Et hactenus de tacito & expreſſo, & quando vtriuſque eadem virtus, vis, & effectus: Quando verò tacitum, ſiue id quod tacitè ineſt, ſpecialiter exprimitur, an vltrà aliquo modo, ſiue quid operetur, vel in terminis taciti vtrùm remaneat, inueſtigandum erit, & quemadmodum ex eo, quod tacitè ineſt, ſi exprimatur ſpecificè, coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat in hac eadem coniecturali, & interpretatiua, quâ verſamur materia, quod admodùm neceſſarium, & quotidianum eſt: Quocirca meminiſſe oportebit, Interpretes noſtros frequentiſſimè quoque eo vti axiomate, & regula generali, ipsàque ſæpiſſimè excitari, atque adduci in vltimis voluntatibus interpretandis. Vnde pro regula generali obſeruandam, atque conſtituendum erit primo loco, quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, regulariter nihil operatur; ad quod quotidie allegatur textus in l. 3. ff. de legatis primo, prout dixit Iaſon ibidem, num. 13. qui num. 8. citauit textum etiam ad idem, in conditionibus, §. hæc ſcriptura, ff. de condit. & demonſtr. atque ex num. 34. cum ſeq. & num. 40. cum ſed. latiùs explicauit, & membra diſtinctionis Bartoli ad vnguem proſequitur: Pro eadem etiam regula citari ſolet textus in l. aliquando 106. ff. de condit. & demonſt. vbi Gloſſa, & Bartolus ita notarunt; & in l. ſi dies, 21. §. finali, & in l. ſi Tutio 22. §. quædam, ff. quando dies legati cedat; & in l. non rectè, C. de fideiuſſorib. de cuius intellectu latè agit Ioannes Bolognetus in d.l. 3. de legatis 1. num. 177. & præfatam regulam, quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, nihil operetur, exornarunt, atque explicarunt, & variis applicarunt negotiis, & rebus, omnes Scribentes communiter in d.l. 3. vbi latè Iaſon, Socinus, & Ripa, Ancharanus in conſ. 404. Tria dubia, num. 7. Caſtrenſis in conſ. 338. num. 2. & in l. quibus diebus, §. quidem Titio, in fine, ff. de cond. & demonſt. qui accipit tam in legis, quàm in hominis diſpoſitione, Ioannes Cephalus in conſilio 158. numer. 38. lib. l Franciſcus Burſatus in conſilio 40. num. 44. & in conſilio 36. num. 62. libro primo, & in conſ. 177. numer. 16. lib. 2. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 66. numer. 29. & 30. Antonius Galeatius Maluaſſia in conſilio 81. num. 36. Nicolaus Intrigliolus deciſione 3. num. 122. Ludouicus Morotius reſponſo 32. num. 11. & reſponſo 5. num. 10. vbi inquit, quòd expreſſio eius, quod tacitè ineſt, dicitur ſimplex quædam locutio, quæ nihil operatur, Carolus Ruinus in conſilio 168. numer. 14. & 15. lib. 1. Iacobus Mandellus de Alba in conſ. 119. num. 58. & in conſilio 120. num. 6. Petrus Surdus in conſilio 110. num. 4. & 5. & 6. lib. primo, latè Guido Pancirolus, de quo infrà, in fine capitis. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris tomo 3. littera E, concluſione 657. ex folio 507. Ludouicus Caſanaste in conſilio 1. num. 55. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione. lib. 1. cap. 10. per totum, ex folio 7. Leander Galganetus de condit. & demonſtrat. prima parte cap. 17. folio 53. Iacobus Menochius in conſilio 110. num. 42. lib. 2. vbi reddit rationem regulæ prædictæ, prout etiam tradit Galganetus vbi ſuprà; latiſſimè omnium Ioannes Bolognetus in d.l. 3. ff. de legatis primo, ex num. 126. cum multis ſeqq. & num. 146. vbi theoricam præfatam, quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, nihil operatur, breuiter refert cum ampliationibus, & limitationibus: Et numer. 150. quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, nihil operatur, ſiue per conditionem, ſiue per modum ſiue per aliam qualitatem, quia eadem eſt ratio, argumento dictæ l. non rectè, C. de fideiuſſoribus: Et idem eſſe, ſi per modum diſpoſitionis inſint, longa ſerie probauit ex num. 162. cum multis ſeqq. vbi explicauit iura quamplurima in ea materia: Et num. 179. theoricam Bartoli refert, & declarat pleniùs, quia eſt diminuta (vt putat:) & num. 181. tacita multis modis per modum diſpoſitionis exprimi poſſe, quæ ibi exemplificat: Et n. 183. quòd materia hæc habet dno capita; vnum de ſubſtantialibus expreſſiuum; aliud de iuſſu legis expreſſiuo: Inquit etiam num. 151. ex communi illa Interpretum diſtinctione, expreſſionem eorum, quæ tacitè inſunt, aliter factam, quàm ineſſet, plurimum operari, ſed eo modo quo ineſt, factam, nihil operari, per textum in l. Titia, ff. ad legem Falcidiam, & in l. prima, ff. ſi pendente appellat. per quæ iura ita quoque tradiderunt Alexander in conſilio 33. numero 5. libro primo, & in conſilio 22. numer 18. lib. 5. Tiberius Decianus in conſilio 99. n. 6. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 4. num. 19. lib. 2. Petrus Surdus in conſilio 198. num. 5. lib. 2. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 1. d. cap. 10. n. 4. Ioſeph. de Ruſticis in tractatu, an, & quando liber. in condit. poſiti cenſeant. vocati, lib. primo, cap. 2. num. 12. parte 2. & libro 2. cap. 2. numer. 22. Ludouicus Caſanate in conſilio primo, num. 61. Cardinalis Dominicus Tuſcus tomo 3. littera E. concluſione 657. n. 21. veluti ſe ad eſſe, vel ad non eſſe, quia tunc operatur, provt docuit Bartolus in d.l. 3. ff. de legatis primo, num. 2. vbi Iaſon. num. 38. & Socinus n. 40. Baldus in l. vnica, in principio, num. 15. C. de caducis tollendis, Valaſquez Auendañus in l. 40. Tauri, gloſ. 8. num, 39. Ludouicus Caſanate in conſilio primo, n. 62. Petrus Surdus deciſione 114. num. 16. Cæſar Barzius deciſ. Bononiæ 73. num. 21. vbi quòd expreſſio eius, quod tacitè ineſt, aliquod operatur, quando aliquid inducit quod non eſſet, ſi expreſſio non fieret, vt in exemplo ibi propoſito; Semper etiam operatur effectum, quando actus eſt de voluntate exprimentis, prout explicauit Ioannes Bolognetus in d.l. 3. n. 153. Camillus Gallinius lib. 1. d. cap. 10. num. 3. vbi quòd expreſſio eius, quod non ex neceſſitate, ſed ex voluntate ineſt, ſemper operatur, ſicuti & iure, & authoritate ibi comprobat, Caſanate dicto conſil. 1. num. 59. & 60. Operatur etiam, vt in ea includantur omnes caſus, qui aliàs tacitè non venirent ex natura rei, vt notanter dixit Tiberius Decianus in conſil. 35. numero 45. & in conſil. 41. num. 51. lib. 2. ſequitur Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 4. num. 20. lib. 2. & in dubio expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, videtur facta alio modo, quàm in ſit, ne ſit ſine vtilitate aliquid operandi, argum. l. ſi quando, ff. de legatis 1. Et ita notauit Bolognetus in d.l. 3. num. 223. contrarium tamen, imò quòd cùm expreſſio eſt ambigua, in dubio præſumendum ſit, quòd fuerit facta per eum modum, per quem tacitè ineſt; & quod potiùs toleratur iſto caſu ſuperfluitas verborum abſque aliquo effectu, tenuerunt Baldus in l. vnica, §. videamus, num. 2. C. de rei vxoriæ actione, Alexander in d.l. 3. col. 2. verſ. & ſubdit Paulus de Caſtro, ff. de legatis 1. Carolus Rainus in conſ. 98. num. 17. lib. 2. & in conſil. 168. num. 14. & ſeq. lib. 1. & in conſil. 105. poſt num. 7. lib. 3. Curtius ſenior in conſil. 77. Exordiente, poſt numerum 7. circa finem. Ludouicus Morotius in responſo 32. num. 12. & 13. qui num. 14. dicit, id præſertim procedere, quando ex eiuſmodi: expreſſione diſpoſitio iuris communis reſtringeretur: & loquitur d. numer. in expreſſione prægnantiæ vxoris in inſtitutione poſthumi his verbis facta; quia vxor mea prægnans eſt, aut quæ prægnans eſt, & ſubdit, quòd expreſſio ipſa nihil operatur, quando reſtator ſciebat eam eſſe talem, quia dicitur facta per eum modum, per quem tacitè ineſt, prout latiùs ibi explicat: Duos autem effectus operatur ſemper expreſſio eius, quod tacitè ineſt; vnum, quòd tacitum efficiatur expreſſum: aliud, quod facit eſſe de voluntate, vt latiùs comprobat Bolognetus ibid. num. 189. & repetit num. 193. vbi reſolutiouè, & congerendo ea, quæ latiſſimè adnotauerat numeris præcedentib. inquit tres eſſe caſus, ſiue limitationes tres d.l. 3. ff. de legatis 1. & in quibus expreſſio aliquid operatur, & in hunc modum ſcribit: Prima quæ eſt generaliſſima, quando tacitum exprimitur alio modo, quàm in ſit tacitè; nam in his quæ poſſunt alterari per disponentem, ſemper aliquid operatur. Secunda eſt, quòd ſemper facit tacitum, deſinere eſſe tacitum, & effici expreſſum. Tertia eſt, quod facit expreſſum ſemper eſſe de voluntate, quamuis tacitum eſſet contra, vel præter voluntatem: vnde ſequuntur multi effectus ſuprà relati. Nec diſſentit Camillus Gallinius lib. 1. de verbor. ſignificatione, dicto cap. 10. num. 11. vbi Ioannem Bolognetum laudat, & remiſſiuè refert eius theoricam in materia eius, quod tacitè ineſt: & num. 12. vbi pro notabili caſu ſcripſit, expreſſionem eius, quod tacitè ineſt, quantum ad inducendam voluntatem exprimentis, in eo quod tacitè inerat, ſemper operari: & num. 6. quatenus ex ſententia communi ſtatuit, expreſſionem eius, quod racitè ineſt, operari quantum ad hoc, vt non dicatur ampliùs tacitum: Ita etiam expreſſio eius, quod tacitè ineſt, nihil operatur, ſi inſit ex natura actus, non ſi ſit qualitas extrinſeca, ſicuti materia fideicommiſſorum, & ſubſtitutionum poſt alios multos Authores obſeruarunt Auendañus in dicta 1. 40. Tauri, gloſſa 8. num. 40. Ludouicus Caſanate dicto conſil. 1. num. 57. & 58. vel ex præſumpta teſtatoris voluntate, quæ magis debet attendi, iuxta ea, quæ ſuperiùs tradita fuere, & reſolutionem Ludouici Caſanate dicto conſil. 1. num. 59. & 60. Ioſephi de Ruſticis in tractatu, an, & quando liber. in condit. poſit. cenſeant. vocati, lib. 1. cap. 2. parte. 2. num. 10. folio 23. qui ex voluntate teſtatoris, expreſionem eorum, quæ tacitè inſunt, ſemper operari, poſt alios ſcribit. Ac denique expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, nihil operatur quoad ipſum, quod exprimitur, vt ſcilicet maioris ſit efficaciæ, vel effectus; tamen operatur quoad hoc, vt expreſſum non dicatur ſuperfluum, quoad ea, quæ ſupponit incluſa eſſe: Baldus in l. ex verbis, C. de donationibus inter. Aretinus in conſil. 8. Aliunde, numero 3. in verſiculo. præterea. Dominic. de Sancto Geminian. in cap. 1. numero 22. de ſumma Trinitate. libro 6. per Gloſſam ibi: Decius in conſil. 77. ſub num. 7. & in conſil. 517. ſub num. 2. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, tomo 3. littera E. concluſione 657. numer. 24. Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 119. ex num. 47. & in conſil. . 120. num. 6. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 3. num. 71. & 72. vbi inquit, quòd expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, non dicitur fruſtratoria, aut ſuperflua; & ideò ſi ea, quæ tacitè inſunt, exprimantur, & declarentur expreſsè, non per hoc dicitur fieri aliquid ſuperfluum, aut fruſtratorium: quoniam ſuperfluum non dicitur, quod ad tollendam dubitationem exprimitur, vt reſponderunt Rolandus à Valle in conſilio 56. numero 29. libro 3. Tiberius Decianus in conſilio 108. num. 34. & ſeq. lib. 3. Craueta, & Albanus, cum quibus Achilles Pedrocha, in conſilio 24. num. 62. vel ad maiorem declarationem, per text. in §. ius autem, quem ibidem ad hoc notauit Aldobrandinus num. 10. Inſtitut. de patria poteſtate. Pedrocha ipſe in conſilio 32. num. 137. vel quod magis diſtinctè exprimit illud, quod abſque aliqua alia diſtinctione etiam ſubintelligebatur, cap. primo, in principio, de exceſſibus prælatorum, vbi Hoſtienſis, Ioannes Andreas, & Anton. de Butrio, cap. primo, de ſumma Trinit. & fid. Cathol. in 6. Pedrocha dicto conſilio 82. num. 178. Ioannes Vincent. Hondedeus in conſilio 4. num. 21. lib. 2. qui inquit ex ſententia Decij, Socini ſenioris, Rotæ Romanæ, & Cephali tribus locis, quòd expreſſio operari debet omni caſu, etiamſi eodem modo ineſſet ex natura rei, tanquam facta ad tollendam dubitationem, l. qui mutuam, ff. mandati, l. quæ dubitationis, vbi latè Decius, ff. de regulis iuris: ſeu appoſita ex ſpeciali, & abundantiori prouiſione, vt poſt alios tradidit Franciſcus Burſatus in conſilio 86. num. 27. lib. primo: Et idem voluit Mantica de tacitis & ambiguis conuentionibus, lib. 22. titulo 25. numero 19. folio 460. vbi generaliter tradidit, quòd expreſſio eius, quod tacitè ineſt, non eſt ſuperuacua, quia apertiùs declarat mentem diſponentis, & aliud eſt, ſi quid tacitè continetur; aliud, ſi verbis exprimatur, vt dicitur in l. ſi ita legatum, §. illi ſi volet, ff. de legatis primo. Iacobus Mandellus de Alba dicta conſ. 119. num. 47. & 48. & dicto conſil. 120. num. 6. vbi inquit, quòd exprimitur aliquando illud, quod tacitèineſt, & non cauſa diſponendi, ſed potiùs enuntiandi illud, quod futurum eſt: Exprimitur etiam aliquando aliquid ad abundantem cautelam, & ad tollendam dubitationem, de qua non eſt curandum, prout ibi probauit latiùs Guido Pancirolus in theſauro variarum lectionum, lib. 3. cap. 4. per totum, fol. 344.

CAPVT XVIII.

Voluntas teſtatoris cùm ex coniecturis, atque præſumptionibus tacitè, & coniecturaliter colligitur, quales debeant eſſe coniecturæ ipſæ, & præſumptiones, maximè vt ſint eiuſdem virtutis & ita operentur, ac ſi expreſſa interueniſſet diſpoſitio; an etiam vrgentes, neceſſariæ, & velut concludentes requirantur, nec fragile ſufficiant, aut leues? Rurſus, coniecturæ eædem an ex verbis expreſſis in teſtamento, ſiue ex aliis, quæ diſpoſita proponuntur, deduci debeant, aliundéve, etiam extra teſtamentum elici valeant iuridicè; & quemadmodum teſtatoris voluntas declaretur, atque colligatur ex his, quæ dicta ſunt ante, vel poſt teſtamentum? Denique, ne in coniecturanda, atque interpretanda mente teſtatoris erretur (in qua Aduocati, & Iudices decipiuntur ſæpiſſimè) quàm cautè, & diligenter debeat procedi; diligens equidem, & diſtincta explanatio, & reſolutio, quâ (vt videbis) adnotantur nonnulla, quæ aliter ordinantur, atque digeruntur, quàm anteà fuiſſent.

SVMMARIVM.

- 1 Coniecturarum diuerſas ſpecies conſtitui per Doctores communiter; & infrà n. 6.
- 2 Coniecturam dupliciter dici poſſe, & dici communiter, hominis, inquam, vel legis; & infrà n. 6.
- 3 Legis coniectura dicitur, quæ ab ipſamet lege inuenta eſt, vel approbata, cuius plura exempla traduntur.
- 4 Hominis coniectura dici poteſt, & verè dicitur illa, quæ iure non eſt expreſſa, ſed tamen ex variis, diuersiſque fontibus, ſiue cauſis deducitur. Et regulariter intellectu magis, quàm verbis percipitur. Nam cùm frequenter quis plus ſignificet, quàm loquatur, id coniectura aſſequi neceſſe eſt.
- 5 Coniecturam in vltimis voluntatibus nullam reperiri, quæ iuris & de iure præſumptio dici poſſit. Quia in teſtamento non eſt aliqua præſumptio, contra quam probatio non ſit admittenda.
- 6 Coniecturarum plures ſpecies tradi per Franciſcum Manticam.
- 7 Coniectura per gradus diſtingui poteſt; alia namque eſt leuis, alia grauis, alia violenta.
- 8 Coniectura leuis in propoſito nequaquam ſufficeret, nec per eam induceretur effectus tacitæ voluntatis, quem induci per coniecturas, cap. præcedenti diximus. Generaliter namque in dispoſitione qualibet vltima non debemus, nec poſſumus adduci leuibus coniecturis.
- 9 Etiamſi multæ coniecturæ ſint ſimul vnitæ.
- 10 Coniecturæ vt ſortiantur effectum, quando admittuntur ad cognoſcendum mentem teſtatoris, & interpretationem voluntatis eius faciendam, debent eſſe manifeſtæ, vrgentes, veriſimiles, neceſſariæ, & concludentes, & non hominis, ſed legis, nec fragiles, aut debiles admittuntur.
- 11 Mentem verbis non expreſſam elici, atque probari debere ex coniectura manifeſta & neceſſaria, aut valdè vrgente, & probabili, provt latiùs hîc adnotatur.
- 12 Coniectura vna, in vltimis voluntatibus non ſufficeret, vbi ex coniectura aliquid inducitur, vel probari contenditur, ſed coniecturæ duæ neceſſariæ eſſent ex ſententia multorum.
- 13 Contra verò ex ſententia aliorum, etiam cùm agitur de fideicommiſſo inducendo, dummodò coniectura vna ſit vrgens neceſſaria, & concludens.
- 14 Cæterùm ex ſententia Authoris, vtriuſque articuli definitio, vtrùm ſcilicet in interpretatione vltimarum voluntatum vna ſola coniectura ſufficiat; quæ etiam dicantur manifeſtæ, neceſſariæ, aut concludentes coniecturæ, Iudicis arbitrio relinquendum erit.
- 15 Ipſe namque perpenſis, & conſideratis nonnullis, quæ hîc adnotantur an coniecturis vel etiam vna ſola adduci, vel non adduci debeat, meliùs diiudicare poterit, provt hîc adnotatur.
- 16 Nec ſolis imaginariis, aut ex capite procedentibus, ſiue non iuridicè, ac velut concludenter deductis coniecturis excitari debebit.
- 17 Arbitrium enim eius non eſt liberum, ſed à iure regulatur.
- 18 Idcircò vna ſola coniectura maximi erit aliquando effectus, & momenti, ac debebit omninò in conſideratione haberi, ſi eiuſmodi ſit, vt in caſu occurrenti neceſſaria, aut concludens, aut multùm probabilis videatur.
- 19 Plures etiam coniecturæ nihil aliquando proderunt, vel prodeſſe debebunt, etſi concurrant ſimul, ſi eiuſmodi ſint, vt quælibet non dicatur concludens, nec efficax, aut neceſſaria.
- 20 Quamuis regulariter plures coniecturæ ſimul iunctæ id efficere valeant, quod vna coniectura per ſe ſumpta efficere non poſſet.
- 21 Et coniectura ſpecialis tanquam fortior, vincere debet generalem.
- 22 Coniecturalem materiam totam eſſe arbitrariam.
- 23 In qua Iudicis prudentia dominatur, cùm ea nulla iuris conſtitutione in vniuerſum definiri poſſit. Nec propter infinitam multitudinem factorum, & accidentium varietatem poſſit commodè terminari generaliter.
- 24 Voluntatis teſtatoris interpretatio plena periculi eſt, & perſæpe in illius cognitione errare ſolemus.
- 25 Ambulare enim dicimur in tenebris, cùm agimus de interpretanda mente teſtatoris, cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire.
- 26 Nec de mente hominis vllum certum teſtimonium eſt, quia ſoli Deo nota eſt.
- 27 Ideò magis inhærendum eſt verbis certis quàm menti imaginariæ.
- 28 Coniecturæ enim non debent eſſe phantaſiæ, & imaginationes, quæ pro libito voluntatis conſtituantur, ſed reales & in opinionibus bonorum virorum fundatæ.
- 29 Et cauendum eſt ab his, qui dicunt talem eſſe teſtatoris mentem coniecturatam, nec id concludenter, & probabiliter oſtendunt.
- 30 Quare exactiſſima diligentia teſtatoris voluntatem perſcrutari opertet, & eius veſtigia ſemper ſequi debemus.
- 31 Nec in eius interpretatione diuinare.
- 32 Quia in teſtamentis nihil eſt tam proprium quàm claritas.
- 33 Et difficillimum, mentem defuncti diiudicare.
- 34 In cuius coniecturatione frequenter decipimur.
- 35 Idcirco cautè, & attentè procedendum erit in hac material.
- 36 Non enim eſt ſomnianda teſtatoris mens, & voluntas.
- 37 Sic potiùs Iudex debet in propoſitorem examinare, ſicut exanimandam dixit Petrus de Peralta hîc præcitatus.
- 38 Quoniam Aduocati, & Iudices ſuper interpretatione mentis teſtatoris ſæpiſſimè prophetizant in graue damnum voluntatis eius, & hæredum. Quod eſt periniquum, & fieri non debet, ne iudicia defunctorum defraudentur.
- 39 Coniecturæ, & præſumptiones, in hac coniecturali, & præſumpta vltimarum voluntarum materia, vt dicantur veriſimiles, neceſſariæ, & concludentes, vt etiam ex eiſdem validè inducatur id, quod contenditur, vtrùm neceſſariò debeant ex dictis, & diſpoſitis in teſtamento, ſiue ex verbis dispoſitiuis deduci. An verò aliunde etiam, & extra teſtamentum colligi poſſit mens, & voluntas coniecturata, de qua contenditur.
- 40 Dubium equidem maximum, in quo interpretes noſtri diuerſimodè ſe habent, nec certam tradunt reſolutionem, imò ipſimet ſibi non conſtant.
- 41 In primis namque, voluntatem teſtatoris cognoſci, & declarari etiam ex his, quæ extra teſtamentum dicta, vel facta sunt, tenuerunt Authores permulti, vt hic adnotatur, atque exornatur; & vide infrà n. 49. ad medium.
- 42 Idque etiam, vt ſit locus tranſmiſſioni fideicommiſſi conditionalis, ex ſententia multorum.
- 43 Nec contrarium inficiatur Baldus, vt Cardinalis Franciſcus Mantica eruditè & verè adnotauit.
- 44 Fideicommiſſum quoque ex coniecturis extra teſtamentum deduci, alij aſſeuerarunt, quorum hîc mentio fit ſpecificè.
- 45 E contrario tamen, & generaliter, quòd coniecturæ voluntatis in conſideratione haberi non debeant, niſi eliciantur ex eo, quod eſt expreſſum in teſtamento, & non aliter, permulti alij tenuerunt Authores, provt hîc præcitantur.
- 46 Similiter, fideicommiſſum non induci, aut non deſumi ex coniecturis extra teſtamentum, ſed colligi debere ex verbis in teſtamento expreſſis, ſiue ex his, quæ teſtator in ipſo dispoſuit; tenuerunt alij quamplurimi, vt hîc obſeruatur.
- 47 Regulam etiam generalem in idem tendentem fecit, & eſſe optimam maximam in materia vltimarum voluntatum, dixit Petrus de Peralta, provt hîc adnotatur.
- 48 Ac denique pro fideicommiſſo conditionali tranſmittendo ad ſuos, ac pro coniectura poſitorum in conditione, quòd ſint vocati; ſic pariter annotarunt alij permulti, qui hoc loco commemorantur.
- 49 Author verò vt ſententiam ſuam interponat, & articulum præfatum diſtinctiùs, quàm alij fecerint, explanet, nonnulla duxit adnotanda, atque obſeruanda, quæ nullus anteà (vt videbis) ita ſpecificè tradiderat.
- 50 Simonis etiam de Prætis in explicatione articuli eiuſdem diſtinctionem, & reſolutionem (quæ in effectu ex mente communi procedit) approbauit hoc loco.
- 51 Coniecturis faciliùs interpretari fideicommiſſum iam inductum, vel probari inductum, quando dubitatur de illo, quàm in nouo induci.

QVoniam cap. præcedenti, longa ſerie annotatum fuit atque ſcriptum, taciti & expreſſi in vltimis voluntatibus, ſiue tacitæ voluntatis ex coniecturis, & præſumptionibus elicitæ, eundem eſſe effectum, eandemque potentiam, & virtutem, ſicut verbis prolatæ, aut ſcriptæ; operæ pretium erit nunc inueſtigare, quæ, & cuius qualitatis debeant eſſe coniecturæ eiuſmodi vt ſic operari poſſint, ſicut operaturas ibidem demonſtrauimus. Id autem vt diſtinctius, & accuratius appareat, non nulla costituenda duxi ſuo ordine quæ ſic dilucidè, & abſolutè neque ordinata neque explicata anteà fuerant. Ad rem igitur accedendo, conſtituendum erit primo loco, coniecturarum diuerſas, ſpecies conſtitui per Doctores communiter, ſicuti ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu cap. 2. annotaui: vbi hactenus Scribentes commemoraui; ibidem etiam dixi, coniecturam dupliciter dici poſſe, & dici communiter, hominis, inquam, vel legis. Legis coniectura dicta eſt, quæ ab ipſamet lege inuenta eſt, vel approbata: Cuius primum exemplum eſſe poteſt ex l. cùm auus, ff. de condit. & demonſtrat. l. cùm acutiſſimi, C. de fideicommiſſis, & generaliter, §. cùm autem, C. de inſtitut. & ſubſtitut. Secundum ex l. licet Imperator, ff. de legatis primo. Tertium ex l. ſi. ſeruus plurimum, §. vltimo, ff. de legatis primo, quo textu cùm plures coniecturæ tradantur, quibus duci debemus, cùm de coniecturanda vltima diſpoſitione quacunque tractetur, planè omnes illæ, legis coniecturæ dici poſſunt, fiue à lege ipſa inuentæ, aut approbatæ; Hominis autem coniectura dici poteſt, & verè dicitur illa, quæ in iure non eſt expreſſa; ſed tamen ex variis, diuersíſque fontibus, ſiue cauſis deducitur, & regulariter intellectu magis, quàm verbis percipitur. Nam cùm frequenter quis plus ſignificet, quàm loquatur, id coniectura aſſequi neceſſe eſt; ita ſanè in propoſito obſeruauit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, libro primo, titulo 2. qui numero 3. & 4. optimè aſſeuerauit, coniecturam nullam in vltimis voluntatibus reperiri, quæ iuris & de iure præſumptio dici poſſit, quia in teſtamento non eſt aliqua præſumptio, contra quam probatio non fit admittenda, vt ibidem probat ipſe Author: Et demùm ex numero 6. cum multis ſeqq. coniecturarum alias ſpecies adducit, vt etiam ibidem poterit videri: & dixi ſupra, cap. 2. numero 12. præfatam diſtinctionem (alium ſcilicet eſſe legis, & aliam hominis coniecturam) admiſerunt quoque vlta Manticam, Corneus in conſilio 202. Pluries, num. 6. & in conſilio 230. num. 7. lib. 3. Ripa in l. hæredes mei, §. cum ita, num. 17. ff. ad Trebellian. Hieronymus Gabriel in conſilio 97. num. 12. lib. primo. Ioſeph. Maſc. & Franciſ. Mant. quos ſupra, dict. cap. 2. huius lib. 4. num. 8. commemoraui: Et de vtraque loquitur, ſed non ita diſtinguit Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſ. artic. 11. num. 40. & 43. de vtraque etiam hominis, & legis coniectura ſermonem faciunt (ſed nec ita diſtinguunt) Iacobus Menochius in conſilio 85. num. 83. & ſeq. lib. 1. Marçarius in conſil. 7. columna 83. Ioannes Cephalus in conſilio 517. ex num. 65. cum ſeq. lib. 4. Petrus Anton. de Petra de fideicommiſ. quæſt. 9. num. 146. & 192. Rurſus, & per gradus quoque diſtingui poteſt, & diſtinguitur communiter coniectura; alia namque eſt. leuis, alia grauis, alia violenta, quod poſt Ancharanum, Socinam, & Decium, annotauit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum lib. 1. d. titul. 2. num. 5. Maſcardus etiam & Farinacius. & Menochius, cum quibus ſuprà, hoc eodem tractatu, cap. 2. num. 12. obſeruaui. Corneus in conſilio 97. ſub num. 3. volumine primo, & in conſil. 146. num. 19. in fine, volumine 2. Ruinus in conſil. 157. num. 13. lib. 2. Ioannes Cephalus in conſilio 252. numer. 74. lib. 2. Socinus iunior in conſ. 145. numer. 36. volum. 3. Alciatus in conſ. 482. num. 8. Petr. Anton, de Petra de fideicommiſſis, quæſtione 9. num. 62. & numer. 199. Vt ergo ad propoſitum noſtrum deueniamus, leuis equidem, aut fragilis coniectura in hac interpretatiua, & coniecturali, qua verſamur materia, nequaquam ſufficeret, nec per eam induceretur effectus tacitæ voluntatis, quem induci per coniecturas diximus ſuprà, cap. præcedenti, vt expreſſæ diſpoſitioni æquiparetur: ita ſanè, ac generaliter, quòd in diſpoſitione qualibet vltima non debeamus, nec poſſimus adduci leuibus coniecturis obſeruarunt Iaſon in conſ. 228. colum. 3. lib. 2. Albanus conſ. 31. n. 9. Corn. in conſil. 230. num. 7. volumine 3. Roland. in conſil. 43. num. 49. volumin. 4. Tiberius Decianus in conſ. 10. num. 71. volum. 3. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltimar. volunt. lib. 3. num. 10. Alciat. in conſ. 585. colum. penultim. in fine, & ſeq. qui dixit id procedere, etiamſi multæ coniecturæ ſint ſimul vnitæ, vt ibi per eum, & per Socinum in conſ. 116. lib. 3. Cephalum in conſil. 476. ex num. 17. cum ſeq. volum. 4. & in conſ. 517. ex num. 65. lib. 5. Pariſium in conſ. 87. num. 16. lib. 2. & in conſ. 66. num. 13. lib. 3. Hippolyt. Riminald. in conſ. 358. num. 171. lib. 4. Torniell. inter conſilia Portij, conſ. 43. num. 6. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, artic 11. num. 43. Coniecturæ ergo ipſæ vt probent, & eiuſdem effectus faciant eſſe tacitam diſpoſitionem, ſeu voluntatem tacitam ex eis deductam, cuius expreſſam eſſe cap. præcedenti diximus, & quando admittuntur ad cognoſcendam mentem teſtatoris, & interpretationem voluntatis eius faciendam, debent eſſe manifeſtæ, vrgentes, veriſimiles, neceſſariæ, & concludentes. & non hominis, ſed legis, nec fragiles, aut debiles admittuntur Id quod in eadem noſtra materia poſt Iaſonem, Socinum, Ripam, Baldum, Caſtrenſem, Corneum, Grauetam, Tiraquellum & alios, rectè obſeruauit Simon de Prætis de interpretat. vltimarum volunt. lib. interpretat. 2. dub, 1. ſolut. 1. num. 11. folio mihi 79. Ioannes Cephalus in conſil. 443. num. 35. & 36. lib. 3. Iacobus Menochius in conſil. 85. n. 88. & ſeq. lib. 1 Burſatus in conſ. 51. ſub num. 9. lib. 1. Alciatus in conſ. 528. num. 1. Berous in conſ. 84. n. 50. column. 2 Hieronymus Gabriel in conſ. 69. num. 27. lib. 1. Iacob. Beretta in conſ. 63. num. 16. lib. 1. Borgninus Caualcanus deciſ. 5. num. 19. 40. 56. & 58. part. 3. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, articulo 11. num. 39. & ſeq. folio mihi 90. quem in idem recenſui lib. 2. har. quotidianar. controuerſ. iur. cap. 4. num. 63. Petrus Surdus in conſ. 120. num. 23. lib. 1. Ioannes Botta in conſ. 28. num. 39. Cardinalis Franciſcus Mantica libro 3. dicto titulo 3. num. 10. qui poſt Alciatum, & Curtium iuniorem generaliter admonet in hac materia, mentem verbis non expreſſam, elici, atque probari debere ex coniectura manifeſta, & neceſſaria, & valdè vrgente, & probabili: Et refert Cephalum in conſ. 269. numero finali, lib. 2. qui coniecturas concludentes, & neceſſarias exigit; ipſe tamen exiſtimat, probabiles poſſe ſufficere, quoniam ex his opinio sapientium naſcitur. Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſtione 9. numero 143. & numero 146. Mantica quoque idem lib. 11. titulo 20. numero 9. & meliùs libro 8. titulo 1. num. 23. Hieronymus Gabriel in conſ. 121. numero 29. lib. 1. qui vt fideicommiſſum conditionale tranſmittatur ex coniecturis, neceſſarias, aut multùm probabiles coniecturas requirunt, & in fideicommiſſo coniecturis inducendo, neceſſarias pariter & concludentes requirit coniecturas idem Mantica lib. 8. dicto titulo. 1. numero 23. Peregrinus dicto titulo 11. numero 39. Menochius in conſil, 399. num. 5. lib. 4. Cephalus in conſil. 419. num. 43. & pluribus ſeqq. lib. 4. Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, dicta quæſt. 9. n. 62. & num. 148. & num. 177. & 190. in fin. Antonius Gabriel commun. concluſ. lib. 4. titulo de fideicommiſſis, concluſ. 4. numero 29. Tiberius Decianus in conſil. 12. ex num. 22. cum ſeq. lib. primo, qui poſtquam oſtendit, coniecturæ quales eſſe debeant, vt ex ipſis aliquid inducatur, vel inductum probetur; tandem concludit, voluntatem teſtatoris coniecturis probari poſſe, dummodò coniecturæ Vrgentes ſint, & neceſſariæ, & quæ id ſolummodò importare poſſint. Michael. Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 7. qui etiam dicit neceſſe eſſe, quòd coniecturæ ſint ſufficientes, & neceſſariæ.

Immò nec ſufficere coniecturam vnam in vltimis voluntatibus, vbi ex coniectura aliquid inducitur, vel probari contenditur, ſed coniecturas duas neceſſarias eſſe poſt alios Authores in hoc eodem, quo verſamur tractatu, reliquit ſcriptum Simon de Prætis lib. primo; dicta ſolutione prima, numero 14. in verſiculo, & vbi coniecturis, folio 79. cuius reſolutio adiuuari poteſt ex his, quæ in eodem propoſito ſcripſerunt, & ita concludunt Carolus Ruinus in conſil 110. numero 11. lib. 2. & in conſil. 131. numer. 13. lib. 3. Ripa in l. prima, num. 9. C. de pactis, & in l. centurio, numero 165. ff. de vulg, & pup. ſubſt. Rolandus à Valle in conſil. 51. num. 11. lib. 3. Antonius Gabriel dicta conc. 4. num. 49. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 79. in finalibus verbis. Et generaliter, quando agitur de iudicando ex coniecturis, & præſumptionibus, quòd coniectura vna non ſufficiat, latè probat Ioannes Cephalus in conſ. 476. numero 16. libro 4.

Contrarium tamen, immò ad fideicommiſſum inducendum, & aliam diſpoſitionem quancumque, vnam ſolam ſufficere coniecturam, modò ipſa ſit vrgens, & neceſſaria, nec duas requiri, tenuerunt permulti alij Authores prout eos referunt Portius in conſ. 40. num. 22. & ſeq. Craueta in conſ. 62. Corneus in conſil. 97. ſub num. 3. volumin. 1. & in conſ. 146. num. 19. in fin volumin. 2. Thobias Nonius in conſ. 31. num. 13. & in conſ. 32. num. 9. Ioannes Cephalus in conſ. 476. num. 17. & ſeq. & in conſ. 517. num. 66. lib. 4. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, dicta quæſt. 9. num 190. vbi diuerſas in hoc articulo ſententias recenſet.

