Sextò denique, & pro eadem parte fortiter vrget quorundam Recentiorum (ſed grauiſſimi equidem nominis Authorum) ſententia, qui contra communes Doctorum traditiones non dubitarunt aſſerete, re in ſolutum data, euicta. veterem actionem creditori manere, ſed nihilominus ei actionem vtilem ex empto competere. Et eiſdem, in quibus verſamur, terminis, loquuntur, quando ſcilicet pro genere in pecunia, ideſt pro debito pecuniario, ſpecies, ideſt prædium, vel fundus inſolutum datur; nam in aliis tribus caſibus, quando ſcilicet genus pro genere non in pecunia, aut genus pro ſpecie, vel ſpecies pro genere datur: Bartolus etiam, & communiter omnes conueniunt, re in ſolutum data, euicta, primæuam actionem manere; ſicuti ex Petro Surdo, dicto conſilio 145. ex numero 34. cum ſequentibus, libro primo, & aliis iuris Interpretibus, annotaui ſuprà, ex numero 44. cum ſequentibus, & duntaxat dubitant quando datur ſpecies pro pecunia debita; tunc autem aſſerunt conſtanter, prmæuam actionem non durare re euicta, ſed traditione (ad inſtar venditionis) debitorem liberari, licet res tradita euincatur. Recentiores autem eo ipſo caſu à Communi diſſentiunt, & veterem actionem adhuc creditori manere affirmant, vt ſtatim dicetur. Quod ſi ita verum eſſe probetur, inde, & quaſi in neceſſariam conſequentiam inferri debebit, pignora, & fideiuſſores à nexu obligationis non liberati. Sicuti e contrario, ex ſententia communi in ferebatur, quod primæua actione extincta per dationem in ſolutum, pignora etiam, & fideiuſſores liberantur; nam ſi adhuc actio creditori manet, prout Recentiores ipſi contendunt, pignora quoque, & fideiuſſores tenentur, & Senatus Hiſpalenſis deciſo (quando deciſio textus, in dicta l. ſed reuocata, deficeret) in tuto maneret. Neu eſſet neceſſe ab æquitate illa in eo caſu ſolutionis pecuniæ pro pecunia, ad caſum ſolutionis ſpeciei pro pecunia, arguere ob eandem rationem. Quod itaque re in ſolutum data, euicta, vetus actio creditori manſerit, & nihilominus ei actio vtilis exempto competat; tenuerunt Briſſonius, in tractatu de ſolutionibus, pagina 228. latius Caboſſius, libro ſecundo, diſputationum, capit. 27. qui contrariæ ſententiæ argumentis reſpondet. Eleganter Hugo Donellus, in dicta l. ſi prædium, ex numer. 3. folio mihi, 735. Vbi concludit, euicta re in ſolutum data. veterem actionem de debito manere. Sed quod ea tes non facit, quominus etiam creditori competat vtilis empti actio, vt eſt in d.l. eleganter, ff. de pignoratitia action. & ita creditor habebit duo remedia, ex quibus quod maluerit, eligere poterit, vtilem nempe empti actionem, quæ pinguior cenſetur, & plenior, quam illa eſt, quippe quæ detur in id, quod creditoris intereſt, prædium euictum non fuiſſe, l. ſi tibi, C. de euictionibus. quod ſæpè pretium excedit, vt eſt in l. prima, in principio, ff. de actionibus empti, in eo enim continetur, & quanto pluris res valuit, & præterea, quæ in rem emptam, vt melior fieret, erogata ſunt, l. ſi controuerſia, 9. l. cum ſucceſſores, 23. C. euiction. vetus etiam, ſiue priſtina actio non contemnenda, cum per eam conſultum ſit creditori, etiam contra fideiuſſores, vel tertios poſſeſſores rerum hypothecæ nomine obligatarum, & ei prælatio temporis in tuto ſit, vt probatur in l. moſch. ff. de iure fiſci. Sed & vtilis eſt hæc facultas agendi ex priſtina obligatione, vt poſſit creditor ſtatim, atque conſtiterit, rem ſibi in ſolutum datam, alienam eſſe, vel pignori ſuppoſitam, etiam antequam res euincatur, contra debitorem agere; quod certè non poſſet, ſi ſolum vtilem empti actionem pro euictione haberet, non enim antequam res euincatur, agere poſſet. Itaque manere veterem actionem, etiam tunc neceſſe eſt, ſi nouatione non eſt ſublata. Nullam enim hic ſolutionem eſſe conuenit; Atqui nec nouationem vllam hic interueniſſe apparet; ſicuti Donellus concludit, & ita explicat textum in d.l. prædium, & in d.l. libera, C. de ſentent. & interlocut. omnium iudicum, & apertè præſentit, neceſſariam non eſſe cantionem illam, ſiue proteſtationem, quam Bartol. & cæteri requirebant, ne per dationem in ſolutum creditor videatur recedere à primæua obligatione, & hypothecis, & fideiuſſoribus: nam cum etiam ſi id, non dicatur, ex ipſius in ſolutum natura, tacitè actum videatur, ne priſtina obligatio extinguatur, ſed potius duret, neceſſaria non erit aliqua proteſtatio. Indèque & conſequenter ceſſabunt rationes omnes illæ, & fundamenta, quæ pro fideiuſſore expenduntur ſuprà, hoc eodem capit. ex numero 44. cum ſequentibus. Prout infrà, numero finali, reſpondetur eiſdem: eandem quoque admiſit ſententiam contra communem, Antonius Faber ad titulum, C. de euictionibus, in additienibus ad definitionem vigeſima, ſub numero vigeſimoſexto folio mihi, 1080. quò loci latè, explicat textum, in dicta lege, eleganter, ff. de pignoratitia actione, & conſtanter affirmat, falſum eſſe, finitam eſſe pignoris obligationem, ſiue receſſum à pignoribus, hypothecis, & fideiuſſoribus, per dationem in ſolutum à debitore creditori factam. Falſum item, receſſum eſſe à priori contractu per dominij impetrationem, uili ſub ea veluti conditione, ſi dominij impetratio teneret, ne alioqui noceret creditori, quod plus iuris habere cæperit, vt latius ibi. Vbi etiam concludit, vtrumque ſimul ſtare poſſe, & verum eſſe, vt non ſit finita obligatio, nec immutata cauſa pignoris, & vt vtilis actio ex empto competat creditori, vt in dicta leg. fi prædium, 4. C. de euictionibus.

Et hactenus de Senatus Hiſpalenſis egregia admodum definitione.

Ego verò, qui in puncto, & ſtricta diſputatione iuris, veriorem eam ſententiam, & omnino tenendam arbitror, & Hug. Donelli, Antonij Fabri, & ſequacium placitis libenter accedo: ſecundum quæ in Senatu Neapolitano iudicatum teſtatur Afflictis, deciſione octaua, vbi dici, quod re data in ſolutum, euicta, poteſt creditor redire ad priſtinam actionem hypothecariam: Et Senatus Mantuanus aliquando dubitauit de ſententia communi, vt teſtatur Surdus, deciſione 266. in fine: Vt abſolutè & diſtinctè magis, quàm hactenus fuerat præſens altercatio, & articulus diſcutiatur, & explanetur ſequentia (vt moris habeo) obſeruanda, atque conſtituenda duxi.

Inprimis, in actu practico, adeò receptam eſſe communem Interpretum ſententiam, quod ſpecie data in ſolutum pro; pecunia debita, euicta, agi non poſſit primæua actione, ſed quod illa extincta fuerit; item pignora, & fideiuſſores liberati per dationem in ſolutum; adeo receptam eſſe, vt vix ab ea, & diſtinctionibus illis communibus, de quibus ſuprà, & per Surdum, dicto conſilio 145. ex numero 34. libro primo, recedi poſſe videatur: Verè tamen, negari non poſſe, contrariam ſententiam, re in ſolutum data, euicta, veterem actionem creditori manere, ſed nihilominus ei actionem vtilem ex empto competere; veriorem eſſe, & iurium omnium deciſioni magis conſonam. Item contra fideiuſſorem, etiam in fortioribus terminis, quando ſcilicet per dationem in ſolutum liberatus eſt, eſſe caſum expreſſum in dicta lege, ſed reuocata, ff. de iure fiſci, iuncto §. finali, legis præcedentis. Atque ita multo magis aſtrictus remanere debeat fideiuſſor ipſe, quando priſtina obligatio remanſit, hoc eſt ſpecies pro pecunia debita data fuit in ſolutum, non pecunia pro pecunia, vt in caſu ipſo dicti, §. . finalis. Quod non videtur negaſſe, ſed potius de ſententia communi dubitaſſe Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, labro ſecundo, quæſtione decima nona, numero 44.

Secundò conſtituo, dationem in ſolutum ab emptione diſtingui, habere tamen vicem emptionis, & ei quoad plurimos iuris effectus ſimilem eſſe, l. 4. & l. finali, ff. quibus ex caſis in poſſeſſion. eatur, l. apud Celſum, §. ſi quis autem, ff. de doli exceptione, l. eleganter, in principio, ff. de pignoratitia actione, & expreſsè habetur, in dicta l. ſi prædium, C. de euictionibus, in illis verbis: Nam huiuſmodi contractus vicem venditionis obtinet. Sic ſanè quod ſimilis ſit emptioni, & venditioni quo ad iuris effectus datio in ſolutum, tradidit Afflictis deciſione octaua, numero quarto, & deciſione 573. numero quinto. Antonius Gomezius, in l. 70. Tauri, numero primo, qui in materia retractus hanc ſimilitudinem perpendit: Tiraquellus etiam, de retractu lignagier, §. 1. 8. numero primo: Pinellus, in l. 2. C. de reſcindenda, prima parte, capite quarto, numero octauo, qui in remedio illius legis eandem ſimilitudinem expendit: Laſarte, in tractatu de gabellis, capite ſeptimo per totum, & in pacto de retrouendendo, Couarru. variarum libro tertio capite octauo numero quinto, & in gabella, Parladorius, libro primo, quotidianarum, capite tertio §. ſecundo numero trigeſimo. Itaque quamuis ſimilis ſit, non tamen eadem eſt cum emptione, argumento textus, in l. quod Nerua, ff. depoſiti, & in l. mercis appellatione, ff. de verborum ſignificatione, nec prorſus in omnibus ei æquiparatur, prout nonnullis exemplis adductis oſtendit Caballinus, de euicti omnibus, §. quarto ex numero 39. Tiraquellus, de retractu lignagier, §. primo, gloſſa 14. Montaluus, in l. 13. verbo, Por otra heredad, titulo primo, libro tertio, fori. Laſarte, dicto capite ſeptimo, numero quadrageſimoſeptimo, & quinquageſimoſecundo, vbi recte conſtituit, dationem in ſolutum, neque emptionem eſſe, nec gabellam deberi, niſi in caſu, quo non ex communi creditoris & debitoris conſenſu, ſed eis in uitis, aut præter eorum voluntatem res in ſolutum daretur: cùm hæc m agis ſolutio ſit quam obligatio; & qui ita ſoluit potius velit negotium diſtrahere, quam contrahere, vt latius ibi exornat. Atque ita in dicta l. eleganter, & in dicta l. ſi prædium. Quia datio in ſolutum vera emptio non eſt, non propria, & directa actio ex empto, ſed vtilis creditori conceditur, & propter fictionem breuis manus, quia cenſetur creditor pecuniam ibi debitam à debitore accep iſſe, & ſtatim eidem illam pro re data in ſolutum numeraſſe. Et ita contractus emptionis, & venditionis non verè, ſed fictè celebratus videtur, & nihilominus rectè actio illa ex empto conceditur, nec enim ſolutio, quæ nulla fuit, debitorem à veteri obligatione eximere debuit, & ideo in id, quod creditoris intereſt, rem euidiam non fuiſſe, agitur, vt per Afflictum, dict. deciſione octauo, numero quarto. Caballinum, de euictionibus, §. quatro, numero 42. & eruditè aduertit Hugo Donnellus, in dicta l. ſi prædium, C. de euictionibus. Prout numero præcedenti retuli eum: & in principio legis ipſius numero ſecundo, & tertio, vbi ingeniosè obſtruat, quod quamuis prima. facie videretur dicendum, non poſſe emptionem contractam videri, cum res in ſolutum datur creditori, quia nihil de emptione dicitur, ſed apertè res in ſolutum datur, & qui dat in ſolutum creditori ſuo, id agit, vt negotium, & obligationem diſtrahat, non autem vt nouum contractum emptionis, & obligationem contrahar; nihilominus tamen rectè euicta re in ſolutum data, creditori empti actionem vtilem competere, quia ſcilicet contrahitur quaſi emptio, ſiue (vt inquit textus ille) , quia contrahitur id negotium, quod obtinet vicem emptionis, vt latius ibi exornat, dicens, debitoris primum propoſitum eſſe, vt vendat tem in ſolutum datam, quòd non habeat pecuniam vnde ſoluat, idcirco vendit rem creditori, vt pretium inde debitum, cedat in eam pecuniam, quam debet, atque ita compenſatione liberetur, & creditor quaſi emptor diiudicetur. Prout etiam diiudicauit, & agnouit Iacobus Cuiacius, (qui tamen communi acceſſit diſtinctioni, nec in ſententia Donelli remanſit,) recitation. ſolemn. in libros Codicis, in dictam legem, ſi prædium, vbi in principio inquit, non tantum emptori dari actionem de euictione, ſèd etiam ei, qui pro pecunia credita, vel pro pretio certo, aut incerto rei venalis, rem æſtimatam in ſolutum accepit, quia æſtimatio ſimilis eſt emptioni: & non tantum, qui emit numerato, eſt emptor, ſed etiam qui emit: æſtimatione, ideſt, data re æſtimata pro pretio, re euicta, quaſi emptor diiudicatur.

Tertiò conſtituo, dubium & altercationem Interpretum noſtrorum verſari, quando datur in ſolutum ſpecies pro genere, quod conſistit in pecunia, & ſic pro debito pecuniario, tunc etenim communis ſententia affirmat, quod priſtina actio non durat, ſed potius extinguitur (vt ſæpè dixi) Recentiores verò contrarium ſtatuunt, & veterem adhuc actionem creditori manere, ſed nihilominus vtilem ei actionem ex empto competere; rectius equidem ſtatuunt, vt ego arbitror, & in ſtricta iuris diſputatione verius, aſſeueraui ſuprà) . Et quid interſit, hac, an illa creditor experiatur; ex Hugo Donello propoſui ſub numero 70. cuius traditiones ibidem adduxi, quas nunc etiam ſequor; ſed ideo iterum non repeto, quod ibidem ipſæ videri poterunt. Si verò genus non conſiſtit in pecunia, quod tunc debitor, conueniatur priſtina actione, vnanimiter tradunt Antiquiores, & Neotherici, per text. in l. qui concubinam, §. ſi hæres, ff. de legatis tertio. Et id ipſum ſtatuunt, quando datur ſpecies pro ſpecie, aut genus pro ſpecie, vt tunc ſcilicet: priſtina quoque actio duret. Quando etiam ſoluitur genus pro genere, vt pecunia pro pecunia, quod & ſi non ſit promiſſa euictio, agatur primitiua actione, ſiue ab initio pecunia facta non fuerit accipientis, ſiue deſinat ex pòſt facto eſſe apud eum, & ſiue id contingat ex defectu dominij, ſiue per hypothecariam, per text. in dict. l. deferre, §. finali, & ſequent. ff. de iure fiſci. Vnanimiter etiam tradiderunt Antiqui, ſicuti ex communi ſententia obſeruauit Petrus Surdus, in conſil. 145. ſub numero 34. libro primo, quam Recentiores, qui eo in caſu non inſiſtunt, ſed duntaxat, quando ſpecies datur in ſolutum pro pecunia debita, . vt dixi. Ego veto inſiſtendum duxi, & etiam animaduertendum, quod cum pecunia ſoluta reuocatur, verum eſt agi actione primitiua, ilia tamen ex æquitate reſtituitur; ſic enim in dict. §. finali, ſcribitur, quod extinctam actionem Principes reſtituerunt. Idcirco Communis dicere non potuit ſimpliciter, primitiua actione agi, ſed dicere debuit, reſtituta ſcilicet; reſtituitur namque directa contra principalem, & vtilis contra fideiuſſorem, vt in, eodem §. final. & in dict. l. ſed reuocata 20. dicitur ſpecificè. Recentiores etiam dum dicunt, eandem actionem adhuc creditori manere, loquuntur (vt dixi) quando ſpecies datur in ſolutum pro pecunia; nam cum datur pecunia, ſi illa ex poſt facto deſinat eſſe apud accipientem; vere eadem non manet (manere namque, & eſſe reſtituram, ſtare ſimul non poſſunt) ſed reſtituitur, quamuis extincta fuiſſet propter qualitatem generis ſoluti pecuniæ ſcilicet: concluditur ergo, recepta opinione Hugo Donelli, Antonij Fabri, & ſequacium, eandem adhuc, & priſtinam actionem durare; non obſtare text. in dicta leg. deferre, §. finali,. & in dicta l. ſed reuocata. Quia loquitur, cum genus ſoluitur pro genere, pecunia ſcilicet, pro pecunia; quo caſu eadem durat, ideſt, eadem agitur, reſtitura tamen, vt ibidem exprimitur; ipſi verò loquuntur quando ſpecies ſoluitur pro pecunia.

Quartò conſtituo, reuera pro Recentiotum ſententia contra Communem, negari non poſſe, quin fortiſſimè vrgeant iura quamplurima, quæ congruè reſtringi non poſſunt, prout Communis ipſa contendit, cum generaliter adeo, & indiſtinctè loquatur, vt omnes caſus diſtinctionis communis comprehendant, & etiam præsentem includant, quando ſcilicet ſpecies datur pro genere in pecunia, id eſt, pro debito pecuniario, nam adhuc priſtinam actionem durare. tam in deciſione, quàm in ratione, velut manifeſtè concludunt: textus ſcilicet, in l. qui res, ff. de ſolationibus. Vbi euicta re ſoluta, agi poteſt primæua actione, quia talis ſolutio non liberat, niſi ex euentu, ſcilicet caſu, quo res remaneat apud recipientem. Et idem probat textus, in l. ſi rem, ff. de ſolutionibus. Vbi res, quæ in ſolutum datur, ſi non efficiatur perfectè creditoris, non liberatur debitor, & in l. ſi quis aliam, eodem titulo, vbi etiam remanet priſtina obligatio, euicta re data in ſolutum, & in l. Titius, ff. de iure fiſci, & in leg. qui concubinam, §. ſi hæres, ff. de legatis tertio, vbi legatarius ſerui, generali nomine, poteſt agere ex teſtamento contra hæredem, ad tradendum ſeruum, quando ſeruus ſemel traditus, fuit euictus, quia (vt ibi dicitur) non videtur datus is, quem legatarius habere non poteſt. Et per illum textum dixit Albanus in conſilio 2. numero 12. Quod ſi res data in ſolutum, ſit euicta, non liberatur debitor, ſed perinde eſt, ac ſi res data non eſſet. Itaque eorum omnium iurium ratio id principaliter euincit, vt priſtinam actionem conſeruet, quòd res data in ſolutum efficiatur perfectè creditoris, aut perfectè remaneat penes eum, vel non. Deinde faciunt etiam velut concludenter iura nonnulla, quæ in additionibus ad dictam definitionem 20. C. de euictionibus, folio 1080. Antonius Faber ponderauit. vt etiam contra communem conſtanter probaret, per dationem in ſolutum finitam eſſe pignoris obligationem, ſiue receſſum à priore contractu, aut priſtina obligatione, & actione, textus inquam, in l. penultima, §. primo, in. fine, ff. de exception. rei iudi. l. debitor, 59. ff. ad Trebellianum l. grege, 13. §. etiam, ff. de pignoribus, l. cum quis, 38. §. vltimo, ff. de ſolutionibus, l. ſi rem. 9. §. omnis, ff. de pignor. actione, l. libera, 8. C. de ſent. & inter lo. omni indic.

Quintò conſtituo, communem interpretum ſententiam omni iure deſtitutam, nec aliquo iure probari, quod per dationem in ſolutum ſpeciei pro pecunia, priſtina adhuc actio non maneat creditori: nam in primis animaduertendum erit, decepiſſe Interpretes noſtros, quod ſcriptum eſt in dicta l. eleganter, 24. ff. de pignoratitia actione, quaſi eius loci ſenſus ſit, quotieiſcunque dominium rei obligatæ acquiritur creditori, finiri obligationem pignoris, & à priore contractu adeo receſſum eſſe, vt priſtina actione exerceri nunquam poſſit. Quod tamen non ita eſt: ſic enim ſcriptum legimus in dict. l. eleganter, videtur finita eſſe pignoris obligatio, & receſſum à contractu; quod longè aliud eſt, Vidertur quidem vtrumque ita eſſe, ſed neutrum ita eſt, quia dominij acquiſitio poſtmodum reuocata, non mutat cauſam pignoris. vt diſertè ſcriptum eſt in d.l. ſi prædium, 4. C. hoc titulo, d.l. penultima, §. 1. in fine, ff. de exceptione rei iudic. l. libera, 8. C. de ſenten. & interloc. omnium iudicum, nec pugnat quod ſequitur, accommodandam eſſe hoc caſu vtilem, ex empto actionem. Nihil enim vetat, vtrumque verum eſſe, & quod volumus non finiri obligationem pignoris, & quod ait, actionem ex empto vtilem accommodari. Nam & vtrumque ita ſcriptum eſt in d.l. ſi prædium, 4. C. de euictionibus. Sic ſanè ad illum textum reſpondet Antonius Faber, vbi ſuprà, & latius oſtendit, in contrarium illum non vrgere. Adiicit etiam, quod totus ille locus ſibi videtur eſſe Triboniani potius quam Vlpiani, & quòd ideò ita ineleganter & inconcinnè exaratus eſt: & ſingula eius verba proſequitur, & declarat, vt velut concludenter oſtendat, falſum eſſe, priſtinam actionem ſublatam prout latius ibi videri poterit, longa namque ſerie proſequitur.

Præterea, pro communi nihil probat textus, in d. l. ſi prædium, 4. c. de euictionibus. Quoniam verum eſt, re data in ſolutum euicta, vtilem actionem ex empto competere, quaſi contracta emptione: & actionem veterem adhuc creditori durare, quaſi res pro re, vel pecunia ſoluta non facta accipientis, non ſuſtulerit priſtinam obligationem & actionem. Quomodo poſſe explicari textum illum, profitetur Cuiacius ibidem in principio, & conſtanter defendunt Donellus ibi, & Antonius Faber, vt ſuprà. Cabotius, lib. 2. d.c. 27.

Denique, textus in d.l. libera. 8. C. de ſentent. & inter lo. omnium iudicum, malè reſtringitur per Communem, & per Surdum, d. conſ. 145. n. 34. lib. 1. Cuiacium, lib 19. obſeruationum, cap. 38. vt intelligi debeat, quod ibi non res pro pecunia, ſed ſpecies pro ſpecie data fuit: quoniam id non apparet ex illo textu, ſed potius colligitur contrarium ex illis verbis, vel ob debitum reddendum. Quæ magis ad quantitatem pecuniæ referendam videntur. Item, & mentio dationis in ſolutum, quæ vt propriè verificari poſſit, neceſſarium eſt, vt pro pecuniæ numeratæ debito fiat, alioquin magis permutatio quædam cenſebitur; quod iidem, ſententiæ communis ſectatores probarunt, & agnouerunt Surdus d. cooſ 145. ſub n. 34. Steph. Gratianus, diſcept. forenſ. c. 3. ex n. 14. cum ſequent probatur etiam in l. manifeſti, C. de ſolutionibus, & in l. in rebus, C. de rerum permutation. Remanet ergo, textum; in d.l. libera, de re data in ſolutum pro pecunia debita, intelligendum eſſe; & nihilominus priſtinam actionem conſeruare, rei euictione ſecuta; quoniam priſtina actio non impeditur, quamuis propter ſimilitudinem emptionis, quam habet datio in ſolutum, vtili empti actione agi poſſit, vt ſuperiùs dixi. Indéque, vt pignora, hypothecæ, & fideiuſſores remaneant, nec liberentur à nexu obligationis, aliqua proteſtatio neceſſaria non ſit, vt ſuprà dixi; quamuis Bart. & Communis aliter conſuluerit.

Sextò conſtituo, non contemnenda, ſed potius notanda ea quæ pro explicatione text. in d.l. ſed reuocata, & in l. præcedenti, quæ incipit, deferre, §. vltimo, ff. de iure fiſci, adnotaui ſuprà. ſub num. 66. & 67. item facilius reſtitui directam contra debitorem ipſum in d. §. finali, vt pote princi aliter obligatum, quam contra fideiuſſorem, ſemel liberatum; & ideo vtilem tantum aduerſus eum competere, vt exprimit textus, in d.l. ſed reuocata. Et quare vtilis reſtituatur, cum obligatio extincta iam fuiſſet, sub d.n. 66. & 67. explanaui.

Septimò & vltimò conſtituo, iuxta ſuperiores obſeruationes manifeſtè deduci quam verè Senatus Hiſpalenſis in caſu propoſito, & dicta cauſa Ducis de Oſuna articulum definierit. Et ita tenendo, fundamenta illa omnia, quæ pro fideiuſſore expendi poſſunt, atque expenduntur ſuprà, prima eiuſdem Senatus definitione, ex numero 44. vſque ad numerum 61. vel vno ſolum verbo dilui, & ſubuerti, procedunt namque, ſuppoſito pro vero, quod re in ſolutum data, euicta, primæua actio adhuc non maneat creditori, ſed potius quod extincta fuerit; indèque & conſequenter fideiuſsores à nexu obligationis liberantur, pignora etiam, & hypothecæ; cum autem in puncto iuris contrarium verius defendatur, primam ſcilicet, ſiue veterem actionem creditori manere, nec extingui per dationem in ſolutum, conſequens equidem erit, ex dationis in ſolutum natura, abſque vlia proteſtatione, pignora, & fideiuſſores quoque manere; antecedenti namque illo deſtructo, deſtruitur etiam & conſequens, quod ex ipſo inferri dicebant Doctores, vt de ſe patet manifeſtè.

Rurſus, quando ſine veritatis præiudicio concederetur, liberatos fideiuſſores (quod nullo pacto dici poteſt) adhuc contra ipſos agi poſſe, euincit expreſsè ratio & deciſio dict. l. ſed reuocata: quæ in fideiuſſorem, etiam liberatum, vtilem actionem concedit; prout latius expendi ſuprà, ſub num. 68. vbi vide: & de his hactenus, quæ ſunt notanda, & ſingularia, quia ingenti ſtudio, & conſideratione ſic digeſta, & reſoluta, nec alibi ita elaborata, nec explicata.

CAPVT LX.

Ex eadem cap. præcedentis materia, & tractatu, & clauſula illa, rebus ſic ſtantibus (quæ in omni diſpoſitione ſubintelligitur) atque ex ea infertur ad caſum practicum, & aſſiduè contingentem, & in Regio Hiſpalenſi Senatu nunc definitum, ſed & ſpecificè, dilucidè explicatum; vtrum ſcilicet alimenta in certo termino, putà quatuor annorum, & incerta quantitate præſtandi obligatio & promiſſio à ſocero, dum filia nuptui tradebatur facta, & annis illis nondum elapſis, filia ipſa defuncta, per eius obitum extincta dicatur? an potius annorum ſequentium alimenta, aut eorum æſtimationem petendi ius, ad filium hæredem, patrèmque, eius nomine, tranſmiſſum de iure dicatur? Quod in effectu eſt dicere, vtrum alimenta finiantur cum morte filiæ, cuius occaſione, & matrimonij ab ea contracti, vel contrahendi, fuerunt promiſſa, & præſtanda à ſocero certo tempore, an verò tranſeant ad filios hæredes ipſius. Rurſus, alimenta relicta, ſiue promiſſa alicui domo, in qua præſtanda ſunt, non de ſignata; in cuius domo debeantur, hæredis ſcilicet, aut promittentis an legatarij, vel alendi? atque ita in ſimplici alimentorum promiſſione, vtrum alimentarius poſſit ea petere extra domum? Denique, alimenta in domo promittens aut diſpoſitione alterius debens, qui regulariter non tenetur extra domum ea præſtare, quibus in caſibus extra domum quoque præſtare, obnoxius eſſe debeat. Vide etiam ad finem huiuſce cap. nonnulla, poſt ipſum peractum ſcripta, quæ ad explicationem caſus alterius, in Regio Granatenſi Senatu occurrentis, adduntur, atque adnotantur.

SVMMARIVM.

- 1 Quæſtionis cuiuſdam, admodum practicæ, atque in Regio Hiſpalenſi Senatu definitæ, theſis, & ſpecies proponitur, & de veritate eius per totum caput inquiritur.
- 2 Alimenta promiſſa, ſeu relicta alicui cum certa temporis determinatione, finiuntur, ſi alimentarius interim decedat, nec reliqui temporis eius hæredibus debentur: & vide infrà, numero 39.
- 3 Alimenta habent de ſui natura determinationem ex illius perſona, cui debentur; ideo relictum etiam temporale habet tacitam conditionem, dummodo viuat tanto tempore legatarius.
- 4 Alimentorum legatum dicitur annuum, ideo pro primo anno eſt purum, & pro ſequentibus conditionale.
- 5 Alimenta regulariter finiuntur cum morte eius, cuius fauore promiſſio, aut obligatio eorum facta eſt.
- 6 Alimenta in perſona vnius aliud ſunt, quam in perſona alterius, & ſunt merè perſonalia.
- 7 Contemplatione certæ perſonæ facta promiſſio, vel legatum relictum, ipſi perſonæ cohæret, & conſequenter perſona extincta, dicitur quoque extingui.
- 8 Alimenta promiſſa à ſocero ſimpliciter filiæ, & genero, dum collocat filiam in matrimonium, an cenſeantur promiſſa perpetuo, hoc eſt, durante vita vtriuſque, infra num. 44. & 45.
- 9 Alimenta relicta propter filij vtilitatem his, qui cum eo commorati fuiſſent, ceſſant mortuo filio. Vbi & de materia l. illis libertis, 83. ff. de condition. & demonſtrationib. & infra, n. 56. & 57. vbi latiùs.
- 10 Alimenta ſimpliciter promiſſa, aut relicta, præſtanda eſſe in domo grauati, vel obligati, ex ſententia quorundam, contra vero ex veriori, & communiori ſententia. de qua infra, n. 22. vbi latè.
- 11 Teſtator, ſi plures habens domos, ſimpliciter legauit domum, & dubitetur de qua ſenſerit, præſumendum eſt, legaſſe domum ordinariam habitationis.
- 12 Teſtator, vbi aliquid mandat fieri in foro, intelligitur de foro illius Ciuitatis, in qua habitat.
- 13 Teſtator ſi legauit Eccleſia ſuæ parochiali, & duas habeat parochiales, præſumitur legaſſe illi, in quæ magis ordinariè conuerſabatur.
- 14 Teſtator, ſi iubeat aliquem domi ſuæ ali, de domo hæredis loqui intelligitur, non de modo propria teſtatoris.
- 15 Debitor, qui cæperit in vno loco ſoluere, ibi debet conueniri.
- 16 Hæres qui in vno loco ſoluit vnum legatum, cogitur reliqua eo ipſo in loco perſoluere.
- 17 Alimenta per patrem promiſſa in certa quæntitate, & pro certo tempore, dum filia nuptui tradebatur, non finiri mortua filia, in caſu, in initio huius cap. propoſito, & per totum diſcuſſo, ſed in filium hæredem filiæ tranſire. Et abſque onere commorandi in domo aui ipſius.
- 18 Vbi ſingulariter expenditur textus, in l. & in l. cum alimenta, 22. §. primo ff. de alimentis. & cibariis legatis.
- 19 Cauſa, quæ legatarij, aut eius, cui alimenta præſtanda ſunt commodum, & fauorem, reſpicit, non reſtringit legatum, vel promiſſionem.
- 20 Alimenta, quando expreſſe promittuntur in domo fauor, & commoditas ea promittentis, cenſetur in conſideratione habita, vt promiſſor extra domum ad nihilum voluerit obligari.
- 21 Secus vero, cum alimenta ſimpliciter promittuntur, quia tunc promiſſio ad fauorem alimentarij facta cenſetur.
- 22 Alimenta ſimpliciter promiſſa, domo ſcilicet, in qua præſtanda ſint, non deſignata, præſtanda eſſe extra domum. Atque ita in ſimplici alimentorum promiſſione, non eſſe obligatum alimentarium ſumere alimenta in domo obligati, ſed poſſe ea conſequi, & habere extra domum. Idque ex veriori Interpretum ſententia, contra relatos ſuprà, n. 10.
- 23 Quibus concludens, & verum reſponſum præbetur.
- 24 Pater filiam nuptam cogitur alere in domo mariti.
- 25 Ludouici Molinæ locus explicatur.
- 26 Alimento præſtare grauatus, vel obligatus, quibus in caſibus ipſa non in domo propria, ſed alibi pro alimentarij commodo præſtare debeat, & num. ſeq.
- 27 Alimenta peti non poſſe extra domum, quando relicta ſunt cum onere habitandi, vel in domo propria promiſſa.
- 28 Alimentarius, qui non eſt moratus in domo, non poteſt alimenta præteriti temporis petere, quando relicta fuerunt cum onere morandi.
- 29 Alimenta extra domum peti poſſe generaliter, abſque onere commorandi cum grauato, vel obligato, quotieſcunque iuſta cauſa ſubeſt non commorandi cum eo.
- 30 Alimenta extra domum, in qua habitare tenetur, ſub eo prætextu, petens, quod in ea pacificè non poſſit morari, quid probare teneatur.
- 31 Alimenta extra domum, in qua habitare tenetur, petens, vt dignoſcatur, an obtinere debeat, nec ne, quatuor caſus principales diſtinguendos eſſe, prout hic adnotatur, & Caſtrenſis, conſ. 167. lib. 1. expenditur.
- 32 Ioannis Oroſcij pro deciſione Senatus Hiſpalenſis locus velut expreſſus, & Pinſiani Prætorij, deciſio ponderatur.
- 33 Diſpoſitio omnis intelligitur ſemper rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu manentibus.
- 34 Alimentorum legatum relictum vxori per annum luctus, expirat, cum primùm vxor ad ſecundas conuolauerit nuptias.
- 35 Qualitas nominis determinans verbum, à quo diſpoſitio ſumit effectu, reſtringit, & limitat diſpoſitionem.
- 36 Alimenta ſi fuerint æſtimata pro certo tempore & postea alimentarius plus, vel minus vixerit, fit deductio, vel augmentum ex poſt facto, inſpecto tempore, quo alimentarius vixerit.
- 37 Ad factum obligatus, liberatur ſoluendo intereſſe, ſi factum præſtare non poteſt.
- 38 Adimpleuiſſe de iure videtur is, per quem non ſtat quominus impleatur.
- 39 Lex, ſi cum præfinitione, 20. ff. quando dies legati cedat, explicatur, & vide ſuprà, numero. 2.
- 40 Legatum intra annos, putà quinque præſtandum, ratam videlicet quolibet anno, vnum dicitur, & etiamſi legatarius interim moriatur, ad ipſius hæredes tranſmittitur.
- 41 Et multum quidem intereſt, an annuatim legatum relictum fuerit, an vero liberè & ſimpliciter, eius tamen ſolutio ad commodum hæredis diſtribuatur intra aliquod tempus.
- 42 Copula requirit concurſum omnium copulatorum.
- 43 Et vbi plura requiruntur, contractus perficitur ex vltimo.
- 44 Alimenta filiæ, & genero, ſi ſocer promittat, promiſſio debet intelligi pro vita vtriuſque, & vide ſuprà, n. 8. & infrà, n. 55.
- 45 Obligationes omnes, tam actiuæ, quàm paſſiuæ, in hæredes, & contra hæredes tranſeunt.
- 46 Etiam obligationes facti.
- 47 Et cum eadem qualitate actiua, vel paſſiua, quæ erat apud defunctum.
- 48 Dos vt promittatur, vel conſtituatur, à communiter accidentibus, plures cauſæ concurrere ſolent, fauor ſcilicet filiæ, cui datur, vt maritetur, & etiam vt alatur; cùm dos ſit loco alimentorum.
- 49 Et maritus onera matrimonij facilius ſuſtinere poſſit: faciliuſque ad matrimonium contrahendum alliciatur, & ne vxor, velut indotata, à marito contemnatur.
- 50 Rationes plures, vel cauſæ, quando concurrunt in diſpoſitione, vna ceſſante, non ceſſat diſpoſitio.
- 51 Cauſa ceſſante, non ceſſat effectus, iam conſummatus.
- 52 Vel vbi ius eſſet iam alicui quæſitum ex cauſæ exiſtentiæ.
- 53 Nec enim debent ex caſu quolibet ſuperueniente, reuocari illa, qua iam perfecta, abſolute, & conſummata fuere.
- 54 Legatum factum contemplatione perſonæ extinguitur, perſona ipſa extincta ante eius acceptationem, & acquiſitionem; non poſtmodùm.
- 55 Alimenta promiſſa à ſocero ſimpliciter filiæ, & genero, quo tempore durent; & ſupra num. 8. & 44.
- 56 Conſtitutio mixta, ſi deficiat per mortem, vel per caſum, non extinguit legatum alimentorum, ſpeciali eorum fauore. Quod exornatur, & explicatur l. prima, C. de legatis.
- 57 Extinguit tamen, quando eſt appoſita in fauorem eorum, cum quibus erat morandum.
- 58 Dos reſpectu vxoris continet titulum lucratiuum, reſpectu verò mariti titulum oneroſum.
- 59 Explicatur, l. Seio, ff. de annuis legatis, & vide ſuprà, nu. 9.
- 60 Voluntas tacita, quæ ex actu colligitur, non extenditur vltra quam ex actu de neceſsitate inferatur:
- 61 Soluens partem debiti, non cogitur alteram partem ſoluere.
- 62 Immunis ſoluens ſemel, non ſibi præiudicat, vt teneatur in futurum ſoluere.
- 63 Succeſſor beneficij recipiendo penſionem vnius anni, non cenſetur ratificare locationem annorum ſequentium.
- 64 Ferias, qui in vno actu non ſeruat, non ſibi præiudicat in reliquis.
- 65 Conſentiens in vno actu iudicij, non cenſetur conſentire in reliquis.
- 66 L. ſi fideicommiſſum, §. fin. ff. de iudiciis, quomodo procedat.
- 67 Hæres alimenta præſtat in loco ſui domicilij, non vbi alimentarius degit.
- 68 Debitor non tenetur debitum ferre ad domum creditoris, qui ſit diuer ſi domicilij.
- 69 Debitor tenetur debitum ferre ad domum: creditoris, qui eiuſdem ſit fori.

