- 4 Nam facit, vt quod ſcriptum eſt in teſtamento, valeat.
- 5 A verbis dispoſitionis expreſſis recedendum non eſt.
- 6 Verba geminata denotant magis enixam teſtatoris voluntatem, & ipſam augent, & apertius detegunt.
- 7 Gerundia, verbo futuri temporis iuncta, important, atque inducunt conditionem ſui naturâ.
- 8 Ablatiui abſoluti conditionem inducunt.
- 9 Conditio ad vnguem, & in forma ſpecifica adimpleri debet.
- 10 Et ſolum inspicitur id quod fuit expræſſum & ſpecificatum.
- 11 Limitatio temporis à teſtatore adiectæ, aliud quodcunque tempus vlterius excludit, & vide infrà, 13. & 14.
- 12 Conditio vbi eſt ad certum tempus limitata, nec reſtricta, poteſt quandocunque impleri; ſecus tamen ſi ſit reſtricta.
- 13 Conditio poteſtatiua vtrum poſſit ſine mora quandocunque in perpetuum impleri, remiſſiuè.
- 14 Temporis limitati lapſus continet dispoſitionem contrariam, & excludit quem à beneficio conceſſo ad tempus. Quoniam ad tempus conceſſum, cenſetur poſt tempus prohibitum. Et tempus non obſeruans, non obſeruat formam, immò renunciat.
- 15 Tranſacto tempore, intra quod conditioni quis parere debet, poſt tempus non admittitur, etiam libertatis fauore.
- 16 In conditionibus moræ purgatio locum non habet.
- 17 Conditio poteſtatiua non habetur pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum, quominus impleret conditionem ipſam.
- 18 Et idem in conditione mixta, quando non impletur facto ipſius legatarij, vel cum non deficit ex parte eius, cui impleri debuit, ſed ex parte alterius, ſcilicet tertij, quod tamen latiùs explicatur infrà, n. 31. & n. 56. & ſeqq.
- 19 Metu pœnæ licet non poſſit quis adstringi ad matrimonium contrahendum, tamen ſpe lucri optimo iure poteſt ad matrimonium allici, atque inuitari.
- 20 Conditio contrahendi cum certo genere perſonarum, vel cum certa, & determinata perſona, valida eſt. Quia ex hoc non cenſetur adempta facultas contrahendi, licet ex parte reſtringatur.
- 21 Sicque condito, ſeu præceptum à teſtatore iniunctum fœminæ, vt alicui nubat, ſub pœna priuationis hæreditatis, vel legati, vel maioratus inſtituti, de iure ſubſistit, & adimpleri debet.
- 22 Et non modò per viam conditionis, ſed etiam modi adiici poteſt.
- 23 Et non modò vt fæmina nubat alicui extra familiam, ſed etiam de familia.
- 24 Poteſt etiam adiici conditio, qua hæreditas auferatur, ſi quis contraxerit matrimonium cum certo genere perſonarum.
- 25 De voluntatis declaratione cùm agitur, quia actus eſt iam in eſſe productus, voluntas probatur per duos teſtes. Si verò agatur non de declaranda voluntate; ſed de inducenda, & de eius ſubſtantia non apparet, iidem teſtes neceſſarij ſunt, qui in ipſa dispoſitione interuenerunt, nec duo ſufficiunt.
- 26 Subſtitutio, quæ prætenditur omiſſa in teſtamento, probanda eſt per ſeptem teſtes.
- 27 Legati verba dubia declarantur coniecturis, ſed quando mutatur ſubſtantia, vel aliquid additur, debet probari per quinque teſtes.
- 28 Declarare ille dicitur, qui addit qualitatem, quæ non alterat ſubiectum; aliàs ſecus.
- 29 Teſtes tot requiruntur in probando id, quod ſapit diſpoſitionem extendendo, vel addendo, quot requiruntur ad probandum principalem diſpoſitionem.
- 30 Teſtator ſi in teſtamento aliter diſpoſuerit, quam inter viuos dixerat, per contrariam diſpoſitionem cenſetur voluntatem ſuam mutaſſe.
- 31 Conditio pro defecta, non autem pro impleta habetur, quoties impedimentum à tertio illatum fuit, sicque grauato præſtatur actio ad intereſſe aduerſus ipſum tertium impedientem. Quod tamen intellige, & declara, vt infrà, num. 56. & ſeq. vſque ad n. 64.
- 32 Pelaez à Mieres in propoſito conſilij Bertrandi 148. n. 10. lib. 1. obſeruatio quædam profertur, & contraria pars defenditur infrà, n. 82. & vide num. 63.
- 33 Conditionis cuiuſuis, etiam caſualis, defectus numquam vitiat dispoſitionem, quando veriſimiliter disponens legatum eſſet etiam defecta conditione, relicturus.
- 34 Idque maximè, ſi aliæ coniecturæ concurrant.
- 35 De conditionis implemento cum agitur, voluntas magis, & quod principaliter intendit teſtator, quàm verborum figura ſpectanda eſt.
- 36 Et magis conſideratur veriſimilis mens testatoris, quàm rigor verborum.
- 37 Conditio limitatur ex præsumpta voluntate defuncti.
- 38 Et propter mentem teſtatoris, non veniente etiam conditione, relictum quandoque debetur.
- 39 In omni materia, & dispoſitione interpretatio nulla melior eſt, quàm ea, quæ colligitur ex eo, quod teſtator ſi viueret, aut ſi interrogatus fuiſſet, veriſimiliter fuiſſet responſurus, vt pro dispoſito, & expreſſo habeatur, tametſi dispoſitum non fuerit.
- 40 Ancharani conſil. 219. expenditur, & de ratione eius agitur, & numero ſequenti.
- 41 Conditio, quæ præfinito tempore adimpleri non poteſt propter anguſtiam temporis, quaſi ex qualitate temporis impoſſibilis, non vitiat legatum.
- 42 Conditionis implendæ tempus non currere ignoranti, ſed tantum à die ſcientiæ.
- 43 Tempus à iure, vel ab homine ſtatutum contra legitimè impeditum, & maximè eum, qui impedimentum non potuit remouere, non currit.
- 44 Conditionis implendæ tempus præciſum à teſtatore appoſitum, ignoranti etiam, & impedito currit.
- 45 Cauſa quæ respicit ſolum fauorem, & commodi legatarij, non reſtringit legatum.
- 46 Sicque cauſa ipſa respiciens ſolum fauorem legatarij, impulſiua dicitur, & non finalis, & non reſtringit legatum, quin debeatur, etiam ſi illa deficiat.
- 47 Et id maximè inter coniunctas perſonas. Inter quas legatum potius ex naturali affectione, & ex cauſa motiua, quam limitatiua factum præſumitur.
- 48 Conditio contrahendi cum certa perſona, vel cum certo genere perſonarum, quamuis de iure valida ſit regulariter; Id tamen intelligi, atque moderari debet, modò honeſtè adimpleri valeat conditio ipſa: nam ſi honeſtè adimpleri non poteſt, reputatur impoſſibilis de iure, & non obligat, nec legatum amittitur. Quomodocunque ipſum contingat, etiam extra caſum expreſſum, in l. cum ita legatum, in verſic. videamus, ff. de condit. & demonſt. & num. ſeq.
- 49 Dispoſitio teſtatoris continens conditionem inhoneſtam de iure, vel ſecundùm mores ciuitatis, reiicitur à matrimonio, provt hic adnotatur; & num. ſeq.
- 50 Ea quæ non poſſunt commodè, id eſt, ſalua dignitate, & honore noſtro fieri, dicuntur in iure impoſſibilia factu.
- 52 Filia in patris poteſtate conſtituta, licet præcisè ad validitatem matrimonij non teneatur exigere patris conſenſum, nam etiam eo non petito, tenet contractus coniugalis, nec ob id poteſt exhæredari: Ex honeſtate tamen exigere debet patris conſenſum: nec abſque eo honeſtè contrahere poteſt: quod exornatur.
- 53 Conditio illa, ſi vxorem duxerit, ſi dederit, ſi fecerit, ita accipi oportet, quod per grauatum non ſtet, quominus ducat, det, aut faciat.
- 54 Legatum virgini factum, ſi Titio nupſerit, minimè amitti, ſi ipſa legataria alteri nubat ex conſenſu patris. Vel ſi expectans conſenſum patris, intra tempus à teſtatore præfixum, non nupſerit, vt numeris ſeqq. & præcedentibus. Et de conſilio Bertrandi, 148. lib. 1. & num. ſeq.
- 55 De perſona ad tempus validum eſſe argumentum iure, maximè eadem exiſtente ratione.
- 56 Circa ſententiam Bertrandi relatam, quatuor Authoris nouiſſimæ, & veriſſimæ obſeruationes proferuntur, quæ ſcitu, & notatu reputabuntur digniſſimæ.
- 57 Aliæ etiam duæ excogitantur, vt hic videbitur.
- 58 Ludouicum Molinam indiſtinctè probaſſe Bertrandi ſententiam.
- 59 Didac. etiam Couarr. potiùs probaſſe, quàm improbaſſe videri, vt nouè, & verè hic demonſtratur. Et Emmanuelis coſtæ obſeruationes (ad quas Author ipſe ſe refert) ponderantur.
- 60 Voluntates teſtatoris, quantumcunque fauorabiles, legis rationi, atque interpretationi, & dispoſitioni ſubiici, ac ita demum obſeruari debent, ſi honeſtatem, & poſſibilitatem præſe ferant, nec turpitudinem, aut inhoneſtatem, vel quid aliud legibus eiſdem contrarium, contineant.
- 61 Conditio, quæ honeſtè adimpleri non valet, quaſi impoſſibilis reputatur, & pro non ſcripta habetur, quamuis de facto impleri poſſit.
- 62 Honeſtatis, & honoris cauſam, vſque adeo leges in conſideratione habuiſſe, in hac qua verſamur, cum certa perſona contrahendi matrimonium, materia, vt ipſam voluntati expreſſæ teſtatoris prætulerint. Siue in concurſu honeſtatis, & voluntatis, honeſtatem præualere dixerint.
- 63 Quod ſi Pelaez à Mieres iuridice ita animaduerteret, de ſententia Bertrandi querelam non poſuiſſet, provt hic obſeruatur.
- 64 Augmenti primi pro contraria parte adducti, verum, & concludens adducitur responſum.
- 65 Secundi quoque pro ipſamet parte ponderati, ſolutio præſtatur.
- 66 Tertio etiam partis eiuſdem fundamento respondetur, & num. ſeq.
- 67 Lex, Thais, §. intra, ff. de ſtatuliberis, elucidatur. atque explanatur.
- 68 Conditionum tres eſſe ſpecies, caſualem ſcilicet, poteſtatiuam, & mixtam.
- 69 Potestatiua conditio, quæ dicatur, & quæ mixta.
- 70 Conditionis caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ, permultæ ſunt differentiæ.
- 71 In conditione caſuali inspicitur ſolùm euentus, & ob id quomodocunque deficiat, impeditur diſpoſitio. Vſque adeo, vt conditio ipſa non purificata, habeatur pro non facta, etiam ſi in minimo deficiat. Quia conditio pro ſui natura eſt indiuidua, & formam importat.
- 72 Conditio poteſtatiua non habetur pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum, quo minus impleret conditionem ipſam.
- 73 Habetur verò pro impleta, ſi honoratus, & conditione grauatus, ſine aliqua ſui culpa fuit impeditus ab eo, in cuius perſona conditio erat implenda.
- 74 Quod ſi honoratus, & conditione grauatus, caſu fuit impeditus, habetur conditio pro impleta ad commodum ipſius grauati.
- 75 Dummodo non fuerit ipſe in mora dandi, & ſic culpa eius non præceſſerit.
- 76 Item vbi conditio deficit per cauſam contingentem in perſonam honorati.
- 77 Conditio mixta non habetur pro impleta, ſed deficit, quando non fuit impleta, & defecit facto ipſius legatarij.
- 78 Conditio mixta pro impleta habetur, quando iuſta cauſa excuſat legatarium, quia tunc non videtur per eum ſtetiſſe.
- 79 Conditio mixta pro impleta non habetur, ſed potius pro defecta, quando caſu, non autem facto, aut culpa legatarij conditio ipſa defecit.
- 80 Quod limitatur fauore alimentorum, & libertatis, & piæ cauſæ, & in primogeniis. Et cùm diſpoſitio modum potius continet, quam conditionem. Quia modus caſu fortuito deficiens, habetur pro impleto.
- 81 Conditio mixta habetur pro impleta, quando deficit ex parte eius, cui impleri debuit, quia nolit, vel aliter impediat.
- 82 Conditio mixta deficiens facto tertij, non eius, in cuius perſona erat adimplenda, pro defecta habetur. Sicque legatario, vel honorato præſtatur actio ad intereſſe aduerſus tertium impedientem. Si verò ſoluendo non ſit, conditio non pro defecta, ſed pro impleta habetur.
- 83 Similiter etiam, quando impedimentum à tertio iniuſtè illatum fuit. Secus autem ſi iuſtè.
- 84 In maioratu præceptum de contrahendo habetur pro impleto, tertio iniuſtè impediente matrimonium.
- 85 Vel cum impeditur à tertio, cuius conſenſus, vel de iure, vel de honeſtate, ſecundum bonos mores requiritur. Quia tunc perinde eſt, ac ſi conditio impediretur ab eo, in cuius perſona implenda erat.
- 86 Quinti, ſexti, ſeptimi, & octaui argumenti propoſiti ſuprà pro contraria parte, traditur vera ſolutio.
- 87 Pauli Duram in propoſito huiuſce materiæ, obſeruationes conuenientes expenduntur, quibus conſilij Bertrandi 148. lib. 1. ſpecificam ipſe mentionem facit.

QVo clarior, & diſtinctior diſputationis huius capitis, & Regij Hiſpalenſis Senatus definitionis explicatio habeatur, præmittendum erit ante alia, Didacum Nuñez [Senatus Regij. Hispalensis egregia deciſio.] de Arojo, teſtamento condito, & filiis duobus non legitimis, ſed naturalibus, quos habebat, hæredibus inſtitutis, D. Annæ de Queſada, filiæ cuiuſdam ſororis, ſuæ, mille & quingentorum ducatorum legatum reliquiſſe in hæc verba: Iten mando a mi ſobrina doña Ana de Queſada, hija de mi hermana dogna Luyſa de Arroyo mil y quinientos ducados, y que eſtos ſe leden quando ſe caſare, ſiendo dentro de dos años despues de mi fallecimiento, y para eſte efeto ſe pongan en el depoſitario general, que es, o fuere deſta ciudad, para que ſe le den, caſandoſe dentro del dicho tiempo. Cum autem in regio ipſo Senatu lis retineretur, & agitaretur, dubium præcipuum ex relatis verbis oriebatur; ipſa namque legataria, tametſi non intra duos prædictos annos, ſed multo poſt, & ſex ferè abhinc annis à morte teſtatoris præfatum matrimonium contraxit, nihilominus tamen contendebat, legatum ſibi præſtandum, ac ſi conditioni paruiſſet, & intra biennium nupſiſſet, ex quo per ipſam non ſtetit, ſed per patrem ſuum. cui obtemperans, & aſſenſum eius expectans, antea contrahere non valuit vllo modo, E contrario tamen dicti filij naturales, & hæredes patris, petitioni legati neruosè contradicebant, atque ipſum non deberi ex deſectu conditionis non adimpletæ, ſicque nec præſtandum contendebant. Senatus vero cum in facto, & in iure plenè inſtructus fuiſſet, in fauorem dictæ legatariæ caſum definiuit, & legatum ab hæredibus ſolui decreuit. Ipſius autem definitio, ſeu deciſio vt iure, & ratione comprobetur, & eorum, quæ mox peraguntur, dilucida tradatur, & notanda reſolutio, atque explanatio (quæ & multis aliis caſibus erit conducibilis) dictorum hæredum fundamenta, ſeu rationes primo loco ponderabuntur, ac poſtmodùm legatariæ rationes, & argumenta adducentur: & denique contrariæ, primæque partis fundamentis concludens, & verum præſtabitur reſponſum.

Pro parte itaque hæredum, & contra dictam legatariam, primo loco vrgere videbatur, quòd voluntas teſtatoris in teſtamentis totum fecit, & inprimis ſeruari debet, ea etenim tanquam regina primum locum obtinet, & in omnibus dominatur, l. ex facto 35. §. rerum autem Italicarum, ff. de hæred. inſtit. l. in conditionibus primum locum, in principio, ff. de condit. & demonſtr. l. cum quæſtio in fine, C. legatis, & tanquam lex obſeruanda eſt modis omnibus, §. disponat. vt authent. de nuptiis, capitis vltima voluntas, 13. quæſt. 2. nam facit, vt quod ſcriptum eſt in teſtamento, valeat, l. ſi mihi, & tibi §. in legatis ff. de legatis 1. & ſuperiora omnia in eadem, qua verſamur matrimonij contrahendi conditione, & materia, adnotarunt, & latiùs comprobarunt Cardin. Mant. de coniectur. vltimar. volunt. libro 11. titulo 16. num. 3. & lib. 3. vbi latiùs: Pelaez à Mieres, de maioratu, 1. p. quæſtione 50. ante numerum primum, qui priùs quàm materiam ipſam conditionis matrimonij contrahendi aggrediatur; id præmittit, quod de voluntate ſeruanda diximus: Petrus Surdus, in conſilio 72. n. 11. lib. 1. vbi exornat, Azeuedus etiam, in conſilio 4. num. 8. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 11. à principio, infinitos alios ſciens, conſultòque prætermitto, quoniam ſuperioribus capitib. latè commemoraui eos, & vulgatiſſmam hanc allegationem comprobaui. Voluntas autem hæc, quod legataria dictum legatum conſequatur, ſi intra duos annos nupſerit, & non aliàs, videtur expreſſa, & manifeſta propter verba relata, à quibus recedendum non eſſe, inquit textis expreſſus, & vulgatus, in l, non aliter, & in l. ille aut ille, §. cum in verbis, ff. de legatis tertiò, & latiſſimè exornaui, atque comprobaui alio cap. ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu. Maximà exgeminatione verborum ipſorum, quæ denotant magis enixam teſtatoris mentem, & voluntatem, & ipſam augent, & apertiùs detegunt, l. baliſta, ff. ad Trebellian. cum aliis vulgatis, de quibus plena manu alio cap. infrà. Et per Surdum, in conſilio 73. num. 64. & ſeq. lib. primo, & in conſil. 112. num. 18. eodem libro 1. & in conſil. 179. num. 18. lib. 2. Borgnin. Caualcan. deciſione 4. num. 27. & 80. p. 3. Aldobrandinum, in conſilio 3. ex numero 15. cum ſeq. Riminaldum, Menochium, Menchacam, Mieres, Burſatum, Hondedeum, Pecianum, Barzium, Thuſcum, & infinitos alios dict. cap. infrà adducans.

Secundò deinde facit, quoniam verba illa: Siendo dentro de dos años, & iterum: Caſandoſe dentro del dicho tiempo, ſunt gerundia, & verbo futuri temporis iunguntur, ſicque important, atque inducunt conditionem ſui naturâ. l. ſi tu ex parte 76. ibi, Adeundo, vbi Gloſſa explicat, id eſt, ſi adierit, ff. de acquir. hæred. ſequuntur ibi Bartolus, in fine, & cæteri communiter Scribentes: Idem Bartolus, Corneus, Iaſon, Decius, Ruinus, Pariſius, & Socinus iunior, cum quibus ita quoque adnotauit Petrus Surdus, in conſilio 72. numero primo, libro 1. vbi etiam cum eiſdem Authoribus, & additis Chaſſaneo, & Rolando adnotatuit, q́uod gerundium ablatiui caſus, iunctim verbo futuri temporis, importat conditionem: Et vltra eum Ioannes de Monte Sperello, in conſil. 225. n. 1. & in conſ. 281. num. 5. Marcabrunus, in conſil. 15. n. 1. qui loquitur in legato facto vxori his verbis, viuendo caſtè, vidualiter, & honeſtè; vt ſcilicet ea verba importent conditionem, ac idem, quod ſi dixiſſet, ſi vixerit caſtè, & c. Immò & gerundium ablatiui, iunctum verbo præſentis temporis, quod habet effectum in futurum importat conditionem, vt per Ruinum, in conſ. 170. n. 6. volum. 3. Surd. d. conſ. 110. num. 8. lib. 1. Ablatiui etiam abſoluti quod conditionem inducant ſui naturâ; compertum eſt, & vulgatum: & probatur per text. in l. teſtatore, ff. de condit. & demonſt. vt latius explicatur. infrà alio cap. huiuſce libri, & tractatus: & per Menoch. in conſ. 152. n. 10. lib. 2. Octauian. Cacheran. deciſ. Pedemontana 141. num. 6. & 7. Riminal. in conſ. 412. num. 85. & 86. lib. 4. & in conſil. 651. ex num. 16. lib. 6. Aldobrand. in conſ. 107. n. 16. Surd. in conſ. 171. n. 15. & 16. lib. 2. Franciſc. Viuium, deciſion. 19. per totam. Pet. Barboſ. in rubric. ff. ſoluto matrim. n. 24. Leand. Galganet. de condit. & demonſt. 2. p. cap. 1. quæt. 20. num. 6. folio 136. Cardinalem Thuſc. practicar. concluſ. iuris, litera A. concuſ. 32. Conditio autem ad vnguem, & in forma ſpecifica adimpleri debet, l. qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat. & latiùs probant Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 185. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titulo 19. num. 8. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 16. num. 120. & 121. Galganetus, de condit. & demonſtrat. 1. parte, cap. 6. & 2. parte, cap. 1. quæſt. 82. & ſolum inſpicitur id, quod fuit expreſſum, & ſpecificatum; vt ipſamet iura probant, & per Caſtrenſem, in conſilio 136. columna 2. verſic. & ideo, libro primo. Thuſcum, litera C. concluſ. 582. numero primo.

Rurſus & tertiò facit, quoniam limitatio temporis, duorum ſcilicet annorum à teſtatore adiecta, aliud quodcunque tempus vlterius excludit; cum vnius temporis incluſio, alterius excluſio ſit, iuxta text. in l. cùm prætor, ff. de iudiciis, cum aliis vulgatis, de quibus alio cap. infrà. Et loquens in eiſdem terminis noſtris, & in conditionibus docuit magiſtraliter Baldus, in l. ſi plures, num. 32. C. de condit. inſertis, & Cinus ibidem poſt Petrum, quæſtione 5. Bartolus, & Doctores, in l. hæc conditio, ff. de condit. & demonſt. Beroius, in conſilio 28. numero 51. lib. 2. Surdus, in conſil. 72. numero 2. libro primo. vbi inquit, quod conditio vbi non eſt ad certum tempus limitata, nec reſtricta, poteſt quandocunque impleri, ſecus tamen ſi ſit reſtricta. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 15. numero 127. in illis verbis: Aut certum tempus à teſtatore fuit præſtitutum, & poteſt egredi, l. ſi ita quis, §. Seia, ff. de verb. obligat. l. ſi intra. C. de fideicomm. libertat. l. ſtatu liberum, §1. ff. de legatis 2. & ſic Baldus voluit, d.l. ſi plures, n. 33. & probatur in dicto §. Seia; idem eſt in dispoſitionibus legalibus, & ſtatutariis, concedentibus aliquid fieri intra certum tempus ad onus alterius, l. prima. § intra, ff. de ſucceſſorio edicto, l. final. ff. quis ordo, l. fin. ff. de decret. ab ord. faciend. l. ob commissa. C. de adulteriis. Et repetit iterum ſub verbis ſeqq. Galganetus, in commentariis, de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 1. quæſtione 65. numero 1. qui in eo dubio vtrum conditio poteſtatiua poſſit ſine mora quandocunque in perpetuum impleri; nonnullos caſus diſtinguit, quorum primus ad propoſitum noſtrum, videlicet, quod ſi tempus eius adimplementi eſt taxatum, vltra non admittitur, & ſic quod conditio poteſtatiua, determinato tempore implenda, non poteſt impleri quandocunque, ſed tunc eſt implenda, & citat textum, in l. penultima, ff. vnde liberi. Afflict. deciſ. 73. num. 3. & ſeq. Menchacam, lib. 3. quæſtionum illuſtrium, cap. 93. num. 8. & ſeq. idem Galganetus, atque in fortioribus terminis, 2. p. cap. 1. quæſt. 70. n. 6. & quatuor ſeqq. fol. 196. & num. 12. fol. 197. vbi inquit, quod conditionis implendæ tempus appoſitum, præciſum cenſetur, & currit indiſtinctè, ex l. conditionum 90. ff. de condit. & demonſtr. Abbate, Mohedano & Petro Surdo, ibi relatis: & quod temporis limitati lapſus continet diſpoſitionem contrariam, & excludit quem à beneficio conceſſo ad tempus: quoniam ad tempus conceſſum, cenſetur poſt tempus prohibitum, & tempus non obſeruans, non obſeruat formam, immò renunciat; provt hæc omnia latius, &, multum ad propoſitum noſtrum comprobat Galganetus ipſe in loco relato. Tiraque 1. quoque, de retract. lignag. §. 3. gloſ: 4. num. 2. generaliter hæc eadem accipit in quacunque diſpoſitione, in qua certum, & taxatum tempus ſtatuitur ad aliquid faciendum, vt ſcilicet factum tranſacto tempore non teneat; per eadem iura, quæ Peregrinus, ſuprà relatus adduxit, & in fortioribus terminis, ac etiam concurrente libertatis fauore; id ipſum probatur per text. in l Thais, §. intrà, ff. de fideicommiss. libert. quò loci cum teſtator libertatem ſeruis ſuis reliquiſſet, ſi rationes intra certa tempora reddidiſſent; Iureconſultus reſpondet, quod ſi intra tempora præfixa conditioni reddendarum rationum non potuerint, non idcirco liberos eos fore, quod poſtea rationes velint reddere; & idem probatur in l. ſi intra 23. ff; de ſtatuliberis, in illis verbis: Si intra quinquennium Stichus centum dederit, liber eſto. nec Titio, nec hæredi vel emptori poſt quinquennium dabit. Et Bartolus ibidem in ſummario deduxit in hunc modum: Tranſacto tempore, intra quod conditioni quis parere debet, poſt tempus non admittetur. Atque ideo notari ſolet, quod in. conditionibus moræ purgatio locum non habet, vt per Doctores, in l. ſi ſuper, C. de transactionibus & in l. ſi inſulam, vbi Alexander. 24. ff. de verbor. obligat. Dominicum Arunadum, in tractatu de Mora, cap. 9. numero finali, & latiùs explicant Peregrinus, de fideicommiſſis, d. art. 16. n. 127. Galganetus, relatus ſuprà, num. 13. & 2. parte, cap. 1. quæſt. 65. fol. 181.

Præterea & quarto loco facit, certi iuris eſſe, conditionem poteſtatiuam non haberi pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum, quominus impleret conditionem ipſam, ſi quidem teſtator conditionem adiecit, vt grauatus eam impleret, non autem vt negligeret, l. quæ ſub conditione, §. 1. in fine, & l. finalis, ff. de condit. inſtitut. l. penultima, §. 1. ff. de condit. & demonſtrat. l. Mæuia, in principio ff. de annuis legatis, l. libertis, §. finali ff. de alimentis legatis: Et tradunt Bartolus, & Socinus, in l. in teſtamento 2. ff. de condit. & demonſt. ille numero 2. iſte numero 8. poteſtatiua: Iacobus Menochius, libro 4. præſumptione 183. numero 17. Peregrinus, de fideicommiſſi, artic. 16. numero 123. &124. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris litera C. concluſ. 581. maximè numero 4. meritò ergo legati commodo priuabitur legataria, quæ cum deberet intra biennium, iuxta præceptum teſtatoris poteſtatiuum, matrimonium contrahere, id neglexit. Quòd ſi dixeris, in caſu præſenti conditionem eſſe mixtam, cùm etiam à voluntate, & poteſtate alterius, ſcilicet patris, & ſic tertij dependeat, vt infrà, dicetur, & per Thuſc. concluſ 580. numero 4. & concluſione 578. numero 7. Menoch. lib. 4. d. præſumptione 183. num. 32. Peregrinum, dicto artic. 23. numero 152. Manticam, de coniecturis vltimar. voluntat. lib 11. titul. 16. num. 18. & 19. adhuc equidem conditio ipſa mixta haberi non poteſt pro impleta, cùm non fuerit impleta facto ipſius legatariæ, vel cùm non deficiat ex parte eius, cui impleri debet; ſed ex alterius, ſcilicet tertij, ſicuti vtrumque latiùs probarunt & iure, atque authoritate comprobarunt Molin. de Hispanor. primog. lib. 2. cap. 13. n. 20. Menoch. dicta præſumptione 123. ex num. 23. vſque ad num. 29. & num. 38. & 2. ſeq. Peregrin dicto artic. 16. n. 137. & ſeq. & n. 152. & ſeq. ſicque conditio eadem (vtcunque res ſit) defecta videtur, ſiue ſimus in poteſtatiua, siuc in mixta conditione, cum intra dictum biennium legaratia non nupſerit, vel facto tertij, patris ſcilicet, aut ſaltem non facto, vel omiſſione eiuſdem, non verò ex parte eius, cui impleri debeat, impedimentum proceſſerit.

Quintò etiam facit, certiſſimi quoque iuris eſſe, quod licèt pœnæ metu non poſſit quis adſtringi ad matrimonium contrahendum, cap. Gemma, de ſponſalibus, l. Titia, ff. de verbor. obligat. l. Titio centum, §. 1. ff. de condit. demonſt. tamen ſpe lucri optimo iure poteſt ad matrimonium allici atque inuitari, d.l. Titio centum, §. 1. & l. cum ita legatum 63. verſic. videamus, ff. de condit. & demonſt. per quæ iura in ſpecie cenſuerunt Bartolus, & communiter Scribentes ibidem, conditionem contrahendi cum certo genere perſonarum, vel cum certa & determinata perſona, valere de iure, quia ex hoc non cenſetur adempta facultas contrahendi, licèt ex parte reſtringatur. Sicque conditionem, ſeu præceptum à teſtatore iniunctum fœminæ, vt alicui nubat ſub pœna priuationis hæreditatis, vel legati, vel maioratus inſtituti; iure eodem ſubſiſtere, & adimpleri debere, d.l. cum ita legatum, verſic. ſi Titio nupſerit, l. 4. ibi: pero ſi el teſtador, & l. 22. tit. 9. partita 6. ibi, eſſo ſeria, & non modò per viam conditionis, ſed etiam per viam modi adiici poſſe, & non modò, vt fœmina nubat alicui extra familiam, ſed etiam de familia, intelligendo, prout pater Thomas Sanchez, in loco ſtatim referendo, num. 9. adnotauit, ac etiam Molina, Mantica & alij intelligunt, & denique, legatum, ſeu hæreditatem poſſe auferri, ti quis contraxerit matrimonium cum certo genere perſonatum; ſicque ſucceſſorem maioratus prohibitum cum aliqua contrahere; teneri adimplere, aliàs ſuccessione priuari, vt per Molinam referendum ſtatim num. 9. cap. 13. ita ſane ſuperiores omnes doctrinas amplectuntur vnanimiter poſt alios Authores multos, quos citant, & ipſas exornant Couar. in 4. ſecunda parte cap. 3. §. 3. num. 6. cum ſeq. Acoſta, in l. cum tale, §. ſi arbitratu, limitatione 6. num. 1. cum ſeq. Ludouicus Molina, de Hispanorum primog lib. 2. c. 13. per totum, Cardin. Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 11. tit. 18. ex n. 1. vſque ad num. 8. Pelaez à Mieres, de maiora. 1. parte quæſt. 50. num. 1. Aluaradus, de coniect. mente defuncti lib. 2. cap. 1. §. 1. num. 28. & ſeq. Ioannes Cephalus, in conſil. 319. lib. 3. Minſingerus ſingul. obſeruat. centuria ſexta, obſeruatione 31. Anton. Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 12. num. 78. Ioannes Gratianus, regula 83. Ludouicus Morotius, in reſponſo 97. num. 1. & tribus ſeq. Ioannes Gutierrez, in conſil 18. ex num. 2. & quatuor ſeqq. Azeuedus, in conſilio 4. maximè: num. 4. 7. 10. & 21. Eugenius in consilio 18. ex num. 43. cum ſeq. Sanchez, de ſponſalibus, libro 1. diſp. 33. num. 6. & tribus ſeq. & num. 11. fol. mihi 145. Andræas Fachineus, in conſ. 53. num. 13. & ſeq. lib. 2. Georgius de Cabedo deciſione 31. n. 3. Galganetus, de condit. & demonſt, 1. p. cap. 8. n. 1. & ſeq. fol 29. iuxta hæc autem planum equidem redditur, quod dicta legataria debuit nubere intra biennium; aliàs amittit legatum, & ita concludit Galganetus, loco nunc relato, num. 3. &. 4. in illis verbis: Et ideo conditio ditio iſta exiſtit, & legatum debetur, ſi nupſerit, id eſt, ſi validè, & effectualiter nupſerit, & deficit, ſi non nupſerit, & legati actio denegatur, &c. Martha, voto 50.

