- 14 Verba potiùs ſpectanda, quàm mentem diſponentis, ſæpiſſimè enuntiare Interpretes noſtros variis in locis. Eoſdem etiam adnotare ſæpiſſimè, mentem potiùs attendi, quam verba, prout hîc obſeruatur, & de intellectu vero, & communi conciliatione, latiùs num. ſeq.
- 15 Diſpoſitio teſtatoris, vel alterius cuiuſlibet ſolet interpretari, vel ex verbis, vel ex mente.
- 16 Mens expreſſa, vel tacita.
- 17 Expreſſa cognoſcitur verbis duntaxat.
- 18 Tacita autem mens altero de tribus modis cognoſcitur, prout latiùs hîc explicatur.
- 19 Inter mentem & ſcriptum, cùm vertitur controuerſia, vtri potiùs ſtandum, menti, inquam, an verbis. Et quid, ſi mens & verba inter ſe non conueniunt, aut cùm repugnant, vel res eſt in dubio; an mens præualeat verbis, vel è contra?
- 20 Vbi Simonis de Prætis in eo articulo, ex mente communi reſolutio procedens proponitur primo loco.
- 21 Et Marci Antonij Peregrini in idem, placitum & conſenſus commemoratur.
- 22 Camilli quoque Gallinij reſolutio in ipſomet articulo recenſetur.
- 23 Et Didaci Aluaradi ſententia etiam profertur.
- 24 Rursùs & Petri Antonij de Petra obſeruationes in eodem dubio adducuntur.
- 25 Et Iacobi Menochij diſtinctiones ſuo ordine commemorantur.
- 26 Sylueſtri quoque Aldobrandini reſolutio proponitur.
- 27 Et Ioannis Marci Aquilini in eodem propoſito obſeruationes enuntiantur.
- 28 Ludouici etiam Caſanate conſonæ ſuperioribus annotationes duæ recenſentur.
- 29 Ac denique Franciſci Manticæ circa coniecturas contractuum nouiſſima adnotatio eiſdem Authoribus conueniens refertur.

PRo dilucida huius Capitis explicatione (quæ intricatam non modò materiam, ſed Interpretum noſtrorum contraria omninò placita continet) obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, circa interpretationem vltimarum voluntatum, non ſolùm verba conſideranda, & ſubtiliter atque accuratè ponderanda, prout capite præcedenti admonui, & probaui, ſed etiam teſtatoris, ſiue diſponentis mentem inſpici debere diligenter & accuratè, quò eiuſdem voluntas dignoſci meliùs, atque ad vnguem obſeruari valeat: ſicuti hoc in placito, vel expreſſim, vel apertè præſentiunt Authores omnes mox referendi, quatenus obſeruant, non ſolùm expreſſam voluntatem, ſed etiam tacitam & coniecturatam, & mentem teſtatoris præſumptam obſeruandam fore, & coniecturas eiuſdem diſcutiendas maturè; & in terminis poſt Baldum, & alios adnotauit Rolandus Valle in conſilio 20. num. 5. & 6. lib. 4. vbi inquit, quòd mens teſtatoris in interpretatione ſui teſtamenti, & contentorum in eo, omni cum diligentia eſt perquirenda, & quòd totum facit, & ipſam pedetentim ſectari debemus, ſicut venator leporem: Ipſe Rolandus in conſilio 70. ex num. 52. & num. 59. lib. 3. Anguiſſ. in conſil. 73. n. 13. lib. 6. Franciſcus Viuius deciſione 281. lib. 2. Pet Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. ex num. 5. cum ſeq. maximè n. 11. & num. 16. Simon de Prætis in duobus locis referendis ſtatim num. ſequen. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. titulo 3. num. 9. & lib. 8. titulo 18. num. 10. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 1. cap. 21. ex num. 4. & ſeq. Angelus Matheacius de legat. & fideicommiſſis, lib. 2. cap. 11. num. 7. & cap. 25. num. 16. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſionem iuris, tom. 5. littera M. concluſione 199. fol. 684. & tom. 4. littera 1. concluſione 330. fol. 669. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 19. vbi dicit, poſt alios, quòd mens nedum expreſſa, ſed etiam coniecturata tantùm, potiùs attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas; & ita præualet, l. quoniam indignum, C. de teſtamentis, l. ex facto, §. rerum, ff. de hæred. inſtituend. l. 3. C. de liberis præteritis, vbi Alex. & Iaſon multa deducunt, latè Paul. Pariſius in conſil. 79. lib. 2. Marcabrunus in conſil. 4. numero 9. & in conſil. 10. num. 35. & 36. vb quòd mens in vltimis voluntatibus prædominatur, & potiùs inſpicitur, quàm figura, & ſignificatio verborum. Mantica in duobus locis ſuprà relatis. Cæſar. Barzius deciſione Bononiæ 6. num. 11. & 17. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 30. num. 3. Marc. Anton. Peregrinus in conſ. 41. num. 1. lib. 1. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 21. num. 23. & ſeq. & num. 62. lib. 1. & in conſilio 624. num. 29. & ſeq. lib. 6. Fabius Turretus in conſil. 8. num. 94. & in conſil. 81. num. 62. Hieronymus Gabriël in conſil. 114. ex num. 5. lib. 1. Petr. Anton. de Petr, qui pluribus authoritatibus confirmat, quòd mens potiùs attendi debet, quàm verba in vltimarum voluntatum tractatu & materia, & quòd mens ſola regit, & gubernat diſpoſitiones, & pares eſſe vires contemplationis, ſiue coniecturationis, & diſpoſitionis, in tractatu, de fideicommiſſis, dicta quæſtione 9. num. 6. & ſeq. vſque ad num. 11. & num. 16. & 17. & num. 24. & 26. & 27. Iacobus Menochius in conſil. 30. num. 26. lib. 1. Achilles Pedrocha in conſilio 16. num. 47. & ſeq. Sebaſtianus Medices, qui de vi & effectu mentis congerit nonnulla in commentariis de legibus & ſtatutis, 3. parte, quæſt. 16. ex n. 9. & de caſibus fortuitis, prima parte, quæſt. 1. Michaël Graſſus §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 5. Petrus Surdus in conſil. 10. num. 34. lib. 1. Mieres, qui etiam mentis virtutem & vim exornat nonnullis de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 7. per totum. Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 3. dubit. 1. ſolunt. 3. n. 167. & 168. fol. 247. & eodem libro, interpretatione 3. ſolutione 1. ex num. 3. vſque ad num. 10. fol. 264. qui poſt alios multos iuris Interpretes, & Tiraquellum (qui etiam de vi mentis cumulat quamplurima) ex communi placito notauit, quòd mens teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis, in omni actu & materia magis attenditur, quàm figura verborum; & ſic in teſtamentis, in contractibus, in legibus, in priuilegiis, in reſcriptis, in iudiciis, in ſtatutis, & in dictis teſtium, & in pactis & in quibuſlibet aliis, vt ibi probauit: Et num. 7. eodem folio 264. quòd hoc eſt præcipuum & magis proprium in vltimis voluntatibus, in quibus inſpici, atque adeò obſeruari magis debent mens, quàm verba, & menti præ cæteris ſtatur. Et citat Alexandrum, Curtium ſeniorem, Barbat. Pariſium, Bolognetum, Tiraquellum, Corneum, & Zanchum (qui etiam de vi mentis aliqua adnotauit.) Inquirit etiam Prætis, quare hoc ita ſit in vltimis voluntatibus, ſcilicet, quòd mens præualeat, & verbis præferatur, & maximè in fideicommiſſis. Et num. 8. & 9. dicti lib. 2. folio eodem 264. duplicem aſſignat rationem, vt ibi videri poterit: ſuperiora etiam exornat quamplurimis Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. cap. 21. per totum, & num. 5. mentem prædominari verbis, latè & appoſitè probat, & iura citat quamplurima, & commendat text. in cap. Marcion, & Baſilides, 1. quæſt. 1. & num. 9. mentem præferri verbis: & num. 10. mentem tacitam, æquè ac expreſſam ſeruari: & num. 11. mentem teſtatoris magis attendi, quàm vnitatem ſermonis: & num. 8. in contractibus mentem prædominari verbis. Id quod Cardinalis Franciſcus Mantica referendus ſtatim latiùs confirmat: & num. 16. generale eſſe in quacumque diſpoſitione, vt verba ancillentur menti, poſt Alciatum, Tiraquellum, & Cagnolum ibi relatos, etiamſi ſequatur annullatio actus, vt ibidem probat num. 17. & num. 18. mentem eſſe verborum radicem, & eius ſubſtantiam primam: & num. 19. linguam cedere cordi, ac ſub iugo mentis verba conſiſtere: & n. 20. Ciceronis verba expendit ad oſtendendum, verba debere ſenſui cedere: & hactenus Camillus Gallinius, qui ſuperiora omnia ex aliis Authoribus deduxit, & comprobauit, ac maximè ex Tiraquello in l. ſi vnquam, verbo, libertis ex num. 5. cum ſeq. Zancho in l. hæredes mei, §. cùm ita, ex num. 133. vſque ad num. 140. ex Rolando etiam dicto conſil. 70. ex num. 38. & num. 52. vſque ad num. 61. lib. 3. vbi inquit num. 52. quòd mens præſumpta teſtatoris magis attendi debet, quàm propria ſignificatio verborum; intentio enim non verbis, ſed verba intentioni deſeruire debent, cap. humanæ aures, 32. quæſt. 5. cap. in his, de verborum ſignificatione. Et menti teſtatoris vt deſeruiamus, debemus offendere verba, vt ibidem probat num. 53. & 54. Præponendæ enim ſunt ſententiæ verbis, ſicut anima corpori cap. ſedulò, 38. diſtinctione, quia verba ſe habent vt corpus, & ſuperſicies. Et mens ſe habet vt ſpiritus, & anima, vt ibid. Probat Rolandus num. 55. & 56. Et mens eſt radix verborum, & eius ſubſtantiæ primæ, & cor eſt imperator lingæ, & habet eam ſicut mancipium ſub iuriſdidictione ſua, Baldus in cap. Mandatum, de reſcriptis, quam refert Curtius iunior in conſil. 21. num. 12. Rolandus dicto conſil. 70. num. 60. lib. 3. Eadem etiam omnia repetit Tiberius Decianus in conſilio 7. ex numero 3. cum ſeq. lib. 1. & in conſilio 7. 44. num. 1. cum ſeq. lib. 3. & in conſil. 34. ex num. 20. vſque ad numerum 30. eod. lib. 3. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, lib. 5. littera M. concluſione 199. folio 684. & tom. 4. littera. 1. concluſ. 330. folio 669. & vltra relatos ab eo eleganter, vt adſoler, Hippolytus Riminaldus in conſil. 21. num. 23. & ſeq. lib. 1. vbi inquit poſt alios Authores, quòd mens teſtatoris magis attenditur, quàm verba, & quòd non eſt curandum de qualitate verborum, modò conſtet de mente teſtatoris, nec intentio verbis ſed intentioni verba debent famulari, quia mens eſt radix verborum eius & eius ſubſtantia prima, & cor eſt imperator linguæ, & habet eam ſicut mancipium ſub iuriſdictione ſua; & ſub iugo mentis verba conſiſtunt, tanquam ſub ſuo proprio originali, & digniori. Et repetit Hippolyt. Riminaldus in conſilio 52. num. 68. eodem lib. 1. & in conſil. 624. num. 29. 30. & 31. lib. 6. qui inde infert, ſemper recurrendum eſſe ad intentionem diſponentis, & pulchram rationem adducit: Et in conſil. 382. ex num. 96. vſque ad num. 104. lib. 4. & in conſil. 394. ex num. 54. eod. lib. 4. ipſe quoque Riminaldus in conſil. 684. ex num. 13. cum. ſeq. lib. 6. latiùs in conſil. 544. ex num. 41. vſque ad num. 60. lib. 5. vbi eadem & alia tranſcribit. Et num. 52. inquit, quòd interpretatio fieri non debet contra mentem teſtatoris, nec in perniciem voluntatis defuncti. Et num. 58. quòd mens præponi debet, licèt ſit contra verba teſtatoris: Nouiſſimè quoque in contractibus ea ipſa annotauit & comprobauit Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent. lib. 2. tit. 3. num. 2. & ſeq. vſque ad num. 14. vbi quòd mens contrahentium debet ſeruari magis, quàm, verba, etiam ſecundùm intentionem ſecundariam, & etiam contra naturam actus, & etiam aliis modis, latè probauit. Et vltra eum Tiberius Decianus in conſ. 7. num. 5. lib. 1. vbi inquit quòd ſicut mens & voluntas teſtatoris in dependentibus ex ſuo teſtamento præualet verbis, ita & mens paciſcentium, & contrahentium. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 21. num. 87. lib. 1. Camillus Gallinius, & Simon de Prætis, quos ſuprà commemoraui. Et hactenus de prima obſeruatione, pro vi effectu, & virtute mentis diſponentis.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, ex dictis hactenus ab initio huius cap. ex his etiam quæ cap. ſuperiori remanent ſcripta, euidenter apparere, quam variè & diuerſimodè Interpretes noſtri mille in locis, ac maximè in caſibus occurrentibus, & in conſiliis, ac deciſionibus arguendo, non modò pro diuerſitate eorum, quæ occurrunt, ſed etiam reſoluendo, & decidendo ſe habuerint. Nam vt eiſdem locis vidiſti, iidem Interpretes aliquando aſſerunt, verba potiùs ſpectanda, quàm mentem diſponentis, potiuſque expreſſis, & ſic verbis quam tacitis, & ſic menti, ſtandum: Aliquando verò, quòd mens teſtatoris potiùs inſpici, & ſeruari debeat, quàm verba; & ſic quòd menti ſtandum omninò ſit, etiam contra propriam verborum ſignificationem, affirmant ſecurè, prout primum & iure, & authoritate probaui eodem cap. præcedenti. Secundum verò ex dictis ab initio huius cap. apparet manifeſtè: quocirca nec placita illa communia dicto cap. præcedenti adducta, quæ ad vim verborum ſpectant, nec hoc ipſo capite commemorata (quæ ad mentem attinent) abſolutè ita, aut indiſtinctè accipi, aut procedere poſſunt, ſed diſtinctione, & reſolutione explicari, atque conciliari debebunt. Et ideò animaduertendum erit omninò, quòd diſpoſitio teſtatoris, vel alterius cuiuſlibet ſolet interpretari, vel ex verbis, vel ex mente, l. ſcire leges, ff. de legibus, l. Labeo, ad finem, ff. de ſupellect. legata, & l. nominis & rei, §. verbum, de verborum ſignificat. Verùm quod de mente dicitur, non de quauis intelligi debet, ſed ita diſtinguendum, quòd vna ſit mens expreſſa, altera tacita: expreſſa cognoſcitur ex verbis dumtaxat, vt ſcribit Decius in l. non vult, num. 6. ff. de regulis iuris, quando ſcilicet eſt certum, verba illa cum mente conuenire. Et hoc in caſu ſatis vtrumque obſeruatur, nempe mens, & verba, ſicuti affirmant omnes ferè Interpretes, qui quæſtione ſequenti commemorabuntur, & in terminis tradit poteſt alios Authores Iacob. Menochius in conſilio 110. num. 39. & 40. lib. 2. Tacita autem men altero de tribus modis cognoſcitur: Primò, quando tacitum venit in conſequentiam expreſſi, iuxta leg. 2. ff. de iuriſdict. omnium iud. & hoc tacitum habetur pro expreſſo, cùm idem operetur, l. illud, ff. de acquirend. hæred. latiùs Menochius vbi ſuprà, num. 41. Secundo mod mens tacita cognoſcitur, quando tacitum ex natura actus pro expreſſo eſt, iuxta l. interdum, ff. de verb. oblig. & iſtud tacitum ſimiliter idem operatur, quod expreſſum, l. cùm quid, ff. ſi certum petatur. Et latiùs per eundem Menochium in ipſomet loco, num. 42. Tertio modo cognoſcitur mens tacita ex coniecturis, & præſumptionibus, l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis 1. quoties, ff. de reb. dubiis: & tunc quidem in eadem contrarietate verſantur paſſim iidemmet Interpretes, vtpote cùm mentem, etiam præſumptam & coniecturatam, non tantùm expreſſam ſeruari debere, etiam contra propriam verborum ſignificationem, dixerint perſæpè, ac expreſſim tenuerint omnes ferè Authores ab initio huius cap. relati. E contrario tamen, quod etſi de mente coniecturata & præſumpta apparuerit, attamen nihil illa operetur, vt recedi poſſit à proprietate verborum, quæ contrarium ſignificare videantur; & iura expreſſa indicant, & authoritates permultæ euidenter probant, quæ alio capit. infrà recenſebuntur. Et interminis noſtris annotauit Menochius dicto conſilio 110. num. 32. ad finem, libro 2.

Quamobrem, & pro huiuſce contrarietatis, ſiue altercationis explanatione abſoluta, opportunè in memoriam reuocabitur dubium illud, quo inter mentem & ſcriptum controuerti ſolet, vtri potiùs ſtandum, menti, inquam, an verbis. Et quid ſi mens & verba inter ſe non conueniunt, aut cùm repugnant, vel res in dubio, an mens præualeat verbis, vel è contra? Et quidem Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 4. dubitatione 2. ſolutione 1. folio 256. & 257. ex num. 6. vſque ad num. 19. articuli propoſiti explicationem ſuſcipiens, in primis conſtituit, quòd mens potior eſt, & præualet proprio ſignificato, & cortici verborum, & contra eorum proprietatem obſeruatur, l. quiſquis mihi, ff. de verbor. ſignificatione, l. Labeo, ff. de ſupell. legata, cum multis Authoribus ibi relatis, dummodò per hoc non egrediamur verborum etiam improprium ſignificatum, quoniam vbi mens omninò extranea eſt à verbis, & eis nullo pacto poteſt adaptari, pro nihilo habenda eſt: Gloſſa verbo, imperfecta, in l. cum pater, §. cum imperfecta. ff. de legatis ſecundò, Alexander, Iaſon, Ruinus, Ancharanus, Caſtrenſis, & alij ibi relati: deinde in ſumma concludit Prætis ipſe, quòd mens & verba vbi omninò diſcordent, quia propriè, vel impropriè, largè, vel ſtrictè non poſſunt conuenire, & prolata ſint verba ab homine, netrum ſeruatur, l. ſi quis in fundi vocabulo, ff. de legatis 1. quia quod dixit, noluit; quod voluit, non dixit, l. 3. ff. de rebus dubiis, l. Labeo, ff. de ſupellect. legata: è conuerſo verò, vbi mens & verba omninò concordant, ſeruatur vtrumque, l. ab omnibus, ff. de legatis primò: vbi autem mens ſit diuerſa in verbis prolatis ab homine, in plus, vel minus mens ſeruatur, ex iuribus, & authoritatibus ibi relatis. Quòd ſi diuerſa ſit à verbis in totum, diſpoſitum in verbis, non valet, l. ſi quis cùm ignoraret, ff. de teſtamentaria tutela. verbis etiam ſtatur, & non menti, vbi tacitæ intentioni propriè, vel impropriè verba ipſa conuenire non poſſunt: ac denique eodem in loco, num. 17. mens & verba qualiter repugnare inuicem, aut non conuenire dicantur, oſtendit. Et hactenus in præfato dubio, in quo, vt vides, diſtinctiùs ſe poſſet habere, quamuis in effectu communioribus Interpretum ſententiis acceſſiſſe videatur.

Marcus verò Anton. Peregrinus in tractatu, & commentariis, de fideicommiſſis, artic. 11. num. 34. in ipſomet dubio, vtrùm ſcilicet ſcripto, an præſumpto ſtandum ſit, refert textum in l. Labeo, ff. de ſupell. legata, vbi iureconſultus idem diſputat, an ſcilicet ſcripto ſtandum ſit, aut præſumptæ teſtatoris voluntati, & refert, Tuberonem exiſtimaſſe pro voluntate præſumpta, quæ etiam per verba non ſit importata: Seruium autem reſpondiſſe pro ſcriptura, & rationes vtrimque deducit: denique diffiniuit iuxta Seruij ſenſum, ratione illa, quia dici non poteſt, quem velle illud, quod voce non manifeſtauit, ideoque nemo præſumitur dixiſſe, quod priùs in mente non agitauerit, vti inquit ille textus ſolemnis, ex quo iuncto alio textu, in l. quiſquis, ff. de verborum ſignificatione, declaratur, quando ſcripto, & quando præſumpto ſtandum ſit; nam ex Iuriſconſultorum diffinitionibus, tune mens ſeruatur, cùm verba ſecundùm corum ſignificationem, etiam impropriam conuenire poſſunt, & non aliter. Quod etiam probat text. in l. ab omnibus, ff. de legatis primò, (quam etiam Prætis adduxit, vt vidiſti) ibi: Cùm & ſignificatio verborum huic non repugnet ſententiæ, & voluntas teſtatoris congruat; optimus etiam text. in l. qui filium, §. Sabinus, ff. ad Trebel. ibi: Motus æquitate rei, & verbis teſtamenti. Ex quibus apparet, quòd rei æquitas ſola non ſufficeret, niſi verba teſtamenti trahi poſſent caſum ſubiectum: & ſic præfatus Author mentem per verba non importata, ſaltem ſecundùm eorum ſignificationem impropriam, in conſideratione non habet, prout etiam non habuit numeris præcedentibus eiuſdem articuli 11. maximè num. 3. 4. & 5. & ita conuenit Simoni de Prætis reſolutioni propoſitæ, quamuis Prætis ipſe plures caſus conſtituere intenderit.

Conuenit quoque Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 1. cap. 22. in cuius capitis argumento ita ſcribit: Tacita voluntas defuncti, vt producat effectum, an requirat ſaltem concurſum impropriæ ſignificationis verborum: & ſtatim in contextu num. 1. inquit, quòd omnia ab eo dicta: cap. præcedenti, quòd mens debeat ſeruari, & verbis præualeat, intellexere Doctores omnes vera eſſe, vbi mens, voluntas, ſeu ſententia diſponentis ex impropria ſaltem verborum ſignificatione percipitur, ſecus vbi neque propria, neque impropria ſignificatio ſuffragaretur quia tunc verbis ſtandum eſſet, neque mens primas teneret, & refert Bartol. Bald. Alex. Imolam, Salicet. Iaſon. & alios ita tenentes; ac denique Hieronymi Tornielli opinionem recenſet & commendat, ipsámque explicat, & conciliat: cui etiam & communi Doctorum reſolutioni conuenit apertè Didac. Rodrig. ab Aluarado de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 2. numero 11. fol. 4. colum. 3. & 4. nam cùm anteà dixiſſet, quòd ad hoc vt probatio contrariæ voluntatis teſtatoris admittatur, neceſſe eſt, quòd ex verbis diſponentis, vel ſaltem ex eorum conſequentia, aut ſequela alterius expreſſæ diſpoſitionis, diſponentis contraria mens euidenter deprehendatur, aut aliis legitimis & infallibilibus ſignis: concludit iu hunc modum: Si ergo teſtator aliquod verbum expreſſerit, ex quo largè, ſeu etiam impropriè eius voluntas comprehendi poſſit, mens eius deducenda eſt, etiamſi ad aliam diſpoſitionem non tranſterit. Et citat Baldum, Socinum, Castrenſem, Decium, Fortunium, & Ludouicum Molinam ita tenentes.

Nec diſſentit Pet. Anton. de Petra (latiùs tamen articulum proſequitur) in commentariis, de fideicommiſſis, quæst. 9. ex num. 29. vſque ad num. 42. quo loci ante omnia probauit, verba diſpoſitionis ante omnia attendenda, & inſpiciendum, an menti deſeruiant, Vel non, & quòd de mente non fit curandum, niſi verba poſſint applicari propriè, vel impropriè. Et ſic quando ſaltem ſecundùm impropriam ſignificationem eorum verba menti defruiunt; idipſum probauit Petra, quod ex communi Interpretum ſententia, relati nunc Authores obſeruarunt, & multorum allegatione comprobat. Demùm num. 43. inquit, pro concordia iſtius controuerſiæ. an ſcilicet inſpicienda ſit mens, ita vt verbis præualeat, ſiue id quod actum eſt, non verò ſcriptum. diſtinguendos eſſe plures caſus, quorum primus traditur num. 44. quando ſcilicet mens teſtatoris eſt præter ſenſum, & vim verborum propriam, vel impropriam: Et iſto caſu inquit procedere textum in l. cùm virum, C. de fideicommiſſis. Nam ſi tunc probetur, mentem teſtatoris talem fuiſſe, prout prætenditur, vtique audiendus eſt volens comprobare, vt dicit ibi text. & hoc caſu mens potiùs, quàm verba eſt ſpectanda, aliàs non probata mente & voluntate diſponentis per verba, quæ ſaltem improptiè poſſit impropriari, non erit à verbis recedendum: Et dicit ita ſignanter declaraſſe Alex. in conſilio 179. ſub num. 13. volum. 5. & in conſ. 91. numero 1. volumine 1. dum concludit, quòd mens prædominatur, quidquid omiſſum eſt in expreſſione verborum: Rubeum etiam notanter in l. Gallus, §. quidam rectè, num. 27. ante finem. Secundus caſus eſt (vt Petra ipſe num. 45. enuntiat) vbi mens & voluntas teſtatoris eſt contra verborum proprietatem; impropriè tamen ei poſſunt conuenire: & iſto caſu idem reſoluit, quod in præcedenti, vel etiam impropriiſſimè, vt reſpondit Alciatus in conſil. 532. num. 9. & ſeq. prout etiam quando verba habent plures ſenſus; nam conſtito de voluntate, accipitur illa ſignificatio, quæ magis conuenit voluntati: imò, & fortiùs Petra ipſe exiſtimat, quòd etiamſi verba diſpoſitionis in caſu expreſſo non conueniant propriè, ac impropriè, aut etiam impropriiſſimè ad caſum, qui poſteà contigit, imò illi contraria ſint; nihilominùs adhuc ex veriſimili mente & voluntate diſponentis porrigi debeant ad eum caſum, vt illum etiam comprehendant, vt latiùs oſtendit ibidem, & verè temperari debet, ex receptis & communibus Doctorum placitis in hoc vltimo; apparet namque contrarium receptum communiter: Et ita contrarium tenuit expreſſim (ſed vnus alterius mentionem non facit) M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, dicto articulo 11. num. 47. & 48. poſt alios Authores, quos citat, & ad ea iura reſponſu præber, quibus Petra dicto num. 46. principaliter excitatur. Tertius & Vltimus caſus traditur per Petram eumdem dicta quæstione 9. numero 53. & 54. quando ſcilicet verba, nec propriè, nec impropriè conuenire poſſunt teſtatoris voluntati, imò ab ea diſcrepant, & reiectâ ſententiâ Ripæ, quòd licèt verba repugnent, tamen menti eſt ſeruiendum, de qua conſtat, dicit inſpicienda eſſe verba expreſſa, & reiiciendam opinionem eorum, qui tenent, voluntatem magis attendendam, quàm ſenſum & vim verborum; quoniam vbi verba ſunt clara, & nulla eſt dubitatio in eis, non eſt recurrendam ad coniecturas, ſed voluntas teſtatoris expreſſa in verbis, pro lege eſt habenda, & citat plures Authores ſio tenentes, ac in effectu & communem reſolutionem probat, traditam à ſuperioribus; & quod ſuprà contra Communem tentata, improbat apertè.

Rurſus & Iacobus Menochius lib. 1. præſumptione 26. per totam & in conſil. 97. num. 46. lib. 1. ſuperioribus accedit expreſſim, & diſtinctiùs procedit, cùm per caſus diſtinctos, vt adſolet, quæſtionem ex propoſito abſoluta, ac in effectu Socini traditionem in l. in ambiguo, colum. vlti. ff. de reb. dubiis, ſequatur. Ex eodem autem Authore. primus caſus in præfato articulo eſt, quando verba ita ſe habent, vt nec ex propria nec ex impropria ſignificatione adaptari poſſint coniecturatæ menti diſponentis, & hoc ſanè caſu verba ipſa omnino attenduntur, & ita loquitur tex. in l. non aliter, ff. de legat. 3. de qua latè cap. ſeq. & procedunt authoritates illæ Doctorum per Menochium congeſtæ, dicta præſumptione 26. num. 3. & 4. & 5. quæ euincunt vnanimiter, mentem teſtatoris attendi, ſi verba ſaltem ſecundùm impropriam ſignificationem ei conuenire poſſunt; aliàs non attendi: prout etiam probat ipſe Menochius d. conſ. 97. ex num. 40. vſque ad 46. lib. 1.

Secundus caſus eſt, quando verba ex impropria ſaltem ſignificatione adaptari poſſunt ad coniecturatam mentem teſtatoris: & hoc caſu præſumpta hæc voluntas præuaualet ipſi proprietati ſermonis, prout ipſe concludit eadem præſumptione 26. num. 6. & tribus ſeqq. qui id concludit, ſiue intelligit, quando impropriando verba, illi voluntati poſſunt adaptari.

Tertius eſt caſus, quando ex aliquibus coniecturis non conſtat de mente mente & voluntate diſponentis, & verba ipſa habent ſignificationes proprias & improprias; hoc ſanè caſu nulla eſt diſputatio de mente ipſa, ex quo de ea non apparet. ex aliquibus coniecturis & præſumptionibus, & proptereà ad ſolam verborum ſignificationem recurrimus, vt ibidem probat Menochius num. 10. & quidem caſus iſte notandus eſt; præſtat namque maiorem declarationem ad communem prædictam reſolutionem, nec ab omnibus Authoribus ita ſpecificè & diſtinctè conſideratur.

Quartus eſt caſus, quando verba adeò ſunt ambigua & obſcura, vt nullus inde certus ſenſus colligi poſſit & ex coniecturis aliis colligitur diſponentis mens & voluntas: & hoc caſu, reiectis verbis, attendimus eam coniecturatam voluntatem, intelligendo tamen, prout latiùs explicat ipſe Menochius d. præſumpt. 26. num. 11. &12.

Quintus caſus eſt, quando de mente & voluntate nullo modo conſtare poteſt, nec ex verbis, nec ex coniecturis: & hoc caſu habetur hæc voluntas, vt in mente retenta, & ideò nihil operatur, l. quidam cùm filium, ff. de hæred. inſtit. & latiùs explanauit Menochius eodem in loco, num. 13. & quatuor ſeqq. & num. 17. concludit, Sextum & Vltimum caſum eſſe, quando voluntas diſponentis fuit quidem expreſſa, ſed verbis adeò dubiis, & obſcuris, vt intelligi nequeat, quid diſponere voluerit: & in hoc caſu recurrendum eſt ad interpretationem Iudicis, vt tradit poſt Socinum ibi relatum, & ſubdit, quòd Iudex declarauit ex illis coniecturis, quæ colliguntur ex l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primo. Addiderim ego, de his, & aliis coniecturis omnibus, ex quibus Iudex inſtrui debet, & poteſt, plena manu agendum cap. ſeq. Deinde circa probationem hanc, aut mentis, & voluntatis inſtructionem, contra ſermonis & verborum proprietatem, omninò conſideranda, atque maturè perpendenda ea, quæ eiſdem cap. ſeqq. adnotabuntur. Notandum etiam, Petri Peraltæ locum, ſuperioribus conuenientem omninò, in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 146. verſ. Primus eſt, & num. 147. fol. mihi. 459. ibi namque dicit expreſſim, quòd ſufficit conſtare de mente, ſiue de voluntate coniecturata ex larga verborum ſignificatione; aliàs autem quòd ſi neque propriè, neque impropriè conſtare poſſet de mente, aut voluntate teſtatoris, ſtaretur proprietati verborum expreſſorum, & eorum vero ac proprio ſignificato, vt iacent & voluntatis inueſtigatio eſſet ſuperuacanea, vtpote chimærica, & phantaſtica.

Et eidem Authori conuenit Sylueſter Aldobrandin. in conſilio 30. num 37. & 38. & 39. & 40. & 41. vbi poſt Bald. Alex. & Crauetam inquit, quód voluntas teſtatoris non attenditur, quando verba expreſsè repugnant; quia tunc dicitur quædam mens imaginaria, quæ non eſt conſiderabilis. Et quando mens eſt expreſſè contra verba, menti præferuntur verba, quia non poſſumus recedere à verborum proprietate, niſi in contrarium manifeſtiſſimus ſenſus ſit; & mens teſtatoris quando eſt præſumenda, ita colligenda eſt, vt nihil ſupplendum ſit alias ſi quid eſt ſupplendum, reiicitur mens, & attenduntur verba, l. finali, ff. de manumiſſis teſtamento: quam ad hoc ponderat cum aliis Authoribus, & latiùs ſuperiora confirmat Aldobrandinus vbi ſuprà.

Prætereà nec diſſentit in aliquibus Ioannes Marcus Aquilinus in l. Gallus, §. & quid ſi tantùm, in verſ. ſeà ex ſententia legis Velleiæ, num. 52. & quatuor ſeqq. in aliis, verò tenenda erit reſolutio ſuprà tradita; & tunc-dumtaxat attenditur ſcriptura, & non id quod actum eſt, quando de illo alià legitimè non conſtiterit, ſecus ſi conſtet legitimè, vt voluerunt Pet. Cinus, Roget. Din. Bartol. Albericus, Iaſon, Pariſius, Cagnolus, Fortunius, & Socinus iunior, quos ipſe refert, & iniuſtè refutat num. 55. prout iniuſte refutare, apparet ex his, quæ ex Menochio, & aliis ſuprà commemorauimus; ex eodem quoque Menochio dicto conſil. 97. num. 46. lib. 1. vbi refert, egregiè ſcripſiſſe Stephanum de Federicis, quòd mens, & verba ſe habent inuicem tribus modis: aliquando inter ſe conueniunt, & tunc ſine dubio vtrumque obſeruandum eſt: aliquando inuicem repugnant, & tunc neutrum obseruandum eſt: aliquando, & tertò non repugnant, ſed ſe excedunt, quia - aut plus aut minus ſcriptum -eſt. quàm diſponens voluerit; & tunc ſi claris argumentis conſtare poteſt de mente, mens ipſa attenditur, reiectis verbis: Iuxta ſuperiora ergo temperanda, atque intelligenda eſt diſtinctio illa Ioannis Marci, Aquilini dicto num. 42. vbi contendit, quòd in his, quæ pro ſui eſſentia requirunt verba (cuiusmodi ſunt ſtipulatio, & legata, quæ ſine verbis concipi non poſſunt) in his, inquam, quòd vtrumque attendi debeat, ſcilicet, mens, & verba. non mens ſola, nec ſola verba; nam etſi prior, atque potior eſt, quàm vox, mens dicentis, tamen nemo ſine voce dixiſſe exiſtimatur, ex textu, cuius verba refert in l. Labeo, ff. de ſupellect. leg. & concludit, in huiuſmodi, quæ verba. requirunt, verba ſola attendi debere, non mentem, licèt de ea conſtet; in his verò quæ pro ſui eſſentia verba non requirunt, cuiuſmodi ſunt fideicommiſſa, mens potiùs, quàm verba debet attendi, vt ibidem probat.

Deinde Ludouici Caſanate annotationes duæ in hoc eod. art. an mens præualeat. verbis, vel è contra in conſil. 1. num. 28. & num. 283. & conſil. 4. num. 32. & conſil. 17. num. 19. & conſil. 20. num. 7. conueniunt omninò ſuperioribus reſolutionibus; inquit namque poſt Bartol. Bald. Paul. Crauetam, Tiraquel. Decianum, Ruinum, Alex. Gratum, Aluaradum, Berretam, Rogerium, Zanchum, Manticam, Nattam, Purpuratum, & alios, quòd ſcilicet mens admittatur, & verbis præualeat, quando verba omninò non deficiunt. ſed ſaltem largè, impropriè, vel per abuſum poſſunt comprehendere caſum, ad quem extenſio fieri prætenditur; à verbis verò recedi non debeat & menti præponderent, quando verba omninò repugnant, vel omninò deficiunt, tam in ſenſu proprio, quàm in improprio.

Et quamuis Author metipſe citauerit pro ea ſententia communi Franciſcum Manticam de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. titu. 3. num. 18. & tit. 4. num. 6. & titulo 19. num. 5. verè tamen articulum, neque diſputandum ſuſcipit, neque ex profeſſo explicat; pro verbis verò contra mentem congerit nonnulla, ac in effectu, vt voluntas teſtatoris ſeruetur, quòd verba poſſint aliquo modo deſeruire, ſaltem impropria, & ſecundùm latam ſignificationem, requirit expreſſim, & ita idipſum reſolutiuè aſſerit, ad quod Ludouicus Caſanate eum recenſet.

Nouiſſimè autem in commentariis, de tacitis & ambiguis conuentionibus lib. 2. tit. 4. num. 12. ita expreſsim in materia contractum explanat propoſitum articulum idem Mantica; nam cum ex principio illius tituli plenè probaſſet, mentem contrahentium obſeruari debere, magis quàm verba: reſtringit eam ſententiam dicto num. 12. tv voluntas contrahentium debeat obſeruari, ſi aliquo modo ex verbis concipi poſſit, & ſic ſecus ſi verba non poſſint deſeruire, quia tunc verborum ſines ſeruare debemus, & quod de voluntate aliquo modo appareat ex verbis omninò neceſſarium eſt, vt latiùs probat ibidem, & reperit n. 55. vbi inquit, quòd contractus debet ſuſtineri, ſi tamen verba ſecundùm aliquam ſignificationem poſſint deſeruire. Et de his hactenus.

CAPVT VIII.

