Ac primum equidem, in hoc ipſo, quo verſamur dubio, neceſſarium omninò eſſe alterius dubij, ſiue articuli valdè controuerſi, & difficilis reſolutiones, & traditiones communes euoluere, atque inſpicere, quando, inquam, caſus omiſſus habeatur pro omiſſo quando etiam ex veriſimili mente diſponentis, velut expreſſus diiudicetur; ex theoricis namque, & communioribus Doctorum reſolutionibus in ipſo articulo, deduci etiam validè, & iuridicè, & abſque errore poterit, quando præfatæ huic regulæ locus eſſe debeat, vt incluſus, vel excluſus dicatur caſus, qui ab eo deducitur. quod veriſimile eſt diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus. Id quod in propoſito noſtro cum iudicio inuenio aſſequutum, atque ex omnibus, quos hactenus prælegi, adnotaſſe Franciſcum Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, libro tertio, dicto titulo 19. ipſe namque, cùm numero quarto, & quinto, & ſexto, adduxiſſet theoricam Gloſſæ in dicta l. tale pactum §. finali, & expendiſſet nonnullas iuris, & Authorum deciſiones in contrarium, vt ſuprà vidimus; ſtatim numero fexto, in finalibus verbis, inquit, quòd vt apertiùs, & perfectiùs poſſit intelligi dicta regula, quando videatur diſpoſitum, quod teſtator veriſimiliter diſpoſuiſſet, ſi fuiſſet interrogatus; inquirendum & ſciendum eſt in primis, quando caſus omiſſus habeatur pro omiſſo, vel pro expreſſo; idque explicat ex numero 7. vſque in finem tituli: Prætis etiam de interpretat. vltimarum voluntat. libro 3. dicta ſolutione prima, num. 77. folio 211. cùm eandem Gloſſæ ſententiam in dicta l. tale pactum, §. finali, adduxiſſet, & eius argumentum fallax eſſe, poſt Beroum dixiſſet; ſtatim ex numero 81. folio 212. dicit videndas eſſe permultas Doctorum limitationes, & declarationes in illo articulo, quando caſus omiſſus habeatur pro omiſſo, vel pro expreſſo: & eas recenſet ex propoſito ex numero 82. cum multis ſeqq. vt allegationis dictæ Gloſſæ, l. talepactum, §. finali, veritatem dilucidè magis declaret, & quando debeat obtinere, vel non, deducat diſtinctiùs. Horum ego Interpretum veſtigia ſequutus, id ipſum arbitror, & cap. ſeqq. eandem diſputationem, & explanationem ex propoſiro ſuſcipiam, quando, inquam, caſus omiſſus pro omiſſo, vel pro expreſſo habeatur, vt ex ibi dicendis, huiuſce capitis obſeruationes, huic erunt omninò adaptandæ, & in omnibus caſibus, in quibus ibi dicitur, caſum omiſſum pro expreſſo haberi, in eiſdem cerrum erit, diſpoſitum videri, quod veriſimiliter teſtator fuiſſet reſponſurus, ſi fuiſſet interrogatus, & ita dici debere.

Secundò deinde conſtituo, videnda etiam, atque nunc in memoriam reuocanda pro abſoluta explicatione præfatæ Gloſſæ, dictæ l. tale pactum, §. finali, ea quæ à me adnotata, atque ſcripta fuere ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, capite ſeptimo, in illa quæſtione, Quando mens verbis præualeat, vel è contra, & vtri potius ſtandum, an ſcripto, & ſic verbis; vel præſumpto, & ſic menti: Repetenda etiam ea omnia, quæ capite octauo, ſuprà quoque diſtinctè, & vtiliter tradidi in eo articulo, An etiam tacita mens. ſeu voluntas debeat obſeruari, ſicut expreſſa, & na fideicommiſſa ex folis coniecturis abſque verbis conſiſtant. Rurſus & prælegenda etiam, atque reuidenda illa, quæ capite decimo, ſuprà, hoc eodem libro, ex omnium Interpretum reſolutionibus, atque ingenti ſtudio adnotaui in eo articulo, Quando ob mentem teſtatoris præſumptam, ſiue ex ſolis coniecturis liceat à propria verborum ſignificatione recedre. Ac denique obſeruationes illas communes capitis præcedentis notandas omninò, quatenùs dilucidè & abſolutè ibidem explanaui vulgatiſſimam illam Doctorum regulam, ex l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtit. deſumptam, quòd non ſufficit dicere, ita teſtatorem voluiſſe, niſi eius voluntas tranſiuerit in diſpoſitionem, vle quòd tacita voluntas, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, non attenditur: Ita namque, & ſi ea omnia in memoriam reuocentur, circa allegationem, quòd diſpoſitum quid cenſeatur, quando teſtator ſi fuiſſet interrogatus, id diſpoſuiſſet, nequaquam errabitur, nec voluntati teſtatoris ipſius detrahetur in aliquo, & in omnibus caſibus, in quibus diximus mentem præualere verbis, ſiue præſumpto ſtandum potiùs, quàm ſcripto, & tacitam mentem obſeruandam, & ex ſolis coniecturis diſpoſitionem duci, atque ex ipſis, & voluntate præſumpta licere à propria verborum ſignificatione recedere, & tacitam voluntatem, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit, attendi; in eiſdem inquam, & iuxta declarationes in ipſis capitib. traditas, ita pariter dicendum erit, axioma, ſiue aſſumptum præfatum procedere, & diſpoſitionem recipere interpretationem à veriſimili mente diſponentis, & prout eſt veriſimile, diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus: vt pote cùm illis omnibus caſibus, longa ſerie probatum fuerit, requiri neceſſariò, quòd verba omninò non deficiant, ſed quòd ex verbis, ſaltem ſecundùm impropriam verborum ſignificationem mens illa tacita, ſiue præſumptum deduci valeat, nec alias tacitam mentem attendi, nec diſpoſitionem induci, nec etiam à propria verborum ſignificatione recedi, ob ſolas coniecturas, nec denique attendi voluntatem, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit, ſi verba nullo modo deſeruiant; deſeruire namque ſaltem impropriè, neceſſarium eſſe, latiſſimè omnibus dictis cap. probauimus: in præſenti ergo articulo id ipſum ius obſeruandum erit, quod eiſdem omnibus capitibus præcedentibus obſeruari diximus; & inde, atque conſequenter ea omnia argumenta ceſſabunt, quæ contra communem hanc allegationem ponderabantur ſuprà, numero 6. per totum. Conſequenter denique allegatio ipſa, toties repetita, diſpoſitum cenſeri illud, quod teſtator veriſumiliter fuiſſet reſponſurus, ſi fuiſſet interrogatus, ita demùm intelligi, ac procedere debebit, ſi ex ipſo teſtamento, & verbis eius id percipitur, ita vt dicta veriſimilitudo, quòd ita diſponens fuiſſet reſponſurus, ſi interrogatus fuiſſet, congruenter valeat deduci, alias ſecus, quando ipſius teſtatoris voluntas nuda eſt in diſpoſitione eius, de quo agitur; prout verè & eleganter declarant Iason dicto conſ. 171. in finalibus verbis, lib. 4. Petr. Paulus Pariſius in conſilio 35. numero 13. & ſeq. libro 3. Thobias Nonius in conſilio 16. num. 15.

Pancirolus in conſil. 93. num. 24. Crotus in conſil. 349. num. 4. volumine 3. Burgos de Paz in conſ. 34. num. 29. & 30. Hieronymus Gabriël in conſ. 111. n. 15. lib. 1. Achilles Pedrocha in conſil. 38. num. 48. lib. 1. Alexander Raudenſis deciſione 30. num. 210. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 1. num. 61. & in conſilio 16. num. 61. & in conſil. 60. num. 47. & 48. vbi refert plures alios, lib. 1. Et inquit, non attendi veriſimilem mentem teſtatoris, & quòd teſtator, ſi fuiſſet interrogatus, ita reſpondiſſet, reſpectu caſus nullo modo expreſſi, ſed ita, atque omninò omiſſi, vt nullo modo ex verbis concipi, aut deduci quouis modo potuerit. Ipſe Hondedeus in conſil. 71. num. 38. lib. 1. dicens, habere locum dictam regulam, quando ex coniecturis conſtat legitimè de veriſimili mente teſtatoris, & quòd ſi fuiſſet interrogatus, ita reſpondiſſet: & in conſil. 57. num. 35. lib. 2. vbi annotauit expreſſim, quòd argumentum illud, quòd ſi teſtator fuiſſet interrogatus, ita reſpondiſſet, non aliàs procedit, quàm ſi coniecturæ voluntatis teſtatoris eliciantur ex teſtamento, & verbis in eo prolatis, aliàs ſecus; & repetit in conſilio 69. num. 69. eodem lib. 2. & id ipſum tenuerunt etiam Portius Imolenſis in conſil. 41. num. 4. Ioannes Cephalus in conſil. 513. num. 15. lib. 4. Tiberius Decianus in conſil. 41. num. 134. lib. 1. optimè Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 32. is namque Author cum verſaretur circa explicationem dictæ Gloſſæ, in dicta l. tale pactum, §. finali, & præfati articuli, an habeatur pro cauto, quod teſtator veriſimiliter reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus; inquit expreſſe, quòd argumentatio hæc non viuat, quando verba non conſentiunt, & citat Ruinum in conſil. 74. num. 11. volumine 1. Albanum in conſilio 106. num. 24. ac proinde quòd Gloſſa illa accipi debet ſecundùm terminos primæ, & ſecundæ concluſionis, quas anteà Peregrinus ipſe deductat num. 4. cum ſeq. & num. 25. voluntatem, inquam, dicit ex verbis elici, quando verba aliquo modo aſſentiunt, & ſecundùm propriam, aut ſaltem impropriam ſignificationem, vel largam non contradicunt; tunc namque voluntas habetur pro legitima, atque obſeruatur, prout ex multis iuribus, & Authoribus, latiùs probat ibidem; vel quando non fuit expreſſa per verba; venit tamen in neceſſariam, ſeu manifeſtam conſequentiam verborum expreſſorum, tunc enim ſimiliter obſeruatur, vt ipſe explicat dicto num. 25. optimè etiam Iaſon dicto conſil. 171. in fine, lib. 4. vbi inquit, quòd Gloſſa in dict. l. tale pactum, §. finali, procedit, quando aliquid non eſt omninò omiſſum, ſed ſequitur ad aliquid expreſſum; tunc etenim reputatur cautum, & diſpoſitum, ſecus quando aliquid eſt omninò omiſſum, prout infra dicetur in eo articulo, quando caſus omiſſus habeatur pro omiſſo, & ibi permulti iuris Interpretes commemorabuntur, qui vnanimiter obſeruarunt, caſum omiſſum haberi pro expreſſo, quando ſequitur ex eo, quod expreſsè diſpoſitum eſt, & ex aliis obſeruauit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntat. lib. 3. dicto tit. 19. num. 15. vel quando verba impropriè ſaltem poſſunt deſeruire, vt per Manticam ibid. num. 17. ac in aliis caſibus, de quibus infra, in eodem artic. Et ſuperioribus conuenit ex communi Scribentium placito Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 30. num. 140. & 36. & num. 44. & 45. & in conſil. 109. num. 12. & 13. dicens, quòd Gloſſa in dicta l. tale pactum, §. finali. procedit quando aliquid fuit expreſſum, ex quo aliud ſequitur, ſecus vbi eſt omninò omiſſum, & multò magis quando tale quid eſt expreſſum, quod contrarium arguit, vt notarunt Authores ibi relati: Secus etiam quotieſcunque verborum qualitas repugnat, vt dictis locis probauit poſt alios, Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 69. num. 51. & 55. & 68. lib. 2. conuenit etiam omnibus ſuperioribus Hippolyt. Riminaldus in conſil. 80. num. 16. lib. 1. & in conſ. 517. numero 7. lib. 5. dicens, quòd regula dicta l. tale pactum, §. vlt. ff. de pactis, de plano procedit, quando aliquid fuit expreſſum, ex quo voluntas illa teſtatoris deprehendatur; ſecus tamen eſſe, quando caſus omninò fuiſſet omiſſus, quia pro omiſſo haberetur, prout declarant, & diſtinguunt Authores ibi relati, Fabius de Anna in conſ. 84. num. 30. & 31. Iacobus Beretta in conſ. 118. num. 40. & 44. lib. 1. vbi quòd regula prædicata procedit ſine dubio, quando tale quid reperitur expreſſum, ex quo poſſit coniectura fieri, teſtatorem ſi de eo fuiſſet interrogatus, ita veriſimiliter diſpoſiturum fuiſſe. Antonius Gabriël commun. concluſion. lib. 6. tit. de regulis iuris, dicta concluſione 10. num. 7. vbi inquit, quòd diſpoſitio teſtatoris recipit interpretationem, quam veriſimiliter feciſſet teſtator, ſi fuiſſet interrogatus, quoad eum caſum, qui non ſit ex toto omiſſus, ſed aliquo modo comprehendi poſſit ſub natura diſpoſitionis, ex Baldo, Socino, Alberico, Decio, Pariſio, Grato, Ruino, & Galiaula ibi relatis. Et idem tenuit Thobias Nonius in conſ. 95. num. 5. quem referens dumtaxat, ita adnotauit Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſ. iuris, tom. 1. littera A, concluſ. 694. n. 37. in illis verbis: Limita, quando verba poſſunt importare hanc mentam, aliàs ſecus. Vnde ſecus erit, ſi verborum qualitas repugnaret, aut à teſtatore expreſſum contrarium argueret, ex eiſdem Authoribus, & Aldobrandino dicto conſil. 30. num. 44. & 45. Simone de Prætis de interpretatione vltim. voluntat. libro 3. dubitat. 4. ſolutione 1. num. 81. fol. 12. vbi quòd ſi inſpectis caſu omiſſo, & caſu expreſſo, comprehendatur quædam de altero in alterum caſum ſimilitudo mentis, vel rationis, vel effectus, vel charitatis, aut affectionis teſtatoris, aut alia ſimilis, procedat illa regula, aliàs ſecus. Quod idem tenet Iacobus Beretta in conſ. 62. ex num. 6. & quòd dicta regula procedat, cùm eadem, vel maior ſubeſt diſponendi in altero caſu reatio, Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſion, iur. tom. 1. dicta concluſ. 694. num. 22. vbi num. 32. contrarium ſtatuit, quando ex diuerſitate rationis poſſet rationabiliter negari, quòd imò interrogatus contrarium reſpondiſſet, ex Alexand. & Ancharano ibi relatis: Ita etiam ſubdit num. 37. quòd non ſit locus dictæ regulæ, quando teſtator longam diſpoſitionem fecit, & planè prouidit pluribus caſibus; nam tunc ex induſtria videtur alium caſum omiſiſſe; & citat Alexandrum tantùm, Gratum autem citauit Iacob. Beretta dicto conſil. 188. n. 41. lib. 1. & alios plures Caſanate in conſil. 4. num. 193. Antonius Gabriël dicta concluſione 10. num. 9. qui numero 10. in ignorante limitat etiam dictam concluſionem: in quo etiam Tuſcus dicta concluſione 694. num. 36. dicens, quòd argumentum Gloſſæ in dict. l. tale pactum, §. finali, non habet locum, quando caſus omiſſus, fuit ignoratus à diſponente. Et ſingularem rationem reddit Petrus Surdus in conſil. 150. num. 90. lib. 1. dicens, quòd inter caſum ignoratum, & non ignoratum ratio diuerſitatis eſt, quia in primo caſu, & in terminis Gloſſæ præcitatæ, in dicta l. tale pactum, §, finali, ad ita veriſimiliter præſumendum poterat accommodari voluntas, & licèt dubium ſit, an diſpones ita voluerit, vel non, quia tamen potuit voluiſſe, lex eum voluiſſe præſumit, cùm poſſet velle, & non extet ratio, quare voluerit in vno, & noluerit in alio: ſed caſu ignorato, deficit omninò voluntas, & conſequenter conſenſus, quia ignorans non conſentit; & ideò lex non poteſt præſumere, quod potiùs voluerit, quàn noluerit, cùm ille non poſſet velle, ex quo ignorabat, & præſumptio cadit ſolum ſuper dubio, &c.

Et his autem omnibus, atque tuendo communem dictam allegationem Gloſſæ in dicta l. tale pactum, §. finali, quòd diſpoſitum cenſetur, quod veriſimiliter diſponeretur, &c. Facili negotio reſponderi poteſt motiuo, ſiue fundamento præcipuo Ioannis Marci Aquilini contra ipſam communem, de quo ſupra num. 6. ad. finem, in verſ. ſed. & Ioannes Marcus Aquilinus, atque inprimis negando, quòd nulla adſit voluntas, vbi verſimilis mens teſtatoris eſt, quòd ſic ipſe prouidiſſet; ſeu reſpondiſſet, ſi interrogatus fuiſſet, aut de eo meminiſſet; nam etſi voluntas expreſſa non adſit, adeſt tamen præſumpta, & coniecurata, & quæ aliunde, atque ex verbis eiuſdem teſtamenti, ſiue ex aliis expreſſis colligitur; & ſic dici non poteſt, voluntatem eam in aliquo non eſſe, vt Aquilinus contendit: nam etſi expreſſa non ſit, vt nunc dicebam; præſumpta tamen, & veriſimilis eſt, nec videtur omninò in mente rerenta, cùm aliunde & tacitè colligatur, & ſic attendi debeat. Cæterùm in eis omnibus iuribus, quæ ipſemet A quilinus ex num. 61. ponderauit contra Communem, tacita aliqua, aut veriſimilis & præſumpta mens, nec veriſimiliter, nec aliunde ex eadem diſpoſitione colligi poterat, imò ceſſabat omninò, ſicuti ex ipſis manifeſtè adeò deprehenditur, vt alia comprobatione res non indigeat, & communis præfata allegatio in tuto maneat.

Vltimò tandem conſtituo, regulam eandem, & allegationem vulgatam, quòd diſpoſitio recipit interpretationem ab eo, quod veriſimiliter creditur, teſtatorem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus, procedere etiam è contrario, ſiue non ſolùm affirmatiuè, ſed etiam negatiuè; & inde ſicut admittitur alius caſus ex præfata ratione veriſimilis mentis, ita atque ob eandem rationem dicetur excluſus caſus, de quo diſponens interrogatus, aut ſi meminiſſet, non diſpoſuiſſet. Quod de mente eorum omnium Authorum procedit, quos ſuprà, n. 2. & 3. in vnum congeſſi: Et in terminis poſt alios Authores, ita argumentatur, atque obſeruat Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 1. num. 56. & num. 60. lib. 1. Et de his hactenus.

CAPVT XIII.

Ex eadem Capitis præcedentis materia, & regula illa, quâ de interpretatione agitur à veriſimili mente diſponentis, & ab eo, quod veriſimiliter reſponſurus fuiſſet teſtator, ſi fuiſſet interrogatus: vbi in ea quæſtione, vtrùm is qui nominare poteſt in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam, nominare valeat animam ſuam pro ſecunda, vel tertia perſona, aut vita, vel inſtituendo hæredem animam ſuam, videatur eam nominare (in qua præfata illa coniectura, ſi teſtator fuiſſet interrogatus, &c. Interpretes nonnulli adducuntur) Senatus Regij Hiſpalenſis definitio in terminis, Aluari Valaſci conſultationi 193. contraria proponitur, & ita eleganter, atque egregiè exornatur, & comprobatur, vt in futurum placitura videatur: Ibidem etiam explicatur text. in cap. 1. §. donare, qualiter olim poterat feudum alienari: & iurium quorundam allegationes vulgatæ, videlicet l. veteribus, ff. de pactis, l. finalis, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, l. hæreditatum, ff. ad l. Falcid. & l. quod ſi nolit, §. quia aſsidua, ff. de. Ædilitio edicto, exornantur nonnullis. Ac denique emphyteuſis materia, quibuſdam generaliter prolatis, non inutiliter condecoratur.

SVMMARIVM.

- 1 Nominare in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam qui poteſt, vtrùm animam ſuam nominare valeat, vel inſtituendo hæredem animam ſuam, videatur eam nominare.
- 2 Vbi inprimis refertur Aluari Valaſci conſultatione 193. opinio negatiua, & de ratione, & fundamentis eius, & numeris ſeqq. vſque ad num. 11.
- 3 Voluntas, & intentio concedentis debet inſpici in conceſſione emphyteuſis, ſicut & in cæteris contractibus.
- 4 Clauſula ſolita opponi, licèt omittatur, nunquam omiſſa cenſetur, ſed potiùs expreſſa.
- 5 Communis ſenſus ſemper attendendus eſt.
- 6 L. tale pactum, §. finali, cum ſua Gloſſa, de pact. regula illa, quod veriſimiliter quis fuiſſet reſponſurus, ſi fuiſſet interrogatus, &c. habet locum non ſolùm in contractibus, & in vltimis voluntatibus, ſed etiam in quacunque alia materia.
- 7 Anima cenſetur perſona prohibita ad nominationem, propter difficultatem conueniendi. Vide infrà num. 40.
- 8 Vita hominis durare præſumitur ſecundùm vulgares regulas vſque ad centum annos, ſecundùm veritatem contra, vt infra, num. 41. vbi l. finalis, C. de ſacroſanctis Eccleſis exornatur remiſſiuè.
- 9 Feudum nec pro anima legari poſſe, etiam quoad æſtimationem. Et vide infra, num. 42. vbi explicatur text. in cap primo, § donare. Qualiter olim poterat feudum alienari: vide etiam num. 17.
- 10 Eligere ſeipſum non poteſt, qui habet poteſtatem eligendi.
- 11 Nominare in ſecundam, vel tertiam perſonam aut vitam qui poteſt, quòd animam ſuam nominare valeat, intelligendo, prout latiùs hoc num. & ſed. explicatur, & Regij Hiſpalenſis Senatus deciſio in terminis adducitur, atque num. ſeqq. comprobatur, & illuſtratur. Et id fortius, & abſque omni dubio procedere, quando teſtator animam ſuam hæredem inſtituiſſet, prout eiſdem numeris ſeqq. demonſtratur.
- 12 Nominandi facultatem in conceſſione emphyteuſis competentem alicui, & cui poſt mortem ipſe nominatum reliquerit, ſi non nominauerit, ad omnes eius hæredes, tam ex teſtamento, quàm ab inteſtato pertinere. Atque ex hoc conuinci manifeſte Aluari Valaſci ſententiam, quando anima fuit hæres inſtituta, vt hîc oſtenditur.
- 13 Vtile per inutile non vitiatur in ſeparabilibus, ac maximè in teſtamentis.
- 14 Actum non facere, vel inualidum, aut inutilem facere, paria ſunt; idque latiùs exornatur remiſſiuè.
- 15 L. hæreditatum ff. ad l. Falcidiam, deciſio locum habet in quibuſcunque controuerſiis, & in omni actu, & materia, in qua agitur de coniectura vitæ taxandæ. Etiam in diſpoſitionibus inter viuos.
- 16 Argumentum illud ex l. tale pactum, §. finali, cum ſua Gloſſa, ff. de pactis, deductum, & pro ſe à Valaſco principaliter ponderatum, in contrarium, & pro Hiſpalenſis Regij Senatus definitione expendi debere, prout hîc adnotatur.
- 17 Textum in cap. 1. §. donare, de quo ſupra num. 9. & communem Interpretum ſententiam ex eo deſumptam, non concludere ad probationem eius, quod Aluarus Valaſcus contendit, vt hic obſeruatur, & latiùs infrà num. 42.
- 18 Cald. Pereiræ reſolutionem, Hispalenſis Regij Senatus deciſioni, & Authoris opinioni conuenire, vt hoc num. adnotatur,
- 19 Maioratus ex omnibus bonis, ſi ab eo in teſtamento inſtituatur, qui nullos habet liberos, & in patrimonio defuncti exiſtat emphyteuſis, licèt illa Maioratui applicari, & annecti non poſſit, hæres tamen grauari poteſt, vt ipſam vendat, & redactam pecuniam in Maioratus bona conuertat.
- 20 Et idipſum ex ſententia Authoris obſeruandum, etſi hæres ita expreſſim grauatus non fuerit, vt hîc obſeruatur.
- 21 Emphyteuta ſi ingrediatur Religionem, vtrùm emphyteuſis tranſeat in Monaſterium.
- 22 Emphyteuticus contractus quis dicatur?
- 23 Emphyteuticus contractus, primæuâ naturâ in perpetuum celebratur.
- 24 Poſtmodùm verò primordiali ipſius emphyteuſis naturâ mutatâ, permiſſum eſt, vt ad vitam concedentis, aut per duas, vel tres generationes fieri poſſit.
- 25 Emphyteuſis, quando temporalis, vel perpetua dicatur, & qualis in dubio præſumatur remiſſiuè.
- 26 Ex quibus verbis, & argumentis emphyteuſis contracta intelligatur? remiſſiuè.
- 27 Et à locatione, & venditione qualiter diſtinguatur?
- 28 Locatio ad longum tempus, an aſſimiletur contractui emphyteutico?
- 29 Emphyteuſis definitio, remiſſiuè.
- 30 Emphyteuſis licèt ita regulariter contrahatur, vt annuatim modicum aliquid ſoluatur, & ab initio detur certa quantitas, nec requirat penſionem, quæ fructibus respondeat, ſicut locatio; Interdum tamen iuſta præſtatur, nec vitiat emphyteuſim, ideò quòd rei fructibus correſpondeat.
- 31 Idque maximè in emphyteuſi Eccleſiæ, in qua penſio æqualis eſt, & fructibus correſpondens.
- 32 Emphyteuticus contractus non habet propriam naturam, nec regulam, ſed eam recipit, quæ ſibi datur à contrahentibus accidentaliter.
- 33 Emphyteuſis poteſt inſcio domino donari, & legari, ſiue in teſtamento quouis titulo relinqui.
- 34 Et in diſpoſitione generali comprehenditur.
- 35 Aluari Valaſci deciſione 193. fundamentum illud præcipuum de quo ſupra, ex num. 2. ita diluitur, vt Senatus Regij Hispalenſis deciſioni nequaquam repugnet, & num. ſeq.
- 36 Interpretatio fit in contractibus, contra eum, qui ſe non declarauit, & legem contractus apertè non dixit. Vbi & allegatio vulgata l. veteribus, ff. de pactis, exornatur nonnullis remiſſiùe.
- 37 In contractibus an mens attendatur, vel verba? remiſſiuè.
- 38 Clauſula conſueta apponi, haberi debet pro appoſita, ex communi Interpretum ſententia: vide tamen regulam in contrarium ex aliorum ſententia.
- 39 Actum non cenſetur, quod in ſcriptura non legitur.
- 40 Anima quòd cenſeatur perſona prohibita ad nominationem, argumentum illud, de quo ſupra numero 7. nihil obſtare, vt hîc adnotatur.
- 41 Cuiuſlibet hominis vitam cenſeri vſque ad centum annos, communem illam traditionem, de qua ſuprà numero 8. falſam eſſe, vt hîc adnotatur.
- 42 Feudo legato, æſtimationem eius deberi, ex ſententia quorundam. Et ibidem de intellectu text. in cap. 1. §. donare, qualiter olim poterat feudum alienari.
- 43 Argumentum quoddam Aluari Valaſci, de quo ſupra num 10. nequaquam vrgere in contrarium, vt hîc adnotatur.

PRo dilucida, & notanda huiuſce Capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, eiuſdem diſceptationem, & reſolutionem vſque adeò Capitis præcedentis materiæ, & reſolutioni, atque regulæ illi ex l. tale pactum, §. finali, iuncta ſua Gloſſa, ff. de pactis, deſumptæ, conuenire, vt cùm in dubio præcipuo,& Senatus Regij Hiſpalenſis definitione, ſeu deciſione (de qua nunc agitur) Aluarus Valaſcus conſultatione 193. verſaretur, eo praecipuè arguendi genere vteretur, quod à veriſimili mente diſponentis, & quod veriſimiliter ipſe fuiſſet reſponſurus, fi fuiſſet interrogatus, deducitur, vt conſtat ibidem num 5. atque ipſomet argumento; (contrarium tamen eius ſuſtinet, quod Valaſcus aſſerit, ſed eum non citat, vt ſtatim dicetur) Caldas Pereira adducitur, atque excitatur in ipſomet articulo, de emphyteuſis extinctione, interitu, & reſolutione, 4. part. cap. 10. ſub num. 20. in verſ. quod ſatis veriſimile eſt, eum reſponſurum, ſi interrogatus fuiſſet, folio mihi 115. Neceſſarium ergo, & eidem noſtræ materiæ conueniens omninò viſum eſt, idipſum hoc capite inquirere, & diſtinctiùs explanate, quod ab eiſdem duobus, nunc præcitatis Authoribus aliquando inquirebatur: & in Senatu Regio Luſitano, in dubium excitari, de facto contigit, vt ibidem refert Valaſcus: Quod etiam in Hiſpalensi noſtro Senatu non modò contingere aliquando poterit, ſed etiam contigit, anima hærede inſtituta, vel pro vita nominata; & aliter ſtatuiſſe, compertum equidem eſt. Quocirca, vt eiuſdem controuerſiæ diſtinctior reſolutio appareat, & Senatus noſtri deciſio corroboretur, in eo dubium vertebarur, vtrùm anima, ſiue pia cauſa nominari poſſit in teſtamento in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam, ab eo, qui ita nominandi poteſtatem habebat, vel inſtituendo hæredem animam ſuam, videatur eam nominare; quomodo quæſtionem propoſuit Aluarus Valaſcus in argumento, & in initio dictæ conſultationis 193. ſiue an liceat emphyteuſim legare pro anima, aut Eccleſiam pro anima nominare, sicuti quæſtionem eandem excitauit Caldas Pereira 4. Parte, d. cap. 10. ex num. 19. Et quidem Valaſcus metipſe defendit conſtanter eò loci, quòd non poſſit quis nominare animam ſuam pro ſecunda. vel tertia vita emphyteuſis: Et num 8. commemorat, contrariam ſententiam Iudicis reſiduorum pro ridicula fuiſſe reuocatam in Senatu, vbi ipſe allegauit ea omnia fundamenta, quæ dicta conſultatione continentur, & ad ſequentia in effectu reducuntur.

In primis, quia ſolita forma, quæ in huiuſmodi contractibus ſolet obſeruari, refragatur ideò, quòd tales emphyteuſes ſolent concedi ita, vt finitâ ſecundâ, vel tertiâ vitâ ad concedentem reuertantur, quod. nequaquam poteſt contingere;ſi dicta nominatio teneret; quia anima eſt immortalis, & perpetuò durat, propter quod nulla remanet spes reuerſionis, & futuræ conſolidationis, quod concedenti non parum damnoſum eſt, ab ipſius mente, & intentione maximè deuiatum. Et in emphyteufis conceſſione, ſicut in cæteris contractibus debet inſpici voluntas, & intentio concedentis, l; finali, C. quæ res pignori obligari poſſunt, l. in conuentionibus, ff. de verbor. ſignificat. latè Tiraquellus in l. fi vnquam, in verbo, libertis, num. 47. quæ ſolita clauſula cùm à Tabellionibus in huiuſmodi inueſtituris ſoleat apponi, licèt omittatur, nunquam omiſſa cenſetur, argumento l. finalis, verſ. finali, C. de fideiuſſoribus, & l. 1. §. 1. C. de rei vxoriæ actione, l. quod ſi nolit, §. quia aſſidua, ff. de Ædilitio edicto, & latiùs exornat ipſe Valaſcus conſultatione 146. per totam maximé ex num. 3. Queſada diuerſarum quæſt. iuris, cap. 20. per totum. Iacobus Menochius lib. 3. præſumpt. 43. per totam. Quamobrem (ſubdit ipſe valaſcus) contrahentes hîc. non intelliguntur ſenſiſſe niſi de perſona corporea & mortali, non verò de ſpiritu incorporeo, & qui nunquam moritur, vt eſt anima; & in ea regione hic eſt omnium inueſtiturarum ſenſus communis, quia attendi iubetur, l. in ſtipulationibus, ff. de regulis iuris, l. cùm de lanionis, §. item cacabos, in fine, ibi: In quacunque regione, ff. de fundo inſtructo. Et hactenus primum Aluari Valaſci fundamentum.

Item & ſecundò facit, (prout ipſe Valaſcus argumentatur num. 5.) quia ſi de hoc veriſimiliter concedens interrogaretur, idem ſine dubio reſponderet, præcipuè propter ſpem renerſionis, & futuræ conſolidationis, ab eo multum deſideratam: quare debet haberi, ac ſi expreſsè reſponſum, & diſpoſitum fuiſſet, iuxta communem omnium reſolutionem, per Gloſſam ibi, in l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, quæ non solùm habet locum in vltimis voluntatibus, & in contractibus, ſed etiam in quacumque alia materia, vt ad omnem materiam generaliter trahunt omnes Authores ibi relati, & permulti commemorati ſupra, cap. præcedenti, num. 2. Item quia anima videtur perſona prohibita ad nominationem, propter difficultatem conueniendi, & perſona minùs idonea eſt, & intelligitur prohibita, vt expreſsè innuit text. in l. finali ibi: idoneas, vbi late Iason num. 9. cum ſeq. C. de iure emphyteutico, Caldas Pereira de nomination. emphyteut quæſt. 20. num. 27. circa finem.

Rurſus & tertiò facit, quia non fine magno domini præiudicio poteſt æſtimari vita hominis; quia secundum vulgars regulas durare præſumitur vſque ad centum annos, l. finali. C. de ſacro ſanctis Eccleſiis, vbi Iaſon dicit communem, Alciatus, Antonius Gabriel, Didac. Couarr. Arias Pinellus, Menochius & Tuſcus, referenda infrà. num. 41. quod vertitur in maximum domini præiudicium, cùm hominum vitæ breuiores, & maximè noſtris temporibus ſint, & graue eſſet expectare centum annos pro vna vita, quæ poteſt eſſe viginti, vel triginta annorum, & ſæpiſſimè multò minor. Et ita argumentatur Aluarus ipſemet Valaſcus dicta deciſione 193. num. 7.

Quartò, & vltra Valaſcum facit doctrina illa Baldi in. 1. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, in verſ. quæ vlteriùs, dicentis, quòd vaſſallus quemadmodum non poteſt feudum irrequiſito domino alienare, neque donare, ita non poteſt illud pro anima, ſeu ad pias cauſas legare: quod ibidem And. de Beſſetis num. 122. ad emphyteuſim extendit, vt ſimiliter pro anima relinqui non poſſit: Et Baldus citat tex. in cap. 1. §. donare qualiter olim poterat feudum alienari, in illi verbis: Donare autem aut iudicare pro anima, aut in dotem dare pro filia nullius Curiæ poterat conſuetudine. Vbi etiam adnotauit ipſum idem Baldus num. 3. Præpoſitus in principio, & num. 4. & Afflictus num. 9. cum ſeq. reſoluentes cum Baldo, adeò hoc verum eſſe, vt neque æſtimatio feudi ſit pro anima expendenda, ſeu pauperibus eroganda, piove loco præſtanda, ſi pro animæ redemptione illi feudum legetur: Baldum etiam ſequuntur Felinus, Gozadinus, Alexander, Socinus vterque, Romanus, Abbas, Curtius iunior, Dueñas, & Pariſius, quos congeſſit Caldas Pereira 4. parte de emphyteuſis extinctione, cap. 10. num. 19. fol. 114. qui reddit rationem communem, quòd teſtator rem legans, ſuper qua aliquod ius habet, illud tantum dicitur legaſſe, & non amplius. l. ſerui electione, §. 1. l ſi domus, §. finali. ff. de legatis 1. l. vxor patrui, C. de legatis. Quare cùm feudale ius, ſeu emphyteuſis, quod teſtator habebat, quod pro anima legauit, eius morte extinguatur, nulla iuris ratio ſuggerit, vt hæres ad præstandam æſtimationem poſſit compelli; & idem tenet Iulius Clarus §. feudum, quæſtione 40. num. 4. vbi quòd teſtator non poteſt legare feudum etiam pro anima, nec æſtimationem deberi, Graſſus, qui alios plures refert ita tenentes, §. legatum, quæſtione 14. num. 22. & rationes, atque ſequaces eorum adduxit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum, voluntatum, lib. 9. tit. 11. ex num. 1. vſque ad num. 8. Ergo videtur idem dicendum in caſu propoſito emphyteuſis, vt neque valeat diſpoſitio quoad æſtimationem.

Quintò facit, quia ſi admitteretur talis nominatio, nominaret quis ſeipſum, contra Gloſſam, verbo, poteſt, in l. planè, ff. quod cuiuſque vniuerſit. nomine: & quæ latè ſcribit Peralta in l. vnum ex familia, §. rogo, columna 3. ff. de legatis 2. & ita argumentatur ipſe Valaſcus dicta conſultat. 193. num. 8. & vltra eum idipſum notatuit Petrus Surdus in conſil. 4. num. 39. libro 1. vbi inquit, quòd eligere seipſum non poteſt, qui habet authoritatem eligendi. Ad quod confert tex. in cap. vlt. de inſtitut. quem exornat poſt alios Borgninus Caualcanus deciſione 40. prima parte, & deciſione 28. num. 43. & 44. parte 3. deciſione 185. in nouis, pariter fol. 707.

