- 50 Legitimatum per ſubſequens matrimonium, non excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi deceſſerit ſine liberis de legitimo matrimonio procreatis, vel legitimè natis, ſicque nec ad ſucceſſionem fideicommiſſi, aut maioratus admitti, ex ſola adiectione legitimè natis, aut ex legitimo matrimonio procreatis, per ſubſequens matrimonium legitimatum. Idque ex ſententia quamplurimorum, qui pro ſubſtituto respondent contra legitimatum, & relatos ſuprà, numero 17. & commemoratos inferiùs num. 95.
- 51 Et ij quidem non modo ſunt pares cum cæteris contrariæ partis Authoribus, verum etiam longè plures numero. Si illi excludantur, qui pro legitimato, vel ſpecificè in terminis noſtris non responderunt, vel aliis in terminis loquuntur. Aut de feudis, non de ſubſtitutione, aut teſtamentaria dispoſitione ſermonem inſtituunt. Vel id non probant, ad quod allegantur.
- 52 Verba ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, ex legitimo matrimonio natis, ſic repetita, & geminata, cenſentur appoſita ad excludendum legitimatos per ſubſequens matrimonium.
- 53 Idque maxime procedit, ſi fuerit in aliis partibus dispoſitionis repetitum, & replicatum.
- 54 Verba de filiis legitimis & naturalibus ex legitimo matrimonio, respiciunt natiuitatem, & ad eam videntur referri, cum verbum natis ſuppleatur, & tacitè ſubintelligatur, & ob id legitimatis per ſubſequens matrimonium non conueniunt.
- 55 Et exempla Doctorum de filiis ex legitimo matrimonio natis, ſunt expreſſio eius, quod tacitè ineſt, quæ nihil operatur.
- 56 Legitimati per ſubſequens matrimonium, non ſunt vere legitimi à die natiuitatis, ſed à die contracti matrimonij, per fictionem autem à natiuitate.
- 57 Quoniam etſi ex legis diſpoſitione effici potuerint vere legitimi, non tamen lex eos potuit facere ex legitimo matrimonio procreatos. Quòd verè ipſi non ſint nati ex legitimo matrimonio.
- 58 Provt ex ſententia quamplurimorum rectè deduxit Antonius Theſaurus deciſ. pedemontana 196.
- 59 Obſeruauit etiam eleganter Anton. Faber, cuius verba hoc numero recenſentur.
- 60 Andreas quoque Fachineus, provt hic adnotatur.
- 61 Et ante alios Hippolyt. Riminald. in locis relatis ſuprà, num. 56.
- 62 Rolandus etiam in conſil. 100. lib. 2. poſt alios multos, provt hic obſeruatur, & num. ſeqq.
- 63 Teſtamenta omnia facientia mentionem de legitimè natis, requirunt, quod quis ſit legitimè conceptus, aliàs non poteſt dici legitimè naſci.
- 64 Filius vt naſcatur iuſtus, opus eſt, quod naſcatur poſt matrimonium, ſecus ſi matrimonium ſequatur natiuitatem.
- 65 Legitimatus per ſubſequens matrimonium, et ſi provt ex nunc, ſit verè & propriè legitimus, non tamen provt ex tunc, & in præteritum inſpecta natiuitate.
- 66 Quoniam in hac legitimationis, ſicut in alterius actus materia, verba in potentiori ſignificata ſunt accipienda.
- 67 Legitimati per ſubſequens matrimonium, veniunt in dispoſitione legis, & in his, quæ ab ipſa lege deferuntur, quando lex loquitur de natis ex legitimo matrimonio. Secus in dispoſitione hominis, vt teſtatoris, & in his, quæ ex iudicio eius deferuntur.
- 68 Cum legis dispoſitio, & ordinatio mitiùs interpretetur, quàm hominis prouiſio, quæ ſtrictiùs interpretatur.
- 69 Ideo lex quandoque moderat prouiſionem legis, non tamen moderat, nec reſtringit dispoſitionem hominis.
- 70 Propterea dispoſitiones hominum ſecundum ſonum verborum ſunt exaudiendæ, nec reducuntur ad iuris intellectum, quando verborum ſonus in ſui ſignificatione repugnat ordinationi iuris.
- 71 Leg. cum quis, C. de naturalibus liberis, intellectus plures, remiſſiuè.
- 72 Legitimatum per ſubſequens matrimonium, in nihilo differre à veris, & legitimis filiis, ex legitimo matrimonio natis, & omnes ſucceſſiones aſſequi, ad quas legitimi vocantur; quemadmodum intelligi debeat. Et ibidem de textu, in cap. tanta eſt vis, qui filij ſint legitimi.
- 73 Et de ſententia illa Ioannis Garciæ, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium, ſit legitimus, etiam ex rigore ſtrictæ ſignificationis. Vbi etiam explicatur l. 1. tit. 13. p. 4. contra dictum Authorem.
- 74 Et Authoris ipſius ratio alia euidenter conuincitur. Et vide etiam ſupra, num. 24. in fine.
- 75 Ac denique concludens præbetur reſponſum his Authoribus, qui ab æquitate, & fauore filiorum, & matrimonij adducuntur, vt pro legitimato reſponderint. Et vide numero præcedenti, vbi Hippolyt. Riminaldi, in conſil. 222. num. 208. lib. 2. verba ſingularia proferuntur in propoſito.
- 76 Cap. innotuit, & cap. cum in cunctis, de electione, procedunt in dispoſitione legis, non autem hominis. Sed Alciatus, & Menochius contra, quibus replicat Auctor, & numeris ſeqq.
- 77 Teſtator non cenſetur ſe voluiſſe conformare cum dispoſitione iuris, ſi verba eius apertè repugnant.
- 78 Et facilè recedi ſolent ab ea regula.
- 79 Et valde debilis eſt illa præſumptio, nam ſola non ſufficit, niſi concurrat alia.
- 80 Legitimatus per ſequens matrimonium, admittitur in caſu cap. innotuit. de electione, quia non agitur de præiudicio tertij.
- 81 Legitimatus per ſubſequens matrimonium, admittitur in materia loquente de filiis ex legitimo matrimonio natis, Tertio non præiudiciali.
- 82 Legitimati per ſubſequens matrimonium, aut per reſcriptum Principis, quod ad inſtar legitimorum à natiuitate ſuccedant in feudis, & fideicommiſſis, vtrum lege generali, aut particulari Principis reſcripto effici poſſit. Et inde ex deciſione cap. tanta eſt vis, qui filj ſint legitimi, an effici potuerit, quod per ſubſequens matrimonium legitimati admittantur etiam ad ſucceſſionem, ad quam nati ex legitimo matrimonio inuitantur.
- 83 Teſtatorum dispoſitiones à iure ſcripto interpretationem recipiunt in caſu dubio, & cum verba teſtatoris non repugnunt, ſed potius ad eum modum prolata ſunt, vt de voluntate ambigi valeat iuridicè. Provt hoc numero adnotatur, & decor ſucceſſorum conſideratur, cum non detur ſic in legitimatis per ſubſequens matrimonium, ſicut in legitimis.
- 84 Et Petri Surdi in conſil. 213. n. 20. lib. 3. rationi, ſiue pro legitimato contra ſubſtitutum argumentationi, nouè & verè reſpondetur.
- 85 Legitimati per ſubſequens matrimonium, non ſuccedunt in feudis, nec continentur in diſpoſitione ſtatuti vocantis filios ex legitimo matrimonio natos; ex ſententia quamplur imorum contra relatos ſuprà, n. 12. & 14. Niſi feudum concederetur alicui pro ſe, & filiis legitimis, & naturalibus, abſque adiectione, ex legitimo matrimonio natis.
- 86 Statuta ſunt propriè, & ſtrictè intelligenda.
- 87 Legitimati per ſubſequens matrimonium, quando in feudo conceſſo pro filiis ex legitimo matrimonio, abſque controuerſia ſuccederent; ſecus in fideicommiſſo, & maioratu dicendum eſſet.
- 88 Idque qua ratione procedat, ex ſententia Hippolyt. Riminaldi.
- 89 Verba illa, per quæ ad ſucceſſionem vocantur filij nati ex matrimonio legitimo; videri appoſita ad excluſionem legitimatorum per ſubſequens matrimonium, nec poſſe in aliis verificari, vt aliquid operentur, & num. ſeq.
- 90 Filius natus ex matrimonio putatiuo, bona fide inter parentes contracto, vtrum admittatur ad ſucceſſionem fideicommiſſi, aut maioratus, ad quam filij nati ex legitimo matrimonio vocantur.
- 91 Legitimati per ſubſequens matrimonium, & eius, qui per reſcriptum Principis legitimatur; differentiæ tres præcipuæ conſiderantur.
- 92 Legitimati per ſubſequens matrimonium, quare renocent donationem, de qua loquitur l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat, ſicut filij à natiuitate legitimi nati, & num. ſeq.
- 93 Donatio in ſe tacitam habet conditionem, ex mente eius, qui donauit, atque ex legis diſpoſitione, vt reuocetur, ſi donatori ſuperueniant liberi. Quia veriſimile non eſt, quod ſi donans ipſe de filiis cogitaſſet, donaſſet. Et ibidem, dictæ l. ſi vnquam, materia illuſtrata, atque exornata nonnullis remiſſiuè.
- 94 Donatio inofficioſa facta ab eo, qui liberos habet, & quæ tangit legitimam, qualiter reuocetur.
- 95 Legitimatos per ſubſequens matrimonium, non excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi hæres, aut grauatus deceſſerit ſine filiis ex legitimo matrimonio natis. Et inde ad ſucceſſionem maioratus admitti, ad quem ex legitimo matrimonio nati vocantur. Idque ex ſententia quamplurimorum, qui præhabita matura, & ſtricta diſputatione ſic obſeruarunt, & hic recenſentur. Contra relatos ſupra, num 17.
- 96 Quamuis de æquitate Angelus Matheacius aliter ſtatuerit, provt hoc numero obſeruatur.
- 97 In caſibus controuerſis ſententiam eam amplecti debemus, pro qua Iudicum, & maximè ſupremorum Senatorum definitiones, ſeu ſententia extant.
- 98 Authores quamplures, qui in quæſtione præcipua huiuſce cap. pro legitimato, & contra Baldum responderunt, abſque vlla disputatione, & rem perfunctoriè tractaſſe, vt hic adnotatur.
- 99 Doctori perfunctoriè, & abſque examine aliquid dicenti, non eſt ſimpliciter credendum ad cauſarum deciſionem, nec ad communem opinionem conſtituendam.
- 100 Non etiam ſuper eius ſententia fundamentum aliquod fieri poteſt.
- 101 Communiorem exiſtimari opinionem, approbatam à ſex Doctoribus, ex profeſſo eam tractantibus, quam à quinquaginta ſola ſerie priorum authoritate ductis.
- 102 Authores quamplurimos, quos pro legitimato per ſubſequens matrimonium contra ſubſtitutum reſpondiſſe in articulo hactenus agitato, exiſtimatur communiter; vel parum ſibi conſtitiſſe, aut alibi varios fuiſſe, quandoque pro legitimato, quandoque contra eum, provt hic adnotatur.
- 103 Legitimatus per ſubſequens matrimonium, non admittitur ad ſucceſſionem, nec ſubſtitutum excludit, vbi adſit legitimorum, & naturalium, at que ex legitimo matrimonio natorum geminata prolatio, & vocatio. Idque ex ſententia quamplurimorum, contra relatos ſuprà, num. 18. & 19.
- 104 Quam Author probauit, & concludenti confutauit ratione contrarium.
- 105 Vt etiam ſimplicium, & geminatorum verborum in hoc propoſito termini non confundantur, nonnulla diſtinctè, & dilucidè conſtituit.
- 106 Verba legitimè natus, vel ex legitimo matrimonio natus, procedunt a pari.
- 107 Legitimatus non excludit ſubſtitutum, ſi deceſſerit ſine filiis legitimè natis. Quæ ſententia communis eſt, nec ab ea in iudicando recedendum. Procedítque etiam in legitimato per ſubſequens matrimonium, per rationes Doctorum, quæ in eo militant.
- 108 Franciſci Burſati, in conſilio 18. lib. 1. obſeruationibus nonnullis contra reſolutionem traditam ſuprà, num. 103. nouè, & verè reſpondetur.
- 109 Verba de mente & voluntate teſtatoris appoſita, regulariter præſumi in omni dispoſitione.

CVm pro teſtamento, & alia qualibet vltima diſpoſitione ſuſtinenda pronunciandum in dubio, & coniecturam ſumi generaliter, non modo in vltimis voluntatibus, ſed etiam in omni actu, & materia, vt actus potius valeat, quam pereat, & omni meliori modo, quo poſſibile ſit, ſuſtineatur, ſicque interpretatio fiat, etiamſi non propriè, ſed valde impropriè, & impropriſſimè verba accipiantur, aut deſeruire videantur, modo contra voluntatem teſtatoris fieri, aut euenire aliquid non contingat (vtpote cum ipſa primum locum ſemper obtineat) duobus cap. præcedentibus, adnotatum, & explicatum fuerit; Non abs re, imò opportunum, & in ipſo huiuſce tractatus propoſito admodum neceſſarium viſum eſt, ancipitem illam, & forenſibus, atque practicis negotiis valde vtilem, & aſſiduam eam quæſtionem adiicere, vtrum in quam ad fideicommiſſum, ſiue maioratum admittantur hi, qui per ſubſequens matrimonium legitimati fuerint, & non ab initio legitimi nati, ſi ad eius ſucceſſionem filij legitimi, & de legitimo matrimonio nati, vocati fuerint. Nam ſi reſolutiones ipſas eiſdem duobus cap. ſuperioribus præhabitas, repetamus, ex illis non incongruè deduci videntur fundamenta nonnulla, quæ vt filio ita legitimato, ſiue per ſubſequens matrimonium legitimo facto faueant, non mediocriter conducunt, ſi verum eſt, pro diſpoſitione quacunque ſuſtinenda, quicquid poſſibile ſit, fieri debere; ſi etiam verba impropriè ſaltem, aut impropriiſſimè deſeruire poſſe, licet non propriè, ſufficiat, vt ibidem probaui. Verbis autem propriè ſaltem acceptis, aut re quantum poſſibile ſit, fauorabiliter defenſa, filios eiuſmodi, & vocatos, & contentos ſub ea diſpoſitione, qua filij ex legitimo matrimonio nati vocantur. E contrario tamen, cum admonuerim dicto cap. 30. præcedenti, numero 21. idipſum locum non obtinere, nec coniecturam, aut præſumptionem admitti, qua aliquid contra mentem, non modo contra verba teſtatoris fieri, aut euenire valeat quouis modo. Videri etiam in contrarium vrgere ibidem ſcripta, ac etiam rigorem, & corticem verborum dictorum, quo legitimi, & de legitimo matrimonio nati vocantur. Provt vnum, & alterum, ac etiam regulas illas duorum cap. præcedentium, & vltimæ voluntatis interpretatiuas, expendunt pro, & contra, omnes fere Authores, qui quæſtionem præſentem pertractant, nam aliquando dicunt, pro teſtamento, & diſpoſitione ſuſtinenda interpretationem fieri debere, & verba deſeruire poſſe, licèt impropriiſſimè, ſufficere; impropriè autem ſuperiora verba conuenire filiis legitimatis per ſubſequens matrimonium, cum legitimi ſint, & à die natiuitatis videantur legitimi per ſubſequens matrimonium. E contra vorò pro diſpoſitione ſuſtinenda, non poſſe fieri interpretationem, quando verborum rigor, & ſonus ſuadet contrariam, vel fieri contra voluntatem, poteſt contingere. Cum igitur ad Regium Hiſpalenſem Senatum ex cauſa appellatio [Regij Hispalenſis Senatus deciſio.]nis ſuper quibuſdam articulis, & inde neceſſariò & conſequenter ſuper vinculi, & iuris patronatus inſtitutione perpetua à Ludouico Mexia facta, lis allata fuiſſet, inter patruum, & nepotem, hoc eſt inter D. Franciſcum, & D. Petrum Mexia controuerſia vertebatur ex multis, inter alia autem, licet non directò, nec principaliter, in conſequentiam tamen neceſſariam ex eo maximè, quod dictus D. Franciſcus, nepotis cuiuſdam dicti fundatoris filius, eiuſdemque fundatoris pronepos, ab initio, tempore ſcilicet natiuitatis, non legitimè natus, ſiue nondum inter parentes matrimonio contracto, ſed ex pòſt facto per ſubſequens matrimonium legitimatus fuiſſet; & nihilominus, quod in ea vocatione contineretur, & legitimitas tempore aduenientis ſucceſſionis exiſtens, excluſa non conſeretur, firmiter contendebat: dictus vere D. Petrus Mexia, patris eiuſdem Franciſci frater ſecundus, ex eo innitebatur præcipuè, quod in omnibus vocationibus, & ſubſtitutionibus à dicto Ludouico Mexia factis, tam maſculorum, quàm fœminarum, ſemper ad ſucceſſionem filij legitimi & naturales, atque ex legitimo matrimonio nati, & habiti, inuitarentur duntaxat, ſicque velut expreſſim excluſi cenſerentur, atque excludi deberent hi, qui non ex legitimo matrimonio nati, ſed poſtmodùm legitimi facti per ſubſequens matrimonium fuiſſent, quod ex omnibus clauſulis, & vocationibus apertiſſimè apparet, vbi qualitas ea, quod ſucceſſuri in perpetuum, & tunc ſpecificè vocati, legitimi & naturales ſint, atque ex legitimo matrimonio nati, & habiti, ſemper adiiciatur, & in vltima (quæ ad omnes refertur) exprimitur: Con tal condicion, que en eſte, como en los demas llamamientos, ſe guarde, y cumpla para ſiempre jamas el orden ſuſodicho, conuiene a ſaber, que todos los que vinieren a ſucceder en eſte vinculo, y patronazgo, y a cada vno dellos, an de ſer legitimos, y naturales, y de legitimo matrimonio auidos, y nacidos, y no de otra manera ſuccedan. Quod etiam in defectum Franciſci, & deſcendentium eiuſdem expreſſam vocationem haberet, ſicque eo legitimo non nato, ius ſuccedendi delatum ſibi fuiſſet ſtatim, vt pater dicti Franciſci mortuus eſt, quamuis poſſeſſionem præoccupauerit, & per ſpatium duorum annorum habuerit.

Pro parte autem eiuſdem D. Franciſci, per ſubſequens matrimonium legitimati, ſequentia fortiùs adſtringere videntur fundamenta, vt vtriuſque rationes, & argumenta expendamus radicitus, & Senatus definitionem comprobemus dilucidè. Et inprimis, quod filij legitimati per ſubſequens matrimonium, ſunt propriè legitimi, & iuſti filij, & ſui, & in poteſtate patris, l. cum quis, & l. nuper, C. de naturalibus liberis. provt ea iura expendit Hippolytus Riminaldus, in conſil. 222. numero 22. num. 11. libro ſecundo, & §. dubitatum. in authent. de inceſtis nuptiis, & §. finali, in authent. de triente, & ſemiſſe, ex quibus ſic obſeruant, atque in terminis noſtris argumentatur omnes fere iuris vtriuſque Interpretes, hactenus ſcribentes, qui pro legitimato ſcripſerunt, atque ex aliis Hieronymus Gabriel, in conſ. 21. num. 34. lib 1. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. num. 21. lib. 2. Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 24. num. 15. Iacobus Menochius, libro 4. præſumptione 81. numero octauo, & quod ſint verè legitimi, & admittantur ad honores, & dignitates, & officia, & ad omnia, ad quæ admittuntur legitimi & naturales ab initio, ex multis aliis Authoribus tradiderunt Matiençus, in l. decima, titulo octauo, gloſſa tertia, ex numero ſecundo, & numero ſeptimo, & vndecimo, in l. 12. Tauri, num. 73. & ſeq. Hippolyt. Riminaldus, vbi ſupra, num. 10. 19. 72. & 151. Pater Ludou. Molina, tom. 1. de iuſtitia & iure, tract. 2. diſput. 172. in verſic. denique legitimati per ſubſequens matrimonium. fol. 972. latiùs Marcus Antonius Peregrinus, dicto art. 24. ex num. 3. vſque ad numer. 14. Hieronymus de Cæuallos, commun. contra communes, quæſtione ſecunda, ex num. 60. vſque ad numer. 66. Ergo videtur neceſſariò dicendum, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, non modò admitti debeant ad fideicommiſſum, ſeu maioratum, ad quem filij legitimi vocantur ſimpliciter, provt in hoc caſu omnes Scribentes conueniunt vnanimiter; ſicuti ex multorum relatione firmarunt Antonius Gabriel, communium concluſion. lib. 6. titulo de legitimatione, concluſione prima, numero 31. & 32. Compegius, de dote, ſecunda parte, quæſtione 59. num. 3. Hippolyt. Riminaldus, dicto conſilio 222. num. 135. & numero 145. Iacobus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 81. num. 2. per totum, & in conſil. 225. num. 227. & in conſil. 227. n. 9. lib. 3. Antonius Theſaurus, deciſ. Pedemòntana 196. num. 4. Alexander Trentacinquius, variar. reſolution. lib. 1. titulo de legitimatione, reſolutione prima, num. 28. folio 125. & ij quidem omnes, & alij quamplures, quos ſciens, conſultoq́ue prætermitto, tanquam indubitatum probarunt, legitimatos per ſubſequens matrimonium, facere deficere conditionem, & ſubſtitutum excludere, quando teſtator ſubſtituit hæredi, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus; & verba ea ſine filiis legitimis & naturalibus, non requirere natiuitatem ad inducendam legitimitatem. Non modò ergo videtur, quod eo caſu ſuccedere debeant tales filij, ſed etiam quando ad fideicommiſſum, aut maioratum legitimi, & de legitimo matrimonio nati vocantur; quoniam matrimonium ſubſequens tollit omnia vitia præcedentia, vt per relatos ſuprà, numero tertio, & per Gloſſam communiter receptam, in cap. tania eſt vis, qui filij ſint legitimi. Anguiſſolam, in conſil. 74. colum. 2. lib. 6. Hippolyt. in conſilio precitato 222. numero 19. lib. 2. vbi abiicit arguendo, quod filij legitimati per ſubſequens matrimonium, verè & naturaliter dicuntur filij legitimi ſecundum legem naturæ, quæ nullam diſcretionem introduxit filiorum: ſed legibus, & Principum conſtitutionibus id factum fuit, vt habetur in conſil. 3. Collegij Patauini, 1. tom. vltim. voluntat. num. 57.

Deinde & ſecundò facit, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, quoad omnia legitimi vſque adeo cenſentur, quod conſequuntur omnes ſucceſſiones; ad quas vocantur legitimè nati, nihilo differentes à veris, & legitimis filiis, per text. in dict. cap. tanta, qui filij ſint legitimi, & in authent. quibus modis naturales efficiant. legit. §. ſit igitur licentia, ibi: Nihil à legitimis differentes, & in §. quoniam varie, ibi: Nihil diſſimiles legitimis, authent. quibus modis naturales efficiant. ſui, in §. reliqui, vbi dicitur, Quòd eos efficientes legitimos, damus eis habere etiam ſucceſſiones illas, quas habent hi, qui ab initio ſunt legitimi. Sed qui ab initio ſunt legitimi, excludunt ſubſtitutum ſub conditione prædicta, ſi quis deceſſerit ſine liberis de legitimo matrimonio procreatis, vel legitimè natis; ergo etiam per ſubſequens matrimonium legitimati, debent eum excludere: & ita argumentatur Authores, qui pro legitimo reſpondent, atque ex aliis Franciſcus Beccius, in conſ. 165. num. 24. & ſeq. Hieronymus, Gabriel, in conſil. 21. num. 37. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 11. titul. 12. num. 15. Peregrinus, dicto artic. 24. num. 16. vbi etiam ponderat alia iura, & num. 17. corroborat argumentum alia ratione: & numero decimo nono, id ipſum in effectu intendit, quod dixerat antea dicto n. 16. quamuis pro argumento diuerſo proponat: & num. 20. in idem ponderat textum, in dicta l. cum quis, C. de naturalibus liberis, provt eum ibi inducit, & reſpondet Riminaldus iunior, dicto conſil. 200. num. 121. lib. 2. ſic quoque argumentatur Franciſcus Burſatus, in conſ. 10. & in conſ. 18. lib. 1.

Tertiò etiam facit textus, in cap. cum in cunctis, iuncto cap. innotuit, cum ſua Gloſſa, verbo, coniugata, de electione: vbi probatur, quod eligendus in Epiſcopum, natus eſſe debet de legitimo matrimonio, & tamen is, qui natus eſt, antequam contraheretur matrimonium promoueri ad Epiſcopatum poteſt, ſi per ſubſequens matrimonium legitimetur. Hic ergo ſic legitimatus (arguendo dicunt omnes fere, qui pro legitimato ipſo hanc partem ſuſtinet contra Baldum) dicitur de legitimo matrimonio natus, & conſequenter de eo ſenſit teſtator ad ſubſtituti excluſionem in fideicommiſſis, & in maioratu, vt admitti debeat, ac ſi de legitimo matrimonio natus fuiſſet, & ita argumentantur Iaſon, Decius, & Cephalus, cum quibus Rolandus, in conſ. 100. n. 8. lib. 2. Hippol. Rim. in conſ. 222. n. 1. & 2. lib. 2. Anguiſſola, in conſil. 74. col. 1. lib. 6. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 11. tit. 12. num. 14. Iacob. Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 81. num. 5. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 24. n. 18. Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 54. in verſic. argumenta verò.

Quartò præterea, quia ſi Princeps ſecularis poteſt per reſcriptum particulare legitimare naturales, ita vt habeant ſucceſſiones omnes, ac ſi eſſent legitimi, ſiue de legitimo matrimonio nati, & conſequenter efficere, vt in fideicommiſſis, & feudis conditionatis ſuccedant, vt cum Alexandro, Socino, Decio, Ruino, Pariſio, Afflictis, Cephalo, Marçario, Rolando, Hieronymo Gabriele, Bertazolo, & Burſato, arguendo pro hac ipſa parte ſcribit, Peregrinus, di-f cto articulo 24. n. 21. Et ita ſimiliter ſummus Pontifex legitimare poteſt, quoniam ſuper radice matrimonij conſtituere valet, vt idem Peregrinus, articulo 23. numero octauo notauit: Ergo multò fortiùs id quod per reſcriptum particulare effici poteſt, poterit induci per legem generalem, diſponentem, legitimatos per ſubſequens matrimonium per inde haberi, ac ſi eſſent legitimè, ſeu de legitimo matrimonio nati; quo genere arguendi vtitur Hieronymus Gabriel, dicto conſilio 21. num. 23. vbi declarat, potentiùs operari Principem per viam legis generalis, quàm per modum priuilegij particularis, allegando Decium, & Sarmientum; & refert Peregrinus dicto num. 21.

Rurſus & quinto loco facit, quia hominum diſpoſitiones à iure ſcripto interpretationem recipiunt tam in contractibus, quàm vltimis voluntatibus, cum quibus in dubio teſtator ſe conformare videtur ſicuti alio cap. infrà latiùs comprobabitur, & per Bartol. in l. iuriſiurandi, §. ſi liberi, ff. de operis libertorum. & in l. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebellian. & quod legi communiter pro bono publico receptæ placuit, non facilè in hominum particularibus actibus neglectum credi debet, & præſertim matrimonij fauore: cum ergo ex iure ſcripto filij legitimati per ſubſequens matrimonium, habeantur pro legitimis, & ita ſuccedant, ac ſi ab initio ex legitimo procreati fuiſſent matrimonio: ita pariter ſuccedere debent in primogenio, aut fideicommiſſo, ad quod legitimè nati, vel ex legitimo matrimonio procreati vocantur. Et ſic in terminis argumentatur, ſed minimè reſpondit Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo vigeſimo quarto numero vigeſimo ſecundo, ſic quoque argumentatur, & etiam non reſpondet Petrus Surdus, in conſilio 213. n. 20. lib. 2.

Sextò adducitur, quod legitimatus per reſcriptum, non ſuccedit in feudo, cap. 1. §. naturales, ſi de feudo fuer. controu. inter. Domin. & agnat. vaſal. ſed ſi fuerit legitimatus per ſubſequens matrimonium, ſuccedit, vſque adeo, vt feudi, vel emphyteuſis conceſſio facta alicui, & filiis ex legitimo matrimonio natis, comprehendat & legitimatum per ſubſequens matrimonium: Ita ſanè tradiderunt permulti illi Authores, quos aggregarunt Rolandus, in conſilio 100. numero 11. 12. & 13. libro ſecundo. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. lib. 11. titul. 12. num. 16. Franciſcus Burſatus, in conſilio 10. num. 18. libro 1. Iulius Clarus, in §. feudum, quæſt. 83. in verſic. ſed ſi feudum. Menochius, qui ſic defendit in conſil, 227. num. 17. & 18. lib. 3. & præſumpt. 81. num. 9. lib. 4. & in conſ. 799. num. 43. lib. 7. vbi duodecim Authores recenſuit ita tenentes, & idem tuetur, niſi in inueſtitura expreſsè dictum eſſet, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium non ſuccedat. Quod etiam defendit, & 33. Authores congerit Petrus Surdus, in conſil. 213. numero 9. & num. 16. vſque ad numerum 21. libro 2. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 222. num. 177. lib. 2. adducitur etiam, quod à pari procedunt quoad interpretationem ſtatuta, & vltimæ teſtatorum diſpoſitiones, vt ex Baldo, Tiraquello, & Socino iun. & Curtio iuniore, ſcripſit Menochius, dicta præſumpt. 81. num. 10. atque in diſpoſitione Statuti; legitimatus per ſubſequens matrimonium, dicitur verè & propriè natus ex legitimo matrimonio; vt ſcripſerunt permulti illi Doctores, quos idem Menochius congeſſit; dicto conſ. 227. n. 33. lib. 3. & dicta præſumpt. 81. n. 11. ſic argumentatur: ergo idem dicendum eſt & in diſpoſitione teſtatoris.

Septimò facit, quoniam verba illa, Nacidos, y habidos de legitimo matrimonio, per quæ ad ſucceſſionem inuitantur nati ex legitimo matrimonio, tantummodo operantur excluſionem legitimatorum per Principem, vel aliorum nullo tempore legitimorum, non vero legitimatorum per ſubſequens matrimonium, qui legitimi iudicantur; aliàs autem ſequeretur, quod etiam nati ex matrimonio putatiuo, bona fide contracto, ab huiuſmodi ſucceſſione ſubmouerentur, contra text. & quæ ibi notantur, in cap. ex tenore, qui filij ſint legitimi; contra ea etiam, quæ quotidianar. har. controuerſiar. iuris, lib. 2. cap. 11. longa ſerie adnotaui, & etiam ſcripſit Annæus Robertus, lib. 2. rerum iudicatarum. cap. 18. ſequeretur etiam, quod nulla eſſet differentia inter legitimatum per ſubſequens matrimonium, & per reſcriptum Principis, quòd quàm ſit abſurdum, ex his apparet manifeſtè, quæ vnius, & alterius opinionis Authores obſeruarunt communiter. Apparet etiam ex deciſione l. 12. Tauri, provt dicetur infrà, ad ſolutionem huius argumenti, atque ex obſeruationibus nonnullis, quas ex mente communi Interpretum omnium in medium protulit Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 279. poſt multos alios Authores, quos ibi refert, Legitimatus ergo per ſubſequens matrimonium, nec videtur excluſus, nec de eo actum, vt in maioratu ſic inſtituto ſuccedere non debeat. Sic ſane in terminis noſtris argumentabatur Hippolyt. Riminald. d. conſ. 222. n. 18. lib. 2.

Octauò facit, quod voluit Salicetus, in l. ſi totas, C. de inofficioſis donat. vbi inquit, quod donatio, quæ reuocatur, ſi donator ſuſceperit liberos ex legitimo matrimonio, de qua loquitur lex, ſi unquam, C. de reuocand. donat. & l. 8. tit. 4. p. 5. locum etiam habet, ſi filij legitimati fuerint per ſubſequens matrimonium; & idem tenuit Baldus in l. 1. in fine, C. eodem titulo, argumento dicti cap. tanta eſt vis, quia etſi ab initio non fuerint legitimi, qui per ſubſequens matrimonium legitimantur, tamen tales legitimationes trahuntur retrò, ſecundum communem Scribentium ſententiam poſt Gloſſam in eod. cap. tanta, & id ipſum reſoluit Tiraquellus in dicta l. ſi unquam, verbo, ſuſceperit liberos, num. 71. & de primogenitura, quæſt. 34. n. 55. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto art. 24. n. 7. atque in terminis noſtris ſic argumentatur Rolandus, d. conſ. 100. n. 9. lib. 2. qui vel vno ſolùm verbo reſpondet inferiùs, n. 46. in fine, ſed ego latius reſpondebo, & dilucidè rem hanc explanabo.

Videtur ergo ex ea reſolutione deduci, quod dictus D. Franciſcus admitti debeat ad vinculum, & patronatum, de quo agitur, virtute retrotractionis, etiam in præiudicium tertij; quemadmodum in d.l. ſi totas, legitimatus per ſubſequens matrimonium admittitur in præiudicium donatarij in ſimili vocatione filidrum natorum ex legitimo matrimonio, de quibus loquitur ipſa l. ſi totas, vt conſtat ibi, vt filius, vel nepotes poſtea, ex quocunque legitimo matrimonio nati, &c.

Nonò denique adducitur ſententia, & authoritas permultorum, & grauiſſimorum iuris vtriuſque Interpretum, qui aſſeuerarunt in terminis, legitimatum per ſubſequens matrimonium, excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi deceſſerit ſine filiis ex, vel de legitimo matrimonio natis: & inde admitti ad fideicommiſſi, vel maioratus ſucceſſionem, ad quam filij legitimè nati, aut ex legitimo matrimonio procreati vocantur.

Et ij fuere Antonius de Butrio, in cap. innotuit, num. 18. columna 2. de electione, per illum textum: qui tamen potiùs ſtat pro ſubſtituto contra legitimatum, cum loquatur in terminis illius textus in diſpoſitione legis Cum etiam ſe remittat ad dicta per eum, in cap. per venerabilem, qui filij ſint legitimi, vbi diſtinguit inter diſpoſitionem legis, & teſtatoris.

Ioannes de Imola, in eodem cap. innotuit numero 13. quò loci allegatur communiter, vt pro legitimato ſcripſerit contra ſubſtitutum, cùm verè ſe remittat ad Butrium, vbi ſuprà, in dicto cap. per venerabilem, & ſic potius faueat ſubſtituto eidem contra legitimatum, vt animaduettit Ruinus, in conſ. 192. n. 16. vol. 3. & ſeq. Hippolyt. Rimin. d. conſ. 222. n. 176. lib. 2.

Abbas, in dicto cap, tanta, num. 7. qui filij ſint legitimi, & in dicto cap. innotuit, num. 17. qui etiam pro legitimato non vrget, cùm vel loquatur in diſpoſitione legis, vt in d. cap. innotuit, vel diſpoſitione hominis, & in feudo conceſſo alicui proſe, & legitimè natis, vel legitimis deſcendentibus, ſupponendo tamen, quod nullum eſt tertij præiudicium, nec aliorum vocatio expreſſa, quibus damnum inferatur: tunc namque contrarium ſentit idem Abbas in conſil. 85. n. 2. lib. 2. vel dato quo id non ſupponat, diuerſa ratio eſt, quæ in feudi conceſſione militat, quàm ea, quæ in fideicommiſſi, aut maioratus ſucceſſione datur, vt infrà dicetur.

Salicetus, in dicta l. ſi totas, C. de inofficioſis donat. qui tamen loquitur in diſpoſitione legis, in qua legitimati per ſubſequens matrimonium veniunt, quando legitimè nati, aut ex legitimo matrimonio procreati vocantur, vt infrà dicetur.

Angel. Aretinus, in §. finali, de nuptiiis, numero 8.

Aretinus, in l. Gallus, §. ſi eius, column. 1. ff. de lib. & poſthum. num. 42.

Paulus Caſtrenſis, in l. finali, num. 5. & 6. C. de his qui veni. ætat. impet. qui tamen loquitur in caſu, in quo ſubſtitutio facta erat alicui decedenti ſine filiis legitimis & naturalibus, quia tunc eſt verum, quod ſecundum mentem, & intentionem teſtatoris, legitimatus per ſubſequens matrimonium excluderet ſubſtitutum; non autem quando ſubſtitutio erat facta decedenti ſine filiis ex legitimo matrimonio procreatis, quia tunc aliter ſentit, dum ſe remittit ad notata per Butrium, in d. cap. per venerabilem: qui (vt ſupra dixi) tenet ſubſtitutum non excludi à legitimato per ſubſequens matrimonium; & ita perpendit Rolandus, d. conſil. 100. num. 47. lib. 2. & ſequitur Hippolyt. Riminaldus, dicto conſil. 222. num. 175.

Socinus ſenior, in l. Gallus, §. ſi eius, num. 5. in verſ. tertius caſus, ff. de liber. & poſthum.

Philippus Decius, in d. cap. cum in cunctis, num. 29. de electione, & in l. generaliter, in fine, C de inſtitut. & ſubſtitut. num. 23. & in conſil. 155. in fine, qui tamen parum conſtans ſibi fuit, nam poſito, quòd in eis locis inclinaſſet pro legitimatis, tamen in conſilio 614. & in conſil. 624. inclinat aduerſus cum; & tenet apertè ſub vocatione natorum de legitimo matrimonio, non contineri filios per ſubſequens matrimonium legitimatos. Prout rectè ponderauit Hilppolyt. Rimin. dicto conſ. 222. num. 167.

Præpoſitus Alexand. in cap. lator. col. 5. qui filij ſint legitimi.

Berous, in cap. in præſentia, de probationibus, numero 340. vbi in fauorem legitimati per ſubſequens matrimonium, ſed contra eum latiùs fundat alio in loco, vt infra dicetur.

Hippolyt. ſingulari 542.

