Inquit etiam Petrus ipſe Gregorius, dicto cap. 22. num. 4. quod demuntur à compenſatione: primùm, vt eius, quod non debetur ei, qui conuenitur, ſed alij, compenſatio fieri non poſſit, id eſt, creditor compenſare non cogitur, quod alij quàm debitori ſuo debet: quamuis creditor eius pro eo qui conuenitur ob delictum proprium velit compenſare: quod etiam tradidit Sebaſtianus Medices, prima parte, quæſt. 1. numer. 2. & quæſta 11. per totam. Qui tamen ceſſum habet debitum, & ita procurator in rem ſuam fit factus, recte obiicit compenſationem, l. in rem, 18. ff. de compenſationibus, l. 24. tit. 14. partita 5. Quia per ceſſionem deſinit debitum alienum, ſeu creditum dici, quod regulariter non compenſatur, vt dixi; & latiùs explicat Medices prima parte, quæſt. 43. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris tom. littera C. concluſion. 491. per totam folio 959 Item fideiuſſor, ſi ſibi debeatur, vel reo principali, compenſare poteſt, vt d. num. 4. inquit ipſe Petrus Gregorius, eodem cap. 22. Medices, de compenſat. fecunda parce, quæſtion 4. per totam, vbi num. 6 quod fideiuſſor compenſare poteſt, etiam inuito debitore, & reo principali: quia talis exceptio realis eſt: & vide l. 24. titul. 14. partita 5. Patrem Molinam, tomo 2. tractatu 2. d. diſputatione 560. verſic. fideiuſſor alicuius. Socius autem aliquid debens ſocietati, & volens compenſare quod ſibi ab alio ex ſociis debetur, an audiri debeat: damnum etiam quod imputatur ſocio malè adminiſtranti, an compenſetur cum commodo, quod ipſe ſocietati acquiſiuit, vide per Eſcobarem, de ratiociniis, capite 36. num. 6. &7. l. 22. & 23. titul. 14. partita 5. & num. 3. eiuſdem cap. 36. vtrum adminiſtrator pro reliquis vnius adminiſtrationis conuentus, creditum ex alia adminiſtratione compenſare deſiderans, audiri debeat: Et ibidem numer 4. vtrum creditor de decem ex cauſa ſocietatis, poſſit compelli illa compenſare cum aliis decem, quæ ex alia ſtatione ſuo debitori ſoluere tenetur: cui iunge Sebaſtianum Medices, de compenſat prima parte, quæſt. 21. compenſatio etiam, quibus in caſibus, & quibus in rebus locum non habeat, & an in petentibus ſalarium, in debitore Reipublicæ, in emente à fiſco pretium debitum, in alternatiuis debitis, in Officiali fiſci, in alimentis, & aliis caſibus, vide l. 25. 26. & 27. titul. 14. . partita 5. Medices, prima parte, q. 14. & ſeqq. & quæſt. 38. & ſeqq. & ſecunda parte, quæſtione prima, & ſequentibus, latè Hugo Donellus, comment. iur. ciuil. lib. 16. cap. 15. columna 2. ex verſ. quod attinet ad creditorem & 3. column. ſeq. Petrus Gregorius, in ſyntag iuris, dicto cap. 22. lib. 21. num. 6. 7. & 8. Alexander Trenracinquius a lib. 3. variarum, titul. de compenſationibus, ex num. 8. vſque ad numerum 18. Pater Molina ſ, tom. 2. dicta disputatione 560. columna finali, ex verſ in ſequentibus euentibus, folio 2017. Cardinalis Thuſcus, tomo 2. littera C. concluſione 490. ex folio 955. Antonius Faber, Cod. ad titulum de compenſat. definitione:. 1 vbi agit de compenſatione inter fratres pro his, quæ inter eos geſta ſunt viuo patre: & caſum ſatis practicabilem adducit, & definitione 3. vbi inquit, quod compenſatio quæ poterat obiici contra cedentem, non poteſt obiici contra ceſſionarium, ſiue cauſam habeat ille oneroſam, vel habuerit ſui debitoris bona omnia obligata ante natum ius opponendæ compenſationis: & definitione 6. vbi quod compenſari non poteſt, quod debetur ſub onere præſtandæ ſatiſdationis, ante eam præſtitam: & definitione 7. vbi enumerat caſum, in quo alimentorum petitioni obiicitur compenſatio: Et definitione 8. vbi quod compenſari non poteſt, quod tutor debet, cum eo, quod pupillo debetur, nec contra: Poteſt tamen tutor pro pupillo conuentus, compenſare quod ſibi proprio nomine debetur: Et definitione 11. vbi quod compenſari non poteſt, quod non poſſet ſolui: Et definitione 12. vbi quod expenſæ taxatæ poſſunt compenſari, etiamſi appellatum ſit ab executione, dum ne ab ipſa condemnatione, vel taxatione: Et definitione 13. vbi quod fideiuſſor creditoris ſui poteſt ei obiicere compenſationem ſummæ pro eo ſolutæ ex iudicato, licet à ſententia fuerit prouocatum: Et definitione 14. vbi quod conductor poteſt obiicere victori, & in executione iudicari compenſationem pecuniæ debitæ locatori ſuo, licèt condemnato: Et definitione 17. vbi an quis proprio nomine conuentus poſſit obiicere compenſationem eius quantitatis, quæ ſibi tanquam alterius procuratori debeatur. Et an partes poſſint compenſationi renuntiare: vide poſt alios Authores Barboſam, in d.l. diuortio, §. ob donationes, numero 29. Ioannem Gutierrez, de iuramento confirmatorio, tertia parte, capit. 6. numero 2. Patrem Ludouicam Molinam, dicta diſputatione 560. column. 4. folio 2002. qui partem affirmatiuam iuridicè tuentur, & concludentem aſſignant rationem. Pater etiam ipſe Molina, eodem in loco, columna 12. in fine, folio 2010. rectè conſtituit, quod compenſationis exceptio non ſolum poteſt opponi coram Iudice ordinario, ſed etiam coram Iuridice delegato: coram Arbitrio verò, quod non poteſt, ſi ſit ex cauſa extrinſeca rei, quæ compromittitur, ſecus verò ſi ſit ex cauſa intrinſeca, ſeu connexa. Et quod opponi poteſt in iudicio, & extra iudicium, tradidit Petrus Gregorius, libro 21. dicto cap. 22. num. 10. qui adiicit, quod etiam poſt iudicium; etſi iudex non admittit propoſitam compenſationem, poſt ſententiam poteſt opponi, niſi eam expreſsè in ſententia reprobauerit, per text. quem ipſe Gregorius citat, in l. quod in diem, §. primo, ff. de compenſat. l. ſin autem, §. ſi quocunque modo, ff. de negotiis geſtis. Et hactenus de prima obſeruatione generali in hac materia, qua (vt vides) continentur quamplurima, quæ communi (vt dixi) Interpretum placito recipiuntur.

Secundò deinde loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, certiſſimi iuris eſſe, compenſationem de quantitate ad quantitatem, & ſic de debito pecuniario ad debitum pecuniæ admitti, l. ſi conſtat. 4. C. de compenſat. l. quod dicitur. 5. ff. de impenſis in rebus dotalibus factis, l. 20. titul. 14. partita 5. & latius explicant Petrus Gregorius, in ſyntag. iuris, 2. parte, lib. 21. cap. 22. numer. 3. Sebaſtianus Medices, de compenſat. prima parte, quæſtion. 5. Hippolyt. Riminaldus, in conſilio 451. num. 26. lib. 4. Barboſa, in d.l. diuortio, §. ob donationes, numer. 8. folio 989. Alexander Trentacinquius, variarum lib. 3. titul. de compenſat. num. 1. & 4. Pater Ludouic. Molina, tom. 2. de inſtitia & iure, tractatu 2. diſputatione 297. columna 3. in fine, verſicul. quoad tertium, ſolio 296. vbi inquit, compenſationem propriè locum non habere, niſi quando res ſunt eiuſdem rationis, & ſpeciei, ſiue ſubſtantiæ, & qualitatis eiuſdem, & conſiſtunt in pondere, numero, & menſura, vt quando debitum, eſt pecunia; & res, in qua fieri debet compenſatio, eſt ſimiliter pecunia; aut quando debitum, eſt triticum, vinum, oleum, aut aliud ſimile, & res in qua fieri debet compenſatio, eſt eiuſdem ſpeciei: quando verò ſunt diuerſarum ſpecierum, vt quando vnum eſt pecunia, aliud verò equus, vinum, aut oleum, non eſt propriè compenſatio: neque item eſt propriè compenſatio, quando ſunt eiuſdem ſpeciei, ſed non conſiſtunt in pondere, numero, & menſura, vt quando debetur vnum mancipium, & compenſatio intenderetur in alio æquo, provt ibi comprobat: & latius repetit eodem tomo, & tractat. 2. diſputat. 560. per totam, maximè column. 13. verſ. habet autem locum, folio 2011. vbi vide: & idipſum reſoluit Alexander Trentacinquius, dicto titul. de compenſat. numero primo, per totum, folio 168. Thomas Cormerius, lib. 19. iuris ciuilis, Romani, Gallicique, titulo 6. cap. 3. prima parte ad finem, verſ. compenſatio debiti. folio 724. vbi inquit, quod compenſatio debiti ex pari ſpecie, & cauſa diſpari admittitur, veluti, ſi pecuniam tibi debeam, & tu mihi pecuniam debeas, aut frumentum, aut cætera huiuſmodi, licet ex diuerſo contractu, vt ſi debeam ex vendito, tu mihi ex mutuo, compenſare, vel deducere potes. Conueniunt etiam vnanimite Interpretes omnes, quatenus dicunt, generis ad genus compenſationem admitti, quando idem in genere debetur, & genus eſt eiuſdem qualitatis;ſecus vero ſi diuerſæ, vt dixi; vt frumentum ad vinum, & è contra: habet enim genus functionem quandam, & res fungibilis compenſationem recipit, provt vtrumque ex multis Authoribus comprobat Sebaſtianus Medices de compenſat. 1. parte, quæſt. 2. Petrus Gregorius, in ſyntag. iuris, lib. 21. d. cap. 22. numer. 3. in fine. Petrus Barboſa, in d.l. diuortio, §. ob donationes, num. 8. ver. ex qua quidem, & num. 23. in fine, & 24. & 25. vbi ſcripſit, quod quando quis debet frumentum, & illud extat, non poteſt pro eo ſoluere pecuniam: quia de pecunia ad frumentum non poteſt admitti compenſatio, neque vnum pro alio inuito creditore ſolui poteſt, l. 2. §. 1. ff. ſi certum petatur: & ita in terminis declarant Bartolus, Albericus, Alexand. & Montepicus, quos d. num. 8. citat Barboſa, & repetit d. num. 24. & 25. folio 1000. vbi in eo dubio, an de fructibus ad fructus admittatur compenſatio, concludit, quod licet pro fructibus non poſſit obiici compenſatio de pecunia; poterit tamen obiici compenſatio de aliis fructibus, ſine frumento: nam compenſatio non ſolum habet locum in quantitatibus, ſed etiam in omnibus conſiſtentibus in pondere, & mensura, dummodo ſint eiuſdem ſubſtantiæ, & qualitatis. Nam ſi ego tibi debeam frumentum, & tu mihi vinum, non admittetur compenſatio: & citat Paulum Iureconſultum, lib. 2. receptarum ſententiarum, titulo 5. §. finali, dicentem, quod compenſatio debiti ex pari ſpecie, & cauſa diſpari inducitur, veluti ſi pecuniam aut frumentum, & cætera huiuſmodi: nam quamuis ex diuerſo contractu, tamen compenſatio admittenda eſt: Et ibidem notat Cuiacius. Denique excitauit Barboſa ipſe, eodem num. 25. dubium illud, ſi tu debeas frumentum certi fundi, & ſic in ſpecie; & alter tibi debeat frumentum alterius fundi, vel etiam frumentum in genere, vtrum debeat admitti compenſatio de frumento ad frumentum & refert Caſtrenſem ſentientem, non admitti, & Beroum contrarium dicentem. Ipſe autem concordat, vt ſi ratione bonitatis, & valoris inter frumenta non ſit differentia, admittatur compenſatio; aliàs ſecus: nec videtur contradicere l. 12. titul. 14. partita 5. quæ ſuperiora omnia clarè confirmat, dum dicit, quod poteſt compenſari illud, quod pondere, numero, vel menſura continetur, cum altero eiuſdem generis, iuxta quantitatem debitam. Item quod compenſatur debitum equi, vel alterius rei in genere cum ſimili debito generis: ſed res ſpecialis, vt ſeruus, vel fundus, non poteſt compenſari cum re, quæ pondere, numero, vel menſura continetur.

Remanet ergo de quantitate ad quantitatem, & de genere ad genus compenſationem admitti, dummodo ſint eiuſdem ſubſtantiæ, & qualitatis, vt dixi: dummodo etiam vtrumque debitum ſit omninò liquidum, purum, & exigibile: illiquid namque ad liquidum compenſatio non admittitur, l. finali, C. de compenſat. vbi clare id deciditur, provt ſignificat Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 18. num. 10. melius Barboſa, in dicta l. diuortio, §. ob donationes, num. 31. dicens, de iure antiquo non fuiſſe clare deciſum, de debito liquido ad non liquidum non admitti compenſationem, imò & eo caſu locum eſſe comenſationi, videri probari in l. neque, C. de compenſationibus, neque contrarium probare textum, in l. ſi debeas, 22. ff. de compenſat. provt ibi explicat: & idipſum videlicet, quod liquidi ad liquidum, non verò ad non liquidum compenſatio fiat pro regula tradiderunt Tiberius Decianus, in conſilio 94. num. 23. in fine libro 3. Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemontana 92. num. 36. Fauius Turretus, in conſilio 44. num. 13. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, tertia parte, quæſt. 6. numer. 2. Alexander Trentacinquius, variarum reſolut. lib. 3. dicto titulo de compenſat. num. 5. latiùs num. 20. & ſeq. Scbaſtianus Medices, prima parte, quæſtion. 13. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 2. littera C. concluſione 489. folio 953. & concluſion. 490. numer. 54. & 56. Thomas Cormerius, lib. 19. iuris ciuilis, tit. 6. de compenſat. 2. parte, cap. 3. in fine, folio 725. vbi inquit, quod Imperator Iuſtinianus in l. vltima, C. de compenſat. compenſationes obiici conſtituit, ſi cauſa ex qua compenſatur, ſit liquida, & non multis ambagibus innodata, ſed poſſit Iudici facilem exitum ſui præſtare: & ita quod obſeruare iudices id præcipit Iuſtinianus, & non procliuiores ad admittendas compenſationes exiſtere, nec molli animo eas ſuſcipere, ſed iure ſtricto vtentes, ſi inuenerint eas maiorem & ampliorem expoſcere indaginem; eas quidem alij iudicio reſeruare: litem autem priſtinam iam pene expeditam, ſententia terminali componere. Hugo Donellus, commentariorum iuris ciuilis lib. 16. dicto c. 15. columna 10. in principio, verſi hæc de rebus ad compenſationem, folio 700. vbi late diſtinguit, an cauſa, ex qua compenſatur, ſeu compenſatio obiicitur, liquida ſit, an non ſit: Anton. Faber, ad titul. C. de compenſat. definitione 10. folio 399. vbi quod compenſari non poteſt debitum controuerſum cum liquido, licet controuerſum poſſit ex Iudicis authoritate prouiſionaliter (vt aiunt) exigi præſtita cautione: & hi omnes concludunt, debitum, cuius compenſatio obiicitur, liquidum eſſe debere, vt dixi: vel de facili, aut in promptu liquidari poſſe. Si enim longam, maiorémque indaginem expoſcat, non admittitur ea exceptio, ſed in aliud iudicium relinquitur tale debitum exigendum, ad probandum, ſicuti ex Thoma Cormerio nunc dicebam, & concludit Sebaſtianus Medices, prima parte, quæſt. 13. qui in eo dubio, vtrum liquidi ad non liquidum admittatur compenſatio: reſpondet ita diſtinguendum eſſe; aut quod nondum liquidum eſt, de proximo liquidari poteſt, aut non: Primo caſu admittitur compenſatio, ſecundo non: & tempus liquidandi arbitrio Iudicis remittitur: quia ea quæ ſunt facti, non poſſunt ſub certa regula definiri, vt latius ibi comprobat, & inquit, liquidum creditum dici, quando conſtat per inſtrumentum, per ſententiam, vel per alias probationes ſimiles, idque poſt alios plures Authores, quos citat: & idipſum reſoluit Iacob. Menochius, lib. 2. de arbitrar. centuria prima, caſu 14. qui etiam explicat, debitum liquidum quod dicatur, vt in compenſationem deduci poſſit? & concludit, tempus liquidandi creditum, arbitrarium eſſe. Cæſ. Vrſillus ad deciſionem Afflictis 121. num. 5. Octauianus Cacheranus, dicta deciſione 92. num. 36. Eſcobar, de ratiociniis, dict. cap. 36. num. 2. Pater Ludouic. Molina, tomo 2. dicta disputat. 560. fol. 2011. in verſic. exceptio compenſationis, & folio 2002. in principio, Alexander Trentacinquius, dicto titulio de companſat. ex num. 8. vſque ad numerum 20. vbi primam facit regulam generalem, quod de debito liquido ad liquidum fit compenſatio, & vndecim modis eam limitat. Deinde ex num. 20. vſque ad numerum 24. ſecundam facit regulam, quod de debito liquido ad non liquidum non admittitur compenſatio. Et primò limitat eam, quando in continenti offeruntur probationes; & quando in continenti dicatur; dicit, quod relinquitur arbitrio iudicis: & latiùs explicat num. 21. Secundò limitat, quando debitum eſt liquidum per confeſſionem partis, & non per teſtes. aut inſtrumenta; tunc namque etſi contrariæ extent ſententiæ opiniones, ipſe exiſtimat, confeſſum admitti debere, ſi intra breue tempus debitum ſibi, cuius compenſationem obiicit probare velit. Petrus etiam Surdus. in conſilio 246. numer. 4. lib. 2. vbi quod compenſatio etiam de non liquido debito, imo & de litigioſo allegari, & opponi poteſt, ſi tamen liquidari poteſt intra breue tempus, ſtatuendum iudicis arbitrio, ſecundum Bartol. Bald. Bertrandum, Capicium, & Tiraquellum, quos ibi refert.

De iure autem huius Regni, ex deciſione l. 20. titulo 14. partita 5. decem dies aſſignantur ad probandum, & liquidandum debitum, cuius compenſatio obiicitur; vt conſtat ibi: Pero el juzgador deue catar primeramente, ante que mande fazer eſte quitamiento, ſi aquel que quierdes contar vna debda por otra, puede luego probar, è aueriguar lo que dize, o a lo mas tarde faſta diez, dias. E ſi lo probare aſſi, o conociere el otra la debda, , eſt once lo deue mandar, aſſi como es ſobredicho. Mas ſi extendiere, que lo non pondria tan ayna probar, porque los teſtigos ſon luene, o, las cartas de la prueua, eſtonce no le dene otorgar el. quitamento ſobredicha, ante dene de andar por el pleyto adelante, como el derecho manda. Et Gregorius Lopez ibi, verbo, faſta diez dias, inquit in hunc modum: Habes hic, quod illa exceptio dicitur liquidabilis, quæ poteſt liquidari infra decem dies; Doctores aliter dicebant. in l. finali, C. de compenſat. volentes, hoc eſſe arbitrarium. Et infert, quod licèt doctrina Bartoli, in l. aufertur, §. qui compenſationem, ff. de iure fiſci, ſit communiter approbata de iure communi, vt ibi per eum; quæ habet, quod quando condemnatus nullum habet tempus datum ad ſoluendum, non poteſt opponere compenſationem, etiam ſi ſe offerat ſtatim liquidaturum; tamen cum hodie de iure Regio dentur decem dies ad probandum exceptionem oppoſitam, poterit obiici, & probari exceptio compenſationis infra dictos decem dies. Et allegat Rodericus Suarez ita tenentem: ſequiturque Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 3. parte dicta quæſtione 6. num. 2. liquidi ergo debiti, aut in termino præfixo decem dierum liquidandi, compenſatio opponi poteſt, non tantum tempore litis conteſtatæ, & quouis tempore ante rem iudicatam, quamuis antè ſit omiſſa; ſed etiam poſt rem iudicatam & aduerſus iudicati executionem, ſicuti & contra inſtrumentum guarentigium, ex quo executio petitur; vt per text. in l. 2. & in l. ſi conſtat, 4. C. de compenſat. deduxerunt, atque exornarunt Afflictis, deciſione 121. numero 4. Cæſar Vrſillus, ibidem, in addit. num. 4. & 5. Petrus Gregorius, in ſytntagmate iuris, libro 21. cap. 22. num. 7. Ioannes Gutierrez, dicto cap. 6. num. 2. Medices, de compenſat. 2. parte, quæſtione 15. & quæſtion. 31. num. 9. Hippolyt. Riminaldus, in conſilio 451. num. 37. lib. 4. D. Ludouic. Peguera, deciſione 175. vbi vide: Octauianus Cacheranus, deciſione 92. num. 1. Eſcobar, de ratiociniis, dicto cap. 36. numero 2. Parladorius, rer. quotidianar. lib. 2. cap. finali, 5. parte, §. 11. num. 30. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iur. tomo 2. littera C. concluſion. 492. per totam, ſol. 959. Antonius Faber, ad tit. C. de compenſat. definitione 14. fol. 397. vbi quod conductor poteſt obiicere victori, & in executione iudicati compenſationem pecuniæ debitæ locatori ſuo, licèt condemnato:ſed & cauſa concluſa; & in cauſa appellationis compenſatio poteſt opponi; provt Cæſar Vrſillus, in addit. ad dictam deciſion. Afflictis 121. probauit num. 37. Anton. Fab. ad dictum titulum de compenſat. definition. 15. Greg. Lop. in d.l. 20. tit. 15. par. 5. dicens quod dictum Baldi contrarium non ſeruatur in praxi. Hugo Donellus (cuius diſputatio ex deciſione dictæ l. partitæ ceſſare videtur omnino) commentariorum iuris ciuilis, dicto lib. 16. cap. 15. colum. 10. in principio, folio 700. verſic. hæc de rebus ad compenſationem. Prædictorum autem ratio eſt quoniam compenſans, dicitur ſoluere, l. ſi debitor, ff. qui potior. in pign. habean. l. dediſſe, ff. de verbor. ſignificat. l. vel permutauit, ff. de liberali cauſa. Ioannes Gutierrez, dicto cap. 6. num. 2. Barboſa, in d. §. ob donationes, numer. 8. in fine. Cacheranus. d. deciſione 92. num. 11. & 14. Medices, in præfatione tractatus de compenſat. num. 2. Gaſ par Rodericus, de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 18. numer. 5. Menochius, de arbitrariis lib. 2. caſu 14. num. 3. Hugo Donellus, d. cap. 15. in principio. Cardinalis Thuſcus, pract. concl. iuris, tomo 2. d. concl. 487. fol. 590. & concl. 488. folio 951. vbi an compenſatio ſit ſolutio vera, vel ficta.

De ſpecie verò ad ſpeciem non admittitur compenſatio, neque etiam de ſpecie ad quantitatem, vel è contra, l. ſi conuenerit, ff. de pignoratitia actione, l. ſi non ſortem, §. ſi certum, ff. de conditione indebiti, l. ſi ex pecunia, C. de rei vendicatione, l. quod dicitur, ff. de compenſat. l. 21. tit. 14. part. 5. & hæc eſt receptiſſima concluſio ex Iaſone, in §. in bonæ fidei, num. 69. Inſtitut. de actionibus. Socin. iun. in conſilio 60. num. 3. libro primo. Ioſepho Ludouico, deciſione Peruſina 15. n. 5. Medices, de compenſat. prima parte, quæſt. 3. & 4. Petro Surdo. in conſil. 246. num. 11. & 13. libro primo. Petro Gregorio, lib. 21. dictor cap. 22. n. 5. Alexandro Trentacinquio. variar. lib. 3. titul. de compenſat. in principio, latius Hug. Donello, lib. 16. d. cap. 15. colum. 6. fol. 696. ex verſiculo, non minus res in compenſationem verſantur, Petro Barboſa, in d.l. diuortio, §. ob donationes, ex num. 8. vſque ad numerum 12. qui reddit rationem dicto numero 8. in fine: quoniam compenſatio (vt dixi) ſolutio eſt, & in ſpeciebus poteſt prætendi affectio & probabile interreſſe; & ideo non poteſt æqualitas conſiderari, vnde ſuccedit regula l. 2. §. primo, ff. ſi certum petatur. In quantitatibus autem nullum poteſt prætendi probabile intereſſe, vel affectio: l. nummis, ff. de in litem iurando, & ideo in illis admittitur compenſatio: quam rationem tradidit etiam Medices dicta prima parte, quæſt. 3. eleganter Hugo Donellus, vbi ſupra qui concludit, quòd in ſumma, tantùm pecunia, & quantitas vtrinque debita compenſatur. Species autem ſi partita erit, eſt eadem præſtanda, quidquid eidem debitori debeatur vice mutua, ſiue alia ſpecies, ſiue pecunia, quæ eandem æſtimationem efficiat, compenſationi locus non erit: quia pecunia petita non ſit, nec ſit præstanda: & merito (inquit Donellus ipſe) nam qui pro ſpecie à ſe petita vult penſare aliam ſpeciem, aut pecuniam ſibi debitam, aperte poſtulat, aliud pro alio penſare, id eſt ſoluere. Atqui ius non concedit, aliud pro alio ſolui inuito creditori, ne in vera quidem ſolutione, & præſtatione pecuniæ: multo igitur minus recipiendum eſt in compenſatione, quæ imago eſt tantùm veræ ſolutionis. Addit etiam Donellus idem (quod Barboſa, & cæteri non adnotarunt) quod qui ſpecie petita, aliam ſpeciem penſare vult, poſtulat ſpeciem cum ſpecie permutare, & qui pro ſpecie petita, compenſare vult pecuniam; poſtulat eam ſpeciem ſibi vendi. Atqui contractus hi ſunt, permutare, aut vendere; & certi iuris eſt, neminem cogi quidquam contrahere, cum omnes contractus ſint voluntatis, & conſenſus ab initio, non neceſſitatis, l. nec emere, C. de iure deliberandi, l. ſicut, C. de obligat. & act. & hinc natum reſponſum Scæuolæ, in l. ſi debeas, ff. de compenſat. provt ibi eruditè obſeruat, & in fine in hunc modum ſcribit: Et in ſumma, vt pecuniæ cum ſpecie petita, ſic ſpeciei cum pecunia petita nulla compenſatio eſt: quod poſterius iiſdem rationibus efficitur, quibus & illud ſuperius. Nam qui pro pecunia ſpeciem compenſare vult, is offert aliud pro alio, & præterea poſtulat vendere ſpeciem ſuam pro pecunia à ſe petita, vt ſic actor cogatur eam rem emere; ſed iam dixi, neque aliud pro alio inuito creditori ſolui poſſe, nec quamquam inuitum cogi emere, aut alio modo cum quoquam contrahere, &c. In quantitate tamen debita vti ſpecie, iuxta terminos l. ſed ſi certos, ff. de legatis primo. quod compenſatio admittatur de alia quantitate, quia adhuc militat ratio prædicta; tradit Barboſa, in d. §. ob donationes, num. 9. vbi citat Authores alios ita tenentes: & eodem num. 9. in fine, & numero 10. &11. & ſeqq. ponderat iuta nonnulla in contrarium quæ videntur obſtare ſupradictæ concluſioni, quod de ſpecie ad ſpeciem, neque etiam de ſpecie ad quantitatem compenſatio non admittitur, & retenta communi ea ſententia, eiſdem ex propoſito ſatisfacit: & dicto numer. 11. concludit, compenſationem admitti quandoque in rei vendicatione, quando ſcilicet res vendicatur, & quia non præſtatur, deuenitur ad æstimationem. Cum enim tunc attenta executione, ex vtraque parte debeatur quantitas, admittitur propria compenſatio, vt probat lex prima, C. ſi maior factus. Siigitur agatur rei vendicatione, & tamen quia res non extat, vel difficulter haberi poteſt, executio fiat in æſtimatione, iuxta iura, & Authores ibi relatos, admittetur compenſatio, cum in effectu fieri videatur de quantitate ad quantitatem, vt probat l. ſi conſtante, §. ſi vxor ff. ſoluto matrimonio: & idem erit, ſi iuſſus reſtituere per iudicem, culpa, vel dolo deſiit poſſidere rem, quo caſu peruenitur ad æſtimationem, l. qui reſtituere, ff. de rei vendicatione, & in aliis caſibus. provt obſeruat dicto num. 11. & infert num. 12. in principio, quod ſi tu debeas quantitatem, & alius tibi debeat ſpeciem, & tu vleis, quod æſtimetur ſpecies tibi debita, vt ſic poſſis obiicere compenſationem de quantitate ad quantitatem, non audieris, ne aliàs debitor inuitus ſpeciem tibi debitam cogatur emere, aduerſus regulam, l. nec. emere, C. de iure deliberandi. & idem repetit num. 19. quod ſi à principio actum ſit ſpeciem, & quia ea non extat, fit condemnation in quantitate, admittitur compenſatio: & num. 15. adnotauit idemmet Barboſa, quod etiam de ſpecie ad ſpeciem, & de quantitate ad ſpeciem admittitur compenſatio, ſi in iudicio reus conuentus obiiciat compenſationem, & actor taceat, cum actor tacens videatur conſentire, vt latius ibi; aliàs ſecus, non modò in diſpoſitione inducta per factum hominis, ſed etiam ex facto, & diſpoſitione legis: quia etiam quando lex inducit compenſationem, videtur velle, quod non fiat niſi de quantitate ad quantitatem, vt aperte probat. l. quod dicitur, 5. ff. de impenſis in rebus dotal. fact. quod cum Paulo de Montepico defendit in præcitato, §. ob donationes, num. 29. in verſic ſecundum memorandum eſt, & numero 30. vbi in verſic. cauendum etiam eſt. defendit quoque, & contrariæ partis Authores improbat, quod compenſatio non fit de quantitate ad ſpeciem, etiam in vltima voluntate, provt latius ibi probat. Vnde dubium redditur (provt ego animaduerto vltra ipſum Barboſam) quod de Quarta, quæ debetur vxori, ex diſpoſitione authent. præterea, C. vnde vir. & vxor, Sebaſtianus Medices, de compenſat. prima parte, quæſt. 32. ſcriptum reliquit, vt ſcilicet in ea compenſatio admittatur: Nam ex vtroque capite diſpoſitionis legis, vel vltimæ voluntatis. videtur quod debeat denegari, iuxta ſuperiora.

Tertiò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, dubium fuiſſe apud Interpretes noſtros controuerſum, vtrum compenſatio ipſo iure, & ſic etiam parte non opponente, inducatur, aut inducta cenſeantur; an verò vt iure fiat, neceſſe ſit, quod à parte opponatur? Quo equidem in dubio partem affirmatiuam, ita fieri compenſationem ipſo iure, vt de ea opponi per hominem neceſſarium non ſit; tenebat Martinus antiquus gloſſator, vt refert Gloſſa, in dicta l. conſtat, C. de compenſat. & eandem opinionem ſuſtinuit Tindatus, in tractatu de compenſat. in articulo 6. per totum, vbi demonſtrat per multas rationes, hanc eſſe veriorem opinionem. Et Afflictis, in deciſione 121. numero primo, & 2. vbi dicit hanc opinionem veriorem, & ſecundum eam fuiſſe iudicatum per Sacrum Conſilium. Alexand. Trentacinquius, variarum libro 3. titulo de compenſat. numero 24. folio 172. verſic. mihi placet. vbi hanc partem ſequitur, & dicit, expreſſim probari in dicta l. ſi conſtat. dum lex ipſa dicit: Si conſtat pecuniam inuicem deberi, ipſo iure pro ſoluto compenſationem haberi oportet ex eo tempore, ex quo ab vtraque parte debetur. Ponderat enim illa verba, ex eo tempore, ex quo ab vtraque parte debetur, & ſic quando abſque alio hominis facto, ipſo iure fit compenſatio. Et illud verbum, oportet, ſignificat necceſſitatem; & ideo de neceſſitate ſtatim, quod hinc inde eſt debitum, ipſo iure eſt inducta compenſatio. Et hinc eſt (adiicit Trentacinquius ipſe) quod Iudex debet pronuntiare ſecundum compenſationem iam factam ipſo iure, eo ipſo, quod ſibi liquet, debita hinc inde eſſe compenſabilia, vt probatur in §. in bonæ fidei. Inſtitut. de actionibus. Concludit tamen, quod licet fiat ipſo iure compenſatio, tamen ad eius exercitium requiritur obiectus partis in iudico, vt probatur in d.l. finali, C. de compenſat. in principio, iuncto verſic. ita tamen obiici. Per quæ verba apparet, quod vſus compenſationis ſtat in hominis poteſtate: & tandem in verſic. hæc ſecunda opinio, agnoſcit idem Author, alteram opinionem, quod compenſatio non fiat ipſo iure, niſi à parte opponatur, magis placiturum, & limitat eam pluribus modis. Cæterum quod fiat compenſatio ipſo iure, admittit indiſtinctè Hugo Donellus, commentar. iuris ciuil. libro 16. cap. 15. colum. penultima, folio 702. verſic. Tertium illud ad vim compenſationis. vbi inquit, dignum eſſe notatu, quod placet, non exinde primum compenſationem pro ſoluto haberi ipſo iure. cùm obiecta eſt;ſed ex quo primum obiici potuit, id eſt, ex quo primùm cæpit pecunia vtrinque deberi, d.l. 4. C. de compenſat. idque æquiſſimum eſſe, nam & tunc primum eam pecuniam habere cæpit creditor, ex quo eam debuit, concedendum eſt debitori, ex illo ipſo tempore creditorem ab ea pecunia, eum liberare; proinde & eam pecuniam exinde pro ſoluta habere, vt debitor, tanquam eâ ſolutionis nomine, datâ & acceptâ, & liberetur ea præſtatione, & liberatus ſuo iure pecuniam retineat Et adiicit Donellus idem, eſſe vtiliſſimum, id de compenſatione ita intelligi. Valet enim ad res multas, in quibus præcipuè ſpectatur vtilitas huius partis; & quod prodeſt in ſumma ad acceſſiones rei debitæ ex eo tempore tollendas; ad ſolutum per errorem poſt id tempus repetendum: ad procuratorem abſentis compenſationis ex perſona domini vtentem ſatisdatione exonerandums. Prodeſt (vt dixi) ad acceſſiones exinde tollendas; puta vſuras, fideiuſſores, pignora, provt hæc omnia latiùs explicat Donellus ipſe. Et quod attinet ad pignora, vide deciſionem Genuæ 4. vbi quod compenſatio ad impediendum pignoris diſtractionem, ipſo iure ſit. & ideo ratio continens diſtractionem non facta compenſatione, non admittitur pro bene reddita, ve latius ibi, maximè ex num. 22. vbi videtur eadem ſuſtineri opinio, quod compenſatio fiat ipſo iure, & ad dictum effectum abſque dubio vt conſtat ibi: Non enim poterat fieri alienatio pignorum pro ea ſumma, pro qua compenſatio obiici poterat, & fiebat compenſatio ipſo iure ad impediendum alienationem pignoratorum locorum pro concurrenti quantitate, ſeu ſumma, vt probatur clariſſimè per text. in d.l. ſi conſtat, & dict. l. etiam, C. de compenſat. Et hactenus de prima opinione, quod compenſatio fiat ipſo iure, etiam parte non opponente.

