Deducitur etiam, mutationem voluntatis non præſumi, etiam quando teſtator duas diuerſæ formæ diſpoſitiones confeciſſet, vt puta teſtamentum, deinde codicillos, non enim præſumitur testatorem in codicillis mutaſſe ea, quæ in teſtamento diſpoſuit. Ita ſane Abbas, Decius, Alciatus, Curtius, iunior, Natta, & Craueta, quos refert, & ſequitur Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 165. n. 9. qui ſubdit his accedere Baldum, in l. vltima, §. vltimo, ff. de legatis 2. qui ſcripſit, quod ſi teſtator Florentiæ confecit teſtamentum, in quo reliquit legata, & deinde in Anglia conſcripſit codicillos, ſi legatarij petant legata, obiici eis non poteſt, quod exhibeant codicillos, in quibus fortè legata fuerant reuocata: non enim præſumitur hæc voluntatis mutatio; ſicque legatorum reuocatio: & Baldi traditionem probat textus ſic intellectus per Bartolum, in l. alumnæ, §. qui filias, ff. de adimendis legatis, & ſequuntur Authores commemorati per Menochium, & vltra eum ſequitur quoque Maſcardus, dicta concluſ. 1417. num. 19. & concluſione 1281. num. 48. & 49. & ſubdit num. 51. Quod teſtator conficiendo codicillos, non cenſetur à diſpoſitis in teſtamento recedere, niſi in his tantum, in quibus reformauerit illa: & num. 52. citat Bartolum, in dicto §. qui filias, vbi ipſe notauit, quod in codicillis teſtator videtur voluiſſe mutare voluntatem quantum ad res reformatas, non quantum ad alia, Idem quoque reſponderunt Capra, Decius, Pariſius, Alciatus, Natta, & Rolandus, cum quibus Menochius, in conſ. 552. n. 11. lib. 5. videlicet codicillis tolli tantum diſpoſita in teſtamento, quantum ipſe codicillans expreſsè mutauit, reliqua verò firma manent. Cùm ergo ita ſit in codicillis poſt teſtamentum factis, provt alio quoque cap. diximus ſuprà, hoc eod. lib. & tractatu. multò magis id dici debebit in eodem teſtamento, vt ſcilicet mutatio voluntatis teſtatoris in eodem teſtamento præſumi non debeat quoad reuocationem legatorum, nec quoad alia: quod Maſcardus ipſe, tom. 3. d. concl. 1281. num. 41. & tribus ſequentib. latius declarauit, & per totam illam concluſionem, plena & abſoluta manu explicauit, legati reuocatio ex quibus inducatur, & probetur? De quo etiam latiſſimè, & quibus modis legatorum reuocatio facta cenſeatur; Antonius Gomezius, tom. 1. variarum, cap. 12. de legatis, num 56. per totum, vbi præcipuos illos duos caſus adducit, inimicitiæ ſcilicet inter legatarium, & teſtatorem, & alienationis rei legatæ. Rodericus Suarez. in l. quoniam in prioribus, quæſt. 9. in principio, C. de inofficioſo teſtamento, Palacios Rubios, in rubrica, de donation. inter virum & vxorem, §. 69. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 29. 30. & 31. Couarru, in rubrica de teſtamentis, 3. parte, num. 19. Mieres, de maioratu, 1. parte, quæſt. 43. per totam. Tiberius Decianus, in conſil. 70. lib. 5. Tiraquellus. priuilegio 69. piæ cauſæ. Menchaca, de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 10. ex num. 621. Michaël Graſſus, §. legatum, quæſt. 78. & 79. Ludou. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 9. ex num. 38. cum ſeq. Vincent. de Franchis, deciſ. 293. Achilles Pedrocha, in conſilio 23. ex num. 14. cum multis ſeqq. Gratianus, regul. 458. Caualcanus, deciſ. 31. parte 3. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntarum, lib. 1. interpret. 2. ſolut. 4. ex num. 10. cum ſeq. fol. 98. & lib. 4. interpretatione vltima, dubitat. vltima, ſolut. 1. & ſeptem ſequentibus, Franciſcus Mantica, de coniectur. vltim. volunt. lib. 12. titul. 12. & quatuor ſeq. vbi latè & diſtinctè. Iacob Menochius, lib. 4. præſumpt. 169. & quatuor præſumpt. ſeq. Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 61. per totum, lib. 1.

Rurſus deducitur, quod actus potius pro executione, & confirmatiue voluntatis præcedentis, quam quod ſit nouus actus, aut noua diſpoſitio interpretari debeat, ne mutatio voluntatis inducatur, l. prima. §. idem Pomponius, primo, ff. depoſui. ibi: Et magis mandati actione: quia hic eſt primus contractus: l. Iulianus, ff. qui ſatiſdare cogantur, & poſt Boërium ſic in materia noſtra obſeruauit Aluaradus, de coniecturata mente defuncti lib. 3. c. 2. num. 14. & inde infert num. 15. quod legatum ſepulturæ vni Eccleſiæ factum, & anniuerſarium in ea relictum, illi Eccleſiæ debetur, & non Eccleſiæ, vbi poſtea teſtator corpus ſuum ſepeliri iuſſit, & refert eundem Boërium, aliaq́ue (vt dixi ſuprà) deducit numeris ſeqq. provt etiam deducunt ſuperiùs commemorati: & vltra eos nonnulla etiam inferri poſſent ex eadem regula, & doctrina, de quibus agitur infrà, ex num. 33. cum ſeqq.

Nunc verò extenditur eadem regula, & præſumptio, vt procedat etiam in voluntare præſumpta, non modò in expreſſa; nam & illa in dubio non præſumitur mutata: ita docuit Baldus, in l. filiæ cuius. num. 1. C. familiæ erciſcundæ, qui tamen inquit, quod hæc præſumitur mutata, etiam diſpoſitione generali: & idem affirmat Salicetus ibidem num. 2. refert Menochius, lib. 6. d. præſumpt. 27. num. 34. Addiderim ego, quod ſi voluntas hæc præſumpta, ex vrgentibus, & neceſſariis, atque probabilibus coniecturis deducta eſt (provt neceſſe eſſe eam deduci, explicatum remaneat capitib. præcedentibus) non ita de facili præſumi debet mutata, ſed in contrarium vrgere coniecturas alias, vel magis, vel ſaltem adeo efficaces, & vrgentes, neceſſe eſſe, iuxta ea etiam, quæ capitib. eiſdem ſuperioribus remanent ſcripta. Vnde conſiderandum erit an diſpoſitio generalis, ita generaliter, vel eiuſmodi verbis concepta ſit, quod præſumptæ illius voluntatis præcedentis mutatio induci debeat, aut verè præſumi poſſit, eam fuiſſe mutatam.

Extenditur etiam eadem præſumptio, vt locum habeat, etiam ex interuallo; nam etſi lapſum ſit longum tempus, adhuc tamen non præſumitur voluntatis mutatio, l. ſancimus, C. de teſtamentis, & ibi in ſpecie annotauit Iaſon, in tertio notabili, & tradunt Alciatus, Pariſius, & Craueta, cum quibus Menochius, lib. 6. dicta præſumpt. 37. num. 28. & cum Cephalo, Pechio, & Rolando, dicta præſumpt. 165. n. 15. lib. 4. & clarè tenuerunt Maſcardus, dicta concluſione 1418. num. 2. Aluaradus, lib. 3. dicto cap. 2. num. 19. Pet. de Peralta, in d.l. Lucius, de legatis 2. n. 35. Et inde dicimus, quod quando teſtator diu vixit poſt teſtamentum, & non mutauit illud, præſumitur noluiſſe aliud diſponere, ſed in eadem perſtitiſſe voluntate. l. tractabatur, ff. de militari teſtamento, l. 3. C. de inofficioſo teſtamento, Caſtrenſis, Alex. & Decius, cum quibus Tiberius Decianus, in conſil. 29. num. 13. lib. 4. Decius, Priſius, Ripa, & Tiraquellus, cum quibus Mantica, lib. 12. dicto tit. 1. num. 12. qui ſubdit, Hieronymum Gabrielem, in conſil. 123. num. 13. & 16. eleganter hoc reſtringere, & declarare, vt ibi videri poterit. Idem quoque reſoluit Simon de Prætis, in conſil. 67. num. 11. Angelus, Barbatia, Corneus, & Socinus iunior, cum quibus Sfortia Oddo, in conſil. 64. num. 94. quod ſi ita ſtatuitur, etiam ex interuallo, ſequitur, plane, præſumptionem, & coniecturam eandem, quod mutatio voluntatis non præſumatur, locum habere multo magis, quando nullum, aut modicum datur interuallum inter vnam, & eandem diſpoſitionem: quia non eſt præſumendum, quod teſtator voluerit ſtatim à priore voluntate recedere, neque in continenti ſeipſum corrigere, atque ita ab ea non videtur receſſum. l. non ad ea, ff. de condit. demonſt. vbi Gloſſa, & latius exornant Caſtrenſis, in conſil. 336. circa principium, lib. 1. idem Caſtrenſis, Albericus, & Imola, in d.l. non ad ea: qui explicant, quando in continenti dicatur mutata voluntas, vel non. Oldradus in conſil. 8. circa finem, Alexander, in conſ. 47. num. 18. lib. 1. & in conſ. 59. Attentis, colum. 5. verſic. & pro confirmatione, lib. 3. Corneus, qui late declarat, quomodo procedat dictæ l. non ad ea, deciſio, in conſil. 308. Quod dicta domina, lib. 4. Decius, in conſil. 283. columna 3. circa finem, Romanus, in l. ſi quis cum aliter, in fine, ff. de verbor. obligat. Abbas, in cap. Eccleſia veſtra, 2. de electione, per illum text. Craueta, in conſil. 307. in principio, Alciatus, regula 2. præſumpt. 16. Simon de Prætis, de interpret. vltimatum volunt. lib. 1. interpret. 1. dubitat. 4. ſolut. 8. fol. 35. qui dicit, quod regula dictæ l. non ad ea, allegatur etiam ad interpretationem ſtatutorum, & contractuum, & inſtrumentorum, & ſententiæ, vt in continenti, aut in vno, eodemq́ue actu non videatur inducta correctio, aut mutatio. Prætis idem, in conſil. 206. num. 61. exornant quoque ipſam regulam, & præſumptionem ex dictæ l. non ad ea, deductam: Tiberius Decianus, in conſ. 25. num. 89. lib. 1. & in conſil. 78. num. 32. volumine 3. & in conſil. 10. n. 50. volumine 4. Cephalus, in conſ. 335. num. 26. lib. 4. Cardinalis Albanus, in conſil. 2. n. 16. Sfortia Oddo, in conſil. 12. num. 12. lib. 1. Mantica, de coniectur. vltimarum voluntatum, lib. 12. titul. 1. num. 2. & 3. Iacob. Menochius, lib. 4. præſumpt. 165. ex num. 4. cum pluribus ſeq. & lib. 6. præſumpt. 37. num. 9. cum ſeq. & in conſil. 105. num. 5. lib. 1. Achilles Pedrocha, in conſil. 38. num. 82. & 83. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 279. num. 189. lib. 3. Maſcardus, de probationibus, tom. 3. concluſ. 1271. num. 13. 14. & 41. & concluſ. 1418. num. 2. Petrus de Peralta, in l. Lucius, 1. num. 35. & 36. dicens, quod cùm non ſit præſumendum, quempiam repentè voluntatem mutaſſe, ſuſpectum eſſe teſtem de ſubita mutatione voluntatis deponentem. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 2. num. 19. & 20. & 23. Fabius Turretus, in conſil. 47. num. 21. idque nedum in diſpoſitione teſtatoris, ſed etiam in quacunque alia ſibi locum vendicare, vt mutatio voluntatis in continenti non præſumatur, firmauit Rolandus, in conſil. 62. num. 9. lib. 3. refert, & ſequitur Pedrocha, in conſil. 38. num. 38. latius comprobat Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera C. concluſ. 946. fol. 372. Quemadmodum & præſumptio illa, quod mutatio volunratis in dubio præſumi non debeat, etiam ex interuallo; non modò locum obtineat in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus & in diſpoſitione legis, & in conceſſione facta à Principe, & in quacunque alia diſpoſitione; provt reſponderunt Decius, in l. pacta nouiſſima, num. 10. C. de pactis. Octauianus Cacheranus, deciſ. 50. num. 13. Ancharanus, in conſ. 161. num. 13. Alciatus, reſp. 19. num. 4. Pariſius, in conſ. 61. in fine, lib. 2. Sequitur Menochius, lib. 6. dicta præſumpt. 37. num. 7. & num. 23. 24. & 25. ſicque in quacunque diſpoſitione, & in diſponente ſuper actu quocunque, accipit generaliter Petrus de Peralta, in d.l. Lucius 1. num. 32. de legat. 2.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, quod à regula, & præſumptione prædicta receditur, atque recedendum eſt, quando aliquibus verbis colligi poſſet voluntatis mutatio, & correctio: in quo vnanimiter conueniunt omnes iuris Interpretes, hactenus ſcribentes: & in terminis ex ſententia communi obſeruauit Iacob. Menoch. lib. 6. dicta præſumpt. 37. numero 49. nam cum præſumptio ea, ſiue coniectura in præſumptione fundetur, certum eſt, ex verbis ipſam elidi, nec præſumptionibus locum eſſe, cum ex verbis de voluntate aliter apparet, iuxta vulgatas iuris regulas, & omnibus nota principia. Sic ab ea regula, quod recedatur coniecturis, & præſumptionibus contrariis, ſcripſerunt Baldus, in l. in ipſius, Cod. familiæ erciſcundæ, Corneus, in conſilio 92. numer. 8. libro. 1. Socinuis iunior, in conſilio 148. numero 21. libro 2. Sequuntur Cardinalis Mantica, libro 12. dicta titulo 1. numero 23. Menochius, libro 4. dicta præſumptione 165. numero 16. & in conſilio 522. numero 83. libro 5. Azeuedus, in conſilio 1. numero 8. Antonius Faber, definitione 14. ad titulum, C. de teſtamentis, num. 2. fol. 627. vbi inquit, definiuiſſe Senatum, quod mutatio voluntatis poteſt probari quocunque probationis genere, etiam per coniecturas, & indicia: & citat textum, in l. 3. §. vltimo, ff. de adimend. legat. l. qui ex liberis 11. §. teſtamento, ff. de bonorum poſſeſſion. ſecund. tabul. Erit autem prima coniectura, quando cauſa finalis diſpoſitionis mutata eſt: nam tunc etiam voluntas ipſius teſtatoris mutata præſumitur, ſicuti in ſpecie reſpondit Hieronymus Gabriel, in conſilio 97. in fine, libro 1. Sequitur Menochius, dicta præſumptione 165. numero 17. libro 4. & nonnullis confirmat tribus numeris ſequent. Peralta etiam (cuius Menochius memor non fuit) in dicta l. Lucius. 1. numero 33. de legatis ſecundo, folio 251. in eodem placito fuit; & citat textum, in l. in confirmando, ff. de confirmando tutore, ex qua inquit probari, quod quando ſubeſt cauſa, ob quam voluntas veriſimiliter debeat præſumi digna reuocatione, tunc non præſumitur continuata, neque durare: quæ eſt optima declaratio, & limitatio ſecundum eum, ad prædictam regulam generalem, & allegationem communem, quod mutatio voluntatis in dubio præſumi non debet. Ad quam etiam (dicit ipſe) eſſe bonum text. in l. ſi cum Cornelius, & in l. cum quis, in principio, ff. de ſolutionibus, vbi ſecundum Bartolum, & Doctores probatur, quod è veſtigio, quod ſubeſt iuſta cauſa reuocandi mandatum, illud cenſetur reuocatum: Azeuedus, dicto conſilio 1. numero 8. vbi quod voluntatis mutatio præſumitur, quando noua ſuperuenit cauſa, quæ ſuadet, mutatam poſſe dici voluntatem: in idem tendit communis alia Interpretum reſolutio in hac materia, videlicet mutationem voluntatis præſumi, quando actus pendet à voluntate vnius, rebus mutatis, ſicq́ue ex cauſa, prout latius declarant Alciatus, regula 2. dicta præſumptione 16. ex numero ſecundo, Menochius, libro 4. dicta præſumptione 165. num. 7. & libro 6. d. præſumptione 37. ex num. 35. vſque ad numerum 42. Maſcardus. d. concluſ. 1418. ex numero 21. cum ſequentibus.

Erit ſecunda coniectura, quando aliquis contrarius actus aduerſus illam iam expreſſam voluntatem geſtus eſt. nam contrario ipſo facto præſumitur receſſum ab illa prima voluntate, atque ita præſumitur voluntatis mutatio, quod poſt Decium, & Crauetam, ſic obſeruauit Menochius, libro 6. dicta præſumptione 37. num. 48. & libro 4. d. præſumpt. 165. numero 21. & in conſil. 289. num. 49. & 50. lib. 3. Cephalus, in conſil. 52. numero 17. lib. 1. Azeuedus, d. conſilio 1. numero 8. Hinc dicimus, quod ſi teſtator linum, vel ſignacula inciderit, vel abſtulerit, teſtamentum non valere, & voluntatis mutationem præſumi. Aliud eſt, ſi qua cunque alia ex cauſa præter mentem teſtatoris hoc contigerit, l. prima, §. ſi hæres inſtitutus, ff. ſi tabul teſtament. nullæ ex tab. l. penultima, C. de teſtamentis, & latius explicant poſt alios Authores Didac. Couar. in rubrica de testam. tertia parte, num. 19. Vdalricus, Zazius, in conſilio 2. lib. 1. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 12. dicto titulo 1. numero 28. Ioannes Gutierrez, practicarum, libro 3. quæſt. 46. per totam. Similiter teſtamentum, ſi à teſtatore inductum, vel cancellatum fuerit, per cancellationem, vel inductionem teſtator intelligitur à priore voluntate receſſiſſe, & teſtamentum rumpitur, l. cancellauerat, l. proximè, & l vltima, ff. de his quæ in teſtam. delen. l. 24. titulo 1. partita 6. Franciſcus Mantica, d. titulo 1. ex num. 29. vſque ad numerum 34. vbi eleganter explicat: & num. 30. ſubdit, quod cancellatio præſumitur facta ex voluntate teſtatoris; & ideò diſpoſitio, quæ eſt cancellata, non valet: & num. 32. inquirit, cancellato teſtamento, cui hæreditas debeat applicari? & num. 33. explicat, teſtamentum à teſtatore cancellatum an videatur reuocatum, ſi protocollum apud Notarium remanſit? quod vtile eſt, & ibidem explicatum, vt dixi; eandem quoque reſolutionem, teſtamenti inquam reuocationem, & mutationem voluntatis præſumi per cancellationem, vel inductionem: tenuerunt & materiam eam explicarunt latiſſimè Roder. Suar. in l. quoniam in priorib. C. de inofficioſo teſtamento, q. 9. ex n. 9. cum ſeq. Durandus, de arte teſtandi, tit. de mutatione teſtamenti, cautel. 1. & ſeq. Menchaca, de ſucceſſionum creatione. libro 2. §. 15. n. 60. & 63. & n. 104. 113. & 114. & de ſucceſſionum reſolutione, lib. 1. §. 4. in principio, & §. 8. num. 34. Iul. Clar. §. teſtamentum, quæſt. 93. Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, nu. 90. &91. Tell. Fernand. ibidem, 5. parte, num. 15. & Burgos de Paz, ex numero 1125. Aluard. de coniect. ment. defunct. lib. 3. c. 2. §. primo, num. 9. & ſeq. Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 3. q. 46. per totam.

Denique, quando teſtator confecit duo teſtamenta contraria, tunc poſterius præſumptionem facit, teſtatorem voluiſſe reuocare prius, & ideò mutatio, atque alteratio prioris voluntatis inducitur omninò: Ita Bartolus, in l. ſi iure, num. 1. de legatis 3. Natta, in conſil. 479. num. 17. Iacobus Menochius, in conſilio 176. num. 3. verſ. eſt enim præſumptio, lib. 2. & d. præſump. 165. num. 28. lib. 4. qui ſubdit, hanc præſumptionem teſtatoris voluntate fundatam, eſſe diſpoſitionem, §. poſteriore, Inſtitut. quibus modis, teſtamenta infirmentur: etſi aliæ multæ rationes illius conſtitutionis à Doctoribus conſiderentur ibi, & in l. ſi quis in principio teſtamenti, ff. de legat. 3. quò loci inter alios (vt rectè profitetur ipſe Menoch.) Petr. de peralta, in relectione l. illius, num. 3. & multis ſeqq. ſeptem tationes commemorat, & proſequitur duas, & viginiti extenſiones ad regulam hanc, quod ſecundum teſtamentum tollat primum ipſo iure: recenſet etiam quindecim limitationes. Addiderim ego vltra Menochium, eandem, quoque materiam proſequutos fuiſſe latiſſimè, Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſta ment, verb. teſtametum, 2. per totum, Couar. in rub de teſtamentis, 2. part à principio, Anton Gomez. in l. 3. Tauri, ex num. 90. cum ſeq. Iulium Clarum, §. teſtamentum, quæſt. 94. cum ſeq. & quæſt. 99. Menchacam, de ſucceſſ. creat. lib. 1. §. 17. ex num. 71. cum ſeq. & de ſucceſſ. reſolut. lib. 1. §. 1. & 2. Cephal. in conſilio 32. libro 1. Sarmientum, ſelectarum, lib. 3. cap. 14. ex numero 16. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, ſecunda parte, cap. 1. & practicarum, lib. 3. quæſt. 46. & 47. Graſſum, § teſtamentum, quæſt. 48. & ſequentibus. Simonem de Præris, de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 4. interpret. 3. dub. 2. per totum, et fol. 410. cum multis ſeqq. vbi latiſſimè de hac materia. de qua etiam ſcripſerunt Bonifacius Rogerius, in conſil. 9. lib. 2. D. Spino, in ſpeculo teſtament. gloſſa rubricæ, titulo de reuocatione teſtamenti, Franciſcus Burſatus, in conſil. 47. per totum, & in conſilio 96. per totum, & in conſilio 95. ex num. 12. lib. 1. Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 2. ex numero 26. prima parte, Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 12. dicto titulo 1. ex numero 36. cum ſeq. Marc. Anton. Eugen. in conſilio 59. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 235. per totum, & in conſil. 278. per totum, libro 3. & in conſilio 682. libro 6. Vincentius de Franchis, deciſione 287. Sylueſt. Aldobrandin. in conſ. 14. & in conſ. 2. Achilles Pedrocha, in conſ. 8. ex num. 9. cum ſeq. & in conſ. 17. per totum, Maſcard. de probationib. tom 3. concluſ. 1283. per totam, vbi latè. Anton. Pichardus, in d. §. poſteriore.

Coniecturas etiam aliàs, quibus præſumitur mutata voluntas, vide per Menochium, lib. 4. dicta præſumpt. 165. ex numero 21. cum ſeq. & lib. 6. dicta præſumpt. 37. ex num. 35. Mantic. lib. 12. dicto titul. 1. ex num. 25. cum ſeq.

Tertiò prætereà & vltimo loco conſtituo, ex dictis hactenus, & doctrinis ſuperioribus generalibus, inferri poſſe ad plures caſus practicos, ad quos inferunt conſulentes omnes & iuris Interpretes ſupra commemorati, & vltra adductos ad initium huius cap. Aluarus Valaſcus, conſultatione 181. cum eaſdem doctrinas, & regulas expendiſſet, quod mutatio voluntatis in dubio præſumi non debeat, pertractat eò loci quæſtionem vtilem, error ſcilicet teſtatoris, ac etiam Notarij, & defectus, qui reperiuntur in teſtamento, qualiter, & quot teſtibus probentur; & adducit nonnulla quotidiana: tandem q́ue concludit. Aut prætenditur aliquid omiſſum per errorem in ſubſtantia diſpoſitionis, & tunc tot requiruntur teſtes ad id probandum, quod ſunt neceſſarij ad diſpoſitionem principalem, ſi de nouo fiat: Aut ſumus certi de diſpoſitione teſtatoris, & ſic de voluntate principali in diſpoſitione; ſed prætenditur erratum in aliqua qualitate diſpoſitionis, ſeu in quantitate, & tunc ſufficiunt duo teſtes, ad probandum illam quantitatem, vel circunſtantiam extrinſecam, etiamſi talis qualitas neceſſaria ſit ad validitatem diſpoſitionis principalis. Et idem ſeruandum in probando errore Notarij, aſſerit numero 14. & conueniunt alij iuris Interpretes relati ſuprà, capite 19. numero 6. & 11. & 17. & capite 20. numero 38. qui & latius explicant.

Azeuedus etiam, in conſilio 1. cum in eo dubio verſaretur, vtrum ſcilicet legatum relictum pro maritandis puellis, debeatur in maritatis? & an conditio iam implera tempore teſtamenti, habeatur pro impleta debito tempore: de quo videndus eſt omninò Pet. Surd. in conſ. 69. lib. 1. Ludouic. Caſanat. in conſ. 35. ex num. 7. cum ſeq. eaſdem regulas, & doctrinas mutationis voluntatis non præſumendæ, ponderauit n. 7. & 8. vt ibi videbis.

Præterea, Menochius, in conſil. 203. lib. 3. in eo articulo conſtitutus, an pacta matrimonialia inter coniuges, & maximè illud, vt primogenitus certis in bonis patris, & matris ſuccedat, ſeruari debeant? & an conuentio reſpectu matrimonij celebrata, reuocari non poſſit: ipſaſmet doctrinas à voluntatis mutatione non præſumenda, expendit. Et quoad primum de pactis matrimonialibus; iunge eidem l. diui Conſtantini, Codic. de natural. liberis, leg. 24. titulo 11. partita 4. & cap. primum, vbi Doctores, de filiis natis ex matrim. ad morgan. contracto, & cap. primum, §. filij nati, ſi de feudo defuncti contentio ſit inter domin. & agnat. Guid. Pap. deciſione 267. & 505. Guil. Benedictum, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, duas habens filias, numero 197. Padillam, in l. vnum ex familia, §. ſi de Falcidia, num. 20. de legatis ſecundo, Molinam, de Hiſpanor. primogen. libro 1. cap. 8. numero 34. Menochium quoque, in conſilio 1. numero 162. cum ſeq. libro 1. Andr. Gail. practicar. obſeruat. libro 2. obſeruatione 127. numero 5. Anneum Robertum Aurelianum, rerum iudicatarum libro 4. cap. 1. folio 716. Manticam, de tacit. & ambig. conuention. libro 12. titulo 34. Angulum, ad leges meliorationum, l. 2. gloſſa 2. num. 5. vbi de pacto facto, vt maioratus fiat in filium primogenitum: & in l. 11. gloſſa 10. num. 12. folio 233. vbi vide omninò de pactis matrimonialibus, vt fiat primogenium in fauorem vnius filij naſcituri, excluſis aliis. Quoad Secundum verò, an conuentio reſpectu matrimonij celebrata, reuocari non poſſit: lunge Menochio Aluaradum, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. num. 47. cum ſeq. Tellum Fernandez, in l. 17. Tauri, num. 72. Angulum. in l. 6. meliorationum, gloſſ. 10. fol. 151. & gloſſ. 2. num. 6. folio 147. & commendo Patrem Thomam Sanchez, de ſponſalibus, lib. 6. diſputatione 32. per totam, vbi vide omninò.

Rurſus & quarto loco, Vincentius Carocius, deciſione, ſeu caſu 21. per totum, cum de vxore mortuo marito bona pro dote retimente, tractaret, atque ex num. 7. cum ſeq. reſolutiuè firmaſſet, mulierem habere pro dote retentionem in bonis mariti eo defuncto, etiam pro legatis ei in teſtamento factis, & pro quolibet augmento, & fructibus, & etiam facta liquidatione, & contra debitum anterius, & pro bonis donatis propter nuptias, vſque adeò, vt præſumatur, quod ipſa prius ſteterit in retentione, quam hæres apprehenderit poſſeſſionem: cum etiam dixiſſet, quod retentio non datur, niſi pro rata crediti, non verò in omnibus bonis, ne eligendo omnia bona, alij creditores eludantur, & vt fructus perceptos computet in ſortem, atque à retentione excludatur per actualem oblationem crediti. Cum inquam hæc omnia latiùs comprobaſſet, infert ad doctrinas, & regulas ſuperiores huiuſce capitis, nunquid mutatio voluntatis præſumatur in vxore, vt retentio detur, quod ſcilicet voluerit mutare cauſam poſſeſſionis, mortuo iam viro: & difficultatem propoſuiſſet num. 23. 27. & 30. tandem num. 31. ex doctrinis Menochij, Maſcardi, & aliorum, de quibus ſupr. concludit, quod licet regulariter mutatio voluntatis non præſumatur, in propoſito tamen caſu, mutatio voluntatis, 7 poſſeſſionis, & ſic animus retinendi bona mariti pro dote ſua, præſumi debeat, idque ex coniectura, & veriſimili mente mutationis, ex qua ſola mutatio præſumitur, vt ſuprà probaui, num. 21.

Sed & Fuluius Pacianus, in conſ. 22. per totum, ex eiſdem regulis, & doctrinis mutationis voluntatis non præſumendæ in dubio, inquirit, vtrum teſtator legans pecuniam, præſumatur in eadem voluntate manere, ſi illam mutuo det, vel in emptionem prædiorum, aliarúmve rerum conferat, vel ab ea receſſiſſe? & quid ſi pecunia non ſit in loco, vbi teſtator dixi? cui iunge Tiberium Decianum in conſ. 70. nu. 17. lib. 5. Aluarad. de coniectur. ment. defunct. lib. 3. cap. 2. §. 1. num. 22. vbi ſi teſtator legat pecuniam, quam in arca, vel penes campſorem habet, & poſtea eam conſumat, an legatum reuocatum cenſeatur; & ſi alia pecunia reponatur, an ea debeatur? vide Antonium Gomezium, tomo primo, variarum cap. 12. numero 50.

Denique vltimo loco Petrus Surdus deciſ. 111. per totam, ex ipſiſmet regulis & doctrinis huius cap. quod voluntatis teſtatoris mutatio non præſumatur in dubio; ſed potius, quod ipſe conſtiterit in eadem voluntate (qua regula præcipuè excitatur in caſu ibi propoſito, vt apparet numero 9.) conſtanter defendit per totam illam deciſionem, quod donatio abſenti facta, ſtipulante Notario, non eget acceptatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam, & ſic quod non euaneſcit, ſi vnus ex contrahentibus decedat ante acceptationem: nam in eodem caſu, de quo ibi, donans mortuus fuit ante acceptationem donatarij: & cum diſceptatum fuiſſet de viribus donationis, & allegaretur, tunc ratificari illam non poſſe: quia ratificatio fieri debet re integra, & debet expediri intra tempus, quo principalis actus poterat fieri; ſed poſt mortem donantis res deſinit eſſe integra, & non poſſet donatio fieri: ergo nec ratificari. Prout probant Authores per Surdum relati num. 1. 2. & 3. qui ſcribunt, ratificationem fieri non poſſe poſt mortem vnius ex contrahentibus, & euaneſcere donationem, vno ex contrahentibus decedente ante acceptationem: quia etſi Notarius ſtipuletur, non obligat tamen inuitum, nec donatio per eam ſtipulationem quæritur inuito. Et hactenus Petrus Surdus arguens pro hac parte, decidendo tamen ex num. 5. cum ſeq. vſque in finem deciſionis, contrarium decidit iuridicè, & inquit, Senatum Mantuæ ſic definiuiſſe, videlicet ex donatione facta abſenti, Notario ſtipulante, ita ius fuiſſe quæſitum donatario, vt per mortem donantis minimè donatio euanuerit: quia per Notarij ſtipulationem ius quæritur abſenti ſine acceptatione, ſecundum Romanum, corneum, Guid. Pap. Socin. Ruinum, Pariſium, Ripam, Bertrandum, Rubeum, Gozadin. Galiau. Crauetam, Rolandum, Cacheranum, Couarr. Cephal. Riminaldum, & Iulium Clarum, quos retulit Surdus dicto num. 5. & dixit profiteri Authores relatos, ius acquiri ante acceptationem, & ideò reuocari non poſſe. Et quod hæc opinio eſt communior & rationabilis (ſubdit idem Surdus, num. 6.) quia dicitur perfecta donatio, quando acceptata fuit à Notario, proinde, licèt donans decedat, non deſinit eſſe valida: Nec obſtare, quod non acquiratur inuito: Quia Surdus reſpondet, quod per hoc non infertur, quod ſit neceſſaria acceptatio ad illius validitatem: nam etſi per repudiationem euaneſcat, tamen ante repudiationem eſt valida, cum inter approbare, & impugnare detur medium, ſicuti inter velle, & nolle, vt latius ibi pro validitate dictæ donationis, ex ea ratione, quia cum donans deceſſerit nulla facta reuocatione, præſumitur conſtitiſſe in eadem voluntate; ex quo non præſumitur mutatio, vt ibidem num. 9. qui adiicit num. 11. quod etiam poſt mortem acceptari poſſet donatio, ſi acceptatio foret neceſſaria: quia ſcriptura ſemper loquitur. Et ſic clarè tuetur eam partem Surdus metipſe, quod vſque adeò per mortem donantis non euaneſcat abſenti facta donatio, ſtipulante Notario, vt nec acceptatio neceſſaria ſit eo tempore: In quo tamen alij quamplures iuris Interpretes, licet vnanimiter dixerint, non euaneſcere donationem: acceptationem tamen requirunt mortuo donante, vt ſtatim videbitur. Et idem concludit num. 14. in fine, Surdus idem, dum dicit; Erit igitur concluſio, quod donatio facta abſenti, ſtipulante Notario, non eget ratificatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam, licet inuito non acquiratur. Et num. 11. dixerat, quod quamuis vbi agitur de contractu obligatorio vtrinque, per mortem deficiat ſcribentis conſenſus: Tamen aliud eſt, quando non requiritur conſenſus ſimultaneus, vt in donatione, vel alio delectabili actu, qui vnius dumtaxat commodum contineat, vt latius ibi numero 12. & 13.

Ego verò addiderim, Senatum Regium Hiſpa [Senatus Regij Hiſpalenſs egregia & notanda deciſio.]lenſem in eodem caſu, ac in lite excitata inter Didacum Faxardo, & Ludouic. Yañez, & in Senatu retenta, cum ex cauſa appellationis ab inferiori ſuper quodam articulo allata fuiſſet; ita pariter definiuiſſe, ac pro valore donationis decidiſſe in effectu, quamuis contentio fuiſſet, an neceſſaria eſſet acceptatio poſt mortem donantis, acceptari tamen donationem poſſe eo defuncto, nec euaneſcere pro certo habuiſſe; nonnullis tamen in Senatu contendentibus, acceptationem neceſſariam non eſſe. Eiſdem autem adducebatur fundamentis Senatus ipſe, quæ Surdus expendit, & ideò ipſa non repetuntur. Sed & contrariæ partis fundamentis reſpondebat, prout Surdus reſpondit: quibus & concludenter magis reſponderi, atque ſatisfieri poterit ex his, quæ Antonius Faber, de erroribus pragmat. decad. 46. errore primo, & ſeq. ex folio 1054. & Pater Ludouic. Molina, referendus ſtatim, adnotata, atque ſcripta reliquerunt, prout inferiùs ponderabuntur. Ex eorundem quoque reſolutionibus, & traditis per Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 68. ex numero 10. cum ſequent. eadem ſententia comprobari poteſt dilucidè vltra Surdum.

Rurſus & quoad ius noſtrum Regium attinet, comprobatur; nam in eo dubio, vtrum acceptatio in donatione ſit neceſſaria hodie, attenta deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, partem negatiuam, quod ſcilicet neceſſaria non ſit acceptatio; aſſeuerarunt veram reſolutiuè Roderic. Suar. Didac. Perez, Antonius gomezius, Petrus Dueñas, Ioannes Parladorius, P. Ludouic. Molin. & Hieronym. de Cæuallos, in locis referendis illicò. Quòd ſi verum eſt, caſus præſens minus dubitabilis eſſet; nam ſi acceptatio non requiritur, quid intereſt, donatione non acceptata, mortuum donatarium fuiſſe: Si verò contraria, & apud Interpretes huius Regni receptior, & communior opinio probetur, quod adhuc lege ipſa 2. non obſtante, acceptatio in donatione neceſſaria ſit, prout aſſerunt omnes ſtatim commemorandi, exceptis prædictis, nihilominus idipſum ſtatuere debuit Senatus Hiſpalenſis: nam cum proponebatur, donatorem deceſſiſſe re integra, & donatione non reuocata, de iure donatarius potuit donationem nondum reuocatam acceptare, & poſt acceptationem, cum non ſit, qui reuocet, nec etiam ante, quia iam donator deceſſit, firma, & irreuocabilis manet donatio; prout Burg. Sal. de Paze, ciuilium q. 2. n. 34. & 35. poſt alios obſeruauit Authores: & pro certo tradunt, aut ſupponunt hi omnes, qui prædictum articulum explicandum ſuſceperunt, vtrum ſcilicet acceptatio in donatione ſit neceſſaria hodie poſt deciſionem d.l. 2. tit. 16. lib. 5. de quo videndi erunt omninò Authores ſequentes. Roder. Suar. in l. quoniam in prioribus, in declaratione ad l. Regni, quæſt. 8. principali, num. 7.

Didac. Perez, in l. 3. tit. 8. lib. 3. ordinamenti, colum. 1051. cum tribus ſequentibus.

Anton. Gomezius, tomo ſecundo, variarum, cap. 4. de donatione, num. 2. & 3. per totum, & cap. 9. n. 3. & c. 11. n. 18.

Pet. Dueñas, regul. 11. limitatione 1. verſ. contrariam opinionem.

Auendañus, de exeq. mandatis, ſecunda parte, c. 19. num. 11.

Didac. Couarruu. variar. lib. 1. cap. 14. n. 12. & 13. & in cap. quamuis pactum, 2. part. §. 4. num. 15. & in rubrica, de teſtamentis, 3. part. n. 13.

Fortunius Garſia, in lege prima, numero 7. ff. de pactis.

Ludouic. Molina, de Hiſpan. primog. lib. 4. cap. 2. ex n. 58. vſque ad num. 80. vbi eruditè admodum, & diſtinctè explicat.

Ioannes Oroſcius, in l. Iuriſgentium, §. igitur nuda, n. 27. ff. de pactis.

Gregorius Lopez, in l. 4. tit. 4. verbo, no lo puede, partita 5.

Villalpando, in l. 22. tit. 1. part. 7. §. 60. n. 12.

Villalobos, in ſua antinomia iuris, littera D. numero 173. & 176.

Palacios, libro 5. de contractibus, cap. 11. §. ve meam.

Menchaca, lib. 3. de ſucceſſ. creatione, §. 21. n. 43. & quæſtionum vſu frequentium, lib. 2. cap. 15. num. 8. & lib. 1. de ſucceſſ. creat. §. 12. num. 65.

Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 55. & 67.

Burgos de Paz, in conſil. 14. num. 20. & in conſil. 33. num. 12.

