- Et ibidem in propoſito concluſiones duæ deductæ quæ ex communi omnium placito procedunt, vt hic apparet, ibidem, num. 63.
- Mutationem monetæ eſſe in detrimentum, & maximum ſcandalum populi. Et ponitur exemplum Regis Aragoniæ, qui mutauit pecuniam, & ex reſcripto Innocentij Tertij reduxit ad priſtinum valorem. ibid. num. 64.
- Mutationem voluntatis in dubio non præſumi, ſicque nec teſtatorem ſuam reuocaſſe, neque mutaſſe diſpoſitionem, cap. 22. num. 163.
- Teſtatorem non præſumi mutaſſe, ſiue mutare voluiſſe iam à ſe diſpoſitum: & ideo voluntatis mutationem in dubio non præſumi; ſed per allegantem probari debere.
- Et ſic potius præſumi durationem voluntatis in diſponente ſuper aliquo actu, quam correctionem, aut mutationem.
- Et potius debet voluntas reſtringi, quam corrigi: de quo, & omnibus ad articulum pertinentibus, vide latè, cap. 37. per totum.
- Mutata perſona, mutatur etiam iuris interpretatio, cap. 59. num. 4.
- Mutationem qualitatis, & conditionis perſonarum, & rerum, producere varias iuris interpretationes, & effectus; & diuerſa iuris miniſteria importare, ibid. n. 7.
- Mutato rerum ſtatu, quod ipſa quoque diſpoſitio mutetur, generare eſſe in omni actu, & materia, & diſpoſitione, ibid. num. 8.
- Mutati ſtatum beneficij, ex mutatione perſonæ, ibid. num. 26.

- N

- NAtiuitatis principium quando vitioſum fuit, ad illa verba legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, referri non poſſunt, cap. 31. num. 29.
- Naturales filij ex teſtamento patris, in ſola quinta bonorum parte ſuccedere poſſunt, extantibus filiis legitimis, etſi reſcripto Principis legitimati fuerint, cap. 22. num. 154.
- Naturales filij non ſuccedunt ab inteſtato parentibus, extantibus filiis legitimis, vel legitimatis, ibid. num. 155.
- Eis autem deficientibus ſuccedunt in duabus vnciis, hoc eſt in ſexta parte bonorum, ibid. numero 156.
- Naturales filij poſt leges Tauri, & nouæ collect. Regiæ, poſſunt hæredes inſtitui à patre deficientibus deſcendentibus legitimis, etiam ſi extent aſcendentes legitimi, ibid. n. 157.
- Quod tibi non nocet, & alteri prodeſt, faciendum eſt, cap. 10. n. 36.
- Regula illa, quod tibi non nocet, aut non prodeſt, faciendum eſſe, & l. 2. §. item varus ff. de aqua pluuia arcenda. An & quando procedat, vel non, ibidem, num. 55.
- Nomen quale fuit, qui vendidit; duntaxat vt ſit tenetur, non autem vt exigi aliquid poſſit, cap. 42. num. 63.
- Nominare in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam qui poteſt; vtrum animam ſuam nominare valeat; vel inſtituendo hæredem animam ſuam, videatur eam nominare. cap. 13. num. 1. & ſequentibus.
- Nominandi facultatem in conceſſione emphyteuſis competentem alicui, & cui poſt mortem ipſe nominatum reliquerit; ſi non nominauerit, ad omnes eius hæredes, tam ex teſtamento, quàm ab inteſtato pertinere.
- Atque ex hoc conuinci manifeſtè Aluari Valaſci ſententiam, quando anima fuit hæres inſtituta; vt hic oſtenditur, ibid. num. 12.
- Nominati nomine proprio, præſumuntur magis dilecti, quàm nominati nomine collectiuo, c. 51. num. 11.
- Notarius ſi quid omiſit in teſtamento ſcribere, & id probatur teſtibus, ſeruabitur teſtamentum ſecundum dicta teſtium, cap. 6. n. 17.
- A notario omiſſa ſubſtitutio, poteſt probari teſtibus, ibid. num. 18. & infra, num. 24.
- Error notarij commiſſus in ſcribendo teſtamentum, probatur duobus teſtibus, ibid. num. 19. & infra. num. 24.
- Pro notario præſumitur, quod bene & fideliter exerceat officium ſuum, ibid. n. 22.
- Et quod ipſe ſcripſerit, quidquid à partibus fuit dictum; & it quod ipſe ſcribit, habetur, ac ſi à teſtatore ipſo dictum fuiſſet. eodem cap. 6. numero 23.
- Omiſſum autem, vel ab eo non ſcriptum, qualiter probari debeat remiſſiuè: & Petri Surdi conſilium 129. lib. 1. optimum & notandum expenditur, ibid. num. 24.
- Notario ſi obiiciatur, quod erat excommunicatus, & ſic quod non potuit rogari de teſtamento; per duos tantum teſtes probari poteſt, quod eo tempore fuerat abſolutus. cap. 20. n. 25.
- Notarij, & teſtium rogitus, an pro ſubſtantia teſtamenti requiratur, & an præſumatur, & quòd teſtibus probetur, remiſſiuè. cap. 22. n. 127.
- Notario non creditur aſſerenti aliquem eſſe ſanæ mentis, cap. 27. n. 41.
- Et an aliquando credi poſſit, ſiue fides notarij adminiculetur, prout alij contendunt. ibid numero 42.
- Clauſulas acceſſorias, ſiue executiuas, potius adiici ex voluntate partium, quam ex ſtylo notarij. cap. 48. n. 21.
- Nec præſumi, quod ipſe notarius clauſulas tanti ponderis ex ſolo ſuo capite in inſtrumento adſcribat, ibid. n. 22.
- Nec poteſt ipſe plus ſcribere, quam quæ propriis vidit oculis, vel propriis audiuit auribus, ibid. num. 23.
- Et cenſetur rogatus à partibus, vt clauſulas conſuetas apponat, ibid. n. 24.
- Debétque inſtrumentum coram partibus legere, ibid. n. 25.
- Notarij verba, eſſe partium. ibid. n. 26.
- Notarij debent eſſe cauti, vt faciant concipere verba, ſecundum mentem teſtatoris. cap. 57. numero 43.
- Nouatio vtrum inducatur per delegationem, ſine interuentu nouæ perſonæ, tam de iure communi, quam de iure Regio, remiſſiuè. cap. 59. num. 34.
- Nouatio hodie non inducitur, niſi expreſsè agatur. ibid. n. 57.
- Et ibidem, l. fin. C. de nouat. materia exornata remiſſiuè.
- Nouatio hodie inducitur, quando pactum poſterius ſe non compatitur cum primo, ibid. n. 58.
- Aut quando fit pactum ex interuallo diuerſum à primo. ibid. n. 59.
- Nouatio non perimit obligationem primam, ſed eam transfundit, ibid. n. 60.

- O

- OBligatio limitata ad certum vſque tempus, vltra illud non porrigitur. cap. 45. num. 31.
- Obligatio principalis, quando in aliqua ſui parte mutatur, vel alteratur, per poſteriorem mutationem perempta intelligitur; vt nec fideiuſſor, qui ipſi principali obligationi acceſſit, teneatur, cap. 59. num. 52.
- Obligationes omnes, tam actiuò, quam paſſiuè in hæredes, & contra hæredes tranſeunt, cap. 60. num. 45.
- Etiam obligationes facti, ibid. n. 46.
- Et cum eadem qualitate actiua, vel paſſiua, quæ erat apud defunctum, ibid. n. 47.
- Obſcurum aliquid ex quibus reddatur, remiſſiuè: ca 4. num. 24.
- Obſcuritas reprobatur in omni diſpoſitione: quod exornatur nonnullis, remiſſiuè ibidem, numero 25.
- Obſcuritas quando nihil operetur, aut verba obſcura habeantur pro non appoſitis, remiſſiuè, ibidem, n. 26.
- Obſcuritas ex quibus declaretur, remiſſiuè: ibidem, num. 27.
- Obſeruationem diuturnam operari quamplurima, ac maximè præſumptionem actus ritè, & vtiliter geſti; vt ab ea recedendum non ſit.
- Et declarare, ac tollere omnem dubitationem.
- Quod exornatur, & illuſtratur remiſſiuè; cap. 56.
- Odioſi caſus qui dicantur, cap. 41. n. 97.
- Odioſa, an fauorabilis ſit diſpoſitio, vt dignoſcatur, conſiderari debet cauſa, propter quam principaliter eſt inducta: nam ſi cauſa eſt fauorabilis, erit & diſpoſitio eiuſdem naturæ.
- Si verò odioſa, pariter & diſpoſitio cenſebitur odioſa.
- Et ſic principalis intentio, ac ſcopus diſponentis detegit, an diſpoſitio ſit fauorabilis, vel odioſa, cap. 41. num. 100.
- Et de aliis in eodem propoſito, ex num. 101. vſque ad numerum 106.
- Oldradi conſilium 21. limitari, vbi verba impropriando, poteſt conditio augmentatiuè accipi, cap. 38. num. 14.
- Omiſſum à teſtatore quando, & quomodo præſumatur conſultò omiſſum; vel habendum ſit pro expreſſo: vide cap. 15. per totum, & ſupra littera, C. verbo, caſus omiſſus.
- Omiſſum in teſtamentis ſuppleri debet, ſi per teſtes ſufficientes probetur; quia præſumitur omiſſum per errorem, & obliuionem: capite 19. numero 2.
- Ad probandum omiſſum aliquid fuiſſe in teſtamento, errore, aut obliuione tabellionis, ſiue ad probandam voluntatem omiſſam, qui requirantur teſtes neceſſario, ibid, num. 12.
- Vbi in effectu concluditur per totum num. tot teſtes requiri, quot ſunt neceſſarij, ſi omiſſum expreſſe diſponeretur, vel ſi expreſſa probatio fieret directæ diſpoſitionis, ibid.
- Oratio imperfecta ex præſumpta defuncti voluntate perficiutur, cap. 15. n. 30.
- Oratio aliquando ſingularis, aliquando particularis, aliquando generalis, aliquando vniuerſalis, & aliquando indefinita, prout hic obſeruatur, & num. ſeq. cap. 44. num. 1.
- Ex ordine contextúque verborum diſpoſitionis, aut ſcripturæ, coniecturam, & argumentum frequens admodum, & vſitatum eſſe, & iuridicè deduci cap. 51. num. 1.
- Idque non modo in teſtamentis, vltimis voluntatibus, ſed in aliis etiam diſpoſitionibus quibuſcunque: ibid. & vide infra, num. 6.
- Ex ordine verborum regulam dari in dubiis, ibidem, num. 2.
- Ordinis verborum, ſiue ſcripturæ ſeruandi, vel non ſeruandi materiam brocardicam eſſe: nec ſemper argumentum, & coniecturam ab ordine procedere in iure, ibid. numer. 3. & inferius, numero 14.
- Ordinis verborum regula eſt limitata, & ſublimata: vt plurimùm tamen non eſt contemnendæ conſiderationis; quinimo maximè conſiderabilis, prout oſtenditur, numer. ſequent. ibidem, num. 4.
- Ordinis verborum, ſiue litteræ, aut ſcripturæ, argumenti coniecturalis, & præſumpti materiam, & effectum: & quando argumentum ipſum ab ordine procedat, vel non; vide latè, & ſingulariter, c. 51. per totum.

- P

- PActa matrimonialia inter coniuges, & maximè illud, vt primogenitus certis in bonis ſuccedat; an ſeruari debeant? remiſſiuè, cap. 37. num. 35.
- Et an conuentio reſpectu matrimonij celebrata, reuocari non poſſit, ibid.
- Pactum de non reuocando donationem cauſa mortis, poſitum in clauſulis executiuis, etiam ſi iuratum ſit, non impedit reuocationem, cap. 48. num. 6.
- Pactum de non contraueniendo non alterat naturam contractus, ibid. n. 7.
- Aut ſi ſpecialis hypotheca eius rei, quæ prohibetur alienari, pacto de non alienando iungatur, ibidem, n. 22.
- Vel etiam generalis, ex ſententia quorumdam. Contra verò ex ſententia multorum, qui ſpecialem requirunt, ibid. num. 23.
- Pater inter viuos, & reuocabiliter ſi filium meliorauerit, & ipſum grauauerit alteri reſtituere, non poteſt eo inuito meliorationem, ſiue conuentionem reuocare, cap. 5. n. 22.
- Pater ſi acquirit feudum, vel emphyteuſim pro ſe, & filiis; emphyteuſis, vel feudum illud ordine ſucceſſiuo, ita filiis, ſicut ipſi patri acquiſitum dicitur; vt non poſſit ab eo alienari, vel vni ex filiis totum prælegati in pręiudicium filiorum; ſed omnibus debeat eſſe commune, & æquale: de quo tamen, & an poſſit pater vni filiorum totum relinquere, & de contrariis ſententiis in propoſitio; vide omnino, cap. 5. vbi. latè.
- Pater vtrum poſſit filio ſpurio grauamen reſtituendi poſt mortem apponere in Quinto ad alimenta relicto, remiſſiuè, cap. 22. num. 66.
- Patruus vtrum alere debeat filium fratris, qui pauper ſit, & quibus in caſibus, cap. 61. n. 53.
- Paria ſunt, quod fiat aliquid tempore prohibito vel fiat tempore licito, & conferatur in tempus prohibitum, vel è contra, cap. 49. numer. 24. & num. ſeq.
- Pater filiam nuptam cogitur alere in domo mariti, cap. 60. num. 24.
- Paraphernalia bona mulieris, quæ dicantur; & de materia, & fructibus, adminiſtrationéque horum bonorum; & de differentiis dotalium cum paraphernalibus, tam de iure communi, quàm de ure huius regni; & an pro paraphernalibus detur tacita hypotheca cum prælatione; vide omnino, cap. 40, vbi latè.
- Pelaez à Mieres in comprobationem eorum, quæ adnotata fuere, num. præced. obſeruatio quædam expenditur, cap. 9. n. 25.
- Pelaez à Mieres in propoſito, conſilij Bertrandi 148. num. 16. lib. 1. obſeruatio quædam profertur; & contraria pars defenditur, infrà, num. 82. cap. 25. n. 32. & vide num. 63.
- Perſuaſionis iteratæ & moleſtæ, atque ſolicitæ ſuggeſtionis teſtatori adhibitæ materiam, ſingulariter explicaſſe Petrum Surdem, in conſilio 373. lib. 3. & vide infra, ex. num. 20. & 107. cap. num. 18.
- Et de materia perſuaſionis iteratæ, & moleſtæ, teſtatori adhibitæ, vide latè dicto cap. 22. numer. 22. & multis ſeq.
- Periculum nominis debitoris dati in ſolutum, ſpectat ad creditorem, qui acceptauit, cap. 59. numero. 32
- Petri Surdi deciſione 324. num. 8. &9. obſeruatio, Authoris placito conueniens, nouiter expenditur: & deciſ. 322. ex num. 47. cum ſeq. cap. 5. numero 44.
- Petri Surdi, in conſilio 373. lib. 3. reſolutiones quædam commemorantur, cap. 22. num. 117.
- Petri Surdi, in conſilio 213. num. 20. lib. 3. rationi, ſiue pro legitimato contra ſubſtitutum argumentationi, nouè & vere reſpondetur, capite 31. numer. 84.
- Petri Surdi deciſo 226. nominandi facultas quanto tempore duret; explicatur, atque exornatur, cap. 36. num. 17.
- Petri Surdi decifione. 385. reſolutio, & ſententia explicatur, cap. 42. num. 60.
- Petri de Peralta ſubtilis & noua conſideratio adducitur.
- Quæ approbatur, & aliquantulum exornatur per Authorem, cap. 21. num. 114.
- In diſpoſitione ad pias cauſas, magis teſtatoris voluntas, quam iuris ſolemnitas ſpectatur.
- Et ſic quomodocunque de ea conſtet, conſeruari debet, cap. 22. num. 72.
- Piæ cauſæ priuilegia minime concedi, niſi quando legatum primariò & principaliter relinquitur ad pias cauſas; non quando ſecundariò, deficiente prima & principali diſpoſitione: ibidem, num. 9.
- Pia cauſa ſit, nec ne, vt dignoſcatur, debet attendi principalis diſpoſitio, ibidem, num. 10.
- Improbus dicitur, qui nititur infringere pia defunctorum iudicia. ibid. num. 73.
- Pupillaris ſubſtitutio tacita, quod matrem excludat ex coniectura voluntatis teſtatoris, duobus teſtibus probari poteſt. cap. 20. num. 28.
- Pupillus non poteſt ſine decreto tradere poſſeſſionem rei propriæ, quæ fuit relicta à teſtatore. cap. 61. num. 44.
- Præcedentium quadruplex eſt virtus, ſcilicet declarandi, ſupplendi, ampliandi & reſtringendi, cap. 50. num. 8.
- Media ex præcedentibus & ſubſequentibus colliguntur. ibid. num. 9.
- Præcedentia magis declarant mentem in ſubſequentibus quam écontra. ibidem, num. 12.
- Et ſic coniectura ducta ex præcedentibus verbis, præfertur ei, quæ ſumitur à ſubſequentibus, ibidem num. 13.
- Quoniam præcedentia facilius influunt in ſubſequentia, quàm ècontra, ibidem, num. 14.
- Clauſula præcedens potentior, & fortior eſt, vt ſequentis determinet, quàm ècontra, ibid. num. 15.
- Sequentia in dubio magis referuntur ad præcedentia, quam, ècontra. eod. cap. 50. num. 16.
- Preces importunæ habent inſtar, imo effectum, & vim iuſti metus, qui caderet in virum conſtantem; ſicque actum factum prætextu earum reddunt meticuloſum, & generaliter reſciſſioni ex edicto, Quod metus cauſa, ſuppoſitum, cap. 22. numero 29.
- Per importunitatem obtenta non debere valere, & dici fieri inuito dante, ex authoritate, & reſolutione quamplurimorum Authorum probari, qui variis in cauſis, & negotiis ſic reſponderunt. ibidem. num. 30.
- In præfationibus verba, aut in prœmiis, diſpoſitionis appoſita, declarant mentem, & intentionem, atque voluntatem diſponentis, capite 47. numero. 1.
- De vi, effectu, atque virtute præfationis ad interpretandam diſpoſitionem; de omnibus ad articulum attinentibus: In præfatione etiam dicta, quando in ipſo actu, & diſpoſitione repetita præſumantur; vide latè, capite 47. per totum.
- Præteritionis atque exhæredationis liberorum materiam, & vtriuſque coniecturas & præſumptiones, abſolutè explicaſſe Authores quamplures, qui recenſentur hoc loco, cap. 1. num. 4.
- Pretij conſignatio ad retractum, vtrum in pecunia argentea fieri poſſit, ſi pretium venditionis fuit in moneta aurea conuentum, cap. 10. num. 43.
- Præſcriptionis rerum dotalium conſtante matrimonio, materiam: item & iurium hypothecæ in bonis mariti, vxori competentium; vide latè, capite 29. in additio.
- Præſumere verbum habere plure ſignificationes, de quibus remiſſiuè, cap. 22. num. 30.
- Præſumptio alia eſt iuris tantum, alia hominis & alia iuris & de iure, & multis modis definitur, cap. 2. num. 31. ſequent.
- Præſumptionem ſemper verſari circa rem dubiam, quæ ſcilicet eſſe, vel non eſſe poteſt, dicto capite. 2. num. 38.
- Præſumptio verſatur circa id quod eſt geſtum, ſed ignoratur qualiter geſtum, ibidem. num. 39.
- Præſumptio, coniectura, & interpretatio qualiter differant; dicto cap. 2. ex num. 40. cum ſeq.
- Principiorum cognitionem, & doctrinam debere ſemper præcedere, capite, 2. num. 2.
- Probare quid debet, talem ſe eſſe, qualem aſſerit & aliàs obtinere non poſſit, capite, 31. num. 20.
- In procuratoris, vel commiſſarij liberam voluntatem quoties aliquid relinquitur, dolus ſolum excipitur, cap. 36. num. 64.
- Profectitium illud eſſe dicitur, quod ex bonis patris acquiritur, cap. 5. num. 26.
- Profectitium reputatur eſſe filiis conceſſum patris contemplatione, licèt pater de ſuo nihil refuderit, ibidem, num. 27.
- Profectitium reputatur relicutum filiis, aut deſcendentibus naſcituris, & patris contempliatione conceſſum, cum affectio, nec dilectio non cadat in nondum natos, & ſic incognitos, ibidem numero. 31.
- Profectitia in totum acquiruntur patri, ibidem numero 32.
- Prohibitum ad tempus, cenſeri permiſſum poſt tempus; non prouenire ex vi argumenti à contrario ſenſu, ſed ex vi limitati ſermonis, capite 45. numero 27.
- Prohibitio alienationis, limitatè facta hæredibus inſtitutis pro certo tempore, ceſſat elapſo illo tempore, ibidem, num. 28.
- Promiſſionem de ſoluendo ſingulis menſibus à conductore factam ſub pœna caducitatis, intelligi; rebus ſic ſe habentibus: & ideo ſuperioris mandatum excuſare à pœna caducitatis, capite 59. numero. 39.

- Q

- QValitas legitimitatis, ſeu de legitimo matrimonio, quando per teſtatorem fuit deſiderata tempore natiuitatis, & ad illud relata, eo tempore adeſſe debet; nec ſufficit, quod ex poſt facto interueniat per ſubſequens matrimonium, cap. 31. num. 36.
- Qualitas adiecta verbo, intelligitur ſecundum tempus verbi, ibid. n. 42.
- Circa quam regulam Sfortia Oddo deceptus, & poſt eum Beccius, vt hic adnotatur, ibid. num. 43. & ſequent.
- Quia matrimonium, quod eſt cauſa legitimitatis, debet præcedere, & tamen ſubſequitur, & ſic effectus præcedit ſuam cauſam.
- Quod non poteſt fieri per naturam, neque per fictionem.
- Quia teſtator vt hanc fictionem excluderet, addidit, ex legitimo matrimonio procreatos, cap. 31. numero 44.
- Qualitas appoſita in aliqua inſtitutione, & repetita in ſubſtitutione, quando dicatur appoſita demonſtratiuè, & quando diſpoſitiuè, c. 54. num. 13.
- Qualitas, & ſtatus rerum vbi mutatur, extinguitur omnis effectus prioris ſtatus; & res ipſæ ſecundum præſentem ſtatum diiudicantur, & regulantur. cap. 59. n. 5.
- Qualitas rerum mutatur, & ſequitur conditionem perſonarum, quibus res ipſæ acquiruntur, ibid. num. 6.
- Qualitas nominis determinans verbum, à quo diſpoſitio ſumit effectum, reſtringit & limitat diſpoſitionem. cap. 60. num. 35.

- R

- RAtionum plurium vna ceſſante, ſi altera remaneat, an diſpoſitio ſuſtineatur. cap. 60. in addit. n. 42. & n. 47. vſque ad num. 56.
- Ratificatio actum alias nullum ab initio conualidare non poteſt, cap. 53. n. 11.
- In ratificatione, vel confirmatione actus nulliter facti, debent interuenire omnes ſolemnitates, quæ in ipſius confectione neceſſariæ erant, ibid. n. 12.
- Ratificatio, etiam ex interuallo ſubſequens, conualidat contractus etiam nullos, & doloſos, & tolllit effectus nullitatis. ibid. num. 47.
- Ratificari contractus nullus omninò, aut qui aliquo modo valere poteſt, quemadmodum intelligatur, ibid. num. 48.
- Clauſula, rebus ſic ſe habentibus, & in eodem ſtatu permanentibus, & aliquo de nouo non ſuperueniente, ex præſumpta diſponentis mente, in omni actu, materia, & diſpoſitione, ſubintelligitur, cap 59. n. 20. & de materia, vide latè ex num. 11. cum ſeq.
- Rerum, & perſonatum ſtatu mutato, iuris etiam diſpoſitionem mutari; vide latè, dicto cap. 59. ex num. 2. cum ſeq.
- Propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonarum ſtatu, debitor cogitur cauere, etiam ante diem, vel conditionis exiſtentiam.
- Vbi lex, in omnibus. 41. ff. de iudiciis, exornatur nonnullis? n. 24. dicto cap. 59.
- Fideiuſſor datus, ſi efficiatur non ſoluendo, an debitor cogatur alium dare, eodem cap. 59. n. 25.
- Atque ita, cauſa contingens in perſona fideiuſſoris, nocere debeat debitori, ibid. n. 26.
- Commutatio voluntatis teſtatoris fieri poteſt ex mutatione ſtatus rerum, & qualiter, & per quem facienda, dicto cap. 59. n. 58.
- Vbi de materia Clement. quia contingit, de religioſis domibus, & Trident, Seſ. 22. cap. 6.
- Promiſſionem de ſoluendo ſingulis menſibus à conductore factam ſub pœna caducitatis, intelligi; rebus ſic ſe habentibus: & ideo Superioris mandatum excuſare à pœna caducitatis, eodem capite 59. num. 39.
- In fideiuſſione ſubintelligitur clauſula, rebus ſic ſtantibus, ibid. num. 43.
- Reditus conſtitutio, non eſt alienatio rei, ſuper qua conſtituitur, ſed potius pignoratio, ſeu obligatio ipſius rei, ſuper qua conſtituitur, capite 61. num. 19.
- Reditus annui, ſiue cenſus conſtitutio, an de iure ſubſiſtat, ſi abſque decreto Iudicis, cum authoritate tamen tutoris, aut curatoris fiat, & in vtilitatem, & commodum minoris ceſſerit, ibidem, num. 28. & num. ſequent.
- Communis opinio de reditu annuo à minore ſine decreto non conſtituendo; iuſtis de cauſis temperanda, ibid. n. 46.
- Referens ſi aliter loquatur, quàm relatum, reſpicimus ad relatum. c. 43. n. 27.
- Ex alterius diſpoſitionis relatione, ſumi, atque deduci mentis, ſiue voluntatis teſtatoris referentis interpretationem, atque coniecturam.
- Sic referens, capere vim & interpretationem ex relato.
- Et ſecundum illud ampliari, vel reſtringi, vel temperari, cap. 43. n. 1.
- Relata mens, ſiue voluntas teſtatoris dicitur, quando de ea non conſtat per verba, ſed ſequitur mens ad aliud diſpoſitum expreſſum, & habetur pro expreſſa & certa ſuper relatis, ibidem num. 2.
- Per relationem ad aliud, vel per ſe quid ex primi, aut certum eſſe, à pari procedere, & inde relatum intelligitur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis; & quando contra; & quid ſi relatum non apparet; & de materia, vide latè, cap. 43. per totum.
- Relatiuum qui, vel quæ, adiectum diſpoſitioni ſine copula, diſpoſitionem reſtringit, & limitat generalitatem verborum; cap. 54. n. 30.
- Reſoluitur etiam in conditionem, quando refertur ad tertiam perſonam, etiam per verba præſentis temporis, ibid. num. 31.
- Relegatus ad certum tempus, eo finito poteſt redire abſque licentia Superioris, cap. 45. n. 30.
- Verbum remanente, intelligitur, ideſt, quod reliquum fuerit. cap. 16. num. 21.
- Et ita verificari poteſt etiam in minima quantitate; ſicut verificantur dictiones aliquid vel quidquam ibidem, num. 22.
- Reliqui vel reſidui appellatione, etiam nihil continetur, ibid. num. 23.
- Aliquando vero reſidui, vel reliqui commemoratio totum admittit, ibidem, num. 24.
- Ac in effectu ex ſubiecta materia, de qua agitur, ex veriſimili, & præſumpta diſponentis intentione, vel certa aliqua iuris diſpoſitione, atque ex aliis circunſtanitiis, res æſtimanda erit, vt vel totam, vel nullam, vel partem aliquam comprehendat, ibid. num. 25.
- Renunciatio, ſiue quietatio generalis intelligitur in dubio contra eum, cui fit, & pro eo, qui renuntiauit, ſiue quietauit, cap. 42. n. 29.
- Renunciatio extenditur etiam vltra expreſſa, vbi ratio recti ſermonis reſtrictionem non admittit; ibid. num. 55.
- Renunciatio limitata, limitatum producit effectum, cap. 45. n. 19.
- Renunciare diſpoſitioni conceſſæ ad tempus videtur, qui permittit labi tempus, ibid. numero 42.
- Renunciatio geminata, facta à filia minore 25. annorum, non reſcinditur prætextu enormiſſimæ læſionis, ex ſententia Decij, & aliorum, capite 52. num. 26
- Repræſenationis circa ſucceſſionem maioratuum materia, cap. 56. ex num. 82. cum ſequent.
- Reſcripti conditio ante omnia debet verificari; alioquin reſcriptum ſuum non ſortitur effectum, cap. 57. num. 10.
- Reſcriptum conditionale nunquam tribuit iuriſdictionem, niſi conſtet, conditionem purificatam eſſe, ibid. num. 11.
- Reſcripti conditio adeò ſubſtantialis eſt, quòd verè, propriè, in forma ſpecifica, & ad vnguem implenda eſt; alioquin reſcripti effectus reſoluitur. ibidem num. 12.
- Reſcriptum ad aliud non trahitur, niſi ad id, in quo verè & propriè verba illius verificari poſſunt, ibidem num. 13.
- Res cum ſuo onere, & cauſa ad quemcunque poſſeſſorem tranſit, cap. 61. num. 47.
- Reſeruatio conſeruat reſeruanti ius quod habebat, cap. 16. num. 27.
- Et eſt quædam exceptio, quæ modificat actum, ibid. numero 28.
- Et ſemper regulatur à iure, & ſecundum illud interpretari debet, ibidem, num. 29.
- Et operatur effectum conſeruatiuum actus, perinde ac ſi eodem tempore factus fuiſſet, dato quod poſtmodùm fiat, ibid. num. 30.
- Reſtituere obligatus bona malè adquiſita, ſi non inueniantur perſonæ, quibus erat facienda reſtitutio, poteſt illa bona pro dote filiarum relinquere. cap. 22. num. 85.
- Retentio facilius conceditur, quàm petitio, aut repetitio. cap. 42. num. 13.
- Retinere multis in caſibus poteſt quis, quod ſi non poſſideret, non poſſet conſequi agendo ibidem numero 114.
- Ideo excluſa petitione, non excluditur, nec excluſa cenſetur retentio. ibidem, num. 115.
- Retentionis ius actione fauorabilius reputatur, ibidem. 116.
- Et competit aduerſus executionem ſententiæ, ibid. numero 117.
- Pro reo magis, quam pro actore, & è contra, quando præſumi, aut interpretatio fieri debeat: & de l. fauorabiliores. ff. de regul. iuris, remiſſiuè, cap. 23. num. 28.
- Reuertendi, redeundi, & reddendi verbum, qui ſignificet, cap. 56. num. 15.
- Qui reuocat in parte, reliqua omnia confirmare cenſetur, cap. 22. num. 165.
- Rogitus teſtium in teſtamento, vſque adeò eſt de eius ſubſtantia, vt aliàs teſtamentum ſit nullum, cap. 20. num. 15. & vide infra. num. 22. in fine.
- Rogitus teſtium per duos tantum teſtes, etiam non teſtamentarios probari poteſt, ibid. num. 16.
- Romæ appellatione veniunt etiam ea, quæ extra vrbem, prope tamen mænia ſunt illius, ex conſuetudine loquendi. cap. 61. num. 13.

- S

- SChifor. de Geriſilis opinio contra communem confutata, & communis ipſa defenſa, cap. 61. numer. 80.
- Quod ſcriptura teſtamentaria, vel alterius cuiuſlibet diſpoſitionis, non dicit, nec cantat, neque nos dicere debemus; pronuntiatum commune Interpretum fuiſſe in hac materia, cap. 14. num. 4.
- Scriptura teſtamenti ſeruanda eſt, ibid. num. 23.
- Scriptura beneficio vti non debet is, qui in ea nominatus non eſt. ibidem, num. 24.
- Scriptum, ſine voce prolatum, videri quoque illud, quod ex ſcriptis colligi poteſt, quamuis verbis expreſſis non ſit annotatum, cap. 17. num. 26.
- Scriptura defuncti dicitur continere in ſe iuramentum, vel eius vigorem, cap. 50. num. 31.
- Scripturam ſuppleri per viuam vocem, cap. 19. n. 5.
- Scripturæ errorem poſſe probari teſtibus, ibidem numero 6.
- Sententia, ſiue condemnatio non cadit ſuper non petitis, vel deductis, capite 10. num. 51.
- Sententia lata contra principalem, exequi poteſt contra fideiuſſorem, etiam non citatum abſque nouo proceſſu, & libello, quando ſumus in fideiuſſore iudicij; ſecus verò in fideiuſſore contractus. cap. 14. num. 29. & ſequent.
- Idque procedit, etiam ſi lata ſit ſententia contra principalem abſentem, & non citatum. ibidem numero 30.
- Sub ſimplicibus, an contineatur caſus mixtus, vide cap. 15. ex n. 35. vſque ad 50. & ſupra, littera. C. verbo, Caſus duo ſimplices.
- Sobrinus qui in primogenium auitum ſucceſſit, an ſit cogendus patruum alere, cap. 61. n. 53. & ſeq.
- Vbi etiam, an ex proprij bonis, etiam quòd primogenium maiorum non poſſideat, id facere teneatur.
- E conuerſo quoque, vtrum eiſdem in caſibus patruus alere debeat filium fratris, qui pauper ſit: quod vtrumque latè explanantur, ibid. num. 54.
- Socini ſenioris ſententia, & reſolutio in conſilio 249. col. penul. lib. 2. confutatur, cap. 62. num. 74.
- Socius aliquid debens ſocietati, & volens compenſare, quod ſibi ab alio ex ſociis debetur, an audiri debeat.
- Damnum etiam, quod imputatur ſocio malè adminiſtranti, an computetur cum commodo, quod ipſe ſocietati acquiſiuit. cap. 40. num. 77.
- Creditor de decem ex cauſa ſocietatis, an poſſit compelli illa compenſare cum aliis decem, quæ ex alia ſtatione ſuo debitori ſoluere tenetur, ibidem numero 79.
- Teſtes in teſtamento deſcriptos, & adhibitos, præſumi fuiſſe rogatos, quia eſt ſolemnitas, quæ tunc temporis potuit interuenire, capite 20. numero 21.
- Solemnitas fauore alicuius perſonæ, quando in aliquo actu requiritur, valet actus abſque ea ſolemnitate, ſi reperiatur vtilis tali perſonæ, cap. 61. numero 22.
- Solutione eius, quod debetur, tollitur omnis obligatio. cap. 59. num. 44.
- Debitor ab alio, quam à creditore exactus, & ſoluens alij quàm ſuo creditori de mandato iudicis, an excuſetur. ibidem, num. 40.
- Vbi permulti iuris Interpretes aggregantur, qui articulum hunc ex profeſſo explanant.
- Et Senatus Hiſpalenſis deciſio commemoratur, ibid.
- In ſolutum quando aliquid datur, pro aliquo debito, per inde eſt ac ſi res ipſa debita ſolueretur, ibidem num. 45.
- Iu ſolutum datio reputatur nouus contractus, & venditionis, & per eam transfertur dominium. ibidem num. 49.
- Datio in ſolutum tenet incommutabiliter, etiam inuito creditore, nec in ea habet locum pœnitentia; ibidem, num. 50.
- Debitor dando rem in ſolutum, liberat fideiuſſorem, qui non conuenitur, poſtea re euicta, ibid. numero 54.
- Soluens partem debiti, non cogitur alteram partem ſoluere, capite 60. numero 61.
- Statuta ſunt propriè, & ſtrictè intelligenda, capite 31. num. 86.
- Stipulatio, quæ eſt ſtricti iuris, & non ita fauorabilis, ſicut teſtamentum, vnius teſtis dicto declarari poteſt, cap. 19. n. 50.
- Stricti iuris omnia regulariter eſſe, niſi expreſſè reperiatur contrarium; & conſequenter ſtricto potius, quàm lato ſignificatu eſſe intelligenda, cap. 41. n. 93.
- Stricti iuris dicuntur termini quamplures, qui ſtrictam habent materiam, atque interpretationem ſtrictam admittunt, quæ referuntur, atque commemorantur, capite 41. num. 94. & 95. vbi vide.
- Subrogatus ſapit naturam eius, in cuius locum ſubrogatur. cap. 36. n. 51.
- Cum cenſeatur vnus, & idem, ibid. n. 52.
- Et ſubrogatio fiat cum omnibus qualitatibus natura, poteſtate, & immunitate, ibid. num. 53.
- Et hoc procedit tam reſpectu rei, quàm perſonæ ibid. num. 54.
- Subrogatus vtitur illis priuilegiis, quibus vti poteratis, in cuius locum ſubrogatur, ibid. num. 55.
- Subſtitutionum omnium materiam & coniecturas, atque iuridicam circa vnanquamque ſubſtitutionem, interpretationem; enucleaſſe infinitos fere iuris vtriuſque Interpretes, qui commemorantur, cap. 1. n. 5.
- Subſtitutio omiſſa à notario, poteſt probari teſtibus, c. 6. n. 18. & infra n. 24.
- Subſtitutio probatur quinque teſtibus, ibidem, numero 20.
- Subſtitutionem qui allegat, quæ in teſtamento non legitur; nec verbis exprimitur, tenetur eam probare, ibid. n. 21.
- Subſtitutionum plures gradus ſub vnico verbo contineri, nouum eſt, cap. 9. n. 55.
- Subſtitutio, ſiue diſpoſitio de te non loquitur, ſiue hoc in caſu non loquitur, nec diſponit, & qui ex ea nititur, & contendit, includere aliquem caſum, debet id concludenter oſtendere, habet enim intentionem ſuam fundatam, qui obiicit diſpoſitionem non loqui eo caſu, cap. 14. n. 6.
- Vulgatiſſimum etiam, & mille in locis repetitum Doctorum axioma fuiſſe, vt ibidem videbitur, & declaratur infra, n. 22. cum ſequent. vſque ad numerum 28. vbi vide.
- Subſtitutio directa, an, & quando ſolis coniecturis & præſumptionibus dicatur inducta, vide cap. 15. num. 66. & 69. & de perſona ad perſonam. num. 81.
- Subſtitutio vulgaris directa in caſu voluntatis facta, an extendatur ad caſum impotentiæ, & è conuerſo; vide, dicto cap. 15. ex num. 70. vſque ad numerum 81.
- Subſtitutionem à notario omiſſam in inſtrumento, poſſe probari teſtibus. c. 19. n. 4.
- Subſtitutionis omiſſionem probari etiam per impropriam probationem, quæ fit per coniecturas, ibid. n. 8.
- Subſtitutionem errore omiſſam fuiſſe, non poſſe per notarium ipſum probari. ibid. n. 9.
- Subſtitutio, quæ prætenditur omiſſa in teſtamento, probanda eſt per ſeptem teſtes. c. 25. n. 26.
- Subſtitutiones fauorabiles dicuntur, & ob id in eis latiſſimam oportet fieri interpretationem, c. 32. num. 5.
- Subſtitutio aut vocatio dubia, quod regulariter interpretari debeat contra eum qui ea innititur, generalis illa Interpretum noſtrorum doctrina, quemadmodum temperari, atque explicari debeat. cap. 34. n. 6.
- Subſtitutiones ſequentes cenſentur factæ attento themate, & forma ſubſtitutionis antecedentis, c. 50. n. 11.
- Vna pars ſubſtitutionis declaratur, & ſuppletur per aliam, ibidem, n. 18.
- Et ſi imperfecta, ſeu diminuta in aliquo; perficitur, ampliatur, & ſuppletur per alias partes, in quibus teſtator magis clare & ſpecifice loquutus eſt, ibid. num. 19.
- Subſtitutionis pars vna alteram declarat, etiam in dubio, etſi non conſtet adeſſe eandem rationem, quando ratio diuerſitatis reddi non poteſt, ibid. num. 24.
- Vel vbi hoc ſuadent aliquæ coniecturæ; ſecus verò ſi in contrarium coniecturæ. aut præſumptiones exiſtant, ibid. n. 25.
- Subſcriptio ſuppoſita ad inſtitutionem verbis expreſſis, vel in ſcriptura de mandato teſtatoris facta, valet, ſi fiat alio trahente manu teſtatoris, vt latis hic adnotatur; & Petri Peraltæ reſolutio approbatur, c. 27. n. 53.
