Denique & vltimò quoad Epiſtolam fideicommiſſariam, quæ dicitur etiam ſpecies vltimæ voluntatis, vt ſuprà notaui, videndi ſunt Authores nonnulli, Rolandinus, inquam, in tractatu de teſtamentis & vltimis voluntatibus, rubrica prima, in principio. Latiùs Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 11. per totum. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, part. 3. lib. 41. cap. 18. & quidem licèt Epiſtola ſpecies dicatur vltimæ voluntatis, vt nunc notatur, l. & in epiſtola, C. de fideicommiſſis, l. miles, in principio, ff. de legatis ſecundo, l. 1. C. de codicillis. Quis tamen ipſius in vltimis voluntatibus rarus eſt vſus, & vix, aut nunquam ad eam recurritur, cùm per quamlibet primarum trium, ſuæ vltimæ voluntati ſufficienter prouidere quis valeat, vt rectè adnotauit Rolandinus dicta rubrica prima, n. 2. quia etiam epiſtola parùm differt à codicillis, vt latiùs explicat Mantica vbi ſuprà, nec hæreditas dari, vel adimi poteſt niſi in teſtamento, vt ſuprà dicebam, & in terminis epiſtolæ fideicommiſſariæ notauit Petrus Gregorius dict cap. 18. numero finali. Ampliùs de ipſa ſermonem inſtituere, ſiue ager, neque ad inſtitutum noſtrum attinet, nec neceſſe eſt, ſed Franciſcum Manticam, Rolandinum, & Petr. Gregorium prælegere ſufficit, & de his hactenus.

CAPVT IV.

Ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum, quid, & quemadmodum inter ſe diſtinguantur, atque accipiantur, & vnde proficiſcantur, qualiter etiam eiſdem interpretatione, atque coniectura congrua conſuli, & prouideri valeat in caſu dubio, & ab aliis iuris Interpretibus quemadmodum accipiatur, atque explicetur? ibidem denique de ſententia Authoris in articulis propoſitis, quæ ita conficitur, vt aliter, & diſtinctius, quam cæteri hactenus feciſſent, dubia ipſamet explanentur.

SVMMARIVM.

- 1 Ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum, quid, & quemadmodum diſtinguantur, confusè admodùm & ſubobſcurè Interpretes omnes hucuſque ſcribentes explicaſſe, prout hoc numero adnotatur, & nonnulli commemorantur, qui ex profeſſo magis in propoſito loquuntur.
- 2 Gloſſæ in l. veteribus, ff. de pactis, ſententia quæ fuerit in dubio præfato?
- 3 Et quare ab Authore improbatur?
- 4 Aliorum etiam in eodem propoſito ſententiæ quare Authori diſpliceant.
- 5 Andreæ Alciati placitum in ipſomet articulo improbatur.
- 6 Et Simonis de Prætis obſeruationes nonnullæ nouiter reiiciuntur.
- 7 Ambiguum, obſcurum, & incertum, quid, & quemadmodum diſtinguantur, vt Author explicet, nonnulla præmittenda, atque obſeruanda duxit, quæ numeris ſequentibus adnotantur.
- 8 In generalitate, & alternatione, ſiue generalitatis, & alternationis reſpectu, non dici ambiguitatem, neque obſcuritatem, ſed magis incertitudinem, vel incertum.
- 9 Largè tamen & impropriè obſcuritatem etiam in eis conſiderari.
- 10 Ambigui & obſcuri controuerſiam omnem, vel facti, vel iuris quæſtionem appellari regulariter: propriùs tamen dici voluntatis quæſtionem, provt hic explicatur.
- 11 In ambiguis, obſcuris, & dubiis declarandis, certam, aut generalem adeò regulam dari non poſſe, quæ omnia comprehendat; cum variæ, & diuerſæ ſint hominum voluntates, nec omnia poſſit Legiſlator comprehendere, ſiue declarare, & præuenire.
- 12 Idcircò in eiſdem, ac cùm verborum ambiguitas, vel obſcuritas eſt, valere equidem quod actum eſt, nec proptereà vitiari.
- 13 Sed ex variis cauſis, & coniecturis voluntatem interpretari.
- 14 Et triplicem conſiderari interpretationem, ex verbis perſpicuis & claris, ex verbis & mente, atque ex mente tantùm per interpretationem, vt hic adnotatur.
- 15 Ambiguum, obſcurum, & dubium non differre inter ſe, ex ſententia veriori, ſed plerumque vnum pro altero poni, & accipi, nec dari ambiguum & dubium, quod non ſit obſcurum.
- 16 Idque non modò in puncto iuris, & ſtricta ipſius ratione verum, ſed & indubitatum & certum ex communi vſu loquendi, vt hic adnotatur.
- 17 Ambiguum, obſcurum, & dubium quibus modis accipiatur, & de ſententia Baldi, & Socini.
- 18 Ambiguitas, ſiue obſcuritas verborum vnde proficiſcatur, & de ſententia Camilli Gallinij, qui ad quatuor capita principalia articulum reduxit.
- 19 Ambiguam diſpoſitionem interpretari primò à mente diſponentis, deinde inſpici id, quod eſt veriſimilius, & his deficientibus, ſeruari proprietatem verborum.
- 20 In ambiguis inspiciendum eſt illud, quod eſt veriſimilius, vel quod plerumque fieri conſueuit.
- 21 Ambiguum verbum poſitum poſt alia, quæ ſint clara, debere in dubio intelligi de caſu ſimili.
- 22 Ambiguam dispoſitionem optimè declarari ex facto poſteà ſubſecuto.
- 23 Verba dubia interpretationem, atque declarationem recipere ex quamplurimis, quæ remiſſiuè recenſentur.
- 24 Obſcurum aliquid ex quibus reddatur, remiſſiuè.
- 25 Obſcuritas reprobatur in omni diſpoſitione, quod exornatur nonnullis, remiſſiuè.
- 26 Obſcuritas quando nihil operetur, an verba obſcura habeantur pro non appoſitis, remiſſiuè.
- 27 Obſcuritas ex quibus declaratur, remiſſiuè.

PRo diſtincta huius Capitis explicatione obseruandum erit primo loco & principaliter, ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum quid ſit, & quemadmodum, ſiue quibus modis accipiatur, & vnde proficiſcatur, confusè adeo, atque ſubobſcurè huc vſque Scribentes omnes explicaſſe, vt vixſi eodem originaliter atque attentè prælegeris, certam & abſolutam reſolutionem deducere, atque habere valeas. Quoad propoſitum tamen huius tractatus, diſceptationem, ſiue controuerſiam eam plus theoricæ, & curioſitatis, quàm praxis, & vtilitatis habere, cùm verè (vtcunque res ſit) & ſiue ambigua, ſiue obſcura, ſiue dubia, ſiue incerta ſit diſpoſitio, interpretatione congrua, & legitima coniectura eidem conſuli, & prouideri neceſſarium ſit. Id autem non negabis, ſi Gloſſæ, Bartoli, Baldi, Caſtrenſis, Angeli, Alberici de Roſat. & Raphael. Fulgoſij commentaria in articulo præfato, & in l. veteribus, ff. de pactis, euolueris diligenter, Gloſſæ etiam, & Doctorum communiter in l. quoties 2. in verbo, ambigua, ff. de verbor. obligat. Baldi etiam in l. potuit, num. 13. in fine, C. de iure deliberandi, & in l. liberti, num. 9. in fine, C. de operis libertorum. Caſtrenſem in conſil. 69. num. 2. lib. 1. Ioannem Andream, Decium, & alios in cap. vltimo de conſtitut. Bartholom. Socinum per plures columnas, & concluſiones in. l. in ambiguo, ff. de rebus dubiis. And. Alciatum in l. nepos Proculo, ff. de verbor. ſignificat. And. Gamar. in tractatu de extenſione, num. 77. Stephan. de Federicis in tract. de interpretat. iuris, in 3. parte, in principio. Hieronym. Cagnolum in l. ſemper in obſcuris, ff. de regulis iuris. Aurelius Dauid de verborum ſignificat. cap. 5. per tot. vbi latè in propoſito, Simon de prætis de interpretat, vltim voluntat, lib. 1. interpret. 1. dubit. 2. ſolut. 5. per totam, fol. 15. Ex quo, vt videbis, nihil certum aut firmum deducere poteris. Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent, lib. 1. artic. 15. per totum, qui tamen in commentariis, de coniecturis vltimarum voluntatum, articulum præfatum omiſit, ſed nouiſſimè nunc in loco præcitato explanauit Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 3. c. 11. & cap. 13. 14. 15. 16. & 17. vbi, vt videbis inculcat quamplurima, quæ magis rem ipſam offuſcant, & dubiam reddunt, quàm declarant, Angelus Matheacius, de via & ratione iuris, lib. 2. cap. 3. & 4. His itaque originaliter & attentè prælectis, vt moris habeo, diuerſas in dubio propoſito ſententias inuenio; Gloſſa namque in dicta l. veteribus, ff. de pactis, in ea opinione fuit, vt exiſtimaret, obſcuritatem eſſe in dictione: quæ plures habet ſignificationes, ſiue multipliciter intelligi poteſt, iuxta iura, quæ allegat: ambiguitatem verò in oratione, quæ pluribus modis intelligi poteſt; ad quod etiam allegat iura nonnulla. Et Gloſſam in effectu ſequuntur ibi Bartolus, Albericus, Paulus, & Fulgoſius. Nam licèt in aliquibus diſſentiant, in eo tamen conuenire videntur; quod non malè viſus eſt præſentire Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 3. dicto cap. 11. ex num. 7. vſque ad num. 14. qui tamen etſi ſententiam Gloſſæ non improbet aliqua expreſſa ratione, apertè tamen diſſentit ab ea, vt ſtatim apparebit num. 18. & 19. Gloſſæ etiam eiuſdem præfatam doctrinam retulit, ſed nec approbauit, nec improbauit Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuention, lib. 1. dicto tit. 15. num. 2. Mihi verò ex eo diſplicet omninò, quòd negari non poſſit, quin termini præfati confundantur perſæpè, non modò ex Interpretum noſtrorum obſeruatione, ſed etiam ex ipſorummet Iureconſultorum reſponſis & traditionibus, vt ſtatim dicetur. Eo etiam, quòd ambiguitas non modò in oratione tantùm, ſed & in dictione, & quolibet puncto verſetur, in quo multiplex & diuerſus videatur haberi ſenſus, ſiue in quo plura ſignificentur; quod Bartholom. Socinus in dicta l. in ambiguo, num. 2. & Cagnolus in dicta l. in ambiguis, clarè agnouerunt. Agnouit etiam, & directò tenuit oppoſitum Albericus in l. in ambigua, ff. de legibus, & in dictionario, in verbo, ambigua: dixit namque è contrario, quòd obſcuritas ſit in oratione, ambiguitas autem in dictione. Et ſecundùm hæc, ſententia Gloſſæ in dicta l. veteribus, non concludit in dubio hactenus agitato: Non etiam concludit doctrina alia Gloſſæ in dicta l. quoties, 2. ff. de verbor. oblig. in verbo, ambigua. De qua vide Camillum Gallinium lib. 13. cap. 13. num. 1. & tribus ſeqq. minùs etiam concludunt Ioannes Andreas in principio, & Philippus Decius n. 9. in fine, in dicto cap. vlt. de conſtitut. quorum ſententias cùm retulerit Franciſcus Mantica lib. 1. dicto tit, 15. num. 2. repetere hoc loco neceſſarium non erit. Sed nec omni ex parte ſatisfaciunt theoricæ, atque diſtinctiones illæ Socini in d.l. in ambiguo, num. 1. & 2. quamuis in aliquibus veritatai, & iuris rationi conſonæ ſint; in aliis namque, & terminis ipſiſmet Iureconſultorum refragari, & aliorum receptis ſententiis aduerſari videntur, vt vnuſquiſque diiudicauerit, qui eundem prælegerit.

Alciati autem in dicta l. nepos Proculo, ff. de verbor. ſignificat. placitum illud, ambigua ab obſcuris differre in eo, quòd ambigua dicantur, quæ in ambas partes agi poſſunt; obſcura, quæ in quamplures: & confunditur ex text. in dicta l. in ambiguo, ff. de rebus dubiis. Vbi in ambiguo ſermone (inquit Iureconſultus Paulus) non vtrumque dicimus, ſed dumtaxat quod volumus; itaque qui aliud dicit, quam vult, nequeid dicit, quod vox ſignificat, quia non vult; neque id quod vult, quia non loquitur. Et ab Aurelio Dauide de verb. ſignific. cap. 5. ſub num. 10. Camillo Gallinio lib. 3. cap. 11. refutatur iuridicè.

Nec etiam ſatisſacit in ipſomet articulo, & dubio, Simonis de Prætis lib. 1. dicta ſolut. 5. n. 6. fol. 15. placitum aliud, ad quod nec Franciſcus Mantica, nec Aurelius Dauid, nec etiam Camillus Gallinius aduertunt, cùm nec ipſum retulerint, videlicet quòd tria vt diuerſa habentur in iure, ambiguum, & obſcurum, & dubium. Et inter ambiguum & dubium eam differentiam eſſe, quòd Dubium ſit, in quo mouetur ratio indeterminatè ſuper vtrumque contrariorum: Ambiguum autem, quando ambit vtrumque æquis rationibus. Inter obſcurum autem, & ambiguum differentiam ideò eſſe, quòd ambiguum ſit verbum plura ſignificans; Obſcurum autem, ſignificans vnum tantùm latens & obſcurum, & ſcitu difficile. Verè tamen ex eo non ſatisfacit doctrina hæc, vt dixi, quòd deciſioni texus in dict. l. in ambiguo, clarè repugnet: quòd etiam termini præfati confundantur perſæpè, & in eodem caſu dubij, vel obſcuri, vel ambigui vniformiter accipiantur, vel idem vniformiter, ſemper tamen dubium inducant: quòd denique obscurum verſetur etiam circa id, quod multipliciter intelligi poteſt, provt ex Gloſſa, & ſententia communi in dicta l. veteribus, ſuprà tradidimus. Et Siimonis de Prætis placitis his repugnant apertè quæ Stephan. de Federic. in dict. tractatu de interpretatione iuris, initio tertia partis, adnotata, atque ſcripta reliquit, Donellus etiam acutè in eadem l. in ambiguo. Et ſecundùm hæc apparet, vt vides, inter Scribentes omnes mia varietas, ac etiam diuerſitas, & contrarietas magna, vt præſatum articulum diſſoluant.

Ego verò vt in eodem ſententiam meam interponam, & ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum quid ſit, & quemadmodum distinguantur, explicem apertiùs, & diſtinctiùs, nonnulla, vt ſoleo, eàque clarioris diſtinctionis, & maioris reſolutionis gratiâ obſeruanda, atque conſtituenda duxi. Ac primùm equidem vnum neceſſariò præmittendum, videlicet certi iuris eſſe, in generalitate, & alternatione, ſiue generalitatis, aut alternationis reſpectu, non dici ambiguitatem, neque obſcuritatem, ſiue non ambiguum, aut obſcurum conſiderari, ſed incertitudinem, aut incertum: Id quod Baetol. Communis omniomnium Magiſter expreſſim atque ſingulariter obſeruauit in dicta l. veteribus, in principio, ff. de pactis, ipſe namque licèt doctrinam Gloſſæ probauerit ibid. quod attinet ad iſtum caſum, diſſentit, diſſentit ab ea, & incertitudinem ineſſe dumtaxat aſſeuerauit, vt dixi, & id ipſum tenuit quoque expreſsè Paulus Caſtrenſis in eadem l. veteribus, dum dixit, obſcuritatem eſſe in dictione, ambiguitatem in oratione, incertitudinem in obligatione generis, vel alternatiuæ: tenuit etiam Simon de Præis lib. 1. dicta ſolut. 5. num 8. fol. 15. nec verè ab hac opinione receſſit, præpoſterè potiùs contrarium exiſtimauit Raphael Fulgoſius in dicta l. veteribus, num. 2. eandem tamen ſuſtinuit, ſed ſuperiores non retulit Angelus Matheacius de via & ratione iuris, lib. 2. cap. 3. n. 8. qui cùm num. 7. præmiſiſſet, eſſe dubij ſpecies plures, videlicet dubium, ambiguum, obſcurum, incertum, & horum omnium exempla adduxiſſet; ſundit dicto numer. 8. incerti figuram talem eſſe, qui duos ſeruos habebat, ſeruum legauit; incertum eſt, qui erit legatus: vel quidam relegatus legauit ducenta danda vni ex hæredibus, qui pro eo liberationem impetraſſet ab Imperatore; plures reant hæredes, & incertus eſt v nus ille, qui ex pluribus hæredibus impetraturus ſit, & eſt incertus de certis: Largè tamen & impropriè etiam obſcuritas in eis conſideratur, prout ab eiſdem nunc relatis authoribus deducitur non obſcurè.

Secundò conſtituo, ambigui & obſcuri controuerſiam omnem, vel facti, vel iuris quæſtionem appellari regulariter; quod tamen attinet ad noſtrum tractatum, propriùs dici voluntatis quæſtionem; tùneque eſt voluntatis quæſtio, cùm voluntas incidit in ambiguum, obſcurum, aut dubium, l. Mæuius, §. I. ff. de legatis ſecundo, l. illud, §. 1. ff. de iure codicillorum, l. ille aut ille, §. I. ff. de legatis tertio, l. voluntatis, C. de fideicommiſ. l. ex verbis, C de donationibus inter virum & vxorem. Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. d. ſolut. 5. num. 5. fol. 15. qui rectè inquit, quòd quæſtio iuris dicitur, quando facto posito pro conſtanti aut certo, quæritur quid iuris; vbi verò nihil ponitur pro conſtanti, dicitur quæſtio facti, vel voluntatis, & tunc voluntas ipſamet incidit in ambiguum, vel obſcurum: deberet Prætis idem adiicere, non modò in ambiguum, & obſcurum, ſed etiam in dubium, vel incertum, ſicuti Matheacius anteà relatus, rectiùs conſtituit.

Tertiò conſtituo, in ambiguis, & dubiis declarandis, certam, aut generalem adeò regulam dari non poſſe, quæ omnia comprehendat, cùm variæ & diuerſæ ſint hominum voluntates, nec omnia poſſit legiſlator comprehendere, ſiue declarare, & præuenire. Id quod Franciſcus Mantica in commentariis de tacitis & ambiguis conuent. lib. 1. dicto tit. 15. num. 18. 19. & 20. rectè animaduertit, & latiùs fundat; idcircò in eiſdem, ac cùm verborum ambiguitas, vel obſcuritas eſt, valere quidem quod actum eſt, nec proptereà vitiari, l. vbi eſt, l. ſi quis de pluribus, l. ſi ita fuerit, ff. de rebus dubiis. Angelus Matheacius, qui ita expreſſim, & recto iudicio adnotauit, de via & ratione iuris, lib. 2. dicto cap. 3. num. 10. & mentem coniici oportere dilucidè ex variis cauſis & coniecturis, voluntatèmque proferentis ſpectandam eſſe præcipuè; quod ſi non apparet, eligi debet quodveriſimilius eſt, aut quod plerumque fieri ſolet, l. in obſcuriis. ff. de regulis iuris: eleganter Matheacius vbi ſuprà, & num. 11. 12. & 13. ac etiam interpretatio legitima, & iuridica coniectura confici ex aliis, quæ cap. ſequentibus, & per diſcurſum totius tractatus commemorabuntur: quamuis ergo dici ſoleat communiter, aliquid non dici. & ambiguè vel obſcurè dici, paria eſſe, l. aut qui aliter, §. primo, ff. quod vi aut clam, l. de ætate, § nihil, ff. de. interrogatoriis act. non ideò interpretatio excluditur, ac maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, quæ adeò fauorabiles ſunt; ved potiùs interpretatio eadem, atque coniectura vſque adeò admittitur, vt & triplex conſideretur: Prima eſt, quæ ex verbis perſpicuis & claris deducitat, quæ omnem dubitandi rationem, ac voluntatis quæſtionem excludunt, l. ille aut ille, §. cum in verbis, ff. de legatis tertio. Secunda eſt, quæ non tantùm ex verbis, ſed ex mente etiam elicitur, & ideò intellectualis etiam dicitur, in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, cum vulgatis, ff. de legatis tertiò. Tertia eſt, quæ non ex verbis, ſed ex mente per interpretationem colligitur, l. an hoc iure. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. quamuis, C. de impuberum. Ita ſanè ſuperiora adnotauit dilucidè Cardinalis Franciſcus Mantica lib. 1. de tacitis & ambig. conuent. dicto articul. 16. num. 21. per totum, & conuenit Angelus Matheacius dicto cap. 3. ex num. 10. vſque in finem captis, quamuis non ita diſtinctè loquatur. Et vide omninò cap. 4. eiuſdem lib. 2. de via & ratione iuris, vbi de rebus dubiis & ambiguis in prædicamenta deductis agit, ſiue ambigua in omnibus rerum generibus, vel prædicamentis explicat, & exempla quamplurima adducit, & cap. 5. agit de ambiguo temporis, & cap. 6. de ambiguo ex futuro euentu.

Rurſus & quarto conſtituo quoad propoſitum huius tractatus, & ea quæ frequentiùs accidunt, attinet diſceptationem, ſiuè controuerſiam ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum, an, & quomodo diſtinguantur, plus theoricæ, & curioſitatis, quàm praxis, & vtilitatis in ſe continere, vt in initio huius cap. præmiſi, cùm verè vtcunque res ſit, & ſiue ambigua, ſiue obſcura, ſiue dubia, ſiue incerta ſit diſpoſitio, interpretatione congrua eidem prouideri, & conſuli neceſſarium ſit, vt ſuprà quoque dixi; terminos tamen præfatos intelligere, & ſuperiora determinare, non modò congruum, ſed etiam neceſſarium ei, qui tractatus iſtius inſtitutum, atque declarationem ſuſcepit; id quod ex obſeruatione Angeli in conſ. 110. num. 1. atque ex Mantic. d. tit. 15. in princip. negari non poteſt. Vere autem ex ſententiis relatis ab initio huius cap. & aliis conſultò prætermiſſis, eam magis placere, quæ nullum diſcrimen conſtituit inter ambiguum, obſcurum, vel dubium, ſed plerumque vnum pro altero accipi, & poni affirmat. Et etiam ſtatuit, non dari ambiguum & dubium, quod non ſit obſcurum, eàque dici ambigua, obſcura, vel dubia, quæ plura ſignificant, ſiue quæ trahi poſſunt in plures ſententias. Et huius opinionis, atque reſolutionis fuiſſe velut expreſſim Angelum in dicta l. veteribus, ff. de pactis. Quatenus dixit, vocabula ſuperiora, largè ſumpta, poſſe dici ſynonyma, quòd vnum pro alio ponatur; & Angelum retulit Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. dicta ſolutio. 5. num. 7. fol. 15. quamuis ipſe in ea ſententia non fuerit, vt apertè deducitur ex his, quæ adnotata reliquit num. 6. &7. fuit etiam eiuſdem ſententiæ Odofredus in dicta l. veteribus, prima colum. is namque ſi originaliter prælegatur, per diſcurſum ipſius non diſtinxit terminos præfrtos, ſed vnum pro alio accipi, ſiue idem ſignificare, docuit apertè Nullam quoque eſſe differentiam inter ambiguum, dubium, & obſcurum, clarè præſentit Baldus in eadem l. veteribus, paulò poſt principium, quia vtrumque putat poſſe dici pluribus modis, vt ſtatim obſeruabitur, & Baldum ad eum ſenſum retulit, & hanc partem viſus eſt amplecti Franciſcus Mantica de tacitis, & ambiguis conuentionibus, lib. 1. artic. 15. num. 3. nam cùm retuliſſet aliorum ſententias in ipſomet articulo, in fine, ſiue vltimo loco decreuit, inter ambiguum & obſcurum nullam videri differentiam ineſſe: Et idem firmarunt ſecurè Aurelius Dauid de verbor. ſignificat. cap. 5. ſub num. 9. Camillus Gallinius lib. 3. cap. 11. num. 18. & 19. fol. 42. & iterùm num. 9. eiuſdem capituli dicens, ambiguitatem pro obſcuritate plerumque poni, & è contra, fuit etiam eodem in placito Angelus Matheacius (quem hactenus nullus retulit) de via & retione iuris, lib. 2. c. 3. ſub num. 8. in illis verbis: Hæc ſanè omniæ, quamuis ſubtili ratione inter ſe differant inuicem, tamen comprehenduntur, ac tanquam ſynonyma plerumque accipiuntur. Et verè pro hac parte concludenter adſtringit tex. in dict. l. veteribus, ff. de pactis, ibi: Pactione conſtitutionibus, ibi: Conſtitutio nihil debet obſcurum, vel ambiguum continere. Et in l. ſi legatario, in fine, ff. de fideicommiſſariis libertatibus, ibi: Ne dubium & obſeruum eſſet, cuius libertus foret, Prætorem pronunciare debere, &c. l. ita fidei, ad finem, ff. de iure fiſci, & doctrina, ſiue reſolutio hæc, quæ in puncto iuris probatur ex dictis iuribus, & per Gloſſatores antiquos; vt ex Gloſſa in dicta l. veteribus, deducitur, attento communi vſu loquendi, qui in omni actu & diſpoſitione attendi multùm debet, vt alio cap. probabitur latè infra, eſt magis certa & indubitata; vulgariter namque, ſiue communi loquendi vſu, termini omnes præfati, ſiue dubij ſpecies illæ, ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum confunduntur, & accipiuntur pro eodem: quoties enim diſpoſitio aliqua, ſeu vltima voluntas quæcumquæ, maioratuſve inſtitutionis clauſula aliqua certa non eſt omninò, aut non ſatis clara, & expreſſa, dici communiter ſolet, voluntatem in eo caſu dubiam, vel ambiguam, aut obſcuram, ſiue incertam, ex quo de teſtatoris, aut diſponentis animo certo non apparet. Nam ambiguum, & obſcurum illud eſt, quod pro certo & claro non conceditur, ſicut quod non eſt clarum, dubium eſt, & è contra vbi quid pro certo & claro conceditur id non eſſe ambiguum, nec dubium; id quod Simon de Præt. de interpretat. vltim. volunt. lib. 1. dicta ſolut. 5. num. 1. fol. 15. rectè obſeruauit, quamuis in aliis confusè ſe habuerit. Et hactenus de primo dubio, qualiter verba prædicta inter ſe diſtinguantur.

Quoad ſecundum verò, ambiguum ſcilicet, obſcurum, & dubium quibus modis accipiantur, omiſsâ ſententiâ Gloſſæ, in dicta l. quoties in ſtipulationibus, 2. ff. de verbor. oblig. in verbo, ambigua, omiſſis etiam his quæ recenſuit longa ſerie Aurelius Dauid de verbor. ſignificat. cap. 5. ex num. 23. cum ſeq. Camillus Gallinius lib. 3. cap. 13. per totum, ex fol. 43. dicendum erit, iuxta doctrinam & theoricam Baldi in d.l. veteribus, ff. de pactis, vtcumque poſſe dici pluribus modis. Et quidem primò ratione æquiuocationis; quia oratio, vel vocabulum, aut id quod dicitur, pluribus modis poteſt intelligi, d.l. quoties in ſtipulat. 2. ff. de verbor. obligat. Secundò dicitur aliquid ambiguum, vel obſcurum ratione generalitatis, quia generalitas etiam obſcuritatem parit, l. ita fidei, in fine, ff. de iure fiſci, l. prætor ait, in principio, ff. de iniuriis, quamuis incertitudo propriè dicatur ex generalitate proueniens, vt ſuprà dicebam. Tertiò dicitur ratione alternationis, cùm oratio alternatiuè concipitur, d.l. prætor ait, §. quod autem. Quartò, ratione non coarctatæ loquutionis, l. item exigit, ff. de dolo. Quintò & vltimò, ratione indefinitatis: & Baldum ſequitur Simon de Prætis de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 1. interpret. 1. dubit. 2. ſolut. 5. num. 7. fol. 15. refert Camillus Gallinius de verborum ſignificat. lib. 3. cap. 13. num. 5. & ad ipſum Baldum ſe remittit Alexander Raudenſis in indice, ſiue appendice de analogis, littera O. verb. obſcurum: nec aliter explicat in eiſdem commentariis. ſequitur etiam Baldum eundem Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent. lib. 1. dicto tit. 15. num. 4. & quinque ſeq. & num. 10. iterum inquit, quod eſt obſcurum, poſſe etiam dici ambiguum, & num. 11. vſque ad num. 15. Socini ſenioris doctrinam in dicta l. in ambiguo, in princip. commemorat, vbi quatuor modis intelligit eſſe ambiguum. Primò, quádo incertitudo oritur ex verbo generali, quod, vt dictum eſt, obſcuritatem parit. Secundò, quando incertitudo ex propria verbi ſignificatione non oritur, ſed ex re. Tertiò, quando incertitudo oritur ex propria verbi ſignificatione, quia plura ex ea comprehendi poſſunt, l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitut. vrban. præd. Quartò & vltimo, ambiguum dicitur, cùm incertitudo oritur ex aliquo verbo; quod pluribus etiam propriè poteſt intelligi, licèt is qui loquitur, de vno tantùm ſenſerit, ſicuti hæc omnia latiùs exornat Franciſcus Mantica loco ſupra relato, & retulit quoque Camillus Gallinius lib. 3. cap. 11. ex num. 14. vſque ad num. 18.

Quoad tertium verò, vnde ſcilicet proficiſcatur ambiguitas, ſiue obſcuritas verborum, conſtituendum eſt, ex his equidem quæ dicta, atque obſeruata hactenus fuêre, ſatis dilucidè reſolutionem deduci, & maximè ex his, quæ ex Baldo & Socino nunc dicebamus. Ex his etiam quæ Angelus Matheacius de via & ratione iuris, lib. 2. cap. 3. & ſeq. ſcripta reliquit. Aurelius etiam Dauid de verborum ſignificatione, cap. 5. num. 23. & 24. Simon de Prætis lib. 1. dicta ſolut. 5. in finalibus verbis. Cæterùm Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, cap. 13. lib. 3. ad quatuor capita exiſtimauit reducendam fore omnem diſputationem de obſcuritate & ambiguitate, videlicet, æquiuocum, generalitatem, alternatiuitatem, & indefinitatem, in quo, vt vides, nihil noui præfatus Author adducit, vtpote cùm ea omnia capita, ac ipſorum vnumquodque ex mente communi, & Doctorum traditionibus communibus procedant, (nec vllum eorundem vltra ipſas obſeruationes communes conſideratur) & maximè ſub his comprehendantur, quæ Baldus in dicta l. veteribus, magiſtraliter obſeruauit; Æquiuocum in hac materia intelligit Camillus dicto lib. 3. cap. 14. vbi latiùs proſequitur, & explicat verbum, ſeu orationem, ex quibus multiplex poſſit intellectus haberi: generale verò, ſiue generalitatem, quando de vno tantùm intelligitur, & generali enunciatione, virtute generis plura comprehenduntur, l. ita fidei, in principio, ff. de iure fiſci, l. prætor edixit, §. quod autem, ff. de iniuriis, l. cùm Stichus, ff. de ſolutionibus, l. in tradendis, ff. communia prædiorum: idq́ue latiùs exornat, & explicat cap. 15. per totum. Alternatiuitatem autem, ſiue alternatiuas conceptiones exiſtimat eſſe eas, quæ concipiunt ſub ſe tam diſiunctiuas, quàm ſubdiſiunctiuas orationes, ſicuti earum exempla adducit, & latiùs explicat cap. 16. per totum. Indefinitatem denique intelligit Camillus, per quam non minus ſignificamus vnum quàm alterum, & plura eſt oratio indefinita apta ſignificare, & ideò ex ipſa res pariter obſcura, vel ambigua eſſe dicitur, l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitut. urbanorum præd. & latiùs explicat cap. 17. eiuſdem lib. 3.

Denique & vltimò conſtituendum erit, Iacobum Mandellum Albenſem ſuperiorum omnium reſolutionem nullam tradidiſſe; nam licèt in ſummariis quorumdam conſiliorum dubia eadem propoſuerit, in indice etiam ipſorum excitauerit illa in terminis; in contextu tamen, ſiue in eiſdem nullam adhibuit theoricam, neque doctrinam, quâ dubiorum propositorum reſolutio poſſit deduci. Cæterùm in conſ. 119. num. 43. rectè obſeruauit, ambiguam diſpoſitionem interpretari; primò, à mente diſponentis, deinde inſpici id, quod eſt veriſimile, & his deficientibus ſeruari proprietatem verborum. Et repetit numer. 24. eiuſdem conſilij, in ambiguis inſpiciendum eſſe illud, quod eſt veriſimilius, vel quod plerumque fieri conſueuit. Et in conſ. 163. num. 2. ambiguum verbum poſitum poſt alia, quæ ſint clara, debere in dubio intelligi de caſu ſimili. Et in conſil. 64. num. 31. ambiguam diſpoſitionem optimè declarari ex facto poſteà ſubſecuto. Deinde, & eodem modo ſe habuiſſe Cardinalem Dominicum Tuſcum practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 10. ex fol. 541. Nam etſi eo loco congeſſerit quamplurima, ex quibus verba dubia declarationem, atque interpretationem recipiunt, ac inter alia ponderauerit ſeptem illas coniecturas, de quibus in l. ſi ſeruus plurium, §. finali, ff. de legatis primo, non tamen explicauit verborum prædictorum differentiam, nec peculiarem rationem, & naturam: ſicuti nec etiam explicauit tom. 5. littera O. concluſ. 52. fol. 1018. quamuis ibidem antiquorum Interpretum quamplurimorum placita cumulauerit in eo dubio, obſcurum aliquid quando dicatur, vel non, ſiue ex quibus obſcurum aliquid reddatur. Et concluſ. 53. eodem tom. 5. fol. 1019. rectè probauit, quod obſcuritas reprobatur in omni diſpoſitione. Et concluſ. 54. eodem fol. 1019. quando obſcuritas nihil operetur, aut verba obſcura habeantur pro non appoſitis. Et concluſ. 55. fol. 1020. obſcuritatem declarari ex mente proferentis, & ex aliis, quæ ibi aggregat. Sed nec eadem huius capitis dubia hactenus explanata; quid, inquam, ambiguum, quid obſcurum, quid dubium, & quid incertum explicauit Tuſcus ipſemet tom. 2. littera D. concluſ. 800. fol. 1051. nec concluſ. 801. nec concluſ. 802. in quibus locis, vel à ſe dicta ſuperioribus concluſionibus nunc relatis, vel alia ſimilia inquirit, nec de propriis huius capitis dubiis reſolutionem aliquam reddit.

CAPVT V.

Ex voluntate, & poteſtate, & forma, aut ſolemnitate, cùm actus omnes humani conficiantur, & perficiantur, & quolibet eorum deficientem corruant, prout nouiter explicatur per Authorem in eo dubio, an ſint duo tantum, vel tria, quæ actus perficiunt: antequam ad interpretationem, & coniecturas vltimæ voluntatis, & diſpoſitionis cuiuſque deueniatur; præmittendum, atque inquirendum ante omnia, vtrùm in actu, de quo quæritur, ea interuenerint, necne: Diſpoſitio etiam quæcumque, quemadmodum ad limites poteſtatis diſponentis, & iuris diſpoſitionis debeat reſtringi, aut etiam vitiari, vel ad modum iuris reduci, ſi legibus contraria fuerit? Rurſus donatione facta alicui, & filiis ſuis, vel ſibi, & filiis ſuis; vel vt bona, quæ donantur, remaneant ſi [Vide infrà hoc eodem libro & tractatu, cap. 68.]bi, & filiis ſuis: vtrùm poſſit donatarius in bonis donatis aliquem ex filiis meliorare, ſiue eiſdem quouis modo præiudicare; vel an debeant æqualiter bona ipſa filiis omnibus remanere? vbi & de altercationibus Doctorum in dubio ſimili, an ſi pater acquirat feudum, vel emphyteuſim pro ſe, & filiis, poſſit in ea eiſdem præiudicare, vel vnum ex filiis meliorare? & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu ex facto occurrenti definitio, atque deciſio adducta: Deinde vtrùm donatio facta alicui, vt poſt eius mortem teneretur reſtituere alteri, donantis, & donatarij conuentione reuocari poſſit ad detrimentum eius, cui facienda erat reſtitutio? vbi eiuſdem Regij Hiſpalenſis Senatus definitio alia proponitur, cùm agitata eſſet quæſtio vinculi irreuocabiliter conſtituti, & primi vocati conſenſu ab inſtitutore reuocati: Ac demùm l. quoties, C. de donat. quæ ſub modo, & l. 7. titulo 4. partita 5. deciſio exornata nonnullis remiſſiuè. Et donatione factâ vxori à fratre, vel conſanguineo mariti, cui in effectu acquiratur; & de Senatus Regij Hiſpalenſis definitione in eo dubio.

SVMMARIVM.

- 1 Vltimam voluntatem, & diſpoſitionem quamcumque, ita demùm coniecturâ adiuuandam, atque interpretatione fauorabili conſeruandam, ſi in diſponente voluntas, & poteſtas ſimul fuerit. Si etiam iuris forma, & ſolemnitas ab eo obſeruetur. Neque enim ſufficit, teſtatorem aliquid voluiſſe, niſi id potuerit. Niſi etiam debitis, atque iure probatis modis, & iuxta formam, actum conficiat.
- 2 Sicut è contra non ſufficit, teſtamentum aliquem facere potuiſſe, niſi id eum voluiſſe, atque expreſſim, vel tacitè (manifeſtè tamen) diſpoſuiſſe apparuerit. Imò neque voluiſſe, neque etiam potuiſſe ſufficit, ſi legis præcepto, aut diſpoſitioni non paruerit, legiſve ipſius formam, aut ſolemnitatem omiſerit.
- 3 Sic quamuis voluntas teſtatoris dominetur, & totum faciat in teſtamentis, & ideò præcipuè ſpectetur, atque obſeruetur. Aliquando non valet ex defectu poteſtatis, vel tranſgreſſionis diſpoſitionis, aut præcepti legis, vt hic obſeruatur.
- 4 Et ſibi teſtator imputet, qui legem contempſit, quam obſeruare debebat.
- 5 Cùm voluntas inanis ſit, cum qua non concurrit Juriſprudentia.
- 6 Diſpoſitio quantumuis generalis, debet intelligi de his, quæ ſunt in poteſtate diſponentis, cùm ſic commodè accipi poteſt.
- 7 Et nemo præſumitur velle id, quod in eius poteſtate non eſt.
- 8 Quòd ſi id expreſſim, aut manifeſtè voluerit, vel eius diſpoſitio non valet, & vitiatur. Quia nemo poteſt cauere, ne leges in ſuo teſtamento locum habeant. Vel ad modum, & diſpoſitionem iuris reducitur. Et ibidem, l. nemo poteſt, ff. de legatis primò, materia exornata nonnullis remiſſiuè.
- 9 Actum omnem humanum, voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate confici, & perfici, vt hic adnotatur, & axioma id per manus Interpretum traditum quotidie, & multis, variiſque caſibus conducibile, exornatum remiſſiuè, & declaratum infrà, num. 12.
