- 148 Legitimatio vera & propria dicitur, quando quis reſtituitur ad primæua naturæ iura, quamuis facultas ſuccedendi ſit limitata, & reſtricta ad patris voluntatem. Idque ex veriori, & communiori Interpretum ſententia, quæ latè comprobatur, & defenditur. Ratio etiam eiuſdem, adeo concludens redditur, vt ſuperioris, contrariæque ſententiæ ratio diluatur omninò.
- 149 Legitimationes, quæ in hiſce Hiſpaniarum Regnis, & in aliis, cum prædicta clauſula, quatenus pater voluerit, vel pro eo, quæ pater reliquerit, conceduntur; verè & propriè legitimationes eſſe, prout hic adnotatur. Et ſic facultas ſuccedendi limitata, & reſtricta ad patris voluntatem, non alterat ipſam legitimationem, & num. ſeq.
- 150 Perſona quando plenè & integrè legitimatur, & natalibus restituitur, etiamſi excipiatur aliquis caſus, non ideo dicitur, non verè & plenè legitimatus. Sicque in Hiſpania dici non poteſt, quod non ſit verè legitimatus quis, quando aliàs plenè & integrè legitimatur, ex eo quod caſus nobilitatis excipiatur.
- 151 In legitimatione quamuis non ſint omnes caſus plenæ legitimationis ſpecialiter & expreſſè enumerati, ſufficit tamen aliquos enumerare, & adiicere, clauſulam generalem, quæ communiter adiici ſolet, & vim caſus expreſſi habet, vt legitimatio plena, & non limitata dicatur.
- 152 Legitimatum ex Principis reſcripto, quantumcumque amplo, non gaudere nobilitate, niſi eſſet filius naturalis, qui abſque legitimatione gaudet.
- 153 Legitimationes in Hiſpania, maiori ex parte pro filiis ſpuriis concedi, pro naturalibus etiam filiis quandoque, ſed non ita aſſiduè. Et ſi pro eiſdem naturalibus filiis concedantur, cuius effectus, aut vtilitatis futuræ ſint, attentis Hiſpaniæ etiam legibus recentioribus, & num ſeq. vſque num. 158.
- 154 Naturales filij ex teſtamento patris, in ſola quinta bonorum parte ſuccedere poſſunt, extanibus filiis legitimis, etſi reſcripto Principis legitimati fuerint.
- 155 Naturales filij non ſuccedunt ab inteſtato parentibus, extentibus filiis legitimis, vel legitimatis.
- 156 Eis autem deficientibus ſuccedunt in duabus vnciis, hoc eſt in ſexta parte bonorum.
- 157 Naturales filis poſt leges Tauri, & nouæ collect. Regiæ, poſſunt hæredes inſtitui à patre, deficientibus deſcendentibus legitimis, etiamſi extent aſcendentes legitimi.
- 158 Legitimatum, cuius ſucceſſio limitata eſt, verè & propriè legitimatum dici (vt ſupra annotatur) non tamen inde ſequi, quod ei legitima debeatur præcisè, vel ſupplementum legitimæ petere poſſit, ſiue aliquid contra voluntatem patris conſequi, vt latius his adnotatur.
- 159 Et rationibus contrariæ partis, vel vno ſolo verbo reſpondetur.
- 160 Legitimatus, ſi ſit habitus ex parentibus, inter quos eſſe non poterat matrimonium, ſtante impedimento iuris canonici, vel diuini; tunc etſi ſucceſſio non ſit limita, nec in perſona demus diminutionem legitimationis, erit diſpenſatio, & non legitimatio. Et conſequenter filius ſpurius legitimatus, ſuccedet tantum ſecundùm voluntatem patris diſpoſitiuam, vel permiſſiuam; contra voluntatem verò patris nihil conſequetur, nec legitimæ petendæ, vel ſupplementi ius habebit.
- 161 Legitimatum, cuius ſucceſſio eſt limitata, vel diſpenſatum, in eo quod ſibi relinquitur à patre, poſſe grauari, ſibíque onus imponi, prout latiùs hîc obſeruatur.
- 162 Et Iacobi Menochij, ex ſententia Baldi traditio quædam in propoſito ſingularis admodùm, & opportuna expenditur.
- 163 Mutationem voluntatis in dubio non præſumi, ſicque nec teſtatorem ſuam renocaſſe, atque mutaſſe diſpoſitionem.
- 164 Excluſio vnius, eſt incluſio alterius.
- 165 In parte qui reuocat, reliqua omnia confirmare cenſetur.
- 166 Comiti ſi data eſt poteſtas reuidendi ſtatuta, & ipſe quædam improbat, cætera confirmare videtur.
- 167 Teſtator in codicillis receſſiſſe non videtur à diſpoſitis in teſtamento, ſed ab his tantum rebus, quas reformauit; ſicque in dubio interpretatio ſumitur, quod teſtator in codicillis non videatur mutare ea, quæ in testamento diſpoſuerat.
- 168 Legata, & fideicommiſſa tamet ſi in codicillis adimi poſſint; id verum exiſtimatur, niſi in contrarium conſtet de mente teſtatoris, de qua conſtare dicitur apertè, vbi limitata fuit ademptio fideicommiſſi in codicillis, & non in totum.
- 169 Per ademptionem vnius rei, non ſequitur ademptio alterius, quando res ſunt ſeparabiles.
- 170 Teſtator quod voluit tempore teſtamenti, ſemper poſtea voluiſſe præſumitur.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione, atque Regij Hiſpalenſis Senatus definitionibus, ſeu deciſionibus nonnullis illuſtrandis (de quibus nunc agitur) obſeruandum, & conſtituendum erit primo loco, inter D. Franciſcum Nuñez de Prado ex vna parte, & patrem Fr. Franciſcum de Prado, piæ cauſæ, ſiue patronatus à teſtatore inſtituti patronum, ex altera parte, ſuper ſucceſſione bonorum. And. Nuñez de Prado, lite mota, & ab inferiori ex cauſa appellationis ad eundem Senatum allata, quamplura etiam (ſicut grauamina [Regij Hiſpalenſis Senatus in materia us cap. deciſiones quatuor illuſtres.] quamplura proponebatur) in controuerſiam, & litem excitara fuiſſe: inter alia autem id principaliter inquiri, & agitari, vtrum ſcilicet teſtamento priori, & ſolemniter confecto, an codicillo poſteriori, & prioris voluntatis teſtamentariæ circa modum vocationis, atque erectionis dicti patronatus derogatorio, ſtandum eſſet nec ne? Nam ſi ex codicillo poſt teſtamentum condito, alterari, ſiue mutari teſtamenti diſpoſitionem circa eiuſdem patronatus inſtitutionem valide potuiſſe, de iure compertum fuerit; planum equidem adeo erit, ipſius piæ cauſæ ius, vt de iuſtitia eius ambigi non valeat vllo modo; quamuis & tunc, ex aliis contentiones nonnullæ oriantur inter partes, quæ ex proceſſus actis latius apparent. Si verò teſtamentum in ſuo robore manſiſſe, non obſtante codicillo poſtmodum confecto, dixerimus; neceſſariò equidem ſequetur, non antea eiuſdem piæ cauſæ inſtitutioni, ſiue patronatus erectioni locum futurum, quam ſi dictum D. Franciſcum Nuñez Prado abſque liberis, & liberos etiam eius ſine prole deceſſiſſe contigerit.

Idcirco breuiter præmittendum, quò clarior, & diſtinctior res demonſtretur, quòd an. Domini 1605. dictus And. Nuñez de Prado defunctus (qui dictum filium D. Franciſcum legitimauerat per reſcriptum Principis, & legitimationem in forma communi, & ampliſſima ſibi concessam) & D. Eliſabetha de Mercado vxor eius, viginti millium ducatorum donationem inter viuos irreuocabilem fecerunt in fauorem dicti D. Franciſci Nuñez de Prado, filij ſpurij dicti Andreæ, & ab eo ex ſoluta habiti, conſtante matrimonio cum dicta D. Eliſabetha, & conditiones nonnullas adiecerunt, vt ex tenore ſcripturæ eiuſdem donationis apparet. Poſtmodum pater ipſe in quodam teſtamento, & in alia ſcriptura inter viuos confecta, conditiones ipſas primæ donationis alterauit, de quo non ambigitur. Deinde etiam, alio & vltimo teſtamento condito, idemmet And. Nuñez de Prado dictum filium ſpurium (ſed iam reſcripto Principis legitimatum, ſeu diſpenſatum) hæredem inſtituit vniuerſalem omnium bonorum ſuorum, & adiecit, que ſi no tuuiere hijos legitimos de legitimo matrimonio, y eſtos no tuuieren hijos, que en tal caſo funda un patronazgo de ſus bienes, para caſar, o entrar monjas donzellas de ſu linage, y las nombra, y ſeñala, & c. Y que en caſo que no aya donzellas de ſu linaje, ſe diſtribuyà ſus bienes en probres de la parrochia, redempcion de captiuos, y capellanias; y nombra por ſus patronos a la dicha doña Yſabel de Mercado ſu muger, y al dicho fray Franciſco de Prado ſu hermano; y que las dichas dotes ſe den a las donzellas mas probres, & c. Poſt hæc autem, atque eodem anno codicillum fecit teſtator ipſe, quo in effectu ſtatim poſt mortem ſuam, & non expectata dicti filij, nec filiorum eius morte, ſtatuit, quod dicta cauſa pia erigeretur, atque inſtitueretur, cuius contrarium (vt vides) in teſtamento ſtatuerat, nec antea voluerat incipere cauſam piam, ſiue patronatum, quam mortuo dicto filio abſque liberis. Sicque teſtamenti diſpoſitionem in dicto codicillo non modo alterauit, ſed etiam reformauit omnino, & in hæc verba: Item digo, que por quanto por el dicho mi testamento yo mandè cierto patronazgo, y caſamiento de donzellas, para que gozaſſen de los dotes, quæ por el dicho patronazgo dexo nombrados y ſeñalados despues delos dias de la vida de don Francisco de Prado mi byo, como mas largamente ſe cuntiene en la clauſula de la fundacion del dicho patronazgo, a que me refiero. Aora es mi voluntad, y mando que luego que yo fallezca deſde el dia de mi fallecimiento adelante ſe cumpla, y pague el dicho patronazgo, que por el dicho teſtamento dexo inſtituydo, y fundado, y conforme a las clauſulas y llamanientos del, ſin que ſea neceſſario eſperar a que fallezca el dicho don Franciſco mi hijo, &c.

His ergo (vt dixi) contingentibus, & dicto And. Nuñez de Prado teſtatore defuncto, perſonæ relatæ ad diuiſionem, & partitionem bonorum prouocarunt, & nominatis Tertiis, qui partitioni præeſſent, & ipsam iuridicè conficerent, ad eum modum ipſimet tertij partitores diuiſionem fecerunt, vt inſtitutionem dicti filij teſtamento factam pro reuocata, & annullata ex dicto codicillo & diſpoſitione eius haberent, atque ſtatim piam cauſam, ſiue patronatum incipere non expectata morte eius, declararunt. Eidem autem filio ex corpore hæreditatis tanquam æs alienum viginti mille ducatorum ex dicta donatione dederunt, atque ex cæteris bonis, dimidia parte vxori applicata, alteram dimidiam integram dictæ cauſæ piæ reliquerunt. Et Iudex inferior diuiſionem & partitionem approbauit in omnibus, à qua cum appellatum eſſet. Senatus noſter eiuſdem ſententiam, & dictam diuiſionem bonorum confirmauit; addidit tamen, dictum filium pro tempore vitæ dictæ D. Eliſabethæ vxoris teſtatoris defuncti, habiturum dimidiam partem reddituum, & prouentuum patronatus, ſiue dimidiæ partis bonorum, quæ cauſæ piæ aſſignata fuere, vſumfructum pro dicto tempore, prout teſtator ipſe in codicillo ordinauit expreſſum. Alia denique pro vita ipſius filij dari eidem decreuit Senatus. In cæteris autem ipſius filij prætenſiones in conſideratione non habuit, prout nec habuit legitimationem Principis in fauorem dicti filij. atque in forma communi legitimationum huius Regni expeditam, & datam, cuius virtute, atque ex teſtamenti diſpoſitione vniuerſam patris hæreditatem filius ipſe petebat, ſicque maiori ex parte in fauorem dicti patronatus, ſiue cauſæ piæ, & pro codicillo contra teſtamentum definiuit Senatus.

Deciſio autem ipſa Senatus noſtri Regij Hiſpalenſis, vt iure, & ratione, atque authoritate comprobetur, ea inprimis commemorabuntur, quæ pro parte dicti filij legitimati, & in teſtamento inſtituti ponderabantur, atque expendebantur tunc, & latiùs ponderari at que expendi nunc valent: poſtmodùm verò contrariæ partis fundamenta, & rationes adducentur quæ Senatus eiuſdem definitiones, ſeu deciſiones comprobant omnino, ac eiſdem partis alterius rationibus solutionem præſtant veriſſimam: & in articulo legitimationis nonnulla detegunt, hactenus forſan non ita dilucidè, & diſtinctè, nec etiam ingenti adeò ſtudio, & labore, & librorum omnium originali & prolixa lectura elaborata & reſoluta, prout nec etiam ſic digeſta.

Primò itaque pro parte dicti D. Franciſci contra dictam Cauſam piam, ſiue patronatum, & patronos, vt ex dicto codicillo, hæredis inſtitutio teſtamento facta reuocari non potuerit, neque dictus teſtator ſtatuere, quòd dicta Cauſa pia, & patronatus inciperet ſtatim ipſo mortuo, nec tempus mortis dicti filij ſpectaretur, quod in effectu fuit racitè adimere hæreditatem, quam in teſtamento dederat; & piam Cauſam in codicillo inſtituere; adſtringere non parum videbatur: non modò de iure communi certiſſimum eſſe, codicillis hæreditatem neque dari, neque adimi poſſe iure directo, l. quidam cum teſtamanto. §. ſed cum veteres, C. de neceſſariis ſeru. hæred. inſtit. l. hæreditas. C. de his quibus vt indignis. l. 2. C. de codicillis, l. non codicillum. C. de teſtament. §. codicillis, cum §. ſeq. Inſtitut. de codicillis, l. 2. tit. 12. partit. 6. & exornant permultis Menchaca, de ſucceſſion. creatione, lib. 3. §. 25. numero 2. vbi huius deciſionis rationes duodecim aſſignat. Ioannes Matienzus, in l. 2. tit. 4. lib. 5. gloſ. 9. ex numero 16. vſque ad num. 25. qui num. 21. triplicem reddit rationem cæteras autem nouem traditas per Menchacam, exiſtimat non eſſe finales, ſed perſuaſiuas: Ioannes Gratianus, regula 74. per totam, Michaël Graſſus, §, codicillus, num. 13. & 14. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, gloſ. 32. principali. ex num. 8. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. ſolut. 10. ex n. 14. vbi exornat, fol. 163. Petr. Gregorius, in ſyntagmate iuris, lib. 43. cap. 1. ex d. num. 3. Antonius Pichardus, in §. codicillis, ex num. 1. Inſtitut. de codicillis. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 2. littera, C. concluſ. 406. fol. 908. Verum etiam de iure huius Regni, poſt deciſionem l. 3. Tauri, quæ hodie eſt l. 2. titu. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. Id ipſum ſeruandum, nec poſſe hæreditatem directò dari, vel adimi codicillis. Nam licèt ex eiſdem legibus Regiis, & teſtamentum, & codicillorum ſolemnitates exæquatæ fuerint, & per conſequens videri poſſet eo ipſo, quem in codicillis directò poſſe inſtitui, ſicut & in teſtamento olim poterat, cùm ratio, quare in codicillis hæres inſtitui non poterat de iure communi, ea eſſet, quia ſcilicet minor erat ſolemnitas codicillorum, quàm teſtamentorum: tamen quia non ea fola ratione, ſed aliis pluribus rationibus id ab antiquis Iure conſultis deciſum fuerat, vt eleganter obſeruauit Ludou. Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 2. capit. 8. num. 30. qui articlum diſputat ex num. 28. vſque ad num. 40. quod non obſtante conſtitutione dictæ l. 3. Tauri, hodie non poſſit hæreditas dari, nec adimi in codicillis; crebrius tenuerunt huius Regni Interpretes, prout aſſerit Molina, vbi ſupra, num. 29. qui hanc opinionem ſemper veriorem ſibi viſam fuiſſe aſſerit. Et eandem ſequuntur rodericus Suarez, in l. quoniam in prioribus, in prima limitatione, num. 32. Anton. Gomezius, in d.l. 3. Tauri, num. 71. Tellus Fernandez ibidem, num. 25. Ferdinand. Vazq. Menchaca, de ſucceſſ. creatione, lib. 3. §. 25. ex num. 7. 8. & 9. & num. 19. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, dicta gloſ. 32. num. 26. & 27. Guill. de Ceruantes, in ipſa l. 3. Tauri, num. 15. & ſeq. vbi contrariæ partis fundamentis ſatisfacit, & reſpondet: Ioan. Gratian. regul. 74. num. 7. & quatuor ſeqq. vbi hanc partem tuetur, & contrariam improbat: Aluarad. de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. §. 1. num. 103. & tribus ſeqq. vbi Ludouici Molin. opinionem relatam ſequitur conſtanter, & inquit, quòd opinio contraria nunquam ſibi placere potuit, vel eo ſolum fundamento, quòd non ex ſola ratione, quòd adæquata in teſtium ſolemnitate ſint teſtamenta, & codicilli ex dictis legibus Regiis, ſequitur inde, quòd in codicillis ſicut in teſtamento hæreditas dari, & adimi poſſit, cum ſunt quamplures aliæ differentiæ inter teſtamentum, & codicillos, & ius antiquum commune adeo expreſſum, nec iure Regio correctum, ſeruandum ſit, nec eiuſdem correctio per tacitos, atque ſubauditos intellectus inducenda, vt Molina ipſe probauit vbi ſup. num. 29. quam etiam & ſuperiorem ſententiam amplectitur Azeuedus, in l. 2. tit. 4. lib. 5. num. 40. per totum, dicens, quòd ſemper tenuit, & tenet, quòd etiam hodie non poſſit directè dari, vel adimi, vel immutari hæredis inſtitutio in teſtamento facta, & ſubiicit verba ſequentia: Nam cum lex noſtra hoc non dicat, tanquam minutiua ſolemnitatum, & correctoria, intelligendum non eſt, id dispoſuiſſe, neque velle in hoc corrigere iura antiqua. Item quia cum lex noſtra quoad ſolemnitatem obſeruandam in confectione teſt amentorum & codicillorum loquatur, & diſponat, quorsùm quæſo eſt intelligendum diſpoſuiſſe circa hæredis inſtitutionem, directè, vel iure obliquo relinquendam in codicillis. Item quia quantumuis lex præcedens diſponat valere teſtamentum quoad in ea contenta, quamuis nullus ibidem hæres inſtituatur, quid hoc, quoad propoſitum noſtrum, vbi teſtator de hærede prouiſit. Et inferius concludit eodem num. 40. in fine: Hanc opinionem veriorem eſſe, & tenendam in iudicando, & conſulendo, & ſecundum eam ſciuiſve conſultum per maximos Aduocatos in facti contingentia: tenet etiam ipſam ſententiam Hierony. de Cæuallos, practicar. commun. contra communes, q. 264. n. 4. in illis verbis: Sed verius exiſtimo, quod etiam hodie neque dari, neque adimi poſſit hæreditas codicillis, neque ſubſtitutio pupillaris facta in teſtamento poſſit in codicillis reuocari, quia dicta lo. 3. Tauri, non eſt correctoria iuris communis.

Et latiùs comprobat idem Cauallos, quæſt. 730. vbi defendit, quòd hæreditas directò dari, vel adimi codicillis non poteſt, etiam fauore liberorum. Idque ex ſententia Baldi, quem magis communiter ſequuntur quamplurimi Authores ibi relati contra Bartolum, & eius ſequaces: & ſubdit, videri hodie approbatam per leg. tertiam Tauri, vbi eadem ſolemnitas requiritur in teſtamento inter liberos, quæ inter extraneos, & quòd hæc opinio eſt verior, & tenenda, tam de iure communi, quàm de iure Regio, vt ſcilicet nec dari, nec adimi codicillis poſſit hæreditas, & ſequenda in Palatiis, & Scholis, cùm ſit verior, & communior. Denique & in eodem placito fuit expreſſim Antonius Pichardus, in dicto §. codicillis, Inſtitut. de codicillis, numero 12. nam cum excitaſſet præfatum dubium, vtrùm hodie codicillis iure directo hæreditas dari, vel adimi poſſit, & nouam (vt ipſe profitetur) pro rei explicatione diſtinctionem conſtituiſſet; tandem quod attinet ad noſtrum propoſitum concludit n. 12. in hæc verba: Factum autem teſtamentum, ſi vel ante codicillos, vel poſt codicillos ſit, intrepidè affirmo, codicillis (ſi codicilli ſint) hæreditatem teſtamento relictam, nec adimi, nec minui poſſe, quia teſtamentum primum nonniſi alio æquè idoneo tolli potuit, &c. Et ſic adhæret omnino communiori Interpretum huius Regni ſententiæ, hæreditatem etiam hodie nec dari, nec adimi codicillis poſſe, ſi teſtamentum antea factum ſit; quo nihil opportunius, & magis in terminis noſtris dici potuit, cùm in eiſdem verſemur; & in teſtamento ante codicillum facto, quo pater filium prædictum hæredem vniuerſalem omnium bonorum inſtituerat, poſtmodum autem, ſic minuit, vel adimit in codicillo, vt nihil vltra anteà in vita, & irreuocabiliter donatum, & dimidiam partem vſusfructus bonorum patronatus pro tempore vitæ vxoris reliquerit, & ita in effectu adimitur hæreditas anteà. Quando verò nullo facto teſtamento, codicillos aliquis fecit (inquit ipſe Pichardus) quod directò etiam in eis hæreditatem dare poterit, cum eorum, & tementorum eadem ſit ſolemnitas ex legibus huius Regni; ſed hoc caſu magis teſtamentum nuncupandum quam codicillos, vt latiùs ibi fundat, & poſt dictas leges Regias, iuridicè (vt arbitror) per dictum Authorem annotatur.

Deinde & ſecundò pro eadem parte vrget in caſu præſenti dici non poſſe præfatam diſpoſitionem in fauorem piæ Cauſæ factam, ſiue Cauſam ipſam eſſe piam, cuius fauore id diſponitur in codicillo, quod ſupra enuntiaui, vt ſic in eo adimi, & dari potuerit hæreditas modo prædicto; nam in illo dubio, vtrum dotis cauſa cenſeatur pia, Laurent. Calcan. in conſ. 31. col. 5. poſt medium, animosè, & contra communem Scribentium ſententiam defendit, quod communis illa Doctorum allegatio, quòd dos ſit cauſa pia, eſt error communis; & quod non eſt, neque eſſe poteſt cauſa pia reſpectu ſui ipſius dotis, & in ſe ipſa; & quod ſententia Gloſſæ, & Doctorum non probatur in l. cum is, §. ſi mulier, ff. de condictione indebiti. Quia dicit, quod loquitur de pietate reſpectu dotantis, non autem reſpectu dotis. Quæ etiam reſponſio adaptauit ad alterum text. nempè ad l. 1. §. ſed ſi libertus, ff. ſi quid in fraudem patroni, in illis verbis: Sed ſi libertus filiam dotauit, non videtur patronum fraudare, quia patris pietas non eſt reprehendenda. Et ſic videtur probari, quod pater dotans filiam, exercet circa eam actum pietatis. Et cum textum allegat Baldus in conſ. 456. in fine, vol. quinto. & reſponſionem nunc traditam ſic adaptari, vt dixi, notauit, & Calcani ſpecificam mentionem fecit Petrus de Peralta in l. 1. ff. de legat. 2. num. 27. in princip. fol. mihi 20. & id ipſum quod Calcanus tenuerunt alij Authores relati per Andr. Tiraquellum de priuilegiis piæ cauſæ, in præfatione, in verſ. ſed aduerte quod communis opinio, per Cephalum etiam in conſilio 216. ex numero 3. cum ſeq. libro 2. & quamuis ita ſimpliciter, atque indiſtinctè ſententia hæc Calcani, & ſequacium non admittatur, cum diſtinctione tamen admitti ſolet communiter, videlicet, quòd dotis cauſu, ſine legatum dicatur ad piam cauſam, quando dos datur, vel promittitur, vel in teſtamento relinquitur pauperi mulieri, non aliàs; ſicuti ſcripſerunt Bartol. in l. alio, n. 2. ff. de alimentis legatis, Bald. in authent. niſi rogati, num. 7. : C. ad Trebellian. Corncus, Roman. Alexan. Ripa, Ruinus, Iaſon, & alij multi, cum quibus ſic ſcripſit Tiraquel. in præcitata præfatione, colum. 12. verſic. item cum dos: & in priuileg. 114. in fine, colum. 123. Baldus Nouellus, in tractatu de dote, p. 5. num. 2. & per totam, dicens, quod dos non concernit cauſam piam ſtricto modo ſumendo, & ſic non habet priui egia cauſæ piæ, niſi quando donaretur, vel legaretur pauperibus Ioan. Cephal. d. conſ. 219. num. 3. lib. 2. Benincas, tractatu de pauper. quæſt. 5. num. 14. cum ſeq. Marin. Freccia, de feudis, lib. 2. quæſt. 5. num. 18. pag. 121. D.

Franciſcus Sarmientus, in l. ſi quis Titio, §. ſi hæres, n. 5. ff. de legat. 2 Petrus de Peralta, in dicta l. 1. ff. de legatis 2. dicto num. 27. vbi inquit, tenendam eſſe communem ſententiam, quòd dotis cauſa ſit pia, etiam reſpectu eiuſdem dotis, habita relatione ad ipſam fœminam dotandam, vel dotatam, quando dos datur, vel promittitur pro muliere paupere; aliàs non diceretur cauſa dotis pia, provt aiebat Calcanus. Nam ſi dotatur diues, dos non eſt cauſa pia, quia neque dotans aliquid pietatis gerit, licèt ſit donatio gratuita, & opus laudabile. Et per contrarium, ſi dotatur perſona inops, ipſum opus eſt in ſe pium, & pariformiter ipſa dos, non poteſt non eſſe cauſa pia in ſeipſa. Quod (vt vides) eleganter & eruditè traditur per Peraltum. Qui etiam ponderat l. 35. tit. 14. partit. 5. & dicit, ſic intelligendam, utque temperandam, provt dictæ leges iuris communis temperantur communiter, an ſcilicet pauperi, vel non pauperi, vel diuiti dos detur, vel teſtamento legetur, Et eandem reſolutionem ex pluribus aliis Authoribus tradidit Cardinalis Mantica, de coniect. vltim. volunt. lib. 6. titul. 3. n. 22. & 23. vbi reſoluit, dotis & alimentorum legatum non intelligi ad pias cauſas, niſi pauperi relictum ſit, & quòd ſit pauper, debere probari; nec ſufficere quòd teſtator dicat ſe legare pauperi. Et verumque, tam in alimentis, quam in dote probauit Menoch. lib. 4. præſumpt. 115. num. 13. & tribus ſeqq. Franciſc. Burſatus, in conſ. 179. num. 28. 29. & 30. lib. 2. vbi expendit textum extraordinarium, in authent. de reſtitutione, §. ſi verò & ipſam, Marcus Antonius Natta, in conſ. 666. n. 3. vol. 4. Alex. Trentacinquius, variar, reſolut. lib. 1. titulo de pia cauſa, n. 13. & 14. fol. 186. ſed in caſu præſenti diſpoſitio non fuit pro pauperibus maritandis, ſed abſolutè pro maritandis virginibus de ſua cognatione, nec paupertatis mentionem fecit, nec eam qualitatem requiſiuit teſtator; ergo dici non poteſt, hoc opus pium eſſe loquendo de opere pio priulegiato, nec legatum, ſiue diſpoſitionem ita factam, piam cauſam dici.

Et vrgetur difficultas, quoniam cum teſtator virgigines de ſua cognatione, & ſic conſanguineas (vt dixi) vocauerit, non videtur dici poſſe cauſam piam eſſe, iuxta communem illam Interpretum traditionem, quòd in dubio cùm duæ poſſunt capi coniecturæ, vna quòd diſpoſitio ſit facta contemplatione conſanguinitatis, altera quod ſit facta intuitu paupertatis, & conſequenter pro anima teſtatoris magis præſumitur facta contemplatione conſanguinitatis, inſpecta cauſa naturali, quæ potentior eſt, quam accidentalis: argumento l. tutot, §. quætutoribus, ff. de excuſat. tutorum, per quem textum ita ſane ſcripſerunt Baldus, Romanus, Decius, Alciatus, & Cephalus, quos recenſuit Cardinalis Mantic. de coniectur. vltimarum volunt. lib. 6. titul. 3. num. 19. fol. 215. vbi dixit, ab hac ſententia (licet dubitauerit) non tamen auſum eſſe recedere Andr. Tiraquel. in præfatione tractatus piæ cauſæ fol. 9. & ipſe ab ea receſſit, vt infra videbitur num. 90. ſuperiorem autem ex Baldo, Romano, Decio, & aliis nunc relatam ſequuti etiam fuere Tiraquellus idem in l. ſi vuquam, in verbo, donationem. num. 57. Azebue dus, in conſilio 16. num 14. 15. & 16. vbi citat Bartol. Bald. Socinum ſenior. Calcanum, Crauetam, Romanum, Pariſium, Cephalum, Laram, & Peral. tam, ita tenentes: Iacobus Menochius, lib. 4. præſumptione 115. num. 5. & num. 9. qui poſt Gloſſam. Baldum, Romanum, Decium Tiraquellum, Alciatum, & Cephalum tradidit, quod legatum relictum pauperi ſanguine coniuncto. non preſumitur ad piam cauſam, & ob paupertatem factum, ſed ob ſanguinis affectionem: Ludouicus Caſanate in conſilio 27. num. 11. & 12. & inde Ioannes Gutierrez, canonicarum quæſtionum, lib. 2. cap. 11. num. 39. ex Corduba, & Lambertino probauit, quod legatum relictum conſanguineis pauperibus, debetur conſanguineo propinquiori, etiamſi aliquis conſanguineus ſit pauperior, quia ſcilicet conſanguinitatis cauſa præferri videtur à teſtatore.

Denique, atque ex alio augeri difficultas videtur, quod in conſideratione haberi non debeat, teſtatorem ipſum in dicto codicillo ordinaſſe, atque diſpoſuiſſequòd deficientibus virginibus de ſua cognatione, dicta bona inter pauperes diſtribuerentur: & pro redemptione captiuorum, & tres erigerentur, atque fundarentur capellaniæ; Nam adhuc videtur quòd cauſa pia dici non debeat quantum ad priuilegia, quia illa non conceduntur, niſi quando legatum primariò & principaliter reliquitur ad pias cauſas, non verò quando ſecundariò deficiente prima & principali diſpoſitione; ita ſane annotauit Bartolus in l. vltima, num, 1. ff. de his quæ pro non ſcriptis habentur. Et dicit ſingulare Iaſon, in l. Marcellus, num. 36. & 37. ff. ad Trebellian. firmarunt Trianquellus, de priuilegiis piæ cauſæ, priuileg. 2. in verſic. hoc autem. Couarr. in cap. relatum. 1. num. 2. de teſtamentis. Alexander etiam, in l. extraneum. num. 7. & 8. C. de hæred. inſtit. vbi inquit, quod ad cognoſcendum, an cauſa ſit piam necne, debet attendi principalis diſpoſitio: Baldus in conſil. 230. in fine, lib. 5. Caſtrenſis in conſil. 197. in principio, lib. 1. Federicus de Senis, in conſil. 217. per totum. Calderinus, in conſil. 337. aliàs 8. de teſtamentis. Vbi ſingulariter inquit, quod legatum non dicitur ad pias cauſas, quando relinquitur vxori, & deinde poſt eius mortem ſubſtituitur Eccleſia. Quocirca M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 2. n. 85. ex Romano, in conſ. 206. Alexandro, in conſ. 20. circa finem, lib. 3. concludit, regulam non detrahendi Falcidiam, aut Trebellianican ex relictis ad pias cauſas, habere locum in relictis purè, aut in diem certam, ſecus in relictis conditionaliter, quorum euentus eſt incertus, provt etiam tradidit Alexander ipſe, in l. cum dotem, ff. ad. legem Falcidiam.

Verè tamen, ex hoc non modò non augetur, ſed nec inducitur aliquo modo difficultas, vtpote cum ab initio, ex præſumpta non tantum, ſed etiam velut manifeſta dicti teſtatoris voluntate, pro virginibus conſanguineis pauperibus maritandis, & pro his quæ pauperiores exiſtimant, pro anima etiam, & intuitu pietatis principaliter diſpoſitionem eſſe factam, ex his cliciatur apertè, quæ infra hoc eodem cap. ad finem ſecundi fundamenti partis contrariæ adnotabuntur. Sicq́ue cauſam ipſam ab initio fuiſſe piam credendum eſt neceſſariò, nec pendere ex futuro euentu; cum vnum, vel aliud non poſſit non euenire, vtrumque autem ex vetbis teſtatoris, & præſumpta, euidenti tamen voluntate ipſius ad cauſam piam pertineat. Ex futuro autem euentu pendeat duntaxat, an conſanguineæ pauperes, & de cognatione extiterint, nuſquam verò quod dfipoſitionis modus feruetur, iuxta quem, cum tractum ſucceſſiuum, & in futurum perpetuum diſpoſitio ipſa habeat, etiam conſiderato futuro euentu, traditiones Interpretum ſuperiores locum obtinere non poſſunt, cum ita re accepta, non modò parte aliqua, aut nomine tenus piæ Cauſæ, ſed omni commodo bonorum, & effectu ipſo voluntatis, & diſpoſitionis expreſſæ teſtatoris, pia Cauſa defraudata remaneret; quod impium eſſet, & voluntari ipſi adeò repugnans.

