Pro hac autem parte, in qua Azeuedus auſus non eſt inſiſtere, vnicum, & præcipuum fundamentum ſic conſiciendum, deducendumque eſt, provt Rodericus Suarez deduxit in dicta l. 1. titulo, de las arras, num. 33. in principio, videlicet, quod dictæ leges Tauri, quæ abſque licentia mariti, prohibent, ne vxor aliquid facere poſſit, nec ſe obligare, habent locum in quaſi contractu, & iudiciis quaſi contrahitur, l. 3. §. idem ſcribit, ff. de peculio, Vnde hoc præſuppoſito, quod mulier non poteſt agere, nec eſſe in iudicio ſine licentia mariti, videtur quod contra eam non currat præſcriptio, per text. in. d.l. 1. §. finali. C. de annali exceptione. Vbi textus dicit, quod filiofamilias, dum eſt in patris poteſtate, non currit præſcriptio. Rationem aſſignat ibi textus, qui videtur facere ad propoſitum. Quis enim incuſare eos poterit ſi hoc non fecerint, quod et ſi maluerint, minimè adimplere lege obuiante valebant, & c. Ex quo non poterat agere ſine licentia patris, viſum fuit Imperatori iuſtum, ceſſare contra eos præſcriptionem, facit l. prima, C. de bon. matern. authent. niſi tricennale, eod. tit. faciunt etiam & alia iure, quæ ſub dicto numer. 33. idem Rodericus Suarez ponderauit: qui tamen vt reſpondeat ad text. in d.l. prima, §. finali, C. de annali except. conſtitut, textum ipſum potius fundamento partis aduersæ retorqueri poſſe, & pro ſententia Fabri, & inquit, quòd ille textus debet intelligi in illis bonis, in quibus pater habet vſumfructum, quia cum in illis filius nullo modo poſſit agere, & pater efficiatur legitimus adminiſtrator, l. prima. C. de bon. mater. l. 1. C. de bon. quæ lib. nimirum ſi filio durante patria poteſtate, non currat præſcriptio: ſed illis bonis, in quibus patri non quæritur vlusfructus, licèt filius debeat etiam runc agere cum licentia patris, vt in l. finali, §. neceſſitate, C. de bonis quæ lib. tamen, quia faciliter Iudicis officio poteſt compellere patrem ad conſentiendum, & ad præſtandum licentiam ad agendum, vt in dicto §. neceſſitate, merito tunc currit præſcriptio. Ex hac autem concluſione elicit duo idem Rodericus Suarez ibi, ſub numero 34. Primum, reſponſionem ad textum, in dicta l. prima, §. finali, C. de annali exceptione, quòd loquatur, vbi ratione vſusfructus patri acquiſiti, filio denegabatur omnino agendi potentia. Secundum, quia licèt mulier in agendo debeat licentiam à marito petere, tamen principale exercitium in ea reſider, & maritus cogendus eſt præſtare licentiam, ſi recuſet ſine iuſta cauſa; & ſic cùm facile poſſet ad hoc compelli, meritò debet contra mulierem currere præſcriptio, vt in filiofamilias eſt ſtatutum, hactenus Rodericus Suarez.

Ego verò hactenus quieſcere non poſſum, nec mihi perſuadere, articulum hunc non habere maximam difficultatem: textum etiam in dicto §. finali, fortiter contra ſententiam communem non vrgere; quod vt euidentiſſimè oſtendam, ante alia obſeruo, ſuperiora, quæ circa deciſionem textus in d.l. finali, §, neceſſitate, C. de bon. quæ lib. is Author tradit, maiori equidem explicatione, & indagatione egere (quod ad propoſitum præſens non pertinet) ſicuti ex his deducitur apertè, quæ cum infinitis aliis Authoribus egometipſe adnotata, atque ſcripta reliqui in commentariis de vſufructu, cap. 3. ex num. decimotertio, vſque ad n. 18.

Deinde, ſi deciſo dicti §. finalis, d.l. 1. C. annali except. ideo procedit, quod intelligi debet in illis bonis, in quibus pater habet vſumfructum, non verò in eis, in quibus patri non quæritur vſusfructus; quia primo caſu actio, & exercitium competit patri; in ſecundo verò, filio; & ideò in ipſo caſu ſecundo, contra eum currit præſcriptio, quia impedimentum remouere potuit: in primo verò non currit, quia non potuit. Et inde ipſe Rodericus elicit, quod filio omnimodo denegabatur potentia agendi, ratione vſuſfructus patri acquiſiti: inſuper elicet, quod licèt mulier in agendo debeat licentium à marito petere, tamen principale exercitium in ea reſidet: ſi hæc inquam ita ſe habent, & attento iure communi pro opinione Fabri concludentur vrgebant, attento equidem iure noſtro Regio in contrarium concludentur vrgent, quod vllo pacto negari non poteſt: quia ſi acquiſitio vſusfructus totum negotium facit; item & aliud, quod ſcilicet exercitium actionis penes patrem reſideat: reſpectu vxoris in quæſtione excitata paraphernalium, id ipſum operari debet: vtpote cùm vtrumque concurrat, primum acquiſitionis omnium fructuum, quia ſicut in dote, aut in bonis dotalibus, ita & in paraphernalibus, fructus eorum pleno iure quæruntur marito. Item ſicut dotalium, ita & paraphernalium adminiſtratio, ius & exercitium penes maritum reſidet, & quæcunque reſpectu adminiſtrationis, & iuris, atque exercitij actionum, & acquiſitionis fructuum, & communicationis bonorum, conſtante matrimonio acquiſitorum, in dote, aut bonis dotalibus conſideres, ipſamet æqualiter attento iure noſtro Regio in bonis paraphernalibus hodie procedunt; & ſic dotis, aut dotalium bonorum, & paraphernalium æquiparatione in omnibus facta à lege, reſpectu præſcriptionis id idipſum in eis videtur ſtatuendum (cum eadem ratio militet) quod in bonis dotalibus, nec aſſequi poſſum, quæ differentiæ ratio congrua aſſignari valeat. Idque, vel eò maximè, quòd vt Imperator oſtendat, penes quem exercitium actionis reſideat, vel vna tantum regula, aut doctrina excitatur, quærendo ſcilicet, an penes patrem vſusfructus conſiſtat, eique acquiſitus fuerit, an penes filium: ſi ergo marito vſusfructus, aut fructus paraphernalium, pleno iure hodie acquiruntur, & inde penes eum quoque exercitium actionis reſidet, ſicut in aliis bonis dotalibus, cur ius diuerſum in euidens mulierum damnum conſtituitur, vbi eadem ratio, eadèmque fructuum, aut vſusfructus acquiſitio concurrit? Hoc quidem magnam mihi ſemper facit difficultatem, ac propterea intelligo, cogitandum reliquiſſe Rodericum Suarez, ibidem, ſub num. 35. an maritus ſit homo auſterus & ſuperbus, & quia acriter ferret, quod vxor ab eo peteret licentiam, at eo caſu, vxori eidem ſuccurratur, nec præſcriptio contra eam currat, provt latiùs ibi. Nam à communiter accidentibus, qulibet maritus, id acriter, & malo animo ferret, & maxima inconuenientia, atque diſcordiæ inter maritos & vxores reſultarent, ſi petendæ dictæ licentiæ neceſſitas daretur.

Ad probandum autem aſſumptum prædictum, acquiſitionis ſcilicet fructuum, & reſidentiæ exercitij actionum penes maritum neceſſarium omnino erit in memoriam reuocare aliqua ex his, quæ egometipſe annotaui, atque ſcripſi in commentariis de vſufructu, cap. 4. ex num. 16. cum ſeq. quò loci conſtitui, quod vxor conſtante matrimonio, triplicis generis bona haberc poteſt, dotalia, ſimplicia, & paraphernalia, bona dotalia ſunt, quæ expreſſim dotis omnine, & cauſa dantur. Bona ſimplicia, ſiue extra dotem ſunt, quæ mulier apud ſe retinet, nec dominium, nec adminiſtrationem marito concedit, itavt nec fructus aliquos, ipſe lucretur, niſi caſibus certis, de iure communi; nam de iure huius Regni aliud obſeruatur, prout Authores, ibidem relati, obſeruarunt. Paraphernalia bona dicuntur, quæ mulier vltra dotem in domum viri infert, quorum dominium penes ipſam remanet regulariter, adminiſtratio tamen, aliquando tacitè, vel expreſsè per eam marito conceditur, ex l. vltima, C. de pact. conuent. l. ſi ego, §. dotis. ff. de iure dot. l. 17. tit. 11. part. 4. in verſic. Parapherna ſon llamados, & eod. cap. 4. n. 7. permultos Authores in vnum congeſſi, qui de bonis paraphernis, eáque materia ſcripſerunt pleniſſimè. Addo nunc Petrum Surdum, in conſ. 209. lib. 2. Menoch. in conſ. 554. ex num. 26. lib. 4. Anton. Theſaur. deciſione Pedemontana 187. Ioan. Sichard. in l. vbi adhuc, n. 8. 9. & 31. C. de iure dotium, Cuiac. ad tit. C. de pact. conuentis, column. 4. ex verſic. hic titulus eſt etiam de pact. conuent. ſuper paraphernis, fol. mihi 351. De iure autem huius Regni diuerſum ius obſeruari quoad fructus, adminiſtrationem, dominium, & alia; ex relatione Barboſæ, & Azeuedi, ipſo n. 17. annotaui. Nunc verò (quod ad propoſitum noſtrum attinet) obſeruandum erit, ipſo iure attento, certum eſſe, quod hodie mulier, etiam de bonis extra dotem, & paraphernalibus, ſicut de dotalibus, non poteſt ſine licentia mariti diſponere, nec contrahere, aut quaſi contrahere, nec pro eis vllo modo agere, & quod eorundem bonorum extra dotem, & paraphernalium dominium, provt dotalium, & adminiſtrationem plenam, pleno iure habet, ita ut mulieri ipſi nullo modo adminiſtratio competat, ſed ſolum marito. Is etiam fructus omnes eorum bonorum, ſicut dotalium acquirit, & ſic non tenentur hæredes eius fructus bonorum extra dotem, & paraphernalium, in vita vxoris per maritum perceptos, mortua ipſa vxore, hæredibus, eius reſtiturere, quod de iure communi controuertebatur. Sic etiam, & horum bonorum fructus, qui extant pro dimidia diuiduntur, & communicantur inter virum, & vxorem, & eorum hæredes, ſicut cætera bona communicantur; ac in effectu, in omnibus, & per omnia de bonis extra dotem, atque paraphernalibus, ipſum ius, quod de bonis dotalibus ſtatuitur; ſicuti ex Gregor. Lop Roderic. Suar. Palac. Rubios, Villalob. Ioanne Gutierrez, & alijs, ita ſpecificè tradidit Alphonſus Azeuedus, in l. 2. tit. 3. lib. 5. ex n. 62. vſq. ad n. 66. & in l. 3. & 4. tit. 9. n. 22. per totum, eod. lib. 5. Barboſ. prima parte legis primæ, ff. ſoluto matrimonio, ex n. 29. vſque ad n. 40. idque maximè, quoad vſum, & exercitium actionum, quod in perſona mariti, vſque adeo hodie eſt, ex deciſione legum ipſarum huius Regni, in ipſis bonis extra dotem, & in paraphernalibus, vt in eis; ſicut in dotalibus, agat maritus ſine aſſenſu vxoris, neque tenequatur cauere de rato, ſicuti ex Gregorio Lopez, & Couarr. obſeruauit idem Aze uedus, in dicta l. 3. & 4. ſub dicto num. 22. in verſ. & ſic ſecundum eum, vbi etiam citat Palacios Rubios ita tenentem.

Et ſecundum hæc, atque à iure dicta æquiparatione facta dotalium, & bonorum extra dotem, adminiſtratione etiam plena, & fructuum acquiſitione conceſſa marito, atque in eius perſona exercitio actionum reſidente, videtur equidem, quod æquiparatio, & dictorum effectuum, introductio noua, procedere etiam debeat quo ad effectum prædictum, ne conſtante matrimonio, contra mulierem currat in bonis prædictis præſcriptio, ſicut in dotalibus non currit; nec poſſe vllam differentiæ rationem aſſignare, & velut concludenter vrgere, quod exercitium actionum penes maritum reſideat hodie, quod iure communi attento reſidebat penes vxorem in dictis bonis, niſi tacitè, vel expreſsè conceſſiſſet ipſa marito adminiſtrationem, vel inſtrumenta tradidiſſet, ſicuti Azeuedus, & Barboſa explicarunt, atque ita ſuper his cogitandum, atque matura conſideratione deliberandum erit, cùm occaſio ſe offeret; non enim intendimus, communes Doctorum ſententias confutare, ſiue quoquo modo ſubuertere, ſed amplius cogitandi, atque maturiùs deliberandi, occaſionem præſtare, & ea quæ iuris rationi conſona magis videntur in medium proferre, vt vel improbentur, vel recipiantur ab aliis, prout vera viſa fuerint.

Prætereà & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, ex communi Interpretum noſtrorum ſententia, & iure communi attentio, conſtante etiam matrimonio procedere, atque incipere currere præſcriptionem contra mulierem in rebus dotalibus, à temporem quo maritus ad inopiam vergit, quia ab eo tempore mulier ad dotem agere poterat, etiam conſtante matrimonio, ex l. vbi adhuc, C. de iure dotium. Vnde cum deſierit ab eo tempore eſſe impedita, & actiones mouere potuerit, ceſſat ratio illa præcipua, qua in rebus dotalibus, in arrhis, & donatione propter nuptias, præſcriptionem non procedere, conſtante matrimonio, diximus, & idcircò in dote ipſa, in arrhis, & donatione propter nuptias currit præſcriptio ab eo tempore, & erit longiſſimi temporis, hoc eſt, triginta annorum; ſin ſane ex doctrina communi reſoluunt Baldus Nouellus, in tractatu de dote, in 7. parte, column. 2. & 5. Baldus, de præſcript. prima parte, ſextæ & vltimæ principalis, caſu 16. ſub n. 10. ad finem, folio mihi 491. ad principium, in antiquis, & conueniunt omnes Authores, relati ſupr. n. 7. & anteà num. 3. retuli nonnullos, qui hoc ipſum præſentiunt apertè, dum negant præſcriptionem currere conſtante matrimonio contra mulierem in rebus dotalibus, à tempore tamen, quo maritus ad inopiam vergit, repetendæ dotis facultatem concedunt vxori, atque ita ex eo tempore habere ipſam ius agendi pro dote, & ceſſante impedimento, præſcriptionem incipere, & procedere, admittunt. Hæc autem reſolutio communis habet pro ſe text. in d.l. vbi adhuc, & in d.l. in rebus, §. omnis, C. de iure dotium, in illis verbis: Id eſt, opulentis quidem maritis conſtitutis, poſt diſſolutum matrimonium, minus autem idoneis, ex quo hoc infortunium res illatum eſſe claruerit: cum conſtante etiam matrimonio, poſſe mulieres contra maritorum parum idoneorum bona, hypothecas ſuas exercere, iam nostra lege, humanitatis intuitu difinitum eſt.

Cæterum iure Regio attento, atque edita conſtitutione dictæ l. 8. tit. 29. part. 3. quemadmodum mulier conſtante matrimonio agere non poteſt ad dotis exactionem, nec eam repetere propter mariti inopiam, ita vt inopia ſola (quæcunque etiam maximè illa ſit) non ſufficiat, ſi caſu aliquo, vel abſque culpa mariti prouenerit, ſed quod maritus incæperit diſſipare, & abuti, atque culpa ſua ad inopiam deuenerit, neceſſarium eſt, ex deciſione dictæ l. 29. tit. 11. part. 4. prout ſupr. ex n. 2. cum ſeq. ita quoque, & ab ipſo tempore, incipiet præſcriptio currere contra mulierem in rebus dotalibus, in arrhis, & donatione propter nuptias, & non à tempore, quo maritus ad inopiam vergat abſque culpa ſua, ſicuti in dict. l. 8. partitæ, ſtatuitur expreſsè in hæc verba: Empero ſi acaecieſſe, que el marido fueſſe deſgaſtador de ſus bienes, e ella deſpues que lo vieſſe, que era a tal, non le demandoſſe ſu dote, ſi dende en adelante alguno le ganaſſe por tiempo, ſeria ella en culpa de ello, e el otro poderla ya ganar. Ecce manifeſtam legis deciſionem, expreſsè probantem, à quo tempore præſcriptio currat in rebus dotalibus cotra mulierem, conſtante matrimonio: & nullo modo habentem in conſideratione inopiam mariti, ad quam principaliter reſpiciebat communis Doctorum ſententia, ex textu in dicto §. omnis, & in dict. l. vbi adhuc, ſed dumtaxat ad tempus, quo maritus cæperit eſſe diſſipator, vt ab eo tempore ſi vxor cacuerit, præſcriptio currat contra eam. Quemadmodum. ab eo tempore tantùm, vxorem ipſam repetere poſſe dotem ſuam, ſtatuitur in dicta l. 29. titul. 11. partita 4. Nec etiam habetur reſpectus aut conſideratio ad inopiam mariti; vt inde multum ponderari, notariq́ue debeat conſonantia, atque inter ſe correſpondentia dictarum duarum legum, ex quo enim in dict. l. 29. ſtaturum erat, vt ab eo tempore mulier dotem repetere poſſet vix erat; vt ab eodem tempore incipere præſcriptionem, ſtatueretur, in dicta l. 8. partitæ, ſed & aliud ponderandum erit, ad quod nullus animaduertit, ſcilicet in ipſa lege partitæ 8. dictum ab eo tempore poſſe rem dotalem præſcribi, & tempore acquiri; non tamen expreſſum, quod tempus neceſſarium ſit, atque ita, ipſummet tempus requiri, quod de iure communi neceſſarium erat, ex quo ipſamet lex nullum tempus expreſſit; ſic sanæ doctiſſimus Gregorius Lopez ibi, verbo, adelante, conuenit communi reſolutioni, de qua ſupra per Balbum, quod ſcilicet triginta annorum præſcriptio requiratur, in hæc verba: Et intellige, per præſcriptionem 30. annorum, non minori tempore, vt dixi.

Aliud denique notandum erit, quod nullus etiam animaduertit, nec attento dicto iure Partitarum, nec etiam iure communi, procedere vllo pacto, ſtaréve poſſe reſolutionem quandam Ioſephi Maſcardi, de probat, concluſione 1153. numero vndecimo, is enim Author cum verſaretur in explanatione eius dubij, an & in quibus ex patientia præſumatur conſenſus; de quo longa ſerie egerunt permulti iuris Authores quos egometipſe congeſſi in commentariis de vſufructu, capite ſecundo, ex numero 100. vſque ad num. 108. addo nunc Hondedeum in conſilio 91. ex numero 41. cum ſeq. libro 1. Caldam Pereiram, de emphyteuſ. extinctione, cap. 11. dicto num. 11. vbi in hunc modum ſcribit: Octauo infertur, quod licet mulier incipiente marito vergere ad inopiam, poſſit petere dotem, ſi tamen per decem annos non petiit, ſi ſciuit, & paſſa eſt, non poteſt amplius petere dotem: ita voluit Raphael Cuman. in conſ. 93. num. 1. vbi ad id allegat. l. in rebus, §. omnis. C. de. iure dot. Sane aut is Author intelligit, quod à marito ipſo non poſſit dotem exigere mulier: & contrarium certum eſt, cùm maritus ipſe nullo tempore contra mulierem poſſit ius petendi dotem præſcribere, eo prætextu, quod à tempore inopiæ eius pro dote non egerit vxor. Contra ipſum autem, an, & quando tempore res dotales præſcribantur vide Balbum, in loco relato ſupra, num. 24. in principio, dicto caſu 16. & num. 10. Aut quòd non poſſit mulier poſt decennium petere dotem ab alio tertio, qui eam poſſideat, vel aliquam rem præſcripſerit; & tunc etiam is Author decipitur, vtpote, cum requiratur tunc præſcriptio longiſſimi temporis, 30. ſcilicet annorum, ſicuti ex Balbo, & Gregor. Lop. ſuprà obſeruaui: Aut denique loquitur, quando mulier agens hypothecaria contra tertium, qui poſſideat bona mariti; ſibi ex legis diſpoſitione tacitè obligata, tacuit per decennium; & tunc attento iure communi procedere poteſt ipſius Maſcardi reſoluio, ſed non attenti dictis legibus Partitæ, vt ſtatim dicetur; & ſi in eis terminis loqui intendit, adeo æquiuocè illationem fecit, vt vix percipi poſſit, in quibus terminis loquatur, niſi accipiendo eum iuxta reſolutionem, & terminos authoris, quem citat, Cumani ſcilicet, in loco ibi relato,

Ceuallos autem, commun. contra communes, d.q. 3. num. 7. non æquiuocè, ſed apertè loquutus eſt: in termimis namque primi caſus propoſiti ſuprà, num. 27. in fi. Maſcar. & Cuma. accepit, ſic enim ſcripſit: Quod quidem adeo verum eſt, quod ſi per decem annos non petat mulier dotem ſibi reſtitui, non ſolum contra tertium, qui poſſidet bona hypothecata pro ſecuritate, non poteſt agere, immo neque contra maritum, ita conſuluit Rapha, Cuma. in conſ. 93. num. 1. quem ſequitur Maſc. lib. 2. concl. 1153. num. 11. Maſcard. autem (vt vidiſti ſupra) non adeo expreſſe inquit, quod neque contra maritum agere poſſit mulier poſt decem annos, imo id intelligit (provt ego credo) iuxta placitum, & ſententiam Authoris, quem citat, Cumani ſcilicet, relato autem Ceuallos metipſo, ſic quoque, provt idem Ceuallos, intelli prædictos Authores, & Steph. Gratian. in addit. ad deciſ. 15. n. 3. Sanè ſi hæc doctrina vera eſt, mirabilem, atque damnoſum admodum continet effectum patientiæ, taciturnitatis, & negligentiæ mulierum, vt quemadmodum vxor non poteſt agere hypothecaria contra terrios bonorum mariti poſſeſſores, lapſis decem annis inter, præſentes, aut viginti inter abſentes, provt ſtatim dicetur, ita neque aduerſus ipſum maritum pro dote agere poſſit; quod (vt vides) Ceuallos profitetur, nec miror equidem id obiter dixisſe eum, cùm Maſcardi reſolutione decipi quilibet facilè poſſet.

Verè autem Cuma. nullo modo ſcripſit, nec minus probauit, ſed duntaxat contendit d. conſ. 93. n. 1. ſtatim quo Alexius maritus ille, dum viueret, cœpit malè vti ſubſtantia ſua, vxori competiiſſe ius agendi, tam perſonali, quàm hypothecaria, ex l. vbi adhuc, C. de iure dotium, & inde, quod ſi Nicolaus ab eo tempore emptas domos per decem annos poſſediſſet, tutus videretur aduerſus hypothecariam, ope præſcriptionis, ex deciſione, l. 1. & 2. C. ſi aduer ſus creditorem, quia tacente vxore per decennium, currit præſcriptio, etiam conſtante matrimonio; caſus eſt (inquit ipſe Cumanus) in l. in rebus, §. omnis. C. de iure dot. & in hoc equidem, in excludenda ſcilicet vxore, agente hypothecaria contra Nicolaum, tertium poſſeſſorem; non verò in denegando recurſu contra bona mariti (ſi extarent bona aliqua) Cumanus inſiſtebat, nec ius agendi contra maritum vllo modo denegauit. Cum autem is Author totam vim feciſſet in deciſione textus, in dicto §. omnis, & in d.l. vbi adhuc, inquit ſtatim num. 2. Et licet ſubtili magis, quam veræ limitatione conſultum ſit, illum §. omnis, intelligi de præſcriptione, quæ currit aduerſus mulierem, quoad tollendum effectum conſignationis dotis, quæ fieri debet, marito in matrimonio conſtituto, vergente ad inopiam, ſecundum dict. l. vbi. adhuc, quæ præſcriptio non habet obſtare, quominus ipſa mulier poſſit ſoluto matrimonio plenariam dotis exactionem conſequi.

Ecce vbi adducit intellectum quorundam conſulentium ad dictum §. omnis, qui conati probare, quod §. ille non loquitur de præſcriptione terti poſfeſſoris contra hypothecam in bonis mariti, vxori competente, ſed de præſcriptione, quæ currit aduerſus mulierem, quoad tollendum effectum conſignationis dotis quando maritus vergebat ad inopiam, quaſi velleni conſulentes ipſi, ius illud præſcriptione admitti, ſi vxor negligens fuerit, & eo iure non vtatur: non tamen iidem conſulentes negarunt, quin ipſa mulier poſſet ſoluto matrimonio, plenariam dotis exactionem proſequi: & ſic contrarium eius, quod Maſcardus, & Ceuallos tenatarunt.

Cumanus autem, probans intellectum communem ad dictum §. omnis: quod ſcilicet loquatur in præſcriptione tertij poſſeſſoris contra hypothecam vxoris: ſubdit in hunc modum: Hoc cum reuerentia non videtur verum, quoniam actio competit ipſi mulieri, conſt ante matrimonio, & marito vergente ad inopiam, non tamen ad effectum conſignationis, ſed ad effectum plenariæ ſatisfactionis, vt probat text. in præallegata. l. vbi adhuc. Ecce vbi non modo Cumanus nullam admittit præſcriptionem exparte mariti, ab eo tempore, quo ipſe vergit ad inopiam, immò quocunque tempore, plenariam dotis ſatisfactionem, atque reſtitutionem vxori concedit. In quo adhæret ſententiæ, atque opinioni eorum, qui exiſtimarunt, quod reſtitutio dotis, quæ fit conſtante matrimonio, ſit vera & propria dotis reſtitutio; ſane in eum ſenſum Cumani, in loco relato, Meminit Barboſa, in l. ſi conſtante, ſub num. 53. verſic. contrariam tamen, fol. mihi 534. ipſe tamen Bartoli, & communem opinionem magis amplectitur, ex num. 54. quodplena, & propria non dicatur reſtitutio, & latius diſputa ex dicto num. 53. eorum tamen, quæ ex Maſcardo nunc perſequimur, nullam mentionem facit; & vltra Barboſam, de dubio prædicto vide latè per Marium Giurbam, deciſ. 16. Sicilia.

Præterea, quod ſit vera exactio dotis, & non conſignatio (in quo Cumanus ipſe inſiſtit) & alia ratione probauit, atque in hæc verba: Nam pone, quod poſtquam mulier habuiſſet dotem, maritus, qui prius vergebat, ad inopiam, acquiſiuit amplas facultates, nunquid dos ſibi debet reſtitui, gloſ. in præall. l. vbi adhuc. dicit quod non, quia ſemel ſoluta eſt ex inſta cauſa. In quo etiam Cumani mentionem facit, & hanc partem ſequitur, elegantiſſimè comprobat, atque fundamentis contrariæ partis reſpondet Barboſa, in d.l. ſi conſtante, ex num. 32. in verſic. vlterius quæritur, & n. 33. & ſeq. ex fol. 522.

Remanet ergo, nullum ſcripſiſſe verbum Cumanum, dicto conſ. 93. ex quo aſſumptum prædictum, adeo damnosum, contra mulieres deſumi poſſit, ſed inſiſtere duntaxat, in concedenda præſcriptione contra hypothecariam Nicolao illi, tertio poſſeſſori; non vero in excludenda vxore à iure exactionis dotis ſuæ contra maritum & eius bona, ſi quæ ſuperſint. Quod etiam demonſtratur, nam poſtquam ſcripſit verba vltima nunc relata, ſubdit ſic: Ex his ergo videretur, quod ſi dictus Nicolaus à tempore dilapidationis, per decem annos poſſediſſet aduer ſus dominam Chatarinam, agentem hypothecariâ, nunc ſoluto matrimonio præſcripſiſſet, ſed quia in caſu proponitur, quod non apparet, dictum D. poſſeſſorem poſſediſſe per decem continuos annos, quia interrupta fuit præſcriptio, &c.

Nunquam ergo Cumanus ſermonem fecit de præſcriptione aliqua ex parte mariti contra vxorem, eo prætextu, quod à tempore inopiæ negligens ipſa fuiſſet in petendo, quod dos ſibi reſtitueretur ex deciſione dictæ l. vbi adhuc, immò expreſsè confutauit intellectum quorundam ad dictum §. omnis, dicens, ſubtili magis, quàm vera limitatione conſuluiſſe eodem.

Vt ergo caſus iſte, vxoris ſcilicet agentis hypothecariâ contra tertios poſſeſſores bonorum mariti, in quibus ipſa, vel tacitam ſeu à lege inductam, vel expreſſam habeat hypothecam, diſtinctè admodiùm atque ingenti ſtudio explicetur, obſeruandum, & conſtituendum erit neceſſariò.

Certi iuris eſſe, legem 63. Tauri, hodie l. 6. tit. 15. lib. 4. nouæ collect. Regiæ, non procedere contra terrium rei hypothecatæ poſſeſſorem cum titulo, & bona fide; & ſic titulum, C. ſi aduerſus creditorem. hodie correctum non eſſe. Tertius namque poſſeſſor cum titulo, & bona fide præſcribit inter præſentes hypothecam, tempore decem annorum, inter abſentes vero 20. ſic ſane ex communi huius Regni Interpretum ſententia, & relatis Gregor. Lopez, Menchaca, Cifuentes, Caſtello, Palacios Rub. Anton. Gome. Gomez de Leon, Balbo. Parlad. Olan. Salazar. D. Paz, & Azeu. reſolutiuè firmauit Ioan. Gutier. pract. lib. 1. quæſt. 90. & rectè conſtituit, quod d.l. 63. Tauri, non loquitur in præſcriptione hypothecæ, ſed debiti; & ſic reſectu principalis debitoris, non verò tertij, rei ſingularis ſucceſſoris, provt ibi, n. 8. &9. & id ipſum ex eiſdem Authoribus, & additis Villalobos, & Feliciano de Solis tradidit Ceuall. commun. contra comm. d.q. 3. n. 4. tradiderunt etiam Gaſpar Rodri. de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 9. ex num. 64. Velazq. Auenda. de cenſibus. cap. 105. & vide cap. 104. Fontan. de pact. nupt. clauſ. 4. gloſ. 18. p. 5. n. 51. fol. 307. &308. ſic etiam, quod hypothecariæ præſcribitur contra creditorem ab aliquo tertiodecem, vel viginti annis, & quod incipit hipothecaria præscriptio currere à die ſolutionis tranſacto, non à die excuſſionis, contra Alex. cum Rolan. Sfortia, Ioanne Botta, Anton. Theſaur. Pariſ. & aliis multis reſoluit Blaſ. Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 110. ſub n. 4. fol mihi 49. nec aliquam correctionem dicti tituli, ex deciſione, d.l. 63. Tauri, hodie eſſe, ſupponit apertè, provt etiam Arias Pinellus, qui eruditè (vt adſolet) Alex. reſolutionem improbat in d. authent. niſi tricennale, n. 48. remanet ergo dictus titulus, C. ſi aduerſas creditorem, incorrectus, ex quo hypothecariæ per tertium præſcribitur contra creditorem tempore prædicto, & conuenit. l. 39. tit. 13. part. 5. l. 27. tit. 29. p. 3. & tradiderunt etiam Neguſant. de pignor. 2. membro ſextæ partis, Cremenſis ſingulari 62. Pariſ. conſ. 50. lib. 1. Afflict. deciſ. 139. Stephan. Gratian. àeciſ. 15. & addit. ex. n. 1. cum ſeq.

Sicut autem dictus titulus procedit contra creditorem quemcunque; ſic etiam & contra mulierem in hypotheca dotali, ſi tertius aliquis cum titulo & bona fide per decem annos inter præſentes, & viginti inter abſentés poſſideat rem aliquam bonorum mariti, quæ ex tacita hypotheca, à lege inducta, vel expreſſa, ſint pro dote obligata; id quod Cumanus, d. conſ. 93. vt certum & indubitatum tradidit Anton. etiam de Burgos, in cap. peruenit. n. 23. de empt. & vend. Maſcard. in loco relato ſupra. Ceuall. qui dicit, ſe ita de facto habuiſſe, d.q. 3. n. 4. & 5. cuius reſolutionem tranſcribit ad literam, & cum sequitur Steph. Gratian. in addit. ad deciſionem dictam 15. n. 1. &. 4. ſeq.

Difficultas eſt definire, præſcriptio hæc contra hypothecam dotalem, à quo tempore currat? Et quidem attento iure communi currere incipit ab eo tempore, à quo mulier agendi facultatem habet, & ſic cum à tempore, quo maritus vergit ad inopiam agere poſſit pro dote, ab eo tempore præſcriptio incipit currere, vtpote, cùm amplius ipſa impedita non ſit: & cùm agere poſſit, ceſſat omnino ratio illa, ob quam conſtante matrimonio agere non poſſet, ſi maritus ad inopiam non deueniſſet, & præſcriptio currere debet; id quod ex dictis Authoribus, & Cumano deducitur apertè, & probauit Maſcard. concl. 1153. n. 11. Balb. d. prima parte ſexta & vltima princip. ſub num. 10. & num. 14. & vtrumque expreſsè probatur in dict. l. in l. in rebus. §. omnis, & in dicta l. vbi adhuc. provt expreſsè probare, rectè agnouit Cuman. vbi ſuprà, Ceuallos etiam, dicta quæſt. 3. num. 6. in hæc verba: præterea animaduertendum eſt, quod illa præſcriptio incipit currere mulieribus, ab illo tempore, quo maritus vergit ad inopiam, & diſſipat bona; ita probat text. in l. in rebus, §. omnis, Et ad literam ſequitur Stephanus Gratianus in addit ad dictam deciſionem, ibi: Illa præſcriptio incipit currere mulieri ab eo tempore, quo maritus vergit ad inopiam, & diſſipat bona, l. in rebus. §. omnis. Sanè attento iure communi neceſſarium non eſt, quod maritus ſimul vergat ad inopiam, & diſſipet bona; ſed vnum, vel alterum ſufficere, vt mulier agere poſſit pro dote, ex eodem § omnis, & d.l. vbi adhuc. compertum eſt: poteſt enim ad inopiam deuenire caſu, & non diſſipare, & tunc etiam pro dote agere poterit, conſtante matrimonio, vt latè Barboſa probauit in d.l. ſiconstante, ex. n. 7. cum ſeq. Item incipere diſſipare, & nondum perueniſſe ad inopiam, quia eſſet multum diues, & adhuc poterit mulier dotem repetere: vt latè ibidem per Barboſam, & ſupra hoc eod. cap. ex n. 1. cum ſeq. & in hiſce addit. ad principium, atque ita in terminis iuris communis, & d. §. omnis, quem Ceuallos, & Gratianus expendunt, vnum, vel alterum, ſufficit, provt ipſimet acceperint, atque ſenſerint forſan: Conſtat ergo, hucuſque Scribentium omnium non antea in hypotheca dotali incipiat præſcriptio currere, quàm ipſa pro dote agere poterat, ſic equidem, cùm marito vergente ad inopiam agere poſſet ab eo tempore præſcriptio currere incipiebat; ſequitur inde attentis legibus huius Regni, partitæ ſcilicet 4. l. 29. tit. 11. quòd cum mulier hodie agere non poſſit pro dote, conſtante matrimonio, ob ſolam mariti inopiam, quæcunque illa ſit, ſi abſque culpa mariti proceſſerit, ſed duntaxat ab eo tempore, quo ipſe incipiat eſſe diſſipator, & abuti ſubſtantia ſua; quod non antea præſcriptio incipiet: quod præciſa ratione deriuatur à ratione illa communi, ab eo tempore, quo mulier agere poteſt, præſcriptionem currere in hypothecis dotalibus. Quemadmodum ergo in dote, & in bonis dotalibus præſcriptio contra mulierem, conſtante matrimonio, non incipit à tempore, quo maritus vergit ad inopiam, ſed à tempore, quo incipit eſſe diſſipator, vt in d.l. partitæ 3. tit. 29. l. 8. ibi, degaſtadore de ſus bienes, & ſuprà dixi, ita pariter in hypothecis dotalibus, præſcriptio non antea incipiet; cum reddi non poſſit differentiæ ratio, & concludat ratio illa, quòd antea non poſſit agere, ex deciſione d.l. 29.

Hinc ſane deducitur, quod ſi mulier ſciens, & videns, maritum ſuum ad inopiam verſiſſe, viderit etiam rem aliquam ſuam, vel bona diſtrahi, non ideo ius suum amiſſura ſit, quia ſcit illud ſecurum eſſe, l. ſicut §. non videtur, ff. quib. mod. pign. vel hypot. ſolut. & ob ſolam inopiam agere non poteſt, niſi incœperit maritus eſſe diſſipator, ex d.l. 8. p. 3. & d.l. 29. p. 4. & per Maſcard. concl. 1173. n. 19. niſi expreſsè, & cum iuramento conſentiat alienationi, iuxta ea, quæ ſupr à adnotaui, vel niſi expreſsè renuntiet hypothecæ in bonis mariti, intelligendo ſemper iuxta reſolutiones Doctorum, in eo articulo, An vxor renuntiare poſſit, & qualiter id procedat? de quo latè per Barboſam, poſt alios multos, 5. part. l. 1. ff. ſoluto matr. ex n. 65. cum ſeq. & n. 59. & 60. Amad. Rod. de concurſu, & priuil. credit. art. 1. primæ partis, ex n. 31. fol. 18. Si tamen plures inſtarent creditores, ita quod lis, & concurſus eorum fieret, tunc equidem poſſet ipſa agere pro dote, & ſe opponere, quamuis maritus ad diſſipationem non deueniſſet, ſic temperata deciſione d.l. 29. tit. 11. p. 4. provt ex aliis Authoribus obſeruaui ſupra n. 5. & conſequenter ab eo tempore) quia iam agere, & ſe opponere potuit) incipiet currere præſcriptio contra eam in hypothecis dotalibus, aliàs non apparentibus creditoribus per concurſum, non incipiet præſcriptio ob ſolam mariti inopiam, in hypotheca dotali, quemadmodum in bonis dotalibus non incipit in d.l. 8. hæc ſunt notanda, quia ingenti ſtudio, & incredibili labore ſic digeruntur, nec alibi erant antea ſic explicata, nec reſoluta.

CAPVT XXVII.

Teſtamentum ad interrogationem alterius, & per reſponſionem per verbum, ſic, ſiue nutu, aut ſignis, vel capite annuendo, cùm fit, tam inſtituendo, quàm legando, aut fideicommittendo, quemadmodùm coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri debeat, ne erretur; & de regulis, & doctrinis, quibus duci, atque excitari debemus, cùm de ſignis, & coniecturis præſumptæ voluntatis agitur in hac materia adeò coniecturali, & præſumpta. An denique de iure huius Regni poſt leges nouas Regiæ collectionis, aliquid nouum circa hæc fuerit introductum, necne: diligens equidem, & notanda reſolutio, atque explanatio, quâ (vt videbis) quaplurima adnotantur, atque ingenti ſtudio explicata relinquuntur, quæ practicis, & quotidianis negotiis admodum erunt vtilia, & conducibilia.

SVMMARIVM.

