Ex eadem cap. præcedentis materia, & vulgata illa clauſula, rebus ſic ſtantibus, quæ per manus traditur quotidie, & in omni diſpoſitione ſubintelligitur: cuius occaſione infertur etiam ad Senatus Hiſpalenſis, in cauſa Ducis de Alcala, definitionem alteram egregiam, & quamplurimis negotiis aſſiduè contingentibus, conducibilem; vtrum inquam, is, qui reſeruauit ſibi facultatem diſponendi certis de rebus, ſiue pecuniis, non aliàs diſpoſuiſſe de eis cenſendus ſit, quàm ſi de illis ſingulariter & ſpecifice diſpoſuerit; atque ita generalis, vel præſumpta diſpoſitio non ſufficiat: vbi etiam, an diſponere qui ex pacto poteſt, decedendo ſine teſtamento, in fauorem ſucceſſorum ab inteſtato diſpoſuiſſe videatur: & diſponendi facultas reſeruata, in generali bonorum diſpoſitione comprehenſa cenſeatur. Rurſus, an annuus reditur, ſiue cenſus ſuper bonis immobilibus minoris abſque decreto iudicis conſtitutus, ſuſtineri poſſit, & ſubſiſtat de iure, ſi ex cauſa neceſſaria, & in minoris vtilitatem à tutore, vel curatore impoſitus appareat: vbi, & de decreto in alienatione rerum immobilium, aut mobilium minoris, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, & de iis, quæ pertinent ad titulum, C. de prædiis, & aliis rebus minorum. Et an illud neceſſarium ſit in venditione rerum minoris pro debito hæreditario, & vbi agitur de executione præcedentis contractus cum parte, vel cum tutore minoris celebrati, ſingulariter explicatur. Inquiritur quoque diligenter, au patruus nopotem, filium ſcilicet fratris defuncti, ſobrinus etiam, qui in primogenium auitum ſucceſſit, patruos exhibere, atque alere cogendus ſit. Ac denique pro Senatus eiuſdem Hiſpalenſis definitionis alterius dilucida enucleatione, l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, vniuerſa materia, an ſcilicet, & quando prior creditor hipothecam, & priuilegium prælationis; vel ſolam hypothecam aut priuilegium abſque hypotheca in actione perſonali habens, poſſit agere contra poſteriorem creditorem, cui res in ſolutum data, aut pecunia ſoluta fuit per debitorem, etiamſi ea ſit bona fide conſumpta: ita abſolutè, & dilucidè explanatur, vt diligentius fieri non potuerit, & alibi quærendi labor excuſetur omnino, prout hic videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Caſus ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu occurrentis theſis, & ſpecies proponitur, & Senatus eiuſdem circa plura dubia definitiones adducuntur atque exornantur per totum caput.
- 2 Diſponere, aut Diſponendi verbum, ex ſermonis proprietate refertur ad actum vltimæ voluntatis & in ea verificatur.
- 3 Ad actum etiam inter viuos refertur, & vtrique conuenit.
- 4 Verbum quodcunque ratione adiuncti recipit limitationem, & extenſionem, & declarationem, & naturam ſuam mutat.
- 5 Copulatiuæ vna pars, aliam declarat.
- 6 Copulatiua ſolet ampliare.
- 7 Factum per quod reſeruatur diſponendi facultas, iuxta ſubiectam materiam intelligitur de expreſſa, non de tacita diſpoſitione.
- 8 Voluntatem ſuam, qui expreſſe non declarauit inter viuos, dici non poteſt, quod tacite vſus fuerit facultate diſponendi, quam ſibi reſeruauit,
- 9 Generaliter de omnibus bonis diſponens, an vti videtur facultate conceſſa teſtandi certis de rebus, & de eis diſponere.
- 10 Diſponendi facultatem de aliqu re, vel ſumma, qui habet, et ſi non diſponat ſpecifice: videtur tamen diſponere in fauorem eorum, qui ab inteſtato ſucceſſuri ſunt, ſi inteſtatus decedat.
- 11 Diſponens generaliter de omnibus bonis, iuribus, & actionibus ſuis, quando de reparticulari diſpoſuiſſe cenſendus ſit, quemadmodum Iacob. Menoch. quatuor caſibus diſtinctis explicauerit. Ex ex ſententia Auctoris adiiciendos eſſe alios duos caſus, prout hic adnotatur.
- 12 Diſponendi facultatem qui ad vnum certum, & particularem caſum ſibi reſeruauit, non poteſt ad alium eam vti.
- 13 In facultate mera quæ conſiſtunt, non veniunt in generali confiſcatione bonorum.
- 14 Facultas mera cedi non poteſt.
- 15 In facultate mera quæ conſiſtunt non præſcribuntur.
- 16 Minori ſine decreto poterat iure ciuili mutuari ſub vſuris, nec reſtituebatur.
- 17 Minor ſi indigebat, poterat tutor pecuniam ſub vſuris accipere, vel etiam ſuam pupillo fœnerari ſine decreto. Et idem poterat quilibet negotiorum geſtor.
- 18 Annui reditus, ſine cenſus obligatio, an rei mobili vel immobili accedat, & latius infra numero 39.
- 19 Reditus conſtitutio, non eſt alienatio rei, ſuper qua conſtituitur, ſed potius pignoratio, ſeu obligatio ipſius rei, ſuper qua conſtituitur.
- 20 Creditor vendita re, cenſui ſuppoſita, non habet ius retractus, tanquam ſocius.
- 21 Conſanguinei etiam vendentis reditum, ſibi antea conſtitutum, ius retrahendi non habent.
- 22 Solemnitas fauore alicuius perſonæ, quando in aliquo actu requiritur, valet actus abſque ea ſolemnitate, ſi reperiatur vtilis tali perſonæ.
- 23 Alienatio rei minoris, vel Eccleſiæ, valet ſine ſolemnitate, quando reperitur vtilis Eccleſiæ, vel minori: Contrarium infra, numero 40. & ſub num. 36.
- 24 Tutor poteſt ſine ſolemnitatibus tradere rem à minore debitam vigore præcedentis contractus: vide infra. n. 42. & ſeq.
- 25 Minoris res ſemel legitimè obligata, poteſt vendi non ſeruatis ſolemnitatibus.
- 26 Minoris bona vendi poſſunt ſine ſolemnitatibus pro dote, quando præceſſit legitima promiſſio.
- 27 Tutor, qui emit rem à patre minoris defuncto, poteſt eam ſibi tradere abſque alia ſolemnitate.
- 28 Annui reditus, ſiue cenſus conſtitutio, an de iure ſubſiſtat, ſi abſque decreto Iudicis, cum autoritate tamen tutoris, aut curatoris fiat, & in vtilitatem, & commodum minoris ceſſerit, & numero ſeq.
- 29 Minorum bona immobilia alienari non poſſunt abſque tutoris, vel curatoris authoritate, & decreto Prætoris, ſiue Iudicis. Quod ex iuſta cauſa interponitur.
- 30 Et idem eſt in alienatione rerum mobilium, quæ ſeruando ſeruari poſſunt.
- 31 Minorum bona immobilia abſque decreto Iudicis hypothecari non poſſunt, nec permutari, nec locari, nec ſuper eis tranſigi, aut compromitti.
- 32 Alienatione prohibita, prohibetur quoque hypotheca, & rei obligatio.
- 33 Expenditur tex. in l. 1. §. ſi minor. ff. de reb. eor. & de eius intellectu agitur remiſſiuè.
- 34 Minor non potest annuum reditum, ſiue cenſum ſibi debitum ſine Iudicis decreto alienare.
- 35 Non poteſt etiam annui reditus, qui redimitur, pretium, & ſolutionem abſque tutoris, & curatoris autoritate, & Iudicis decreto recipere.
- 36 Alienationem rerum immobilium minoris prohibitam fuiſſe, etiam ſi conſtet, pecuniam verſam in rem minoris, & vtilitatem fuiſſe.
- 37 Tutor, vel curator pro obſeruantia contractus liciti, quem facit in rebus minorum; vtrum poſſit obligare bona illius generaliter abſque decreto.
- 38 D. Feliciani de Solis, & Gaſparis Roderici ſententiæ in propoſito dubio, an ſcilicet annuus reditus ſuper bonis immobilibus minoris conſtitui poſſit per tutorem, vel curatorem abſque decreto Iudicis, ſi vtilis ſit minori; adducuntur, & declarantur.
- 39 Annui reditus, an inter immobilia, vel mobilia computentur à iure.
- 40 Alienatio rei immobilis Eccleſiæ vel minoris, etiam euidentur ipſis vtilis, non valet ſine debita ſolemnitate, & Iudicis decreto.
- 41 Et ibidem de intellect. l. cum. hi, §. eam tranſactionem ff. de tranſact.
- 42 Minoris bona, vt ſine ſolemnitatibus alienentur in executionem præcedentis contractus; neceſſarium eſt, quod præcedens diſpoſitio ſit præciſa, & determinata de re certa, non quando de pecunia.
- 43 Et idem, vbi alienatio, fit pero debito hæreditario.
- 44 Pupillus non poteſt ſine decreto tradere poſſeſſionem rei propriæ, quæ fuit alij relicata à teſtatore.
- 45 Gaſpari Roderici locus, quemadmodum explicari debeat, & ſuprà n. 38.
- 46 Communis opinio de reditu annuo à minore ſine decreto non conſtituendo; iuſtis de cauſis temperanda.
- 47 Res cum ſuo onere, & cauſa ad quemcunque poſſeſſorem tranſit.
- 48 Maioratus poſſeſſores tenentur ad onera, quæ ex inſtitutione, & diſpoſitione maioratus inſtitutoris procedunt.
- 49 Compenſatio liquidi ad liquidam admittitur inter debitorem & creditorem. Vnus vero creditor contra alium compenſationem non obiicit.
- 50 Conditionis implendæ cauſa quod dari debet non compenſatur cum debitis dare debentis.
- 51 Circuitus vitandi: quod explicatur.
- 52 Sobrinus, qui in primogenium auitum ſucceſſi tan ſit cogendus patruum alere, & n. ſeq. Vbi etiam, an ex propriis bonis, etiam quòd primogenium Maiorum non poſſideat, id facere teneatur.
- 53 E conuerſo quoque vtrum eiſdem in caſibus patruus alere debeat filium fratris, qui pauper ſit, quod vtrunque latè explanatur.
- 54 L. pecunia, C. de priuilegio fiſci, vniuerſa materia, explicat, atque exornata permultorum Interpretum allegatione qui aggregantur, & commemorantur hoc loco.
- 55 Creditores alij hypothecarij, alij chirographarij, qui & perſonales dicuntur; ſicut & hypothecarij perſonales quoque ſunt: Quia actio hypothecari ſine perſonali non conſiſtit. Perſonalis autem ſine hypotheca conſiſtit.
- 56 Fiſcus eſt creditor hypothecarius, ſed non priuilegiarius in actione hypothecaria.
- 57 In actione autem perſonali priuilegiarius eſt, non ſpectata temporis prærogatiua. Et inter omnes creditores chirographarios primum locum obtinet, etiamſi priuilegiarij ſint. Quia ij ſuum priuilegium exercent contra alios, non etiam aduerſus fiſcum. Imo fiſcus priuilegiarius anteponitur.
- 58 Alius vero priuilegiarius priuilegiario non anteponitur, ſed melior eſt conditio occupantis, id eſt eius, qui prius ſuum recepit, qui ſibi vigilauit. Nam nec ſi prior creditor perſonalis & priuilegiarius ſuum recepit, priuilegiarius creditor ei, quod recepit, auferre non poteſt vlla actione, niſi prioris hypothecæ iure, ſi fuerit hypothecarius, vt fiſcus.
- 59 Fiſcus ſemper eſt hypothecarius, id eſt, ſemper habet tacitam hypothecam in bonis debitoris.
- 60 Hypotheca tacita, quæ dicatur.
- 61 Hypotheca tacita inducitur à lege communi, & municipali.
- 62 Hypotheca tacita inducta à lege, eſt vera.
- 63 Hypotheca tacita regulariter eundem habet effectum, quem expreſſa.
- 64 Excuſſio principalis debitoris debet fieri etiam in hypotheca tacita in caſibus, in quibus neceſſaria eſt in expreſſa.
- 65 Hypotheca tacita porrigitur etiam ad bona futura.
- 66 Fiſcus habet priuilegium tacitæ hypothecæ. Et an præferatur in hypotheca anterioribus creditoribus remiſſiuè.
- 67 Fiſci priuilegium, aut extraordinarium illud ius, propter quod pecuniam alteri creditor ſolutam, auocare, & condicere poteſt, in quo principaliter conſiſtat, & de intellectu l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, & l. Titius 21. ff. de iure fiſci, vbi latè explicatur textus vterque, & nonnulla nouiter, & diſtinctè adnotantur, vt confusè nimis traditæ aliorum reſolutiones, clare, & dilucide percipiantur.
- 68 Creditores perſonales priuilegium non habentes, abſque prælatione ſimul concurrunt pro rata, nec temporis prioritas attenditur: Quod explicatur numero ſequenti.
- 69 Creditor perſonalis anterior, an, & quando auocare poſſit poſteriori creditori ſolutum à debitore. Quod late explicatur, & l. qui autem, §. ſciendum, & l. ſi pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum, exornatur.
- 70 Creditores in actione perſonali priuilegiarij, quemadmodum concurrant. Et ibidem, quod creditor perſonalis priuilegiatus, non auocat ſolutum altero creditori perſoanali poſteriori, etiam minus priuilegiato.
- 71 Creditor prior habens priuilegium abſque prælatione in actione perſonali, vtrum agere poſſit ad pecuniam poſteriori creditori ſolutam, qui ſolam perſonalem non priuilegiatam habebat.
- 72 Creditores hypothecarij, an auocare, & condicere poſſint ſpeciem, aut rem alteri creditori ſolutam, qui etiam hypothecam habuit, ſi res adhuc extat. Et quid ipſe dolo deſiit poſſidere, ant bona fide in tertium alienauerit. Quid etiam, ſi res perempta eſt, aut præſcripta per poſſeſſorem bonæ fidei. Aut etiam adiudicatio bonorum debitoris facta fuit per Iudicem poſteriori creditori.
- 73 Creditor hypothecarius anterior reuocat indiſtinctè pecuniam extantem, poſteriori creditori ſolutam.
- 74 Vel ſub cautione de reſtituendo, aut ſub fideiuſſore datam.
- 75 Creditor prior, in omnibus caſibus, in quibus reuocare, & condicere poteſt pecuniam poſteriori creditori ſolutam, aut rem traditam: id intelligitur, ſiue debitor ſit ex cauſa oneroſa, ſiue ex cauſa lucratiua. Nec in hoc admittitur differentia lucratiuæ, aut oneroſæ cauſæ.
- 76 Creditor prior indiſtinctè reuocat pecuniam poſteriori creditori ſolutam, ſi ille creditor ſit ex cauſa lucratiua, prout hic adnotatur.
- 77 L. pecunia, C. de priuilegio fiſci, procedit in pecunia, per debitorem poſt contractum prioris creditoris acquiſita.
- 78 Creditor prior quicunque, & etiam fiſcus, in quibus caſibus agere poteſt contra poſteriorem creditorem, cui fuit ſoluta, pecunia, aut res in ſolutum data, iuſtam cauſam prius probare debet, quam ad reuocationem agat, id eſt, debitorem non eſſe ſoluendo. Et ſic excuſſio præcedere debet, nam reuocatio tantum conceditur in ſubſidium.
- 79 Quod etiam procedit, quando ex titulo ff. quæ in fraudem creditorum, alienatio reuocatur.
- 80 Et Schifor. de Geriſilis opinio contraria confutatur, & communis defenditur.
- 81 Creditor quilibet poteſt per viam excipiendi, pro iure ſuæ prioris hypothecæ comparere, & alium creditorem impedire, etiam non obtenta prius ſententia contra ſuum principalem debitorem, etiam non facta diſcuſſione bonorum illius, dummodo doceat de ſuo credito, & ſua priori hypotheca,
- 82 Creditor prior hypothecam, & priuilegium prælationis habens, poteſt agere contra poſteriorem creditorem, cui ſuit ſoluta pecuniæ, etiamſi ea ſit bona fide conſumpta.
- 83 Creditor prior, qui anteriorem habet hypothecam, ſiue ſpecialem, ſiue generalem, abſque priuilegio tamen prælationis: vtrum condicere, & reuocare poſſit pecuniam per debitorem posteriori creditori ſolutam, & bona fide conſumptam.
- 84 Vbi explicatur text. in l. fin. §. etſi præfatam, C. de iure deliberandi.
- 85 Iterum etiam explicatur, l. pecunia, C. de priuilegio fiſci.
- 86 Et rationi præcipuæ, ab æquitate, & fine litium deductæ (qua Senatus Neapolitanus principaliter adducitur) reſponſum præbetur.
- 87 Rationi etiam alteri, quæ obſtare videbatur creditori anteriori, hypothecam tantum abſque priuilegio prælationis habenti, reſpondetur, prout ſupra, ſub num. 82.
- 88 Creditor prior, vtrum reuocet à posteriori nomen debitoris, quod illi ceſſum, & datum est in ſolutum, ſed nondum exactum. Vbi Senatus Hiſpalenſis deciſio adducitur, & probatur, & contraria pars confutatur.
- 89 Excuſſio, vbi nomen debitoris conuenitur hypothecariâ, non requiritur, ſecus quando agitur contra tertium hypothecariâ.
- 90 Excuſſio non requiritur, quando contra nomen debitoris agitur vtili perſonali.
- 91 Hæredes qui adiuerunt hæreditatem, cum beneficio inuentarij, quo iure, & ordine ſatisfacere teneantur legatariis, & creditoribus hæreditariis: Et an liberentur ſoluendo primo venientibus ſi ſciant, alios potiores creditores eſſe, & ad eius cautionem non exigant.
- 92 Hæres cum beneficio inuentarij, non liberatur ſoluendo creditoribus anterioribus, ſi prius conuentus fuerit à poſterioribus.
- 93 Fiſcus in ſpecie l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, quare nullas eius pecuniæ, quam repetit, nomine vſuras percipiat.

PRo dilucida, & notanda huiuſce cap. explicatione obſerundum, atque conſtituendum erit primo loco, quod in cauſa, & lite, quæ in Senatu controuertebatur inter Ducem de Alcala ex vna parte, qui annum reditum quatuor millium ducatorum impoſitum ſuper bonis omnibus ipſius per tutricem, & matrem eius in fauorem D. Ferdinandi Enriquez de Ribera, Ducis Ferdinandi, (qui auus fuerat Ducis ipſius) filij naturalis, ex eo impugnare contendebat; quod annuus reditus abſque Iudicis decreto ſuper bonis immobilibus minoris imponi non potuiſſet: & quemadmodum alienatio, ita & hypotheca, aut cenſus conſtitutio, ſiue annuus reditus ſuper bonis eiſdem prohibitus cenſeri debuiſſet: nisi præuia cauſæ cognitio ſuper neceſſitate, & vtilitate, & Iudicis decretum præceſſiſſent: Et D. Ferdinandum ipſum Entriquez, Ducis ipſius patruum ex altera parte, qui cenſum eundem ex eo ſuſtinendum defendebat, & omnes reditus eius decurſos ſolui ſibi petebat, quod anno Domini 1535. maioratu in fauorem Ducis Ferdinandi, aui præducti Ducis litigantis, ex paterna, & materna legitima, & omnibus bonis inſtituto, iuxta tranſactionem, & pactionem initam cum D. Ines Portocarrero, matre illius, & D. Petro, & D. Fadrique fratribus, Dux ipſe Ferdinandus (ſicut & D Fadrique, in cuius fauorem maioratus alter fuit quoque inſtitutus) quatuor millium ducatorum quantitatem ſibi reſeruauit, de qua teſtari, & diſponere poſſet, ita quod pro ea quantitate bona omnia, ex quibus maioratus fuit inſtitutus (quem nunc dictus Dux, huiuſce litis actor poſſidet) obligata, atque hypothecæ nexu adſtricta remanſerunt. Sed & an no Domini 1582. cum per eundem D. Ferdinandum Enriquez de Ribera (huius litis reum) lis mota, atque excitata fuiſſet contra Ducem Ferdinandum, patrem eius, vt ſibi tanquam filio naturali, ex ſoluto, & ſoluta procreato, alimenta pro dignitate, & facultate præſtaret: Dux ipſe cum eo conuenit, vt pro tempore vitæ eiuſdem, mille ducatorum alimenta ſingulis annis perſolueret, & poſt eius mortem, ſex millium ducatorum ſumma præſtanda ei foret, de quo ſcripta confecta, & bona omnia Ducis obligata fuere. Ipſo autem Duce defuncto, qui poſt præfatum maioratum, ex concordia, & tranſactione matris, & fratrum erectum, & dictam quantitatem quatuor millium ducatorum reſeruatam, maximum æs alienum contraxit, cuius occaſione creditores permulti, ſimul concurrentes, iura ſua exhibuerunt; Dux etiam ipſe nunc litigans, in magna quantitate Ducis eiuſdem Ferdinandi, aut ſui creditor dicebatur ex eo, quod bona quam plurima, actiones, & iura pro augmento ſtatus, & maioratus eiuſdem relicta per D. Ioannem Cortes, eius auiam conſumſiſſet. Cùm itaque creditor exiſteret, & annuus reditus conſtitutus, & creatus fuiſſet per matrem anno Domini 1594. vt dixi, ad rationem viginti millium, in dicta quantitate quatuor millium ducatorum; Dux ipſe annullandum cenſum ipſum, & conſumptam facultatem reſeruatam dicebat: patruus autem, ſiue dictus D. Ferdinandus Entriquez ſuſtinendum aſſeuerabat. Tunc autem quatuor principaliter controuertebantur, atque in dubio reuocabatur in Senatu.

Primum, vtrum reſeruans ſibi facultatem diſponendi certis de rebus, aut de pecuniis (prout in caſu præſenti) non aliàs diſpoſuiſſe eiſdem de rebus, aut bonis, vel pecuniis cenſeri debeat, quam ſi de illis ſingulariter & ſpecificè diſponat; atque ita generalis, vel præſumpta diſpoſitio non ſufficiat, vt conſumpta diſponendi facultas reſeruata dici poſſit.

Secundo deinde, an annuus redditus, ſiue cenſui ſuper bonis immobilius minoris, abſque Iudicis decreto conſtitutus, ſubſiſtat, ſi ex cauſa neceſſaria, & ob minoris euidentem vtilitatem impoſitus appareat.

Tertiò præterea, vtrum communis opinio, de reditu & minore ſine decreto non conſtituendo iuſtis de cauſis in Senatu temperari potuerit in cauſa prædicta, & in aliis ſimilibus, id ipſum fieri valeat.

Quartò denique & vltimò, vtrum creditor priot habens hypothecam cum priuilegio prælationis, vel abſque, auocate, & condicere poſſit pecuniam poſteriori creditori, etiam hypothecario ſolutam, tametſi ea bona fide conſumpta fuerit.

Et quidem in omnibus propoſitis articulis adducebatur, atque expendebatur maiori ex parte vulgatum illud, ſæpè repetitum axioma, quod cap 59. adeo latè exornatum, atque explanatum eſt, quod ſcilicet diſpoſitio quælibet intelligitur, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu manentibus: atque ita, quod in primo dubio intelligi deberet reſeruatio, & facultas diſponendi de dicta quantitate quatuor millium ducatorum, rebus in eodem ſtatu; prout tunc erant, manentibus, non verò ipſarum ſtatu mutato: & idcirco, quod Dux ipſe Ferdinandus facultate, & reſeruatione vti non potuiſſet, qua in teſtamento vſus eſt in fauorem dicti filij naturalis. cum rot creditores poſtmodum habuiſſet, & adeo grande æs alienum contraxiſſet. In ſecundo item articulo ex eadem ratione, quod etiam cenſus conſtiturio intelligi deberet, rebus ſic ſtantibus, prout erant tempore tranſactionis, & reſeruationis, atque inſtitutionis dicti maioratus anno 1535. non vero iuxta ſtarum poſtmodum contingentem.

Ad rem igitur, & primum articulum accedendo, vtrum ſcilicet reſeruatio facultatis, tacitè conſumpta videretur, ſiue diceretur iam ea vſus D. Ferdinandus, ex quo poſtmodum magnam adeo quantitatem conſumpſit, & debita tot contraxit, & in hoc primo dubio Senatus Hiſpalenſis vnanimiter in ea fuit ſententia, & opinione, vt exiſtimaret, reſeruationem facultatis diſponendi in quatuor millium ducatorum quantitate, integram, & illæſam manſiſſe, nec aliquo modo conſumptam videri poſſe per generales alias diſpoſitiones, & bonorum omnium obligationem: quamuis enim verum ſit, quod ea etiam, quæ nondum ſunt, ſed eſſe ſperantur, poſſunt pignori obligari, vt in l. & quæ nondum 15. ff. de pignoribus, & in §. 1. eiuſdem l. vbi in generali bonorum obligatione, ſufficit, ſi poſtea quandocunque inueniatur in bonis, in ſpeciali verò requiritur, tunc rem eſſe in bonis debitoris, vt per Robertum, lib. 1. ſententiarum cap. 20. Neguſantium, de pignoribus, tertio membro ſecundæ patris principalis, numer. 43. Mozium, tit de pignoribus, in rubrica de rebus, ex num. 2. cum multis ſeq. Petrum Surdum, in conſ. 4. ex num. 18. lib. 1. & in generali bonorum obligatione, futura quoque comprehendantur, vt in l. finali, C. quæ res pignori obli. poſ. & per Couar. practicarum, cap. 29. num. finali. Fanum, de pignoribus, ſecunda parte, ſecundo membro, Trentacinquium, variar. lib. 3. tit de verbor. obligat. reſolutione 6. fol. 47. & omnia quæ in bonis noſtris ſunt, obligati poſſint, l. quæ prædium, C ſi ale. res pign. oblig. poſſ. etiam nomina debitorum, quia veniunt ſimplici bonorum appellatione, l. grege. §. cum pignori. iuxta ſecundam lecturam Gloſ. ibi, ff. e pignoribus, vbi Bartolus, quæres pign. obli. poſſ. l. bonorum, § vltimo. vbi Albericus, num 5. ff. de verbor. ſignificat. latius Surdus, dicto. conſ. 4. ex n. 18. Quamuis inquam hæc vera ſint (vt dixi) non ideo conſumpta dici potuit teſtandi facultas reſeruata, nec impediri potuit per alienum contractum, aut generalem bonorum obligationem. Imò ea non vti poſſet, ſi vellet dictus Dux in præiudicium creditorum, hoc eſt ſpecificè cauere, ſe ea vti nolle, quo creditores ius ad eam quantitatem. nondum in eſſe productam, aut nondum acquiſitam, non haberent; cum tamen ſufficeret, ea vti ad modum quem vellet, iuxta facultatem reſeruationis, vt creditores ius aliquod prætendere non poſſent: nam quemadmodum in præiudicium ipſorum ius illud expreſſim reſpuere poſſet, quo eos excluderet, ita etiam tacitè, de quantitate illa reſeruata in fauorem aliorum diſponendo, aut abſque teſtamento, & diſpoſitione decendendo, quo caſu in fauorem ſucceſſorum ab inteſtato diſpoſuiſſe videretur, vt inferius dicetur. Et ſuperiora confirmantur ex textu, in l. non fraudantur, ff. de regulis iuris. & l. qui autem, §. primo, ff. quæ in fraudem creditorem, vbi probatur, quod debitor non tenetur acquirere, ſed poſſit repudiare legatum, vel hæreditatem, aut ius; quod acquirere poſſet, nec propterea dicatur creditorem fraudare. Quæ iura procedunt tam in creditore habente actionem perſonalem, quam hypothecario; prout per multa concludit, & de magis communi opinione teſtatur Vincentius de Franchis, deciſ. 101. num. 21. Stephanus Gratianus, deciſ. 17. ex num. 16. qui per totam deciſ. multis exornat deciſionem dictorum iurium: & n. 18. poſt Baldum, Salicetum, Alexandrum, & Pariſium, multum ad propoſitum noſtrum inquit, quod bona, aut iura, in quibus debitor habet ſpem de præſenti; non veniunt in obligatione bonorum præſentium & futurorum, niſi illud exprimatur, & ita declarat. l. finalem, C. quæ res pignori oblig. poſſ. idem etiam adnotarunt, & quamplurimis exornarunt deciſionem d.l. qui autem, §. 1. Lara, in l. ſi quis à liberis, §. vtrum, ex num. 61. cum multis ſeq. Caualcanus, de vſufructu mulieri relicto, numero 185. & ſeq. Petrus Surdus, in conſ. 116. ex num. 78. lib. 1. Azeuedus, in l. 3. tit. 10. n. 140. lib. 4. nouæ collect. Regiæ. Latiſſimè Fontanella, (qui commemorat infinitos) de pactis nuptialibus clauſula 4. gloſſa 9. parte 5. ex num. 69. vſque ad num. 129. Schifor de Geriſilis, ad Anton. Fabrum, lib. 1. tractatu 8. tit. 8. per totum. Senatus itaque Hiſpalenſis definitio, quod attinet ad primum iſtum articulum, recta iuris ratione procedit, atque ex ſequentibus comprobatur fundamentis, & rationibus.

Primò, quia diſponere, aut diſponendi verbum, ex ſermonis proprietate refertur ad actum vltimæ voluntatis, & in ea verificatur, vt poſt Gloſſam, Dinum, Bartol. Alexand. & Iaſonem obſeruauit Menochius, in conſ. 210. n. 2. lib. 3. & num. 4. ſcripſit poſt Iaſon. Socinum. & Pariſium; quod facultate alicui data diſponendi de aliqua re, intelligitur, vt poſſit diſponere in vltima voluntate; & idipſum poſt multos alios tradidit Petrus Surdus, deciſ. 272. n. 12. dum dixit, quod diſonere verbum conuenit vltimæ voluntati, & in dubio ſecundum propriam ſignificationem, refertur ad actum vltimæ voluntati, & in dubio ſecundum propriam ſignificationem refertur ad actum vltimæ voluntatis, vt in §. diſponat. in authent. de nuptiis, §. penultimo, & finali, Inſtitut. quibus, ex cauſis manumittere licet, vel non, §. exhæredatos, in authent. de hæred. & falcidia. Et cum Menochio, Surdo, Niconitio, Natta, & Rolando, Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſ. cap. 539. num. 22. tom. 3. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 40. difficultate 2. n. 58. fol. 367. & ita in præſenti intelligi debet de actu vltimæ voluntatis, & quando ad vtrumque referatur verbum ipſum diſponere, actum ſcilicet inter viuos, & vltimæ voluntatis; iuxta ſententiam, & reſolutionem Menochij, dicto conſ. 210. n. 5. Peregrini, dicto n. 58. Fontanellæ, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 22. ex n. 9. ex adiuncto illo, para que pueda teſtar y diſponer: interpretatur, explicatur, atque ampliatur, vel reſtringitur ad actum vtimæ voluntatis, verbum namque quodcunque, ratione adiuncti verbi recipit limitationem, extenſionem, & declarationem, & naturam ſuam mutat: vt cum aliis multis Authoribus ſcripſerunt Menochius, in conſ. 609. num. 20. lib. 7. & in conſ. 702. num. 29. lib. 8. Surdus, in conſ. 34. num. 39. lib. 1. & in conſ. 305. num. 26. lib. 3. Silueſter Aldobrandinus, in conſ. 90. num. finali, poſt Bartolum, in l. ſed etſi adiiciatur, ff. pro ſocio, & in l. cui vinum. §. cui dulcia. ff. de vino triti. & oleo legato. In præſenti igitur, non de alio actu quam vltimæ voluntatis intelligi poteſt, iuxta ſupradicta.

Secundò deinde facit, quod pactum, & tranſactio dicit, quod præfatus Dux poſſit teſtari, & diſponere, atque ita loquitur copulatiuè; natura autem Copulatiuæ eſt, quod vtrumque copulatum concurrat, l. ſi hæredi plures cum vulgatis, ff. de condit. institut. & in ſimili caſu, ita fundat Burſatus, in conſ. 266. num. 12. lib. 2. nam verbum teſtari, non poteſt verificari in diſpoſitione inter viuos, ergo nec etiam verbum diſponere, quia vna pars Copulatiuæ declarat aliam, ſicuti cum Romano, Socino, & Croto, in eadem, qua verſamur materia, & quæſtione notauit Petrus Surdus, dicta deciſ. 272. num. 5. & num. 23. & inquit num. 24. quod cum dicta verba, teſtari. & diſponere, ponantur copulatiuè, videtur, quod propter verbum diſponere, amplianda ſit fauorabilis diſpoſitio; copula enim ſolet ampliare, l. ea tamen adiectio, vbi Bartolus, ff. de legatis terto: quocirca, cum arguendo, & dubia proponendo, dixiſſet Petrus ipſe Surdus, præcitata deciſ. 272. n. 1. quod pactum illud fuit in contractu dotis appoſitum, ideo verbum diſponere, intelligi debebat de diſpoſitione, quæ fieret ex contractu, vel actu inter viuos; prout ibi fundat, & poſt Aduocatos nonnullos Genuenſes reſpondit Iaſon, in conſ. 130. num. 21. volumine 4. ſtatim tamen, vt obiectum, argumentum remoueat, reſpondet (prout dixi) dicto n. 23. & 24. non obſtare, quod pactum fuerit appoſitum in contractu, ideo intelligi debet de diſpoſitione, quæ fit inter viuos, nam hoc tollitur ex verbo teſtari, adiecto, quod facit diſpoſitionem intelligi debere de actu in vltima voluntate; quæ eſt notabilis reſolutio, & multum conueniens caſui præſenti, nec melior, aut magis in terminis poſſet adduci.

Tertiò etiam facit, quod in ſubiecta materia pactum intelligitur de expreſſa, non de tacita diſpoſitione, atque ita in terminis caſus præſentis de diſpoſitione expreſſa per actum vltimæ voluntatis, non verò de diſpoſitione tacita, quæ fiat tacitè inter viuos, debita tot, & æs alienum contrahendo; quo modo in ſimili caſu argumentatur Franciſcus Burſatus, in conſ. 266. num. 17. verſic. Quintò voluit, libro 2. Stephanus Gratianus, dicto capite 539. numero 13.

Rurſus & quartò facit, quia idemmet Dux reſeruauit ſibi quantitatem quatuor millium ducatorum, de qua teſtari, & diſponere poſſet, prout voluerit, atqui non conſtat, quod inter viuos aliquando vti facultate voluerit, ex quo nunquam voluntatem ſuam declarauit, & per conſequens dici non poteſt, quod tacitè viſus fuerit vti dicta facultate, debita contrahendo, niſi expreſsè voluntatem ſuam declarauerit inter viuos, quod ſcilicet facultate vti debeat: ſicuti argumento textus, in l. ſi ita legatum §. illi ſi volet, ff. de legatis 1. in eiſdem terminis, in quibus verſamur, argumentabatur Menochius, dicto conſ. 210. num. 16. & 17. & 18. lib. 3. vt probaret, Benedictum io ſpecie ibi propoſita non videri vſum facultate ſibi reſeruata, ex quo expreſsè ea vſus non eſt. At quod etiam textum eundem expendit Peregrinus, dict. art. 40. difficultate ſecunda, num. 54.

Præterea & quintò loco vrgere non parum videtur authoritas Socini iunioris, in conſ. 92. n. 23. lib. 3. dum reſpondet, quod facultate alicui conceſſa teſtandi certis de rebus; non ſufficit, quod generaliter diſponat de omnibus bonis, iuribus, & actionibus ſuis, ſed requititur, quod de eis ſingulariter diſponat. Quod ipſum tradiderunt Celſus Hugo, Pariſius, Alciatus, & Craueta, cum quibus Menochius, dicto conſ. 210. n. 22. & 23. vbi expendit Laurentij Siluani conſ. 114. cum reſpondit, facultatem diſponendi in teſtamento, intelligi, ſi expreſsè & ſpecialiter diſpoſuerit in teſtamento, non aliàs: de quo etiam mentionem fecit Peregrinus, dicto articulo 40. num. 52. & 53. vbi ponderat textum, in authent. nunc autem, C. de ſecundis nuptiis, qui non mediocriter caſui præſenti induci poſſet: & quamuis Menochius metipſe, ex numer. 64. & 8. ſeq. vſque in finem conſilij: & Peregrinus, dicta difficultate 2. num. 59. ex verſic. non obſtant contraria, & num. 60. diuerſimode reſpondeant, atque ſatisfaciant Socini, & Siluani traditionibus prædictis, atque ipſorum ſententiam non admittant indiſtinctè, imò mairoi ex parte improbent, & diſponentem generaliter, videri diſpoſuiſſe de re particulari, defendant, vt latius penes ipſos, & inferiùs dicetur, & per Stephan. Gratianum, diſceptation. forenſ. tom. 3. cap. 539. num. 4. cum multis ſeq. attamen tam Socini, & Siluani obſeruationes, & eorum fundamenta, & rationes, quàm Menochij, & Peregrini traditiones, noſtrum intentum adiuuant; cum non verſamur in illo dubio quando ſcilicet diſponens generaliter de omnibus bonis, & iuribus ſuis in teſtamento, de re particulari, de qua diſponere poterat, diſpoſuiſſe videatur; quo caſu Menochius, & Peregrinus rectè improbant præcitatos Authores, vt ibi videsbitur, & ſtatim dicetur. Sed in diuerſis terminis, quando ſcilicet is, qui inter viuos nullo modo facultate reſeruara vſus fuerat, quia nunquam de dicta quatuor millium ducatorum quantitate ſpecificè diſpoſuerat, non etiam generalem bonorum ſuorum diſpoſitionem fecerat, qua eandem quantitatem comprehendi, dici poſſet; tandem decedens, atque in teſtamento ſuo de quantitate ea ſpecificè diſpoſuit: verùm itaque fatemur, diſponentem generaliter de omnibus bonis ſuis in teſtamento, diſpoſuiſſe videri de particulari, de qua diſponere poterat. Negamus tamen, inter viuos contrahentem generaliter, videri vllo modo diſpoſuiſſe de ea quantitate particulari, quam, vt de ipſtateſtaretur, & diſponeret, reſeruauerat in actu inter viuos.

