Vermutamen, his non obſtantibus, cùm caſus contingeret, & per appellationem ab inferiori ad Senatum Regium Hiſpalenſem res fuiſſet allata, contrarium meritò definiuit, atque æquitatem non modò, & piæ cauſæ fauorem, ſed etiam teſtatoris voluntatem adeò certam, & manifeſtam præ oculis habens, in quæſtione propoſita; vtrùm, inquam, qui poteſt nominare in ſecundam, vel tertiam perſonam, aut vitam nominare poſſit animam ſuam, vel piam quamlibet cauſam, aut inſtituendo hæredem animam fuam, aut piam cauſam, videatur eam nominare? iuridicè & æquè ipſe Senatus ſuſtinuit partem affirmatiuam, & vitæ emphyteuſis nominationem ad eum modum fieri debere, ſentiebat vnanimiter, vt ſi anima, aut pia cauſa ſit hæres inſtituta, tunc equidem poſſit ipſa tanquam hæres, per annum emphyteuſim retinere, & vitam nominare, aut vendere, vel breuiùs, prout Iudici viſum fuerit, id efficere, cùm eo ipſo, quòd inſtituta eſt hæres, nominandi facultas ei concedi, atque de iure competere videatur, vt ſtatim dicetur. Quòd ſi hæres inſtituta non ſit anima, vel pia cauſa, ſed pro ſecunda, vel tertia perſona, aut vita, nominata per teſtatorem, ſiue emphyteuſis ſimpliciter pro anima relicta; tunc ſi alius ſit hæres inſtitutus à teſtatore, poterit ipſa anima emphyteuſim pro anno retinere, & vendere vitam, nec tenetur æſtimationem ab hærede recipere, vt emphyteuſis vita apud ipſum hæredem remaneat, prout contra alios rectè tuetur Caldas Pereira de nominationis extinctione, 4. parte, cap. 10. num. 21. quamuis ſi emphyteuſis dominus non contradicat, & iuſta æſtimatio præſtetur pro anima, aut pia cauſa, id etiam poſſit admitti; prout etiam admittendum eſſet, quòd ſi dominus directi dominij offerat quantum poſſit valere vna vita, & à communiter accidentibus ſub incerto euentu longioris, vel breuioris vitæ valeat; ſtatim res ipſa reuertatur ad directum dominum, & ipſe conuentam præſtet æſtimationem, quamuis nec ipſa anima, aut pia cauſa, ſicut nec hæres, quando nominandi facultas ei competit, id facere, poſſit adſtringi, volens tamen ex voluntaria tranſactione, faciet aliquando. Ad modum igitur prædictum, nominationem animæ pro ſecunda, aut tertia perſona, aut vita non vitiari, imò ſeruari debere, rectiſſimè ſtatuit Senatus; & in hoc, in effectu ſequutus eſt ſententiam illam Iudicis Reſiduorum Luſitaniæ, quam Luſitanum Senatum improbaſſe, firmauit Aluarus Valaſcus dicta conſultatione 193. num. 8. & dicti Iudicis deciſionem retulit in initio, ante num. 1. ſequutus etiam fuit Cald. Pereiræ Luſitani ſententiam conformem, 4. parte, de emphyteuſis extinctione, cap. 10. num. 20. & 21. & in cauſa Didaci Yañez, Domini directi dominij domus per duas vitas coneceſſæ, de qua agebatur, ita decreuit, & piæ cauſæ adminiſtratores intra certum tempus vitam nominare, aut vendere, ſiue de certa æſtimatione cum directo domino paciſci, decreuit: Senatus autem noſtri definitio in omnibus ſuis partibus, ſiue vt omnia comprehendantur, ſequentibus videtur comprobari poſſe fundamentis, & rationibus.

Ac primùm quidem, quoniam certi iuris eſt, nominandi facultatem in conceſſione emphyteuſis competentem alicui, & cui poſt mortem ipſe nominatum reliquerit, ſi non nominauerit, ad omnes eius hæredes, tam ex teſtamento, quàm ab inteſtato pertinere: Idque ex doctrina illa Baldi in l. 1. in verſ. Vltimò quæro, ff. de pactis, vbi inquit, quòd facultas nominandi aliquem in emphyteuſi, ſi non nominauit, venit ad hæredes eius, ex textu in l. 4. C. de contrahenda, & committenda ſtipulat. Quem ſequuntur Decius in conſil. 578. num. 10. & in conſil. 543. num. 3. Alexander in conſil. 222. num. 5. lib. 6. Socinus in l. 1. §. per procuratorem, num. 5. ff. de acquirend. poſſeſſione, Iaſon in l. ſtipulatio iſta, §. ſi quis ita, num. 2. ff. de verbor. obligat. Hippolytus ſingulari 280. Arias Pinellus in l. 2. C. de bonis maternis, num. 11. cum ſeq. Tellus Fernandez in l. 10. Tauri, num. 26. in fine, Caldas Pereira de nominat. emphyt. 2. parte, quæſt. 7. num. 19. Morquech. de diuiſione bonorum, lib. 1. cap. 6. num. 19. folio 37. Matienzus in l. 8. tit. 8. lib. 5. gloſſa 3. in fine, Stephan. Gratianus deciſione 135. vbi vide. Hippol: Riminaldus in conſil. 591. lib. 5. Sequitur ergo manifeſtè, quòd cùm teſtator animam ſuam hæredem inſtituit, non modò videatur ipſo nominare eam pro ſecunda, vel tertia vita (quod Valaſcus præpoſterè negauit;) verum etiam eidem nominandi facultatem concedere, cùm facultas ipſa nominandi ad omnes eius hæredes tam ex teſtamento, quàm ab inteſtato pertineat, vt nunc dicebamus: aliàs autem deterioris conditionis eſſet anima, vel pia cauſa hæres inſtituta, quàm quilibet alius, qui inſtitutus fuiſſet; quod eſſet impium, & contra omnem rationem iuris, quo tot, tantiſque priuilegiis pia cauſa afficitur, vt notum eſt: & ſi Valaſcus ita perpendiſſet, fortaſſis Iudicis Reſiduorum ſententiam non damnaſſet, nec animæ inſtitutæ nominandi ad minùs facultatem adimeret, quæ hæredi cuicunque competit.

Secundò facit, quoniam altero caſu, quando qui nominare potuit in ſecundam, vel tertiam vitam, animam ſuam nominauit expreſſim, ſi tunc ipſam hæredem inſtituit, res equidem videtur prorſus difficultate carere; nam cùm ex ſola inſtitutione abſque nominatione, eidem competeret nominandi facultas, & vitam nominare poſſet, vt nunc diximus: nequaquam equidem ex eiuſmodi nominatione facultas eadem adempta, vel denegata videretur, aut non competere dici poſſet, poſito quòd nomination ipſa vitiaretur, cùm in ſeparabilibus vtile per inutile non vitietur, l. ſancimus, C. de donationib. l. 1. §. ſed ſi mihi, ff. de verbor. obligation. vbi omnes Scribentes communiter, & latè Alciatus ex num. 30. cum ſeq. dicens numero 31. id maximè in teſtamentis procedere: Et ibidem num. 27. per text. in l. 2. ff. de his quæ pro non ſcriptis habentur, & in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtamentis, & cum Andrea Gail. Ioan. Marco Aquilino, Sarmiento, & aliis, lib. 2. harum quotid. controu. iur. cap. 7. num. 26. & quatuor ſeqq. ita notaui. Quòd ſi anima ipſa, aut pia cauſa nominate pro ſecunda, vel tertia vita à teſtatore, alter ab eo fuiſſet hæres inſtitutus, tunc etiam ſi nominatio non valeret (vt Valaſcus per totam dictam conſultationem 193. contendit) ad hæredem ipſum nominandi facultas reuerreretur, ex eadem Baldi doctrina in d.l. 1. ff. de pactis, ſuprà relata: nec ideò nominandi iure priuaretur, quòd anima nominata fuiſſet à teſtatore (idque vitiosè, vt ipſe putat) cùm non eſſe factam nominationem (quo caſu hæres nominare poteſt) vel inutiliter, aut vitiosè factam fuiſſe, à pari procedant, l. non putauit, §. non quænis, vbi Bartolus notauit, quòd paria ſunt, actum non facere, & inualidum facere, ff. de bonor. poſſ. contra tab. l. 1. §. quod autem, vbi Bald. ff. de officio præſ. verb. l. quoties, vbi Iaſon. ff. qui ſatiſdare cogantur. Et exornat permultis Pet. Surdus in conſilio 3. ex num. 12. vſque ad num. 20. lib. 1. vbi num. 16. tradit regulam generalem, quòd diſpoſitio quælibet mentionem faciens de actu, refertùr ad validum: Tex. etiam, quem citat Proſper Farinacius, criminalium tom. 1. tit. de inquiſitione, quæſt. 7. n. 61. fol. 52. in cap. propoſuiſti, de foro compet. in verbo, legitimè, & notarunt ibi relati: Tunc autem cogeretur, & de iure teneretur hæres vitæ nominationem ad commodum animæ, ſiue piæ cauſæ facere, vt pro ipſa prouentus, & fructus vitæ erogarentur, & voluntas teſtatoris ſeruaretur, l. ex qua perſona, ff. de regulis iuris, cum his quæ ex aliis tradidit Petrus Surdus in conſil. 237. ex num. 22. lib. 2. Alexander Raudenſis de analogis, lib. 1. cap. 37. num. 104. & ſeqq. vel nominandi vitam, iuxta modum quem dicimus, teſtamentariis ius competeret, ac in effectu à teſtatore ſic diſpoſitum etiam in fortioribus terminis, & quando inſtitutus nullus hæres fuiſſet in teſtamento, vel inſtitutus non adiret, ex deciſione l. primæ, tit. 4. lib. 5. nouæ collection. Regiæ, ſiue nomination animæ pro ſecunda vita ita facta, ſi non valeret, provt actum eſt, & per Valaſcum contenditur, ad eum modum reduci debebit, per quem valeat, prout meliùs de iure valere poſſit, maximè piæ cauſæ, ſiue animæ fauore concurrente; idque ex his, quæ lib. 2. harum controu. iuris, cap. 7. ex num. 19. vſque ad num. 25. ex Carolo Ruino, Curtio iunior. Mantica, Camillo Gallinio, Ioanne Marco, Aquilino, Baconio & aliis ſcripta reliquid, atque notaui, actum qui non valet, vt agitur, valere debere omni meliori modo, quo valere poſſit; idque maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, & quando apparet de voluntate diſponentis, etiam per coniecturas, quia non eſt præſumendum, quòd quis fecerit actum fruſtratorium, neque volucrit eligere viam, per quam impugnet iudicium ſuum, l. 3. ff. de militarij teſtamento, l. hæc ſtipulatio, §. diuus, ff. vt legatorum, ſeu fideicom. nom. caueat. Et in ambiguis id accipimus, quo res de qua agitur, in tuto ſit, l. quoties, ff. de verbor. obligat. l. quoties, ff. de regul. iuris, & latiùs per Gallinium de verborum ſignificat. lib. 9. cap. 36. ex num. 33. tantò magis cùm in caſu propoſito, & nominatione animæ pro ſecunda, vel tertia perſona, aut vita defenſa, quocumque modo ex dictis ſuprà, defendatur, non quidem perpetuò, nec abſque ſpe reuerſionis, & conſolidationis cum directo dominio vita durauit, ſed temporaliter tantùm, & pro vita vnius, prout dictum fuit ſuprà, & ad ſolutionem primi argument dicetur, itavi ex ibi notares remoueantur omninò motiua omnia contraria Aluari Valaſci: Quæ vel ideò fortiùs non attenduntur in præſenti, quòd ex concordia partium, vitæ nominatione facta, & quòd ſtatim directi dominij dominus rem conſequeretur, & vitæ ipſius tempus arbitrio boni viri æſtimaretur, tandem concordia ipſa taxatum tempus eſt, iuxta terminus l. hæreditatum, ff. ad l. Falcidiam, vt eo ſcilicet tempore à domino directi dominij certa penſio ſingulis annis præſtetur, quæ pro anima aut pia cauſa erogetur: Deciſio namque dictæ l. hæreditatum locum habet in quibuſcumque controuerſiis, & in omni materia, in qua agitur de coniectura vitæ taxandæ, etiam in diſpoſitionibus inter viuos, prout latiùs explicant, atque exornant dictam leg. Alciatus regula 1. præſumptione 44. Rolandus in conſil. 29. num. 25. volumine 4. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, ampliatione 3. fol. 11. colum. 2. num. 9. cum ſeq. Couarr. reſolution. lib. 3. cap. 9. num. 8. Pinellus in l. 2. C. de reſcindenda 3. parte, cap. 4. num. 32. Antonius Gomezius tom. 3. variarum, cap. 3. num. 38. Padilla in authent. res quæ, num. 3. C. communia de legatis, Molina de Hiſpanorum primogen. lib. 1. cap. 19. num. 39. & 40. Mieres de maioratu, 3. parte, quæſt. 9. num. 14. Eſcobar computatione 2. Lara in l. ſi quis à liberis, §. ſed ſi filius, ex num. 109. vſq. ad num. 116. Ioan. Baptiſta de ratione ratæ, quæſt. 1. Barboſa in l. maritum, num. 11. in fine: & num. 12. fol. 231. Stephanus Gratianus diſceptationum forenſium, cap. 55. Surdus de alimentis, tit. 4. quæſt. 17. num. 14. & tit. 9. quæſt. 11. num. 26. 27. & 28. fol. 588. & eodem tit. 9. quæſt 19. num. 15. & quæſt. 34. num. 26. & ſeq. fol. 664. & quæſt. 35. n. 14. & quæſt. 41. eiuſdem tit. 9. num. 16. 17. & 18. fol. 682. Hippolyt. Riminaldus in conſilio 170. ex numero 17. libro 2.

Tertiò deinde facit, quoniam argumentum illud à veriſimili mente diſponentium, & ab eo, quod reſponſuri fuiſſent interrogati, deductum, non modò in contrarium vrget, vt Valaſcus expendit; ſed etiam pro hac parte retorqueri iuridicè debet: nam ſi à concedente rem ipſam in emphyteuſim, vel in duas, aut res vitas (vt communiter dicitur) incipias; negari equidem nullo pacto poteſt, quin ſi interrogatus hoc de caſu fuiſſet, ita reſpondiſſet, prout Senatus reſpondit, videlicet vitam pro anima, aut pia cauſa relictam, nequaquam duraturam perpetuò: id enim & à ſolita forma, quâ res hæ conceduntur, & voluntate, & intentione concedentis multùm abhorret. Cæterùm conceſſurum libenter, vt nominetur certa perſona, ſiue pro vita ad modum prædictum nominandi, aut æstimandi tempus vitæ alicuius, fructus, vel emolumenta eius rei pro anima ipſa, vel pia cauſa expendi; nam ex quo ipſe in duas, vel tres vitas conceſſit, caſum hunc excluſiſſe non videtur, ex quo duæ, vel tres tantùm vitæ nominantur, nec conceſſio in longius tempus, aut alias vitas protenditur, ſed dumtaxat nominatur perſona, aut vita, quæ à defuncto nominari potuiſſet. Quod ſi ad teſtatorem ipſum, cui concessio facta fuit, attendamus, planum equidem erit voluiſſe ipſum valere ſuam diſpoſitionem, prout meliùs valere poſſit, vt ſuprà dicebamus, & ita reſponſurum fuiſſe, ſi fuiſſet interrogatus, indeque vt vita vendatur, aut nominetur ad modum prædictum. Et ita in eiſdem, in quibus verſamur terminis, argumentum ex regula dictæ l. tale pactum, §. finali, ff. de pactis, expendit Caldas Pereira de emphyteuſis extinctione. 4. parte, cap. 10. num. 20. in verſ. quæ ſanè traditio, dicens, quòd emphyteuta legans emphyteuſim, non ignorauit, ſe alienam rem poſt mortem ſuam legare, de qua aliter quàm nominando ſibi diſponere non licet; & ideò voluiſſe, vt in omnem euentum, & caſum ſaltem per æſtimationem pauperibus erogandam, eius anima redimatur, & quòd id eſt ſatis veriſimile, eum reſponſurum, ſi interrogatus fuiſſet; & ita quod habendum eſt pro expreſſo, ex d.l. tale pactum, §. finali, cum ſua Gloſſa, quæ inquit, quòd accommodatur omni materiæ.

Rurſus & quarto loco facit, quoniam text. in cap. 1. §. donare, Qualiter feudum alienari olim poterat, & communis illa Interpretum ſententia, de qua ſup. n. 9. verè expendi non poteſt, vt probet ipſam ſententiam Valaſci, vel præfatam noſtri Senatus deciſionem confirmet, cùm hoc caſu, & intelligendo ad modum prædictum, non loquatur, prout in ſolutione tertij argumenti dicetur. Et ad eandem noſtram opinionem tuendam, reſolutiuè adnotatuit Caldas Pereira dicta 4. parte de emphyteuſis extinctione, c. 10. n. 20. & 21. per totum. vbi inquit quòd in propoſito dubio huius capitis, & an emphyteuſis pro anima relinqui poſſit, ſolitus eſt reſpondere, rei difficultatem à modo diſponendi pendere; nam ſi quis emphyteuſim habeat, pro eo quem nominauit conceſſam, vtique illam Eccleſiæ, aut Monaſterio, aut pio loco relinquere non poteſt, vt ibi remaneat; quoniam Eccleſia eſt de his quæ nominari ad emphyteuſim prohibentur, ex tacita concedentis voluntate: etenim efficeretur valdè deterior domini directi condito, cùm non ſubeſſet vlla ſpes luitionis, vel caducitatis, aut reuerſionis rei propter finem lineæ, vt etiam tenent Pariſius, & Iulius Clarus ibi relati: Cæterùm, quòd emphyteuſi ita relicta Eccleſiæ, aut pio loco, dicendum non eſt abſolutè, Eccleſiam incapacem eſſe nominationis vitæ, ſed magis emphyteuſim per annum retinere poſſe, & vendere, reiecta eorum opinione, qui credunt, ſcriptum hæredem teneri Eccleſiæ nominatæ aeſtimationem, retenta emphyteuſi præſtare, & quòd ita praxis obſeruat. Et idem tenuit in tractatu de poteſtate nominationis, ſuper titulo 37. capit. primo, numero decimotertio & decimoquinto, & dicto capit. decimo de emphyteuſis extinctione, numero 20. in verſ. pari etiam ratione, folio 215. in confirmationem dixit, quòd pari ratione, ſi Maioratus, vel Capellania inſtituatur ex omnibus bonis ab eo, qui nullos habet liberos, & in patrimonio defuncti exiſtat emphyteuſis, licèt illa Maioratui applicari, & annecti non poſſit, vt eſt exploratum ſecundùm eum, & tenuit Blazius Flores Diaz in addit. ad deciſionem 5. Gamæ, numero tertio in fine, fol. 6. latiùs, & citans plures alios Authores, ad deciſionem 70. numero primo, folio 40. in fine: Tamen inſtitutor Maioratus hæredem, ſeu ſucceſſorem, cui emphyteuſim reliquit, grauare poteſt, vt ipſam vendat intra certum & præfinitum tempus, & redactam pecuniam ex venditione, in bona libera, & allodialia conuertat, quæ vniantur, & annectantur Maioratui, ſeu Capellaniæ, ſicut reliqua bona, de quibus ipſe diſpoſuit, quibus ea de nouo empta, ex nunc, prout ex tunc; & ex tunc, prout ex nunc, dicto Maioratui vnit, & incorporat, & annectit, & quod iam ita vidit in praxi. Addiderim ego, & idem futurum, ac fieri debere, ſi hæres grauatus non fuerit vitam vendere, ita expreſſim à teſtatore, & redactam pecuniam in alia bona conuertere; nam & tunc cùm nominare, & vendre poſſit, ex dictis ſuprà numero duodecimo, vendere tenebitur, & in Maioratus bona conuertere pretium, ex quo teſtatoris voluntas adeò clara apparet, quòd ex bonis omnibus Maioratus fiat; id quod adeò certum eſt, vt alia comprobatione non indigeat.

Quintò denique & vltimò facit ſententia eorum, qui aſſerunt, quòd ſi emphyteuta ingrediatur Religionem, emphyteuſis tranſit in Monaſterium, & quamuis alij multi contrarium aſſeuerauerint; alij verò diſtinguendum putauerint, an emphyteuſis à priuato conceſſa ſit, an verò ab alia Eccleſia accepta, prout contrarias ſententias adduxerunt Iulius Clarus libro 4. §. emphyteuſis, quæſtione 33. Alexander Trentacinquius variarum reſolut. libro 3. voluminis primi, reſolutione prima, per totam. Communiter tamen approbatur ſententia illa Speculatoris videlicet, quòd emphyteuſis in Eccleſiam tranſeat, ita tamen quòd teneatur infra annum vendere alteri priuato; & ita ceſſabit ratio illa præcipua, quòd efficeretur valdè deterior conditio domini directi, cùm non ſubeſſet ſpes vlla caducitatis, neque propter finem lineæ res ampliùs ad ipſum reuerteretur, prout Speculatorem retulit Iaſon in l. finali, num. 91. C. de iure emphyteut. & ſequutus eſt Iulius Clarus dicta quæſtione 33. quod idem pari ratione dicendum videtur in caſu præſenti, & in ea emphyteuſi à priuato conceſſa, ſiue locatione ad vitam, aut vitas, de qua agitur (quæ vulgò dicitur Arrendamiento de por vida, ò de por vidas) cum dictum fuerit ſuprà, animæ, ſiue cauſæ piæ executorem teneri vitam vendere, aut nominare, vel cum domino directi dominij pro certo tempore paciſci, vt fructibus, & prouentibus vtatur fruatur, atque illos percipiat. Quòd autem in contractu emphyteuſis verſemur, & quòd locatio eiuſmodi ad vitam, vel vitas, contractus emphyteuticus appelletur, conſtabit ad oculum, ſi animaduertamus, quòd emphyteuticus contractus dicitur, cùm prædium alicui perpetuò fruendum traditur, ita vt quandiu penſio præſtetur, nec conductori, nec eius hæredibus auferri poſſit, l. 1. & 2. C. de iure emphyteutico, §. adeò autem. Inſtitut. de locat. & conduct. l. 28. & 29. tit. 8. partita 5. ita emphyteuticus contractus primæuâ naturâ in perpetuum celebrabatur, vt ipſa iura enuntiant, & per Aluarum Valaſcum de iure emphyteutic. quæſt. 1. num. 12. Anton. Pichardum in dicto §. adeò autem, num. 1. & 8. & 15. Poſtmodùm verò primordiali ipſius emphyteuſis natura mutata, permiſſum eſt, vt ad vitam concedentis, vel eius cui conceditur, vel per duas, vel tres generationes fieri poſſit, authent. de non alienandis, §. emphyteuſim, collatione 2. Aluarus Valaſcus dicta quæſt. 1. num. 12. Pichardus vbi ſuprà, num. 18. qui ſubdit iuridicè, quòd emphyteuſis, quæ ad vnam, aut duas, plurèſve generationes fit, dicitur ad tempus fieri, ad differentiam eius, quæ fit perpetuò, dicta authent. de non alienand. §. ſi vero, collatione 2. Aliàs enim ſi ad certum tempus fieret, non eſſet emphyteuſis, ſed locatio facta in modicum, vel in longum tempus, vt latiùs probauit Pichardus idemmet ad rubricam illius tituli, de locat. & conduct. ex num. 27. cum ſequen. & iunge Cardinalem Franciſcum Manticam de tacitis & ambiguis conuent. lib. 22. titulo 5. per totum, ex folio 393. vbi plenè explicat, emphyteuſis quando temporalis, vel perpetua dicatur, & qualis in dubio præſumatur & titulo 8. ex fol. 401. vbi etiam latè explicauit, ex quibus verbis, & argumentis emphyteuſis contractus intelligatur: A locatione etiam, qua præcipuè nota emphyteuſis ſeparatur, inquirit ipſe Pichardus in eodem §. adeò autem, num. 30. vbi Arij Pinelli ſententia reiecta, & Ioannis Garſiæ placito amplexo (quod & Senatum Pincianum amplecti idem teſtatur) inquit, vt non ex vna dumtaxat re. ſed ex pluribus ſimul concurrentibus, natura emphyteuſis dignoſcatur; inquirendum eſt enim, an ad vitas, an parua penſio, an in recognitionem dominij directi; his enim, aut ex ipſis duobus ſaltem concurrentibus, emphyteuſis iudicabitur: Et concludit, id inquirere, vtiliſſimum eſſe propter impenſas, & remiſſiones, quas in altero ex his contractibus quis præſtat, & patitur; in alio non item, vt per Valaſcum de iure emphyteutico. quæſt. 26. & 27. & iunge omninò Franciſcum Manticam in dictis commentariis, de tacitis & ambiguis conuentionibus, dicto libro 22. titulo 2. per totum, ex folio 384. vbi longa ſerie explanauit, quemadmodum emphyteuſis à locatione, & venditione diſtinguatur; & viginti differentias congerit præcipuas. Denique num. 1. vt vel vno verbo generalem tradat doctrinam, inquit ſingulariter, quòd emphyteuſis habet propriam naturam, quæ à venditione, & locatione diſtinguitur, vt probant iùra ſuprà citata: Sed ſi locatio generaliter accipiatur, quòd etiam emphyteuſim complectitur, vt Alex. & Craueta ibi relati, probarunt; ſed ſi accipiatur in ſpecie, ab emphyteuſi diſtinguitur, & plures ſunt differentiæ, ſcilicet viginti illæ relatæ ibi: Ad hunc itaque modum locatio illa (quæ nuncupatur communiter arrendamiento de por vidas) emphyteuſis etiam dici poterit, cùm locatio ad longum tempus vſque adeò aſſimiletur contractui emphyteutico, vt poſt alios multos ſcribit Caldas Pereira de nominatione emphyteutica, prima parte, quæſtione 16. num. 8. & de emphyteuſis extinctione, 4. parte, cap. 2. num. 7. Tiberius Decianus in conſilio 123. numero 13. lib. 3. idq́ue quando negaretur, locationem ad longum tempus, non eſſe idem cum emphyteuſi, niſi in caſibus in quibus à iure æquiparantur, vt ipſe Mantica contendit dicto lib. 22. dicto tit. 2. numero 55. & 56. & apertiùs num. 57. folio 388. nam in hoc contractu de arrendamiento de por vidas, fortior æquiparationis ratio miliat, quàm in locatione ſimplici ad longum tempus, vt de ſe patet manifeſtè & probatur euidentiùs ex l. 38. titulo 8. partita. 5. & communi illa emphyteuſis definitione, de qua per Antonium Pichardum in dicto §. adeò autem, ex numero 20. cum ſeq. & alia, quam tradit Menochius in conſilo 291. num. 6. lib. 3. quæ eidem contractui de por vidas conuenit omninò. Et id ipsum vel ex alio probatur, quòd etſi emphyteuſis ita regulariter contrahatur, vt annuatim modicum aliquod ſoluatur, & ab initio detur certa quantitas, vt puta centum, nec requirat penſionem quæ fructibus reſpondeat, ſicut locatio; interdum tamen iuſta præſtatur, nec vitiat emphyteuſim, ideò quòd rei fructibus correſpondeat, ſicuti ex Aluaro Valaſco reſoluit Anton. Pichardus in dicto §. adeò autem, num. 46. & vltra eum, quòd emphyteuticus non deſinit eſſe contractus ob magnitudinem penſionis, & ſortitur naturam emphyteuſis, per duodecim fundamenta probauit M. Anton. Natta in conſil. 49. per totum, & in conſil. 114. num. 6. Alciatus in conſil. 49. ex num. 1. lib. 5. Ripa in responſo 14. de iure emphyt. volumine 2. Cardinalis Franciſcus Mantica, qui latiùs proſequitur, de tacitis & ambig. conuent. dicto lib. 2. tit. 2. ex num. 9. vſque ad num. 21. & num. 56. & titulo 6. num. 23. & 24. vbi inquit, quòd quando ab initio à recipiente nihil præſtatur, non repugnat, imò naturæ emphyteuſis maximè congruit, vt ea penſio ſoluatur, quæ reſpondeat fructibus, qui veriſimiliter eo tempore quo contrahitur, percipi poſſunt: Ipſe Mantica eod. lib. 22. tit. 8. num. 190. Hieronym. Gabriël in conſil. 84. num. 11. lib. 1. Petrus Surdus deciſione 198. num. 20. qui et ſi citet Authores contrà renentes, n. 1. & 2. deciſionis eiuſdem; ipſi tamen, & alij non negant, emphyteuſim etiam dici eo caſu, ſed dumtaxat ſcribunt, emphyteuſim propriè dici, quando penſio ſoluitur in recognitionem dominij directi tantùm, & non fructibus correſpondens; imò quòd emphyteuſis propriè dicatur, cùm fructibus penſio reſpondet, aſſerunt ſuperiores: Idque maximè in emphyteuſi Eccleſiæ, in qua penſio æqualis eſt, & correſpondens fructibus nec aliter Eccleſia ipſa concedit, quam ſi penſio æqualis ſit, vt ex Capicio, & Vincentio de Franchis notauit idem Surdus dicta deciſione 198. numero. 22. qui hoc ideò fieri ait, vt emphyteuſis cedat in euidentem Eccleſiæ vtilitatem. Et ira quoque ſupponunt Corbulus de priuatione ob non ſolutum canonem, ampliatione 12. ex numero 3. cum ſeq. Fachineus controuerſiar. iuris, lib. 1. capit. 89. Rolandus in conſil. 96. num. 26. lib. 1. Et probatur ex textu (quem ipſi non citant) in authent. perpetua. iuncta Gloſſa, verbo, iuſta, C. de ſacro ſantis Eccleſiis, ibi: Res ſubtiliter æstimanda eſt, vt ex hac penſio iuſta conſtituatur: Et textu, in §. quia verò Leonis, in authen. de non alienandis, quæ eſt nouella 7. vnde ſumpta eſt dicta Authentica. Probatur denique, quoniam emphyteuticus contractus non habet propriam naturam, neque regulam, ſed eam recipit, quæ ſibi datur à contrahentibus accidentaliter, vt rectiſſimè aduertit Natta dicto conſil. 46. num. 18. & citat text. in d.l. 1. & 2. C. de iure emphyteutico, Petrus Surdus deciſione 95. num. 15. Iacobus Menochius in conſilio 444. n. 54. lib. 5. Eleganter Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent. lib. 22. tit. 6. n. 21. & 22. & tit. 8. num. 2. Meritò ergo dicitur, ac dici debet emphyteuticus præſens hic contractus, qui arrendamiento de por vidas nuncupatur communiter, & æquali, ac fructibus correſpondenti penſione conſtituitur ſæpiſſimè, & ita Senatus noſter obſter frequenter: Et conſequenter à Iulio Claro, d.q. 33. §. emphyteuſis ſtatutum, opportunè adaptatur huic caſui; vel ideò etiam, quòd emphyteuſis poſſit inſcio domino donari, & legari, ſiue, in teſtamento quouis titulo relinqui, ſicuti ex Iulio Claro, Corbulo, Redoano, & aliis probauit: Petrus Surdus deciſione 93. ex n. 1. cum ſeqq. & in diſpoſitione generali comprehenditur, vt ibidem Author ipse fundat, & in commentaris de vſufructu. cap. 39. ex num. 10. explanaui: Vnde pro anima multò magis potuit relinqui; ita tamen ne domini deterior fiat conditio, vt ſemper intelligimus, & ſuprà, diximus, atque Speculatoris ſententiam probauimus, quam in eundem, quem citauimus ſenſum, retulit Aluarus Valaſcus dicta conſultatione 193. numero 9. videlicet quòd quando perſona nominata non poteſt retinere rem emphyteuticam, poteſt petere æſtimationem, vel vendere intra annum, & ſic illam habere; ipſe tamen eam improbat ea ratione, quòd doctrina ipſa, & ordinatio Luſitaniæ, libro ſecundo titulo ſeptimo, in principio, quæ: ex ea videtur deſumpta, loquitur in caſu, quo valuit nominatio, ſed propter difficultatem, aut prohibitionem, non poteſt rem retinere. Cæterùm quòd in hoc caſu Præſenti non valuit nominatio; quia anima, ſeu diſtributio pro anima non poteſt nominari tanquam perſona, prout ipſe Valaſcus contendit: nos tamen ex rationibus ſup. commemoratis, negamus iuridicè vt ſuprà vidiſti, & ad ſolutionem argumentiſecundi conſtabit.

Non obſtant tunc argumenta pro contraria parte adducta: non obſtat primum, quia verum eſt, quòd tales emphyteuſes ſolent concedi, & à. communiter accidentibus conceduntur; ita vt finita prima, vel ſecunda, vel tertia vita, ad comcedentem reuertantur, ſed non ideò contingere, quòd non reuertantur, quòd dicta nominatio teneat; nam etſi anima ſit immortalis, & perpetuò duret, emphyteuſis tamen non eſt duratura perpetuò, ſed temporaliter, ac pro vita vnius hominis mortalis dumtaxat, prout ſupra, num. 11. per totum, ſuit explicatum. Et voluntas, atque intention contrahentis, vel concedentis, quamuis in emphyteuſis conceſſione, ſicut in cæteris contractibus inſpici debeat (vt Valaſcus contendit) non ideò excluditur quin ad modum prædictum nominatio animæ, ſiue piæ cauſæ ſuſtineatur, vtpote cùm conceſſio pro duabus, aut tribus vitris, vel perſonis facta, duas vel tres vitas non egrediatur, & ideò conueniens potiùs, quàm diſſrentiens conceſſioni videtur: eò magis, quòd concedens ipſe ſibi imputare debet, quare legem apertiùs non dixerit, atque eo caſu animam, ſiue piam cauſam excluſerit omninò; & ita omiſſum pro omiſſo haberi debet, maximè in contractibus ſtricti iuris, per text. vulgatum in l. veteribus, ff. de pactis: quod in eadem, qua verſamur, quæſtione, & in illo articulo, quando clauſula conſueta apponi in contractibus, haberi debeat pro appoſita, obſeruauit Valaſcus idemmet conſultatione 146. num. & comprobatur ex his, quæ ad textum eundem, in d.l. veteribus, annotarunt poſt alios Authores Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, quæſt 9. col. 3. fol. 102. Tiraquellus in l. ſi vnquam, in principio. num. 54. Franciſcus Burſatus in conſilio 197. num. 22. & duobus ſeqq. lib. 2. Petrus Surdus in conſilio 27. num. 12. lib. 1. Achilles Pedrocha in conſ. 1. num. 83. vſque ad num. 89. lib. 1. Tiberins Decianus in conſ. 21. à principio, vſque ad num. 11. lib. 2. vbi eleganter vtrùm in contractibus mens attendatur, vel verba; de quovide etiam Franciſcum Manticam de tacitis & ambiguis conuent. lib. 2. tit. 4. & 5. ex folio 61. vbi latiſſimé, atque ex ibi reſolutis crebriori Interpretum placito. Valaſci fundamentum non vrgere, apparet dilucidè: Minùs etiam vrgere illud, quòd clauſula ſolita apponi in emphyteuſis conceſſione, licét omittatur, nunquam omiſſa cenſetur, Vel pro omiſſa non habetur, vel ex eo dumtaxat deducitur apertiùs, quòd Valaſcus ipſemet alio in loco, hoc eſt, dicta conſultatione 136. num 15. cùm in eius articuli explanatione, ex propoſito inſiſteret, regulam in contrarium conſtituit, & inquit, quòd vulgare illud, quòd clauſula. conſueta apponi, cenſetur, ſeu habetur pro appoſita, non ſic ruditer, generaliter, & ſimpliciter accipiendum eſt, vt plerumque Doctores faciunt in omnibus caſibus; & materiis, imò contrà regula conſtituenda eſt, vt etiam conſueta opponi, non veniaut, niſi in caſibus iure expreſſis; id enim magis ſuadetur ex multis iuribus, quæ anteà retulerat ex num. 3. cum ſeq. vſq. vſque ad num. 6. idem Valaſcus, & eisdem reſpondet ex num. 16. vſque ad numero 20. vt ibi latiùs videbitur, & per totam quæſtionem; ac denique ſubdit (& multum ad propoſitum) num. 13. quòd actum non cenſetur, quod non legitur in ſcriptura, l. intereſt, ibi: Quantum lectio probat, C. de ſolut. Afflictis deciſione 403. num. 1. poſt Baldum in l. cum pater, §. deciſſimis, ff. de legatis 2. Petrus Surdus in conſ. 198. num. 1. lib. 2.

Secundum argumentum non obſtat, quia potiùs ipſum in contrarium retorqueri poteſt, ab ipſa diſponentis vetiſimili mente ita deduci, prout deducendum aſſerimus, & probatum fuit ſuprà, num. 16. anima autem tunc videretur perſona prohibita, & reuerſionis, ſeu conſolidationis ſpes deficeret, quando ipſa cum effectu ſucceſſura eſſet inuita, vel perpetuò vitam emphyteuſis habitura; quod aliter ſtatuendum, & pro vita dumtaxat vnius, vel alterius (prout cautum fuit in conceſſione) faciendum, ſæpè adnotauimus.

Non obſtat tertium, quia vita hominis in caſu præſenti, non ad eum modum, ſed regulariter accipitur, atque regulatur, & pro eo equidem tempore, quo nomiatus vixerit dumtaxat: Textus autem in dicta. l finali, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, ne quaquam id probat, ad quod vulgò citatur communiter, videlicet iuris præſumptione, cuiuſlibet hominis vitam cenſeri vſque ad centum annos, ſiue quem præſumi viuere vſque ad metam centum annorum, quia tantum inquit, poſſe hominem vſque ad centum annos viuere ſiue quòd longiſſimæ vitæ terminus hominis, eſt meta centum annorum, & quòd non eſt præſumptio, quòd quis viuat vltra illum terminum, non autem vt quis præſumatur viuere vſque ad illum terminum, prout ex Corneo, Decio, Iaſone, Pariſio, & Ruino obſeruauit Antonius Gabriel commun. concluſion. lib. 1. titulo de præſumpt. concluſ. 16. numero tertio. Didac. Couar. variarum lib. 2. cap. 7. ſup num. 6. vbi quòd à communiter accidentibus id non præſumitur, quamuis poſſibile ſit, quemquam centum annos viuere, Arius Pinellus tertia parte l. 2. C. de reſcindenda, cap. vltimo, num. 33. Iacobus Menochius in commentariis de præſumptionib. lib. 6. præſumpt. 49. vbi latè explanauit articulum, & quinque retulit Doctorum opiniones: Ipſe Menochius de arbitrariis, centuria 6. caſu 508. Cardinalis Dominicus Tuſcus practic. con cluſion. iur. tom. 8. littera V. concluſion. 226. fol. 607. Fuluius Pacianus de probat. lib. 2. cap. 7. ex num. 22. vſque ad num. 33.

