Nonò infertur ad Senatus Neapolitani in caſu ex facto occurrenti definitionem, quod ſcilicet promiſſio de ſoluendo ſingulis menſibus à conductore facta ſub pœna caducitatis, intelligi debeat, rebus ſic ſtantibus, & ideo Superioris mandatum à pœna caducitatis aduerſus creditorem, ſiue locatorem excuſet: provt Afflict. deciſ. 328. per totam, teſtatur, & inquit, quod cum dominus Paulus Longus Medicus, & eius frater locauerint Antonio Molendinario vnum Molendinum, intra ciuitatem Neapolit. exiſtens, pro annis duobus, pro vnciis 20. cum hoc pacto, quo ſingulis menſibus debeat exoluere ratam tangentem, & ſi non ſoluerit, liceat eum expellere, & alteri locare; ſuperuenit mandatum pœnale, & iuſtificatum magnæ Curiæ, factum dicto Antonio, quod non debeat ſoluere penſionem dictis fratribus ad inſtantiam monialium monaſterij S. Mariæ Magdalenæ, & Canonicorum S. Mariæ de Maribus; prætenſorum dominorum, & poſſeſſorum dicti Molendini: ob mandatum non ſoluit per vnum, vel duos menſes: pro parte dictorum fratrum in conſilio petitur declarari, quod virtute dicti mandati incidit in commiſſum, & quod dictus Anton. dimittat dictum Molendinum: ille Anton. dicit, quod ſibi factum fuit mandatum per Superiorem, quod non ſolueret, & ideo tale mandatum eum excuſat à caducitate: & quod promiſſio de ſoluendo ſingulis menſibus, intelligitur rebus ſic ſe habentibus (vt dixi) & niſi Superior aliud voluerit; vt etiam vrſillus notauit ad dictam deciſ. 328. Petr. Surd. in conſ. 299. n. 6. lib. 2. Quocirca fuit votatum in conſilio (vt Afflictus affirmat) quod dictum mandatum Superioris excuſat dictum Antonium à pœna caducitatis, & huisu deciſionis occaſione excitat Afflictus metipſe dubium illud frequenter occurrens; vtrum præceptum Iudicis factum debitori non ſoluendi creditori, vel alteri ſoluendi, excuſet ipſum debitorem; quod in terminis excitabatur quoque diebus præteritis in Regio Hiſpalenſi Senatu in cauſa Pauli Armenij, & tunc quidem, vt accuratius dubium ipſum explanaretur; ſequentes ego prælegi, atque in futurum prælegendos Authores duxi; [Ex Regij Hiſpal. Sen. definitione.] vt quando debitor ab alio, quam à creditore exactus, libertur à nexu ipſius obligationis creditoris, & ſoluens alij, quàm ſuo creditori mandato Iudicis, ſiue aliud eiuſdem mandato faciens, excuſetur; appareat dilucidè.

Afflictus inquam, d. deciſ. 328. vbi n. 3. inquirit, an debitor ab eo iuſſu Iudicis, de ſoluendo alteri, quam creditori debeat appellare.

Idem Afflictus latiùs, & vtlius deciſ. 150. ex n. 8. cum ſeq. & n. 17. & ſeqq. vsque in finem deciſ. vbi explicat, quam diligentiam debitor debeat adhibere, ne alteri ſoluat quam creditori, & an teneatur prius ſubire carceres, quam ſoluat: & quę Iudex debeat conſiderare: & an debitor fuerit in mora, nec ne: & an probet veram numerationem, vel per ſolam confessionem probet solutionem.

Bartol. & Caſtrenſ. in l. creditor, ff. de ſolution. vbi originaliter ſunt videndi,

Roman. in conſ. 287. vbi optime

Alexander, in conſ. 15. in ſine, lib. 2.

Baldus omnino, l. in falſus, C. de furtis, & in conſilio 485. Viſo inſtrumento, lib. 4.

Iaſon, in conſ. 26. lib. 3.

Craueta, in reſponſo progenero, ex n. 273. vbi quod debitor adhibere debet diligentiam, ne ſoluat alteri, quam creditori, & quod teneatur illi denuntiare, quem ſequitur Menoch, in caſu infrâ referendo, n. 16.

Aretinus, in conſ. 35.

Raphaël Cumanus, in conſ. 185. vbi vide omnino.

Carol. Ruin in conſ. 147. num. 19. lib. 1. & in conſ. 167. num. 7. & in conſ. 171. lib. 4.

Auenda. in dictionario, verbo; fuerça.

Marcus Anton. de mora, prima parte, n. 27.

Gratus, in conſ. 127. lib. 1. vide omnino.

Guid. Pap in dec. 340. Non debet.

Decius, in conſ. 25.

Marſilius, in rubrica, de fideiuſſoribus, numero 186.

Didac. Perez, in l. 1. tit. 10. lib. 3. ordinamenti, quæſt. 15. col. 1144. vbi quod ad non ſoluendum tenentur debitor diligentias facere.

Iacob. Menochius, de arbitrariis, lib. 2. caſu 137. qui multa in propoſito tradit: & num. 24. expreſſim etiam conſiderat, vt non procedat, quando debitor fuit in mora ſoluendi, quia tunc illa mora præponderat: & num. 7. ſingulariter inquit, quod debitor pati aliquid debet cauſa creditoris, antequam ſoluat, idque Iudicis arbitrio relinquit, vt ibi videbitur.

Menoch. ipſe, in conſ. 68. per totum, lib 1. vbi late, & vtiliter loquitur in propoſito, & pro vtraque parte, vt iuſſus Iudicis excuſet, vel non & an debitor vti debeat omni diligentia, ne exigatur; argumenta, & rationes adducit: vt vel eo ſolum prælecto Senatus Hiſpalenſis deciſio confici, atque exornari potuiſſet.

Vrſillus, in addit. ad Affict. ad dictam deciſ. 150. n. 6. & ad dictam deciſ. 328. n. 1.

Anton. Gabriel, commun. concl. lib. 3. tit. de ſolutionibus, concluſ. 11.

Petrus Rebuffus, de lit. obligat. tom. 1. art. 6. gloſſa 3. n. 64.

Rota Genuenſis, deciſ. 33. numero 6. per totum, vbi vide.

Hippolyt. Riminald. in conſ. 506. num. 29. & 30. lib. 5.

Gregorius Lopez, in l. 3. tit. 3. part. 5. gloſſa prima, vbi quærit, an depoſitarius reddens depoſitum de mandato Iudicis, liberetur; licet pars, cuius eſt, non vocetur. Et refert Baldum, in l. finali, C. de bonis authori. iud. poſſiden. dicentem. quod ſic, per illum text. & intelligit Gregorius ipſe, quando mutando depoſitum in alium depoſitarium ex cauſa iuſta, Iudex præciperet. Vel quando iuberet reddi alicui, & notoriè non conſtaret, quod iniuſtè præciperet; nam ſi hoc expreſsè appareret, non liberatur ſponte reddens, & non appellans, vt latius ibi.

Idem Gregorius, in l. quartæ, tit. 14. part. 5. verbo, mandamiento, vbi agit, an ſoluens minori iuſſu Iudicis, liberetur; & an à iuſſa teneatur appellare.

Carolus de Graſ. qui omnium latiſſimè hæc tractat: de except. &c. exceptione 25. ex numero 49. cum multis ſeq. vbi requiſita tradit, vt iuſſus Iudicis excuſet; & quomodo ſuperior ſint intelligenda, declarat.

Antonius Theſaurus, forenſium, lib 2. quæſt. 54. per totam, vbi vide.

Borgninus Caualcan. deciſione 20. numero 21. part. 2.

Iacob. Cancerius, variar. reſolut. part. 2. cap. 4. de ſequeſt. & empa. num. 19. & ſeq.

Proſper. Farinacius, de delictis, tom. 3. concluſ. 97. fol. 208. & vide fol. 362. & 363. vbi congerit multa in propoſito ad hoc, quod iuſſu Iudicis aliquid faciens, debeat excuſari.

Alphonſ. Azeued. in l. 13. tit. 9. de los Alcaldes ordinarios, lib. 3. nouæ collect. Regiæ. fol. 357. vbi in præfato dubio ex citato per Greg. Lop. depoſitarius reddens depoſitum ad Iudicis mandatum, an, & quando liberetur, & quas diligentias teneatur faeere, & an appellare debeat è præcepto, ſiue mandato Iudicis.

Idem Azeuedus, in rubrica, tit. 12. 4. n. 11. fol. 376. vbi inquit, quod appellate ad minus teneatur depoſitarius, ſi alteri, quam ei, qui depoſuit, depoſitum reddi, Iudex decernat.

Petrus Surdus, in conſ. 345. n. 5. & 6. lib. 3. vbi poſt alios Authores ſcribit, quod fideiuſſor iniuſtè exactus, tunc repetit à principali, quando fecit omnem diligentiam, ne exigeretur, ſed ſi ſe non oppoſuit, non repetit. Ita etiam, quod debitor, qui à Superiore cogitur ſoluere, quod alij debet, non liberatur, niſi antequam ſoluat, aliquid patiatur cauſa creditoris, & quod vti debet diligentia, ne ſoluat, & ante ſolutionem denunciare ſuo creditori.

Et vide eundem Surd. ibi. n. 22. & 23. vbi ſcribit poſt alios iuris Interpretes, quod fideiuſſor, qui de facto fuit coactus ſoluere vſuras, quæ tamen non debeantur, repetit à principali: & idem dicit quando iniuſtè condemnatus fuit: ita etiam obſeruate poſt Bartol. Bartol. Decium, & Menoch. quod debitor, qui fuit à Principe exactus, etiam iniuſtè, liberatur. Quod eſt notandum, quia frequenter per prouiſiones Regias, aut mandata Principum, extrahuntur à debitoribus inuitis quantitates pecuniarum, quas retinent, quacunque ex cauſa, etiam creditoribus eorum, aut intereſſe prætendentibus, non certioratus, neque vocatis.

Antonius Faber, ad tit. C. de ſolutionibus, definitione 9. fol. 1057. vbi adducit Senatus Sabaudiæ deciſionem, ex tempore 16. Calen. Ianu. 1588. quod ſcilicet debitor libertatur, qui auctore Prætore ſoluit, & ſeruata ea forma, qua Prætor præſcripſit; licèt Prætor male decreuerit, ſi modo per debitorem Iudex circunuentus non ſit: neque imputari debitori poteſt, cur à decreto, tanquam in iuſto non prouocauerit, cum ſi prouocaſſet, audiri non debuiſſet, quaſi cuius nihil intereſſet, l. prima, ff. de appellat. recipien.

Seraphinus, de priuilegiis iuramenti, priuilegio 47. ex n. 10. cum ſeq.

Ioannes Parladorius, lib 2. rer. quotidianar. cap. finali, 5. parte, §. 17. num. 8. & 9. vbi in propoſito dubio, num debitor liberetur, ſi coactus à Iudice fuerit, alteri ſoluete, quàm creditori, ex mente, & doctrinis aliorum reſoluit, quòd aut debitor creditoris cauſa fuit exactus; & liberario contingit: aut culpa ipſius debitoris; non liberatur: & addit, quod hæc diſtinctio, & ad cauſam ſequeſtri pertinere debet, & debitor bona fide verſati, & nihil in ea re, dolo, aut fraude agere, vt ſibi prodeſſe poſſit exceptio; quin ſi manifeſtum eſt, Iudicem creditori iniuriam facere, appellare debet, & creditorem certiorem facete, vt ſibi proſpiciat: & quod dolus, aut fraus arguitur ex his, quæ ſcribit textus, in. l. ſi fideiuſſor, ff. mandati, & in l. venditor, §. ſolet, ff. de hæred. vel act. vendit. ac denique ſtatuit n. 10. reſolutionem Iudici, aut apparitori exequenti factam, legitimam reputari, & debitorem liberate.

Ioannes pet. Fontanella, in commentariis, de pactis nuptialibus, clauſula tertia, gloſſa 2. ex n. 42. fol. 15. vſque ad num. 49. vbi ſequentia reſolutiuè proponit. Primum, quod ſoluens vigore mandati Superioris, etiam iniuſti, liberatur. Secundò, quod ſoluens iuſſu Iudicis alteri non eſt periurus, quamuis ſuo creditori ſoluere promiſiſſet, Senatus Cathaloniæ deciſionem adducit. Tertiò, quod ſoluenti iuſſu Indicis, non poteſt imputari, ſi non prouocaſſet: in quo (vt vides) Antonij Fabri reſolutioni conuenit. Quartò. quod ſoluens iuſſu Iudicis, facto maximè in iniuriam creditoris, liberatur. Quintò quod debitor moroſus ſoluens iuſſu Iudicis alteri poſt moram, non liberatur: quod ibi declarat, quia caſus fortuiti periculum ſpectat ad debitorem moroſum: & loquitur is Author in mandatis, quæ ſolent fieri iis, qui aliquid in Ciuitate tenent, quod ſit eorum, contra quos decretæ ſint repræſaliæ, vel aliquid eis debent; an ſoluendo huiuſmodi mandatorum vigore, etiamſi poſtea iniuſta reperiantur, liberentur: & citat Anton. Gamam, deciſ. 285. vbi per ſolum iuſſum Iudicis, ne ſolueret creditori, liberari debitorem, fuit in eo Senatu deciſum: & vltra eum, Blaſius Flores Gamæ Additionator ita notauit ibidem, & dixit, quod ea exceptio iuſſus Iudicis ſolet impedire viam executiuam. Sed quod Iudices ſolent, non obſtante interdictione, ne creditori ſoluatur, reum debitorem condemnare, oblata illi cautione indemnitatis; & tunc non deberet decimam, nec expenſas à debitore exigere, cùm ipſe non fuerit in culpa non ſoluendo.

Denique & vltimo loco, quæſtionem eandem tractauit ex profeſſo Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 1. quæſt. 113. per totam: vbi principaliter dubita, vtrum ſequeſtrum factum debitori aliqua ex cauſa authoritate Iudicis, impediat executionem debit; & quod attinet ad propoſitum noſtrum, num debitor iuſſu Iudicis, alteri, quam creditori ſoluens, excuſetur: ſcripſit num. 3. debitorem, cui ante moram fit ſequeſtrum, teneri reſiſtere, & facere quicquid ei ſit poſſibile, nec fieret dictum ſequeſtrum, & factum reuocaretur, quia aliàs ſi ſponte ſoluit, cui Iudex iuſſit, vel agnouit dictum ſequeſtrum, non liberatur; idque argumento textus, quem citat, in l. ait prætor, §. permittitur. ff. de minoribus, ibi: Si allegans minorem eſſe, compulſus ſit ad ſolutionem, nihil ei imputandum. Ergo à contrario ſenſu, ſi ſponte agnoſcat, nec alleget minorem eſſe, non liberatur: & n. 4. inquit, cautum eſſe ipſi debitori, cui iubetur per iudicem, vt alteri ſoluat, vel reſtituat, quam cui eſt obligatus, vt antequam ſoluat, vel reſtituat, cum eodem præcepto Iudicis requirat creditorem ſuum, vt compareat coram ipſo Iudice, & dicat, doceatque de iure ſuo, ipſumque defendat quia debitor idem cogitur ſoluere, & non poteſt aliud facere, aliàs proteſtetur, quod ſoluens, cui Iudex iuſſit, libet erit, atque remanebit; quo facto, ſoluens alteri iuſſu Iudicis, ſecurus erit: & repetit num. 15. per totum, & maximè in illis verbis: Debeat prius reſiſtere, contradicere, & facere, quod in ſe fuerit, vt liberetur; quia alias, ſi ſponte ſoluat, vel offerat pecuniam debitam alteri, quam proprio creditori, non liberabitur ipſe debitor, cum voluntariè id fecerit, prout iam vidi in praxi obtineri, & de iure probaui etiam, & c. Poſtmodum in fine dict. quæſtionis 113. quamuis dubius ſit in eo, an debitor præcisè teneatur denuntiare domino, aur creditori, prout etiam dubius fuit Meuochius, ibi relatus: quod tamen contradicere, & reſiſtere, atque diligenter curate debeat ne ſoluat, expreſſim ſtatuit: & debitorem moroſum, etiam iuſſu Iudicis ſoluentem alij, quam creditori, non liberati, affirmat n. 9. in fine: prout etiam affirmat, & repetit ſuperiora eod. lib. 1. practic. quæſt. 81. ex n. 10. vſque ad n. 17. vbi inquit, quod ſoluens alteri, quàm cui debeat, mandato Iudicis iniuſto non liberatur: & n. 11. quod compulſus hoc caſu debet adhibere omnem diligentiam, quam poſſit, ne ſolueret illi, vt liberetur: & n. 12. quod debitor, qui compellitur iuſſu Magiſtratus alteri ſoluere, non tenetur priùs ſubite carceres, vel cruciatum; ſed agat quicquid honeſtè licet, vt non ſoluat ſalute ſua ſalue & n. 3. quod non dicitur coactus facere ille, cui Iudex iubet, niſi ipſe reſiſtat iubenti, & dicat ſe non teneri hoc facere: & n. 14. quod Iudex iniuſtè præcipiens, non liberat depoſitarium ſponte reddentem, & non appellantem: & n. 15. quod debitor qui iurauit ſoluere intra certum diem creditori, ſi Iudex præcipiat eidem ſub pœna ne ſoluatur, excuſatur, ſi appellet: & n. 16. quod conſilium erit in propoſito caſu, vt debitor requirat ſuum creditorem, cum præcepto ſibi facto de ſoluendo, aut reſtituendo Tertio, vt dicat de iure ſuo, quia cogitur ſoluere alteri, & non poteſt aliud facere, & ſic proteſtetur, vt ſoluendo ſit ſecurus.

Ex dictis itaque, & præcitatis omnibus Authoribus, apparet, quod cum in articulo prædicto, vtrum debitor appellare teneatur, vel non; an etiam creditori denuntiare, ſiue non; altercatio, & contrarietas fuerit inter Scribentes communiter; nonnulli ea requirant, alij verò contradicant; vt vides: id autem, quod de appellatione dicitur, nullibi in iure probetur, contrarium potius ex iuris principiis, & l. prima, ff. de appellat. recipien. eliciatur: vt Antonius Faber, eruditè, & vere intellexit, & alij quoque probarunt. Quod vero ſtatuitur de denuntiatione, ex iuris ipſius ratione, rectè fundari valeat; Senatus Regius Hiſpalenſis, rectiſſimè, & iuridicè in caſu occurrenti, debitorem, qui alteri ſoluit de mandato Iudicis, & condemnauit in fauorem creditoris, vt ei ſcilicet ſolueret, ac ſi de mandato Iudicis non ſoluiſſet, & ita quantitatis, ſic ſolutæ rationem non habuit. Quoniam nec bonam fidem debitori ipſe agnouit, ad quam tenebatur, vt Rota Genuenſis, dicta deciſ. 33. num. 7. ſingulariter obſeruauit: & expreſſim admiſit Antonius Faber, definitione nona, ſupra relata: cæteríque conueniunt; nec antequam ſolueret, aliquid paſſus eſſet cauſa creditoris, nec diligentiam adhibuiſſet, ne ſolueret; ad quam omnes iuris Interpretes ſuprà relati adſtringunt, libenter potius, & abſque contradictione aliqua mandato Iudicis paruit, quod abſque fraude, & circumuentione contingere non potuit. Idque maximè, cum debitor ipſe in mora ſoluendi conſtitutus fuiſſet, quo caſu per mandatum Iudicis non excuſatur, vt ijdem Authores vnanimiter probarunt, & hactenus de nona illatione.

Decimò infertur ad ea, quæ ſcripta, atque adnotata reliquit Fuluius Pacianus, in conſ. 152. lib. primo. Is namque Author, cum in ea verſaretur quæſtione, vtrum fideiuſſio de præſentando reo, toties, quoties Iudici placuerit, valeat, vt ibidem, num. primo, cùm ea verba, toties, quoties, contineant obligationem in infinitum, vt ibi etiam, num. 2. & 23. & præmiſiſſet num. 3. & 11. quod fideiuſſio non egreditur rem ſuper qua interponitur, nec intentionem agentium; vt ait Baldus, in l. prima, n. 3. ff. de in litem iuran. Marſilius, in rubrica, de fideiuſſoribus, n. 365. Flaminius Chartarius, deciſ. 13. num. 7. ita etiam præmiſiſſet Fuluius ipſe, num. 6. & 7. & 9. & ſeq. quod fideiuſſio limitata ad locum, vel ad tempus, non producitur, nec extenditur vltra locum, vel tempus; vt per Abbatem, Bald. & Alex. ibi relatos; & per Tiraquel. de retract. conuent. §. primo, gloſſa 7. ex n. 33. vſque ad 36. Menochium in conſilio 246. vbi vide, lib. 3. Manticam, de tacit. & ambi. conue. lib. 16. tit. 21. per totum. Maſtrillum, deciſ. 126. ex num. 6. cum ſeq. Flaminium Chartarium, deciſ. 13. per totum; inquit ſtatim Fuluius idem in hæc verba: Et ratio præter hæc, eſt, quia in qualibet fideiuſſione ſemper intelligitur clauſula, rebus ſic ſtantibus, & aliquo de nouo non ſuperueniente, vt omiſſis aliis plurima in noſtris terminis allegat Marſilius, in rubr. de fideiuſſor. n. 151. ſub queſt. 19. ſed fideiuſſio D. Guidi eſt, quod Pacianus ſtabit, & permanebit in domo, & quod requiſtus ipſum præſentabi: ergo debet intelligi cum clauſula, rebus ſic ſtantibus, & aliquo de nouo non ſuperueniente, id eſt, quod ipſum ſtantem, & in domo permanentem, ſemper requiſitus repræſentabit. Sed quia D. Gub. ipſum de domo extraxit, & in carcerem iniecit. & ſic res amplius non ſtant, prout ſtabant, ideo merito D. Guidus non tenetur, quia in fideiuſſoribus actus non operatur vitra intentionem agentium, vt notat [Ex Senatus Regij Hiſpalẽſis ſingulari admodum, & egregia definitione.] Marſi. in d. rubrica, de fideiuſſor. n. 165. & huic argumento non video, quod reſponderi poſſit.

Vndecimò, atque ex ipſis, quæ hactenus adnotata, & ſcripta fuere, ipſóque aſſumpto generali, quod diſpoſitio omnis intelligitur rebus ſic ſtantibus, in fertur ad quæſtionem, & caſum practicabilem, quo ſe aliquando inter alia fundamenta tuebantur, & coadiuuantur Senatus Hiſpalenſis aduocati nonnulli in caſu ex facto occurrenti, & per appellationem ab inferiori ad Senatum allato, in quo via executiua actum fuerat per Ludouicum de Roias contra fideiuſſores Didaci Maldonado, cum bona quædam immobilia ab ipſo Didaco in ſolutum eidem Ludouica pro debito pecuniario data, euicta fuiſſent. Dubitabatur namque, vtrum bonis illis, in solutum datis, euictis, agi poſſet per creditorem primæua actione contra debitorem, & contra fideiuſſores actione eadem primæua perſonali, vel hypothecaria: & reſpectu fideiuſſorum dubium principaliter excitatum fuerat, cùm contra ipſos via executia procederetur (vt dixi) & conſequenter datio in ſolutum, an & quando liberet fideiuſſores, & extinguat hypothecum, ſi ſequatur euictio, ita ut non poſſit rediri ad primæuam actionem; & quidem in fauorem ipſorum fideiuſſorum, vt contra eos nec ordinaria, nec executiua via procedi poſſet, ſicque nec conueniri primæua actione, quamuis bona data in ſolutum, euicta fuiſſent, provt Senatus decreuit; ſequentia magis vrgere videbantur fundamenta, & rationes.

Primò, quia certiſſimi iuris eſt, quod ſolutione eius, quod debetur, tollitur omnis obligatio, l. nulla. & l. obligatione, C. de ſolut. l. prout, ff. eod. tit. & Inſtitut. quibus modis tolli. obligat. per totum: & quando aliquid datur in ſolutum, pro aliquo debito, perinde eſt, ac ſi res ipſa debita ſolueretur: concludit Aretin. in l. ſingularia. colum. antepenult. circa finem, ff. ſi certum petatur: vbi Iaſon, num. 37. & Cagnolus, num. 168. & ideo ſicut ſoluendo id quod debetur, tollitur obligatio, ita & quando ali ud ſoluitur loco eius, quod debetur: quia aliud pro alio ſolui poteſt, conſentiente creditore, l. prima, §. an poteſt. ff. de conſtituta pecunia, l. item liberatur, §. qui partus, ff. quib. mod, pig. vel hypothe ſolui. & tradunt Doctores in l. 2. §. mutui datio. ff. ſi cert. pet. Action autem ſemel extincta per ſolutionem, vel alio modo, nunquam reuiuiſcit, l. eius qui, §. fina. ff. de iure ſi ſci. Gloſſa, in l. qui res, §. aream, ff. de ſolut. & in l. ſi cum quis, §. finali, ff. de furtis, vbi plures alios citat textus textus: Tiraquel. in l. ſi vnquam, verbo, ſuſceperit liberos, num. 191. in fine, C. de reuocand. donat. Zanchus, in hæredes mei, §. cum ita, 8. parte, numero 161. ad Trebel. & quod ſemel legitimè factum eſt, non retractur ex ſuperueniente cauſa, cap. factum legitimè, de regul. iur. in. 6. l. in ambiguis, §. non est nouum, ff. eo titul. & ita in terminis argumentatur Petrus Surdus, in conſ. 145. numero 15. & tribus ſeq. lib. 1. idem Surdus, deciſion. 113. num. 2. & ſeq. & deciſ. 266. ex num. 4. vbi in fauorem debitoris, quod contra eum agi non poſſit actione primæua; & pro fideiuſſore, vt liberetur per dationem in ſolutum à debitore factum, & hypothecæ extinguantur; quæſtionem reſoluit, ita quoque argumentantur, & reſoluunt poſt alios multos Fabius de Anna, in conſ. 35. & in conſ. 90. vbi plenè diſcutit hunc articulum. Aloyſius de Leo, in l. ſi prædium, C. de euict. Stephanus Gratianus, disceptation. forenſium, capi. 3. numero 1. qui pro certo id præmittit, & in quit, fideiuſſorem liberari per ſolutionem factum per debitorum principalem, & citat textum expreſſum, in principio, Institut. quibus mod. tolli. oblig. & in l. fideiuſſor. ff. de fideiuſſoribus, & Baldum, & Pariſium commemorat, atque ex num. 14. cum ſeq. id idipſum accipit in datione in ſolutum, vt quemadmodum ſolutione, ita etiam, & datione in ſolutum fideiuſſor liberetur.

Secundò deinde vrgebat in fauorem fideiuſſorum eorundem Gaſparis Roderici, de annuis redditibus, lib. 2. quæſt. 16. num. 60. & 61. reſolutio, atque obſeruatio; is namque Author in illo dubio, an reditus redimihilis ad rationem quatuordecimæ ſuper bonis liberis conſtitutis, ſi reducitur ad rationem vigeſimæ, maneat idem reditus cum priuilegio hypothecarum, & fideiuſſorum; ſemper in vna eadémque ſententia fuit, fideiuſſores ſcilicet liberari omnino, cum nouatur prior contractus; nec obligari ad ſecundum, ex l. nouatione, c. de fideiuſſoribus: quod ſi idem manet contractus, fideiuſſores non liberari ſicuti conſtat dicta quæſt. 16. n. 58. in illis verbis: Breuiter dicendum videtur, quod prior redditus adhuc ſubſiſtit, nec fideiuſſores illius liberantur: quia quando ſecundus contractus, per quem contrahentes voluerunt nouare primum, eſt nullus, & & inualidus, tunc per ſecundum, non dicitur receſſum à primo, vt in regula, Non præſtat. de regul. iur. in 6. &c. Et num. 60. ibi: cum ergo ſit idem contractus, non eſt neceſſarius aſſenſus nouus, nec hypothecæ, nec fideiuſſores reditus liberantur, ſed integrum ius creditoris ſaluum permanet quo ad omnia, penſionibus tamen diminutis. Et num. 61. ibi: Aut enim notantur prior contractus, & tuncrseditus ſecundus valide conſtituitur, ſed fideinſſores prioris reditus liberi permanent, nec obligantur ad ſecundum, d.l. nouatione, C. de fideiuſſoribus. Et iterum num. eodem, in verfic. Aut non nouatur prior contractus, & tunc non ſolum hypothecæ ſuſtinentur, ſed etiam fideinſſores obligati permanent ad reditum vigeſima, quiæ idem eſt contractus, nec fideiuſſores cauſari poſſunt, quod penſio reditus ſit diminuta, cum id cedat eorum lucro, & minus grauentur lenioribus vſuris, nec reditus oneroſior efficitur, ſed lenior, cum quatuor decima in vigeſimam commutatur. Sed datio in ſolutum eſt ad inſtar venditionis per quam transfertur dominium, & reputatur nouus contractus, qui extinguit omnino actionem antiquam, l. ſi prædium, C. de euict. vbi notarunt Cuiacius, & Aloiſius de Leo, n. 2. & 3. l. fin. C. ex quibus cauſis in poſ. eat. & cum multis Authoribus adnotarunt Fabius de Anna, in conſ. 35. n. 7. Petrus Surdus, dec. 45. & deciſ. 266. ex n. 5. melius in con. 145. ex. n. 24. lib 1. Alexand. Trentacinq. variar. reſ. l. 3. t. de ſolut. reſolut. 28. n. 4. fol. 143. qui antea dixerat n. 1. quod datio in ſolutum tenet incommutabiliter, & in ea non habet locum pœnitentia, l. cum dominam, C. de pignor. & ibi Baldus, & alij Scribentes, & idem probat. l. prima, C. ſi antiquior creditor. & l. ſucceſſuros, & ibi Baldus, & alij, C. de ſolut. Surd. eleganter, dec. 113. n. 5. vbi per totam deciſionem defendit, quod datio in ſolutum habet locum inuito creditore, cui fuit facta, contra vulgatum Decij conſ. 12. per totum, cui optimè ſatisfacit ibi: idque maxime, cum fideiuſſio ſtricti iuris ſit, nec poſſit extendi, ſublata ſemel obligatione per dationem in ſolutum, aut variata re, Iudice, cauſa, vel actione; ſicuti vtrumque probarunt Borgninus Caualcanus, d. 10. n. 11. part 4. Farin. in conſ. 59. n. 13. Anton. Faber, ad tit. C. de fideiuſſoribus, definitione 5. Full. Pacian. in conſ. 152. n. 3. & ſeq. & n. 11. & 13. Steph. Gratian. diſcept. forenſ. c. 104. n. 25. & c. 130. n. 27. & 28. qui in eadem, qua verſamur quæſtione, ſermonem facit: Cæuallos, 3. Part. commu. contra commu. quæſtione, 777. numero 5. & 4. parte, quæstione 900. numero 58. & 59. Flaminius Chartarius, deciſione 13. numero 6. & ſeq. & numer. 3. Maſtrillus, deciſion. 126. ex numer. 6. & ſeq. Sic ſane, atque in propriis terminis noſtris, quod quando principalis obligatio in aliqua ſui parte mutatur, velaltetatur, quod pet poſteriorem mutationem perempta intelligitur, vt nec fideiuſſor qui ipſi plincipali obligationi acceſſit, teneatur; poſt alios Authores adnotarunt, atque comprobarunt Berous, in conſ. 144. per totum, volumine 1. Burſatus, io conſ. 193. num. 7. & 49. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſ. 13. numero 73. & in conſ. 1. num. 149. & ſeq. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmat. prima parte, cap. 49. num. 12. Cardinalis Thuſcus, pract. concluſ. iuris, tom. 3. littera F. concluſione 317. vbi late, fol. 879. Menochius, qui rationem aſſignat, in conſ. 246. num. 11. lib. 3. Flaminius Charterius, deciſ. 13. num. 7. & 8. & 9. verè namque videtur fideiuſſor cum clauſula rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu permanentibus, ſe obligaſſe; eiſdem vero tebus mutatis, vel innouatis, deficere omnino conſenſum illius, qui neceſſariò requititur, & non præſumitur; vt per Menochium, & Chartarium, vbi ſuprà, & per Fuluium Pacianum, dict. conſ. 152. n. 10.

Rurſus & tertiò ponderabantur iura nonnulla, quæ euidenter probant, quod ſi res data in ſolutum creditori, euincatur, non poteſt agi primæua actione, quia per dationem remanet extincta, ſed agendum eſſe actione noua vtili de euictione, vt in l. eleganter, vbi Gloſſa, ff. de pignoratitia act. l. ſi prædium, C. de euiction. & in l. ſi libera, C. de ſentent. & interlocut. omni. iud. prout ea tria iura expendit, atque inducit Surdus, deciſ. 266. n. 6. qui eadem commemorat deciſ. 113. num. 3. & in conſ. 145. num. 20. & 21. lib. 1. quibus locis citat Gloſſas dicentes, ideò in aliquibus caſibus agi poſſe primæua actione, quia conuentum fuerat inter partes, vt non diſcederetur ab antiqua obligatione, ſi contingeret rem euinci; præſupponunt enim aliud eſſe, quando ceſſarat pactio. Quod Bartolus, in l. ſi quis aliam. ff. de ſolut & alij quamplurimi dicunt eſſe notandum, propter fideiuſſores, qui dati fuerunt in priori obligatione, ſed non in ſecunda. Et Caſtrenſis ibi, num. 4. dicit hoc ſingulare, & id ipſum concludunt Dinus, Cinus, Bald. Salicetus, Decius, Berous, Neguſant & Tiraquel citati per Surdum ibidem; aſſerentes quod ſi res datur in ſolutum pro pecunia debita, extinguitur prima actio, & hypothecaria ea ei accedens, nec recuperatur propter euiction em, ſed re euicta agendum ex empto: ídque ad modum notant propter fideiuſſores, & pignora primæ obligationis, quæ non ſunt in ſecunda, vt dixi, tenent quoque eandem reſolutionem Socinus, Gozadinus, Barbat. Alexand. Cagnolus, & Beccius, cum quibus firmiter ſic defendit Petrus Surdus, dict. conſ. 145. lib. 1. maximè n. 14. & ſeq. & n. 13. commemorat Cæpol. in cautela 123. vbi dicit, quod ſi debitor cum fideiuſſore det creditori rem aliquam in ſolutum, quæ poſtea euincatur, non poterit creditor ſequuta euictione, moleſtare fideiuſſores, quia actio primæua fuit extincta: & infert, quod ſi debitor non eſſet ſoluendo nullum remedium competeret creditori contra fideiuſſores Inſtruit perinde, vt recipiens aliquid in ſolutum id faciat cum reſeruatione, & proteſtatione, quod per dationem non intendit recedere à principali obligatione, & hypotheca: & id notandum, quia multi recipiunt in ſolutum, & remanent decepti: idem etiam quod Surdus, tenuerunt Iacob. Cuiacius, lib. 19. obſeruat. capi. 38. & in tractatu 8. ad Africa, & recitat. ſolem. ad lib. C. in d.l. ſi prædium, C. de euict. vbi etiam Aloyſius de Leo. num. primo, & ſeq. Vincent. de Franch. deciſ. 50. num. 7. primo parte. D. Felicianus de Solis, in appendice ad commentaria de cenſibus, 2. tom. cap. 5. numero 16. folio 201. qui cum excitaſſet quæſtionem, an euictis bonis datis in ſolutum, maneat ſaluum & integrum ius antiqui reditus annui; inquit veriorem, & receptiorem ſententiam eſſe, per dationem in ſolutum extingui hypothecam, & euicta re ipſa data in ſolutum, non dari, nec compo tere actionem primæuam, quia fuit extincta, ſed ſolum, vtilem actionem ex empto, ſiue aperte, ſiue à Iudice fuerit facta in ſolutum datio; & inde liberari fideiuſſores, pignora, & hypothecas, & in hunc modum concludit: Quare creditor annui reditus, à quo euicta res eſt, ſibi data in ſolutum, non habebit ex priori actione recurſum aduerſus fideiuſſores, neque aduerſus poſteriores creditores, quibus alia bona debitoris fuerunt data in ſolutum; ſed ſolam actionem vtilem ex empto poterit intendere aduerſus debitorem, & illius hæredes. Sed vt creditor periculum hoc effugiat, conſulunt Doctores, vt ſibi proſpiciat proteſtatione, quod re euicta, ſibi maneat integra & illæſa actio primitiua, quia tunc ex ea proteſtatione conſeruat illam, & re euicta poterit experiri rurſus fideinſſores, & tertios pignorum, & hypothecarum poſſeſſores & c. Stephanus Gratianus, diſceptat. Forenſ. capit. 2. ex num. 14. vſque ad num. 23. vbi in omnibus conuenit ſuperioribus reſolutionibus. Conuenit etiam omnino, & ipſa exornat Fabius de Anna, in conſ. 35. & in conſ. 90. quò loci, ex num. 5. vſque ad num. 14. dict. conſ. 35. communia Doctorum placita, de quibus ſuprà, recenſet, & ea ſequitur: & dicto conſ. 90. vbi octo principales conficit concluſiones, vt totam hane complectatur materiam: atque ex num. 16. vſque ad num. 21. optimè explicat textum, in l. ex ſextante, §. Latinus, ff. de except. rei iud. & dict. conſ. 35. ex num. 20. vſque ad num. 25. Surdus etiam, dicta deciſ. 266. num. 1. & 6. in fine, & num. 12. Stephanus Gratianus, dicto cap. 3. numero 5. Maſtrillus, dec. 120.

Prima itaque earum concluſio eſt, quod pignus rei propriæ non conſiſtit, & propterea hypotheca perditur ex ſuperuenientia dominij, l. neque pignus, ff. de regul. iur. l. ſi rem alienam, la 2. ff. de pignor act. idque, nedum, quando res prius erat propria; ſed etiamſi prius erat hypothecata, & demum dominium fuerit quæſitum, vt in primo caſu loquitur text. in d.l. neque pignus, & in ſecundo text. in dict. l. ſi rem alienam: ita obſeruat Fauius de Anna, dict. conſ. 35. num. 1. & trib. ſeq. & dicto conſ. 90. num. 1.

Secunda ſit concluſio, quod hypotheca non perditur ex ſuperuenientia dominij reuocabiliter, ſed remanet in ſuſpenſo, aut reuiuiſcit; ita probatur in d.l. ex ſextante, §. Latinus, ff. de except. rei iud. & per eundem Authorem, dicto conſ. 35. num. 4. & dicto conſ. 90. num. 2. qui propterea infert num. 3. quod ſi res mihi obligata, mea fiat, & demum euiucatur, prima hypotheca durat, quia res irreuocabiliter mea effecta non fuit, dummodò euinci poteſt. Hinc ſi meus debitor vendit mihi rem, quam pea priùs mihi obligauerat, & illa euinci poſſit ab aliquod creditore, potero me tueri primæua hypotheca, & hoc eſſe clarum (inquit Fabius ipſe) per text. in dict. §. Latinu, & in l. debitor, ff. ad Trebel. vbi agendo, vel tantum retinendo, dubitatur, & præſupponitur vtroque modo.

Tertia concluſio (quæ pertinet ad caſum præſentem) eſt, quod euicta re in ſolutum data pro debito pecuniario, non agitur actione primæua competente ex primo contractu, ſed actione vtili ex empto, prout ibi explicat Anna idem, n. 4. & 5. & 6. & ampliat n. 7. vt procedat, tam in adiudicatione, ſeu datione in ſolutum facta per Iudicem, quod tenuerunt etiam Surdus, Felicianus, Gratianus, & cæteri ſuprà citati.

