Pro parte eiuſdem actoris, generi ſcilicet, quæ expendi poſſunt quo ad primum articulum, fundamenta, vt velut fructus dotis diiudicentur, vel ex cauſa dotis proceſſiſſe dicantur, ad ſequentia reducuntur.

Primò, quod in contractibus, ſicut in omni alia diſpoſitione mens inſpicitur quæ primum locum obtinet; ſicuti obſeruauit Cardinalis Mantica, de tacitis & ambiguis conuention. lib. 1. tit. 17. num. 36. latè lib. 2. tit. 4. ex n. 2. & vltra Alexander, in conſ. 28. in principio, lib. 1. & in conſ. 34. n. 3. & n. 8. & per totum, lib. 2. & in conſ. 103. n. 3. & 6. lib. 6. Abbas, in conſ. 43. Videtur primò, ſub n. 4. lib. 1. vbi ponit hanc regulam in contractibus: pariſius, in conſ. 78. n. 10. lib. 1. vbi quod à mente pendet ſubſtantia contractuum: Iason, in l. 4. C. de liber, præterit. & in l. iuris gentium, §. prætor ait, ff. de pactis, Roland. à Valle in conſ. 61. num. 33. lib. 2. & in conſ. 69. num. 45. lib. 3. Crauet. in conſ. 333. num. 15. Beccius, in conſ. 74. num. 28. & in conſil. 94. num. 7. Tiraquel. in l. ſi vnquam, verbo, libertis, numero 58. Petr. Surdus, in conſ. 381. num. 20. lib. 3. vbi quod principaliter attendenda eſt mens contrahentium: Cardinalis Thuſcus, tom 5. littera M. concluſion. 199. num. 4. & num. 44. & 55. & 57. & 60. & 71. & tribus ſeq. & concluſ. 200. in princip. Sic ſanè, non tam debent attendi verba conuentionis, quam contrahentium ſenſus, & quod veriſimile eſt, ipſos ſenſiſſe, atque voluiſſe; l. iuris gentium, §. pactorum, ff. de pactis, l. ſed Celſus, §. ff. de contrahenda emptione vbi dicitur, quod in contractu, potius quod actum eſt, quam id quam dictum eſt, ſequi debemus, l. ſemper in ſtipulationibus ff. de regul. iuris, vbi Decius, & Cagnolus, in principio, l. pactum, ff. de probation. l. promittendo, in prin. ff. de iure dotium. vbi in hac eadem, qua verſamur materia, dotis ſcilicet, Iureconſultus Paulus inquit, magis enim res, quam verba intuenda ſunt. Et in l. dotis fructus, §. ſi vſusfructus, eodem titulo, vbi ipſamet materia Vlpianus ſcripſit, inſpiciendum eſſe primo loco, quid actum ſit. Et cum aliis multis tradidit Mantica, lib. 12. tit. quarto, num. 13. Thuſcus, locis relatis, ſuprà, Gloſſa, in l. blanditus, C. de fideiuſſoribus. vbi quod mens, & intentio contrahentium potius ſpectanda eſt in contractibus, quam conceptio verborum: Gloſſa etiam in l. in venditione, ad finem, ff. communia prædiorum. vbi quod cauſam verbotum, magis quam verba inſpicere debemus: Craueta, in conſ. 964. num. 37. Hieronymus Gabriel, in conſ. 90. n. 16. volum. 1. Cephalus, in conſ. 335. n. 4. lib. 3. latè Tiraquel. vbi ſupra, Petrus Surdus, in conſ. 321. n. 52. lib. 3. vbi citat Bald. in l. ſi in venditione, in fine, ff. communia prædiorum, dicentem, quod mens attenditur pro amplitudine, & reſtrictione contractus, & Alexandrum, in conſ. 22. n. 6. volumin. 1. qui id procedere dicit, etiam vulnerando verba. Et vltra Surdum, id ipſum, quod ſcilicet verba interpretantur, reſtringuntur, & ampliantur, ex mente etiam coniecturata magis, quam ex cortice verborum; adnotarunt, atque comprobarunt Caſtrenſ. in conſ 148. n. 1. l. 1. Curt. iun. in conſ. 62. n. 5. Beccius, in conſ. 64. n. 7. exornat Bertaz. in conſ. 2. n. 6. & ſeq. lib. 1. Rota Rom. dec. 244. n. 1. & 4. lib. 1. proinde, quandoque etiam ſtipulatio, & alius contractus fines verborum excedit, vt declarat Bald. in l. petens, n. 1. C. de pactis. Refet Mantica, lib. 12. d.t. 4. n. 13. & in eis magis debemus inſpicere cauſam, quam verborum conceptionem quia effectum tribuit ſtipulationi, l. 2. §. circa, ff. de dol. mal. excep. Curtius iunior, conſ. 36. n. 15. Et Mantica, dicto num, 15. Iacob. Cancerius, variar. cap. de pactis, n. 237. vbi quod mens præualet. Quamuis ergo in capitulationibus matrimonialibus primo caſu quo filius maſculus non exiſtat, ſed filia ſucceſſura ſit in maioratu, dictum fuerit, quod alimenta præſtanda ſint filia metipſi genero, & duabus. viduis, per hæc verba, Darles de comer en ſu caſa, vel extra domum ſoceri ſi in ea noluerit gener commorari, nec alimenta recipere, 300. ducatorum ſumma ſingulis annis pro vita ſoceri ſit ſoluenda; adhuc, non modò iuxta cauſam, ex qua promiſſio facta fuit, veriſimilem etiam contrahentium mentem ſed iuxta verba capitulationis, intelligi debet neceſſariò, quod ex cauſa dotis eadem promiſſio facta fuerit, & velut dotalis, ſaltem large & impropriè dici poſſit, ex quo cauſa finalis promittendi matrimonium fuit, & vt deſeruiret oneribus matrimonij: quod ſufficit, vt dos dicatur ſaltem impropriè, atque in ea locum habeant in dote ſtatuta, ſicuti in ſimili ſtatuit, atque reſoluit Cardin. Manti. de tacit. & ambig. comment. lib 12. tit. 4. num. 12. & 13. cauſa etiam ſufficit, vt ſine inſpecto, nec cortice verborum conſiderato, promiſſio eadem velut ex cauſa dotis proceſſiſſe dicatur, iuxta ea, quæ idem Mantica reſoluit eod. tractat. lib 1. c. 17. num. 42. Dos itaque cum non modò expreſsè, ſed etiam tacitè conſtitui possit, & conſtituta cenſeatur; vt latè poſt alios multos, per Mantic. lib. 12. de tacitis & ambig. Conuent. tit. & 14. Maſcar. de probat. tom. 1. concluſ. 565. Petr. Surdum, in conſil. 94. lib. 1. Cenſebitur procul dubio in ipſo primo caſu, ſaltem in dictis alimentis, aut in quantitate prædicta, pro vita ſoceri conſtitui, cum in nullo alio quo ad mortem eiuſdem ſoceri conſtituatur, ſed dumtaxat dicatur quod ſucceſſione ipſa maioratus, quem pater poſſidebat, ſatis dote ſua ſatisfacta, ſolutàque manebat: & quidem ad eum finem promiſſio ipſa facta videtur, ne ſcilicet maritus, qui ſuſtinere debet onera matrimonij, vel nullam dotem conſequatur, vel infructiferam omnino, quouſque ſocer ipſe longo tempore viueret, & quod prius gener ipſe decederet, qui nullum commodum, aut prouentum, ſeu emolumentum dotis percepiſſet, & onera matrimonij, maximo ſumptu, nullòque dotis fructu, aut emolumento ſupportaſſet; prout etiam vxor deceſſit quod inconueniens, vt ceſſet, & aliquod emolumentum marito proueniat, id ſaltem dotis nomine conſtitutum videri debet, & velut dos diiudicari in primo caſu, ad euitandum in conueniens prædictum; aliud etiam, prope indotatam mulierem eo pacto fieri; idque iuxta tex. ſingularem, in l ſi conuertit, 4. ff. de pactis dotalibus. Quem mirabiliter declarat Caſtrenſis, in l. interest, C. de vſufructu. Baldus Nouel. de dote ſeptima parte, priuilegio 44. quemadmodum ergo mortua filia, ſi liberi remaneant, dos ad patrem non reuertitur, ſecundum conſuetudinem, ex ſententia Martini, in l. dos à patre, C. ſoluto mat. de qua latè poſt alios multos, per Barboſ. in l. poſt dotem, ex num. 46. cum ſeq. in. l. 2. . §. quod ſi in patris, num. 37. ff. ſolu. matr. Menochium, lib. 4. præſumpt. 139. & ſeq. Antonium Theſaurum, deciſione Pedemontana, 190. Mareſcotum variarum, quæſt. 42. Manticam, de tacitis, & ambig. conuent. lib. 12. tit. 8. ex num. 23. cum ſeqq. Surdum, in conſ. 206. num. 8. lib. 2. Farinacium, deciſ. 248. in nouis, & nouiſſimarum anni 1618. deciſ 708. fol. 316. 1. p. tom. 2. Neuiza. in conſ 43. num. 6. Thuſc. tom. 2. littera D. concluſ. 777. fol 1013 & apud nos ex deciſion. l. 30. tit. 11. part. 4. vbi Gregor. Lop. verbo, non dexare hijos, id notat. expreſſe. Sic etiam filia, in caſu præſenti defuncta, quæ filiam reliquit, ius illud 300. ducatorum ſingulis annis, ad patrem non reuerretur, ſiue non finietur, ſed potius durare debebit viuente ipſa, cùm promiſſio facta fuerit pro vita patris, & filiam deceſſiſſe non interſit, ex quo dotis nomine id datum dicatur, ſiue ſaltem largè & impropriè dos dici poſſit, & ad id dumtaxat reſtricta; propter ſpem ſucceſſionis maioratus, facta autem, nedum ſocer viuit, & ſic ſucceſſio maioratus non defertur filiæ, absque vllo emolumento, & prouentu maritus onera matrimonij ſupportet, quæ ratio viuente adhuc filia ſuperſtite, durare quoque videtur. Item & altera, quæ ex ratione textus. in d. 1. ſi conuenerit, 4. deducitur, ne propter pactum indotatam filiam remanſiſſe contingat, ſi gener ante ſocerum moriatur, vel etiam eius filia ſuperſtes. In primo igitur caſu, id ſaltem dotis nomine conſtitutum videtur, & ſimul ſpes ſucceſſionis maioratus conſiderata: in ſecundo verò caſu, quo filia ſucceſſura non ſit, quia filius maſculus naſcatur, octo millium ducatorum quantitas dotis nomine conſtituitur, & ſic vtroque caſu dos tacitè conſtituta cenſetur, & primo caſu id ſaltem doris nomine conceſſum videri, quod impropriè & largè dici poteſt dos, vt viuente adhuc ſocero, & filia ſuperſtite, non finiatur, idque maximè durate adhuc onere matrimonij, reſpectu eiuſdem filiæ ſuperſtitis, & familiæ eius, & iuxta veriſimilem mentem contrahentium, & quod veriſimile eſt voluiſſe, atque intendiſſe tempore contractus, quamuis id non expreſſerint. Nam in contrahendo quod agitur, pro cauto agendum eſt, & quod agi intelligitur pro expreſſo, l. cum quid, ff. ſi certum petatur, quam optimè expendit Cagnolus, d.l. ſemper in ſtipulationibus, in prin.

Secundo deinde pro eadem parte vrget, paternum officium eſſe, filias dotare, & ad id patres teneri, adſtringique poſſe, l. vitima, C. de dotis promiſſione, l. qui liberos, ff. de ritu nuptiarum, l. 9. titulo 11. partita 4. & latè exornat Nouellus, de dote, ſexta parte, priuileg. 11. & duobus ſeq. Socin. regul. 281. Barboſa, in l. prima, 4. p. ex numero primo, cum ſequentibus, ff. soluto matrimo. Thuſc. tomo 2. littera D. concluſione 780. ex fol. 1021. idcirco, ex cauſa neceſſaria, obligatione prædicta iudicandum eſt, factam fuiſſe dictam promiſſionem, & in dubio ex cauſa dotis, iuxta ea, quæ latè adnotauit Cardinal. Franciſ. Manti. de tacit. & ambiguis conuention libro 12. titulo 13. quicquid enim ad maritandam filiam pater promittit, intelligitur nomine dotis promittere, etiam ſi de dote nihil dictum fuerit, dummodo contemplatione nuptiarum factum ſit, l. quod autem, in fine, ff. de iure dotium. & ibi Bartolus, & Baldus ſcribunt, & dicunt, eam legem eſſe ſingularem: Oldraldus etiam, in conſ. 245. num. quinto. Mantica, lib. 12. titulo 11. num. 10. & tit. 10. numero 23. vbi inquit, quod dos non ſolum verbis expreſſis & perſpicuis intelligitur conſtituta, ſed etiam ambiguis, quæ egent interpretatione; veluti ſi pater aliquid pro filia ante matrimonium, vel conſtante matrimonio promittat, nam intelligitur nomine dotis promiſiſſe Thuſc. tom. 2. d. littera D. conſ. 785. fol. 1035. cum ergo ante matrimonium, & contemplatione nuptiarum, promiſſio ea alimentorum in domo ſoceri, aut 300. ducatorum, ſingulis annis. extra domum eius, facta fuerit; ex cauſa, & nomine dotis fieri neceſſariò fatendum eſt, conſequenter, quod ſaltem largè & impropriè dos dici poſſit.

Tertiò etiam pro eadem parte facit, quia mulieris maximè intereſt, vt ſit dotata, l. prima, ff. ſoluto matrimonio 1. Titio centum, §. Titio genero, ff. de condit. & demonſtrat. ibi, hoc enim mulieris intereſt, vt incipiat eſſe dotata, Et ideo hæc præſumptio, quæ & mulieribus, & rei publicè vtilis, & fauorabilis eſt, d.l. prima, ff. ſoluto matrimonio, & l. 2. ff. de iur. dotium. In dubio magis eſt recipienda. Et hoc quidem generaliter eſt conſtitutum, vt in ambiguis pro dotibus ſit iudicandum, cap. vltimo, de re iudicata l. in ambiguis, ff. de iure dotium, & l. in ambiguis, de regul. iur. Mantica, lib. 12. tit. 11. n. 19. & tit. 13. num. 5. Cum ergo in caſu propoſito. in nullo alio, quam in dicta alimentorum, ſeu 300. ducatorum ſingulis anuis promiſſione, videri poſſit dotata filia, nec verè dotata fuerit, cum ſola ſucceſſionis ſpe, ſatis eam dote ſolutam, ſatis factamque eſſe, in capitulati onibus matrimonialibus dictum fuerit, prout ſuprà retuli in initio, & à communiter accidentibus, maritus non ſoleat vxorem ducere indotatam, l. vltima, §. primo, ff. quæ in fraud creditor. l. ſi donatarius, §. ſi quis indotatam, & ibi notat Baldus, in principio, ff. de condi. ob cauſ. nam dos datur pro oneribus matrimonij, cap. ſalubriter, de vſuris, l. pro oneribus, C. de iure dotium, l. dotis fructus, in principio, ff. eodem tit. in ipſa alimentorum, ſeu quantitatis promiſſione, ſingulis annis, dos videtur conſtituta; cum vt ſuprà dixi euenire potuerit, generum ipſum, & filiam quoque, nullis filiis relictis, antè ſocerum deceſſiſſe, ſicque ſucceſſionis maioratus ſpem fruſtratam fuiſſe, vanàmque remanſiſſe, nec aliud, quàm alimenta, aut dictam quantitatem in dotem datam fuiſſe. Imo & plus, cum verè nihil aliud adtur, vt pote cum maioratus metipſe, non à patre, ſed ab anteceſſoribus prouenire dicatur, nec facto ipſius priuati filia potuerit iure ſucceſſionis in futurum, quod. ex diſpoſitione primi inſtitutoris, ſibi defertur, adueniente die, & caſu ſucceſſionis eiuſdem, ſicuti ex Palacios Rub. Queſada, Mieres, Gama, Valaſco, & Molina ego metipſe adnotaui, atque ſcripſi, lib. 3. cap. 10. num. 31. & 32. adductus, atque ex citatus ex tex. in l. vnum ex familia, §. ſi de falcidia, ff. de legatis ſecundo, l. ſi arrogator, ff. de adoptionibus. l. 3. ff. de interd, & re legat. verè igitur pater id dumtaxat dare intelligitur, & non aliud; & ſucceſſionis hæreditatis maternæ ſpem abſtulit omnino pactis conuentionalibus, vt dum ipſe viuat, nihil aliud, quàm alimenta, aut quantitatem præfatam 300. ducatorum exigere valeat. Et in terminis noſtris, quando alia dos non fuit conſtituta, quod in dubio magis credendum ſit, id quod contendimus, in dotem datum fuiſſe, & nomen dotis obtenturum, licet expreſſum non ſit, vel aliter expreſſum, quod alias dotis nomen non obtineret; adnotauit, tradiditque Cardinalis Franciſcus Mantica, de tacit. & ambig. conuent. lib 12. tit. 10. numero 31. & 32.

Rurſus & quarto loco vrget etiam, ius illud, alimenta ſcilicet in domo ſoceri percipiendi, vel pro vita ipſius, extra domum, 300. ducatorum quantitatem habendi; non ideo dici non poſſe dotis nomine conſtitutum, ſiue dotem impropriè ſaltem, aut largè, vel ex cauſa dotis, quod fit ius ad vitam ſoceri reſtrictum, vel ſub nomine alimentorum conceſſum, aut quod non habeatur ſub ratione dotis ex conuentione partium, ad effectum vt teſtituatur ſoluto matrimonio, cum expreſſe cautum fuerit, non eſſe reſtitnendum, nam & ius ad vitam mulieris reſtrictum, & cuius emolumenta, & fructus non reſtituuntur ſoluto matrimonio, & qui more vxoris finiuntur, ſicut & ius ipſum, dos nihilominus reputatur, nec ideo dos dotis nomen amittit; ſicuti conſtat ex l. dotis fructus, §. ſi vſusfructus, ff. de iure dotium. Vbi ſi vſufructus in dotem datus ſit marito, ius ipſum fruendi cenſetur ille datum in dotem, niſi aliud actum fuiſſet, ac proinde fructus inde percepti tempore matrimonij, ad ipſum ſpectant, nec debent reſtitui, quia eos ſuos facit pro oneribus matrimonij; ſi autem maritus moriatur, adhuc vſusfructus durat pro vita vxoris: mortua verò ipſa, extinguitur; nec ideo (vt dixi) deſinit dos reputari: non etiam ideo, quod fructus ſuos faciat maritus, nec reſtitui debeant, prout textus ipſe innuit apertè, & communiter Doctores deducunt, Thuſcus etiam, tom. 4. litera D. concl. 767. fol. 104. Pater Ludouic. Molina, tom, 2. tractatu 2. diſputatione 432. fol. 1172. in principio, columna 3. in initio. Et vide Parladorium, tom. 3. poſt ſeſquicenturiam, quæſt. 4. alimentorum ergo, aut iuris ad vitam reſtricti mentio, ſiue quam pro ratione doris non habeatur, expreſſio non debet alterare peculiarem, & genuinam naturam dotis, contractùsve dotalis, nec regulas omnes hactenus adductas infringere; imo interpretatio fieri debet ſecundum ſubiectam materiam & quod veriſimile eſt partes ſenſiſſe, inſpecta natura negotij, etiamſi verba omnino improprientur, l. inſulam, ff. de præſcript. verbis, l. proculus. ff. de vſufructu l. ſi vno, l. quæro, § inter locatorem, ff. locati, Socinus, in conſ. 9. num. 18. lib. 1. Beccius, in conſ. 123. num. 32. Petrus Surdus, in conſ. 39. n. nono. 48. & in conſ: 381. n. 17. lib. 3. Rolandus, in conſ. 39. n. nono, lib. 4. Atque ita dotis nomine, ſiue ex cauſa dotis eam promiſſionem proceſſiſſe, & velut dotem dici poſſe, ſaltem impropriè. Sic ſanè, verba illa capitulationis, quod. alimentorum, aut dictæ quantitatis, ſingulis annis præſtatio non habeatur pro bonis dotalibus, Niſe ha de hazer conſideracion dellos, diſſuelto el matrimonio; prout ibi dicitur, expreſſa, & prolata ad alium effectum, & finem, ſcilicet pro bonis dotalibus non haberi, quoad hoc, vt teneatur maritus ea reſtituere ſoluto matrimonio, atque ita in fauorem eius, vt quæcunque eius quantitatis, ſiue alimentorum nomine perciperet, pro oneribus matrimonij deſeruiſſe, atque percipiſſe videatur, nec onere reſtitutionis adſtringatur; ad alium effectum, & finem accipi, atque in odium mariti retorqueri non debent, vt inde deduci valeat, ſiue ex cauſa dotis data non videri, ſiue vt dotalia diiudicari non poſſe; quoniam in fauorem mariti expreſſum, trahi in odium ipſius, abſurdum eſſet, & contra l. quod fauore, C. de legibus, cap. quod ob gratiam, de regulis iuris, in 6. Romanus, in conſ. 453. Decius, in conſ. 12. Craueta, in conſ. 33. num. 8. Socinus, in conſ. 241. num. 6. lib. 2. Iaſon latè in legata inutiliter, n. 8. & ſeq. ff. de legatis primo. Beccius, in conſ. 111. n. 41. Cephalus, in conſ. 342. n. 70. lib. 3. Petrus Surdus, in conſ. 315. n. 68. & in conſ. 426. n. 16. lib. 3. & deciſ. 195. n. 5. & inducta ad augendum, ſiue ad certum, & limitatum effectum, non debens operati diminutionem, ſiue alium effectum. l. legata inutiliter, ff. de legatis 1. l. legata inutiliter, ff. de adimend. legatis, l. cum tale, §. finali, ff. de condit, & demonſt. & cum aliis notauit Surdus in omnibus locis relatis ſuprà. Idem Surdus, in conſ. 453. n. 17. eodem lib. 3. Natta, in conſ. 373. n. 22. & in conſ. 403. n. 6. volumine 2. Fuluius pacianus, in conſ. 16. n. 26. in conſ. 37. n. 107. & in conſ. 107. n. 33. vbi etiam citat textum, in l. ſi mancipia, ff. de fundo inſtructo, & cap. ad noſtram, de appellat. operantur ergo prædicta verba, vt eorum, quæ viuente ſocero præſtita fuerint, vel quatenus percipiantur, reſtitutio non fiat ſoluto matrimonio per maritum, nec eorum conſideratio fiat, quoad effectum, vt reſtituere maritus ſit obnoxius; non verò, vt pro dote non reputetur id quam verè ex cauſa dotis, & matrimonij, & Vt deſeruiter oneribus matrimonij ipſius datum fuit.

Imo cùm non entis nullæ ſint cauſæ, & nullæ demonſtrationes, vt ait Baldus in l. cum mulier, n. 30. in verſic. ſubſequenter quæritur colum. 12. ff. ſoluto matrimonio, & Florianus, in l. 2. ſub n. 5. de probation. refert Fuluius Pacianus, in conſ. 1. n. 60. & rei, quæ non eſt, non poſſit dari priuilegium, vel effectus, nec aliquid ſtatui circa id, quod nunquam fuit, qualitas non poteſt dari ſine ſubiecto, l. eius qui in prounicia, ff. ſi certum petatur, & notat Gloſſa, in cap. ad diſſoluendum, in verbo, accuſari, de deſponſation. impuberum, & cum Alberico, Decio, & Iaſone exornat Fuluius Pacianus, vbi ſupra, num. 62. & 63. ex quo dicitur, quod in conſideratione bonorum dotalium non habeantur, quoad effectum prædictum, vt per maritum ſoluto matrimonio non reddantru, datur intelligi manifeſtè, quod etſi ſint ad alimenta, & pro vita ſoceri conceſſa, adhuc pro dote reputantur, & dotis pars ſunt, cum neceſſe fuerit id exprimi, vt ſoluto matrimonio reddi non debeant, redderentur namque, niſi ita conuentum fuiſſet, non tamen ex eo, quoad ita conueniant, deſinunt ſub nomine dotis comprehendi, prout vtrumque probauit, atque obſeruauit Socinus, in conſil. 240. volumine 2. vbi inquit, quod alimenta promiſſa per ſocerum genero ad certum tempus, vel pro vita ipſius ſoceri, augent dotem, debentque reddi, adueniente caſu reſtitutionis dotis, & pro quibus competit hypotheca à die promiſſionis alimentorum. Et Socini mentionem faciunt eúmque ſequuntur Ioannes Baptiſta Coſta, de rationeratæ, quæſtione 131. nu. 6. Thuſcus, tom. 2. litera D. concluſione 767. nu. 4. fol. 1005. & hactenus de fundamentis actoris quoad primum articulum.

Pro parte verò rei in eodem articulo totum contrarium contenditur, & primum præcipuúque fundamentum deducitur ex bis, quæ nunc dixi, & verbis illis capitulationis matrimonialis, Noſe ha de iuz gar por bienes dotales, in hazer conſideraction dellos, diſſuelto el matrimonio. Quaſi verba hæc, adeo expreſſa, prædictam interpretationem non admittant, cum in claris non ſit locus coniecturis, nec interpretationi, l. continuus, §. cum ita, ff. de verborum obligatio. l. ille aut ille, §. cum in verbis, cum vulgatis, ff. de legatis tertio, verba ſiquidem diſpoſitionis habent maximum pondus, ad cognoſcendum, & diſcernendum quid actum ſit, vt dicebat Baldus, in conſ. 112. in fine, lib. 1. Boërius deciſ. 155. n. 22. Tiraquellus, ad l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 9. & etiam in minimo verbo conſiſtit magnus effectus, vt inquit Caſtrenſis, in l. vltima, num. 2. C. de ind. vid. toll, Curtius ſenior, in conſ. 45. in principio, exornat Fachineus, in conſ. 1. n. 1. & ſeq. & n. 14. ſed. lib. 2. num. 17. citat Baldum, dicentem, quod vbi verba ſunt expreſſa, & clara, omittere certitudinem verborum, & quærere coniecturas, eſt imbecillitas intellectus. Et omnis argumentatio in caſu claro, dicitur calumnioſa, vt per Curt. ſenior, & Crauet. ibidem relatos. contenditur ergo, verba eſſe expreſſa, 7 clara, vt dici non poſſit, alimentorum, ſiue 300. ducatorum, ſingulis annis præſtationem, ex cauſa dotis proceſſiſſe ſiue fructus dotis reputari poſſe. Cogita, an huic fundamento, concludenter ſatis factum videarur ſuprà, vt pore, cum ipſamet verba, non ad hunc effectum, excludendi ſcilicet, quod ea præſtatio ex cauſa dotis proceſſiſſe dicatur, ſiue dos dici non poſſit, ſaltem impropriè, adiecta fuerit, ſed ad alium longe diuerſum, atque in fauorem mariti, & ſupplendo, velut dotalem eſſe eam præſtationem, atque dotem dici poſſe, ſaltem largè & impropriè, prout ſuprà quoque adnotaui.

Secundum fundamentum deducitur ex eo, quod in capitulatione matrimoniali referatur, promiſſionem ſoceri vtroque ita caſu ad alimenta procedere, atque ita ad fructus dotis referri non poſſit, cum hæc diuerſa, vt per Surdum de alimentis, tit. 5. quæſt. prima, num. 7. vbi inquit, dotes differre à legitima, & ab alimentis, & de eis diuerſimodè diſponere iura. Cogita, an etiam facile reſponderi valeat, conſtituendo, id, de per ſe ſumptum, verum eſſe, & de iure procedere; attamen, cum alimenta pro dote conſtituuntur, ſiue ex cauſa dotis procedunt, nihil impedire, quin totalia, aut dos dici poſſint, ſaltem largè & improptiè, cum verè ex cauſa matrimonij, atque dotis conſtituantur. Cum tamen alicui promittuntur, vel in teſtamento relinquuntur, differunt equidem à dotibus, nec dotis nomini conueniunt: quod certum eſt.

Tertium fundamentum in eo conſiſtit, quod ſcilicet fructus dotis correſpondere debeant quantitati, aut ſorti principali dotis traditæ, aut promiſſæ, l. ſi cum dotem, §. ſi autem in ſæuiſſimo, ff. ſolu. matrimonio. At cum in caſu præſenti alimenta in domo ſoceri promiſſa, vel quantitas 300. ducatorum extra domum eius præſtanda, nec bonorum maioratus æſtimationi, nec etiam dotis promiſſioni in ſecundo caſu, ſcilicet octo millium ducatorum, ſi filia in maioratu non ſuccedat, non valeant, & conſequenter, nec ad hæredes filiæ tranſeant, dum ſocer vixetit.

Sed & quartum, in idem tendit, fundamentum, quod in primo caſu, quo filia in maioratu ſucceſſura ſit, nihil dotis nomine promiſſum apparet, ſed dictum expreſsè, quod habita conſideratione ſucceſſionis eius in maioratu, ſatis ſucceſſione ipſa dote ſoluta, ſatisfactáque manet; indéque inferunt, dotis, quæ non extat, nec conſtituta eſt, fructus conſiderari non poſſe, cum non entis nullæ ſint qualitates, nullique effectus, atque ita neque fructus, prout ſuprà probaui.

Vltimum denique fundamentum eò tendit, dantem, ſeu promittentem dotem pro muliere, eius animi, vt mulieri metipſi prouidere velit principaliter, l. ex morte, in fine, C. de pactis conuentis. Quod ſi ita eſt, atque præſumitur, quando maritus lucratur fructus pro oneribus matrimonij, quanto magis id credendum, quando ſola alimenta promittuntur, vel conſtituuntur, vt mortua vxore ipſa, finiri debeant, cum regulariter morte finiantur, vt inferiùs probatur, nec fructus dotis reputentur.

Pro explicatione, atque ſolutione trium horum fundamentorum animaduerto, Aduocatos partis actoris minus bene vſos terminis prædictis, quòd promiſſio ſoceri in caſu propoſito, pro fructibus dotis reputetur, reputatiue valeat; cùm verè neque fructus dotis ſint, nec eo nomine nuncupari valeant; idque ex eiſdem rationibus nunc adductis. Fructus itaque dotis non ſunt, nec ſorti dotis correſpondent. Negari tamen non poteſt, quin præſtationes metipſæ, atque ſoceri promiſſiones ex cauſa matrimonij principaliter proceſſerint, atque etiam ex cauſa dotis; ſocer nanque ex cauſa matrimonij, & quo faciliùs generum ad matrimonium contrahendum alliceret, atque excitaret, qui forſan non contraheret illud ſola maioratus ſucceſſionis ſpe, niſi pro oneribus matrimonij ſubeundis, aliquid ſibi aſſignaretur, quod duraret, dum ſucceſſio ipſa non deferatur, ad eum modum promiſſionem emiſit, eamque vtriuſque fauore, tam filiæ, quam mariti eius; filiæ, quò nuberet; mariti, ſiue generi, quò facilius adduceretur, & onera matrimonij ſupportaret: & verè in primo caſu, nulla alia dos conſtituta, aſſignatáve fuit, vltra ſpem ſucceſſionis prædictæ. Imo principaliter ſolius ipſius ſoceri fauore promiſſio ea facta eſſe videtur, vtpotè, cum adiecta ea pactione, ne ſoluto matrimonio, ea quæ perceperit, reſtituat maritus, ſolius ipſius gratia & fauore id factum videri debet, qui onera matrimonij portaturus erat, non verò filiæ, cui fructus ipſi, emolumentáque percepta ſoluto matrimonio, ex pacto reſtituenda non ſunt. Sanè, nihil aliud dotis nomine promiſsum nomine aſſignari (ſucceſſionis namque maioratus ſpes, ex futuro, incertoque euentu dependet,) ſufficit equidem, vt dotis nomine promiſſo ea reputetur. Item oneribus matrimonij vt deſeruiat, eam factam fuiſſe, & impropriè dici poſſe, vt in dote ſtaturum, in ipſa quoque locum obtineat, prout ex Franciſco Mantica. ſuprà adnotaui. Nec alimentorum expreſſio mutare, aut quouis modo id alterare debet, ex his rationibus, quas conſideraui ſuprà. Item ex eo, quod cum hæc promiſſio principaliter relpiciat fauorem mariti, & in eum finem dirigatur omnino, vt onerum matrimonij ſupportandorum grauamine releuetur aliquantulum, quod & ſi expreſſum non fuiſſet, tacitè inerat, expreſſio eadem ad alimenta aut nihil operati, vel plus aliquid ſaltem vltra id, quod operaretur, nec minus cauſa expreſſa, quæ mariti fauorem reſpicit principaliter, reſtringere debet promiſſionem metipſam, vt non operetur id, quod operari poſſet, ſi alimentorum mentio facta non eſſet; ſic ſanè ex relatione Petri Surdi. Cardinalis Manticæ, Hieronymi Gabrielis, Simonis de Prætis, Stephani Gratiani, Cæſaris Barzij, Leandri Galganeti, & Coruna, quæ ego metipſe in commentariis de vſufructu, adnotata, ſcriptaque reliqui tradidi ſuprà hoc eodem capite, numer. decimo nono, vbi dixi, quod cauſa quæ reſpicit commodum & fauorem eius, cui alimenta promittuntur non reſtringit promiſſionem ipſam, ſed perinde habetur, ac ſi promiſſio ſimpliciter facta fuiſſet. idque vt tranſmiſſio in hæredes non impediatur eo caſu, quo alimentorum mentione detracta, traſmitti alimenta poſſent, prout abſque dubio in caſu præſenti contingeret, ſi facta promiſſione per ſocerum pro tempore vitæ ſuæ filia deceſſiſſet, & filios reliquiſſet, nec alimentorum nomen fuiſſet expreſſum. Expreſſio itaque metipſa alimentorum, an tanti æſtimari, haberique debeat, vt efficere poſſit, dotis nomine promiſſionem prædictam factam non fuiſſe, ſiue dote, ſaltem impropriè, & largè dici non poſſe; quæ etiam ex hactenus ponderatis. adductiſque fundamentis, maiorem vim habeant fortiúſque adſtringant, viderint, atque maturè diiudicauerunt alij: pro nunc namque, quid magis amplectamur, quid iuris rationi magis conſentaneum ſentiamus; ideo non explicamus, quod lis in Senatu pendeat, prout inferius dicetur. Et hactenus de primo articulo principali.

Quoad ſecundum verò, an dicta ſoceri promiſſio, mera, puraque alimenta contineat, atque ita morte filiæ extincta fuerit, nec ius alimentorum, quod perſonæ cohæret, ad hæredes eius tranſmitti potuerit. E contrario verò, an poſito, quod mera alimenta ſint. in filios, & maritum tranſire debuerint, quia indefinita promiſſio, & filiæ, & mariti, generi ſcilicet, & filiorum matrimonij, onerúmque eiuſdem cauſam, & perſonas reſpicit, nec ad ſolam filiam reſtringitur, cum ad perſonam ſolam, & vita ſoceri ſcilicet, ſequentia magis vrgere, adſtringerèque videntur fundamenta.

Primo, quod alimenta finiuntur regulariter, morte eius, cuius fauore promiſſio, aut obligatio alimentorum facta eſt, nec tranſeunt ad hæredes, ex parte eius, cui debetur, l. cum. ij, §. modus, ff. de iranſact. l. fin. §. dominus, ff. de vſufructu, l. Firmio, in fin. ff. quando dies lega. cedat, & cum Surdo, Cæſare Barzio. Thuſc. & Stephano Gratia. adnotaui. atque exornaui ſupra hoc eod. cap. n. 5. 6. & 7. & addidi, quod contemplatione certæ perſonæ factæ promiſſio, ipſi perſonæ cohæret, & conſequenter perſona extincta, dicitur extingui; prout etiam d. n. 7. comprobaui. Mortua igitur filia in caſu præſenti, videtur, quam obligatio alimentorum extincta quoque fuerit, nec ad hæredes tranſire potuerit.

Secundo, ceſſaſſe, extinctamque fuiſſe cauſam illam, ob quam ſocer alimenta promiſit, matrimonij ſcilicet. & onerum eiuſdem, quæ maritus de iure tenebatur ſubire: & per conſequens ceſſaſſe, extinctamque fuiſſe alimentorum obligationem; cap. cum ceſſante, de appellation. l. adigere, §. quamuis, ff. de iure patronatus, cum vulgatis, & exornaui ſuprà hoc eodem cap. numero ſexto. verſiculo, Tertio illud vrgebat.

Tertiò, nihil intereſſe, adhuc ſupereſſe, viuerèque ſoceum, qui pro temporæ vitæ ſuæ, 300. ducatorum, quantitatem, ſiue alimenta promiſit: Quoniam alimenta promiſſa, ſeu relicta alicui, cum certa temporis determinatione, putà ad decennium vel ad vitam promittentis, finiuntur, ſi alimentarius interim decedat, nec reliqui remporis hæredibus eius debentur. l. ſi cum præfinitione, 20. ff. quando dies legati cedat, & exornaui, multorumque iuris Interpretum authoritate comprobaui ſuprà hoc eodem cap. num. 2. & 3. & 4. comprobat etiam Stephanus Gratianus, diſceptat. forenſ. lib. 1. cap. 10. 4. ex num. 30. & n. 36. & ſeq. qui ex communi Doctorum ſententia obſeruat, quod quando alimenta promittuntur, aut relinquuntur ſimpliciter & ſine temporis præfinitione, cenſetur perpetua, ideſt, ad vitam alimentarij eſſe conſtituta, idque ſiue debeantur ex contractu, ſiue ex vltima voluntate; cum verò promittuntur, relinquuntur alimenta cum certa temporis præfinitione, morte alimentarij finiri, vt dictum eſt, & de ratione etiam poſt Surdum ſuprà hoc eod. cap. d.n. 2. & ſeq.

Quartò deinde, quod licet alimentorum, ſeu dictæ quantitatis promiſſio facta fuerit genero, vel vtrique ſimul, maritò ſcilicet, & vxori; fuit tamen contemplatione vxoris, & matrimonij principaliter; atque ita ipſius morte finiri debuit, ac ſi ei facta fuiſſet; nam & ſi in dubio diſpoſitio, aut promiſſio fauore nominatorum facta intelligatur; ſicuti ex aliis Authoribus obſeruarunt Mantica, de coniecturis vltimarum volunt. lib. 8. tit. 16. per totum. Menochius lib. 4. præſumpt. 123. n. 1. & quatuor ſeq. Surdus, de alimentis, titul. 4. q. 4. n. 12. Id tamen non procedit, quando conſtat, contemplatione alterius perſonæ factam fuiſſe diſpoſitionem, ſeu promiſſionem, vel qualitas perſonæ ſic ſuadeat; vt per Menochium, in conſ. 140. n. 3. lib. 2. & dicta præſumption. num. 15. Surdum, dicta quæſt. 4. n. 12. item & n. 23. Vbi cognoſcendum, an legatum, ſeu diſpoſitio facta cenſeatur, vnius, vel alterius perſonæ contemplatione, inquit, nihil melius quæri poſſe, quàm inquirendo, an teſtator foret etiam alicui alimenta relicturus, etiam ſine onere, quia ſi erat alioquin relicturus, ſuſtineatur legatum, etiam poſt mortem alterius, aliàs non.

Et pro hac ipſa parte expendi poteſt text. in l. illis libertis, 38. ff. de condit. & demonſt. prout ego ipſe expendi eum, ſuprà hoc eod. cap. n 9. & in l. Seio, ff. de annuis legat. Prout etiam eum induxi, atque ponderaui, d.n. 9. vbi latiùs.

Quintò denique & vltimo loco facit Cordubæ de Lara; in eiſdem, in quibus verſamur terminis, pro hac parte obſeruatio, & reſolutio; is enim Author, in l. ſi quis à liberis, §. non tantum, ex n. 62. cum ſeq. reſolutiuè firmauit, quod alimenta à ſocero promiſſa ſimpliciter filiæ, & genero, dum collocat filiam in matrimonium, cenſeantur promiſſa, & debeant præſtari tantùm, dum matrimouium conſtiterit, & ideo mortua filia, genero non deberi; ſic ſanè hanc ipſam obſeruationem adduxi, expendique ſuprà hoc eod. cap. n. 8.

Pro contraria tamen parte, quod diſſoluto matrimonio per mortem filiæ, dicta obligatio extincta non ſit; ſed potius duret, viuente filia eius ſuperſtite, nec conueniens ſit, quod alimenta (quando mera & pura ſint alimenta) ad eam tranſeant, ſequentia magis vrgete videntur fundamenta.

