- L. fideicommiſſa, §. cum eſſet, ff. de legatis tertiò, cap. 55. num. 14. & quinque ſeq. p. 550.
- L. ſi quis ſub conditione dandorum decem, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti, cap. 55. ex num. 14. cum ſeq. ibid.
- L. ſi quis ita, §. ſi quis ita, ff. de adimend. & transferend. legat. cap. 56. num. 14. & 17. & ſeq. p. 563.
- L. prima, & titulus, ff. de adimend. & transferend. legatis, cap. 56. ex numero 17. vſque ad numerum 24. ibid.
- L. quibus diebus, §. quidam Titio, ff. de condit. & demonſt. cap. 56. numero 68. p. 571
- L. facta 63. §. reſcripto, ff. de Trebel. cap. 57. numero 2. p. 592.
- L. à teſtatore, ff. de condit. & demonſtrat. cap. 57. per totum. ibid.
- L. fideicommiſſa, §. cum eſſet, ff. de legatis tertio, cap. 57. ex numero 26. cum ſeq. p. 595.
- L. illis libertis, 83. ff. de condit. & demonſt. cap. 60. num. 9. p. 623. & 56. & 57. p. 632.
- L. 4. & l. cum alimenta 22. §. primo, ff. de alimentis legatis, cap. 60. numero 8. p. 623
- L. ſi cum præfinitione 20. ff. quando dies legati cedat, cap. 60. num. 2. & 39. p. 622. & 630.
- L. Seio, ff. de annuis legatis, cap. 60. num. 59. p. 633
- L. prima, §. ſi minor, ff. de rebus eorum, cap. 61. num. 33. p. 653.

- Ex Digeſto nouo.

- L. prima, cum ſeq. & totius tituli, ff. de donat. cauſa mort. materia, cap. tertio, numero 10. & quinque ſeq. p. 17.
- L. 2. §. item varus, ff. de aqua quotidiana, & æſtiua. cap. 10. numero 36. & 55. p. 71. & 74
- L. ſi ſeruus communis, ff. de donat. inter vir. & vxor. cap. 5. quæſtione finali, verſic. pro vxore itaque ipſa, p. 33. & verſi. ad argumenta vero pro contraria parte adducta. p. 35.
- L. cum apud, ff. iudicatum ſolui, cap. 14. numero 34. p. 99.
- L. à ſententia, ff. de appellationibus, cap. 14. ex numero 29. cum ſeq. p. 98
- L. in teſtamento, ff. de fideicommiſſariis libertat. cap. 21. numero 29. p. 169.
- L. fauorabiliores, ff. de regulis iuris, cap. 23. n. 28. p. 214
- L. Thais, §. intra, ff. de ſtatuliberis, cap. 25. n. 67. p. 228.
- L. in teſtamentis, ff. de regulis, cap. 32. per totum. p. 318.
- L. abſenti, ff. de donat. cap. 37. ex num. 38. cum ſeq. p. 78.
- L. boues, §. hoc ſermone, ff. de verbor. ſignificat. cap. 39. ex num. 25. cum multis ſeq. p. 394
- L. qui cum alio contrahit, ff. de regulis iuris. cap. 42. num. 64. & p. 444. & 98. & ſeq. p. 450
- L. Titia 134. §. idem reſpodi, ff. de verbor. obligat. cap. 47. ex num. 10. vſque ad num. 17. p. 481.
- L. qui per ſucceſſionem, ff. de regul. iuris, cap. 56. n. 24. & 44. p. 564. & 567
- L. ex ſextante, §. Latinus, ff. de except. rei iudicatæ. cap. 59. num. 55. p. 612
- L. qui res, ff. de ſolutionibus, cap. 59. n. 56 p. 613
- L. Sed reuocata 20. ff. de iure fiſci, cap. 59. ex num. 61. cum ſeq. p. 614.
- L. cum quis, & l. cum Cornelius, ff. de ſolutionibus, cap. 59. num. 36. per totum. p. 607.
- L. eum qui ita, §. qui ſibi, aut filio, ff. de verbor. obligat. cap. 59. n. 36. per totum. ibid.
- L. qui autem, §. ſciendum, & l. ſi pupillus, ff. quæ in fraud. creditor. cap. 61. n. 69. p. 665.

- Ex Codice.

- L. quoties, C. de donat. quæ ſub modo, cap. 5. num. 18. & 19. & 41. p. 26. & 31
- L. eum à quo, & authent. hoc niſi debitor, C. de ſolutionibus, cap. 10. ex num. 47. vſque ad numerum 55. p. 72
- L. ſi te in vacuam, C. de donat. inter l. mater, & l. ſi conſtante, C. de donat. ante nuptias, cap. 5. numero finali, verſic. ſecundo pro vxore ipſa, & verſic. ſecundum fundamentum non obſtat. p. 34. & 35.
- L. cum virum, C. de fideicommiſſis, cap. 8. n. 12. p. 48.
- L. 3. de liber. præteritis, cap. 7. & 8. p. 40. & 45.
- L. Finalis, C. de ſacroſanct. Eccleſiis, cap. 13. num. 8. & 41. p. 88. & 92
- L. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, cap. 14. num. 13. & ſeq. p. 96
- L. 3. C. de inofficioſo teſtamento, cap. 15. num. 80. p. 114
- L. vltima, C. de inſtitut. & ſubſtitut. cap. 15. num. 73. p. 113
- L. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtitut. c. 15. n. 74. ibid.
- Authent. niſi rogatus, C. ad Trebellian. cap. 16. n. 19. p. 123
- L. vbi adhuc, C. de iure dotium, cum ſua materia; cap. 26. ex num. 1. vſque ad num. 21. p. 232
- L. in rebus, §. omnis, C. de iure dot. latè cap. 26. in addition. p. 242
- L. 2. C. de pignorib. & Hyp. cum ſua materia, cap. 26. ex num. 21. cum pluribus ſeq. p. 231
- L. quoniam indignum, C. de testamentis, cap. 27. n. 3. & ſeq. p. 254.
- L. iubemus, C. de teſtamentis, cap. 27. num. 20. & 21. & 22. p. 257. & vide ex num. 3. cum ſeq. p. 254.
- L. furioſum, C. qui teſtamenta facere poſſunt, cap. 28. per totum. p. 270.
- L. maritus, C. qui tutores dare poſſunt, cap. 28. in vltima deciſione, per totum. p. 284.
- L. cum quis, C. de naturalibus liberis, cap. 31. num. 71. pag. 308.
- L. ſi quis argentum, §. ſin vero redditum, C. de donat. cap. 33. num. 9. p. 326.
- L. quæ prædium, C. ſi res aliena pignori data ſit, cap. 35. num. 44. & 68. p. 341. & 348.
- L. ſi filius, C. de petitione hæred. cap. 35. n. 57. p. 344.
- L. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento, cap. 36. num. 44. & 69. p. 367. & 370.
- L. ſi conſtat, & l. finalis, C. de compenſat. cap. 40. ex num. 69. cum ſeq. vbi late explicatur compenſationis materia. p. 413.
- L. ſi de certa cum ſua materia. C. de tranſact. cap. 41. num. 71. & 73. & cap. 42. p. 430. per totum p. 437.
- L. ſi fines, C. de euictionibus, cap. 42. num. 65. & 106. p. 444. & 451.
- L. prima, & 2. C. creditorem euictionem pignoris non debere, c. 42. n. 70. & 71. & 97. & 110. 111. & 112. p. 445. & ſeq.
- Authent. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, c. 43. num. 4. & fere per totum cap. p. 454.
- L. optimam, C. de contrahen. & committ. ſtipulatione, cap. 46. ex num. 40. cum ſeq. p. 478.
- L. quod ſponſæ, C. de donat. ante nuptias, cap. 49. num. 24. cum ſeq. p. 493
- Authent. ſi qua mulier, & authent. ſiue à me, C. ad Velleianum, materia; remißiuè, cap. 52. num. finali. p. 522.
- L. 2. de reſcindenda vendit. quæſtiones nonnullæ explicantur. cap. 2. ex num. 38. cum ſeq. p. 519.
- L. prima, C. quorem legatorum, cap. 56. ex num. 24. cum ſeq. p. 564.
- L. finalis, C. de hæred. inſtitut. cap. 56. ex num. 24. cum multis ſeq. ibid.
- L. 3. C. de nouat. & eius materia, cap. 59. num. 35. p. 607.
- L. finalis, C. de nouat. cum ſua materia, cap. 59. num. 57. p. 614.
- L. ſi prædium, C. de euictionibus, cap. 59. ex num. 44. cum ſeq. & maximè, num. 70. p. 611. & 617.
- L. libera, C. de ſentent. & interlocut. iudic. cap. 59. ex num. 44. cum ſeq. & maximè, num. 70. & 71. ibid.
- L. prima, C. de legatis, cap. 60. num. 56. p. 632.
- L. pecunia, C. de priuilegio fiſci, latè & ſingulariter explanatur cum ſua materia, cap. 61. ex num. 54. vſque in finem cap. p. 661.
- L. finalis, §. & ſi præfatam, C. de iure deliberandi, c. 61. num. 84. p. 670.

- Ex Authenticis.

- §. diſponat, in authent. de nuptijs exornatur permultis, cap. 8. num. 1. cum ſeq. p. 46
- § illud, in authent. de æqualitate dotis, collat. 7. cap. 26. ex num. 1. vſque ad num. 21. p. 233
- § ſic igitur licentia. quibus mod naturales effician. legitimi: & §. reliqui, quib. mod. naturales effician. ſui, cap. 31. num. 7. & 72. p. 297. & 308.

- Ex vſibus Feudorum.

- Cap. primo, §. donare, qualiter olim feudum poterat alienari, cap. 13. num. 9. & 42. p. 88. & 92.

- Ex Decretalibus.

- Cap. final de institutionibus, exornatur, c. 13. num. 10. remißiuè. p. 88.
- Cap. innotuit. cap. cum in cunctis, de electione, cap. 31. num. 8. & 76. & 80. p. 297. & 310.
- Cap. tanta eſt vis, qui filij ſint legitimi, c. 31. n. 72. p. 308.
- Cap. vltimo, de conſtitu. cum ſua materia, cap. 56. ex num. 88. p. 583.

- Ex Clementinis.

- Clementina prima, in fine de præbendis, cap. 38. per totum. p. 385.

- Ex legibus Partitarum.

- L. 7. titulo 4. partita 5. cap. 5. n. 18. & 19. & 41. p. 26.
- L. 5. titulo 33. partita 7. cap. 10. ex num. 11. p. 67.
- L. 29. titulo 11. partita 4. cap. 26. numero 14. p. 236. & vide ex numero primo, vſque ad numerum 21. p. 233. & in addit. eiuſdem cap. p. 242.
- L. 8. titulo 29. partita 3. cap. 26. in addit. p. 242
- L. 6. titulo 17. partita 7. & l. 3. titulo 17. partita 6. & l. 3. titulo 15. partita 2. cap. 28. ad finem, in vltima deciſione, per totam. p. 284.
- L. prima, titulo 13. partita 4. cap. 31. numero 73. p. 309.
- L. 34. titulo 9. partita 6. cap. 56. numero 34. & 35. p. 566.
- L. 31. & 34. titulo 9. partita 6. cap. 56. ferè per totum, p. 559. & maximè, numero 80. per totum. p. 575.

- Ex legibus Tauri.

- L. 69. Tauri, cum ſua materia, cap. 3. numero 11. & 12. & 13. p. 20. & cap. 53. per totum. p. 522.
- L. 41. Tauri, cap. 9. numer. 19. & 85. pag. 55. & 64.
- L. 25. Tauri, cap. 16. ex numero 34. cum ſeq. p. 125.
- L. 23. Tauri, cap. 16. numero 52. p. 132
- L. 17. & 22. & 44. Tauri, cap. 16. ex numero 2. cum ſeq. p. 118.
- L. 30. Tauri, cap. 16. numero 9. p. 120
- L. 19. & 23. Tauri, cap. 35. ex numero 47. cum multis ſeq. & numero 58. & ſeq. p. 341. & 344.
- L. 31. Tauri, cap. 36. ex numero primo, vſque ad numerum 11. p. 351
- L. 23. Tauri, cap. 36. ex num. 11. cum ſeq. p. 355
- L. 27. Tauri, cap. 36. ex num. 22. vſque ad numerum 31. p. 358.

- Ex legibus nouæ collectionis Regiæ.

- L. 8. titulo 10. libro 5. cum ſua materia, cap. 3. numero 11. & 12. & 13. p. 18. & cap 53. per totum p. 523
- L. 3. titulo 9. lib. 5. cap. 5. num. finali, verſic. Quinto denique, & vltimo. & verſic. Quintum denique, & vltimum. p. 33
- L. 6. titulo 21. libro 5. cap. 10. num. 54. & 59. & 61 p. 73. & 75.
- L. 9. titulo 6. libro. 5. cap. 16. ex numer 34. cum ſeq. p. 125.
- L. 7. titulo 6. libro 5. cap. 16. num. 52. p. 132.
- L. prima. tit. 4. lib. 5. cap. 21. ex nu. 24. cum ſeq. p. 167.
- L. 2. titulo 4. libro 5. cap. 21. num. 31. p. 169
- L. 5. titulo 4. libro 5. cap. 36. numero primo, cum ſeq. p. 233.
- L. 7. titulo 4. libro 5. cap. 36. ex nume. 11. cum ſeq. p. 235.
- L. 11. titulo 6. libro 5. cap. 36. ex num. 28. vſque ad numero 31. p. 238.
- L. 2. tit. 16. lib. 5. cap. 37. ex num. 38. cum ſeq. p. 378
- Pragmatica Regia, nouiter edita, qua materiæ repræſentationis circa primogeniorum ſucceſſionem dubiæ diluuntur, atque ius nouum ſtatuitur, latè, & ſingulariter explicata, cap. 56. ex n. 92. cum ſeq. p. 579
- Pragmatica altera, nouiter etiam edita circa fœminarum excluſionem, aut admiſſionem per maſculos eiuſdem, cur etiam remotioris lineæ, & gradus, explicatur, eod. cap. 56. num. 100. p. 589.

INDEX COPIOSISSIMVS, ET LOCVPLETISSIMVS MATERIARVM, QVÆSTIONVM, Ac omnium, quæ in hoc libro Quarto continentur, ſcriptus ſerie Alphabetica, & numerorum ratione fideliter ſubducta, diligenter ordinatus.

- A

- ABlativi abſoluti conditionem inducunt, cap. 25. num. 8. & cap. 58. num. 3.
- Per Ablatiuos abſolutos, an per conditionem, ſi, diſpoſitio concipiatur, nihil intereſſe, c. 57. n. 1.
- Quemadmodum enim diſpoſitio concepta per conditionem, ſi, conditionalis cenſetur, ita & per ablatiuos abſolutos concepta, conditionalis dicitur; prout ibi, dicto num. 1.
- Vbi & de intellectu, l. facta 63. reſcripto, ff. ad Trebel. num. 2.
- Ablatiui abſoluti non modo conditionem inducunt, ſed etiam formam, dicto cap. 57. num. 3. & latiùs num. 16. & ſeq.
- Siue proferantur in hominis, ſiue in legis diſpoſitione, & vniuerſaliter in omni actu, & materia, ibid. num. 4. & 5.
- Vbi & de intellectu, l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſtrat.
- Ablatiui abſoluti, ſi referantur ad futurum, reſoluuntur in veram conditionem de futuro (prout in conditione dicitur.)
- Sed ſi reſoluantur in conditionem de præterito vel de præſenti, propriam non inducunt, conditionem, prout nec etiam conditio ipſa, dict. cap. 57. num. 6.
- Ablatiui abſoluti, quando proferuntur in materia, quæ in iure certam iam habet determinationem, non inducunt conditionem.
- Sed ſi proferuntur in materia, quæ adhuc non habet certam determinationem, tunc reſoluuntur in propriam conditionem. ibidem, num. 7. & num. ſeq. per totum, cap. de eadem materia.
- Ablatiui abſoluti, quando inducant conditionem, quando etiam fideicommiſſum, & diſpoſitionem, vide latè dict. cap. 57.
- Acceptans litteras, an teneatur, ſi ante acceptationem, is qui eas ſcripſit, iam erat mortuus, vel ſtatum mutuauerat, cap. 59. n. 29.
- Acceptans litteras, an teneatur, ſi is qui ſcripſit, pendante termino ſolutioni ſit decoctus, & ſtatum mutauerit, ibidem, num. 27.
- Acceptans literas, cenſetur fideiuſſor ſcribentis, ibi. num. 28.
- Debitor qui dedit litteras cambij creditori ad mercatorem, liberatur, ſi mercator poſt acceptationem litterarum aufugiat, niſi debitor eſſet conſcius fugæ, num. 30.
- Periculum nominis debitoris dati in ſolutum, ſpectat ad creditorem qui acceptauit, ibid. num. 32.
- Acceptans mercatorem loco debitoris, liberat debitorem, dict. cap. 59. num. 31.
- Acceptatio donationis an ſit neceſſaria, tam de iure communi, quàm de iure Regio, non poſſit ante acceptationem reuocari: cap. 37. ex num. 38. cum ſeq. vſque in finem cap. & cap. 80. numer 9. & 16. & 46. & infra, litera D. verbo donatio.
- Actio ſemel extincta non reuiuiſcit, c. 59. num. 46.
- Actio, vel obligatio perſonalis, etiam contracta, & emanata ratione fundi, vel rei, non ſequitur eius poſſeſſorem, c. 80. num. 37.
- Actum omnem humanum, voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate confici, & perfici: quod exornatur cap. 5. num. 9. & 5. ſeq. vbi.
- Actum non facere; vel inualidum, aut inutilem facere, paria ſunt; cap. 13. num. 14. vbi exornatur remiſſiuè.
- Actum non cenſetur, quod ſcriptura non legitur, cap. 13. num. 39.
- Actus quicunque in articulo mortis valide fieri poteſt, & ſortiri effectum.
- Bene articulus mortis eſſet conſiderabilis, quando eſſet tam prope mortem, quod ſenſus deficeret, cap. 22. num. 106.
- Actus quincunque ſpontaneus præſumitur regulariter, niſi coactio probetur, cap. 22. num. 112.
- Actus vt valeat potiùs quàm pereat, non modo in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in omni materia, & diſpoſitione interpretatio ſumi debet; cap. 30. ex num. 1. cum ſeq.
- Et vt ſit verus, & legitimus, num. 7.
- Pro actus validitate præſumptio, & coniectura quæ ſumitur, cæteris eſt firmior, & efficacior, ibid. num. 9.
- Etiamſi verba improprientur, num. 10. & latè de materia per totum caput.
- Actus omnis, in quo non apparet determinatio certa, regulatur à conſuetudine, cap. 36. n. 34.
- Actus potius pro executione, & confirmatione voluntatis præcedentis, quam quod ſit nouus actus, aut noua diſpoſitio, interpretatio fieri debet, ne mutatio voluntatis inducatur, cap. 37. num. 12.
- Adimi in codicillis licet poſſint legata, & fideicommiſſa, id tamen intelligitur, niſi in contrarium conſtet de mente teſtatoris, de qua conſtare dicitur aperte, vbi limitata fuit ademptio fideicommiſſi in codicillis, & non in totum, cap. 22. num. 168.
- Per ademptionem vnius rei, non ſequitur ademptio alterius, quando res ſunt ſeparabiles, ibid. num. 169.
- Ademptio facta in pœnam, licet ſit conditionalis, non facit principalem diſpoſitionem conditionalem, ſed interim peti poteſt legatum, vel hæreditas aditi, cap. 56. num. 13.
- Ademptio, & tranſlatio legati inter ſe differunt, ibid. num. 18.
- Ademptio alia ſimplex eſt, & ſine tranſlatione, alia verò cum tranſlatione eiuſdem legati in alium, dicto cap. 56. num. 19.
- Ademptionis, & tranſlationis legatorum diffinitio, num. 20.
- Vide alia infrà, litera L. verbo Legatorum.
- Addens qualitatem, ita demum declarare dicitur, ſi non alterat ſubſtantiam; aliàs ſecus, cap. 19. numero 20.
- Adimpleuiſſe de iure videtur is, per quem non ſtat, quominus impleatur, cap. 60. num. 38.
- Adminiſtrator pro reliquis vnius adminiſtrationis conuentus, creditum ex alia adminiſtratione compenſare deſiderans, an audiatur, cap. 40. numero 78.
- Affectio maior habetur ad eos, qui ſunt nati, & cogniti tempore factæ diſpoſitionis, quam ad eos, qui nec nati erant, nec cogniti, cap. 36. num. 58.
- Immo in deſcendentibus naſcituris affectionis, ſeu prædilectionis ratio aſſignari non poteſt, niſi ex gradus proximitate, num. 59.
- Alexandri Trentacinquij reſolutio, nouè ponderatur, cap. 5. num. 45.
- Alphonſi Azeuedij reſolutio expenditur, & dem reſpondetur, cap. 9. nu. 12.
- Alphonſi Azeuedij, conſilium 18. nouè ponderatur, & reſpondetur eidem; ibi num. 14. & vide nu. 81. & 82.
- Alphonſi Azeuedij conſideratio noua, nouè etiam, & concludenter conuincitur, cap. 27. nu. 52.
- Alphonſi Azeuedij diſtinctio, nouè, & verè improbatur, cap. 27. nu. 82.
- Alexandri, Bertrandi, Cephali, & Hippolyti Riminaldi conſilia nonnulla expenduntur, quibus intenditur probari, ſubſtitutiones, & fideicommiſſa conditionalia tranſmitti ad hæredum hæredes, cum alicuius hæredes vocati reperiuntur: & eiſdem reſpondetur, cap. 56. num. 30.
- Alienationis prohibitio ſine cauſa facta non valet, cap. 9. num. 16.
- Et vide numero 84. vbi in Hiſpanorum primogenijs contrarium. Vide etiam cap. 79. colum penul. & finali: ex alienationis bonorum prohibitione, an maioratus inſtitutus cenſeatur, dicto c. 9. num. 15. & vide num. 83.
- Alienare qui non poteſt; neque etiam poteſt reditum, ſiue cenſum conſtituere.
- Idque maxime, quando alienatio prohibetur fauore alicuius, cap. 35. num. 36. & 37.
- Alienatio rei Minoris, vel Eccleſiæ, valet ſine ſolemnitate, quando reperitur vtilis Eccleſiæ, vel minori, idque ex ſententia quorundam, c. 61. n. 23.
- Contrarium, quod non valeat ſine debita ſolemnitate, etiam ſi eiſdem euidenter ſit vtilis, num. 40. & 41. & ſub numero 36.
- Alimenta promiſſa, ſeu relicta alicui cum certa temporis determinatione, finiuntur, ſi alimentarius interim decedat, nec reliqui temporis eius hæredibus debentur, cap. 60. nu. 2. & 39.
- Alimenta habent de ſui natura determinationem ex illius perſona, cui debentur; ideo relictum etiam temporale habet tacitam conditionem, dummodo viuat tanto tempore legatarius, nu. 3.
- Alimentorum legatum dicitur annuum, ideo pro primo anno eſt purum, & pro ſequentibus conditionale, numer. 4.
- Alimenta regulariter finiuntur cum morte eius, cuius fauore promiſſio, aut obligatio eorum facta eſt, num. 5.
- Alimenta in perſona vnius aliud ſunt, quam in perſona alterius, & ſunt merè perſonalia numero 6.
- Alimenta promiſſa à ſocero ſimpliciter filiæ, & genero, dum collocat filiam in matrimonium, an cenſeantur promiſſa perpetuò, hoc eſt, durante vita vtriuſque, dicto cap. 60. nu. 8. & 44. & 55.
- Alimenta relicta propter filij vtilitatem his, qui cum eo commorati fuiſſent, ceſſant mortuo filio, ibidem num. 9.
- Vbi & de materia, l. illis libertis 83. ff. de condit. & demonſt. & numero 56. & 57. vbi latius.
- Alimenta ſimpliciter promiſſa, aut relicta, præſtanda eſſe in domo grauati, vel obligati, ex ſententia quorundam. Contra vero ex communiori, & veriori ſententia, dicta cap. 60. n. 10. & 22. vbi late.
- Alimenta per patrem promiſſa in certa quantitate, & pro certo tempore, dum filia nuptui tradebatur, non finiri mortua filia, in caſu quodem, de quo in Regio Hiſpalenſi Senatu controuertebatur, ibidem, num. 17. & 18.
- Alimenta, quando expreſſe promittuntur in domo, fauor, & commoditas ea promittentis, cenſetur in conſideratione habita, vt promiſſor extra domum ad nihilum voluerit obligari, num. 20.
- Secus vero, cum alimenta ſimpliciter promittuntur, quia tunc promiſſio ad fauorem alimentarij facta cenſetur, numero 21.
- Alimenta ſimpliciter promiſſa, domo ſcilicet, in qua præſtanda ſint, non deſignata, præſtanda eſſe extra domum.
- Atque ita in ſimplici alimentorum promiſſione, non eſſe obligatum alimentarium ſumere alimenta in domo obligati, ſed poſſe ea conſequi, & habere extra domum.
- Idque ex veriori Interpretum multorum ſententia, contra alios, dicto cap. 60. numero 22. etiam 3.
- Vbi reſpondetur contrariæ partis Authoribus.
- Alimenta præſtare grauatus, vel obligatus, quibus in caſibus ipſa non in domo propria, ſed alibi pro alimentarij commodo præſtare debeat, num. 26.
- Alimenta peti non poſſe extra domum, quando relicta ſunt cum onere habitandi, vel in domo propria promiſſa, num. 27.
- Alimenta præteriti temporis petere non poteſt alimentarius, qui non eſt moratus in domo, quando relicta fuerunt cum onere morandi. num. 28.
- Alimenta extra domum peti poſſe generaliter, abſque onere commorandi cum grauato, vel obligato quotieſcumque iuſta cauſa ſubeſt non commorandi cum eo, num. 29.
- Alimenta extra domum, in qua habitare tenetur, ſub eo prætextu petens, quod in ea pacificè non poſſit morari, quid probare teneatur, num. 30.
- Alimenta extra domum, in qua habitare tenetur, petens, vt dignoſcatur an obtinere debeat, nec ne quatuor caſus principales diſtinguendos eſſe dicto cap. 60. num. 31.
- Alimentorum legatum relictum vxori per annum luctus, expirat cùm primum vxor ad ſecundas conuolauerit nuptias, num. 34.
- Alimenta ſi fuerint æſtimata pro certo tempore, & poſtea alimentarius plus, vel minus vixerit, fit deductio, vel augmentum ex poſt facto, inſpecto tempore, quod alimentarius vixerit, num. 36.
- Alimenta præſtat hæres in loco ſui domicilij, non vbi alimentarius degit: ibidem, num. 67.
- Ambiguum, obſcurum, dubium, & incertum, quid & quemadmodum diſtinguantur: & de ſententia Authoris, cap. 4. ex numero. 1. cum ſeq. vſque ad numer. 10.
- Ambigui, & obſcuri controuerſiam omnem, vel facti, vel iuris quæſtionem appellari regulariter proprius tamen dici voluntatis quæſtionem, dicto num. 10. vbi latiùs hoc explicatur.
- In ambiguis, obſcuris, & dubijs declarandis, certam, aut generalem adeò regulam dari non poſſe, quæ omnia comprehendat: cum variæ, & diuerſæ ſint hominum voluntates; nec omnia poſſit Legiſlator comprehendere, ſiue declarare, & præuenire, num 11.
- Idcirco in eiſdem, ac cùm verborum ambiguitas, vel obſcuritas eſt, valere quidem quod actum eſt, nec propterea vitiari, num. 12.
- Sed ex varijs cauſis, & coniecturis voluntatem interpretari, num. 13.
- Et triplicem conſiderari interpretationem, ex verbis perſpicuis, & claris, ex verbis, & mente, atque ex mente tantum per interpretationem, numero 14.
- Ambiguum, obſcurum, & dubium non differre inter ſe, ex ſententia veriori, ſed plerumque vnum pro altero poni, & accipi; nec dari ambiguum, & dubium, quod non ſit obſcurum.
- Idque etiam ex communi vſu loquendi, dicto cap. 4. num. 15. & 16.
- Ambiguum, obſcurum, & dubium, quibus modis accipiatur? & de ſententia Baldi, & Socini, num. 17.
- Ambiguitas, ſiue obſcuritas verborum vnde proficiſcatur; & de ſententia Camilli Gallinij, qui ad quatuor capita principalia articulum reduxit. n. 18.
- Ambiguam diſpoſitionem interpretari primo à mente diſponantis. deinde inſpici id, quod eſt veriſimilius: & his deficientibus, ſeruari proprietatem verborum, num. 19.
- In ambiguis inſpiciendum eſſe illud, quod eſt veriſimilius, vel quod plerumque fieri conſueuit dicto cap. 4. numero 20.
- Ambiguum uerbum poſitum poſt alia, quæ ſint clara, debere in dubio intelligi de caſu ſimili ibidem, numero 21.
- Ambiguam diſpoſitionem optimè declarari ex caſu poſtea ſubſequuto, num. 22.
- In ambiguis ſic debet fieri interpretatio vltimæ voluntatis, vt & moribus, & ſtatutis ciuitatis conueniat; quia teſtator præſumitur voluiſſe, quod lex ſua municipalis valeat, cap. 35. num. 15.
- Ambiguitas, vel obſcuritas, quando verſatur circa res tantum, quid fieri debeat, cap. 34. num. 16.
- Et quid ſi ambiguitas, vel incertitudo ſit circa verba tantum, num. 17.
- Andreæ Alciati placitum improbatur, cap. 4. num. 5.
- Antonij de Aïora locus explicatur, cap. 16. num. 36. & 59.
- Ancharani conſilium 219. expenditur, de ratione eius agitur cap. 25. num. 40.
- Antonij Fabri, Ioannis Bologneti, & Ioannis Marci Aquilini, contra communes Interpretum traditiones, placita nonnulla in medium proferuntur: & communis defenditur, cap. 27. n. 55.
- Antonij Fabri obſeruationes nonnullæ proferuntur; quibus contenditur, donationem hodie reuocari non poſſe, etiam ante acceptationem. cap. 37. num. 41. ſeq.
- Antonij Fabri, de donatario, qui donationem in abſentem ſe collatam, vult ratam habere poſt mortem donatoris, locus inſignis expenditur, dicto cap. 37. num. 48.
- Antonij Fabri, de donatione in abſentem, ac ignorantem collata, ſtipulante notario, & ante donatarij ratihabitionem reuocata; locus egregius commemoratur, ibidem, num. 52.
- Annui reditus ſine cenſus conſtitutio, an de iure ſubſiſtat, ſi abſque decreto iudicis, cum authoritate tamen tutoris, aut curatoris fiat, & in vtilitatem, & commodum minoris ceſſerit, cap. 61. num. 28. & ſeq. Annui redditus, an inter immobilia, vel mobilia computentur à iure. ibidem, num. 39.
- Anima cenſetur perſona prohibita ad nominationem, propter difficultatem conueniendi, cap. 13. num. 7. Contrarium ibi, num. 40.
- Animam ſuam an nominare valeat is, qui in ſecundam vel tertiam perſonam, aut vitam, nominare poteſt, dicto cap. 13. num. 11. & ſeq.
- Antiquum in probationibus, quid dicator, arbitrio iudicis committitur, cap. 43. num. 44.
- Appellatio eſt omni caſu permiſſa, ſi non reperiatur expreſsè prohibita, quod exornatur remiſſiue, cap. 14. num. 36.
- Etiam quando dubium aliquod ſubeſſet, num. 35.
- Argumentum illud, ſubſtitutus non es hoc caſu, aut de te non loquitur ſcriptura; ergo ad fideicommiſſum admitti non debes, explicatur, cap. 9. n. 3. & 74.
- Arræ conſtitui poſſunt conſtante matrimonio, cap. 49. num. finali.
- Arrarum promiſſio an minuatur, ſi promittentis bona aliqua poſtea euincantur, quæ tamen ab eo bona fide poſſidebantur, cap. 59. num. 23.
- Author quibus impulſus, atque adductus fuerit principaliter, vt coniecturarum, atque interpretationis vltimarum voluntatum tractatum, & diſceptationem ſuſciperet; & de fine, atque intentione ipſius præcipua in eo tractatu; c. primo, numero primo.

- B.

- BAlbutiens lingua, quis, & quomodo dicatur, c. 27. num. 4.
- Balbutientis lingua teſtamentum, an de iure ſubſiſtat, ibidem, ex num. primo, cum ſeq.
- Bertrandi ſententia in conſilio 148. libro primo, adducitur, atque explicatur, cap. 25. num. 54. & 56. & ſeq.
- Beneficio meo nemo potes vti, niſi quatenus ego volo.
- Nec facit iniuriam, qui ſuum beneficium non impartitur, cap. 64. num. 14.
- Blanditiis poteſt quis alium allicere, ad ſibi relinquendum, cap. 22. numero 107.
- Ad blanditias alicuius factum teſtamentum ſecundum, an reuocet primum, ibidem num. 117. & 118.
- Bona in dubio præſumuntur allodialia, & libera, & alienabilia, non maioratui ſubiecta, vel inalienabilia, niſi ſcriptura maioratus oſtendatur, cap. 9. num. 1.
- Ex coniecturis tamen fideicommiſſo, & maioratui perpetuo ſubiecta, præſumi poſſunt, prout latius, ibidem, num. 68.
- Bona in dotem data, vel ob cauſam donata, eo ipſo exierunt de patrimonio parentis dotantis, vel meliorantis, & effecta ſunt proprium patrimonium ipſius filiæ dotatae; vel filij, cui donatio facta eſt, nec in bonis eiuſdem parentis remanent. cap. 16. num. 38.
- Bonorum diuiſione facta cum clauſula ad habendum, tenendum, poſſidendum, & quicquid placuerit, faciendum, vtrum videatur tributa, & conceſſa alienandi facultas, aut remiſſum eſſe fideicommiſſum, remiſſiue, cap. 48. num. 10.

- C

- CAſus in vltimis teſtatorum diſpoſitionibus, an & quando dicatur omiſſus, vel non, vt tanquam omiſſus non attendatur, vel ſi pro expreſſo habeatur, velut expreſſus operetur, & quando pro expreſſo habendus ſit.
- Articulus equidem difficilis, & ad modum frequens, & qui latiſſime patet apud ſcribentes.
- Nec ſub compendio breui verborum facile comprehendi certave, aut generali doctrina comprehendi valet, cap. 15. num. 1.
- Idcirco, pro eius articuli explicatione diſtincta, neceſſe fuiſſe, theoricas illas & doctrinas communes interpretum quam plurimorum euolare, atque originaliter prælegere, prout agregantur, atque commemorantur ibi, num. 2. & late de materia per totum dictum cap. 15.
- Caſus duo ſimplices, ſi in diſpoſitione ſunt expreſſi, & euenit caſus mixtus omiſſus, ſi diſpoſitio eſt fauorabilis, fiet extenſio ad caſum mixtum omiſſum.
- Quod ſi diſpoſitio eſt odioſa, non fit extenſio ad caſum mixtum.
- Idque ex ſententia communi, eod cap. 15. num. 35.
- Ex ſententia vero aliorum vide ex num. 36. vſque ad num. 48.
- Caſus omiſſus ſi exprimatur per modum conditionis, non extenditur ad caſus ſimiles regulariter, & inde caſus omiſſus regulariter continetur, dicto num. 48.
- Idque pro regula conſtituitur, & accipitur, vt procedat in quacumque conditione, tam voluntaria, quam neceſſaria, quando caſus eſt diſſimilis, numero 49.
- In caſu vno conditionalis diſpoſitio, ſeu prouiſio facta, ad alterum expreſſo diſſimilem, non extenditur, num. 56. & vide tribus numeris ſeq.
- Sed an caſus ſit ſimilis, vel diſſimilis, dependet à ſubiecta materia, & ab intentione proferentis.
- Et ita non poteſt dari certa firmaque regula, prout Ioannes Bolognetus, & vere, & ſingulariter animaduertit, ibidem, num. 54.
- De caſu ad caſum in conditione voluntari non datur progreſſus, ſed debet illa impleri in forma ſpecifica, prout fuit ipſa prolata, numero.
- Et ſic inſpicitur merum factum conditionis per teſtatorem ex ſola eius voluntate appoſitæ, numero 55.
- Quia ex adiectione conditionis actus indiuiduus redditur, & ideo non poteſt aliter, quam in forma ſpecifica adimpleri, num. 56.
- Sed non procedit, quando ex coniectura aliqua deprehendi poteſt, teſtatorem non modum, ſed finem potiùs conſideraſſe.
- Tunc namque de caſu ad caſum datur progreſſus, ibidem, num. 57.
- Non etiam procedit, quando caſus ad quem fieret productio, ſiue extenſio, per omnia exequeretur, ſubrogareturque illi, quem teſtator expreſſit.
- Tunc namque, etiam in conditione voluntaria daretur progreſſus de caſu ad caſum, num. 58.
- Et quid quando alia videretur fuiſſe mens teſtatoris num. 59.
- Caſus quando exprimitur per modum conditionis neceſſariæ ad actum, vel ad effectum actus, tunc fit extenſio ab vno caſu ad alium ſimilem.
- Et ſic conditio ipſa impleri poteſt per æquipollens, num. 60.
- Secus tamen, quando in oppoſitum appareret expreſſe, vel per alias coniecturas, prout ibidem notatur.
- Et Ioannis Bologneti notanda animaduerſio recenſetur.
- Cauſæ duæ quando concurrunt, vna in ſpecie, altera in genere, cauſa illa, quæ eſt ſpecialis, præualet, cap. 23. num. 23.
- Cauſa quæ reſpicit ſolum fauorem, & commodum legatarij, non reſtringit legatum, cap. 25. num. 45. & cap. 56. num. 7. & cap. 60. num. 19.
- Sicque cauſa ipſa reſpiciens ſolum fauorem legatarij, impulſiua dicitur, & non finalis, & non reſtringit legatum, quin debeatur, & etiamſi illa deficiat, ibid. num. 46.
- Et id maxime inter coniunctas perſonas, num. 47.
- Inter quas legatum potius ex naturali affectione, & ex cauſa motiua, quam limitatiua factum præſumitur, prout ibidem notatur.
- Cauſæ plures quando concurrunt in diſpoſitione vna ceſſante, non ceſſat diſpoſitio, cap. 60. numero 50. & latius, & vtilius in addit eiuſdem capitis.
- Cauſa ceſſante, non ceſſat effectus, iam conſummatus, cap. 60. num. 51.
- Vel vbi ius eſſet etiam alicui quæſitum ex cauſæ exiſtentia, num. 52.
- Nec enim debent ex caſu quolibet ſuperueniente, reuocari illa, quæ iam perfecta, & abſoluta, & conſummata fuere, num. 53.
- Cald. Pereiræ roſolutionem, Hiſpalenſis Regij Senatus deciſioni, & Authoris opinioni conuenire, cap. 13. num. 18.
- Cancellatio teſtamenti, vide infra, verbo, teſtamentum.
- Caroli Ruini lapſus duplex, noue detectus per authorem, cap. 21. num. 101.
- Caroli Ruini ſententia noue confutatur, ibidem, num. 109.
- Cenſus an poſſit conſtitui ſuper bonis maioratus, cap. 35. num. 33. & ſeq. & num. 62.
- Circuitus vitandi, cap. 61. num. 51. vbi explicatur.
- Clauſulæ præcedentis proprium eſt influere in ſequentes, præſertim ſi continuato ſermone proferantur, cap. 9. num. 37.
- Eſt enim potior clauſula præcedens ad inſtituendum, quam ſubſequens ad refluendum, num. 39.
- Clauſulam non ſolum præcedentem, ſed & in fine poſitam, referri ad omnia præcedentia, maxime, quando nulla ſubeſt differentiæ ratio, ibidem, num. 40.
- Clauſula, quæ ſubijcitur, non refertur regulariter ad ea, ſuper quibus facta eſt ſpecialis prouiſio, dicto cap. 9. num. 51.
- Clauſula ſolicita apponi, licet omittatur, nunquam omiſſa cenſetur, ſed potius expreſſa, cap. 13. nu. 4. & vide num. 38. vbi id declaratur.
- Clauſulæ primogeniorum Hiſpaniæ, ſunt interpretandæ ſecundum conſuetudinem Hiſpaniæ in ſucceſſione primogeniorum, cap. 36. num. 33.
- Ex clauſulis in executiuis, non in principali diſpoſitione appoſitis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura ſumitur, & interpretatio congrua colligitur, cap. 48. numero primo.
- Cum ex illis deducatur, qualis fuerit mèns, & finis, ſiue intentio diſponentis, num. 2.
- Clauſulæ, an ſint poſitæ in diſpoſitiuis, an in executiuis, multum intereſſe, ibidem, num. 3.
- Clauſulæ acceſſoriæ, ſeu poſitæ in executiuis, non ampliant, neque alterant, aut immutant diſpoſitionem principalem, ſed ſolum in ſuo primo intellectu confirmant, & regulantur ſecundum naturam principalis diſpoſitionis, quod exornatur, dicto cap. 48. num. 4.
- Clauſula ad habendum, tenendum, poſſidendum, & quicquid perpetuo ſibi, & ſuis placuerit, faciendum, in conceſſione feudi appoſita, vtrum facultatem alienandi importet, ibidem, num. 8.
