PRo dilucida, atque diſtincta huiuſce Capitis explicatione obſeruandum, & conſtituendum erit primo loco, præſumptionem validitatis actus, ſcilicet teſtamenti, ſuperare omnes alias præſumptiones, ſiue cæteris potiorem, & efficaciorem, atque potentiorem eſſe ficuti latiùs probatur, cap. ſequenti, & per Decium, in cap. quoniam Abbas, num. 16. de officio delegati: & in conſilio 344. Pariſium, in conſilio 80. num. 51. lib. 3. Rolandum, in conſilio 61. num. 27. lib. 3. Chepalum, in consilio 294. num. 45. lib. 2. Hippolytum Riminaldum, in conſilio 275. num. 16. lib. 3. & in conſilio 809. num. 54. lib. 7. quem vide vſque ad num. 60. Ludouicus Cafanate, in conſilio 15. num. 15. & ſequentibus, & ſtatim referentur alij quamplures: ac id tpſum latius comprobatur, & exornatur cap. ſequentibus, vt dixi. Sic ſane in teſtamentis & vltimis voluntatibus, coniecturam eam ſumi, atque interpretationem fieri debere, per quam teſtamenti, & diſpoſitionis conſeruationi magis proſpiciatur, ac pro illa pronuntiandum in dubio, vt ſuſtineatur, quomodocunque poſſibile ſit; & ideo reiiciatur illa interpretatio, quæ eſt in perniciem teſtamenti, vt potius valeat & ſuſtineatur, quàm quòd ſubuertatur, per text. in. l. ſi pars, in principio, ff. de inofficio teſtament. & in cap. vltimo, de ſentent. & re iud. l. cancellauerat, in fine ff. de his quæ in teſtam. delentur. l. Titia cum teſtamento, §. primo, ff. de legatis ſecundo, l. Mæuius, in principi. eodem titulo. l. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtit. l. quis hæredem, in fine. C. de inſtitut, & ſubſtitut. l. cum antiquitas, in principio, C. de teſtamentis, adnotarunt vnanimiter, & pro teſtamentis, & diſpoſitionibus vltimis ſustinendis, verba non ſolum impropriè, ſed etiam impropriſſimè eſſe accipiend; ſcripſerunt, & permultis exornarunt ſuperiora, & deciſionem dictæ l. ſi pars, poſt ordinarios, & alios Authores, Oldraldus, in conſilio 102. num. 3. Romanus, in l. hac conſultiſſima, num. 10. in fine. C. qui teſtamenta facere poſſunt, & in conſilio 179. num. 22. Fulgoſ. Alexander, Decius, Iaſon, Baldus, Cumanus, Aretinus, Corneus, Ruinus, & Signorolus, cum quibus Cardinalis Mantica (qui rem hanc dilucidè exornat, & cæteris latiùs explicat) lib. 2. titulo vltimo per totum. vbi vide omninò. Curtius iunior, Socinus iunior, iaſon, Decius, Neuizanus, Alexand. Abbas, Berous, Craueta, Pariſius, & alij, cum quibus Ioſeph. Maſcardus, de probationibus, tomo 3. concluſione 1354. num. 2. Alciatus, de præſumption. regula prima, præſumptione 40. qui etiam latè in propoſito: Hieronymus Gabriel, in conſilio 109. numero 3. Ioannes Cephalus, in conſilio 138. num. 11. & 14. cum ſequentibus lib. 1. Rolandus, in conſilio 81. numero 42. libro primo. Tiberius Decianus, in conſilio 53. num. 1. lib. 1. Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de hæred. inſtit. num. 157. &158. folio mihi 102. Mieres in initio ſecundæ partis, de maioratu, num. 3. Simon de Prætis, de interpretation vltimarum voluntatum, libro 2. interpretat. 2. dubitatione primæ, ſolutione 5. ex num. 1. vſque ad numerum 12. folio 213. eleganter Menochius, in conſilio 224. num. 23. lib. 3. latius libro 4. præſumptione 10. ex numero 6. cum ſequentibus, vbi vide omnino. Ludouic. Zuntus, in reſponſo pro vxore, ex num. 1065. cum ſed. Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 3. numero 39. & 40. folio. 32. Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 15. num. 33. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, libro 3. cap. 7. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 39. num. 64. & in conſilio 84. num. 12. & ſed. lib. 1. & in conſilio 236. numero 61. lib. 3. & in conſil. 610. num. 24. & ſeq. & num 67. lib. 6. & in conſil. 598. in fine, libro 5. & in conſil. 809. num. 54. & ſeq. lib. 7. petrus Surdus, in conſil. 113. num. 28. lib. 1. & in conſil. 414. numero 20. lib. 3. & in conſil. 414. num. 30. lib. 3. Rota deciſione 125. num. 9. in prima parte, in nouiſſimis. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 69. num. 63. & ſeq. lib. 2. Andreas Fachineus, in conſil. 8. ex numero 1. lib. 8. Intrigliolus, deciſione 33. numero 9. Ludouicus Caſſanate, in conſil. 10. num. 43. 57. & 129. & ſeq. & in conſil. 15. num. 15. & 36. Hadrianus Gilmanus, lib. 1. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 7. num. 26. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera T. concluſione 89. & 90. fol. 59. & littera V. concluſione 99. & concluſione 110. folio 546. & notaui ſuprà, cap. 23. numero 18. denique conueniunt Authores illi, qui cap ſequenti commemorantur, Et quamuis eius, & iſtius capitis, vna & eadem videtur materia, cum vtroque agatur de coniectura, atque interpretatione pro actus, ſcilicet teſtamenti validitate, commodiùs tamen, & diſtinctiùs res hæc explanabitur, ſi (prout fit) capita hæc duo ſepararentur, & diſtinguantur. Idq́ue vel eo magis, quod cap ſequenti, de interpretatione, & coniectura generali, vt potius valeat, & ſuſtineatur, quàm pereat actus, hic autem de aſſumpto illo dictæ l. ſi pars, ſermo inſtituatur, quòd ſcilicet in dubio, teſtamento fauendum ſit, & pro eo pronuntiandum.

Quod vſque adeò locum obtinet, vt procedat etiam in detrimentum filij exhæredati, ſicque contra liberos, vt lex ipſa loquitur, & verba illa probant, In dubio recipiendam eſſe ſententiam illorum Iudicum, qui pro teſtamento pronuntiauerunt, & ibidem expreſſim annotauit Baldus, in dubio fauendum eſſe magis teſtamento, quàm filio exhæredato. Et probatur etiam in. l. ſi ita facta, ff. de iniuſto rupto, & ex aliis confirmat Mantice, lib. 2. dicto titulo vltimo, num. 8. Menochius, qui rationem illius legis aſſignat, lib. 4. dicta præſumpt. 10. num. 11. &12. & vide num. 13. & tribus ſeqq. vbi dixit, deciſionem dictæ l. ſi pars. Recipiendam eſſe, quando Iudices ſunt numero pares; ſecùs verò ſi maior pars aduerſus teſtamentum ſenſit: ſicuti probat text. in cap. vltimo, de ſententia & re iudicata. Tunc namq́ue (inquit) ſequendam eſſe maioris partis ſententiam. Similiter, quod cùm maior numerus Doctorum ſtat aduerſus teſtamentum, ſequenda eſt communis ſententia, ſicuti multi alij Authores ibi relati probarunt: & poſt alios Mantica etiam, lib. 2. dicto titulo vltimo, numero 9. & 10. & hoc caſu receditur ab illius legis deciſione. Sic & à præſumptione, & interpretatione illa, quod teſtamento in dubio ſit ſemper fauendum, & pro illo pronuntiandum (quæ colligitur etiam ex coniectura voluntatis teſtatoris, l. ſi ita ſcriptum, in principio, ff. de liber. & poſthum.) receditur, ſi aliæ, aut contrariæ extent coniecturæ, vt docuit Bartolus, in l. etſi pepercerit, num. 10. ff. de libert. & poſthum. quem ſequuntur alij Authores relati à Ioanne Sadoletto, in l. hæc verba, num. 3. ff. de legatis primo. qui dixerunt, nullam tam efficacem pro teſtamento extare præſumptionem, quæ tolli, & conuelli non poſſit contrariâ coniecturâ. Id quod Menochius etiam animaduertit lib. 4. dicta præſumptione 10. num. 16. in fine. Et comprobatur manifeſtè ex his quæ cap. præcedentibus adnotauimus. Coniecturæ autem quamplures ex Interpretibus noſtris colligi valent, ſed illas omnes acutè & plenè congeſſit Menochius, dicta præſumptione 10. ex numero 17. vſque in finem præſumptionis, ad quem, & Manticam in loco relato confugiendum erit omninò.

Prima coniectura eſt, quando repugnat præſumptio oriens à natura teſtamenti, & diſpoſitionis, prout exemplum afferens, poſt alios obſeruat Menochius, dicto num. 17. Secunda eſt coniectura, quando manifeſtè apparet, teſtamentum non habere ea, quæ à iure requiruntur; nam tunc pro teſtamento non præſumitur, nec etiam pro validitate actus. Debuit enim ſcire teſtator, leges habere locum in ſuo teſtamento, l. nemo poteſt, ff. de legatis primo. Et proptereà ſibi ipſi adſcribere debet teſtamenti vitium, & inualiditatem, cum legis diſpoſitionem non obſeruauerit: quæ omnia latius comprobat Menochius, eadem præſumptione 10. num. 18. & tribus ſeqq. & vide num. 22. Vbi idem eſſe dicit, quando teſtamentum non habet ſuam formam, nam tunc interpretatur, vt valeat, ex quo deficit forma: Et hæc eſt tertia coniectura, cui conuenit Franciſcus Mantica, lib. 2. dicto titulovltimo, num. 13. vbi dixit, reſtringendam eſſe deciſionem dictæ l. ſi pars. quotieſcunque teſtatori poteſt culpa imputari, veluti ſi debitas ſolemnitates non obſeruauerit, vt colligitur ex l. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtit. Quarta coniectura eſt, quando repugnat præſumpta mens diſponentis, quæ omninò offenderetur, ſi ſumeretur interpretatio validitatis diſpoſitionis teſtamenti, vt obſeruat idem Menochius, & alia in comprobationem adducit, eadem præſumptione 10. lib. 4. numero. 23. 24. & 25. & lib. 6. præſumpt. 4. vbi etiam latè in propoſito. Quinta eſt coniectura; quando verſamur in odioſis, nam tunc in dubio non ſumitur interpretatio odioſis validitate teſtamenti, & diſpoſitionis: de quo exempla adducit, & latiùs comprobat Menochius ipſe, dicta præſumptione 10. ex numero 26. vſque ad numerum 31. Sexta eſt coniectura, quando teſtamentum, & diſpoſitio eſt facta in fraudem legis, tunc enim pro validitate ipſius interpretatio non ſumitur, l. qui teſtamento, ff. de probationibus. Et declarat Menochius, vbi ſuprà numero 31. Septima coniectura eſt, quando adeò perplexa eſt teſtatoris voluntas, vt ſciri, & cognoſci non poſſit, quid teſtator diſponere voluerit; hoc ſanè caſu præſumptio, & interpretatio ſumitur, vt corruat illa diſpoſitio, l. ſi Titius, ff. de condition. inſtitution. Mantica, lib. 2. dicto titulo vltimo, numero 12. Menochius, qui dilucidè magis declarat, & perplexitatis exempla adducit, dicta præſumptione 10. num. 33. & 34. vbi, & num. 32. alias duas coniecturas tradit: & conuenit Mantica, dicto titulo vltimo, num. 16. dum dixit, deciſionem dictæ l. ſi pars, debere reſtringi, vt procedat, quando teſtator decederet inteſtatus, ſi illud teſtamentum, de quo agitur, non valeat; aliud eſt, ſi inteſtatus non decedat, veluti ſi prius fecerit aliud teſtamentum, & dubitatur an per poſterius ruptum videatur, nam in dubio ſecundum teſtamentum non debet ſuſtineri, vt prius tollatur: & ideò multò facilius ſuſtinetur, teſtamentum, quando aliud non præcedit, quàm ſi aliud præcedat: Ita Alexander, in conſil. 4. num. 14. & 15. in fine, lib. 7. Craueta, in conſil. 143. num. 15. Vltima coniectura eſt, ex ſententia Menochij, poſt Corneum, & Crauetam, ibi relatos, dicta præſumptione 10. num. 35. quando præſumendo, validam eſſe teſtatoris voluntatem, & diſpoſitionem, inſurgeret magna inæqualitas inter teſtatoris filios; hoc ſanè caſu ſumenda eſt potius præſumptio, diſpoſitionem eſſe inualidam, atque ita ſuſtineri non poſſe, & hactenus Menochius.

Cæterùm Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. dicto titulo vltimo, ex num. 17. cum ſeq. duas alias coniecturas recenſet, ſiue duobus aliis modis reſtringendam putat deciſionem dictæ l. ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento. Ac primùm equidem cum duo facta ſint teſtamenta diuerſi tenoris, & dubitetur, vtrum eorum prius factum fuerit; nam hoc in caſu neutrum teſtamentum ſuſtinetur, argumento l. duo ſunt Titij, ff. de teſtament. tutela, l. ſi ita fuerit, ff. de rebus dubiis, l. 1. §. primo, & ibi Bartolus, num. 1. ff. de bonorum poſſeſſione ſecundum tabulas. Et tenuerunt Authores quamplures ibi relati, qui etiam tractarunt, quid iuris in caſu propoſito, ſi in aliquo eorum teſtamentorum inſtituti ſint venienttes ab inteſtato, qui aliàs ſucceſſuri eſſent. Secundò inquit Mantica ipſe, numero 18. reſtringendam prædictam concluſionem, vt teſtamentum debeat ſuſtineri, niſi appareat, teſtatorem pœnituiſſe prioris voluntatis, & voluiſſe decedere inteſtatum, l. prima, §. penultimo, ff. ſi tabul. teſtamen. nullæ ex tab. l. omnium teſtamentorum, cod. teſtamentis. Et hoc certo certius profitetur, quando teſtator poſtea coram legitimo numero teſtium reuocat teſtamentum, & cauſam exprimit, quia vult decedere inteſtatus, nam per hoc tacitè videtur inſtituere legitimos hæredes venientes ab inteſtato, quorum aditione ademptio hæreditatis confirmatur. Et id ipſum tenent Authores permulti, quos Mantica ipſe refert dicto num. 18. & Matienzus, in lege prima, tit. 4. lib. 5. gloſſa 10. num. 7. Et in hoc vnanimiter conueniunt omnes Interpretes, quatenus ſtatuunt, quod quando quis coram legitimo numero teſtium reuocauit eius teſtamentum, & dixit; quod volebat decedere inteſtatus, teſtamentum eſt reuocatumm, & valet diſpoſitio, ratione prædicta, quia teſtator videtur inſtituere venientes ab inteſtato. Ita etiam, & magis indubitanter, quando reuocauit teſtamentum, & dixit, quod ſuccedant veninentes ab inteſtato; quia hoc caſu erit ſine dubio hæreditas adempta. Ita ſanè duobus in his caſibus vnanimiter omnes conueniunt (vt nunc dicebam) & tenuerunt Antonius Gomezius, petrus de Peralta, Matienzus, & omnes referendi infrà, Bartolus, Baldus, Alexander, Didacus Couarruuias, Iulius Clarus, & alij multi, cum quibus ita ſpecificè duas concluſiones conficit Vincentius de Frachis, deciſione 287. num. 2. & 3. Michaël Graſſus, receptarum ſentent. §. teſtamentum, quæſt. 84. num. 5. Sylueſter Aldobrandinus, qui infinitos refert, in conſilio 2. numero ſeptimo, Petrus Surdus, in conſilio 320. numero 10. lib. 3.

Dubium autem in eo verſatur, an ſcilicet teſtamentum reuocatum cenſeri debeat, ſi teſtator coram ſufficienti numero teſtium dixerit ſimpliciter, ſe nolle valere teſtamentum, antea conditum, nec cauſam expreſſerit, quia vult decedere ab inteſtato, aut vult, quod ſuccedeant venientes ab inteſtato? Et quidem Bartolus, in l. ſi iure, columna prima, numero 3. Apertè concludit, teſtamentum non eſſe reuocatum, nec ſufficere reuocationem prædictam ſimpliciter factam, niſi decennium effluxerit, aut ſecundum teſtamentum perfectè conſummatum interuenerit; idq́ue per tex. in l. ſancimus, C. de teſta [De hac quæſtione vide latè & ſubtiliter per Ant. Fabr. de error. pragmat. deca. 39. errore 6. per totum, fol. 725.]mentis: & in §. ex eo autem ſolum. Inſtitut. quibus modis teſtamenta infirmentur, & in l. militis codicillis, §. veteranus, ff. de militari teſtament. & in l. hæredes palam, §. ſi quid poſt, ff. de teſtament. & in l. prima, ff. de iniuſto rupto, & in l. prima, §. ſi hæres, ff. ſt tabul. teſtament. nullæ, extabunt: prout hæc omina iura ponderat Antonius Gomezius, & iure communi attento Bartolum ſequitur, in dicta lege tertia Tauri, num. 102. Menchaca, de ſucceſſion. reſolut. lib. 1. §. 9. à num. 7. vſque ad §. 13. & §. primo, num. 13. Bartolum etiam ſequuti fuere, Decius, Alexander, Ruinus, Socinus vterq́ue, Natta, Ioannes Dilectus, Ancharanus, Cumanus, Riminaldus ſenior, & Didacus Couarruuias, quos refereunt (ſed ipſi duo contrarium tenent, vt ſtatím dicetur) Cardinalis Mantica, lib. 2. dicto titulo vltimo, num. 19. in principio, Michaël Graſſus, §. teſtamentum, quæſtione 84. num. 2. in principio. Probarunt etiam Bartoli doctrinam Iaſon, Guid. Pap. Guil. Benedict. & Caſtrenſis, cum quibus Vincent. de Franchis, deciſ. 287. num. 1. Petrus de Peralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 50. ad finem, in verſiculo, illud autem in dubium non venit. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 17. ex num. 21. Petrus Surdus in conſilio 320. num. 11. lib. 3. Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 2. num. 1. & quinque ſequent. lib. 1. & eodem iure communi inſpecto ſequitur quoque Bartolum Ioannes Matienzus, in lege prima, tit. 4. lib. 5. gloſſa 10. num. 5. qui citat multos, & Antonij Gomezij limitationes ad terminos iuris noſtri Regij reducit. Ioannes Cephalus, in conſil. 83. num. 7. libro 1. Cardinalis Thuſcus, tomo 8. littera T. concluſione 153. num 8. folio 141. & íj omnes vltrá iura præallegata, eâ adducuntur atque excitantur ratione communiter, quod quando in voluntate reuocatoria nullus eſt inſtitutus hæres à teſtator, nec vocati ſunt venientes ab inteſtato, ſed ſimpliciter eſt loquutus teſtator, talis reuocatio remanet nulla, quia non poteſt confirmari aditione alicuius, l. ſi nemo, ff. de teſtamentaria tutela, l. ſed ſi conditioni, §. finali, ff. de haered. inſtit. non enim poteſt primum teſtamentum reuocari per præſentem diſpoſitionem, niſi talis ſit, vt contingere poſſit, aliquem ex ea hærdem eſſe poſſe, l. cum in ſecundo, ff. de iniuſto reputo, l. pater filio, ff. de haered. inſtitut. per Alexand. qui hanc opinionem pluribus rationibus, & authoritatibus confirmat, in conſil. 159. numero 5. lib. 7. & in conſilio 30. numero 2. & 6. libro tertio, Sylueſt. Aldobrandinum, dicto conſilio 2. numero 6.

Cæterum contrariam ſententiam in eodem articulo firmiter tenet Baldus, in dicta l. ſancimus, numero 2. C. de teſtamentis, qui (vt dicit) mouetur ratione naturali: in quam etiam Salicetus ibidem, ſub num. 3. magis inclinat, & expreſsè Imola, in l. ſi ita ſcriptum, §. regula, num. 5. ff. de haered. inſtit. & Baldum ſequuntur Andreas Barbatia, Petrus de Beſſu. Guido Papa, Angelus Aretinus, Raphaël Cumanus, & Socinus iunior, cum quibus conſtanter Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. dicto titulo vltimo, num. 19. in verſiculo, ſed contrariam ſententiam: & numero 20. & 21. Michael Graſſus, receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, quæſt. 84. num. 2. ad finem, qui adiiciunt opinionem hanc veriorem eſſe, quoniam fi teſtator voluit teſtamentum non valere, & ita expreſsè dixit, tacitè per quandam conſequentiam neceſſariam intelligitur velle inteſtatus decedere, & legitimos hæredes vocare ab inteſtato, l. conficiuntur, §. primo. ff. de iure codicillorum. Et iniquum, atque abſurdum eſſet, contra teſtatoris expreſſam voluntatem, teſtamentum eius velle ſuſtinere. Quæ equidem ratio, etiam iure communi attento, valde concludit, præſertim cum contrariam firmiter non tenuerit Bartolus, ſed hæſitando loquatur, vt patet, dum dicit, Ego dicerem ſic, ſalua veritate. Cùm etiam ſundamentis omnibus, & rationibus, pro opinione Bartoli adductis, ſatisfieri, ac reſponderi congruè valeat, prout reſpondent, & contraria diſſoluunt Ioannes de Imola, in dicto §. regula, num. 5. Andreas Barbatia, in conſil. 60. in ſecunda dubitatione, ſub numero ſeptimo, vſque ad finem, volumine ſecundo. Socinus iunior, in conſilio 145. numero 9. & ſeq. libro 2. & Mantica, dicto num. 19.

Sed de iure huius Regni, ac poſt nouam deciſionem legis primæ, titulo quarto, libro quinto, nonæ collect. Regiæ, certior redditus Baldi opinio: nec ipſo iure Regio attento, Bartoli opinio ſuſtineri poterit, vtpotè cùm ex deciſione dictæ l. primæ, ceſſat omnino motiuum illud præcipuum, quod quando in voluntate reuocatoria nullus eſt inſtitutus hæres à teſtatore, nec vocati ſunt venientes ab inteſtato, renocatio remanet nulla, quia non potcſt confirmari aditione alicuius: nam poſt legem ipſam primam, hæredis inſtitutio non requiritur ad validitatem teſtamenti, quæ caput erat teſtamenti de iure communi, & ſic cum vltimum teſtamentum valeat abſque hæredis inſtitutione, nimirum ſi teſtamentum primum infirmetur, ſi teſtator dixerit ſe nolle illud valere, etſi venientes ab inteſtato non vocauerit, vel non dixerit, ſe velle decedere inteſtatum, modò quoad numerum teſtium, coram quibus reuocatio fit, ſeruetur ſolemnitas dictæ l. primæ: & ita terminis obſeruarunt Antonius Gomezius, in dicta lege tertia Tauri, numero 104. & ibidem Burgos Salon de Paze, numero 842. D. Antonius Meneſius de Padilla, in l. eam quam, numero 110. C. de fideicommiſſis. Ioannes Matienzus, in dicta lege prima, titulo quarto, gloſſa 10. numero ſexto. D. Spino, in ſpeculo teſtament. gloſſa rubricæ, parte ſecunda, numero 27. in verſiculo, hinc etiam deducitur folio 27. qui tamen gloſſa 20. de reuocatione teſtamenti. numero 48. & duobus ſequentibus, nec abſolute dubium propoſitum explicat, nec Bartoli, & Baldi contrarietatem relatam proponit. Antonius Pichardus, in dicto §. ex eo autem ſolum. Inſtitut. quibus mod. teſtament. infirmentur, numero finali, qui iure Regio attento eandem videtur probare opinionem, quatenus ad Matienzum, in dicto loco, ſe refert: qui etiam retulit Gregorium Lopez, & Didac. Couarru. pro ipſa opinione, & rectè concludit, quod ſi ex communi Interpretum ſententia, quando quis reuocauit suum teſtamentum, ſiue dixit ſe nolle illud valere, quia volebat ſuccedere hæredes ab inteſtato, id ſufficiebat, vt teſtamentum reuocatum cenſeretur, quamuis hæredis iuſtitutio defuiſſet; quia dicendo, quod valebat decedere inteſtatus, videbatur ſucceſſores ab inteſtato inſtituere; ergo poſt deciſionem ipſam Regiam, qua teſtamentum valebat absque hæredis inſtitutione, & diſpoſita adimplentur, in reliquis vero ſucceſſores ab intestato admittuntur, quia per teſtatorem ipſum inſtituti videbantur; non modo æquali, ſed & fortiori ratione id ipſum dici debebit, vt per dictum Authorem. Cui ego addiderim, rationem quoque illam ſententiæ Bartoli, quod ſi nullus eſt hæres inſtitutus, non poteſt confirmari diſpoſitio aditione alicuius, de iure ipſo Regio, & poſt deciſionem dictæ legis primæ ceſſare; ceſſare quoque omnino ex eo, quod per ſucceſſores ipſos legitimos ab inteſtato adiri poſſit, ac debeat hæreditas præcisè, ex ſententia quamplurium, vel cauſatiuè ex concordia aliorum, vt ſententias contrarias concordat, & cumulat Azeuedus, in ipſa prima, titulo 4. libro 5. num. 120. quæſtione 13. vbi citat Antonium Gomezium, Peraltam, Couarruu. Padillam, Burg. de Pace, Matienzum, & alios: & num. 136. & 137. Addiderim etiam, & vltra omnes relatos ſuprà, ex alio etiam reſolutionem communem Scriptorum huius Regni comprobari, quod de iure communi teſtamentum licèt non reuocetur, quando teſtator ſimpliciter reuocat, vel dicit, quod non vult illud valere, ſuſtinetur tamen reuocatio quoad legata, & fideicommiſſa, vt infrà dicetur, & ex aliis Authoribus Petrus Surdus obſeruauit, in conſilio 320. numero 11. libro 3. Ergo attenta deciſione dictæ legis Regiæ primæ, ſuſtineri debet quoad inſtitutionem, ſicut quoad legata, cum nec inſtitutio hæredis requiratur, nec maior fauor vni, quàm alteri diſpoſitioni tribuatur, ſed ſimpliciter ſtatuatur, valere diſpoſita, etſi nullus hæres ſit inſtitutus; ſicque ratio illa reuocationis legatorum de iure communi, vniformiter in ipſa inſtitutione militat de iure Regio.

Et de his hactenus; ex quibus dilucidè conſtabit, Senatum Regium Hiſpalenſem in cauſa Didaci de [Hiſpalenſis Regij Senatus deciſio.] Montes Doca, & fratrum eius, hæredum ab inteſtato legitimorum Franciſci de Montes Doca; contra Didacum de Birues, Iuridicè, & rectè diffiniuiſſe, teſtamentum dicti Franciſci ſuſtineri non debere, ſed reuocatum intelligi, & manere cum effectu: ex quo Franciſcus ipſe coram multis teſtibus dixit, ſe nolle valere teſtamentum à ſe conditum: idque etſi nullam cauſam expreſſerit, nec ſe velle decedere inteſtatum, ſpecificè declarauerit: ſicque vniuerſam eiuſdem hæreditatem hæredibus præfatis ab inteſtato applicatam de iure. Id autem ex ſuperiùs dictis comprobatur dilucidè.

Ac primum etiam attento iure communi, ex doctrina Baldi, in dicta l. ſancinus, num. 2. C. de teſtam. quam ſequuntur Authores omnes illi relati ſuprà numer. 21. in verſic. cæterum contrariam.

Secundò comprobatur ex his rationibus, quas Andr. Barbat. Socinus iunior, & Cardinalis Franciſcus Mantica, eodem loco præcitati, pro Baldo ipſo contra Bartol. ponderarunt, quæ ideo hoc loco non tranſcribuntur: quoniam ibidem abundè traduntur.

Tertiò, quoniam ſi verum eſt, teſtamentum reuocatum cenſeri, ſi teſtator cauſam expreſſerit, quia vult decedere inteſtatus; quaſi ex hoc tacitè videatur inſtituere legitimos hæredes ab inteſtato, l. ſi quis ita hæredes inſtituatur, ff. de hæred. inſtit. idipſum dici debebit, quando teſtamentum ſimpliciter reuocatur, etſi cauſa non exprimatur, ex quo id neceſſariò ſequitur, cum alius hæres non inſtituatur, nec teſtamentum aliud conficiatur, & maximè inter vulgares homines, qui neſciunt dicere cauſam, vel an cauſam dicere oporteat; ignorant; & quando factum eſt teſtamentum nuncupatiuum, vt ex Socino, & Barbatia optimè perpendit Cardinalis Mantica, libro 2. dicto titulo vltimo, numero 19. in verſic. hoc amplius, & reſpectu eorundem venientium ab inteſtato, qui hodie litigant; nam eo ipſo quod teſtamentum præcedens fuit reuocatum, perinde habentur ex legis diſpoſitione, ac ſi hæredes inſtituti fuiſſent iuxta text. in l. ſi quis cum teſtamentum, in principio, & in §. primo, ff. de iure codicillorum, & ea, quæ diuerſas aliorum ſententias cumulans, latiùs explanauit Iacobus Menochius, libro 4. præſumptione 27.

Rurſus & quartò facit, negari non poſſe, ſi verum amamus, & Bartoli, & ſequacium fundamenta maturè perpendimus, quin etiam in terminis iuris communis nullum pro ſententia ipſa Bartoli adducatur fundamentum, cui verè, & concludenter reſponderi non valeat: ſic Bartoli ratione, & fundamenta diſſoluunt Andr. Barbatia, Ioann. de Imola, & Socinus, iunior, relati ſuprà, numero 21. Cardinalis Mantica, libro 2. dicto titulo vltimo, numero 19. ad finem, & numero 20. & 21. vbi ſuo ordine reſpondet omnibus illis iuribus, quæ in contrarium ponderari ſolent; ac maximè text. in §. ex eo autem ſolùm, Inſtitut. quibus modis teſtamen. infirment. & in l. milites codicillis, §. veteranus, ff. de militari teſtament. & in l. ſancimus, C. de teſtamen. & in l. ſed etſi in conditione, §. vltimo, ff. de hæred. inſtit. & ita pro opinione Bartoli nihil firmum adducitur. Pro Baldi autem doctrina fortiter adſtringit id quod dicitur communiter, & alio cap. ſuprà late exornatum eſt, voluntatem teſtantis non ſolum expreſſam, ſed etiam tacitam totum facere, l. ex facto, §. rerum autem Italicarum, ff. de hæredib. inſti. l. prima, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, cum vulgatis; & legem non verbis, ſed voluntatibus fauere defunctorum, §. noſtra. Inſtitut. de legatis. Et ideo magis redditur inutilis diſpoſitio teſtatoris, quàm quod aliquid contra voluntatem eius admittatur, l. verbis ciuilibus, ff. de vul. & pup. ſubſtitut. & ibi notant Caſtrenſis, numero 4. & Alexander, numero tertio, & Aretinus, in tertio, notabili, dicens, hoc ſemper memoria retinendum, & Iaſon, numero 6. & Zazius, numero 7. Si ergo manifeſte apparet, teſtatorem à priori teſtamento voluiſſe recedere, certè abſurdum, & irrrationabile eſt (inquit Mantica libro ſecundo, dicto titulo vltimo, numero 22.) teſtamentum ſuſtineri contra voluntatem teſtatoris explicatam coram legitimo numero teſtium; cum nullius magis interſit, quàm ipſius teſtatoris, tale teſtamentum, quod expreſsè reuocauit, non obſeruari, argumento, l. diuus, ff. de militari teſtamento, & §. plane, Inſtitut, eod. titulo, nam magis tolerabile eſt, inteſtatum decedere teſtatorem, quàm teſtamentum contra eius voluntarem suſtineri, cum teſtamentum non poſſit dici, neque intelligi ſine voluntate, l. 1. ff. de teſtamen. in princip. Inſtitut. eodem tit.

Quintò etiam facit, nam poſito quod de iure communi controuerſus fuerit articulus propter Bartoli, & Baldi contrarietatem prædictam) vt ſupra vidimus) tamen attento iure Regio, & poſt deciſionem dictæ l. primæ, titulo 4. libro 5. nouæ collect. Regiæ abſque dubio Baldi ſententia obtinebit, vtpote cum ceſſet ratio illa præcipua, quâ Bartolus, & ſequaces eius excitabantur; & venientes ab inteſtato ita ex lege ipſa vocati cenſeantur, & hæreditatem adire valeant, ac ſi inſtituti fuiſſent ſpecificè: cum etiam lex ipſa Regia prima, non ſolum procedat in voluntate defuncti diſpoſitiua, ſed etiam in reuocatoria, abſque alia diſpoſitiua, vt in caſu præſenti: quoniam eadem militat ratio, ex quo hæredis inſtitutio neceſſaria non eſt, & venientes ab inteſtato adire valeant, vt nunc dicebam, & vtrumque comprobaui ſuprà, num. 21. columna vltimæ, Authores omnes huius Regni commemoraui.

Sextò denique & vltimò facit, non modò tempore illo vltimo præfatum Franciſcum coram tot teſtibus dixiſſe, ſe nolle valere teſtamentum à ſe conditum, ſicque reuocaſſe illud, & prioris voluntatis pœnituiſſe; verùm etiam diuerſis quoque vicibus ante id tempus protuliſſe verba quamplurima, quibus inſtitutum hæredem in eo teſtamento, non ſucceſſurum, nec teſtamentum ipſum effectum habiturum, ſignificauit expreſſim: & cùm voluntas teſtatoris manifeſterur non ſolum ex expreſſa reuocatione, ſed etiam ex his, quæ dixit ante teſtamentum, iuxta Gloſſam, in l. cum proponebatur, ff. de legatis ſecundo, Bartolum, in l. ſi quis in fundi, in principio, ff. de legatis primo, Angelum, in l. fideicommiſſis, §. penultimo, circa finem, ff. de vſuris, Afflictis, deciſione 44. numero 28. Ioannem Cephalum, in conſilio 144. numero 29. libro primo, Ludouicum Molinam, de Hispanorum primogeniis, libro primo, cap. 5. numero 40. Peregrinum, in conſilio 35. numero 4. libro 3. Hippolyt. Riminaldum, in conſilio 158. numero 4. & 29. libro 2. Burgos de Paz, in conſilio 27. numero 7. & 24. Maſcardum, de probationibus, concluſione 1046. Petrum Surdum, in conſilio 414. numero 56. & 64. libro 3. & deciſion. 54. numero 6. vbi multùm ad propoſitum inquit, quod id procedit, etiamſi verba non ſint prolata in forma teſtandi, & citat Angelum, Simonem de Prætis, & alios; immo eundem teſtatorem bis dixiſſe, ſe reuocaturum dictum teſtamentum, & inſtituturum eoſdem ab inteſtato venientes, qui litigant, aſſerunt teſtes nonnulli, vt ex actis apparet proceſsûs. Et quamuis ex ſola ea allocutione, & verborum prolatione inter viuos, non poſſint dici ipſi inſtituti, ex quo teſtamentum aliud conditum eſt, nec eorum inſtitutio facta, iuxta text. in l. Pamphilo, §. propoſitum, ff. de legatis tertio: & ea quæ cumulauit Azeuedus, in l. prima, titulo 4. lib. 5. numero 79. & 80. voluntas tamen datur ſatis intelligi, non modò ex actu ipſo reuocationis, ſed etiam ex præcedentibus, quæ ita enixa, & geminata certiorem, & validiorem voluntatem oſtendunt, vt vulgatum eſt; & exornatur, atque comprobatur infrà alio capite, & per Menchacam de ſucceſſionum creatione, primæ partis, §. tertio, numero 13. per totum, Mieres de maioratu, prima parte, quæſtione 22. ex numero 13. Marcabrunum in conſilio 75. num. 56. & ſequentibu, Petrum Surdum, in conſilio 60. numero 7. & in conſilio 73. numero 64. libro primo, & in conſilio 179. numero 18. libro ſecundo, Borgninum Caualcanum, deciſione 5. numero 27. & 80. parte tertia. Et inde ex eo quoque durum, & iniquum eſſet, contra voluntatem toties manifeſtatam, teſtamentum ſuſtineri, iuxta rationem illam Franciſci Manicæ ſuprà adductam, Et quemadmodum, quando quis reuocat teſtamentum antea factum, & inquit, quod vult quòd ſuccedant venientes ab inteſtato, abſque dubio etiam in terminis iuris communis reuocatur teſtamentum. Vel ſi dicat, ſe velle ab inteſtato decedere; vt ex multis Authoribus obſeruaui ſupra numero 20. & pet Vincentium der Franchis, dicta deciſione 278. numero 2. & 3. Aldobrandinum, in conſilio 2. numero 7. Idipſum in caſu præſenti dicendum eſſet, cum vltra reuocationem teſtamenti, ea cauſa non expreſſa, iam antea bis dixiſſet, ſe velle, quod ſuccederent venientes ab inteſtato, quamuis id non repetierit tempore dictæ reuocationis ſolemnis: & ſic antea expreſſa cauſa id valeat efficere.

Et per hæc apparet, teſtamentum prius, iuridicè, & rectè declaratum irritum, & inane à Senatu, & hæreditatem vniuerſalem hæredibus prædictis ab inteſtato applicatam.

Apparet etiam, non modò quoad inſtitutionem, [Regij Hiſpalenſis Senatus in eodem propoſito altera deciſio.] ſed etiam quoad legata reuocatum intelligi dictum teſtamentum, ſicque legatarij cuiuſdam petitionem Senatum metipſum non admiſiſſe de iure, ſiue dictos hæredes ab inteſtato abſoluiſſe iuridicè. Id autem dilucidè, & melius quàm hactenus fuerit, ex ſequentibus comprobari, atque corroborari poterit.

Ac primum equidem ex ſententia Antonij Gomezij, Burgos Sal. de Paze, Ioannis Matienzi, Gregorij Lopezij, & D. Spino, quos commemoraui ſupra hoc eod. cap. cap. num. 21. ante finem, ij namque pro certo ſuppontunt, attenta deciſione dictæ l. Regiæ primæ, titul. 4. lib. 5. in propoſito caſu, quando quis dixit coram ſufficienti numero teſtium, ſe nolle valere ſuum teſtamentum, etiamſi cauſam non expreſſerit, teſtamentum reuocari quoad omnia, ita vt nihil ex ipſo in viridi remaneat obſeruantia, nec firmitatem obtineat.

