- Cap. XXIX. Pro teſtamento ſuſtinendo, & diſpoſitione qualibet vltima conſeruanda, quemadmodum coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat regulariter: & quàm verum ſit, ſiue qualiter, & quando locum obtineat vulgatum adeò, & aſſiduum illud Interpretum omnium Axioma, ex l. ſi pars, ff. de inoffic. teſtamen. deductum, vt per manus tradatur quotidie; teſtamento fauendum, & pro eo pronuntiandum in dubio: quod exornatur, atque illuſtratur. Denique, an teſtamentum intelligatur reuocatum, & reuocari valeat per ſolam verbalem reuocationem, ſi teſtator coram legitimo numero teſtium dixerit, ſe nolle valere teſtamentum, antea conditum, nec cauſam expreſſerit; idque maximè, attenta noua deciſione leg. primæ, titu. 4. lib. 5. nouæ collect. Regiæ: vbi Bartoli, & Baldi ſententiæ contrariæ proferuntur, & Regij Hiſpalenſis Senatus in ipſo articulo, & in caſu ex facto occurrenti, deciſio proponitur. Ac denique agitur, an ita, vel alio quouis modo reuocato teſtamento, legata auferantur, vel maneant. p. 284.
- Cap. XXX. In teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ac in alia diſpoſitione, & materia quacunque, an, & qualiter in caſu dubio coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat regulariter, vt actus potius valeat, quam pereat, ſiue pro actus validitate præſumi; breuis, & dilucida explanatio. p. 290.
- Cap. XXXI. Ex eadem cap. duorum præcedentium materia, & de coniectura, ac præſumptione illa, qua pro validitate teſtamenti, & pro eo ſuſtinendo præſumitur, vt ſcilicet actus, qui geritur, ac diſpoſitio quælibet, & maximè teſtamentaria, potius valeat, & ſuſtineatur, quam pereat, modò contra voluntatem teſtatoris, aut in perniciem eius aliquid non reſultet. Et de ancipiti, & forenſibus, atque practicis negotiis admodum aſsidua, & difficili ea quæſtione, vtrum inquam in fideicommiſſis, & primogeniis, ad quæ filij legitimi, & de legitimo matrimonio nati vocantur, admittantur, & ſuccedere debeant hi, qui per ſubſequens matrimonium legitimi fa [Vide infra, cap. 75. lib 5.]cti ſunt. Vbi ingenti ſtudio, & diligentia res hæc inquiritur, & diſſeritur, vt alibi quærendi excuſetur labor omnino; Regiíque Hiſpalenſis Senatus in caſu ex facto occurrenti definitio, ſeu deciſio egregia proponitur. p. 293.
- Cap. XXXII. Teſtamentorum, & teſtantium voluntatum, quòd plenior, aut latior fieri debeat interpretatio, coniectura illa, & præſumptio adeò vulgata & aſsidua, vt per manus tradatur quotidie, quemadmodum accipi, atque intelligi valeat; & an reſpectu inſtitutionis duntaxat, an etiam legatorum, fideicommiſſorum, codicillorum, & cuiuſque ſpeciei vltimæ voluntatis locum obtineat; l. in teſtamentis, ff. de regulis iuris, deciſio: ſic conſequenter, vtrum legata ſtrictam, an verò latam interpretationem recipiant; ex quo ad nonnullos caſus practicos inferri poteſt, & maximè ad eos, quos Iacobus Menochius, Petrus Surdus, & M. Anton. de Amatis expendunt, prout hoc cap adnotatur: & prædictorum dilucida, & notanda traditur explanatio, & reſolutio. p. 318.
- Cap. XXXIII. Pro hærede magis, quam pro legatario, vtrum præſumptio, & coniectura ſumi debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, vt hæres quanto minus poſsibile ſit, grauatus cenſeatur; ſiue an, & qualiter procedat ea præſumptio; ad explicationem iurium quorundam, & Hippolyti Riminaldi in conſilio 240. ex numero 23. libro 3. obſeruationes nonnullas: verba etiam cum imperſonaliter proferunter, an onus in dubio præſumatur impoſitum hæredi: ac denique mobilium legato, & appellatione, an ſe mouentia contineantur, ad deciſionem Vincentij Carocij 56. An etiam legatario, cui fuit legata annua pecunia de introitu, ſint præſtandi fundi, ex quibus poſsit tantum introitum recipere; & de intellectu l. fundi Trebatiani ff. de vſufructu legato. & l. ſi quis argentum, § ſin vero reditum, C. de donat. quas Petrus Surdus, in conſilio 319. libro 3. ſingulariter explicauit.
- Cap. XXXIV. Teſtamenti, & cuiuſque vltimæ voluntatis verba dubia, ſiue obſcura, vel ambigua vt regulariter contra eum interpretentur qui eis innititur, aut ſe fundat, vel qui ſubſtitutionem, aut vocationem obſcuram, aut dubiam pro ſe expendit; vtrum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat, vel non, in caſu dubio: ſicque l. veteribus, ff. de pactis, cum ſimilibus, allegatio vulgata, & aſsidua, quod verba contractus, & alterius diſpoſitionis cuiuſque interpretentur contra cum, qui ſe in illis fundat, & cuius cauſa, & ad cuius commodum concepta fuit diſpoſitio, an in vltimis quoque voluntatibus locum obtineat, ſiue qua certa, aut generali, & vera doctrina articulus hic explanari poſsit, ac debeat: qui à nullo hactenus, nec abſolutè, nec ſpecificè ita elucidatus fuerat, prout nunc relinquitur: & dubium alterum, an diſpoſitio incerta vitietur ratione incertitudinis, breuiter declaratur. p. 327.
- Cap. XXXV. Ex iure communi, aut municipali, quemadmodum coniectura fieri, atque interpretatio voluntatis teſtatoris elici valeat in caſu dubio, & an ita fieri debeat, vt quanto minus poſſibile ſit, ius commune lædatur; ac etiam præſumatur in dubio, teſtatorem voluiſſe ſuam voluntatem, & diſpoſitionem eſſe legibus, aut iuris communis conſtitutioni conformem; vbi quoad praxim, & theoricam articulus hic illuſtratur. Denique inquiritur, maioratus irreuocabilis ex Tertio & Quinto inſtitutus, vtrum reuocetur bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem, & dolum poſtmodum contractis: & conſequenter, an debita contracta, etiam poſt factam meliorationem, aut maioratum irreuocabilem, ante ipſum deducantur; & Regij Hiſpalenſis Senatus egregia, & notabilis in caſu ex facto occurrenti deciſio probatur, & ſingulariter corroboratur. p. 332
- Cap. XXXVI. Meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, aut maioratum inter eos inſtituendi facultas, & commiſſio, an à parentibus in alterius voluntatem ita liberè conferri poſſit, vt meliorare, vel non meliorare, ſiue primogenium inſtituere, aut non, in eius voluntate reponatur omnino: & Taurinæ conſtitutionis 31. deciſio, quid vltra ius commune contineat, & qualiter, & verè, & germanè accipi debeat. Vtrum etiam maioratus inſtitutio commiſſa Tertio, habeatur pro facta, eo non eligente, vt maioratus ſucceſſio ad primogenitum deferatur. Deinde, meliorandi aliquem ex filiis, vel deſcendentibus, aut maioratum inter eos inſtituendi, vel non; facultas, & commiſſio, cum ab vxore marito, vel è contra, aut cuilibet alteri conceditur, sícque perſonarum electio committitur, vtrum ea anno finiatur, ſiue in præfinitione termini, de qua in leg. 33. Tauri, contineatur: vbi articulus ſingulariter diſcutitur, & explanatur, leg. ipſius 33. Tauri, notanda interpretatio traditur, & Gregorij Lopezij ſententia omnino probatur. Rurſus, vtrum maioratus inſtitutor, qui ex Regia facultate illum inſtituit, in perſonarum vocatione teneatur ſeruare ordinem traditum à l. 27. Tauri: an verò vſque adeo eum omittere poſſit, vt prætermiſſis etiam filiis aliquibus, & eorum deſcendentibus, ad conſanguineorum collateralium, & etiam extraneorum vocationes deuenire valeat. Vbi ita abſolutè, & dilucidè, atque diſtinctius, & accuratius, quam hactenus factum eſſet, res hæc explanatur, & agitatur, vt ingenti ſtudio, & ſumma diligentia abſoluatur. Denique facultas & commiſſio alicui conceſſa ad inſtituendum maioratum ab eo, qui illum ex Regia facultate inſtituere poterat, vtrum intelligi debeat, vt regularem, & ordinarium maioratum inſtituere poſſit, sícque iuxta iuris communis regulas, & conſuetudinem huius Regni, an verò, vt extraordinarium quoque & irregularem, sícque cum clauſula excluſiua fœminarum valeat; vbi dubium hoc ſingulariter diſcutitur, & explicatur, ſuperiorum etiam omnium diligens, & abſoluta traditur reſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in eodem caſu ex facto occurrenti deciſiones quatuor præcipuæ, & egregiæ admodum, atque notandæ commemorantur. p. 349.
- Cap. XXXVII. Ex regula illa, atque Interpretum noſtrorum aſſiduo, & vulgato adeo aſſumpto, vt per manus tradatur ipſum quotidie; teſtatoris videlicet voluntatem in dubio mutatam non præſumi, non modo incontinenti (teſtator namque incontinenti non videtur ſe corrigere voluiſſe, prout hic illuſtratur) ſed etiam ex interuallo (prout latius enucleatur, atque exornatur) quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat, vt dilucidè appareat, an, & quando teſtator noluiſſe, vel voluiſſe ſuam reuocare, atque mutare diſpoſitionem præſumatur. Legati etiam reuocatio ex quibus inducatur, atque probetur, ſiue quibus modis legatorum reuocatio facta cenſeatur, per cancellationem quoque, vel inductionem teſtamenti, aut per ſecundum teſtamentum, an teſtator videatur à priore voluntate receſſiſſe, & illam mutaſſe. Rurſus, de caſibus nonnullis practicis, qui regulæ eidem mutationis voluntatis non præſumendæ, conduci, atque applicari per Doctores conſueuerunt; ac maxime de vxore, mortuo marito, bona pro dote retinente: & de teſtatore qui pecuniam legatam poſtmodum conſumpſit. De donatione denique abſenti facta, ſtipulante Notario, an egeat acceptatione ad ſui validitatem, & ſubſtantiam. Et vtrum acceptatio in donatione ſit neceſſaria hodie, attenta deciſione l. Regiæ 2. tit. 16. nou. collect. Reg. vt ante acceptationem reuocari valeat, necne, per donatorem; vel non euaneſcat, ſi vnus ex contrahentibus decedat ante acceptationem: vbi horum omnium diſtincta, & breuis proponitur reſolutio, atque explanatio: & in articulo præfato donationis, ſingularis, & notanda traditur Regij Hiſpalenſis Senatus in caſu ex facto occurrenti definitio (cui Senatus Mantuani deciſio 111. conuenit omnino) & Antonij Fabri obſeruationes in propoſito commemorantur, atque in ſtricta iuris ratione, & diſputatione probantur. p. 372.
- Cap. XXXVIII. Superfluitatis vitium vt euitetur, & verba appoſita in teſtamentis, vltimis voluntatibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque aliquid operentur, nec fruſtra, aut ſine virtute & effectu aliquid operandi remaneant, quemadmodum interpretatio fieri, atque ex præſumpta diſponentis mente coniectura deduci debeat, vt abſolutè & dilucidè dignoſcatur, an, & quando vulgata hæc Interpretum omnium traditio, & regula communis, quod verba teſtatoris ita intelligenda ſunt, vt effectum aliquem operentur; procedat, necne: ibidem etiam l. 3. ff. de legat. 1. materia explicata, quando ſcilicet expreſſio eorum, quæ tacitè inſunt, aliquid operetur, vel non; de quo latius ſuprà, cap. 17. ex num. 44. cum ſeq. Ac denique, ex regula ſuperiore ſuperfluitatis vitandæ, caſus nonnulli practici deducuntur, qui regulæ eidem applicari per Doctores conſueuerunt.
- Cap. XXXIX. Vt verba in dubio in potentiori ſignificatu, & per prius, non per poſterius in ſpecie etiam, potius quam in genere, & ſimpliciter, non autem ſecundum quid accipi debeant, vtrum interpretatio fieri, atque coniectura ſumi, & deduci debeat regulariter, & maximè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Ob præſumptam quoque teſtatoris mentem, quando ab eis regulis recedere liceat, necne: vbi vulgata hæc Interpretum omnium axiomata, & in interpretatione vltimarum voluntatum, adeo frequenter allegabilia, & multis caſibus practicis conducibilia, nonnullis exornantur, atque illuſtrantur. Denique. § ſermone, l. boues, ff. de verbor. ſignificat. materia, quod diſpoſitio aliquid concedens, verificetur in primo actu; ſiue quod ſermo ſimpliciter prolatus, intelligatur de prima vice: an, & qualiter, ſiue quibus in caſibus procedat, vel non: vbi & de differentia inter contractus, & vltimas voluntates, & Petri Barboſæ placitis nonnullis, accuratiùs, quam alij feciſſent, traditis in eo articulo. An etiam donatio bonorum ſimpliciter facta, de præſentibus tantum intelligatur. p. 390.
- Cap. XL.

- Vt verba in dubio intelligi, atque interpretari debeant regulariter eo tantum reſpectu, & fine, quo fuerunt prolata, nec extendantur, vltra quam gerantur; non etiam vltra intentionem agentium, aut contrarium, vel alium operentur effectum, quàm quem intendebat diſponens, & inducta ad augmentum, non operentur diminutionem, & è conuerſo; coniectura quæ in teſtamentis, & vltimis voluntatibus ſumitur, quanti ad earum interpretationem æſtimari, atque haberi debeat, & multis caſibus practicis, quibus axiomata vulgata deſeruiunt, remiſſiuè. Rurſus, verba generalia adulatoria, ſiue complacentiæ, verba quoque conſilij, an diſpoſitionem, vel obligationem aliquam, aut ſaltem coniecturam inducant: & de quæſtione illa Sfortiæ Oddi, in conſ. 64. lib. 1. an teſtamentum, quod non reperitur, dicatur probatum, ſi aliquis pluries monitus, vt teſtamentum faceret, dixit, Ego feci teſtamentum, & talem inſtitui.
- Prætereà, vtrum mulier, quæ ſimpliciter contraxit matrimonium, nulla dote expreſſa, præſumatur, vel non, omnia bona ſua, vel partem in dotem dediſſe: atque ita in dubio, an, & quando poſſit videri dos conſtituta.
- Deinde, paraphernalium bonorum materiam breuiter attingit Author, & infert ad quæſtionem, an pro bonis paraphernalibus tacita hypotheca, à lege inducta, prælationis priuilegium contineat, vel ſaltem ex regula cap. qui prior, de regul. iur. lib. 6. poſterioribus, etiam expreſſis, hypothecis præferatur; & à quo tempore tacita hypotheca incipiat, vbi & de intellectu l. primæ, ff. qui potiores in pignore habean. & obſeruatione noua ad l. 17. titulo 11. partita 4. An etiam neceſſarium ſit, præcedere excuſſionem in bonis mariti, antequam perueniatur ad tertios poſſeſſores.
- Denique (licet ea res egrediatur huiuſce materiæ terminos) compenſationis tractatus, & materia, propter ſui neceſſitatem & frequentiam ſuſcipitur, & ad ſummam dilucidè reducitur, & inquiritur, vtrum in cauſa dotis compenſatio admittatur; an etiam locum obtineat, cùm compenſatio non intenditur inter debitorem, & creditorem, ſed opponitur contra tertium, qui erat creditor, & qui prius ſibi debitum petierat: vbi horum omnium diſtincta, & notanda traditur reſolutio, & Senatus Regij Hiſpalenſis in eodem caſu ex facto occurrenti, definitiones quinque præcipuæ commemorantur, & comprobantur. p. 399.

- Cap. XLI. Ex verbis generaliter, aut vniuerſaliter prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri debeat; ſiue quanti haberi, atque æſtimari debeant ad interpretationem vltimarum voluntatum, & diſpoſitionis cuiuſlibet verba generalia, aut vniuerſalia. Ex quibus etiam eadem verba, atque diſpoſitiones generales, aut vniuerſales (quæ regulariter omnes caſus, & ſpecies, quæ excogitari poſſunt, includunt) generalitatèſve debeant reſtringi de iure; vbi quod ex multis reſtringuntur, & de prouiſione ſpeciali poſt generalem, vel è contra; & quando generi per ſpeciem derogetur, vel non. An etiam, & quando verba generalia ad ſpecificata tantum, ſiue ad rem, vel caſum expreſſum reſtringantur, ſeu ad omnia alia, etiam non expreſſa trahantur; ad explicationem, & materiam, l. ſi de certa, cum vulgatis, C. de tranſact. quando ſcilicet tranſactio generalis ad ſpecificata tantum reſtringatur, ſiue generaliter accipiatur. Rurſus, in teſtamentariis, & aliis diſpoſitionibus, ſi adiiciatur verbum denotans genus, & quod ſolet participare vni ſpeciei, vtrum in genere, vel in ſpecie ſumi debeat, & de communi Interpretum diſtinctione inter fauorabilem, & odioſam materiam, & quæ dicatur fauorabilis diſpoſitio, quæ etiam odioſa. Stricti denique iuris, & ſic ſtrictè intelligenda; fauorabiliàve, & ſic latè accipienda, quæ ſint? vbi enumerantur quamplurima, & ſuperiorum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio. p. 421.
- Cap. XLII.

- Ex eadem capitis præcedentis materia, & tractatu, quo de verborum generalium, atque vniuerſalium virtute, & effectu agitur, prout ſuperiori agebatur, & ad caſum aſſiduum admodum, & practicum, atque ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu definitum, infertur opportunè, accuratéque, & diligenter diſcutitur, an, & quando tranſactio, ſiue quietatio generalis ad ſpecificata tantùm reſtringatur, ſiue ad omnia alia etiam non expreſſa extendatur, maximè cum ratio recti ſermonis ita ſuadet, vel liberatio aut quietatio generalis facta ſit de omni eo, quod peti poſſet ex aliqua cauſa, & ex omni alia quacunque cauſa. Et latè declaratur materia l. ſi de certa, C. de tranſ. inquiritur etiam, vtrum tranſactio generaliter facta, extendatur ad caſum per ſententiam (à qua tamen prouocari poteſt) terminatum, vbi Senatus Sabaudiæ, & Mantuæ deciſiones in terminis expenduntur.
- Rurſus infertur ad caſum alium practicum in ipſomet Senatu Hiſpalenſi, ac inter eaſdem perſonas agitatum, & deciſum, quo euictionis materia interpretatorem & venditorem exornatur, atque illuſtratur nonnullis, ſed id præcipuè intenditur (atque accuratius, & diligentius, quam hactenus factum fuiſſet, perficitur) quando ſcilicet, ſiue quo pacto procedat titulus C. creditorem euictionem pignoris non debere. Et vtrum aduerſus creditorem retineri valeat per emptorem pretium nondum ſolutum, re pignorata, & vendita euicta. Deinde, quande euictio imminet in limine contractus, an, & qualiter fideiubere teneatur venditor, aliàs pretium retineatur? quod exornatur. Prætereà, licet de euictione agi non poſſit ante ſententiam, vel litem motam, vtrum emptor agere valeat ex empto contra venditorem, vt rem venditam liberet, ſi eſt obligata; & quemadmodum venditor teneatur, non ſolum tradere, ſed etiam vacuam, & liberam rem venditam. Denique, venditoris ignorantia circa rei venditæ qualitatem, quemadmodum eum excuſet ab intereſſe extrinſeco, vt teneatur tamen quanti minoris emptor fuiſſet empturus, & de communi Interpretum diſtinctione in eo articulo. pagina 433.

- Cap. XLIII. Ex verbis referentibus ad relata; ſiue de referente, & relato, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat, & debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus aliíſque diſpoſitionibus quibuſlibet; & quam verum ſit, quod relatum intelligatur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, & certum dicatur, & expreſſum, atque ſpecificatum illud, quod per relationem ad aliud exprimitur; ſiue qualiter intelligi debeat, vbi & de materia authent. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo. quando ſcilicet vna diſpoſitio, vel ſcriptura ad aliam ſe refert: breuiter actum. Denique, articulus ille, Relatum, cum non apparet, an ſtandum ſit, vel non, referenti; ſiue quando referens, etiam relato non apparente, inducere poſſit diſpoſitionem efficacem; accuratè equidem, & diſtinctius forſan, quam hactenus factum eſſet; enucleatus, atque explicatus relinquitur: ac etiam agitur de teſtamento condito per relationem ad aliam ſcripturam, & de opinione Antonij Fabri contra communem, circa quam nonnulla nouiter adnotantur per Authorem. p. 454
- Cap. XLIV. Ex indefinita locutione, ſiue ex verbis indefinitè prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat in testamentis, & vltimis voluntatibus, aliíſque diſpoſitionibus quibuſlibet: & quàm verum ſit, (quod per manus traditur quotidie) indefinitam æquipollere vniuerſali, & vniuerſalem ſignificationem obtinere, vbi materia hæc breuiter, & diſtinctè explanatur. pag. 462
- Cap. XLV. Ex verbis limitatis, ſiue reſtrictè, & limitatè appoſitis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat, & debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ad diſpoſitionem quamcunque vltimam, limitatè, ſeu reſtrictè, & non aliter interpretandam. Et quàm verum ſit vulgatiſſimum illud Scribentium omnium axioma, (quod traditur per manus quotidie) limitatam ſcilicet cauſam, limitatam voluntatem, limitatum actum, & limitatum conſenſum, limitatum producere effectum, & diſpoſitionem limitatam; & qualiter in omni actu, & materia procedat? quod explicatur atque exornatur diligenter, & vtiliter, vt hic videbitur. pag. 465
- Cap. XLVI. Ex verbis enuntiatiuis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, & qualis interpretatio fieri debeat, non modo in teſtamentis & vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, & aliis diſpoſitionibus quibuſlibet. An etiam, & quando verba ipſa enuntiatiua probationem, aut diſpoſitionem inducant, & quando coniecturam, aut præſumptionem tantum; diligens, & vtilis reſolutio, atque explicatio. pagina 470.
- Cap. XLVII. Ex verbis in præfatione, aut in proœmio teſtamenti, ſiue vltimæ voluntatis, & diſpoſitionis cuiuſlibet alterius appoſitis, aut ex præfationibus ipſis, & proœmiis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat, vt præfationum vis, & natura non modò, ſed intentio etiam, atque animus diſponentis, qualis fuerit, dignoſcatur dilucidè; vbi vulgatiſſimum illud Interpretum omnium axioma, ex l. finali, ff. de hæred. inſtit. deductum, quòd diſpoſitiones omnes à præfationibus, & proœmiis rationem, atque interpretationem accipiunt; declaratur, atque exornatur nonnullis. Denique, in præfationibus, & tractatu, quæ dicta ſunt, an in contractu repetita intelligantur, ad l. Titia 134. §. idem reſpondi, de verbor. obligat. breuiter, & diſtinctè explanatur. p. 480
- Cap. XLVIII. Ex verbis, ſiue ex clauſulis in executiuis (vt vulgò circunferri ſolet) non in principali diſpoſitione appoſitis, quemadmodum coniectura voluntatis, & intentionis teſtatoris deduci, atque interpretatio fieri valeat in caſu dubio, & quando verba ipſa, aut clauſulæ in executiuis diſpoſitionem, aut ſaltem coniecturam & declarationem, quando etiam præcedentium mutationem, aut alterationem, ſiue quid aliud inducere poſſint. Vbi vulgatum illud Scribentium axioma, ex Clementina prima, in fine, de præbendis, aſſiduè prolatum, quod clauſulæ in executiuis, non ampliant principalem diſpoſitionem, ſed potius regulantur ſecundum naturam ipſius, exornatur permultis; & vtrum in teſtamentis, & vltimis voluntatibus locum obtineat, dilucidè explicatum relinquitur. pag. 484
- Cap. XLIX. Ex verbis præſentis, vel futuri temporis, & quibus vno tempore diſpoſitio fit, & quoad ſui effectum in aliud dirigitur, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat. Ad tempus etiam facti teſtamenti, vt verba referantur, ſiue diſpoſitio reſtringatur, necne, vtrum interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus; ſiue coniectura hæc, quæ ex eiuſmodi verbis colligitur, quanti habenda ſit regulariter. Denique, donatio inter virum, & vxorem (quæ de iure communi improbatur, prout hic explicatur) pactum etiam reciprocum de futura ſucceſſione inter ipſos, vtrum de iure huius Regni valeat, ſi fiat poſt annum contracti matrimonij. Et an maritus poſſit augere dotes vxoris; breuis, & diſtincta reſolutio, atque explanatio. pag. 489
- Cap. L. Ex contextu omnium verborum totius teſtamenti, aut diſpoſitionis cuiuſque totius ſimul, ex vna etiam ſcriptura, aut diſpoſitione; ſed & ſupplendo vnam ſcripturam, aut diſpoſitionem ex alia; ex vicinis quoque verbis, ſiue clauſulis, ex his quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur, & ſic præcedentibus circa ſequentia, aut ſequentibus circa præcedentia; item ex vna teſtamenti, aut diſpoſitionis parte ad determinationem, ſeu declarationem alterius partis, quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Vbi trita illa, & aſſidua adeo Interpretum omnium axiomata, quòd per manus traduntur quotidie, videlicet quod vna teſtamenti, aut diſpoſitionis pars ab alia interpretationem, atque declarationem recipiat. Clauſula ſtans de per ſe, vel non, ſiue in principio, ſiue in medio, aut in fine diſpoſitionis appoſita; an & quibus in caſibus referatur ad omnia præcedentia, vel ad omnia ſequentia, ſiue proxima, vel remota, aut omnia concernat, vel non; ſingulariter, & dilucidè explanantur, & materia relatiua clauſularum, ingenti ſtudio peragitur. pag. 494
- Cap. LI. Ex verborum diſpoſitionis, ſiue litteræ, aut ſcripturæ ordine, quemadmodum voluntatis, atque intentionis coniectura deduci, & interpretatio fieri valeat, non modo in teſtamentis, & vitimis voluntatibus, ſed in aliis etiam diſpoſitionibus quibuſcunque. Et quam verum ſit, ſiue quemadmodum intelligi, atque explicari debeat vulgatum illud Interpretum omnium axioma, & pronuntiatum, quod ab ordine literæ elici ſclitum eſt; vt ſcilicet ordo denominationis, & vocationis deſignet ordinem charitatis, & maioris dilectionis; quod breuiter, & dilucidè explanatur: Et infertur ad quæſtionem, nunquid legatarij quantitatum ſimul concurrere debeant pro rata, nulla prænominationis, ſiue ordinis literæ habita ratione, cum hæreditas non ſufficit ad integram legatorum omnium ſolutionem: & quid in caſu magis difficili, & in quo mirè variarunt Interpretes noſtri, quando legatarij corporum, aut ſpecierum, & quantitatum reperiuntur, & hæreditas ſoluendo non eſt, ære alieno deducto: vbi Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones duæ in eodem caſu in medium proferuntur, & articulus hic accuratè peragitur. pagina, 503.
- Cap. LII. Ex verborum, ſiue actuum geminatione, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri poſſit, & debeat, vt geminata quælibet diſpoſitio, & maxime in vltimarum voluntatum tractatu coniecturali, & præſumpto, enixam, & deliberatam magis voluntatem habere, & latiorem interpretationem recipere dicatur. Vbi axiomata nonnulla in propoſito, quibus Interpretes noſtri aſſiduè vti ſolent, vt geminationis effectus quamplurimos eliciant, exornantur, atque explicantur. Deinde, Aluaradi obſeruationes quædam, quod ſcilicet geminationis effectus dubietatem ſanæ mentis, aut meticuloſæ; vel affectatæ, & ſolemnitatis ſuſpicionem tollat; inſtitutionem quoque nutu, ſeu alio trahente, & ſuſtinente teſtatoris manum, factam, efficacem efficiat; nouè, & ſingulariter declarantur. Rurſus, Philippi Decij, 181. numero 5. conſilium, quod renuntiatio geminata, facta à filia minore 25. annorum, etiam prætextu enormiſſimæ læſionis non reſcindatur, egregiè & verè temperatur; & Arij Pinelli opinio contraria, atque Pelaez à Mieres diſtinctio probatur. Præterèa, dubium alterum, ab ipſo Mieres nouè excitatum, nec ab alio tactum, vtrùm inquam maioratus à parente geminato conſenſu in eundem filium factus, reuocari non poſſit, quamuis non interueniat aliquid eorum, quæ in l. 17. & 44. Tauri, vt maioratus, aut meliorationes irreuocabiles ſint, exprimuntur; dilucidè, & melius quam antea factum fuiſſet, explanatur. Denique, vtrum confeſſio extraiudicialis geminata abſente parte plenè probet: an etiam geminatio, ſiue inculcatio, & repetitio verborum in eodem contractu, tollat beneficium, & remedium, l. 2. C. de reſcindenda vendit. & an id ipſum procedat in contractu geminato, ſiue ſtante (vt aiunt) conſenſu iterato: an etiam data, & probata ſcientia læſionis; ſingulariter, & vtiliter diſcutitur, & Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones quatuor præcipuæ commemorantur. p. 513.
- Cap. LIII. Ex eadem cap. precedentis materia, & tractatu, quo de vi, & effectu geminationis, ſiue actus, aut conſenſus iterati virtute agebatur, & nunc quoque de eiſdem agitur, & circa donationem omnium bonorum præſentium & futurorum inquiritur, vtrum iteratus, ſiue geminatus conſenſus aliquid operetur. An etiam donatio ipſa omnium bonorum præſentium & futurorum, attento iure communi, vel omnium præſentium tantum, poſt deciſionem l. 69. Tauri, iureiurando confirmetur; & vſufructu, vel aliquo reſeruato, de quo donator diſponere poſſit, de iure ſubſiſtat: vbi in articulo adeo aſſiduo, & vulgato, abſolutè proceditur, & Senatus Regij Hiſpalenſis in caſu ex facto occurrenti definitio, egregiè, & dilucidè exornatur. p. 522.
- Cap. LIV. Ex verbis demonſtratiuè prolatis, quemadmodum voluntatis coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus; & vtrum in dubio verba præſumantur potius appoſita demonſtratiuè, quàm diſpoſitiuè, aut reſtrictiuè, ſiue qualiter accipi debeant, vt nonnullos, vtiliſſimósque, & quotidianos effectus producant, de quibus hic Rurſus, deſignatio, vnde legatum, aut pro qualibet diſpoſitione relictum, ſoluatur, an faciat ipſum conditionale, ſiue an conditionem, an demonſtrationem inducat deſignatio rei, aut loci, vel perſonæ, in propoſitio, & de materia leg. quidam testamento, ff. de legatis primo, l. cum certus, ff. de tritico, vino, & oleo legato. Atque de communi illa Interpretum differentia, an vnica oratione exprimatur, quid ſolui debeat, & ex quo: an vero in vna oratione diſponatur de quantitate præſtanda, & in alia vnde ſit præſtanda. Denique, legatum de decem penes campſorem, aut in arca, vel quæ Titius debet; an dicatur ſpeciei, aut corporis, vt non valeat, ſi nihil ſit penes campſorem, aut in arca, vel nihil Titius debeat, ad l. ſi ſic, §. 1. ff. de legat. 1. vbi etiam, vtrum hæres liberetur cedendo actionem legatario, cum legatur certa quantitas teſtatori debita; & horum omnium breuis traditur, & notanda reſolutio; atque Senatus Regij Hiſpalenſis deciſiones tres præcipuæ in propoſitis articulis adducuntur, & Senatus Gallæci deciſio altera commemoratur. p. 538.
- Cap. LV. Ex verbis conditionalibus, ſeu modalibus, aut ſub conditione, ſiue conditionaliter, & ſub modo prolatis; quemadmodum voluntatis teſtatoris, & intentionis eiuſdem coniectura deſumi, atque interpretatio fieri debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Verba etiam conditionalia, quod diſpoſitionem non inducant, ſiue in conditione quæ ſunt, in diſpoſitione non eſſe; vulgatum adeo Interpretum omnium illud pronunciatum, vt per manus tradatur quotidie, exornatum, atque illuſtratum nonnullis. Rurſus, de modo, & conditione, & de differentiis, vtilitatibus & effectibus vtriuſque, & an in dubio modalis potius, quàm conditionalis diiudicari debeat quælibet diſpoſitio; adnotata, & reſoluta nonnulla, quæ vtilia, & neceſſaria ſunt, & practicis negotiis permultis aſſiduè conducibilia. Prætereà, legatum quando dicatur purum, quando conditionale, & quando modale, vt tranſmittatur, vel non, ad hæredes legatarij. Et quid de legato pro dote, vel cauſa dotis, ſiue pro maritandis virginibus, aut pro aliqua certa maritanda, vel vt aliqua nubat, aut nubere poſſit, vel cùm nupſerit. Ac denique, fideicommiſſi conditionalis materia explanatur, & elucidatur, & permultæ commemorantur coniecturæ, ex quibus fideicommiſſum conditionale perſæpè tranſmittitur. p. 548.
- Cap. LVI.

- Ex eadem capit. præcedentis materia, & tractatu, quo de coniectura, atque interpretatione teſtamentorum, & vltimarum voluntatum, ex verbis diſpoſitionis conditionalibus, aut etiam modalibus, & conditionis ſuſpenſiuæ, & modi etiam natura, & effectu agebatur, & nunc quoque agitur, & Senatus Regij Hiſpalenſis deciſionibus duabus, admodum egregiis, & notabilibus, ex facto occurrentibus adductis, (quæ & practicis aliis negotiis quamplurimis conducunt) id principaliter inquiritur, vtrum ſcilicet hæredibus teſtatoris ſubſtitutis poſt mortem alicuius legatarij, aut grauato legatario ipſo, poſt mortem ſuam, aut ſi ſine liberis deceſſerit, rem ſibi legatam, hæredibus reſtituere, ex ſubſtitutione veniat tantum hæres ſcriptus, an etiam hæres hæredis prædefuncti; quod in effectu eſt dicere, an ſubſtitutio conditionalis tranſmittatur ad hæredes hæredis, vel non; ſiue hæredum appellatione veniant etiam mediati, ſi verba dirigantur in perſonam teſtatoris, & hæredum eius, non autem alterius. Et ibidem explicatum, an, & quando mentio hæredis in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis complectatur hæredis hæredem. Rurſus, & è conuerſo, vtrum legatarius, vel fideicommiſſarius prædecedens hæredibus grauatis, vel cui poſt mortem hæredum, aut ſub aliqua conditione res relinquitur, ius conditionalis legati, vel fideicommiſſi ad hæredes ſuos tranſmittat, an potius ſuperſtitibus tantum collegatariis res ipſa integre debeatur, & accreſcat, nec hæredes aliorum aliquo modo admittantur. Vbi etiam plene explicatur materia tranſmiſſionis legati, vel fideicommiſſi, in diem incertam, vel poſt mortem hæredis relicti; & quando temporis incertitudo appoſita ſubſtantiæ, & diſpoſitioni, aut ſolutioni, & executioni, conditionem inducat, & tranſmiſſionem impediat, vel non. Circa ademptionem quoque, & tranſlationem legati, ad titul. ff. de adimend. & transferendis legat. nonnulla egregiè traduntur, & ſuperiorum omnium diligens, & diſtincta proponitur explanatio, & reſolutio.
- Demum ad finem cap. Hieronymi de Ceuallos reſolutiones in propoſito adducuntur, & commemoratione facta eorum, quæ in materia Repræſentationis, & deciſionis leg. Tauri 40. aduerſus Authorem obiicit, 4. parte commun. contra commun. pragmaticæ Regiæ ſanctionis, poſt vtriuſque ſcripta promulgatæ, verba recenſentur, quibus Authoris placita omnia (ab eo adeò acriter impugnata) approbantur omnino, & pro lege obſeruari iubentur.
