- Antonius de Butrio, in conſ. 29. viſis puncto, & quæſito.
- Cardinalis, in conſ. 25. in fine.
- Calderinus, in conſil. 16. poſito ſub titulo, de præbendis.
- Felinus latè, & adducens quamplurima, in cap. licet, de officio ordinarij, colum. 3. ex num. 7.
- Alexander, in l. quæ dotis, col. 4. ff. ſoluto matrim. & in l. more maiorum, num. 17. ff. de iuriſdict. omn. iud. & in conſ. 60. n. 22.
- Decius, in ead. l. more maiorum. num. 32. & 33. & in l. non omnis, n. 21. ſi certum petatur, & in conſil. 2. in fine, & in conſ. 142. & in conſ. 52. n. 14. & in conſ. 304. num. 6. & ſequentibus, & in conſ. 413. num. 8. & 9. & ibi Apoſtill. & in conſ. 219. num. 9. & in conſ. 423. numer. 19. & in conſil. 470. num. 4. & in conſilio 500. In cauſa quæ Mantuæ, ex numer. 9. vſque ad numer. 13. & in conſilio 521. numero 14. & 15. & in conſ. 495. numer. 8.
- Idem Decius, in conſil. 373. num. 14. vbi ampliat, etiamſi plures ſint clauſulæ acceſſoriæ exequutiuæ, quia non diſponunt: & refert Thuſc. in loco referendo infra, num. 34.
- Romanus, in conſilio 458. in caſu, in quo quæritur.
- Iaſon, in conſ. 6. libro 2. & in l. qui Romæ, §. duo fratres, num. 33. & num. 73. in d.l. more, num. 49. & in l. iusciuile. num. 8. de iuſtitia & iure, latius in l ex pupillari, vbi multis exornat, ff. de vulg. & pup. ſupſtit.
- Ioannes Crotus, in d.l. qui Romæ, §. duo fratres, num. 47.
- Galiaula, in l. centurio, column. 78. de vul. & pipil. ſubſtit.
- Berous, in conſ. 84. n. 59. lib. 2.
- Ripa. in d.l. qui Romæ, §. duo fratres, ex num. 45. & numer. 84.
- Purpuratus, in l. 1. numer. 612. ff. de officio eius. cui mand eſt iuriſd. & in dict. l. more maiorum. n. 42.
- Aimon Sauail. in conſ. 110.
- Bellonus, in conſ. 6. ex n. 9. cum ſeqq.
- Craueta, in conſil. 25. num. 2. & ſeq. & in conſ. 256. numer. 4.
- Socinus iunior, in conſ. 93. num. 27. & ſeqq. lib. 3. & in conſ. 116. num. 33. lib. 1.
- Natta, in conſilio 25. num. 3. & in conſ. 263. n. 3. latiſſimè in conſil. 582. numer. 1. & ſequentibus, vbi exoranat.
- Geatus, in conſil. 9. num. 4. lib. 1. & in conſ. 8. num. 16. libro 2.
- Curtius, iunior, in conſ. 3. n. 2. & 73. & in conſ. 56. num. 3. lib. 1.
- Carol. Ruin. in conſ. 29. num. 5. & in conſ. 51. lib. 1.
- Brunus, in conſ. 38. ex num. 1. cum ſeq.
- Rolandus, in conſ. 8. num. 15. & num. 38. lib. 1. & in conſ. 61. n. 13. & ſeqq. eod. lib.
- Pariſius, in conſilio 11. numer. 134. & in conſil. 20. num. 88. & in conſ. 23. num. 123. & num. 153. & in conſil. 54. n. 36. lib. 1. & in conſil. 16. lib. 2.
- Ioannes Cephalus, in conſ. 55. num. 10. & in conſilio 94. num. 32. & ſeq. lib. 1. & in conſil. 424. num. 116. libro 3.
- Burgos Paz, in conſil. 25. n. 35.
- Tiberius Decianus, in conſ. 52. numer. 20. &27. & ſeqq. lib. 1. vbi optime, & in conſ. 63. num. 47. & quatuor ſeqq. lib. 4.
- Celſus Hugo, in conſ. 51. n. 7. & in conſ. 881. n. 25. & in conſ. 120. num. 38.
- Portius Imolenſis, in conſ. 80. n. 18.
- Franciſcus Burſatus, in conſ. 347. n. 12. lib. 4.
- Antonius Gabriel, concluſ. lib. 6. titul. de clauſulis, conſil. 10.
- Berreta, in conſ. 16. num. 12. & in conſ. 51. num. 1. & in conſil. 74. n. 42. lib. 1.
- Andreas ab Exea, in rubrica de pactis, numer. 220. & 226.
- Hippolytus Rimminaldus, in conſ. 54. num. 54. & 55. & 63. & 64. & in conſ. 77. num. 29. & in conſ. 80. numer. 34. lib. 1. & in conſil. 358. num 72. & numer. 242. lib. 4. & in conſ. 552. num. 53. & 54. lib. 5.
- Marcabrunus, in conſ. 3. ex num. 58. vſque ad n. 64. vbi exornat, & in conſ. 111. n. 41. Gozadinus, in conſ. 28. num. 22. & ſeqq. & num. 36. & ſeqq.
- Iacobus Mandel. de Alba, in conſ. 263. & in conſilio 473. numer. 9. vbi vide omnino Additionatorem littera C.
- Didac. Couar. in rubrica de teſtamentis, 2. part. numer. 12. & 13.
- Rodericus Suarez, allegatione 14. circa finem.
- Octauianus Cacheranus, deciſ. 144. ex n. 1. & deciſione 164. num. 2. & ſeqq.
- Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 45.
- Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogen. lib. 4. cap. 2. ex num. 41. vſque ad numerum 51. vbi ſingulariter explicat. deciſionem textus, in dicta clementina prima, in fine, de præbendis: & idcirco videndus erit omninò.
- Franciſcus Beccius, in conſilio vigeſimo quarto, ex numero vigeſimo primo, & in conſilio 38. num. 50. & in conſ. 88. num. 50. & in conſ. 11. num. 25.
- Laderchius Imolenſis, in conſil. 1. num. 12.
- Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 30. num. 9. in fine, & num. 10.
- Iacobus Menochius, in conſilio ſecundo, num. 58. & in conſilio 61. num. 28. & 32. lib. prima, & in conſil. 160. num. 38. lib. 2. & in conſil. 484. num. 5. libro 5. & in conſil. 522. num. 5. lib 6. & in conſil. 87. ex n. 41. lib. 1. & præſumpt. 15. num. 43. lib. 3.
- Borgninus Caualcanus, deciſion. 43. ſub n. 35. verſic. nec obſtat. prima parte, & deciſione 36. n. 18. & 400. parte ſecunda.
- Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. libro ſecundo, interpretat. 3. ſolutio. 3. num. 13. & tribus ſeqq. fol. 256.
- Ioannes Franciſcus de Ponte, in conſ. 54. n. 16. Vincent. de Franchis, deciſ. 6. ex numer. 6. cum ſequentibus.
- Petrus Surdus, in conſilio 45. numero 6. & 24. & & ſequentibus, lib. 1. & in conſ. 179. num. 5. & 58. lib. 2. & in conſ. 243. num. 40. & 21. eod. lib. & in conſ. 402. num. 32. libro 3. & in conſilio 523. numero trigeſime ſecundo, lib. 4.
- Fuluius Pacianus, in conſilio 134. num. 34. vbi nouè explicat textum, in dicta Clementina prima, de præbend.
- Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 93. numer. 10. & 11.
- Marcus Antonius Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 52. numero quadrage tertio, i fine, & numero 44. & in conſili. octauo, numero vudecimo lib. 3.
- Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 1. titulo de reſcripti, & priuilegiis, reſolutione 8. numero 2. fol. 37.
- Marta, in tratactu de clauſis, 4. parte clauſula 20. & 21.

Cardinalem Thuſcus, latiſſimè, practicar. concluſ. iur. tot. prima. littera C. verbo, clauſula, concluſione. 312. ex folio 842. vbi in argumento ſic inquit, clauſulæ exequutiuæ non ampliant diſpoſitionem, imo non valeant, niſi valeat diſpoſitio principalis: & in contextu latè proſequitur, & quamplurima ponit exempla: aliqua etiam adducit Curtiu iunior in conſilio 3. numero 2. libro primo. Decius, in conſilio 500. cum ſequentibus, Tiberius Decianus, d. conſ. 64. ex numer. 47. lib. 4. qui inde deducit, n. 49. poſt Abbatem, & Imolam, quod licet iſta verba, authoritate noſtra cognoſcas, faciant commiſſarium delegatum; attamen id verum eſt, quando hæc verba apponuntur in principali diſpoſitione, ſecus ſi in executione: & numer. 50. refert vimili idem dixiſſe Bartolum, & voluiſſe, quod licet procurator cum libera intelligatur conſtitutus per iſta verba, ad firmandum quidquid conſtituens facere potuiſſet; tamen id verum, vbi ipſa verba ſunt poſita in principali diſpoſitione; ſecus ſi in executione, & num. 48. inquit ipſe Decianus, poſt Alexandrum, & alios Authores, quod ad iudicandum, an ſit donatio cauſa mortis, attenduntur verba prolata in principali diſpoſitione, non autem in executiuis: quod etiam tradit Cutius iunior, in conſ. 56. num. 3. libro primo. Vbi inquit poſt Deci. & alios Authores, quod pactum non reuocando donationem cauſa mortis, poſitum in clauſulis executiuis, etiamſi iuratum ſit, non impedit reuocationem: Couar. in rubrica de teſtamentis ſecunda parte, numero 12. Mieres, prima parte, dicta quæſtion. 30. num. 7. Ludouic. Molina, de Hispan. primogen. lib. 4. cap. 2. num. 40. in fine. & numero 41. & vide num. 44. & ſeqq. vbi explicat. text. in l. vbi ita donatur, ff. de donat. cauſa mortis: & iterum numero 52. & numero 46. tradit etiam poſt alios Authores, quod pactum de non contraueniendo, non alterat naturam contractus: improbat tamen Decij concordiam probatum ab Anton. Gabriele, & Didaco Couar. ibi relatis, an pactum de non contraueniendo donationi cauſa mortis, ſit in verbis ſubſtantialibus, an verò in verbis exequutiuis; & in ea opinione eſt, vt exiſtimet, quoad donationem cauſa mortis nihil intereſſe, an in verbis diſpoſitiuis, vel in executiuis pactum adiiciatur; provt ibi videri poterit, & per Anton. Gomez. variar. tomo 2. cap. 4. de donatione, num. 22. per totum, vbi etiam de intellectu dictæ l. vbi ita donatur, & admittit præfatam diſtinctionem, an pactum prædictum adiectum ſit in diſpoſitiuis, vel in executiuis. Surdus etiam in conſil. 243. numer. 40. & 41. libr. 2. per Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtam. verbo, teſtamentum, 4. ex num. 23. Matienzum, in l. 7. titul. 10. gloſſa prima, numer. 14. lib. 5. Angulum, ad leges meliorat. l. prima, gloſſa 11. ex numero 12. Silueſt. Aldobrandinum, in conſilio 93. numeri nono, & decimo, qui exiſtimat, quod actus, ſiue diſpoſitio alteratur, quoties alteratur ſubſtantia, & adiicitur pactum quod alterat actus ſubſtantiam, & ponit exemplum in donatione cauſa mortis, cui in executiuis, ſine in fine adiicitur pactum de non reuocando, ſiue de non contraueniendo. Et inde præſtat intellectum ad text. in dict Clementia prima, de præbend. vbi reſcriptum ſuper executione, non alterat diſpoſitionem principalem: & inquit, illud eſſe verum, quia ibi non tractabatur de alteratione ſubſtantiæ, ſed de lateratione augmenti, vel diminutionis, quæ non reſpicit eſſentiam, & ſubſtantiam, ſed qualitatem rei diſpoſitæ; & ideo bene habet locum, quod ibi dicitur; ſecus tamen in terminis dictæ l. vbi ita donatur, & hactenus Aldobrandinus metipſe, qui in effectu inquit, quod reſcriptum ſuper executione non alterat principalem diſpoſitionem, cum reſpicit qualitates, ex dicta Clementia prima; ſecùs ſi eſſentiam, & ſubſtantiam, ex nunc dictis. Sed in altero dubio, vtrùm inquam clauſula, ad habendum, tenendum, poſſidendum, & quicquid perpetuo ſibi, & ſuis placuerit faciendum, in conceſſione feudi appoſita; importet facultatem alienandi: ita quoque poſt Decium, Iaſonem, Natam, Socinum, Imolam, Felinum, Brunum, Crauetam, Pariſ. de Put. Iacobin. à ſan. Georg. Curtium, Gratum, Pariſium & alios diſtinguunt Octauianus Cacheranus, dicta deciſione 164. numero, & ſecundo, Vincentius de Franchis, dicta deciſione septima, numero ſexto, quod ſi clauſula præfata appoſita eſt in verbis diſpoſitiuis inueſtituræ, tunc cenſeatur conceſſa licentia alienandi feudum: ſi vero in executiuis, cum nec alteret, nec immutet principalem diſpoſitionem, nec ipſam ampliet; non cenſeatur conceſſa prædicta licentia, vt ibidem latius explicant. Et tradunt etiam, clauſulæ, quando dicantur diſpoſitiuæ, vel exequutiuæ, ſiue poſitiuæ in exequutiuis, & non in diſpoſitiuis; ibidem Vincent. numer. 7. & Octauianus, numero tertio. Decius quoque id ipſum explicat (quem ipſi non citant) in conſ. 500. num. 9. &10. & in conſil. 521. num. 15. Thuſcus, dicta concluſ. 312. libri primi, n. 26. folio 843. qui ex relatione aliorum inquit, quod clauſula acceſſoria, & exequutiua, quæ non ampliat diſpoſitionem, dicitur, quando eſt in clauſulis generalibus poſt diſpoſitiuam; videlicet quando ponitur clauſula, quæ omnia, & c. ſi verò eſt in parte ſubſtantiali, & in diſpoſitiua, ſecus eſt: & quod hoc modo cognoſcitur, an ſit exequutiua, vel non. Addiderim ego, id ſemper intelligendum iuxta reſolutiones, & obſeruationes Ludouici Molinæ, libro 4. dict. cap. 2. numero 48. 49. & 50. vbi ſingulariter & vtiliter modificat, atque explicat vulgatam traditionem Doctorum, ex textu, in dict. Clementia prima, de præbend. deductam: & vide Menochium, in conſ. 140. n. 38. libr. 2.

Rurſus & in altero dubio, vtrum bonorum diuiſione facta cum clauſula ad habendum, tenendum, possidendum, & quicquid placuerit, faciendum, videatur tributa, & conceſſa alienandi facultas, aut remiſſum eſſe fideicommiſſum: nonnulli iuris Interpretes totum fundamentum faciunt in eo, quod verba prædicta appoſita fuerint in diſpoſitiuis, vel in executiuis, ſicuti apparet penes Peregrinum, de fideicommiſſis: articulo 52. num. 43. in fine. Alij verò aliter ſentiunt, & pro varietate caſuum diuerſimode reſpondent; provt inuenies poſt infinitos alios plena & abſoluta manu explicatum per Menoch. lib. 3. præſumpt. 15. ex num. 42. vſque ad num. 67. & in conſ. 87. num. 45. libro primo, & in conſ. 545. ex num. 3. cum ſeqq. lib. 6. Peregrinum, d. artic. 52. ex num. 37. vſque ad num. 49. vbi latiſſimè.

Denique, ſi teſtator legauerit centum puellæ vt poſſit nubere, quod ſi à teſtatore ſit facta mentio iſta in ea parte teſtamenti, quæ ad executionem legati, non ad diſpoſitionem pertineat; legatum ſit purum, & non conditionale, ex regula dictæ clementinæ primæ, in fine, de præbendis, adductus, reſpondit, & notauit Aimon Sauail. in conſil. 110. ſequitur Couarr. in c. 3. de teſtamentis, num. 10. verſitertio inde. Mieres de maioratu, prima parte, dict. quæſt. 30. numero 10. in fine, quibus iunge Michaël Graſ. receptar. Sententiar. §. legatum, quæſt. 48. per totam. Perez de Lara, de anniuerſariis, & capet. libro primo, cap. 21. ex num. 23. qui in eo dubio, an legatum dotis, ſiue pro dote relictusm, ſit purum, vel conditionale; latius ſe habent, atque ex coniecturis id diſcernendum exiſtimant, vt per Graſ. ibi num. 4. & hactenus de prima obſeruatione in hac materia.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum atque conſtituendum erit, idque ad limitationem eorum, quæ num. præcedentibus adnotata, atque ſcripta fuere, ex deciſione præcitatæ Clementinæ primæ, quod clauſulæ acceſſoriæ, & executiuæ, ſiue quæ in executiuis apponuntur: quamuis diſpoſitionem principalem non alterent, nec amplient, nec immutent; eam tamen declarant, & ſunt aptiſſimæ, & ſufficientes ad declarandam mentem diſponentis, eandèmque diſpoſitionem præcedentem: quod poſt Bartol. Bald. Curt. ſen. Socin. ſen Decium, Ruin. Alciatum, Nattam, Gratum, Socin. iun. Curt. iun. Mandellum de Alba, Vincent. Annibald. Couar. Beccium, Caualcanum, Ioannem Franciſcum de Ponte, & alios obſeruat Ludouicus Caſanate, in conſil. 19. numer. 7. & vltra eum, poſt Aretinum, Ruinum, Decium, Curtium iun. Ripam, & Oſaſcum, Iacob. Menochius, in conſilio 545. numero 3. verſic. nec repugnat. lib. 6. Petrus Surd. in conſil. 45. numero 24. libro primo, & in conſ. 179. numero 58. libro 2. Marcabrunus, in conſil. 111. num. 31. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. interpretatione 3. ſolutione 3. numero 14. folio 256. vbi in idem citat Sebaſtian. Sapin. & Galiaul. à ſuperioribus non relatos. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tomo primo, littera C. dicta concluſion. 312. num. 28. & 72. imo diſpoſitionem metipſam præcedentem ampliant clauſulæ eædem in executiuis, cum appoſitæ ſunt ſuper diſpoſitione, quæ eis non repungnat; provt in terminis declarauit Ripa, in dicta l. qui Romæ, §. duo fratres, numero 84. & illum ſequutus eſt Socinus iunior, in conſilio 93. num 27. libro tertio, Fuluius Pacianus, in conſilio 140. num. 34. vbi inquit, quod clauſula in executiuis, ampliat, auget, & declarat diſpoſitionem præcedentem, quando diſpoſitio ſe compatitur cum ea, aliàs ſecus. Vel quando in ea diſpoſitione nihil aliàs operarentur: vt Socinus iunior, vbi ſupra, numero 25. poſt Iaſon. Gratum, & Ripam probauit. Iacobus Menochius, dicto conſil. 87. n. 41. & 42. lib. 1. Fuluius Pacianus, dicto numer. 43. Vincent. Annibald. Iacobi Mandelli de Alba Additionator, ad dictum conſilium 473. littera C. qui etiam adiiciunt, illud quod dicitur, clauſulas in excutiuis non ampliare diſpoſitionem, ſolum procedere in reſcriptis gratioſis, & ſimilibus, quæ ſtrictam interpretationem admittunt; ſecus verò in fauorabilibus; vt per Socinum iun. dicto conſilio 93. numer. 30. libro 3. quem ſequitur Menoch d. conſ. 87. num. 43. Vincent. Annibaldus, vbi ſupra, in verſ. item regula, vbi inquit, quod regula dictæ Clementinæ primæ, procedit in materia odioſa, quæ non debet extendi ad caſum, in quo materia fauorabilis eſt, & ita declarare Decium, in conſ. 185. ſub. n. 7.

Ego vero etiam in fauorabilibus, & ſic in vltimis voluntatibus, & in quancumque alia diſpoſitione, quantumcunque fauorabili, non modò in reſcriptis gratioſis procedere regulam præductam, ex ea Clementina deductam, exiſtimo, nec congruam inuenio differentiæ rationem: ſic ſane permulti illi iuris Interpretes, à me commemorati ſuprà num. 4. indiſtincte loquuntur, & allegant dictum axioma in omni actu, materia, & diſpoſitione. atque ad ſola reſcripta gratiæ non ſe reſtringunt & in ſubſtitutionibus, ac fideicommiſſis verſantes, regulam ipſam præfatæ Clementinæ expendunt Tiber Decian in conſil. 63. numero 50. libro quarto, Iacob. Menochius, in conſilio 260. num. 38. libr. 2. provt ibi appater ſpecificè. In eo autem inſiſtendum duntaxat arbitror (quæcunque materia, & diſpositio ſit, etiam fauorabilis quantumcunque) an ſcilicet diſpoſitione principali iam deliberatè, & perfectè, atque abſolutè facta, poſtmodùm, ſine in executiuis) vt circumferri ſoler commnuniter) aliquod quaſi obiter & incidenter adiectum fuerit, etiam generali clauſula appoſita; & tunc quidem diſpoſitio ipſa principalis non amplietur, neque innouetur, aut immuretur aliquo modo; & communis allegatio illius textus obtineat: veriſimile namque non eſt, ex clauſula obiter, & quaſi incidenter adiecta, voluiſſe diſponentem immutare, aut alterate diſpoſitionem præcedentem, ſic deliberatè & absolutè factam: idque maxime, ſi in re magni ponderis & momenti, ex huiuſmodi clauſula ſic obiter adiecta induceretur de nouo diſpoſitio, aut augeretur aliter, quàm ex diſpoſitione principali poſſet conſtare, ſiue deduci. Secus verò, quando ex clauſula huiuſmodi, etiam in executiuis appoſita, conſtare, & elici poſſer, aut ſuaderi deberet veriſimiliter, non obiter, ſed ex propoſito, atque vt diſpoſitio effectum alium produceret, teſtatorem, vel alium diſponentem quemcunque, clauſulas in executiuis adieciſſe: quod ſatis apertè viſus eſt præſentire Menochius, dicto conſilio 87. numero 44. libro primo, apertiùs Socin. iunior, dicto conſ. 93. num. 33. vbi inquit, quod tunc clauſulæ executiuæ non extendunt diſpositionem, quando ſimpliciter ex ſtilo Notarij ſunt appoſitæ, quaſi non principaliter conſideratæ, ſed acceſſoriè: ecce vbi is Author id duntaxat conſiderat, an principaliter, atque ex propoſito; vel incidenter, ſeu obiter adiectæ fuerint clauſulæ hæ executiuæ, quod etiam conſiderant, & an clauſula verè acceſſoria fuerit, an potius principalis; Craueta, & Decius, cum quibus Thuſcus, tomo 1. littera C. concluſ. 312. numer. 50. folio 844. conuenit etiam Vincent. Annibald. in addit. ad dict. conſilium Mandelli 473. in illis verbis; Limita etiam, quod prædicta procedunt in clauſulis, ſen verois acceſſoriis, ſcilicet conditionaliter prolatis, quæ executionem reſpticiunt, & non diſponunt: ſecus, quando ſunt verba dispoſitiua, quæ principaliter diſponunt. Conuenit denique Ludouicus Molina, qui ſingulariter & vtiliter ſuperiora viſus eſt percipere de Hiſpanor. primogeniis, libro quarto, cap. 2. ex numero 40. cum ſeq. ibi namque, ſub numero 50. ad finem, rectiſſimè percipit intellectum dictæ clementinæ primæ, de præbendis, in fine, dum dicit, quod ille textus loquitur in gratiis à Romano Pontifice conceſſis, in quibus de ſtilo Curiæ ſolent plures clauſulæ executioni adiici, etiam Romano Pontifice inconſulto, nec ſolent conceſſiones ampliare; idcirco eam deciſionem ad alios caſus, aliſq́ue diſpoſitiones, non ita de facili trahendam; agnoſcit tamen trahendam plerumque, vt ibidem dixerat antea num. 42. & ſic quamuis ſtatuerit, in reſcriptis gratioſis clauſulas executiuas non ampliare diſpoſitionem; provt etiam dixerunt à me relati ſupra Authores, in fauorabilibus non ita indiſtinctè & regulariter aſſeuerauit ampliate, vt indiſtinctè commemorati ſuprà, num. 15. probarunt. Sed in effectu Molina ipſe diſtinctione propoſita vti videtur quamuis ſub. d. num. 50. iuxta terminos dicta, Clementinæ primæ exemplum propoſuerit, vt ſtatim dicetur: & n. 48. & 49. præmittit idemmet Molina, illud quod dici ſolet, quod clauſula acceſſoria ſequitur naturam principalis diſpoſitionis, intelligendum eſſe, quando clauſula eſt verè acceſſoria, & dependens; ſecus, quando in diſpoſitione apponitur clauſula importans aliquid diuerſum, & ſeparatum æquè principaliter; tunc etenim ea clauſula non ſequitur naturam diſpoſitionis principalis; provt expreſſim notarunt Decius, Ruinus, & Anton,. Gabr. ibi relati. Deinde inquit d. num. 50. quod textus, in d. Clementina prima, in fine, de præbend. vbi verba appoſita in clauſulis executiuis non attenduntur, vt ex illis gratia augeatur; intelligendus eſt, quando in illis clauſulis non diſponitur principaliter illud, ex eis comprehendi prætenditur; ſed ſolum obiter, atque incidenter, & ad alium finem mentio fit de aliquo, quod non erat ſub diſpoſitione principali comprehenſum; veluti ſi in gratia duorum beneficiorum alicui facta, in clauſulis executiuis dicatur: ita tamen quod cura animarum non negligatur, ex hac clauſula obiter atque incidenter appoſita, non eſt augenda gratia, vt ad beneficia curata extendantur; non enim res tanti præiudicij ex ea clauſula inducenda eſt: ſed ſi Romanus Pontifex propoſito dixiſſet, quam gratiam volumus effectum obtinere, etſi ea beneficia curata ſint, vel etiam ſi alterum eorum curam animarum annexam habeat, nulli dubium, quin hæc clauſula ſufficeret, in quancunque parte addiciatur, ad hoc, vt diſpoſitum fuiſſe cenſeatur: quod probatut in duobus exemplis, in dicta Clementin prima appoſitis, & declararunt ita Authores relati per eundem Molinam, dicto numer. 50. dum dicunt, quod ratio decidendi ad illam Clementinam eſt, quia intentio Papæ non tendebat ad illud, nec in eo fundabatur; alià autem ſecus foret; hactenus in propoſito Molina ipſe ex quo, & ſuperioribus Authoribus, atque ex Antonio Gabriele, commun. concluſ. lib. 6. titulo de clauſulis, concluſion. 10. numero 7. rectiſſima ego iuris ratione obſeruo, non ex eo, quod materia, aut diſpoſition ſit fauorabilis, aut quod non ſimus in reſcriptis gratiæ, ſed in fauorabilibus, dicendum eſſe, quod regulariter non ſit locus deciſioni dictæ Clementinæ primæ, de præb. in fine, aut clauſulas in executiuis ampliare diſpoſitionem principalem: id namque potiùs eſſet plerumque odioſum, & voluntari diſponentis contrarium, omninoq́ue repugnans, quàm fauorabile: Sed attenendum eſſe, an perfecta, & abſoluta diſpoſitione præcedenti, clauſulæ veluti incidenter & obiter, & ſic verè acceſſoriè, an æquè principatliter adiectæ fuerint: qualiter etiam, ſiue qua intentione conceptæ, ad quid adiectæ videri poſſint: & an ex ſtilo Notarij duntaxat. Et ſecundum hæc diiudicandum, an ſit locus, necne deciſio in dictæ Clementiæ primæ, & communi Scribentium omnium placito, ex eo textu deſumpto: cui (vt exiſtimo) in reſcriptis gratioſis, & in gratiis à Romano Pontifice conceſſis, facilius erit locus: non tamen inde excluditur, quin etiam in vltimis voluntatibus, & in aliis diſpoſitionibus præter reſcripta gratiæ, eidem locus ſit futurus regulæ, ac eſſe debeat, ſi ratio, ac natura diſpoſitionis, & verborum prolatorum forma (quæ verè acceſſoria videatur) ſic ſuadeat: & ita in omni diſpoſitione inuenies loquutos permultos illos iuris Interpretes, relatos ſupra, num. 4. & in vltimi voluntatibus quamplures ipſorum, atque ſpecificè Tiber. Decianus, & Menoch commemorati ſuprà, num. 16. in principio. Prætis etiam, qui in teſtamentis, & in eorum interpretatione locum habere dictam regulam: nec ampliare diſpoſitionem clauſulas in executiuis, obſeruauit. lib. 2. interpret. 3. ſolut. 3. num 13. folio 256. citat iura nonnulla, quæ in ipſis vltimis voluntatibus loquuntur, in l. quidem teſtamento, in principio, ff. de legat primo, l. prædiis, in principio, ff. de legatis tertio. Inſpiciendum itaque erit, etiam in teſtamentaria diſpoſitione, an clauſula vere acceſſoria, & dependens adiuncta fit, an verò impropter, vt per Molinam ibi num 48. Pro quo denique non mediocriter iuuat conſideratio illa, verimile non eſſe, quod diſpoſitionem præcedentam abſolutè, atque deliberatè ordinam, verbiſque, & clauſulis ſpecificis, & expreſſis compoſitam, poſterioribus, atque generalibus, & acceſſoriis, ſiue executiuis clauſulis teſtator derogate voluetit, aut quod eiſdem aliquid momenti, nouumvè, aut derogatorium ſuperius ſpecificè diſpoſitorum reſeruauerit, nec clauſula ſpeciali, & magis certa id expreſſerit, aut quod ita incidenter & obiter in eo ſe habuerit. Idcirco, niſi in diſpoſitione apponatur clauſula importans aliquid diuerſum, & ſeparatum, & æquè principaliter, clauſulæque ipſæ ſatis apertè voluntatem demonſtrent, aut æquè principalem inducant, docendum erit, locum eſſe regulæ prædicatæ, nec clauſulis acceſſoriis & executiuis alterari diſpoſitionem principalem; vt cum iudicio idemmet Molina obſeruauit lib. 4. d. cap. 2. n. 48. & duob. ſeqq.

Nec verum eſt regulariter, clauſulas has executiuas, ſiue acceſſorias eſſe ex ſtilo Tabellionum; nam imo eſſe ex voluntate partium, ſcripſit Bartol. in dict. l. qui Romæ, §. duo fratres, quæſtione 8. & ibidem Ripa, num 49. & veriſſimum profitetur Menochius, dicto conſil. 87. num. 45. 46. & 49. libro primo. Si quidem magna eſt pro Notario præſumptio, vt ſit ſatis peritus, & inſtructus, nec clauſulas tanti ponderis ex ſolo ſuo capite inſtrumento adſcribat, cum non poſſit plus ſcribere, quàm quæ propriis audiuit auribus, vt inquit Baldus, in rubrica, C. de fide inſtrument. num. 10. & poſt alios ſequitur Menochius, in eodem conſil. 87. num. 47. imo cum Notarius ſemper cenſeatur rogatus à partibus, vt clauſulas conſuetas apponat, caſq́ue de voluntate partium cenſeatur apponere: ſicuti cum aliis Authoribus adnotauit ipſe Molina, libr. 4. dicto cap. 2. num. 51. Menochius, dicto conſil. 87. num. 49. & inſtrumentum illud coram ipſis partibus legere debet; ſequitur equidem, inſtrumento eo partibus lecto, verba illius, non Notarij, ſed partium dici debere, & ſic clauſulas ſimiles ſuum effectum operari; vt poſt Imolam, & Alexand. profitetur idem Molina, dicto num. 51. Menochius, vbi ſupra, num. 48. & 49. qui inquit, quod his rationibus adductus, aliquando interrogatus reſpondit, clauſulam codicillarem inſtrumento teſtamenti cenſeri inſertam voluntate teſtatoris; non autem ſtilo Notarij: & ita in ſimilibus clauſulis, quæ vel ſubſtantialia, vel accidentalia actus reſpiciunt: firmarunt Alexand. Ruinus. Decius. Ripa, & Neuizanus, quos retulit Menochius, dicto conſilio 87. numero 51.

CAPVT XLIX.

Ex verbis præſentis, vel futuri temporis, & quibus vno tempore diſpoſitio fit, & quoad ſui effectum in aliud dirigitur, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat. Ad tempus etiam facti teſtamenti, vt verba referantur, ſiue diſpoſitio reſtringatur, nécne, vtrùm interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus; ſiue coniectura hæc, quæ ex eiuſmodi verbis colligitur, quanti habenda ſit regulariter. Denique, donatio inter virum, & vxorem (quæ de iure communi improbatur, provt hic explicatur) pactum etiam reciprocum de futura ſucceſſione inter ipſos, vtrùm de iure huius Regni valeat, ſi fiat poſt annum contracti matrimonij: & an maritus poſſit augere dotes vxoris: breuis, & diſtincta reſolutio, atque explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis præſentis, vel futuri temporis ex tempore etiam teſtamenti, aut factæ diſpoſitionis; atque ex tempore, id quod dispoſitio confertur, ſumitur efficax, & vrgens coniectura ad vltimam quamcunque voluntatem interpretandam.
- 2 Interpretatio in teſtamentis fit ſecundum tempus mortis teſtatoris, quo tempore ſua dispoſitio recipit perfectionem.
- 3 Habita tamen ratione ad intellectum verborum tempore conditi teſtamenti.
- 4 Interpretatio non poteſt ſumi ex actu futuro.
- 5 Teſtamentorum verba regulariter referri ad tempus teſtamenti facti, ſiue circa res, ſiue circa perſonas fiat diſpoſitio. Et quæ ſunt præſentis temporis, minime comprehendere futura.
- 6 Idque in omni actu, & materia, & in diſpoſitione quacunque.
- 7 In contractibus etiam, in quibus verba præſentis temporis non trahuntur ad futurum. Licet in aliquibus caſibus ſecus ſit; & quomodo id procedat, remiſſiuè.
- 8 Teſtator, an, & quando præſumatur legaſſe ea tantum, quæ habebat tempore conditi teſtamenti, vel etiam deinde quæſita: quod exornatur, & latè declaratur, remiſſiuè.
- 9 Verba, & diſpoſitionem temporis præſentis, legatæ etiam non includere futura, ſed intelligi iuxta tempus facti teſtamenti, multis exemplis Interpretes iuris demonſtraſſe, quorum nonnulla commemorantur hoc loco.
- 10 Legata etiam coniunctis relicta, intelliguntur ſecundum tempus facti teſtamenti, nec extenduntur ad acquiſita poſt teſtamentum.
- 11 Tempus facti teſtamenti non attendi, cum teſtatoris voluntas repugnare videtur. Sic ſane ex præſumpta teſtatoris voluntate, verba teſtamenti, etiam ſi præſentis temporis eſſe videantur, & verè ſint, ad futurum etiam tempus referri. Et à regula ſuperiori ex coniecturis recedi.
- 12 Verba teſtamenti ex veriſimili voluntate trahuntur ad futurum tempus, etſi eſſent præſentis temporis.
- 13 Legatum, quod regulariter, & in dubio intelligitur de rebus, quæ fuerunt teſtatoris, tempore teſtamenti. Ex coniecturis, atque ex præſumpta voluntate teſtatoris, futura etiam comprehendit.
- 14 Verbum ambiguum in teſtamentis, & vltimis voluntatibus cum reperitur, de tempore futuro intelligitur.
- 15 Maxime, vbi dispoſitio habet tractum ad futurum tempus: tunc namque, etiamſi verbum ſit præſentis temporis, tamen in qualitate adiecta inſpicitur tempus futurum.
- 16 Diſpoſitio omnis in dubio videtur tacite collata in tempus, & caſum, quo erit vtilis, & neceſſaria.
- 17 Tempus præſentis temporis, vel præteriti imperfecti trahitur ad futurum, cum in præſenti verificari non poteſt.
- 18 Legatum factum de certa ſpecie, non recipit augmentum, & qua ratione, remiſſiuè.
- 19 Verba præſentis temporis collectiua, quomodo extendantur ad futurum: quod exornatur, & de verbis quoque indefinitis, ſeu generalibus agitur.
- 20 Legatum debetur ſecundum naturam, quam habet tempore mortis teſtatoris, non teſtamenti.
- 21 Vltima quæque voluntas (ſicut & diſpoſitio alia quæcumque coniecturatur) atque interpretatur ex tempore, & ſecundum tempus. id quod confertur.
- 22 Et ſic facta vno tempore, & quoad ſui effectum in aliud collata, iudicatur ſecundum tempus, in quod dirigitur, neque tempus, quo fit ipſa dispoſitio, attenditur.
- 23 Vnde quoad validitatem ipſius, tempus, in quod confertur, inſpicitur. Quod procedit, quando ſubſtantia actus confertur in tempus prohibitum; ſecus verò ſi executio ſola, vt inferius, num. 27.
- 24 Paria ſunt, quod fiat aliquid tempore prohibito; vel fiat licito, & conferatur in tempus prohibitum, vel è contra, & numeris ſeq.
- 25 Maritus non poteſt augere dotes vxoris, nec vxori dotem conſtituere.
- 26 Quod procedit, etiamſi ante matrimonium contractum præceſſit promiſſio augendi dotes, augmentatio autem fuit collata in tempus matrimonij, & num. ſeqq.
- 27 Donatio collata in tempus illicitum, habetur, ac ſi prohibito tempore facta eſſet, & numero 29. in fine.
- 28 Donatio ſimplex inter virum & vxorem non valet, & ſubinde poteſt ad libitum per donantem reuocari. Sed ſi non reuocetur, morte confirmatur, trahitúrque retrò. Quod exornatur, & latiùs explicatur remiſſiuè materia vniuerſa, quæ attinet ad titul. de donat. inter vir. & vxor.
- 29 Et extenditur, vt procedat, etiam inter ſponſum, & ſponſam de præſenti ante receptas Eccleſiæ benedictiones, ex ſententia multorum.
- 30 Donatio inter virum & vxorem iure Regio valet, dum tamen fiat poſt annum contracti matrimonij.
- 31 Valet etiam inter ipſos pactum reciprocum de futura ſucceſſione, dummodo fiat poſt annum contracti matrimonij. Vſque adeo, vt præiudicet etiam aſcendentibus præmorientis in ſua legitima.
- 32 Maritus an poſſit augere dotes vxoris de iure huius Regni, poſt annum contracti matrimonij.
- 33 Arræ conſtitui poſſunt conſtante matrimonio.

