Rurſus & ſecundò reſponderi poteſt ex abundanti eidem fundamento, ex textu, in dicta l. ſi cum præfinitione, deducto; fatendo ſcilicet, alimenta relicta cum temporis præfinitione, extingui, ſi alimentarij mors ante tempus eueniat. Negando tamen, in caſu præſenti mortem eueniſſe eorum omnium, qui alendi erant; nam etſi filia præfata nupta deceſſerit, maritus tamen, & filius eius maſculus remanſerunt: promiſſio autem, & obligatio alimenta præſtandi, facta fuit, tam in fauorem filiæ defunctæ, quam mariti, & filiorum eius ſuperſtitum; ſicuti conſtat ex verbis clauſulæ ipſius matrimonialis, in initio relatæ. Remanentibus itaque marito, & filio, obligatio illa copulatiuè concepta, non deficit, niſi omnes illi deficerent, quamuis vnus, hoc eſt, vxor deficiat; quia in veritatem copulatiuæ, neceſſe eſt, vtrumque adeſſe, vel deficere, nec ſufficit alterum adimpleri, cùm copula requirat concurſum omnium copulatorum, l. ſi hæredi plures, ff. de condit. inſtit. Iaſon, in l. prima, num. 2. ff. de iuſtit: & iure. Petrus Surdus deciſ. 82. num. 5. & deciſ. 272. num. 3. & 35. & in conſil. 207. num. 7. & 15. & 16. lib. 2. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 517. ex num. 14. lib. 5. Iacob. Beretta, in conſil. 41. num. 1. Intrigliolus, deciſione Siciliæ 37. num. 1. & vbi plura requiruntur, contractus perficitur ex vltimo, l. quoties, C. de rei vendicat. Petrus Surdus, dicta deciſ 82. num. 5. qui ita arguit in caſu ibi propoſito: idque maximè, quia ſi ſocer promittat alere filiam, & generum, quamuis promiſſio ſit indefinita, debet tamen intelligi, vt præſtentur alimenta pro vita vtriuſque; ſicuti ex Grammatico latius tuetur Petrus Surdus, de alimentis, tit. 5. quæſt. 1. ex n. 14. de quo latius infrà ad ſolutionem tertij argumenti, num. 55.

Quod attinet verò ad ſecundum argumentum, facilis eſt ſolutio, conſtituendo, verum eſſe, alimenta finiri morte eius, cuius fauore promiſſio, aut obligatio eorum facta eſt: cæterum in caſu præſenti non eſſe finitas omnes perſonas (vt nunc dicebam) quarum fauore obligatio inita eſt; nam etſi vxor deceſſerit, remanſit adhuc maritus, inſuper & filius eius maſculus, & cum omnes obligationes, & actiones, tam actiuæ, quàm paſſiuæ, in hæredes, & contra hæredes tranſeant, & ſi tibi aliquid promitto, hæredi quoque tuo videor promittere, l. ſi pactum, ff. d. probat. l. debitor. C. de pactis, l. prima, & 2. C, de hæred. actio. l. hæres in omne ius, ff. de acquir. hæredit. cum aliis multis, de quibus per Anton. Gomezium, tomo 2. variatum, cap. 11. num. 12. & 13. vbi latiùs explicat: Tellum Ferdinand. in l. 22. Tauri, num. 19. & 20. Matienzum, in l. 6. tit. 6. gloſſa 3. n. 3. & gloſſa 4. num. 4. Fachineum, in conſil. 66. num. 13. lib. 1. Thuſcum, tomo 4. littera H. concluſ. 75. fol. 278. idque procedit etiam in obligationibus facti; nam ſimiliter tranſeunt ad hæredes, l. veteris, c. de contrah. & commit. ſtipulat. & cum eadem qualitate actiua, vel paſſiua, quæ erat apud defunctum, l. 2. §. ex his, ff. de verborum obligat. & latiùs Antonius Gomezius notauit, dicto num. 13. ita equidem dicto filio ſuperſtiti, aut patri marito ex eiuſdem filij perſona, alimenta petendi, ius competit, & ea præſtandi onus, ſocero incumbit, ac ſi filia viueret, cui & marito, & familiæ, filiiſque eorum promiſſa fuêre. Dos namque vt promittatur, vel conſtituatur, à communiter accidentibus plures cauſæ concurrere ſolent, fouor; ſcilicet filiæ, cui datur, vt maritetur, & etiam vt alatur; cùm dos ſit loco alimentorum, vt Bal. in conſil. 456. Recolo, columna ſecunda, verſiculo, præterea dos, lib. 5. cum ſimilibus, de quibus per Tiraquellum, in tractatu primogenitor. quæſt. 62. num. 5. & vt maritus onera matrimonij faciliùs ſuſtinere poſſit, l. pro oneribus, cum ſimilibus, C. de iure dotium. Facilius quoque ad matrimonium contrahendum alliciatur: & denique, vt vxor velut indotata, à marito non contemnatur, vt fieri ſolet, §. ſic itaque tico de nuptiis, verſiculo, ſi quis enim duxerit, in authentico, de nuptiis, cum aliis, de quibus per Tiraquellum, in tractatu, ceſſante cauſa, limitatione 22. num. 9. atque ita negati non poteſt, quin dotis, aut alimentorum promiſſio ante matrimonium facta habuerit, & habeat communiter reſpectum ad matrimonium ipſum, poſtmodùm contrahendum, & vt maritus alliciatur (vt dixi) quod ita principaliter reſpicit maritum ipſum, ſicut vxorem. Quamuis ergo dotis ipſa, & alimentorum promiſſio, ideo fiat, vt filia alatur, atque maritetur, ex quo tamen fit aliis etiam de cauſis, & in fauorem quoque mariti, qui non aliàs matrimonium contraheret, non ideo obligatio ceſſabit, quod cauſa illa alimentorum, reſpectu filiæ ceſſauerit, ex quo aliæ remanent: rationes namque plures, vel cauſæ, quando concurrunt in diſpoſitione, tunc vna ceſſante, non ceſſat effectus, ſiue diſpoſitio, per textum, in l. ſi non lex Ælia Senſia. ff. de hæredibus inſtituendis, l. tutor petitus, §. quæ tutoribus, ff. de excuſationibus tutorum, §. affinitatis, Inſtit. de nuptiis, cum aliis multis iuribus, de quibus latè per Tiraquellum, in dict. tractatu, ceſſante cauſa, limitatione 22. ex num. 1. cum ſequent. Hippolytum Riminaldum, in conſ. 259. n. 7. lib. 3. & in conſ. 368. n. 97. lib. 4. Gratianum regula 78. Surdum, in conſ. 116. n. 72. lib. 1. & in conſ. 349. n. 23. & in conſ. 463. n. 14. lib. 4. Adrian. Gilmanum, lib. 1. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſ 6. n. 152. idque maximè, cum effectus cauſæ eſſet iam conſumatus, & perfectus, & (vt noſtri loquuntur) in eſſe productus (prout erat in caſu ipſo præſenti, contracto iam matrimonio, & filio maſculo relicto) tunc namque cauſa ceſſante alimentorum filiæ, non ceſſat effectus iam conſummatus; per textum, in l. vltima, in principio, ff. vnde liberi, l. inter ſtipulantem, §. ſacram, ff. de verb. oblig. cum aliis multis, de quibus per Tiraquel. d. tractatu, ceſſante cauſa, limitatione 12. vbi latè comprobat, non ceſſare effectum conſummatum per ceſſationem cauſæ; Ludouic. etiam Caſanate, in conſ. 26. n. 41. Ego quoque quotidian. harum controuerſ. iuris lib. 3. cap. 15. ex n. 15. cum ſequentib. nonnulla congeſſi vtiliter, ex quibus res hæc dilucidè magis comprobatur: & n. 7. multum ad propoſitum dixi; cauſa ceſſante, fiue deficiente ex poſtfacto, non ceſſare effectum, vbi ius eſſet iam alicui quæſitum ex cauſæ exiſtentia; prout in præſenti contracto ſemel, matrimonio, & filio legitimo procreato, vt per textum, in l. ſi poſt mortem, §. 1. & in l. non putaui, §. ſed ſi poſt mortem, ff. de bonorum poſſeſſione contra tabulas, & in l. cum vxori, C. quando dies legati cedat, & Tiraquellum, pluribus in locis à me citatum, dict. n. 7. & in d. tractu ceſſante cauſa limitatione 11. nec enim debent ex ſuperueniente quopiam caſu reùocari illa, quæ iam perfecta, abſoluta, atque conſummata fuere, l. ſi Gaudentius, C. de contrahenda emptione, l. ſi vt proponis, C. de confirmando tutore, & latius exornaui, d; cap. 15. ex n. 6. cum ſequen. ſic ſanè, quamuis contemplatione certæ perſonæ facta promiſſio, vel legatum relictum, ipſi perſonæ cohæret & conſequenter perſona extincta, dicatur quoque extingui; prout hoc ipſo ſecundo argumento propoſui ad finem, attamen procedit ante ipſius legati, aut rei promiſſae acceptationem, &. acquiſitionem, poſtmodum verò ſecus: quod ita ſpecificè tradidit, & ſingulariter explicauit Menochius, in conſ. 421. ſub n. 52. verſic. non obſtat, & duobus numeris ſequen. lib. 4. & in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, cùm ita arguiſſet ad initium deciſ. 97. num. 5. Cæſar Barzius, ſic reſpondit num. 51. & 52. vbi dicit, legatum factum contemplatione perſonæ, quod perſona ipſa extincta, extinguatur, procedere ante ipſius legati acceptationem, & acquiſitionem, non poſtmodum. Rurſus, & ſecundò reſpondetur fundamento metipſi, ſuperiora equidem omnia ex abundanti dicta, vtpotè cum alimentorum cauſa, & promiſſio ſimpliciter facta, longè differat ab ea promiſſione, & obligatione, de qua nunc agitur, nec quatuor millium ducatorum promiſſio ab aliis partitis, aut quantitatibus dotis promiſſæ aliquo modo ſeparari valeat; omnes ſiquidem ad certam dotis quantitatem promiſſam rediguntur, & ſuppoſita obligatione quatuor millium ducatorum, pro ſumma dotis promiſſæ implenda; quæ præcedit facilioris, & commodioris ſolutionis gratia, ſine ſoceri exonerandi cauſa, in plures penſiones, ſiue ſolutiones diuiditur quantitas ea, vt ſuprà dixi ad ſolutionem primi argumenti ac idcirco, quemadmodum aliarum partitarum, ſiue quantitatum petendi ius in hæredem filiæ defunctæ tranſituit, ita pariter, & reſiduum illorum quatuor millium ducatorum, quæ ſimpliciter & purè promiſſa, in ſolutiones plures diſtributa fuere ob rationem prædictam.

Quoad tertium verò argumentum, quod videatur ceſſaſſe cauſa, ob quam ſocer ipſe voluerit, præfinito tempore alimenta illa præſtare; concludens apparet reſponſum ex dictis ad ſolutionem argumenti præcedentis, maximè ex verſiculo, Quamuis ergo dotis & alimentorum promiſſio, ideo fiat.

Quoad aliud verò de quo eodem hoc argumento tertio in fine, videlicet, Alimenta promiſſa à ſocero ſimpliciter filiæ, & genero dum collocat filiam in matrimonium, durauerit, animaduertendum erit, Antonium Cordubam de Lara, in dict. l. ſi quis à liberis, §. non tantum, ex num. 62. per totum (prout in argumento ipſo refertur) in ea fuiſſe ſententia, & opinione: citaſſe tamen eodem num. 62. Thomam Grammaticum, deciſ. 101. num. 56. vbi is Author exiſtimauit contrarium, duratura ſcilicet alimenta, dum vita filiæ, & generi manebit; cum alimenta filiæ & genero ſine præfinito tempore promittuntur. Quod ſi ita verum eſſet, multo magis durare deberent, vbi certo & limitato tempore promiſſa fuiſſent, prout in caſu præſenti, vbi ſolutio alimentorum in quatuor annos diuiditur, poſtmodùm verò num. 112. inquit Grammaticus ipſe, quod in ea ſpecie videtur ſocer obligatus ad præſtanda alimenta, ſaltem per annos quindecim, argumento 1. ſi quis argentum, C. de donat. quod etiam noſtram ſententiam confirmat. Surdus verò, de alimentis, tit. 5. quæſt. 1. num. 12. & quatuor ſeq. Grammatici reſolutionem accipit indiſtincte, nec ad quindecim annos reſtringendam exiſtimat. Primò namque conſtituit, quod alimenta ſimpliciter relicta, debentur ad vitam, & intelliguntur relicta durante vita legatarij; vt probatur in l. Caio, ff. de aliment. & cibar. legat. eſt etiam textus, qui loquitur de habitatione, in l. ſi habitatio §. vtrum, ff. de vſu & habitat. poſtmodùm verò in hunc modum ſcribit: Et hoc procedit non ſolum in alimentis relictis per vltimam voluntatem, ſed etiam in his, quæ promiſſa fuerunt per contractum, & ideò Grammaticus, in deciſ. 101. num. 56. & in deciſ. 102. num. 112. & 113. concludit, quod promiſſio ſoceri de alendo filiam, & generum, quamuis ſit indefinita, debet tamen intelligi,. vt præſtentur alimenta pro viter vtriuſque. Eſt verum, quod Grammaticus, dicta deciſ. 102. num. 112. inquit promiſſionem reſtringi ad quindecim annos: & Corduba reducit dictum Grammatici ad terminos l. hæreditatum, ff. ad legem falcid. qui tamen non ſemper, nec abſolute conueniunt cuicunque relicto, vel promiſſioni præſtandorum alimentorum. Sed quicquid ſit, cum generale, & indefinitum relictum alimentorum extendatur ad vitam, quare non idem erit in promiſſione? valet enim argumentum à contractibus ad vltimas voluntates, & è contra. Rurſus indefinita æquipollet vmuerſali; non ſolum in testamentis, ſed etiam in contractibus: imo fauore alimentorum indefinita æquipollet vniuaerſali, etiam in caſibus, quibus regulariter non ſolet æquipollere, ſecundum Bartol. in l. quidam hæredem, num. 1. ff. de tritico, vino, oleóque legato. Hactenus Petrus Surdus, qui (vt vides) concludit, quod. promiſſio ſoceri de alendo filiam & generum, quamuis ſit indefinita, debet tamen intelligi, vt præſtentur alimenta pro vita vtriuſque, nec reſtringitur ad quindecim annos, contra Grammaticam, & minus ad ſeptem, contra Cordubam de Lara: & ſic multo magis promiſſio ſoceri de alendo filiam & generum, non indefinita, ſed ad tempus quatuor annorum limitata (quando omnia iura, & rationes hactenus conſideratæ deficerent) intelligi deberet, vt præſtarentur alimenta pro vita vtriuſque, ternpore præfinito; iuxta rationem, & ſententiam Surdi: ex altera verò, & contraria Cordubæ de Lara opinione, id ipſum dici quoque debebit; vtpotè cum ipſe loquatur, quando indefinitè alimenta promittuntur à Socero filiæ, & genero: cæterum ſi non indefinitè ſed ad certum potius tempus promiſſa fuerint: tunc Corduba ipſe nihil ſtatuit, ſed contrarium reſponderet, & attendi debere tenorem obligationis contractæ, aus promiſſionis factæ, dixiſſet.

Et hæc quidem ex abundanti quoque dicta, vtpote, cum termini caſus ipſius præſentis longè differant à terminis caſus præfati, in quo ſententiæ prædictæ Grammatici, Surdi & Cordubæ adductæ fuere: ibi namque, ſoceri de alendo filiam & generum ſimplex, aut indefinita promiſſio interuenit, nec obligatio aliqua præcedit; hic autem (vt ſæpè dixi) certæ quantitatis dotis promiſſione facta, & pro parte ſolutionis dotis ipſius, in certa quantitate promiſſæ, quatuor millium ducatorum conſtitutionis, ſolutio eorundem in quatuor annos pro alimentis diuiditur, & quatuor millium ducatorum conſtitutio præcedit, in quibus quatuor annorum alimenta æſtimantur.

Quartum etiam argumentum non obſtat ex d.l. illis libertis 83. ff. de condit. & demonſtrat. verè namquè textus hic duas continet concluſiones, de quibus ſigillatim agendum erit. Prima concluſio eſt, quod quamuis regulariter conditio mixta dependens à facto implere debentis, vel alterius, vel etiam à caſu, ſi deficiat per mortem, extinctionem legati inducat, l. in teſtamento, vbi Gloſſa magna. Bart. Socinus, & omnes, ff. de condit. & demonſtrat. & cum aliis multis Petrus Surdus de alimentis, tit. 8. priuilegio 24. num. 1. & tit. 5. quæſt. 4. attamen conditio mixta, ſi deficiat per caſum, vel per mortem, non extinguit, nec facit deficere relictum alimentorum; idque ſpeciali eorum fauore, quibus &: alia multa ſpecialia fuere conceſſa. Præſumitur namque quod teſtator omnino relicturus erat, etiam ſine conditione. Et idcirco, ſi legentur alicui alimenta quoad, vel donec, vel dum, vel quamdiu, vel ſi vixerit cum aliquo, & ita cum onere habitandi, vtputà cum filiis; tunc morte eius, penes quem morari, aut viuere debebat, legatum non extinguatur, ſed potius remanet purum, ac ſi nulla conditio esset appoſita, & alimenta extra domum debentur, quia per eum non ſtat, ſed per caſum fortuitum, vt probat tex. in l. prima; C. de legatis, vbi notant omnes Doctores, & optimè Ioannes Sichardus, videndus ex num. 1. vſque ad num. 8 & cum Bartolo, Caſtrenſe, Pico, Decio, Riminaldo, Bertrando, Durando, Menochio, Mantica, Prætis, Neuiſano, Corneo, Grato, Menchaca, & multis aliis Petrus Surdus, de alimentis, tit. 4. quæſt. 15. num. 34. & tit. 7. priuileg. 23. num. 7. & ſeq. latius priuil. 24. num. 1. & quatuor ſeqq. & tit. 5. q. 4. vbi vide Beninten. deciſ. 98. num. 2. & ſeq. Fuluius Pacianus, in conſil. 134. num. 18. Leand. Galganetus, de condit. & demonſtrat. 1. part. cap. 14. num. 7. & cap. 15. num. 8. & quatuor ſeq. Stephan. Grian. diſceptat. lib. 1. cap. 104. ex num. 65. Corduba de Lara, in d. §. ſi quis ex his, num. 199. & 200. vbi conſtanter aſſerit, quod legatum relictum ſub conditione ſi vxor, vel legatarius commoretur cum filiis teſtatoris, non debeti, ſi filij mortui ſint; ſecus tamen ſtatuendum eſſe, ſi alimenta ita relicta fuerint, cum fauore alimentorum legatum annuum non deficiat, ſi caſu impediatur conditio morandi cum filiis. Ad quod citat. Bart. Gratum. Coſtam. & alios, & hæc quidem ſic intellecta, potius intentum noſtrum, & definitionem Senatus, quam ſententiam contrariam tuentur; vtpotè, cum promiſſio ea, & obligatio alimentorum, non condicionaliter (prout præfati Authores loquuntur) ſed ſimpliciter potius concepta, & inita, extingui non debet morte dictæ filiæ, ex quo legatum, aut promiſſo alimentorum per caſum, &. mortem filiæ, cum qua commoraretur maritus, non deficiat, iuxta iura præcitata, & Authores relatos, à Menoch. lib. 2. de arbitrariis, caſu 170. num. 17. & per Surd. tit. 5. q. 1. num. 41. Remanet itaque, primam partem, & concluſionem d.l. illis libertis, & d.l. 1. C. de legatis, pro marito potius vrgere in caſu præſenti, quàm contra ipſum.

Quod attinet verò ad ſecundam concluſionem, d. leg. 83. obſeruandum erit, ſuperiorem primam concluſionem limitari, ex ipſamet lege vt ſcilicet conditio mixta deficiens per caſum, faciat deficere relictum alimentorum, ſi conſtiterit expreſsè, vel ex probatis, & manifeſtis coniecturis, quòd conditio eſſet appoſita ad fauorem, & commodum eorum, cum quibus eſt commorandum, tunc namque, ſi illi moriantur, legatum deficit, vt inquit text. in d.l. illis libertis, in ſecunda ſui parte. Et concludunt communiter Scribentes, in d.l. 1. C. de legat. vbi Ioan. Sichar. ex num. 4. & ſeq. Ruinus; in conſ. 42. num. 21. & 23. & in conſ. 46. num. 3. lib. Benintend. dicta deciſ. 98. num. 2. & tribus ſeq. Petrus Surdus, de alimen tit. 8. priuil. 23. num. 8. & priuil. 24. num. 5. vbi inquit, præſumi factum fauore eorum, qui ſunt ſenes, debiles, pupilli, vel aliter egent ope legatarij, & tales ſunt, quibus veriſmile eſt, quod teſtator voluit prouidere: & citat Menchac. Ruin. Decium, Prætis, & alios, ita tenentes. Leand. Galganet. de condit. & demonst. 1. p. cap. 15. num. 13. fol. 53. cum ergo Iureconſultus, in dicta l. illis libertis, in fine, dixerit, ſuperiorem primam concluſionem procedere, niſi fauore eius, in cuius perſona deficit conditio, alimenta fuiſſent relicta, nec ex eo ſolum, quod commorandi cum filiis, conditio adjiciatur, ad fauorem eorum, alimenta relicta præſumpſerit in dubio, aliunde namque id conſtare Iureconſultus requirit metipſe; merito Interpretes noſtri dubitarunt communiter, ex quo intelligatur, an fauore legatarij, vel filiorum alimenta relicta dicantur; & diuerſimode explicant, vt ex ipſis ſuperiùs citatis deducitur manifeſtè, & ex Sichardo, in dicta l. prima, C. de legatis, num. 5. & 6. Quoad præſens vero, ideo diſceptatio ea neceſſaria non eſt, quod termini illi legati alimentorum ea conditione relictorum, de qua in dicta l. illis libertis, longè differant à terminis noſtris, in quibus non gratuito lucratiuo, ſed ex neceſſitate quadam, & titulo oneroſo (pro parte ſcilicet ſolutionis dotis promiſſæ: alimenta fuerunt conſtituta. Dos namque, licet reſpectu vxoris contineat titulum lucratiuum, vreſpectu tamen mariti, quia pro oneribus mariti datur; dicitur titulum oneroſum continere. Sicuti quotidian. har. controuerſ. iur. lib. 3. c. 23. num 41. quinque ſeqq. latius ego comprobaui. Sic ſanè dici non poteſt in caſu, præſenti, filiæ fauore duntaxat promiſſionem alimentorum factam; vere namque, fauore etiam mariti, & matrimonij, onerum etiam, quæ ſupportare debet, ratione, & vt al. liceretur ad matrimonium contrahendum, promiſſio ea facta eſt, filiorum quoque eiuſdem matrimonij, quibus ſpecificè conſultum, atque prouiſum apparet, ex clauſula matrimoniali deducitat. Idcirco textus ipſe in d. l. illis libertis, in contrarium potius, & pro hac parte expendi, & induci debet: nam ſi ideo mortuo filio, alimenta illa, non debentur, quia propter eiuſdem filij vtilitatem tantum his, qui cum eo commorati fuiſſent, alimenta præſtari teſtator voluerat; ſequitur equidem, quod ſi propter aliorum quoque vtilitatem, non ſolùm filiæ nuptæ, relicta fuiſſent, & ij adhuc ſupereſſent (prout filius maſculus ſupereſt, &. etiam maritus) deberentur abſque dubio alimenta eiſdem, qui adhuc ſu perſunt, & quorum etiam fauore promiſſio ſpecificè facta. eſt; filiorum namque fauore factam, ex verbis eiuſdem clauſulæ matrimonialis apparet expreſſim.

Textus autem, in d.l. Seio, ff. de annuis legatis, ſuperioribus non refragatur nec etiam deciſioni textus, in dicta l. 1. C; de legatis. Nam pro eius explicatione reſpondet Gloſ. ſ. finalis, in eadem l. 1 Quod inſpiciendum ſit ſemper in legatis, cuius gratia legatum fiat. Nam ſi fit fauore legatarij, tunc legatum ſemper debetur, etiam mortuo eo penes quem morati debebat. Sin autem legatum fit gratia hæredis, vel eius apud quem debeo morati: tunc certè morte eius finitur legatum. Et hoc eſt naturale Nam vt dicit textus in dicta l. seio, in princ. labor, & pecunia recipiunt inter ſe diuiſionem, id eſt, æquum eſt vt ſi quis multum laboret, multum etiam ferat pecuniæ. Nam ſic dicebat Comicus, opera, pro pecunia. par hoſtimentum eſtad eſt, æquatio. Vnde in d.l. seio, telictum erat legatum alicui non fauore ipſius, ſed fauore liberorum, ſcilicet, vt negotiis liberorum, præeſſet. Quare Cum morte aliquorum diminutus eſt labor, ſequitur etiam diminui pecuniam, vel legatum Quod non fieret, ſi fauore legatarij id fieret vt ſi dicat teſtator, Titius de me viuo optimè eſt meritus: ei lego centum annua, donec verſetur apud meam vxòrem. Apparet enim, legatarij gratia legatum eſſe factum: & ideo quia fit eius gratia mortua mea vxore, debetur ei legatum illud annuum, quoad vixerit.

Et hæc quidem ex abundanti etiam dicta, vtpotè, cum obligatio ea, atque alimentorum promiſſio, ſimplex non fuerit in caſu præſenti, ſiue non ſimpliciter alimenta promiſſa, nec etiam reſticta ad terminos illos, quamdiu, donec, quouſque, vel ſi maritus cum vxore habitabit; ſed quatuor millium ducatorum promiſſio facta; in quatuor annorum ſolutiones diuiſa, quod promiſſionis, aut legati alimentorum terminos egreditur, vt ſæpè dictum eſt.

Quintum autem argumentum minus vrget; nec verè procedit eorum Interpretum ſententia, qui commemorantur ibidem, ſicuti apparet ex his, quæ ad fundamentum 3. & 4. partis ſecundæ & pro definitione Senatus Hiſpalenſis ſuprà expendi, vbi plenè, & dilucidè probaui, quod in ſimplici promiſſione, aut relicto alimentorum non ſit obligatus alimentarius ſumere alimenta in domo obligati, ſed de iure poteſt ea petere extra domum. Item ex ipſorum Authorum ſententia, qui contrarium tuentur, alimenta peti poſſe extra domum, quando iuſta cauſa adeſt commorandi extra domum, vel recedendi à domo obligati alimenta præſtare, idque etiam, ſi in domo propria præſtare, grauatus fuerit hæres, vel promiſſio facta, vt latius ibi.

Sed nec ſextum vrget partis eiuſdem contrariæ fundamentum, quoniam termini illi valde diuerſi ſunt à terminis caſus præſentis, vtpote, cum domo ſimpliciter legata, iuridicè dicatur, præſumi, teſtatorem legaſſe illam, in qua habitare conſueuit ordinariè, ſi plures habebat Domus, iuxta reſolutiones Menochij, & aliorum, quos ipſe recenſet, de quibus in argumento. Cum autem non domus legatur, ſeu promittitur ab eo, qui plures habet Domos, ſed alimenta, & domum dandi obligatio contrahitur ſimpliciter, ad certam domum promiſſio non reſtringitur, nec de vna magis, quam de alia intelligi valet; & idcirco reincidit dubium illud, ſuperius agitatum, & contrarijs ſententijs diniſum, an ſcilicet de domo propria grauati, aut obligati intelligi debeat promiſſio, vel de alia extra domum eiuſdem; in qua (vt ſupra dicebam) negari non poteſt, quin communior, & etiam verior fit ſententia eorum, qui eo caſu, & in ſimplici alimentorum promiſſione certa domo non deſignata, alimenta extra domum peti poſſe pro commodo alimentarij, aſſeuerarunt. In alio verò caſu, cum teſtator iubet aliquem domi ſuæ ali, iam non vetſamur in terminis ſimplicibus promiſſionis alimentorum, ſed potius domum demonſtratam dicimus, dubitamus autem, vtrum de domo propria, an hæredis teſtam ſenſerit, & cum morte teſtatoris omnia ſoluantur, ab eóque rerum ſuarum dominium ſie receſſurum, cum etiam per hæreditatis aditionem, bona deſinant teſtatoris eſſe, & proprium patrimonium adeuntis efficiatur, commodiúſque ſit hæredi domi ſuæ alimenta præſtare propter minores ſumptus; rectè ſtatuitur, præſumendum eſſe, quod de domo hæredis teſtator intellexerit; cum verba illa, Domi ſuæ, domui hæredis magis conueniant. Rurſus, atque ex abundanti, & ſine præiudicio veritatis reſpondetur, parum intereſſe, quod de domo ſocer intellexerit, propria, dum domum, & alimenta promiſit, nam ex quo iuſta cauſa ſuperuenit, litéſque, & inimicitiæ ortæ ſunt,à domo, ea recedere, & alimenta extra illam petere, ex his omnibus deducitur concludenter, quæ numeris præcedentibus adnotata, atque ſcripta reliquimus.

Septimum denique & vltimum fundamentum partis contrariæ non obſiſtit, pro cuius reſolutione, atque explicatione obſeruandum erit in primis ſententiam Gloſſæ, in dict. l. quod legatur, ff. de iudiciis, non eſſe omnino veram, nec certam, & diſplicuiſſe Petro Surdo, d. tit. 4. de aliment. q. 16. ex n. 27. vſque ad n. 36. Qui contendit, quòd quamuis vno in loco alimenta fuerint alimentario ſoluta, non per hoc in futurum ibi peti poterunt, & adducitur, atque excitatur ſequentibus fundamentis, & rationibus. In primis, quòd voluntas tacita, quæ ex actu colligitur, non debet vltra extendi quam ex ipſo actu de neceſſitate inferatur; prout obſeruant Bartol. Decius, Paris. Socin. iunior Natta, & Beccius, relati ibi per Surdum, n. 27. Et ideo gratuita ſolutio vnius partis, non grauat in ſolutione alterius, l. finali. C. ne vxor pro marito, vbi notat Baldus in ſummario, l. cum de indebito. verſ. ſed ſi pro parte, C. de condict. indebiti, vbi qui partem indebiti ſoluit, non cogitur aliam parte ſoluere: vt comprobat ibi Surdus, n. 28. & 29. inquit, hinc eſſe, quod immunis per vnam ſolutionem ſibi minimè præiudicat pro futuro tempore; & refret Petrum, Cinum, Abbàte, Alexand. Cephal. & Cacheran. ſic tenentes. Inquit etiam n. 30. hinc eſſe, quam Prælatus, qui ſucceſſit in beneficio, licet penſionem vnius anni receperit, non tamen cenſetur penſionem pro futuro tempore ratificare: vt habetur deciſ. Rotæ 233. in fine, in nouis, & qui facit vnum actum in tempote feriato, non sibi præiudicat in ſequentibus, vt Francus, Alexand. Ripa, & Rolan. tenuerunt, quos citat Surdus ipſe, d.q. 16. n. 31. & inde infert in hæc verba: ſic ergo, ſi hæres vno: in loco ſemel præſtat alimenta, licet quoad illam ſolutionem ſibi præiudicauerit, non tamen in futurum cogitur eodem in loco præſtare. Quinimeò etiam in iudiciis, qui conſentit in, vno actu, non videtur conſentire in reliquis, Gloſ. in Clementina ſæpè, in verbo, patribus, de verbor. ſignificat.

Et non obſtat textus, in d.l. ſi fidei commiſſum, §. finali, ff. de iudiciis, quia illud procedit, ex quo exceptio illa competebat iure ſingulari, quod facilius tollitur, l. eius militis, §. militia miſſus ff. de milit. teſtam. ſecus, quando competebat ex iure communi; vt declarat Iaſon. in l. 2. n. 9. C. de fideicommiſſis, & refert Surdus, dicta quæſt. 16. tit. 4. qui concludit n. 35. quod illa opinio Angeli, in l. prima, C. de fideic. quod vnum legatum certo loco ſoluens, tenetur eodem loco ſoluere alia, reprobatur è Iaſone, Benedicto, & Natta; quòd durum tamen eſſet in practica obtinere contra Gloſſam in dict. l. quod legatur, & ab initio d.q. 16. inquirit, quo in loco, præſtari debeant res ad alimenta neceſſariæ, quando hæres & alimentarius diuerſa habent domicilia & reſolutiuè inquit, quod hæres alimenta præſtat in loco ſui domicilij, non autem vbi degit alimentarius, quando à teſtatore locus non eſt ſpecialiter deſignatus, ſiue in promiſſione alimentorum non expreſſus, l. ſed & ſi ſuſceperit, ff. de iudiciis, l. Titia Seio, in principio ff de legatis 1. l. 3. ff. de aliment. & cibariis legatis, per quæ iura ita concludunt innumeri ibi relati ex n. 1. vſque ad num. 7. vbi ex multis quoque Authoribus obſeruat, quòd cum creditor, & debitor ſunt diuerſi domicilij, debitor non tenetur debitum portare ad domum creditoris, ſed ſat eſt, ſi paratus ſit ſoluere in ſuo domicilio, quando in obligatione locus non eſt expreſſus; vt probat textus, in l. item illa verba. in principio, ff. de conſtituta pecunia, vbi Gloſ. Bartol. & omnes Doctores, & alij quamplurimi ibi relati; cum vero hæres, & altmentarius eiuſdem ſunt fori, & in delatione non cadit impenſa, tunc hæres tenetur alimenta portare ad domum alimentarij, quia ſic ſe habet: regula, quod vbi debitor, & creditor ſunt eiuſdem fori, tunc debitor debet ire ad domum creditoris, d.l. item illa verba, vbi Bartol. & omnes DD. Surdus d. quæſt. 16. num. 7. & 8.

Denique & vltimò, quìa ſuo ore profitetur Surd. ead. q. 16. n. 35. quod durum eſſet in practica obtineri contra illam Gloſ. in d.l. quod legatur Reſpond. etiam, quod quando Gloſ. ipſa loqueretur in eis terminis; in quibus in argumento contenditur, atque ex notatis ibid. ex n. 21. deduci poſſet, quòd ſi alimentarius cepit vno in loco alimenta recipere cogatur, exinde eodem in loco perſeuerare, & recipere; adhuc receptio ea, & Gloſsae eiuſdem ſententia non obeſſet, nec genero præiudicium generaret in caſu præſenti in futurum; cum neceſſariò id intelligendum eſſet, rebus ipſis in eodem ſtatu manentibus, & noua cauſa non ſuperueniente; vt. potè, cum ex iuſta cauſa à domo alimenta præſtantis recedere, & extra domum illa petere poſſet; tametſi in domo eius cæpiſſet percipere alimenta; & quamuis ſocer ex conuentione non teneretur niſi in domo ea præſtare; prout longa ſerie, ſuprà explicaui.

ADDITIO

Ad Caput præcedens.

ADduntur, atque adnotantur nonnulla circa eandem huiuſce capitis materiam, quæ poſt ſcriptum, & omnino abſolutum hunc librum, obſeruata elaborataque fuerunt. Et iterum inſiſto ex profeſſo, circa Gramatici, Cordubæ de Lata, & Petri Surdi placita, de quibus ſuprà. Alimenta ſcilicet promiſſa à ſocero ſimpliciter filiæ, & genero, dum nuptui ipſa tradebatur, quo tempore durent, & mortua filia, viuente adhuc marito, ſi filij remanſerint, & caſus ex facto, in Regio Gratanenſi prætorio occurrentis, ſpecies proponitur, quæ proculdubio difficiliorem continet reſolutionem, & magis dubiam explicationem, quàm altera, in Hiſpalenſi Senatu agitata, de qua ſuprà.

Si in capitulationibus matrimonialibus, cum de collocando filiam in matrimonium pater agebat, in caſu, quo ipſa filia, (tunc vnica, & primogenita) in maioratu domus ſuæ ſucceſſura eſſet, dotis nomine nihil promiſiſſet, ſed potius dixiſſet, quòd ſucceſſione ipſa, ſi filius maſculus nullus naſceretur, qui eam excluderet, ſatis dotata ſatisfactáque manebat; eandem tamen, & eius maritum, & familiam in domo patris eiuſdem habitaturos, eisdemque & viduis duabus, quæ eis deſeruirent, alimenta reſtricta daturum in hæc verba, darles de comer. & nihil nomine dotis aſſignatum, ſed id duntaxat cautum. Quod ſi alimenta ea noluerit gener in domo ſoceri, tunc ſingulis annis, 300. ducatorum ſumma, pro vita ſoceri, eiſdem à ſocero ipſo præſtanda; quæ ſumma dictorum alimentorum in fine vniuſcuiuſque anni ſoluatur, nec ſoluto matrimonio, eorum ratio habeatur, ſiue pro dote non iudicetur, ſed abſque onere reſtitutionis maritus eam quantitatem percipiat. Ita tamen, quod ſi patre ſuperſtite, mater deceſſerit, filia ipſa, & gener, neque legitimam, neque quid aliud in bonis matris defunctæ prætendere poſſit, ſed pater integrè vtatur fruatur. & ea tanquam alia propria obtineat. Si tamen ſecundo nupſerit, & filium maſculum procreauerit, qui filiam metipſam à ſucceſſione maioratus excluſurus ſit, ex tunc in octo millium ducatorum quantitate temaneat dotata; prout hæc omnia in eodem caſu commemorabantur diffusè

Et tunc quidem controuertebatur, ſi patre & matre ſuperſtitibus, mortua ipſa filia fuerit, quæ nupſit, & filios, ſiue filium reliquerit (prout filiam relictam, in ipſo caſu apparebat) maritus, aliàs gener, à domo ſoceri receſſerit cum eadem filia, reluctanctibus tamen parentibus, qui neptem retinere vellent, atque ex eo tempore, 300. ducatorum quantitatem, ſibi præſtari debere, atque in futurum præſtandam, contendunt, ſcilicet dum ſocer ipſe vixerit, num de iure intentio eius procedat, an verò filia defuncta, obligatio ceſſauerit, ex quo alimentorum nomine, ea promiſſio facta fuit: atque ita ſui natura morte finiri debuerit.

Et quo dilucìdè, & diſtinctè procedatur, his, quæ tunc pro vna & altera parte expendebantur præcipuè, adiiciam quam plurima, quæ ad eum modum, nec adnotata, nec vllo modo tacta fuere, ipſa quoque, quæ tunc ponderabantur, diſtinctione, ordine, & reſolutione commemorabo. Ea antem omnia in comprobationem duorum diriguntur principaliter; ex parte actoris, quod alimenta præſtanda in domo ſoceri, vel 300. ducatorum ſumma extra domum ſoluenda, ſi gener id elegerit, ex cauſa dotis proceſſiſſe dicantur, ſiue fructus dotis diiudicentur, atque ita dotalium rerum, aut dotis naturam aſſumant, vt filiis relictis, etiam vxore defuncta, ad filios tranſeant, ſiue in perſona patris pro vita ſoceri durent, vel conceſſo abſque veritatis præiudicio, quod ſint meta alimenta, nec fructus dotis dici valeant; adhuc ad hæredes, filios ſcilicet tranſire debeant, ſiue in perſona patris continuari, & durare; nec extinguantur morte filiæ. Ex parte rei totum contrarium, contendebatur, quod ea, nec ex cauſa dotis proceſſiſſe videantur, nec minus fructus doris dici poſſint, ſed mera & pura alimenta diiudicentur, & in neceſſariam conſequentiam morte vxoris, aliàs filiæ finita extinctaque fuerint.

