Rurſùs Legitima filiorum licèt relinqui debet titulo inſtitutionis, ad hoc vt teſtamentum valeat, iuxta tex. in authent. vt cum de appellatione cognoſcitur, § aliud quoque capitulum iuncta Gloſ. in cap. ſi pator, verbo, inſtituit, de teſtamentis in 6. & poſt alios multos Authores ita tradiderunt Iul. Clar. §. teſtamentum, queſt. 38. Couar. in cap. Rainuntius, de teſtam, §. 1. num. 1. Gualdenſis de arte teſtandi, titulo 3. cautela prima, numer. 1. Menchaca de ſucceſſionum creatione, §. :1. num. 68. & ſeq. Marc. Antonius Cucchus in traetatu, de Legitima, pagin. 75. num. 1. cum ſeq. vbi latè in propoſito: Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 16. ex num. 57. cum ſeq. D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa n. 17. principali, ex num. 15. Ludouicus Molina eruditè (vt adſolet) de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 15. ex num. 14. vſque ad num. 20. quò loci reſolutiuè firmat, Legitimam ex iure communi, atque Regio partitarum, filiis titulo inſtitutionis relinquendam eſſe; idque etiam hodie procedere, nec innouari e deciſione l. primæ, titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regæ vt ibi fundat dilucidè. Et id ipſum ſequuntur permulti huius Regni Authorés, quos congerit, & ita reſoluit Cæuallos commun. contra commun. quæſtione 23. & quæſtione 711. num. 5. tamen quod relictum filio ſimpliciter, fuerit relictum titulo inſtitutionis, duo teſtes poſſunt probare, ita Baldus in l. 2. C. de bonor. poſſ. ſecund. tabul. num. 2. & ibidem Caltrenſ. num. 5. in fin. & Alexand. num. 6. Iaſon ſub num. 13. Decius num. 7. idem Iaſon in l. errore, numer. 8. cum ſeq. C. de teſtament. Ruinus in conſilio primo, n. 8. lib. 2. Mantic. de coniecturis vltimar. volunt. lib. 12. titulo 16. num. 4. Petrus Surdus dicto conſilio 129. ſub dict. num. 29. libro primo, Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 15. numero 54. & cap. 51. num. 8. & reddit rationem Decius, vbi ſuprà, quia in hoc caſu, & ſuperioribus non agitur principaliter de voluntate, ſed de probanda ſolemnitate legali, in qua regulariter duo tantum teſtes ſufficiunt, ex ſententia communi, in d.l. 2. C. de bonor. poſſ. ſecund. tabul. & in d. errore, C. de teſtam. & latius per petrum Surdum ſub dicto numero 29. vbi etiam, quod ſi quis fateatur, teſtatorem feciſſe teſtamentum, ſed neget eum fuiſſe ſanæ mentis, vel quod teſtator non ſic declarauerit, aut quod non deceſſerit; hæc omnia, ſcilicet quod teſtator erat ſanæ mentis, quod ſic declarauit, & quod deceſſerit, ad quod talis fuerit hæres inſtitutus, & alia ſimilia; per duos poſſunt teſtesprobari. Vt etiam per Magdalenum dicto cap. 31. num. 2. 3. & vide num. 9. 10. & 11. vbi dicit idem eſſe, ſi obiiciatur Notario, qui fuit rogatus, vt teſtamentum conficeret, quod erat excommunicatus, & ſic quod non potuit de teſtamento rogari, vt ibidem comprobat; poterit namque per duos teſtes probari, quod ipſe tunc temporis fuerat abſolutus, vt eodem loco obſeruat. Et idem iuris eſſe inquit, ſi obiiciatur, quod perſona teſtatoris fuerat inhabilis ad teſtandum, poteſt enim habilitas duobus tantum teſtibus probari, vt per Baldum, & Caſtrenſem, num. 5. in d. 1. 2. C. de bonor. poſſeſ. ſecund. tabul. & eundem Caſtrenſem in l. cum proponebatur, in fine, ff. de legatis ſecundo. Ancharanum dicto conſil. 337. numer. 2. ad finem. Sic quoque ad probandam voluntatem teſtatoris, quod ſcilicet ſub vulgar expreſſa non contineatur tacita pupillaris, duo teſtes ſufficiunt; provt ſcripſit Bartolus in l. 2. num. 39. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & ibi Claudius num. 25. & Iaſon num. 36. Baldus in l. quamuis, numero 1. & ibi Salicetus numero 4. & Alexander num. 2. C. de impuberum. Baldus in l. precibus, num. 12. C. eodem. Mantica de coniectur. vltiumar. volunt. lib. 12. dicto titulo 16. numer. 5. &6. Graſſus §. ſubſtitutio, quæſtione 31. in principio. Petrus Surdus in conſilio 356. num. 13. lib. 3. qui dicit, hoc eſſe extrinſecum, & ideo duobus teſtibus probari. Inferunt etiam iidem nunc relati Authores, duos teſtes ſufficere ad probandum, quod tactia ſubſtitutio pupillaris ex coniectura voluntattis excludat matrem. Quod ante ipſos tenuerunt Angelus num. 5. & Salicetus num. 7. in dicta l. precibus. Ac denique Mantica adiicit lib. 12. dicto titulo 16. num. 2. 0. dubium non eſſe, quin ſi teſtator voluerit, & diſpoſuerit fidem adhiberi memoriali eius manu ſcripto, quoad interpretationem, fiue quo ad ſcientiam ſuæ voluntatis; talis ſcriptura fidem faciat; dummodo conſtet ex comparatione literarum, vel ex aliis legitimis coniecturis, hanc ſchedulam ſcriptam fuisse manu ipſius teitaroris: idque per text. qui ad hoc allegatur communiter in l. ſi ita ſcripſero 38. ff. de condition. & demonſtr. vbi Bartolus ita notauit, & deduxit: latiùs Socinus ſenior colum penult. & finali. Alexander in conſilio 76. numer 5. & ſeq. lib. 3. Alciatus in conſilio 57. num. 2. lib. 9. Gozadinus in conſilio 3. num. 16. Signorolus in conſilio 176. num. 7. Corſetus in ſingulari 276. Burgos Salon di Paze in l. 3. Tauri, Prima parte, num. 808. in verſic. Quibus, vbi inquit, an poſſit id duobus teſtibus probari. Et agit de dicta deciſione Bartoli, quod ſi teſtator dixit, Volo quod hæres meus der illud, quod ſcriptum eſt in ſcedula, quam reliqui apud Guardianum fratrum Minorum: ſi Guardianus oſtendit Scedulam, valet relictum quod in ea reperitur ſcriptum, & adimplendum eſt ibi diſpoſitum; ſiue fuerit legatum, vt plerique intellexerunt Bartolum, fiue ſit inſtitutio, vt voluerunt Baldus, & Angelus in l. aſſe toto, ff. de haered. inſtitut. Caſtrenſis, Alexander, Socinus, & alij, cum quibus firmiter hanc partem ſuſtinet Hippolyt. Riminaldaus in conſ. 598. ex num. 48. vſque ad num. 56. lib. 5. qui inquit num. 50. etiam quo ad inſtitutionem, hanc eſſe opinionem communem: & num. 51. eſſe magis communem, & ab ea in praxi non eſſe recedendum. Nec requiri, vt teſtator dicat, Inſtituo talelm, puta Petrum, aut Ioannem, de quo in tali ſcedula; ſed ſatis eſſe, ſi quis implicitè, vel explicitè, per relationem ad aliam ſcripturam inſtituatur, ex eo defendit contra Diadac. Conuarruu. ex num. 53. vſque ad num. 56. quod reltio ad aliam ſcripturam, vel ad alias perſonas, vim ſpecialis expreſſionis habeat, vt latiùs probat ibidem, & id ipſum tenuerunt, atque exornarunt deciſionem præfatam Bart. in d.l. ſi ita ſcripſero. Pariſius in conſilio 19. ex num. 12. cum ſeq. & numer. 26. lib. 3. Burgos ipſe de Paz. in conſilio 1. num. 6. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 4. colum. 2. & quæſione 36. Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 1. titulo 7. num. 7. Riminmaldus idem, in principio, de teſtament. num. 486. Guil. Benedictus in cap. Rainutius, de teſtamentis, verbo, in extremis poſitus, num. 41. Padilla, in l. cum quidam, num. 2. ff. de legatis ſecundo, Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 11. Gualdenſis de arte teſtandi, titulo 2. cautela 4. Stephan. Gratianus, deciſione 103. ex numer. 9. Fontanella Clauſula 4. gloſſa 18. parte 2. ex num. 22. Cæuallos quæſtion. 44. Hector Felicus allegatione 45. part. 3. Ioann. Gutierr. practicar. lib. 2. quæſtion. 41. Maſtrillus deciſione 190. Alexander Ambroſius deciſion. fori epiſcop. Peruſini 13. Anton. Gabriel: communium concluſion. lib. 4. titulo de teſtamentis, concl. 11. per totam, Ioſephus Maſcard. de probation. concl. 1353. num. 73. Michaël Graſſus §. inſtitutio, quæſt. 16. Petr. de Peralta in rubrica. ff. de hæred. inſtitut. numer. 76. & 77. Tell. Ferdin. in l. 3. Tauri, 5. part. num. 34. & in l. 37. num. 2. Ioannes Guttier. pract. lib. 2. quæſtion. 41. num. 4. & 5. Pet. Magdal. de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 27. n. 9. Ioan. Matienc. in l. 1. tit. 4. gloſſ. 16. n. 13. lib. 5. nonæ collect. Regiæ. Pelaez à Mieres, de maioratu, 1. parte, quæſt. 54. & 68. num. 54. vbi inquit, quod maioratus, aut melioratio rectè conſtituitur in filium, quem teſtator nominauit in quandam ſchedula, dummodo de veritate ſchedulæ conſtet. Et duntaxat requirit, quod ex litterarum coparatione, vel ex aliis legitimis indiciis, & coniecturis appareat, quod illa ſchedula eſt teſtatoris. Refert etiam Caſtrenſem in conſilio 387. lib. ſecundo, Crauetam in conſ. 143. n. 6. dicentes, quod ſit teſtator in teſtamento ſolemni ſe refert ad aliquam priuatam ſcripturam, non ſolèmnem, omnia contenta in ſcriptura priuata, cenſentur expreſſe diſpoſita, & expreſſa in in ipſo teſtameuto referente. Ac denique inquit, quod in huiuſmodi caſibus erit ſufficiens probatio filiorum, confitentium ſchedulam eſſe ſcriptam, vel ſubſcriptam manu parentis, idque ex Authoribus, & doctrinis ibi relatis, & per Manticam dicto titul 16. num. 22. conuenit etiam ſuperioribus Graſſus dicto § inſtitut. quæſt. 16. num. 4. & 5. dicens veriorem, & communiorem opinionem eſſe cum Bartulo, vt præfata deciſio procedat tam in inſtitutione, quam in particularibus relictis, dummodo conſtet, quod dicta ſchedula ſit ſcripta manu teſtatoris; & quod ſufficit conſtare id ex comparatione, vel ex aliis legitimis coniecturis, vt ſuprà dicebatur; & aſſeuerarunt Natta, Ludou. Lana. Ludon. Zunt. & alij per eundem Graſſum commemorati; qui ſubdit ſtatim num. 7. quòd talis comparatio litterarum procedit & habet effectum, abſque eo quod aliqui teſtes vel ſint inſcripti, vel præſentes fuerint: Et refert Bart. Bald, Alex. Felin. Deci. & Ludou. Zunt. ſic renentes, & ſecundum hæc, certius quidem erit, duobus tantum teſtibus dictam ſchedulam multo magis probari poſſe, ſiquidem ſola comparatione, vel ſolis coniecturis probari valere, præfati aſſerunt Authores, & ita duobus teſtibus probari pungit Burg. Sal. de Paze, d. num. 808. in d. l. 3. Taur. executores tamen, quod non reneantur ſequi voluntatem ſcriptam iu epiſtola, niſi veritas epiſtolæ per qu inque teſtes comprobetur, quia poteſt eſſe ſuppoſita; poſt Alciatum in conſil. 107. n. 12. lib. 9. ſcripſit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volun. lib. 12. d. tit. 16. num. 21.

Denique & vltimò obſeruandum, atque conſtituendum eſt, quod è contrario erratum circa qualitates huiuſmodi extrinſecas, vel alias ſimiles, poteſt etiam per duos tantum teſtes probari, quamuis ſecus ſit, vbi agitur de errore circa ſubſtantialia teſtamenti, ſiue de errore ſubſtantiali aliquo: quia non poteſt probari, niſi per eundem numerum teſtium, per quem teſtamentum probatur; ſicuti vtrumque poſt gloſſam. Cinum Bartol. Caſtrenſem, Bald. Angel. Roman. Fulgoſium, Alex. Decium, Iaſon. Felin. & Pariſium obſeruauit, atque comprobauit Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, dicto cap. 31. num. 13. folio 339. Pariſius in conſil. 3. num. 35. lib. 3.

CAPVT XXI.

Teſtamentum imperfectum imperfectione (vt aiunt) ſiue ratione incompletæ, vel non conſummatæ voluntatis, iuxta exemplum traditum in l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtament. & alia ſimilia, quæ Doctores conſtituunt, an vſque adeò inualidum ſit, vt nec fauore piæ cauſæ, nec liberorum ſuſtineatur, etiam quod perfectè diſpoſita, idque etiam poſt nouam deciſionem legis primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collectionis Regiæ, vbi & de doctrina illa Bartoli in l. in teſtamento; per illum textum, ff. de fideicommiſſar. libert. quæ piæ cauſæ fauorem concernit (ſed improbatur à multis) & an ſaltem eodem iure Regio attento valeat ſubſiſtere. Rurſus, teſtamentum perfectum, & abſolutum fuiſſe vtrum præſumi debeat in dubio, dum non conſtiterit, nec probetur, teſtatorem vltra progredi ad alia diſponenda, præter iam diſpoſita per eum, procedere voluiſſe: quandóve teſtatoris voluntas, ſiue diſpoſitio præſumatur perfecta, necne; & quibus regulis, & doctrinis aptiùs, atque diſtinctiùs id poſſit explicari, vt etiam poſt deciſionem dictæ l. Regiæ primæ, titul. 4. lib. 5. locum obtineat; ne nos in hac materia coniecturali, & præſumpta decipi aliquando contingat. Sed & teſtatorem pro perfecta, & abſoluta diſpoſitionem ſuam habuiſſe, vtrum teſtibus probari poſſit; & an duo tantum teſtes ſufficiant, quemadmodum ſufficere, cum aliæ qualitates extrinſecæ probantur, cap. præcedenti adnotatur. Quid etiam ſi teſtator iuſſerit Tabellionem vocari, vt de eius ordinatione, & voluntate, quam coram teſtibus iam explanauerat; redigeret teſtamentum in publicam ſcripturam, nec id fuerit factum, an dicatur teſtamentum imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis; vbi conſilium Oldradi 119. (quod aſſiduè expenditur) illuſtratur, atque explanatur. Demum inquiritur, vtrum teſtamentum non lectum coram teſtibus & teſtatore, imperfectione voluntatis, an dumtaxat ſolemnitatis imperfectum dici debeat, ita vt valeat ſaltem quod piam cauſam, & liberos, & qualiter vtrumque de iure communi, & de iure Regio procedat. Diligens equidem non modò, ſed & accuratior, atque diſtinctior, quàm hactenus tradita fuiſſet, explanatio, & reſolutio: vbi ſuperiora omnia (quæ adeo aſſidua, & neceſſaria ſunt, vt per manus traditur quotidie) ita dilucidè explanantur, vt abſque ingenti ſtudio, & labore, omniúmque Interpretum originali, & prolixa lectura, id effici non potuiſſe, libenter fateatur vnuſquiſque.

SVMMARIVM.

- 1 Testamentum quotieſcunque imperfectum eſt ratione incompletæ, aut non conſummatæ voluntatis, videlicet quando teſtator cœpit facere testamentum, & morte præuentus, vel aliter perficere non potuit, aut noluit; vel quando ſe tantum præparauit ad teſtandum, tunc equidem inualidum eſt quoad omnia.
- 2 Idque generaliter in omni testamento, & dispoſitione, ac in quacunque perſona.
- 3 Et etiam in teſtamento condito ad pias cauſas, & inter liberos. Nam etiam fauore piæ cauſæ, & liberorum teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, non ſuſtinetur: & latiùs infra, ex num. 22. cum ſeq. provt hæc latiſſimè probarunt, at que exornarunt Authores permulti, qui in vnum aggregantur, atque commemoratur hoc numero. Et l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, deciſionem illustrarunt quamplurimis.
- 4 Testamentum inperfectum ratione voluntatis incompletæ, vel non conſummatæ, neque iure codicillorum valere, neque etiam ſi in eo contineretur clauſula codicillaris.
- 5 Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis dici, & nihil valere, ſi probetur voluiſſe teſtatorem vltra procedere, etiam per modum legandi, & fideicommittendi particulariter, & ſic per dispoſitionem particularem, non ſolum vniuerſalem.
- 6 Teſtamentum non eſſe perfectum, quando teſtator iam ſcripta hæredis inſtitutione, erat facturus lagata.
- 7 Niſi diu ſuperuixerit, & nihil legauerit, tunc namque etſi deſtinaſſet facere legata, teſtamentum illud dicitur habuiſſe pro perfecto, & illius deſtinationis pœnituiſse.
- 8 Sed & cum teſtator erat adſcripturus conditionem ſuæ diſpoſitioni, & non adſcripſit, tota diſpoſitio redditur imperfecta.
- 9 Idque in dubio præſumitur.
- 10 Et ſufficit, ſi tacitè vel expreſsè conſtet, quod teſtator volebat aliquid addere, vel detrahere.
- 11 Et vbicunque aliquid erat adhuc dicturus, quod complere non potuerit, dicitur teſtamentum imperfectum eſſe.
- 12 Et quando conſtat, quod teſtator non habuit diſpoſitionem illam pro perfecta.
- 13 Et hæc commendantur, quia quotidiana, & ſingularia, & ita obtinent de iure huius Regni, ſicut de iure communi, nec aliqua lege Regia alterantur, & latiùs infra ex n. 30.
- 14 Quamuis Antonius Ayora aliter intellexerit (ſed præpoſterè quidem) & l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtament. verum ſenſum malè percipiat, vt latius nouè hic adnotatur.
- 15 Et eorum, quæ n. præcedenti dicuntur, ſumma, & reſolutio breuis proponitur.
- 16 Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis quare non valeat, & n. ſeq.
- 17 Teſtamentum eſt quid indiuiduum, cuius qui partem fecit, nihil feciſſe videtur.
- 18 Et ideo in vltimo puncto indiuiſibili ſtat forma eſſentialis ipſius, à quo vires & perfectionem recipit.
- 19 Ita vt in vltima littera, aut ſyllaba concluſiua eius forma dicatur concludi.
- 20 Quælibet enim forma ex conſummatione operis contingit.
- 21 Et ideo nihil actum dicitur, quando aliquid ſupereſt agendum.
- 22 Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, vſque adeo valere, vt etiam id procedat quoad perfectè diſpoſita in fauorem piæ cauſæ, vel liberorum. Idque generaliter enuntiatur ex ſententia quamplurimorum Authorum.
- 23 Sed ſpecificè magis loquendo, atque in diſpoſitione inter liberos, vt ipſa non valeat indiſtinctè, ſi vitium imperfectionis exiſtat, etiam quoad perfectè diſpoſita quoad ipſos liberos; tenuerunt Authores nonnulli, qui præcitantur hoc numero.
- 24 Nec repugnat Antonij Ayoræ reſolutio, & in caſu aſſiduo obſeruatio quædam, provt nouè, & verè hic adnotatur.
- 25 Teſtamentum imperfectum ratione, voluntatis ſuſtineri, ſaltem quoad perfectè diſpoſita, in fauorem piæ cauſæ. Idque ex ſententia Bartoli, quem alij ſequunter, provt hoc n. referuntur.
- 26 Contra verò ex ſententia aliorum multorum, quæ & communior, & verior eſt, & tenenda omninò.
- 27 Nec ſuſtineri poteſt differentia illa, quam inter liberos, & piam cauſam Dida. Couar. conſtituit, vt Burg. Sal. de Pace eleganter & verè probauit.
- 28 Et in caſu contingenti, eiuſdem conſultationem, & Regij Senatus definitionem adduxit.
- 29 Ad text. etiam in l. in teſtamento, ff. de fideicommiſſariis libertat. (quo Bart. & ſequaces excitantur præcipuè) plures aſſignauit intellectus.
- 30 Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis incompletæ, ſiue non conſummatæ, indiſtinctè non ſuſtineri quoad omnes, & quoad piam etiam cauſam, & liberos etiam quoad perfectè diſpoſita, non ſolum de iure communi, ſed etiam de iure Regio.
- 31 Immo nec inueniri verbum aliquod apud dictas leges Regias, quo alicuius alterationis, ſeu emendationis anſam, ſiue occaſionem ſumere valeamus. Id quod nouè, & latiùs hic adnotatur, & l. 1. & 2. tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ verus & germanus ſenſus adducitur.
- 32 Voluntatis imperfectæ defectus, dicitur defectus à lege naturali procedens, in quo leges non diſpenſunt.
- 33 Lex noua in dubio non videtur corrigere velle legem antiquam.
- 34 Et reſtringenda eſt, vt quanto minus fieri poſſit, recedatur à iure communi.
- 35 Et in terminis, in quibus loquitur, ſtrictè intelligatur.
- 36 Nec extendatur ad alios caſus, quàm ad eos, de quibus ibi nominatim fit mentio.
- 37 Lex noua vbi enumerat aliquem caſum ſpecificè, alij caſus cenſentur ſub diſpoſitione iuris communis remanere.
- 38 Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis non completæ, non ſuſtineri; etiam quoad perfectè diſpoſita inter liberos, vel ad piam cauſam, vel inter alios quoſcunque, etiam de iure Regio probaſſe Interpretes nonnullos, quorum ſpeciſica, & noua mentio fit hoc num.
- 39 Teſtamenti perfectio quadruplex eſt, remiſſiuè. Et ibidem Ioannis Matienzi in eodem placito ſuperiori ſenſus nouè detectus, & numeris ſeqq.
- 40 Teſtamentum ex legibus Tauri, & nouæ collectionis Regiæ, poteſt in vita teſtantis incipi, & poſt eius mortem ab alio perfici, & finiri: qui ad id faciendum habeat facultatem. Et vnum & idem iudicatur teſtamentum à teſtatore, & commiſſario factum.
- 41 Commiſſarius tamen huiuſmodi ad perficiendum teſtamentum, à teſtatore incœptum, non poteſt vltra quintam bonorum defuncti partem diſponere.
- 42 Niſi fuerit ſibi ſpecialis ad id conceſſa facultas.
- 43 Nec cenſetur ex noui hac iuris Regij conſtitutione aliquatenus derogatum iuri communi, quod teſtamentum imperfectum ratione voluntatis improbauit, & ſuprà num. 39.
- 44 Teſtamentum, vt tanquam imperfectum ratione voluntatis incompletæ vitietur, oportet quòd conſtet, & probetur teſtatorem vltra dispoſita per eum in eodem teſtamento, vltra voluiſſe ad aliæ disponenda procedere, In dubio namque præſumitur teſtamentum fuiſſe perfectum, nec ibidem dispoſitum vitiatur.
- 45 Teſtamenti actus in dubio, præſumitur perfectus, & conſummatus.
- 46 Voluntatis imperfectio in dubio non præſumitur.
- 47 Idque magis, & magis coadiuuatur, quando Notarius, qui teſtamentum ipſum conſcripſit, adieciſſet cauſulam illam, Actum, &c. Nam clauſula illa ſignificat, teſtatorem habuiſſe teſtamentum pro perfecto, & abſoluto, & infrà; num. 62.
- 48 Teſtamenti perfecti coniectura eſt; quando illa diſpoſitio conuenit cum voluntate iam ab ipſo teſtatore propalata.
- 49 Teſtamentum in dubio præſumi perfectum (vt dictum eſt) donec contrarium non constiterit, & dici non conſtare, eo ipſo, quod non apparet teſtatorem vltra voluiſſe procedere ad aliud disponendum, & ſic in caſu dubio, vel cum apparet noluiſſe aliud disponere, & ſic in caſu certo.
- 50 Quæ tamen doctrina adeo generalis, nec aliter declarata, nimis vaga & periculoſa eſt, niſi aliis doctrinis aut distinctionibus clarior fiat. Idque ex ſententia Telli Ferdinandez, quam agnoſcit veram, & probauit Author hoc loco.
- 51 Testamentum ex eo dignoſci non eſſe completum & perfectum, ſed fieri cœptum & non conſummatum, quod appareat. vel apparere poſſit, teſtatorem omnino ſe non firmaſſe in prolatis, vel diſpoſitis, ſed velle aliquid pro perfectione, & complemento dispoſitionis.
- 52 Quod quidem, & voluiſſe teſtatorem ad alia disponenda tranſire, probabitur; quando poſt vnum, vel plura dispoſita, à quibus inchoauerat facere testamentum, ſubiecit verbum dispoſitiuum cum præcedenti diſtinctione repetitiua, putà Iem volo, vel hoc amplius volo, & confeſtim obmutuit. Nam his, & ſimilibus caſibus, ſatis apparet de imperfectione voluntatis teſtamentariæ, quæ regulariter vitiat.
- 53 Teſtamentum fuiſſe perfectum, & conſummatum, vel non, quomodo percipiatur vel non, eleganter declaraſſe Carolum Ruinum in conſ. 15. lib. 2. & in conſ. 7. n. 7. & ſeq. lib. 3.
- 54 Surdum etiam deciſione 292 adnotaſſe nonnulla. Ac maximè num. 11. teſtamentum dici imperfectum ratione voluntatis, ſi poſt ſcriptam à Notario dispoſitionem, testator publicationem diſtulit in aliud tempus.
- 55 Teſtamentum habitum pro perfecto, abſoluto & completo, deduci atque probari poſſe ex dictis testium deponentium, habuiſſe teſtatorem dispoſitionem ſuam pro perfecta, & abſoluta.
- 56 Et ad id probandum, duos tantum teſtes ſufficere.
- 57 Item probari ex confectione teſtatoris, quando teſtator poſt factum teſtamentum dixerit, ſe iam feciſſe teſtamentum, vt hic adnotatur. Et Simonis de Prætis in caſu ſibi occurrenti roſolutio proponitur.
- 58 Teſtamentum in dubio imperfectione, ſiue ratione voluntatis imperfectum non præſumi, doctrinam ſuperiorem toties repetitam, nulla alia diſtinctione clariorem effici poſſe, quàm ea, quam in propoſito adduxit, atque ex mente aliorum Authorum Tellus hîc relatus conſiderauit.
- 59 Et quid quando verſamur in dubio, & num. ſeq.
- 60 Testamentum ad cuius confectionem à principio fuit vocatus Notarius, & de quo conficitur ſcriptura, imperfectum dici ratione voluntatis, ex non perfectione ſcripturæ, hoc eſt, quando non eſt abſoluta, etiamſi teſtator plura dispoſuerit perfectè.
- 61 Et conſequenter, etiam poſt deciſionem legis primæ, titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, nec cætera in eo contenta peti poſſunt, vt nouè atque eleganter hic obſeruatur.
- 62 Testamentum de quo fuit confectum publicum inſtrumentum, dici perfectum ex clauſula concluſiua Notarij, & ſuprà, num. 47.
- 63 Item ex appoſitione ſigni tabellionis, quod denotat illud habitum pro perfecto & abſoluto.
- 64 Item quando Notarius aſſerit ſe rogatum, & appoſuit diem.
- 65 Et cum teſtator poſtquam totam ſuam voluntatem coram Notario & teſtibus expreſſerit, licentiat eos.
- 66 Teſtamentum purè nuncupatiuum, vt dignoſcatur, an perfectum, vel imperfectum fuerit, quæ debeant animaduerti ex ſententia Authoris, & vide ſuprà, n. 58.
- 67 Teſtamentum dici imperfectum imperfectione voluntatis, quando expreßè, vel ex probatis & veriſimilibus coniecturis conſtat, teſtatorem non aliter teſtatori voluiſſe, etſi coram teſtibus voluntatem ſuam antea explanauit, quàm ſi eius voluntas per Notarium in publicam ſcripturam redigatur, & tamen ſcriptura facta non fuit.
- 68 Teſtamentum imperfectum dici imperfectione voluntatis, ita vt non valeat, nec piæ cauſæ, nec liberorum fauore, ex eo quod teſtator iuſſerit vocari Notarium, vt de eius ordinatione, & voluntate, quam coram teſtibus iam explanauerat, redigeret teſtamentum in publicam ſcripturam, & morte præuentus, non potuit de teſtamento ſe rogare. Provt contigit in caſu illo, de quo Oldrald. conſultus, conſilium 119. (adeo cognitum) confecit, & ſcripſit.
- 69 Et Oldrald. ſequuntur Authores quamplurimi, qui hoc numero præcitantur.
- 70 Atque ea ratione excitantur communiter, quod voluntas teſtatoris in caſu prædicto, videtur ſuſpenſa, donec de illa Notarius ſe rogauerit. Vnde antequam id fiat, non poteſt dici teſtamentum, nec voluntas perfecta, ſed potius præparatio quædam ad teſtandum.
- 71 Quæ non ſufficit, nec teſtamentum ipſum probat.
- 72 Maximè quia teſtatores ſæpe mutant, addunt, & reuocant plura per eos ordinata.
- 73 Et multa tractantur, quæ non perficiuntur, & non veniunt ad concluſionem, & finalem effectum.
- 74 Et ideo non ſufficit probare tractatum.
- 75 Quò tendunt permulta, quæ à Simone de Prætis congeruntur in vnum, provt hic adnotatur.
- 76 Cæterùm contrariam ſententiam aduerſus Oldrald. tenuerunt, & ab eo prorſus diſſentiunt permulti alij, qui concludunt, teſtamentum in illo caſu non cenſeri imperfectum ratione voluntatis, ſed ſolemnitatis tantùm, & ideo ad pias cauſas valere.
- 77 Alij verò eodem in caſu diſtinxerunt, atque concordias nonnullas adduxerunt, vt hic adnotatur.
- 78 Et Ludouici Iunti in reſponſo pro vxore prædictæ contrarietatis concordia refertur.
- 79 Quam Petrus Magdalenus improbat.
- 80 Author verò in ſententiam Oldraldi procliuior ſemper fuit, & nunc quoque veriorem eam exiſtimat, & regulariter obſeruandam, vt latiùs hîc adnotatur.
- 81 Et Petri Magdaleni concordiam, nouam non eſſe, ſed potius ex placito, ſeu mente communi procedere eorum, qui Oldraldum ſequuntur, nouè & verè obſeruauit.
- 82 Probauit etiam traditionem quorundam, aſſerentium, in quæſtione, ac termini Oldraldi, manifeſtam potius probationem imperfectæ voluntatis, quam coniecturam eſſe.
- 83 Ac denique, remiſſiuè adduxit caſus, ſiue exempla nonnulla, in quibus teſtator volens teſtari, coram teſtibus dixit, quòd vocaretur Notarius, quia volebat teſtari, aut etiam ſua bona tali, aut tali, vel ſic, aut ſic relinquere, & diſtribuere ad hunc, vel illum modum, & ſic exprimendo, qualiter vellet id fieri. Et nihilominus tale teſtamentum valere, responderunt quamplurimi iuris Interpretes.
- 84 Sicuti respondendum, & ſuſtinendum hodie quoque de iure huius Regni, etiam poſt deciſionem l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, & nouè, & verè Author ipſe probabit.
- 85 Testamentum dici perfectum ratione voluntatis, cùm teſtator ordinato, & publicato eo coram teſtibus, & Notario, & ſic eo completo, & abſoluto dixit Notario, non facias aliud vſque cras, rogauit Notarium & testes vt cras reuertorentur, ſed inde cras nihil fecit.
- 86 Quia præſumitur, teſtatorem penituiſſe illius ſuæ deſtinationis, quam habebat addendi aliquid ipſi testamento iam perfecto.
- 87 Testamentum in publicam ſcripturam per Notarium redactum, non tamen lectum, nec publicatum coram testibus & teſtatore, dici imperfectum imperfectione, ſiue ratione incompletæ voluntatis, ex ſententia multorum Authorum, qui hoc numero commemorantur.
- 88 Adeo vt ex defectu voluntatis, & ſolemnitatis non valeat etiam quoad liberos, nec quoad piam cauſam, ex eorundem ſententia.
- 89 Idque non modo de iure communi, ſed etiam de iure huius Regni, ex ſententia quorundam, qui hoc numero præcitantur, & infrà numer. 102. & 105.
- 90 E contrario tamen, quod teſtamentum non lectum coram teſtibus, & teſtatore, non dicatur imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis non conſummatæ, ſed dumtaxat ex defectu ſolemnitatis. Et conſequenter quod valeat inter liberos, & ad pias cauſas, tenuerunt permulti alij, qui commemorantur hoc loco.
- 91 Et caſus in Pinciana Regia Cancellaria de facto occurrens, adducitur.
- 92 Adnotatur etiam, contrarietatem præfatam, verè ac concludenter componi non poſſe, ſi reciptatur aliqua concordia ex his, quas nonnulli Authores conſiderarunt.
- 93 Quocirca pro abſoluta eiuſdem articuli explicatione, & certa in futurum vt remaneat reſolutio, nec vndique ſub nubibus, & ambagibus amplius deambuletur, nonnulla & nouè, & verè per Authorem adnotantur, quæ ſuo ordine, & diſtinctè traduntur n. ſeq.
- 94 Et in primis, certiſſimi iuris eſſe, testamentum nuncupatiuum de iure communi legendum eſſe coram testibus, & teſtatore, idque pro forma requiri.
- 95 Et de iure Partitarum quoque procedere.
- 96 De iure etiam nouiori legum Regiarum nouæ collectionis Regiæ, vt hic probatur.
- 97 Et vera ratio huius deciſionis redditur.
- 98 Declaratur etiam, vt procedat in terminis, in quibus Doctores loquuntur communiter. Quando, inquam, ad conficiendum teſtamentum nuncupatiuum vocatur, atque rogatur Notarius. Secus tamen, quando nec vocatur, nec rogatur, ſed teſtator ipſe coram teſtibus exprimit ſuam voluntatem abſque Notario, vt hoc num. & ſeq. latiùs explicatur.
- 99 Teſtamentum nuncupatiuum de iure communi, & de iure etiam huius Regni nouæ collectionis Regiæ, abſque Notario confici poteſt.
- 100 Teſtamentum non lectum, nec publicatum coram teſtibus & teſtatore, dici imperfectum ob defectum ſolemnitatis, non vero ob defectum voluntatis. Idque ex ſententia veriori eorum, qui præcitati fuere ſuprà, num. 90. Contra alios quamplures relatos ſuprà, num. 87. vt eleganter, & melius quàm antea factum eſſe, explicatur.
- 101 Caroli Ruini lapſus duplex in hac materia in conſilio primo, ex numero 7. vſque ad numerum 11. lib. 3. nouè, & verè detectus per Authorem, vt hic adnotatur.
- 102 Teſtamenti lectionis, ſeu publicationis defectum non haberi in conſideratione quoad liberos, nec quoad piam cauſam; rectè conſtituiſſe Authores quamplures, & contrarium tenentes errore lapſos, vt hic probatur.
- 103 Teſtamentum nuncupatiuum, ac etiam in ſcriptis, inter liberos confectum; eandem hodie de iure huius Regni nouæ collectionis Regiæ exigere ſolemnitatem, quam id, quod fit inter extraneos. Et in hoc correctum fuiſſe ius commune.
- 104 Intelligendo, correctionem huiuſmodi procere, quoad numerum teſtium duntaxat, nam in cæteris ius commune manet illæſum. Et inde, cætera conceſſa ſpecialiter teſtamento inter liberos, remanent in ſua obſeruantia.
- 105 Nec defectus lectionis, ſeu publicationis teſtamenti nocebit in teſtamento condito inter liberos, ſicuti de iure communi non nocebat, vt latiùs, & nouè hic obſeruatur.
- 106 Modo adhibeatur numerus teſtium à legibus Regiis requiſitus.
- 107 Vnde teſtamentum conditum inter liberos, etiam cum Tabellione, teſtius probari poterit, etſi coram teſtibus lectum non fuerit.
- 108 Teſtamentum nuncupatiuum inter extraneos conditum, nihil referre, quòd lectum non fuerit coram teſtibus, ſi per legitimos teſtes, teſtantis nuncupata voluntas probetur, vt latiùs hic adnotatur.
- 109 Et Caroli Ruini ſententia contraria, ratione concludenti damnatur, vt hic videbitur.
- 110 Azeuedij etiam locus pro eodem placito expenditur.
- 111 Et Antonij Ayoræ reſolutio, nouè coadiuuatur, atque explicatur.
- 112 Teſtamentum nuncupatiuum an neceſſariò ſit relegendum coram teſtius & teſtatore, cùm teſtator antequam id abſolui potuiſſet, eſſet mortuus, vel mutus effectus, vel aliter omnino impeditus.
- 113 Et non relectum, vtrum ſit ſuſtinendum in terminis d.l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtam. Vbi adducitur doctrina quædam præſuppoſita per Doctores ibidem, ex qua limitantur ea, quæ de relectione teſtamenti ſcripta fuere ſuprà.
- 114 Adducitur etiam Petri de Peralta ſubtilis & noua conſideratio in propoſito. Quæ approbatur, & aliquantulum exornatur per Authorem.
- 115 Item & nouè adduntur nonnulla poſt peractum, & ſcriptum hoc cap. vt hic videbitur, & Bertazoli, atque Flores Diaz de Mena obſeruationes in propoſito expenduntur.
- 116 Agitur etiam, an dicatur imperfecta diſpoſitio, quando teſtator in aliud tempus reſeruauit aliarum rerum dispoſitionem.

QVæstionibvs præcedentibus proxima videtur & alia quæſtio, quæ valde vtilis, & frequens eſt; vtrum inquam, teſtatorem vltimam ſuam voluntatem, ſiue diſpoſitionem pro perfecta, & abſoluta habuiſſe, nec vltra progredi, aut aliud diſponere voluiſſe, teſtamentùmve perfectum, & abſolutum fuiſſe, teſtibus probari poſſit; & ſi poſſit, duo tantum teſtes ſufficiant, quemadmodum ſufficere, cùm aliæ qualitates extrinſecæ probantur, cap. præcedenti explanatum, atque ſcriptum reliquimus. Et quidem quò dilucidè, & abſolutè in propoſita diſputatione ſermo inſtituatur, an etiam, & quando teſtatoris voluntas perfecta præſumatur, vel incœpta tantum diiudicetur; explanetur radicitus, ſequentia erunt ſuo ordine, atque diſtinctè admodum (vt moris habeo) conſtituenda, atque obſeruanda.

