Remanet ergo ſecundùm hæc firma concluſio in hac materia, quòd ſcilicet tam inſtitutio hæredis, quàm ſubſtitutio quælibet directa extenditur de caſu ad caſum, cùm eadem ratio militat, & præſumpta diſponentis adeſt voluntas; imò & de perſona ad perſonam extenditur hæredis inſtitutio ex verſimili & præſumpta teſtatoris mente: Ita ſanè Caſtrenſis, & Imola, Aretinus, Iaſon, Crotus, Socinus, Fortunius, Curtius ſenior, Socinus iunior, & Pariſius, quos in id commemorauit Menochius lib. 4. dict. præſumpt. 6. num. 19. & num. 23. vbialios recenſuit, contrariam opinionem tenentes: recenſuit etiam, & viſus eſt ſequi in conſ. 97. num. 92. lib. 1. & in conſ. 171. num. 20. libro 2. Cæterùm dicta præſumpt. 26. num. 19. cum ſeq. vſque ad numerum 33. priori ſententiæ magis accedit, & omnibus fundamentis contrariæ partis ordinatim, atque ex profeſſo reſpondet, & adducit etiam num. 20. textum pro hac opinione expreſſum in l. 3. C. de inofficioſo teſtamento; quò loci Mater duos inſtituerat filios, tertium verò, quem poſt confectum teſtamentum peperit, non; deinde mater in puerperio ſic deceſſit, vt mutare teſtamentum non potuerit: Dubitatum fuit, an poſthumus ille diceretur præteritus, vel potiùs inſtitutus vnà cum aliis? Reſponderunt Imperatore Scuerus, & Antoninus, cenſeri inſtitutum: atque ita illa inſtitutio de duobus iam natis facta, extenditur ad hunc tertium: repentini enim caſus iniquitas (vt dicit textus ipſe) per coniecturam maternæ pietatis emendanda eſt; quare decidit, ipſi filio, cui nihil præter maternum fatum imputari poterit, virilem portionem tribuendam eſſe, perinde ac ſi mater hæredes filios omnes inſtituiſſet; nec concludenter vrgent Alciati, & aliorum conſiderationes; Aquilini quoque placita in dicto verſ. ſed ex ſententia legis Velleæ, num. 63. & tribus ſeqq. ipſis namque, & nonnullis rationibus, quæ in contrarium excitari poſſunt, ex profeſſo Menochius idem ſatisfacit, & ſuperiorem ſententiam defendit. In ſubſtitutione quoque directa eandem partem ſuſtinet conſtanter; & quamuis Authores nonnulli aſſerant contrarium, ſubſtitutionem tamen directam extendi de perſona ad perſonam ex veriſimili, & præſumpta mente teſtatoris, eleganter declarat lib. 4. præſumpt. 65. ex num. 34. vſque ad numerum 39. eandem opinionem tenuerunt Fortunius Garſia, Socinus iunior, Pariſius, & Curtius iunior, ibi commemorati. Decianus quoque in conſ. 1. num. 101. lib. 1. Cardinal. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 9. titul. 1. num. 16. fol. 135. Quòd ſi in hæredis inſtitutione, & ſubſtitutione quacumque directa, ita ſe res habet; certum quidem redditur, in fideicommiſſariis ſubſtitutionibus, ſiue fideicommiſſaria diſpoſitione quacumque, faciliùs ſolis coniecturis, & præſumptionibus inductas ipſas censeri, prout ex Menochio lib. 4. præſumpt. 67. latiùs declarauimus ſuprà, & tenuit Mantica dicto num. 16. dicens, & aliorum relatione probans, directam quoque ſubſtitutionem poſſe induci ex coniectura voluntatis teſtatoris, ſed tamen in fideicommiſſaria magis coniecturis locum eſſe, quàm in directis: Et idipſum probauit Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 18. num. 14. & 15. ena manu comprobaui, atque explanaui ſupra, cap. 8. huiuſce libri, & tractatus: vbi etiam ex aliis Authoribus atque ex Menochio lib. 4. præſumptione 67. num. 17. & Petra de fideicommiſſis, quæſtione 9. numero 60. & numero 143. explanaui, coniecturæ hæ vnde colligi valeant, & an ex ipſo teſtamento, non aliunde eliciendæ ſint; quæ hîc non repeto, quia dicto loco latè traduntur.

Certum denique redditur, fideicommiſſum, ſiue fideicommiſſariam diſpoſitionem quamcunque extendi, non modo de caſu ad caſum, ſed etiam de perſona ad perſonam, quoties eadem adeſt ratio, & veriſimilis, ac præſumpta extat teſtatoris voluntas. Quæ quidem & verior eſt, & tenenta omninò opinio, ac etiam crebriori Scribentium omnium placito recepta, quamuis nonnulli Interpretes contrariam tenuerint, vt retulit eos Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro 1. cap. 4. numero 4. ſtatim tamen num. 24. & 25. rectè aſſerit, opinionem contrariam, quòd fideicommiſſum non modo de caſu ad caſum, ſed etiam de perſona ad perſonam ex præſumpta teſtatoris voluntate extendatur, veriorem eſſe, & in Hiſpanorum primogeniis admittendam ominò: Et refert Angelum, Bald. Paulum, Imolam, Iaſonem, Crotum, Fortunium, Albertum Brunum, & Pariſium ita tenentes: Alios etiam Authores huius partis, & opinionis Angeli ſequaces retulit Ludouicus Caſanate in conſilio 4. numero 59. in fine, qui tamen eodem numero 59. in principio, infinitos congeſſit Authores, qui contrariam Aretini opinionem ſequuntur, ac etiam in diſpoſitione fauorabili de perſona ad perſonam extenſionem denegant: Et ipſe magis accedit huic ſententiæ, & latè comprobat eam ex numero prædicto 59. vſque ad numerum 75. Contrariam tamen (quam veriorem, & crebriorem nunc diximus, & extenſionem iuridicè arbitramur admittere) tenuerant rectiùs vltra Molinam, & relatos ab co, Marianus Socinus iunior in dicto §. & quid ſi tantùm, ex num. 37. cum ſeq. & Ioannes Bolognetus numero 99. Rolandus in conſilio 100. ex numero 80. cum ſeq. lib. 4. & in conſilio 94. numero 20. libro 2. & in conſilio 55. numero 2. lib. 3. Ioannes Cephalus inconſilio 472. num. 97. & conſil. 455. num. 8. & in conſilio 490. numero 9. libro 4. in conſil. 408. numero 66. lib. 3. Tiberius Decianus in conſilio 1. ex numero 24. numero 36. 44. 85. 101. 120. & 139. cum ſeq. & numero 158. cum ſeq. volumine 1. vbi cleganter de hac materia, & cum multis declarationibus, & in conſil. 4. num. 34. lib. 2. & in conſilio 10. numero 43. & 44. lib. 3. Hieronymus Gabriel in conſilio 83. à numero 61. & in conſil. 95. ex numero 13. libro 1. & in conſilio 111. num. 13. eodem libro. Burgos de Paz in conſilio 2. ex numero 77. & in conſil. 9. ex numero 13. & in conſilio 31. numero 1. Scotus in conſilio 41. ex numero 7. tomo 2. libro 4. Hippolytus Riminaldus, Bonifacius Rogerius, Ioſeph. de Ruſticis, Alexander Trentacinquius, Franciſcus Mantica, Graſſus, Beretta, Pet. Anton. de Petra, Paulus Leonius, Patauinus, Camillus Gallinius, Sylueſter Aldobrandinus, Ioannes Botta, Alexander Raudenſis, & Ioannes Vincentius Hondedeus, quos lib. 2. har. controu. iur. cap. 22. n. 93. 95. & 96. in vnum congeſſi. Et vltta relatos ibi probarunt idipſum, & latiùs exornarunt, atque in fideicommiſſaria materia de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam ex coniecturis, & veriſimili mente præſumpta extenſionem admiſerunt Iacobus Menochius libro 4. præſumptione 73. vbi vide omninò, & in conſilio 232. numero 11. & in conſilio 235. numero 7. & in conſilio 220. numero 36. & in conſilio 530. numero 21. & in conſilio 500. numero 8. libro 6. & in conſilio 427. numero 7. libro 5. Franciſcus Burſatus in conſilio 13. & in conſilio 52. libro 1. Fontanella de pactis nuptial. clauſula 4. gloſſ. 25. numero 41. Sfortia Oddi in conſilio 56. ex numero 56. & in conſilio 66. ex num. 80. & in conſilio 67. ex numero 18. Simon de Prætis de interpretat. vltimarum voluntatum, libro 2. interpretatione 4. dubitatione 1. ſolutione 2. ex numero 89. & ex num. 101. vſque ad numerum 129. folio 265. & libro 3. numero 95. folio 211. Achilles Pedrocha in conſilio 19. numero 84. & 85. & in conſilio 12. numero 27. & ſeq. & in conſilio 38. numero 58. & num. 61. & 62. & in conſilio 39. ex numero 12. vſque ad numerum 17. Ioſeph. Maſcardus de probationibus, tom. 3. concluſione 1136. ex numero 8. vſque ad numerum 13. Ioannes Vincentius Hondedeus alio loco in conſilio 55. ex num. 14. & ex num. 43. & num. 47. lib. 2. Ludouicus Caſanate in conſilio 4. & in conſil. 55. Blazius Flores Diaz de Mena in addit. ad deciſionem Gaonæ 27. ſub num. 2. Fabius de Anna latiſſimè, & explicans multis modis in conſil. 84. per totam, maximè num. 7. & ſeq. & num. 17. & ſeq. Idem Author in conſil. 10. ex num. 38. cum ſeq. Cardin. Dominic. Tuſc. practicar. concluſ. iur. tom. 3. littera E, concluſ. 659. fol. 50. & vide omninò Ioſeph. de Ruſticis ad l. cum auns, in proœmio, lib. 1. cap. e. ex num. 62. & lib. 3. c. 13. Et ij quidem omnes maiori ex parte ſuſcipiunt interpretationem, atque explicationem textus admodùm difficilis in propoſito (vt putant) in l. ſi quis ita, §. penultimo, ff. de teſtamentaria tutela: Ex eius namque deciſione præcipuè adducti, atque excitati fuêre hi, qui non fieri extenſionem de perſona ad perſonam, etiam ex vertiſimili mente diſponentis, defendunt: Et ſic Aretinus eius opinionis Author, Ponderauit ipſum textum ad hoc propoſitum in d.l. Gallus, §. & quid ſi tantum, column. 4. quem multi doctores ſequuntur, prout Ludouic. Caſanat. relatus ſuprà, commemorauit eos; inquit enim textus ille, quòd datio tutelæ facta à patre filiis, non extenditur ad filium illum, quem pater ignorabat habere: cùm tamen mens præſumpta, ac veriſimilis credatur teſtatoris, qui ſicuti prouidit aliis, prouidiſſet etiam & illi, ſi ſciuiſſet ſe eum habere: poſt Crotum autem tres adduxit intellectus ad iſtum text. Iacob. Menoch. libro 4. præſumpt. 26. ex num. 24. vſque ad numerum 30. Sylueſt. Aldobrandin. dicto conſil. 105. ex num. 14. Camillus Gallinius, qui etiam recenſet tres intellectus, lib 9. de verborum ſignificat. cap. 4. num. 30. 31. & 32. quorum nullus concludit, vt conſtat ex his, quæ ipſimet tradiderunt, & Fabius de Anna dicto conſilio 84. ex numero 8. atque ex num. 86. Molina etiam de Hispanorum primogeniis, libro 1. cap. 4. num. 26. & 27. qui aliorum interpretationes improbat, & nouiſſimè inquit declarari textum præfatum, ac verum eius intellectum eſſe, ideò dationem tutoris non extendi ad eum filium, quem teſtator ſe habere ignorabat, quòd certum ſit, impoſſibile eſſe de hoc filio teſtatorem ſenſiſſe; & idcircò eius diſpoſitio ad id non extenditur, quod ab ipſo teſtatore cogitatum non fuit, cum actus agentium non debeant contra corum intentionem operari, l. non omnis, ff. ſi certum petatur. Quæ ratio in ipſa lege expreſſa eſt, vt Molina ipſe aduertit, & conuenit Paul. Leon. Patauin. (quem nec ipſe Molina, nec vllus poſtmodùm refert) d. conſ. 27. num. 114. inter conſilia vltim. volunt. lib. 2. & folio mihi 54. vbi ſingulariter annotauit, quòd ratio deciſionis illius textus eſt illa, quam textus ipſe exprimit, videlicet defectus voluntatis teſtatoris; quia cùm ignoraret ſe filium illum habere, ſua diſpoſitio ad ignorata trahi non poteſt, l. mater decedens, ff. de inofficioſo teſtamento, cum ſimilibus. Et ſic (inquit Author ipſe) abuſio manifeſta eſt allegare textum in d. § penultimo, ad hoc propoſitum; ac in eo fundare, quòd extenſio non fiat de perſona ad perſonam.

Quòd ſi dixeris, conſiderari poſſe veriſimilem prouiſionem in caſu præfato, & quòd ſi pater ſciuiſſet, veriſimiliter dediſſet, ſicut aliis filiis eundem tutorem dedit, & ita extenſionem concedi debuiſſe, ac ſi caſus ignoratus, cogitatus fuiſſet, ex regula d.l. tale pactum, §. finali, cum ſua Gloſſa, ff. de pactis. Reſpondetur, id non ſemper regulare eſſe; cùm enim tutor perſonæ, non rebus principaliter detur, & iuxta pupilli mores, ac qualitatem dandus ſit, forſan eum quem aliis filiis pater tutorem idoneum reputauit, filio quem viuere ignorabat, ſi de eius vita certus eſſet, idoneum non cenſeret. Cùm igitur hoc modici præiudicij reſpectu eiuſdem filij eſſe poſſit, cùm ceſſante tutela teſtamentaria, illicò ad legitimam, ſeu datiuam deueniendum ſit, meritò Iureconſultus in eo textu conuenientius eſſe exiſtimauit, filio tutorem legitimum, aut datiuum tribuere, quàm teſtamentarium, de quo pater non cogitauit præſtare. Et ita reſpondet obiectioni prædictæ Molina dicto num. 27. & dicit, quòd hic eſt notius, ac germanus intellectus ad eam legem; qui quidem mihi placet, vt dixi: ſolutio tamen hæc ad id, quod obiicitur de coniecturata mente teſtatoris, & veriſimili prouiſione in eo caſu, quòd ſi ſciuiſſet, veriſimiliter dediſſet, & pro expreſſo haberi debeat, ex eo non videtur concludere; quòd non videam, quare dici poſſit, vt quem pater aliis filiis idoneum exiſtimauit tutorem, filio etiam, quem ignorabat viuere, idoneum non cenſeret, cùm omnes filij, & pupilli eſſent: Nec etiam qualitas diuerſa, diuersíve mores tanti deberent haberi, (maximè de quorum diuerſitate non apparet) nec ad quam vllam habuit conſiderationem Iureconſultus, vt eo excitaretur aliquo modo. Meliùs ergo procedit intellectus præfatus, quòd in caſu dicti §. penultimi, non fit extenſio, quia teſtator ignorabat filium habete; & ſic caſus non fuit cogitatus, nec datio tutelæ potuit ipſum comprehendere. Ad id autem, quod oppoſitum eſt de veriſimili prouiſione, & quòd ſi pater ſciuiſſet, veriſimiliter dediſſet, aliter equidem quàm Molina reſponderit, reſpondetur, videlicet, quòd ibi deficiunt omninò coniecturæ, quibus veriſimilis hæc prouiſio, aut præſumpta voluntas elici valeat, nec aliquod verbum reperitur expreſſum, quo poſſit admitti coniectura illa voluntatis; at verò vt coniectura admittatur, atque extenſio fieri valeat, vt etiam procedat regula illa, de eo quod veririfimiliter teſtator reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, aut meminiſſet; veriſimile id non omnimodo verbis deſtitutum, aut præſumptum, diſpoſitione, etiam ſecundùm impropriam ſignificationem non carere, ſed ex aliis in teſtamento expreſſis, ſiue diſpoſitis, commodè deduci, neceſſarium vſque adeò eſſe, vt non aliàs coniecturis ſit locus, ſed verbis ſtetur, ſæpè monuimus atque ex aliorum quamplurimorum Interpretum traditionibus obſeruauimus capitibus præcedentibus, ac maximè eo, quod à veriſimili, & eo quod teſtator, ſi fuiſſet interrogatus, reſpondiſſet, coniecturam fecimus. Et in terminis dicti §. penultimi, ita ſingulariter (ſed exactius nunc) traditur per Paulum Leonium dict. conſ. 27. n. 115. Et ſic datio tutelæ trahi non poteſt ad incogitatum, nec id præſumi, quod ex nullo verbo diſpoſitionis poteſt deduci, niſi forſan (vt nouiter, & vltra præfatum Authorem animaduerto) inſtes, veriſimile illud non omninò verbis deſtitutum, immò vt conſiderari poſſet veriſimilis prouiſio, & præſumpta mens, ſufficere debuiſſet, filiis tutores datos, cùm ſub verbo filiis, tacitè videretur de omnibus actum. Verùm rationi huic ſatis apertè reſpondet Iureconſultus ipſe, dum dicit: Et magis eſt, vt huic dediſſe non videatur, licèt nomen filiorum admittat & ipſum. Ecce vbi proponit dubitandi rationem de verbo filiis, quod omnes videtur comprehendere, ſubdit ſtatim: Sed quia de ipſo non ſenſit, dicendum eſt, ceſſare in perſonam eius dationem. Ecce vbi dubio propoſito reſpondet, quia verbis relatis non poteſt videri comprehenſus is, de quo teſtator non ſenſit, quoniam ignorabat, ſe Titium filium habere. Et idipſum ſtatuit ſtatim, quando credebat filium deceſſiſſe, qui ſupererat; nec enim ei videtur dediſſe, quem obiiſſe credebat. Cùm ergo in co fundetur Iureconſultus expreſſim, admitti non poteſt, ideò non fieri extenſionem in eo textu, quòd tutelæ datio reſpectu tutoris ſit onus, & proinde ſtricti iuris, prout rectè aduertunt ſuperiores, ac maximè Molina dicto cap. 4. num. 26. quidquid in onere neruosè inſiſtat Fabius de Anna dict. conſ. 84. ex num. 36. vſque ad num. 41. Et de his hactenus.

CAPVT XVI.

Ex eadem Capitis præcedentis materia, & caſus omiſſi, vel expreſſi tractatu, vbi in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi [Vide infrà, cap. 70. per totum.] Senatu, & propter ſui grauitatem admodùm controuerſo, ac in articulo illo, vtrùm melioratio Tertij & Quinti in contractu inter viuos facta, reuocari valeat reſpectu Quinti, quando cum Tertio ex cauſa oneroſa fuit inita, vel interceſſit traditio; & quando ex Tertio, & remanente Quinti facta fuiſſet dumtaxat, adiectio illa rema [De hoc ipſo, adiectio ſcilicet remanentis, quid operetur? Vide infra, cap. 35. num. 53.]nentis quid operetur, & an in fauorem aliorum diſponendi facultatem inducat? eiuſdem Regij Senatus definitio adducitur, & egregiè corroboratur. In altero denique articulo, vtrùm melioratio Tertij & Quinti extrahenda non ſit ex dote, vel donatione propter nuptias, vel alia donatione ad collationem adducta, ſiue computatio qualiter facienda ſit pro deductione Tertij & Quinti, quoties præceſſit donatio, vel melioratio; ipſiuſmet Senatus definitio altera in eadem cauſa commemoratur, & l. 25. Tauri accuratiùs atque elegantiùs, quàm hactenus factum fuiſſet, enucleatur, & ad caſum expenditur, quo ipſi filio meliorato aliquid anteà donatum fuerat, vel propter meliorationem traditum.

SVMMARIVM.

- 1 Eorum, quæ hoc capite principaliter peraguntur, & caſus in Regio Hispalenſi Senatu de facto occurrentis, breuis ratio, & ſumma proponitur.
- 2 Melioratio inter viuos facta, vt reuocari non poſſit, duos caſus æquiparari in l. 17. Tauri, fieri ſcilicet meliorationem ex cauſa lucratiua, interueniente rei, vel ſcripturæ traditione, vel ex cauſa oneroſa, traditione non interueniente.
- 3 Et in l. 22. Tauri, non ſolùm meliorationem, ſed & pactum de melioranda in Tertio & Quinto ex cauſa oneroſa matrimonij irreuocabile fieri.
- 4 Vnde ex ea æquiparatione, & rationis identitate dicendum videtur neceſſariò deciſionem dict. l. 17. Tauri, respectu etiam Quinti ſeruari debere, quamuis lex ipſa non expreſſit Quintum.
- 5 Et idipſum euinci quoque ex l. 44. Tauri, conſtitutione, prout hîc adnotatur.
- 6

- Meliorationem Tartij & Quinti irreuocabilem eſſe, etiam respectu Quinti, quemadmodum reſpectu Tertij irreuocabilis eſt, non modò ſi ex cauſa oneroſa matrimonij fiat (in quo vnanimiter omnes huius Regni Interpretes conueniunt;)
- Sed etiam tradita poſſeſſione corporali, vel incorporali per ſcripturam, aut conſtitutum, ex ſententia Pelaez à Mieres.
- Contrà verò ex ſententia Telli Fernandez, Ioannis Gutierrez, & aliorum, imò quòd etiam tradita poſſeſſione, vel ſcriptura reuocari poſſit, ſi ex cauſa oneroſa non fiat.
- Et ſic quòd ſolus caſus cauſæ oneroſæ, non autem traditionis, reuocationem, aut diſpoſitionem Quinti impedit.
- Et hac diſtinctione, atque opinione retenta, facilè responderi poſſe fundamentis contrariæ partis, prout longa ſerie reſpondit Ioannes Gutierrez.
- Quòd ſi Pelaez à Mieres ſententiam (prout iuridicè videtur etiam fieri poſſe) tueri quis contendat, fortiſſimis quoque rationibus adduci, atque excitari poterit.
- Atque eiſdem ſatisfieri non modò argumentis, ſed etiam ſolutionibus traditis à Ioanne Gutierrez.
- Imò pro eadem parte Tellum Fernand. expendi poſſe, prout nouè, & acutè hîc demonſtratur.
- Ac denique Alphonſi Azeuedi ſententia refertur, quòd quarta pars Quinti meliorato ſeruari debeat, quando traditio interuenit, ſet ex cauſa oneroſa melioratio facta non fuit.

- 7 Meliorationem ſolius Quinti à parentibus factam irreuocabilem eſſe (ſicut Tertij & Quinti ſimul meliorationem) non modò ex cauſa oneroſa matrimonij, ſed etiam ex cauſa lucratiua factam, modò traditio rei, vel inſtrumenti interueniat. Idque ex ſententia Velaſquez Auendañi.
- 8 Melioratio Tertij & Quinti in contractu inter viuos, atque ex cauſa oneroſa facta reuocari non poteſt, ex communi Scribentium placito, niſi respectu impenſæ neceſſariæ pro funerali defuncti. Idque propter onus reale Quinto annexum, quod ſequitur poſſeſſorem quemcumque, vt latiùs hîc adnotatur. Atque Scribentes omnes huius Regni aggregantur, qui articulum hunc pertractant.
- 9 L. 30. Tauri deciſio vtrùm procedat, quando Quintum fuit in vita donatum, ſequuta traditione rei, in qua fit donatio, vel melioratio, vel non ſequuta? Vbi adducitur communis Interpretum huius Regni diſtinctio, an in teſtamento, vel inter viuos de Quinto disponatur. Cùm legata voluntaria non reuocent donationem, vel meliorationem inter viuos; quia iam erat conſumpta facultas diſponentis, nec ipſemet mutare, nec minuere poterat.
- 10 Melioratio Tertij & remanentis Quinti, cùm ex cauſa oneroſa fit, vt meliorans totum Quintum conſumere non poſſit in præiudicium meliorati, vel respectu eiuſdem Quinti meliorationem reuocare, fortiſſimam vrgere rationem, cui reſpondetur infr. num. 32.
- 11 Meliorationem Tertij & Quinti, vel Tertij & remanentis Quinti, idem in effectu videri, cùm ſemper intelligatur de reſiduo Quinti, vt hîc adnotatur, & num. ſeq. Et infrà reſpondetur, num. 33.
- 12 Legatarium Quinti teneri ſoluere ex Quinto ſibi legato, ſumptus funeris, & alia gratuita.
- 13 Meliorationis remanentis Quinti verbum, vt aliquid operetur, nec ſuperfluè adiectum dicatur, videtur quòd meliorato aliquid remanere debeat. Et respondetur infrà, num. 33.
- 14 Donatio, ſiue melioratio Quinti ſi fiat ex cauſa oneroſa, & cum Tertio, irreuocabilis eſt omninò, ſicut donatio, vel melioratio Tertij, ſiue traditio interueniat, ſiue non.
- 15 Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu ex facto occurrenti, & propoſito ſuprà, ex num. 1. cum ſeq. definitiones nonnullæ recenſentur, & infrà num. 33.
- 16 Melioratio Tertij & Quinti, vel Quinti in contractu inter vinos facta cum Tertio ex cauſa oneroſa, vel interueniente traditione rei, vel inſtrumenti, quòd in Quinto reuocari poſſit omninò, ex ſententia Antonij Gomezij. Quæ tamen impugnatur communiter.
- 17 Ex ſententia verò Pelaez à Mieres, in magna eius parte dumtaxat, quæ etiam improbatur communiter, niſi reſpectu impenſæ funeris neceſſariæ, vt numeris præcedentibus dictum eſt.
- 18 Et eorum omnium breuis & abſoluta ſumma, atque reſolutio proponitur iterùm, vt hîc adnotatur.
- 19 Expenditur etiam textus in auth. contra rogatus, C. ad Trebell. & nonnullis ornatur remiſſiuè.
- 20 Inſtitutus in reliqua parte, ſi nihil ſupereſt, in nihil videtur inſtitutus.
- 21 Verbum remanente, intelligitur, id eſt, quod reliquum fuerit.
- 22 Et ita verificari poteſt, etiam in minima quantitate, ſicut verificantur dictiones Aliquid, & Quidquam.
- 23 Reliqui, vel Reſidui appellatione etiam nihil continetur.
- 24 Aliquando verò Reſidui, vel Reliqui commemoratio totum admittit.
- 25 Ac in effectu ex ſubiecta materia, de qua agitur, ex veriſimili, & præſumpta disponentis intentione, vel certa aliqua iuris diſpoſitione, atque ex aliis circumſtantiis res æſtimanda erit, vt vel totam, vel nullam, vel partem aliquam comprehendat.
- 26 Melioratio ex cauſa oneroſa matrimonij, vel ex alia cauſa irreuocabili filio facta, reuocari poteſt, quoties parens cùm meliorationem fecit, ſibi reſeruauit reuocandi facultatem. Quoniam reſeruatio huiuſmodi, loco conditionis eſt.
- 27 Reſeruatio conſeruat reſeruanti ius quod habebat.
- 28 Et eſt quædam exceptio, quæ modificat actum.
- 29 Et ſemper regulatur à iure, & ſecundùm illud interpretari debet.
- 30 Et operatur effectum conſeruatiuum actus, perinde ac ſi eodem tempore factus fuiſſet, dato quòd poſtmodùm fiat.
- 31 Argumentis quinque principalibus adductis ſupra, ex num. 1. cum ſeqq. vel vno tantùm verbo reſponderi, vt hîc adnotatur.
- 32 Argumentum ſextum propoſitum ſuprà, num. 10, explicandum, atque diluendum prout hoc numero obſeruatur. Et ibidem in propoſito enucleatur textus in l. Lucius Titius, 54. ff. ad Trebellianum.
- 33 Meliorationem Tertij & Quinti, vel Quinti tantùm fieri in teſtamento, vel in vltima voluntate, vel fieri Tertij & remanentis Quinti, nihil intereſſe videri, vt hîc adnotatur, fieri tamen inter vinos Tertij & Quinti, aut Quinti ſimpliciter, vel remanentis Quinti, valdè differre. Nec haberi in conſideratione, quod in aliquo remanenti verificetur verbum ipſum remanentis Quinti, vt hîc adnotatur. Aliquando verò habitum fuiſſe in Senatu ex variis rerum, & perſonarum cauſis & circumſtantiis, vt hîc obſeruatur, & ſuprà, num. 15.
- 34 Melioratio Tertij & Quinti vtrùm extrahi poſſit, ac debeat de dote, vel donatione propter nuptias; & de aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur.
- 35 Vbi affirmatiua pars quatuor præcipuis fulcitur rationibus, ſiue fundamentis, & num. ſeq.
- 36 Si pater meliorauit filium in Tertio & Quinto bonorum, vel in vna re, quæ faciat Tertium & Quintum bonorum, quæ habebat tempore, quo dotauit filias; nunc verò deductis dotibus ex bonis, quæ habebat tempore mortis, excedit Tertium & Quintum, an valeat melioratio, vel inofficioſa ſit?
- 37 Melioratio Tertij & Quinti non extrahitur ex dote, vel donatione propter nuptias, nec de aliis donationibus, quæ ad collationem adducuntur. Idque de iure huius Regni indubitatum eſſe ex clara deciſione l. 25. Tauri, quæ hodie eſt l. 9. tit. 6. lib. 5. Et quatuor rationibus, ſiue fundamentis deciſio ipſa munitur, prout numeris ſeqq. ipſæ recenſentur.
- 38 Bona in dotem data, vel ob cauſam donata, eo ipſo exierunt de patrimonio parentis donantis, vel meliorantis, & effecta ſunt proprium patrimonium ipſius filiæ dotatæ, vel filij, cui donatio facta eſt, nec in bonis eiuſdem parentis remanent.
- 39 Donationes quæ meliorationem præceſſerunt, licèt collatæ ſint, verè tamen non fuerunt in bonis defuncti tempore mortis.
- 40 Melioratio regulanda eſt ſecundùm valorem bonorum tempore mortis, & ſic reſpicit tantum bona, quæ parens habet & poſſidet; quoniam omnis quota regulanda eſt ſecundùm tempus mortis. Et Tertium & Quintum ita regulatur.
- 41 Diſponere quem de bonis alienis, nunquam præſumitur, ſed tantùm de propriis.
- 42 Collationis introducendæ rationem potiſſimam, propter æqualitatem filiorum ſeruandam, fuiſſe.
- 43 Dos, donatio propter nuptias, & donatio ob cauſam conferuntur.
- 44 Donatio propter nuptias, de qua in legibus Tauri, & nouæ collectionis Regiæ fit mentio expreſſa, vtrùm dicatur ca, quæ datur filio, vt in matrimonium eat? Vbi receptior opinio probatur.
- 45 Ac in ea dictæ l. 25. Tauri conſtitutio accipitur, prout hîc adnotatur.
- 46 Dotem, aut donationem propter nuptias promiſſam vel datam, eodem iure cenſeri, & inde l. 25. Tauri deciſionem procedere in dote, aut donatione promiſſa, nondum tradita, nec ſoluta. Idque ex ſententia communi Interpretum huius Regni. Quam in effectu amplectitur Author, licèt dubitandi occaſionem lex ipſa Tauri ſibi præſtiterit, vt hîc adnotatur.
- 47 Melioratio Tertij & Quinti irreuocabilis præcedens, non minuitur per dotem, vel donationem propter nuptias ſequentem. Et inde dicta l. 25. Tauri procedit, & loquitur, quando præceſſit dos, vel melioratio propter nuptias meliorationem Tertij & Quinti; ſecus verò ſi melioratio irreuocabilis præceſſiſſet eas. Idque ex ſententia communi Interpretum huius Regni contra Azeuedum. Contra quem & vera, & concludens ratio proponitur.
- 48 L. 25. Tauri deciſionem obtinere, ſine melioratio fiat in contractu inter vinos, ſine in teſtamento: & vtroque caſu ipſam procedere, ac limitari dumtaxat, quando melioratio Tertij & Quinti irreuocabilis præceſſit. Prout hîc adnotatur, & ſpecificè magis quàm anteà factum fuiſſet, explanatur.
- 49 L. 25. Tauri vtrùm procedat, etiam reſpectu ipſius filij meliorati, cui anteà donatum eſt, vel cui facta Tertij & Quinti melioratione, res aliquæ in vita traditæ fuere. An verò reſpectu aliorum filiorum tantum, quibus dotes traditæ, aut donationes factæ fuere? Vbi vtriuſque partis rationes, & fundamenta perpenduntur maturè, & nonnulla adnotantur ingenti ſtudio, quæ nullibi erant anteà ſcripta, nec ponderata. Ac denique lex ipſa 25. indiſtinctè, ac reſpectu eiuſdem filij meliorati, cui anteà traditum, vel donatum fuerat, accipitur, & ſingulariter explanatur. Et Telli Fernandi, & Azeuedi ſententia damnatur.
- 50 Explicatur, & ſubtiliter diluitur ratio quædam dubitandi fortiſſima, quæ aduersùs ſuperiora ſubtiliter & nouè ponderatur.
- 51 Altera quoque ex penditur difficultas quæ notabiliter etiam & verè explanatur.
- 52 L. 23. Tauri, hodie l. 7. tit. 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, licèt de Quinto non tractet, in ipſo tamen procedit, ſicut in Tertio.
- 53 Donatio certæ rei regulatur ſecundùm tempus mortis, vt appareat, an ſit inofficioſa, & non ſecundùm ius noſtrum Regium, licèt ſecus eſſet de iure communi.
- 54 Donatio quæ à Principio non fuit inofficioſa, ſi ex poſtfacto fiat, reuocatur de iure huius Regni, quamuis iure communi non reuocaretur.
- 55 Differunt autem in hoc certæ rei donatio, & Tertij & Quinti melioratio, prout hîc adnotatur.
- 56 Meliorationis Tertij in re aliqua deſignati, poteſt peti augmentum auctis facultatibus.
- 57 Diminutionis autem quemadmodùm ſolutio, & computatio fieri debeat, breuiter explanatur.
- 58 Argumentis tribus adductis ſuprà, numero 35. in contrarium eius, quod Taurina 25. conſtitutione fuit ſtatutum, responſum præbetur.
- 59 Antonij de Ayora locum adductum ſuprà num. 36. in alis terminis obtinere, quàm in eis de quibus agitur in d.l. 25. Tauri, vt hîc adnotatur.

PRo dilucida, & abſoluta huiuſce Capitis explanatione, quod intricatam equidem, nec diſtinctè adeò (vt res expoſcit) ſolutam materiam continet, animaduertendum erit, ipſius tractatum, atque explicationem ideò me, atque opportunè hoc loco ſuſcepiſſe, quòd melioratione Quinti facta in contractu inter viuos, ex cauſa oneroſa, vtrùm ipſa reuocari poſſit, nécne, cum Interpretes noſtri dubitauerint, & ſubobſcurè admodum explanauerint, leges etiam 17. & 22. Tauri, cùm principaliter expenderint, à caſu meliorationis Quinti ex cauſa oneroſa factæ, & in dicta l. 17. omiſſo, vt debeat ipſe in diſpoſitione iuris communis remanere, nec poſſit terminari ex deciſione legis eiuſdem 17. in Tertio loquentis, non modò frequentiùs arguere, ſed etiam adduci, atque maiori ex parte excitari ſoleant principaliter, vt ex iiſdem etiam referendis conſtabit: Vulgatamque potiùs eam allegationem caſus omiſſi, pro omiſſo habendi, tam in terminis propoſitis, quàm in caſu l. 25. Tauri, de qua ſtatim, quàm vtriuſque rei, & legum dictarum eandem, ſine æqualem rationem, atque doctrinas ſuperiori capite traditas, præ oculis habuerint nonnulli. Quocirca cùm in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu, de his aliquando ex profeſſo inquiri, & matura deliberatione dubia præſentia definiti neceſſe fuiſſet, cùm Senatus ipſemet in melioratione Tertij, & reſidui, ſiue remanentis Quinti ex cauſa oneroſa matrimonij facta, verſaretur; ac etiam l. 25. Tauri materia in eodem caſu agitetur (vt infrà dicetur) vtile admodùm viſum eſt futurum, ſi eiuſdem Senatus definitiones nonnullæ, hoc capite inſerantur, ac ſimul ingenti ſtudio & labore digeſta, atque poſtmodum adnotata tradantur nonnulla, quæ futuris aliis practicis caſibus conducibilia, & notabilia eſſe poterunt.

Præſupponitur ergo in facto, Ludouicam Mexia, & vxorem eius, vinculum, ſine Maioratum perpetuum inter viuos feciſſe in fauorem D. Franciſci filij ipſorum maioris, ex ſuis legitimis, & Tertio, & remanente Quinti bonorum, idque ex contractu oneroſo cum tertio, hoc eſt, eum D. Eluira de Cordoua, & parte, eius celebrato, & inito, vtque cùm illa nobilis admodùm, & illuſtris generis matrimonium contraheret; poſtmodùm dictum Ludouicum Mexia, [Regij Hiſpalenſis Senatus deciſiones duæ inſignes.] & dictam vxorem eius, in ſuis teſtamentis in magna quantitate, de Quinto ſuorum bonorum diſpoſuiſſe, amplaque legata reliquiſſe, vt ferè totum Quintum conſumpſerint, atque erogauerint. His ita factis, & parentibus prædictis defunctis, magnæ equidem & inextricabiles lites inter dictum D. Franciſcum, & D. Mariam de Guzman ſororem eius, ac filios ipſius (quibus magna legata aui fecerunt) ortæ fuere, ac maximè diſpoſitionis, atque erogationis ferè totius Quinti occaſione, quoniam d.D. Franciſcus contendebat, legata de iure non ſubſiſtere, nec fieri potuiſſe in exceſſiua adeò quantitate, ſed in neceſſariis pro funerali, æqua moderatione, & iuxta parentum qualitatem dumtaxat. Sic etenim & Tertium cum quo contractum fuit ab initio, & meliorationem ipſam fraudari, contigit; D. autem Maria ſoror è contrario aſſeuerat, iuridicè & validè de Quinto etiam integrè diſponere, & legata ampla facere parentes potuiſſe, cùm melioratio Tertij & Quinti ſimpliciter facta fuerit, ſed Tertij & remanentis Quinti ſit; imò quamuis de Tertio & Quinto facta fuiſſet, idem ius prætendebat.

Vt igitur ad rem ipſam magis accedamus, pro parte dicti D. Franciſci filij maioris meliorati, & quòd melioratio in fauorem eius ex cauſa oneroſa facta in Quinto etiam reuocari non potuerit, ſiue dictis parentibus in damnum dicti filij non licuerit de toto ferè Quinto diſponere, ſequentia videbantur vrgere fundamenta.

