Ex eiſdem etiam, antea adnotatis, & terminis prædictis, in quibus excita ui quæſtionem, de qua ſuprà, ex num. 31. facili negotio reſponderi, ſatisfierique poterit fundamentis omnibus, quæ vt contrariam partem tueatur D.D. Chriſtophor. de Paz, in commentariis de tenuta, ſeu remedio poſſeſſorio, cap. 34. ex numer. 116. vſque ad numer. 142. optimè equidem, & multum ad propoſitum ponderauit, atque congeſſit, quæ multis ab hinc temporibus, poſt peractum, atque vltima ſerie ſcriptum caput iſtud prælegi, nec antea ad manus meas peruenerunt; itaque Author, d. num. 116. in terminis propoſuit dubium illud, an coniux, qui ab altero coniuge facultatem habet inſtituendi maioratum, & vnum ex filiis, vel filiabus eligendi; debeat eum regularem facere, an verò maioratum agnationis poſsit inſtituere, & inter filios, quas voluerit ſubſtitutiones apponere? Qua in re, ſecurè dicendum cenſuit (vt verbis eius vtar) ſolum regulare primogenium abſque irregularibus vocationibus, & ſubſtitutionibus à coniuge poſſe inſtitui, idque duodecim fundamentis principaliter comprobauit, quorum vnumquodque verè adſtringit in terminis illis quando ſcilicet ita ſimpliciter facultas coniugi conceſſa fuerit, nec alia ſimul verba adiecta fuerint, ſic vniuerſalia, & abſoluta, provt ego ſupra dixi adiecta fuiſſe in eo caſu, de quo ex d. numer. 31. ſermonem inſtitui, vtpotè cùm adeo liberam, & abſolutam voluntatem importarent: ſed nec illud idemmet præmiſi, quod ego ſcirem libenter, an in eodem caſu, à ſe propoſito, coniux facultatem, & commiſſionem concedens alteri coniugi, facultatem Regiam ad faciendum maioratum impetraſſet, ita vt ex eadem facultate Regia maritus inſtituere poſſet, deberétque maioratum? In quibus terminis quæſtionem ego propoſui, ſicuti d. num. 31. & ſeqq. apparet, an verò ex facultate, legibus huius Regni, & maxime Tauri 27. conſtitutione conceſſa, maioratus ipſe inſtituendus eſſet; quo in caſu dubium non eſt, quin inter deſcendentes agnatio conſeruari poſſet, ac inter eoſdem feminarum excluſio induci; dummodo inter ipſos deſcendentes maſculos intelligatur, atque reſtringatur, nec ad tranſuerſalium maſculorum lineam, ipſis excluſis, perueniatur; quod etiam annotaui ſuprà, & certiſſimum eſt, alioq́ue cap. infra lib. 5. dicendum: Si modò commiſſio adeò amplis, & vniuerſalibus verbis concederetur.

Primum autem fundamentum, quod adducit n. 117. ex natura ſcilicet mandati, quæ eſt ſtricta, provt etiam ego ipſe ponderaui ex n. 36. vſque ad num. 41. diluitur concludenter ex ſolutione, quam ibid. tradidi n. 66. verè namque mandatum, aut commiſſio in terminis noſtris, fuit admodum ampla, & valde generalis, ſicque per verba, adeo vniuerſalia, vt liberam non modò voluntatem, & abſolutam facultatem denotarent; ſed etiam modum quencumque inſtituendi maioratus, vocationunque ordinandarum comprehenderent; provt ibi obſeruaui; & addo nunc Petri Surdi locum ſingularem; in conſ. 1. n. 32. in verſ. 2. respondetur, & n. 33. lib. 1. vbi ex relatione quamplurimorum Authorum ſic ſcribit: Secundo reſpondetur, quod tam ampla ſunt verba priuilegij, & legitimationis, vt ea de ſe ſufficere poſſint, licet de feudali conceſſione facta non foret ſpecialis, & indiuiduamento: & ideo cum de ſucceſſionibus facta fuerit mentio per vniuerſalia verba, includitur etiam feudorum ſucceſſio, quia qui omne dicit, nihil excludit, & licet in generali conceſſione, vel dispoſitione non veniant feuda, tamen ſecus eſt in vniuerſali, & c. & inferius, ibi: quia vbi verba ſunt vniuerſalia, includuntur illæ ſucceſſiones, quæ veriſimiliter non includebantur in generali ſermone, ſecundum Aretinum, in conſilio 113. idem tenet Decius, in conſ. 76. conſ. 2. &c. Dum vero ipſe D. Chriſtophorus ſubdit eod. n. 117. Cum ergo prædictum mandatum, & commiſſio fuerit maioratum inſtituendi, de maioratu regulari intelligi, & interpretari debet: & ita opinari Greg. Lop. Ant. Gom. Couar. Padillam, & Molin. & Roſentalij locum adducit; egomet ipſe libenter aſſentio placito eidem, ex commiſſione, & mandato, ita ſimplici; aliud vero ſtatui ſuprà, propter commiſſionem illam in ampliſſima forma, & verbis adeo vniuerſalibus conceſſam de quibus etiam, ſupra n. 46. in fine, ex eiſdem namque verbis, non ſolum circa inſtitutionem maioratus, ſed etiam circa modum inſtitutionis eiuſdem, ampliſſima, & libera, atque abſoluta facultas, & poteſtas cenſetur conceſſa, licet aliud dicendum ſit, quando ſimpliciter, & verbis adeo reſtrictis (provt ipſe Chriſtophorus caſum propoſuit) commiſſio data fuit, quo vel ſolum verbo ſatisfieri, reſponſumque præberi poteſt cæteris fundamentis, ibid. ponderatis: agnoſcimus namque, in eiſdem terminis rectè expendi, & vrgere ea, & eiuſdem, cuius dictus Author fuit, eſſemus ſententiæ in ea ſpecie; aliter autem definiendum dicimus, quando verba ita ampla appoſita fuerint, quæ non ſine virtute aliud operandi, quam ſimpliciter prolata, cenſeri debent adiecta; id quod tribus præcipuis fundamentis ponderatis, ſtatim demonſtrabitur euidenter.

Ad ſecundum fundamentum, de quo ipſe, d. cap. 34. n. 118. & 119. eodem modo reſpondetur, & adiicio, Cornei conſ. 115. n. 12. lib. 2. ad declarationem doctrinæ Bartoli; ibi ponderatum. Item & doctrinam ipſam Bartoli; mirè pro ipſa parte, quam defendi, ponderari poſſe; nam ex poteſtate, & commiſſione in ampliſſima forma, & verbis adeo vniuerſalibus conceſſa, potuit maritus maioratum, provt vellet inſtituere, atque ita cum clauſulis, & conditionibus quibuſcunque quia facultas ſicut ſpecialis fuit ad maioratum faciendum, ita & ad faciendum, modo, & forma; qua voluiſſet, ſpecialis videri debet.

Quod tertium autem fundamentum, adductum ibid. n. 120. & 121. id ipſum ego profiteor, nec diſſentio vllo pacto, quando ita ſimpliciter commiſſio conceſſa fuerit: ſecus autem, quando ita amplè, vt dixi.

Quoad quartum vero, & quintum fundamentum, de quibus etiam ibi, n. 122. & 123. animaduertendum erit, obſeruationes ibidem traditas, in fideicommiſſis temporalibus vrgere, & procedere poſſe, non verò in primogeniis, attenta eorum natura, fine, & perpetuitate, atque ita, eo ipſo, quod facultas conceditur ad faciendum maioratum, intelligitur, ita exequi debere facultatem ipſam, vt perpetuus futurus ſit maioratus; idque iuxta ea, quæ longa ſerie, & vtiliter quidem, ex Ludou. Molin. & aliis egomet ipſe annotaui, atque ſcripſi in commentariis, lib. 2. c. 22. diferentia equidem in eo ſtabit, quod facultate ita ſimpliciter conceſſa, licet perpetuus futurus ſit maioratus; attamen vocationes ordinariæ, & regulares eſſe debebunt; ſi autem in ampliſſima forma facultas concedatur, irregulares etiam, & provt commiſſarius voluerit, fieri poterunt; ſic ſane, & ea, quæ iure communi attento, procedere poſſent, hodie non procedere, Chriſtophorus ipſe agnoſcit ſub n. 124. Atque ita nec ſextum vrget ſundamentum.

Alia autem duo ſequentia nec etiam in noſtris terminis vim aliquam habent, atque ex vi verborum vniuerſalium, & qua etiam veniunt ea, quæ aliàs non venirent, diluuntur omnino; vt Petrus Surdus, in loco anteà relato, rectè annotauit, & infra cap. 41. longa ſerie, atque infinita Authorum allegatione comprobaui.

Quod attinet verò ad nouum fundamentum, adductum ibidem, ex n. 129. cum ſeq. quod etiam ego ipſe ponderaui ſupra hoc eodem cap. ex num. 36. vſque ad num. 41. & deducebatur ex l. 31. Tauri; ſatis apparet reſponſum, & ego reſpondi ſupra n. 66. & 67. idque magis corroborabitur, ponderatis trius fundamentis, quæ loco reliqui, & ponderanda ſuprà dixi.

Pro hac igitur parte, vltra ea, quæ annotaui ſuperiùs, vt maritus, cui facultas conceſſa fuit adeò ampla, maioratum irregularem inſtituere potuerit; & verba adeo vniuerſalia, & ampla multum operari, idque maximè valuerint; non leuiter adſtringere videntur ea quæ ipſe D.D. Chriſtophorus de Paz, eodem cap. 34. expendit num. 105. & quatuor ſeqq. & n. 112. quæ hic non repeto, quia ibi videri poterunt; quia ſi ex facultate, in ample forma facta, & cum clauſula, quem ipſe eligere voluerit, & vt verbum voluerit, debeat præcisè operari (provt idem contendit) ſecurè reſoluit, extante maſculo, fæminam præferri poſſe à commiſſario, & ſic contrarium eius, quod cap. 26. lib. 2. defendit, & in caſu d. Petri de Alarcon, non multis abhinc annis, grauiſſimus ille, atque omni ex parte præſtantiſſimus Senatus Pincianus diffiniuit; non modò etiam æqualiter, ſed multo quoque magis in caſu præſenti, verbum ipſum, & alia vniuerſalia, id quod contendimus, operari debebunt, ad quod doctrinæ illæ adductæ ex dicto num. 105. fortiſſimè faciunt, provt ibi videbis. Et concludit prima ratio, de qua dict. num. 105. Secundò facit, quod facultate conceſſa ad modum dictum, ſuprà hoc eodem cap. numer. 31. & verba relata etiam num. 46. in fine, non modò commiſſio videtur eſſe ſpecialis, & expreſſa ad maioratum ipſum faciendum, ſed etiam vt fieri poſſit modis) vocationibus, & ſubſtitutionibus quibuſſibet, atque ita verba illa vniuerſalia modum quemcunque inſtituendi maioratus, vocationumque ordinandarum liberam facultatem inducunt, nec ad alium finem prolata videri poſſunt, aut aliud etiam operari, provt dicto num. 46. ſcripſit, & latius num. 66. & 67. & ſatis ſpecialiter, atque expreſsè conceſſum videri debet id, quod ex vi verborum expreſſorum; E todo lo que quiſiere, y en la forma que quiſiere, &c. neceſſariò deducitur, ſiue quod neceſſariò importatur ex verbis, & non modò ex ſcriptis colligitur, aut ex mente ſcripti venit, quod ſufficeret, ſed etiam ſcriptum videtur ſub eo verbo, y en la forma que quiſiere, ad quod equidem poſſem in terminis infinitas fere Interpretum doctrinas, & in ſimilibus caſibus deciſiones expendere, ex quibus his omnibus, quæ prædictus Author adducit, & deciſione dict. Tauri trigeſſima prima, ſatisfieret concludenter; eiſdem tamen non ex profeſſo relatis; ſic admoneo adnotaſſe, atque quamplurimis multùm ad propoſitum exornaſſe Ioannem Cephalum, in conſil. 150. num. 11. lib. 1. & in conſil. 196. eodem lib. 2. Zuchardum, in conſil. 8. num. 19. volumine 1. Tiber. Decianum, in conſil. 44. numer. 23. & 138. & in conſil. 80. num. 21. & in conſil. 76. n. 64. volum. 4. Aldobrandinum, in conſilio 109. numer. 7. lib. 1. Hieronymum Gabriel, in conſilio 169. num. 78. & in conſilio 127. num. 41. lib. 1. Menochium, in conſilio 235. num. 51. lib. 3. Petr. Surdum, in conſilio 116. num. 57. lib. 1. melius in conſilio 24. numer. 21. lib. 2. Burſatum, in conſilio 461. num. 80. lib. 4. Anguiſſolam, in conſil. 66. num. 8. & 9. lib. 1. Rolandum, in conſil. 27. ex numero trigeſimo quarto, lib 4. Ludouic. Caſanate in conſilio 60. ex num. 5. & num. 27. Cæſarem Bartium, deciſione Bononiæ 121. ex num. 5. cum ſequentibus, Thuſcum, tom. 3. litera E. concluſ. 653. fol. 504.

Tertiò denique, & vltimo loco facit, non modò dictam commiſſionem, & facultatem marito conceſſam, vniuerſalem, & indefinitam fuiſſe, & nullo modo reſtrictam, ſicque omnia comprehendere, quæ commiſſarius facere velit, vt per Baldum, in conſilio 379. num. 4. lib. 3. Alexand. in conſil. 133. libro 6. Corneum, in conſil. 142. numer. 7. lib. 2. Crauetam, in conſil. 748. numero duodecimo, & ſeqq. vbi latè, modò dolus, & fraus abſit; iuxta eos, qui ſtatim referuntur; verum etiam vltra verba prædicta: E todo lo que quiſiere, y en la forma que quiſiere, adiectum eſſe: como ſi los dichos bienes fueran proprios ſuyos. Ex quibus verbis communiter concluditur videri conceſſam pleniſſimam, & vniuerſalem commiſſionem, vt poſſet commiſſarius provt committens potuiſſet; vt per Roman. in conſil. 94. Viſis, numero 7. Geminian. in conſilio 129. ex num. 6. Alexand, in conſil. 43. in principio, lib. 2. Ruinum, in conſil. 93. ex num. 5. lib. 5. Pariſium, in conſil. 79. ex n. 29. lib. 1. Caſtrenſem, in conſil. 336. Laudatio, lib. 1. Rotam, deciſion. 8. num. 2. part. 2. in nouiſſimis. Gratum, in conſilio 159. num. 8. volumine 2. Matthæum Brutum, in conſilio 70. numero trigeſimo ſexto, lib. 1. & faciunt ea, quæ cum aliis multis Authoribus obſeruarunt Martin. Monter à Cueua, deciſione trigeſima octaua, numero trigeſimo quinto. Caldas Pereira, emption. & vendition. capite decimo quarto. Petrus Surdus, in conſilio primo, numero trigeſimo quinto, lib. 1. Hector Felicius, allegatione ſecunda, numero decimo octauo, parte tertia.

CAPVT XXXVII.

Ex regula illa, atque Interpretum noſtrorum aſſiduo, & vulgato adeo Aſſumpto, vt per manus tradatur ipſum quotidie: teſtatoris videlicet voluntatem in dubio mutatam non præſumi, non modò in continenti (teſtator namque in continenti non videtur ſe corrigere voluiſſe, provt hic illuſtratur) ſed etiam ex interuallo (provt latius enucleatur, atque exornatur) quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat, vt dilucidè appareat, an, & quando teſtator noluiſſe, vel voluiſſe ſuam reuocare, atque mutare diſpoſitionem præſumatur. Legati etiam reuocatio, ex quibus inducatur, atque probetur, ſiue quibus modis legatorum reuocatio facta cenſeatur. Per cancellationem quoque, vel inductionem teſtamenti, aut per ſecundum teſtamentum, an teſtator videatur à priore voluntate receſſiſſe, & illam mutaſſe. Rurſus de caſibus nonnullis practicis, qui regulæ eidem mutationis voluntatis non præſumendæ, conduci, atque applicari per Doctores conſueuerunt: ac maxime de vxore mortuo marito bona pro dote retinente. Et de teſtatote, qui pecuniam legatam poſtmodum conſumpſit. De donatione denique abſenti facta, ſtipulante Notario, an egeat acceptatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam. Et vtrum acceptatio in donatione ſit neceſſaria hodie, attentâ deciſione l. Regiæ 2. tit. 16. lib. 5. nou. collect. Reg. vt ante acceptationem reuocari valeat, nec ne per donationem: vel non euaneſcat, ſi vnus ex contrahentibus decedat ante acceptationem; vbi horum omnium diſtincta, & breuis traditur reſolutio, atque explanatio. Et in articulo præfato donationis, ſingularis, & notanda traditur Regij Hiſpalenſis Senatus in caſu ex facto occurrenti definitio (cui Senatus Mantuani deciſio 111. conuenit omnino) & Antonij Fabri obſeruationes in propoſito commemorantur, atque in ſtricta iuris ratione, & diſputatione probantur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatorem non præſumi mutaſſe, ſiue mutare voluiſſe iam à ſe dispoſitum, & ideo voluntatis mutationem in dubio non præſumi, niſi per allegantem ipſam mutationem, illa probetur. Et ſic potius præſumi durationem voluntatis, in dispoſitione ſuper aliquo actu, quam correctionem, aut mutationem. Et potius debet voluntas reſtringi, quàm corrigi. Quod latius illuſtratur, & infinita Interpretum allegatione exornatur.
- 2 Atque ſuperiorum, quare ſcilicet voluntas in dubio non præſumatur mutata; ratio duplex redditur.
- 3 Mutationis voluntatis non præſumendæ, doctrinam ſuperiorem, ampliationes, & extenſiones nonnullas continere, provt hic adnotatur, Quamplurima quoque ex ea deduci, de quibus remiſſiuè hoc loco.
- 4 Teſtamentum conditum in articulo mortis, ex eo quod teſtator conualuit, non præſumitur mutatum.
- 5 Imò etiam ſi quis peſtifero morbo affectus, coram quinque teſtibus fecerit teſtamentum, & poſtea conualuerit, huiuſmodi teſtamentum ſubſiſtit, tametſi rurſus potuerit illud adhibitis ſeptem teſtibus reficere, & confirmare.
- 6 Niſi teſtator dixiſſet, ſi contingat me mori ex hac infirmitate; tunc enim ſi conualuerit, euaneſcit.
- 7 Mutationem voluntatis non præſumi, etiam quando teſtator duas diuerſæ formæ dispoſitiones confeciſſet; vtputà teſtamentum, deinde codicillos; non enim præſumitur teſtator in codicillis mutaſſe ea, quæ teſtamento dispoſuit.
- 8 Teſtator conficiendo codicillos, non cenſetur à diſpoſitis in teſtamento recedere, niſi in his tantum, in quibus illa reformauerit.
- 9 Codicillis tolli tantum diſpoſita in teſtamento, quantum ipſe codicillans expreſsè mutauit, reliqua vero firma manere.
- 10 Mutatio voluntatis in eodem teſtamento præſumi non debet, nec quoad reuocationem legatorum, nec quoad alia in teſtamento contenta.
- 11 Legati reuocatio, ex quibus inducatur, & probetur, latiſſimè explicatum ab his Authoribus, qui commemorantur hoc numero.
- 12 Actus potius pro executione, & confirmatione voluntatis præcedentis, quam quod ſit nouus actus, aut noua diſpoſitio, interpretatio fieri debet; ne mutatio voluntatis inducatur.
- 13 Legatum ſepulturæ vni Eccleſiæ factum, & anniuerſarium in ea relictum, illi Eccleſia debetur, vbi poſtea teſtator corpus ſuum ſepeliri iuſſit.
- 14 Voluntatis etiam præſumptæ non præſumitur mutatio, niſi ex diſpoſitione generali. Quod declaratur per Authorem.
- 15 Voluntatis mutatio non præſumitur, etiam ex longo temporis interuallo.
- 16 Teſtator poſt teſtamentum quando diu vixit, & non mutauit, præſumitur aliud noluiſſe diſponere, ſed in eadem perſtitiſſe voluntate.
- 17 Voluntatis mutatio non præſumitur ſtatim & in continenti; quia non eſt præſumendum, quod teſtator voluerit ſtatim ſe corrigere, & voluntatem mutare.
- 18 Idque procedit, ne dum in dispoſitione teſtatoris, ſed etiam in quacunque alia dispoſitione.
- 19 Voluntatis mutatio non præſumitur, etiam, ex interuallo, ne dum in diſpoſitione teſtatoris, & in vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & in diſpoſitione legis, & in conceſſione facta à Principe, & in quacunque alia diſpoſitione.
- 20 Voluntatis mutatio præſumitur, quando ex aliquibus verbis colligi poteſt.
- 21 Ex coniecturis etiam, & præſumptionibus contrariis.
- 22 Et quando cauſa finalis diſpoſitionis mutata eſt.
- 23 Et quando actus pendet à voluntate vnius, rebus mutatis.
- 24 Ex aliquo etiam actu contrario aduerſus iam expreſſam voluntatem geſto.
- 25 Voluntatis mutatio præſumitur, ſi testator linum, vel ſignacula inciderit, vel abſtulerit; & teſtamentum non valet.
- 26 Aliud eſt, ſi alia quacunque ex cauſa præter mentem teſtatoris hoc contigerit.
- 27 Per teſtamenti cancellationem, aut inductionem, teſtamentum rumpitur, & teſtator cenſetur à priore voluntate receſſiſſe.
- 28 Cancellatio ex voluntate teſtatoris facta præſumitur, & ideo diſpoſitio, quæ eſt cancellata, non valet.
- 29 Teſtamento cancellato, cui hæreditas debeat applicari; remiſſiuè.
- 30 Teſtamentum cancellatum, an videatur reuocatum, ſi protocollum apud Notarium remanſerit remiſſiuè.
- 31 Teſtator quando confecit duo teſtamenta contraria, tunc poſterius præſumptionem facit, quod teſtator voluerit reuocare prius, & ideo mutatio, atque alteratio prioris voluntatis inducitur omninò.
- 32 Voluntatis mutatio ex aliis inducitur coniecturis, de quibus remiſſiuè.
- 33 Error teſtatoris, ac etiam Notarij, & defectus, qui reperiuntur in teſtamento, qualiter, & quot teſtibus probentur.
- 34 Legatum relictum pro maritandis puellis, vtrum debeatur iam maritatis: & an conditio iam impleta tempore teſtamenti, habeatur pro impleta debito tempore, remiſſiuè.
- 35 Pacta matrimonialia inter coniuges, & maximè illud, vt primogenitus certis in bonis ſuccedat, an ſeruari debeant, remiſſiuè. Et an conuentio reſpectu matrimonij celebrata, reuocari non poſſit.
- 36 Vxor mortuo marito, an, & qualiter bona eius pro dote retinere poſſit. Et an pro legatis, & aliis vltra dotem.
- 37 Teſtator legans pecuniam, an præſumatur in eadem voluntate manere, ſi illam mutuo det, vel in emptionem prædiorum conferat. Aut ſi pecuniam penes campſorem exiſtentem legauerit, & poteſtea eam conſumet. Et quid ſi alia pecunia reponatur, remiſſiuè.
- 38 Donatio abſenti facta, ſtipulante Notario, non eget ratificatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam, licet inuito non acquiratur. Idque ex ſententia Petri Surdi, deciſione 111. per totam. Qui Senatum Mantuæ ſic decidiſſe testatur, & latius comprobat, vt hic adnotatur. Et Regij Hiſpalenſis Senatus in eodem caſu, conueniens definitio proponitur. Quæ numeris ſeqq. vſque in finem capitis, latè corroboratur, atque illuſtratur. Ac in effectu concluditur, donatore defuncto ante donatarij acceptationem, donationem non euaneſcere.
- 39 Acceptatio in donatione, vtrum ſit neceſſaria hodie, attenta deciſione l. 2. tit. 16. lib. 5. nou. collect. Regiæ. & per totum numerum, Vbi contrariæ ſententiæ proferuntur. Et iuxta communiorem Interpretum huius Regni ſententiam, placita nonnulla proferuntur. Quibus pater Ludou. Molina aduerſatur omnino, vt ſtatim videbitur. Et eius ſententia, non modò attenta deciſione dictæ l. Regiæ 2. ſed in terminis etiam iuris communis verior videtur, vt infrà quoque adnotatur. Et Antonij Fabri ſubtilis & vera in propoſito traditur obſeruatio, num. ſeq.
- 40 In pacto & promiſſione de non meliorando requiritur acceptatio filiorum, vt reuocari non poſſit.
- 41 Antonij Fabri, de error. pragmat. decad. 46. errore 1. per totum, obſeruationes nonnullæ proferuntur, quibus contendit, donationem hodie fieri poſſe ex ſola voluntate donationis, nec donatarij præſentiam neceſſariam eſſe, ſic reuocari non poſſe etiam ante acceptationem.
- 42 Et inde infertur, quod ſi ea ſententia vera eſt attento iure communi, indubitanter equidem vera eſſe debebunt patris Ludouici Molinæ placita contra communes traditiones relatas ſupra, n. 39. & 40. latiùs hic adnotatur.
- 43 Infertur etiam, veram eſſe Gregorij Lopezij obſeruationem quandam, quicquid pater Thom. Sanchez, lib. 1. diſput. 6. num. 3. in fine, aliter arbitretur.
- 44 Multóque magis procedere non poſſe Patris eiuſdem placitum aliud, ibidem dubio 1. num. 20. ſol. 33.
- 45 Acceptatio donationis mortuo donatore fieri valet per donationem, etiamſi Notarius nomine abſentis ante donantis obitum ſtipulatus non fuerit.
- 46 Donatore ante donationis acceptationem defuncto, hæres eius reuocare donationem non poteſt. Quoniam facultas reuocandi non tranſit ad hæredem.
- 47 Donatario præmortuo, poſſe eius hæredes donationem acceptare, etiam ſi Notarius nomine abſentis ſtipulatus non fuerit.
- 48 Antonij Fabri, de donatario, qui donationem in abſentem ſe collatam, vult ratam habere poſt mortem donatoris; locus inſignis expenditur.
- 49 Authoris eiuſdem locus alius ponderatur, de donatione collata in abſentem donatarium, qui poſtea deceſſerit viuo donatore ante ratihabitionem; an ſcilicet poſſit hæres ratam habere donationem, eaque acceptare, vt noſtri loquuntur.
- 50 Ex acceptione Notariij acquiri donatario abſenti, & eius hæredibus actionem vtilem ſine ceſſione ante ratihabitionem, ex ſententia communi.
- 51 Vtilis actio, quæ acquiritur ex acceptatione Notarij, an reuocabiliter, ſiue irreuocabiliter acquiratur; & per conſequens vtrum donatio ante abſentis ratihabitionem poſſit reuocari, nec ne.
- 52 Antonij Fabri, de donatione in abſentem, ac ignorantem collata, ſtipulante Notario, & ante donatarij ratihabitionem reuocata; locus egregius commemoratur.
- 53 Acceptatio tacita donationis, eundem, quem expreſſa, operator effectum.
- 54 Declaratio animi fieri poteſt quandocunque, etiam abſente parte.
- 55 Donatio præſumitur acceptata per donatarium ſcientem eſſe factam donationem.

PRo breui, & diſtincta huiuſce cap. explicatione, primò & principaliter obſeruandum, atque pro regula generali huius tractatus conſtituendum erit teſtatorem regulariter non præſumi mutaſſe, ſiue mutare voluiſſe iam à ſe diſpoſitum, & ideo voluntatis mutationem in dubio non præſumi, niſi per allegantem ipſam mutationem, illa probaretur; & ſic potius præſumi durationem voluntatis in diſponente ſuper aliquo actu, quam correctionem, aut mutationem, vt dixi: & potius debet voluntas reſtringi, quàm corrigi. Provt hæc omnia probantur per text. in l. 3. l. Quinquaginta, prope finem, ff. de probationibus. l. Lucius Titius, in fine, ff. de legatis 2. l. Paulo, §. 1. l. fideicommiſſum, §. ſi rem ſuam, ff. de legatis 3. l. Mæuiæ, §. vltimo, ff. de annuis legatis, l. rem legatam, ff. de adimendis legatis, l. prima, §. penultimo, ff. ſi tabulæ teſtam. nullæ ex tab. l. ſi cui, in principio, ff. de accuſation. l. ſancimus, in fine, l. omnium teſtamentorum, C. de teſtamentis, cap. maiores, in verſic. dormientes. de baptiſmo, vbi Gloſſa fuit memor eius textus ad id: l. cum hic ſtatus, in principio, iuncta ſua Gloſſa, ff. de donat. inter virum & vxorem, in verſic, ait oratio. vbi Bartolus notat, quodin eadem voluntate præſumitur quis durare, vel eſſe vſque ad mortem, niſi appareat eum diſpoſuiſſe contrarium ante mortem. Ita ſane Aſſumptum præfatum, atque generalem hanc regulam ex dictis iuribus deduxerunt, & exornarunt quamplurimis Authores ſequentes, vt alios ab eis commemoratos omittam.

Philippus Corneus, in conſ. 92. n. 1. volum. 1. & in conſ. 55. n. 3. & 4. volum. 2.

Angelus, in conſ. 293.

Decius, in conſ. 106. n. 6. qui citat etiam textum, in cap. licet, de procuratoribus, lib. 6.

Natta, in conſ. 176. num. 5.

Petr. Paul. Pariſ. in conſ. 67. n. 25. lib. 3.

Socinus iunior, in conſ. 183. n. 18. lib. 3.

Rolandus, in conſ. 31. n. 10. lib. 4.

Tiberius Decianus, in conſ. 46. num. 81. & 85. & in conſil. 61. num. 51. lib. 2. & in conſ. 37. num. 30. lib. 1. & in conſilio 15. num. 8. & in conſilio 76. num. 26. lib. 3.

Franciſcus Beccius, in conſ. 1. num. 24.

Iacobus Menoch. in conſ. 203. ex num. 20. cum ſeq. & in conſ. 289. num. 3. 49. & 50. lib. 3. & in conſ. 317. ex num. 29. vſque ad num. 33. & in conſ. 374. n. 41. lib. 5. latiùs præſumpt. 165. per totam, lib. 4. & præſumpt. 37. per totam, lib. 6. quibus duabus præſumptionibus videndus erit omnino.

Petrus de Peralta, in l. Lucius, prima, ff. de legatis 2. ex numero 32. vſque ad numerum 37. folio mihi 251.

Andr. Alciatus, regula 2. præſumptione 16. per totam.

Ioannes Cephalus, in conſ. 441. num. 34. lib. 3.

Ioannes Botta, in conſ. 47. num. 42. & ſeq.

Hippolyt. Rimin. in conſ. 9. num. 30. lib. 1. & in conſ. 381. ex n. 29. cum ſeq. maximè n. 35. lib. 4. & in conſ. 517. n. 57. & 58. lib. 5.

Aluarus Valaſcus, conſultat. 181. num. 5. & 6. vbi quod voluntatis mutatio in eodem teſtamento vitanda eſt, & potius debet voluntas reſtringi, quàm corrigi.

Petrus Surdus, in conſ. 35. n. 8. & in conſ. 136. n. 5. & 37. vbi eleganter declarat lib. 1. & deciſione 111. num. 9.

Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. ex n. 13. vſque ad num. 30. fol. mihi 129. vbi adducit nonnulla in praxi vtilia.

Cardinalis Mantica, de coniecturis vltim. volunt. lib. 12. tit. 1. per totum, vbi vide omnino.

Ioſeph. Maſcard. de probat. tom. 3. concluſ. 1418. vbi etiam vide omnino.

Simon de Prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpretat. 1. dubit. 4. ſolut. 8. fol. mihi 53.

Hieronymus Gabriel, in conſilio 110. ex num. 2. cum ſeqq.

Sfortia Oddo, in conſ. 64. ex num. 93.

Franciſcus Burſatus, in conſ. 6. n. 61. lib. 4.

Ioannes Vincent. Honded. in conſilio 69. num. 13. lib. 1.

Alphonſ. Azeued. in conſ. 1. num. 7. & 8.

Maſtrillus, deciſ. 132. per totam.

Vincent. Carocius, caſu, ſiue deciſione 21. numero 27. & 31.

Andr. Fachineus, in conſ. 1. num. 30. & in conſ. 64. num. 8. lib. 1. & in conſ. 1. n. 5. lib. 2.

Hector Felicius, allegat. 45. parte 3.

Fuluius Pacianus, in conſ. 9. num. 19. & 26. & in conſ. 22. num. 9.

Adrianus Gilmanus, rerum iudicatarum Germaniæ, deciſ. 6. n. 159.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 2. littera C. concluſ. 46. fol. 372. vbi quod corrigere ſe ipſum in continenti nemo præſumitur: & vide tom. 4. litera 1. concluſ. 80. per totam, fol. 44. vbi in continenti factum eſſe, quanto tempore dicatur; & de arbitrio Iudicis, conſiderata qualitate rerum, & perſonarum.

Thuſcus idem, tom. 8. litera V. concluſ. 286. per totam, fol. 637. vbi late, quod voluntas in dubio non præſumitur mutata

Ego quoque quotidianar. har. controuerſ. iuris. lib. 1. de vſufructu. 39. num. 39. & lib. 2. cap. 4. n. 18. eiuſdem regulæ, mutationis ſcilicet voluntatis in dubio non præſumendæ, memor fui, & nonnullos Authores recenſui, provt ibi apparet.

Regulæ autem ipſius rationes plures expendi ſolent, ſed ea communior, & verior videtur, quod iam diſpoſitum, aut factum mutare, accidens eſt, & accidentia non præſumuntur, l. ſi vero, §. qui pro rei qualitate, ff. qui ſatis dare cogan. ita ſane in propoſito obſeruauit Andr. Alciatus, regula 2. dicta præſumpt. 16. num. 1. & poſt ipſum, Iaſonem etiam, Ripam, Crauetam, & Maſcardum, Iacob. Menochius, lib. 6. dicta præſumpt. 37. n. 3. & lib. 4. dicta præſumpt. 165. n. 3. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. n. 13. ſubdit idem Menochius, dicta præſumpt. 37. num. 1. & aliam rationem reddi poſſe, inconſtantiæ inquam vitium damnari ſolitum, & factum inde hinc eſſe vt voluntatis mutatio, correctioq́ue non præſumatur, ſed potius credatur, eum, qui ſemel vnius fuit ſententiæ, in ea adhuc perſiſtere. Addiderim ego vltra Menochium, conſenſum dici cauſam continuam, vt ſcripſit Bartolus, in l. 2. num. 16. C. quæ ſit longa conſuetudo; & retulit Peralta, in dicta l. Lucius, de legat. 2. num. 33. & idcirco continuò durare debere, ſi ſemel acceſſit, quovſque de reuocatione, aut mutatione eiuſdem appareat. Idque ampliatur pluribus modis, provt ſeptem ptincipaliter eandem præſumptionem, & regulam ampliauit Iacobus Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 165. ex num. 4. vſque ad num. 17. aliis quoque ſeptem modis ampliauit ipſe, lib. 6. dicta præſumpt. 37. ex num. 23. vſque ad num. 35. qui ex num. 4. vſque ad num. 23. plurima etiam inde deducit, quæ ex regula præfata, quod mutatio voluntatis non præſumatur, elici debent, ac ſolent. Deducunt quoque quamplurima Mantica, lib. 12. dicto titul. 1. Maſcardus, dicta concluſ. 1418. Peralta, in d.l. Lucius ex num. 32. Alciatus, dicta præſumpt. 16. Aluaradus, lib. 3. d. cap. 2. ex num. 13. vſque ad num. 30. vbi octo principaliter ex ea coniectura, & præſumptione elicit. Deducitur autem inter alia primum, quod teſtamentum conditum in articulo mortis, ex eo quod teſtator conualuit, non præſumitur mutatum: l. vltima. & ibi Bartolus, & alij maximè Caſtrenſis, num. 4. C. de poſthum. hæred. inſtit. Romanus, Iaſon, & alij, quos referunt, & ſequuntur Mantica, dicto tit. 1. num. 8. Maſcardus, dicta concluſ. 1418. num. 16. & concluſ. 1281. num. 17. & 18. imò etiam ſi quis peſtifero morbo affectus, coram quinque teſtibus fecerit teſtamentum, & poſtea conualuerit, huiuſmodi teſtamentum ſubſiſtit, tametſi turſus potuerit illud adhibitis ſeptem teſtibus reficere, & confirmare, niſi teſtator dixiſſet, ſi contingat, me mori ex hac infirmitate; tunc enim ſi conualuerit, euaneſcit, vt vtrumque probarunt Mantica, & Maſcardus, vbi ſupra.

