Rurſus & tertio loco iſtam partem multùm ad propositum & velut concludenter probàt verba dictæ clauſulæ, de varon en varon; ex quibus Maioratum perpetuum inſtitutum videri, ac verè teſtatorem ipſum inſtituiſſe, neceſſariò dicendum eſt; idque in primis ex reſolutione illa Ludouici Molinæ de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 5. num. 39. nam cùm eo cap. ſeptem illas coniecturas adduxiſſet, ex quibus Maioratum perpetuum inſtitutum cenſeri, aſſerit firmiſſimè, inquit dicto num. 39. poſt Socium, Secium, Pariſium, Gratum & Portium, Verba de maiori in maiorem, vel de primogenito in primogenitum, vel de hærede inhæredem, vel de maſculo in maſculum, vel alia ſimilia, inducere perpetuum Maioratum inter omnes, qui ex familia teſtantis proceſſerunt. Et Molina ipſe in eiſdem, in quibus verſamur, terminis loquitur, quando ſcilicet Maioratus ſeu vinculi mentione non facta, ſiue non exprimendo aliquo modo, quòd Maioratus inſtituitur, relinquutur bona filio primogenito, vt in eis ſuccedatur, ſiue vt tranſeant, ſeu vadant bona de maiori in maiorem, vel de primogenito in primogenitum, vel de maſculo in maſculum. Et idipſum, videlicet, quòd ſimplex & perpetuum fideicommiſſum inducatur ex illis verbis: Volo vt bona mea vadant de hærede in hæredem, poſt alios plures notarunt Rolandus in conſil. 23. num. 23. lib. 4. Tiberius Decianus, in conſil. 50. num. 12. lib. 1. Petrus Surdus in conſil. 241. num. 31. & ſeq. lib. 2. Franciſcus Beccius in conſ. 159. num. 14. lib. 2. Peregrinus in conſ. 46. num. 7. lib. 2. &. de fideicommiſſis, art. 14. numero 14. & tribus ſeqq. Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 68. num. 7. & præſump. 69. num. 12. Idem ſi dicat, de deſcendente in deſcendentem, prout reſponderunt Ruinus, & Pariſius, cum quibus Menochius dicta præſump. 68. num. 7. Vel, de antiquiori in antiquiorem, vt poſt alios motauit Fabius de Anna in conſil. 53. num. 73. Vel, de vno in alterum, ſicut ex Decio, Ruino, Gozadino, & Cephalo tradit Menochius dicta præſump. 68. num. 8. Bertazolus in conſilio ciuili. 6. num. decimotertio. Vel, de maiori in maiorem, vt poſt Molinam, Manticam, Auendañum, & alios tenet Flores Diaz de Mena variarum lib. 1. dicta quæſt. 18. num. 38. Vel, de vna linea in aliam, ex Molina, qui id ipſum ex verbis aliis ſimilibus quibuſlibet ſtatuit, & ex aliis nunc relatis, Burſatus in conſilio 227. lib. 3. Petrus Surdus dicto conſil. 241. num. 31. lib. 2. qui dicit, induci fideicommiſſum & Maioratum perpetuum, quando teſtator mandat, quòd bona tranſeant de ano ad alium; & citat Simonem de Prætis, à ſuperioribus non relatum, Paſchal. Saulius (quem nullus hactenus receſet) in tract. de alienandis rebus fideicommiſſo ſubiectis, quæſt. 8. per totam, vbi agit de omnibus ſuperioribus: Et num. 9. idem iuris eſſe ait, quando teſtator dixit velle, quòd bona ſua habeantur à maſculis, ex Pariſio in conſil. 92. lib. 1. Quod mirè format intentionem noſtram, & ſententiam Molinæ lib. 1. cap. 5. num. 39. in eiſdem terminis noſtris interpretantis clauſulam illam, ſucediendo de varon en varon, & abſque eo quòd expreſſum ſit, Maioratum inſtitui, dicentis Maioratum induci perpetuum. Prædictorum autem rationem concludentem ex mente communi aſſignauit Menochius libro 4. præſump. 68. num. 8. nam cùm non poſſit res de vno in alterum tranſire, vel de vno in alterum peruenire, niſi mediante reſtitutione, & inducto fideicommiſſo perpetuo; qui vult conſequens, videtur etium velle neceſſarium antecedens fideicommiſſi, aut Maioratus perpetui, vt etiam dixit ibidem num. 6. idque in Hiſpanorum primogeniis fortiùs procedit, & militat, ex his, quæ notauit ipſe Molina lib. 1. capit. 6. num. 19. & 20. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. num. 77. vtpote cùm aliàs perpetua eſſe non poſſint primogenia, quàm ſi multorum ſucceſſorum de vno in alterum ſucceſſionem requirant, nec in vna ſola ſucceſſione verificentur, & ita ex verbis tractum ſucceſſiuum denotantibus (qualia ſunt prædicta, de varon en varon) inducantur, ac inducta cenſeantur in perpetuum, ex ipſo Molina, & cæteris anteà relatis: qui ipſe Molina lib. 1. capit. 5. num. 19. idem ſtatuit, ac fideicommiſſum perpetuum induci probauit, quando teſtator reliquit bona ſua duobus ancianis propriæ familiæ, nomina propria non exprimendo, poſt Ancharanum, & alios, quos citat: Et Ancharanum ſequuntur etiam Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. num. 78. Perez de Lara de capellan. & anniuerſariis, lib. 1. capit. 4. num. 41. Si ergo præfata verba omnia, & alia ſimilia, ac ipſorum vnumquodque, ſcilicet de maiori in maiorem, de hærede in hæredem, de maſculo in maſculum, de vno in alium, & eiuſmodi, fideicommiſſum ſimplex, & Maioratum perpetuum inducunt, quando magis inducere debebunt illa, ſucediendo de varon en varon, quæ maioris efficaciæ & energiæ ſunt ad inducendam perpetuitatem? Verbum namque ipſum maſculus, meliùs, & præ cæteris operatur inductionem perpetuitatis, atque agnationis, vel cognationis, ſiue familiæ conſeruationem, vt ex Caſtrenſe, Socino, Alexand. & aliis, nouiſſimè adnotauit Roſental. in ſynopſi feudali, cap. 7. concluſ. 36. num. 5. & in additione, littera D. atque ex Ludouico Molina, Alexandro Raudenſe, Albano, Aldobrandino, Bonifacio Rogerio, Hippolyto Riminaldo, Aluarado, Menochio, Prætis, Peregrino, Cephalo, Pedrocha, & aliis, lib. 2. cap. 4. n. 79. & 80. ego notaui.

Nec obſtat ſuperioribus, ſi quis dixerit, (prout pars aduerſa contendebat, ſed non ita ſtrictè, nec fortiter, vt ponderatur nunc) verba illa, ſucediendo de varon en varon, adaptanda eſſe Martino de Fuentes, primo vocato, & eius filio, vel fratri naſcituro, qui expreſſim fuerunt à teſtatore vocati, non verò aliis vlterioribus deſcendentibus: Nam reſpondetur, quòd ſecundùm hanc conſiderationem, & verba illa, ſucediendo de varon en varon, eſſent prorſus ſuperflua & inſuper ea interpretatione admiſſa, verba eſſent improprianda ad effectum inducendæ ſuperfluitatis, quo nihil abſurdius dici, aut euenire poſſet, vtpotè cùm verbum quodlibet non modo in omni materia, & diſpoſitione, ac maximè in teſtamentis, ſic debeat interpretari, vt ſuperfluitatem non contineat, ex. l. ſiquando, ff. de legatis primò, quam alio cap. infrà latè exornabimus: ſed etiam & à contrario, verba potiùs, impropriè, & contra eorum naturam interpretanda ſint, quòm vt ſuperflua reddantur, aut non operentur; idque ex eiſdem & mille Authoribus, eodem capit. huiuſce tractatus infrà referendis, & vltra relatos ibi Hadriano Gilmaño rerum iudicatarum lib. 1. deciſione ſexta, num. 223. & 232. & 233. Petro Surdo in conſilio 241. ex num. 27. lib. 2. & deciſione 84. num. 14. & 15. vbi inquit, induci fideicommiſſum perpetuum per clauſulam generalem, quando aliter verba eſſent ſuperflua, & nihil importarent: Eò magis, quòd regulariter clauſula, quæ ſubiicitur, non refertur regulariter ad ea, ſuper quibus facta eſt ſpecialis prouiſio, l. vxorem, §. feliciſſimo, in fine, ff. de legatis terio, l. cohæredi, §. qui patrem, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. l. doli clauſula, ff. de verborum obligation. latè Oſaſcus deciſione pedemontana 69. numero primo. Petrus Surdus in conſilio 241. numero 9. lib. 2. & deciſione 84. numero 4. Verba ergo illa, ſucediendo de varon en varon, non ad maſculos, de quibus facta eſt ſpecialis prouiſio, & vocatio, ſed ad cæteros de familia referri debent; nam cum tractum habeant ſucceſſiuum, conſtituunt gradualem, & perpetuam inter omnes de familia ſucceſſionem. Quod vel ex eo euidentiùs apparet; nam ſi verba eadem, de varon en varon, ad eum modum acciperentur, quem pars aduerſa contendit, hoc eſt, de varon varon, ſcilicet de Martino de Fuentes varon primero llamado, ad eius filium, vel fratrem eius naſciturum, varon ſecundo loco nominatum & vocatum; verba equidem ipſa (quæ indefinitè ſtant) eſſent omninò reſtringenda, & reducenda ad caſum ſingularem, quam ſi teſtator denotate voluiſſet, verba alia procnldubio adieciſſet, ac dixiſſet, ſucediendo del vn varon en el otro, y el ſucediendo vn varon despues delotro, de los nombrados, vel alia ſimilia, nec ita generaliter, & indefinitè loqueretur, poſt factas dictas ſpeciales vocationes dicens, ſucediendo de varon en varon, quibus verbis nihil aliud voluit, quàm perpetuam inter omnes ſuos conſanguineos, atque ex familia procedentes, ſucceſſionis causá & ſeriem introducere, maſculos ſcilicet fæminis præferendo; hoc enim peculiare & proprium eſt orationis indefinitæ, ſcilicet æquipollere vniuerſali, l. ſi pluribus, ff. de legatis ſecundo, l. ſi plures, ff. de legatis tertio, & alio capit. infrà exornabimus, que latiùs comprobabimus, ita vt verba illa indefinita, ſucediendo de varon en varon, idem operentur, ac ſi teſtator ſubieciſſet, y despues de eſtos llamados, o despues de los llamados nominatim, ſucedan todos los demas mis parientes varones por ſu orden. Quod in cauſa fideicommiſſaria (in qua verſamur) præ cæteris locum habet, & procedit, ex traditis per Alexandrum, Curtium iuniorem, Tiraquellum, & alios quos refert, & ſequitur Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 6. tit. 4. num. 12. Petrus Surdus (qui in fideicommiſſariis vocationibus, & diſpoſitionibus præcipuè locum habere ait locutionem illam, Indefinitam æquipollere vniurſali) in conſ. 536. n. 7. lib. 3. Hadrianus Gilmanus lib. 1. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſ. 6. num. 18. & alio cap. infr à de indefinita locutione, & vi ipſius in interpretatione vltimarum voluntatum latiùs comprobabitur, vt nunc dixi.

Ex eo denique, quòd verbum illud, de varon en varon, collectiuum eſt, plures gradus, & ſucceſſiones in ſe continens in defectum Martini de Fuentes, & eius lineæ deſcendentium, & fratris naſcituri, ſecundo loco vocati, ita vt poſt eos extinctos, cæteri de familia & cognatione per neceſſarias conſequentias veniant admittendi ordine ſucceſſiuo, & gradatim, ex traditias à Petro Surdo poſt alios multos, deciſ. 84. num. 13. & deci. 238. num. 13. & in conſ. 96. num. 15. lib. 1. & in conſ. 247. num. 8. lib. 2. & in conſil. 494. num. 1. lib. 4. Franciſco Beccio in conſ. 159. num. 14. Nec enim nouum eſt in iure, ſub vnico verbo plures ſubſtitutionum gradus contineri, & denotari, l. cohæredi, §. qui diſcretas, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. vbi Aretinus, cuius dictum exornat Molina, de Hiſpanorum primogeniis lib. 1. cap. 4. num. 16. Tiberius Decianus in conſil. 41. num. 54. lib. 1. Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. ita interpretans clauſulam ſimilem teſtamenti Regis Henrici Secundi, quæſt. 2. num. 78. in fine: & num ſeq. poſt Molinam lib. 1. c. 5. num. 22. & 23. & cap. 6. num. 21. & ſeq.

Quartò prætereà pro eadem parte, & in confirmationem definitionis dicti Senatus non leuiter adſtringit, dictum teſtatorem multoties ante conditum teſtamentum (quo dictum clauſulam adiecit) dixiſſe ſe velle facere, & facturum Maioratum Perpetuum in fauorem dicti Martini de Fuentes, & cæterorum ex familia; quod non leuem, imò euidentem, & concludentem præſtat coniecturam, vt præcisè credatur, ex verbis relatis inſtitutum fuiſſe Maioratum de varon en varon in perpetuum: idque ex traditione illa Ludouici Molinæ de Hiſpanorum primogeniis, lib 1. cap. 5. num. 40. quò loci, cùm anteà numeris præcedentibus enumeraſſet nouem illas coniecturas, ex quibus Maioratus inſtitutus cenſeri debet, ſubdit dicto num. 40. decimam coniecturam Maioratus inſtituti eſſe, ſi ante factum teſtamentum profeſſus fuit, ſe Maioratum inſtituere vella; nam ſi poſteà in ipſo teſtamento aliquas vocationes primogenitorum fecerit, ſiue alia diſpoſuerit, quæ coniecturam Maioratus, non tamen omninò concludentem arguere possint, hoc probato, diſpoſitio ipſa, tanquam verus Maioratus cenſenda erit; quod in ſpecie dixerunt Bartol. Alexand. Iaſon, Ripa, Corneus, & Pariſius ibi relati, dum ſcribunt, quòd voluntas teſtantis comprehenditur ex his, quæ ipſe teſtator dixit ante teſtamentum: Et id ipſum poſt alios Authores ſcripſerunt Hippolyt. Riminaldus in conſil. 158. num. 4. & 24. lib. 2. M. Antonius Peregrinus in conſil. 35. num. 4. lib. 3. Maſcardus de probationibus, tom. 2. concluſ. 1046. Petrus Surdus in conſil. 414. num. 56. & 64. lib. 3. & deciſione 54. num. 6. & num. 16. Iacobus Menochius lib. 4. Præſumptione 67. num. 17. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 60. & 143. & Molinæ traditioni, in eiſdem, in quibus verſamur terminis, conuenit Hadrianus Gilmañus deciſione 6. numero 156.

Rurſus & quinto loco, eandem partem vrgenter confirmat, certis iuris eſſe, quòe, quòd præcedentia declarant, ſiue determinat ſequentia, & è conuerſo; per text. in. l. finali, §. cui dulcia, ff. de vnio, tritico, & oleo legato, l. Titiæ, §. Titia, & l. vltima, ff. de verbor obligat. Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. libr. 6. titul. 13. num. 3. & 4. & lib. 2. har. quotidianar. controuer. iuris, cap. 4. num. 10. notaui, & cap. 26. eiuſdem libri, num. 15. latiùs comprobaui, & dixi, quòd in Maioratibus, fideicommiſſis, & vltimis voluntatibus, ſicut præcedentia declarant ſequentia; ſic è conuerſo dubia defuncti voluntas quæ præceſſit, declaratur, & coniecturatur ex ſubſequenti, quæ clara, & aperta ſit, & retuli Tiraquellum, Socinum iuniorem, Pariſium, Mieres, Menochium, Maniticam, Pedrocham, & Ioannem Gutierrez. Dixi etiam numero 16. ex eiſdem Authoribus, quòd voluntas teſtatoris obſcura, ex aliis in teſtamento expreſſis declaratur. Et numero 11. dicti cap. 4. quòd vna pars teſtamenti aliam declarat, & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſcurum, eo modo intelligi debet, ſecundùm quem reperitur in alia parte teſtamenti, l. qui filiabus, l. ſi ſeruus plurium, §. vltumo ff. de legatis primo, l. quæſitum, §. Papinianus quoque, ff. de fundo inſtructo, cum aliis adductis per Manticam, Simonem de Prætus; Pet. Surdum, Ludou. Caſanate, & alios innumeros referendos alio cap. infrà: vide etiam Ludouicum Caſanate in conſil. 47. n. 60. & 61. & num. 62. vbi multùm ad propoſitum inquit, quòd quando in vna parte terſtamenti apparet, quomodo teſtator verbum aliquod acceperit, eodem modo cenſeri debet acceptum in alia parte: Idque poſt Bartol. Ripam, Fulgoſium, Gabrielem, & Gozadinum, tradit Alexander Rauden ſis in conſilio 35. numero 63. lib. 1. Qui addit numero 83. quòd hæc coniectura fortior redditur ex ſymbolitate clauſularum, quæ ſub eiſdem verbis ſcriptæ ſunt; nam cum in habentibus ſymbolum facilis ſit tranſitus, ſicut vna intelligitur, & ab ipſomet diſponente accipitur; ita quoque alia ſimiliter intelligi, & accipi debet. Et refert C ſanate dicto conſilio 47. numero 64. & numero 33. & tribus ſequentibus, ibidem exorant nonnullis, & inquit, quòd voluntas teſtatoris ambigua, ex vicinis ſcripturis, hoc eſt, ex his quæ præcedunt, & quæ ſequuntur, declarari debet, & ſententia illa eſt reiicienda, quæ non conſtat cum ſuperioribus, & inferioribus ſententiis; nam ex præcedentibus, & ſubſequentibus intelliguntur quæ ſunt in medio poſita; & ideò verba quocumque modo dubia, ex vicinis ſcripturis declarationem recipere, poſt Manticam, Prætis, & alios, notauit ipſe Caſanate ibi, & in conſilio 17. num. 25. & 26. & in conſilio 52. numero 21. vbi inquit, quòd declaratio verbi dubij deſumitur ſecundùm quod conſtat, teſtatorem verbum ſimile accepiſſe in alia parte; quod idem notarunt Albanus, Ruinus, Corneus, Craueta, & Sfortia, ibi relati, Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. ex numero 130. qui ex ſententia Burg. de Paz genitoris ſui, & Ludouici Molinæ, quem refert, hoc præcipuè obſeruandum eſſe cenſet in ſcriptura Maioratus ambigua circa modum ſuccendendi, vt ex prioribus, & poſterioribus, ſiue ſubſequentibus veniat declaranda, & interpretanda. Vincentius Carocius deciſione 113. num. 12. Sed ſic quòd in caſu præſenti, & eadem diſpoſitione, ac teſtamento, quo teſtator noſter clauſulam in initio propoſitam adiecit, ſimiliter accepit, atque intellexit verbum metipſum, ſucediendo de varon en varon, & per illud, inductum perpetuum Maioratum in futurum, ac induci velle denotauit: Ergo neceſſariò idem dicendum erit in clauſula, vbi verbum id adiectum inuenitur. Quod ad oculum demonſtrabitur, ſi animaduertamus ad clauſulam immediatè præcedentem ipſius teſtamenti (in eodem namque teſtamento alter Maioratus inſtitutus fuit, & clauſula ipſa adiecta) : in clauſula autem immediatè præcedenti, vbi ipſemet tetator Martinus de Fuentes Maioratum præcipuum, & maiorem in fauorem alterius Martini de Fuentes filij Didaci de Fuentes, ex loco de Caſtulleja de Talbara, y de ſus heredamientos, tributos, y otros derechos, y bienes inſtituit: ad denotandam perpetuam ſucceſſionis cauſam, & maioratum perpetuum in futurum, non aliis equidem verbis vſus eſt, quàm eiſdem, quibus in dicta clauſula noſtra vtitur; ita enim in ipſa, quæ (vt dixi) immediata eſt noſtræ clauſulæ, inquit: E mando a Martin de Fuentes mi ſobrino, hijo del dicho Diego de Fuentes, toda la parte que yo be, y tengo en el dicho lugar de Caſtille ja de Talbara, y ſus terminos, e vaſſallos, e juriſdicion, e iuſticia, &c. ſugun de la forma, e manera que yo lo be tenido, e poſſeydo, e tengo, e poſſeo, por el gran deudo y amor que con el be. E mando, que ſi el dicho Martin de Fuentes mi ſobrino falleſciere deſta preſente vida, ſin dexar hijo legitimo heredero, procreado de legitimo matrimonio, que aya todo lo ſobredicho otra ſu hermano del dicho Martin de Fuentes, varon, el que viniere empos del dicho Martin de Fuentes, que ſea el mayor de ſus hijos del dicho Diego de Fuentes: y eſto que lo aya para ſi, como coſa ſuya propria; ſaluo que lo non pueda vendor, nin empeñar, nin donar, nin trocar, nin cambiar, nin en ninguna manera enagenar; ſaluo, que ſea, e ſuceda de varon en varon. Concluſa ergo ad hunc modum clauſula iſta Maioratus principalis, ſtatim immediatè ſubſequitur clauſula in initio huius cap. relata, quæ eſt fundatio dicti ſecundi Maioratus, facta in fauorem alterius Martini de Fuentes filij Didaci de Fuentes (vnus enim & alter Martinus nuncupabatur) ac in effectu cùm clauſulæ dictæ in ſubſtantia conueniant omninò, ad denotandam perpetuam ſuccessionis cauſam, in vna & altera clauſula taſtator vtitur verbis illis, ſucediendo de varon en varon, quæ eſt valdè vrgens, & concludens coniectura (vt vides) atque eâdem vtuntur in hac fideicommiſſaria (qua verſamur) materia, Corneus in conſilio 83. num. 1. libro 3. Hartman. Piſtor. libro primo quæſtione 7. numero 9. & ſequent. Hadrianus Gilmañus libro primo rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 6. numero 155. dicens, quòd ex geſtis prioribus præſumitur circa poſteà geſta, l. quædam mulier, ff. de rei vendicat. cap. ſcribam de præſumptionib. capit. ſi quis Diaconus, verſic, cùm vero, 50. diſtinctione. Et quòd etiam id procedit in geſtis extra teſtamentum, inquit ipſe Gilmañus numero 156. poſt Bartol. Afflictis, Manticam, Caſtrenſem, & Simonem de prætis, & citat tex. in l. in his quæ, ff. de condition. & demonſtrat. & num. 164. Quòd diſpoſitio omnis poſterior intelligenda eſt cum exceptione præcedentis, l. qui filiæ qui patrem, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. non adea, ff. de condit. & demonſtr.

Sextò deinde comprobatur ipſamet pars ex qualitate bonorum, quæ in dicta clauſula, & ſecunda iſta diſpoſitione, de qua nunc agitur, continebantur; ex ipſa namque Maioratus perpetuus inducitur, & inſtitutus cenſetur, & quòd teſtator voluerit, ea bona perpetuò in ſua familia permanere; iuxta Gloſſam communiter receptam, in l. quoties, C. de fideicommiſſis, vbi loquitur de turri, quæ conſueuerat eſſe tutela, & defenſio familiæ: ſequuntur ibi Cinus, & Baldus numero 8. Caſtrenſis numero. 4. vbi dicit, quòd qualitas rei arguit affectionem teſtatoris. Corneus numero 6. vbi alios citat, dicens, prohibitionem cenſeri factam, ne res exeat de familia, ob talem rei qualitatem, Iaſon verſic. Primò, quando fit contemplatione rei. Alexander in l. filiusfamilias, §. diui. ff. de legatis primo, in principio, vbi Ferdinand. numero 59. dicit communem, Socinus iunior num. 16. & Ripa num. 4. Rubcus in conſil. 53. num. 3. vbi loquitur de domo. Rolandus, qui ſimiliter de domo verba facit in conſil. 23. ex num. 24. lib. 4. Baldus, Barbat. Decius, Corſetus, Lecirier, Tiraquellus, Modern. Pariſ. Peralta, & Molina, quos refert Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. numero 98. qui loquitur, quando res ipſæ fuerunt maiorum, vel ſi ad eas affectio habebatur per teſtatorem, vt in caſu præſenti, quo teſtator dictus reliquit bona præfata, videlicet, las caſas principales de ſu morada, con otras aceſſorias, y vn donadio de tierras con ſus prados. Et id ipſum ita pariter adnotarunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 6. titulo 12. numero 7. Simon de Prætis de interpretat. vltimarrum voluntatum, libro tertio, ſolutione decima, numero tertio, folio 282. Marc. Anton. Eugenius in conſilio 81. numero 45. & 46. Palezà Mieres de maioratu, tertia parte, quæſtione quinta numero nono, & numero 21. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſtione prima, numero 85. & ſeq. Petrus Surd, in conſilio 67. numero 11. libro primo, & deciſione 125. numero tertio, quarto, & quinto. Iacobus Menochius libro quarto, præſumptione 68. numero querto. vbi quòd fideicommiſſum ſimplex cenſetur inductum, quando teſtator reliquit bona illuſtria, & digna, quæ conſeruentur in agnatione, & familia perpetuò: & præſumptione 69. numero 18. vbi idem repetit, Blaſius Flores Diaz de Mena variarum libro primo, quæſtione 18. numero 41. vbi dicit, quòd Maioratus perpetuus inſtitutus cenſetur, etſi de Maioratu mentio non fiat, ſi res grauata, erat maiorum, vt puta domus principalis antiqua, aut ſola, vel talis, ad quam affectio habebatur veriſimiliter, & num. 37. ipſe Author inquit, quòd Maioratus inducitur, & inſtitutus cenſetur, ſi ex verbis tavtatoris conſtet, velle conſeruare familiam, vel agnationem, quomodocunque conſtet, etiam ex verbis enunciatiuis, & citat alios ita tenentes; & quando conſtare poteſt ex verbis, tractum temporis, aut perpetuitatem donotantibus; ego quoque poſt alios multos libro ſecundo capit. 22. ex numero 39. & numero 77. 94. & 97. ſcriptum reliqui.

Septimò & vltimò pro hac parte vrgere videtur obſeruatio illa Gregorij Lopezij in leg. 2. titulo 15. partita 2. in gloſſa 1. in fine, & verbo, el mas propinquo, in principio, dicentis, quòd ſi pater filium inſtituat, & diſponat, quòd ſi ipſe & eius deſcendentes deceſſerint ſine filiis, bona veniant in filium ſecundam. cenſetur eo ipſo factus Maioratus: & inquit, quòd ex quo filij filiorum ſunt grauati, videntur vocati & honorati. Et quamuis Gregorij ſententia Azeuedo diſplicuerit in conſilio 18. numero 39. vel ex eo, quòd filij filiorum non debeant videri vocati, ex deciſione illa Gloſſæ vulgatæ in l. Lucius, ff. de hæred. inſtituend. quod leue fundamentum eſt, atque ex his diluitur, quæ ſupra notauimus, vel quòd Gregorius loquatur inter deſcendentes, ipſe autem eò loci verſetur inter tranſuerſales: verè tamen ſi cum ea vocatione aliæ coniecturæ concurrant ſimul, negari equidem nullo pacto poteſt, quin Gregorij adnotatio de iure procedat, nec in eo vis fieri poſſit, quòd inter deſcendentes, vel inter tranſue rſales verſemur, cùm ex præſumpta voluntate, & eadem militante ratione differentia non ſit, vt ſtatim dicetur; cùm etiam ex coniecturis facilè inter eoſdem idem ius ſtatuatur, & à dicta doctrina Gloſſæ recedatur, vt ſuprà vidimus: Ita ſanè iuridicè Senatus noſter Regius Hiſpalenſis, cùm pro hac ſecunda parte rem ipſam definierit, superiora omnia fundamenta & hactenus ponderatas doctrinas æqualiter accepit inter tranſuerſales, aut in vocationibu ipſorum, ac inter deſcendentes, vel cùm in vocationibus deſcendentium verſamur, prout æqualiter accipiunt, nec vllam differentiam conſtituunt relati ſuprà, numero 29. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, capite 4. numero 37. & ſeq. Burgos, de Paz iunior ciuilium, quæſtione 2. numero 83. Mieres 3. pate, quæſtione 5. numero 20. in verſicul. ſed eſt conſiderandum. Menochius, qui nunquam in propoſito diſtinguit, nec differentiam aliquam conſtituit, libro 4. dicta præſumptione 68. & 69. Hadrianus Gilmañus dicta deciſione 6. ferè per totam, libro primo. Petrus Surdus dicto conſilio 241. lib. 2. idque maximè procedit, quando his tranſuerſalibus primo loco relinquitur fideicommiſſum, vel primo loco vocantur ad Maioratum, vt in præſenti contingit, ex eiſdem Authoribus, & Molina libro primo, capite 5. & 6. Fachineo libro quarto, controuerſiarum iuris, capite 49. in fine, per text. in l. cùm ita, §. in fideicommiſſo, & l. peto, §. fratre, ff. de legatis ſecundo.

Supereſt nunc vt fundamentis & rationibus contrariæ partis ſuo ordine reſpondeamus: Et quidem quamuis ipſa vrgere tunc viderentur in contrarium, verè nec vrgent, nec obſtant. Nam ad primum, quòd bona in dubio præſumantur libera & alienabilia, non Maioratui ſubiecta, vel inalienabilia, facili negotio reſpondetur, fatendo regulariter id procedere, cæterùm ab ea coniectura, & præſumptione recedi ſæpiſſimè, ac recedi debere, quando aliæ in contrarium extant coniecturæ, & præſumptiones, ex quibus deducitur, teſtatorem voluiſſe fideicommiſſum ſimplex inducere, ſiue perpetuum Maioratum inter omnes de familia inſtituere, modò coniecturæ ipſæ probabiles, & neceſſariæ, ac concludentas ſint, prout Interpretes noſtri requirunt, & ſuprà notaui. Et ita in terminis præfatum doctrinam generalem, quòd bona in dubio præſumantur libera, declarauit Iacobus Menochius libro 4. dicta præſumptione 67. numero 2. in verſic. recedimus, qui eius limitationis, ac declarationis recenſuit conuenientes Authores omninò; Baldum, inquam, Caſtrenſem, Alexand. Salicet. Decium, Curtium ſeniorem, Gratum, Curtium iuniorem, Pariſium, Socinum iuniorem, Corraſium, Crauetam, Paulum Leonium, Albanum, Buratum, Alciatum, Peraltam, Molinam, Mieres, & Padillam, & concludit in hunc modum: Quemadmodum, ergo ad demonſtrandum, teſtatoram induxiſſe fideicommiſſum, ſufficiunt coniecturæ; ſic & ad oſtendendum ipſam primogenituram. Et in eodem placito fuerunt Authores ferè omnes, ſuprà relati, qui fideicommiſſa, & Maioratus ex coniecturis ſolis induci probarunt; ex ipſius namque recedi ab ea regula, quòd bona in dubio libera præſumantur, & alienabilia, non inalienabilia, dixerunt expreſſim, prout expreſſim aſſeuerauit Burgos iunior ciuilium, quæſt. 2. ex num. 68. cum multis ſeqq. quamuis num. 7. eodem arguendi genera vſus eſſet pro ratione dubitandi: Blaſius etiam Flores Diaz de Mena dicta quæſtion. 18. variarum, ex num. 32. cum ſeq, & conuenit Hippolytus Riminaldas in conſilio 643. ex numero 44. & in conſilio 651. ex numero 16. cum ſeq. libro 6. Hadrianus Giamañus rerum iudicatarum Germaniæ lib. 1. deciſ. 6. num. 7. & 14. & num. 20. & 22. & 23. Petrus Surdus in conſ. 241. lib. 2. Cùm ergo in caſu præſenti tot extent, adeòque concludentes coniecturæ ad oſtendendum enixam teſtatoris voluntatem, & quòd perpetuum inſtituere volueit Maioratum; de iure debemus ab regula recedere, & contrariam amplecti ex probabilibus, neceſſariis, & concludentibus coniecturis.

Non obſtat ſecundum argumentum, fideicommiſſum regulariter odioſum eſſe, & onus continere, & ſtrictè interpretandum, & in dubio non præſumi, ſed potiùs contra ipſum pronuntiandum, & iudicandum, vt ibi relati dixerunt, & vltra commemoratos ibidem, Ludouicus Caſanare in conſilio 4. numero 37. & ſequent. & numero 154. & in consilio. 45. ex numero 108. cum ſequent. & in conſilio 56. numero 30. & in conſilio 57. ex numero 45. cum ſequent. Hadrianus Gilmañus decisione 6. numero 84. 88. & 89. Nam reſpondendeur in primis, in caſu propoſito dici non poſſe; quod verſemur in dubio, fideicommissumve inducatur in dubio, cùm imò potiùs ex verbis dictæ clauſulæ ſæpè repetitis, atque omnibus coniecturis ſupra ponderatis, manifeſtè conſtare videatur, quod teſtator perpetuum Maioratum inſtituere voluerit, vt latiùs notatum eſt ſupra.

Deinde & ſecundò reſpondetur, non adeò certum, aut abſolutè verum eſſe, quòd fideicommiſſa adioſa dici debeant, cùm eſſe fauorabilia ſcripſerint quamplurimi, (vt ex ſtatim referendis conſtabit, ſi ipſa originaliter prælegantur) aut ſalutem aliquando fauorabilia magis, quàm odioſa iudicauerint, vt iidem obſeruant, atque vnanimiter ſtatuunt, fideicommiſſa quæ pro conſeruatione bonorum in agnatione, vel in cognatione, & vel in familia fiunt, fauorabilia exiſtimari, & pro ipſis conſeruandis fauorabiles interpretationes, atque etiam extenſiuas admitti, vt cum aliis quamplurimis obſeruarunt Ferdinand. Vazquez de Menchaca de ſucceſſionum creation. libro 3. §. 26. numero 118. Franciſcus Beccius in conſilio 131. numero 46. & in conſilio 177. numero 13. libro 2. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 279. ex numero primo, & num. 43. & 50. lib. 3. & in conſil. 371. lib. & in conſ. 645. ex num. 42. libro 6. & in conſ. 739. ex num. 53. lib. 7. Burgos de Paz iunior ciuilium, dicta quæſt. 2. ex num. 36. & num. 104. & ſeq. Burgos de Paz in conſilio 45. ex num. 5. & ſeq. Ludouicus Molina de Hiſpanorum primogeniis, libro primo, cap. 18. ex num. 2. Petr. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 5. ex num. 2. cum ſeq. Marc. Anton. Peregrinus in conſilio 65. numero 8. libro 2. Petrus Surdus in conſilio 96. ex num. 38. libro primo, & in conſilio 241. ex numero 36. libro 2. & in conſilio 554. ex numero 21. & in conſilio 559. numero 12. lib. 4. Ludouicus Caſanate in conſ. 4. num. 40. & in conſil. 45. num 111. Bonifacius Rogerius in consil. 33. columna finali. Franciſcus Burſatus in conſil. 64. numero 3. libro primo. Ioannes Cephalus in conſil. 137. ex num. 40. libro 2. Alexander Trentaciquius variarum reſolut. libro primo, titulo de ſtatutis, reſolutione prima, numero 2. Antonius Faber in libros nouem C. lib. 6. titulo 20. definitione 4. numero 6. pag. 174. & titulo 23. definitione 17. numero 8. pagina 201. Hadrianus Gilmañus libro primo rerum iudicatarum Germaniæ deciſione 6. num. 90. & vide omninò deciſione 7. num. 39. in verſiculo, Vltimo non magnam, folio 126. vbi ſingularia & notanda verba profert in propoſito. Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 67. ex n. 19. cum ſeq. vſque in finem præſumpt. qui inquit, quòd in ea diſceptatione, quæ grauis eſſe ſolet inter noſtros Scribentes, an fideicommiſſum ſit fauorabile, vel odioſum, ipſe omiſſa aliorum explanatione, qui fruſtra multas membranas occupant, ſic duos caſus diſtinguere. Primus eſt, cùm manifeſtè conſtat, teſtatotem voluiſſe ceris in caſibus, & certas ob perſonas fideicommiſſum conſtituere: & hoc caſu fideicommiſſum iudicari debet fauorabile; nam agitur de conſeruanda ipſius teſtatoris voluntate, quæ cùm pro lege habenda ſit, obſeruari omninò debet. Et hæc ſententia tunc maximè procedit, quando fideicommiſſum ipſum relictum eſt ex cauſa fauorabili, vt illa eſt, quòd agnatio, & familia conſeruetur; nam & familias conſeruari, publicè intereſt, vt hæc omnia latiùs comprobat dicto num. 19. vſque ad n. 26. Secundus caſus eſt, quando ſum in dubio, a ſcilicet teſtator reliquerit fideicommiſſum; hoc ſanè caſu dicimus, fideicommiſſum non præſumi, cùm ſit onus & grauamen, & conſequenter odioſum, vt ibidem probat dicto num. 26. qui, vt vides, in primo caſu ex ſententia communi conuenit his, quæ defendimus, & ſuperiùs dicta fuere: In ſecundo autem caſu nullo modo contradicit eiſdem ſuprà adductis; siquidem loquitur, quando in dubio ſumus omninò, nec ſaltem ex coniecturis apparet, an fideicommiſſum reliquerit teſtator, nècne: Secus autem vbi fideicommiſſum apparet relictum, ſed dubitur, an perpetuum ſit, nècne, ex ipſimet Authoribus ſuprà relatis, & nunc referendis, atque eodem Menochio lib. 4. dicta præſumptione 68. & 69. vbi ex coniecturis ſolis fideicommiſſa admiſit multis in caſibus, vt ſuprà vidimus.

