Quod ad tertium denique membrum clauſulæ ipſius, ibi: Y ſi la dicha doña Franchiſeſta mi hermana ſe entrare monja, reuoco eſt a dicha manda, y mando, que los dichos 1500. ducados vengan a mis herederos. Planum etiam eſt, his verbis, legatum remanſiſſe hactenus purum; nam ex quo profeſſio præcedere debebat, vts reuoccatio legati induceretur, & ad hæredes legatum ipſum reuerteretur, nec quaquam acquiſitio impedita fuit, ſed potius datio legati purè facta; eius vero reuocatio, ſeu translatio conditionalis, quia (vt ſuprà dicebam) pœna arguit ius quæſitum, & ademptio facta in pœnam, licet ſit conditionalis, non facit principalem diſpoſitionem conditionalem, ſed interim poteſt peti legatum, vel hæreditas adiri, ſicuti ex Cephalo, Ruino, Menoch. Aretin. & alijs, eleganter reſpondit Pet. Surd. d. conſ. 268. ex num. 62. cum ſeq. vſque in finem conſ. lib. 2. vbi multum ad propoſitum noſtrum, & in caſu ſimili concludit in hunc modum: Cum ergo pœna præſupponat priuationem, & priuatio non habeat locum, niſi poſt ius quæſitum, nec priuari quis poſſit eo, quod quis non habet, ſequitur, quod ademptio conditionalis facta in pœnam, vel collecta poſt ius quæ ſitum, non facit inſtitutionem conditionalem. Et vltra Secundum confirmatur aſſumptum metipſum ex textu ſingulari, in l. ſi quis ita, §. ſi quis ita, ff. de adimend. legat. vbi Vlpianus Iureconſultus in hunc modum reliquit ſcriptum. Si quis ita legauerit, hæres meus Titio fundum dato, etſi Titius cum fundum alienauerit, hæres meus eundem fundum Seio dato. Oneratus eſt hæres; non enim à Titio fideicommiſſum relictum eſt, ſi alienaſſet fundum: ſed ab hærede eius legatum eſt: hæres igitur debuit, doli exceptione oppoſita, proſpicere ſibi cautione à Titio, de fundo non alienando. Ecce vbi legatum, purè factum inuenitur, dicitur enim, hæres meus Titio fundum dato. Ademptio etiam & reuocatio legati eiuſdem ſcribitur, ibi, hæres meus eundem fundum Seio dato. Conditio quoque adiecta: & ſi titius eum fundum alienauerit, in faciendo conſiſtit, & à voluntate legatarij dependet quemadmodum in caſu præſenti dependebat; atque ita, ſicut illa legatum non fecit conditionale, ſed purum illud reliquit, ſicut antè erat, vt ſtatim ſolui debuiſſet, præſtita tamen cautione, ſi hæres eam præſtari ſibi deſideraret propter periculum ſoluendi bis ipſum legatum. Ita pariter, & in præſenti legatum purum remanſit, quamuis ademptio conditionalis fuerit; quod etiam euincitur ex illis verbis: Buelua o Bueluam los dichos 1500. ducados a mis hærederos, & ibi: los dichos 1500. ducados vengan a mis hærederos. Quæ non poſſunt adaptari, niſi ſupponendo pro certo; quod dicta quantitas legatariæ acquiſita, & ſoluta fuerit, & in eius dominium tranſierit, turſumque ac retrò, & in caſu ademptionis ad hæredem redierit, aut redire debuerit, nam id ſignificat verbum reuertendi; & verbum redeundi, quod eſt eiuſdem ſignificationis; ſicuti ex multis Authoribus, obſeruauit Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo liberis, num. 112. vbi etiam quod verbum reddendi, eiuſdem eſt naturæ, prout latiùs ibi comprobat. Et iunge Antonium Fabrum, de erroribus pragmat. tom. 2. deca. 24. errore. 3. ex folio 466. vſque ad fol. 472. vbi latè agit de verbis, perueniat, pertineat, habeat, redeat, remaneat, ſuccedat, deuoluatur, ac creſcat, accipiat, & alijs, quævocant, vel directa non ciuilia, vel communia iure gentium, aut ciuili.

Confirmatur etiam idem aſſumptum, quod ſcilicet in caſu præſenti legatum purum remanſerit, ex textu valde ſingulari, in l. in cauſæ. la 2. §. Pomponius, ff. de minoribus: qui continet caſum noſtro ſimillimum, hæres namque quidam rogatus fuit fratris filiæ complures res dare, ea conditione, vt ſi ſine liberis deceſſiſſet, reſtitueret eas hæredi; & cùm hæc defunctohærede, hæredi eius cauiſſet ſe reſtituturam, refert Iureconſultus, Ariſtonem putaſſe, in integrum reſtituendam, &c. Ecce legatum purè datum. ibi; rogatus eſt dare fratris filiæ, & ademptum ſub conditione, ibi; ea conditione, vt ſi ſine liberis, &c. Et tamen primum legatum remanſit purum, ademptum tamen ſub conditione: quod patet, tum ex dictione ſi, & verbis illis ea conditione: tum etiam, quia ſi hær es decedat, antequam conditio illa verificatur, nihil tranſmittit ad hæredes, & quæcunque cautio de reſtituendo facta ſit, læſionem continet, vt ibi dicitur, & notarunt Gloſſa, Bartolus, & communiter Sribentes. Id autem legati conditionalis proprium eſt, vt latè cap. præcedent. adnotaui: colligitur autem ex textu ipſo, in d. §. Pomponius, & in d. l. ſi quis ita, §. ſi quis ita, ff. de adimend, legat. ſingularis limitatio: atque declaratio ad vulgatam illam & aſſiduam Scribentium omnium traditionem, & allegationem, videlicet, quod legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur, efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum, l. ſi legat. pure, l. legata inutiliter, ff. de adimend. legat, l. quod pure, ff. quando dies legati cedar, l. quibus diebus, §. quidam Titio, ff. de condit. & demonſt. & poſt alios multos Authores adnotarunt Pet. Surd. in conſ. 143. num. 44. lib. 1. & in conſ. 268. num. 60. lib. 2. Fulius Pacianus, in conſ. 15. numero 42. Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo 5. littera L. concluſ. 117. num. 5. id namque limitari, atque explicari debet, ex iuribus præcitatis, textu inquam, in dicta l. ſi quis ita, & in dicto §: Pomponius, ſupponendo in primis, quod in rubrica, ff. de adimend. & transferendis legatis, de ademptione agitur legatorum, item & de eorum translatione, quæ prorſus diuerſa ſunt; nam in ademptione legatorum ſimplici, non ineſt translatio; in translatione verò ineſt ademptio, ſaltem tacita, ſi verbis expreſſis non fuerit concepta: quod expreſſè docet Iureconſultus, in l. ſicut. illius tituli, vbi ſic ſcribitur: Sicut adimi legatum poteſt, ita & in alium transferri, veluti hoc modo, quod Titio legaui, id Seio do, lego; quæ res in perſona Titij tacitam ademptionem continet. Exemplum autem iſtius legis, eſt translationis purè factæ, quæ à conditionali translatione in eo differt, quod pura ſtatim adimit legatum antea datum; conditionalis verò, ſi conditio adimpleatur. Tamen in vtraque translatione continetur ademptio, ſiue conditionalis, ſiue pura illa ſit. Itaque ademptio alia ſimplex eſt, & ſine translatione; alia verò cum translatione eiuſdem legati in alium; prout colligitur ex ſuperioribus, & omnibus iuribus illius tituli. Et hæc quidem, licet non ita ſpecificè explicauerit, viſus eſt apertè præſentire Ant. Picard. ad rubricam; Inſtitut. de ademptione legat. fol. 1022. & 1023. nam cum is Author, ademptionis, & translationis legatorum definitionem adduxiſſet num. 7. quod ademptionis verbum eſt generale, & translationem quoque continet, nam cùm quid transfertur, & adimi quoque neceſſe eſt: in eóque tantum translatio ab ademptione diſtat, quod hæc prior ſit in translatione, ſicut translatio prorſus fieri non poſſit, niſi præcedente ademptione: cum è conuerſo ademptione facta, non ſit opus, confeſtim translationem ſubſequi, quandoquidem teſtator adempta legata, vel retinere poteſt. Præſentit etiam ſuperiora, quamuis ſuboſcurè loquatur, Petrus Gregorius, in ſyntagm. iur. parte 3. lib. 42. cap. 33. num. 21. & trib. ſequent. fol. 1011. & 1012.

Iura ergo illa, quibus circumfertur vulgò quotidie, quod legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur; efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum; de ademptione ſimplici loquuntur, & intelligi debent, vt ex earum exemplis apparet: textus verò in dicto §. Pomponius, & in dicto §. ſi quis ita (ſicut caſus quæſtionis præſentis) de ademptione translatiua legati loquuntur, & accipi debent, vt videre eſt in eorum iurium exemplis: & in his terminis legatum purè datum, ſi adimatur ſub conditione, illud transferendo in alium, remanet purum, vt antea erat, ſiue ille, in quem transfertur, ſit ipſemet hæres (quia tunc vicem legatarij obtinet) vt in dicto §. Pomponius, & ibi Gloſſa. Nam eo caſu primi legati ſecundus eſt legatarius conditionalis, ſiue alius quicumque; nam vtcumque illud ſit, parui referre puto: ſic ſanè in dicto § pomponius, hoc exemplificat Iureconſultus in translatione conditionali in hæredem facta: ſed in dicto §. ſi quis ita, in conditionali translatione in alium facta, & in vtroque idem ius ſtatuitur. Diſcriminis autem ratio prima eſt, quod in ademptione ſub conditione facta, cui non ineſt translatio, res legata penes hæredem permanet, qui eam habet, ac ſic legata non fuiſſet, donec conditio exiſtat, vt de hoc dici poſſe videatur, quod alias Iureconſultus, l. prima, ff. de donat. cauſa mortis, dixit, videlicet teſtatorem maluiſſe rem legatam hæredem ſuum potiùs habere, quàm legatarium, pendente ſcilicet ademptionis conditione; legatarium verò non antea, quàm poſt contrariæ conditionis euentum, at cum legatum hoc transfertur in alium ſub conditione, diuerſum ius, diuerſáque ratio reperitur, nam in huiuſmodi caſu conſtat, teſtatorem magis dilexiſſe legatarium, quàm hæredem, cui res legata ſtatim præſtanda erit; nec antea ad ſecundum incipiet pertinere, quàm conditio extiterit in tranſlatione appoſita: quæ prædilectionis conſideratio, Iureconſulti eſt, in l. ſi quis eum, ff. de condit. & demonſt. l. & ideo, ff. de adimend. & transf. legat. Secunda diſcriminis ratio eſt, quod quando res, quam purè legauerat teſtator, ſub conditione ademit? omnino receſſiſſe videtur à pręſenti rei legatæ præſtatione, & eam in euentum contrariæ conditionis diſtuliſſe. Nam cum dico ſic, quas pecunias Titio legaui, nolo ei dari, ſi nauis ex Aſia non venerit; quid aliud agere videor, quam iubere, quod ei dentur, ſi nauis ex Aſia venerit. Et idem de quacunque alia conditione, ſub qua adimititur legatum; nam ſub contraria datum etiam fatendum eſt: quia non aliter, nec alio modo interpretari poteſt teſtatoris voluntas adimentis ſub conditione, quod purè legauerat. Cum autem purè legatum vni, in alterum ſub conditione transfertur, nullatenus receſſum eſt à præſenti rei legatæ præſtatione: nam prædicta conditionali translatione non obſtante, tenetur hæres primo legatario rem præſtare ſine vlla cunctatione; in eo enim ſolummodò eſt receſſum, quòd res, quæ aliàs ei acquireretur irreuocabiliter, reuocabiliter acquiritur, quia remanet obnoxia reuocationi, ſi conditio translationis extiterit; & hanc diſcriminis rationem apertiùs quam alibi, probat textus, in l. quod ſi alij, ff. de adimendis legat. in hæc verba: Quod ſi alij legetur ſub conditione, quod alij purè legatum eſt, non plenè receſſum videtur à primo; ſed ita demum, ſi conditio ſequentis extiterit, & c. Vbi ponderanda ſunt verba, à primo & ſequenti & verba l. cum ſub hac, ff. de condit. & demonſt. ibi, cui ſequenti: quæ denotant, in translatione rei prius legatæ, duo ineſſe legata, primum, & ſequens, hoc eſt, ſecundum. Item ponderandum eſt, non plenè receſſum à primo, ſed eo ſolum caſu, quo conditio appoſita in ſequenti translationis legato extiterit; tunc enim res legata, & tradita primo, auocabitur ab eo, & transferetur in ſecundum, vt in cæteris diſpoſitionibus prius, quæ ſub conditione reſoluuntur. Item pondero in eiſdem verbis; ſi conditio ſequentis extiterit. Quod conditio, ſub qua transfertur legatum, ſequentis eſt legati, hoc eſt, ſecundi, non primi, ſecundúmque solummodò afficitur. Primùm itaque remanet purum, licet reſolutioni obnoxium, vt ſuprà dixi. Et hactenus de his, quæ ſunt equidem ſubtilia, & notanda ad titulum, ff. de adimend. & transferend. legat. nec alibi ita dilucidè explicantur: atque euincunt concludenter, legatum de quo in præſenti agitur, purum omnino fuiſſe reſpectu legatariæ, eique iure optimo ſolutum, & traditum, nec ad hæredes teſtatoris, ad quos translatum fuit ſub illis conditionibus, pertinere potuiſſe, niſi in earum, vel alterius exiſtentiam.

Nunc verbo dubium præcipuum in Senatu Hiſpalenſi non mediocriter controuerſum (ſed nunc accuratiùs diſcuſſum, & reſolutum) agitandum eſt, vtrum inquam partes illæ duæ deficientes duorum hęredum, qui pendentibus illis conditionibus deceſſerunt, pertineant duntaxat ad ſuperſtitem, cum reſidua parte illum tangente, an verò ad ipſorum duorum hæredum defunctorum hæredes, vel apud ipſam legatariam remaneant.

Et quidem prima facie, pro eiſdem hæredum hæredibus, vt ſcilicet ſubſtitutio conditionalis tranſmittatur ad eos, & veniant etiam mediati in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis hæredum appellatione; ſequentia fortiter aſtringere videntur fundamenta; inprimis, quod hæredis appellatione continentur, & veniunt omnes hæredes in infinitum, l. qui per ſucceſſionem, cum ibi notatis per Decium, & Cagnolum, ff. de regulis iuris, l. hæredis appellatione, & l. ſciendum ff. de verborum ſignificatione, quia hæres hæredis, dicitur hæres defuncti teſtatoris, l. finali, C. de hæred. inſtitu. & latius exornarunt, atque comprobarunt Socinus iunior, in conſ. 54. numero primo, lib. quarto. Hippolyt. Riminald. in conſ. 252. numero 3. & numero 22. libro 3. qui etiam citat textum, in annalibus C. de legatis. Vbi dicit Imperator, in annalibus legatis, & fideicommiſſis, quæ teſtator non ſolum ceteræ perſonæ, ſed etiam eius hæredibus præſtari voluit, eorum exactionem omnibus hæredibus, & eorum hæredum hæredibus conſeruari per voluntatem teſtatorum præcipimus: pater enim. quod ille textus vult, fideicommiſſum pertinere ad quoſcunque hæredes hæredum, ſine vlla diſtinctione, nunquid ſint immediati, vel mediati: & ita iſtum texum ad hoc propoſitum citat Baldus, in d.l. finali, oppoſitione 4. C. de hæred. inſtitut. vbi notabiliter docet, quod vbicunque fit mentio hæredis recipientis, ſeu eius, in quem verba diriguntur, intelligitur de omni hærede, & ſic tam mediato, quam immediato, tam extraneo, quam ſanguinis, & deſcendente. Et Baldi deciſionem ſequuntur Cumananus, Alex. Decius, Bertrandus, & alij, quos refert Riminald. præcitato numero 23. & exornat numero 26. 27. & 28. dicens poſt alios multos Authores, quod appellatione hæredum regulariter in quacunque diſpoſitione veniunt omnes hæredes in infinitum, & per conſequens venit hæres hæredis, ex iuribus citatis, potiſſimè dicta l. qui per ſucceſſionem, vbi dicitur: quod qui per ſucceſſionem quamuis longiſſimam defuncto hæredes extiterint, non minus hæredes intelliguntur, quàm qui principaliter, id eſt immediatè, ſecundum Albericum, & Cagnolum hæredes extiterint: & quod hoc confirmat Cephalus, relatus ibi numero 27. dicens, hoc procedere neceſſitate ſucceſſionis, iuxta textum cum Gloſſa, in l. prima, §. 1. ff. vt legator, nomine caueat. hæres enim primus immediatus iura, quæ ſibi actiuè, & paſſiuè competebant, transfert in ſuum ſucceſſorem, vt per Tiraquel. quem eodem numero 27. Riminaldus ipſe recenſet, & concludit num. 28. dicti conſilij 252. quod primus hæres, & hæres hæredis, ambo ſunt hæredes defuncti verè & propriè, ſecundum communem opinionem, vt teſtantur quamplurimi Authores, ibi commemorati: Iacobus Menochius, lib. 4. præſumptione 201. numero 105. Franciſcus Viuius, deciſione 20. per totam, libro primo: vbi latè, quod hæres hæredis, dicitur teſtatoris hæres, & quando id procedat: Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tomo 4. littera H. concluſione 64. per totum, folio 277. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 32. numero 60. vbi etiam citat textum, in l. 3. §. finali, ff. de petitione hæreditatis, & in l. quamuis, ff. ad Trebellianum, & latiùs explicat, an, & quando hæredum appellatione, contineantur, & veniant omnes hæredes in infinitum. Prout etiam latè explicarunt Authores nonnulli, à me commemorati in commentarijs de vſufructu, cap. 61. numero 29. vnde cum dicta quantitas 1500. ducatorum, de qua agitur, debeat reuerti ad hæredes teſtatoris, ſi legataria liberos non habuerit, aut religionem ingreſſa fuerit; videbatur dicendum, quod etiam hæredes duorum hæredum defunctorum pro rata admittantur: atque ideo etiam, quia hæres repræſentat perſonam defuncti, & eadem reputatur, authent. de iureiur. à moriende præſtito, & latius explicat Card. Dominicus Thuſcus, tomo 4. littera H. concluſione 49. per totam. fol. 233.

Secundò deinde facit, quod cum hæres decedit, eius hæres tenetur ſoluere legata, que per teſtatorem a primo hærede relicta fuere; quia omnes hæredes ſucceſſiuè grauati intelliguntur, l. legato, ff. de condit. & demonſt. & caſus eſt in l. annuam, ff. de annuis legat. Vt per Corneum, in conſ. 69. per totum, lib. 4. Peregrinum, de fideicommiſſis, art. 32. num. 67. Menoc. lib. 4. præſumptione 108. Fachineum, controuerſ. lib. 5. cap. 39. ergo vt æqualitas ſeruetur, pari iure ad eum pertinebunt illa legata, quæ ad primum hæredem peruentura eſſent, ſi ipſe viueret.

Rurſus & tertio facit, quia ad dictam quantitatem 1500. ducarorum, hæredes teſtatoris veniunt ex fideicommiſſio per ipſum teſtatorem ordinato poſt mortem dictæ legatariæ, & dicunt Doctores, quod per fideicommiſſum ſucceditur teſtatori, l. cohæredi, §. cum filiæ: vbi omnes Interpretes notarunt, ff. de vulg. & pup. ſubſtitu. & ideo veriſimiliter credendum eſt, quod teſtator voluerit, hæredum defunctorum hæredes admitti pro ſua parte cum hærede ſuperſtite, quemadmodum hæredes ipſi admittentur; ſicuti in terminis caſus præſentis argumentatur Socinus iunior, in conſ. 54. num. 6. & 7. lib. 4. vbi latius comprobat, & ante ipſum, Caſtrenſis (quem non citat) in conſ. 64. in principio. lib. 2.

Quartò præterea facit textus, in l. prima, C. quorum legatorum, qui etiam in fortioribus terminis videtur hæredum defunctorum hæredes tueri; vtpote cum ſecundum Baldum ibidem, non obſcurè probet, quod diſpoſitio loquens de ſcriptis hæredibus, habet etiam locum in hæredibus ſcripti hæredis, quia llicet ſint ſcripti in teſtamento, tamen pro ſcriptis habentur, quia ſuccedunt in locum eius, qui ſcriptus fuit: quod etiam ex eo textu poſt Baldum firmarunt Corneus, in conſ. 69. Quamquam in hac conſultatione, colum. tertia, volumine quarto. Iaſon. in l. finali, colum. ſecunda, verſic. Quartò extendit iſtam regulam, C. de hæred. inſtit. vbi firmat, quod ſub nomine ſcripti hæredis, venit hæres hæredis, & Cagnolus, in dict. l. qui per ſucceſſionem, numero ſeptimo, ff. de regulis iuris.

Quintò etiam pro eadem parte vrgere videntur quorundam interpretum, in eiſdem fere, in quibus verſamut terminis, conſultationes, & reſolutiones, ipſi namque in caſibus ibi propoſitis, non dubitarunt aſſerere, ſubſtitutiones, & fideicommiſſa conditionalia tranſmitti ad hæredum hæredes, cum alicuius hæredes vocati reperiuntur. Et primo equidem loco Alex. in conſ. 36. quod eſt repetitum in conſ. 49. volumine 6. & in conſ. 173. colum. finali, volum. 5. id apertè tradidit, ibi etenim teſtatrix, Mabiliam filiam inſtituit, & ſiquando Mabilia deceſſerit, ſubſtituit ei partem ipſius teſtatricis, & caſu quo ille præmoreretur voluit, quod bona deuenirent ad hæredes ipſius Ioannis: contigit, quod dictus Ioannes deceſſit relictis hæredibus Maxima, & Blanca filiabus ſuis, & ſororibus dictæ teſtatricis, quæ fuerunt hæredes immediatæ Ioannis: deceſſit Blanca relictis hæredibus Gneſia, & Vanucha, poſtremo loco in caſu Alex. deceſſit Mabilia ab illa teſtatrice inſtituta, & concludit Alex. Gneſiam, & Vanucham hæredes Blancæ hæredis Ioan. concurrere cum Maxima eiuſdem hærede proxima, licet illæ fuerint hæredes mediatæ dicti Ioan. cum verba teſtamenti dicerent, quod præmoriente Ioan. bona deuenirent ad eius hæredes: Gneſia namque, & Vanuchia hæredes Blancæ hæredis Ioannis, dicuntur fuiſſe hæredes ipſius Ioannis, vt latius per Alex. & vltra eum, ſic etiam determinat in alio caſu Bertrandus, in conſ. 148. Ponitur in facto, lib. 2. vbi Guilielmo, & Bono filijs inſtitutis, ſi ſine liberis decederent, ſubſtituta fuerat Maragda teſtatoris vxor. Deinde, nata Margareta filia teſtatoris, viuente Gonono, deceſſerat Maragda, relicta Margareta, quæ ſubinde deceſſerat inſtitutis Ioanne, & Claudio filijs ſuis, demúmque deceſſerat Gononus, primò grauatus ſine filijs. Concludit Bertrandus, quod cum tempore mortis dicti Gononi, ſupereſſent dicti Ioannes, & Claudius filij & hæredes dictæ Margaretæ præmortuæ; eos inuitatos cenſerit, quia licet non fuerint hæredes immediati dictæ Maragdæ, fuerunt tamen hæredes mediati: cùm eſſent hæeredes dictæ Margaretæ hæredis eiuſdem Maragdæ; quia hęres hęredis, eſt teſtatoris hęres vt ipſe Bertrandus expendit: Vnde videtur teſtator inuitaſſe omnes hęredes dictæ Maragdæ; & ſic non ſolum hæredes primi gradus, hoc eſt immediatos, ſed etiam hæredes hæredum: & hoc idem confirmat Cephalus, in conſilio 393. numero 66. libro tertio. Sic denique, & in alio caſu ſimili contendit, & eruditè admodum comprobat Hippolytus Riminaldus, in conſilio 292. ferè per totum, libro tertio ibi namque Ludouicus Columbus Mutinenſis inſtituit. D. Columbam nurum ſuam, quam grauauit poſt eius mortem reſtituere tertiam partem ſuæ hæreditatis D. Ludouicæ eius teſtatoris nepti, vel eius filijs maſculis vel fæminis, vel eiuſdem hæredibus: reſiduum verò, de quo non quæritur, alijs neptibus ex filijs eius teſtatoris præmortuis. D. Ludou. nupſit illuſtri D. Baptiſmo Strocio, & illo inſtituto poſteat deceſſit, qui moriens inſtituit illuſtrem Comitem Hippolytum Strocium nepotem ſuum: & hoc caſu propoſito, Riminaldus fundat, & reſpondet, quod cum D. Ludou. teſtator grauauerit D. Columbam reſtituere tertiam partem hæreditatis D. Ludouicæ, vel eiuſdem hæredibus, & ſic fecerint mentionem hæredum dictæ D. Ludouicæ, in quam verba dirigebantur, quod venire debeat Comes Hippolytus hæres D. Baptiſtini hæredis D. Ludouicæ: & conſequenter, quod ſubſtitutiones, & fideicommiſſa conditionalia tranſmittuntur ad hæredum hæredes, cum alicuius hæredes vocati reperiuntur.

Facit etiam ſexto & vltimo loco id quod in fortioribus terminis, quàm noſtris, in quibus hæredes teſtatoris ſimpliciter vocati fuere, aut ſubſtituti dictæ legatariæ; adducit, & poſt alios multos Authores reſoluit Per. Paul. Pariſ. in conſ. 21. num. 38. & ſeq. & num. 44. & 45. lib. 2. vbi inquit: quòd ſi teſtator facit legatum vxori de aliquibus bonis, quouſque vixerit, ſeu ſimili modo; finito tempore, bona legata conſolidantur cum hæreditate, & ad poſſidentem hæreditatem tranſeunt, etiamſi hæres mortuus ſit ante grauatum, & mentio hæredis infraſcripti fieret: & reddit rationem, quia non videtur eſſe habitus reſpectus ad perſonam hæredis, ſed potius ad ipſam hæreditatem; quo caſu licèt hæres præmoriatur, tamen conſolidatio fit in ipſa proprietate, & inquit: quòd illa verba, infraſcripto hæredi, poſſunt capi dupliciter, taxatiuè & diſpoſitiuè, item & demonſtratiuè capiuntur, vt in l. finali, §. Titia, ff. de liberatione legata; vnde capiendo dicta verba, infraſcripto hæredi, demonſtratiuè, eſto quod hæres præmortuus fuiſſet, tamen finito tempore conſolidatio fit in ipſa hæreditate; & ceſſant obiectiones, quod legatum, aut fideicommiſſum conditionale non tranſmittatur, præmortuo hærede ante grauatum; nam cum iſtud legatum fuerit temporale; finito tempore, iure conſolidationis, non tranſmiſſionis reuertitur ad illum, penes quem reperitur hæreditas, prout ipſe Pariſ. concludit: & id ipſum tenuiſſe Bartolum, Baldum, Paul. Socin. ſen. Corneum, Rubeum Alex. & Cephalum teſtatur Marc. Anton. Pereg. de fideicommiſſis, art. 32. num. 78. qui in eam ipſam ſententiam procliuior eſt, tribus quibus adducitur rationibus in illo articulo, quando ſcilicet legata relinquuntur ad vitam legatarij, & poſt eius mortem hæres ſubſtituitur: duas etenim recenſet ſententias, & opiniones, & reiecta Pauli Caſtrenſis, Alex. Pic. & Ruini reſolutione, quod ſubſtitutio de perſona hæredis poſt mortem legatarij, conditionalis redditur, ac idcirco expirant, præobeunte hærede, concludit, quod ſibi in caſu de facto magis placuit Bartoli, Baldi, Pauli, Cornei, Rubei, Alexand. Cephali, vtriuſque Socini, & Pariſij, in loco nunc relato, ſententia, quod præobeunte hærede, reuerſio concedatur in caſu prædicto, nec dicatur defecta conditio. Ration prima eſt, quia maior impropriatio effect, vt temporale relictum, reddatur perpetuum, contra regulam, l. ſtatu liberum, §. primo. ff. de legat. 2. quam quod hæredis nomen, hæredem hæredis contineat, id enim eſt ſecundum iuris regulas, iuxta deciſionem dict. l. final. C. de hæred. inſtituend. cum concordantibus eius. Rurſ. & ſecunda ratio eſt; quod legatum temporale ſit perpetuum. repugnat teſtatoris expreſſa voluntas: quòd autem ſubſtitutio de hærede, hæredis hæredem complectatur, vel non, voluntas expreſſa teſtatoris non contradicit. Denique, & tertia ratio eſt, quia dum teſtator temporaliter ad vitam, rem alicui legat, ſi aliud non diceret, poſt mortem illius res reuertetur ad hæredem ſuum, & ad hæredem hæredis; dum ergo temporaliter ad vitam legat, & adiicit, vt poſt mortem reuertatur ad hæredem, exprimit, quod tacitè inerat, ac ideo expreſſio illa nihil operatur, l. tertia, ff. de legat. 1. & quia illa expreſſio de hærede, poteſt videri facta gratia dubitationis tollendæ, ſcilicet ne teſtator voluerit, rem legatam ad alium reuerti, quam ad eum, qui ſuſtinet ius hæredis, ideòque expreſſio illa nihil noceat, ex l. que dubitationis: cum vulgatis, ff. de regul. iur. & hactenus Peregrinus, cuius rationes, & pars illa, quam ſuſtinet, non mediocriter adiuuant hæredum prædefunctorum hæredes in caſu propoſito.

Diligentius tamen conſiderando, & ſuperioribus omnibus minimè refragantibus, probabiliorem, magiſque veram exiſtimamus concluſionem illam, quam Senatus Hiſpalenſis definitiuè probauit, & decidendo caſum, in initio huiuſce cap. adductum, qui ex facto occurrebat, amplexus eſt; videlicet, hæredibus teſtatoris ſubſtitutis poſt mortem alicuius legatarij, aut grauato legatario ipſo, poſt mortem ſuam, aut ſi ſine liberis deceſſerit, rem ſibi legatam, hæredibus reſtituere, admitti tantum hæredem inſtitutum ſuperſtitem ad totam rem integraliter, & hæredum præmortuorum hæredes excludi, etiam pro rata: atque ita in terminis prædictis, ſubſtitutionem conditionalem non tranſmitti ad hæredum hæredes, Senatus autem definitio, & reſolutio, iuris rationi conuenit, & receptioribus interpretum noſtrorum placitis, atque ex ſequentibus comprobatur fundamentis & rationibus.

Et primum quidem ex eo, quod ab initio huiuſce cap. ſæpê repetitum eſt, videlicet, dictum legatum 1500. ducatorum, de quo agimus, reſpectu hæredum conditionale fuiſſe, quamuis reſpectu D. Franc. legatariæ purum; fuit namque eiſdem relictum in euentum alicuius ex duabus illis conditionibus, per teſtatorem appoſitis. Certi, autem, atque indubitati iuris eſt, quòd fideicommiſſum conditionale, vel in diem incertum, non cedit, niſi adueniente conditione, vel die incerta: ſi interim decedat fideicommiſſarius, non tranſmittitur, ſed fit locus ſubſtituto: & id ipſum in lega: is obſeruatur æqualiter; ſicuti longa ſerie, & quamplurimorum Interpretum allegatione comprobaui cap. præcedenti, ex num. 57. cum pluribus ſeq. & exornarunt Menochius, lib. 4. præſumptione 201. ex num. 67. cum multis ſeqq. Ludou. à Peguera, deciſione 102. ex num. 1. caſum ſeq. qui allegat iura quamplurima, & maximè textum, in l. vnica. §. ſin autem aliquid ſub conditione, C. de caducis tollend. & in §. & cum triplici, cum ſeq. eiuſd. l. & inquit, eam concluſionem procedere, tam in legato, & fideicommiſſo, quàm in ſubſtitutione; & triplicem rationem adducit, quare fideicommiſſum conditionale non tranſmittatur. Idem Peguera, deciſione 116. num. vigeſimo ſecundo, & ſeq. Franciſc. Viuius deciſ. 300. & deciſ. 398. parte 2. Andr. Fachineus, in conſ. 93. lib. 1. Anton. Fabrum. Hippolyt. Riminald. Pedrocham, Cardinalem Thuſcum, & alios quamplurimos, ſciens, conſultòque prætermitto, quonuam dicto cap. præcedenti commemoraui eos, & hanc materiam explicaui. Cum igitur pendente adhuc conditione, & ante emiſſam profeſſionem à dicta D. Franciſca, cui 1500. ducatorum legatum factum fuiſſe dignoſcitur, duo ex tribus illis hæredibus, à teſtatore inſtitutis, deceſſerint; planum equidem redditur, hæredum prædefunctorum hæredes non potuiſſe ſpem conditionalis legati, vel fideicommiſſi ad hæredes ſuos tranſmittere, ſed ex iure accreſcendi, ſeu potius non decreſcendi, totum legatum pertinere ad hæredem alterum ſuperſtitem, qui partes vacantes, velut proprias præoccupat; iuxta textum, in l. vnica, § hoc ita tam variè, & in §. ſin vero non omnes, C. de caducis tollend. & in §. ſi eadem res, Inſtitut. de legat. ſupponendo pro inductione illius, quod legatum poteſt fieri hæredi à legatario poſt certum tempus, vt in l. ſi a me, ff. ad l. falcid. & in l. Titia, cum teſtamento, §. Titia, ff. de legat. 2. tradit Pariſ. in conſ. vigeſimo primo, num. 40. lib. 2. expreſſiùs tamen, quum in dicto §. ſin autem aliquid ſub conditione, ſtatuitur in l. 34. titulo non, partita ſexta, ibi enim agitur de legato conditionali pluribus relicto, & deciditur, partes defunctorum, ſiue legatariorum, ſiue hæredum, ad ſuos hæredes non tranſmitti, ſed integrum coniuncto ſuperſtiti acquiri; vt conſtat, dum dicitur: quod ſi legatum eſt purum, vel in in diem certum, mortuo teſtatore, dominium rei ſic legatæ, tranſit in legatarium, & tranſmittit illud ad hæredem ſuum poſt mortem teſtatoris, etſi ante aditam hæreditatem decedat legatarius. Si verò legatum ſit conditionale, moriens legatarius ante conditionis exiſtentiam, non tranſmitti, immò remanet legatum apud hæredem teſtatoris: niſi legatarius habuerit conniunctum, vel ſubſtitutum, tunc etenim impleta poſtea conditione admittitur ſubſtitutus, vel coniunctus, in hæc verba. Fueras ende, ſi aquel. a quien fueſſe fecha la manda ſo condicion, ouieſſe compañero, a quien fueſſe mandada con de ſo vno alguna coſa, o ſi ouieſſe ſuſtituti en ella, ca en qualquier deſtas dos coſas, obra la manda el compañero, o el ſoſtituto de finado, e no el heredero del teſtador, ſi deſpues ſe cumplieſſe la condicion, que fueſſe pueſta en la manda. Et quod attinet ad legatarios, latius comprobatur infrà, ad finem huius cap. & ad ſecundam Senatus Hiſpalenſis definitionem. Quoad hæredes verò, ex his, quæ poſt alios multos Authores explicauit Antonius Pichard. ad dict. l. §. ſi eadem res 9. de legat. num. 28. & 31.

