Secundò deinde facit, id ipſum procedere quoad hypothecam, & obligationem bonorum immobilium, aut mobilium, quæ ſeruando ſeruari poſſunt; bona namque immobilia minorum, aut mobilia eius qualitatis, abſque decreto Iudicis hypothecari non poſſunt, nec permutarim nec locati, nec ſuper eis tranſigi, aut compromitti, vt eſt textus in l. 1. § 1. ff. de rebus eorum, l. etſi preces, C. de prædiis minorum, d.l. 4. tit. 5. part. 5. & dict. l. 16. titul. 18. part. 6. & latius probarunt Caldas Pereira, dicto verbo, contractum feciſti, num. 8. & 9. Ioannes, Guitierr, de tutelis & curis, ſecunda part. cap. 5. n. 35. & vide num. 24. & 28. & 51. ſeq. vbi exornat Petrus Surdus, d. conſ. 191. n. 71. lib. 2. vbi quod ſicut bona immobilia minorum non poſſunt vendi fine ſolemnitatibus, it etiam non poſſunt obligari: Octauianus Simoncellus, de decretis, lib. 1. t. 5. vbi latè: Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 1. quæſt 14. n. 9. vbi late, quod alienatione prohibita conſetur quoque prohibita ſemper hypotheca, & rei obligatio, l. finali, C. de reb. alien. non. alien. and. l. 2. §. eam rem, ff. quæ res pignori oblig. poſſ. idque maximè verum eſſe, quando alienatio principaliter prohibetur fauore alicuius, vt in bonis minorum, quia tunc prohibitio extenditur ad hypothecam; prout ibi comprobat. n. 8. Surdus etiam, d.n. 17. & in commentariis de vſufructu, cap. 54. n. 1. & ſeq. ita quoque ego obſeruai, & in fortioribus terminis extat pro hac ſententia textus, difficilis in. l. prima, § ſi minor, ff. de rebus eorum, vbi ſi minor viginti quinque annis emerit prædia, vt quoad pretium ſolueret, eſſent pignori obligata venditorui, Iureconfultus, Vlpianus reſpondet, pignus non valete, & eum textum latius explicarunt, & de intellectu eius tractarunt Arias Pinellus, tertia parte, l. primæ, C, de bonis maternis n. 52. Caldas Pereira, in d.l. ſi curatorem habens, verbo, contractum feciſti, num. 9. per totum. Ioannes Gutierrez, de tutelis & curis, ſecunda parte, cap. 5. n. 39. Martinus Monter-à-Cueua, poſt D. Franciſc Sarmientum, & alios quamplures, dec. prima Regni Aragon. ex 30. vſque ad num. 67. Simoncellus, de decretis, lib. . 1. ſecundo, tit. 5. inſpectatione. 5. per totam. Steph. Gratianus, diſceptation. forenſium, lib. 2. capit. 242. Conſequens ergo sic, quod ſuper bonis immobilibus hypotheca, & annui reditus præſtatio, & obligatio ſubſiſtere non potuerit.

Rurſus & tertio loco facit, quod minor non poteſt annum reditum ſiue cenſum ſibi debitum ſine Iudicis decreto alienare, vt tradit Baldus, in l. iubemus nulli, poſt principium. C. de SS. Eccleſiis. Tiraquellus, libro primo, retractus, § primo, gloſſa ſexta, n. 7. ea rarione, quia in alienatione reditus requiritur eadem ſolemnitas, & cauſa, quæ in rerum immobilium alienatione eſt neceſſaria, vt cum Redoano, & aliis tradit Petrus Surdus, deciſ. 204. num. 4. refert Gaſpar Rodericus, lib. 1. dicta quæſt. 14. num. 2. atque ita multo minus de nouo ſuper ſe, & bonis ſuis poteſt reditum conſtituere. Ita etiam, neque poteſt annui reditus, qui redimitur, pretium, & ſolutionem abſque tutoris, ſeu curatoris auctoritate, & Iudicis decreto recipere, vt reditum ipſum extinguat: & idcirco redemptio cenſus ſic facta, inutilis erit, ac proinde illa non obſtante, debitorem pro reditibus ſemper conuenire poterit, quia ſoli minori facta ſolutio, vitioſa, & inutilis eſt, l. pupillo. l. Stichum, §. vſumfructum, ff. de ſolut. l. ait prætor, §. ſed ſi pecunia, ff. de minoribus, & ita firmauit Felicianus de Solis, lib. 4. de cenſibus, cap. vnico, num. 3. colum. 3. verſic. & ideo vt ſeparemus certa ab incertis, qui ſingulariter explicat, & limitat, vt ibi videbitur; idem Author in addit. ad dictum cap. vnicum, ex num. 3. vbi conſtanter, erudite etiam, atque ingeniosè in fortioribus terminis defendit, annui reditus minori debiti redemptionem à tutore, vel curatore factam abſque Iudicis decreto, & authoritate, robore carere firmitatis; quocirca, illa non obſtante, minorem poſſe ſemper debitorem conuenire pro reditibus decurſis; ſicuti reſolutiuè firmauit lib. 4. dicto cap. vnico, num. 3. ante finem, & latius comprobauit in additionibus, lib. 2. ex num. 3. folio mihi 233. cum ſequentibus, quò loci D. ipſe Felicianus, vir equidem, & valde eruditus, & in vtroque iure, ingenti, & assiduo ſtudio verſatus, fortiſſimè partem iſtam tuetur, & fundamentis omnibus ſatisfacit, quibus vt contrariam ſententiam teneret, adductus fuit principaliter Martinus Monter-à-Cueua; deciſione prima Regni Aragon. per totam, quem etiam nouiſſimè ſequitur, ſed quæſtionem non diſputat, Fontanella, de pactis nuptialibus clauſula 4. gloſſa 18. parte 5. num. 2. folio 304. & inquit, eidem conuenire Hieronymum Magonium, Simoncellum, & Iacobum Cancerium, ibi relatos: verè tamen concludere videtut ratio illa D. Feliciani lib. 4. dicto cap. vnico, num. 3. colum. penult. quod ſolutio ex parte eius, cui fit, alienatio ſit, atque ita inter immobilia cenſeri debeat, & conſequenter redemptio inutilis ſit, quia tutori, vel curatori fas non eſt diſtrahere res immobiles minoris abſque Iudicis decreto, vt latius ibi, vt probet, generaliter inutilem eſſe redemptionem cenſus factam ab eo, cui eſt prohibitum alienare.

Facit etiam & quarto loco, alienationem rerum immobilium minoris & etiam mobilium, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, prohibitam fuiſſe, etiamſi conſtet, pecuniam verſam in rem minoris, & vtilitatem fuiſſe, quia hæc non validat alienationem, aut hypothecam earum rerum, l. non ſolum, l. vtere, l. ſi prædium, C. de prædiis minorum, & per Rolandum, in conſil. 99. num. 33. cum ſeq. lib. 1. Hyppolitum Riminaldum, in conſil. 5. num. 90. lib. 1. Hieronymum Gabrielem, in conſil. 36. num. 47. lib. 1. Franciſcum Burſatum, in conſil. 82. num. 21. lib. 1. Simoncellum, de decretis, lib. 1. tit. 1. ex num. 33. cum ſeq. & lib. 3. tit. 8. num. 125. comprobatur etiam ex his, quæ ad ſolutionem quinti argumenti adnotantur inferiùs, vbi ex multorum Interpretum relatione, & ſententia reſolutimus, alienationem rei immobilis, minoris, vel Eccleſiæ, etiam euidenter ipſis vtilem, non valere ſine debita ſolemnitate, & iudicis decreto; atque ita, quod vtilitas quantumcunque euidens ſit, decreti defectum non ſupplet; quæ ideo hic non repetuntur, quia ibi traduntur. Quod ſi dixeris, attento iure communi, id difficultatem, & contrarietatem habere, & diuerſis, contrariiſque ſententiis Interpretes diuiſos, vt conſtat ex relatis ſuprà ad quintum argumentum partis contrariæ, & in commemoratis infrà ad solutionem eiuſdem quinti argumenti: & per Pinellum, tertia parte, dictæ l. primæ, C. de bonis maternis, num. 30. & 31. Simoncellum, lib. 3. dicto tit. 8. inſpectione decima ſeptima, per totum, tunc equidem reſponderi debebit, negari non poſſe, quin verior & communior ſit ea ſententia, & opinio, quam ibidem defendi. Rurſus, quod viti illi (vt mea fert conſideratio) qui legum Partitarum confectioni, atque editioni præfuerunt, vt omne dubium remouerent, & altercationem Doctorum excluderent, leges illas tres condiderunt, 18. ſcilicet, tit. 16. partita 6. & 60. tit. 18. part. 3. & 4. tit. 5. part. 5. quibus ſpecificè adeo deciderunt, non modo vtilitatem minoris, & neceſſitatem, ſiue neceſſariam cauſam requiri ſed etiam Iudicis decretum præcisè neceſſarium eſſe. Quod non modo ſemel, ſed iterum, atque iterum expreſſerunt, vt vtilitatem & neceſſitatè etiam ſimul, abſque decreto non ſufficere, declararent, & omnem prorſus dubitandi rationem excluderent. Sicuti conſtat in d.l. 4. tit. 5. part. 5. ibi: E estes a tales non deuen enagenar las coſas de los buerſanos, fuer as ende quando tes fueſſen tan gran meneſter, que no podrian al fazer, a por gran pro dellos, é entonces ſe à de fazer con muy gran ſabiduria, é con otorgamiento del Iuez del lugar. Et ibi Gregorius, verbo, enagenar las coſas, inquit, quod ibi largè accipitur pro quacunque ſpecie alienationis, & in d. l. 18. tit. 16. part. 6. ibi: E aun entonce no lo puede fazer ſin otorgamiento del iuzgador, é el iuez lo deue otorgar, ſi entendiere, que tal enagenamiento ſe haze por alguna de las razones ſobredichas: & in dict. l. 60. tit. 18. part. 3. ibi: Porque las coſas de los huerfanos, que ſon rayz, non ſe pueden ligeramente enagenar, fueras ende por deuda, e por gran pro de los huerfanos, è aun entonce deueſe fazer con otorgamiento del iuez del lugar, andando la coſa publicamente en almoneda treinta dias. Cum igitur alienatio immobilium prohibeatur ita abſolutè, nec vtilitas, aut neceſſitas ſola ſufficiat, largéque accipiatur pro quacunque ſpecie alienationis, & comprehendatur etiam hypotheca, vt in dict. l. 4. part. 5. Gregorius deduxit, deduxit, verbo, enagenar las coſas: Planum equidem redditur, bona immobilia minoris, annui reditus præſtationi abſque decreto Iudicis ſubjici non potuiſſe.

Quintò quoque non mediocriter vrget Gregorij Leopezij in d.l. 4. tit. 5. part. 5. verbo, enagenar las coſas, obſeruatio, & reſolutio, in propoſito noſtro, & in fortioribus terminis expreſſa: ibi namque dubitauit; vtrùm tutor. vel curator pro obſeruantia contractus liciti, quem facit in rebus minorum, poſſit generaliter obligare bona minoris, ſicut & poteſt Prælatus, vt in cap. nulli, de reb. Eccleſ. non alienand. & ibi Hoſtienſ. Ioan. And. Cardin. & Abbas, & tradit Alexand. in conſil. 118. colum. penul. lib. 5. vbi dicit, iſtam eſſe magis communem opinionem, & concludit, quod licet id procedat in prælato, in quo non videtur prohibita generalis, ſed ſpecialis hypotheca tantum, vt in d. cap. nulli, & in §. nos igitur, in authent. de non alien. aut permutand. reb. Eccl. collat. prima, & ibi Gloſſa in tutore tamen, vel curatore, quod non credit, in generali hypotheca includi immobilia, ſi non fieret cum decreto ludicis, quia eſſet eadem ratio, nam ita ex hypotheca generali veniretur ad diſtractionem rei immobilis, ſicut ex ſpeciali, prout etiam in Prælato dixerunt Authores, ibi relati, quod eſt, rectè, & iuridicè reſolutum, & vltra iura allegata per Gregorium, expendi pro ea ſententia text. in l. ſed ſi pecunia, §. finali, ff. de rebus eorum, & in l. magis puto, verſicul. tem prætor. ff. eod. it. expendi quoque debent, quæ reſolunta fuere ſuprà num. 31. nam Authorea ibi commemorati, dum dicunt, bona immobilia minorum abſque decreto Iudicis hypothecati, aut obligari non poſſe; loquuntur etiam, & obtinent quoad hypothecam generalem; quia idem ex ea reſultat effectus cum iudicio ponderaiut Gregorius.

Sextò denique & vltimo loco facit ſententia quorundam iuris Interpretum, qui terminis noſtris præfatam opinionem defendunt, & receptam in foro ſententiam aſſerunt, quod minor abſque decreto non poſſit ſuper ſuis prædiis annuum reditum, ſiue cenſum conſtituere: Valaſcus inquam, de iure emphyteutico, quæſt. 35. num. 5. in fine. Pariſius, in conſil. 85. num. 12. lib. 3. Redoanus, de rebus Eccleſiæ non alienandis, rubr. 16. num. 31. & 32. dicens, illa octo requiſita, quæ in rebus ſtabilibus minorum alienandia, deſiderantur, debere ſimiliter interuenire in conſtitutione conſenſus ſuper rebus minotum: Afflictus, deciſ. 249. Titaq. de tractu lignag. §. 1. gloſſ. 6. poſt Bladum, in l. iubemus, C. de SS. Eccleſiis, & responſo 518. lib. 5. Bened. Bonnius, in tractatu de cenſibus, art. 23. in fine, & 31. per totum. Simoncellus, de decretis, lib. 2. tit. 6. num. 33. vbi quod cenſus imponi nequit minorum prædiis, niſi ex vigenti cauſa, & ſeruatis ſolemnitatibus obſeruandi. Menoch. de recuperanda poſſeſ. remedio 15. ex num. 143. quem refert Daſpar Rodericus, de annuis rditibus, lib. 1. quſt. 14. num. 10. & quamuis ipſe num. 15. defendat contrarium, valere ſcilicet redium annuum à minore ſine decreto conſtitutum, ſi pecunia in rem eius verſa, fuerit; id tamen intellexiſſe ipſum quoad obligationem perſonalem duntaxat, vel quando immobilia non ſubjiciuntur annui reditus præſtationi, & ſic non quod hypothecam prædiorum minoris; ex his deprehenditur manifeſtè, quæ ad ſolitionem primi, & ſeptimi argumenti adnotantur, atque ſcribuntur inferius: atque ita, ſi immobilibus minoris hypothecetis, aut annui reditus præſtationi ſubiectis, valere cenſus conſtitutionem abſque decreto, Rodericus contendit, prout contendere videtur per diſcurvum illius quæſtionis, ex num. 2. & num. 15. labitur equidem, vt infra etiam dicitur. Si vero eiſdem bonis non obligatis, ſola obligatione perſonali ſubſiſtere, quia pecunia verſa ſit in minoris vtilitatem, defendit recte ſe habet, & idipſum admiſit D. Felicianus de Solis, de cenſibus, lib. 2. cap. 2. num. 11. in verſic. ex qua reſolutione infero, nam per dictionem illam dummodò, expreſsè affirmat, cenſus conſtitutionem, inanem reddi, ſi immobilia eiusdem ſolutioni ſubjiciantur, quamuis in commodum, & vtilitatem minoris ceſſerit pecunia, aliàs cenſus conſtitutionem valere inquit, ſi ex ſola obligatione perſonali ipſa ſubſiſtat: iuridicè ergo in caſu præſenti non valere annui reditus conſtitutionem, Senatus decreuit, ex quo abſque decreto omnia bona immobilia, iura etiam, & actiones Ducis ætate minoris, à matre obligata, & hypothecata fuere pro ſecuritate, & ſolutione dicti cenſus.

Nec obſtant fundamenta omnia, quæ pro contraria parte adducta, atque ponderata fuere ſuprà, ab initio huius cap. Non obſtat primum, & ſecundum: quoniam fatemur de iure communi verum eſſe, minori ſine decreto poſſe mutuari ſub vſuris, nec eum reſtitui. Item quod minor eodem iure ſine decreto poterat (ſi indigebat) debitum fœneratitium contrahere; ac denique tutor poterat eo caſu pecuniam ſub vſuris accipere, vel etiam ſuam pupillo fœnerari ſine decreto. Negamus tamen, inde ſubſequi, aut de iure ſubſiſtere poſſe, quod propter indigentiam, aut neceſſitatem pupilli, vel minoris, immobilia, aut mobilia quæ ſeruando ſeruari poſſunt, hypothecari, alienari, aut annui reditus præſtationi ſubjici ſine decreto Iudicis poſſint: quod Gaſpari ipſa Rodericus non obſcurè, ſed apertè agnoſcere, atque ſuo ore profiteri videtur, lib. 1. dicta quæſt. 14. num. 3. in fine, in illis verbis: Non obstat, ſi dicatur, minorem non poſſe prædia ad reliqua. ſeu continuationem reditus hypothecare ſine decreto: quia de hoc non quæritur, videlicet, de ſecuritate creditoris in hypotheca immobilium, ſed ſolum de ipſo iure reditus in ſe, & de obligatione perſonali ad ſoluutionem, & conſtitutionem reditus, quæ ſine vlla alia prædiorum cautione ſubſistit ſecundum multorum opinionem, de cuius veritate ſupra libro primo, quæſtione decima quarta: & in indiuiduo, atque ſpecifice ſic explicauit D. Feliciam. lib. 2. d. cap. 2. num. 11. d. verſ. ex qua reſolutione infero, vbi inquit hunc modum: Ex qua reſolutione infero, valere conſtitutionem cenſus, factam à tutore, vel curatore, aut adulto non habente curatorem ſine Iudicis decreto: dummodo in vtilitatem, & commodum minoris ceſſerit, & immobilia, aut mobilia, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, non ſubjiciantur annui reditus præſtationi, tum, quia tutor, vel curator, ſi minor indigeat, pecuniam accipere poſſunt ſub vſuris: tum quia ſola perſonali obligation, cenſum poſſe conſiſtere, ſecluſa extrauaganti Pij Quinti, defendi lib. 1. cap. 8.

Tertium etiam non reſiſtit argumentum, pro cuius abſoluta explicatione obſeruandum erit in primis, Interpretes noſtros dubitaſſe communiter, vtrum annui reditus inter immobilia computentur à iure, vel inter mobilia? & diuerſimodè quidem ſe habuiſſe: Alij namque exiſtimarunt, inter immobilia computari; Alij verò inter mobilia bona. Pluribus etiam magis placuit, reditus annuos non eſſe propriè loquendo, bona mobilia, neque immobilia, ſed tertiam ſpeciem conſtituere, vt nomina debitoris, l. quam Tuberonis, §. finali, ff. de peculio. Sicuti has tres opiniones longa ſerie commemorarunt viginti illi Authores Neoterici, à ma relati & aggregati in commentariis de vſufructu, cap. 41. num. 5. & 6. & 7. & vltra commemoratos ibi, Bernardus Græuæus ad Andr. Gaill. practic. obſeru. lib. 2. obſeruat. 10. per totam. Simonecellus, de decretis, lib. 3. tit. 8. num. 57. fol. 130. Gaſpar Rodericus, de annius redius, lib. 1. dicta quæſt. 14. num. 8. melius quæſt. 3. ex num. 8. vſque ad num. 12. ex quibus apparet, receptiorem, & communiorem ſententiam ſuiſſe eorum, qui aſſeuerarunt, annuos reditus comutari inter immobilia: & ita iſtam partem ſequutus eſt Gaſpar ipſe Rodericus, dicta quæſt. 14. num. 8. Et quamuis dicta quæſt. 3. num. 9. in ea fuerit ſententia, & opinione, vt exiſtimauerit, annuos reditus, neque bona mobilia, nec immobilia dici poſſe, nec etiam tertiam ſpeciem conſtituere; vt ibi contendit probare; attamen ad fidem eiuſdem num. 9. reſolutiuè in quir, ſe fateri, quod ſi reditus annui ſub altera ſpecierum, mobilium ſcilicet, aut immobilium neceſſariò collocandi ſint, ex mente quidem legis, teſtatoris, aut contrahentium, ex qua videatur de reditibus quoque actum eſſe, tunc ſequentur immobilium natura, vt optimè adnotauit Tiraquellus, ibi relatus: & ita intelligi text. in Clementina, exiui, de paradiſo, §. cumque annui reditus de verborum ſignificatione, non enim dicit, reditus annuos, eſſe bona immobilia, ſed cenſeri inter immobilia, eo videlicet caſu, quo ſub altera ſpecierum mobilium, aut immobilium collocandi ſint: & ita explicat quætionem illam, an teditus annui redimihiles veniant appellatione mobilium, vel immobilium bonorum, cum teſtator mobilia, aut immobilia reliquit alicui, quæ equidem reſolutio ſolutionem præſtat euidentem argumento prædicto, atque ipſo Gaſpare Roderico, dicta quæſt. 14. num. 6. deducto, vtpotè cum agatur de diſpoſitione legis prohibentis immobilium minoris alienationem & hypothecam, ex cuius ratione, & introductione videtur de reditibus quoque actum eſſe, & uta ſequi debent immobilium naturam, vt obligatio rei immobili potius, quàm mobili accedere videatur: quod Rodericus idem fateri videtur num. 8. dict, quæſt. 14. Rurſus, cum incertum ſit, quando reditus luibiles redimendi ſint, perpetui meritò iudicari debent, ſicuti ex Gregorio Lopez, & aliis agnoſcit Author ipſe lib. 1. d.q. 3. num. 8. verſic. ſed cum incertum: quicquid dicta quæſt. 14. num. 6. (prout in argumento retuli) aliter exiſtimauerit. Pro quo propoſito nequaquam vrget text. in d.l. ſtipulatio non valet, ff. de verbor. obligat. vtpotè cum termini ſint longe diuerſi, & multum interſit, an obligatio indiſtinctè & abſolutè in arbitrio, vel poteſtate debitoris conſiſtat, quo caſu non eſt obligatio, an verò, vel ſortem prinicipalem cum reditibus decurſis, aut reditus ſucceſſiuè, ſi nunquam ſors ſoluatur, perſoluere, in eius arbitrio, & poteſtate reliquatur: vnum autem, vel aliud adimplere & efficere, non voluntatis aut arbitrij ſed neceſſitatis & obligationis exiſtat præcisè.

Non obſtat quartum argumentum, nam ex his, quæ numeris præcedentibus adnotata atque ſcripta reliquimus, concludens apparet, & verum reſponſum, vtpotè cùm ſufficiat, reditus conſtitutionem, eſſe pignorationem, ſeu obligationem ipſius rei, ſuper qua conſtituitur, vt ſuper rebus immobilibus, aut mobilibus minoris, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, imponi, & conſtitui non valeat absque iudicis decreto, & authoritate; quoniam etiam pignoratio, ſeu obligatio earum rerum prohibita eſt, niſi cum Indicis decreto, l. pupillorum, §. 1. ff. de rebus eorum, & latius comprobaui ſuprà & tradiderunt Petrus Surdus, in conſil. 191. ex num. 17. cum ſeq. lib. 2. Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens, verbo contractum feciſti, num. 8.

Quintum etiam argumentum non refragetur, pro cuius vera explicatione obſeruandum erit in Primis, iura omnia in contrarium adducta, & in argumento relata, non vrgere in propoſito, nec probare contrarium eius, quod intendimus; quippe cùm non loquantur in alienatione, aut obligatione bonorum immobilium minoris abſque decreto, nec probent, validam eſſe, ſi ſine decreto fiat, contrarium autem, quod alienatio non valeat, ſpecificè cautum ſit aliis iuribus; vt latè probatum eſt ſuprà, num. 29. & duobus ſeq. ſed loquantur in contractu geſto abſque ſolemnitate tutoris, vel curatoris, aut alterius personæ, cuius interuentus, & authoritas requiritur, ex quo euidens vtilitas minoris reſultat; quod eſt diuerſum, prout eſſe diuersum, in eadem agnoſcit, qua verſamur, quæſtione, Gaſpar Rodericus, lib. 1. dicta quæſt. 14. num. 3. in fine, vbi ſpecificè conſtituit differentiam inter obligatione perſonalem ad ſolutionem, & conſtitutionem reditus, quam ſine decrero Iudicis, ob ruidentem vtilitatem minoris ſubſiſtere contendit; & inter ſe uſine decreto Indicis, etiamſi euidens vtilitas adſit, non admittit, vt ſuprà dixi. Deinde, nam contrariam ſententiam, imò deficiente forma, ſolemnitate legitima, contractum minoris, vel Eecleſię nullam eſſe, quantumuis eorum contineat vtilitatem; atque inde, alienationem rei immobilis minoris, vel Eccleſiæ, etiam euidenter ipſis vtile, non valere ſine debita ſolemnitate, & Iudicis decreto; conſtanter defendit Arias Pinellus, tertia P. dictæ l. 1. C. de bonis maternis, num. 31. & inquit, hanc opinionem magis communem, & veriorem eſſe: & cum Bartolo, Baldo, Angelo, Fulgoſio, Iaſone, Socino, Beroio, Hippolyt. Riminaldo, Rilando, Antonio Gabriele, Couar. Oroſcio, Sarmiento, & Caualcano, D. Felicianus de Solis, lib. 2. de cenſibus cap. 2. num. 13. verſic. hæc autem reſolutio, folio mihi 154. latè Marta, voto 86. & cum Oroſcio, Surdo, Afflicto, Cald. Pereira, & Follerio, Ioannes Guttierrez, de tutelis & curis,. 2. part. cap. 5. num. 33. & 75. & practicarum lib. 2. quæſt. 22. & cum Iacob. Butrigat. Bart. Angelo, Alberico, Fulgoſio, Caſtrenſe, Iaſone, Baldo, ſibi ipſi contrario, Decio, etiam ibi contrario, Romano. Ripa, Pet. Srtella Imola, Felino, Beroo, Barbatia, Cutio ſen. Socino, Ruino, Natta, Rolando, Cephalo, Burſato, Hieronymo Gabriele, Riminaldo, Afflicto, Capicio, Bertachino, Fabiano de Monte, Menochio & Ioanne Igneo, Octauius Simoncellus, de decretis, lib. 3. tit. 8. inspectione 17. num. 125. & 126. per totum, qui pro hac parte fortiter ponderat text. in l. magis puto, §. ſi æs alienum, ff. de rebus eorum, & in l. ſi fundus, eiuſdem tituli, & in l. ob æs, C. de prædiis minorum: expendit etiam rationem, quia ſi ſubſiſtente neceſſitate, non poſſunt res minoris immobiles alienari ſine decreto, vt ibi probat; quando minus propter vtilitatem minoris. Denique, argumentis illis duobus pro contraria parte, quod non debet aduerſus minores obſeruari, quod pro ipſis excogitatum eſt. Item, quod Eccleſiæ propter vtilitatem permittitur alienatio; ſpecificè reſpondet, & ſatisfacit num. 126. in fine, & num. 127. cum Pinello etiam, Conuar. Antonio Gabriele, Sarmiento, Redoano, Siomoncello, Ant. Galeat. Maluaſia, Caualcano, Alexand. Raudenſe, Feliciano, Azeuedo, Rolando, Cephalo, Burſato, Hieronymo Gabriele, Riminaldo, & Menochio, ita quoque ego firmaui in commentariis de vſufructu, cap. 54. num. 12. vbi dixi, non ſufficere alienationem rerum Eccleſiarum in euidentem Eccleſiæ vtilitatem, atque ex cauſis à iure permiſſis fuiſſe celebratam, niſi ſolemnitates quoqoe á iure requiſitæ interuenerint. Sicuti etiam non ſufficit, formam, & ſolemnitatem obſeruare, ſed etiam ex neceſſaria cauſa alienare, neceſſarium eſt, prout ibi probaui num. 11. Eandem pariter ſententiam, quod alienatio rei minoris, vel Eccleſiæ non valeat ſine ſolemnitate, etiamſi ſi euidenter ſit vtilis ipſi Eccleſiæ, vel minori; tenuerunt Vincentius de Franchis, deciſ. 35. num. 1. & 8. Franciſcus Viuius, deciſ. 145. num. 2. Magonius, deciſ. 69. Reuſnerius, deciſ. 1. lib. 4. Ceuallos, commun. contra communes, quæſt. 675. ex num. 11. cum ſeq. Anton. Faber, ad tit. C. de rebus alien. non. alienand. definitione 6. Maſtrillus, deciſ. 77. Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſ. 12. num. 9. & ſeq. fol 196. Molina etiam de Hispanor. primogen. lib. 4. dict. 4. cap. 4. quæ antea adduxerat ex num. 1. cum ſeptem ſrequentibus: ita demum intelligit, ſi cum debita ſolemnitate, aut Principalis facultate, & authoritate fiant: leges autem Partitæ euidenter idipſum ſignificant, prout oſtendi numeris præcedentibus.

Nec vrget in contrarium textus in dicto §. eam tranſactionem, l. cum. hi, in tota præſentis indagationis difficultas conſiſtit; nec ſatis dilucidè explicatur: à Pinello quoque vſque adeo prætermittitur, vt inſolutus relinquatur, nec aliquod verbum ad eius intellectum ſcripſerit Author ipſe, qui laborem ſuſciperet, fæliciter & abſolutè perficeret, prout adſolet communiter. Alexander vero Raudenſis, & alij Recentiores, quos in commentariis de vſufructu, dicto cap. 54. num. 12. commemoraui, diuerſimodè explicant. Quamobrem Simoncellus, de decretis, lib. 3. tit. 2. dicta inſpecione 17. num. 128. putat nouo quodam ſenſu eum textum intelligendum eſſe: & Primò præſupponendum eſſe, vt dicitur in textu, quod eam tranſactionem oratio improbat, quæ idcirco fit, vt quis repræſentatam pecuniam conſumat, noluit enim oratio (vt ibidem ſubdit Vlpianus) alimenta per tranſactionem intercipi, ſed quando alimenta per tranſactionem non intercipiuntur, immo melior fit tranſigentis conditio, licitum eſt tranſigere, etiam debita non interueniente ſolemnitate. Secus verò eſt in minore, qui alienare prohibitus eſt, etiamſi melior ſua conditio efficiatur, d.l. magis puto, §. ſi æs alienum, l. ſi fundis, & l. ob æs, Ratio autem, quare minor non poſſit ſine decreto meliorem ſuam conditionem efficere, cum id licitum ſit de alimentis tranſigenti, in eo conſiſtit, ex ſententia Simoncelli, quod In dicto §. apparet, id eſſe vtile tranſigenti & vlterius etiam concurrit perfects animi diſcretio ipſius tranſigentis; qui cum ſit maior, & per conſequens habeat integri animi iudicium, non poterit facile decipi: ſecus verò eſt in minore, in quo licet quid vtile appareat eſſe poterit, tamen aliquo alio reſpectu eſſe inutile, quod vtique minor conſiderare nequit; & ideo inductum eſt, vt nec etiam in caſu vtili alienare valeat. Rurſus, atque ex eiuſdem Authoris placito, diuerſitatis ratio alia eſſe poteſt, quod tranſactio regulariter non fit, niſi de re dubia, l. prima, ff. de tranſct. cùm igitur res ſit dubia, permiſſum eſt tranſigenti, vt etiam ſine Iudicis authoritate tranſigat; poſſet etenim eſſe, quod ſi de re dubia, & lite incerta tranſactio non fieret, quod ille contra ſe ſententiam reportater, cum incerta ſit victoria litis, vel iudicij, l. quod debetur, ff. de peculio, ideo nimirum ſi in caſu, in quo poteſt damnum conſequi, ſi euidens conſequatur commodum, id ei permittatur abſque interuentu decreti: quæ ratio ceſſat in minore, quia ob ſolam vtilitatem alienare nequit, vt in iuribus ſuprà adductis, & cum in re, quam diſtrahere cupit, nullum dubium, nullàque lis ſit, non debet ei permitti, contra iura id expreſsè firmantia, & ob dubium litis euentum permiſsum eſt etiam minori, quod poſſit compromittere, tranſigere, ac alia facere, vt lib. 2. tit. 6. inſpectione 8. num. 87. idem Simoncellus notauit. Vnde non eſt mirum, ſi poſſit maior de alimentis tranſigere, etiam nulla interueniente ſolemnitate, prout ipſe Author concludit, cui ego accedo libenter; & conſtituo, in d. §. eam tranſactionem, non prohiberi tranſactionem per quam melior fiat conditio, quia ceſſat ratio finalis prohibitionis illius, quod ſcilicet de alimentis tranſactio fiat, ſi vtilitas, & melior conditio inde reſultet: & ideo duntaxat inſpicitur euentus, quod ſcilicet melior conditio facta ſit, non autem quod ab initio abſque Prætoris authoritate tranſactio proceſſerit, in conſideratione habetur, ex quo Prætoris authoritatis defectus nullum damnum attulit: in minore autem de quo propter eius ætatem, facilitatem, & imbecillitatem, parum lex confidit, noluit lex ipſa contractum fieri abſque decreto, quantumuis vtilitas apparet, quia an illi vtile ſit, vel non, id quod geritur, non eius arbitrio, aut ſententiæ, ſed Prætoris decreto commiſit, immò nec eidem Prætori abſolutè reliquit, ſed præuia cauſæ cognitione, diligenti inquiſitione præcedente, procedere ipſum, & de neceſſitate, & vtilitate examen habere, decreuit ſpecificè: atque ita non ſufficiet vtilitatem adfuiſſe, niſi & Prætor cauſæ cognitione præhabita, adeſſe vtilitatem cognouerit, & alienationem fieri decreuerit, ex vi igitur decreti irritantis ſiue legis, decretum omnino requirentis, alienatio fit inutilis, ſi decretum non adfuit, nec ex vtilitate conualidatur; nam licet vtilitas appareat, verum eſt, de vtilitate & neceſſitate Prætorem cauſæ cognitionem, & examen non habuiſſe; quod adeo præcisè requiritur, & præcedere debet.

Sextum quoque argumentum non reſiſtit, quod non requiratut ſolemnitas, quando alienatio fit in conſequentiam præcedentis contractus, ſeu obligationis; Quoniam reſpondeo, illud procedere, quando diſpoſitio patris, ſeu Authoris eſt præciſa, & expreſsè mandat rem alienari: tunc enim fieri poteſt alienatio non ſeruatis ſolemnitatibus; at quando non eſt expreſſa, & præciſa, vt quia debitum eſt in pecunia, tunc alienatio non fit niſi cum decreto, vt expreſsè declarat Pariſius, in conſil. 85. num. 50. volumine 3. Rolandus, in conſil. 99. num. 45. lib. 1. Lambertengus, in tractatu de contractibus eorum, qui ſine certa ſolemnitate, gloſſa prima, num. 3. vbi eodem modo hoc declarat, & apertè innuit Cagnolus, in l. ſingularia, num. 72. in principio, requirens, quod patris contractus ſit in ſpecie certa, & determinata, & ſane loquuntur omnia iura in contrarium allegata, quando de rei alienatione pater diſponit, vt in l. prima, in principio, & in l. magis puto, §. ſed ſi pater, ff. de rebus eorum, ſed quod pro debito pecuniario, contracto à parte liceat pupillo bona vendere ſine ſolemnitate, non reperitur iure cautum; quinimò non ſufficit, quod defunctus rem habuerit venalem, dicta l. prima, §. ſi defunctus, ff. de rebus eorum: & videmus, quod iura, cum agitur de ære alieno pupilli ex ſoluendo, requirunt ſolemnitates in venditionibus immobilium, nulla facta diſtinctione, an æs alienum ſit hæreditarium, vel à pupillo contractum, l. prima, §. quod ſi forte, l. magis puto, §. non paſſim, ff. de rebus eorum, l. ob æs, C. de præd. minor. ergo indiſtinctè intelligenda ſunt, etiam, quando agitur de ſoluendo ære alieno hæreditario, l. de pretio, ff. de publicanda, & ita concludit Surdus, in conſil. 191. num. 19. & 20. dicens, quod allegata in contrarium procedunt, quando tutor, vel pupillus diſponit de illamet re, quam pater, vel Author obligauerat, vt latius ibi, & deciſion. 77. & vltra eum idem reſoluit Ioannes Gutierrez, de tutelis & curis, ſecunda parte, cap. 5. num. 62. & quatuor ſeqq. Caldas, in l. & ſi curatorem habens, verbo, contractum fecisti, ex num. 15. pater Molina, de iustitia & iure, tom. 2. tract. 2. disput. 224. columna 1392. Simoncellus, de decretis, lib. 3. tit. 8. inspectione 4. per totam, ex num. 30. vſque ad num. 4. cum ſeq. qui cum antea arguendo propoſuiſſet quod tutor ſine decreto poteſt tradere poſſeſſionem rei pupilli, vbi agitur de executione contractus, cum patre minoris celebrati, & cum res minotum venduntur pro debito hæreditario: tandem inquit, quod contrarium concluſum fuit in Senatu, quod etiam hoc caſu requirantur ſolemnitates, cum iura loquantur indiſtinctè, ſiue debitum ſit proprium, ſiue hæreditarium minoris; ergo indiſtinctè ſunt intelligenda. Nam eadem ratio militat ſeruandæ ſolemnitatis pro debito paterno, quam pro debito proprio, ex quo videtur colligi, non ſufficere mandatum, vt ſoluatur debitum, ſed vltra eſſe neceſſe, quod teſtator cauerit rem diſtrahi: maximè, quia duo ſunt neceſſaria in alienatione minoris, videlicet forma ſeruanda in diſtractione, & facultas diſtrahendi; vnde ſi adſit facultas per teſtatorem conceſſa, quæ à iure erat denegata, non tamen per hoc diſpenſatio circa vnum, debebit diſpenfare circa alterum impedimentum ſubhaſtationis, æſtimationis, & aliarum rerum, quæ requiruntur; vt Gratianus ipſe notauit, & poſt Pariſium, Rolandum, Cagnolum, & Surdum, idipſum reſoluit, videlicet, quod etiam pro debito hæreditario ſit ſeruanda ſolemnitas, & allegata in contrarium procedere, quando præceſſerit diſpoſitio teſtatoris de re certa, & determinata ſpecie contractus, putà, quod res talis tradatur, quia tunc nulla poteſt eſſe læſio minoris, ſecus ſi non ſit determinata, & in hæc verba deciſionem abſoluit: Qua diſtinctione ſtante, non obſtant contraria, quæ habent locum in mandato, vt diſtrahatur res certa, quod ſecus eſt in caſu noſtro, cum adſit poteſtas ſolum in genere data à teſtatore, vt dictum eſt. Sic etiam, quod pupillus non poſſit tradere poſſeſſionem rei propriæ, quæ fuit alij relicta à teſtatore, niſi cum Prætoris decreto; ſuperius citati Authores tradiderunt, & per Cald Perei. vbi ſupra, ex num. 17.

