Quarta concluſio eſt, quod licet euicta re in ſolutum data à parte, vel à Iudice pro debito pecuniario, quia eſt contractus ſimilis emptioni, agatur actione vtili ex empto, & primæua actio ſit funditus extincta; tamen quando in datione in ſolutum adeſt reſeruatio primæuæ actionis in caſu euictionis, tunc agitur primæua action; & quod tale pactum erit vtile propter fideiuſſores, qui forte eſſent in prima obligatione, &: hypothecam anteriorem tempore, prout latius ibi num. 8. & vbi omnino conuenit reſolutionibus ſuperioribus: & numero 9. & 10. quintam, & ſextam concluſionem adducit, quando detur ſpecies pro ſpecie, genus pro genere, vel genus pro ſpeciem qua ſe remittit ad reſolutiones communes Doctorum, de quibus ſtatim agendum eſt numero ſequenti: & quando ſpecies eſt ſoluta pro ſpecie, ex cauſa tranſactionis, etiam quod alias regulariter data in ſolutum ſpecie pro ſpecie, &; euicta, agitur actione primæua; tamen non agitur actione primæua, euicta te, cauſa fauoris minuendarum litium ſ, ſicuti Fabius ipſe de Anna obſeruat poſt Bartol. caſtrenſem, & omnes Doctores, in l ſi profundo, per illum tex. C. de tranſact. indèque infert, multo magis id; obtinere, quando ex cauſa tranſactionis datur ſpecies pro pecunia.

Septima concluſio eſt, quando datur in ſolutum res pro debito dotis pecuniario; tunc namque, euicta re illa in ſolutum data agi poteſt actione illa primæua, ob priuilegium dotis, l. qui res, ff. de ſolut. & ſtatim dicetur, atque obſeruauit ita Fabius, d. conſ. 90. num. 11. & n. 12. & tribus ſeq. octauam proponit concluſionem, quando ſcilicet creditor vendit pignus, & ex pretio conſequitur ſuum creditum, an debitor liberetur, ſi poſtmodum res euincatur, & duos caſus principales conſtituit, prout ibi videri poteſt: & hactenus de tertio fundamento.

Præterea & quarto loco, in fauorem fideiuſſorum ipſorum expendebatur ſingularis illa, atque notanda Petri Surdi diſtinctio & reſolutio (quæ ex communi Interpretum placito procedit) in conſ. 145. ex num. 34. vſque ad nu. 39. lib 1. qui ad explicationem quamplurimorum iurium, quæ antea adduxerat n. 12. per totum, textus ſcilicet in l. deferre, in fine ff. de iure fi ſci, in l. qui concubinam, § ſi hæres, de legat. 3. in l. ſi quis aliam, ff. de ſolut. & in l. ſi rem, eo, tit. &. in l. ſed reuocata, ff. de iure fiſci, & probare videntur apertè, non liberari debitorem, quando res tradita, non remanet penes creditorem recipientem; ſiue euicta re in ſolutum data, agi poſſe primæua action, inquit, diſtinguendos eſſe plures caſus, ex quibus dilucidè, & abſolutè apparet, euicta re, quæ fuit data in ſolutum, quando agi poſſit, vel non, primæua actione.

Primus caſus eſt, quando ſoluitur genus pro genere, vt pecunia pro pecunia, & tunc ſi, non ſit promiſſa euictio, agitur primitiua actione, ſiue ab initio pecunia facta non fuerit accipientis, ſiue deſinat ex poſtfacto eſſe apud eum, & ſiue id contingat ex defectu dominij, ſiue per hypothecariam, vt eſt textus, in l. deferre, §. finali, & l. ſeq. ff. de iure fiſci.

Secundus eſt caſus, quando datur ſpe cies pro ſpecie, & idem eſt, l. ſi rem, ff. de ſolut. l. libera C. de ſentent. & interlocunt. Tertius eſt, quando datur ſpecies pro genere, & tunc ſi genus conſiſtit in pecunia, non datur prima actio. Ita loquitur. l. ſi præſidium, C. de euict& l. eleganter, in princ. ff. de pignor. act ſi verò genus non conſiſtit in pecunia. tunc conuenitur debitor priſtina actione, l. qui concubinam, §. ſi hæres, ff de legatis 3. Quartus caſus eſt, quando datur genus pro ſpecie, & tunc ſi euincatur, non liberatur debito: ſed datur prima actio, quia tenetur facere genus accipientis, d.l. qui concubinam, §. ſi hæres, ita ſane præfatam diſtinctionem tradiderunt Gloſſa ordinaria, Bartolus, Baldus, & communiter Scribentes in d.l. libera, & in d.l. ſi præſidium, C. de euict. vbi Cuiacius, colum. finali. Idem Bartol. in d.l. ſi quis aliam, n. 2. & ſequuntur ibi Caſtrenſis, & reliqui; Fabius de Anna, d. conſ. 90. n. 10. Stephanus Gratianus, diſcept. forenſ. cap. 3. n. 17. & cæteri relati ſuprà, n. 53. & 54. Petrus Surdus, d. conſ. 145. ſub n. 34. qui dicit, quod ſecundum diſtinctionem propoſitam reſpondetur ad omnes illos textus, qui fuerunt ſuprà ponderati, & primò ad l. de ferre, in fine, quod procedit, quia ibi pecunia pro pecunia, & ita genus progenere ſolutum fuit: ad textum vero in l. qui concubinam, §. ſi hæres: quod loquitur, vbi genus ſoluitur pro ſpecie: ad l. ſi quis aliam, quod procedit, quando genus datum fuit pro genere: ad l. quires, quòd illud ſpeciale eſt fauore dotis, in qua ſubſiſtit prima actio, nec tollitur, ſiue pro ſpecie, ſiue aliter detur: ad l. Titius, quod ibi genus ſolutum fuit pro genere, hoc eſt, pecunia. Simili modo reſpondetur ad l. ſi rem, vbi genus datum eſt pro genere: & hac etiam reſponſione tollitur, l. ſed reuocata, Et ne verbalis videatur huiuſmodi diſtinctio, & ratione deſtituta, ponderanda eſt (inquit Surdus ipſe) inter prædictos caſus diuerſitatis ratio, quando pecunia ſoluitur pro pecunia, requiritur, quod in effectu pecunia efficiatur accipientis, & in eum transferatur dominium, aliàs non cauſatur liberatio: l. Iulianus, §. ex vendit. ff. de act. empt. præterea, vbi pecunia pro pecunia ſoluitur, non celebratur nouus aliquis contractus, niſi dominium transferatur. Non mirum itaque, ſi tunc reuocata pecunia, datur prima actio: non etiam (vt Baldus explicauit) inducitur contractus aliquis, ex cuius natura oriatur euictio, & propterea, niſi ſubſiſteret prima actio, remaneret creditor in damno, cum nulla alia actione, nullóque iuris remedioconſultum ſibi fit. Similiter, quando genus pro genere datur, vel ſpecies pro genere, quod tamen non ſit pecunia, vel ſpecies pro ſpecie, vel genus pro ſpecie; tunc, quia contractus non eſt ſimilis emptioni & venditioni, ſed potius permutationi, vel do vt des, non dicitur nouus aliquis contractus fieri, nec à prima obligatione receſſum videtur, niſi res tradita fiat accipientis, quia permutans tenetur ad dandum, l. prima, ff. de rerum permutat. vnde ſi rem non facit accipientis, non eſt liberatus. Sed quando ſpecies, vel quid aliud datur pro pecunia, tunc contrahitur emptio, l. 2. ff. pro empt. l. final. ff. de bonis autho. iud. poſſid. & in emptione non tenetur quis ad dandum, ſed tantummodò ad tradendum ſecuta ergo traditione. debitor liberatur, licèt res tradita euincatur: & hactenus ex ſententia communi Petrus Surdus. Quem refert, & ſequitur Stephanus Gratianus, d. cap. 3. n. 18. & quatuor ſeq. vbi eandem differentiæ rationem adducit: Fabius de Anna, d. conſ. 90. n. 10. qui ex n. 21. vſque ad num. 27. & d. conſ. 35. ex n. 30. vſque ad numerum 37. ſingulariter expiicat textum in d.l. qui res, ff. de ſolut in qua fauore dotis primæua actio durat, ſi res in ſolutum data, euicta fuerit: vide eodem conſ. 35. ex n. 25. & quatuor ſeq. vbi ſingulariter quoque explicat text. (quem Surdus non adducit, nec explicat) in l. reſcriptum, §. finali, ff. de diſtract. pignor. vbi durat actio primæua aduerſus debitorem, ob euictionem ſequutam: & in effectu, multum ad propoſitum noſtrum concludit, quod caſus præſens eſt diuerſus à caſu text. in d. §. finali, ibi namque creditor vendidit pignus, & recepit pretium ab emptore, & promiſit euictionem, tunc autem iuridicè ſtatuitur, quod liberatio ſtat in ſuſpenſo, & ſequuta euictione, agitur actione primæua: diuerſum eſt in caſu noſtro, quo creditor ſibi adiudicari fecit, ac præuio appretio in ſolutum recipit bona debitoris pro debito pecuniario, & ſic pro genere, quod conſiſtebat in pecunia, data fuit ſpecies, quo caſu hypotheca eſt extincta, ex d.l. eleganter, & d. l, prædium, cum ſimilibus.

Et hactenus de quarto fundamento, & de diſtinctione relata communi, quam iterum Senatus Hiſpalenſis in cauſa Franciſci de ſanta Ana, & Anæ Tauetæ, vxoris eius, ex vna parte, & Didaci Ramirez de Madrid, ceſſionarij D. Ioannis Vincentello, ſequuntus fuit, me præſente: cum ex cauſa iudicati, ſpecies, id eſt bona quædam immobilia data fuiſſent pro genere, quod conſiſtebat in pecunia, debito ſcilicet 800. ducatorum eidem D. Ioanni Vicentello, qui poſtmodum ceſſit ius ſuum D. Didaco Ramirez, & ſpecies, bona ſcilicet euicta, & reuocata fuiſlet iure aliorum creditorum potiori, ſcilicet per menſam Archiepiſcopalem Eccleſiæ Hiſpalenſis: nam cùm primæ ua actio extincta fuiſſet per dationem in ſolutum (vt ſæpè dixi) & non remaneret, niſi vtilis ex empto (vt etiam dixi) perſonalis autem ea actio duraret duntaxat per ſpatium viginti annorum iuxta l. 63. Tauri, vbi Antonius Gomezius, num. 2. notauit, & cum D. Paz, Couar. Parladorio, Matienza, Azeuedo, Menchaca, Ioanne Gutierrez, & aliis, Cæuallos, commun. contra commun. quæſt. tertia, num. 3. & ſeq. & quæſt. 173. & & 207. ex numero 30. viginti autem anni modo, ſed etiam 27. elapſi fuiſſent, præfatam Anam de Tauera, Franciſci vxorem abſoluit iuxta diſtinctionem relatam Senatus.

Quinto etiam loco dicebatur, quod licet nouatio hodie non inducatur, niſi expreſsè agatur iuxta text. in l. finali. C. de nouat. 15. tit. 14. parti. 5. cuius deciſionem exornant: & late explicant Antonius Pichardus, & Authores ab eo relati, in §. ex fol. 2160. Inſtitut. quib. mod. tolli. obligat. Ioannes Gutierrez, de iuram, confirm. prima parte, cap. 63. Parladorius, rer. quotidian. lib. 2. cap. fin. prima part. §. 12. limitat. 6. & lib. 3. differentia 50. ex num. 8. & §. primo, & 2. Petrus Surdus, in conſ. 385. lib. 3. And, Gaill, practicar. obſeruat. lib. 2. obſeruat. 30. & ibidem Græuæus, eius Additionator. Caualcanus, deciſ. 18. part. 4. Menochius, lib. 3. præſumptione 134. deciſio Rotæ 30 parte 2. in nouiſſimis, Ioannes Philippus. in ſumma vrtiuſaue iuris. ad tit. ff. de nouat. Hieronym. Cæuallos, pract. commun. contra commun. prima part. quæſt. 59. & 3. part. quæſtione 754. id tamen procedit, vbi actus ſubſequens ſe compatitur cum primo: ſed ſi inuicem non compatiantur, transfunditur prima obligatio in ſecundam, quia poſteriora derogant prioribus, l. ſi vnus, §. pactus ne peteret, ff. de pactis, l. cum plures, §. locator horrei, ff. locati, l. pacta nouiſſima, C. de pactis, & in propoſito, quod inducatur nouatio abſque expreſsione, quando vltimum pactum aduerſatur primo, eſt textus, in l. Valerianus, ff. de prætor. ſtipulat. & in l. omnes. ff. de nouat. & docet expreſsè Baldus, in ead. l. fin. num. primo, c. de nouat. vbi concludit, quod ſi extrinſecus intellectus ineſt de neceſſitate, vt quia primus & ſecundus contractus ſe non conpatiuntur, tali caſu, etiam hodie fit notatio ope exceptionis, & citat text. in d.l. Valerianus: idem Bald. in d.l. pacta nouiſſima, n. 10. vbi dicit Decius, in principio, dict. l. finalem non habete locum in contractibus incompatibilibus, quia ipſo facto derogatur primo per ſecundum. Idem Decius in conſ. 400. colum. penult. in fin. & in conſ. 464. num. 4. vbi inquit, quod ſi duo contractus ſe non compatiuntur, inducitur neceſſaria nouatio. quæ etiam hodie habet locum. non obſtante dicta l. finali, & id ipſum concludunt Berous, & Cagnolus, cum quibus Pet. Surdus, d. conſ. 145. n. 24. & 25. & vltra eum gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 2. quæſt. 16. num. 58. 60. & 61. eandem doctrinam admittit. In præſenti autem caſu non ſe compatitur datio in ſolutum, facta de ſpecie, id eſt, de quibuſdam bonis immobilibus, cum prima obligatione de ſoluendo, quia datio in ſolutum venit ad extinctionem obligationis primeuæ. Rurſus, etiam poſt deciſionem dictæ l. finalis, inducitur nouatio, quando ex interuallo fit pactum diuerſum à primo; ſicuti concludit idem Surdus, vbi ſupra, n. 27. poſt Bald. Alexand. Decium, & Crauetam. Hic autem datio inſolutum poſt longum interuallum facta fuit, & ideo differt ab obligatione primo loco facta. Denique quando datio in ſolutum non nouaret præcedentem obligationem. tamen extinguere eam, quia aliud eſt, obligationem nouari, aliud in totum extingui: cùm enim nouatur, non perimitur in totum, ſed transfunditur in aliam, l. prima, iuncta l. ſtichum, §. legata, ff. de nouat. vt tradit ipſe Surdus. d. conſ. 145. n. 28.

Et hactenus de præfata Senatus Hiſpalenſis definitione, & de communi Interpretum placito, & reſolutione in propoſito articulo, cui ego non adfui, & expreſſim contradicunt Briſſonius, Cabotius, Hugo Donellus, & Antonius Faber, quorum ſpecificam faciam mentionem ad finem deciſionis ſequentis.

Superiori autem, ſciens, atque conſultò fideiuſſore, vt per dationem in ſolutum maneat liberatus, nec amplius conueniri valeat; fundamenta, & rationes adduxi tantum, & argumenta, & rationes contra prætermiſi ideo, quod definitione eiuſdem Senatus Hiſpalenſis ſequenti, illa omnia, longa ſerie commemorauerim, & adduxerim, atque ita, vno & altero loco ea recen ſere, congruum non eſſet, Rationes autem eaſdem contra fideiuſſorem, contra principalem etiam debitorem, vt actio primæua per dationem in ſolutum, non remaneat extincta, ſed hactenus duret, re euicta; ideo non diluendas, ſiue non eiſdem reſpondendum duxi, quod ſententia ipſa communi, & Senatus deciſione in dicta cauſa Ludouici de Roias amplexa, omnibus facili negotio reſponderi valeat, cum ex profeſſo reſponderit Petrus Surdus, dicto conſ. 145. ex num. 34. cum mult. ſeq. lib. 1. quod etiam ego in contraria ſententia, opinione, & contra fideiuſſorem ipſum, (non modo contra principalem) firmiter fuerim, & Senatus metipſe altera in cauſa ita definierit, vt ſtatim oſtendam, & magis videtur probare Antonius Theſaurus. quæſtion. forenſ. libro 2. quæſt. 88.

Cum itaque diebus præteritis lis, & controuer [Ex altera in eodem articulo Senatus Hiſpalẽſis egregia admodum, atque notanda definitione.]ſia mota, atque excitata fuiſſet ex parte D. Mariæ Oſorio pro debito pecuniario octo millium ducatorum contra fideiuſſores Ducis de Oſuna, nunc in Regno Sicilliæ Vice-Regis locum obtinentis, contra quos via executiua procedebatur, & executiuum decretum ab inferiori prolatum fuiſſet, à quo ipſi ad Senatum prouocauerunt, & Dux idem non modò non ſoluendo notoriè appareret, ſed etiam maximo ære alieno, & infinito creditorum concurſu oppreſſus, quia tamen bona quædam immobilia: vnos cortijos en la villa del Arahal, in ſolutum dederat ipſi Mariæ, quæ poſtmodum euicta fuere ex cauſa iudicati, & ſupremi Conſilii Regii Hiſpaniæ Senatorum ſententia, qua declaratum fuit, bona ipſa inalienabilia, atque maioratus, & vinculi perpetui fuiſſe, & ita ad antiquum ſtatum reuerti debete, nec in ſolutum dari potuiſſe, tunc inquam principaliter dubitabatur, fideiuſſor re euicta, quæ à debitore creditori fuit data in ſolutum, conueniri poſſit, vtilique actione teneatur, ac ſi res in ſolutum data non fuiſſet, ſi debitor principalis appareat non ſoluendo.

Et quidem prima facie pro fideiuſſoribus ipſis. vt omnino liberati fuerint per dationem in ſolutum à debitore factam, nec moleſtari iure potuerint, ſicque nec via ordinaria, nec executiua conueniri, fundamenta illa omnia, & rationes expendi poſſent, quæ definitione præcedenti Senatus ipſius Hiſpalenſis adducta fuere ex n. 44. cum ſeq. vſque ad numerum 60. atque ideo hic non repetuntur. Omnia namque eo tendunt, quod datione in ſolutum à debitore facta, vſque adeo debitum extinguatur, quod ſi res ipſa data euincatur, non poſſit amplius primæua actione agi per creditorem, ſed agendum ſit vtili actione ex empto. Indeque fideiuſſores, & pignora liberentur omnino, niſi proteſtatio illa facta ſit, quam vtilem admodum eſſe pro conſeruandis fideiuſſoribus ipſis, & pignoribus, ibidem ſcripſi: vbi in effectu partem fideiuſſorem longa ſerie comprobaui, cuius tamen fundamentis, & rationibus omnibus, ex dicto numero 44. ponderatis, vel vno ſolum verbo ſatisfieri poſſe, iuridicè, & verè à me adnotatur numeris ſeqq.

Senatus itaque Hiſpalenſis in prædicta cauſa contrarium definiuit, & executiuum decretum prolatum ab inferiori contra fideiuſſores dicti Ducis confirmauit (vt dixi) atque ita decreuit, fideiuſſorem per vtilem conueniri poſſe, ſi res data in ſolutum euicta fuerit, tametſi creditor pro conſeruatione fideiuſſorum & pignorum proteſtatus non fuerit. Senatus autem definitio (vt articulus hic fideiuſſoris, vtilis admodum & aſſiduus, dilucide, atque ex propoſito magis, quàm antea fuiſſet, explanatus relinquatur) ex ſequentibus comprobatur fundamentis, & rationibus manifeſtè. Ac primum quidem authoritate, & ſententia Gloſſæ, in l. deferre. §. finali ff. de iure fiſci: quæ apertè tenuit, quod eo caſu agi poſſit contra fideiuſſorem, & licet dubitet, an detur vtilis, vel directa actio, id tamen nihil refert, quia ſiue detur, vtilis, ſiue directa, vtroque caſu creditor conſequitur ſuum intentum.

Secundò probatur authoritate, & ſententia ſpeculatoris, in titulo de fideiuſſoribus, in fine: vbi vult, quod ſi debitor, qui fideiuſſorem dederat, tradat deinde in ſolutum prædium, poterit creditor conuenire fideiuſſorem per vtilem primam actionem, euicto prædio, quæ reſtituitur contra fideiuſſorem: & Speculatorem ſequitur Marſilius, in rubrica, ff. de fideiuſſoribus, n. 372.

Nec videtur concludere duplex ſolutio, quam in ipſo, quo verſamur propoſito, tradidit Petrus Surdus, d. conſ. 145. n. 39. videlicet quod Speculator intelligi debeat ſecundum iura, quæ allegat, ſic ſecundum terminos, l. Tittius, ff. de iure fiſci: vbi fuit ſolutum genus pro genere, hoc eſt, pecunia pro pecunia; tunc namque, & ſi non ſit promiſſa euictio agitur primæua actione (vt ſuprà dixi) verè etenim Speculatot indiſtincte, intellexit, contrarium, & contra fideiuſſorem conceſſit vtilem abſolute, etiam in terminis noſtris, & caſu præſenti; vt ibi apparet, & concludentius apparebit ex ſolutione, quæ traditur inferius ad text. in l. ſed reuocata, ff. iure fiſci: dum autem ſecundo loco Surdus ipſe reſpondet, quod Speculatorloquitur, quando debitor non eſt ſoluendo, & inquit, ita videri poſſe apud eum, & reddit rationem, quia eo caſu maior videtur ſubeſſe ratio reſtituendi ipſi creditori actionem iam extinctam, ne ſcilicet in damno remaneat, aperte comprobat iſtam noſtram ſententiam, & Senatus Hiſpalenſis definitionem, ex quo in caſu præſenti, quo Dux ipſe, qui pro debito pecuniario bona immobilia in ſolutum dederat, quæ poſtea euicta fuerunt, apparebat notorie non ſoluendo. Quod ſi dixeris, Surd. ipſum, eo in placito, atque in ſecunda hac ſolutione firmiter non manere, ex: quo in finalibus verbis dicti conſilij 145. dicit contrarium voluiſſe Cæpolam, cautela 123. de quo ſuprà, vt tunc ſcilicet nullo modo creditor poſſit ad fideiuſſores confugere: Reſpondebitur equidem, Speculatoris authoritatem, adeo magnam eſſe, vt Cæpolæ ſententiam non modò ſuperare, ſed & vincere quoque debeat. Rurſus, Surdum eundem, nequaquam inſiſtere eo loco in diſcutienda, & examinanda veritate eius articuli, an ſcilicet poſſit creditor agere contra creditores, ſaltem per vtilem, quando debitor principalis apparet non ſoluendo, prout conſtat ex his, quæ tradidit ibidem, ſed adhærere dumtaxat diſtinctioni illi, quam antea tradiderat ex num. 34. cum ſeq. Sic ſane, ſi articulum præfatum fideiuſſoris quoad vtilem actionem, ex propoſito examinaret, Speculatoris potius, quam Cæpolæ ſententiæ accceſiſſet, & ex deciſione textus, in l. ſed reuocata. 20. ff. de iure fiſci, totum fundamentum ſumeret.

Tertiò probatur ſententia & reſolutione Card. Franciſ. Mant. qui poſt Puteum, ita tenentem deciſ. 450. de tacitis & ambig. conuent. lib. 16. tit. 20. n. 23. & 24. fol. mihi 280. in hunc modum reliquit ſcriptum: Item, ſi creditor ſpeciem recipiat pro quantitate, fideiuſſor intelligitur liberatus. quia aliud pro alio ex conſenſu creditoris ſolui poteſt, l. 2. §. 1. ff. ſi cert. petat. l. item liberatur, §. 1. ff. quia. mod. pig. vel hyp. ſolui. & l manifeſti, C. de ſolut. & ſolutione omnis obligatio tollitur. In ſtit. quib. mod. tolli. oblig. in. princip. & l penult. ff. de ſolut. ſed eleganter quæritur, ſi ſpecies ſoluta euincatur, & debitor non ſit ſoluendo, an fideiuſſor conueniri poſſit; dicet aliquis non poſſe: quia, cum ſemel eius obligatio fuerit ſublata, l. eleganter, in princ. cum aliis proximè allegatis, non poteſt amplius reſuſcitari, l. qui res, §. aream. ff de ſolut. ſed ſuadente æquitate vtilis actio contra fideiuſſorem datur: quia non niſi ex euentu intelligitur liberatus, arg. d.l. qui res, in princ. & l. Titius, ff. de iure fiſci, nam cum principale tollitur ex rigore, non tollitur acceſſorium, quod ex æquitate ſuſtinetur, Bart. per illum text. in l. debitor. in princ. ff. ad Trebel. & ſeq. Alex. n. 6. ita cenſuit Specul. in tit. de fideiuſſoribus, in fine, n. 24. & in Rota fuit deciſum, Put. deciſ. 450. incip. Licet ſit communis opinio, lib. 1.

Quartò etiam ſpecificè probauit iſtam ſententiam Stephanus Gratianus, diſceptat. forenſ. c. 3. n. 17. nam cum dixiſſet antea n. 14. & 15. & 16. per dationem in ſolutum à debitore factam, extingui actionem primæuam, vt poſtmodum re euicta, non detur amplius regreſſus contra fideiuſſores, neque vlterius creditor poſſit hypothecaria experiri; ſtatim id limitat n. 17. nonnullis in caſibus, Inter quos præſens fideiuſſoris apponitur, vt conſtat ex illis verbis: vel quando debitor non eſt ſoluendo. Vt tunc ſcilicet fideiuſſor conueniri valeat; vt expreſsè ibi ſtatuitur, nec datio in ſolutum impediat vtilem actionem contra fideiuſſorem, & in fortioribus terminis probare videtur Theſaurus, forenſ. lib. 2. quæſt. 88.

Præterea & quintò loco facit, negari non poſſe, ſi verum amamus, nec verba Iureconſultorum reſtringamus, ac omnia illa iura, (textus videlicet, in l. eleganter, ff. de pignorat. act. l. ſi præſidium, C. de euict. l. ſi libera. C. de ſentent. & interlocut. omni. iud.) quæ ad hoc præcitari ſolent communiter, quod ſi res data in ſolutum creditori, poſtea euincatur non poſſit agi primæua actione, ſed vtili ex empto agendum ſit; nequaquam intentum noſtrum contra fideiuſſorem excludant, vtpote cum fideiuſſoris mentionem non faciant, nec aliquo modo articulum hunc (quod attinet ad fideiuſſorum ipſum) definierint, ſed duntaxat contra debitorem conceſſerint vtilem actionem, & primæuam actionem per dationem in ſolutum extinctam dixerint: cum etiam iura eadem aliter diſſolui, atque interpretari debeant, ſicuti ex Antonio Fabro, & Hugo Donello inferius notabitur: ex quo ergo de fideiuſſore nihil eis iuribus, nec aliis deciſum repetitur ſpecificè, non erit ex regula, illa generali controuerſia hæc fideiuſſoris definienda, ſed eo potius iure, aut textu, quo id ipſum deciſum, ac expreſſim ſtatutum fuerit, controuerſia hæc fideiuſſoris definienda: extat namque hac de re textus adsto expreſſus, vt nec torqueri poſſit, nec cauillari, in l ſed reuocata, ff. de iure fiſci, nam cum in l. præcedenti, incipi. deferre. §. vltimio, eiuſdem tituli. Iureconſultus dixiſſet, pecuniam auferri per fiſcum ei, qui cum erat creditor debitoris fiſci, in ſolutum pecuniam accepit, ſiue ſciens, fiue ignorans acceperit, inquit ſtatim in dicta lege. ſed reuocata: Sed reuocata pecunia, in fideiuſſorem liberatum vtilis actio dabitur. Quò equidem loci, ac etiam in dicta lege, deferre, §. vltimo, ponderari, atque obſeruari debebunt nonnulla, ad quæ Interpretes noſtri non ita animaduertunt; ac primum equidem ea, quæ inferius adnotabuntur, dum eorum recenſeatur ſententia, qui rein ſolutum data, euicta, hactenus remanere primæuam actionem, defendunt vbi de textu, in dicto §. vltimo agendum eſt, ac etiam de textu, in dicta lege, ſed reuoca. Deinde, fateri Iureconſultum, liberatum fideiuſſorem, & nihilominus creditori aduerſus eum vtilem conceſſiſſe actionem; vt inde remoueri debeat obſtaculum illud, quod pro fideiuſſore adduci poſſet contra definitionem Senatus Hiſpalenſis; videlicet extincta ſemel obligatione pet pecuniam in ſolutum receptam, aut per dationem in ſolutum, fideiuſſoris quoque obligationem extingui vt amplius ipſe non teneatur, & nihilominus in fideiuſſorem liberatum vtilem actionem dandam, reſpondet ipſe Iureconſultus: quemadmodum extincta primæua obligatione per dationem etiam in ſolutum, & re poſtmodum euicta, dandam creditori vtilem actionem contra debitorem, reſpondit Iureconſultus, in d.l. eleganter; prout Communis intelligit, ſed Recentiores reluctant. vt inferius dicetur; in quo hæc iura maximam conſonantiam habent, ſi eidem communi placito accedamus, fortaſſis hæc ita, quod maxima videretur ſubeſſe ratio reſtituendi ipſi creditorem actionem iam extinctam, ne ſcilicet in damno remaneat; non autem ratione alia, quam Petrus Surdus, d. conſ. 145. ſub num. 34. conſiderauit; æquitatis etenim tatio prædicta, id ipſum ſuadere videtur, vbi pro debito pecuniario bona immobilia, & ſic ſpecies data fuiſſent, nec reſtringi poteſt ad caſum illum, vt hunc excludat, quando debitor principalis ſoluendo non eſt, quia etiam militat æquitatis ratio, vt dixi.

Quod ſi replices, quod quæ ratio ſuaſit, vt directa contra debitorem actio reſtitueretur, in d.l. deferre, §. vltimo, eadem euincere debuit, vt contra fideiuſſores directa quoque actio daretur, non verò vtilis: idque maximè, quod fideiuſſoris acceſſio ſit & ſequela principalis obligationis. Reſpondetur equidem, actionem ſemel extinctam non reuiuiſcere, niſi expreſſim, vel reſcripto Principum, vel authoritate prudentum contrarium ſtatuatur; vt exemplum eſt in eod. §. vltimo, & in l. ſi cum quis, §. finali. ff. de furtis, l. quamuis, §. ſi mulier, ff. ad Velleianum cum traditis à Peralta, & Sarmiento, in l. Mæuius, 68. §. duobus, ff. de legat. 2. atque ideo non potuiſſe mero iure ſemel liberatum fideiuſſorem facto debitoris, iterum in priſtinam obligationem, inuitum, & reluctantem adduci, vt in liberatione, quæ ope exceptionis contingit, diſertè ſtatuit Iureconſultus, in l. vltima. ff. de pactis: quia tamen durum videbatur, reuocata pecunia, quæ cauſam præbuerat liberationi, fideiuſſorem omnino non teneri; vtilem actionem, ideſt æquam, iura dederunt: æquitatis ratio inde naſcitur nam creditores dum curant. vt diligentius fibi cautum ſit, fideiuſſores accipiunt, vel pignoribus ſibi proſpiciunt, vt certum eſt, & in principio. Inſtit. de fideiuſſoribus, exprimitur, vnde prorſus eſſet iniquiquum, reuocata per fiſcum à creditore prcu nia, debitoris fideiuſſorem liberari, & in manifeſtum periculum deducere debitum; quod non adeo in tuto eſt, ſi debitor principalis duntaxat in obligatione rermaneat, quam fi fideiuſſor quoque ſubſit, qui ſuſtineat onus obligationis. Sanè diſcrimen hoc inter directam & vtilem actionem, ſubtilem reſpicit iuris diſpoſitionem, nam quoad effectum vtraque actio eiuſdem poteſtatis eſt, & eandem habet virtutem, l. actio. ff. de negotiis geſtis, quam exornant Forcatulus, in dialogo 63. Cuiac. obſeruat. lib. 15. c. 11. Reuard. de authoritate prudentum, c. 3. & lib. 1. de præiudiciis, cap. 15. Coſtan. quæst. iur. c. 10. Duaren. diſput. libro primo, capite 11. Antonius Faber, coniecturar 4. cap. 7.

Cuiacius autem, ſub lib. 11. responſorum Papiniani, ad l. 20. ff. de iure fiſci. aliter explicat, poſt ſublatam ſcilicet priuato creditori pecuniam à fiſco, ſolutionémque reſciſſam, reſtitui priſtinam contra debitorem actionem, non directam, ſed vtilem, ita vt par ſit, eadèmque ratio contra debitorem, & fideiuſſorem differentiis exploſis, & ambo vtili tantummodo actione conſtringantur, quia directam ipſo iure ſolutio conſumpſerat, & extinxerat. Neque obſtat textus, in dicta l. deferre §. vltimo, vbi quæ reſtituitur contradebitorem actio, directa vocatur adeo apertè, adeo diſertè, vt nullus dubitandi locus relinquatur: Nam reſpondet Cuiacius ipſe, directam eò loci actionem appellari et comparationem eius actionis, quæ in fideiuſſorem reſtituitur, quæ non eſt principalis, ſed acceſſoria, illa autem directa, ideſt principalis, quia datur in reum principalem, proinde directa actio non apponitur vtili, ſed acceſſoriæ actioni, ſiue fideiuſſoriæ. Pro quo facit, quod directum & principale idem valent, ſicut directo & principaliter promiſcuè accipiuntur, & eundem prorſus operantur effectum, l. vltima, ff. de legat. 3. §. vltime, Inſtit. quod cum eo, hactenus Cuiacius, qui ſubtiliter, ingeniosè loquitur (vt vides) verè tamen Iureconſulti verba repugnant, qui adeo expreſſim dixit, actionem illam, quæ contra debitorem reſtituitur, directam eſſe.

Rurſus obſeruandum erit, in dicta l. ſed reuocata, nullum fiſci fauorem verſari in eo, quod actio vtilis contra fideiuſſorem liberatum competat creditori, ſicut etiam, quod directa reſtituatur contra debitorem ipſum: fiſcus namque iam pecuniam creditori ſolutam, ab eo reuocauerat. Atque ita non in fiſci, ſed in creditoris eiuſdem, à quo pecunia reuocata eſt, fauorem, actio directa reſtituitur contra debitorem, & vtilis datur contra fideiuſſorem, idque ob rationem ſuperius aſſignatam, & quia reſtituta actione directa, & vtilis quoque reſtitui debuit, cum fideiuſſoris obligatio acceſſoria ſit ad principalem, l. tertia, l. Vranius, ff. de fideiuſſoribus.

Denique obſeruandum eſt, articulum hunc actionis vtilis contra fideiuſſorem, & maximè debitore principali exiſtente non ſoluendo, maiori ex parte omiſſum ab Interpretibus noſtris, ſiue non ex profeſſo diſcuſſum, ſed per tranſitum dumtaxat dictum, datione in ſolutum à debitore facta, fideiuſſores liberari, etiam poſtmodum re euicta, ſed vtrum ipſi per vtilem teneantur, & maximè quando debitor notoriè ſoluendo non eſt, ex propoſito non ex. plicant. Sic ſanè, Doctor Felicianus de Solis, Fabius de Anna Vincentius de Franchis, & alij ſuprà commemorati pro Communi, authoritatem Gloſſarum & Specularis non expendunt, nec inſiſtunt in articulo eodem vtilis actionis contra fideiuſſorem, & deciſione textus, in dicta lege, ſed reuocata, qui fortaſſis vtilem conceſſiſſent, ſi ita inſiſterent, cum lex ipſa eam conceſſerit generaliter: nec reſtringi debeant ad caſum, quo genus ſolutum fuit pro genere, hoc eſt, pecunia pro pecunia; ſicuti ex communi Interpretum ſententia reſtringit Petrus Surdus, dicto conſ. 145. ſub numero 35. Si quidem ratio illa æquitatis, qua principaliter inititur, & ne in damno creditor remaneat, conſiderationis etiam ſuperioris, acceſſoriam inquam eſſe obligationem fideiuſſoris; ita æqualiter militet in caſu præſenti, quando ſcilicet pro genere in pecunia ſpecies ſoluta fuit, ſi debitor non ſoluendo exiſtit. Ratio autem illa petri Surdi, quod quando ſpecies, vel quid aliud datur pro pecunia debita, (vt in caſu ipſo præſenti,) tunc contrahitur emptio, in emptione autem non tenetur quis ad dandum, ſed tantummodo ad tradendum, ſecuta ergo traditione debitor liberatur, licet res tradita euincatur; Ratio inquam hæc, qua Petrus idem Surdus principaliter contendit, fideiuſſores liberari, non concludit quoad æquitatem, & ſummam illam rationem, qua textus, in dicta l. ſed reuocata, vtilem actionem conceſſit; quamuis vera ſit, ne directa competat contra ipſos fideiuſſores. Nam ſi ad liberationem fideiuſſorum, ſiue liberatos eos per dationem in ſolutum à debitore factam, Surdus attendit principaliter (prout attendit expreſſim) adhuc Iureconſultus, qui agnouit, & ſpecificè cauit, liberatum fideiuſſorem actionem vtilem conceſſit, ob rationem ſuperius adductam: atque ita non contradicunt, liberatum fideiuſſorem, & nihilominus ex pòſt factore euicta, aut reuocata pecunia, actionem vtilem contra eum concedi, quamuis in directa actione aliter dicendum eſſe, ratio eadem ſuprà propoſita ſuadere videatur. Atque ita id ipſum dicendum erit. quando ſpecies datur pro pecunia, ſi modo æquitas ſuggerat, vtilem dari contra fideiuſſorem, ſi debitor ſoluendo non ſit, cum & ſi debitor ipſe traditione liberetur, natiuitas vtilis actionis non impediatur contra fideiuſſorem, nam & extincta directa reſtituitur contra debitorem. in dicta lege deferre, §. vltimo, & contra fideiuſſorem liberatum vtilis, in dicta l. ſed reuocata.

Ex his equidem, aperta ratione (vt vides) ac vel vno dumtaxat verbo ſatisfieri, atque reſponderi poteſt omnibus illis, quæ ex numero 34. cum ſequentibus, latius adduxi; & per Surdum ponderantur, dicto conſilio 145. libro primo, & dicta deciſione 266. cum eò effectu tendant dumtaxat, quoad per dationem in ſolutum primæua actio extinguatur, etiam re poſtmodum, euicta; indèque & conſequenter pignora, & fideiuſſores liberentur, nam & liberatum fideiuſſorem, obligationèmque extinctam, agnouit Iuriſconſultus, in d. l. deferre, §. vltimo, & in d.l. ſed reuocata, & nihilominus contra eum conceſſit vtilem actionem, vt ſæpè dixi. Quod ſi replices, pecuniam pro pecunia debita ſolutam in caſu eorum iurium; reſpondebitur, id ipſum dicendum, & ſi ſpecies pro pecunia detur, cùm re poſt modum euicta, eadem æquitatis ratio militer, iuxta ea quæ ſuperius dixi. Reſpondebitur etiam, prout inferius reſpondetur, numer. 72. & ſub numer. 71. vbi etiam explicatur textus, in d.l. deferre, §. vltimo. Et hactenus de quinto fundamento pro deciſione Senatus Hiſpalenſis, & contra fideiussorem in articulo præfato.

