Secundò deinde pro eadem pate vrget, vſqueadeò improbari donationem omnium bonorum præſentium & futurorum, vel præſentium tantùm, poſt deciſionem dictæ l. 69. Tauri, quod non validatur ipſa, quamuis interueniat iuramentum; & ideò parum intereſſe, donationem (de qua nunc conuertitur) iuratam fuiſſe, cùm nec iuſiurandum ipſam confirmet: ſic ſanè attento iure communi, in donatione omnium bonorum præſentium & futurorum iurata, aſſeuerarunt quamplurimi iuris Interpretes, quorum etiam nonnulli tuentur, non ſuſtineri quoad præſentia, alij verò ſuſtineri in præſentibus, ſi ſit iurata, affirmarunt frequentius; & eos ſequuti ſunt Petr. Surdus, in conſ. 450. num. 12. & 13. & num. 54. 57. & 60. lib. 3. & alij quamplures ſtatim ſtatim referndi: in terminis autem iuris noſtri Regij; & poſt deciſionem dictæ l. 79. Tauri, nonnulli ita defendunt, & iuramento non firmari donationem omnium bonorum præſentium aſſerunt. Alij verè contrarium ſuſtinent, quando eſt bonorum præſentium tantum, & iureiurando eam confirmari dicunt: contra verò ſtatuunt, ſi ſit præſentium & futurorum; etiamſi iuramentum accedat. Primum igitur, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum non firmetur iuramento, probarunt poſt alios Authores Antonius Gomezius, in eadem l. 69. Tauri, num. 4. in principio. & iterum colum. 2. in principio, verſic. nec obstat primum fundamentum: qui pro hac parte quatuor præcipua fundamenta, ſiue rationes expendit: Corneus, Curtius iunior, Ripa, Iulius Clarus, & Rolandus, cum quibus Petrus Surdus, dicto conſil. 450. num. 12. lib. 3. Bartolus, Decius, Ripa, & Iulius Clarus, quos, vt donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, etiam iurata non valeat; refert, & ſequitur Ludouic. Molina de Hispanorum primogen. lib. 2. dicto cap. 10. n. 11. ipſum quoque probarunt Bartol. Rolandus, Ripa, Loazes, Palacios Rubios, caſtellus, Dueñas, & Boerius, quos recenſet Ioannes guitierrez, de iuramento confirmatorio, prima parte, cap. 11. num. 11. vbi in fine concludit, quod eſt communior opinio, & tenenda in iudicando, & conſulendo, & adducitur eiſdem rationibus, quod ſcilicet ea donatio reprobata ſit, tanquam contra bonus mores, quia per eam aufertur libera teſtandi facultas, & datur votum captandæ mortis: at verò iuramentum contra bonus mores non eſt obligatorium. Et cum Addit. Capellæ Toloſan. Villalobus, & aliis, in donatione omnium bonorum præſentium & futurorum; ita firmiter defendi Azeuedus, in d.l. 8. titul. 10. lib. 5. num. 4. vbi Matienzus, gloſſa 1. num. 20. inquit, quod hæc eſt receptior opinio: Seraphinus, priuilegio 107. iuramenti, Annæus Robertus, lib. 4. rerum iudicatarum, cap. 2. in principio. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſil. 39. numer. 10. lib. 1. vbi conſtanter, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum eſt inualida, & iuramento non confirmatur; & citat Bartol. Caſtrenſem, Corneum, Decium, Curt. iunior. Socin. iun. Dueñas, Iulium Clarum, Laurent. Hircon. & Cacheranum, ita tenentes. Et adiicit num. 11. quod id procedit non ſolum reſpectu futurorum, ſed etiam præſentium bonorum, quia nec pro præſentibus valet donatio, quimuis ſit iurata, ſi ex omnibus bonis præſentibus & futuris facta ſit. Et improbat opinionem eorum, qui arbitrantur, quod donatio valet, ſaltem pro præſentibus: atque contrariam ſententium eſſe crebriorem contendit, vt ibi videbitur: Fachineus etiam, in conſil. 7. num. 5. lib. 2. Marc. Anton. Peregrinus, variar. lib. 6. ad cap. in præſentia, de probat. num. 105. Michaël Ferrer. 3. parte obſeruat, cap. 306. Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. libr. 3. titul. de donationibus, reſolution. 3. num. 8. vbi cum ea remanet ſententia, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, iuramento non confirmatur: poſtmodùm verò num. 9. per totum diſputat, an virtute iuramenti valeat, ſaltem reſpectu bonorum præſentium? & refert duas opiniones contrarias; tandem concludit, quod ipſe vllo pacto non diſcederet ab eorum ſententia, qui aſſerunt, quod ſaltem valeat reſpectu bonorum præſentium ob virtutem iuramenti: & id ipſum probare videtur Cardinalis Dominicus Thuſcum, practicar. obſeruat. Iur tom. 2. littera D. concluſ. 648. num. 8. & 9. fol. 859. & n. 21. folio 860. Ioannes Petrus Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 21. qui articulum diſputat ex numero 50. cum ſeqq. fol. 327. vſque ad num. 68. & tandem magis inclinat in ſententiam relatam, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, iuramento non confirmatur: & & limitat ſtatim numero ſexageſimo octauo, vt non prodedat quoad bona præſentia, quoad ea enim ſuſtineri debet per iuramentum, vt latius ibi.

Rurſus, & tertio loco pro ipſamet parte vrget, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, etiam reſeruato vſufructu ipſi donatori non valeat, ex ſententia quamplurimorum Authorum, qui ita asseuerarunt ſpecificè. Et in primis ſic tenuit Caſtrenſis, in l. vltima, num, 10. C. de pactis, & in conſil. 75. incipit. notandum eſt, colum. 2. lib. 2. Corneus, in conſilio 176. num. 23. lib. 2. & in conſil. 252. col. 2. lib. 3. & conſulendo aduerſus Alexand. tuetur Decius, in conſil. 30. num. 3. & in d.l. vltims, num. 32. & ibidem ſequitur Curtius iunior, num. 58. Purpuratus, num. 252. & veriorem putat Ripa, responſorum libr. 3. cap. 14. num. 3. de reuocand. donat. & ſequi videtur Rolandus, in conſilio 39. num. 2. lib. 1. & ideò Cagnolus, in ipſa l. vltima, C. de pactis, numer. 240. inquit, quod in hoc multi decipiuntur, qui exiſtimant, ſufficere reſeruationem vſusfructus, ad hoc vt valeat donatio omnium bonorum præſentium & futurorum. Eandem quoque opinionem ſequuntur Ioannes Baptiſta Ferretus, in repetitione cap. in præſentia, de probat. num. 17. volumine 3. repetition. Canonicar. alios etiam retulerunt Couar. variarum lib. 3. cap. 12. num. 2. Franciſcus Viuius, commun. opinion. ſiue concluſion. libro primo, opinione 73. Ioannes Botta, in conſil. 58. ex num. 36. Antonius Faber, ad titulum, C. de donationibus, definitione 9. fol. 109. 1. vbi concludit, quod donatio omnium bonorum præſentium & futurorem, ſiue vno contractu, ſiue pluribus ſimul factis, in diuerſas perſonas collata, non valet, tamerſi ampliſſimus vſusfructus exceptus ſit, quoniam quicquid donatori ſupereſſe poteſt ex fructibus bonorum donatorum, id, vt in futurorum donationem veniat, neceſſe eſt. Idem etiam tenet Iacobus Cancerius, variar. reſolut lib. 2. cap. 2. de Inuentario, num. 123. & ij quidem omnes mouentur duabus rationibus principaliter, & ſatis apparentibus prima facie, ex quibus censent, donationem huiuſmodi auferre liberam teſtandi facultatem, & ideò valere non poſſe: & in effectu dicunt, quod hæc donatio, etiamſi reſeruato vſufructu fiat, ſemper tollit liberam teſtandi facultatem: Primò, quia de iure vſusfructus donator teſtari non poteſt, cum id eius morte finiatur, vt certum, & vulgatum eſt. Secundò, quia nec etiam de fructibus, quos percipere debet, teſtari poterit, cum ij ſub nomine bonorum futurorum, in donatione comprehendantur. Et ita magiſtraliter ad hæc reducit retiones huius partis, Ludouic. Molina, de Hispan. Primog. lib. 2. d. cap. 10. ſub numero 20. verſic. ab hac autem communi opinione. Fachineus etiam, controuerſ. iur. lib. 6. cap. 89. in princip. Pater Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, diſput. 280. colum. 5. verſ. dubium eſt, vtrum, fol. 175. Cardin. Franciſc. Mantica, de tacitis & ambig. conuent. lib. 13. tit. 32. ex num. 1. vſque ad num. 5. qui tamen ſub num. 2. ſuperiores duas rationes complectitur: & num. 3. & 4. alias duas aſſignat, quæ verè (vt ego arbitror) ad ſuperiores reducuntur, ſiue id ipſum illæ continent. Inquit enim arguendo dicto num. 3. quod aliud eſt, reſeruare vſumfructum, aliud eſt, reſeruare fructus: quia vſusfructus iuris nomen eſt, l. 1. ff. de vſufractu, Inſtitut. eod. in princip. fructus autem ſunt facti, & quidem corporales, l. 1. §. quædam prætereà, ff. de rerum diuiſione, & in princip. Inſtitut. de rebus corporalibus: ergo, ſi vſusfructus reſeruatur, & is morte finitur, non poteſt dici, quod de fructibus perceptis teſtari poſſit: & inquit mantica ipse, ſic ſenſiſſe Decium, dicto conſ. 30. num. 3. verſic. ſic in donatione, & adiicit dicto n. 4. quod aliud eſt vſusfructus, aliud perciptio fructuum, l. ſi poſtulauerit, §. iubet lex, ff. ad Iul. de adulteriis. l. ſi vſusfructus, ff. de iure dotium: ergo donator de fructibus perceptis, qui non ſunt reſeruari, non videtur poſſe teſtari, cui conſequens eſt, vt donatio corruat, nec in caſu præſenti valere poturit, quo proponitur, donationem omnium bonorum præſentium & futurum factam fuiſſe.

Prætereà & quarto loco fortiter vrgere videtur conſideratio illa, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium, quæ alioquin valida erat, iure communi attento, vt aſſeuerunt Authores omnes commemorati ſuprà, in primo argumento huiuſce partis, ex num. 2. maximè, ſi iuramento vallata, & confirmata fuiſſet, ex eiſdem Authoribus, & multis relatis per Alexandrum Trentacinquium, variarum lib. 3. titulo de donationibus, reſolutione 3. num. 9. fol. 197. ex deciſione dictæ l. 69. Tauri improbatur, & nulla diiudicatur, negari autem non poteſt, quin is, qui bona ſua omnia donat retento vſufructu, facit donationem bonorum omnium præſentium, contra deciſionem Taurinæ legis ipſius. Id autem magiſtraliter, atque eruditè aſſequutus videtur Didac. Couar. variarum lib. 3. dicto cap. 12. num. 4. is namque Author, quamuis attento iure communi, de opinione præcedenti, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium futurorum non valeat, reſeruato vſufructu, dubitauerit, & ſic eo iure inſpecto, ſeruandam eam putauerit; inſpecta tamen deciſione d.l. 69. Tauri, qua cautum eſt, non valere donationem omnium bonorum, etiamſi de ſolis præſentibus, non autem futuris facta ſit: hodie communem opinionem nullo modo admittendam eſſe exiſtimat; ſed potius eſſe ſequendam Caſtrenſis, & aliorum ſententiam, fundamento præcedenti relatam: & Didaci placitum verum exiſtimant, & amplectuntur expreſſim Ioannes Matienzus, in d.l. 8. titul. 10. lib. 5. num. 5. Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 166. fol. 65. vbi inquit, quod donatio omnium bonorum, reſeruato vſufructu, non valet iure noſtro Regio attento, quamuis aliter eſſet inſpecto iure communi idque ſequendo Didaci Couarr. ſententiam telatam qui in effectu tribus principaliter adducebatur, atque excitabatur rationibus,. Prima ratio eſt, quia eo inſtanti, quo quis donat omnia bona ſua, retento vſufructu, neceſſariò donat omnia bona præſentia: quia vſusfructus formalis, qui reſeruatur, pertinere non poteſt ad donantem vſquequò tranſlatio dominij in donatarium facta fuerit: tunc namque vſusfructus cauſalis in formalem transfertur, ex quo fit, vt tempore tranſlationis dominij ipſe donans abſque aliquibus bonis inueniatur, sicque donatio valere non debeat, cùm ſit donatio præſentium, quæ ex l. Tauri, fieri non poteſt. Secunda ratio eſt, quia (vt ipſe Couarr. inquit) omnes Doctores hac de re loquentes, ſupponunt, quod qui donat omnia bona præſentia, & futura, reſeruato vſufructu, donat omnia bona præſentia, cum ipſi non defendant communem opinionem, ex eo, quod ius vſusfructus cenſeatur eſſe in bonis noſtris, & videatur retinere aliquid præſens ex bonis ſuis, qui retinet vſumfruotum, ſed ex eo, quod poteſt teſtari de fructibus, quos ſuperlucrabitur. Tertia ratio eſt, quia etiamſi vſuſfructus in bonis præſentibus eſſe cenſeatur, non tamen eſt tale ius, de quo ipſe donans poteſt teſtari: ſi enim ſtatim moriatur, inteſtabilis remanet: cum vſusfructus morte faciatur, quod ius non permittit. Et hactenus de retionibus Didaci Couarr. quas ad litteram tranſcribit Ludouic. Melina, de Hiſpan. primog. lib. 2. d. cap. 10. ſub num. 23. & repetit pater Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia, & iure, diſput. 220. col. 2. verſ. vtrum autem in Caſtella, fol. 177. &178. in prinicip. vbi ſpecificè ponderauit argumentum à me adductum ſuprà, in illis verbis; Quoniam reſeruatio huiuſmodi vſusfructus, non tollit, quin ea donatio ſit bonorum omnium præſentium, quæ in Caſtella prohibetur. Et ſecundum hæc planum videbatur in eaſu propoſito, donationem eiuſmodi valere non debuiſſe.

Quino etiam loco non mediocriter vrget, quod licèt in caſu præſenti donatio omnium bonorum præſentium & futurorum facta fuerit cum reſeruatione vſusfructus, & daretur pro certo, quod de iure communi, & de iure Regio valeat, reſeruato vſufructu: attamen nihil id releuatin propoſito, ex eo, quod donator reſerunauit ſibi facultatem diſponendi in vita ſua, ſiue percipiendi fructus vſque in finem dierum vitæ ſuæ: donatio autem omnium bonorum præſentium & fututorum, vſufructu, vel aliquo reſeruato, ad diſponendum durante vita donatoris, vel de quo ipſe in vita diſponere valeat, ex ſententia multorum non valet; ideò quòd verba vſque in finem, & c. illud tantummodò præſe ferant, vt de bonis aut fructibus reſeruatis, in vita donator diſponere poſſti, quod ſupereſt poſt eius mortem in donationem bonorum ſuturorum reincidat; & conſequenter, quodverbis metipſis non intelligatur reſeruata facultas teſtandi, ſed ſolum diſponendi inter viuos: quod (vt dixi nunc) ex ſententia multorum iuris Interpretum procedit, & ij quidem promiſcuè vtuntur, ſiue quantitas aliqua, aut pars certa bonorum in proprietate reſeurata fuerit; ſiue vſusfructus, aut fructus reſeurntur, nec in hoc differentiam conſtituunt, ſed duntaxat vim faciunt in eo, quod donator reſeruaerit ſibi facultatem diſponendi in vita ſua. Et dicere ſolent, ita Bartolum conſuluiſſe, in conſ. 76. incip. Pater filio emancipato, lib. 1. & ſequuntur Socin. ſen. Decius, Crotus, Curt. iun. Natta, Craueta, & Gualdenſis, quos pro ea parte citauit Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacitis & ambig. conuent. lib. 13. tit. 31. num. 4. qui quæſtionem proponit in terminis, quando non vſusfructus, ſed certa ſpecies, vel quantitas rationihilis fuerit reſeruata, vt quid poſſit in vita diſponere: & refert Authores præfatos aſſerentes, non ſufficere eam reſeruationem, quia ſolum, intelligitur reſeruata facultas teſtandi inter viuos, non vltime voluntate. Cæterum quæſtione 32. eiuſdem libri 13. num. 15. fol. 73. propoſuit quoſtionem in terminis, quando vſusfructus ita fuit reſeruatus, vt de eo donator poſſit in vita diſponere; & tunc inquit, conſuluiſſe Bartolum, in d. conſil. 76. & ſequutos Authores ibi relatos, donationem non valere omnium bonorum præſentium & fututorum, quia ex hoc datur intelligi, quod in teſtamento non poſſit diſponere, quia eius effectus poſt eius mortem confertur, & in eiſdem terminis vſusfructus ad modum prędictum reſeruati, cum aliis Authoribus tenuit Ludouic. Molin. de Hispan. primog. lib. 3. de cap. 10. num. 14. Alexand. Trentaciq. variar. lib. 3. tit. de donat. reſolutione 3. ſub num. 18. in verſ. declaratur verò non procedere, fol. 199. qui ibidem num. 2. fol. 196. loquitur ſimpliciter in quacunque reſeruatione, & ſolum facit vim in eo, quod facultas fuerit reſeruata diſponendi in vita: Et citat Bartolum eundem, Ripam etiam, Crauetam, Decium, Durandum, Cagnolum, Curtium iun. Cephalum, Romanum, & Couar. ita tenentes, & concludit, ab hac opinione non eſſe recedendum, Quam etiam tenuit Fachineus, in conſilio 7. numer. 7. libr. 2. Petrus Bimius, in conſilio 267. numero 4. parte. 2. Cephalus, in conſil. 288. num. 32. & ſeqq. lib. 3. Celſus Hugo, in conſil. 37. num. 9. Ripa, Reſponſorum 3. in titul. de donat. cap. 14. Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 37. num. 34. & in conſil. 39. num. 14. libro primo, Azeuedus, in l. 8. titul. 10. lib. 5. ſub numer. 4. in verſic. quod ſecus eſſet: & ex communi Interpretum ſententia hæc procedere, ex his deducitur manifeſtè, quæ Iulius Clarus, in §. donatio quæſtion. 19. & 20. & Antonius Faber, de erroribus pragmatic. deca. 48. errore 6. colum. 2. & 3. ex fol. 1116. Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula quarta, gloſſa 23. numer. 17. & duobus ſequentibus, fol. 342. Iacobus Cancerius, variarum reſolution. lib. 3. cap. 2. de Inuentario, num. 125. reliquerunt ſcripta.

Ita ſimiliter, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, non valeat, vbi quis reſeruauerit ſibi aliquid, de quo diſponere poſſit in certum genus perſonarum, vel in certam cauſam, putà, vt poſſit diſponere, ſiue teſtari pro anima; quia facultas teſtandi, quæ debet eſſe libera, pro ſalute animæ eſt reſtricta; reſponderunt Decius, Curtius iunior, Ripa, & Silueſter Aldobrand, quos in id retulit Cardinalis Franciſcus Mantic. de tacitis & ambig. conuent. lib. 13. tit. 31. num. 5. Cagnol. etiam, in l. vltima, num. 244. C. de pactis, vbi alios citat Ioan. Cephalus, in conſ. 485. num. 128. lib. 4. & cum Socino, Decio, Bertrand. & Cagnolo, Alexand. Trentacinq. variar. lib. 3. tit. de donat. reſolutione 3. num. 3. & 5. & procedere ex communi Interpretum placito, elicitur palam ex his, quæ Iacobus Cancer. Antonius Faber, & Ioann. Petr. Fontanel. in locis antea relatis tradiderunt.

Sic etiam, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum non valeat, quando donator aliquid ſibi reſeruauit, ex quo neceſſitatibus ſuis proſpicere valeat: tradiderunt Dec. Curt. iun & Cephal. cum quibus Alexand. Trentacinq. d. reſolutione 3. num. 4. & cum eiſdem, purpurato etiam, Celſo Hug. & Menoch. Ioan. Vincent. Honded. d. conſ. 39. num. 14. lib. 1.

Ita pariter, quod non valeat donatio omnium bonorum præſentium & ſuturorum, ſi donator reſeruauit ſibi aliquid, de quo poſſit in vita, vel in morte diſponere: quia talis reſeruatio non videtur præcisè reſeruare teſtandi facultatem donatori, ex quo habet poteſtatem diſponendi ex bonis reſeruatis in vita, & conſequenter diſponendo de illis in vita, non retineter teſtandi facultatem; Decius non dubitauit reſpondere, in conſ. 251. num. 3. & ſequitur Curt. iun, in conſ. 25. & in conſ. 126. num. 60. & in l. finali, ſub n. 59. c. de pactis.

Ac denique, quòd ad hoc, vt donatio omnium bonorum præſentium & futurorum, vſufructu, vel alio quo reſeruato, validad ſit requiratur neceſſariò, illud reſeruatum eſſe causâ teſtandi, & quod ita dicatur ſpecificè; ex aliis iuris Interpretibus tradidit Ioann. Vincent. Hond. d. conſ. 39. num. 14. poſt Menoch. in conſ. 184. num. 5. lib. 2. vbi dicit, reſeruationem fieri debere expreſſa cauſa, vt poſſit donans teſtamentum condere. Cum igitur in caſu præſenti, ad eum modum reſeruatio facta non fuerit, ſed potius, vt dictum fuit ſuprà; videtur neceſſariò dicendum, quod ex eo valere non debeat, iuxta Authorum doctrinas hactenus commemoratas.

Rurſus & ſexto loco pro eadem parte facit, donationem omnium bonorum præſentium & futurorum, factam fuiſſe in caſu præſenti, abſque reſeruatione quantitatis mille ducatorum, quæ principaliter obiicitur, & ſic à principio nullam fuiſſe: quantitatem autem ipſam elapſis iam ſex diebus poſt abſolutam & perfectam donationem, reſeruatam fuiſſe, ſicque reſeruationem eam ex interuallo conualidare, aut ratificare donationem eandem non potuiſſe; cum contractu donationis perfecto, nihil ex interuallo addi, aut detrahi potuerit, l. prefecta donatio, cum vulgatis, C. de donat. quæ ſub modo, & longa ſerie comprobaui, atque exornaui lib. 3. cap. 10. per totum, cùm etiam ratificatio actum aliàs nullum ab initio, conualidare non potuerit, vt per Anchar. in conſ. 123. Ruin. in conſil. 41. num. 20. volum. primo, & in conſil. 132. eod. volum. Afflict deciſ. 117. Octauian. Cacher. deciſ. 166. num. 10. & 11. Aretinum, in conſil. 128. Eximie Domine. colum. 3. Alexand. in conſil. 26. numer. 19. lib. 6. Pariſium, in conſil. 55. num. 59. lib. 1. Nattam, in conſil. 262. num. 10. Anton. Galeat. Maluaſiam, in conſilio 86. numer. 10. & 16. Petr. Surdum, in conſil. 173. numer. 34. libro primo, & in ratificatione, ſeu confirmatione actus nulliter facti debent interuenire omnes ſolemnitates, quæ in ipſius confectione neceſſariæ erant, l. ſi vt proponis, c. de nuptiis, l. nuptiæ, ff. de ritu nuptiarum: & cum Innocentio, Baldo, Angelo, Salicero, Decio, & Bruno, Rolandus, in conſ. 90. num. 49. & ſeqq. lib. 1. Octauian. Cacher. d. deciſ. 166. num. 13. Petrus Surd. deciſione 70. num. 15. Cæterum in caſu præſenti non apparet, tempore ratificationis prædictæ, interueniſſe nonnulla, quæ in ipſius confectione neceſſaria erant omnino, & ſic ratificari non potuit donatio metipſa.

Septimo denique & vltimo loco facit, quod dicta D. Eliſabetha, ante dictam donationem omnium bonorum præſentium, & futurorum fecerat teſtamentum ſuum anno præterito nonageſimo tertio, in quo vt firmius maneret teſtamentum ipſum, appoſuerat clauſulam derogatoriam, non modò teſtamenti alterius cuiuſque, ſed & diſpoſitionis cuiuſlibet, quam poſtmodum faceret, in qua expreſsè, & in indiuiduo appoſita non eſſent verba omnia de la Aue Maria, inſerta in dicta clauſula; ex quo elici poſſe videtur, & Aduocati huius partis eliciunt, quod in caſu præſenti, non modò teſtamentum aliud poſtmodum factum, ſed ipſa donatio, quæ ex pòſt facto confecta eſt, nullitatis vitium in ſe continent, ſiue valere non debent, ideò quòd in ipſis diſpoſitionibus, hoc eſt, teſtamento ſecundo, & donatione omnium bonorum præſentium & futurorum, non inuenitur ſpecificata, & mentionata dicta clauſula: idque argumento eorum, quæ poſt alios Authores obſeruaruut Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, numer. 94. Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſtione 99. Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo, teſtamentum. el 2. per totum. Couar. in rubrica de teſtamentis, 2. parte. Ioannes Gutierrez, practicarum, libro 3. quæſtione 46. & 47. Simon de prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libro ſecundo, dubitatione ſecundad, ſolutione prima, ex numer. 13. fol. 186. Burſatus, in conſil. 47. & in conſil. 96. libro primo, Marc. Anton. Eugenius, in conſil. 59. Silueſter Aldobrandinus, in conſilio 14. libro primo. Hippolytus Riminald. in conſil. 335. & in conſil. 278. libr. 3. & in conſil. 682. lib. 6.

Cæterum his omnibus non refragantibus, rectius Senatus Hiſpalenſis definiuit contrarium in propoſito caſu, & ſuperiores rationes, & fundamenta in conſideratione non habuit, ſicque præfatam donation em irreuocabilem, & validam omnino fuiſſe, iuridicè ſtatuit. Senatus autem ipſius deciſio, & huiuſce partis reſolutio, ex ſequentibus magis fulcitur, & comprobatur argumentis & rationibus.

Ac primum equidem ex his, quæ cap. præcedenti, ex. num. 1. cum multis ſeqq. adnotata, & ſcripta reliqui; quatenus actus iteratos, & verborum geminationem operari quamplurimos effectus, & efficacem, & magis efficacem voluntatem demonſtrare, enixam etiam, omnimodam, & deliberatam intentionem arguere, fortius ius actui celebrato tribuere, & actum aliàs inualidum, reddere validum; tollere omnem dubitationem, & operari vt nihil contra actum iteratum, ſiue geminatum obiici poſſit; longa ſerie, & quamplurimorum iuris Interpretum allegation, & authoritate comprobaui, atque exornaui, vt ibidem, videri poterit: & in terminis noſtris, quod actus geminatio, aut iteratio validum efficiat actum præcedentem, quamuis inualidum, vt nihil contra eum opponi poſſit; tradiderunt Decius, in conſ. 181. Craueta, in conſil. 112. numero 9. & in conſil. 114. num. 8. Neuizanus, in conſil. 66. numero 28. Grammaticus, in conſil. ciuili 99. num. 6. Ioannes Cephal. in conſ. 40. numero 8. & ſequentibus, libro primo, Tiberius Decianus, in conſil. 33. numero 41. libro primo, Corneus, in conſil. 140. numero ſecundo, libro 2. Franciſcus Beccius, in conſil. 176. libro 2. & idcircò, metus, vel doli, aut suggeſtionum allegatio quoque illa excluditur, ob geminationem eandem actuum, & voluntatis, quæ præpoſterè quidem ab ipſa parte contraria prætendebatur. Idque ex ſententia eorundem, ac permultorum illorum Authorum, quos dicto cap. præcedenti recenſui, & ideo ibi adducta non repeto.

Secundò deinde pro eadem parte vrget, donationem præfatam (de qua nunc controuertitur) iuramento vallatam, & munitam fuiſſe ſpecificè; idque vltra verborum, & actuum geminationem, quæ etiam iuriſiurandi vim obtinet, vt ipſo cap. ſuperiori, ex aliorum Authorum ſententiis adnotatui, & ſcripſi. Sicque duplici ſubſiſtere debuiſſe iuramento, altero à lege inducto, ſiue ex iuris vtriſque Interpretum conſideratione, ob vim geminationis actus introducto. Altero verò ſpecificè, & indiuiduo à donatrice ipſa appoſito in donatione; ſic ſane atque in propriis terminis noſtris, quod donatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, iuramento confirmetur; defendunt, & longè verius arbitrantur Abbas, in conſilio 18. verſiculo, plus dico, libro primo, Corneus, in conſil. 252. numer. 6. libr. 3. Alexander, in conſilio 7. num. 9. libr. 6. ſequitur Cæpola, in conſil. 8. num. 4. in fine, & ſeqq. in ciuilibus. Iaſon, in l. is cui bonis, num. 19. de verbor. obligat. Decius, in l. pactum quod dotali, numero primo, & ſequentibus, C. de pactis, & in conſilio 202. numer. 2. in fine, & num. 3. vbi veriorem opinionem dicit & ſequitur, & in conſil. 655. num. 12. Craueta, in conſil. 139. num. 8. & 9. Fortunius Garcia, in tractatu de vltimo fine iuris, illatione 20. verſiculo, tertius caſus. Socin. iun. in conſil. 65. num. 46. & ſequentibus, & conſil. 143. num. 36. libro primo, licet variauerit, in conſil. 44. numer. 30. & ſequentibus, lib. 2. Didac. Couar. in rubrica de teſtamentis, ſecunda parte, num. 5. & 6. Riminaldus, in principio, de donat. numer. 28. And. Fachineus (qui hanc opinionem defendit) controuerſiarum iuris, lib. 6. cap. 88. fol. 798. Ferdinand. Vazq. de Menchaca, controuerſiar. vſufrequentium, cap. 62. à numer. 2. cum ſeqq. pater Ludouic. Molina, tomo primo de iuſtitiæ & iure, disputation. 151. per totam, & tomo 2. disputatione 280. columna primo, verſic. antequam vero, folio 171. pater Leonardus Leſſius, de iuſtitia & iure, libr. 2. cap. 18. dubitatione 13. numer. 96. vbi inquit, infirmam eſſe rationem, qua Iuriſperiti ad contrarium tenendum, excitantur, quod ſcilicet donatio omnium bonorum præſentium & futurorum intelligatur contra bonos mores, quia aufert liberam teſtandi facultatem, & ideo iuramentum ſuper ea interpoſitum, nullius ſit momenti: quia (vt ſuperiores, nunc relati, poſt Didac. Couar. obſeruant) dici non poteſt, id eſſe contra bonos mores, quaſi repugnet iuri naturali, vel contineat aliquod crimen, aut peccatum etiam veniale. Nam quod quis ſibi præripiat donando, teſtandi facultatem liberam, iuri diuino non repugnat, & ideo ſeruari poteſt hoc in caſu iuramentum ſine diſpendio ſalutis æternæ, & donationem confirmat, quamuis diceretur contra bonos mores, inſpecto iure ciuili, & regulis eius, & his quæ ad politicam adminiſtrationem ſpectant, quibus Dei numen, religionem, vim, & authoritatem iuramenti præferendam eſſe, ſæpenumero ſacris Canonibus edoceri, teſtatur Fachineus, d.c. 88. in fine. Pater verò Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 280. colum. 2. fol. 172. adiicit noſtram, atque Didaci Couarr. ſententiam, vel alia confirmari ratione, quod non ſolum huiuſce, ſed etiam contrariæ partis Authores conueniunt in vno, videlicet, quod damnatio omnium bonorum præſentium, & futurorum, facta Eccleſiæ, vel alij pio loco, valeat de iure; vt tenent Authore relati ab eodem patre Molina ibi: latius per Cardinalem Franciſcum Manticam, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 13. titul. 28. per totum, maximè ex numer. 7. cum. ſeqq. & titul. 27. numero finali, Matienzum, in l. 8. titul. 10. lib. 5. gloſſa prima, numer. 8. Ioannem Petrum Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 21. parte prima, num. 58. & gloſſa 21. part. 2. ex num. 1. cum multis ſequentibus, ex fol. 231. latè Farinacium, nouiſſimar. Rotæ Romanæ, anni 1618. decision. 458. part. 2. tom. 1. & tamen quæ ſunt contra bonos mores iuris naturalis, vel Canonici, intuitu Religionis, vel pietatis promitti non debent, cap. ſuper eo. de vſuris, etſi intuitu Religionis donatio ſuſtinetur, ergo Religione iuſiurandi, & diuini Numinis confirmari poteſt: quia ſcriptum eſt, Redde Domino iuramenta tua, Matthæi, cap. 5. vt concludit Mantica. d. titul. 27. numer. 6. fol. 65. qui dixit num. 2. quod ſi veritatem colimus, quæ cum ſit mater iuſtitiæ, ſuper omnia colenda eſt; præfata ſententia tutior videtur, quia huiuſmodi iuramentum poteſt ſeruari ſine diſpendio ſalutis æternæ, cap. cum contingat, de iureiurando, cap. quamuis pactum, de pactis in 6. & concludit id ipſum, quod dixi, quod quamuis ſi auferatur alicui libera teſtandi facultas, hoc à iure Ciuili intelligatur eſſe contra bonos mores, non tamen cenſetur eſſe contra bonos mores iuris naturalis, vel Canonici, cum ſine periculo ſalutis æternæ poſſit obſeruari, & eaſdem rationes repetit, & latius comprobat Fontanella, d. gloſ. 21. prima parte, ex num. 50. vſque ad num. 68. ex fol. 327. & concludit, quod donare omnia bona præſentia, & futura, & priuare ſe facultate teſtandi, non eſt contra bonos mores, qui turpitudinem præſe ferant, & peccatum, etiam veniale contineant. Ipſe tamen Fontanella, à priori, & contraria ſententia non recedendum, non fortiori alia ratione credidit, quàm quod communis eſſet, quæ tamen quàm debilis, & infirma ſit, ex ſe ipſa apparet, ex Authoribus quoque nunc relatis deducitur, ex quibus ſatis communem eſſe hanc opinionem, & concludentibus comprobari rationibus, elicitur dilucide: item ex eo quod huius Regni Scriptores nonnulli aſſeuerarunt ſecurè de donatione omnium bonorum præſentium, quæ de iure Regio annullatur in d.l. 69. Tauri, quod ſcilicet iuramento confirmetur ipſa; quod tamen negarunt de donatione bonorum præſentium, & futurorum, tametſi iureiurando munita foret; vt per Anton. Gomezium, in eadem l. Tauri 69. ibi: Sed his non obſtantibus ego teneo contrariam ſententiam, imo quod talis donatio omnium bonorum præſentium tantum, firmetur iuramento hodie in noſtro Regno. Et ibidem, fundamentis omnibus partis contrariæ ex propoſito ſatisfacit; & Antonium Gomezium ſequuntur Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmat. prima parte, cap. 11. num. 13. Matienzus, in d.l. 8. titul. 10. lib. 5. gloſ. 1. num. 8. vbi quod donatio omnium bonorum præſentium, etiam de iure huius Regni firmatur iuramento; & quod non firmetur, dixerat antea num. 2. ſi ſit præſentium & futurorum; & ipſum concludit Azeuedus, ibidem, in verſiculo. Et ſic teneo, donationem omnium bonorum præſentium tantum iuramento validari. Et nouiſſimè eam explicat: pater autem Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, dicta disputatione 280. colum. 2. in fine, in verſic. de donatione omnium bonorum, abſque dubio id eſſe ſcripſit; nam cum antea ex ſua, & Didaci Couarr. ſententia dixiſſet, etiam futurorum non modo præſentium donationem iuramento firmari de iure communi, & Regio; planum equidem redditur, multo magis bonorum omnium præſentium tantum donationem confirmari iuramento.

