Denique & vltimò, atque ex ipſis antea relatis Authoribus apertè deducitur, non modò in teſtamentdis, & vltmis voluntatibus, taciti (& ſic coniecturarum, & præſumptionum) & expreſſi (& ſic ſcripti, aut verbis prolati) eandem eſſe virtutem & potentiam, & tacitum præſumptum pro expreſſo haberi, ſed etiam in contractibus, & in aliis diſpoſitionibus quibuſcunque idipſum ius obſeruari; textus namque in l. cum quid, ff. ſi certum potatur, & in l. triticum, & in l. interdum, ff. de verbor. obligat. ex quibus taciti & expreſſi æqualem virtutem deduxerunt Interpretes noſtri vnanimiter, non in teſtamentis, ſeu vltimis voluntatibus, ſed in contractibus loquuntur; quocirca, vt taciti & expreſſi axiomata illa adeò vulgata, vt per manus circumferantur quotidie, & frequentiſſimè ab Interpretibus noſtris, & maximè à conſulentibus vatiis in caſibus expendi ſoleant, diligentiùs & accuratiùs, quàm aliquis Recentiorum omnium hactenus fecerit, explanentur, breuíque ſumma, & diſtinctione, atque certis regulis circumſcribantur, ſequentia obſeruare, atque ſuo ordine conſtituere neceſſarium duxi: ac primo loco obſeruandum, eoſdem Interpretes noſtros mille in locis tradidiſſe, nec regula alia frequentiùs vti, taciti, inquam, & expreſſi eandem vt plurimùm eſſe virtutem, & potentiam, & idem operari: Sic ab expreſſo ad tacitum argumentum deductum, probabile reputatum communiter, & vtile eſſe, & frequens; idque per textum in l. de quibus, in fine, ff. de legib. in dicta l. cum quid, & in dicta l. triticum;ſicuti deduxerunt Oldard. in conſilio 141. Baldus in conſilio 209. caſus talis eſt, Titius, lib. 1. Paulus Caſtrenſis in conſil. 28. ex num. 1. lib. 2. Alexander in conſil. 109. num. 17. lib. 7. Romanus in conſil 176. num. 10. & in conſil. 271. num. 4. Tiberius Decianus in conſil. I. num. 232. & ſeq. lib. 1. Federicus de Senis in conſil. 269. latè Nicolaus Euerardus, qui cùm regulam hanc generalem in loco ab expreſſo ad tacitum, deduxiſſet num. 1. ex fol. 212. ſubdit ſtatim eodem. n. 1. regulam ipſam facere ad multa, & quatuordecim caſus, ſine exempla commemorat vſque ad num. 8. Andreas Tiraqtiellus de legibus connubialibus, gloſſa 7. n. 16. & pluribus ſeqq. vbi latè comprobat multis in caſibus, conſenſum tacitum idem operari, quod expreſsu: Matienzus in l. 3. gloſſ. 1. n. 5. & quinque ſeqq. titul. 3. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, qui infert ad tacitum conſenſum mariti in caſu illius legis, vtrum, inquam, tacitus conſenſus ſufficiat vt vxor contrahere valeat: Sylueſter Aldobrandibus, qui etiam ex facto conſultus, taciti & expreſſi argumentationem, atque æquiparationem adducit in conſil. 3. num. 27. Achilles Pedrocha in conſil. 38. num. 158. Iacobus Menochius in conſil. 10. num. 41. lib. 2. Ioannes Bolognetus, And. Alciatus, Simon de Prætis, Cæſar Barzius, Petrus Surdus, & alij, quos ſtatim commemorabo. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris, tom 8. littera T. concluſ. 7. fol. 3. & concluſ. 8. fol. 6. vbi tacitum operari quantum expreſſum multis in caſibus, probat latiſſimè: Et vide concluſ. 11. ex fol. 7. vbi quòd tacitum operatur plus quàm expreſſum multis in caſibus, provt ibi eos recenſet; & antea adnotauit Euerardus in dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, num. 17. folio 210. Hoc autem vltimum (vt ita abſolutè non tranſeat) vel ex ſubiecta materia, aut natura actus, qui geritur, vel ex præſumpta diſponentis voluntate, vel ex legis diſpoſitione iuſtis de cauſis ita ſtatuente procedit, cùm aliàs tacitum operari non valeat plus quàm expreſſum, vt dicam ſtatim: Taciti denique & expreſſi æquiparationem, atque argumentationem adduxit Ioannes de Monteſperello in conſilio 98. num. 19. & in conſil. 508. num. 7. Stephan. Gratianus diſceptationum forenſium, lib. 2. cap. 306. ex n. 20. & num. 41.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, axioma præfatum, taciti & expreſſi eandem eſſe cauſam, virtutem & effectum, ſiue tacitum haberi pro expreſſo, verificari, & contingere poſſe multis modis, ad quos Scribentium omnium hucuſque placita, & reſolutiones in hac materia debent reduci; eò namque traditiones, atque obſeruationes quorumcunque tendunt regulariter, videlicet tacitum haberi pro expreſſo, velex natura rei, quæ ita ſuadet, iuxta textum in dicta l. cùm quid, ff. ſi certum petatur, l. interdum, ff. de verborum obligat. & l. triticum, eiuſdem tituli: Vel ex natura cauſæ, vt in l. prima, C. de diuerſis reſcriptis, & in l. ſi te. C. in quibus cauſis infamia irrogetur: & in c. 2. de reſcriptis: Vel ex præſumpta voluntate, vt, in l. Labeo, ff. de pactis: & pluribus in caſibus adductis, & longa ſerie comprobatis ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, cap, 7. 8. & 9. & cap. 16. vbi latiſſimè: Vel ratione conuentionis ſubiectæ contractui, vi in l. ea lege, in principio, ff. locati: Vel ratione conſuetudinis, vt in l. quod ſi nolit, §. quia aſſidua, ff. de Adilitio edicto: Vel rartione præcedentium, vt in dicta l. triticum. Quæ enim in præfationibus dicuntur, in ſubſequentibus repetita intelliguntur, l. Titia, §. idem respondit, ff. de verborum obligation. Vel ratione ſequentium per quæ declarantur præcedentia, l. ſi cùm fundum iuncta Gloſſa, verbo, inferiore, ff. de verborum ſignificat. l. ſi ſeruus plurium, §. finali, ff. de legatis primo, cum ſimilib. Vel ex legis diſpoſitione, aliàve coniectura ſumpta ex legis præſumptione, vt in l & quia, ff. de pactis, in l. vnica, §. primo, C. de rei vxoriœ actione, in l. aſſiduis, C. qui potiores, in l. aufertur, §. fiſcus, ff. de iure fiſci, in l. pro officio, C. de adminiſtrat. tutorum, & in l. ſemper in ſtipulationibus, ff. de regulis iuris, & in aliis caſibus, in quibus tacitè contrahitur hypotheca ex diſpoſitione iuris, provt hæc omnia ad litteram tradidit Nicolaus Euerardus dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, num. 8. per totum: à quo cæteri poſtmodùm accipiunt, ſed nullus ita diffusè tradit: & Euerardo conueniunt Authores commemorati obſeruatione praecedenti: Bolognetus etiam in dicta l. cùm quid, num. 58. de quo ſtatim ſpecificam faciam mentionem: Iacobus Menochius dicto conſil. 110. num. 41. & 42. lib. 2. qui non ita copiosè, ſed tribus in caſibus tacitum dixit haberi pro expreſſo, & idem operari; quando ſcilicet tacitum venit in conſequentiam expreſſi, vt in l. 2. ff. de iuriſdiction. omnium iudicum. Vel quando ex natura actus pro expreſſo eſt, vt in dicta l. cum quid, & in d.l. interdum: Vel quando ex coniecturis, & præſumptionibus colligitur, vt in d.l. ſi ſeruus plurium, § vltimo, ff. de legatis primo, & in l. quoties ff. de rebus dubiis. Cæſar Barzius, qui idipſum in effectu concludit, ſed alios caſus vltra ters à Menochio relatos recenſet dicta deciſ. 121. num. 15. cum ſeq. vſque ad num. 25. quem ſupr. commemoraui in eo articulo, Expreſſum aliquid quando dicatur, ſiue quot modis accipiatur: Et eiſdem modis, quibus dixi ibid. aliquid expreſſum diiudicari, eiſdem racitum pro expreſſo haberi, & idem operari; obſeruari debebit Cardinalis Dominicus Tuſus practicar. concluſionum iuris, tom. 8. littera T. dicta concluſion. 7. num. 1. ibi: Tacitum quando includitur de natura expreſſi, &c. & num. 2. ibi: Tacitum quod ineſt vel reſultat ex expreſſo, dicitur acceſſorium ad expreſſum: Et num. 13. ibi: Taciti & coniecturati par eſt virtus cum expreſſo. Quod in effectu ad tres illos caſus Menochij reducitur, nec dictis in locis Euerardi, & ſuperiorum commemoratio habetur: Non etiam ita copiosè, aut diſtinctè explanatur Andreas Alciatus (quem in hoc tractatu, & taciti, atque expreſſi axiomate, immeritò filentio prætereunt Recentiores omnes;) is nameque in eadem l. cum quid, ff. cerium petatur, cùm aliorum Authorum ſententias retuliſſet, à quibus, & à ſuperioribus non videtur diſſentire quoad effectum relatum; Zazij obſeruationes in ipſamet l. cùm quid, ſicut & Iaſonis placita ad quinque conſiderationes reducta, inquit tandem regulam eſſe ex ſua ſententia, quòd tacitum habetur pro expreſſo, quando tacitum ex coniecturis validis demonſtratur, ſed quando ſunt aliæ coniecturæ, tunc ceſſat virtus taciti: Et ſic præſupponit, quòd tacitum habens coniecturas fortes, eſt æqualis virtutis cum expreſſo, per illum textum; & in effectu facit regulam, quòd par eſt virtus taciti & expreſſi, vbicumque militat eadem ratio, ſecus ſi non militat eadem ratio: & ita ſoluit iura illa contraria, in quibus dicitur, quòd tacita non habentur pro expreſſis, ſiue non eſt pars virtus taciti & expreſſi, vt in l. finali, C. de nouat. l. expreſſa, l. actus legitimi, ff. de regulis iuris, cum aliis fere infinitis, quæ Ioannes Bolognetus in d.l. cum quid, num, 60. adducit. Item eſt par virtus taciti & expreſſi (inquit Alciatus ipſe,) ſi diſponentes habeant hanc mentem; ſed ſi non conſtat de mente, ſecus eſt, & ita etiam tollit multa contraria, vt latiùs ibi oſtendit, & rectè, cum tacita iſta diſpoſitio, quæ coniecturis inducitur, eatenus valeat, quatenus apparet, quòd illa voluntas ſe extendit: Camillum etiam Gallinium de verborum ſignificatione, lib. 2. cap. 8. ad tres illos Menochij caſus, diſputationem hanc reduxiſſe, apparet ex his, quæ ipſe ſcripta reliquit ibidem, num. 1. in principio, & num. 8. & num. 10. Simonem quoque de Prætis (quiſubobſcurè loquitur, & minùs abſolutè) de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 2. interpretatione 1. dubitat. 1. ſolut. 5. num. 54. & 56. folio 155. & lib. 3. interpretat. 2. dubitat. 1. ſolut. 11. num. 7. & 8. fol. 148. quò loci in effectu id concludit, quod Iacobus Menchius relatus ſuprà, in illis tribus caſibus annotauit: Et idipſum obſeruarunt Ioannes de Monteſperello in conſil. 267. num. 5. Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuentionibus, libro 3. titulo 1. numero 27. ſolio 105. Gratianus diſcept. forenſ. lib. 2. cap. 306. ex num. 20.

Remanet ergo concluſio firma, taciti & expreſſi oandem eſſe cauſam, virtutem, effectum, ſiue tacitum pro expreſſo haberi modis præfatis, aut aliquo eorum concurrente; & idcircò ſubſequitur, atque eorundem Interpretum placito vniformi probatur, quòd ſi aliquod eorundem deficiat, ſiue ſubiecta materia, aut diuerſa ratio, vel legis, aut hominis præſumpta mens (non modò expreſſa) aliud ſuadeat, taciti & expreſſi non eſſe eandem, ſed diuerſam virtutem: id quod Euerardus obſeruauit ſpecificè & iuridicè in dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, num. 18. ibi: Triatamen nolo te ignorare: primum eſt, quòd tunc demum tacitum œquiparatur expreſſo, quando de hoc conſtat clarè, vel ſaltem praeſumptiuè per aliquem ex modis ſuprà commemoratis, aut ſimilem, aliàs autem mens in animo retenta nihil operatur, &c. Et quantum conueniat his, quæ capitibus praecedentibus huiuſce libri, & tractatus, & maximè cap. 11. 12. & 13. renabebt reſoluta, vides apertè: Et ita quoque videtur concludere (ſed non exprimit, prout nunc exprimitur ſpecificè) Iacobus Menochius dicto conſil. 110. num. 42. in fine, libr. 2. Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolut. 5. num. 65. & 66. folio 156. qui concludendo, inquit in hune modum: Tunc verò par eſt virtus taciti & expreſſi, quando ſumus in his, quæ tacitè veniunt ex natura actus, vt per Iaſonem in dicta l. cùm quid, ſecunda lectura, columna 3. & quando tacitum & expreſſum procedunt ex eadem potentia cauſæ efficientis, ſecundùm Baldum, in l. in teſtamento, ff. de teſtamentaria tutela; quod maximè procedit in vltimis voluntatibus, in quibus ſequimur mentem teſtatoris tactitam, ſicut expreſſam, &c. Sic ergo in eiſdem vltimis voluntatibus, propter ſubiectam materiam, de qua agitur, rei naturam, rationis diuerſtatem, aut prædictæ regulæ vulgatæ, taciti & expreſſi idem eſſe iudicium, prout in illis caſibus aggregatis per Bolognetum in d.l. cùm quid, num. 60. ac maximè quod ad noſtrum attinet propoſitum, & tractatum, regula ipſa locum non habebit, quoties coniecturæ tales non adſint, & concurrant (ex quibus tacitum contendatur) quales adeſſe, & concurrere debere, cap ſeq, dicendum eſt; vel cùm legitimè non probentur, vt etiam dicetur ibidem: Tunc namque ſcripto ſtandum erit, & ſic expreſſo; & non præſumpto, & ſic racito, prout ſuprà, cap. præcedentibus dilucidè tradidi; dumtamen ſemper intelligatur, expreſſum circa vnum caſum, non tollere tacitum circa alium, ex ſententia Bartoli in l. ſi conſtante, num. 54. ff. ſoluto matrimonio, vbi Crotus in ſecunda lectura, num. 106. Alexander, Ripa, & Bellonus, cum quibus Petrus Surdus in conſil. 198. num. 24. lib. 2. Sic etiam expreſſum non facere ſilere tacitum, qunado tendunt ad diuerſum finem, & effectum, vt declarat Decius in conſil, 386. num. 6. Ruinus in conſil. 32. num 6. libro. 2. Socinus iunior in conſil. 130. num. 12. voluprine 2. Petrus Surdus dicto conſil. 198. num. 25. lib. 2. Prætis de interpr. vltim volunt. lib. 2. d, ſolut. 5. num. 70. & 71. fol. 156.

Rurſus & tertiò, atque principaliter conſtituo, iuxta ſuperiora euinci manifeſtè, negari non poſſe, imò cerit iuris eſſe, expreſſum latiùs patere, quàm tacitum, iuxta Gloſſam notabilem, in Clementia, ſæpè, in verbo, partibus, de verborum ſignificatione; quam ſingularem dicit Caſtrenſis in conſil. 334. num. 5. libro 1. & in l. ſi conuenit, ff. de iuriſdict. omn iudic. ac etiam Romanus Conſil. 133. in verſiculo breuiter, & refert Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 70. numero 24. & eſſe refulariter maiorem vim & potentiam expreſſi, quàm taciti, ex communi omnium ſententia annotauit Iacobus Menochius dicto conſil. 110. numero 49. lib. 2. Petrus Surdus in conſil. 10. num. 24. lib. 41. & in conſil. 71. num. 14. eod. lib. 1. & in conſilio 198. num. 19. lib. 2. qui inde deducit poſt Crauetam, in conſil. 34. num. 3. tacitum voluntatem non ita latè interpretari, ſicut expreſſam: Et idipſum ſcripſit dict. conſil. 10. num. 25. & dicto conſil. 71. numero 14. lib. 1. & aſſentit apertè in diſtinctione, quam adducit Iacobus Menochius d. conſ. 110. ex num. 39. & 40. lib. 2. tebuerunt etiam Laurentius de Pinu in conſilio 69. num. 12. Franciſcus Beccius in conſil. 39. num 23. & 24. ita ſanè expreſſum plus operari, quàm tacitum multis in caſibus, immò & regulariter, vndecim exemplis probauit Nicolaus Euerardus in dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, ex num 10. vſque ad numerum 17. infinita etiam commemorauit exempla Ioannes Bolognetus in d.l. cùm quid, num 60. & 61. per totum. Achilles Pedrocha in conſil. 38. num. 148. & in conſil. 40. num. 20. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum concluſ. iuris, tom. 8. littera. T concluſione 7. ex num. 14. vſque ad numerum 23. & numer. 31. cum ſeq. & concluſione 9. per totam, Vbi etiam latè, tacitum minùs operi, quàm expreſſum, & multis, comprobat exemplis tomo. 3. littera E. concluſ. 655. fol. 506. Simon de Præris de interpr. vltim. voluntat. lib. 1. interpret. 1. dubit. 2. ſolut. 5. num. 57. fol. 34. vbi poſt Crauetam, & Gomezium inquit, tacitam voluntatem non eſſe tantæ ponitentiæ, ſicut expreſſam ad aliquid inducendum: Quod etiam intendit num. 56. ita etiam & tacitam voluntatem teſtaſtorisfaciliùs reuocari, quàm expreſſam, ex Iaſone, Baldo, & Aretino obſeruauit Achilles Pedrocha in conſil. 40. num. 170. Quocirca & conſequente, expreſſum ſuperare, ſiue facere ſilere tacitum apud Interpretes noſtros enunciatur frequentiſſimè, & per Conſulentes traditur quotidie variis in casibus: Idque per text. in l. finali, C. de pactis conuentis, l, ſi fundum ſub conditione, §. Stichum, & ibi Paulus Caſtrenſis ff. de legatis primo, l. cùm ex filio, § filio, ff. de vulg, & pup. ſubſtit. l. maritu. C. de procuratoribus, l. 2. § ſi duo, ff. de bonor. poſſeſ. ſecund. tabulas. l. qui ad certum. ff. locati, & cùm multis exemplis adnotarunt Nicolaus Euerardus dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, num. 20. & 21. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicarum tom. 3. littera E. concluſione 656. folio 506. latè Franciſcus Viuius deciſ. 283. lib. 2. Tiberius Decianus in conſil. 18. num. 163. lib. 1. & in conſil. 97. num. 6. lib. 2. & in conſil. 64. n. 19. & 36. eod. lib. 2. Menochius in conſil. 111. num. 39. libro 2. latiùs Hippolytus Riminaldus in conſil. 164. num. 16. cum ſeq. libro 2. & in conſil. 330. num. 5. lib. 3. Ioſephus de Ruſticis in tractatu, an & quando liber. in condit. poſit. cenſeant. vocati. lib. 2. cap. 3. num. 7.

Achilles Pedrocha in conſil. 38. num. 149. & num. 159. & in conſil. 40. num. 271. Petrus Surdus in conſ. 156. num. 22. lib. 1. & in conſil. 198. num. 4. lib. 2. Cardinalis Franciſcus Mantica de tacit. & ambig. conuen. lib. 14. tit. 18. num. 6. Simon de Prætis lib. 2. d. ſolutione. 5. num. 68. folio 15. vbi etiam quòd quando concurrunt tacitum & expreſſum, non eſt par virtus taciti & expreſſi, quia expreſſum facit ceſſare tacitum, ex dicta. l. cùm ex filio, §. primo, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & l. doli clauſula, ff. de verbor. obligat. & proponit exemplum, rationem autem reddit Hadrianus Gilmañus rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 6. num. 92. & 93. vbi inquit, expreſſum facere ceſſare tacitum, atque præſumptum; maior ſiquidem, ac certior voluntatis declaratio conſiſtit, in eo, quod expreſsè diſponitur, quàm quod in conſequentiam colligitur, argumento. l. item. apud. §. ait. Prætor, ff. de iniuriis. Nec obſtat (ſubdit Author ipſe) qùod dicatur, taciti & expreſſi eſſe eandem virtutem etiam in teſttamentis, in quibus ſequimur mentem teſtatoris tacitam, ſicut expreſſam: Quoniam hoc procedit (vt ibi probat num. 94. &95) quando concurrunt tacitum & expreſſum; tunc enim expreſſum facit ceſſare tacitum, Cardinalis Franciſcus Mantica libro 12. titull. 26. num. 2. Ita ſanè & tacitum reſultans ex expreſſo ceſſat, ſiue vitiatur, ceſſante aut vitiato expreſſo, vt per Euerardum in dicto loco, ab expreſſo ad tacitum, numero finali, latiùs per Cardinalem Tiſcum practicar, concluſionem iuris, tomo 8. littera T. concluſione 12. folio 8. & per Barboſam in l. ſicum dotem, num. 23. ff. ſoluto matrimonio, Hippolytum Riminaldum in conſil. 502. num. 115. libro 5. Simonem de Prætis lib. 2. ſolut. 5. num. 8. fol. 155. vbi limitat tacitum non vitiari, vitiato expreſſo, quando non ſubeſt eadem ratio vitiandi tacitum, quæ vitiandi expreſſum: vel quando tacitum per ſe ſtare poteſt, & continetur æquè principaliter, & non acceſſoriè ſub expreſſo, & aliunde originem trahit, per tex. in l. ſi fideiuſſor, ff. de legatis 1. & in l. prima, §. primo, ff. quibus modis pignus, vel hyp. per quæ iura idipſum ſcripſit Alex. Trentacinquius de ſubſtitutionibus, prima parte, cap. 21. num. 2. folio 75.

Quartò & vltimò, atque in eodem articulo taciti & expreſſi conſtituo, ex hactenus dictis inferri ad ea, quæ Ioan. Bologn. in d.l. cum quid, ff. ſi certum petatur, n. 60. & 61. annotauit (circa quem Recentiorum omnium nullus inſiſtit;) is namque Author iuridicè & verè reliquit ſcriptum, expreſſum eſſe maioris virtutis, & potentiæ, quàm tacitum regulariter, ſicuti ex iiſdem conſtat Authoribus, quos tertia obſeruatione principali nunc recenſui; quamuis aliquando tacitum eiuſdem virtutis ſit, quod expreſſum, intelligendo ſemper, prout declaratum fuit ſuprà, annotatione 2. principali. Rurſus Bolognetum eundem in præfato dubio, an taciti & expreſſi eadem virtus ſit, in effectu in videri remanere ſententia, quam probauimus, & ita in communem reincidere diſtinctionem, cùm verè differentia illa, quam ipſe conſtituit, magis verbalis ſit, quàm realis, ſiue nominis magis, quàm rei, aut in eo dumtaxat conſiſtat, quòd fiat regula negatiua, taciti & expreſſi non eſſe eandem virtutem, cùm tamen Doctores communiter affirmatiuam fecerint regulam, taciti, taciti & expreſſi eandem eſſe virtutem & potentiam: Nam ex quo Bolognetusmetidem fatetur, textum in d.l. cùm quid, ff. ſi certum petatur;& in d.l. triticum, ff. de verborum obligat. probare apertè, quòd tacitum attendatur, & non neligatur, & quòd ſeruatur tanquam expreſſum; negauerit tamen, quòd leges eædem dixerint, parem, aut eandem eſſe virtutem, & potentiam taciti & expreſſi; in idem equidem cum Communi reincidit (vt dixit:) Communis ſiquidem dum notauit, taciti & expreſſi eandem eſſe virtutem, effectum magis, & rem, quàm verba, ſeu loquendi modum conſiderauit; & ſic dixit expreſſim, tacitum attendi, & ſeruari tanquam expreſſum, ipſemet Bolognetus: quod in effectu idem eſt ac dicere, eandem eſſe virtutem taciti & expreſſi: dum autem Bolognetus ab ea regula, quam conficit negatiuè, ſcilicet quòd taciti & expreſſi non eſt eadem virtus, ſiue quòd tacitum non habet omnes virtutes, & prærogatiuas expreſſi, excipit in hunc modum: Concluſio igitur remanebit, quòd tacitum non habet omnes virtutes, vel prærogationas expreſſis, niſi ex aliquo adminiculo, & in caſibus à iure expreſſis; cogitandum relinquit in hæc verba: Cogita tamen. Iterùm & apertiùs reincidit in ſententiam communem, quæ licèt dixerit, taciti & expreſſi eandem eſſe vietutem, & potentiam, ſtatim explicat, ac intelligit id procedere, modò alia adminicula, ſiue legis, ſiue hominis concurrant, vt ſaprà vidiſti; aliquòdve eorum interueniat, de quibus ſuprà, dicta ſecunda obſeruatione principali. Iuxta hæc ergo nihil intereſt, an regula ſit negatiua, taciti & expreſſi non eſt eadem virtus (ſicet Bolognetus contendit;) ſiquidem ſtatim excipit, niſi ex aliquo adminiculo, & in caſibus à iure expreſſis (provt communis in effectu probauit:) vel quòd regula ſit affirmatiua, taciti & expreſſi eadem eſt virtus & potentia, iuxta Communem, exceptio autem ſit negatiua, non eſt eadem vis & potentis, ex diuerſitate rationis; quia diuerſa militat ratio, vel ex defectu voluntatis præſumptæ legis, aut hominis, aliquàve ratione earum, quas ſuprà notaui, ſi aliqua earum non concurrat: Et ita, vt dixi, in eo dumtaxat conſiſtit contentio Bologneti contra Communem, quàd pro regula ſit ſtatuendum id, quod pro exceptione Communis ſtatuit; quod etiam iura quæ in hac materia loquuntur, non dixerint, quòd par eſt virtus taciti & expreſſi, ſed dicunt ſolum, quòd tacitum attendatur, ſiue pro expreſſo habeatur, & ſeruetur tanquam expreſſum, quod idem in effectu eſſe, ſiue ſufficere, quòd ea iura enuntient, vt inde communis Interpretum ſententia poſt Gloſſas, & Bartolum deducere potuerit, teciti & expreſſi virtutem æqualem, nullus proculdubio negabit, qui eorundem iurium verba, & mentem perpendet maturè.

