Dicitur autem ſcriptura continuata (vt poſt alios Authores ipſe Caſanate reſoluit dicto conſ. 47. num. 81. & duob. ſeq.) non ſolum, quando eſt vnica oratio, ſed etiam, quando ſunt plures, & diuerſæ orationes dummodo ſint ſucceſſiuæ, continuatæ, ordinatæ, & coniunctæ aliæ poſt alias; id quod pulchrè declarauit Sfortia Oddus, d. conſ. 95. n. 86. & multorum authoritate comprobauit, dicens, procedere id, quod Doctores dicunt duabus diuerſis orationibus, ſeu clauſulis ſeparatis, quando ſubſtitutio præcedens, & ſubſequens non eſſent vnitæ, ſed ſeparatæ per intermediam aliquam diſpoſitionem, vel ſaltem non eſſent continuatæ, & connexæ: ſecus tamen, ſi ſint vnitæ, aut continuatæ, vel connexæ, licet quælibet haberet orationem ſeparatam, & perfectam.

Procedit etiam doctrina prædicta, quod clauſula poſita in fine vnius orationis, ad omnia præcedentia refertur, quæ comprehenduntur in eadem oratione; ſiue ſit oratio ſimplex, ſiue ſit oratio composita, comprehendens ſub ſe plures orationes ſimplices, quæ ab eodem verbo principali reguntur, & copulantur; id quod Ludou. Caſanate, dicto conſ. 47. num. 89. & tribus ſeq. & dicto conſ. 53. num. 49. & 50. latius comprobauit, atque exornauit, & dixit, iuxta id, intelligendas traditiones communes Doctorum de eadem, aut de diuerſis orationibus, vt ibi videri poterit.

Cæterum, quando clauſula poſita ſit inter vnum capitulum, ſiue in principio, aut in medio alicuius capituli, ad illud tantum refertur; vt eſt caſus in d.l. 3. §. filius intermedius, ff. de liber. & poſth. vbi Bartolus notauit ſub num. ſecundo & in l. penultima, ff. de iniuſto rupto: idem Barthol. in dict. l. 1. C. de liberis præteritis, & in dict. l. talis ſcriptura, §. finali Albas, in cap. Secundà requiris, num. 10. & 11. de appellat. Bald. in dict. l. 1. num. 6. & 7. Decius, in conſilio 213. num. 6. & 7. Capicius, deciſione 108. num. 12. Anton. Gabriel, commu. lib. 6. tit. de clauſulis, dicta concluſ. 9. num. 20. Mieres de maioratu, 2. parte, quæſtione 12. num. 5. in fine. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 16. num. 103. fol. 455. quod intelligitur, niſi non facta relatione, aut repetitione, sequens capitulum redderetur inutile, vt poſt Ruinum, & Zanchum ſcripſit Peregrinus, dicto art. 16. dicto num. 103. qui poſt Bartol. & alios Authores dilucidè explicat, quando ſit vnum capitulum, vel plura: & eidem addendus eſt Caſanate, dicto conſ. 53. ex num. 38. vſque ad num. 49. vbi ex propoſito probat, tunc demum clauſulam ad vnum tautum capitulum, ſeu articulum referri, quando clarè & expreſsè conſtat, quod fuit reſtricta ad vnum articulum, ita quod non poſſit referri ad alios, nec ſit poſita in principio, nec in fine articuli, ſed intra articulum: & ſubdit num. 41. & 42. id procedere, etiamſi clauſula aliàs ſit imperfecta, & de per ſe non ſtans, ſed acceſſoria, & adiuncta, ſiue vnita immediatè præcedentibus, & inducit textum, in d.l. finali, ff. de rebus dubijs, & alia exempla deducit, vt ibidem quoque videri poterit, & de cæteris alijs, quæ ad hanc materiam pertinent, per Thuſcum, in quatuor locis, relatis ſupra, hoc eod. cap. num. 36. per Anton. Gabriel. dicta concluſ. 9. ſub titulo de clauſulis, lib. 6. vbi proponit regulam generalem quod clauſula in fine poſita, refertur ad omnia præcedentia: & ampliat, vt id procedat, etiam in materia odioſa; prout etiam Surdus, quem vide in conſ. 379. num. 1. & ſeq. lib. 3. & in conſ. 315. num. 9. & 10. eod. lib. & in conſ. 450. num. 48. lib. 3. vbi quod clauſula in fine poſita, non refertur ad omnia præcedentia, ſi diſpoſitio redderetur inutilis de quo etiam Anton. Gabriel, num. 20. qui 22. limitationes adducit ad regulam prædictam, vide etiam eundem Surd. in conſ. 242. num. 20. & in conſ. 241. num. 2. lib. 2. & deciſ. 88. n. 6. & 13. Franciſ. Viuium, dicta concluſ. ſeu regula 38. vbi 27. limitationes congeſſit ad eandem regulam Galganetum, in loco relato ſupra, dicto num. 36. hoc eſt 2. parte, cap. 6. quæſtione 7. per totam, ex fol. 352. vbi late, & 23. limitationes adducens: & ibidem ad finem, tres caſus conſiderat, atque diſtinguit in hac mataria, qui ſunt notandi: vide etiam Burg. de Paz. in l. 3. Tauri, num. 67. & 81. cum ſeq. Seſe, deciſ. 205. num. 39. & Theoricam, quam in hac materia adducit d. Franciſ. Sarmient. ſelect. lib. 4. ad l. 3. §. filius inter medias, ff. de lib. & poſth. num. 14. vide etiam Ioan. Vincent. Honded. alio in loco, vltra relatum ſuprà, vbi communes Doctorum reſolutiones amplectitur, ſcilicet in conſ. 4. ex num. 33. vſque ad num. 42. lib. 1. vide denique in hac ipſa materia D. Martam, in tract. de clauſulis, par. 4. quæſtione 23. per totam, vbi late, & n. 23. ex alijs multis tradidit, quod clauſula in materia plurium ſubſtitutionum, in fine poſita, ad omnes refertur: vide etiam omninò clauſulâ 24. & 25. eiuſdem 4. partis, & clauſulâ 26. vbi quod clauſula in proœmio diſpoſitionis appoſita, refertur ad totam diſpoſitionem; & clauſulâ 27. vbi quod clauſula ad qualificandum, non refertur; & clauſula 28. vbi an omnes clauſulæ cenſeantur appoſitæ ex voluntate diſponentis.

CAPVT LI.

Ex verborum diſpoſitionis, ſiue litteræ, aut ſcripturæ ordine, quemadmodum voluntatis, atque intentionis coniectura deduci, & interpretatio fieri valeat, non modò in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed in alijs etiam diſpoſitionibus quibuſcunque, & quàm verum ſit, ſiue quemadmodum intelligi, atque explicari debeat vulgatum illud interpretum omnium axioma, & pronuntiatum, quod ab ordine litteræ elici ſolitum eſt; vt ſcilicet ordo denominationis, & vocationis deſignat ordinem charitatis, & maioris dilectionis; quod breuiter, & dilucidè explanatur, & infertur ad quæſtionem, nunquid legatarij quantitatum ſimul concurrere debeant pro rata, nulla prænominationis, ſiue ordinis litteræ habita ratione, cum hæreditas non ſufficit ad integram legatorum omnium ſolutionem: & quid in caſu magis difficili, & in quo mire variant Interpretes noſtri, quando legatarij corporum, aut ſpecierum, & quantitatum reperiuntur, & hæreditas ſoluendo non eſt, ære alieno deducto: vbi Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones duæ in eodem caſu in medium proferuntur, & articulus hic accuratè peragitur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex ordine, contextúque verborum diſpoſitionis, aut ſcripturæ, coniecturam, & argumentum frequens admodum, & vſitatum eſſe, & iuridicè deduci. Idque non modò in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed in alijs etiam diſpoſitionibus quibuſcunque; & vide infra, num. 6.
- 2 Ex ordine verborum regulam dari in dubijs.
- 3 Ordinis verborum, ſiue ſcripturæ, ſeruandi, vel non ſeruandi materiam brocardicam eſſe: nec ſemper argumentum, & coniecturam ab ordine procedere in iure, & inferius, num. 14.
- 4 Ordinis verborum regula eſt limitata, & ſublimitata, vt plurimùm tamen non eſt contemnendæ conſiderationis, quinimò maxime conſiderabilis, prout oſtenditur numeris ſeqq.
- 5 Ordinis verborum, ſiue litteræ, aut ſcripturæ, argumenti coniecturalis, & præſumpti materiam, & effectum, & quando argumentum ipſum ab ordine procedat, vel non: abſoluta, & plena manu explicaſſe Authores permultos, qui ingenti ſtudio, & diligentia commemorantur hoc loco.
- 6 Atque ex ipſis vnanimiter deduci, ex ordine verborum diſpoſitionis, ſiue litteræ, aut ſcripturæ validum deduci argumentum, & coniecturam regulariter, prout dictum fuit ſupra, num. 1. Sicque dubiam diſpoſitionem ex ordine litteræ, aut ſcripturæ declarari. Et ex ordine locutionis verba interpretari. Ex ordine quoque ſcripturæ colligi teſtatoris voluntatem, & eius intentionem. Nam orde verborum deſignat ordinam intellectus Et quod prius eſt in voce, præſumitur eſſe prius, & principalius in intentione.
- 7 Ordo ſcripturæ in quo conſiſtat.
- 8 Ordinis ſcripturæ coniectura, & prærogatiua, quare procedat.
- 9 Ordo ſcripturæ, & prioris denominationis deſignat, & denotat ordinem voluntatis, charitatis, affectionis, & prædilectionis.
- 10 Quæ procedunt in nominatione expreſſa, & ſpecialiter facta, ſecus ſi fiat per verba generalia, vt hic explicatur. Et agitur de l. cum ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis ſecundo, & de conſultatione Aluari Valaſci 121 vbi caſus practicus, & vtilis commemoratur.
- 11 Nominati nomine proprio, præſumuntur magis dilecti, quàm nominati nomine collectiuo.
- 12 Ex ordine ſcripturæ, aut diſpoſitionis argumentum quod deducitur, procedit duntaxat, cum in dubio, vel in ambiguo verſamur. Quando verò ſumus in caſu certo, nihil releuat ordo.
- 13 Dicitur enim voluntas tacita, & non expreſſa, quæ ex ordine ſcripturæ deducitur.
- 14 Et ideo non attenditur, nec curatur ordo ſcripturæ, vbi teſtatoris mens, aut voluntas repugnat.
- 15 Etſi conſtat de mente loquentis, mens præualet ordini diſpoſitionis, attenditur autem ordo, cum de mente non conſtat, quod latius probatur. Non attenditur, cum extat in contrarium validior, aut efficacior coniectura. Et magis intellectus, quam ſcripturæ ordo attendi debet, vt ibidem probatur.
- 16 Ac denique, Nicolai Euarardi ex mente communi Doctorum diſtinctio, & reſolutio probatur.
- 17 Ordo ſcripturæ, vel diſpoſitionis plerumque neceſſitatem non inducit, nec argumentum ex eo deductum procedit in aliquibus caſibus: prout hic obſeruatur.
- 18 Ordo ſcripturæ, vt dinoſcatur, an ſeruari debeat, vel non, quemadmodum Baldus diſtinxerit, vbi & aliorum commemorantur ſententiæ.
- 19 Legata ab ordine litteræ teſtamenti ſoluenda, ſi pro omnibus legatarijs bona non ſufficiant, nec concurſum dari inter ipſos pro rata, etiam in legatarijs quantitatum, idque ex ſententia quorundam. Pro quibus fundamenta, & rationes expenduntur.
- 20 Contrarium ex veriori, & communiori Interpretum ſententia, legatarios ſcilicet quantitatum concurrere ſimul pro rata, nulla prænominationis habita ratione. Quod comprobatur, & exornatur, & num. ſeq. vſque ad num. 26.
- 21 Legatarij partem condicere poteſt collegatarius, ſi intergerè legatum alteri ſolutum fuiſſet.
- 22 Teſtator æqualem affectionem omnibus legatarijs habuiſſe videtur, & ita præſumendum eſt, niſi aliud apparet, ſaltem ex coniecturis, & præſumptionibus.
- 23 Legatarios quantitatum ſimul concurrere, nec haberi prænominationis rationem, etiam in legatis pijs, prout latius hic adnotatur.
- 24 L. quoties, ff. de vſufructu. explicatur.
- 25 L. qui duos. ff. de legatis 1. & l. legatum 68. §. 1. eod. tit. declarantur.
- 26 Legata in ſpecie, vtrùm diminuantur per legata quantitatum: & ſic quando extant ſimul legatarij corporum, & quantitatum, & in hæreditate deducto ære alieno, non reperiuntur niſi aliqua ex corporibus legatis: an ſimul ij legatarij pro rata concurrant, vel non. Vbi pro parte negatiua, quod concurſus non admittatur, ſed legatum ſpeciei præferatur; fundamenta, & Authores expenduntur.
- 27 Sed pars affirmatiua, quod legatarij quantitatum, cum legatarijs ſpecierum, vel corporum concurrant; magis probatur, & dilucidè comprobatur.
- 28 Fundamentis etiam partis contrariæ, breuiter, & dilucide reſpondetur, & numero ſequenti.
- 29 Legatum recta via tranſire in legatarium (quod per manus traditur quotidie) quemadmodum explicari, atque intelligi debeat.

PRO abſoluta, & dilucida huiuſce cap. explicatione, in cuius tractatu, & reſolutione intricat & minus abſolutè, & diſtinctè, quàm neceſſe erat, ſe habuiſſe interpretes omnes videntur; obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco; ex ordine, contextúque verborum diſpoſitionis, aut ſcripturæ coniecturam, & argumentum, frequens admodum, & vſitatum eſſe, & iuridicè deduci. Idque non modò in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed in alijs etiam diſpoſitionibus quibuſcunque: quod inferius traditur pro regula generali, num. 6. & poſt alios multos Authores obſeruauit nouiſſimè Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſ. iuris, tomo 5. littera O. concluſione 196. qui generaliter hoc accipit in omni actu, & materia, in legibus inquam, in ſtatutis, in reſcriptis, & gratijs, in contractibus, in honore, vel honore, & cæteris quibuslibet; vt late ibi, & vltra relatos per eum id ipſum quoque notarunt poſt alios Authores, Euerardus in loco, ab ordine, num. 2. fol. 25. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. tit. 13. num. 5. volumine 3. Simon de Præt. in conſ. 509. num. 13. volumine primo. Tiberius Decianus, in conſ. 62. n. 14. libro 2. Cephalus, in conſ. 133. num. 37. libro primo, Proſp. Paſechus, in conſilio 22. numero 3. Medices, de definit. quæſt. 3. primæ partis n. 24. Franciſc. Viuius deciſione 255. num. 33. & 34. libro. 2. Fuluius Pacianus, de probationibus, lib. 2. cap. 25. num. 44. cum pluribus ſequent. eleganter, & vtiliter pertractat iſtam materiam: & num. 65. poſt Baldum, in l. prima, columna finali, C. de impuberum, ſingulariter ſcribit, ex ordine verborum regulam dari in dubiis: Iacobus Menochius, lib. 1. præſumptione 28. num. 1. & 2. latius, atque eruditè admodum (vt adſolet) Petrus de Peralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, ex num. 155. cum pluribus ſequent. fol. mihi 463. & 464. & in l. ſi quis ſeruum, §. certam, num. 3. & 4. de legat. 2. fol. 118. & 119. alios quamplurimos iuris Interpretes ſtatim commemorabo, & iura nonnulla pro hac ſententia præcitabo. Ex præfatis autem apparet etiam, ordinis verborum, ſiue ſcripturæ, ſeruandi, vel non ſeruandi materiam, brocardicam eſſe: nec ſemper argumentum, & coniecturam ab ordine procedere in iure; vt inferius numero 14. & iuridicè adnotarunt Felinus, in cap. cum dilecta, numero 4. verſic. ordo ſcripturæ, de reſcriptis. Fuluius Pacianus poſt Gloſſam, & Barbatiam, quos refert, dicto cap. 25. numero 76. & 77. Euerardus, in dicto loco, ab ordine, in vltimis verbis, fol. 36. Thuſcus etiam vbi ſupra, columna finali: ſic ſane, argumentum ab ordine interdum eſſe probabile, interdum etiam neceſſarium, & interdum efficax, ex his deducitur manifeſtè, quæ Burg. de Paze, in conſilio 34. num. 14. adnotauit, & expreſſim tradidit Petrus de Peralta, in dict. l. ſi quis in principio teſtamenti, ex num. 155. & n. 161. cum iudicio aduertit, quod iſta regula ordinis verborum, eſt limitata, & ſublimitata, hoc eſt, limitatione, & ſublimitationes recipit; vt plurimùm tamen non eſt contemnendæ conſiderationis, quinimo maximè conſiderabilis: vt ipſe comprobat nonnullis iuribus, & Baldi locum ſingulariter expendit.

Ordinis ergo verborum, ſiue litteræ, aut ſcripturæ vel diſpoſitionis, argumenti coniecturalis, & præſumpti materiam, & effectum: & quando argumentum ipſum ab ordine procedat, vel non; abſoluta, & plena manu explicarunt Authores permulti, qui ingenti ſtudio, & diligentia à me euoluti, atque prælecti ſuere, & poſt ordinarios, alioſq́ue multos antiquiores ad modum ſequentem videndi, atque recenſendi erunt.

- Felinus, in cap. cum dilecta, de reſcriptis, ex num. 4. cum ſeq.
- Calderinus, in conſil. 460. aliàs 3. de ſponſalibus.
- Ancharanus, in conſil. 334. latiùs in conſ. 202.
- Abbas, in conſ. 85. column. 3. lib. 1. & in conſil. 65. column. 2. lib. 2.
- Lapus, allegat. 85. num. 7.
- Iaſon, in principio, Inſtitut. de actionibus, num. 6. & ſequent.
- Caſtrenſis, in conſ. 164. In præſenti cauſa col. penult. lib. 2.
- Alexander, in conſ. 81. ex n. 7. lib. 3. & in conſil. 70. n. 4. & ſeq. lib. 7.
- Baldus, in conſil. 197. Omnia pacta, lib. 5.
- Nicolaus Euerardus, in centuria locorum legalium, in loco, ab ordine, ex quo tractatum incipit, fol. 22.
- Andreas Tiraquellus, de primogenitura, quæſt. 19. per totam.
- Robertus Maranta, de ordine iudiciorum, in proœmio, item & in 3. parte, ex num. 106. cum multis ſeqq. vbi vide omnino.
- Petrus à Monte, in quæſt. 5. de Monarchi. conciliorum, in 1. parte.
- Florian. de ſant. Petr. in l. quoties, in principio, ff. de vſufructu.
- Curtius iunior, in conſil. 161. Præſupponitur, ex num. 10. cum ſeq.
- Carolus Ruinus. in conſil. 186. columna finali, lib. 2. & in conſ. 118. colum. 6. lib. 3.
- Martinus Laudenſis, in tractatu. de dignitatibus, in quæſt. 10.
- Petr. Paul. Pariſius, in conſil. 31. num. 9. lib. 3. meliùs in conſil. 21. n. 10. cum ſeq. eod. lib. & in conſ. 82. columna finali, lib. 2.
- Cumanus, in conſ. 106.
- Collegium Ferrariæ, conſil. 3. poſt conſilia Zabarellæ, n. 25. & ſeq.
- Collegium Paduanum, conſil. 2. poſt conſ. Zabarel. ipſius, n. 21. & ſeq.
- Collegium Bononienſe, conſil. 1. poſt eiuſdem quoque Zabarel. conſilia, n. 28. & ſeq.
- Socinus iunior, in conſ. 71. n. 15. & ſeq. lib. 1.
- Albertus Brunus, in tractatu, de rebus, & diſpoſition. dub. verſic ſequitur videri.
- Corneus, in conſil. 136. colum. penultima, lib. 3. vbi copiosè.
- Caſſaneus, in catalogo gloriæ mundi, in 1. parte, in vltimis conſiderationibus.
- Petr. de Peralta (qui originaliter, & omninò videndus eſt) in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, ex n. 155. vſque ad num. 162. & in d.l. ſi quis ſeruum, §. certam, de legatis 2. n. 3. & 4.
- Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 12. fol. 160. vſque ad n. 19. vbi vide.
- Berous, in conſ. 176. num. 69.
- Simon de Prætis, lib. 1. interpretat. 2. ſolut. 5. num. 18. fol. 104. & lib. 2. interpret. 3. dubitation. 1. ſolution. tertia, ex num. 12. vſque ad numerum 33. fol. 239.
- Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 6. titul. 13. n. 11. & 12.
- Ioannes Cephalus, in conſil. 379. n. 14. lib. 3. & in conſil. 473. ex num. 15. cum ſeq. lib. 4. & in conſ. 638. num. 20. lib. 5.
- Tiberius Decianus, in conſil. 49. n. 26. & in conſ. 63. n. 20. lib. 2. & in conſil. 13. n. 27. lib. 3.
- Hippolytus Riminaldus, in conſil. 244. ex num. 45. & in conſil. 313. ex num. 56. cum ſeq. lib. 3. & in conſil. 517. num. 39. & tribus ſeqq. lib. 5. & in conſil. 662. (vbi eſt videndus in Author) ex num. 49. cum. ſeq. lib. 6. & in conſ. 782. ex n. 95. cum. ſeq. lib. 7.
- Sebaſtian. Medices, de diffinitionibus, cap. 3. 1. partis, num. 24.
- Proſp. Paſechus, in conſ. 22. ex n. 3. cum ſeq.
- Aluarus Valaſcus, conſultat. 121. ex num. 1. vſque ad num. 7.
- Vincent. de Franchis, deciſ. 236. in principio.
- D. Perez de Lara, de capell. & anniu. lib. 2. cap. 3. ex num. 46.
- Octauian Cacheranus, deciſione Pedemontana 141. num. 8.
- Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio 2. partis num. 31. & n. 41.
- Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 5. c. 17. num. 97.
- Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 4. ex num. 59. cum ſeq. & art. 7. n. 69. & 70. & in conſ. 42. n. 1. 2. & 3. lib. 4. & deciſ. 85. n. 3.
- Franciſcus Viuius, deciſ. 255. n. 33. & 34. lib. 2.
- Caldas, de nominat. emphyt. quæſt. 10. ex num. 38. cum ſeq.
- Iacob. Menochius, in conſil. 89. num. 23. & num. 72. & 73. lib. 1. & in conſil. 400. num. 10. lib. 4. & præſumpt. 28. n. 1. & 2. lib. 1. & præſumpt. 16. num. 3. & 4. lib. 4.
- Fabius Turretus, in conſil. 4. ex n. 76.
- Burgos de Paz, in conſil. 27. num. 21. 22. 28. & 29. vbi vide omnino in materia fideicommiſſaria, & ſubſtitutionum: & in conſ. 29. num. 83. & in conſ. 32. n. 13. & 14. & in conſ. 43. n. 32.
- Achilles Pedrocha, in conſil. 1. n. 72. & in conſ. 17. num. 103.
- Ioſeph. Maſcardus, de probat. tom. 3. concluſ. 1417. num. 28. & 3. ſeq.
- Marta, deciſ. 75. per totam.
- Fuluius Pacianus (qui latiſſimè omnium articuli huius tractatum ſuſcepit, & idcirco videndus erit omnino) de probationibus, tom. 2. cap. 25. ex n. 44. vſque ad num. 83.
- Ludouic. Caſanate, in conſil. 15. n. 30. in conſil. 45. num. 94. & in conſ. 47. n. 31.
- Muñozius de Eſcobar, computatione 10. per totam.
- Cardinalis Thuſcus, practic. concluſion. iur. tom. 5. littera O. concluſ. 196. per totam, fol. 1099. vbi latè, quod ordo ſcripturæ attenditur, & quando non.
- Cæuallos, 4. parte, q. 904. ex n. 87.

Ex his autem omnibus præcitatis Authoribus elicitur vnanimiter id, quod dictum fuit ſuprà, numero 1. ex ordine inquam verborum diſpoſitionis, ſiue litteræ, aut ſcripturæ validum deduci argumentum, & coniecturam regulariter: & inſuper, dubiam diſpoſitionem ex ordine litteræ, aut ſcripturæ declarari, & ex ordine locutionis verba interpretari. Colligi quoque ex ordine ſcripturæ teſtatoris voluntatem, & eius intentionem: nam ordo verborum deſignat ordinem intellectus, & quod prius eſt in voce, præſumitur eſſe prius, & principalius in intentione: ſic quando de mente diſponentis dubitari contingit, inſpiciendus eſt ordo litteræ, & locutionis, & inducit maiorem prædilectionem, vt inferius dicetur, nam quod primo loco nominatur, habetur pro principali: & quod ſecundo habetur, pro acceſſorio: & ſi ex pluribus nominatis non poteſt aliqua res competere, niſi vni tantum, competit primò nominato, quia primò nominatus, præfertur in fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus; provt hæc omnia exornantur, atque comprobantur à ſuperioribus, & per Aluarum Valaſcum ita in indiuiduo, & ſpecificè, dicta conſultat. 121. ex num. 3. vſque ad num. 7. Euerardum, dicto loco, ab ordine, num. 7. per totum, ex fol. 28. vbi ex regula ſuperiori generali, & argumento, quod ab ordine ſcripturæ, ſeu diſpoſitionis deducitur; infert ad plures notabiles deciſiones, quæ ibi videri poterunt: & per Peraltam, in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, ex numero 255. fol. 463. vſque ad numerum 161. & in dict. l. ſi quis ſeruum, §. certam, ex num. 2. cum ſeq. Burg. de Paze, Mieres, Manticam, & Camillum Gallinium, in locis citatis ſuprà, & probantur in l. filium, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. cum pater, §. à te peto, ff. de legatis 2. l. hæredes mei, §. à te peto, ff. ad Trebelliam. l. qui ſoluendo, l. 2. ff. de hæred. inſtit. vbi habetur, quod ſi ex pluribus hæredibus in teſtamento ſcriptis, hæreditas non poteſt competere, niſi vni, competit illi ſoli, qui primo loco ſcriptus eſt, & in d.l. quoties, ff. de vſufructu, vbi dicitur, quod ſi legatus ſit vſusfructus fundi Titio, & Mæuio, ita quod eo alternis fruantur annis, nec ſit expreſſum, vter eorum prior vtatur, ille prior incipiet frui, qui primò nominatus eſt; & ibidem Florianus infert ad vnum ſingulare, & notandum, & in l. generaliter, §. quid ergo ſi plures, ff. de fideicommiſſar. libertat. & in l. ſi ſeruus communis ita, in fine, ff. de ſtipulat. ſeruor. & in cap. quoniam Abb. iunctis his, quæ notarunt Panormitan. & Doctores ibi, de officio delegati, ex aliis etiam iuribus, quæ à ſuperioribus expendunt in propoſito: & per Simonem de Prætis, lib. 2. interpretat. 3. dubitatione 1. ſolutione 3. ex num. 12. cum ſequent. fol. 234. & n. 23. & ſeq. qui inquit, quod ordo ſcripturæ palam conſiſtit in eo, quod vnum prius, aliud poſterius apparet ſcriptum, ex quo quandoque diſpoſitio ponitur in obſcuro. Achilles Pedrocha, in conſil. 1. num. 72. & in conſilio 17. numero 103. Menochius, lib. 1. præſumptione 28. numero 1. & 2. Fuluius Pacianus, de probationibus, lib. 3. de. cap. 25. qui ex num. 44. vſque ad num. 73. multis confirmat, atque exornat argumentum hoc ab ordine ſcripturæ expendi ſolitum: & eſſe efficaciſſimum, inquit, num. 69. & reddit rationem num. 55. & 56. dicens, quod iſta prærogatiua ex ordine litteræ, ſiue ſcripturæ emanans, non ſine multa ratione procedit, nam quemadmodum ordo eſt rerum geſtarum, ac gerendarum ſeries, ſecundum prius, ac poſterius; vt ait Baldus, in l. Arethuſa, ff. de ſtatu hominum, in principio: ita etiam credendum eſt, in ordine verborum ſeriem prioritatis, & poſterioritatis fuiſſe ſeruatam. Idque duplici ratione, quam ibidem adducit: ſcripturæ etiam ordo, quare attendi debeat, ſcripſit, & rationem aliam adduxit Petrus de Peralta, in dict. l. ſi quis principio teſtamenti, numero 159. Iacobus Menochius, lib. 1. dicta præſumpt. 28. numero ſecundo, & quod ex ordine ſcripturæ, ſiue verborum prolatorum arguatur prælatio, & maior dilectio, & deſignetur ordo prioris denominationis, voluntatis, charitatis, affectionis, & prædilectionis, per text. in d.l. cum pater, §. à te peto, ff. de legatis ſecundo, & in dict. l. hæredes mei. §. vltimo, ff. ad. Trebel. obſeruarunt poſt alios multos Authores Petrus de Peralta, in d.l. ſi quis ſeruum, §. certam, ff. de legat. 1. num. 3. Mieres, in initio 2. partis de maioratu, num. 41. Mantica, de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 6. d. titul. 13. num. 11. & cum Baldo, Caſtrenſe, Imola, Alex. Corneo, Iaſone, Craueta, Socino, & aliis Menochius, lib. 4. præſumptione 16. num. 3. & 4. qui etiam allegat in propoſito textum, in l. Lucius, l. vltima, ff. de hæred. inſtit. l. Publius, §. vltimo, ff. de condit. & demonſtrat. l. vltimam, C. de verbor. ſignificat. Simon de Prætis, lib. 2. interpretat. 3. dubitat. 1. ſolutione 3. numero 20. & 23. & lib. 1. interpretat. 2. ſolut. 5. numero 18. fol. 14. Maſcardus, dicta concluſione 1417. numero 29. & duobus ſeq. Fuluius Pacianus, de probationibus, lib. 2. dicto cap. 25. num. 58. & ſeq. Ludouicus Caſanate, in conſil. 15. num. 30. & in conſ. 45. n. 94. & in conſil. 47. num. 31. & ita quoque notaui in commentariis de vſufructu, cap. 40. num. 18. & quotidianarum controu. iur. lib. 2. c. 26. n. 6. & 7. notauit etiam Aluarius Valaſcus, dicta conſultatione 121. ex num. 1. cum ſeq. vt ſuprà retuli, qui tamen num. 6. inquit, omnia ſuperiora limitanda, & explicanda, vt procedant in nominatione expreſſa, & ſpecialiter facta: nam ſi fiat per nomen generis, ſeu collectiuum, vel vniuerſale, & reperiatur altera facta per nomen proprium perſonæ: illa quidem facta per nomen proprium, vtique præferenda eſt, & antecedere debet alteri factæ in genere, & per nomen collectiuum, idque per text. elegantiſſimum, & ſemper ſignandum (vt ipſe inquit) in l. cum ita, §. in fideicommiſſo, ff. de legatis 2. ex quo diluit, atque diſſoluit quæſtionem ibi propoſitam, quo inquam ordine ſuccedendum ſit in adminiſtratione capellæ, relicta per teſtatorem illis, qui forent de ſua parentela, exiſtentibus tempore mortis, & quibuſdam expreſsè vocatis: erant namque Ioannes, & Gondiſaus ſpecificè nominati adminiſtratores, & cum deceſſiſſet Ferdinandus teſtator relicta ſorore, præferendo ipſos ſorori inqui, licet ſit de parentela teſtatoria & ipſi proximior in gradu: idque ex deciſione dicti §. in fideicommiſſo, atque ex coniectura, & præſumptione, quæ colligitur ex vocatione alicuius nomine proprio facta; quia nominati nomine proprio ibi, præſumuntur magis dilecti, quam nominati, ſeu vocati nomine collectiuo; vt per illum text. l. ſi plures, in fine, de legatis 3. tenent alij relati per ipſum Valaſcum, eodem in loco, numero 3. Et hactenus de prima obſeruatione, & regula generali in hac materia, in qua eſt multum ponderanda adnotatio illa Aluaradi, lib. 4. dicto cap. 2. num. 15. argumentum ab ordine litteræ, adeo potens eſſe vt procedat, etiamſi ſecundò nominatus, ſit magis dilectus, & proximior teſtatori, provt in caſu d.l. cum pater 79. §. à te peto, ff. de legat. 2. vbi ibi latius per Aluaradum.

Secundò deinde obſeruandum, atque conſtituendum erit principaliter, quod ex ordine ſcripturæ aut diſpoſitionis, coniectura, & argumentum quod deducitur, procedit duntaxat, cum in dubio, vel in ambiguo verſamur: quando verò ſumus in caſu certo, nihil releuat ordo; dicitur enim voluntas tacita, & non expreſſa, quæ ex ordine ſcripturæ deducitur: & ideò non attenditur, nec curatur ordo ſcripturæ, vbi teſtatoris mens, aut voluntas repugnat, etſi conſtat de mente loquentis, mens præualet ordini diſpoſitionis; attenditur autem ordo. cum de mente non conſtat: ita ſane hæc omnia colliguntur ex doctrinis, & reſolutionibus Alberici, in l. quideam teſtamento, ff. de pecu. legato. per illum textum, & in rubrica, de nouo Codice componendo, num. 23. Baldi, in l. cum virum. column. 2. num. 19. verſic. quo tacite, C. de fideicommiſſis. Mieres, de maioratu, in initio 2. partis, num. 31. Simonis de Prætis, lib. 2. interpretat. 3. dubitat. 1. ſolutione 3. num. 31. fol. 240. & ante alios ſcripſit eleganter Petrus de Peralta, in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 158. in illis verbis: Ideo dixi dubiam, nam vbi aliàs constat de intentione disponentis, ſaltem iuris præſumptione, ordo non attenditur, vt ibi illi Doctores dicunt, & eſt bonus textus in eadem l. nec enim, ff. de ſolut. & textus optimus, in cap. auctoritat Martini. de conceſſione præbendæ, in 6. & in cap. penultimo, de præbendis, eod. lib. repetit num. 160. ibi: ſed quando de ea conſtitiſſet, etiam ſola iuris præſumptione fortiore, non eſſet (vt ſupra dixi) de ea curandum: & forte ex hoc secundo caſu generali voluit Marianus colligere prædictam regulam negatiuam, videlicet, quod vbi conſtat de mente diſponentis, ordo non attenditur: ſed in caſibus, in quibus voluntas eſſet omnino ambigua, recurrendum eſſet ad ordinem verborum, ſeu ſcripturæ, & ex ea voluntas elicienda, & ea ſic elicita attenditur, & conſideratur, & conſequenter reſultat regula affirmatiua. Idem quoque Peralta, in d.l. ſi quis ſeruum, § certam, num. 4. de legatis 2. fol. 119. vbi in materia coniecturæ ordinis ſcriptum reliquit, id procedere, & debere intelligi præſumptiuè, & coniecturaliter, & ſic ſtante, aut ſuperueniente fortiori, & validiori coniectura, illi ſtandum, cum vna præſumptio validior alteram tollat minus efficacem. Et Peraltam refert, & ſequitur: & ita in propoſito reſoluit Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 12. Mantica etiam, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 6. dicto titulo decimo tertio, num. 12. dicens, quod magis ſpectatur ordo intellectus, quàm verborum, & Mantica ſolo relato Maſcardus, de probat. tom. 3. concluſione 1417. num. 31. vbi inquit, ex ordine ſcripturæ coniecturam, deductam, non procedere, quoties de voluntate contraria apparuerit: optime Burgos de Paz, in conſilio 27. num. 21. & 22. vbi explicat textum, in d.l. quoties, ff. de vſifructu: & concludit, eum procedere in dubio, non verò cum de teſtatoris voluntate, ſeu mente in contrarium apparet; tunc namque de voluntate, non de ordine curatur: & citat textum, in l. cum pater, § fidei tuæ, ff. de legatis 2. ibi. Nam ordo ſcripturæ non impedit cauſam iuris, ac voluntatem, & alia notanda in propoſito adducit ibidem, & in conſil. 29. num. 83. & in conſil. 32. num. 13. & 14. & conuenit Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolution. 3. num. 15. 16. & 17. & num. 25. vbi inquit, quod ordo rationis, & intellectus, magis curatur, quam ordo verborum, & quod mens apparens per verba generalia, vel aliter eſt attendenda, non ordo ſcripturæ: & quod ordo ſcripturæ facit, vt ex eo ſumatur coniectura: quòd ſi alia ſit validior coniectura, illi ſtatur. Conuenit etiam Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo. 5. littera O. concluſione 196. numero 19. in illis verbis: Reſtringe, quando ſumus in caſu certo, quia nihil releuat ordo; ſed in dubio, &c. & num. 27. ibi: limita, quia ordo ſcripturæ quandoque peruertitur, vt ſeruetur intentio disponentis, & citat Oldrad. & Calderinum, ita dicentes, & num. 28. ibi: vbi conſtat de mente disponentis, non attenditur ordo, &c. & idem repetit num. 31. & duobus ſequent. & num. 35. ibi. Declara, quia prædicta ſunt vera in dubio, ſecus ſi conſtat de mente, vt quia aliquid proponitur primo loco, poſtea aliquid euentualiter, & ſecundo loco, quia tunc præferuntur intentio expreſſa, quia res eſt clara. Alex. a. conſ. 70. num. 4. & ſequent. lib. 7. Conuenit denique Nicolai Euerardi in propoſito huiuſce materiæ diſtinctio, & reſolutio; is namque Author, in præcitato loco, ab ordine. num. 11. vt conciliet omnia iura, & Doctorum authoritates in hac materia ordinis ſcripturæ ſeruandi, vel non, atque recolligendo aliorum Interpretum diſtinctiones, ſic exiſtimat dicendum, quod aut conſtat, ordinem eſſe datum pro forma, aut non conſtat: Etſi non conſtat, aut conſtat de mente legiſlatoris, vel alterius diſponentis, & tunc non curatur de ordine, ſed de ordine intentionis, & voluntatis, d.l. nec enim, ff. de ſolut. & d. cap. authoritate Martini, & d. cap. penult. quod ſi de mente diſponentis non conſtat, tunc ex ordine efficax argumentum, atque coniectura deducitur, & in dubio præſumimus affectionem, & mentem, & inſpicimus ordinem; provt alij Authores ibi relati obſeruarunt, & deducitur ex his, quæ Cardinalis Thuſcus, in loco præcitato ſuprà, per totam concluſionem tradidit. Et hactenus de ſecunda obſeruatione, & regula negatiua priori contraria.

