Denique & pro ſolutione fundamenti ipſius obſeruandum erit, in eiſdem terminis, ipſo q́ue dubio per Pariſium excitato, contrarium tenuiſſe Socinum iuniorem, dicto conſil. 54. ex num. 9. cum. pluribus ſeq. lib. 4. ibi namque, cùm quæſtionem propoſuiſſet de relicto facto vxori de certis bonis, vt vtatur & fruatur donec vixerit, & poſt eius mortem perueniant dicta bona ad infraſcriptos ſuos hæredes, vtrum ſcilicet debeantur filiis & hæredibus vnius ex hæredibus ante vxorem præmortui, an vero vni tantum ex hæredibus, qui ſupereſt, & ſeptem argumenta propoſuiſſet ex num. 1. vſque ad num. 9. contendens probare, quod hæredes hæredum præmortuorum admitti debeant pro rata cum hærede ſuperſtite; tandem ex dicto num. 9. cum multis ſeq. vſque in finem conſilij, conſtanter defendit, quod eiſdem, & aliis quibuſcunque argumentis non obſtantibus, veritas eſt in contrarium: & ſic concludendum putat, ſolum Iacobum ſuperſtitem ad bona D. Catherinæ legata, ea iam defuncta, eſſe admittendum, excluſis penitus filiis & hæredibus Andreæ, & Antonij præmortuorum. Et reddit rationem in effectu, quam ſæpè repetit, & latius comprobat, quod verba illa, ad infraſcriptos ſuos hæredes apertam, & claram teſtantis voluntatem oſtendunt, quod ſolum per eam dicantur vocati, qui ſcripti hæredes fuerunt, & non alij, hoc eſt, hæredum hæredes, quia ij nec ſcripti fuere, nec oculis corporeis legi poſſunt. Idcirco num. 18. & 19. inquit, non obſtare conſilium Pariſij 21. in contrarium allegatum, quoniam eius deciſio, ſtantibus verbis illis, infraſcripto hæredi, non eſt vera; quoniam ea verba ſunt perſonaliſſima, & ſolum hæredem ſcriptum dicuntur reſpicere, provt latiùs ibi proſequitur. Et id ipſum fequuti fuere Mantica, Simon de Prætis, Peregrin. Riminaldus, & alij, in locis citatis ſuprà, ad ſolutionem tertij argumenti: ideò autem Socinus iunior, ibidem, totum fundamentum facit in verbis prædictis, ad infraſcriptos ſuos hæredes, quoniam legatum ad vitam fuerat relictum, ſiue donec vixerit legataria, & poſt eius mortem hæredibus, quia ſi non ad vitam, ſed ſimpliciter bona relicta fuiſſent, non eſſet neceſſarium verbum illud, infraſcriptos, ſed verbus ſolùm hæredes, ſufficeret, nam quando res ſimpliciter legatu, verbum hæredes, ſi ad teſtatoris hæredes refertur, idem operatur, quod verbum infraſcriptos hæredes, & de hæredibus duntaxat ſcriptis intelligitur, vt ad ſolutionem quoque tertij argumenti, in finalibus verbis, ex Mantica, tis, Riminaldo, Peregrino, & Thuſco obſeruaui: & optimè percipit Peregrinus ipſe, dicto artic. 32. numero 74. & de his hactenus, quæ (vt vides) ingenti ſtudio, atque labore reſoluta, & digeſta fuere, nec ita dilucidè vllus Recentiorum tradiderat.

Prætereà, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, ex eiſdem hactenus obſeruatis, & ſcriptis, & cap. præcedenti traditis, inferri ad re [Ex alteræ Senatus Hispalensis in eadem materia ſingulari, & in caſu admodum aſſiduo, notanda definitione.]ſolutione, & comprobationem caſus alterius practici, admodum aſſidui, & qui diebus præteritis in Hiſpalenſi Regio Senatu, ex cauſa appellationis ab inſeriori, ex facto euenit: Petrus namque de Ribera in ex tremis conſtitutus, teſtamentum condidit, & quatuor fratribus ſuis hæredibus inſtitutis, pluribùſque legatis relictis, inter alia legata cauit ſemel, quod omnibus ſuis hæredibus, abſque liberis decedentibus legabat conſanguineis ſuis domum ſuam: iterum autem, quod poſt mortem omnium ſuorum hæredum, qui ſine liberis deceſſiſſent: domum eandem ipſis relinquebat. Iterum denique, ipſomet teſtamento expreſſit: Y ſucediendo, que todos los dichos mis herederos mueran ſin hijos, ni deſcendientes legitimos, quiero, y es mi voluntad, que las dichas caſas grandes de mi morada, que yo dexo, vengan a Gomez, Diego, Iuan, y Beatriz, mis ſobrinos, hijos de doña Mencia de Ribera mi prima hermana, las quales ayan y tengan para ſi, y por proprias ſuyas, que aſſi ſe las dexo y mando. Viuentibus itaque tribus ex præfatis hæredibus inſtitutis, vnus namque deceſſerat iam; vnus ex dictis quatuor legatariis, Didacus ſcilicet, ad dictam domum vocatus cum aliis tribus poſt mortem hæredum, deceſſit, poſtmodum vero nonnullis ab hinc annis, cedente die legati, & omnibus hæredibus abſque filiis, & deſcendentibus defunctis, præfati alij tres, Gomezius, inquam, Ioannes, & Beatrix, iuxta tenorem dicti teſtamenti, poſſeſſionem domus præfatæ præoccuparunt, & apprehenderunt, & cum excitatum fuiſſet dubium, & controuerſia, ac lis mota ab hæredibus dicti Didaci, qui ante hæredes ex hac vita migrauit, vtrum ſcilicet deberetur ipſis pars domus ipſius, & legatum pro ea parte tranſmitti potuiſſet, necne; iuridicè definiuit Senatus, legatum pro vlla parte tranſmitti non potuiſſe, legatario ante hæredes præmortuo, & hæredibus eiuſdem legatarij ſilentium impoſuit, totamque domum pleno iure adiudicauit tribus ſuperſtitibus, Gomezio inquam, Ioanni, & Beatrici.

Senatus autem definitio, ex his omnibus, quæ eodem cap. & præcedenti tradidimus, comprobatur adeò manifeſtè vt vides comprobatur etiam in indiuiduo ex ſequentibus. Ac primum equidem, quoniam legatum præfatum, negari non poteſt, quin ſub conditione relictum fuerit, videlicet, ſi hæredes omnes inſtituti, abſque liberis deceſſiſſent; paria namque ſunt exprimere, & cauere ſub conditione, ſi abſque liberis deceſſerint, vel adiicere, mortuis omnibus, aut moriendo abſque liberis; cum intentio, & propoſitum teſtatoris, magis quam ſonus, & figur verborum attendi debeat, vt inducatur, vel non, conditio; ſiue diſpoſitio efficiatur conditionalis, aut pura; quod cap. præcedenti, num. 33. & 34. adnotaui. Et vltra ibi dicta, corroboratur ex eo, quod in propriis terminis tradiderunt Curtius iunior, in conſil. 313. Cephalus, in conſil. 37. num. 15. lib. 1. Burſatus, in conſ. 8. num. 23. lib. 1. Franciſcus Viuius, deciſ. 484. num. 7. & ſeq. lib. 3. Morotius, responſo 3. num. 1. & reſponſo 2. num. 12. Antonius Theſaurus, quæſt. 68. Forenſi, num. 14. fol. 384. Legatum inquam, an purum ſit, & tranſmiſſibile, vel conditionale, & non tranſmiſſibile, ex coniecturis etiam, non modo ex expreſſa teſtatoris voluntate dignoſci. Certi autem, & indubitati iuris eſt, legatum ſub conditione relictum, ſi pendente conditione legatarij mors interueniret, ad hæredes illius non tranſmitti; provt latè probaui cap. præcedenti. & ſuprà hoc eodem cap. numero trigeſimoquarto, & ſunt iura expreſſa in titulo, ff. & C. quando dies legati cedat, & in l. vnica. § ſin autem aliquid ſub conditione. C. de caducis tollendis, & notarunt poſt alios multos Authores Ioannes Bolognetus, 2. parte, §. cum ita. l. hæredes mei. ff. ad Trebell. num. 109. Ludou. Morotius, reſponſo 2. fere per totum. Antonius Theſaurus, Forenſium, dicta quæſt. 68. num. 1. Ludou. Caſanate, in conſ. 32. n. 19. Petr. Surdus, in conſ. 123. n. 7. lib. 1. & de alimentis, titul. 9. quæst. 6. num. 8. fol. 579. Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſ. 158. ad finem, verſic. tertia. Cardinalis Thuſcus latè, tom. 5. littera L. concluſ. 39. per totam, folio 41. & tom. 8. littera T. concluſ. 372. ex fol. 365. vbi etiam latè, quod tranſmitti non poteſt ius nondum competens, & quando ſecus.

Secundò etiam facit, legatum poſt mortem hæredis relictum, conditionale eſſe: l. prima, §. dies. l. hæres meus 78. in principio. ff. de condit. & demonſt. l. ſi cum hæres, & l. huiuſmodi, verſic. nam tale, ff. quando dies legati cedat. Curtius iunior, in conſ. 313. n. 1. Cephalus, in conſ. 37. n. 1. lib. & in conſ. 188. n. 10. lib. 2. latè Morotius, dicto reſp. 2. n. 5. 8. & 9. Antonius Theſaurus, dicta q. 68. Cæſar Barzius, deciſ. 81. n. 1. 2. & 15. & latiùs n. 12. & 15. Cardinalis Thucus, multis in locis, de quibus infrà. Zabarella, in conſ. 133. n. 6. verſic. ad tertium. Alexander, in conſ. 14. num. 3. lib. 1. Ludouicus Romanus. in conſ. 17. & in conſ. 480. Cùm ergo poſt mortem hæredum relictum domus factum fuerit in caſu præſenti, nequaquam tranſmitti potuit, præmortuo legatario prædicto: quod etiam voluit Ioannes de Imola, in l. ſi cui legetur, §. hoc autem, col. prima, in fine, verſic. nam ſi grauatur hæres, iuncto, verſic. item nota quod non quod non videatur, de legatis primo, poſt Iacob. de Arenis, per eum allegatum; vbi inquit, quod grauatus dare Titio decem, cùm morietur, ſi interim legatarius decedat, non tranſmittit. Et id ipſum probauit Caſtrenſis, in l. ex his verbis, num. 2. in fine, C. quando dies legati cedat. & exornauit Stephanus Gratianus, diſceptationum Forenſium, cap. 136. n. 29. & ſeq.

Tertiò & in fortioribus terminis facit textus, in l. quibus diebus. 40. §. quidam Titio. ff. de condit. & demonſtrat. vbi legatum fuit priùs purè relictum: deinde adiectum in fine, quod legata tunc ſoluerentur, quando, vel ſi mater moreretur: & quamuis O filius illius esset ſententiæ, vt ſolutioni diem magis, quam conditionem adiectam conſeret; tamen Labeonis comprobatur reſponſum, qui dicebat, illa verba conditionem importare: & ſic etiam, quod vnica non ſit enunciatio, ſed duplex, legatum remanet conditionale. Sicuti contra Hotomanum, in conſ. 78. rectè perpendit eum textum Antonius Theſaurus, Forenſium, dicta q. 68. n. 5. qui etiam loquitur in fortioribus teminis, quam noſtris, quando ſcilicet, legato prius ſimpliciter relicto, deinde fuit datum tempus, cùm filia nupſerit, ad ſoluendum: & tamen reſoluit, quod verba ibi propoſita conditionem important, vt legatum non tranſmittatur. Quanto ergo magis pro illa quarta parte domus legatum tranſmitti non potuit in caſu præſenti, cùm non modò fuiſſet relictum, ſi hæredes morerentur, ſed ſi abſque liberis mortui ſint, & ſic in tempus mortis eorum, & ſi ſine liberis deceſſiſſent.

Quartò etiam facit, in caſu ipſo propoſito, non modo caſum illum decedendi abſque liberis, incertum eſſe, & conditionalem, vtpotè ex futuro euentu dependentè, & qui poterat adeſſe, vel non ad eſſe, quod pluſquam certum eſt, verum etiam diem ipſum mortis hæredum (quando habendorum, vel non habendorum filiorum conditio deficeret) incertum eſſe, & ideò conditionem facere: l. ſi Titio 22. §. primo, ff. quando dies legati cedat. At dies incertus conditionem in teſtamento facit: l. dies incertus 74. l. hæres meus 78. ff. de condit. & demonſt. l. ſi poſt diem. ff. quando dies legati cudat. cum aliis adductis per Hieronymum de Ceuallos, practicarum commun. contra commun. quæſt. 790. num. 10. & præſertim, quando verbis ablatiui caſus legatum fuit conceptum, provt in præſenti conceptum apparet, quæ conditionem important, ſicuti alio cap. ſtatim latiùs probabitur: & ſuturum tempus reſpiciunt, & ſic legatum ante ipsum diem legatario defuncto, tranſmitti non potuit; provt contendunt poſt alios Authores Oſaſcus, deciſione 165. num. 17. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 334. lib. 3. Ludouicus Morotius, responſo 2. & 3. Franciſcus Viuius, deciſ. 484. ex num. 6. cum ſequent. lib. 3. Antonius Theſaurus, Forenſium, dicta quæſtione 68. num. 6. 7. & 8. Stephanus Gratianus, diſceptation. Forenſium, cap. 136. num. 25. & ſeq. & deciſion. 153. Peguera, & Chartarius, vbi ſtatim.

Prætereà & quinto loco faciunt ea, quæ ſpeciaficè magis tradiderunt, vt totam hanc materiam, circa incertitudinem temporis explicarent, & interpretarentur textum, in l. ex his verbis. C. quando dies legati cedat. & in l. Firmio 26. §. primo, ff. eod. l. Sæius Saturninus 46. ff. ad Trebell. Flaminius Chartarius, deciſ. 102. Franciſcus Marcus, q. 310. Cremenſis, ſingulari 112. Ludouic. Morotius, reſponſo 2. num. 8. & 9. Antonius Theſaurus, Forenſium, dicta q. 68. num. 9. 10. & 11. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 31. num. 19. Peguera, deciſ. 107. latiùs Stephanus Gratianus, dicto cap. 136. num. 25. cum pluribus ſeq. vſque ad num. 46. & deciſione 153. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 81. Videlicet, quod aut incertitudo prouenit ex actu futuro, vt cum ille nupſerit, vel cùm hæres morietur, quæ duo æquiparantur, l. cum teſtator. C. de teſtam. manumiſſis, & tunc tempus illius actus, quia reſpecit incertitudinem actus, quo pendente incertum eſt, quis moriatur, an hæres, vel legatarius, legatum non tranſmittitur, quia dies intus conditionem importat; & poteſt mulier nubere, vel non nubere, & ante conditionis euentum poteſt mori legatarius. Et ita eſt in illo caſu, quando legatum debet ſolui poſt mortem vſufructuarij, vt per Franciſc. Marcum, dicta q. 318. vel poſt mortem Tertij, vt per Cremenſem, dicto ſingulari 112. Vel prouenit ex actu, qui quidem futurus eſt, ſed certum eſt, conditionem extituram, & actum habere ſuum effectum, licet dilatione ſuſpendatur, vt Relinquo Titio centum, cum ipſe morietur, tunc legatum tranſimittitur, quia dies eſt certus, & non ſuſpenditur. Caſus eſt in d.l. hæres meus 78. ff. de condit. & demonstr. l. ſi hæres, ff. quando dies legati cedat. & ſimilis eſt conditio poſita in l. ex his. Ratio eſt, quia conditio certò extura, non reddit conditionalem diſpoſitionem, ſed puram, l. ſi pupillus. §. primo. ff. de nouat. vbi Caſtrenſis; ideò ſi certum non ſit, an ſit conditio extitura , vel non, legatum dicitur conditionale, & ita concludit Antonius Theſaurus, dicta quæſtione 68. numero 9. & 10. qui ſubdit, clariùs diſtingui poſſe, quod aut conditionis euentus reſpicit perſonam legatarij, & certum eſt, ipſam conditionem extituram, ſed dubitatur, an mortuo, vel viuo legatario exiſtat, tunc ſi moriatur legatarius ante conditionis euentum, legatum non tranſmittitur, quia cauſa, ex qua legatum debetur, ſemper debet præcedere; ideò ſiue legatum factum fuerit, cùm quid factum fuerit, vt cùm nupſerit, vel; nubet filia mea; vel cùm quid factum non contingere, quod ante caſum legatarius moriatur, non tranſmittur legatum: l. huiuſmodi 13. ff. quando dies, legat. cedat. l. ſi dies 21. eod. At ſi reſpiciat conditio perſonam hæredis, & tempus certum, iura quod tempus aliquid facere debeat, veluti cum ad legitimam ætatem peruenerit, vel cum hæreditatem capiet hæres, tunc legatum tranſmittitur, quia purum cenſetur: l. ex his verbis, l. pontionilla. C. quando dies legat. cedat. d.l. ſi dies, §, ſi ſub conditione. ff. eod. ideò ſi conditio ſit talis, ante cuius euentum non poſſit legatum capi, putà, cùm liberos habuerit, vel ſi Titius hæres erit, tunc ſi decedat legatarius ante conditionis euentum, non tranſmittitur legatum ad hæredes: l. cum vxori. C. eod. hactenus Antonius ipſe Theſaurus, qui ſpecificè in vna, & altera diſtinctione comporibat iſtam partem. Et omnino conuenit ei Ludouicus Morotius, dicto reſp. 2. vbi nonnullos caſus ſingulariter conſtituit, atque diſtinguit in hac materia, & duas principales concluſiones conficit num. 7. 8. & 9.

Prima eſt, nihil referre in vltimis voluntatibus, an conditio apponatur circa ſubſtantiam legati, an circa reſolutionem, & executionem; exemplum, à pari procedunt iſta: lego centum Titio, ſi alis morietur, quo caſu conditio adiecta eſt ſubſtantiæ legati, vel ſi primò centum leget teſtator, & exinde iubeat non dari, niſi talis moriatur; nam vtroque modo legatum conditionale eſt, tempus mortis reſpiciens, textus eſt, qui hunc caſum decidit, in l. quibus diebus, §. quidam Titio ff. de condit. ibiq́ue hoc expreſsè notat Caſtrenſis, & Socinus poſt eum, in vltimo notabili: & ideò legatum eiuſmodi relictum poſt mortem hæredis, conditionale eſt, etiam quod executioni, & reſolutioni legati, non autem ſubſtantiæ tempus mortis ſit adiectum.

Altera concluſio Ludouici Morotij traditur dicto responſo 2. num. 8. cum tempus mortis, quod omnino incertum eſt, legato adiicitur, fiue in ſubſtantia, ſiue præſtationi; & tunc inquit, duos caſus diſtinguendos eſſe: primus, an tempus reſpiciat mortem legatarij, vt cúm teſtator legat Titio centum, cúm ipſe Titius morietur; & tunc quia mors legatarij certa eſt, legatum eſt purum. Secundus eſt caſus, poſt mortem hæredis, aut Tertij legatum relinquitur; & tunc, quia incertum eſt, an legatario viuo dies legati non cedat, legatum eſt conditionale, & legatarius defunctus viuo hærede, aut Tertio, ad hæredem non tranſmittit. Et citat text. in d.l. hæres meus 78. ff. de condit. & demonſt. & in l. ſi cum hæres. ff. quando dies legat. cedat, & in l. huiuſmodi. eod. tit. & adiicit num. 10. vſque adeo eſſe veram concluſionem præcedentem, quod etiam, quando conſtaret, legatum purè relictum fuiſſe ab initio, attamen ſi tempus mortis hæredis exinde adiectum eſſet ipſi legato, quod (vt dixerat) præſe fert conditionem, vtique legatum eiuſmodi purum, ademptum cenſetur ſub conditione adiecta, nec differt à legato relicto ſub conditione, vt per Oldrald. in conſil. 16. in principio, Ruinum, in conſilio 199. num. 4. lib. 2. & Hactenus Ludou. Motorius, qui in caſu præſenti legatum fuiſſe conditionales & impediri tranſmiſſionem mortuo legatario ante hæredem; concludit ſpecificè.

A Morotio autem non diſſentit, ſed potius ſuperiora omnia confirmat, & Senatus deciſionem conprobat quoque Stephan. Gratianus, diſceptationum Forenſium, d.c. 136. ex n. 25. vſque ad num. 44. is namque Author, d.n. 25. & tribus ſeqq. agnoſcit pro certo, quod dies incerta adiecta ſolutioni, & executioni, inducit conditionem, & impedit tranſmiſſionem, non ſecus ac ſi eſſet appoſita ſubſtantiæ, & diſpoſitioni legati, provt eſt, quando petitio, & executio legati differtur; in diem omnino incertum; cùm ſecus ſit (vt ipſe dicit) quando non eſſet dies omninò incertus, vt tempus ætatis, vel ſi apponeretur dies reſpectu honorati Quando autem eſt adiectum tempus incertum in perſona grauati, ſemper fit conditio, quamuis adiiciatur præſtationi, non ſubſtantia: legati, quia tempus incertum, quando habet ſe ad eſſe, vel ad non eſſe, adiectum etiam executioni, facit conditionem; cum ſecus ſit quando dies appoſita commenſuratur tempori, præfiniendo diem poſt certum tempus, tunc etenim non fit conditio, cum ſimus in die certa; provt has omnes doctrinas, & reſolutiones communes, iure, & authoritate & quamplurimorum Authoturm allegatione confirmat ibi Stephanus ipſe Gratianus, ex dicto n. 25. & tribus ſeqq. & is equidem (vt dixi) his accedit Interpretum placitis, de quibus ſuprà ſtatim etiam ex n. 29. conuenit omnino eiſdem, & Senatus Hiſpalenſis deciſionem comprobat manifeſte; inquit namque, quod nunc ab eo dicta, habent locum, quando adſunt dictiones ſuſpenſiuæ executionis in diem incertum, ita vt appareat, quod teſtator non voluerit, præſtari legatum, niſi in caſu euentus diei, aut conditionis purificatæ, etiamſi legatum priùs purè factum eſſet: in quo (vt vides) conuenit Theſauri, & Morotij reſolutionibus, iam relatis, provt ibi apparet ex d.n. 29. vſque ad num. 36. vbi firmat pedes in hoc, quod ſtantibus verbis ſuſpenſiuis, & caſu, in quo eſt verè conditio, ſiue appoſitis dictionibus aduerſatiuis, ſeu habentibus naturam aduerſatiuæ, quæ faciunt conditionem, & derogant puritati relicti, ex natura aduerſationis, fiue dilata executionein tempus mortis, aut caſum incertum; aut ſi non conſtet de contraria voluntate, conditio inducitur, & impeditur tranſmiſſio. Et id ipſum repetit num. 40. tribus ſeqq. vbi etiam ſtat ſemper in eodem propoſito, an ſcilicet tempus ſit adiectum per dictiones, quæ important conditionem principaliter, vel ſecundariò, vt latiùs ibi, & n. 36. vſque ad numer. 40. vbi inquit. quod non refert, quod dies incertus apponatur ad ſubſtantiam. vel ad executionem, cum vtroque caſu legatum ſit conditionale; ſiue mandetur præſtari legatum, Titius morietur, vel ſimpliciter dicatur ſolui, cùm morietur, vt etiam latiùs ibi.

Denique & ſuperioribus conuenit, ſed latiori, & diſtincta magis manu explicat hanc materiam, Iacobus Menochius (quem nullus prædictorum commemorat) lib. 2. præſumpt. 201. ex num. 30. vſque ad n. 51. qui cum ex propoſito ſumpſerit eò loci declarare, tranſmiſſioni legati, & fideicommiſſi, an, & quando ex præſumpta mente, & voluntate teſtatoris locus eſſe poſſit atque ex num. 17. vſque ad num. 34. præmiſiſſet primum caput illius diſputationis, quando ſcilicèt legatum, vel fideicommiſſum eſt purè relictum: atque ex num. 34. & quatuor ſeqq. ſecundum adduxiſſet caput diſputationis eiuſdem, quando ſcilicet legatum, vel fideicommiſſum fuit relictum ſub modo. Ex dicto n. 39. tertium caput inquit, quando legatum fideicommiſſùmve fuit relictum in diem; & hoc in capite quatuor principales caſus diſtinguit.

Primus caſus eſt, quando dies eſt certus, vt ſi teſtator reliquit legatum præſtandum Calen. Auguſti: hoc ſanà caſu dies ſtatim cedit quoad tranſmiſſionem licet non quoad petitionem: l. Sempronius Attalus, ff. de vſufr. legato. l. 5. & l. ſi dies, ff. quando dies legati cedat. l. vnica, in princip. verſic. ſimilique modo. C. de caducis tollendis. Nec mirum eſt quod dies alicuius legati non cedat quoad petitionem, ſed tantum cedat quoad tranſmiſſionem, vt declarat Ruinus, ibi relatus per Menochium. Et hic caſus primus ad nos non pertinet, nec ad præfatam Senatus Hiſpalenſis definitionem: videtur tamen (vt ego arbitror) conuenire deciſioni l. 31. titul. 9. partita 6. in principio, verſic. E aun la podria fazer a dia cierto: & l. 34. eod tit. & part. ibi, que fueſſe fecha puramente, o a tiempo cierto.

Secundus caſus eſt, quando legatum, vel fideicommiſſum eſt relictum in diem incertum, omni incertitudine, an, ſcilicet, & quando: hoc caſu idem eſſe dicendum, quod de legato, vel fideicommiſſo relicto ſub conditione (inquit Menochius, n. 40.) cum dies omnino incertus, ſit idem, quod ipſa conditio, ſeu ei æquiparetur: l. talis ſcriptura. l. ſed et ſi ſub conditione, ff. de legatis 1. l. ex his, ff. quando dies legati cedat. & l. cum teſtator. C. de manum. teſtam. & adducit exemplum vt ſi teſtator legauit centum Caiæ, cùm nupſerit. Hic enim dies nuptiarum eſt incertus, an, & quando nubet, & propterea tanquam legatum conditionale non tranſmittitur: l. hæc conditio, ff. de condit. & demonſt. hic etiam caſus non eſt ille, de quo præſens diſputatio, & Senatus Hiſpalenſis deciſio.

Tertius eſt caſus, quando dies non eſt incertus omni incertitudine, ſed ſolùm an; ſicuti quando teſtator legauit centum Caio, cùm triginta annorum erit: hic enim dies non eſt incertus quando, ex quo conſtat, quo tempore, ſi viuet, erit eius ætatis: ſed eſt incertus an, cùm incertum ſit, an tandiu viuet, quoad eam ætatem perueniet: hoc caſu legatum non tranſmittitur, cum adhuc hic dies æquiparetur conditioni: l. ſi qui legatur. §. hoc autem legatum, ff. de legatis 1. l. Publius, §. 1. ff. de condit. & demonſtrat. Menochius, dicta præ ſumpt. 201. num. 42. qui num. 43. extendit, vt locum habeat hic caſus, etiam quando dies iſte certæ ætatis fuit adiectus perſone hæredis grauati. Et idem, ſi Tertij, vt ibi num. 44. & vide Gregor. Lopez. in l. 31. tit. 9. partita 6. Gloſſa, quando fuere de edad, quæ lex Partitæ approbat reſolutionem prædictam in verſic. otro ſi dezimos.

Declaratur autem caſus metipſe, vt locum non habeat, quando hic dies incertus ætatis, an ſcilicet, fuit adfectus ſolutioni, & præſtationi legati, vt ſi teſtator ita dixit, lego centum Caio, quæ ei dari volo, cùm erit triginta annorum: hoc caſu legatum tranſmittitur ad hæredes Cai legatarij, & ſi is deceſſit antequam perueniat ad eam ætatem 30. annorum. Eſt ratio, quia dies ille ætatis adiectus non eſt ſubſtantiæ legati, non enim dixit teſtator lego centum Caio, quando erit 30. annorum, ſed adiectus eſt ſolutioni, & executioni. Nam primò ſimpliciter dixit, lego centum Caio, deinde adiecit tempus ſolutionis, diuum ſubiunxit, quæ dari volo, cum peruenerit ad 30. ſuæ ætatis annum, ac propterea legatum hoc ſui natura, & ſubſtantia purum eſt, ſolutio verò in certum tempus dilata, & ideò locus eſt tranſmiſſioni; ſicuti ſtatuit Alexander Seuerus, in l. ex his, C. quando dies legati cedat, cuius verba hæc ſunt: Ex his verbis, do, lego Ælicæ Seuerinæ filiæ meæ ſecundæ decem. quæ legata accipere debebit cum ad legitimum ſtatum peruenerit non conditio fideicommiſſo, vel legato inſerta, ſed fictitio in tempus legitimæ ætatis dilata videtum& ideò ſi Ælia Seuerina filia teſtatoris, cui legatum relictum eſt, die legati cedente vita functa eſt, ad hæredem ſuum actionem tranſmittit, ſcilicet vt eo tempore ſolutio fiat, quo Seuerina, ſi rebus humanis ſubtracta non fuiſſet, 25. annum ætatis impleuiſſet. Hanc declarationem paſſim admittunt omnes in d.l. ex his & alibi, quando dies ſolutioni adiectus eſt ſeparata clauſula; ſicuti quando teſtator (vt in caſu d.l. ex his.) dixit, lego Caio centum, quæ ei præſtari volo, quando peruenerit ad 30. annos: & omnes Doctores ita intelligunt, provt obſeruat Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 201. n. 46. ita quoque intellexit Cæuallos, practicar. commun. contra, communes, 4. part. q. 7. 5 8. n. 3. fl. & 40. de quo infrà, ad finem huiuſce cap. ſed dubium eſt, (provt Menochius ipſe aduertit) quando teſtator ita dixit, lego centum Caio, cum ad 30. annos peruenerit; an dies adiectus ſit in hoc caſu ſolutioni, vel ſubſtantiæ legati, & eſſe adiectum ipſi ſubſtantiæ, affirmarunt Alexand. & Corneus, Socinus autem ſenior ſentire videtur, quod etiam hoc in caſu dies ſit adiectus ſolutioni: ſed in ſententiam Cornei, Alex. magis ſe inclinat Menochius, d.n. 46. & l. partitæ 6. præcitata 31. tit. 9. expreſsè approbat iſtam partem, dum dicit: Mando que den a fulano mil marauedis, quando fueſſe de edad de catorze años: quod eſt aduertendum vltra ea, quæ ad finem dicentur huius cap. & hic quoque caſus ad præſentem, & Senatus definitionem non attinet.

Quartus denique & vltimus caſus (quem Menochius adducit dicto caſu 201. lib. 4. n. 48.) eſt, cùm dies non eſt omnino incertus ſed ſolum incertus quando, vt ſi teſtator legauit Caio centum, quando hæres ipſe morietur, vel poſt mortem hæredis: hoc caſu. & ſi certum eſt, hæredem moriturum; attamen incertum eſt, quando morietur: poſſet enim ita decedere ante Caium legatarium, quàm poſt; & proptereà, tanquam ſi expreſſa conditio eſſet adiecta, non tranſmittitur ad hæredes legatarij, eo decedente ante hæredem: ita ſanè Papinianus reſpondit in hæres meus 78. §. 1. ff. de condit. & demonſt. cuius verba hæc ſunt: Hæres meus cum ipſe morietur, centum Titio dato, legatum ſub conditione relictum eſt. quamuis enim hæredem moriturum, Certum ſit; tamen incertum eſt, an legatario viuo dies legati non cedat: & non eſt certum, ad eum legatum peruenturum, Hactenus Papinianus: idem reſpondit Pomponius, in l. huiuſmodi, in fine, ff. quando dies legati cedat: & tradunt Corneus, Alexander, Decius, Ruinus, Boërius, Phanuc. & Anton. Gabriel, cum quibus Menochius, vbi ſupra, dicto d. 48. qui n. 49. id ipſum locum habere dicit, quando dies iſte fuit adiectus in perſonam Tertij: & rectè expendit pro ea ſententia text in l ſi pecunia, §. 1. ff. de legatis 2. & n. 50. dicit etiam, quod id quoque procedit, etiam quando dies iſte incertus fuit adiectus non ipſi ſubſtantiæ legati, ſed ſolutioni, & præſtationi; nam adhuc legatum tanquam conditionale habetur, & ob id decedente legatario ante illud tempus, non tranſmittit ipſum legatum ad ſuum hæredem: ita Gloſſa, in l. Seius Saturninus, ff. ad Trebell. Bald. Alex. Iaſon, Ruin. Iacob. Æmilian. & Hieronym. Zanc. quos refert Iacob. Menochius, dicta præſumpt. 201. num. 50. qui concludit, quod difficile eſſet in foro ab hac communi ſententia recedere, & quod retineri debet in iudicando, & conſulendo. Et exemplum adferri, vt ſi teſtator ita dixit, lego centum Caio, quæ ei dari volo poſt mortem Sempronij: & hanc eandem opinionem tenuerunt Antonius Theſaurus, dicta q. 68. Ludouic. Morotius, dicto responſo, 2. n. 8. & 9. Stephanus Gratianus, diſceptation. Forenſ. dicto cap. 136. ex n. 25. provt ponderantur ſupra, n. 70. per totum, Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 81.

Hæc quidem cum ita ſe habeant, provt ex dicto num. 70. huius cap. traduntur: an vllo pacto ſubſiſtere de iure valeant ea, quæ Hieronymus de Cæuallos, 3. parte commun. contra commun. q. 790. non commemorando aliquem ex præcitatis Authoribus, nec Thuſcum, referendum infrà; ſcripta reliquit? viderint alij; qui etiam perpendent ea, quæ in eodem articulo ad finem huiuſce cap. traduntur: viderint etiam contra eiuſdem Cæuallos placitum de quo ibi, acutam illam 1. ſonis conſiderationem, in d.l. ſi cui legetur. §. hæc autem, num. 7. ff. de legatis 1. qui retenta opinione præfata, quando dies incertur fuis adiectus non ipſi ſubſtantiæ legati, ſed ſolutioni; inquit, non obſtate, quod dies certæ ætatis maiorem habet incertitudinem, quam habet dies mortis, qui eſt incertus ſolum quando, & tamen dies certæ ætatis adiectus ſolutioni, & præſtationi legati, non impedit tranſmiſſhonem: l. ex his, C. quando dies leg ced. & diximus ſupra: ergo multo minus impediet tranſmiſſonem dies incertus mortis. Reſpondet itaque Iaſon (quem etiam Cæuallos non citat) quod imò dies mortis hæredis, vel Tertij, eſt magis incertus illo die certæ ætatis, quandoquidem dies mortis eſt incertus quando, ſicuti clarum eſt; ſed etiam eſt incertus an, nempè an legatarius morietur ante, vel poſt hæredem. Et hactenus de quinto ſundamento huiuſce partis, cuius reſolutiones, & doctrinæ, quantum abhorreant à reſolutione illa Hieronymi de Cæuallos, dicta q. 790. viderit vnuſquiſque; cum ipſe firmauerit, legatum relictum poſt mortem hæredis, vel alterius, purum, & in diem certum relictum videri: de quo latius infrà.

Sextò deinde, & pro eadem parte faciunt illa, quæ in hoc ipſo propoſito adducit Menochius idem, lib. 4. dicta præſumpt. 201. num. 71. dum dixit, quod conditio vera & propria, vti eſt caſualis, impedit tranſmiſſonem, etiam ſi certum ſit, conditionem extituram; vt ſi teſtator ita cauerit, relinquo Caia centum, ſi filius meus deceſſerit ſine liberis legitimis, & iam conſtat filium illum procreare non poſſe liberos, vel ob naturæ impedimentum, vel ob aliud accidens, vt ſi iam profeſſus eſt Religionem: hoc ſanè caſu adhuc dicendum eſt. quod ſi Caius ille decedat ſuperſtite, filio illo, legatum, vel fideicommiſſum efficiatur caducum, atque ita non tranſmitti ad hæredes Caij: ſicuti tenent quamplures Authores relati per Menochium, vbi ſuprà, qui dicit, hanc ſententiam probari, in l. huiuſmodi ff. quando dies legati cedat Et hæc quidem non otiosè, ſed ideo, atque conſultò dicta, quod præfati legatarij prædefuncti hæredes, ex eo inter alia contendebant, legatum ad ipſos tranſmitti debuiſſe, quia mortis eiuſdem legatarij tempore certum eſſet, teſtatoris hæredes non habituros liberos, tum propter ætatem eorum, tum etiam quia adhuc matrimonium non contraxerant. Morituros autem ipſos, licèt certum eſſet; attamen, quando morituri ſint, incertum omnino, an etiam legatarius ante ipſos moreretur; quorum vnum quoque ſufficeret, ex dictis hactenus, & ex ipſo Menochio, dict. n. 71. qui in ipſis terminis ita ſcribit: Et accedit ratio, quod hoc legatum, & fideicommiſſum, relictum ſub duplici conditione, nempè ſi morietur, & ſi ſine liberis; et ſi ergo certum eſt grauatum non ſuſcepturum liberos, non tamen euenit altera, quod deceſſerit grauatus ante ipſum legatarium, vel fideicommiſſarium.

