Tertia deinde obſeruatio, ſiue concluſio ſit in eodem articulo, & erit limitatio ſecunda regulæ negatiuæ propoſitæ ſupra, num. 12. quòd caſus omiſſus, non præſumitur conſultò omiſſus, quando veriſimile eſſet, quod ſi teſtator de caſu omiſſo cogitaſſet, idem quoque de eo diſpoſuiſſet; & tunc prouiſio in vnum caſum facta, porrigitur ad alium, etiam non comprehenſum ex virtute expreſſi, quando (vt dixi) veriſimilis mens teſtatoris ita ſuadet. Et hæc concluſio probatur per text. in l. Titius, §. Lucius Titius, ff. de lib. & poſthum. & in l. finali, C. de poſthum. hæred. inſtit. quæ licèt loquatur, quando prouiſio fit per modum conditionis, & ſic extra terminos concluſionis Bartoli (vt Ioannes Crotus contendit ibid. ſub n. 15.) tamen pro ſententia eiuſdem Bartoli facit à fortiori; nam ſi fit porrectio, aut extenſio eo caſu, fortius fieri debet in caſu Bartoli, cùm facilius fiat per modum diſpoſitionis, quàm per modum conditionis; & ſic ceſſat obiectio Croti, prout ceſſare aduertit ſingulariter Marianus Socinus iunior in eodem §. & quid ſi tantum, num. 36. in principio. Nec ſatisfacit Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. c. 4. n. 2. Bolognetus autem optimè reſpondet num. 97. inquit enim, quòd Bartolus allegat textum in d. 1. finali, non in deciſione, quoniam ille textus loquitur de expreſſione per modum conditionis, ſed in ratione, quia ibi extenditur conditio ad caſum dissimilem, contra l. commodiſſimè. Et non eſt ex alio, niſi quia caſus omiſſus erat cogitatus à teſtatore, vel ex mente eiuſdem veniebat: Inquit tamen Bolognetus idemmet, quòd melius facit pro hac concluſione text. in l. 3. C. de inofficioſo teſtamento, vbi erat diſpoſitio vnius caſus, & alter caſus omiſſus, ſcilicet alter filius, & tamen fit extenſio propter veriſimilem mentem teſtatoris, vt latiùs proſequitur Aquilinus num. 63. 64. & 65. Camillus Gallinius lib. 9. dicto cap. 4. num. 3. qui cùm num. 4. retuliſſet Fortunium Garſiam in d. §. & quid ſi tantum, num. 111. quo loci exiſtimauit, tertiam hanc concluſionem, ſiue limitationem ſecundam ad regulam negatiuam priorem, eſſe vnam & eandem cum relata ſup. priori loco;ſtatim n. 6. rectiſſimè aduertit, limitationem hanc, ſiue concluſionem differre à ſecunda concluſione, ſiue prima limitatione regulæ generalis traditæ sup. n. 15. & ſeq. nam prioris limitationis eiuſdem caſus conſiſtit in eo, vt quod omiſſum eſt, ſubintelligatur ex vi expreſſi in ipſa principali diſpoſitione per aliquam neceſſariam illationem, veluti antecedentis, aut conſequentis, aut connexi, aut acceſſorij & aliorum ſimilium locorum: Secundæ autem huius limitationis caſus conſiſtit in alio quando ſcilicet non per aliquam neceſſariam illationem caſus expreſſi, caſus omiſſus comprehendi proteſt, ſed aliunde ſumitur coniectura voluntatis ipſius teſtatoris, per locum à veriſimili mente, & præſumpta voluntate teſtatoris, qui locus ſeparatam habet naturam à caſu expreſſo, vt ipſe Author ita in effectu, ſed latiùs explicat. Et ante eundem Marianus Socinus iunior (quem Camillus non citat) in d. §. & quid ſi tantum, vel vno tantùm verbo id ſignificat; in principio namque dictæ tertiæ concluſionis & n. 35. inquit, quòd prouiſio in vnum caſum facta, porrigitur ad alium, etiam non comprehenſum ex virtute expreſſi, quando veriſimile eſſet, quòd ſi teſtator de caſu omiſſo cogitaſſet, idem quoque de eo diſpoſuiſſet; & ſic inter iſtos duos caſus manifeſtam oſtendit differentiam, & ſeparat eos, prout etiam oſtendit, & ſeparauit Ioann. Marc. Aquilinus in d. verſic. ſed ex ſententia legis Velleiæ, n. 57. Præfatam itaque tertiam hanc obſeruationem, ſiue concluſionem Bartoli in d. §. & quid ſi tantùm, num. 3. per iura ſuperiùs adducta, & regulam generalem l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, cum ſua Gloſſa, de qua ſuprà, cap. præcedentib. ſequuti ſunt Scribentes omnes communiter, ſecundùm Iaſonem n. 22. & 23. Crotum num. 51. Galiaulam, n. 22. Socinum iuniorem n. 35. & 36. qui n. 45. & 46. ipsam exornat, Ioannem Bolognetum num. 97. & tribus ſeq. Carolum Ruinum in conſ. 170. num. 2. lib. 2. Curtium ſeniorem, Ripam, Pariſium, Tiraquellum, & alios, cum quibus Iacob. Menochius lib. 4. præſumptione 26. num. 14. 15. & 16. & in conſ. 243. ex num. 11. libro 3. & in conſ. 211. num. 55. eod. lib. 3. vbi quòd omiſſus dici non poteſt, quando adeſt coniectura voluntatis teſtatoris, quòd ita voluerit diſponere: & in conſ. 232. num. 34. eod. lib. vbi ex aliis Authoribus ſcripſit, quòd caſus non poteſt dici omiſſus, quando coniecturis apparet de mente teſtatoris, qui voluit illum comprehendere: & num. 35. quòd omiſſum non dicitur, quod venit ex mente diſponentis. Probarunt quoque ipſammet concluſionem Bartoli, Simon de Prætis de intepretat. vltim. volunt. lib. 2. interpr. 3. dubit. 1. ſolut. 3. n. 164. & 165. & 172. fol. 247. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. c. 4. vbi adducit quamplurima, quibus concluſio hæc magis exornatur, atque corroboratur, ac etiam aliorum Interpretum traditiones explanantur. Et vide etiam cap. 3. n. 20. eiuſdem libri. Petrus Surdus in conſ. 553. num. 37. lib. 4. & diciſ. 202. num. 3. Ioſephus Maſcardus de probat. concluſ. 1136. ex num. 8. cum ſeq. Iacobus Beretta in conſ. 118. num. 44. Ioannes Botta in conſilio 50. num. 12. Marcabrunus in conſilio 10. n. 68. cum ſeq. Andreas Fachineus in conſilio 47. num. 19. & 20. lib. 1. & in conſil. 1. ex num. 28. lib. 2. Sylucſter Aldobrandinus in conſ. 30. num. 43. & ſeq. M. Antonius Peregrinus in conſilio 55. ex num. 27. lib. 2. Fabius de Anna in conſilio 10. ex num. 38. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, tom. 5. d. concluſ. 116. fol. 1052. Et ita tenendum erit, quidquid Ioannes Marcus Aquilinus in dicto verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, ex num. 58. vſque ad num. 70. quamplurimis rationibus communem hanc concluſionem labefactare contendat, prout conſequenter labefactat communem illam allegationem l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, cum ſua Gloſſa, pro expreſſo habendum eſſe id, quod teſtator veriſimiliter fuiſſet reſponſurus, ſi fuiſſet interrogatus, vt ſuprà adnotaui cap. 12. num. 13. & ibidem reſpondi: Nunc etiam retenta ſententia Bartoli communi dicto numero 3. §. & quid ſi tantum, facilè & verè reſpondetur ad omnia, quibus præcipuè excitatur, atque adducitur contra Communem Aquilinus, conſtituendo, prout dicto loco conſtitui, non dici voluntatem omninò, ſiue tantùm in mente retentam, vt nihil operari debeat; non etiam nullam eſſe voluntatem, vbi diſpoſitio expreſſa non eſt, quoties ex dictis & prolatis in teſtamento, ſiue ex alia parte diſpoſitionis, ex legitimis quoque, & concludentibus coniecturis, & circumſtantiis, veriſimilis adeſt voluntas, & quæ colligitur legitimè aliunde. Quocirca eis concurrentibus, & veriſimili data voluntate, iuridicè porrigitur diſpoſitio ad alium caſum, idque veriſſimum eſt, atque ex his comprobatur concludenter, quæ ad regulam l. cùm quidam, ff. de hæredib inſtituen. ad regulam etiam dictæ l. tale pactum, §. finali, capitibus præcedentib. ſcripta reliquimus. Idque in ſubſtitutionum, & fideicommiſſorum materia magis certum, & indubitatum eſt, in quibus mens magis attenditur, quàm aliud, prout ipſe Aquilinus in 1. parte eiuſdem §. & quid ſi tantum, num. 74. latiſſimè probauit, & dictum fuit ſuprà alio cap.

Quarta deinceps obſeruatio, ſiue concluſio in ipſo articulo ſit; & erit tertia limitatio regulæ generalis negatiuæ propoſitæ ſuprà, dicto numero 12. & 13. videlicet, quòd caſus non dicitur omiſſus, ſed potiùs expreſſus, in quo militar eadem, aut maior ratio, ac in expreſſo; & ſic diſpoſitio facta in vnum caſum, porrigitur ad alium ex vi rationis, Baldus in leg. per diuerſas. per illum text. columna prima, numero 3. C. mandati, & in authentica quas actiones, columna 2. numero 4. verſiculo, ſed ego dico, C. de ſacroſ. Eccleſiis: per text. in l. his ſolis, C. de reuocand. donation. & cum aliis multis Andr. Tiraquellus in leg. ſi unquam in verbo, libertis, numero 45. verſ. quorum ſententia. Iacob. Menochius in conſilio 14. numero 15. libro primo, Camillus Gallinius de verbor. ſignificatione libro none capit. 3. numero 20. Ioſeph. Maſcard. tomo tertio dicta concluſ. 113. num. 25. & 26. Iacobus Beretta in conſilio 118. numero 43. Petr. Surdus deciſione 202. n. 1. & 2. deciſio Rotæ 141. n. 6. in 2. p. in nouiſſimis, Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, tom. 5. littera O, concluſ. 115. numero 10. & concluſ. 116. num. 90. Et idem iuris erit, quando id quod videtur à teſtatore eſſe omiſſum, poteſt aliquo modo comprehendi ſub verbis generalibus ipſius teſtatoris, nam tunc quod hoc modo poteſt includi, non præſumitur fuiſſe omiſſum, cum expreſſum dicatur illud, quod ſub generalibus verbis continetur; ſicuti ex ſententia Bartoli, Pariſij, Alexandri, & Beroi annotauit Maſcard. d. concluſ. 1136. num. 21. qui dicit num. 22. non obſtare huic limitationi quod dixerat anteà in principio illius concluſionis, & repetitum fuit ſuprà, quod teſtator velle non præſumitur id, quod non expreſſit, & loquutus eſt: nam debet intelligi, vt procedat, quando quis vellet extendere verba ad caſum, qui non poteſt ſub eis comprehendi; aliàs ſecus eſt, vt colligitur ex traditis per Caſtrenſem, & Abbatem, & relatos per Maſcard. & vltra eum, per Hipolyt. Riminald. in conſilio 21. num. 66. lib. 1. Fabium de Anna conſ. 10. num. 42. & 45. qui alios multos commemorat. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 121. ex num. 5. cum ſeq. & voluir Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar volunt. lib. 3. tit. 19. num. 17. vbi quòd caſus non dicitur omiſſus, quando verba poſſunt impropriè deſeruire, neque etiam ſi verba repugnant, vt ibi probat. Quando etiam caſus omiſſus, per teſtes concludenter probaretur, haberetur pro expreſſo, etſi verbis omiſſus, & ſupplendus eſſet, vt colligitur ex l. quoties, §. ſed ſi non in corpore, ff. de hæredib. inſtit. quo textu adductus Romanus ita decidit in conſ. 385. In caſu præmiſſo, num. 7. in fine, Alexander in conſil. 215. Viſis probationibus, num. 3. lib. 2. Paulus Caſtrenſis in conſilio 18. Si benè conſideretur, colum. 2. ſub num. 1. verſ. illud autem conſtat, volu. 2. per d.l. quoties, & l. errore, C. de teſtam. quos refert Maſcar. de probat. d. conc. 1136. num. 13. & vltra cum Card. Franciſcus Mant. de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 3. titul. 19. numero decimotertio, vel cùm aliquid etiam tacitè diſpoſitioni teſtatoris ineſt, & ita intelligi, & colligi poteſt ex præſumpta voluntate teſtatoris; tunc namque caſus non præſumitur conſultò omiſſus, ſicuti ex multis iuribus, & Authoribus tradidit etiam Maſcardus dicta concluſ. 1136. num. 15. vel ſi teſtator vnum caſum expreſſit, veriſimiliter exiſtimans, alium non eſſe euenturum; alioqui illum etiam expreſſiſſet: tunc enim non præſumitur, hunc conſulto omiſſiſſe, l. mulier, in principio, in illis verbis: quia non crediderat patrem; ff. ad Trebel. & l. 3. C. de inſtitut. & ſubſtit. Mantica dict. tit. 19. num. 16. Maſcardus dicta concl. 1136. num. 16. & 17. Caſus etiam omiſſus debet ſuppleri, quando eſt inſolitus, quoniam teſtatori non debet imputari, ſi caſum inſolitum non cogitauerit, vt declarat ipſe Mantic. num. 14. cui conuenit in effectu Simon de Prætis lib. 3. dict. ſolutione prima, numero 85. & 86. fol. 212. vbi etiam tradit, quòd teſtator quando aliquo modo cogitauit caſum omiſſum, videatur conſultò omiſiſſe, nec poſſit haberi pro expreſſo, quia ceſſat ratio præſumptæ mentis, ſi teſtator cogitaſſet, aut meminiſſet, ſiue mentis veriſimilis eiuſdem, & refert Ripam, Beroum, Socinum vtrumque, Gratum, & Tiraquellum, ita tenentes. Ac denique quando id, quod deeſt, ſubaudiri debet, ne voluntas vltima ipſius teſtatoris corruat; tunc namque non expreſſum ab ipſo teſtatore, non eſt præſumendum conſultò ab eo prætermiſſum, ſed potiùs haberi debet pro expreſſo: ſæpiſſimè enim plus nuncupatum, & minus eſt ſcriptum, vt inquit text. in l. 1. §. ſi ex fundo, & in l. quoties, §. 1. ff. de hæred. inſtit. cum ſimilibus; & oratio imperfecta ex præſumpta defuncti voluntate perficitur, l. vnum ex familia, §. penultimo, ff. de legatis 2. & in §. vltimo, eiuſd. leg. l. ſi in teſtamento, ff. de legatis 1. & ita cum aliis Authoti bus obſeruauit ipſe Maſcardus d. concluſ. 1136. n. 18. & 19. Et hactenus de quarta concluſione, ſiue obſeruatione in hac materia, quæ plures continet limitationes, vt vides regulæ negatiuæ propoſitæ ſupra, num. 12. & 13.

Quinta prætereà obſeruatio; ſiue concluſio ſit in eodem articulo, videlicet, quòd caſus omiſſus, quando eſt ſimilis expreſſo, & habet eundem effectum, non præſumitur conſulto omiſſus, & admittitur extenſio, vt prouiſio facta in vnum caſum, porrigi valeat ad alium ſimilem, & habentem eundem effectum, licet aliàs de mente non conſtet, neque contineatur ex virtute expreſſi; ita ſanè obſeruauit Bart. in d. §. & quid ſi tantum, n. 3. quem ſequuntur Aretin. n. 19. Ias. n. 23. Crotus n. 88. cum ſeqq. Fortunius n. 117. & ſeq. Galiaula n. 26. Claudius n 8. cum ſeq. Alciatus 2. lectura, n. 26. Socinus iunior n. 46. Bolognet. n. 101. Aquilin. in dict. verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, n. 70. Camill. Gallin. de verb. ſignificat. lib. 9. cap. 5. & 6. Peregrin. de fideicom. art. 11. num. 46. Iacob. Menoch. in conſ. 211. n. 55. & in conſ. 243. num. 12. lib. 5. Petrus Surdus deciſ. 202. n. 2. Cardin. Domin. Tuſcus practicar. concl. iur. to. 5. littera O, concl. 106. n. 89. fol. 1055. & pro hac concluſione expenditur primo loco tex. in l. finali, §. fin. ff. mandati, vbi ſi mandatum fit vt fideiubeat, obligatur ſi non fuit fideiuſſor, ſed mandator; qui duo caſus ſunt diuerſi; ſed tamen quia eſt idem effectus, & habent eundem finem, & reputantur ſimiles, ita fit extenſio. Et quamuis Aretinus contendat ibidem, textum illum non probare hanc concluſionem; verè tamen probat, & communis intellectus procedit, ſi ea conſideres, quæ Ioannes Crotus, Socinus iunior, & Bolognet. nunc relati conſiderarunt. Et poſt alios Camillus Gallinius dict. cap. 5. libro. num. 3. & tribus ſeqq. & num. 13. & 14. vbi vide, & num. ſeqq. vbi extenſiones adducit nonnullas, ac etiam limitationes ad iſtam concluſionem; Bolognetus etiam d.n. 101. cum quinque ſeqq. quatuor modis limitat concluſionem eandem. Et latè Socinus iunior ex n. 47. vſq. ad n. 54. qui etiam expendunt pro hac eadem quinta concluſione tex. in l. ſi quis mihi bona, §. ſed quid ſi mandauit, ff. de acquir. hæred. inducendo, vt per Iaſon. d. num. 23. textum etiam in l. finali, C. de rebus alien. non alien. quem induxit Crotus vbi ſuprà, num. 58. & Camillus Gallinius dict. capit. 5. numero 7. & 8. ſed & alia iura adducit, atque exornat Peregrinus artic. 11. d.n. 46. atque ſtatim num. 47. è contrario conſtituit, non fieri extenſionem ad caſum diſſimilem, ſeu contrarium caſui expreſſo, quamuis & in illo caſu magna ſit præſumptio voluntatis teſtatoris; & dicit id præcipuè procedere in ſubſtitutionibus fideicommiſſariis, quæ afferunt onus; & eſſe caſum in l. ex facto, §. ſi quis autem, & §. fin. ff. ad Trebel. & reddit rationem, dicens ſe ſcripſiſſe poſt Bartol. in artic. 29. ex num. 22. vbi vide, & d. art. 11. n. 48. & ſeq. vbi ſatisfacit nonnullis iuribus, quæ in contrarium excitari poſſe videntur. Et vltra eum addiderim ego, eandem Bartoli ſententiam communem tenendam, & ſic quintam hanc obſeruationem tuendam, quamuis Ioannes Marcus Aquilinus in d. verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, ex n. 72. cum ſeq. ipſam ſubuertere contenderit; nec verè vrgere præcipuam illam rationem, quâ magis adducitur, videlicet quòd quando caſus eſt ſimilis, & eundem habet effectum, non dicatur omiſſus, ſed ex mente comprehenſus, quia eſſe ſimilem, eſt in effectu eandem habere rationem: id autem quod venit ex mente, & ratione, ex ipſa lege, & non ex extenſione dicitur venire, vt ipſe latiùs probat ibidem; non autem vrgere, ex eo crediderim, quod Aſſumptum ipſum Aquilini præterquamquod difficultatem habet, negari non poteſt, quin diſpoſitio porrigi videatur ad alium caſum, etſi ipſe ſimilis ſit, ex quo expreſſus non eſt, & ideò nec ex mente colligitur, vt cenſuit Bartolus & Communis; quamuis, vt arbitror, negari non poſſit, quin ex mente videatur venire, ex quo ſimilis eſt, nec dici poſſit ex mente non venire, in quo Aquilinus arguere poſſet, & tacitè arguit Bart. & Communem; quæ ideò defenditur, quòd negari non poſſit (vtcunque res ſit) quin caſus etſi ſimilis, expreſſus non fuerit, & ſic omiſſus in verbis.

Rurſus & ſexta obſeruatio, ſiue concluſio ſit, quòd caſus duo ſimplices, ſi in diſpoſitione ſunt expreſſi, & euenit caſus mixtus omiſſus, ſi diſpoſitio eſt fauorabilis, fit extenſio ad caſum mixtum omiſſum, l. ſi ita ſcriptum, ff. de liber. & poſthum. quòd ſi diſpoſitio eſt odioſa, non fit extenſio ad caſum mixtum omiſſum, l. vim paſſam, §. præſcriptione, ff. ad l. Iuliam, de adulter. & ita Bartol. ſcripſit in d. §. & quid ſi tantum, num. 3. & ibidem Iaſon num. 24. Crotus n. 68. cum ſeq. Fortun. Garcia ſub num. 132. cum pluribus ſeqq. Socin. iun ex num. 54. vſque ad num. 56. Ioannes Bolognetus ex num. 106. vſque ad num. 117. Ioannes Marc. Aquilinus in verſ. ſed ex ſententia legis Velleæ, num. 84. cum ſeq. vſque ad num. 93. & in l. 2. in principio, vbi latiſſimè ex num. 13. ff. de verbor. obligat. Alciatus lib. 3. de verborum ſignificat. num. 29. Guido Pancirolus in Theſauro variar. lection. lib. 3. cap. 1. folio 342. vbi latè in propoſito articulo, an ſub ſimplicibus contineatur caſus mixtus, Iacob. Menoch. lib. 4. præſumpt. 26. num. 28. Camillus Gallinius de verbor. ſignif. lib. 9. cap. 19. quos omnes, & alios quamplures, ordinarios etiam in d.l. 2. ſi originaliter & attentè prælegeris, vix certam reſolutionem in hoc articulo deducere poteris; inuenies namque mirè in hac materia variaſſe Interpretes, & aliquando regulam negatiuam, aliquando verò affirmatiuam propoſuiſſe, prout Gloſſa, & Bartol. in eadem l. 2. fecerunt; Gloſſa namque affirmatiuè, & pro regula docuit, caſum mixtum comprehendi ſub ſimplicibus; Bartol. verò è contrario, atque negatiuè conſtituit, caſum mixtum ſub ſimplicibus non contineri, & ab ea regula excipit tres caſus, materiæ ſcilicet fauorabilis, & contrarietatis euitandæ, ac expreſſionis legis: Cuman. autem, & Aretin. aduersùs doctrinas Bart. expendunt iura nonnulla. Proptereà Ludouic. Roman. in eadem l. 2. articulum hunc reduxit. ad quinque quæſtiones. Ad ſex Bartholom. Socin. ibidem, vbi ſex caſus diſtinguit. Ad decem Ioan Crot. in d. §. & quid ſi tantùm, num. 68. cum tribus ſeqq. Et ad tres concluſiones præcipuas Ioan. Marc. Aquil. in duobus locis relatis ſupra num. 35. Alciat. verò ad tria genera mixtorum rem perſtringit, lib. 3. de verbor. ſignif. ſub d. num. 29. Fortun. aliter ſe habet in d. §. & quid ſi tantum, ex num. 132. cum ſeq. & multas, communéſque Doctorum reſolutiones deſtruit. Bologn. autem, latiſſimè omnium, & per 58. columnas pertractat iſtam materiam, in d. §. & quid ſi tantum, ex num. 106. vſque ad num. 117. & in d.l. 2. vbi latiùs quàm in d. §. vbi breuius proceſſit, & ad ſummam, certamque reſolutionem, articulum hunc reduxit, vt ibi videri poterit. Denique Camil. Gallin. lib. 9. de verbor. ſignif. cap. 19. cum multis ſeqq. vſque ad cap. 36. adeò latè, & diffuſè tractatum hunc ſuſcipit, & per concluſiones, diuersáſque, & diſtinctas quæſtiones procedit, vt velut neceſſitate adſtrictus, ea proſequi omittam, quæ ita plenè tractantur, atque traduntur ab alio, contentus pro nunc Lectorem monere (quoad inſtitutum præſens, & tractatum hunc attinet) placere mihi admodùm, & placituram aliis Mariani Socini iunioris generalem reſolutionem, quâ totam hanc materiam explicandam, cum iudicio putauit in dicto §. & quid ſi tantum, num. 55. verſ. dico itaque. Vbi obſeruauit, quòd ſi in caſu mixto, qui euenit, & qui non reperitur expreſſus in diſpoſitione, poteſt conſiderari eadem ratio, eadèmque mens diſponentis; tunc prouiſio in ſimplicibus, etiam ad mixtum porrigitur (cuncta etenim Socin. ipſe à ratione diiudicanda arbitratur, vt anteà dixerat num. præcedentibus) & hoc putat in odioſis etiam procedere: Si verò ratio, & mens eadem diſponentis ceſſat, ceſſabit & diſpoſitio, etiamſi eſſemus in fauorabilibus; non enim ex eo quòd ſit quid fauorabile, debet aliquid contra mentem diſponentis induci, nec etiam debet impedi mens diſponentis ex eo quòd quid ſit odioſum, vt latiùs Socin. ipſe iunior explicat, & ante cum idem voluit Aretin. in d. l ſio ita ſcriptum, ff. de liber. & poſthum. quò loci docuit, quòd quando eadem, vel maior militat ratio in mixto, atque in ſimplicibus, tunc caſus mixtus ſemper comprehenditur ſub ſimplicibus, ſiue materia fauorabilis ſit, ſiue odioſa. Addit tamen (vt vides) Socin. ad eadem ſit mens teſtatoris, vel non, & idem quoque voluit Lancel. Galiaul. in d.l. 2. in prine. ff. de verbor. oblig. ſub num. 16. Et hæc ſententia (vt nunc dicebam) mihi admodum placet; conſidero enim, negari non poſſe, quin præſens materia tota coniecturalis atque voluntatis diſponentis interpretatiua ſit; ideóque & conſequenter ſemper conſiderari debebit, an eadem mens teſtatoris, eadèmque ratio ſit, vel non ſit, quemadmodum ad cognoſcendum, an caſus omiſſus pro omiſſo haberi debeat, vel pro expreſſo; poſt alios multos Authores inſpiciendum ſcripſit Menoch. libro 4. præſumpt. 26. num. 16. & dumtaxat in conſideratione habendum, an eadem eſſet ratio, & veriſimilis mens teſtatoris: & ita in propoſito noſtro diiudicandum erit ex præcitatis Authoribus, & Aquilino in dicto verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, num. 86.

Nec vrget in contrarium ratio quæda, ſiue argumentum, quo obſeruationem hanc imperfectam eſſe dixit; & ab ea recedens, alitor articulum hunc explanauit Camil. Gallin. de verbor. ſignific. lib. 9. d. cap. 19. num. 8. videlicet quòd ipſamet reſolutio eſſet imperfecta, nec comprehendat caſum illum, quando ſumus in dubio: Verè namque (quod fatebitur quiſque) debilis eſt, & infirma obiectio hæc; in dubio namque dicimus, inſpiciendum eſſe, vtrùm eadem ratio, eadèmque mens diſponentis ſit, vel non ſit: ex his etenim ſecurè coniecturari poterit diſponentis intentio, & voluntas; nam ſi eſſemus in certis, nec coniecturis, nec interpretationi locus eſſet, vt cap. præcedentibus diximus, nec poterit adeò dubius eſſe teſtatoris ſermo, aut diſpoſitio, vt verbis eiuſdem attente perpenſis, ratione etiam, ſiue fine diſpoſitionis inſpecto, ac mente iuridicè coniecturata, quid inde dici debeat, elici non valeat veriſimiliter; totum ergo hoc ex ratione, & mente (maximè in noſtra materia) definire, & ſecurius equidem, & iuris rationi conuenientius videtur. Et hactenus de ſexta hac concluſione, de cuius materia & alio cap. infrà, quo de diſpoſitione facta in caſu ſimplici agitur, & ibidem Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iur. tom. 5. litera M. concl. 264. ex fol. 764. & alij Authores commemorabuntur; vide etiam Guidon. Pancirolum variar. lection. lib. 3. cap. 1.

Septima deinde obſeruatio, ſiue concluſio in eodem articulo, ac in ſecundo membro diſtinctionis Bartoli, quando ſumus in prouiſione facta per modum conditionis, ita conficienda eſt, vt ſub ea plures includantur, ac verè contineantur concluſiones, ſiue obſeruationes: ac primum equidem regula generalis proponitur, caſus ſi exprimatur per modum conditionis, non extenditur ad caſus ſimiles regulariter, & inde caſus omiſſus regulariter non continetur, l. qui hæredi, & l. Mæuius, ff. de condit. & demonſtrat. de quarum intellectu vide Ioannem Marc. Aquilin. in d. §. quid ſi tantum, in verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ. num. 9. & tribus ſeqq. & num. 13. 14. & 17. & per illam regulam, quia caſus omiſſus, pro omiſſo habetur regulariter, de qua ſupra num. 12. & 13. id autem procedit, & pro regula conſtituitur in quacunque diſpoſitione conditionali, ſiue conditio ſit neceſſaria, ſiue voluntaria, quando caſus eſt diſſimilis, iuxta quatuor illa iura, quæ allegauit Bart. d. num. 3. in d. §. & quid ſi tantum; ex quo in effectu tres colliguntur concluſiones, prout Ioan. Bolognet. in eodem §. numer 117. & 118. cum iudicio adnotauit.

Prima itaque concluſio eſt, quòd conditionalis prouiſio, ſiue diſpoſitio in vno caſu facta, ad alterum expreſſo diſſimilem non extenditur, l. ſi cùm dotem, ff. ſoluto matrim. in princip. 1. commodiſſimè, ff. de liber. & poſthum. l. fideicommiſſum, ff. de condit. & demonſt. per rationem etiam, quia conditiones dicuntur ſtrictiſſimi eſſe iuris, vt notarunt ſtatim referendi Authores, & ſcripſerunt Crauet. in conſil. 113. num. 1. Gozad. in conſ. 100. ſub num. 23. & ideò in forma ſpecifica impleri debent, d.l. qui hæredi, & d.l. Mæuius. ff. de condit. & demonſt. Leand. Galganet. in commentariis de condit. & demonſt. part. 2. cap. 1. quæſt. 41. num. 1. & 2. & quæſt. 82. fol. 207. vnde tam conditionis natura, quàm caſuum diſſimilitudo facit. vt de caſu expreſſo ad caſum diſſimilem non poſſit dari progreſſus in diſpoſitione conditionali; quod ex ſententia communi rectè animaduertit: multa etiam in propoſito huius concluſionis adducit, & contrariis ſatisfacit Camill. Gallin. lib. 9. de verbor. ſignific. cap. 7. per totum. Ludouicus Caſanate in conſ. 1. ex num. 18. cum ſeq. & num. 39. & num. 226. & conſ. 4. n. 75. Ioannes Bolognetus in d. §. & quid ſi tantum, n. 118. & 119. vbi dicit, quòd hæc concluſio Bartoli eſt vera, præſuppoſito in facto, quòd caſus ſit diſſimilis: ſed tamen an caſus ſit ſimilis, vel diſſimilis, dependet à ſubiecta materia, & ab intentione proferentis, itavt non poſſit dari certa, firmàque regula: idcircò inquit, quòd neceſſarium erit inſpicere ſubiectam materiam, an ſecundùm eam ſit caſus diſſimilis, & coniungere intentionem proferentis, vt ipſe Bolognetus animaduertit, quem Camillus non citat, nec cæteri ſic animaduertunt.

Secunda concluſio eſt, in conditione voluntaria non dari pogreſſum de caſu ad caſum, ſed debere illam impleri in forma ſpecifica, provt fuit ipſa prolata, d.l. Meuius, in principio, & d.l. qui hæredi; & ſic in conditione voluntaria inspicitur merum factum conditionis per teſtatorem ex ſola eius voluntate appoſitæ: ita ſanè Bartolus in dict. §. & quid ſi tantum, dicto num. 3. cum quo tranſeunt communiter omnes ſecundùm Alexandr. & Iaſonem, num. 27. ibidem, Socinum iuniorem num. 59. Ioann. Marc. Aquilin. in d. verſ. ſed ex ſententia legis Velleæ, num. 110. & n. 9. cum ſeq. & Bolognetum num. 120. qui contra iſtam concluſionem & iura, & rationes expendunt, & eis reſpondent, vt penes ipſos videri poteſt. Et per Camillum Gallinium de verbor. ſignificat. lib. 9. cap. 17. in principio, & cap. 16. per totum, quò loci ſcripſit, communem eſſe ſententiam Bartoli, & omninò tenendam, refert etiam Fortunij Garciæ opinionem contrariam, & plura eiuſdem fundamenta proponit, ac demùm eiſdem ſatisfacit iuridicè, prout etiam ſatisfieri poterit prælectis his, quæ Marian. Socin. iun. d. num. 59. 60. & 61. adnotauit in propoſito latiſſimè. Reddit denique ipſe Camillus poſt Alciatum concluſionis prædictæ rationem, videlicèt quòd ex adiectione conditionis, actus indiuiduus redditur, l. cui fundus. ff. de condit. & demonſt. & ideò non poteſt aliter, quàm informa ſpecifica impleri, vt iura citata probant; & vltra citatos tenuerunt quoque prædictam doctrinam Bartoli, videlicet quòd conditio voluntaria non extendatur ad alium caſum, Angel. Anchar. Socin. Dec. Ripa, Alciat. Cephal. Oſaſc. Menoch. Hieronym. Gabriel. Corn. Pariſ. Zanch. Riminald. & alij, quos refert Ludouic. Caſanate in conſ. 1. ex num. 18. cum ſeq. & num. 36. & ſeq. vſque ad num. 42. & in conſ. 4. ex num. 42. vſque ad numerum 59. vbi citat num. 46. Bartolum, Iaſonem, Socinum vtrumque, Crotum, Ruinum, Galiaul. Fortun. Sarmientum, Ripam, Decium, Gratum, Riminaldum, Bolognetum, Curt. iun. Rolandum, Nattam, Alexand. Gozadin. Menoch. Mazol. Pedroch. Hondedeum, Prætis, Anton. Gabr. Trentacinq. Coſtam, & Oſaſc. ita tenentes, & num. 48. dicit rationem eſſe, quia in conditione voluntaria, teſtator ſolùm cogitauit de forma; & ſic nudus verborum cortex, & merum factum inſpicitur, nec alia vtilitas, vel effectus requiritur, quoniam conditio pro ſufficienti cauſa habetur, vt multi Authores ibi relati obſeruant, & num. 52. per totum, ex eo conſtituit, voluntariam dici conditionem, quòd potuerit teſtator ſine illa conditione diſponere, & quòd voluntariè fuerit adiecta; non autem ex eo quòd eius implementum requitatur neceſſariò, quia aliàs nulla conditio diceretur voluntaria, vt Emanuel Coſta quinta parte, dicti §. & quid ſi tantum, numero 10. ſingulariter obſeruauit, & id ipſum tenent alij ibi relati.

Limitatur autem iſta concluſio in primis, vt locum non habeat, quando ex coniectura aliqua, ſiue ex coniccturis deprehendi poteſt, teſtatorem non modum, ſed finem potiùs conſideraſſe; tunc namque voluntaria conditio à neceſſaria non differt (de qua ſtatim agendum eſt;) & ſic datur progreſſus de caſu ad caſum, & ita reſtringit, & declarat memoratam concluſionem Andr. Alciat. lib. 3. de verborum ſignific. ſub num. 24. & num. 25. vſque ad numerum 29. latiſſimè exornat, atque declarat, eruditè etiam obſeruat, ſemper, ac diligenter animaduertendum eſſe, qualis fuerit teſtatoris mens, & ſententia, vt ex ea vel ad caſum omiſſum progrediamur, vel intra cancellos verborum permaneamus. Et Alciatum ſequitur, latiùſque limitationem iſtam declarat Camillus Gallinius de verbor. ſignific. lib. 9. cap. 18. & apertè videtur probare Ioannes Bolognetus (qui nec à Gallinio refertur, nec Alciati mentionem facit) in dict. §. & quid ſi tantum, dicto num. 120. dicens, quòd dicta concluſio Bartoli ſeruit tantummodò pro quadam præſumptione, vt diſponens præſumatur cogitaſſe de forma; tamen ſi ex coniecturis appareat, quòd cogitauerit de effectu, & non de forma, fit extenſio ad caſus similes habentes eundem effectum, & repetit ibid. num. 89. & 90. vbi ex num. 86. adducit duodecim iura, quibus reſolutio hæc comprobatur; idcircò cùm caſus ſe offerat, videndus is Author erit omininò. Et id ipſum, videlicet conditionem voluntatiam ex coniecturis, ſeu veriſimili mente teſtatoris poſſe extendi ad caſum omiſſum, tenuerunt Aldobrandinus in conſ. 30. num. 10. Caſtrenſ. Alex. & Socinus, cum quibus Leandr. Galganet. de condit. & demonſt. parte ſecunda, cap. 1. quæſt. 41. num. 3. fol. 160. & Authores illi commemorati per Lodouic. Caſanat. dicto conſ. 1. num. 15. 16. & 17. qui tamen ex num. 18. cum ſeq. & maximè num. 27. conſtanter tuetur contrarium, ac etiam ex mente non admitti extenſionem, & dict. num. 27. citat Raudenſem, Surdum, & Cephalum, ita tenentes, & repetit num. 37. vbi inquit, quòd ſubſtitutiones quamuis extendantur in aliquò caſu ex mente, & coniecturis; tamen in conditionibus voluntariis extenſio nunquam admittitur. Et iterùm tenet in conſ. 4. num. 51. vbi defendit, conditionem voluntariam non extendi, etiam ex mente, & coniecturis, & citat alios Authores ita tenentes; & n. 54. idipſum tuetur, aſſerens falſum eſſe, conditiones voluntarias poſſe ex mente extendi, cùm in illis caſus contingens præter voluntatem teſtatoris, numquam cenſeatur comprehenſus, etiamſi adſit maior ratio diſponendi: idque etiamſi adeſſet agnationis conſeruandæ fauor, vt ibi notauit num. 55. & num. 57. ponit exemplum in conditione, ſi maſculi naſcantur, vel moriantur, quæ non comprehendit caſum non natiuitatis, neque ex mente, neque ex coniecturis, prout aduersùs alios quamplures tenuerunt ibidem relati. Cæterùm (vt anteà ego admonui) cùm caſus ſe offerat, videndus omninò erit Ioannes Bolognetus in loco relato, eiuſdèmque obſeruationes in puncto iuris ſecurius procedunt, ex iuribus ibi relatis; Ludouici autem Caſanate annotationes non ſine periculo, & maxima contradictione ſe habent, vt ipſemet fatetur, & ingenti ſtudio aliorum traditiones commemorat; periculum autem in eo vertitur, quòd dictis locis extenſionem denegat indiſtinctè. Nam ſi intelligatur idemmet Author, iuxta ea, quæ dicto conſ. 1. num. 39. 40. & 41. ſpecificè ſcripſit, & abſque periculo probari poteſt, & non modò iuridicè loquitur, ſed etiam Ioannis Bologneti placitis accedit, ſiue ab eo non diſſentit, videlicet, quòd conditio voluntaria quamuis poſſit extendi ex mente, & coniecturis de vno caſu ſimili ad alium ſimilem, quoad mentem, verba, & effectus (quod aſſerit Bolognetus tantùm) non tamen ad caſum diſſimilem, & penitùs oppoſitum; & ideò infert, quòd caſus natiuitatis & mortis, & caſus non natiuitatis non ſunt ſimiles, ſed prorſus diſſimiles, & prorſus oppoſiti, & ita quòd neque ex rationis identitate, neque ex veriſimili mente admittitur extenſio, prout tenent Socinus, Angelus, Riminaldus, Cephalus, Alciatus, Oſaſcus, & Menochius, ibi relati, & per totum dictum conſilium primum agit, quando in ſubſtitutionibus conditio mortis comprehendat caſum non natiuitatis: Vide etiam d. conſ. 4. num. 53. vbi refert Socin. vtrumque, petris, Alciatum, Ruſticis, ad hoc quòd in conditionibus voluntariis extenſio admittatur, quando effectus (inſpecto finali exitu) à teſtatore conſideratus, nobis demonſtrat finem, ſeu effectum debere attendi; verè tamen num. ſeq. ſemper contrarium tuetur.

