Quarta ſpecies eſt, quæ dicitur interpretatio extenſiua, quæ ex paritate vel ſimilitudine rationis inducitur, & ad ſimiles caſus porrigitur, l. non poſſunt, ff. de legibus; nam interpretatio extenſiua dicitur, cùm verbis deficientibus, effectus diſpoſitionis ad alios caſus per ſimilitudinem rationis trahitur, vt notat Baldus in l. ſi furioſi, num. 2. per illum text. C. de nuptiis. Neque aliud eſt interpretatio extenſiua, quàm ſuppletiua; quia etſi verba deficiunt, non deficit ratio, l. oratio, ff. de ſponſalibus, prout hæc omnia & alia tradidit ipſe Mantica eodem tit. 16. num. 17. & 18. Cæterum de extenſiua hac interpretatione latius equidem egit Camillus Gallinius de verbor. ſignificatione, lib. 5. dicto cap. 5. & pluribus cap. ſeqq. & lib. 6. & 7. per totum, & in primis dicto cap. 5. libri quinti num. 2. inquit communem eſſe Scribentium ſententiam, interpretationem extenſiuam fieri, cùm lex, vel diſpoſitio vno caſu loquens, ad alium conſimilem producitur, vt in l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liberis & poſthumis, & in aliis iuribus ibi adductis, & num. 34. rectè aduertit, extenſiuam, ac reſtrictinam, interpretationes illas duas eſſe præcipuas, circa quas magis inſudant Doctores, & cap. 1. dict. lib. 6. num. 1. profitetur, materiam interpretationis extenſiuæ eſſe valdè diffuſam, ac periculoſam: & ibidem, quid ſit interpretatio extenſiua, & quibus aliis ſynonymis nominibus nuncupetur, adducit: & num. 40. & ſeqq. interpretationi extenſiuæ locum eſſe, vbiverba deficiunt, ſed non deficit ratio, & cùm caſus de quo quæritur, non contineatur in verbis, neque in mente, & ſi in mente continetur, quòd potiùs dicitur ſignificatio, quàm interpretatio: & cap. 2. eiuſdem lib. 6. interpretationis extenſiuæ fuerit cauſa introductiua, ipſe explicat, & cap. 3. per totum, quæ ſint ipſius fundamenta præcipua, & cap 4. quæ cauſæ proficiſcantur ex eiſdem fundamentis, & cap. 5. quòd interpretatio extenſiua diuiditur in duas ſpecies, in actiuam ſcilicet, & paſſiuam, & de diffinitione, & materia vniuſcuiuſque: Et iterùm cap. 21. Camillus ipſemet ex n. 7. cum ſequentibus, & cap. 6. eiuſdem lib. 6. & multis ſeqq. vſque ad lib. 7. de extenſiua interpretatione in omni materia, & diſpoſitione correctoria, & in materia ſimul correctoria & pœnali agit vtiliter, & lib. 7. per totum, de extenſiua interpretatione, quæ fit in materia limitatoria, ſeu exorbitanti; & hæc quidem cùm adeò plenè habeantur in locis præcitatis, & penes dictum Authorem, nec hic, nec alibi hoc in tractatu repetere eſſet neceſſarium, nec vtile.

Quinta & vltima ſpecies Interpretationis eſt reſtrictiua, per quàm diſpoſitio reſtringitur, quæ etiam modificatiua appellatur, l. quamuis, ff. de in ius vocando, & diſtinguitur à declaratiua, nam quando reſtringitur verbi ſignificatio, non poteſt dici declaratio, quia per declarationem non detrahitur, nec adiicitur, ſed quod eſt, detegitur, iuxta ea iura, quæ in declaratiua interpretatione adducta fuere. Ita ſanè aduertit, & alia in materia enuntiat Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuentionibus, lib. 1. dict. artic. 16. num. 19. & 20. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 5. dict. cap. 5. num. 7. & ſequentibus. Vbi inquit, quod excommuni Interpretum ſententia, Interpretatio reſtrictiua eſt, quoties lex, vel diſpoſitio generaliter loquens, certis caſibus minuitur, vel coarctatur. Et repetit lib. 10. cap. 1. num. 3. vbi inquit ex ſententia aliorum, reſtrictiuam interpretationem nihil aliud eſſe, quàm diſpoſitionis generaliter loquentis, certis in caſibus factam diminutionem, vel coarctationem. Et de hac interpretatione, & quando locum obtineat nec-ne, vide omnino, vt dixi, per totum illum librum decimum, vbi latè & vtiliter; & hactenus de Interpretatione.

Nunc vero quarto loco & principaliter, quod ad præſumptionem attinet obſeruandum erit, præſumere verbum habere plures ſignificationes, ſicuti palam deducitur ex his, quæ cumularunt, atque ſcripta reliquerunt Mantica, Aluarad. Menoch. Prætis, & alij, quorum ſtatim ſpecificam faciemus mentionem. Camillus Gallin. de verb. ſignific. lib. 5. cap. 18. ex num. 1. vſque ad num. 37. Maſcard. de probat. lib. 1. concl. 10. num. 1. & ſeq. vbi refert varias ſignificationes huius verbi præſumere. Proſper. Farinacius communi. criminalium lib. 2. titulo de indiciis & tortura, quæſt. 36. num. 83. Prima autem & principalis præſumptionis diuiſio hæc eſt, quòd alia iuris, alia hominis; alia autem iuris & de iure, ſecundum Baldum in rubr. C. de probat. num. 4. & in l. ea quidem, num. 5. C. de accuſat. quem poſt alios ſequuntur Cardinalis Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 2. num. 1. verſ. præſumptio autem habet tres ſpecies, Maſcardus de probationibus, lib. 1. quæſt. 10. num. 17. Menochius praeſumpt. 2. num. 3. & 11. lib. 2. Pet. Anton. à Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 81. & ſeq. Proſper. Farinac. dict. 2. & quæſt. 39. num. 85. qui ex num. 86. vſque ad num. 93. poſt Bald. Menoch. Nouellum, Simancas, Alciatum, Manticam, Maſcard. & Gand. ſex recenſet præſumptionis iuris diffinitiones præcipuas, inquit, quod eſt ſimilitudo quædam ſufficiens ad rem dubiam, de qua creduntur credenda. Vel eſt probabilis coniectura ex certo ſigno proueniens, quæ alio non adducto pro veritate habetur, Vel iuris præſumptio eſt, quando lex aliquid præſumit, & vlterius non procedit aliquid ſtatuendo, ſiue cum aliquibus poſitis veriſimilliter atque probabiliter, non autem neceſſario ſequitur quod intendimus. Vel eſſe applicationem animi legiſlatoris ad verſimile, onus probandi transferens. Nec ab ea differre diffinitionem alteram, qua dicitur præſumptionem iuris eſſe animi applicationem quandam ad alteram partium.

Præſumptio hominis diuerſimode quoque diffinitur per Interpretes noſtros, ſicuti poſt eandem Manticam, Menochium, Maſcardum, Gand. Sarmient. & alios obſeruauit Farinacius ipſemet lib. 2. de indiciis, & tortura, dict. quæſt. 36. ex num. 93. vſque ad n. 100. vbi ſecundum Baldum, quod præſumptio hominis eſt quidem conceptus cauſatus in mente ab aliqua probili coniectura: vel ſecundum Abbatem, eſt ſuſpicio cauſata in animo judicis, vel alterius ex variis coniecturis, argumentis, vel indiciis; vel ſecundum Maſcard. poſt Bald. quem allegat, illa propriè eſt hominis præſumptio, quæ à iure expreſſa non eſt, ſed Iudici committitur, vel diuerſimodè ſecundum Sarmientum, Menoch. &ibi relatos, provt videri poterit loco præcitato.

Præsumptio autem iuris & de iure, diuerſimodè etiam diffinitur per eoſdem iuris noſtri Interpretes, ſicuti poſt Manticam, Menochium, Maſcardum, Alciat. Nouellum, Gandin. & Pet. Anton. à Petra, oſtendit Proſperus Farinacius dict. quæſt. 36. ex num. 100. vſque ad num. 100. vbi poſt Bald. ſcriptum reliquit, quod eſt ſtatus à iure promulgatus ex indubia coniectura, vel eſt diſpoſitio legis aliquid præſumens, & ſuper præſumpto, tanquam ſibi comperto ſtatuens; vel fidei certitudo ſecundum Menochium, non ab euidentia rei, non à ratione ducta, ſed ab authoritate credibili: ſiue ex ſententia Curtij ſenioris, præſumptionem iuris & de iure, eſſe animi legiſlatoris applicationem adveriſimile, confirmatam ſanctione, ſiue quod ea eſt iuris & de iure præſumptio, quæ in lege ſcripta eſt, & ita ab ea ſancitum, ne contrarium probari poſſit, prout de his omnibus latiùs in dicto Farinacij loco inuenies actum.

Rursùs obſeruandum eſt, præſumptionem multis modis diffiniri, ſeu deſcribi, id quod euidenter deducitur ex obſeruationibus Franciſci Manticæ, poſt alios multos, in commentariis de coniectur. vltim. volunt. lib. 1. num. 5. & ſeq. Aluaradi de coniecturata mente de functi, lib. 1. c. 4. Iacobi Menochi præſumpt. 3. 4. & 5. & 8. num. 1. lib. 1. Ioſephi Maſcardi de probat. lib. 1. concluſ. 10. ex num. 8. cum ſeq. Simonis de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpret. 2. ſolut. 4. fol. 83. Proſperi Farinacij commun. criminalium, lib. 2. dicto titulo de indiciis & tortura, queſt. 36. ex num. 67. ulque ad num. 83. Per. Anton. de Petra in tractatu de fideicommiſſis, quæſt. 9. ex num. 74. cum ſeq. & quidem Franciſcum Manticum vbi ſuprà, ſeptem adduxiſſe diffinitiones, vti videbitur, Menochium, Prætis, Maſcard. & Petram, alias adieciſſe, Farinacium verò duodecim congeſſiſſe ex d. num. 67. vſque ad n. 83. dicens in primis, quòd præſumptio ex ſententia multorum, eſt conceptus in mente cauſatus ab aliqua probabili coniectura: ſententia verò aliorum, quòd eſt cognitio rei veritatis ex circumſtantiis reſultans; vel aſſe (vt alij opinantur) ſuſpicionem in animo iudicis, seu alterius cauſatam ex variis argumentis, coniecturis, vel indiciis, quæ quò magis vrgert, eò magis firmatur ſuſpicio. Et eſſe ſimilem aliorum diffinitionem, qui dixerunt, præſumptionem eſſe coniecturam, ſeu diuinationem in rebus dubiis, collectem ex argumentis, vel indiciis per circumſtantias frequenter euenientibus. Siue eſſe ratiocinationem à veriſimili ſumptam, vel eſſe rei dubiæ rationabiliem coniecturam, à lege approbatam, ad aliquid in animo fingendum, vel quòd aliud non eſt præſumptio, quòm veritas, veriſimilis, & non certa, vel quòd eſt quidam motus animi, per quem cogimur apparentiam ſequi, donec contrarium probetur: Siue quædam veriſimilitudo veritatis, neceſſariò non aſtringens, aut alicuius facti dubij ex quodam indicio, aut plena, aut ſemiplena probatio. Aut denique argumentum, ad credendum vnum factum, ſurgens ex probatione alterius. Et hactenus Proſperus Farinacius, qui in hæc verba concludit: Et ex prædictis diffinitionibus ſumas quam velis, quia omnes tendunt ad idem, licèt per diuerſa verba. Et vlter relatos ab ipſo, aliis etiam modis præſumptionem diffiniunt Sebaſtianus Medices de diffinitionibus, par. 2. diffinit. 7. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tom. 6. littera P. concluſione 609. fol. 460.

Ego verò, vt quid ſentiam in propoſito articulo diffinitionis præſumptionis dixerim, ita abſolutè aliquam ex nunc relatis recipiam, nonnulla (quod attinet ad iſtum tractatum) obſeruanda, atque conſtituenda duxi; ac primùm equidem, certiſſimi iuris eſſe, præſumptionem ſemper verſari circa rem dubiam, quæ ſcilicet eſſe, vel non eſſe poteſt; quod Iacob. Menochius cum iudicio reliquit ſcriptum lib. 1. præſumpt. 8. n. 2. & retulit Marium Salomonium in l. Gall. §. quidam rectè, n. 32. dicentem, quòd præsumptio verſatur circa id, quod eſt geſtum, ſed ignoratur qualiter geſtum.

Deinde, præſumptionem à coniectura differre, & in effectu diſtingui, negari non poſſe, prout Iacob. Menochius lib. 1. præſumpt. 7. obſeruauit. Verè tamen negari etiam non poſſe, quin præſumptio coniectura etiam dici poſſit; quod Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. dicto tit. 1. num. 3. cum iudicio adnotauit, & citauit, text. in l. vtrum, cum Gloſſa, ff. de donat. inter. & in l. vnica, cum Gloſſa, verbo coniectura, ff. ſi tabula teſtam. ex tab. per quem etiam text. Socinus in l. cùm auus, num. 70. ff. de condit. & demonſtrat. reliquit ſcriptum, quòd coniectura ſignificat præſumptionem: Et rectè quidem, vt ego arbitror, maximè more ſolito, aut communi vſu loquendi attento; dum enim coniecturam deducimus, præſumimus ſic actum, aut ſic cogitatum id, quod coniicimus. Et videtur placuiſſe Baldo in l. penult. num. 4. C. communi diuidundo, & in l. ea quidem, num. 6. de accuſationibus, dum dixit, quòd præſumptio eſt quidam mentis conceptus ab aliqua probabili coniectura deductus. Et id ipſum, videlicet, quod coniectura licet à præſumptione diſtinguatur, non tamen impropriè præſumptio etiam coniectura dici poſſit, ſequutus Manticam, probauit Maſcardus, de probationibus lib. 1. quæſt. 14. num. 2. & num. 8. Proſperus Farinacius, commun. criminal. lib. 2. titulo de indiciis & tortura, quæſt. 36. numer. 160. vbi expreſſim firmauit, quod coniecture & præſumptio, vnum & idem ſunt, odeo coniectura eaſdem recipit diuiſiones, quas recipit præſumptio. & num. 273. vbi præſumptionem. & coniecturam idem eſſe, & quandoque vnum pro alio poni, ex eodem Mantic. vbi ſupra, & iuribus ab eo ponderatis, probauit.

Rurſus, præſumptionem interpretationem dici, ſecundum Baldum, in rubrica de præſumptionibus, num. 4. quem ſequutus eſt Camillus Gallinius de verbor. ſignificatione, lib. 5. cap. 18. num. 2. per text. in. l. ſi ſocius pro filia, ff. pro ſocio, ibi: Sic nobis interpretantibus. Vbi Papinianus Iureconſultus mentem ſociorum in dotanda filia, appellauit interpretationem, cùm verè ſit coniectura & præſumptio, qualis ſcilicet fuerit ſociorum voluntas. Sic & in l. cùm pater, in principio, & in l. inter ſocerum, §. cum inter, ff. de pactis dotalibus. Et quamuis Alciatus differentiam conſtituat inter præſumptionem & interpretationem, vt Iacob. Menochius, lib. 1. præſumpt. 27. n. 4. commemorauit. Idque ſi rem ipſam ſtrictè conſideremus, fortaſſis ſit ita; attamen in materia noſtra, & in hoc tractatu, idem dici poſſe, ex ſuperiùs reſolutis poteſt ſuſtineri.

Denique, præſumptionem illam dici poſſe, quæ ſicut interpretatio, & coniectura deſumitur, ex verbis, & qualitatibus, aliisque circumſtantiis, & ſignis, & argumentis ad ſignificandum quid aliquis voluerit, aut ſenſerit, vt Menochius dicta præſumpt. 27. num. 3. probauit, & Baldus ſingulariter docuit, dum in rub. de probationibus, num. 4. ſcripſit, præſumptionem eſſe ratiocinationem à veriſimili ſumptam, quem ſic refert Mantica de coniecturis vltimarium volunt. lib. 1. dicto tit. 1. num. 8. Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 74. in fine, Maſcardus de probat. lib. 1. concluſ. 10. num. 8. & num. 13. & 15. Farinacius dicta quæſt. 36. ex num. 73. idcirco (quod ad hanc etiam coniecturalem & præſumptiuam materiam attinet) præſumptioni etiam in hoc tractatu applicari poſſe ea, quæ circaconiectu ram, & eius diffinitionem ex aliis multis Authoribus ſuprà obſeruaui: & de his hactenus; de quibus etiam vide Ioſephum de Ruſticis ad l. cùm auus, lib. 1. cap. 3. ff. de. condit. & demonſtr.

CAPVT III.

Quot ſint ſpecies vltimæ voluntatis, & de diuiſione communi in quatuor ſpecies, teſtamentum ſcilicet codicillum, donationem causâ mortis, & Epiſtolam fideicommiſſariam, ac denique de materia & tractatu abſoluto vniuſcuiuſque actum plena manu ab his, quihoc loco aggregantur, atque commemorantur.

SVMMARIVM.

- 1 Voluntas noſtra, aut eſt concepta, prolata, aut ſcripta.
- 2 Concepta imperfecta eſt; prolata autem, vel ſcripta, perfecta.
- 3 Et in dubio perfecta præſumitur.
- 4 Voluntatum vltimarum ſpecies quamplures ab Interpretibus conſtitui, vt hîc adnotatur.
- 5 Vltima voluntas ex crebriori & veriori ſententia in quatuor ſpecies diſtinguitur, Teſtamentum ſcilicet, Codicillum, Donationem causâ mortis, & Epiſtolam.
- 6 Teſtamenti in ſcriptis & nuncupatiui materiam, & vniuerſum tractatum, atque coniecturas ſuſcepiſſe ex profeſſo, atque abſoluiſſe Authores permultos, qui commemorati fuere ſuprà cap. 1. num. 10.
- 7 Codicillorum tractatum, & materiam longa & ſerie explanaſſe Authores quamplures, qui recenſentur hoc numero.
- 8 Codicillis hæreditas dari, vel adimi vtrùm hodie poſſit de iure huius Regni, vbi in vnum aggregantur Authores quamplurimi, qui plena manu articulum hunc explanarunt. Et vide infrà, cap. 22. ex num. 2. & num. 70. & ſeq.
- 9 Codicillis hæreditas directò dari in fauorem piæ cauſæ, ſiuè inſtituta hærede pia causâ, vtrùm poſſit? remiſſiuè. Et vide infra, cap. 22. num. 71. & ſeq.
- 10 Donationis causâ mortis vniuerſam materiam & tractatum explicaſſe abſolutè Authores permultos, qui hoc numero commemorantur.
- 11 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum cauſsâ mortis an valeat.
- 12 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, de iure communi, & de iure Regio, quemadmodùm valeat, vel non: & de materia l. 69. Tauri, plena manu explicaſſe permultos iuris Interprets, quorum ſpecifica mentio fit hoc numero.
- 13 Donatio omnium bonorum facta à patre filio naturali, non exiſtentibus filiis legitimis, vtrùm valeta, nec-ne, ſiue an comprehendatur ſub deciſione dict. l. 69. Tauri.
- 14 Epiſtola fideicommiſſaria ſpecies eſt vltimæ voluntatis.
- 15 Ipſius tamen in vltimis voluntatibus rarus eſt vſus.
- 16 Et parùm differt à codicillis, de quo, & eiuſdem fideicommiſſariæ epiſtolæ materia latiùs actum remiſſiuè.

PRo dilucida huius Capitis explicatione, quo principaliter inquiritur, quot ſint ſpecies vltimæ voluntatis, ſicque vt commodiùs dignoſci valeat, quænam ſint vltimæ voluntates omnes, quæ interpretationem, atque coniecturam exigunt quomodocumque; obſeruandum erit inprimis, voluntatem noſtram eſſe aut conceptam, aut prolatam, aut ſcriptam, ſecundùm Baldum in tractati ſchema. colum. 3. Sylueſt. Aldobrandinum in conſil. 32. n. 34. Martinum Monter à Cueua, videndum deciſ. Aragoniæ 35. n. 11. & ſeq. concepta imperfecta eſt; prolata autem vel ſcripta, perfecta, vt ibidem declarat Baldus, & exornat Boërius deci. 1. num. 10. & ſeq. Aldobrandinus dicto num. 34. qui inquit num. 35. quòd in dubio voluntas perfecta præſumitur, l. ſi is qui, vbi Caſtrenſis, ff. de teſtamentis, quam lib. 2. quotidianar. har. controu. iur. cap. 22. num. 19. nonnullis remiſſiuè exornaui. Voluntatis deinde vltimæ prolatæ, aut ſcriptæ ſpecies quemplures ab Interpretibus noſtris conſtitui, ſicuti ex Philippo Franco, Angelo, Aretino, & Guid. Papa obſeruauit Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 1. dubit. 1. ſolut. 9. n. 1. 2. fol. 116. qui n. 8. concludit vltimarum voluntatum propriè duas eſſe ſpecies, ſcilicet teſtamentum, & codicillum, & largo fumpto vocabulo tertiam ſpeciem vltimæ voluntatis dici donationem cauſa mortis. Communi tamen Scribentium placito receptum eſt, voluntatis vltimæ quatuor ſpecies eſſe, ſiue vltimam voluntarem diuidi in quatuor ſpecies, ſcilicet teſtamentum, codicillum, donatione causà mortis, & Epistolam. Legatum verò & Fideicommissum, etiamſi ſint ſpecies vltimæ voluntatis, non tamen per ſe ſubſiſtunt; nam legate & fideicommissa, aut in teſtamento, aut in codicillis, aut in Epiſtola relinquuntur, ſicuti etiam inſtitutio hæredis, & ſubſtitutio, quamuis ſint ſpecies vltimæ, quia vtramque in temen ſeparatim conſiderantur, quia vtramque in teſtamento ordinari, neceſſe eſt: ſanè & rectè reſoluit Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 5. qui ſubiicit, quòd morris causâ donatori, & mortis causâ capio, vt aliqui putant, ſeparatim fieri poſſunt, & extrinſecus considerantur: & eodem lib. 1. 4. de mortis causa capione agit, ad quem Lectorem remitto. Et vltra Manticam, diſtinctionem eandem voluntatis vltimæ in quatuor dictas factas ſpecies, teſtamentum ſcilicet, codicillum, donationem causà mortis, & Epiſtolam, fecerunt poſt alios Authores Sebaſtianus Medices de diffinitionib. 2. parte. diffini. 76. num. 32. Rolandinus in tractatu de teſtamentis, & vltimis voluntatibus, rubrica prima, num. 1. 2. &3. nec dissentit Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, 3. parte, lib. 41. cap. 1. num. 7. dixit enim expreſſim, ſucceſſionum ex voluntate momento, ex codicillis, & ex contractu, hoc eſt, donatione cauſa mortis, prout explicat capit. 2. eiuſdem libri, vel ſucceſſione mortui, quæ pacto defertur; pactum namque de ſuccedendo in hæreditate defuncti valet, ſicuti obſeruat ibidem capit. 3. non etiam diſſentit Ioannes Matiencus in l. 1. tit. 4. gloſ. 2. lib. 5. nouæ collect. regia, tametſi de Epiſtola nihil dicar, provt nec dixit de ipſa Simon de Prætis dicto num. 8. vt ſuprà vidiſti.

Quod autem attinet ad primam ſpeciem vltimaæ voluntatis, quæ propriè dicitur Teſtamentum, atque teſtamenti in ſcriptis, & nuncupatiui materiam, & vniuerſum tractum, & coniecturas, & cætera omnia ad id pertinentia, tam de iure communi, quàm de iure huius Regni, longa ſeria, & abſoluta manu explicarunt Authores permulti, quos ſupra hoc eodem libro, cap. 1. num. 10. commemoraui, & congeſſi, vt nihil ferè intactum relinquant, idcircò ibidem relati videndi erunt omninò.

Quoad ſecundam verò ſpeciem vltimæ voluntatis, quæ appellatur Codicillus, & codicilli materiam, coniecturas, quæ circa codicillos verſantur, vniuerſum tratatum, tam de iure communi, quàm de iure Regio, ſequentes Authores euoluere, atque prælegere, & hoc loco in vnum recenſete vel ideò duxi, quòd ipſammet materiam accurata & plena manu explanauerint iidem; & ideò videri debebunt ex propoſito poſt ordinarios in ſuis locis, & alios ab eis relatos.

- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, 3. per totum.
- Rolandinus in tractatu de teſtamentis, & vltimis voluntatibus, rubrica de codicillis.
- Ferdinand. Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 3. §. 30. per totum, vbi latiſſimè cumuler, & reſoluit materiam.
- Bernardus Diaz regu. 390.
- Socinus regul. 168.
- Michaël Graſſus receptaram ſententiarum, §. codicillus, per totum.
- Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 2. c. 8. ex num. 23. cum ſeq.
- Burgos Salon de Paz in l. 3. Tauri, ex n. 1349. cum multiis ſeqq.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 8. 9. & 10. vbi plena manu de coniecturis, quæ verſantur circa codicillos.
- Simon de Prætis (qui id ipſum intendit) de interpretat. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 1. ſolut. 10. per totam, & ſolut. 11. per totum, fol. 162. & ſeq.
- Turçanus in ſyntagmat. communi. opinionum, lib. 6. tit. 25.
- Fabius Turretus de effectibus clauſulæ codicillaris, ferè per totum tractum.
- Valentinus Foſter. in tractatu de ſucceſſionibus, quæſt. 20.
- Antonius Gomezius in l. 3. Tauri, ex num 66. cum ſeqq.
- Petrus Gregor. in ſyntag. iuris, & parte, lib. 43. cap. I de codicillis.
- Gratianus regul. 74. per totam.
- Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 9. cap. 6.
- Rolandus Paſſagerius in tractatu peculiari de codicillis, tom. 8. part. I. fol. 198.
- Iacobus Cuiacius lib. 2. ad Africanum.
- Magonius deciſ. 4. & 32.
- Catellianus Cotta in memorialibus verbo, codicilli.
- Ioannes Guttierrez practicarum lib. 2. queſt. 36. & 37.
- Ioan. Matiençus in l. 2. tit. 4. gloſ. 9. per titam, lib. 5. nona collect. regiæ.
- Alphonſus Azeuedus in eadem l. 2. num. 12. & n. 31. cum ſeq. vſque ad num. 47. & in l. 1. eiuſdem tituli, & libri, num. 136.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 32. de codicillis, per totam.
- Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamento requiſito, I. part. c. 6. &7.
- Ioannes Phillip. in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de iure codicillorum.
- Sebaſtia. Næuis ſelect. interpret. ad eundem tit. & ad tit. c. de codicillis.
- Antonius Pichardus ad titulum, Inſtit. de codicillis, ex fol. 1171. vſque ad fol. 1194.
- Sebaſtianus Medices de diffinit. 2. diffinit. 76. per totam.
- Hugo Donellus ad titulum C. de codicillis, ex folio 474. vſque ad fol. 483.
- Ariſminus Tepatus variarum lib. 2. tit. de codicillis, fol. 339. & 340.
- Thadæus Piſon. variar. reſolut. libr. _.... cap. 1. & ſeq.
- Franciſcus Marcus quæſt. 319.
- Vincentius de Franchis deciſ. 156.
- Thomas Cornerius in codice iuris Gallici & Romani, lib. 1. tit. de codicillis, per totum, fol. 786.
- Antonius Faber in lib. 9. codicis, ad tit. C. de codicillis, diffinit. I, & ſeq.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumpt. 3. n. 6. & præſumpt. 117. num. 3.
- Hieronymus Cæuallos commun. contra communes, quæſt. 180. 185. 186. & 187. & quæſt. 264.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tom. I littera C. concluſ. 604. & quatuor ſeqq. ex fol. 906.

Et vtrùm hodie in codicillis hæreditas dari, vel adimi poſſit de iure huius Regni, poſt deciſionem l. 3. Tauri, de iure namque communi certiſſimum eſt, in condicillis id fieri non poſſe, l. hæreditas, C. de his quibus vt indignis, l. 2. C. de codicillis, l. 2. tit. 12. partit. 6. explicant ex profeſſo, atque vtriuſque partis rationes & fundamenta expandunt latiſſimè Burgos Salon de Paz in eadem l. Tauri 3. num. 1338. & ſeq. Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. ex num 103. vſque ad num. 108. D. Anton. Meneſſi. de Padilla, in l. eam quam, num. 78. C. de fideicommiſſis. Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 2. capitu. 8. num. 28. & ſeq. Gratianus regul. 74. num. 8. Ioannes Matienzus in l. 2. tit. 4. gloſ. 9. ex num. 18. vſque ad num. 25. & ibidem Azeuedus ex num. 38. vſaue ad num. 45. Guillelm. de Ceruantes in l. 3. Tauri, n. 153. Antonius Pichardus in §. codicillis autem, ex num. 8. Inſtit. de codicillis. Hieronymus Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæſt. 50. n. 2. & quæſt. 264. per totam, & quæſt. 730. & an in fauorem piæ cauſæ ſiue piâ causâ inſtituta, hæreditas directò dari, vel adimi codicillis poſſit? vide Menchacam de ſucceſſionum creatione, lib. 3. §. 25. num. 9. Azeuedum in dicta l. 2. num. 43.

Deinde quoad tertiam ſpeciem vltimæ voluntatis, quæ appellatur Donatio causâ mortis, & inter ſpecies vltimæ voluntatis enumeratur, l. cùm antiquitas, & ibi notat Alexander, C. de teſtamentis, l. vnica, § vl. timo, C. de caducis tollendis, & ipſius naturam, effectum, & finem, & vniuerſam materiam, tractatum, & quæ ſcilicet donatio causâ mortis dicatur, & an requiratur quòd fiat mentio mortis, & an eiuſmodi donatio æquiparetur contractui, vel vltimæ voluntati, & qualiter reuocetur, & quid ſi dictum fuerit, quòd non poſſit reuocari, & cæteris omnibus, quæ ad eam pertinent, poſt ordinarios in ſuis locis, & alios multos Authores, quos ipſi commemorant, videndi erunt ominiò ſequentes, qui ex propoſito magis declarant.

- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, 4.
- Iulis Clarus §. donatio, quæſt. 4.
- Franciſcus Viuius receptar. ſententiarum, lib. I. verbo, donatio.
- Hyppolit. Riminaldus in principio, Inſtit. de donet. ex num. 316. cum ſeq. & num. 360. cum ſeq. & num. 570. & pluribus ſeqq.
- Suarez in theſauro receptarum ſententiarum, verbo, donatio.
- Didac. Couarr. in rubrica de teſtament. 3. par. per totam, vbi vide omninò.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. donatio causâ mortis, vbi breuiter & diſtinctè reſoluit materiam, & 22. præcipuas quæſtiones in materia excitat.
- Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 12. per totum, & cap. 13.
- Chaſſaneus, in conſuet. Burg. rub. 7. §. 5. gloſ. Ne ordonance.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 1. tit. 12. & 13. vbi de coniecturis, ex quibus deprehendi poſſit, factam eſſe donationem cauſa mortis, vel inter viuos.
- Simon de prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, libro ſecundo, interpret. 1. ſolut. 12. per totam, ex fol. 175. & ſolut. 13. per totam, ex fol. 179. & ſolut. 4. per totam. fol. 181.
- Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 4. ex num. 15. vſque ad num. 23.
- Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 12. ex num. 10. cum ſeq. & lib. 4. cap. 2. n. 44. & ſeq.
- Pelaez à Mieres de maioratu, prima parte, quæſt. 30.
- Ioannes Matienzus qui materiam explicat pleniſſimè in l. 7. tit. 10. gloſ. 2. ex num. 33. cum infinitis ſeqq. & gloſſa 3. per totam, lib 5. nonæ collectionis rigiæ.
- Alphonſus Azeuedus in l. prima tit. 4. num. 19. & 21. & in l. 4. eiuſdem tit. 4. ex num. 18. cum ſeq. lib. 5.
- Aluarus Valaſcus conſultat. 102. prima parte.
- Hippol. Riminald. in conſ. 254. per totum, lib. 3. & in conſ. 436. lib. 4.
- Alexander Raudenſis de analogis, libro 1. cap. 25. per totum.
- Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 93. per totum, volum. 1.
- Ioſephus Maſcardus de probationibus, tom. 1. concl. 561. & ſeq.
- Octauianus Cacheranus deciſ. 118. 119. 120. 121. & ſeq.
- Iacobus Menoch. lib. 3. præſumpt. 35. 36. & 37.
- Ioannes Vincent. Hondedeus in conſil. 44. lib. 2.
- Petrus Barboſa in l. que dotis, dotis, 34. ex num. 84. vſque ad num. 135. ff. ſoluto matrimonio, vbi latè, & eruditè vt adſolet.
- Achilles Pedrocha in conſ. 20. num. 20. & ſeq.
- Pat. Ludou. Molina tom. 2. tract. 2. diſput. 287. & ſeq.
- Ioannes Philippus in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de donationibus cauſa mortis.
- Angulus ad leges meliorationum, in l. 1. tit. 5. lib. 5. gloſſ. 11. ex num. 12. cum ſeq.
- Pet. Surdus, in conſ. 171. lib. 2.
- Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 41. c. 2.
- Antonius Pichard. ad princip. Inſtit. de dona. per totum, ex fol. 326. vſque ad fol. 332.
- Iacobus Cancerius variarum reſolut. cap. 8.
- Thomas Cornerius in condice iuris Gallici & Romani, lib. 23. tit. 3. ex fol. 933. cum ſeq.
- Ariſminus Tepatus, variar. lib. 2. tit. de donationibus cauſa mortis, fol. 227.
- Franciſcus Marcus quæſt. 485.
- Antonius Faber de erroribus Pragmaticor. tom. 2. decad. 43. & quatuor ſeqq. ex fol. 859. cum infinitis ſeq. vbi latiſſimè de donatione cauſa mortis, & eius materia, & in lib. 9. C. ad tit. de mortis cauſa donationibus, definit. 1. & ſeptem ſeqq.
- Eduard. Caldas variar. lectionum lib. 4. cap. 2.
- Sebaſtianus Næuius ſelect. interpret. ad tit. de donat. cauſa mortis.
- Gracharius lib. 4. ſententiar. §. donatio, quæſt. 4. & 5.
- Vincent. Carocius caſu 84.
- Francof. regular. lib. 4. verbo, Donatio.
- Andreas Gaill practic. obſeru. lib. 2. obſeru. 38. & ſeq.
- Petrus Heigius part. 1. quæſt. 33. fol. 409.
- Petrus Mozius de contractibus, tit. de donat. rubrica, Venio ad alium ordinem, ex num. 16. cum ſequentibus, fol. 716.
- Andreas Fachineus controuerſiarum iuris lib. 5. c. 22. & 23.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſionum iuris, tom. 2. littera D, verbo, donatio, concl. 655. fol. 870. & concl. 661. cum multis ſeqq. vſque ad concluſ. 674. ex fol. 874. vſque ad fol. . . . .
- Thadæus Piſon. variarum reſol. lib. 4. per totum.

Hieronymus de Cæuallos practicarum communium contra communes, quæſt. 208. & 695. & dicta quæſt. 208. num. 4. inquit vnum ſingulare, videlicet, quòd donatio causâ mortis omnium bonorum præſentium & futurorum de iure communi, vel omnium bonorum præſentium, quæ de iure huius Regni non valet, ex deciſione leg. 69. Tauri, valida ſit, causâ mortis fiat, idque poſt Parladorium, & alios ibi relatos. Addiderim ego, articulum eum pendere ex alio in tractatu donationis causâ mortis neceſſario, vtrùm, inquam, donatio ipſa causâ mortis æquiparetur contractui, vel vltimæ voluntati, de quo ferè omnes ſupra relati Authores tractarunt in terminis, ac inter alios latè Couarru. Molina, Antonius Gomezius, Matiençus, & Barboſa vbi ſuprà: deinde ex tractatu & reſolutione deciſionis & materiæ dictæ leg. 69. Tauri. de qua omiſſis aliis, qui ab eiſdem nunc referendis commemorantur, ſequentes omninò erunt videndi Authores.

- Didac. Couar. in rubrica de teſtamentis, 2. part. ex num. 4.
- Villalobos commun. opinion. littera, D, num. 1. 5. & ſeq.
- Dueñas regul. 216.
- Ioannes Mantienç. & Azeued. in l. 8. tit. 10. lib 5. nouæ collect. regiæ.
- Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 10. ex num. 10. vſque ad num. 16.
- Ioannes Cephalus in conſ. 485. num. 125. & ſeq. lib. 4.
- Laur. Hircon. in ſuis commun. opin. centuria prima, concl. 90.
- Sylueſter Aldeobrandinus in conſil. 104. volum. 1.
- Hippol. Riminald. in conſil. 242. ex num. 58. lib. 5.
- Vincent. de Franch. deciſ. 168.
- Roland. à Valle in conſ. 39. lib latè.
- Antonius Gomezius videndus in d. 1. 6. 9. Tauri.
- Franciſcus Viuis commun. opinionum, lib. 1. opinione 73.
- Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 97. & 199.
- Iulius Clarus receptar. ſententiar. § donatio, q. 19.
- Iacob. Menoch. in conſ. 496. à num. 115. lib. 5.
- Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 6. c. 87. cum ſeq.
- Borgninus Caualc. deciſ. 12. par. 4.
- Latiſſimè Franciſcus Mantica de tacit. & ambiguis. conuent. lib. 13. tit. 26. & pluribus ſeqq.
- Pater Ludouicus Moli. de iuſtitia & iure, tom. 2. diſput. 280.
- Petrus Surdus in conſ. 452. lib. 3.
- Sfortia Oddi in conſ. 93. ex num. 37. cum ſeq. lib. 1.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus practic. concl. iuris, tom. 2. littera D, concl. 648. & 519. fol. 859.
- Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 39. lib. 1.
- Alexander Trentacinquius variarum reſolut. lib. 3. tit. de donationibus, reſol. 3. fol. 195.
- Michael Fer. per. 3. obſeru. c. 306.
- Iacobus Cancerius variarum reſolutionum, cap. 8. ex num. 47. cum ſeq.
- Blazius Florez Diaz de Mena in additionibus ad deciſ. Gamæ 166. fol. 65.
- Hieronymus de Cæuallos practicar. commun contra communes, dict. quæſt. 695. ex num. 34.

Rojas in epitome ſucceſſionum, cap. 12. num. 11. &12. vbi excitat in terminis quæſtionem quandam, de facto nunc emergentem, vtrùm ſcilicet donatio omnium bonorum facta à patre filio naturali, non exiſtentibus filiis legitimis, valere debeat, nec-ne, ſiue an comprehendatur ſub deciſione dict. l. 69. Tauri.

