Atque ex his deducitur ſingularis alia limitatio, & doctrina ad dictam regulam, quod hæreditas codicillis nec dari, nec adimi poteſt iure directo; in omnibus namque caſibus, in quibus non attenditur ſolemnitas iuris ciuilis, provt in diſpoſitionibus ad pias cauſas, hæreditas poteſt dari, & adimi codicillis: ita ſanè atque eleganter docuit Caſtrenſis. in conſ. 93. Viſo dicto teſtamento, in fine, num. 6. & 7. lib. 1. vbiin hunc modum, & ad propoſitum noſtrum valde ſingulariter ſcribit: Item non obſtat, quod iſte ſe reſtrixit ad ſpeciem codicillorum, in quibus non poteſt dari hæreditas directò: Quia hoc fallit in caſibus, in quibus remittitur ſolemnitas teſtandi, vt in milite, dicta l. hac conſultiſſima, §. ſi quis autem. C. de teſtament. ſed hic eſt eiuſmodi propter piam cauſam. Et Caſtrenſis mentionem fecit Cardinalis Thuſcus, Practicar. concluſion. iuris, tom. 1. litera C. concl. 406. n. 34. fol. 909.

Rurſus, vt eadem pars, & Senatus definitio magis comprobetur: quamuis ex rigore iuris, codicillis non detur, nec adimatur. hæreditas directò, ex æquitate tamen illa ademptio hæreditatis facta in codicillis, quæ aliàs erat nulla, & inualida, ſuſtinetur, & valet in vim fideicommiſſi, per textum ad id expreſſum, in l. ſcauola 76. ff. ad Trebel. & in l. 2. C. de codicillis. l. 2. §. fin. ff. de iure codicillorum, ibi, ſed ex fideicommiſſo petitur. vbi Bart. & communiter Scribentes id notant Paul. Pariſius, in conſ. 41. num. 52. & ſeq. & in conſil. 91. numero 21. lib. 2. & in conſil. 25. numero 5. libro tertio, Pichardus, in §. codicillis, numero 12. Inſtitut. de codicillis. Ludouic. Molina, de Hispanor. primogeniis, lib. 2. cap. 8. num. 38. dicens quod ſuperiùs ab eo tradita, quod hæreditas in codicillis, etiam teſta mentorum ſolemnitatem habentibus, dari non poſſit, intelligenda ſunt, vt ex codicillis quis poſſit iure directo hæreditatem conſequi; ſed ſi antea in teſtamento præceſſerit hæredis inſtitutio, ſecunda inſtitutio facta in codicillis, obliquatur, valetque iure fideicommiſſi, ex iuribus ſuprà citatis: Et cum Alex. Imola, Gregor. Lopez, & Guil. Benedict. id ipſum notauit Matienzus, in l. 2. tit. 4. lib. 5. gloſ. 9. n. 16. & 17. Ioan. Gratian. regula 74. n. 18. vbi inquit, quod ſi hæreditas adimitur ab hærede ſcripto in teſtamento, & datur alteri in codicillis, tunc hæres ſcriptus in teſtamento tenetur hæreditatem per fideicommiſſum reſtituere hæredi ſcripto in codicillis. Id autem nullo caſu congruentius, quam in præſenti verificari potuit, ſi quidem codicilli in fauorem piæ cauſæ diſpoſitio, eadem quæ in teſtamento, & fideicommiſſum continet cum ſuis vocationibus: in teſtamento namque pia cauſa ſubſtituta fuit deſcendentibus dicti filij teſtatoris legitimati, & hæredis inſtituti, ſiue poſt eos vocata. Codicillo autem duntaxat abſtulit teſtator ſubſtitutionis gradus, eamque primo loco repoſuit, vt ſic ſtatim teſtatore ipſo defuncto, reſtitutio fieret eidem cauſæ piæ, & ſic verba non tantum ad fideicommiſſum inducendum apta, ſed expreſſa fideicommiſſi prolata fuere, vt ad caſum requiruntur in l. 2. tit. 12. partit. 6. quia tantum anteriores factas ſubſtitutiones omiſit, quod de iure potuit, per text. in. l. 3. §. filius autem, ff. de. lib. & poſthum. & in fortioribus terminis ad reuocationem fideicommiſſi, per Decium, in conſilio 360. n. 5. vere igitur dici non poteſt, quod, quod in codicillo adempta fuit hæreditas hæredi inſtituto in teſtamento, & data piæ cauſæ, quia (vt ex ipſo teſtamento apparet) in eo remanſit dictus filius inſtitutus hæres, & fideicommiſſo grauatus ſi ſine liberis decederet, & ſic pia quoque cauſa in eodem teſtamento nominata, & in codicillo duntaxat declaratur modus, & tempus ſuccedendi, & executio dictæ cauſæ piæ, & patronatus, quæ vocata remanſit in teſtamento (vt dixi) mutatis gradibus duntaxat, abſque eo quod mors eiuſdem filij ſpectetur. Sicque in eodem codicillo nunquam hæres nominata fuit pia cauſa, nec nominatur; inſtitutio namque, & erectio iam erat facta in teſtamento licet in longius tempus, atque in liberorum defectum. Fateri ergo coacta ratione debemus, caſum præſentem non eſſe in terminis quæſtionis propoſitæ, vtrum in codicillis poſſit dari hæreditas, ſiquidem non datur piæ cauſæ in codicillo hæreditas, ſed in teſtamento antea data erat ad modum prædictum, eoque tantum declaratur tempus ſucceſſionis, & execurtionis dictæ cauſæ piæ, quod potuit de iure dictus teſtator efficere, quamuis non eſſet diſpoſitio ad pias cauſas, quia in codicillis poteſt fieri declaratio, etiam ſi per eam hæres inſtitutus in teſtamento, priuaretur tota hæreditate; provt egregiè declarauit Simon de Prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 2. ſolut. 10. n. 26. fol. 164. dicens, quod declaratio in codicillis poteſt fieri taliter, quod hæres inſtitutus, erit priuatus tota hæreditate, vt ſi codicillum conficiens, suum hæredem scriptum eſſe indignum hæreditate, per text. in l. hæreditas. C. de his quibus vt indignis, ibi: Quia tamen teſtatrix voluntatem ſuam, non mereri vnum ex hæredibus, declarauerat, merito eius portio, non iure ad alium tranſlata, à fiſco vendicata eſt. Per quem text. ita tenuit Decius, in conſilio 361. Viſa longa ſerie, num. 5. in verſiculo, non obſtant allegata ſupra & num. ſeq. Ioannes Gratianus, dicta regula 74. num. 20. Cardinalis Thuſcus practicar. concluſion. iur. tom. 2. littera C. concluſ. 406. num. 26. dicens, quod licet hæreditas non poſſit dari in codicillis, tamen poteſt declarari iam data, & totum tribuitur diſponenti, non declaranti: poſt Signorolum, in conſ. 227. num. 8. Romanum, in conſ. 179. Ampliſſime Doctor. num. 7. verſic. 1. quia. & num. finali inquit ipſe Thuſcus poſt Dinum in conſil. 26. Quætio talis eſt, Quædam domina. quòd in codicillis poſſunt induci onera, & apponi grauamina hæredi ſcripto in teſtamento, & aliis perſonis: & idem tenuit Capra, in conſ. 3. col. 3. Simon de Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 2. dicta ſolution. 10. num. 25. fol. 164. remanet ergo, declarationem in codicillis factam valere, quamuis per eam hæres ſcriptus in teſtamento priuetur hæreditate ſibi in eo data. Et conſequenter dicendum ſimiliter, in caſu præſenti valere debere, declarationem dicti Andr. Nuñez de Prado, qua in dicto codicillo declarauit, cauſam piam, & patronatum exequi, atque incipere ex die mortis ſuæ, quamuis ex eo inde reſultet, dictum filium hæreditate priuari, cum ipſa pia cauſa poſt mortem eius, & filiorum eiuſdem defectum, in teſtamento admiſſa fuiſſet, & per codicillum tempus executionis declaratur duntaxat, vt ſupra dicebam. Sicque non vocatur codicillaris, ſed potius teſtamentaria diſpoſitio, codicillo tamen declarata, vt in ſimili docuit Baldus, in conſ. 439. Inprimis videndum, num. 3. cum conſ. ſeq. vol. 2. in illis verbis: mihi videtur, quod codicilli non contineant nouam ſubſtitutionem, ſed declarationem ſubſtitutionis teſtamenti, quia teſtator declarat, quod intentio ſuae eſt, quod illa ſubſtitutio ſit pupillaris, & verba hoc patiantur, quia erant verba communia, vnde dico matrem excludi vi teſtamenti declarati per codicillos, ff. de teſtamentis. l. hæredes palam, §. ſed ſi notam, & c. Et in conſil. 340. eod. libro, ibi Nam licet in codicillis pupillaris ſubſtitutio vertatur in obliquam, & non excludat matrem à legitima, vt ff. ad Trebelliani l. Scæuola. tamen codicilli potius veniunt declaratiue ad teſtamentum, quam de per ſe, vi patet ibi, dum dicit, quod ſubſtitutio facta contineat, & c. & Baldi in dicto conſ. 439. mentionem fecit Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolunt. 10. num. 28. fol. 164. vbi notauit codicillis declarari, quod ſubſtitutio in teſtamento facta, detegatur pupillaris, ita quod in totum mater excludatur.

Et per hæc (vt vides) concludenter comprobatur primum huiuſce partis, & deciſionis Regij noſtri Senatus fundamentum: ac etiam reſponſum præbetur ad ea, quæ pro contraria parte adducebantur ſuprà, primo fundamento principali, ex numero primo, cum ſeq.

Secundo deinde, & pro eadem parte non mediocriter vrget negari non poſſe, quin in caſu præſenti verſemur in diſpoſitione ad pias cauſas, in qua ſuperiùs dicta indubitatè magis procedunt, & voluntas potius teſtatoris, quam ſcrupuloſa iuris ſolemnitas ſpectatur, ſicuti hoc eodem cap. ſuprà, & præcedenti cap. latiùs probaui. Quod autem diſpoſitio in fauorem piæ cauſæ facta fuerit, & quod pia cauſa ipſa dicatur, ex eo deducitur, quod Baldus tradidit in l. poſt mortem, numero 10. C. de fideicommiſſis. vbi ſcripſit, quod legatum pro virginibus maritandis, videtur relictum reſpectu diuini Numinis, & poteſt dici quodammo relictum ipſi Deo immortali. Et in conſil. 456. in 5. volumine, in fine, inquit, quod dotis cauſa eſt maximè pia, & fauorabilis. Et id ipſum dixit l. 35. titulo 14. partitæ 5. in illis verbis: Eſto es, porque eſte donadio es obra de piedad, vbi Gregorius Lopez, gloſſa prima: & exornant quamplurimis Palacios Rubios, in repetitione cap. per veſtras, tertio notabili. §. 12. num. 4. Gaſpar Boëtius, de non meliorandis dotis ratione filiabus, cap. 11. n. 53. Gomez Arias, in l. 30. Tauri, num. 42. cum ſeq. Petrus Surdus, de alimentis, titul. 9. quæſt. 16. num. 27. fol. 602. latiùs Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 2. p. cap. 2. per totum, maximè ex num. 39. cum ſeq. & num. 80. qui indiſtinctè aſſerunt, legatum dotis piam cauſam eſſe, nec diſtinguunt, an pauperi, vel diuiti ſit relictum: provt etiam non diſtinxit Lara, in l. ſi quis à liberis, § ſi vel parens, num. 8. ff. de liber. agnoſcend. non etiam D. Spino, in ſpeculo teſtamentor. gloſ. 10. principali de legato pro dote relicto, num. 22. fol. mihi 276. qui inde atque ex eo, quod dos ſit cauſa pia, & inter opera charitatis connumeretur; infert ad nonnulla, & maximè num. 21. Quod ſi teſtator reliquit centum nummos diſtribuendos inter pauperes, poterit executor in maritandis virginibus diſtribuere: Et num. 25. quod illa quæ relinquuntur pro dotandis vorginibus, non poſſunt in alium vſum, quantumcunque pium, etiam vt ingrediantur religionem, conuerti: Et num. 26. quod ſi aliquis Nobilis ſit datus executor teſtamenti, vt diſtribuat certam ſummam inter pauperes, & habeat filias ita pauperes, quod ſecundum eius qualitatem non poteſt illas dotare, ſaluâ conſcientiâ ex illa ſumma poteſt eis ſubuenire pro ſua dote: Et num. 27. quod obligatus, & adſtrictus reſtituere bona, male acquiſita, ſi non inueniantur perſonæ, quibus erat facienda reſtitutio, poteſt illa bona pro dote filiarum relinquere, vt latiùs ibidem probat: & tanto magis in caſu præſenti, in quo negari non poteſt, quin teſtator manifeſtè ſenſerit de virgibus pauperibus ſuæ cognationis, ipſaſque maritari, aut religionem ingredi voluerit, immò & pauperiores præferri ſtatuerit expreſſim. Nam & ſi in principio eius clauſulæ, in qua de virginibus ipſis agit, paupertatibus qualitatem non expreſſerit ſpecificè, ex ſequentibus tamen verbis, & aliis eiuſdem diſpoſitionis, velut manifeſtè deducitur, reſpectu diuini Numinis, & pro anima, ac ſeruitio Dei reliquiſſe, opus pium ſemper in conſideratione, & mente habuiſſe. Sed & perſonas pro dotibus nominatas, pauperes eſſe conſtat; ſicque legatum dotis factum pauperi, & inopi, dicitur ad pias cauſas & piæ cauſæ priuilegia conſequitur, temetſi paupertatis mentio non fiat, ſicuti Baldo, Romano, & Tiraquello obſeruauit Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 115. num. 6. & repetit num. 16. Conſtat etiam, nullam earum, quas teſtator ex cognatione ſua nominauit, pro conditione, & qualitate ſuæ perſonæ bona, vel dotes habere, quibus honeſtè nubere valeat, iuxta ſtatum ſuum, & ob id legatum ad piam cauſam cenſetur relictum, & priuilegia piæ cauſæ conſequitur, quamuis aliqua ex eis aliqua bona haberet, provt etiam ex Tiraquello, & aliis Authoribus annotauit ipſe Menochius ibidem numero octano, Et quod opus pium in conſideratione ſemper habuerit, ac in legato pro virginibus maritandis de ſua cognatione, de eo, quod opus, & cauſam piam inſpicit, ſemper ſenſerit, ex aliis, etiam legatis pro redemptione captiuorum, Miſſiſq́ue, & diuinis officiis celebrandis, & eleemoſyna elargienda, elicitur, quæ ad cauſam piam pertinent, ex eodem Menochio, numero decimoſecundo, & decimotertio, vbi ex aliis Authoribus probauit, quod legatum factum pro anima, & pro redemptione captiuorum, eſt pium. Idque latiùs comprobauit D. Perez de Lara. in commentariis, de anniuerſar. & Capellan. libro primo, cap. 22. ex numero primo, cum ſequentibus, Et hæc quidem cum ita ſe habeant, parum, aut nihil intereſt, legatum prædictum relictum fuiſſe pauperibus ſanguine coniunctis; nam ex prædictis de voluntate teſtraoris appareat adeo manifeſtè, quod animæ, & pij operis cauſam potius, quàm aliud in conſideratione ſemper habuerit, ſiue animæ, & pij operis intuitu, & fauore ſemper diſpoſuerit; atque ab ea præſumptione, quod ob ſanguinis affectionem, magis quam ob paupertatem videatur motus, ex coniecturis, & præſumptionibus contrariis recedi debeat, vt nunc referendi Authores obſeruant, ſequitur equidem non vrgere in contrarium ea, quæ ſuprà fundamento ſecundo partis contrariæ principali, ex numero 6. annotaui: vel eo etiam, quod in dubio potiùs videatur accipienda coniectura, quæ animæ teſtatoris ſuffragatur, quia illa cunctis rebus, & perſonis debet anteponi, l. ſancimus. in fine. C. de ſacroſ. Eccleſiis, cap. cum infirmitas, de pœnitent, & remiſſion. & cap. præcipimus. in principio 11. quæſt. 1 quod in vltima potiſſimùm voluntate locum habet, in qua quis cogitat ſe moriturum, l. hac conſultiſſima, §. at cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta fac. poſ. & ita dixit Iaſon, in conſ. 183. columna 2. veriſic. Sextò, volumine 2. & in hanc ſententiam Tiraquellus quoque videtur eſſe procliuior, provt refert, & manure aduerrit Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum. lib. 6. titul. 3. n. 19. in verſic. ſed in dubio mihi magis, & numero 20. & 21. qui eruditè, & iuridicè (vt arbitror) recedit à communi Scribentium placito, quod legatum in dubio cenſeatur potiùs relictum contemplatione conſanguinitatis, quàm pietatis; & contrarium tuetur, quòd magis inquam pietatis intuitu videtur relictum: de quo etiam vide nouiſſimè cum aliis pluribus, quos citat; Iacob. Cancerium, variar. c. 20. de legatis. ex. n. 385. & num. 401. & ſeq. Id quidem, quod aliis concurrentibus, & his omnibus, quæ ſuperiùs ſcripſi, admittendum eſſet omnino.

Atque ex ipſis dilucidè manet diſſolutum ſecundæ partis argumentum contrarium.

Rurſus & tertiò pro eadem parte facit, teſtatorem ſemper præſumi ſanæ mentis fuiſſe, donec contrarium manifeſtiſſimè probetur, & ei, qui ſanam mentem negauerit, vel dementiam allegauerit, probandi onus incumbere, cap. vltimo, de ſucceſſion. ab inteſt. l. nec codicillos quidem, C. de codicillis. vbi omnes Doctores notant, l. vltima, & ibi etiam notant Doctores, maximè Salicetus num. 2. C. de hæred. inſtit. Gloſſa, Bartol, Baldus, Aretinus, Socinus, Decius, Pariſius, Imola, Curtius iunior, & Alciatus, cum quibus Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 2. tit. 5. num. 2. qui ſubdit, hoc quidem certo certius eſſe, nam hæc præſumptio eſt naturæ, vt ſenſus & ratio naturalis in quolibet homine præſumatur: & id ipſum poſt alios multos ſcripſerunt Maſcardus de probationibus, concluſione 1048. num 14. & 25. Sfortia Oddi, in conſ. 93. num. 11. Petrus Surdus, in conſ. 89. num. 3. lib. 1. Burgos de Paz, in conſilio 7. num. 3. & 4. & in conſilio 11. numero 4. Iacobus Menochius, libro 6. præſumptione 45. numero 20. & in conſilio 82. num. 215. & ſeq. lib. 1. Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 78. num. 53. lib. 2. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tom 4. littera F concluſ. 541. fol. 99. Ioſeph. de Seſe, deciſione Regni Aragon. 53. n. 4. cum ſeq. Idque maximè, quando animæ ſuæ, & de ſe benemeritis teſtator conſuluit, vt in fortioribus terminis, & in teſtatore reſpondente ad interrogationem alterius, conſuluit Alexander, in conſ. 12. columna penul. verſio. & dictum Petrum. lib. 1. Sequitur Menochius, lib. 4. præſumptione 8. num. 35. vel quando loquitur verba ordinata, & diſcreta, & talia, quæ ab homine ſanæ mentis proferri ſolent, vt poſt alios Authores probarunt Iaſon, in in l. furioſum, num. 3. & 4. & ibidem, Decius, n. 29. C. qui teſtamenta facere poſſunt, idem Decius, in conſ. 448. num. 1. Pariſius, in conſil. 88. num. 1. lib. 3. Suarez, Grammaticus, Ruinus, Boerius, Craueta, & Surdus, cum quibus Menochius, lib. 6. dicta præſumptione 45. num. 39. Mantica, de coniect. vltim volunt. lib. 2. dicto tit. 5. n. 7. vbi quòd ſapiens, vel prudens, vel furioſus, aut demens, præſumitur quis ex qualitate diſpoſitionis; & latiùs ibi comprobat: Et tit. 6. num. 7. id ipſum, quod teſtator præſumatur ſanæ mentis in dubio, procedit etiam, quamuis ſit ſenio confectus. Et quamuis Notarius ſcripſerit, ſanus corpora, licet mente languens: Etiam ſi teſtes ſint vtrinque pares, quia adhuc magis præſumitur teſtator ſanæ mentis fuiſſe, provt hæc tria adnotauit, & comprobauit Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. libro ſecundo, titulo 5. numero 3. 5. & 6. Cardinalis Thuſcus, dicta concluſione 541. in princip. & regulariter, quod probatio de ſana mente præualeat in dubio, cum Decio, Pariſio Grammatico, Antonio Gabriele, Portio Imolen, Deciano, & Maſcardo obſeruauit Ioannes Vincent. Honded. dicto conſ. 78. num. 73. lib. 2. qui ſubdit num. 4. Id procedere, quamuis teſtes de ſana mente deponentes eſſent pauciores, videlicet duo, alij verò deponentes de non ſana mente, vel de furore, aut dementia, eſſent longè plures, aut mille; quia magis duobus de ſana mente, quam mille de dementia eſt credendum: vt per eundem Maſcardum dicta concluſione 1048. num. 12. 13. & 26. vbi reddit rationem: Burgos de Paz, dicto conſ. 7. num. 4. Thuſc vbi ſuprà num. 6. Ioſeph. de Seſe, dicta deciſ. 56. n. 5. Surdus, in conſ. 89. num. 7. lib. 1. Præſumitur etiam ſanæ mentis, quando Notarius ita affirmat, Bertazolus in conſ. 102. in ciuibus. Grammaticus deciſ. 73. Seſe dicta deciſ. 56. n. 5. Surdus dicto conſ. 89. num. 7. & quamuis in extremis ſit conſtitutus, vt notat Abbas perillum text. in cap. vltimo, num. 9. de ſucceſſion. ab inteſt. & ex communi Doctorum ſententia tradidit Mantica de coniectur. vltimar. volunt. lib. 2. tit. 6. num. 1. vbi dicit, quòd moribundus in articulo mortis poteſt teſtari, ſi tamen articulatè loquatur: idque per text expreſſum, in l quoniam indignum, C. de teſtamentis, ibi, quæ fortè ſeminecis, & balbutiens lingua profundit. & ibi notant Angelus cum Gloſſa, Paul. Caſtrenſ. n. 3. Alexander n. 4. & Iason n. 3. idemque colligitur ex l. Seia. §. vlt. coniuncta l. Marcellus, in principio, & §. 1. ff. de donat. cauſa mort. & ex aliis iuribus, quæ Mantica ipſe ponderat erudite: Ex textu etiam, in cap. Raynutius, ibi, in extremis conſtitutus. vbi latè Guil. Benedict. eodem verbo, de teſtament. Et quod in articulo mortis conſtitutus teſtari poſſit, & ſanæ mentis præſumatur in dubio, ſi articulatè loquatur tenuerunt & alij Authores, quos ipſe Mantica dicto tit. 6. n. 4. & 5. per totum, recenſet, & fundamento partis contrariæ præcipuo, atque ex l. hac conſultiſſima, §. at cum humana fragilitas, C. qui teſtamenta facere poſſunt, adducto reſpondet concludenter: Surdus etiam, in conſ. 414. n. 58. & 59. lib. 4. Non ergo ſufficit dicere, in extremis conſtitutum, aut non ſanæ mentis teſtatorem teſtamentum condidiſſe, niſi aliunde & iuridicè, atque ex coniecturis legitimis & probabilibus impedimentum probetur, provt ipſe Mantica obſeruat, & vnanimiter amplectuntur omnes Authores ſuprà relati, & qui latiùs commemorabuntur alio cap. infrà hoc eod. lib. & tract. Atque ideo ſcienter, & conſulto hic prætermittuntur.

In caſu autem præſenti, ſi dicta omnium teſtium attentè prælegantur, & acta proceſſus dilcidè inſpiciantur, ſuperiora omnia abſque dubio concurrebant ſimul. Inprimis namque, non duo tantum teſtes de ſana mente, & integro iudicio teſtatoris tempore codicilli conditi, ſed & quamplures depoſuerunt, & vnanimiter affirmarunt; & de non ſana mente, aut iudicio integro mortis cogitatione perturbato, tres tantum, & minus concludenter, vnuſq́ue exauditu, dicebant; Tabellio autem, ac cum eo teſtes, inſtrumentales eiuſdem codicilli de ſana mente omnimodò aſſeuerarunt, de qua, & ex qualitate diſpoſitionis, & verbis diſpoſitiuis apparuit dilucidè. Deinde, vt animæ ſuæ conſuleret idemmet teſtator, & in fauorem cauſe piæ, ſeu patronatus tempus præueniens, ſic (vt dixi) in ipſo codicillo diſpoſuit, & non expectato tempore mortis dicti filij, provt in teſtamento ordinauerat, ſed ſtatim ipſo præmortuo, cauſam piam incipere, expreſſit; quod ſanæ mentis, & integri iudicij maximum argumentum eſt, iuxta ea, quæ multum ad propoſitum tradiderunt Socinus, in conſil. 98. num. 5. libro 3. Alexander in conſil. 147. num. 6. lib. 7. Corneus in conſil. 21. num. 11. lib. 2. Iaſon in conſ. 141. num. 7. lib. 4. Rodericus Suarez allegatione 1. num. 10. & 11. ac denique, & alia nonnulla in pios vſus deſtinauit, vt ex eodem proceſſu deducitur, & poſt conditum codicillum eundem, ſanæ etiam mentis apparuit, vt iidem teſtes, & Tabellio affirmant.

Et per hæc concludens redditur reſponſum ad ea, quæ tertio argumento, pro contraria parte ponderato ſuprà ex n. 13. adnotaui.

Ad aliud tamen quod in eodem argumento, ex Angeli, & aliorum ſequacium ſententia adduxi num. 17. videlicet teſtamentariam & aliam diſpoſitionem quancunque in mortis articulo factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri; ſatis clarè apparet ſolutio, ſi animaduertamus minimè id eſſe verum, nec obtinere, ſi non extent aliæ fraudis & doli coniecturæ & præſumptiones, ſicuti contra Angelum Alexander tenuit, & cum ſequuntur Aretinus, Socinus, Felinus, Decius, Albertus Brunus, Antonius Gabriel Sarmientus, & alij, cum quibus ſic reſoluit Franciſus Burſatus in conſil. 40. num. 70. & ſingulariter explicat numeris ſeqq. libro primo. Aliàs namque ſequeretur, quòd ſi ſolus mortis articulus induceret fraudis præſumptionem, profectò nec etiam valeret ingreſſus Religionis, nec legitimatio filiorum contracto matrimonio cum concubina in articulo mortis, in præiudicium ſubſtituti, immo nec legitimatio facta poſt teſtamentum à ſano in eiuſdem præiudicium, quia ſemper præſumeretur ſecundum eos factum, vt frauderetur ſubſtitutus, contra omnes concluſiones traditas per doctores, in locis relatis per eundem Burſatum, qui ſubit numero 72. quod omnis actus poteſt valide fieri, & ſortiri effectum, licet in extremo vitæ celebretur, vt late per Barbatiam in cap. Rainutius, de teſtament, columna 3. & per Guil. Benedict. dicto verbo, in extremis conſtitutus: Et tandem profert hæc verba Burſatus ipſe, Bene articulus mortis eſſet conſiderabilis, quando eſſet tam prope mortem, quod ſenſus deficeret, vt in prædictis quæſtionibus, & c. Et id ipſum quod Burſatus, contra Angelum tenuit Anton. Gomezius in l. 10. & 11. Tauri n. 59.

