- 63 Placuiſſe tamen magis communiter opinionem eorum, qui viſi ſunt diſtinguere, quòd aut coniecturæ non colliguntur ex verbis ſcriptis in teſtamento, ſed extrinſecus; & tunc non ſufficiunt coniecturæ ad inducendam hæredis inſtitutionem. Aut coniecturæ colliguntur ex verbis ipſis; & tunc ſatis ſunt, vt hæredis ipſa inſtitutio inducatur.
- 64 Requiritur tamen, vt eiuſmodi ſint, vt nulla dicatus ſubeſſe dubitatio, quin de eo hærede teſtator ſenſerit.
- 65 Sufficit tamen aliquando ſolas coniectura & præſumptiones extare; in milite, inquam, in teſtamento à patre condito inter liberos, & in teſtamento ad pias cauſas confecto.
- 66 Subſtitutio directa, an, & quando ſolis coniecturis & præſumptionibus dicatur inducta? Et in hoc articulo tres fuiſſe Interpretum opiniones, ſicuti & tres fuere in diſputatione de inſtitutione.
- 67 Placuiſſe tamen magis communiter opinionem eorum, qui ſic diſtinxêre, prout diſtinctum fuit ſuprà in hæredis inſtitutione. Coniecturas, inquam, etiam ad inducendam directam ſubſtitutionem ſumi poſſe ex his, quæ fuerunt in teſtamento ſcripta, non extrinſecus, aut aliunde. Et ibidem ponderatur text. in propoſito in l. Titius & Seius, & l. ſeq. ff. de hæred. inſtituend.
- 68 Inſtitutio hæredis extenditur de caſu ad caſum, quando habet eandem rationem, & veriſimilem mentem teſtatoris.
- 69 Subſtitutio directa extenditur de caſu ad caſum quando habet eandem rationem, & extat præſumpta mens teſtatoris.
- 70 Subſtitutio vulgaris directa in caſu uoluntatis facta, extenditur ad caſum impotentiæ, & è conuerſo, cum ſententia communi, & num. ſeq.
- 71 Vbi expenditur pro ipſa ſententia text. in l. Titius, §. Lucius, ff. de liberis & poſthum. Menochij inductio, atque obſeruatio probatur. Et Andreæ Fachinei noua animaduerſio, nouè etiam, & verè diluitur.
- 72 Expenditur etiam text. in §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber. & poſthumis. Et quorundam placita reiiciuntur.
- 73 Textus quoque in l. vltima, C. de inſtitut. & ſubſtitut. Qui fortiter vrget pro ſententia communi, nec validè vitari poteſt.
- 74 Adducitur deinde textus in l. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtit. Nec in conſideratione habentur Scribentium annotationes quamplures.
- 75 Alia denique iura expenduntur pro eadem ſententia communi.
- 76 Rationes etiam, & authoritates excogitantur.
- 77 Et pluribus in caſibus ſententia eadem communis limitatur, remiſſiuè.
- 78 Prout etiam respondetur remiſſiuè iuribus omnibus, quæ in contrarium expendi ſolent communiter.
- 79 Ac denique l. commodiſſimè, ff. de liberis & poſthum. verus intellectus adducitur.
- 80 Inſtitutio hæredis extenditur de perſona ad perſonam ex veriſimili, & præſumpta mente teſtatoris. Idque ex veriori, & communiori ſententia, contra quamplures. Pro qua adducitur text. in l. 3. C. de inofficioſo teſtamento. Nec aliorum ſolutiones, nec obiectiones admittuntur.
- 81 Subſtitutio quoque directa extenditur de perſona ad perſonam, cùm eadem ratio militat, & præſumpta adeſt teſtatoris voluntas.
- 82 Fideicommiſſa, ac fideicommiſſariæ diſpoſitiones quæcunque, faciliùs ſolis coniecturis, & præſumptionibus inducuntur, aut inductæ cenſentur, quàm dispoſitiones directæ.
- 83 Et vnde colligi valeant coniecturæ? remiſſiuè.
- 84 Fideicommiſſa, ac fideicommiſſariæ ſubſtitutiones, & dispoſitiones extenduntur de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam, quoties adeſt ratio, & veriſimilis, ac præſumpta extat teſtatoris voluntas.
- 85 Leg. ſi quis ita, §. penultimo, ff. de teſtamentaria tutela, plures intellectus adducuntur, remiſſiuè.
- 86 Et veriſſimus, ac genuinus eiuſdem text. traditur ſenſus.
- 87 Noua etiam Ludouici Molinæ conſideratione habita pro dubia, concludens, & magis apparens ratio redditur.

PRo dilucida, & abſoluta huiuſce Capitis explanatione (quod vtiliſſimam, & in negotiis practicis frequentiſſimam, & quotidianam materiam, atque tractatum continet) & vt ſuo ordine, & diſtinctè ſatis omnia neceſſaria, & conducibilia rebus aſſiduis explicentur, conſtituendum, atque obſeruandum erit primo loco, quòd articulus hic, ſiue diſputatio tota præſens, an ſcilicet, & quando caſus dicatur omiſſus, vel non, vt tanquam omiſſus non attendatur, vel ſi pro expreſſo habeatur, ac ſi expreſſus fuiſſet, operetur; & quando pro expreſſo habeatur, vel iuridicè debeat ſuppleri, latiſſimè patet, atque mille in locis tractatur apud Scribentes: nec facile poſſunt omnia, quæ ipſi in propoſito reliquerunt ſcripta, ſub breui verborum compendio comprehendi, minùſque regula aliqua generali terminari, vel circumſcribi, quæ tot ambagibus, atque columnis iidem tradiderunt, & per integrum tractatum, aut librum proſequi, & enucleari potuiſſent: tunc autem ſi ita latè quæſtiones omnes, quæ ad hæc ſpectant, tractandæ eſſent, & hactenus ſcripta euoluenda, ex Antiquioribus, & Recentioribus ſequentes magis attentè, atque originaliter eſſent prælegendi Authores, quos ego & vidi, & euolui, vt diſtinctam ſatis, & abſolutam diſputationem eorundem reſolutionem attingerem.

Erit itaque ante alios videndus Bartol. in §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber. & poſthum. num. 3. vt vt theoricæ omnes, atque doctrinæ eius percipiantur maturiùs, tam in vno caſu, quando exprimitur caſus per modum conditionis, quàm in altero, cùm exprimitur per modum diſpoſitionis.

Iaſon in eodem §. & quid ſi tantùm, ex num. 21. poſt Bald. Aretin. Alex. Socin. ſenior. Caſtrenſem, Angel. Imolam, Fulgoſium, & Cumanum, quos citat.

Ioannes Crotus, Lancelot. Galiaula, Ioannes Bolognetus, Emanuel Coſta, Marius Salomonius, Petr. Paul. Pariſius, Claudius, And. Alciatus, & Fortunius Garſia, quos longa ſerie commemorauit, & diſputationem hanc ſuſcepit Ioannes Marcus Aquilinus in eodem §. in verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, ferè per totum.

Carolus Ruinus in repetitione §. eiuſdem, & quid ſi tantum, ex num. 45. cum ſeq. & etiam aliquibus præcedentibus.

Marianus Socinus iunior ibid. ex num. 3. cum multis ſeqq.

Andreas Alciatus alio in loco vltra relatum, de verborum ſignificatione, lib. 3. ſub num. 3. & ſeptem ſeqq. vbi vide omninò.

Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 19. ex num. 7. vſque ad num. 18.

Simon de Prætis de interpretatione vltim. voluntatum, lib. 2. interpretatione 3. dub. 1. ſolutione 3. ex numero 137. vſque ad num. 173. fol. 246. & lib. 3. interpretat. 3. dubitat. 4. ſolutione 1. ex num. 79. vſq. ad numerum 96. fol. 212.

Franciſcus Viuius commun. opinion. verbo, caſus non expreſſus.

Chaſſaneus in conſuet. Burg. rubrica 6. §. 5. n. 12. verbo, & ſeparez.

And. Tiraquellus de retractu lignagier. §. 2. gloſſa 1. num. 19. & §. 20. gloſſa vnica, num. 11. & de primogenitura, quæſt. 40. à num. 194.

Ioannes Bolognetus in conſil. 9. ex num. 81. cum ſeq.

Tiberius Decianus in conſil. 1. num. 85. & num. 94. & ſeq. & num. 145. & ſeq. & num. 185. lib. 1. & in conſilio 28. ex num. 23. & in conſ. 3. num. 44. & in conſ. 4. num. 27. lib. 2. & in conſ. 34. num. 13. lib. 3.

Marſilius ſingulari 499. Licèt diſpoſitio.

Rolandus à Valle in conſ. 56. ex num. 5. cum ſeq. & in conſ. 59. ex num. 25. lib. 3.

Ægidius Bellamera in conſil. 9. numero tertio cum ſequentibus.

Hippolyt. Riminaldus in conſ. 37. n. 1. & 4. & 17. & 22. lib. 1. & in conſ. 110. ex num. 36. cum ſeq. eod. lib. 1. & in conſ. 243. ex num. 5. cum ſeq. & num. 47. & ſeq. lib. 3. & in conſ. 412. ex num. 36. cum ſeq. lib. 4. & in conſ. 517. ex num. 48. lib. 5.

Paulus Leonius in conſilio 27. ex num. 92. inter conſilia vltimar. voluntat. lib. 2.

Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. c. 2. & mulis ſeqq. vſque ad cap. 29. vbi latiſſimè.

Bernardin. Alphanus in collectaneo 296. & 297.

M. Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 35. & num. 46. & ſeq. & in conſ. 55. num. 27. & ſeq. lib. 2. & in conſ. 5. num. 13. & 14. eod. lib. 2.

Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 30. ex num. 21. cum ſeq. & num. 29. & num. 43. & ſeq.

Iacobus Menochius in conſ. 4. num. 34. & in conſ. 14. num. 15. lib. 1. & in conſ. 211. ex num. 53. lib. 3. & in conſ. 232. num. 6. & 34. & 35. eod. lib. 3. latiùsin conſ. 243. ex num. 1. vſque ad num. 15. eod. lib. 3. & in conſ. 326. Eo, num. 6. cum multis ſeqq. lib. 4. & lib. 4. præſumptione 26. ex num. 14.

Oſaſcus in conſil. 72. ex num. 22. cum ſeq.

Hieronymus Gabriel in conſil. 95. ex num. 2.

Iacobus Beretta in conſilio 118. ex num. 42. cum ſeqq.

Marcabrunus in conſ. 10. num. 68. & quatuor ſeqq.

Ioannes Botta in conſil. 50. num. 12.

Fabius de Anna in conſil. 10. ex num. 38. cum ſeq. & in conſil. 84. ex num. 32.

Franciſcus Viuius deciſione 284. vbi latè, an, & quando caſus omiſſus habeatur pro expreſſo.

Ioſephus Maſcardus de probat. to. 3. concluſion. 1136. vbi latè, & diſtinctè.

Rota deciſione 141. num. 6. parte 2. in nouiſſimis.

Andreas Fachineus in conſ. 47. num. 19. & 20. lib. 1. & in conſ. 1. ex num. 28. cum ſeq. lib. 2.

Petrus Surdus in conſ. 125. in principio, lib. 1. & in conſ. 55. num. 35. & ſeq. lib. 4. & deciſione 202. ex num. 1. vſque ad num. 5.

Petr. Barboſa in l. ſi cùm dotem, in princip. n. 29. 35. & 50.

Antonius Faber in lib. 9. C. ad titul. de inſtitut. & ſubſtitut. definitione 1.

Ludouic. Caſanate in conſ. 1. ex num. 15. cum multis ſeqq. & num. 36. & ſeq. & in conſ. 4. ex num. 42. cum multis ſeqq. & in conſ. 15. ex num. 49.

Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 6. numero 39. & quæſt. 15. num. 267.

Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſion. iur. tom. 5. litt. O. concluſ. 115. & 116. ex fol. 1051.

Leand. Galganetus nouiſſimè in commentariis, de condit. & demonſtrat. parte 2. cap. 1. queſt. 103. numero 24. & 25.

Et ij quidem omnes, ac cæteri alij, ſi perpendantur attentè, & originaliter prælegantur, in eundem finem, eaſdèmque regulas, & doctrinas tendunt, & Bartoli Theoricam, atque diſtinctionem in præfato dubio latiùs declarant, in effectùque proſequuntur maiori ex parte ca, quæ Bartol. ipſe aſſumpſit, atque excitauit; quamuis iidem, ac maximè Conſulentes, diuerſimodè (prout caſus ſe offerunt) diſputàtionem ipſam inſtituant. Bartolus ergo in dicto §. & quid ſi tantum, ex n. 3. vt articulum prædictum explanaret, quando ſcilicet caſus à teſtatore, vel ab alio diſponente omiſſus, pro omiſſo, aut pro expreſſo habendus ſit; diſtinguendum putauit, an verſemur in diſpoſitione pura, vel conditionali, vel facta in caſu ſimplici. Et quando verſamur in diſpoſitione pura, ſic inquit: Aut virtute expreſſi caſus omiſſus poteſt intelligi, & ad illum porrgitur, §. illud, Inſtitut. pro ſocio. Et ſe dixiſſe ait in l. commodiſſimè, ff. deliber. & poſthum. ſoluendum contrarium eius: Aut virtute expreſſi non poteſt intelligi; & tunc aut is caſus poteſt conſtare ex voluntate diſponentis, volentis expreſſum trahi ad omiſſum, & ad illud porrigitur, leg. Titius, §. Lucius, ff. de liber. & poſthum. l. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtitu. ſecundùm intellectum quem dedit idem Bartol. in d.l. commodiſſimè: Aut de mente non poteſt conſtare; & tunc aut caſus fuit penitus omiſſus, aut fuerunt expreſſi duo caſus, qui obuenerunt coniunctim: Primo caſu, aut caſus omiſſus ſimilis eſt expreſſo, & habet eundem effectum, & ad illum extenditur, vt in l. finali, in fine, ff. mandati. Secundo caſu, quando fuerunt duo caſus expreſſi coniunctim, tunc aut loquimur in materia in qua fit interpretatio plena, vt in teſtamentis, & ad illum porrigitur, l. ſi ita, in principio, ff. de liber. & poſthumis, vbi ſe quoque dixiſſe, profitetur idem Bartolus, aut loquimur in materia non fauorabili, in qua non debet fieri plena interpretatio; & tunc ad illum non porrigitur, vt in l. vim paſſam, §. præſcriptione, ff. ad l. Iul. de adult. & colligitur ex d.l. ſi ita: ſed ait reſtringi fauore vitandæ contrarietatis, vt dicit ſe docuiſſe in l. 2. in principio, ff. de verbor. obligat.

Secundus caſus principalis Bartoli eſt, quando prouiſio in vnum caſum fit per modum conditionis; & tunc eodem num. 3. ſic diſtinxit; Aut caſus omiſſus eſt diſſimilis expreſſo, & ad illum non porrigitur. l. ſi cùm dotem, in principio, ff. ſoluto matrim. l. ſi ita quis, §. 1. ff. de legat. 2. l. finali, C. de his qui veniam ætatis impet. & d.l. commodiſſimè: Aut caſus omiſſus eſt ſimilis expreſſo, & tunc ad illum porrigitur, nec refert quid ex æquipollentibus fiat, vt in eodem §. & quid ſi tantum, l. mulier, in princip. ff. ad Trebel. l. ſi mater, C. de inſtitut. & ſubſtitut. cum ſimilibus: Si verò loquimur de conditione voluntaria; tunc debet impleri in forma ſpecifica, nec porrigitur ad alium caſum non expreſſum, l. qui hæredi, & l. Mæuius, in principio, ff. de condit, & demonſtrat. Tertius caſus eſt, quando diſpoſitio fuit facta in caſu ſimplici, quem caſum non explicauit Bartolus in dicto §. & quid ſi tantum, dicto num. 3. ſed in principio, ff. de verbor. obligat. quò loci regulam proponit negatiuam, à qua ſtatim tres caſus excipit, vt infrà videbimus hoc eodem cap. & alio cap. infrà repetendum eſt: & hactenus doctrinæ Bartol. à quibus And. Alciatus recedere non videtur; is namque dicto lib. 3. de verbor. ſignificat. ex num. 3. cum ſeptem ſeqq. ad methodum Iaſon. in eod. §. & quid ſi tantum, num. 21. cum quatuor ſeqq. magis accedit, & ſic à veſtigiis Bartoli deniare non videtur. Inprimis namque regulam negatiuam proponit, (vt Iaſon quoque fecit) quòd prouiſio, quâ aliquid purè diſpoſitum eſt in vno caſu, non producitur ad alterum per text. in l. ſi alij. ff. de vſufructulegato, l. ſi quis ita, §. ſi quis cum, ff. de teſtamentariæ tutela: & l. ſi cùm dotem, ff. ſoluto matrimon. Deinde regulam ipſam reſtringit quatuor caſibus: Primus eſt, quando caſus omiſſus ab expreſſo poteſt decidi, vel ex natura caſus, vel ex antecedenter, & conſequenter neceſſario; vel qui ſe inuicem recipiunt, vel quia per argumentum à contrario ſenſu id ſuadetur, vel quia in ſimplicibus prouiſum eſſet, & de caſu mixto agatur, vel quia teſtator plus expreſſerit; nam & de eo, quod eſt minus, vtique veriſimile eſt, fuiſſe prouiſum, ſicuti hæc omnia iure, atque authoritate Alciatus ipſe confirmat. Secundus caſus eſt, quando ex veriſimili mente teſtatoris, idem ius militat, ac conſtitui poteſt in caſu omiſſo, vt in l. Titius, §. Lucius Titius, ff. de liber. & poſthum. & in l. finali, C. de poſthum. hæred. inſtit. & tunc extenſionem admittit, & caſum hunc latiùs declarat, vt ibi videri poterit. Tertius caſus eſt, quando caſus poteſt dici non omninò omiſſus, prout etiam idem Alciatus latiùs declarat. Quartus denique & vltimus caſus eſt, quando caſus omiſſus poteſt dici ſimilis expreſſo, & eundem habet effectum, vt plura exempla adducens, proſequitur ibidem, & in effectu (vt dixi) nec à methodo Iaſonis, nec à veſtigiis Bartoli recedit.

Non etiam receſſit Marianus Socinus iunior in eodem §. & quid ſi tantum, ſed potiùs ex num. 33. vſque ad num. 62. omnia dicta, atque reſolutiones Bartoli proſequitur, vrgentiora fundamenta contra eas expendit, & ſatisfacit eiſdem, ac denique ex profeſſo Bartoli diſtinctionem declarans, octo deducit præcipuas concluſiones, quibus totam hanc materiam, & Bartoli doctrinas comprehendit, quas etiam & Iaſon deduxiſſe vidétur in eodem §. dicto num. 21. cum ſeq. licèt non ita latè, nec diffusè.

Sed & Ioannes Bolognetus in ipſo §. & quid ſi tantùm, ex num. 92. uſq. ad num. 132. æqualiter ſe habuiſſe videtur; ibi namque theoricam ſuperiorem Bartoli latiſſimè proſequitur; argumenta etiam contra eam expendit, ac denique eaſdem deducit concluſiones, quas alij deduxerant communiter, & numero 200. poſt longam diſputationem non malè concludit, quòd tota diſtinctio, ſiue reſolutio Bartoli cum limitationibus Doctorum dependet ab intentione teſtatoris, & quòd extenſio fit ad caſum omiſſum, & ad perſonam omiſſam, & alios actus diſſimiles, ſi apparet de intentione teſtatoris, & ſi non apparer, non fit extenſio: quæ eſt notanda, & ſingularis reſolutio in hac materia. Et conuenit Simon de Prætis de interpretation vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretat. 3. dubitione prima, ſolutione 3. num. 164. fol. 247. concludens, quòd in ſumma Scriptorum omnium reſolutiones tendunt ad id, quòd caſus omiſſus includitur in expreſſo, trahitur ad prouiſum, & habetur pro, expreſſo, vbi in expreſſo, & omiſſo concurrunt eadem æquitas, omnimoda ſimilitudo, eadem mens diſponentis, vel eadem ratio, aut aliæ coniecturæ: & citat Alexand. Barbat. Curt. ſenior. Iaſon. Crauetam, Pariſium, & Beroum. Menochius etiam lib. 4. præſumpt. 26. num. 14. & 19. ſummauit etiam totam hanc diſceptationem, & poſt Ripam, Decianum, Ruinum, Pariſium, & alios reliquit ſcriptum, quòd caſus omiſſus habetur pro omiſſo, quando eſt omnimodò diſſimilis expreſſo, quoad mentem, rationem, & effectum à teſtatore conſideratum, vel quando non eſt eadem ration, & veriſimilis mens teſtatoris: quod repetit in conſil. 232. ex num. 1. vſq. ad num. 15. eod. lib. 3. Rurſus & Ioannes Marcus Aquilinus in dicto §. & quid ſi tantum, in verſiculo, ſed ex ſententia legis Velleiæ, ferè per totum, ſed maximè ex num. 48. ad quinque præcipuas concluſiones reducit totam hanc materiam, & diſtinctionem Bartoli relatam, & illam declarat; in aliquibus autem à communi ſententia recedit, prout infrà adnotabitur, ſemper tamen ex rationis identitate, vel ex eo, quod comprehenditur virture expreſſi, vel ex veriſimili mente teſtatoris, qut ex ſolitudine ad caſum omiſſum ab expreſſo extenſionem admittit. Et ita pariter materiam hanc declarat Iacobus Beretta in conſ. 118. ex num. 42. cum ſeq. qui ita exiſtimat componendas contrarias Interpretum regulas in propoſito. Ego verò ex eiſdem nunc raltis Authoribus, & in initio huius cap. aggregatis, atque cæteris omnibus hactenus Scribentibus, Bartoli veſtigia ſequutus concluſionibus quibuſdam, ſiue obſeruationibus propoſitis, materiam hanc explanandam, atque reſoluendam duxi, prout Marianus Socinus diſtinctè admodùm (vt adſolet) & alii fecerunt; ſic etenim nullus caſus euenire poterit, qui ſub eiſdem obſeruationibus, ſiue concluſionibus, non comprendatur, & Bartoli ſingula diſtinctionis membra explicata manebunt.

Inprimis ergo regula quædam generalis, ſiue negatiua concluſio proponenda erit, videlicet quòd caſus omiſſus, habetur pro omiſſo regulariter, & relinquitur diſpoſitioni iuris communis, & ita regulariter prouiſio facta per modum diſpoſitionis puræ in vnum caſum. non trahitur ad alium: ita ſanè poſt Bartol. to num. 3. in præcitato §. & quid ſi tantum, adnotaruntu, atque pro regula negatiua conſtituerunt omnes Interpretes communiter ſecundùm Iaſonem ibid. 1. lectura, num. 21. Alciatum 2. lectura, num. 16. Marian. Socin. iunior. num. 33. Ioan. Bolognetum n. 95. & Ioannem Marc. Aquilin. in dicto verſiculo, ſed ex ſententia legis Velleiæ, num. 49. & poſt alios multos pro regula conſtituunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 12. num. 8. Menochius in conſ. 232. num. 6. lib. 3. Petrus Surdus in conſil. 553. num. 35. lib. 4. Ioannes Vincentius Hondedeus conſil. 1. num. 23. lib. 1. Burgos de Paz in conſil. 2. num. 1. & in conſil. 29. num. 19. Simon de Prætis lib. 2. interpretatione 3. dubit. 1. ſolutione 3. num. 137. & num. 161. fol. 246. & 247. & libro 3. interpretatione 3. dubit. 4. ſolutione 1. n. 79. folio 212. Camillus Gallinius de verborum ſignification. lib. 9. cap. 2. num. 18. Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 35. Hippolytus Riminaldus in conſil. 75. à num. 24. lib. 1. Pet. Barbosa in l. ſi cùm dotem, num. 50. ff. ſoluto matrim. Ioſeph. Maſcard. de probat. tom. 3. concluſ. 1136. num. 1. Leand. Galganetus de condit. & demonſtrat. Parte 2. cap. 1. quæſt. 103. num. 24. fol. 243. Probatur autem præfata concluſio, atque regula negatiua per text. in l. ſi extraneus, ff. de cond. ob cauſam, l. ſi cùm dotem, ff. ſoluto matrimonio: l. commodiſſimè, ff. de liberis & poſthum. quò loci Pomponius reſpondit, quòd ſi quis poſthumum ita inſtituat. ſi me viuo naſcetur, non intelligitur inſtitutus poſthumus, qui mortuo teſtatore oatus eſſet; ſicut è contrà non præſumitur inſtitutus, qui natus eſſet viuo teſtatore, cùm facta eſſet inſtitutio, ſi poſt mortem teſtatoris natus eſſet; per text. etiam, in cap. ſuſceptum, de reſcriptis in 6. ſed & ratione illa fundatur, quam Ioannes Bolognetus in dicto §. & quid ſi tantun, num. 95. tradidit, videlicet, quòd nomina ſunt inuenta ad diſtinguendas res, §. ſ quis in nomine, Inſtitut. de legatis, & l. ad recognoſcendas, C. de ingenuis manumiſ. e qui exprimit nomen vnius rei, de ea ſolùm videtur diſponere, & non de aliis. cùm verba ſint notæ animi, & intentionis noſtræ, Labeo, in fine, ff. de ſupel. legata, & à proprietate verborum non eſt recedendum in dubio, l. non aliter, cum vulgatis, ff. de legatis tertiò: & qui dixit dena, non dixit decem, l. ſi quis Titio. ff. de legatis 1. & quamuis Camillus Gallinius lib. 9. cap. 2. num. 19. dicat rationem huius concluſionis aſſignare Baldum, prout ibi refert (ſed Bologneti mentionem non facit;) verè tamen ratio illa eadem eſt cum dicto, ſiue Baldus ibi relatus, non intendit rationem reddere, ſed tantùm ſummare text. in d.l. commodiſſimè; eiuſdem etiam concluſionis & regulæ negatiuæ propoſitæ rationem reddit Maſcard. de probationib. tom. 3. d. concluſ. 1136. in principio: ibi namque num. 1. regulam dictam deducit, videliter, à teſtatore non expreſſum nominatim, præſumi conſultò omiſſum, nec habendum eſſe pro expreſſo, & citat tex. in d.l. commodiſſimè: & ſtatim reddit rationem num. 2. & ſeq. vſque ad num. 8. quòd teſtato non præſumitur aliud velle quam quod verbis expreſſit, vt dicebat Tubero relatus à Celſo in l. Labeo. ff. de ſupel. legat. . & colligitur ex Modeſtino in l. Ti-. tia cum teſtamento, §. vltimo. ff. de leg. 2. & ſi ſtrictè loquatur, ſtructè eſt intelligendus, vt inquit relatus Author: præſertim cum non dicatur in teſtamento expreſſum, quod eo lecto non reperitur, l. vxorem, ff. de manumiſſis teſtamento: & l. fideiuſſores magiſtratuum, in princip. ff. de fideiuſſorib. quod enim teſtator non loquitur, nec velle præſumitur, nec voluntas in corde retenta conſideratur, vt latiùs ibi comprobat num. 5. ipſe Maſcard. & cap. precedentib. latiùs probauimus; cùm etiam ad præſumendum iudicium teſtatoris, nihil ſit ſubaudiendum, nec poſſit quidquam addi, vel immutari, vt etiam probat ibid. n. 7. Et ita pariter explicauit Ioannes Marcus Aquilinus, in dicto verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, num. 49. dicens, quòd ideò caſus omiſſus relinquitur diſpoſitioni iuris communis, & pro omiſſo habetur, quia in dubio ſtandum eſt verbis, nec teſtator videtur aliud velle, quàm quod expreſſit. Nec diſſentit Cardinalis Dominicus Tuſcus practic. concl. iuris, tom. 5. littera O. concluſ. 155. & 116. vbi etiam, quòd omiſſum dicitur, niſi palam verbis exprimatur, vel quod litteraliter legi, & oculis inſpici non poteſt, vt latiùs ibi probat Leander Galganetus de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 11. d. quæſt. 123. num. 25. vbi quòd caſus omiſſus dicitur ille, de quo actus non cantat, vt notarunt Authores alij relati. Et procedit regula prædicta, quòd caſus omiſſus, habeatur pro omiſſo regulariter; & remaneat in diſpoſitione iuris communis, maximè in ſubſtitutionibus & fideicommiſſis, & cæteris diſpoſitionibus teſtamentariis, ex ratione relata, quòd verbis ſtandum ſit, nec teſtator aliud videatur velle, quàm quod verbis expreſſit, prout ex aliis multis tenent Maſcardus, Aquilinus & Tuſcus vbi ſup. Socinus iunior conſ. 95. lib. 2. Cephalus in conſ. 17. ſub num. 31. lib. 1. Craueta in conſ. 261. ſub num. 20. Hippolyt. Riminaldus conſ. 110. ex num. 21. lib. 1. Camillus Gallinius de verborum ſignificat. lib. 9. cap. 2. num. 19. Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolutione 3. num. 141. fol. 246.

Procedit etiam in contractibus omnibus, & in quacunque materia, & diſpoſitione, cuiuſcunque generis ſit, & ſic in legibus, in reſcriptis, in conceſsionibus, in conſuetudine, in ſententia, & in ſtatutis, prout ex multis Authoribus tradidêre Camillus Gallinius libro 9. d.c. 2. n. 20. & 21. Simon de Prætis d. ſolut. 3. n. 143. fol. 246. Bolognetus in conſ. 9. ex n. 81. Leand. Galganet. 2. p.d.c. 1. 9. 103. n. 24. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iur. tom. 5. littera O. concluſ. 116. per totam. Et etiam ſi agitur de fauore piæ cauſæ, Pariſius in conſ. 74. ex num. 10. lib. 3. Simon de Prætis dicta ſolutione 3. ex num. 145. & lib. 3. interpretat. 3. dubitat. 4. ſolutione 1. ex num. 81. fol. 212. vſque ad n. 96. fol. 214. vbi facit in contrarium regulam generalem, quòd caſus omiſſus habetur pro expreſſo, quando quædam comprehenditur de vno in alterum caſum ſimilitudo mentis, rationis, affectus, charitatis, & affectionis teſtatoris. Et quòd ipſa regula fallit in tredecim caſibus ibi enumeratis, & qui continentur ſub dicta regula generali negatiua, prout videri poterit penes dictum Authorem. Et hactenus de prima obſeruatione ſiue concluſione in hac materia, & regula dicta generali negatiua; quòd caſus omiſſus habetur pro omiſſo regulariter.

Secunda verò obſeruatio, atque regula ſit, & erit prima limitatio dictæ regulæ negatiuæ, quòd caſus omiſſus pro expreſſo habetur, quando talis caſus ſubintelligi poteſt virtute expreſſi, vel ex natura actus; & tunc diſpoſitio facta in vnum caſum, porrigitur ad caſum omiſſum: ita ſane ex Bartolo n. 3. in dicto §. & quid ſi tantum, quem retuli ſupra in initio huius cap. communis eſt ſententia ibid. ſecundùm Iaſonem num. 22. Aretinum colum. 3. Claudium num. 5. Crotum n. 49. Alciatum 2. lectura, num. 19. Marianum Socinum iuniorem num. 33. in principio, Ioan. Bolognetum n. 96. Ioan. Marc. Aquilinum in dicto verſ. ſed ex ſententia Velleiæ, num. 50. & id ipſum tenuerunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. tit. 19. n. 8. in fine, & num. 15. Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolutione 3. num. 196. & 170. & 172. folio 247. & lib. 3. dicta ſolutione 1. num. 83. fol. 212. Socin. Decius, Ruinus, Rubeus, Alexander, Pariſius, Craueta, Natta, Rolandus, & Gozadinus, cum quibus Maſcardus dicta concluſione 1136. num. 14. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. capit. 3. qui inquit, communem. hanc ſententiam procedere, ſiue id ex natura actus eueniat, vel antecedentis, aut conſequentis neceſſarij virtute, ſiue ratione acceſſorij, vel ratione neceſſarij reſurgentis, aut connexitatis gratiâ ſeu gratiâ correſpectiuitatis, & in omnis materia, tam fauorabili, quàm odioſa: Ac etiam, quando caſus omiſſus, diſſimilis eſſet expreſſo, ſolitus tamen eſſet fieri. Et ante ipſum Ioannes Bolognetus, non relatus ab eo, in eodem §. & quid ſi tantum, numero 95. & 96. qui aſſignat rationem caſuum omnium prædictorum, videlicet, quia caſus ſunt coniuncti, prout eſſe coniunctos oſtendit: & ſic teſtator videtur de eis cogitaſſe; & ſumma ratio eſt, ita dici, vt ibidem quoque obſeruat, & materiam iſtius concluſionis dicit videndam omninò, ſi caſus occurrat, diſputatam per eum, in l. 2. ff. de iuriſdictione omnium iudicum: & ſubdit dicto num. 96. in finalibus verbis, quòd hæc limitatio Bartoli eſt vea præſumptiuè, & inde quòd non procedit, vbi apparet contraria voluntas per coniecturas, quæ eſt ſingularis declaratio ad dictam concluſionem, & procedit de mente omnium, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt, vt de mente communi adnotauit, & ita reſtringendam ſecundam hanc concluſionem, quando ſcilicet de mente diſponentis aliter conſtaret, iure fundauit Camillus Gallinius libro nono, dicto capit. 3. num. 22. quo loci ex num. 10. & aliter limitat poſt Crotum num. 48. in dicto §. & quid ſi tantum, quando ſcilicet verba repugnant, quia tunc caſus expreſſus non trahitur ad omiſſum, etiamſi adſit mens teſtatoris, quia vbi verba teſtatoris adaptari non poſſunt ad caſum omiſſum, tunc mens teſtatoris non attenditur in caſu omiſſo, l. fideicommiſſa, §. ſi filio, ff. de legatis tertio. Denique refert Fortunium Garſiam, qui in eodem §. ex numero 107. cum ſeq. multis rationibus impugnare contendit ſecundam hanc eandem obſeruationem, ſiue concluſionem, prout etiam fecit socinus iunior numero 33. cum ſeq. & numero 17. & duobus ſeqq. vel vno verbo ſatisfacit rationibus Fortunij contrariis, prout etiam ſatisfieri poteſt, ex his, quæ Andreas Alciatus, libro 3. de verborum ſignificat. numero ſecundo, & ſub numero 6. ad finem, reliquit ſcripta. Ita pariter & reſponderi poteſt obiectionibus Aquilini in dicto verſiculo, ſed ex ſententia legis Velleiæ, numero 51. & quinque ſeqq. & non modò in fideicommiſſis tantum, vt ipſe contendit, ſed etiam in teſtamentaria alia diſpoſitione quacunque, doctrina ipſa alia Bartoli admittenda erit, prout hac ſecunda obſeruatione admittimus, niſi aliud ſuadeant contrariæ coniecturæ, vel in contrarium adſit præſumpta teſtatoris voluntas, vt nunc annotaui; & ita Bartolum ipſum indiſtinctè ſequitur Petrus Surdus in conſilio 553. numero 35. libro 4. vbi inquit, quòd omiſſus non dicitur caſus, qui venit conſecutiuè ſub expreſſo, & citat Socinum, Pariſium, Crauetam, Rolandum, Riminaldum, & Menochium, ita tenentes: Et ita pariter, quòd omiſſus non dicatur caſus, qui includitur per verba implicatiua, poſt Baldum, & Rotam Romanam ſcripſit idem Surdus deciſione 202. numero 4. Et generaliter, quòd id, quod virtualiter ineſt, & ex expreſſis reſultat, pro expreſſo iudicetur, poſt alios plures Authores obſeruarunt Iacobus Menochius in conſ. 325. num. 27. & 29. libro 4. Ludouicus Caſanate in conſilio 15. num. 51.

