In ſecundo autem caſu conditionis poteſtatiuæ dicendum eſt, quod conditio poteſtatiua non habetur pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione granatum, quominus impleret conditionem ipſam, l. quæ ſub conditione §. 1. in fine, ff. de condit. & demonſt. habetur vero pro impleta, ſi honoratus, & conditione grauatus, ſine aliqua ſui culpa fuit impeditus ab eo, in cuius perſonem conditio erat implenda: vt ſi hæres inſtitutus ſub conditione, ſi decem Caio dediſſet, & Caius ipſe recuſaſſet accipere, conditio ipſo pro impleta habetur, & in hoc caſu habet locum regula. l. iure ciuili. ff. de condit. & demonſt. & aliorum iurium, quæ citauit Peregrinius, dicto articul. 16. numero 128. & probant, conditionem poteſtatium haberi pro impleta in vltilmis voluntatibus, & in contractibus, vbi ſtat per eum, cuius intereſt impleri, quo minus impleatur. Quòd ſi honoratus, & conditione grauatus, caſu fuit impeditus, habetur conditio pro impleta ad commodum ipſius grauati; vt putà, ſi honoratus grauatus eſt dare decem Caio, & Caius deceſſit, l. 1. C. de inſtit. & ſubſtitut. l. Turpia. § 1. & 1. &. §. penult. ff. de legat. 1. & idem, ſi vino teſtatore deceſſit, Stichum, §. penult. ff. de condit. & demonſt. Dummodò non fuerit legatarius in mora dandi, & interim ille Caius deceſſit, & ſic culpa ipſius præceſſerit. Item vbi conditio deficit per caſum contingentem in perſona honorati, vt quia priùs decedat, quàm impleti potuerit, nam deficit conditio, l. ſub diuerſis, §. finali, ſecundum terram Gloſſæ communiter approbatam: l. ſi ita expreſſum, ff. de condit. & demonſt. ita ſane ſuperiores quinque reſolutines, & doctrinæ colligitur ex Theoricis, atque traditionibus Bartoli, & Socini, in l. in teſtamento, la 1. ff. decondit. & demonſt Baldi, & Scribentium communiter, in l. 1. C. de inſtitut. & ſubſtitut. vbi Ioannes Sichardus, num. 4. latiùs Philibertus Bruſellius, in commentaris, de condit. & demonſt. lib. 3. tit. 4. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltilmar. volutnt. lib. 11. tit. 19. numero 14. & 16. Menochius, lib. 4. præſumptione 183. num. 17. & quatuor ſequentibus latiùs Peregrin. de fideicommiſſis, dicto titulo 16. ex num. 124. uſque ad num. 137. Galganetus, de condit. & demonſt. 2. part. cap. 1. quæſt. 29. ex numero 4. cum ſequentibus, Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionem iuris, littera C. Concluſ. 581. Et quidem ſi in hac poteſtatiua conditione verſaremur, res eſſet clara, & expedita in fauorem legatariæ, duplici via; primò, quia conditio ipſa poteſtatiua pro impleta habetur, quando non ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum, provt in caſu præſenti non ſtetiſſe, ex actis proceſsûs conſtat dilucidè, & per Authores omnes vnanimiter probatur, & ſingulariter per Peregrinum, numero 130. in fine: qui reddit rationem poſt Oldraldum, & Bartolum, quod in conditione poteſtatiua teſtator voluit multum prouidere legatario, ac etiam rem ſubiecit voluntati ipſius, ideò ſufficit, quod non ſtet per eum. Deinde quoniam in eadem conditione, ſi ex aliqua cauſa, quæ honeſta eſſet, legatarius excuſaretur, conditio deberet videri impleta; provt multum ad propoſitum noſtrum, & interueniente (provt nunc interuenit) honeſta cauſa ſpectando ſcilicet patris voluntatem; annotauit ipſe Peregrinus dicto art. 16. n. 124. in fine.

In tertio denique & vltimo caſu conditionis mixtæ, in quo verſamur, & caſus deciſionis conſiſtit, obſeruandum eſt primo loco, conditionem mixtam non haberi pro impleta, ſed defeciſſe, quando conditio non fuit impleta, ſed defecit facto ipſius legatarij. Atque ita hæreditatem, vel legatum non deberi honorato, cum non parendo conditioni, eam repudiare viſus ſit: Et hanc ſententiam manifeſtè probat text. in l. in teſtamento, la 2. in fine, ff. de condit. & demonſtrat. ibi: Si quidem ipſe nolit vxorem ducere, quia ipſius facto conditio deicit, nihil ex legato conſequitur. Et id procedit etiam in legato libertatis, & alimentorum, & dotis l. ſi filius, (. primo, ff. de fideicommiſſar. libert. Et ita communi Interpretum ſententia tradiderunt ſuperiorem reſolutionem Menochius libro quarto, dicta præſumptione 183. numero 22. & 23. & in conſilio 140. numero 30. libro ſecundo, Ioannes Sichardus in dicta l. prima, C. de inſtitut, & ſubſtitut. numero 6. & ſequentibus Peregrinus, dicto articulo 16. numero 138. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar, volunt. lib. 11. titulo 16. numero 17. Fachineus, in conſilio 34. numer. 5. & in conſ. 35. numero ſecundo, libro ſecundo, Galganet. de condit. & demonſtr. ſecunda parte, cap. primo, dicta quæſtione 29. numero 8. & hic ſane caſus, & reſolutio ſuperior dictæ legatariæ non nocet, immò adiuuat intentionem ipſius, quoniam in caſu præſenti conditio non deficit facto ipſius legatarij, vtpotè cùm ea parata eſſet nubere, & nuptias valde deſideraret; ſicque deficit ratio textus, in dicta l. in Teſtamento, & per patrem ſtetit, non per legatariam ipſam.

Deinde, conditio mixta pro impleta habetur, quando iuſta cauſa, & maximè honeſtatis excuſat legatariam, quia tunc non videtur per eam ſtetiſſe, ſicuti in eodem caſu præcedenti annotauit, & exemplum poſuit Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 16. numero 138. in caſu autem præſenti iuſta honeſtatis cauſa vſqueadeò adfuit, vt de honeſtate, & ſecundum bonos mores nubere legataria non poſſet, niſi quando eam nubere, pater ordinaret, & vellet, vt ſæpè dictum eſt.

Rurſus, conditio mixta pro impleta non habetur, ſed potius pro defecta, quando caſu, non autem facto, aut culpa legatarij conditio ipſa deficit: vt purtà ſi grauatus accipere aliquam in vxorem, antea decedat, quàm accipiat, vel etiam mulier ipſa deceſſerit: quod probatur ex textu, in l. legatum, C. de conditionibus inſertis: per quem text. dixerunt Scribentes communiter, quò ſi conditio mixta deficiat morte illius, in cuius perſona debuit impleri, deficit etiam legatum. Et id ipſum apertè diſponit. l. 14. titulo 4. partita 6. & l. 22. titul. 9. partita 6. atque ex communi omnium ſententia tradiderunt Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 11. titulo 18. numero 37. Molina de Hiſpanor. primogen. libro ſecundo, cap. 13. numero 23. & vide quatuor numeris ſequentibus & in annotationibus, numero 13. vbi in primogeniis ex præſumpta teſtatoris voluntate, contrarium ſtatuit iuridicè. Menochius, libro 4. præſumptione 183. numero 40. & ſequentibus, Sichardus, in dicta l. prima, numero 6. latiùs Peregrinus, dicto articulo 16. numero 139. videndus vſque ad numerum 149. Sanchez, de ſponſalibus, libro 1. diſputatione 33. numero 24. & 25. vbi ex eiſdem Authoribus limitat fauore alimentorum, & libertatis, & piæ cauſæ, & in primogeniis, ſiue maioratibus Hiſpaniæ, vt ex Molina nunc enuntiaui, & cùm diſpoſitio modum potius continet, quàm conditionem; quia modus caſu fortuito deficiens, habetur pro impleto, ſecundum Acoſtam, Molinam, & Menochium ibi relatos: hic autem caſus ad nos nos pertinet, vt vides.

Prætereà obſeruandum eſt, quod conditio mixta habetur pro impleta, quando deficit ex parte eius, cui impleri debuit, quia nolit, vel aliter impediat, quia hîc non ſtat per honoratum, ſed per eum, cui impleri debuit: ita ſane probatur per text. in dicta l. in teſtamento 2. ff. de condit. & demonſtr. l. qui concubinam, §. vxori, ff. de legat. 3. l. Mæuia, in principio. ff. de annuis legatis. l. ſi poſt diem. §. primo, ff. quando dies legati cedat: & l. prima. C. de inſtitut. & ſubſtit. vbi eſt caſus expreſſus l. 14. titulo 4. partita 6. & ex communi Interpretum ſententia tradiderunt, atque latè explicarunt Menochius, libro quarto, dicta præſumptione 185. ex numero 25. cum pluribus ſequentibus Molina, libro ſecundo, dicto cap. 13. numero 14. vbi addi, numero 15. quòd ſi mulier, cum qua adſtrictus eſt contrahere ſucceſſor maioratus, ſe celauerit, ne requiratur, habetur conditio pro impleta: Mieres, prima parte, quæſtione 50. numero finali, peregrinus, dicto articulo 16. numero 154. Galganetus, de condition. & demonſtrat. ſecunda parte, cap primo, quæſtione 29. numero 7. & hic etiam caſus ad propoſitum noſtrum non attinet, cùm dicta legataria non fuerit adſtricta contrahere matrimonium cum aliqua certa & determinata perſona, ſed generaliter & abſolutè contrahere intra biennium, ſicque impediri non potuerit facto eius, in cuius perſona conditio erat implenda, cum nulla perſona expreſſa, nec determinata fuerit.

Denique & vltimo obſeruandum eſt, conditionem mixtam dedicientem facto tertij, non eius, in cuius perſona erat adimplenda, pro defecta, non autem pro impleta habendam eſſe: ſicque legatario, vel honorato præstari actionem ad intereſſe aduerſus tertium impedientem, quando is tertius, qui matrimonio contrahendo impedimentum intulit, ſoluendo eſt; ſi vero ſoluendo non ſit, conditio non pro defecta, ſed pro impleta habenda eſt. Aliàs namque legatarius, vel honoratus abſque culpa ſua emolumento legati, vel diſpoſitionis priuaretur, quod nimis abſurdum futurum eſſet: l. Titio centum, §. finali. ff. de condition. & demonſtrat. l. final. in principio, ff. de eo per quen factum erit. Similiter etiam, quando impedimentum à tertio iniuſtè illatum fuit, quomodo procedit textus in l. inde Neratius, §. idem Iulianus, ff. ad legem Aquiliam. Secus autem ſi iuſtè illatum fuiſſet, cùm enim contra eum, qui iuſtè impedimentum intulit, nulla actio ad intereſſe dari poſſir; conſequens eſt, vt conditio potiori ratione pro impleta habenda non ſit quàm vbi naſcitur, ſoluendo eſt. Quod probatur ex textu (qu ſic procedit) in l. ſi Titius ſtatuas. ff. de condit. & demonſtrat. & per Molinam, de Hiſpanor. primog. lib. 2. dicto cap. 13. numero 20. 21. & 22. vbi iure, & authoritate ſuperiores tres præcipuas reſolutiones, & doctrinas confirmat. Et num. 27. in Hiſpanorum primogeniis ſiue maioratibus, ex præſumpta inſtitutoris voluntate contrarium tuetur indiſtinctè, vt ſcilicet in maioratu præceptum de contrahendo habeatur pro impleto, tertio iniuſtè impediente matrimonium. Et Molinam in omnibus præfatis doctrinis ſequuntur pater Molina de iuſtitia & iure, diſputatione 613. maximè columna finali, ex verſic, ex his facile conſtat. pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, libro primo, disputatione 33. numero 27. Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro 11. titulo 16. numer. 17. 18. & 19. Sichardus, in dicta l. prima, C. de inſtitut. & ſubſtitut. numer. 10. per totum. vbi optimè, atque exemplis pluribus id comprobat: Menochius, lib. 4. præſumptione 183. numero 38. & 39. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 16. numero 152. & 153. Galganetus, de condition. & demonſtr. ſecunda parte, cap. primo, quæſtione 29. numer. 15. 16. & 17. Et hæ quidem omnes doctrinæ (que veriſſimaæ ſunt, & communi Scribentium placito receptæ) mirè conueniunt caſui præſenti, & dictæ legatariæ partes, & ius confirmant: vtpotè cùm impedimentum ex facto, aut non facto, ſiue omiſſione, aut dilatione tertij, patris ſcilicet, non dolosè, nec iniuſtè prouenerit. Verè namque à tertiometipſo, hoc eſt à parente, non quidem iniuſtè, aut dolosè impedimentum adhibitum fuiſſe, ex actis proceſsûs manifeſtè deducitur: cum pater ipſe, tempus, & occaſionem opportuniorem expectans, eamque ſolicitè, & diligenter procurans, filiæ nuptias diſtulerit, vt condignè, & iuxta dignitatem, eidem maritum præſtaret, nunquam autem impedierit aliquo pacto, immo potius cùm primum eo æqualem maritum inuênit, & vt oportuerat, filiam eandem nubere libentiſſimè deſtinauit, ipſique in magna patrimonij ſui quantitate dotem conſtituit. Et ita nec facto ipſius iniuſto impeditum fuit matrimonium, quod poſtmodum adeo oportunè contractum eſt;ſed potius iuſtiſſimo, vt à communiter accidentibus apparet. Nec etiam per filiam vllo modo ſtetit, ex ratione præfata, quod patris factum, & voluntatem expectaſſet, quam de honeſtate expectare debere ſuprà probauimus. Sicque conditio pro impleta potius, quam pro defecta habetur, cùm impeditur à tertio, cuius conſenſus vel de iure, vel de honeſtate ſecundum bonos mores rquirebatur, quia tunc perinde eſt, ac ſi conditio impediretur ab eo, in cuius perſona erat implenda. Sicuti ex Gregorio Lopez, in l. 14. verbo, ſe muera, titulo quarto, partita ſexta, tradidit pater Thomas Sanchez, de ſponſalibus, libro primo, diſputatione 33. numero 27. in verſic. vltimo ſi impediatur, & vltra eum id ipſum profitetur in hoc eodem conditionis mixtæ, quo verſamur, articulo, Ioannes Sichardus, in dicta l. prima, C. de inſtitut. & ſubſtitut. ſub numero decimo, vbi inter alia exempla ponit prædictum, de patre ſcilicet impediente, in illis verbis: Denique te volentem ducere filiam familias, pater non vult conſentire, quod poteſt facere, & c. Et ibi: Sed dices, cur tam variè? Ad quod reſpondeo, quod quando iuſtè impedior, id eſt quia impediens habet facultatem impediendi me, tunc contra ipſum Epiſcopum repugnantem, contra Senatores, contra Patremfamilias, quia iure ſuo vtuntur. Et ideo vt mihi conſulatur, lege introductum eſt, vt conditio habeatur pro impleta: cæterum quando iniuſtè impedior tunc aliud remedium mihi ſuppetit, &c.

Non obſtat quintum argumentum, cui plenè ſatisfieri, atque reſponderi poterit ex his, quæ ad quintum fundamentum præcipuum partis ſecundæ legatariæ, & pro deciſione ipſa Senatus noſtri adduximus, vbi videri poterit. Ex his etiam, quæ ad ſolutionem primi, & ſecundi argumenti annotauimus ſuprà, vbi etiam videbitur.

Sextum quoque fundamentum non obſtat, pro cuius vera reſolutione conſtituo, vltra præfaras coniecturas ibi enumeratas, quæ iuris præſumptionem, & voluntatem ipſam teſtatoris à lege præſumptam, & in dicta l. cum ita legatum 63. & in dicta l. vter ex fratribus, expreſſam, non mediocriter adiuuant, adfuiſſe etiam, & iuris ipſius rationem & deciſionem, quæ & addendo, aut detrahendo, vel minuendo, ex eo, quod honeſtè adimpleri conditio non potuerit, ſi patris conſenſus non præſtaretur, & quod per legatariam non ſteterit, voluntatem eandem interpretari potuerunt, nec alia probatione opus eſſet, nam etſi probatio deficeret, ius ipſum certum eſt, nec deficit. Vltra quod, & voluntas teſtatoris ex eiſdem deducitur manifeſtè, atque ex his, quæ primo fundamento principali huiuſce ſecundæ partis annotata, & ſcripta remanent. Tot ergo numerus teſtium ad earum coniecturarum probationem neceſſarius non eſt, quod ad ipſam principalem diſpoſitionem requiritur, eo quod deficientibus etiam iiſdem coniecturis, aliis quibuſlibet, ius adeo adſiſtit, & dicta honeſtatis ratio, vt abſque teſtium illorum depoſitione, & alia coniecturarum probatione, ita ſtatuerit, provt ex dictis iuribus, & rationibus ſuprà conſideratis deducitur.

Non obſtant ſeptimum argumentum, deductum ex textu, in d.l. inde Neratius, §. idem Iulianus, ff. ad legem Aquiliam, cui plene ſatisfactum eſt ſuprà ad ſolutionem quarti argumenti, numero 82. & 83.

Octauum denique & vltimum non obſtat, quod deducebatur ex obſeruatione illa atque reſolutione Pelaez à Mieres, in commentariis de maioratu, prima parte, quæſtione 50. numero octauo, cui eleganter & plenè ſatisfactum eſt ſuprà ad quintum & ſextum fundamentum partis ſecundæ, pro legataria ſcilicet, & Regij noſtri Senatus definitionis obſeruatione.

Et de his hactenus, de quibus multis ab hinc temporibus, poſt ſcriptum, atque abſolutum omninò cap. iſtud. inuenio, egiſſe etiam Paul. Duran. in commentar. de condit. & mod. impoſſib. cap. tertio, ſecundæ partis, ex numero 53. cum ſequentibus, quò loci adducit nonnulla, quæ ad hanc ipſam ſpectant materiam, & principaliter agit de his conditionibus, quæ à teſtatoribus appoſitæ, ſeruari, implerique debent, & licitæ reputantur: item de probroſis, turpibus, & inhoneſtis, quæ è contrario nullam obtinent firmitatem. Agit etiam (breuiter tamen) an ſpe lucri liceat aliquem inuitare ad contrahendum matrimonium, vel non. Et de conditione nubendi de conſenſu, vel de arbitrio alterius. Et de contrahendi, vel non contrahendi matrimonium cum certa aliqua, & determinata perſona, aut cum perſonis alicuius familiæ, præcepto.

Demum ex dicto numero 53. vſque ad numer. 73. conuenit omnino his, quæ hoc ipſo cap. reſoluta, adnotataq́ue remanent. Imprimis namque conſtituit, quòd conditio mixta, cuius implementum ex voluntate alterius, veluti conditio contrahendi matrimonium, habetur pro impleta, quando impeditur facto tertij, ex cuius etiam voluntate implementum dependet, vt ſi mulier ipſa eius nuptiis recuſet, vel alij nubat, iuxta text. in l. prima, C, de inſtitut. & ſubſt. & qualiter illam debeat requirere, ex ſententia Molinæ. Quod ſi mixta conditio non ipſius mulieris, ſed alterius tertij facto, & impedimento deficiat, pro defecta habenda eſt, non autem pro impleta. Datur tamen actio aduerſus ipſum tertium impendientem, ad intereſſe, ſi ſoluendo ſit; ſi verò ſoluendo non eſt, conditio non pro defecta, ſed pro impleta habenda erit. Idque, quando impendimentum iniuſtè à tertio illatum fuit, ſecus autem ſi iuſtè, quia tunc conditio pro impleta habenda eſt, provt latiùs ibi numero 61. & ſequentibus, vbi citat Baldum, in terminis dicentem, quod ſi filiæ familias aliquid relictum fuerit, ſi Titio nubat, ipſaq́ue parata ſit Titio nubere, à parente temen impediatur; filia debet conſequi relictum, ac ſi conditio vere impleta fuiſſet, quia inducens ſibi eſſet, abſque parentis voluntatate nubere, parénſque honeſtè pretendere poteſt ſuo arbitrio filiam matrimonio collocare: Illud namque poſſumus quod honeſtè poſſumus: Ergo cum filia non poſſit honeſtè contra patris voluntatem nubere, ſequitur quod per eam non dicitur ſtare; & recenſet dictum Bertrandi conſilium 148. n. 10. & inde deducit, quod conditio contrahendi matrimonium ſine patris voluntate, eſt turpis, & de iure impoſſibilis. Nam quamuis ſine conſenſu patris contractum matrimonium validum ſit, honeſtum tamen eſt, atque Reipublicæ maximè conueniens, filias in nuptiis contrahendis, parentum conſenſum exigere; idcirco legatum non admittere filiam, quæ alteri nupſit de conſilio patris, provt latiùs ibi.

CAPVT XXVI.

Vxor ad exactionem, & reſtitutionem dotis propter inopiam mariti agens conſtante matrimonio, & quilibet alius creditor, vtrum poſſit bona maioratus, ſibi ex Regia facultate, vel ex diſpoſitione primi inſtitutoris ſpecialiter obligata, & hypothecata exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus poſterioribus obligata ſunt: atque ita, an l. 2. C. de pignor. & hypothec. conſtitutio, ſiue ex æquitate, & vt poſterioribus, ſicut anterioribus conſulatur creditoribus, nouè introducta deciſio, procedat etiam reſpectu bonorum maioratus, quæ ſpecialiter hypothecata reperiuntur, vt niſi prius ipſis excuſſis, ad generalum bonorum liberorum exactionem procedi non valeat, vel è contra non poſſit creditor, niſi in defectum bonorum liberorum ad bona maioratus deuenire. Rurſus, eiuſdem l. 2. diſpoſitio vtrum non habeat locum, vbi inter contrahentes aliter cautum fuerit, & quando, & quomodo ipſa procedat. Quando etiam maritus vergere ad inopiam dicatur, vt locus ſit deciſioni l. ſi conſtante, ff. ſoluto matrimonio, & iurium ſimilium in materia loquentium: & ibidem horum omnium ſingularis admodum, & notanda, atque accuratior, quam antea fuiſſet, tradita reſolutio; Regij quoque Hiſpalenſis Senatus definitiones quatuor præcipuæ in præfatis articulis proferuntur, quæ egregiam reſolutionem multis aliis caſibus, in praxi occurrentibus, in futurum præſtant.

Sed & poſt peractum, finitumque Caput iſtud; adduntur, atque diligenter adnotantur nonnulla in eadem l. 29. titul. 11. part. 4. & mariti vergentis ad inopiam, materia, vt ex profeſſo dignoſcatur, in rebus dotalibus, in arrhis etiam, & donationibus propter nuptias, item & in paraphernalibus, & aliis bonis extra dotem, à quo tempore, conſtante, & ſoluto matrimonio, contra mulieres præſcriptio incipere, procedere, ac perfici valeat.

Quid denique, ſi tertij bonorum mariti poſſeſſores, aduerſus mulieres ipſas, ex titulo C. ſi aduerſus creditorem, iura ſibi, ex tacita, vel ex expreſſa hypotheca in omnibus bonis mariti, competentia præſcribere intenderint: & de conſonantia, atque deciſione l. 8. titul. 29. part. 3. cum verbis, & deciſione d.l. 29. tit. 11. part. 4.

SVMMARIVM.

- 1 Dubia tria principalia proponuntur, de quibus, in caſu, ex facto occurrenti, lite, & controuerſia excitata, Senatus Regius Hispalenſis egregiè & ſingulariter definiuit, trèſque definitiones præcipuæ ſenatus ipſius commemorantur, & proferuntur.
- 2 Dos regulariter repeti non poteſt, niſi poſt ſolutum matrimonium.
- 3 Adeo, quod conſtante matrimonio, maritus, etiam volens, non poſſit dotem restituere vxori.
- 4 Tamen id ſemper intellectum fuit per Iureconſultos, vt locum haberet quamdiu maritus diues eſſet, & haberet bona ſufficientia ad exactionem dotis. Si enim pauper eſſet, vxori, etiam conſtante matrimonio, conceſſerunt, vt dotem repetere poſſet.
- 5 Sicque dos conſtante matrimonio reſtituitur, ſi maritus ad inopiam tendit. Et ibidem Author in vnum commemorat Authores quamplures, qui prædictorum, & l. ſi conſtante, ff. ſoluto matrimonio, materiam explicarunt dilucidè.
- 6 Maritus quas exceptiones vxori dotem repetenti obiicere poſſit, remiſſiuè.
- 7 Mulier obærato ſcienter nubens, an dotem conſtante matrimonio repetere poſſit, remiſſiuè.
- 8 Maritus locupletior factus, vtrum dotem ex cauſa inopiæ reſtitutam, repetere poſſit, remiſſiuè.
- 9 Dotis repetitio ob vergentiam mariti ad inopiam, vtrum competat quandocunque, an vero intra decennium tantum poſt cognitam vergentiam, remiſſiuè.
- 10 Dos an repeti poſſit conſtante matrimonio, quia maritus ad inopiam vergit, vt dignoſcatur, tria tempora diſtinxiſſe Bartolum, & Communem.
- 11 Gloſſa autem, & cum eis crebriorem, & receptiorem Interpretum omnium non requirere, maritum eſſe inopem poſt ius Authenticorum, ſed ſatis eſſe, quod ipſe inchoauerit malè vti ſubſtantia ſua. Sicque text. in dicta l. ſi conſtante, & in l. vbi adhuc C. de iure dotium, corrigi per Authent. de æqualitate dotis, §. illud. collatione 7.
- 12 Cuius contrarium defendit conſtanter Petrus Barboſa, & in noua inſiſtit, & remanet opinione contra communes ipſas Scribentium ſententias. Quæ tamen Authori displicet, & Communi adhæret. Idque maximè in Actu practico, provt hic adnotatur.
- 13 Et noua eiuſdem Barboſæ concordia nouè improbatur, vt communes Doctorum ſententiæ ſuſtineantur.
- 14 Legis etiam 29. titulo 11. partita quarta, verus, & germanus adducitur intellectus. Ex qua Barboſæ eiuſdem ſententia contra Communem, conuincitur omninò, vt hic obſeruatur.
- 15 Et conſiderationes nonnullæ ad enucleationem eiuſdem l. partitæ commemorantur, quæ ſcitu, & notatu ſunt dignæ, nec hactenus traditæ, vt hic videbitur.
- 16 Maritus ſi fideiubeat ſæpè, dicitur vergere ad inopiam, & male vti ſubſtantia ſua, & poteſt vxor conſtante matrimonio repetere dotem ſuam.
- 17 Fideiuſſio ex ſe, cenſetur actus oneroſus, & damnoſus, & ſapit ſtultitiam.
- 18 Generale mandatum cum libera adminiſtratione habens, non cenſetur mandatum habere ad hoc, quod poſſit pro aliis fideiubere. Quia fideiubendo, dicitur magis diſſipare, bona, quàm adminiſtrare.
- 19 Pecunias ſub vſuris frequenter accipiens, dicitur ſubſtantiâ ſuâ malè vti.
- 20 Is etiam, qui accepti, & expenſi nullam rationem habeat, ſi ſupra vires, patrimonij ſumptus faciat, & plus conſumat, quàm eſt in facultatibus, & annuis redditibus.
- 21 Creditor, qui habet ſpecialem, ac generalem hypothecam, tenetur prius ex bonis ſibi ſpecialiter obligatis, debitum exigere, nec poteſt poſterioribus creditoribus contradicentibus, ad bona generaliter ſibi hypothecata recurrere, niſi in ſubſidium, bonis ſcilicet ſpecialiter obligatis, ad debiti exactionem non ſufficientibus. Idque ex ſingulari deciſione l. 2. C. de pignoribus & hypothec. Cuius materiam explanarunt, atque illuſtrarunt Authores nonnulli, hic commemorati.
- 22 Hypotheca ſpecialis quando tollat generalem, remiſſiuè.
- 23 Lex 2. C. de pignoribus & hypothec. introducta eſt non fauore debitoris, nec hæredum eius, ſed ſecundi & poſterioris creditoris. Ideo quando agitur contra debitorem, vel hæredes eius, opponi non poteſt excuſſionis exceptio: & num. ſeq.
- 24 Legis creditoris, ff. de diſtractione pignorum, & l. 2. in prima parte, ff. qui potiores in pig. hab. verus intellectus, ex Iacobi Cuiacij recitatione adducitur.
- 25 Legis 2. C. de pig. & hypothec. deciſio, ex æquo & bono, ſicque potius ex æquitate, quam ex rigore iuris introducta. Et eſt exorbitans, nec trahenda extra terminos in quibus loquitur.
- 26 Et procedit, ſiue hypotheca generalis in obligatione primi debitoris præcedat, & ſpecialis ſequatur, ſiue præcedat ſpecialis, & ſequatur generalis. Atque etiam, ſiue obligatio poſterioris creditoris ſit ſpecialis & generalis ſimul, vel ſpecialis, aut generalis tantùm.
- 27 Legis 2. C. de pig. & hypoth. deciſio procedit etiam ex cauſa dotis: ſicque pignus ſpecialiter obligatum pro dote, eſt prius excutiendum, antequam agatur ad bona generaliter obligata.
- 28 Et in dubio præſumitur hypothecam ſpecialem eſſe ſufficientem ad ſatisfaciendum priori creditori, niſi ille probet contrarium.
- 29 Creditor vtrum poſſit bona maioratus, ſibi ex Regia facultate ſpecialiter obligata, exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus obligata ſunt, & etiam eidem generaliter. Vbi obſeruationes, atque reſolutiones Ludouici Molinæ proferuntur, ac etiam Azeuedi placita commemorantur.
- 30 Et Molinæ ipſius rationes tres præcipuæ expenduntur, & eiſdem nouè, & verè respondetur.
- 31 Contraria quoque aliorum huius Regni Interpretum opinio recenſetur.
- 32 Ac pro ea, & contra Ludouic. ipſum Molinam fortiſſima, & concludentia fundamenta expenduntur, quæ opinionem, contrariam defendi debere, euincunt manifeſtè. Quod latius hic oſtenditur, & Senatus Regis Hiſpalenſis definitio proponitur.
- 33 Legis 2. C. de pignor. & hypothec. deciſio non habet locum, quando à contrahentibus aliter cauetur ſpecificè.
- 34 Vel cùm adeſt clauſula, ita tamen, quod ſpecialis hypotheca generali non deroget, & è conuerſo, vel alia ſimilis.

IN cauſa, & lite, quæ vertebatur in Senatu inter creditores Stephani Lopez de Cabrera, & D. Ioannis Lopez de Cabrera, filij eius ex vna parte, & D. Luiſam de Salzedo, vxorem dicti D. Ioannis, de tribus principaliter dubia, & quæſtiones excitabantur, de quibus etiam & triplex adfuit Senatus Regij Hiſpalenſis definitio & deciſio, & ingenti ſtudio, & conſideratione tunc, & poſt modum à me actum eſt vt ipſiuſmet Senatus deciſiones, quæ futuris aliis caſibus, & negotiis non parum conducunt, & maxime vriles eſſe poſſunt, traderentur hoc loco, & propter ipſarum neceſſitatem, & frequentiam inferuntur hoc loco, quamuis contiguè ad capita præcedentia non ſubſequantur.

Primo itaque loco dubitari contigit, vtrum dictum maritum ad inopiam, & paupertatem deueniſſe, ſiue male vti ſubſtantia ſua incœpiſſe, aut caſum reſtituendæ dotis conſtante matrimonio eueniſſe diceretur, vt viuente quoque ipſo marito, dos eadem repeti potuiſſet, ſicque locuſ eſſet deciſioni l. ſi conſtante, ff. ſolut. mat cum ſimilibus iuribus. In quo Senatus pro certo habuit, & definiuit, conſtante matrimonio ipſo dictam D. Luiſam ad dotis repetitionem agere potuiſſe, ſicque & cum aliis, creditoribus mariti & patris eius concurrere.

Dubitabantur ſecundò, vtrum mulier ipſa, quae maioratus à patre mariti inſtituti bona habebat ex ſpeciali hypotheca, & ex pactis matrimonialibus inter ipſam, & dictum maritum, & patrem eius initis, & ſolemniter celebratis obligata, atque ſpecialiter hypothecata, bona etiam omnia libera eiuſdem mariti generali hypothecæ obligationi ſubmiſſa ex conuentione partium; à bonis maioratus ſpecialiter obligatis incipere, & indefectum eorum ad bona libera deuenire tenetur præcisé, ne creditoribus poſterioribus, quibus eadem bona libera erant obligata, damnum irreparabile adeò inferatur. Vrpote cum iidem omnes debitis ſuis defraudentur, & carere debeant omnino, ſi à bonis ipſis liberis exactio incipiat. An vero è contrario ex natura maioratus, atque peculiari, & ſpecifica partium earundem conuentione, ſiue pacto matrimoniali, & primi inſtitutoris eiuſdem maioratus conditione non aliter ad bona maioratus deuenire liceat vxori, quàm in bonorum omnium liberorum defectum. Sicque excitabatur in terminis dubium illud maximum Ludouici Molinæ, de quo ipſe anceps adeò, & dubius fuit ſemper, vt in nulla firmiter permanſiſſet ſententia, ſed modò vnam, modò aliam videretur probare; vtrum inquam vxor agens ad reſtitutionem, & exactionem dotis conſtante matrimonio, propter inopiam mariti, & quilibet alius creditor poſſit bona maioratus ſibi ex facultate Regia, vel ex diſpoſitione primi inſtitutoris obligata, exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus obligata ſunt. De quo etiam Senatus ipſe meritò & iuridicè definiuit, à bonis liberis incipiendum, nec aliter ad bona maioratus deueniendum, quàm ſi bona ipſa libera deficiant.

Tertiò denique & vltimò dubitabatur in Senatu, [Hiſpalenſis Regij Senatus deciſiones quatuor egregiæ.] vtrum ex prouiſione, ſiue expreſſa partium conuentione non debeat eſſe locus deciſioni dictæ l.C. de pign. & hypoth. ſicque ea conſtitutio ex pacto contrahentium locum non obtineat. In quo etiam Senatus partem affirmatiuam ſuſtinuit conuentioni partium magis quàm æquitati legis eiuſdem adhærens: nam in eiſdem pactis matrimonialibus, quæ ſeruari debent & firmitatem obtinent, vt in l. Diui Conſtantini, C. de naturalibus liberis, c. 1. vbi Doctores de filiis natis ex matrim. ad morgan. contr. c. 1. § filij nati, fi de feudo defunct. contentio ſit inter domin. & agnat l. 24. titul. 11. partita 4. Guid. Pap. deciſio 267. &505 Gul Benedict. in c. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, duas habens filias, n. 197. Menoch in conſilio 1. ex n 162. Angulus ad leges meliorationum, l. 2. gloſ. 2. num. 5. & l. 11. gloſſ. 10. n. 12. Anneus Robertus, rerum iudicatarum lib. 4. c. 1. latè Mantica, de tacit. & ambig. conuent. lib. 12. tit. 33. inter alias adiecta videtur clauſula ſequens Item eſta blezco y fundo eſte mayorazgo con condicion, que ſi el dicho don luan Lopez de Cabrera mi hijo muriere ſin hijos legitimos, o viniere otro caſo de auer de reſtituir la dote, quem recibe con la dicha ſeñora D Luyſa de Salzedo, y no tuuiere, ni dejare tantos bienes libres, de que la pueda pagar, lo que aſſi faltare por el todo, epor la parte, ſe pague de los bienes deſte mayorazgo, que yo à falta de los dichos. bienes libres del dicho mi hijo, e no de otra manera obligo, e hypotheco los bienes, y rentas de eſte mayorazgo; aſſi a la paga, e reſtitucion de la dote, como a la paga de las arras.

Ad primum itaque articulum deueniendo, præmittendum erit ante alia, quod dos licet regulariter repeti non poſſit, niſi poſt ſolutum matrimonium. l. 2. in principio ff. ſoluto matrim. Adeo quod conſtante matrimonio, maritus etiam volens, non poſſit dotem reſtituere vxori l. C ſi dos conſtante matrim Tamen id ſemper intellectum fuit per Iureconſultos, vt locum haberet, quandiu maritus diues eſſet, & haberet bona ſufficientia ad exactionem dotis. Si enim pauper eſſet, vxori etiam conſtante matrimonio conceſſerunt, vt dotem repetere poſſet; ſicuti colligitur ex textu, in l. ſi conſtante 25. in principio, ff. ſoluto matrimonio, l. ſeruum 21. ff. de manumiſſionibus, l. 29. titulo vndecimo, partita quarta, ex quibus iuribus vnanimiter adnotarunt Interpretes noſtri, dotem conſtante matrimonio reſtituendam vxori, ſi maritus ad inopiam tendit. Prout ex ipſis iuribus tradiderunt Bartol. Bald. Paulus, Alexander, Romanus, Iaſon, Ripa, Ruinus, Claudius, Crotus, Corraſius, & communiter Scribentes, in dicta l. ſi conſtante, vbi Pet. Barboſa, num. 1. vtrumque deduxit, & materiam ſingulariter explanauit, atque illuſtrauit.

Exornarunt quoque, atque explanarunt materiam eandem Ancharan. in conſ. 119. & in conſ. 307.

- Paulus Caſtrenſis, in conſ. 230. lib. 1.
- Signorolus, in conſ. 135. Paterfamilias, per totum.
- Socin. iun. in conſ. 12. lib. 2.
- Philip. Corn. in conſ. 285. lib. 4. & in conſ. 112. n. 6. lib. 1. vbi ſingulariter inter alia adnotauit, quod non eſt locus reſtitutioni doris, ſiue ob inopiam, ſiue ex alia cauſa, niſi conſtet dotem fuiſſe numeratam.
- Marc. Anton. Natt. in conſ. 81. lib. 1.
- Roman. in conſ. 392.
- Nicol. Boër. deciſ. 61. n. 14.
- Iacobus Puteus, decif. 265. ex n. 1. cum ſeq. in 3. parte.
- Matthæus, Afflict. deciſ. 199. num. 1. & ſeq. & deciſ. 332.
- Auend. resp. 8. in principio.
- Roget. in tract. de dote, §. 14.
- Palac. Rub. in repetitione, cap. per veſtras, in princip. §. 4.
- Eſcob. computat. 18. n. 10. & 11.
- Campeg. de dote, 3. parte, q. 19. per totam.
- Ioan. Bapt. de S. Blaſ. in tractat. de priuilegiis dotis, priuilegio 285.
- Anton. Conſtan. de dotibus, c. 6.
- Magon. deciſ. Florent. 125.
- Petr. Greg. in ſyntagmate iuris, lib. 9. c. 23. n. 19. ſolio mihi 110.
- Mar. Giurba, videndus omninò, deciſ. Siciliæ 16.
