Secundò deinde & principaliter conſtituendum eſt per relationem ad aliud; vel per ſe quid exprimi, aut certum eſſe à pari procedere, l. vbi autem non apparet, §. illud, ff. de verbor. obligat. Vbi Doctores communiter, l. quinta, §. ſi index. & ibi Ripa, num. 5. ff. dere iudicata. l. hæc venditio, § huiuſmodi, ff. de contrahenda emptione, l. certum, vbi omnes Scribentes communiter, ff. ſi certum petatur, l. 1. C. de codicillis, l. inſtitutio, ff. de condit. l. qui non militabat. §. 1. ff. de iure codicillorum. Decius, Periſius, Craueta, Socinus, Ruinus, Iaſon, Angelus, Cacheranus, & Cephalus, cum quibus Sebaſianus Medices, de regulis iuris, regula 10. fol. 67. num. 12. & n. 16. eod. folio. tradiderunt etiam Socinus ſenior, in conſil. 96. num. 14. lib. 4. Decius. in l. certum: ſuprà citata, num. 3. & in conſil. 538. num. 6. &7. & cum Felino, & Cagnolo obſeruauit Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolut. 2. num. 186. fol. 269. & num. 231. fol. 271. vbi etiam citat Alexand. & Iaſonem: & adducit text. in l. ait Prætor, §. 1. & ibi Bart. ff. de re indicata. Reſpondit etiam poſt alios Pariſius, in conſil. 25. num. 49. lib. 1. Menochius, in conſil. 287. numero 31. libro tertio, Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tom 6. littera R. concluſion. 126. fol. 898 & huius ſententiæ ea creditur eſſe ratio, quia relatum intelligitur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, verè, & propriè, & naturaliter. l. aſſe toto, ff. de hæredib. inſtituend. ibi: Quem hæredem, codicillis fecero, hæres eſto. Titium codicillis hæredem inſtituit, eius quidem inſtitutio iure valet, ideoque licet codicillis hæreditas dari non poſſit, tamen ex teſtamento data videtur, quia agitur ex ſcriptura declarata, non ex declarante; provt firmant Bartolus, & Doctores communiter, in eadem. l. aſſe toto, concordat l. ſi ita, ff. de condit. & demonſt. l. lege, ff. de verbor. ſignificat. l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis tertio, l. prima. C. de manumiſſis teſtamento. Decius Iaſon, Ruinus, Alexand. Craueta, Socinus, Bald. Pariſius, Cacheranus, & alij, cum quibus ſic obſeruat, atque multis exornat Sebaſtianus Medices dicta regula. 1. ex num. 1. cum pluribus ſequent. & num. 82. & 89. & inferunt ad multos caſus practicos vtiles, & aſſiduos, Iacobus Menochius, dicto conſil. 287. num. 32. & in conſil. 247. num. 32. lib. 2. Latè Tiraquellus, de legibus connubialibus, in gloſſa. 5. num. 186. & 187. Pariſius, in conſil. 122. num. 3. & ſeq. lib. 1. & in conſil. 2. num. 53. & ſeq. lib. 3. Simon de prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. intepret. 3. dubitat. 1. ſolut. 2. num. 232. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 4. num. 30. Camillus Gallinius. de verbor. ſignificatione, lib. 3. cap. 15. num. 18. Franciſcus Beccius, in conſil. 41. num. 22. & in conſil. 101. ſub n 11. & ſub num. 77. Couarr. in cap. cum tibi, n. 5. de taſtamentis. Berous, in conſil. 140. num. 35. lib. 2. Tiberius Decianus, in conſil. 29. num. 33. lib. 2. & in conſilio 123. num. 31. & 32. lib. 3. Geraldus Mazolus, in conſil. 111. num. 7. Ioannes Cremo, in conſil. 54. num. 19. Franciſcus Burſatus, in conſil. 5. num. 4. & in conſil. 28. num. 5. & in conſil. 75. num. 27. lib. 1. & in conſil. 131. num. 1. lib. 2. & in conſil. 237. num. 6. & in conſil. 337. num. 73. lib. 3. Fabius Turrentus, in conſil. 18. num. 10. & 11. & in conſil. 91. n. 5. & 6. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 75. num. 53. & in conſil. 6. num. 108. lib. 1. in conſil. 113. n. 3. & 4. &5. lib. 2. & in conſil. 116. num. 63. & 64. eod. lib. 2. & in conſil. 339. num. 1. & 2. libro 3. & in conſil. 324. num. 4. eod. lib. 3. & in conſil. 358. num. 122. lib. 4. & in conſil. 652. num. 13. & 14. lib. 6. & in conſil. 710. num. 1. & quinque ſequent. eod. lib. 6. Borgninus Caualcanus, deciſione. 12. n. 11. & ſeq. 1. parte, & deciſione 20. num. 22. & ſequent. & num 45. parte 2. & deciſione 31. num. 9. & 18. p. 3. & deciſione 31. num. 13. p. 4. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art, 16. num. 2. & art. 29. num. 17. & in conſil. 18. num. 11. lib. 1. & in conſil. 16. num. 10. lib. 2. Vincentius Carocius, caſu 51. ex numero 4. cum ſeq. Azeuedius, in conſil. 15. num. 46. & 47. Andr. Fachineus, in conſil. 10. num. 41. lib. 1. Iacob. 1. regula 20. per totam. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 73. num. 16. in conſil. 108. num. 43. lib. 1. & in conſil. 51. num. 48. &. 86. lib. 2. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 12. num 8. & 9. Anton. de Amatis, deciſione 49. num. 3. cum ſeq. Hector Felicius, allegat, 45. parte 3. Mieres, 1. parte, quæſt. 64. Cæuallos, quæſt. 44. Stephanus Gratian. deciſione 103. ex num. 9. Fontanella, clauſula 4. gloſſa 18. p. 2. ex n. 22. Aluarus Valaſcus, de iure emphyteutico, quæſt. 11. numero quinto, & tribus ſequent. Vbi explicat, vtrum penſio emphyteuſis rectè conſtituatur per relationem ad aliud, & quid ſi relatum ſit nullum, vel iniuſtum: quid etiam, ſi emphyteuſis conceſſa fuerit ſecundum formam & modum anteceſſoribus conceſſum, ſi de illo non apparet: & an ſufficiat relatio ad aliud, vbi à lege ſpecialis mentio requilritur: Et tandem num. 9. Relatum ſi non apparet, an vitietur reſerens, in priuilegiis, conceſſionibus, & aliis actibus. Adrianus Gilmanus, rerum iudicatarum Germaniæ, lib. 1. deciſione 6. num. 246. & 247. Antonius Faber, de errorib. pragmat. lib. 2. decad. 69. errore 3. & 4. ex fol. 396. vſque ad fol. 400. vbi tradit nonnulla contra communes Scribentium ſententias, de taſtamento facto per relationem ad aliam ſcripturam, & de quacunque diſpoſitione per relationem ad aliam, ſiue in ſcriptis, ſiue nuncupatiuè teſtatus quis fir. Petrus Surdus, in conſil. 105. num. 30. lib. 1. & in conſil 200. num. 5. lib. 2. & in conſil. 288. num. 24. eodem lib. 2. & in conſil. 241. num. 1. & duob. ſeqq, & in conſil. 249. numero. 21. & ſequent. eodem libro 2. & in conſilio 313. num. 49. 50. & 74. lib. 3. & in conſilio 315. num. 62. eodem lib. 3. & in conſil. 460. n. 47. & in conſilio 565. num. 15. lib. 4. & deciſione 212. numero 14. & deciſione 291. num. 18. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionem iuris tom. 6. littera R. concluſione 129. per totam, fol 903. vbi latè quod relatum eſt in reſerente, & dicitur pars referentis, & attenditur relatum & non referens, & quod reltio operatur, vt cenſeatur facta ſecundum omnes qualitate, quæ ſunt in relato, etiam quod ſubſtantiam: quia paria ſunt, aliquid fieri, & eſſe certum per ſe, vel per relationem: quia quidquid eſt in relato, ex coniunctione ſcripturarum dicitur eſſe in referente, provt hæc omnia comprobat ibi, ex numero primo, cum pluribus ſequentibus, & Burgos de Paz, in conſil. 26. ex num. 27. & ſequent. Quocirca certum dicitur expreſſum, atque ſpecificatum illud, quod per relationem ad alind diſponitur, ſiue exprimitur. Ita probat textus, in l ſi pluribus, in principio, ff. de verborum obligationibus, quo loci reſpondit Paulus, quod ſi plures res promittuntur per relationem ad aliud, tot ſunt ſtipulationes, quot ſunt res, quæ nominatim & explicitè promittuntur, l. ſcire debemus, in principio, ff. eodem. Probant etiam & ea iura, quæ numero præcedenti, in principio, recenſui. Et ita in hanc ſententiam perpendit Aretinus ibi, text. in dicta l. pluribus, Ruinus, in conſil. 183. num. 1. lib. 2. Pariſius, in conſilio 19. num. 68. lib. 2. Decius, in conſil. 63. num. 6. & cum multis Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 2. numero 187. & 188. fol. 269. Gerard. Mazolus, in conſilio 111. num. 7. Cephalus, in conſil. 16. num. 32. & in conſilio 44. num. 14. lib. 1. & in conſil. 256. num. 42. lib. 2. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, dicta regula 10. num. 16. & num. 82. & 111. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 652. num. 14. lib. 6. dicens, contentum in inſtrumento relato, dici ſpecificè & verè in referente contineri. And. Gaill. practicarum obſeruation. lib. 1. obſeruat. 82. num. 25. Marc. Anton. de Amatis, deciſione 49. num. 2. Ludouicus Caſanate, in conſil. 56. num. 9. Iacob. Menochius, in conſil. 287. num. 28. lib. 3. qui num. 29. dixit, hinc docuiſſe Bartolum, in l. qui liberis, §. hæc verba, in fine, ff. de vulga. & pup. ſubſtitut. & in conſil. 7. Andreas Martini, lib. 1. quod perſona, quæ nominatim, atque ſingulariter exprimi debet, ſi per relationem demonſtretur, nominatim expreſſa dicetur: & Bartolum ſequuti ſunt poſt alios Authores, Alexander, Iaſon, & Ruinus quos recenſet ipſe Menochius, hinc etiam, cum aliis reſpondit Petr. Paul. Pariſius, in conſil. 9. num. 18. libro tertio, ex ſententia Baldi, quod quando lex requirit ſpecialem expreſſionem, ſufficit expreſſio per relationem ad aliud. Egregiè idem Pariſius, in conſilio 97. numero 96. lib. 1. &vltra Menochium id confirmari, atque declarari poteſt ex his, quæ adducunt Felinus, in cap. inter cetera, columna 2. de re iudicata. Cagnolus, in l. prima. ff. de regulis iuris, ſub num. 7. & ſub n. 17. Decius, in l. qui ſic ſtipulatum, ff. de verbor. obligat. & in conſil. 539. ex num. 9. cum ſeq. latè Ludou. Zuntus, in reſponſo pro vxore, num. 71. cum ſeq. & num. 193. & ſeq. & poſt alios Authores M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, d. artic. 16. num. 112. vbi poſt Bartol. Alex. Socin. vtrumque, Alciatum, & Iulium Clarum, quod relatum implicitè continetur, ac ſi expreſſum eſſet, etiam vbi expreſſio pro forma requiritur, velut in inſtitutione hæredis: & id ipſum tenuerunt Paul. Caſtrenſis, Aretinus, Alex. Bald. Angel. Imola, Socin. Crotus, Ioan. Anton. & Ruinus, quos retulit Iacob. Philippus Portius, concluſ. ſiue regular. lib. 1. concluſ. 20. in verſic. amplia etiam quoad inſtitutionem, & ibidem, verſiculo, contrarium quod imo, dicit contrariam eſſe communem opinionem; & explicat, vt prima opinio procedat, quando id, ad quod fit relatio omnino certum; tunc enim perinde habetur, ac ſi in indiuiduo fuiſſet expreſſum. Secunda verò locum obtineat, quando relatio non eſſet adeo certa, ſed potius vaga, & generalis: ita quoque, & vltra inſtitutionem hæredis, quod relatum dicatur eſſe in referente, quia tacitè ineſt, per relationem, non tamen verè, & propriè; ſcripſerunt Bartol. Bald. Ripa, Alex. Arentinus, Tiraquel. Socin. Iaſon, & Ruinus, quos refert Sebaſtian. Medices, dicto, de reg. 10. de regul. iuris, n. 33. & 46. & ſub n. 125. n. 38. & ſeq. & inde, quod ſi à lege, ſpecialis mentio alicuius rei exigatur, non ſufficiat mentio per relationem; tradit Afflict. deciſ. 202. In cauſa domini, n. 13. Aluar. Valaſc. de iure emphyteutico, 1. parte, q. 11. n. 8. Medices, vbi ſupra, d. num. 46. fol. 72. vbi citat alios Authores. Cæterum non incongruè ita explicatur, vt dixi nunc, & dicetur inferiùs, n. 41. nam ex quo de relato appareat, & ſpecificè, perinde haberi ac ſi ſpecialiter expreſſum fuiſſet, iuridicè ex his rationibus deduci valeat, quas ſuperius præcitati Authores ponderarunt: qui etiam rectè obſeruarunt vnanimiter; regulam prædictam, quod relatum dicatur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, procedere in omni materia, & diſpoſitione;ſicque in contractibus, in testamentis, in iudiciis, in diſpoſitione legis, & in ſtaturis: ita ſane aliquando in contractibus, aliquando in iudiciis, ſæpiſſimè in vltimis voluntatibus quibuſcunque, & generaliter in omni actu, loquuntur permulti illi iuris Interpretes, commemorati ſuprà, num. 21. & in contractibus locuti fuere Paul. Caſt. in l. admonendi, n. 13. ff. de iureiurando, vbi etiam Iaſ. n. 40. idem Caſtrenſis, in conſ. 322. lib. 2. Oldrad. in conſ. 121. Alexand. in conſil. 145. lib. 2. Sebaſtian. Medices, dicta regul. 10. ſub num. 125. n. 17. fol. mihi 72. qui extendit, vt procedat in emphyteuſi, in priuilegiis, & in venditione: extendit etiam ex num. 20. cum ſeq. vt procedat in iudiciis, & ſic in libello, in poſitionibus, in commiſſionibus, in mandatis, in prorogatione termini, in ſententia, & in compromiſſo. Ac deniquem eodem ſol. 72. ſub d.n. 125. n. 28. & ſeq. inquit, quod regula eadem procedit in vltimis voluntatibus: & Primùm in teſtamentis. Secundò in codicillis. Tertiò in legatis, & in qualibet diſpoſitione hominis, & legis; & tam in fauorabilibus, quam in pœnalibus, & odioſis: & quod reſtringitur, & limitatur, quando fit relatio ad id, quòd non eſt, vel ad incerta, quæ probari non poſſunt, vel ad ea, ex quibus reſultaret iniquitas.

Conuenit itaque is Author communi Interpretum nostrorum ſententiæ, quod regula prædicta procedat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus; at que ita vt teſtamentum conditum per relationem ad aliam ſcripturam, valeat omninò, ſi modo alia illa ſcriptura, ad quam teſtator ſe retulit, certa ſit & indubitata, vt dubitari nequeat, quin ea ipſa ſit, de qua teſtator ſentit; provt latè comprobarunt, atque exornarunt permulti illi iuris Interpretes, commemorati ſuprà, ex n. 12. & anteà n. 1. & 2. & per Anton. Gabr. commun. opinion. lib. 4. tit. de teſtam. concl. 11. n. 1. & ſeq. & mouentur, atque excitantur omnes vnica illa ratione, de qua ſuprà, ex n. 11. cum ſeq. quod nihil referat, an teſtator explicitè nomina hæredum expreſſerit, an implicitè per relationem ad aliam ſcripturam, cum vtroque caſu voluntas certa ſit & explorata, & per relationem ad aliud quod exprimitur, certum dicatur, expreſſum, atque ſpecificatum, provt ſupra hoc eod. cap. num. 13. & ſeq. & eruditè, atque admodum eleganter (provt adſolet) ex communi Doctorum ſententia tradidit Anton. Faber, de error, pragmat. tom. 3. Decad. 69. errore 3. folio mihi 396. & 397. vbi pro hac parte ſubtiliter ponderat text. in d.l. aſſe toto 77. ff. de hæred. inſtit. & in d. l. ſi ita ſcripſero. 38. ff. de condit. & demonſt. & in l. quem hæred. 25. ff. de rebus dubiis. inquit etiam, prædictam doctrinam procedere, non modò ſi ad codicillos facta ſit relatio, provt in d.l. aſſe toto. ſed etiam ſi ad aliam ſcripturæ ſpeciem fiat relatio, valebit enim inſtitutio, tanquam, quæ non tam per illam ſcripturam facta ſit, quam in teſtamento, rametſi extra teſtamentum, nec niſi per ſcripturam illam fuerit declarata. Non enim maior hac parte poteſtas eſt codicillorum. quàm alterius ſcripturæ cuiuſlibet minus ſolemnis. Dummodo ſemper illud adſit, vt ſcriptura illa ſit indubitata, nec hæſitandi cauſa vlla ſubſit, quin ea ipſa ſit, de qua teſtator ſenſerit. Quod eſt veriſſimum, atque ſingulari loquendi genere expreſſum, & conuenit communi Doctorum placito, de quibus ſuprà, ex n. 12. Sic ſane, & frequentius teſtatores quamplurimi ſe referre ſolent non ad codicillos, aut aliud teſtamentum, ſed ad ſchedulam, apud religioſum aliquem relictam; quæ ſi manu teſtatoris ſcripta ſit, ſaltem per comparationem litterarum probatur;ſicuti ex Ruino retulit Faber ipſe ibidem, in principio.

Illud tamen præcisè requirit Faber ipſe, vt ſcilicet hæredis nomen, quod in teſtamento ſcriptum non eſt, alicubi ſcriptum ſit; nam cum teſtamentum, ſiue in ſcriptis, ſiue per nuncupationem factum, ab inſtitutione ſola vires accipiat, l. quod per manus 10. ff. de iure codicillor. in ſcriptis teſtatus videri non poteſt is, qui hæredis ſui nomen nullibi ſcripſerit, quare concludit, quod ſi teſtator in teſtamento ſolenni per ſcripturam condito, ita ſcripſerit: quem Titio dixero, velle me hæredem mihi eſſe, ille hæres mihi eſto: non valiturum teſtamentum, vt ex eo poſſit eſſe hæres is, quem teſtator Titio dixerit, quamuis manifeſtè conſtet, quem Titio dixerit, velle ſe ſibi hæredem eſſe: in eoq́ue obſeruat differentiam inter inſtitutionem, & legata; etſi enim non magia legata extra teſtamentum dari poſſunt, quam hæreditas relinqui; nihil tamen vetat, ita relinqui legatum in teſtamento in ſcriptis, vt relatio fiat non ad ſcripturam aliquam, ſed ad id quod teſtator voce nuda alicui dixerit, vt in d. quem hæredi. ratio eſt, quia cum non perinde ex legatis, ſicut ex inſtitutione teſtamentum æſtimetur, fieri facilè poteſt, vt legata debeantur tanquam ex teſtamento in ſcriptis, etiamſi neque in eo teſtamento ſcripta ſint, neque ad aliam ſcripturam relata, ſed tantum voce alicubi nuncupata.

Hactenus Anton. Faber, cuius ſententiæ non defuere Antiqui nonnulli, qui aſſentiant, provt ipſe ad finem dicti erroris terij, eos commemorat, quorum tamen opinionem non obtinuiſſe, ipſe ſuo ore profitetur, probatum enim eſt magis communiter, nihil hac parte inſtitutionem à legatis differre, vt teſtatur Iul. Clar. lib. 3. ſenten, in. §. teſtamentum, q. 4. n. 3. verſic. ſed pone, & q. 36. n. 2. & vnanimiter aſſentiunt relati ſuprà ex num. 12. cum ſeq. Ego verò in terminis iuris communis, & iuxta ſtrictam iuris, diſputandique rationem, iuri metipſi admodum conuenire exiſtimo Antonij Fabri ſententiam, & veram inter inſtitutionem & legata, differentiam relatam; concludit enim ratio illa, quando hæredis nomen nullibi ſcriptum eſt, ſed voce tantum perſonæ alicui nuncupatum; & bene verum eſt, pro defenſione communis ſententiæ tentari poſſe, tunc extare hæredem. licèt non ſcriptum, à cuius inſtitutione ſole licet teſtamentum ipſum vires capiat, velut ſcriptum tamen iudicari poſſe, nuncupatum alicui; aut ſaltem, licet per nuncupationem, inſtitutionem adeſſe; quocirca in praxi durum videri ab eadem communi ſententia recedere, quæ obtinuit, vt Faber ipſe agnouit; eius tamen fundamentum fortiter adſtringere: apud nos verò, editâ iam l. primæ, tit. 4. de los teſtamentos, noua conſtitutione, lib. 5. collect. Regiæ. ex qua teſtamenta ab inſtitutione ſola vires non accipiunt, ſed voluntas ſola præualet, ſicque teſtamenta valent, etiamſi nullus hæres ab initio extiterit, vel inſtitutus noluerit hæreditatem adire, eàve forma, qua de iure communi debebat, ſcriptus fuerit, ſicuti ex Tello Fernand. Matienzo, Azeuedo, Ioanne Gutierrez, & multis aliis, egomet ipſe adnotaui, & diuerſimodè dictam legem Regiam explicaui in commentariis de vſufructu, cap. 8. num. 13. 21. 36. & 46. à ceſſante ratione illa vnica, communem ſententiam, de iure communi dubiam, debere obtinere, quia cum hodie ex legatis, & diſpoſitis per teſtatorem quolibet modo, non minus quam ex inſtitutione teſtamentum æſtimetur; quemadmodum de iure communi legata debentur, tanquam ex teſtamento in ſcriptis, etiamſi neque in eo teſtamento ſcripta ſint, neque in alia ſcriptura, ad quam fiat relatio;ſed tantum voce alicui nuncupata, ita ex inſtitutione (à qua ſola teſtamentum iam vires non capit) id ipſum obſeruandum erit, dummodo de voluntate ambigi non valeat, ſed conſtet manifeſtè, hoc eſt, de perſona, quam ſibi hæredem eſſe, teſtator voluit, ita quod ſuſpicio fraudis ceſſet omnino: quod eſt notandum; & comprobatur ex reſolutis per Menchacam, de ſucceſſionum creatione, §. 11. n. 16. Padillam, in l. eam quam, n. 110. C. de fideicomm. ad quos ſe remittit Azeuedius, in ead. l. 1. tit. 4. num. 160. quod ſcilicet lex ipſa prima procedat in teſtamento, etiam in ſcriptis facto, vt ſcilicet valeat illud abſque hæredis inſtitutione, quando igitur magis valebit, facta inſtitutione, non tamen per ſcripturam, ſed voca alicubi nuncupata, ad quam teſtator ſe reſerat: item ob rationem in fauorem Communis conſideratam per Iul. Clar. in locis relatis ſuprà.

Sic ſana, atque ex diſpoſitione eiuſdem l. primæ, apud nos ceſſare videbitur, ſiue non obtinere dubium illud, quod de iure communi difficultatem ſummam habebat, conſtituendam ſcilicet eſſe differentiam teſtamenti in ſcriptis, & nuncupatiui, cum agitur de teſtamento facto per relationem ad aliud, vt quemadmodum, nec teſtamentum in ſcriptis valere poſſit, in quo non ſit ſcriptus hæres, niſi per relationem ad nuncupationem, ita nec teſtamentum nuncupatiuum non valeat, in quo hæredis nuncupatio palam & coram ſolenni numero teſtium non aliter factum ſit, quam per relationem ad aliam nuncupationem alio loco, & coram aliis teſtibus factam: immò nuncupatiuum ipſum teſtamentum validum non ſit, in quo nuncupatio facta fuerit per relationem ad aliquam ſcripturam, quamuis teſtamentum in ſcriptis, per relationem ad aliam quamcunque ſcripturam validum ſit: provt vtrumque contra Communem contendit Anton. idem Faber, dicto decad. 69. errore. 4. & differentiæ rationem eam eſſe putat, quod non ſicut in teſtamento nuncupatiue hæredes palam nuncupandi ſunt id eſt ita vt eorum nomina à ſolenni teſtium numero audiantur, l. hæredes palam, ff. de teſtam. ſic vllo iuris corpore proditum eſt, in teſtamento in ſcriptis, hæredum nomina palam ſcribi oportere, cum non eo minus valeant teſtamenta in ſcriptis, quod hæredum nomina à teſtibus ignorentur, vt scriptum eſt in l. hac conſultiſſima 21. C. de teſtam. & latius (eruditè tamen) Faber ipſe proſequitur: Communis tamen (vt vides) in contrarium obtinuit, & palam, atque explicitè fieri id, quod implicitè fit, & per relationem ad aliam ſcripturam, vel nuncupationem contendit; ſicuti ex Authoribus relatis ſuprà hoc eod. cap. ex num. 12. deducitur: & comprobaui ibidem n. 11. & n. 13. vbi ex ſententia aliorum dixi, quod per relationem ad aliud exprimitur, certum dici, expreſſum, atque ſpecificatum, de iure verò huius Regni, & edita conſtitutione dictæ l. id certum redditur, quod iure communi attento, negari non poteſt, quin dubium haberet: hactenus de ſecunda obſeruatione.

Tertio & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod diſpoſitio ſe ad aliam referens, debet intelligi, & regulari ſecundum naturam, & conditionem illius ad quam fit relatio, per text. in l. 1. §. ſi quis ſub conditione, ff. vt legator. ſeu fideicom. nomine, l. prior maritus, ff. ſoluto matrimonio, l. in ſumma, ff. de re iudicata, cap. quod dilecto, de conſang. & affinit. & d.l. aſſe toto, ff. de hæred inſtit. Pet. de Ancharano, in conſil. 163. per totum. Craueta, in conſ. 30. ad finem. Gratus, in conſ. 105. num. 3. lib. 2. Decius, in conſ. 532. Ruinus, in conſ. 84. n. 4. lib. 1. Pariſius, in conſ. 21. n. 39. lib. 3. & in conſ. 100. n. 21. lib. 1. & in conſ. 47. n. 11. & in conſ. 72. n. 22. lib. 2. Berous, in conſ. 20. n. 9. lib. 3. Simon de prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 2. dicta ſolut. 2. num. 239. fol. 271. Sebaſtianus Medices, dicta regula 10. num. 51. & 65. Octauianus Cacheranus, deciſ. 110. num. 3. & præſupponit exiſtentiam relati, & ab eo declaratur, vt probant ipſamet iura & Authores nunc mero 28. idcirco relationis natura eſt, vt agatur ex relato. non ex referente; vt per text. in d.l. aſſe toto, & in l. inſtitutio talis, ff. de condit. inſtitut. l. ſi ita ſcripſerit, ff. de condit. & demonſt. tradiderunt Decius, in conſ. 497. num. 4. Adrianus Gilmanus, lib. 1. rer. iudicatar. Germaniæ, deciſione 6. num. 246. Ludouic, Caſanata, in conſil. 56. num. 31. qui id limitat n. 32. niſi contrarium appareat ex verbis, vel mente diſponentis & ita facienda relatio ipſa, ne plus, minùsve ſit in referentem quàm in relato: Iaſon, in l. prima, n. 15. ff. de condict. indebiti. Corſetus, ſingulari 198. Si per ſtatutum, Socin. iun. in conſ. 128. num. 253. lib. 1. Caſanate, dicto conſil. 56. num. 7. Relatum enim, & non referens debet attendi: ſicuti poſt alios Authores ſcripſerunt Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 382. num. 93. lib. 4. Franciſcus Burſatus, in conſilio. 310. num. 4. lib. 3. Fabius Turretus, in conſil. 30. num. 26. & in conſil. 17. num. 9. Gerald. Mazolus in conſ. 111. num. 37. Peregrinus & Hieronym. Butigella, quos retuli quotidianar. har. controu. iur. lib. 3. cap. 15. n. 39. & ibi notaui, quod referens diſpoſitio, debet modificari ad terminos relatæ, ſi alio modo referat, quàm contineatur in diſpoſitione relata, ex ratione prædicta, quia relatum debet attendi: vſque adeo, vt ſi non appareat, referens nihil operetur; ex eiſdem iuribus antea præcitatis & maximè ex textu, in d.l. aſſe toto, & in d. authent. ſi quis in aliquo documento, l. 1. C. de mandat. princip. l. vnica, & ibi Bald. C. de ſuperindic. lib. 10. Alex. in conſil. 26. colum. 3. verſic. nec habet obſtante, lib. 5. Rolandus, in conſil. 8. n. 21. lib. 3. Gargiar. patrocinio 33. num. 9. Marc. Anton. Eugenius, in conſil. 7. num. 38. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpret. 3. dubitat. 1. dicta ſolut. 2. num. 246. fol. 272. Octauianus Cacheranus, deciſione pedemontana 71. num. 12. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 28. & 29. Fabius Turretus, in conſil. 30. num. 26. Sebaſtianus Medices, dicta regula 10. num. 4. & 70. in finalibus verbis, Adrianus Gilmanus, dicta deciſione 6. Germaniæ, num. 246. lib. 1. aut non operatur, niſi quatenus in relato reperiturf: Pariſius, in conſil. 35. num. 7. lib. 1. Alexander, in conſilio 23. num. 9. lib. 7. Decius, in conſil. 63. num. 6. Cagnolus, in d. authent. ſi quis in aliquo documento, num. 70. Ludou. Caſanate, in conſil. 50. num. 12. & ideo ſi plus eſſet in referente, quam in relato, illud plus non attenditur, quia dicitur per errorem appoſitum: ita ſane obſeruarunt Decius, dicto conſilio 63. numero ſexto. Gerald. Mazol. in conſil. 111. num. 37. Alexander, in conſil. 12. num. 9. in fine, libro 5. Fabius Turretus, in conſilio 17. num. 12. & in conſil. 30. num. 27. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, art. 16. num. 111. M. Anton. de Amatis, deciſione 49. num. 7. & abſurdum reputatur, velle quem plus conſequi ex ſcriptura referente, quàm ex relata; ſicuti ex aliis Authoribus ego ipſe ſcriptum reliqui lib. 3. dicto cap. 16. num. 41. & num. quadrageſimo, tradidi, quod verba ſe referentia ad iam diſpoſitum, nunquam veniunt augmentatiuè, etiam quod ipſa videantur ſonate in augmentum: Petrus Surdus, in conſil. 513. num. 50. libro tertio, vbi quod diſpoſitio relatiua non attenditur, ſed relata, quando de ea conſtat, in tantum, quod ſi referens aliter loquatur, quàm relatum, reſpicimus ad relatum; provt tenent Caſtrenſis, Aretin. Alexand. Decius, Pariſius, Socin. iunior, Grammaticus, Cephalus, & Menoch. quos citat ipſe Surdus, & ibidem num. 74. ſingulariter inquit, quod vbi diſpoſitio eſt relatiua, & de relato non conſtat, remanet res in diſpoſitione iuris communis, ſi relatio non eſt certa; vel referens diſponere non poteſt. Et citat Bald. Romanum, Decium, Marſilium, Gozadinum, Pariſium, & Grammaticum, ita tenentes, & conuenit ſuperioribus (vt vi des)

Cæterum, ne in ipſis facilè quis decipiatur, diſtinctius etiam, & dilucidè magis vt res hæc explanetur; obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod vbi relatio fit in aliqua diſpoſitione, ad aliam diſpoſitionem, vt dignoſcatur, an hæc relatio aliquid operari poſſit, nec ne, ſi relatum non reperiatur, vel aliter facta fuerit, quàm in relato continetur; ſequentes ſunt caſus diſtinguendi, at que conſiderandi ex mente communi Interpretum, in d. authent. ſi quis in aliquo documento, Iaſonis, in l. admonendi, ex num. 29. vſque ad num. 42. & in repetitione, num. 27. & ſeq. ff. de iureiuran. ad quem ſe refert Aluarus Valaſcus, de iure emphyteut. q. 11. n. 9.

