Verba autem enunciatiua, ſiue narratiua dicuntur illa, quæ non conſtant per ſe principaliter, nec in eis inſiſtit, & remanet voluntas, ſed tranſeunt ad aliud, & ſic proferuntur per modum tranſeuntis: quod aperte colligitur ex principio dicti cap. ſi Papa, vbi Archidiaconus, Ioannes And. Dominicus, Francus, & Philippus Probus, in addit. ad Monachum, Bartolus, in dict. l. ex hac ſcriptura: vbi Socinus iunior, in repetitione, in principio, & Pariſius; idem Pariſius, in conſil. 127. num. finali, lib. 1. Baldus, in l. prima num. 2. C. de falſa cauſa adiecta legato: & eſt de mente Crauetæ, vbi ſupra. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſt. 1. num. 42. vbi etiam adducit aliam deſcriptionem verborum enuntiatiuorum, traditam à Paulo Caſtrenſe, in conſilio 246. numero ſecundo, libro primo, quod ſcilicet verba enunciatiua dicuntur, quæ proferuntur per tempus præteritum, veluti Donaui, Legaui, & ſimilia, & aliam Pauli de Montepico, in repetitione l. Titia cum teſtamento, §. Titia cum nuberet, poſt numerum 2. de legatis ſecundo: quam ſequitur Menchaca, controuerſiarum illuſtrium, libro primo, cap. 30. num. 8. quæ omnes in effectu tendunt in idem. Prætis etiam, de interpretat. vltimar. voluntat. lib. 2. interpretatione tertia, ſolutione tertia, numero decimo octano, fol. 256. vbi dicit, quod cum aliquid in præteritum, vel in præſens, vel in futurum enunciant, dicuntur verba enunciatiua, quæ non ſtant per ſe, & in eis quodammodo non conſiſtit voluntas, ſed tranſeunt in aliud; & non ſunt verba principalis orationis: Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum volunt. lib. 3. tit. 12. num. 4. qui inquit, iuxta ſententiam communem, verba enunciatiua dici, quando non vt diſponant, proferuntur principaliter, ſed ob aliam cauſam: Cardinalis Thuſcus, tom. 8. littera V. dicta concluſ. 81. ex num. 1. vſque ad num. 9. vbi quod verba enuntiatiua dicuntur pluribus modis, & aliorum ſententiis relatis. Tandem concludit n. 7. poſt Alex. & Pariſium, quod verba enunciatiua, ſeu narratiua dicuntur illa, quæ ſunt ad proœmium, vel præambulum, in quibus non conſiſtit voluntas, ſed tranſeunt, & non ſtant per ſe, & non ſunt verba principalis diſpoſitionis: & n. 8. inquit, quod verba enunciatiua dicuntur, quæ ſunt ipſum proœmium, & præambulum, & non ſunt diſpoſitiua; vel ſunt illa, quæ non ſtant per ſe, & in eis non conſiſtit voluntas, ſed tranſeunt, & non conſiſtit in eis verbum principale orationis, & diſpoſitionis:ſed verba diſpoſitiua ſtant per ſe, & principaliter propter ſe, vt Alexand. ibi relatus notauit, ſed & ipſe Cardinalis Franciſcus Mantica, alio in loco nouiſſimè, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 2. titulo 6. num. 1. poſt alios iuris Interpretes, communem Doctorum traditionem probauit, verba ſcilicet enunciatiua dici, quæ per ſe non ſtant, ſed in aliud tranſeunt, neque in eis voluntas conſiſtit, vnde infert, quod verba enunciatiua regulariter modicum operantur, l. ſcriptura, C. commnuia vtriuſque iudicij. ucm concord. adductis per Oldradum, in conſil. 257. num. 2. Hippolytus Riminaldus (quem nullus commemorat) in conſil. 382. num. 27. & 28. lib. 4. vbi poſt Baldum, tribus in locis ibi relatis, notauit, quod verba enunciatiua ſunt, quæ non ſunt ipſa diſpoſitio, ſed adiectio quædam, vel oratio, aliud quam ſe ipſam ſignificans; & quando quid enunciant per verba temporis præteriti; non de præſenti; provt ibi obſeruat.

Diſpoſitiua verò verba ſunt illa, quæ ſtant per ſe, & principaliter enunciant id, de quo agitur per orationem perfectam:ſiue quæ vt diſponant, principaliter proferuntur, & emanant principaliter propter ſe; ita probat textus, in dicto cap. ſi papa, de priuilegiis, in ſexto, in verſiculo, & eſt idem, & infra, & docent omnes ſuprà allegati. Conueniunt etiam vnanimiter referendi infrà. Alexander quoque, in conſilio 181. ſub num. 2. lib. 7. & in conſilio 190. num. 29. & ſeq. lib. 6. Pariſius, in conſil. 26. num. 125. & ſequent. lib. 2. & poſt alios Caldas Pereira, de nomination emphyteutica, quææſtione prima, numero 42. qui aliorum obſeruationes, ſeu definitiones in propoſito adducit. quæ tamen omnes in idem tendunt: Simon de Prætis, libro 2. dicta ſolutione 3. numero 1. folio 255. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro tertio, titulo 12. num. 4. qui enunciatiui, & diſpoſitiui verbi exemplum proponit, veluti ſi teſtator dixerit, Titio fundi Semproniani vſumfructum lego: nam hæc verba nullam aliam ob cauſam ſunt pronunciat, niſi vt Titius fundi Semproniani vſumfructum conſequatur, & ideò rectè diſpoſitiua nuncupantur; quod ſi teſtator dixerit: cuius fundi proprietatem (puta) te Titium conſecuturum, ſi non contenderis cum hærede meo, ſed potius concordaueris, hæc verba non ſunt emiſſ eò principali propoſito, vt Titius fundi proprietatem conſequatur, ſed vt alliciatur ad incundam, & colendam, & conſeruandam amicitiam hæredis, & ideo ex eis non intelligitur legata fundi proprietas. Hippolytus Riminaldus, qui etiam communem probat ſententiam, in conſil. 382. numero 26. lib. 4. dicens, quod verba diſpoſitiua ſunt illa quæ ſtant per ſ, & emanant principaliter propter ſe: Verba denique aſſertiua dicuntur illa, quæ licet ſola per ſe non ſubſiſtan, tamen ſuper eis intentio, & meus proferentis illa, fundatur, & pronunciantur in negotio, de quo principaliter agitur; ſicuti probat textus, in dicto cap. ſi papa, in verſiculo, ſi autem Eccleſiæ, in illis verbis: Cum de ipſius exemptionis negotio ageretur, aſſ ipſam Eccleſiam fore exemptam: & docent iidem Authores præcitati ſuprà, & alij plures referendi inferiùs, ex quibus apparet, inter verba enunciatiua, aſſertiua hoc conſtitui diſcrimen, quod licèt in vtriſque aliquid de præterito narretur, & enuncientur; tamen in aſſertiuis profertur cum iudicio, & deliberatione, cum ponatur pro fundamento rei, & negotij, de quo agitur, quod in enunciatiuis ſecus eſt; provt exemplo demonſtrat Craueta, de antiquitate temporis, §. ampliatur, numero trigeſimo primo. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 382. num. 29. & tribus ſeq. libro 4. vbi tradidit poſt alios Authores, quod verba aſſertiua differunt ab enunciatiuis, & diſponunt, quando proferuntur ſuper negotio, de quo principaliter agitur, ſecus, quando ſuper alio negotio: putà ſi principaliter agitur de aliqua dignitate alicuius Prælati, & Papa aſſerit eum eſſe in tali dignitate, etiam quod non eſſet, videtur Papa de nouo eam dignitatem conferre. Secus in verbis enunciatius. quæ vbi de iure operantur, tantum probant, non diſponunt. Verba verò aſſertiua non diſponunt, quando proferuntur ſuper alio negotio, de quo principaliter non agebatur; purà principaliter non agebatur de dignitate Prælati, & tamen Papa in alio negotio aſſerit, aliquem eſſe in tali dignitate; certè non inducitur diſpoſitio, quod de nouo cenſeatur collata talis dignitas: vt pulchrè declarant Calderinus, & Craueta, quod recenſet Riminaldus metipſe, & hactenus libro 2. quotidianar. har. controu iur. cap. 26. ex num. 73. vsque ad numerum 76. obſeruaui: Riminaldi tamen mentionem non feci tunc.

Nunc autem erit & neceſſariò adijciendum, inter diſpoſitiua, & enunciatiua verba, ex eo etiam diſcrimen conſtituendum forè, quod quando verba per teſtatorem prolata, ſuapte natura diſpoſitiua ſunt, indiſcriminatim diſponunt; ſiue referantur ad hæredem, vt in l. damnas eſto, in principio, ff. de legatis 3. ſiue referantur ad Tertium, l. cum pater, §. donationis de legatis ſecundo: ſiue etiam referantut ad honoratum, l. miles ad ſororem, in principio, l. peto, in principio, eod. titulo, de legatis ſecundo, l. fideicommiſſa, §. ſi quis ita, de legatis tertio: per quæ iura ita vnanimiter obſeruarunt, atque ſcripſerunt omnes Interpretes ibi: & ex communi ſententia tradiderunt Franciſ. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libr. 3. tit. 12. num. 1. Simon de Prætis, de interpretar. vltimar. volunt. lib. ſecundo, dicta ſolutione 3. num. 1. folio 255. Paulus de Montepico, in repetitione l. Titia cum teſtamento, §. Titia cum nuberet, numero primo, ibidem eruditè (vt adſolet) Petrus de Peralta, numero 4. fol. 453. & 450. qui ſingulariter notauit, vidiſſe in facto caſum dicti, §. ſi quis ita, dictæ l. fideicommiſſa, in teſtamento cuiuſdam Doctoris Medici Vniuerſitatis Salmanticenſis, in quo poſt inſtitutionem factam de quadam filia cum alijs filijs, inter alia dixit, quod ſufficeret filiæ tale prædium, quod ſibi prælegauerat, vel reliquerat, quod tamen re vera non fecerat: nihilominus tamen quod per illum textum, eodem Peralta allegante, fuit deciſum, quod cenſeretur ſibi prælegatum, & haberet, prout habuit illud præcipuum, vice ac loco meliorationis partis tertiæ bonorum. Cæterum quando teſtator loquitur per verba enunciatiua, non parum refert, ad quem talia verba dirigantur, nam ſi ad grauatum, diſponunt; & legatum, ſeu fideicommiſſum indicunt, quia non niſi grauandi cauſa cenſentur adiecta; ac ideo ne fides, quam de hærede ſuo teſtator præſumpſit, illum decipiat, legatum, ſeu fideicommiſſum validum reſultat, l. vnum ex familia, §. vltimo, de legatis ſecundo: vbi Bartolus, & Doctores ita notarunt. Sed cum verba enunciatiua diriguntur ad honoratum, ſecundum communem Doctorum ſententiam non diſponunt, l. generali, in principio, ff. de vſufructu legato, quia cenſentur adulatoria, quorum natura eſt, nullam inducere obligationem, neque diſpoſitionem; vt probatur ex eadem l. generali, in principio: vbi Bartolus, l. Iulianus, §. ex his, de legatis tertio: idem Bartol. & Doctores communiter poſt Gloſſam ibi, in d.l. peto, de legatis ſecundo. vbi ſic diſtinguunt: Bartol. ipſe, in l. ex hac ſcriptura, col. 2. de donat & in l. fideicommiſſa, §. hæc verba, & in l. pamphilo, de legatis 3. Socinus, in conſ. 227. col. 2. verſ. secunda regula eſt. decius, in conſ. 23. num. 4. & eſſe communem reſolutionem profitentur Paulus de Montepico, in d. §. Titia cum nuberet, num. 19. vbi Petrus de Peralta. num. 4. per totum. Graſſus, §. fideicommiſſum, quæſt. 4. num. 12. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 1. num. 48. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 12. tit. 3. num. 2. qui recte aduertit, quod quamuis ſint Authores nonnulli, qui generaliter putant, verba enunciatiua in vltimis voluntatibus inducere diſpoſitionem, tametſi relata fuerint ad honoratum, vt Cumanus, & Fulgoſius, & Pet. Beſut. ibi relati, ſcribunt: nihilominus tamen veriorem eſſe ſupradictam diſtinctionem communem, quam Picus tuetur vbi ſuprà, 7. numero 6. & ſequentibus reſpondet fundamentis omnibus partis contrariæ. Et ſequitur Alciatus, diſpunct. libro 4. cap. 19. nec diſſentit; imò & communi videtur adhærere ſententiæ Antonius Faber, ad titulum C. de probationibus, definitione 23. folio 331. vbi inquit, quod cum quæritur, de verborum enunciatiuorum poteſtate, an probent, diſtinguere ſolemus vltimas voluntates à contractibus, vt poſt Bart. in d.l. ex hac ſcriptura, numero 13. cæteri fecerunt Interpretes. Nam in vltimis voluntatibus eò facilius & frequentius probant, quò facilius & frequentius inducunt diſpoſitionem: plus enim eſt, diſpoſitionem inducere, quam probare, In contractibus non aliter diſponunt, quam ſi à præſente præſenti dicta ſint, vt inferiùs dicetur, & probatur in l. nuda ratio 26. ff. de donat. l. non ſolum, 4. in fine, ff. de peculio, in vltimis voluntatibus nihil intereſt, cum quo loquatur, ſed illud tantùm inſpicimus, in quem voluntatis intentio dirigatur, dicta l. miles ad ſororem, 75. in principio, l. cum pater, 77. §. donationis, de legatis ſecundo, non tamen in vltimis voluntatibus perpetuum eſt (ſubdit Faber ipſe) vt diſponant, ſed ita demum, ſi in præteritum tempus conferantur, vt in d.l. ex hac ſcriptura, & vt Noſtri loquuntur, propter ſe principaliter; non propter aliud incidenter: nam ſi conferantur in futurum, tametſi dirigantur ad honoratum, videntur adulatoria potius, quàm diſpoſitiua. Et citat text. in d.l. generali, de vſufructu legato. l. Iulianus, aliàs, teſtatorem, 68. §. ex his verbis, ff. de legatis tertio, l. Lucius, 78. §. filiam ſuam. ff. ad Senatuſconſultum Trebellian. communem denique ſententiam expreſsè ſequitur Alexander Trentacinquius, variar. libro primo, titulo de verborum ſignificat. reſolutione 2. ex numero 37. cum pluribus ſeq. maximè numero 42. vbi quando verba non ſunt diſpoſitiua, ſed enunciatiua, facit eandem diſtinctionem, an ſcilicet ad grauatum referantur, & tunc diſpoſitionem inducunt; ſecus verò ſi ad honoratum, vt latius ibi.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, verba enunciatiua propter aliud emiſſa, regularirer ſui naturâ neque probationem, neque diſpoſitionem inducere. Quam regulam ita generaliter per manus quotidie tradiderunt, atque infinitis caſibus practicis applicarunt Interpretes noſtri, vt conſtat ex hactenus dictis ab initio huius capitis. Et ij quidem aliquando ita indiſtinctè adnotarunt, aliquando verò vltimas voluntates à contractibus; & alijs diſpoſitionibus diſtinxerunt, & ſepararunt. Aliquando denique, in contractibus quoque verba enuntiatiua probare, eo etiam caſu, quo non diſponunt, ſi inter eaſdem partes prolata ſint, ſcripſerunt. Sed & quandoque in diuerſis materijs, 7 diſpoſitionibus conſtituti, quod verba ipſa enunciatiua, propter aliud emiſſa, non probent neque diſponant, obſeruarunt, atque exornarunt, indiſtinctè loquentes, nec aliter explicarunt. Et idcirco pro varietate caſuum occurrentium, & diuerſarum diſpoſitionum, & totius materię abſoluta explicatione, admoneo nunc, ſequentes à me prælectos fuiſſe Authores originaliter qui & pro reſolutione perfecta prælegendi, & videndi erunt omninò.

Canoniſtæ, in cap. ſi Papa, per illum tex. de priuilegijs, in 6. & in Clementina, ſi ſummus Pontifex, per eum quoque text. de ſententia excommunicat.

Bartol. Bald. Alex. Decius, Marſil. Iaſon, Purpurat. Afflictus, Rebuf. Calderin. Gerard. Aymon, Craueta, Franciſ. Viuis, Felinus, & alij multi, quos citat, & latè explicat Gratianus, regula 165. & 483. vbi vide.

Pet. Paul. Pariſius, & Curt. iunior, vterque latiſſimè, in repetitione, l. ex hac ſcriptura, ff. de donat. vbi Bartoli doctrinas, & diſtinctiones proſequuntur dilucidè.

Idem Pariſius, in conſilio 27. numero 34. & ſeq. libro 3.

Ancharanus, in conſilio 291.

Gratus, in conſilio 104.

Berous, in conſilio 87. libro 2.

Ruinus, in conſ. 167. num. 24. & ſeq. lib. 1.

Vitalis de Camban. in tractatu clauſularum, in cap. de verbis enuntiatiuis, ex folio 131. vſque ad folium 167. vbi latiſſime de eorum verborum virtute, & effectu, in omni materia, & diſpoſitione.

Craueta, videndus omnino, de antiquitate temporum, prima parte principali, in particula, Propoſitum noſtrum, quæ eſt folio 119. ex numero 18. vſque ad numerum 65. & particula ſtatim ſequenti incipit, Ampliatur nunc, folio 30. per totam.

Ioannes Cephalus, in conſilio 191. numero 34. libro ſecund. & in conſilio 47. numero 32. libro primo, & in conſilio 443. ex numero ſeptimo, libro quarto.

Iacobus Menochius, in conſilio 147. ex numero ſecundo, & numero 19. & ſequentibus, libro ſecundo.

Hippolytus Riminaldus, in conſilio 41. ex numero 8. cum ſequentibus, libro primo, & in conſilio 84. ex numero 19. eodem libro, & in conſilio 339. ex numero 44. libro tertio, & in conſilio 382. ex numero 24. vſque ad numerum 47. libro quarto, & in conſilio 693. numero ſecundo, cum ſequentibus & numero 15. 55. & 56. libro 6.

Tiberius Decianus, in conſilio 21. numero 25. & in conſilio 41. numero 122. libro 1. & in conſilio 44. numero 53. & numero 29. & 34. & numero 44. & 48. libro 3.

Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 1. num. 48.

Ioſephus Maſcardus, de probationibus, concluſione 106. per totam, & concluſione 621. per totam, vbi plena manu.

Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſtione 1. ex numero 33. cum 47. numeris ſequen. vsque in finem quæſtionis, vbi latiſſimè, & vtiliter.

Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libro 2. interpretat. 3. ſolutione 3. ex numero 1. & nu. 18. & ſeq. fol. 255. & 256.

Antonius Galeatius Maluaſſia, in conſilio 91. ex num. 34. & numero 41. & quinque ſeq.

Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. libro tertio, titulo 12. par totum.

Idem Mantica nouiſſimè, de tacitis & ambiguis, conuention. libro ſecundo, titulo ſexto, per totum. Et hic quidem, de coniecturis verborum enuntiatiuorum circa contractus, ibi verò, circa vltimas voluntates.

Marc. Antonius Eugenius, in conſilio 58. ex num. 45. cum ſeq.

Marcabrunus, in conſilio 29.

Petrus Surdus, in conſilio 5. numero 6. libro primo, & in conſilio 241. ex numero primo, cum ſeq. libro 2. & in conſilio 574. numero 51. libro quarto, & in conſilio 546. ſerè per totum, vbi vide omnino, eodem libro quarto.

Franciſcus Viuius, deciſione 283. ex numero 16. libro 2.

Rota, deciſione 388. prima parte, in nouiſſimis.

Sfortia Oddus, in conſilio 64. ferè per totum, libro primo.

Fabius Turretus, in conſilio 71. ex num. 1. vſque ad numerum 19.

Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſilio 95. ex n. 12. vſq. ad numerum 19.

Laderchius Imolenſis, in conſ. 49. numero 3.

Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 31. numero 8. & numero 28. & ſeq. libro. 2.

Ioannes Gutierrez, practicarum libro 3. quæſtione 17. ex numero 63. vſque ad numerum 74.

Borgninus Caualcanus, deciſione 16. numero 40. & 57. & deciſione 17. & 18. prima parte.

Ludo Zuntus, reſponſo pro vxore, ex numero 380. cum ſeq.

Proſper Paſetus, in conſilio 92. ex num. 13.

Alexander Raudenſis, in conſilio 36. numero 52. 55. 65. & 74. cum ſeq. lib. 1.

Cæſar Ruginellus, practic. cap. 20. ex numero 10. & ſeq.

Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, libro 5. cap. 14. numero 8.

Achilles Pedrocha, in conſilio 32. num. 123. & ſeq.

Ludouicus Caſanate, in conſilio 16. ex num. 6. cum multis ſeq. & in conſilio 19. numero 6. & numero 23. & ſequentibus.

Antonius Faber, in libros 9. C. ad titulum, C. ſi tutor vel curat. Interuen. definitione tertio vbi agit de verbis enuntiatiuis prolatis per minorem contrahentem cum authoritate curatoris: & inquit, verba enunciatiua in contractu cum minore geſto appoſita, quæ contra maiorem probarent, probare etiam contra minorem, ſi curatoris authoritas in contractu interuenerit, non aliter, & c.

Idem Faber, ad titulum C. de probationibus, definitione 23. vbi explicat, verba enuntiatiua, quando probent, ſiue in contractibus, ſiue in vltimis voluntatibus: & definitione 25. & definitione 63.

Andreas Fachineus, in conſilio 37. ex numero 28. libro primo, & in conſilio 98. ex numero ſeptimo & numero 12. & 13. eodem lib. 1.

Hieronymus à Ponte, de finibus regundis, cap. 60. ex num. 1. cum ſeq.

Cæſar Barzius, deciſione ſecunda, numero 21. & 22.

Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo octauo, littera V. concluſione 81. per totam, ex folio 509. & ſequen. vbi latè de verbis enuntiatiuis, & eorum materia; & concluſione 82. vbi de verbis enuntiatiuis conditionaliter prolatis: & concluſione 83. vbi de verbis diſpoſitiuis.

Ex his autem hactenus commemoratis Authoribus, deducuntur nonnulla, quæ communi eorundem placito recipiuntur; & ad limitationem regulæ ſuperioris, quod verba enuntiatiua non probant, neque diſponunt, diriguntur.

Ac primum equidem, verba enuntiatiua, etiam emiſſa propter aliud probare, & diſponere, quando ſimul concurrunt aliæ coniecturæ, & præſumptiones. Quòd ad noſtrum tractatum pertinet omninò, & in terminis ita obſeruarunt Roman. in conſ. 65. num. 3. colum. finali, verſ. ſecundo ad idem. Crau. de antiquit. temporum, prima parte, ſect. 4. dict. verbo ampliatur nunc, num. 49. Additio ad Alex. in conſ. 2. verb. Enuntiatiua, lib. 1. Maſcard. de probationibus, tomo 2. concluſ. 621. num. 25. Afflictis, in deciſione 83. numero 1. Ruinus, in conſilio 167. numero 24. & ſeq. libro primo, Gratus, in conſilio 104. numero 4. & ſeq. libro primo. Ludouicus Caſanate, in conſilio 16. numero 26. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo 8. littera V. dicta concluſione 81. numero 73. & 134. & cum Afflicto, Cæſar Vrſillo, Gramatico, & Paſeto Cæſar Barzius, dicta decisione ſecunda, numero 22. ſic etiam, verba enuntiatiua, licèt non eſſent apta, ad inducendam diſpoſitionem de nouo, ſunt tamen aptiſſima, & ſufficiunt, ad inducendam voluntatem præſumptam, & declarationem diſpoſitionis præcedentis; prout ſuprà tetigi numero 2. Et probatur per text. in l. cum proponebatur. ff. de legatis ſecundo, vbi Bartolus, numer 2. ex eo textu deduxit, verba enuntiatiua inducere probationem eorum, quæ in teſtamento geſta dicuntur: & quod ad probandum qui teſtator voluerit, ſufficit ſi enunciatiuè hoc ſcripſerit in teſtamento, l. Publiæ, 23. §. finali ad finem. ff. depoſiti. vbi cum dixiſſet Iure conſultus, verba enunciatiuè prolata, nullam in caſu eius textus diſpoſitionem inducere, & conſequenter nec obligationem; Subdit ſtatim. probationem depoſitarum rerum impleri poſſe Et ita adnotarunt, atque intentionis voluntatis teſtatoris coniecturam, & declarationem voluntatis eiuſdem ex verbis enunciatiuis deduci: ſcripſerunt Craueta, in conſilio 62. num. 11. verſic. tertia coniectura, Ioannes Cephalus, in conſilio 134. num. 16. & in conſilio 196. numero 11. & 20. libro 2. Tiberius Decianus, in conſilio 34. numero 44. & 45. & in conſilio 44. numero 29. & 37. 48. libro 3. Alexander Raudenſis, in conſilio 36. num. 52. & 55. & 74. libro primo. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 23. num. 95. libro primo. Paſetus, in conſilio 92. numero 13. Aluarad. de coniecturata mente defuncti, libro 4. cap. primo num. 48. Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſtione prima numero quarto, Ludouicus Caſanate, in conſilio 16. ex numero 27. vſque ad numerum 34. & in conſilio 16. numero 6. per totum, quò loci poſt alios multos Authores, quos citat, plene probauit, verba enunciatiua ſufficere ad declarandum fideicommiſſum præcedens, de quo dubitatur, cum facilius declaretur factum fideicommissum, quàm de nouo inducatur; vt tradunt Interpretes plures ibi commemorati: imo & in fortioribus terminis, quod verba enunciatiuè prolata, ſufficiunt ad fideicommiſſum inducendum de nouo, quod ex verbis quibuſcunque, etiam enunciatiuis, inducitur; per text in l. etiam hoc modo, & in l. & hoc modo, ff. de legatis primo, l. vnum ex familia, § finali, l. codicillis, § matre, ff. de legatis ſecundo, l. fideicommiſſum, §. hæc verba, ff. de legatis tertiò. Aſſeuerarunt Decius, in conſilio 23. numero 4. & in conſ. 38. num. 2. & in conſilio 673. num. 9. Cephalus, dicto conſ. 134. num. 26. Ludouicus Caſanate, dicto conſ. 16. numer 20. & 27. Peregrinus, de fideicommiſis, articulo primo, num. 47. vbi ad hoc propoſitum expendit, & inducit iura nonnulla.

Vbicumque autem verba enunciatiua diſponunt, aut probant, hoc procedere ex benigna, & fauorabili interpretatione, ob præſumptam teſtatoris voluntatem: ideo in odioſis talia verba minus operari, quàm in fauorabilibus; tradiderunt Baldus, in l. 2. in fine, C. de neceſſarijs ſeruis hæred. inſtitut. & alij, cum qui Lodou. Caſanate, dicto conſilio 19. numero 23. 24. & 25. qui in eum ſenſum Baldum accipit, non vt dixerit Baldus ſimpliciter, quòd verba enunciatiua non diſponunt in odioſis; ſed ſolum, quod minus operantur, quàm in fauorabilibus, & ante ipſum ſic Baldum eundem intellexit Simon de Prætis (quem non citat) libro 2. interpretatione 3. dicta ſolutione tertia, numero 20. folio 256. Thuſcus verò, dicto tomo 8. littera V. concluſione 81. numero 33. non ita explicauit, nec aliquem ex prædictis Authoribus commemorauit: ſed ſimpliciter dixit, quod in odioſis verba enunciatiua nunquam diſponunt: & citat ſolum Decium in cap. per tuas, numero 30. de probationibus, diſponunt autem verba ipſa enunciatiua, aut probant multis in caſibus, quos interpretes noſtri conſiderarunt, id que in omni materia, & diſpoſitione, non modò in teſtamentis, & vltimis voluntatibus: & ſiue per modum conditionis, aut per modum cauſæ, aut per modum demonſtrationis, vel per modum modi prolata fuerint: quibus modis adijci, atque proferri poſſe verba enunciatiua, docuit Bartolus approbatus communiter, in dicta l. ex hac ſcriptura, numera ſecundo, vt conſtat ex infinitis Authoribus, relatis ſupra num. 15. & ex referendis inferius, ex Trentacinquio etiam, variarum libro primo, titulo de verborum ſignificat. reſolutione ſecunda, num. 48. 49. & 50. Cardin. Tuſcho. practicar. concluſion. iur. tomo. 8. littera V. concluſione 80. 81. &82. &83. Ac primùm quidem diſponunt, quando in verbis enunciatiuis continetur, & comprehenditur aliquod antecedens, vel conſequens neceſſarium, ſine quo non poterat valere principalis diſpoſitio: Bartolus, in eadem l. ex hac. ſcriptura, numero 3. verſ. ſed contra prædicta, & num. 4. verſ. ex his ergo, & num. 6. Alexander, in conſ. 104. num. 4. libro primo, qui allegat text. in l. denique, §. interdum, ff. de peculio legato, & in l Proculus, ff. de vſufructu. Sequntur, & latius declarant Interpretes nonnulli, quos retuli, & ita quoque notaui libro 2. har. quotidianar. contro. iur. iuris, lib. 2. cap. 26. num. 82. Ludou. Caſanate, dicto conſ. 16. num. 8. & tribus ſeq. & numero 15. & quatuor ſeq. vbi quod verba enunciatiua conditionaliter, aut per modum demonſtrationis prolata, diſponunt ratione antecedentis neceſſarij, Antecedens namque neceſſarium, etiam ad inducendum fideicommiſſum, efficax eſt: ſicuti Bartolus tradit in l. Centurio, num. 37. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut Decius, in conſilio 22. numero. 2. Gozadinus, in conſilio 68. numero. 13. Pariſius, in conſilio 6. numero 19. libro 3. Burſatus, in conſ. 227. num. 34. libro 2. Decianus, in conſ. 23. numero 15. libro 4. Surdus, in conſilio 448. numero 15. libro 3. & cum alijs Ludou. Caſanate, dicto conſilio 16. numero 18. ſic etiam, quod verba enunciatiua diſpoſitionem in ducant, quoties id, quod enunciatur, neceſſarium eſt ad id, de quo agitur: latè probauit Pariſius, in conſilio 77. ex num. 30. cum ſeq. libro primo. Sequitur Caldas Pereira, de nominatione emphyteutica, quæſtione prima, num. 81. & libro 2. dicto cap. 26. numero 80. ego ipſe ſic annotaui: & ibidem numero 77. ſcripſi, quod verba enunciatiua, quoties proferuntur per tempus præteritum, aut id, quod enunciatur, eſt præteriti temporis, diſpoſitionem teſtamentaria, dicens ita tenuiſſe Doctores communiter, in d.l. ex hac ſcriptura. Corneum etiam, Caſtrenſem, Decium, Sfortiam Oddum, & Caldas Pereiram, ibi relatos: Nunc adijcio, intelligendum id, iuxta ea, quæ ſuperiùs dicenda, Sic quoque tradidiſſe Bolognium, in conſilio finali, numero 67. Alexand. in conſilio 190. numero 31. libro 6. Marcabrunum, in conſilio 29. num. 22. & ſeq. & cum Baldo, Celſo: Pancirolo. Ludouico Zunto, & alijs, Ludouicus Caſanate, in conſilio 16. num. 24. ſcripſi etiam eodem in loco, num. 78. & 79. id maxime procedere, ſi ipſemet, qui enunciat, & refert aliquam ſuam voluntatem ne præterito, talis eſt, quod poſſet ex integro adhuc illam facere, & ita diſponere: & retuli Sfortiam, in conſ. 64. numero 77. alios plures id ipſum tenentes, referam ſtatim: ſed & generaliter adieci ibidem, numero 79. quod verba enunciatiua diſpoſitionem inducunt, quando proferuntur ſuper his, quæ dependent à voluntate partium, & ſuper quibus poſſunt liberè diſponere: & retulit Bartolum, Decium, Curtium, vtrumque Socinum, Pariſium, Ruinum, Ioannis Franciſc. de Ponte, & Caldas Pereiram, & cum Bartolo, Afflictis, & Maſcardo, ſic quoque concludit Ludouicus Caſanate, dicto conſilio ſexageſimo, numero 21. & idem tenet Ioannes Gutierrez, practicarum libro tertio, quæſtione 17. numero 68. Petrus Surdus ſingulariter, in conſilio 546. numero tertio, quarto & quinto, libro quarto. Alexander Trentacinquius, variarum libro primo, titulo de verber. ſignificatione, reſolutione ſecunda, numero 92. adieci quoque d. capite 26. numero 69. quod verba enunciatiua eius quod tempore enunciationis, aut aſſertionis eſſe poteſt, plene probant, ex ſententia eorum, quos ibi recenſui, & numero 70. ſcripſi, idem eſſe, quando enunciatio pertinent ad rem, quæ pendet ex declaratione animi enunciantis, & n. 27. quando proferuntur ſuper eo, ſuper quo partes ſibi poſſunt præiudicare; vſque adeo, vt non admittatur probatio in contrarium; vt inferiùs dicetur nu. 42. & per Alex. Pariſium, Marc. Anton. Eugen. Maſcardum, & alios ibi relatos. Petrum Surdum, vbi ſupra ex numero 3. & 4. ac denique num. 81. poſt Decium, Pariſium Ruinum, Cephalum, Peraltam, & Cald. Pereir. ſimiliter obſeruaui, quod verba enunciatiua per modum cauſæ prolata, tiamſi ſint emiſſa propter aliud, & diſponunt, & probant id, quod præſupponunt, aut enunciant: per text. in l. emptor, §. ancilla, vbi Gloſſa, verbo, voluntatis, & Bartol. ff. de rei vendicat. l. qui volebat. 61. ff. de hæred. inſtit. vbi Bart. l. finalis, §. auus nepotibus, ff. de doli exceptione, cap. finali, de ſucceſſio. ab inteſtato: & cum Bartolo, Craueta, Maſcardo, Peregrino, Deciano, Socino, Decio, Menochio, & Fabio Turreto notauit Ludouic. Caſanate, d. conſ. 16. n. 13. & ij quidem vnanimiter obſeruarunt, verba enunciatiua in antiquis probare; ſicuti latius tradiderunt Ioannes Gutierrez practicarum lib. 3. quæſtione 17. nu. 71. Maſcardus, de probationibus, tomo 1. concluſione 106. per totam. Achilles Pedrocha, in conſilio 32. numero 124. Alexander Trentacinquius, variar lib. primo, titulo de verbor. ſignificat. reſolucione 2. numero 8. latiùs ex num. 88. vbi explicat: Ludouic. Morotius, in reſponſo 14. numero primo, vbi poſt alios, quod verba inſtrumenti enunciatiua in antiquis probant confinia: Mieres, de maioratu, 4. parte, quæſt. 20. vbi quod antiquitati multum tribuendum eſt, & de apocha antiqua, & quod inſtrumentum antiquum probat filiationem, etiam ſi obiter in eo dicatur, Titius filius Seij: & etiamſi verba enunciatiua ſint. Andreas Fachin. in conſil. 98. num. 8. & 9. lib. 1. vbi quod ad probationem dominij, iuriſdictionis, & finium, antiqua inſtrumenta plurimùm conducunt, etiamſi in eis verba appoſita, enunciatiuè prolata ſint: Anton. Faber, ad lib. 9. C. definitione 23. ad tit. de probat, vbi quod verba enunciatiua, etiam inter alios probant, accedente temporis longa antiquitate, cuius inter cætera hoc vnum priuilegium, eſt, quod facilius inducit probationem, & ijs etiam caſibus, quibus alioquin probatio nulla induceretur: idem Faber, definitione 63. eiuſdem tituli, fol. 342. in verſic. hoc vero maxime, & in addit. num. 5. vbi ſcribit in hunc modum. Fauore ſcilicet, & veneratione antiquitatis, quæ ſupplet defectum probationis in ijs omnibus, quæ propter antiquitatem probare non poſſunt: & citat Afflict. Alexand & alios, Cardinalis Tuſcus, practicar. concluſio. iur. tomo 8. littera V. concluſione 81. num. 68. Cardinalis Mantica, de tacitis & ambig. conuent lib. ſecundo, tit. 6. num. 21. & 21. & 22. qui inquit num. 23. quod verba enunciatiua, vt fidem faciant contra Tertium in antiquis, requiritur, quod ſint ſaltem duæ enunciatiuæ diuerſorum inſtrumentorum, & diuerſarum perſonarum: vt tenent plures Authores, quos ibi refert ipſe Mantica, & num. 25. ſcripſit quod plures enunciatiuæ plurium inſtrumentorum, & diuerſarum perſonarum, ita demeum fidem faciunt, ſi fuerint pronunciatæ à perſonis non ſuſpectis, alioquin reijciuntur, ſicuti tradiderunt Interpretes ibi commemorati. Cæterum, vbi agitur de modico præiudicio, quod ſufficiunt verba enunciatiua vnius inſtrumenti: adnotarunt Iaſon, in conſilio 65. columna ſecunda, lib. primo. Craueta, & alij, cum quibus Hippolyt. Riminaldus. in conſilio 137. numer. 19. libro 2. Fabius Turretus in conſilio 71. num. 14.

