- 43 Meliorationis aſſignatio ſi fiat in re certa, & tradatur poſſeſſio, res ipſa per perennes meliorantes alienari non poteſt, quod latiùs explicatur n. 67. & vide n. 61.
- 44 Et ponderatur optimus text. in propoſito, in l. quæ prædium, C. ſi res aliena pign. data ſit. cui etiam respondetur n. 68.
- 45 Maioratus irreuocabiliter ex Tertio & Quinto inſtitutus, non reuocatur, nec minuitur, bonis inſtitutoris ex pòſt facto diminutis, aut debitis ab eo contractis. Quia ſicut inſtitutor maioratus directè non poteſt maioratum irreuocabilem effectum reuocare, ſic etiam nec indirectè poteſt, debita contrahendo. Idque ex ſententia quorundam, quorum contrariam Ludouicus Molina, & alij ſuſtinent; & amplectitur atque latiùs explicat Author infrà n. 58.
- 46 Meliorationem, aut maioratum faciens irreuocabilem, non poteſt poſtmodum tollere vincula, & ſubmiſſiones, nec in totum, nec in parte, nec reſpectu alicuius rei in præiudicium ſequentium vocatorum, etiam accedente conſenſu primi meliorati, aut vocati.
- 47 Meliorationem Tertij, ſiue Tertij & Quinti bonorum conſiderandam, & regulandam eſſe ad valorem bonorum tempore mortis meliorantis. Et ſic non ſolum Tertium, ſed etiam Quintum regulandum eſt ſecundum tempus mortis.
- 48 Et ita regulatur omnis Quota.
- 49 Legitima regulatur, & debetur ſecundum tempus mortis.
- 50 Donatio certæ rei regulatur ſecundum tempus mortis, vt appareat, an ſit inofficioſa.
- 51 Legibus dicentibus, quoad meliorationem Tertij & Quinti ſpectandum eſſe tempus mortis meliorantis, non poteſt à meliorante, & meliorato in præiudicium cæterorum filiorum renuntiari.
- 52 Melioratio quemadmodum filio meliorato debetur ex bonis poſtmodum augmentatis, ſi meliorantis facultates excreuerint, & ita commodo eius cedit augmentum; ſic etiam & minuitur, ſi bona quoquo modo diminuantur, vt diminutio, & augmentum æqualiter ad eum pertineat.
- 53 Melioratio Tertij & remanentis Quinti, etiam irreuocabiliter, vel ex cauſa oneroſa matrimonij facta, non admittit melioranti facultatem liberè diſponendi de Quinto. Et ſic ſolum remanens Quinti (quodcunque illud ſit) meliorato debetur. Quoniam non Quintum ſimpliciter donatur, ſed remanens Quinti. Quod in minima etiam parte verificatur. Vel etiam in nullo. Nec otiosè ſic exprimitur, ſed eo potius animo, vt disponendi de eo facultatem ſibi reſeruet meliorans.
- 54 Legitimam vſque adeo præcedit æs alienum, vt non ſit, nec debeatur legitima, niſi deducto ære alieno, quoniam illa aduerſus creditores non detrahitur.
- 55 Melioratio irreuocabiliter ex Tertio, & Quinto facta, non impedit, quin cætera bona meliorantis ex debitis poſtmodùm contractis minuantur, & grauentur. Immò & melioratio ipſa minuitur, vt inferius probatur, & cauſa oneroſa matrimonij duntaxat excipitur.
- 56 Obſeruationem diuturnam operari quamplurima, ac maxime præſumptionem actus ritè, & vtiliter, ac ita geſti, vt ab eo recedendum non ſit. Et declarare, ac tollere omnem dubitationem. Quod exornatur, & illuſtratur remiſſiuè.
- 57 Ex diuturnitate temporis præſumi omnia legitimè & vtiliter geſta, & poſſeſſionem, quam quis habet, iuſtificari. Quod latius exornatur remiſſiuè.
- 58 Maioratus irreuocabiliter ex Tertio & Quinto inſtitutus, reuocatur, aut minuitur, bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem & dolum poſtmodùm contractis. Quod cum Molina, & aliis defenditur contra relatos ſuprà, n. 45. Et caſus matrimonij, cuius cauſa ſit maioratus, aut melioratio, ſemper excipitur. Atque Velazq. Auendani ſententia contraria, euidenti ratione confutatur. Et contrariæ partis rationi præcipuè concludens reſponſum aſſignatur.
- 59 Ac denique in hac materia, & pro explicatione legum Tauri notanda admodum, atque ſingularis traditur reſolutio.
- 60 Melioratio poteſt aſſignari in re certa, vel parte bonorum, dummodo res aſſignata non excedat valorem Tertij & Quinti respectu temporis mortis.
- 61 Et tunc an aſſignatio reuocari poſſit, licet melioratio aliàs irreuocabilis ſit ex conſtituto, vel traditione ſcripturæ: & vide infrà, n. 67.
- 62 Super bonis maioratus cenſum imponi non poſſe, quod dictum fuit ſupra, num. 33. & ſeqq. quemadmodum debeat explicari.
- 63 Tranſactio ſuper bonis maioratus, vtrum aliquando ſubſiſtat. Quod vtiliter, & ſingulariter explicatur.
- 64 Aduerſus aſſignationem rei pro melioratione relictæ, filij reclamare poſſunt, ſi ex ea læduntur in legitima.
- 65 Melioratio reuocatur, quatenus Tertium & Quintum excedit.
- 66 Maioratus ſucceſſor, an aliquando teneatur ad ſoluenda debita inſtitutoris contracta, poſtquam maioratus ipſe irreuocabiliter conſtitutus fuit.
- 67 Maioratus irreuocabiliter conſtitutus cum aſſignatione rei, vtrum reuocari poſſit, vel minui debitis poſtmodum contractis; ſingulariter, & melius quam hactenus fuiſſet, declaratur.
- 68 Et explicatur l. quæ prædium. C. ſi res aliena pign. data ſit.
- 69 Argumenti propoſiti ſupra, numer. 45. responſum traditur.
- 70 Interpretum huius Regni placitum commune, adductam ſupra, numero 45. Senatus Regij Hiſpalenſis definitioni non obſtare, provt hic obſeruatur.

PRo diſtincta, & ſingulari huiuſce Capitis explanatione obſeruandum, & conſtituendum erit primo loco, nihil magis aſſiduum, & vulgatum eſſe (cum quotidie per manus tradatur) quam quod teſtatorum voluntatum voluntates, & teſtamenta, ex iuris communis diſpoſitione colligi, & interpretari optimè valeant, ſicque vniuſcuiuſque vltimam voluntatem iuris diſpoſitioni conſentaneam eſſe præſumi in caſu dubio, & talem, qualis de iure eſſe debet, quia quilibet præſumitur velle id, quod lex ipſa diſponit, & ſic voluntas teſtatoris interpretatur eo modo, quo interpretatur diſpoſitio legis, & intelligitur facta in eum caſum, quo de iure fieri poteſt. Ita ſanè Bartolus, Baldus, Ancharanus, Anania, Alexander, Barbatia, Socinus vterque, & Alciatus, cum quibus ſic notarunt Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. libro tertio, titulo 2. numero 14. & 15. & libro 6. titulo 6. numero 1. Simon de Prætis, de interpretat. vltimarum voluntat. libro primo, interpretatione prima, dubitatione quarta, ſolutione 10. numero primo, folio 54. Ioſeph. Maſcardus, de probat. toto tertio, concluſione 1417. in principio. Alexander, Craueta, Menochius, Rota Romana, & alij cum quibus Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 69. numero 58. & tribus ſequentibus libro ſecundo, & vltra eum Afflictis, deciſione 44. numero 20. teſtator etiam videtur cogitare id quod lex diſponit: & velle diſponere ſecundum ius, & non contra ius: & ea interpretatio, per quam ius commune conſeruatur, in qualibet diſpoſitione cenſetur fauorabilis, & ideo eſt amplectenda: ſic omnis diſpoſitio, quæ ſimpliciter profertur, veſtitur à iure communi, & ſecundum ipſum debet reſtringi, & ampliari. Verba quoque dubia ad intellectum iuris communis debent referri, & ſecundum interpretationem iuris communis accipi. Et diſpoſitio teſtatoris debet intelligi, quemadmodum ipſe diſponere debuit de neceſſitate, provt hæc omnia adducit, & latiùs comprobat Mantica, libro 6. dicto titulo 6. ex numero ſecundo, vſque ad numerum 8. vbi videri poterit: & accedit Simon de Prætis, dicta ſolutione 10. libri primi, folio 54. ex numero ſecundo, cum ſequentibus, vbi dixit, teſtatoris diſpoſitionem interpretari ſecundum ius commune, etiamſi latiſſima deberet fieri interpretatio: & ſiue dubium ſit in verbis teſtatoris, quia eiuſmodi verba redigenda ſunt ad iuris intellectum, & effectum, l. hæc conditio, ff. de condition. & demonſtrat. ſiue dubium ſit in tempore, quando ſcilicet incipiat ab intellectu iuris, ſiue dubium ſit in diſpoſitione ipſa, qui ſint in ea comprehenſi, & vocati; cenſentur enim hi vocati, qui ſecundum iuris formam, & ordinem vocari debuerunt, vt etiam hæc omnia latius comprobat Prætis idem ex numero ſecundo, cum ſequentibus, & ſubdit numero tertio, teſtatoris voluntatem præſumi talem, qualem lex voluit, & id voluiſſe teſtatorem facere, quod de iure communi diſponitur. Prætis ipſe, in conſilio 37. numero 11. volumine primo, & cum aliis multis Franciſcus Viuius, deciſione 295. numero ſecundo, vbi inquit, quod teſtatore proximiores ad ſucceſſionem vocante, illi venirent, qui iure communi inſpecto reſpectu ſucceſſionis proximiores forent, quamuis reſpectu naturæ vlteriores gradu reperirentur. Accedit etiam prædictis Ioſeph. Maſcardus, de probat. tomo tertio, dicta concluſione 1417. ex numero primo, vſque ad numerum 6. qui ſuperiores doctrinas ad omnem, & quamcunque diſpoſitionem extendit, & ſubdit, teſtamenta, contractus, priuilegia, reſcripta, & omnes diſpoſitiones ſecundum ius commune interpretari, & intelligi debere: in quo conueniunt Authores omnes mox referendi, & in terminis ſic annotarunt Ancharanus, in conſilio 6. numero 8. & in conſilio 393. numer. 2. & in conſilio 182. num. 5. Alexander, in conſilio 36. col. 4. volum. 3. Barbatia, inter conſilia Alexandri, conſilio 52. n. 38. & 39. volum. 4.

Hinc ergo & generaliter, atque ſecundo loco obſeruandum, & conſtituendum erit, ex dictis nunc, atque inferiùs dicendis comprobari, & deduci decantatiſſimam, & vulgatiſſimam Scribentium omnium traditionem, & regulam illam, teſtatorem in dubio præſumi voluiſſe ſuam ipſam diſpoſitionem eſſe conformem, atque conſentaneam iuris communis, & legis diſpoſitioni, & ſecundum illam accipi, regulari, atque interpretari debere; idque per textum in l. ſi duo, ff. de acquirenda hæred. & in l. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebellianum, & in l. Gallus, §. quidam rectè, ff. de liberis & poſthum. provt eas leges inducunt Antiquiores ibidem, ac poſt alios Camillus Gallinius, in commentariis de verborum ſignificatione, libro 10. capite nono, numero 6. folio 268. per textum etiam, in l. quæro, §. inter locatorem, ff. locati. ducto argumento à contractibus ad vltimas voIuntates, provt deduxit Menochius, libro quatro, præſumptione 102. numero primo, & ſuperiorem doctrinam, & regulam adeo frequentem multis in locis tradiderunt, & quamplurimis exornarunt Authores permulti.

Bartolus inquam, in d.l. hæredes mei, §. cum ita, numero. 4.

Alexander ibidem, col. 5. qui latè inſiſtit, & in conſil. 55. lib. 4.

Ripa, ſub n. 75. qui multa per hanc rationem decidi poſſe ait.

Hieronymus Zanchus, in eodem §. cum ita, in prima, editione, ex numero 119. & ſeqq. & n. 1139. cum multis ſeqq. vbi ponit hanc regulam cum decem extenſionibus, & vndecim declarationibus.

Andreas Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo ſuſceperit liberos, n. 10.

Romanus, Ancharanus, Aretinus, Caſtrenſis, Alexand. Corneus, Socin. vterque, Iaſon, Decius, Craueta, Natta, Rolandus, Pariſius, Anamia, Paulus à Montepico, & Antonius Gabriel, quos retulit, & plenè explicauit hunc articulum, Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 6. tit. 6. ex num. 8. vſque ad numer. 12. & numer. 18. cum ſequentibus.

Afflictis, deciſ. 44. n. 20.

Berous, in conſilio 144. 11. lib. 2.

Brunus, in conſilio 151. n. 14. & ſeq. lib. 2.

And. Alciat. de præſumptionibus, regula 3. præſumptione 32. & in lib. 1. de verborum ſignif. num. 24. & in conſilio 44. numer. 37. lib 9. & lib. 5. paradoxorum, cap. 19.

Iaſon, in l. 1. numero 45. & in l. 3. num. 26. & 27. ff. de legat. 1.

Ioannes Cephalus, in conſ. 37. num. 42. & latius in conſ. 105. ex num. 13. cum pluribus ſeqq. lib. 1.

Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſtione 76. numero 11.

Tiberius Decianus, in conſ. 1. num. 384. cum ſeqq. lib. 1. & in conſilio 18. num. 20. & in conſ. 28. num. 10. & 29. lib. 1. & in conſilio 26. num. 67. & 68. lib. 2. & in conſil. 47. n. 4. lib. 3.

Ioſeph. Maſcardus, qui recenſet quamplurimos, & regulam præfatam explicat tom. 3. dicta concluſ. 1417. in principio.

Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 1. ſolutione 10. per totum, fol. 54.

Petrus de Peralta, in l. & Proculo, numero 38. ff. de legatis ſecundo, & in rubrica. ff. de hæred. inſtit. num. 39.

Didac. Couar. practicarum, cap. 38. num. 12. qui dicit hanc eſſe veram & propriam regulam interpretandi teſtantium diſpoſitiones, vt ſecundum regulas iuris intelligantur.

Hippolytus Riminald. in conſ. 287. num. 3. & ſeqq. & num. 25. lib. 3. & in conſil. 541. num. 57. & 58. lib. 5. & in conſ. 780. numer. 46. &47. lib. 7. & in conſ. 47. ſub num. 20. lib. 1.

Peregrinus in conſ. 44. numer. 7. lib. 1. & in conſ. 42. num. 2. lib. 3.

Franciſcus Burſatus, in conſilio 75. numero 20. libro 1.

Iacob. Menoch. lib. 4. præſumpt. 102. per totam, vbi plena, & diſtincta manu explicat, idcirco videndus erit omninò.

Ioſeph. Ludouicus, deciſione Peruſina 61. numero 46.

Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 35. num. 47.

Petr. Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 3. parte, c. 3. num. 154.

Rota Romana, inter deciſiones diuerſorum, deciſ. 585. numer. 2. parte 1. & deciſione 203. numero 2. parte 2.

Alexander Trentacinquius, de ſubſtitut. prima parte, cap. 6. num. 5. & 11.

Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſilio 57. numer. 17. & in conſilio 65. num. 49. & n. 71. & in conſilio 70. num. 26. lib. 1. & in conſil. 69. num. 59. & 60. num. 28. lib. 2.

Andr. Fachineus, in conſilio primo, numero 33. lib. 2.

Camillus Gallinius, de verbor. ſignificat. lib. 10. c. 9. & tribus ſeqq. vbi latius inſiſtit circa præfatam doctrinam, & ex profeſſo eam declarat.

Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio ſecundæ partis, ex num. 15. vſque ad numerum 19. vbi infert ex regula prædicta ad l. 40. Tauri, quæ præfert nepotem patruo in ſucceſſione maioratus, niſi aliud à teſtatore diſpoſitum ſit; vt in dubio teſtator ipſe videatur ſe cum eius legis diſpoſitione conformare voluiſſe. Infert etiam ad facultatem Regiam conceſſam alicui, vt poſſit facere maioratum in aliquem ex filiis ſuis; & ad alia ſimilia, vt ibi videri poterit: & in initio dicti numeri 15. dixit hanc inſignem coniecturam eſſe ad percipiendas defunctorum voluntates.

Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſa 18. numer. 13. & ſeqq. qui etiam infert ex ipſamet regula ad nonnulla.

Rodericus Suarez, allegatione 2. colum. 1.

Petrus Surdus, in conſilio 116. num. 10. libro primo, quò loci cum ex propoſito diſputaret, vtrum vſusfructus aduentitionum acquiſitio videatur patri denegari, quando is grauatur hæreditatem filio reſtituere; expendit dictam doctrinam, quod teſtator præſumitur voluntatem ſuam accommodare ſecundum leges: & n. 67. & 68. id explicat.

Marc. Anton. Bauer. in l. cum filio, n. 119. & 141. ff. de legatis 1.

Fabius de Anna, in conſ. 29. num. 12. & in conſ. 22. num. 9. vbi expendit doctrinam ipſam, quod teſtatoris voluntas iuri conformis eſſe præſumitur, in eo articulo, An legato relicto Clerico pro Miſſis celebrandis, requiratur, quod Clericus ſit Sacerdos, vt ipſas celebrare poſſit: & citat Ioannem Gutierr. & D. Spino, vt ibi videbitur.

Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 3. quæſtion. 71. num. 29. vbi adducit eandem regulam, cum ex n. 19. cum ſeqq. inquireret, vtrum l. 46. Tauri habeat locum in armis adiectis Caſtro, aut fortalitio maioratus ad ſui defenſionem.

Idem Gutierrez, quæſtione 102. eiuſdem libri 3. qui per totam illam quæſtionem diſputat ex propoſito, vtrum Quintum deducatur de Tertio, prius irreuocabiliter alteri donato? Et pro parte adfirmatiua, quod Quintum deducatur, expendit dicto numero 3. teſtator in dubio videtur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, & quod mens teſtatoris iuxta iuris communis diſpoſitionem interpretanda eſt: & quod teſtator videtur ſe reſtringere legi loquenti ſuper actu, in quo ipſe diſponit; nihilominus tamen ex num. 5. negatiuam partem iuridicè amplectitur, & argumento ex dicta doctrina deducto ſatisfacit n. 13. in verſ. ad ſecundum respondetur.

Franciſcus Viuius, deciſione 25. per totam, lib. 2. vbi in propoſito adnotauit nonnulla, & in argumento concludit, quod teſtamentum ſemper cenſetur factum ſecundum diſpoſitionem, vel iuris, vel ſtatuti, ſecundum quod viuitur in loco, vbi conditum eſt teſtamentum: & ideo ſi vocaret proximiores in ſubſtitutione, tunc venirent vtique, qui ſecundum diſpoſitionem iuris, quo viuitur in dicto loco conditi teſtamenti, deberent ſuccedere.

Ego quoque in commentariis libri 2. cap. 4. n. 32. & 33. cap. 26. num. 43. ita quoque notaui, & regulam eandem adduxi.

Quæ primò extenditur, vt procedat, etiam quoad ius municipale, vt ſcilicet præſumi debeat, teſtatorem voluiſſe ſuam diſpoſitionem eſſe conformem ſtatutis, & legibus ſuæ ciuitatis: & ita tradunt poſt Bartolum communiter Doctores, in dicta l. hæredes mei, §. cum ita, num. 4. vbi Alexander, num. 11. verſic. aut non violarentur, Alciatus, dicta præſumptione 32. numer. 1. & dicto libro primo, de verborum ſignificatione, numero 25. qui ſic interpretatus eſt Bartolum, in dicto §. cum ita. Ancharanus, Fulgoſius, Corneus, Iaſon, Socinus vterque, Curtius ſenior, Ruin. Rubeus, Gozadinus, Neuizanus, Ripa, Pariſius, Craueta, Iulius Clarus, & Albert. Brunus, cum quibus ſic reſoluunt, & latiùs explicant Menoch. lib. 4. dicta præſumptione 102. num. 10. & duobus ſeqq. Maſcardus, tom. 3. dicta concluſ. 1417. num. 6. & 7. latè Mantica, de coniectur. vltim. volunt. lib. 6. titulo 7. per totum, vbi late probat, quod in ambiguis ſic ſolet fieri interpretatio vltimæ voluntatis, vt & moribus ciuitatis, & ſtatuto conueniat, quia teſtator præſumitur voluiſſe, quod ſua lex municipalis valeat, Viuius dicata deciſione 25. lib. 2. Tiberius Decianus, in consilio primo, ex numero 384. lib. 1. Simon de Prætis, libro primo, interpretatione prima, dubitatione 4. ſolutione 10. num. 5. folio 54. dicens, quod teſtator præſumitur ſe conformare cum diſpoſitione iuris municipalis, etiam in bonis ſitis extra territorium ſtatuentium, vt per Crauetam, in conſ. 250. columna 1. & per Menochium, dicta præſumptione 102. numero 17. immò magis videtur teſtator reſpicere ad legem loci, in quo viuit, quam ad ius commune, & conſequenter magis præſumitur ſe conformare iuri municipali, quam communi: idcirco interpretatio à ſtatuto ſumpta præfertur iuri communi; ſic ſane tradiderunt Imola, in l. vltima. ff. de condit. demonſtr. Tiberius Decianus, in conſ. 26. numero 68. & in conſ. 51. numero 126. lib. 2. Socinus vterque, Iulius Clarus, Curtius, & alij, cum quibus Maſcardus, dicta concluſione 1417. numero 7. 8. & 9. Menochius, libro 4. dicta præſumptione 102. num. 12. Mantica, lib. 6. dicto titulo 7. ex num. 7. Simon de Prætis, libro primo, dicta ſolutione 10. num. 7. & 8. Franciſc. Viuius, dicta deciſion. 295. n. 2. & 3.

Extenditur etiam ſecundò eadem regula, & præſumptio prædicta, vt idem ſit in conſuetudine populi, aut ciuitatis, ex qua quis oriundus eſt, vel in qua diu habitauit: nam cum ea videtur teſtator ſe conformare voluiſſe in dubio, & fecundum eam debet eius voluntas intelligi; eſt namque optima rei cuiuſque interpres conſuetudo, l. iam hoc iure, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. ſeruus plurium, §. vltimo. ff. de legat. 1. l. ſi quis vinum ff. de vino, tritic. & oleo legat. l. cum de lanionis, §. item cacabos, & ibi Gloſ. in verbo, præſumptione, ff. de fundo inſtructo, l. dominus ſticho, §. teſtamento, & ibi Gloſ. ff. de peculio legato, l. ſi quando. l. pediculis, §. Neratius, l. inter veſtem, ff. de auro & argento legato, Alexander, in conſ. 9. col. 1. vol. 7. vbi dicit, quod voluntas teſtatoris melius declaratur per conſuetudinem loci, quam per ſtatutum, Craueta in conſil. 77. num. 13. Socin. iun. in conſ. 2. num. 25. lib. 1. Cephalus, in conſ. 96. numer. 13. & in conſ. 146. num. 13. lib. 1. & hanc eſſe communem opinionem dixit tiberius Decianus, in conſ. 31. n. 144. volumine primo. Rolandus, in conſ. 18. numero 13. vol. 4. Maſcard. tomo 3. de probationibus, dicta concluſ. 1417. num. 10. 11. 12. vbi optimè declarat: & vltra eum Simon de Prætis, lib. 1. dicta ſolutione 10. num. 7.

Extenditur tertiò teſtatorem præſumi, voluiſſe ſuam diſpoſitionem eſſe conformem iuri communi, etiam quando verba in ſua generalitate repugnant, nam & tunc generalitas illa reſtringi debet, vt teſtatoris diſpoſitio conformis ſit diſpoſitioni legis, quod poſt Burſatum, & alios ita tenuit, & latius declarauit Menoch. lib. 4. dicta præſumpt. 102. num. 14. & n. 13. extendit alio modo, vt ipſa regula locum habeat etiam quando ſermonis proprietas repugnat diſpoſitioni teſtatoris, adhuc enim hoc in caſu præſumitur teſtator voluiſſe, ſuam voluntatem eſſe conformem ipſi legi impropriando verba ipſa, dummodo aliàs verba conueniant; ita Aretinus, Socinus ſenior, Ruinus, Rubeus, Ripa, Galiaula, & Zanchus, quos Menoch. d. numer. 13. recenſuit: & ſubdit, quod hæc opinio videtur magis recepta, & quod ipſe eam ſequeretur, etſi contrariam opinionem, quod ſcilicet ſtandum ſit proprietati verborum, non autem illa eſſe improprianda, vt teſtatoris voluntas conformis ſit diſpoſitioni legis probarunt Caſtrenſis, Socinus, Alexander, Alciatus, Corneus, Ruinus, Curtius iunior, Socinus iunior, Torniellus, & Zanchus ab eo relati. Et ſecundum hæc apparet (vt vides) quoad iſtum articulum varios fuiſſe, & contrarios Doctores, vt etiam conſtat ex his, quæ ſcripſit Cardin. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 6. dicto titulo 6. num. 21. quò loci eruditè obſeruauit, quod voluntas teſtatoris in dubio debet intelligi ſecundum mentem iuris, ſed ius commune apertè conſtituit, quod non aliter ſit recedendum à propria verborum ſignificatione, quam ſi manifeſtè appareat de contraria voluntate. l. non aliter, ff. de legatis tertio, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato. Vnde præfata coniectura, quod teſtator præſumitur ſe voluiſſe conformare cum diſpoſitione iuris communis ſequenda eſt, cum verba non contradicunt; nam ſi verba repugnant, hæc interpretatio locum non habet, immò à propria verborum ſignificatione non licet recedere propter illam coniecturam: ita ſane Mantica, qui & alios refert ita tenentes Authores, & ſubdit, modicæ, aut nullius vtilitatis videri coniecturam præfatam quod teſtator præſumitur voluiſſe ſuam diſpoſitionem eſſe conformem legis diſpoſitioni, quam Doctores tanti faciunt, & ſæpiſſimè in reſponſis adducunt quia illa etiam circunſcripta, talis præſumitur voluntas teſtatoris, qualis ex verbis concipi poteſt, d.l. non aliter, & d.l. ſi alij, in quo equidem mihi admodum placet Manticæ, & ſequacium traditio, nam ſi (vt ſtatim dicetur) quotieſcunque de voluntate teſtatoris contraria conſtiterit, præſumptio prædicta eliditur, nec locum obtinet (quod vnanimiter omnes Authores probarunt) cum propria verorum ſignificatio aliquid ſuadeat; ſequitur manifeſtè, quod multo magis elidi debebit, nec eidem locus eſſe poterit; voluntas namque, ex quo ita manifeſtari, ac demonſtrari poteſt, quam ex verbis prolatis, propriáque eorum ſignificatione, non attenditur. Quod ſi dixeris, Menochij ſententiam poſt alios ſupra relatos, procedere poſſe, quando adeſſet alia coniectura, quæ hanc præſumptionem ex iuris communis diſpoſitione reſultantem corroboraret, nam tunc ambæ tanquam fortiores tollerent præſumptionem orientem ex ſermonis proprietate. Et ita conciliauit Menochius ipſe, vbi ſuprà, dicto num. 13. in fine. Obſtabit tunc, coniecturam huiuſmodi elidi debere per aliam, ſcilicèt voluntatem talem eſſe præſumi, qualis ex verbis colligi poteſt, cui propria etiam verborum ſignificatio ſuffragatur, Quod Mantic, vbi ſuprà, eruditè atque ingeniosè conſiderauit. Idcircò facilius & verius res hæc componi poterit, ſi adhæreamus verbis dictæ l. non aliter, nec aliàs accipiendam præſumptionem prædictam dixerimus, cùm proprietas verborum repugnat, quàm ſi manifeſtè, ac euidenter appareat, teſtatorem voluiſſe ſuam diſpoſitionem conformem eſſe legi, vel iuri communi, aliàs autem verborum erit proprietati ſtandum, iuxta ea, quæ prioribus huiuſce libri capitibus adnotaui, & clare tenuit Maſcard. dicta concluſ. 1417. num. 15. in fine expreſſim Petrus Surdus, in conſ. 116. num. 97. lib. 1. vbi in hæc verba ſcripſit, Primo quod iſta præſumptio, quod teſtator videatur accommodaſſe voluntatem ſuam ſecundum leges, non procedit, quando proprietas verborum non patitur, & quando teſtatoris diſpoſitio non poteſt illam recipere interpretationem, niſi impropriando verba, tunc enim verborum proprietas attenditur, & c. vbi citat Alexand. Caſtrenſem, Socinum, Alciatum, & Ruinum ita tenentes: & num. 68. adiicit, quòd quælibet coniectura efficit, quod teſtator non videatur voluntatem ſuam accommodaſſe ſecundum leges; & ſic de facili ab ea coniectura recedi ob aliam quamcunque contrarium, vt per Corneum, in conſilio 83. columna 2. in fine, volumine 1. & per Crauetam, in conſil. 180. numer. 4. verſic. Quartò reſpondeo.

Quartò denique & vltimò extenditur eadem regula & præſumption præfata, quod teſtator videatur voluiſſe, ſuam diſpoſitionem eſſe conformem iuri communi, aut legi, etiam in caſu omiſſo; nam & tunci recipit interpretationem à legis diſpoſitione; ita Alciatus, d. præſumpt. 32. num. 4. in verſic. Quartus caſus eſt, & in lib. 1. de verborum ſignificatione, num. 30. ſequitur, & exemplis comprobat Menoch. lib. 4. dict. præſumpt. 102. num. 15. ſed tamen & vltra eum aduerte, quod Craueta, in conſ. 180. num. 4. contrarium tenet, & inquit, quod voluntas teſtatoris cenſetur eſſe conformis iuri communi in eo caſu, in quo teſtator loquitur, & non vlterius, quia caſus omiſſus (ſubdit) habetur pro omiſſo, l. ſi cum dotem, in principio, ff. ſoluto matrimonio, l. commodiſſimè, ff. de liber. & poſthum. & Crauetam retulit Franciſc. Mantica, lib. 6. dicto tit. 6. num. 28. in fine. qui rectius aduerrit, quod hæc coniectura, atque præſumptio, quod teſtatur videatur in dubio ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, non loquitur de caſu verbis omiſſo, ſiue an cenſeatur à teſtatore diſpoſitum, vel non, id, de quo agitur; de quo tractatur in d.l. commodiſſimè. Sed loquitur, quando verba ſunt ambigua, & poſſunt multiplicem ſenſum recipere, tunc namque rationabiliter dicitur, vt referantur ad intellectum iuris communis, niſi aliæ coniecturæ fortiores hanc ipſam coniecturam excludant.

Tertiò prætereà atque principaliter conſtituendum eſt, à regula ſuperiore, & præſumptione prædicta, contrariis coniecturis, atque præſumptionibus recedi, etiam ſi ipſe non ſint multum vrgentes; quoniam leuis reputatur & fragilis, vt ſcribunt Corneus, Socin. vterque, Lancelot. Craueta, Zanchus, Rota Romana, & Tiberius Decianus, cum quibus Menoch. d. præſumpt. 102. num. 19. qui adiicit, multas eſſe coniecturas, quibus ab hac præſumptione receditur, & quinque adduxit ex num. 20. cum ſeq. Mantica. lib. 6. d, tit. 6. num. 21. vbi ſeptem enumerat caſus, in quibus non præſumitur, quod teſtator voluerit ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, Simon de Prætis, lib. 1. dicta ſolunt. 10. num. 9. fol. 54.

