Tertiò & principaliter obſeruandum; atque conſtituendum erit, Bartolum, in eodem §. cum eſſet, duobus argumentis propoſitis, ſiue duplici oppoſitione facta, breuiter & magiſtraliter materiam hanc explanaſſe: & in effectu, dum inquirit, an fideicommiſſum inducatur per ablatiuos abſolutos, & an ipſe diſpoſitionem inducant; docuiſſe, quod ablatiui abſoluti important diſpoſitionem quoad ſe, ſed conditionem quoad aliud: & ita diluit, atque declarat argumentum oppoſitum contra text. in ipſe, §. cum eſſet, ex dict. l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſt. vbi probatur, fideicommiſſum reddi conditionale ob ablatiuos abſolutos, & ideo tranſmitti non poſſe, & tamen in præcitato, §. cum eſſet. fideicommiſſum non redditur conditione propter ablatiuos abſolutos, ſed cenſetur purum, & ſtatim peti poteſt: & eodem modo explicauit in dict. l. à teſtatore, & ſubdit, quod hoc modo loquendi, Titia hæres acceptis centum à Titio, reſtituas hæreditatem Titiæ cohæredi, illa centum ſunt in fideicommiſſo, quo ad illam Titiam, vt ſit perinde, ac ſi deceret, Titia det centum, & ſi centum dederit, hæreditatem accipiat; & eſt caſus notabillis, vt Bartol. inquit: & ideo non poterit hæreditatem habere, niſi det illa centum: voluit dicere Bartol. ipſe, quoad ſe, id eſt, quoad grauatum reſtituere, acceptis centum, important ea verba diſpoſitionem, cum diſpoſitiuè fuerit vocatus: quoad alium verò important conditionem, quia is non admittitur, niſi alius recipiat illa centum, atque ita non cogitur reſtituere, niſi acceptis centum: teſtator etenim inſtituit duos hæredes, Caium, & Sempronium, & dixit, quod Caius acceptis centum à Sempronio: reſtitueret ei partem ſuam: ille Caius dicitur diſpoſitiuè vocatus as ſuam partem, ille verò Sempronius ſub conditione ſubſtitutu, ſi illa centum deinde Caio numeraſſet. Et ideo dicitur duplex fideicommiſſum, vnum in perſona Caij, qui poteſt, ſi vult, cogere Sempronium, vt ſibi numeret illa centum, & portionem ſuam recipiat: alterum in perſona Sempronij, qui poteſt cogere Caium, vt accipiat centum à ſe numeranda, & hæreditatem reſtituat. Ille Caius dicitur dispoſitiuè, & non conditionaliter vocatus, alioqui non potuiſſet grauari, atque ita non appellaretur fideicommiſſum, vt Bart. & reliqui animaduertunt, & Menoch. in conſ. 494. n. 24. & 25. lib. 5. ita enucleauit, & caſui ſibi propoſito, & conſulto applicauit, vt Domina Liuia ſibi eſſet diſpoſitiuè vocata, ea non accipiente maritum; accipiente verò, eſſet grauata reſtituere hæreditatem filij. Et adiicit, ad rem egregiè conferre quod docuit Bartolus in l. 2. §. videndum, num. 2. ff. ad Tertul. ſi ſtatuto (inquit Bartol.) cantum eſt, quod ſtantibus maſculis, fæminæ non admittantur; ille ablatiuus abſolutus, ſtantibus ſignificat, quod maſculi cenſentur purè & ſimpliciter vocati, fæminæ verò ſub conditione excluſæ, hoc eſt, ſi extabunt maſculi: Bartoli doctrinam ſequuti ſunt Bald Roman. Decius, & Coraius, qui aperte dixerunt, ſtatutum prædictum purè vocare maſculos, ſub conditione verò fæminas, cum ablatiuus abſolutus diſpoſitionem puram inducat quoad ipſos maſculos, eandem quoque Bart. reſolutionem, & ad text. in d. §. cum eſſet, interpretationem, Menoch. non relato refert Barboſa, 1. parte dictæ rubricæ, ff. ſolut. mat. n. 38. in fine, qui etiam inquit, ex ſententia Bart. quam Caſt. Vincent. & Ruin. ibi commemorati probarunt; ſub his verbis (acceptis centum reſtituas hæreditatem Titiæ cohæredi) duplex contineri fideicommiſſum, ſcilicet, rogo vt reſtituas hæreditatem Titiæ cohæredi: item rogo Titiam cohæredem, vt tibi præſtet centum. Primum autem fideicommiſſum Titiæ reſtituendum; cenſetur conditionale, quaſi relictum, ſi centum dederit cohæredi d.l. à teſtatore, in fine, de qua etiam agit nouiſſime Guido Pancirolus, variarum lectionum vtriusque iuris, lib. 2. cap. 103. ad illum text. fol. 204. & id ipſum agnoſcit. Secundum autem cenſetur purum, dicto §. cum eſſet.

Cæterum Barboſa metipſe, vbi ſupra, numero 39. inquit, communem hanc reſolutionem nunquam ſibi placuiſſe ratione quadam, quam eò loci expendit, ac proinde aliter explicat (& nouè, vt ibi videbitur:) remanet tamen (vtcumque res ſit) cum communi ſententia, quod ablatiui abſoluti important aliquando diſpoſitionem, quoad ſe, ſicuti expreſsè tenuit ibi num. 44. conuenit etiam ſententiæ communi in alio, quod ſcilicet textus, in dict. §. cum eſſet. loquatur in cohæredibus inuicem grauatis, ac ita duntaxat probet, quod quando vnico cohæredi relinquitur fideicommiſſum, ſi quid dederit cohæredi, tunc etiam in perſona cohæredis cenſetur inductum fideicommiſſum: ea ratione, quia cum hos teſtator pariter honorauerit in inſtitutione, pariter etiam videtur eos æquales reddidiſſe circa fideicommiſſum: & ita cum in perſona vnius, cui reſtituenda eſt hæreditas, conſtet de fideicommiſſio illi relicto, quamuis de eodem fideicommiſſo non conſtet ita clarè in perſona illius, qui pecuniam debet accipere, tamen vt æqualitas videatur ſeruata inter prædictos cohæredes, etiam in perſona illius, qui accipere debebat pecuniam, fideicommiſſum inducitur, vt latius, atque eruditè probauit ipſe Barboſa, num. 48. ex verſic. pro vera igitur, & num. 49. . hactenus de prima theorica Bartoli in dict. §. cum eſſet, quæ fuit ſolutio ſecundæ oppoſitionis, ibi factæ; ſolutio etiam oppoſitionis principalis, quam in dict. l. à teſtatore, fecit ipſe Bartolus, vbi expreſſim agnouit, quod textus, in dict. §. cum eſſet, loquitur de fideicommiſſo facto inter cohæredes metipſos. Agnouit etiam oppoſitione prima eiuſd. §. cum eſſet, quod ablatiui abſoluti non ſolùm conditionem inducunt, ſed etiam diſpoſitionem, ac fideicommiſſum, quando referuntur ad eos, quos teſtator poterat grauare; aliàs ſecus: & ita intelligit text. in eodem §. tamet ſi, ff. ad l. falcid. & repetit in d.l. à teſtatore vbi ſcribit, quod ablatiui abſoluti faciunt conditionem, quando non poſſunt inducere fideicommiſſum, vel ex natura perſonæ, cui adiicitur, quia non poteſt grauari, vel ex natura rei, argumento eius, quod notatur in dict. l. in ratione, §. tamet ſi, ſed quando referuntur ad perſonam, & ad rem, in quam poteſt cadere fideicommiſſum, inducunt fideicommiſſum quantum ad ſe, vt eſt caſus, in d.l. ſi ſeruus, §. qui margaritam, de legatis primo. & in dict. §. cum eſſet, ſed quoad aliud habent vim conditionis, vt ſuprà dicebam, & ſequuntur relati ſuprà num. 24. Mieres etiam de maioratu, 2. parte, quæſtione 5. numero 5. vbi dixit, quod ablatiui abſoluti prolati ab illo, qui habet poteſtatem grauandi, inducunt fideicommiſſum, per text. in d. §. cum eſſet. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 11. titulo 2. numero 13. fol. 469. vbi inquit, quod ablatiui abſoluti, ad hoc vt inducant fideicommiſſum: inter cætera requiritur, quod includant verbum diſpoſitiuum, vt loquitur textus, in dicto §. cum eſſet, in illo ablatiuo, accepta certa quantitate, quod quidem verbum, accepta, eſt diſpoſituum, vt ſibi accipiat: & ideo concludit, quod cum verbum diſpoſitiuum deficiat, non poteſt induci fideicommiſſum: quæ eſt ſingularis obſeruatio in hac materia, nec eiuſdem, & Manticæ commemoratio facta à ſuperioribus omnibus, qui ſuprà præcitantur.

Quarto denique, & vltimo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod ablatiui abſoluti varias habent ſignificationes, ſiue multipliciter accipiuntur, nec ſemper inducunt conditionem, ſed etiam aliquando diſpoſitionem, & fideicommiſſum, vt ſuprà vidiſti: aliquando etiam aliud denotant, & ſignificant, & diuerſimodè reſoluuntur, atque intelliguntur ſecundum diuerſitatem verborum adiectorum. Quod tradiderunt Corneus, in l. prima, num. 13. ad finem, C. de condit. inſertis, Curtius ſenior, in conſ. 42. num. 23. Rolandus, in conſ. 82. num. 16. lib. 1. Mantua, ſingulari 34. Iacob Mandellus de Alba, in conſ. 455. numero 7. & ibidem Additionator eius, Vincent. Annibal, littera B. Iaſon, in l. ab emptione, columna 1. in fine; & 2. Ioannes Oroſcius, ibidem, num. 8. ff. de pactis, Octauianus Cacheranns, poſt Curtium iunior. quem citat deciſion. Pedemon. 145. num. 6. in fine. Silueſter Aldobrandin. in conſ. 107. num. 16. Barboſa, prima parte rubricæ, ff. ſoluto matrim. num. 25. in fine, & num. 26. dum dixit, ablatiuos abſolutos non ſemper inducere conditionem, ſed doctrinam illam communem, quod ablatiui abſoluti reſoluantur in conditionem, multas recepere limitationes, de quibus per Iaſon. Alciat. Ripam, Coraſium, Horoſetum, Authorem fallentiarum, Riminaldum, Coretſum, & Mantuam ibi relatos: ſic ſane, cum de interpretanda, atque coniecturanda vltima quacunque diſpoſitione, ex vi ablatiui abſoluti agatur; maturè equidem procedendum erit, cum ex varijs cauſis; & rerum circunſtantijs, ſiue ob ſubiectam materiam, & diuerſitatem verborum adiectorum, ex perſonis etiam, in quas diſpoſitio dirigitur, & affectione earum, aliàque ſimilia, maximèque ex præſumpta teſtatoris voluntate; diuerſimodè poſſint, ac debeant accipi ablatiui abſoluti, & ita etiam diuerſimode operari; quod verum eſt, atque ex mente Authorum omnium procedit, quos commemoraui ſuprà, numero 3. idcirco Author fallentiarum, ſæpè hoc. cap. præcitatus, poſt regulas Socini, fallentia prima, regulam metipſam, quod ablatiui abſoluti conditionem faciant, tribus modis ampliauit, & quinque ſtatim fallentias adduxit. Primò namque inquit, quod ablatiui abſoluti non faciunt conditionem, quando ſubiecta materia repugnat, vt ibi explicat: & Socinus iunior, in rubrica. ff. ſoluto matrimo. prima parte, num. 16. vbi eleganter probat, quod ablatiui abſoluti non ſemper in conditionem reſoluuntur, ſed varijs modis accipiuntur, ſecundum ſubiectam materiam, & verba, quibus adiiciuntur: ibidem Barboſa, prima parte, n. 29. in princip. Natta, in conſ. 404. num. 9. lib. 2. vbi quod ablatiui abſoluti non ſemper conditionem faciunt, ſed potiùs capiuntur, vt ſubiectus ſermo expoſtulat: Ioseph. de Ruſticis, in tractatu, an, & quan. libe. in cond. poſi. cenſean. voca. libro primo, capi. 6. num. 17. vbi etiam inquit, in ablatiuis abſolutis certam regulam non dari: & numero 23. vbi quod ablatiui metipſi abſoluti non reſoluuntur in conditionem, cum reſultaret in ſubiecto repugnantia. Secundò inquit Author ipſe fallentiarum, quod non faciunt conditionem, quando materia eſt diſpoſitiua, per text. in l. qui fidem, in verbo, rato manente pacto ff. de tranſact. vel quando important admonitionem quandam, vt ſunt illi ablatiui, arbitratu meo, qui apponuntur operi futuro, l. cum ſtipulatus ſum mihi à Proculo, ff. de verb. obligat. & poſt Bartholom. Parpal. & Bened. de Vab. notauit Ruſticis, dicto cap. primo, lib. 6. num. 14. aut denominationem quandam perſonæ conditionaliter prolatæ; iuxta diſtinctionem Hippolyti Riminaldi, poſt Decianum, ibi relatum, in conſ. 661. n. 57. lib. 6. velquando apponuntur gratia frequentioris vſus; nam tunc nihil important, vt propriè loquitur text. in. l. 2. in princip. in verſ. ſed etſi extran. in verb. filio præcedente, ff. de vulg. & pub. ſubſt. & ibi Gloſ. ad hoc notabilis; aut facti enarrant contingentiam, vt poſt alios Authores annotauit Ruſticis idem, lib. 6. dicto cap. 1. num. 15. aliquando etiam cauſam important, l. ſi mandato meo, §. finali, ff. mandati, Aliquando quoque important præſentis temporis caſum, & ſtant in vim ſuppoſitorum terminorum, vt in l. liberi, in fine principij, C. de inofficioſo teſtam. l. prima, C. de codicillis, & cap. cum laici, de iure patronatus, cap. ſi quæ de rebus. 12. quæſt. 2. Vnde infert, quod ſi in inſtrumento dicitur, Sempronius recipit centum, Titio dante, & numerante, importatur talis caſus, & vera numeratio, prout Bald. in conſ. 341. Supereo, in fine, volumine 5. notanter dixit. Aliquando denique, ablatiui abſoluti nec diſponunt, nec conditionem faciunt; ſed exponuntur quatenus: putà ſi vir legat vxori vſumfructum, ea viuente in viduitate; nam exponuntur, id eſt quatenus, vel quandiu vidua manſerit; & ſic erit legatum huiuſmodi annum, pro primo anno purum, pro ſequentibus conditionale, l. ſi in ſingulos, ff. de annuis legatis: & hoc ex veriſimili mente teſtatoris; ſicuti Ruinus, in conſilio 190. pro ſolutione, num. 7. lib. 2. obſeruauit. Cui iunge Hippolyt. Riminald. in conſilio 747. num. 32. 33. lib. 7. vbi agit de differentijs inter ablatiuos abſolutos, & dictiones donec, vel quouſque, & reprehendit Curtium ſeniorem dicentem, quod ablatiui ipſi non differant à verbis, donec, vel quouſque, de quibus vide Cæſarem Barzium, ſtatim referendum ad finem huius cap. & num. 34. inquit Riminald. idem, quod Notarij debent eſſe cauti, vt faciant concipere verba ſecundum mentem teſtatoris; quia imperiti frequenter errant, & ignorant differentias inter dictiones, ſi, donec & quovſque: quod eſt rectè notatum in hac materia, quoniam ablatiui abſoluti non inducerent conditionem, dum in contrarium de mente teſtatoris conſtaret; vt per Ruinum, in conſ. 166. num. 10. lib. 3. Ioſeph. de Ruſticis, in dicto tractatu, an & quando lib. in condit. poſi. cenſeam. vocati, lib. 6. cap. 3. num. 5. idcircò, inſignis ille iuris Cæſarei Interpres, Baldus in l. vnica, in prima oppoſitione, C. quando non petentium partes, ſingulariter dicebat, quod iſti ablatiui abſoluti, aliquando ponuntur in vim cauſæ finalis, aliquando in vim conditionis, & argumenti â contrario ſenſu, aliquando in vim ſuppoſitionis terminorum, & de hac triplici acceptione egerunt Socinus iunior, & Martin. Freccia, quos retulit & ita notauit Ruſticis, dicto lib. 6. cap. 1. num. 9. vbi num 10. refert quoque, eundem Bald. alio loco voluiſſe, iſtos ablatiuos abſolutos, quandoque conditionem importare, dict l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſt. quandoque priuationem, vt in l. prima, C. de liber. parte quandoque dilationem, vt in. l. talis ſcriptura, ff. de legat. 1. quandoque limitationem, l. finali, §. cui dulcia, ff. de triti. vino, & oleo legat. l. nam quod liquidè, §. ſi cui penus, ff. de penu legata, Signorolus etiam, in conſ. 69. In quæſt. col. final. eleganter ſcripſit, quod ablatiui abſoluti interdum ab homine proferuntur, & tunc in conditionem reſoluuntur. d.l. à teſtatore: interdum à lege, & tunc aut per modum narrationis facti, quam ſequitur diſpoſitio iuris, aut poſt diſpoſitionem iuris: Primo caſu, in vim conditionis reſoluuntur, l. 2. in principio, ff. ſoluto matrimo, l. euictis agris, ff. de vſur. Secundo caſu, in vim conditionis non reſoluuntur, nec per modum conditionis habentur, imo per modum aſſertionis, & efficacis diſpoſitionis iuris, vt in authent. in ſucceſſione, C. de ſuis & legitimis, authent. poſt fratres, C. de legitim. hæred. ad denique Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ 73. num. 28. inquit iuxta ſuperiores Baldi doctrinas, & communes Scribentium reſolutiones, quod ablatiui abſoluti in varios, & diuerſos modos reſolnuntur, prout ibi exempla adducit, & in effectu concludit, quod aliquando ſtant in vim cauſæ finalis, aliquando in vim conditionis, aliquando etiam important diſpoſitionem, & quandoque modum important: aliquando etiam reſoluuntur in dictionem, donec: & demum, quod æquiuoca eſt acceptio ablatiuorum abſolutorum, prout ibidem comprobat: & verſatur in eo dubio quodlatè proſequitur per totam deciſionem, vtrum verba illa, durante vita naturali alicuius, & eà caſtè ac honeſtè viuente, reſoluantur hoc modo, ſi caſte, & honeſte, & in ſtatu viduali vixerut, vel donec, & quouſque. Et ita nunquid ablatiui abſoluti veniant reſoluendi per dictiones temporis limitatiuas, ſen in conditionem reſolutiuam, vel magis ſuſpenſiuam, quæ impediret ſtatim acquiſitione, & efficeret, ne vſusfructus emolumentum ſtatim poſt viri mortem quæreretur, quando vxor inſtituta eſt in vſufructu verbis prædictis, durante eius vita naturali, adeo vt quæri non poſſet, antequam ab vxore præſtita eſſet cautio Mutiana, vel potius dicatur purè relictum legatum vſusfructus, prout latius ibi.

CAPVT LVIII.

Ex verbis genitiui, & gerundij, quemadmodum voluntatis teſtatoris coniectura deduci, atque interpretatio iuridica fieri valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, in caſu dubio: vbi etiam, genitiuus, & gerundium quid importent ex ſui natura, & propria ſignificatione, breuiter, & diſtinctè explantur. Infinitiui quoque, & ſubiectiui verba, qualiter interpretanda, & de verbis diſtributiuis agitur remiſſiuè.

SVMMARIVM.

- 1 Genitiui, & gerundij verba, ad interpretandam vltimam voluntatem quamcunque, coniecturam efficacem præſtare, prout hic adnotatur.
- 2 Genitiuus varias habet ſignificationes, ſiue variè, atque diuerſimodè accipi ſolet; idque maximè ex ratione ſubiectæ materiæ, vel rei, aut perſonæ, de quibus agitur.
- 3 Genitiuus ex ſui natura, cauſam efficientem ſignificat.
- 4 Cauſam etiam materialem quandoque.
- 5 Quandoque etiam cauſam finalem.
- 6 Significat etiam ius, & originem.
- 7 Et dominium importat ex ſui propria ſignificatione.
- 8 In ſtatuis etiam, & priuilegijs.
- 9 Et probat iurisdictionem.
- 10 Et directum potius, quàm vtile dominium.
- 11 Etiam in vltimis voluntatibus.
- 12 Genitiuus aliquando ſignificat ſolam poſſeſſionem, vel ſolam detentionem, iuxta ſubjectam materiam.
- 13 Solam etiam ſpem, vel deſtinationem.
- 14 Aut præeminentiam, vel prælaturam.
- 15 Genitiuus aliquando ſignificat ſolum vſumfructum.
- 16 Et ſolam adminiſtrationem abſque dominio.
- 17 Et reſtringit, & limitat ſermonem loquentis, vt genitiuus, ſui ipſius, referatur ad teſtatorem, & non ad nominatum in teſtamento.
- 18 Genitiuus an ſignificet idem, quod nomen poſſeſſiuum, meum, tuum, & ſuum, remiſſiuè.
- 19 Genitiuus aliquando conditionem importat.
- 20 Et in dubio ſtat rectrictiuè, non autem demonſtratiuè.
- 21 Quia ſolet reſtringere ad perſonam, vel perſonas nominatas.
- 22 Guidon. Panciroli, pro eruenda genitiui propria ſignificatione, obſeruationes nouiſſimæ commemorantur.
- 23 Gerundium triplex eſſe, ſiue tres caſus habere.
- 24 Et ſui natura declarare verba dubia, aut obſcura, & determinare diſpoſitionem, quæ ad plures ſenſus trahi poteſt, non verò ampliare.
- 25 Et comprehendere tempus præſens, præteritum, & futurum.
- 26 Gerundium ſui natura aliquando importat conditionem, aliquando modum, & qualitatem. Et ſic modificat, & qualificat diſpoſitionem. Aliquando neceſſitatem, & formam. Et aliquando cauſam finalem.
- 27 Gerundium, quando iungitur verba futuri temporis, conditionem ſignificat.
- 28 Gerundium adiectum participio futuri temporis, conditionem importat.
- 29 Sed ſi adijciatur verbo, vel participio præſentis temporis, importat modum, vel qualitatem.
- 30 Gerundij tractatum, & materiam, ex communi Interpretum mente; & ſententia, quemadmodum Ioſeph. de Ruſticis abſoluerit, atque explicauerit. Et de concluſionibus eiuſdem Authoris in eo propoſito.
- 31 Infinitiui, & ſubiunctiui modi verba, qualiter interpretanda, & an præſtent coniecturam ad interpretationem teſtamentorum, & vltimæ cuiuslibet diſpoſitionis.
- 32 Verba diſtributiua qualiter interpretari debeant, remiſſiuè.

PRo breui, & diſtincta huiuſce capit. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, ex verbis etiam genitiui, & gerundij, ſiue ex genitiuo, & gerundio, voluntatis teſtatoris coniecturam deduci, atque interpretationem iuridicam fieri in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, in caſu dubio Idcirco genitiui ipſius, atque gerundij naturam, & virtutem, & effectum explicare, neceſſarium omnia fuiſſe, nec prætermitti potuiſſe hoc in tractatu; cum & alij iuris Interpretes quamplurimi, ita pariter coniecturam ex eiſdem deduxerint variis in caſibus; & ſpecificè ex genitiuo, ſiue illius natura, & propria ſignificatione, teſtatoris voluntatem interpretabantur Borgninus Caualcan. deciſ. 26. n. 42. parte 3. Pet. Surd. deciſ. 129. num. 8. & 9. Alex. in conſ. 71. In cauſa, & lite, n. 3. lib. 6. Angel. in conſ. 261. n. 3. Hippolyt. Riminald. in conſ. 144. n. 119. lib. 3. & in conſ. 351. n. 121. lib. 4. & in conſ. 532. n. 50. & 51. lib. 5. Ioan. de Monte Sperello, in conſ. 278. n. 6. Fabius Turret. in conſ. 16. n. 5. Peregrin. de fideicom. art. 26. n. 24. ſic etiam, atque in vltimis voluntatibus, & ad interpretationem legati à marito vxori relicti, ſi vitam vidulem & honeſtam ſeruauerit, gerundij verbis, & eorum natura, & virtute, adducebantur, atque excitabantur Baldus, in conſ. 267. proponitur, n. 1. lib. 5. Ruin. in conſ. 170. n. 5. & 6. lib. 3. Pet. Surd. de aliment. tit. 5. quæſt. 3. num. 41. & ſeq. Hippolyt. Riminald. in conſ. 163. n. 1. lib. 1. Corn. in conſ. 143. colum. 3. lib. 4. Marcabrun. in conſ. 15. ex n. 1. cum ſeq.

Genitiuus itaque (vt ab eo ſermonem inſtituam) varias habet ſignificationes, ſiue variè, atque diuerſimodè accipi ſolet ab Interpretibus noſtis; idque maximè ex ratione ſubiectæ materiæ, vel rei, aut perſonæ, de quibus agitur; ſicuti Bart. & omnes Doctores communiter tradiderunt in rubrica, ff. de noui operis. nunciat. Corn. in conſ. 247. n. 16. lib. 2. & in conſ. 137. n. 1. lib. 1. & in conſ. 24. lib. 4. Iacob. Mandel. de Alba, in conſ. 796. n. 10. Iacob. menoch. in conſ. 576. n. 19. lib. 6. Maſcard. de probat tom. 2. concluſ. 841. ferè per totam, maximè num. 12. & vltra eum, idem etiam obſeruarunt Alex. in conſ. 35. n. 14. lib. 4. & in conſ. 129. n. 4. lib. 2. & in conſ. 98. n. lib. 5. Pariſ. in conſ. 65. ex n. 9. lib. 1. Ancharan. iunior, quæſt. 62. n. 9. & 10. lib. 3. Card. Domin. Tuſc. practicar. concluſ. iur. tom. 4. lit. G. concluſ. 37. fol. 165. maximè n. & 5. idcirco genitiuus ipſe, ex ſui natura cauſam efficientem ſignificat, Bartol. & cæteri vnanimiter in dict. rubrica de noui operis nunciat. Peregrin. de fideicom. art. 26. n. 24. qui in id retulit Bald. Alex. Salicetum, & Ruin. & poſuit exemplum: Maſcard. dicta concluſ. 841. n. 8. & eis non relatis D. perez de Lara, de anniuerſarijs, & capellan. lib. 2. cap. 2. n. 13. quandoque cauſam materialem ſignificat, vt per eundem Maſcard. poſt alios Authores, quos citat, dicto num. 8. quandoque etiam cauſam finalem, vt Maſcard. ipſe Tuſch. dicta concluſ. 37. num. 13. & final. ſignificat etiam ius, & originem Bald. in conſ. 205. n. 2. lib. 3. Ruinus, in conſ. 149. num. 7. lib. 2. Pereg. de fideicom. dicto articulo 26. num. 24. in fine, Perez de Lara, dicto cap. 2. num. 12. & quod genitiuus ſignificet ius, ex Baldo, in loco præcitato, obſeruauit Thuſcus, vbi ſupra num. 1. & poſuit exemplum, quod ſi dicatur, Hoſpitale ſancti Andrea, denotatur, ius eſſe ſancti Andreæ: dominium quoque importat ex ſui propria ſignificatione, l. ſi domus, §. vltim. ff. de legatis 1. l. hæred. ſeruus, ff. de legat. 1. l. prima, §. 1. ff. ad Syllan. l. 2. § in locum ff. de relig. & ſump. funerum, §. 2. inſtit. de hæred. inſtit. Bartolus, in proœmio C. idem Bart. in. l. cum res, C, ſi alien. res pig. da fue. & in rubrica, ff. de moui operis nunciat. n. 5. vbi Alex. num. 15. Iaſon. n. 4. Ruinus n. 8. Niconit. n. 140. Crotus, n. 28. & Hormanoct. Decius, num. 18. Romanus, in conſ. 180. in fine. Alex. in conſ. 54. num. 2. lib. 5. Gozadinus, in conſ. 82. num. 7. Natta, in conſ. 292. num. 5. & cum Baldo, Cardin. Zabarel. Caſtrenſ. Corneo, Alex. & Curtio, iun. Dominicus Thuſc. tom. 4. dicta concluſ. 37. num. 1. 4. & 7. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 9. num. 56. lib. 1. & in conſ. 182. num. 37. & in conſ. 186. num. 25. & in conſ. 190. numero 67. lib. 2. & in conſil. 237. num. 23. & in conſ. 238. num. 26. lib. 3. & in conſ. 351. num. 109. & in conſ. 381. num. 45. & 126. & in conſ. 392. num. 37. & in conſ. 451. num. 11. lib. 4. & in conſ. 532. numero 50. & 51. lib. quinto, & in conſilo. 640. numero 30. & 31. libro. 6. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 49. numero 23. & 24. lib. ſecundo. Petrus Surdus, in conſilio 72. numero primo, & in conſ. 110. num. 7. & 8. libro. 1. & in conſ. 313. numero 82. Lib. 3. & in conſ. 450. num. 43. eod. lib. Ioannes de Monte Sperello, in conſ. 41. num. 4. Peregrinus, in conſ. 110. num. 9. libro. 3. Maſcardus, dicta concluſione 841. vbi inquit num. 2. & 3. id procedere in ſtatutis etiam, & in priuilegijs: Iacob. Mandel. de Alba, in conſ. 151. n. 7. & in conſ. 769. n. 60. n Menoch. in conſ. 576. n. 19. lib. 6. præ ſumpt. 16. n. 7. lib. 2. qui inde infert, quod iuriſdictio ordinaria tributa, ex adiunctis verbis demonſtratur aliquando vtputa ſi ſub nomine Genitiui conceſſa ſit; prout tenuerunt Alex. Curtius iun. & Ripa ibi relati & quod Genitiuus probet iuriſdictionem, notauit Maſcard. vbi ſupra num. 9. & directum potius quàm vtile dominium, ſcripſerunt Iacob. Mandel de Alba, in conſ. 151. nom. 7. Petrus Surdus, deciſ. 129. num. 8. Stephanus Gratianus, diſceptat. foren. cap. 98. numero. 7. etiam in vltimis voluntatibus; prout multi ex ſuperioribus loquuntur; atque ex Alex ſpecificè dixit Thuſc. tomo. 4. dicta concluſ. 37. num. 12.

Aliquando tamen Genitiuus ſignificat ſolam poſſeſſionem, vel ſolem detentationem, iuncta ſubiectam materiam. Bartolus, in rubrica, ff. de noui operis nunciatione, num. 5. vbi Imola, in princip. Alexander, ſub numero 16. Iaſon, ſub numero 4. & Niconit. num. 146. & poſt Bartol. Roman. Alexand. Crotum, Barbati. Socinum, & Niconit. Menoch. de recuperanda poſſeſſion. remdio 15. num. 51. & dicto conſ. 576. num. 19. lib. 6. Berous, in conſ. 50. n. 3. lib. 3. Afflictis, deciſ. 239. num. 5. Zucardus, in l. finali, num. 145. C. de edicto diui Adria. tollen. Surd. deciſ. 126. numero 9. Vincent. Annibal. in addit. ad conſilium 769. Iaco. Mandelli de Alba, littera R. Maſcardus, tom, 2. dicta concluſ. 841. num. 4. & 5. vbi inquit, quod Genitiuus caſus importat dominium in caſibus, in quibus cadit dominium non ſignificat, vt eſt in beneficijs Eccleſiaticis, in quibus non habetur dominium, vt in cap. 2. de donat. & per Decium, Alex. Angel. & Niconitium, quos ibi citat: & num. 10. ſubdit Maſcard. ipſe, quod Genitiuus ſignificat aliquando ſpem, vel deſtinationem, ita vt meum dicatur aliquid ratione ſpei, vel deſtinationis, prout tenent Authores, ibi commemorati: & n. 11. quod Genitiuus ſignificat etiam aliquando præeminentiam, vel prælaturam, vt teſtis eſt Bald. ibi relatus: ita etiam, quod Genitiuus aliquando importet dominium, aut proprietatem, aliquando poſſeſſionem, & aliquando nudam detentationem ſecundum ſubiectam materiam; ex alijs Authoribus adnotarunt Ioan. de Monteſperello, in conſ. 41. ſub n. 4. & in conſ. 278. n. 6. Cardinal. Tuſc. qui Bartol. citat, & Alex. dict. concl. 37. n. 4. aliquando etiam ſignificat ſolum vſumfructum, vt in l. prima, in princip. iuncto §. non ſolum, ff. arbor. furt. cæſar, & ex Corn. in conſ. 247. num. 16. lib. 2. ſequitur Maſcard. dicta concluſione 841. num. 6. & vltra eum Iacob Mandellus de Alba, dicto conſ. 769. numero 100. ſed & ſolam adminiſtrationem abſque dominio ſignificat aliquando; cap. pro illorum, & ibi Gloſſa, 2. de præbend. Iacob Mandel. dicto conſ. 769. num. 100. & reſtringit, & limitat ſermonem loquentis, vt Genitiuus, ſui ipſius, referatur ad teſtatorem, & non ad nominatum in teſtamento: Pariſius, in conſ. 51. num. 13. & ſeq. & in conſ. 73. num. 18. & in conſ. 88. num. 36. lib. 2. Craueta, in conſ. 180. num. 3. & 4. lib. 1. Borgnius Caualcanus deciſ. 26. num. 42. parte 3. & an ſignificet idem, quod nomen poſſeſſiuum. meum, tuum, & ſuum; vide per Thuſcum, tom. 4. dicta concluſ. 37. num. 14. & quinque ſeq. fol. 165. & quod Genitiuus eius, denotet teſtatorem, velut perſonalis; vide per Hippolyt. Riminald. in conſ. 244. num. 119. lib. 3. aliquando etiam Genitiuus conditionem importat, vt per eundem Riminaldum, in conſ. 351. n. 121. lib. 4. & vbi ſtare poteſt reſtrictiuè, & demonſtratiuè, in dubio ſtat reſtrictiuè, non autem demonſtratiuè; cap. cum capella, & ibi Butrigarius, de priuilegijs. Hippolyt. Riminald. in conſ. 448. num. 10. lib. 4. quia ſolet reſtringere ad perſonam, vel perſonas nominatas; Riminald. ipſe in conſ. 244. num. 119. lib. 3. Fabius Turretus, in conſ. 16. num. 25. qui in caſu illo, de quo agit, ponderat Genitiuum partis decedentis, vt reſtringat diſpoſitionem ad illum: Et hactenus de Genitiuo, & eius propria ſignificatione, & natura, & de his, quæ prima huiuſce operis, & Scriptorum noſtrorum priuatorum editione adnotaueram, & ſcripſeram: nunc vero, & antequam opera ipſa in lucem prodiiſſent, ad manus peruenerunt noſtras Guidon. Panciroli, variar. lectionum vtriuſque iuris commentaria nouiſſima, quibus Author ipſe, lib. 3. cap. 25. per totum, ex fol. 359. in eruenda Genitiui ſignificatione inſiſtit, & in effectu dicit, quod maximè laborant Interpretes in eruenda Genitiui ſignificatione; & in hoc tandem reſident, vt in dubio dominium ſignificet, iuxta text. in l. 2. §. 1. ff. de religios. & ſumpt. fun. aliàs verò ſecundum ſubiectam materiam accipitur: modò enim cauſam efficientem denotat, modò cauſam materialem, modò cauſam finalem, vt cum ſeruo Titij legatur, l. cum aliquis, C. de iure deliberandi: ſubdit tamen, quod Interpretes ipſi dum plures huic caſui ſignificationes attribuunt, & diuerſos caſus, aut capita diſtinguunt, nimis hanc materiam confundunt; & ideò aliter rem eam declarandam eſſe cenſet, & inquit, quod Genitiuus, aliquando intranſitiuè ponitur, & tunc idem quod adiunctum ſignificat; exemplum eſt in §. 1. Inſtit. de oblig. vbi obligatio eſt iuris vinculum, exponitur intranſitiuè, id eſt, ius vinciens; in eodem ſenſu accipit Gloſſa l. primæ, C. de condiction. indebiti, dum exponit, iure conditionis, ideſt, conditione, quæ eſt ius. Idem eſt, cum dicimus, glandis nomen, ideſt, hoc nomen, glans, in l. 1. in fine, ff. de gland. legen. aliquando Genitiuus non continet hominem liberum, & tunc nunquam poteſt denotare dominium, ſi quidem nemo præter liberam perſonam rerum dominium habet, l. 1. §. adipiſcimur, ff. de acquirend. poſſeſſion. quando ergo homini libero non adijcitur, ſemper habet ſignificationem adiuncti, veluti ſi dixero, fundi Tuiani vſumfruct. ſiue reditus do, lego; in fundo nihil aliud, quam vſusfructus, aut redditus denotatur, l. fundi. ff. de vſufruct. legat. itidem ſi dixero, fundi partem, nihil aliud, quam fundi pars ſignificatur, l. Mæuio, in princip. ff. de legat 2. Item ſi dixero, fundi inſtrumentum, adiunctum Genitiuus ſequitur, l. fundi inſtrumento, ff. de fundo inſtructo.

Aliquando & tertiò Genitiuus hominem, qui dominium habere poteſt, continet, & ei adiungitur nomen qualitatem denotans, vel accidens, aut relationem quæ nullum dominium continere poteſt; tunc illam qualitatem ſignificat quæ illi adiungitur, vt ſi dicam, filius Sempronij, hic illius pater eſſe intelligitur, l. ſi filio patron. ff. de tiru nupt. vel ſi dicam: procurator Cæſaris, vt in l. 1. & vltim. de officio procurat. l. Iuriſconſult. §. 3. & ferè totailla lege, de gradibus affinit. in his enim iuribus officium, aut coniunctio ſignificatur, nunquam dominium, niſi talis eſſet qualitas, quæ dominium denotare poſſet, tunc enim dominium ſignificaretur, vt cum dico, ſeruum Titij, l. ſeruum Titij, ff. mandati, cum ſimilibus, vbi dominium ſignificatur, non ex natura Genitiui, ſeruire Titio.

Aliquando & quartò (Pancirolus metipſe inquit) Genitiuus continet hominem liberum, & habet adiunctum nomen, quæ ſubſtantiam ſignificat cum verbo ſubſtantiuo, ſum, & tunc ſemper denotat dominium, non tamen ex natura Genitiui, quam ex vi verbi ſubſtantiui, veluti cum dico, hic ager eſt Titij, ſignifico Titium in agro dominium habere, l. 2. §. 1. de relig. & ſump. fune. vbi per hæc verba, in locum alterius, dominium ſignificatur. ideſt, eius, cuius locus eſt. Id etiam explicat. l. 3. Pompon. ad exhibend. & l. qui abſenti, §. 1. de acquir. poſſeſ. & l. poſtula. §. de eo, de adulter. l. vltim. de publicanis.

