Sic è contrario, quod conditio, quæ non eſt ſuſpenſiua, ſed reſolutiua, non reddat conditionalem principalem diſpoſitionem; maximè, quando reſolutio confertur in tempus poſt ius quæſitum; ſingulariter annotarunt Pariſius, in conſilio, 5. numer. 12. libr. 4. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 52. numer. 13. & 21. & ſeqq. libro primo, & in conſilio 244. numero 169. & 185. lib. 3. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio præcitato 58. numer. 79. lib. 1. Hæc enim eſt (vt nunc dicebatur) conditionis natura præcipua, ac inter modum, & conditionem ipſem, recepta differentia; quod ſcilicet conditio eſt, quando eſt implenda ante emolumentum, & antequam actus perficiatur, & ſic prius ex ſui natura, exiſtit, quàm emolumentum quis conſequatur; iuxta iura ſuperiùs præcitata: textum etiam, in l. filio familias, ff. de condit. & demonſt. Authores ibi relatos, Petrum Surdum, de alimentis, tit 5. q. 4. n. 3. & 4. fol. 308. Cæſar Barzium, deciſion. Bononiæ 79. n. 20. & deciſion. 80. num. 17. Lud. Caſanate, in conſ. 9. n. 13. Cardinalem Dominicum Thuſcum, practicarum concluſ. iuris, tom. 5. littera M. concluſ. 298. per totam, fol. 770. vbi latè. Leand Galganetum, de condit. & demonſt. 1. par. c. 38. n. 6. & c. 102. ſub. n. 4. fol. 103. & 2. parte, cap 1. q. 20. n. 7. fol. 136. & q. 50. n. 7. & 8. fol. 169. Modus verò, ſiue modalis diſpoſitio eſt, quando onus eſt implendum poſt acquiſitum emolumentum; & ſic quando onus impoſitum debet impleri poſt perfectam diſpoſitionem, nec debet præcedere: vt per eoſdem Authores nunc relatos: & per Barzium, de deciſ. 79. n. 30. & 31. Caſanate, dicto conſ. 9. n. 15. Galganetum, in locis nunc relatis: & 1. part. c. 94. fol. 92. Stephanum Gratianum, diſceptation. Forenſium, c. 136. ex. n. 12. cum ſeq. Menochius, in conſ. 131. n. 2. & 10. lib. 2. & præſumpt. 175. n. 10. lib. 4. & in conſ. 78. n. 15. lib. 1. vbi dicit, quod modus præſupponit diſpoſitionem perfectam, etiam ipſo modo non impleto. In conditione verò, quod eſt totum contrarium, Sic etiam, quod modus non impedit, nec ſuſpendit, ſed reſoluit diſpoſitionem in caſu modi non impleti. Conditio verò ſuſpendit (vt dixi) & per Decian. in conſ. 8. n. 76. & 77. lib. 1. Peregr. de fideicommiſſis, art. 63. n. 13. & 14. Marc. Anton. Eugen. in conſ. 93. n. 70. Aluarad. de coniect. mente defuncti, libro 4. t. 2. n. 2. & 3. Honded d. conſ. 58. n. 71. 72. & 73. Simonem de Prætis, lib. 4. dubitat. 4. n. 54. fol. 454. Molinam, de Hispan. primogen. lib. 2. cap. 12. n. 4. & 9. Caſanate, dicto conſilio 9. num. 15. Menochium, dicta præſumptione 175. numer. 11. vbi latè comprobat, differentiam eſſe inter modum, & conditionem, quòd modus non impedit acquiſitionem fieri ab initio, licet reſoluatur, eo deinde non impleto: l. libertas. §. hæc ſcriptura, ff. de manumiſſis teſtamento. Conditio vero impedit acquiſitionem à principio, ex quo nihil ponit in eſſe, donec ei fuerit ſatisfactum. Graſſus, §. legatum, quæſt. 58. in principio. Antonius Gomezius, tomo primo, variarum, cap. 12. num. 70. Petrus Surdus, deciſione 38. num. 6. & 7. & deciſione 156. numer. 6. vbi quod emolumentum ſtatim peti poteſt, præſtita cautione de modo implendo: Galganetus, dicto fol. 92. num. 2. fol. 102. n. 4. & 2. parte, cap. 50. fol. 169. Thuſcus, practicar concluſion. iur. tom. 5. littera M. concluſione 300. fol. 772. & tomo 2. littera C. concluſione 579. folio 29. idem Menochius, in conſilio 594. ex num. 6. cum pluribus ſeqq. lib. 4. vbi modi, & conditionalis differentias adducit. Ac inter eas, quod conditio reſoluit actum, ea non eueniente, vſque ab initio: l. neceſſario. §. 1. ff. de periculo & commodo rei venditæ. l. pecuniam, quam, vbi Alexander, numero 4. ff. ſi certum petatur. Modus vero reſoluit, & extinguit diſpoſitionem ex poſt facto in caſu modi non impleti; vt poſt Bart. Socin. Caſtrenſem, Corneum, Iaſonem, Hieronymum Gabrielem, & D. Franciſc. Sarmientum obſeruant ibidem, numer. 9. & 10. Leand Galganetus, de condit. & demonſt. 1. par. c. 102. ſum. 4. fol. 103. & cap. 94. num. 4. fol. 92. vbi inquit, quod ſicut conditione ab initio deficiente, priuatur quis legato, ita priuatur, modo non impleto, poſt conſequutum emolumentum. Et quod in hoc conueniunt modus, & conditio, quod in futurum ambo conferuntur. Et quia de vno ad alterum valet argumentum, & reſpectu exitus, (vt nunc dicebam) & ibi probauit: Thuſcus etiam, practicar. concluſion. iur. tom. 5. littera M. dict. concluſ. 300. vbi inquit, quod ſi modus non eſt impletus per legatarium, cui ſub modo eſt legatum, ſibi non debetur legatum, niſi impleat, vel fideiubeat de implendo. Et quod vbicunque modus deficit, inducit nedum exceptionem ſed repetitionem legati ſub modo facti, & conditionem ob cauſam, vel ſine cauſa, vt latius ibi. Rurſus, modus non impedit tranſmiſſionem, quidquid conditio ſuſpenſiua impediat; & inde legatum ſub modo factum, etiam modo non impleto, ad hæredes tranſmittitur; provt latius comprobant Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ 79. num. 11. Galganetus, 1. parte, dicto cap. 94. num. 3. fol. 92. Stephanus Gratianus, diſceptation. Forenſium, cap. 136. n. 19. & 58. latius Thuſcus, tom. 5. littera L. concluſ. 40. folio 44. Item, vbi agitur de modo implendo, neceſſaria eſt partis interpellatio, ſed diuerſum, cum agitur de conditione implenda, Ruinus, in conſ. 100. numer. 4. lib. 5. Craueta, in conſ. 319. n. 17. Menochius, lib. 4. præſumpt. 175. num. 13. & in conſ. 131. num. 4. verſic. & hinc deſcendit, & num. 6. lib. 2. & vltra ipſum Menochium probarunt Paul. Caſtrenſis, in conſ. 306. col. finali libro 1. Pariſius, in conſ. 19. numer. 127. & 236. & 255. Ludouic. Molina, de Hispan. primog. lib. 2. cap. 14. num. 21. Galganetus, prima parte, cap. 102. ſub num. 4. in fine, folio 103. Stephan. Gratianus, dicto cap. 136. num. 17. Ludouic. Caſanate, in conſil. 9. numero 25. vbi inquit, quod modum non adimplens, non priuatur, niſi poſt interpellationem recuſet: & ſic neceſſe eſſe, quod legitimo facto proceſſu, ſuper contemptu oneris, ſententia, declaratio, & priuatio ſubſequatur, nec ſolam monitionem ſufficere; poſt alios Authores, quos refert, obſeruauit ipſe Caſanate, dicto conſ. 9. num. 26. imò nec lite pendente priuari; ibidem aſſerit num. 27. & in conſ. 59. num. 6. vbi de interpellatione agit. Denique, modus, & conditio differunt, quia ſi modus caſus deficiat, diſpoſitio non corruit; l. quæ ſub conditione, §. quoties, ff. de condit. & demonſt. ſecus ſi deficiat conditio: l. ſi. fundum §. Iulianus, ff. de legatis 1. l. pater filium §. Thuſculanus, ff. de legat. 3. Galganetus, 1. parte, c. 102. n. 4. in fine. Et hactenus de ſecunda obſeruatione.

Tertio & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit ſuperioribus omnibus, & hactenus hoc cap. adnotatis, conuenire omnino Blaſium Flores Diaz de Mena, in addit, ad deciſionem Gamæ 158. folio mihi 64. is namque Author, inprimis conſtituit, de legato, & fideicommiſſo conditionali, & per quæ verba inducatur conditio, & de modo, & eius implemento, & de differentiis inter modum, & conditionem, & in effectu de materia, dicit videndos Simonem de Prætis, Sfortiam, Anton. Theſaurum, Molin. Franciſc. Viuium, Zanchum, Torniell. Ant. Gabr. Menoch. Burſatum, Hieron. Gabrielem, Hippol. Rimin. Cephalum, Nattam, & Pariſium, quos ibi recenſet, atque ex ipſis, nonnullas elicit concluſiones. Inprimis, quòd legatum ſub conditione non debetur, nec legatarius aliquid conſequitur, vſquedum ſit impleta conditio: vel ſi eſt poteſtatiua non ſteterit per eum, & ſi mixta, ſi non deficiat per caſum, ſed per alium etiam implere debentem. De quo vltra prædictos, latè per Thuſcum, tom. 5. littera L. concl. 38. fol. 40. Deinde, quod conditio inducitur per verba, ſi, cum, & ea conditione, & alia ſimilio: & ſi verba ſint dubia, colligitur ex coniecturis, velex voluntate teſtantis, qui voluit prius impleri aliquid, quam emolumentum conſequatur. Quod omnino conuenit ſuperius reſolutis, vt vides Rurſus, quòd legatarius non tenetur expectare, quod requiratur, vel interpelletur, ad implendam conditionem, ſed ipſe debet implere, quamprimum poterit. Prætereà, quod legatum conditionale non tranſmittitur ad hæredes, ſi ante conditionem impletam legatarius moriatur, & quando ſecus: in modo autem, quod non impeditur tranſmiſſio, & in dubio, quod præſumitur modus, vt diſpoſitio ſit pura. De quo equidem latius per Bolognet. 2. part. §. cum ita, n. 129. ff. ad Trebell. Surdum, de alimentis, tit. 9. q. 6. n. 8. Thuſcum, tom. 5. littera L. concl. 39. fol. 41. vbi longa ſerie, quod legatum conditionale non tranſmittitur. Et quando dicatur purum, quando conditionale, & quando modale legatum; & quando ſub die certa, vel incerta relinquitur, an ſit conditionale, necne; & in his omnibus caſibus, an, & quando tranſmittatur ad hæredes legatarij; commendo Iacob. Menochium, lib. 4. præſumptione 201. per totam. Ludouic. Morotium, in reſponſo 2. & 3. per totum. Anton. Theſaurum, ſingular. q. Forenſ. quæſt. 68. per totam. Stephanum Gratianum, diſceptationum Forenſium, c. 136. Matienzum, in l. 1. titul. 4. gloſſa 17. lib. 5. Cæſarem Barzium, deciſiono Bononiæ 81. Leand. Galganet. de condit. & demonſt. 2. parte, c. 6. q. 8. per totam, ex fol. 359. vbi latè in propoſito: iunge etiam Andr. Gaill, practicar obſeruat. lib. 2. concluſ. 132. num. 2. & ſeqq. Peregrinum, de fideicommiſſis, artic. 31. ex num. 19. cum ſeqq. vbi etiam, vtrum conditio omnis in vltimarum voluntatum elogiis, legatorum, & fideicommiſſorum tranſmiſſionem impediat. Ad quos ſe refert, & ſuperiores non citat Bernardus Græuæs, in addit. ad Andr. Gaill. lib. 2. dictæ obſeruat. 132. num. 4. fol. 400.

Legatum quoque dotis, ſiue pro dote, vel cauſa dotis, ſiue pro maritandis virginibus, aut pro aliqua certa maritanda, vel vt aliqua nubat, aut nubere poſſit, vel cum nupſerit; quando purum, vel modale, vel conditione dicatur, aut præſumatur, vel non; & ob id, quando tranſmitti, vel non, ad hæredes poſſit; diligenti & accurata manu explicarunt poſt Baldum Nouellum, Franciſcum Marcum, Coſtam, & Couarr. Iacobus Menochius (qui hac de re videndus eſt omnino) lib. 4. præſumptione 146. per totam: Ioannes Botta, in conſilio 7. & in conſilio 19. Franciſcus Viuius, deciſione 484. ex numero primo, libro 3. Stephanus Gratianus, deciſ. 4. Magnon. deciſion. Florent. 14. Hondedeus, conſilio 53. libro 2. Cæuallos, 4. parte, quæſt. 900. ex numero 146. D. Spino, in ſpeculo teſtam. gloſſa 14. numero 41. Hieronym. Gabriel, in conſilio 116. numero 13. libro primo. Graſſua, §. legatum, quæſtione 48. per totam. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 79. numero 26. & tribus ſeqq. D. Perez de Lara, de anniuerſariis, & Capel. libro primo, Cap. 21. ex numero 10. vſque ad numerum 33. vbi latè: Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicar. concluſion. iuri, tomo 5. littera L. concluſion. 100. per totam, & 102. per totam: & vide concluſion. 100. ex folio 96. cum ſeqq. Leand. Galganetus, de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 6. quæſtione 1. ex folio 330. vbi latiſſimè: Cæuallos, quæſt. 138. Antonius Theſaurus, quætione 43. Fore ſi ex folio 262. & an huiuſmodi legatum dotis præferatur aliis legatis; vide eundem Thuſcum, vbi ſupra, concluſione 99. fol. 95. Conditio etiam reſolutioni appoſita, an faciat diſpoſitionem conditionalem; vide Petrum Surdum, in conſilio 268. ex numero 60. cum ſeqq. libro 2. Stephanum Gratianum, diſceptat. Forenſ. dicto cap. 136. numero 44. & 45. Denique, quando legatarius præcedit teſtatori, quo caſu an legatum efficiatur caducum, & ob id tranſmitti non poſſit; vide Menochium, libro 4. præſumpt. 201. numero 31. Decianum, in conſilio 44. numero 98. libro 3. & in conſilio 20. numero 2. libro 4. Surdum, in conſil. 211. numer. 7. lib. 2.

Rurſus, & eaſdem Balſij Flores Diaz de Mena, in addit. ad dictam deciſionem Gamæ 158. concluſiones proſequendo; in 3. & concluſione conſtituit Additionator metipſe, in legatis, & fideicommiſſis particularibus, ſub conditione relictis, non dari tranſmiſſionem, ſi ante euentum conditionis legatarius, aut fideicommiſſarius deceſſerit, & ſic ante legatum agnitum; idque etiam ex potentia ſuitatis, vel ſanguinis, vel iuris deliberandi; quod latius explicarunt quamplures alij Authores, vltra relatos per eundem, qui & langa ſerie proſequuntur, & deducunt coniecturas permultas, ex quibus fideicommiſſum, aut legatum conditionale tranſmittitur, vel non; & ij quidem nullam conſtituunt differentiam inter legatum, & fideicommiſſum, quod propoſitum tranſmiſſionis effectum, de quo nunc agitur; ſicuti ſcribunt Romanus, Craueta, Barbat. Zanchus, Ruinus, & Berous, cum quibus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 201. numero 11. qui numero 12. ſtatuit, legata, & fideicommiſſa tranſmitti, non vt acceptata, & agnita, ſed vt acceptanda, & agnoſcenda: quamuis itaque plena, & accurata manu iidemmet Authores, per Blaſium Flores commemorati, circa hanc materiam ſe habeant, breuiter tamen attingendo, & ad ſummam quandem redigendo, ita pro nunc percipi, atque diſtinctione, & reſolutione comprehendi poſſe arbitror, ſi inprimis pro regula generali obſeruetur; conditionalem ſpem ſubſtitutionis cuiuſlibet, aut fideicommoſſi, vel legati, in vltimarum voluntatum tractatu, non tranſmitti ad hæredes ſubſtituti, aut vocati præmorientis. Quod eſt dicere (provt vulgò circumfertur quotidie) tranſmiſſionem ceſſare in fideicommiſſio conditionali regulariter, ſiue fideicommiſſum, aut legatum conditionale non tranſmitti. Sicuti pro regula generali ſtatuunt vnanimiter vtriuſque iuris Interpretes, & loquuntur, quando conditio eſt verè & propriè, qualis eſt caſuali: & adducuntur per textum vulgatum, in l. vnica, §. ſin autem ſub conditione, C. de caducis tollendis, l. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebel. l. huiuſmodi, ff. quando die legati cedat. l. intercidit, l. hæres meus, ff. de condit. & demonſtr. & poſt alios quamplures exornarunt latiſſimè Anton. Gabriel, lib. 4. commun. concluſion. titulo de hæred. inſtit. concluſion. 2. per totam. Ludouic. Peguera, deciſione 102. ex n. 1. & quatuor ſeqq. & deciſ. 116. & numer. 22. Didac. Couar. in cap. Rainaldus, §. 1. in principio. Hieronymus Zanchus, in §. cum ita. l. hæredes mei 4. parte, per totam Hippolytus Riminaldus, in conſilio 476. ex numero primo, cum ſeqq. lib. 4. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. lib 11. titulo 20. Iacobus Menochius, de arbitrariis, libro 2. caſu 165. latius præſumptione 201. ex numero 67. cum multis ſeqq. vbi vide omnino. Alexander Raudenſis, de analogis, in appendice, prima parte, num. 179. Ioſephus de Ruſticis, in conſilio 2. quod habetur poſt tractatum, an, & quando liberi in conditione poſiti cenſean. voca. Vincentius de Franchis, deciſione 525. & deciſione 54. num. 28. Fabius de Anna, in conſil. 10. per totum. Caputaq. deciſion. 21. libro 2. Ioannes Petrus Surdus, in conſilio 253. ex numer. 27. & in conſilio 267. numer. 38. libro 2. Franciſcus Viuius, deciſione 300. & deciſione. 398. part. 2. Andr. Fachineus, Hondedeus, in conſilio 70. numer. 10. & in conſil. 44. numer 49. libro prima, latius in conſilio 56. lin. 2. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 31. num. 8. 11. 12. & 16. & articul. 22. num. 4. & in conſil. 28. ex numero 5. libr. 3. Fachineus, etiam in conſilio 1. ex numero 19. cum ſeqq. atque ex numer. 34. cum ſeqq. lib. 2. latius in conſilio 63. per totum, libro prima. Barnardus Græuæus, in addit. ad And. Gaill. libr. 2. concluſione 132. ex folio 398. Anton. Faber, ad titulum, C. de fideicommiſſis, definitione 14. & 38. latiùs de erroribus pragmati. tomo primo, deca. 31. errore 3. 4. & 5. ex folio 300. vſque ad folium 318. Azeuedus, in conſil. 2. ex numer. 16. cum ſeqq. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 3. littera F. concluſione 229. per totam, folio 778. & 779. & tomo 5. littera L. concluſione 39. folio 41. & tom. 8. littera T. concluſione 369. & tribus ſeqq. ex folio 353. vſque ad folium 367. Farinacius, nouiſſimarum Rotæ Romanæ, deciſion. 59. & 380. part. 2. tom. 1. Achilles Pedrocha, in conſilio 40. ex numero 295. & multis ſeqq. vbi inquit, quod ius in ſpe habere dicitur is, qui in euentum alicuius conditionis vocatus eſt, dum pendet conditio; provt latius ibi comprobat. Et quod ius fideicommiſſi conditionalis, ita in ſpe acquiſitum, ſiue fideicommiſſum conditionale, paſſiuè tranſmittutur: l. legato ſub conditione: vbi Bartol. ff. de condit. & demonſtrat. atque ita ex parte grauati. Actiuè tamen, id eſt, ex parte vocati tranſmitti non poteſt, ſicuti Bartolus, Zanchus, & Anton. Gabriel, ibi relati obſeruarunt: Ioannes Bolognetus, in dicto §. cum ita, ex numer. 129. vſque ad num. 144. in ſecunda parte. Leand. Galganetus, de condit. & demonſtrat. prima parte, cap. 88. numero 11. fol. 83. Ludouic. Caſanate, in conſilio 32. num 14. qui ſubdit numero 16. fideicommiſſum conditionale, decedente fideicommiſſario ante euentum conditionis non tranſmitti, non modò inter extraneos, ſed etiam neque ad hæredes ſuos, nempe ad ſuos deſcendentes, ſi grauato prædecedant. Quod tenent quamplurimi Authores per eum commemorati: triginta in vnum congeſti per Menoch. lib. 4. d. præſumpt. 201. num. 67. & 68. qui adiicit, quod communis hæc opinio eſt retinenda, tametſi ab ea diſſentiunt Acurſius ſibi parum conſtans, Comenſis, & Fulgoſius, relati à Socino iun. & copiosè Phanucius; & quod eorum fundamentis abundè ſatisfaciunt Rubeus, Socinus iunior, Zanchus, Bolognetus, & Sfortia Odd. ibi relati. Et vltra eos tenent etiam eandem ſententiam, & dicunt veriorem Burſatus, conſil. 71. num. 7. lib. 1. Berous, in conſil. 94. per totum: maximè num. 14. libr. 2. Achill. Pedrocha, qui articulum diſputat, & fundamenta vtriuſque partis adducit, eiſdemq́ue reſpondet dicto conſilio 40. numero 294. Ioannes Vincentius Hondedeus, dicto conſilio 70. numero vndecimo, qui etiam in ſuis hæredibus idem ſtatuit, quod in extraneis. Et intelligit id procedere in qualibet ſubſtitutionis conditionalis ſpecie; poſt alios multos Authores, quos citat. Et idem tenet Menochius, dicta præſumptione 201. num. 69. Ludouicus Caſanate, dicto conſilio 32. num 18. qui in ſubſtitutione vulgari dicit probari in l. ſi ex pluribus, ff. de ſuis & legiti. hæred. in pupillari, l. qui liberis, §. hæc verba, l. ſed ſi plures, l. qui habebat. ff. de vulg & pup. ſubſtitut. in fideicommiſſaria, l. ſi cum hæres, vbi Gloſſa, ff. quando dies legati cedat. in reciproca, & omni alia ſub illa comprehenſa, dicta l. quiplures, & l. lucius, §. Publius, ff. de vulg. & pup. Peregrinus, articul. 31. de fideicommiſſis, numero 16. Ludouic. ipſe Caſanate, dicto numero 18. qui ſubdit numero 19. fideicommiſſum conditionale non tranſmitti, regulam præfatam procedere, non modo in hæreditate, & fideicommiſſo vniuerſali, ſed etiam in legato particulari conditionali. Et refert alios ita tenentes. Menochium quoque ita tenentem retuli ſuprà, numer. 56. in fine: tenuerunt quoque Bolognetus, in dicto §. cum ita 2. parte, numero 129. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. libro 11. titulo 20. numero primo. Peguera, deciſione 102. numero primo, in fine.

Sanè fideicommiſſum conditionale ex præſumpta, & coniecturata mente teſtatoris tranſmittitur, tam ad filios, & deſcendentes, quàm ad tranſuerſales, & extraneos, defuncto antequam conditio ſteterit, legatario, fideicommiſſario, vel ſubſtituto. Et ſic à regula prædicta generali fideicommiſſi conditionalis non tranſmittendi, ex argumentis, coniecturis, & præſumptionibus receditur, quando ex ipſis colligi poteſt, teſtatorem voluiſſe, fideicommiſſum, vel legatum conditionale tranſmitti debere ad hæredes ipſius legatarij, vel fideicommiſſarij. Et ſufficit voluntas, etiam tacita, & coniecturata: ſicuti ex communi Interpretum ſententia tradiderunt, & infinitos commemorarunt Authores Blaſius Flores Diaz de Mena, ad deciſionem Gamæ 158. in fine. Durandus, de arte teſtandi, titul. 6. cautela 38. numer. 2. Decianus, in conſil. 88. num. 65. libr. 2. Cephalus, in conſilio 16. num. 41. lib. 1. Burſatus, in conſil. 71. numer. 7. lib. 1. & in conſil. 261. num. 13. lib. 3. Ioſeph. Ludouicus, deciſione 102. num. 6. & ſeqq. parte 2 Menochius, in conſil. 95. num. 103. libro primo. latiùs præſumptione 201. num. 78. libro 4. qui rectè conſtituit num. 80. quod coniecturæ tranſimiſſionis ſumuntur, quando colligi poteſt, teſtatorem voluiſſe prouidere illis, ad quos intendimus relictum conditionale debere tranſimitti. Et num. 81. iuridicè etiam obſeruat poſt alios multos Authores, quod coniecturæ poſſunt, & operantur, vt etiam locus ſit tranſmiſſioni in caſu, quo fideicommiſſum, vel legatum eſſet quaſi caducum: vt ſi legatarius, vel fideicommiſſarius deceſſit ante teſtatorem. Idem quoque, quod ſcilicet fideicommiſſum conditionale ex coniecturis, & præſumptionibus tranſmitti valeat; tradiderunt, atque exornarunt Hippolytus Riminaldus, in conſilio 244. numero 22. & 23. lib. 3. Zanchus, in d. §. cum ita, in 4. parte, numero 102. & 150. & 183. & ſeqq. Ioannes Vincent. Hondedeus, dicto conſilio 70. num. 31. & 32. libro primo. Ioannes Bolognetus, in eodem §. cum ita, ſecunda parte, ex numer. 139. cum ſeqq. qui requirit, quod coniecturæ ſint ſufficientes, & vrgentes. Franciſcus Viuius, dicta deciſione 300. num. 7. & deciſione 301. num. 4. lib. 2. & deciſione 398. num. 1. & quatuor ſeqq. vbi inquit: Fideicommiſſum conditionale non tranſmitti, etiam in deſcendentes, niſi adſint coniecturæ ſuadentes, teſtatorem voluiſſe illud tranſmitti: & ita quod ex coniecturis, & præſumpta mente tranſmittitur, etiam ad tranſuerſales: Modò (vt ipſe contendit) coniecturæ adſint multum probabiles, & neceſſariæ, & quæ deſumantur ex ipſo teſtamento, vt latius ibi, & per Cardinalem Thuſcum, practicar. concluſion. iuris, tomo 3. littera F. concluſione 228. ex numero 10. vbi id ipſum profitetur, folio 779. Bolognetum, vbi ſupra, ex dicto numero 139. Ioſephum de Ruſticis, dicto conſilio 2. Poſt dictum tractatum, numero 54. vbi quod regula fideicommiſſi conditionalis non tranſmittendi limitatur ex coniecturis, ex quibus præſumpta, & coniecturata voluntas argui poſſit. Et numero 55. quod præſuppoſita pro conſtanti hac concluſione, opus eſt, quod coniecturæ validæ ad tranſmiſſionem, ex diſpoſitis per teſtatorem in teſtamento colligi debeant, vt originaliter voluit Baldus, ibi relatus, & ſequuntur Corneus, Decius, Gozadinus, pariſius, Ruinus, Crotus, Berous, Natta, Socinus iunior, & Sfortia Odd. qui etiam ibi commemorantur, vt ſemper requirant, quod ex facie & ſerie teſtamenti, atque ex diſpoſitis in eo, plures, vrgentes & validiſſimæ coniecturæ colligi poſſint: Azeuedus, in conſilio 2. ex numero 25. cæterum Iacobus Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 201. num. 79. quod coniecturæ debeant eſſe probabiles, pro Iudicis tamen arbitrio, ſpecificè tradidit; inquit tamen, quod aliquando colliguntur ex ipſiſmet verbis teſtamenti, aliquando extra verba, ſeu ex tacita mente ipſius teſtatoris: & ita refert tenuiſſe Baldum, Socinum ſen. Zanchum, Pariſium, & Rubeum, quos ibi recenſet. In eadem quoque ſententia, & opinione, cum Pariſio, Socino iun. Curtio iun. & Zancho fuerunt Franciſcus Burſatus, in conſil. 261. ſub num. 14. verſic. & ſi ex ipſo teſtamento, libro 2. Bernardus Græuæus, in addit. ad Andr. Gaill. libro ſecundo, dicta obſeruatione, ſiue concluſione 132. ex numero 11. vſque ad num. 17. vbi quod fideicommiſſum conditionale ex coniecturata teſtatoris mente, in ipſa diſpoſitione apparent, & in filios, & in extraneos tranſmittitur. Et hoc ſi non leues, ſed vrgentes coniecturæ mentem declararent: nec eas reſtringi ad teſtamentaria diſpoſitione comprehenſas, ſed etiam admitti extra teſtamentum apparentes. Quod verius ego exiſtimo, modo ſint multum probabiles, & vrgentes, & velut neceſſariæ; ac ſemper pro boni & diſcreti Iudicis arbitrio deſumptæ. Et latiùs comprobari poſſe ex reſolutis, atque ſcriptis ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, alio cap. quatenus etiam excitani, atque diſputaui articulum illum controuerſum, vtrum fideicommiſſa induci valeant ex ſolis coniecturis, & præſumptionibus, quæ ex diſpoſitis extra teſtamentum, congruè & iuridicè elici valeant. Verè namque, etiam extra verba teſtamenti, adeò manifeſtè ex aliis præſumpta, & coniecturata, tacitaq́ue teſtatoris mens deprehendi poteſt, quod niſi fideicommiſſum ipſum conditionale tranſmitteretur, voluntas metipſa tacita labefactaretur. Sic etiam, quod fideicommiſſum conditionale tranſmiotatur, etiam ex coniecturis extrinſecùs à teſtamento collectis; reſolutinè probauit Achilles Pedrocha, in conſil. 40. ex numero 300. vſque ad numerum 304. & in eodem videntur etiam fuiſſe placito quamplures alij iuris Interpretes, qui coniecturas ſufficere vrgentes, vt tranſmiſſio fiat, affirmarunt, nec diſtinguunt, an ipſæ ex teſtamento colligantur. Cæterum, quatenus Pedrocha idem inquit, fideicommiſſum conditionale traſmitti ante euentum conditionis, etiam ex leuibus, minimiſq́ue coniecturis; decipitur equidem (vt vides) atque his adverſatur, quæ communi omnium aſſenſu recepta, nunc vidimus.

Verè autem quamplurimæ extant coniecturæ, & ab Interpretibus noſtris enumerantur, ex quibus fideicommiſſum conditionale ante euentum conditionis tranſmittitur. Et eas commemorant Authores omnes, ſuprà præcitati, ac maximè relati numero 57. & numero 62. & ſeq. huiuſce cap. Ioſephus Ludouicus, deciſione peruſina 102. ex num. 6. cum ſeqq. parte 2. Mantica, de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. dicto titul. 20. Franciſcus Viuius, dicta deciſion. 398. parte 2. Ioannes Vincentius Hondedeus, dicto conſilio 70. ex numero 33. vſque ad numerum 43. lib. 1. Andr. Fachineus, in conſ. 63. lib. 1. Achilles Pedrocha, dicto conſilio 40. ex num. 304. cum multis ſequent. Iacobus Menochius (qui diligenti, & accurata manu 26. coniecturas recenſet) lib. 4. dicta præſumptione 201. ex num. 87. cum multis ſeq. vſque in finem præſumptionis. Ego verò relictis maiori ex parte, coniecturis omnibus, & præſumptionibus ab ipſo Menochie adductis, quæ penes ipſum longa ſerie habentur, ac illa, quæ à voluntate teſtatoris elicitur, quando ſcilicet voluit, relictum deberi; et ſi conditio deficeret; de qua ibi num. 100. aut putauit locum eſſe tranſmiſſioni, provt ibidem num. 106. aut quando hæredes ſubſtitutorum poſiti ſunt in conditione: provt etiam ibi, num. 97. vbi latè. Aut quando teſtator dixit, & ſi inſtitutus hæres deceſſerit ſine filiis, bona mea ex nunc, provt ex tunc, perueniant ad Caium, quem ſubſtituo. vt etiam ibi, n. 104. vel quando adeſt ſubſtitutus ſubſtituti, provt ibi, n. 115. His inquam, & aliis prætermiſſis, inſiſtam duntaxat in his, quæ frequentius ab Interpretibus nostris perpendi ſolent, & quamplurimis caſibus practicis conducibiles ſunt.

Prima itaque coniectura eſt, vt fideicommiſſum conditionale tranſmitti valeat, quando aliàs, ſi tranſmiſſioni locus non daretur, minus dilectus, magis dilecto veniret præferendus; ſicuti adnotarunt Ruinus, Iaſon, Socinus ſenior, Pariſius, Craueta, Antonius Gabriel, Decianus, Hieronymus Gabriel, Zanch. & Rota Ramana, cum quibus Menochius, libro 4. dicta præſumptione 201. num. 107. vbi inquit, adrem facere quod antè dixerat num. 96. coniecturam ſcilicet eſſe, quod teſtator voluerit fideicommiſſum conditionale tranſmitti, quando in alia ſubſtitutione facta de minus dilecto, vocaſſet etiam eius hæredes; nam hoc caſu alia ſubſtitutio facta de magis dilecto; ad eius hæredes tranſmittitur, provt latius ibi comprobat: & vltra eum, id ipſum, quod fideicommiſſum conditionale tranſmittatur, quando aliàs minus dilectus, magis dilecto veniret præferendus; ex multis Authoribus tradidit Achilles Pedrocha, in conſil. 40. num. 309. qui inquit, huius coniecturæ rationem euidentem eſſe, & manifeſtam, nam pro hoc abſurdo euitando, quod minus dilectus melioris ſit conditionis magis dilecto, à regulis iuris communis recedimus, vt per Hieronymum Gabrielem, in conſ. 96. n. 15. lib. 1. item à proprietate verborum ſecundum Bartolum, Ruinum, Crauetam, & Marzarium, relatos per Pedrocham ibi, n. 311.

Secunda coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti, quando ſi tranſmiſſio non fieret, contingeret, extraneum præferri deſcendentibus teſtatoris, vt in terminis reſponderunt permulti iuris Interpretes, relati ab Antonio Gabriele, commun. concluſion. lib. 4. titulo de hæred. inſtit. concluſione 2. num. 21. Mantica, lib. 11. de coniecturis vltimarum voluntatum, titulo 20. num. 21. Achilles Pedrocha, dicto conſil. 40. ex numero 312. vſque ad numerum 317. vbi Doctorum contrarietatem in propoſito ponderat, atque eam explicat, & inquit, eam etiam ponderaſſe Anton. Gabrielem, & Manticam, nunc relatos: & id ipſum dicendum eſſet, quando aliàs magna reſultaret inæqualitas inter deſcendentes teſtatoris in æquali gradu; daretur namque tranſmiſſio ob æqualitatem ſeruandam; provt latius comprobat, & Ancharani exemplum ſingulare adducit Iacob. Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 201. num. 110. & in conſil. 209. n. 15. & 16. lib. 3. & conſil. 333. n. 39. lib. 4.

Tertia coniectura eſt, vbi teſtator ad plures ſubſtitutionum gradus digreſſus eſt; tunc namque fideicommiſſum conditionale tranſmitttur; ſicuti ſcripſerunt quamplurimi Authores ab eod. Antonio Gabriele commemorati, dicta concluſione 2. num. 33. Mantica, dicto tit. 20. n. 24. Ioſepho de Ruſticis, præcitato conſil. 2. n. 62. Pedrocha, (qui exornat, & explicat) dicto conſ. 40. n. 317. & quatuor ſeq.

Quarta coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti ex prohibitione alienationis, quando ſcilicet teſtator prohibuit bona alienari perpetuò; tunc etenim manifeſtè voluiſſe cenſetur, bona tranſmitti debere ad ipſorum ſubſtitutorum filios; & ita reſponderunt Ruinus, Iaſon, & Zanchus, cum quibus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 201. num. 114. & idem antea ſtatuerat num. 212. quando fideicommiſſum fuit relictum cum ſucceſſione ſucceſſiua; tunc namque, locus etiam eſt tranſmiſſioni, vt ibi relati Authores probarunt: idem Menochius, in conſil. 95. num. 110. libro primo, vbi etiam, quod tranſmiſſio fideicommiſſi conditionalis datur ex prohibitione alienationis: Mantica, lib. 11. dicto titulo 20. num. 26. qui hanc coniecturam præpotentem appellat: ſequitur Achilles Pedrocha, dicto conſil. 40. n. 322. & 323.

Quinta coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti, quando ſi teſtator fuiſſet interrogatus, ita veriſimiliter reſpondiſſet: ita ſanè ſcripſerunt quamplurimi, quos Anton. Gabriel commemorat dicta concluſ. 2. num. 39. Mantica, lib. 11. dicto titulo 20. num. 18. Cephalus, in conſil. 134. n. 50. lib. 1. Decianus, in conſil. 88. num. 73. lib. 2. exornat Pedrocha, dicto conſil. 40. num. 224. & tribus ſeq. & vltra eum Hondedeus, in conſil. 70. num. 34. lib. 1. Cæterum, quod non ſit ſufficiens coniectura dicere, veriſimile eſſe, teſtatorem voluiſſe, tranſmitti fideicommiſſum relictum ſub conditione, ſi fideicommiſſarius deceſſerit ante implementum conditionis, quia ſi de hoc interrogatus fuiſſet, veriſimiliter eum ita velle reſpondiſſet; aduerſus communem Scribentium ſententiam contendit Ludouicus à Peguera, deciſione 102. numero quinto, qui tamen ita ſtatim ſe explicat, vt Communis maneat in tuto. Verè namque, cum fideicommiſſum conditionale regulariter non tranſmittatur, non ſufficeret, nec ſufficit dicere, teſtatorem voluiſſe, illud tranſmitti, aut quod ita veriſiliter dixiſſet, ſi fuiſſet interrogatus; niſi veriſimilitudo ea, aut præſumpta voluntas ex coniecturis aliis colligatur, quæ valde vrgentes, & probabiles fiat, vt ſuprà obſeruaui: de per ſe igitur veriſimilitudo ea non ſufficeret, niſi ex aliis deprehenderetur legitimè.

Sexta coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale, ad quod quis erat vocatus, tranſmitti in filiam eius hæredem, vbi grauatus commiſit delictum, per quod à portione ei relicta, excluſus fuerit; ſicuti Achilles ipſe Pedrocha probauit eodem conſil. 40. num. 327. & 328.

Septima coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti in neptem teſtatoris, ne hæreditas tranſeat ad lineam ab eo iam excluſam; quod latius comprobauit Pedrocha, vbi ſupra, num. 328. & 329. vbi vide.

Octaua coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti ad fœminam deſcendentem teſtatoris, ad hoc vt expreſſa agnatorum excluſio aliquid operetur; de quo latius vide per Pedrocham, eodem conſil. 40. n. 330. vſque ad n. 340.

Nona coniectura eſt, fideicommiſſum conditionale tranſmitti ad neptem ex filio, cum nulli maſculi deſcendentes extant, & teſtator dixit, quod eius voluntas eſt, quod omnia ſua bona conſeruentur in eius deſcendentes maſculos ex linea maſculina, ab ipſo tantum teſtatore originem trahentes, ita quod non vocentur, nec etiam comprehendantur alij agnati, niſi deſcendentes ab ipſo teſtatore, & eius filij in infinitum, vt per Ruinum, in consil. 156. num. 6. lib. 2. & in conſilio 776. numero 11. libro. 5. Zanchum, in quarta parte, dicti §. cum ita, numero 201. & latius comprobat, atque exornat Achilles Pedrocha, præcitato conſilio 40. numero 341. & quatuor ſequentibus.

