PRo dilucida, atque notanda huiuſce capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco (quò diſtinctè admodum, & reſolutiuè procedatur) quòd ex verbis quoque conditionalibus, ſiue conditionaliter prolatis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura deſumi, atque interpretatio fieri valet in caſu dubio. Diſpoſitiua namque declarantur, atque interpretantur à conditionalibus, ſicut è contra conditionalia à diſpoſitiuis. Ita ſane, atque ſpecificè tradiderunt vtrumque Carolus Ruinus, in conſ. 125. lib. 3. Hieronym. Zanchus, in repetitione l. hæredes mei, §. cum ita. 8. parte, numer. 212. & cum ipſis Ludouic. Caſanate, in conſilio 2. num. 59. Pariſius, in conſilio 17. num. 19. & in conſ. 106. num. 9. libro primo. Hieronymus Gabriel, in conſ. 111. numero 23. libro primo. Tiberius Decianus, in conſil. 31. num. 4. lib. 2. Ioſeph. de Ruſticis, in proœmio ad l. cum auus, cap. 3. vbi latè. Rota Romana, deciſione 225. in principio, prima part. in nouiſſimis, alios ſciens, conſultoq́ue prætermitto, quoniam inferiùs eos commemorabo. Reglariter tamen, quia conditio ſuſpendit diſpoſitionem in futurum euentum, l. prima, vbi omnes Scribentes communiter, poſt Bartol. num. 1. ff. de condit. & demonſt. Neuizanus, in conſ. 82. n. 21. Decius, in conſ. 2. num. 4. Socinus iun. in conſil. 1. numer. 33. lib. 1. Anton. Gomezius, tom. 1. variar. cap. 12. de legatis, ex n. 59. cum ſeqq. Graſſus, §. legatum, q. 57. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 12. ex num. 4. cum ſeqq. Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſt. 4. illatione 8. Spino, in Speculo, gloſſa rubricæ, de legato ſub conditione relicto, in principio, Menoch. in conſil. 63. num. 28. & in conſ. 68. num. 8. & in conſ. 78. num. 14. libro primo, & in conſil. 262. ex num. . lib. 3. & præſumptione 175. lib. 4. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 171. num. 19. lib. 2. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 63. num. 13. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 27. num. 25. latè Ruſticis, d. cap. 3. Leand. Galganet. de condit & demonſt. 1. parte, cap. 88. num. 1. folio 82. vbi inquit, id procedere, ſiue conditio ſit tacita, ſiue expreſſa; prout ibi comprobat poſt Gloſſam, in l. item quia, §. 1. n & in l. ea quæ, ff. de pactis, & impedit ortum obligationis, ante purificatam ipſam conditionem, vt iidemmet Authores probarunt. Socinus quoque iunior, in conſil. 172. num. 16. lib. 2. Cephalus, in conſil. 33. num. 18. & ſeqq. lib. 3. & in 455. n. 26. eod. lib. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 63. numer. 102. lib. 1. Leand. Galganetus, de condit. & demonſt. prima parte cap. 7. num. 11. nec antea habet effectum conditionalis diſpoſitio, quàm conditio ipſa exiſtat, & verificetur, l, cedere diem, ff. de verb. ſignific. l. pecuniam, ff. ſi certum petatur, l. grege, §. etſi ſub conditione, ff. de pignoribus. Alexander, Iaſon, Socinus, Decius, Neuizanus, Tiraquellus, Pariſius, Rolandus, & alij, cum quibus Galganetus, prima parte, dicto capit. 88. num. 4. fol. 82. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 63. num. 9. & ſeqq. Petrus Surdus, in conſilio 91. num. 11. libro primo, etſi non fuerit verificata, perinde habetur, ac ſi diſpoſitio facta non fuiſſet; vt per eoſdem Authores, & per Socinum iun. in conſ. 4. n. 16. & in conſil. 180. num. 40. volumine 2. Rolandum, in conſil. 7. num. 7. lib. 3. Cæſarem Barzium, deciſione Bononia 27. num. 26. Fabium Turretum, in conſil. 44. numer. 10. Hieronymum Gabrielem, in conſil. 72. numero 3. lib. 3. Franciſcum Manticam, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. titul. 16. numer. 2. Petr. Surdum, de alimentis. titul. 5. quæſt. 4. num. 1. 3. & 4. Nicolaum Intrigliolum, deciſione Siciliæ 21. num. 1. & 5. latius per Leand. Galganet. de condit. & demonſt. prima parte, cap. 7. num. 7. & 12. & 20. folio 26. & 27. Paria enim ſunt, nihil fieri, aut fieri ſub conditione, quæ purificata non fuerit: Ripa, responſo 4. num. 23. de iure gent. & ciu. Cephalus, in conſil. 7. numer. 8. & in conſilio 115. numero 11. & 12. libro primo. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 76. numero 26. libro primo. Cæſar Barzius, dicta deciſione 27. numero 27. Surdus, & Intrigliolus, vbi ſuprà, conditione namque deficiente, deficit ipſo iure omnis diſpoſitio, tam inter viuos, quàm in vltima voluntate, nec relictum debetur, l. alterius, l. qui hæredi, §. finali, ff. de condit. & demonſt. l. ſi rem. §. omnis, ff. de pignoratitia actione. Rolandus, in conſil. 2. num. 23. & in conſilio 58. numero 15. lib. 2. & in conſilio 43. numer. 58. & 59. libr. 4. Mantica, de coniectur. vltimar. voluntat. libro 11. titulo 20. numero primo. Cæſar Barzius, deciſione 81. numero 2. Leand. Galganet. 1. parte cap. 7. numer. 20. folio 27. ſic ſanè, conditionem eueniſſe, impletamq́ue fuiſſe, in omni diſpoſitione conditionali, & in materia ſubſtitutionum, & fideicommiſſorum, probare, & liquidare debet is, qui de fideicommiſſi, aut ſucceſſionis, vel relicti conditionalis iure contendit: & ita adnotarunt, atque comprobarunt Andreas Gaill. practicar. obſeruat. libr. 2. concluſione 132. num. 2. Bernardus, Græuæus, ibidem, in additionibus, numer. 2. folio 400. Petrus Surd. deciſ. 210. numer. 5. vbi inquit poſt alios Authores, quod fideicommiſſum conditionale petens, conditionem eueniſſe, probare tenetur: Socinus iunior, in conſilio 122. numer. 17. lib. 2. Cephalus, in conſilio 631. numer 26. libro 5. Peregrinus, dicto articul. 63. numer. 10. vbi citat textum, in l. qui hæredi, §. Plantius, Plantius, ff. de condit. & demonſt. l. ſiquidem, C. de exceptionibus, ibi, conditionem extitiſſe. Quoniam negantis conditio fundata eſt in negatiua: vt ipſe Peregrinus comprobat ibi, n. 10. & cum aliis multis, quos citat Iacob. Menoch. l. 4. præſumpt. 182. n. 1. qui pro regula tradidit, conditionem non præſumi eueniſſe in dubio; cum ſit quid facti, & facta non pręſumantur, ſed eam probare debere, qui eueniſſe, impletamq́ue fuiſſe aſſerit: Idem Menochius, in conſilio 700. num. 112. libr. 7. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 56. numero finali, libr. 2. Græuæus, ad Gaill. lib. 2. dicta obſeruatione 132. in fine conſiderationis miſcell. fol. 400. in fin. Debétque impleri in ſpecifica forma, quamuis aliquando, multiſq́ue in caſibus, per æquipollens, ex præſumpta mente, & voluntate teſtatoris impleri poſſit: vt etiam plena, & abſoluta manu explicauit Menochius ipſe, lib. 4. præſumptione 185. per totam. Leand. Galganet. de condit. & demonſt. 2. parte, cap. 1. quæſt. 23. folio 138. aliquando etiam conditio, aut modus ex præſumpta teſtatoris voluntate, pro impletis habentur. Id quod Menochius, metidem explicauit latiſſimè lib. 4. præſumptione 183. & 184. Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 13. ex num. 14. cum multis ſeqq. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 16. ex numer. 126. vſque ad finem articul. Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 50. Gratianus, regula 83. Ludouicus Merotius, reſponſo 97. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titul. 18. & 19. Pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, libr. 1. diſputatione 33. & 34. pater Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, disput. 613. & 614. regulariter itaque quia diſpoſitionem in futurum ſuſpendit conditio, nihil ponit in eſſe; & in conditione quæ ſunt, non ſunt in diſpoſitione; provt vulgò circunfertur quotidie, & per manus conſulentium traditur aſſiduè; idque per text. vulgatum, in l. ſi quis ſub conditione dandorum decem, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti. l. is qui damnum dat. §. quod pendet, vbi Cagnolus, ff. de regulis iuris. l. ex facto etiam agitatum, ff. de hæredibus inſtit. per quæ iura ita adnotarunt, & variis, multiſque caſibus occurrentibus applicantes, exornarunt quamplurimis Decius, in conſil. 261. colum. ſecunda, in fine. Pariſius, in conſil. 164. num. 19. lib. 4. Rolandus, in conſilio 70. num. 67. lib. tertio: Tiberius Decianus, in conſil. 12. num. 34. & duobus ſeqq. & in conſilio 16. numero 34. & 35. lib. 1. Hyppolitus riminaldus, in conſilio 46. num. 30. lib. 1. Vueſembe. responſo 73. numer. 9. Andr. Gail. practicar. obſeruat. libro 2. obſeruatione 132. num. 3. Andreas Fachineus, in conſilio 70. numer. 3. libro primo, Flaminius Pariſius, de reſignatione beneficiorum, lib. 1. quæſt. 3. ex num. 12. vſque ad numer. 31. Petrus Surdus, in conſilio 156. numer. 17. lib. 2. & deciſione 232. numero primo. Iacob. Menochius, lib. 2. de arbitrariis, centuria 5. caſu 48. numer. ſexto, Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 27. num. 25. Angelus Matheacius, de legatis & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 17. n. 6. & 7. folio 91. Nicolaus Intrigliolus, deciſione Siciliæ 21. num. 9. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicar. concluſion. iuris tom. 2. littera C. concluſione 593. ex folio 39. vbi latiſſimè in propoſito, & eodem tomo littera D. concluſion. 496. fol. 714. Petrus Barboſa ſingulariter, in rubrica. ff. ſoluto matrimonio, prima parte, num. 42. ex verſiculo, his ita explicatis, & numer. 43. Leand. Galganetus, de condit. & demonſtrat. 1. parte, cap. 88. num. 3. fol. 82. latiùs, ex n. 10. fol. 85. & part. 2. cap. 5. quæſt. 3. in principio, & idcirco, conditionaliter prolata quod etiam in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, non modò in aliis actibus, & diſpoſitionibus, non operentur effectum diſpoſitiuum, ſiue non diſponant, ac ideo nec fideicommiſſum inducant, nec ſubſtitutionem, nudi potius facti reputentur, idque ſiue referantur ad perſonam, l. ex facto, l. ſi quis ita hæres inſtituatur, l. Lucius, ff. de hæred. inſt. ſiue ad rem, dicta l. ſi quis ſub conditione dandorum decem, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti: vbi ea conditio, ſi Sempronius dederit decem Titio, ſit hæres meus, non facit Titium legatarium; ſcriptum reliquerunt quoque frequenter, & exornarunt quamplurimis, Decius, in conſil. 333. columna penult. Alexander, in conſil. 185. num. 30. lib. ſecundo, Socinus ſenior, in l. hæredes mei, §. cum ita, num. 3. ff. ad Trebel. Alciatus, in conſilio 21. num. 4. lib. 1. & in conſilio ſexto, num. 21. lib. 7. Zazius, in conſilio 5. numer. 48. Franciſcus Beccius, in conſilio 39. numer. 21. Petrus Antonius de Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 9. numer. 154. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 7. n. 11. Tobias Nonius, in conſilio 31. num. 8. Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio 29. num. 35. & 37. lib. 1. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 2. num. 5. & in conſilio 63. numero 102. & in conſil. 67. num. 11. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 21. ex numero 11. cum. ſeqq. lib. 1. & in conſilio 246. ex num. 8. lib. 3. Ioannes Cephalus, in conſilio 749. in principio, lib. 5. Marcus Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 1. num. 52. & artic. 28. num. 8. & 9. Ioſephus de Ruſticis, an. & quan. lib. in condit. poſi. lib. 1. cap. 2. prima parte, ex numer. 36. 45. & 48. & ſeqq. vbi vide. Surdus, de alimentis, titul. 2. quæſt. 14. Ludouic. Caſanate, in conſ. 45. num. 153. & in conſil. 51. num. 22. qui num. 21. & 23. & dicto conſilio 45. num. 151. & 154. inde probauit, dictionem ſub tali modo, & forma, & conditione, dici relatiuam, & reſtrictiuam præcedentium, & non diſponere, ſed ſolum præcedentia reſtringere, declarare, & modificare, aut terminare; provt Pariſius, Craueta, Decianus, Curtius, ſenior, Rebuffus, Gabriel, Rota Romana, & alij ibi relati obſeruarunt: Menochius etiam, libr. 4. præſumptione 76. numero 21. & 22. Barboſa, in dicta rubrica, ff. ſoluto matrimonio, prima parte, dicto numer. 42. & 43. vbi comprobat regulam ſuperiorem, quod ea, quæ in conditione ſunt, non inducunt diſpoſitionem, & ſic non legatum, dicta l. ſi quis ſub conditione. Et iterum num. 48. atque ex d. numer. 42. laborat in intellectu l. fideicommiſſa, §. cum eſſet, ff. de legatis 3. vbi poſitum in conditione, cenſetur poſitum in diſpoſitione. Et eidem optimè ſatiſfacit, intellectumq́ue præbet: tandem numer. 49. verſic. ex quo intellectu primo infero, reſolutiuè affirmat, regulam ſuperiorem affirmatiuam, ex dicta l. ſi quis ſub conditione. deductam, regulariter obtinere, & ſeruari debere, provt ibi videbitur, & penes ſuperiores. Qui eam magis communiter aſſignarunt rationem, quare verba conditionalia diſpoſitionem non inducant, quia cum conditionaliter prolata ſint ad conditionandum, & qualificandum diſpoſitionem in alium collatam, ſatis eſt, vt ſecundum eorum naturam operentur effectum conditionis, nec vlla neceſſitas cogit, vt operentur effectum diſpoſitionis: ideoq́ue, ſi conditio, & diſpoſitio conditionata, ad vnum & eundem relata eſſet, & diſpoſitio inualida foret, eo caſu verba conditionaliter prolata, operarentur effectum diſpoſitiuum; per textum, in l. ſi ita ſtipulatio, ff. de operis libertorum. Et exemplum ponens, ita annotauit Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo primo, num. 52. folio 6. & articul. 28. numer. 12. folio 256. vltra quem meminiſſe, atque in hac materia præ oculis habere oportebit, quod quamuis verba conditionalia regulariter perſe non diſponant (vt dixi) & per Aldobrand. in conſil. 94. num. 46. in fine, & in conſ. 113. num. 28. Petrum Surdum, in conſ. 457. num. 47. libr. 4. Aliquando tamen ex collecturis, & præſumpta, atque coniecturata mente teſtatoris, diſpoſitionem inducere poſſunt, ac verè inducunt; ſicuti accidit in dicto §. cum eſſet, vbi ſumitur coniectura, ob æqualitatem inter cohæredes ſeruandam; provt explicauit Barboſa, vbi ſupra, num. 49. & latius per Antonium Fabrum, de erroribus pragmat. tomo 2. deca. 26. errore 2. per totam, fol. 5. & 6. vbi agit de intellectu dictæ l. ſi quis ſub conditione. Accidit etiam in l. in ratione, la 2. tametſi, ff. ad legem Falcidiam, & apertius in l. auia. §. vltimo, ff. de condit. & demonſt. & in l. ſi ita ſtipulatio, ff. de operis libertorum, vel vbi verſatur fauor liberorum, l. vnum ex familia, §. vltimo, ff. de legatis ſecundo, vt tradunt Baldus, in conſ. 179. Quando ſapiens, col. 1. lib. 4. Decius, in conſil. 283. num. 5. Menochius, in conſil. 152. numero 21. verſic. hæc conſideratio, libro ſecundo, & præſumptione 76. num. 22. aut ſine conditione carerent effectu, vt in l. Proculus, ff. de vſufructu, & per Menochium, in præcitato conſilio 152. numer. 18. in fine. Leand. Galganet. de condit. & demonſtra. prima parte, cap. 88. numero 10. in fine, fol. 83. qui dicit, videndum in propoſito Boërium, deciſione 155. num. 17. ex ipſis etiam declaratio ſumitur diſpoſitionis dubiæ, vt initio huius cap. adnotaui, & per Ruinum, in conſil. 201. ſub num. 6. verſic. quamuis ergo, lib. 2. Socinum iun. in conſilio 114. ad finem, lib. 1. Berettam, in conſil. 116. num. 4. lib. 1. Franciſc. Creſcenſ. deciſione 4. ſub titula de inſtitut. num. 6. vbi quòd verba conditionalia maximi ponderis, & momenti ſunt ad interpretationem præcedentis clauſulæ diſpoſitiuæ, vt iuxta conditionem ſubiectam reſtringi, ampliari, vel ſuppleri debeant: argumento l. Gallus, §. ſi parente, ff. de liber. & poſthum. ibi: Et bene verba ſe habent, ſi quis ex ſuis hæredibus ſuus hæres eſſe deſierit, ad omnes caſus pertinentia, quos ſupplendos in Galli Aquilij ſententia diximus.

Sic quoque, verba conditionalia diſponunt, quando prolata ſunt ab habente auctoritatem diſponendi, & creditur, proferentem ita voluiſſe, Bartolus in l. 2. §. videndum, numer. 2. ff. ad Tertul. Ripa, in l. prima, ſub numer. 11. C. de pactis, Decius, in conſilio 574. In cauſa, col. finali, numer. 8. Socinus iunior, in conſilio 155. num. 54. & in conſil. 174. numero duodecimo, libro ſecundo, Decianus, in conſil. 41. num. 23. libr. 1. Burſatus, in conſil. 301. num. 20. lib. 3. Menochius, in conſ. 135. numero duodecimo, lib. 2. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 21. num. 58. lib. 1. & in conſil. 356. num. 37. lib. 4. Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 9. n. 155. & 158. Hondedeus, in conſil 65. num. 24. libr. 1. Aldobrandinus, in conſil. 29. num. 35. & 37. qui inter alia iura, quæ allegat, inquit bene facere text. in l. penultima, ff. de collat. dotis. vbi verba, ſi dotem, & cætera contuliſſet: licet conditionalia ſint, diſponunt, vt bona præter dotem tradita, dicantur illi mulieri relicta, & ei ea de cauſa paratur exceptio, vt ibidem Bartolus declarat in ſummario. Quod ideò eſt, quia creditur, patrem ita voluiſſe, qui ſic diſponere poterat. Sic etiam verba conditionalia diſponunt in vltimis voluntatibus, in ſuo antecedenti neceſſario, quoniam illud antecedens dependet à ſola voluntate teſtatoris: Bartolus, in l. ex hac ſcriptura, num. 4. ff. de donat. qui allegat. l. denique, §. interdum, ff. de peculio legato. Ruinus, in conſ. 160. num. 23. lib. 2. Aldobrandinus, d. conſ. 29. num. 6. in Hiſpanorum quoque primogeniis, & diſpoſitionibus perpetuis, ſicque tractum ſucceſſiuum habentibus, quod verba conditionalia diſponant, ſicut diſpoſitiua; Ludouic. Molina tradidit lib. 1. cap. 6. numer. 2. Menochius, lib. 4. præſumpt. 76. num. 70. Diſpoſitio autem in dubio præſumitur potius pura, quam conditionalis: l. Titius mihi, §. vltimo, ff. de legatis 1. l. omnia, ff. de legatis 3. Et ita ſcripſerunt permulti iuris Interpretes, cum quibus Menochius, lib. 4. præſumpt. 175. num. 1. qui num. 7. id explicauit ſingulariter, & multum ad propoſitum noſtrum. Diſpoſitionem inquam præſumi conditionalem, quando aliquibus ex verbis, & mente teſtatoris præſumpta, colligitur conditio. Quod etiam notarunt Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſt. 4. illatione 8. num. 17. Achilles Pedrocha, in conſ. 40. num. 287. ſic è conuerſo, etſi verba ſecundum ſuam propriam ſignificationem importent conditionem, attamen ex coniecturata mente teſtatoris non ſignificant conditionem, ſed diem, aut temporis dilationem; vt per eundem Menochium, in conſ. 594. num. 22. lib. 5. poſt Ruinum, in conſil. 166. numer. 10. lib. 3. Leand. Galganetum, de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 1. quæſt. 19. folio 136. vbi quod legatum in dubio præſumitur potius in diem, quàm ſub conditione relictum: l. ſi Titio, §. quædam, verſic. & idem quando, ff. quando dies legati cedat.

Conditio autem vt plurimum inducitur per dictionem ſi, & cùm: Bartol. in l. prima, numero primo, verſic. primo ergo: & num. 2. ff. de condit. & demonſtr. & in l. ſi Titio 22. in principio, ff. quando dies legati cedat. Pariſius, in conſil. 30. num. 35. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 81. num. 15. Cardinal. Domicus Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 2. littera C. concluſ. 583. ex fol. 31. vbi latè ex numero primo, cum pluribus ſeqq. quod dictio ſi, importat conditionem; maximè iuncta verbo futuri temporis: & num. 9. quod aliquando poteſt importare modum: & numer. 12. quod dictio niſi, aut ſi non, importat conditionem: & num. 14. & 15. quod ſub hoc modo, aut ſi, & caſu quo, important etiam conditionem: & num. 16. vſque ad num. 23. quod dictiones dum, & cum, & ſecundum hæc, important conditionem, licet quandoque modum important: & num. 23. verba, nec aliàs, nec aliter, nec alio modo, conditionem inducere: & num. 26. quando aduerbium conditionem importet: & n. 30. quod adiectiuum quod, & relatum ad tempus futurum, facit conditionem: & num. 32. de pronomine, meum, tuum, & ſuum, iuncto verbo futuri temporis, quod importet conditionem: & de ablatiuo, & dictione dummodò, ex numer. 36. vſque ad numerum 43. & vide Thuſcum eundem, concluſione 584. folio 33. eodem tomo 2. vbi latè, conditionalis quando dicatur quælibet diſpoſitio: & concluſione 585. vbi latè, an verba, cum hac conditione, important conditionem, vel modum. Vide etiam Leand. Galganetum, de condit. & demonſtr. prima parte, cap. 89. per totum, fol. 84. & 85. vbi latè agit de verbis, & dictionibus, ex quibus inducitur conditio: & inquit, latiúſque comprobat, quod per dictionem ſi, cum, niſi, alioquin: & per alternatiuam, aliàs; ſiue copulam, & aliam coniunctionem, aduerbia temporalia, aduerbia localia, aduerbia negatiua, præpoſitiones, ex vi nominis, ex vi pronominis; per dictionem an, relatiua, participia, gerundia, ſupina, dummodò, ablatiua abſoluta, dum, ita, ita vt volo, verba ſignificantia futurum euentum; vt caſu quo, tempus in certum, per dictionem, quatenus, vel; item per ſubſtitutionem, quia quælibet ſubſtitutio, eſt conditionalis inſtitutio: idem Galganetus, 2. parte eiuſdem tractatus, cap. 1. quæſt. 1. & ſequentibus, ex folio 105. cum ſeqq. vbi latius de dictione ſi, & dictione cum, & niſi, & poſtquam, & donec, & quamdiu; & ex nominis, & ſub nomine appellatiuo, & proprio: Pelaez à Mieres, de maioratu, 2. parte, dicta quæſt. 4. illation 8. num. 16. per totum. Anton. Gomezius, tomo 1. variar. cap. 12. num. 59. & 70. Sarmientus, ſelectarum lib. 2. cap. 3. Graſſus, §. legatum, quæſt. 58. Menochius, lib. 4. præſumpt. 175. n. 17. dum inquirunt, conditio per quæ verba inducatur: & dicunt poſt Bartol. & communiter Scribentes, quod conditio eſt futurus euentus, in quem diſpoſitio ſuſpenditur: vt etiam per Manticam, lib. 10. tit. 5. num. 2. vbi alias definitiones adducit: Anton. Gomezium, vbi ſupra, dicto num. 59. vbi quinque tradit diffinitiones: Leand. Galgametum, de condit. & demonſtrat. 1. parte, cap. 1. Ioſephus de Ruſticis, in proœmio. ad l. cum auus, cap. 3. num. 1. & 2. vbi nouem adducit definitiones: & hactenus de prima obſeruatione in hac materia coniecturali, & præſumpta.

Secundò & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit (quod ad Modum attinet) ex verbis quoque ſub modo relictis, aut modificatiuè prolatis, voluntatis teſtatoris coniecturam colligi, & interpretationem fieri ſæpiſſimè. Superiora etiam diſpoſitionis declarari, & modificari. Sicuti obſeruarunt Pariſius, in conſilio 106. numer. 9. libro primo Craueta, in conſil. 25. num. 2. Tiberius Decianus, in conſil. 31. num. 4. lib. 2. Hieronymus Gabriel, in conſilio 112. numer 23. libro primo, Curtius ſenior, in conſilio 49. num. 4. Modum autem præſumi potius in dubio, quàm conditionem: & ſic diſpoſitionem in caſu dubio diiudicari potius modalem, quàm conditionalem; ſi alia verba ſint, quòd in dubium cadat, an modum, vel conditionem contineant; per text. in l. quæro, §. inter locatorem, ff. locati. l. cum ab eo, ff. de contrahenda emptione, l. quoniam aſſeueras, C. de rerum permutatione adnotarunt Bartolus, Baldus, Alexander, & alij communiter, in l. cum mota. C. de tranſactionibus: & cum Bartolo, Baldo, Imola, Aretino, Alexandro, Iaſone, Ruino, Craueta, Socino, Albano, Maſcardo, & Rota Romana, obſeruarunt Iacob Menochius, lib. 4. præſumptione 175. num. 15. & de arbitrariis, libro 2. caſu 494. num. 12. & in conſ. 131. num. 2. lib. 2. & in conſil. 262. num. 6. lib. 3. Tiberius Decianus, in conſilio 8. num. 83. lib. 1. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 4. dubitatione 4. num. 54. folio 401. Cardinalis Franciſcus Mantica, d coniecturis vltimar. volunt at. libro 10. titulo 5. num. 12. folio 440. Marc. Antonius Eugenius, in conſilio 93. numer. 10. Hieronymus Gabriel, in conſilio 5. num. 4. lib. 1. Ludouic. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 12. numero 10. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 11. num. 144. Ioannes Vincent. Hondedeus, in in conſilio 58. num. 78. libro primo. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 79. num. 36. & deciſione 70. numero 4. Ioſephus de Ruſticis, vbi ſupra, ex numero 62. Maſcardus, de probationibus, tomo primo, concluſione 343. per totam. Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, prima parte, quæſt. 16. num. 5. Ludouicus Caſanate, in conſilio 9. num 14. Stephanus Gratianus, diſceptationum Forenſium, cap. 136. num. 14. & 15. fol. 319. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 5. littera M. concluſione 298. numero 3. & ſeqq. folio 770. Leand. Galganetus, de condit. & demonſt. 2. parte, cap. primo, quæſtion. 19. num. 4. & ſeqq. folio 136. quò loci rectè confutauit Alciatum, in conſil. 5. numero 20. libro 3. dum ſtatuit contrarium in vltimis voluntatibus; quippè cùm illis principaliter id obtineat, & in ipſis ſuperiores omnes Authores, maiori ex parte loquantur. Et eadem part. 2. cap. 3. quæſtione 5. numero primo, folio 272. & prima parte, cap. 92. folio 90. inquit, quòd modus accipitur multis modis, vt latius ibi: & quod diffinitur, vt ſit moderatio quędam diſpoſitioni adiecta, aggrauans eum, qui honoratur, in tempus diſpoſitionis perfectæ: l. demonſtratio, §. vltimo & l. quibus diebus, §. Termilius, ff. de condit. & demonſt. vbi Bartolus, numero primo, & ibidem, Socinus, numero ſeptimo, ſcribit Bartoli diffinitionem à cæteris recipi: quibus accedunt quamplurimi ex nunc relatis. Aretinus etiam, in conſil. 93. in fine, & in conſil. 149. col. prima. Alexander, in conſ. 10. 2. n. lib. . 2. Ruinus, in conſ. 60. n. 5. lib. 2. Alciatus, in conſ. 236. n. 2. lib. 2. Craueta, in conſil. 56. n. 1. Menochius, in conſilio 78. num. 16. libr. 1. & in conſilio 131. numer. 1. & 2. libro 2. Antonius, Gomezius, tomo 1. variar. cap. 12. num. 70. Hondedeus, dicto conſil. 58. num. 72. Cæſar Barzius, deciſione 81. num. 6. Marc. Anton. Eugenius, dicto conſ. 93. num. 30. & 31. Modus autem per quæ verba inducatur, & à conditione diſtinguatur; explicarunt ex propoſito poſt alios multos Authores Cardinalis Dominicus Thuſus, practicarum concluſionum iuris, tomo 5. littera M. concluſ. 299. per totam, fol. 771. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 79. numer. 3. & ſeq. & numer. 20. & ſeqq. & numer. 16. & ſeq. Pat. Ludouic. Molina, tomo 2. disputat. 208. per totam, folio 1270. Parladorius, differentia 147. Ioſephus de Ruſticis, in proœmio ad d.l. cum auus, dicto cap. 3. ex num. 54. Leand. Galganetus, de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 3. quæſione prima, & ſeqq. ex folio 271. vſque ad folium 283. & primæ parte, cap. 95. per totum, fol. 93. vbi quod modus inducitur perſequentia: per dictionem vt, ita vti dummodo; per hæc verba, ea conditione: per dictionem poſtquam, ne, ad, pro, provt, in, ſic, per pronomina. Et ij quidem in eo conueniunt, quod ſcilicet conditio, & modus inter ſe differunt ab initio, in fine tamen conueniunt: quia fine inſpecto, modus etiam impleri debet, ſicut conditio, tam ab initio quàm ex poſt facto, ne diſpoſitionem reſoluat, vt inferius dicetur, & per Galganetum, referendum infrà, Hieronymum Gabrielem, in conſil. 5. num. 9. libro primo, & in conſil. 20. numer. 74. libro 2. Marc. Anton. Eugenium, dicto conſil. 93. numer. 31. & idcirco Pariſius, in conſilio 11. numero 37. in principio, & in conſilio 5. numero 12. libro 4. Menochius, in conſilio 262. num. 9. 10. 11. & 12. lib. 3. non male tradiderunt, quod modus eſt quædam in futurum reſolutiua conditio; finem namque, & exitum conſiderant, (vt vides) & refert, & ſequitur Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 63. num. 14. folio 393. Galganetus, prima parte, cap. 102. ſub numer. 4. verſic. item modus à conditione differt, fol. 103. qui addit, quod ideò modus aliquando appellatur conditio: cap. cum Ioannes, de fide inſtrumentorum, vbi Abbas, & Felinus, numero 2. Conueniunt etiam, conditionale relictum, diſpoſitioném ve conditionalem, non dici ex eo ſolum, quod dicatur, quid fieri ſub conditione, ſed inſpienda fore alia verba loquentis, diſpoſitionémve facientis, an ſcilicet conditionem importent. Verba namque ſub conditione, quandoque denotant modum, & quandoque, quæ videntur ſub modo, conditionem. Ita ſanè, atque magiſtraliter tradidit Bartolus, in l. quibus diebus, §. Terumilius, numer. 5. & 6. ff. de condit. & demonſt. Baldus, in conſilio 219. num. 5. lib. 2. Alexander, in conſil. 20. colum. prima, libro ſexto, Aretinus, in conſilio 93. num. 11. Pariſius, in conſilio 19. numer. 257. libro 2. Craueta, in conſil. 59. num. 1. Gratus, in conſilio 59. numero primo, & in conſilio 202. numero 2. libro 2. Tiraquellus, de retractu conuention. §. 2. gloſſ. 1. numer. 76. qui ad hoc citant communiter text. in l. 2. in fine, ff. de donat. Marc. Anton. Eugenius, in conſil. 93. num. 7. & 8. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectus. vltimar. voluntat. libro 10. tiul. 12. num. 12. 15. & 16. Menochius, in conſilio 131. numero primo, & 2. lib. 2. Hondedeus, in conſilio 58. numero 71. & ſeqq. lib. 1. Idcirco, etiamſi verba expreſſa ſignificent modum, & ex voluntate teſtatoris, non ſolum expreſſa, ſed etiam tacita colligatur, quod onus iniunctum prius debet impleri, quàm quis percipiat emolumentum, ſemper conditio, non autem modus debet intelligi. Cum autem onus à teſtatore iniunctum, debet impleri poſt acquiſitum emolumentum, quacunque figura verborum, & loquendi formula vſus fuerit diſponens; intelligitur modus, & non conditio, etiamſi teſtator dixerit, lego ſub tali conditione, vt aliquid facias: Mantica, Nonius, Simon de Prætis, & Menochius, cum quibus ita adnotauit Hondedeus, dicto conſil. 58. num. 71. & quatuor ſeqq Marc. Anton. Eugenius, d. conſil. 93. numero 50. & duobus ſeqq. Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſt. 4. illatione 8. numer. 18. dicens, quod verba modalia habent vim conditionis, quando hoc ex mente teſtatoris conſtat. Et inde infert animaduertendum, quod quando aliquid eſt expreſſum in diſpoſitione teſtamentaria, vel alterius generis, per verba importantia de ſui natura modum, & conditionem, apparet tamen tacitè, vel expreſsè, teſtatorem voluiſſe, quod primo impleatur illud, quod erat expreſſum per verba de ſui natura importantia modum, quod impleri debet, vt conſequatur emolumentum; talia verba mutant naturam, & non faciunt modum, ſed conditionem: l. Thais ancilla. §. Stichus, ff. de fideicom. libertat. l. in conditionibus, §. 1. quæſitum, §. 1. ff. de condit. & demonſt. ac denique ſcribit in hunc modum: Ex qui reſolutione inferri poteſt ad clauſulas maioratus, quæ habent verba modalia, quod ſi ex verbis præcedentibus, & ſequentibus, & ex mente teſtatoris colligi poſſit, voluiſſe teſtatorem conditionibus grauare ſucceſſores, quamuis ex iuris rigore verba modalia appareant, ſeruanda erit voluntas teſtatoris.

