Secundò deinde pro eadem parte vrget textus notabilis, in l. cauſæ. §. Pomponius, ff. de minoribus vbi re legata Titio, & poſt Titij mortem ſubſtituto hærede teſtatoris, ſi interim hæres ſcriptus decedat, res illa non debetur hæredibus hæredis, ſed euaneſcit ſubſtitutio, & res illa penes Titium remanet: ita Baldus per illum textum ibi, Alexander, in l. qui liberis, §. hac verba numero tertio, ff. de vulg. & pup. ſubſt. Hieronymus Gabriel, in conſ. 132. numero 28. libro 1. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 32. numero 75. qui inquit, rationem eſſe, quia teſtator videtur ſenſiſſe de hærede ſcripto, cui affectus fuit, ideo defuncto eo pendente conditione, non tranſmittitur relictum; dicto §. ſin autem aliquid ſub conditione; & vltra Pereg. id ipſum notarunt Leand. Galganet. de condit. & demonſt. 1. parte, cap. 1. quæſt. 10. maximè n. 3. Azeued. in conſ. 2. n. 19. Card. Thuſc. tom. 4. littera H. concluſ. 64. n. 13. fol. 270. Menoch. lib. 4. præſump. 201. n. 70. vbi poſt Baldum, Caſt. Alex. Corn. Iaſon. Crotum, Decium, & Zanch. inquit, quod ſi teſtator ita dixit, Relinquo centum nepoti meo, & eo decendente ſine liberis, illa centum reuert. ad hæred. vniuerſalem; hoc in caſu, ſi hæres vniuerſalis decedat ante nepotem illum, legatarium, vel fideicommiſſarium; hæres ille non traſmittit ad ſuos hæredes, quæ deciſio ſpecificè decidit caſum præſentem (vt vides) nec differt ab eo ideo, quòd tres fuiſſent hæredes inſtituti in præſenti, & duobus prædefunctis, vnus manſiſſet; ſiquidem reſpectu tranſmiſſionis, vt tranſmitti inquam legatum, aut fideicommiſſum conditionale ad hæredes non poſſit, nihil interſit, nec differat, an vnus, vel plures inſtituti, aut defuncti fuerint; immò altero præmortuo, fortior militet ratio, vt ad ſuperſtitem hæredem legatum integrum pertineat; ſicuti ex Peregrini obſeruatione, inferius notabitur; quam vno duntaxat inſtituto, qui legatario prædecedat, quod penes legatarium ipſum permaneat: & in eodem propoſito confert Iacobi Menoch. lib. 4. d. præſump. 201. n. 105. & in conſ. 333. n. 40. lib. 4. poſt Alex. Socin. iun. & Zanch. reſolutio, atque obſeruatio illa, quòd ſit teſtator ita dixit, ſi Caius filius meus hæres inſtitutus, deceſſerit ſine filijs, ſubſtituto hæredes Sempronij; tunc equidem, etiam ſi primus, vel ſecundus hæres Sempronij decedat ante Caium filium hæredem inſtitutum, tamen fideicommiſſum tranſmittitur ad alios hæredes ſubſequentes; quia hæredis appellatione continentur omnes in infinitum, & ideo dicti poſteriores hæredes, non iure tranſmiſſionis, nempe ex perſona ſui anteceſſoris, ſed iure vocationis ex propria ſuccedunt. Ecce vbi ſubſtitutis hæredibus Sempronij vlteriores quidem venire non poſſunt ex perſona ſui anteceſſoris, quia is non tranſmittit (quod contendimus) ſed ex propria perſona iure vocationis, quæ vocatio deficit in caſu præſenti; quia teſtatoris tantùm hæredes, non vlteriores vocantur. Addiderim etiam vltra Menoch. eo quidem in caſu, ſubſtitutis hæredibus Sempronij & ſic perſonis incertis, & incognitis, nullam in teſtatore reſpectu hæredum ipſius Sempronij affectionem conſiderari potuiſſe, & ideo eandem militare in alijs hæredibus vlterioribus rationem, quam in primis; quæ in terminis noſtris non militat; ſicuti ex Hippolyto Riminaldo, Pereg. & alijs Authoribus, ad ſolutionem quinti argumenti tradendum eſt infrà.

Rurſus & tertio loco pro ipſa parte vrget deciſio, quam ponit in terminis ſubſtitutionis, Ancharan. in conſ. 130. pro & contra, dicens, quod hæredes hæredum non veniunt ex iudicio primi teſtatoris ſubſtituentis hæredes talis; ergo non dicuntur hæredes teſtatoris quoad ſubſtitutionem, qua vocati fuerunt hæredes talis, l. qui liberis, §. hæc verba, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. Bald. dicit: quod ſi verbum hæres, profertur ab homine in ſubſtitutione, intelligitur de primo hærede, vt ibi; ſi à lege, intelligitur de vlteriori, l. 2. & 3. ff. de petitione hæred. Ratióque differentiæ ea eſt, quia quando profertur ab homine in ſubſtitutione, conſideratur modus, & voluntas teſtatoris, l. in condit. primum locum, ff. de cond. & demonſt. hęc autem voluntas ex affectione colligitur. Sed certum eſt quod teſtator non habet affectionem ad eos, qui non vocantur iudicio ſuo, ſed extrinſecus; l. ſi fuerit, §. final cum l. ſeq. ff. de legat. 3. Vnde meritò ſubſtitutio teſtatoris non intelligitur de quolibet, ſed de eo, quem teſtator honorauit, non de eo qui poſtea caſu ſuccedit; ſed quando lex profert hæredis verbum, non profert reſpectu alicuius affectionis, quam habet ad aliquam perſonam certam, ſed ponderata ſolum ratione, quæ venit ex nomine appellatiuo, ideo refertur ad omnes, ſecundum Bald. háncque rationem affectionis etiam ponderabat Bartol. ibi dum reſpondet l. 2. ff. de in rem verſo, dicens. Quòd quando quis venit directè ex ſubſtitutione, conſideratur affectio teſtatoris, quæ non cadit in eum, qui venit per obliquum. Idémque ſentit in ſolutione contrarij in l. ſi quis cum teſtament. ff. de iur. codicil. vbi dicit: quod quando verbum hæred. refertur ad eos, quos teſtator vult honorare, non refertur ad illum, in quem teſtator nullam habeat affectionem. Idemque dicit in verſ. vltim. hunc §. vbi dicit, quod licet ſub nomine appellatiuo, quiſquis mihi erit hæres, non fiat tranſitus ad alienos ſucceſſores: quia licet ſuccedant in nomine appellatiuo hæredes, non tamen in affectione teſtatoris. Concordant ergo Bart. & Bald. quod ad ſubſtitutionem factam ſub nomine hæred. non admittuntur alij, qui non teſtatoris iudicio, ſed fortuito, & per obliquum ad eius hæreditatem veniunt; quia iſta relicta fiunt ob merita, l. nec adiecit, ff. pro ſocio: quæ merita non cadunt in ignotos, vt ſunt hæredes hæredum talis; & hoc etiam ſentit Bald. in l. finali, C. de hæred. inſtituend. in ſolutione contrarij dict. §. hæc verba, dicit enim, quod regula dictæ l. final. loquitur in his, quæ tranſcunt ad hæredes hæredis, ſed in his, quæ non tranſeunt, vt in ſubſtitutione conditionali, ſecus eſt; vt in dicto §. hæc verba, in quo teſtatoris affectio dirigebatur ad certos hæredes venientes ex eius iudicio, ideo non tranſit ad alios, vt Bald. concludit in tertio contrario.

Et per hanc ſolutionem tollitur contrarium dictæ l. qui per ſucceſſionem, vt inquit Hyppolit. Riminald. Iunior, dict. conſ. num. 12. lib. 3. nam debet intelligi, cum verbum hæres, profertur ſuper rebus tranſmiſſibilibus ad hæredes; ſecus in re non tranſmiſſibili, vt in ſubſtitutione conditionali, l. ſi ex pluribus, ff. de ſuis & legitimis hæred. & per Ancharanum, & Cagnolum ibi relatos.

Quorum quoque ſententia confirmari poſſe videtur, ex doctrina Ioannis Andreæ, in addit. ad Speculat. in titulo de de teſtamentis, §. inprimis, in vltim. addition. circa finem, nam in quæſtione per eum formata, erat facta ſubſtitutio per illa verba, ſi aliquem meorum hæred. quæ volunt quòd reſtringatur ad præſentialiter inſtitutos, l. ſi ita, ff. de auro & argento, propterea ſubiungit, quod illud fideicommiſſum ſub conditione relictum, non reſpicit hæredes hæredum, ſed reſtringatur, vt verba ſonant, ad hæredes de præſenti nominatos in teſtamento: & illam deciſionem Ioan. Andreæ refert, & ſequitur Natta, in conſilio 191. numero 12. quibus infertur ad caſum noſtrum, quod ſubſtitutio facta in dicta quantitate 1590. ducatorum, in fraudem hæredum dicti teſtatoris, velut ab homine prolata, debeat intelligi de primis hæredibus teſtatoris ipſius, & ab ipſo in teſtamento nominatis, eiúſque iudicio venientibus; non autem de hæredibus eorundem hæredum, vt pote ex illius affectione non venientibus, nec ab ipſo nominatis, iuxta ſuperiores Authores, qui ſpecificè noſtram hanc reſolutionem, & Senatus deciſionem confirmant.

Quartò præterea, atque in eiſdem, in quibus verſamur, terminis faciunt reſolutiones, atque obſeruationes Marc. Antonij. Peregrin. in commentarijs de fideicommiſſis, art. 32. ex n. 60. cum ſeq. vſq. ad n. 75. quò loci, primum is Author inquirit, vtrum hæredum mentio, de primis, an verò de hæredum hæredibus, & deinceps in infinitum intelligatur? Et inquit, iura pro regula conſtituere, quæ de omnibus intelligitur: deinde in fine num. 62. articulum iſtum ſiue quæſtionem diuidi in duas principales conſiderationes: Prima eſt, cum hæredis nomen profertur ab homine: Secunda, cum profertur à lege. Primam autem partem ſubdiuidit in tres, nam quandoque fit mentio hæredum illius, in quem dirigitur diſpoſitio; interdum verò fit mentio hæredum alicuius tertij defuncti, aliquando autem de hæredibus ipſius diſponentis. In prima autem conſideratione, cum mentio fit de hæerede illius in quem dirigitur diſpoſitio, & cui facta fuit prouiſio; poſt Bartolum, duas conſtituit concluſiones an ſcilicet verſemur in re, ſui natura tranſmiſſibili ad hæredes, vel non, vt latius ibi ex n. 63. & tribus ſeqq. In ſecundo autem caſu, cum fit mentio hæredum alicuius Tertij iam defuncti, quod de primis ipſi teſtatori cognitis, videtur facta diſpoſitio, ac idcirco vlteriores non continentur, veluti non ex illius iudicio vocati: & quod ita conſulit per pulchras rationes Ancharan. dict. conſ. 130. pro & contra. Et eſt vera eius conſulatio, quamuis non benè animaduerſis terminis illius conſulationis non rectè illum reprehenderit Riminal. iunior, in conſ. 252. n. 32. lib. 3. (vetè tamen vt ego arbitror) rectè Ancharan. percipit, atque explicat Riminal. & cum iudicio diſtinguit, prout inferius videbitur; nec poteſt diſpoſitio ad primos hæredes reſtringi, cum ad hærdes diſponentis non refertur, prout ſtatim dicetur etiam.)

In tertio autem caſu, cum diſpoſitio refertur ad hæredes diſponentis, adhuc ſubdiuidere oportere (inquit Pereg. ipſe n. 67. nam quandoque teſtator grauat hæredem, quandoque prouidet. In primo caſu, cum procedit grauando, ſiquidem primum hæredem, quem magis dilexit, & ſibi cognitum grauauit, fortius ſucceſſorem incognitum, & ſibi minus dilectum grauaſſe præſumitur, ideòque omnes hæredes teſtatoris ſucceſſiuè grauati intelliguntur, in cauſa l. in annalibus, C. de legat. & l. annuam, ff. de annu. legat. vt latius ibi comprobat & limitat, n. 68. niſi teſtator conditionaliter de hæredibus ſui expreſſerit, tunc namque reſtringitur ad inſtitutos: vel niſi expreſsè, aut relatiuè teſtator ad hæredes inſtitutos nominati ſe retulerit; quia dictum fuiſſet, dicti mei hæred. ſupra ſcrip. infra ſcripti, ipſi hæredes, & ſimilia, prout ibi obſeruat n. 69. & alijs modis limitat n. 70. & 71. Si verò prouiſio facta ſi per teſtatorem hæredi ſuo, & ſic cum prouidendo procedit (qui eſt ipſe caſus præſens, de quo in Senatus controuertebatur,) tunc inquit, n. 72. in contractibus omnes hæredes abſolutè contineri; primos, & vlteriores in infinitum, prout ibi comprobat; in teſtamentis autem, prouiſio facta per teſtatorem hæredi ſuo, quod referrur ad hæredem hæredis, vel ad patrem, aut dominum, qui ex perſona filij, aut ſerui factus ſit hæres; reſoluit ibid. n. 74. Et in inquit, cauſum eſſe in l. cum filio, & in l. quis liberis. §. hæc. verba, ff. de vulg. & pup. ſubſt. & in l. ſciendum, ff. de verb. ſignificat. Et quod rationes diuerſæ redduntur, nam in dict. §. hæc verba, dicitur, Quia hi ex iudicio teſtatoris non veniunt, in dicta l. ſciendum, dicitur, Quia incertus eſt hæres. Rationes autem iſtæ (adijcit Pereg, idem,) in facti veræ ſunt, quia hæres hæredis, item dominus, & pater, non veniunt ex iudicio teſtatoris, ſed ex lege, vel ex ordinatione hæredis ſcripti. Item ſunt incerti hæredes teſtatori, quia multipliciter contingere potuiſſet, quod non ſuccederent, ſicut Alciatus declarat in dict. l. ſciend. Non autem ſuperioribus rationibus animus quieſcit, (concludit ipſemet Pereg.) ideòque dicendum, quod cùm teſtator prouidet hæredi ſuo, prouiſio facta exiſtimatur ob affectionem in eius perſonam, ideo ad hæredem ſcriptum reſtringitur, & ad illius hæredes non profertur, ſic ex Baldo colligitur, in l. finali, in 3. oppoſitione, & in 26. quæſtione, n. 46. ex Baldo ipſo, & Bartol. in dict. §. hæc verba, in primo notabili, vbi inquit, quod cum hæred. verbum profertur ab homine in ſubſtitutione, intelligitur de hærede ſcripto, quia eo caſu conſideratur mens teſtatoris, & eius voluntas, quæ quidem ex affectione colligitur, l. nec adiecit, ff. pro ſocio, circa incognitos autem, & fortuitos hęredes, nulla poteſt conſiderari affectio, l. ſi fuerit, ff. de legat. 3. & non eſt ferendus, ff. de tranſact. meritò ideo teſtatoris prouiſio de hærede ſcripto, nó de fortuito intelligitur. Quam etiam rationé poſt Bart. & Bald. tradiderunt Cuman. Alex. & Iaſon. in. d. §. hæc verba. Ancharan. d. conſ. 130. propterea decedente illo ante caſum: ſubſtitutio euaneſcit, ſicut ibid. pro ratione ſubiungit Imolo. Et hactenus Pereg. qui ex mente communi (vt vides) apertè decidit caſum noſtrum, & Senatus deciſionem comprobat concludenter, & id ipſum tradiderunt Hieronym, Gabr. in conſ. 132. num. 28. Card. Mant. de coniect. vltim. volunt. lib. 8. tit. 14. in finalib. verbis, vbi citat dictum Ancharan. conſ. 130. & in eiſdem terminis inquit, per text. in dicto §. hæc verba, quod hæred. appellatione, non continentur, nec veniunt hæredum hæredes, quando affectio teſtatoris dirigitur ad certos hæredes venientes ex eius iudicio. Et Manticam refero quoque infrà, ad ſolutionem tertij argumenti, in fine. Simon de Præt. de interpret. vltim. volunt. lib. 3. ſolut. 5. num. 25. & 27. fol. 18. maximè in illis verbis: Quia affectio teſtatoris extenſa erat ad cerium hæredem, non intelligitur de alio, & ibi, ſecus, quando teſtator mentionem fecit de hæredibus proprijs, & c. Card. Thuſc. practi. concluſ. iur. tomo 4. lit. tera H. concluſ. 64. num. 24. fol. 271. in illis verbis: Limita, quia hæres hæredis non venit, quando dictum fuit, infraſcriptos hæredes, vel quando de haerede teſtatoris fit mentio, Alex. conſ. 173. in fine lib. 5. Hippol. Riminald. dicto conſ. 252. num. 38. & 39. lib. 3. qui quando facta eſt mentio de hæredibus teſtatoris à teteſtatore ipſo, ſubſtitutionem conditionalem non tranſmitti in hæredis hæredes, non modò pracitatis numeris, & alijs referendis infra, ſed etiam per totum conſilium reſoluit; & in fauorem huius partis decidit iſtum caſum, prout notabitur inferiùs ad ſolutionem argumentorum.

Denique & vltimo loco, in fortioribus quoque terminis, quando ſcilicet non ſimpliciter res legatur, ſed ad vitam legatarij relinquitur, & poſt mortem eius ſubſtituitur hæres; caſum præſentem, in quo ſimpliciter res reliquitur hæredibus in euentum alicuius ex illis duabus conditionibus; decidit M. Ant. Pereg. de fideicommiſſis, dicto articulo 32. num. 78. in finalibus verbis: nam cum adduxiſſet duas opiniones contrarias in eo dubio, an ſcilicet legata relicta ad vitam legatarij, & poſt eius mortem ſubſtituto hærede, conditionalia ſint, nécne; tandem procliuior eſt in eam ſententiam, quod legatum tranſmittatur ad hæredum hæredes, vt ſuprà dictum fuit, & inferiùs dicetur; Attamen quod ſi hoc caſu fuiſſent plures hæredes ſcripti, & vnus ex eis ſupereſſet, ille admitteretur integraliter ad totam rem legatam, & cæteris, hoc eſt, hæredum hæredibus, præferri deberet. Quod (vt dixi) in fortioribus, atque ſtrictis magis terminis, diſceptationem diluit propoſitam.

Nec obſtant fundamenta illa omnia, quæ pro contraria parte, quod ſcilicet ſubſtitutio conditionalis tranſmittatur ad hæredum defunctorum hæredes, adducta, atque ponderata fuere ſuperiùs. Non obſtat primum, pro cuius reſolutione, atque explicatione; reuocanda erunt in memoriam, atque repetenda ea, quæ ad fundamenta partis ſecundæ, ex n. 38. cum ſeq. expendi ſuprà, & inferiùs dicentur ad ſolutionem quinti argumenti; vbi dilucide explicatur, nunquid appellatione hæredum in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis veniat hæredis? & differentia conſtituitur inter heredem ipſius teſtatoris, & hæredem alterius, in quem verba diriguntur; vt primo caſu diſpoſitio intelligatur ſtrictè de primo hærede; ſecundo, ſecus. Deinde, quod regula dictæ l. final. C. de hæred. inſtit. procedit, & loquitur in his, quæ tranſeuntad hæreddes hæredis; ſed in his non tranſeunt, vt in ſubſtitutione conditionali, ſecus eſt, vt quando affectio teſtatoris dirigitur ad certos hæredes, veniente ex eius iudicio, & ideò non tranſit ad alios, vt latiùs ibi. Rurſus, cum diſpoſitio refertur ad hæredem diſponentis, ſiue teſtatoris ipſius, diſtinguendum fore, an teſtator grauer hæredem, an ei prouideat, provt latius quoque per Peregrinum ibi relatum. Denique, & ea prælegenda, quæ Tiraq. Mantica, Simon de Prætis, Lofredus, Ant. Gomez. Carolus de Tapia, Hippol. Riminald. & Alex. Rauden. à me commemorati in tractatu de vſufructu, c. 16. n. 29. & Thuſcus, tom. 4. littera 1. concl. 64. fol. 270. in propoſito articulo tradiderunt, ex ipſis namque deducitur etiam, in caſu præſenti, & in materia fideicommiſſi, & ſubſtitutionis, non vrgere argumentum pro contraria parte ponderatum.

Non obſtant etiam ea, quæ dicta fuere ad secundum. Quibus vt ſpecificè reſpondeatur, repetenda quoque erunt ea, quæ ad fundamenta eiuſdem partis ſecundæ, ex n. 46. cum ſeq. adnotata, atque ſcripta reliqui ſuprà. Multum ſcilicet intereſſe, cum diſpoſitio refertur ad hæredem diſponentis, an teſtator grauauerit hæredem, vel eidem prouideat. In primo namque caſu, cum procedit grauando, omnes etiam eius hæredes, quamuis vlteriores grauaſſe præſumitur, ne primus hære magis dilectus, & ſibi cognitus, deterioris ſit conditionis, quam incognitus, & non dilectus: ſicuti ex Peregr. d.a. 32. n. 67. tradidi ibidem, qui ipſe alio ſimili confirmat, quod legata ſcilicet ab inſtituto relicta, ea ipſa ratione à ſubſtituto repetita præſumuntur; provt latius oſtendit, & alias rationes adducit Menochius, lib. 4. præſumpt. 108. per totam. maximè, n. 4. & 5. Fachineus etiam, hoc eodem argumento 2. præcitatus ſupra.

Tertium quoque argumentum non refragatur: nam quod dicitur, per fideicommiſſum ſuccedi teſtatori, non procedit ſimpliciter, ſed ſolum reſpectu diſpoſitionis eius, vel mediante perſona grauati, vt aliàs plenè declarauit Socinus, iun. in conſ. 126. In teſtamento egregij viri, n. 49. 50. & 51. lib. 1. vt ita dici poſſit, quod imò fideicommiſſarius ſuccedit perſonæ grauatæ plerumque, vt ipſe Socinus iunior contendit, in conſ. 54. n. 22. lib. 4. qui & aliter reſpondet n. 23. videlicet argumentum procedere per præſumptiones, & coniecturas, quæ obtinent in caſu dubio, & vbi verba, atque præſumpta mens non repugnarent. Secus tamen, cùm verſamur in claris, & per quæ certa, & aperta teſtantis voluntas apparet, ſicuti accidit, cum hæredis verbum profertur ab homine in ſubſtitutione, intelligitur namque de hærede ſcripto, quia eo caſu conſideratur mens teſtatoris, & eius affectio, & voluntas; ſicuti latius explicaui num. præcedentib. ſic ſanè Socinus ipſe iunior, præcitato conſ. 54. n. 7. lib. 4. argumentum propoſuit eo caſu, quo par ratio, & pat affectio videtur fuiſſe in hæredis hærede, quæ in hærede, hoc eſt in nepotibus ex filio defuncto, provt ibi tradit ſpecificè: quæ par affectio ceſſat in terminis noſtris, vbi non verſamur inter deſcendentes. Et quamuis idem Socinus, n. 23. totum fundamentum ad excludendum hæredum hæredes, fecerit in eo, quod in caſu ſibi consulto, diſpoſuit expreſsè teſtator, quod omnia legata, & relicta D. Catherinæ, poſt mortem eius, perueniant ad infraſcriptos ſuos hæredes: & ipſa bona, dictæ vxori legata, ea defuncta, iure inſtitutionis eiſdem hæredibus infraſcriptis reliquit. Vocatio autem infraſcriptorum hæredum, perſonaliſſima ſit, & non importet hæredis hæredem, vt ibidem probauit n. 12. & antea n. 9. attamen idem eſſe, quando affectio teſtatoris dirigitur ad certos hæredes, venientes ex eius iudicio; ſingulariter tradidit Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 8. tit. 14. in finalibus verbis, vbi æquiparat, quod de hæredibus ſcriptis, vel ſupràſcriptis, mentio facta fuerit, aut quod affectio dirigatur ad certos hæredes, qui veniunt ex iudicio teſtatoris; & vtroque caſu dicit, quod non alij, quàm qui teſtamento ſcripti ſunt, admittuntur: & citat quamplures Authores ita tenentes: & id ipſum tenuit etiam Simon de Prætis, lib. 3. ſolut. 5. n. 25. 26. & 27. fol. 18. Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 252. n. 36. & 37. lib. 3. Cardinalis Thuſcus, tom. 4. littera H. concl. 64. n. 24.

Non etiam obſtat quartum fundamentum, quod imò hæredis, aliquando venti appellatione hęredis ſcripti; iuxta l. 1. C. quorum legatorum: quia respondetur, quod ea in lege, hæredi hæredis competit illud interdictum iure tranſmiſſionis, nam in terminis legis illius incœpit hæredi competere, vt patet ibi, non conſentiente patre tuo, &c. De eo igitur tranſiuit in filium, & hæredem eius, cum hæreditas ſit ſucceſſio in vniuerſum ius, quod defunctus habuit: l. hæreditas. ff. de regulis iur. & l. nihil aliud. ff. de verbor. ſignific. & declarat Corneus, in præallegato conſ. 69. 2. tol. vol. 4. dicens; quod in hæredem tranſit omne ius actiuum, & paſſiuum, & ita totaliter ceſſat argumentum ex d.l. 1. ſed poſito etiam, quòd ſi non competisset in vita ſua ſcripto hæredi (quia nondum legatarius occupaſſet) competeret hæredi eius, ſi tunc res legata occuparetur (quod poteſt tolerari, vt inquit Socin. iun. in conſ. 54. n. 27. lib. 4.) dicendum erit ex ipſo Socino iun quod illud toleratur ex identitate rationis: nam cum detur illud interdictum pro conſeruando falcidiam, & ius eius, vt dicitur in ipſa præcitata l. 1. & falcidia etiam per hæredem hæredis poſſit detrahi, ſi per ſcriptum hęredem detracta non fuerit, conuenit, vt etiam ei tale interdictum competat, cum etiam tunc vrgeat ratio illius. Prætereà, ſumus ibi in lege, quæ ex aliqua affectione non mouetur, ſed ratione illa, vt debita falcidia hæredi conſeruetur, vt dictum eſt; vnde nihil mirum, ſi etiam hæredi hæredis ſcripti competit, concurrente identitate rationis, vt iam dixi: Sed in caſu præſenti agitur de diſpoſitione teſtatoris, quæ à ſola teſtantis voluntate dependet, & illa ſolet ſecundum affectionem regulari, & cum voluntas in dubio illa præſumatur, quam verba important, à quorum ſignificatione non eſt recedendum, niſi de contraria mente teſtatoris appareat, l. non aliter, in principio, ff. de leg. 3. verbum autem hæredis, cum profertur ab homine in ſubſtitutione, & fideicommisso, intelligitur de hærede ſcripto, quia eo caſu conſideratur affectio teſtatoris, & eius mens, & voluntas, vt latius obseruatum eſt num, præced. & in terminis noſtris ad text. in d.l. 1. ſic reſpondet Socin. iun. d. conſ. 54. n. 26. & 27. lib. 4.

Quintum quoque fundamentum non obſtat. Reſpondetur namque, terminos illos, in quibus Alexand. Bertrandus, & Riminaldus, in argumento relati loquuntur, diuerſos eſſe à terminis noſtris: nam cùm fit mentio hæredis teſtatoris à teſtatore metipſo, intelligitur ſtrictè de primo hærede in fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus; cum verò agitur de hærede, aut hæredibus alterius, in quos verba diriguntur, & qui à teſtatore incogniti ſunt, hæredi appellatione veniunt etiam meditionalem ita concluditur, ſubſtitutionem conditionalem non tranſire ad hæredis hæredes, vbi hæredes teſtatoris, ab eo ipſo ſubſtituuntur, aut vocantur. Diuerſum autem, cum alterius, non teſtatoris hæredes inuitantur. Sic ſanè Alexandr. Bertrandum, & à ſe antea tradita, accipit, atque intelligit Hippolytus Riminaldus, dicto conſil. 242. ex num. 32. cum ſeq. & num. 38. 39. 40. & 42. & num. 46. & num. 90. & 109. lib. 3. & diſcriminis ratio ſtat in eo, quòd ex dictis ſuprà, ex num. 41. cum ſeq. & num. 50. & ſumptam voluntatem, quæ in propriis hæredibus honoratis, & vocatis conſideratur, vt alij hæredes non admittantur, ceſſare in hæredibus incertis, & incognitis, cum in eis nulla affectio conſiderari valeat quemadmodum nec in eorum hæredibus; atque ita hæredum hæredes ſic admitti debeant, ac hæredes ipſi, cum omnes incogniti, & non dilecti, aut maiori affectione inuitari potuerint; ſicuti ex eisdem, ibi obſeruatis, elicitur; atque ex his, quæad solutionem tertij argumenti adnotaui ſuprà, in finalibus verbis, vbi retuli Cardinalem Mantiam, de coniectur, vltim. volunt. lib. 8. tit. 14. in finalibus værbis, qui vt hæredum hæredes non admittantur, principaliter conſiderat, quod affectio teſtatoris dirigatur ad certos hæredes, venientes ex eius iudicio; quaſi ſecus ſit, & admitti debeant hæredum hæredes; quando non dirigitur ad certos hæredes ſed incertos potius, quales ſunt in caſibus præfatorum Authorum, & incogniti, & non venientes ex eius iudicio. Retuli etiam Simon. de Prætis, Hyppol. Riminal. Peregrin. & Thuſcum, qui hoc eodem loco, ita expendi debebunt, provt ibi expenduntur, expreſſim namque probant distinctionem præfatam ex affectione, & iudicio teſtatoris deducitur, quando dirigitur ad certos, & cognitos hæredes, vel ad teſtatore, vel diſponente non inſtituti. Propoſitam autem distinctionem ſæpè repetit, & eruditè approbat Hippolyt. Riminald. dict. conſ. 252. n. 33. 34. & 35. maximè in verſic. quod ibi non venit hæres, vbi in hunc modum inquit: Quod ibi non venit hæres hæredis, quia teſtator habuit illa affectionem ad hæredem ſuum ſcriptum in teſtamento, cum ad ignotes non ſoleat affectio communiter haberi: quæ ratio affectionis ceſſat in caſu ſuo, quando teſtatrix ſubſtituit Ioannem, vel eius hæredes, non enim mota fuit propter affectionem, quam habuit ad hæredes dicti Ioannis ad ſubſtituendum poſt mortem illius. Et n. 38. ibi: Tertio repetenda pariter eſt ſolutio Baldi, in d.l. fin. opp. 4. C. de hæred, inſtit, ad d. §. hæc verba, quem ſequitur Alex. ibi. & in conſ. ſæpiùs citatis: quòd in illo § fuerat facta mentio de hærede ipſius teſtatoris, at hic de hærede alterius, quorm primo caſu non intelligitur de hærede hæredis, ſecundo ſecus, & ita ceſſat ille textus omnino. Et iterum n. 39. & 40. ibi: Diſtinguendum inter hæredem ipſius teſtatoris, & hæredem alterius, in quem verba diriguntur, vt primo caſu ſtricte de primo hærede dumtaxat intelligatur, ſecundo ſecus. Et num. 40. ibi: At in caſu noſtroverbum hæredis, prolatum fuit respectu alterius, quam diſponentis, nam tali caſu intelligitur de quibuscunque hæredibus, primis, vel ſecundis, quos omnes ignorauit teſtator, quales eſſent futuri, & ſic non ratione affectionis ſuæ fuit motus, & c. Et n. 42. 43. 44. 45. & 46. ibi: Id enim contingit in eo caſu, provt in dicto §. hæc verba: quia teſtator locutus fuerat de hæredibus ipſius, non autem alterius; qualis eſt caſus noster, unde nihil mirum ſi non intelligitur ibi de hæredibus hædum, at hic ſecus. Et iterum Riminals. ipſe. num. 109. & 110. vbi in hunc modum ſcriptum reliquit: nam D. Ludouicus teſtator non fecit mentionem de hæredibus ſuis, ſed D. Ludouicæ, in quam verba ſua dixerit, respectu quortum hæredum nulla verſatur cognitio teſtatoris, nullàque affectio cadebat, vt concludit Alex. in dicto conſil. 49. colum. fin. Propterea vniformis erat ratio, quod ita ſecundus hæres, ſicut primus D. Ludouicæ, ita extraneus, ſicut deſcendens ab ea ſuccederet: cum totum hoc in poteſtate, & affectione ipſius D. Ludouicæ, teſtator reliquiſſet. Propterea ſtat in hoc maximus error, aut fallacia dominarum rearum, & Aduocatorum ſuorum, qui volunt, hanc ſubſtitutionem metiri ſecundem affectionem teſtatoris, dicentes, non eſſe veriſimille, quod voluerit appellatione hæredum D. Ludouicæ venire hæredes vlteriores, & extraneos, vt Comitem Hippolytum ad excluſionem rearum deſcendentium ex ipſo teſtatore: id enim procederet, ſi de ſuis hæredibus D. Ludouicus fuiſſet locus, non autem alterius, vt D. Ludouicæ, quod ſecundum, non primum fecit. Et propterea res eſt regulanda ſecundum affectionem D. Ludouicæ, quæ magis affecta fuit marito ſuo, & illius nepoti, & c. Et id ipſum quod Hippolyt. Riminaldus, concludit Socinus iunior, dicto conſ. 54. n. 11. & 12. lib. 4. maximè in illis verbis: quod non eſt in noſtro caſu, quia hæres hæredis non reperitur aliquo modo ſcriptus, nec in eum cadit affectio teſtatoris, quæ non eſt ad incognitos, & c. Et voluit Menochius, provt ponderatur ſuprà, ad fundamentum partis ſecundæ, in fine.

Non obſtant etiam ea, quæ ad ſextum argumentum ſcripta, & tradita fuere ſupra. Pro quorum vera explicatione animaduertendum erit inprimis, in ipſomet articulo, vtrum legata relicta ad vitam legatarij, & poſt eius mortem inſtituto hærede, ſint conditionalia, vel non, & ſic hærede præmoriente, locus ſit tranſmiſſioni, necne: contrariam ſententiam tenuiſſe Paulum Caſtrenſem, Alexan. Picum, & Ruinum, & exiſtimaſſe, ſubſtitutionem eiuſmodi conditionalem reddi, ac idcirco expirare, præobeunte hærede; ſicuti eos refert Peregrinus, dicto articulo 32. num. 78. qui tamen contrarium ſequitur, provt in argumento notaui: ac in eis terminis rectè quidem, propter rationem illam communem à Pariſio redditam. Rurſus, pro reſponſione animaduertendum erit, caſum, & terminos illius quæſtionis, diuerſos eſſe à caſu, & terminis quæſtionis noſtræ, & caſus præſentis; agimus namque, cùm res ſimpliciter legatur, & poſt mortem legatarij hæres ſubſtituitur, ſiue quando legatarius eſt ſimpliciter grauatus reſtituere poſt mortem hæredi; ſecus autem eſt in terminis Pariſij, cum res alicui legatur ad vitam, ſiue cum legatarius eſt grauatus cum illa qualitate, quouſque vixerit, nam eo caſu magis hæreditarium ius, quam hæredis perſona conſideratur, & idcirco reuerti debet ad illam perſonam, in qua conſiſtit ius hæreditarium, ſiue ſit hæres ſcriptus, ſiue hæres hæredis; quia legatum temporaliter relictum, finito tempore, ad ius hæreditarium reuertitur: l. ſi ita. ff. de ſtatuliberis, l. illud. C. de legatis: & poſt Bartol. Bald. Salicet. Fulgoſium, Paul. Caſt. Alex. Corneum, Iaſon. Decium, Pariſium, Rubeum, Ripam, Socin. iun. Caualcan. ita explicauit Peregrinus, dicto art. 32. n. 76. & 77. & ante ipſum Pariſius metipſe, præcit. conſil. 21. num. 44. qui ea comprobat ratione, quam ex Peregrino adduxi ſupra eodem 6. argumento. videlicer, quod exprimitur illud, quod tacite ineſt: ita quoque reſoluit Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iur. tom. 4. littera H. concluſ. 64. numero 14. fol. 270. vbi diſtinguit, declarando materiam, quod aut legatum fuit ad tempus relictum, putà, lego tibi quouſque vixeris, & cenſetur legatum temporale ad vitam legatarij, & iſto caſu quandocunque moritur legatarius, legatum reuertitur ad hæredem, ſiue primum, ſiue hæredem hæredis primum, vel ſecundum, quia tempore ſoluitur legatum: aut legatum fit ſimpliciter legatario, & grauatur ſub conditione, vt poſt mortem reſtituat hæredi, ſeu alteri, & iſto caſu ſi legatarius ſuperuiuat hæredi, vel ſubſtituto, non fit tranſmiſſio ad hæredem hæredis, per text. quem citat. in d.l. in cauſæ 2. § Pomponius. ff. de minoribus, & Alex. in conſ. 173. n. 2. lib. 5.

