- Benintend. deciſ. 68. vbi modum probationis inopiæ tradit: de quo vide etiam omninò, And. Gaill. lib. 2. obſeruat. 83. n. 12. & 13. Thuſc. ex n. 34. vſque ad numerum 47. latiùs Barboſ. in dicta l. ſi conſtante, ex n. 64. vſq. ad num. 72.
- Anton. Fab. ad tit. C. de iure dotium, definitione 2. & 10.
- Octauianus Cacheranus, deciſione Pedemont. 62. nam. 12.
- Steph. Gratian. deciſ. 194.
- Michael Graſſus, lib. 1. commun opinion. c. 6.
- Franciſc. Viu. deciſ. 413. lib. 3.
- Laurent. Chirco. commun. opinion. centuria 3. conduſ 55.
- Maſtrill. deciſ. 132. vbi an poſſit agi viâ executiuâ.
- Scip. Gentil. latè, & vtilitee, de donationib. inter virum & vxor. lib. 4. c. 22.
- Vincent. de Anna, ſingulari 597.
- Vinius, deciſi. 538. ex n. 8.
- Anton. Gomez. in l. 50. Tauri, n. 33. ad medium.
- Auiles, cap. 18. Prætorum, gloſſa, qual conuenga, num. 7.
- Cornazanus, deciſione Lucenſi 115. & 148.
- Ioſeph. Maſcard. de probationibus, concl. 575. Turçanus, commun. opinion. verbo, marito ad inopiam.
- Flamin. Chartar. deciſi. 8. 43. 47. & 56.

Franciſc. Burſ. in conſ. 56. n. 1. & 2. lib. 1. vbi proponit nonnulla vtilia, vtrum inquam fideiuſſor de reſtituendo dotem in omnem caſum, non teneatur viro vergente ad inopiam licèt contra maritum agatur, de quo latiùs Barboſa, in d.l. ſi conſtante, n. 54.

Deinde, vtrùm diſcuſſio contra maritum ad inopiam vergentem requiratur, antequam pro dote contra tertios agatur: De quo latiùs agit ipſe Barbo ſa, ex num. 58. cum ſeqq.

Denique agit & tertiò Burſatus ipſe, vtrùm maritus ad inopiam tendens, non habeat beneficium, vt teneatur in quantum facere poſſit: de quo latiùs Barboſa, in l. maritum 13. ff. ſoluto matrimonio, num. 33. nam in dicta l. ſi conſtante, quæſtionem non proponit.

Maluaſſia, in conſ. 13. ex n. 7.

Petrus Surdus, in conſ. 114. num. 17. lib. 1. & in conſil. 326. num. 22. lib. 3. vbi quod maritus confitendo ſe vergere ad inopiam, vt vxor recuperet dotem, non nocet creditoribus: & idem deciſione 156. numero 10.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera D. concluſione 762. vbi vide numero 10. poſt Afflictum, ſi mulier habeat fideiuſſores pro dote, an procedat deciſio dictæ l. ſi conſtante, & iunge Iaſonem, ibidem, num. 13. cum ſeq. Vrſillum in addit. ad deciſionem Afflictis 320. & intellige propoſitum dubium, quando mulier pro reſtitutione dotis habeat fideiuſſores, ſicque eam quæſtionem eſſe diuerſam ab alia, vtrum inquam maritus offerendo cautionem, & fideiuſſores, excludat remedium dictæ l. ſi conſtante. De qua vide Barboſam ibi, ex num. 23. & num. 29. & in dubio ſuperiori, vide verba illa Burſati, dicto conſ. 56. n. 1. in principio, ibi: Poſſet tamen contra cum agi, eſto quod correus alter vel fideiuſſor de dote reſtituenda, diues eſſet. Vult namque apertè Burſatus, non excludi beneficium dictæ l. etiam ſi mulier à principio habeat pro dote fideiuſſorem diuitem.

Denique eandem dictæ l. ſi conſtante, materiam explicauit magiſtraliter & diſtinctè Andr. Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruatione 83. 84. & 85.

Et Bernardus Græueius, additionator ipſius exornat omnia, quæ dictis tribus obſeruationibus profetuntur, ex fol. 239. & vide concluſ. 92. ſol. 266.

Dicta autem obſeruatione 83. num. 1. præmittit ante alia Gaill. id quod diximus ſuprà num. 2. & ſeq. quod dos regulariter conſtante matrimonio repeti non poteſt, & aſſignat rationem; quia dos oneribus matrimonij deſeruire debet, l. ſi pater, in fine, ff. de iure dotium& in l. pro oneribus, C. eodem titulo, Deinde ſtatuit num. 2. quod iſta regula fallit, ſi maritus conſtante matrimonio ad inopiam vergat, qualitercunque hoc fiat; & reddit rationem, quia quoad actionis exercitium; ſiue dotis exactionem, à pari procedunt, matrimonium eſſe diſſolutum, vel maritum conſtante matrimonio ad inopiam vergere, prout comprobat ibidem. Rurſus, & materiam ipſam proſequitur, & num. 21. magiſtraliter explicat, maritus quas exceptiones vxori dotem repetenti obiicere poſſit. Et dicta concluſione 84. agit etiam, vtrùm mulier obærato marito ſcienter nubens, dotem conſtante matrimonio rèpetere poſſit. Et concluſione 85. vtrùm maritus locupletior factus, dotem ex cauſa inopiæ reſtitutam, repetere poſſit. Et de his, & cæteris aliis, quæ tractat ipſe Gaill, videndus erit omninò Bernardus Græueius (vt dixi) lib. 2. dicta obſeruatione 83. 84. & 85. ex folio 239. vſque ad folium 247. Et notandum vnum ſingulare, quod adducit ibi, conſideratione 2. dictæ concluſ. 83. an dotis repetitio ob vergentiam mariti ad inopiam competat quandocunque, an verò intra decennium tantùm poſt cognitam vergentiam. De quo etiam Hieronymus Cæuallos, quæſt. 3. num. 6.

Cum igitur hæc ita ſe habeant, & dos conſtante matrimonio repeti poſſit, ſi maritus ad inopia vergat (vt adeò plenè remanet comprobatum) conſequens quidem fit, Senat. Reg. Hiſpalenſ. ita iuridicè, & meritò ſtatuiſſe in caſu præſenti (vt dixi.) ac ius repetendi ditem vxori conceſſiſſe: idque quocunque modo iura in hac materia loquentia, & diuerſas Interpretum noſtrorum ſententias accipiamus. Qualibet namque ipſarum admiſsâ, ſiue legis Partitæ intellectu, litteræ eius admodum conuenienti, recepto; ſic equidem definiri debuit, & vt diſtinctius appareat, obſeruandum duxi neceſſariò. quod ad ſciendum. à quo tempore incipiat currere dotis exactio, & re¦titutio vxori propter inopiam mariti, tria diſtinguenda ſunt tempota, in quibus diuerſæ leges circa hoc latæ fuerunt, non quidem ſibi derogantes, ſed potius ſe coadiuuantes, & ampliantes. Primum igitur tempus fuit ius Digeſtorum, ſecundùm quod vxor non admittebatur ad dotis repetitionem, niſi ab eo tempore, quo euidentiſſimè, conſtaret, bona mariti non ſufficere ad dotis exactionem: & ita procedit text. in dicta l. ſi conſtante. ff. ſoluto matrimonio. Secundum tempus fuit ius Codicis, quo lata fuit lex per Iuſtinianum, qua cautum fuit, vt quamuis maritus haberet bona ſufficientia ad dotis exactionem, & tamen deducto ære alieno, non remanerent ei bona ſufficientia ad ſuſtinenda onera matrimonij admitteretur vxor ad dotis exactionem, etiam conltante matrimonio: & ita procedit tex us in l. vbi adhuc 29. & in l. in rebus 30. §. finali, C. de iure dotium, quas vt contrarias opponunt Doctores communiter, in d.l. ſi conſtante, vt Barboſa notauit ibi. num. 1. Tertium tempus fuit Authenticorum, quo cautum fuit, vt quamuis maritus haberet bona ſufficientia ad dotis exactionem, ad ſuſtinenda onera matrimonij, nihilominus mulier admitteretur ad repetendam dotem conſtante matrimonio, ſi maritus incœpit male vti ſubſtantia ſua: & ita loquitur textus in authen. de æqualitate dotis. §. illud quoque, collatione 7. ita ut ſecundum Bartolum dici poſſit, iure Digeſtorum plenè conſultum fuiſſe mulieri circa dotis reſtitutionem propter inopiam mariti, iure autem Codicis, plenius, & iure Authen. pleniſſimè: ita ſane ex communi interpretum ſententia poſt Bartolum tradidit Barboſa, in d.l. ſi conſtante, num. 2. quo loci refert Panormitan. Crotum, Ripam, Corraſium, Rogerium, Anton. Gomezium & Palac. Rub. Bartoli diſtinctionem probaſſe: iuxta quam (vt vides) planum redditur, ſecundo ſaltem Codicis & tertio Auth. tempore inſpecto, dictum D. Ioannem Lopez de Cabrera ad inopiam vergiſſe, vtpote qui ad dotis exactionem, & ſuſtinenda onera matrimonij, deducto ære alieno, bona ſufficientia non habeat. Nam etſi maioratum poſſideat, & bona etiam libera nonnulla, numerus creditorum ipſius, & patris quoque eius vſque adeò creuit, vt vix ea omnia creditoribus antiquis ſufficiant, nec oneribus matrimonij ſubeundis æqualia remaneant & in futurum maximum ſubſit periculum, ſi dotis reſtitutio ſtatim non fiat. Idquè vel ideò certius redditur, quod etſi dictum D. Ioannem bona maioratus, ac etiam bona libera habere diceretur, adhuc dos ipſa reperi poſſet per vxorem: nec etiam bona ſufficientia ad dotis exactionem, & ad ſubſtinenda onera matrimonij, etiam deducto ære alieno, ſupereſſe ſufficeret, ex quo male vti ſubſtantia ſua cœperit, iuxta tex. in. d. §. illud, ex cuius deciſione tollitur omne dubium, quod autem male vti cœperit ſubſtantia ſua, inferiùs constabit.

Iuxta alteram quoque & ſecundam Scribentum ſententiam, planum etiam redditur, ob eandem rationem, dotis repetitioni & exactioni locum fuiſſe in caſu præſenti conſtante matrimonio, vt pote cum hodie non requiratur, maritum eſſe inopem vt mulier admittatur ad dotis reſtitutionem; ſed ſatis ſit, quod maritus: incipiat male vti ſubſtantia ſua; ſicuti obſeruauit Gloſſa, in dicta l. ſi conſtante, verbo, non ſufficere: & Gloſſa prima, in d.l. vbi adhuc: & Gloſſa in dicta authen. de æqualitate dotis, §. illud quoque, verbo, inchoante, quæ inquit, quod text. in d.l. ſi conſtante, & in d.l. vbi adhuc, concordant, corrigitur tamen per text. in d. §. illud, vbi inſpicitur duntaxat, an maritus incipiat male vit ſubſtantia ſua, non verò requiritur. quòd inops ſit. Et idem videtur apertè probari in l. 29. tit. 11. partita 4. vt infrà dicam. Solutionem autem, & ſententiam Gloſſæ eſſe magis receptam teſtantur Alexander, Iaſon, Claudius, Campegius, Gomez. Gregorius Coſtanus, Benintendus, Burſatus, & Puteus, quos refert Barboſa, in d.l. ſi conſtante, num. 3. in fine, in verſic. exploſa igitur: & vltra eum probarunt eandem ſententiam omnes ferè iuris Interpretes, quos in initio huius cap. recenſui. Andreas Gaill. practicar. obſeruation. lib. 2. d. obſeruatione 83. n. 11. vbi inquit, quod ſufficit, quod maritus iam incipiat labi facultatibus, & male vti ſubſtantia ſua; nouiſſimo iure Authenticorum, ex d. §. illud, nec requiritur, quod ſoluendo non ſit; proinde quod prouida mulier tantiſper expectare non debet, ſed in tempore ſibi, liberiſque ſuis proſpicere.

Quòd ſi ad tertiam deueniamus Barboſæ eiuſdem ſententiam, qui & communem improbat diſtinctionem Bartoli ſup. relatam, & ſecundam Gloſſarum non admittit: adhuc idipſum definiri debuit, quod Regius noſter Senatus definiuit, vtpote cùm ipſe quamplurima contra dictas communes ſententias ponderauerit. & contenderit, textum in d.l. ſi conſtante, & in d.l. vbi adhuc, non corrigere Authen. de æqualitate dotis, d. §. illud, collutione 7. imo omnia iura vnum & idem diſpoſuiſſe, ſiue in vnum, eundémque finem in tendiſſe. Quocirca ſtatuit n. 4. in verſ. quare ego: & n. 5. in fine in verſ. quare magis: & n. 6. &. 8. in fine, & n. 9. quod in eo articulo, à quotempore incipiat competere actio mulieri ad dotem repetendam, leges Codicis, ff. & authent. nullam habeant inter ſe diſcrepantiam, imò attento effectu idem importent: & ita Iureconſultum, in d.l. ſi conſtante, conſideraſſe dotem tanquam quid diuerſum à facultatibus mariti, ex ratione l. quamuis 78. ff. de iure dotium, & voluiſſe in hac materia eſſe conſiderandum, vtrum facultates mariti quocunque modo conſideratæ, ſufficientes ſint ad dotis ſolutionem: & tunc vxor non poſſit dotem repetere: ſi vero non ſint ſufficientes, vt ex illis dos poſſit obtineri, concedatur mulieri dotis repetitio, vt videtur probare text. in l. ſeruum, 21. ff. de manumiſſion. & agnoſcunt Baldus Nouellus, Iaſon, & Crotus, quos ipſe Barboſa refert n. 6. infert ibid. quòd quamuis maritus habeat bona, ex quibus poſſit ſatisfacere creditoribus, & tamen facta ea ſatisfactione, non ſuperſunt ei bona, ex quibus dotis exactioni poſſit ſatisfacere, competit mulieri repetitio dotis: textus autem in d. authen. de æqualitate dotis. §. illud, quod nihil circa prædicta innouauerit, ſed potius ab illis receperit declarationem: ſicq́ue verba illa. Inchoante male vti ſubstantia ſua: debeant intelligi iuxta d.l. vbi adhuc, explicatam, vt ſup. vt ſcilicet dicatur martius male vti ſubſtantia ſua, ab eo tempore, quo conſtiterit, ipſius facultates non ſufficere ad dotis exactionem. Et hæc in effectu Petrus ipſe Barboſa, ex n. 2. vſq. ad n. 23. diffuſa, & longa ſerie, vt non facilè ad ſummam, & reſolutionem certam reduci valeant, prout nunc reducuntur.

Verè tamen eiuſdem Authoris placitis, & obſeruationibus nec mens, nec animus meus conquieſcit, & communibus potius, & receptis ſententiis adhærendum putarem, cum caſus ſe offerret (prout Senatus fecit iuridicè) nec de facili ab eis recedecdum in actu practico admoneo. Vt putà cùm textus, in dicto §. illud (vtcunque verba retorqueantur, & conſiderationes illæ Barboſæ, ex num. 9. cum tribus ſeqq. eliciantur) negari non poſſit, quin aliquid de nouo, & præter deciſionem iurium antiquorum induxerit, prout vtraque Communis intellexit vnanimiter: nam ſi ad ipſa iura antiqua ſe referret, aut ita pariter ſtatuere intenderet, non eo loquendi genere vſus fuiſſet: nec adeo principaliter in conſideratione habuiſſet, quod male vti ſubſtantia ſua inchoaſſet maritus, cum male vti inchoaſſe ipſum, contingere, ac verificari valeat, etiamſi tunc viri facultates ad dotis exactionem ſufficerent, cum in poſterum probabiliter timeatur, ne non ſufficiant, ſicque plenius conſulere dotibus, neceſſarium omnino fuerit.

Poſito autem, quod Barboſæ eiuſdem contra communes Doctorum reſolutiones ſententia, in puncto iuris obtinere poſſet. de quo valde dubito; adhuc Senatus noſtri definitio rectiſſima ratione iuris, atque ex eiuſdem Authoris placitis proceſſiſſet. Statuit namque iterum dicto num. 13. vt aliter & tertio modo contrarias opiniones concordet; regulariter in articulo prædicto, quando maritus dicatur vergere ad inopiam, ſtandum eſſe regulæ dictæ l. ſi conſtante, explicata vt ſuprà. Limitari tamen regulam eandem, quando maritus ita abuſus eſt ſubſtantia, vt & bona propria, & dotalia diſſiparet ſine ſpe recuperationis: nam in his terminis (inquit ipſe) . conceditur mulieri repetitio dotis ab eo tempore, quo prædicto modo maritus incæpit male vti ſubſtantia, ex textu in dicto §. illud quoque.

Cæterum hæc concordia, quamuis caſui præſenti mirè conueniat, quo maritus præfatus, non modò propriis, ſed etiam dotalibus bonis malè vti inchoauit, vt ex actis proceſſûs apparet: nimis tamen reſtringit deciſionem textus in dicto §. illud; imo inanem eam reddit. Ea quoque ſimul requirit, vt locus ſit deciſioni dictorum iurium, quæ Interpretes omnes noſtri nuſquam requirunt, & quæ legis Partitæ deciſioni refragantur adeo expreſſim, vt ipsâ attentâ ſuſtineri non valeant vllo pacto, vt ſtatim videbitur.

Iuxta aliorum autem interpretationem; & concordiam (quæ quarta erit in propoſito articulo ſententia, & opinio) indubitatum equidem erit, Senatum noſtrum dotis exactionem, & repetitionem conſtante matrimonio præfatæ vxori conceſſiſſe iuridicè, nec ſeruando legis partitæ deciſionem, aliter ſtatuere potuiſſe, vt mox dicitur. Cumanus ergo num. 9. Caſtrenſis num. 4. & Duarenus, ad finem, in d.l. ſi conſtante: concordant hoc modo opiniones contrarias, quod textus, in dicto §. illud quoque, procedat, quando maritus culpa ſua cæpit vergere ad inopiam, vt quia ludendo, vel prodigaliter viuendo, non bene adminiſtrat res ſuas; tunc enim admittetur ad repetendam dotem mulier: quia probabiliter timet, quod in futurum efficietur non ſoluendo, quantumcunque attento præſenti ſtatu idoneus eſſe videatur. Sed vbi caſu fortuito cœpit vergere ad inopiam maritus, non admittetur mulier ad repetendam dotem, niſi ab eo tempore, quo conſtiterit, mariti facultates non ſufficere ad dotis exactionem, iuxta tex. in d.l. ſi conſtante, quam concordiam & tenuerunt Gloſſæ, & Bened. de Publi. & Palacios Rubios: & videtur probare, l. 29. tit. 11. partita 4. vt notauit ipſe Barboſa, in eadem l. ſi conſtante, numero 10. in verſic. inuenio tamen, qui tamen num. 11. & 12. per totum, conſtanter improbat eam: Et quamuis in terminis iuris etiam communis defendi poſſet Cumani, Caſtrenſis, & prædictorum relata concordia (prout ipſi loquuntur) rationibus etiam in contrarium conſideratis per Barboſam, ſatisfieri concludenter: cùm vere non modo intentioni, ſed etiam verbis dicti §. illud, ibi: Inchoante malè vti ſubſtantia ſua, mirè conueniat; idcirco, atque conſultò omittitur, quod dicta l. partitæ 26. 1. contrarietatem omnem diluerit expreſſim, & vbi caſu fortuito cœpit vergere ad inopiam maritus, etiam ab eo tempore, quo conſtiterit mariti facultates non ſufficere ad dotis exactionem, noluerit mulierem admitti ad repetendam dotem: ſicque Cumani, Caſtrenſis, & Duareni concordia recipitur in ipſa l. partitæ, dummodo tollantur verba illa, quæ addit Barboſa: Niſi ab eo tempore, quo conſtiterit, & c. Nam nec ab eo tempore admittitur mulier ex conſtitutione dictæ l. 29. Partitæ, vbi caſu fortuito cœpit vergere ad in opiam maritus.

Id autem vt euidentius, & ad oculum appareat, circa verba dictæ l. partitæ inſiſtere, cùm Scriptorum [Vide alia in hac materia in fine, in addit ad iſtud cap.] omnium huius regni nullus hactenus inſiſtat, neceſſarium erit omnino: ſic etenim ius, in quo verſamur, dilucide ſciri, & explicari valebit, & quando iuxta leges Partitæ maritum vergere ad inopiam, vt dos repeti poſſit conſtante matrimonio, dicatur, radicitus explanabitur. Conditores ergo dictæ l. 26. titul. 11. partita 4. in hunc modum loquuntur: Baratador, è deſtruidor ſciendo el marido de lo que vuiere, de manera què entendieſſe la muger, que venia el marido a pobreça por ſu culpa, aſſi como ſi fueſſe jugador, ò vuieſſe en ſi otras malas coſcumbres, porque deſtruyeſſe lo ſuyo locamente, ſi temiere la muger, que le deſgaſtara, ò le malmetera ſu dote, pudele demandar por juſticia, que le entreque della, ò que le de recaudo, que la non enagene, ò, que la meta en mano de alguno que la guarde, è que gane con ella derechamente, ò de las ganancias guiſadàs, è honeſtas, que les de dellas onde viuan, è eſto puede fazer en eſta maneta, maguer dure el matrimonio.

Et hactenus in prima parte, in qua (vt vides) adeò mulierum dotibus proſpectum eſt, vt non dicatur, ſi euidentiſſime conſtaret maritum ad inopiam verſiſſe, prout dicitur in d.l. ſi conſtante. Sed opinioni, aut credulitati vxoris totum hoc videatur relictum: dicitur namque, demanera que entendieſſe le muger. Et iterum, ſi temiere la muger, ſicque loquitur, quando in dubio verſatur, nec de inopia mariti certa eſt ſiue quando euidenter adeo non conſtat, prout in eadem l. ſi conſtante, requiritur: quamuis (vt ego arbitror) negari non poſſit, quin iudicis arbitrio id definiri debeat ex tempore, & ad iuris regulas & doctrinas reduci id, quod opinioni, vel credulitati vxoris videtur relictum: aliàs namque extra caſum etiam, & intentionem legis ipſius, liberum eſſet vxori cuicunque exigere dotem conſtante matrimonio, vel eò tantùm, quòd crederet, aut timeret in dicta l. expreſſum; quod eſſet maximum abſurdum, & his omnibus contrarium, quæ in probatione inopiæ, aut vſus mariti Doctores illi requirunt, quos ad initium huius càp. commemoraui.

Deinde, ſi verum amamus, & verbis expreſſis eius l. adhæremus, fateri oportet, legem eandem Partitæ in conſideratione non habuiſſe, an bona mariti ſufficiant ad dotis ſolutionem, vel exactionem; nam etſi & maximè ſufficientia eſſent, adhuc lex illa conſulit vxori, vt baratador, è deſtruydor ſciendo el marido de lo quo vuiere, poſſit ſtatim vti remedio dictæ l. ſi conſtante. Et dotem exigere ſicque cum verba dictæ, l. conueniant etiam marito, qui ad dotis ſolutionem habet bona ſufficientia, imo & ei, qui ampliora, & maioris quantitatis bona obtineat, modò, ſea baratador, è deſtruydor; conuenit quoque legis ipſius diſpoſitio, vt ſub ea comprehendatur præcisè; in quo equidem lex ea Partitæ, & ſententiam Cumani, & Caſtrenſis, & ſequacium ſequuta eſt (de qua ſuprà) ac etiâ amplexa rationem illam, quia probabiliter timet, quod in futurum efficietur non ſoluendo, quantumcunque attento præſenti ſtatu id oneri eſſe videatur. Sequuta quoque eſt communiorem Gloſſarum, & Interpretum noſtrorum ſententiam, relatam ſuprà numero 11. quod poſt iura Authenticorum non requiratur, maritum eſſe inopem; ſed ſatis eſſe, quod ipſe incœperit malè vti ſubſtantia ſua. Sequitur etiam, remedium pinguius in hoc datum mulieribus per ius Authenticorum. Erant enim prodita alia remedia, vt vtrumque rectè aduertit Gregorius Lopez ibi, verbo, ſi fueſſe. Et ipſum exemplum tradiderunt Cumanus, Caſtrenſis, & ſequaces (vt ſuprà vidiſti) vt ita lex ipſa videatur eorum ſequi ſententiam, & veſtigia, præterquam in eo, quod ſuprà annotaui: & cum ea l. Partitæ conuenire videtur Maſtrillus deciſ. 132. ex n. 3. vſq. ad 8. vbi non attendit, an diues, vel pauper ſit maritus, ſed an ſit ſuſpectus, de dilapidatione. Et ſpecificè Curia Philippica 2. parte, del iuyzio executiuo, ſ. pedimiento. num. 7. ibi, durante el matrimonio, Et ibi, mas aunque otra ocaſion.

Denique inquit eadem l. 29. partitæ, in ſecunda ſui parte, in hunc modum. Mas ſi el marido fueſſe de buena prouiſion en aliñar, è endereçar lo que ouieſſe, è non malmetieſſe lo ſuyo locamente, ſegun que es ſobredicho, maguer vinieſſe a pobreça por alguna ocaſion, non podria la muger demandar la dote, mientras que duraſſe el matrimonio. E en tal razon como eſta ſe entiende lo que dize el derecho, que la muger que mete ſu cuerpo en poder de ſu marido, que nol deue deſapoderar de la dote quel dio.

Et hactenus in ſecunda parte, in qua etiam apertè denotatur, nuſquam eam legem in conſideratione habere, quod maritus habeat bona ſufficentia ad dotis exactionem, vel non habeat;ſed principaliter inquiri, an male vti ſubſtantia ſua inchoauerit, vel non inchoauerit, vt vno caſu concedatur remedium dictarun legum; altero verò denegetur ob rationem illam, è en tal razon como eſta, &c. Indeque ſtatuitur vnum expreſsè, cuius contrarium ex communi Interpretum placito receptum fuerat vnanimiter; videlicet, quòd etiamſi maritus ſine culpa ſua ob infortunium incidat in paupertatem, ſiue incipiat vergere ad inopiam, competat mulieri repetitio dotis, ſicuti obſeruauit Barboſa; & ob id Cumani, & Caſtrenſis reiecit concordiam in dicta l. ſi conſtante, n. 11. Contrarium autem dicta lex Partitæ quaſi in neceſſariam consequentiam prioris deciſionis primæ partis, ſtatuit, non modò iuridicè, ſed etiam æquè: & in hoc dicit notandam illam legem Gregorius Lopez ibi, verbo, maguer vinieſſe. Ex qua (vt ego conſidero) Cumani eiuſdem diſtinctio probatur in omnibus, & iuris communis dubia, atque Interpretum contrarietates, ita expreſsè diſſoluuntur, vt amplius de huius regni lege, ſiue expreſſa conſtitutione ambigi non valeat, certumq́ue ſit, dotem conſtante matrimonio repeti poſſe, ſi maritus malè vti cæperit ſubſtantia ſua,

Quod amem in caſu præſenti vti malè inchoauerit præfatus maritus, non modo ex his, quæ numeris præcedentibus, adnotaui, ſed ex aliis quoque duobus deducitur manifeſté: ac primum equidem, quod ipſemet maritus fideiuſſionis actum, ac maximè pro patre ſuo ſæpè exercuerit, pro eo namque fideiuſſit pluribus vicibus, & pro aliis etiam; maritus autem ſi fideiubeat ſæpè, dicitur vergere ad inopiam, & malè vti ſubſtantia ſua, & poteſt vxor conſtante matrimonio dotem repetere: ita ſanè ſcripſit Surdus, in conſil. 114. num. 15. lib. 1. qui, citat Angelum ita dicentem, in l. perſonam, §. 1. per illum textum, ff. de pactis. Alexander in terminis, in l. ſi conſtante, num. 14. vbi Iaſon, num. 158. Baldus Nouel. num. 48. Crotus, in repetitione prima, num. 22. ff. ſoluto matrim. Palacios Rubios, in repetit. cap. per veſtras, §. 18. num. 9. & vltra eum Andreas Gaill. practicarum obſeruat. lib. 2. obſeruat 73. num. 15. ibi: Tertiò, ſi facilis ſit in fideiubendo, is enim malè dicitur vti ſubſtantia ſua, & ad inopiam vergere, qui pro aliis frequenter fidem ſuam interponit: quod eſt ſingulariter notandum, ſecundum, Alex. & Iaſon, ſupra. Petrus Barboſa, 3. parte, l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 58. vbi adiicit, quod fideiuſſio ex ſe, cenſetur actus damnoſus, & oneroſus, vt in l. ait Prætor. 7. §. non ſolum, & ibi Gloſſa, in verbo, doceat. ff. de minoribus. Et per Surdum, dicto conſil. 114. ex num. 5. lib. 1. Muños de Eſcobar, comput. 16. num. 8. vbi quod ſapit ſtultitiam, vt ibi probat. Et poſt Barboſam, vbi ſuprà infert, quod generale mandatum cum libera adminiſtratione habens, non cenſetur habere ad hoc, quod poſſit pro aliis fideiubere, quia tunc diceretur magis diſſipare bona, quàm adminiſtrare, vt colligitur ex mente dictæ l. in perſonam, §. 1. ff. de pactis, & l. 3. §. ſi filius, ff. de peculio. & l. ſeruus inſcio. ff. de fideiuſſoribus, & proſequitur Corta, Caballinus etiam, quos ipſe Eſcobar recenſuit, & num. 9. adnotauit, quod fideiubens, dicitur male vti ſubſtantia ſua; Fontanella etiam, adduxit nonnulla, de pact. nuptial. clauſula 4. gloſ. 26. n. 13. & 20.

Demum & ex alio colligitur, quòd qui pecunias ſub vſuris frequenter accipit, dicitur ſubſtantia ſua malè vti, quia vſuræ voraces ſunt, & exhauriunt facultates hominum, text. in cap. 1. de vſuris in 6. cap. 4. eod. titulo. & cum Iaſone, & aliis, ita in terminis dictæ l. ſi conſtante, annotauit Andreas Gaill. practicar. obſeruat. lib. 2. dicta obſeruat. 83. num. 16. & antea dixerat n. 13. ad inopiam vergere, & male vti ſubſtantia ſua, dici eum, qui accepti & expenſi nullam rationem habeat, ſ ſupra vires patrimonij ſumptus faciat, & plus conſumat, quàm eſt in facultatibus, & annuis redditibus: & Ciceronis locum expendit.

Et hactenus de his, & de prima Senatus definitione; qui tamen etſi dotis repetitionem mulieri conceſſerit, non tamen integrè, ſed in ea dumtaxat quantitate, quam verè numeratam fuiſſe conſtitit ex inſtrumentis, & actis proceſsûs. In ea verò parte, de cuius promiſſione, & non de vera numeratione apparebat, tametſi eidem mulieri iura ſua reſeruauerit contra maritum, & eius hæredes ſoluto matrimonio, reſtitutionem tamen non conceſſit de iure, provt notum eſt; atque ex his conſtat dilucidè, quæ cum Communi, in initio huius cap. adnotaui.

Quod attinet verò ad ſecundum dubium, & articulum, vt diſtinctius procedatur, obſeruandum erit primo loco, legis 2. C. de pignor. & hypoth. deciſionem, ſingularem eſſe, & notabilem ad hoc, quod creditor, qui habet ſpecialem, ac generalem hypothecam, tenetur prius ex bonis ſibi ſpecialiter obligatis debitum exigere, nec poteſt poſterioribus creditoribus contradicentibus, ad bona generaliter ſibi hypothecata recurrere, niſi in ſubſidium, bonis ſcilicet ſpecialiter obligatis ad debiti exactionem non ſufficientibus. Ita ſane ex eo textu deduxerunt omnes Scribentes communiter, tam in eadem, l. quam aliis multis in locis, quos referunt, & materiam exornant, atque declarant latiſſimè.

- Neguſantius, de pignoribus, in ſecundo membro quintæ partis principalis, n. 51. & in. 1. membro 8. partis num. 20.
- Didac. Couar, variarum, lib. cap. 18. vbi vide omninò.
- Petr. Paul. Pariſius, in conſilio, 50. ex numero 31. cum ſeq. lib. 1. & in conſil. 103. num. 13. & ſequent; lib. 3.
- Aloiſius de Leo in eadem, l. 2.
- Magonius, deciſion. Florentina 124.
- Rolandus à Valle, in conſ. 36. lib. 4.
- Nicolaus Boërius, deciſione 332.
- Cremenſis, ſingulari 54.
- Puteus, deciſ. 37. lib. 1.
- Octauianus Cacheranus, deciſione 152. vbi vide omninò.
- Vincentius de Franchis. deciſ. 5.
- Hieronym. Gabriel, in conſil. 41. ex num. 5. cum ſeq. lib. 1.
- Ludouicus Molina, de Hiſpan. primogen. lib. 4. c. 7. n. 21. cum ſeq.
- Oſaſcus, diciſ. 159. num. 7.
- Petrus Surdus, deciſione 44. per totam, & in conſ. 495. lib. 4.
- Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. q. 93. n. 13.
- Latiùs in conſ. 50. per totum, vbi repetit omnem materiam.
- D Franciſcus Sarmientus, ſelectarum lib. 7. cap. 5.
- Velaſques Auendañus, in l. 46. Tauri, gloſ. 9. ex n. 6. cum ſeqq. & de cenſibus, cap. 96. ex n. 9. & cap. 23. n. 15.
- Alphonſus Azeuedus, in conſ. 38. n. 27. & ſeqq. vſque in finem conſilij.
- Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 653. n. 6. & 7. fol. 693.
- Fontanella, clauſula 5. gloſ. 18. p. 2. num. 86.
- Alexander Trentacinquius, variarum reſol. lib. 3. titulo de pignoribus & hyp. reſolut. 5. per totam, fol. 227. vbi vide omninò.
- Steph. Gratian. in addit ad deciſ 25. & 42. diſcept. lib. 1. cap. 38.
- Anton. Faber. coniectur. lib. 6. cap. 13. & definit. 8. ad vitulum, c. de pignoribus, decad. 6. errore 3. & 4. fol. 117. & ſeq.
- Alexander Raudenſis, de Analogis lib. 1. cap. 33. ex num. 1. vſque ad num. 18. vbi vide omninò articulum illum, quando hypotheca ſpecialis tollat generalem.
- Ioan. Pag. in ſuis arreſtis, titul. de hypotheques, arreſt. 3.
- Iacobus Cuiacius, recitation. ſolemnium in libros Codicis, ad titul. C. de pignoribus, in l. prima. ſub qua legit legem, 3. fol. mihi 862. & 863. in verſic. quæſtio huius legis 2.
- Cardinalis Thuſcus practicarum concluſion iuris litera H, concluſ. 117.

Ioan. Griuell. deciſi. 79. Senat. Dolani. Ex his autem authoribus, & communioribus Interpretum placitis (vt alia prætermittam, & ea duntaxat attingam, quae ad propoſitum noſtrum, & confirmationem deciſionis Senatus attinent) ea deducuntur vnanimiter, In primis, dictæ l. 2. De pignoribus, deciſionem, introductam fuiſſe non fauore debitoris, nec hæredum eius. ſed ſecundi poſterioris creditoris: ideo quando agitur contra debitorem, vel hæredes eius opponi non poteſt excuſſionis exceptio. Et ita poſt Didac Couar. & alios rectè deduxit Petrus Surdus, dicta deciſione 44 num 10. Ioan. Gutierrez, lib. 3. practicarum, dicta quæſt. 93. num. 3. Alexander Trentacinquius, variarum reſolut. lib. 3. titulo de pignor. & hypothec. dicta reſolut. 5. num. 8. ibi, Tertiò declaratur, non procedere aduer ſus debitorem ipſum, vel aliquem ex eius hæredibus poſſidentem quamlibet rem ex his, quæ in generalem hypothecam veniunt, nam non facta excuſſione ſuper ea re, quæ ſpecialiter ſibi fuerat obligata, poteſt creditor agere ad remſub generali hypotheca comprehenſam aduerſus poſſeſſorem inſolidum, l. creditoris, ff. de diſtractione Pignorum, &c. Et idem velut expreſſe ſentit Molina de Hispanorum primog. lib. 4. dicto cap. 7. n. 21. in verſic. quod ea ratione. Et renuit Cuiacius, recitation ſolem in lib. Codicis ad d.l. 2. vbi inquit, quod quæſtio dictæ l. 2. ſæpè vſu venit, & agitatur, creditore, ſpeciali hypotheca omiſſa, excutiente cætera bona, quæ forte ſunt cariora debitori, aut pretioſiora, vel amœniora: debitore autem prohibente priùs iri ad cætera bona, quàm ſit excuſſa ſpecialis hypotheca, quem vtique magis audiet Iudex. Agitatur etiam hæc quæſtio inter priorem, & poſteriorem creditorem hypotecarurm, quo caſu lex ipſa 2. id decidit, quod ſupra diximus, & vetiùs quidem; nam & hæc erat vulgaris conuentio (vt Cuiacius idem obſeruat) id eſt, quae vulgò apponi ſolebat in contrahendis pignoribus, re certa pignori ſpecialiter obligata, ac deinde generaliter omnibus bonis, vt ita demum creditor ius pignoris exerceat iu cæteris bonis, ſi de re pignori obligata ſuam pecuniam ſeruare non poſſet: & iterum in verſic ſed vt reuertamur: vbi inquit, quod lex ipſa 2. deciſionem ſuam ducit ex vulgari conuentione, qua idem ſolebat caueri inter debitorem & creditorem, quam lex habet pro impoſita: & hactenus Cuiacius.

Secundò deducitur, textum in l. creditoris, ff. de diſtractione pignorum. quæ ait, in arbitrio eſſe creditoris, ex pignoribus ſibi obligatis, quae detrahat, quæ perſequatur: non intelligi de creditore, cui ſpecialiter res certa obligata eſt, & generaliter omnia bona; vt ſcilicet ex eis eligere poſſit rem, quam velit diſtrahere, quod non poteſt, ſed excutere debet primùm ſpecialem hypothecam. Sic que ea lex loquitur de creditore, cui ſpecialiter plures res obligatæ ſunt, vt poſſit eligere; vel de creditore, cui omnia bona obligata ſunt, vt poſſit eligere, quod volet; non de creditore qui ſpecialiter quædam, & generaliter omnia. bona obligata habet.

Sic etiam, & l. 2. in prima parte, ff. qui potiores in pig. habeantur, non loquitur etiam de eo, qui ſpecialem, & generalem, hypothecam habet ſed de eo, qui generalem tantùm, quem ait in aliis bonis debitoris, quæ volet excutere ex generali hypotheca, præferri poſteriori creditori, qui habet ſpecialem hypothecam. Quod eſt æquiſſimum & confirmatur ex l. generaliter, C. qui potiores in pig. hab. & ita præfatæ duæ leges intelligi, atque conciliari debent, provt intelliguntur, atque conciliantur per Cuiacium, in d.l. 2. C. de pignoribus, quò loci rectius explicauit, quàm explicaſſet lib 11. obſeruat. cap. 32. qui hallucinando, loco verbi generaliter, repoſuit verbum ſpecialiter, provt etiam hallucinantes eſt Antonius Faber, coniectur. lib. 6. cap. 13. qui pro cætera bona. legit certa bona.

