Et ij quidem Authores ſtatuunt idipſum, quando legatum fieret de his, quæ teſtator habebat penes campſorem, vt ſi diceret, lego centum, quæ ſunt, vel habeo apud talem campſorem, vel in bancho talis loci, quia cum huiuſmodi legatum reſpiciat certum corpus nummorum, aut certam ſpeciem, eatenus valere debebit, quatenus reperietur adeſſe in locis deſignatis, vt in d.l. plane: §. ſed hoc ita, & l. ſed ſi certos nummos, ff. de legat. 1. cum ſimilibus, de quibus poſt multos alios Authores, per Simonem de Prætis, lib. 4. dicta dubitatione 4. num. 11. fol. 289. Ludou. Morotium, dicto responſo 5. ex numero 3. Cæterum, quod legatum eiuſmodi de centum penes campſorem, intelligatur factum eſſe in ſpecie, ſi ille campſor habebat illam pecuniam depoſitam in ſpecie, in ſacculo ſignato: ſed ſi illam habebat penes ſe in numero, tunc illa pecunia non conſideratur vt ſpecies, ſed vt genus; poſt Alexandrum, Florianum, Imolam, & Aretinum contendit Fuluius Pacianus, dicto conſilio 22. num. 18. vbi citat Baldum, ita in his terminis dicentem, in d.l. talis ſcriptura, num. 2. verſiculo, extra, vbi videri poterit. Quicquid ergo in hoc vltimo ſit, cum in caſu præſenti, non in genere, aut in quantitate, ſed in corpore, & in ſpecie potius, legatum factum fuerit de centum, quæ Tertius ex cauſa cenſus ſoluebat, meritò vt dixi, Senatus Hiſpalenſis definiuit.

Quintò etiam facit textus expreſſus, & ſingularis in l. ſi ſic. §. 1. ff. de legatis primo: vbi traditur, quod ſi quis legauerit decem, quæ ſibi Titius debet aut quæ habiturus eſt à Titio, & Titius nihil debeat, aut viuus exegerit, legatum nihil valebit. Ratio eſt, quia non videtur aliud fuiſſe legatum, quam nomen ipſius Titij debitoris, etſi hæres cedendo legatario actionem aduerſus Titium, liberatur. Etſi Titius non reperitur debitor, vel ex eo, quod nihil vnquam debuit, vel eo, quod teſtatori viuenti ſoluit, meritò dicitur legatum non valere, quia deficit ſubſtantia legati, quæ verſabatur in iure crediti, vel in illa actione in ſpecie legata, & ad quod ius ſolum teſtator reſpexiſſe videtur, vt dicitur in l. legaui. in verſic. ad debitorem, ff. de liberatione legata. Et ita reſoluunt, atque obſeruant Scribentes communiter, vt poſt ordinarios, & alis multos teſtantur Ruinus, in conſilio 70. num. 6. libro ſecundo. Cephalus, dicto conſil. 636. num. 9. & 10. lib. 5. Simon de Prætis, lib. 4. dicta dubitatione 4. num. 11. & 13. folio 289. Ludouicus Morotius, dicto reſponſo 5. num. 3. Borgninus Caualcanus, in iudice deciſionum 1. partis, verbo, verba potius in dubio, numero 4. in verſic. tertio præmitto. eruditè Fuluius Pacianus, d. conſ. 22. num. 27. & 28.

Sextò & vltimò facit, quod legare centum, quæ mihi Titius debet, aut cenſum, ſiue tributum de centum ducatis, quæ mihi Petrus ſoluit, tantum, ſiue idem eſt, quantum legare illa centum, quæ debet mihi Titius, & non alia; ſicuti ſcribunt Decius, in conſil. 183. col. 2. in verſic. Tertio dictum. Cephalus, dicto conſ. 636. num. 7. lib. 5. & clarè probatur in d.l. ſi ſic. §. 1. & ideò ſi nihil habeat, aut ſoluat Titius, nihil etiam videbitur legatum. Relatiuum namque, qui, vel quæ adiectum diſpoſitioni ſine copula, diſpoſitionem reſtringit, & limitat generalitatem verborum, l. omnes populi, ff. de iuſtitia & iure. l. ſtichum qui meus erit, ff. de legat. 1. l. ea tamen adiectio, ff. de legatis 3. l. cunctos populos, C. de ſumma Trinitate, & fide Cathol. & poſt alios Authores exornat Cephalus ipſe, vbi ſupra, num. 3. & tribus ſeqq. Ludou. Morotius, dicto reſponſo 5. num. 5. & ſeq. vbi inquit, num. 6. quod reſoluitur in conditionem, quando refertur ad tertiam perſonam, etiam per verba præſentis temporis, vt per Crauetam, in conſil. 415. num. 10. & in conſilio 802. num. 2. & refert non ſolum ſubſtantiam diſpoſitionis, verum etiam qualitates, & conditiones, & modos, vt per Caſtrenſem, Corneum, Rolandum, & Burſatum, quos refert ibi Morotius, numero 7. & vltra eum Ludouic. Caſanate, in conſil. 56. numero 54. vbi quod relatiuum quis, vel qui, dicitur eſſe relatiuum ſubſtantiæ, quamuis aliquando referat ſimilitudinem in genere, provt latius ibi, num. 55. & ſequent.

Præterea & quarto loco principaliter obſeruan [Regij Hiſpalenſis Senatus deciſione altera.]dum, atque conſtituendum erit, ex eiſdem regulis, & doctrinis, atque reſolutionibus communibus, ſupra traditis, inferri quoque ad reſolutionem alterius quæſtionis, de qua hiſce diebus inter Didacum de Boorques, & fratres eius in Senatu vertebatur, vtrum ſcilicet melioratione Tertij, aut Tertij, & Quinti, aſſignata in re, vel in rebus certis, non æquiualentibus eiſdem Tertio & Quinto, illud quod deeſt, ſupplendum ſit ex cæteris bonis defuncti, aut non ſupplendum; Et quidem partem negatiuam, quod ſuppleri non debeat, probauit Antonius Gomezius, in l. 17. Tauri. num. 14. & reddit rationem, quia talis aſſignatio fit in ſubſtantia diſpoſitionis, & ſic reſtringit ipſam diſpoſitionem, vt in l. ſi quis ſeruum, §. ſi ita legauerit, ff. de legatis 2. & in dict. l. cum certus numerus, ff. de tritico, vino, & oleo legat. & in dict. l. ſi ſeruus legatus. §. qui quinque, ff. de legatis primo. Cæterum contrariam ſententiam affirmatiuam, quod ſcilicet ſuppletio fieri debeat ad valorem Tertij & Quinti, ſicut è contra reſecari id, in quo Tertium & Quintum res aſſignata excederet, rectius definiuit Senatus, vtpote, cum aſſignatio non ſit de ſubſtantia meliorationis, ſed demonſtratur res, in qua fiat executio ipſius, quæ res, ſi pereat, vel alienatur, donatio, vel melioratio non reuocatur, vt in dict. l. quidam teſtamento, ff. de legatis 1. dicta l. Paulo Callimacho, §. Iulius ſeuerus, ff. de legatis tertio, l. Lucius, ff. de aliment. legat. & ſic cum in caſu præſenti melioratio generalis fuiſſet, quotæ aſſignatio non reſtringit meliorationem ipſam, nec aſſignatio apponitur diſpoſitioni, ſed executioni meliorationis, quo caſu eam non reſtringit, vt latius probatum eſt numeris præcedentibus, & in terminis tenuerunt Cifuentes, Tellus Fernandez, Ludouic. Molina, & Antonius Queſada, quos refert, & ſequitur Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo, quæſt. 56. vbi limitat, quoties conſtaret de voluntate defuncti in contrarium. Vel quando melioratio tantum fieret rei, vel rerum aſſignatarum. Itaque, cum melioratio fit ex Tertio tantum, vel ex Tertio & Quinto, & poſtmodùm aſſignatur res, vnde Tertium ipſum, & Quintum deducatur; provt apparet factum in caſu præſenti, abſque dubio ſuppletur, quod ex Tertio & Quinto deficeret. Aliter verò dicendum erit, ſi pro melioratione Tertij & Quinti, aut in rationem eius res donata, & aſſignata eſſet, quia tunc res ipſa duntaxat aſſignata peri poteſt: & ita quondam Senatus definiuit in cauſa Ludouici de Tapia, & fratrum eius, cum ipſorum pater in teſtamento cauiſſet, dictum Ludouicum, pro melioratione Tertij, & remanentis Quinti habiturum hæreditamentum quoddam iure vinculi, vltra ſuam legitimam: decreuit namque iuridice Senatus, nihil vltra dictum hæreditamentum conſequi, nec petere potuiſſe Ludouicum, tametſi ad valorem Tertij, & remanentia Quinti, non accederet, & diſtinctionem præfatam, atque vtramque Senatus definitionem, clarè comprobat vltra ſuperiores Authores, And. Angulus, ad leges meliorationum, l. 3. gloſſa 2. n. 1. & 2. fol. 75. melius gloſſa 6. n. 1. fol. 115. vbi diſtinguit veriſſimè, quod aut melioratio fuit Tertij & Quinti, & in eo ſubſiſtit ſubſtantia legati, & tunc res eſt adiecta ad executionem, quæ ſi non ſufficit, reliquum ſuppleri debet: aut res ipſa fuit donata in rationem Teriij & Quinti, & ſuppleri non debet, cum ſubſtantia ſubſiſtat in re donata: quæ diſtinctio (vt vides) conuenit omnino his: quæ ſuperiùs tradidimus.

Quinò etiam, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, ex eiſdem hactenus adnotatis, & ſcriptis, inferri quoque ad caſum alium practicum, de quo in Senatu Bononienſi, ex facto controuertebatur, & propter ſui difficultatem ancipites reddebantur aliqui ex Dominis Senatus illius, vt per Cæſarem Barzium, deciſ. 81. vbi n. 14. & 15. ita profitetur, legatum ſcilicet poſt hæredis mortem relictum, an, & quando legatarius teſtatoris hæredi prædecedens, ad proprios hæredes tranſmittat. Et in caſu occurrenti (vt dixi) pro parte negatiua, quod legatarius non tranſmittat, ponderabatur textus vulgatus in l. vnic. §. ſin autem ſub conditione, C. de cadu. tollend. in l. ſi pecunia, §. qui ita, ff. de legat. 2. in l. quibus diebus, §. quidam Titio, in l. hæres meus, in principio, ff. de condit. & demonſt & in l. ſi cum hæres, ff. quando dies legati cedat: quæ iura quæſtionem propoſitam videntur prima facie in terminis terminantibus (vt aiunt) decidere. Distingunt enim, an legato ſit appoſita conditio, cum legatarius morietur, vel cum hæres morietur: ſi enim ipſa ſit in perſona legatarij, conditio verè dici non poteſt, quia certum eſt, eſſe euenturam, & propterea id legatum ad hæredes ſuos tranſmittet: ſi in hæredis perſona, quiæ incertum eſt, vtrum ipſe, an legatarius ſit prædeceſſurus, conditionale dicitur, neque propterea conditione deficiente, quod hæredes præmoriantur, potuerunt legatarij hæredes id conſequi.

Pro contraria autem parte dicebatur, in caſu propoſito, verba illa, ſoluendos de bonis ſuæ hæreditatis aureos 200. legatario, poſt mortem infra ſcriptæ ſuæ hæredis; appoſita fuiſſe legati ipſius executioni, & ſic potius demonſtratiuè, vt tempus executionis aſſignaretur; quam reſtrictiuè, aut conditionaliter; atque ideo legatum non effici aliquo modo conditionale, ſed purum potius remanere; illius autem ſolutionem eſſe dilatam; idque argumento text. in d.l. quidam teſtamento, ff. de legat. 1. & eorum omnium, quæ longa ſerie ſuperiùs adnotaui, & ſcripſi. Et hoc fundamento adducebantur principaliter Senatus eiusdem Domini illi, qui in hac fuerunt opinione, & ſententia, ſic Barzius metipſe, iterum, atque iterum illud repetit, vt conſtat dict. deciſ. 81. n. 3. & n. 11. qui etiam citat text. in l. ex his verbis, C. quando dies legati cedat: vbi ſi relicto legato, addantur illius executioni aliqua reſtrictiua verba; modum, non conditionem importare, dicitur; quo modo deficiente, legatum ad legatarij hæredes tranſit.

Deinde, diſtinctiones quædam, atque Theoricæ Saliceti, Baldi, & aliorum, adducuntur per Barzium ibi num. 12. quæ etiam conueniunt reſolutis ſuprà, hoc eodem cap. dato inquam, ſed nullo modo conceſſo, verba præfata legato prædicto addita conditionem importare, contraria opinio primo loco relata, quod ſic videbatur poſſe conciliari. Aut enim conditio tempus incertum importans, provt conditio mortis, apponitur verbis executiuis, aut verbis diſpoſitiuis. Rurſus, aut apponitur tempus incertum, an, & quando: & tunc ſiue in hæredis, ſiue in legatarij perſona ſit poſita, conditionale ſemper legatum appellabitur, & propterea ad legatarij hæredes non tranſibit. Aut vero tempus incertum apponitur, quando, ſed non an, provt eſt tempus mortis alicuius, & tunc tres diſtinguendos eſſe caſus, ſi in perſona legatarij; extincta perſona, legatum extingui: ſi in perſona hæredis, aut bona ſunt vſusfructus, & feuda, quæ non poſſunt ad hæredes tranſire, & tunc reddi illuſorium: aut eſt poſita in bonis liberis, in perſona autem hæredis, & tunc legatum ad legatarij hæredes tranſibit, vt latius ibi per Barzium, qui in effectu rem abſoluit in fauorem legatarij hæredum; ex aliis tamen, quæ ibi occurrebant, & per teſtes quamplures probata fuere, ex ipſis namque euinci clarè potuit, relictum illud, debitum non voluntarium, ſed neceſſarium fuiſſe teſtatoriſmet, & pro exoneranda conſcientia teſtatricis, excitatum fuiſſe Senatum eundem.

Sexto denique & vltimo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex ipſis etiam hactenus ſcriptis, inferri ad alium caſum practicum, in quo Senatus noſter anno præterito definiuit iuridicè, & eadem iura, & diſtinctiones communes ponderabantur in [Senatus Hiſpalenſis definitio altera in eadem materia.] caſu Didaci Mexia: plena etiam ſe habuerunt poſt hæc à me ſemel ſcripta, Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 79. Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, quæſtione 16. per totam, fol. 31. nunquid ille, cui ſit relictum legatum de certa expreſſa ſumma, in termino, putà, annorum quinque, pro rata ſoluendum; ſi ante exactum quinquennium moriatur, pro reliquis annis, quod ſupereſt, ex legato ad hæredem tranſmittat; an potius per eius obitum exiſtimandum ſit extinctum legatum: ſic ſane cùm ad eum modum, in termino tamen ſeptem annorum ſoluendum, factum fuiſſet legatum, & nondum quadriennio elapſo deceſſiſſet legatarius; reliqui temporis legatum, ſiue quantitatis pro rata debitæ ſolutionem prætendebat in propoſito caſu agitato in Senatu, Didacus ipſe Mexia, in cuius fauorem vt dixi, Senatus definiuit de iure, & tranſmiſſioni locum fuiſſe exiſtimauit abſque dubio. Verè namque, in ſpecie prædicta, negari non poteſt, quin vnum ſit duntaxat legatum, & quod ſemel cedit, quaſi purè relictum, dilata tamen petitione in tempus ſeptem annorum, in ſeptem ſolutiones diuidenda, pro rata in fine cuiuſlibet anni, & ſic in tempus determinatum, vt nullo modo poſſit dici annuum, nec tranſmiſſio impediatur propter tempus ipſum executioni, ſiue ſolutioni legati adiectum, quo hæredi proſpiceretur, ſiue ipſius exonerandi gratia, non verò vt teſtrictiuè, ſiue conditionaliter adiici videretur; idque per text. valde ſingularem, in l. nec ſemel. verſic. ſed etſi, & ibi Gloſſa, in verbo, niſi forte, & l. ſi cum præfinitione, vbi Bartol. & l. Firmio. §. pater annua, ff. quando dies legati cedat. & l. ſi verbis, & ibi Gloſſa, in verbo, videtur. C. eod. titulo, quando dies legati cedat. Per quæ iura ita tradiderunt Bartol. Alex. Gratus, Vbertin. Zucardus, Socinus iunior, & Simon de Prætis, cum quibus reſoluit, & defendit Cæſar Barzius, dicta deciſione 79. ex num. 18. vſque ad num. 26. qui duobus illis argumentis, quæ in contrarium ibi ponderabantur ex num. 1. cum ſequent. legatum inquam euaneſcere, atque in cauſam caduci tranſire per mortem legatarij, pendente conditione, & ideo manſurum penes perſonam grauatam, aut eius hæredes, l. vnica, §. & cum triplici, iuncto §. ſin autem ſub conditione, C. de cadu. tollen. l. hæres meus, ff. de condit. & demonſt. l. ſi cum hæres, ff. quando dies legati cedat. Præterea, legatum annuum, pro primo anno eſſe purum, pro ſequentibus conditionale, l. ſi in ſingulos, & l. legatum, ff. de annuis legatis: & ideo videri, quod mortuo legatario poſt aliquos annos (ſed non omnes) elapſos, tranſmiſſioni legati locus eſſe non debeat. His inquam fundamentis ex prædictis ſatisfacit in loco relato, negando ſcilicet, præſens legatum, annuum dici poſſe, nec minus conditionale, quando vnicum eſt, in diem præfixum, ac definitum. Quod etiam repetit Barzius ipſe, deciſione 80. n. 13. per totum. Sequitur Ioannes Baptiſta Coſta, dicta quæſtione 16. vbi num. 13. declarat non procedere, quoties liqueret, tale legatum fuiſſe relictum pro alimentis; tunc namque nullum haberet locum tranſmiſſio pro futuro tempore, etiamſi contineat certum tempus, cum ſemper præſumatur annuum, vt late per Surdum, de alimentis, tit. 9. quæſt. 6. & conuenit Cæſar ipſe Barzius, dicta deciſione 80. num. 1. vbi ſpecificè dixit, legatum cauſa alimentorum relictum, ad hæredes non tranſmitti, requiri tamen, vt pro alimentis relictum dicatur, quod legatarius aliunde non haberet, vnde ſe aleret, provt ibi comprobat num. 2. & repetit num. 9. dicens, legatum in dubio cenſeri pro alimentis factum, ſi legatarius, aliunde non habeat, vnde ſe alat: & num. 3. vbi inquit, quod legatum, quando teſtator non expreſſit, ſe pro alimentis relinquere, & ille, cui relinquitur, erat aliunde diues, vel induſtrioſus, non cenſetur factum cauſa alimentorum; ſicuti tenuerunt Caſtrenſis, Craueta, Natta, Decius, Calcanus, & Simon de Prætis, ibi commemorati per Barzium, dicto num. 3.

Et is quidem Author, dicta deciſione 79. in fortioribus terminis quæſtionem propoſuit, quando ſcilicet teſtator, non modò adiecit quinquennij tempus, vt eo ſolutio pro rata fieret in fine cuiuſlibet anni; ſed cauſam etiam adiecit, ob quam voluit, legatarium conſequi legatum, videlicet, vt emeret aliquod officium Romanæ Curiæ, ſi illud emere vellet; & nihilominus legati tranſmiſſionem confeſſit, quamuis ipſum reſolutum videri poſſet, ob duas illas rationes ponderatas ibidem, ex numero tertio, vſque ad numerum 8. idque ea principaliter ratione, quæ ex his iuridicè deducitur, quæ per diſcurſum totius cap. ſcripta, atque adnotata reliqui; videlicet demonſtratiuè magis, quam reſtrictiuè id adiectum, & ideo non minuere, neque teſtringere legatum, vt latè probauit Cæſar ipſe Barzius ibi, numero decimo, & tribus ſequent. & num. 8. rectè quoque, & verè annotauit, quod quotieſcunque cauſa, ſeu modus adiectus legato, reſpicit commodum, & fauorem legatarij, nunquam legatum reſtringit, quin ad ipſius hæredes transire intelligatur, vt latius ibi comprobat, & vide deciſione 80. num. 19. & 20. vbi latius, quod quando legatum eſt purum, & eius executio differtur ad tempus, quod omnino futurum ſit, ſi legatarius vixerit, tranſmittitur ad hæredes, etiamſi prius legatarius deceſſerit. Vide etiam Stephanum Gratianum, diſceptation. Forenſium, cap. 136. numero quinquageſimo, cum ſequentibus, & numero vigeſimo quinto & ſequent. vbi in quæſtione principali ſuprà propoſita, id ipſum, quod Barzius tuetur, ſed eum non citat.

CAPVT LV.

Ex verbis conditionalibus, ſeu modalibus, aut ſub conditione, ſiue conditionaliter, & ſub modo prolatis: quemadmodum voluntatis teſtatoris, & intentionis eiuſdem coniectura deſumi, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vlterius voluntatibus. Verba etiam conditionalia, quod diſpoſitionem non inducant, ſiue in conditione quæ ſunt, in diſpoſitione non eſſe: vulgatum adeo Interpretum omnium pronunciatum, vt per manus tradatur quotidie exornatum, atque illuſtratum nonnullis. Rurſus, de modo, & conditione, & de differentiis, atque vtilitatibus vtriuſque, & an in dubio modalis potius, quàm conditionalis diiudicari debeat quælibet diſpoſitio: adnotata, & reſoluta nonnulla, quæ vtilia, & neceſſaria ſunt, & practicis negotiis permultis, aſſiduè conducibilia. Præterea, legatum, quando dicatur purum, quando conditionale, vt tranſmittatur, vel non, ad hæredes legatarij. Et quid de legato pro dote, vel cauſa dotis, ſiue pro maritandis virginibus, aut pro aliqua certa maritanda, vel vt aliqua nubat, aut nubere poſſit, vel cùm nupſerit. Ac denique fideicommiſſi conditionalis materia explanatur, & elucidatur, & permultæ commemorantur coniecturæ, ex quibus fideicommiſſum conditionale perſæpè tranſmittitur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis conditionalibus, ſiue conditionaliter prolatis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura deſumi, atque interpretatio fieri valet in caſu dubio. Dispoſitiua namque declarantur, atque interpretantur à conditionalibus, ſicut è contra conditionalia à diſpoſitiuis; & infrà n. 19.
- 2 Conditio ſuspendit diſpoſitionem in futurum euentum.
- 3 Siue ſit tacita, ſiue expreſſa.
- 4 Et impedit ortum obligationis ante purificatam ipſam conditionem.
- 5 Nec antea habet effectum conditionalis dispoſitio, quàm conditio ipſa exiſtat, & verificetur.
- 6 Etſi non fuerit verificata, perinde habetur, ac ſi diſpoſitio facta non fuiſſet.
- 7 Paria enim ſunt, nihil fieri, aut fieri ſub conditione, quæ purificata non fuerit.
- 8 Conditione namque deficiente, deficit ipſo iure omnis diſpoſitio, tam inter viuos, quam in vltima voluntate, nec relictum debetur.
- 9 Sic ſane, conditionem eueniſſe, impletàmque fuiſſe, probare, & liquidare debet is, qui de fideicommiſſi, aut ſucceſſionis, vel relicti conditionalis iure contendit.
- 10 Quoniam negantis conditio fundata eſt in negatiua.
- 11 Conditionem non præſumi eueniſſe in dubio, cum ſit quid facti, ſed eam probare debere, qui eueniſſe, impletamque fuiſſe aſſerit.
- 12 Debètque impleri in ſpecifica forma. Quamuis aliquando, multíſque in caſibus per æquipollens adimpleri poſſit.
- 13 Aliquando etiam conditio (ſicut & modus) ex præſumpta teſtatoris voluntate pro impleta habenda eſt.
- 14 Conditio regulariter nihil ponit in eſſe. Et in conditione quæ ſunt, non ſunt, non ſunt in dispoſitione, quod exornatur.
- 15 Conditionalia verba, ſiue conditionaliter prolata etiam in teſtamentis, & vltimis voluntatibus non operantur effectum dispoſitiuum, ſiue non disponunt. Et ideo nec fideicommiſſum inducunt, ſed nudi potius facti reputantur.
- 16 Idque, ſiue referantur ad perſonam, ſiue ad rem.
- 17 Et vera, atque communis ratio redditur.
- 18 Verba conditionalia, quamuis regulariter per ſe non diſponant; aliquando tamen ex coniecturis, & præſumpta, atque coniecturata mente teſtatoris, diſpoſitionem inducere poſſunt, ac verè inducunt. Quod exemplificatur, & explicatur, l. fideicommiſſa, §. cum eſſet, ff. de legatis 3.
- 19 Ex ipſis etiam declaratio ſumitur dispoſitionis dubiæ, & ſuprà, num. 1. & 2.
- 20 Verba conditionalia disponunt, quando prolata ab habente auctoritatem diſponendi, & creditur, proferentem ita voluiſſe.
- 21 Et in ſuo antecedenti neceſſariò diſponunt etiam, quando illud antecedens dependet à ſola voluntate teſtatoris.
- 22 In Hiſpanorum quoque primogeniis, & diſpoſitionibus perpetuis, ſicque tractum ſucceſſiuum habentibus, diſponunt, ſicut diſpoſitiua.
- 23 Dispoſitio in dubio præſumitur potius pura, quàm conditionalis.
- 24 Secus tamen, quando ex aliquibus verbis, & mente teſtatoris præſumpta, colligitur conditio.
- 25 Sic è conuerſo, et ſi verba ſecundum ſuam propriam ſignificationem importent conditionem, attamen ex coniecturata mente teſtatoris, non ſignificant conditionem, ſed diem, aut temporis dilationem.
- 26 Conditio vt plurimùm inducitur per dictionem, ſi, & cùm, & per alias multas dictiones, & verba; quod exornatur.
- 27 Conditio, eſt futurus euentus, in quem dispoſitio ſuspenditur.
- 28 Ex verbis quoque ſub modo relictis, aut modificatiuè prolatis, voluntatis teſtatoris coniectura colligitur; & interpretatio fit ſæpiſſimè. Et ſuperiora dispoſitionis declarantur. determinantur, & modificantur.
- 29 Modus in dubio præſumitur potius, quàm conditio. Et ſic in caſu dubio, inducatur potius dispoſitio modalis, quàm conditionalis.
- 30 Modus accipitur multis modis, & diffinitur, provt hic adnotatur.
- 31 Modus per quæ verba inducantur, & à conditione diſtinguatur. Et quod multis modis inducitur, provt hic obſeruatur.
- 32 Conditio & modus inter ſe differunt ab initio, in fine tamen conueniunt.
- 33 Conditionalis dispoſitio non dicitur ex eo ſolum, quod adiiciatur, quid fieri ſub conditione; ſed inſpici debent alia verba loquentis, an ſcilicet conditionem importent.
- 34 Verba namque ſub conditione, quandoque denotant modum, & quandoque ſub modo, conditionem.
- 35 Conditio intelligitur, quando onus iniunctum debet ante conſequutum emolumentum adimpleri: & infra latius, ex num. 39.
- 36 Modus verò, ſiue modalis dispoſitio, quando eſt implendus poſt acquiſitum emolumentum, & infrà num. 40.
- 37 Verba modalia habent vim conditionis, quando hoc ex mente teſtatoris elicitur; provt latiùs hic explicatur.
- 38 Conditio, quæ non eſt ſuspenſiua, ſed reſolutiua, non reddit conditionalem principalem dispoſitionem. Maximè, quando reſolutio confertur in tempus poſt ius quæſitum.
- 39 Conditionis natura eſt, vt impleri debeat, antequam actus perficiatur.
- 40 Modus verò impleri poteſt poſt dispoſitionem, & actum perfectum.
- 41 Et ſic modus præſupponit dispoſitionem perfectam, etiam ipſo modo non impleto.
- 42 In conditione contrarium omnino, provt hic explicatur, & num. ſeqq.
- 43 Modus reſoluitur, ſi ex poſt facto non impleatur, quamuis non impediat, acquiſitionem fieri ab initio.
- 44 In conditione contra, & num. ſeqq.
- 45 Modus non impedit tranſmiſſionem, quicquid ſuſpenſiua impediat. Et ideo legatum ſub modo factum, etiam modo non impleto ad hæredes tranſmittitur.
- 46 De modo implendo cum agitur, neceſſaria eſt partis interpellatio. Sed diuerſum, cum agitur de conditione implenda.
- 47 Modum non adimplens, non priuatur, niſi poſt interpellationem recuſet.
- 48 Nec ſola monitio ſufficit, ſed neceſſe eſt, quod ſuper contemptu ſequatur declaratio.
- 49 Nec lite pendente priuatur.
- 50 Modus ſi caſu deficiat, diſpoſitio non corruit; ſecus ſi deficiat conditio.
- 51 Legatum conditionale non debetur, vſquedum ſit impleta conditio; & quando ſecus, remiſſiuè.
- 52 Legatum conditionale non tranſmittitur ad hæredes, ſi ante conditionem legatarius moriatur; & quando ſecus. Purum verò etiam non agnitum tranſmittitur, & quando, remiſſiuè.
- 53 Legatum, quando dicatur purum, quando conditionale, & quando modale; & quando ſub die certa, vel incerta relinquitur an ſit conditionale, vel purum. Et in his omnibus caſibus, vtrum tranſmittatur, nec ne, ad hæredes legatarij, ſi ipſe moriatur, quod exornatur, & longa ſerie explicatum traditur remiſſiuè. An etiam conditio omnis in vltimarum voluntatum elogiis, legatorum, & fideicommiſſorum tranſmiſſionem impediat.
- 54 Legatum pro dote, vel cauſa dotis, ſiue pro maritandis virginibus, aut pro aliqua certa maritanda, vel vt aliqua nubat, aut nubere poſſit, vel cum nupſerit; an ſit purum, aut modale, vel conditionale; & an tranſmittatur, remiſſiuè.
- 55 Et ibidem, an huiuſmodi legatum præferatur aliis legatis, remiſſiuè.
- 56 Conditio reſolutioni appoſita, an faciat diſpoſitionem conditionalem, remiſſiuè.
- 57 Conditionalem ſpem ſubſtitutionis cuiuſlibet, aut fideicommiſſi, in vltimarum voluntatum tractatu, non tranſmitti ad hæredes ſubſtituti præmorientis. Quod eſt dicere (provt vulgò circunfertur quotidie) tranſmiſſionem ceſſare in fideicommiſſo conditionali, regulariter. Siue fideicommiſſum conditionale non tranſmitti. Quod pro regula generali ſtatuunt vnanimiter vtriuſque iuris Interpretes.
- 58 Et intelligitur actiuè (vt dictum eſt) id eſt, ex parte vocati; paſſiuè tamen, ideſt, ex parte grauati, tranſmittitur.
- 59 Et etiam reſpectu filiorum, aut deſcendentium; quoniam fideicommiſſum conditionale neque ad ipſos tranſmittitur, ſi grauato prædecedunt.
- 60 Et in qualibet ſubſtitutionis ſpecie.
- 61 In vulgari ſcilicet. In pupillari. In fideicommiſſaria. Et in reciproca, & omni alia comprehenſa.
- 62 Fideicommiſſum conditionale ex præſumpta, & coniecturata mente teſtatoris, & in filios, & in extraneos tranſmitti, defuncto, antequam conditio extiterit, fideicommiſſario. Et ſic à regula prædicta ex argumentis, & coniecturis recedi.
- 63 Dummodò coniecturæ ſint vrgentes, atque ſufficientes.
- 64 Et an ſufficiant coniecturæ, quæ extrinſecus à teſtamento colliguntur, ſiue extra teſtamentum apparentes.
- 65 Fideicommiſſum conditionale tranſmittitur, quando aliàs minus dilectus, magis dilecto veniret præferendus.
- 66 Aut ſi tranſmiſſio non fieret, contingeret, extraneum præferri deſcendentibus teſtatoris.
- 67 Vel vbi teſtator ad plures ſubſtitutionum gradus digreſſus eſt.
- 68 Aut ex proqitione alienationis.
- 69 Vel quando ſi teſtator fuiſſet interrogatus, ita veriſimiliter respondiſſet.
- 70 Aut in filiam hæredem, vbi pater eius grauatus commiſit delictum, per quod à portione ei relicta, excluſus fuerit.
- 71 Et in neptem teſtatoris, ne hæreditas tranſeat ad lineam ab eo iam excluſam.
- 72 Vt etiam expreſſa agnatorum excluſio aliquid operetur.
- 73 Et ad neptem ex filio, cum nulli maſculi deſcendentes extant, & teſtator dixit, quod eius voluntas eſt, quod omnia ſua bona conſeruentur & ſpectent ad eius deſcendentes maſculos.
- 74 Ad filium etiam ex perſona patris, vbi ſumus in fideicommiſſo, ad quod fœminæ vocantur in defectum maſculorum.
- 75 Et fæminam ex diſpoſitione ſtatuti, non extantibus maſculis, ab inteſtato ſucceſſuram.
- 76 Vbi etiam cum fideicommiſſario ſubſtitutione ius accreſcendi vnitum reperitur.
- 77 Et quando adeſt alius ſubſtitutus, quia hæreditatem adiuerit.
- 78 Ad nepotes quoque, quando teſtator mentionem fecit de nepotibus, etiam conditionaliter.
- 79 Et quando teſtator filios naſcituros, hæredes inſtituit, quo caſu etiam nepotes cenſentur vocati.
- 80 Aut quando conſeruandæ agnationis rationem habuit teſtator.
- 81 Fideicommiſſum, nondum à fideicommiſſario agnitum, etiam vniuerſale, modò purè relictum fuerit, in hæredes eius tranſmittitur.
- 82 Et idem, ſi in diem certam relictum fuerit.

