Contraria tamen in ſententia permult alij fuêre Authores, & in materia legatorum fieri ſtrictam interpretatione, probarunt, & horum numero fuerunt Ruinus, Roman. Alexand. Decius, Natta, Rolandus, Gratus, & Alciatus, quos adduxit Cardinalis Mantica, lib. 7. tit. 1. num. 13. in fine. Craueta etiam, in conſ. 180. num. 1. ad finem, qui reſpondit, quod dicta l. in teſtamentis: procedit reſpectu inſtitutionis, non legatorum, vt ibidem obſeruauit Decius, num. 2. & 3. & in conſ. 289. num. 2. & in conſil 255. colum. finali. Iaſon, in l. quod Seruius colum. 2. in fine, ff. de condict. ob. cauſam, Bartol. Dec. Craueta, Menochius, & Padilla, quos in commentariis de vſufructu, cap. 30. num. 44. commemoraui, & ibidem tractani articulum hunc, an in legatis fiat ſtricta, vel lata interpretatio? Hippolyt. Riminald. in conſ. 216. num. 9. & duobus ſeq. lib. 2. qui pro hac parte adducit fundamenta duo præcipua, ad quæ in effectu reducuntru cætera alia, quæ pro eadem ſententia alij Interpretes conſiderarunt. Iura autem, quæ expendi poſſunt, adduxit Simon de Prætis, vbi ſuprà. Mantica etiam, lib. 7. dicto tit. 1. num. 3. videlicèt l. nummis, ff. de legatis tertio, l. apud Iulianum, aliàs, idem Iulianus, §. ſcio, & l. ſi ita ſcriptum, in fine, ff. de legatis primo, l. ſi ita fuerit, in principio, ff. de legatis ſecundo, l. qui concubinam, §. cum ita, ff. de legatis tertio, l. titia §. finali, ff. de auro & argento legato, de qua vide dicto cap. 30. de vſufructu, & Petrum Surdum, deciſ. 298. num. 2. & 3. & num. 10. & num. 12. in fine. Iacob. Menochium, lib. 4. præſumptione 106. num. 17. & duobus ſeq. qui eadem iura citauit, vt probaret, ſumi in dubio interpretationem, & praeſumptionem, quod teſtator voluerit relinquere, quod minus eſt, atque ita fiat ſtricta interpretatio in legatis, prout defendunt permulti Authores, ibidem congeſti per Menochium: qui tamen num. 19. alios etiam retulit, qui è contra ſcripſerunt, quod legata latam admittunt interpretationem, & numeris ſequentibus adducit caſus nonnullos, in quibus abſque controuerſia lata admittitur interpretatio, prout ſtatim dicetur, & adducit etiam Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 5. littera L. concluſione 57. & 58. folio 59. & ſeq. Marcus Antonius de Amatis, deciſione 44. per totam.

Ego veròt vt diſtinctè & dilucidè articulum hunc declarem, & Doctorum contrarias ſententias ad concordiam, & certam reſolutionem reducam, nonnulla (vt moris habeo) duxi neceſſariò obſeruanda, atque conſtituenda. Et inprimis, negari non poſſe, quin propoſitus articulus, vtrùm legata ſtrictam, an latam interpretationem recipiant, & ſic an odioſa, vel fauorabilia ſint; dubius, & controuerſus adeò videatur, vt nulla certa lege ſit definitus, nec etiam generali, aut certa aliqua regula, aut doctrina valeat circumſcribi, extant nam q́ue pro vtraque parte, & iura, & rationes, ac etiam Interpretum ſententiæ contrariæ (vt nunc dicebam) & ſupà vidimus, ac etiam conſtat ex obſeruationibus Ferdinand. Vaſq. Menchac. de ſucceſſionum progreſſu, lib. 3. §. 27. de legatis, num. 26. per totum, folio mihi 178. Nattæ dicto conſ. 626. per totum, lib. 4. Franciſci Manticæ, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 7. dicto tit. 1. per totum. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib 2. dicta ſolut. 11. fol. 55. 56. & ſeq. Tiberij Deciani, in conſ. 1. num. 93. & 94. lib. 2. Hippolyt. Riminald. in conſ. 216. num. 9. & quatuor ſeq. & num. 34. & ſeq. lib. 2. Petri Surd. in conſ. 313. num. 44. lib. 2. & deciſione 298. per totam. Alexandri Trentacinquij, de ſubſtit. prima parte, cap. 1. num. 31. Ceruantes, in l. 16. Tauri, num. 6. quorum aliquos retuli quoque de vſufruct, d. cap. 30. num. 41.

Secundò conſtituo, negari etiam poſſe, quin vtraq́ue opinio, & affirmatiua, & negatiua probabilis videatur propter rationes, & fundamenta, quæ vnius, & alterius Authores expendunt, & ſic diſputationis gratiâ quælibet defendi poſſit. Nam ſi quis velit tueri, legat largam recipere interpretationem, id copiosè, atque viginti fundamentis comprobare potrit, quæ dicto conſ. 624. adduxit Natta, inhærere etiam verbis generalibus dictæ l. in teſtamentis, vt ad legata, & quamlibet ſpeciem vltimæ voluntatis poſſint ea expendi propter ipſorum generalitatem. Ad iura autem, ſiue fundamenta partis contrariæ, vel legata ſtrictam interpretationem recipiant, aut in legatis dubiis, quod minimum eſt debeatur, facilè reſpondebitur, eùm eiſdem reſponderint Cagnolus in præcitatal. In teſtamentis. Simon de Prætis, dicta ſolutione 11. fol. 56. Mantica. lib. 7. d. tit. 1. vbi vide, & conueniunt à me ſcripta libro 1. de vſufructu, capite 9. numero 37. 38. 39. 40. & 41. in eo articulo, vtrum in legato ambiguo, ſiue obſcuro id debeatur, quod minimum eſt, non quod maximum: vbi ponderaui ea omnia iura, quæ communiter expendi ſolent.

Quod ſi è contrario tueri aliquis velit, legata ſtrictam interpretationem recipere; duobus principaliter excitari debebit fundamentis, quæ adducit Hippol. Rimin. dicto conſ. 216. num. 9. & ſeq. lib. 2. & ad illa iura, quæ pro parte contraria expenduntur, reſpondere, prout hi Authores reſpondent, quos ſuprà commemoraui, & maximè Menochius, & Mantica, in locis relatis: ego quoque dicto cap. 30. de vſufructu, reſpondi num. 45. 46. & 47.

Tertiò conſtituo, caſus eſſe nonnullos, in quibus Interpretes omnes, tam vnius, quàm alterius opinionis ſequaces conueniunt, ac verè in eiſdem contrarietas aut altercation ceſſat omninò. Ac primum quidem, cum teſtator ſtrictè loquitur, tunc namq́ue ſtrictè intelligitur, nec in teſtamentis fit lata interpretatio, ſicuti ſcripſit Bald. in l. vltima, num. 1. C. de poſthum. hæred. inſtit. Mantica, de coniect. vltimar. voluntat. lib. 3. tit. 5. num. 13. & conuenit Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolut. 11. num. 17. in verſ. item larga. folio 57. qui dixit, non fieri interpretationem latam, quando diſpoſitio eſt determinata ad certa bona, & hoc ſaltem reſpectu diſpoſitionis. Similiter dixit, ſtrictam fieri interpretationem, vbi ſunt coniecturæ reſtringendi in contrarium, & retulit Crauetam, in conſilio 98. Afflictis, deciſione 44. numer. 24. vbi inquit, pro legatario debere legatum interpretari, quando nulla in contrarium apparet coniectura, aliàs ſecus, & ita ex coniecturis latè, vel ſtrictè accipi legatum, ſtatuunt præfati, & aliis Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 63. numer. 53. lib. 1. & infra dicetur, dixit etiam Prætis metipſe, ſtrictam fieri interpretationem in materia pœnali, etiam in teſtamentis, vel cum propria verborum ſignificatio repugnat, ſiue ſubiecta materia, aut cum agitur de adimenda, & corrigenda alia diſpoſitione teſtatoris: item cum diſpoſitio eſt exorbitans à iure communi: in his namque, & aliis ſimilibus caſibus non lata fit interpretatio in teſtamentis, ſed potius ſtricta, vt præcitato loco latiùs Prætis confirmat, & rationem reddit Cæſar Barzi: deciſ. Bononiæ 12. n. 35.

Sic ſane ex conuerſo, & è contrario, generalis regula in initio huius c. propoſita, de voluntatibus teſtantium plenius interpretandis, indubitatè magis, & fortius procedit, vt legatis, & in omni alia ſpecie vltimæ voluntatis lata fiat interpretatio, cum ex perſona teſtatoris, vel legatarij, ex re legata, ex patrimonio defuncti, ex cauſa, ex loco, ex verbis amplis, atque ex aliis ſimilibus id magis deducitur, atque ſuadetur: quò tendunt Theoricæ, ac doctrinæ Interpretum omnium quos retuli ſuprà, num. 9. & 10. & Prætis ipſe probauit dicta ſolutione 11. num. 16. Decius quoque in conſilio 289. & in conſilio 534. Craueta, in conſilio 297. & proſequitur Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 106. num. 20. & ſeqq. vbi Primò dixit, in legatis latam fieri interpretationem, quando ſumendo ſtrictam interpretationem, legatum redderetur inutile; id quod abunde probauit, vt ibi videbitur, & per Riminaldum iuniorem, in conſilio 240. num. 22. lib. 3. Secundò dixit, in legatis latam quoque fieri interpretationem, quando qualitas perſonæ teſtatoris ſuadet, eum ſenſiſſe de re maiori, non autem de minori, vt in legato relicto à nobili diuite, quod largam admittit interpretationem, vt quod plus eſt legaſſe præſumatur; ſic ſane poſt Baldum, Caſtrenſem, & Nattam ſcripſit, & comprobauit idem Menochius, dicta præſumptione 106. num. 22. qui num. 26. & in conſilio 22. num. 4. lib. 1. dixit quoque Tertio loco, legatum ob qualitatem, & conditionem perſonæ legatarij latam interpretationem recipere, nam ex affectione, qua teſtator eum proſequutus eſt, interpretatur, vt de re maiori factum præſumatur. Et vltra eum id ipſum, quod ſcilicet legatum latè interpretetur, quando eſt factum perſonæ, ad quam teſtator habebat magnam affectionem provt ſunt filiæ; ſcripſerunt Craueta, in conſilio 297. Verba legati, numer. 1. Natta, in conſilio 526. num. 20. lib. 4. Mantica, lib. 6. de coniectur. vltimar. volunt. titul. 11. num. 23. Petrus Surdus, in conſilio 170. num. 19. lib. 2. Marc. Anton. de Amatis, deciſione 44. num. 24. pro quibus facit l. ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis 1. & l. penultima, in principio, ff. de aliment. & cibar. legat. Berous etiam, in conſilio 44. num. 48. libro 2. Ioſeph. Ludouic. deciſione Peruſina 61. num. 41. parte 2. vbi quod ſi vxori fuiſſet relictus vſusfructus cum conditione, quod nequeat dotes ſuas ab hæredibus repetere; tunc tanquam factum in compenſationem dotium, latè interpretatur. Piæ etiam cauſæ fauore legatum latè interpretatur, vt poſt Abbatem, & Bartolum dicit Boerius, dicto conſilio 44. numer. 46. Marc. Anton. de Amatis, d. deciſione 44. ſub num. 24. in principio, & conuenit Menochius, lib 4. dicta præſumptione 106. numero 33. dum dixit poſt Bartol. Baldum, Ancharan, Imolam, Abbatem, Barbat. Tiraquel. Couarru. Gomez, Cephalum, Gozadinum, & Cagnolum, quod Religionis fauore ſumitur præſumptio, quod teſtator intellexerit de maiori, non autem de minori: reſpondet ad text. in l. Titia, §. Seia, ff. de auro, & arg. legato, Limitat etiam, quando verbis, vel aliis coniecturis conſtat, teſtatorem aliter ſenſiſſe, vt reſpondit Corneus, in conſilio 302. num. 2. lib. 4. ſicut contingit, quando alia pia cauſa fuiſſet hæres inſtituta, & legatis alteri pio loco præſtandis grauata, vt in ſpecie cenſuit Capra, in conſilio 3. numero 6. non enim priuilegiatus vtitur priuilegio contra alium priuilegiatum. Sec etiam, quando legatum eſt vniuerſale, quod latè interpretetur, ſcripſerunt Neuizanus, in conſilio 71. ferè per totum, & maximè numero 6. Decianus, in conſilio 57. libro primo, Romanus, ſingulari 503. in verſic. Quartò limita. Berreta, in conſilio 154. numero ſecundo. Ruinus, in conſilio 150. numero 12. libro tertio, Hippolytus Riminaldus, in conſil. 676. numero 44. libro 6. Franciſcus Milanenſis, deciſione prima, numero 129. libro 2. Petrus Surdus, deciſione 93. numer. 24. & 31. Alexander Raudenſis, deciſione 20. numero 18. & 28. & ſequentibus. Quætamen ſententia limitari debebit ex his doctrinis, quæ alio cap. infrà traduntur, vbi de verbis generalibus, & vniuerſalibus agitur. Sic etiam, quod in praxi difficultatem poſſit continere præfata reſolutio, per ea, quæ tradunt Cephalus, Mantica, Peregrinus, Caualcanus, & Achilles Pedrocha; & ideo quod ad coniecturas recurrendum ſit, obſeruauit iuridicè Marcus Anton. de Amatis, dicta deciſione 44. ſub numero vigeſimoquarto, qui dixit, videndum eſſe Manticam, de coniecturis vltimar. volunt. libro 9. titulo 6. numero 8. & numero 25. ſtatuit Amatis ipſe, legatum lateè interpretari, quando militat ratio ſeruandæ æqualitatis; nam ſicut ratione æqualitatis ſeruandæ aliquando in legato non venit, quod aliàs veniret: ita è conuerſo eadem ratione in eo venire, quod aliàs non veniret, vt inquit Ruinus, in conſilio 212. numero 13. libro primo: ita quoque, quod legatum latè interpretetur, quando filius eſt hæres vniuerſalis, & filiabus eſt relictum particulare; poſt Surdum, in conſilio 112. numero 79. libro primo, tradidit Amatis, dicta deciſione 44. numero vigeſimo ſexto, qui ſubdit numero 27. tantò magis latam fieri debere interpretationem, quando legatum debet ſeruire pro dote, ſicque in legato dotis, quæ cum hodie non detur modica ſumma, ſtrictam non patitur interpretationem, etiam ex coniecturata mente teſtatoris. Præter id, quod fauore dotis non attenditur, quod eſt minimum, ſed lata fit interpretatio, vt in legato veniat, quod eſt maius, probat textus, iuncta Gloſſa finali in principio, in l. nuptura, ff. de iure dotium, vbi cum eſſet dubium quid veniret, dicit Iuriſconſultus, id quod erat plus, provt tamen ibi declarat Gloſſa, & tenet Baldus Nouellus in tractatu dotis, par. 6. priuilegio 73. Petrus Surdus, deciſione 298. per totam, maximè numero 4. & numero 8. & numero 12. in verſic. nec obſtat quod dubio. Rurſus, quando eſt ambiguitas verborum, legatum latè interpretatur, vt ſcribit Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro ſexto, titulo 14. numero 13. Marc. Anton. de Amatis, dicta deciſione 44. numero 20. qui ſubdit numero 21. legatum latè interpretari, quando agitur de modico præiudicio, conſiderata perſona hæredis: & idem tenuerunt Berous, quæſtione 56. numero octauo, Petrus Surdus, in conſilio 72. numero 16. libro primo, & deciſione 298. numero 12. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſilio 63. numero 66. libro primo. Vel quando concurrunt aliæ coniecturæ, aut nulla coniectura eſt in contrarium, vt per Romanum, ſingulari 649. Hieronym. Gabriel, in conſilio 98. numero 46. libro primo. Afflictis, deciſione 44. numero vigeſimo quarto. Honded. dicto conſilio 63. numero 53. ita pariter, legatum factum alteri ſanguine coniuncto, vel ei, quem teſtator valde diligebat, & latè interpretatur, & de re meliori factum præſumitur. Sic ſane ſcripſerunt Bartolus, Socinus, Corneus, Decius, Patritius, Gozadinus, Bellonius, Socinus iunior, Craueta, Natta, Rolandus, Cephalus, & Zanchus, cum quibus Iacobus Menochius, libro primo de arbitrariis, quæſtion. 99. numero 15. & in conſilio 14. numero 11. libro 2. & præſumptione 106. numero 27. & latius explicat numeris ſequentibus, & idem quoque ſcripſit Hippolyt. Riminald. in conſilio 216. numero 35. libro 2. & in conſilio 240. numero ſexto, & ſeptimo libro tertio, vbi citat. l. Aurelius, §. Titius teſtamento, ff. de liberat. legata l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legat primo. Marc. Anton. de Amatis, deciſione 44. numero 24. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo quinto, litera L. concluſione 58. numero vndecimo, & duodecimo, & ſequentibus folio 60. & vide concluſione 75. Petrus Surdus ſingulariter, in conſilio 112. numero 52. libro primo, vbi quod legatum factum coniunctæ perſonæ, vberiùs interpretatur & pleniùs; & citat eadem iura, textum etiam in l. cum rem alienam, C. de legatis, & repetit numero 76. vbi limitat regulam generalem, quod teſtator cenſeatur minus grauare hæredem, quàm ſit poſſibile; vt ſcilicet ipſa non procedat quoad fauorem coniunctæ perſonæ, iuxta iura nunc relata: & numero 77. explicat, legatum latè interpretari in fauorem coniunctæ perſonæ, niſi hæres quoque ſit coniunctus, par enim cauſa affectionis, talem interpretationem excludit, argumento l. non ſolum, §. 1. ff. de ritu nuptiarum, per quam rationem ita dixit Cephalus, in conſilio 14. numero 21. verſic. Tertiò dictus, & confirmat Pertrus Surd. numeris ſeqq. Menochius, libro 4. præſumptione 106. num. 28. & 29. & licet ab vtraque parte ſit coniunctio, ſi tamen eſt impar, ſuſtinetur argumentum ad fauorem eius, qui eſt magis coniunctus, vt Surdus ipſe probauit dicto conſil. 112. numero 79. libro primo. Menochius etiam vbi ſupra, qui tandem conſtidtuit num. 36. legatum recipere latam interpretationem, quando ſic interpretando, apparet teſtatorem prouidiſſe in caſu magis neceſſario, vt in ſpecie declarauit Craueta, in conſ. 297. in fine.

Quartò deinde & principaliter conſtituo, legatum non ſtrictè, ſed latè interpretandum, quando propria vocabuli ſignificatio id induceret, ſiue quando interpretatio fit ſecundum propriam verborum ſignificationem, vel quando verba legati, aut præſumpta mens diſponentis, ſiue alia ratio ita ſuaderet, in contrariamve nihil vrgeret. Ita ſane Bart. in l. is qui ducenta, in principio, ff. de rebus dubiis, & Decius, in l. ſemper in obſcuris, numero 2. verſic. & in tali, ff. de regulis iuris. Menochius, lib. 4. dict. præſumptione 106. num. 24. Ioannes Vincent. Honded. in conſilio 63. num. 60. libro primo. Petrus Surdus, in conſilio 72. numero 16. libro primo. Marc. Anton. de Amatis, deciſione 44. numero 1023. Quamuis ergo hæredis inſtitutio fauorabilior ſit, largiùs debeat interpretari quàm legatum, aut fideicommiſſum, l. ſi te ſolum, ff. de hæred. inſtit. coniuncta l. quod traditum, cum duabus ſeqq. ff. de condit. & demonſtrat. l. 2. C. de neceſſariis ſeruis hæred. inſtitut. tamen negari non poteſt, quin etiam legatum, & fideicommiſſum fauorabiliter debeat interpretari, per text. ſingularem in cap. cum dilecti, in fine, de donationibus, vbi nulla fit diſſerentia inter hæredis inſtitutionem, & legata, ſeu fideicommiſſa; ſed inter contractus, teſtamenta, & beneficia; vt in contractibus plena, in teſtamentis plenior, & in beneficiis pleniſſima ſit interpretatio adhibenda. Per alia etiam iura, & rationes, quas ſic reſoluens, eleganter, atque eruditè ponderauit Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt at. lib. 7. dicto titul. 1. n. 15. & ſeptem ſeqq. per text. etiam in dicta l. in teſtamentis, cuius generaliter merito inhæret Simon de Prætis, de interpretatione vltimar. volunt. lib. 2. ſolutione 11. num. 11. & 12. fol. 56. inhærent etiam quamplures Authores relati per Manticam, præcitato titulo 1. numer 28. in fine, & numero 29. per totum, qui textum eundem generaliter intelligunt in quacunque ſpecie vltimæ voluntatis, & legati fauorem non debere reſtringi, quod ita intelligi debet, vt ſupra dixi, quando inquam verba teſtatoris, præſumpta eiuſdem mens, aut alia ratio pro legatario, aut legati fauore vrgere videantur, ſiue cum in contrarium nihil vrgeat, aut cum ambiguitas eſt verborum. Secus tamen ſi coniectura aliqua contra legatarium potius videatur vrgere, vel cum interpretandum ſit, quantum veniat in legato, & ſic cum incertitudo voluntatis eſt, tunc namque magis fit interpretatio pro hærede, quàm pro legatario, vt etiam animaduertit Prætis, dicta ſolutione 11. num. 14. ad finem, qui verè & optimè dixit, quod non inde infertur generalis concluſio, quod legata debeant ſtrictè interpretari ex natura eorum, quia mininè eſ t generale, ſed falli multoties, vt dictum eſt: Et ad hæc reduci debent, quæ n propoſito reliquit ſcripta Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 23. num. 22. & quæ in commentariis de vſufructu, dicto cap. 30. num. 41. in propoſito annotaui: ea etiam, quæ latiùs obſeruauit Menochius, libro 4. dicta præſumptione 106. ex numero 17. cum pluribus ſequentibus, ſemper namque dum dixit, legatum ſtrictam interpretationem recipere, loquutus eſt in caſu, quo dubitabatur, quantum veniret præſtandum ab hærede, & an præſumeretur à teſtatore quod minus eſt relictum, ſicque cum voluntatis incertitudo adeſt; non tamen negauit in aliis caſibus, ſiue exaliis coniecturis, vel cum ambiguitas verborum eſt, aut propria verbarum ſignificatio ſuadet, legati fauorem ampliandum, & id ipſum legatum latè potius, quam ſtrictè ſumendum, provt Simon de Prætis, Natta, & Mantica iuridicè obſeruarunt, & pro diſtinctione prædicta, an incertitudo voluntatis ſit, an verò verborum ambiguitas, eſt textus ſingularis, & notandus, in l. ſi is qui ducenta, in principio, ff. de rebus dubiis, vbi Iureconſultus interpretatur ambiguitatem in fauorem legatarij, vt non trecenta tantum, ſed quingenta debeantur, cum teſtator Seio cum ducentis, quæ apud eum depoſuit trecenta legauit, & licet ambiguum eſſet, an in trecentis computentur ducenta depoſita (vt Iureconſultus inquit) tamen dicitur, quod non debeant computari, & ita eum textum expendit Natta, dicto conſilio 626. num. 23. libro 4. Mantica, libro ſeptimo, dicto titulo primo, num. 32. qui ſubdit, fatendum eſſe, in legatis pleniorem, non etiam pleniſſimam interpretationem fieri debere, vt loquitur text. in dicta l. in teſtamenti, & in dicto cap. cùm dilecti, & probatur in l. qui lancem, ff. de auro & argento legato, & in l. legato generaliter, ff. de legat. primo. provt Mantica ipſe ea iura optimè inducit, & mediam hanc interpretationem oſtendit tenuiſſe Bartolum, Baldum, Alexandrum, & Corneum in locis ibi relatis: qui ſcripſerunt, nec ſtrictam nec latiſſimam, ſed mediam interpretationem faciendam eſſe, & ante Manticam id ipſum probauit Natta, conſ. 626. num. 19. lib. 4. & referr Hippolyt. Riminald. d. conſ. 216. numero 13. & 14. libro ſecundo, & citat textum, in d.l. qui lancem. vbi teſtator qui habebat lancem maximam, minorem, & minimam, legando minorem lancem, intelligitur mediam legaſſe. Sicque videtur fuiſſe de mente Baldi in notabili quæſtione de milite, qui diuerſis modis armabat equum, tendens enim ad torneamenta, ponebat ei phaleras gemmis & auro munitas; ad prælium vero iturus, phaleris corij tegebat eum; legauit hic teſtator armaturam equi, dixit Baldus, in l. prima, verſiculo, ſed pone, C. de verborum ſignificat. phaleras mediocres deberi, quia medium ſequi, eſt viri prudentis, & legis à Sapientibus inſtitutæ.

Quintò conſtituo, ea quæ hactenus annotata fuere obſeruationibus præcedentibus in legatis; ita pariter, & iuxta reſolutiones ſuperiores locum habitura in fideicommiſſis, vt quibus in caſibus latam interpretationem in legatis admittendam diximus, quibus etiam ſtrictam, iiſdem obſeruari debeat ipſum ius in fideicommiſſis, & ita intelligit Mantica, libro ſeptimo, dicto titulo primo, ex numero decimo quarto, cum multis ſeqq. & vide ex numero 23. & apertè præſentiunt Interpretes ſuprà commemorati, quatenus textum in dicta l. in teſtamentis, procedere dixerunt in quacunque ſpecie vltimæ voluntatis: poſtmodùm autem ad modum præfatum declararunt; & hoc quod dicitur de fideicommiſſo pleniùs interpretando, latiùs explicabitur infrà cap. 34. vbi Iacobi Menochij, libro 4. præſumptione 67. ex num. 19. reſolutiones adducentur.

In primogeniis quoque Hiſpanorum, & in vinculis, & maioratibus perpetuis habebit locum deciſio legis eiuſdem in teſtamentis; maioratus namque cum fauorabiles ſint, & propter bonum publicum introducti, & de familiæ conſeruatione in eis tractetur, potius ſunt ampliandi, quam reſtringendi, iuxta ea, quæ ſcripſerunt Ludouic. Molina, de Hiſpanor. primogeniis, lib. 1. cap. 4. numer. 28. in verſ. ſimiliter. & cap. 18. per totum. Rojas in epitome ſucceſſionum, cap. 3. num. 20. 24. & 43. Burgos de Paz iunior, ciuilium, quæſt. 2. num. 36. Cæuallos, commun. contra communes, quæſt. 74. num. 11. & ſeqq. & har. quotidianar. controuerſ. iuris, lib. 2. c. 22. n. 84. notaui: & numeris præcedentibus obſeruaui nonnulla, ex quibus res hæc dilucidè magis probatur.

Sextò denique & vltimò conſtituo, ex his, quæ hucuſque ſcripſimus, & propoſiti articuli, an legata ſtrictam, vel latam interpretationem recipiant, reſolutione, inferri ad caſus nonnullos practicos. Et inprimis ad deciſionem Senatus Mantuani, de qua per Petrum Surdum, deciſ. 298. per totam, vbi in caſu ibi propoſito, an ſcilicet aureorum legatum intelligatur de maioribus fauore dotis, Senatus ſtatuit, de maioribus intelligi: & latius comprobauit Surdus, vt ibidem videbitur.

Deinde ad deciſionem Rotæ prouinciæ Marciæ, de qua per M. Anton. de Amatis, deciſ. 44. in eo dubio, vtrum legatum factum Titio, & Seio de centum, an ſemper intelligi debeat de quinquaginta pro quolibet: in qua Senatus decreuit, quod omnes filiæ haberent centum pro qualibet, vt latius ibi, vbi num. 2. proponitur argumentum de interpretatione ſtricta in legatis facienda: & num. 19. & ſeqq. latè reſpondetur, & plures caſus numerantur, in quibus lata fit interpretatio in legatis.

Præterea infertur ad caſum illum practicum, de quo per Menochium, in conſilio 210. libro 3. ex numer. 22. cum ſeqq. facultate ſcilicet alicui conceſſa teſtandi certis de rebus, an ſufficiat, quod generaliter diſponat de omnibus iuribus, & actionibus ſuis; an verò requiratur, quod de eis ſingulariter diſponat, & ibidem numer. 37. & 38. argumentum metipſum de lata, aut ſtricta interpretatione in inſtitutione, & legatis expendit, & alio cap. latiùs tractabitur.

Rurſus infertur ad caſum alium quotidianum, & per eundem Menochium excitatum in conſil. 236. libro 3. legatum inquam in dubio an præſumatur relilictum, necne animo compenſandi? vbi Menochius ipſe num. 10. expendit dubium propoſitum de interpretatione lata, aut ſtricta in legatis facienda, provt in eadem quæſtione, legatum quando præſumatur factum animo compenſandi, vel non, expendunt quoque Menochius ipſe, Phanutius, Barboſa, Gualdenſis, Coſta, Mantica, Cuiacius, Couar. Anton. Gomez. Maſcardus, Prætis, Graſſus, Pereg. Riminald. Pedrocha, Surdus, Fabius, Turretus, Honded. & Ceruantes, qui latè articulum explicant, eos retuli ego in commentariis de vſufructu, cap. 46. n. 6.

Deinde infertur ad deciſionem Rotæ Bononienſis, de qua per Cæſarem Barz. deciſ. 12. per totam Vtrum ſcilicet legatum in caſu extinctæ lineæ, aut defectus eius filiorum ab hærede relictum, euaneſcat, ſi conditionis euentus ad tempus mortis grauati reſtringatur, qui deceſſerit relicto filio ſuperſtite, licet hic poſtea ſine liberis mortuus fuerit. Quin etiam, ſi huiuſmodi euentus in nullum certum, ac limitatum tempus ſit collatus. Vbi expenditur quoque in terminis articulus præfatus; an pro legatariis in dubio ſit pronuntiandum contra hæredem, & an legata ſtrictam, vel latam interpretationem recipiant, vt ibidem ex num. 33. cum ſeq. Et de his hactenus, de quibus, & de legato facto coniunctæ perſonæ, vide cap. ſequenti; & Vincent. Carocium, caſu 31. & 56.

CAPVT XXXIII.

Pro hærede magis, quàm pro legatario, vtrùm præſumptio, & coniectura ſumi debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, vt hæres quanto minus poſſibile ſit grauatus cenſeatur, ſiue an, & qualiter ea præſumptio procedat; ad explicationem iurium quorundam, & Hippolyti Riminaldi, in conſ. 240. ex num. 23. lib. 3. obſeruationes nonnullas. Verba etiam cum imperſonaliter proferuntur, an onus in dubio præſumatur impoſitum hæredi: ac denique, mobilium legato, & appellatione, an ſe mouentia contineantur, ad deciſionem Vincentij Carocij 56. an etiam legator, cui fuit legata annua pecunia de introitu, ſint præſtandi fundi, ex quibus poſſit tantum introitum percipere, & de intellectu l. fundi Trebatiani, ff. de vſufructu legato, & l. ſi quis argentum, §. ſin vero reditum, C. de donat. quas Petrus Surdus, in conſ. 319. lib. 3. ſingulariter explicauit.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatoris diſpoſitio ita in dubio accipi, & interpretari debet, vt videatur ipſe magis diligere hæredem, quam legatarium, & quanto minus poſſibile ſit, hæredem ipſum grauare. Et hæc præſumptio regulariter procedit. Regulariter namque legatario videtur teſtator hæredem præferre. Quod latius exornatur, & de præſumptione grauandi hæredem, quanto minus ſit poſſibile, latius agitur remiſſiuè.
- 2 Cæterum ab ea præſumptione recedi ſolet nonnullis in caſibus, & præſertim ex qualitate perſonæ teſtatoris, vel legatarij, aut rei legatæ, ex verbis etiam vniuerſaliter prolatis, ex præſumpta mente, & voluntate diſponentis, atque ex coniecturis legitimis, & aliis circunſtantiis.
- 3 Vel quando legatum eſſet inutile legatario, & ſine commodo, quia tunc præſumitur, quod teſtator hæredem grauare voluerit. Sed in hoc iura diſſonare videntur, videlicet l. qui concubinam, §. qui hortos, l. his verbis, §. finali. ff. de legatis tertiò, & l. Diuus, ff. de vſu & habit. vbi conſulitur legatario, ne legatum ſit inutile.
- 4 Contra verò l. quod in rerum, §. 1. & l. Mæuius, in principio, ff. de legatis primò.
- 5 Pro quarum conciliatione Hippolyti Riminaldi, in conſ. 240. ex num. 25. cum ſeqq. lib. 3. diſtinctio probatur, quæ ex mente Cumani procedit. An ſcilicet hæres grauetur ad redimendum res alienas, vel ad proprias præſtandum.
- 6 Teſtatoris verba imperſonaliter prolata, intelliguntur vt grauamen, & executio ad hæredem referatur. Sicque onus in dubio præſumitur impoſitum hæredi, etiamſi imperſonaliter impoſitum ſit.
- 7 Verba ſi imperſonalia ſint, circa onus per legatarium, vel fideicommiſſarium, perſoluendum; & incertum, cui dandum ſit, præſtari debet hæredi.
- 8 Mobilium legato, & appellatione, an beſtiæ, & ſe mouentia contineantur. Vbi adducitur Vincentij Carocij caſus, ſeu deciſio quinquageſima ſexta.
- 9 Legatario, cui fuit legata annua pecunia de introitu, ſunt præſtandi fundi, ex quibus poſſit tantum introitum percipere. Vbi expenditur in terminis Petri Surdi ſingulare conſilium 319. lib. 3. Et l. fundi Trebatiani, ff. de vſufructu legato, & l. ſi quis argentum, §. ſin vero reditum, C. de donat. explicantur.
- 10 In legato generali bonorum, iura, & actiones, & nomina debitorum an veniant remiſſiuè.

QVæstioni ſuperiori proxima eſt huiuſce Capitis diſputatio, & reſolutio: nam cùm cap. præcedenti explicatum fuerit, quibus in caſibus legata ſtrictè, aut latè & benignè interpretari debeant, quid etiam dicendum ſit, quando incertitudo voluntatis, vel verborum ambiguitas adeſt; clarè etiam deducitur, eiſdem in caſibus dicendum eſſe, pro hærede magis, quàm pro legatario, vel è contra magis pro legatario, quam pro hærede interpretationem fieri debere.

Sed quò diſtinctiùs, & apertiùs id explanetur, nec ad generalitatem huius tractatus aliquid pertinens omittatur, conſtituendum erit ante omnia, præcedentis, & iſtius cap. materiam, vnam & eandem videri, ſiue ex regulis & principiis ſuperiori cap. propoſitis, huius regulas, & doctrinas deducendas, ſicque ex ipſis regi, & gubernari debere, & idcirco prælegenda, & notanda ea, quæ eodem cap. ſuperiori remanent reſoluta, & ſcripta, ex quibus (vt dixi) apparet, aliquando quod eſt plus potiùs videri legatum, quàm quod eſt minimum, ſiue pro legatario magis, quàm pro hærede fieri debere interpretationem, vt Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 7. dicto titulo 1. per totum. Iacobus Menochius, libro 4. dicta præſumptione 106. ex numer. 17. cum ſeqq. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. voluntat. libro 2. interpretat. prima, dubitatione 4. ſolutione 11. folio 56. & 57. adnotarunt, & declararunt, vbi quod in re legata præſumitur teſtator magis diligere legatarium, quam hæredem, provt etiam ex aliis Authoribus ſcripſerunt Vincent. Carocius, deciſione 56. numer. 23. Petrus Surdus, in conſilio 319. n. 18. lib. 3. Regulariter autem, quod teſtatoris diſpoſitio ita in dubio accipi, & interpretari debet, vt videatur ipſe magis diligere hæredem, quàm legatarium, & quanto minus poſſibile ſit, hæredem ipſum grauare, l. vnum ex familia, §. ſi rem, l. Titia, §. qui inuita, ff. de legatis ſecundò, l. ſi ita ſcriptum, in fine, l. qui filiabus, & ibi Caſtrenſis, quod hæredem videtur legatario præferre, l. qui ſeruos, §. qui margaritam, ff. de legatis primo, l. qui concubinam, §. primo, ff. de legatis tertiò, quam doctrinam ita vulgatam, & quotidie allegabilem de pręſumptione grauandi hæredem quanto minus poſſibile ſit, permultis exornarunt, & quamplurimis caſibus vtiliter applicarunt Authores ſequentes, vt alios omittam, qui commemorantur ab eis. Philipus Corneus, in conſilio 244. n. 12. lib. 2.

- Aimon Crauet, in conſilio 32. num. 3. in conſ. 86. numer. 7. & 10. in conſ. 149. num. 15. in conſ. 167. n. 14. & in conſ. 187. num. 3.
- Gratus, in conſilio 92. n. 11. lib. 1. & in conſilio 64. n. 41. lib. 2.
- Caſtrenſis, in conſ. 121. volumine 1. & in conſil. 248. Legatum prædictum, lib. 2.
- Decius, in conſil. 92. numero 3. & in conſilio 289. colum. 2.
- Rolandus, in conſilio 16. n. 32. lib. 3.
- Crotus, in conſ. 17. n. 13. & ſeq. lib. 1. & in conſ. 297. num. 15. lib. 3.
- Iaſon, in l. huiuſmodi. §. cum pater, numero 7. ff. de legatis 1. & in l. ſi tibi homo, col. 3. eodem, titulo.
- Pet. Paul. Pariſ. in conſilio 58. n. 27. lib. 3.
- Curtius ſenior, in conſ. 63. numer. 15. verſ. ſecundo respondeo.
- Socinus ſenior, in conſilio 26. n. 6. lib. 4. & in conſilio 185. n. 10. lib. 2.
- Natta, in conſilio 110. n. 8. lib. 1.
- Carolus Ruinus, in conſ. 76. n. 8. in fine, & n. 9. & in conſ. 98. num. 15. lib. 2.
- Silua nuptialis, libro 6. numero 47. verſic. item in dubio.
- Iulius Clarus, §. teſtamentum, q. 76. regula 4.
- Hippolyt. Riminald. in conſ. 216. numero 11. & in conſilio 240. ex num. 26. cum ſeqq. lib. 3. & in conſ. 694. num. 32. lib. 6.
- Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, libro 5. cap. 18. n. 718.
- Octauianus Cacheranus, deciſ. Pedemontana 51. num. 8.
- Pancirol. conſ. 135. n. 2.
- Bonifacius Rogerius, in conſ. 19. numero 18. in fine, lib. 1.
- Paſechus, in conſ. 115. n. 1.
- Franciſcus Burſatus, in conſ. 228. n. 18. lib. 3.
- Iacob. Menochius, libro 4. præſumptione 106. numero 18. & præſumptione 132. n. 2. & præſumptione 155. n. 4. & præſ. & 150. n. 78.
