſtum intellectum, non modo ſpeciale aliquod ius conſideratur in fiſco, in dict, l. pecunia; ſed potius dubitabatur, vtrum in fiſco virtute tacitæ hypothecæ, à lege inductæ ſeruari deberet id, quod in aliis creditoribus ſtatutum eſt in finali §. & ſi præfatam, verſicul. ſin vero hæredes res hæreditarias, C. de iure deliberandi. Et tamen in fiſco ita ſtatuitur, prout ibi dicitur, quia tacita hypotheca eundem operatur effectum, quem expreſſa. Et hactenus de quarta obſeruatione principali in hac materia, qua (vt vides) accuratè agitur de intellectu, & interpretatione textus, in dicta pecunia, & in dicta l. Titius, & inferius etiam obſeruat. 10. principali, vbi vide omnino.

Quinto deinde & principaliter in eadem materia conſtituo, certiſſimi iuris eſſe, inter creditores perſonales, qui priuilegium non habeant, prælationem non dari, ſed omnes ſimul concurrere, ita vt ſi debitor ſoluendo omnino non ſit, omnes faciant partem per concurſum, & ſolutio fiat pro rata eius, quod cuique debetur; ſicque vnus alteri non præfertur ob prioritatem temporis, l. procuratoris, §. ſi plures, cum l. ſeq. ff. de tributo. actione, l. 11. titulo 14. partita 5. & l. 9. titulo 15. eadem part. Matienzus, in l. 7. titulo 16. gloſſa 6. numero 15. Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſtione 101. ex numero 7. Flores Diaz de Mena, variarum lib. 1. quæſt. . 6. articulo, & §. 3. num. 39. Pater Molina, tom. 2. de iuſti; & iure disput 536. fol. 1792. Indèque & conſequenter, ſolutio facta à communi debitore vni ex creditoribus perſonalibus, qui fuit diligens, non retractabitur per alium creditorem, qui fuit negligens in petendo debitum; vigilantibus enim, & non dormientibus ſcriptum eſt ius commune, l. ſi pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum. Et ex pluribus creditoribus vnius debitoris, ille eſt potior, cui primò ſolutum fuit. 1. ſi non expedierit §. primo, de bonis authoritate iudic. poſſidend. l. qui autem, §- ſciendum, l. ſi pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum. Atque ita creditor perſonalis, etiam prior tempore, non poteſt condicere, nec auocare ſolutum poſteriori, etiam ſi creditor ipſe tempore ſolutionis ſciuerit debitorem habere alios creditores perſonales, & eum non eſſe ſoluendo omnibus, aut foro cedere velit vt probat textus, in dicto §. ſciendum,& 6. in dicta l. ſi pupillus. Sin verò omnibus inſtantibus, quibuſdam in ſolutione gratificatus ſit debitor, aut per vim extorſerit: vel creditores, aut vnus eorum poſſeſſionem accepiſſet ex primo decreto; tunc ſanè ſolutio cenſetur facta in fraudem creditorum, & ſic ſolutam reuocatur ab aliis creditoribus pro rata. Ita ſanè deducitur ex iuribus pręcitatis expreſſim, & poſt alios quamplurimos Authores obſeruarunt Afflictis, in deciſion. 190. num. 5. Et ibidem Vrſillus in addit. numer primo, & 3. &7. vbi omnes ſuperiores doctrinas complectitur: Ioannes Gutierrez, pract. lib. 3. quæſt. 101. num. 7. ex verſiculo, Amaalas vegadas, & num. 11. Barboſa, 6. parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio 22. Andr. Fachineus, controu. iur. lib. 12. cap. 53. verſiculo, iſtis non obſtantibus. vincent. Carocius, (qui omnia ſuperiora proſequitur) deciſion. ſeu caſu 109. ex numer. 23. vſque ad numer. 31. Matienzus, in l. 7. titul. 16. lib. 5. gloſſa 5. numer 5. verſiculo ſi autem debitor. Petrus Surdus, in conſ. 4. num. 11. libro primo, D. Franciſcus de Alfaro de officio fiſcalis, & priuilegiis fiſci, gloſſa 16. priuilegio 40. Schifor Geriſiles, ad Anton. Fabrum, libro primo, tractatu 8. quæſt. 5. per totam, fol. 61. Flores Diaz de Mena, dicta q. 6. §. & articulo primo, num 2. 3. 4. & 5. Vbi inquit limitari etiam præfatam concluſionem inter mercatores in actione tributoria, in qua creditor, qui exegit debitum, tenetur communicare pro rata aliis creditoribus mercatoribus; per text in l. ſi procurator, §. ſed ſi plures, cum duabus ll. ſeq. ff. de tribut. action. Caſtrenſem, & Benuenutum, ibi relatos: Cardinalis Dominicus Thuſcus practicarum tom. 2. litera C. concluſione 565. fol. 382. Et ad hæc in effectu reducuntur dictarum legum partitæ deciſiones, nam in dicta l. 11. tit. 14. partita 5. expreſsè ſtatuitur, quod ſi ſunt plures creditores, & bona debitoris non ſufficiunt, debitùmque eſt perſonale, tunc ex pluribus creditoribus perſonalibus primò ſatisfit ei, qui prius pro ſe ſententiam reportauit, licet in tempore fuerit poſterior; ſicuti ex lege ipſa deduxit Matienzus, in dicta l. 7. tit. 16. gloſſa 5. numer. 15. verſ & ſimiliter. Qui addit, idem eſſe, ſi prius petierit executionem ſententiæ, quæ pro omnibus lata fuit, is enim aliis præferri debuit, atque ſententiæ, vel executionis tempus inſpici prout ibi comprobat. Sed ſi plures vno tempore ſententiam reportauerunt, diuiditur inter eos, conſiderata cuiuſlibet quantitate, nec tenentur aliis, etiam prioribus communicare; prout in fecunda fui parte eadem lex partitæ decidit, & in dict. l. 9. tit. 15. partita 5. expreſſim confirmatur deciſio dict. l. qui autem, §. ſciendum, ff. quæ in fraudem creditorum. Videlicet, quod vni ex creditoribus ante executionem. hoc eſt, antequam bona poſſideantur per creditores, vel per aliquem eorum, vel ante ceſſionem debitor vltimo creditori ſoluit, non teneri creditorem aliis contribuere, ſed ſi poſt ſoluit, locum eſſe contributioni.

Sextò & principaliter conſeruandum, atque conſtituendum erit, creditores nonnullos in iure noſtro priuilegium obtinere in actione perſonali, prout eos latè commemorat Blazius Flores Diaz de Mena, variarum lib. primo,. quæſt. 6. articulo, & §. 3. num. 23. & 24. & 25. & ij equidem poſt hypothecarios ſequuntur, 1. ſed an hic, ff. quod cum eo, l. ex facto, in fine, ff. de peculio. Et in ipſis non ordo temporis inſpicitur, ſed cauſæ, l. priuilegia, ff. de priuilegiis creditorum. Et ſi eiuſdem tituli fuerunt, concurrunt ſimul, licet diuerſitas temporis in eis fuerit, dicta l. priuilegia, & dicta l. 11. tit. 15. part. 5. priuilegiarij etiam diuerſorum titulorum ſimul admittuntur niſi quibuſdam in caſibus, de quibus per Matienzum; qui ita notauit in dicta l. 7. gloſſa 5. numer. 13. Flores Diaz, dicta quæſtione 6. §. & articulo 3. numer. 38. folio 63. atque ita regulatiter vnus alteri non anteponitur, ſed melior eſt conditio eius, & qui prius ſuum recepit, qui ſibi vigilauit; ſicuti ex Iacobo Cuiacio, ad titul. C. de priuilegio fiſci, adnotaui ſuprà, obſeruatione 2. principali. Et idcirco, inter priuilegiarios creditores non eſſe locum deciſioni d.l. pecunia, & conſequenter, priorem non auocare poſteriori ſolutum à debitore, etiam minus priuilegiato; vt per Blazium Flores Diaz de Mena, dicta quæſt. 6. & dict. §. 3. n. 66. fol. 54.

Sed vtrum creditor prior habens priuilegium abſque prælatione in actione perſonali, agere poſſit ad pecuniam poſteriori creditori ſolutam, qui tamen ſolam perſonalem non priuilegiatam habeat; dubitarunt Interpretes noſtri, & quidem, quod ille, qui tantum ratione priuilegiarij inter perſonales eſt potior, etiam reuocet, iuxta terminos dict. l. pecunia: obſeruarunt. Gloſſa, Caſtrenſis, Salicerus, Angelus, Romanus, Iaſon, Cephalus, & Gregorius Lopez, quos refert, & ita tuetur conſtanter Barboſa, dicta 6. parte, l. primæ, ff. ſoluto matrimonio, num, 21. & 22. vbi concludit, quod deciſum in fiſco, ea in lege habet etiam locum priori ratione priuilegij inter perſonales. Et id ipſum ſequuntur Thuſcus, tom. 2. littera C. concluſione 565. in fine, fol. 382. Vincentius Carocius, caſu 109. numer. 18. qui adiicit vnum, ſuperioribus contrarium, & non verum, videlicet quòd magis priuilegiatus agit reuocatorio contra minùs priuilegiatum, etiamſi iam ſolutum fuerit, & citat Gloſſam, & Iaſonem, ſic tenentes.

Cæterùm contrariam ſententiam, immo quod reſponſum Imperatoris, in dicta l. pecunia, non habeat locum in priore creditore priuilegiato quoad actionem perſonalem tantum, qui tamen non habeat hypothecæ ius, nec priuilegium; contra Capicium defendit Couarruu. practicarum, cap. 29. n. 2. & cum Matienzo ſequitur Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. dict. quæſtion. 101. numer. 3. Alexander Trentacinquius, variarum lib. 1. titul. de iure fiſci, reſolutione 7. num. 19. qui credit, hanc opinionem veriorem, cùm ratio auocationis pecuniæ à ſecundo creditore, cui facta fuit ſolutio, fundetur in hypotheca, & in priuilegio prælationis, quod deficit ei, qui ſolam perſonalem, etiam priuilegiatam obtinet: Blazius Flores Diaz de Mena, dicta quæſt. 9. & §. ſeu articulo 5. n. 6. vbi inquit, hanc opinionem eſſe tenendam omnino, quod ſcilicet, ſi creditores habentes perſonales, ſint priuilegiati in ipſis actionibus Perſonalibus, aut aliquis ſit priuilegiatus, non poteſt creditor priuilegiatus auocare ſoluta creditori non priuilegiato habenti ſolùm actionem perſonalem, vel alteri minus priuilegiato. Et reddit rationem, nam iſte non habet hypothecam, vnde non poteſt agere hypothecariâ contra tertium poſſeſſorem, qui bona fide proceſſit, argumento l. ſi à debitore, ff. que in fraudem creditorum. Et inquit, quod textus, in l. ex facto, §. finali, ff. de peculio, & in l. ſed an hic, ff. quod cum eo. non probant contrariam ſententiam, prout ibi oſtendit: & num. 7. & 8. limitat duobus modis, vt procedat ſcilicet Didaci Couarruu. ſententia, quam defendit aduerſus Capicium, quando creditor exigit bona fide; ſecus verò ſi malam fidem habebat, aut ſi creditor eſſet ex cauſa oneroſa, ſecus verò ſi ex cauſa lucratiua, vt latiùs ibi.

Ego verò vt in propoſito articulo ſententiam meam interponam, exiſtimo equidem, inter priuilegiatos in actionibus perſonalibus, locum non eſſe deciſioni textus, in dicta l. pecunia. Etiam ſi alter eſſet minus priuilegiatus, prout Blazius Flores Diaz obſeruat. Quoniam vnus alteri non anteponitur regulariter, ſicuti ex Cuiacio tradidi ſuprà, obſeruatione 2. principali. Quicquid Carocius, dicto caſu 109. num. 18. aliter contendat.

Deinde, Capicij, Barboſæ, & ſequacium ſententiam obtinere non poſſe vllo pacto; nam ſi textus, in præcitata l. pecunia, loqueretur in fiſco actionem priuilegiatam perſonalem habente, & ita intelligatur; proculdubio ius illud non poſſet ad alios priuilegiatos extendi, cum ſpeciali fiſci fauore, & priuilegio fuerit conceſſum, prout textus denotat non obſcurè, & ita in eo conſiſteret fiſci ſpecialitas (ſi is intellectus admitteretur,) nec alteri, etiam in actione perſonali priuilegiato competeret. Si verò admittamus, textum eundem loqui in creditore, priuilegium prælationis, & hypothecam habente, nequaquam ad creditorem admittimus, textum ipſum procedere etiam in eoque: quo intellectu magis admiſſo, Capicium improbat Dida. Couarru. dict. cap. 29. num. 9. Quod ſi admittimus, textum ipſum procedere etiam in eo, qui hypothecam tantùm habet abſque priuilegio prælationis; adhuc militat ratio illa, quam dicto num. 6. Blazius Flores adduxit. Nec admiſſa ſententia ea (quam admittit, & conſtanter defendit idem Barboſa) improbari potuit per eum Didac. ipſe. Vtcunque igitur ſit, Didaci eiuſdem placitum verius arbitror. Et hactenus de ſexta obſeruatione principali in hac materia.

