Remanet ergo ex Cardin. Franciſci Manticæ diſtinctione, atque reſolutione, præſumi in dubio, teſtatorem in extremis, ſiue in articulo mortis conſtitutum, ſanæ mentis fuiſſe, ſi modò articulate loqui poſſit; in quo magis communiter omnes conueniunt, nec dubium eſſe poteſt. Non autem videri articulatè loqui, cum ad alterius interrogationem reſpondet, ſic, vel, ſi, vel non. In quo vltimo (vt vides) Decius tenuit contrarium, & Decium alij quamplures ſequuntur, qui ſatis articulatè exiſtimant loqui eum, qui ad interrogationem reſpondet. Ego vero ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, de hoc vltimo quod ad interrogationem attinet, quamuis nihil dixerim, Caſtrenſis tamen, & aliorum ſententiam recenſui cap. 22. numero 16. teſtatorem inquam in articulo mortis conſtitutum, præſumi mortis propinquæ cogitatione turbatum, & non integræ, & ſanæ mentis. Sed num. 17. ex ſententia Angeli, & aliorum argumentando propoſui, teſtamentariam, & aliam diſpoſitionem quamcunque in mortis articulo factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri. Poſtmodum autem numero 103. ſequutus eandem Franciſci Manticæ diſtinctionem, & reſolutionem, contrarium in primo caſu ſuſtinui, & ſanæ mentis præſumi teſtatorem in extremis laborantem, obſeruaui, niſi ex aliis coniecturis, & præſumptionibus elici contrarium poſſet. In ſecundo quoque contra Angelum cum aliis ſcripſi, & Franciſci Burſati locum expendi, vt eodem cap. 22. num. 105. & 106. videri poterit. Sed quoniam (vt nunc dicebam) de eo quod attinet ad diſpoſitionem factam ad interrogationem alterius, per reſponſionem per verbum, ſic, & ab eo, qui in extremis erat, nihil attigi, & vt plenius vterque articulus explicatus, atque enucleatus maneat, vnà cum Menochio, dicto conſ. 45. ex num. 37. lib. 1. tres caſus diſtinguendos duxi, quos etiam diſtinxit idem Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 8. num. 28. in fine, qui tamen nunquam (vt dixi) Cardinalis Manticæ mentionem facit.

Primus igitur caſus eſt, cum quis eſt ſanus corpore, & mente, ſed à natura impeditur loqui, vt ſenſum animi ſui nullo pacto ſignificare poſſit, vt in muto & ſurdo à natura, & ſic teſtatori non poteſt vllo modo, l. diſcretis, C. qui teſtamenta facere poſſunt. §. item ſurdus, & mutus. Inſtitut. quibus non eſt permiſſ. fac. teſtam. & latius explicant Anton. Pichard. ibi. Anton. Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 16. D. Spino, in ſpeculo, gloſſa rubricæ, parte 9. & confirmat l. 13. tit. 1. partita 6. non enim poteſt eſſe cognita eius voluntas, vt inquit ipſe Menochius, & in fortioribus terminis tenuit Hippolyt. Riminald. d. conſ. 26. 1. n. 47. lib. 3.

Secundus caſus eſt, cùm quis eſt ſanus mente, atque ita certò conſtat, eum intelligere quod agitur, cùm & velle, & nolle habeat; & hic quidem etſi aliquo accidenti putà infirmitatis impeditur explicitè loqui, vt conſueuit, dummodò animum ſuum aliqua certa voce declaret, vel ex ſe, vel ex alterius interrogatione, teſtari & de rebus ſuis diſponere poterit; & ita probat, & intelligibitur text. in dicta l. quoniam indignum. Etſi enim omninò explicitè, & articulatè loqui non poſſit, attamen (vt Menoch. ſubdit, & ſuprà dixi) ſufficit, quod ita loquatur, quod animi ſenſus cogniti ſint: nec enim neceſſe eſt, quòd ſingula momenta litt erarum explicitè proferte debeat, ſicut probat. d.l. quoniam indignum. Qua ſane conſtitutione per motus Angelus; in d.l. iubemus, C. de teſtam. docuit, illum articulatè loqui, & teſtari ob id poſſe, cùm eius verba ita intelliguntur à teſtibus, vt poſſint eius voluntatem cognoſcere; ſemper tamen ſupponendo, de mente clara conſtare, vt ſcilicet appareat eum habere velle, vel nolle, quod verè datur illis ſolum, qui ſanæ mentis ſunt. Et Angelum clarius rem explicando ita intelligit Socinus Senior, in conſ. 20. num. 3. & 4. lib. 4. qui ob id conſuluit, illum articulatè loquutum eſſe, qui cum eſſet ſani intellectus, & mentis, interrogatus fuit, an hæredem Caium faceret, & reſpondit, ſi ſi. Et idem ſenſuerunt alexander, Corneus, Francus, Decius, Ruinus, & Socinus, relati per eundem Menochium, dicto conſ. 45. numer. 38. ad finem, dum ſcribunt, articulatè eum loqui, qui intelligens, & ſciens, ac loqui potens, etſi non omninò explicitè, dicit, ſi, ſi, vel no, no. Hoc autem secundo in caſu vides apertè, Iacob. Menochium, Franciſci Manticæ placito, & reſolutioni ſuperiori conuenire, ac dubij noſtri reſolutionem claram præſtare. Nam ſuppoſita ſana mente, & intellectu teſtantis, ſufficere, quod ad interrogationem reſpondeat teſtor, ſi, ſi, vel no, no, expreſsè affirmat, & alios plures Authores ſic tenentes adducit. Mantica autem id non negat, inquit namque, quod in dubio, cum non loquitur articulatè, is qui in extremis eſt conſtitutus, non præſumitur ſanæ mentis fuiſſe, aut ſaltem teſtandi conſilium non habuiſſe, & ſi paulo poſt interrogationem reſpondeat, ſi, vel no, & ſtatim decedat. Cæterum id non procedere, quando ex aliis coniecturis conſtiterit, teſtatorem & mentis compotem fuiſſe, & teſtandi animum habuiſſe. Non modò ergo præſuppoſita ſana mente, & intellectu id concedit Mantica, quod Menochius affirmat, immò de ſana mente, & voluntate teſtandi ex coniecturis conſtare, ſufficiens eſſe conſtituit. Dubij etiam noſtri claram (vt dixi) præſtat reſolutionem Menochius, dum ſcripſit, ſufficere, quod in extremis conſtitutus, aliqua voce animum ſuum ita declaret. vel ex ſe, vel ex alterius interrogatione, vt eius animi ſenſus poſſit dignoſci; tametſi ex accidenti infirmitatis explicatè loqui impediatur. Et ſic perfectius dubium ipſum explanauit Menochius, quia in vtroque caſu, quando ſcilicet ex ſe, ſuaque voce, vel ex alterius interrogatione animum ſuum oſtendit idem iuris ſtatuit, & latiùs rem accipit, quam Mantica ipſe, provt quoque accepiſſe videntur Franciſcus Beccius, Rota Diuerſorum, Ioann. Vincent. Hondedeus, & Proſperus Farinacius, in locis relatis ſupra num. 6. Mantica autem dumtaxat loquutus eſt, quando ad interrogationem alterius teſtator reſpondit, ſemper tamen requirit iuridicè, & diſtinguit, an articulatè loquatur, vel non: & ita quoque requirit Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 261. num. 18. & ſeqq. lib. 3. quò loci dicto num. 3. & num. 5. inquit, quod teſtator dicitur articulatè loqui, quando illius verba intelliguntur à teſtibus, licèt lingua Balbutienti prolata fuerint; & citat Caſtrenſem, Alexand. Iaſon. Corneum, Socinum, Roman. & Bertrandum, ita tenentes. Et reſpondet ad textum in l. diſcretis. C. qui teſtamentafacere poſſunt, verſ. ſi enim vox articulata, iuncto verſ. lingua autem eius penitus præpedita. Ex quibus verbis videtur ſufficere, quod aliquo modo loquatur propter id verbum penitus, ne ſibi textus contradicat. Vel quando intelligitur ſine ſignis & nutibus, alioquin ſecus: & idem ſi opus ſit interprete, vt per eundem Riminaldum, num. 20. 21. & 23. & num. 22. quod teſtator dicitur non poſſe articulatè loqui, quando non poteſt clarè per teſtes intelligi, vel quando voces emittit ſine ſignificatu: ad quod refert Angelum, Iaſon. Alex. Crotum, Socin. Corneum. Anton. Gabr. & alios: & ponderat ad hoc. l. iubemus. C. de teſtam. & d.l. diſcretis, C. qui teſtam. face. poſſunt. ac Demum Riminaldus ipſe, num. 72. inquit, quod articulatè loqui, eſt actus perceptibilis directò per ſenſum auditus: idem etiam, videlicet quod teſtator articulatè loquatur, requirit; nec in extremis laborare nocere (vt ſuprà dixi) ex multis Authoribus aſſerit Petr. Surdus, dicto conſ. 41. 4. n. 58. & ſeq. lib. 3.

Tertius & vltimus caſus eſt & ad eiuſdem dubij explicationem perfectiorem magis neceſſarius, cum ſcilicet verſamur in dubio, an teſtator qui æget iacet & maxima grauatur infirmitate, ſit ſanæ mentis: In quo Menochius, in eodem conſilio 45. n. 39. libro 1. in nunc modum reliquit ſcriptum: Si tunc balbutire incipit, & inarticulate loqui, hoc eſt, cùm (vt vulgo dicitur) ei lingua ingroſſatur; iudicatur ex eo actu mentis ſanitatem perdidiſſe, & ob id non poteſt teſtari, ita loquitur l. iubemus C. de teſtamentis: & ibi Bartolus, n. 1. ita recte commun. intellexit: & idem in l. num. ff. de legatis tertio. Et clarius explicat Socinus Senior, dicto conſilio 20. num. 3. verſiculo, & dicatur quod, lib. 4. cum ſcribit, illum, qui dicit ſic, vel non, non dici habere vocem articulatam, quando non habet loquelam affirmatiuam, vel negatiuam, de his, quæ ſibi placerem, vel diſplicerent. Et huius ſententiæ fuiſſe Angelum, in dicta l. iubemus, ſcribit: ita quoque declarat Socintus iunior, in conſilio 144. n. 6. & 46. lib. 2. idemquoque ſcribit Guilielmus Benedictus, in cap. Rainuntius, in verbo in extremis poſitus, n. 30. de teſtamentis. Et hoc in caſu ſunt declarandi Iaſon, in dicta l. iubemus, num. 3. & Decius, conſilio 479. n. 4. cum vterque citet dictam l. quoniam, C. de teſtamentis: & Angeli doctrinam: alioquin niſi ita intelligantur, malè ſentiunt. Et hactenus Menochius, qui ſtatim adiicit vnum, quod rem ipſam reddit clariorem, & apertiùs quàm Mantici feciſſet, ipſam declarat in illis verbis, Quod vero subiungit Decius, dicto conſ. 489. n. 5. eum probare debere impedimentum, qui illud allegat, quia præſumptio eſt pro teſtatore; non repugnat; ſed prodeſt potius nam concedo, teſtatorem ſanæ mentis præſumi, ſed eo impedimento inarticulati ſermonis probato (quod probari omnino cum Decio ſentio) oritur præſumptio à lege probata, iure eſſe effectum inſanæ mentis. Et ſecundum hæc (vt vidiſti) præſens tota diſputatio ad id redigitur, an teſtator articulatè loqui poſſit, vel non, & quod in dubio sanæ mentis præſumitur, donec inarticulari ſermonis impedimentum probatur. Idque recte percepit Anton. Gomezius, in d.l. 3. Tauri, n. 112. vbi etiam recte fundauit. Ioannes Matienzus, in dicta l.r. tit. 4. gloſſ. 16. n. 10. qui ſcribit, quod peritus Notarius debet teſtatorem interrogare de aliquibus, quæ ſibi diſpliceant, & neget, & ea in teſtamento ſcribere, vt ex hoc intelligatur eſſe ſanæ mentis, & poſſe articulatè loqui, atque legitimè teſtari, vt ibi notat. Et hactenus de prima obſeruatione in hac materia, quæ cum ſit adeò coniecturalis, & præſumpta, ſemper cenſemus Iudicis arbitrium circa ſuperius dicta multum valiturum, ipſúmque temporis, loci, perſonarum, & aliarum rerum circunſtantias & qualitates diligenter inueſtigaturum ac etiam inſpecturum, qualiter, ſiue quomodo probatum fuerit, teſtatorem eo tempore, quo ex ſe, ſuáque voce, vel ex alterius interrogatione diſpoſuit, haberet ſermonem articulatum, vel inarticulatum, quæ etiam ſigna, & coniecturæ internenerint, quæ mentis ſanitatem, aut imbecillitatem ſeu dementiam arguerent.

Secundo deinde & principaliter conſtituo, quod ſi teſtator infirmitate grauatus, taliter amiſit loquelam, quòd articulatè, & intelligibiliter loqui non poſſit, tunc equidem teſtari non valet, neque hæredem inſtituere, etiamſi nutu, vel ſignis, vel capite annuendo, exprimat voluntatem ſuam; quoniam inſtitutiones hæredum verbis fiunt; non ſignis, aut nutu, vel illationibus, l. hæredes palam. ff. de teſtamen. ibi, hæredes palam, ita vt exaudiri poſſint, nuncupandi ſunt. Nam ſi palam, ergo non ſignis, quæ tacitè innuunt; ſed verbis expreſſis, & claris eſt opus, ita vt exundiri poſſint, atque intelligi: l. 1. ff. de verb. oblig. in princip. ibi, quoniam ſe inuicem exaudire debent, & ibi Socinus, & Iaſon declarant, & latiùs Ioannes Bolognetus & Ioann. Marc. Aquilinus, ex num. 2. cum ſeq. & in fortioribus terminis Aquilinus ipſe num. 32. & 33. Sequitur ergo quod cum de auditu loquatur Vlpianus, in d.l. hæredes palam, illi ſenſui verba conueniunt, non ſigna, & nutus: vt etiam probat textus, in d.l. iubemus, C. de teſtament. & ibi Angel. dicens quod verba debent exaudiri, & intelligi explicitè. C. aſtrenſ. in l. diſcretis. C. qui teſtamenta facere poſſunt. Romanus, in conſ. 307. Socin. ſenior, in conſ. 20. col. 2. lib. 4. Et ita ſuperiorem reſolutionem, quod ſcilicet hæreditas vnſuerſalis teſtamento dari vel hæredis inſtitutio fieri nuru, aut ſignis, aut capite annuendo non poteſt; ſed neceſſe eſt, quod nomina hæredum viua voce exprimantur, vel manu propria teſtatoris ſcribantur: tenuerunt Bartol. & Salicet. numero 2. Paul. Caſtrenſ. & Alex. eod. num. 2. & communiter omnes, in d.l. iubemus, & in d.l. hæredes palam: & poſt infinitos alios, quos referuntur Guil. Bened. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, in extremis poſitus, numer. 28. & 29. Anton. Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 110. Couarr. in cap. cum tibi, de teſtam. n. 3. Aluarad. de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 1. num. 2. Matienzus, in l. 1. titul. 4. gloſſ. 16. num. 2. lib. 5. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 4. tit. 4. num. 6. & ſeq. Tiraquel. de priuilegiis piæ cauſæ, priuilegio 8. Ludouic. de Lana. in conſilio de forma teſtamenti nuncupatiui, num. 14. Michael Graſſus, §. inſtitutio, quæſt. 17. n. 2. Iulius Clarus. §. teſtamentum, quæſtione 37. numero 1. Franciſc. Beccius, in conſ. 86. num. 30. qui tam in foro, quàm in ſcholis affirmat hanc eſſe communem opinionem; optimè Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 216. ex num. 52. & num. 58. cum ſeqq. vſque ad numer. 66. lib. 3. Petrus de Peralta in rubrica. ff. de hæred. inſtit. num. 9. & 10. Adrianus Gilmanus, libro 2. rerum indicatarum Germaniæ, deciſione 36. ex num. 22. cum ſequentibus Menoch. in conſ. 45. numero 43. lib. 1. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, cap. 15. num. 6. & 7. & cap. 22. numer. 105. & duobus ſeqq. Proſperus Farinacius in conſ. 97. num. 29. & probatur hæc reſolutio ex l. 6. tit. 3. partita 6. atque eiuſdem ratio redditur in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis, quatenus dicitur, Si enim talis teſtator, qui neque ſcribere, neque articulatè loqui poteſt, mortuo ſimilis eſt, & falſitas in elogiis committitur. Sic enim apertè deducitur, teſiatorem nominare ſuo ore, vel ſua manu hæredis nomen ſcribere, ideò conſtitutum fuiſſe, vt falſitas, quæ in teſtamentis committi ſolet, quantum fieri poteſt, vitetur. Et ita hanc eſſe rationem præcipuam eius conſtitutionis, agnoſcunt Baldus ibidem num. 4. & Iaſon. in fine, & cæteri ſuprà relati, Corneus, in conſ. 77. num. 5. lib. 4. & Socin. ſenior, in conſ. 163. num. 1. lib. 3. Socinus iunior, in conſil. 183. num. 22. lib. 2. optimè Menochius, dicto conſilio 45. num. 16. lib. 1. & præſumpt. 8. num. 8. lib. 4. Petr. Magdalenus, cap. 19. num. 8. qui poſt poſt Baldum, in eadem l. iubemus, in principio, notanter in quit, quod in his, quæ ſunt ſumma ſummarum, vt eſt hæredis inſtitutio, nihil eſt ita proprium ſicut claritas; & idcirco lex quantum potuit, ordinauit, quòd fieret parenter, clarè & apertè, ad hoc vt omnis ſuſpicio falſitatis ceſſare debeat: quod tamen non ita fieret, nec contingeret, ſi ſolo nutu, aut ſignis hæredis inſtitutio fieri poſſet, vt Hipp. Rim. in loco ſupra cit. optimè & verè probauit.

Quocirca quamuis teſtamentum imperfectum inter liberos valeat, l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtament. tamen nutu fieri non poteſt, & inde, nec hæreditas dari, aut inſtitutio etiam inter liberos nutu fieri poteſt: & ita pariter nec inter milites, argumento textus, in l. in fraudem, §. 1. cum gloſſa. in verbo, nuda, ff. de militari teſtamento, Et ita tenuit Baldus, in l. & in epiſtola, numero 2. C. de fideicommiſſis, per textum, in authent. de teſtamentis imperfectis, §. primo, ibi, non ſignis: vnde ſumitur authent. quod ſine, C. de teſtamentis, & ſequitur Caſtrenſis ibidem, idem Caſtrenſis, in d.l. iubemus, eod. titul. num. 2. & Angelus, num. 1. idem Angelus, in dictæ l. in fraudem, §. 1. num. 3. Socinus ſenior, in l. cum auus, num. 45. ff. de condit. & demonſtrat. Felinus, in cap. in præſentia, num. 77. de probationibus, Iaſon, in l. tale pactum, §. vltimo, num. 13. ff. de pactis: & in authent. ſi qua mulier, num. 7. C. de ſacroſ. Eccleſiis. Ruinus, in conſ. 71. num. 17. vol. 3. Corneus, in dicta l. iubemus, numero 8. dicens ita fuiſſe iudicatum in quæſtione Cardinalis Peruſini, qui dixit patri ægrotanti: Si vis me hæredem facere, aſtringas mihi manum, & ipſe aſtrinxit. Et de communi ſententia teſtantur, ſicque defendunt Andr. Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo, donatione largitus, num. 266. in fine, & privilegio 8. piæ cauſæ, in verſic. quantum autem. Alciatus, in conſil. 167. numero 2. libro 6. Menchaca, de ſucceſſionum creatione, §. 22. num. 25. Natta, in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, quæſtione 38. C. de teſtamentis, Graſſus, §. inſtitutio, quæſt. 17. num. 2. Padilla, in l. & in epiſtola, numero 6. & 2. ſequentibus, C. de fideicommiſſis, Petrus de Peralta, in rubrica. ff. de legatis ſecundo, num. 14. ad finem. Aluatad. de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. num. 2. Guil. Benedict. in d. cap. Rainuntius, verbo, in extremis poſitus, num. 29. vbi expreſſe ſequitur communem hanc ſententiam, quamuis numero 27. & 28. dubius videatur exiſtere, Hippolytus Riminaldus, in conſ. 261. num. 52. libro 3. Menochius, in conſilio 45. numer. 43. libro 1. Petrus Magdalenus, de numero teſtium in reſtamemis requiſito, 1. part. capite 16. num. 105. 106. & 107. Et ita tenendum eſt indiſtinctè (provt ego exiſtimo) quamuis Alexander, in dicta l. diſcret. numero 7. C. qui teſtamenta facere poſſunt: diſtinguendum in propoſito putauerit, provt tetulit Graſſus, dicta quæſtione 17. num. 2. qui etiam atque Communem ipſum comprobauit Nata, dicta quæſtione 38. immò & Alexander ipſe ſubdit ſtatim, eodem in loco non eſſe tutum ab opinione communi DD. recedere, vt refert Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 4. titul. 4. num. 9. in fine, vbi dixit ſententiam Alexandri facilè poſſe admitti, quando pater ex accidenti loqui non poteſt, veluti ſi lingua ſit morbo præpedita, & ſuam intentionem non ſolum nutu, ſed etiam cùm litteras didicerit, in ſcriptis declarauerit, & illam ſcripturam Notario dederit, qui eam coram teſtibus in præſentia teſtatoris conſtitutus legit, & ipſe teſtator eam nu approbauit: nam huiuſmodi teſtamentum, inter liberos ſine dubio valet, per text. in dicta l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, coniuncta l. diſcretis, C. qui teſtamenta fac. poſ. & ita Mantica, qui dicit ſic conſuluiſſe Angelum conſilio 258. numero primo. Et quidem eius ſententia probabilis videtur, eo namque caſu iam conſtat apertè de voluntate teſtatoris, nec de ea poteſt aliquo pacto dubitari, cum in ſcriptis fuerit ab ipſo teſtatore redacta, & ſic non ſolo nutu, aut ſigno dubitabili, ſed ſcriptura aperta, & propria littera teſtatoris eiuſdem, & conſequenter indubitabili ſigno demonſtrata. Vnde videtur, quod valere debeat, argumento eorum, quæ Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. dicta cap. 2. §. 2. numero 2. poſt Petr. de Peralta adnotauit. Aliàs autem & regulariter ſecurius erit communi adhærere ſententiæ, maximè attento iure huius Regni, ex quo teſtamento condito inter liberos eadem requititur ſolemnitas, quæ in cæteris teſtamentis inter alios conditis deſideratur; & ſic falſitatis timor qui iure communi vrgebat, vt ſupra dixi, ita videtur hodie vrgere, vt alio cap. ſuprà obſeruaui, & ideò communi Doctorum placito, & reſolutioni ius Regium magis conuenit: nec eorum ſententia poteſt admitti, qui teſtamentum inter liberos nutu tantum, aut ſignis fieri poſſe contendebant, vt nonnullos eius opinionis Authores retulit Gorneus, in conſ. 324. num. 25. vol. 1. & conſtanter (ſed male) aſſeuerauit Ioan. Crotus, in l. 1. §. ſi quis ita, in 1. lectura, num. 13. verſ. tertius caſus. ff. de verbor. oblig. cuius ſententia ex his, quæ ſuperiores Authores obſeruarunt, & ratione aſſignata ſuprà, conuincitur manifeſtè. Nec etiam ſuſtineri poteſt noua Azeuedi obſeruatio in hac materia, provt infrà adnotabitur n. ſeqq.

Immò quòd teſtamentum etiam ad pias cauſas, nutu ſolo, aut ſignis fieri non poſſit, ſentiunt apertè Baldus, num. 2. & Caſtrenſis in principio, in dicta l. & in epiſtola. C. de fideicommiſſis, & alij ſequuntur, vt conſtat ex infra referendis Authoribus. Quamuis contrarium, quod ſcilicet inſtitutio hæredis, & alia quælibet vltima diſpoſitio ad pias cauſas, nutu, aut ſignis facta, valere debeat; magis communiter Doctores tenuerint, vt poſt Gloſſam, in cap. cum tibi, de teſtamentis. fatentur Cinus, Angelus, Iaſon, & Corneus, quos refert, & ſequitur Couar. in d. cap. cum tibi, num. 5. verſ. ſubdit prætereà, Padilla, in d.l. & in epiſtola, num. 9. & eſſe communiorem, ac veriorem ſententiam, multis aliis relatis firmarunt Andr. Tiraquel. dicto priuilegio 8. piæ cauſæ. Menchaca, de ſucceſſ. creat. lib. 1. §. 20. requiſito 32. Abbas, Baldus, Alexander, Decius, Caſtrenſis, Immola, Iaſon, Calderinus, Socinus, Ruinus, Iulius Clarus, Tiraquel. Mantica, & Couarr. quos commemorat, & ſequitur Petr. Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. part. cap. 3. num. 10. qui ex numero 11. vſque ad num. 17. latius comprobat. Guil. Bened. Anton. Gomezius, & Gregor. Lopez, cum quibus ſic reſoluit Matienzus, in l. 1. titul. 4. gloſſ. 16. num. 3. lib. 5. Petr. de Peralta, in rubrica, ff. de legat. 2. num. 15. Michael Graſſus, d. §. inſtitutio, quæſt. 17. num. 2. ad finem. Qui rectè explicat, dicens, quod hæc ſecunda ſententia procedit, dummodo ille nutus ſit ſatis certus, aut dilucidè appareat. Magdalenus etiam, vbi ſupra n. 16. qui poſtquam communem ſententiam comprobauit (vt dixi) ſubdit in hunc modum; Nihilominus quia in hoc teſtamento ad pias cauſas inspicitur ſolus conſenſus, ſeu nuda, ſimplex, & naturalis voluntas teſtatoris. idcirco valet hoc teſtamentum, quamuis notis etiam in ſolitis conſcriptum, dummodo de eius voluntate aliter conſtet. Et ſecundum hæc Ruinus, Corneus, Alciatus, Tiraquellus, & alij, quos adducit Mantica, lib. 4. tit. 4. num 9. recte fecerunt differentiam inter teſtamentum inter liberos, vt nutu factum non valeat; & ad piam Cauſam, vt valeat.

Sit etiam & alij Authores aſſeuerarunt, testamentum nutu factum, de æquitate canonica ſuſtineri in terris Eccleſiæ; Albericus inquam, in iubemus, in fine, C. de teſtament. Ioann. Cephalus, in conſ. 546. num. 52. & ſequentibus lib. 4. vbi propterea infert ad ciuitatem Mutinæ, quæ cum ſit Eccleſiæ, idcirco dicit, in ea teſtamentum conditum ſignis, nutu ſuſtineri. Et refert Farinacius, in conſ. 99. num. 5. qui ſubdit, accedente clauſula codicillari, etiam ſignis, & nutu inſtitutionem fieri poſſe; ſicuti ſcripſerunt Bartol. Albericus, Baldus, Angelus, & Iaſon, in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis. Ioannes Dilectus, de arte teſtandi, rubric. de his qui non habent factionem teſtamenti: quos ſequuntur Ioannes Cephalus, dicto conſ. 546. num. 55. Menoch. dicto conſ. 45. n. 14. lib. 1. inquit etiam Farinacius ipſe, deciſione 139. n. 2. ad finem. Inſtitutionem factam ad nutum teſtatoris, valere, quando teſtator apertè priùs dixerat, quod volebat inſtituere tales, & tales, poſt Ioannem Andream ad Speculatorem, in tit. de teſtamentis, §. inprimis, in addit. incipien. Quidam pileus. Pariſius, in conſ. 30. num. 30. lib. 3. Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. lib. 4. tit. 4. n. 10. & dicta deciſ. 139. n. 2. in princip, & addit. littera A. Inſtitutionem hæredis factam à teſtatore, etiam per verbum, ſic, vel per annuitionem capitis ad interrogationem Notarij valere, quando prius dictatum fuit teſtamentum ab ipſo teſtatore. Et citat Gloſſam, in d.l. iubemus, cum allegatis per Anton. Gabrielem, concluſione 2. in titulo de teſtamentis. Et eſſe deciſionem Rotæ Romanæ, vt ibi refert. Addiderim ego, in vtroque caſu veriſſimam equidem eſſe eam reſolutionem, vtpotè cùm primo caſu teſtator iam priùs dixiſſet, quos volebat inſtituere hæredes, ſicque nomina eorum viua voce fuiſſent expreſſa, prout requiri diximus ſuprà, num. 20. Secundò verò caſu id ipſum accidiſſet, cum teſtator priùs totum teſtamentum dictaſſet, ſicque ceſſaret omninò ratio illa timoris, ne ſcilicet falſitas aliqua in his teſtamentis interueniat; ob quam ita introductum ius ſuperius, diximus etiam num. 21. Inquit denique Farinacius ipſe, dicto conſ. 97. num. 27. aliud ſingulare, inſtitutionem hæredis non ſolum factam per verbum, ſic, ſed etiam nutu, & ſignis, & ſic partim ad nutum, & partim ad verbum, ſic, ad cuiuſque ſenſum magis enixam teſtatoris voluntatem denotare, ex quo nutu; & voce dicit teſtator, ſic; quam ſi abſque alio nutu & ſigno diceret ſolùm, ſic. Et citat Cephalum dicto conſil. 546. n. 18. in fin. & n. 71. in verſ. non obſtat. vbi loquitur in fortioribus terminis, quando videlicet teſtator non explicite protulit verbum, ſic, & cum difficultate potuit intelligi: & n. 89. vbi quod ſigna iuuant, quando verbum, ſic, non fuit bene intellectum: citat etiam Sfortiam Oddi, in conſ. 76. n. 8. verſ. ſecundo principaliter respondetur: vbi quòd ceſſat omnis difficultas, quando teſtator capite annuit, & ſimul loquendo dixit, quòd ſic.

Legata verò, & fideicommiſſa particularia ſolo nutu abſque alia verborum expreſſione relinqui poſſunt, dummodo per talem nutum poſſit conſenſus, & voluntas colligi. Et modus per quem colligitur, debet ſcribi per Tabellionem, exprimendo quemadmodum teſtator ipſe, qui propter accidens loqui non potuit, interrogatus, aſſenſit humeris, & annuit capite, ſiue qualiter voluntatem ſuam manifeſtauit; ſicuti per text. in l. nutu, ff. de legatis tertiù. Scribunt Gloſſa, Bartolus, Albericus, & Doctores communiter; Odofredus, Petr. de Bellapertica, Cin Bartol. Paul. Salicet, & omnes, in l. & in epiſtola, C. de fideicommiſſis, vbi Padilla, n. 1. & n. 6. vbi ſoluit difficultatem l. iubemus, in verſioportet, C. de teſtamentis: & poſt alios multos Authores, ex communi quoque firmarunt ſententia Guil. Benedictus, in dicto cap. Rainuntius, verbo, in extremis poſitus, num. 28. & duobus ſeqq. Pet. de Peralta, in rubrica, ff. de legatis ſecundo, num. 9. Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 111. & primo tomo variarum, cap. 12. de legatis, num. 2. Matienzus in l. 1. tit. 4. gloſſa 16. num. 1. Couarruu. in cap. cum tibi, num. 3. de teſtamentis, Menochius, in conſil. 45. num. 43. libro primo, Ioannes Marcus Aquilinus, in l. prima, §. ſi quis ita, num. 43. ff. de verbor. obligat. Petr. Magdalenus, de numero testium in teſtamentis requiſito prima parte, cap. 15. num. 6. & cap. 16. num. 205. & ſeq. Cardinalis Thuſcus, tomo 5. littera L. concluſione 34. fol. 38. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 2. num. 1. vbi dixit, quòd voluntas non modò verbis percipitur, ſed etiam ex conatu, ſignis, nutu, vel ſono vociaconfuſæ colligitur. Et num. 4. quod voluntas affirmatiua, caput verſus pectus inclinando, deducitur, vt colligitur ex dicta l. 1. §. ſi quis ita, ff. de verbor. obligation. vbi Gloſſa, verbo, annuiſſe, Doctores communiter adnotarunt: & Gloſſa, in l. item quia, ff. de pactis: & refert Bartolus, in dicta l. nutu, in principio, num. 18. vbi dixit poſt Iacob. de Arenis, Tabellionem ſcribere debere, diſponentem inclinando caput, & adſtringendo humeros conſenſiſſe. Ipſe autem Aluaradus approbat Bartolum, quod ad inclinatum caput attinet, non verò alio in caſu; nam humeros adſtringendo, dubitabilis potius actus, quàm afirmatiuus demonſtratur, vt aduertit Imol, & poſt eum Iaſon, in dicto §. ſi quis ita, n. 12. vbi & Vincent. Hercul. n. 36. & ſubdit, quod vibrando caput à dextris, & ſiniſtris, negatio oſtenditur. Subdit etiam idem Aluarad. dicto §. 2. n. 6. quòd voluntas, aut diſpoſitio ſignis demonſtrata, expreſſa dicitur, iuxta locum Tiraquelli ibi relatum. Et inde infert, quòd qui ſignis ad Maioriam vocatus fuerit, expreſsè vocatus dicitur, vt ex diſpoſitione expreſſa ſuccedere dicatur, & etiam vt ad remedium tenutæ admittatur. Quod tamen ita explicati, atque moderari debebit, prout explicatum, atque dilucidè enucleatum remanet capitib. præc. dum tractatur: an fideicommiſſa, & primogenia ſola voluntate, & coniecturis induci valeant. Quanti etiam haberi, atque æſtimari debeant coniecturæ ipſæ in hac materia, vt ex ipſis diſpoſitio inducatur. Inquit etiam ipſemet Aluar. n. 7. quod voluntas teſtatoris, ſono etiam tubæ, vel cornu demonſtratur, & percipitur: vt per tex. in l. Labeo, § finali, in fine, ff. de ſup. legat. notarunt Bald. Alex. & Vincent. ibid. relati. Et n. 8. quòd voluntas, & conſenſus percuſſione etiam palmarum probatur, & notatur in l. 1. ff. de pactis: & in principio, Inſtit. de verb. oblig. & per Bald. in dicta l. & ſine epiſtola: vbi dixit, quod ſi non valens loqui, interrogatur an ſibi placeat, quòd vxor ſua domum ſuam habeat, & teſtator vxoris manum adſtringat, ex hoc legatum vxori factum eſſe probaturum. Ac denique idem Aluar. eod. §. 2. n. 9. dixit, quod voluntas percipitur ex voce etiam aliquantulum confuſa; vt ſi interrogatus aliquis, an Titio leget, vel an filium ſuum talem melioret, ita reſpondeat, an alium? cur non? & ſimilia verba.

His tamen omnibus addendum ego neceſſariò duxi, quod cùm ex ſignis, & modis præfatis, & aliis ſimilibus voluntas deducitur, cautè ſemper procedendum erit, ne fraus facilè committatur, aut ex his voluntatem elici contendatur, quibus conſenſus, & voluntas teſtatoris, non ſatis apertè elici poſſit: ſemper namq́ue neceſſarium erit, quod nutus ille, aut ſigna præfata, & alia ſimilia, ſatis certa, & dilucida videantur; ac etiam temporis, loci, & perſonarum qualitas erit inſpicienda, provt latiùs infrà adnotabitur.

Et procedit textus, in dicta l. nutu, ff. de legatis 3. non ſolùm in legatis, & fideicommiſſis particularibus, ſed & vniuerſalibus; nam vniuerſalia quoque fideicommiſſa ſolo nutu relinqui poſſunt; ſicuti ſupponunt Authores omnes ſupra relati, ipſi namque nunquam inter legata, aut fideicommiſſa particularia, vel vniuerſalia differentiam conſtituunt, ſed duntaxat inter hæredis inſtitutionem, ſiue hæreditatem, & legata ipſa, vel fideicommiſſa. Et ita colligitur expreſſim ex eo, quod ſcriptum reliquit Baldus in dicta l. & in epiſtola, num. 4. cui ſtipulatur Iaſon, in l. prima. §. ſi quis ita, num. 10. ff. de verborum obligat. vbi hanc ſententiam ſequuntur, & fideicommiſſa etiam vniuerſalia nutu poſſe relinqui defendunt Ripa, num. 12. Galiaul. num. 13. Alciatus, in repetit. numero 15. Niger, num. 30. Socinus Iunior, num. 11. in fine, cum ſeq. Gul Pontan. num. 16. Baldus Nouellus, num. 6. Crotus, num. 22. Aquilinus, num. 43. vbi addit, quod Baldus idem, in l. iubemus l. oppoſit. C. de teſtament non ſcripſit contrarium, cùm ibi inter legata & fideicommiſſa, & hæredis inſtitutionem, in qua ſola totius ſucceſſionis pondus conſiſtit, differentiam faciat, quicquid aliter ſenſerit Iaſon ibidem, numero 9. quem Butigel. etiam, & Modern. Pariſien. contra tenentes improbat numero 44. communem quoque ſententiam etiam in fideicommiſſo vniuerſali, cum Baldo, Ripa, Carraſio, Caſtrenſe, Socino, Zancho, Galiaula, Petro Peralta, & aliis defendit contra Iaſonem, & duabus ipſam comprobat rationibus D. Anton Meneſ. de Padilla, in dicta l. in epiſtola, numero. 5. & 6. Iacobus Menoch. in conſ45. num. 15. libro primo. Semper tamen requiritur, quod is, qui nutu, aut ſignis, vel alio ſimili modo diſponit, ſanæ mentis, & intellectus ſit; nam & ſi loquelam amiſerit, nutu diſponere poteſt in legatis, & fideicommiſſis, ſi ſanam mentem, & intellectum retineat. Si verò perdidit intellectum, non modò hæredem inſtituere, ſed neque legata relinquere, aut alio modo diſponere poteſt, etiam quoad legata, libertates, & cætera pia; ſicuti poſt Cumanum, & Angelum rectè in propoſito obſeruauit Guil. Benedictus, dicto verbo, in extremis poſitus, num. 29. & 30. Anton. Gomez. in dict. l. 3. Tauri, num. 111. Ioann. Matienzus, in dicta l. prima, tit. 4. gloſſa 16. num. 3. verſic. vbi autem. Petr. de Peralta, & Menochius, vbi ſuprà.

Ex his autem deduci ſanè, atque dilui poterit cuiuſdam dubij reſolutio, in quo Doctores antiqui loquuntur confusè, & pugnant inuicem, nec à Rccentioribus explicantur. Ipſi quoque Neoterici, vel ad eorum contrarietatem non animaduertunt, vel ipſam ſilentio prætereunt, nec magis inſiſtunt, immò & inter ſe pugnant, & diſſentiunt, vixque certa regula, aut doctrina textum in eadem l. nutu, accipiunt, atque explanant. Quamplurimi namque, quod dicitur in ipſa l. vt legata, & fideicommiſſa ſufficiat relin qui ſolo nutu, ita demum intelligunt procedere, modò diſponens tempore quo annuit, potuerit articulatè loqui, id eſt, intelligibiliter loqui, ſed noluit, contentus fortè oſtendere voluntatem ſuam diſpoſitiuam per annuitionem capitis, vel per aliud ſignum intelligibile, vt inquit textus in dicta l. nutu: aliàs autem ſi propter morbi acerbitatem teſtator non potuiſſet loqui, neque ſcribere, præfata lex non procederet; quod Baldum, Angelum, Cumanum, & Corneum tenuiſſe, retulit Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de ligatis ſecund, n. 12.

