Ex his autem. & verbis ſuperioribus Molinæ ipſius, & ſequacium, deſtruitur euidenter ſententia contraria Velaſq. Auend. in l. 21. Tauri, gloſ. 1. n. 16. qui nunquam potuit reſpondere fundamento relato, quo Molina iuridicè, & eruditè inſiſtit, atque innititur, videlicet quod ſi melioratio regulanda eſt ex quantitate bonorum, quæ tempore mortis meliorantis forent, iuxta l. 19. & 23. Tauri, quantumcunque irreuocabilis ſit, neceſſario debent ex ea deduci debita poſtmodùm contracta quamuis in totum meliorationem extinguant: nam cum ipſe id fateatur, prout negari non poſſe, agnouit expreſſim dict. n. 16. inde, & in neceſſariam conſequentiam deſtruitur ſolutio, quam tradit, nec aliquo pacto ipſa admitti valet. Non etiam aliquid vrget ratio illa, qua contrariæ opinionis ſectatores adducuntur præcipuè, quod ſcilicet donatio perfecta reuocari non poſſit aliquo modo, nec per viam alterius donationis, aut contractus, & ſic quod melioratio facta vni filio, vel deſcendenti irreuocabiliter cum clauſula Conſtituti, & traditionis ſcripturæ, cùm ſit perfecta, & irreuocabilis, non poſſunt eam extinguere, aut minuere debita poſtmodum contracta. Nam pro vera explicatione animaduertendum erit, quod quamuis in dict. l. 17. Tauri, æquiparentur modi illi conſtitutionum meliorationis, vt qulibet eorum irreuocabilitatem inducat, in vno tamen dumtaxat caſu æqualiter ea æquiparatio procedit, vt ſcilicèt non poſſit inſtitutor expreſsè reuocare meliorationem, nec eam diminuere, quocunque ex illis caſibus (vt dixi) ſed non procedit in aliis caſibus, in quibus ex diſpoſitione legis, atque ex natura meliorationis ipſius, reuocatio, & diminutio permittitur: ſæpè enim multa quæ directè, aut etiam expreſsè prohibentur, tacitè, vel per obliquum admittuntur, l. 1. ff. de authoritate tutorum, l. nonnumquam, ff. de cond. & demonſt. & ſic vno dumtaxat eorum caſu irreuocabilis eſt omninò melioratio Tertij, aut Tertij & Quinti, quando ſcilicet ex cauſa oneroſa matrimonij facta fuerit, eo namque caſu diminutio poſtmodum contingens, non poteſt meliorationem, vel maioratum minuere, nec alterare: cum melioratus poſſit eligere, vt valor Tertij & Quinti non ſecundum tempus mortis, ſed ſecundum tempus factæ meliorationis conſideretur, quod ſpecialiter fauore matrimonij diſpoſitum eſt, in l. 29. Tauri, quæ eſt l. 3. tit. 8. lib. 5. nouæ collect. Reg. & ſic minui non poteſt, nec ſubiicitur debitis poſtmodùm contractis ab inſtitutore, vel meliorante. Quod ſecus eſt in aliis meliorationibus, in quibus valor Tertij & Quinti conſideratur ſecundum tempus mortis meliorantis, nec tantus fauor conceditur. prout Ludouic. ipſe Molin. lib. 4. eodem c. 2. n. 82. in verſ. hæc tamen omnia. ſingulariter animaduertit. Sequuntur, & latius declarant Matiençus, in l. 3. tit. 6. gloſſ. 4. & in l. 3. tit. 8. gloſſ. 9. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Azeued. ibidem, Aiora, de partitionibus, tertia parte, quæſt. 26. ad finem, verſicſed quid ſi iudex è contrario, Angulus, in l. 6. meliorationum, gloſſ. 1. ex num. 10. fol. 145. & in l. 7. gloſſa 2. num 6. fol. 156. & 157. Burgos de Paz, in conſil. 14. num. 62. quamuis hanc opinionem apud ſe ſcrupulo non carere dixerit Ioannes Gutierrez, practica. lib. 3. quæſt. 102. num. 10. vt ibi videri poterit. Dicendum itaque erit, eiuſmodi maioratus, aut meliorationes, etiam irreuocabiliter factas, extra caſum ſpecialem matrimonij non remanere perfectas: ſiue non perfici quo ad eum effictum, vt diminutionionis bonorum periculo non ſubiaceant vſque ad mortem meliorantium, quia tempus ipſum mortis reſpiciunt, & cum id inſit ex ſua natural legali, ſiue à lege inducta, non quidem immutatur ex dictis clauſulis Conſtituti, reſeruationis vſusfructus, aut traditionis inſtrumenti. Quod cum videret Velaſq. Auend. negari non poſſe, (vt ſuprà dicebam;) ſubdit dicto numer. 16. quod ſua opinio maximè procedit in donatione, & melioratione facta ex cauſa matrimonij cum tertio. Quo equidem caſu id admittimus, ſed aliis caſibus negamus, quamuis ergo perfectæ remaneant meliorationes ipſæ quoad Tertium & Quintum; tamen Tertium idem & Quintum in quantitate, & valore certum non eſt, cum ex tempore mortis veniat certificandum; & ſic ſubiacent ſemper diminutionis, aut extinctionis periculo, ſi nulla, vel minora bona ſuperſint tempore mortis: ſicut & commodo augmenti, vt ſuprà dicebam. Augmenti enim, & diminutionis par cauſa, æqualiſq́ue conditio eſt.

Hæc quidem cum ita ſe habeant, non modò conueniunt opportunè caſui præſenti, ſed etiam expreſſim eum confirmant, & decidunt; vt pote cum melioratio non fuerit facta ex cauſa oneroſa matrimonij cum tertio initi, nec etiam rei certæ poſſeſſio tradita, ſed duntaxat aſſignatio facta en el heredamiento de Sauadin, pro melioratione Tertij, & remanentis Quinti cum clausula Conſtituti, & reſeruationis vſusfructus, & ſic reſpiciat tempus mortis meliorantis iuxta valorem bonorum, deducto ære alieno, ex dicto §. bona leg. ſubſignatum, ff. de verborum ſignificat. & cum ita pariter legitimæ filiorum non conſiderentur, niſi deducto ære alieno, l. papinianus, §. quarta, ff. de inofficioſo teſtamento. Si ex ſolis legitimis inſis deducerentur debita, per inſtitutorem maioratus, aut meliorantem poſt maioratum inſtitutum, aut meliorationem factam, contracta; euenire equidem poſſet, quod legitimæ remanerent conſumptæ, meliorationes autem integræ. Ex quo duo abſurda, & iuri contraria ſequerentur; ac Primum ex eo, quod cum meliorationes, & legitimæ conſiderentur iuxta valorem bonorum tempore mortis, & ſic tempus ipſum æqualiter reſpiciant; diuerſimode de meliorationibus, quam de legitimis diiudicaretur, cùm tamen habeant quod hoc, vnam & eandem naturam, & legum diſpoſitionem. Secundum etiam abſurdum, & maius daretur quod contra regulas omnes iuris, cauſa lucratiua, ſcilicet maioratus, aut meliorationis veniret præferenda oneroſæ, ſcilicet legitimæ; cum tamen legitimæ meliorationibus præferantur, nec in præiudicium ipſarum ſubſiſtant, l. in imponenda, l. ſucceſſores, C. ad legem falcidam, l. licet vbi Baldus, C. vt in poſſeſſionem legatum. Et hæc ſunt notanda, quia ſingularia, nec ita diſtinctè & ſpecificè traduntur per Angulum, in dicta l. 5. meliorationem, gloſſa 4. quamuis ipſe ſic præſentiat.

Sextò denique & vltimò facit, meliorationem in caſu præsenti factam fuiſſe ( vt ſæpe dixi) ex Tertio, & remanente Quinti omnium bonorum, & aſſignationem en el heredamiento de Saudin, cum clauſula Conſtituti, & reſeruationis vſusfructus: ſi ergo probatum fuerit, aſſignationem reuocari potuiſſe, licet melioratio aliàs irreuocabilis ſix ex Conſtituto, vel traditione ſcripturæ, planum equidem erit, multo magis ſuper re ipſa aſſignata cenſum, aut hypothecam conſtitui potuiſſe. Quod ergo aſſignatio reuocari poſſit, in terminis tenuit Andr. Angulus, in l. tertia, meliorationum, gloſſa ſecunda, numero quarto, folio 83. nam cum in eo textu dicatur, quod melioratio poteſt aſſignari in re certa, vel parte bonorum, dummodo res aſſignata non recedat valorem Tertij & Quinti reſpectu temporis mortis; in hunc modum ſcribit: Aſſignatio autem, de qua in noſtro textu, reuocari poterit per aſſignatem: cum non conſiſtat in eâ ſubſtantia meliorationis, licet melioratio aliàs irreuocabilis ſit ex Conſtituto, vel traditone ſcripturæ. Sed ſi eſſet eiuſdem rei aſſignatæ traditio facta, reuocari non poſſet aſſignatio, cum in eam ſit iam ſubſtantia donationis transfuſa, & de ea eſſet iudicandum, tanquam ſi ipſa donata eſſet, vt bene probat Tellus, in l. 20. Tauri, numero 14. nam cum reuocari non poſſit æſſignatio in re aſſignata, l. perfecta donatio, C. de donat, quæ ſub modo, & petit, augetur, vel diminuitur lucro, vel damno donatarij, vt & quæuis alia res donata perfectè: Argumento l. primæ, cum aliis, C. de peric. & commorei viuendi. iuncta dict. l. perfecta donatio. Si tamen res aſſignata minus valeat, quam donatio, ſuppleri debet, quemadmodum & debet diminui, ſi valeat plus, vt dicam infra gloſſa ſexta: nam traditio rei aſſignatæ ſolum operatur perfectionem quod ſuam partem; in reliquo prior donatio quotæ ſupplenda erit, &c. Ecce vbi expreſſim aſſerit, ac in eiſdem terminis noſtris, quod aſſignatio reuocari poteſt, licet aliàs melioratio irreuocabilis ſix ex Conſtituto, vel traditione ſcripturæ, quando aſſignatione non conſiſtit ſubſtantia meliorationis, vt in caſu noſtro præſenti. Nec contradicit ab ipſomet Angulo reſolutum, & ſcriptum in l. ſeptima, gloſſa quarta, numero quarto, quia ibi loquitur in donatione certæ rei, cuius verè vel fictè ſit tradita poſſeſſio, de qua pater diſponet non poteſt. Nos autem loquimur (ſicut idem Author, vbi ſuprà) in melioratione Tertij, aut Tertij & Quinti, pro qua aſſignatio ſit in re certa: tunc namque poteſt aſſignatio reuocari, licet melioratio aliàs irreuocabilis ſit, cum non conſiſtat in ea meliorationis ſubſtantia. Contra tamen ſi eſſet eiuſdem rei aſſignatæ traditio facta, vt inquit Angulus ſtatim, vel ſi donatio eſſet certæ rei, & ficte etiam per clauſulam Conſtituti fieret traditio, vt ibi, quia ſubſtantia meliorationis non modo in ea conſiſtit, ſed etiam in ea duntaxat facta eſt melioratio: vt ipſe Angulus iterum repetit gloſſa ſexta, l. tertia, vbi vide & in. l. quarta. gloſſa quarta, Et hactenus de fundamentis deciſionis Senatus, qui ſcienter, atque conſultò articuli alterius, vtrum ſcilicet melioratus ipſe, & ſucceſſores probare tenerentur, quod bona aſſignata pro melioratione, non excedebant Tertium, & Quintum, & legitimam; an fratres non meliorati; diſputationem, & tractum omiſit, quod non ex parte fratrum, aut deſcendentium de exceſſu opponeretur, ſed ex parte duntaxat creditoris, pro redditibus, & recognitione cenſus agentis, qui cum creditor eſſet, & bona intelligi debeant deducto ære alieno, in exceſſu non inſiſtebat, ſed in iure ſuo, atque in pactione tempore diuiſionis inita, fundamentum præcipuum faciebat. De exceſſu ergo, aut de non exceſſu, nec articulo prædicto inueſtigare neceſſe non fuit, de quo tamen videndus erit Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 52. numero duodecimo, qui quod arrhas, & quod dotis conſtitutionem, dubium excitauit numeris ſeqq. & iunge Ioannem Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, capite primo, ex numero vige ſimo tertio, vſque ad numerum 31. & practicarum libro tertio, quæſtione 40. Angulum, in l. ſeptima, gloſſa ſecunda, numero 11.

Nec obſtant argumenta pro contraria parte adducta: Non obſtat primum; quoniam reſpondetur, veriſſimum eſſe, quod à poſſeſſore maioratus non poteſt cenſus, neque hypotheca imponi in bonis expreſsè alienari prohibitis, etiam pro vita poſſeſſoris, ſicut Felicianus, & Rodericus in argumento relati, affirmarunt iuridicè. Sed ab inſtitutore ipſo maioratus inter deſcendentes per viam meliorationis Tertij & Quinti, & non ex cauſa oneroſa matrimonij, imponi poteſt de iure, etiam poſt maioratum ipſum irreuocabiliter conſtitutum ex clauſula Conſtituti, vel reſeruationis vſusfructus, aut traditionis ſcripturæ: quia ſicut debitis poſtmodùm contractis minuere poteſt meliorationem, modo citra dolum & fraudem id efficiat, vt ſuprà dictum eſt, ita quoque & cenſum imponere. Sicque maxima differentia eſt, an cenſus imponatur ab inſtitutore per viam meliorationis, vel ab alio poſſeſſore; poſſeſſor namque alius maioratus non poteſt in præiudicium ſucceſſorum cenſum, aut hypothecam, vel ius aliud imponere, aut conſtituere, vt per Felicianum eundem poſt alios multos dictis in locis. Primus autem inſtitutor poteſt, ſi non ex facultate Regia, neque inter extraneos, ſed inter deſcendentes per viam meliorationis, & non ex cauſa oneroſa matrimonij maioratum, ſeu vinculum inſtituerit, vt ex Molina, & aliis ſuprà reſolui.

Non obſtat ſecundum argumentum; quoniam reſpondetur, poſſeſſoré maioratus regulariter non poſſe nocere ſucceſſoribus ex actu voluntario, ſicque nec tranſigere ſuper bonis maioratus, etiam ſtante dubio, vt in argumento ex Ludouici Molinæ obſeruationibus tradidi, id tamen limitari debere dupliciter, provt ego exiſtimo, ac primum quidem iuxta ſuperiora, quando ex natura diſpoſitionis, & actus, qui geritur, provt eſt melioratio, Tertij & Quinti quæ ad tempus mortis, & iuxta valorem bonorum tunc exiſtentium refertur, id tacitè ineſſet, quod ab aliquo ſucceſſore tranſactum, velut neceſſitate cogente confirmatum: tunc namque non tam videtur tranſigi, quam id approbari, quod ab inſtitutore ex legum earundem huius Regni permiſſione effici potuit iuridicè, & à ſucceſſoribus debuit obſeruari, quamuis tempore diuiſionis bonorum, pactio ea, ſiue tranſactio non interueniret. Et ita primus actus inſtitutoris potius inſpicitur, quàm ſequens tranſactionis, vel ratificationis ſucceſſoris cuiuſuis. Idque maxime in caſu præſenti, in quoaliàs inæqualitas maxima reſultaret inter filios fundarorum propter exceſſum meliorationis, & damnum legitimæ eorum, vt ſuprà dixi.

Secundò deinde, quoniam ſuper bonis maioratus tranſigi iure poteſt abſque Regia facultate, quando non ex actu voluntario, ſed potius ex neceſſario tranſactio proceſſit, & maioratus bona in ſua integritate remanent, provt in caſu præſenti manſerunt, nam ſi tranſactio ea (quæ potius tempore diuiſionis bonorum inter omnes cohæredes conuentio, ſiue concordia quædam dici debet) non fieret, melioratio dicta in exceſſu Tertij euaneſceret, nec vinculi inſtitutio in omnibus effectum ſortiretur, immò maxima in parte corrueret, ſi iure ſuo omnes filij fundatroum vterentur, & legitimas cum effectu deducerent. Tranſactio ergo, propter quam non modo aliquid ex bonis maioratus detrahitur, vel diminuitor, ſed potius vinculum ipſum cum omnibus ſuis bonis conſeruatur integrum & illæſum, ſicque ad conſeruationem, non ad diminutionem, vel deſtructionem tendit; ab omnibus debet ſucceſſoribus vnanimiter obſeruari propter vtilitatemm, quæ hinc inde reſultat, & dictam cauſam neceſſariam ſatis factionis legitimæ cæterorum filiorum, ad quam funddatores ipſi tenebantur: ſicuti vtromque probatur ex traditionibus Molinæ, de Hispanorum primogeniis, libro quarto, capite nono, numero vigeſimo ſecundo, & vigeſimotertio, & vigeſimo ſexto, vbi dixit, tranſactionem, ſeu compromiſſum ſuper bonis maioratus admitti, dummodo res maioratus apud poſſeſſorem maneant, pecunia, vel alia re aduerſario data, ſicuti conſtat ex verbis dicti numeri 22. vbi citat textum, in l. ſi profundo, C. de tranſactionibus & dicto numero ſexto, adducit declarationem quandam, quæ propoſitum noſtrum ſingulariter confirmat, vtpote cum in terminis caſus præſentis, bona meliorationis, non tanquam maioratus, aut vinculi, ſed tanquam libera, nec maioratui ſubiecta peterentur. Confirmant etiam vera illa vltima numeri 27. dum dicit ipſe Molina: Poterit tamen hæc limitatio procedere, quando is, qui petit rem maioratus, illam tanquam liberam poſſidet: dummodo vtroque caſu res apud cum, qui iure maioratus illam petit, vel poſſidet, maneat. Alterum autem probatur, ex obſeruationibus eiuſdem Molinæ, libro primo, capite decimo, & libro quarto, capite quarto, num. 82. & ſequacium. quos ſuprà retuli; ſucceſſores inquam, & poſſeſſores maioratus teneri perſoluet debita, ad quæ ipſe inſtitutor tenebatur, vel ab eo contracta. Sane cum fundatdores dicti vinculi quaſi debitores eſſent legitimæ aliorum filiorum, non potuerunt excedendo dictum Tertium & Quintum, legitimas eorum grauare, aut minuere: & conſequenter debitum ſatisfactionis legitimarum ipſarum, à dicto ſucceſſore legitimè fieri, & ſuper dubio admodum relatum tranſactum. Filij namque poſſunt reclamare aduerſus aſſignationem rei pro melioratione relictæ, ſi ex ea læduntur in legitimis, provt ex multis obſeruauit Azeuedus, in l. tertia, titulo ſexto, libro quinto, numero primo. Et melioratio reuocatur, quatenus Tertium & Quintum excedit, vt per Matiencum, in dicta l. tertia, titulo ſexto, gloſſa tertia, numero primo. Angulum, ibidem, gloſſa ſexta, numero ſecundo, folio 115. Probatur denique ex reſolutione eiuſdem Molinæ, de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, capite 10. ex numero vigſimo, cum ſequentibus, bona ſcilicet maioratus alienari prohibita, poſſe alienari, ſeu obligari, atque hypothecæ ſubiici ex cauſa necceſſaria: & numero vigeſimo primo, verba quædam profert, quæ etiam recenſuit pater Ludouicus Molina tomo tertio, de iuſtitia & iure, disputation. 641. ſub numero quarto folio 596. & multum ad propoſitum noſtrum, & confirmationem dictæ tranſactionis faciunt: Nec enim credendum eſt, maioratus inſtitutorem, qui res maioratus prohibuit alienari, vt perpetuo in familia conſeruarentur, voluiſſe facere dispoſitionem, ex qua ipſæ corruant, atque deſtruantur, imo cenſendus eſt ea bona permiſiſſe in hanc cauſam hypothecari, atque pignori ſubiici, etſi id non expreſſerit.

Non obſtat tertium argumentum, cui in terminis reſpondit Ludouicus ipſe Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro quarto, capite ſecundo, numero 28. ſæpè citato, id intelligendum, quando maioratus ex Regia facultate inſtitutus fuit, vel etiam abſque illa ab eo, qui nec filios, nec alios deſcendentes habebat: ſecus autem quando ab eo, qui liberos habebat, inſtitutus fuit, ex tertia & quinta bonorum parentis portione abſque Regia facultate. Eo namque caſu, cum Tertium & Quintum ſecundum valorem bonorum, quæ tempore mortis ſupererunt, conſiderandum ſit; conſtat ipſum maioratum pro rata debitorum, quæ inſtitutor denuè contraxit, diminucendum eſſe: ſicque iu effectu ad eadem debita perſoluenda, maioratus ſucceſſorem adſtrictum remanere. Et Molinam ſequuti fuere omnes relati ſuprà numero 58.

Non obſtat quartum argumentum: quoniam reſpondetur, id quod de traditione inſtrumenti, l. reſeruationis vſusfructus, & clauſula Conſtituti dicum eſt in argumento; verum eſſe, & communiter receptum, atque ſingulariter explanatum per Tellum, in l. decima ſeptima Tauri, ex numero decimo ſexto, cum multis ſequentibus, Ioannem Gutierrez, practicarum libro tertio, quæſtione 65. Angulum, in l. prima meliorationum, gloſſa octaua, & gloſſa nona, vbi late de traditione inſtrumenti. Cæterum in caſu prædicto, & quoad effectum propoſitum, nequaquam officer Antonij Gomexij, & Andr. Angul. obſeruationes in argumento relatas; propterea quod ipſi lofquuntur, quando cum aſſignatione rei fuit facta traditio realis & vera: & tunc res ipſa aſſignata & tradita alienari non poteſt; & ſi alienatur, reuocari valet per filium melioratum; vt iidem probarunt Authores: non verò loquuntur, quando traditio fuit ficta per clausulam Conſtituti, vel traditionis inſtrumenti, & inſuper in aſſignatione non conſiſtie ſubſtantia meliorationis, quia melioratio fuit ex Tertio & Quinto, aut ex Tertio, & aſſignatio facta in aliqua re cum clauſula Conſtituti; vel traditione ſcripturæ; & ſic res verè remanſit penes meliorantem, licet fictè in melioratum tranſire viderctur. Ratio eſt, nam licet vera & realis traditio, & ficta per traditionem inſtrumenti, aut clauſulam conſtituti æquiparentur in dicta l. decima ſeptima Tauri, quoad irreuocabilitatem, vt nec vna, nec altera reuocari poſſit expreſsè per meliorantem: non tamen quoad effectum prædictum adminiſtrationis, & alienationis, aut obligationis bonorum, quando verè res remanſit penes eum, qui meliorauit, & poſtmodum alienauit, ſeu obligauit rem, in qua licèt aſſignatio facta, non tamen ſubſtantia meliorationis collata, quia traditio vera & realis, maioris eſt virtutis effectus, quàn ficta. Et multum intereſt, an in aſſignatione conſiſtat ſubſtantia meliorationis, vt quando rei aſſignatæ traditio facta fuit; an in ea non conſiſtat ſubſtantia meliorationis, licèt melioratio aliàs irreuocabilis ſit ex Conſtituto, vel traditione ſcripturæ: vt ex Angulo in l. 3. gloſſa 2. ex numero 4. & in l. 7. gloſ. 4. num. 1. & ſeq. ſuprà adnotaui. Sicſanè Ludouic. Molina, & ſequaces relati ſuprà, etiam maioratum, aut meliorationem irreuocabilem, aſſerunt reuocari, bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo poſtmodum contractis; & loquuntur generaliter, etiam in terminis clauſulæ Conſtituti, vel traditionis inſtrumenti, cum dixerint generaliter, eam ſententiam procedere, quocunque modo irreuocabilis ſit, & caſum oneroſum matrimonij excipiunt, etſi in eo traditio non interueniat. Antonius etiam Gomezius, & Angulus caſum traditionis realis excipiunt, vt alienatio à parente meliorante facta, vel non valeat cum effectu, vel reuocari poſſit, nec de ficta loquuntur; aut ſi aliquando de ficta, quando rei certæ melioratio facta eſt, & in ea ſubſtantia meliorationis ipſius collata, vt hoc etiam modo explicari valeat Angulus, in l. 7. gloſſa 4. num. verſic. nec obſtat, aliter etiam declaraui ſuprà.

Præterea & ſecundò reſpondeo, quod leges Tauri, quæ habuerunt reſpectum ad æſtimationem, & valorem Tertij & Quinti bonorum ſecundum tempus mortis teſtatoris; inde & quaſi in neceſſariam conſequentiam eam diminutionem, eam per alienationem quouis modo, admittunt, quam ipſe Molina, & ſequaces niſi in caſu oneroſo matrimonij non excipiunt, vt ſuprà dicebam Antonius autem Gomezius, & Angulus alienationem reuocari poſſe ſtatuerunt in caſu prædicto veræ traditionis, & aſſignationis rei, quæ pro ſubſtantia traditur meliorationis. In caſu autem præſenti traditio realis non interuenit (vt ſæpè dictum eſt) ſed aſſignatio duntaxat meliorationis, in quam ſubſtantia ipſius non conferebatur, cum traditione ficta clauſulæ Conſtituti, & ſic dicta alienatio per hypothecam, & cenſus impoſitionem impediri non debuit, iuxta vnius & alterius opinionis Sectatores.

Rurſus & tertiò reſpondetur concludenter, quod quando per viam hypothecæ, & impoſitionis tributi in dicto hæredamiento de Saudin, ſuſtineri non poſſet, nec deberet cenſus impoſitio, quòd traditio ficta interueniſſet (cuius contrarium verius eſt) alienatio impediri non debuiſſet, ſiue ſuſtineri deberet ex eo tranſactio, vel pactio, quod cum negari non poſſit, quin ex ipſa cenſus impoſitione, tempore mortis fundatorum, bona eorum diminuta ſint in ea quantitate, minui quoque deberet Tertium, & remanens Quinti, vt in eo quod excedit aſſignatio tempore mortis, Tertium & Quintum, habita relatione ad æſtimationem eo tempore, minuatur etiam ius meliorati, & pro melioratione, & pro legitima, & pro bonis additis, vel augmentatis, conſequatur duntaxat valorem iuxta tempusmortis, quo tempore attento, cum ea bona excedant iura prædicta; propter dictam diminutionem, minui quoque debent neceſſariò, & ita in effectu, quando el dicho heredamiento de Suadin quedaſſe libre, y ſobre el no pudieſſe auer impueſto cenſo, ni tributo, ex cæteris bonis, & ex corpore, & valore hæreditatis ita diminutio contingeret, vt pro rata diminutionem pateretur, & tanto minus conſequeretur melioratus, nam aliàs legitimæ aliorum filiorum defraudarentur omnino, & maximum damnum paterentur, cum ipſæ ſolæ diminutionem ſubirent, quod eſſet maximum abſurdum, vt ſuprà obſeruaui dilucide. Et ob hanc rationem Ludouic. Molina, libro 4. cap. 2. dicto num. 82. ſemper atque generaliter conſtituit, maioratum irreuocabilem ex Tertio & quinto inſtitutum, reuocari bonis inſtitutoris diminutis, & debitis ab eo poſtmodum contractis, nec in conſideratione habuit, quod res tradita fuiſſet, vel non: quamuis interueniente vera traditione rei, eius alienationem reuocari, Antonius Gomezius, & Angulus ſtatuerint. Qui tamen aſſumptum propoſitum nunc, agnoſcunt libenter, nec diminutionem meliorationis pro rata diminutionis alienationis, aut debitorum denegant, quamuis reuocandi alienationem facultatem concedant; ſane expreſſis verbis ſtatuit Anton. Gomezius, in dicta l. 17. Tauri, numero 20. ſequitur Angulus, in dict. l. 7. gloſſa quarta, numero ſecundo, ibi Qui ſubiungit idem eſſe, etiam ſi melioratio ſit aſſignata in aliqua re ſpeciali, cuius ſit tradita poſſeſſio: nam licet ea alienari, non poſſit, ex quo per traditionem tranſibit in dominium, & poſſeſſionem filij: tamen ſi habito reſpectu ad bona, quæ pater reliquit tempore mortis, Tertium & Quintum non capit talem rem aſſignatam: defalcatio fiet habito respectu ad illud tempus: & iterum numero quarto, ibi: in donatione autem rei certæ, cuius verè, vel fictè ſit tradita poſſeſſio, licet de ea pater non poſſit disponere, reductio autem fiet ad valorem bonorum ſecundam tempusmortis, vt hic.

Sic ſane, atque ex prædictis omnibus, & diſpoſitione legum huius Regni, & quia à dominio & poteſtate meliorantis, verè res non recedit, ſed penes eum remanet, facta traditione ex clauſula Conſtituti, hypotheca ſuper re aſſignata cadere poteſt, quæ fictè duutaxat in dominium alterius tranſit. Sicque non vrget in contrarium textus, in dicta l. quæ prædium, C. ſi res aliena pignori data ſit. Quia loquitur in donatione certæ rei, cum vera & reali ipſius traditione, vt conſtat ibi; in filium à ſe titulo donationis tranſlatum. Quo caſu cum iure pignoris retinere non poſſint, niſi quæ obligatis in bonis fuerint; meritò obligatio non tenet. Secus autem in caſu præſenti, vt nunc dicebam, vbi traditio eſt ficta, & res penes meliorantem vere remanet. Secus etiam in terminis legum huius Regni de melioratione loquentium, quæ diuerſam continent rationem quoad diminutionem, cum valorem bonorum tempore mortis meliorantis reſpiciant.

Non obſtat quintum argumentum, quoniam reſpondetur, ſententiam illam Antonij Gomezij, & ſequacium, de qua ſuprà, numero 45. & ſequentibus, veram non eſſe, & contrariam Ludouici Molinæ, & aliorum, de qua ſuprà, ex numero 58. cum ſequentibus, veriorem, idque ex rationibus ibidem adductis, & quia dicta melioratio, aut maioratus, quantumcunque irreuocabiliter conſtitutus fuerit; non tamen perficitur irreuocabiliter quoad eum effectum vſque ad tempus mortis maioratum inſtituentis, quo tempore valorbonorum inſpicitur ex diſpoſitione legis, quæ ex prædictis clauſulis traditionis fictæ alterari non poteſt, quoniam de natura ineſt, & velut conditionaliter; conditio autem legalis ſemper habetur pro expreſſa, vt in noſtris terminis conſiderauit Angulus in l. 7. gloſſa 4. n. 10. & 22.

Non obſtat ſextum argumentum: quoniam reſpondetur, veiiſſunum eſſe id, quod ex Ioanne Gutierrez, & aliis, ibi propoſui, cæterum caſus præſentis reſolutionem, & Regij Hiſpalenſis Senatus deciſionem, nequaquam refragari, aut in contrarium tendere, maioratus namque, ſiue melioratio irreuocabiliter facta, quamuis etiam accedente conſenſu primi vocati, aut meliorati, reuocari non poſſit, nec alteri in præiudicium ſequentium vocatorum; minui tamen debet de iure, atque ex diſpoſitione legis, quæ valorem bonorum meliorationis, & legitimarum iuxta tempus mortis meliorantis conſiderauit, ſicque quaſi in neceſſariam conſequentiam, non modò debitis poſtmodùm contractis reſiſtit, ſed virtualiter diminutionem eorum cauſa contingentem admittit, vt numeris præcedentibus latiùs probaui.

CAPVT XXXVI.

Meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendendentibus, aut maioratum inter eos inſtituendi facultas, & commiſſio, an à parentibus in alterius voluntatem ita liberè conferri poſſit, vt meliorare, vel non meliorare, ſiue primogenium inſtituere, aut non, in eius voluntate reponatur omnino: & Taurinæ conſtitutionis 31. deciſio, quid vltra ius commune contineat, & qualiter verè & germanè accipi debeat? Vtrùm etiam maioratus inſtitutio commiſſa tertio, habeatur pro facta, eo non eligente, vt maioratus ſucceſſio ad primogenitum deferatur. Deinde, meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, aut maioratum inter eos inſtituendi, vel non; facultas, & commiſſio, cùm ab vxore marito, vel è contra, aut cuilibet alteri conceditur, ſicque perſonarum electio committitur vtrùm ea anno finiatur, ſiue in præfinitione termini, de qua in l. 33. Tauri, contineatur: vbi articulus ſingulariter diſcutitur, & explanatur, l. ipſius 33. Tauri, notanda interpretatio traditur, & Gregorij Lopezij ſententia omnino probatur. Rurſus, vtrùm maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum inſtituit, in perſonarum vocatione teneatur ſeruare ordinem traditum à lege 27. Tauri: an verò vſqueadeo eum omittere poſſit; vt prætermiſſis etiam filiis aliquibus, & eorum deſcendentibus, ad conſanguineorum collateralium, & etiam extraneorum vocationes deuenire valeat; vbi ita abſolutè, & dilucidè, atque diſtinctis, & accuratiùs, quàm hactenus factum fuisset, res hæc explanatur, & agitatur, vt ingenti ſtudio, & ſumma diligentia abſoluatur. Denique, facultas, & commiſſio alicui conceſſa ad inſtituendum maioratum ab eo, qui illum ex Regia facultate inſtituere poterat, vtrum intelligi debeat, vt regularem, & ordinarium maioratum inſtituere poſſit, ſicque iuxta iuris communis regulas, & conſuetudinem huius Regni; an verò, vt extraordinarium quoque & irregularem, ſicque, cum clauſula excluſiua fæminarum efficere valeat; vbi dubium hoc ſingulariter diſcutitur, & explicatur, ſuperiorum etiam omnium diligens, & abſoluta traditur reſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in eodem caſu ex facto occurrenti, deciſiones quatuor præcipuæ, & egregiæ admodum, atque notandæ commemorantur.

SVMMARIVM.

- 1 Regij Hispalenſis Senatus deciſionis cuiuſdam caſus, & dubij ex facto occurrentis articulus proponitur.
- 2 Teſtatoris voluntas, & dispoſitio ex alterius pendere arbitrio non debet, & ſic in alterius voluntatem non debet, & ſic in alterius voluntatem non poteſt de iure conferri. Vbi etiam ratio aſſignatur. Et an inſtitutionis hæredis respectu duntaxat id procedat, an vero legatorum, & fideicommiſſorum quoque respectu, tam de iure communi, quam poſt leges Partitarum, & Tauri, remiſuè explicatur.
- 3 Dispoſitionis ſubſtantia licet in alterius voluntatem conferri non valet, qualitas vero, vel acceſſorium, hoc eſt, perſonarum electio, vel declaratio tantum, de iure confertur.
- 4 Ludouici Molinæ locus in annotationibus ad commentaria de Hiſpanorum primogeniis, commemoratur, & expenditur; ex quo aperte deducitur, alterius voluntati liberè committi poſſe facultatem meliorandi, vel non aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, aut primogenium inter ipſos inſtituendi, vel non. Quod numeris ſeqq. exornatur, atque explanatur.
- 5 Meliorandi facultate commiſſa tertio, & ipſo ad meliorationem non eligente, neque nominante; pro non facta melioratio habetur, vt omnes filij æqualiter admittantur.
- 6 Et vtrum id in facultate maioratum inſtituendi commiſſa tertio, locum obtineat: an verò electore non eligente, vel eligere nolente, ſucceſſio maioratus ad ſolum primogenitum deferatur, Et vide infra, ſub numero decimo quarto, & numero decimo quinto.
- 7 Pater, aut mater ſi dixerit, quod meliorat vnum ex filis, quem vxor, vel maritus, vel commiſſarius, elegerit, commiſſio, & dispoſitio valet.
- 8 Pater, aut mater ſi dixerit, concedo facultatem, vel do poteſtatem vxori, vel marito, vel alicui alteri; meliorandi vnum, vel duos ex filiis, vel nepotibus, vtrùm melioratio valeat. Vbi nonnulla pro explicatione huiuſce caſus ſingulariter obſeruantur, & Ioannis Gutierrez ſententia recipitur. Legis etiam 31. Tauri verus, & germanus ſenſus adducitur.
- 9 Meliorare, aut non meliorare, ſi in voluntate, mariti, vxoris, vel commiſſarij, ita liberè poſitum ſit, vt nihil disponere, aut exprimere teſtator voluerit, ſed duntaxat dixerit, quod ſi maritus, vxor, vel commiſſarius voluerit, melioret, ant meliorare poſſit, vel in aliquem ex filiis primogenium inſtituat; vtrum dispoſitio valeat.
- 10 Nominatio ſpecialis eius, qui meliorandus eſt, non requiritur, vbi facultas, & commiſſio meliorandi vnum ex filiis, vel deſcendentibus, alicui relinquitur, etiam poſt l. 31. Tauri.
- 11 Meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, vel inſtituendi, aut non inſtituendi primogenium, commiſſio & facultas, cum alteri conceditur, intra quod tempus electio, aut nominatio fieri debeat, & numeris, ſequentibus, vſque ad num. 22.
- 12 Tempus à teſtatore præfixum commiſſario, vel executori, ſeruandum eſt omnino, & poſt illud ceſſat poteſtas.
- 13 Executoris teſtamenti poteſtas, quanto tempore duret, remiſſiuè.
- 14 Meliorandi, aut maioratum inſtituendi; facultas, & poteſtas alicui conceſſa, ſicque perſonarum electio, anno non finitur, ſed durat perpetuò, quovſque lis conteſtatur ſuper tali electione. Idque ex ſententia Gregorij Lop. quæ illuſtratur, atque probatur. Et notabilis eſt, quatenus in præfinitione termini, de qua in l. 33. Tauri, non comprehendi iſtum caſum: continet.
- 15 Ioannis Gutierrez reſolutio quædam, Authoris placito conueniens omnino, commemoratur, & probatur,
- 16 Ludouici Molinæ ſententia, Greg. Lop. reſolutioni conueniens, adducitur. Cui & alij accedunt, vt hic adnotatur.
- 17 Et Petri Surdi 226. deciſio; vbi nominandi facultas, quanto tempore duret: explicatur, atque exornatur.
- 18 Commiſſario ex l. 33. Tauri, quod tempus præfigatur ad teſtamentum faciendum.
