- Petrus Surdus, de alimentis, tit. 2. q. 15. numer. 124. & in conſil. 112. numero 15. & 16. & 28. & num. 76. cum ſeqq. vbi latiùs declarat. lib. 1. & in conſ. 319. numer. 3. lib. 3.
- Hieronymus Gabriel, in conſ. 98. numer. 32. & 44. libro 1.
- Alexander Raudenſis, de analogis, libr. 1. cap. 10. num. 16.
- Marc. Anton. Eugen. in conſ. 100. ex. n. 14. cum ſeqq. libro 1.
- Ioſephus Ludouicus, deciſione Peruſina 23. n. 8.
- Fabius Turretus, in conſ. 97. n. 8. & 32.
- Achilles Pedrocha, in conſ. 20. n. 179. & in conſ. 23. n. 17. & 18. lib. 1.
- Angelus Matheacius, de legat. & fideicommiſſis, libro 2. cap. 25. n. 14.
- Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 57. num. 42. & in conſ. 63. n. 65. lib. 1. & in conſ. 30. n. 39. & in conſilio 45. n. 31. & in conſilio 48. n. 25. & in conſ. 69. num. 7. lib. 2.
- Salazar, de vſu & conſuetudine, cap. 4. n. 32.
- Nicolaus Intrigliolus, deciſione Siciliæ 37. num. 18.
- Vincentius Carocius, qui exornat caſu, ſeu deciſione 31. per totam, vbi vide omnino, & deciſ. 56. ex n. 6. vsque ad n. 12. & n. 21. 22. & 23. vbi explicat, & limitat
- Vrſillus, ad deciſionem Afflictis 44. n. 10.

Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 34. numero 32. vbi hanc doctrinam expendit in eo dubio, vtrum Compendioſa facta per verba directa ciuilia, quæ iure pupillaris directæ valere potuit, obliquetur, & limitat ſingulariter in noſtro propoſito, vt ſcilicet regula ipſa de præſumptione grauandi hæredem, quanto minus poſſibile ſit, locum habeat, vbi mens teſtatoris ex diſpoſitis aliud non ſuadet; ex mente namque ceſſare poteſt, ſicut regulariter locum obtinere. Sic etiam quod ſubſtitutio in dubio præſumitur directa, non fideicommiſſaria, vt hæres primo loco inſtitutus, non grauetur onere reſtitutionis, ex præſumpta mente deduxerunt, atque probarunt Bartol. Iaſon, Decius, Tiraq. Coſta, & Menochius, cum quibus Vincent. Carocius, dicto caſu 31. n. 14. & repetit dicto caſu 56. n. 10.

Cæterùm ab ea regula generali, & præſumptione grauandi hæredem quanto minus poſſibile ſit, quam ego quoque tradidi in commentariis de vſufructu, cap. 30. num. 38. duobus ſeq. recedi ſolet nonnullis in caſibus, & præſertim ex qualitate perſonæ legatarij, vel teſtatoris; aut rei legatæ; ex verbis vniuerſaliter, aut generaliter prolatis; ex præſumpta mente, aut voluntate diſponentis; & ex aliis circunſtantiis, & coniecturis legitimis, ex quibus elici poſſit, teſtatorem magis legatario, quàm hæredi proſpicere voluiſſe, ſiue in re legata, aut in aliquo caſu particulari, vel aliter magis dilexiſſe legatarium, quàm alium, vt in caſibus adductis per Menochium, & Simonem de Prætis, in locis ſuprà relatis, Surdum, dicto conſilio 112. num. 76. & ſequentibus lib. 1. Vincentium Carocium, deciſione 56. num. 20. & ſequentibus, receditur etiam ab ipſamet præſumptione, quando aliàs legatum eſſet inutile, & ſine commodo, legatario; quia tunc præſumitur, quod teſtator hæredem grauare voluerit, nedum ſemel, ſed etiam duplici onere, l. qui concubinam, §. qui hortos. l. his verbis, §. finali, & ibi Bart. ff. delegat. 3. vbi ſi teſtator legauit fructus hortorum, quos à Republica conduxerat, hæres pati debet legatarium vti & frui, & inſuper debet mercedem illorum hortorum Reipublicæ præſtare; quia ſi legatarius teneretur de ſuo penſionem ſoluere, legatum eſſet inutile legatario & ſine commodo, & ita arguendo propoſuit, & nonnullis exornauit Hippolytus Riminaldus, in conſil. 240. ex n. 8. vſque ad numerum 3. & numero 27. lib. 3. confertq́ue Iacobi Menochij reſolutio, libro 4. præſumptione 106. num. vigeſimo. (provt eum retuli etiam cap. præcedenti) dum dixit, legatum non interpretari ſtrictè, ſed potiùs latè, quando ſumendo ſtrictam interpretationem, redderetur inutile, & refert alios Authores, ſic tenentes, atque expendit text. in l. diuus, ff. de vſu & habitatione, vbi legata ſylua, cenſentur legati fructus ipſius ſyluæ, vt ſcilicet cædi poſſint ligna, & vendi, ne alioquin futurum ſit legatum inutile, & repetit in conſil. 352. n. 13. lib. 4.

In contrarium vero, imò quod teſtator cenſeatur grauare hæredem, quanto minus poſſibile ſit, etiam concurrente fauore dotis, & fauore ſanguinis, poſt Iaſ. in l. huiuſmodi, §. cum pater, n. 7. ff. de legat. 1. obſeruauit Vincent. Carocius, caſu, ſiue deciſione 31. n. 2. & 3. qui adiicit n. 3. etiamſi legatum reddatur inutile, id procedere, ex Iaſone, in l. quod in rerum, §. primo, numero 1. ff. de legat. 1. Aretino, in conſil. 155. num. 3. Caſtrenſe, in conſil. 121. colum. 3. lib. 1. Craueta, in conſil. 149. num. 15. & repetit ipſe Carocius, caſu 56. num. 8. & 9. videtúrque probare textus, in l. quod in rerum, §. 1. ff. de legatis primo, vbi legans ſolum vſumfructum, niſi poſtea nactus fuerit proprietatem, inutilis fit legatum eo mortuo. Sicque ex eo textu notat Iaſon ſecundum communem intellectum, quod teſtator habens ius in re, morte ſua perituram, non videtur aliud legare, quam illud ius, quod habet, quamuis inutile reddatur legatum; & ſic præſumitur quòd teſtatore minus curauerit de validitate actus, quàm quod voluerit hæredem grauare ad redimendam proprietatem fundi, cuius vſumfructum tantum teſtator habebat, ſecundum Iaſonem, quod etiam ſcribit, in l. ſi tibi homo principio, colum. 3. ff. eodem, & in notabili caſu Caſtrenſis, in conſil. 121. volumine 1. per text. in l. Mæuius, in principio, verſic. ſane conſtitutio, ff. de legat. 1. vbi ſi in teſtamento legetur vni pars vnius fundi, deinde in eodem teſtamento legetur eidem fundus illemet, non dicendo, totus, cenſetur teſtator solum ſenſiſſe de illa parte, quam primò legauerat, illamq́ue ſolam legatarius habebit, remanente potius inutili, ac nullo ſecundo legato, quàm quòd hæres nimis grauetur; & ita ad literam expendit Hippolyt. Riminaldus, dict. conſilio 240. n. 24. & 24. lib. 3. & vltra eum, id ipſum, quod ſcilicet teſtator in dubio duntaxat videatur legare ius, quod habet in re, etiamſi tale ius, morte ipſius ſit periturum, vt eſt ius vſusfructus, notarunt permulti illi Authores, quos ego recenſui in commentariis de vſufructu, cap. 61. n. 17. vbi etiam retuli text. expreſſum, in l. vxor patrui, C. de legatis. Blaſius etiam Florez Diaz de Mena, in addi. ad deciſionem Gamæ 195. num. 1. ſic ex Communi notauit, atque declarauit. Et idcirco Craueta, & alij Authores relati ſuprà, num. 1. ſæpè notarunt, ſuperiorem doctrinam repetentes, quod teſtator in dubio cenſetur quanto minus poſſibile ſit hæredem grauare. Repetit quoque Vincent. Carocius, dicto caſu 31. ex n. 4. cum ſeq. vbi inquit, quod ſi quis habeat fundum in emphyteuſim, eumque legauerit, ius illud legaſſe cenſetur, licet morte legantis periturum, vt per Bartol. Alexand. Corneum, Socinum. & Imolam, ibi relatos: & antea dixerat Carocius ipſe n. 4. id quod ex Iaſone ſuprà retuli.

Quapropter vt propoſitam difficultatem, ſiue contrarietatem componeret Iacobus Menochius, libro 4. dicta præſumptione 106. num. 20. & 21. ſic ſtatuit dicendum, quod præſumptio pro hærede locum obtineat, niſi aliàs legatum eſſet omnino inutile, vt etiam intelligit Pariſius in conſilio 58. n. 29. lib. 3. & ſic ſufficiat, quod aliquantulum vtilitatis contineat. Quæ quidem declaratio quamuis aliis terminis, ac eis, de quibus loquitur dicta l. diuus, ff. de vſu & habitatione, procedere poſſit. Tamen quod attinet ad iura præcitata, & ſpeciem ſuperiorem, procedere, non poteſt vllo pacto, cum nec aliquantulum vtilitatis legatum contineat, quando ius morte periturum teſtauit. Et ideò Hipolyt. Riminaldus, dicto conſilio 340. ex num. 28. vſque ad numerum 34. lib. 3. ex mente Cumani ſic dicere conſueuit pro conciliatione legum ipſarum, vt etiam notauit in rubrica, C. qui admitti. numero 249. & 250. quod textus, in dicta l. quod in rerum, §. 1. procedit ea ratione, ne grauetur hæres onere redimendi proprietatem à domino, quod graue reputatur: tunc enim potius toleratur nullitas legati, quàm quod onus prædictum inducatur. Et ſecundum hoc procedit doctrina Bartoli, in dicta l. quod in rerum, §. 1. de legante emphyteuſim morte ſua finituram, quod legatum redditur inutile potius, quàm quòd teſtator præſumatur voluiſſe grauare hæredem onere redimendi proprietatem, vt ibi declarant Doctores, maxime Iaſon, colum. 2. qui dicit eſſe communem opinionem poſt Alexandrum; at ſecus vbi hæres nihil ab alio redimit, ſe de patrimonio teſtatoris quid præſtat; tunc enim potius tale onus inducitur, quàm quòd inducatur nullitas legati, dicto §. qui hortos, vbi præſtat hæres penſionem præter patientiam quòd legatarius hortis fruatur; ſic etiam declarat (ſed Riminaldum non citat) Vincen, Carocius, dicto caſu 31. num. 4. & n. 6. & n. 22. in illis verbis: Declaratur, vt cenſeatur grauare, quantominus ſit poſſibile in redimendis rebus alienis, ſecus in propriis, vel ipſius hæredis, de quibus præſumitur velle grauare hæredem, ſicut de propriis, &c. Et citat Anton. Gomez. Nattam, & Manticam, ſic tenentes: & repetit d. caſu 56. ibi: Secundo dicta regula procedit, quando hæres eſſet grauatus de emendo, vel redimendo legatum, ſecus ſi teſtator rem propriam legaſſet, Natta, conſil. 110. numero 7. Et fuit de mente Cumani (vt ex Rimin. antea dicebam) ipſe namque alleg. l. quod in rerum, § 1. & in l. vnum ex familia, §. ſi rem, ff. de legatis 2. obſeruauit, quod ſi res aliena legetur ab ignorante eſſe alienam, eo caſu legatum ſit potius inutile, quàm quòd præſumatur hæres grauatus eam redimere, & præſtare. Si tamen tempore mortis teſtatoris reperitur illa res eſſe teſtatoris, vel hæredis, valet legatum, ceſſante ratione legis de onere redimendi per hæredem ſubeundo. Quod optimè probat text. in d.l. vnum ex familia, §. ſi rem, vbi valet legatum rei ſit apud hæredem, & ſic redimere ſuam: quia dicit hæredis, ſuccurſum eſſe hæredibus, ne cogantur redimere, quod teſtator putabat eſſe mans reliquerit: quod in hac ſpecie non euenit, cum dominium rei ſit apud hæredem, & ſic redimere non tenentur. Et textui in d. §. ſi rem, conuenit l. 10. tit. 9. partita 6. vbi vide omnino Gloſſam, verb. de aquel que eſtablece. Anton. Gomezium, tom. 1. variarum, cap. 12. de legatis, numero 14. Antonium Theſaurum, quæſtionum forenſium ſingularium q. 55. atque eodem modo procedit (vt Riminaldus ipſe arbitratur) notabilis illa doctrina Caſtrenſis, in conſil. 248. de vxore, cui relicta ſunt alimenta, quæ poterit etiam dotem repetere: quia aliàs legatum eſſet inutile, cum de fructibus dotis ſuæ diceretur ali, quod quidem grauamem iniungitur hæredi, cum per hoc non redimat quid ab alio, ſed dotem quam maritus habuerat, & in eius hæreditate reperitur, præſtat. Et hactenus Riminald. ipſe, præcitato conſ. 340. ex. n. 23. vſquead n. 34. lib. 3. Vltra quem ego addiderim, ſuperiori diſtinctioni non refragari aliquo modo textum ſuprà relatum, in d.l. diuus, in principio, ff. de vſu & habitat. Ibi namque legata ſylua, censentur legati fructus ipſius ſyluæ, quoniam alioqui inutile eſſet legatum, niſi ligna cædi poſſent, & vendi; quod quidem facile præſtare poteſt hæres, ac in ipſa ſylua eſt, nec onere grauatur redimendi ab alio. Et ita generaliter in aliis caſibus poteſt, & debet conſtitui, provt conſtituit poſt alios Authores Iacob Menochius lib. 4. d. præſumpt. 100. ex. n. 20. qui nunquam loquitur in terminis præfatis, quando ſcilicet hæres grauaretur onere redimendi, ſed in quæſtione capitis præcedentis verſatur, an legatum latam, vel ſtrictam interpretationem recipiat, ſiue an teſtator videatur, quod plus eſt, vel quod minus legaſſe? & inquit, legatum latam recipere interpretationam, quando aliàs ſi ſtrictam reciperet, inutile redderetur, & verè tunc vel plus, vel minus ex his, quæ reliquit teſtator, præſtandum eſt, nec redimendum aliunde.

Rurſus à præſumptione prædicta grauandi hæredem quanto minus poſſibile ſit; receditur quoque, quando verba teſtamenti defectiua fuiſſent, quod non appareret perſona grauata, & ſic eſſent imperſonaliter prolata: tunc namque intelligitur, grauamen, & executionem ad hæredem referri. Sicque onus in dubio præſumitur impoſitum hæredi, etiamſi imperſonaliter impoſitum ſit onus, ac cum eo teſtator loqui videtur, tam in honoribus, quàm in oneribus, l. ſi ſeruus legatus, §. qui margaritam, ff. de legatis, 1. vbi Bart. & alij, Baldus etiam ibidem, & in conſ. 419. Teſtator legauit, in fine, lib. 5. vbi inquit, ſemper menti tenendum, quod verbis quoad onus perſoluendum imperſonaliter prolatis, & ad neminem directis; hæres tenetur, & non legatarius, vel alius capiens commodum, l. cum pater, §. donationis, ff. de legat. 2. Alex. & Iaſon. n. 3. in l. vltima. §. Labeo, ff. ſi certum pretatur, Bald. ipſe, in l. eam quam, n, 21. C. de fideicommiſſis, & in authen. ſi quando, C. de conſtituta pecunia, Ruinus, in conſ. 177. n. 10. lib. 2. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 12. n. 2. Cardinalis Mantica, de coniect. vltimar. volunt. lib. 8. tit. 2. num. 2. Maſcardus, de probationibus, tom. 3. concluſ. 1137. per totam, vbi latè, & maximè num. 2. & 4. Ludouicus Caſanate, in conſil. 29. num. 1. qui inde excitat quæſtionem in terminis, vtrum ſcilicet onus, aut facultas vendendi rem legatam, hæredi, vel legatario, vel executoribus iniuncta cenſeatur, Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum voluntatem, libro ſecundo, interpretatione quarta, dubitatione ſecunda, ſolutione tertia, num. 3. & 4. fol. 255. & 256. vbi ſubdit id intelligi de prima executione diſpoſitionis, nam ſi poſtea teſtator diſponat de re legata aliquid fieri, non exprimendo per quem, intelligitur ad onus legatarij, vt ipſe exequatur, per textum in l. codicillis, in principio, vbi ad finem Bartol. limitat ff. de vſufructu legato, ſequitur Alexander in conſ. 170. col. 2. verſic. Tertiò præſuppono, lib. 2. & tunc onus ſi deficiat, cedit commodo legatarij, l. ſi quis Titio, ff. de legatis 2. & Prætis, vbi ſuprà, num. 7. qui adiicit, num. 8. è contrario idem dicendum quoad honorem, & commodum hæredis, ſi verba ſint imperſonalia circa tale onus per legatarium, vel fideicommiſſarium, perſoluendum; & incertum, cui dandum ſit, tunc namque præſtari debet hæredi, vt in l. qui pecuniam ff. de ſtatuliberis. Bartolus, in d.l. peto in principio, ff. de legatis 2. Bartol. ipſe, Caſtrenſis, & Socinus, in l. Paulus, 3. ff. de rebus dubiis, Imola, & Socinus, in l. ſi in diem, in principio, ff. de condit. & demonſtrat. & idipſum reſoluit Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniect. vltimar. volun. lib. 6. tit. 4. num. 16. vbi quod in dubio legatum, aut onus impoſitum legatario, vel fideicommiſſario, hæredi præſtandum eſt: & quod ab hærede, quando imperſonaliter iniungitur, latiùs eod. lib. 8. tit. 2. vbi latiùs explicat.

Denique ex dictis hactenus, atque ex præfata præſumptione grauandi hæredem quanto minus poſſibile ſit infertur ad nonnullos caſus practicos, ad quos inferunt Authores præcitati ſuprà num. 1. & maximè Conſulentes ibidem commemorati, vbi videri poterunt: & inter alios ad caſum, ſiue deciſ. 56. Vincentij Carocij, vbi inquirit, vtrùm legato, ſiue appellatione mobilium, beſtiæ, & ſe mouentia contineantur? & in primis pro legatario ponderat l. primam, in principio, ff. de rei vendicat, l. à diuo Pio, §. in venditione, ff. de re iudicata. l. mouentium ff. de verbor. ſignif. l. 2. in verſ. mobiles autem, vel ſe mouentes, C. quando, & quibus quarta pars, lib. 10. l. primam, iunctâ Gloſsâ, C. de imponen. lucratiu. deſcript. eod. lib. & alia fundamenta adducit ex n. 1. vſque ad num. 5. ex quo num. vſque ad 12. pro hærede contra ipſum legatarium arguit: & num. 6. & 7. eam principaliter expendit rationem, quæ deducitur à præſumptione grauandi hæredem, quantominus poſſibile ſit: & demum credit num. 12. opinionem pro legatario, & ad eius fauorem veriorem: & num. 21. & tribus ſeq. argumento deducto à dicta præſumptione ſatisfacit iuridicè, atque eis conuenit, quæ ex communi ſententia annotaui ſuperiùs.

Secundò infertur ad ea, quæ vtiliter, & eruditè ſcripta reliquit Petrus Surdus, in conſil. 319. per totum, lib. 3. quò loci diſputat ex propoſito, an legatario, cui fuit legata annua pecunia de introitu, ſint præſtandi fundi, ex quibus poſſit tantum introitum percipere, an duntaxat teneatur hæres eam pecuniam de ſuo pendere. Et primo aſpectu inquit videri, annuam pecuniam relictam fuiſſe, per text. in l. fundi Trebelliani, ff. de vſufructu legato: vbi legato reditu fundi Trebatianim & ſic in fortioribus terminis poteſt hæres fundum vendere, & anno ſingulo præſtare legatario quantum reddet fundus ille: quia apud hæredem remanet cura, & facultas percipiendi fructus, provt explicant Authores ibi relati, Secunò ponderat text. in cap. Rainaldus, de teſtament. Tertiò, & quartò adducit aſſumptum præcipuum huius capitis, & præcedentis, quod in legatis ſit ſtricta interpretatio: & quod teſtator in dubio cenſetur hæredem quantominus fieri poteſt, grauare. Quintò tandem expendit textum à ſpeciali, in l. ſi quis argentum, §. ſin vero reditum certum, C. de donat. provt latius ibi inducit. Tandem ex num. 7. concluſiuè reſoluit, teneri hæredem in propoſito caſu bona ſtabilia hæreditatis aſſignare, ex quibus talem, tantumq́ue reditum quotannis legatarius percipere poſſit. Idque quatuor pæcipuis fundamentis comprobat, & inter alia n. 9. fortiter ponderat textum, in dicta l. ſi quis argentum. §. ſin vero reditum, vbi dicitur expreſſis verbis, eum qui donauit certum reditum ex ſuis poſſeſſionibus, neceſſe habere fundos tradere, tantum reditum inferre valentes: imponit enim donatori neceſſitatem præſtandi fundos tanti reditus: & æqualiter procedit in introitu, ſicut in reditu annuo, de quo loquitur: & fortiori ratione in legatario, quàm in donatario, vt tectiſſimè obſeruat, & fundat Surdus, dicto num. 9. & ſeq. & n. 15. optimè explicat text. in dicta l. fundi Trebatiani. Ibi namque relinquitur certi fundi reditus, quo caſu non venit fundus: & aliud eſt, quod in genere promittat quis reditum annuum ex ſuis fundis præſtandum, vel ſimpliciter, nulla fundorum facta mentione: aliud vero, quod promittat certi alicuius fundi reditum, vt ibi explicat numeris ſeqq. & num. 20. iterum explicat textum, in dicta l. ſi quis argentum, §. ſin vero reditum. Ac denique argumento propoſito à præſumptione grauandi hæredem, quantominus poſſibile ſit, vt ibi videbitur num. 18. & n. 19. vbi reſpondet ad alterum fundamentum, quod in legatis fiat ſtricta interpretatio.

Tertiò denique infertur ad caſum Hippolyti Riminaldi, in conſ. 240. lib. 3. vbi per totum conſilium diſputat egregiè, nunquid in legato generali bonorum, iura, & actiones, & nomina debitorum veniant? nunquid etiam ſub legato ſcripturam contineantur nomina debitorum, & alia id genus ſcitu digna. Eò autem loci num. 1. & num. 8. 23. & ſeq. ſtatim expendit aſſumptum idem à præſumptione grauandi hæredem quantominus poſſibile ſit. Aſſumunt etiam, & eum articulum latè explicant Borgninus Caualcanus, Simon de Prætis, Michaël Graſſus, Andreas Gailli, Pancirolus, Iacob. Menochius, Mazolus, Pedrocha, & Ricciaredus, quos ego recenſui, & in materia vſusfructus dubium ipſum excitaui in commentariis de vſufructu, cap. 38. num. 26.

CAPVT XXXIV.

Teſtamenti, & cuiuſque vltimæ voluntatis verba dubia, ſiue obſcura, vel ambigua, vt regulariter contra eum interpretentur, qui eis innititur, aut ſe fundat; vel qui ſubſtitutionem, aut vocationem obſcuram, aut dubiam pro ſe expendit, vtrum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat, vel non, in caſu dubio: ſicque l. veteribus, ff. de pactis, cum ſimilibus, allegatio vulgata & aſſidua, quòd verba contractus, & alterius diſpoſitionis cuiuſque interpretentur contra eum, qui ſe in illis fundat, & cuius cauſa, & ad cuius commodum concepta fuit diſpoſitio, an in vltimis quoque voluntatibus locum obtineat; ſiue qua certa, aut generali, & vera doctrina articulus hic explanari poſſit, ac debeat, qui à nullo hactenus nec abſolutè, nec ſpecificè ita elucidatus fuerat, provt nunc relinquitur; alterum, an diſpoſitio incerta vitietur ratione incertitudinis, breuiter declaratur.

SVMMARIVM.

- 1 Verba obſcura, ſiue dubia, vel ambigua contra quem interpretari debeant in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, vt explicetur, atque dignoſcatur, generalis quædam, & notanda reſolutio, atque obſeruatio proponitur.
- 2 Secunda etiam in eundem finem obſeruatio, & generalis declaratio profertur.
- 3 Tertia demum & generalis declaratio, at que obſeruatio eodem propoſito recenſetur.
- 4 Et l. vlteribus, ff. de pactis, allegatio vulgata, quod in vltimis voluntatibus non procedat, neque respectu teſtatoris, qui dispoſuit, neque eius, qui ex verbis dispoſitionis, ius, & vocationem contendit, ſingulariter, & verè contenditur.
- 5 Fideicommiſſum, an debeat reſtringi, vel non, ſiue an fauorabile, vel odioſum reputetur. Vbi inter alia Iacob. Menochij duos caſus præcipuos continens reſolutio commemoratur.
- 6 Subſtitutio, aut vocatio dubia, quod regulariter interpretari debeat contra eum, qui ei innititur, generalis illa Interpretum noſtrorum doctrina, quemadmodum temperari, atque explicari debeat.
- 7 Dispoſitionis cuiuſque, etiam teſtamentariæ verba interpretari, & accipi in dubio debent contra eum, in cuius fauore facta eſt, & qui eam producit.
- 8 Verba contractuum, & conuentionum interpretantur contra eum, qui ſe in illis fundat, & cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum. vel contractus initus. Et ibidem l. veteribus, ff. de pactis, allegatio vulgata exornatur nonnullis.
- 9 Verba obſcura, ſiue dubia, vel ambigua contra quem interpretari debeant in teſtamentis, & vltimis voluntatibus Camillus Gallinius qualiter explicauerit, & num. ſeq.
- 10 Perſona penitus incerta cum inſtituitur, corruit ipſo facto inſtitutio.
- 11 Et idem iuris eſſe, quando perſona certa eſt inſtituta, ſed dubitatur quænam illa ſit.
- 12 Hæredis inſtitutio incerta, an, quando, & quibus coniecturis reddatur certa, vt valeat, plena manu explicaſſe Menochium, provt hic adnotatur.
- 13 Legatum vitiari, ſi ex duobus eiuſdem nominis, non ſtat, cui legatum factum fuerit.
- 14 Legatum incertum, quando, & quibus coniecturis reddatur certum, valeat, atque ſubſiſtat, pleniſſimè explicatum per Menochium, vt hic obſeruatur.
- 15 Legatum nullo modo valere, quando eſt incertum, tam respectu perſonæ legatarij, quàm rei legatæ.
- 16 Ambiguitas, vel obſcuritas, quando verſatur circa res tantum, quid fieri debeat.
- 17 Et quid ſi ambiguitas, vel incertitudo ſit circa verba tantum.

PRo dilucida, & diſtincta, noua etiam huius Capitis explicatione, ante alia præmitto, Interpretes noſtros frequenter, multiſque in locis dubitaſſe, verba obſcura, ſiue dubia, aut ambigua, contra quem debeant interpretari, in hac, qua verſamur, vltimarum voluntatum materia coniecturali, & præſumpta: idque vt admittant, vel excludant fideicommiſſum, aut ſubſtitutionem in caſu dubio, & cum diſpoſitio expreſſa, aut clara non reperitur. Cæterùm vt dubium ipſum diſtinctè & radicitus magis quàm hactenus fuerit, explanetur, ſequentia erunt neceſſariò obſeruanda; & conſtituenda, quæ à cæteris Interpretibus ſilentio omittuntur.

Ac primum equidem, omnes fere iſtius libri, & tractatus quæſtiones ad articulum propoſitum conducibiles, & pertinere videri; nam cum vnoquoque cap. diuerſæ recenſeantur coniecturæ, & præſumptiones, ex quibus elici valet, ac debet teſtatoris mens, & voluntas; cùm etiam generales regulæ, & doctrinæ eiſdem totius tractatus capitibus inſerantur: plane ſequitur ex ipſis aliquando affirmatiuè, aliquando negatiuè, ſiue aliquando pro vno, aliquando pro alio; ſæpe etiam contra vnum, ſæpe etiam contra alium, ſiue iam vno modo, iam alio ex diuerſis rerum, & perſonarum cauſis, & qualitatibus rem eſſe definiendam, ſicque verba ambigua, ſiue obſcura, aut dubia interpretanda fore diuerſimode iuxta coniecturas, qualitates, & circunſtantias, diuerſimode quoque occurrentes. Ex his ergo, quæ hucuſque dicta fuere, atque ex inferiùs dicendis cap. ſeq. ex modo etiam, quo verba proferuntur, ex verbis ipſis, ex perſonis, rebus, ex præſumpta mente, & coniecturata mente teſtatoris defuncti, ex veriſimilitudine, & ſubiecta materia, ex ratione in diſpoſitione expreſſa, vel ſubintellecta, atque ex aliis pluribus verba obſcura, ſiue ambigua contra vnum, vel alterum, ſiue in vnius vel alterius fauorem interpretari debebunt, & hæc eſt ſecurior, & melior, ac etiam generalior, quæ in propoſito articulo proferri, & conſtitui valet doctrina, nec alia adeo generalis excogitari valet.

Secundò deinde obſeruandum, & conſtituendum erit, ex his, quæ ſcripta, atque adnotata fuere duobus cap. præcedentibus, deduxi etiam generales nonnullas & veras in eodem propoſito regulas, & doctrinas, provt etiam deducitur, ex quibus aliquando magis pro hærede, quàm pro legatario, aut fideicommiſſario, aut eo, qui ex verbis diſpoſitionis ius ſubſtitutionis, aut vocationis prætendit; aliquando verò è contra, ſicque contra hæredem interpretationem fieri debere: ſiue quemadmodum, aut quibus caſibus pro hærede, vel contra hæredem interpretatio fiat. Idcirco ipſiſmet duobus capitib. reſoluta, & per Vincen. Carocium, caſu, ſeu deciſ. 31. & 56. ſcripta in memoriam reuocari oportere; neque enim ad ea oculos conuertunt, nec attingunt omnes Authores, qui in propoſito ſermonem inſtituunt, vt videre licet penes referendos infrà, & Camillum Gallinium, de verborum ſignif. lib. 3. cap. 18. qui cum dubium præſens excitaſſet in terminis, contra quem ſcilicet verba dubia, vel obſcura interpretari debeant, refert duntaxat Alberici de Roſate diſtinctionem, nec aliquid ex ſuperioribus, & inferioribus conſiderat.

Rurſus & tertio obſeruandum, atque conſtituendum erit, quod cum in teſtamentis plenior adhiberi debeat interpretatio, l. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, de qua latè, ſupra, cap. 32. per totum, & magis voluntas, etiam præſumpta, & coniecturata, atque intentio teſtatoris, quàm verborum ſonus ſit inſpicienda ſiue nudo verborum ſenſui mens teſtatoris debeat præualere, ipſaq́ue dominari, quamuis ex coniecturis duntaxat colligatur (modò ipſæ vrgentes, & concludentes ſint) ſicuti ſupra hoc eod. lib. & tractat. cap. 7. & 8. latiſſimè probatum eſt, & per Manticam de coniect. vltim. volun. lib. 3. tit. 3. per totum. Peregrin. de fideicommiſſis, artic. 11. Viuium, deciſ. 284. lib. 2. Sequitur inde manifeſtè, verba obſcura, ſiue dubia, vel ambigua in teſtamentis, & vltimis voluntatibus prolata, non poſſe, nec debere ita ſtrictè, nec ad modum ipſum, quo contractibus, atque in aliis diſpoſitionibus, & conuentionibus inter viuos geſtis, accipi; vt expreſſum eſt in l. veteribus, ff. de pactis, in l. quicquid adſtringendæ, ff. de verbor. obligat. l. Labeo, & l. ſi in emptione, ff. de contrahenda emptione: quia ſi regula illa contra teſtatorem ſic abſolutè obtineret, frequenter contingeret, vltimas voluntates defunctorum non ſeruari, nec debitum exitum habituras; cùm ita id fieri, & Reipublicæ interſit, & maximè neceſſarium ſit, iuxta textum in l. vel negare, ff. quemadmodum teſtamenta aperiantur, l. prima, C. de ſacroſanctis Eccleſiis, cum aliis vulgatis, de quibus latè ſupra, dicto cap. 7. & 8. non ergo ſcripto tantum, ſed etiam & præſumpto. atque ex coniecturis deducto ſtandum eſt, modo ex voluntate, atque ex diſpoſitione colligi valeat, id eſt, ex verbis, quibus diſponitur etiam ſecundum latam, & impropriam ſignificationem acceptis, provt ſuprà cap. 17. per totum, latè, & ſingulariter probaui, & optime explicauit Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 11. maximè, ex num. 1. vſque ad num. 24. & in terminis noſtris agnouerunt Burgos de Paz, Iacob. Menochius, Cardinalis Thuſcus, & alij quos infrà commemorabo. Idq́ue reſpectu teſtatoris, qui diſpoſuit, non tantum procedit; ſed etiam eius, qoi ex verbis diſpoſitionis ius, & vocationem contendit, neque fieri debet contra eum, qui verbis vltimæ voluntatis innititur, ſtricta ea interpretatio, de qua in d.l. veterib. cum ſimilibus, vt pote cum ipſi imputari non poſſit id, quod in iuribus, eiſdem contrahentibus imputatur. Is namque, qui ex verbis teſtamenti ſe fundat, & nititur, nec aliquid diſpoſuit, nec legem potuit apertiùs dicere: non enim ipſe dixit legem, nec diſpoſuit, nec etiam prouidere potuit quòd diceretur, ſicut in conuentionibus inter viuos fieri valet, cum à duorum conuentione, & conſenſu dependeant, teſtamentum autem ſolius teſtatoris ſententia fuerit. T eſtatori autem, qui ſic diſpoſitionem ſuam ordinauit, & verba dubia, vel ambigua reliquit, non ita ſtrictè & rigorosè obiici poteſt eorundem iurium deciſio, ac maximè præcitatæ l. veterib. allegatio vulgata, quoniam teſtamenta, & vltimæ voluntates fauorabiliores ſunt, quam contractus, & cæteri actus; & latior in eis adhibetur interpretatio, provt ſignificat textus, in d.l. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, & apertè preſentiunt omnes illi Authores, quos pro ornatu legis eiuſdem adduxi ſuprà, dicto cap. 32. Erit ergo coniecturis, & interpretationibus locus, quotieſcunque verba ambigua, ſiue dubia, aut obſcura fuerint, l. ille aut ille, §. cum in verbis, ff. de legatis 3. l. continuus, §. primo, ff. de verborum obligation. & latius explicaui ſuprà. cap. 10. Nec ideo interpretatio reiicienda, aut qui verbis dubiis diſpoſitionis innititur, non audiendus, quod teſtator potuiſſet diſpoſitionem ſuam apertiùs dicere: id enim in teſtamentis locum non habet, aliàs autem deſtruerentur omnia iura, & Interpretum noſtrorum placita communia, quæ coniecturis, & interpretatione dubiam voluntatem adiuuandam, ſcripſerunt aſſiduè. Sic itaque interpretatio ea inquiri debebit, qua diſpoſitio fauorabilis, & tutior maneat, iuxta reſolutiones traditas ſuprà, hoc eodem lib. & tractatu, cap. 29. 30. & 32. vbi late, & vtiliter exornaui. Et quibus caſibus obſeruatum eſt ſuprà, capitibus præcedentibus, mentem obſeruari debere, & etiam verbis dubiis præualere, & non modo expreſſam, ſed etiam tacitam, atque ex coniecturis collectam voluntatem attendi: & fideicommiſſa, & primogenia tacitè induci, vbi de voluntate præſumitur, atque ex coniecturis licere à propria verborum ſignificatione recedere: de quibus quatuor late actum fuit ſuprà, ex cap. ſeptimo. vſque ad vndecimum: aitendi etiam quandoque voluntatem, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit, maximè ex veriſimili mente diſponentis, & ab eo, quod veriſimiliter reſponſurus fuiſſet teſtator, ſi fuiſſet interrogatus. Nec licere abſolutè dicere, Teſtator hoc non expreſſit; ergo noluit pro dispoſito haberi: nam caſus omiſſus pro expreſſo quandoque habetur ex probatis, & legitimis coniecturis; & coniecturale, & præſumptum vſqueadeò attenditur ſæpiſſimè, vt velut expreſſum ſoleat diiudicari, ſicuti hæc omnia dilucidè & diſtinctè explanata reliqui ſuprà, ex cap. 11. vſque ad caput decimum octauum. Eiſdem procul dubio caſibus dicendum erit, exaudiri, & admitti debere eum, qui ex verbis dubiis, vel obſcuris, aut ambiguis ſe fundat, nec eſſe locum deciſioni d.l. veteribus, ff. de pactis. modò coniecturæ & præſumptiones quibus quis innititur, tales ſint, quales eſſe debere, explicaui ſuprà, cap. 18. per totum, de quarum æſtimatione cum agitur, voluntatis quæſtio vt plurimùm Iudicis arbitrio relinquitur, vt ſuprà quoque cap. 24. per totum, latè obſeruaui. Sic ſane ipſiſmet regulis, & doctrinis, præfatis omnibus capitib. præcedentibus adductis, propoſiti articuli reſolutio, atque explanatio deduci debebit, & eiſdem regulis adduci, atque regi quicunque. qui huiuſce rei abſolutam rationem aſſequi voluerit: nec indiſtinctè dici poteſt, verba dubia contra agentem interpretari, cum quandoque pro eo ex legitimis coniecturis, atque ex tacito & præſumpto debeant induci, contra ipſum quandoque, ſi vrgentes, & concludentes deficiant coniecturæ; nec expreſſam pro ſe diſpoſitionem habeat, qui ex verbis dubiis, vel ambiguis teſtamenti ſe fundat.

