Quartò denique & vltimò facit id quod in eiſdem, in quibus verſamur terminis ego ſcripſi, atque dilucidè obſeruaui eod. lib. 2. cap. 6. numero 63. vbi vltra Ioannem Gutierrez, & cæteros huius Regni Interpretes, tertium caſum adduxi, & conſideraui, quando ſcilicet meliorare, aut non meliorare, vel maioratum. inſtituere, in voluntate mariti, vxoris, vel commiſſarij, ita liberè poſitum ſit, vt nihil diſponere, aut exprimere teſtator, vel committens voluerit, ſed duntaxat dixerit, quod ſi maritus, vxor, vel commiſſarius voluerit, melioret, aut meliorare poſſit, vel in aliquem ex filiis primogenium inſtituat & in hoc caſu idem dicendum, quod in præcedenti aſſeueraui, quod ſcilicet diſpoſitio valeat, & commiſſarius virtute diſpoſitionis & commiſſionis primogenium inſtituere valeat, fine ad maioratum, aut meliorationem filium quem voluerit, nominare: quod probatur Primò ex verbis dictæ l. 33. Tauri, quæ in hoc cauillari non poſſunt, probant enim expreſſim, præter inſtitutionem hæredis, quodcunque committi poſſe, etiam liberè, vt eodem, cap. latiùs probaueram numeris præcedentibus, Secundò probatur ex ſententia & reſolutione Petri de Peralta, relata. & ſæpe à me repetita dicto cap. 6. quæ hunc caſum decidit apertè, & æqualiter comprehendit, ſicut præcedentem, vt maiori comprobatione ipſe non indigeat. Tertiò probatur ex reſolutione eorum Authorum, quos ipſomet cap. 6. numero 57. recenſui, qui in caſu ſuperiori commiſſionem eo modo conceptam, validam eſſe defendunt, & tamen in eo ſubſtantiam diſpoſitionis commiſſam, ſicut in hoc, nec differentiam reddi poſſe, euidenter probaui, & d. cap. 6. num. 93. animaduertebam: & num. 64. adieci, non vrgere in contrarium Roderici Suarez authoritatem relatam ibidem num. 52. quippe cum ipſe loquatur in terminis iuris communis, non in terminis dictæ l. 31. Tauri provt ibi explicaui. Nunc vero addiderim, idipſum, quod contendimus, apertè tenuiſſe Ludou. Molinam, de Hisp. primogeniis lib. 2. cap. 4. num. 2. & ſeq. dum agit de primogeniis. quæ ex electione conſiſtunt, & de electore, cui libera eligendi facultas, & per verba liberam voluntatem denotantia, conceſſa eſt. Idque maximè coniuncto eiuſdem Authoris loco altero, in annotationibus ſcilicet, in verſiculo inſuper etiam, lib. 2. cap. 4. & 5. vbi ea omnia, quæ duobus eis capitib. dixerat, ad eos trahi poſſe firmat, qui ex commiſſione & mandato teſtantis primogenia inter filios, ſeu extraneos inſtituunt, cum hoc caſu ex legibus Tauri poſſit à teſtatore id alteri committi, ipſeq́ue idem ius habeat, quod electori ipſi duobus capitib. conceſſerat. Tenuit etiam apertè poſt Petrum de Peralta Pelaez à Mieres, de maioratu, 1. parte, quæſt. 47. num 11. Ioannes Matienzus, in l. 5. titulo 4. gloſſa 3. numero primo, libro quinto, nouæ collect. Regiæ. vbi inquit, ſingulariter in propoſito, eo in textu (qui eſt l. 31. Tauri) fieri differentiam inter hæredis inſtitutionem, & meliorationem, Vt in illa mandatum teſtatoris debeat eſſe ſpecificum, non ſolum ad inſtituendum hæredem, verum etiam ad inſtituendum talem hæredem. quem in mandato & commiſſione ſpecifice nominare tenetur. In melioratione autem ſufficit, ſi in mandato dicatur, quod meliorare poſſit alterum ex filiis, vel deſcendentibus; qui eſt proprius noſter caſus (vt vides) & rationem differentiæ aſſignat ſtatim ipſe Matienzus, & numero ſecundo: refert Telli Fernand. declarationem, quam numero tertio improbat, dicens, eum loquutum contra verba, & contra mentem eius legis, vt latiùs id probat. Et hactenus de primo dubio, aut articulo, in quo Senatus Hiſpalenſis, iuridicè & rectè ſuppoſuit, & pro certo habuit, facultatem ab vxore marito conceſſam in caſu propoſito, de iure ſubſiſtere. Indeq́ue atque ex ſuperioribus, manifeſta ratione euincitur Tellus Fernandez, qui in dicta lege trigeſima prima Tauri, numero primo, & ſecundo exiſtimauit, nominationem ſpecialem requiri eius, qui meliorandus, aut ſubſtituendus eſt, cum tamen verba eius legis, id non requirant, ſed duntaxat probent, in inſtitutione eſſe nominandam perſonam hæredis, neque ad alia poſſint referri, de quibus lex ipſa non meminit, ſicque prædicta valeant abſque nominatione eius, qui meliorandus, ſeu ſubſtituendus eſt, expediri, & committi; ſicuti contra Tellum tenuerunt Emanuel Acoſta, Palacios Rubios, & Ioannes Matienzus, cum quibus Velazquez Auendañus, id explicans, in dicta lege 31. Tauri, num. 5. per totum, qui ex alio quoque recte confutat Tellum, quod ipſe in lege 33. Tauri, numero 4. referens Palacios Rubios, & Couarruuias obſeruauerit, valere commiſſionem meliorandi vnum de certis non nominatum, ſed in eo decipitur, quod exiſtimat, attenta dicta l. 31. Tauri, dubium eſſe, cum ſane dubium non eſſe, immò planum, omnes tenuerint, vel ſaltem pro certo ſuppoſuerint, qui hucuſque in leges, Regias commentaria ediderunt. vt ex relatis ſuprà, dilucidè apparet.

Quoad ſecundum verò Articulum principalem, maritus ſcilicet, aut vxor, vel alius, cui data eſt com [Hispalenſis Senatus ſingularis deciſio.]miſſio, & facultas, vt meliorationem facere, vel maioratum inſtituere valeat, in aliquem ex filiis, aut deſcendentibus, per quæcunque verba commiſſio, aut facultas detur, intra quod tempus teneatur eligere, & meliorare, aut primogenium inſtituere, & an poſt annum poſſit, aut poſt terminum præfixum in lege 33. Tauri, quæ hodie eſt lex ſeptima, titulo quarto, libro quinto nouæ collect. Regiæ. Senatus noſter iuridicè, & meritò definiuit, nominationem, atque electionem in caſu præſenti poſt annum, & viginti abhinc menſibus poſt mortem teſtatricis factam, teneri de iure; ſicque commiſſarium, aut eum, cui eiuſmodi eligendi, & nominandi facultas conceſſa eſt, etiam poſt annum eligere & nominare valere, & quouſque lis conteſtatur ſuper tali electione. Senatus autem deciſio ſequentibus comprobatur fundamentis, & rationibus.

Inprimis, quia quando teſtatoris, vel legis diſpoſitio, indeterminatè loquitur de tempore, ſufficit actum quocunque tempore fieri, nec præcisè intra annum fieri opus eſt, l. qui fundum, ff. de contrahenda emptione, l. prima, §. meminiſſe, ff. de ventre inspiciendo. Craueta, in conſilio. 14. numero tertio, & cum Riminaldo Petrus Surdus, deciſione 226. numero 4. Caldas Pereira, de renouatione emphyteutica, lib. 1. quæſt. 17. num. 24. vbi inquit,. quod vbi lex certum tempus, vtl terminum non præſtituit ad aliquid agendum, illud expediri quocunque tempore ſufficit, nec vlla temporis obſtet præſcriptio: Et citat text. in dicta l. qui fundum, & in l. in venditione. §. de tempore. ff. de bonis autho. iud. poſſid. Bartolum etiam, Romanum, Iaſon. & Rebuffum, & nonnulla ad propoſitum tradit: ſed in caſu præſenti indeterminatè loquitur dicta teſtatrix, ergo ſufficit præfato, & quocunque tempore factam dictam nominationem, aliàs ſi determinatè loqueretur, voluntas adimpleri deberet. Tempus namque à teſtatore præfixum commiſſario, vel executori, ſeruandum eſt omnino, vt in l. ſtatu liberos, §. ſi quis hæredi, ff. de ſtatu liberis. & poſt Didac. Caſtellum, Gregorium Lopez, Ioannem Lup. Antonium Gomezium, Tellum Fernand. & Couarr. annotauit Matienzus, in l. 7. gloſſa ſecunda, titulo 4. numero 3. libro 5. & gloſſa 5. & in l. 14. gloſſa prima, num. 36. eodem titulo, & libro. Mieres, de maioratu, 1. parte, dicta rquæſt. 48. num. 9. & 10. Ludou. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 4. num. 4. num. 43. Sarmientus, in l. prima, ff. de legatis 2. num. 23. in illis verbis: Et in hoc dic, aut teſtator tempus impoſuit, & id ſeruari debet, & poſt illud tempus ceſſat poteſtas, vt in l. ſtatu liberum, §. ſtichum, infra eod. & c. vbi explicat, executoris teſtamenti poteſtas, quanto tempore duret. Latius Ioannes Matienzus, in dicta l. 14. titulo 4. gloſſa prima per totam, vbi longa ſerie id tractat, & in l. 7. eodem tit. 4. gloſſa 2.

Secundò deinde pro eadem parte facit id, quod in eiſdem, in quibus verſamur terminis adduxit, magiſtraliter reſoluit eruditiſſimus Gregorius Lopez, in l. 25. titulo 9. partita 6. in verbo, del atio adelante, vbi inquit, quod lex illa facit ad quæſtionem, vt ſi mulier det marito facultatem eligendi vnum ex filiis ad maioratum per eam inſtitutum, vel meliorandi vnum ex filiis ſuis, quem maritus elegerit, quod ſi maritus non eligat intra annum, quod ſit excluſus à tali electione, & ſi poſt annum eligat, vel nominet filium, quod talis electio, vel nominatio non tenet; ſed contrarium eſſe verius profitetur, quia quando datur electio perſonarum, non finitur facultas ad hoc data, ſed durat perpetuò, quouſque lis conteſtatur ſuper tali electione, vt tenet Bartolus, in l. finali. §. primo C. communia de legatis. per text. in l. cum quidam. ff. de legatis ſecundo. vbi etiam Bartolus, num. 8. per illum text. ſic reſoluit. Et ibidem ſequuntur Baldus Imola, Caſtrenſis, & cæteri. Baldus etiam ipſe, quod in dicta l. finali. §. primo, columna 4. verſiculo quæro teſtator. contrarium non dixerit, immò ſi rectè perpendatur, id ipſum quod Bartolus velit, eruditè ipſe Gregorius deducit, & ex verbis eiuſdem Baldi concludit quod ipſe potius ſenſerit, in caſu extra pias cauſas, electionem elapſo etiam anno, remanere apud maritum, & ſic in eo duntaxat à Bartolo diſſentiat, quod etiam in relicto ad pias cauſas, elapſo anno ante interpellationem, per litis conteſtationem, facultatem eligendi durare, Bartolus crediderit; & quamuis nonnulli eum ſequuti fuerint, magis tamen communiter Interpretes improbant, ſicuti reſoluunt Couarr. in cap. 3. numero 7. de teſtamentis. Padilla, in dicta l. cum quidam. num. 27. de legatis 2. Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 58. num. 2. Matienzus, in l. 7. tit. 4. gloſſa 2. num. 2. lib. 5. & in l. 14. gloſſa prima, num. 45. eod. titulo, & lib. Ioannes Gutierrez. practicarum lib. 2. quæſt. 43. numero 2. in principio. Et iterum in verſic. tertia opinio eſt. Quicquid ergo ſit in legatis, & cauſis, piis, in quæſtione propoſita (ſubdit idem Gregorius Lopez) nullum, eſt dubium, quòd lapſus anni non excludat dictam facultatem eligendi: & verba ſequentia adiicit (ex quibus & l. 33. Tauri conſtitutione, & d.l. vlt. §. ſed & ſi quis. C. communia de legatis, cui conuenit dicta l. 5. tit. 9. partita 6. ſatisfacit) Neque prædictæ aſſertioni refragabitur. lex Tauri 33. Quia in præfinitione termini, de qua ibi non comprehenditur iſte caſus. Immò lex ea vult iſto, caſu, commiſſarium ſemper eſſe obligatum ad faciendam declarationem, ſibi commiſſam defuncto. Et ſine declaratione poteſt à iure ſuppleri, lex iſta habet pro facta elapſo illo termino talem declarationem. Si vero declaratio ſit neceſſaria, ita quod à lege non poſſit ſuppleri, ex mente illius legis videtur, quod ſit adhuc fienda, etiam elapſis illis terminis. de quibus ibi. Et ad istam legem Partitarum, & similes reſpondetur, quod procedunt in electione rerum, non in electione perſonarum. Hactenus Gregorius Lopez, qui id ipſum tenet in l. titulo, 10. verbo, Obiſpos, eadem 6. partita, & verba eius prænotari, atque ponderari debent omnino, cum præbeant adeo verum, & congruum reſponſum ad dictam legem 33. Tauri, quæ præcipuè adducuntur, atque excitantur Interpretes hi, qui aliter, & in contrarium ſtatuunt, vt ſtatim videbitur. Cum etiam adeo apertè dixerit, actum facultatis. & commiſſionis meliorationis in vnum ex filiis, aut primogenij inter eos inſtituendi non dici actum, qui à lege ſuppleri, aut declarari poteſt, ex quo ex eligentis declaratione ita neceſſariò dependet, vt cum poſſit ipſe vnum ex pluribus pro libito eligere, nec fit maior in vno, quàm in altero eligendi obligatio, nec apparere, nec declarari, ſiue, ſuppleri non poſſit, quis ſit eligendus, aut quis eligeretur, ſicque declaratione, aut electione non facta, admitti omnes æqualiter debeant, provt in ſimplici melioratione omnes conuenire, dicebam ſurprà, num. 5. in maioratu autem diſſentire, ibidem adnotaui num. 6. verè tamen in maioratu eandem militare, quam in melioratione rationem, apertè præſentit Gregorius. Lopez, in verbis nunc relatis. Nam cum in melioratione, & maioratu loqueretur, dixit expreſſim, declarationis ad maioratum eligendi actum, non eſſe eiuſmodi, qui à lege, vel ab aliquo declarari, vel ſuppleri. valeat, ſi ab ipſo, cui electio commissa eſt, non fiat. Idque (vt ego arbitror) ideo, quia neſcitur, quis eſſet nominandus, aut eligendus. Et quamuis ex legibus, & conſuetudine huius Regni filius maior ſuccedere ſoleat in maioratu, is pro electo haberi non debet, ſi electio non fiat, quia alius forſan eligeretur & etiam filius minor, vt liberæ electionis facultas operaretur ſuum effectum: iuxta reſolutiones Molinæ, de Hispanor. primog. lib. 2. cap. 5. ex num. 1. vſque ad num. 7. Ioannis Gutierrez, practicarum, lib. 2. quæſt. 67. num. 3. Mieres, de maioratu, 1. p. quæſt. finali. Patris Molinæ, tom. 3. de iuſtitia & iure, disputat. 594. Hieronymi Cæuallos, practicarum commun. contra communes, quæſtione 265. ex quo ergo nullus eſt nominatus, & eum, qui nominaretur, ſuccedere defunctus voluit, ſatius eſſe videtur, inter omnes bona diuidere, aut eos æqualiter admittere, quam primogenito maioratum tribuere, qui forſan non eligeretur à commiſſario: quod eſt notandum, & cùm caſus ſe offeret. maturè deliberandum, inſpiciendo etiam, an bona non diuidi, ſed maioratum inſtitui, deſiderauerit omnino teſtator vel is, qui eligendi facultatem commiſit: & his addendum, quæ dicta fuere ſuprà, n. 5. & 6.

Obſeruandum denique, ipſis nunc traditis, conuenire videri apertè Ioannem Gutierres, practicarum lib. 2. dicta quæſt. 67. num. 3. in verſ. Si vero commiſſio, in illis verbis: Si verò commiſſio non ſit in indiuiduo, & ſpecialis respectu perſonarum, ſed committatur electio ipſarum alicui, tunc crederem minime poſt terminos dictæ l. 33. Tauri, in hoc ſecundo caſu, quo alicui datur facultas teſtandi, fieri poſſe prædictam electionem, & declarationem, cùm tunc expirauit mandatum, vt in dicta l. 33. nec hoc caſu poteſt haberi pro facta, cum requiratur, & ſit neceſſaria electio, & declaratio qua non facta, nulla magis ratio poteſt dari, quid cenſeatur facta electio vnius, quam alterius ex filiis, qui ſi omnes contendant de ſe factam cenſeri, mutuo concurſu ſe impedient, ſicque melioratio in neutro locum habebit; & ita eſt tenendum, provt tenet Tellus hic num. 5. Pelaez etiam, vbi ſupra, num. 9. quicquid voluerit etiam de hoc caſu Gregorius Lopez, &c. Et vide Fontanellam, clauſula 4. gloſſa 9. parte 3. ex num. 29. & parte 5. ex num. 11.

Rurſus & tertiò facit pro eadem parte Ludouic. Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. ſecundo, capite 4. numero 43. vbi cum verſaretur in hac electionis ad ſucceſſionem maioratus materia; reſolutiuè firmauit, quod electio ipſa ab electore illicò facienda eſt, niſi longius tempus ab ipſo. teſtatore conceſſum fuerit. Quamuis enim aliàs vbi electio competit ex teſtamento, annus ad eligendum concedatur, ex deciſione text. in l. finali& ſed & ſi quis; C. communia de legatis. Ille tamen. textus de electione rerum ex teſtamento conceſſa, non autem de perſonarum, electione intelligendus eſt: ideoq́ue ( ſubdit ipſe Molina) is, cui electio perſonarum fine præfinitione temporis concessa eſt ſtatim poſt factam requiſitionem cum commodè poterit, eligere tenebitur. Ecce vbi ante factam requiſitionem etiam poſt annum non videri in mora conſtitutum cum, cui electio perſonarum commiſſa eſt, ſtatuit expreſſim; & communem opinionem profitetur Peralta, in dicta leg. cum quidam. de legatis ſecundo. num. 8. & D. Anton. de Padilla ibidem, n. 23. D. etiam Franciſcus Sarmientus, num. 31. in illis verbis: Item nota, quod hæres debet ſtatim eligere, & poteſt moram purgare vſque ad petitionem, ſcilicet eius, cuius intereſt. Et ſic etiam poſt annum. Et id ipſum profitentur Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tom. 2. littera D. concluſione 104. numero 5. folio 481. Molina, de iustitia & iure, tom. 3. diſputat. 693. num. 7. fol. 185. qui Molinam ſequitur in loco relato. Sic ſane explicari poteſt ſententia eorum, quos retulit Petrus Surdus, deciſione 226. numero 7. ad hoc, quod electio, & nominatio perſonæ fieri debet ſtatim, & fine mora, quamprimùm id fieri poteſt per doctrinam Bartoli, in dict. l. cum quidam, num. 8. & alios Authores ibi relatos. Non enim excluditur, quin mora. poſſit purgari vſque ad litis conteſtationem, immò quod ante ipſam conteſtationem, & requiſitionem, vſque adeo nominandi facultas duret, vt in mora conſtitutus antea non videatur is, qui eligere, aut nominare debet; aſſeuerarunt alij iuris Interpretes quos ipſe Surdus adducit num. 8. & ij quidem intelligunt, quod eligere debens, vt dicatur in mora, quando interpellatus recuſat eligere, & ſic quod durat ius eligendi vltra annum. Quamuis autem in caſu ibi propoſito, & in quæſtione ex facto emergenti Senatus Mantuanus (vt idem Surdus refert) definierit, nominationem intra annum fieri debere, & tanto tempore amitti facultatem nominandi; quod attinet ad caſum præſentem, ex eo Senatus illius deciſio non obſtat, quod ipſius termini longè diſtent à terminis caſus præſentis, & diuerſa ratio militet; Inprimis, quoniam Surdus loquitur in contractu emptionis facto nomine perſonæ nominandæ, in quo facta nominatione. tranſit dominium. in nominatum, & vnica gabella ſoluitur facta etiam nominatione, quaſi nominatio fiat pro executione primi contractus, vt ibi explicat num. 1. & 2. dicens, quod in ea patria multi fiunt contractus locationum, venditionum, & ſimilium, nomine perſonæ nominandæ, idcirco cum ita aſſidue contractus ad eum modum celebrentur, conueniens viſum fuit vt nominationes fierent intra annum, ne in pendenti eſſet, in quem rei emptæ dominium tranſiret, aut quis nominaretur; ſicque ab obſeruantia, & conſuetudine magis, quàm ab alio, Senatus adducebatur in illo caſu; quod profitetur ipſemet Surdus, ante num 10. ibi: Motus principaliter quod ita fuit ſemper obſeruatum vt, nominationes fierent intra annum, Quod non leue præſtat argumentum ad iuſtificationem. & comprobationem deciſion is Regij Hiſpalenſis Senatus, cum contrarium aliquando obſeruatum fuerit, nominationes eiuſmodi non, finiri per lapſum anni, nec ante requiſitionem videri in mora conſtitutum eum, qui eligere debet provt Interpretes huius Regni ſupra relati obſeruant. Quod autem adiicit idem Surdus, viſam fuiſſe iuſtam eam obſeruationem ex eo, quod vbi tenetur quis aliquid facere, dicitur in mora, ſi cùm primùm potuit, non fecit; & hoc tantò verius eſſe, quantò nominatio. ipſa pendebat à ſola voluntate, & poteſtate emptoris, ſiquidem conditio poteſtatiua habetur pro defecta, ſi is. qui debet implore, non curat id facere, quamprimùm. poteſt: l. hæc conditio. ff. de condit. & demonſt. id inquam non refragatur, quoniam (vt dixi) termini ſunt diuerſi à terminis noſtræ quæſtionis, vtpotè cum venditoris non interſit quærere, quod nominet; nam eo non nominante, emptor ipſe remanet obligatus, iuxta ſententiam Authorum, quos ibi Surdus recenſet numero 12. Et ſic effectum ſortitur emptio, quomodocunque id fiat. Quod non ita contingeret in caſu noſtro, iuxta ea, quæ ſuperiùs obſeruaui. Et cum vltimæ voluntates fauorabiliores ſint, quam contractus, fauor quidem ipſe poſtulat, vt, ante requiſitionem, & moram, etiam elapſo anno is eligere poſſit, quem eligere teſtator deſiderauit. Denique Caſtrenſis, Simon de Prætis, & alij, quos etiam Surdus, refert numero octauo, & dicto numero 12. in verſiculo, ex his tollitur, quod annus non incipiat currere niſi à die interpellationis, etiam in contractibus, conſtanter aſſerunt, & ita niſi ab obſeruantia Senatus adduceretur, res eſſet in dubio, etiam in illo emptionis contractu. Quartò prætereà facit, nam licèt ex dicta l. 33. Tauri, quæ hodie eſt l. 7. titulo 4. libro 5. in noua legum recollectione, Commiſſario ad teſtamentum faciendum; præfigatur terminus quatuor menſium, ſi tempore commiſſionis præſens erat in loco vbi facta fuit; & ſex menſium, ſi erat tunc temporis abſens; & vnius anni, ſi erat eo tempore extra Regnum: & inde ſequi videatur, quod commiſſarius, aut is, cui meliorandi vnum ex filiis, aut primogenium inter eos inſtituendi, facultas conceditur, teneatur præcisè intra terminum eius l. Taurinæ id efficere, nec poſtmodum poſſit moram purgare; ſicuti expreſſim tenuit D. Anton. Meneſ. de Padilla, in dicta l. cum quidam, numero 28. de legatis ſecundo, dicens, quod ſi maritus dicat in ſuo teſtamento, ſe meliorare filium in Tertio & Quinto bonorum, quem vxor ſua nominauerit, videri, quod ſtatim teneatur nominare, ex dicta l. cum quidam, vel forte poteſt illam nominationem facere intra quatuor menſes, argumento dictæ l. 33. Tauri & dictæ l. 7. titulo 4. vbi Matienzus, gloſſa 3. per totam, id ipſum admittere videtur in meliorandi quoque facultate commiſſario relicta, quatenus indiſtinctè aſſerit, moram purgari non poſſe elapſo illo termino. Angulus etiam, in lege 3. meliorationum, gloſſa 7. numero ſecundo, ibi, lapſo termino, & c. folio 116. & numero 3. licèt articulum non proponat in terminis. Pelaez à Mieres. de maioratu, prima parte quæſtione 48. ex numero 3. vſque ad numerum 9. quò loci conſtanter defendit, quod elapſis terminis in d.l. 33. ſtatutis, excludi debet commiſſarius (ſiue maritus, ſiue vxor, ſiue alius fuerit) , à iure nominandi & eligendi ad maioratum, vel meliorationem; idque propter verba legis ipſius, E paſſados los dichos terminos, no pueda hazer mas, que ſi el poder no le huuiera dado: Quia cum dicta l. 33. Tauri, ſit poſterior d.l. 31. eſt referenda ad omnes caſus comprehenſos in ipſa l. 31. vt ibi fundat; & omnia, quæ in vxore ( cui à marito facultas meliorandi, aut primogenium inſtituendi, conceſſa eſt) ſtatuit, procedere inquit æqualiter per eaſdem rationes, vbi maritus vxori talem commiſſionem dedit. Et Mieres ipſum ſequitur indiſtinctè, nec dubium diſputat Azeuedus, in d.l. 7. titulo 4. 1. lib. 5. numero primo, vbi inquit, quod facultas meliorandi alicui data ex forma l. 31. Tauri, finitur lapſu temporis in d.l. 33. Tauri, præfixi. Quod idem antea tenuerat, & Padillam duntaxat retulit; in dicta l. 5. titulo 4. lib. 5. numero 16. fol 120. vbi inquit, ſic in facto reſpondiſſe. Et quando facultas ex forma, dicta l. 33. Tauri, conceſſa eſt, & ſic in eo caſu, quo quis teſtamentum minime condidit, ſed mandatum conceſſit alteri ad teſtandum pro ſe virtute harum legum Tuari, quod ſeruandus ſit tenor dictæ l. 33. Tauri, cum ſuis terminis; reſolutiuè, obſeruauit Ioannes Gutierrez, & in eis terminis Pelaez à Mieres ſententiam amplectitur, libro ſecundo, practicarum quæſtion. quæſtione 43. numero 3. in verſiculo, ſi vero loquamur eo caſu, folio 408. qui ſubdit, quod in hoc caſu, ſi ſpecialis, & indiuidua commiſſio ſuerit facta alicui in mandato ad teſtandum, inſtituendi, e hæredandi, ſubſtituendi, vel dandi tutorem, nominata perſona, iuxta terminos dictæ l. 31. Tauri, ſi id non fiat, pro facto ipſius legis diſpoſitione habebitur, & perſona nominata pro meliorata. Si verò commiſſio non ſit in diuiduo, & ſpecialis reſpectu perſonarum, ſed committatur electio ipſarum alicui vt in noſtra quæſtione; tunc credit Ioannes Gutierrez, poſt terminos dictæ l. 33. Tauri, in eo caſu, quando datur alicui facultas, teſtandi, minimè fieri poſſe electionem, nec nominationem haberi pro facta, ſicque Pelaez placito, & reſolutioni adhæret in terminis prædictis, quando quis teſtamentum non condidit, & ex forma dictæ l. 31. Tauri, facultas meliorandi conceſſa eſt. In quibus etiam terminis quæſtionem propoſuit in ſummario numeri primi, Azeuedus in d. l. 7. tit. 4. lib. 5.

Ad principium ergo huiuſce quarti fundamenti deueniendo quamuis inquam ſequi videatur, quod terminus dictæ l. 33. Tauri, in caſu præſenti debeat obſeruari, vt is, cui eligendi facultas conceſſa eſt, intra eum teneatur eligere, nec moram purgare poſfit; vere lex ipſa non vrget, nec caſum eundem ita decidit, vt Gregorij Lopezij, Ludouic. Molinæ, & ſequacium relata ſententia, non modò authoritate, ſed etiam ratione concludenti ſuperare non debeat contrariam nunc relatam. Nam cum lex illa ſit noua, & exorbitans, non eſt trahenda ad caſum adeo dubium, ſed potius iuxta iuris communis regulas, & ſuperiorum Authorum doctrinas moderanda, & accipienda, in caſu non claro. Idque vel eò magis, quod in caſibus, in quibus commiſſarius intra terminos dictæ l. 33. Tauri, non nominauit, vel elegit, aut munus ſibi iniunctum non adimpleuit, lex eadem voluit, que ſea auido como ſi el tal commiſſario lo hizieſſe, o declaraſſe, paſſado el dicho termino. vt in fine eius ſcribitur, iuncto verſiculo, pero lo que el teſtador le mandò ſeñalada y determinada mente, ſennalanda cierta coſa que auia de hazer. Sane in terminis noſtris, quamuis teſtator ſpecifice dixit, quod certum quid commiſſarius faceret, hoc eſt, quod melioraret vnum ex filiis, quem vellet, aut inter eos maioratum inſtitueret; ſi commiſſarius ipſe id non fecerit, nec animum ſuum declarauerit, no es de natureleza eſta coſa, que pueda ſer auida, como ſi el comiſſario lo hizieſſe, y declaraſſe, quia nullum elegit, neque nominauit, & ſic nullus haberi poteſt pro nominato, nec melioratio locum obtinet, ſed omnes æqualitet admittuntur vt dixi ſupra, numero 5. ex communi omnium reſolutione. Non etiam maioratus haberi poteſt. pro inſtituto, nominatione non facta, iuxta opinionem Pelaez à Mieres, relatam ſupra, numero ſexto, & 14. & 15. contra Gregorium Lopez, Qum ſequitur contra Gregorium ipſum Ioannes Gutierrez, practicarum libro ſecundo, dicta quæſtione 43. numero tertio, in verſiculo, verò commiſſo. Et quamuis Ludouic. Molina, & alij, eiuſdem numeris ſuprà relatis Gregorium ſequantur, & filio primogenito deferri maioratum, aſſeuerauerint: quod attinet ad noſtrum caſum, etiam elapſo anno, & finitis terminis dictæ l. 33. Tauri, dummodo ſit ante moram poſt interpellationem, & requiſitionem, quod poſſit eligere, & nominare is, cui eligendi facultas commiſſa eſt; tanquam indubitatum tenuit Molina idem, ſuprà commemoratus: cùm ergo ratio, & diſpoſitio eiuſdem l. 33. Tauri, in hoc caſu deficiat, & non declaratum, pro declarato haberi non poſſit, nec à lege ſuppleri; ſequitur euidenter, legis ipſius verba ad hunc caſum trahi non poſſe, nec ipſum in eis comprehenſum. Sicque Pelaez à Mieres & ſequacium placitum non admittendum, quatenus elapſo termino præfixo in dicta lege 33. Tauri, facultatem eligendi non competere; aſſerit & eadem duntaxat lege Tauri principaliter ſubſiſtit.

Denique & vltimo facit, nos verſari in caſu, quo dicta D. Alduncia de Solis, quæ marito conceſſit adeo liberam meliorandi, vel non meliorandi, maioratum, aut maioratus inſtituendi, vel non, facultatem: teſtamentum equidem condidiſſe, & multa, atque omnia præter maioratus inſtitutionem diſpoſuiſſe; ſicque terminos eſſe diuerſos ab eis, quibus quis teſtamentum minime condidit, ſed mandatum alteri conceſſit ad teſtandum pro ſe virtute legum Tauri, & inſuper ad meliorationem, ſeu maioratum faciendum, in quibus dictæ leges loquutæ, id de temporis, aut termini lapſu ſcribunt, & ſtatuunt, quod in dicta l. 31. & 33. inuenitur. In hoc autem caſu non loquuntur, cum quis teſtamentum condidit, & cætera alia præter meliorationem, aut maioratum diſpoſuit, & ſic ad eum caſum expendi non debent, cum ſint nouæ, & exorbitantes, vt ſuprà dicebam, ſed iuris communis regulæ, & doctrinæ Doctorum magis receptæ, obſeruari, debent. Sic ſane, atque in eiſdem terminis noſtris ſtatuit Ioannes Gutierrez, libro 2. dicta quæſtione 43. numero 3. qui quamuis teſtamento non condito, & cum mandatum quis dedit alteri ad teſtandum pro ſe virtute legum Tauri, Pelaez à Mieres ſententiam ſit amplexus; condito tamen teſtamento, contrarium ſuſtinet firmiter, vt conſtat dicto numero tertio, ibi: Quid tenendum; breuiter in hac quæſtione mihi videtur eſſe diſtinguendum, vt ſiquidem ſimus in caſu, quo aliquis teſtamentum proprium, vel codicillos condidit, & ordinauit; ibidèmque commiſerit alteri, facultatémque dederit meliorandi vnum, vel duos ex filiis ſuis, vel nepotibus, quos ipſe commiſſarius elegerit, vera ſit, & tenenda ſententia Gregor. Lop. vbi ſupra, quia hoc caſu noſtra tex 31. Tauri, & dicta l. 33. non loquuntur, ſed tantum infrà proximo: tuncque non oberit communis opinio, ſupra adducta pro prima parte contra Bartol. quoniam (vt prædixi) illa procedit in legatis piis; huiuſmodi autem non eſt melioratio, de qua agimus. Et repetit iterum in fine eiuſdem quæſtionis, ibi: Poſſet tamen opinio Gregor. procedere in priore caſu, & ſpecio ſupra propoſita huius diſtinctionis, nempe cum quis ordinauit proprium teſtamentum, ſiue codicillos, ibique commiſit alteri meliorare vnum, vel duos ex filiis fuis, tum enim perpetuo durabit commiſſio præfata, quouſque lis conteſtetur ſuper prædicta electione, vt ſupra eſt dictum. Et hactenus de ſecundo articulo, & deciſione ſecunda Hiſpalenſis Senatus.

Quod ad tertium verò attinet Articulum, vtrum maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum [Senatus Regij Hiſpalenſis egregia & notanda deciſio.] inſtituit, in perſonarum vocatione teneatur ſeruare ordinem traditum à lege 27. Tauri; prima facie dicendum videbatur, maioratus inſtitutorem adſtrictum eſſe eiuſdem legis ordinem ſeruare, atque ex eius prætermiſſione maioratum nullum futurum eſſe. Primo, quia ratio l. 27. Tauri, quæ eſt hodie l. 11. titul. 6. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, quare ſcilicet in Tertio non poſſunt fieri ſubſtitutiones, niſi in perſonas in ea nominatas, eſt, quia Tertium eſt Legitima reſpectu extraneorum: ideóque extantibus filiis, ſeu deſcendentibus, non poteſt in eo apponi grauamen maioratus, ſeu reſtitutionis, niſi reſpectu filiorum, ſeu deſcendentium, eiſdem exiſtentibus, & ordine ibi præfixo ſeruato: hæc autem ratio à fortiori in aliis primogeniis, in quibus de maiori præiudicio filiorum agitur, ſeruanda videtur, cùm ea non ſolum fiant de Tertio, quod eſt Legitima reſpectu extraneorum; ſed etiam vltra Tertium de ipſa Legitima filiorum ſimpliciter ſumpta, in qua longe potiori ratione ordo dictæ legis ſeruandus videtur. Et hoc eſt fundamentum, quod in propoſito magis adſtringit, provt ipſum ad litteram expendit Ludouic. Molina, de Hispanor. primogeniis, lib. 2. cap. 11. num. 11. in princip. & refert Ioannes Gutierrez, practicarum libro 2. quæſtione 67. numero 1. in principio, Auendañus etiam, in l. 40. Tauri, gloſſa prima, numero 53. pater Ludouic. Molina (qui hac ratione adducitur, atque excitatur præcipuè) tomo 3. de iuſtitia & iure, disputatione 609. num. 5. . folio 252. ipſum quoque fundamentum (ſed non ita eleganter ſicut Molina) in hoc dubio ponderauit Mieres, in initio primæ partis, de maioratu, numero 11. in principio.

