Et Riminaldi traditiones ſequuntur (eum tamen non commemorant) Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 69. ex n. 7. vſque ad n. 12. lib. 1. Blaſius Flores Diaz de Mena ad deciſionem Gamæ 27. n. 3. & n. 6. vbi quòd fideicommiſſa inducuntur, quomodocunque ex verbis teſtatoris, ſiue diſpoſitiuis, ſiue enunciatiuis conſtet de eius voluntate, aut ex aliis coniecturis ex verbis deductis, vel ex ſignis, aut ratione deſpoſitionis; ſecus quando de voluntate non apparet aliquo modo. Ludouicus Caſanate in conſ. 20. ex n. 4. vsque ad n. 8. vbi quòd in fideicommiſſis non admittuntur coniecturæ, ſeu præſumptiones ex capite excogitatæ, vel vbi verba omninò deficerent, vel repugnarent; admittuntur tamen ſine dubio, quando reſultant ex ipſamet litera, & expreſſis, & diſpoſitis in litera. Et quando coniecturæ pro inducendo fideicommiſſo, & voluntate elicienda ſint graues, vrgentes, efficaces, neceſſariæ, & multum probabiles; iſtæ enim admittuntur ad inducendum fideicommiſſum, quod velut expreſſum dicitur, ſicut & mens dicitur expreſſa, quando coniecturæ ex expreſſis colliguntur, prout hæc omnia latiùs ibi comprobat; nouiſſimè in eodem placet, & reſolutione communi remaneat Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, to 3. litera F. concluſi. 260. ex n. 1. vſque ad n. 12. & num. 18. & 19. fol. 802. & 803. Leander Galganetus de condit. & demonſtrat. 2. part. cap. 1. quæſt. 50. n. 6. Ludouici quoque Molinæ de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. ſententia, & reſolutio in omnibus dubiis eiuſdem capitis, atque coniecturis illis decum ibi propoſitis (de quibus etiam Mier. p. 2. q. 5. Aluarus Valaſcus, conſultat. 82. Pater Ludou. Molina to. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 590.) conuenit ſuperioribus reſolutionibus omnino; ſemper namque id principaliter inquirit, ex quibus verbis primogenium quis inſtituere cenſendus ſit, etſi id non expreſſerit: nec abſque verbis, & coniecturis vrgentibus, efficacibus, & neceſſariis Maioratus inſtitutionem, aut inductionem admittit, vt videre licet per omnes coniectures eaſdem ibi commemoratas; illa namque quæ ex verbis præfationis, ſiue ex ratione expreſſa colligitur, valdè vrgens eſt, atque non ſolùm ex mente, ſed ex expreſſis deducta, vt videre licet ibid. Illa verò, quæ ex relicto facto primogenitis familiæ, ſiue propriæ cognationi, agnationi, ſeu familiæ deducitur, quàm vrgens & concludens ſit, vt Maioratus, quàm vtomnes de familia inductus cenſeri debeat nullus equidem negare poterit, qui eiuſdem Molinæ traditiones maturè prælegarit: Altera autem, cùm teſtator relinquit bona, vt in ex ſuccedatur ſeruato ordine primogenituræ, ſiue ex armorum & nominis grauamine, ſiue ab expreſſione maſculinitatis, vel ad plures gradus ſubſtitutionum digreſſione, vel vt bona tranſeant de maiore in maiorem, vel de primogenito in primogenitum, quàm iuridicè, atque concludenter procedat, atque ex verbis expreſſis & velut manifeſta voluntate deduci videatur, quicunque etiam fatebitur, qui ipſummer Molinam prælegerit: ipſe namque abſque verbis, & aliis in diſpoſitione expreſſis, nuſquam voluntatis coniecturam, aut Maioratus inſtituti præſumptionem admitti. Quod vel ex duabus illis vltimis coniecturis apparet, de quibus num. 30. & 40. quando in ſcriptura inſtitutionis eiuſdem aliqua verba inueniuntur, quæ coniecturam Maioratus præſe ferant: vel voluntas teſtantis, quòd voluerit Maioratum inſtituere, comprehenditur ex his, quæ dixit ante teſtamentum, veluti, ſi profeſſus ſuerit, ſe Maioratum inſtituere velle, vt ibid. adnotauit, & comprobauit Molina, & vitra eum Flores Diaz de Mena variar. quæſt. lib. 1. q. 17. vbi latè, an & quando Maioratus & fideicommiſſa ex coniecturis induncantur, & quæſt. 13. num. 4.

Prætereà & Anton. Fab. in lib. nouem Cod. ad tit. C. de his quæ ſub modo, definit. 3. n. 7. ex nudis coniecturis induci poſſe fideicommiſſum, agnouit expreſſim, & quamuis alio loco, cùm ſtrictam iuris rationem maturiùs penſitaſſet, id reſtrixerit, nequaquam tamen ſuperioribus aduerſatur; imò eiſdem, & ſupr. relatis Authoribus conuenit omninò, quatenùs vbi nulla ſunt verba fideicommiſſi, ſi adſint vel minimæ coniecturæ volumtatis fideicommiſſum induci, rationi iuris repugenare aſſerit, & ita inducentas fideicommiſſum reprehendit: quod ſuperiùs adnotata non modo euincunt, ſed potiùs confirmant, cùm ex aliis expreſſis in teſtamento, coniecturas colligi, & eas non modo vrgentes, ſed neceſſarias, & concludentes dixerint omnes Interpretes ſupr. commemorati, nec minimis vnquam coniecturis contenti ſuerint, quod ipſum is Author dilucidè & eruditè (vt adſolet) profitetur, & Iuriſp. Papin. ſcientia, tit. 2. de iur. naturali, gent. & ciuil. illat. 3. confutat. 2. fol. 73. cùm de authoritate Prudentum, non etiam Interpretum iuris egiſſet, dict. illat. 3. rectè obſeruauit dict. confutat. 2. peccare equidem Interpretes noſtros contra principia iuris, quoties ſiue de legum, ſiue de contractuum, aut vltimarum voluntatum interpretatione agitur, cùm tantum ſibi adrogant, vt audeant ſupplere, nunc inducendo fideicommiſſum, etiam vbi nulla ſunt verba fideicommiſſi, ſi adſint vel minimæ coniecturæ voluntatis; quod iuris rationi repugnat, vt ipſe enunciat.

Denique & Ioannes Marcus Aquilinus prima parte, §. & quid ſi tantum, leg. Gallus, ff. de liberis & poſthumis, num. 73. & quinque ſeqq. eiſdem reſolutionibus communibus accedit, & conſtituit differentiam inter directam & obliquam ſubſtitutionè, in obliqua namque, ſiue fideicommiſſaria ſubſtitutione, inquit quòd ſola teſtantis voluntas ſpectatur & obſeruatur, quomodocunque, ac ſaltem ex verbis lata interpretatione acceptis, eliciatur illa, vt cum infinitis Authoribus probauit n. 74. & iura etiam adduxit quamplurima; directa autem ſubſtitutio non inducitur ex coniecturis, vt tenent infiniti Authores relati ibi n. 75. quotum ſententiam n. 76. dicit probari per text. in l. vnic. ff. ſi tabulæ teſtam. nullæ ex tab. & in l. iam hoc iura, ff. de vulgari & pup. ſubſtit. & n. 77. improbat corum ſententiam, qui directam quoque ſubſtitutionem poſſe induci coniecturis probarunt, & n. 78. nonnulla iura ex ea differentia explicat; & vide eundem dict. 1. par. §. & quid ſi tamtum, n. 10. & ſeq.

Et animaduerte iuxta ſuperiora intelligendas, ac temperandas neceſſariò generales nimis Interpretum quorundam obſeruationes in hac materia, qui variis in caſibus conſulti, non dubitarunt reſpondere, & aſſerere, fideicommiſſa ex ſolis coniecturis vſque adeò conſiſtere, & induci, vt nulla verba neceſſaria ſint: Cuius contrarium verius eſſe, ex hactenus reſolutis apparet euidenter; ſic equidem temperari debent Ioann. Cephal. in. conſ. 523. & in conſ. 517. n. 66. & in conſ. 524. n. 48. & in conſ. 455. n. 67. lib. 4. & in conſ. 330. ex numer. 27. lib. 3. Hieron. Gabriel. in. conſ. 132. Syluan. in conſ. 63. lib. 2. Anton. Theſaur, deciſ. Pedemont. 248. num. 13. Fab. Turret. in conſ. 77. lib. 1. Sfortia Oddi in conſ. 45. à n. 26. lib. 1. Simon. de Pretis in conſ. 27. & 37. aliter enim procere non poſſunt. Et hactenus de his, de quibus etiam c. ſequent. adnotabuntur nonnulla.

CAPVT IX.

Ex eodem Capitis præcedentis tractatu, & materia, atque de fideicommiſſis, & primogeniis ex coniecturis inducendis, vel non inducendis; & vtrùm in caſu, ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, & communi Senatorum placito definito, Maioratum perpetuum inſtitutum videri, ac in futurum inducendum, iuridicè ſtatutum fuerit; vbi ipſius Senatus deciſio proponitur, & nonnulla ingenti ſtudio, & labore perpenduntur, quæ in praxi vtilia, & conducibilia eſſe poterunt quotidie, prout hîc videbitur. Et de eadem huiuſce Capitis & præcedentis materia vide etiam infrà, c. 69.

SVMMARIVM.

- 1 Bona in dubio præſumi allodialia, & libera, & alienabilia, non Maioratui ſubiecta, vel inalienabilia, niſi ſcriptura Maioratus oſtendatur, & vide infrà, num. 68.
- 2 Fideicommiſſum eſt odioſum, & in dubio non præſumitur, & interpretatio fieri debet, vt potiùs remoueatur, quàm inducatur, & ſic non extare in caſu dubio.
- 3 Quocirca fideicommiſſum, aut Maioratum allegans, vel aſſerens extare, ſiue ſe in ſcriptura diſpoſitionis vocatum, aut comprehenſum, probare id aſtringitur, ex quo eidem obijci poteſt, ſubſtitutio hoc non dicit, ſiue, de te non loquitur in hoc caſu. Quod argumentum irrefragabile eſt, & declaratur infrà, ex num. 70.
- 4 Maioratum, aut vinculum inſtituere ſi teſtator voluiſſet, veriſimile non eſſe, quòd in aliqua parte totius diſpoſitionis de Maioratu mentionem non feciſſet.
- 5 Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, ergo neque nos dicere debemus; vulgatum & commune Doctorum axioma.
- 6 Teſtatorem aliquid voluiſſe, allegare non ſufficit, niſi ipſe diſpoſuerit, etiamſi de veriſimili mente conſtet.
- 7 Maioratûs iure bona deferri, aut deberi, nunquam eſt interpretandum, niſi expreſsè dicatur.
- 8 Maioratus ſcriptura non eſt amplianda vltra limites eius, ſed ſolerter reſtringenda.
- 9 Maioratum non induci, nec inductum cenſeri ex ſolo grauamine, ſoláque oneris impoſitione, ſcilicet Miſſarum, vel alterius, vt ex eo dicatur, titulo & iure Maioratus ſuccedendum eſſe perpetuò.
- 10 Diſpoſitio ſi ita concepta eſt, vt nomen vinculi, aut Maioratus non contineat, ſiue vinculi, aut Maioratus mentionem non faciat; tunc equidem nec perpetuus Maioratus erit, nec etiam alienationis prohibitio durabit perpetuò ſed inter vocatos, ac eorum deſcendentes dumtaxat.
- 11 In re fideicommiſſo ſubiecta, vltimo loca ſuccedens, ſuccedit liberè, & tranſmittit ad quemcunque hæredem vniuerſalem, vel particularem, bona fideicommiſſi.
- 12 Alphonſi Azeuedi reſolutio, & caſui præſenti valàè conducibilis expenditur, & eidem reſpondetur infrà num. 81.
- 13 Ludouici Molinæ obſeruationes nonnullæ expenduntur, que eò ſemper tendunt, vt Maioratus mentione non facta in diſpoſitione, etiam fideicommiſſo relicto, & alienatione prohibita etiam perpetuò, Maioratus perpetuus induci non non valeat.
- 14 Alphonſi Azeuedi conſilium 18. nouè ponderatur, caſus ibidem propoſitus commemoratur, & eidem reſpondetur infrà num. 82.
- 15 Maioratus perpetuus inſtitutus non cenſetur ex prohibitione alienationis bonorum. Niſi expreſſim dicatur, quòd bona in familia perpetuò remaneant: Aliàs autem prohibitio alienationis vltra nominatum non extenditur, & vide infrà, ex num. 83.
- 16 Prohibitio alienationis ſine cauſa facta, non valet, & vide infrà, num. 84.
- 17 Ad inducendum Maioratum perpetuum, vnum, vel duos vocare, non ſufficit, ſed plures in infinitum vocare, neceſſe eſt.
- 18 Vocationes factæ certarum perſonarum ad certa bona, perſonales, & non reales dicuntur.
- 19 Maioratus perpetuus vtrùm probari poſſit aliis modis, quàm contentis in l. 41. Tauri, & vide infrà num. 85.
- 20 Mens teſtatoris in interpretatione ſuæ diſpoſitionis, nedum expreſſa, ſed etiam tacita, & coniecturata tantùm totum facit, & potiùs attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas, & figura, & ita præualet.
- 21 Voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quàm verba, & prædominari, ac totum facere, etiamſi verba deficiant: Et ita ex ſolis coniecturis induci fideicommiſſa, ſimplicia etiam, & perpetua, licèt ex verbis non conſtent, & quomodocunque appareat de voluntate.
- 22 Et id ipſum in Maioratibus, ita pariter ſicut in fideicommiſſis ſtatuiſſe permultos iuris Interpretes, vt hîc adnotatur.
- 23 Ex eo ſolùm quòd teſtator ad plures ſubſtitutionum gradus digreſſus fuerit, quamuis perpetuus Maioratus non inducatur, inducitur tamen, ſi id ex aliis coniecturis deducatur, & tunc in perpetuum, atque vltra perſonas nominatas extenditur.
- 24 Coniecturæ plures ſimul iunctæ id efficere valent, quod vna de per ſe efficere non poſſet, vt Maioratûs inſtitutionem inducant.
- 25 Pelaez à Mieres in comprobationem eorum, quæ adnotata fuêre numeris præced. obſeruatio quædam expenditur.
- 26 Filiorum appellatione veniunt nepotes, & cæteri deſcendentes in infinitum, quando diſpoſitio de filio incerto facta fuit, & quando materia eſt indifferens quoad gradus.
- 27 Vel quando teſtator vltrà proceſſit, alios gradus ſubſtituendo poſt filios.
- 28 Idque maximè in Hispanorum primogeniis, & quando agitur de conſeruatione familiæ.
- 29 Et procedit etiam in vocatione tranſuerſalis, & filiorum eius.
- 30 Filij in conditione poſiti, regulariter non cenſentur vocati.
- 31 Cenſentur vocati expreſsè, quando filiis in conditione poſitis, illa eſt adiuncta qualitas, vt ſint de legitimo matrimonio procreati.
- 32 Vel quando teſtator voulit conſeruare agnationem, vel perpetuitatem in ſua familia.
- 33 Vel quando alios gradus ſubſtitutionum fecit.
- 34 Et quando poſt filios in conditione poſitos, vocantur collectivè alij conſanguinei.
- 35 Et quando teſtator prohibuit bona alienari.
- 36 Ex aliis etiam coniecturis, quarum leuiſſimæ etiam ſufficient.
- 37 Idque maximè in Hiſpanorum primogeniis, in quibus liberi in conditione poſiti, cenſentur poſiti in diſpoſitione.
- 38 Clauſulæ præcedentis proprium eſt influere in sequentes, præſertim ſi continuato ſermone proferantur.
- 39 Eſt enim potior clauſula præcedens ad influendum quàm ſubſequens ad refluendum.
- 40 Clauſulam non ſolùm præcedentum, ſed & in fine poſitam, referri ad omnia præcedentia, maximè quando nulla ſubeſt differentiæ ratio.
- 41 Enumerationem ſpecierum factam etiam per modum taxationis, ſucceſſionem non reſtringere, ſed ſolummodò tribuere nominatis ſucceſſionis prælationem.
- 42 Verba de maiori in maiorem, vel de primogenito in primogenitum, vel de hærede in hæredem, vel de maſculo in maſculum, vel alia ſimilia, inducere perpetuum Maioratum inter omnes, qui ex familia teſtantis proceſſerint, & num. ſeq.
- 43 Idem in verbis de deſcendente in deſcendentem, vel de antiquiori in antiquiorem.
- 44 Vel quando dicitur, quòd bona tranſeant de vno ad alium.
- 45 Vel quòd bona habeantur à maſculis.
- 46 Et de ratione prædictorum ex mante communi tradita per Menochium.
- 47 Fideicommiſſum ſimplex & perpetuum induci, quando teſtator reliquit bona ſua duobus antianis propriæ familiæ, nomina propria non exprimendo.
- 48 Verbum Maſculos multùm operari ad inducendam perpetuitatem, & conſeruationem agnationis, vel familiæ.
- 49 Verba potiùs impropriè, & contra eorum naturam interpretanda, quàm vt ſuperflua reddantur, aut non operentur.
- 50 Fideicommiſſum abſolutum induci per clauſulam generalem, quando aliter verba eſſent ſuperflua, & nihil importarent.
- 51 Clauſula, quæ ſubiicitur, non refertur regulariter ad ea, ſuper quibus facta eſt ſpecialis prouiſio.
- 52 Indefinitæ orationis hoc eſſe proprium, ſcilicet æquipollere vniuerſali.
- 53 Idque in fideicommiſſariis vocationibus præcipuè locum habere.
- 54 Verbum illud de varon en varon, collectiuum eſt, plures gradus, & ſucceſſiones in ſe continens.
- 55 Subſtitutionem plures gradus ſub vnico verbo contineri, nouum non eſt.
- 56 Voluntas teſtantis, quòd voluerit Maioratum inſtituere, comprehenditur ex his, quæ dixit ante teſtamentum.
- 57 In Maioratibus fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant, ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas, quæ præceſſit, declaratur, & coniecturatur ex ſubſequenti, quæ clara, & aperta ſit.
- 58 Voluntas teſtatoris obſcura, ex aliis in teſtamento expreſſis declaratur.
- 59 Vna pars teſtamenti aliam declarat, & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſcurum, eo modo intelligi debet, ſecundùm quem reperitur in alia parte teſtamenti.
- 60 In vna patre teſtamenti quando apparet, quomodo teſtator verbum aliquod acceperit, eodem modo cenſeri debet acceptum in alia parte, & numero ſequenti, in fine.
- 61 Voluntas teſtatis ambigua, ex vicinis ſcripturis, hoc eſt, ex his, quæ præcedunt, & quæ ſequuntur, declarari debet. Et ſententia illa eſt reiicienda quæ non conſtat cum ſuperioribus, & inferioribus ſententiis. Nam ex præcedentibus, & ſubſequentibus intelliguntur quæ ſunt in medio poſita.
- 62 Ex geſtis prioribus præſumitur circa res poſteà geſtas.
- 63 Quod etiam in geſtis extra teſtamentum procedit.
- 64 Diſpoſitio omnis poſterior intelligenda eſt cum exceptione præcedentis.
- 65 Maioratus perpetuus inducitur ex qualitate bonorum, & quòd teſtator voluerit ea bona perpetuò in ſua familia permanere. Vt bona illuſtria ad quæ affectionem habebat, vel Maiorum ſuorum reliquit.
- 66 Maioratus inducitur, & inſtitutus cenſetur, ſi ex verbis teſtatoris conſtet, velle conſeruare familiam, vel agnationem, quomodocunque conſtet, etiam ex verbis enunciatiuis.
- 67 Maioratus vtrùm inſtitutus cenſeatur ex eo, quòd pater inſtituat filium, & diſponat, quòd ſi ipſe, & eius deſcendentes deceſſerint ſine filiis, bona deueniant in filium? Et quid inter tranſuerſales?
- 68 Bona in dubio quòd præſumantur potiùs libera, & alienabilia, quàm fideicommiſſo, aut reſtitutioni ſubiecta; ab ea coniectura, & præſumptione recedi ſæpiſſimè, ac recedi debere, quando aliæ in contrarium extant coniecturæ & præſumptiones. Si ex ipſis deducitur, teſtatorem voluiſſe fideicommiſſum ſimplex inducere, ſiue perpetuum Maioratum inter omnes de familia inſtituere. Modò coniecturæ ipſæ probabiles, & neceſſariæ, ac concludentes ſint.
- 69 Ad demonſtrandum, teſtatorem induxiſſe fideicommiſſum, quemadmodum coniecturæ ſufficiunt, ſic & ad oſtendendam ipſam primogenituram.
- 70 Fideicommiſſa, quæ fiunt pro conſeruatione bonorum in agnatione, vel in cognatione, vel in familia, exiſtimantur fauorabilia, & pro ipſis conſeruandis fauorabiles interpretationes, ac etiam extenſiuæ admittuntur.
- 71 Fideicommiſſum vtrum ſit fauorabile, vel odioſum, vt Iacobus Menochius explicaret, duos conſtituit ex mente communi caſus, qui hoc numero commemorantur.
- 72 Maioratus Hispaniæ fauorabiles, atque propter bonum publicum introducti, & multis rationibus, iuſtiſque de cauſis in vtroque foro ſuſtinentur, cùm de familiarum conſeruatione, & propagatione in eis agatur. Ideòque non ſunt reſtringendi, ſicut fideicommiſſa, ſed potiùs ampliandi.
- 73 Maioratus inſtitui, vt bona conſeruentur indiuiſa ad familiæ decorem.
- 74 Argumentum illud, Subſtitutus non es hoc caſu, aut De te non loquitur ſcriptura, de quo ſuprà numero 3. ex contrariis coniecturis ceſſare. Hoc eſt, quando ex coniecturis iuridicis, & legitimis probationibus apparet, ſubſtitutum aliquem virtualiter videri, ſiue de eo ſcripturam loqui intellectiuè.
- 75 Maioratus mentionem tametſi teſtator in ſua diſpoſitione non fecerit, ex vocationibus tamen, & clauſulis adiectis, atque ex coniecturis, perinde haberi poteſt, ac ſi id expreſſiſſet.
- 76 Expreſſum dici quodammodo, & idem quod expreſſum operari, atque euidentem voluntatam inducere, quod ex coniecturis, ſiue præſumptionibus, atque ex vi verborum colligitur.
- 77 Expreſſum dicitur, quod ex præcedentibus, ſiue ex ſequentibus verbis, errore, aut obliuione diſponentis apparet fuiſſe omiſſum.
- 78 Teſtatorem omittere voluiſſe id, quod non expreſſit, & facilè exprimere potuiſſet; regulam illam, ſiue axioma adeò vulgatum ceſſare, quando adeſt coniecturata mens teſtatoris, quòd teſtator ita diſponere voluerit.
- 79 Voluntas quæ non tranſiit in diſpoſitionem, attenditur, ſi ex coniecturis legitimis de ea conſtat.
- 80 Maioratus etſi ex ſola oneris pij impoſitione inſtitutus non cenſeatur, inſtitutus tamen cenſebitur, ſi præter onus anniuerſarij aliæ adſint coniecturæ.
- 81 Alphonſi Azeuedi locus adductus ſuprà num. 12. explicatur.
- 82 Et conſilium eiuſdem Authoris 18. quod ponderatum fuit ſuprà num. 14. improbatur.
- 83 Alienationis prohibitio, quando conſtat de voluntate teſtatoris, non modò expreſſa, ſed etiam ex legitimis coniecturis deducta, extra perſonas nominatas, & in infinitum extenditur, & realis efficitur, tametſi perſonalis videatur. Idque maximè in Hiſpanorum primogeniis, & quando præſumpta mens ſuadet teſtatorem Maioratum inſtituere voluiſſe. Vel quando in diſpoſitione inuenitur aliquis terminus comprehenſiuus totius agnationis, vel familiæ.
- 84 Alienationis prohibitio ſine cauſa facta, in Hiſpanorum primogeniis valida eſt, impeditque rerum Maioratus alienationem.
- 85 Ex l. 41. Tauri argumentum deductum ſuprà numero 19. diluitur.

PRo huiuſce Capitis diſtincta, & dilucida explicatione (quod eandem Capitis præcedentis, & fideicommiſſi, aut Maioratus ex coniecturis ſolis abſque expreſſa diſpoſitione inducendi, vel non inducendi, materiam continet) obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco & principaliter, ex his, quæ eodem cap. præcedenti ſcripta, at qua adnotata fuêre, reuocanda neceſſariò in memoriam, atque hîc repetenda nonnulla, vtpote cum adeò huiuſce capitis intentioni, atque affirmatiuæ, vel negatiuæ definitioni deſeruiant, vt non modò prætermitti non valeant aliquo modo, ſed nec certa abſque ipſis reſolutio deduci; id quod ad oculum demonſtrabitur, ſi animaduertamus, ad Senatum Regium Hiſpalenſem ex parte D. Ildefonſi Tello de Guzman cum D. Ildefonſo del Caſtillo, & conſortibus, ab inferiori lite allata, id principaliter controuerti, videlicet, domum, & cætera bona (ſuper quibus lis vertitur ipſa) tiulo Maioratus deferenda perpetuò & ad eundem D. Ildefonſum Tello pertinere; è contrario autem D. Ildefonſum del Caſtillo, & conſortes, bona eſſe libera & diuiſibilia, nec ex verbis teſtamenti Martini de Fuentes inductum eſſe Maio [Senatus Regij, Hiſpalenſis deciſio.]ratum perpetuum, aut induci poſſe, conſtanter aſſerere, & vtrumque ex eadem clauſula teſtamenti Martini de Fuentes intentionem ſuam coadiuuare, ſiue eadem verba pro ſe vnumquemque expendere, ipsâ autem clauſulâ in hunc modum caueri: Item mando a Martin de Fuentes mi ſobrino, fijo del dicho Pedro de Fuentes mi ſobrino, e nieto del dicho Comendador Alonſo de Fuentes mi bermano, las caſas de mi morada, con ſus ſobrados, y corrales, e con dos puertas, bien e complideamente, ſegum que yo las tengo, e poſſeo, Emandole mas el mi donadio de Barbinches, con ſus prados, paſtos, e aguas corrientes, e manantiales, e eſtanquia, ſegun que yo lo tengo, e poſſeo parague lo aya para ſi: e que lo non pueda vender, ni empeñar, nt trocar, ni donar, nin cambiar, mn enagenar las dichas caſas, ni donadio, ni parte dello. E quiero, e mando, que ſi el dicho Martin de Fuentes falleciere deſta preſente vida ſin dejar hijo legitimo, y heredero, procreado de legitimo matrimonio, que aya las dichas caſas, y donadio el otro hermano ſuyo, que naciere en pos del, ſucediendo de varon en varon. Præhabitis ergo his verbis clauſulæ relatæ, vtrùm ex ipſis fideicommiſſi, ſiue Maioratus perpetui ſucceſſio inducta cenſeri debeat, in Senatu dubitabatur, atque controuertebatur. Et inprimis pro parte negatiua, quòd Maioratus ex dictis verbis induci non valeat, nec inductus cenſeatur, ſequentia magis adſtringere, videbantur fundamenta.

Inprimis, bona in dubio præſumi allodialia, & libera, & alienabilia, non Maioratui ſubiecta, vel inalienabilia, niſi ſcriptura Maioratus oſtendatur, cap. L. §. inter filium, & ibi Baldus num. 2. ſi de feudo fuerit controuer ſia, cum multis relatis per Antonium Gabrielem commun. concluſ. lib. 3. titulo de feudis, concluſione 3. Afflictis deciſ. 277. num. 6. & 7. Burgos de Paz iuniorem ciuilium, quæſt. 2. num. 7. & num. 137. & quæſt. 4. num. 23. & ſeq. Beroum in conſil. 39. num. 6. lib. 3. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 11. num. 11. Mieres de Maioratu, part. 2. quæſt. 20. num. 3. Aluarum Valaſcum conſultat. 82. num. 6. Tiberium Decianum in conſil. 119. num. 12. lib. 3. Achil. Pedrocham in conſ. 36. num. 108. Pet. Anton. de Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 13. ex num. 501. Petrum Surdum in conſil. 135. num. 24. lib. 1. Azeuedum in conſ. 2. num. 12. Vincent. Carocium, caſu 21. num. 37. Perez de Lara de capellan. & anniuerſariis, lib. 1. cap. 4. num. 17. Iacob. Menoch. lib. 3. præſumpt. 90. & lib. 4. præſumpt. 67. ex num. 1. cum ſeptem ſeq. vbi latiùs comprobat, & rationem adducit. Sequitur ergo, quòd ſi ſcriptura non oſtenditur, prout hîc oſtendi non videtur, quòd Maioratus inſtitutus præſumi non debet, nec etiam bona, vt Maioratus iudicari valebunt.

Secundò deinde pro eadem parte facit, quòd fideicommiſſum (vt per manus traditum eſt quotidie) odioſum eſt, & in dubio non præſumitur, & interpretatio fieri debet, vt potiùs remoueatur, quàm inducatur, & ſic non extare in dubio, ſicut poſt infinitos alios Authores latiùs probarunt, atque exornarunt Burgos de Paz ſenior in conſil. 34. num. 19. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 34. Rota deciſione 864. in fine, in antiquis, Iacobus Menochius in conſil. 85. num. 50. lib. 1. & præſumpt. 67. ex n. 18. lib. 4. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 20. num. 37. & in conſil. 50. num. 4. & num 55. libro primo, latiùs in conſilio 645. ex numero 20. cum multis ſeq. & in conſilio 651. num. 1. & num. 16. lib. 6. vbi inquit, quòd fideicommiſſum eſt facti, & res oneroſa, quæ non præſumitur; vtque remoueatur, fit interpretatio, & in dubio contra fideicommiſſum iudicatur, quia eſt onus, Petrus Surdus deciſ. 238. num. 2. & in conſ. 96. num. 2. lib. 1. & in conſil. 236. num. 2. & in conſ. 241. num. 23. & in conſ. 443. num. 1. lib. 3. Franciſcus Burſatus in conſil. 51. num. 9. lib. 1. Ioannes Botta in conſ. 50. Ludouic. Molin de Hiſpanor. primogen. lib. 1. cap. 4. num. 8. Mieres de Maioratu 3. part. q. 5. num. 20. Azeuedus in conſil. 18. num. 27. & 30. Franciſcus Beccius in conſil. 119. num. 17. & in conſ. 185. num. 11. &17. lib. 2. Antonius Faber in lib. 9. C. libro 6. tit. 18. definit. 4. num. 10. pag. 167. & definitione 25. num. 10. & tit. 8. definit. 8. num. 6. pag. 116. Hadrianus Gilmañus libro primo rerumiudicatarum, deciſ. 6. num. 5. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iuris, tomo 3. litera F, concluſ. 261. per totam, ex fol. 811. vbi latiſſimè, quòd fideicommiſſum, aut Maioratum allegans, vel aſſerens extare, ſiue ſe in ſcriptura diſpoſitionis vocatum, aut comprehenſum, probare id adſtringitur, ex quo eidem obiici poteſt, Subſtitutio hoc nec dicit, ſiue, de te non loquitur in hoc caſu: Ita ſanè poſt Socinum, Decium, Pariſium, Gozadinum, Crauetam, Rolandum, Alciatum, Siluanum, Iaſonem, & alios adnotauit Cardinalis Tuſcus num. 11. & tribus ſeq. fol. 812. Molin. lib. 1. d. cap. 4. num. 5. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltim. volunt. lib. 8. titul. 1. n. 24. Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 7. in fin. & num. 9. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. n. 10. Pet. Surd. & Hadrianus Gilmannus vbi ſuprà, Surdus ipſe in conſil. 241. num. 4. lib. 2. Azeuedus dicto conſil. 18. num. 18. Hippolyt. Riminaldus in locis anteà relatic, & maximè dicto conſil. 645. ex num. 20. lib. 6. vbi inquit, quòd in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis, quiſe, vel talem caſum in diſpoſitione comprehenſum dicit, id oſtendere debet, & quòd hæc regula procedit, etiamſi diceretur, quòd teſtator tacit è id voluerit; non enim ſufficit, teſtatorem ita voluiſſe, niſi diſpoſuerit, vt latiùs probat ibidem & repetit num. 40. dicens, quòd hoc argumentum, De te fubſtitutio non loquitur, ſiue, Subſtitutus non es hoc caſu, & ideò admittendus non es, eſt irrefragabile: Ergo in caſu propoſito, in quo agitur de fideicommiſſo, & Maioratu perpetuo inducendo, interpretatio fieri debet in dubio contra ipſum fideicommiſſum, vel Maioratum; & contra eum, qui in diſpoſitione ſe fundat, ſi ſe vocatum vltra ſpecialiter nominatos vel in ipſa caſum hunc comprehenſum non oſtendat in indiuiduo: idque ex eiſdem Authoribus, & conſiderationibus nonnullis Burg. de Paz ciuilum dicta quæſt. 2. ex num. 29. vſque ad numerum, 36. qui regulam præfatam num. 2. & 3. nunc traditam, ita patiter (& iuridicè equidem) accipit in Maioratu, ſicut in fideicommiſſo, num. 34. & ſic argumentatione propoſita fideicommiſſi in dubio non inducendi, in Maioratu æqualiter vtuntur Molina, Mieres, Azeuedus, & Blaſius Flores vbi ſuprà.

