Prætereà & tertiò, pro eadem parte dicti filij legitimati, & à patre in teſtamento hæredis inſtituti, vrgere videbatur, ex dictis quorundam teſtium conſtare, ac deduci, patrem ipſum tempore codicilli confecti, ſanæ mentis non fuiſſe, ſed potius mente ipſa, & intellectu, ob morbi grauitatem turbatum, ſic vt teſtatori, vel codicillum ordinare non potuerit: cum autem mentis ſanitas, & integritas in teſtatore deſideretur omnino, l. 2. ff. de teſtamentis, l. ſenium, C. qui teſtamenta facere poſſunt, l. 13. tit. 1. partit. 6. & exornant Authores quamplures ſtatim & commemorandi, Menochius etiam, lib. 4. præſumpt. 8. num. 31. ſequitur proculdubio codicillum ipſum non valuiſſe, nec minus inſtitutionem prædictam, teſtamento factam alterari potuiſſe; vtpote cùm codicillus, aut teſtamentum valere non poſſit, niſi conditum ſit ab eo, qui ſanam mentem, & iudicium integrum retinet, aliàs ſit inutile, ex eiſdem iuribus: & l. furioſum, C. qui teſtamenta facere poſſunt, §. præterea, Inſtitut quibus non eſt permiſſum fac. teſtament. etiamſi fauore piæ cauſæ diſpoſitio fieret (provt factam in præſenti pars altera contendit) ita ſanè poſt alios multos, etiam fauore piæ cauſæ non obſtante annotarunt, atque exornarunt Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſt. 5. Burgos de Paz in conſil. 11. num. 12. & 13. Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 6. Ioſephus Ludouicus, deciſione 1. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 809. lib. 7. Sfortia Oddi, in conſ. 93. Cardinalis Mantica, de coniect. vltim, volunt. lib. 2. titul. 5. Ioſeph. Maſcard. de probat. concluſione 1048. Iacob Menochius, lib. 6. præſumptione 45. Petrus Surdus, in conſil. 89. libro primo, Nicolaus Reuſnerius, lib. 1. deciſione 8. ex num. 43. Antonius Pichardus, in d. §. præterea, ex num. 1. cum ſeq. Cardinalis Thuſcus, practicar, concluſion, iuris, lib. 4. littera F. concluſ. 541. fol. 99. Vincentius Carocius, caſu, ſiue deciſ. 23. nouiſſimè Ioſeph. de Seſe, deciſione Regni Aragonum 56. per totam: infinitos alios ſciens, conſultoq́ue prætermitto: quoniam alio cap. infrà referam eos, vbi de coniecturis ſanæ, vel inſanæ mentis, aut dementiæ, vel furoris agetur: ſanæ autem mentis non præſumitur, ſed potiùs demens teſtator, qui non habet memoriam ordinatam, provt relatis aliis Authoribus adnotauit Petrus Surdus, d. conſ. 89. num. 5. lib. 1. Burg. de Paz, d. conſ. 11. num. 12. qui expendit, dictam l. 13. titul. 1. partita 6. in illis verbis: Otro ſi el que fueſſe ſalido de memoria, no puede hazer teſtamento mientras que fueredes memorado. latiùs Mantica, lib. 2. titul. 5. num. 13. ſicuti etiam is, qui in extremis eſt conſtitutus, provt conſtitutum teſtatorem in caſu præſenti, & intra vnam horam deceſſiſſe probatur. Ita ſanè tradiderunt, & teſtatorem conſtitutum in articulo mortis præſumi mortis propinquæ cogitatione turbatum, & non integræ nec ſanæ mentis, ſcripſerunt Præpoſitus, in cap. tanta, num. 7. qui filij ſint legitimi, Butrius, in cap. per venerabilem, num. 13. eod. titulo, Roſelus, in tractatu legitimationum, de effectu matrimonij, n. 38. & 41. Celſus Bargal. de dolo, lib. 3. cap. 7. num. 25. in fine, Paulus Caſtrenſis in noſtris terminis, in conſ. 155. num. 2. lib. 1. per text. in l. hac conſultiſſima, §. ac cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta facere poſſunt, qui ſubdit, eum mortuo ſimilem eſſe, per l. iubemus, C. de teſtamentis, & ſequitur Socinus iunior, in conſ. 183. ex num. 10. lib. 2. refert Cardinalis Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 2. titul. 6. num. 3. qui confirmat ea ratione, quod tunc temporis memoria redditur imbecillis, & totus languet intellectus, nec præſumitur quis habere animi conſilium, nec intellectum, vt ex mente Ariſtotelis ſcribit Baldus, in l. vlt. circa principium, n. 14. C. de bonis quæliberis: & idipſum tradit Franciſcus Patauinus, inter conſilia vltimarum voluntatum, lib. 1. conſ. 158. num. 37. 38. & 39. ibi: Quia, vt præſupponitur, illa teſtatrix erat conſtituta circa mortem, quia parum pòſt deceſſit, & ideo præſumitur non deliberatione, ſed mortis cogitatione turbata id feciſſe, &c. Facit Menochius, lib. 4. præſump. 8. n. 33. 36. & 40. facit denique, teſtamentariam, & diſpoſitionem aliam quamcunque in mortis articulo factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri, vt probatur in l. filiæ meæ, ff. ſoluto matrimonio, vbi Albericus, Imola, & Alexander, Angelus, Præpoſitus, Albertus Brunus, Caſtrenſis, Ioannes de Anania, & Lud. Bologninus, quos Franciſcus Burſatus retulit in conſ. 40. num. 62. lib. 1.

Quartò etiam facit, ex depoſitionibus quorundam teſtium videri deduci, dictam codicilli diſpoſitionem perſuaſionibus, & coactionibus, atque importunis & doloſis precibus, & ſic per vim & merum factam fuiſſe, ac ex conſequenti nullam, nec ad infirmandum teſtamentum precedens in fauorem filij factum, potentem. Id quod probatur in primis Petri Surdi authoritate, atque in eadem filij legitimati, qua verſamur, ſpecie, & reſolutione, in conſ. 373. ſub n. 10. & n. 11. cum ſeq. lib. 3. quò loci in hunc modum ſcripſit: Quibus tamen non vrgentibus, arbitror iuſtiorem eſſe cauſam domini Antonij Mariæ, & ad eum pertinere hanc domini Hieronymi hæreditatem, qui fuerat in priori teſtamento ſcriptus hæres, & ad quem etiam ſpectaſſet hæreditas ab inteſtato, cùm ſit domini Hieronymi filius legitimatus, qui propter legitimationem nihil differt à legitimis. Vnde ſublato de medio vltimo patris ſui teſtamento, vel ſuccederet ex priore, vel haberet patris hæreditatem ab inteſtato, ac ſi nullum teſtamentum condidiſſet. Et quamuis testamentum vltimum quoad extrinſecam formam, habeat solemnitates omnes neceſſarias, tamen nullius eſt valoris aut momenti, & vbi validum ſit, venit reuocandum, ſeu annullandum. Fuit enim conditum per blanditias & ſuggeſtiones, quæfuerunt adhibitæ ab vxore Domini Vincentij, quæ, vt teſtes dicunt, importunè illum ſtimulabat, & continuis hortationibus impellabat ad reuocandum primum teſtamentum, & nouum aliud faciendum, & abſque intermiſſione aliqua vexatus, & tandem expugnatus, vt à moleſtia ſe redimeret, deuenit ad factionem teſtamenti prædicti, & alterius reuocationem, Dici enim poteſt, eum testamentum feciſſe, non ex ſui animi ſententia, ſed ad alienum arbitrium, & ſic impellentibus ſuaſionibus prolatum non valere, quia iteratæ & moleſtæ perſuaſiones vim habent coctionis, & c.

Hæc quidem à me non otioſe, aut extra propositum ſed ideo, at que ad litteram tranſcripta, quod in eadem ſpecie filij legitimati, in priore teſtamento inſtituti & codicilli poſtmodum alterantis, vel reuocanris teſtamenti diſpoſitionem: ob ipſammet rationem iteratæ & moleſtæ perſuaſionis, & quod codicillus fuiſſet conditus per blanditias & ſuggeſtiones quorundam religioſorum fratrum, & conſanguineorum præfati teſtatoris, qui importunè illum ſtimulabant, & continuis hortationibus impellebant; eundem codicillum infirmandum, & ipſo ſublato de medio, vel annullato, ex priore teſtamento filium legitimatum ſucceſſurum, pars eiuſdem filij inſtanter petebat: pro quo & prædicta Petri Surdi reſolutione fortiter etiam adſtringit, teſtatorum voluntates liberas eſſe debere atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, omnino & abſolutè liberum in diſponendo, l. 1. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, ibi: liber ſit ſtylus, & in terminis ſic aduertunt Iac. Menochius de arbitriis, lib. 2. centuria 4. caſu 395. n. 1. Conſtantius Rogerius, in l. 1. ff. de teſtamentis, n. 2. Petrus de Paralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis 3. n. 94. in verſ. ex quibus manet, & num. 132. vbi citat verba legis Theodoſianæ, quæ ſic concludunt: Ioannes Baptiſta de Plotis, in conſ. 168. n. 52. inter conſilia vltimarum volun. volu. 2. dicens, quod leges volunt, cuique liberam voluntatem eſſe in teſtando, & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ fiunt teſtatoribus, ſi ex illis quocunque modo abſoluta omnino, & plena, liberq́ue eorum voluntas impediatur: Molina etiam, in commentariis de iuſtitia & iure, lib. 1. tractatu 2. disputatione 153. in verſ. quod ad ſecundum attinet, folio 371. & in id ipſum pungit l. 26. titulo 1. partita 6. provt annotaui, & hæc eadem ſcripta reliqui, quotidian. har. controu. iuris, lib. 3. cap. 1. num. 6. & quinque ſeq. & ibidem num. 105. poſt Iac. Menochium, d. caſu 395. n. 41. & lib. 1. præſumpt. 12. n. 8. dixi etiam, quod teſtator, cum adductus immodicis perſuaſionibus, teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis diſponendum, vel ad iam conditum teſtamentum renocandum, vel non reuocandum: tunc equidem dolus præſumitur. Et n. 106. ex eodem Menochio reddidi rationem: quia perſuaſiones multæ arguunt dolum, l. cum quis, vbi Bartolus, & Gloſſa, l. apud Celſum, ff. de doli mali except. Peregrinus, referentes alios, de iure fiſci, lib. 2. a. 6. num. 12. Petrus Surdus, dicto conſilio 373. num. 14. lib. 3. vbi quod iteratæ & moleſtæ perſuaſiones habent vim coactionis, per text. in l. 1. §. perſuadere, ff. de ſeruo corrupto, vbi dicit Iureconſultus: Perſuadere eſt pluſquam compelli, & cogi ſibi parec. l. 3. §. ſi quis volentem, ff. de libero homine exhibendo: quinimo ſolicita ſuaſio, plus eſt quam compulſio, vt ex Oldrado, Caſtrenſe Deciano, Craueta, & Curtio iuniore aduertit ipſe Surdus, n. 15. & vltra eum Cardinalis Mantica, de coniect. vlt. volunt libro 2. titulo 7. num. 4. vbi obſeruauit, quod teſtatoris metus arguitur ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditate, acvariis moleſtiis, maximè ſi ille ægrotus erat: quoniam (vt dicit Alex. Raudenſis, deciſione 45. numero 2.) ægroti intempeſtiuis ſuaſionibus non audent refragari: & eleganter Afflictis, deciſione 69. numero 4. & ibidem Cæſas Vrſillus, in addit. numero 10. Pariſius, in conſilio 67. numero 70. lib. 3. Petrus de Paralta, qui ſuperiora comprobat nonnullis, in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, numero 94. Pelaez Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 25. provt eos retuli quoque dicto cap. primo, libri 3. numero 110. & duobus ſeqq. & numero 113. expendi iura nonnulla ad probandum, perſuaſionem nimiam, & violentiam æquiparari, textum videlicet, in l. prima, C. ne filius pro patre, & in l. 5. C. de apoſtatis, & in l. vnica, C. de raptu virginum, & in l. prima, titulo 19. partita 7. ibi; Como manera es de fuerça, es ſol zacar. Et numero 114. & 115. adduxi quoque iura nonnulla ad probandum, quod importunæ preces habent inſtat, immo effectum, & vim iuſti metus, qui caderet in virum conſtantem, ſicq́ue actum factum prætextu earum reddunt meticuloſum, & generaliter reſciſioni ex edicto Quod metus cauſa, ſuppoſitum: & num. 116. & 117. commemoraui quamplures authoritates Doctorum, qui variis in cauſis, & negotiis reſponderunt, per importunitatem obtenta, & ad perſuaſiones moleſtas facta, non debere valere, & dici fieri inuito dante: & n. 126. & ſeq. latiùs ſuperiora omnia exornaui; atque n. 130. & duob. ſeq. dixi multo magis ea procedere, ſi à coniunctis, & conſanguineis preces, perſuaſionéſve inferantur, (provt in caſu præſenti illatas contenditur) vel ſi teſtator ægrotus ſit, & in graui infirmitate, atque periculo conſtitutus, (provt etiam erat in præſenti) tunc namque facilè aliorum precibus acquieſcit: quia timet ne ab eis derelinquatur, ſi ea negauerit quæ ſibi petuntur, ſicuti ex Vrſillo, in addit. ad deciſ. Afflict 69. n. 9. Pariſio, d. conſ. 67. n. 70. & 71. lib. 3. Alex. Raudenſi, deciſ. 45. n. 32. parte 1. Hieron. Albano, in addit. ad Bart. in rub. ff. quod metus cauſa, n. 16. & 17. ibi notaui: Et tandem, ipſomet cap. 1. d. lib. 3. concludendo materiam, ſcripſi, iteratas & moleſtas perſuaſiones, atque importunas preces, in hac ſpecie dolum admixtum continere eo ipſo, quod iterantur, aut inſtanter, & nimiè repetuntur: nec alium dolum de per ſe requiri; provt in terminis adnotarunt Tib. Decianus, in conſil. 65. num. 2. lib. 2. Iac. Menochius, præſumpt. 12. num. 8. & 9. lib. 4. Alex Raudenſis, deciſ. 45. num. 15. parte 1. Palaez à Mieres, de maioratu, parte 1. d. quæſtione 25. numero. 9. & apertè ſentit Petrus Surdus, d. conſ. 373. n. 14. & 15. lib. 3.

Quintò, atque pro ipſamet parte vrget ſimiliter, hactenus numeris præcedentibus adnotata: iterataſq́ue & moleſtas perſuaſiones dictorum fratrum, & conſanguineorum, fortiori ratione in caſu præſenti militare, & obtinere debere, propterea quod inſtitutio dicit filij legitimati in teſtamento priùs tacta, per codicillum poſteà (vt ſæpè dixi) conditum alteratur, & reformatur omninò: idcirco codicillus ipſe in præiudicium dicti filij inſtituti effectum habere non debet de iure, idq́ue iuxta ſententiam illam Angeli in l. non enim, ff. de officioſo teſtamento, vbi concludit, quod teſtamentum primum, ſi ſuaſionibus, vel ſuggeſtionibus alicuius mutetur, auocatur hæreditas à ſcripto hærede in teſtamento, & applicatur el qui ſcriptus fuerit in primo teſtamento, præsertim interueniente dolo, & falſa ſuggeſtione; & dicit ipſe Angelus, quòd habuit in facto, cum vnus teſtamentum factum ad fauorem quorundam Religioſorum reuocaſſet inſtigationibus alterius, qui dicebat, illos malè erogaturos hæreditatem, & non eſſe bonæ conditionis (provt de dicto D. Franciſco Nuñez de Prado, dictum patri eius ſæpiſſimè ab eiſdem Religioſis, & quod Iudendo conſumeret patrimonium, aſſerunt teſtes nonnulli) idem Angelus, in l. vlt. C. ſi quis aliq. teſtatori prohibuer. vbi idipſum tenet, & ſequuntur Cæpola, Iaſon, Marſilius, Ruinus, Barbatia, Pariſius, Afflictis, Socinus iun. Guil. Bened. Neuizan. Coſta, Craueta, Menochius, quos tetulit Petrus Surdus, d. conſ. 373. num. 16. per totum lib. 3. atque in eum ſenſum accipit eos, vt dolum non exigant, ſed ſolis contenti ſint inſtigationibus: & conſequenter dicit hoc procedere, etiamſi non interueniant falſæ ſuggeſtiones, ſed ſolæ preces, & inſtigationes ad præiudicium alterius iam inſtituti: quia multa honeſtè accipiuntur, quæ inhoneſtè petuntur: Et eiuſdem Petri Surdi ſpecificam ego mentionem feci lib. 3. d. cap. 1. num. 181. vbi ſententiæ Angeli relatæ recenſui ſequaces, Caſtrenſem, Alex. Cæpolam, Palacios Rubios, Gregorium Lopez, Bernardum Diaz, Auiles, Crauetam, Ioannem Gutierrez, Marſilium, Socinum, & Neuizanum, Alexandrum etiam Raudenſem, deciſione 45. ex num. 53. cum ſeq. prima parte: qui etiam in ea opinione reſidet, quod cum agitur de teſtamento iam condito reuocando, blanditiæ ſolæ, & perſuaſiones abſque probatione, quod fuerint doloſæ, ſufficiunt: & addo nunc Burg. Sal. de Pace idem tenentem in conſ. 11. n. 22.

Facit etiam & ſexto loco pro eadem parte codicilli ipſius nullitatem aliam ex eo deduci, & probari, quòd dictum codicillum coram præfato teſtatore & teſtibus fuiſſe lectum non appareat, nec fuiſſe lectum præſumatur in dubio, niſi probetur ab eo, qui ſe fundat in ipſo codicillo cui onus probandi incumbit: ſicuti hæc duo longa ſerie à me prolata, atque probata fuere ſuperiori cap. præcedenti, n. 87. 88. & 89. quò loci ex relatione Bartoli, Baldi, Alexandri, Angeli, Decij, Bolognini, Ruini, Campegij, Caſtrenſis, Cumani, Felini, Socini, Celſi, Franciſci Manticæ, Didaci Couar. Menochij, Surdi, Maſcardi, & Petri Magdaleni obſeruaui, teſtamentum nuncupatiuum in publicam ſcripturam per Notarium redactum, non tamen lectum, nec publicatum coram teſtibus, & teſtatore, dici imperfectum imperfection, ſiue ratione voluntatis non completæ, nec conſummatæ; provt iidem Authores obſeruarunt, relati dicto numero 87. & vſque adeo procedere ex ſententia ipſorum, vt ex defectu voluntatis, & ſolemnitatis non valeat, etiam quoad liberos, nec quoad piam cauſam, vt ibidem notaui dicto num. 88. & 89. vbi Authores quamplures ita tenentes recenſui. Addidi etiam idipſum procedere, non modò de iure communi, ſed etiam de iure huius Regni, nec aliàs teſta mentum nuncupatiuum coram Tabellione factum valere, quam ſi coram teſtatore, & teſtibus lectum fuerit, & retuli Cifuentes, Caſtellum, Anton. Gomezium, Rod. Suarez, Didac. Perez, Tellum Fernandez, Couar. Burg. Sal. de Pace; Matienzum, Azeuedum, & D. Spino. Addidi denique eod. num. 8. onus probandi teſtamenrum fuiſſe lectum, ei incumbere, qui teſtamento ſe fundat, nec præſumi fuiſſe lectum, niſi probetur ab eo. Et retuli Couar. Ruinum, Surdum, Graſſum, Manticam, & Matienzum, ita tenentes, quos ideo non repeto, nec latiùs ſuperiora comprobo, quod d. cap. præcedenti, adeo longa ſerie exornauerim atque comprobauerim; & eadem iterum adduxerim ex num. 94. vſque ad num. 99. Et idipſum, videlicet quod teſtamentum non valeat, ſi non fuit publicatum, relictum, & confirmatum, nec publicationem præſumi, alios Authores referens obſeruauit Surdus, in conſ. 515. n. 16. & 17. lib. 3. ſingulariter declarauit. num. 78. in fin. in verſ. pari modo non vrget, & num. 79. Cum ergo in præſenti non appareat, dictum codicillum (qui à Tabellione publico confectus fuit) coram dicto teſtatore & teſtibus lectum fuiſſe, nec id præſumatur in dubio, & alia ſimul fraudis, ſiue ſuſpicionis adminicula adſint, videtur neceſſariò dicendum, quod dictum teſtamentum antea factum, in viridi obſeruantia remanſerit, nec potuerit alterari per dictum codicillum, ſiue codicillus ipſe vires habere non potuerit contra ipſum teſtamentum: idque maximè ob rationem illam à Barbatia in hac eadem lectionis, ſeu publicationis teſtamenti materia conſideratam; teſtamentum inquam ideo legi debere, vt clariùs appareat de deliberatione teſtatoris, & ne decipi poſſit: ob rationem etiam alteram, quam eod. cap. præcedenti n. 97. adduxi.

Septimò deinde, hæc ipſa pars filij prædicti legitimati fundatam videtur de iure habere intentionem ſuam (quando ſuperiora non interuenirent) ex reſcripto ſolo inuictiſſimi, & religioſiſimi Regis noſtri Philippi, legitimantis eum in ampliſſima forma, & cum omnibus clauſulis legitimationis pleniſſimæ, vt ita legitima ſaltem ei deberetur, & relinqui debuerit tanquam filiis legitimis, nec in ipſa potuerit præiudicium eidem quouis modo infligi, nec grauamen aliquod adiici, quæ tamen in casu præſenti relicta non fuit. Id autem ad oculum non modò putet; ſed & facilis quoque probationis eſt: nam in terminis iuris communis nullus ambigit, legitimatos aſſequi iura omnia legitimorum, & ſuorum, & ſucceſſiones omnes, quas habent illi, qui ab initio legitimi naſcuntur, nihil ab eis differentes, vt in l. ſite parens, vbi Baldus notat, C. de ſuis & legitimis, & in authen. quibus mod. natur. efficiant. legitimi, §. ſit igitur, collat. 8. & in l. 9. titul. 15. partita 4. ibi: E ſi los ouiere, herederan ſu parte, como los otros hijos legitimos, que ouieren de mugeres legitimas: & legitimationis causâ incipere eſſe in patris poteſtate, vt in d. authent. quib. mod. natur. effician. legitimi, §. liceat igitur, collat. 6. ibi: Et ſuos de cætero, & in patris poteſtate habere: & in §. quibus connumerari, Inſtitut. de hæred. quæ ab inteſt. de ferun. ibi: Suorum iura naſcuntur, & in l. certum, ff. de iniusto rupto: & in ſpecie notarunt Baldus, in l. eam quam, C. de fideicommiſſis, colum. 1. Iaſon, in conſil. 202. in 5. colum. lib. 2. Craueta, in conſil. 138. colum. 2. Pariſius, in conſ. 33. ex num. 1. lib. 1. Antonius Galeatius Maluaſſia, in conſil. 18. ex num. 33. cum ſeq. volum. 1. & exornant quamplurimis Gregorius Lopez, in dicta l. 9. titul. 14. partita 4. in verbo, ſi los ouieren. Andr. Tiraquellus, in l. ſi vnquam, in verb. ſuſceperit liberos, num. 78. vbi multa de his ſubdit: Ioannes à Rojas, in epitome ſucceſſionum, cap. 23. per totum, maximè ex num. 34. cum ſeq. & num. 47. & ſeq. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 3. cap. 3. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib 11. titul. 10. M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 23. n. 26. fol. 212. Alexander Raudenſis, de analogis. lib. 1. cap. 36. Cæuallos, commun. contra commun. quæſt. 2. vbi latè. Andreas Fachineus, in conſ. 2. & in conſ. 3. lib. 2. Georgius de Cabedo, deciſione Luſitaniæ 69. ex n. 2. cum ſeq. Borgninus Caualcanus, deciſ. 32. n. 19. & 20. parte 3. & deciſ. 33. num. 4. & num. 9. cum ſeq. parte 4. Petrus Surdus, in conſil. 75. ex num. 1. lib. 1. Guillerm. de Ceruantes, in l. 12. Tauri, ex num. 43. cum ſeq. Azeuedus, in l. 10. titul. 8. lib. 5. ex num. 2. cum ſeq. & n. 43. & ibidem Matienzus, gloſſ. 1. & ſeq. Franciſcus Viuius, deciſ. 213. lib. 2. Michaël Graſſus, §. ſucceſſio ab inteſtato. quæſt. 19. ex num. 9. Caldas, de nominatione emphyteutica, 1. p. quæſt. 21. per totam. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 5. littera L. concluſ. 219. fol. 223. Sfortia Oddi, in conſil. 1. per totum, quò loci in materia legitimationis facit nonnullas, & notandas regulas, ſiue concluſiones generales, quibus duci aliquando vnuſ quiſque debebit, ne in eadem decipiatur materia: Aliqua etiam ſcribit in conſ. 16. & Marcus Antonius Eugenius in conſ. 57. n. 16. vſque ad num. 32. qui coaceruando traditiones Doctorum in hac ipſa materia, inquit, quod legitimatus per reſcriptum æquiparatur legitimis & naturalibus, vt ibi dicto n. 16. & nihil differt a legitimato per ſubſequens matrimonium, vt ibidem num. 17. nec à legitimis, vt num. 18. & habet verum ſtatum legitimorum, vt n. 20. & æquiparatur filio legitimè nato quoad ſucceſſionem, vt num. 21. & habet exiſtentiam ſuorum hæredum, vt num. 22. & eſt agnatus, & agnatio per eum conſeruatur, vi num. 22. Cuius tamen contrarium Ludou. Molina, & alij relati ſuprà, tuentur: & agnaſcitur non ſolum patri, ſed etiam omnibus, vt n. 24. & 88. & connumeratur in numero duodecim filiorum ad immunitatem obtinendam, vt per eundem Eugenium, num. 25. poſt Ruinum, in conſ. 124. n. 5. lib. 4. Rolandum in conſ. 67. n. 18. lib. 3. & iura omnia loquentia de filiis verè legitimis, locum habent in filiis legitimatis, l. liberos, C. de iure deliberandi, Rojas, in epitome ſucceſſionum, d. cap. 23. n. 35. &36. Guill de Ceruantes, in d.l. 12. Tauri, num. 44. qui inde poſt Ludou. Molinam, de Hiſpanor. primogen. lib. 3. dicto cap. 3. & alios Interpretes ad quæſtionem infert, & ipſam latè proſequitur ex num. 42. cum ſeq. vtrùm inquam legitimatus deficientibus legitimis poſſit ad maioratum admitti: cui iunge Azeuedum, in dicta l. 10. titul. 8. lib. 5. num. 4. & n. 17. Blaſium Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 279. vbi ſeptem conficit concluſiones in hoc articulo, & materia ſucceſſionis filij legitimati: Et maximè vide (quod attinet ad fideicommiſſa & maioratus) in 4. 5. 6. & 7. concluſione. Cæuallos, comm. contra commun. quæſt. 3. n. 25. & n. 50. cum ſequent. relatos per eum ibidem, in verſic. ad ſecundam concluſionem, Fachineum etiam, dicto conſ. 2. & 3. lib. 2. Caualcanum, in locis relatis ſuprà, M. Anton. Peregrinum, de fideicommiſſis, dicto art. 23. n. 28. & 29. vbi duodecim exemplis, & iuribus oſtendit, leges etiam exorbitantes, loquentes de filiis, & filiis legitimis naturalibus, locum quoque habere in legitimatis, modò plenariè legitimentur: Aquilinus etiam, in repetitione l. ſis is qui pro emptore, em num. 155. vſque ad num. 177. vbi longa ſerie agit, vtrùm diſpoſitio, ſiue legis, ſiue hominis, tractans de filio ſimpliciter, vel de filio legitimo, comprehendat legitimatum: de quo etiam agunt Authores citati ſuprà num. 41. & nonnullos retulit Azeuedus, in d.l. 10. num. 5. Caldas Pereira, d. quæſt. 22. ex. n. 25. cum multis ſeqq.

Sicq́ue iuxta ſuperiora, legitimatus per reſcriptum, efficitur legitimus, provt tenuerunt Bartol. Bald. Paul. & Alex. quos conſulendo, ſequutus fuit Philip. Decius, in conſil. 365. num. 5. & complures alij relati per Tiraquel. in d.l. ſi vnquam in verbo ſuſceperit liberos, num. 77. & conſtanter defendit Ioannes M. Aquilinus, in dicta l. ſi is qui pro emptore, ex num. 154. vbi huius partis rationes, & fundamenta adducit, & contrariæ partis argumentis ſatisfacit pleniſſimè. Concludit etiam, legitimatum legitimum ſimpliciter propriè appellari, & licet in multis à legitimo ipſe differat, non tamen ob id fieri quin ſit verè legitimus; & refert alios Authores ita tenentes. Iaſon tamen, in eadem l. ſi is qui pro emptore, ex num. 259. vſque ad num. 285. Pro fictione tenuit ſecurè, & ſic legitimatum, non verè, ſed fictè dici legitimum. Et eius opinionem quamplurimi ſequuntur relati per Tiraquellum, in dict. verbo, ſuſceperit liberos, num. 96. Octauianus Cachranus, deciſ. Pedemontana 121. num. 6. & alij commemorati per Peregrinum, dicto artic 23. & 30. qui articulum abſoluit, dicens, legitimarum non effici verè legitimum, æquiparari tamen legitimo: Antonius Galeatius Maluaſſia, in conſ. 116. ex num. 66. vſque ad num. 78. volumine 1.

Cardinalis autem Franciſcus Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 11. tit. 10. num. 4. & num. 6. & num. 10. 13. 14. 15. & 31. rem hanc eandem diſputat, & contrarietatem adducit: ſubdit tamen foedere diſtinctionis opiniones has repugnantes poſſe concordari. Et verè diſtinctio, atque concordia eiuſdem veriſſima eſt, vt ſcilicet legitimatus, non ſit verè legitimus ordinaria legitimatione: quia non eſt natus ex matrimoniali coniunctione, ſed habetur pro tali, & perinde accipitur, ac ſi legitimè conceptus fuiſſet. Prout verò legitimitas eſt actus iuris ciuilis, dicitur verè legitimus, cum nihil aliud ſit eſſe legitimum, quam eſſe idoneum ad ea, quæ deferuntur iure ciuili, & tunc quidem iure negari non poteſt, quin legitimatus beneficio Principis, ſit verè & propriè legitimus: Et tandem Mantica ipſe adducit doctrinam illam Baldi, in,. cùm acutiſſimi, num. 7. C. de fideicommiſſis, dicentis, quòd legitimatio eſt verus ſtatus legitimorum, licèt non ſit verum principium. Et eundem Baldum retulit Marcus Antonius Eugenius, in conſilio 57. numero 20. Alexander quoque Raudenſis, de analogis dicto capit. 36. num. 66. vbi numero 71. inquit quòd legitimi appellatione non venit legitimatus, ſecundum famoſius ſignificatum: & numero 63. quòd legitimatio eſt ſimilis Alchimiæ: & numero 64. quod legitimus dicitur legitimus per poſterius, id eſt, gratia, regeneratione, & donos & videtur renaſci, & eſt ſimilis manumiſſo, & poſthumo: & num. 59. quod legitimationis materiæ laceratæ per Doctores reſolutio pendet à theoricis analogorum. Et idem in effectu reſolutiuè tenuit Petrus Gyllenius, in §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber. & poſthum. num. 128. & duobus ſeqq. Ioannes Bolognetus, in rubrica, ff. de. lib. & poſthum. num. 31. & ſeq. & num. 37. & ſeq. vbi aduertit, legitimandi quatuor modos introductos fuiſſe per Iuſtinianum, vt ibi latiùs explicat. Et Marc. Ant. Eugenius, in conſilio 53. num. 10. cum ſeq. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 23. numero 32. qui rectè annotauit, hæc omnia pertinere ad legitimationem reſtitutiuam, quæ plenariè conferrit iura omnia legimòrum, ſicut etiam obſeruauit Bolognetus, in dicta rubrica, num 36. dicens, Quod legitimatio eſt filiationis ciuilis noua creatio à ſuperiore facta per reſtitutionem naturæ, vel alios modos à iure permiſſos. Quæ omnia euincunt planè, legitimatum dici legitimum prout ſecundæ opinionis Authores declarant, ſicq́ue perinde eſſe, ac verè legimus eſſet, licè principio non ſit verè legitimus (vt Baldus dicebat) & ita poſt alios concludit Antonius Galeatius Maluaſia, in conſ. 18. ex num. 33. cum ſeq. & in conſ. 116. ex num. 66. volumine 1. Georgius de Cabedo, deciſ. Portugalliæ 69. num. 2. nec ita diſtinguit Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, libro. 4. tit. 62. §. 4. d.q. 21. num. 25. & 26.

