- 10 Et axioma ipſummet in omni foro, & materia obſeruandum, atque expendendum.
- 11 Et vſque adeo procedere, vt quodlibet eorum, quod in actu deficiat, operetur eius corruptionem.
- 12 Ex voluntate, & poteſtate, & ſic ex duobus tantùm, actus omnes humani conficiuntur, & perficiuntur, ex ſententia multorum. Ex tribus, voluntate ſcilicet, & poteſtate, & ſolemnitate aut forma, ex ſententia aliorum.
- 13 Et de conciliatione, atque explicatione, notabilis & vera Authoris reſolutio traditur.
- 14 Ex voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate aut forma, cùm actus omnes humani perficiantur, antequam ad interpretationem, & coniecturas vltimæ voluntatis cuiuſque deueniamus, præmitti, atque inquiri debere, an ea in disponente adfuerint, necne, prout hic adnotatur.
- 15 Et caſus ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu occurrentis ſpecies proponitur, voluntatiſque, & poteſtatis in omni actu requiſitæ axioma præfatum ponderatur. Et Senatus eiuſdem deciſio, atque reſolutio traditur infrà, num. 33. & ſeq. & num. 43. & ſeq.
- 16 Donatione facta alicui, & filiis ſuis, vtrum poſſit donatarius in bonis donatis aliquem ex filiis meliorare; vel an debeant æqualiter bona ipſa filiis omnibus remanere, & reſolutio traditur infrà numeris ſeqq.
- 17 Verba diſpoſitiua ſufficere ſemper ad inducendum fideicommiſſum, ſiue teſtator cum grauato loquatur, ſiue cum honorato.
- 18 Dominium rei donatæ ex iure communi donatario in ſequentem vocatum, an ipſo iure transferatur, vel non, dubium fuiſſe, vt hic adnotatur.
- 19 Dominium, & poſſeſſio iure Regio Partitarum, donatario in ſequentem vocatum transfertur, poſt deciſionem l. 7. tit. 4. partita 5. & de ipſius legis intellectu, remiſſiuè.
- 20 Vocati nomine collectiuo poſt aliquem, pro rata, & in viriles & æquales partes ſuccedunt.
- 21 Donatio facta alicui, vt poſt eius mortem teneretur reſtituere alteri, an poſſit donantis, & donatarij conſenſu reuocari ad detrimentum eius, cui facienda erat reſtitutio. Vbi latè in propoſito articulo, remiſſiuè tamen ab aliis actum proponitur, & agitur de doctrina Bartoli in l. qui Romæ, §. Flauius, ff. de verbo. obligat. Et ibidem etiam, vtrùm conuentio facta inter coniuges, quod ſolus primogenitus ſuccedat, poſſit per eos communi conſenſu reuocari.
- 22 Pater, ſi inter viuos & irreuocabiliter filium meliorauerit, & ipſum grauauerit alteri reſtituere, non poteſt eo inuito meliorationem, ſiue conuentionem reuocare.
- 23 Vinculum, ſiue Maioratus, ſi ſemel inſtituatur irreuocabiliter, non poteſt reuocari de conſenſu primi vocati in præiudicium aliorum. Et ibidem in caſu ex facto occurrenti, Hiſpalenſis Regij Senatus definitio, & deciſio perpenditur.
- 24 Pater ſi acquirit feudum, vel emphyteuſim pro ſe, & filiis, emphyteuſis, vel feudum illud ordine ſucceſſiuo, ita filiis ſicut ipſi patri acquiſitum dicitur, vt non poſſit ab eo alienari, vel vni ex filiis totum prælegari in præiudicium filiorum, ſed omnibus debeat eſſe commune, & æquale. Idque ex ſententia, & authoritate quamplurimorum iuris Interpretum, qui hoc numero aggregantur. Et de contraria ſententia infrà, numeris ſequentib. maximè num. 33. & 36. & 43.
- 25 Matrimonij onera ſunt penè importabilia, & in eo venditur libertas.
- 26 Profectitium illud eſſe dicitur, quod ex bonis patris acquiritur.
- 27 Profectitium reputatur filiis conceſſum patris contemplatione, licèt pater de ſuo nihil refuderit.
- 28 Donatum filio patris contemplatione, cenſetur ab ipſo patre proueniſſe, & pater videtur donaſſe.
- 29 Vxori donata mariti contemplatione, marito acquiruntur, eíque, vel hæredibus eius, ſoluto matrimonio ſunt reſtituenda.
- 30 Dos data filiæ patris contemplatione, profectitia dicitur.
- 31 Profectitium reputatur relictum filiis, aut deſcendentibus naſcituris, & patris contemplatione conceſſum, cùm affectio, & dilectio non cadat in nondùm natos, & ſic incognitos.
- 32 Profectitia in totum acquiruntur patri.
- 33 Pater ſi acquirit emphyteuſim, vel feudum pro ſe, & filiis ex bonis propriis, poteſt de eo ad libitum disponere, aut vni filiorum totum relinquere.
- 37 Conceſſione, aut donatione facta patri, & filiis, quando ſolius patris contemplatione facta cenſeatur. Et quid, quando filij nec nati erant, nec concepti vt ſupra, num. 31.
- 38 Donatum, aut conceſſum patri, & filiis ob merita patris, in totum patri acquiritur.
- 39 Mulier tranſiens ad ſecundas nuptias, tenetur reſeruare filiis prioris matrimonij, quidquid titulo lucratiuo habuit occaſione prioris matrimonij.
- 40 Poteſt tamen plus vni filio, quàm alteri relinquere, vel vnum filium ex Tertio & Quinto bonorum omnium meliorare, iuxta leges huius Regni. Provt latiùs explicatum traditur remiſſiuè.
- 41 L. quoties, C. de donat. quæ ſub modo, & l. 7. titulo 4. partita 5. deciſionem ſuperioribus non refragari, prout hoc numero adnotatur, atque eiſdem reſponſum præbetur.
- 42 Fundamento ſecundo reſpondetur, quod contra filium melioratum in caſu propoſito, & in fauorem cæterorum filiorum, ex doctrina Bartoli in d. §. Flauius, deducebatur ſuprà.
- 43 Tertio & præcipuo fundamento respondetur, quo contendebatur, quòd pater præiudicare non poſſit aliquo modo filiis in feudo, vel emphyteuſi pro ſe, & filiis acquiſita. Et ibidem doctrinæ omnes contrariæ ad concordiam reducuntur, nec deciſioni Senatus Regij Hiſpalenſis obſtare, oſtenditur dilucidè, & Iulij Clari locus ſummè diſtinctus, & vtilis commendatur.
- 44 Petri etiam Surdi, deciſione 324. num. 8. & 9. obſeruàtio, Authoris placito conueniens, nouiter expenditur, & deciſio 322. ex numer. 47. cum ſeqq.
- 45 Nouè etiam ponderatur Alexandri Trentacinquij in hac materia, ex mente communi reſolutio, que Authoris, partiter & Menochij reſolutiones confirmat.
- 46 Pater in emphytheuſi conceſſa pro ſe, filiis, & hæredibus, vel pro ſe, hæredibus, & ſucceſſoribus, poteſt aliis filiis præiudicare, & vni eam prælegare.
- 47 Eorum omnium, quæ ex num. 16. dicta fuêre, & caſus propoſiti breuis & ſumma reſolutio traditur.
- 48 Donata vxori per fratres, aut conſanguineos mariti, vtrùm videantur profecta ex bonis mariti, & cui in effectu acquirantur, & ibidem quid Senatus Regius Hiſpalenſis decidendo, in facto occurrenti definierit?

PRo dilucida huius Capitis explicatione, obſeruandum erit primò, & principaliter, at que pro regula generali huius materiæ, vltimam voluntatem, ſiue diſpoſitionem quamcunque, ita demùm coniecturâ adiuuandam, atque iuridica, & fauorabili interpretatione conſeruandam, ſi in teſtatore, vel diſponente voluntas, & poteſtas fuerit, ſi etiam iuris forma, & ſolemnitas ab eo obſeruetur: neque enim ſufficit, teſtatorem aliquid voluiſſe, niſi id potuerit, niſi etiam debitis, atque à iure probatis modis actum conficiat. Sicut è contra non ſufficit, teſtatorem potuiſſe aliquid efficere, niſi id quoque voluerit expreſſim, voluiſſéve ſaltem, ex probatis & legitimis coniecturis deduci commodè valeat. Imò neque voluiſſe, neque etiam potuiſſe ſufficit, ſi legis præcepto, aut diſpoſitioni non paruerit, legiſve ipſius formam, aut ſolemnitatem omiſerit, vel contempſerit: Sicuti hæc omnia deducuntur, atque verè comprobantur ex his, quæ Interpretes noſtri variis in locis ſcripta, atque adnotata reliquerunt, & maximè hi, qui mox referuntur num. 8.

Ac primùm equidem certi iuris eſſe voluntatem teſtatoris in teſtamentis, & vltimis voluntatibus dominari, & totum facere; & ideò præcipuè ſpectandam, ſeruandamque eſſe: id quod infinitis iuribus, & Authoribus confirmarunt, atque exornarunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 3. tit. 3. per totum, Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, art. 11. per totum, Simon de Prætis lib. 5. interpret. 1. dubit. 1. ſolut 1. per totam, fol. 439. non tamen ſeruari, nec ſpectari circa ea, in quibus diſponere non potuit, vel aliter quàm lex conceſſerit, diſpoſuerit, vel in quibus diſponendi poteſtatem lex abſtulit, ſicuti iiſdem in locis ipſimet Authores latiùs obſeruarunt, & eleganter Mantica vbi ſupra, & lib. 6. tit. 6. num. 1. & 8. M. Anton. Peregrin. dict. art. 11. ex num. 71. & num. 77. & 79. vbi oſtendit, ex defectu poteſtatis, vel non ſeruatæ formæ, aut voluntatis legis, teſtatoris voluntatem etiam circa res ſuas, aliquando inualidam eſſe: Latè Simon de Prætis lib. 5. dicta ſolut. 1. ex num. 59. cum multis ſeqq. fol. 442. & ſeq. Burgos Salon de Pace quinta parte l. 3. Tauri, num. 1442. vbi ex defectu ſolemnitatis in teſtamento requiſitæ, inualidum effici teſtamentum, ſicuti ex defectu poteſtatis, aut formæ, probauit iuridicè. Quibus omnibus, & aliis caſibus teſtator quidem ſibi imputare debet, ſi legem contempſit, aut formam eius, quam obſeruare debebat, prout ex Baldo, & aliis ſcripſit Mantica dicto tit. 6. lib. 6. num. 6. & 18. Et cùm voluntas inanis ſit, cum qua non concurrit iuris potentia, ex eiſdem Authoribus, & referendis infra num. 8. vltra quos ita expreſſim ſcripſit Purpuratus in l. more maiorum, num. 45. ff. de iuriſdictione omnium iudicum. Et ſic diſpoſitio quantumuis generalis, intelligi debet de his, quæ ſunt in poteſtate diſponentis, cùm ſic commodè accipi, atque intelligi poteſt, l. Lucius, §. penultimo, ff. ad municipalem, cap. à nobis, & ibi notarunt Doctores de ſententia excommunicationis. Bartolus in l. ſi quis ſub conditione, ff. de conditionib. inſtitut. Caſtrenſis in conſil. 347. Quia circa, lib. 1. & in conſil. 389. columna vltima, lib. 2. Decius in conſil. 218. num. 2. Socinus iunior in conſil. 72. n. 55. lib. 1. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 6. num. 11. & in conſil. 37. num. 12. & 19. lib. 1. Et nemo præſumitur velle id, quod in eius poteſtate non eſt, Bartolus in l. vxorem, §. teſtamento, el 2. ff. de legatis tertio, Bald. & Decius, cum quibus Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 27. num. 3. quòd ſi id expreſſim, aut manifeſtè voluerit; vel eius diſpoſitio non valet, & vitiatur, quia nemo poteſt cauere, ne leges in ſuo teſtamento locum non habeant, l. nemo poteſt, vbi latè Bart. & Doctores antiqui, & recentiores; vel ad modum, & diſpoſitionem iuris reducitur, prout multis in caſibus exemplificarunt, & materiam dictæ legis, nemo poteſt; exornarunt Domi. Ferdinandus Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 6. & quatuor §§. ſeqq. vbi latiſſimè in materia, Mantica, Prætis, & relati ſuprà num. 3. Ioannes Gutierrez abſoluta & plena manu, in repetitione eiuſdem legis, nemo poteſt, Michael Graſſus receptarum ſentent. §. teſtamentum, quæſtione 64. & ſeq. M. Antonius Peregrinus in loco relato ſupra, num. 3. & in conſil. 37. lib. 1. Marcabrunus in conſil. 29. num. 20. & ſeq. Simon de Prætis lib. 2. interpret. 6. dubit. 2. ſolut. 2. per totam, fol. 134. Petrus Surdus deciſ. 30. & 62. quibus & multi ex referendis numero ſeq. adiungi poſſunt.

Deinde obſeruandum erit ſecundò & principaliter actum omnem humanum voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate confici, & perfici, ſecundùm Philoſophum, ſicuti de primis duobus, hoc eſt, voluntate & poteſtate, ex text. in cap. cùm ſuper Abbatia, vbi Abbas, & Decius de officio delegati, l. cum te, vbi Baldus colum. 1. C. de donat. ante nuptias, l. nolle, vbi Bald. ff. de acquirend. hæred. l. 2. vbi etiam Bald. C. communia de legatis, deduxerunt, & exornarunt permulti, diuerſis etiam caſibus occurrentibus applicarunt, & aliquando actum non valuiſſe ex defectu voluntatis, licèt diſponendi facultas, ſeu poteſtas adfuiſſet; aliquando ex defectu poteſtatis, licèt voluntas etiam expreſſa interueniſſet, obſeruarunt dilucidè poſt Gloſſas, & ordinarios, atque alios multos, Philippus Decius, in conſil. 198. colum. 2. Neuizanus in conſ. 2. n. 3. Socinus iunior in conſil. 95. num. 4. lib. 3. & in conſil. 99. n. 44. lib. 2. & in conſil. 120. num. 4. eodem lib. 2. Barbatia inter conſilia Curtij ſenioris, conſil. 66. num. 14. Rolandus à Valle in conſil. 29. num. 58. & in conſil. 39. num. 20. & 21. lib. 1. & in conſil. 1. num. 20. lib. 2. & in conſil. 10. num. 7. & 8. in conſil. 35. num. 21. lib. 3. & in conſil. 100. num. 20. lib. 4. Berous in conſil. 76. num. 26. & ſeq. lib. 1. Afflictis deciſ. 305. num. 7. Purpuratus in l. poſtquam liti, num. 106. C. de pactis, & in l. 1. num. 478. ff. de officio eius, Iacobus Mandellus Albenſis in conſil. 26. num. 1. & in conſil. 256. in principio, vbi Vincent. Annibal. eius Addit. & in conſil. 555. num. 7. Ioannes Cephalus in conſil. 235. num. 24. lib. 2. Aimon Craueta de antiquitate temporum, prima ſectione, incipit, Ampliatur nunc, num. 52. fol. 36. Franciſcus Burſatus in conſil. 396. num. 24. lib. 4. Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 24. num. 24. Iacobus Menochius in conſil. 108. num. 4. lib. 2. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 255. num. 32. & 33. lib. 3. Petrus Surdus in conſil. 27. num. 13. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 14. num. 2. & 17. & num. 4. & 45. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 27. num. 6. lib. 1. Monter à Cueua cauſar. ciuil. Regni Aragon. deciſ. 50. num. 1. Antonius Faber iuriſp. Papinian. ſcientia, tit. 4. de ingenuis, princip. 6. illatione 7. fol. 150. Burg. Sal. de Pace in l. 3. Tauri, 5. parte, n. 1442. qui dicit, regulam hanc, & axioma prædictum Doctorum, adeò vſitatum, in omni foro, & materia obſeruandum atque expendendum: Ita etiam & ego in caſu occurrenti annotaueram aliquando, & quotidianarum harum controuerſiarum iuris, lib. 2. cap. 26. num. 4. ſcriptum reliqui.

De tertio autem, hoc eſt, de ſolemnitate, aut modo, idem ſcripſerunt Socinus iunior in conſil. 183. n. 8. lib. 2. & in conſ. 72. n. 12. & ſeq. lib. 1. Iacobus Menochius poſt alios Authores dicto conſil. 108. num. 4. lib. 2. Vincent. Annibal. in addit. ad conſ. Albenſis 26. littera A. Burgos de Pace in loco nunc relato. Et actum humanum ex voluntate, & poteſtate adeò perfici, vt quodlibet eorum, quod in actu deficiat, operetur eiuſdem corruptionem, relati omnes Interpretes probarunt vnanimiter, & ex Abbate, & Baldo, tribus in locis adnotauit Ludouicus Molina de Hispanorum primogeniis, lib. 1. dicto cap. 24. num. 24. Ioannes Vincentius Hondedeus dicto conſil. 27. num. 6. lib. 1. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſ. tom. 1. littera A verb. actus, concluſ. iuris 127. fol. 109. vbi num. 1. ex Baldo in conſil. 326. Rex Romanorum, n. 2. lib. 1. pro regula tradidit, quod actus omnes humani pendent, & regulantur à tribus, videlicet à poteſtate, voluntate, & modo; quia ſine poteſtate nihil ad actum reducitur, ſine voluntate nihil conſenſu perficitur, & ſine modo nihil in finem dirigitur. Et num. 2. refert Baldum alibi dixiſſe, quòd tria requiruntur, voluntas, poteſtas, & ſcientia. Et num. 3. quòd ſcientia confunditur cum poteſtate: & num. 5. cum ſeq. adducit contrarietatem communem Interpretum in præfato articulo, & de qua conſtat in ſupradictis; alij namque exiſtimauerunt, ex voluntate, & poteſtate actus omnes humanos confici: & ſic ex duobus tantùm. Alij verò è contrario, ex voluntate, & poteſtate, & ſolemnitate aut forma; & ſic ex tribus perfici, expreſſim aſſeuerarunt, prout de contrarietate hac inter Barbat. Bald. & Alex. teſtatur Tuſcus ipſe: Ego verò, & vltra eum, & reliquos, contrarietatem prædictam facilè diluendam arbitror, vel vno ſolo verbo, videlicet, actus omnes humanos voluntate, & poteſtate, & ſic duobus tantùm perfici; ſemper tamen requiri, quòd actus quilibet legitimè, & iuxta legis ordinationem fiat: quod, vt vides, vel apertè præſentiunt, vel expreſſim enuntiant omnes Authores ſuprà relati. Nec diſſentiunt hi, qui duo duntaxat, hoc eſt, voluntatem, & poteſtatem in quolibet actu requirunt; ſupponunt namque, quamlibet voluntatem, & poteſtatem ſufficere, modò actus legitimo modo fiat: id quod Barbatia etiam aſſeuerauit, cuius eſt conſilium Alexandri 123. Scripſit Eccleſiaſticus, In principio, lib. 4. Quocirca, ſi actus ſit talis, qui ex ſola voluntate, atque poteſtate dependeat, nec alia forma, aut ſolemnitas requiratur à lege, verum erit, ſola voluntate, & poteſtate confici, & perfici, quòd ſi modus eius actus conficiendi, ſiue certa forma, aut ſolemnitas præfigitur à lege, cùm actus aliàs non valeat, quàm ſi legis modus, aut ſolemnitas ſeruetur, verum etiam erit, ex tribus, non ex duobus tantùm actum perfici, prout in teſtamenti conficiendi facultate, & forma, & in aliis actibus videmus, quibus certa forma, aut ſolemnitas à iure præfixa eſt.

Et ſecundùm hæc planum redditur, quòd antequam ad coniecturas, & interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque deueniamus, an in authore ipſius, ſiue diſponente, tria ea requiſita interuenerint, præmittere, atque in primis inquirere debeamus, ne inaniter, ac ſine effectu in interpretatione, & coniectura voluntatis eius laboremus, quæ exitum habitura non eſt, ex defectu cuiuſlibet requiſiti trium prædictorum, iuxta ea, quæ iidemmet Authores obſeruarunt expreſſim. Et ita ego aliquando in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu præmittendum, atque ante omnia diſcutiendum, ſiue non modò de voluntate, ſed etiam de poteſtate, cum in articulo poſſeſſorij ab inferiori ad Regalem Audientiam res deuenerat, in primis monebam: Lis autem in iudicio poſſeſſorio, poſſeſſionéque pro indiuiſo ab vno ex filiis, & hæredibus petita coram Iudice inferiori verſabatur, & circa meliorationem Tertij & Quinti bonorum omnium dubium excitabatur præcipuum, Dom. namque Ioannes de Ribera Guzman, cum plures filios haberet, in extremis conſtitutus, ex Tertio & Quinto omnium bonorum ſuorum filium D. Petrum de Guzman meliorauit, qui pro ſua parte, & Legitima, pro Legitima etiam ſororis cuiuſdam ſuæ, [Regij Hiſpalenſis Senatus deciſio, vſque ad num. final.] quæ in eius fauorem renuntiauerat, & pro dicto Tertio & Quinto bonorum omnium ex melioratione poſſeſſioni petitæ contradicebat: Cæteri autem fratres meliorationem eam impugnabant firmiter ex eo quòd, quamuis diſpoſitio & voluntas patris ſui meliorantis expreſſa fuerit, & in fauorem dicti fratris, defuerit tamen poteſtas id faciendi: è contrario verò filius ipſe melioratus dictus D. Petrus de Guzman non modò voluntatem, ſed & poteſtatem adfuiſſe aſſeuerabat, propterea quod D. Catharina de Ribera ſoror dicti D. Ioannis de Guzman patris ipſius, cùm idemmet pater nubere vellet nobili & illuſtri cuidam mulieri, irreuocabiliter atque inter viuos certa quædam bona donauit eidem, & in prima clauſula dixit: A vos, è para vos el dicho Don Iuan de Guzman, è para quien vos quiſieredes, conuiene à ſaber, de las tres quartas partes que yo tengo, e me pertenecen en los bienes ſiguientes, &c. Poſtmodùm in alia clauſula dictorum bonorum vſumfructum ſibi reſeruauit pro tempore vitæ ſuæ, & adiecit: E luego que yo falleciere, el dicho vſufructo ſe conſolide, e iunte con la propiedad de los dichos bienes, e los ayays, e ſucedays en ellos, como coſa vueſtra propia. Deinde & in alia parte ſic cauit, quòd in defectum filiorum dicti donatarij, res donatæ ad ipſam donatricem reuertantur: Pero ſi de vos el dicho don Iuan de Ribera mi hermano quedaren hiios legitimos, y deſcendientes dellos, los tales deſpues han de auer, e ayan como coſa ſuya propia los dichos bienes, de que aſſi vos hago eſta dicha donacion, ſin vinculo, ni condicion alguna. Denique & in vltima clauſula donationis dicitur, E otorgo, que reteniendo, como retengo en mi el dicho vſufructo ve los dichos bienes, me de ſapodero dellos, e del derecho, e ſeñorio dellos, e vos los apodero, y entrego deſde luego, para que ſean vueſtros propios, e de vueſtros herederos, e ſucceſſores, e de quien vos, y ellos quiſieredes, para lo dar, e donar, e vender, y empeñar, trocar, e cambiar, e hazer, y diſponer dellos a vueſtra voluntad, como de coſa vueſtra propria, y me conſtituyo por vueſtra inquilina, &c.

Occurrente igitur caſu propoſito, & ſuper poſſeſſorio lite ad Regium Senatum Hiſpalenſem ex appellatione deuoluta, dubium relatum meliorationis Tertij & Quinti bonorum, & valoris eius, principaliter excitari, vis erat; nam de cæteris nulla lis: filius autem melioratus, qui poſſeſſioni omnium bonorum ab ipſo fratre, nomine D. Franciſco de Guzman, petitæ, contradicebat pro parte ſua, & pro Legitima ſororis, quæ in eius fauorem (vt anteà dixi) renuntiauerat, & pro Tertio & Quinto bonorum meliorationis, ſtatim & in continenti de iure ſuo paratus docere, & dictum inſtrumentum donationis ſororis patris ſui, & teſtamentum inſuper ipſius, ac ſororis renunciationem oſtendebat, & iudicialiter exhibuit, & cùm de valore dictæ meliorationis ageretur, voluntatis, & poteſtatis in quolibet actu requiſitæ axioma præfatum, & in hoc capite exornatum, vt vidiſti, opportunè expendi in eo articulo, & capiti huic applicari, vel ex eo manifeſtè & opportunè deducitur, quòd Petrus Surdus, vir equidem, & eruditus, & ingenioſus admodùm, vt notum eſt, cùm in eodem verſaretur dubio (in feudi tamen, fiue emphyteuſis materia, & in illo articulo, vtrùm patre, qui feudum acquiſiuit pro ſe, & filiis, poſſit illud relinquere totum vni filio,) pariter equidem & antequam rationes, & argumenta vtriuſque partis expendat, idemmet voluntatis, & poteſtatis axioma, ſiue argumentum vulgatum præmittit, numero 2. in conſilio 305. libro 3. quo loci, per totum conſilium diſcutit quæſtionem, & in hunc modum ſcribit: Et non obſtat aſſertum fideicommiſſum factum à D. Bonifacio ſeniore, quia vltra voluntatem, neceſſaria eſt poteſtas ad validitatem actus, &c.

Dum ergo quæritur, vtrùm in præfato caſu cum voluntate poteſtas concurrat, ac in effectu, donatione facta alicui, & filiis ſuis, an poſſit donatarius in bonis donatis aliquem ex filiis meliorare, vel an debeant æqualiter bona ipſa filiis omnibus remanere? Breuiter ergo me expediam, & vltra ea, quæ tunc dicebantur, adiiciam nonnulla, & qumplurima congeram in materia, quæ & caſui præſenti, & aliis ſimilibus, in futurum euenientibus conducibilia magis videntur, & vtilia erunt.

In fauorem itaque aliorum filiorum, ac eius, qui pro indiuiſo omnium bonorum poſſeſſionem petierat, & contra dictum filium melioratum, vt ſcilicet meliorari ipſe non potuerit, reſpectu bonorum donatorum, & in eiſdem bonis donatis omnes filij donatarij æqualiter ſuccedere debuerint, ſequentia magis videntur adſtringere fundamenta.

Ac primùm equidem, filios omnes dicti donatarij, non ſolùm in conditione poſitos, ſed & expreſſim vocatos poſt mortem patris ſui, & ſic videri inter eos omnes fideicommiſſum inductum, vt nullus meliorari potuerit, ex regula text. in. l. miles ad ſororem, in principio, l. cum pater, §. donationis, ff. de legatis ſecundo, Ex quibus M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo primo, numero 51. adnotauit, verba diſpoſitiua ſufficere ſemper ad inducendum fideicommiſſum, ſiue teſtator cum grauato loquatur, ſiue cum honorato: & ideò ex vocatione expreſſa filiorum, ad dicta bona donata, non modò vnicuique eorum videri quæſitum dominium ipſorum bonorum pro rata, juxta text. in. l. quoties, C. de donationibus, quæ ſub modo, ex qua deduxerunt Scribentes communiter, quòd dominium rei donatæ ex iure communi, donatario in ſequentem vocatum ipſo iure transferatur.

Et quamuis ex ea lege, & eodem iure communi attento, non ſatis compertum eſſet, vtrùm dominium poſt mortem primi donatarij in ſequentem ipſo iure transferatur, ſibíque actio vtilis in rem competat, an eidem ſola actio perſonalis ad rem ipſam petendam præſtetur, prout ex pluribus probauit eruditè Didac. Couarru. variarum, libro 1. cap. 14. num. 3. cum ſeq. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, lib. 3. cap. 12. num. 2. Octauianus Cacheranus deciſione 169. num. 15. Forcatulus dialogo 63. num. 2. Fabius Turretus in conſ. 61. n. 41. Mantica de tacitis & ambigu. conuention. lib. 13. tit. 18. Pelaez à Mierez de maiorat. 1. part. quæſtione 24. numero ſecundo. D. Martha voto 49. Nihílque de tranſlatione poſſeſſionis ſtatutum eſſet eodem iure communi, donec ſuperuenit deciſio legis 7. titulo 4. partita 5. Ex ipſa tamen lege Partitæ, nedum dominium, ſed etiam poſſeſſionem rerum donatarum tranſire ipſo iure in illum, cui res aliquæ poſt certum tempus, aut diem, donatæ fuerunt, lex eadem adeò clarè probat in illis verbis: Y de aquel di a en adelante ganarian la poſſeſſion, y el ſeñorio della ſus herederos del que ouieſſe hecho la donacion, o el otro, a qui en nombraſſe para auerla; vt nullum alium recipiat intellectum, ſicuti Ludouicus Molina poſt Redericum Suarez, & Gregorium Lopez rectè animaduertit dicto capite 12. numero 3. & 4. Mantica dicto libro 13. titulo 48. Pelaez à Mierez dicto numero 2. Antonius Gomezius in leg. 40. Tauri, numero 26. & 27. &. 28. vbi latè de intellectu illius legis, Cæuallos practicar. commun. contra communes, quæſtione 55. numero 6. & quæſtione 249. in principio. Indéque & conſequenter, filios eiuſmodi, nomine collectiuo vocatos, ſuccedere debere pro rata, & in viriles & æquales partes poſt patrem ſuum, per text. in l. Lucius Titius teſtamento, § Lucius Titus, ff. de legatis ſecundo, l. interdum, ff. de hæredibus inſtituend. Bartol. in l. Gallus, §. quidam rectè, numero 6. ff. de liber. & poſthumis. Ioannes Cephalus in conſilio 607. numero 38. libro 4. Ruinus in conſilio 62. ex numero primo, libro primo, Caldas Pereira de nominat. emphyt. libro 4. titulo 62. §. 3. quæſtione 15. numero 10. Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuent. libro 13. titulo 21. numero 6. Menchaca de ſucceſſionum creatione, libro 2. §. 20. ex num. 116. cum ſeq. Graſſus §. inſtitutio, quæſtione 20. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 70. numero 58. libro primo, Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 17. ex num. 25. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iur. tomo 3. littera E. concluſ. 170. fol. 123. Anton. Faber in libro 9. C. ad titul. C. de impuberum, definitione 7. fol. 116.

Secundò deinde & pro eadem parte, atque contra filium melioratum facit, quòd in eo articulo, quando donatio facta eſt alicui, vt poſt eius mortem teneretur reſtituere alteri, an poſſit donantis, & donatarij conſenſu reuocari, ad detrimentum eius, cui facienda erat reſtitutio; licèt contrariæ, ac duæ præcipuæ fuerint ſententiæ, altera affirmatiua; altera negatiua, ſicuti ex multorum Authorum teſtimoniis, & reſolutionibus apparet dilucidè, ac maximè (vt alios ferè infinitos, & ab eo relatos omittam) ex Roderico Suarez, Couarruu. Tello Fernandez, Matienzo, & aliis, quos Valdeſ. in addit. ad Rodericum Suarez, in l. quoniam in prioribus, quæſt. 8. littera A. recenſuit Menchaca controuerſ. illuſtrium, libro tertio cap. 63. Pelaez à Mierez de maioratu, prima parte, quæſtione 24. numero ſexto. Ioannes Cephalus in conſilio 302. ex numero 88. libro tertio & in conſilio 312. ex numero 13. eodem libro, Burgos de Paz in conſilio 26. ex numero 6. Rolandus in conſil. 19. numero 19. libro primo. Antonius Theſaur. deciſione Pedemontana 70. Antonius Gomezius in l. 40. Tauri, num. 29. Molina de Hispan. primogen. lib. 4. cap. 2. ex num. 73. cum ſeq. Dueñas regula 216. Mendoza diſputationum iuris ciuilis, libro 3. cap. 9. num. 45. & 46. Gratianus regula 410. Ioannes Gutierrez practicarum, libro 2. quæſtione 52. Lara in l. ſi quis à liberis, §. item reſcriptum, ex num. 21. vſque ad numerum 60. Borgninus Caualcanus deciſ. 42. num. 16. prima parte, Fabius de Anna in conſ. 32. Andreas Fachineus controuerſ. iuris, libro 8. cap. 8. Pater Molina de iuſtitia & iure, lib. 2. disputatione 265. Fabius Turretus in conſ. 61. ex numero 40. & num. 50. & ſeq. Iacobus Menochius in conſilio 191. num. 43. & 53. lib. 2. & in conſilio 388. ex num. 34. libro 4. & in conſilio 286. numero 14. lib. 3. Peregrinus de fideicommiſ. articulo 51. numero 53. Cæuallos commun. contra communes, quæſtione 249. Portius Imolenſis commun. opinionum libro quinto concluſione. 36. Anton. Gabriel & Iulius Clarus, cum quibus Petrus Surdus deciſione 209. num. 13. vbi quærit numero 14. vtrùm conuentio facta inter coniuges, quòd ſolus primogenitus ſuccedat, poſſit per eos communi conſenſu reuocari. Et iunge Pelaez à Mierez de maioratu, prima parte, quæſt. 22. num. 28. & de eodem dubio an donantis, & donatarij conſenſu donatio reuocari poſſit ad detrimentum alterius, Surdus ipſe in conſilio 305. num. 40. lib. 3. & in conſilio 351. num. 35. eod. libro, Blaſius Florez Diaz de Mena in addit. ad deciſionem Gamæ, 8. numero 2. Antonius Faber, ad titul. C. de donat. quæ ſub modo, definitione 2. fol. 541. & de error. pragmat. decad. 46. errore 7. & 8. Fontanella de pact. nupt. clauſula 4. gloſſa 9. parte prima, num 6. folio 78. Mantica de tacit. & ambig. conuent. lib. 13. titul. 48. numero 8. Ex quibus, vt dixi, duas apparet communes eſſe, & contrarias opiniones: altera, quòd poſſit donator donationem reuocare, antequam ille tertius acceptaurit: altera, quòd indiſtinctè non poſſit, nec acceptatio neceſſaria ſit, ſed absque acceptatione acquiratur ius illi tertio, idque maximè de iure huius Regni, prout ex ſuperiùs relatis apparet, & ſecuriùs Mena tuetur, & vide etiam referendos ſtatim num. 23.

Ex his etiam Senatus Regius Hiſpalenſis in cauſa Ioannis de Monteſdoca, diebus præteritis definiuit, ac reſolutiuè firmauit duo: Primum, quòd ſi pater inter viuos, & irreuocabiliter filium meliorauit, & ipſum grauauit alteri reſtituere, non poteſt eo inuito meliorationem, ſiue conuentionem reuocare. Secundò & conſequenter, quòd ſi vinculum, ſiue maioratus inſtituatur ſemel irreuocabiliter, non poteſt reuocari de conſenſu primi vocati in præiudicium aliorum. Et [Regis Hiſpalenſis Senatus deciſio.] inde nec in præiudicium dicti Ioannis de Monteſdo ca fieri reuocationem potuiſſe: & tunc ex pluribus adducebatur, atque excitabatur præcipuè Senatus, ac maximè ex his iuribus, & rationibus, quæ à ſuperiùs relatis Authoribus longa ſerie ponderantur contra Bartolum & eius ſectatores in dicta l. qui Romæ, § Flauius, quibus & ego adiiciebam adnotata per Riminaldum iuniorem in conſ. 112. num. 138. & ſeq. & in conſ. 239. ex num. 10. & 46. lib. 2. per Burſatum in conſilio 173. ex num. 68. volum. 2. per Rolandum in conſilio 19. lib. 1. Pancirolum in conſilio 60. ex num. 10. cum ſeq. Ioannem Franciſcum de Ripa l. 3. responſorum, resp. 16. n. 3. & ſeq. Borgninum Caualcanum deciſ. 42. ex num. 13. vſque ad num. 28. prima parte, Fabium de Anna in conſilio 32. per totum.

Secundò adducebatur Senatus ex ſententia Roderici Suarez in l. quoniam in prioribus, quæſt. 8. ex n. 1. cum ſeq. qui cùm plura ingeniosè ſatis & eruditè ſcripſiſſet contra ſententiam Bartoli in dicto §. Flauius, expreſſim tuetur, quòd ſi meliorauerit filium in tertia parta bonorum, & fecerit ei vincula, & ſubſtitutiones, quòd poſt tempus, aut in aliquem caſum bona deueniant ad alium, pater, antequam veniat conditio, vel tempus, non poteſt reuocare vincula, ſeu grauamina. Et in allegation. 19. col. 2. verſ. ſed his adhuc ceſſantibus, vbi tradit, quòd ſi fratres conſenſerunt in fauorem alterius fratris, vt aliqua res eſſet Maioratus in vita illius fratris, & filij maioris, & deſcendentium; ex hoc fuit acquiſitum ius irreuocabile per alios fratres fratri, in cuius fauorem fuit factus maioratus, & aliorum deſcendentium. Et refert Tellus Fernandez in l. 27. Tauri, num. 2. & ſeq. Antonius Gomezius in d.l. 40. Tauri, qui cùm num. 29. 30. 33. & 32. adduxerit tria iura principaliter contra dictum doctrinam Bartoli, in dicto §. Flauius. quæ fortiter vrgent pro relata deciſione Hiſpalenſis Regij Senatus, ac etiam his reſponderit, quæ pro ſententia Bartoli expendi ſolent communiter, infert ſtatim num. 33. ad l. 27. Tauri, vt ſi pater filium meliorauerit in Tertio bonorum ſuorum, & grauauerit eum reſtituere Tertium alteri filio, vel deſcendenti, vel in defectum eorum alteri perſonæ, ſecundum formam, & diſpoſitionem dictæ l. 27. Tauri, quòd non poſſit pater ſolus, nec concurrente conſenſu filij primi meliorati, poſtea grauamen, aut vinculum tollere in præiudicium alterius filij, vel deſcendentis, vel tertij, in cuius fauorem poſitum eſt grauamen, cùm per illam legem iam ſit ei quæſitum. Infert etiam num. 34. quòd ſi quis inſtituat maioratum ex traditione poſſeſſionis, vel alio modo legitimo irreuocabilem, & perſonam certam nominauerit, & poſt eius mortem alium, non poteſt ampliùs maioratus reuocari, etiam reſpectu tertij nominati, Mieres 1. parte, quæſt. 22. num. 31. & quæſt. 24. num. 22.

Tertiò deinde & pro reſolutione Senatus dicebam ego, fortiter, atque in terminis vrgere ea omnia, quæ obſeruauit dilucidè Burgos de Paz in conſilio 26. ex num. 6. vſque ad num. 34. vbi & ſeptem præcipuas ſolutiones, ſiue reſponſiones conſiderat ad dictam doctrinam Bartoli, in dicto §. Flauius, & traditionem illam Roderici Suarez confirmat nonnullis, ac expreſſim ſtatuit in caſu propoſito inſtitutionis maioratus, ſat eſſe, vt primus donatarius aut vocatus acceptet ſcripturam maioratus, & quòd non eſt neceſſaria aliorum vocatorum acceptatio, vt donatio ipſa, ſeu inſtitutio irreuocabilis efficiatur, Mieres vbi ſup. & quæſtione 24. Molina lib. 4. cap. 2. num. 18. Angulo in l. 6. gloſſa 4. num. 9. Matienzo in l. 1. tit. 6. gloſſa 8. num. 6.

