Senatus autem ipſe Regius Hiſpalenſis, in caſ propoſito dictæ D. Hieronymæ Pachaco, cuius maritus, maior 25. annorum, & ætatis suæ, 30. apparuit, reddi rationes per Curatorem, & finiri officium eiuſdem definiuit. Qui etiam præ oculis, & maisma inconſideratione habuit, maritum ipſum induſtrioſum & diligentem ac solicitum circa rerum ſuarum adminiſtrationem ſemper extitiſſe, & rebus eiſdem familiaribus prudenter præfuiſſe. Sic etiam vxorem prædictam 25. annorum minorem, bona ſua omnia in dotem ei conſtituiſſe ſiue in omnibus bonis ſuis ſe dotaſſe; ac ideò eorum exactionem, & traditionem non retardandam, ne aliàs iure ſuo priuari videretur non ſine iniuria maritus, ſi rationum redditio & exactio ſtatim non fieret: cùm verum bonorum dotalium conſequentur dominium, ac iure ipſo dominus exiſtimetur, iuxta communem illam Doctorù ſententiam, de qua dilucidè à me actum eſt, in commentariis de vſufructu, cap. 4. ex n. 26. cum ſeq. aut ſaltem quando verum dominium penes vxorem remaneat, iuxta alteram communem quoque ſententiam ibidem adductam ex num. 35. cum ſeq. quodammodo dominus, ſiue dominium habere dicatur maritus conſtante matrimonio, propter commodum fructuum, & adminiſtrationem bonorum omnium dotalium, illi ex lege competentem; propter quam non domini, aliquando domini vocantur, vt ibidem, quoque obſeruaui. Meritò ergo petit maritus bonorum eorum omnium, quæ ſibi in dotem data fuere, rationes, & adminiſtrationem, aut quando in eis ſe non dotaſſet vxor, adminiſtrationem eandem, quam leges huius Regni omni caſu ei competere voluerunt, vt compertum, & certum eſt ex omnibus legibus Regiis, quæ in propoſito loquuntur. Iure igitur Regio attento videndum eſt, quæ magis probari debeat opinio, Parladorij ſcilicet, & aliorum, an Azeuedi (quam alij ſuſtinent) an vero ea, quæ à Senatu recepta fuit (vt dixi) & inter maſculum, & fœminam differentiam conſtituit, non quidem ex capite, ſed ex his rationibus, quas ſuprà adduxi; item ex legis cuiuſdam Partitæ clara deciſione, vt mox videbitur. Et maximè, ſi vxor minor 25. annorum in omnibus bonis ſuis ſe dotauerit (vt dicebam nunc) quo caſu contra Curatorem, & pro marito expendi poteſt ſingularis l. ex 29. titulo 11. partita quarta, ibi: E en tal razon como eſta, ſe entienda lo que dize el derecho, que la muger que mete ſu cuerpo en poder de ſu marido, que no le dene deſapoderar de la dote quel dio. Cùm autem Azeuedus ipſe profiteatur libenter, opinionem ſuam (quæ & Didaci Perez, & Monterroſi, & patris Ludouici Molinæ fuit) veriorem eſſe iure Regio attento, quicquied Parladorius contradixerit; neſcio equidem, quo pacto firmauerit, quod nunquam in praxi poterit obtinere: nam ſi vcrior eſt alterâ contrariâ Parladorij Eiuſdem, quare obtinere, & eam vincere non debebit? maximè, cùm non modo æqualem, ſed etiam maiorem Authorum numerum pro ſe habeat; ex quo duplici capite ſeruari, & vincere omnino debebit, iuxta ea, quæ ex aliis Authoribus latiùs adnotarunt Robertus Maranta, in disputatione decima, num. 38. & ſeq. Corſetus, in ſingulari 205. Ioannes Vincentius, Hondedeus, in conſilio 32. num. 71. lib. 1. Sfortia Oddi, in conſilio 98. numero 26. Fabius Turretus, in conſilio 81. numero 78. in finitos alios ſciens conſultoqſue prætereo.

Parladorius itaque, rerum quotidianarum lib. 1. cap. 12. præcitatus ſupra, num. 5. refert inprimis Didaci Perez, in l. 3. tit. 11. lib. 4. ordinamenti antiqui, ſententiam, vbi exiſtimat Author illem, quantum ad ius Regium attinet, minoris matrimonium diſſoluere curatoris officium: Et dicit id probari in l. 6. titulo 17. partita 7. in verſiculo, e eſto es. Sed ipſe Parladorius putat, neque in illa l. Didaci Perez ſententiam probari, neque alioqui eam veram eſſe. illa enim (inquit) lex partitæ, non quidem eum ſenſum habet, in quem eam accipiendam exiſtimat Didac. Perez, ſed cſ dixiſſet, licere tutori filiam suam in matrimonio pupillo collocare, filio vero ſuo non poſſe curatorem pupillam in vxorem dare. Diuerſitatis rationem aſſignat, & eam quidem, non aliam, quam tradunt Gloſſa, & Doctores, in l. curatorem. C. de interd. matrimon. inter pupil. & tutor. non vero id vult inducere, quod ipſe Didac. contendit. quod ex eo apparet (ſubdit Parladorius, num. 7.) quod ſi eum ſenſum haberet lex illa, nequaquam conſtitueret diuerſitatem inter maſculum, & fœminam, quam conſtituit: quæ enim diuerſitatis ratio reddi poſſet, vt per matrimonium, cura finiatur in maſculo magis, quàm in fœmina? Quinimo tolerabilius id eſſet in fœmina, quàm in maſculo: quia nempe maritus curatoris officium ſuppleret; vt verba Parladorij tranſcribam: quæ (vt vides) diſtinctionem, atque definitionem Senatus quoad fœminà minor, quæ vito maiori nupſit, non mediocriter adiuuant, quamuis inductionem eiuſdem l. 6. partitæ, pro opinione Azeuedi non admittanta ſic & ipſimet legi reſpondit etiam alio modo ipſe Azeuedus, in dicta l. 8. titulo primo, libro quinto, numero 48. vſque ad verſ. mihi puncto iuris: quamuis ſtatim vrgere eam contendat, vt ibi videbis. Reſpondet etiam eidem l. 6. Ioannes Gutierrez, de tutelis, & curis, 1. p. cap. 20. num. 34. ex verſiculo nihilominus tamen: vltra quos ego addiderim, negari non poſſe, quin poſito, quòd l. ipſa partitæ, pro opinione affirmatiua, quod curatoris officium finiatur, minore matrimonium contrahente, non vrgeat; nec etiam pro contraria, quod non finiatur, non vrgeat, quicquid Parladorius, numero 9. cantauerit: qui & numero 11. adiicit, ſpecialia quædam in regum Curatoribus recepta, ad priuatos, & ad præſentem quæſtionem expendi non valere: verè tamen & ſi id concederetur ita, & ſine præiudicio veritatis concedatur, nihil inde ius, & fundamentum alterius partis eneruat. Quamuis etiam quod attinet ad minorem priuatum contrahentem matrimonium, id ipſum ſit certiſſimum, quoad fœminam vero minorem nubentem, aliter ſtatui, & communes Interpretum reſolutiones quoad Reginam ætate minorem, coadiuuare omnino Senatus deciſionem, atque diſtinctionem, non modo ex lege partitæ (quæ mox perpenditur) ſed etiam ex his apertè deducitur, quæ in articulo Reginæ minoris nubentis, Regis etiam, & an ei ſit dandus Curator; & quo anno, an ſcilicet vigeſimo, cura finiatur; latius ſcripſerunt Antonius Gomezius, in l. 40. Tauri, num. 9. Aziles, in cap. prætorum, in proœmio, gloſſa, regimiento. Pelaez à Mieres, de maioratu, 4. p. quæſt. 58. Humada, in l. 3. tit. 15. partita 2. gloſſa 2. Azeuedus,. in l. prima, tit. 3. lib. 2. n. 8. Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens, verſic. hunc contractum feciſti, ex num. 45. vſque ad num. 48. Ioannes Gutierrez, de tutelis& curis, l.p. cap. 18. num. 26. & 27. qui concludit, Curam Regis in maſculo vſque ad vigeſimum annum completum durare; in fœmina autem, quouſque nupſerit; & iunge l. 3. titulo de las donaciones, lib. 5. nonæ collect. Regiæ.

Reiecta igitur Didaci Perez opinione, Parladorius ipſe, num. 8. & 9. ex iure eodem Partitarum, ſententiam ſuam contrariam probari aſſerit, quod ſcilicet curatoris officium per matrimonium contractum à minore non deſinat, & eam eſſe l. 3. titulo 17. partita 6. diſpoſitionem vbi in finalibus verbis, in hunc modum ſcribitur: E ſobre todo dezimos, que el, marido non deue ſer dado por guardador de los bienes de ſe muger, que fueſſe menor de edad, porque ſoſpechamos, que la mugerpor amor que ha a ſu marido, non le demendaria enmienda del dario, o del menoſcabo que fueſſe en allos, e que ge lo perdonaria todo de ligero. E por ende deue pedir el marido al juez, que de dè a los bienes de ella otro guardador, que ſea ſin ſospecha.

Verum enim verò, quamuis verum ſit, quod maritus etſi rebus vxoris ſuæ debeat affectionem, attamen curator ei creari non poteſt, l. maritus. C. qui dare tutores, &c.l. virum, C. de curator. furioſ. & dict. l. partitæ 3. Similiter, quòd maritus curator datus, excuſationem habet à cura vxoris ſuæ, licet ei ſe immiſceat, vt in §. iidem reſcripſirunt Inſtitut. de excuſat. tutor. ſcribitur: ita vt maritus non ſolum excuſari poſſit à Cura vxoris ſuæ minoris 25. annorum, ſed etiam eius curator eſſe non poſſit; licèt velit; vt ex eiſdem iuribus ſimul iunctis rectè annotauit Gregorius Lopez ibidem, & Ioannes Gutierrez, de tutelis, & curis, prima parte, capite vigeſimo, numero 30. & 31. folio 226. & capite 21. num. 31. quamuis inquam ita ſit, & verba relata dictæ l. partitæ, ſic ſcripta, non inde aliquid concludenter ex ea deducitur, quod ſententiam Parladorij, probet expreſſim, aut Senatus definitioni refragetur. Non enim ex hoc, quod l. eadem 3. partitæ, prohibuerit, maritum non eſſe curatorem vxoris, prohibere quoque videtur, ſiue excludit, quod non poſſit vxor nupta, à curatore ſuo rationem adminiſtrationis exigere, & officium eius finitum, contendere, Nam & qui à tutoris poteſtate exiit, inuitus compelli non poteſt curatorem recipere, in principio, & in §. primo, Inſtitut. de curator. ſed ſi adhuc vxor voluerit curatorem habere, maritus ipſe curator eſſe non poterit, ſed alium nominare debebit: & ita procedit l. ipſa 3. partitæ, quæ licèr Curam marito prohibeat tanquam curatori, non tamen adminiſtrationem, quæ eidem competit ex lege tanquam marito, vt notum eſt; & in commentariis de vſufructu, dicto cap. 4. numero. 35. & ſeq. adnotaui, vt ſuprà ſcripſi. Et ita explicat legem illam Azeuedus, in dicta l. 8. titulo primo, libro 5. num. 49. & ſecundum hæc, non probat lex ipſa opinionem Parladorij, quicquid Author is contendat conſtanter. Provt etiam contendit, & Parladorium ſequitur, atque contrarietatem dictæ l. 3. in fine, tit. 17. partita 6. & dictæ l. 5. titulo 7. partita 7. ponderat Ioannes Gutierrez, de tutelis, & curis, 1. p. cap. 20. num. 34. per totum. vbi improbat opinionem Didaci Perez, & inquit, quod de iure, nullo modo minor per contractum matrimonij liberatur à cura, ſed quidem mulieri carenti curatore, debet peti à marito, vt detur curator ſine ſuſpicione, ex dicta l. 3. partitæ: & quod nullo iure cauetur, quod per contractum matrimonij liberatur minor à cura ſibi prouiſa ante 25. annum, Fatetur tamen, ſæpè ſe vidiſſe, curatores ipſos rationem reddere minoribus, quimatrimonium contraxere ante ætatem legitimam, & maritis earum, hoc autem ſponte fit, & plerumque cum ſecuritate indemnitatis; non verò coacti curatores hoc faciunt, nec poſſent inuiti ad id compelli in contradictorio iudicio. Et hactenus Ioannes Gutierrez, qui (vt ſuperius dixi) præcipuum fundamentum facit in l. 1. & 2. ff. de minoribus, & in l. 3. C. de interd. matrim. inter pup. & tutor.

Ego tamen ſemper arbitror, Senatus definitionem, atque diſtinctionem admittendam, iuxta deciſiones, & intentionem legum huius Regni, & preſſam l. partitæ, conſtitutionem, & inde eorum iurium fundamentum ceſſare, cum attentis legibus eiſdem Regiis, iuris communis, quoad fœminam minorem attinet nuptam, deciſio ſeruari non debeat. Deinde, & eodem iure communi attento, textum in dicta l. prima, & 2. ff. de minoribus. mirè facere pro prima illa parte diſtinctionis, videlicet quod maſculo minore 25. annorum contrahente matrimonium, curatoris officium non finiatur, ſed vſque ad 25. annum completum perduret, vt ſuprà dixi, tunc enim in viridi remanet obſeruantia ratio illa d.l. primæ in fine: nec quicquam vrgere contra ſecundam partem, vt ſcilicet aliud dicendum fit, quando fœmina minore 25. annorum nupta, & maritum maiorem habente, contendit ipſa adminiſtrationem marito competere, & curatorem renuit habere; id namque eo textu non agitur, nec excludit; immò ratio finalis eius ceſſat. cùm maritus rebus ſuis ſufficiat.

Non enim excludit text. in dicta l. 3. C. de interd. mat. inter pup. & tutor. nam etſi ita contigerit eo in textu, & mulier ſi velit, poſſit curatorem habere, provt ibi ſocer datus nurui, curator fuit, nec ipſa contradixit; non tamen inde ſequitur, non poſſe curatorem non habere, ſiue præcisè habituram, nam etſi poſſit, ſt velit, curatorem habere, nec ei inuitæ curator auferatur, volente tamen ipſa, curatoris officium finiri, ſuperiùs dicta ſuadent,

Suadet etiam Didaci Perez, poſt Seguram, & Monterroſum opinio contraria, qui aſſerunt indiſtinctè, minore matrimonium contrahente (ſiue maſculus, ſiue fœmina, ille ſit) curatoris officium finiri, & eos ſequitur Azeuedus (vt dixi) in dicta l. 8. tit. 1. lib. 5. ex numero 47. vſque ad num. 50. dicens, hanc opinionem veriorem eſſe, ſaltem iure Regio attento, licèt difficulter ipſa obtineret in praxi. Sequitur etiam pater Ludouicus Molina, tom. 1. de iuſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 221. columna 1368. in verſic. item maritus: vbi multum ad propoſitum noſtrum, & in comprobationem decisionis Senatus, inquit in hunc modum: Item maritus curator eſſe non poteſt propriæ vxoris, &c. vt ibi comprobat. Hæc tamen hodie locum non habent in hoc, & Caſtellæ Regno: tum, quia vxores manent per matrimonium emancipatæ, atque ſui iuris, vt curatore non indigeant; tum etiam, quoniam quando in vtroque Regno contrahunt, contractu arrharum, & dotis; maritus habet adminiſtrationem omnium vniuerſim bonorum vtriuſque coniugis: & quando in hoc Regno contrahunt, contractu medietatis; omnia vniuerſim bona efficiuntur communia, & ſolus maritus eſt adminiſtrator. Ecce vbi aſſerit indiſtinctè hic Author adminiſtrationem ſtatim competere marito, & amplius mulieres nuptas non indigere curatore. Id quod expreſſim probare videtur l. Regia 3. titul. 15. partita 3. ibi; faſta que ſea caſada: dum dicitur, quod ſi in Regno ſuccedit filia fœmina ob defectum maſculi, debet habere curatorem, vſquedum matrimonium contrahat, quaſi tunc per contractum matrimonij exeat ab hac curatoria poteſtate, cum dictio illa, faſta, ſit excluſiua caſus contrarij, provt recte eam expendit Azeuedus, in dicta l. 8. num. 49. in principio. Cui ego addiderim, verè negari non poſſe, quin ea l. . 3. caſum præſentem decidat ſpeciſicè; nam ſi in ſucceſſione Regni, quod eſt aliarum ſucceſſionum caput, & ad cuius ſimilitudinem ſucceſſiones aliæ deferuntur, vt ſuo loco, & capit. 19. lib. 3. adnotaui; res ita ſtatuitur, ac de marito Regis cura, & adminiſtratione, adeo lex confidit, vt alterius cuiuſvis, eiiam curatoris curam, & adminiſtrationem excludat, nec amplius curatorem admittat, dicit enim, faſta que ſea caſada. Cur etiam id ipſum, immò fortiori ratione ſtatui non debebit, quacunque aliæ fœmina minore nupta, vt ſcilicet non ita ardua, nec difficilis, ac modis omnibus leuior, quam Regni adminiſtratio eſt, marito concedatur, & cura eadem, faſta que ſea caſada, duntaxat durare debeat. Nec valet aliqua diſcriminis ratio, quæ congura ſit, aſſignari, cum vtroque caſu verum ſit, fœminam nuptam, & confidentia illa de marito Reginæ habita circa arduam admodum Regni adminiſtrationem, vt ſtatim cura finiatur; fortius etiam in adminiſtratione, adeo inferiori, & leuiori cenſeri debeat habita, quod negari non poteſt.

Denique, ſi per benedictiones nuptiales matrimonij eximitur filius de iure huius Regni à poteſtate paterna, quæ naturalis, & fortior, quàm tutoris, aut curatoris eſt, iuxta l. 47. Tauri, quæ eſt l. 8. titulo 1. lib. 5. nouæ collect. Regiæ: & ſtatim conſequitur bonorum omnium ſuorum adminiſtrationem, & vſumfructum, vt l. 48. Tauri, quæ eſt l. 9. titul. 1. lib. 5. cur & à poteſtate curatoris non liberabitur quoad effectum prædictum, ac bonorum adminiſtrationem conſequi non debet, quam patri ipſi per matrimonium filij lex aufert, quamuis de eo circa filios, magis quam de curatore, aut alio quolibet adminiſtratore confidat. Aut cur etiam adminiſtratio bonorum vxoris minoris, marito 25. annorum maiori denegabitur, quæ lege aliqua expreſſim non reperitur ſublata, quamuis nominandi curatorem detur facultas, & conceſſa eſt lege alia generali, quæ bonorum dotalium adminiſtrationem marito concedit, vt ſuprà dicebam. Et quamius non ita ſtrictè rationem ſuperiorem expendit Azeuedus, in d.l. 8. titul. 1. numer. 49. lib. 5. & eo non relato Muñoz de Eſcobar, in loco referendo ſtatim, num. 25. qui addit vltra Azeuedum, quod tutor, & curator loco patris habetur, l. interdum. §. qui tutelam. ff. de furtis: tenent Speculator, & Socinus, ibi relati. Igitur ſi patria poteſtas ex legibus huius Regni per matrimonium filij finitur, quando magis curator finiectur, cum æquiparatorum eadem ſit ratio, & per conſequens eadem debeat eſſe diſpoſitio, l. illud. ff. ad l. Aquiliam, & ita curatoris officium finiri, tenuit etiam Gaſpar Boëtius, in tractatu de inope debitore, cap. 4. numero 4. cuius, & ſequacium opinio confirmatur quoque ex his, quæ de iure Saxonico quoad deciſionem text. in d.l. maritus, C. qui dare tutor, vel curator. adnotarunt Zobel. & Franciſc. Romanus, Fachs Renhar. & alij, quos in ipſa l. maritus, fol. mihi 219. Sebaſtianus Næuius commemorauit. Sed & confirmatur Senatus Regij Hiſpalenſis deciſio ex his, quæ ſcripſit, atque obſeruata reliquit in propoſito noſtro Franciſcus Muños de Eſcobar, in commentariis, de ratiociniis, cap. 6. ex numero 17. folio 20. vſque ad numer. 32. quò loci cum articulum hactenus agitatum diſcuteret ex profeſſo, & contrarias Interpretum ſententias recenſuiſſet, fundamentaq́ue earum commemoraſſet (ſed nihil ex his attigit, quæ nouiter hoc capite adnotaui, vt ibi videbis) eius videtur fuiſſe reſolutiuè opinionis, quòd in maſculo minore 25. annorum, regulariter ſeruetur Parladorij, & ſequacium opinio, vt ſcilicet minore matrimonium contrahente non finiatur curatoris officium; idque maximè, ſi minor diues eſſet, & opulentum patrimonium haberet, vt dicto cap. 6. ex numer. 17. vſque ad numerum 29. in fine, adnotauit: & pro hac parte adducit rationes, & fundamenta ex numero 17. vſque ad numerum 25. In praxi tamen aſſerit receptum in Pinciana Cancellaria, vt ſi minor pauper, agricola, ſiue alius, qui dietim laborat, vel negotiatur, petat vt bona ſua à curatore ſibi tradantur, vt ipſe illa adminiſtrare, colere, & negotiari poſſit; ei tradantur, præſtita priùs fideiuſſione, quod ea integra, & illibata conſeruabit, donec ad 25. annum peruenerit. Quod eſſe ſatis congruum, & iuri conſentaneum ipſe oſtendit, & iuridice fundat, atque reſpondet ad text. in d.l. 1. ff. de minoribus (vt ibi videbitur) & quidem in hoc primo caſu Sanatus Regij Hiſpalenſis deciſioni conuenit omninò, eius autem limitationem, & præſtantiſſimi, atque præclariſſimi Regij Senatus Pinciani obſeruantiam, ſequeretur Hiſpalenſis libertiſſimè, ſi caſus ſimilis fuiſſet allatus, & fideiuſſio huiuſmodi præſtaretur, ſicque Senatus illius praxim probaret omnino, etenim æqua eſt & iuridica. Et apud ipſum iuridicè quoque ſententia Parladorij præualet communiter in maſculo minore viginti quinque annorum; Licèt aliquando ex circunſtantiis, aliter dicto Senatu iudicatum aſſerat ipſe Eſcobar, ante numerum 26. in verſic. & certe hæc ſententia. Circunſtantiæ namque tales occurrere poſſunt, quæ Indicum animum adducere valeant, ac debeant, vt ab ea ſententia recedatur quandoque. Sicque ex variis cauſis, & circunſtantiis, variè quoque aliquando definiuit rem hanc Senatus ipſe Pincianus rectiſſimè, vt variè definiuiſſe, ex verbis eiuſdem Authoris deprehendimus: qui in hoc caſu primo maſculi minoris, accedit ſententiæ, & definitioni Regij Hiſpalenſis Senatus. In ſecundo verò, fœminæ ſcilicet minoris nuptæ, id ipſum quod Senatus agnoſcit ( ſed nunquam maſculi, & fœminæ differentiam tradit ſpecificè ( nam cùm præmiſerit pro reſolutione præfati articuli, ex Iudicis arbitrio totum hoc pendere, qui pro rei, & viciſſitudinis qualitate perpendet, rectè, ratio à curatoris ante 23. annum exigatur; inquit ſub numero 25. quod ſi fœmina minor copulata eſſet viro diligenti, & induſtrio, ac circa rem familiarem ſolicito, non deberet Iudex dubitare, quin quod ratio propriæ curæ, & vxoris, illi redderetur, præciperet; maximè vbi patrimonium eſſet ita tenue, quod ex redditu illius, & induſtria, ac labore mariti vix familia alimentari poſſet; multæ enim ex hoc moleſtiæ, & vexationes poſſent euitari, vt. eſt decimæ ſolutio, & lites quæ ſuper alimentis excitari ſolunt, ac rurſus veniæ ætatis difficultatem, & expenſam minores euitarent. Ecce vbi Senatus noſtri definitio approbatur expreſſim, & dictio illa maximè ad eum modum rectè adiicitur; nam & ſi patrimonium non eſſet tenue, ſed amplum, ita ſtatui debere, provt ſtatuit Senatus, ſi vir diligens ac induſtrius & ſolicitus eſſet, rationes omnes ſuprà adductæ, & dictæ l. 3. partitæ verba ſuadent. Et de his hactenus. Si autem minor acceperit curatorem, interim quod matrimonium contraxerit, vel vſque ad certum tempus, & non plus; quid iuris debeat ſtatui, & an tunc veniam euitet? Vide eundem Muñoz de Eſcobar, dicto cap. 6. n. 32. & ſeqq.

Infertur autem ex ſuperiùs dictis in propoſito ar [Senatus Regij Hispalenſis deciſio.]ticulo, vtrum minore matrimonium contrahente, curatoris officium finiatur; Senatum eundem Regium Hiſpalenſem rectiſſimè in alia cauſa Chriſtophori de Aguileta, Catharinæ de Rutia mariti, definiuiſſe, curatorem ſtatim compelli ad quantitatem Catharinæ ipſi à quodam ſuo conſanguineo pro dote relictam, quam curator iam exegerat, & ab hærede teſtatoris recuperauerat, ſtatim dicto Chriſtophoro marito reddendam, nec tempus finitæ curæ, aut rationem reddendarum expectandum. Nam cùm Catharina, & maritus de iure contendere poſſent, curatoris officium eſſe finitum, matrimonio ab ea, quæ minor erat, ſed maritum ætate 25. annorum maiorem habebat, contracto, & vniuerſi patrimonij rationes ſibi reddi, & reliquum ſolui; quanto magis legatum ſibi pro dote relictum, ſtatim iure exigebant. Id quod deducitur concludenter ex reſolutionibus præcedentibus, & Senatus noſter iuridicè & rectè decidit in dicta cauſa, & poſſe maritum via executiua quantitatem legatam à curatore recuperare, ſtatuit. Atque id ipſum in terminis reſoluit Franciſcus Muñoz de Eſcobar, in commentariis de ratiociniis, capite vigeſimo primo, num. 32. folio 127. qui fuiſſe ita pronuntiatum in Cancellaria Pinciana, teſtatur. Ipſe autem exiſtimat procedere, vbi conſtitiſſet, quod tutor, vel curator tale legatum ad dotem adultæ conſtituendam recuperaſſer. Si enim verum eſt (inquit Eſcobar) quod curator poteſt compelli, vt conſtituat dotem ſuæ adultæ, vt in l. ſi curatores, C. de adminiſtrat. tutorum. l. 9. titulo 11. partita 4. & iam dos ab aliquo extraneo fuit conſtituta, & curator confitetur, eam ad hunc effectum relictam fuiſſe; ſolum reſtat, vt ſummariè tradatur adultæ, vel eius marito, cùm dos haveatur loco alimentorum, quæ breui & ſummario iudicio præſtantur, l. ſi quis à liberis, §. ſi vel parens, ff. de liberis agnoſcendis. In quo equidem præfatum Authorem non ſequor, ſed Senatus noſtri definitionem admitto indiſtinctè. Nam ſi adulta 25. annorum minor, quæ viro maiori, & induſtrioſo, atque de rebus ſuis diligenti, & ſolicito nupſit, ſtatim rationes ſibi reddi, & curam finitam contendere poteſt (vt deciſione præcedenti obſeruaui, atque ipſe Author agnouit, vt ibidem adnotaui) ſi etiam legatum pro dote relictum fuit, vt relictum fuiſſe pro dote Catharinæ è conſanguineo proponimus, & ipſe Eſcobar propoſuit num. trigeſimo ſecundo, Fatendum erit indiſtinctè, poſſe maritum illud via executiua exigere, nec vim eſſe faciendam in eo, quod curator tale legatum ad dotem adultæ conſtituendam recuperſſet; nam etſi ſimpliciter recuperauerit, ex quo pro dote relictum eſt, etiam matrimonio contracto, ſtatim exigi poteſt. Dos namque ſtatim conſiſtit, & in dominium, aut in adminiſtrationem mariti tranſit, vt ſuprà probaui. Nec tempus, aut ætas 25. annorum expectatur pro eo, quod ita relictum eſt; ſicuti in legato pro dote, aut pro dotanda puella relicto, ſcripſerunt Paulus Caſtrenſis in conſilio 308. dubio 2. libro primo. Alexander, in conſilio 146. numero 6. libro 6. Albanus, in conſilio 52. num. 2. Palacios Rubios, in repetitione cap. per veſtras. de donation. inter. notabili 3. §. 12. n. 8. Baldus Nouellus, in tractatu de dote, 5. p. num. 12. Petrus Surdus, in conſ. 393. n. 50. lib. 3. Simon de Prætis, de interpret. vltim. voluntatum, lib. 4. interpretat. 1. ſolut. 12. num. 45.

Quod ſi curator ſolutioni non contradiceret, ſed in executione aduerſus maritum petentem pro dote relictum, oppoſuiſſet, quod maiorem quantitatem minor ſibi debet, eo quod plus pro adulta expendit, quam ex ſuo patrimonio recepiſſet: credit tunc ipſe Eſcobar, faciendam fore redditionem rationum quæ breui & ſummario iudicio ſit; & ſi conſtituiſſet, aliquid ex pecunia pro dote relicta conſumptum fuiſſe pro neceſſitatibus minoris, pro tanto minus redditionem faciendam fore: aliàs quod abſurdum eſſetm, quod minor ea tandiu indotata eſſet, quamdiu lis ſuper rationibus agitaretur. Et quod ita fuit pronuntiatum in Pinciana Regia Cancellaria. Quod tamen non crederem aliter procedere poſſe, quam ſi in termino oppoſitionis de eo conſtaret apertiſſimè, & liquidiſſimè, aliàs namque propter incertum, & illiquidum executio retardari non deberet, cum frequenter curatores ſic ſoleant fraudulenter opponere, quos tamen rationibus redditis, debitores eſſe maiorum quantitatum apparet. Id quod de iure procedit, & Socini ſenioris placitis ( vt alia prætermittam) conuenit, quem ipſe Author citat dicto cap. vige ſimo primo, numero 3. & 4. quò loci inquit, quod adminiſtrator, qui opponit de expenſis, vel aliis partitis illiquid is, quid incertum proponit, ſed ratione incerti executio eius, quod eſt certum, non retardatur: l. ſtatu liber rationum. ff. de ſtatuliberis, l. reſiduum, C. de diſtract. pign. igitur ſtatim, quod de acceptis per adminiſtrationem conſtiterit, nullo alio expectato, pro iliis partitis liquidis executio fieri poterit. Et citat Socinum, in conſil. 24. columna 11. libro 1. & in conſil. 256. columna 3. lib. 2. vbi dicit, quod executio liquidi contra tutorem, non retardatur propter illiquidum, ab eo oppoſitum. Et latius comprobat ipſe Eſcobar, n. 5. & ſeqq.

CAPVT XXIX.

Pro teſtamento ſuſtinendo, & diſpoſitione qualibet vltima conſeruanda, quemadmodum coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat regulariter: & quàm verum ſit, ſiue qualiter, & quando locum obtineat vulgatum adeo & aſſiduum illud Interpretum omnium axioma, ex l. ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento, deductum, vt per manus tradatur quotidie; teſtamento fauendum, & pro eo pronuntiandum in dubio, quod exornatur, atque illuſtratur. Denique, an teſtamentum intelligatur reuocatum, & reuocari valeat per ſolam verbalem reuocationem, ſi teſtator coram legitimo numero teſtium dixerit, ſe nolle valere teſtamentum, antea conditum, nec cauſam expreſſerit; idque maximè, attenta noua deciſione l. primæ, titul. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, vbi Bartoli, & Baldi ſententiæ contrariæ proferuntur, & Regij Hiſpalenſis Senatus in ipſo articulo, & in caſu ex facto occurrenti deciſio proponitur. Ac denique agitur, an ita, vel alio quouis modo reuocato teſtamento, legata auferantur, vel maneant.

SVMMARIVM.

- 1 Præſumptionem validitatis actus ſcilicet teſtamenti, ſuperare omnes alias præſumptiones, ſiue cæteris potiorem, & efficaciorem, atque potentiorem eſſe.
- 2 In teſtamentis, & vltimis voluntatibus, coniecturam eam ſumi, atque interpretationem fieri debere, per quam teſtamenti, & dispoſitionis conſeruationi magis prospiciatur, ac pro illo pronuntiandum in dubio.
- 3 Teſtatoris dispoſitio in dubio ita interpretari debet, vt potius valeat, & ſuſtineatur, quàm quod ſubuertatur, vt latiùs capite ſequenti adnotatur. Et ideo reiicitur illa interpretatio, quæ eſt in perniciem teſtamenti.
- 4 Pro teſtamentis, & dispoſitionibus vltimis ſuſtinendis, verba non ſolum impropriè, ſed etiam inpropriiſſimè eſſe accipienda.
- 5 Teſtamento in dubio fauendum eſſe, etiam in detrimentum filij exhæredati, vt loquitur text. in l. ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento, quæ numeris præcedentibus exornatur latiſſimè.
- 6 Legis, ſi pars, ff. de inofficioſo teſtamento, deciſio accipienda, quando iudices ſunt numero pares; ſecus verò ſi maior pars aduerſus teſtamentum ſenſerit.
- 7 Et idem, ſi maior Doctorum numerus, quia communis opinio præualet.
- 8 A præſumptione, & interpretatione illa, quod teſtamento in dubio ſit ſemper fauendum, recedi, ſi contrariæ extent coniecturæ.
- 9 Nec vllam eſſe pro teſtamento tam efficacem præſumptionem, quæ tolli, & conuelli non poſſit contrariâ coniecturâ.
- 10 Pro validitate teſtamenti non præſumi, quando repugnat præſumptio oriens à natura teſtamenti, & dispoſitionis.
- 11 Pro teſtamento non præſumi, quando manifeſte apparet, teſtamentum non habere ea, quæ à iure requiruntur.
- 12 Et idem eſſe, quando teſtamentum non habuit ſuam formam; nam tunc non interpretatur, vt valeat, ex quo deficit forma.
- 13 Pro validatate teſtamenti non præſumi, quando repugnat præſumpta mens diſponentis, quæ omnino offenderetur, ſi ſumeretur interpretatio validitatis diſpoſitionis teſtamentariæ.
- 14 Vel cum verſamur in odioſis.
- 15 Aut teſtamentum, & dispoſitio teſtatoris eſt facta in fraudem legis.
- 16 Et cum perplexa adeo eſt teſtatoris voluntas, vt ſciri, & cognoſci non poſſit, quid teſtator diſponere voluerit.
- 17 Teſtamentum ſecundum in dubio non debet ſuſtineri, vt prius tollatur.
- 18 Teſtamentum præſumi inualidum, quando ſi præſumeretur validum, inſurgeret magna inæqualitas inter liberos teſtatoris.
- 19 Teſtamenta duo diuerſi tenoris ſi appareant, & dubitetur, quod eorum prius factum fuerit, neutram ſuſtinetur.
- 20 Teſtamentum non ſuſtineri, ſi appareat, teſtatorem pœnituiſſe prioris voluntatis, & voluiſſe decedere inteſtatum; quod declaratur.
- 21 Teſtamentum, an reuocatum cenſeri debeat, ſi teſtator coram ſufficienti numero teſtium dixerit, ſe nolle expreſſerit, quia vult decedere inteſtatus. Et ſic an per ſolam verbalem reuocationem quoad inſtitutionem, & cætera tollatur, cum reuocatio ipſa non ſit ſolemnis. Vbi Bartoli, & Baldi contrariæ omnino ſententiæ proferunter. Et Bladi ſententia magis probatur. Atque de iure huius Regni, poſt deciſionem l. primæ, titulo 4. libro quinto, nouæ collect. Regiæ quod præciſa, & vera ratione ſeruari debeat, adnotatur.
- 22 Senatus etiam Regij Hispalenſis, in eo articulo, definitio, ſeu deciſio proponitur.

