Decima coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale in filiam, multo magis ex perſona patris tranſmitti, vbi ſumus in fideicommiſſo, ad quod fœminæ vocatæ cenſentur in defectum maſculorum. Sicuti ſcripſerunt Ruinus, in conſ. 154. & in conſil. 120. n. 8. cum ſeq. lib. 1. Crotus, in conſil. 399. n. 62. lib. 3. Cephalus, in conſ. 134. maximè ex n. 40. cum ſeq. lib. 1. & in conſ. 449. n. 27. & 28. lib. 3. Decianus, in conſ. 40. n. 32. lib. 1. Pedrocha, dicto, conſ. 40. n. 346. tribus ſeqq.

Vndecima coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti in fœminam, ex diſpoſitione ſtatuti, non extantibus maſculis, ab interſtato ſucceſſuram; provt multis rationibus, & authoritatibus comprobauit idem Pedro, eodem conſ. 40. ex. n. 350. vſque ad num. 365.

Duodecima coniectura eſt, tranſmitti fideicommiſſum conditionale, etiam ſui natura non tranſimiſſibile, vbi cum fideicommiſſaria subſtitutione ius accreſcendi vnitum reperitur; idque ex vetiori, & receptiori Interpretum ſententia, quam poſt alios multos Authores probarunt Michael Graſſus, §, fideicommiſſum. q. 68. n. 4. Antonius Gabriel, conmmun. concluſ. lib. 4. titulo de hæred. inſtit, dicta concluſ. 2. n. 4. & 46. Burſatus, in conſ. 71. num. 14. & 15. lib. 1. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 244. n. 208. lib. 3. & in conſ. 476. n. 38. & ſeq. & num. 50. & ſeq, lib. 4. Pedrocha, dicto conſil. 40. num. 365. Cephalus, in conſil. 16. n. 45. lib. 1. & in conſ. 283. num. 26. lib. 2. Hondedeus, in conſ. 70. num. 40. & 41. lib. 1. vbi ampliat num. 46. etiam quando adeſt alius ſubſtitutus, qui hæreditatem adiuerit: & cum multis ſic defendit, & obiectionibus contrariis ſatisfacit Cephalus, dicto conſ. 16. ex num. 45. vbi dixit, n. 42. fideicommiſſum conditionale ad nepotes tranſmitti, quando teſtator mentionem fecit de nepotibus, etiam conditionaliter: idem Cephalus, in conſil. 283. n. 25. lib. 2. Menochius, in conſil. 452. n. 58. lib. 2. Hondedeus, in conſ. 40. num. 33. vbi n. 37. lib. 1. inquit; fideicommiſſum conditionale tranſmitti, quando teſtator filios naſcituros hæredes inſtituit, quo caſu etiam nepotes cenſentur vocari. Eidem tradidit Menochius, in conſ. num. 107. lib. 1. vel quando teſtator habuit rationem conſeruandi agnationem, quo caſu fideicommiſſum conditionale tranſmittitur; sicuti obſeruarunt quamplurimi illi iuris Interpretes commemorati per Menochium. lib. 4. dicta præſumpt. 201. n. 103. vbi etiam citat alios contrarium tenentes, & opiniones conciliat, vt latius ibi videbis: & in conſ. 452. n. 57. lib. 5. Hondedeus, in conſ. 70. num. 38. & 39. lib. 1. Ioſeph. de Ruſticis, in conſil. 2. num. 57. 58. & 59. & hactenus de his, quæ ad tranſmiſſionem fideicommiſſi conditionalis pertinent.

Fideicommiſſum autem purè relictum, etiam vniuerſale, & à fideicommiſſario nondum agnitum, in hæredes eius tranſmititur; vt latiùs probarunt Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 31. ex num. 2. Bernardus Greuæus, in addit. ad. And. Gaill. lib. 2. concl. 131. per totam. fol. 395. qui inquit, ita tenendum, licèt diſſentiant Gloſſa, & alij: & idem eſſe, ſi in diem certam relictum fuerit: vt etiam probarunt Peregrinus, Maranta, & Weſemb. ibi relati. & etiamſi fideicommiſſarius ante aditam ab hærede hæreditatem defunctus eſſet, non duntaxat, ſi poſt: & hoc, cuique fideicommiſſum eiuſmodi relictum fuiſſet, vt Græuæus ipſe adnotauit num. 4. 5. & 6. ibidem: & vide Peregrin. dicto articulo trigeſimo primo, ex num. 1. vſque ad numerum ſextum, vbi latè in propoſito.

CAPVT LVI.

Ex eadem cap. præcedentis materia, & tractatu, quo de coniectura, atque interpretatione teſtamentorum, & vltimarum voluntatum, ex verbis diſpoſitionis conditionalibus, aut etiam modalibus, & conditionis ſuſpenſiuæ, & modi etiam natura, & effectu agebatur & nunc quoque agitur, & Sentus Regij Hiſpalenſis deciſionibus duabus admodum egregiis, & notabilibus, ex facto occurrentibus, adductis (quæ & practicis allis negotiis quamplurimis conducunt) id principaliter inquiritur, vtrum ſcilicet hæredibus teſtatoris ſubſtitutis poſt mortem alicuius legatarij, aut grauato legatario ipſo, poſt mortem ſuam, aut ſi ſine liberis deceſſerit, rem ſibi legatam hæredibus reſtituere; ex ſubſtitutione veniat tantum hæres ſcriptus, an etiam hæres hæredis prædefuncti: quod in effectu eſt dicere, an ſubſtitutio conditionalis traſmittatur ad hæredes hæredis, vel non: ſiue hæredum appellatione veniant, etiam mediati, ſi verba dirigantur in perſonam teſtatoris, & hæredum eius, non autem alterius: & ibidem explicatum, an, & quando mentio hæredis in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis complectatur hæredis hæredem. Rurſus & à conuerſo, vtrum legatarius, vel fideicommiſſarius prædecedens hæredibus grauatis, vel cui poſt mortem hæredum, aut ſub aliqua conditione res relinquitur, ius conditionalis legati, vel fideicommiſſi ad hæredes ſuos tranſmittat, an potius ſuperſtitibus tantum collegatariis res ipſa integra debeatur, & accreſcat, nec hæredes aliorum aliquo modo admittantur: vbi etiam plenè explicatur materia tranſmiſſionis legati, vel fideicommiſſi, in diem incertam vel poſt mortem hæredis recti: & quando temporis incertitudo appoſita ſubſtantiæ & diſpoſitioni, aut ſolutioni, & executioni conditionem inducat, & tranſmiſſionem impediat, vel non: circa ademptionem quoque, & tranſlationem legati, ad tit. ff. de adimend. & transferend. legat. nonnulla egregiè traduntur, & ſuperiorum omnium diligens, & diſtincta proponitur explanatio, & reſolutio.

Demum ad finem cap. Hieronymi de Cæuallos reſolutiones in propoſito adducuntur, & commemoratione facta eorum, quæ in materia repræſentationis & deciſionis, l. Tauri 40. aduerſus Authorem obiicit 4. parte commun. contra commun. pragmaticæ Regiæ ſanctionis (poſt vtriuſque ſcripta promulgatæ) verba recenſentur, quibus Authoris placita omnia (ab eo adeò acriter impugnata) approbantur omninò, & pro lege ſeruari iubentur.

Ad examen etiam, & reſolutionem nouè reducuntur nonnulla, quæ memorabilia ſunt, & nota ſpeciali digna, & eò principaliter diriguntur, an ſcilicet pragmatica ipſa, tam iuris noui inductiua, quam iuris in d.l. Tauri introducti declaratiua, & interpretatiua dici valeat, ex quo eam partem, quam in vim legis confirmat, pro veriori habuit, cum hinc inde contrariæ, controuerſæque eſſent opiniones: & poſito, quòd ad negotia præterita maioratùſque antea inſtitutos, in vim legis trahi non poſſit, ſi contendatur, quod edita ſit pro futuris, an ſaltem in vim rationis, quæ vna duntaxat, & eadem eſt hodie, quæ olim, nec variata fuit; ipſa negotia præterita definire valeat, & debeat? Vbi etiam quàm verum ſit, quod leges, & conſtitutiones ſui uatura reſpiciunt futura, & non præterita; & latè de materia remiſſiuè.

Denique, an attendatur pro deciſione cauſarum lex, vel conſtitutio, quæ tempore factæ diſpoſitionis vigebat, an verò illa, quæ tempore perfectionis, & euenientis caſus ſucceſſionis, iam nouè edita fuerit: atque ita an lex noua trahatur ad actus, habentes originem à præterito, quorum tamen perfectio, & complementum pendet à facto futuro: & ibidem Socin. iun. Roland. Hieronym. Gabriel, Hippolyt. Riminald. Iacob. Menoch. Petr. Surd. Ioſeph. de Ruſtic. Sfortiæ Oddi, & Ioan. Vincent. Honded. pro vna & altera parte, longa ſerie reſolutiones, & doctrinæ adductæ commendantur, & ingenti ſtudio, ſummàque diligentia obſeruationes quamplures conficiuntur, provt hic videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Quæſtionum quarundam, quæ ex facto in Regio Hispalenſi Senatu quondam occurrerunt, theſis, & ſpecies proponitur, & de earum veritate inquiritur per totum caput.
- 2 Legatum pro dote, vel cauſa dotis relictum, conditionale eſſe, & habere in ſe tacitam illam conditionem, ſi nuptiæ ſequantur: quod latius explicatur remiſſiuè.
- 3 Legatum factum puellæ, ad hoc vt nubere poſſit, non eſt conditionale, ſed purum.
- 4 Legatum certæ quantitatis, pro maritanda certa & expreſſa perſona, purum eſt, & peti poteſt ante nuptias.
- 5 Legatum relictum alicui ad nuptias eius, vel pro ipſa maritanda; an ſine aliqua cautione præſtandum ſit, & quando cautio requiratur.
- 6 Legatum ad hoc, vt ſit modale, non ſufficit, quod dictio ſit modalis, niſi grauamen inducat in tempus dispoſitionis perfectæ.
- 7 Cauſa adiecta non limitat, nec reſtringit legatum, cum respicit commodum ſolius legatarij, etiam ſi cauſa adiecta remaneat ſuperflua.
- 8 Conditio, quando non apponitur dispoſitioni, ſed executioni, dispoſitio non dicitur conditionalis.
- 9 Conditio, quando non apponitur actui, ſed illius reſolutioni; dispoſitio non efficitur, conditionalis, ſed eſt pura, reſoluenda ſub conditione.
- 10 Conditio appoſita reſolutioni, facit dispoſitionem conditionalem in vltimis voluntatibus, quamuis ſecus ſit in contractibus actibus.
- 11 Tamen quando reſolutio confertur poſt actus executionem, & ius quæſitum, non facit dispoſitionem conditionalem, etiam in vltimis voluntatibus.
- 12 Conditio adiecta reſolitioni, non facit dispoſitionem conditionalem, quando reſolutio fit in pœnam ſpreti præcepti; quia pœna arguit ius quæſitum.
- 13 Ademptio facta in pœnam, licet ſit conditionalis, non facit principalem dispoſitionem conditionalem, ſed interim peti poteſt legatum, vel hæreditas adiri.
- 14 Textus, in l. ſi quis ita, §. ſi quis ita, ff. de adimendis, & transferendis legatis, ſingulariter expenditur.
- 15 Reuertendi, redeundi, & reddendi verbum, quid ſignificet.
- 16 Expenditur textus ſingularis, in l. in cauſæ, l. 2. §. Pomponius, ff. de minoribus. & infrà, n. 36.
- 17 Legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur, efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum: & qualiter intelligatur, infrà numero 21. & ſeq.
- 18 Ademptio & tranſlatio legati inter ſe differens; provt hic explicatur.
- 19 Ademptio alia ſimplex eſt, & ſine translatione, alia verò cum translatione eiuſdem legati in alium.
- 20 Ademptionis, & translationis legatorum diffinitio, remiſſiuè.
- 21 Legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur, efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum, in ademptione ſimplici, in qua non ineſt translatio.
- 22 Secus verò in ademptione translatiua legati; in qua, ſi legatum purè datum, ſub conditione adimatur, transferendo illud in alium, remanet purum, vt antea erat.
- 23 Et de diſcriminis retione inter vnum, & alterum caſum.
- 24 Hæredis appellatione, continentur, & veniunt omnes hæredes in infinitum.
- 25 Quia hæredis, dicitur hæres defuncti teſtatoris. Et quando id procedat, remiſſiuè, & numeris ſeqq.
- 26 Hæres repræſentat perſonam defuncti, & eadem reputatur.
- 27 Hæres cum decedit, tenetur eius hæres ſoluere legata, quæ per teſtatorem à primo hærede relicta fuere.
- 28 Per fideicommiſſum ſucceditur teſtatori.
- 29 De hæredibus ſcriptis loquens diſpoſitio, habet etiam locum in hæredibus hæredis ſcripti: vbi expenditur textus, in l. prima, C. quorum legatorum: & explicatur infrà, num. 58.
- 30 Alexandri, Bertrandi, Cephali, & Hippolyti Riminald. conſilia nonnulla expenduntur, quibus intenditur probari, ſubſtitutiones, & fideicommiſſa conditionalia tranſmitti ad hæredum hæredes, cum alicuius hæredes vocati reperiuntur. Sed eiſdem reſpondetur, & verus traditur intellectus infrà, num. 59.
- 31 Legatum ſi teſtator faciat vxori de aliquibus bonis, quouſque vixerit. ſeu ſimili modo, finito tempore, bona legata conſolidantur cum hæreditate, & ad poſſidentem hæreditatem tranſeunt, etiamſi hæres mortuus ſit ante grauatum, & mentio hæredis infra ſcripti fieret. Vbi Petr. Paul. Pariſij, conſil. 21. ex num. 38. lib. 2. adducitur, & ratio eiusdem commemoratur. Sed eidem reſpondetur longa ſerie, infra, ex num. 60. & Socini Iunioris, conſil. 52. lib. 4. contraria ſententia, & reſolutio expenditur.
- 32 Peregrini quoque obſeruationes in eodem propoſito, quando ſcilicet legata relinquuntur ad vitam legatarij, & poſt eius mortem hæres ſubſtituitur; hic adducuntur.
- 33 Hæredibus teſtatoris ſubſtitutis poſt mortem alicuius legatarij, aut grauato legatario ipſo, poſt mortem ſuam, aut ſi ſine liberis deceſſerit, rem ſibi legatam hæredibus reſtituere, admitti tantum hæredem inſtitutum ſuperſtitem ad totam rem integraliter, & hæredum præmortuorum hæredes excludi, etiam pro rata.
- 34 Fideicommiſſum conditionale, vel in diem incertum, non cedit, niſi adueniente conditione, vel die incerta, & ſi interim decedat fideicommiſſarius, non tranſmittitur, ſed fit locus, ſubstituto. Et id ipſum obſeruatur in legatis.
- 35 Legatum poteſt fieri hæredi à legatario poſt certum tempus.
- 36 Hærede teſtatoris poſt mortem alicuius legatarij, ex ſubſtitutione venit tantum hæres ſcriptus, non hæres hæredis, ſi ante legatarium hæres ipſe decedat.
- 37 Teſtator, ſi ita dixerit, ſi Caïus filius meus hæres inſtitutus deceſſerit ſine filiis, ſubſtitutio hæredes Sempronij, fideicommiſſum tranſmittitur ad alios hæredes Sempronij decedat ante Caïum filium hæredem inſtitutum. Non ex perſona ſui anteceſſoris, quia is non tranſmittit; ſed ex propria perſona, iure vocationis.
- 38 Hæredes hæredum non veniunt ex iudicio teſtatoris in ſubſtitutione, ex deciſione Ancharani, in conſil. 130.
- 39 Hæredis mentio ſi fiat ab homine, intelligitur de primo hærede, ſecus ſi à lege.
- 40 Ratióque differentiæ aſſignatur, & num. ſeq.
- 41 Teſtator non habet affectionem ad eos, qui non vocantur indicio ſuo, ſed extrinſecus, & num. ſeq.
- 42 Affectio teſtatoris cadit in eum, qui venit directè ex ſubſtitutione, non qui venit per obliquum.
- 43 L. finalis, C. de hæred. inſtitut. loquitur in his, qua tranſeunt ad hæredes hæredis; ſed in his, quæ non tranſeunt, vt in ſubſtitutione conditionali, ſecus eſt.
- 44 Intellectus l. qui per ſubceſſionem, ff. de regulis iuris.
- 45 Ioannes Andreas, in addit. ad Specul. titulo de teſtamentis, §. in primis, in vltima addit. circa finem, recitatur.
- 46 Hæredum mentio, vtrum de primis, an verò de hæredum hæredibus, & deinceps in infinitum intelligatur; in omni actu, & diſpoſitione, optimè explicaſſe Marc. Anton. Peregrin. provt hic adnotatur.
- 47 Hæredum teſtatoris mentio in grauaminibus, non ſolum primos, ſed & vlteriores complectitur.
- 48 Niſi teſtator conditionaliter de hæredibus ſuis expreſſerit, nam ad inſtitutos, reſtringitur.
- 49 Vel niſi expreſsè, aut relatiuè, teſtator ad hæredes inſtitutos nominatim ſe retulerit.
- 50 Hæres hæredis non continetur, cum teſtator procedit prouidendo hæredi ſuo. Quia tunc ob affectionem in eius perſonam, prouiſio facta exiſtimatur, ideo ad hæredem ſcriptum reſtringitur.
- 51 Hæredis verbum, cum profertur ab homine in ſubſtitutione, intelligitur de hærede ſcripto, quia luntas.
- 52 Propterea decedente illo ante caſum, ſubſtitutio euaneſcit.
- 53 Legata relicta ad vitam legatarij, & poſt eius mortem ſubſtitutis hæredibus, conditionalia dicuntur, ſi plures fuiſſent hæredes ſcripti, & vnus ex eis ſupereſſet, vt hic cæteris præferatur, nec hæredes hæredum admittatur.
- 54 Hæredum appellatione, in materia ſubſtitutionis, & fideicommiſſi, vtrum veniat hæres hæredis; ad explicationem primi argumenti; propoſiti ſuprà, ex num. 24. ſic declarandum, provt ſuperius, ex num. 38. cum ſeq.
- 55 Legata ab inſtitutio relicta, à ſubſtituto repetita præſumuntur.
- 56 Per fideicommiſſum ſuccedi teſtatori; quemadmodum intelligi debeat.
- 57 Teſtatoris affectio, quando dirigitur ad certos hæredes, venientes ex eius iudicio; idem operari hæredis mentionem ſimpliciter, quod hæredi ſcripti, aut infra ſcripti.
- 58 Explicatur l. prima, C. quorum legatorum.
- 59 Hæredis teſtatoris mentio; cum fit à teſtatore metipſo, intelligitur ſtrictè de primo hærede, in fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus. Cùm verò agitur de hærede, aut hæredibus alterius, in quos verba diriguntur, & qui à teſtatore incogniti ſunt, hæredis appellatione veniunt etiam mediati. Atque ita concluditur, ſubſtitutionem conditionalem non tranſire ad hæredis hæredes, vbi hæredes teſtatoris, ab eo ipſo ſubſtituuntur, aut vocantur. Diuerſum autem, cùm alterius, non testatoris hæredes inuitantur. Quod latiùs comprobatur, atque exornatur.
- 60 Ad vitam cùm res alicui legatur, & poſt eius mortem, teſtatoris hæres ſubſtituitur; magis hæreditarium ius, quàm hæredis perſona conſideratur Et idcirco res reuerti debet ad illam perſonam, in qua conſistit ius hæreditarium, ſiue ſit hæres ſcriptus, ſiue hæres hæredis. Quia legatum temporaliter relictum, finito tempore, ad ius hæreditarium reuertitur.
- 61 Hæredes ſcriptos, duntaxat vocatos cenſeri, nec hæredum hæredes admitti, in caſu propoſito ſuprà, num. 31. rectius tueri socinum iuniorem contra Pariſium, provt hoc numero adnotatur.
- 62 Legati conditionalis, & poſt mortem hæredum relicti, tranſmiſſionem non dari in hæredes vnius ex legatariis, qui pendente conditione deceſſit: provt hic adnotatur; & caſus practici, ex facto occurrentis in Regio Hispalenſi Senatu, definitio proponitur; & multis num. ſeqq. vſque in finem cap.
- 63 Legatum an purum ſit, & tranſmiſſibile; vel conditionale, & non tranſmiſſibile; ex coniecturis etiam, non modò ex expreſſa teſtatoris voluntate dignoſci.
- 64 Legatum ſub conditione relictum, ſi pendente contione legatarij mors interuenerit: ad hæredes illius non tranſmittitur, & ſupra num. 34.
- 65 Tranſmitti non poteſt ius nondum competens, & quando ſecùs, remiſſiuè.
- 66 Legatum poſt mortem hæredis relictum, conditionale eſſe.
- 67 Grauatus dare Titio decem, cum morietur, ſi interim legatarius decedat, legatum non tranſmittit.
- 68 Textus, in l. quibus diebus, §. quidam Titio, ff. de condit. & demonſt. perpenditur, & Antonij Theſauri locus adducitur.
- 69 Dies incertus conditionem in testamento facit, & tranſmiſſionem impedit.
- 70 Legati, vel fideicommiſſi in diem certum vel incertum relicti, tranſmiſſi in diem certum, vel incertum relicti, tranſmiſſioni, an, & quando locus ſit, vel non. Vbi latè, an, & quando temporis incertitudo, & mortis hæredis, vel alterius conditio efficiat legatum conditionale, & transmissionem impediat, vel non. Et quid ſi dies certa, vel incerta adiecta eſt ſolutioni, & executioni, ſeu ſubſtantiæ, & diſpoſitioni legati. Quod latè explicatur, atque exornatur. Et Ludouici Morotij, Antonij Theſauri, & Stephani Gratiani diſceptationes forenſes, & communes reſolutiones in propoſito commemorantur.
- 71 Iacobi quoque Menochij diſtinctæ admodum, & notabiles obſeruationes in eodem articulo, in medium proferuntur.
- 72 Conditio vera & propria, vti eſt caſualis. impedit tranſmiſſionem, etiam certum ſit conditionem extituram.
- 73 Legatum efficitur caducum, aut accreſcit coniuncto, vel grauato, ad quem ſpectaret onus ſoluendi, ſi eſſet purificata conditio, ſi legatarius ſub qualibet conditione ſuſpenſiua; vel poſt mortem alicuius; moriatur pendente conditione, vel ante illam.
- 74 Legatum factum filiabus in caſu mortis maſculorum, ſi præmoriantur filiæ maſculis, non debetur filijs filiorum.
- 75 Legatum factum poſt obitum filiorum, ſi legatarius decedat ante eos, non tranſmittitur ad hæredes legatarij.
- 76 Ius non decreſcendi potius, quam accreſcendi locum habere in mixta coniunctione rei, & verborum: ex ſententia multorum. Quamuis alij accreſcendi ius competere aſſerant
- 77 Et id ipſum in reali coniunctione ſtatuunt.
- 78 Ius accreſcendi inter verbis tantum coniunctos locum habere.
- 79 Fideicommiſſum iniunctum grauato, præmoriente primo fideicommiſſario, remanet penes grauatum, cum onere reſtituendi ſecundo ſubſtituto, ſecus autem, ſi nullus ſuperſit.
- 80 Hieronymi de Ceuallos reſolutiones nonnulla, quæ ſuperiores attingunt, expenduntur, & exanimantur; & vide n. 70. per totum, & 71. & 73.
- 81 Commemoratio etiam eorum fit, quæ 4. parte commu. contra comm. aduerſus Authorem obijcit in materia repreſentationis, & deciſionis legis 40. Taur. & nu. ſeq.
- 82 Pragmaticæ Regia ſanctionis, in materia repræſentationis, circa ſucceſſionem maioratuum, & l. 40. Tauri conſtitutionem nouiter editam, verba referuntur.
- 83 Et obſeruatio prima proponitur.
- 84 Secunda quoque in eodem propoſito obſeruatio adducitur.
- 85 Tertia in ipſa materia obſeruatio profertur.
- 86 Quarta obſeruatio recenſetur.
- 87 Quinta & notanda elicitur obſeruatio.
- 88 Sexta obſeruatio, & notanda equidem traditur, & ibidem axiomata illa duo, Qui declarat, nihil de nouo facit; & declaratio cadit ſuper re dubia. Item Legis natura eſt, futuris, non præteritis prouidere negotijs; exornata nonnullis.
- 89 Septima adducitur obſeruatio, quæ in materia legis declaratoriæ continet nonnulla vtilia.
- 90 Octaua in eodem propoſito cogitatur conſideratio, atque obſeruatio.
- 91 Nona, & decima proponitur obſeruatio in explicatione eiuſdem pragmaticæ,
- 92 Obſeruationes aliæ in declaratione pragmaticæ ipſius commemorantur, & num. ſeq.
- 94 Obſeruatio alter ad dictam pragmaticam conficitur, que ſingulariter vrget.
- 95 Obiectioni cuidam reſpondetur, & obſeruantur nonnulla, quæ notatu ſunt digna, & num. ſeq.
- 97 Reſolutio, atque ſententia Authoris proponitur ad explicationem dictæ pragmaticæ, & eius articuli, an ipſa, in viam ſaltem rationis ad præterita trahi debeat negotia, & num. ſeq.
- 99 Notabilis admodum, atque memoranda traditur obſeruatio, & reſolutio ad pragmaticæ ipſius accuratam, & veram explicationem.
- 100 Agitur de interpretatione alterius pragmaticæ, qua nouum ius ſtatuitur, de non excludendis à ſucceſſione maioratuum fœminis, per maſculos remotioris linea & gradus, niſi expreſſa, literaliſque excluſio ſiue agnationis conſeruatio adfuerit: prout latius hic.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, ex eiſdem regulis, & doctrinis, quibus cap. præcedenti, materiam hanc explicandam, atque excipiendam diximus cum dubitatur, an conditionalis, ſeu potius pura, aut modalis fuerit diſpoſitio; eiſdem inquam, & coniecturis illis circa diſpoſitionem conditionalem, ibi adductis; ſumendam reſolutionem, & veram interpretationem quæſtionem quarundam, quas olim in regio Hiſpalenſi Senatu occurriſſe, & non modicum controuerſam vidimus. Vtraque namque, vel in id duntaxat principaliter tendit, an ſub conditione legatum, vel fideicommiſſum relictum [Ex Senatus Regij Hiſpalenſis egregia admodum & notanda definitione.] proponatur, vt impediri, vel concedi debeat tranſmiſſio in hæredem prædefuncti, eiſdem in caſibus. Gundiſaluus namque Duarte, cum in extremis conſtitutus, hæredes tres inſtituiſſet, fratrem ſcilicet, atque ex duabus ſororibus filias duas; Franciſcæ, teſtatoris etiam eiuſdem ſorori, legatum 1500. ducatorum, in hunc modum teliquit: Item mando a doña Franciſca mi hermana, donzella, 1500. ducados, para ayudar ſu caſamiento: y es mi voluntad, que ſi la ſuſodicha ſe caſare, y muriere, ſin hijos, Buelua los dichos 1500. ducados a mis hærederos. Y ſi la ſuſodicha doñia, Franciſca mi hermana ſe entrare monja, reuoco eſta manda, y mando, que los dichos 1500. ducados veogan a mis herederos. Cum autem legataria ipſa legatum exegiſſet, & realiter accepiſſet, præſtita fideiuſſione, de eo reſtituendo in quocunque caſuum prædictorum; monaſterium ingreſſa, & profeſſa eſt, & tunc eueniente iam vno ex prædictis caſibus, ſiue caſu ſecundo reuocationis legati verificato, deceſſerant iam duo hæredes ex tribus, quos teſtator inſtituit, & vnus tantum (frater ſcilicet teſtatoris) ſuperat: tunc autem dubium excitabatur præcipuè, vtrum legatum prædictum conditionale fuiſſet, vt ita non potuiſſet legitimè ſolui, quouſque futurus euentus, quid fieri deberet, oſtenderet; vel potius diceretur purum, aut modale, & ſolutio eiuſdem legitimè facta. Rurſus, & poſito, quòd iuridicè ſolutum fuiſſet legatum, an ideò, quòd tempore emiſſæ profeſſionis, deceſſerant iam duo ex dictis tribus hæredibus, totum legatum 1500. ducatorum pertinere deberet integraliter ad hæredem ſolum (fratrem ſcilicet) qui viuus remanſit, vel etiam admittendi eſſent hæredum defunctorum hæredes ad partes duas dicti legati, mille videlicet ducatorum. Et hæc quoad primam quæſtionem, & Senatus Hiſpalenſis definitionem, quæ in eis terminis procedit (vt vides) quando ſcilicet legatarius particularis in euentum, vel defectum alicuius conditionis, grauatur, rem legatam hæredibus reſtituere, eueniente autem, vel defecta conditione, dubitatur, vtrum hæres, aut hæredum aliquorum hæredes, cum hærede, aut hæredibus ſuperſtitibus admitti debeant ſimul, ac ſi defuncti hæredes viuerent.

In altera verò & ſecunda quæſtione, atque Senatus ipſius definitione, è contrario dubitatur, vtrum legatarius, vel legatarij, aut fideicommiſſarij prædefuncti, in quorum fauorem hæredes grauantur, in defectum vel euentum alicuius conditionis, rem aliquam reſtituere, vel quibus res ipſa poſt mortem heredum, aut ſub conditione aliqua relinquitur; ſi viuentibus adhuc hæredibus decedat, ius conditionalis legati, vel fideicommiſſi ad hæredes ſuos tranſmittat, an potius eueniente conditione, ſuperſtitibus tantum legatarijs res integra debeatur, & accreſcat, nec hæredes eiuſdem legatarij, aut fideicommiſſarij, difuncti, aliquo modo admittantur.

Et quod attinet ad primam quæſtionem propoſitam, pro certo ſupponebat Senatus legatum præſens, purum fuiſſe; non autem conditionale, nec etiam modale; nam inprimis dictum fuiſſe noſcitur: Item mando a D. Franciſca mihermana, donzella, 1500. ducados, eara ayudas ſu caſamiento, atque ita, ſi ea omnia quæ cap. præcedent. adnotata, atque reſoluta fuere circa conditionem, & modum, in memoriam reuocentur, conſtabit equidem manifeſtè, regulas omnes ibi propoſitas, caſui preſenti non conuenire, vt conditionem inducant, nec etiam modum; & ideò legatum conditionale non dici: quamuis enim ex receptiori, & communiori Interpretum noſtrorum ſententia, legatum pro dote, vel cauſa dotis ſit conditionale, & in ſe habeat illam tacitam conditionem, ſi nuptiæ ſequantur; ſicuti Bart. magis communiter receptus firmauit: & ſequuti fuere Bald. Caſt. Angel. Imola, Roman. Alex. Corn. Bald. Nouel. Laurus a Palatijs, Burn. Crauet. Couar. Franc. Marc. & Emanuel Coſta, quos refert, & ſequitur Iacob Menoc. lib. 4. præſump. 164. videndus ex n. 6. vsque ad num. 16. pendit rationes, & fundamenta Bart. & n. 16. vsque ad num. 28. vbi refert opinionem contrariam, & fundamenta eius adducit, & tandem opinionem Bart. probat, & eam explicat num. ſeqq. n. etiam 28. cum ſeqq. id ipſum ſtatuit, & latius diſtinguit, quando legatum pro dote non fit ab extraneo, in quibus terminis loquitur num. præcedent. ſed à patre, vel suo. Et id ipſum, quod legatum pro dote, aut cauſa dotis ſit conditionale; tenent Michael Graſ. §. leg. quæſt. 48. n. 2. & 3. Ant. Theſaur. lib. quæſt. forenſ. quæſt. 68. num. 1. latius quæſt. 43. vbi diſputat articulum, & plures diſtinctiones, & reſolutiones adducit: latè quoque explicarunt Ioan. Botta, Franciſc. Viuius, D. Spino, Hieronym. Gabr. Cæſar Barz. D. Perez de Lara, Card. Domin. Thucſc. Leand Galgan. & Hieronym. de Cæual. quos congeſſi, & commemoraui, & in hoc articulo me retuli ad eos cap. præced. n. 54. quamuis inquam ita ſit ex communi ſententia, attamen legatum factum puellæ, ad hoc vt nubere poſſit, non eſt conditionale, ſed purum. Quod Bald. notat in conſ. 249. lib. 4. refert, & ſequitur Couarr. in c. 8. de teſtam. n. 11. in 4. col. verſ. 2. appares, vbi inquit: legatum ita conceptum, lego puellæ centum, vt nubere poſſit, eſſe legatum omninò purum, & ideo tranſmitti ad puellæ hæredes, etiam matrimonio non ſequuto, non ad hæredes legantis: Bald. Nouel. in tract. de dote, parte 6. priuil. 66. n. 2. Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ 79. n. 27. & 28. ita pariter, legatum certæ quantitatis, pro maritanda certa & expreſſa perſona (prout in caſu præſenti factum eſt) quod ſit purum, & peti poſſit ante nuptias, poſt alios multos Authores, quos citat, obſeruauit D. Perez. de Lata, de anniuerſ. & capel. lib. 1. c. 21. n. 15. & 2. ſeq. qui n. 17. & ſeq. diſputat vnum, de quo in præſenti non controuertebatur, quia præfata legataria ſponte iam fideiuſſores præſtiterat de dicto legato reſtituendo in caſu illo, vt ſuprà dixi: vtrum ſcilicet legatum relictum alicui ad nuptias eius, vel pro ipſa maritanda, ſine aliqua cautione præſtandum ſit, & quando cautio requiratur: cui iunge Menoch. lib. 4. præſump. 146. n. 47. vbi dixit; quod legatum dotis purum, ſtatim peti poteſt, ſine aliqua cautione de nubendo, & ad hæredes tranſmittitur, ſecus, ſi eſt conditionale, & quod effectus totius illius diſputationis in eo conſiſtit.

Item, nec dici poteſt, quod in caſu præſenti legatum ſit modale, licet habere videatur dictionem modalem, qualis eſt, para ayuda, &c. Nam ad hoc, quod legatum ſit modale, non ſufficit, quod dictio ſit modalis, niſi grauamen inducat in tempus diſpoſitionis perfectæ, quale eſt in exemplo l. 21. tit. 9. partita 6. & vnanimiter tradiderunt quamplurimi iuris Interpretes, à me commemorati cap. præcedenti huiuſce libri, ex n. 41. cum ſeq. Bartol, in l. Tuio centum, §. Tuio genero, n. 3. ff. de condit. & demonſt. & in l. quibus dieb. §. Tremil. n. 1. eod. tit. Menoch. in conſ. 131. ex n. 1. cum ſeq. lib. 2. & in conſ. 594. ex n. 6. cum pluribus ſeq. lib. 5. Pet. Surd. deciſ. 38. ex n. 6. cæſar Barz. deciſ. Bononiæ 79. n. 30. & 31. Ludou. Caſanat. in conſ. 9. ex n. 17. cum ſeq. Steph. Gratianus, disceptation. foren ſi. c. 136. ex n. 12. cum ſeq. ſed legataria in præſenti in nullo grauatur, ergo legatum dici non poteſt modale, ſed potius purum, & ita tranſmiſſibile, iuxta eoſdem nunc relatos Authores, & quia verba illa: para ayuda ſu caſamiento, non inducunt vllum grauamen, nec matrimonij contrahendi neceſſitatem, quemadmodum, non inducunt illa, ad maritandum, vel vt nubat, vel vt nubere poſſit, quæ eiuſdem ſignificationis, & effectus ſunt, vt per ipſos Authores, & per Barzium, d. deciſ. 79. ex n. 23. eum ſeq. poſt alios multos, quos citat; & numero 8. cum ſeq. rectè comprobat, quod cauſa adiecta non limitat, nec retringit legatum, cum reſpicit commodum ſolius legatarij, etiamſi cauſa adiecta remaneat ſuperflua; quod etiam repetit num. 25. & ſeq. & num. 32. & ſeq. Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſi. cap. 138. Galganetus, de condit. & demonſt. 2. parte, cap. 4. quæſt. 9. num. 12. 13. & 16. & in commentarijs de vſufruct. cap. 30. ex n. 4. & n. 15. & ſeq. latius ego comprobaui.

Quod attinet verò ad ſecundum membrum eiuſdem clauſulæ, & quæ continet primam partem reuocationis dicti legati, in hæc verba: Y es mi voluntad, que ſi la ſuſodicha ſe caſare, y muriere ſin hijos, Buelua los dichos 1500. ducados mis herederos. planum quoque videtur, legatum non effici conditionale; quemadmodum enim, quando conditio non apponitur diſpoſitioni, ſed executioni; tunc diſpoſitio non dicitur conditionalis; Bartolus: in l. ita demum, §. ſed ſi quidem, ff. de arbitris. Baldus, in l. 3. num. 1. S. eodem. Nata, in conſ. 452. in fine. Decius, in cap. 2. num. 5. in 2. notabili, colum. 3. verſic. iſta enim conditio, de reſcriptis; ita etiam quando conditio non apponitur actui, ſed illius reſolutioni, neque diſpoſitio efficitur conditionalis, ſed eſt pura, reſoluenda ſub conditione, Gloſſa in l. 2. in verbo, conditionalis, in principio, ff. de in diem addict. Tiraquellus, de rectrsactu conuention. §. 2. gloſſa prima, num. 74. Cephalus, in conſilio 32. num. 6. libro primo. Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſium, cap. 136. numero 44. & 35. meliùs Petrus Surdus, in conſilio 268. libro 2. vbi inquit numero 60. quod conditio appoſita reſolutioni, facit diſpoſitionem conditionalem in vltimis voluntatibus, quamuis ſecus ſit in contractibus, vt latius ibi comprobat; & diuerſitatis rationem aſſignat. Tamen quando reſolutio confertur poſt actus executionem, & ius quæſitum (prout confertur in caſu præſenti) non facit diſpoſitionem conditionalem, etiam in vltimis voluntatibus, conditio adiecta reſolutioni. Quod eleganter comprobat ipſe Surdus, ibidem n. 61. & citat textum, in l. aliquando, ff. de condit. & demonſt. & in l. pater familias teſtam. ff. de hæred. inſtitu. & in l. vxorem, §. haeres ff. de legatis tertiò: addiicit etiam multum ad propoſitium noſtrum, num. 62. quod conditio reſolutioni adiecta, non facit diſpoſitionem conditionalem, quando reſolutio fit in pœnam ſpreti præcepti, quia pœna arguit ius quæſitum.

