Secundò facit, quia ordo in dicta l. 27. aſſignatus, nimis rationabilis, atque conueniens eſt; abſurdum namque ſatis eſſet, atque iniuſtiſſimum, quod is, qui Regiam facultatem ad inſtituendum maioratum impetrauit, poſſet illum in perſona filij primogeniti, & deſcendentium eiuſdem inſtituere, & in eorum defectum, aliis filiis, ac deſcendentibus prætermiſſis, ad eius ſucceſſionem agnatos, vel cognatos tranſuerſales, vel etiam extraneos vocare, & ſic alienam ſobolem propriæ præferre, aduerſus deciſiones l. cum auus, ff. de condit. & demonſtr. & l. cum acutiſſimi, cum ſimilibus, C de fideicommiſſis, ideò id nullatenus admittendum erit, vt inquit argumentando ipſe Molina, libro ſecundo, dicto cap. 11. numer. 11. in verſic. ſecundo quia, tranſcribit Ioannes Gutierrez, practicarum libro 2. dicta quæſtione 67. numero primo, in verſic. ſecundo quia ordo. Et in effectu ſic quoque argumentatur Auendañus, dicta gloſſa prima l. 40. Tauri numer. 54. dum inquit, præcedens primum argumentum confirmari ex alia ratione, quia ſcilicet effectus præcipuus facultatis Regiæ ad maioratum inſtituendum, ad quem principaliter facultas ipſa dirigitur, & quem reſpexiſſe Principem creditur; is tantum eſt, quod ex ea reliqui filij grauari libere poſſent in legitima ſibi debita, derogando in hoc ob fauorem conſeruationis agnationum, & perpetuitatis familiarum, tot receptiſſimas conſtitutiones, vt excontextu cuiuſlibet facultatis Regiæ deducitur: vnde dicendum videtur, ſatis eſſe, quod ea facultas operetur, vt ex omnibus bonis parentis poſſit inſtitui primogenium, præiudicando cæteris filiis in legitima; contra iuris regulas, & præcepta, abſque eo quod crudeliter, & rigorosè extendatur ad concedendam libertatem excludendi propter extraneum filios, ſeu alios deſcendentes, quaſi lex principaliter dederit poteſtatem grauandi filios quantum ad inſtitutionem, quæ nullius momenti erat, corrigendo in hoc omnia iura, quæ grauari filios vetabant; non verò conceſſerit facultatem, eos omnino prætereundi in ſequentibus ſubſtitutionibus, contra l. humanitatis, C. de impuberum, & formam ibi præſcriptam, quæ præcisè ſeruanda erat in exemplari ſubſtitutione, ad cuius ſimilitudinem procedit vocationum, & ſubſtitutionum ordo, in d.l. 27. Tauri, præfinitus, vt latius ipſe Auendañus ſcripſit; & pro tertio fundamento tradidit Molina, libro ſecundo, dicto capit. 11. numero 11. in verſiculo, Tertiò quia quamuis, dicens, quod quamuis facultas Regia ad primogenium inſtituendum, atque ad vocandas ad eius ſucceſſionem perſonas, quas ſibi libuerit, parenti concedatur, ſatis eſt, quod ea facultas operetur, quod ex omnibus bonis pater valeat primogenium inſtituere, relictis cæteris filiis competentibus alimentis, aduerſus omnia iura communia, & Regia, quæ omnibus filiis integra, legitimam concedunt, abſque eo, quod vltra id poſſit parens alterare ordinem ad maioratum ex Tertio inſtituendum, à dicta l. 27. Tauri, præſtitutum.

Tertiò deinde facit, quia facultas Regia ad teſtandum, & primogenium de omnibus bonis inſtituendum conceſſa, intelligenda eſt ſeruatis regulis, atque ordine iuris: l. ſi quando, cum similibus, C. de inofficioſo teſtamento. Et poſtquam ea facultas aliquid operata fuit (provt grauament legitimarum cæterorum filiorum operatur) ſemper eſt reſtringenda, vt in omnibus aliis ſecundum ius commune interpretetur, illudq́ue minus corrigat, in quantum ſit poſſibile; ſique verba generalia, atque abſoluta Regiarum facultatum intelligenda, atque interpretanda ſunt, provt ipſe Molina annotauit, dicto verſie. Tertiò quia, ſub numero 11. tranſcripſit Ioannes Gutierrez, libro ſecundo, dicta quæſtione 97. numero primo. in verſic. Tertiò quia facultas. adduxit quoque pro fundamento huius partis Pelaez à Mieres, in initio primæ partis de maioratu, ſub numero 11. in verſ. quod procedere videtur: præſentit pater Ludouic. Molina, tomo 3. de iuſtitia & iure, disputatione 609. numero 6. folio 252. & expreſſim argumentatur ad hunc modum Velazq. Auendañus, in d. l. 40. Tauri, gloſſ prima, numero 56. dicens, ſic reſtringenda, & intelligendam facultatem Regiam ex ratione Molinæ. Item ex alia, uqod omnis Regia facultas ad primogenium inſtituendum, odioſa ſit, & conſequenter reſtringenda, atque omnino ſecundum æquitate, & diſpoſitionem iuris communis regulanda, & intelligenda, quamuis natura verborum id non bene patiatur, vt ex aliis Authoribus ibi fundat.

Rurſus & quartò facit, quia ordo in d.l. 27. Tauri, aſſignatus non ſolum ſimplex Tertij prælegatum cum aliquibus grauaminibus, ſed etiam perpetuum fideicomiſſum, atque primogenium comprehendit, vt conſtat ex verbis eiuſdem legis: los quales vinculos, y ſubſtitutiones, ora ſe hagan en el Tertio de majora, ora en el Quinto, mandamos, que valan para ſimprè, o por el tiempo que el teſtador declarare, ſin hazer diferencia de quarta, ni quinta generacion.

Denique & quintò facit Burg. Salon de Pace, ciuilium, quæſtione ſecunda, numero 74. folio 59. col. 2. reſolutio; is namque Author, in ipſo, quo verſamur articulo, & dubio. eius opinionis fuit, vt exiſtimaret, maioratus inſtitutorem nihil in eo diſponere poſſe contra conſuetudines, ſeu leges horum Regnorum Hiſpaniæ; indèque refert, quod dictæ l. 27. Tauri conſtitutio. licet in melioration loquatur. à fortiori extenditur ad maioratum, virtute Regiæ facultatis inſtitutum: & citat Ludouic. Molinam. de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, cap. 4. ſub num. 30. verſic. quod comprobatur. quaſi eò loci, ſic videatur tenuiſſe Molina. Ad eum quoque ſenſum citauit Molinam eundem Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo dicta quæſtione 67. numero primo, in fine primæ columnæ, & videtur etiam tenuiſſe Palacios Rub. in ſuis quæſtion, in materia maioratus, in quæſt. 1210. & 1211. provt etiam retulit Burg. de Pace, vbi ſuprà. cuius fundamenta (quæ ex numero 72. dictæ ruæſtionis 2. traduntur) eò tendunt, quod maioratus inſtituendi verbum, & facultas Regia ad inſtitutionem eius conceſſa, clauſulæ etiam omnes illius, iuxta leges, & conſuetudinem Hiſpaniæ intelligi debeant, & vt ſubiiciantur ordinationibus, & conſuetudinibus huius Regni, ſicque ab eis interpretationem recipiant. maiorq́ue ſit legis potentia, quàm teſtatorum, vt latè ibi fundat.

His tamen omnibus minimè refragantibus, Senatus Regius Hiſpalenſis contrarium pro certo ſuppoſuit, videlicet, maioratus inſtitutorem, qui ex Regia facultate illum inſtituit, in perſonarum vocatione minimè teneri ſeruare ordinem dictæ l. 27. Tauri. Senatus autem deci ſio ſequentibus fundamentis, & rationibus velut concludenter comprobatur.

Inprimis, quod de facultate legis ad facultatem Regiam in caſu, de quo agitur, nullo pacto argumentari poſſit: cùm l. 27. Tauri, non ſimpliciter, ſed limitatè patentibus facultatem inſtituendi maioratum in Terrio conceſſerit. Facultas autem Regia eam facultatem ſimpliciter, atque abſque limitatione concedat: Ideoq́ue qui facultate legis vtitur, ordinem à lege præſtitutum obſeruare debet. Qui verò Regia facultate, minime: cum in ea nullus orod preæſtitutus inueniatur, & ſi Rex voluiſſet, quod in maioratu ex Regia facultate inſtituto aliquis ordo ſeruaretur, id expreſſiſſet, provt in d l. Tauri expreſſum eſt: cum igitur id in Regia facultate expreſſum non ſit, de eo curandum non erit: ſic ſane eruditè adnotauit, atque fundauit Ludouic. Molina, libro ſecundo, dicto cap. 11. numero 14. verſic. in contrarium. Et in eodem articulo id ipſum præſentire. atque ponderaſſe videtur (ſed non ita dilucidè, nec ſpecificè) Pelaez à Mieres, in initio dictæ primæ partis, ſub numero 11. quatenus dixit, quod non eſt noſtrum legem extendere, & ſic quod lex illa Tauri 27. non eſt intelligenda, nec extendenda ad alium caſum; & ſic maioratus inſtituti ex facultate Regia; nec procedit niſi in eo de quo loquitur. Quatenus etiam adiicit eodem numero 11. columna 3. quod argumentum deductum ex l. 27. Tauri, poteſt in contrarium retorqueri; nam videtur, quod niſi illa lex poſuiſſet illa verba reſtrictiua, & modificatiua (con tanto) quod ſub generalitate illorum verborum (que quiſieren) licitum erat grauamina adiicere, non ſeruato ordine illius legis, Idem quoque ponderauit fundamentum Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo, dicta quæſtione 67. numero primo, in verſic. nihilominus tame. dicens, quod cum illa lex loquatur in vinculo & maioratu ex Tertio inſtituto, non eſt cur ipſius diſpoſitionem limitatam, atque in Tertio reſtricta, ad facultatem Regiam, ſimpliciter conceſſam ad maioratum inſtituendum, & vocandas perſonas, quas parentibus libuerit, extendamus, quia ſi aliud voluiſſet concedens, expreſſiſſet, provt in d. l. 27. Tauri, expreſſum eſt: cùm ergo id non fecerit, de eo curandum non eſt.

Secundò deinde facit, quia in dicta l. 27. Tauri, aſſignatur prædictus ordo ex eo, quod Tertium, de quo in ea diſponitur, ſit legitima filiorum, ideoq́ue in eo grauamen, niſi eo ordine obſeruato, opponi non poteſt, provt ibidem omnes Commentatores aduertunt; quod in bonis, ex quibus maioratus inſtituitur, omnino ceſſat, cùm relictis cæteris filiis alimentis, quæ in locum legitimæ ſubrogantur; illud ex quo primogenium inſtituitur, iam Legitima non ſit; conſequens eſt, vt in ea, ordo ex d.l. 27. quoad Tertiu, quod eſt Legitima, præſtitutus, ſeruari non debeat: & ita ad litteram argumentatur Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro ſecundo, dicto cap. 11. numero 14. in verſ. ſecundò quia. Et hoc ipſum fundamentum ſatis præſentit Pelaez à Mieres, in initio dictæ primæ partis, ſub dicto numero 11. in tertia colum. in verſic. præter àrgumentum. Et in idem tendit Tertium Molinæ fundamentum in propoſito de quo ibidem numero 15. & 16. quod filius excluſus à Regia facultate, aſſignatis ſibi alimentis, ſeu dote competenti, tanquam extraneus cenſendus eſt; provt ibi probat: nec eidem filio in poſterum poteſt competere aliud ius ad bona parentis, nec habet ius contratabulandi, nec dicendi nullum paternum teſtamentum, etiam ſi in eo prætereatur, vt Doctores ibi relati aduertunt. Cùm igitur cæteri filij tanquam extranei cenſendi ſint; conſequens eſt, vt in maioratus inſtitutione neceſſariò poſt primogenitu, & eius deſcendentes vocandi non ſint, cum reſpectu extrancorum nullus ordo in d.l. 27. Tauri, aſſignatus inueniatur.

Tertiò prætereà facit, quia ſi ordo aſſignatus à dicta l. 27. Tauri, ſeruandus eſſet in maioratu ex Regia facultate inſtituto, plura abſurda ſequerentur, nam non poſſet parens poſt vocationem filiorum, ac deſcendentium ad maioratus ſucceſſionem vocare aſcendentes legitimos: niſi vocatis prius deſcendentibus illegitimis ſucceſſionis capacibus, nec agnatos, ſeu cognatos tranſuerſales, niſi prius vocatis aſcendentibus, nec extraneos, niſi vocatis omnibus agnatis. Nec poſſet etiam filium Clericum, vel Religioſum, nec furioſum, nec mutum, & ſurdum, nec filiam propter maſculos à maioratus ſucceſſione excludere. Quod abſurdiſſimum, & veluti monſtruum futurum eſſet, provt in terminis obſeruat, & argumentatur Ludouic. Molina, lib. 2. cap. 11. numero 16. in fine. Et ad literam tranſcribit Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. dicta quæſt. 67. numer. 1. ad finem, verſic. quia ſi aliud.

Rurſus & vltimo loco facit Ludouic. eiuſdem Molinæ ſententia relata dicto capite 11. numero 11. cum ſequentibus vſque ad numerum 17. qui quamuis rem diſputet ad vtramque partem, neque eam definite audeat, quod dicat ſecundum eam partem, quam vltimo loco fundat, in quadam ardua cauſa paucis retrò diebus in Valliſoletano conuentu pronuntiatum fuiſſe, à qua ſententia fuit ſupplicatum, & pendet adhuc lis. Ideòque in quæſtione adeo dubia, & ſuper qua lis inter Illuſtriſſimos Viros pendet, non licebit ſibi vlterius progredi, nec in hac parte ſuum iudicium interponere. Ex rationibus tamen, quas expendit, & conficit, ex vi etiam earum, & quod hanc partem. (videlicet, quod inſtituens maioratum cum facultate Regia, non teneatur dictæ l. 27. Tauri, ordinem ſeruare) poſteriori loco confirmet, dicatq́ue pro ea latam fuiſſe ſententiam, ſatis innuit, ſe in eam opinionem propendere, ſicuti rectè adnotauit, & ipſam ſententiam ſequutus eſt (cum modificatione tamen, vt ſtatim dicetur) pater Ludouic. Molina tomo 3. de iuſtitia & iure, disputatione 609. num. 5. & 9. folio 252. Tenet etiam eandem opinionem in terminis, licet eam non fundet Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 55. vbi agens de effectibus, qui reſultant ex hoc, quod maioratus inſtituatur cum facultate Regia; inquit in hunc modum: Secundus effectus eſt, quod in vinculo & grauamine non teneatur pater, aſcendens ſeruare ordinem, & modum poſitum in l. 27. ſuprà in his legibus Tauri. Tellus Fernandez, in ipſa l. 27. Tauri, num 12. provt eum expendit, & Molinam ſequitur indiſtinctè Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 2. quæſtion. 67. per totam, maximè numer. 2. ſequitur etiam Ioannes Matienzus, in l. 11. titul. 6. gloſſ. 11. numer. 3. libro 5. nouæ collect. Regiæ, vbi adducit differentias inter maioratum ex facultate legum Tauri, aut ex facultate Regia inſtitutam. Et dicto numero 3. abſolutè ſequitur Molinam ipſum: & inquit in hunc modum, Differunt ſecundo, quia ſi maioratus fiat cum authoritate, & licentia Regia, non aſtringitur faciens in vinculo & grauamine ſeruare ordinem legis noſtræ, ſed deficientibus deſcendentibus, poterit, quos maluerit, ſubſtituere. Sed in melioratione hunc ordinem ſeruare tenetur pater in hac lege conſtitutum, aliàs non valet, vt dixi ſupra, eodem, gloſſa 9. in principio. Velazq. Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſa prima, numero 53. cum ſequentibus vſque ad numerum 70. qui numero 64. hanc opinionem veriorem exiſtimat. Sed numer. 67. ſingulariter reſtringit (vt ſtatim videbitur) & probabiliorem videri concludit Pelaez à Mieres, in initio dictæ primæ partis de maioratu, numero 11. in fine. Sequitur etiam Azeuedus. in dicta l. 11. titulo 6. libro 5. qui numero primo, in hunc modum ſcribit: Intellige meliorantes in Tertio bonorum, ex vi huius legis, & ſimilium, Secus ſi ex licentia Regia maioratum conſtituendo de Tertio bonorum, vel de omnibus bonis, vel maiori eorum parte, quia tunc non tenebitur ſeruare ordinem noſtræ legis, ſecundum Pelaez à Mieres, &c. Et quamuis eò loci non citet Molinam, ſtatim tamen num. 34. ipſum dubium excitat, & ſe remittit ad eum, lib. 2. dicto c. 11. ex num. 11.

Nec obſtant argumenta in contrarium adducta; nam licèt eis Ludouicus Molina expreſſim non reſponderit, eâ ( vt ego arbitror) ratione, quod lis penderet ( vt ipſe dixit) nec ideo ſuum iudicium voluerit oſtendere; ſatis tamen reſpondere videtur, atque reſpòdet, ex quo partem ſuperiorem adeo concludenter fundat, vt veram, & concludens præſtet omnibus contrariæ: partis argumentis reſponſum. Sic ſane Velaſquez Auendañus, & Ioannes Gutierrez, qui reſpondere contendunt, & nonnullis reſpondent, nihil ſuis obſeruarunt ſolutionibus, & reſponſis, quod ſub rationibus Molinæ non contineatur expreſsè, immò & plenius ex eius fundamentis præſtari poteſt refponſum. vt ibi apparet.

Primum itaque non obſtat argumentum, quoniam reſpondetur, quod de facultate dictæ l. 27. Tauri, ad facultatem Regiam in caſu de quo agimus, nullo pacto argumentari poteſt ob rationem illam differentiæ. quam in primo ſuperioris ſecundæ partis fundamento ex Molina, & aliis recenſui. Deinde, rationem illam, quare in Tertio non poſſunt fieri ſubſtitutiones, &. vocationes, niſi inter perſonas in ea lege nominatas, & ordine ibi præſcripto, non militare in primogeniis, quæ ex Regia facultate inſtituuntur; cùm in eis nullus ordo præſtitutus inueniatur, ac ideò omiſſum eum, credendum ſit neceſſariò; quia apponeretur, ſi ſeruari debuiſſet. Cùm etiam in præiudicium, & damnum legitimarum facultas concedatur, & libera primogenium inſtituendi poteſtas: quemadmodum ergo in vno ſit præiudicium Legitimis, & de ipſis quoque primogenium inſtituitur, atque alimenta reſtruantur duntaxat; quod in vinculo, aut melioratione Tertij non ita eſt. Ita quoque & in conſequentiam alterius, ex virtute eiuſdem facultatis Regiæ, vt ordo ſcilicet ille obſeruari non debeat; quia ſi principale non attenditur, & legitimæ grauantur, atque in maioratu includuntur, minus attendi debet, quod in conſequentiam venit, & in ipſa facultate Regia non conſideratur.

Deinde & ſecundò reſpondetur, quòd relictis alimentis competentibus cæteris filiis, quæ in locum legitimæ ſubrogantur. illud ex quo maioratus inſtituitur, iam Legitima non eſt; cùm igitur omnia bona, ex quibus inſtituitur maioratus, Legitima non ſint; conſequens eſt vt in eis ordo ex dictæ l. 27. quoad Tertium, quod eſt Legitima, præſtitutus, ſeruari non debeat; & conſequenter, quod legis illius deciſio ad primogenium ex Regia facultate inſtitutum, non trahatur. Idque vel eò magis, quod filius excluſus à facultate Regia, aſſignatio ſibi alimentis, tanquam extraneus cenſendus eſt; ergo cum eo, qui iam reputatur extraneus, non eſt ſeruandus ordo l. illius Tauri, quia reſpectu extraneorum nullus ordo aſſignatus inuenitur. Et ita in terminis huic argumento reſpondetur Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo, dicta quæſtione 67. numero primo, in fine, in verſiculo, non obſtant, & numero ſecundo, Velazquez Auendañus, in dict. l. 27. Tauri, gloſſa prima, numero 65. qui ab eodem Ludouic. Molina, libro ſecundo, dicto capite 11. numero 14. in verſic. Secundo quia, & numero 15. acceperunt; vbi Molina ipſe pro ſecundo, & tertio ſuperioris ſententiæ fundamento adduxit, vt ſuprà retuli.

Non obſtat ſecundum argumentum, cui in effectu non reſpondit concludenter Velaſquez Auendañus, dicta gloſſa prima, l. 40. Tauri, numero 66. Contendit tamen. dictæ l. 27. Tauri, & d.l. humanitatis, C. de impuberum, deciſionem, non rectè adaptari caſui præſenti nec dici poſſe, facultates Regias correctorias eſſe earum legum; verba inſuper, & mentem facultatum ipſarum nihil aliud intendere, quam tribuere facultatem amplam ad libitum diſponendi. Ioannes vero Gutierrez, dicta quæſt. 67. lib. 2. numer. 2. in verſiculo, non obſtat & ſecundum. in terminis reſpondet, quod licet ordo, aſſignarus in d.l. 27. Tauri, rationabilis, atque conueniens ſit in Tertio, quod Legitima reſpectu extraneorum reputacur; id tamen ceſſat in maioratu cum facultate Regia, relictis alimentis, & dotibus competentibus cæteris filiis, iuxta ſuperiùs dicta: quæſolutio (vt vides) deducitur ex rationibus, & fundamentis Molinæ ipſius, loco citato ſuprà.

Addiderim ego, quod attinet ad eam partem argumenti, ſatis inquam abſurdum, atque iniuſtiſſimum videri, quod is, qui Regiam facultatem ad inſtituendum maioratum impetrauit, poſſet illum in perſona primogeniti, & deſcendentium eiuſdem inſtituere, & in eorum defectum, aliis filiis, ac deſcendentibus prætermiſſis, ad eius ſucceſſionem agnatos, vel cognatos transuersaies sve! etiam extraneos vocatereduerſus deciſiones l. cum auus, ff. de condition. & demonſtration. & l. cum acutiſſimi, C. de fideicommiſſis. Quod fundamentum (vt ſuprà retuli) expendit pro contraria parte Molina, eodem cap 11. libri ſecundi, num. 11. in verſiculo, Secundò, quia. nec explicat, aut diſſoluit, vt ibidem apparet. Nullus etiam Recentiorum in re adeò neceſſaria inſiſtit: omnes namque hactenus relati, licèt ſtatuerint, maioratus inſtitutorem, qui ex Regia facultate illum inſtituit, in perſonarum vocatione teneri ſeruare ordinem traditum à lege 27. Tauri, non tamen ſpecificè attingunt, nec explanant, an vſque adeò id verum ſit, vt etiam filiis, ac deſcendentibus prætermiſſis, ad eius ſucceſſionem agnatos, vel cognatos tranſuerſales, vel etiam extraneos vocare poſſit ipſe inſtitutor.

Quapropter pro vera explicatione obſeruandum erit, Ludouic. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dicto cap 11. num. 11. & ſeq. vſque ad num. 17. clare videri præſentite, & velle, quod etiam id efficere valeat & prætermiſſis etiam deſcendentibus, ad agnatos, & cognatos, ſiue conſanguineos, atque etiam extraneorum vocationem deuenite; nam in eam partem indiſtinctè ſe inclinat, quod huiuſmodi inſtitutor maioratus non teneatur ſeruare ordinem dictæ l. 27. Tauri, & ſic in omnibus, & per omnia videtur accipere, quod ſeruare eum ordinem non teneatur. Rationes quoque ipſius ita euincunt manifeſtè, nam ſi filij excluſi à Regia facultate, aſſignatis ſibi alimentis competentibus, tanquam extranei cenſendi ſunt, & bona ex quibus maioratus inſtituitur, iam Legitima non ſunt, conſequens eſt, vt in eis, in quibus velut extranei habentur, tanquam extranei haberi poſſint, & extranei quoque, multóque magis conſanguinei vocari poſſint: verè itaque (ſi attente perpendatur) in id videtur magis inclinare animum ſuum Molina, vt dixi, ſed vt omnis tollatur dubitatio, adiicit in fine numeri 16. in hunc modum; Ad hæc autem dubia ſummouenda, vidimus in quadam Regia facultate poſt licentiam datam inſtitutori, vt poſſit primogenium inſtituere in primogenito, atque eius deſcendentibus adiectum, y a falta dellos, en ottas qualeſquier perſonas de vueſtros deſcendientes, o trunſuerſales, o eſtrañas: quorum verborum adiectio ſatis vtilis primogeniorum inſtitutoribus eſſe poterit. Ecce vbi etiam eis verbis in facultate Regia non appoſitis, dubium profitetur, etiam reſpectu vocationis extraneorum: rationes autem eius, ex quibus filij velut extranei reputantur, dubium videntur ſummouere, vt dicebam

Et id ipſum expreſſim, atque ſpecifice voluit Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 2. dict. quæſt. 67. is namque Author, non modò Molinam ſequitur, & probat indiſtinctè vt ſcilicet maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum inſtituit, in perſonarum vocatione non teneatur ſeruare ordinem traditum à dicta lege 27. Tauri. Et rationes adducit, & contrariæ partis argumentis reſpondet, ex quibus id deducitur apertè. Sed etiam in fine numeri ſecundi, expreſsè reiicit modificationem, ſeu limitationem Velaſquez Auendañi, qui dict. gloſſ 1. l. 40. Tauri, n. 67. reſolutiuè firmauit pro deſcendentibus contra extraneos, vt ſcilicet extranei præferri, aut vocari non poſſint, ſtantibus deſcendentibus, vt ſtatim dicetur.

Matienzum etiam, & Azeuedum, eiuſdem placiti, & intentionis fuiſſe, ex eo clarè deprehenditur, quod Azeuedus, in lege vndecima, titulo ſexto, libro 5. num 1. abſolutè dixerit, inſtituentem maioratum ex facultate Regia de omnibus bonis, vel maiori eorum parte, non teneri ſeruare ordinem illius legis, ſecundum Pelaez, in loco ſtatim referendo, nec aliud dicit: Pelaez autem ſic tenet, vt illicò dicam: Matienzus verò, in eadem l. 11. gloſſa 11. num. 3. inquit, quod faciens maioratum cum authoritate, & licentia Regia, non adſtringitur in vinculo, & grauamine ſeruare ordinem l. ipſius 27. quæ eſt l. illa 11. ſed poterit, quos maluerit ſubſtituere; cùm tamen in melioratione teneatur ſeruare ordinem illum.

Deinde & Pelaez à Mieres, in initio primæ partis de maioratu, n. 11. maximè in verſi. item illa verba. aſſentire videtur, vt etiam prætermiſſis aliis deſcendentibus, extraneos vocare poſſit ad ſucceſſionem is, qui ex Regia facultate maioratum inſtituit. Et apertiùs id probat in verſiculo, quod maxime procederet quando libera concederetur facultas apponendi grauamina, & ſubſtitutiones, & vocationes, quas inſtitutor voluerit.

E contrariò verò velaſquez Auendañus, dicta gloſſa prima l. 40. Tauri, num. 67. inquit, quod retenta ea ſententia tanquam veriori, quod ſcilicet inſtituens maioratum ex Regia facultate, non teneatur ſeruare ordinem traditum à dicta l. 27. Tauri, ipſa reſtringenda, atque limitanda erit ad caſum, quo primogenito inſtituto, inter alios filios, ſeu deſcendentes, circa ſubſtitutiones non sſeruatur ordo legis 27. ſed præterito ſecundò, vel tertiò genito, quartò genitus, ſeu nepos, vel pronepos, ſeu alter conſanguineus ſubſtituitur; quia tunc veriſſimum erit, valere ſubſtitutionem: ſin verò poſt vocationem primogeniti ſubſtituatur omninò extraneus, præterito ſecundò, vel tertiò genito, aut eorum legitimis deſcendentibus, quod tunc credit ſubſtitutionem poſſe meritò annullari. Quia omnes Authores ſuprà relati, dicentes, filium ex Regia licentia, ſeu ſtatuto effici extraneum, ad impugnandam dispoſitionem, in qua fuit præteritus à parente, loquuntur, & ſunt intelligendi, (prout ipſe Auendañus putat) quando primogenitus fuit inſtitutus, & alij deſcendentes ſubſtituti, non habita conſideratione ad proximiores; non tamen, quando penitus extraneus inſtitutus, aut ſubſtitutus eſt. præterito ſecundò, vel tertiò genito, aut eorum legitimis deſcendentibus, quia tunc iuſtiſſimè peſſe ab eis impugnari diſpoſitionem, tenent in ſpecie ſimilis ſtatuti, repellentis filias à paterna ſucceſſione, Imola, Aretinus, Socinus, & alij multi Interpretes, quos dicto num. 67. Auendañus cumulat: qui (vt vides) expreſsè tenet totum contrarium eius quod ex præfatis Authoribus ſuprà retuli; & affirmat, ad extraneorum omninò vocationem deueniri non poſſe, prætermiſſis ſecundò, vel tertiò, aut quartò genitis, & deſcendentibus eorum. Agnoſcit tamen, eiſdem omiſſis, vocari poſſe conſanguineum, & ſic non omninò extraneum. Quod mihi non leuem facit difficultatem, nam ſi prætermiſſis filiis, ſecundò, tertiò, & quartò genitis, & deſcendentibus eorum, deueniri non poteſt ad vocationem extraneorum omninò (vt is Author exiſtimat) quo pacto in conſanguineo non deſcendenti, contra deſcendentes, & filios ipſos, ſecundò, tertiò, & quartò genitos id ſtatuitur; cùm etiam conſanguineus reſpectu filiorum, & deſcendentium, extraneus reputetur, prout in melioratione Tertij ex facultate legum Tauri reputatur, nec ante ipſos vocari poteſt, quamuis poſt ipſos, ſiue in defectum aſcendentium, & deſcendentium vocari debeat, ſicque extraneis præferatur: aut ergo quod in extraneo ſtatuitur, in conſanquineo quoque obſeruari debet; aut ſi liberæ poteſtatis verba, quæ in facultatibus Regiis continentur, non ſufficiant, vt perſonis prædictis prætermiſſis, extranei vocari poſſint, conſanguinitatis ratio ſola non ſufficiet, cum velut extraneus reſpectu filiorum, & deſcendentium conſanguineus reputetur. Sic ſane Ioannes Matienzus (ſi originaliter prælegatur) in dicta l. 11. tit. 6. lib. 5. gloſſ. 11. num. 3. deſcendentibus deficientibus, poſſe inſtituentem maioratum ex Regia facultate, quos maluerit ſubſtituere, non ſine myſterio; ſed ideò dixit, vt denotaret ſe velle, deſcendentium cauſam, & vocationem ſaluam eſſe debere; poſt eos autem, ad quoſcunque poſſe deueniri, quia non eſt maior in vno, quam in altero ratio. Et hæc quidem euincere videntur, vt ſi ad omninò extraneos etiam deueniri non poteſt, filiis, & deſcendentibus prætermiſſis, nec etiam poſſit ad conſanguineos: ſed an ad conſanguineos, & ad extraneos etiam deueniri valeat, eiſdem prætermiſſis; id ipſum eſt, quod controuertitur, in quo variè (vt vides) ſe habent Interpretes.

Ac denique Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 609. fol. 552. cum in dubio propoſito, probaſſet num. 5. Ludouici Molinæ ſententiam relatam, quod ſcilicet inſtitutor maioratus, qui ex Regia facultate illum inſtituit, non teneatur ſeruare ordinem traditum à lege 27. Tauri, ſtatim num. 6. limitat, vt ſi facultas ſolum concederet, vt maioratus inſtitueretur in Tertio vnici filij, aut etiam contingendo alterius legitimam: non quidem cenſeatur diſpenſatum, vt etiam non ſeruetur ordo dict. l. 27. Tauri, quoniam diſpenſatio tunc in eo, quod vinculum maioratus in Tertia apponatur, non habet annexum, vt vocationes fiant non ſeruato eo ordine præſcripto, quando vinculum apponitur Tertio, & multò magis, quando in parte etiam legitimæ apponitur, non habet annexum, vt vocationes fiant non ſeruato ordine præſcripto in dict. l. 27. Tauri, vnde niſi hoc etiam apponatur: & concedatur, non cenſetur in eo diſpenſatum. Et in hoc primo, & dato caſu dubio, quia non appareat an id concedatur, quod non cenſeatur appoſitum grauamen, vt alij vocari poſſint excluſis propriis filiis talis Filii vnici, rectiſſimè ſtatuit Pater ipſe Molina. Et ſtatim ſubdit in hunc modum; Vnde non consulerem, vt Princeps diſpenſaret, vt excluſis filiis, ac deſcendentibus talis vnici filij, alij præponerentur, aut vt concederetur facultas ad inſtituendum maioratum, contingendo legitimas aliorum filiorum, præſertim vocando ad eum maioratum ante eos filios, & eorum deſcendentes, alios remotiores, ac collaterales conſanguineos. Hæc tamen non impediunt, quod Princeps ex rationabili cauſa poſſit dispenſare, vt in aliquibus euentibus locum non habeat ordo præſcriptus l. 27. Tauri, ad effectum, vt ad eum maioratum non vocetur, qui ex deſcendentibus ſtultus ſit, aut alia ratione minus aptus ei maioratui, aut vt in eo non ſuccedant Religioſi, aut Clerici. Ecce vbi præfatus Author extra caſum vnici filij quoque, & quando pluribus exiſtentibus filiis, maioratus fit ex omnibus bonis, vel maiori parte eorum, & ſic legitimas ipſorum contingendo, inquit, quod non conſuleret, quod Princeps concederet talem facultatem, præſertim vocando ad eum maioratum autem eos filios, & eorum deſcendentes, alios remotiores, ac collaterales conſanguineos. In quo (vt vides) non decidit, vtrum id de rigore iuris Princeps efficere valeat, ſed inquit, quod non conſuleret: & tamen quoe effici poſſit, ſupponit antea, eodem num. 6. ibi: Vnde niſi ſecundum etiam proponatur, & concedatur, non cenſetur in. eo dispenſatum. In eo etiam, quod de conſanguineis ſtatuit, contrariatur expreſſim (vt ad oculum vides) Velaſquez Auendañ i placito, ſuprà, relato. nec maius elargitur. ius, conſanguineis, quàm extraneis. vt filiis, & deſcendentibus prætermiſſis, ad eorum vocationem deuenire valeat is, qui ex Regia facultate maioratum inſtituit. In quo (vt etiam vides) cogitationi noſtræ ſuperiùs traditæ contra Auendañum ipſum conuenit, inter conſanguiguineos, & extraneos nullam in hoc videri conſtitui poſſe differentiam.

Cum ergo adeò contrarij ſuperiores omnes iuris Interpretes exiſtant, nec aliquid certum, aut firmum ex ipſorum traditionibus & reſolutionibus valeat deduci; ego equidem poſt longam conſiderationem, & Authorum omnium originalem. & prolixam (vt moris habeo) lecturam nonnulla obſeruanda, atque conſtituenda duxi, ex quibus articuli huiuſce clarior, & diſtinctior non modò, ſed etiam accuratior. & certior, quàm hactenus tradita fuerit, haberi poterit reſolutio.

