- Clauſulæ, quando dicantur diſpoſitiuæ, vel executiuæ, ſiue poſitæ in executiuis, & non in diſpoſitiuis, ibidem, num. 9.
- Clauſulæ in executiuis adiectæ, declarant diſpoſitionem principalem, & ſunt aptiſſimæ, & ſufficientes ad declarandum mentem diſponentis, eandemque diſpoſitionem præcedentem, ibidem, num. 12.
- Clauſulæ in executiuis appoſitæ, ampliant diſpoſitionem præcedentem, cum appoſitæ ſunt ſuper diſpoſitione, quæ eis non repugnat, num. 13.
- Vel quando in ea diſpoſitione nihil alias operarentur, num. 14.
- Aut in fauorabilibus, ſecus in reſcriptis gratioſis, & ſimilibus, quod latius explicatur, ex num. 15. vſque ad num. 21.
- Clauſulas acceſſorias, ſiue executiuis, potius adijci ex voluntate partium, quam ex ſtillo notarij, ibid. num. 21.
- Nec præſumi, quod ipſe notarius clauſulas tanti ponderis ex ſolo ſuo capite inſtrumento adſcribat, num. 22.
- Nec poteſt ipſe plus ſcribere, quam quæ propriis vidit oculis, vel propriis audiuit auribus, num. 23.
- Et cenſetur rogatus à partibus, vt clauſulas conſuetas apponat, num. 24.
- Debetque inſtrumentum coram partibus legere, num. 25.
- Clauſulam codicillarem cenſeri ex voluntate teſtatoris inſertam in inſtrumento, dicto cap. 48. num. 27.
- Idem de cæteris accidentalibus, & ſubſtantialibus, num. 28.
- Clauſula præcedens potentior, & firmior eſt, vt ſequentia determinet, écontra, cap. 50. numero 15.
- Clauſula cuiusvis diſpoſitionis interpretatur aliam, & per aliam, ibid. num. 35.
- Clauſula de per ſe ſtans, aut non de per ſe, ſiue in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſita, an referatur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, ſiue ad quæ, latus, & difficilis, atque intricatus articulus, & à multis explicatus, cap. 50. num. 36.
- Clauſulas in principio, aut in medio, vel in fine diſpoſitionis appoſitas, congruam præſtare interpretationem, atque coniecturam eorum, quæ in præcedentibus, vel ſequentibus dicta fuere, ibid num. 37
- Regulariter tamen clauſulas eius modi, quantumcunque generales, in vltimis voluntaribus appoſitas, reſtingi ad ea, quæ ſunt ſimilia expreſſis, non ad diuerſa, ibidem, numero 38.
- Et ad ſpecificata dummodo intelligatur, prout declaretur, ibid. num. 39.
- Et ſic ea, quæ habent determinatam, & claram diſpoſitionem, num. 40.
- Sic etiam reſtringi, vt non referentur ad omnia præcedentia, vel ſequentia, quando repugnaret præſumpta teſtatoris voluntas, numero 41.
- Clauſula de per ſe ſtans, & ſeparata, refertur ad omnia, ſiue ſit poſita in principio, ſiue in medio, ſiue in ſine, quod late probatur, dicto cap. 50. num. 42.
- Clauſula dicitur per ſe ſtans, ſi habeat orationem perfectam, & abſolute, non relatiue poſita ſit, num. 43.
- Clauſula ſeparata, & de per ſe ſtans, refertur ad omnia, vbi eſt eadem ratio, vel vbi non poteſt aſſignari ratio diuerſitatis, num. 44.
- Secus tamen, ſi non ſit eadem ratio, vel quando diuerſitatis ratio aſſignari poteſt, num. 45.
- Et vbi militat eadem ratio, ad omnia refertur, etiamſi clauſula poſita ſit ad qualificandum aliquem ex caſibus, aut capitulis, num. 46.
- Clauſula de per ſe ſtans, refertur ad omnia, quandocunque poteſt commode, & congrue ad omnia referri, quia omnibus congruit, alias ſecus, vel referenda ad ea duntaxat, quibus commode congruit num. 47.
- Clauſula de per ſe ſtans, refertur ad omnia, niſi contrarium ſuadeat aliqua ratio contrarietatis, incompaſſibilitatis, in aptitudinis, deſtructionis recti ſermonis, ſuperfluitatis, diuerſitatis, ſeparationis, abſurditatis, repugnatiæ, inconuenientis, vel proprietatis verborum, num. 48.
- Et ad hoc in effectu reducuntur variæ obſeruationes, atque interpretum limitationes, quibus limitant generalem regulam, ſiue traditionem à præfatam, num. 46.
- Reducuntur quoque Iacobi Menochij ad ipſammet regulam limitationes plures, prout dicto cap. 50. num. 50. referuntur.
- Clauſula quando eſt appoſita ad qualificandum aliquam diſpoſitionem, vel capitulum aliquod; ad omnia non referet, num. 51. quod explicatur, num. 52.
- Clauſula in fine poſita, quibus in caſibus referatur ad omnia præcedentia, vel non referantur, quemadmodum ex ſententia communi Ioan. Vincent. Hondedei explicauerit, num. 53.
- Clauſula, ſiue in principio, ſiue in medio, ſiue in fine diſpoſitionis appoſita, refertur ad omnia, ſi continuatiue ſcripta ſit, ibidem num. 54.
- Vbi latius explicatur, & vide num. 55. quando ſcriptura dicatur continuata.
- Clauſula poſita in fine vnius orationis, ad omnia præcedentis refertur, quæ comprehenduntur in eadem oratione, ſiue ſit oratio ſimplex, ſiue ſit oratio compoſita, comprehendens ſub ſe plures orationes ſimplices, quæ ab eodem verbo principali reguntur, & copulantur, num. 56.
- Clauſula poſita inter vnum capitulum, ſiue in principio, aut in medio alicuius capituli, ad illud tantum refertur, prout n. 57. latius explicatur: & vide quando vnum, vel plura dicantur capitula. numer. 58.
- Clauſula rebus ſic ſe habentibus; & in eodem ſtatu permanentibus, & aliquo de nouo non ſuperueniente, ex præſumpta diſponenti mente, in omni actu materia, & diſpoſitione ſubintelligitur, cap. 59. num. 20.
- De clauſula, rebus ſic ſe habentibus, & in eodem ſtatu permanentibus; vide late, dicto cap. 59. per totum.
- Collationis introducendæ rationem potiſſimam fuiſſe, propter æqualitatem filiorum ſeruandam, cap. 16. num. 42.
- Communis ſenſus ſemper attendendus eſt, cap. 13. num. 5.
- Comparatio literarum, an ſit ſufficiens probatio, quando agitur de ſchedula tradita religioſo, ad quam teſtator ſe retulit, cap. 20. num 32. & 35.
- Comiti ſi data eſt poteſtas reuidendi ſtatuta, & ipſe quædam improbat, cætera confirmare videtur, cap. 22. num. 166.
- Copula requirit concurſum omnium copulatorum.
- Et vbi plura requiruntur, contractus perficitur, ex vltimo, cap. 60. num. 42. & 43.
- Copulatiuæ vna pars, aliam declarat, cap. 61. nu. 5.
- Copulatiua ſolet ampliare, cap. 61. num. 6.
- Condemnatio, ſiue ſententia non cadit ſuper non petitis, vel non deductis, cap. 10. num. 51.
- Condemnatio limitata, & reſtricta ad certam bonorum quantitatem, limitatum debet producere effectum, cap. 45. numero 48.
- Commiſſario ex l. 33. Tauri, quod tempus præfigatur ad teſtamentum faciendum, cap. 36. numero 18.
- Coniunctio licet ſit ab vtraque parte, ſi tamen impar, ſuſtinetur argumentum ad fauorem eius, qui eſt magis coniunctus, c. 32. num. 45.
- A conſuetis argumentum validum eſt, cap. 80. num. 3.
- Confeſſio vxoris cum poſſeſſione mariti, vel cum eo, quod ſit dignus tanta dote, probatur omnia fuiſſe data in dotem, & vxori præiudicat, c. 40. num. 39.
- Idque maxime, ſi ſæpius extraiudicium firmauerit, ſe bona ſua in dotem tradidiſſe marito, eod. num. 39.
- Confeſſio extraiudicialis abſente parte facta plene non probat, quod exornatur remiſſiue, c. 52. num. 35. & cap. 69. vbi latius.
- Et quid ſi præſente parte facta ſit, & an tunc acceptatio requiratur, num. 36. dict. cap. 52. & dict. cap. 69.
- Confeſſio extraiudicialis geminata abſente parte, plene probat, & præiudicat, dicto cap. 52. n. 37. & dicto cap. 69.
- Confeſſio geminata exceptionem non numeratæ pecuniæ non excludit, cap. 52. num. 43.
- Contemplatione certæ perſonæ facta promiſſio, vel legatum relictum, ipſi perſonæ cohæret, & conſequenter perſona extincta, dicitur quoque extingui, cap. 60. num. 7.
- Conſentiens in vno actu iudicij non cenſetur conſentire in reliquis, cap. 60. num. 65.
- In contractibus interpretatio fit contra eum, qui ſe non declarauit, & legem contractus apertius non dixit. cap. 13. num. 36.
- Vbi & allegatio vulgata, l. veteribus, ff. de pactis: exornatur nonnullis, remiſſiue.
- In contractibus an mens attendatur, potius quam verba, remiſſiue, ibidem, num. 37.
- Contrahentes ſe abſtineant à verbis generalibus, ne nimium effuſo ſermone, in promptum incidant periculum, quia ſibi imputent, ſi vtantur verbis generalibus, cap. 42. num. 41.
- Contrahens cum alio, tenetur inquirere conditiones contrahentis, & qualitates rei, quæ veriſimiliter poſſunt deuenire ad notitiam, cap. 42. num. 64. & vide num. 99. & 100. vbi latius id explicatur: an ſcilicet, l. qui cum alio contrahit, ff. de regul. iur. procedat etiam reſpectu rerum, de quibus contrahitur, non ſolum reſpectu perſonæ.
- Et an procedat in caſibus, in quibus alter ex contrahentibus tenetur ex natura contractus certificare, & notificare aduerſario omnes qualitates rei: vide ibidem, num. 102. & ſeq.
- Qui cum alio contrahit, quamuis diligenter teneatur illius conditionem, atque qualitates inquirere, excuſatur tamen ob iuſtam, & probabilem ignorantiam, dict. cap. cap. 42. num 98.
- Conditio ad vnguem, & in forma ſpecifica adimpleri debet, cap. 24. num. 9.
- Et ſolum inſpicitur id, quod fuit expreſſum, & ſpecificatum, num. 10.
- Et vbi non eſt ad certum tempus limitata, nec reſtricta, poteſt quandocunque impleri, ſecus tamen ſi ſit reſtricta, numero 11.
- Conditio poteſtatiua vtrum poſſit ſine mora quandocunque in perpetuum impleri, remiſſiue, dict. cap. 25. num. 13.
- In conditionibus moræ purgatio locum non habet, ibidem, num. 16.
- Conditio poteſtatiua non habetur pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum, quominus impleret conditionem ipſam, num. 17.
- Et idem in conditione mixta, quando non impletur facto ipſius legatarij, vel cum non deficit ex parte eius, cui impleri debuit, ſed ex parte alterius, ſcilicet tertij, num. 18.
- Conditio contrahendi cum certo genere perſonarum, vel cum certa, & determinata perſona, valida eſt, dicto cap. 25. num. 20.
- Quia ex hoc non cenſetur adempta facultas contrahendi, licet ex parte reſtringatur, eod. numero 20.
- Sicque conditio, ſeu præceptum à teſtatore iniunctum fœminæ, vt alicui nubat ſub pœna priuationis hæreditatis, vel legati, vel maioratus inſtituti, de iure ſubſiſtit, & adimpleri debet, num. 21.
- Et non modo per viam conditionis, ſed etiam per viam modi adiici poteſt, numero 22.
- Et non modo, vt fœmina nubat alicui extra familiam, ſed etiam de familia, num. 23.
- Poteſt etiam dici conditio, qua hæreditas auferatur, ſi quis contraxerit matrimonium cum certo genere perſonatum, num. 20.
- Conditio pro defecta, non autem pro impleta habetur, quoties impedimentum à tertio illatum fuit, ſicque grauato præſtatur actio ad intereſſe aduerſus ipſum tertium impedientem, dicto cap. 25. num. 31. & latius explicatur, num. 26. & ſeq.
- Conditionis cuiuſuis, etiam caſualis defectus, nunquam vitiat diſpoſitionem, quando veriſimiliter diſponens legatum eſſet, & etiam defecta conditione, relicturus, num. 33.
- Idque maxime, ſi aliæ coniecturæ concurrant, num. 34.
- De conditionis implemento cum agitur, voluntas magis, & quod principaliter intendit teſtator, quam verborum figura ſpectanda eſt, num. 35.
- Et magis conſideratur veriſimilis mens teſtatoris, quam rigor verborum, num. 36.
- Conditio limitatur ex præſumpta voluntate defuncti, eod. cap. 25. num. 37.
- Et propter mentem teſtatoris, non veniente etiam conditione, relictum quandoque debetur, n. 38.
- Conditio, quæ præfinito tempore adimpleri non poteſt propter anguſtiam temporis, quaſi ex qualitate temporis impoſſibilis, non vitiat legatum, num. 41.
- Conditionis implendæ tempus non currere ignoranti, ſed tantum à die ſcientiæ, eod. cap. 25. num. 42.
- Conditionis implendæ tempus præciſum à teſtatore appoſitum, ignoranti etiam, & impedito currit, ibidem, num. 44.
- Conditio contrahendi cum certa perſona, vel cum certo genere perſonarum, quamuis de iure valida ſit regulariter; id tamen intelligi, atque moderari debet, modo honeſte adimpleri valent conditio ipſa, nam ſi honeſte adimpleri non poteſt, reputatur impoſſibilis de iure & non obligat, nec legatum admittitur.
- Quomodocunque id ipſum contingat, etiam extra caſum expreſſum in. l. cum ita legatum, in verſic. videamus, ff. de condit. & demonſt. ibidem num. 48. & ſeq.
- Conditio illa, ſi vxorem duxerit, ſi dederit, ſi fecerit, ita accipi oportet, quod per grauatum non ſtet, quominus ducat, det, aut faciat, dicto cap. 25. num. 53.
- Conditionem inhoneſtam de iure diſpoſitio teſtatoris continens, vel etiam ſecundum mores ciuitatis, reijcitur à matrimonio, ibidem, n. 49.
- Conditio, quæ honeſte adimpleri non valet, quaſi impoſſibilis reputatur, & pro non ſcripta habetur, quamuis de facto impleri poſſit, ibidem, numero 61.
- Conditionum tres eſſe ſpecies, caſualem, ſcilicet, poteſtatiuam, & mixtam, eod. cap. 25. nu. 68.
- Conditio poteſtatiua, quæ dicatur, & quæ mixta, num. 69
- Conditionis caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ, permultæ ſunt differentiæ, num. 70.
- In conditione caſuali inſpicitur ſolum euentus, & ob id quomodocunque deficiat, impeditur diſpoſitio, num. 71.
- Vſque adeo, vt conditio ipſa non purificata, habeatur pro non facta, etiam ſi in minimo deficiat.
- Quia conditio pro ſui natura eſt indiuidua, & conditionem importat, eod. num. 71.
- Conditio poteſtatiua non habetur pro impleta, quando ſtetit per ipſum honoratum, & conditione grauatum quominus impleret conditionem ipſam, num. 72.
- Habetur vero pro impleta, ſi honoratus, & conditione grauatus, ſine aliqua ſui culpa fuit impeditus ab eo, in cuius perſona conditio erat implenda, num. 73.
- Quod ſi honoratus, & conditione grauatus, caſu fuit impeditus, habetur conditio pro impleta ad commodum ipſius grauati, num. 74.
- Dummodo non fuerit ipſe in mora dandi, etſi culpa eius præceſſerit, num. 75.
- Item vbi conditio deficit per caſum contingentem in perſona honorati, num. 76.
- Conditio mixta pro impleta habetur, quando iuſta cauſa excuſat legatarium, quia tunc non videtur per eum ſtetiſſe, num. 78.
- Conditio mixta pro impleta non habetur, ſed potius pro defecta, quando caſu, non autem facto, aut culpa legatarij conditio ipſa deficit num. 79.
- Quod limitatur fauore alimentorum, & libertatis, piæ cauſæ, & in primogenijs.
- Et cum diſpoſitio modum potius continet quam conditionem.
- Quia modus caſu fortuito deficiens, habetur pro impleto, num. 80.
- Conditio mixta habetur pro impleta quando deficit ex parte eius, cui impleri debuit quia nolit, vel aliter impediat, num. 81.
- Conditio mixta deficiens facto tertij, non eius, in cuius perſona erat adimplenda, pro defecta habetur, eod cap. 25. num. 82.
- Sicque legatario, vel honorato præſtatur actio ad intereſſe aduerſus tertium impedientem.
- Si vero ſoluendo non ſit, conditio non pro defecta, ſed pro impleta habetur eod. num. 82.
- Similiter etiam, quando impedimentum à tertio iuſte illatum fuit, num. 83.
- Secus autem ſi iuſte, provt ibidem dicitur.
- Conditio in maioratu, an pro impleta habeatur, quando implementum impeditur à tertio, vel ab eo, in cuius perſona erat implenda, dicto cap. 23. num. 84. & 85.
- Conditionalis prouiſio, ſiue diſpoſitio in vno caſu facta, ad alterum expreſſo diſſimilem non extenditur, cap. 15. num. 50
- Quia conditiones dicuntur ſtrictiſſimi, eſſe iuris num. 51.
- Atque ideo in forma ſpecifica debent adimpleri, num. 52.
- Vnde tam conditionis natura, quam caſuum diſſimilitudo facit, vt de caſu expreſſo ad caſum diſſimilem non poſſit dari progreſſus in diſpoſitione conditionali, num. 53.
- Sed an caſus ſit ſimilis, vel diſſimilis, dependet à ſubiecta materia, & ab intentione proferentis, & ita non poteſt dari certa firmaque regula, num. 54.
- In conditione voluntaria non dari progreſſum de caſu ad caſum, ſed debere illam impleri in forma ſpecifica, provt fuit ipſa prolata, num. 55.
- Et ſic inſpicitur merum factum conditionis, per teſtatorem ex ſola eius voluntate appoſitæ, eod. num. 55.
- Quia ex conditionis adiectione, actus indiuiduus redditur, & ideo non poteſt aliter quàm forma ſpecifice impleri. num. 56.
- Sed non procedit, quando ex coniectura aliqua deprehendi, poteſt, teſtatorem non modum, ſed finem potius conſideraſſe.
- Tunc namque datur progreſſus de caſu ad caſum, ibidem, num. 57. vbi Ioannis Bologneti notande reſolutio in propoſito commemoratur.
- Non etiam procedit, quando caſus ad quem fieret productio, ſiue extenſio, per omnia exæquaretur, ſubrogareturque illi, quem teſtator expreſſit.
- Tunc namque, etiam in conditione voluntaria daretur progreſſus de caſu ad caſum, num. 59.
- Et quid quando alia videretur fuiſſe mens teſtatoris, numer. 59.
- Per modum conditionis neceſſariæ ad actum, vel ad effectum actus, quando caſus exprimitur, tunc fit extenſio ab vno caſu ad alium ſimilem.
- Et ſic conditio ipſa impleri poteſt per æquipollens, vbi & de intellectu, l. commodißime, ff. de liber. & poſthum. l. fideicom. §. ſi cui de legatis. 3. ibidem, numer. 60.
- Secus tamen, quando in oppoſitum apparet expreſſe, vel per alias coniecturas, provt eodem numero adnotatur.
- Et Ioannis Bologneti notanda animaduerſio recenſetur, ibidem.
- Per modum conditionis caſus vnus ſi exprimatur, non extenditur ad caſus ſimiles regulariter.
- Idque in quacunque conditione, tam voluntaria, quam neceſſaria, quando caſus eſt diſſimilis, eod cap. 15. num. 48. & 49.
- Et vide num. 61. vbi Leandri Galganetij reſolutiones in propoſito commemorantur.
- Conditio decedendi ſine liberis, vtrum expiret vnico filio ſuperſtite, quamuis per momentum ſuperuiuat, & de conſilio Oldradi 21. remiſſiue, cap. 38. num. 13.
- Conditio augmentatiue ſi accipi poteſt, verba impropriando; Oldradi conſilium 21. limitatur, num. 14. ibidem.
- Conditio, quando non apponitur diſpoſitioni, ſed excutioni, diſpoſitio non dicitur conditionalis, cap. 56. num. 8.
- Conditio, quando non apponitur actui, ſed illius reſolutioni, diſpoſitio non efficitur conditionalis, ſed eſt pura, reſoluenda ſub conditione, ibidem, num. 9.
- Conditio appoſita reſolutioni faci diſpoſitionem conditionalem in vltimis voluntatibus, quamuis ſecus ſit in contractibus, ibidem, num. 10.
- Conditio adiecta reſolutioni, non facit diſpoſitionem conditionalem, quando reſolutio fit in pœnam ſpreti præcepti, quia pœna arguit ius quæſitum, ibidem, num. 11.
- Conditio vera, & propria, vti eſt caſualis, impedit tranſmiſſionem, etiamſi certum ſit, conditionem extituram, dicto c. 56. num. 72.
- Conditio mixta, ſi deficiat per mortem, vel per caſum, non extinguit legatum alimentorum, ſpeciali eorum fauore, quod exornatur & explicatur, l. prima, C. de legatis cap. 60. num. 56.
- Extinguit tamen, quando eſt appoſita in fauorem eorum, cum quibus erat morandum, ibidem, nu. 57.
- Ex conditionalibus verbis, ſiue conditionaliter prolatis, voluntatis, & intentionis teſtatoris coniectura deſumitur, atque interpretatio fieri valet in caſu dubio, cap. 55. num. 1.
- A conditionalibus namque diſpoſitiua declarantur, atque interpretantur, ſicut è contra conditionalia à diſpoſitiuis, ibidem, dicto nume. 1. & latius, ex num. 19.
- Conditio ſuſpendit diſpoſitionem in futurum euentum, dicto cap. 55. num. 2.
- Siue ſit tacita, ſiue expreſſa, num. 3.
- Et impedit ortum obligationis ante purificatam ipſam conditionem, num. 4.
- Nec antea habet effectum conditionalis diſpoſitio, quam conditio ipſa exiſtat, & verificatur, nu. 5.
- Et ſi non fuerit verificata, perinde habetur, ac ſi diſpoſitio facta non fuiſſet, num. 6.
- Paria enim ſunt, nihil fieri, aut fieri ſub conditione, quæ purificata non fuerit, num. 7.
- Conditione namque deficiente, deficit ipſo iure omnis diſpoſitio, tam inter viuos, quam in vltima voluntate, nec relictum debetur, num. 8.
- Sic ſane conditionem eueniſſe, impletamque fuiſſe, probare, & liquidare, debetis, qui de fideicommiſſi, aut ſucceſſionis, vel relicti conditionalis iure contendit, num. 9.
- Quoniam negantis conditio fundata eſt in negatiua, num. 10.
- Conditionem non præſumi eueniſſe in dubio, cum ſit quid facti, ſed eam probare debere cum, qui eueniſſe, impletamque fuiſſe, aſſerit, num. 11.
- Debetque impleri in forma ſpecifica, num. 12.
- Quamuis aliquando, multiſque in caſibus per æquipollens adimpleri poſſit, provt ibidem notatur.
- Aliquando etiam conditio (ſicut & modus) ex pręſumpta teſtatoris voluntate pro impleta habenda eſt, num. 13.
- Conditio regulariter nihil ponit in eſſe, c. 55. n. 14.
- Et in conditione quæ ſunt, non ſunt in diſpoſitione, quod exornatur ibidem.
- Conditionalia verba, ſiue conditionaliter prolata, etiam in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, non operantur effectum diſpoſitiuum, ſiue non diſponunt.
- Et ideo nec fideicommiſſum inducunt, ſed nudi potius facti reputantur, eod. c. 55. num. 15.
- Idque ſiue referantur ad perſonam, ſiue ad rem. nu. 16. & vide num. 17. vbi vera, & communis ratio redditur.
- Conditionalia verba, quamuis per ſe regulariter non diſponant, aliquando tamen ex coniecturis, & præſumpta, atque coniecturata mente teſtatoris, diſpoſitionem inducere poſſunt, ac vere inducunt.
- Quod exemplificatur, & explicatur, l. fideicommiſſa, §. cum. eſſet, ff. delegatis tertio eod. cap. 55. num. 18.
- Et ipſis etiam declaratio ſumitur diſpoſitionis dubiæ, num. 19.
- Conditionalia verba diſponunt, quando prolata ſunt ab habente autoritatem diſponendi, & creditur, proferentem, ita voluiſſe, numer. 20. ibidem.
- Et in ſuo antecedenti neceſſario diſponunt etiam; quando illud antecedens dependet à ſola voluntate teſtatoris, num. 21.
- In Hiſpanorum quoque primogeniis, & diſpoſitionibus perpetuis, ſic qua tractum ſucceſſiuum habentibus, diſponunt, ſicut diſpoſitiua, n. 22
- Non conditionalis, ſed potius pura præſumitur diſpoſitio in dubio, eod. cap. 55. num. 23.
- Secus tamen, quando ex aliquibus verbis, & mente teſtatoris præſumpta, colligitur conditio, numer. 24.
- Sic è conuerſo, etſi verba ſecundum ſuam propriam ſignificationem importent conditionem, attamen ex coniecturata mente teſtatoris, non ſignificant conditionem, ſed diem, aut temporis dilationem, num. 25.
- Conditio, vt plurimum inducitur per dictionem, ſi, & cum & per alias multas dictiones, & verba, quod exornatur, d.c. 55. num. 26.
- Conditio eſt futurus euentus, in quem diſpoſitio ſuſpenditur, num. 27.
- Conditio & modus inter ſe differunt ab initio, in fine tamen conueniunt, dicto cap. 55. num. 32.
- Conditionalis diſpoſitio non inducitur ex eo ſolum, quod adiiciatur, quid fieri ſub conditione, ſed inſpici debent alia verba loquentis, an ſcilicet conditionem importent, ibidem, num. 33.
- Verba namque ſub conditione, quandoque denotant modum, & quandoque ſub modo, conditionem, num. 34.
- Conditio intelligitur, quando onus iniunctum debet ante conſequutum emolumentum adimpleri, ibidem, num. 35. & latius ex num. 39. vbi modi, & conditionis differentiæ nonnullæ commemorantur.
- Conditio, quæ non eſt ſuſpenſiua, ſed reſolutiua, non reddit conditionalem principalem diſpoſit nonem.
- Maxime, quando reſolutio confertur in tempus poſt ius quæſitum, eod. cap. 55. num. 38.
- Conditio reſolutioni appoſita, an faciat diſpoſitionem conditionalem, remiſſiue, ibidem, n. 56.
- Conditionalis ſpes ſubſtitutionis cuiuslibet, aut fideicommiſſi, in vltimarum voluntatum tractatu, an traſmittatur ad hæredes ſubſtituti præmorientis, ſiue conditionale fideicommiſſum, num ad hæredes tranſmittatur, vide late dicto cap. 55. ex numero 57. cum multis ſeq.
- Codicillorum tractatum, & materiam, longa ſerie explanaſſe authores, quam plures, qui recenſetur; capite tertio, num. 7.
- Codicillis hæreditas dari, vel adimi, vtrum hodie poſſit de iure huius Regni, cap. 3. num. 8. latius cap. 22. num. 2. & 3. & 4. & num. 70. & ſeq.
- Codicillis hæreditas directo dari in fauorem piæ cauſæ, ſiue inſtituta pia cauſa, vtrum poſſit, cap. 3. num. 9. latius cap. 22. num. 71. & ſeq.
- In codicillis correcta, & aliter quam in teſtamento diſpoſita, vt vltima ſunt obſeruanda, cap. 22. n. 68. diſpoſitio facta in teſtamento, & in codicillis, debet interpretari, ne contradicat, ſed concordatur.
- Sed ſi contradictio euitari non poſſit, ſtatur diſpoſitioni factæ in codicillis, vti poſtremæ, ibidem, num. 69.
- Codicillis hæreditas, quamuis ex rigore iuris, nec detur, nec adimatur directo, ex æquitate tamen illa ademptio facta in codicillis, quæ alias erat nulla, & inualida, ſuſtinetur in vim fideicommiſſi, ibidem, num. 75. & 76.
- In codicillis poteſt fieri declaratio, etiamſi per eam hæres inſtitutus teſtamento, priuaretur tota hæreditate, dicto cap. 22. num. 77.
- In codicillis poſſunt induci onera, & apponi grauamina hæredi ſcripto in teſtamento, & aliis perſonis, ibidem, num. 78.
- Codicillis declarari, quod ſubſtitutio in teſtamento facta, detegatur pupillaris; ita quod in totum mater excludatur, ibidem, num. 79.
- Codicillos conficiendo teſtator, non cenſetur à diſpoſitis in teſtamento recedere, niſi tantum in his, in quibus illa reformauerit, c. 37. n. 8. & 9.
- Coniecturæ tres ætymologiæ traduntur, cap. 2. n. 4.
- Coniectura dicitur, quaſi connexura, ſeu colligatura, ibidem. num. 5.
- Coniectura dicitur à coniectu, id eſt, directione quadam rationis ad veritatem, ibidem, num. 5.
- Coniectura dicitur à coniecto, coniectas, frequentatiuo, quod idem eſt, quod exiſtimo, ibidem, n. 7.
- Coniectura, alia eſt hominis alia iuris tantum, alia autem iuris, & de iure, numero 8. dicto cap. 2.
- Coniectura hominis eſt ea, quæ in iure non eſt expreſſa, ſed iudicis arbitrio remittitur, ibid. n. 9.
- Coniectura iuris eſt ea, quæ ab ipſa lege inuenta, & approbata, ibidem. num. 10.
- Coniectura iuris, & de iure, eſt diſpoſitio legis aliquid præſumentis, & ſuper præſumpto, tanquam ſibi comperto ſtatuentis, num. 11.
- Coniectura alia leuis, alia grauis, ſeu vehemes, & alia violenta, & de exemplis earum, dicto cap. 2. num. 12.
- Coniectura alia eſt temeraria, & alia eſt probabilis, ibid. num. 13.
- Coniectura temeraria eſt ea, quæ ratione caret, & longe à veriſſimili diſtat, numero 14.
- Coniectura probabilis eſt ea, quæ à veriſimili deducitur, & in ratione fundatur. n. 15.
- Coniectura pluribus modis diffinitur, ſeu deſcribitur, num. 16.
- Coniecturæ diffinitiones nouem adducuntur, numero 17.
- Coniecturæ diffinitiones aliæ proponuntur, & authoris placita nonnulla in medium proferuntur, dicto cap. 2. num. 18. & 19.
- Coniecturæ plures ſimul iunctæ, id efficere valent, quod vna de per ſe efficere non poſſet, vt maioratus inſtitutionem inducant, cap. 9. n. 24.
- Coniecturati, & taciti parem eſſe virtutem, & vim in interpretandis teſtatorum vltimis voluntatibus, cap. 17. numero primo.
- Coniecturationis, & diſpoſitionis in ſcrutanda vltima defunctorum voluntate, pares eſſe vires ibidem, num. 2.
- Vel ex coniecturis, vel ex verbis conſtat teſtatoris voluntas, ibidem, num. 3.
- Et ſufficit, quod ſit declarata ex coniecturis n. 4.
- Velle enim aliquid dicitur ille, cuius voluntas colligitur ex coniecturis, & præſumptionibus, num. 5.
- Et huiuſmodi voluntas teſtatoris coniecturata, ſiue præſumpta, ita operatur, ac ſi verbis expreſſa fuiſſet, num. 6.
- Dicitur enim expreſſa, quæ ex coniecturis colligitur, & per eam euidenter conſtare de intentione teſtatoris, & ſi verbis expreſſa non fuerit, numero 7.
- Et ſic debet ſeruari, ſicut voluntas verbis expreſſa, num. 8.
- Imo & ſpecialiter prouiſum dicitur, quod ex mente, aut intentione diſponentis apparet per coniecturas, num. 9.
- Scriptum etiam illud cenſetur, quod ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur num. 10.
- Et propter vim coniecturarum recedimus à præſumptione inducta à legali diſpoſitione; ſiue legis præſumptio non attenditur in ſubſtitutionibus, vbi conſtat de contraria mente teſtatoris, ſaltem ex coniecturis, num. 11.
- Ac denique coniecturæ plurimum poſſunt, & fortiter euincunt in perſcrutanda teſtatoris vltima voluntate, num. 12.
- Et ſufficiunt ad faciendum rem certam; cum clarum, & certum dicatur illud, quod apparet ex coniecturis, num. 13.
- Sufficiunt etiam, quando nominatim aliquid fieri, requiritur, num. 14.
- Et voluntas, quæ colligitur ex coniecturis, tollit omnia obiecta, & altera dicitur expreſſa, altera tacita, & de exemplis vtriuſque, num. 15.
- Coniecturarum diuerſas ſpecies conſtitui per doctores communiter, cap. 16. num. 1. & 6.
- Coniecturam dupliciter dici poſſe, dici communiter, hominis inquam, vel legis, ibidem, numero 2. & 6.
- Legis coniectura dicitur, quæ ab ipſamet lege inuenta eſt, vel approbata, cuius plura exempla traduntur, num. 3.
- Hominis coniectura dici poteſt, & vere dicitur illa, quæ in iure non expreſſa, ſed tamen ex variis, diuerſiſque fontibus, ſiue cauſis deducitur.
- Et regulariter intellectu magis, quam verbis percipitur, nam cum frequenter quis plus ſignificat, quan loquatur, id coniectura aſſequi, neceſſe eſt, num. 4.
- Coniecturam in vltimis voluntatibus nullam reperiri, quæ iuris, & de iure præſumptio dici poſſit dicto cap. 18. n. 5.
- Quia in teſtamento non eſt aliqua præſumptio, contra quam probatio non ſit admittenda, prout eodem numero traditur.
- Coniectura per gradus diſtingui poteſt, alia namque eſt leuis, alia grauis, alta violenta, ibidem, num. 7.
- Coniectura leuis in propoſito nequaquam ſufficeret, nec per eam induceretur effectus, tacitæ voluntatis, qui per coniecturas inducitur, provt ibidem notatur, num. 8.
- Generaliter namque in diſpoſitione qualibet vltima non debemus, nec poſſumus adduci leuibus coniecturis, etiamſi multæ coniecturæ ſint ſimul vnitæ, eod. num. 8. & 9.
- Coniecturæ, vt ſortiantur effectum, quando admittuntur ad cognoſcendam mentem teſtatoris, & interpretationem voluntatis eius faciendam, debent eſſe manifeſtæ, vrgentes, veriſimiles, neceſſariæ, & concludentes, & non hominis, ſed legis, nec fragiles, aut debiles admittuntur, eod. cap. 18. num. 10.
- Mentem verbis non expreſſam, elici, atque probari debere ex coniectura manifeſta, & neceſſaria, aut valde vrgente, & probabili, provt latius, ibidem, num. 11.
- Coniectura vna in vltimis voluntatibus non ſufficeret, vbi ex coniectura aliquid inducitur, vel probari contenditur, ſed coniecturæ duæ neceſſariæ eſſent, ex ſententia multorum, eod. cap. 18. num. 12.
- Contra vero ex ſententia aliorum, etiam cum agitur de fideicommiſſo inducendo, dummodo coniectura vna ſit vrgens, neceſſaria eſt, & concludens, num. 13.
- Cæterum ex ſententia autoris, vtriuſque articuli definitio, vtrum ſcilicet in interpretatione vltimatum voluntatum vna ſola coniectura ſufficiat; quæ etiam dicantur manifeſtæ, neceſſariæ, aut concludentes coniecturæ iudicis arbitrio relinquendum erit, num. 14.
- Ipſe namque perpenſis, & conſideratis nonnullis, quæ ibi adnotantur, an coniecturis, vel etiam vna ſola adduci, vel non adduci debeat, melius diiudicare poterit, num. 15.
- Nec ſolis imaginariis, aut ex capite procedentibus, ſiue non iuridice, aut velut concludenter deductis coniecturis, excitari debebit, num. 16.
- Arbitrium enim eius non eſt liberum, ſed à iure regulatur, num. 17.
- Idcirco vna ſola coniectura maximi erit aliquando effectus, & momenti, ac debebit omnino in conſideratione haberi, ſi eiuſmodi ſit, vt in caſu occurrenti neceſſaria, aut concludens, aut multum probabilis videatur, num. 18.
- Plures etiam coniecturæ nihil aliquando proderunt, vel prodeſſe debebunt, & ſi concurrant ſimul, ſi eiuſmodi ſint, vt quælibet non dicatur concludens, nec efficax, aut neceſſaria, nu. 19.
- Vel cum omnes leues ſunt, & fragiles, & ſi plures, provt notatur, ibidem.
- Quamuis regulariter plures coniecturæ, ſimul iunctæ, id efficere valeant, quod vna coniectura per ſe ſumpta, efficere non poſſet, num. 20.
- Et coniectura ſpecialis, tanquam fortior, vincere debet generalem, num 21.
- Coniecturalem materiam, totam eſſe arbitrariam, eod. cap. 18. num. 22.
- In qua iudicis prudentia dominatur, cum ea nulla iuris conſtitutione in vniuerſum definiri poſſit.
- Nec propter infinitam multitudinem factorum, & accidentium varietatem poſſit commode terminari generaliter, num. 23.
- Coniecturæ, cum in interpretatione vltimarum voluntatum verſamur (quæ plena periculi eſt) non debent eſſe fantaſiæ, & imaginationes, quę prolibito voluntatis conſtituantur, ſed reales, & in opinionibus bonorum virorum fundatæ, dicto cap. 18. num. 28.
- Et cauendum eſt ab his, qui dicunt, talem mentem teſtatoris coniecturatam, nec id concludenter, & probabiliter oſtendunt, ibidem, num. 29.
- Quare ex actiſſima diligentia teſtatoris voluntarem perſcrutari oportet, & eius veſtigia ſemper ſequi debemus, num. 30.
- Nec in eius interpretatione diuinare, num. 31.
- Quia in teſtamentis nihil eſt tam proprium, quam claritas, num. 32.
- Et difficilimum, mentem defuncti diiudicare, n. 33.
- In cuius coniecturatione frequenter decipimur, numer. 34.
- Idcirco caute, & attente procedendum erit in hac materia, num. 35.
- Non enim eſt ſomnianda teſtatoris mens, & voluntas, num. 36.
- Sic potius iudex debet in propoſitorem examinare, ſicut examinandam dixit Petrus de Peralta de quo ibidem, num. 37.
- Quoniam Aduocati, & Iudices ſuper interpretatione mentis teſtatoris ſæpiſſimè proferant, in graue damnum voluntatis eius, & hæredum.
- Quod eſt periniquum, & fieri non debet, ne iudicia defunctorum defraudentur, num. 38.
- Coniecturæ, & præſumptiones in hac coniecturali & præſumpta vltimarum voluntatum materia, vt dicantur veriſimiles, neceſſariæ, & concludentes, vt etiam ex eiſdem validè inducatur id, quod contenditur; vtrum neceſſario debeant ex dictis, & diſpoſitis in teſtamento, ſiue ex verbis diſpoſitionis induci.
