- Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, part. 3. lib. 42. cap. 10. cum pluribus ſeqq. vſque ad cap. 31. ex fol. 940. vſque ad fol. 995.
- Baconius declarationum iuris, lib. 4. c. 60. & 61.
- Franciſcus Duarenus diſputationem lib. 2. c. 7.
- Hermanus Vulterius iuriſprudentiæ lib. 1. c. 73.
- Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectur. vltim. volunt. lib. 5. per totum: vbi de coniecturis, quæ verſantur circa ſubſtitutiones, agit dumtaxat.
- Simon de Prætis de eiſdem coniecturis, & interpretatione in caſu dubio, lib. 3. interpretatione 2. dubitatione 1. ſolutione 1. & ſeq. vſque ad ſolut. 11. ex fol. 53. vſque ad fol. 123.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumpt. 24. cum pluribus ſeqq. vſque ad præſumpt. 69. ex fol. 26. vſque ad fol. 64. vbi de ipſis coniecturis, atque in caſu ambiguo variis præſumptionibus, & interpretationibus.
- Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 5. num. 6. art. 15. num. 2. & ſeqq. art. 19. num. 3. & artic. 18. ex num. 13. cum ſeq. & art. 34. & 51.
- Angelus Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 1. ex. cap. 7. cum ſeq. vſque ad cap. 20.
- P. Ludouicus Molina tom. 1. tract. 2. diſput. 18. cum multis ſeqq. ex fol. 1088.
- Antonius Guibertus lib. 1. quæſt. cap. 6. & 9.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 6. ex cap. 23. cum ſeqq. vſque in finem illius libri, & ad tit. C. de inſtit. & ſubſtit. & C. de impuber. & aliis ſubſtitut. ex fol. 391. vſque ad fol. 427. vbi etiam Oſualdus, eius additionator.
- Iacobus Cancerius variar. reſol. cap. 1. de ſubſtitutionibus, per totum.
- Bernard. Græueius in addit. ad And. Gaill. lib. 2. concluſ. 131. cum ſeqq. ex fol. 395. vſque ad 423.
- D. Spino in ſpeculo teſtamen. glo. 19. 20. & 21. & ſeqq. vſque ad gloſ. 28.
- Ioan. Philipp. in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de vulg. & pup. ſubſtit.
- Anton. Pichard. ad tit. Inſtit. de vulgari ſubſtit & tit. de pupillari, ex fol. 614. vſque ad fol. 726.
- Sebaſtianus Næuius breuiter nimis, & quaſi remiſſiuè, ſelect. interpret. iuris, ad tit. ff. de vulgar. & pup: ſubſtitut.
- Ariſminus Tepatus variarum lib. 2. tit. de ſubſtitutionibus, & tit. ſeq. ex fol. 379. vſque ad fol. 397.
- Thom. Cornerius in codice iuris Gallici & Romani, lib. 21. tit. 3. de ſubſtitutionibus, ex fol. 818. vſque ad fol. 838.
- Anton. Faber ad tit. C. de impuberum, definitione 1. & ſeqq.
- Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 40. 41. 42. & ſeqq.
- Cardinalis Dominicus Tuſc. practicar. concluſionum iuris, tom. 7. littera S. verbo, ſubſtitutio, concluſ. 773. cum multis ſeqq. ex fol. 838. vſque ad fol. 958. vbi latiſſimè.

Quoad fideicommiſſa verò, & eorum coniecturas, tractatum, & materiam fideicommiſſariam, primogenitorum etiam, ſiue Maioratuum, adeò frequentem & aſſiduam, & quæ habent maximam connexionem & conuenientiam in aliquibus, quamuis in aliis diſſentiant, vt compertum eſt, extant equidem plena volumina, & tractatus quamplurimi diuerſorum, deciſiones verò, & conſilia, ſiue reſponſa ferè infinita, vt qui conſulentes omnes, tam antiquos, quàm neotericos euoluerit, libenter fatebitur. Eiſdem igitur omiſſis (qui prout caſuum occurrentium neceſſitas exigere videatur, prælegentur) videndi magis erunt in propoſito

- Antonius Gabriel communium concluſionum lib. 4. tit. de fidei commiſſis, per totum.
- Andreas Tiraquellus, Ioan. Lecirier, & Marzarius de primogenitura, & de fideicommiſſis.
- Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, vbi latè in materia.
- Latiùs Marc. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, per totum librum, qui omnem tractatum abſoluit, & digerit manu pleniſſima.
- Angelus Matheacius in commentariis de legatis & fideicommiſſis, per totum tractatum, maximè lib. 1. c. 1. & quatuor ſeqq. & lib. 2. ex c. 1. vſque ad c. 16. & lib. 3. ex capite 11. cum ſequentibus, & lib. 4. ferè per totum. Muſcul. Bonacoſ. in ſyntagmate commun. opinion. lib. 6. tit. 41. & 42.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimat. volunt. lib. 7. & 8. & lib. 10. & 11. vbi latè de coniecturis circa fideicommiſſa, & materiam fideicommiſſariam.
- Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 3. interpret. 3. dubitat. 1. ſolut. 1. cum multis ſeqq. vſque in finem lib. 3. ex fol. 123. vſque ad fol. 281. vbi latiſſime.
- Iacobus Menoch. lib. 4. præſumpt. 61. cum pluribus ſeqq. vſque ad præſumpt. 96. ex fol. 63. vſque ad fol. 115.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, per totum: vbi diſtinctione & reſolutione pertractat materiam, & 68. quæſtiones principales conficit.
- Ferdinand. Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 3. §. 24. 25. & 26.
- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, ſi abſque liberis, tract. de fideicommiſſaria ſubſtitut. el 2. per totum.
- Didac. Couar. in cap. Rainuntius, de teſtament. §. 11. per totum.
- Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 5. per totum.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa 27. principali, per totam.
- Ludouic. Molin. & Pelaez à Mier. qui in commentariis, de Hiſpanor. primog. & de maioratu, & de fideicommiſſis ſcripſerunt in vnoquoque cap. permulta.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 15. 16. & 17. & cap. 20. cum pluribus ſeqq, vſque in finem lib. 7. & iterùm lib. 8. cap. 1. cum pluribus ſeqq. & ad tit. C. de fideicommiſſis, ex fol. 504. vſque ad fol. 526.
- Anton. Pichardus ad titulum Inſtit. de fideicommiſſariis hæred. ex fol. 1072. vſque ad fol. 1171.
- Antonius Faber ad tit. C. de fideicommiſſis, in lib. 9. codicis, definit. 1. & ſeqq.
- Bernard. Græueius in addit. ad Andr. Gail. lib. 2. concluſ. 131. cum multis ſeqq. ex fol. 395. vſque ad folium 425.
- Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. tit. de fideicommiſſis, ex fol. 397. cum ſeq.
- Ioannes Philippus in ſumma vtriuſque iuris, ad titul. de legatis primò, & titulum C. de fideicommiſſis.
- Thom. Corner. in codice iuris Gallici & Romani, lib. 21. tit. 2. per totum: ex fol. 792. vſque ad fol. 818. & lib. 22. tit. 1. ex fol. 838. cum ſeqq.
- Cardinalis Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, tom. 4. littera, F. concluſ. 225. cum infinitis ſeqq. ex fol. 778. vſque ad fol. 885.
- P. Ludouicus Molina tom. 1. tract. 2. diſp. 187. & ſeqq. ex fol. 1130.
- Et hi quidem nunc relati Authores tractant etiam de Trebellianica, & Falcidia, & de coniecturis, quæ ad vnam & alteram pertinent, ac inter alios abſolutè magis explicant Anton. Gabr. communium concluſ. lib. 4. tit. 4. ad Trebellianum, per totum.
- Marcus Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, art. 3. per totum, vbi latiſſimè & vtiliter; & idcircò videndus omninò.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vlt. volunt. lib. 7. tit. 11. & 12. & lib. 9. tit. 13.
- Angel. Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 4. cap. 6. & cap. 15.
- Michael Graſſus receptarum ſententiarum, §. Falcidia, & §. Trebellianicæ: vbi diſtinctè & breuiter.
- Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 31. de Trebellianicæ deductione, & cap. 34. de lege Falcidia.
- Antonius Corſetus in tractatu Trebellianica, per totum.
- Rolandinus de teſtamentis & vltimis voluntatibus, rubrica 29.
- Anton. Pichardus ad §. ſed quia hæredis, & §. ſeq. Inſtit. de fideicommiſſar. hæred. Ex fol. 1118. vſque ad fol. 1154. & ad tit. Inſtit. de lege Falcidia, ex fol. 1034. vſque ad fol. 1072. vbi Duarenus, Goueanus, Connanus, Cuacius, Zazius, Anton. Auguſt. Prateius, Alexander ab Alexand. Viglius, Corraſ. Mencha. Alciatus, Sarmientus, D. Spino commemorantur.
- Ioan. Philippus in ſumma vtrinſque iuris, ad titulum ff. ad legem Falcidiam, & ad S C. Trebellianum.
- Sebaſtianus Næuius ad eoſdem titulos.
- Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 5. ex cap. 11. cum ſeqq.
- Ferdinand. Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 8. per totum, & lib. 2. §11. per totum.
- Hippol. Riminaldus in conſ. 131. per totum, lib. 2. & conſ. 510. lib. 5.
- Iacobus Cancerius variar. reſolut. cap. 2. de Trebellianica, & Falcidia.
- Franciſc Cofort. Commun. opini. verbo, Falcidia, & verbo, Trebellianica.
- Villalobos commun. opin. verb. Quarta.
- Franciſ. Hotmannus diſp lib. 1. cap. 2.
- Anton. Faber. ad tit. C. ad S C. Trebellianum, & tit. C. ad l. Falcid. definit. 1. & ſeqq.
- Ioan. Matien. in l. 1. tit. 3. lib. 5. gloſſ. 19. per totam: & ibid. Azeuedius num. 101.
- Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. tit. de Trebellianica, fol. 402. & tit. de lege Falcidia, fol. 378.
- Thomas Cornerius in codice iuris Gallici & Romani, lib. 21. tit. 1. per totum: ex fol. 792. cum pluribus ſeqq. & lib. 23. tit. 1. de lege Falcidia, ex fol. 916. vſque ad fol. 933.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 7. cap. 30. per totum, vbi de Trebellianica, & lib. 8. cap. 22. & quinque ſeqq. ex fol. 292. vſque ad fol. 322. vbi de Falcidia, & ad tit. C. ad legem Falcidiam, ex fol. 553. vſque ad fol. 570.
- Ioann. Vincentius Hondedeus in conſilio 45. & 46. lib 2.
- Petr. Surd. in conſ. 342. lib. 3.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſion. iuris, tom. 8. littera, T. concluſione 375. cum multis ſeqq. ex fol. 372. vſque ad fol. 394. vbi de Trebellianica latiſſimè, & tom. 3. littera, F. concluſ. 36. & tribus ſeqq. ex fol. 554. cum ſeqq. vbi de Falcidia.

Hieronymus Cæuallos commun. contra communes, quæſt. 26. & quinque ſeqq. vbi de Trebellianica, & Falcidia, & dicta quæſt. 30. in fine, inquirit, vtrum hodie de iure huius Regni, Trebellianica, & Falcidia procedant, & refert Authores quamplures huius Regni; & quæſt. 665. in fine, num. 12. vbi etiam alios commemorat, & iunge Azeuedum ibi non relatum, in dicta l. 1. tit. 4. lib. 5. num. 121. Pichardum etiam ad principium, Inſtit. de lege Falcidia, ex numero 26. vſque num. 51. quem ego recenſui, & quæſtionem excitauri in commentariis de vſufructu, cap. 60. ex num. 6. vſque ad num. 14. de Falcidia etiam latè agit Pat. Ludou. Molina tom. 1. tract. 2. diſputat. 213. fol. 1292. & de Trebellianica, diſput. 187.

De legatis verò, & coniecturis omnibus circa legata, atque materiam eam adeo latam & vtilem vltra ordinarios in ſuis locis, & infinitos alios in ſuis reſponſis, deciſionibus, & conſiliis, vt ab eis relatos omittam, videndi ſunt omnino Antonius Gabriel communi. concluſio. lib. 4. tit. de legatis, per totum.

- Guill Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, el 2. tractat. de fideicommiſſaria ſubſtitutione, ex numero 137. cum multis ſeqq.
- Gualdenſis de arte teſtandi, tit. 6. de legatis, per totum, ex fol. 217. vſque ad 320.
- Ferdinand. Vaſq. de Menchac. de ſucceſ. progreſſu, lib. 3. §. 27. per totum, & §. 29.
- Anton. Gomezius tom. 1. variar. cap. 12. de legatis, per totum, vbi latè ſcribit materiam.
- Didac. Couarr. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, §. 10. per totum.
- Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 4. c. 1. ex num. 60. cum ſeqq.
- Sebaſtianus Medicis de diffinit. Part. 2. diffinit. 78.
- Cardinalis Franciſc. Mantica de coniect. vlt. volunt. lib. 8. per totum, & lib. 9. per totum, & lib. 10. tit. 1. & tribus ſeqq. & lib. 12. tit. 1. cum ſeq. vſque ad tit. 7. quibus in locis dilucidè & diſtincte explicat coniecturas, quæ verſantur circa legata.
- Simon de Præris de interpretatione vltim. volunt. lib. 4. interpret. 1. circa legat, ex fol. 281. vſque ad lib. 5. & fol. 437. vbi latiſſimè coaceruat materiam, & cogerit, atque reſoluit quamplurima vtilia, & aſſidua in negotiis forenſibus, & practicis.
- Michael Graſſus receptarum ſententiarum, §. Legatum, per totum: vbi etiam latè pertractat materiam, & diſtinctè admodum procedit, atque 80. quæſtiones principales conficit.
- Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, art. 31. &. 33.
- Rolandinus de teſtamentis & vltimis voluntatibus, rubrica 8. & 9.
- Iacobus Menoch. lib. 4. præſumpt. 105. cum multis ſeqq. vſque ad præſumpt. 165. qui videndus eſt omninò circa coniecturas, & materiam legatorum, loquitur enim vtiliter in propoſito, & ad titulos omnes Infortiati, qui ad legata pertinent, commentaria conficit.
- Pet. Greg. in ſyntagmate iuris, 3. part. lib. 42. cap. 34. & 35. ex fol. 1001. vſque ad fol. 1014.
- Ang. Matheacius de legatis, & fideicommiſſis, lib. 1. cap. 1. 2. & 3. & lib. 2. cap. 1. & 2. & Cap. 16. cum ſeqq.
- Ioan. Matienzus in l. 1. tit. 4. gloſ. 14. &. gloſ. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.
- P. Ludouicus Molina in commentariis de iuſt. & iur. tom. 2. tract. 2. diſp. 193. cum multis ſeqq. vſque ad diſp. 206. fol. 1188.
- Ioann. Philipp. in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de legat. 1. ex fol. 253.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſ. 6. & 7. & gloſſ. 8. principali de legato purè relicto, & gloſſis ſeqq. vſque ad 15.
- Sebaſtianus Næuius ſelect. interpret. iur. ad tit. ff. de legat. 1. & C. de legatis.
- Anton Pichardus ad tit. Inſtit. de legatis, ex fol. 900. vſque ad fol. 1034.
- Anton. Faber in lib. 9. Codicis, ad tit. C. de legatis, definit. 1. & ſeqq.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 8. cap. 1. cum pluribus ſeqq. vſque ad cap. 22. & cap. 28. cum pluribus ſeqq. vſque ad tit. ff. de rebus dubiis.
- Donellus ipſe ad titulum, C. de legatis, ex fol. 483. vſque ad fol. 499.
- Vincentius Carocius caſu 56.
- Ariſm. Tepatus variar. lib. 2. tit. de legatis conditionalibus, & tit. ſeqq. ex fol. 364. vſque ad fol. 378. & tit. de rebus dubiis circa legata, ex fol. 18. cum ſeq.
- Thom. Cornerius in codice iuris Gallici & Romani, lib. 22. tit. 1. de legatis, ex fol. 838. vſque ad fol. 916.
- Cardin. Dominicus Tuſc. Practicar. Concluſ. iuris, tom. 5. lit. L. concluſ. 33. cum infinitis ſeqq. ex fol. 37. vſque ad fol. 143.
- Anton. Cardoſus in praxi, verbo, legatum, ex fol. 205.

Anton. Theſaurus lib. ſingulari quæſtionum forenſium, quæſt. 67. & 68. & vide quæſt. 41. num. 7. vbi poſt Bellum in conſ. 48. inquirit, vtrùm legatum præſcribi poſſit, ſi debito tempore non petatur: & iunge eidem Gualdenſem dicto titulo de legatis, cautela 31. Laram in l. ſi quis à liberis, §. vtrum, ex num. 101. cum ſeqq. Decium in conſ. 211. eundem Theſaurum libro eodem ſingulari, quæſt. 86. ex num 4. vbi an hæres legatum nondum agnitum poſſit præſcribere: & an legati annui ſolutio poſſit præſcribi: Et de vtroque D. Spino in ſpeculo teſtam. gloſſ. 8. principali, de legato pure relicto, ex num. 65. vſque ad num. 69. Menchaca de ſucceſ. creat. lib. 1. §. 10. num. 37. Couarr. reſolut. lib. 1. cap. 9. num. 5. verſ. illud profectò.

Optimè Ang. Matheacius de legatis & fideicomm. lib. 4. cap. 2. de eodem etiam, vtrum legata, & fideicommiſſa præſcribi poſſint, & à quo tempore præſcriptio incipiat, Pet. Surd. in conſ. 73. num. 10. & 33. & vide num. 32. lib. 1. & in conſil. 123. num. 10. eodem lib. 1. latiùs in comment. de alimentis, tit. 9. quæſt. 6. num. 19. cum ſeq. fol. 580. vbi vide omninò. Ioannes Guttierr. canonicar. lib. 2. quæſt. 26. Stephan. Gratian. diſceptat. forenſium lib. 1. cap. 2. & deciſ. 4. num. 7. cum ſeq. Surd. idem in conſ. 251. num. 8. lib. 2. vbi an reſtituatur legatarius ex cauſa ignorantiæ aduersùs præſcriptionem rei legatæ.

De eadem etiam legatorum materia Ioan. Garfias de expenſ & meliorate. cap. 17.

Hondedeus in conſ. 61. lib. 1. & in conſil. 57. lib. 2.

Caldas Pereira in l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curator, ex num. 118.

Petr. Surd. deciſ. 76. &150. in conſ. 191. num. 25. & n. 1. lib. 2. vbi an hypotheca detur pro legatis, ſiue hæredis bona ſint ta citè hypothecata: latiùs idem Surd. in conſ. 209. lib. 2. vbi vide omninò Ripam in l. 1. num. fin. de legat. 1. & quando hypotheca competat in ſolidum, & an extendatur ad intereſſe, & à quo tempore: an etiam, ſi hæreditaria bona alienentur per hæredem, ſint affecta onere hypothecæ. Vide Ioan. Anton. Lanarium in conſ. 10. num. 4. &. 5. Surd. d. conſ. 209.

Surd. ipſe in conſ. 211. nu. 7. lib. 2. vbi an legatum efficiatur caducum quando legatarius præcedit teſtatori. Et iunge Decian. in conſ. 44. num. 98. lib. 3. & in conſ. 20. num. 2. lib. 4. vbi in donatione, & omni alia diſpoſitione loquitur, & in donatione, quando præmoritur donatarius. Vide Maſcard. tom. 1. concluſ. 564. & concluſ. 75. Anton. Fabrum ad tit. C. de reuocand. donat. definit. vltim. fol. 1103. Tuſc. tom. 2. littera, D. concluſ. 204. fol. 920. Græueus in addit. ad. And. Gail. lib. 2. concluſ. 40. conſideratione 1. fol. 136.

Surd. etiam ipſe in conſ. 209. & in conſ. 191. lib. 2. vbi an hypothecaria quæ datur pro legatis, detur ſolum pro hæreditaria portione, & quæ exigat, & contra quos detur, vide etiam in conſ. 51. num. 1. lib. 1.

Marc. Anto. Peregrin. de fideicomm. art 4. ex. num. 57. Vbi euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, an minuantur legata. Et ibid. num. 59. ſi ad legata omnia præſtanda, hæreditas non ſufficiat, quomodo legatarius ſolui debeat, Eſcobar computatio. 10.

Et iunge Cæuallos commun. contra communes, quæſt. 103. Vincent. de Franchis deciſ. 236. ibid. etiam Peregrin. d. art. 4. e. num. 55. vtrùm res hæreditariæ pereant periculo legatariorum. Et legatarius, ſi priuetur legato, quia non paruit præcepto teſtatoris, legatum cui applicetur. Vide eundem Peregrin. de fideicomm. art. 11. num. 134.

Et legatarius quotæ hæreditatis, vel certæ rei, an teneatur ad æs alienum? vide Ceruantes in. l. 16. Tauri, num. 21. & ſeq. Achil. Pedrocham in conſ. 2. n. 148. & 149. & n. 170. & ſeq. Ioan. Gutierr. practicarum lib. 2. quæſt. 58. Azeuedum in leg. 5. tit. 6. lib. 5. num. 7. & in l. 8. tit. 10. eod. lib. 5. num. 8.

Denique in hac legatorum materia, vide nonnulla vtilia per Bonifacium Rogerium in conſil. 10. & in conſil. 34. & in conſil. 3. lib. 2. duas regulas valdè vtiles per Achil. Pedrocham in conſ. 8. num. 46. & 51.

Ex quibus etiam legatum renocetur, ſiue reuocatum cenſeatur tacitè, vel expreſsè vide omninò Petr. Surdum in conſil. 14. lib. 1. vbi ponit exempla: & iunge Maſcardum tom. 3. concluſ. 1281. &. 1286. Mieres de maioratu, 1. Part. quæſt. 43. per totam. Caualcan. deciſ. 31. part. 3. Graſſum §. Legatum, q. 78. & duob. ſeqq. Simonem de Prætis lib. 4. ex fol. 425. Cum multis ſeqq. Achil. Pedrocham in conſ. 23. ex num. 14. cum multis ſeqq. Vincent. de Franchis deciſ. 283. Gratianum regula 458. Anton Gomezium tom. 1. variarum, cap. 12. de legatis, num. 55. & 66.

Legatum deinde, quando dicitur Lego centum, quæ debeo, an valeat, etiamſi nihil debeatur. Et quid, quando teſtator credebat ſe debere? Vide Surdum in conſ. 53. num. 20. lib. 1. & latiùs alio cap. infrà hoc eod. lib. & tractatu: Et legatarius mobilium, aut rerum, an conſequatur pretium rei redemptæ poſt mortem teſtatoris per fiſcum, vel per alium? Vide eundem Petrum Surdum in conſ. 26. nu. 4. & 6. Et an agat contra tertium ad bona obligata excuſſo hærede, & agens hypothecaria, vtrum petere debeat, quod ſibi ſatis fiat ex re obligata. Ipſemet Surdus agit in conſ. 51. num. 5. & 6. lib. 1.

Quod attinet verò ad Legitimam, & quantitatem Legitimæ, & eius augmentum; ſpecies etiam, atque fauorem Legitimæ, atque cætera omnia, quæ ad eum tractatum pertinent, videndi erunt omninò Authores nonnulli, aliis permultis omiſſis, qui omnia neceſſaria, tam de iure communi, quàm de iure Regio, abſolutè pertractant.

- Marc. Anton. Cuccus in tractat. de legitima, vbi latè explicat omnia in propoſito neceſſaria.
- Emanuel Suarez receptarum ſententiarum, verſiculo, Legitima.
- M. Anton. Cuccus in repetitione authent. Nouiſſima, C. de inofficioſo teſtamento, vbi latè, & eruditè.
- Anton. Gabr. commun. concluſionum, lib. 6. tit. de legitima, per totum,
- Franciſcus Viuius communium opinionum, lib. 1. opinione 199.
- D. Ferdinan. Vaſq. de Menchaca de ſucceſ. creatione, lib. 1. §. 10. ex nu. 168. vſque ad num. 668. & lib. 2. §. 20. ex nu. 192. vſque ad nu. 323. vbi latiſſimè, & abſolutè. Michael Graſſus receptarum ſententiarum, §. legitima, per totum. Vbi diſtinctè & plenè, explicat materiam, & 48. quæſtiones principales conficit.
- Ioannes à Roxas in epitome ſucceſſionum cap. 3. & cap. 8. & 9.
- Chaſſaneus in conſuet. Burgundiæ, rubrica 7. §. 5. gloſſa Meilleur.
- Petrus Gregor. in ſyntagmate iuris, 3. Part. lib. 44. cap. 5. de legitima, per totum, fol. mihi 1059. cum ſeq.
- Borgninus Caualc. de vſufruct. mulieri relicto, num. 192. & 193. & deciſ. 22. p. 3.
- Ayora de partitionibus, 2. parte, ex fol 75. cum ſeq. & 3. part. ex fol. 123.
- Vincentius Carocius caſu 70.
- Andr. Gail. practicar. obſeruationum, lib. 2. obſeru tione 119. & tribus ſeqq.
- Franciſc. Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 9. cap. 10.
- Angel. Matheacius de legatis & fideicommiſſ. lib. 4. cap. 7. & 8. & cap. 13. & 14.
- P. Ludouic. Molin. tom. 1. de iuſtit. & iure, diſp. 236. cum ſeq. vſque ad 246.
- Antonius Theſaurus deciſione pedemontana 46.
- Ioan. Philipp. in ſumma vtriuſque iuris, ad titulum C. de inofficioſ. teſtamento, ex fol. 62. vſque ad fol. 91. vbi plenum tractatum conficit de Legitima.
- Ioan. Matienzus, & Alphonſ. Azeuedus in leg. 3. tit. 8. lib. 5. nouæ collectionis regiæ; & in l. 1. eiuſdem tituli. Idem Matienzus in leg. 1. tit. 4. gloſſ. 10. ex num. 51. cum ſeq.
- Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 23. & ſeq. vſque ad cap. 35.
- M. Antonius Peregrinus de fideicomm. art. 36. per totum, vbi optimè. Et in conſ. 21. lib. 4. & in conſ. 67. & 81. lib. 1.
- Ioan. Vincentius Hondedeus in conſ. 45. & 46. & in conſ. 66. & 76. lib. 2.
- Petrus Surdus in conſil. 45. & 128. & 148. lib. 1. & in conſ. 185. & 192. & 206. & 215. lib. 2. & in conſ. 341. & 388. & 404. lib. 3. & in conſ. 484. lib. 4.
- Marcabrunus in conſil. 79. per totum.
- Hippolytus Riminald. in conſ. 148. per totum, lib. 2. & in conſ. 469. lib. 4. & in conſ. 547. & in conſ. 510. lib. 5.
- Alexander Trentacinquius variarum reſolutionum, lib. 1. titulo de legitima, reſolutione prima, & quatuor ſeqq. ex. fol. 80. vſque ad fol. 99.
- Iacobus Menoch. de arbitrariis, lib. 2. caſu 163. & caſu 149.
- Fontanell. de pact. nuptial. clauſula 4. gloſ. 24. ex num. 39. cum ſeq. vſque ad num. 57.
- Iacobus Cancerius variar. reſol. cap. 3. de legitima, per totum.
- Bernard. Græueus in addit. ad Andream Gail. lib. 2. concluſ. 119. cum ſeq. ex fol. 351. vſque ad fol. 361.
- Aluarus Valaſcus in praxi partitionum, & collationum, cap. 17. & tribus ſeqq.
- Ariſminus Tepatus variarum lib. 2. titulo de legitima, ex fol. 354. vſque ad fol. 360.
- Antonius Gomezius tom. 1. variar. cap. 11. num. 23. & 24. & ſeq.
- Antonius Cardoſus in praxi, verbo, legitima, fol. 210.
- Emanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis, in 6. prima parte, verbo, ſi decederet, per totum, & 2. parte, verbo, debitæ, & verbo, priuare non poſſit.
- Achilles Pedrocha in conſil. 6. per totum.
- Thadæus Piſon. variar. reſol. lib. 2. cap. 8.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſ. 17. principali.
- Hieronymus de Cæuallos commun. contra communes, quæſtione 23.
- Antonius Pichardus ad §. igitur quartam, Inſtit. de inofficioſo teſtamento, num. 38. & 39. & ad rubricam de hæred. quæ ab inteſtato deferuntur, num. 60. & ſeq. & ad rubricam de vulgari ſubſtitutione, num. 54. & ſeq.
- Cardinalis Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, tom. 5. littera, L. concluſ. 181. cum infinitis ſeqq. ex fol. 153. vſque ad fol. 222.

Et verè ſi præfati Authores originaliter prælegantur, nihil in propoſita materia euenire poterit, quod ex profeſſo reſolutum non fuerit. An autem Legitimæ præſcribatur ſpatio triginta annorum (quod non attingunt maiori ex parte) vide Petrum Surdum in conſ. 128. num. 15. lib. 1.

Stephanus Gratianus deciſ. 4.

Et bona patris an ſint obligata filio pro Legitima, vide eundem Surdum in conſ. 51. num. 4. & 5. & ſeq. lib. 1.

Et Legitimam vtrum filius eligere poſſit in bonis aliis legatis, quando poteſt eam aliunde conſequi, vide Surdum ipſum in conſ. 148. num. 11. lib. 1.

Denique (vt rem hanc abſoluamus) quod attinet ad teſtamenta quouis modo confecta, fauorem, interpretationem, ſolemnitatem, præſumptiones generaliter, & coniecturas iuridicas variis in caſibus, & articulis, & plurima alia, quæ in tractatu teſtamenti in ſcriptis, & nuncupatiui, & coniecturarum, atque præſumptionum vtriuſque inquiri frequenter ſolent, & latiſſimam habent Interpretum explicationem, videndi magis erunt Authores ſequentes, vt infinitos alios ſcribens atque conſultò omittam.

- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, teſtamentum, el 1. & 2. & verbo, mortuo itaque teſtatore, el 1.
- Ferdinand. Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. ex præfatione, cum pluribus §§. ſeqq. & l. 2. §. 2. per totum, & de ſucceſſionum progreſſu, lib. 1. §. 1. per totum.
- Gualdenſis de arte teſtandi, tit. 1. de teſtamentis, per totum.
- Iulius Clarus §. teſtamentum, per totum.
- Chaſſaneus in conſuet. Burgundiæ, rubrica 7. §. 4. gloſſ. 4. Parſon teſtament.
- Didac. Couar. in cap. cum eſſes, & in cap. relatum, de teſtamentis, & in rubri. 1. part. num. 3. & ſeq.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, per totum, vbi latè, & diſtinctè.
- Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 1.
- Anton. Gabr. communi. concluſ. lib. 4. titulo de teſtamentis.
- Ioſephus Ludouic. commun. opinionum, concluſ. 58. & ſeqq. vſque ad concluſ. 70.
- Charondas lib. 2. veriſimilium, ex cap. 10.
- Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 9. ex cap. 6.
- Gracharius receptarum ſententiarum, verbo, teſtamentum, per totum.
- Hieronymus Treutler in the ſibus pandectarum, volum. 2. theſi 1. diſp. 10. & ſeq.
- Ioannes Dauth. in commentariis ad materiam teſtamentorum, titulo, ſiue rubrica 1. & ſeq.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 6. cap. 1. & ſeq. & ad tit. C. de teſtamentis, vbi etiam Oſualdus, eius Additionator.
- Petrus Gregorius Toloſanus in ſyntagmate iuris, part. 3. lib. 42. cap. 1. cum ſeq. vſque ad cap. 10. ex fol. 940.
- Catelianus Cotta in memorabilibus, verbo, teſtamentum.
- Forcatulus dialogo 14. & 73.
- Petrus Loriotus de teſtamentis, axiomate primo & ſeqq.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltim. volunt. lib. 2. per totum, vbi de coniecturis agit, quæ circa teſtamenta verſantur.
- Iacobus Cancerius variar. cap. 4. de teſtamentis.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione prima, & pluribus ſeqq.
- Simon de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 7. dubitat. 2. & ſeq. ex fol. 190. vſque ad fol. 216.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſ. rubricæ, part. 1. & 2.
- Ioannes Philippus in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de teſtamentis.
- Petrus Magdalenus latiſſimè in commentariis de teſtibus in teſtamentis requiſitis, prima parte, per totam.
- Alexander Raudenſis de analogis, libro primo, c. 28. per totum.
- Burgos de Paz, Tellus Fernandez, Ceruantes, & teliqui in leg. 3. Tauri.
- Ioan. Matienzus & Azeuedus longa ſerie in l. 1. tit. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ.
- Antonius Gomezius in d.l. 3. Tauri, ex num. 23. vſque ad num. 66.
- Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 94. & 180.
- Emanuel Coſta in cap ſi pater, de teſtamentis, in 6. prima parte, verbo, adiiciens, & verbo, in ſuo teſtamento.
- Hieronymus Cæuallos, comm. contra communes, quæſt. 474. & quæſt. 700. & quæſt. 87. & 94.
- Ioan. Gutierr. pract. lib. 2. q. 35. & ſeq.
- Sebaſtianus Næuius ſelectar. interpret. iur. ad titul. ff. de teſtamentis.
- Thom. Corner. in Codice iuris Gallici & Romani, lib. 20. tit. 1. de teſtamentis, ex fol. 742. vſque ad 786.
- Antonius Faber in lib. 9. Codicis, ad tit. C. de teſtam. definit. 1. & ſeq.
- Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. tit. de teſtamentis in genere, ex fol. 328. vſque ad fol. 339.
- Cardinalis Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera, T. concluſ. 89. & 90. & concluſionibus infinitis ſeqq. ex fol. 59. vſque ad fol. 146. vbi de teſtamentis, ipſorum coniecturis, & interpretatione agit latiſſimè.
- Pet. Gylenius ad tit. C. de teſtament.
- Thadæus Piſon. variar. reſolut. lib. 1. c. 1. per totum.

CAPVT II.

Quid voluntas, & vltima voluntas quid; quid etiam coniectura, & vnde dicta, & quibus modis diffiniatur, ſeu deſcribatur, & quotuplex? Interpretatio rurſus quid ſit, & quibus modis accipiatur, quotuplex, & in quot ſpecies diſtinguatur. Denique quid præſumptio, & quotuplex, & qualiter multis modis diffiniatur, ſeu deſcribatur, & an dici valeat Interpretatio, breuis & dilucida explanatio, & reſolutio, vt hîc videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Terminos proprios ignorare, & priùs determinare, quàm terminos intelligere, turpe eſſe loquenti.
- 2 Principiorum cognitionem, & doctrinam debere ſemper præcedere.
- 3 Voluntas quid, & quid vltima voluntas, per totum numerum, vbi & quare vltima dicatur.
- 4 Coniecturæ tres etymologiæ traduntur.
- 5 Coniectura dicitur, quaſi connexura, ſeu colligatura.
- 6 Coniectura dicitur à coniectu, id eſt, directione quadam rationis ad veritatem.
- 7 Coniectura dicitur à Coniecto, coniectas, frequentatiuo, quod idem eſt, quod Exiſtimo.
- 8 Coniectura, alia eſt hominis, alia iuris tantùm, alia autem iuris & de iure.
- 9 Coniectura hominis eſt ea, quæ in iure non eſt expreſſa, ſed iudicis arbitrio remittitur.
- 10 Coniectura iuris eſt ea, quæ ab ipſa lege inuenta, & approbata eſt.
- 11 Coniectura iuris & de iure, eſt diſpoſitio legis aliquid præſumentis, & ſuper præſumpto, tanquam ſibi comperto ſtatuentis.
- 12 Coniectura alia leuis, alia grauis, ſeu vehemens, & alia violenta, & de exemplis earum.
- 13 Coniectura alia eſt temeraria, & alia eſt probabilis.
- 14 Coniectura temeraria eſt ea, quæ ratione caret, & longè à veriſimili diſtat.
- 15 Coniectura probabilis eſt ea, quæ à veriſimili deducitur, & in ratione fundatur.
- 16 Coniectura pluribus modis diffinitur, ſeu deſcribitur.
- 17 Coniecturæ diffinitiones nouem adducuntur.
- 18 Coniecturæ diffinitiones aliæ proponuntur.
- 19 Et Authoris placita nonnulla in medium proferuntur.
- 20 Interpretatio quid ſit, quibus modis accipiatur, & in quot ſpecies diſtinguatur.
- 21 Interpretationis diuiſiones permultæ remiſſiuè.
- 22 Interpretationis diffinitiones nonnullæ ex ſententia Baldi deductæ, & per Menochium, Simonem de Prætis, & Camillum Gallinium, congeſtæ.
- 23 Cardinalis etiam Franciſci Manticæ in eodem articulo obſeruationes nouiſſimæ, quæ ex eiuſdem Baldi doctrinis procedunt.
- 24 Interpretationem diuerſimodè accipi ex ſententia Cardinalis Dominici Tuſci, cuius ex ſententia aliorum placita nonnulla commemorantur per totum numerum.
- 25 Interpretatio accipitur variis modis, provt ex Cardin. Franciſc. Mantica, & Camillo Gallinio latiùs recenſetur hoc numero, & agitur de interpretatione declaratiua, item & de intellectiua.
- 26 Et Authoris placitum quoddam proponitur.
- 27 Interpretatio correctiua quæ dicatur.
- 28 Et quæ extenſiua? & ibidem de eadem adnotata nonnulla.
- 29 Interpretatio reſtrictiua quæ ſit.
- 30 Præſumere verbum; habere plures ſignificationes, de quibus remiſſiuè.
- 31 Præſumptio alia eſt iuris tantum, alia hominis, & alia iuris & de iure.
- 32 Præſumptio iuris quid ſit, plenè explicatum poſt alios multos, per Farinacium hoc loco commemoratum.
- 33 Præſumptio hominis quid ſit ex eodem Authore, poſt alios quamplures.
- 34 Quid etiam præſumptio iuris & de iure, ex ipſomet Authore.
- 35 Præſumptionem multis modis diffiniri, ſeu deſcribi.
- 36 Præſumptionis diffinitiones ſeptem adduxiſſe Franciſcum Manticam.
- 37 Duodecim Farinacium, prout hîc adnotatur.
- 38 Præſumptionem ſemper verſari circa rem dubiam quæ ſcilicet eſſe, vel non eſſe poteſt.
- 39 Præſumptio verſatur circa id quod eſt geſtum, ſed ignoratur qualiter geſtum.
- 40 Præſumptio, & coniectura quamuis in effectu differant.
- 41 Idem tamen dici poſſunt, prout hic ad notatur.
- 42 Coniectura ex ſententia Socini ſignificat præſumptionem.
- 43 Et rectè quidem ex ſententia Authoris, prout hic adnotatur.
- 44 Præſumptionem interpretationem dici ſecundùm Baldum.
- 45 Præſumptionem, & interpretationem differre ſecundùm Alciatum.
- 46 Sed quod attinet ad tractatum, præſentem coniecturarum vltimarum voluntatum, non differre ex ſententia Authoris, prout hic obſeruatur.

