- 19 Meliorandi aliquem ex filiis, aut maioratum inſtituendi inter eos, facultas, & poteſtas ab vxore marito, vel è contra conceſſa: durat duntaxat tempore ex l. 33. Tauri, præfinito, & poſt illud finitur. Idque ex ſententia quorundam. Quam Ioannes Gutierrez probauit eo caſu, quo quis teſtamentum minime condidit, ſed mandatum alteri conceſſit ad teſtandum pro ſe, ex dispoſitione legum Tauri.
- 20 Author vero indiſtinctè confutauit eam, & Gregor. Lop. Ludouic. Molinæ, & ſequacium ſententiam amplexas eſt, vt hic videbitur. Et eiuſdem l. 33. Tauri vera traditur explicatio.
- 21 Cum autem quis teſtamentum condidit, & præfatam facultatem conceſſit, res eſt magis indubitata, & eo caſu Greg. Lop. ſententiam amplectitur Ioannes Gutier. vt his quoque adnotatur.
- 22 Maioratus inſtitutor, qut ex Regia facultate illum inſtituit, vstrum in perſonarum vocatione teneatur ſeruare ordinem traditum à lege 27. Tauri. & multis num. ſeqq.
- 23 Vbi inprimis ponderantur quinque fundamenta præcipua, quæ adſtringere videntur ad probandum, quod maioratum inſtituens, etiam ex facultate Regia, ordinem illius legis ſeruare teneatur.
- 24 Deinde pars contraria probatur concludenter, quod ſcilicet inſtitutor huiuſmodi maioratus non teneatur ſeruare ordinem legis ipſis 27. Tauri, & eam amplectitur Author.
- 25 Respondetur etiam primo partis contrariæ fundamento, & oſtenditur, quod de facultate legis, ad facultatem Regiam in caſu præſenti nullo pacto argumentari poteſt, provt latius hic obſeruatur. Oſtenditur quoque, ſecundum eiuſdem partis argumentum non obſtare, & ipſum diluitur.
- 26 Atque ex profeſſo, & diſtinctiùs, & accuratiùs quàm hactenus factum fuiſſet: agitatur, & reſoluitur: vtrum maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum inſtituit, vſque adeo in perſonarum vocatione non teneatur ſeruare ordinem dictæ l. 27. Tauri, vt etiam filiis, ac deſcendentibus prætermiſſis, ad eius ſucceſſionem agnatos tranſuerſales, vel etiam extraneos inuitare poſſit. Et contrariæ, atque diuerſæ ſententiæ commemorantur ingenti ſtudio, & Interpretum omnium originali lectura, vt hic videbitur.
- 27 Ac denique vt abſolutè, & dilucidè præfatus articulus explanetur, ſex præcipue obſeruationes conficit Author, quibus comprehenduntur caſus, qui in propoſito expendi, atque conſiderari valent: & per totum numerum longa ſerie traduntur.
- 28 Tertio quoque partis contrariæ fundamento aſſignatur responſum.
- 29 Sed & quarto respondetur dilucidè, & veriſſimè.
- 30 Ac etiam quintum diluitur, & Ludouici Molinæ locus (in cuius allegatione, & ſenſu Auendañus, & Gutierrez decipiuntur) ſingulariter, & nouè explicatur.
- 31 Maioratum inſtituendi facultas, & commiſſio alicui conceſſa, vtrum intelligi debeat, vt regularem & ordinarium maioratum inſtituere poſſit; an verò vt extraordinarium quoque, & irregularem ſicque cum clauſula excluſiua fæminarum efficere valeat, & multis numeris ſeqq. vſque in finem cap. Vbi dubium hoc & nouè excitatur, & ſingulariter & verè explicatur.
- 32 Et pro parte negatiua primum expenditur fundamentum quod ab ea deducitur coniectura, & præſumptione, quod ſcilicet teſtator videatur ſe voluiſſe conformare cum iuris communis dispoſitione, & id ipſum quod lex voluerit, & num. ſequent.
- 33 Clauſulæ primogeniorum Hispaniæ, ſunt interpretandæ ſecundum conſuetudinem Hispaniæ in ſucceſſione primogeniorum.
- 34 Actus omnis, in quo non apparet determinatio certa, regulatur à conſuetudine.
- 35 Verba, hagays mayorazgo, ſunt intelligenda ſecundum communem vſum loquendi, & intelligentiam horum Regnorum.
- 36 Mandati, & commiſſionis fines ad vnguem obſeruari debere, nec ab eis recedere licere, aut in commiſſionis forma excedere: aliàs non valet, quod agitur, & ibidem l. diligenter, ff. mandati, allegatio vulgata exornatur, & illuſtratur remiſſiuè.
- 37 Mandatum eſt ſtricti iuris, & in dubio non extenditur, ſed reſtringitur.
- 38 Et paria ſunt, quod aliquid fiat contra formam mandati, aut præter, vel citra, quia in hoc æquiparantur contra, citra & præter.
- 39 Mandatum, aut commiſſionem excedere procuratorem, aut commiſſarium dici, non ſolum, quando ipſe excedit totam formam, ſed etiam quando excedit aliquam qualitatem formæ, etiam minimam.
- 40 Et in propoſito dubij ſuperioris, optime ponderata verba l. 31. Tauri.
- 41 In eodem quoque pro ipſa parte negatiua aliud fundamentum adductum, vt fæminarum potius incluſio, & admiſſio, quam excluſio debeat hapro expreſſa, quoties maioratum inſtituendi inter filios, & deſcendentes, ab vxore marito, vel è contra facultas, & commiſſio conceditur.
- 42 Verba inueſtituræ debent recipere interpretationem à natura feudi, ſcilicet proprij, & regularis, non autem irregularis, & improprij.
- 43 Maioratus inſtituendi, facultas, & commiſſio alicui conceſſa, quod intelligatur in forma regulari, & ordinaria, provt moris eſt, & non extraordinariè, aut irregulariter; Gregorij Lopezij, obſeruationem quandam euincere videri, vt hic adnotatur, & respondetur infrà, n. 68.
- 44 Teſtandi facultas alicui conceſſa, intelligitur in forma ordinaria ſeruatíſque regulis, & ſolemnitatibus ordinariis: quod explicatur infrà, num. 69.
- 45 Maioratus quoties à fæmina originem ſumpſit, in caſu dubio, fæminæ ab eius ſucceſſione non cenſentur excluſæ: quod explicatur infra, numero 70.
- 46 Ad maioratum inſtituendum, vel non inſtituendum, liberam facultatem, & commiſſionem habens ab eo, qui ex Regia facultate illum inſtituere poterat, & à maioratus ſucceſſione fæminas excludere: quod eandem habeat poteſtatem, quam habeat is, qui commiſſionem reliquit, ſicque extraordinarium, & irregularem poſſit maioratum efficere, & num. ſeq. vſque in finem cap. Vbi late, & fortiter hæc pars comprobatur, & Pelaez à Mieres, Ludouici Molinæ, Iacobi Menochij, Ioannis Gutierrez, & Ioannis Matienci obſeruationes in propoſito ſatis conducibiles ponderantur.
- 47 Verbum Volo, ſui naturâ liberam & abſolutam tribuit poteſtatem, etiam pro voluntate nulli legi alligatam.
- 48 Verbum maioris virtutis, & potentiæ, cum verbo minoris potentiæ iunctum, illius ſignificationem inflectere, & ad ſe trahere.
- 49 Verbum libet, aut pro libito voluntatis, liberam, & abſolutam voluntatis poteſtatem, facultatèmque tribuit.
- 50 Maioratum ex Regia facultate inſtituens, quemadmodum poteſt fæminas à ſucceſſione excludere; ſic & commiſſarius, cui ampla, & libera facultas conceſſa eſt, provt latius hic adnotatur.
- 51 Subrogatus ſapit naturam eius, in cuius locum ſubrogatur.
- 52 Cum cenſeatur vnus & idem.
- 53 Et ſubrogatio fiat cum omnibus qualitatibus, natura, poteſtate, & immunitate.
- 54 Et hoc procedit tam respectu rei, quàm perſonæ.
- 55 Subrogatus vtitur illis priuilegiis, quibus vti poterat is, in cuius locum ſubrogatur.
- 56 Elector, cui facultas libera conceſſa eſt ad maioratus electionem, poteſt amiſſo primogenito, ſecundò, vel tertiò genitum eligere, etiam ſi maior natu dignior ſit.
- 57 Et à fortiori inter deſcendentes agnatos vlteriores electionem facere, & prælationem concedere poterit, provt hic adnotatur, & numeris ſequentibus.
- 58 Affectio maior habetur ad eos, qui ſunt nati, & cogniti tempore factæ diſpoſitionis, quam ad eos, qui nec nati erant, nec cogniti.
- 59 Immò deſcendentibus naſcituris affectionis, ſeu prædilectionis ratio aſſignari non poteſt, niſi ex gradus proximitate.
- 60 Remotioris gradus perſonæ, non poſſunt eſſe melioris conditionis, quàm hi, qui in proximiori gradu ſunt conſtituti.
- 61 Electionis facultas primo vocato conceſſa, ex ſubiecta materia perpetuitatis, ad vlteriores ſucceſſores protrahitur.
- 62 Deſcendentes poſſunt ſubſtitui in Tertio, etiam prælati proximoribus.
- 63 Exceſſus exceptio non admittitur, quando conſiderato ſtatu, & tempore præſenti, exceſſus non datur, licet in futurum eſſe poſſit.
- 64 In liberam procuratoris, aut commiſſarij voluntatem, quoties aliquid relinquitur, dolus ſolum excipitur.
- 65 Teſtator non videur ſe conformare voluiſſe cum diſpoſitione iuris communis, quando aliud ex verbis diſpoſitionis apparet.
- 66 Mandati, & commiſſionis fines non dicitur excedere is, qui ex voluntate, & verbis eius, qui mandauit, aut commiſit, proceſſit.
- 67 Argumentum ab vſu, & conſuetudine testatoris, vel aliorum teſtatorum, non attenditur, quando de voluntate ad alium modum apparet.
- 68 Gregorij Lopezij ſententia relata, ſuprà, n. 43. explicatur.
- 69 Teſtandi facultas alicui conceſſa, quod intelligatur, iuris forma ſeruata, aſſumptum illud adeo vulgatum, & ex l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento, deductum quemadmodum accipi debeat.
- 70 A fæmina maioratus cum proceſſit, non debere cenſeri fæminas excluſas, quod dictum fuit ſupra, numero 45. explicatur, atque limitatur.
- 71 D.D. Chriſtophori de Paz, in eodem dubio quo ſupra, ex num. 31. cum ſeq. obſeruationes expenduntur, quæpoſt peractum, vltimáque ſerie abſolutum caput iſtud, ad manus Authoris peruenerunt.

PRo egregia, & notanda huiſce capitia explicatione obſeruandum & conſtituendum erit primo loco, quod in caſu, & lite, quæ inter Didac. de Figueroa, & de Solis ex vna parte, & D. Franciſcum de Figueroa, & de Solis ex altera parte, in Senatu vertebatur, quatuor prin [Senatus Regij Hispalenſis deciſio.]cipaliter in dubium, & controuerſiam, excitabantur, atque adducebantur, cum ex virtute facultatis Regiæ in ampliſſima forma conceſſæ ad primogenium inſtituendum omnibus bonis ſuis dummodo cæteris filiis alimenta competentia relinquerentur, Ludouico de Figueroa & de Solis, eius marito, D. Alduncia de Solis & de Guzman, in extremis conſtituta, teſtamentoampla, & generalia liberam facultatem reliquiſſiet, maioratum, aut maioratus, ſi voluerit, & provt voluerit, inter filios ſuos, & deſcendentes inſtituendi, & repetierit, provt voluerit, & ſibi placuerit, & ſi voluerit, inſtituendi: ſi noluerit, non inſtituendi, ſicuti conſtat ex clauſula Aldunciæ ipſius, ibi: Treſeruando, y dexando para ſi todos los bienes ſuſodichos y lo que toca a los alimentos de los demas nueſtros hijos, conforme a de todos los dichos mis bienes, y de cada coſa y parte de ellos, ſi quiſiere, haga, y pueda hazer mayorazgo, ò mayorazgos, mejora, ò mejoras el todo lo que quiſiere, è por bien tuuiere entre los dichos nueſtros hiijos, ſegun y como mejor la pareciere, y en la forma que quiſiere, como ſi los dichos bienes fueran proprios ſuyos, &c. Quoad deciſionem ergo cuiuſdam articuli ad dictum Senatum ex cauſa appellationis ab inferiori Alati, & pro fundamento, & inuentione conſanguinei cuiuſdam eius familiæ, qui certum ius, & annuos reditus ex ea diſpoſitione prætendebat, cum ipſius valorem & exiſtentiam ſupponere, & præmittere, neceſſarium fuiſſet, de his omnibus, & tractatu eorum prætermitti non potuit, quamuis Aduocati non inſtitiſſent.

Et quod attinet ad primum articulum, Senatus ipſe pro certo ſuppoſuit, & velut concludenter ego fundaui, meliorandi aliquem ex filiis, vel descendentibus, aut maioratum inter eos inſtituendi facultatem, & commiſſionem, in voluntatem alterius à parentibus, ita liberè poſſe conferri, vt meliorare, vel non meliorare, ſiue primogenium inſtituere, aut non, in eius voluntate reponatur omnino: vt ſi dixerit teſtator, quod vxor, vel maritus, vel commiſſarius, ſi velit primogenium inſtituere valeat, , aut aliquem ex fillis ex tertia & quinta bonorum ſubſtantia meliorare, provt voluerit, & elegerit, quod equidem ſequentia fundamenta, & rationes comprobant manifeſtè.

In primis, nam licet teſtatoris diſpoſitio ex alieno pendere arbitrio non debeat, & ſic in alterius voluntatem non poſſit de iure conferri, l. illa inſtitut. 32. ff. de hæred. inſtituen. l. 11. tit. 3. partic. 6. l. 29. titul. 9. ead. part. & latè explicant, atque exornant Antonius Gomezius, Decius, Socinus, Ludou. Luſitanus, Pariſius, Ruinus, Menchaca, Graſſus, Hyppolyt. Riminald. Peregrinus, Guil. Benedictus, Simon de Prætis, Connanus, Sarmientus, Peralta, Duarenus, & Spino, quos ego metipſe adduxit, & ita notaui, atque ſinglariter quoque explicaui, quotidianar. controu. iur lib. 2. c. 6. n. 20. & pluribus ſeqq. & addo nunc alios Authores, qui latè ij propoſito ſcripſerunt, Surdum ſcilicet, in conſ. 380. ferè per totum. Vbi vide omnino, lib. 3. Pat. Ludou. Molinam, tom. 2. de iuſt. & iure, diſp. 157. fol. 867. Anton. Fabrum, de erroribus pragmaticorum, tom. 3. decad. 51. errore 4. 5. & ſeq. Iacobum Cancerium, variarum, cap. 20. de legatis, ex num. 82. vſque ad num. 108. Paul. Duran. de condit. & mod. impoſſib. cap. 4. per totum, tertiæ partis, & cap. 5. vbi latiſſimè de materia, dictæ l. illa inſtitutio, & l. primæ, ff. de legat. 2. licet inquam teſtatoris diſpoſitio in alterius voluntatem de iure non poſſit conferri, & ſic videretur dicendum prima facie, quod facultas, & commiſſio ad meliorandum, & primogenium, aut primogenia instituendum, adeo planè & liberè marito relicta, vitiari ideo deberet, quod totum id in mariti voluntate reponeretur: verè tamen ſuſtineri, & valere deberet ex eo, quod textus in d.l. illa inſtitutio, ff. de hæred. inſtit. in hæredis inſtitutione loquatur, in qua cum ſubſtantia, & vis totius teſtamenti de iure ciuili conſiſteret, ſingulari & recta iuris ratione Veteres decreuerunt, ex alieno arbitrio pendere non poſſe, ſed per ſe ſe firmam eſſe oportere. Nam cum teſtamentum ſit noſtræ voluntatis iuſta ſententia, l. 1. ff. de teſtamentis, teſtamentum quod ex alieno penderet arbitrio, dici propriè teſtamentum non poſſet, cum non teſtatoris, ſed alterius voluntatem, & diſpoſitionem contineat: ſicuti ex Connano, Graſſo, & Duareno, quotidianarum harum controuerſiarum iuris lib. 2. dicto cap. 6. num. 22. obſeruaui. Et eam rationem, & generalitatem dictæ l. illa inſtitutio, efficere, vt nec legatum, nec fideicommiſſum in liberam alterius voluntatem conferri poſſet, quamuis in arbitrium poſſet, eodem iure communi attento, num. 35. & ſeq. & num. 40. & ſeq. adnotaui, & dilucidè explanaui, an etiam poſt leges huius Regni, idipſum procedat, & leges Partitæ, & Tauri, quid nouum inducant, ſingulariter, & aliter quam hactenus fuiſſet, explicaui: explicarunt etiam. Pet. Ludouic. Molina, Antonius Faber, Iacob. Cancerius, & Paulus Duran. In locis relatis ſuprà: & Surdus ipſe, eodem conſil. 380. n. 26. ante finem, ipſammet rationem adduxit, quam ſuprà propoſui, quare ſcilicet teſtamenta ex alieno non debeant arbitrio pondere. Quamuis ergo in hæredis inſtitutione ita eſſet de iure communi (vt dixi) & in legatis, & fideicommiſſis quoque, quando ſubſtantia diſpoſitionis in alterius voluntatem conferebatur; ſecus tamen, vbi qualitas, vel acceſſorium; & ſic in caſu præſenti regula iuris antiqui relati impedimento eſſe non debuit dictæ teſtatricis commiſſioni: nam licet ſubſtantia diſpoſitionis in alterius voluntatem conferri non poſſit, qualitas tamen, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantùm, confertur de iure, l. cum quid. im, 24, ff. de legatis 2. vbi Bartolus, num. 1. & communiter Scribentes id notant, l. vtrum, §. cum quidam, vbi etiam per Scribentes, ff. de rebus dubiis, & in propriis terminis poſt alios Authores notauit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 3. vbi pro certo præmit tit, validam, ac firmam cenſendam eſſe eam diſpoſitionem, in qua cauetur, vt in maioratu is, qui ab vltimo poſſeſſore, vel ab alio electus fuerit, ſuccedat: quoniam non ſubſtantia; ſed ſola perſonarum electio, & declaratio committitur, vt dixi. Et idipſum poſt alios quoque ſcripſerunt Surdus, dicto conſil. 380. num. 26. in fine, & 27. lib. 3. Pelaez à Mieres, de maioratu, 1. p. quæſt. 48. num. 3. Antonius Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 12. de legatis, num. 48. & in l. 33. Tauri, num. 4. Iacob. Cancerius, dicto c. 20. de legatis, ex n. 93. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. q. 42. n. 2. Matienzus, in l. 5. tit. 4. gloſſa 2. num. 3. & ibidem Azeuedus, ex n. 11. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Afflictis, deciſione 371. Rota, in nouis, deciſ. 542. num. 8. lib. 1. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 33. ex num. 52. & n. 72. Simon de Prætis, de interpretat. vitimarum voluntatem lib. 1. ſolut. 3. num. 5. fol. 27. quos etiam retuli, & ſic notaui. lib. 2. dicto cap. 6. n. 51. & 53. Molina etiam de inſt. & iur. tom. 1. diſput. 157. col. 3. verſic. de aliquibus, Paulus, Duran. dicto c. 4. partis 3. n. 24. & cæteri relati ſuprà, num. 2. D. Chriſtophorus de Paz, de tennt, cap. 34. num. 79. & 80.

Secundò deinde, & pro eadem parte facit adnotatio, atque reſolutio eiuſdem Ludou. Molinæ, in annotationibus ad commentaria de Hiſpanorum primogeniis, in verſiculo inſuper etiam: vbi inquit, quod ea, quæ lib. 2. cap. 4. & 5. ſcripta reliquit, ad eos etiam trahi poſſunt, qui commiſſione, & mandato teſtantis, primogenia in filiis eiuſdem, ſeu extraneos inſtituunt, cum hoc caſu ex legibus Tauri poſſit à teſtarore, qui ob imminens mortis periculum, ſeu morbi impedimentum non poteſt per ſeipſum id munus explere, alteri efficiendum mandari; in eo namque caſu, frequentiſſimè dubitari ſolitum eſt de omnibus his quæſtionibus, quæ in illis duobus capitib. expenduntur. in quibus agitur de ſucceſſione in primogeniis ex electione alterius. Atque idcirco quoad eos (inquit ipſe Molina) ea omnia repetita cenſenda erunt, eàque ipſa in electione ab ipſis facta, obſeruanda ſunt. Quibus ſane verbis non potuit apertius intentionem noſtram probare, cum primogeniorum inſtitutionem. & perſonarum declaratione, ſiue electionem, alterius voluntati liberè committi poſſe, tradiderit: & in melioratione clarè ſenſerit Antonius Gomezius, in d.l. 31. Tauri, num. 4. in verſic. ex quibus infero verum intellectum. Azeuedus, in l. 5. titulo 4. lib. 5. num. 11. in fine, & n. 12. & 14. qui rectè percipit contra Tellum Fernan. quod quando in voluntatem commiſfarij relinquitur, quod aliquem incertum de certis poſſit meliorare, non poteſt dici, ſubſtantiam diſpoſitionis committi, ſed voluntaris executionem duntaxat, quandoquidem defunctus committens declarat id, in quo incertum de certis vult meliorari, aut vocari, quod caſui noſtro rectè adaptatur; nam quod maritus diſtribuere debere omnia bona vxoris inter liberos & deſcendentes, præciſum fuit, & cautum ab ipſa; voluntarium autem, in quem aut quos eorum diſtributio facienda eſſet, ſiue inſtituere, aut non, primogenium, vel primogenia. Sicque electio duntaxat, vel ordo ſucceſſionis, aut modus prælationis inter ipſos, eius voluntati relinquitur, ſi maioratum, aut maioratus inſtituere velit, quod iura noſtra patiuntur, & dumtaxat prohibent (vt ſupra dicebam) ne in voluntate alicuius ſubſtantia diſpositionis remaneat, quod ſcilicet ipſe poſſit, ſi velit, diſtribuere vel non diſtribuere bona teſtatoris; ſicuti probat textus valde ſingularis, in d.l. vtrum, §. cum. quidam, ff. de rebus dubiis, in illis verbis: Veriſſimum eſt, vtile eſſe fideicommiſſum, neque enim in poteſtate eius, qui rogatus eſt, poſitum eſt, an omnino velit reſtiture, ſed cui potius reſtiuat. Sic ſanè in ſpecie caſus præſentis, non in voluntate mariti poſitum eſt, an velit reſtituere, ſiue ea bona relinquere: nam ſi maioratum, aut maioratus inſtituere nolit (quod eius voluntati relinquitur) non ideo bona ad dictos filios pertinere deſinerent; immo inter ipſos æqualiter diſtribuerentur. Sic ſane, quod meliorandi facultate commiſſa tertio, & ipſo ad meliorationem non eligente, neque nominante, pro non facta melioratio habeatur, vt omnes filij æqualiter admittantur, tradiderunt Petrus de Peralta, in l. vnum ex familia, §. rogo, ex num. 14. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 5. numero 41. Tellus Fernand. in l. 33. Tauri, num. 5. & 6. Mieres, de maioratu, 1. p. quæſt. 48. num. 8. 9. & 13. quem retuli, & ſic notui lib. 2. dicto cap. 6. num. 55. & idipſum tenuerunt Matienzus, in l. 8. tit. 4. gloſſæ 7. num. 2. Ioannes Gutierrez, practicarum, libro 2. quæſt. 43. ſub num. 3. Angulus, in l. 3. meliorationum, gloſſa 7. num. 2. per totum, qui in ſimplici commiſſione ad meliorandum, id libenter agnoſcit, vt ſcilicet commiſſario non eligente, vel meliorante, omnes filij æqualiter admittantur: Fonatanella etiam relatus infrà numero decimoquinto, in fine, Idque per text. ſingularem, & in indiuiduo id probantem in l. cum pater. §. rogo, & in l. vnum ex familia, §. rogo. & in l. cum quidam, ff. de legatis 2. Cæterum, quando melioratio eſſet commiſſa titulo maioriæ in filiſ per commiſſarium nominandum, ſiue cum facultas maioratum inſtituendi, commissa eſſet tertio, aut vxori, vel marito; tunc quidem eo non eligente, inquit, quod maioria non ceſſat, ſed quod valet, & tenet, & habetur pro facta, & ex communi conſuetudine ad maiorſ defertur, qui ex ſimplici conſtitutione maioratus videtur vocatus; & licet in ſucceſſore ſit data electio, commiſſario non eligente, ſuccedet is, ad quſ de iure, & communi conſuetudine maioratus factus, vel pro facto habitus, ſolet deuenire: idque per text. in l. 7. titulo 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, & in ſpecie ſic aſſeuerauit Gregorius Lopez, in l. 2. tit. 15. partit. 2. verbo, eſto vſaron, columna 3. verſ. ſed pone: quem ſequitur Ludouicus Molina, de Hispan. primogeniis, lib. 2. c. 4. num. 42. & pro ipſo rationes nonnullas expendit Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 48. ex num. 13. cum ſeq. qui tamen de veritate eius doctrinæ dubitat, & legem ipſam 7. expendit, vt Angulus idem notauit: nec diſtinguit (vt vides) Sequitur etiam Gregorium Lopez Pater Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 593. num. 6. fol. 184. qui inquit, quod in maioratu Hiſpano, quoniam de natura illius, & conſuetudine, primaſque maioratuum inſtitutione eſt, ſecluſo iure eligendi, ab inſtitutore alicui relicto, ſuccedat in illo vnus ſolus, ne diuidatur, iſque ſit primogenitus, vtique ſi elector è vita diſcedat, nullo electo, ſuccedat ſolus primogenitus: quod tamen difficultatem habet, vt inferius adiiciam ſub num. 14. & num. 15. nec conſuetudo ſuccedendi in primogeniis, aut ipſorum natura (vt arbitror) quicquam concludit, cum ea attendatur, quando iam ſemel maioratus incæpit, & formatus, atque inſtitutus eſt; ita vt de maioratus inſtitutione, & ſcriptura appareat, aut ex temporis antiquitate ſubſiſtat; ſecus autem videatur, quando initium non ſumpſit, nec formatus, aut inſtitutus eſt, vt in ſpecie Gregorij Lopezij, vtpote cum maioratus adhuc inſtitutus non fuerit, nec ſucceſſorem elector nominauerit, quem tamen eligere, & inſtituere maioratum ipſum, teſtator, vel is, qui commiſit, deſtinauit, niſi nominata perſona, commiſſio eiuſmodi facta fuiſſet alicui: nam eo non nominante, haberetur nominatio ipſa pro facta, vt in his terminis ſequitur Gregorium Lopez Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo, quæſt. 42. num. 3. in verſiculo, Itaque in hoc ſecundo, ibi, in hoc rectè. Contra tamen tenet ſtatim, ac ipſum quod Mieres, quando commiſſio non eſſet ſpecialis, & in indiuiduo reſpectu perſonarum, ſed committeretur electio perſonarum alicui, vt ibi videri poterit, & dicetur infrà, dicto n. 14. & 15. Quocunque ergo modo res ſe habeat, & ſiue vnum, ſiue alterum ſuſtineatur cum Gregorio, vel contra, in quo nunc non inſiſto, tametſi negari non poſſit, pro ipſo: Mieres, & Ioanne Gutierrez, & contra Gregorium eundum, Molinam, & Angulum quod dicta lex ſeptima, titulo quarto, libro quinto, nouæ collectionis Regiæ ex eo in caſu ab eis excitato, vrgere non videatur, quod teſtator circa perſonam nominandam nihil certum expreſſerit, aut ita certum, quod verificentur verba dictæ legis ſeptimæ, O ſeñalando cierta coſa que auia de hazer: quia cierta coſa no ſe puede dezir, quæ adeo generaliter in voluntatem mariti, vel alterius confertur, vt ſi voluerit, poſſit primogenium, vel primogenia inſtituere, vel meliorationem, aut meliorationes facere, eaſque omnia provt ſibi placuerit. Res ergo videtur, quæ pro declarata haberi non poteſt. nec declarari ab alio; provt alio in loco Gregorius ipſe agnouit expreſſim, in l. 25. titulo 9. partita 6. gloſſa magna, in verſic. & ſi ſine declaratione, vt latius infra annotabo articulo, ſiue deciſ. 2. fundamento 2. in fine. Quocunque itaque modo res ſe habeat, verum quod bona ipſa inter filios diuiduntur æqualiter in melioratione ſimplici, non facta electione, vel nominatione, aut quod filius maior, vel primogeniti ſuccedant in maioratu, ex ſententia Gregorij, nec in mariti, aut patris, vel commiſſarij poteſtate ſit, priuare filios bonis præfatis, aut inter ipſos ea non diſtribuere, quando maioratum nollet inſtituere. Si autem velit, & inſtituat, quem aut quos eligat, in eius duntaxat voluntate reponitur; & ſic duntaxat attenditur. quod præciſe teneatur maritus, vel commiſſarius bona inter liberos relinquere, cætera autem ad electionem perſonarum referuntur, vt in dicto §. cum quidam, l. vtrum, ſingulariter deciditur, & poſt legem 31. Tauri, magis indubitatum eſt, vt ſtatim dicetur, & videtur agnoſcere And. Angulus, in d.l. 3. meliorationum, gloſſa 7. fol. 116. ſub n. 1. in verſiculo, vnde cum data facultate.

Rurſus & tertio loco facit Ioannis Gutierrez, practicarum lib. 2. quæſt. 42. duobus principalibus caſibus diſtinctis, reſolutio, & ſententia, quò loci primo præmittit caſum vnum tanquam indubitabilem, quando ſcilicet pater, aut mater dixerit, quod meliorat vnum ex filiis, quem vxor, vel maritus, vel commiſſarius elegerit: tunc namque tam iure Regio, quàm communi attento, diſpoſitio valet, ex ratione ſuprà. in initio huius capitis aſſignata, quod electio perſonarum duntaxat, non ſuſtantia diſpoſitionis in voluntatem alierius confertur; provt ibi reſoluit numero primo, poſt Anton. Gomez. Palac. Rub. Couar. Tellum Fernand. & Mieres, & dicit id probari ex l. 5. tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Ego quoquo ita obſeruaui, & Pet. de Peralta, Lud. Molinam, & Pelaez à Mieres, alio in loco vltra relatum à Gutierrez, recenſui, quotidian. harum controuerſ. iuris, lib. 2. d. cap. 6. num. 53. & 54. vbi videri poterit. Deinde Gutierrez ipſe, n. 2. caſum alium magis dubitabilem proponit, quando ſcilicet pater, aut mater non dixit, ſe meliorare vnum ex filiis, quem vxor, vel maritus, aut commiſſarius elegerit, ſed in hunc modum dixerit, Concedo facultatem vxori meæ, vel è conuerſo, marito, aut alteri, meliorandi vnum, vel duos ex filiis, vel nepotibus meis: & tunc quidem dubium facit, quoniam cum ſubſtantia diſpoſitionis conferri videatur in voluntatem alterius, commiſſio, ſiue diſpoſitio ipſa valere non debet. Et ita tenuit in terminis, ac poſt deciſionem l. 31. Tauri, Tellus Fernand. ibidem, num. 2. per totum, maximè ad finem, in verſic. ſin autem eſſet data facultas, vbi in hoc caſu loquitur, & ſic eſſe intelligendam legem illam, quæ eſt hodie l. 5. tit. 4. lib. 5. nou. col. Reg. affirmat: ſed violenter equidem, & diuinatoriè, vt vtar verbis à me iam prolatis, lib. 2. dicto cap. 6. num. 56. in fine. idcirco contrariam ſententiam in ipſomet caſu Tellus idem tenuiſſe videtur, in l. 32. Tauri num. 4. provt Ioannes Gutierrez, ſtatim referendus, latè oſtendit: & probarunt expreſſim Emanuel Coſta, in cap. ſi pater, de teſtament. in 6. in 1. p. in verbo, pauperes, num. 7. Ioannes Marienzus, in d.l. 4. titulo 4. lib. 5. gloſſa 5. per totam. & ibidem Azeuedus, num. 12. & 13. Auendañus, in d.l. 31. Tauri, gloſſa unica, num. 5. per totum, latius Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. dicta quæſt. 42. num. 3. per totum, vbi conſtanter & verè tuetur, quod in ſpecie propoſita, executio tantum, hoc eſt, electio perſonæ incertæ de certis, non ſubſtantia diſpoſitionis conferatur in voluntatem tertij: & quod hoc modo intellecta l. illa 31. Tauri, non corrigit ius commune, ſed declarat illud, ac nihil addit. Quod etiam ex mente aliorum Authorum huius Regni procedit, vt dicto cap. 6. ſub num. 57. in verſic. inquit tandem. Ego ipſe notaui, ac maxime eorum, quos ſuprà hoc eodem cap. numero 3. citaui, ex adnotatione illa Ludouici Molinæ, ad commentaria de Hispanorum primogeniis, in verſiculo inſuper etiam, quem recenſui ſuprà, num. 4. Mouetur autem Gutierrez, idem triplici fundamento: primum conſiſtit in ratione prædicta, quod executio tantum, non ſubſtantia commiſſa fuerit, Secundum eſt, quod idem ſit dicere, melioro, vel concedo facultatem meliorandi. Tertium, ex verbis dictæ l. 31. Tauri, vbi ad inſtituendum hæredem requiri tur, quod in commiſſione exprimatur nomen hæredis instituendi: ad meliorationem autem faciendam & cætera in ea lege contenta, tantum requirit lex, quod ſpecificetur ad quid datur mandatum, vel commiſſio. Quod etiam pro certo ſupponit Molina, in dicto annotationum loco.

Ego verò, eodem lib. 2. dicto cap. 6. num. 57. & tribus ſeq. quamuis in effectu Ioannis Gutierrez placitum & ſententiam probauerim, nonnulla addenda, & nouiter obſeruanda duxi: ac Primum quidem, inter hos duos caſus, Melioro vnum ex filiis, quem vxor, vel maritus, velalius elegerit: aut Concedo facultatem, vel do poteſtatem vxori meæ, vel marito, vel cui alteri meliorandi vnum ex filiis meis, manifeſtam differentiam eſſe, ex quo in primo caſu expreſſa adeſt diſpoſitio & voluntas ad meliorandum: dixit enim ipſe teſtator, ſe meliorare, & electionem tantum, aut declarationem commiſit: in ſecundoſ vero caſu totum negotium commiſit voluntati alterius, ad quam ſe referens, nihil diſpoſuit, nec dixit ſe meliorare; ſic ſubſtantia diſpoſitionis, & an velit meliorare, nècne, in voluntatem tertij collata videtur, provt dicto num. 48. cap ſexti, probaui, & in fine eiuſdem numeri, & numero 59. & ſeq. nihilominus Ioannis Gutierrez ſententiam ideo amplexus ſum, quod ipſa ex deciſione dictæ l. 31. Tauri, hodie l. 5. tit. 4. lib. 5. adeò expreſſim probetur, vt dubitandi rationi locus eſſe non debuerit, ſicuti conſtat ex verbis ipſius, ibi: En eſta manera, el poder para hazer heredero, nombrando el que da el poder por ſu nombre, a quien manda, que el comiſſario haga heredero, y en quanto a las otras, hoc eſt, meliorationes, exhæredationes, ſubſtitutiones, & alia, de quibus ibi. ſeñalando para que le da poder, y en tal caſo el comiſſario pueda hazer lo que eſpecialmente el que le dio el poder; ſeñalò, y mandò, y nomas. Ex his ſanè verbis, committentis poteſtas, & commiſſio, tantum reſtringitur quoad inſtitutionem, aut nominationem hæredis, videlicet vt teſtator in commiſſione teneatur exprimere nomen hæredis inſtituendi, in cæteris vero rebus (& ſic in meliorationibus) liberæ eiuſdem voluntati totum relinquitur, vt quicquid velit: dando commiſſionem efficiat, vt conſtat ibi: Y en quanto a las otras coſas, ſerialando para que le da poder. Sed in quæſtione propoſita ſignat, & expreſſim dicit, quod concedit facultatem, vt meliorationem facere poſſit commiſſarius; ergo licitè poterit teſtator eo modo efficere,& committere, ac commiſſarius implere, quamuis abſque commiſſione non poſſet, ex ipſa l. 31. Tauri, quæ tantum hoc ſtatui, vt in aliis rebus vltra inſtitutionem hæredis detur commiſſio, ne fiat fraus, idq́ue prouidere contendit lex ipſa, vt conſtat ex ſui præfatione, quæ cauſam finalem diſpoſitionis oſtendit, & mentem concedentis declarat, provt dicto cap. 6. libri 2. num. 60. obſeruaui; ſed tunc fraus non contingit, ſi impleatur id, quod à teſtatore expreſſum eſt, ſed potius impleri vult lexilla, ergo malè retorquetur ipſa, vt aliud ſignificet, quam quod verbis exprimitur, provt etiam & ibidem dixi, & adieci, quod reſolutio hæc non eſt Authore aliquo, vel authoritate deſtituta; imo confirmari poteſt ex ſententia eorum Interpretum, quos retuli eodem cap. 6. num. 39. & 46. qui apertè præſentiunt, ex dicta l. 31. Tauri, diſpoſitionem poſſe in alterius voluntatem conferri: & non eundo per alias ambages, in terminis eiuſdem l. Regiæ 31. quod legata, ac etiam aliæ diſpoſitiones particulares quæcunque, ex legibus Tauri in voluntatem alterius validè conferantur, ſecurè, & concludenter probaſſe Peraltam,. in locis relatis eodem capite 6. dicto numero 39. & 46. ad quem nullus Scribentium omnium animaduertit, ſed melioratio Tertij & Quinti eſt legatum: aut ſaltem prælegatum, & quota pars bonorum, non hæreditas, ſecundum Authores à me relatos ibi, num. 62. ergo meliorandi poteſtas, etiam in voluntatem alterius conferri poterit ex lege illa, quæ tantum contenta eſt cum hoc, quod in commiſſione exprimatur, ad quid facultas datur, eo autem expreſſo, præter hæredis inſtitutionem, quodcunque committi permittit, vt latius d. cap. ſextò adnotatur.

