Hinc etiam & conſequenter aliud tentari poſſe videtur admodum probabiliter, verba illa: Que en la ſuceſſion de los mayorazgos, que de qui adelante ſe hizieren. Referri ad ius illud de nouo introductum in ipſa Pragmatica, ad literale ſcilicet, & ſpecificum; reſpectu namque futurorum maioratuum, non aliàs dicetur aliud diſpoſitum, quàm ſi literaliter & in indiuiduo diſpoſitum ſit, idque vt excludatur repræſentatio. Cæterum vt ipſa admittatur. quam ineſſe ex verbis, & mente Taurinæ legis, adeo clarè inſinuat Pragmatica, & ſuper qua dubia fuiſſe, eadem Pragmatica non dixit; ne quaquam videtur, quod relatio illa admitti poſſit: que de aqui adelante ſe hizieren, non enim ſuper eo dubitabatur, ſed ſuper alio (vt dixi ſuper quo deciſio ipſa cadit, de quo, & præcedenti obſeruatione agetur etiam ſequentibus, vt videbis, & ibidem latius explicabitur, an ad præterita quoque negotia, repræſentatio indiſtinctè trahi debeat.

Sexto etiam loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod declarans, nihil de nouo facit, nec addit, nec diſponit, ſed diſpoſitum detegit, & manifestum facit, ſiue quod actum eſt in præteritum, oſtendit, l. hæredes palam, §. ſed et ſi notam, ff. de teſtam, l. adeo, §. cum quis, in fine, ff. de acquir. rer. dominio. l. qui liberis, §. teſtamento. ff. de bonor. poſſeſſion. ſecun. tab. & cum infinitis Authoribus exorarunt quamplurimis Anton. Gabr. common. concluſ. lib 6. tit. de regulis iuris, concl. 3. per totam. Tiraq. in l. ſi vnquam, verbo libertis. ex n. 13. Burgos de Paz, in proœmio legum Tauri, ex n. 356. cum multis ſed. vbi quod declarans, non plus facit, quàm ille, qui granum ſub ariſtis latens, de ſpica executit: & n. 432. & ſed. & num. 438. Simon de Prætis, de interpretat. vltim. volunt. lib. 1. interpret. 1. dubit. 5. ex principio, fol. 38. Beccius, in conſ. 3. ex n. 44. Hippolyt. Rimin. Maſcard. Achilles Pedrocha, & ipſe Burbos de Paz, alio in loco, vltra nunc relatum, cum quibus egomet ipſe ita annotaui, atque ſcripſi lib. 3. cap. 10 n. 30. & ſuprà hoc eod. lib. cap. 19. ex n. 30. cum ſeq. Thuſcus, tom. 2. littera D. concl. 86. fol. 468. Petr. Surd. in conſil. 380. n. 3. & latius ex n. 49. cum ſed. & in conſ. 426. n. 44. & 45. lib. 3.

Idcirco certum eſt, multum intereſſe, an lex ſit declaratoria, an correctoria, vel noui iuris inductiua, cum hæc contraria ſint omnino; ſicuti ex aliis oſtendit Burgos de Paz, in dicto proœmio legum Tauri, n. 432. & 434. fol. mihi 64. & correctoria, aut nouum ius continens, ad præterita non trahatur, ſed futuris tantum prouideat regulariter, cum lex ſui natura reſpiciat futura, & non præterita, cap. finali de conſtitut. l. finali, tit. 14. partita 3. & explicant, ampliant, atque limitant latiſſimè infiniti illi Authores, cum quibus Ioan. Gratianus, regula 185. Bernardus Diaz, regula 137. Medices, in træctatu de legibus, & ſtatutis, p. 4. q. 32. Cenedus, & alij cum quibus Morla, emporij 1. p. titul. 1. de legibus, in principio, vbi latè Iacob. Mandellus de Alba, in conſ. 554. vbi vide eius Additionatorem, Beccius, in conſ. 3. ex n. 9. Thuſcus, tom. 5. litera L. concl. 144. & 145. ex fol. 128. & regulam cum ampliationibus, & limitationibus, atque materiam optimè, & diſtinctè declaratam, vide per Felinum, in dicto cap. finali, de conſtitut. quamuis ergo lex noua regulariter non trahatur ad præterita, vt per Menochium etiam, in conſil. 240. num. 12. & 13. lib. 3. Honded. in conſil. 14. num. 28. lib. 2. vbi etiam ad id expendit alia iura: Hieronym. Gabriel, in conſil. 16. ex num. 22. lib. 2. & cum Puteo, Gail. Magonio, & Menchaca, nouiſſimè Camillus Borellus, in ſumma deciſionum, titulo de legibus, & conſtitut. n. 47. fol. 27. Attamen lex noua declaratoria veteris, trahitur ad præterita negotia, Aretinus, in l. Gallus, §. etiamſi parente, col. 1. ff. de liber. & poſthum. & cum Bartolo, Baldo, Alexand. & Communi, Decius, in dicto c. vlt. n. 13. vbi Felines, n. 4. Anton. Gabriel. lib. 6. tit. de regul. iur. dicta concl. 3. n. 10. & n. 9. quod ex quo declaratio ineſt actui declarato, retrotrahitur ad tempus principalis diſpositionis: Hippol. Rimin. in conſ. 351. n. 79. lib. 5. Ioan. Gratianus, dicta reg. 295. n. 3. Surdus, decif. 29. n. 6. Hondedeus, dicto conſ. 14. num. 38. lib. 2. Matienzus, in l. 3. tit. 10. gloſſa 16. n. 2. lib. 5. Menchaca, de ſucceſſion. creat, §. 18. ex n. 275. Collantes, ad pragmaticam agricolarum, lib. 3. cap. 8. fol. 171. D. Chriſtophorus de Paz, in comment. ad leges ſtyli, l. 200. q. 1. n. 2. fol. 367. Thuſcus, tom. 2. littera D. concl. 86. & tom. 5. littera L. concl. 264. n. 47. & 51. Morla, dicto titulo de legibus, q. 1. n. 12. 13. & 17. & ij omnes concludunt, quod licet declaratio non operetur, niſi à tempore ſuæ editionis, cum quod non erat declaratum, operari non poſſit; attamen poſtquam facta fuit, quod operatur etiam de præterito, ſiue circa caſus præteritos, atque ex antiqui eleganter tradidit Bellamera, in conſil. 33. n. 39. & 40. Concludunt etiam demum legem declaratoriam trahi ad præterita, & operari in præiudicium iuris, Tertiò quæſiti, ſi declaratio ipſa facta fuerit circa rem dubiam, atque ita exponendo, quod dubium erit; ſecus verò, ſi perimendo, aut deſtruendo quod erat certum & clarum; declaratio namque numquam fit, nec dicitur niſi de re dubia quia res clara non indiget declaratione, & rem claram declarans, magis dicitur corrigere, & nouam legem, inducere, quia in iure, Tertio quæſito, præiudicare non poteſt, nec in dubio videtur; ſic ſane ex mente communi materiam iſtam explicauit optimè Decius, in dicto cap. vltimo, de conſtitut. ſub num. 13. & 14. verſic. ſupereſt Tertius caſus principalis, vbi inquit, quod ſententia prædicta, quod lex, quæ ſimpliciter loquitur, ſi ſit declaratoria, trahitur ad præterita, eſt vere, & procedit in ſimplici & propria declaratione, quæ nihil noui facit, dicta l. hæredes palam, §. ſi quid poſt, & ibi Paul. de de Caſtro dicit, quod Papa multoties hoc facit, declarando ſuam intentionem circa gratias factas aliquibus: & hoc bene procedit in declaratione propria, quæ conſiſtit circa aliquod verbum dubium. Secus dicit ipſe, ſi non eſſet dubium, quia tunc eſſet noua diſpositio, quæ non tolleret ius quæſitum: & idem ſtatuit Decius lege, vel conſtitutione, quæ cum loquatur ſimpliciter, non trahitur ad præterita in præiudicium alterius, niſi agatur de propria ſimplici declaratione quæ conſiſtit in declaratione verborum, in qua non poteſt dici, eſſe ius alter quæſitum, vt per eundem Caſtrenſem ibi, & Decium, dicto numer. 13. ſic quoque materiam ipſam ex ſententia communi explicauit Anton. Gabriel, dicta concluſ. 3. num. 12. 65. 66. & 67. Burgos de Paz, in proœmio legum Tauri, n. 357. & ſeq. Ruinus ſingulariter, in conſil. 76. n. 5. lib. 5. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 399. num. 76. lib. 4. Iocobus Mandellus de Alba, in conſil, 554. num. 2. & 6. Beccius, in conſil. 3. ex num. 44. Thuſcus, tom. 2. dicta concluſ. 86. littera D. Hondedeus, dicto conſ. 14. ex n. 29. vſque ad n. 33. lib. 2. Surdus, in conſil. 281. num. 3. & in conſil. 339. num. 11. lib. 3. & in conſil. 426. n. 44. & 45. eod lib.

Hæc autem non otiosè, aut extra propoſitum, ſed ideo, atque omnino neceſſario dicta, vt ſi abſque veritatis præiudicio contendatur, verba dictæ Pragmaticæ illa, Que en la ſuceſſion de los mayoraxgos que de aquia adelante ſe hizieren: ita referri debere ad caſum illum repræſentationis ſpecificè declaratum, quando ſcilicet is, ex cuius perſona ſucceſſionem quis prætendit, qui fi nunc viueret, ſucceſſurus eſſet, ante inſtitutum maioratum deceſſit; ſicut ad caſum illum, quo is, qui repræſentationis excluſionem contendit, literalem atque claram excluſionem oſtendere debet; nam ſi ita indiſtinctè admittatur, (quod durum videtur,) tunc dubitatur, an in ea parte Pragmatica ſit declaratiua legis Tauri, 4. nec ne, & quidem ſi declaratiua, trahi debebit ad negotia præterita, nec dici poteſt propriè, quod auferat ius quæſitum alicui, vt nunc probaui. Si verò ius nouum continet, licet ad præterita non trahatur in vim legis, iuxta ſuperiora, & per Menochium, in conſil. 240. num. 1. 2. & 3. lib. 3. & in conſil. 461. num. 10. lib. 5. Rolandum, in conſ. 52. n. 31. lib. 2. Beccium, dict. conſ. 3. num. 47. Surdus, in conſil. 553. num. 1. lib. 4. Attamen adhuc in vim rationis trahi deberet, & hoc reſpectu admittendæ repræſentationis, omnium caſuum, & perſonarum reſpectu indiſtinctè, atque ita in eodem caſu ibi expreſſo, quo quis ante maioratum inſtitutum deceſſit; licet ad præterita trahi non poſſet alio reſpectu, excludendæ ſcilicet repræſentationis, ex ſolo literali, & claro, cum ſufficiat quoad præterita, eis modis excluſionem repræſonatationis, & voluntatem inſtitutoris probare, quibus tempore ipſo l. 40. Tauri, & ante conditam dictam Pragmaticam, probari poterat, de quo latius infra.

Quod autem dicta Pragmatica, in ea parte, in qua indiſtinctè repræſentationem indicit, etiam ante inſtitutum maioratum aliquo decedente, declaratiua ſit, fortiter vrgere videtur communis illa reſolutio Doctorum, de qua ſuprà, quod declaratio vera & propria dicatur, quæ fit de re dubia, non certa, & clara; negari autem quo pacto poterit, quin ſemper poſt editam dictam l. Tauri 40. & ante Pragmaticam ipſam dubitatum fuerit, an iure non radicato, & ante fundatorem ipſum maioratus, vel maioratum etiam inſtitutum, ſi is, cuius perſona repræſentatur, deceſſiſſet, repræſentationi ſit locus, nec ne; & pro vtraque parte efficaces, concludenteſque iuris rationes ponderatas fuiſſe communiter, & verè efficaciores, atque concludentes magis, viſas fuiſſe illas, quæ ex verbis legis ipſius Tauri deducebantur, & repræſentationi fauebant, pro qua ſæpè pronuntiatum vidimus: quando verò in aliqua dubia quæſtione ſunt pro vtraque parte non modo fortiores, & vrgentiores iuris rationes, ſed æquè concludentes apparent, tunc equidem lex, conſuetudo, vel diſpoſitio vnam approbans, dicetur eſſe declaratiua, & fauorabilis, & conſequenter ex ſimilitudine rationis debet recipere extenſionem, ſicuti deducitur ex reſolutionibus Crauetæ, in conſil. 201. num. 12. Bologneti, in l. poſt dotem, numero 231. ff. ſoluto matrimonio, & ibidem Petrus Barboſa, qui multum ad propoſitum noſtrum tradidit nonnulla, & ſic reſoluit numero 47. & 48.

Rurſus, quod in eadem parte declaratiua ſit ipſa pragmatica, probatur ex verbo illo, declaramos, quod ſui natura id proprie ſignificat, & potentius eſt in ea parte, declaratiuam illam legem relinquere, quam ſit mutare verbi eiuſdem vim, verbum aliud, y mandamos, quod licet videatur nouam diſpoſitionem inducere, vt per Beccium, in conſil. 3. num. 46. attamen non repugnat naturæ diſpoſitionis declaratiuæ, ex quo ſtat ſimul cum dicto verbo, declaramos, idque iuxta reſolutiones Crauetæ, in conſil. 286. colum. penultim. Menochij, in conſil. 191. numero 38. libro ſecundo, qui ipſe num. 37. ex ſententia aliorum notauit, quod quando in vna diſpoſitione concurrunt duo verba diuerſæ naturæ, tunc verbum ſignificans actum magis plenum, sed ſe trahit verbum minoris virtutis, & efficaciæ, vt in l. non ſolum, §. 1. ff. de vſucapionib. Tum etiam, quia dum verbum ipſum, declaramos, refertur ad inductionem, & admiſſionem repræſentationis indiſtinctè, & in omni caſu, ſtat, ſtarèque poteſt propriè; dum verò refertur ad id, de quo nouè diſpoſitum eſt, ne ſcilicet repræſentatio excludatur, niſi ob clarum, expreſſum, & literale, ſtabit impropriè: nec nouum eſt in iure, verbum vnum ſtare propriè & impropriè reſpectu diuerſarum perſonarum, aut rerum diuerſarum, vt in l. 2. vbi Gloſſa, & Doctores expreſsè notarunt, & iura quamplurima expendunt, ff. de officio Proconſulis & Legati, l. pater Seuenam, vbi Bartol. ff. de condition. & demonſtration. latè Craueta, in conſ. 258. num. 5. latiùs Tiraquellus, de retracti. lignag. §. 1. gloſſ. 18. num. 22. Menochius, in conſilio 439. num 32. lib. 4. Runius, in conſil. 54. num. 11. lib. 2. Tum denique, quia appoſito dicto verbo, declaramos, & quando lex ſic loquitur, vt declaratiua videatur, non deſinit eſſe declaratiua, non modò ob verbum adiunctum, ſed etiam ſi lex declaratoria vteretur verbo apto ad condendam legem nouam, nec apponeret verbum aliud, ex quo, declaratiuam eam eſſe, deprehendi poſſet, ſic ſanè, at que in fortioribus terminis adnotauit Felin, in dicto cap. vltimo, de conſtitut. num. 4. in fine, vbi refert Gloſſam notabilem in Clementinæ primæ, verbo, cenſemus, de conceſſione præbendæ, & in dubio cenſeri debet lex declaratiua pocius, quam inductiua noui iuris, ſicuti, ſpecificè animaduertit Burgos de Paz, in proœmio legum Tauri, num. 437.

Quod ſit etiam declaratiua dicta Pragmatica, in ipſamet parte, in qua de admittenda repræſentatione indiſtinctè, & omni caſu agit, velit manifeſtè deprehenditur ex verbis ipſis, & modo loquendi, quibus vtitur, quibus ſanè non vteretur, ſed longè diuerſum loquendi modum ſuſciperet, ſi ius nouum in ea induceret, aut adeo apertè non innueret, ex deciſione, & verbis legis Tauri ineſſe id, de quo agit, admiſſione ſcilicet repræſentationis indiſtincta, quam tranſuerſalium quoque reſpectu, & nullo iure radicato, lex ipſa Tauri, 40. admiſerat, virtualiter ſcilicet, ſatis apertè tamen, verbis illis in fauorem tranſuerſalium prolatis; inquit namque Pragmatica ipſa: por la qual declaramos, y mandamos, que en la ſuceſſion de los mayorazgos, vinculos, patronazgos, y anniuerſarios que de aqui adelante ſe hizieren, aſſi por aſcendientes, como por tranſuerſales, ó eſtraños, ſe guarda, lo dispueſto en las dichas leyes de Partida, y Toro, y ſe ſuceda por repreſentacion, aunque los aſcendientes ayan muerto ante de ſuceder en los tales mayorazgos, y aunque la muerte aya ſido antes de la inſtitucion dellos. Sanè, ſi ſe declara, y ſe manda, que ſe guarde lo dispueſto en las dichas leyes, y ſe ſuceda, & c. Clarè ſupponitur, Pragmaticæ conditiores pro certo habuiſſe, dictis legibus ſic diſpoſitum, & etiam his caſibus, in eadem Pragmatica expreſſis, repræſentationem admiſiſſe leges illas, tacitè tamen, & virtualiter, ſed ſatis apertè, aliàs namque non diceret, Se guarde lo diſpueſto, y ſuceda, ſed potius nouum introduceret, provt ſtatim introducit in verſicul. ſine es que el fundador huuiere.

Provt ergo mea fert ſententia, & opinio, credo veriſſimum, Pragmaticam ipſam, maiori ex parte, declaratiuam eſſe iuris in dicta l. Tauri, 40. virtualiter ſatis tamen apertè diſpoſiti, ſed non ita expreſſim deciſi; nam licèt tranſuerſalium reſpectu idem ius obſeruandum, dixerit lex ipſa Tauri, quod indeſcendentibus; non tamen ita expreſsè declarauit illud, En que los aſcendientes ayan muerto antes de ſuceder en los tales mayorazgos: nec etiam illud. aunque la muerte aya ſido antes de la inſtitucion dellos: nec denique alterum, no ſolamente en la ſuceſſione de los mayorazgos a los aſcendientes, ſino tambieu en la ſuceſſion de los mayorazgos a los tranſuerſales, y no ſolo en los tranſuerſales al vltimo poſſeedor, ſino tambien en los que lo fueren del inſtituydor. Hæc quidem, quæ ex deciſione dictæ Taurinæ conſtitutionis ſatis inerant, ſatiſque apertè ex mente, & verbis eiuſdem deducebantur, ſed non ita ſpecificè tradita, expreſſaq́ue ſunt (quia non omnia Legiſlator comprehendere, ſiue exprimere poteſt,) ſic declaratiuè exprimuntur in dicta Pragmatica, vt eadem virtualiter diſpoſita eiſdem in legibus, ſed non ita expreſsè deciſa, innuatur apertè, quod (vt arbitror,) negari non poteſt. Ex parte vero eademmet Pragmatica eſt inductiua noui iuris, quod non modò expreſsè, ſed nec virtualiter, aut tacitè in dicta lege Tauri continebatur, imo totum contrarium apertè, vt pote cum aliud diſpoſitum diceretur, vt repræſentatio ceſſaret, non modo ſi expreſsè diſpoſitum fuiſſet per inſtitutorem maioratus, ſed etiam ſi tacitè per coniecturas, cum expreſſum, & diſpoſitum dicatur, quod ex coniecturis colligitur, vt ſuprà dicebam; id tamen Pragmatica, ipſa emendatur, & nouo introducto, in verſiculo, Sino es que el fundador buuiere, ſtatuitur, repræſentationem non excludi, nec dici poſſe aliud diſpoſitum, niſi id clarum expreſſum, & literale ſit provt ſuprà explanaui, & notaui dicens, de eo dubia fuiſſe principaliter, & ſuper eo ius nouum ibidem introductum, provt apparet expreſsè ex verbis eiuſdem Pragmaticæ. Ex quo etiam non leue argumentum deducitur ad probandum, eadem in parte, in qua de inducenda, admittendaque repræſentatione indiſtinctè agitur, declaratiuam fuiſſe ipſammet Pragmatica, ponderando id, provt antea ponderaui n. 87.

Quod ſi dixeris, pragmaticam ipſam, poſito quod in ea parte declaratiua, ſit nec ius nouum contineat, ad præterita negotia, ſiue maioratus antea inſtitutos, trahi vllo pacto non poſſe, vtpote cum adiecta fuerint verba illa, ſæpe relata, Que en los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren. quæ eam interpretationem excludere videntur; idque vel eo magis, quod etiam lex, ſeu conſtitutio poſſit eſſe declaratiua, ſeu confirmatiua, & nihilominus non trahi ad negotia præterita, ſed futuris tantum prouidere; vt in terminis noſtris, quando Legiſlator metipſe aliter expreſſiſſet, atque prouidiſſet in eadem lege, ſeu conſtitutione; eruditè, atque vtiliter ex communi Scribentium ſententia tradidit Felinus, in dicto capite vltimo, de conſtitutione, numero 5. in hæc verba: Hanc fallentiam limita quatuor modis, primo, niſi in lege declaratoria eſſent appoſita verba, per quæ apparet, mentem Authoris non fuiſſe, comprehendere præterita. Exemplum patet in capit. finali, de ſponſa duor. & in cap. primo, de poſtulat. Prælat. in 6. &c. Idem Felin. num. 15. vbi ſcribit, Fallit nouo regula huius Decretalis in conſtitutione confirmante, quia trahitur ad præterea, idque ſecundum Authores, ibi relatos, intellige, ſi conſtitutio vtitur verbis, quæ poſſunt importare præteritum tempus, aliàs non, ſecundùm Bartolum, &c. Et id ipſum, quod ſcilicet lex declaratoria licet regulariter trahatur ad præterita, id tamen non procedat, quando ipſa lex expreſsè ad futura ſe refert, tenuerunt Butrius in eod. cap. finali, ſub num. 15. verſ. inſi ſtatutum. Et ibi Imola, num. 12. verſic. nam primo dicit. Et Barbatia, n. 39. verſ. nam primo. Rota Romana, deciſione 142. num. 4. p. 2. diuerſ. nouiſ. impreſſ. Ioan. Vincent. Honded. in conſilio 14. num. 39. lib. 2. & nullo ex his relato, idem obſeruauit Morla, emporij 1. parte, titulo de legibus, quæſt. 6. n. 13. fol. 25.

Non inquam obſtat, ſi ita dixeris, quoniam reſpondetur concludenter & verè prædicta, Que en los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren, referri ad id, de quo principaliter dubia occurrebant quotidie, & ſuper quo ius nouum in Pragmatica introducitur, ad exceptionem ſcilicet regulæ, excluſionem inquam repæſentationis eo prætextu, quod aliud diſpoſitum fuerit ab inſtitutore maioratus, vt non aliud videatur, nec dici poſſit diſpoſitum, niſi clarum, expreſſum, & literale appareat, legique poſſit, atque ita ad correctionem, nouique iuris introductionem, ſuper eo, ſuper quo quotidie lites, controuerſiæque excitabantur, & aliud diſpoſitum contendebat, qui ſolis coniecturis, & præſumptionibus ſe iuuare poterat, non verò literali, & expreſſo, provt nunc requiritur. Non autem referuntur eadem verba ad regulam, hoc eſt repræſentationis admiſſionem indiſtinctam, quam ineſſe antea ex lege Tauri, ipſaq́ue Taurina diſpoſitione ſic diſpoſitum, Pragmatica ipſa adeò clarè innuit.

Sed ſi durum adhuc tibi videatur, quod proculdubio verum reputo & adhuc inſtes, verba eadem, ad vtrumque, ſiue ad omnia in Pragmatica ſtatuta referenda, illaq́ue in principio appoſita, æqualiter regulam, & admiſſionem repræſentationis indiſtinctam, ſicut regulæ exceptionem, excluſionem ſcilicet comprehendere, ex his, quæ Bartol. & Doctores tradiderunt communiter, in l. tertia, §. filius intermedias, ff. de liberis & poſthumis, & alio capit. huiuſce tractus, longa ſerie explicatur. Facile eſt reſpondere, conſtituendo, negari non poſſe, quin ſi ea in parte Pragmatica metipſa declaratoria eſt eius iuris. quod antea lege Tauri diſpoſitum erat virtualiter, ſatis tamen apertè; neceſſariò & præcisè ipſam trahi debere ad præterita, ſi non in vim legis, ſaltem in vim rationis; repugnaret namque ipſius, ſi cum ſit declaratoria, ad præterita, ſaltem in vim rationis non traheretur, nec poteſt eſſe declaratiua, quin trahatur, ſi non in vim legis, quia lex ipſa, aut Pragmatica futuris proudet, ſaltem in vim rationis; quod in hunc ſenſum. egregiè admodum, & ſubtiliter tentauit, atque tradidit Decius, in eodem capit. finali, de conſtitution. ſub numero decimotertio: is namque Author, cum antea retuliſſet ſententiam communem, quod lex declaratoria non trahitur ad præterita, quando ſe refert ad futura, quia tunc de mente Legislatoris conſtare videtur, quod noluit præterita comprehendere; ſubdit in hunc modum, & multum ad propoſitum noſtrum, Sed tamen conſiderandum eſt, quia ſi conſtitutio propriè & ſimpliciter declaratoria ſit, provt iſti loquuntur, ex quadam neceſitate videtur, quod ad præterita referatur, aliàs reſultaret quædam perplexitas, & repugnantia, quod eſſet conſtitutio declaratoria, & non haberet locum in præteritis per ſupradicta, &c. Et id ipſum clarè voluit Felinus, ibidem, num. 8. vt ſcilicet conſtitutio declaratoria, etiamſi ſe referat ad futura, ad præterita trahatur ex vi, & identitate rationis, & dumtaxat non extenditur reſpectu pœnæ, provt latius ibi, & per Burſatum in conſ. 214. n. 17. & 18. Barboſam, in dicta l. poſt dotem, n. 48. & 48. ff. ſolut. matrim.

Quod ſi & vltra progrediaris, & adeò inſtes, vt adhuc duo firmiter contendas, primum, verba relata dictæ Pragmaticæ, Que en la ſucceſſion de los mayorazgos que de aqui adelante ſe hizieren. Ad vtrumque, & omnia referri, quæ in eadem Pragmatica continentur; inſuper & Pragmaticam ipſam etiam reſpectu repræſentationis, quam indiſtinctè admittit, dici debere potius inductiuam noui iuris, quàm declaratiuam, ex eo quod addidit aliqua, ſiue magis ſpecifice expreſſit, quàm in eadem l. Tauri, 40. continerentur, ac proinde ius nouum continere videatur; iuxta ea quæ aliis Authoribus cumulauit Felinus. in eodem capit. finali, de conſtitution. numero 8. ſi ita inquam inſtes, licet in vno & altero verè inſtare non poſſis, nec permittant verba, adeo præciſa eiuſdem Pragmaticæ (quod negari vllo pacto non poteſt,) adhuc id ipſum, quod contendimus, obtinere neceſſario debebit, & quæcunque ad materiam repræſentationis, (admittendæ ſcilicet,) attinent, ita ſuper præteritis, ſicut ſuper futuris obſeruanda erunt; id autem vt demonſtretur.

Septimò deinde & principaliter obſeruandum erit, quod ſi in dicta Pragmatica non fuiſſent adiecta verba prædicta, Que en la ſucceſſion de los mayorazogos que de aqui adelante ſe hizierem. ſed ſimpliciter loqueretur, quamplurima expendi poſſent fundamenta, & Doctorum authoritates, atque diureſæ cumulari doctrinæ, vt probaretur, dictæ Pragmaticæ conſtitutionem trahi debere, vel non ad præterita, & maioratus antea inſtitutos, & quidem pro vna & altera parte egregiè admodùm articulus exornaretur, inquirendo principaliter; Lex ſcilicet noua, quanod trahatur ad actus habentes originem à præterito, ad eos inquam, qui ante conditam legem nouam facti fuere de præterito, quorum tamen perfectio, & complementum pendet à facto futuro; vt in primogeniis, vinculis, & fideicommiſſis perpetuis, quæ ante Pragmaticam ipſam inſtituta fuere; & ſic habent originem de præterito, attamen caſus deferendæ, ſeu delatæ ſucceſſionis eſt de futuro, quia poſt eam promulgatam euenit. Tunc namque dubitatur, an attendatur lex, ſeu ſtatutum, quod tempore factæ diſpoſitionis viget; an verò illud, quod tempore perfectionis, & euenientis caſus ſucceſſionis, iam nouè editum fuerit? Et quæſtio proculdubio perplexa, & difficilis admodum viſa eſt omnibus Interpretibus communiter, cum hinc inde ſint rationes, argumenta, & Doctorum authoritates, quæ & vnam & alteram opinionem validè tuentur; ſicuti adnotauit Menochius, in conſ. 240. ante num. 1. lib. 3. qui ipſe ex profeſſo, & egregiè quidem articulum explicat per totum illud conſil. Et vide etiam in conſil. 461. ex num. 32. verſiculo, non obstat 3. lib. 5. explicant etiam longa ſerie Socinus iunior, in conſil. 21. per totum, lib. 1. Hieronymus Gabriel, in conſil. 16. per totum, lib. 2. Ioſeph. de Ruſticis, in tractat. an, & quando liber. in condit. poſi. cenſean. vocati, lib. 6. c. 8. Sfort. Odd. in conſil. 14. ex num. 25. cum ſeq. Rolandus, de lucro dotis, quæſt. 93. per totam. Hippolyt. Riminald. in conſ. 391. per totum, lib. 4. Ioan. Vincent, Hondedeus, in conſil. 14. vbi vide omnino ex num. 18. vſque ad num. 53. lib. 2. Petrus Surdus, in conſil. 553. ex n. 1. vſque ad num. 7. lib. 4. Burſatus, in conſil. 214. n. 21. & 22. lib. 2. Poſſem itaque ex his Authoribus, pro hac parte quamplurima deducere fundamenta, quæ ſciens conſulto q́ue prætermitto. Conceſſo autem abſque veritatis præiudicio, vt dixi, quod dicta Pragmatica in eadem parte, in qua repræſentationem admittit indiſtinctè, non ſit merè declaratoria eius iuris, quod iam antea ex deciſione legis Tauri inerat, ſatiſque apertè diſpoſitum erat, atque ita præciſa & neceſſaria ratione ad præterita negotia, maioratuſque antea inſtitutos, trahi debeat, ſicuti ex Decio antea obſeruaui. Poſito etiam abſque eodem præiudicio, quod verba ipſa, Que de aqui adelante ſe hizieren, ad regulam generalem admiſſionis repræſentationis. ſicut ad exceptionem referantur, quod eſſet reſpondere, atque nouum ius introducere ſuper eo, ſuper quo non dicit Pragmatica dubia fuiſſe, cum ad exceptionem: Saluo ſi otra coſa estuuiere dispueſta, dubia ipſa reſtinmerit. Admiſſis inquam his duobus; adhuc contendimus, & verum putuimus, Pragmaticam ipſam ita practicandam, accipiendamq́ue reſpectu eorum primogeniorum, quæ ante eam conditam inſtituta fuerint, quorum ſucceſſio deferatur, ſicut in his, quæ poſtmodum inſtituta fuerint, atque ita trahi debere ſaltem in vim rationis ad præterita, quando in vim legis non admittas.

Aſſumptum autem hoc probatur inprimis, quoniam hæc pars, quæ præteritorum etiam negotiorum reſpectu, ſiue eorum maioratuum, qui ante Pragmaticam inſtituti fuere, repræſentationi fauet, non habebit, nec habere poteſt hodie minorem vim aut authoritatem, & præſtantiam, quam & habebat & haberet, ſi Pragmatica ipſa condita non fuiſſet, imo multo maiorem, fortiorem, & præstantiorem, vt pote, cum rationibus, & fundamentis, quæ hinc inde ponderabantur, maturè perpenſis, & præ oculis habitis, viri iidem præſtantiſſimi, atque eruditiſſimi, qui confectioni Pragmaticæ adfuerunt, eam ſententiam magis probauerint, & amplexi fuerint, quæ repræſentationem indiſtinctè admiſit, etiam inter tranſuerſales: non habita conſideratione iuris, numquam radicati, aut maioratus etiam nondum inſtituit. Quod nullatenus facerent, ſi eo tempore, quo de conficienda eadem Pragmatica agebatur, & de veritate opinionum conferebatur, hanc ipſam opinionem veriorem eſſe, non habuiſſent pro certo, ac de mente dictæ Taurinæ legis ineſſe, ſatis apertè ſupponerent. Cum ergo ante promulgatam Pragmaticam metipſam, eadem pars, quæ repræſentationi fauebat, non modo adeo probabilis, atque ex mente, & intentione dictæ l. Tauri, 40. procedens, videtur, ſed etiam probabilior, & quæ aſſiduè recipiebatur inter tranſuerſales quoque, & nullo iure radicato in perſona eius, qui repræſentatur; ſicuti latè oſtendi, atque comprobaui, dicto c. 19. ex n. 172. vſque ad n. 214. Pragmatica eadem condita, non alterabitur, nec vires eius diminuentur vllo modo, vt ei quouis pacto detrahatur, quæ ſi nulla lex noua, ſeu conſtitutio facta fuiſset, obtineret, ſed potius certa magis reddetur, & eius probabilitas, vis, & authoritas augebitur, vt quoad præterita idem ius ſeruetur, cum eorundem præteritorum reſpectu lex contraria non reneriatur. ſed potius Taurina illa conſtitutio, quæ tranſuerſalibus ita fortiter, atque expreſsè fauet, vt vides; aliàs ſi minoris authoritatis ea opinio remaneret hodie ad deciſionem præteritorum, condita dicta Pragmatica, ſequeretur maximum abſurdum, quod ſcilicet inducta ad vnum effectum, ad remouenda ſcilicet dubia, & declarando, quid ex lege Tauri ineſſet, atque ad augendam vim, & authoritatem eius opinionis, quæ pro tranſuerſalibus, & repræſentatione aderat; diminutionem, admodum damnoſam inducerent, ſi eo modo præterita decidi non deberent, quo aſſidue magis decidebantur, atque ita eadem pars non præualeret, quæ ante conditam eandem Pragmaticam obtineret, idque contra regulam textus, in l. legata inutiliter, ff. de adimendis legatis, cum vulgatis, de quibus plena manu, huiuſce tractatus alio capite agitur; atque ita vt ceſſet prædictum abſurdum augeaturque potius, quàm diminuatur vis, & authoritas eiuſdem opinionis, ſic ſeruandum, atque dicendum eſt, provt contendendo, & negotia præterita non reddentur duriora, quàm ſi lex noua edita non fuiſſet, ad quod conducit mirabilis, & egregia in ipſis terminis noſtris obſeruatio Croti in l. omnes populi, n. 79. de iuſtit. & iure, vbi dixit, legem nouam attendendam non eſſe, vt ipſa porrigatur, vel non, ad actus præteritos, vel vt ſecundum eam illi determinentur, quando actus præteriti redderentur duriores, ſi noua lex attenderetur, aut qualitas de præterito minueretur; & Croti mentionem fecit Hippol. Riminald. in conſil. 391. n. 32. lib. 4.

Præterea & pro eadem parte facit, quòd quamuis exemplis iudicandum non ſit, ſed legibus, l. Imperatores, ff. de priuilegiis creditorum, l. nemo, C. de ſentent. & interlocut. omnium iudi. l. rem non nouam, C. de iudiciis, & cum multis exornauit Franciſcus Viuius, deciſion. 91. 1. parte, Thuſcus, tom. 3. littera E. concl. 549. & latius comprobatur infrà hoc eodem tractatu, capite 89. num. 98. Attamen exemplo Principis, in dicta Pragmatica ſic decidentis, & dicentis, quod ſeruetur diſpoſitum in l. Tauri, 40. iudicandum eſſe, etiam circa præterita, ſaltem in vim rationis, authoritatis, & exempli, & exemplum Principis, eam opinionem, quæ repræſentationi fauebat, indiſtinctè recipientis, & in vim legis ſeruari iubentis, plurimum mouere debere, deducitur ex textu, in capit. in cauſis, de re iudicat. & notarunt Felinus, i rubrica, de reſcriptis, vbi Decius, in principio. Socinus, regul. 225. in prima fallentia, Surdus, in conſil. 554. num. 53. lib. 4. quam etiam vide in conſ. 403. num. 83. & 84. lib. 3. Item data omnimoda ſimilitudine, exemplis, & deciſione cauſarum iudicandum eſſe, latius comprobatur infrà, cap. 89. dicto num. 98. Sanè inter negotia præterita & futura, quoad ſpeciem caſus, qualitates etiam, & circunſtantias, omnimoda dabitur ſimilitudo, nec in aliquo differentia conſtitui poterit, cum de repræſentatione inducenda tractetur, atque ita multum iuuabit, ſæpè iudicatum fuiſſe in aliis cauſis eodem modo, quo Pragmatica diſponit; iura etenim multùm detulerunt ſemper in ſimilibus cauſarum deciſionibus, ex dicto capit. i cauſis, verſiculo, cum in ſimilibus, l. ſilius, ff. ad l. Cornel. de falſis, l. nam Imperator, ff. de legibus, & cum Cæpola. Ægidio, Afflictis, Franchis, Gama, Oſaſco, Pat. Ludouic. Molin. Theſauro, Barboſa, & Cabedo, adnotaui, & comprobaui infrà, dicto cap. 89. num. 97. & quidem ſi futura tantum velis Regia hac pragmatica definiri, & in ea introductum ſeruari debet reſpectu repræſentationis, quam indiſtinctè admittit; vis erit proculdubio, vt præterita lege aliqua, aliquove iure definias; quo autem congruentiùs ac meliùs definiri poterunt, quàm deciſione, & diſpoſitione dictæ l. 40. Tauri, qua ſic ineſſe, & diſpoſitum fuiſſe, Pragmatica eadem exprimit: Aut interpretatione, & deciſione cauſarum ſimilium, aut vi & exemplo Pragmaticæ ipſius, quæ dum repæſentationi fauet adeo indiſtinctè, pro certo ſupponit, eam pattem pro veriori habuiſſe, temerarium namque videretur in conflictu opinionum hanc ipſam partem, quam Pragmatica amplectitur; deſerere, atque ex contraria iudicare, & caſus occurrentes definire. In vim ergo rationeis, exempli, & authoritatis vſque adeo ad præterita quoque negotia Pragmatica eadem vrget, vt abſque maximo periculo, aliter non poſſint præterita ipſa negotia definiti, cùm non ſit lex alia, quâ in contrarium, ſicque vt repræſentatio excludi debet tranſuerſalium reſpectu, adduci poſſimus; pro eiſdem autem, & repræſentatione admittenda, ita fortiter vrgeat prædicta l. Tauri, & eam vrgere atque ita diſponere, ipſamet Pragmatica dixerit.

