Id autem ipſum, vel ex alio euidentius demonſtrabitur, quod in fortioribus terminis (& veriſſimè [Senatus Hiſpalenſis deciſio altera, admodum ſingularis, & eregia proponitur.] quidem) adnotarunt alij iures Interpretes commemorandi infra, quamuis alij plures contra ſtatuerint, ſed præpoſterè quidem, ſic ſanè priorum ſententiam recta & ſtricta iuris ratione ſequutus eſt Hiſpalenſis in altera cauſa, quæ vertebatur inter Ludouicum de la Cueua ex vua parte, & D. Luiſam Fernandez Colmenero ex altera; cum dictus Ludouicus ex remedio dictæ l. 2. reſciſſionem contractus, iuxta legis ipſius modum, & deciſionem coram inferiori propoſuiſſet, cauſa autem ad Senatum allata, in fauorem dictæ D. Luiſæ, & contra dictum Ludouicum definitiuè pronunciatum, ex defectu magis probationis læſionis ex parte dictæ D. Luiſæ iuſti valoris probatione, quam quod contractus geminatus, atque iteratus fuiſſet. Mota namque, & pendente lite coram ipſo inferiori ſuper remedio præfatæ legis, inter ipſas partes tranſactione certis pactionibus inita, res compoſita, & ad concordiam redacta fuit; iterum tamen tranſactione non obſtante, ex beneficio dictæ l. 2. actum fuiſſe dignoſcitur à dicto Ludouico de la Cueua, in conſideratione Senatum habuiſſe, quod contractus geminatus, & iteratus fuiſſet certis pactionibus (vt dixi) quaſi id non excluderet legis eius remedium, ſi læſio probata fuiſſet ad eum modum, quem Scribentes requirunt, quos libro 2. cap. 8. longa ego ſerie commemoraui, ſed actorem in intentionis probatione defeciſſe (vt nunc dicebam) id autem accuratiùs, & diligentiùs nunc comprobabitur, & vt diſtinctè admodum fiat, obſeruare, atque meminiſſe oportebit, Interpretes iuris nonnullos, inter geminationis effectus varios, illum, qui ad propoſitum attinet, inueniſſe, & non dubitaſſe aſſerere, dictæ l. 2. C. de reſcidenda vendition. remedium, locum non habere in contractu geminato, & quando contrahentium conſenſus eſt iteratus, exiſtimarunt namque, negari læſo beneficium ipſum, quando bis idem conſenſit, ſiue actum iterauit, ob vigorem geminati conſenſus. Et ita tradiderunt Decius, Caſtrenſis, Chaſſaneus, Mantua, Rubeus, Anton. Burg. Rolandus, & Couarr. quos quaſi ſequaces Decij, ſic tenentis in conſ. 216. ad finem, retulit Arius Pinellus, tertia parte eiuſdem legis 2. cap. 1. num. 36. fol. mihi 251. Caſtrenſem etiam, in conſilio 386. col. 2. lib. 2. quaſi eius opinionis authorem, & alios nonnullos ſectatores eiuſdem retulit Sebaſtianus Medices, dicta regula 3. de regul. iuris, numer. 65. folio 16. Abbatem inquam, Bellameram, Socinum, Corneum, Crauetam, & Euerardum, Rubeum, & Cephalum. Et num. 80. inquit, quod opponere non poteſt, qui bis idem aliqui facit nam vbi interuenit geminatio, ibi præſumitur plena deliberatio: & citat Naldum, Euerardum, Cephalum, Felinum, & Gozadinum. Et n. 94. ſubdit, quod ratificatio geminata ad confirmandum contractum plurimum valet: & citat Afflictum, Pariſium, Crauetam, Cephalum, & Portium. Et id ipſum ipſum reſolutiuè defendit Rolandus, in conſ. 59. numer. 30. & quatuor ſeqq. lib. 1. vbi inquit, quod in venditione confirmata præſumitur interueniſſe plena vendentis deliberatio: & quod reiteratio facit præſumi errorem abeſſe: & quod ad contractum reiteratum impugnandum, nihil videtur poſſe opponi; provt ibi comprobat. Et concludit num. 33. quod propriè in terminis noſtris, diſpoſitio dictæ l. 2. locum non habeat, quando contractus eſt geminatus; voluit Caſtrenſis, in conſilio 386. col. 2. in fine, vol. 2. ſequuntur Decius, Rubeus Abbas, & alij, relati ibi. Tiberius Decianus, in conſ. 46. num. 38. libro ſecunde, qui dixit num. 37. quod per geminationem ſcripturarum, & in ipſis voluntatem reiteratam, deducitur certiſſima, & perpetua voluntas, quod diſpoſitio reiterata, & geminata, videtur maiori deliberatione procedere. Et vbi adeſt geminatus actus, & geminata voluntas, tollitur omnis ſuſpicio fraudis, & ceſſat etiam remedium l. 2. C. de reſcindenda vendit. vt latius ibi. Et num. 42. quod qui bis actum præſumitur voluiſſe omnia illum valere. Et id eſſe, quod dicitur, geminatam conceſſionem idem operari, quod clauſula motu proprio, & ex certa ſcientia: vt etiam comprobat idem Decianus ibi, num. 43. & adiicit, quod hæc omnia indubitatè procedunt, quando actus non fuit geminatus vno contextu, vel incontinenti, ſed ex interuallo; nam hoc caſu non eſt dubitandum de voluntate diſponentis, quia certiſſima redditur ex geminatione actus ex interuallo facti, vt per Romanum, Felinum, & alios authores, ibi relatos. Adiicit etiam num. 45. ipſe Decianus, præcipuè id habere locum in caſu conſulationis illius cum talis voluntas fuerit in ſcriptura manu ſua expreſſa bis, quæ geminatio in ſcriptura plus operatur, & magis de liberatam oſtendit voluntatem, quam ſi voce facta fuiſſet, vt per Felinum, & Pariſium, quos ibi citat.

Addiderim ego, hæc duo adfuiſſe in caſu præſenti & in Senatu Hiſpalenſi controuerſo, nec ab ipſo Senatu in conſideratione habita principaliter, quaſi etiam eis concurrentibus, interuallo ſcilicet temporis, & diuerſis ſcripturis, ſubſcriptis à dictis contrahentibus, remedium dictæ l. 2. C. de reſcindend. locum adhuc haberet, ſi actor in probatione læſionis vltra dimidiam non defeciſſet, vel pars aduerſa, venditoris ſcilicet, verum & iuſtum valorem non probaſſet. Rurſus, & eandem ſententiam, quod ſcilicet dictæ l. 2. remedium non habeat locum, quando contractus eſt geminatus, ſiue bis iteratus conſenſus; tenuit Curtius iunior, in conſ. 50. colum. 3. in fine. Neuizanus, in conſ. 87. num. 26. & cum Caſtrenſe, Craueta, Romano, Barbatia, Ruino, Decio, Pariſio, Rolando, Menochio, & aliis, Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo 5. littera L. concluſ. 294. num. 2. fol. 323. & concluſione 296. num. 5. fol. 329. & tomo 4. littera G. concluſione 28. num. 76. folio 150. & num. 90. fol. 151. & nouiſſimè eandem amplectitur partem Iulius Pacius, in tractatu de emptione & venditione, num. 398. verſic. ſexto in venditione. Et quidem ſi Authores omnes præfatos originaliter prælegeris, inuenies apud ipſos, vel vnam, aut alteram duntaxat repetitam ſemper rationem, videlicet quod magna ſit virtus, & effectus geminati conſenſus, multaque operetur frequenter, provt longa ſerie repetitum eſt ſuprà ad initium huius cap. vt proinde valeat & effectum hunc de iure producere, nec aliquid debeat contra ipſam opponi. Deinde, quod in contractu reiterato & geminato præſumatur interueniſſe plena deliberatio, & quod abſit error, vt per Decianum, vbi ſupra. Deinque, quod vrgere videatur pro eadem ſententia, doctrina illa Bartoli, in l. Iulianus. §. ſi quis colludente, ff. de actionibus empti. provt eam expendit Andr. Fachineus, controu. iuris, lib. 2. cap. 21. in fine, fol. 175. vbi eidem reſponder: & ante ipſum, quod ea doctrina non obſtet, & contrarium ſit verius, obſeruauit Pinellus, 2. parte, l. 2. de reſcindenda, cap. 1. n. 36. in finalibus verbis fol. mihi 252.

Verè tamen rationes has leues admodum eſſe, nec adſtringere, vel ex his duntaxat deduci poterit, quæ dubio, & obſeruatione præcedenti adnotaui; vtpotè cum plenæ deliberationis, aut defectus erroris præſumptio, vel ratio, vſque adeò in propoſito non attendatur, quod etiam citra præſumptionem, & data vera ſcientia, remedium metipſum competere, nec ſcientiam læſionis tollere illud, ex veriori Interpretum placito probatum fuerit num. præcedentib. Ibidem quoque dictum, dictæ l. 2. C. de reſcindenda vendition. deciſionem generaliter, & indiſtinctè loquutam, ſic etiam dicendum nunc, nec diſtinguere caſum iſtum, immo ex æquitate, qua ipſa principaliter nititur, ipſum comprehendere abſque dubio, ſi in vtroque contractu læſio probetur nam ex quo laeſis vltra dimidiam, textus ille conſuluit, læſis etiam iterato vel geminato conſenſu, aut contractu conſulere intendit; & eius deciſio, & verba conueniunt, ex quo ad primum contractum remedium ipſam non reſtringitur, & læſio magis, quàm iteratio contractus inſpicitur. Sic ſanè non obſtare in propoſito regulam actuum geminatorum, quando in vtroque contractu concurrit deceptio, & ſtante enormi læſione vltra dimidiam, quæ dolo æquiparatur, prædicta generalia de geminatione actus non procedere; ſingulariter obſeruauit Vincent. de Franchis, commemorandus ſtatim, qui citat etiam Cacheranum, deciſion. 58. num. 37. verſiculo non obstat.

Contrariam ergo ſententiam (quam vt dixi, ſequutus eſt Senatus Hiſpalenſi in caſu relato) quod ſcilicet contractus geminatus, aut iteratus conſenſus non tollat remedium dictæ l. 2. ex magis communi reſoluit Socinus Senior, in conſil. 85. n. 5. & 6. lib. 1. quem ad hunc modum retulit Thuſus, tom. 5. litter. L. concl. 294. n. 4. fol. 323. Arius Pinellus, eruditè (vt adſolet) 3. parte eiuſdem l. 2. c. 1. dicto n. 36. in verſic. ego autem. vbi inquit, verius ipſum arbitrari, quod geminatus conſenſus læſi regulariter non tollat remedium eius legis provt ſi poſt primum contractum petatur à læſo, vt confirmet, vel iterum conſentiat, ipſeq́ue id faciat, vel ſi poſt iniquam diuiſionem, ſeparatim intercedat confirmatio partium, & in ſimilibus. Adhuc enim concurrente læſione vltra dimidiam, manebit remedium legis ipſius 2. tum ob eius generalitatem, quæ talem reſtrictionem non admittit: tum quia ex contraria opinione daretur maxima occaſio fraudibus, facillimeq́ue excluderetur remedium ipſum, quod vitiari debet: tum quia eodem errore, eadèmque facilitate læſus iterum conſentiret, iuxta text. in l. doli 19. verſic. idèmque. ff. de nouat. provt idem aduertit Pinellus, & ſubdit, quod hæc verior opinio colligi poteſt ex reſponſo Cornei, in conſil. 140. lib. 3. Inspecto principio, & concluſione. & ex Curt. Burgen. lib. 2. ad frat. c. 7. vbi neminem citat: & quod contrarius ſibi Decius fuit, vt refert Craueta, in conſ. 114. in fine. & in conſ. 151. num. 31. vbi refert Roman & Socin. ita verius conſulentis, & hactenus Pinellus, cuius ſententiam, & reſolutionem ſequutus eſt Regius S. Neapolitanus, vt profitetur Vincentius de Franchis, deciſione 243. num. 3. & 4. qui in ipſis terminis à me propoſitis in initio huiuſce articuli, & caſu in Senatu Hiſpalenſi controuerſi, quæſtionem excitauit: inquit namque, dubitatum fuiſſe, an emptor deberet excludi à beneficio dictæ l. 2. ex quo vltra primum actum venditionis, deinde mediante alio contractu, mota iam lite ſuper eodem ceſſerat liti prædictæ, immò ſe obligauerat ſoluere tertias, quæ tunc debebantur ex cauſa pretij bonorum prædictorum, & fecerat venditionem pro pretio prædicto ad rationem ducatorum decem pro ſingulis ducatis centum: vnde dicebatur, quod ex prædictis contractus primo loco factus erat ratificatus, & geminatus, & geminatio operatur, quod quis deliberatè cenſeatur contrahere, & ceſſet remedium læſionis, ſecundùm Authores quamplures relatos per ipſum Vincent. de Franchis, num. 3. qui concludit, deciſum fuiſſe contrarium, ex quo apparebat in vtroque contractu maxima læſio, vnde cum in vtroque contractu detur deceptio; aduerſus vtrumque iuuari debet contrahens deceptus; nec attenditur geminatio, vt latius ibi poſt Pinellum, ſuprà relatum: & Chaſſaneum, quem etiam ibi citat. Eandem quoque opinionem, longè probabiliorem ſibi videri, dixit And. Fachineus, controu. iuris, lib. 2. cap. 21. col. vltima; verſic. ſed contraria ſententia, fol. mihi 175. & proea citauit Socinus ſenior. Decium Romanum, Corneum, Boerium, Chaſſaneum, Fabianum, Cagnolum, & Pinellum. Tria etiam fundamenta expendit pro hac parte, quæ in effectu ad eas reducuntur rationes, quas ſuperiùs propoſui, atque ex Pinelli traditionibus ipſæ eliciuntur. Primùm, quia d. lex 2. non diſtinguit, immò abſque dubio locum habet, etiam quando primò aliquis vendit, deinde ex interuallo tradit, quo caſu videtur eſſe duplex conſenſus in venditore. Secundò, quia ſemper eadem ratio humanitatis & æquitatis viget, ſuadetq́ue, vt venditori ſuccurratur. Tertiò, quoniam nihil aliud efficere poteſt conſenſus ſæpè præſtitutus, niſi vt præſumatur maior deliberatio, maturiuſq́ue conſilium: quæ quidem præſumptio ceſſat ob inſignem læſionem, ex qua conſtat, venditorem deceptum fuiſſe; imò verò talis conſensûs multiplicatio obſtare non poteſt, licet habeat vim renuntiationis l. 2. ſiquidem generalis renunciatio non facit, quominus competat actio ex d.l. 2. & concludit Fachineus quod hæc reſponſio valet ad omnes regulas, quæ adferuntur de vi, & efficacia geminationis. Ad quas etiam, vel vno ſolum verbo, & congtuenter quidem reſpondit Franchis, à Fachineo prætermiſſus, dum dixit, ſtante enormi læſione vltra dimidiam in vtroque actu, quæ dolo æquiparatur, non procedere generales regulas illas de geminatione.

Denique & id ipſum probauit pluries Sabaudiæ Senatus, provt tradidit eleganter Antonius Faber, ad titul. C. de reſcind, vend, definitione 1. fol. 435. n. 10. in illis verbis: Quare nec nocebit venditori, quod venditio fuerit geminata, ſi vtraque eodem læſionis vitio laborauit. Idque probatur argumento text. in d.l. doli 19. §. diuerſum. ff. de nouat. & delegat. quam citauit Pinellus, vt ſupra vidiſti. idem Faber, definit. 23. ipſius tituli, fol. 444. qui in hunc modum propoſuit: Geminatio contractus non excludi beneficium l. 2. C. hoc titulo, ſi in ſecundo quoque contractu enormis læſio interuenerit. Poſtmodum in contextur inquit, quod interueniente geminata renuntiatione ſucceſſionis totius, aut legitimæ portionis, etiam ſi læſio interuenerit; ſunt qui putent, non eſſe reſtitutioni locum, propter poteſtatem geminationis, cuius effectus apparent; nec ſi læſio immodica & vltra dimidium iuſti pretij proponatur; quaſi non poſſit dici læſus ab alio, quam à ſeipſo is, qui cum poſſet petere contractus reſciſſionem, maluit eum nouo contractu confirmare, l. 1. §. in ſumma, verſic, ſed ſi poſt interuallum. ff. quar. rer. act. non det. l. ſi mulier. 22. C. ad. S.C. Velleianum. idque dummodo ſecunda renuntiatio ex interuallo facta ſit quia ea, quæ incontinenti fieret, videtur eſſe eadem cum prima. Nam & generaliter noſtris placet, approbantem contractum, non poſſe poſtea petere, vt reſcindatur propter dolum, aliamve cauſam reſtitutionis itemq́ue ex actu geminato tolli omnem erroris, metùſque præſumptionem, l. 2. C. de his quæ vi, metùſve cauſa fiunt: excludi beneficium Velleiani, ex d l. ſi mulier. exceptionem dotis non ſolutæ, l. in contractibus, 14. §. ſed quoniam, C. de non num. pecunia, itemq́ue non numeratæ pecuniæ: l. cum fidem 4. l. generaliter 13. eo. tit. cui ſimile etiam eſt illud, quod dicimus, ex geminatione contractuum ceſſare præſumptionem ſimulationis, vt per Theſaurum, & Corſet. relatos, ibi, num. 11. & verba geminata in contractibus probare etiam, vbi aliàs non probarent. Cæterum Faber ipſe concludendo inquit, quod licet tanta vis ſit geminationis, verius eſt, ſi in ſecunda quoque renuntiatione læſio talis interceſſerit, quæ ſufficiat ad petendam reſtitutionem, non eo minus concedi debere, cum eadem ſemper ſubſit cauſa reſtitutionis. Et hactenus Faber, cuius reſolutio expreſſim ſuperiora confirmat. Afflictus quoque, deciſione 110. vbi aſſerit, in ſacro Conſilio deciſum, confeſſionem geminatam ab exceptione non numeratæ pecuniæ non excludere. Et quod poſt ſolutionem licet non poſſit allegari exceptio non numeratæ pecuniæ, tamen poſt ſecundam, & tertiam promiſſionem ſic: Antoninus Theſaurus, deciſione Pedemontana 223. numero 6. dum dixit, geminationem contractus non nocere mulieri fideiubenti, & verſabatur in materia authent. ſi qua mulier. & authent. ſiue à me. C. ad Velleian. de quibus & de præfata doctrina vide omnino Barboſam (vt cæteros ſciens, conſultoq́ue prætermittam) 5. parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, ex n. 48. verſic. limita ſecundo, vſque ad num. 69. ex fol. 463. vbi latiſſimè.

CAPVT LIII.

Ex eadem capitis præcedentis materia, & tractatu, quo de vi, & effectu geminationis, ſiue actus, aut conſenſus iterati virtute agebatur, & nunc quoque de eiſdem agitur, & circa donationem omnium bonorum præſentium & futurorum, inquiritur, vtrum iteratus, ſiue geminatus conſenſus aliquid operetur. An etiam donatio ipſa omnium bonorum præſentium & futurorum, attento iure communi, vel omnium præſentium tantum, poſt deciſionem, l. 69. Tauri, iureiurando confirmetur, & vſufructu, vel aliquo reſeruato, de quo donator diſponere poſſit, de iure ſubſiſtat: vbi in articulo adeo aſſiduo, & vulgato, ita abſolutè proceditur, vt vel huiuſce duntaxat cap. obſeruationibus prælectis, prolixæ, & infinita fere aliorum quamplurimorum iuris vtriuſque Interpretum commentaria prælegendi, & euoluendi, non mediocris labor excuſetur, & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu ex facto occurrenti definitio, egregiè, & dilucidè exornetur, atque comprobetur.

SVMMARIVM.

- 1 Caſus practici ex facto in Regio Hispalenſi Senatu occurrentis, theſis, & ipſius deciſio proponitur, & numeris ſeqq.
- 2 Donatio omnium bonorum præſentium tantum, quamuis iure communi inspecto valida eſſet. Donatio vero omnium bonorum præſentium, & futurorum nulla eſſet, eodem iure communi attento, quia per eam tollitur libera teſtandi facultas. Vſqueadeò, vt nec respectu præſentium bonorum valeret, ex ſententia multorum, contra verò ex ſententia aliorum. Attamen hodie poſt deciſionem l. 69. Tauri, donatio omnium bonorum, etiam præſentium tantum non valet; quod latius exornatur remiſſiuè.
- 3 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum non firmatur iuramento, ex ſententia quamplurimorum, contra verò ex ſententia aliorum multorum, quæ probatur infra, ex num. 14. Et an reſpectu præſentium iureiurando firmetur, hic etiam adnotatur, & latius explicatur remiſſiue.
- 4 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, etiam reſeruato vſufructu ipſi donatori, non valet, ex ſententia quamplurimorum iuris Interpretum. Cuius fundamenta ad ſummam breuiter rediguntur; & contrarium defenditur infra, num. 17. & ſeq.
- 5 Donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, ac etiam præſentium tantum, poſt deciſionem d.l. 69. Tauri, vt nec reſeruato vſufructu ipſi donatori valeat; fortiter adſtringere videtur, conſideratio quædam, quæ hoc numero ponderatur.
- 6 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vſufructu, vel aliquo reſeruato ad diſponendum durante vita donatoris, vel de quo ipſe in vita disponere valeat; ex ſententia quamplurimorum Authorum non valet. Contra vero ex ſententia aliorum, quæ probatur infrà, num. 40. & 41.
- 7 Ita ſimiliter, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum non valeat, vbi quis reſeruauerit ſibi aliquid, de quo disponere poſſit in certum genus perſonarum, vel in certam cauſam, putà, vt poſſit teſtari pro anima; quamplures etiam reſponderunt. Contrarium defenditur infra, num. 43.
- 8 Sic etiam, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum non valeat, quando donator aliquid reſeruauit, ex quo neceſſitatibus ſuis prospicere valeat; tradiderunt nonnulli, qui commemorantur hoc loco; & explicatur infrà, num. 43. in fine.
- 9 Ita pariter, quod donatio non valeat omnium bonorum præſentium & futurorum, ſi donator reſeruauit ſibi aliquid, de quo poſſit in vita, vel in morte diſponere; alij tenuerunt, qui improbantur infra, num. 44.
- 10 Ac denique, quod ad hoc vt donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vſufructu, vel aliquo reſeruato valeat, requiratur neceſſariò, illud reſeruatum eſſe cauſa teſtandi; obſeruarunt nonnulli, qui improbantur infra. n. 45.
- 11 Ratificatio actum aliàs nullum ab initio, conualidare non poteſt.
- 12 In ratificatione, vel confirmatione actus nulliter facti, debent interuenire omnes ſolemnitates, quæ in ipſius confectione neceſſariæ erant.
- 13 Geminatio actus validum efficit actum præcedentem, quamuis inualidum, vt nihil contra eum opponi poſſit.
- 14 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum iuramento confirmatur, ex veriori ſententia, quæ ab Authore probatur contra relatos ſuprà, n. 3. & vide duobus numeris ſeqq.
- 15 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum facta Eccleſiæ, vel alij pio loco, valet de iure.
- 16 Donatio omnium bonorum præſentium, etiam poſt deciſionem l. 69. Tauri, iuramento firmatur.
- 17 Donatio omnium bonorum præſentium & ſuturorum cum reſeruatione vſusfructus valet, & fructus non veniunt ſub nomine futurorum, quia reſeruati dicuntur, vt de eis diſponere, ac teſtari valeat. Quod latè comprobatur, atque exornatur. Et Berengarij verba ſingularia in propoſito commemorantur ad finem huius numeri.
- 18 Rationes etiam huiusce opinionis breuiter proferuntur.
- 19 Sed & iura nonnulla recenſentur, provt hic videbitur.
- 20 Et partis contrariæ fundamenta præcipua, breuiter diluuntur.
- 21 Ac de iure huius Regni, poſt deciſionem Taurinæ l. 69. id ipſum defenditur: donationem ſcilicet omnium bonorum præſentium & futurorum, etiam hodie reſeruato vſufructu validam eſſe.
- 22 Et pro ſententia Ludou. Molinæ, & ſequacium, contra Didac. Couarr, & ſequaces, tria conſiderantur fundamenta, quæ fortiter adſtringunt, vt hic videbitur.
- 23 Ac denique rationibus nonnullis per eundem Didac. in contrarium excogitatis, ex ſententia eiuſdem Ludouici Molinæ, breuiter reſpondetur.
- 24 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum ſine dubio valet, quando certam ſpeciam, vel quantitatem rationabilem ſibi donator reſeruauit, ex qua disponere, ac teſtari valeat.
- 25 Secus verò ſi quantitas modica ſit. Aut ſi fructus reſeruati, ita tenues ſint, vt vix ad alimenta ſufficiant.
- 26 Vel ſi reſeruatio non excedat vigeſimam partem eius, quod donatur, provt Iulius Clarus exiſtimauit. Sed contrarium infrà, num. 29.
- 27 Et Iudicis arbitrio relictum, quæ dicatur in propoſito, modica, vel ſufficiens reſeruatio.
- 28 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, reſeruato vſufructu eorum, ac etiam ſimul aliqua parte, vel quantitate, etiam modica, ſine dubio valet; cum ex ſola vſusfructus reſeruatione valeret.
- 29 Etiam ſi pars reſeruata non excedat vigeſimam, contra Iulium Clarum, relatum ſupra, numero 26.
- 30 Donationem omnium bonorum præſentium & futurorum iuſtificat reſeruatio quarundam rerum legatarum, nec ideò teſtamentum, in quo legata relicta fuere (quod ſui natura reuocabile eſt) naturam ſuam mutabit, quod reſeruatio ea in donatione facta fuerit.
- 31 Dictio alius, alia, aliud, ſui natura eſt implicatiua ſimilium, & importat ſimilitudinem, ideò vbi disponitur per aliquam ex eis dictionibus, interpretatio fieri debet de ſimili.
- 32 Diſponere verbum, conuenit vltimæ voluntati, & in dubio refertur ad actum vltimæ voluntatis.
- 33 Verba derogatoria teſtamenti, & alterius dispoſitionis cuiuſlibet in teſtamento appoſita; non obeſſe donationi inter viuos poſtmodùm confectæ, nec inducere neceſſitatem repetendi verba derogatoria in eo prolata, ſiue ſpecificam de illis mentionem faciendi.
- 34 Teſtamentum ſecundum conditum poſt decennium à primo iam condito, habente clauſulam derogatoriam ad futurum, & ſi non contineat clauſulam ſpecialem derogatoriam ad præcedens, illud tamen tollit.
- 35 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, quando fit ex cauſa oneroſa matrimonij, & in contractum tranſit, valet omnino.
- 36 Dispoſitio, quæ in aliquo futuro euentu reſolui poteſt, non minus dicitur pura, quàm ſi nullo caſu reſoluit poſſit.
- 37 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, etiam poſt deciſionem l. 69. Tauri ſuſtinetur, ſi nonnulla concurrant, vel aliqua eorum, quæ adnotantur hoc n umero.
- 38 Donatio omnium bonorum præſentium & futorum etiam non iurata, quod iure communi attento valida ſit, ex ſententia Antonij Fabri.
- 39 Cui conueniunt Authores, quamplures antiquiores poſt Angelum, & diſtinguunt, an deuentum fuerit ad traditionem veram, vel fictam, provt hoc numero obſeruatur.
- 40 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, aliquo reſeruato, de quo donator in vita diſponere valeat, de iure ſubſiſtit, contra relatos ſuprà, num. 6.
- 41 Niſi taxatiuè dixerit, vt in vita tantùm diſponere poſſit.
- 42 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum valida eſt, etiamſi vſusfructus fuerit reſeruatus, donec donator vixerit, vel vita eius durante.
- 43 Vel vt poſſit teſtari pro anima, aliquid ſibi donator reſeruauerit.
- 44 Donatio omnium bonorum præſentium & futurorum de iure ſubſiſtit, quando donator reſeruauit ſibi aliquid, de quo poſſit in morte disponere.
- 45 Nec requiritur, quod reſeruatio fiat expreſſe ad testandum, ſed ſimpliciter facta ſufficit.
- 46 Donationi perfectæ, etiam ex interuallo addi, vel detrahi poteſt, ex conſenſu donatoris, & donatarij.
- 47 Ratificatio, etiam ex interuallo ſubſequens, conualidat contractus, etiam nullos, & doloſos, & tollit effectum nullitatis.
- 48 Ratificari contractus nullus omnino, aut qui aliquo modo valere poteſt, quemadmodum intelligatur.

PRo dilucida, & notanda huiuſce. explicatione, quòd licèt vulgatam, & mille in [Senatus Regij Hiſpalenſis egregia admodum, & notanda proponitur definitio.] locis agitatam, atque explicatam, vtilem equidem, & quotidianam materiam continet, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, quod in cauſa illa, adeò controuerſa, quæ vertebatur in Senatu inter Hieronym. de Medina Caſtellon, ex vna parte, & Eliſabetham Caſtellon, ex altera, cum Hieronymus ipſe contenderet, donationem omnium bonorum præſentium & futurorum cum certis reſeruationibus in ſui fauorem factam, irreuocabilem, & de iure validam omnino fuiſſe, ſicque abſolui debere cum ſuper petitis per dictam D. Eliſabetham, quæ annullationem, & inualiditatem donationis ipſius prætendebat; inter alia plura, quæ ex parte dicti Hieronymi de Medina Caſtellon expendebantur, atque allegabantur, vt donatio ipſa ſuſtineretur, nec quouis modo infringi poſſet, ſiue prætextu non abſolutæ, aut liberæ voluntatis in donando, ſiue eo prætextu quod omnium bonorum præſentium & futurorum facta fuiſſet; id principaliter adduci, quod à vi, & effectu geminiationis, & actus, ſiue conſenſus iterati fundamentum ſumit; apparebat namque enixa, & deliberata admodum dictæ donatricis voluntas, non modo ex inſtrumento donationis eiuſdem, adeò abſolutè in fauorem dicti Hieronymi factæ, ſed etiam ex aliis, ac maximè, quia cum vnum & alterum, ſiue duplex teſtamentum, & vnum codicillum ipſa condidiſſet, ſemper eius voluntatis, & propoſiti firmitur extitit, quod bona omnia, ex quibus poſtmodùm donationem confecit, ad dictum Hieronymum integrè peruenient, ſicq́ue eum hæredem inſtituit. Imò & poſt donationem ipſam perfectam, ex conſenſu præfati Hieronymi mille ducatorum quantitatem ſibi reſeruauit, vltra vſumfructum antea reſeruatum, de quibus diſponere poſſet: qui dictæ donationis confirmationis euidens actus fuit. Cum etiam ſepulturam ſibi comparaſſer donatrix, Hieronymum ipſum tanquam ſucceſſorem bonorum omnium ſuorum interuenire deſiderauit, & fecit. Ex his itaque omnibus ſimul iunctis, & geminato conſenſu toties repetito, & diuerſo tempore, diuerſoq́ue actu, atque ex interuallo iterato, enixam admodum, & deliberatam voluntatem induci, & omnes effectus ſuppleri, ſi aliqui eſſent, ac etiam purgari vitium alterum bonorum, quod donatio omnium bonorum præſentim & futurorum fuiſset; vſque adeo dicti donatarij pars intendebat, quod fundamentum ipſum ſæpè repetierut, ac huiuſce capitis opportunam, & conuenientem omnino capitis præcedentis materiæ, & tractatui occaſionem, & anſam mihi præbuerit. Cùm itaque dicta D. Eliſabetha donationem infringere totis viribus intendiſſet, Hieronymus autem præfactus eandem fortiter defendiſfet; Senatus Hiſpalenſis in eam procliuior fuit, poſt longam diſceptationem, ſententiam, quæ donationeis validitatem, & confirmationem reſpiciebat. Sic ſanè iu fauorem dicti Hieronymi, & contra donatricem definiuit dubium propoſitum. Senatus autem ipſius deciſio, vt dilucidè, & accuratè comprobetur & corroboretur, vnius & alterius partis fundamentam, & rationes attingere, atque in medium proponere placuit. Et quidem pro parte dictæ D. Eliſabethæ ſequentia magis adſtringere.

Inprimis, quis donatio omnium bonorum præſentium tantùm, quamuis iure communi inſecto valida ſit, quia non adimit facultatem teſtandi, cum poſſit donator de bonis omnibus futuris teſtari: donatio vero omnium bonorum præſentium & futurorum nulla ſit, eodem iure communi attento, quia per eam tollitur libera teſtandi facultas, & inducit votum captandæ mortis, & contra bonos mores reputatur; vſque adeò, vt nec reſpectu bonorum præſentium valeat, ex ſententia multorum: contra verò ex ſententia aliorum, qui reſpectu præſentium validam eſſe affirmarunt; attamen hodie poſt deciſioem l. 69. Tauri, quæ eſt l. 8. titulo 10. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, donatio omnium bonorum, etiam præſentium tantum non valet; ſicut hæc omnia latius comprobarunt iuribus, atque authoritatibus, & exornarunt latiſſimè Antonius Gomezius, num. 2. & 3. in d. l. 69. Tauri, Matienza, & Azeuedus, in d.l. 8. tit. 10. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 11. num. 1. & quinque ſeq. Ludou. Pereira, deciſ. 142. per totam: & deciſ. 137. & 138. Petrus Surdus, in conſil. 73. num. 67. & 68. lib. 1. latius, in conſil. 450. ex num. 9. cum multis ſeq. lib. 3. vbi vide Michael Ferrer. obſeru. 309. parte 3. Ludou. Mona, de Hispanor. primogen. lib. 2. cap. 10. num. 10. & ſeq. Lodou. Malina, tom. 2. de iuſtitia & iura, diſputat. 280. Ioannes Vincent. Honded. in conſil. 37. & in conſil. 39. lib. 1. Seraphinus, de priuilegiis iuramento, priuilegio 107. Annæus Robertus, lib. 4. rerum iudicatarum, cap. 2. Dueñas Villalobos, Couatr. Cephalus, Hippolyt. Riminald. Laurent. Hurt. Vincent. de Franchis, Iulius Clarus, Franciſc. Viuius, Silu. Aldobrandinus, Menochius, Antoninus Theſaurus. Caualcanus, Fachineus, Sfortia, Hondedeus, P. Molina, Alexander Trantacinquius, Iacob. Cancerius, Roxas, Cæuallos, & Balſius Flores Diaz de Mena; quos ſuprà hoc eod, libro, & tractatu, cap. 5. num. 12. congeſſi, & commemoraui. Cardinalis Franciſcus Mantica, qui de omnibus ſuperioribus, & cæteris, quæ ad hunc tractatum pertinent, agit latiſſimè & diſtinctè admodum (vt adſolet) de tacitis & ambiguis conuent. lib. 13. ex titul. 25. vſque ad titul. 34. fol. 59. cum multis ſeq. Stephamus Gratianus, diſceptationem Forenſium, cap. 120. ex num. 4. Antonius Faber, de erroribus pragmat. decad. 48. errore 6. folio 1115. ad titulum, C. de donat. definitione 9. fol. 1091. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicar. concl. iuris, tom. 2. littera D. concluſ. 648. & ſeq. ex fol. 859. Marc. Anton. Peregrinus, in conſil. 76. ex num. 16. lib. 1. & variorum iuris, lib. 6. ad capit. in præſentia, de probationibus, ex num. 100. vſque ad num. 112. vbi vide. Ioannes Petrus Fontanella nouiſſimè, (qui donationis omnium bonorum materiam proſequitur latiſſimè de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 21. per totam, prima parte, ex fol. 223. & gloſſis ſeq. vſque ad folium 344. vbi nihil reliquit intactum. Cum ergo ex communiori, & receptiori Interpretum omnium placito, donatio omnium bonorum præſentium & futurorum de iure communi non valeat; quicquid Authores nonnulli contrà tenuerint (vt inferiùs dicetur) nec hodie de iure huius Regni valeat ea, quæ ex bonis tantùm præſentibus facta fuerit, poſt deciſionem d.l. 69. Tauri, (vt ſuprà dixi) & in caſu præſenti propoſitum ſit, dictam donatricem omnia bona ſua præſentia & futura donaſſe præfato Hieronymo, verbis admodum generalibus, & quæ omnia iura, & actiones comprehendunt, & nihil excludunt, videtur dicendum, donationem ipſam nullo pacto ſuſtineri poſſe, nec ſeruari debere, provt ipſa contendit.

Et deducitur quoque ex his, quæ longa ſerie ſcripta reliquit Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambig conuent. lib. 13. titul. 26. qui propoſitum articulum, donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vtrum valeat, pro vtraque parte latè diſputat, & concludit, frequentiori, & veriori Interpretum calculo receptum, quod huiuſmodi donatio ſit nullius momenti, & cum in contrarium ex numero primo, vſque ad numerum 12. fundamenta ſex expendiſſet; eiſdem reſpondet ex numero 21. vſque ad numerum 28. vbi in fine adducit permultos Authores ita tenentes: & num. 14. ſingulariter unducit textum, in d.l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verborum obligat. vt communem probet ille textus allegationem, provt ibi videri poteſt; & per Fontanellam, vitra locum relatum ſuprà, clauſula 4. gloſſa 9. parte 4. ex num. 12. vſque ad num. 19. & num. 44. & duobus ſeq. & num. 61. & ſeq. & n. 94. 97. & 107. qui tamen dicta gloſſa 21. poſt principium probare contendit; nullum in iure inueniri textum, ex quo eiuſmodi vniuerſalis omnium bonorum prohibeatur donatio, & quod text. in præcitata l. ſtipulatio hoc modo concepta: in aliis terminis loquatur, & diuerſus admodum ſit caſus illius legis à caſu donationis omnium bonorum. Deinde, rationes communis eiuſdem ſententiæ diluit, ſed tandem ipſam equitur. Et num. 26. ampliat, vt etiam quoad bona præſentia non ſuſtineatur donatio bonorum omnium præſentium & futurorum: quamuis vt valeat reſpectu bonorum præſentium, vſque ad num. 42. permulta iura, & authoritates adducat: latè etiam Iacobus Cancerius, variarum, capit. de Inuentario, ex num. 121. lib. 2.

