Ego verò cùm vtriuſque articuli diſceptationem controuerſam videam, nec certa aliqua doctrina, aut generali regula, quæ omnibus caſibus occurrentibus æqualiter adaptari valeat, ſiue conuenire videatur; poſſe definiri (nulla enim omnibus negotiis æquali iure poterit commode applicari) in vno, & altero dubio, quando ſcilicet in interpretatione vltimarum voluntatum inquiritur, an vna ſola coniectura ſufficiat, vel plures neceſſariæ ſint, quæ etiam manifeſtæ, & neceſſariæ, ſiue multum vrgentes, & probabiles coniecturæ diiudicari valeant; totum hoc Iudicis arbitrio & religioni relinquendum, atque committendum arbitror; ipſe namque iuxta ſubiectam materiam, & naturam rei, ſiue diſpoſitionis, de qua agitur, ex variis etiam rerum, & perſonarum circumſtantiis, & verbis vltimæ diſpoſitionis maturè perpenſis, præſumptámque voluntatem, & coniecturas diligenter inquirens, vtra harum opinionum in vtroque dubio, & in caſu occurrenti præualere debeat, commodiùs deducere, & maturiùs diffinire valebit. Et quidem, cùm voluntatis teſtatoris quæſtio ad eum pertineat, l. voluntatis, C. de fideicommiſſis, l. stichus, ff. de legatis tertio. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro 1. cap. 5. num. 41. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. numero 40. maturè (vt dixi) perpendere, atque perſcrutari debebit omnia, quibus ex coniecturis adduci, vel non adduci debeat, nec ſolis imaginariis, aut ex capite procedentibus, ſiue non iuridicè, ac velut concludenter deductis coniecturis excitari: ſicuti eleganter aduertit Socinus ſenior in conſilio 100. numero 8. libro 3. Corneus in conſilio 61. numero 2. libro 2. Berous in conſilio 67. numero 8. volumine ſecundo, Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 3. titulo 19. numero 5. & 6. Peregrinus dicto articulo 11. numero 40. Simon de Prætis libro 1. dicta ſolutione 1. numero 12. folio 79. dicens, quòd arbitrium hoc Iudicis non debet eſſe liberum, ſed à iure regulari: Verè itaque negari non poteſt, quin aliquando vna ſola coniectura maximi futura ſit effectus & momenti, ac omninò debeat in conſideratione haberi, ſi eiuſmodi ſit, vt in propoſito, & in caſu occurrenti neceſſaria, aut concludens, aut multùm probabilis videatur. Id quod ſpecificè adnotarunt Craueta, & Iulius Clarus, cum quibus rectiffimè annotauit Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, dicta quæſt. 9. numero 190. column. 3. in verſiculo, ego verò puto: & ſub eodem verſ ibi: fieri enim poteſt, ſol. 209. & ita procedit eorum opinio, & ſententia, qui, in interpretatione vltimarmn voluntatum vnam ſolam coniecturam ſufficere contendutur. Plures verò coniecturæ nihil aliquando proderunt, vel prodeſſe debebunt, etſi concurrant ſimul, fi eiuſmodi ſint quælibet non dicatur concludens, nec efficax, aut neceſſaria, vel cùm omnes leues ſunt, & fragiles, etſi plures; idque ex ſententia Petri Pauli Pariſij in conſ. 35. num. 26. 27. &8 28. lib. 3. Lanarij in conſil. 60. num. 48. Alexand. Rauden. deciſ. 27. n. 85. quibus non commemoratis, ita quoque apertè voluit Pet. Anton. de Petra in loco nunc relato. Quamuis regulariter plures coniecturæ ſimul iunctæ id efficere valeant, quod vna coniectura per ſe ſumpta efficere non poſſet, vt poſt alios multos Authores annotauit Ludouic. Molina lib 1. de Hiſpan. primog dict. cap. 5. num. 42. Margarius de fideicommiſ part. 2. quæſtione 20. Alexand. Raudenſ, d. deciſ. 27. num. 253. Hippolyt. Riminald. in conſ. 1. num. 21. 22. & 23. lib. 1. Semper tamen coniectura ſpecialis tanquam fortior vincere debet generalem, l. cùm de indebito, & ibi notant Bartol. & Bald. ff. de probat. Hippolyt Riminald. in loco nunc relato: Et cum infinitis Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. volunt. lib. 12. tit. vltim. num 17. & alio cap. dicemus infrà. Remanent ergo in vtroque articulo, an vna ſola ſufficiat coniectura, & quæ dicatur concludens, aut neceſſaria; præfatam reſolutionem tenendam, ac etiam coniecturalem materiam, totam eſſe arbitrariam, & Iudicis diſcreti arbitrio, relinquendam; qui tamen concludentibus, atque iure approbatis coniecturis adduci, atque excitari debebit, nec leues in conſideratione habebit, etiamſi plures concurrant (vt ſuprà dixi) ſicuti ex Curt iunior. Crauet. Iul. Clar. vtroque Socin. Antonio Gabr. Iacob. Menoch. Ripa, Portio, Toruiello, Ruino. & Ceph. concludit Petra d. quæſt. 9. num. 190. colum. 3. ex verſ ego verò puto, folio 209. & num. 191. & 192. & num. finali, & vltra relatos ab eo, Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 1. cap. 3. num. 11. & 12. Molina lib. 1. dict. cap. 5. num. 41. Simon de Præris lib. 1. dicta ſolutione 1. num. 12. folio 79. Mantica libro 12. dicto titulo. finali, numeris 42. & 43. qui ſingulariter inquit, quòd in omnibus coniecturalibus quæſtionibus Iudicis prudentia dominatur, cùm ea nulla iuris conſtitutione in vniuerſum definiri nec poſſit, nec propter infinitam multitudinem factorum, & accidentium varietatem, poſſit commode terminari generaliter, Peregrinus dicto artic. 11. num. 41. Semper tamen debebit Iudex (vt dixi) & debebimus quoque nos cautè procedere, dum in interpretatione eiuſmodi tacitæ voluntatis verſamur; interpretatio namque voluntatis teſtatoris plena periculi eſt, & persæpe in illius cognitione errare ſolemus: Simon de Prætis de interpretatione vitimarum voluntatum libro primo interpretatione 1. ſolatione 2. num. 5. fol. 11. vbi citat Sociuum vtrumque Iaſonem, Ruinum, Crauetam, & Menochium ira dicentes; Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis quæt. num. 28. & num. 146. qui poſt Bald. ibi relatum ſcribit in propoſito, quòd ambulare dicimur in tenebris, cùm agimus de interpretanda mente teſtatoris, cum quo loquuti non ſumus, & qui non poteſt modò mentem ſuam aperire: Tiberius Decianus in conſ. 10. num. 71. lib. 3. vbi refert Baldum pluribus iu locis dicentem, quòd de mente hominis nullum certum teſtimonium eſt, quia ſoli Deo nota eſt: Ideò magis inhærendum eſt verbis certis, quàm menti imaginariæ, ex eodem Authore, & Peregrino de fideicommiſſis, articulo 11. num. 40. quem lib. 2. har, quotidianar. controuerſiar. iuris, cap. 4. num. 60. retuli, atque ex num. 56. ſuperiora notaui: Coniecturæ enim non debent eſſe phantaſiæ, & imaginationes, quæ pro libito voluntatis conſtituantur, ſed reales, & in opinionibus bonorum virorum fundatæ, ſicuti ex communi Doctorum sententia firmauit Petra de fideicommiſ. quæſt. 9. d.n. 146. & Cauendum eſt ab his, qui dicunt, talem eſſe teſtatoris mentem coniecturatam, nec id concludenter, & probabiliter oſtendunt, vt reſpondit Rota Bononienſis inter conſilia Marçarij conſ. 7. col. 83. verſ. reſtat. ſolum labefactare. Corn. in conſ. 61. num. 2. lib. 2. Alciat. in conſ. 499. Petra d.n. 146. Peregrin. d. art 11. n. 40. Quare exactiſſima diligentia teſtatoris voluntatem perſcrutari oportet, & eius veſtigia ſemper ſequi debemus, l. penultima, C. de neceſſar. ſeru. hæred. inſtitu. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. titu. 2. num. 1. in fine, nec in eius interpretatione diuinare: quia in teſtamentis nihil eſt tam proprium, quàm claritas, vt in authent. de teſtamentis imperfectis; per quem text. ita dixit Bald. in conſ. 235. in princip. lib. 5. Craueta in conſ. 161. n. 12. Rolandus in Conſ; 59. n. 47. lib. 3. Mantica lib. 3. dict. artic. 2. n. 2. Iacob. Menoch. in conſ. 97. n. 94. lib. 1. Peregrin. d. ar. 11. n. 40. Cum ergo mentem defuncti diiudicare difficillimum ſit, l. ex facto ff. ad Trebellian iunctis his, quæ ſpecificè notarunt Simon de Prætis de interpret vltim. volunt. lib. 1. d. ſolut. 1. n. 4. fol, 11. Mieres de maioratu, in initio 2. p.n. 1. Iacob. Menoch. in conſ. 117. num. 48. lib. 2. & d.c. 4. lib. 2. n. 57. ita quoque notaui, & in eiuſdem interpretatione, atque coniecturatione decipiamur frequenter; vt ſcribit Baldus in l. precibus n 23. C. de impuberum: quem referunt, & multis exornant Tiraq. in l. ſi vnquam, in verbo, libertis ex n. 10. Aluaradus de coniecturatamente defuncti, lib. 1. c. 1. num. 1. Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. tit. 2. num. 1. Quos etiam d. cap. 4. lib. 2. num. 56. recenſui: Meritò dictum eſt ſuprà, cautè & attentè procedendum eſſe in hac materia, & Iudicis arbitrium non liberum futurum, ſed à regulis iuris, & probatis præſumptionibus regulandum eſſe; item eas duntaxat coniecturas attendi debere, quæ neceſſariæ, aut valdè vrgentes, & concludentes videantur, quod & d.c. 4. lib. 2. n. 63. ſcriptum reliqui: Non enim ſomnianda eſt teſtatoris mens, & voluntas, vt dixit Alciatus in conſ. 44. n. 33. in fin lib. 9. Corneus in conſ. 61. num. 2. lib. 2. Berous in conſ. 67. num. 8. volumin. 2. Sic potiùs Iudex debet in propoſito rem examinare, sicut examinandam dixit Petrus de peralta in l. fi quis in principio teſtamenti, num. 174. ad finem, in verſ. vltim. & num. 175. & ſeq. fol. 474. vbi vide omninò: Vide etiam Borgninum, Caualcanum deciſione 5. n. 19. 20. 22. & 23. parte 2. vbi inquit poſt Corneum, & Crauetam, quòd. Aduocati, & Iudices ſuper interpretatione mentis teſtatoris ſæpiſſimè prophetizant in graue damnum voluntatis eius, & hæredum; quod eſt periniquum, & fieri non debet, ne iudicia defunctorum defraudentur. Et hactenus de prima obſeruatione principali huius capitis.

Secundo deinde loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, dubium eſſe omninò neceſſarium in hac materia, nec ab vllo hactenus, quem viderim, abſolutè explicatum; vtrum, inquam, in hoc tractatu coniecturali, & præſumpto voluntatis teſtatoris, vt coniecturæ, & præſumptiones dicantur neceſſariæ, concludentes, probabiles, & veriſimiles; vt etiam ex eiſdem validè deducatur id; quod contenditur, neceſſariò debeant ex dictis, & diſpoſitis in teſtamento, ſiue ex verbis diſpoſitionis deduci; an verò aliunde etiam, & extra teſtamentum colligi poſſit mens, & voluntas coniecturata, de qua contenditur? Et quidem ſi in dubio hoc Scribentes omnes hactenus originaliter prælegeris, inuenies ipſos diuerſimodè ſe habere, nec certam tradere reſolutionem, mirè potiùs variaſſe; imò & ſibi non conſtare eoſdem, maximè pro varietate caſuum occurrentium. conſulendo. Inprimis namque, voluntatem teſtatoris cognoſci, & declarari etiam ex his, quæ extra teſtamentum dicta, vel facta ſunt, probari videtur ex doctrina illa Bartoli in leg. 2. in principio, numero 39. 40. 41. & 42. ff. de vulg. & pup. ſubſt. & in l. hæredes palam, §. ſed ſi notam, ff. de teſtamentis. Angeli in l. fideicommiſſi, §. cum Pollidius, ff. de vſuris, tenuerunt Ripa in dict. l. 2. num. 52. vbi Ruinus num. 62. & Socinus iunior num. 112. idem Ripa in l. ſerui electione, §. cum fundus, numero primo, in fine, ff. de legat is primo Iaſon in l. 2. ff. de bonor. poſſeſ. ſecund. tabul. Socinus ſen. in conſilio 23. num. 9. lib. primo, Ruinus in conſilio 73. num. 15. lib. 2. Alexander in conſilio 100. num. 11. lib. 4. Parifius in conſilio 79. num. 12. & ſeq. libro 2. Ioannes Cephalus in conſilio 144. num. 29. libro 2. & in conſilio 452. numero 37. lib. 4. Afflictis deciſione 44. ſub numero 29. Pancirolus in conſilio 103, numero 14. Tiberius Decianus in conſilio 37. numero 33. libro primo. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. libro 3. titulo primo, numero 4. Iacobus Menochius libro 4. præſumptione 67. numero 17. & in conſilio 266. num. 74. libro 3. & in conſilio 349. numero 12. libro 4. & in conſilio 198. numero 18. libro 2. quò loci dixit, teſtatoris affectionem maiorem circa aliquem ex vocatis, detegi non ſolùm ex his, quæ eodem in teſtamento ſunt ſcripta, ſed etiam ex his, quæ aliunde extra teſtamentum colliguntur: Cardinalis franciſcus Mantica lib. 3. de coniecturis vltimar. volunt. tit. 1. numero 5. & libro 11. tit. 20. num. ſecundo Achilles Pedrocha in conſilio 2. num. 104. & 105. vbi quòd voluntas teſtatoris declaratur ex prælocutionibus ipſius extra teſtamentum: Et id ipſum, ad hoc vt ſit locus tranſmiſſioni fideicommiſſi conditionalis, vtque declaretur voluntas extra ea, quæ ſunt in teſtamento diſpoſita reſponderunt Socinus iunior in conſil. 167. columna 3. libro 2. Rubeus in conſilio 8. in fine. Pariſius in conſilio 5. num. 17. lib. 3. Menochius præſumptione 67. numero 17. libro 4. & vltra eum idem quoque notarunt Alex. Ruinus, Socinus iunior, & Curtius iunior, quos refert, & ſeq. Zanchus in l. hæredes mei, §. cum ita, in. 4. parte, numero 183. ff. ad Trebellian. Decianus in conſilio 88. num. 64. & 65. lib. 2. Achilles Pedrocha in conſil. 40. num. 302. vbi aſſerit etiam ex coniecturis extrinſecus extra teſtamentum collectis tranſmiſſionem induci: Craueta etiam in conſi ſilio 776. num. 12. volumine 5. nec contrarium inficiatur Baldus in l. vnica, numero 10. C. de his qui ante apertas tabulas: Nam etſi ſentiat, coniecturas ex his, quæ ſcripta ſunt in teſtamento, deduci oportere; non negat, quin etiam coniecturæ poſſint deduci ex his, quæ teſtator dixit extra teſtamentum, antè, vel pòſt, vt Baldum declarans, optimè aduertit Mantica lib 11. dicto titulo 20. numero 9. qui dum dicit, ſic poſſe eo caſu elici coniecturas, ac in cæteris caſibus deducuntur, ex variiſque cauſis, & diuerſis fontibus procedere, apertè ſuperiori ſe ſubſcribit ſententiæ: Ac denique deſumi fideicommiſſum ex coniecturis extra teſtamentum aſſeuerarunt Paſetus. in conſil. 92. in principio, & in conſ. 134. num. 5. Celſus Hugo in conſil. 5. num. 8. & in conſil. 93. num. 10. Anguiſſola in conſil. 14. num. 10. & in conſ. 26. numer. 2. & in conſ 29. numer. 10. Crotus in conſ. 349. numer. 17. volum. 3. & alij plures, quos congeſſit Franciſcus Burſatus in conſilio 202. num. : 3. lib. 2. & nullum referens, ſecurê tenuit Menochius lib. 4. dicta præſumptione 67. num. 17. quò loci dixit expreſsè, quòd ſi in teſtamento nihil fuerit expreſſum, tamen aliunde probari potest teſtatoris voluntas, quòd etiam hoc caſu ſufficit coniectura ad inducendum fideicommiſſum: nouissimè Fuluius Pacianus in conſilio 15. numer. 76. & num. 74. & num. 9. vbi reſolutiuè firmauit, quòd coniectutæ ad probandum mentem teſtatoris, non ſolùm debent ſumi intrinſecus ex teſtamento, iuxta ea, quæ ibidem probauat dicto n. 9. ſed etiam extra teſtamentum.

E contrario tamen, & generaliter, quòd coniecturæ voluniatìs in conſideratione haberi non debeant, niſi eliciantur ex eo quod, eſt expreſſum in teſtamento, & non aliter, responderunt, Decius in consilio 397. num. 6. Socinus iunior in conſilio 117. n. 33. libro 1. Paulus Caſtrenſis in conſilio 152. in fine, lib. 1. Gozadin. in conſ. 89. colum. 1. Hippolyt. Riminald. in conſ. 75. num. 28. lib. 1. Carolus Ruinus in conſ. 181. num. 6. lib. 2. Franciſcus Burſat. in conſ. 395. num. 5. libro 4. Petrus Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 15. num. 10. vbi ad hoc vt tacita voluntas ex coniecturis collecta, idem operetur, quod expreſſa, requirit neceſſariò, ac generaliter iu omni vltima diſpoſitione, quòd coniecturæ ex teſtamento reſultent: Pariſ. in conſ. 87. numero 18. volumin. 2. Marçarius in conſil 7. Petrus Antonius de Petra de fideicommiſ. quæſtione nona, numero ſexto, & numero 142. Portius in conſilio 14. numero 2. & in conſ. 43. numero 1. & ſeq. Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 4. numer. 38. & quòd fideicommiſſum non inducatur aut non deſumatur ex, coniecturis extra teſtamentum, ſed colligi debeat ex verbis in teſtamento expreſſis, ſiue ex his, quæ teſtator in ipſo diſpoſuit, poſt alios multos Authores obſeruarunt Socin. iun. in conſ. 29. num. 2. volum. 4. Pariſ. in conſilio 44. num. 25. & ſeq. lib. 2. Tiberius Decianus in conſil. 44. num. 10. & 11. lib. 3. Hieronym. Gabriel. in conſ. 121. num. 39. lib. 1. Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. libro 8. tit. 1. numer. 18. & numer. 23. Torniellus in conſil. 33. numer. 1. cum ſeq. Michaël Graſſus §. fideicommiſſum, quæſtione 4. num. 7. ibi: Et colligantur ex dictis per teſtatorem per verba inducentia diſpoſitionem: Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 60. & num. 62. per totum, & num 148. & n. 177. conſtanter Marcus Antonius Peregrin. de fideicommiſſis, articulo 11. ex numer. 44. & ſeq. Petr. Surdus in conſ. 129. num. 47. lib. 1. Petrus de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 148. in fin. & num. 152. verſic. Quintus caſus eſt, & num. 147. vide omninò num. 154. vbi facit regulam generalem, quam dicit eſſe optimam, maximam in hac materia vltimarum voluntatum, videlicet quòd vt tacita voluntas teſtatoris ſit, vel cenſeatur eſſe legitima, ac diſpoſitiua, debet euinci ex ipſius verbis expreſſis, id eſt, debet conſequi ex eiuſdem diſpoſitione expreſſa, ſeu fluere ex diſpoſitis apertè per eundem, aliàs non poteſt quis ea niti ad legatum, vel fideicommiſſum conſequendum. Ac denique, pro fideicommiſſo conditionali tranſmittendo ad ſuos, ac pro coniectura poſitorum in conditione, quòd ſint vocati ita pariter annotarunt, atque voluntatem teſtatoris neceſſariò colligendum ex his neceſſariò, quæ ſcripta, aut dispoſita fuerunt in teſtamento, nec poſſe colligi extrinſecus tenuerunt Interpretes multi, quos citauit Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volunt. libro 11. titulo 20. numero 9. Simon de Prætis de interpret. vltimar volunt. libro primo, interpret. 2. dubitation. 1. ſolutione prima, numero 6. folio 78. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſtione 9. numero 146. & 147. numero 60. & 62. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 60. num 51. & in conſil. 74. numero 50. libro primo. Vides ergo in definitione articuli præfati non modò ambiguitatem, ſed & contrarietatem inter Doctores, atque Scriptores noſtros communiter, & à nonnullis eorundem attingi, ſiue agnoſci, non tamen diſſolui, provt Petr. Paul. Pariſius d. conſil. 5. numero 16. & 17. libro tertio, Portius, Torniel. & Petra in locis relatis ſuprà, indiſſolutam, reliquerunt: Ego verò vt ipſam diluam abſolutè, & diſtinctè magis me habeam, ſequentia (vt moris habeo) conſtituere, atque obſeruare neceſſarium duxi: Et inprimis eiuſdem dubij explanatione videnda omninò, atque in memoriam reuocanda ea omnia, quæ ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, cap. 8. cum ſeq. & cap. 15. ſcripta, & reſoluta reliqui: Nam quae ibidem diximus, regulariter erunt obſeruanda, idque cùm in dubio verſamur, vel in caſu omiſſo, aut verbis non expreſſo, provt latiùs explanauimus.

Deinde & ſecundo, in vnoquoque negotio, & caſu occurrenti, ac propoſito articulo, ex numer. 39. agitato, Iudicis arbitrium multum valiturum; ipſe namque ſi verba diſpoſitionis attentè prælegerit, & mentem eiuſdem diligenter inquirat, & perſcrutetur, an ex diſpoſitis, ſiue expreſſis in teſtamento deducantur, vel non deducantur coniecturæ voluntatis, ſiue aliunde, aut extrinſecus deductæ ſufficiant; ex perſonis etiam, & cauſis, & rebus, de quibus agitur, aliíſque circumſtantiis, meliùs definire poterit, quàm hic à nobis certa regula, aut doctrina generali demonſtrari, provt diximus ſuprà; in eodem dubio, fideicommiſſi, inquam, inducendi, vel conditionalis tranſmittendi, ſiue in conditione poſitorum, quòd ſint vocati, ac denique in omni materia, in qua de inducendo aliquo ex coniecturis agitur, obſeruarunt Socinus iunior in conſt 141. numer. 23. volumine 2. Curtius iunior in conſilio 48. num. 6. Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titulo. 20. num. 10. in fine. Petrus Antonius de Petra fideicommiſſis, quaeſtione 9. num. 152. Prætis lib. 1. dicta ſolutione prima, num. 11.

Prætereà & tertio conſtituto, coniecturas nonnullas eius qualitatis, & conditionis aliquando eſſe, vt non modò ex teſtamento intrinſecus, ſiue ex diſpoſitis, aut expreſſis ibi colligi, atque probari valeant, verùm etiam aliunde, & ita extrinſecus eas colligere, atque deducere vis quodammodo fit; immò congruentiùs, atque concludentiùs colligantur: quod enim teſtator faciebat vinus, vel ſolitus erat facere, quod ante, vel poſt teſtamentum fecit, aut dixit, quam affectionem ad aliquas perſonas habebat, & an maiorem ad vnum, quàm ad alterum & multa alia ſimilia, meliùs aliquando (immò & regulariter) extrinſecus colligi, & probari valent, quàm ex ipſo teſtamenro, aut ibidem diſpoſitis colligi poſſint: Voluntatem ergo teſtatoris aliunde, atque extrinſecus colligi poſſe, rectê obſeruarunt Authores omnes, quos ſupra retuli, num. 41. pro quibus (vt alia iura omittam) expendi ſolet textus valdè ſingularis, l. quoties 1. ff. de hæred. inſtit. vbi teſtator extra teſtamentum dixit ſe velle inſtituere talem hæredem in quadrante, deinde in teſtamento ſcripſit ſemiſſem pro quadrante; & textus inquit, quòd cùm mens teſtatoris eſſet de quadrante ex dictis extra teſtamentum, quod ſolùm erit hæres in quadrante: & textus ipſe ex eo notabilior eſt, quòd loquatur, quando apparet, vnum voluiſſe teſtatorem extra teſtamentum, & aliud contrarium reperitur ſcriptum: Et ideò quòd verba prolata extra teſtamentum, perinde haberi debeant, ac ſi eſſent appoſita in ſcriptura eiuſdem teſtamenti, poſt alios multos ad interpretationem vltimæ diſpoſitionis cuiuſdam adnotauit Burgos de Paz in conſ. 7. num. 13. & repetit in conſilio 14. n. 50. & in conſ. 27. n. 7. & 24. latè Fuluius Pacianus in conſ. 15. n. 74. & 76. vbi infinitos cumulat Authores ad probandum, quod dicta à teſtatore ante, vel poſt conditum teſtamentum, efficaciter probant voluntatem eius, Weſembec. in conſil. 34. num. 41. lib. 1. Peregrin. in conſ. 35. num. 4. lib. 3. Hadrianus Gilmañus rerum iudicatarum Germaniæ, lib. 1. deciſ. 7. num. 10. Pedrocha in conſilio. 2. num. 104. & 105. eleganter Petrus Surdus in conſ. 414. num. 56. lib. 3. dum dixit, voluntatem teſtandi colligi ex his, quæ dicta ſunt ante, vel poſt teſtamentum, & ideò in caſu illo inſtitutionem factam fuiſſe ſecundùm voluntatem ipſius teſtatoris, quia antequam teſtamentum faceret, dixit ſæpiùs, velle vniuerſalem hæredem inſtituere Dominam Eliſabetham eius ſororem: Et num. 64. & 66. vbi idem repetit poſt alios Authores, & poſt Baldum, Cardinalem Manticam, Simonem de Prætis, & alios, ſubdit id procedere, etiamſi ex interuallo poſt actum verba protulerit: Idem Surdus deciſ. 54. n. 6. & 16. quò loci ſeparatim fecit concluſiones duas; dicto namque num 6. inquit inprimis, voluntatem teſtatoris declarari ex his, quæ dixit ante teſtamentum, idque procedere, etiamſi verba à teſtatore non ſint prolata in forma teſtandi, vt dicunt Authores ibi relati: Deinde eodem n. 6. limitat ſingulariter, quando poſt verba prolata ante teſtamentum, diſpoſuit quis in contrarium eius, quod perfunctoriè loquendo profeſſus fuerat; tanc namque non attenduntur verba dicta ante teſtamentum quia poſteriora prioribus derogant, l. pacta nouiſſima C. de pactis, l. Diuo, §. licet, ff. de iure codicillorum: Et Simon de Prætis ibi relatus. Denique dicto num. 16. ſecundam fecit concluſionem, quòd ex his, quæ poſt teſtamentum dicta, vel facta ſunt, colligitur teſtatoris voluntas; idque ſecundum Baldum in l. precibus, n. 10. C. de impuberum dicentem, quòd actus perfecti recipiunt formam declaratoriam, non diſpoſitoriam: Et ſecundùm hæc deducitur manifeſtè, ſuſtineri non poſſe indiſtinctè (vt vides) ſententiam eorum, qui aſſerunt, coniecturas voluntatis colligi non poſſe extrinſecus extra teſtamentum, nec aliunde, quàm ex expreſſis, aut diſpoſitis in teſtamento, cùm in contrarium ſit veritas, & crebriori Interpretum omnium placito recepta opinio, vt ex eiſdem conſtat Authoribus.

Rurſus & quarto loco conſtituto, coniecturas ex ipſo teſtamento deductas, ſiue ab expreſſis elicitas, faciliùs demonſtrari, & probari, quàm eas, quæ extrinſecus colliguntur; immò & aliquando non egere probatione aliqua, ſi probabiles ſint apud Viros ſapientes: ipſas tamen extrinsecus & aliunde collectas, non reiiciendas, nec parui habendas, ſi eiuſmodi ſint, quòd verificari, atque veriſimilitudine, & neceſſitate magna poſſint: Et ita in vno genere coniecturarum probatio maior requiritur, quam in altero; non verò reiicitur onus probandi, ſi ab eo, qui illis iuuatur, ſumatur. Quod in propoſito ſingulariter animaduertit, (ſed apertiùs nunc expono) Cardinalis Franciſc. Mantica coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. titulo 20. n. 10. is namque Author, in eo quòd coniecturæ deducantur ex ipſo teſtamento, vel non deducantur, ſed aliunde, atque extrinſecus colligantur ex his, quæ non ſunt ſcripta, dumtaxat differentiam conſtituit quoad maiorem numerum teſtium; provt etiam conſtituit Michael Graſſus receptarum ſententiarum, §. fideicommiſſum, quæſt. 4. n. 10. & cap. ſeqq. latiùs dicemus: Non verò negat, quin coniecturæ illæ attendi atque in conſideratione haberi debeant, ac ſi ex teſtamento colligerentur; ſi tamen verè, ac numero teſtium requiſito probentur, quod etiam ſtatim dicetur, nec alij ſic explicant: optimè tamen percipit Ioſeph. Maſcardus de probationibus, tom. 1. concluſione 406. n 11. & 12. quem Recentiores non citant.

Denique & vltimò conſtituo, Simonem de Prætis in propoſito articuli prædicti diſtinctiùs ſe habuiſſe, cæterósque alios antecellere in altercationis præfatæ contrarietate diſſoluenda; ipſe namque libro primo de interpretatione vltimarum voluntatum, interpretatione 2. ſolutione prima, numero 6. ſuperiorem contrarietatem conſiderat; ac demum numero 8. folio 78. in fine, & 79. in principio, ſic putat conciliari poſſe, aut reſolui contrarias Scribentium ſententias, quòd ſi coniectura adducatur ad dilucidandum ambiguum, vel obſcurum aliquid voluntatis teſtatoris, quòd ſapiat diſpoſitionem extendere, vel includere alias perſonas, quæ ſpecialiter diſpoſitæ, ac expreſſæ non ſunt; tunc vera ſit opinion, quòd coniectura debet probari, & apparere ex diſpoſitis, & expreſſis in teſtamento, & non aliunde, niſi probetur diſpoſitiuè per legitimum numerum teſtium requiſitum ad probationem vltimæ voluntatis: In quo vltimo (vt vides) & Franciſci Manticæ reſolutioni, & ſuperiori à me traditæ obſeruationi conuenit omninò, nec ita animaduertunt Authores quamplurimi relati ſuprà, ex n. 45. cum ſeq. qui abſque diſtinctione reiiciunt coniecturas, quæ aliunde, & extrinſecus, ſiue extra teſtamentum colliguntur: Si verò (inquit Prætis ipſe n. 8.) coniecturæ ſint neceſſariæ pro declaranda voluntate teſtatoris ambigua, & ſic ad ſolam declarationem tendant, quòd tunc eſt vera alia opinio, quòd ſufficit eas haberi, & colligi aliunde ex qualitatibus ſcilicet, factis, & circumſtantiis, & in effectu, ex factis, & dictis extra teſtamentum, vt ibidem Prætis probauit, & vide ſuprà tradita cap. 8. cum ſeq. & cap. 15. ex illis namque dilucidè, & explanatur, atque deducitur, quando caſus, vel perſona non expreſſa, de quibus contenditur, admitti debeat, vel non: Iunge etiam Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 61. qui rectè adnotauit, coniecturis faciliùs interpretari fideicommiſſum iam inductum, vel probari inductum, quando dubitatur de illo, quàm de nouo induci, & refert Alexand. Socin. Albanum, Gratum, Cephalum, & Rolandum, & idem reſpondit Marc. Anton. Peregrinus in conſ. 34. num. 4. & 5. lib. 3. Pet. Surdus, Maſcard. & Honderus, quorum, & aliorum ſtatim duobus cap. ſeqq. ſpecificam faciam mentionem.

CAPVT XIX.

De probanda vltima voluntate, & diſpoſitione quacunque teſtamentaria per coniecturas, quæ ſubſtantiam, vel accidentia diſpoſitionis concernunt, & de ipſis coniecturis probandis, ex quibus elici voluntatem contenditur, cùm agitur, tam inducendo nouam voluntatem, quàm declarando eam, quæ iam inducta fuit; cùm etiam de probatione eius inquiritur, quod per errorem à Notario omiſſum, aut non ſcriptum, vel aliter prolatum, qui requiratur teſtium numerus regulariter? vbi in effectu, quæ variis in locis iuris Interpretes adnotarunt, ſuo ordine, & diſtinctè traduntur, & ita digeruntur, vt quotidianis, & practicis negotiis vtilia admodùm ſint futura, ac inter alia Petri Surdi conſ. 129. lib. 1. in hac materia magis ponderatur, & commendatur, de quo etiam ſuprà per tranſitum, cap. 6. huiuſce libri, & tractatus.

SVMMARIVM.

- 1 A teſtatore quæ dicta fuere, & à Tabellione prætermiſſa, per teſtes poſſunt probari: ita ut ſuum ſortiantur effectum. Quia interdum minus ſcriptum, & plus nuncupatum eſt.
- 2 Omiſſum in teſtamentis, ſuppleri debet, ſi per teſtes ſufficienter probatur, quia præſumitur omiſſum per errorem, & obliuionem.
- 3 Teſtator ſi poſt conditum teſtamentum aſſeruerit ſe aliquid omiſiſſe, quod voluiſſet disponere, eius intentio probatur teſtibus.
- 4 Subſtitutionem à Notario omiſſam in inſtrumento, poſſe probari teſtibus.
- 5 Scripturam ſuppleri per viuam vocem.
- 6 Errorem ſcripturæ poſſe probari teſtibus.
- 7 Teſtes quando omiſſum in ſcriptura ſupplere poſſint remiſſiuè.
- 8 Subſtitutionis omiſſionem probari etiam per impropriam probationem, quæ fit per coniecturas.
- 9 Subſtitutionem errore omiſſam fuiſſe, non poſſe per Notarium ipſum probari.
- 10 Notarius quando admittatur ad teſtificandum de, his, quæ in inſtrumento continentur remiſſiuè.
- 11 Errorem à Notario commiſſum in ſcribendo teſtamentum, poſſe probari teſtibus.
- 12 Ad probandum omiſſum aliquid fuiſſe in teſtamento, errore, aut obliuione tabellionis, ſiue ad probandam voluntatem omiſſam, qui requirantur teſtes neceſſariò? Vbi in effectu concluditur per totum numerum, tot teſtes requiri, quot ſunt neceſſarij, ſi omiſſum expreſsè disponeretur, vel ſi expreſſa probatio fieret directæ dispoſitionis.
- 13 Coniecturæ, quibus; præſumptiuè probatur dispoſitio teſtatoris, probandæ ſunt per ſeptem teſtes, ſicut ipſum teſtamentum: & infrà, num. 24. Idque in teſtamentis; in codicillis autem per quinque. Et de iure communi, de iure autem Regio, eodem numero teſtium probari debebunt, qui in confectione teſtamentorum, & codicillorum exigitur de iure huius Regni. Quoties de noua dispoſitione inducenda tractetur. Idque ex communi interpretum omnium ſententia. Quæ deducitur ex ſingulari illa theorica, atque doctrina Baldi.
- 14 Quod circa ſubſtantiam teſtamenti vbi fit probatio, requiruntur tot teſtes in probando errore, aut in voluntate inducenda probanda, quot in voluntate teſtantis probanda, & in dispoſitione ipſa conficienda, requiruntur. Circa certitudinem verè, duo teſtes ſufficiunt.
- 15 Et eò tendere Petri Surdi (ex mente communi) ſingulares; & notandas reſolutiones in hac materia, in conſil. 129. lib. 1. Qui, quotieſcunque de noua voluntate inducenda agitur, & ſic de ſubſtantia, non de qualitate, aut circunſtantia, non etiam de aliqua declaratione, teſtes requirit præcisè. Duos autem ſuſſicere rectè aſſerit, quando agitur de probanda voluntatis iam deductæ declaratione. Quod eſt dicere, circa ſubſtantiam errorem, aut omiſſionem dispoſitorum, vel non dispoſitorum, ſeptem ſeptem teſtibus probari debet. Circa accidentia verò duos teſtes ſufficere.
- 16 Et id ipſum circa ſolemnitatem, provt latiùs ex eodem Surdo hîc adnotatur, & vide ſtatim cap, ſequenti, per totum.
- 17 Ac denique de errore à Notario commiſſo in ſcribendo teſtamentum, & quibus teſtibus probando, eiuſdem Petri Surdi nonnullæ obſeruationes commemorantur, & probantur.
- 18 Et Ioannis Vincentij Hondedei in idem, placitum, & conſenſus nouè expenditur, & num. ſeq.
- 19 Legati verba dubia declarantur coniecturis, ſed quando mutatur ſubſtantia vel aliquid additur, debet probari per ſeptem teſtes in teſtamentis, vel quinque in codicillis.
- 20 Addens qualitatem, ita demùm declarare dicitur, ſi non alterat ſubſtantiam, aliàs, ſecus.
- 21 Teſtes tot requiruntur in probando id, quod ſapit dispoſitionem extendere vel addere, quot requiruntur ad probandum dispoſitionem principalem: & cap. præcedenti, num. 50.
- 22 Ad probandum voluntatem teſtatoris contrariam primæ directæ, & vniuerſali dispoſitioni, idem teſtium numerus requiritur, qui ad ipſam expreſſam dispoſitionem neceſſarius eſt.
- 23 Quemadmodum teſtamento reuocando, eadem ſolemnitas exigitur, quæ in eo conficiendo deſideratur.
- 24 Ad probandam voluntatem teſtatoris per coniecturas, & coniecturas ipſas, (quibus quis innititur) probandas, ſolemnis requiritur numerus teſtium, qui ad probandum ipſum teſtamentum requiritur, intelligendo, provt ſtatim dicetur.
- 25 Simonem de Prætis in propoſito huius materiæ plures caſus diſtinxiſſe, qui tamen omnes comprehenduntur ſub reſolutione prædicta, atque eò tendunt, vt ſi id, quod venit probandum, concernit dispoſitionem, & voluntatem teſtatoris, debeat probari per numerum teſtium ad probationem vltimæ voluntatis requiſitum. Si verò respicit declarationem eorum, quæ dispoſita fuere, poteſt probari per duos teſtes; & ſuprà num. 15.
- 26 Voluntas teſtatoris per coniecturas probanda, vel coniecturæ ipſæ, ex quibus voluntas ipſa reſultat, quare probari debeat per ſolemnem numerum teſtium, ad probationem vltimæ voluntatis requiſitum.
- 27 Teſtium numerus in probandis indiciis idem requiritur, qui requiritur in probanda veritate.
- 28 De probanda teſtatoris voluntate, non dispoſitiua, ſed declaratoria cùm agitur, duo tantùm teſtes ſufficiunt.
- 29 Et Simonis de Prætis in propoſito, duobus in locis repetita diſtinctio, atque vera, & notanda proſita reſolutio, quæ equidem duci debebit vnuſquiſque, ne decipiatur in hac materia.
