Atque ex his apparet verum, & concludens reſpondendum ad ea, quæ in contrarium adduxi, & ponderaui ſuprà, ad fundamentum 5. primæ partis, ex numero decimo: vt potè, cum contrariam hanc ſententiam multo plures Authores tenuerint, vt Surdus rectè firmauit, & non modo communem, vt Prætis teſtatur, & malè Menochius impugnat, ſed communiorem eſſe, ex eiſdem Interpretibus, nunc relatis eliciatur. Deinde quoniam maiori ex parte, Authores omnes, qui pro contraria illa ſententia, quod alimenta præſtanda ſint in domo grauari, vel obligati, referuntur; aut tenent oppoſitum, aut loquuntur, quando alimenta fuerunt expreſsè relicta in domo, non autem quando nulla loci præfinitione facta, relinquuntur, aut promittuntur, quod Surdus ipſe, titulo 4. dict. quæſt. 14. numero 7. rectè profitetur. Loquuntur etiam in alimentis debitis ex diſpoſitione legis, in vxore ſcilicet, cui extra domum mariti alimenta non debentur regulariter, quamuis aliquando debeantur. In filio etiam loquuntur, quem pater non cogitur alere extra domum, ſicuti filius ipſe non. cogitur à patre recipere alimenta extra domum. Sic ſane in his terminis loquutos Speculatorem, Iſerniam, Palacios Rubios, Pinellum, Aſcanium Clementium, & alios ſpecificè oſtendi Surdus, cùm eos commemorat dict. quæſtione decima quarta, ex numero primo, vſque ad numerum 6. & addit numero 18. poſt Iaſonem, Grammaticum, & Larum multum ad propoſitum, quòd vbi pater tenetur alere filiam nuptam, non poteſt cogere eam ad habitandum ſecum, ſed debet alimenta dare, vbi ipſa degit: Barboſa etiam, prima parte, dict. l. 2. in principio, numero 27. & 28. inter diſpoſitionem hominis, & legis, differentiam conſtituit: & in dispoſitione hominis inquit. tenendum (vt dixi) quod ſcilicet alimenta debeantur extra domum: quicquid Menochius ibi relatus, contrà tenuerit Imò, & indiſtincte, quod etiam in alimentis debitis ex diſpoſitione legis, prout fratribus ſpuriis, aut naturalibus, aut etiam legitimis: vel eiſdem filiis ſpuriis, aut naturalibus tantùm; id ipſum reſolutiuè ſtatuit Ludouicus Molina, de Hiſpan. primogeniis, l. 2. cap. 15. n. 74. qui tamen ex prædictis, & differentia relata, an in diſpoſitione legis, vel hominis verſemur; explicari debebit; in eis ſiquidem caſibus, nulla hominis diſpoſitione interueniente, ex legis diſpoſitione, alimenta petuntur, à præfatis perſonis, & ſimilibus. Quo circa maioratus poſſeſſores contendere fortaſſis poſſent, ſe in domo propria alimenta præſtitutos, non extra domum: & fortaſſis obtineret, donec nulla iuſta cauſa commorandi in domo alterius interueniret, iuxta ea, quæ ſtatim dicenda ſunt, & vtilirer traduntur per Fuluium Pacianum, dict. conſilio 112. ex numero 92. cum ſeq. & dict. conſilio 134. ex num. 1. cum ſeq. Barboſam, vbi ſuprà dict. numero 27. & 28. ſic ſanè Molina metipſe videtur id accipere, quando litigio præcedente alimenta præſtantur, tunc namque à domo recedendi, & extra domum commorandi, & petendi iuſta cauſa eſſet lis mota, vt ſtatim quoque dicetur; ſed ſi ſpontaneè, abſque lite paratus ſic præſtare alimenta poſſeſſor maioratus, nec alia iuſta cauſa ſubſit, ne in domo præſtentur, admittenda eſſet differentia inae, an ex legis, vel ex hominis diſpoſitione alimenta debeantur. Quocirca Ioannes Garcia, de expenſis, 6. meliorat. capite quarto, numero vigeſimo. Ludouicum ipſum Molinam, explicandum fore iuxta tradita per Gregor. Lopez. ibi relatum; rectè, & cum iudicio animaduertit: inquit namque, quod filij, aut fratres non ſunt cogendi recipere alimenta in domo, patris; vel fratris poſſeſſoris maioratus, vbi cunque diſſidium aut diſcordia futura ſit inter filium, & patrem, aut inter fratres; aliàs cenſet, alendum eſſe filium in domo patris, vel fratris, & citat Angelum, Paulum, Iaſonem, Pinellum, & Boërium, ſic tenentes, Et concludit poſt eundem Molinam, numero 72. quòd vt diſſidium hoc vitetur, arbitrio, Iudicis taxantur hæc ipſa alimenta, & reducuntur in pecuniam, idque communis praxis huius Regni admiſit.

Denique & in eodem articulo animaduertendum erit, quòd omnia iura, quæ Menochius adduxit, vt probaret, alimentarium teneri in domo grauati, vel obligati alimenta recipere; verè id non probant, aut ſaltem, cuicunque eorum concludens reddi poſſet reſponſum, vt euitetur; atque ita iure deſtitutum: iura autem, quæ Surdus, & ſequaces adducunt in confirmationem eius ſententiæ, quod in ſimplici promiſſione alimentorum non ſit obligatus alimentarius ſumere alimenta in domo grauati, ſed poſſit, ea habere extra domum; quamuis etiam expreſſim eam partem non probent, magis tamen eorum, quæ pro contraria parte adducuntur; idcirco tenenda erit omnino ſuperior, quæ melioribus, & magis concludentibus rationibus eſt munita, & communior apparet, prout Surdus, Pacianus Barboſa, & cæteri fatentur.

Præterea, & quarto loco facit, nam in terminis noſtris, & quando iuſta cauſa recedendi à domo grauati, aut obligati alimenta præſtare, vel petendi ea extra domum ipſius, adeſt; etiam ij, qui ſententiam illam tuentur, quòd ſcilicet alimenta ſint præſtanda in domo grauati, vel obligati illa præſtare; id admittunt, atque ex iuſta cauſa petendi extra domum alimenta, ius concedunt, vt videre licet penes Menoch. lib. 2. de arbitrariis, d. caſu 170. ex num. 12. cum ſeq. & præſumpt. 157. ex num. 53. lib. quatro, vbi cum antea ſuſtinuiſſet eam ſententiam, quòd ſcilicet alimenta ſimpliciter promiſſa, in domo grauati, vel obligati præſtanda ſint, ſtatim. multos cumulat caſus, coniecturáſque adducit, in quibus grauatus ipſe, vel obligatus, non in domo propria, ſed alibi pro alimentarij commodo præſtate debet alimenta, vt latè ibi. Ac inter alia inquit numero 16. d. caſu 170. & de præſumpt. 157. numero 55. multum ad propoſitum noſtrum, quod alimentarius iuſtam habet cauſam, non habitandi cum hærede, aut obligato alimenta præſtare, quando inter eum, & alimentarium orta eſſet lis, vel inimicitia, & refert quamplures Authores ita tenentes: ſic etiam ſententiam eandem, quòd alimenta ſimpliciter relicta, in domo obligati præſtanda ſint, quam tenuit ſicut Menoch. ac limitauit Ioſeph. Ludou. deciſione 46. num. 10. & orta lite, alimenta peti poſſe extra domum grauati, aſſeuerauit Grammaticus quoque, deciſ. 101. n, 58. qui loquitur in terminis noſtris, quando ex facto, & moribus, atque lite ſoceri, gener receſſit ab eius domo, & inquit, quòd tunc debentur alimenta in domo generi ipſius: citat textum, in l Aqui concubinam, §. vxore, ff. de legatis 3. & in l. Caio Seio, §. Imperator, ff. de alimentis, & cibariis legatis & in l. Meuia, ff. de annuis legatis. Ludouic. etiam à Peguera deciſione 20. num. 6 Ioannes Garcia, de expenſis, & meliora. cap. 4. num. 20. qui propter diffidium vitandum, & ita ex iuſta cauſa idem ſtatuit poſt Greg. Lopez, & Molinam, (vt ſupra dixi) poſito ergo, quod verior eſſet, aut communior (quod dici non poteſt) eorum opinio, qui aſſeuerarunt, alimenta ſimpliciter promiſſa, non deſignata domo, in qua præſtentur, deberi in domo grauati, vel obligati; adhuc in caſu præſenti locus ipſi non eſſet iuxta limitationes eorundem Authorem, vt porè, cùm inimicitiæ maximæ, & lites quamplures ortæ fuerint inter dictum ſocerum & generum, filia defuncta, quo caſu etiam alimenta ſimpliciter promiſſa, extra domum peti poſſe, docuerunt. Imò, & in fortioribus terminis id ſtatuunt vnanimiter. Interpretes noſtri, nam cum reſolutiuè firmauerint abſque contradictione, promittentem alimenta præſtare in domo, non eſſe obligatum quicquam præſtare extra domum vt ſuprà dixi, & latè probat Fuluius Pacianus, in conſ. 112. ex n. 97. & n. 105. latiùs, in conſ; 134. per totum; ſtatim id limitant, quoties iuſta interuenerit cauſa, alimenta extra domum petendi. Et in hoc tam vnius, quàm alterius ſententiæ Authores conueniunt vnanimitier, vt dixi: idque, vt abſolutè, & diſtinctè magis explanetur.

Obſeruandum, atque conſtituendum erit, alimenta peti non poſſe extra domum, quando relicta ſunt cum onere cohabitandi, vel in domo propria promissa, ſi per eum non ſtetit, qui alimenta debet quominus in domo reciperentur. Sic ſanè poſt Bartolum, Alexandrum, Angelum, Caſtrenſem, Ruinum, Ancharanum, Corneum, Socinum, Picum, Iaſonem, Bertrandum, Cordubam de Lara, Caualcanum, Simonem de Prætis Burſatum, Graſſum, Durandum, & alios multos obſeruauit Pet. Surd. de alimentis, tit. 4. quæſt. 15. §. ex num 1. vſque ad n. 12. vbi dicit, quod hoc caſu alimentarius petens alimenta extra domum, dicitur petere plus debito, quia commodiùs, & cum minori grauamine, & ſumptu præſtantur in domo, quam extra: & infert, quod alimentarius, qui eſt moratus in domo, non poteſt alimenta præteriti temporis petere, quando relicta, aut promiſſa fuerunt cum onere morandi: & alia adducit vtilia, de quibus ibi. Eandem etiam doctrinam generalem, & ſuperiorem rationem propoſuit Corduba de Lata, in d. §. ſi quis ex his, n. 203. tradiderunt quoque Iacobus Cancerius, tom. 1. variarum, cap 17. de alimentis, n. 12. vbi inquit, quod. ſi teſtator domi hæredis reliquerit alimenta, non cogitur ipſe alibi ea præſtare. Seraphin. de priuilegiis iur. priuilegio 41. vbi latè Hieronym. Gabriel, in conſ. 109. n. 15. lib. 1. Burſatus, in conſ. 87. num. 23. lib. 1. Fabius Turretus, in conſi 88. n. 22. Barboſa, prima parte, l. ſecundæ, in principio, ſub numero 28. ff. ſoluto matrimonio, dicens, quod ſi teſtator expresſè declarauerit quod in domo hæredis præſtan da eſſent alimenta, tunc inuitus non cogeretur hæres alio in loco præſtare: Leand. Galganetus, de condit. & demonſt. prima parte, cap. 14. per totum, ex fol. 49. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, lib. primo, littera A. concluſione 267. fol. 269. eleganter, & eruditè: Fuluius Pacianus, in conſ. 112. ex num. 92. vſque ad num. 102. vbi latè, quod alimenta, quæ debent præſtari in certo, loco, non debentur ei, qui à loco receſſit, vel in loco motari recuſat: meliùs in conſ. 134. num. 1. vbi poſt Caſtrenſem Gratum, Alexandrum, Beroium, Bartolum, Baldum, Salicetum, Anchar. Barbat. Marſil. Rolandum, Gabriel. Durandum & alios; illud primum omnium obſeruat, quod promittens, vel debens alimenta in domo, non eſt obligatus quicquam alimentario præſtare extra domum, ſi per eum non ſtetit, quominus prædicta alimenta reciperentur in domo: & idem obſeruat num 7. & 8. numer. 16. & ſeq. & num. 36. & ſeq. & num. 29. quamuis ergo ita ſit, prout à præfatis Authoribus adnotatur, & pro regula generali ſtatuitur; attamen regula ipſa reſtringitur, vt non habeat locum, quando alimentarius iuſta aliqua de cauſa contendit, ſe cum grauato, aut obligato alimenta præſtare, commorari non poſſe; tunc namque, cum per eum non ſtet, percipit alimenta extra domum; idque generaliter, quando iuſta aliqua ſubeſt cauſa: ita ſane poſt in finitos alios Authores tradidit, & duodecim modis regulam generalem, alimenta peti non poſſe extra domum, quando relicta ſunt cum onere cohabitandi, vel in domo propria promiſſa; reſtrinxit Corduba de Lara, in dict, l. ſi quia à liberis, §. ſi quis ex his, ex n. 173. vſque ad num. 199. vbi originaliter vide: Petrus Surdus, de alimentis, tit. 4. dicta quæſt. 15. ex num. 12. cum omnibus ſeq. vſque in finem quæſt. qui multum ad propoſitum noſtrum dixit n. 23. quod legatarius recipit alimenta extra domum, quando non habitat cum hærede propter odium vigens inter ipſos, l. ſi diſceptetur, ff. vbi pup. educ. debe. & ideo ingert Bald. ibidem relatus, quod nouerca non cogitur cum priuigno habitate, nec è contra, proter odium inter eos præſumptum; & quod non eſt neceſſe, quod odium aliter probetur. Quæ reſolutio (vt vides) fortius obtinet in caſu præſenti, & dicta filia defuncta; inquit etiam n. 28. quod ſi lis agitetur inter alimentarium, & illum, qui tenetur ad alimenta tunc legatarius ea conſequetur extra domum; vt per Iaſ Roland. Menoch. Ioſeph Ludouic. Simon. de prætis & ludou. Molin. ibi commemoratos: & idem ſtatuit n. 29. ſi ob nimiam obligati alimenta præſtare, vel vxoris eius ſæuitiam, non poteſt alimentarius habitare in domo: & n. 44. poſt alios Authores obſeruat, quod quæ ſit iuſta cauſa petendi alimenta extra domum, committitur arbitrio Indicis, qui examinabit inſpecta perſonarum qualitate, an ſit veriſimilis, & attendenda quælibet ex prænarratis cauſis, & aliis ibi adductis: & concludit n. 45. & ſeq. quod is, cui alimenta in domo debentur, aut relicta ſunt, petens illa extra domum, ſub prætextu, quod ex iuſta aliqua cauſa non poteſt habitare cum hærede; tenearur eam probare: quia fundans ſe in negatiua, eam probare tenetur: & vltra relatos ab eo, id ipſum obſeruauit Fuluius Pacianus, in conſ. 112. n. 96. & 97. vbi dicit, quod qui vult sibi dari alimenta extra domum, tenetur probare culpam alimenta præſtantis, vel iuſtam cauſam: imo, quod non ſufficit probare. quod non poſſit quis morari in domo, in qua debent alimenta præſtari, ſed etiam eſt neceſſarium in ſpecie probare cauſam probabilem, propter quam manifeſtè, appareat, quod in dicta domo, vel commodè vel honeſtè habitare non poſſit. vt concludit Alexand. in conſ. 110. n. 2. verſ. non probat etiam iſte teſtis, volumine primo, vbi ait, quod non omnis altercatio debet dici iuſta cauſa, propter quam non poſſit quis commodè cum alio habitare; ſed oportere vt cauſa certa & probabilis ab actore probetur: ita etiam limitant ſuperiotem concluſionem, traditam ſuprà, num. 27. vt ſcilicet ipſa non procedat, quando iuſta aliqua cauſa non commorandi in domo adeſt, Michaël Graſſus, §. legatum, quæſt. 22. num. 4. Ludouic. à Peguera, deciſ. 20. num. 9. vbi inquit, quod alimenta relicta, aut promiſſa alicui, quoad cum aliquo morabitur, ſi alimentarius non poteſt morari in illa domo propter aliquam iuſtam cauſam, nihilominus habentur extra domum Seraphinus, priuilegio 41. ex num. 3. vbi quod diſpoſitio de morando in certo loco, intelligi debet, ſi commodè fieri poteſt: & n. 4. quod nouerca morari non poteſt cum priuigno, propter naturale inter eos odium, & idem è contra. Barboſ. prima parte dictæ l. 2. in principio, ff. ſoluto matrim. n. 29. fol. 586. Fabius Turretus, in conſ. n. 88. n. 13. & duobus ſeq. Iacob. Cancer. variar. lib. 1. tit. 16. de alimentis, n. 12. & 13. Leand. Gald. de condit. & demon. prima parte. cap. 13. per totum, fol. 49. vbi plures cumulat coniecturas, & cauſas, ex quibus alimenta extra domum peti poſſunt, etſi cum onere præſtandi ea in domo, relicta fuerint, vel promiſſa, De quibus etiam Menochius, lib. 2. de arbitrariis, d. caſu 170. ex num. 12. vſque ad num. 29. & præſumpt. 157. ex num. 53. lib. 4. Fuluius Pacianus, in conſilio 112. ex num. 96. & num. 104. & 105. & in conſ. 134. num. 7. & ſeq. qui hanc materiam abſoluit ſingulariter, quatuor caſibus principalibus diſtinctis poſt Caſtrenſem, in conſ. 167. lib. 1. qui tres caſus diſtinxit idque ex n. 6. num. ſeq.

Primus caſus eſt, quando alimentarius non ſtat in domo, culpa, & facto eius, qui alimenta præſtare debet. abſque culpa ipſius, & tunc dicit alimenta deberi extra domum, & citat tex. in l. Mæuia, in principio, ff. de annuis legatis, l. Titia cum teſtamento, §. ſi ea conditione, ff. de legatis ſecundo, l. iure ciuili, ff. de condit. & demonſt. & l. Caio, §. Imperator. in fine, ff. de alimen. legat. in quo (vt vides) vnanimiter conueniunt omnes Authores commemorati ſuprà, & tradit Pacianus, dicto conſilio 124. numero 16.

Secundus caſus eſt, quando alimentarius nullam probabilem cauſam habens, ex culpa ſua non vult ſtare in domo, & tunc extra domum alimenta non debent præſtari, l. 3. C. de condit. inſertis, l. prima, C. de iis, quæ ſub modo, & l. illis libertis, in illis verbis, aut per eos non ſtetit. ff. de condit. & demonſt.

Tertius caſus eſt, quando culpa neutrius interuenit, ſed per caſum fortuitum contingentem non poteſt alimentarius morari in domo eius, qui alimenta præſtat, vel habet aliam iuſtam, & probabilem cauſam non morandi, & tunc extra domum alimenta debentur: l. annua, in principio, ff. de annuis legatis, l. Gaio, §. Imperator, ff. de alimentis legatis: & poſt Caſtren. & Nattam tradidit Fuluius Pacianus, d. conſ. 134. n. 18.

Quartus, & vltimus caſus eſt, quando nec culpa alimentarij, nec hæredis interuenit, ſed ex facto Tertij fuit alimentarius impeditus ſtare in domo: & tunc diſtinguitur inter factum iuſtum, & iniuſtum, de quo loquuntur Bartolus, Ruinus, Socinus, & Menochius, cum quibus Fuluius ipſe Pacianus, vbi ſuprà, num. 19. ex quo num. 21. 22. & 23.

Poteſt & quintus confici caſus, videlicet, quod alimentarius poſſit extra domum habere alimenta abſque controuerſia, quando onus habitandi fuit iniunctum in gratiam, & ſolum fauorem alimentarij, eo, quia ſit minor, infirmus, & debilis, & domus talis, quod poſſit indigere in aliquibus auxilio hæredum; quia huic fauori habitationis renunciare poteſt, & ſola alimenta extra habitationem conſequi, vt per Simonem de Prætis, de interpretatione vltimatum volunt. lib. 4. dubitat. 8. n. 56. & dubitat. 11. n. 115. ſed quando onus habitandi fuit adiectum in fauorem hæredis, poteſt hæres in domo, & extra domum alimenta præſtare legatario, prout voluerit, vt per Beroium, in conſ. 24. Super duobus ſub n. 14. lib. 2.

Et quidem, ſi omnes hi caſus cum iudicio perpendantur, dilucidiè. apparebit, vnumquemque eorum caſui præſenti deseruire, & intentum dicti generi iuuare; vt putà, cum gener ipſe iuſtis de cauſis, & propter inimicitias, litéſque ortas abſque culpa ſua, alimenta, eorúmve æſtimationem extra domum petat: cùm etiam per caſum fortuitum contingentem, hoc eſt, mortem filiæ, cum ſocero morati non poſſit; vt ſuprà dicebam.

Quod etiam vltra ſuperiores Authores admittit, & caſum præſentem deciſum in Regali Pinciano Prætorio profitetur Ioannes Oroſcius, in l. cum hi. §. in cauſa, num. 5. ff. de tranſactionibus, & is quidem Author in fortioribus loquitur terminis, quando ſcilicet partes expreſſerunt locum, vel domum, in qua alimenta præſtarentur; vt conſtat, ibi: Quod verò diximus, ibi præſtanda alimenta, vbi partis expreſſerint, tunc non procedit, cum per eum ſtat, in cuius domo præſtanda ſunt. Non rurſus, cum inter eos ſiniſtra amoris, aut odij ſuspicio emerſerit, vt in nouerca, & priuignis ponunt, & nos in ſoccro, & genero ſemel in Auditorio vidimus. Hactenus Ioannes Oroſcius, qui (vt vides) ſpecificè decidit quæſtionem vt dixi.

Rurſus, & quinto loco pro eadem parte facit principaliter, ex dictis hucuſque & maxime ad tertium, & quartum fundamentum huiuſce partis, dilucidè conſtare, præfatam alimentorum præſtando rum promiſſionem, & obligationem, à ſocero emiſſam (quomodocunque ipſa concepta fuiſſet) in ſe recipere tacitam conditionem, ſi res in eodem ſtatu permaneat, in quo tunc erat; quod ſi in alium deueniant ſtatum, atque ex mutatione rerum, & perſonarum licere in præſtatione, & receptione eorundem alimentorum variare, & alibi, atque extra domum ea recipere; diſpoſitio namque omnis intelligitur ſemper rebus ſic ſtantibus, & in eodem statu manentibus: prout cap. præcedenti, longa ſerie adnotaui, atque comprobaui. Et in hac eadem, qua verſamur, materia, alimentorum ſcilicet, quæ ab alimentario petentur extra domum, ob iuſtam aliquam cauſam, quæ de nouo emergit, aut quod res in eodem non permanent ſtatu; ſic notat, & fundat Petrus Surdus de alimentis, tit. 4. quæſt 15. num. 40. & tit. 5. quæſt. prima, num. 3. & in alio propoſito notauit ipſe Surdus, tit. 8. priuilegio 59. num. 61. & tit. 7. quæſt. 20. n. 22. & quæſt. 9. n. 12. Leand. Galganetus, de condit. & demonſt. prima parte cap. 14. num. 26. fol. 51. qui etiam in ipſo noſtro propoſito expendit axioma prædictum & quod intelligatur ſecundum præſentem ſtatum diſpoſitio quæcunque, tradidit idem Surdus, de alimentis, d. tit. 7. quæſt. 9. num. 12. & tit. 9. quæſt. 30. vbi concludit, quod, legatum alimentorum relictum vxori per annum luctus, expirat, cum primum vxor ad ſecundas conuolauerit nuptias; idque multis rationibus, de quibus ibi: & per Stephanum Gratianum diſcept. Forenſ. cap. 5. n. 18. ſed ea præcipuè, quod intelligi debeat, rebus ſic ſtantibus, & vxore in ſtatu viduitatis manente. Item, quia qualitas luctus adiecta anno, reſtringit diſpoſitionem, l. Titia, ff. de militari teſtamento. l. 2. ff. de auro, & argento legato. Vbi probatur, quòd qualitas nominis determinans verbum, à quo diſpoſitio ſumit effectum, reſtringit, & limitat diſpoſitionem, vt notarunt Bartolus, & Imola commemorati per Surdum ibi: cùm ergo res non ita ſe habeant, prout tunc erant, & in alio reperiantur ſtatu, mortua ſcilicet, dicta filia, & litibus, atque diſſentionibus ortis inter prædictos; ita equidem,ſtatui de iure debuit, prout Senatus Hiſpalenſis definiuit rectiſſimè.

Facit etiam ſexto loco id quod poſt alios Authores ſcriptum reliquit Vincentius de Franchis, deciſ. 186. num. 5. videndus etiam n. 8. & nouiſſimè Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, quæſt prima: videlicet, quod alimenta ſi fuerint æſtimata pro certo tempore, & poſtea alimentarius plus, vel minus vixerit, fit deductio, vel augmentum ex poſtfacto, inſpecto ternpore, quo alimentarius vixerit. Et idem tenuerunt Ioannes Gutierrez, præcit. lib. 2. quæſt. 17. numero finali, Surdus, de alimentis tit. 4. quæſt. 17. num. 14. & quamuis de veritate Gloſſæ in l. hæreditatum, ff. ad legem falcidiam, ſuper qua reſolutio ea ſumit fundamentum; alij quamplures Authores dubitauerint, vt iidem nunc firmarunt, & latius de Franchis, d. num. 8. qui fortes rationes adduxit: tamen in caſu præſenti concurrunt ſimul quamplurima, quæ rem indubitatam efficiunt, nec æſtimatio facta fuit ad modum, de quo ibi, imò potius 18. millium ducatorum quantitate, pro dote promiſſa, ſolutio eorum diuerſimodè facta eſt, ac vltima quatuor millium ducatorum partita in quatuor annorum penſiones, ſiugulòque anno mille, diuiſa eſt, vt ſæpè repetitum fuit.

Septimò & vltimò facit, dictum ſocerum ſe obligaſſe ad alendum dictum D. Petrum Ludouicum de Tapia, & vxorem eius, famulos, & familiam per ſpatium quatuor annorum, & per annum ferè adimpleuiſſe promiſſa, quouſque filia eius nupta deceſſit, cuius morte impoſſibilitatus fuit obligationem perficere, ſine amplius alimenta præſtare ad modum promiſſum. Et idcirco, cum factum illud alendi filiam, & familiam eius, amplius præſtari non poſſit, ſuccedit obligatio ad intereſſe, ſiue æſtimationem mille ducatorum ſingulis annis; iuxta doctrinas, & reſolutiones communes Doctorum, in l. ſtipulationes non diuiduntur: per illum text. ff. de verbor. obligat. vbi Bartolus, in octaua quæſt. principali. Imola, colum. penult. Romanus, n. 80. Alexander, num. 27. Anton. Gomezius, tom 1. variar. cap. 10. de indiuiduis, numero 22. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 39. Matienzus, in l. 2. tit. 16. lib. 5. gloſſa 6. Gratianus, regula 184. Surdus, in conſ. 3. lib. 1. Antonius Pichardus, in §. non ſolum, de verbor obligat. Itaque, quamuis gener ipſe in domo ſoceri vellet alimenta percipere, non poſſet equidem vxore defuncta, cum omnia. illa, quæ ipſa, & familia eius conſumptura fuiſſet, præſtari iam non poſſent, ſiue ſumptus illi fieri reſpectu vxoris eiuſdem non valerent; & ita parum intereſſet, an in domo ſoceri, an extra domum gener commoretur, nam etſi commoraretur cum eo, iam non poſſet recipere quantitatem, aut partem illam, quam cum famulis, & familiaribus ſuis vxor defuncta conſumeret: ex quo ergo per eum non ſtat, ſed per caſum mortis eiuſdem, quominus ibi alimenta recipiat pro parte vxoris, pro parte autem ſua iustè recipere renuat ibidem propter diſcordias, & lites motas; perinde haberi debet, ac ſi in eadem domo ipſe remanſiſſet, vt integre alimenta percipiat, idque iuxta reſolutiones traditas ſuprà, ex n. 20. vſque ad n. 35. adimpleuiſſe namque videtur is, per quem non ſtat, quominus impleatur, c. cum non ſtet. de regul. iuris, l. 6. l. Labeo ſcribit. vlt. ff. de contrah. emptione, l. iure ciuili, ff. de cond. & demonſt. & in eadem, qua verſamur, habitandi, vel non habitandi in domo, ad alimenta percipienda, quæſtione, ſic obſeruarunt Ioan. Cepha. in conſ. 429. num. 9. lib. 4. Natta, in conſ. 387. num. 5. Caſtrenſis, in conſ. 167. num. 1. lib. 1. Galganetus, de condit. & demonſt. prima parte, cap. 14. num. 11. & 12. fol. 50. qui expendunt textum, in l. illis libertis 83. ff. de condit. & demonſt. de qua ſuprà, atque ex dictis ibi; dilucide apparet, pet caſum mortis deficiente conditione illa, & mortuo eo, cum quo alimenta erat recipienda, licere extra domum alimenta petere, & perspicere; vt ibi ſcripta omnino comprobant reſolutionem iſtam. Idque, vel ideo etiam, quod alimenta hæc, de quibus controuertitur, debeantur ex cauſa oneroſa matrimonij, atque ex debito, quod procedit in quantitate dictorum quatuor millium ducatorum, quæ cum reliquis, vſque ad quantitatem 18. millium ducatorum, tenetur dictus gener certa, & ſecura facere, & reſtituere filio, qui ex hoc matrimonio remanſit, dicti ſoceri nepoti, vt certum eſt de iure, aut ex propriis bonis, & ſubſtantia facere illa integra, in quo maximam pateretur iacturam, & damnum, niſi integra quoque perciperet.

Non obſtant modò in contrarium adducta, quæ vel ex dictis hactenus, ex n. 17. pro fundamentis definitionis Senatus, remoueri poſſent: & nihilominus, ad hoc vt veritas iam demonſtrata, clariùs eluceſcat, eiſdem ſingulariter, & in ſpecie reſpondebitur.

Et quod attinet ad primum, reſpondetur, verum eſſe, alimenta relicta cum temporis præfinitione, extingui ante tempus, eueniente morte alimentarij, ex textu in dict. l. ſi cum præfinitione, 20. ff. quando dies legati cedat. Cæterum, ex deciſione eiuſdem textus id limitari, ſiue explicari, atque caſum præſentem decidi ſpecificè, vt potè cum Iureconſultus Marcellus dixerit in ſecunda parte: Si verò non pro alimentis legauit, ſed in plures penſiones diuiſit, exonerandi hæredis gratia. : hoc caſu ait, omnium annorum vnum eſſe legatum, & intra decennium decedentem legatarium, etiam futurorum annorum legatum ad hæredem ſuum tranſmittere: quæ ſententia vera eſt, & ita præſenſerit apertè, quod in caſu præſenti, vbi alimenta debentur ex conuentione, &. obligatione. ea non extinguuntur, etſi alimentarij mors ante tempus præfinitum eueniat; nam cum præcedat quatuor millium ducatorum obligatio in hunc modum: Item, quatro mill ducados, en que de conformidad de ambas partes ſe eſtiman y conſideran quatro años, que los dichos quedan obligados, y ſe obligan de dar de comer y caſa à los dichos. Terminus ille quatuor annorum ſolutioni alimentorum præfixus, dumtaxat operatur dilationem ſolutionis, & commodiorem debiti diuiſionem, nec operari poteſt debiti extinctionem, ex textu ipſo: textu etiam, in l. nec ſemel, verſ. ſed etſi, & ibi Gloſſa, in verbo, niſi forte, ff. eodem tit. quando dies legati cedat, vbi multum ad propoſitum noſtrum dicitur: Sed etſi quotannis ſit legatum, mihi videtur etiam in hoc initium cuiuſque anni ſpectandum: niſi fortè euidens ſit voluntas teſtatoris in annuas penſiones ideo diuidentis, quoniam non legatario conſultum, ſed hæredi proſpectum voluit, ne vrgeretur ad ſolutionem: & in l. Firmior 26. §. pater annua. eiuſdem tituli, vbi etiam ſingulariter ſcribitur: Non plura, ſed vnum eſſe fideicommiſſum certis penſionibus diuiſum apparuit: & ideo filio intra ætatem diem functo, reſidui temporis ad hæredem eius fideicommiſſum tranſmitti. Itaque in caſu præſenti id intendebatur, atque verè agebatur, vt dictæ filiæ parentes ad certam dotis quantitatem, quam promittebant, obligati remanerent; ſolutio autem fieret iuxta modum præfixum, & quatuor millium ducatorum partita in plures diuideretur ſolutiones, aut penſiones, hoc eſt, quatuor annos, exonerandorum eorundem promiſſorum gratia, qui de præſenti, vel ad alium modum ſe obligare, aut promittere non valebant: Et ob id à communiter accidentibus promiſſiones eiuſmodi fiunt aſſiduè. Idcirco quemadmodum ſi partita ipſa quatuor millium ducatorum ſimpliciter promiſſa fuiſſet, aut tradita, non ideo deberi defineret, aut repeti poſſet, quòd filia nupta deceſſiſſet, quæ filium maſculum reliquit. Ita pariter, nec deberi deſinit, quod in ſolutiones plures, & penſiones diuiſa, ante tempus ipſis præfinitum deceſſerit: idque. ex iuribus nunc præcitatis. ex his etiam, quæ in ipſorum explicatione tradiderunt Scribentes communiter, & alij Doctores quamplures, de quibus per Alexandrum; Iaſonem, Gratum, Socinum iuniorem, Zucardum, Prætis, & Hieronymum Gabrielem. in locis relatis per Cæſarem Barzium, deciſ. Bononiæ 79. num. 18. vbi concludit, quòd legatum intra annos, putà quinque præſtandum, rata videlicet quolibet anno, vnum dicitur, & etiam ſi legatarius interim moriatur, ad ipſius hæredes traſmittitur: & allegat eadem iura: textum etiam, in l. ſi verbis, & Gloſſam ibi, in verbo, videtur, C. quando dies legati cedat. Rationem quoque, aſſignat, quia, in hoc hæredi proſpectum dicitur, ne ad ſolutionem vrgeretur, & ipſius exonerandi gratia, non verò, vt dicta quantitas pleno iure non dicatur relicta: & repetit num. 24. & num. 11. in fine, adducit verba quædam, quæ caſum præſentem decidunt ſpecificè, conſiderando (vt ſæpè dixi) primò præceſſiſſe quatuor millium ducatorum promiſſionem, & obligationem, vt conſtat, ibi: item, quatro mill ducados: poſtmodum verò ſubſequutam quantitatis eius diuiſionem, & ſolutionem in quatuor annos alimentorum: ita etenim factum fuiſſe dignoſcitur in caſu deciſionis illius Seuatus Bononienfis, vbi dubitabatur, legatum alicui relictum de certa expreſſa ſumma, ſoluenda pro rata in termino annorum quinque, & illis nondum elapſis, legatario defuncto; nunquid annorum ſequentium ad ſuos hæredes tranſmiſſum cenſeatur, vel potius per eius obitum extinctum & tamen legatum eiuſmodi pet mortem legatarij non extinctum, ſed, potius ad hæredes tranſmiſſum, deducitur; quia quò hæres facilius ſolueret, & exonerandi eiuſdem gratia, ita relictum eſt; non verò quo legati ius reſtringatur, aut minuatur: prout latè Barzius fundat, & Senatum ita definiſſe aſſerit. dicto etiam num. 11. in fine, vt caſum præſentem decidere videatur, ſic ſcribit: Etenim poſtquam ipſe D. teſtator reliquerat, non quidem annuatim, ſed libere, ſimpliciter eidem D. paulo ſcuta quingenta, & eorum ſolutionem diſtribuerat ad commodum hæredis intra annos quinque, legatum ad hæredes tranſmittitur, &c. Idem quoque, quod ſcilicet multum interſit, an annuatim legatum relictum fuerit, an verò liberè, & ſimpliciter, eius tamen ſolutio ad commodum hæredis diſtributa intra aliquod tempus: tradidit Barzius ipſe deciſ. 80. num. 13. per totum, vbi inſiſtit in vno, quod propoſitum, & intentum noſtrum adiuuat multùm, videlicet conſiderando diſpoſitionem & verba teſtatoris in caſu illo, veriſimile non eſſe, quod legatum ad alimenta reſtrinxerit, ex quo quingenta ſcuta D. Paulo, ibi reliquit, poſtmodum autem cauit, vt intra annos quinque ſoluerentur, centum ſcilicet quolibet anno: nam ſi intellexiſſet, pecuniam hanc relinquere pro alimentis tantum, vtique ſolutionibus faciendis dilationem non appoſuiſſet, ſed potius dixiſſet, quod pro illo tempore annorum quinque, alimenta huiuſmodi præſtarentur: quo nihil melius, nec magis expreſſum in propoſito noſtro dici poſſet, nam ſi dictorum quatuor millium ducatorum pro alimentis ſimpliciter promiſſio fieret aut alimentorum naturam ſortiri deberet ea obligatio, non equidem prius diceretur: Item quatro mill ducados, en que de confirmidad ſe eſtiman y aprecian, quatro años de corner, y caſa: ſed potius diceretur: Y en quatro años de alimentos, o an de alimentar quatro años. Remanet ergo, alimenta iuxta obligationem, & promiſſionem prædictam, extingui non potuiſſe morte filiæ, iuxta ſuprà dicta: item & ea, quæ ad primum, & ſecundum fundamentum huiuſce partis, & pro Senatus definitione ſuprà adduxi.

