D. Ioannis Del Castillo Sotomayor I.C. Nobilissimi; Olim Complvtensis Academiæ Antecessoris Primarii; Postmodùm in Gallæciano, Hispalensi, & Granatensi Auditoriis, Regiísque Curiis, successiuè Senatoris Amplissimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, siue Patrimonij Regij Senatu Consiliarij præstantissimi; Opera Omnia, Sive Qvotidianarvm Controversiarvm Ivris Tomi Octo
author: Juan de Castillo Sotomayor
source date: 1658
edition published: 2023-04-06
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

D. IOANNIS DEL CASTILLO SOTOMAYOR I.C. NOBILISSIMI; OLIM COMPLVTENSIS
ACADEMIÆ ANTECESSORIS PRIMARII, Poſtmodùm in Gallæciano, Hiſpalenſi, & Granatenſi Auditoriis, Regiíſque Curiis, ſucceſſiuè Senatoris Ampliſſimi; Demum in Supremo Dominicæ Rei, ſiue Patrimonji Regij Senatu Conſiliarij præſtantiſſimi;
QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER QVARTVS:
IN QVO DE CONIECTVRIS ET INTERPRETATIONE Vltimarum Voluntatum, ad alium finem, aliáque methodo quàm hactenus à cæteris factum fuerit, eruditiſſimè tractatur.
Opus reuera Pragmaticis Forenſibus pro interpretatione vltimarum quarumlibet dispoſitionum vtiliſſimum, & Regij Senatus Hispalenſis Deciſionibus plurimis illustratum, cum Summarijs, & Indicibus, ad ſubleuandum Lectoris laborem, opportunis: Nunc recèns Typis Lugdunenſibus editum, ab innumeris veteris præli mendis expurgatum, & Characterum varietate diſtinctis allegationibus non mediocri labore adornatum.

LVGDVNI, Sumptib. Lavr. Anisson, & Io. Bapt. Devenet. M. DC. LVIII: CVM PRIVILEGIO REGIS.

ARGVMENTA OMNIVM CAPITVM, QVÆ in hoc Libro IV. continetur,

Vbi dilucida, & diſtincta traditur ſumma rerum omnium, quæ in vnoquoque peraguntur, at que explicantur principaliter.

- Cap. I. DE præfatione huius tractatus, & fine, atque intentione Authoris præcipua in confectione ipſius, quibus etiam adductus, atque impulſus fuerit, vt coniecturarum, atque interpretationis vltimarum voluntatum diſceptationem, & reſolutionem abſolutam ad eum modum ſuſciperet, nec cuncta euoluere intenderit, quæ ab ipſarum vltimarum voluntatum materias, & tractatum pertinent; qualiter etiam Axiomata illa, ſiue Interpretum placita infinita fere, quæ per manus in propoſito traduntur quotidie, nec hactenus ex profeſſo explicantur ab aliquo, diſtinctione, & reſolutione ordinauerit, & abſoluerit. Rurſus de coniecturis, & materia ſucceſſionis ab inteſtato, & de teſtamentaria ſucceſſione in vniuerſum, omniúmque hæredum inſtitutione: de coniecturis etiam, & materia præteritionis, atque exhæredationis liberorum, & ſubſtitutionum omnium, fideicommiſſorum etiam, Trebellianicæ, & Falcidiæ, & de Legitima, ita remiſſiuè tactum, & ab aliis permultis explicatum ex profeſſo propoſitum, vt circa ea omnia longa ſerie inſiſtere, & latiora commentaria conficere Authorem facili negotio potuiſſe, & conſultò, atque ideò prætermiſiſſe, quod tranſcribendi vitium, ab ipſius inſtituto & conditione multum abhorreat; dilucidè conſtet cuicunque. pag. 1
- Cap. II. Quid voluntas, & vltima voluntas quid? Quid etiam coniectura, & vnde dicta, & quibus modis diffiniatur, ſeu deſcribatur, & quotuplex. Interpretatio rurſus quid ſit, & quibus modis accipiatur, quotuplex, & in quot ſpecies diſtinguatur. Denique, quid præſumptio, & quotuplex, & qualiter multis modis diffiniatur, ſeu deſcribatur, & an dici valeat interpretatio, breuis & dilucida explanatio, & reſolutio. p. 9
- Cap. III. Quot ſint ſpecies vltimæ voluntatis, & de diuiſione communi in quatuor ſpecies, Teſtamentum ſcilicet, Codicillum, Donationem cauſa mortis, & Epiſtolam fideicommiſſariam; ac denique de materia & tractatu abſoluto vniuſcuiuſque actum plena manu ab his, qui hoc loco aggregantur, atque commemorantur. p. 15
- Cap. IV. Ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum quid, & quemadmodum inter ſe diſtinguantur, atque accipiantur, & vnde proficiſcantur; qualiter etiam eiſdem interpretatione, atque coniectura congrua conſuli, & prouideri valeat in caſu dubio, & ab aliis iuris Interpretibus quemadmodum accipiatur, atque explicetur; ibidem denique, ſententia Authoris in articulis propoſitis adducitur. p. 18
- Cap. V. Ex voluntate, & poteſtate, & forma, aut ſolemnitate cùm actus omnes humani conficiantur, & perficiantur, & quolibet eorum deficiente corruant, prout nouiter explicatur per Authorem in eo dubio, an ſint duo tantum, vel tria, quæ actus perficiunt, antequam ad interpretationem, & coniecturas vltimæ voluntatis, & diſpoſitionis cuiuſque deueniatur; præmittendum, atque inquirendum ante omnia, vtrum in actu, de quo quæritur, ea interuenerint, necne. Diſpoſitio etiam quæcunque quemadmodum ad limites poteſtatis diſponentis, & iuris diſpoſitionis debeat reſtringi, aut etiam vitiari, vel ad modum iuris reduci, ſi legibus contraria fuerit. Rurſus, donatione facta alicui, & filiis ſuis; vel ſibi, & filiis ſuis, vel vt bona, quæ donantur, remaneant ſibi, & filiis ſuis, vtrum poſſit donatarius in bonis donatis, [Vide infrà, lib. 5. c. 68. per totum.] aliquem ex filiis meliorare, ſiue eiſdem quouis modo præiudicare: vel an debeant æqualiter bona ipſa filiis omnibus remanere; vbi & de altercationibus Doctorum in dubio ſimili, an ſi pater acquirat feudum, vel emphyteuſim pro ſe, & filiis, poſſit in eo eiſdem præiudicare, vel vnum ex filiis meliorare, & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu ex facto occurrenti definitio, atque deciſio adducto. Deinde, vtrùm donatio facta alicui, vt poſt eius mortem teneretur reſtituere alteri, donantis, & donatarij conuentione reuocari poſſit ad detrimentum eius, cui facienda erat reſtitutio: vbi eiuſdem Regij Hiſpalenſis Senatus definitio alia proponitur, cùm agitata eſſet quæſtio vinculi irreuocabiliter conſtituti, & primi vocati conſenſu ab inſtitutore reuocati; ac demum l. quoties. C. de donat. quæ ſub modo. & l. 7. titulo 4. partita 5. deciſio, exornata nonnullis remiſſiuè: & donatione facta vxori à fratre, vel conſanguineo mariti, cui in effectu acquiratur, & de Senatus Regij Hiſpalenſis definitione alia in eo dubio. pag. 22.
- Cap. VI. Ex verbis quemadmodum voluntas teſtatoris colligi, atque ipſius, & alterius cuiuſque in diſpoſitione qualibet mens deprehendi valeat iuridicè: quanti etiam æſtimari debeant verba in hoc tractatu, vt voluntatis teſtatoris congrua interpretatio, atque iuridica coniectura poſſit deduci, & quemadmodum verba ipſa interpretatione actus cuiuſlibet inſpici ante omnia, & cæteris aliis præualere debeant; vbi denique ex vi verborum infertur ad multa, quæ alibi non inuenientur ita plenè exornata, nec coaceruata: & Petri Surdi ex eodem verborum effectu, & axiomate adeò vſitato, & communi, in conſilio 129. libro primo, placita nonnulla, vtrùm inquam ſubſtitutio omiſſa à Notario, & error ipſius Notarij, ſiue ab eo non ſcriptum, teſtibus probari poſſit? commemorantur breuiſſime. Et de hoc vltimo, an, & quando corrigi poſſit error Notarij, & quot teſtibus probari; vide Stephanum Gratianum, deciſione 161. 163. & 166. p. 36
- Cap. VII. Ex mente quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, vt iuridice, ac verè procedatur, nec aliquo pacto in interpretatione erretur. Mens etiam teſtatoris, ſiue diſponentis alterius cuiuſlibet, quanta cum diligentia inquiri, atque elici debeat; vbi de vi, & effectu mentis in materia coniecturali, aggregantur nonnulla, & placita illa Doctorum in effectu contraria, & adeò vſitata, vt per manus tradantur quotidie, mentem magis attendi, quam verba, ſiue verbis præualere mentem in omni materia; è contrario autem, verba potius ſpectanda, quam mentem, quemadmodum conciliari, ac intelligi valeant, vt res ipſa diſtinctius explicata remaneat, quam antea fuiſſet. Ac denique in eodem articulo, quo inter mentem, & ſcriptum, & vtri potius ſtandum, controuerti ſolet, cùm mens, & verba inter ſe non conueniunt, aut cum repugnant, vel res dubia videtur; quæ hactenus ſcripta fuerant variis in locis, diligenti ſtudio, & Authorum omnium lectura enucleantur. p. 40
- Cap. VIII. Ex voluntate diſponentis, non modo expreſſa, ſed etiam tacita, quemadmodum interpretatio fieri, atque coniectura deduci valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus: Deinde, quam verum ſit, atque ab Interpretibus noſtris exornatum, voluntatem teſtatoris, ſiue tacitam, ſiue expreſſam, prædominari in omnibus, & tanquam reginam primum locum obtinere, & ideo præcipue ſpectandam, atque obſeruandam. Denique, an fideicommiſſa ex ſola voluntate, etiam abſque verbis diſpoſitiuis, ſiue expreſſis inducantur (id quod vulgò circunfertur quotidie) ſiue qualiter conciliari debeant placita illa communia, ac etiam contraria Interpretum noſtrorum, qui aliquando tradiderunt, fideicommiſſa non induci, niſi expreſſe de voluntate teſtatoris appareat, nec dici adeſſe, ſi teſtamenti verbis non demonſtrentur. Aliquando verò ex ſola voluntate, etiam ceſſantibus verbis, induci, & conſiſtere aſſeuerarunt (idque magis communiter) vbi omnium fere hucuſque Scribentium obſeruationes in medium proferuntur, & articuli præfati communis, & vera reſolutio probatur. p. 45
- Cap. IX. Ex eodem capitis præcedentis tractatu, & materia, atque de fideicommiſſis, & primogeniis ex coniecturis inducendis, vel non inducendis; & vtrum in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, & communi Senatorum placito definito, maioratum perpetuum inſtitutum videri, ac in futurum inducendum, iuridice ſtatutum fuerit; vbi ipſius Senatus deciſio proponitur, & nonnulla ingenti ſtudio, & labore perpenduntur, quæ in praxi vtilia, & conducibilia eſſe poterunt quotidie, prout hic videbitur: & de eadem huiuſce cap. præcedentis materia, vide etiam infrà, cap. 69. libri 5. p. 50
- Cap. X. Dubiæ, ſiue ambiguæ voluntatis teſtatoris, aut alterius diſponentis interpretatio, quemadmodum debeat iuridicè fieri, & an ſemper in dubiis, & in ambiguo, & nunquam in claris; ad l. ille aut ille, §. cum in verbis, & l. non aliter, ff. de legatis 3. ex quarum, & l. 5. tit. 33. partita 7. deciſione adnotantur, atque deducuntur nonnulla, quæ ita dilucide & diſtinctè nullus hactenus adnotauerat: quando etiam ob mentem teſtatoris præſumptam, atque aliis de cauſis, ſiue ex ſolis coniecturis liceat in teſtamentis à propria verborum ſignificatione recedere, & quæ dicatur propria, & impropria ſignificatio. Denique, & Senatus Regij Hiſpalenſis in materia vnius ſpeciei monetæ pro alia ſoluendæ, vel debitoris pecuniæ in ſcutis auri, volentis in quocunque genere pecuniæ creditori perſoluere: & authent. hoc niſi debitor, & l. eum à quo, C. de ſolut. materia; egregia & notanda, atque vberior, quàm alibi eſſet, definitio proponitur: & l. 2. §. item varus, ff. de aqua pluuia arcenda, explanatur, & exornatur nonnullis. p. 64.
- Cap. XI. Taſtatoris mens, ſeu voluntas, ac diſpoſitio quælibet, an, & qualiter elici, atque interpretationem recipere valeat ex eo, quod contenditur teſtatorem voluiſſe, vel intendiſſe, ipſum tamen in dispoſitionem tranſiſſe non apparet, ſiue non oſtenditur: vbi Author ex propoſito inſiſtit circa vulgatam, & aſſiduam allegationem l. quidam cum filium, ff. de hæred. inſtit. quod non ſufficit dicere, ita teſtatorem voluiſſe, niſi eius voluntas tranſiuerit in diſpoſitionem; vel quod tacita voluntas, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, non ſpectatur: & ipſam dilucidè, atque originali Scribentium omnium lectura exornat. p. 76.
- Cap. XII. Teſtatoris dubia diſpoſitio, & qualiter elici, atque interpretationem recipere debeat ex eo, quod teſtator veriſimiliter diſpoſuiſſet, aut reſpondiſſet, ſi de eo meminiſſet, interrogatuſve fuiſſet, & ob eam præſumptam mentem, vtrum id velut expreſſum diiudicari valeat; ſiue præfatum Interpretum omnium axioma; adeò vſitatum, & maximè apud Conſulentes aſſiduum, vt per manus tradatur quotidie, & nullum ſit frequentius, nec vtilius in interpretatione vltimarum voluntatum (vt ipſi exiſtimant) quemadmodum explanari iuridicè poſsit, vt omnia in eo articulo neceſſaria tradantur, neo rationum plurium, quæ in contrarium expendi poſſe videntur (& à nonnullis expenduntur contra Communem) aliqua vrgeat: vbi in effectu quæ ad hæc ſpectant, diſtinctius, & aliter quam hactenus factum eſſet, exornata, atque explicata relinquuntur; & aſſumptum metipſum, quod diſpoſitio quælibet recipit interpretationem, prout eſt veriſimile diſponentem fuiſſe reſponſurum, ſi fuiſſet interrogatus; quando in omni actu, & materia locum obtineat, diligenter, & abſolutè reſoluitur. p. 80.
- Cap. XIII. Ex eadem cap. præcedentis materia, & regula illa, qua de interpretatione agitur à veriſimilimente diſponentis, & ab eo, quod veriſimiliter reſponſurus fuiſſet teſtator, ſi fuiſſet interrogatus; vbi in ea quæſtione, vtrum is, qui nominare poteſt in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam, nominare valeat animam ſuam pro ſecunda, vel tertia perſona, aut vita, vel inſtituendo hæredem animam ſuam, videatur eam nominare, (in qua præfata illa coniectura, ſi teſtator fuiſſet interrogatus, &c. Interpretes nonnulli adducuntur) Senatus Regij Hiſpalenſis definitio in terminis Aluari Valaſci conſultatione 193. contraria proponitur, & ita eleganter, atque egregiè exornatur, & comprobatur, vt in futurum placitura videatur: Ibidem etiam explicatur text. in. cap. primo. §. donare qualit. olim poter. feud alienari & iurium quorundam allegationes vulgatæ, videlicet l. veteribus, ff. de pactis, l. finalis, C. de ſacroſ. Eccleſ. l. hæreditatum; ff. de ædilitio edicto, explanatur nonnullis: ac denique emphyteuſis materia quibuſdam generaliter prolatis non inutiliter condecoratur. p. 86.
- Cap. XIV. Ex regulis quibuſdam, atque Interpretum omnium generalibus adeò, & aſſiduis pronuntiatis, vt per manus ipſa tradantur quotidie, & nulla in hoc tractatu ſint frequentiora, plena tamen periculi; niſi temperentur, atque ad certos terminos, ſiue doctrinas reducantur, videlicet; Teſtator hoc non dixit, ergo neque nos dicere debemus. Testator quod non loquitur; velle non præſumitur, cum facile illi fuit exprimere, & diſponere, & non expreßit. Item Subſtitutio de te non loquitur, ſiue non loquitur in iſto caſu: ac denique Diſpoſitio vbi generaliter loquitur, nec diſtinguit, nes nos etiam diſtinguere debemus; quemadmodum pro vltima quacunque voluntate coniecturanda, atque iuridicè interpretanda vti, & adduci debeamus, ne nos decipiant; an etiam, & qualiter procedant? Vbi eorum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio, & vulgatiſſimum illud Scribentium axioma, ex l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caduc. toll. deductum, de quo ſuprà, exornatur, atque declaratur dilucidè. Denique in eo articulo, vtrum fideiuſſor appellare poſſit à ſententia lata contra principalem: & quando fideiuſſor contractus, vel iudicij teneatur, & contra eum non citatum fiat executio ſententiæ latæ contra principalem abſque nouo proceſſu, & libello (qui occaſione dictarum generalium regularum ſuſcipitur) ad deciſionem Senatus Regij Hiſpalenſis infertur in caſu occurrenti, vt hic videbitur. p. 93
- Cap. XV. Ex caſu omiſſo, veriſimiliter tamen, atque præſumptiuè (vt creditur) ſubintellecto, quemadmodum duci, atque excitari debeamus, ne erremus, & coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio iuridicè fieri debeat in fideicommiſſis, ſubſtitutionibus, & teſtamentaria diſpoſitione quacunque; inde & conſequenter, vulgatiſſimum illud Interpretum Axioma, quod caſus omiſſus in omni materia, & diſpoſitione, & maximè in vltimis voluntatibus pro omiſſo habetur regulariter, aliquando verò haberi poſſit, ac debeat pro expreſſo: quibus regulis, atque doctrinis circumſcribi valeat, vt in tuto eatur, & Interpretum omnium prolixa adeò commentaria, ad ſummam, & reſolutiones certas reducantur. Hæredis deinde inſtitutio, & ſubſtitutio directa, & non directa, fideicommiſſaria quoque diſpoſitio quæcunque, an ex veriſimili mente, & coniectura voluntatis extendatur de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam, an ſolis etiam coniecturis, & præſumptionibus aliquid inducat; vbi horum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio. pag. 100.
- Cap. XVI. Ex eadem cap. præcedentis ma [Vide infra, lib. 5. c. 7. per totum.]teria, & caſus omiſſi, vel expreſſi tractatu, vbi in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, & propter ſui grauitatem admodum controuerſo, ac in articu [De melioratione Tertij, & remanentis Quinti, & adiectio remanentis, quid operetur? vide etiam infrà hoc eod. lib. cap. 35. num. 53.]lo illo, vtrum melioratio Tertij & Quinti in contractu inter viuos facta, reuocari valeat reſpectu Quinti, quando cum Tertio ex cauſa oneroſa fuit inita, vel interceſſit traditio; & quando ex Tertio, & remanente Quinti facta fuiſſet duntaxat; adiectio illa remanentis, quid operetur, & an in fauorem aliorum diſponendi facultatem inducat; eiuſdem Regij Senatus definitio adducitur, & egregie corroboratur. In altero denique articulo, vtrum melioratio Tertij & Quinti extrahenda non ſit ex dote, vel donatione propter nuptias, vel alia donatione ad collationem adducta, ſiue computatio qualiter facienda ſit pro deductione Tertij & Quinti, quoties præceſſit donatio, vel melioratio; ipſiusmet Senatus definitio altera in eadem cauſa commemoratur; & lex 25. Tauri, accuratius, atque elegantius, quàm hactenus factum fuiſſet, enucleatur, & ad caſum expenditur, quo ipſi filio meliorato, aliquid antea donatum fuerat, vel propter meliorationem traditum. p. 116.
- Cap. XVII. Ex coniecturali, & præſumpto, quemadmodum voluntas teſtatoris elici, atque interpretatio fieri debeat in caſu dubio, ſicque coniecturæ, & præſumptiones quanti æſtimari debeant, pondúsque habeant in teſtamentis, & vltimis voluntatibus interpretandis. Expreſſum etiam, an illud eſſe dicatur, quod ex præſumptionibus conſtat, & coniecturis, & quot modis expreſſum aliquid, ſiue tacitum dicatur in iure. Indéque, an expreſſa voluntas dici valeat ea, quæ ex coniecturis & præſumptionibus deducitur (id quod Interpretes omnes, ac maximè Conſulentes enuntiant frequentiſſimè.) Rurſus, quàm verum ſit, expreſſionem eius, quod tacite ineſt, nihil operari; taciti etiam, & expreſſi idem eſſe iudicium, eandémque virtutem, & quando expreſſum ſilere faciat tacitum: quæ iuris axiomata, quacunque in materia neceſſaria ſunt. pag. 133
- Cap. XVIII. Voluntas teſtatoris cum ex coniecturis, atque præſumptionibus tacitè, & coniecturaliter colligitur, quales debeant eſſe coniecturæ ipſæ, & præſumptiones, maximè vt ſint eiuſdem virtutis, & ita operentur, ac ſi expreſſa interueniſſet diſpoſitio, an etiam vrgentes, neceſſariæ, & velut concludentes requirantur, nec fragiles ſufficiant, aut leues. Rurſus, coniecturæ eædem, an ex verbis expreſſis in teſtamento, ſiue ex aliis, quæ diſpoſita proponuntur, deduci debeant, aliundéve, etiam extra teſtamentum elici valeant iuridicè, & quemadmodum teſtatoris voluntas declaretur, atque colligatur ex his, quæ dicta, vel facta ſunt ante, vel poſt teſtamentum. Denique, ne in coniecturanda, atque interpretanda mente teſtatoris erretur (in qua Aduocati, & Iudices decipiuntur ſæpiſſimè) quàm cautè, & diligenter debeat procedi. p. 142
- Cap. XIX. De probanda vltima voluntate, & diſpoſitione quacunque teſtamentaria per coniecturas, quæ ſubſtantiam, vel accidentia diſpoſitionis concernunt, & de ipſis coniecturis probandis, ex quibus elici voluntatem contenditur, cum agitur, tam inducendo nouam voluntatem, quam declarando eam, quæ iam inducta fuit; cum etiam de probatione eius inquiritur, quod per errorem à Notario omiſſum, aut non ſcriptum, vel aliter prolatum; qui requiratur teſtium numerus regulariter? vbi in effectu, quæ variis in locis iuris Interpretes adnotarunt, ſuo ordine, & diſtinctè traduntur, & ita digeruntur, vt quotidianis, & practicis negotiis vtilia admodum ſint futura; ac alia Petri Surdi conſilium 129. lib. 1. in hac materia magis ponderatur, & commendatur, de quo etiam ſuprà per tranſitum, cap. 6. huiuſce libri, & tractatus. p. 149.
- Cap. XX. De voluntate teſtatoris quotieſcunque quæſtio non eſt, ſed de aliis circunſtantiis, aut qualitatibus extrinſecis quibuſcunque probandis tractatur, veluti quod conditum fuerit teſtamentum (quod in dubio conditum non præſumitur) quod ſolemnis numerus teſtium, aliáve ſolemnitas interuenerit (quæ etiam in dubio non præſumitur;) Tabellionem etiam, aut plures teſtes in loco conditi teſtamenti, aut codicilli, adinueniri non potuiſſe, teſtamentum amiſſum fuiſſe, teſtium rogitum præceſſiſſe, teſtatorem ſanæ mentis fuiſſe, ciues, aut oppidanos eſſe teſtes adhibitos, & alia ſimilia. Qui teſtium numerus, requiratur, & an duo tantum teſtes ſufficiant. Quid denique dicendum ſit in ea diſpoſitione, qua quis implicitè, vel explicitè per relationem ad aliam ſcripturam, ſchedulam ſcilicet alij traditam, aut concreditam, legat, vel inſtituit, & dicit, quod hæres det quod relictum eſt in ſchedula, quam poſuit teſtator apud P. Guardianum ſancti Franciſci, vel quod in ea contentus ſit hæres. Et vtrum ſufficiat, quod ex comparatione litterarum, vel ex aliis legitimis coniecturis conſtet ſchedulam à teſtatore fuiſſe ſcriptam: vbi prædictorum omnium breuis, atque diſtincta traditur reſolutio, & deciſio illa Bartoli, in l. ſi ita ſcripſero. 38. per illum text. ff. de condit. & demonſtrat. exornatur nonnullis. pag. 156.
- Cap. XXI. Teſtamentum imperfectum imperfectione (vt aiunt) ſiue ratione incompletæ, vel non conſummatæ voluntatis, iuxta exemplum traditum in l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtament. & alia ſimilia, quæ Doctores conſtituunt; an vſque adeo inualidum ſit, vt nec fauore piæ cauſæ, nec liberorum ſuſtineatur, etiam quoad perfectè diſpoſita, idque etiam poſt nouam deciſionem l. primæ, titu. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ: vbi & doctrina illa Bartoli, in l. in teſtamento, per illum text. ff. de fideicommiſſar. libert. quæ piæ cauſæ fauorem concernit (ſed improbatur à multis) & an ſaltem eodem iure Regio attento, valeat ſubſiſtere. Rurſus, teſtamentum perfectum & abſolutum fuiſſe, vtrum præſumi debeat in dubio, dum non conſtiterit, nec probetur, teſtatorem vltra progredi, & ad alia diſponenda, præter iam diſpoſita per eum, procedere voluiſſe. Quandóve teſtatoris voluntas, ſiue diſpoſitio præſumatur perfecta, necne, & quibus regulis, & doctrinis aptius, atque diſtinctius id poſſit explicari, vt etiam poſt deciſionem dictæ l. Regiæ primæ, titu. 4. lib. 5. locum obtineat, ne nos in hac materia coniecturali, & præſumpta decipi aliquando contingat. Sed & teſtatorem, pro perfecta, & abſoluta, diſpoſitionem ſuam habuiſſe, vtrum teſtibus probari poſſit; & an duo tantum teſtes ſufficiant, quemadmodum ſufficere, cùm aliæ qualitates extrinſecæ probantur, capite præcedenti adnotatur. Quid etiam, ſi teſtator iuſſerit Tabellionem vocari, vt de eius ordinatione, & voluntate, quam coram teſtibus iam explanauerat, redigeret teſtamentum in publicam ſcripturam, nec id fuerit factum; an dicatur teſtamentum imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis: vbi conſilium Oldradi 119. (quod aſſidue expenditur) illuſtratur, atque explanatur. Demum inquiritur, vtrum teſtamentum non lectum coram teſtibus, & teſtatore, imperfectione voluntatis, an dumtaxat ſolemnitatis, imperfectum dici debeat, ita vt valeat ſaltem quoad piam cauſam, & liberos, & qualiter vtrumque, de iure communi, & de iure Regio procedat? Diligens equidem non modò, ſed & accuratior, atque diſtinctior, quam hactenus tradita fuiſſet, explicatio, & reſolutio. pag. 160.
- Cap. XXII. Ex eadem cap. præcedentis materia, & tractatu, & de codicillo, quem coram teſtatore, & teſtibus non lectum, & conſequenter nec validum; etiam ad pias cauſas, in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu partes litigan [Vide circa eandem materiam huius ca. infra, ca. 72. per totum libri 5.]tes contendebant. Deinde, codicillis hæreditas vtrum hodie de iure huius Regni, poſt nouam deciſionem l. 3. Tauri, directò dari, vel adimi poſſit? & quid inter liberos, & ad pias cauſas? Dotis etiam cauſa, quòd dicatur pia, quomodo intelligendum ſit, & an probetur efficaciter ex iuribus vulgatis, maximeque ex textu in l. cum is, §. ſi mulier. ff. de condictione indebiti. & de diſtinctione communi Doctorum ad eum textum. Teſtator prætereà, an præſumatur ſanæ mentis fuiſſe tempore conditi teſtamenti, vel codicilli, & probatio de ſana mente præualeat in dubio? Sed & ſanæ mentis defectus, an elici valeat ſolum ex eo, quod in articulo mortis conſtitutus teſtator condidit teſtamentum? diſpoſitionem etiam teſtamentariam, & aliam quamcunque circa mortem factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri, quàm vere Angelus putauerit; & contrarium Alexander vtrum rectiùs docuerit? Teſtamentum quoque ad blanditias, ſiue perſuaſiones, & preces, aut etiam ſuggeſtiones alicuius factum, vel mutatum, vtrum de iure firmitatem obtineat, nécne; & quatenus liceat blanditiis alium allicere ad ſic, vel ſic teſtandum, vel ad mutandum teſtamentum præcedens, ipſæquè perſuaſiones iteratæ, & moleſtæ vim habeant coactionis. Rurſus, legitimatio per ampliſſima etiam verba conceſſa, ſed limitata in ſucceſſione, an ſit legitimatio, vel diſpenſatio, & in quo dignoſcatur, atque diſtinguatur vna ab altera? Legitimatus etiam cum clauſula conſueta, vt ſuccedat in eo quod, vel quatenus pater voluerit, aut reliquerit, & ſic cuius ſucceſſio ad voluntatem patris limitatur; diſpenſatus etiam (qualis eſt ſpurius natus ex his, inter quos matrimonium contrahi non poterat) contra voluntatem patris aliquid conſequatur; ſiue poſſit dicere teſtamentum patris nullum, in quo præteritus eſt; aut inofficioſum, ſi exhæredetur; an etiam, in eo, quod ſibi à patre relinquitur, onus, vel grauamen iniungi? Denique, quam verum ſit, quod per codicillos teſtator non videatur receſſiſſe à diſpoſitione teſtamentaria, nec alterare legata in teſtamento relicta, tametſi in eiſdem codicillis legata reliquerit; vbi nonnullis illuſtratur, atque exornatur leg. alumnæ. §. qui filias. ff. de adimend. legat. deciſio. Ac denique horum omnium diligens admodum, & accurata traditur reſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in facto propoſito, & lite valde controuerſa, definitiones, ſeu deciſiones egregiæ proferuntur; & legitimationis articulus, ingenti ſtudio, & Interpretum omnium prolixa, & originali lectura diſcutitur. p. 181.
- Cap. XXIII. Coniecturæ, & præſumptiones plures, ac etiam diuerſæ, & contrariæ, cum ex teſtamento, vltimáve diſpoſitione quacunque apparent, & deteguntur; qualiter in coniecturanda, atque interpretanda mente, & voluntate teſtatoris dubia procedi debeat, ſiue quibus regulis, atque doctrinis coniecturæ ipſæ contrariæ terminari valeant, ne erretur, & iuridicè fiat. An etiam, & quando coniectura vna, ſiue præſumptio tollat aliam, ſiue altera validior, & potentior quæ dicatur. p. 211.
- Cap. XXIV. De coniecturis, & earum æſtimatione cum agitur, voluntatis quæſtionem, vt plurimùm arbitrio. Iudicis eſſe, quemadmodum accipiatur, & intelligatur. Rurſus, de præcedentia, ſiue victoria coniecturatum, & de ordine ſuperioritatis ipſarum, ad l. ſi ſeruus plurium, §. vltim. ff. de legatis primo, & de ſententia, & reſolutione Authoris, breuis, & notanda reſolutio, atque explanatio. pag. 214
- Cap. XXV. Ex eadem cap. præcedentium materia, & in conflictu coniecturarum contrariarum circa vltimarum voluntatum interpretationem victoria, ſiue præcedentia; vbi in caſu ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu occurrenti, egregia admodum, & notanda Senatus eiuſdem definitio proponitur. Conditionis etiam caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ materia breuiter commemoratur, & quando vnaquæque harum ex præſumpta teſtatoris voluntate pro impleta habeatur, vel non. Rurſus, præceptum ſeu conditio contrahendi, vel non contrahendi matrimonium cum aliqua certa, & determinata perſona, vel cum aliquo genere perſonarum, qualem de iure firmitatem obtineat. Quid denique, ſi præceptum ipſum de contrahendo matrimonio cum aliquo, vel intra certum tempus, imponitur virgini, quæ propter impedimentum à patre ſibi illatum, adimplere illud non potuerit. Sícque conditio, ſi nupſerit Titio, vel intra certum tempus nupſerit, an habeatur pro impleta, ſi ex voluntate patris alteri nupſit, vel non nupſerit intra terminum ſtatutum, quod patris aſſenſum, ſeu voluntatem expectaſſet (quæ de honeſtate, & ſecundum bonos mores expectari debet omnino, & de conſilio Bertrandi 148. num. 10. lib. 1. Circa quod adnotantur, atque ingenti ſtudio conſiderata traduntur nonnulla, quæ nullibi inuenientur hactenus ſic obſeruata, nec reſoluta. pagina 217.
- Cap. XXVI.

- Vxor ad exactionem, & reſtitutionem dotis propter inopiam mariti agens conſtante matrimonio, & quilibet alius creditor, vtrum poſſit bona maioratus, ſibi ex Regia facultate, vel ex diſpoſitione primi inſtitutoris ſpecialiter obligata, & hypothecata exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus poſterioribus obligata ſunt; atque ita, an l. 2. C. de pignor. & hypothec. conſtitutio, ſiue ex æquitate, & vt poſterioribus, ſicut anterioribus conſulatur creditoribus, nouè introducta deciſio: procedat etiam reſpectu bonorum maioratus, quæ ſpecialiter hypothecata reperiuntur, vt niſi prius ipſis excuſſis, ad generalem bonorum liberorum exactionem procedi non valeat, vel è contra non poſſit creditor, niſi in defectum bonorum liberorum ad bona maioratus deuenire. Rurſus, eiuſdem l. 2. diſpoſitio, vtrum non habeat locum, vbi inter contrahentes aliter cautum fuerit, & quando, & quomodo ipſa procedat. Quando etiam maritus vergere ad inopiam dicatur, vt locus ſit deciſioni l. ſi conſtante, ff. ſolut. matr. & iurium ſimilium in materia loquentium: & ibidem horum omnium ſingularis admodum, & notanda, atque accuratior, quam antea fuiſſet, tradita reſolutio: Regij quoque Hiſpalenſis Senatus definitiones, ſiue deciſiones quatuor præcipuæ in præfatis articulis proferuntur, quæ egregiam reſolutionem multis aliis caſibus, in praxi occurrentibus, in futurum præſtabunt. Sed & poſt peractum, finitúmque cap. iſtud, adduntur, atque diligenter adnotantur nonnulla in eadem l. 29. tit. 11. part. 4. & mariti vergentis ad inopiam, materia, vt ex profeſſo dignoſcatur, in rebus dotalibus, in arrhis etiam, & donationibus propter nuptias, item & in paraphernalibus, & aliis bonis extra dotem, à quo tempore, conſtante, & ſoluto matrimonio, contra mulieres præſcriptio incipere, procedere, ac perfici valeat.
- Quid denique, ſi tertij bonorum mariti poſſeſſores, aduerſus mulieres ipſas; ex titul. C. ſi aduerſus creditorem, iura ſibi, ex tacita, vel ex expreſſa hypotheca, in omnibus bonis mariti competentia præſcribere intenderint; & de conſonantia, atque deciſione l. 8. tit. 29. part 3. cum verbis, & deciſione d.l. 29. tit. 11. part. 4. pag. 231

- Cap. XXVII. Teſtamentum ad interrogationem alterius, & per reſponſionem [Vide infra, cap. 73. per totum, lib. 5.] per verbum, ſic, ſiue nutu, aut ſignis, vel capite annuendo, cum fit, tam inſtituendo, quàm legando, aut fideicommittendo; quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri debeat, ne erretur; & de regulis, & doctrinis, quibus duci atque excitari debemus, cum de ſignis, & coniecturis præſumptæ voluntatis agitur in hac materia adeò coniecturali, & præſumpta? An denique, de iure huius Regni poſt leges nouas Regiæ collectionis, aliquid nouum circa hæc fuerit introductum, necne: diligens equidem, & notanda reſolutio, atque explanatio, qua (vt videbis) quamplurima adnotantur, atque ingenti ſtudio explicata relinquuntur, quæ practicis, & quotidianis negotiis admodum erunt vtilia, & conducibilia. pag. 251.
- Cap. XXVIII. Teſtator, an, & quando præſumatur ſanæ mentis fuiſſe, vel non, cum teſtamentum condidit; & de ſignis, & coniecturis, atque præſumptionibus, ex quibus dementia, inſana mens, & furor detegi, ac interpretatio fieri valeat in hac materia iuridice. Rurſus, teſtes ad probandum furorem, vel dementiam, inducti, quo pacto deponere debeant, & quibus maior ſit adhibenda fides, an his, qui de furore, an verò eis, qui de ſana mente deponunt: Notario quoque an credendum ſit atteſtanti in principio teſtamenti teſtatorem eſſe ſanæ mentis. Denique, ſemel furioſus, vel aliter conſtitutus extra ſanam mentem, habens etiam dilucida interualla, an præſumatur poſtea talis, & ſic actus ab huiuſmodi geſtus, vtrum furoris, an dilucidi interualli tempore factus præſumatur, vt valeat, vel non; breuis equidem, & diſtincta, atque vtilis reſolutio; & explanatio, vbi & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu occurrenti definitiones, ſeu deciſiones tres proponuntur. pag. 268
