Præterea & tertio loco pro ipſa parte facit, quod in dicta donatione bonorum omnium præſentium & futurorum, reſeruatus fuit vſusfructus eorum, vt conſtat ex verbis donationis ipſius, ibi: Primeramente con tal cargo y condicion, que reſeruò en mi, y para mi el vſufructo de todos los bienes rayzes, juros, y tributos, que el dia de o y tengo, y poſſeo, y tuuiere, y y poſſeyere de qui adelante, haſta el fin de los dias de mi vida, porque deſde el dia de mi fallecimiento en adelante, iunto, y conſolidado el vtil dominio con el directo, à de quedar para el dicho Geronimo de Medina Caſtellon libre y enteramente, y ſin retencion de coſa alguna: At in his terminis certum equidem eſt, & frequentiori, atque veriori Interpretum placito receptum, quod fructus non cadunt in donatione, quia reſeruando vſumfructum donator, videtur reſeruare fructus, qui ex eo percipientur, & de illis poterit teſtari, ſicque ceſſat ratio illa impeditiua facultatis teſtamenti contendi, prout egregiè declarauit Paul. Caſtr. qui fuit precipuus huius opinionis Author, in l. ſtipul. hoc modo concep. n. 3. ff. de verb. oblig. vbi Raphael Cuman. & Alex. n. 18. Iaſ. n. 10. Socin. iunior, n. 93. atque cæteri Scribentes profitentur communiter, donationem omnium bonorum præſentium, & futurorum cum reſeruatione vſusfructus valere, & fructus non venire in donatione futurorum, quia reſeruati dicuntur, vt de eis diſponere, ac teſtari valeat donator, & ſequuntur Iacob. de S. Georg. Alciat. Aretin. Rom. Abb. Socin. Alex. Bellam. Crauet. Iul. Clar. & Didac. couar. cum quibus, & cum Bart. qui ita ante alios ſenſit, in conſ. 76. colum. vlti. lib. 1. conſtanter defendit & erudite, atque magiſtraliter (vt adſolent) comprobat Ludou. Molina, de Hiſpanor. primagen. lib. 2. cap. 16. num. 20. & ſeqq. Ant. Gomez. in l. 69. Tauri, n. 3. verſ. & idem eſt, ſi donator: & cum Caſtr. Alex. Iaſone, Socin. iun. Craueta, Decio, Rolando, Natta, Couar. Hieron. Gabriele, Aretin. Grato, Iulio Claro, Laurent. Hircon. Menoch. Bertrand. Neuizano. & Ruin. Hippolytus Riminald. in conſ. 167. n. 14. & ſeq. lib. 2. & in conſ. 242. num. 59. & ſeq. lib. 3. & in conſ. 234. n. 98. & ſeq. eod. lib. Ioan. Vinc. Honded. in conſ. 37. num. 35. lib. 1. Cardin. Franciſc. Mantica, de tacit, & ambig. conuent. lib. 13. tit. 32. n. 11. videndus ex num. 5. vbi profitetur, quod hæc ſententia melioribus iuribus, & rationibus nititur, & plures etiam habet Authores, qui maioris ſunt ponderis, & auctoritatis, cum ipſis etiam Authoribus, & cum Cagnolo, Ripa, Viuio, & Cephalo, Cardin. Thuſ. pract. concluſ. iur. tomo 2. littera D. conc. 648. n. 44. & ſeq. fol. 802. Villalob. Olanus, Menchaca, Suarez, Ioan. Botta, Menoch. & & alij congeſti per Blaſium Florez Diaz de Mena, in addition, ad deciſion. Gamæ 166. qui iure communi attento, hanc fatetur eſſe communem opinionem, quamuis iure Regio inſpecto, aliter exiſtimet, de quo inferiùs dicetur. Eandem etiam ſententiam, quod valeat donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, quando donans reſeruauit ſibi vſumfructum eorum bonorum pro toto tempore vitæ ſuæ, & quod non veniant fructus ſub nomine futurorum bonorum, ſed reſeruati dicantur, vt de eis liberè diſponere, & teſtari valeat donator; firmiter defendit, & ita tenendum abſque dubio in iudicando, & conſulendo, quia verius, & communiori Doctorum ſententia receptum; firmauit Ioan. Gutier. de iuramento confirmat. 1. parte. cap. 11. n. 14. per totum Pet. Surd. in conſ. 450. n. 54. lib. 3. pater Ludou. Molina, tom. 2. de iuſt. & iure. d. diſputat. 280. colum. 6. & 7. ex verſic. dubium eſt. fol. 175. & 176. Ludou. à Peguera, deciſ. 142. per totam. Andreas Fachi. controuerſ. iur. lib. 6. cap. 89. fol. 798. qui reſolutiuè hanc partem probauit: idem Fachineus, in conſ. 7. lib. 2. Alex. Trentacinq. variar. reſolut. lib. 3. tit. de donat. reſolut. 3. num. 18. fol. 199. Pet. Anton. de Petra, de fideicommiſſis, quæſt. 4. in addit. poſt. num. 8. verſic. ſed hoc temperamentur, fol. 24. Vincentius de Franchis, deciſione 168. Michael Ferret. lib. 3. obſer. cap. 304. Pet. Ioan. Fontanella nouiſſimè, de pactis nuptialbus clauſula 4. gloſſa 22. qui cum ex num. 1. vſque ad numerum 20. articulum diſputauerit; aſſerit numero 4. quod hæc opinio verior, & communior appellatur, & quod reſeruando ſibi vſumfructum donator, viſus eſt etiam reſeruare ſibi fructus percipiendos, & quicquid ex eis ſupererit ad teſtandum; & ſic quod non veniunt in donatione, prout ibidem inquit, & in propoſito articulo diuerſas ſententias adducit, tandem propoſitam magis firmat. Firmauit etiam, & ſingularia verba ſcripta reliquit Berengarius, in repetitione cap. vnici, de filijs natis ex matrimon. cap. 5. n. 6. ibi: Tu non recedes à communi ſententia, quam vt tuearis, reſpondebis ſuperiori rationi, quod immo donator poterit de recollectis ex vſufructu teſtari, quæ nullatenus donatione continentur; licet enim quod donans lucratur, & conſequitur ex vſufructureſeruato, ſit futurum, & contineatur, verbo, futurorum, ſi nulla fuiſſet facta reſeruatio, aut exceptio; tamen dum donans reſeruauit vſumfructum à generali donatione, illum excepit, tam à donatione præſentium, quam futurorum, proinde donatione contineri non poſſunt, qua ex vſufructu reſeruato collecta fuerunt, tam expreſſa donantis, & reſeruantis, quam ex diſpoſitione. l. fin. C. de. remiſſion. pigno. qui textus ſingularis eſt, & communem ſententiam vehementer iuuat, quam ſequaris, & c.

Et quidem opinionem prædictam (ſi Authores omnes hucuſque ſcribentes originaliter prælegantur) ratio illa ſuperius propoſita potiſſimùm iuuat, & cæteræ omnes ad eam reducuntur, quod ſcilicet reſeruatio vſusfructus facit, vt fructus percipiendi videantur ſpecificè reſeruati, & de ipſis poſſit donator diſponere: atque ita ceſſet ratio illa, quæ impedit teſtamenti factionem. Nam cum vſusfructus nihil aliud ſit, quam ius vtendi & fruendi alienis rebus, ſalua rerum ſubſtantia, l. 1. ff. de vſufructu, & Inſtit. eod. in princip. ex quo in donatione excipitur vſusfructus, omnes fructus excipi intelliguntur, quia omnes ad fructuarium pertinent, l. vſufructu, ff. de vſufructu legat. Quamuis enim vſusfructus in iure consistat, tamen emolumentum rei continer, l. Mæuius, §. fundo, ff. de legatis 2. Et quemadmodum perceptio fructuum (quæ etiam commoditas percipiendi fructus appellatur) ab vſufructuario vendi poteſt, vt longa ſerie adnotaui, atque explicaui in commentarijs de vſufructu, cap. 69. per totum: ita ſimiliter, & de ipſis fructibus, & de eorum pretio, ſi ei aliquid ſuperſit, teſtari poteſt donator idem, qui vſumfructum ſibi reſeruauit; prout hæc omnia ſingulariter & vere in confirmationem huius opinionis conſiderauit Cardinalis Franciſcus Mantica, àe tacitis & ambiguis conuent. libro. 13. dicto titulo 32. numero 9. & tribus ſeq. & numero 7. ex alio probat opinionem ipſam, quia ſi habenti tibi proprietatem, vſumfructum mortis cauſa ceſſero, poſſum te fideicommiſſo onerare: neque ad rem pertinet, quod vſusfructus morte extinguitur, quia commodum medij temporis, quo donator viuit, cogitamus, l. tertia, §. vltimo, de legatis tertio Ex quo ſequitur, quod ſicut in ceſſione vſusfructus facta mortis cauſa, fructus medij temporis in ceſſione comprehenſi intelliguntur: ita etiam, ſi quis donat omnia bona præſentia, & futura excepto vſufructu, ſine reſeruato eo commodum ipſorum fructuum intelligitur ſibi retinuiſſe, ergo in donatione fructus non poſſunt eſſet comprehenſi, vt per Hieronymum Gabr. in conſ. 137. num. 35. & in conſ. 139. n. 2. lib. 1. quod ſi fructus in donatione non veniunt (concludit Mantica ipſe) certè ſequitur, donatorem de ijs poſſe teſtari, & conſequenter donatio ſuſtinetur.

Sed & iura nonnulla, pro hac ipſa ſententia, quod donatio bonorum omnium præſentium & futurorum, reſeruato vſufructu valeat; Didac. couar. expendit, & inducit variar. lib. 3. d. cap. 12. n. 4. textum inquam, in l. vltima, C. de remiſ. pignor. & in l. penult. §. vltimo, ff. de pignoribus, quæ etiam adducit, & credit, quod communem ſententiam vehementer iuuant, Ludou. â peguera, deciſ. 142. verè negari non poteſt, quin ipſæ leges induci valeant iuridicè, & argumentum præſtent in comprobationem ſententiæ præfatæ: quamuis argumentum ipſum ex his deductum, non eſſe ſatis firmum contendat, & legibus eiſdem reſpondeat Ant. Fachin. controuerſ. iuris, lib. 6. d. cap. 89. qui concludit, firmius eſſe argumentum pro confirmatione huiuſce partis, quia videlicet, dum donator ſibi vſumfructum reſeruat, videtur ſibi in conſequentiam reſeruare ius, quod competit vſufructuario; eſt enim annexum, nec intelligi poteſt, aliquem vſumfructum habere, niſi ſit vſufructuarius. Sed vſufructuarius facit fructus ſuos, l. qui ſcit, verſic præterea cum, ff. de vſuris. Ac proinde eos tranſmitti ad hæredes ſuos, l. defuncta ff. de vſufructu. Ergo & iſte donator reſeruaſſe ſibi intelligitur hoc ius faciendi fructus ſuos, & ſibi acquirendi, ac tranſmittendi ad ſuos hæredes. Hoc enim ius (vt dictum eſt) vſufructuario competit, ex quo efficitur, fructus percipiendos, donationem ſibi reſeruaſſe, licet non expreſsè, tacitè tamen, & conſequentia vſusfructus reſeruati; & hactenus Fachineus, qui eádem in effectu rationem adducit, quam ex Card. Franc. Mantica num. præcedenti propoſui, & in communem ſententiam reincidit.

Ex ipſis autem facilè quidem, & concludenter diluuntur rationes illæ duæ, quæ pro contraria parte ponderabantur ſuprà ad tertium fundamentum partis contrariæ, num. 4. per totum, Quod ſcilicet hæc donatio, etiamſi reſeruato vſufructu fiat, ſemper tollit liberam teſtandi facultatem, quia de iure vſusfructus donator teſtari non poteſt, cùm id eius morte finiatur: ſi quidem hæc ratio deficit ex eo, quod is, qui ſibi reſeruat vſumfructum, eo inſtanti, quo donationem facit, inuenitur dominus illius iuris vſusfructus, quod reſeruauit, illúdque illico vendere poteſt, atque de prætio teſtari: eſt namque ius vſusfructus æſtimabile de per ſe, vendíque, atque æſtimari poteſt, quamuis morte finiatur: prout Ludon. Molina notauit de Hiſpanorum primogenijs. lib 1. cap. 19. nam. 39. & lib. 2. cap. 10. ſub. num. 20. vbi ita reſpondet, & addit, quod etiamſi donator non diſponat illicò de illo iure vſusfructus, prout diſponere poteſt ante factam donationem, vel ſimul cum ipſa donatione, non eſt præſumendum, quod illico mori debet, ſed potius ex plurium iurium præſumptione, donatio ſubſtinenda. Quæ quidem iura nunquam cenſuerunt, aliquem illicò moriturum, ſed latiſſimam annorum metam vitæ conſtituerunt, l. final. C. de ſacroſan. Eccleſ. l. hæreditatum, cum ſimilibus, ff. ad falcidiam. Ideóque hæ infauſta præſumptio, atque iuris diſpoſitioni adeo contraria, nullo pacto admittenda erit. Et hactenus Molina, quem pater Ludon. Molina, tom. 2. dicta diſputatione 280. ſequitur in omnibus. Ego verò addiderim, donationis omnium bonorum cum reſeruatione vſusfructus, validitatem, iuxta veriorem opinionem non pendete ex futuro euentu, ſi tempore mortis remanſurum ſit donatori, de quo teſttetur, vel non, vel ſi ſtatim moriturus ſit, aut ſi viuet aliquo tempore; donationis namque actus, ſicut teſtamentum, ex futuro euentu pendere non poteſt; quicquid nonnulli Authores contrà exiſtimauerint; prout aduertit, & eos rectè improbat, atque ita defendit cum alijs iuris Interpretibus, Ioannes Petrus Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 22. numero 7. 8. & 9. fol. 338. qui inde obſeruat numero 10. poſt Couar. Molinam, Manticam, Thuſcum, & Trentacinquium, futurum euentum in propoſito ſpectandum non eſſe, ſed tempus donationis inſpici debere, ad dignoſcendum, an illa valeat, nec ne, vt ſi vſusfructus reſeruatus ſit iam modicus vt non ſit verſimile, remanſurum ex eo, de quo poſſit donator teſtari, non valeat, ſi autem ſpes ſit in contrarium valeat quidem; & ita ſola ſpes, & vſusfructus reſeruati qualitas ſufficiat, quicquid poſtea contingat; nam quæ à principio valuit donatio, ex pòſt facto non reuocatur: & ideo ſufficit, quod appareat tempore confectionis illius, poſſe in futurum donatorem potentialiter habere hæredem; quamuis ex pòſt facto aliter contingat, & donator contrahat debita, vel fructus omnes conſumat; prout hæc omnia latiùs comprobat Fontanella, dicta gloſſa 22. ex num. 11. vſque ad numerum 16. vbi vide.

Similiter etiam ſecunda ratio non obſtat ex eo, quod (vt ſæpè dictum eſt) is, qui vſumfructum ſibi reſeruauit, non ſolum cenſendus, eſt, ſibi ius vſusfructus reſeruaſſe, ſed etiam commoditates, atque fructus in poſterum percipiendos. In iure namque vſusfructus, commoditas ineſt, l. 1. ff. de vſufructu. Sicque hi fructus, qui in reſeruatione comprehenduntur, in generali donatione non veniunt, vt ſuprà obſeruaui, & tradi Ludou. Molina, de Hiſpanor. primogeniijs, lib. 2. dicto cap. 10. num. 21.

Remanet ergo attento iure communi, & veriorem, & receptiorem fuiſſe Interpretum noſtrorum ſententiam, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, reſeruato vſufrucut, valeat omnino, quia fructus reſeruati dicuntur, de quibus donator diſponere, ac teſtari liberè valet. Quod etiam in effectu tenuit Marc. Ant. Peregr. & quatuor caſus diſtinxit, in cap. in præſentia, de probation. num. 111. per totum, variar. iur lib. 6. de iure auiem Regio, ac poſt deciſionem dictæ l. 69. Tauri, quod id ipſum dici debeat, ſiue donatio ſit omnium bonorum præſentium, & futurorum, ſiue præſentium tantum; vt reſeruato vſufructu, valeat; defendit conſtanter Ludou. Molina, & verè quidem de Hiſpanor. primogen. lib. 2. dicto cap. 10. num. 22. & 23. qui quæſtionem abſoluit in hæc verba. Ex quibus opinio iſta mihi verior, atque probabilior videtur, ſicque illam, etiam ſtante dictæ l. 69. Tauri, interdum apud ſuprema. Tribunalia receptam vidimus: & in ſummario eius numeri ſic ſcripſit: Donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum etiam, hodie, reſeruato vſufructu, valida eſt. Idem etiam reſoluit Ant. Gomezius, in ipſa l. 69. Tauri, num. 3. & verius putat, Molinámque ſequitur Ioan. Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 1. parte, dicto cap. 11. num. 14. in fine Pater Ludou. Molina: qui ita etiam firmiter aſſerit, tom. 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 280. colum. 7. in verſic. vtrum autem in Caſtella, folio 177. & 178. qui improbant Didac Couar. variar. lib. 3. cap. 12. n. 4. quatenus in ea fuit opinione, vt exiſtimaret, quod licet de iure ciuili Romanorum, vera ſit, & communior opinio præfata, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, valida ſit, reſeruato vſufructu; attamen inſpecta deciſione dictæ. l. 69. Tauri, qua cautum eſt, non valere donationem omnium bonorum, etiamſi de ſolis præſentibus, non autem futuris facta ſit; quod ſuſtineri non poſſit, etiamſi reſeruetur vſusfructus: & Didac. Couarr. in hoc ſequuntur Matienz. in. l. 8. tit. 10. lib. 5. gloſ. 1. n. 5. Flores Dias de Mena, in addit. ad deciſ. Gama 166. ad finem. Contrarium tamen rectius (vt dixi) tuentur Molina, & ſuperiores: imò & Couarr. ipſe fatetur, quod etiam ſtáte dict. lege Tauri; ſæpiſſimè apud ſuprema huius Regni tribunalia, communis ſupradicta ſententia recepta eſſa videtur aduerſus Paul. Caſtrenſ. in dicta. l. final. Pro quibus aduerſus Didac. ipſum Couarr. Matienz. & Flores de Mena fortiter vrget (prout ego conſidero) negari non poſſe, ſi verum amamus, & ſtrictam iuris rationem attentè perpendimus, quin hodie fortior, aut maior non extet prohibitionis ratio, poſt deciſionem ipſam Tauri, vt non valeat donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vel præſentium tantum, quàm ante ipſam legem conditam iure eodem communi inſpecto eſſet, vt improbaretur, ſiue valere non deberet donatio omnium bonorum præſe tium & futurorum; & nihilominus ex veriori, & receptiori Interpretum placito valebat donatio omnium bonorum præſentium, futurorum, reſeruato vſufructu, quamuis ſine reſeruatione non valeret. Et quemadmodum hodie expreſsè prohibetur donatio omnium bonorum, etiam præſentium tantum; ita per inductionem, & æquam interpretationem rationis illius, qua innititur, dicta l. ſtipulatio hoc modo concepta, ff. de verbor. obligat. & iuris quoque ſingulari ratione, & aliorum iurium interpretatione, velut expreſſe prohibita cenſebatur donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum; nec ideo minus vſusfructus reſeruatio id efficiebat; quòd autem velut expreſſa adeſſet prohibitio, deducitur manifeſtè, quia ſi quis ita ſtipulatus fuerit, ſi me hæredem non feceris, tantum dare ſpondes, non valet ſtipulatio, ea ratione, quia eſt contra bonos mores, d.l. ſtipulatio hoc modo concepta. Ratio autem rationis illa eſt, quia per eam aufertur libera teſtandi facultas, vt dicunt vnanimiter omnes Interpretes, tam antiqui, quàm moderni, per illum text. igitur, ſimili modo non debet valere donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, quia per eam etiam indirectè aufertur libera teſtandi facultas, vt rectè animaduertit Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuentionibus, lib. 13. tit. 26. num. 14.

Deinde (prout ego etiam animaduerto) quamuis negari non poſſit, quin is, qui donat omnia ſua bona præſentia, retento vſufructu, donationem faciat omnium bonorum ſuorum præſentium, quæ in dicta l. Tauri 69. prohibetur, in quo vis maior argumenti, ſiue rationis partis contrariæ ſubſiſtit; parum equidem, aut nihil id vrget, nam & iure ipſo communi improbatur donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, & nihilominus valebat reſeruato vſufructu, quamuis etiam negari non poſſet, quin donans omnia bona præſentia, & futura, reſeruato vſufructu, facere donationem omnium bonorum præſentium & futurorum; & idcirco inueniri non poteſt, nec reddi differentiæ ratio, quare hodie non valeat donatio, ſi vſusfructus reſeruatus fuerit; imò fortior militare videtur ratio, vt valere debeat, vel ſaltem æqualis, & eadem.

Rurſus (vt ego quoque conſidero) quoniam certiſſimi, & vulgati iuris eſt, leges omnes, & diſpoſitiones quaſcumque, ex ſui ratione reſtringi, vel ampliari, ſiue caſſare, aut ſeruari à ratione legis ceſſante, vel militante, quemadmodum etiam explicari, atque interpretari, ſicuti alio cap. inferiùs longa ſerie explanabitur. Ceſſante igitur ratione præcipua dictæ Taurinæ conſtitutionis ob vſusfructus reſeruationem, ex qua teſtandi facultas non aufertur, cum fructus reſeruati dicantur, ceſſare quoque debet legis ipſius prohibitio: nec excludi debet caſus iſte reſeruationis vſusfructus, iuſta, & iuridica interpretatione elicitus, nec in ipſa lege Tauri excluſus. Denique quoniam rationes illæ per Didac. Couar. excogitatæ, vt inter ius commune, & Regium in propoſito caſu differentiam conſtitueret, de quibus ſuprà ad quartum fundamentum partis contrariæ, velut concludenter diluuntur ex his, quæ Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogenijs, libro 2. dicto cap. 10. numero 23. pro earum ſolutione adnotauit; quem in omnibus ſequutus eſt pater Ludouicus Molina, tomo 2. dicta diſputatione 280. columna 7. folio 177. & 178. itaque non obſtat ratio prima, quia negatur, quod de vſufructu formali, & cauſali ab eodem Couar. traditur, cum vno, atque eodem contractu donatio fiat, & bonorum donatorum dominium in donatarium transferatur, atque breui manu donanti vſusfructus formalis competat, in quo ex iuris diſpoſitione nihil prius, nec poſterius conſiderari poteſt, vt inquit ipſe Molina; dicto numero 23. verſic. hæc autem ratio fragilis eſt: & latius explicat, atque alio etiam modo diſſoluit ipſam rationem pater idem Molina, quem vide dicto folio 178. ex veſic. etenim vnus, & idem numero vſusfructus.

Non etiam obſtat ratio ſecunda, cui eodem numero 23. in verſic. hæc autem ratio, ſi bene conſideretur. Reſpondet idem Molina, & ſequitur pater Molina, eadem diſputatione 280. folio 179. verſic. ad ſecundam rationem negandum eſt. Et inquit, non poſſe iure probari, quod qui reſeruat vſumfructum, donet omnia bona præſentia, cum iura in bonis noſtris eſſe dicantur, l. prætia rerum, ff. ad l. falcid. atque ſub appellatione bonorum comprehendatur, l. princeps bona, vbi bona Gloſſa, & communiter Scribentes id notant, l. bonorum, cum ſimilibus, ff. de verbor ſignificat. & manifeſtiſſimum ſit, vſumfructum reſeruatum, partem eſſe bonorum, quæ tempore donationis erant donantis, quod autem donans de eiuſmodi vſufructu teſtari non poſſit, non inde euenit, quod non ſit pars illorum bonorum, ſed quod expiret cum vita ipſius donantis, vt latius proſequitur pater ipſe Ludouic. Molina. Addiderim ego, ex his, quæ annotata, atque ſcripta reliqui ſuprà, numero 20. 21. & 22. concludentius reſponderi poſſe, nam etſi bona omnia præſentia donari dicantur, non inde excluditur, quin ex reſeruatione vſusfructus, & potentia teſtandi, donatio valere debeat, vt ibidem probaui, nec præfati duo Authores ita aſſequuntur: & idcirco, ſi tradita ex dicto numero 20. in memoriam repetantur, concludentior ſolutio dabitur, vt dixi. Atque ex eiſdem facilè etiam diluitur ratio altera, quod ſcilicet fructus percipiendi non dicantur vſufructuarij, donec ipſi percipiantur, l. ſi in ſingulos, 8. ff. de annuis legatis, l. ſi vſusfructus, ff. quibus modis vſustrucus amittatur, l. 3. titulo 8. partita 3. & in commentarijs de vſufructu, cap. 77. latius explicaui: & veram aſſignaui rationem. Nam reſpondetur, quod etſi fructus non fiant vſufructuarij ante perceptionem, ius tamen eos percipiendi, ſemper eſt in eius dominio, & adeò æſtimabile eſt, vt vendi poſſit, vt late per Molinam, de Hiſpanor. primogen. libro primo, cap. 19. numero 39. & ſeq. nec caſus mortis in conſideratione haberi debeat, vt infirmetur donatio, ſed potius potentia eos percipiendi, ſi vixerit donator; item quod eius conditionis ſit tempore reſeruationis, quod de vſufructu, hoc eſt fructibus ex eo percipiendis teſtari poſſit naturaliter, aut potentialiter, vt Fachineus probauit controuerſiarum iuris, lib. 6. d. cap. 89. atque ex dictis num. præcedentibus deducitur manifeſtè.

Quarto etiam loco pro ipſa parte vrget, dictam donatricem, diebus ſex poſt donationem ipſam perfectam, & abſolutam elapſis, ex conſenſu tamen donatarij mille ducatorum quantitatem ex bonis donatis ſibi reſeruaſſe, atque in hunc modum in inſtrumento cautum: Que por quanto ſe auia otorgado la dicha donacion, y en el tratado della ſe auia aſſentado, que ania de reſeruar mil ducados, para diſponer dellos en vida, o en muerte, como quiſieſſe, y por oluido ſe auia omitido, dejando la dicha donacion en ſu fuerza y ratificandola, ella reſerua, y el dicho Geronimo de Medina lo à por bien, los dichos mil ducados, &c. Donatio autem omnium bonorum præſentium, & futurorum, ſine dubio valet, quando certam ſpeciem, vel quantitatem rationabilem donator ſibi reſeruauerit, quia non impedit teſtamenti factionem, cum de quantitate ea, vel ſpecie reſeruata poſſit teſtari: Bartolus, in d.l. ſtipul. hoc modo concepta, num. 6. quod etiam præſupponit euidenter in l. vltima, num. 11. C. de pactis: & ſequitur Romanus qui alios conſonantes refert, in conſ. 26. n. 1. & ex ore multorum communem atteſtatur Roland. in conſ. 39. n. 3. lib. 1. Caſt. in d.l. ſtipul. hoc modo concep in ſine. Socin. iunior ibid. n. 91. Geminianus, Alex. Corn. Ruin. Decius, multis in locis, Bertrand. Gozad. Mantua, Socinus verque, & Gratus, quos refert, & ita reſoluit Alex. Trentacinq. variarum lib. 3. d. tit. de don. reſolut. 3. n. 22. fol. 200. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 1. parte, cap. 11. num. 15. principio. Ludou. Molina, de Hiſpanor. primogen. lib. 2. cap. 10. num. 25. Iulius Clarus, §. donatio, quæſt. 16. verſic. ſecundo principaliter. Ioannes Vincentius Hondedus, in conſ. 37. numero 30. lib. 1. Antonius Gomezius, in l. 69. Tauri, num. 3. Azeuedus, in l. 8. titulo 10. lib. 5. ſub num. 4. Florez Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 166. Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 13. titulo 31. num. 3. Marc. Anton. Peregrinus, in conſ. 76. numero decimoſeptimo, libro 1. Ioann. Pet Fontanella, in commentarijs de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 23. ex numero 1. cum ſeq. folio 341. & numero 20. Antonius Faber, de erroribus pragmat. Deca. 48. errore 6. colum. 2. folio 1116. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſion. iuris tomo 2. littera D. concluſ. 648. num. 67. & ſol. 863.

Nec obſtat, ſi dicatur, reſpectu bonorum donatorum, quæ excedebant quinquaginta mille ducatorum quantitatem, modicum fuiſſe reſeruatum, & ſic donationem nullius fuiſſe momenti, cum pro modico non ſit præſumendum, hæredem reperiri, qui oneribus hæreditarijs ſe ſubijcere velit: ſicuti ex Baldo, Riminaldo, Socino ſeniore, & Menochio obſeruauit Mantica, libro 13. dicto titulo 31. numero primo, qui numero 2. inquit, ex hoc deduci, quod ſi quis reſeruauerit ſibi fructus, qui ſint ita tenues, vt vix ad alimenta poſſint sufficere, donatio non valeat; & citat Caſtrenſem, Alex. Iaſonem, Purpuratum, Hieronymum Gabrielem, & Silueſt. Aldobrandinum, ita tenentes, & concludit, quod talis debet eſſe reſeruatio, quæ non impediat teſtandi facultatem, hoc eſt, quod veriſſimiliter hæredem poſſit inuenire: idem Mantica, titulo 32. num. 16. Molina, de Hiſpanor. primogen. lib. 2. dicto cap. 10. num. 25. vbi etiam poſt Caſtrenſem, Alexand. Aretinum, Iulium Clarum, & Couar. quod reſeruatio alicuius quantitatis, de qua donans teſtari poſſit non ſufficit ad hoc, vt donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum valeat, ſi ea quantitas modica ſit: Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmat. prima parte, cap. 11. numero. 15. Matienzus, in l. 8. tit. 10. lib. 5. gloſſa prima, num. 5. pater Ludou. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 280. folio 176. verſic. quando tamen. & verſic. vniuerſim autem. Anton. Gomezius, in d.l. 69. Tauri, num. 3. Fachineus, in conſilio 7. num. 6. & 7. libro 2. Stephanus Gratianus, diſceptationum iuris forenſium, cap. 120. num. 4. & 5. Ioannes Cephalus, in conſilio 485. numero 129. & ſeq. lib. 4. latiſſimè Menoch. in conſilio 184. per totum, libro 2. Ludouicus à Peguera, deciſione 142. numero 4. & 5. Ioannes Vincentius Hondedus, in conſilio 37. num. 32. & num. 35. lib. 1. latius in conſilio 39. num. 14. & quatuor ſeq. eod. lib. Ioan. Botta, in conſ. 58. num. 42. Alexander Trentacinquius dictareſolutione 3. num. 7. fol. 196. vbi relatis quamplurimis Authoribus obſeruat, quod donatio omnium bonorum præſumptium, & futurorum non valet, etſi reſeruatio fiat, ſi de modico facta ſit; quia paria ſunt, nihil, aut modicum eſſe reſeruatum, vt ibi comprobat, & repetit ſub numero 18. folio 199. vbi quod non ſufficit reſeruatio vſus fructus, ſi fructus adeò tenues ſint, quod vix ad alimenta ſufficerent. Thuſcus, tomo 2. littera D. dicta concluſion. 648. numero 70. & tribus ſeq. folio 864. latè Fontanella, clauſula 4. dicta gloſſa 23. numero 1. & ſeq. fol. 341. & gloſſa 22. numero 10. & 11. qui dicta gloſſa 23. in principio, retulit, Iulium Clarum exiſtimaſſe, neceſſarium eſſe, quod reſeruatio excedat vigeſimam partes eius, quod donatur, aliàs quod non valeat: & Iulium Clarum ſequuntur relati per Thuſcum, dicta concluſione 648. num. 70. Trentacinquius, dicta reſolutione 3. numero 7.

Non, inquam, obſtat ſuperiorum Interpretum reſolutio, quoniam ex ipſorum doctrinis, & placitis deducitur manifeſta, & vera reſolutio: ac primùm aſſerendo, quantitatem præfatam ille ducatorum dici nec poſſe modicam, imò potius conſiderabilem, & de qua quis teſtari, ac hæredem inuenire poſſit, quod duntaxat requirunt Authores nunc præcitati: & in proprijs terminis, ac etiam fortioribus, quod minor quantitas ſufficiat, dummodo veriſſimile ſit, hæredem inueniri poſſe; ſcripſerunt Socinus iunior, in conſilio 143. numero 20. lib. 1. Cephalus, in conſ. 288. libro ſecundo, Pancirolus in conſ. 123. num. 2. Cagnolus. in dicta l. finali numero 242. C. de pactis Ioannes Botta, in conſ. 58. numero 42. Ludouicus à Peguera, deciſione 137. latius Fontanella, qui diuerſas commemorauit ſententias in propoſito, & Senatus illius deciſiones adduxit, clauſula 4. gloſſa 23. ex num. 1. & concludit num. 3. Iudicis arbitrio committendum, quæ dicatur in hoc articulo modica, vel ſufficiens reſeruatio.

Deinde & ſecundò reſpondetur, donatricem eandem, vltra dictam ſummam mille ducatorum, reſeruaſſe ſibi vſumfructum omnium bonorum donatorum (vt dictum eſt) fructus autem ex vſufructu reſeruato percipiendos, non modicos, ſed magnæ quantitatis, & reditus fuiſſe, ſicque iuxta ipſorum Authorum doctrinas, fructuum eiuſmodi reſeruationem ſufficere, quando quantitas præfata reſeruata non eſſet; quod ijdem tradiderunt ſpecificè, aut ſaltem, donationem omnium bonorum præſentium, futurorum, reſeruato vſufructu eorum, ac etiam ſimul aliqua parte, vel quantitate etiam modica, abſque omni dubio valere, cum ex ſola vſufructus reſeruatione (ſi fructus non eſſent tenues, ſed potius conſiderabiles) ſubſtinere, vt dixi: ſic ſane, quod ex reſeruatione eiuſmodi ſimul facta, ſine dubio donatio valeat; ex Alexandro, Ruino, Soci Curt. iun. Decio, Cagnolo, & alijs obſeruauit Hippolytus. Riminal. in conſ. 242. num. 58. & 59. lib. 1. Ioannes Vincent. Honded. de conſ. 37. num. 35. in fine, lib. 1. in illis verbis. Sibique reſeruauit cauſa teſtandi certum quid non minimum, & etiam vſumfructum bonorum donatorum, qui exiguus non eſt; ideo donatio validiſſima eſt, cum per eam facultas teſtandi ſublata non fuerit: & in proprijs terminis noſtris, ita ſpecificè Fontan. de clauſ. 4. gloſ. 23. ſub num. 7. fol. 342. poſt Cancerium, quem citat vbi inquit in hunc modum: Si enim ex ſola vſusfructus reſeruatione donatio ſuſtinetur, multo magis ſi cum ea addatur reſeruatio certæ quantitatis quamuis minimæ.

Denique & tertiò reſpondetur, obſeruationem illam Iulij Clari, quod reſeruatio debeat excedere vigeſimam partem eius, quod donatur: nec iure, nec authoritate probari, vt aduerſus ipſum exclamat Ioannes Botta, dicto conſ. 58. num. 40. & retulit, atque id ipſum probauit Fontanella, d. gloſ. 23. in principio, vbi num. 3. (vt ſupra dixi) totum hoc in arbitrio Indicis poſitum eſſe dicit. Ludouic. Peguera, deciſione 137. vbi contrarium fuiſſe deciſum in Regia Audientia Cathaloniæ profitetur in pluribus donationibus factis bonorum maximi patrimonij, nedum cum reſeruatione ad teſtandum, non excedente vigeſimam partem bonorum donatorum, ſed nec centeſimam, vel ducenteſimam; vt puta, quando donans bona excedentia valorem decem mille ducatorum, tantum ſibi reſeruauit centum, vel ducentum ducates ad teſtandum, Iulium quoque Clarum eundam concludenti ratione confutauit Antonius Faber, de erroribus pragmat. de ca. 48. errore 6. folio 1116. in principio: vbi inquit, parum conuenienter ſtatuiſſe Iulium Clarum, quod reſeruatio ſaltem excedet viceſimam partem illius patrimonij, quod donatur, cùm fieri poſſit, vt perexigui fortaſſe patrimonij pars, non dicam viceſima, ſed duodecima, aliàve minor, non aliud commodum habeat, quàm quod ſi paulò plusquàm nihil, & cuius conſequendi auiditate non poſſit allici ſcriptus hæres ac adeundum Quemadmodum è contrario fieri facilè poteſt, vt tam amplum ſit patrimonium, quod donatur, vt eius pars centeſima, nedum vigeſima poſſit ſufficere inueniendo, habendòque hæredi: Itaque vix eſt (concludit Faber metipſe) vt certa portio hac in re diffiniri queat: nec abſimilis videtur Gerardi Maynardi, ſupremæ Cutiæ Toloſanæ ſenatoris obſeruatio. deciſione 94. num. 2. fol. 354. qui loquitur in donatione vniuerſorum bonorum, reſeruato vſufructu eorumdem, & facultate diſponendi de quadrante illorum. Et inquit notanter per totam illam deciſionem, reſeruatum in donatione, ſi nihil de eo donator diſpoſuerit, non ad donatarium, ſed ad donatoris hæredes pertinere.

