Cæterùm quatenus Ferdin Vaſq. Menchaca, de ſucceſſionum creatione §. 17. num. 55. & 57. D. Anton. Meneſ. de Padilla, in l. eam quam, num. 83. C. de fideicommiſſis, adnotarunt ſufficere poſt eandem legem Regiam primam, quod teſtator quomodocumque poterit, quoad hæredis inſtitutionem mentem ſuam ſignificet, nec vitiari actum inſtitutionis, etſiminus ſolemniter fiat, cum teſtator non teneatur iam ex ipſamet lege hæredem inſtituere; animaduertendum erit, id rectè procedere poſſe, intelligendo in terminis Gloſſæ eiuſdem l. iubemus, prout Azeuedus eos intelligit, atque omni ſuspiſcione fraudis ceſſante; item quod apertè conſtet de voluntate teſtatoris: alioquin namque id ipſum poſt legem illam Regiam obſeruari deberet, quod iure communi ſeruari, compertum eſt, & ſuprà, diximus; nec ſolo, nutu induci poſſet hæredis inſtitutio, vt ſuprà, quoque probauimus. Non autem valet de iure conſequentia illa, Teſtator non tenetur hæredem inſtituere ex lege illa, ergo ſi inſtituat minus ſolemniter, actus non vitiatur: Nam etſi verum ſit, quod ſi quis inſtituitur minus ſolemniter, actus teſtamenti non vitiatur, quia effectum ſortiuntur, & valent omnia in eo diſpoſita, etſi nullus hæres inſtitutus fuerit, vel inſtitutus repudiauerit: & ſic ſi minus ſolemniter quis inſtituatur, quia perinde eſt, ac ſi nullus inſtitutus fuiſſet, & ſuccedunt ij, qui de iure ſuccedere debent, non tamen ideo deſinit vitiari actus inſtitutionis quoad ipſum inſtitutum, ſi ſuſpectus ſit actus inſtitutionis, aut minus ſolemniter quam deberet fiat; ide namque lege illa non introducitur, ſed quod nunc diximus, quod præfati Authores non ita aſſequuntur.

CAPVT XXVIII.

Teſtator, an, & quando præſumator ſanæ mentis fuiſſe, vel non, cum teſtamentum condidit; & de ſignis, & coniecturis, atque præſumptionibus, ex quibus, dementia, inſana mens, & furor detegi, ac interpretatio fieri valeat in hac materia iuridicè. Rurſus, teſtes ad probandum furorem, vel dementiam inducti, quo pacto deponere debeant, & quibus maior ſit adhibenda fides; an his, qui de furore, an verò eis, qui de ſana mente deponunt: Notario quoque an credendum, atteſtanti in principio teſtamenti, teſtatorem eſſe ſanæ mentis. Denique, ſemel furioſus, vel aliter conſtitutus extra ſanam mentem, habens etiam dilucida interualla, an præſumatur poſtea ſemper talis, & ſic actus ab huiuſmodi geſtus, vtrùm furoris, an dilucidi interualli tempore factus præſumatur, vt valeat, vel non: breuis equidem, & diſtincta, atque vtilis reſolutio, & explanatio. Vbi & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu occurrenti, definitiones, ſeu deciſiones tres proponuntur.

SVMMARIVM.

- 1 Author reddit rationem, ob quam ſcientur, & conſultò prætermittit permulta, quæ ad explicationem, & tractatum materiæ huiuſce capitis pertinent, & aliquando ab eo diligenter elaborata, atque etiam ſcriptis commendata fuerunt.
- 2 Furoris, aut dementiæ, vel ſanæ mentis teſtatoris præſumptionum, ſignorum, & coniecturarum, atque probationis materiam explicaſſe Authores permultos, qui commemorantur hoc numero.
- 3 Ac inter eos Iacobus Menochius, Cardinalis Franciſcus Mantica, Hippolyt. Riminald. Petrus Surdus, & Ioſeph. Maſcard. magis commendantur.
- 4 Furioſus teſtari non poteſt, quia quicquid agit ignorat, & caret iudicio, & ratione.
- 5 Similiter nec fatuus, nec demens, nec ſtultus, nec phreneticus, nec mente captus, nec ebrius, nec ſimiles aliæ perſonæ, quæ habent intellectum, & memoriam læſam, & non cognoſcunt, ideoque teſtari non poſſunt.
- 6 Contractus à furioſo geſti non valent, nec tenent.
- 7 Furioſus ſicut non poteſt contrahere matrimonium, ita neque ingredi religionem, & matrimonium ſpirituale contrahere.
- 8 Profeſſio facta à furioſo, eſt nulla, nec obligat. Dummodò probetur furor tempore profeſſionis.
- 9 Furioſas caret ſenſu, & intellectu, & ideò nullum actum gerere poteſt, in quo conſenſus requiritur.
- 10 Teſtamentum à furioſo conditum, etiam ad pias cauſas non valet.
- 11 Furioſus à demente, vel mente capto qualiter differat. Et quis propriè furioſus, quis etiam propriè mente captus dicatur.
- 12 Furioſus, demens, & mente captus æquiparantur quoad inualiditatem geſtorum, & num. ſeq.
- 13 Sicque argumentum valet de furore ad dementiam, & quod de vno dicitur, habet locum in alio.
- 14 Et vt plurimum à pari procedunt.
- 15 Teſtamentum à furioſo factum, nequaquam valere, etiam ſi rectè, & prudenter conditum appareret. Quia fortuito potius, & à caſu, quam à iudicio rationis, & conſenſu, liberáque voluntate prouenire videtur; & numeris ſeqq.
- 16 Et de facilè contingit, furioſum, & dementem dicere, & facere aliqua conuenientia homini ſanæ mentis, ſed quòd non perſeuerat in multis verbis, & factis continuis.
- 17 Indéque temperandam, ac explicandam generalem illam Ioannis Vincentij Hondedei, poſt alios multos Authores obſeruationem, in conſ. 78. n. 60. & 61. lib. 2. Videlicèt mentem ſanam furioſi probari ex ſola prudentia, ac ſana dispoſitione teſtamentaria. Similiter, teſtamentum furioſi valere, ſi rectè fuit teſtatus eo modo, quo teſtatus fuiſſet homo ſanæ mentis. Cum verè in furioſo ſola prudentia, ac ſana dispoſitio teſtamentaria, vel quod eo modo teſtatus ſit, quo teſtatus fuiſſet homo ſanæ mentis, non ſufficiat. Niſi poſitiuè probaretur eo tempore ſana mens per teſtes, vt ſuprà dicitur. Vel temporis interuallum cum ea circunſtantia, & aliis id efficeret, vt ſuprà quoque dictum eſt, & latiùs infrà de temporis interuallo, aut interuallis dilucidis.
- 18 Ioannis Vincentij Hondedei, in loco relato ſuprà, explicatio quædam, quæ etiam difficultatem continet, vt hic adnotatur.
- 19 Teſtamentum à furioſo conditum ante furorem, validum eſſe. Nec illum perimere iam ante rectè geſtum negotium.
- 20 Furorem in dubio non præſumi, ſed potius ſanam mentem: ſicque teſtatorem ſanæ potius, quam inſanæ mentis præſumendum in dubio, vt valeat, & ſuſtineatur eius testamentum.
- 21 Quia hæc præſumptio ſanæ mentis, propria ipſius naturæ præſumptio eſt, vt ſcilicet ſenſus, & ratio naturalis in quolibet homine præſumatur. Nam naturale eſt, quem eſſe mentis compotem, ſed eſſe furioſum, & inſanum, accidentale eſt.
- 22 Et ideò furioſum qui dixerit aliquem, id probare debet.
- 23 Furoris tempus probari debet ab eo, qui actum ex furore impugnat.
- 24 Teſtibus deponentibus de ſana mente, magis creditur, quàm deponentibus de furore, & de ratione.
- 25 Etiamſi de ſana mente duo tantum, de inſania verò, aut furore mille deponerent.
- 26 Articuli quo pacto ſint formandi ad probandum, quem eſſe furore captum: & contra ad furoris qualitatem ſubmouendam; remiſſiuè.
- 27 Teſtes ad probandum furorem inducti, quales debeant eſſe, & qualiter deponere debeant, vt concludenter probent, quem fuiſſe, vel non fuiſſe furioſum; remiſſiuè.
- 28 Teſtes deponentes de furore, tenentur cauſam, & rationem ſui dicti reddere, etiam non interrogati.
- 29 Et talem, quæ concludat furorem ipſum.
- 30 Teſtes deponentes aliquem eſſe furioſum, vel non ſanæ mentis, præferuntur teſtibus deponentibus de ſana mente, quando meliorem rationem aſſignant, & veriſimiliora deponunt.
- 31 Etiam quando teſtes vicini, conſanguinei, aut Medici deponerent de furore per veras cauſas ſignificantes furorem, quia illis credendum magis eſſet.
- 32 Vel ſi cum eis concurrunt alia, vel aliqui teſtes, aut ſcripturæ partis aduerſæ.
- 33 Aut magis in ſpecie deponunt.
- 34 Prout melius Iudex arbitratus fuerit, qui inter contrarias opiniones, aut probationes furoris, & ſanæ mentis definire debebit, quæ probatio præualeat ex veriſimiliori ratione.
- 34 Furioſum quem eſſe, probatu difficilè eſſe, nec ideò poſſe directò probari, quod furor in intelligentia conſiſtat, nec ſenſu teſtis percipi queat.
- 35 Quapropter, furioſum eſſe, vel fuiſſe aliquem tempore conditi teſtamenti, coniecturis, ſeu ſignis, & præſumptionibus, quæ furorem, ſeu dementiam inferunt, probandum eſt.
- 36 Furoris, ſeu dementiæ, vel non ſanæ mentis ſigna quamplurima, remiſſiuè.
- 37 In furoris, ſeu dementiæ probatione leuiores probationes admitti.
- 38 Teſtes etiam ſingulares admittuntur.
- 39 Teſtes deponentes de credulitate, & iudicio, ad probandum furorem admittuntur.
- 40 Teſtis deponens de furore, probat, ſi dicat ſe vidiſſe, & quomodò id intelligatur.
- 41 Notario non creditur aſſerenti aliquem eſſe ſanæ mentis.
- 42 Et an aliquando credi poſſit, ſiue an fides Notarij adminiculetur; prout alij contendunt.
- 43 Furioſum in dubio quem non præſumi, regulam illam, ſupra traditam, tunc demum procedere quando non conſtat; cum de quo quæritur, prius fuiſſe non ſanæ mentis, ſiue furore agitatum fuiſſe.
- 44 Furioſum, vel dementem eum ſemper præſumi, quem conſtat furore, dementia, vel inſania affectum fuiſſe. Et conſequenter, teſtamentum ab eo factum, validum non eſſe, niſi ſpecificè, & dilucidè conſtaret, tempore facti teſtamenti ſanæ mentis eum fuiſſe, ac furorem ceſſaſſe, & numeris ſeqq.
- 45 Vbi Caſtrenſis reſolutio ex ſententia Iacobi Menochij rectè improbatur, vt hic adnotatur. Et quamplurimorum aliorum Authorum reſolutiones conformes adducuntur.
- 46 Declaratur etiam reſolutio eadem, vt procedat, quando iam eſſet probatum, eum de quo agitur, per tempus aliquod continuum, atque ita aliquot annos, vel menſes, continuóve furore, aut dementia agitatum. Secus autem ſi probaretur, feciſſe aliquos tantum actus ſtultitiæ, vel furoris, nam tunc non præſumeretur ſtultus, vel furioſus.
- 47 Probato autem continuo furore, teſtamentum non valeret, etiam ſi rectè & prudenter teſtatus fuiſſet. Idque ob rationem aſſignatam ſuprà, num. 15. & ſeq.
- 48 Furioſum aliquem fuiſſe, ſi conſtet, ſed tamen habere eum dilucida interualla, & dubitetur, an actus ab ipſo geſtus, tempore furoris, vel interualli geſtus fuerit, in dubio præſumitur geſtus tempore furoris; & qui dicit fuiſſe geſtum tempore dilucidi interualli, probare id debet. Nec creditur Notario contrarium aſſerenti, vt ſuprà, num. 41.
- 49 Niſi actus à furioſo, vel demente geſtus, ita benè geſtus, vt ſignificet, atque oſtendat non eſſe actum furioſi, vel dementis, ſed potiùs ſanæ mentis.
- 50 Et idem eſſe è contrario, vt hic obſeruatur.
- 51 Indéque infertur, Caſtrenſis ſententiam iuxta hanc declarationem poſſe ſuſtineri, vt Menochius animaduerit.
- 52 Cui poſt alios multos Authores conuenit Burgos de Paze, & alij citati hoc num.
- 53 Conuenit etiam, & contrarias in hoc Doctorum ſententias proponit Cardinalis Thuſcus, vt hic adnotatur. Vbi & de ſententia eorum, qui cum teſtamentum longo tempore poſt furorem fiat ab eo, qui habuit dilucida interualla, præſumi factum ſana mente, aſſeuerarunt.
- 54 Ac denique Senatus Regij Hispalenſis in caſu huiuſce materiæ, definitio, ſeu deciſio proponitur.

PRo dilucida, breui tamen, atque diſtincta huiuſce Captis explicatione, quæ vtilem, & quotidianam continet materiam, an inquam, & quando teſtator præſumatur ſanæ mentis fuiſſe, vel non, cùm teſtamentum condidit; & de ſignis, & de coniecturis, atque præſumptionibus, ex quibus ſana mens, vel furor præſumatur, nec ne; & quemadmodum interpretatio fieri, atque coniectura deduci valeat in hoc, quo verſamur, tractatu; obſeruandum erit inprimis, me ſcienter, atque conſultò prætermiſſurum permulta, quæ ad ipſummet inſtitutum pertinent, & aliquando à me diligenter elaborata, atque etiam ſcriptis commendata fuêre. Idque vel eò me decreuiſſe, quòd de eadem materia infiniti ferè iuris Interpretes ſcripſerint latiſſimè multis in locis. Ex Recentioribus autem quamplures, ſed nonnulli præcipuè explanauerit abſolutè, vt mox ſubiiciam. Ego tamen (vt moris habeo) ſequentes originaliter prælegi, & prælegendos admoneo ab eo, qui plenum tractatum iſtius diſceptationis conficere vellet.

- Doctores inquam omnes communiter, in l. furioſum, C. qui teſtamenta facere poſſ. vbi Bartol. Baldus, Albericus, Caſtrenſis, Alexander, & maximè Iaſon, Decius, Corneus, Pontanus, Sichardus.
- Doctores etiam communiter, in cap. vltimo, de ſucceſſionibus ab inteſtato.
- Aretinus, in l. 2. ff. de teſtamentis.
- Albanus ad Bartolum, in dicta l. furioſum.
- Idem Alexander, in conſ. 141. lib. 1. & in conſ. 85. cum ſeq. lib. 2. & in conſ. 147. lib. 7. & in conſ. 93. ex num. 18. lib. 5.
- Socinus ſenior, in conſ. 42. vbi notabiliter in hac materia, lib. 1.
- Stephan. Bertrand. in conſ. 48. vbi eleganter loquitur, lib. 1.
- Philipp. Dec. in conſ. 448. per totum.
- Anchar. in conſ. 1.
- Angel. in conſ. 135.
- Philippus Corneus, in conſ. 173. & in conſil. 219. lib. 1. & in conſ. 22. lib. 4. & in conſil. 69. lib. 1.
- Carol. Ruin. in conſ. 67. lib. 1.
- Zarabell. in conſ. 56.
- Alexand. de Neu. in conſ. 37.
- Fulgoſ. in conſ. 212.
- Nicolaus Boërius, deciſ. 23. vbi latè in hac materia.
- Barbatia, in conſilio 59. vbi vide omninò, libro 2.
- Afflictis, deciſ. 143.
- Hippol. ſingulari 380.
- Lapus, allegat. 26. per totam.
- Corſetus, in ſingularibus, in verbo, teſtamentum.
- Pet. Paul. Pariſ. (qui latè, atque vtiliter in propoſito) in conſ. 87. & 88. lib. 3.
- Alciatus, de præſumpt. regula 1. præſumpt. 38.
- Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, adiectæ impuberi, ex num. 67. cum ſeq.
- Marc. Anton. Bauer. in §. item furioſi. vbi etiam Antonius Pichardus, Inſt. quibus non eſt permiſſum fac. teſtam.
- Roder. Suar. allegatione 1. per totam, vbi vide omninò.
- Bernard. Diaz, regula 306.
- Curtius iunior, in conſil. 304. num. 83. & ſeq. lib. 3.
- Franciſc. Viu. commun. opinion. lib. 1. verbo, Notarius.
- Menchaca, de ſucceſſionum progreſſu, lib. 1. §. primo, num. 54. & ſeq. & num. 87. & ſeq.
- Marſil. in ſingulari 451.
- Thom. Grammaticus, in conſilio 10. in criminalibus, & deciſione 38. 73. & 74. vbi vide omninò.
- Iacob. Mandell. de Alb. in conſ. 414.
- Corſet. in ſingul. 368. per totum.
- Durand. de arte teſtandi, tit. 1. cautela 6.
- Michaël Graſ. receptdrum ſententiarum, §. teſtamentum, quæſt. 21.
- Burg. de Paz, in conſ. 6. ex n. 3. & in conſ. 10. ex n. 4. vſque ad numerum 14.
- Didac. Couarruu. de ſponſalibus, ſecunda parte, cap. 2. §. 6.
- Aluar. de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 1. num. 4.
- Tiberius Decianus, in conſ. 127. ex num. 30. cum ſeq. lib. 3.
- Ioſephus Ludouicus, videndus omninò deciſ. 1. per totam.
- Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, numero 6. 7. & 8.
- Gerard. Mazol. conſ. 57. n. 22. & ſeq.
- Proſper. Farin. nouiſſimar. Rot. Rom. deciſ. 384. par. 1. tom. 1. fol. 500.
- Rot. Romana, inter deciſiones diuerſorum, par. 2. deciſ. 107.
- Hieron. Magon. deciſ. 97. per totam.
- Marc. Anton. Eugen. in conſ. 79. lib. 1.
- Nicolaus Reuſnerius, lib. 1. deciſ. 8. ex num. 43. cum ſeq.
- Simon de Prætis, de interpret. vltimar. voluntat. lib. 1. interpret. 1. dub. 1. ſolut. 4. ex num. 13. cum ſeq. vſque ad num. 23. fol. 137.
- Petrus Roicius, deciſione letuanica prima, & ſecunda.
- Ioannes Cephalus, in conſilio 546. ex num. 49. num. ſeq. lib. 4. & in conſ. 753. num. 27. & ſeq. lib. 5.
- Franciſcus Viuius, deciſione 377. lib. 35.
- Alexander Raudenſis, de Analogis, lib. 1. cap. 30. ex num. 143. vſque ad num. 159.
- Rota Romana, in deciſ. 129. & 577. in nouiſſimè editis, prima parte.
- Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro 2. cap. 9. ex num. 27. cum ſeq.
- Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione prima, num. 112. per totum.
- Ioannes Dauth. in commentariis de teſtamentis, titulo, qui teſtamenta facere poſſunt, num. 217.
- Sfortia Oddi, in conſilio 93. lib. 1.
- Vrſillus, in addit. ad Afflictum, deciſione 365.
- Latiſſimè Farinacius, fragment. criminal. 1. parte, ex folio 150. vbi vide.
- Gratianus, in regula 214.
- Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecun da parte, cap. 4. ex num. 85. vſque ad num. 98.
- Magonius, deciſion, Florentina 197. per totam.
- D. Spino, in ſpeculo teſtamentorem, gloſſa rubricæ, part. 10.
- Ioannes Vincentius Honded. in conſilio 78. ex numero 53. vſque ad numerum 66. & num. 70. & quinque ſequentibus, lib. 2.
- Blaſius Flores Daz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 98. & ibi Gama ipſe, & in deciſ. 100.
- Cardinalis Franciſcus Mantica (qui & ſequentes commendantur, & videndi erunt omnino) de contecturis vltimarum voluntatum, libro 2. titulo 5. per totum.
- Iacobus Menochius latiſſimè, lib. 6. præſumpt. 45. per totam, & in conſ. 82. lib. 1.
- Ioſephus Maſcardus, de probationibus, lib. 1. concluſione 824. & tribus ſeqq. & concluſione 1048. vbi etiam vide omninò.
- Hippolytus Riminaldus, in conſil. 376. lib. 4. & in conſilio 809. lib. 7.
- Petrus Surdus, in conſilio 89. lib. 1.
- Nouiſſimè etiam Ioſeph. de Seſe, deciſ. 56. Regni Aragon.
- Latiſſimè Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 4. littera F. concluſione 539. & octo ſequentibus, ex folio 94. vſque ad folium 111.
- Hector Felicius, allegatione 24. per totam, parte 3.

Ego verò pro nunc attingam duntaxat ea, quæ quotidiana, & assidua magis ſunt, & ad hunc tractatum vſqueadeò pertinent, vt omitti abſque vitio non potuerint: in aliis verò, quæ à ſuperioribus explanantur diſtinctè, ad ipſos me referam: idque vt diſtinctiùs, & aptiùs fiat, erit deinde & ſecundo loco, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum, certiſſimi iuris eſſe, quod furioſus teſtari nequit, quia qui quid agit, ignorat, & caret iudicio, & ratione. In teſtando autem, licet ſanitas corporis non requiratur; mentis tamen, & intellectus ſanitas omnino requiritur: ita ſanè probatur in l. 2. l. filiusfamilias, l. in aduerſa, l. qui teſtamento, §. nec furioſus, ff. de teſtamentis, l. furioſum, C. qui teſtamenta facere poſſ. §. præterea, in verſic. item furioſi, Inſtit. quibus non eſt permiſ. facere teſtam. l. 13. tit. 1. partita 6. quâ inſigniter diſponitur, quod teſtari non poteſt ille, qui memoriam non habet. Quod etiam in eo, qui ordinatam memoriam non habet diſpoſitum erat de iure communi, vt per Surdum poſt alios Authores, in conſilio 89. num. 24. lib. 1. Similiter, nec fatuus, nec demens, nec ſtultus, nec phreneticus, nec mente captus, nec ebrius; & ſimiles aliæ perſonæ, quæ habent intellectum, & memoriam læſam, & non cognoſcunt, teſtari non poſſunt: ſicuti ex eiſdem iuribus vtramque tradiderunt reſolutionem Interpretes omnes communiter. Et latiùs exornarunt, atque explanarunt Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, numer. 6. & 7. Magonius, dicta deciſione 97. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 376. ex num. 17. cum ſequentibus lib. 4. vbi de teſtamento dementis. Burgos de Paz, in conſilio 11. num. 12. Michael Graſſus, §. teſtamentum, quæſtione 21. num. 12. & 7. Gratianus, dicta regula 214. Nicolaus Reuſnerius, dicta deciſione 8. numer. 53. lib. 1. Ioſeph. Ludouic. dicta deciſione prima, ex num. 1. Petr. Magdalen. de numero teſtium, ſecunda parte, cap. 4. num. 85. cum ſequentibus, & id ipſum notaui ſupra, cap. 22. ex num. 13. num ſequentibus notauit etiam Sfortia Oddi, in conſilio 93. ex num. 9. lib. 1. Qui etiam annotauit num. 10. nec contractus valere geſtos à furioſo. Et cum aliis Ioſeph. Ludouicus, dicta deciſione prima, num. 5. & duobus ſeqq. Pichardus, in dicto §. item furioſi, numero primo. Mieres, prima parte, quæſtione 1. num. 112. in principio. Ioannes Vincent. Honded. dicto conſilio 78. ex num. 54. cum ſequentibus, vbi late poſt alios Authores, ſicut furioſus non poteſt contrahere matrimonium, l. hæredibus, §. 1. ff. ad Trebellianum, l. patre, ff. de his qui ſunt ſui vel alieni iuris, l. furor, & l. ſponſalia, ff. de ſponſalibus, & per Boërium, deciſione 23. num. 68. Surdum, in conſilio 89. numer. 2. & 31. lib. 1. neque etiam poteſt ingredi religionem, & matrimonium ſpirituale contrahere, vt ibidem probat num. 53. & num. 66. & 67. idem Hondedeus, quod profeſſio facta à furioſo, eſt nulla, nec obligat, dummodò probetur furor tempore profeſſionis, cap. Gonſaldus, 17. quæſtione 2. cap. ſicut tenor, de regularibus, iuncta gloſſ. verbo, mente. Et per Boërium, in conſilio. 29. num. 11. & 12. libro primo, & generaliter, quòd furioſus caret ſenſu, & intellectu, & ideo nullum actum gerere poteſt, in quo conſenſus requiritur; latè probat Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, littera F. concluſione 540. Doctor Spino, in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa rubricæ, parte 10. ex numero primo, cum ſequentibus, vbi quod furioſus vſque adeo teſtari prohibetur, vt nec ad pias canſas teſtari valeat, vt etiam probarunt Authores alij ibi relati, ob rationem prædictam, quia caret iudicio, & intellectu, & quicquid agit, ignorat. Et ita quoque poſt Bartol. Hippolyt. Angel. Decium, Boërium, & Bernardum Diaz, tenuit Gratianus, dicta regula 214. numero 3. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, dicto cap. 4. numer. 87. vbi refert alios plures, & cum Bartulo, Craueta, & Iulio Claro, Ioannes Vincentius Hondedeus dicto conſilio 78. num. 64. libro 2. qui omnes (vt dixi) quoad præfata æquiparant furioſum, & mente captum, & alias perſonas relatas ſuprà, n. 5.

Idcircò pro eorum, & dicendorum maiori explicatione obſeruandum erit, quod furioſus differt à demente. vel mente capto; quia dicitur furioſus, qui intellectu priuatus, habet euidentem furoris rabiem, etſi dimitteretur, ſæuiret in ſe, & alios, l. diuus, ff. de officio præſidis. Mente captus autem is eſt, cui mens, & conſilium defuit, nullum tamen furoris ſignum oſtendit, non ſe, aut alios offendit. Ita ſane cum Odofredo, Baldo, Angelo, Iaſone, Alexandro, Pariſio, Bertrando, Grammatico, Maranta, Antonio Gomezio, Menchaca, & aliis eleganter Petrus Surdus, in conſ. 89. num. 15. libro 1. qui ſubdit, quod etſi in qualitate inſaniæ differat furioſus à demente, in ſubſtantia tamen quoad inualiditatem eorum, quæ ipſorum quiſque gerit, æquiparantur; nam vterque caret prorſus intellectu, & vtrique deeſt ſenſus, l. tam. dementis, C. lide Epiſcopali audientia, l. fatuo, ff. de priuilegiis creditorum, l. 1. §. finali vbi Bald. Albert. & alij, ff. de ædilitio edicto, & de iſta æquiparatione eſt text. in l. ſi furioſi, C. de nuptiis, & in §. comprehendimus, in fine, in authent, vt hi, qui oblig. perhib. res minoris. Quem ad ad hoc expendunt Bald. & Præpoſitus, provt refert Surdus, num. 16. qui dicunt, legem nouam loquentem de furioſis, habere locum in mente capto, quia is furioſo comparatur. Et idem tenuerunt Pariſ. Bertrand. & Cephal. ab eodem Surdo commemorati d. num. 16. qui ſubdit, id voluiſſe præmittere illo in loco, & in caſu ſibi conſulto (provt etiam ego nunc præmittendum duxi) ne mirum mox videatur, ſi in infrà dicendis, iura de furioſo, & mente capto loquentia, promiſcuè allegentur. Et eandem quoque tradidit reſolutionem Iacobus Menochius, in conſilio 82. num. 190. ſeqq. libro primo, & præſumptione 45. ex num. 1. vſque ad num. 18. lib. 6. vbi latiſſimè explicat, quis furioſus, quis demens, mente captus, amens, vel fatuus ſit, vt ibi videri poterit, & per Sfortiam, in conſ. 93. ex numer. 14. cum ſequentibus, vbi agit de melancholicis, & an furioſis æquiparentur, vt teſtati valeant, vel non. Conuenit etiam Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 809. num. 7. libro 7. vbi poſt Decium inquit, quod argumentum valet de furore ad dementiam, & quod de vno dicitur, habet locum in alio: Ioſeph. Maſcardus, de probationibus, tom. 2. concl. 1048. numero primo, & 2. qui id ipſum, quod Surdus profitetur, & multos Authores ita tenentes commemorat (ſed à Surdo non refertur) videlicet mente capti & furioſi diſcrimen in eo verſari, quod ex ſententia communi, & Surdi reſolutione ſuprà diximus; ex iuris tamen diſpoſitione, mente captum, & furioſum, vt plurimùm, à pari procedere, & in vno ſtatutum, in alio quoque locum habere. Denique & Cardinalis Thuſc. littera F. concluſ. 539. per totam, in eo dubio, furioſus qui dicatur, & in quo differat à ſtulto, mente capto, & demente & ſimilibus; id ipſum concludit num. 7. quod ex Petro Surdo dicebam ſuprà (ſed Surdum ipſum non citat: & num. 8. poſt Fulgoſ. ſtatuit, quòd amens eſt idem, quod ſine mente, demens quaſi deorſum à mente, mente captus, quaſi captiua mente Furioſus, qui mente caret: & ideò quòd ſicut furioſus non poteſt teſtari, neque obligari, ita neque poſſunt alij dementes: & citat Crauetam, Corneum, & Rotam Romanam. Apparet igitur ſecundum hæc, & dictam Petri Surdi reſolutionem, dicenda mox de furioſo, promiſcuè & de mente captis, & inſanis, vel ſatuis intelligenda: & de phrenetico, & phreneſi vide omninò Iacobum Menochium, vbi ſuprà, Cardinalem Thuſc. d. concl. 539. ex num. 20. cum ſequentibus, apparet etiam, atque ex eiſdem Authoribus, dicta ſuperiùs de inualiditate teſtamenti à furioſo conditi, vſqueadeò procedere, vt teſtamentum à furioſo conditum, nequaquam valeat; etiamſi rectè & prudenter, & cum bono conſilio factum apparuerit, quia fortuitò potius, & caſu, quàm à iudicio rationis, & conſenſu, liberàque voluntate prouenire videtur, provt tenuerunt Bald. Abb. Iaſ. & Decius, & alij plures relati per Petrum Magdalen. de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, cap. 4. numer. 93. & tribus ſeqq. qui ipſe ita aſſerit, & dicit probare textum meliorem de toto corpore iuris, in dicto cap. ſicut tenor, de regularibus, & id ipſum poſt alios tenuit Gratianus, dicta regula 214. numero 6. Ioſephus Maſcardus, de probationibus, concluſione 715. numero 16. qui quando conſtat, furioſum non habuiſſe dilucida interualla, inquit, quod prudens ille actus à furioſo geſtus, fortuitò potiùs, quàm integra ratione perfectus diiudicatur: Iacobus Menochius, lib. 6. dicta præſumptione 45. num. 68. Hippolytus Riminaldus, ſingulariter, dicto conſilio 809. ex num. 22. vſque ad numerum 39. lib. 7. vbi vide omnino, & numer. 36. & 37. exemplis comprobat, quod de facili contingit, dementem, & furioſum dicere, & facere aliqua conuenientia homini ſanæ mentis, ſed quod non perſeuerat in multis verbis, & factis continuis, & infrà dicetur; idem quoque quod Petrus Magdalenus, & ſuperiores tradidit Petrus Surdus, dicto conſilio 89. numer. 43. lib. 1. vbi reſpondendo ad ea, quæ propoſuerat ibidem num. 5. videlicet quod in caſu ſibi propoſito ſanus potius mente, quàm demens ille videtur, quia proferebat multa verba conuenientia homini ſanæ mentis, & ſæpè reſpondebet ad propoſitum; iuridicè pro reſponſione obſeruat num. 43. præcitato, parum prodeſſe, quod Gaſpar ille aliquando ad propoſitum factis interrogationibus reſponderet: quia (vt dicit Romanus ibi relatus) ſapiens ex eo non præſumitur, quod verba ſapientiæ proferat, niſi & actus faciat ſapientiæ neceſſarios; & non ſufficiat, quod furioſus aliquando dicat verba, quæ prudentibus conueniant, ſed probari debet, quod vt plurimùm eſſet prudens: aliàs ſemper præſumitur furioſus: non eſt enim mirum, quod furioſus quandoque ex verbis, vel ex aliquo actu prudens appareat, & tamen veritas ſit in contrarium, vt concludunt Zabarella, & Corne. ibi relati. Qui etiam notarunt, quod fatui, furioſi, & mente capti faciunt multoties ſigna, & loquuntur vt prudentes, non tamen ideo iudicantur prudentes, quia & infantes dicunt ſæpè verba prudentia, & faciunt actus conuenientes prudentibus, & tamen non ſunt tales, vt latius ibidem Surdus ipſe. Vbi etiam citat Pariſium, Menochium, & Manticam in idem propoſitum, quod ſufficiat dictas perſonas aliquando dixiſſe verba, vel feciſſe actus prudentiæ, vt dicto num. 43. videri poteſt. Cum ergo apparet, furioſum quem fuiſſe, nec probatur ſana mens tempore conditi teſtamenti, vel cum non habebat dilucida interualla, quo caſu latius res erit explicanda, vt infrà dicetur, vel temporis interuallum, cum ea circunſtantia recte & prudenter conditi teſtamenti, & cum aliis id efficeret: planum equidem eſt, veram eſſe reſolutionem præfatam, vt latiùs concludunt Surdus, & Magdalenus, vbi ſupra, Maſcardus concluſione 1048. numero 11. Hippolyt. Riminald. d. conſ. 809. ex numero 22. vſque ad numerum 39. lib. 7. qui numero 40. rectiſſimè conſtituit, quod probatio per duos teſtes, quem tempore actus geſti fuiſſe ſanæ mentis, præfertur probationi per multos teſtes in præteritum, quem fuiſſe dementem, vt notarunt Corneus, & Boërius ibi relati, & ipſe quoque Riminaldus in indiuiduo defendit teſtamentum per hanc rationem in conſilio 376. num. 28. 29. & 30. lib. 4. quò loci cùm numero 32. & 33. adduxiſſet, quod ſanæ mentis præſumitur congruè reſpondens tempore teſtamenti, vel alterius actus, & qui rectè teſtatus fuit, ſicut quilibet fuiſſet ſanæ mentis; ſubdit ſtatim num. 34. quod in furioſo tunc temporis res poſſet eſſe dubia. Verè tamen (vt Riminaldus, idem latius probauit d. conſilio 809.) tes non eſt dubia, in eo qui furioſus apparuit, niſi ſana mens tunc temporis poſitiuè probaretur, vel niſi dilucida interualla cum aliis circunſtantiis, & quod rite teſtatus fuiſſet, aliud ſuaderent, vt infrà dicetur.

Et per hæc conſtat, temperandam eſſe generalem Ioannis Vincentij Hondedei reſolutionem, in conſilio 78. num. 60. & 61. lib. 2. vbi ex ſententia Beroi, Barbatiæ, Corſeti, Cornei, Curtij iunioris, Marſilij, Grammatici, Decij, Iaſonis, Crauetæ, & aliorum firmauit, mentem ſanam furioſi probari ex ſola prudenti, ac ſana diſpoſitione teſtamentaria, quia ex dictis, & factis, qualis ſit mens, ſana ſcilicet, aut inſana præſumitur. Verè namque ex eo ſolum non probari, & doctrinam eam, atque rationem fallacem eſſe, ex ſuperiùs dictis, & Petri Surdi obſeruationibus, Hippolyti quoque Riminaldi reſolutionibus concludenter apparet. Similiter inquit ipſe Hondedeus, dicto num. 61. teſtamentum furioſi valere, ſi rectè fuit teſtatus eo modo, quo teſtatus fuiſſet homo ſanæ mentis. Idque licet conſtaret, antea furioſum fuiſſe: & tradit rationem eandem, quoniam ex ipſa prudenti diſpoſitione, præſumitur fuiſſe ſanæ mentis tempore conditi teſtamenti: nam etiam ex eo ſolum, ſemel furioſum, ſanæ mentis non præſumi, communis, & verior Doctorum ſententia probauit vt ſuprà vidimus. Conſidera tamen, an ipſum Vincent. Hondedeum ſaluando, obſeruari poſſit, in caſu eius conſilji vltra prudentem, & ſanam illam diſpoſitionem furioſi, quæ ſola non ſufficeret (vt ſuprà dictum eſt) alia quoque interueniſſe ſimul, quæ ſufficere, & Authorem prædictum eò adducere potuerunt. Videlicet teſtamentum, & codicillos factos fuiſſe cum interuallo temporis poſt furorem. Deinde, Notarium de illis rogatum, aſſeruiſſe, mulierem eſſe prudentem, & ſana mente, intellectu & ſenſu. Sed nihilominus reſolutio ipſa dubia videtur ex eo, quod ſolum temporis interuallum, niſi aliunde ſana mens probetur, ſufficere non debet ſententia multorum, vt infrà dicetur: Notarij etiam aſſertio fidem non faciat in propoſito, ex crebriori Doctorum ſententia, vt infrà quoque dicetur, ex his denique dubia admodum redditur eiuſdem Hondedei obſeruatio; qua Petrus Surd. d. conſ. 89. numero 29. & 30. lib. 1. latius probauit, furioſum qui ſemel fuit, præſumi continuaſſe in eo furore, & actum præſumi factum durante furore, ſi furor durauit aliquo temproe, vt infra dicendum eſt. Si tamen furioſus habuerit dilucida interualla, tunc temporis optimo iure teſtari, & contrahere, & alia peragere poterit, quæ ſanis hominibus conueniunt, iuxta textum, in d.l. furioſum, C. qui teſtam. fac. poſſ. & dictam l. partitæ, & in l. penultima, in verſic. nos itaque, C. de curatore furio. dan. & ita vnanimiter adnotarunt omnes Scribentes. ſicuti ex communi ſententia tradiderunt Michael Graſſus, §. teſtamentum, quæſſt. 21. num. 1. qui Viuium, Menchacam, & alios retulit. Pichardus, in d. §. item furioſi, num. 1. & 11. Anton. Gomezius, in d.l. 3. Tauri, num. 6. Petrus Magdalen. de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, dicto cap. 4. num. 88. quod probato ſanæ mentis interuallo tempore teſtamenti, aut actus geſti, verum eſt; alias enim non valeret teſtamentum, niſi eo tempore ſanæ mentis teſtatorem fuiſſe, præcisè probaretur; provt ex communi Interpretum ſententia adnotauit Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro 2. cap. 9. numero 29. & ante eum Rodericus Suarez, dicta allegatione prima, numero 21. latius Menochius, libro 6. dicta præſumptione 45. numero 63. qui conueniunt in alio, teſtamentum conditum ante furorem ab eo, qui furioſus poſtmodùm apparuit, validum eſſe, ſicque furorem ſuperuenientem, non perimere iam antè rectè geſtum negotium, provt iuta ipſa ſuprà præcitata probant, & exornauit Nicolaus Reuſnerius, libro primo, deciſione 8. nu. 46. & 46. Honded. dicto conſilio 78. num. 71. & 72. Et hactenus de ſecunda obſeruatione huiuſuce materiæ.

