Addiderim ego (& neceſſariò quidem) in caſibus propoſitis, non ita abſolutè validari ipſos, aut validos pronunciari poſſe, ex eo ſolum, quod actus geminatio, aut multiplicatio interuenit; nam & iterari, aut geminari diſpoſitio poterit, nihilominus dolus interuenire, & fraus adhiberi eiſdem in caſibus; ſiue non ſana mens, aut libera voluntas adfuiſſe in eo, qui fecit diſpoſitionem; quocirca, ſi de libera voluntate, aut ſana mente dubitetur, ea repetenda erunt, quæ ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, explicata reliquimus, circa coniecturas furoris, aut ſanæ, vel non ſanæ mentis: ex quibus elici debebit, an præſumendum ſit, quod adfuerit, vel non, ſana mens; quantiq́ue verborum geminatio haberi debeat. Si etiam nutu diſpoſitio ſit facta, vel ſubſcriptum teſtamentum alio mouente, & trahente teſtatoris manum, praelegenda quoque erunt ea, quæ alio etiam hutuſce libri cap. explicata remanent dilucidè: quod ſi de voluntate libera, vel affectata dubium fuerit, non ita ſimpliciter ex actus geminatione, libera, aut non affectata voluntas elicietur, cùm geminare actum, vel diſpoſitionem, ſiue illam multiplicare potuerit is, cui vis, aut dolus adhibeatur, vel qui plenam libertatem non habuit, idque propter dolum ſæpè adhibitum, aut propter importunas, immodicas preces, quæ infirmis adhiberi ſolent propter quas, ita facilè geminant verba, ac primum actum conficiunt. Quocirca in his omnibus, rerum & perſonarum, & aliarum circunſtantiarum, caſuumq́ue occurrentium qualitates perpendi debebunt, provt eas longa ſerie conſideraui, & ſingulariter materiam explicaui quotidianar. har. controu. iur. libro tertio. cap. primo. per totum. atque ex ibi dictis temperandus, & explicandus erit Aluaradus, in loco nunc relato, ne verborum geminationi vſqueadeò roboris tribuatur, vt vel ipſas teſtatorum voluntates fraudari, vel coniecturas à me congeſtas ibi, non obtinere contingat: Quod & vltra ſcripta dicto capite primo, libri 3. ſuaderi poterit ex his, quæ Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte dicta quæſtione 22. numero decimo ſexto, annotauit: is namque Author in eo dubio, vtrum videlicet renunciatio hæreditatis paternæ, delatæ, vel deferendæ, facta à filia cum iuramento, quæ ſit minor viginti quinque annorum, ſi fuerit geminata, reſcindatur, prætextu enormiſſimæ læſionis; retulit Decium, in conſil. 181. numero quinto, quem alij multi Authores ibi commemorati ſequuntur, dum dicit, per renunciaationem geminatam cenſeri factam renunciationem enormiſſimæ læſionis; idcirco læſionis eiuſdem prætextu non poſſe reſcindi. Statim verò citat Pinellum tenentem contrarium, in l. ſecunda, C. de reſcindend. vendit. 3. parte, numero 36. qui vere fuit in alia ſententia, & adducitur ex textu in l. doli mali verſiculo, idemque, ff. de nouat. & delegat. ex doctrina quoque Cornei, in conſilio 140. libro tertio, & aliis rationibus ibidem adductis, per ipſum Pinellum, & tandem pro eodem Pinello concludentem eam rationem, Mieres ipſe exiſtimauit, quod renunciationes factæ à minoribus, vel à mulieribus, etiam cum iuramento, non obligant, vbi ineſt dolus re ipſa contra minores, vel mulieres, cap. cum contingat, de iureiurando, cap. licet. eod. titulo, lib. 6. cap. quamuis pactum, de pactis, in 6. cap. ſecundo, libri 3. latius ego probaui; nam vbi dolus adeſt in contractu, deficit conſenſus contrahentis, & iurantis, & ideo non obligat. Cùm ergo ex magna læſione in contractu interueniente præſumatur dolus, ſequitur, quod geminatio quemadmodum non poteſt excludere dolum, ita non poteſt dare robur contractui, vt probat ibi Mieres, & latè, atque eruditè admodum Pinellus, in loco ſuprà relato: ex cuius traditionibus valde corrobarantur ea, quæ Aluaradi placitis adiicienda dixi. Non enim ſanæ mentis, aut voluntatis liberæ, vel alterius ſimilis qualitatis concludens præſumptio, aut coniectura reſultauit, ex geminatione, cum dolo interueninete, vel non ſana mente, aut voluntate libera exiſtente, duplicari, & multiplicari verba potuerint, vel diſpoſitio geminari facilitate eadem, qua ſemel verba prolata, aut diſpoſitio facta, eſt. Idcirco non tanta geminationi vis tribuenda erit, ſed & caſuum occurrentium, perſonarum etiam, & temporum, rerumq́ue circunſtantiæ inſpici debebunt, vt diiudicari congruè valeat, an præſumptio doli, vel fraudis, aut non liberæ voluntatis, ob geminationem ceſſauerit, vel non; quod in renunciatione, & in caſu Decij obſeruandum erit, ac ea quoque præ oculis haberi in ipſo propoſito debebunt, quæ d.c. 2. lib. 3. ſcripta reliqui. Nec malè perpendit Mieres, 1 part. d.q. 22. n. 16. col. 4. dum dixit, inter Dec. & Pinell. ita poſſe litem componi, quod ſi tempore geminationis, & conſenſus, bis ſecundo loco præſtiti, duret cauſa, quæ principio contractum doloſum & ſuſpectum reddebat, ſit nullus effectus talis conſenſus geminatus, quia adhuc durat vitium, & inconueniens. Si autem cauſa, quæ à principio liberum conſenſum, & abſolutam voluntatem impediebat, iam ceſſauerit, geminatio ſit magni effectus, in quo (vt vides) ſuperiùs à me obſeruatis conuenit, quia non ſolum geminationem in conſideratione habet, ſed & alia inquit inſpicienda, atque conſideranda; ſic vt geminari actus, vel verborum geminatio adeſſe potuerit, & non præcisè ex actibus geminatus elici id, quod præcisè eliciendum Aluaradus putauit; indeque Craueta, in conſil. 494. num. 17. verſiculo, Secundò, quod in actu ſuſpecto geminatio nihil operetur; de iure ſcripſiſſe videtur. Vel quando idem vitium, aut defectus interuenit, vt ibidem in verſic. Tertiò: & eum refert Cardinalis Thuſcus, tom. 4. littera G. concluſ. 28. n. 118. & 119. fol. 152. & antea dixerat num. 103. conſenſum geminatum minoris parum operari: & retulit Pariſium, in conſil. 69. num. 71. lib. 2. & non tollere læſionem enormiſſimam, ex Romano, & Craueta, adnotauit ibidem, n. 112. & hactenus de præfata Pelaez à Mieres obſeruatione.

Qui & ipsâmet, & quæſt. 22. 1. partis, ex num. 13. cum ſequentibus, ad aliud nouè infert, quod in du [Caſus practicus adducitur, & Senatus Hiſpalenſis deciſio proponitur.]bium excitat; an ſcilicet ſi pater bis faciat maioratum in eundem filium eiſdem ex bonis, non liceat ei maioratum reuocare, quamuis non tradiderit poſſeſſionem, aut ſcripturam, nec contractus factus fuerit cumtertio; idque propter vim, & effectum geminationis, quæ adeo plene operatur in iure, vt in initio huius cap. dixi, quo in dubio ſtatuit inprimis, quod licèt articulum iſtum nullus hactenus attingat, ex iuris tamen regulis, & rationibus fundari poſſe videtur, reuocari non poſſe ex virtute geminationis, quæ multa habet in iure ſpecialia, & id operatur, quod ſimplex, aut ſemel facta diſpoſitio operari non poſſet, fortiuſq́ue ius actui celebrato tribuit; provt dicto num, 13. & tribus ſeqq. latius comprobat, & congerit nonnulla in propoſito virtutis, & effectus geminationis, vt eam partem comprobet: tandem numero decimoſeptimo, reſolutiuè inquit, quod maioratus à patre geminato conſenſu, ſiue bis in eundem filium factus, reuocari poſſit, non obſtante geminatione, ſi nullum ex his interuenerit, quæ vt maioratus irreuocabiles efficiantur, in l. 17. & 44. Tauri exprimuntur, & ea præcipuè adducitur ratione, quod cum dicta l. 34. Tauri, pro regula poſuerit, maioratus reuocabiles eſſe, niſi in caſibus ibi ſpecificatis, qui velut exceptiones ponuntur, & cum alias exceptiones opponere lex ipſa poſſet, eas omiſit, caſus alij omiſſi habentur pro omiſſis, & eſt adhærendum regulæ earum legum, quæ etiam cum generaliter loquantur, generaliter ſint intelligendæ, licet vrgentior, vel diuerſa cauſa, aut ratio in vno caſu ſit, quàm in alio. Sed reſponſum præbet fundamento cuidam in contrarium adducto, quod conſenſus geminatus valet tantum quantum conſenſus iuratus. Ac denique eodem num. 17. in finalibus verbis, ſubdit, Et poſito ſine veritatis præiudicio, quod vbicunque maioratus eſt geminatus, reuocari non poſſit, erit tamen licita reuocatio, etiam poſt geminationem, vbicunque in facultate Regia, ad faciendum maioratum conceſſa, expreſſum eſſet, quod poſſit reuocari maioratus, quoties pater voluerit, nam tunc reuocatio non eſt prohibita. Quibus ex verbis clare colligitur præſati Authoris inconſtantia, aut in dubio ſuperiori reſolutio incerta: nam cùm in initio dicti n. 13. cum ſeq. negatiuam partem fundauerit, poſtmodum dicto num. 17. putauerit dicendum maioratum geminato actu, ſiue iterato conſenſu factum, reuocari poſſe: tandem præcitato n. 17. dubietatem ſuam oſtendit, nec firmiter in aliqua permanet reſolutione.

Ego verò eodem in caſu, & in terminis propoſitis, atque non interueniente aliquo eorum, ex quibus in dictis legibus Tauri, maioratus efficiuntur irreuocabiles, firmiter, & conſtanter crediderim, ex ſola geminatione, ſiue iterato actu inſtitutionis maioratus in fauorem vnius & eiuſdem filij facti, ſiue in teſtamento, ſiue inter viuos (modò irreuocabilitas abſit maioratum irreuocabilem non effici, ſed potius poſſe reuocari, provt ipſis legibus Taurinis pro regula ſtatuitur generaliter, nec caſus eiuſmodi geminationis excipitur: quoniam adhuc militat ratio, & deciſio dictæ l. 27. & 44. Tauri. Verum enim eſt, maioratum reuocabiliter factum fuiſſe, quamuis geminatus actus, geminatáve maioratus inſtitutio interuenerit, hoc eſt, quamuis pater bis in eundem filium, atque eiſdem ex bonis maioratum fecerit: & quamuis ex geminata, binave conſtitutione, maior deliberatio, atque perſeuerantia voluntatis inducatur, & euincatur, quo ad effectum voluntatis parentis eliciendæ, quod maioratum in perſona eius filij inſtituere voluerit (ad quod in effectu reducuntur fundamenta omnia, quæ pro ea parte conſiderauit Mieres, vbi ſuprà) non tamen ideo excluditur, quin ipſe maioratus reuocari poſſit, ſtante regula generali, in dictis legibus Tauri præfixa, nec interueniente aliquo ex caſibus, in eiſdem legibus à regula ipſa exceptis: atque ideo, vel filium imputandum erit, quare ſibi non conſuluerit remediis à iure introductis ad irreuocabilitatem inducendam; aut iuridicè, & veriſimiliter præſumendum, quod pater, etſi faciendi maioratum enixam, & geminatam voluntatem, & deliberationem habuerit, non tamen renocandi facultatem ſibi adimere voluerit, nec irreuocabilem maioratum inſtituere, ex quo vſus non fuerit aliquo ex præfatis modis, ex quibus maioratus fit irreuocabilis; potuit enim pro tunc ſic deliberatam voluntatem habere, & nihilominus liberè poſtmodum reuocare, cum reuocandi poteſtatem ſibi non abſtulerit. Sic ſane Ludou. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 4. cap. 2. per totum: cum propoſuiſſet regulam generalem numero 1. quod ſcilicet maioratus ex ſua natura reuocabilis eſt, & poſtmodum adduxiſſet longa ſerie, & erudita manu (vt adſolet) quibus modis maioratus irreuocabiles fiant; nuſquam verborum, aut actus geminationem in conſideratione habuit, quaſi ex reiteratione irreuocabilitatem non induci; præſentiret manifeſtè: & ita pariter ſe habuiſſe cæteros huius Regni Interpretes, conſtabit ex his, quæ Mieres ipſe, prima parte, quæstione 36. & ſeptem ſeqq. Pater Ludouicus Molina, tomo tertio, de iuſtitia, & iure, disputat. 583. & tribus ſeqq. Fontanella nouiſſimè, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 9. parte 5. ex num. 142. cum multis ſeq. fol. 134. in propoſito reliquerunt ſcripta.

Omnes autem deciſiones, ſiue Interpretum authoritates, & doctrinæ diuerſæ, quæ expenduntur à Mieres, dicta quæſtione 22. prima partis, ex num. 13. vſque ad num. 18. ex his euitantur, quæ nunc dicebam: nec verè in contrarium vrgent, vtpote cùm ipſæ non ſint, nec procedant in terminis noſtris, cum in dictis legibus Tauri, caſus is exceptus non fuerit pro irreuocabilitate inducenda, & geminata, aut quomodocunque certò cognita voluntas maioratum inſtituentis non ſufficiat, niſi traditio poſſeſſionis, vel ſcripturæ interuenerit, aut cum Tertiò ſit res inita, In caſibus autem, & deciſionibus eiſdem ponderatis à Mieres, multiplicatio, aut geminatio actus iuxta naturam, & ſubiectam materiam rerum, de quibus agitur, ſic arguit abſolutum, & verum conſenſum, vt ipſa geminatio ſupplere alia ſit potens, & ſufficiens, nec annullatio actus poſſit prætendi aliquo effectu, vtpote ſic deliberato conſenſu apparente, nec aliquo deficiente, quod a lege fuerit requiſitum neceſſariò, provt à præfatis Taurinis conſtitutionibus requiritur, prædictorum aliquid interuenire, vt maioratus irreuocabilis fiat: & valde diuerſum, ac maioris efficaciæ, & virtutis eſt, à ſe patrem abdicare poſſeſſionem, aut ſcripturam tradere; quàm verba, aut actum geminare: & ſic defectus eorum, vel alicuius, ex geminatione ſuppleri non poteſt, lege non ita dicente, ſed potius contrarium ſtatuente, niſi vltrà proceſſum fuerit. Idque concludenti ratione confirmatur, nam teſtamenta, & vltimæ voluntates, quæ ſui natura reuocabiles ſunt vſque ad mortem, ſicut maioratus, ex deciſione dictarum legum Tauri, non ideo efficiuntur irreuocabiles, quod geminata, aut multiplicata voluntas circa legatum, aut fideicommiſſum, vel aliam diſpoſitionem appareat, & interuenerit. Et ſic multiplicatio verborum, atque ipſorum, ſeu actus geminatio operatur effectum oſtendendi enixam volultatem atque perſeuerantiam, & firmitatem propoſiti, maximamq́ue ipſius deliberationem, non verò irreuocabilitatem operari valet eiuſdem vltimæ voluntatis quæ ſui natura reuicabilis eſt, quamuis in aliis actibus, & diſpoſitionibus inter vious, qui ſui natura irreuocabiles ſunt, & propter præſumptum dolum, aut defectum conſenſus infringi poſſunt, contrà ſtatuatur aliquando ex vi geminationis; aliquando etiam nihil operatur, vt ex Pinello, & Mieres ſuprà obſeruaui.

Et comprobatur etiam ex his quæ ad limitationem propoſitæ regulæ generalis devi, virture, & effectu geminationis, vtiliter, & eruditè conſiderauit Pariſius, in conſ. 110. num. 47. & ſequent. lib. 1. Vbi inquit, numero 50. multum ad propoſitum noſtrum, geminationem non operi contra naturam actus, qui geritur, vel rei in actu deductæ. Quo nihil magis concludens in caſu præſenti dici poſſet, vtpote cùm inſtutionis maioratus actus ſui natura, & introductione, atque ex deciſione dictarum legum Tauri reuocabilis adeo ſit, vt niſi aliquid ex ſuperius dictis interuenerit, teuocari liberè poſſit. Inquit etiam Pariſius, dicto n. 47. geminatinem non operari, quando exprimitur pluries illud, quod tacitè ineſt: & n. 48. quando expreſſio geminata induceret contrarium effectum. Quod etiam conuenit caſui præſenti: & n. 49. quando magis explicitè declaratur illud, quod erat expreſſum, aut verba geminatur, vt quis ſibi plenius, & clarius prouideat, non autem vt plus operentur: vt per Crauetam, in conſil. 70. num. 30. Cardinalem Thuſcum, practicar. concluſ. iur. tom. 4. littera G. concluſ. 28. num. 120. fol. 152. qui num. 102. commemorauit Pariſium, in loco ſupra relato: & idcirco, cum in Senatu Regio Hiſpalenſi lis quondam verteretur inter filios, & hæredes Dedaci de Fuentes, de articulo præfato in ipſis terminis à Mieres propoſitis, controuerti contigit, cum de aliis etiam pluribus controuerſia excitata fuiſſet. Filius namque maior Didaci eiuſdem, ex geminato actu vocationis, atque inſtitutionis vinculi, & maioratus non ſolum, ſed ex triplicato; ſemel inter vious, per priuatam ſcripturam (recongnitam tamen, & comprobatam iuridicè, ſed non factam irreuocabiliter) bis autem in vltima voluntate, ex quo magis dilucidè de enixa voluntate, apparere dicitur, vt per Thuſcum, poſt alios, dict. concl. 28. n. 3. Id ipſum contendebat, quod in dubium a Mieres propoſitum fuiſſet, recenſui; & cum nullum ex tribus illis requiſitis ſuprà enumeratis ad irreuocabilitatem inducendam interueniſſet, iuxta ea Senatus ipſe definiuit, quæ nunc adnotaui, poſtmodum verò ita dilucidè comprobaui. Sed adiicio nunc, ex alio quoque comprobari, quòd, geminationem verborum habere vim, & virtutem iuriſiurandi, Interpretes noſtri ſtatuerint, dum maiorem, quam excogitare potuerunt vim, geminationi tribuere intendebant. Alij verò contradixerunt (vt vides) & nihilominus, ex iuramento in maioratu appoſito ſimpliciter, irreuocabilem maioratum non effici, nec iuramentum contractui ſimpliciter appoſitum, mutare, aut alterare eius naturam. ſed illam in omnibus ſequi, & recipere omnes conditiones, ſubauditiones, & limitationes, quæ veniunt ex natura contractus; ex multis iuribus, & Authoribus adnotauit ſpecificè Ludou. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 4. capit. 2. num. 35. & 36. & diſputant etiam Mieres, 1. parte quæſtione 22. ex num. 8. & num. 36. Fabius de Anna, in conſil. 78. num. 4. cum ſequent. quod ſi cùm iuramentum adiicitur, ita ſtatuitur, niſi adiectum fuerit pacto de non reuocando, aut de ratum habendo, ſeu non contraueniendo; vt per ipſum Molinam, dicto num. 36. & num. 37. & per Authores relatos, Quanto magis ex ſola verborum geminatione, aut actus etiam inſtitutionis maioratus reiteratione, ſtatui quoque ita debebit, ſi nullam aliud adfuerit, ex quo induci poſſit irreuocabilis; vt quæ veniunt ex natura ipſius actus excluſa minimè cenſeantur per geminationem, quæ tamen quamplurimos effectus operari ſolet, vt in initio huius capit. obſeruaui, & retuli Menchacam, Medices, & Thuſcum, eos congerentes; ac inter alios, nonnullos potiſſimùm, qui in actu practico conueniunt quotidie.

Primus eſt, quod licet confeſſio extraiudicialis abſente parte facta, plenè non prober; latius expli [Ex altera Senatus Hiſpalenſis definitione.]cant poſt alios multos Auctores Afflictis, deciſ. 337. numero ſexto, & deciſione 375. num. 3. Marſilius Maranta, Oroſcius, Couarru. & alij, cum quibus Ioannes Gutierrez, videndus, de iuramento confirmatorio, 1. parte, cap. 54. per totum. Ioſephus Ludouicus, deciſion Peruſina 9. per totam. Antoninus Theſaurus, deciſione Pedemontana 109. Petrus Surdus, deciſione 12. per totam Achilles Pedrocha, in conſil. 2. ex num. 140. cum ſequent. Hieronym. Cæuallos, practicar. commun. contra communes, quæſt. 210. latè Thuſcus practicarum concluſionem iuris, tom. littera. C. concluſione 637. & 638. ex fol. 78. vſque ad fol. 87. Et ij etiam explicant, vtrum confeſſio extraiudicialis præſente parte facta, plenè probet, & noceat confitenti, & an acceptation neceſſaria ſit. De quo videndus eſt Ioannes Gutierrez, dicto cap. 54. numero decimo, & numero 20. Cæuallos, commun. contra commun. quæct 16. & 17. Thuſcus, dicta concluſione 638. & infrà capit. ſexageſimo nono. Attamen quod confeſſio extraiudicialis geminata abſente parte, plenè probat, & præiudicat: vt per ipſum Ioannem Gutierrez, dicto cap. 34. num. 6. poſt alios multos Authores, Thuſcum, tom. 2. dicta concluſione 638. ex num. 37. cum ſequentibus: & tom. 4. littera G. concluſione 28. num. 41. & quatuor ſequentibus, fol. 149. & num. 91. & 94. fol. 151. Menchaca, de ſucceſſion. creatione, 1. partis lib. 1. §. 3. ſub n. 13. verſ. 10. effectus eſt. vbi inquit, hanc eſſe communem ſententiam. Sebaſtianus Medices, de regul. iur reg. 3. n. 31. fol. 15. qui ſubdit, hoc dictum procedere, etiam ſi cuilibet confeſſioni adſit vnus tantum teſtis: Ioannes Borta, in conſil. 23. num. 24. Fabius Turretus, in conſil. 9. num. 38. Tiberius Decianus, in conſil. 9. num. 37. lib. 2. & pluries iam Senatus Hiſpalenſis ita definiuit. Hiſce quoque diebus id ipſum obſeruauit in cauſa illa, quæ agebatur ex parte Conſilij de Boornos contra D. Laurentium de Ribera, vt reſcinderetur donatio ei facta quantitatis mille ducatorum, ex cauſa remunerationis priuilegij cuiuſdam Regij ab eo in fauorem illius oppidi aſſecuti: nam licèt amiſſiſſet vnanimiter Senatus, dominationem ipſam fieri non potuiſſe ab eodem Conſilio, ſiue eius Officialibus, ſeu rectoribus, niſi ex cauſa remunerationis, & probatis meritis aliunde, quam ex confeſſione donantis, & donatarij, & vtilitate apparente (provt apparuit euidenter) vt latius comprobarunt Curia Piſana, lib. 2. cap. 20. numero 12. Ioannes Gutierrez, de tutelis & curis, 2. parte, cap. 6. Ioannes garſia, de nobilitate, gloſſa 3. §. 2. num. 5. Eſcobar, de ratiociniis, cap. 24. ex n. 21. cum ſeq. vbi vide omino, Bobadilla, lib. 3. cap. 8. num. 71. folio 203. & lib. 5. cap. 4. num. 59. fol. 884. Admitteret etiam, in integrum reſtitutiotionem competere eidem Conſilio ex cauſa enormiſſimæ læſionis, etiam elapſo quadriennio, iuxta textum in l. finali, titulo 19. partita 6. & relatos per Hieronymum de Cæuallos, practicarum commun. contra communes, quæſt. 536. num. 16. Ioannem Gutierrez, practicarum lib. 2. q. 115. n. 13. Gomez de Leon, centuria prima, facto 96. num. 15. & 16. Reſtitui tamen Conſilium aduerſus confeſſiones geminatas, & in alio iudicio ad Officialium ipſorum, qui donationi præfuerunt, excuſationem, & defenſionem factas, nequaquam admiſit, ex quuo de vtilitate euidenter adeò apparebat, & duntaxat de induſtria, & diligentia dicti Laurentij in aſſequendo dicto priuilegio in Curia Regia dubitari valeat, de quo tamen, ex eorundem duplicatis, aut geminatis confeſſionibus extraiudicialibus, atque ex dictis quorundam teſtium (licet ſingularium) apparebat.

Deinde & ſecundum adducunt iidemmet Authores geminationis effectum, quod ſcilicet geminatio, [Geminationis effectus proponitur, & Senatus Hiſpalenſis definitio altera adducitur.] ſiue repetitio, atque inculcatio verborum faciat ceſſare diſpoſitionem, & beneſicium l. 2. de reſcindenda vendit. quod ex æquitate fuiſſe introductum, ex ipſamet lege, atque ex his apparet dilucidè, quæ quotidianarum harum controuer. iuris, lib. 2. cap. 8. ſcripta, atque adnotata reliqui: vt puta, ſi in conuentione non modo additur clauſula, qua inuicem contrahentes ſibi donant, & remittunt, quod pluris res valet, vel quod plus pro ea datur, ſed etiam adiiciuntur verba geminata, quod alter alteri donat totum, & plus, quod eſt in re, vel in pretio; tunc namque exiſtimant, venditionem non reſcindi ob deceptionem vltra dimidiam iuſti pretij, ſi verbis geminatis omne totum, vel quicquid pluris res valeat, donari dicatur. Ita ſanè ſtatuunt Baldus, Salicetus, Paulus, Panthal. Cremen. Cagnolus, Alexand. Felinus, Boërius, & Hippolytus, quos in id retulit (ſed non ſequitur, vt ſtatim dicetur) Arius Pinellus, prima parte, l. 2. C. de reſcindenda vendit. cap. 2. numero 22. folio 109. & cum Baldo, Paulo, Abbate, Bellamer, Decio, Alexandro, Socino, Corneo, Craueta, Cephalo, Rubeo, Marſilio, Chaſſaneo, Grammatico, & aliis reſoluit Medices, de regulis iuris, reg. 3. num. 65. fol. 19. qui in hiſce loquitur terminis. Verè tamen, ab eo præcitati Authores maiori ex parte in aliis terminis loquuntur, in contractu inquam geminato, & bis celebrato, & ſic in fortioribus terminis, non in vno, eodemq́ue contractu, in quo præfata verba inducentia donationem maioris valoris, enixè & geminatè adiecta fuerint. In præfatis tamen terminis, quando in vno ſcilicet, eodemq́ue contractu additur clauſula continens verba geminata, loquuntur aliqui ex eiſdem Authoribus, quos Medices refert, & omnes commemorati per Pinellum, dicto numero 21. in ipſis etiam terminis, quod beneſicium dictæ l. 2. C. de reſcind. vend. ceſſet omnino, quando maxima cum geminatione verborum geſta ſunt omnia, & ſolemnes interceſſerunt rennuntiationes; tenuerunt Cremenſis, Cagnolus, Iaſon, Socinus, Anton. Burg. Curtius iunior, Ripa, Craueta, Rubeus, Pariſius, Rolandus, & ſequutus eſt Iacob. Menochius, in conſ. 1. num. 356. & duobus ſequentibus libro primo, & ij quidem omnes ea duntaxat adduccuntur ratione principaliter (ſi originaliter prælegantur) quod verborum inculcatio, atque geminatio tollit præſumptionem erroris, quod eſt fundamentum beneficij dictæ l. 2. & inducit deliberationem omnimodam, voluntatis pro validitate actus; vt latius per ipſos Authores nunc relatos, & per Decianum, in conſilio 46. ex numero trigeſimo ſeptimo vſque ad num. 47. lib. 2.

Cæterum Arius Pinellus, Vir equidem mihi ſemper eruditiſſimus, atque præſtantiſſimus, 1. parte dictæ l. 2. cap. 2. ſub num. 22. fol. 109. cum iudicio profitetur, futilem, & reiiciendam videri hanc Baldi, & aliorum traditionem, & in praxi coram doctis non ſeruandam: tum quia retrahatur deciſio ipſius l. 2. C. de reſcindenda vend. quæ ex æquitate principaliter adducitur; æquitas autem etiam eo caſu militat, quo verba inculcantur, atque geminantur, quod negari non poteſt: textus etiam, i n l. finali, (quæſitum, cum ibi notatis, ff. de condict, indebiti: tum etiam recepta Bartoli ſententia ne ex verbis generalibus tollatur benignum remedium eiuſdem l. 2. aliorum etiam Interpretum placitum, qui Pinelli ſententiæ magis accedunt; Romanus, inquam, Paulus: Mod. Pariſienſ. & Rebuffus, quos ibi refert, & ſequitur Pinellus: & vltra eum Antonius Faber, definitione 1. ad titulum, C. de reſcindend. vendit. fol. 435. vbi contendit conſtanter, reſtitutionem in integrum ex beneſicio dictæ l. 2. non amitti per clauſulas poſitas in contractu venditionis, quantumcunque geminatas: idque non tam illa ratione, quæ vulgò affertur, quod credibile non ſit, vernditiorem de tam graui damno, & vt loquuntur exceſſu cogitaſſe; ceſſat enim hæc ratio, cum verba illa ſunt addita, quanticunque ſit pretij, quæ omnem exceſſum comprehendunt: quam quia bonæ fidei contractus non facilè tam iniquas admittat conuentiones, argumento l. ex empto, 11. §. vlt. bona fides 56. ff. de actionib. empti quoque dubitandum non ſit, quin ea ipſa facilitate, qua venditor contraxit, & decipitur, cæteras eiuſmodi vulgares clauſulas inſeri patiatus, temetſi nec donandi animum habeat, nec beneſicij, quod ſibi competiturum intelligat, abiiciendi; non enim habet donandi animum, qui vendit, & ſi valet venditio facta donationis cauſa pretio viliore, l. ſi quis 38. ff. de contrahenda emptione.

Nec obſtat argumentum illud partis contrariæ, verborum inquam geminationem tollere præſumptionem erroris, quod eſt fundamentum d.l. 2. pro cuius explicatione animaduertendum erit, Interpretes noſtros maiori ex parte exiſtimaſſe, non eſſe locum remedio dictæ l. 2. C. de reſcind, quando venditor, vel emptor ſciebat verum rei valorem: ita enim ſcripſerunt Bart. Baldus, Salicetus, Paulus, Fulgoſius, Romanus, Aretin. Alex. Decius, Socinus, Panthal. Cremenſis, Cagnolus, Azo, Panormitanus, Anton. Burg. Fabianus, Balduinus, Couar. Mantua, Afflictis, Boerius, Pariſius, Berous, Lofredus, Rolandus, & Tiraquellus, quos refert Arius Pinellus, in dicta l. 2. 1. parte, cap. 2. num. 10. & communiter receptum profitetur Menochius, in conſil. 1. num. 351. lib. 1. Cæterum contrarium ſententiam rectius tuetur, & concludentibus rationibus confirmat Pinellus ipſe, ibi, num. 11. cum ſeq. vſque ad num. 16. vbi etiam reſpondet rationibus omnibus, quæ pro communi ſententia adducuntur, & erudite obſeruat, ſcientiam læſionis non tollere remedium dicatæ l. 2. quæ generaliter loquitur, nec diſtingui, an læſus ſciat, vel ignoret læſionem: & ſuadetur etiam ex æquitate, qua lex ipſa principaliter nititur, quæ militat etiam in eo, qui ſciebat verum pretium, potuitque ex neceſſitate, vel alia cauſa moueri: & quia aliàs nunquam eſſet locus remedio legis illius, cum facilè quiſque probaret coniecturas vrgentes, vt ſæpiùs probari poſſunt, ad colligendum ſcientiam valoris in emptore; & venditore. Provt ibidem tenuerunt Albericus, & alij, quos recta ratione Pinellus ſequutus eſt: & inde infert numero 16. non ſolum in proceſſu non oportere probare ignorantiam, ſed nec eam allegare: & num. 17. inde quoque improbat concludenti ratione ſententiam eorum, qui negarunt remedium eius legis læſo, qui circa rem verſabatur, eiuſq́ue notitiam habebat: quo in numero vltra ibi relatos, cum aliis fuit Menochius, dicto conſilio primo, numero 350. & ſequentibus, lib. 1. Ita enim nunquam daretur locus remedio eius legis. cum nullus ſecundum communiter contingentia, circa res ſuas non verſatur. Inde denique, num. 19. cauendum eſſe inquit ab aliis, qui male reſpondeant, remedium dictæ l. 2. non dari læſo ſagaci, & experto, ob præſumptionem ſcientiæ, vt latius ibi comprobat: & per Menochium, dicto numer. 350.

Ex his autem omnibus deducitur euidenter, quam fallax ſit argumentum præfatum Doctorum, quod verborum geminatio tollat præſumptionem erroris, iu articulo præfato geminationis; cum etiam data vera ſcientia valoris rei, non tolli medium eius legis, rectius tueatur Pinellus, & diebus præteritis in cauſa Hieronymi Gonzalez de Villanueua, ita iuridicè definiuit Senatus Hiſpalenſis, & decidendo decreuit, beneficium d.l. 2. non amitti per clauſulas poſitas in contractu venditionis, quantumcunque geminatas, nec etiam per ſcientiam læsionis, ſiue valoris rei, quæ diſtrahitur.

