- 66 Tacita hypotheca pro bonis paraphernalibus à iure inducta, & alia quæcunque tacita non priuilegiata, præfertur expreſſæ poſteriori. Et in ea ſeruatur regula cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. quod latè probatur.
- 67 Tacita hypotheca à quo tempore incipiat.
- 68 Mulier per hypothecariam non poteſt auocare res mariti à tertiis poſſeſſoribus, niſi præcedat excuſſio in bonis mariti. Idque ex veriori, & communiori ſententia. Quæ generaliter procedit, vt hypothecaria non detur contra tertium ſine excuſſione; prout latius hic probatur.
- 69 Compenſationis materiam, & tractatum ſuſcepiſſe, atque explicaſſe Authores quamplures, qui commemorantur hoc numero.
- 70 Compenſatio quid.
- 71 Compenſationes, quare inuentæ, & admiſſæ.
- 72 Compenſationes introductæ in omnibus actionibus, tam bonæ fidei, quàm ſtricti iuris; tam in rem, quàm in perſonam.
- 73 Compenſatur id, quod ciuiliter & naturaliter debetur, vel naturaliter tantum. Modò purè, ſine conditione, vel dilatione dici, ex obligatione pendente liquida debeatur.
- 74 Compenſari non poteſt debitum alterius.
- 75 Ceſſum debitum, an compenſari poſſit.
- 76 Fideiuſſor vtrum compenſare poſſit.
- 77 Socius aliquid debens ſocietati, & volens compenſare, quod ſibi ab alio ex ſociis debetur, an audiri debeat. Damnum etiam, quod imputatur ſocio male adminiſtranti, an compenſetur cum commodo, quod ipſe ſocietati acquiſiuit.
- 78 Adminiſtrator pro reliquis vnius adminiſtrationis conuentus, creditum ex alia adminiſtratione compenſare deſiderans, an audiri debeat, remiſſiuè.
- 79 Creditor de decem ex cauſa ſocietatis, an poſſit compelli illa compenſare cum aliis decem, quæ ex alia ſtatione ſuo debitori ſoluere tenetur.
- 80 Compenſatio quibus in caſibus, & quibus in rebus locum non habeat.
- 81 Compenſatio vtrum procedat inter fratres pro his, quæ inter eos geſta ſunt viuo patre, remiſſiuè.
- 82 Compenſatio, quæ poterat obiici contra cedentem, non poteſt obiici contra ceſſionarium, ſi vel cauſam habeat ille oneroſam, vel habuerit ſui debitoris bona omnia obligata ante natum ius opponendæ compenſationis.
- 83 Compenſari non poteſt quod debetur ſub onere præſtandæ ſatiſdationis, ante eam præſtitam.
- 84 Compenſationem obijci quodam in caſu alimentorum præſtationi, remiſſiuè.
- 85 Compenſari non poteſt quod tutor debet cum eo quod pupillo debetur, necè contra. Poteſt tamen tutor pro pupillo conuentus, compenſare, quod ſibi proprio nomine debetur.
- 86 Compenſari non poteſt, quod non poſſet ſolui.
- 87 Expenſæ taxatæ poſſunt compenſari, etiamſi appellatum ſit ab executione, dumne ab ipſa condemnatione, vel taxatione.
- 88 Fideiuſſor creditoris ſui poteſt ei obijcere compenſationem ſummæ pro eo ſolutæ ex iudicato, licèt à ſententia fuerit prouocatum.
- 89 Conductor poteſt obijcere victori, & in executione iudicati compenſationem pecuniæ debitæ locatori ſuo, licèt condemnato.
- 90 An quis proprio nomine conuentus, poſſit obijcere compenſationem eius quantitatis, quæ ſibi tanquam alterius procuratori debeatur.
- 91 Compenſationi vtrum poſſint partes renuntiare.
- 92 Compenſationis exceptio non ſolum poteſt opponi coram Iudice ordinario, ſed etiam coram Iudice delegato. Coram Arbitro verò non poteſt, ſi ſit ex cauſa extrinſeca rei, quæ compromittitur; ſecus verò ſi ſit ex cauſa intrinſeca, ſeu connexa.
- 93 Opponi etiam poteſt in iudicio, & extra indicium.
- 94 Compenſationem de quantitate ad quantitatem, & ſic de debito pecuniario ad debitum pecuniæ admitti.
- 95 Et propriè locum non habere, niſi quando res ſunt eiuſdem rationis & ſpeciei, ſiue ſubſtantiæ, & qualitatis. Et conſiſtunt in pondere, numero, & menſura, ſicque functionem recipiunt in genere ſuo, & num. ſeq.
- 96 Generis ad genus compenſationem admitti, quando idem in genere debetur, & genus eſt eiuſdem qualitatis; ſecus verò ſi diuerſæ: quod exornatur.
- 97 Compenſatio ita demum admittitur, ſi vtrumque debitum ſit omninò liquidum, purum, & exigibile. Illiquid namque ad liquidum compenſatio non admittitur.
- 98 Compenſari non poteſt debitum controuerſum cum liquido, licèt controuerſum poſſit ex Iudicis authoritate prouiſionaliter exigi, præſtita cautione.
- 99 Debitum liquidum quod dicatur, & an quod breui tempore liquidari poteſt.
- 100 Compenſatio allegari poteſt de debito litigioſo, ſi eſt liquidum, aut ſi liquidum, aut ſi liquidari poteſt intra breue tempus ſtatuendum Iudicis arbitrio.
- 101 De iure autem huius Regni, ex deciſione l. partitæ, decem dies aſſignantur ad probandum, & liquidandum debitum, cuius compenſatio obijcitur.
- 102 Compenſatio debiti liquidi, aut in termino prædicto liquidandi, opponi poteſt aduerſus executionem rei iudicatæ, vel inſtrumenti guarentigij.
- 103 Sed & cauſa concluſa, & in cauſa appellationis compenſatio obijcit poteſt.
- 104 Quia compenſans dicitur ſoluere.
- 105 De ſpecie ad ſpeciem non admittitur compenſatio, neque etiam de ſpecie ad quantitatem, vel è contra; & de ratione.
- 106 Compenſationem admitti quandoque in rei vendicatione, quando ſcilicet res vendicatur; & quia non præſtatur, deuenitur ad æſtimationem.
- 107 De ſpecie ad ſpeciem non admittitur compenſatio, neque etiam de ſpeci ad quantitatem, etiam in diſpoſitione legis.
- 108 Et in dispoſitione teſtamentaria.
- 109 Quarta quæ debetur vxori, ex dispoſitione auth. præterea, C. vnde vir & vxor, vtrum compenſetur.
- 110 Compenſatio vtrum ipſo iure, & ſic etiam parte non opponente, inducatur, aut inducta cenſeatur, an verò vt ipſo iure fiat, neceſſe ſit, quod à parte opponatur. Vbi duæ commemorantur opiniones contrariæ. Et communior probatur, quod ſcilicet compenſatio non inducatur ipſo iure, ſed ita demum, ſi opponatur à parte. Sic etiam, quod compenſatio non retrotrahitur, ſed operatur à die oppoſitionis. Et de formula pronuntiandi contra compenſationem.
- 111 Compenſatio ipſa iure inducatur, vel non, multum intereſſe.
- 112 Compenſatio nonnullis in caſibus inducitur ipſo iure, etiam parte non opponente.
- 113 Et omni caſu, in quo infertur præiudicium creditori, ſi compenſatio ipſo iure non eſſet inducta, vt quia ea non inducta compenſans teneretur ad pœnam, vel intereſſe.
- 114 Compenſatio fit ipſo iure ad vitandam pœnam, aut commiſſum. Vel ad impediendum curſum vſurarum. Aut intereſſe, quod non currit ei, qui poteſt compenſationem opponere. Quod latiùs comprobatur, atque exornatur. Et Petri Surdi deciſ. 117. locus ſingularis expenditur.
- 115 Compenſatio ipſo iure, vtrum fiat in annuis reditibus.
- 116 Compenſatio, vtrum contra a dotem, ſiue contra mulierem res dotales repetentem, locum obtineat.
- 117 L. ſi conſtat, C. de compenſat. explicatur, atque reſtringitur, vt intelligatur inter debitorem, & creditorem, ſecus autem vt compenſatio fiat contra tertium, qui erat creditor, & qui prius petierat ſibi debitum.
- 118 Creditor mariti non poteſt mulieri obijcere ex perſona mariti compenſationem quantitatis ſibi debitæ à marito.
- 119 Vltimæ voluntates, vtrum compenſationem admittant. Et de coniecturis, ex quibus legatum cenſetur factum animo compenſandi, remiſſiuè.

PRo breui & dilucida huiuſce Capitis explicatione conſtituendum, atque obſeruandum erit primo loco, vulgata equidem fuiſſe, & per manus quoque tradita quotidie Doctorum axiomata in interpretatione vltimæ voluntatis cuiuſque, quod verba intelligenda, atque interpretanda ſunt ſemper, eo tantum reſpectu, & fine, quo fuerunt prolata, & non aliter; per text. in l. debitor, §. finali, ff. ad Trebell. l. ſi quis domum, §. quid tamen, ff. locati l. profectitia, §. finali, ff. de iure dotium, textum etiam, in §. finali, Inſtitut. de codicillis, l. final. ff. quemadmodum ſeruitutes amittantur, l. Neſennius, §. fundi, ff. de re iudicata, quæ tria vltima iura adduxit, & ita notauit Octauianus Cacheranus, deciſ. 124. num. 17. Facit etiam textus, in l. ſi pater, §. qui duos, & ibi notat Baldus, ff. de adoptionibus, quem ponderauit in propoſito Achilles Pedrocha, in conſil. 7. num. 225. & in conſil. 32. num. 159. & brocardicum hoc, ſiue regulam præfatam communem variis in caſibus expendunt Interpretes noſtri ſæpiſſimè, vt habetur per Decium, in cap. ſi pro debilitate, column. 5. de officio Delegati, & in cap. 1. num. 13. de poſtulat. Prælatorum, & in conſil. 283. columna 1. Crauetam, in conſilio 9. num. 21. & in conſilio 34. numero 26. Baldum, in l. finali, columna 4. numero 30. verſiculo, decimo quæritur, C. de hæred. inſtit. Tiberium Decianum, in conſilio 5. numero 11. libro 5. Iacobum Mandellum de Alba, in conſil. 612. num. 19. Ioannes Cephalus, in conſil. 347. num. 4. & lib. 2. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 3. interpr. 4. dubit. 1. ſolut. 3. num. 6. fol. 128. Petrus Surdus, deciſione 43. num. 17. & deciſ. 328. num. 25. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 6. numero 34. libro 1. & in conſil. 69. num. 71. lib. 2. Ludouicus Caſanate, in conſil. 10. numero 38. Indéque in eodem propoſito inſerunt etiam ſæpiſſimè Scribentes, quod verba reſtringi debent ad illam cauſam, ob quam prolata ſunt: ita Baldus ſcripſit in l. 3. §. ex hoc edicto, ff. naut. caup. & ſtab. Craueta, in conſ. 171. num. 13. lib. 1. Ioannes Cephalus, in conſ. 347. num. 7. & 8. lib. 3. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſ. 6. n. 35. & dicto conſil. 69. num. 71. lib. 2. Ludouic. Caſanat. in conſil. 10. n. 38. & ad rem, ſuper qua exprimuntur, §. quod autem, Inſtit. de legit. agnator. ſucceſſione, Craueta, in conſil. 16. n. 5. & conſil. 171. num. 13. Surdus, dicta deciſ. 43. num. 17. & ſecundum ſtatum, & materiam, ad quam partes principaliter ſe præpararunt: Ioannes Faber, in§. 1. Inſtit. de legatis, Natta, in conſ. 94. n. 3. Franciſcus Burſatus, in conſ. 105. num. 32. lib. 1. Petrus Surdus, in conſ. 3. num. 24. lib. 1. Neuizanus, in conſ. 50. num. 27. Ludouic. Caſanat. in conſ. 45. numero 104. & in caſu, cui adaptari poſſunt: Alexander, in l. centurio, num. 96. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. Ioannes Cephalus, in conſ. 462. num. 32. lib. 4. & in conſil. 656. num. 13. lib. 5. & vt generaliter dixerim, ipſiq́ue Authores profitentur, vt ſecundum intentionem agentium, & diſponentium regulentur, l. non omnis, ff. ſi certum petatur, quæ procedit tam in contractibus, quàm in vltimis voluntatibus, ſecundum Iaſonem, & Decium, ibi, in principio, qui optimè id comprobat, l. legata inutiliter, ff. de legatis primo, Menochius, libro 4. præſumptione 26. num. 29. & libro 6. præſumpt. 1. num. 3. Cephalus, in conſilio 329. num. 5. lib. 3. Tiberius Decianus, in conſilio 69. numero 4. libro 4. Intentionem inquam, vel primariam, vel ſaltem ſecundariam: Baldus, in l. ſi abſentis, col. 1. C. ſi certum petatur, Alex. & Dec. in d.l. non omnis, column. 1. Iacob. Mandell. de Alb. in conſ. 198. n. 52. ſcilicet tempore actus geſti, l. ſi voluntate, in fine, C. de reſcindend. vendit. quicdquid poſtea contingat, vt deducit Decius, in l. 1. §. qui mandatam, col. penult. ff. de officio eius, cui mandat. eſt iuriſdict. Alexander, & Iaſon, in d.l. non omnis, in principio: ſequitur Iacob. Mandellus de Alba, in conſ. 262. num. 11. Idcirco actus noſtri voluntarij, aut verba, quibus geruntur, non operantur, nec operari poſſunt vltra intentionem agentium, vel vltra quam gerantur, nec contrarium, aut alium effectum, & finem, quàm quem intendebat diſponens, l. voluntariè, C. de excuſ. tutorum, l. finali, C. ne vxor pro marito, l. creditor. in fine, C. de vſuris, Bartolus, in l. ſi patruus, colum. 1. C. communia vtriuſque iudicij. Et multis, atque practicis caſibus applicarunt, & ſic adnotarunt Gozadinus, in conſil. 23. per totum, Decius, in cap. ad ſolicitudinem, de appellat. & in conſ. 72. num. 5. poſt Bart. in l. 1. §. hoc interdictum, in fin. ff. de itinere actúque priuato. Iacob. Mandellus de Alba, in conſil. 670. numero 2. Ioannes Cephalus, in conſ. 329. n. 25. & in conſ. 409. num. 57. libro 3. & in conſil. 657. num. 29. & in conſilio 733. num. 46. lib. 5. & in conſ. 192. num. 31. & in conſil. 247. num. 28. & in conſ. 267. num. 14. libro 2. & in conſ. 65. num. 42. lib. 1. Tiberius Decianus, in conſilio 69. num. 4. & in conſ. 44. num. 108. lib. 4. Iacob. Menoch. in conſ. 179. num. 16. lib. 2. & præſumptione 26. num. 29. lib. 4. & præſumptione 1. num. 3. lib. 6. Burſatus, in conſ. 362. num. 21. & in conſ. 391. num. 14. lib. 4. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 4. num. 24. & cap. 11. num. 5. & lib. 5. cap. 17. num. 62. Peregrinus, in conſ. 6. num. 15. lib. 2. & in conſ. 87. num. 10. eod. lib. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 37. num. 6. 7. 24. & 26. lib. 1. & in conſil. 783. num. 31. & 32. lib. 7. vbi latè, quod actus agentium non operantur vltra eorum intentionem: Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 4. littera 1. concluſione 269. & duabus ſeqq. folio 619. Antonius Faber, iuriſp. Papin. ſcient. tit. 4. de ingenuis, principio 6. folio 148. qui inde infert ad plura illatione prima, 2. & 3. folio 149. & pro hoc axiomate vulgato citat textum, in l. proinde, 8. & in d.l. non omnis, 19. ff. ſi certum petatur, l. primam, ff. de donationibus, l. non videtur, 32. l. Sentaus, 35. §. 1. l. vbi ita donatur, 27. l. Seia, 42. §. vltimo, ff. de donat. cauſa mortis. Borgnius Caualcanus, deciſ. 46. num. 109. prima parte. Rodriguez, de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 8. num. 2. & 5. vbi id explicat Petrus Surdus, deciſione 43. num. 17. & in conſilio 112. numero 54. libro 1. & in conſilio 313. numero 108. libro 3. Quod autem alium, aut contrarium effectum operari non poſſint: probatur per textum vulgatum, in l. legata inutiliter, ff. de adimend. legatis, l. legata inutiliter, ff. de legatis primo, l. 3. ante finem, C. de iureiur. propter calumn. dando, l. qui hominem, §. finali, ff. de ſolutionibus, l. cum is, §. primo, ff. de condictione indebiti, l. ſiue hæreditariæ, in fine, ff. de negotiis geſtis, cap. maiores, §. ſed adhuc de baptiſmo, Clementina, exiui de paradiſo, §. deinde, de verborum ſignificatione, cap. ſi cui, de præbendis, in 6. cap. primo, & ibi Geminianus notat, de iureiurando, libro 6. Ex quibus iuribus, ſic adnotarunt, & inferunt ad multa in praxi conducibilia, Fulgoſius, in l. ſi inſtituta, §. ei qui, numero primo, ff. de inofficioſo teſtamento, Decius, in conſilio 47. num. 5. & in conſilio 597. num. 8. & in conſil. 627. num. 13. Gratus, in conſil. 109. num. 57. volum. 2. Pancirolus, in conſilio 154. num. 10. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatum, libro 1. interpretat. 2. dubitat. 2. ſolut. 14. num. 21. folio 127. & in conſ. 35. num. 16. Nicolaus Euerardus, in locis legalibus, loco ab ordinatione, per totum, fol. 640. & 641. vbi per hoc dicit reperiri deciſas quæſtiones quoatidinas quamplurimas, quæ vtiles, & ſingulares ſunt & memoriæ commendandæ. Ioannes Cephalus, in conſilio 472. num. 4. lib. 4. Ioannes Menochius, in conſilio 151. num. 30. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſ. 7. num. 124. Hippolytus Riminaldus in conſ. 37. num. 6. volumin. 1. Idem quoque, quod ſcilicet inducta ad vnum effectum non operentur contrarium, obſeruarunt, & caſibus practicis applicarunt Petrus Surdus, deciſione 250. num. 11. & in conſilio 294. num. 22. & duobus ſeq. lib. 2. vbi vide: & in conſilio 339. num. 33. lib. 3. & in conſilio 471. numero 26. & duobus ſeqq. & in conſilio 426. num. 16. eod. lib. 3. Iacobus Mandellus de Alba, in conſil 164. num. 3. Menochius, in conſilio 85. num. 113. lib. 1. & in conſilio 151. numero 30. libro 2. & in conſilio 206. numero 68. libro 3. & in conſilio 276. numero 18. eodem libro 3. Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 5. cap. 17. num. 62. Marcabrunus, in conſilio 29. num. 75. & 76. Blazius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 39. num. 1. fol. 32. Ioann. Vincent. Honded. in conſ. 9. num. 25. lib. 2. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iur. lib. 4. littera 1. concluſ. 103. folio 474. & tom. 2. concluſione, 1010. littera C. folio 343. Vbi latè, quod inducta ad vnum effectum, non operantur contrarium: Antonius Faber iuriſp. Papin. ſcien. tit. 4. princip. 5. fol. 147.

Vnde quod verba inducta ad augmentum, operari non debent diminutionem; ex eiſdem iuribus ſcripſerunt, & exornarunt Socinus ſenior, in conſil. 38. colum. 2. lib. 1. Baldus, in conſilio 108. columna 2. lib. 4. Decius, in conſilio 364. num. 3. copiosè Ioannes Iacobus de Leonardis, inter conſilia Bruni, conſilio 117. num. 247. Alciatus, in conſilio 9. num 69. lib. 4. & in conſilio 13. num 8. lib. 5. Franciſcus Beccius, in conſilio 111. num. 41. Iacobus Menochius, in conſilio 170. num. 11. libro 2. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 9. numero 29. Surdus, deciſione 185. numero 21. Ioannes, Cephalus, in conſilio 549. numero 124. libro 4. dicens, quod verba poſita ad ampliandum, non poſſunt reſtringere: & citans textum, in l. finali, §, cui dulcia, ff. de tritico, vino, & oleo legat. Idem quoque notarunt, & ad augmentum quæ inducta ſunt, diminutionem operari non debere; trediderunt Alciatus, in conſil. 6. num. 19. lib. 4. & conſilio 15. num. 18. libro 5. Ruinus, in conſilio 252. num. 96. & 97. lib. 3. Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ. 4. n. 39. & deciſ. 9. n. 29. & deciſ. 69. numer. 50. Sylueſt. Aldobrand. in conſ. 106. n. 11. Franciſcus Viuious, qui ſingulariter declarat, deciſione 343. num. 15. lib. 2. & quæ in fauorem alicuius conſtituta ſunt, non debent in odium eius retorqueri. l. quod fanore, C. de legibus, l. nulla, 25. ff. eodem titulo, & exempla poſſunt adferri ex l. plures apochis, 19. in fine. Cod. de fide inſtrumentorum, l. generaliter, in fine principij. C. de ſecundis nuptiis, l. 3. §. duæ autem, ff. de Carboniano edicto l. ſancimus, 7. C. ad Trebellianum, & alia huiuſmodi infinita, provt notauit Antonius Faber, iuriſprud. Papini. ſcient. titul. 4. de ingenuis, principio 5. illatione 2. folio 148. & nouiſſimè congerit nonnulla vtilia Marius Giurba, deciſione Siciliæ 28. numero ſeptimo, & ſequent. vſque ad numerum 14. qui ex regula prædicta, quod verba à teſtatore dicta, ad ampliandum, non debent operari contrarium, quoniam inducta ad augmentum, diminutionem non operantur: Et quod fauore alicuius eſt dictum, in eius damnum non debet interpretari; provt ibi ex relatione multorum comprobat numero 12. & 13. vbin inquit veras eſſe doctrinas nonnullas Doctorum, quas adducit ex dicto numero 7. Ac primum equidem, quod pactum pro locatore appoſitum, non extenditur, vt ei noceat, l. ea lege. ff. locati. deinde, quod cauſa in fauorem legatarij adiecta, non limitat, nec reſtringit legatum, licet certum in ſe ſit, ſiue in ſpecie, ſiue in qunatitate, ideò ſi legata ſint tibi centum ad domum ædificandum, licet domum ædifices cum quinquaginta, poteris nihilominus alia quinquanginta petere. Ita etiam, ſi teſtator legauit veſtes ſuas, quas dixerit, eſſe valoris centum, licet valoris eſſent ducentuorum, non audietur hæres volens centum ſoluere, eo quos cauſa, quæj exprimitur, ſolius legatarij fauorem reſpicere videtur, ad quod adducit Authores quamplures: & tenuit Laderchius, conſ. 32. per totum. Ita denique obſeruauit, quod ſi teſtator legat vxori domum, valoris centum, & ſi minoris valeret, hæres ſupplere debeat, ſi maioris domus valet, quod erit eiuſdem legatariæ, nec audietur hæres, ſi velit ſolute illa centum, & domum retinere, quoniam ad augendum verba appoſita, & in fauorem legatarij, non debent diminutionem operari, nec in eius odium retorqueri; provt latius ibi.

E contrario quoque, inducta ad diminutionem, ſeu reſtrictionem, augmentum operari non poſſunt; vt ipſamet iure ſuprâ relata probant: & l. cum tale. §. vltim. ff. de condit. & demonſt. cum ſimilibus vtrobique cumulatis ab Accurſ. necnon à Purpurato, in conſ. 164. numer. 6. vol. 1. per Euerardum, dicto loco ab ordinatione, ex numero 3. folio 641. Simonem de Prætis, in conſ. 175. numer. 7. & 8. Socin. iunior. in conſ. 4. numer. 41. vol. 1. Decianum, in conſ. 59. num. 4. vol. 2. Ioannem Cephalum, in conſ. 37. num. 47. & 48. lib. 1. Paricolum, in conſil 59. num. 45. Hippolytum Rimianldum, in conſ. 37. num. 6. & in conſ. 48. numero 27. & 28. vol. 1. Achil. Pedrocham, in conſil. 2. ex numero 36. cum ſequentibus, & in conſ. 38. ex num. 51. vſque ad numero 57. penes quos Authores inuenies quamplurima deciſa, & determinata per hanc vulgatam regulam. De qu etiam Marcabrunus, in conſ. 75. n. 53. Peregrinus, in conſ. 65. n. 4. lib. 3. Aldobrnadinus, in conſ. 53. n. 4. & 5.

Vnde etiam dici ſolet, quod verba generalia adulatoria, ſeu iactatoria, & adulationis, ſeu complacentiæ potius, quam diſponendi animo prolata, diſpositionem non inducunt, nec obliganat, ſicque alium, aut maiorem effectum, quam adulationis non operantur: Aretinus, in conſilio 106. col. 3. in principio tertij dubij. Alexander, in lata ſtipulatus, column. 2. ff. de verbor. obligat. Vbi Iaſon, ex numer. 5. idem Iaſon, in l. prima. §. ſi quis ita, in 2. notabili, atque ex numer. 11. eod. titul. & in l. cum quid, numer. 2. ſi certum petatur. Bartolum per textum ibi, in l. generali, ff. de vſufructu legoto. Pariſius, in conſilio 89. ex numer. 22. lib. 3. & in conſ. 59. ex numero 5. lib 4. Socin. iunior, in conſil. 179. per totum. vbi vide omnia; maximè num. 27. cum ſeq. & num. 79. & 80. lib. 2. Tiraquellus, de priuilegiis piæ cauſæ, priuilegio 51. Franciſcus Marcus, deciſione 543. Tiberius Decianus, in conſilio 44. num. 53. lib. 3. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 2. num, 13. in fine, verſiculo, quid vero, folio 144. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 747. num. 107. & 108. lib. 7. Alexander Raudenfis, de Analogis lib. 1. cap. 22. numero primo. Sebaſtian. Medices, regula prima, num. 75. Menochius, de arbitrariis, caſu 88. num. 6. Ioſephus Ludouic. concluſione 9. ampliatione 7. Cardinal. Thuſcus, practic. concluſ. iuris, tom. 8. litera V, concluſ. 123. vbi vide, fol. 559. nouiſſimè Ioſephus de Ruſticis, ad l. cum anus, lib. 1. cap. 7. num. 23. & 26. & eſt textus, qui reputant notabilis, & allegatur quotidie, in cap. cum veniſſent, circa medium, de inſtitutionibus, Vbinotarunt Ioannes Andreas, Butrius, Baldus, Abbas, numero 5. Cardinalis, numero ſeptimo & Imola, numero 8. quod verba generaliter prolata per modum liberalitatis vulgariter conſuetæ, non obligant: & exornat Vincentius Carocius, caſu ſeu deciſione 46. ex numero tertio, cum ſequentibus & numero 20. cum ſequentibus & numero 29. & ſequentibus, Sfortia Oddo, in conſ. 64. numer. 20. cum ſequentibus, & numer. 80. cum ſequentibus, & vide per totum conſilium, vbi diſputat quæſtionem nouam (vt ipſe affirmat) teſtamentum ſcilicet, quod non reperitur, an dicatur probatum, ſi aliquis pluries monitus, vt teſtamentum faceret, dixit: Ego feci teſtamentum, & inſtitui hæredem Hoſpitale, vel aliquam perſonam, & hoc feci, quia volo, quod Hoſpitale, vel talis perſona, ſit hæres meus.

Et id ipſum, quod verba adulatoria, directa ad honoratum, diſpoſitionem non inducunt; per text. in dict. l. generali, & Bart. ibi, ff. de vſufructu legato: niſi concurrat fauor libertatis, vel piæ cauſæ: l. Paulus, §. Paulus, ff. de fideicommiſſariis libertat. notarunt Paulus de Montepico, in l. Titia, §. Titia cum nuberet, num. 1. in fine, ff. de legatis ſecundo. Romanus, in authent. ſimiliter, ſpeciali 26. Cod. ad legem Falcidiam. vbi inquit, quod licèt textus, in dicto §. Paulus, in libertate danda loquatur; extenditur tamen hodie ad fauorem cuiuſcunque piæ cauſæ. Socinus regula 310. Priuilegio 45. Euerardus, in loco, à libertate ad piam cauſam, numero 13. Tiraquell. dicto priuilegio 51. Maſcard. de probat. concluſ. 1171. numero 59. Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 8. tit. 1. num. 15. & de tacit. & ambig. conuentionibus, lib. 2. tit. 4. num. 48. fol. 65. vbi quod verba generalia & renerentialia magis intelliguntur adulatoria, quàm obligatoria: Vincentius Carocius, dicta deciſione 46. numero 32. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. num. 42. qui inquit, quod ex verbis etiam adulatorijs, coniectura atque interpretatio voluntatis deducitur, quando ad grauatum diriguntur, l. vnum ex familia, §. finali, ff. de legat. 2. & colligitur etiam ex reſolutis per Vincent. Caroc. d. deciſ. 46. qui in finalibus verbis ſubdit, quod litteræ commendatitiæ ad fauorem alicuius, non inducunt mandatum, & præſumuntur potius adulatoriæ, quàm diſpoſitiuæ: poſt Bald. n l. ſi literas, num. 3. C. mandati, ex l. finali, C. quod cum eo, l. ſi vero, ff. mandati, & l. final. ff. de vſufr. legat. Quod etiam tradit, & per concluſiones latè explicat, litteris credentiarum quando credendum ſit, necne; Alexand. trentacinq. variar. reſolut. lib. 3. tit. de ſolutionibus, reſolut. 18. per totam, fol. 105. vbi latè.

Denique dici ſolet, quod verba prolata per modum conſilij, non diſponunt, neque inducunt neceſſitatem præſtationis, aut obligationis, l. cum pater, §. mando, ff. de legat. 2. l. 2. §. fin. ff. mandati, Paul. de Montepico, in l. Titiacum teſtamento, §. Titia cum nuberet, num. 8. de legat. 2. Cardin. Franciſc. Mantic. de coniectur. vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 1. num. 12. vbi ſingulariter explicat: hactenus de prima obſeruatione.

Nunc verò ſecundo loco, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, quod in cauſa, & lite, quæ inter D. Annam de Guzman, vxorem quondam D. Ioſephi de Medrano, & filios eius ex vna parte, & hæredes Ferdinandi Tello ex altera, in Senatu Regio Hiſpalenſi vertebatur, in qua axiomata ſuperiora opportunè expenduntur; quod ſcilicet actus agentium vltra eorum intentionem operari non poſſint, & quod verba eo tantum reſpectu & fine intelligi debeant, quo fuerunt prolata; adulatoria etiam, & complacentiæ verba, quod diſpoſitionem, vel obligationem non inducunt, & his ſimilia, de quibus ſuprà. Cum ex cauſa iudicati in fauorem dictæ D. Annæ, pro 2300. ducatorum quantitate, via executiua ageretur, & ex parte dictorum hæredum Ferdin. Tello, mille ducatorum eidem Ferdinando liquidò debitorum per dictum maritum, compenſationis exceptio opponeretur, de quo debito, liquido (vt nunc dicebam) apparebat, ſed pro dote etiam eius quantitatis reſpectu prælationem dicta D. Anna prætendebat, cum nondum ſibi ſolutam dotem diceret, maritus autem eius dictorum mille ducatorum debitor extitiſſet. In ea inquam lite de pluribus in Senatu principaliter dubitabatur. Primò quia dotis inſtrumentum non apparuit, nec an dos conſtituta fuiſſet, ſiue ſimpliciter, an dotis nomine tradita fuiſſent bona per dictam D. Annam dicto D. Ioſepho de Medrano, eius marito. Ex proceſſu tamen, & probationibus conſtabat, quod ante contractum matrimonium inter prædictos, cum tamen de eo contrahendo agebatur, ſæpè eadem D. Anna dixerat conſanguineis, & aliis, qui de futuris nuptiis tractabant, cuius quantitatis bona haberet, inſuper ſe libenter cum eo matrimonium contrahere, & quod vellet centum millia ducatorum habere, vt ipſimet deſeruirent, velut ei daret; quæ verba gratificationis, & complacentiæ videbantur, non verò dotis conſtitutiua.

Primum itaque dubium erat, vtrum mulier, quæ ſimpliciter contraxit matrimonium, & nullam dotem conſtituit, præſumatur, vel non, omnia bona ſua in dotem dediſſe. Siue an dotis nomine bona tradita intelligantur, vel paraphernalia: atque in dubio vtrum dos videri poſſit conſtituta.

Secundum deinde dubium erat, vtrum pro bonis paraphernalibus tacita hypotheca competens, cum prælatione detur necne ſicut datur pro bonis dotalibus; vel ſaltem expreſſis quoque poſterioribus præferatur, & in ea ſit locus regulæ vulgatæ cap. qui prior, de regul. iur. in 6.

Tertium prætereà dubium erat, an neceſſarium ſit, præcedere excuſſionem in bonis mariti, antequam perueniatur ad tertios poſſeſſores.

Rurſus & Quartum, vtrùm compenſatio locum habeat contra dotem, ſiue contra mulierem res dotales repetentam.

Quintum denique & vltimum, an contra tertium, qui erat creditor, & qui prius petierat ſibi debitum.

Et quod attinet ad primum dubium; videbatur dicendum primo facie, non modò in caſu propoſito, ſed etiam regulariter, mulierem contrahendo matrimonium ſimpliciter, nulla dote expreſſa, non cenſeri dediſſe omnia bona ſua in dotem, ſi de dotibus nihil dixit: ita ſane, quando mulier ætate maior nubit primo viro, vt nec in totam, nec in partem videatur dotem conſtituiſſe; ſcripſerunt Gloſſa, in l. mulier bona, ff. de iure dotium. Bart. Bald. Angel. Roman. Imol. Ias. Alex. Calcan. Socin. ſen. Corneus, Bald. Nouell. Campag. Ruinus, Decius, Pariſ. Marſil. Boer. Curtius, iun. Franc. Pepus, Iacob. de Leonardis, Mainer. stephan, Forcatulus, Didacus Couarruu. Roland. à Vall. Phanucius, & Monterentius, quos retulit, & hanc eſſe recaptam, & veram Doctorum ſententiam, profitetur Iacob. Menoch. lib. 3. præſumpt. 6. n. 54. & præſumpt. 8. n. 34. Salicet. Caſtrenſ. Cuman. Aretin. Bertrand. Berous, & alij ſuprà citati, quos congeſſit Petr. Surd. in conſ. 94. n. 3. lib. 1. Hippolyt. Gozadin. Guid. Pap. & alij multi ex eiſdem à Menochio commemoratis, quos adducit, & hanc partem defendit Ioſeph. Ludouic. deciſ. Peruſina 99. n. 8. part. 2. Anton. Faber, in C. ad titul. de pact. conuent. definit. 3. Card. Mantic. de de tacit. & ambig. conuent. lib. 12. tit. 10. ex n. 27. & titul. 13. n. 8. atque n. 22. & ſeq. & tit. 27. ex n. 27. Card. Thuſc. practic. concluſ. iur. tom. 2. littera D. concl. 723. & 724. ex fol. 935. Petr. Barboſ. 3. parte legis primæ, ff. ſoluto matrim. n. 67. in verſ. vel pro concordia, ibi: Si verò mulier aliquid ſimpliciter tradidit marito, in dubio credetur dediſſe tanquam bona paraphernalia, & c. Et num. 68. ibi: Quod ſi mulier nihil promiſit nomine dotis, vel etiam dotem incongruam conſtituit, tradendo quidem ſimpliciter, videtur res tanquam paraphernales tradere, ea tamen mente, vt in compenſationem onerum matrimonij, maritus fructus inde perceptos, ſuos faciat: quæ quidem donatio, facta etiam conſtante matrimonio valida cenſetur, l. quod autem, §. ſi vir. ff. de donat. inter, &c. Et magis ſpecificè idem Author, n. 69. in fine, in illis verbis: Illud poſtremò tenebis menti, quod ſi mulier contraxit matrimonium, neque aliquod dedit, vel promiſit marito nomine dotis, non videtur bona ſua ei in dotem tradidiſſe: vt aduerſus Gloſſa, l. mulier, ff. de iure dotium magis communiter eſſe receptum aſſerunt Decius, & c. Græuæus cum aliis multis ad Gail. lib. 2. concluſ. 82. vbi vide.

Loquuntur autem Authores omnes prædicti (qui hanc eſſe receptam & veriorem ſententiam, meritò affirmant regulariter) quando mulier ætate maior nubendo, nullam dotem conſtituit (vt dixi) nam ſi mulier ætate minor eſſet, quæ nupſit, id indubitanter procederet, vt non cenſeretur bona ſua dare in dotem, in totum, nec in partem; quod poſt alios Authores ita reſoluit, & latè explicat Iacob. Menoch lib. 3. dicta præſumpt. 6. ex num. 1. vſque ad num. 32. vbi vide Cardin. Mantic. de tacit. & ambig. conuent. lib. 12. tit. 13. num. 26. dicens, quod ſi mulier ſit num. 25. annis, & bona immobilia poſſideat, non intelligitur tacitè ea dediſſe in dotem, cum ea non poſſit ex cauſa etiam dotis, ſine Iudicis decreto alienare, l. lex quæ tutores. c. de adminiſtrat. tutor. & ita probant plures Authores ibi relati.

Item loquuntur, quando nullam dotem mulier marito conſtituit: nam ſi in aliquibus bonis dotem ſpecialiter marito conſtituiſſet; cætera videretur dediſſe eidem, tanquam paraphernalia, non tanquam dotalia; nec eſſe dubium; ſic ſane, quod dotis deſignatio facta in certis bonis arguit cætera bona non dari in dotem; poſt alios Authores ſcripſerunt Petr. Surd. in conſ. 94. num. 7. lib. 1. Iacob. Menoch. dicta præſumpt. 6. num. 72. lib. 3. Cardinal. Mantic. de tacitis & ambiguis conuent. lib. 12. dicto tit. 13. num. 25. fol. 699.

Denique loquuntur in muliere, quæ primo nupſit (vt dixi) nam ſi ſimpliciter nuberet ſecunda vice; cenſeretur equidem eandem conſtituere dotem, quam primo conſtituerat marito: & ſi plures habuiſſet viros vltima attendi dos deberet. Sicuti ex aliis pluribus Authoribus probauit Ioſeph. Ludouic. dict. deciſ. 99. num. 16. & 17. ob quæ aliàs (inquit num. 8.) terminaſſe quæſtionem in contigentia facti in quodam Medico, qui diuerſa habuerat ſalaria à quadam Communitate; fuit demum reconductus idem Medicus ab eadem Communitate cum ſalariis ſolitis, & firmat, quod ipſe dixit, intelligi conſtitutum ſalarium, iuxta id, quod vltimo loco habuit. Quod ibi commendat: & reſolutionem prædictam, quod dos data primo viro, præſumitur conſtituta ſecundo, etiamſi ſit omnium bonorum; cum aliis Authoribus tradidit quoque Mantica, lib. 12. de tacit. & ambig. conuent. tit. 14. num. 7. fol. 700. & la tius explicat Iacob. Menoch. (quem ipſe non citat) lib. 3. dicta præſumpt. 6. ex n. 25. cum. ſeq.

