Verum contrariam ſententiam, immo teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, ſiue diſpoſitionis non conſummatæ, non ſuſtineri etiam fauore piæ cauſæ quoad perfectè diſpoſita, contra Bartolum tenuerunt permulti alij, inter quos fuit Abbas, in conſil. 105. Caſus, columna 2. lib. 2. Aretinus in dicta l. ſi quis cùm teſtamentum, colum. finali. Ancharanus in cap. 2. de teſtamentis, colum. 3. Ioannes de Anania in conſil. 57. columna 1. qui opinionem ſuperiorem Bartoli reprobat latiſſimè, Ludouicus Romanus, qui etiam tanquam falſam reprobat eam, in auth. ſimiliter, iu decimooctauo piæ cauſæ priuilegio, num. 68. C. ad legem Falcidiam. Sigiſmundus in conſil. feudali 14. num. 65. Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, testamentum, 1. num. 72. qui aſſerit, reprobari communiter: Boer. in decif. 93. num. 10. & decif. 240. num. 5. vbi atteſtatur de ſententia communi contra Bartolum. Et quod diſpoſitio imperfecta ratione voluntatis, non valeat indiſtinctè, etiam quoad perfectè diſpoſita, & fauore piæ cauſæ, ſi teſtator deceſſit priuſquam integrè voluntatem ſuam explicauit, reſolutiuè defendit, & teſtatur eſſe communem opinionem Iulius Clarus §. testamentum, quæſt. 7. num. 5. Graſſus eodem §. teſtamentum, quæſt. 19. num. 2. vbi etiam citat Menchacam, & inquit, hanc eſſe magis communem opinionem. Natta quoque latiſſimè in dicto §. ex imperfecto, legis, hac conſultiſſima, num. 140. Ioannes Cephalus in conſ. 99. num. 1. 5. & 8. lib. 1. Ruinus Loazes, Menochius, Antonius Gabriel, Calcanus, Pariſius, Viuius, & alij, cum quibus Petrus Surdus deciſ. 292. ex num. 11. vſque ad numerum 17. & in conſil. 158. num. 20. lib. 2. Fuit etiam firmiter in eadem ſententia contra Bartolum Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 16. num. 263. latiùs ſecunda parte, cap. 50. num. 3. & quatuor ſeq. dicens Bartoli opinionem falſam eſſe, & reprobari communiter: & adiiciens meritò, hallucinatum fuiſſe Tiraquell. dicto priuilegio 7. piæ cauſæ, aſſerentem, dictam Bartoli traditionem communem eſſe, cùm verè contraria ſit communior, & verior: prout etiam veriorem credit, & Bartolum refutat Burg. Sal. de Paze, dicta prima parte l. 3. Tauri, videndus ex num. 238. colum. 2. vſque ad num. 251. folio mihi 202. & num. 250. in fine ſubdit, opinionem hanc contra Bartolum, probabiliorem eſſe, & veriorem. Differentiam etiam, quam inter filios, & cauſam piam aſſignauit Didac. Couarr. in cap. relatum 1. num. 10. de teſtamentis: & rationem eiuſdem concludenter adeò refellit ex n. 249. vſque ad numer. 251. vt nullo pacto ipſam ſuſtineri valere, ex dictis ibidem, atque etiam ex dictis à me ſupr. ex n. 22. cum ſeq. appareat euidenter: atque euidentius conſtabit, ſi Natta, in dicto §. ex imperfecto; num. 140. originaliter prælegatur.

Remanet ergo, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, vſque adeo inualidum eſſe, vt nec fauore piæ cauſæ, & quoad perfectè diſpoſita, non ſubſiſtat. Rationem etiam aſſignatam ad text. in dicta l. ſi quis cum teſtamentum. Quod in vltimo puncto indiuiſibili ſtat forma eſſentialis teſtamenti, & teſtamentum eſſe quid indiuiduum, quod vires, ac perfectionem recipit ab vltimo puncto, aut ſyllaba concluſiua; ita militare in hoc caſu, ſicut in alio quocumqu, quo integrè voluntatem ſuam non explicaſſe, ſed ad alia procedere vlteriùs voluiſſe teſtatorem, poſſit conſtare. Quod non obſcurè præſentit Ioannes Cephalus, in conſ. 99. num. 21. lib. 1. & contra piam cauſam in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, expendit hanc rationem Petrus Surdus dicta deciſione 292. num. 16. Magdalenus etiam, dicto cap. 16. primæ partis, n. 262. & 263. Burgos de Paz, in dicta l. 3. Tauri, n. 244. qui pro hac parte rectè expendit textum in l. ex ea ſcriptura, ff. de testamentis, & in l. ſi iure, C. de teſtamento manumiſſ. & doctrinam Bald. in l. iubemus, colum. 2. C. de testam. ex imperfecto non poſſe perfectum euenire. Et anteà dixerat n. 238. quod in quadam graui cauſa conſuluit contra quandam piam cauſam, in qua contigit, quod quidam ſtrenuus miles Salmantinus teſtamentum conficere incœpit, in quo aliqua legata pia conſcribi fecit, & cum exinde vltrà tendere voluiſſet, ad finem ipſius teſtamenti deceſſit, & illi, quibus legata pia relicta fuerunt, ea eſſe perfecta prætendentes, ipſa petierunt; & ipſe Author conſtanter conſuluit legata non deberi, & teſtamentum illud, vtpote imperfectum ratione voluntatis, carere viribus quoad omnia in eo contenta. Et denique quod ita fuit per Iudices regios definitum, etſi cauſa hæc fuiſſet, vt ambigua, ad alios Iudices remiſſa. Ad textum autem in dicta l. in teſtamento, ff. de fideicommiſſariis libert. quo Bartolus excitabatur (vt vides) concludenter equidem, & quinque modis Salon ipſe de Paze reſpondet, in dict. l. 3. Tauri, num. ;246. & 248. vbi videri poterit. Reſpondet etiam Petrus Magdalenus, 2. p. dicto cap. 5. & 6. qui duntaxat adducit intellectum communem, quem etiam adducit Burg. de Paze, dicto num. 246. videlicet quòd lex illa loquitur, cum teſtamentum eſt imperfectum ratione deficientis ſolemnitatis, & non voluntatis, & ſic tantum probat, ex teſtamento imperfecto deberi libertatem, & ſic legata pia; non tamen loquitur ipſe textus aliquid diſponit, quando eſt imperfectum ratione voluntatis, cùm iſte ſit defectus procedens à iure naturali, in quo leges non diſpenſant.

Denique & vltimo, ex dictis antea, atque ex ratione aſſignata ad text. in dicta l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, infertur neceſſariò, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis incompletæ, ſine non conſummatæ, indiſtinctè non ſuſtineri quoad omnes, & quoad piam etiam cauſam, & liberos, etiam quoad perfectè diſpoſita; non ſolum de iure communi (vt remanet probatum) ſed etiam de iure Regio: id autem vt dilucidè & abſolutè demonſtretur, atque probetur, animaduertendum erit imprimis, ius commune relatum, adeo certum, & in dicta l. ſi quis cum teſtamentum, apertè probatum; nullibi apud nos; & leges Regias, ſiue de iure huius Regni non inueniri mutatum, vel aliquo modo alteratum. Nullibi etiam reperiri verbum aliquod apud leges ipſas Regias, quo alicuius alterationis, aut emendationis introducendæ anſam, ſine occaſionem ſumere valeamus. Nam in l. prima, & 2. titulo 4. lib. 5. nouæ collect. regiæ. duntaxat ſtatuitur teſtamenti in ſcriptis, & nuncupati, & codicillorum ſolemnitas, tam inter extraneos, quàm inter liberos; & ad correctionem iuris communis introducitur, teſtamentum valere quoad legata, & cætera in eo diſpoſita, etſi nullis à principio fuerit hæres ſcriptus, vel ſcriptus noluerit hæreditatem adirę, & in vtroque caſu dicitur: Valga el teſtamento en quanto a las mandas, y las otras coſas, que en el ſe contienen. Valeretamen teſtamentum quoad legata, & cætera in eo contenta, ſupponit clare lex ipſa prima, quando nullum aliud vitium, nec defectum, quàm à principio non inſtituti, vel ex pòſt facto inſtituti non exiſtentis hæredis, haberet. Supplere autem voluntatis defectum, & imperfectionem, & non integrè conſummatæ diſpoſitionis vitium; non modò lex illa intendit, aut quouis modo denotat, verum etiam in contrarium ſentit manifeſtè: & quidem loquitur, quando teſtator abſolutè, atque integrè ſuam vltimam diſpoſitionem ordinauit, atque voluntatem perfecit, ita vt ratione voluntatis imperfectio non ſit (in qua vim facimus) tamen hæredem non inſtituit, qua noluit, vel inſtitutus, poſtmodum hæreditatem adire recuſat: quo caſu legis eiuſdem deciſio de nouo introducitur, vt defuncti voluntas circa cætera contenta in diſpoſitione, ſiue teſtamento impleatur, & ſeruetur, cui iura a omnia fauent, vt adeò vulgatum, & compertum eſt. Iniquum namque, aut rationabile minus lex ipſa Regia prima iudicauit, contra defuncti voluntatem ob id legata non præſtari, quod hæres in teſtamento non ſit ſcriptus, vel quod ſcriptus hæreditatem non adierit, quod Burgos Saloñ de Paze in dicta l. tertia Tauri, num. 833. & 834. ſingulariter animaduertit, & poſt eum Matiençus, in eadem l. prima, titul. 4. lib. 5. gloſſa decima, num 2. Sanè quando ratione voluntatis, & non adimpletæ integrè diſpoſitionis imperfectio, & vitium adeſt, nec lex illa loquitur (vt dixi) nec de hoc caſu meminit. Non etiam legis ipſius ratio militar, cùm defectus voluntatis ob imperfectionem eiuſdem id impediat, & defectus dicatur à lege naturali procedens, in quo leges non diſpenſant, vt nunc annotaui, & Petrus Magdalenus, de numero testium in testamem is requiſito, 2. parte, cap. 4. num. 65. & 66. & cap. 5. num. 5. ſingulariter, atque eruditè probauit. Nec vllo pacto credendum eſt, legem illam in eo diſpenſare voluiſſe, & minus corrigere legem antiquam, idque iuxta vulgatas iuris regulas, & communes Interpretum omnium traditiones, quas exornat Ioann. Cephalus in conſilio 343. num. 19. & in conſilio 431. num. 30. & 21. lib. 3. Iacobus Menochius, recuperandæ poſſeſſionis, remedio 9. num. 385. & 387. immo cum eadem lex deuiet à iure communi, & noua, atque eiuſdem correctoria ſit; reſtringenda eſt, vt quanto minus fieri poſſit, recedatur à iure communi, per textum in cap. cum dilectus. Vbi notant Doctores, de conſuetudine, Corneus etiam in conſilio 1. colum. 4. in fine lib. 3. & in conſ. 180. num. 3. lib. 3. Aimon Craueta (qui latius comprobat) de antiquitate temporum, in principio, num. 42. & in conſ. 307. num. 4. & in terminis, in quibus loquitur; ſtrictè intelligenda eſt, ex communi Doctorum reſolutione, de qua plene per Rolandum à Valle in conſil. 74. num. 17. & 18. lib. 1. Burſat. in conſ. 76. n. 8. & in conſ. 120. n. 31. lib. 1. Nec debet extendi ad alios caſus, quem ad eos, de quibus nominatim ibi fit mentio, l. ius ſingulare, l. quod verò contra, ff. de legibus, l. ſi vero, §. de viro. ff. ſoluto matrimonio. vbilatè notant DD. cap. conſtitutionem vbi Gloſſa aduertit, de regularibus: lib. 6. Tiraq. in l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat. verbo, libertis, n. 23. Mier. in initio 1. p. n. 11. Barboſa in l. ſi conſtante, in princ. n. 101. ff. ſolut. matrim. nam vbi enumerat aliquem ciſum ſpecificè (provt inſtitutionis hæredis caſus ibi enumeratur) alij cenſentur ſub diſpoſitione iuris communis remanere, vt poſt Baldum, & alios ſcribit Thomas Grammaticus conſ. ciuili 76. n. 1. & in commentariis de vſufructu, cap. 2. num. 35. adnotaui. Et Grammaticum eumdem retuli. Cur ergo dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, deciſio ſtare, aut in viridi obſeruantia manere prohibeatur, quæ nulla alia lege innouata inuenitur, & cuius ratio & conſtitutio ita æqualiter militat, & obtinet hodie, ſicut olim de iure communi militabat, provt nunc obſeruabam, & nonnulli huius Regni Authores agnoſcunt libenter (ſed nullus hactenus ſic ponderauit ſuperiora, nec hanc partem fundauit) Inprimis namque Burgos Sal. de Paze. 1. p. dictæ l. 3. Tauri, poſtquam ex num. 200. eruditè, atque vtiliter tractauit, atque explanauit materiam dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, & eiuſdem deciſionem obtinere etiam in teſtamento inter liberos, & ad pias cauſas, conſtanter defendi: tandem num. 251. in fine, folio mihi 2203. columna vltima, in fine, ſic reliquit ſcriptum: Et conſtanter illud teneo, quod cum proximè dicta priuſquam noſtra conſtitueretur lex, iure obtinebant, minime ambigi poſſe, etiam locum habere poſt haus legem. Antonius etiam Gomezius in ipſa l. 3. Tauri, n 106. id aperte ſentit. Sed apertiùs, atque expreſſim dixit num. 19. cùm enim præcedenti numero de materia dictæ l. ſi quis cum teſt amentum, egiſſet, ſubdit ſtatim iu hunc modum: Ex quibus maxime declaratur in iſto regno, l. prima, titulo de los teſtamentos, libro quinto ordinamenti, & antea dixerat, obtinere ipſam legem etiam inter liberos, & ad pias cauſas, tunc autem ex eiuſdem deciſione declarari deciſionem dictæ l. Regiæ primæ, titul. 4. lib. 5. quaſi diceret, legata, & cætera in teſtamento relicta, abſque hæredis inſtitutione, ex lege illa regia valitura, modo ratione impetfectionis voluntatis defectus non interueniat: ratione namque voluntatis non conſummatæ imperfectio, cùm diuerſa ſit ab ea, de qua in ipſa lege tractatur, redderet equidem nullam totam diſpoſitionem, nec ipſius legis Regiæ primæ conſtitutio, defectum eum validaret. In eodem quoque placito clarè manſit Petrus de Paralta in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 45. dum innuit manifeſtè, dicatum l. ſi quis cum teſtamentum. illæſam, atque intactam manere hodie, & in praxi ſeruatam, nec vllo iure noſtro abrogatam. Et ſubdit, quòd caſus eiuſdem l. ſi quis cum teſtamentum, eſt ſingularis, & vtilis, & quitidianus, & ſæpè ſolet accidere, & per aliam legem (quod ipſe ſciat) non poſſet ita bene decidi, vt per illam deciditur, ideo eſt valde notabilis: & quòd non ſemel vidit eum ex facto obuenire. Idem etiam, & apud nos obtinere hodie deciſionem dictæ l ſi quis cum teſtamentum, ſicut obtinebat de iure communi, aperto ore præſentit) quamuis dubium hoc non excitauerit in terminis) Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, libro 3. cap. 2. §. primo, num. 14. & in melioratione Tertij bonorum filio facta ſermonem faciens, Rodericus Suarez, in dicta l. quoniam in prioribus, quæſtione 4. pagin. 200. in fine. Rurſus, ex decifione dictæ l. primæ, & 2. titulo 5. non innocari, nec alterari deciſionem dictæ l. ſi quis cum teſtamentum velut expreſſe tradiderunt) ſi originali prælegantur) Tellus Ferdinandus, & Ioannes Matiençus. Tellus namque, ſecunda parte dictæ l. 3. numer. 18. & 19. cum verſaretur in materia eiuſdem l. ſi quis cum teſtamentum, dixit inprimis, teſtamentum imperfectum ration voluntalis, etiam inter liberos, vel ad pias cauſas, eſſe nullius momenti: & ſubdit ſtatim, quòd in hoc non eget dubitare; quia certum eſt. Et tamen (vt vides) explicabat materiam dictæ l. Regiæ, ex cuius deciſione dubium excitauimus adhuc, vtrum aliquo modo innouetur, vel alteretur conſtitutio dictæ l. ſi qum teſtamentum. Denique inquit, inſtare dubitatio em duntaxat, qualiter cognoſcatur, eſſe teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, & cui incumbat onus probandi teſtamentum eſſe imperfectum ratione voluntatis: id autem vt explicet, non dictæ l. Regiæ primæ, titul. 4. lib. 5. nonæ collect. Regiæ, conſtitutio, ſed iuris communis regulis, & Doctorum reſolutonibus communibus in hac materia, atque dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, deciſione ducitur, & adiuuatur, nec vnquam aliquid nouitatis, aut iuris noui introducti ad correctionem eiuſdem l. ſi quis cum teſtamentum, detegit, vt ſtatim dicetur. Nec veriſimile eſt, quod in articulo adeò aſſiduo, & necceſſario, ſi ius commune corrigeretur per dictas leges Regias, ab ipſo Tello prætermitteretur ſilentio. Non etiam Ioannes Matiençus aliquid nouitatis detegit, ſed iuris communis regulis, & deciſioni dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, adhæret in eadem l. 1. titul. 4. lib. 5. gloſ. 14. ex num. 1. cum ſeq. In primis namque, eò loci obſeruauit, quod teſtamenti perfectio quadruplex eſt, vt ibidem oſtendit. Et dicit, quod prima perfectio conſiſtit in perfectione voluntatis ipſius teſtatoris per eum bene declaratæ, & completæ, per text. in d.l. ex ea ſcriptura, & in l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, nam ſi teſtator priùs decedat, quàm voluntatem ſuam explicet, teſtamentum erit imperfectum, nec valebit ad pias cauſas. Deinde adducit ſecundam, tertiam, & quartam perfectionem, ac demum, quamuis quoad alias perfectiones adducat iuris communis ex iure regio introductam correctionem, tamen quod attinet ad noſtrum propoſitum, ſemper ſtat in deciſione iuris communis, nec iuris Regij quoad deciſionem dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, nouam introductionem conſiderat: & repetit in l. 11. eodem titul. 4. lib. 5. gloſſ 1. vbi id ipſum tradit, quod dicta gloſſa 14. dixerat: addit tamen num. 2. quod teſtamentum iure Regio, ex deciſone legis illius 11. poteſt in vita teſtantis incipi, & poſt eius mortem perfici, & finiri ab alio, qui ad id faciendum habeat facultatem. Et quod vnum & idem iudicatur teſtatamentum à teſtatore, & commiſſario factum, Et ſic dicit limitari regulam dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, & aliam regulam, qua ſtatutum eſt, teſtamentum fieri debere vno contextu, vt in l. hæredes palam, §. vltimo, ff. de teſtamentis, & l. 3. tit. 1. part. 6. & quod commiſſarius huiuſmodi ad perficiendum teſtamentum à teſtatore incœptum, conſtitutus, non poteſt vltra quintam bonorum defuncti partem diſponere, vt in eadem l. 11. gloſ. 2. explicat, niſi fuerit ſibi ſpecialis ad id conceſſa facultas vt lex ipſa 11. exprimit, & Matiençus declarat ibidem gloſſa 3. Vides ergo quoad id emendari, atque alterari ius commune, ex dicta lege Regia 11. quoniam tunc ex commiſſione, & facultate alteri à teſtatore data, magis vnum & idem iudicatur teſtamentum, & magis perfectum, quam cœptum, & non completum dici debet, cùm iam teſtator voluntatem ſuam plenè compleuerit, & perfecerit, ex quo oſtendit, eius voluntatis eſſe in effectu, vt bonorum suorum hæres, atque ſucceſſor ſit is, quem ipſe nominauit: quoad alia verò præter inſtitutionem, committit alteri, vt teſtamentum perficiat, nec perfectionis libera voluntas eidem relinquitur, ſed potius certa forma à iure ſtatuitur, vt ex eadem, l. Regia 11. & ſeq. conſtat. Id autem alter contingit, quando cœpta diſpoſitione, & non completa, nec alio ad perficiendam eam nominato, teſtator decedit, vel vltra ad diſponendum non progreditur, & ſic remanet intacta dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, deciſro, ex dictis hactenus, quæ ſunt notanda, quia nullibi antea ſic digeruntur.

Nunc verò, atque ſecundo loco & principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, quod ad hoc vt teſtamentum, tanquam imperfectum ratione voluntatis vitietur, oportet quòd conſtet, & probetur, teſtatorem vltra diſpoſita per eum in eodem teſtamento, voluiſſe ad alia diſponenda procedere: in dubio namque, cum nullum adeſt vitium ſignificans imperfectionem voluntatis, ſumitur præſumptio, voluntatem hanc vltimam, ſicq́ue teſtamentum fuiſſe perfectum: Et ideo dum non conſtat de hoc, licèt teſtatori ſuperueniret morbus, reddens eum mutum, vel impotentem ad teſtandum, aut mors præpropera, non vitiaretur id, quod ſupra iam erat in eodem teſtamento expreſſum, ac diſpoſitum: ita ſane probat textus ſingularis, & valde notabilis, in dicta l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, in illis verbis: Labeo tamen hoc verum eſſe exiſtimat, ſi conſtares, valuiſſe plures eum, qui teſtamentum fecit, hæredes pronuntiare. Et in ſpecie adnotarunt Baldus, Aretinus, & Imola; & idem ſcripſerunt Angelus Aretinus, in §. ex eo. in fine, Inſtitut. quibus modis teſtamenta infirmentur. Fulgoſ. in conſilio 117. Ioannes, colum penult. verſ. cæterum ſi non probatur. Alexander, in conſilio 74. num. 3. lib. 1. Barbacia, in conſilio 58. colum. 4. lib. 4. Ruinus, in conſilio 204. num. 1. in fine lib. 2. Iaſon, in conſilio 8. colum. 1. verſiculo, Secundò facit. lib. 3. & in l. penultima, num. 1. C. de inſtitut. & ſubſtit. Anania, in conſilio 57. Laurentius Calcanus, in conſilio 91. columna 2. Petrus de Peralta in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 39. 40. 41. & 45. ad finem. Burgos de Paz, in dicta l. 3. Tauri, prima parte, num. 251. & ibidem Antonius Gomezius, num. 105. in principio. Qui inde & generaliter deducit ex communi Doctorum reſolutione, quod teſtamenti actus in dubio præſumitur perfectus & conſummatus, & reſpondet nonnullis iuribus, quæ videbantur in contrarium vrgere. Voluntatis etiam imperfectio, quod in dubio non præſumatur, generaliter probari ex textu in dicta l. ſi quis cum teſtamentum, deduxit Petr. de Peralta, vbi ſupra, num. 42. In eodem quoque placito ſuerunt, & teſtamentum in dubio perfectum potiùs præſumi, quàm imperfectum ratione voluntatis; aſſeuerarunt Simon de Prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpretatione 2. ſolutione prima, num. 41. folio 187. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 1. num. 14. Aiora, de partitionibus, 3. parte, quæſt. 4. num. 70. Tellus Ferdinandez, in dicta l. 3. Tauri, 2. parte, n. 19. Matiençus, in l. 11. gloſ. prima, n. 1. titul. 4. lib. 5. Azeuedus, in l. 2. eod titul. & lib. num. 65. Pat. Molina, tom. 1. diſp. 127. num. 1. Rota Romana in deciſ. 173. num. 1. ſecunda parte, in nouiſſimis. Iacob. Menoch. lib. 4. præſumpt. 5. num. 1. 2. & 3. vbi inquit, quod hæc ipſa iuris præſumptio magis, & magis coadiuuatur, quando Notarius, qui teſtamentum ipſum conſcripſit, adieciſſet clauſulam illam, Actum, &c. Nam clauſula illa ſignificat, teſtatorem habuiſſe teſtamentum pro perfecto & abſoluto, & dicit ita in ſpecie ſentire Bartolum, Caſtrenſem, Baldum, Ludouic. Bologn. Iaſon, & Ruinum, ibi relator. Et rurſus inquit, quod coniectura perfecti teſtamenti eſt, quando illa diſpoſitio conuenit cum voluntate iam ab ipſo teſtatore propalata. Et ita tenuit etiam Rota Romana, dicta deciſ. 173. num. 4. & vt generaliter dixerim, teſtamentum perfectum, & conſummatum, præſumitur ſemper, donec contrarium non conſtiterit; & dicitur non conſtare eo ipſo, quod non apparet, teſtatorem vltrà voluiſſe procedere ad aliud diſponendum, & ſic in caſu dubio; vel cum apparet noluiſſe aliud diſponere, & ſic in caſu certo, vt per Bartol. Bald. & Imolam in eadem l. ſi quis cum teſtamentum, Ananiam, dicto conſ. 57. Simon de Prætis dicto num. 41. libri ſecundi, fol. 187. Ayoram, dicto num. 70. Peraltam, dicto num. 40. & 41. & alios præcitatos ſuprà: qui tamen circa præſumptionem negatiuam dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, duntaxat conſtituunt, dictam regulam generalem in caſu dubij, nec vltra declarant: Idcircò & alia prænotare neceſſe erit, ac primum quidem, negari non poſſe, quin hæc doctrina, quia generalis, & vaga, nec aliter declarata, valde periculoſa ſit; & ideo maiori diſtinctione, aut aliis doctrinis coadiuuari debeat, vt clarior fiat: quod ex omnibus à me hucuſque prælectis, & commemoratis, ſolus Tellus ita adnotauit, in dicta l. 3. Tauri, ſecunda parte, num. 19. dicens, quod regula prædicta generalis, quòd teſtamentum non præſumitur imperfectum ratione voluntatis, ſed quod alleganti imperfectionem, incumbit probatio, periculoſa eſt, niſi fiat clara diſtinctione illâ, quam ibi adducit, vt mox videbitur. Deinde, ex eo dignoſci, teſtamentum non eſſe completum, & perfectum, ſed fieri cœptum, & non conſummatum, quod appareat, vel apparere poſſit, teſtatorem omninò ſe non firmaſſe in prolatis, vel diſpoſitis, ſed velle quid aliud pro perfectione, & complemento diſpoſitionis: vt per Caſtrenſem, in conſ. 307. ad primum quæſitum, colum. penult. lib. 1. & in fortioribus terminis, in conſ. 75. colum. 2. lib. 1. Ananiam, in dicto conſ. 57. circa medium, verſ. facit etiam Iaſonem, in conſ. 155. ex num. 5. lib. 4. Decium, in conſ. 488. ex num. 10. cum ſeq. Carolum Ruinum, in conſ. 7. num. 7. & ſeq. lib. 3. Cephalum, in conſ. 199. num. 1. & ſeq. & num. 8. lib. 1. Imolam, in conſil. 91. Grammaricum, deciſ. 62. Simonem de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 1. num. 39. fol. 187. Petrum Surdum, deciſ. 292. ex num. 11. vſque ad num. 13. quod quidem, & voluiſſe teſtatorem ad alia diſponenda, vltrà tranſire vel procedere, probabitur, quando poſt vnum, vel plura diſpoſita, à quibus inchoauerat facere teſtamentum, ſubiecit verbum diſpoſitiuum cum præcedenti dictione repetitiua, purà, Item volo, vel Hoc amplius volo, &c. & confeſtim obmutuit, vel vlterius procedere nequiuit; nam his, & ſimilibus caſibus, ſatis apertè conſtat de imperfectione voluntatis teſtamentariæ, quæ regulariter vitiat; vt ex mente communi Doctorum, tradiderunt Pet. de Peralta, in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 41. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. primo, num. 14. latiùs, atque elegantiùs Carolus Ruinus, in conſ. 15. per totum, lib. 2. qui vtiliter explicat, teſtamentum fuiſſe perfectum, & conſummatum, vel non; quomodo percipiatur, vel non; & in conſ. 7. lib. 3. maximè ex num. 7. cum ſeq. & iunge Simonem de Prætis, de interpretat. vltim. volunt. lib. 2. dicta ſolut. 1. num. 43. & 44. fol. 187. Petrum Surdum, dicta deciſ. 292. per totam, vbi in propoſito adnotauit nonnulla vtilia: ac maximè numero 11. teſtamentum dici imperfectum ratione voluntatis, ſi poſt ſcriptam à Notario diſpoſitionem, teſtator publicationem diſtulit in aliud tempus, prout latiùs ibi exornat: & adiungit aliqua de teſtatore, qui diſtulit executionem actus in aliud tempus. Prætereà, teſtamentum habitum pro perfecto, abſoluto, & completo à teſtatore, nec voluiſſe ipſum vltrà procedere ad alia diſponenda, deduci, atque probari poteſt ex dictis teſtium deponentium, habuiſſe teſtatorem diſpoſitionem ſuam pro perfecta, & abſoluta. Et ad id probandum duo tantum teſtes ſufficerent, quemadmodum ad probandum alias quaſcumque qualitates extrinſecas ſufficere explicatum, & plene comprobatum reliquimus cap. præcedentibus, provt vtrumque tenuerunt Oldradus, in conſilio 297. colum. finali. Baldus, in conſil. 179. Quando ſapiens, verſ. præterea eſto, lib. 4. Alexander, in conſil. 411. lib. 7. & in noſtris terminis, ac ſuper examine trium teſtium deponentium habuiſſe teſtatorem ſuam voluntatem pro perfecta, Philippus Corneus, in conſ. 307. Videtur prima facie, colum. 4. in principio lib. 3. Pariſ. in conſ. 33. num. 44. lib. 2. optimè Simon de Prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpret. 1. dub. 3. ſolut. 5. ex num. 35. verſ. octauus caſus eſt, vſque ad num. 40. vbi cum ex num. 24. verſaretur in materia, & tractatu eorum, quæ cap. præcedentibus explanauimus: qualiter inquam, & quot teſtibus, teſtatoris voluntas declaratoria, vel diſpoſitiua poſſet, & deberet probari, & plures caſus congeſſiſſet, qui eò tendunt, an id, quod venit probandum, concerneret diſpoſitionem, an verò declarationem diſpoſitorum, vel aliarum qualitatum extrinſecarum duntaxat; tandem num. 35. in verſ. Octauus caſus, dubium noſtrum excitauit, & inquit, quod quamuis tota teſtamenti validitas, & omne eius emolumentum dependeret, & demonſtraretur ex his, quæ teſtator ante, & poſt factum teſtamentum dixerit; tamen ea ſufficere, & ab extra poſſe probari per duos tantum teſtes: veluti ſi teſtes duo deponant, quod teſtator ipſe poſt factum teſtamentum agnouerit, & profeſſus fuerit, ſe iam feciſſe teſtamentum, & pro perfecto, & abſoluto illud habuiſſe, ex quo ita dixit, nec amplius vltrà diſpoſuit, vel vltra confeſſionem teſtatoris, ex aliis id colligerent, atque deponerent, vt num. 36. & tribus ſeq. Prætis ipſe annotauit, & poſuit exemplum, atque quæſtionem in facto ſibi obuenientem, in qua obtinuiſſe inquit num. 35. quod cum quidam infirmitate valde grauatus, bene tamen intelligens, volensfacere teſtamentum, accerſitis Notario, & teſtibus hora tarda, illud ſatis nuncupauit ore proprio, & Notarius ſummatim ſcripſit in quadam chartula legatum dotis ſororis nubendæ, inſtitutionem filiorum nominatorum rectè hæredum, & dationem tutelæ: quod vxor cum audiuiſſet, ſe in teſtamento non nominari, cœpit ita alta voce exclamare, & vociferare, quod fecit teſtatorem totum fremere ſpiritu, quaſi extra mentem exire, adeo quòd teſtamento non aliter lecto, nec publicato coram teſtibus, aliquantulum ſedato clamore vxoris, Notarius cœpit interrogare teſtatorem, qui aliter non reſpondebat; iterùm Notarius dixit ei, Quem vis facere hæredem? ipſe hac voce reſpondit, filios meos. Notarius dixit, quo nomine appellantur filij tui, reſpondendo diuerſa, & alia nomina quàm filiorum expreſſit: quo intellecto Notarius dixit, iſte vacillat, & modò non eſt in recto intellectu, & ſic teſtes receſſerunt: in nocte ſequenti reſpirans, & ad vltima mortis dilucida interualla aliquantulum rediens, ægrotus, luminibus accenſis, ibi pluribus perſonis adſtantibus, voce intelligibili, & mente ſana pluries dixit, & replicauit ſe lætum eſſe, & mori libenter, quia teſtamentum fecerit, & facta ſua bene compoſuerit, ſic pluries voce ſua manifeſtauit; ſuum teſtamentum habuiſſe pro perfecto, & completo, & ſequenti mane ſpiritum emiſit, & totius facti ſerie legitimè probata, & defendendo dictum teſtamentum, Prætis obtinuit: vt anteà dixi: & idipſum, videlicet habuiſſe teſtatorem diſpoſitionem ſuam pro perfecta & abſoluta, teſtibus probari poſſe adnotauit Tellus Ferdinandez, cuius ſtatim faciam ſpecificam mentionem: Ruinus etiam in conſil. 12. num. 15. & ſeq. volumine ſecundo. Maſcardus, de probationibus, tom. 3. concluſ. 1353. num. 84.

Item etiam obſeruandum eſt, doctrinam ſuperiorem toties repetitam, atque ex dicta l. ſi quis cum teſtamentum, deductam, quod ſcilicet teſtamentum non præſumatur imperfectum ratione, ſiue imperfectione voluntatis in dubio; nulla alia diſtinctione clariorem effici poſſe, quàm ea, quam in propoſito adduxit, atque ex mente aliorum conſiderauit Tellus Ferdinandez ſecunda parte dictæ l. 3. Tauri, num. 19. quòd aut loquimur in teſtamento, de quo fuit confecta ſcriptura; aut in teſtamento purè nuncupatiuo, quod ipſe ſemper vocat, quando non interuenit ſcriptura. De primo Tellus conſtituit, ſatis conſtare ex non perfectione ſcripturæ, hoc eſt, quando non eſt abſoluta, quia tunc magis cœpiſſe, vt teſtamentum faceret, quàm feciſſe videtur, vt Iureconſultus ipſe inquit in dict. l. ſi quis cum teſtamentum, vbi Baldus, & Paulus exemplificant hoc, quando poſt inſtitutionem, vel legata obmutuit. Rationem ponunt, quia potuit addere conditiones, vel mutare teſtamentum, & ideo dicitur imperfectum: & hoc ſequitur Pariſius, in conſilio 140. num. 7. 8. & 9. lib. 4. & rationem viuam poſuit Baldus in eadem l. ſi quis cum teſtamentum, quòd vbi vltimus punctus teſtamenti deficit, dicitur imperfectum: & quòd forma eſſentialis teſtamenti concluditur vno puncto, & cùm non deuenerit ad illud teſtator, dicitur imperfectum ſecundùm eius voluntatem, quia teſtamentum eſt indiuiduum, vt ſupra annotaui, & probaui ex num. 17. cum ſeq. Et hæc de teſtamento nuncupatiuo in ſcriptis. Reſpectu verò teſtamenti nuncupatiui, in quo non interuenit ſcriptura, pendet, vt ſciatur an ſit imperfectum ratione voluntatis, ex teſtium depoſitione, vt conſtet nolle vlteriùs progredi, ſed quod expreſſis finem fecit diſpoſitioni: ideò inquit Tellus ipſe, quòd ſit cautus Iudex in eorum examine, & Aduocatus in confectione articulorum, & ſi ad manus ſuas perueniret, quod nunquam committeret examinationem eorum alicui; & ſi coram aliquo extra iudicium de poſuiſſent, iterum eos adduceret, & interrogaret, vt integrè dignoſceretur, an teſtamentum eſſet ratione voluntatis perfectum, vel non. Et hactenus Tellus, qui (vt vides) maturè rem hanc perpendit, & verum dicit in caſu, in quo loquitur, quando ſcilicet conſtat, cùm ſcriptura, nuncupatiuè tamen, teſtatum fuiſſe aliquem; vel abſque ſcriptura, nuncupatiuè purè, hoc eſt, ſolis teſtibus, teſtari. Idcirco, in caſu dubio quid dicendum ſit, neceſſarium eſt explicare, quando ſcilicet non conſtat apertè, an purè nuncupatiuè, vel in ſcriptura nuncupatiuè teſtator teſtati voluerit, vt quia vtroque caſu voluntatem ſuam explanauit coram teſtibus, cæterum vocari Notarium, vt de ea conficeret ſcripturam, intendit; & ideo res hæc maiorem diſputationem requirit, in qua ego ſequentes conſideraui, diſtingui atque conſtitui poſſe caſus, quo abſolutè & diſtinctiùs procedatur.

