Non etiam vrget, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non valeat, quando donator aliquid ſibi reſeruauit, ex quo neceſſitatibus ſuis proſpicere valeat: nam licet id procedere poſſet, quando reſeruatum in vita tenue eſſet, vt vix pro alimentis ſufficeret, vel ſaltem ad illa ſufficere valeret, & ita nihil ſupereſſet, ex quo hæres inſtitui, aut teſtari donator poſſet. iuxta ea, quæ dicta ſuperiùs fuere, & per Molinam traduntur de Hispanorum primogeniis, libro ſecundo, dicto cap. 10. numer. 25. Manticam, de tacitis & ambiguis conuent. libr. 13. titulo 32. numero finali. Hondedeum, dicto conſilio 37. numer. 35. libro primo. Attamen in caſu præſenti obtinere non poteſt, vtpotè cum vſusfructus adeò maximus eſſet, atque ex magna bonorum ſubſtantia proueniens, vt dictum eſt.

Cùm verò donator reſeruauit ſibi aliquid, de quo poſſit in vita, vel in morte diſponere, quod valeat donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum; contra Decium, & ſequaces rectiùs tuentur Craueta, in conſilio 122. numero 10. Alciatus, in d.l. vltima, colum. vltima, C. de pactis. Cagnolus, ibidem, numero 248. Boerius, deciſione 204. Couarr. variar. lib. 3. d. cap. 12. numero tertio, verſic. quibus accedit. Alexander Trentacinquius, variar. lib. 3. de donationibus, reſolutione 3. numero 6. verſic. contra hanc Decij opinionem. Fachineus, controuerſiarum iuris, libro 6. capit. 92. fol. 801. vbi inquit, rem ſibi ſatis perſpicuam videri, donationem in propoſita ſecie valere, nec tollere facultatem teſtandi, immò expreſsè reſeruare, quia donator liberum ſibi arbitrium reſeruat de certis bonis diſponendi, vel in vita, vel in morte. hoc eſt, vel teſtando de illis, vel aliter diſponendo, provt ipſe maluerit, ergo teſtari poterit, ſi voluerit. Nec quicquam mouet (ſubdit Fachineus metipſe) illud. quod dicebat Decius, ſi donator in vita diſponeret, eum amiſſurum, ſiue non retenturum teſtandi facultatem: quia ſufficit, eum habere teſtandi facultatem, & ſi nolit teſtari, ſed malit inter viuos alienare, dilapidare, vel diſtrahere, ſibi imputet. Eodem enim modo nullus eſt rerum ſuarum dominus, qui hoc modo non ſibi auferret teſtandi facultatem, ſi videlicet bona ſua inter viuos diſtraheret, alienaret, abſumeret. Verius eſt igitur, donatorem poſt donationem factam, ſibi adimere teſtandi facultatem, aut ea nolle vti, quam habet; non donatione facta, prorſus ablatam eſſe, quia donatio illam reſeruauerat, Et id ipſum defendit Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. libro 13. libro tertio, numero 9. & 10. & inquit, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum valtet, ſi donator reſeruet ſibi certam ſpeciem, vel quantitatem, de qua poſſit teſtari, vt omnes confitentur; & tamen inficiari nemo poteſt, quin poſſit de ſpecie, vel ſumma reſeruata diſponere, etiam inter vinos, & ſic ſibi auferre teſtandi facultatem; ergo ſi dixerit, quod poſſit diſponere tam in vita, quàm in morte, nihil aliud expreſſit, quàm quod tacitè intelligitur, cui conſequens eſt, vt donatio valeat, l. non restè, C. de fideiuſſoribus, & l. 3. ff. de legatis 1. quod latiùs ibi proſequitur.

Denique, quod ad hoc, vt donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vſufructu, vel alio reſeruato, valeat, requiratur neceſſariò, illud reſeruatum eſſe cauſa teſtandi; opinio illa quorundam interpretum ex his manifeſtè euincitur fundamentis, & rationibus, quas ſuprà recenſui; ex ipſis namque contrarium deducitur concludenter, atque ex ſententia eorum, qui ex reſeruatione, vt donator poſſit in vita diſponere, donationem valere, affirmarunt, quos ſuprà commemoraui. Sic ſanè, & in propriis terminis noſtris, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vt valeat, non ſit neceſſarium præcisè, quod dicat. r, reſeruationem fieri ad teſtandum, ſed ſufficiat ractam eſſe ſimpliciter; poſt Decium adnotarunt ſingulariter Sylueſt. Aldobrandinus, in conſilio 104. numero 12. & 16. Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambig. conuent. lib. 13. titulo trigeſimo primo, numero duodecimo, folio 71. & cum Craueta, in conſilio 222. numero tertio, Fontanella, depactis nuptialibus, clauſula quarta, gloſſa 23. numer. 17. folio 342. & hactenus de omnibus quæ pertinent ad ſolutionem, & materiam quinti argumenti.

Sextum etiam fundamentum non reſiſtit, pro cuius abſoluta explicatione reuocare in memoriam neceſſarium erit, nonnulla ex his, quæ numeris præcedentibus ad fundamentum quartum ſecundæ partis principalis adnotata, & ſcripta reliqui. Deinde obſeruandum, certiſſimi iuris eſſe, quod quamuis donationi perfectæ, ex interuallo nihil addi, vel detrahi poſſit, vt in dict. l. perfecta donatio. Id tamen intelligendum, quando ab vna duntaxat parte nouum aliquid adderetur, vel detraheretur; ſecus tamen, vbi ex voluntate vtriuſque contrahentis, donatoris inquam, & donatarij aliquid additur. Nam licet contractus, vbi ſemel remanſit perfectus, non recipiat nouam formam ſubſtantialem, recipit nouam formam accidentalem ex voluntate amborum contrahentium: l. iuriſgentium, §. adeò, & l. ab emptione, ff. de pactis, l. provt quiſque, ff. de ſolutionibus, & ſic ex conſenſu vtriuſque, etiam ex interuallo inſeri potuit dicta reſeruatio, iuxta doctrinam Baldi, in l. petens, numero 8. C. de pactis. Angeli, in conſil. 374. numer. 4. Aretini, in conſilio 128. colum. 2. & ea, quæ latius tradidit poſt alios multos Authores Petrus Surdus, in conſilio 136. num. 21. & num. 33. & ſeqq. libr. 1. & latiùs ego obſeruaui quotidianarum controuerſiarum iuris, lib. 3. cap. 10. per totum. Rurſus, negandum eſſe, donationem præſentem ab initio nullam fuiſſe, ex defectu reſeruationis prædictæ mille ducatorum, quæ poſtmodùm facta fuit. Nam cùm vſusfructus (vt ſæpè dixi) omnium bonorum donatorum in ipſo donationis contractu, & ſcriptura reſeruatus fuerit, atque ex eius reſeruatione conualidetur omnino donatio, vt ſuperius probaui; reſeruatio ſubſequens neceſſaria nequaquam fuiſſet, niſi voluntatis donatricis, & tractatus præcedentis declarationem induceret, & iuxta vtriuſque contrahentis conuentionem fieret. Quod ex eiſdem omnibus, quæ ad dictum quartum fundamentum notaui, adeo manifeſtè deducitur, vt maiori comprobatione non indigeat. Denique, quamuis verum eſſet, quod donatio ab initio fuerit nulla (quod nullo modo dici poteſt propter vſusfructus reſeruationem, & cætera, quæ concurrunt;) ratificatio tamen ex pòſt facto interueniens tempore prædictæ reſeruationis mille ducatorum, donationem ipſam conualidaret, & confirmaret. Ratificatio namque, etiam ex interuallo ſubſequens, conualidat contractus, etiam nullos, & doloſos, & tollit effectum nullitatis: quod Afflictus ipſe in argumento relatus, profitetur ſpecificè, dicta deciſ. 117. n. 6. vbi inquit, quod laudum nullum non poteſt ratificari, vt valeat in vim laudi, vt in cap. examinata, de confirmat. vtili, vel inutili, bene tamen partes poſſunt facere, quod laudum nullum, valeat in vim pacti, ſiue promiſſionis: in quo conuenit Baldus, in l. tale pactum, §. qui prouocauit, col. 4. ff. de pactis Abbas, in conſ. 92. lib. 1. Corneus, in conſ. 259. lib. 1. ſequitur Cæſar Vrſillus, in addit. ad Afflict. dicta deciſ. 117. num. 1. & repetir Afflict. ipſe, deciſ. 220. num. 20. vbi quod ratificatio facit, quod licèt primus contractus fuerit nullus, tamen ratificatio ipſum confirmet, & tollat allegationem nullitatis, vt in l. finali, C. ad Macedonianum, & l. licet, ff. de iudiciis, ſequitur Octauianus Cacheranus, deciſ. 142. num. 8. & 15. Petrus Surdus, deciſ. 70. ex num. 12. cum ſeqq. & num. 22. cum ſeqq. vſque ad num. 28. vbi latè probat, ratificari poſſe contractum ex conſenſu ambarum partium, qui non ſit omnino nullus, & inualidus, & tunc dici non omnino nullum, quando poteſt ipſe aliquo modo validari, & tunc poſſe validari, quando nullitas eſt introducta in fauorem alicuius perſonæ, tunc namque ratificatione confirmatur, quæ retrotrahitur, & perinde habetur, ac ſi conſenſus ratificantis à principio interueniſſet in ipſius actus confectione. Et ponit exemplum in geſtis à falſo procuratore, quæ ratificantur à domino; & in mutuo recepto per filium familias, quod conualidatur ex partis ratisficatione: & in contractibus geſtis à minore abſque tutoris authoritate. Et concludit, quod contractus, qui ab initio eſt omnino nullus, & inualidus, ex defectu alicuius formæ ſubſtantialis, ratificatur etiam nouo conſenſ, & ſuſtinetur, provt ex nunc, & habetur tanquam nouus contractus. Sed ſi non ſit omnino nullus, ſed aliquo modo valere poſſit, ratificatio eum conualidat, & rerrotrahitur ad tempus celebrati contractus, vt ibidem num. 22. comprobauit: itaque in vtroque caſu ratificatione conualidatur contractus, & in hoc ſtat tantúm differentia, quod quando eſt omnino nullus, & inualidus, habetur, vt nouus contractus, & tunc ſuſtinetur vt ex nunc. Cæterum, quando non eſt omnino nullus, & inualidus, ratificatione conualidatur, & facit valere vt ex tunc. Et hæc quidem ex abundanti allegabantur, atque conſiderabantur (provt ego arbitror) cum de nullitate dictæ donationis, ex defectu reſeruationis agi non poſſet, integro omnium bonorum vſufructu reſeruato ab initio, vt dixi.

Sed nec ſeptimum fundamentum reſiſtit, licet prim facie coloratum videatur, vt putà, cum verba illa, o otra dispoſicion, referri non poſſint niſi ad diſpoſitionem eiuſdem generis, & qualitatis, teſtamentaria ſcilicet; donationem autem inter viuos comprehendere non poſſint, vt latiùs obſeruaui ſuprà ad 5. fundamentum partis ſecundæ.

Denique vltra Authores relatos ſuprà, pro confirmatione deciſionis Senatus, vide Franc. Viuium, deciſ. 410. lib. 3. Martam, deciſ. 77. n. 3. & 4. Stephan. Gratianum, deciſ. 39. per totam. Gaſparem Schifor, ad Anton. Fabrum, lib. 1. tractatu 13. q. 1. & 4. ſeqq.

CAPVT LIV.

Ex verbis demonſtratiuè prolatis, quemadmodum voluntatis teſtatori coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntaiibus, & vtrum in dubio verba præſumuntur potius appoſita demonſtratiuè, quàm diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè, ſiue qualiter accipi debeant, vt nonnullos, vtiliſſimòſque, & quotidianos effectus producant, de quibus hic. Rurſus, deſignatio, vnde legatum, aut pro qualibet diſpoſitione relictum, ſoluatur, an faciat ipſum conditionale, ſiue an conditionem, an demonſtrationem inducat deſignatio rei, aut loci, vel perſonæ, in propoſito; & de materia l. quidam teſtamento. ff. de legatis primo, l. cum certus. ff. de tritico, vino, & oleo legato. Atque communi illa Interpretum differentia, an vnica ratione exprimatur, quid ſolui debeat, & ex quo; an verò in vna oratione diſponatur de quantitate præſtanda, & in alia, vnde ſit præſtanda. Denique, legatum de decem penes campſorem, aut in arca, vel quæ Titius debet, an dicatur ſpeciei, aut corporis vt non valeat, ſi nihil ſit penes campſorem, aut in arca, vel nihil Titius debeat, ad l. ſi ſic. §. primo, ff. de legatis primo, vbi etiam, vtrum hæres liberetur cedendo actionem legatario, cum legatur certa quantitas teſtatori debita; & horum omnium breuis traditus, & notanda reſolutio, atque Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones tres præcipuæ in propoſitis articulis adducuntur. Et Senatus Galleci deciſio altera commemoratur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis demonſtratiuè, ſiue exemplificatiuè (vt aiunt) prolatis, voluntatis, atque intentionis teſtatoris coniectura, & interpretatio ſumitur.
- 2 Verba demonſtratiuæ, quæ dicantur: & infra, num. 5.
- 3 Demonſtratio quid.
- 4 Sub demonſtratione vera, vel falſa legatum conceptum, an valeat, remiſſiuè,
- 5 Verba dispoſitiua, & taxatiua, quæ dicantur.
- 6 Verba in dubio intelliguntur, atque præſumuntur appoſita demonſtratiuè magis, aut declaratiuè, quàm dispoſitiuè, aut reſtrictiuè, vel limitatiuè. Quod comprobatur, atque exornatur quamplurimis remiſſiuè.
- 7 Atque ex coniecturis contrariis, ſiue præſumpta mente non procedere, obſeruatur.
- 8 Verbum qualitatem aliquam ſignificans, ſi adiiciatur verbo diſpoſitiuo, quod ſtet demonſtratiuè; ſi executiuo, dispoſitiuè, & reſtrictiuè, ex ſententia Bartoli, quæ hic expenditur.
- 9 Verba hæc, quæ ad præſens eſt grauida, in inſtitutione poſthumi ſtant demonſtratiuè, & non reſtrictiuè, provt hic adnotatur. Et ibidem explicatur remiſſiuè materia l. placet, ff. de liber. & poſthumis.
- 10 Menſuram minorem non vitiare, neque minuere dispoſitionem, quæ apparet enuntiata potiùs demonſtratiuè, quàm reſtrictiuè, aut diſpoſitiuè.
- 11 Legato fundo ad vſum, & vſumfructum, vel ad vtendum, & fruendum, vel ad alimenta, aut in gaudimentum, aliòve ſimili modo; domo etiam ad habitandum relicta, proprietas ipſa legata cenſetur.
- 12 Immunitatem propter numerum duodecim filiorum conceſſam, latè debere interpretari; & verba illa, propter num. 12. filiorum, magis videri demonſtratiuè, quàm reſtrictiuè adicta.
- 13 Qualitas appoſita in aliqua inſtitutione, & repetita in ſubſtitutione, quando dicatur appoſita demonſtratiuè, & quando diſpoſitiuè.
- 14 Legatum quantitatis debitæ à Titio, vtrum per exactionem cenſeatur ademptum; remiſſiuè.
- 15 Legata facta in certis pecuniis, ſi contingat poſtea, vt pecuniæ in alios vſus expendantur, an propterea tollantur, remiſſiuè.
- 16 Legato purè facto, ſi adiiciatur modus, vnde poſſit fieri ſolutio, modus ipſe intelligitur demonſtrationis gratia factus, non vt adiiciatur conditio, & reſtringatur legatum. De quo vide etiam, numero præcedenti, vbi iura in id expenduntur, & Tiberij Deciani locus expenditur. Vide etiam num. ſeq.
- 17 Legatum, an ſit conditionale, necne, quando adiicitur locus, aut fundus, vel res, ex qua ſoluatur, & numeris ſeqq.
- 18 Deſignatio, vnde legatum ſoluatur, an demonſtrationem inducat: vbi communia Doctorum placita recenſentur, & Ioannis Garſiæ obſeruationes nonnullæ adducuntur.
- 19 Aſſignatio, vnde legatum ſoluatur, vt demonſtrationem, vel conditionem inducat; communis illa diſtinctio, quæ numeris præcedentibus probatur; an ſcilicet vnica oratione exprimatur, quid ſolui debeat: & ex quo. An vero in vna oratione diſponatur de quantitate præſtanda, & in alia, vnde ſit præſtanda. Procedit etiam in donatione, in conceſſione, & in qualibet diſpoſitione inter viuos.
- 20 Et in venditione.
- 21 Et in anniuerſariis, & capellaniis, & diſpoſitionibus ad pias cauſas. Quod exornatur, & latius comprobatur numeris ſequentibus. Caſus etiam practicus in Regio Senatu Galleco definitus, adducitur, & exornatur Senatus eiuſdem deciſio.
- 22 Borgnini quoque Caualcani caſus alius practicus, in eodem propoſito commemoratur.
- 23 Legatum ſi fiat nominis debitoris, hæres non tenetur illud præſtare, ſed ſola ceſſione actionis directæ liberatur.
- 24 Et tenetur legatarius ſuo periculo illud vendicare.
- 25 Idem ſi teſtator dixerit, ſe legare centum, ad quæ aliquis ſibi tenebatur. Vel quæ habet ſuper aliqua parte bonorum alicuius, provt hic adnotatur.
- 26 Legatum pecuniæ in genere, omnino deberi, licet pecunia non inueniatur in hæreditate; ſecus verò, vbi pecunia fuit legata in ſpecie, veluti, lego decem, quæ in arca habeo. Et ſic differentia in eo verſatur, quod legatum reſpiciat certum corpus, aut certam ſpeciem; an verò genus, ſeu quantitatem.
- 27 Legatum de centum penes campſorem, aut in bancho talis loci, an dicatur legatum in ſpecie, vel non.
- 28 Legatis decem, quæ mihi debentur, aut quæ ſum habiturus à Titio, nomen ſolum debitoris legatum cenſetur, & ſic hæres ſola ceſſione liberatur.
- 29 Legare centum, quæ mihi Titius debet; tantum eſt, quantum legare illa centum, quæ debet mihi Titius, & non alia.
- 30 Relatiuum qui, vel quæ, adiectum dispoſitioni ſine copula, diſpoſitionem reſtringit, & limitat generalitatem verborum.
- 31 Reſoluitur etiam in conditione, quando refertur ad tertiam perſonam, etiam per verba præſentis temporis.
- 32 Et refert non ſolum ſubſtantiam dispoſitionis, verum etiam qualitates, & conditiones, & modos.
- 33 Melioratione Tertij, aut Tertij & Quinti aſſignata in re, vel in rebus certis, non æquiualentibus eiſdem Tertio & Quinto, illud quod deeſt; an ſit ſupplendum ex cæteris bonis meliorantis. Et de communi Interpretum huius Regni diſtinctione in propoſito, quam Senatus Regius Hiſpalenſis in caſu occurrenti probauit.
- 34 Legatum poſt hæredis mortem relictum, an, & quando legatarius, teſtatoris hæredi præcedens, ad proprios hæredes tranſmittat.
- 35 Legatum de certa ſumma relictum, quæ ſoluatur pro rata in certo termino, an per obitum legatarij ante terminum extinguatur.

PRo dilucida, & notanda huiuſce capitis, explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, ex verbis quoque demonſtratiuè, ſiue exemplificatiuè (vt aiunt) prolatis, voluntatis, atque intentionis teſtatoris coniecturam, & interpretationem ſumi; ſicuti ex his, quæ dicentur inferiùs, dilucidè magis conſtabit, & inter alios, ſic inuenies obſeruaſſe Curtium iuniorem, in conſilio 38. numero 3. libro primo. Socinum iuniorem, in conſilio 54. numer. 16. libr. 4. Decium, in conſil. 323, numero primo Beroum, in conſilio 33. in principio, libro 2. Ruinum, in conſil. 123. numer. 8. libr. 2. Nattam, in conſil. 215. numer. I 7. libro primo. Et verba demonſtratiua (vt nonnulli putant) dicuntur, quæ perſonam diſponentem, perſonam oneratam; & honoratam, & rem diſpoſitam oſtendunt; & inducuntur per nomina, cognomina, pronomina, officium, artificium, conſanguinitatem, vel per ſignum quodcunque demonſtratiuum, vel per relatiuum iniunctum verbo præteriti, vel præſentis temporis, aut per ſimilia, ex quibus, demonſtratiuè quid adiiciatur: vt concludit Bartolus, in l. demonſtratio, in principio, ff. de condit. & demonſtrat. vbi ſequuntur Scribentes communiter, ſicuti poſt Socinum, caſtrenſem, & alios, concludunt Simonde Prætis, de interpretat. vltimarum voluntat. lib. 2. interpretat. 3. ſolutione 3. num. 22. 23. & 24. folio 257. Michaël Graſſus, §. legatum, quæſtione 59. in principio. Antonius Gomezius, tomo 1. variarum, cap. 12. numero 74. vbi inquit, propriam, & veram demonſtrationis diffinitionem eſſe quod demonſtratio ſit illud, quod reſpicit perſonam diſponentem, vel eius, in quam confertur diſpoſitio, vel ipſam rem; ſuper qua diſponitur. Et ita dicit, diffinire Bartolum, & communiter Scribentes, in dicta l demonſtratio, & per totum numerum, ex propoſito explicat, ſub demonſtratione vera, vel falſa legatum conceptum, an valeat, vel non. Cui iunge Graſſum, dicta quæſtione 59. per totam. Petrum Surdum, deciſione 161. ex numero 5. cum ſeqq. & numero 27. & ſeqq. vel rectius in propoſito noſtro dici poteſt ex ſententia aliorum, quod verba diſpoſitiua, & taxatiua ſunt illa, quæ ſtant per ſe, & emanant principaliter propter ſe, & non habent dependentiam aliunde, verba verò demonſtratiua, & executiua ſunt illa, quę emanant ab alio, & habent dependentiam à diſpoſitione, & obligatione, vt poſt Bartolum, in l. inter ſtipulantem, §. ſacram, numero 6 de verborum obligat. & alios Authores tradiderunt Pariſius, in conſilio 127. numero 47. libro primo. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 382. numer. 26. libro 4. Gaſpar Caballinus, in milleloquio 86. prima parte. Rota, deciſione 11. aliàs 869. Lege pro anniuerſario, numero 2. & 3. in antiquis. Borgninus Caualcanus, in indice deciſionum primæ partis; verbo, verba in; dubio potius, col. 2. verſic. 3. præmitto. & Clarè ſentit Cardinalis Thuſcus, practicarum, concluſion. iuris, tomo 8. littera V concluſione 147.

Deinde & ſecundò obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod verba in dubio intelliguntur, ac præſumuntur appoſita demonſtratiuè magis, aut declaratiuè, quàm diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè, vel limitatiuè: & conſequenter, vbi in teſtamento, vel in alia qualibet diſpoſitione reperitur aliquod verbum, deſignans aliquam qualitatem, quæ poteſt accipi demonſtratiuè, & diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè; tunc in dubio præſumitur ſtare demonſtratiuè: idque per textum ſingularem, in l. finali §. Titia. ff. de liberatione legata. l. mella, in principio. ff. de aliment. & cibar. legat. l. Paulo Callimacho, §. vltimo. ff. de legatis tertio, l. quidam teſtamento, ff. de legatis primo, l. Firmio. ff. quando dies legati cedat. l. Lucius, ff. de aliment. legat. & ita ſanè obſeruarunt, atque exornarunt quamplurimis, & diuerſis, practiciſq́ue negotiis applicarunt, Bartolus, in l. cum pater §. menſæ,. num. 39. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. quem ſequuntur communiter Scribentes, vt teſtantur Iaſon ibi, ex num. 50. Ripa, numero 149. & 173. Baldus, in conſilio 239. Caſus talis, columna prima, libro primo. Romanus, in conſilio 343. Corneus, in conſilio 59. columna 2. libro quarto, Decius, in conſilio 324. & in conſil. 183. columna prima. Alciatus, in conſilio 34. numero 6. libro 8. Caſtrenſis, in conſilio 219. columna ſecunda, libro ſecundo, Berous, in conſilio 17. libr. 2. Craueta, in conſilio 214. numero 6. &7. & in conſilio 301. numero 5. & conſilio 245. numero 9. & in conſil. 297. colum. penult. & in conſil. 227. numero 14. & 15. & in conſilio 294. numer. 3. Pariſius, in conſilio 64. numero 47. libr. 1. 7. in conſilio 92. numero 42. eod. libro & in conſilio 21. numero 47. libro 2. & in conſilio 4. numero 36. libro 4. Ruinus, in conſilio 123. numero 21. lib. 2. Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 243. num. 8. Burgos de Paz, in conſilio 25. numero 24. Ioannes Cephalus, in conſilio 137. numer. 36. & 37. libro. primo. Paulus Leoni. Pataui. in conſil. 31. num. 7. inter conſilia vltimar. volunt. lib. 2. Felinus, in cap. ſuper litteris, colum. 3. de reſcriptis. Trberius Decimius, in conſil. 70. num. 22. lib. 5. vbi vide ex numer. 17. Iacobus Menochius, in conſil. 215. num. 56. libro 3. & in conſil. 303. num. 27. lib. 4. & præſumptione 51. numer. 11. libr. 4. Franciſcus Burſatus, in conſilio 441. numer. 30. lib. 4. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. 3. ſolution. 3. ex numer. 26. cum ſequentibus, folio 257. Iacobus Beretta, in conſilio 62. numer. 1. libro primo, Borgninus Caualcauus, deciſion. 43. num. 8. prima parte, & deciſione prima, numer. 14. & deciſion. 20. num 17. parte 2. & in indice deciſionum primæ partis, verbo, verba potius. Salazar, de vſu & conſu. cap. 11. ex numer. 20. Marc. Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 16. num. fol. 156. Ludouicus Morotius, reſponſo 32. num. 16. Martinus Monter à Cueua, cauſar. ciuil. Regni Aragon. deciſion. 36. num. 58. Fabius Turretus, in conſil. 99. numer. 71. Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorat. cap. 4. ex num. 34. cum. pluribus ſeqq. Ludouicus Caſanate, in conſil. 44. numer. 4. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſion. iuris. tomo 2. littera D. concluſion. 191. folio 560. & tom. 8. littera V. concluſion. 147. folio 569. Adrianus Gilmanus, rerum iudicatarum Germaniæ lib. 1. deciſione 6. numer. 107. Surdus, de alimentis, titulo 9. quæſtione 30. numer. 7. & 41. admittunt tamen horum omnium nonnulli ſpecificè; alij verò tacitè præſentiunt, & nullus quidem contradicit, à regula, & doctrina ſuperiri, ex coniecturis contrariis, ſiue ex præſumpta, & coniecturata mente recedi, & ſic eam procedere in dubio; ſecus verò, vbi extant coniecturæ in contrarium; vt: per Decium, in conſilio 323. numero primo, Cardinal. Dominicum Thuſcum, practicar. concluſ. iur. dicto tom. 2. dicta concl. 191. n. 6. folio 560. Simonem de Prætis, in locis relatis ſupra, & alios num. ſeqq. commemorandos. Admittunt etiam Bartoli diſtinctionem in materia ſubſtitutionum ſingularem, in d.l. Centurio. num. 31. quem ſequuntur omnes ſecundum Iaſon, & Ripam, in locis relatis ſuprà, in initio num. 6. Peregrinum, de fideicommiſſis, articul. 16. num. 110. fol. 157. Vbi diſtinguit, quod aut verbum qualitatem aliquam deſignans, aut ſignificans, adiicitur verbo diſpoſitiuo; & tunc ſtet demonſtratiuè, adeò vt exiſtentia illius qualitatis ſufficiat tempore diſpoſitionis, nec requiritur perſeuerantia tempore executionis: per text. in d.l. Mella, in principio, ff. de aliment. & cibar. legat. vbi legatis alimentis puellæ, ſufficit tunc eam puellam fuiſſe, adeò vt debeantur eidem poſtea adultæ factæ: textum etiam, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, vbi ſubſtitutio compendioſa filio impuberi facta, non coarctatur ad tempus pupillaris ætatis: aut verò adiicitur verbo executiuo, quia dictum ſit, filio meo impuberi ſuccedat, vel bona filij mei impuberis deueniant in talem; & hoc in caſu qualitas hæc ſtet diſpoſitiuè, & reſtrictiuè, & requiratur, vt adſit tempore, quo de ſucceſſione agitur, ſic vt impubes decedat; quia qualitas adiecta verbo, debet adeſſe tempore verbi: l. Titius. ff. de milit teſtam. l. 2. ff. de auro & arg. legat. l. in delictis. §. ſi extraneus. ff. de noxalibus action. Tertiò deinde obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex regula præfata, & traditione communi Doctorum, quod verba in dubio accipi debeant demonſtratiuè, & non diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè; deduci quamplurima, quæ præ manibus quotidie habentur, & valde neceſſaria, atque vtilia ſunt; ac & primum quidem (vt alia omittam) Philippum Corneum, in conſilio 244. column. 5. lib. 2. interpretando verba quædam in inſtitutione poſthumi adiecta, ſcilicet, quæ ad præſens eſt grauida: recteè ſcripſiſſe, non cenſeri ea prolata limitatiuè, ſed demonſtratiuè, quaſi demonſtraret teſtator, ſpem habere in promptu prolis ſuſcipiendæ ex ſua vxore: ideoq́ue verba prædicta non reſtringere generalem poſthumi inſtitutionem, & potius importate facti contingentiam, quàm iuris miniſterium: & Corneum ſequuti fuere Iacob. Menochius, lib. 4. præſumptione 21. num. 31. Ludouicus Morotius, in responſo 32. num. 15. qui per totum illud reſponſum agit de inſtitutione poſthumi, an ſcilicet ea trahatur ad omnem poſthumum, quando eſt facta adiunctis his verbis, quia vxor ſua prægnans eſt; & examinat latiſſimè materiam l. placet. ff. de liberis & poſthum.

Secundò deducitur, eundem Corneum, in conſilio 59. column. 2. lib. 4. rectè etiam conſuluiſſe, menſuram minorem non vitiare, neque minuere diſpoſitionem, quæ apparet enunciata potius demonſtratiuè, quàm restrictiuê, aut dispositiuè, & Corneum sequutus eſt Simon de Prætis, lib. 2. interpret. 3. dicta ſolut. 3. n. 28. fol. 257.

Tertiò deducitur, in commentariis de vſufructu, ſub lib. 1. quotidianarum controuerſiarum iuris, cap. 30. ex num. 4. vſque ad numerum 16. poſt infinitos Authores, quos ibi commemoraui, & congeſſi, rectè obſeruatum legato fundo ad vſum & vſumfructum, vel ad vtendum & fruendum, vel ad alimenta, vel in gaudimentum, aut alio ſimili modo: vel domo ad habitandum relicta, cenſeri proprietatem ipſam legatam, non ſolum vſumfructum: & verba illa, ad vſum, & vſumfructum, & cætera relata, demonſtratiuè potius, quàm reſtrictiuè adiecta cenſeri, provt latius, ibi probaui. Et ob hanc rationem, ſic quoque poſt alios multos Authores tenuit Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 69. num. 2. lib. 1. Cæſar Barzius, deciſion. Bononiæ 79. num. 8. & ſequentibus, & num. 25.

Quartò deducitur, Fabium Turretum, in conſ. 99. ex num. 70. cum ſequent. iuridicè reſpondiſſe, immunitatem propter numerum duodecim filiorum, in caſu ſibi conſulto conceſſam, latè debere interpretari; & verba illa, propter numerum duodecim filiorum, non videri fuiſſe expreſſa ad reſtringendam gratiam ad illum numerum præciſum duodecim filiorum, ſed magis ad demonſtrandum, quas immunitates voluerit reſeruare, nempè non merè gratuitas, ſed conceſſas propter aliqua merita præcedentia, cuiuſmodi eſt exempli gratia, illa quæ eſt conceſſa propter numerum duodecim filiorum.

Quintò deducitur, ob eandem regulam & doctrinam, Decium, in conſil. 371. numero 7. Ruinum, in conſil. 103. num. 21. lib. 2. intendiſſe probare; qualitatem aliquam appoſitam in inſtitutione, & repetitam in ſubſtitutione, dici poſitam ad demonſtrandum, & ita ſtare demonſtratiuè, non autem diſpoſitiuè. Et in ſubſtitutione facta de filio pupillo, ſi teſtator ſubſtituit filio ſuo pupillo, quod illa qualitas ſtet demonſtratiuè, atque ita non inducat pupillarem ſubſtitutionem; ſimiliter obſeruaſſe Ioannem Andream, Bartolum, Baldum, Aretinum, Caſtrenſem, Alexandrum, & Ripam provt refert, & vtrumque dictum declarat Iacobus Menochius, in conſ. 303. n. 27. lib. 4.

