Aliquando & quinto in genitiuo ponitur homo liber, & ei adijcitur nomen denotans ſubſtantiam, ſed non adeſt verbum ſubſtantium, eſt; & tunc dubitari ſolet, an dominium denotet. Et Pancirolus idem credit, dominium ſignificari; veluti, ſi dixero, ager Titij, intelligo, in quo ipſe dominium habet. l. vltim. in fine, ff. de contrahend. empt. l. ſi maritus, de fundo dotali, l. ſi à Titio, ff. de rei vendicat. d.l. 2. §. 1. de relig. & ſumpt. funer. vbi hæc verba, in locum alterius, domino dant actionem. Subdit etiam, inanem eſſe ad illam l. Iaſonis reſponſionem, ideo ibi dominium Genitiuum ſignificare, quia poſſeſſoris non intererat; quoniam lex illa hoc non perpendit, ſed sermonem, dum ait, hic ſermo domino dat actionem, ergo id ex vi Genitiui, aut verbi ſubſtantiui, quod ſubintelligitur, prouenit, & ſi ex æquitate ad eum, qui dominus non eſt, fiat extenſio, l. oſſa, §. nec cum, ff. de relig. & ſumpt. funer. aut poſſet forte rectius dici (adnotat idem Author) hanc dictionem, alterius, dominium denotare, non ex natura genitiui, ſed ex vi ipſius dictionis, quæ idem ſignificat, quod alienus: nam id alienum eſt, in quo alius dominium habet, §. alienus, Inſtit. de hæred. inſtit. quoniá etiam res meæ, tua, ſua eſſe dicitur, in qua ego, tu, & ille dominium habemus, l. nuper, ff. de legat. 3. ſi ita, ff. de auro & arg. leg. Vnde ſi legentur immobilia ex bonis teſtatoris, ea tantum veniunt, in quibus teſtator dominium habebat, Alex. in. conſ. 17. lib. 2. Credo tamen, vt dixi (concludit Pancirol. ipſe) Genitiuum dominium denoatare, & ſi plerumque ex æquitate, & vi rationis ad poſſeſſorem extenditur, vt videmus in legis Aquiliæ actione, quæ domino competit, l. item Mela, §. legis, ff. ad. l. Aquiliam, & tamen ad non dominum extenditur, vt in eadem l. in fin. Hinc, cum prætor edixit, in l. 1. in princip. ff. caup. ſtabul. vt naturæ, quod quiuſque ſaluum fore receperunt, reſtituerent, intelliguntur bona illorum, qui ea cuſtodienda dederint, ſiue propria, ſiue aliena; d.l. 1. §. idem Pomponius, illo titu. id autem ex æquitate potius, quam verborum proprietate deſcendit; nam cum nauta ideo ad reſtituendum teneatur, quia recepit; bona fides poſtulat, vt ei a quo recepit, reſtituat, ſiue eis dominus fuerit, ſiue non, l. bona fides, ff. depoſiti, Item cùm edixit Prætor, ſi cuius bona rapta eſſe dicetur, in eum qui rapuerit, actionem in quadruplum ſe daturum l. 2. in princip. ff. de vi bonor. raptor. non ſoli domino, ſed cuicunque poſſeſſori dedit, dicta l. 2. §. in hac actione. Quia cuicunque poſſidenti iniuriam raptor fecit; nec fur improbus ob id defendendus erat, quod poſſidens dominus non fuerit. Vnde illius edicti verba non ad ſonum literæ, ſed ſecundum dicentis mentem, & æquitatem ſunt intelligenda. Hæres quoque, cum ex edicto diui Adriani in rerum defuncti poſſeſſionem mittitur, ex l. vltim. & ibi Gloſ. verbo, fuerunt. C. de edict. diui Adrian. tollen. etiam ea, quæ à teſtatore nullo dominij iure tenebantur, obtinebit, l. & notandum, ff. de petitione hæred. quia cum loco teſtatoris ſuccedat, æquum eſt, vt omnia, que ab ipſo poſſidebantur, recipiat. Pari ratione, cum arborem in ædes Titij impendentem exſcindi iubet Prætor, etiamſi ædium vſumfructum Titius habuerit, eo interdicto aget, l. 1. in prin. iuncto §. non ſolum, de arborib. cædend. quia cum ob hanc rationem interdictum illud emanauerit ne ædibus noceretur, fructuarius quoque ſubleuandus fuit: idem pater in l. nec. ea, §. 1. de adult. eodem modo, cum lex Cornelia aduerſus eum vult agi, qui alicuius domum vi introierit, l. lex. Cornel. §. 1. ff. de iniur. non ſoli domino, ſed quicumque ædes habitanti, actionem tribuit, ex §. domum. l. eiuſd. quia ob iniuriá habitanti illatam, illa lex lata fuerit, quisquis etiam non dominus actionem habere debuit; vnde non mirum, ſi in prædictis caſibus etiam Genitiuus poſſeſſionem ſignificat. Hinc infert Pancirolus metipſe, quæ ſi bona hominum alicuius Caſtri declarata ſunt immunia, etiam ab eis poſſeſſa, quorum ipſi non ſunt domini, erunt immunia. Satis enim eſt vt pro dominis poſſideant, nec ſe dominos probare tenentur; que Alex. ſcripſit in conſ. 35. n. 17. lib. 4. eadé ratione comprehenditur etiam fructuarius: quare ſi ſtatutum velit ſtari iuramento domini de damno dato, ſtabitur etiam iuramento fructuarij: Alex in conſ. 119. lib. 2. & probat l. oſſa. §. non ſolum, ff. de relig. & ſumpt. fune, iunct. l. 2. §. 1. eod. tit. in re verò (concludit idem Pancirol) in qua dominium haberi non poteſt, nunquam dominium, ſed ius vel cauſam, quæ rem ipſam denotat, Genitiuus ſignificat; vt cum dicitur Eccleſ. Pet. Cleric, intelligitur, quam Paulus Clericus adminiſtrat, quia in ea dominium habere non poteſt, c. quia, de iudicijs, item ſi interdicatur Caſtris Epiſcopi, interdicta ſunt illa, in quibus habet iuriſdictionem, ca ſanè, 2. & ibi Abb. in vltim. notabili, de offic. de lega. C. ſi ſentent. de ſenten. excom. lib. 6. in ijs ergo, in quibus rerum dominium habere non poſſumus, Genitiuus ius ſignificat, quod in re habemus.

Hactenus Gid. Pancirol. in theſauro variar. lection. vtriusque iur. lib. 3. c. 25. per totum, cuius reſolutiones, & obſeruationes, ita ex propoſito, & ad literam commemoraui; vt oſtenderem, vtrum ipſæ communibus Interpretum noſtrorum theoricis, & doctrinis, ſuprà relatis conuenirent; an etiam aliquid nouitatis adducerent, & quidem exactè, diligenter articulum examinat præcitatus Author, & nonnulla conſiderat, quæ non ita ſpecifice tradebantur, atque adnotabantur ab alijs; maiori tamen ex parte conuenit his, quæ ex ſententia communi Doctorum recenſui per totum caput; vt pote cùm agnouerit expreſſim, quod Genitiuus ex ſui natura, cauſam efficientem ſignificat, & etiam finalem; & materialem quoque, & aliquando dominium ex ſui propria ſignificatione, aliquando ſolam poſſeſſionem, vel ſolam detentationem, aut ſolum vſumfructum, vel adminiſtrationem tantùm, iuxta ſubiectam materiam; ſicuti numeris præcedentibus adnotatum fuit.

Secundo deinde & principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit Gerundium triplex eſſe, veluti docendi, docendum, ſiue tres caſus habere; Genitiuum, accuſatiuum, & ablatiuum; ſicuti adnotarunt, & latius explicarunt vim, naturam, & effectum cuiuslibet, Albericus in dictionario, in verbo Gerund. vbi vide omnino. Bart. & Doctor. communiter. in rubric. C de edend. Idem Bart. in extranaganti, Ad reprimend. ex n. 13. cum ſeqq. Sebaſt. Medices, in tract. de acquir. & amit. rer. domi & poſſeſſio. gl. 1. parte 1. ex n. 3. vsque ad n. 9. Ioſeph. de Ruſt. Decian. & Surd. in locis refe rend. infra. Card. Thuſc. practicar. concluſ. iur. tom. 4. lit. G. concluſ. 41. per totam, fol. 168. & reſoluitur in verbum vbi non poteſt ad aliud verbum referri, gloſ. in authen. de non elig. 2. nubem collat. 1. habet ſignificationem actiuam, & paſſiuam secundum quod habet, idem ſignificatum cum infinitiuo, quando additur de vel in, vt explicat Medic. vbi ſuprà, n. 8. qui ſubdit, quod Gerundia, à Gerunda duplici ſignificatione, actiua, & paſſiua dicta ſunt, quorum, vt participiorum ſignificatio tota fere ex adiunctorum vi pendet, prout ibi probat, & exempla adducit. Sui autem naturâ Gerundium declarat verba dubia, aut obſcura, & determinat diſpoſitionem, quæ ad plures ſenſus trahi poteſt, non verò ampliat, Angel. in conſ. 338. n. 3. verſic. quia ſolent Gerund. Bald. in conſ. 212. n. 4. lib. 3. & in conſ. 194. lib. 4. Thuſc. dicta concluſ. 41. n. 1. & duob. ſeq. & comprehendit tempus præſens, præteritum, & futurum, vt concludunt omnes Authores ſuprà relati, ex Alberico tradit Thuſc. vbi ſuprà n. 12. aliquando etiam importat ſui natura conditionem, aliquando modum, & qualitatem; & ſic modiſicat, & qualificat diſpoſitionem. Aliquando neceſſitatem, & formam, & aliquando cauſam finalem; ſicuti hæc omnia comprobauit Thuſc. eadem concluſ. 41. ex n. 4. vsque ad num. 9. vbi quando importet conditionem: & n. 13. vbi quod qualificat, & modificat ex ſui natura: & n. 11. vbi inquit, quod qualificat verba, quibua adiungitur, ſignificando modum, vel rei formam; & citat Corneum, ita tenentem: & n. 14. 15. & 17. vbi quod ſignificat neceſſitatem, & formam: & num. 18. vbi quod cauſam finalem ſignificat. Et conuenit Sebaſtianus Medices, in tracta. de acquirend. & amittend. rerum domin. & poſſe. dicta gloſ. prima, parte prima, numero 5. vbi inquit alijs Authoribus, quod quandoque Gerundium neceſſitatem importat: & num. 6. vbi poſt Batrolum, Baldum, & Gratum obſeruat, quod Gerundium facit ſemper præſumi cauſam finalem, quod numero ſeptimo, intelligit, tam in Accuſatiuo, quam in Genitiuo: & numero 3. conſtituit Author ipſe, quod Gerundium poſitum in ablatiuo, de ſui natura determinat & qualificat actum verbi, cui adijcitur; ex Corneo, & Cacherano, quos ibi citat. Et quod ideo dicitur Gerundium, quia gerit actum verbi, ſecundum Baldum, quem recenſet ibidem.

Regulariter autem Gerundium (niſi ex ſubiecta materia, aut qualitate, & natura rei aliter dicatur) quando adiicitur verbo futuri temporis, conditionem importat, quod Thuſcus ipſe in locis ſuprà relatis, & maximè n. 6. & 7. & Medices, dicta gloſ. 1. n. 4. ex communi profitentur. Et probatur in l. ſi tu ex parte, vbi Gloſſa, in verbo, adeundo, & Bartol. in fine, ff. de acquirenda hæredit. & in l. 1. n. 36. ff. de condit. & demonſt. Iaſon, in rubric. Inſtit. de act. n. 33. Decius, in conſ. 433. n. 6. Chaſſaneus, in conſ. 33. n. 1. Surdus. de alimentis, tit. 5. queſt. 3. n. 41. Marcabrunus, in conſ. 15. n. 1. qui Ioquitur in legato vxori facto his verbis, viuendo caſte, vidualiter, & honeſtè, vt ea ſcilicet verba conditionem importent, & reſolunatur, ac ſi dixiſſet, ſi vixerit caſtè, vidualiter, & honeſtè. Azeuedus, in l. 3. titul. 14. num. 47. & 48. lib. 4. vbi quod gerundium inducit formam, modum & conditionem. Et id ipſum obſeruatur, quando adiicitur participio futuri temporis; ſicuti ipſimet obſeruarunt Interpretes, atque ex communi tradidit Surdus, d.n. 41. Cæterum, cum adiicitur verbo, aut participio præſentis temporis, importat modum, vel qualitatem: ſecundum Bartol. & Iaſon. vbi ſupra, Decium, in rubrica, C. de edendo, n. 10. Ripam, in conſ. 185. n. 7. Surdum, d.q. 3. n. 43. ſic etiam, quod Gerundium limitat, & qualiſicat, ſcripſit Tiberius Decian. in conſ. 4. n. 13. lib. 3. Ioſeph. de Ruſticis, in tractatu, an, & quan. libe. in condit. poſt. cenſean. voca. lib. 6. c. 2. per totum. Qui Gerundij tractatum, & materiam concludit, atque reſoluit, ſequentibus appoſitis doctrinis, ſiue aſſertionibus, videlicet, quod Gerundia in ablatiuo, quemadmodum participia, conditionem ſignificant; cum & ipſa inter participia numerentur. Et quod quatuor caſus retinet Gerundium, nominatiuum, genitiuum, accuſatiuum, & ablatiuum, & vnusquisque caſus diuerſam retinet naturam: ſi enim Gerundium in caſu nominatiuo enuntiatur, cum adiungitur verbo ſubſtantiuo, eſt, & neceſſitatem tunc iure ſignificat: quia exponitur edendum eſt, neceſſe eſt edere, iurandum eſt, neceſſe eſt iurare; vt per Felinum, Socinu, & alios Authores ibi relatos, qui concludunt poſt Baldum, Gerundium duplicem habere ſignificationem, actiuam ſcilicet, & paſſiuam, in actiuàque ſignificatione necessitatem non importare, & ita procedere titulum de in ius vocando, & de poſtulando: in paſſiua verò ſignificatione neceſſitatem inducet; & ita accipi titulum de edendo; provt etiam tenent Authores, quos Ruſticis commemorauit lib. 6. d.c. 2. n. 2. Si verò Gerundium in caſu genitiuo ponatur, neceſſitatem non ſignificat, vt in notabili quæſtione conſuluit Alexander, in conſ. 28. Ponderatis verbis, n. 5. verſic. quia illud Gerundium lib. 4. ſed cauſam finalem, vel intentionem: præſertim, ſi his dictionibus, animo, vel cauſa, coniugatur, vt percuſſi animo occidendi, id eſt, ad hunc finem, vt occiderem, l. ſi is qui cum telo, ff. de ſicariis, & Authores, quos Ruſticis ipſe citat n. 3. At ſi Gerundium in accuſatiuo caſu ponatur, vt, ad reprimendum, tollendum; tunc neque neceſſitatem, ſed pariter cauſam finalem denotat quaſi hoc faciat ad illum finem, vt reprimat, vt tollat. Sicuti probatur in extrauagant. Ad reprimendum, verſic. ex eorum, vbi Bartolus notat ante n. 14. Aretinus, & Iaſon, n. 29. in rubrica de actio. & cum multis Ruſticis d.c. 2. n. 4. Ioannes Bolognetus, in rubrica, C. de edendo, n. 41. & tali caſu Gerundium poſſet etiam modum ſignificare, vt ibidem Ruſticis concludit n. 5. Et denique concludit n. 6. quod ſi Gerundium in ablatiuo ponatur, tunc neceſſitatem minimè importat: ſi autem ponitur ſine præpoſitione, tunc aut verbo futuri temporis adiicitur, vt moriendo habebit, & conditionem ſignificat, quod ſuprà notaui, & ex aliis Authoribus ibi comprobat; aut verbo, vel participio præſentis, vel præteri temporis adiungitur, & tunc dicitur, declarationem, determinationem, ſeu qualifictionem ſignificare: vt Titius inſultauit Mæuium vulnerando, ideſt, cum hac vulneris qualitate; provt ibi Ruſticis concludit, & permultos commemorat Authores, n. 8. Et tandem inquit n. 10. quod Gerundium cum, de, prępoſitione poſitum, materiam denotat, idque quod fieri debet, vt in titulo de edendo, & per ipſum Authorem ibi.

Infinitiui autem, & ſubiunctiui modi verba, qualiter accipienda, & interpretanda; ex his deducitur reſolutionibus, & Authoribus; de quibus per Thuſcum, tom. 4. litera 1. concluſ. 127. & tom. 8. littera V. concluſ. 155. ex his, quæ ibi commemorantur, deducitur manifeſtè, verba etiam Infinitiui, & Subiunctiui præſtare aliquando declarationem, & interpretationem teſtamentis, & vltimæ diſpoſitioni cuicunque, & ſui natura ſignificare omne tempus: aliquando tamen reſtringi. Verba etiam diſtributiua qualiter accipi debeant, vt etiam coniecturam præſtent, & interpretationem; vide per eundem Cardinalem Thuſcum, tomo octauo, littera V. concluſ. 154.

CAPVT LIX.

Ex præſenti, & futuro rerum, & perſonarum ſtatu; ſiue earum alteratione, aut mutatione, aut etiam perſiſtentia, & clauſula illa rebus ſic ſtantibus (quæ in omni materia, & diſpoſitione ſubintelligitur (quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat regulariter: & quatenus regula ipſa vires ſuas extendat, etiam extra teſtamenta, & vltimas voluntates in actu quocunque. Quantum etiam prodeſſe valeat ad decidendos caſus quamplurimos, qui aſſiduè occurrunt in praxi. Et aliis omiſſis, vtrum euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, legata quoque minuantur; vbi etiam, an de euictione rei in ſpecie, aut in genere legatæ, hæres teneatur, vel non. Deinde, arrharum promiſſio, an minuatur, ſi promittentis bona aliqua poſtea euincantur, quæ tamen ab eo bona fide poſſidebantur. Propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonarum ſtatu, quando debitor cogatur cauere: & de materia l. in omnibus, 41. ff. de iudiciis. Quando etiam alium fideiuſſorem dare debeat, ſi fideiuſſor datus efficiatur non ſoluendo. Status beneficij ex mutatione perſonæ qualiter mutetur. Rurſus acceptans literas, an teneatur, ſi is qui ſcripſit, pendente termino ſolutionis ſit decoctus, & ſtatum mutauerit, vel etiam ante acceptationem mortuus fuerit, aut ſtatum mutauerit. Periculum quoque nominis debitoris dati in ſolutum, an ſpectet ad creditorem, qui acceptauit, & datio in ſolutum liberet dantem totaliter. Nouatio, an inducatur per delegationem, ſiue interuentu nouæ perſonæ, tam de iure communi, quam de iure Regio, vbi & de materia l. 3. C. de nouat. remiſſiuè. Præterea, ob mutationem ſtatus in perſona mandatarij, aut mandantis, quemadmodum reuocetur mandatum, & quæ mutatio neceſſaria ſit. Fideiuſſor quoque an liberetur per mutationem ſtatus ſui principalis. Rerum etiam valor & ſtatus, ſi tempore mutetur, commutatio voluntatis teſtatoris, qualiter, & per quem facienda; ad Clementinam, quia contingit, de relig. domib. & Triden. ſeſſ. 22. cap. 6. Sed & debitor ab alio, quàm à creditore exactus de mandato Iudicis, qualiter excuſetur, & de requiſitis, vt iuſſus Iudicis excuſet, & Senatus Hiſpalenſis in caſu occurrenti, definitione. In fideiuſſione etiam quemadmodum intelligatur clauſula rebus ſic ſtantibus, nec illa egrediatur rem, ſuper qua interponitur, nec tempus, aut locum, nec etiam intentionem agentium. Deinde, datio in ſolutum, an, & quando liberet fideiuſſores, & extinguat pignora, & hypothecas, vt euicta re, quæ fuit data in ſolutum, agi poſſit, vel non primæua actione; vbi cuncta materia euoluitur, & Senatus Hiſpalenſis definitio proponitur. Articulus etiam fideiuſſoris, vtrum ſcilicet debitor dando rem in ſolutum, liberet ita fideiuſſorem, vt amplius conueniri non poſſit, re euicta; & ſi debitor ipſe ſoluendo non ſit; accuratè adeò, atque diligenter diſcutitur, & examinatur, vt nec diligentiùs, nec accuratiùs fieri potuiſſe, fatearis libenter. Ac denique definitione altera Senatus eiuſdem Hiſpalenſis, admodum egregia & illuſtri, in cauſa fideiuſſoris Ducis de Oſuna, adducta; Antonij Fabri, Hugon, Donelli, & aliorum Neotericorum contra communes ſcribentium ſententias placitum, & opinio, re inquam in ſolutum data, euicta, veterem actionem creditori manere; ad examen, & diſputationem producitur, & nonnulla ingeniosè & nouè adnotata traduntur, quæ ita abſolutè, & diſtinctè ſcripta non erant.

SVMMARIVM.

- 1 Voluntas teſtatoris, quantumcunque firma, & expreſſa ex cauſa poſtea ſuperueniente, aut emergente, infringi, & alterari, ſiue mutari, & non ſeruari poteſt; quoties veriſimile ſit, quod teſtator ita voluiſſet, aut expreſſiſſet, ſi talem cauſam ſciuiſſet, eámve cogitaſſet.
- 2 Idcirco recedi poteſt à voluntate teſtatoris, ex cauſa, quæ poſt eius mortem emergat.
- 3 Verborum teſtatoris interpretationem, variari ſecundum varietatem temporis.
- 4 Mutata perſona, mutatur etiam iuris interpretatio.
- 5 Qualitas, & ſtatus rerum vbi mutatur, extinguitur omnis effectus prioris ſtatus; & res ipſæ secundum præſentem ſtatum diiudicantur, & regulantur.
- 6 Qualitas rerum mutatur, & ſequitur conditionem perſonarum, quibus res ipſæ acquiruntur.
- 7 Mutationem qualitatis, & conditionis perſonarum, & rerum, producere varias iuris interpretationes, & effectus, & diuerſa iuris miniſteria operare.
- 8 Mutato rerum ſtatu, quod ipſa quoque diſpoſitio mutetur, generale eſſe in omni actu materia, & dispoſitione.
- 9 Legatum quibus modis reuocetur, aut reuocatum cenſeatur, remiſſiuè.
- 10 Mutato rerum ſtatu, Iudicem de facili recedere poſſe à voluntate teſtatoris ſcripta in teſtamento; quia ad eum voluntatis quæſtio pertinet.
- 11 Diſpoſitio quælibet intelligitur, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu manentibus.
- 12 Idque in omni actu, materia, & diſpoſitione.
- 13 In contractibus etiam.
- 14 In priuilegiis.
- 15 Et in conuentione, etiam iuramento firmata.
- 16 In promiſſione.
- 17 Et maximè in testamentis, & vltimis voluntatibus.
- 18 Nihilque eſſe adeo præciſum, firmum, ac immobile, quod intellectum, & interpretationem non recipiat à clauſula illa ſubintellecta; rebus ſic ſe habentibus, & in eodem ſtatu permanentibus.
- 19 De qua egerunt permulti iuris Interpretes, qui aggregantur, & commemorantur, hoc loco.
- 20 Et Andreæ Alciati, inter contractus, & vltimas voluntates differentia in propoſito confutatur, & communis ſententia defenditur.
- 21 Clauſula illa, rebus ſic ſe habentibus, & in eodem ſtatu permanentibus, & aliquo de nouo non ſuperueniente; ex præſumpta disponentis mente, in omni actu, materia, & dispoſitione ſubintelligitur.
- 22 Euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, aut minuantur legata.
- 23 De euictione rei legatæ in ſpecie, aut in genere, vtrum hæres teneatur.
- 24 Arrharum promiſſio, an minuatur, ſi promittentis bona aliqua poſtea euincantur, quæ tamen ab eo bona fide poſſidebantur.
- 25 Propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonarum ſtatu, debitor cogitur cauere, etiam ante diem, vel conditionis exiſtentiam. Vbi. l. in omnibus, 41. ff. de iudiciis, exornatur nonnullis.
- 26 Fideiuſſor datus, ſi efficiatur non ſoluendo, an debitor cogatur alium dare. Atque ita, cauſa contingens in perſona fideiuſſoris, nocere debeat debitori.
- 27 Mutari ſtatum beneficij ex mutatione perſonæ.
- 28 Acceptans litteras, an teneatur, ſi is qui ſcripſit, pendente termino ſolutionis, ſit decoctus, & ſtatum mutauerit.
- 29 Acceptans litteras, cenſetur fideiuſſor ſcribentis.
- 30 Acceptans litteras, an teneatur, ſi ante acceptationem, is qui eas ſcripſit, iam erat mortuus, vel ſtatum mutauerat.
- 31 Debitor, qui dedit litteras cambij creditori ad mercatorem, liberatur, ſi mercator poſt acceptionem litterarum aufugiat, niſi debitor eſſet conſcius fugæ.
- 32 Acceptans mercatorem loco debitoris, liberat debitorem.
- 33 Periculum nominis debitoris dati in ſolutum ſpectat ad creditorem, qui acceptauit.
- 34 Datio in ſolutum facta de nomine debitoris, liberat dantem totaliter.
- 35 Nouatio vtrum inducatur per delegationem, ſiue interuentu nouæ perſonæ, tam de iure communi, quàm de iure Regio, remiſſiuè.
- 36 Legis 3. C. de nouation. materia, tam in ſui regura, quàm in illis tribus caſibus exceptis, exornata, atque illuſtrata nonnullis, remiſſiue.
- 37 Mandatum ipſo iure reuocatur ob mutationem ſtatus in perſona mandatarij: idem ſi contingit mutatio in perſona mandantis. Vbi & quæ mutatio ſtatus ſit neceſſaria, & an requiratur decoctio, vel ſufficiat quælibet mutatio in deterius. Ibidem etiam de eo, qui ſoluit ei, qui iam adminiſtrator non erat.
- 37 Fideiuſſor non liberatur per mutationem ſtatus ſui principalis, & quando ſecus, remiſſiuè.
- 38 Commutatio voluntatis teſtatorum fieri poteſt ex mutatione ſtatus rerum, & qualiter, & per quem facienda. Vbi de materia Clement. quia contingit, de relig. domib. & Trident. ſeſſion. 22. cap. 6.
- 39 Promiſſionem deſoluendo ſingulis menſibus à conductore factam ſub pœna caducitatis; intelligi, rebus ſic ſe habentibus, & ideo Superioris mandatum excuſare à pœna caducitatis.
- 40 Debitor ab alio, quàm à creditore exactus, & ſoluens alij, quam ſuo creditori de mandato Iudicis, an excuſetur. Vbi permulti iuris Interpretes aggregantur, qui articulum hunc ex profeſſo explanant. Et Senatus Hiſpalenſis deciſio commemoratur.
- 41 Fideiuſſio non egreditur rem, ſuper qua interponitur, nec intentionem agentium.
- 42 Et limitata ad locum, vel ad tempus, non producitur, nec extenditur vltra locum, vel tempus.
- 43 In fideiuſſione ſubintelligitur clauſula, rebus ſic ſtantibus.
- 44 Solutione eius quod debetur, tollitur omnis obligatio.
- 45 Pro aliquo debito, quando aliquid datur in ſolutum, perinde eſt, ac ſi res ipſa debita ſolueretur.
- 46 Actio ſemel extincta non reuiuiſcit.
- 47 Factum legitime, non retractatur ex ſuperueniente cauſa.
- 48 Fideiuſſores liberantur, cùm nouatur prior contractus, nec obligantur ad ſecundum. Quod ſi idem manet contractus, fideiuſſores non liberantur.
- 46 Datio in ſolutum reputatur nouus contractus, & venditionis, & per eam transfertur dominium.
- 50 Datio in ſolutum tenet incommutabiliter, etiam inuito creditore, nec in ea eſt locus penitentiæ.
- 51 Fideiuſſio ſtricti iuris eſt.
- 52 Obligatio principalis, quando in aliqua ſui parte mutatur, vel alteratur, per poſteriorem mutationem perempta intelligitur, vt nec fideiuſſor, qui ipſi principali obligationi acceſſit, teneatur.
- 53 Euicta re in ſolutum data, non poteſt creditor agere primæua actione perſonali, nec hypothecaria; ex communi Interpretium ſententia; ſed vtili ex empto experiri debet, & num. ſeqq.
- 54 Debitor dando rem in ſolutum, liberat fideiuſſorem, qui non conuenitur poſtea re euicta.
- 55 L. ex ſextante, §. Latinus, ff. de exceptione rei iud. explicatur.
- 56 Euicta re, quæ fuit data in ſolutum, an, & quando agi poſſit primæua actione, vel non, vti dignoſcetur. Vt etiam explicentur iura nonnulla, quæ probare videntur aperte debitorem non liberari per traditionem, quando res tradita non durat penes recipientem. Quemadmodum diſtingui debeat. Et de diſtinctione illa communi, quando ſoluitur genus pro genere, ſpecies pro ſpecie, ſpecies pro genere, & genus pro ſpecie. Vbi etiam agitur de intellectu textus, in l. qui res, ff. de ſolut & in l. reſcriptum, §. finali, ff. de diſtractione pignor. remiſſiue. Et Senatus Hispalenſis definitio adducitur.
- 57 Nouatio hodie non inducitur, niſi expreſsè agatur. Et ibidem l. finalis, C. de nouat. materia, exornata remiſſiè.
- 58 Nouatio hodie inducitur, quando pactum poſterius ſe non compatitur cum primo.
- 59 Aut quando fit pactum ex interuallo diuersum à primo.
- 60 Nouatio non permittit obligationem primam, ſed eam transfundit.
- 61 Fideiuſſor, re euicta à debitore creditori data in ſolutum; vtrum conueniri poſſit, vtilique actione teneatur, ſi debitor principalis appareat non ſoluendo.
- 62 Vbi Gloſſæ ſententia primo loco adducitur; & per Authorem conſtanter defenditur num. ſeqq.
- 63 Speculatoris quoque in eodem placito ſententia commemoratur; & Petri Surdi obſeruationes, ſiue ſolutiones duæ in contrarium non admittuntur.
- 64 Cardinalis etiam Franciſcus Manticæ locus expreſſus pro ſententia Gloſſæ, & Speculatoris expenditur.
- 65 Et Stephani Gratiani conueniens omnino reſolutio ponitur.
- 66 Ponderatur etiam textus, in l. ſed reuocata, 20. ff. de iure fiſc. De cuius ratione agitur, & circa eam ſubtiliter & noue adnotantur nonnulla, numer. ſeqq.
- 67 Et Petri Surdi ratio quædam in eodem propoſito confutatur.
- 68 Ac vel vno duntaxat verbo rationes omnes diluuntur, quæ in contrarium expendi poſſunt.
- 69 Obſtaculum etiam aliud, nouè & acutè remouetur.
- 70 Re in ſolutum data euicta, veterem actionem creditori manere; ſed nihilominus ei vtilem actionem ex empto competere; ex ſententia quorundam contra communem. Quorum placita commemorantur hoc loco. Et Hug. Doneæi, atque Antonij Fabri obſeruationum, ſpecifica mentio habetur; provt hic videbitur.
- 71 Ac denique eorundem ſententia in puncto, & diſputatione iuris admiſſa; nonnulla accuratè, & diſtinctè adnotantur per Authorem, quæ ita dilucidè Recentiorum omnium nullus tradiderat.
- 72 Fundamentis etiam omnibus respondetur, quæ pro fideiuſſore expendi poſſent in quæſtione propoſita, ex n. 61. cum ſeqq.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis, explicatione (quod aſſiduam admodum, atque quotidianam materiam continet) obſeruandum, & conſtituendum erit primo loco, voluntatem teſtatoris, quantumcunque firmam, & expreſſam, ex cauſa poſtea emergenti, aut ſuperuenienti infringi, & alterari, ſiue mutari, & non ſeruari poſſe, quoties veriſimile ſit, quod teſtator ita voluiſſet, aut expreſſiſſet, ſi talem cauſam ſciuiſſet, eámve cogitaſſet; ſicuti inferius commemorandi Authores probarunt, atque ex his deducitur manifeſtè, quæ ſuprà hoc eod. lib. & tract. ad explicationem text. cum ſua Gloſſa, in l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, ſcripta, atque adnotata reliquimus; idcirco recedi poſſe à voluntate teſtatoris, ex cauſa, quæ poſt eius mortem emergat; vt per text. in l. vtilitatem, & in l. in confirmando, ff. de confirmando tutore, l. 3. §, ſi pater, cum verſicul. ſeq. vſque ad §. quod in tutoribus, ff. de adminiſtr. tutor. concludunt. & comprobant Ruin. in conſil. 87. n. 9. volum. 5. Alciat. in l. nemo poteſt, n. 44. de legat. 1. Thomas Grammaticus, in deciſ. 3. n. 7. Ioannes Crotus, in l. filiusfamilias §. diui, n. 172. de leg. 1. Cardin. Mantica, de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. tit. 3. n. 19. & 20. vbi inquit poſt Alciatum, quod ex iis etiam, quæ ex poſt facto contigerunt, declaramus, quid retro senserit teſtator, & adducit, l. vltim. C. de inſtit. & ſubſtit. Castrensis etiam, in conſ. 410. Viſo facto, & dubiis, colum. 2. lib. 1. vbi dixit, verborum teſtatoris interpretationem variari ſecundum varietatem temporis, per tex. in l. ſi. paterfamilias, ff. de hæredibus inſtit. vbi etiam Baldus ſcripſit, quod ſecundum varietatem temporum, variatur interpretatio diſpoſitionis. Sequitur Simon de Prætis, de interp. vlt. volunt. lib. 1. interpret. 1. dubitatione 5. ſolut. 9. num. 8. & quatuor ſequentibus, folio 72. vbi ſcribit, quod ſi ex varietate temporis qualitas rerum, vel perſonarum mutatur, lex etiam, vel conſuetudo mutatur circa teſtamenta, & vltimas voluntates, & variare facit ſuam interpretationem conuenientem qualitati mutatæ: per text. in l. 3. § qui fideicommiſſam, ff. de hæredibus inſtituend. & in l. pater Seuerinam, § conditionum, ff. de condition. & demonſtrat. numer. 11. ſubdit, quod mutata perſona, mutatur etiam iuris interpretatio; per text. in l. Palus, ff. de acquirend. hæredit. & in l. licitatio, in fine, ff. de publican. & vectigal. & in l. prima, C. de imponen. lucrat. deſcript &. propter variationem qualitatis perſonæ, cui adiicitur, variatur eiuſdem verbi interpretatio; vt probat ibidem: & numero 13. ſcribit etiam, quod quando mutatur qualitas, & ſtatus rerum, extinguitur omnis effectus prioris ſtatus, & res ipſa ſecundum præſentem ſtatum diiudicatur, & regulatur; ſicuti plenè comprobarunt Ancharanus, & Craueta, in locis ibi relatis: & num. 14. ipſe obſeruauit, quod qualitas rerum mutatur, & ſequitur conditionem perſonarum, quibus res ipſæ acquiruntur; per text. in l. Paulus, aliàs, per procuratorem, & ibi Bartol. ff. de acquir. hæred. & alia plura eodem loco adducit de mutatione qualitatis perſonarum, & concludit num. 12. mutationem qualitatis, & conditionis rerum, & perſonarum, producere varias iuris interpretationes, & effectus, & diuerſa iuris miniſteria importare; vt ibi oſtendit. Et vltra eum, id ipſum deprehenditur ex his, quæ ſcripſerunt Tiraquellus, in præfatione, l. inquam, num. 167. Oſaſcus, in conſ. 91. numer. 2. Tiberius Decianus, in conſilio 19. lib. 3. Petrus Surdus, deciſione 177. num. 10. & deciſione 236. num. 13. & deciſione 289. num. 12. Ludouic. Caſanate, in conſil. 26. ex num. 23. cum ſeqq. 7. in conſil. 43. numero 25. vbi inquit, generale eſſe in omni materia, & diſpoſitione, quod mutato rerum ſtatu, mutatur quoque ipſa diſpoſitio. Ita quoque, quod ex mutatatione rerum, vel perſonatum, ſiue ex noua cauſa emergenti, diſpoſitio quoque mutetur, ſiue voluntatis mutatio eo ipſo præſumatur; nonnullis exemplis, & iuris deciſionibus comprobarunt Alciatus, de præſumpt. regula. 2. præſumpt. 16. Maſcard. de probat. tom. 3. concluſ. 1418. num. 21. & tribus ſeqq. Camil. Gallinius, de verborum ſignification. lib. 9. c. 72. numer. 2. & ſeqq. & caſus illos, ſiue exempla Alciati, & Maſcardi proſequitur, & latius declarat Anton. Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 12. de legatis, num. 56. per totum, dum explicat, quibus modis reuocetur, aut reuocatum cenſeatur legatum, Idem Maſcard, to. 3. concluſ. 1286. Mieres, de maioratu, 1. parte, q. 43. per totam. Graſſus, §. legat. q. 78. 79. & 80. & poſt alios multos Authores Achilles Pedrocha, in conſ. 23. ex n. 14. cum ſeq. ſic denique, quod quælibert iuſta & legitima cauſa ſuperueniens, ſemper inducere valeat licitum receſſum à diſpoſitis, & conuentis; ex aliis obſeruauit Camillus Gallinius, de verborum ſignificat, libro 9. cap. 37. nu mer 22. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 4. n. 58. in verſic. adeo. Vbi inquit, quod Iudex mutato rerum ſtatu, de facil recedere poteſt a voluntate teſtatoris ſcripta in teſtamento, quia ad eum voluntatis quæſtio pertinet, l. voluntatis, C. de fideicommiſſ.

