Rurſus & tertio loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex ordine, ſiue contextu literæ, aut ſcripturæ, vel diſpoſitionis, priorìſve nominationis, coniecturam, & argumentum deduci aliquando commodè, non valere aliis etiam de caſus, & rationibus, vltra rationem obſeruatione præcedenti propoſitam, quæ à contraria voluntate, ſiue mente præſumpta originem ſumpſit. Nam (vt in initio huius cap. dixi) plerumque ſcripturæ ordi neceſſitatis non cenſetur, nec neceſſariò ſeruandus eſt, immò leuis reputatur momenti, & præiudicij, l. prima, in fine, ff. de ventre inſpiciendo. Bartol. in l. 2. § prius, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut, & cum Corneo, Pariſio, & aliis commune eſſe Doctorum aſſertum affirmat Burgos de Paz, in conſil. 32. num. 14. idque procedere, quando aliqua ratio, vel ſubiecta materia, vel qualitas rei, aut perſonarum, aliàve circunſtantia, ſiue cauſa legitima ſic. ſuadet, vel vbi apparet, quomodo ius diſponat in aliquo caſu, ſiue diſponere voluerit: aut cùm ipſe ordo conformis non eſt iuris rationi, aut æquitati, vel his, quæ ex diſpoſitione ipſa, vel aliunde (legitimè tamen) eliciuntur. Provt hæc deducuntur ex multis Doctorum ſententiis, & obſeruationibus congeſtis in vnum, & ſic acccipiendis; per Fuluium Pacianum, de probat. tom. 2. cap. 25. ex num. 72. vſque ad num. 83. ex quo, Menochio etiam, & Simone de Prætis, ſic etiam notaui; ſed non ita exactè explicaui in commentariis de vſufructu, cap. 40. num. 30. & duobus ſeqq. vbi dixi, ab ordine litteræ argumentum, & coniecturam non indiſtinctè procedere, ſed recipere potiùs nonnullas declarationem & limitationes, & aliquas ibi retuli; vltra ea autem, quæ ibi dixi, Franciſci Manticæ, de coniectur, vltimar. voluntat. lib. 3. tit. 13. num. 12. in finalibus verbis; reſolutio ſuperiora confirmat; inquit namque, Baldum, in l. veluti, in 2. lectura, ff. de iuſt. & iure, eleganter diſtinguere, quod aut ordo ſcriptura congruit rationi, & tunc conſideratur, aut repugnat, & reiicitur; aut dubium eſt. & ſeruatur: quod in effectu (ſed latiori ſermone) probarunt Thuſcus & permulti illi iuris Interpretes aggregati ſuprà, num. 5. Fuluius etiam Pacianus latiſſimè, dicto cap. 25. lib. 2. per totum, qui ex num. 73. cum ſequent. rectè conſiderauit, argumentum ab ordine ſcripturæ, non eſſe ſemper validum in iure, & materiam continere brocardicam (vt ſuprà dixi ad initium huius cap) & ſic ſæpè deficere, imò ſæpiſſimè digniores vltimo loco nominari, & in ordine litteræ deſcribi, vt conſtat ex his iuribus, quæ ponderauit num. 73. & ſequent. & tandem numero 79. inquit, quod diſtingui ſolet, quod aut prior nominatio facta fuit ad ordinam prælationis inducendum, & tunc nemini dubium eſt, quin ordo literæ inſpiciendus ſit, vt patet in l. 1. ff. de albo ſcribendo, aut fuit facta ex quandam ſimplici, & enunciatiua perſonarum demonſtratione, & tunc ordo ſcripturæ non debet attendi. Vt ait Felinus, & ſequitur Maranta, qui ibi commemorantur: & num. 80. concludit: alios dicere, quod quando prior nominatio facta reperitur in tali materia, in qua nulla alia conſideratio prioris nominationis conſiderari poteſt; tunc maior dignitas ex priori nominatione arguitur, aliàs ſecus, vt tradit Decius, in cap. auaritiæ, num. 6. verſic. prædictis tamen, col. 2. de præbendis.

Quartò denique & vltimò obſerundum, atque conſtituendum erit, ex dictis hactenus, & præfata [Ex Regij Hiſpalenſis Senatus egregia definitione.] coniectura, ſiue argumento, quod ab ordine, & contextu ſcripturæ, aut diſpoſitionis deducitur; inferri ad caſum practicum, & quæſtionem ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu hiſce diebus occurrentem; ſi hæreditas inquam non ſufficiat ad integram legatorum omnium ſolutionem, an primò nominata, & ſcripta in ordine diſpoſitionis, prius ſolui, & adimpleri debeant, quam alia, an verò debeat vnicuique pro rata portionis, aut quantitatis ſibi relictæ legatum perſolui. Nam cum de ſe plus frequenter expectent homines, quam habeant in facultatibus ſuis, vt in l. in fraudem, l. 1. ff. qui & à quibus manumiſſi. ſæpe accidere ſolet, vt teſtatores ſubſtantiam ſuam, de qua diſponere poſſunt, in pluribus legatis, tam piis, quam gratioſis diſtribuant, multúmque vires patrimonij in ſimilibus diſpoſitionibus excedant: ſicuti Vincent. de Franchis, & Franciſcus Muñozius de Eſcobar, in locis, infrà commemorandis obſeruant: Et quidem prima facie dicendum videbatur, legata ab ordine litteræ teſtamenti ſoluenda, etiamſi pro omnibus legatariis bona non ſufficiant; talis enim cenſetur eſſe mens teſtatoris, qualis eſt ordo ſcripturæ, qui deſignat, & denotat ordinem voluntatis, & prædilectionis, vt ſuprà traditum eſt, & probatur ex textu ſingulari, in l. quoties, ff. de vſufructu, vbi primò nominatus in alterno vſusfructus legato, præfertur ſecundo. Quod ego quoque adnotaui, & latius eum textum exornaui in commentariis de vſufructu, cap. 40. ex num. 30. cum ſequent.

Secundò deinde facit textus, in l. qui duos, ff. de legatis 1. ibi namque ſtatuitur quòd legatis Titio duobus equis, & Seio aliis duobus ex iis, quos teſtator habet, Titius primò nominatus prior eligit; & ita argumentum videtur deduci, vt generaliter in cæteris legatis id ipſum ſtatuendum ſit, provt deduxiſſe viſus eſt Tiberius Decianus, in conſil. 37. num. 45. lib. 1. Tertiò facit textus, in l. ſi ita legatum, 68. §. 1. ff. de legatis 1. vbi Caius Iureconſultus in hunc modum ſcripſit: Si ita legatum ſit, Seio ſeruos decem do, pater eos decem, quos Titio legaui. Siquidem decem tantum inueniantur in hæreditate, inutile eſt legatum. Si verò ampliores præter eos, quos Titius elegit, in cæteris valet: ſed non ampliores, quam decem, qui legati ſunt: quod ſi minus, in tantos quanti inueniantur. Ecce vbi legatum ſeruorum decem, ſecundo loco factum, inutile eſt, ſi decem tantum in hæreditate inueniantur: quia de decem ſeruis legatum aliud primum præceſſit, nec concurſus admittitur.

Quartò videtur expreſsè vrgere textus, in l. generaliter, §. quid ergo, ff. de fideicommiſ. libert. vbi legata pecunia pro libertatibus certorum ſeruorum comparandis, primò nominatus, primò conſequitur libertatem abſque aliqua defalcatione, & quidem cum cæterorum libertas æque fauorabilis diiudicari deberet; ſatis apertè elici poſſe videtur, non alia, quàm ordinis ſcripturæ (qui voluntatis, & prædilectionis rationem deſignat) adductus ibi fuiſſe Iureconſultus.

Quintò denique vltimò facit ſententia eorum, qui in propoſito articulo, & in legatariis quantitatum concurrentibus ſimul (in quibus terminis loquimur) ita ſtatuerunt, videlicet legatarios quantitatum primò nominatos aliis vlterius nominatis præferri. Caſtrenſis ſcilicet in l. ſi quis teſtamento, §. primo, numero 5. ff. de legatis primo; qui tamen parum vrget, cum aliis in locis contrarium aſſeuerauerit non modò, ſed & firmiter tenuerit: Cifuentes, in l. 30. Tauri, num. 4. quos citat pro hac parte Ioannes Gutierrez, in l. nemo poteſt: numero 97. de legatis primo. Vere tamen, Cifuentes id non adeo apertè inquit, nec præſentit, vt pro ea ſententia allegari poſſit ita ſimpliciter. Sed pro eadem retulit Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 4. n. 59. Tiberium Decianum, in conſ. 37. n. 45. lib. 1. alios etiam recenſuit Tiraquellus, in priuilegio piæ cauſæ 72.

Cæterum Senatus Regius Hiſpalenſis contrarium rectius exiſtimauit, & definiuit de iure in cauſa legatariorum Petri de Reina, & hæredum, atque vxoris ipſius, & legatarios eoſdem quantitatum concurrere ſimul pro rata, nulla prænominationis habita ratione decidendo decreuit, inferioris ſententiam confirmans: & verè pars hæc, atque Senatus deciſio ex ſequentibus comprobatur, & fulcitur fundamentis.

Ac primùm quidem ex textu, in l. is cui. 5. §. ſi plures, ff. vt in poſſeſſionem legatorum: nam cum præmiſiſſet Iureconſultus legibus præcedentibus, quod is, cui legatorum, fideicommiſſorúmve nomine non cauetur, mittitur in poſſeſſionem, ſed nunquam pro domino eſſe incipit, nec tam poſſeſſio rerum ei, quam cuſtodia datur: neque enim expellendi hæredem ius habet, ſed ſimul cum eo poſſidere iubetur, vt ſaltem tædio perpetuæ cuſtodiæ extorqueat ab hærede cautionem, l. 5. illius tituli, cum inquam ita præmiſiſſet; inquit in dicto §. ſi plures legatarij miſſi in poſſeſſionem deſiderauerint, omnes venire debent in poſſeſſionem; ſubdit ſtatim in hunc modum: Qui prior miſſus eſt legatarius in poſſeſſionem, non præfertur ei, qui poſtea mittitur. Inter legatarios enim nullum ordinem obſeruamus, ſed ſimul omnes æqualiter tuemur. Et Accurſiuo ibidem ita dixit: Quia eiuſdem ſunt tituli, aliàs ſecus: item nota de ordine non ſeruando. Sebaſtianus etiam Næuius id ipſum inquit, & notat, ordinem inter legatarios nullum ſeruari.

Secundò deinde facit textus, in l. in quantitate, 73. §. finali, ff. ad legem falcidiam, quem velut expreſſum pro hac ſententia omnes Interpretes expendunt communiter: textus etiam, in l. quia autem. 6. ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti, quem iuridicè ponderat pro hac parte Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 4. num. 60. vbi etiam citat textum, in l. ſi vero compoſita, ff. de militari teſtamento: ibi enim legatarij in poſterioribus codicillis, concurrunt cum legatariis in præcedenti teſtamento.

Tertio facit textus ſingularis, in l. ſi quis teſtamento. 82. §. 1. ff. de legatis 1. vbi Iaſon facit computationem, dicens, quod quando legata excedunt vires patrimonij defuncti; ita vt non poſſit integrè omnibus ſatisfieri legatariis, iuxta quantitates à teſtatore taxatas, tunc fiat diſtributio legatorum ad quotam minorem, habita tamen ratione, ad quoram ſcriptam in teſtamento, ita vt iſta quota minori quilibet legatarius in tantum alium excedat, quantum in quota maiori excedebat, & ſic cuilibet legatario fiat diminutio pro rata, iuxta voluntatem teſtatoris, donec reducatur ad vires patrimonij. Vnde cùm teſtator voluerit, quod legatarius de triginta, habeat plus decem, quàm legatarius de viginti, & legatarius de viginti, decem plus quam ille cui decem tantùm fuerunt legata, vt in dicto §. apud Iulianum, vbi Gloſſa refert alia iura ſimilia: computationem hanc mathematica demonſtratione veriſſimam reddit Iaſon, dicens, quod ſi cum teſtator, qui habebat viginti in bonis, fecit legata, aſcendentia ad quadraginta, & ſic in duplo illius, quod haberet cuilibet fiat diminutio pro dimidia ſui legati; id manifeſtè docuit Iureconſultus, in dicto §. apud Iulianum, vbi in hunc modum ſcribìt: Apud Iulianum libro 32. Digeſtorum, Marcellus notat, is quis ſola triginta reliquerat, Titio triginta legauit, Seio viginti, Mæuio decem; Maſurius Sabinus probat, Titium quindecim, Seium decem, Mæuium quinque conſequuturos: & huius textus, & computationis prædictæ Iaſonis, poſt Vincentium de Franchis, & Ioann. Iañez Parladorium, ſpecificam mentionem fecit Franciſcus Muñozius de Eſcobar, dicta computat. 10. n. 5. & 6.

Quartò pro hac parte ponderatur textus singularis in l. 2. §. primo, ff. de conditione indebiti, in illis verbis: Vel ſi poſt multum temporis emerſerit æs alienum, vel codicilli diu celati, prolati fuerint, qui ademptionem continent legatorum ſolutorum, vel diminutionem, per hoc quod aliis quoque legata relicta ſunt. Et ibidem Paulus, & Alexander notarunt, quod ſi vni ex legatariis legatum integrè ſolutum fuiſſet, poſſet collegatarius, cum hæreditas non eſt ſoluendo, partem condicere ab illo: & idem Paulus ipſe, in l. finali, §. licentia. Alexander, in §. et ſi præfatam, C. de iure deliberandi. Sequuntur Rolandus, de confectione inuentarij, in quarta parte principali, in cap. quid autem ſi vni. Antonius Gomezius, tomo primo variarum, cap. 12. de legatis, num. 34. in verſic. idem probatur. Marc. Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 4. num. 64.

Quintò pro eademmet parte vrget, negari non poſſe, quin teſtator, æqualem affectionem omnibus legatariis habuiſſe videatur, & ita præſumendum ſit, nec poteſt aliud in contrarium ex ſolo ſcripturæ ordine, aut contextu diſpoſitionis deduci, niſi vltrà teſtator ipſe proceſſerit, & voluntatem ſuam explicauerit, ſiue alia verba vltra ordinem litteræ in fauorem legatarij protulerit, ex quibus, vel ſaltem ex coniecturis, & præſumptionibus, aut qualitate, coniunctionéve legatariorum, prælationis ratio deprehendi valeat: quod indicant velut manifeſtè omnia iura ſuperiùs præcitata, ſi perpendantur maturè; & agnouiſſe videtur Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto artic. 4. num. 60. in fine, dum dixit, non obſtare in propoſito prioritatem temporis in ordine ſcripturæ, quia cùm vltimæ voluntates per mortem, & non ante confirmentur, l. prima, ff. de teſtamentis, l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legatis tertio. l. 5. §. finali, ff. de adimendis legatis, cap. cum marthæ, de celebratione Miſſarum. Prioritas temporis conſiderari non poteſt; nam reſpectu temporis confirmans prioritas non datur: & num. 61. expendit Doctrinam Bartoli, in l. contractus, C. de fide inſtrument. vbi inquit, quod licet inſtrumento adiecta ſint plura pacta, ſubordinatè ſcripta, attamen vnum non eſt in tempore vlterius altero, quia vna omnium, & inſtantanea fuit ſtipulatio. Sequitur Curtius iunior, in conſilio 147. num. 5.

Sextò denique & vltimò extat in propriis terminis ſententia eorum, qui ſpecificè aſſeuerarunt, legatarios quantitatum ſimul concurrere, nulla prænominationis habita ratione, etiam cum hæreditas ſoluendo non eſt, & ſic non ſufficit ad integram legatorum omnium ſolutionem: ita enim poſt ordinarios iuris Cæſarei Interpretes in locis præcitatis ſuprà, & alios Authores, firmarunt Vincentius de Franchis, deciſione 236. num. primo, vbi inquit, quod quando pluribus factum eſt legatum quantitatis, & hæreditas non eſt ſoluendo, ſit diminutio legatorum pro rata: & id procedere etiam in legatis piis, per text. in l. ſi poſt miſſionem: vbi Bartolus notat, ff. ad legem falcidiam, quem allegat Iaſon, in d.l. ſi quis teſtamento, §. primo, ff. de legatis in primo: & cum Saliceto, & Gregorio Lopezio, in legatis piis, & non piis id ipſum ſtatuit Ioannes Gutierrez, in l. nemo poteſt, ff. de legatis primo, numero 97. in principio. Antonius Gomezius, tomo primo variar. cap. 12. numer. 34. qui in fortioribus terminis, inter legata inquam quantitatis, & legata ſpeciei id quoque admitti, & pro rata legatarios concurrere aſſerit, vt ſtatim dicetur, Hieronymus de Cæuallos, practicar. commun. contra communes, quæſtion. 103. ex num. 30. cum ſeqq. qui primò ſtatuit, creditores ſemper præferri legatariis, vt tradit Gregorius Lopez, ibi relatus, cùm verò legatarij inter ſe concurrunt, diſtinguit, quod aut hæreditas eſt ſoluendo, vel non: in primo caſu omnes legatarij æqualiter conſequuntur legata, argumento textus, in l. priuilegia creditorum, ff. de priuilegiis creditorum. In ſecundo verò caſu, ſi hæreditas non eſt ſoluendo, pro rata inter omnes eſt facienda diuiſio: Et citat Paulum, Alexand. Gregorium Lopez, & Anton. Gomez. ita tenentes: Ioannes Parladorius, libro primo rerum quotidianar. cap. 18. per totum quem ad litteram recenſet Eſcobar, dicta computatione 10. num. 6. & 7. vbi inquit, quod cum defunctus in legando modum exceſſit, ſupputandus eſt exceſſus; quia tertiam & quintam bonorum partem excurrit, & quantum fuerit exceſſus tantum cuilibet legatario pro rata detrahendum erit, vtpurà ſi tertia pars excedat, tertia quoque pars cuilibet legato ſit detrahenda, & loquendo in legato, ſiue in prælegato Tertij, vel Quinti, ponit ſequens exemplum; dicit enim: Pone, quod Tertium, vel Quintum hæreditatis teſtatoris valebat quadringenta, teſtator ſexcenta legauit, quo caſu exceſſus conſiſtit in tertia parte illius, quod legare potuit, tertia igitur pars ſingulis legatis detrahenda erit: cui ergo ſexaginta legata ſunt quadraginta tantum debentur, cui triginta viginti, atque eo pacto fiet, vt defuncto ſingulis quod ſupereſt, omnia legata, vel prælegata tertiam, vel quintam partem non excedant; erit autem computatio ad modum prædictum facienda, vbi teſtator liberos reliquit: at verò ſi filius non liberos, ſed parentes reliquiſſet; & pluſquam tertium bonorum diſponere non poſſit in præiudicium parentum, vt in l. prima, titul. 8. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ad tertiam hæreditatis partem bona erunt redigenda: quod ſi neque liberos, neque parentes teſtatos reliquerit, tunc ſequenda erit computatio, de qua in §. finali, Inſtitut. de lege falcidia, & hactenus Parladorius, & Eſcobar, vbi ſupra. Qui etiam adducit, præfatam defalcationem, & computationem habere etiam locum in legatis piis, vbicunque teſtator taxam, & modum legis exceſſerit, vt latiùs ibi num. 8. ſuperiorem ſententiam, & reſolutionem, quòd ſcilicet legatarij quantitatum ſimul concurrant pro rata, amplectitur M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articul. 4. numer. 60. Surdus, in conſil. 209. num. 6. lib. 2. Coſta, de ratione ratæ, quæſtione 107. Pat. Ludouic. Molina, tomo primo, tractatu 2. disput. 199. fol. 1218. Antonius Faber, ad titul. C. de iure deliber. definition. 15. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſionum iuris, tomo 5. littera L. concluſione 55. ex num. 6. vſque ad numerum 15. folio 57. vbi inquit, quod ſi fiant tot legata, quæ excedant vires hæreditatis in quantitate, tunc omnes pro rata debent concurrere, non habito reſpectu ad ordinem, quis primò, vel ſecundò ſit vocatus: & quod id procedit in legatis piis, & non piis, vt ſuprà dixi, & etiamſi vni legetur quantitas, vt debita, quia niſi doceat de debito, concurrit cum aliis legatariis: & idem Thuſcus dixerat anteà concluſione 54. folio 56. quod legata patiuntur diminutionem, quando hæreditas minuitur ex cauſa, quæ habet originem ante obitum teſtatoris, quia fingitur, quod talia bona non extent tempore mortis: Secùs ſi poſt obitum teſtatoris habuit originem, quia eſt culpa hæredis, l. in ratione, la 2. ff. ad l. falcid. & id maxime procedere, quando concurrit veriſimilis mens teſtatoris legantis, & latiùs id explicat: & num. 4. limitat, quia ſi teſtator primò legauit Antonio 600. ex mille, quæ debet conſequi à Titio, & alia quadringenta, quæ ſunt ex reſiduo, legat Bernardo: ſi re vera à Titio non debet conſequi, niſi 800. A. primus legatarius habebit ſua ſexcenta, alter ſolum quod ſupereſt, & non concurrit primus legatarius, quia non fuerunt legata mille ambobus, ita vt vnus haberet 60. & alter 400. ſed vt ſecundus haberet ex reſiduo, quod ſupereſt deductis 600. & ita reſoluit Alexander, in conſ. 216. Magiſter Albertus, num. 3. & ſeqq. lib. 7.

Nec refragantur ſuperiori reſolutioni, & Senatus Hiſpalenſis definitioni prædictæ, fundamenta illa, quæ pro contraria parte adducta fuêre ſuprà. Non primum ex l. quoties, ff. de vſufructu, cui reſponſum præberet, nonnulla in ſimili caſu conſiderauit Burg. de Paze, in conſil. 27. num. 21. per totum, & eo non relato, Franciſc. Muñozius de Eſcobar, dicta computatione 10. numer. 12. in verſ. nec etiam obſtat. Reſpondet, quod ideo ibi primò nominatus, priuſquam cæteri ad vſumfructum admittitur, quia ex tali admiſſione ius alterius nominati non tollitur, ſed differtur, & ſuſpenditur. At verò in caſu noſtro, ſi primò nominatus admitteretur ad recipiendum quantitatem ſibi legatum, ius ſecundi penitus euaneſceret, ideò in dicto §. apud Iulianum, ordo ſcripturæ non attenditur, ſed non omnes pro rata diminutionis ad ſua legata admittuntur; vbi cùm agitur de annullando, ordo non attenditur, vt in quidam, ff. de peculio. & ante prædictum Authorem explicauit Iaſon, in eodem l. apud Iulianum, numero 5. verſiculo, contra iſtum. Burg. de Paze, dicto conſil. 27. circa finem dicti numeri 21. in verſic. tum quia in caſu dictæ l. quoties. Peregrinus verò dicto articul. 4. n. 63. in principio, vt diluat ipſummet argumentum ex d. l. quoties, deductum, primò præmittit numer. 60. in legatis quantitatum id quod diximus ſuprà, eos ſcilicet ſimul concurrere, nulla prænominationis habita ratione. Cum verò legatarij ſunt corporum, vel corporum, & quantitatum, inquit, quod ſi neceſſitas poſtulet, vt ſimul concurrere nequeant, veluti in legato vſusfructus alternis annis relicto, vel vbi locus eſt electioni: tunc primò nominatus præfertur, dict. l. quoties, & dict. l. qui duos, ff. de legatis primo; vbi legatis Titio duobus equis, & Seio aliis duobus ex iis, quos teſtator habet, Titius primò nominatus eligit, quia neceſſitas ita poſtulat, cum eo caſu ſimul concurrere non valeat; & idem eſt, cum teſtator ſeruos decem Seio legaſſet præter eos, quos Titio legauit, tunc etenim inutile eſt legatum, ſi decem tantum inuenientur in hæreditate, nec datur concurſus inter legatarios; quoniam adiectio illa, præter, coniunctionem impedit, vt Caſtrenſis, in dicto §. primo, legis, ſi ita legatum, de legatis primo. Profitetur, & ſequitur Peregrinus, dicto numer. 63. Franciſcus Mignon. ad conſuet. Andegauenſes, folio 29. numero 23. & folio 227. colum. quarta. Pontanus, ad conſuet. Bleſenſes, folio 46. columna 2. & folio 49. Similiter, ſi vni certa res, alij portio bonorum legata ſit, quia generi per ſpeciem derogatur, ſoluitur res illa prius particulariter relicta: Bartolus, in l. ſi quis ſeruum, §. finali, de legatis ſecundo, ſed vbi neceſſitas aliqua non vrget, ſiquidem teſtator duobus eandem rem legauerit, vni poſt alium, prior nominatus non præfertur, ſed ambo vti re coniuncti concurrunt, iuxta text. de legatis tertio. Et hactenus in hac materia Peregrinus, qui (vt vides) ſuperiori diſtinctione explicat, atque diluit tria fundamenta, à me propoſita ſuprà pro contraria parte.

Ego verò addiderim, certi iuris eſſe, & communi Interpretum omnium placito receptum (vt ex multis adnotaui ſupra, ſecunda, & 3. principali huiuſce cap. obſeruat.) ex contextu, & ordine ſcripturæ, vel diſpoſitionis argumentum, & coniecturam deductam, regulariter non obtinere, aliquando potius ceſſare omnino; & maximè, cum ex coniecturis, & præſumptionibus de mente, & voluntate teſtatoris, aut diſponentis, aliter, vel in contrarium conſtare poteſt. Procedere autem, cum in dubiis verſamur, vt ibidem dixi. Nec alia ratio, aut ſubiecta materia, vel natura diſpoſitionis, aut præſumpta voluntas aliter ſuader. Cum ergo rationi, vel naturæ, aut ſubiectæ materiæ diſpoſitionis ordo non congruit, quod ordo non attendatur; attendatur autem, cum is non repugnat, iuridicè reſolutum fuit numeris præcedentibus. Id autem euincit, vt in exemplis tribus relatis dictæ l. quoties, ff. de vſufruct. dict. l. qui duos, & l. legatum 68. §. primo, de legatis primò: ordo prioris nominationis, ſiue ibi præfixus attendatur omnino, quia cum ex natura diſpoſitionis, iuxta ſubiectam illam materiam, præſumptam quoque teſtatores voluntatem ſimul concurrere legatarij nequeant; vel quia vſusfructus alternis annis legatur, vel quia electio relinquitur, vel dictio, præter, adiicitur, quæ ſatis apertè inducit prælationem primi legatarij ex voluntate teſtatoris: ordo ſcripturæ deſignat equidem ordinem intellectus, voluntatis, & prædilectionis, vt primò nominatus, primò admitti debeat ſecundum rectam iuris rationem, & teſtatoris mentem præſumptam.

Quartum denique argumentum ex l. generaliter, §. quid ergo, ff. de fideicommiſ. libertat. non refragatur: ibi namque primò nominatus, primò conſequitur legatum abſque aliqua defalcatione, quia fuerat legata pecunia, pro libertatibus certorum ſeruorum comparanda, vnde cum pro omnibus non ſufficeret, non vtique fit diminutio pro rata, ſed affectio teſtatoris conſideratur, iuxta ordinem ſcripturæ legatarij; ita vt primò nominato priùs libertas comparetur; eo quod factum erat indiuiduum, & aliter impoſſibile erat, aliquem ex ſeruis conſequi poſſe libertatem: & ita explicat textum, in dicto §. quid ergo. Curtius iunior, in l. more maiorum, numero 103. de iuriſdict. omni. iud. ſequitur Vincent. de Franchis, dicta deciſione 236. numero finali. Eſcobar, dicta computatione decima, numer. 12. & hactenus de prima Senatus Hiſpalenſis deciſione, quando pluribus factum eſt legatum quantitatis, & hæreditas ſoluendo non eſt.

Dubium autem præcipuum verſabatur in ipſo [Ex altera Senatus Hiſpalenſis definitione.]met Senatu, cum agitaretur cauſa legatariorum eiuſdem Petri de Reina: reſpectu eorum, quibus ſpecies certa veluti ſundus, aut domus, aut vinea fuerat relicta: vtrum inquam ſuperioris deciſionis reſolutiones procedant, quando aliquibus eſt legata ſpecies, & aliis quantitas; & ſic quando extant ſimul legatarij quantitatum, & corporum, & in hæreditate, deducto ære alieno, non reperiuntur niſi aliqua ex corporibus legatis; an horum legatarij illa aſſequantur ſecluſis aliis: & quidem in fauorem legatariorum corporum, ſiue ſpecierum, vt cum eis non concurrant legatarij quantitatum, vrgere videtur textus velut expreſſus, in l. ſi fideicommiſſorum, 11. ff. vt in poſſeſſorum legatorum: vbi in hæc verba ſcriptum reliquit Iureconſultus: Si fideicommiſſorum, vel legatorum ſeruandorum cauſa miſſus in poſſeſſionem, eam rem teneas, quæ mihi per fideicommiſſum relicta eſt; æquius eſt me eam habere, cui ea ipſa relicta eſt: quam te, qui alterius fideicommissi nomine ingreſſus in eam es: nam et ſi mihi ſub conditione legatum ſit, & tu medio tempore in poſſeſſionem eius miſſus fueris legatorum ſeruandorum cauſa, deinde conditio impleta ſit: non denegabitur mihi eius rei integra perſecutio, & c.

Deinde & ſecundò pro hac parte facit, quod rei in ſpecie legatæ dominium tranſit recta via in legatarium, l. à Titio, in fine, ff. de furtis, l. ſi tibi, §. cum ſeruus, ff. de legatis primo, cum aliis vulgatis: non autem ſic eſt in legato in quantitate, quoniam legati quantitatis dominium non tranſit recta via in legatarium: vt cum Gloſſa, Bartolo, & Bologneto reſolſoluit Michaël Graſſus, §. legatum, quæſt. 69. num. 7. qui reddit rationem multum ad propoſitum noſtrum, quod cum legatur quantitas, non eſt certa res legata, ſicut quando ſpecies, vel corpus legatur, quæ ſit iſta pecunia ſoluenda, & ea demum corpora nummorum ab initio legata videntur, quæ hæres tradere voluerit; quod ſecus eſſe in legato ſpeciei, apertiſſimi iuris eſt: & poſt alios Authores ita in propoſito argumentantur Vincentius de Franchis, d. deciſione 236. num. 6. qui etiam adiicit, quod generi per ſpeciem derogari, regula illa procedit etiam in hoc caſu, vt legato quantitatis, & ſic generis, vſque adeò derogetur per legatum ſpeciei, vt in ſpecie legata, nec concurſum pro rata prætendere poſſit legatarius quantitatis, ſi hæreditas ſoluendo non ſit: & ita fortius adſtringit regula illa in propoſito, quam ad modum Authoris prædicti adſtringeret, vt vides, pręfatum etiam fundamentum, quod legatum quantitatis non tranſeat in ipſo iure in legatarium, ſicut ſpeciei; ponderauit Franciſcus Muñozius de Eſcobar, dicta computatione 10. num. 10. qui ideo inquit, in propoſita quæſtione melioris conditionis eſſe legatum ſpeciei, quàm legatum quantitatis: Cæuallos etiam, practicar. commun. contra communes, quæſt. 103. num. 36.

Tertiò facit, quia ille, cui legata eſt ſpecies, dicitur eſſe legatarius illius ſpeciei indiuiduæ, & in ea magis dilectus à teſtatore; quæ omnino diuerſa eſt à legatario quantitatis, quia is dicitur legatarius generis, l. in ratione, §. incertæ, ff. ad legem falcidiam: ſicuti arguendo propoſuit Eſcobar, dicta computatione decima, numero nono, in fine, Cæuallos, dicta quæſtion. 103. num. 35. & ante eos Vincentius de Franchis, dicta deciſione 236. numero decimo, (quem ipſi non citant) dum dixit, quod quando teſtator legauit rem vel ſpeciem, videtur habuiſſe intentionem, quod omnino eam habuiſſet legatarius, quia iam ſciebat, certam rem eſſe in hæreditate, quæ ratio non ita militat in legato quantitatis.

Quartò denique & vltimò facit, quod in legatis corporum, & ſpecierum non cadit congrua diuiſio, ſicut in legatis generis, neque etiam rara, quæ ſine mille ambagibus fieri non poteſt; vt contendit Cæuallos, in loco nunc Præcitato, dicto numer. 35. & ſubdit num. 36. quod qui grauatur in vno, in alio releuari debet (vt certum, & vulgatum eſt) vnde cum legatarius ſpeciei; perempta ſpecie, perdat legatum, adeo vt neque eius æſtimationem petere poſſit, l. quidam teſtamento, §. etſi tibi, l. cum res, §. culpa, ff. de legatis primo; & latius per Thuſcum, tomo quinto, littera L. concluſione 83. fol. 83. legatarius verò quantitatis ſemper illam conſequitur, cum genus perire non poſſit, dict. l. in ratione, §. incertæ, l. incendium, C. ſi certum petatur, & ſic deficientibus bonis reſtatoris, diminiatur legatum quantitatis, ſecùs verò legatum ſpeciei: & ita eam ſententiam veriorem affirmat, & magis conſonam voluntati teſtatoris, & ſecundum eam ſemel practicaſſe, & obtinuiſſe aſſerit ipſe Cæuallos, dicta quæſt. 103. ex num. 35. vſque ad numerum 39. & citat Bald. Angel. & Gregorium Lopez, ita tenentes, tenent etiam opinionem eandem Baldus, Angelus, Caſtrenſis, Iaſon, Crotus, Bald. Nouellus, & Iacobat. provt eos citat, & ponderat Vincentius de Franch. dicta deciſione 236. num. 5. per totum: qui concludit, hanc opinionem fundatam in diſpoſitione dictæ l. ſi fideicommiſſorum, confirmariq́ue authoritate Gloſſæ, Baldi, Angeli, Pauli, Iaſonis, Croti, Baldi Nouelli, & Iacobatij, inſuperq́ue rationibus corroborari, quas ponunt Iaſon, & Crotus: Caſtrenſem etiam Alexand. Bald. Iaſonem, & Angelum pro eadem Alexand. Bald. Iaſonem, & rum ſpeciei, citauit Thuſcus, tomo quinto, littera L. concluſione 55. numer. 16. Albericum quoque, & Riminald. ſen. pro iſta opinione retulit Simon de Prætis, lib. 4. interpretat. prima, dubitat. 2. numero 8. fol. 285.

Verùm ſuperioribus minimè refragantibus, iuridicè & rectè definiuit contrarium Senatus Hiſpalenſis in caſu relato, & iterum in cauſa legatariorum Didaci iañez, & non apparente in contrarium teſtatoris voluntate, ex verbis teſtamenti, vel ex probabilibus, & vrgentibus coniecturis, & præſumptionibus deducta, legatarios quantitatum concurrere cum legatariis ſpecierum, vel corporum, decreuit: ita quod æſtimanda ſint illa corpora, quæ extant, & pro rata inter eos concurſus fiat. Et vere pro hac ſententia, & opinione ſequentia fortiter adſtringunt fundamenta.

Ac primum quidem ea omnia, quæ adducta, & ponderata fuere deciſione, ſiue caſu proximè præcedenti, quando ſcilicet legatarij quantitatum ſimul concurrunt: iura namque, quæ expenduntur ibidem, ita generaliter loquuntur, vt omnes legatarios, omnémque cauſam eorum quando hæreditas non eſt ſoluendo, comprehendere videantur æqualiter, nec congrua, aut concludens videatur aſſignari poſſe aliqua differentiæ ratio.

Secundò deinde facit textus, in l. quærebatur 81. ff. ad legem falcid. vbi Vlpian. reſpondit, cum is, qui ſolum in nomine quadringenta in bonis habebat, ipſi debitori liberationem, Seio autem quadringenta legauerit, ſi debitor vel ſoluendo non ſit, vel centum facere poſſit, quantum quiſque habeat interuentu legis falcidiæ; falcidiam ex eo, quod refici ex hæreditate poteſt, quartam hæredi triuere, reſiduum dodrantem inter legatarios diſtribuere, & quamuis maxima pugna, & controuerſia inter Interpretes noſtros fuerit in propoſito, vtrum legatum liberationis nominis debitoris, de quo in eo textu, dicatur ſpeciei, vel quantitatis, & diuerſi fuerint, eo adducti nonnulli, quod legata liberatione, videatur eſſe legata quantitas, & perinde ſit, ac ſi pecunia ſoluta fuiſſet teſtatori, & poſtea legata, in qua dubium non eſſet, fieri contributionem, ſiue concurſum pro rata inter legatarios; alij verò & è contrario, eo excitati, quod legatum illud dicatur ſpeciei, quia facta exactione, legatum euaneſcit: quamuis inquam inter Scribentes ita controuertatur, vt videre licet penes Vincent. de Franchis dicta deciſione 236. numero ſeptimo, per totum. Eſcobarem, dicta computatione decima, numero vndecimo, ex quo tamen eo in textu id non deciditur, nec explicatur, de quo inter Doctores adeò ambigitur, & generaliter ſtatuitur, diſtributionem inter legatarios fieri, ex quo etiam alio quolibet iure concurſus non denegatur eo prætextu, quod corporis, aut ſpeciei legatum factum ſit, generaliter potius inter legatarios concurſus admittatus pro rata, ſi hæreditas ſoluendo non ſit, iuridicè equidem & congruè deduci videtur fundamentum tam ex eo textu (quando legatum illud quantitatis eſſet quod maximam difficultatem habet) quam ex aliis iuribus generaliter loquentibus, nec caſum legati ſpeciei, aut corporis excludentibus, vt generaliter concurſus admitti debeat. Sic ſane & generaliter condictio, ſeu repetitio conceditur in l. ſecunda, §. primo, ff. de condictione indebiti: nec diſtinguitur, vt id procedat, quando omnia legata ſunt in quantitate; non autem, cùm ſimul concurrunt legata ſpeciei, & quantitatis, ita potius, & generaliter ſtatuitur, quod Iureconſultus præſenſerit differentiam hanc (quæ ex capite Doctorum procedit, vt arbitror, & nunquam in iure expreſſa eſt) in conſideratione non haberi. Quicquid aliter (ſed malè quidem) explicauerint Authores nonnulli relati per Vincentium de Franchis, dicta deciſione 236. ſub numer. 9. verſic. nec etiam iuuari poteſt.

