Indeque, atque ex neceſſario conſequenti deducitur, quod ea, quæ limitata ſunt, non debent extendi: l. non modus, vbi Baldus, C. de ſeruitut. Decius, in conſilio 551. columna penult. Iaſon, in conſilio 273. 1. Iſtæ duæ mulieres, column. ſecunda, libro ſecundo, Tiberius Decianus, dicto conſilio 77. numer. 26. libro quarto, Simon de Prætis, libro primo, dicta ſolutione 12. numero ſecundo, folio 60. Thuſcus, dicta concluſione 494. potentiaq́ue limitata, vlterius non poteſt effectum ali quem operari: l. ſi is qui ex bonis, vbi Baldus, & Imola, l. ſed ſi plures, §. in arrogato, ff. de vulgar. & pupil. Simon de Prætis, libro quarto, dicta dubitatione tertia, numero 42. folio. 392. & modus limitatus non poteſt excedi, nec extendi. Baldus, in l. penultima, poſt principium, C. de ſeruitutibus. Iaſon, in conſilio 231. numero primo, in fine, libro ſecundo. Cephalus, in conſilio 82. numer. 72. libro prima. Simon de Prætis, vbi ſupra, numero 43. eod. folio 392. qui citat textum, in l. nomen debitoris, §. vni, ff. de legatis tertio, l. quibus diebus, §. finali. ff. de condit. & demonſtr. & ſubiicit ibidem, numero 45. quod res, vel quantitas limitata, vltra ſuos limites non præſtatur, nec operatur, quia limitatum inducit effectum: & citat Ruinum, Socinum iuniorem, & Decium: & vltra eum idem obſeruauit Ioannes Cephalus, in conſilio 491. numero quarto, libro quarto. Et ſubdit, quod confinia limitata in ſententia excedi non debent: idque per regulam ſuperiorem, & Authores nonnullos ibi relatos: & verba ſingularia profert in hunc modum: Ecce limitati ſunt, termini per ſententias à deſignationibus antiquioribus deorſum vſque ad prata, igitur ſurſum nequeunt manſatores excedere antiquiores deſignationes, vt prætendunt, l. in agris, de acquir. rer. dominin. &c Et paria ſunt, limitatè & diſponere, vel diſpoſita limitare, l. Lucius, §- quæ habeat. ff. ad Trebellian. Caſtrenſis, in conſilio 85. numero quinto, libro primo. Simon de Prætis, libro primo, dicta ſolutione 12. numero ſecundo, & vltra eum Craueta; in conſilio 98. numero 14. in conſilio 312. numero tertio, & in conſilio 317. in fine. Ludouic. Caſanate, in conſilio quarto, numero 128. ſic etiam, atque ob, eandem rationem, limitata voluntas, vltra limites ſuos non operatur, nec extenditur: l. finali, & ibi Bartolus. C ne vxor pro marito, Simon de Præris, dicta ſolutione 12. numero ſecundo, & libro quarto, dicta dubitatione tertia, numero 41. folio 392. vbi citat textum, in l. pater Seuerinam, in principio, ff. de condit. & demonſtrat. Decius, in conſilio 511. numero 9. Iaſon, dicto conſilio 231. column. 2. lib 2. Craueta, in conſilio 312. columna tertia, Menochius, in conſil. 327. numero quinto, libro quarto. Etiam ex identitate rationis, vel ex coniecturis; vt poſt alios multos Authores ſcribit Ludouic. Caſanate, in conſilio quarto, numero 129. & vltra eum idem obſeruauit Achilles Pedrocha, in conſilio quinto, numero 171. vbi dicit quod verba teſtatoris limitata, ex ratione adiecta non ampliantur: & reddit rationein numero 172. Sed contradicit Angulus, ad d.l. 6. meliorationum, gloſſa ſecunda, numero ſecundo, folio 146. vbi quod diſpoſitio limitata extenditur, propter adiectam rationem generalem: Iacobus Menochius, dicto conſilio 327. numero tertio, libro quarto, vbi poſt Socinum ſeniorem, Decium, Rubeum Ruinum, Pariſium, & Crauetam ſcribit, quod teſtator, quando reſtrictè & limitatè onus reſtitutionis fideicommiſſi iniunxit primis filiis, hæredibuſque ſuis, tunc nullo modo præſumitur illud onus repetitum in ſubſtituto: & dicit, eam rationem, quia limitata cauſa limitatum effectum producit, limitatus etiam conſenſus vlteriùs non porrigitur: l. iubemus, C. ad Velleianum. Decius, in conſilio 374. column ſecunda, Ioannes Cephalus, in conſilio 491. numero quinto, libro quarto, &: limitans certas perſonas, vel certum caſum diſpoſitio. ſemel adimpleta, non egreditur illas perſonas, vel illum caſum, aut tempus comprehenſum, l. ex facto, §. item quæro, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut l. ſtatuliberum, §. finali, ff. de legatis ſecundo, l ſtichus, §. Titia, ff. de alimentis legatis. Pariſius, in conſilio 85. numero quinto, libro ſecundo,. Simon de Prætis, libro primo, dicta ſolutione 12. numero octauo, folio 60. & libro quarto, dicta dubitatione tertia. numero 40. folio 392. vbi ſcripſit, quod limitata diſpoſitio non egredietur perſonas in ea contentas, & generaliter, quod perſonalis quælibet diſpoſitio limitata dicitur, & perſonam ipſam non egreditur; tradidit ibidem. ſubdit etiam poſt alios authores, numero 44. quod forma in diſtributionibus à teſtatore data de certis perſonis, debet omninò ſeruari, aliàs non valet diſtributio. Accedit quoque Tiberius Decianus, dicto conſilio 78. numer 21. libro quarto, poſt multos, quos citat Achilles Pedrocha, in conſilio 27. numero 55. & 56. vbi quod ſocietas cenſetur tantum contracta quoad eas perſonas, ad quas acquiſitio communi nomine facto, reſtricta eſt, & limita, non alia ratione, quàm ſæpè repetita regula generali, quod limitata cauſa limitatum producit effectum: quæ regula procedit in omni actu, & material;ſcilicet in liberatione limitata, in reſcripto, in iuriſdictione, in commiſſione Iudicis limitata, in promiſſione, in conſenſu in alienatione limitatè: præſtito, in exceptione limitata, in renuntiatione, in libello, in donatione & in approbatione limitata: vt per Cardinalem Thuſcum, practicarum concluſion. iuris, tomo ſecundo, littera D. concluſione 494. per totam, folio 713. idem Thuſcus, tomo 8. littera V. concluſione 125. folio 660. vbi quod verba determinata, & reſtricta ad certum quid, vel ad certum locum, vel ad certam quantitatem, aliud non comprehendit. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 33. numero 15. & duobus ſequentibus, libro primo, Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio vigeſimo tertio, ex numero primo cum pluribus ſequentibus, vbi plura adducit, & aliorum Authorum, atque iurium allegatione comprobat in propoſito.

Ac primum quidem, quod proteſtatio limitata, limitatum producit effectum quoad incluſa in proteſtatione: & numero 2. quòd renuntiatio limitata, limitatum effectum producit: & numero 3. idem in confeſſione limitata: & numero 4. in potentia cauſæ efficientis: & numero 5. quod extenſio fieri non debet in his, quæ ſunt limitata: & numero 7. quod relatio limitata, limitatè intelligitur: numero 9. Aldobrandinus metipſe, quod negligentia limitata, limitatè intelligitur: & numero 10. idem in limitata excluſione fœminarum à ſtatuto: & numero 11. in neceſſitate limitata: & numero 12. in limitata abſolutione, & quietatione: & numero 13. idem in limitata inhibitionne Principis: & in promiſſione limitata, vt ibi num. 15. & numero 16. quod renuntiatio limitata non egreditur ſuos terminos; & limitata, & reſtricta ad certos fines, non debet extendi, vt per eundem Aldobrandinum, in conſilio 56. ex numero 12. Sic quoque limitatum ad tempus, non extenditur vltra illud tempus, l. Imperator. ff. de poſtulando, l. 4. ff. de ſeruitutibus, l. ſi ita quis, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. l. ſtatu liberum, §. ſtichum ff. de legatis ſecundo, textus, ſingularis, in l. pater filium, §. fundum ff. de legatis tertio, 1. ſi minor. ff. de verborum obligation. l. prima, & ſecunda, C. de his, qui in exilium dantur, libro 10. capite præſentium de clerico percuſ. Decius, in conſil. 61. Et pro tenui. columna finali. Pariſius, in conſilio 25. numero 13. &. 14. libro ſecundo. Crotus, in conſilio 61. numero 14. Tiraquellus, de retract conuent. §. primo, gloſſa ſecunda, numero 48. Sylueſter Aldobrandinus, dicto conſilio 17. numero ſecundo. Ea enim eſt natura limitati temporis, vt conceſſum, vel permiſſum ad tempus, poſt tempus cenſeatur prohibitum. Sicuti poſt alios multos Authores probarunt, atque exornarunt Tiraquellus, de retractu conuent. §. primo, gloſſa ſecunda, numero 44. Petrus Surdus, deciſione 203. numero quarto, Seraphinus, de priuilegiis iuramenti, priuilegio 74. numero 56. Ludouic. Caſanate, in conſil. 4. ex numero 82. vſque ad numerum 90. & numero 105. & 109. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo ſexto, littera P. concluſione 299. folio 210. Vincent. Carocius, videndus omnino, deciſione, ſiue caſu 76. per totum. vbi inquit, id procedere in teſtamentis, in contractibus, & in omni materia, & diſpoſitione: Sylueſter Aldobrandinus, dicto conſilio 17. numero tertio, & numero 11. Hippolytus Riminaldus, ſingulariter, & in pulchro caſu, dicto conſilio 33. numero 15. & ſequentibus, vbi quod litteræ limitatæ ad certum tempus, limitatum effectum ad illud tempus producunt: & numero 18. quod iuriſdictio conceſſa vno tempore, excludit omne aliud tempus: Thuſcus, vbi ſupra, tomo 8. littera V. dicta concluſione 125. Iacobus Menochius, in conſilio 151. numero 46. libro ſecundo, qui numer. 48. ſubdit, id quod dicimus, prohibitum ad tempus, cenſeri permiſſum poſt tempus, non peruenire ex vi argumenti à contrario ſenſu, ſed ex vi limitati ſermonis; ſicuti explicarunt Baldus, Alexander, Iaſon, Crotus, & Tiraquellus ab eo relati. Quocirca, prohibitionem alienationis limitatè factam hæredibus inſtitutis pro certo tempore, nempe vſque ad vigeſimumquintum annum, ceſſare omnino elapſo eo anno; rectè concludunt Mantua, Alex. Alban. Socinus iunior, & alij, cum quibus ipſe Menoch. dicto conſ. 151. ex num. 46. vſque ad num. 50. & diſpoſitionem factam pro certo & limitato tempore, vltra illud tempus non extendi; per text. in dicta l. ſtatu liberum, §. ſtichum, tradiderunt Decius, in conſil. 62. ſub num. 3. vbi inquit, quod adeò præciſa eſt natura limitati temporis, quod relegatus ad certum tempus, finito tempore poteſt redire abſque licentia ſui Superioris: Refert, & ſequitur Burſatus, in conſil. 362. num. 24. & 25. lib. 4. vbi arguit, num. 23. obligationem in caſu ſibi conſulto non fuiſſe abſolutè & ſimpliciter factam, ſed limitatam per totum menſem Iulij 1553. & ſic non poſſe vltra illum menſem extendi, ex regula generali ſuperiori, quod limitata cauſa limitatum producit effectum: Simon de Prætis, lib. 4. dicta dubitat. 3. num. 47. fol. 393. quò loci concludit poſt alios multos Authores, quod tempus limitatum, provt diſpoſitio temporalis concepta loquitur, natura ipſius temporis limitati elapſi inducit, & operatur, vel prohibitionem, vel negationem, vel permiſſionem, l. ſi quis ita, Vbi Bartol. & alij notant; l. ex facto. §. item quæro. ff. de vmlgat. & pupil. ſubſtitut. cum aliis ibi adductis: Ludouicus Caſanate, in conſil. 30. ex num. 1. cum ſeq. vbi ob eandem regulam, & doctrinam, quod limitata cauſa limitatum producit effectum; concludit, quod legatum factum ad tempus, ſeu limitatum, & reſtrictum ad vitam legatarij, non poteſt ad hæredes legatarij tranſire. Et quod teſtator, qui voluit rem ad legatarium pertinere ad tempus, videtur poſt illud velle ad hæredem ſuum redire, l. Titia. §. Titia, vbi Bartolus, in ſummario, ff. de legatis 2. Etiamſi hæres decederet ante ipſum legatarium, vt concludit Bartolus, ibidem, num. 1. verſiculo, quod ſi tempore. Et regulariter, quandocunque legatum non eſt perpetuum, ſed temporale, ipſo iure dominium reſoluitur, & remeat, ſeu regreditur ad hæreditatem, l. finali, C. de legatis, dicta l. Titia, §. Titia, de legatis 2. cum relatis à Peregrino, de fideicommiſſis, artic. 51. num. 21. à Ludouico Caſanate, dicto conſil. 30. num. 1. qui ex num. 8. cum ſequentib. recte inquirit, atque explicat, legati perpetuitas, vel temporalitas, quomodo dignoſcatur. Et pro ſuperiorum omnium confirmatione, vltra præfatos, eoſdemque Authores facit, quod tempus adiectum, & limitatum, dicitur eſſe de forma, ideò ſpecificè, & ad litteram eſt implendum: authent. quæ ſupplicatio, C. de precibus Imper. offerend. & ibi notant Bald. Salicet. & Iaſon, num. 5. idem in l. prima, §. editiones, num. 3. ff. de edendo. vbi plures concord. & idem dicit Baldus, in l. poſt mortem, columna, penultima, verſiculo, modo quæro, C. de fideicommiſſ. per text. notabilem; in l. ſi mandauero tibi, in principio. ff. mandati. vbi mandatum, vt aliquid fiat certo tempore, non extenditur, vt ſimpliciter fiat poſt illud tempus: & cum Baldo notauit Tiberius Decianus, in conſil. 77. num. 26. lib. 4. Facit Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 36. fol. 16. vbi adducit nonnulla ad propoſitum, quando ſcilicet actus debet fieri certo tempore: Petrus Surdus, deciſ. 203. ex num. 1. vſque ad num. 7. vbi cum licentia à Commiſſario præpoſituræ ſancti Benedicti, conceſſa Simoni de Carpo, vt poſſit ſatisfactionem ſui crediti conſequi à Iacobo Guareſco, eſſet limitata ad triennium proximè futurum, & intra tempus prædictum non egiſſet Simon, nec curauerit ſibi ſatisfieri, cenſuit Senatus (vt Surdus ipſe commemorat) denuò re collata, illius licentiæ nullam eſſe habendam rationem: ea enim eſt (inquit, & comprobat Surduſmet idem) vis limitati temporis, vt contineat contrariam diſpoſitionem, l. fratres, ff. de pœnis, & qui non ſeruat tempus diſpoſitionis, dicitur non ſeruare ipſam diſpoſitionem. Quinimo qui permittit tempus labi, videtur renunciare diſpoſitioni conceſſæ ad tempus: ſicut qui non paret terminis cenſetur renunciare ſtatuto: & licentia ad tempus conceſſa, viribus caret lapſo tempore, vt ex Ioanne Andr. & aliis, & hæc omnia confirmat Surdus ibi: Seraphinus, de priuilegiis iuramenti, priuilegio 74. num. 57. fol. 401. vbi inquit, quod tempus determinato modo prolatum, alterius temporis non recipit functionem, vt per Baldum eleganter, in cap. licet, de ſupplen. negli. prælator. & alibi haberi, quod qui de vno tempore ponit, de alio videtur negare, cap. nonne, de præſumpt. & per Bald. in conſil. 154. lib. 1. quod conſultor, qui habet conſulere ſuper aliqua cauſa infra viginti dies, ſi conſuluit vltra tempus, & ſententia inde feratur, ex dicto ſcilicet conſilio, erit vtique ipſo iure nulla:ſic in ſimili dicit de compromiſſo; nam ſi laudum latum ſit infra diem, de quo in compromiſſo, eſt nullum ipſo iure, l. 1. in fine, vbi omnes Doctores, C. de arbitris, l. non diſtinguemus, §. compromiſſo, §. dies, & §. finali, cum l. ſeq. & l. arbiter ex compromiſſo, l. ſi vnus dies, §. ſi intra, & l. ſi de meis, de arbitris: idem quoque videmus in ſententia, quæ ſi lata ſit vltra tempus à iure ſtatutum, id eſt perempta inſtantia, eſt ipſo iure nulla, l. properandum, C. de iudiciis: & per Seraphinum, vbi ſupra, n. 60. qui aliis comprobat.

Ita denique (vt ad ſuperiora reuertamur) limitata derogatio limitatum producit effectum, nec egreditur limitatos terminos, vt in caſu ibi propoſito concludit Ioannes Cephalus, in conſil. 117. n. 40. lib. 1. Aldobrandinus, in conſil. 23. n. 6. limitata etiam reſeruatio arguit limitationem diſpoſitionis præcedentis: Craueta, in conſil. 214. n. 14. Beccius, in conſil. 34. n. 26. Ludouicus Caſanate, in conſil. 45. n. 149. & limitatè loquens diſpoſitio de certis bonis, ad alia bona non extenditur, Achilles Pedrocha, in conſil. 33. n. 21. limitata quoque, & reſtricta ad certam bonorum quantitatem condemnatio, limitatum debet producere effectum. Idem Pedrocha poſt Authores, in conſil. 36. num. 326. ſed & abſolutio à iuramento conceſſa ad finem agendi, & ſic ad eum effectum limitatè non operatur reſciſſionem contractus: Cephalus, in conſil. 51. num. 22. lib. 1. Hieronymus Gabriel, in conſil. 127. num. 33. Beccius, in conſ. 63. n. 3. Ioannes Gutierrez, in authent. ſacramenta puberum, in principio, numero 20. Pedrocha, in conſil. 35. n. 87. qui adducebatur ſuperiori regula, & doctrina, quod limitata cauſa limitatum producit effectum, & fideiuſſores dari pro Magiſtratibus, & eorum Officialibus, quod non teneantur pro illis, niſi ſolum de geſtis in eo officio, per textum in l. vnica, C. de periculo fideiuſſor, qui pro magiſtr. interuent. lib. 11. per eandem regulam obſeruauit Padilla, in d.l. age cum Geminiano, n. 8. & per ipſammet regulam, quod fideiuſſor, qui promiſit pro certo tempore, non tenetur amplius illo tempore elapſo: tradiderunt Corneus, in conſ. 117. colum. 3. lib. 4. Grammaticus, in conſ. 66. n. 62. in Ciuilibus, & aliis exornat Seraphinus, dicto priuilegio 74. n. 54. qui ſubdit n. 55. quod venditor, cui promiſſum eſt de retrouendendo per emptorem infra certum tempus, eo elapſo, non poterit amplius emptorem compellere ad ſibi retrouendendum, vt per Baldum, Angelum, & Socinum, ibi relatos.

Cæterum, ſi verba poſita ſint ad demonſtrandum, & non ad diſponendum, non inducunt limitationem, nec reſtringunt, ſi alter conſtat de demonſtrato, vt per Bartolum, in l. centurio, column. vndecima, verſic. ſed quid ſi dixi, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Baldum, in conſil. 339. lib. 1. Iacob. Mandellum de Alba, in conſil. 556. n. 26. Cardinalem Dominic. Thuſcum, practicarum concluſion. iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 225. n. 5. fol. 560. & vide in propoſito huius cap. Barboſam, in l. cum Prætor. in principio, ff. de iudiciis.

CAPVT XLVI.

Ex verbis enunciatiuis quemadmodum coniectura voluntatis deduci, & qualis interpretatio fieri debeat, non modò in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſlibet: an etiam, & quando verba ipſa enunciatiua probationem, aut diſpoſitionem inducant, & quando coniecturam, aut præſumptionem tantum; diligens, & vtilis reſolutio, atque explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Verba enunciatiua, an, & quando probent, aut dispoſitionem inducant, vel non, in omni actu, materia, & diſpoſitione: Interpretes noſtri vt explicarent, & abſoluerent, quot caſus diſtinguere ſolent. Et de intentione Authoris circa vltimarum voluntatum tractatum duntaxat in propoſito. Quamuis omni actui, materiæ, & diſpoſitioni (non modo testamentariæ) regulas, & doctrinas generales propoſuerit. Et de verbis enunciatiuis in contractibus egerit quoque ad finem huius capitis.
- 2 Ex verbis enunciatiuis coniectura voluntatis deducitur atque interpretatio fit plerumque. Vtpote cum ipſa aptiſſima ſint ad inducendam præſumptam voluntatem teſtatoris, ſiue ad declarationem intentionis eiuſdem, & inferius num. 17.
- 3 Verba enunciatiua emiſſa propter aliud, licet non disponant, tamen interpretantur diſpoſitionem.
- 4 Et faciunt præſumptionem, ita quod transferant in aduerſarium onus probandi contrarium, etiam ſi enunciatum in dubium principaliter reuocetur.
- 5 Nam ſi verba enunciatiua præſumptionem inducunt ad fauorem Tertij abſentis, multo magis præſumptionem facere debent in fauorem contrahentium.
- 6 Pronuntiari, atque effari aliquid tripliciter poſſe, dispoſitiuè ſcilicet, aſſertiuè, & enunciatiuè.
- 7 Verba enunciatiua, quæ ſint. Vbi variæ Doctorum ſententiæ proferuntur. Sed communior recipitur, quod verba enunciatiua dicuntur, quæ per ſe non ſtant, ſed in aliud tranſeunt, neque in eis voluntas conſistit. Vel quod verba enunciatiua ſunt, quæ non ſunt ipſa diſpoſitio, ſed adiectio quædam, vel oratio aliud quàm ſe ipſam ſignificans. Et quando quid enunciant per verba temporis præteriti, non de præſenti.
- 8 Verba diſpoſitiua quæ dicuntur. Vbi diuerſæ Interpretum ſententiæ proferuntur, & communior recipitur, ſcilicet quod verba diſpoſitiua ſunt illa, quæ ſtant per ſe, & emanant principaliter propter ſe.
- 9 Verba aſſertiua, qualiter proferantur.
- 10 Verba aſſertiua differunt ab enunciatiuis. Et diſponant, quando proferuntur ſuper negotio, de quo principaliter agitur; ſecus quando ſuper alio negotio. Non ſic in verbis enunciatiuis, quæ vbi de iure operantur, tantum probant, non diſponunt.
- 11 Verba diſpoſitiua, ſui natura diſponunt indiſtinctè. ſiue referantur ad hæredem, ſiue ad Tertium, ſiue ad honoratum.
- 12 Et ibidem commemoratur caſus practicus meliorationis tertiæ partis bonorum: optime, & vere deciſus per Peraltam.
- 13 Verba enunciatiua relata ad grauatum, diſponunt: ad honoratum relata, non diſponunt. Quod latius comprobatur, & communis diſtinctio probatur.
- 14 Verba enunciatiua in vltimis voluntatibus, eò faciliùs, & frequentiùs probant, quòd faciliùs, & frequentiùs inducunt diſpoſitionem. Quod Antonius Faber ſingulariter animaduertit, & distinctioni communi in effectu adhæret, provt hic adnotatur.
- 15 Verba enunciatiua propter aliud emiſſa, regulariter ſui natura, neque probationem, neque diſpoſitionem inducere: quod exornatur latiſſimè, remiſſiuè.
- 16 Verba enunciatiua, etiam emiſſa propter aliud, probare, & diſponere, quando ſimul concurrunt aliæ coniecturæ, & præſumptiones.
- 17 Et ſufficiunt ad inducendam voluntatem præſumptam, & declarationem diſpoſitionis præcedentis.
- 18 Et ad declarandum fideicommiſſum præcedens, de quo dubitatur.
- 19 Imo & ad inducendum fideicommiſſum de nouo, quod ex verbis quibuſcunque, etiam enunciatiuis inducitur.
- 20 Verba enunciatiua, vbicunque diſponunt, aut probant, hoc procedit ex benigna, & fauorabili interpretatione.
- 21 Et ideo in odioſis minus operantur, quàm in fauorabilibus.
- 22 Verba enunciatiua, quadrupliciter proferri poſſe, per modum ſcilicet conditionis, per modum cauſæ, per modum demonſtrationis, & per modum modi.
- 23 Verba enunciatiua diſponere ratione antecedentis, vel conſequentis neceſſarij.
- 24 Antecedens neceſſarium, etiam ad inducendum fideicommiſſum, efficax eſt.
- 25 Verba enunciatiua diſpoſitionem inducere, quoties id, quod enunciatur, neceſſarium eſt ad id, de quo agitur.
- 26 Aut quoties proferuntur per tempus præteritum, vel id, quod enunciatur, eſt præteriti temporis.
- 27 Maximè, ſi ipſe, qui refert, & enunciat aliquam ſuam voluntatem de præterito, ex integro poſſet adhuc illam facere, & ita diſponere.
- 28 Vel proferuntur ſuper his, quæ dependent à voluntate partium, & ſuper quibus poſſunt liberè diſponere.
- 29 Verba enunciatiua eius, quod tempore enunciationis, aut aſſertionis eſſe poteſt, plenè probant, ex ſententia quorundam.
- 30 Vel quando pertinent ad rem, quæ pendet ex declaratione animi enunciantis.
- 31 Aut proferuntur ſuper eo, ſuper quo partes ſibi poſſunt præiudicare; vſque adeo vt non admittatur probatio in contrarium, & vide infra, ex num. 42.
- 32 Verba enunciatiua per modum cauſæ prolata, etiamſi ſint emiſſa propter aliud, & diſponunt, & probant id, quod præſupponunt, & enunciant.
- 33 Verba enunciatiua in antiquis probare ex communi ſententia; de qua latius remiſſiuè.
- 34 Verba enunciatiua, vt fidem faciant contra Tertium in antiquis, requiritur quod ſint ſaltem duæ enunciatiuæ diuerſorum inſtrumentorum, & diuerſarum perſonarum.
- 35 Verba enunciatiua etiam plurium inſtrumentorum, & diuerſarum perſonarum non probant, ſi ſunt prolata à ſuſpectis.
- 36 Verba enunciatiua in vltimis voluntatibus, quando emittuntur propter ſe tantum, vel incidenter propter aliud, vtrum diſpoſitionem inducant, vel non; quemadmodum ex ſententia communi Alexander Trentacinquius nouiſſimè explicauerit. Rt ſi eiuſmodi verba incidenter prolata fuerint per modum conditionis, aut per modum cauſæ, aut per modum demonſtrationis, aut per modum modi, iuxta diſtinctionem relatam ſuprà, num. 22.
- 37 Verba enunciatiua geminata probationem, & diſpoſitionem inducunt.
- 38 Verba enunciatiua, fauore dotis, vtrum plenè probent, & an fauore piæ cauſæ.
- 39 Verba enunciatiua inter eaſdem partes fidem faciunt, & probant in contractibus, quicquid ſit quoad Tertios, qui contractui non interuenerunt, quibus nec proſunt, nec nocent: quod exornatur, & numeris ſeqq. Secus tamen reſpectu eorum, qui titulo vniuerſali, vel ſingulari ſucceſſerunt, inter quos enunciatiua verba probant, ſicut inter ipſas partes.
- 40 Verba enunciatiua in contractibus, inter eaſdem, & diuerſas perſonas, an, & qualiter probent & diſpoſitionem inducant, latè explicaſſe, & reſolutiones communes aggregaſſe Alex, Trentacinq. qui plures caſus diſtinxit, provt xic obſeruatur.
- 41 Verba enunciatiua, etiam inter eaſdem perſonas, non probant in his, in quibus partes non poſſunt ſibi præiudicare, quod exornatur, & exemplis comprobatur.
- 42 Verba enunciatiua propter aliud emiſſa, probare ex ſententia Petri Surdi in contractibus, inter eaſdem perſonas enunciatum, de quo partes diſponere non poſſunt, quamuis non probent id, in quo partes ſibi confitendo, non poſſunt præiudicare.
- 43 Verba enunciatiua, etiam inter partes ipſas non probant, quando principaliter contingit diſputari de ipſo enunciato.
- 44 Probant tamen ad effectum contractus, ſuper quo emanarunt, licèt principaliter de eorum veritate tractetur. Quod Petrus Surdus, in conſil. 546. n. 7. lib. 4. ſingulariter, & vere explicauit.
- 45 Verba enunciatiua prolata propter ſe, probationem inducunt, etiamſi contingat diſputari ſuper enunciato.

QVoniam frequenter in teſtamentis, & vltimis voluntatibus verba enunciatiua proferuntur: nec ceſſarium omnino viſum fuit hoc cap. inquirere, quemadmodum ex his voluntas teſtatorum concipi poſſit, & quando verba ipſa enunciatiua diſpoſitionem inducant, aut probent, vel non: & quidem diſputatio ea plures caſus continere poſſet, ſi de vltimarum voluntatum coniecturis, atque interpretatione præſens hic tractatus inſtitutus non ſuiſſet: Interpretes namque noſtri, in omni actu, & materia, non modo in teſtamentaria diſpoſitione articulum hunc explanandum ſuſcipiunt, & vere disceptationem ipſam diſſoluunt Primò, circa verba enunciatiua legis, vel ſtatuti. Secundò, in verbis in priuilegio enunciatis. Tertiò, in verbis enunciatiuis in iudiciis prolatis. Quartò, in verbis in vltimis voluntatibus appoſitis. Quartò, in verbis poſitis in contractibus. Sextò, in verbis enunciatiuis in matrimonio, ſeu in contractu dotis enarratis. Septimò, in verbis enunciatiuis per reſtem dictis. Octanò, in verbis enunciatiuis in epiſtolis appoſitis, ſeu ſcriptis. Nonò, excitant dubium, quando ſumus in antiquis, & tunc in omni actu, & materia, ſiue cuiuslibet generis diſpoſitione: ita ſane ex Recentioribus, omnium prædictorum tractatum & reſolutionem ſuſcepit, atque nouem propoſitos caſus diſtinxit, & eos proſequutus eſt Alexand. Trentacinquius, variar. reſolution. lib. 1. titulo de verbor. ſignificat. reſol. 2. per totam, ex fol. 200. cum ſeq. Alij verò Authores (qui longa ſerie commemorabuntur ſtatim) aliquando in teſtamentariis diſpoſitionibus, aliquando in contractibus, & aliis cuiuſlibet generis conuentionibus ſermonem inſtituunt: aliquando etiam in priuilegiis, & gratiis, aliiſque ſimilibus loquuntur, & ij quidem, ac maxime nonnulli ex eiſdem commemorandis inferius, ſì originaliter prælegantur; certas, & generales. in hac ipſi diſputatione regulas, & doctrinas aſſignant, quibus in propoſito (cuiuslibet generis diſpoſitio ſit) regi, & gubernari vnuſquiſque debebit, & totius materiæ reſolutiones attingat: & in omnibus latè explicat Trentacinquius, vt dixi.

Prætermiſſis ergo prolixis, aliorum obſeruationibus, & maximè his, quæ ad tractatum præſentem non attinent, pro dilucida & diſtincta huſce cap. explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, neceſſariò reuocanda nunc in memoriam, atque repetenda nonnulla, quæ de eiſdem verbis enunciatiuis, lib. 2. quotidianarum har. controu. iur. cap. vigeſimo ſexto, ex numero 68. vſque ad numerum 83. ſcripta reliqui. Item & adiicienda alia, quæ ad inſtitutum noſtrum pertinent omnino, nec prætermitti poſſunt ideo, quod ex verbis quoque enuntiatiuis, coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri ſoleat plerumque: vtpote cum ipſa aptiſſima. ſint ad inducendam præſumptam voluntatem teſtatoris, ſiue ad declarationem intentionis eiuſdem, vt inferiùs dicetur numero decimo ſeptimo, cum ſeq. & in terminis adnotarunt Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. capite primo, uumero 48. folio 165. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſtione 1. numero 46. &: vltra eos Ioannes Cephalus, in conſilio 134. numero decimoſixto, libro primo, & in conſilio 196. num. 15. & 20. libro ſecundo. Craueta, in conſilio 62. num. 11. verſic. tertia coniectura. Crotus, in conſilio 143. num. 19. & 20. Curtius iunior, in conſilio 121. num. 11. Tiberius Decianus, in conſil. 41. num. 122. libro primo, & in conſilio 44. num. 29. 37. & 48. lib. 3. Pariſius, in conſil. 31. num. 30. lib. 2. Proſper Paſetus, in conſil. 92. num. 13. & 14. lib. 1. Marzarius, in conſil. 7. num. 2. & idem quoque notauit Ioannes Gratianus, in regula 483. num. finali. dicens, quòd verba enunciatiua, emiſſa propter aliud, licet non diſponant, tamen interpretantur diſpoſitionem: & quod faciunt præſumptionem, ita quod transferant in aduerſarium onus probandi contrarium, etiam ſi enunciatum, in dubium principaliter reuocetur; ſcripſerunt Bartolus, in l. ex hac ſcriptura, num. 16. verſiculo, ſi propter aliud, ff. de donat. & poſt Romanum, & Felinum, Ruinus, in conſil. 141. num. 13. verſic. ad iſtud reſpondetur, lib. 5. Craueta, in conſil. 600. num. 12. Socinus iunior, in conſil. 163. num. 7. lib. 1. & cum Craueta, alio in loco, hoc eſt, in tractatu de antiquitate temporum, §. propterea, num. 55. & ſeq. Petrus Surdus, in con ſil. 546. num. 8. lib. 4. dicens, quod ſi verba enunciatiua præſumptionem inducunt ad fauorem Tertij abſentis, vt per Crauetam, vbi ſupra, num. 30. & ſeq. multò magis præſumptionem facere debent in fauorem contrahentium: Menochius in conſil. 81. num. 47. lib 1. vbi quod præſumptionem faciunt verba enunciatiua, poſito quod non probent, & ex illis dicitur eſſe fundata intentio, donec contrarium non probaturi: & cum aliis Fabius Turretus, in consil. 71. num. 15. Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. libro primo, titulo de verbor. ſignificat. reſolutione 2. num. 59. dicens, quod verba enunciatiua emiſſa propter aliud incidenter. inducunt præſumptionem quoad Tertium abſentem; cui præſumptionem ſtandum eſt, donec probetur contrarium: Franciſcus Mantica, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 2. tit. 6. num 20. fol. 77. Cardinalis Thuſcus, practic. concluſ. iuris, tom. 8. littera V. concluſ. 81. n. 76. fol. 513.

Deinde obſeruandum etiam erit (provt dicto c. 26. num. 72. obſeruaui) trifariam poſſe aliquid pronuntiari, & effari, diſpoſitiuè ſcilicet, aſſertiuè, & enunciatiuè;ſic ſane vnanimiter adnotarunt Scribentes, in cap. ſi Papa, de priuilegiis, in 6. vbi Ioannes Andreas, Ancharanus, Archidiaconus, Dominicus, & Franchus, Oldradus, in conſil. 258. titulo de priuilegiis, Calderinus, in conſil. 2. titulo eodem. Albericus, in authent. ſi quis in aliquo documento, num. 8. C. de edendo. Craueta, de antiquitate temporum, prima parte, §. ampliatur, num. 18. Hippolytus Riminaldus, ſingulariter, in conſil. 382. ex num. 24. vſque ad num. 33. lib. 4. Thuſcus, dicta concluſione 81. fol. 309. & omnes fere, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt, ita præſentiunt, dum verba enunciatiua à diſpoſitiuis, & aſſertiua ab enunciatiuis differre, aſſerunt, & de omnibus prædictis tribus formis, ſeu modis loquendi apparet in dicto cap. ſi Papa: de enunciatiua namque, ſiue narratiua forma pronuntiandi, & loquendi loquitur principium eius textus, vſque ad verſiculum, autem. De modo & forma loquendi aſſertiuè, à verſiculo, ſi autem, vſque ad verſiculum, & eſt idem. De tertia forma loquendi, à verſic. & eſt idem, vſque ad finem dicti cap.

