Sed nec ſeptimum & vltimum vrget argumentum; quoniam authoritas præfatorum Authorum (D. inquam Feliciani de Solis, & Gaſpari Roderici,) non procedit quoad alienationem, aut hypothecam, vel obligationem bonorum immobilium minoris, quippe cum eorum reſpectu cenſum non ſubſiſtere abſque Iudicis decreto, & authoritate constitutum. nec poſſe imponi ſuper immobilibus bonis minoris ſine ipſo decreto etiam ob euidentem vtilitatem, expreſsè dixerit Felicianus ipſe, in loco in argumento relato, & quoad perſonalem obligationem cenſum ſuſtineri poſſe, ob euidentem vtilitatem, aſſeuerarit, vt vidiſti ſuprà, num. 38. Gaſpar verò Rodericus, lib. 1. dicta quæſt. 14. num. 15. quamuis indiſtinctè dixerit tenere huiuſmodi reditus conſtitutionem, etiam ſine decreto, nec diſtinguat, an duntaxat reſpectu obligationis perſonalis ſubſiſtere poſſit, vt ibi apparet; attamen quod intellexerit ipſe de annuo reditu, ſola obligatione perſonali conſiſtente, non ſuper immobilibus conſtituto, ex his deducitur manifeſtè, quæ ponderaui ſuprà, dicto num. 38. quod ſi indiſtinctè intellexerit, errore manifeſto labitur, vt etiam ibi dixi, & rectius, atque diſtinctus ſe habuiſſe, & rem ipſam explicaſſe videtur D. Felicianus, in loco relato ibidem. Et hactenus de ſecundo articulo principali.

Quoad tertium verò articulum, quòd communior, & ſuperiùs adducta verior opinio de reditu annuo, ſiue cenſu à minore, vel eius curatore, etiam ob euidentem vtilitatem, ſine decreto Iudicis, ſuper bonis eius immobilibus non conſtituendo; iuſtis de cauſis in Senatu temperari potuerit, argumento l. Saluius, ff. de legatis præstandis, l. in ambiguis, in fine, ff. de regulis iuris, l. patri. §. prædium ibi: ita temperanda res erit, ff. de minoribus, atque Senatus metipſe iuridicè Ducem eundem condemnauerit ad ſolutionem reditus annui in futurum, quovſque ſors principalis realiter ſit redempta cum reditibus decurſis, & in ſimilibus caſibus, ſi æquitatis, & iuris ratio ſuggerit, temperari quoque poſſit; ſequentia magis vrgebant fundamenta, & rationes.

Et in primis Senatus conſiderabat principaliter tranſactionem illam, anno 1535. factam, & facultatem reſeruatam per dictum Ducem diſponendi de dicta quantitate quatuor millium ducatorum, prout dictum fuit ſuprà in initio huius cap. iuxta quæ Dux huius litis actor, tanquam ſucceſſor totius ſtatus, & poſſeſſor omnium bonorum maioratus remanebat obligatus ad ſolutionem præfatæ quantitatis, & dictus D. Ferdinandus ex reſeruatione Ducis patris ſui creditor erat hypothecarius quoad omnia bona ſtatus; Dux autem ipſe, præfati Ducis nepos, ratione iuris, quod prætendit ad bona D. Ioannæ Cortes, auiæ ſuæ, creditor eſt perſonalis ad bona Ducis eiuſdem aui ſui, atque ita, cum ſimul concurrant creditor quidam hypothecarius ad prædicta omnia bona ſtatus, & maioratus, ſcilicet præfatus D. Ferdinandus, & Dux idem, creditor perſonalis duntaxat ratione dictæ prætenſionis; præferri equidem hypothecarius debet. Quoniam cerditor chirographarius, perſonalem ſolam obligationem obtinens, cum hypothecariis minimè concurrit; ſed hypothecam habens, præfertur, licet alter ſit prior tempore, & priuilegiatam actionem habeat, vt ego obſeruaui, & probaui inferiùs ad quartum articulum principalem huiuſce capit. & cum Matienzo, & aliis tradidit. D. Felicianus de Solis, lib. 3. cap. 5. num. 4. Vincentius de Franchis, deciſ. 53. num. 9. idque maximè, cum debitum hoc ab antiquo, & à fundatione dicti ſtatus, & maioratus originem trahat, atque ex fundatoris, & filiorum eius placito & conſenſu, dicta reſeruatio deſcendat, atque ita omnes ſucceſſores in futurum adſtringere debuerit, & in quemcunque eorum cum hoc onere tranſire; quoniam res cum ſuo onere, & cauſa ad quemcunque poſſeſſorem tranſit; vt per Iacob. Mandel. de Alba, in conſil. 8. num. 2. Ioannem Gutierrez, practicarum, lib. 2. quæſt. 4. num. 2. & quæſt. 132. num. 9. Ceuallos, 4. part. commun. contra communes, quæst. 899. maximè num. 73. & ſeq. & maioratus ſucceſſores tenentur ad onera, quæ ex inſtitutione, & diſpoſitione maioratus inſtitutoris procedunt; vt late per Molinam, de Hispanor. primogen. lib. 1. cap. 20. & 27. Mieres, 4. part. quæſt. 26. partem Molinam, de iuſtitia & iure, disp. 640. & 641. & 646. Ceuallos, 3. part. quæſt. 636 ex num. 14. cum ſeq. cum ergo ita res ſe haberet, & de iure dicti D. Ferdinandi ad præfatam quantitatem, atque obligationem Ducis eiuſdem ad ſolutionem illius conſtaret; æquè equidem, iuſtíſque de cauſis præfatam opinionem temperauit Senatus, & cenſum ſuſtinuit, cuius ſortem principalem, hoc eſt, dictam quatuor millium ducatorum quantitatem perſoluere, Dux metidem reluctare non poterat vllo pacto.

Deinde adducebatur quoque Senatus, quoniam vltra prædictam tranſactionem, & pactionem initam tempore fundationis dicti ſtatus, & maioratus, cuius ratione creditor erat hypothecarius dictus D. Ferdinandus (vt ſupra dixi) ratione etiam pactionis alterius initæ cum dicto Duce, auo dicti Ducis litigantis, anno 1582. hypothecarius etiam creditor erat ad bona Ducis eiuſdem dictus D. Ferdinandus, filius naturalis illius, vt putà, cum eidem anno præfato, per ſcripturam publicam ſe obligaſſet ad mille ducatorum quantitatem pro alimentis ſingulis annis, & poſt eius mortem, quod eam mille ducatorum ſummam perſolueret, prout etiam dixi ad initium huiuſce cap. atque ita reſpectu etiam bonorum Ducis ipſius, præferri quoque debebat dictus D. Ferdinandus, hypothecarius creditor duci nepoti, ſolam perſonalem actionem habenti. Nec poterat Dux metipſe in executione compenſationem obiicere, aut ſe opponere contra dictum D. Ferdinandum, priorem, & hypothecarium creditorem, ratione iuris illius, quod ad bona omnia dicti Ducis aui eius prætendit, quoniam compenſatio liquidi ad liquidum admittitur dumtaxat inter debitorem & creditorem, inter quos loquitur tex. in l. ſi conſtat. C. de compenſat. Caſus autem noſter eſt diuerſus, quia fieri debere compensationem opponebat contra dictum D. Ferdinandum Dux ipſe, tanquam creditor Ducis defuncti, aui ſui Inter cerditores autem compenſatio non admittitur, ſiue vnus creditor contra alium compenſationem non obiicit, vt latius probauit Vincent. de Franch. deciſ. 53. num. 5. & ſeq. & num. 10. Deinde, quia cum Dux idem cum onere, & obligatione prædicta ſucceſſerit in dicto ſtatu, & maioratu, vt dictus D. Ferdinandus, iuxta facultatem à Duce reſeruatam de dictis quatuor millibus ducatis diſponere poſſet, compenſatio etiam admitti non debuit, iuxta mirabilem doctrinam Bartoli, per textum ibi, in l. Iulianus, ff. de condit. & demonſtr. & in l. ſtatuliberos, ff. de ſtatu liberis, de qua per Iaſonem, in l. ſi mulier, ff. de condict. cauſa data. Tiraquellum, in l. ſi vnquam, verbo, donatione largitus, num. 142. & 143. quod id quod debet dari cauſa conditionis, implendæ, non compenſatur cum debitis dare debentis.

Rurſus excitabatur Senatus ex eo, quod cum rationibus prædictis teneretur præcisè Dux præfatus ad ſolutionem dictæ quantitatis & reditus, eius mater & tutrix in conſtitutione cenſus id fecit, quod Dux ipſe, ſi maior 25. annis exiſteret, & diligentiſſimus quiſque paterfamilias efficere poſſet; & in euidentem eius vtilitatem id reſultauit, quoniam minores ita reditus ſoluebantur, cùm anno 94. ad rationem viginti millium impoſitus fuiſſet cenſus, qui imponi potuiſſet ad rationem 14. Atque ita, ſuppoſito quod quando impoſitio reditus pro nulla daretur, Dux deberet condemnari in dicta quantitate, & in reditibus eius; Satius, & æquius viſum eſt (quo lites, ſumptus, & circuitus vitarentur) cenſum ſuſtinere, quam ipſum annullare, & altera ex parte Ducem in ipſa quantitate, & reditibus eius condemnate. Cuius quidem rei placitum, & deſiderium per argumentum circuitus vitandi, probatur in l. dominus teſtamento, ff. de condict. indebiti. Et quia Iudicis officio incumbit, prouidere ſine nouo proceſſu, ne circuitus, fiant: in conſil. 12. lib. 3. Roman. in ſingulari 186. & ibi addentes: latè Benuenus. Strac. de aſſecurat. in præfat. n. 55. Boërius, deciſ. 183. num. 13. Grammat. deciſ. 103. num. 197. Hieronymus Magonius, deciſ. Florent. 9. num. 7. vbi ſingulariter explicat num. 15. & dicto num. 7. eadem ratione, in ſimili caſu excitatum Senatum illum, oſtendit in hæc verba: Dicebat enim certi iuris eſſe, quod domo euicta, vel ſoluente creditum Ser. M. Duciſſæ, creditores eſſent obligati ad reſtitutionem pretij. Vt igitur euitetur circuitus, videbatur dicendum, occultato actu modij temporis, quod illud pretium, quod creditores reſtituiſſent Sereniſ. D. Emptici, & Sereniſ. Do. Emptrix Hospitali anteriori creditori, recta via Hoſpitali ſolui deberet.

Denique, ex alio etiam adducebatur Senatus, quod dictus D. Ferdinandus, quando reſeruatio illa, tempore initæ tranſactionis facta, deficeret; quando etiam non adeſſet obligatio & promiſſio alimentorum, eidem ab auo dicti Ducis facta (qui parer naturalis erat ipſius) ex alia parte, non modò eandem, ſed & maiorem fortaſſis quantitatem conſequi poſſet, ſi tanquam patruus dicti Ducis nunc litigantis, & filius naturalis aui eiuſdem, alimenta periiſſer. Nam etſi ſobrinum, qui in primogenium auitum ſucceſſit, non eſſe cogendum patruum alere; Corduba de Lara, in §. idem reſcripſit, num. 137. & quatuor ſeq. defendat. qui eſt videndus ex num. 127. & citat Gregor. Lopez, ita tenetem, in l. 2. tit. 15. p. 2. verbo, ſino el fijo mayor, verſiculo, quæro etiam. Attamen conſiderat qualitate, & nobilitate dicti D. Fernandi (quia frater erat patris dicti Ducis) & præſumpta mente inſtitutoris ſtatus, & maioratus eiuſdem, æquitate etiam alendi, quæ iſto caſu militar, aliis etiam perpenſis, contrarium forſan verius eſſe, & primogeniis Hiſpaniæ magis conueniens; ex his non incongruè deduci valebit, quæ Martin. Monteracueua, deciſ. 16. Regni Aragoniæ, per totam, & maximè ex num. 29. cum ſeq. vſque in ſin. deciſ. longa ſerit adnotauit. Quæ qualiter militare videntur reſpectu ſobrini contra patruum, in quibus terminis ipſe loquitur, Fachineus etiam controuerſiar. lib. 12. cap. 61. Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 15. ex num. 67. ſicut reſpectu patrui contra ſobrinum, in quibus terminis Corduba de Lara loquitur, vbi ſuprà. Æqualiter autem militare, conſtat ex omnibus ibi traditis per Martin. ipſum, & maximè ex notatis num. 31. Et ita aliquando in fauorem patrui contra ſobrinum, in ſupremo Caſtellæ Sentu pronuntiatum, & patruo conſiderabilem pecuniæ quantitatem pro alimentis, ſingulis annis quoad viueret, aſſignatam, vidimus, Gregorius autem Lopezius nequaquam id probat, aut aliquo modo contra patruum enunciat, ad quod per Laram expenditur, vt ibi videri poteſt. Ratio etiam illa, quod qui in auitum primogenium ſucceſſit, non tenetur ſoluere debita prædeceſſoris, nihil in propoſito concludit, vt pote cum præſtandi alimenta, ratio, & obligatio, longè differre videatur ab æris alieni prædeceſſoris ſolutione, & natura, vt compertum eſt; atque ex his deducitur manifeſtè, quæ Ludou. Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 2. c. 15. & 16. Pater Molin. tom. 3. de iust. & iur. disp. 616. Mieres, 4. p.q. 27. & 28. Lara, in d. §. idem reſcripſit. adnotata, & reſoluta reliquerunt: Molina etiam ipſe, lib. 2. dicto cap. 15. ex num. 56. (quò loci pro ſua opinione eum Lara commemorauit) in patruo loquitur, non in ſobrino. Et tametſi num. 67. reſolutiuè firmauerit, quod frater maioratus filios, etiam mortuis parentibus; vt latiùs ibi fundat. Et non diſputans, idem etiam tenuit Mieres, dicta quæſt. 28. num. 8. in fine, in verſic, tamen. His tamen non obſtantibus, ſuo ore Molina idem profitetur, quod cum ſemel quæſtio ſimilis In quodam Caſtellæ ſupremo conuentu, quoad alimenta controuerteretur, contrarium fuit obtentum, ex eo, quod eadem æquitas alendi, in nepote verſari videatur, quæ in fratre militat, prout latius Marti. Monter à Cueua, dicta deciſ. 16. tuetur. Quæ Senatus illius ſupremi (de quo Molina meminit,) deciſio, Martini ipſius placitis & deciſioni quoque Regni Aragoniæ (de qua ibi) conuenit. Et in propoſitio vtraque definitio, Caſtellæ inquam ſupremi Senatus, & Aragoniæ, non mediocriter vrget, cum eadem ratio militare videatur reſpectu patrui contra ſobrinum, ſicut ſobrini contra patruum, vt ſuprà dicebam. Sic ſanè Petr. Surd. vir equidem mihi ſemper admodum eruditus (qui tamen Molinam non citat) in commentariis de alimentis, tit. 1. quæſt. 28. ex fol. 40. cùm quæſtionem illam excitaſſet, vtrum patruus alere debeat filium fratris, qui pauper ſit, & contrarias commemoraſſet ſententias; affirmatiuam ſcilicet, quod patruus teneatur filium fratris alere, qui non habet aliunde; quam tenuerunt Bald. Crot. & Loazes, relati ibi num. 1. Negatiuam autem, quod non teneatur, quam alij tuentu, qui commemoratur ibidem, inquit tandem, eam ſententiam veriorem eſſe, quæ affirmat, quod nepos ex fratre alendus ſit; idque nonnullis adductis fundamentis, de quibus in initio dictæ quæſt. 28. Et non obſtare, quod lex deficiat in iſto caſu, quia reſpondet, quod non deficit ratio naturalis, quæ poteſt pro lege allegari & iudicem mouere debet non minus, quam lex ipſa; ex quo Ludou Molin aſſertioni, & reſolutioni reſponderi, & ſatis fieri poſſet. Statim etiam Surdus metipſe reſponſum præbet omnibus fundamentis partis contrariæ, iuxta quæ Cordu. de Lar. eam opinionem ſuſtinuit, quam dixi, & in hunc modum ſcribit: num. 12. q. 28. Eadem ratio Corduba in dict. l. ſi quis à liberis, §. item reſcripſit, num. 126. & ſeq. concludit, nepotem non cogendum alere patrum, quia patruus illum alere non cogitur. Et quamuis text. videatur in contrarium, in capit. primo, de cohabitatione clericorum, & mulier, tamen ipſe in dicto num. 107. intelligit, vt clericus alat amitam, non ratione ſanguinis, ſed tamquam pauperem, in quam cogitur diſpenſare partem redituum ſui benefici Sed & ſi id procedat ſecundum illius opinionem, tamen argumento eorum, quæ ſupra dixi de patruo erga nepotem, idem dico in nepote erga patruum auunculum, & amitam: non omitto, quod Corduba, in dicta l. ſi quis à liberis, §. ſi mater, num. 53. refert Fabianum, in authentic, nouiſſima, num 73. C. de inofficioſo teſtamento, dicere, quod nepos, qui in Ducatu ſucceſſit, tenetur patruum alere. Id quod mihi non dicit, loquitur enim de primo filio. Hactenus Surdus, qui (vt vides) eandem, quam facio, fecit æquiparationem, de patruo ſcilicet ad ſobrinum, & ſobrino ad patruum cuius etiam ratione iuridicè dici debebit, quod non deficiat ratio naturalis pro patruo contra ſobrinum quæ pro lege poteſt allegati, nec etiam æquitas illa, qua pauperi alimenta ſubminiſtrantur. Non quoque deficit præſumpta illa inſtitutorum primogeniorum mens, & voluntas, qua in primogeniis antiquis adducebatur principaliter Martinus Monterecueua, in loco relato ſuprà; &æqualiter militat reſpectu patrui contra ſobrinum, vt dictum eſt. Et quamuis in inferioribus, aut ordinariis primogeniis, ita, vt dixi tenuerit Corduba de Lara, quod ſcilicet ſobrinus non cogatur alere patruum, repetat in d. §. ſi mater, numer. 53. (vt Surdus commemorat) Statim tamen dubius remanet, nec auſus eſt id ipſum affirmare, aliis potius, quid definiendum ſit, relinquit diiudicandum, ſi auitus ſit maioratus, vt Ducatus (qualis præſens maioratus, & ſtatus Ducis eſt) vt conſtat præcitato num. 53. ibi: Quæ contrabi, limitarique debent, ſi auitus, maioratus ſit Dignitas, vt Ducatus, Marchia, Comitatus; quo caſu ſobrinus fortè cogetur alere patruum, ne mendicet in opprobrium paternæ dignitatis. Quid definiendum ſit, aliis diiudicandum relinquo. Hactenus Cordub. ipſe de Lara, qui dum aliis definiendum relinquit, prudentius ſe habere videtur eò loci, quam dum indiſtinctè aſſerit contrarium, in d. §. idem reſcripſit. Aliis etiam iuxta qualitatem, & dignitatem perſonarum, tedituunque primogenij valorem, & æſtimationem, rerumque, & factorum circunſtantias, & cætera, quæ occurrant, diiudicandum ego relinquo, qui tamen aſſererem ſecurius, in his primogeniis, quæ Ducatus, Marchionatus, aut Comitatus dignitatem continent, aut in maioratibus magnatum, virorumue illuſtrium, & præclari generis; à ſobrinis patruus, & à patruis ſobrinus, quemadmodum fratribus alimenta deberi, ſi aliunde non habeant, ſiue vſque adeo indigeant, vt abſque dignitatis dedecore ſine alimentis viuere non valeant Nam ſi pro familiæ, & nominis ſplendore, vtque ipſarum ordini, & dignitati conſulatur, earumque memoria in poſteros deriuetur; primogenia inſtitui & ſuſtineri, conueniens viſum eſt, aliis etiam rationibus, inter quas quoque illa, quod cæteris de familia cautum, conſultumque ſit in futurum; de quibus per Molin, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. cap. 1. Mieres, in initio, 1. part. num. 2. & prima parte, quæſtion. 3. Ioan. Gutier. canonicarum, lib. 2. cap. 14. vbi latè: Lara, in dicto §. idem reſcripſit, n. 155. & 156. Patrem Molinam tom. 3. de iuſtitiæ & iure, deſputatione 576. & 578. quid familiæ eiuſdem, ſplendori, nominis, atque generis fundatoris memoriæ, & honori magis conueniens, quam quod ab eo deſcendentes, aut adeo coniuncti, vel cum opprobrio mendicare, alimentis ve, aut neceſſariis (non abſque notæ cauſa) carere cogantur. Sic ſanè primogenia ipſa inſtituuntur, vt dotium, alimentorum & aliarum quamplurimarum rerum onera in propriæ familiæ decus, & ornamentum poſſeſſor maioratus ſubire debeat; vt per Molinam, d. cap. 1. num. 3. à decore autem, & honore familiæ quantum abhorreat, patruis, aut ſobrinis, adeo Illuſtribus, & Nobilibus, neceſſaria non habentibus, ſed potius indigentibus; neceſſaria; aut ſaltem alimenta aliqua non deſignari: nullus equidem negauit, qui eorundum primogeniorum inſtituendorum finem, & originem perpendat, & ſi inſtitutores viuerent, ac illuſtribus, diuitiiſque plenis maioratibus inſtitutis, ab eis deſcendentes, aut ſaltem ſanguine coniuncti, ex ſuiſque procedentes familiis, adeo pauperes, & neceſſaria non habentes, viderent, quid interrogati, aut de eo recordati reſpondiſſent veriſimiliter; præ oculis habuerint. Idque maximè cum poſſeſſoris eiuſdem patri, aut auo, alimenta eadem præſtandi fratribus neceſſitas omnino erat, & ſi viuerent, præſtiturus eſſet.

Et ita tenendo, videlicet quod patruus, maioratus poſſeſſor, nepotem, hoc eſt ſobrinum, ſiue filium fratris pauperé exhibere, atque alere teneatur vt vidiſti) Mier. etiam cum ea ſententia tranſierit, referens Affict. ita notantem, nec aliter diſputans 4. p. de maioratu, quæſt. 28. n. 8. in fin. Non obſtabunt rationes illæ, & fundamenta, quibus contra filium fratris excitatur ipſe Molin. cum eiſdem longa ſerie (& vere quidem) ſatisfecerit Martin. Monter- à-Cueua, d. deciſ. 16. ad quem me remitro, Fachin. etiam controuerſiar. lib. 12. c. 61. fundamentis duobus præcipuis partis eiuſdem contrariæ reſponder, & concluuit, æquiſſimum ſibi videri, quod patruus teneatur alere nepotem & citat Ripam & Crotum ſic tenentes.

Tenendo etiam, quod è conuerſo ſobrinus maioratus poſſeſſor teneatur patruo pauperi alimenta pro dignitate & qualitate præſtare (quicquid Corduba de Lara repugnet, qui tamen ſi ſtatus, & dignitatis maioratus ſit, dubius remanet, vt ſuprà notaui:) non obſtabunt quoque fundamenta, & rationes Authoris eiuſdem quarum præcipuis reſpondi ad initium huiuſce articuli, & reſponderi poteſt vel vno verbo, conſiderata ratione naturali illa, qua Petrus Surd. principaliter adducitur, atque excitatur, vt etiam extra cauſam maioratus, & cum à poſſeſſore primogenij alimenta petuntur: remoto etiam primogeniorum ipſorum fine, & origine, peculiaribuſque inſtitutionis eorum rationibus, alimenta patruis præſtanda à ſobrinis, reſponderit, & defendat, prout retuli ſuprà: quæ in poſſeſſoribus maioratuum, quanto fortius vrgeant, & obtinere debeant vnuſquiſque facilè poterit definire, & diiudicare. Et hactenus de tertio articulo principali.

De quo etiam nouiſſimè actum inuenio per Marium Giurbam, deciſion. quinta Regni Siciliæ, quò loci num. 1. retulit Cordubæ de Lara ſententiam, nepotem ad alendum patruum, ſeu amitam cogi non poſſe; quia nulla lege id cautum eſt, nec alendi onus inter collaterale vltra primum gradum porrigitur, & leges de fratre, & ſorore loquuntur, non de vlteriori; quod eadem deciſion. 5. n. 1. vſque ad 14. latè comprobat. Et refert Vincent. de Franch. ſic reſoluiſſe deciſ. 178. Molin. etiam, Barboſ. & Coſtam, idem voluiſſe. Ipſe tamen ex n. 14. cum multis ſeq. contrarium conſtanter tuetur, & Surdi, Monteracueua, & aliorum ſententiam magis probauit, videlicet alimenta præſtari debere à nepore patruo, vel amitæ, ſicut patruum vel amitam nepotem ex fratre, vel ſorore, alere tenetur, atque ita in eo Senatu, ex ſumma rei æquitate, communi omnium voto fuiſſe iudicatum. Et tenuiſſe Coler. de aliment. lib. 1. q. 9. ex. numer. 27. Idque vt dixi, latè fundat, & tationibus partis contrariæ ex profeſſo ſatisfacit. Eque potiſſimum adducitur, quod alendi onus à ſanguinis charitate pottiſſimum oriatur; ſed ſanguinis charitatem in caſu prædicto præcisè vrgere, & alendi necciſitatem, etiam vltra fratres ſe extendere, atque ex præſumpta mente diſponentis, ſiue teſtatoris id procedere, prout authoritate multorum, latiùs ibi comprobat, & videri poteſt, ac in effectu Surdi, & præ fatæ noſtræ ſententiæ conuenit omnino

Quoad quartum verò, & vltimum articulum, qui incidenter in eadem cauſa, & lite controuertebatur, vtrum ſcilicet creditor prior tempore, & hypotheca, præferatur ſecundo poſteriori, licet in exigendo prior fuerit, atque ita reuocare, & condicete poſſit pecuniam à debitore eidem perſolutam, etiam bona fide conſumptam; Senatus equidem in ea vnanimiter fuerat ſententia, & reſolutione quod ſcilicet creditores hypothecam, & priuilegium prælationis ſimul habentes, quales ſunt fiſcus, & mulier pro ſua dote, reuocare poſſint poſteriori ſolutam pecuniam, etiamſi ea ſit bona ſide conſumpta. Item in alio conueniebant, bona poſteriori creditori tradita, & etiam per Iudicem adiudicata, reuocati per priorem, quatenus extant, in alio autem diuerſimode ſe habebant, ſiue dubius exiſtebat Senatus metipſe, propter rationes magis deciſionis Senatus Neapolitani, de qua per Afflict. deciſ. 190. quam ſtrictam iuris rationem, & deciſionem; an ſcilicet id ipſum procedat, quando creditor prior tempore, hypothecam tantum haberet ſine prælatione, & pecunia conſumpta fuiſſet bon fide. Cuius dubij occaſione, & pro deciſione ipſius, & l. pecunia, C. de priuileg. fiſci, atque materiæ eiuſdem abſoluta, & diſtincta explicatione, ex profeſſo hoc loco inſiſtendum putaui; nam licèt tractatui præſenti coniecturali articulus hic non conueniat, frequens tamen & practicus admodum eſt, & ſuo ordine, ſummaque diſtinctione, & reſolutione adnotanda nonnulla duxi (prout moris habeo) quibus tractatus omnis circumſcribatur.

Primo itaque loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, non alias præcitatæ l. pecunia, conſtitutionem, & vniuerſam eius materiam comprehendi, & accuratè, atque abſolutè & diſtinctè explanati poſſe, quam ſi ſequentis omnes Authores, non ex aliorum relatione, ſed originaliter, atque attentè, & non modò ſemel, ſed iterum, atque iterum prælegantur, & euoluantur, ita enim, & quæ ipſi apertè, aut expreſſim tradiderunt, & adnotarunt, quæ etiam præſenſerunt, aut voluerunt, ad ſummam, & diſtinctam reſolutionem reduci poterunt, & vel hoc ſolum loco prælecto, alibi quærendi, & non mediocri ſtudio veritatem inquirendi, infinitaque aliorum Interpretum Vcripta recolendi, labor, & induſtria excuſari valebit, quod nullus hactenus Recentiorum omnium ita perfecerit, ſi (vt ſpero) abſoluatur, atque conficiatur.

Videndi itaque erunt originaliter ante alios Bartolus, in l. pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum. Vbi magiſtraliter in hac materia diſtinguit poſt Iacobum de Aren.

- Idem Bartol. in l. ſi non expedierit, §. 1. ff. de bonis author. iudi. poſſid.
- Angelus, in eadem l. pupillus, vbi plenè explicat.
- Ioannes Andr. in addit. ad Speculatorem, in tit. de obligat. & ſolut. in rubirca, verſi. ex quo vidimus.
- Paulus Caſtreſ. in conſ. 287. lib. 1. & in conſ. 169. lib. 2.
- Petr. Paul Pariſ. in conſ. 59. lib. 4. vbi optimè.
- Gregor. Lopez, in l. 11. tit. 14. 5. in l. 9. titul. 15. eadem partita, & in l. 7. tit. 7. part. 6.
- Capicius, deciſ. 78.
- Grammaticus, quæſtione prima, poſt ſuas deciſiones.
- Phanucius, de inuentario, 5. p. ex num. 4. cum multis ſeq.
- Ioannes Cephalus, in conſ. 86. lib. 1. & in conſ. 135. ex num. 14. cum ſeq. eod. lib. & in conſ. 448. à n. 31. lib. 3. & conſ. 555. lib. 4.
- Afflictis, deciſ. 190. per totam.
- Vrſillus, in addit. ad dictam deciſion. Afflictis, vbi vide omninò.
- Ioſephus Ludouic. dec. Peruſina, 45. n. 4. & 6. & 10. per totum, & 21. in fine.
- Didac. Couarru practicarum, capite 29. per totum.
- Neguſantius, de pignoribus, in ſecundo membro quintæ partis, num. 38. & in 2. membro tertiæ partis, num. 27.
- Vbitenter, q. 8. part. 3.
- Iacob. Menochius, in conſilio 25. per totum, libro 1.
- Petr. Surdus, in conſ. 4. lib. 1. vbi vide omnino, & in conſ. 439. num. 10. & 11. libro tertio, vbi etiam vide.
- Tellus Fernandez, in l. 32. n. 9.
- Gomez de Leon, centuria prima, deciſ. 36.
- Stracha, in tractatu de mercatura; titul. de decoctoribus, vltima particula vltimæ part. ex num. 28. cum ſeq.
- Porcellus, de inuentario, cap. 4.
- Boſſius, de fiſco, & eius priuilegiis, ex num. 34. cum ſeq.
- Antonius, in tractatu de mercatura, in vltima parte, de decoctoribus, ſub rubric. qui potiores in bonis decoctorum habentur, ex num. 27.
- Ioannes Ropp. quæſtionum iuris, quæſt. 62.
- Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæſt. 101. per totam.
- Emanuel Coſta, ſelectarum lib. 2. capite 15.
- Aloyſius de Leo, in d l. pecunia, C. de priuilegio fiſci.
- Ioan. Matienzus, in l. 7. tit. 16. lib. 5. gloſ. 5. numero 15. & 16. & in l. 6. titulo 4. gloſ. 1. numero 3. & 4.
- Marc. Antonius Peregrin. de iure fiſci, lib. 6. tit. 6. n. 5. & tribus ſeq.
- Ioannes Baptiſta Coſta, de facti ſcientia, & ignorantia, diſtinctione 6. centuria prima.
- Andr. Fachineus, controuerſiar. iuris lib. 12. cap. 53.
- Velazquez Auendan. in l. 22. Tauri, gloſ. prima, ex num. 4. vſque ad num. 11. vbi in hac materia vndecim principales quæſtiones excitat remiſſiuè, prout ibi videri poteſt.
- Nauarrus, in manuali, cap. 17. n. 52.
- Chaſſaneus, in Catalogo gloriæ mundi. in 12. part. conſideration. 99. limitation. 13.
- Mathæus Brunus, in tractatu de ceſſion. bonorum, quæſt. 24. principali.
- Marc. Anton. Eugen. in conſil. 89. ex num. 1. cum ſeq.
- Ioannes Parladorius, rerum quotidianarum, lib. 2. cap. fin. 5. parte, § 3. num 46.
- Petrus Barboſa, ſexta parte, legis primæ, ff. ſoluto matri. videndus omnino ex n. 18. fol. 500. vſque ad num. 36.
- Hug. Donellus, commentar. iuris libro 23. capite 17.
- Bernardus Græuæus, in addit. ad And. Gaill, lib. 2. concluſion. 34. in fin. conſiderationis 1. fol. 78. col. 2.
- Ioan. Vincent. de Anna. ſingul. 537. & 538. Harctmam. Piſtor. lib. 3. quæſt. 20.
- Mindanus, de continentia cauſar. capit. 15. numero. 8.
- Flores Diaz de Mena, variar. lib. 1. q. 6. articulo & §. primo, per totum, vbi latè de hac materia.
- D.D. Felicianus de Solis, de cenſibus lib. 3. cap. 5. n. 17.
- Molerius, lib. 2. ſemeſt. cap. 4.
- Vueſembecius, in parati, digeſtor. de priuilegiis creditor. n. 8.
- Vincentius Carocius, caſu, ſeu deciſione 100. per totam.
- Flaminius Cartharius, deciſion. Genuæ 19. per totam.
- Schifor de Geriſiles, ad Anton. Fabr. lib. 1. tractat. 8. q. 4. quatuor ſeq. ex folio 60. vſque ad fol. 65.
- Stephan. Gratian. deciſion. 71. ex numer. 4. & numer. 15.
- Iacobus Cuiac. recitation. ſolemn. ad tit. C. de priuilegio fiſci.
- Pater Ludoui Molin. tom. 2. de iuſti. & iure, diſputa. 536. fol. 1783.
- D. Franciſcus de Alfaro, de offic. fiſcalis, gloſ. 16. priuileg. 40. fol. 77.
- Marta, deciſ. 42.
- Antonius Olibanus, in ſua praxi, p. 2. lib. 1. cap. 18. n. 26. & ſeq. & n. 37. & ſeq.
- Iacob. Cancerius, variar cap. 2. de inuentario, ex num. 150.
- Alexand. Trentacinquius, variar. lib. 1. tit. de iure fiſci, reſolut. 7. per totam, fol. 56.
- Hieronym. Ceual. commun. contra commun. quæſtione 705.
- Cardinal. Dominic. Thuſc. practicar. concluſ. 1065. & 1066. fol. 382.
- Franciſcus Stephanus nouiſſimè, deciſ. 36.

