Tertiò prætereà facit, quod in primogeniis Hiſpaniæ, licèt à maioratus ſucceſſione fæminæ primogenitiæ propter maſculos remotioris lineæ & gradus aliquando excludantur; vt per Ludouic. Molinam, lib. 3. cap. 5. Pelaez à Mieres, parte 2. quæſt. 6. Auendañum, in l. 40. Tauri, gloſſ. 9. Aluaradum, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 4. Salazar, de vſu & conſuetudine, cap. 12. & quotidianar. har. controuerſ. iur. lib. 2. cap. 4. latiſſimè explicaui: & vi, & virtute facultatis Regiæ excludi valeant, vt articulo præcedenti obſeruaui: & per Molinam, libro 2. cap. 7. num. 50. & cap. 12. num. 53. Frequentius tamen admitti, & vocari ſuo ordine, & gradu conſueuerunt, prout in ipſis primogeniis Hiſpaniæ, etiam ex facultate Regia inſtitutis admittuntur quotidie maiori ex parte. Sicque in dicta commiſſione, & facultate marito relicta, potius haberi debet pro expreſſa ipſarum filiarum, & fæminarum, atque ab eis deſcendentium vocatio, & admiſſio, cum communiter, & vt plurimum fieri conſueuerit, quàm earundem excluſio, quæ rarò, aut extraordinariè, vel ſaltem aliquando, non verò ita frequenter fieri ſolet: quia in hoc ordinarium potius inſtitutorum maioratuum, quàm extraordinarium vſum, & factum ſequi debemus, & amplecti videtur dicta D. Alduncia teſtatrix: argumento text. in l. Seiæ, §. medico, ff. de annuis legatis, & in l. qui ſaltum, ff. de legatis tertio, l. 44. tit. 18. partita 3. & eorum, quæ cum Ægidio Boſſio, Lanceloto, Barbat. Catallin. Felino, Decio, Gomezio, Afflictis, & Ioanne Lup. multum ad propoſitum ponderauit, & congeſſit Pelaez à Mieres, in initio ſecundæ partis de maioratu, ex num. 20. cum ſeq. vbi num. 22. poſt Socin. in conſ. 256. Viſis inueſtituris, column. vlt. lib. 1. notanter ſcripſit, quod verba inueſtituræ debent recipere interpretationem à natura feudi, ſcilicèt proprij, & regularis, non autem irregularis, & improprij, & ſe retulit ad Modern. Pariſ. ibi relatum; deinde num. 26. ex doctrinis antea ponderatis in hunc modum deduxit: Ex qua doctrina inferri poteſt, quod in licentiis datis per Principem ad faciendum maioratum, vel ad alienandum, vel extrahendum aliqua bona à maioratu, non debent intelligi, & ſuppleri, niſi clauſulæ, quæ communiter in talibus facultatibus apponi conſueuerunt, & non illæ, quæ raro inſeri ſolent, l. ea quæraro, ff. de regul. iur. quod eſt notabile pro declaratione dictarum facultatum, & ex his alias in facto dixi, & c. Et facit mirabiliter Roſental. de feudis, cap. 2. concluſ. 54.

Rurſus & quarto loco pro eadem parte, quod ſcilicet dicta commiſſio, & facultas marito conceſſa ab vxore, non debeat extendi ad hoc, quod maioratus fieri poſſit irregularis, ſed ordinarius, & regularis eſſe deberet; facit etiam argumentum eorum, quæ annotata, atque ſcripta reliquit Gregor. Lop. in l. 2. tit. 15. part. 2. verbo, en Eſpaña, ibi: Et facit, quod ſi mater habens facultatem ad maioratum, committat patri, quod ipſe faciat, quod non dicatur voluntas captatoria, ſed intelligatur, quod faciat in filium maiorem, prout moris eſt. Ratio etiam text. in l. ſi quando, C. de inofficioſo teſtamento. Dum probat, quod libera teſtandi facultas alicui conceſſa, intelligitur iuxta formam legitimam, & conſuetam, & ſecundum eam reſtringitur, vt ordine à lege dato, ac ſimilibus diſpoſitionibus tributo, ſeruatiſque regulis, & ſolemnitatibus ordinariis intelligatur; prout ex ipſo textu poſt alios Authores deduxit Ludouicus Molina, de Hispanor. primogen. lib. 1. cap. 14. num. 18. in fine, & 19. & lib. 2. cap. 11. num. 11. verſic. Tertiò quia. Marſilius, ſingulari 328. Ioannes Gutierrez, practicar. lib. 2. quæſt. 67. num. 1. in verſic. Tertiò quia facultas, & num. 2. in verſic. Tertium etiam fundamentum. Caldas de Pereira, in l. ſi curatorem habens, verbo, læſis, num. 129. colum. 7. Surdus, de alimentis, tit. 9. quæſt. 30. num. 46. & in conſil. 220. num. 10. lib. 2. & in conſil. 245. num. 42. eodem libro, ita pariter in caſu præſenti, conceſſa cenſeri debet per vxorem marito, ordinario, & non irregulari, aut extraordinario modo. Idque ex eo etiam, quod cum ipſa fæmina eſſet, veriſimile non ſit, quod voluerit, vt maritus fæminas in totum excluderet, ipſaſve, & eorum deſcendentes poſteriori loco vocaret. Maioratus namque quoties à fæmina originem ſumpſit, & proceſſit, nunquam in caſu dubio diiudicandum erit, fæminas propter maſculos remotiores, ab eius ſucceſſione excluſas fuiſſe, vel excludendasfore, vt poſt multos alios Authores tradidit Ludouic. Molin. lib. 3. cap. 5. num. 73. Mieres, parte 2. quæſt. 6. num. 58. in fine, & num. 59. & 97. Aluaradus, Auendañus, Gutierrez, & alij, cum quibus ita quoque notaui, lib. 2. cap. 4. numero 143. & 144.

Quibus tamen non obſtantibus contrarium in caſu præſenti ſupponebat, & pro certo præmittebat Senatus Regius Hiſpalenſis, vt articulum ſuper quoad Senatum lis allata fuerat, definiret; quod ſcilicet ad maioratum inſtituendum, vel non inſtituendum, liberam habens facultatem, & commiſſionem ab eo, qui ex Regia facultate illum inſtituere poterat, & à maioratus ſucceſſione fæminas excludere: eandem habeat poteſtatem, quam habebat ipſe committens, ſicque irregularem, & extraordinarium poſſit maioratum efficere, nec teneatur regulatem & ordinarium eum facere. Senatus autem definitio, & ſententia, vt verè & concludenter comprobetur, meminiſſe oportebit, ea omnia, quæ pro ſolutione, & explicatione argumentorum contrariæ partis ſcribuntur, atque adnotantur inferius; ſic iuridicè, & dilucidè partem hanc comprobare, vt pro ipſius iuſtificatione ſufficerent; nihil omninùs tamen ſequentia fundamenta expendi, & fortiter adſtringere. Ac primum equidem Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 48. num. 11. in verſic. certe obſeruatio illa. Et Ludouic. Molin. de Hiſpanor. primogen. lib. 2. cap. 5. num. 6. verba valde ſingularia in propoſito, quando ſcilicet ex libera eligentis voluntate ſuccedendum eſt, ex verſic. ea namque quæ ipſe, & cap. 7. num. 30. & cap. 12. num. 53. eiuſdem libri ſecundi. Menochij, de arbitrariis, lib. 1. quæſt. 7. numero 39. & 40. prout expenduntur infra ad ſolutionem quarti argumenti, & ideò hic non inſeruntur: facit etiam Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. dicta quæſtione 67. numero 3. & 4. Ioannes Matienzus, in l. 14. titulo 4. libro 5. gloſſa 1. numero 12. vbi quod data facultate eligendi, adiecto verbo voluerit, non tenetur commiſſarius iuris communis formam obſeruare, nec perſonas iure ipſo determinatas eligere, ſed eas, quas eligere habens, liberè voluerit. Sed in caſu præſenti verbum voluerit, adiectum, & geminatum eſt, vt ſtatim notatur; ergo de iure potuit maritus efficere id, quod diximus, & fæminas à ſucceſſione maioratus excludere.

Secundò deinde facit, abſolutæ & liberæ dicti mariti voluntati, non modò maioratum, aut maioratus inſtituere, vel non inſtituere, prout ipſe voluerit; ſed etiam inſtituendo, forma, & modo, quibus voluerit, & ſibi placuerit, id efficere, fuiſſe omninò relictum, vt conſtat ex verbis diſpoſitionis, ibi; E todo lo que el quiſiere, e por bien tuuiere entre los dichos nueſtros hijos, ſegun y como mejor le pareciere, y en la forma que quiſiere, como ſi los dichos bienes fueram propios ſuyos. Quæ verba important (vt vides) pleniſſimam commiſſionem, & facultatem, maioratum formâ, & modo, quibus voluerit, erigendi, atque inſtituendi, nec facultas, aut poteſtas reſtringitur ad ordinem ſuccedendi ordinarium, aut regularem, ſed liberam voluntatem inducit, etiam extraordinarium, & irregularem faciendi. Nam verbum volo, aut voluerit, ſui natura liberam, & abſolutam tribuit poteſtatem, etiam pro voluntate, nulli legi alligatam, l. fideicommiſſa, vndecima, §. ſic fideicommiſſum, in verſic. quanquam, ff. de legatis tertio, l. fideicommiſſaria libertas 46. ff. de fideicommiſſariis libert. l. cum quidam 24. ff. de legatis ſecundo, l. vigeſima nona, titulo nono, partita ſexta, & cum Bartolo, Aretino, Natta, Zabarella, Afflictis, Felino, Iaſone, Decio, Pariſio, & aliis ſic notauit, atque ſcripſit Iacobus Menochius, de arbitrariis, libro primo, quæſtione ſeptima, numero primo, & duobus ſeqq. & numero 35. vſque adeò vt verbum maioris virtutis, & potentiæ, quale eſt verbum voluerit, cum verbo minoris potentiæ coniunctum, illius ſignificationem inflectere, & ad ſe trahere; ſcripſerit ibidem ipſe Menochius, num. 17. videndus ex num. 14. & latius Surdus, in conſ. 380. lib. 3. verbum etiam, Libet, quod liberam, & abſolutam voluntatis poteſtatem, facultatèmque tribuat, quæ nec iure, nec æquitate, nec ratione aliqua regulatur, ſed in libera, & abſoluta reſidet poteſtate; ſicque intelligi debeat commiſſio facta cum illis verbis, ad libitum, vel prohibito ſuæ voluntatis; ex aliis quoque Authoribus comprobauit idem Menochius, dicta quæſt. 7. ex num. 32. vſque ad numerum 37. ſicque ex adiuncto verbo, voluerit, explicari, atque intelligi debent, quæ ipſemet Menochius, de verbo, prout ſibi videbitur, aut ſibi placuerit, adducit eodem lib. 1. quæſt. 8. ex num. 1. cum ſeq. vſque ad numerum 14. idque maximè (etiamſi verbum voluerit, deficeret) poſt deciſionem l. 29. tit. 9. partita 7. vbi verbum, quiſiere, & verbum tuuiere por bien, æquiparantur, vt ibidem notauit Gregorius Lopez, verbo, tuuiere por bien, & legem ipſam expendi ego, & ſingulariter explicaui, quotidianarum harum controuerſ. iur. libro 2. cap. 6. num. 37. & 50. & pro maiori vi huius fundamenti commendo Molinam, lib. 2. cap. 5. num. 6. in fine.

Prætereà & tertio loco facit, nam ex vi facultatum Regiarum, quæ in Hiſpania ad primogeniorum inſtitutiones conceduntur, quamuis ipſarum (prout communiter, & ordinariè expediuntur) non ſint adeò ampla, & generalia verba, ſicuti fuere commiſſionis ab vxore marito in caſu præſenti relictæ; parens maioratum inſtituens, poteſt vigore Regiæ facultatis primogenium in perſona cuiuſlibet filij, quem voluerit, & quod magis eſt, etiam filiæ, relicto filio maſculo inſtituere; vt contra Gregor. Lopezium reſoluit Molina, de Hispanor. primog. lib. 2. cap. 5. num. 6. qui confirmat extraditis ibidem, num. 1. & ſeq. Et quamuis ego dubitauerim de ſententia Molinæ, quotidianar. har. controuerſiar. iur. lib. 2. cap. 26. & in caſu ibi propoſito aliter exiſtimauerim: De alio tamen dubitari non valet, videlicet, quod maioratus inſtitutor poſſit vigore facultatis Regiæ maioratum agnationis efficere, & maſculos, etiam remotiores agnatos fæminis, & eorum deſcendentibus præferre, vt ſuprà dixi, & per Molinam, lib. 2. cap. 7. num. 30. & cap. 12. num. 53. quemadmodum inter ipſos deſcendentes effici etiam poteſt abſque facultate Regia, ex diſpoſitione legum Tauri, vt maſculi ſcilicet fæminis, & earum deſcendentibus præferantur, modo tranſuerſales fæminis deſcendentibus non anteponantur, ſed inter ipſos deſcendentes id fiat, vt ſuprà quoque dixi, & per Molinam, dicto cap. 12. libri ſecundi, num. 53. & in annotationibus, num. 10. Ioannem Gutierrez, practicarum libro 2. quæſt. 67. num. 4. vbi id ſpecificè & expreſſim notat. Sicuti ergo vxor ipſa id efficere poſſet, & maioratum irregularem, & extraordinarium inſtituere, ita quoque & maritus potuit, cui adeò ampla facultas, & commiſſio conceſſa eſt per vxorem, quoniam habet eandem poteſtatem, quam illa; vt in ipſis, in quibus verſamut terminis argumentatur Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 48. num. 11. in verſic. & certe. & eo innititur fundamento, quod omnia noſtra facimus, quibus authoritatem noſtram impartimur, l. 2. §. omnia enim, C. de veteri iure enucleando. Notat Bartolus, in l. de quibus, num. 21. ff. de legibus. Hippolytus, ſingulari 567. & ſubrogatus ſapit naturam eius, in cuius locum ſubrogatur, l. vnica, §. & vt plenius, C. de rei vxoriæ actione, l. ſi eum, §. qui iniuriarum, ff. ſi quis cautionibus, l. 22. tit. 11. partita 4. cùm ſubrogatus, cenſeatur vnus, & idem, l. ſi ita legatum, vbi Bartolus, num. 8. ff. de auro & argento legato, l. filiæ, §. filia, ff. de condit. & demonſt. Burſatus, in conſil. 300. num. 53. lib. 3. Menochius, in conſil. 400. num. 4. lib. 4. Euerard. in loco à vi ſubrogationis, vbi latè de regula prædicta, & cum Tiraquello, & aliis multis, latè etiam Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 11. per totam. Ludouic. Molin. de Hiſpanor. primog. lib. 4. cap. 4. ex n. 24. cum pluribus ſeqq. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iur. tom. 7. littera S, concluſione 757. ex fol. 826. quia ſubrogatio fit cum omnibus qualitatibus, natura, poteſtate, & immunitate, Decius, in conſil. 120. latè Cephal. in conſil. 615. num. 2. & ſeq. lib. 5. Tiberius Decianus, in conſil. 7. num. 90. lib. 1. Molin. dicto cap. 4. num. 36. Burſatus, in conſil 302. num. 51. lib. 3. & in conſil. 258. num. 20. & conſ. 300. num. 35. eod. lib. Menochius, dicto conſil. 400. numero 34. lib. 4. Borgninus Caualcanus, deciſione 19. num. 30. & ſeq. & deciſione 41. num. 35. & procedit tam reſpectu rei, quàm perſonæ; vt latè per Euerardum, Mieres, Molinam, & Thuſcum, vbi ſuprà. & per Cephalum in terminis, in conſil. 58. num. 30. lib. 1. Fabium Turretum, in conſil. 31. num. 18. & 19. vbi ſic argumentatur, & multum ad propoſitum inquit: Ergo & illud, quod eſt ſubrogatum, debet eſſe eiuſdem naturæ, vt poſſit de illis bonis disponere, tanquam dominus poterat. Idem Turretus, in conſil. 99. vbi ſubrogationis tritam hanc regulam, & brocardicam ſingulariter explicat ex num. 31. vſque ad numerum 39. & num. 52. ſcribit, quod ſubrogatus vtitur illis priuilegiis, quibus vti poterat is, in cuius locum ſubrogatur, vt per Menochium, in conſil. 99. num. 48. lib. 1. Burſatum, in conſil. 258. num. 20. lib. 3. Surdum, in conſil. 127. num. 7. lib. 1. quem vide in eadem regula brocardica, & in conſilio 138. num. 20. & 21. & in conſil. 31. num. 41. & in conſ. 53. num. 14. & 15. & in conſil. 143. num. 48. lib. 1. Matienzus, in l. prima, tit. 4. gloſſ. 8. num. 1. & in l. 16. tit. 10. gloſſ. 3. num. 2. libro 5. Ioannes Gutierrez, practicarum libro primo, quæſtione 34. numero 2. vbi refert Baldum dicentem, quod ſubrogatus debet eſſe eiuſdem iuris & conditionis, cuius eſt ille, in cuius locum ſubrogatur, & debet eſſe talis, qui à principio potuerit eſſe. Vide etiam de eadem regula Maſtrillum, deciſione 36. per totam, & deciſione 200. numero 1. & 2. 28. 30. 31. & 34. Hondedeum, in conſilio 70. num. 1. & 26. & ſeq. libro 2. Stephanum Gratianum, diſceptat. forenſ. capite 106. ex num. 14. atque ex num. 34. & cap. 111. num. 32. & ſeq.

Rurſus & quarto loco facit, concludens, & vtgens ratio, nam cum certiſſimi iuris ſit, iuxta ſuperiùs dicta, potuiſſe maritum in caſu præſenti virtute facultatis, & commiſſionis vxoris, inter filios ſuos eligere filium, quem vellet, etiam minorem, & in eius perſona maioratum inſtituere, ſicque cæteris filiis ipſum præferre, ne aliàs eligendi facultas ſuperflua redderetur, vt per Molinam, lib. 2. cap. 5. ex numero primo, cum ſequentibus, & maximè num. 3. vbi quod elector, cui facultas libera conceſſa eſt ad maioratus electionem, poteſt omiſſo primogenito, ſecundo, vel tertio gentium eligere, etiam ſi maior natu dignior ſit. Anton. Gomezium, in l. 40. Tauri, numero 58. Mieres, prima parte, quæſtione vltima, Cæuallos, quæſtione 365. Ioann. Gutierrez, practicarum libro 2. quæſtione 67. numero 5. patrem Molinam, tomo 2. diſputatione 594. ſequitur neceſſario & præcisè dicendum potiori ratione inter deſcendentes agnatos vlteriores id efficere potuiſſe maritum eundem, præferendo omnes maſculos deſcendentibus maſculis, Nam ſi inter liberos primi gradus, iam natos, & à matre cognitos, ſicque affectione particulari dilectos, ita libera datur electio, à maioritate rationis conceſſa cenſeri debet inter deſcendentes vlteriores non natos, nec cognitos, in quibus particularis affectio adeſſe non potuit. Quoniam affectio, & dilectio maior habetur ad eos, qui ſunt nati; & cogniti tempre factæ diſpoſitionis, quam ad eos, qui nec nati erant, nec cogniti. vt ex aliis Authoribus adnotarunt Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſtione 6. numero 16. Tiberius Decianus, in conſilio primo, numero 14. libro primo. Maſcardus, de probationibus, tomo primo, concluſione 67. numero 5. & 6. & 8. Ludouicus Caſanate, in conſilio 15. n. 31. & in conſilio 45. numero 128. per totum. & quotidianar. har. controu. iuris, libro 2. cap. 26. numero 21. alios plures Authores recenſui. Addo nunc Ludouic. Molian, de Hiſpanor. primogeniis, libro tertio, cap. 5. numero 53. vbi fortius inquit, quod affectionis, ſec prædilectionis ratio non poteſt aſſignari in deſcendentibus naſcituris, niſi ex gradus proximitate, vt ibi obſeruat, nec remotioris gradus perſonæ, melioris conditionis eſſe poſſunt, quàm hi, qui in proximiori gradu ſunt conſtituti, iuxta textum, in l. ſi viua matre, c. de bonis maternis, in l. Publius Mæuius, §. primo, ff. de condit. & demonſt, quas multorum Interpretum allegatione comprobaui, atque exornaui libro 2. cap. 4. numero 16. & numero 109. & 110. Ludouic. etiam Moliam, lib. 3. dicto cap. 5. numer. 52. & 53. explicaui. Et ibidem dixi, coniecturam, quæ ex eis legibus elici ſolet, maioris effectus eſſe, quando de perſonis maioratus inſtitutori ignotis agitur, quàm cum de perſonis eidem cognitis controuertitur. Idque potiori ratione procedit in caſu præſenti, ex natura perpetua maioratus, qui cum tractum habeat ſucceſſiuum, & omnes de familia in perpetuum, & non ſolum primas perſonas nominatas reſpiciat, ius in primis ſtatutum, atque conceſſum, in vlterioribus quoque ſtatutum, & conceſſum intelligitur, vt in fortioribus teriminis reſoluunt Gama, deciſione 206. numero 8. & 9. Menochius, in conſilio 158. num. 8. lib. 2. Georgius de Cabedo, deciſione 134. per totam, prima parte. Qui ex ſubiecta materia perpetuitatis, extendunt electionem primo vocato conceſſam ad vlteriores, & expendunt ſingulare conſilium Ancharani 27. numero ſeptimo, in verſicul cum erga legatum.

Ex alio quoque id redditur magis indubitatum, quod in ipſo caſu præſenti de exceſſu commiſſionis dicti mariti ex eo tractari non poteſt, quod omnes, qui litigant, ſint deſcendentes inſtitutoris; maſculus namque à maſculo deſcendens, & maſculus à fæmina procedens, ex primo inſtitutore rectâ lineâ deſcendunt, & ſic quando dubitaretur, an perpetua fæminarum excluſio fieri poſſet, ex virtute facultatis Regiæ, quam fieri poſſe firmauit Molina, & ſæpè dixi; quoad eundem caſum præſentem dubitari non valet, cùm etiam abſque facultate Regia, iuxta terminos l. 27. Tauri, potuerint maſculi deſcendentes præferri fæminis, vt ſuprà etiam ſæpè dixi, & maximè articulo 3. præcedenti. Vbi citaui Authores, ita in terminis dicentes, Molinam inquam, in annotationibus ad commentaria de Hispanor, primogeniis, numer. 10. Auendañum, in l. 40. Tauri, gloſſa 1. num. 67. Ioannes Gutierrez practicarum lib. 2. quæſtion 67. num. 4. & idem obſeruauit And. Angulus, ad l. 11. meliorationum, gloſſa 8. numer. 1. folio 221. vbi inquit, quod deſcendentes poſſunt ſubſtitui in Tertio, etiam prælati proximioribus. Sicque exceſſus exceptio non eſſet pertinens, cum in eo, de quo hodie agitur, & reſpectu ſtatus, aut temporis præſentis, quo inter deſcendentes litigatur, exceſſus commiſſionis non detur: nec vitiabitur diſpoſitio ex eo, quod in futurum exceſſum fuiſſe. euenire poſſet, ſi deſcendentes maſculi deficiant, vt ſunt iura expreſſa, in ex facto, §. Lucius, ff. de vulgar. & pupil. ſubſtitut. ibi: quia non totum teſtamentum infirmat filij, ſed tantum eum gradum, qui ab initio non valuit, l. 3. verſic. ex his, ff. de iniuſto rupto, & in §. finali, ibi: licet autem poſthumus præteritus adgnaſcendo rumpat, tamen interdum euenit, vt pars teſtamenti rumpatur: vt puta ſi proponas à primo gradu poſthumum exhæredatum, à ſecundo præteritum: nam hic primus gradus valet, ſecundus ruptus eſt. l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtamentis, ibi: Si vero in huiuſmodi voluntate liberis alia ſit extranea mixta perſona, certum eſt, eam voluntatem defuncti, quantum ad illam duntaxat præmixtam perſonam pro nullo haberi. Et ita in terminis l. 27. Tauri, reſoluunt Aiora, de partitionibus, ſecunda parte, cap. 43. Angulus, de meliorat. l. 11. gloſſ 15. num. 1. & 2. Ioannes Gutierrez practicarum, lib. 3. quæſt. 51. ex num. 15. qui in hoc conueniunt, quamuis eueniente caſu, quo exceſſus detur, nonnulli dicunt, maioratum finiri; Alij verò, vocationes contra formam legis factas, iuxta eam reduci, provt lib. 2. quotidian. har. controuerſiar. iuris. cap. 7. ex num. 12. cum ſeq. latius ego explanaui.

Denique & vltimo loco facit textus notabilis & ſingularis, in l. creditor. §. Lucius, ff. mandati, in illis verbis; Concedo tibi de omnibus meis, vt vis, negotiari, ſiue vendere vis, ſiue paciſci, ſiue emere, ſine quodcunque operati, vt domino omnium meorum, me omnia firma eſſe à te facta exiſtimate, & non contrarium dicente tibi ad vllam operationem: quæſitum eſt, ſi non adminiſtrandi animo, ſed fraudulenter alienaſſet, vel mandaſſet, an valeret, & Iureconſultus reſpondet. Eum de quo quæritur, plene quidem, ſed quatenus res ex fide agenda eſſet, mandaſſe. Sicque ex eo text colligunt Gloſſa, Bartolus, & Doctores communiter, quod quoties in liberam procuratoris, aut commiſſarij voluntatem aliquid relinquitur. dolus ſolum exceptus intelligitur, l. ſi pater, ff. quæ in fraudem creditorum, l. locum, §. ex eo. ff. de vſufructu. l. in venditione, §. tempore, ff. de bonis authoritate iudic. poſſid. & ad id textum in dicto §. Lucius, ſumme commendat Baldus, in cap. 1. in fine. Vt lite non conteſtata. Et dicit vnicum, in cap. cum veniſſent columna 3. de iudiciis. Iaſon, in l. 1. num. 15. de liber. & poſth. Matienzus, in l. 3. titulo 3. gloſſæ 2. num. 6. lib. 5. & eſt melior text. in l. ſi mandauit. verſic idemque, ff. de acquirenda hæred. ſane, cum plena, ſed quatenus ex fide re agenda eſſet, cenſeatur mandatum, planè ſequitur, in caſu noſtro id effici potuiſſe per maritum, quod contendimus, cum id ipſum efficere poſſet vxor abſque fraude, vt ſuprà probaui, & in multis primogeniis effici ſoleat in Hiſpania, vt per Molinam, lib. 3. cap. 5. & l. 2. har. quotidianar. controu. iur. cap. 4. plene notaui. Sicque bona fides adeſt omnino in eo, quod ex aliorum factis, & poteſtate eius, qui commiſit iuſtiſicatur.

Nec obſtant argumenta pro contraria parte adducta, non obſtat primum. quoniam reſpondetur, quod in caſu dubio, & cum de voluntate teſtatoris non apparet in contrarium, veriſſimmum eſt, quod teſtator ipſe videatur cum diſpoſitione iuris communis, & conſuetudine huius Regni ſe conformare voluiſſe; & maioratus inſtitutio, atque commiſſio ad euo modum, & iuxta leges, & conſuetudines Hiſpaniæ debeat intelligi, & eo ipſo, quod maioratus efficitur, bona eius ſubiecta remaneant ordinationibus, & conſuetudini huius Regni, vt in argumento notaui. Cæterum quod teſtator non videatur voluntatem ſuam accommodaſſe ſecundam leges, aut conſuetudinem ſuæ patriæ, quælibet coniectura ſufficit, & de facili ab ea regula recedi ſolet ob quamcunque coniecturam contrariam, vt per Corneum, in conſilio 83. colum. 2. in fine, lib. 1. & per Crauetam, in conſ. 180. num. 4. verſ. 4. reſpondeo. Petrum Surdum, in conſ. 116. num. 68. lib. 1. & dixi ſuprà cap. 35. num. 21. ſic ſane ab ea regula ex multis recedi, & quomodocunque ex voluntate teſtatoris in contrarium colligi valeat, ipſam non ſeruandam; ex aliis Authoribus adnotatum, atque ſcriptum reliqui eodem cap. 35. numer. 23. & 24. & ideò latius non comprobo nunc. Sanc in caſu præſenti, adeo ampla, & generalia, & liberam mariti facultatem, & voluntatem, non modo circa perſonarum electionem, & nominationem, ſed etiam circa inſtitutionem maioratus, aut maioratuum, & ordinem ſucceſſionis tradendum, expreſſa fuere in commiſſione, vt non modo ex coniecturis, ſed velut ex verbis claris, & manifeſtis, ab ea coniectura recedere vis eſt. Non enim legis, aut conſuetudinis diſpoſitioni ſe conformare, aut velle, quod ſe conformet commiſſarius, teſtatrix videtur, quæ totum id eius voluntati adeo libere committi. Idcirco quemadmodum ipſa potuit ex virture facultatis Regiæ fæminas excludere, ita & maritus commiſſarius de iure potuit: quod inſpectis verbis dictæ commiſſionis ambigi, nec negari non poteſt.

Non obſtat ſecundum argumentum, quia certiſſimi iuris eſt, mandati, & commiſſionis fines ad vnguem obſeruari debere, nec aliquid contra formam, præter, vel citra fieri poſſe. Ita pariter, ex l. 31. Tauri (provt verba eius ponderantur in argumento) El commiſſario no poder hazer mas, de lo que especialmente el que dio el poder, ſeñalò, y mandò, y no mas. Reſpondetur tamen, in caſu præſenti maritum non excedere fines mandati, nec formam ipſius, præter, vel citra aliquid efficere. Non etiam facere niſi id, quod ſibi iniunctum eſt. Nam ex quo facultas Regia per verba ampliſſima præceſſerat, ad maioratum, vel maioratus inſtituendum, & virtute eiuſdem facultatis Regiæ fæminas excludere inſtitutor poſſet; ipſa equidem, quæ adeo amplam, & verbis generalibus admodum, atque liberam, & abſolutam voluntatem importantibus, commiſſionem, & facultatem reliquit, eandem videtur, quam habebat, poteſtatem concedere, nec quouis modo reſtringere: ſicque ſpecialiter conceſſum videtur omne id, quod eadem ex vi facultatis Regiæ efficere poſſet. Cum verba (vt dixi) adeo liberam voluntatem importantia, adiecta fuerint, vt ſupra probaui, vnde potius pro hac parte expendi debet dicta l. 31. Tauri. Porque el marido commiſſario haziendo libre elecion, no haze mas de lo que ſpecialmente ſe le mandò, que fue hazer a ſu voluntad, y dispoſicion el mayorazgo, y orden de ſucceder en el.

Non obſtat tertium argumentum; quoniam in eo ponderata, & adducta, procederent, quando in dubio verſaremur, vt in ſolutione argumenti præcedentis dicebam, & de voluntate eius, qui facultatem conceſſit, dubitari poſſet probabiliter; quia tunc recurrimus ad coniecturas generaliter, & ad coniecturam conſuetudinis, aut vſus teſtatoris concedentis dictam facultatem, & commiſſionem, aut aliorum, qui maioratus in Hiſpania inſtituunt; quo caſu, & cum in dubio ſumus, omnes illæ Pelaez à Mieres doctrinæ procedunt. Secus autem, quando in claris, & manifeſtis verſamur, & verba adeò expreſſa, & generalia, & liberam voluntatem importantia, adiecta fuerunt, vttollant dubitandi rationem, & voluntatem concedentis facultatem oſtendant, vt in caſu præſenti; quia non attendimus conſuetudinem, ſiue ordinarium, aut regulare, ſed quid teſtator voluerit, quid vel ſignificauerit, inſpicimus, vt ſuprà quoque dixi. Sic ſane in caſibus dubiis à conſueto, & ordinario, Pelaez à Mieres, in loco in argumento relato, obſeruationes illas deduxit, quoniam diſpoſitionis verba nihil certum inducebant, nihilve continebant, quo ab ipſo regulari & ordinario recedi valeret.

Non obſtat quartum argumentum, cui ſuo ordine reſpondebitur; ac primum quidem, ſententiam illam Gregorij Lopezij in contrarium non vrgere, quoniam ipſa in diuerſis terminis procedit, ſcilicet, quando marito vxor facultatem conceſſit, vt faceret maioratum duntaxat, nec amplius dixit, hoc eſt, non adiecit, provt ipſe voluerit, ſicuti factum eſt in caſu præſenti, vbi commiſſio, & facultas per verba adeo ampla conceſſa fuit, quod præcisè denotant, poſitum etiam in libera voluntate mariti, an in maioratus inſtitutione extraordinarium & irregularem ſucceſſionis modum ſtatuere vellet, ſicque eum non adſtringere ad ordinarium & regularem. Aliàs namque verba ſuperflua redderentur, & ſine virtute aliquid operandi, contra l. ſi quando, cum vulgatis, ff. de legatis primo. Sic ſane in eiſdem, quibus verſamur, terminis, ſed non ita amplis verbis adiectis, provt in caſu præſenti adiiciuntur; quod commiſſarius poſſit eligere, & nominare, & inter perſonas prælationem conſtituere; obſeruauit Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 48. num. 11. in verſic. & certe, in eiſdem etiam terminis ſingulariter tradidit Ludou. Molina, de Hispanorum primogen. lib. 2. cap. 5. num. 6. in illis verbis: Ea namque, quæ ipſe pro hac opinione adducit, intelligenda ſunt, quando ſcilicet iuxta maioratus, ſeu feudi naturam ſuccedendum eſt, nec verba diſpoſitionis expreſsè repugnant. Secus autem dicendum erit, quando ſuccedi debet ex libera eligentis voluntate, quæ (vt ſuperius diximus) ſucceſſionis naturæ, atque ordini ſubiecta non eſt, ſed elector poteſt quamcunque voluerit eligere, & c. Facit etiam Ioannes Gutierrez, practicarum, lib. 2. quæſt. 67. num. 3.

Deinde & ſecundò reſpondetur, doctrinam illam ex textu, in d.l. ſi quando, C. de inofficio teſtamento, deductam, non obſtare, & eidem reſponderi poſſe. provt vt ſuprà reſpondi articulo 3. principali præcedenti. Reſpondet etiam Ioannes Gutierrez, practicarum, libro 2. quæſt. 67. num. 2. in verſic. tertium etiam fundamentum, vbi dixit, textum illum procedere reſpectu ſolemnitatis actus teſtandi; ſecus verò reſpectur voluntatis circa diſpoſitionem, quando ipſa libera conceditur, provt concessa fuit in præſenti. Et conuenit Iacob. Menochius, quem Gutierrez non citat, nec alius lib. 1. de arbitrariis, quæſt. 7. num. 40. in illis verbis: Ex clarius Ruinus, in conſilio 100. num. 2. lib. 1. declarando dictam l. ſi quando, dicebat, eo caſu conceſſionem ſimpliciter tantum fuiſſe factam, vt poſſet teſtari: ſecus ſi duo reſpiceret, ac contineret, quod teſtari poſſet, & libere, c. Quæ verba noſtro caſui mirè conueniunt (vt vides) itaque teſtandi facultas ei, qui aliàs teſtari non valet, priuilegium continet aduerſus ius commune, & ita ſtrictè interpretari debet, ne duo operetur ſpecialia: Primum, efficere habilem ad teſtandum aliàs inhabilem. Secundum, quod abſque ſolemnitate neceſſaria teſtetur, quod ius publicum reſpicit. Secus tamen eſt, vbi non datur priuilegium aduerſus ius commune inhabili; ſed commiſſio, & facultas conceditur aliàs habili; tunc namque verba, quæ liberam voluntatem important, operantur in fauorem eius, cui facultas, & commiſſio relinquitur, omne id, quod is, qui commiſit, facere poſſet; vt per eundem Menochium; vbi ſupra numer. 39. & per Mieres, de maioratu, prima parte, dicta quæſtion. 48. num. 11. Ioannem Gutierrez, dicto numero 3. quæſtionis 67. libri ſecundi. Molinam, lib. 2. dicto cap. 5. num. 6.

Tertiò denique & vltimò reſpondetur, ſæminam in dubio, à maioratus ſucceſſione non deberi cenſeri excluſam, nec per commiſſarium excludi poſſe, vbi maioratus à fæmina originem habuit; procedere quidem in caſu dubio, & cum commiſſio, & facultas, non adeo ampla, ſed ſimpliciter conceſſa eſt: tunc namque videtur teſtatrix, aut fæmina, ſe cum diſpoſitione legali conformare voluiſſe, nec fæminas excludere; ſic in caſu dubio Molina ipſe loquitur in loco in argumento relato. Secus tamen vbi commiſſio, & facultas non ſimpliciter, ſed per verba ampliſſima, liberam voluntatem omnino denotantia, conceſſa fuerit. Et ita ſane quod reſolutio ſuperior procedat in caſu dubio, & ſecus dicendum ſit, vbi de contraria voluntate teſtatoris in contrarium constare poteſt; ſpecifice adnotarunt Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, libro 2. cap. 1. §. primo, num. 21. Mieres, de maioratu, 2. quæſtione 6. numero 60. & quotidianar. har. controu. iur. lib. 2. cap. 4. numer. 145. ſic quoque ego obſeruaui, atque ſcriptum reliqui.

