Spuriis autem filiis quantùm legitimationes ipſæ vtilitatis afferant (quæ eorum reſpectu Diſpenſationes dicuntur) nemo eſt, qui ignoret; & vtilitas patet ad oculum, vtpote cùm de iure ciuili ſpurius filius nihil à patre conſequi valeat, nec de iure Canonico niſi quoad alimenta, vt per Azeuedum in l. 8. titul. 8. lib. 5. & per Matienç. in l. 7. eod. tit. & lib. gloſſa 4. num. 1. iure autem Regio nouiſſimo pater, vel matet poteſt filio ſpurio, vel ex damnato coitu in vita, vel in morte quintam bonorum ſuorum partem donare, vel relinquere, quam etiam extraneo relinquere, poterat, ſed vltra non poteſt; ſicuti ex l. 9. Tauri, hodie l. 7. titul. 8. lib. 5. deduxerunt omnes Interpretes ibidem, & Matiençus, gloſſa 4. numer. 1. Id ergo operabitur legitimatio, ſpuriorum ipſorum reſpectu, quod etiam poſt dictas leges Tauri patri non liceret; vt ſcilicet iuxta tenorem legitimationis ex teſtamento, & ab inteſtato omnium bonorum ſucceſſionem obtineant, quamuis contra teſtamentum non poſſint ſuccedere (provt infrà dicetur) vt etiam eadem omnia ipſis competant, quæ competere, ſuprà annotauimus. Et hæc ſunt notanda, nullibi anteà ſic digeſta, nec ſpecificè adnotata. Rurſus & tertio loco conſtituo, veriſſimum eſſe, legitimatum, cuius ſucceſſio limitata eſt, verè & proprie legitimatum dici, non tamen inde ſequi, quod ei legitima debeatur præciſsè, vel ſuplementum legitimæ petere poſſit, ſiue aliquid contra voluntatem patris conſequi: ſicque reſpuendam conſequentiam illam, quam fecerunt permulti Authores, quos ſupra hoc eodem cap. retuli, numero 63. per totum. Legitimatus cum clauſula, vt patri ſuccedat in eo, quod ſibi placuerit, vel reliquerit, verè eſt legitimus; ergo præteritus, habet ius dicendi nullum, & exhæredatus querelam, nec grauabitur in legitima portione: Contrarium namque verius eſſe, atque ex veriori, & communiori Interpretum ſententiam deduci, ex his apparet manifeſtè quæ Paulus Caſtrenſis, Socinus ſenior, Iaſon, Alexander, Decius, Siluanus, & Alciatus, in propoſito docuerunt, atque affirmarunt ſecurè; eos retulerunt, & ita quoque legitimatum cum limitatione ſucceſſionis, videlicet, ex teſtamento, & ab inteſtato, vel ſine præiudicio aſcendentium, vel deſcendentium, vel in eo, quod patri placuerit, ſuccedere duntaxat ſecundum voluntatem patris diſpoſitiuam, vel permiſſiuam; contra verò, vel præter voluntatem nihil conſequi aſſeuerunt: & eos ſequuntur Didac. Couarr. in quarto Decr. ſecunda parte, cap. 8. §. 8. num. 1. in fine. Tellus Ferdinandez, in dicta l. 12. Tauri, numero 26. Ioannes Matiençus, in l. 10. titul. 8. libro quinto, gloſſa prima, numero ſexto. Azeuedus ibidem, num. 10. Marc. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 36. num. 9. folio 327. vbi dicit, quod cum quis legitimatur, ſucceſſione ei ſeruata in eo, quod pater ſibi reliquerit, aut donauerit, non debetur ei legitima, aut illius ſupplementum, nec ſuccedit contra voluntatem patris; & citat Alexandrum, Corneum, Iaſonem, Decium, Alciatum, & Angelum: & ſubdit, quòd licet in his terminis contrarium reſponderint Pariſius & Cephalus, vbi ſic legitimato deberi legitimam profitentur, vt vidimus ſuprà, dicto numero 63. Verior tamen eſt hæc contraria opinio. Quam etiam veriorem dicunt, & ſequuntur Ripa, de ſubſtitutionibus, reſponſo 19. num. 17. parte ſecunda, in nouiſſimis. Capicius, deciſione 177. & 179. titulo qui ſeq. filij ſunt legitimi. Anton. Gabriel, commun. concluſion. libro 6. in titulo de legitimatione, concluſione 8. Hieronym. Gabriel, in conſilio 24. num. 15. Franciſcus Burſatus, in conſilio 355. num. 23. & 28. lib. 4. Petr. Anton. de Petra, de fideicommiſſis, quæſtione 15. num. 26. Ioannes Cephalus, ſibi contrarius, in conſilio 44. num. 23. & ſeq. lib. 3. quem pro hac parte retulit, & ipſam ſuſtinuit Hondedeus in conſ. 66. n. 32. & 33. lib. 1. Stephanus Gratianus. diſceptationum forenſium, cap. 138. numero 41. folio mihi 399. Angel. Matheacius, de legat. & fideicomm. lib. 3. cap. 21. numero 20. folio 153. Georg. de Cabedo, deciſione Luſitaniæ 69. num. 3. Caldas Pereira, in l. ſi curatorem habens, verbo, ſine curatore, num. 52. vbi inquit, quod ex legitimatione quamtuncunque ampliſſima, ſi adiiciatur clauſula prædicta, non inducitur contra patrem neceſſitas relinquendi, ſed ſolum filius habilis efficitur ad ſucceſſionem: Aluarus Valaſcus, in praxi partitionum, cap. 7. num. 41. tenuit quoque hanc eandem opinionem in ſtricta iuris diſputatiue, & Ioannes Bolognet. in rubrica, ff. de liber. & poſth. numero 58. & 59. qui cùm ex numero 48. cum ſeq. conſtanter defendiſſet, quod legitimati per reſcriptum Principis, ſi prætereantur, rumpunt teſtamentum, & reſolutiuè ita pro regula ſtatuiſſet numero 53. tandem dicto numero 58. limitat, vt ea regula communis non procedat, quando legitimatio fuiſſet facta cum aliqua modificatione, vt poſſint ſuccedere tantum ſecundùm voluntatem patris, vel eatenus, quatenus ei pater voluiſſet relinquere, vt d. num. 59. ſtatuit. Quæ in effectu ſunt verba ipſa, aut æquippollentia his, quæ in hoc Regno in legitimationum conceſſione, & reſcriptis adiiciuntur, nec eſt neceſſe multiplicare verba ad cum modum, ad quem exiſtimauit Menochius, lib. 4. dicta præſumptione 79. num. 51. quoniam ex vulgata clauſula, in his Regnis Vſitata, ſatis intentio patris deducitur, atque declaratur, vt nihil præter, vel contra voluntatem patris ipſius legitimati filij consequantur, præter id, quod ſibi relictum fuerit à parentibus, vel à iure conceſſum. Denique hanc ipſam ſententiam defendit nouiſſimè Ioannes Baptiſta Coſta, in commentariis, de ratione ratæ, quæſt. 156. folio 212. maximè ex n. 3. vſque ad num. 8. qui inquit, non obſtare rationes omnes contrariæ partis, quandoquidem legitimato debetur legitima, & legitimæ ſupplementum, quando eſt legitimatus ſimpliciter, vel abſolute; non verò quando conditionatiuè, & limitatiuè quoad effectum, quem communiter appellant diſpenſatum.

Addiderim ego communiter in caſu propoſito non appellari diſpenſatum, ſed Legitimatum) nisi aliud reſiſtat) vt pote cùm vere legitimatus, ſit, nec inde repugnantiam aliquam, ſiue perplexitatem ſubſequi; nam cùm ſucceſſionis ius ſeparatum ſit ab ipſa legitimatione, nec limitatio ipſa in ſucceſſione ſit pars integralis legitimationis (vt ſuprà annotaui) quod pater voluerit, filium eſſe legitimatum, ac ſi natus eſſet ex legitimo matrimonio, & ſic legitimam ei deberi ex vna parte, & eidem auferri poſſe ſine cauſa legitimam ipſam, perplexitatem non continent (quicquid Ioannes Cephalus a liter ſtatuerit) cum neque ei deberi legitimam pater voluerit, nec aliquid aliud, præter, vel contra voluntatem ſuam, ſicque nec cauſam aliquam requiri ad dandum, vel faciendum id, quod in voluntate patris omnino repoſitum eſt. Quo vel ſolo verbo diluitur ratio illa, qua præcipuè excitatur, atque adducitur Ioannes Cephalus, dicto conſilio 117. n. 12. lib. 2. vt contrariam opinionem ſuſtineat: pater namque, qui ea clauſula limitatiua ſucceſſionis, filium legitimati intendit, & legitimationis reſcriptum impetrat, quamuis filium legitimari, ac ſi natus eſſet ex legitimo matrimonio, voluerio non etiam conſequenter voluit, eum non poſſe ſua legitima defraudari, quæ debetur ex legitimo matrimonio natis: immò contrarium, legitimari ſcilicet, ac ſi natus eſſet ex legitimo matrimonio, legitimæ tamen, ſiue patrimonij, aut quantitatis relinquendæ ius, in eius voluntate remanere omnino, non modo vult, ſed etiam exprimit ſpecificè. Et ita Senatus intellexit, atque definiuit vnanimiter.

Quarto præterea loco conſtituo, quæ ſuperius diximus numeris præcedentibus, intelligenda eſſe in filio naturali; hic namque legitimatus perſonæ reſpectu, etſi ſucceſſio ſit limitata, dicitur verè legitimus, & conſequetur omnes effectus, præter in legitimatione modificatos, quos conſequitur natus ex vero matrimonio. Tamen legitimatio filij non naturalis, non eſt legitimatio, ſed diſpenſatio; & idcirco, ſi filius legitimatus eſt habitus ex parentibus, inter quos eſſe non poterat matrimonium, ſtante impedimento iuris Canonici, vel diuini, tunc etſi ſucceſſio non ſit limitata, nec in perſona demus diminutionem legitimitatis, erit diſpenſatio, & non legitimatio. Et conſequenter filius ſpurius legitimatus, ſuccedet tantum fecundum voluntatem patris diſpoſitiuam, vel permiſſiuam; contra voluntatem verò patris nihil conſequetur, nec ius legitimæ petendæ, vel ſupplementi habebit; provt vtrumque tradit eruditè, & ſæpè repetit Tellus Ferdinandez, in dicta l. duodecima Tauri, numero vtgeſimo quarto, vbi refert Caſtrenſem, Barbar. Curtium ſenior. Decium Socinum ſenior. Laurent. Silnan. Crotum, Gozadinum, Gratum, & Pariſium, ita tenentes, & concludit in hunc modum: Et ſic eſt communis opinio, quod vbicunque filius, qui legitimatur, naſcitur ex parentibus, inter quos non poterat eſſe matrimonium propter impedimentum iuris diuini, vel canonici, & ſi pleniſſima ſit dicetur dispenſatio. Et exinde oritur, quod hic tantum conſequetur id, quod in reſcripto contentum eſt; cætera verò, quæ non ſunt expreſſa, quæ venirent in conſequentiam legitimitatis, ſecundum quod in noſtra lege diffinitur, etſi maior ratio eſſet, non veniunt, & c. Et iterum numero 25. in fine, & numero 26. ſic ſcribit: Secundo intelligenda eſt hæc lex, & eius materia, quod ſi vel loquamur in vera legitimatione filij naturalis, cuius ſucceſſio eſt limitata, videlicet, ex teſtamento, & ab inteſtato, vel ſine præiudicio aſcendentium, vel deſcendentium, vel in eo, quod patri placuerit, vel ſit diſpenſatus ad ſuccedendum patri ex teſtamento, vel ab inteſtato, vel alio quouis modo, hic talis filius, tantum ſuccedet ſecundum voluntatem patris diſpoſitiuam, vel permiſſiuam; contra verò vel præter voluntatem nihil conſequetur. Et iterum in fine eiuſdem numeri 26. Itaque hic legitimatus, cuius ſucceſſio eſt limitata, ſiue dispenſatus, contra voluntatem patris nihil conſequetur. Et hactenus Tellus ipſe, cuius ſententiam, & reſolutionem in vtroque Senatus definitiuè amplexus fuit, vt dixi: Telli quoque traditiones in vtroque ſequutus eſt ad litteram Ioannes Matiençus, in dicta l. 10. titul. 8. lib. 5. gloſ. 1. numero 2. & in numero 6. primum etiam; ſcilicet quod filius ſpurius, quamuis pleniſſimè legitimatus ſit, dici non poſſit legitimatus, ſed potius diſpenſatus, cum Caſtrenſe, Socino, Baldo, Curtio ſen. Decio, Socino iun. Siluano, Croto, Gozadino, Grato, Couar. & Tello Ferdinand. reſoluit Ludouic. Molina, de Hiſpanorum primog. libro 3. cap. 3. numero 36. & vtrumque apertè admiſit Ioannes Garcia, de nobilitate, gloſſa 21. num. 84. in verſ. dum tamen intelligamus: vbi aſſerit, quòd diſpenſato non debetur legitima, nec alia iuris beneficia conceduntur, quæ legitimis dantur; & in verſ. ideoque ſpurios: quòd ſpurij nunquam cenſentur legitimati, ſed diſpenſati, vtcunque legitimentur: & limitat numero 85. quando Princeps aliter vellet, atque in legitimatione apparet clauſulam, non obſtante, quod talis legitimatus ſit ſpurius, aut inceſtuoſus, natus ex his, inter quos matrimonium contrahi non poteſt: & ad id eſſe plurimùm aduertendum. Et conuenit Azeuedus, in l. 10. titulo 8. libro 5. numero 31. & 32. vbi quod Princeps poteſt efficere, vt legitimatus concurrat cum legitimis & naturalibus, modo id exprimatur ſpecificè. Idem etiam, quod ſpurij legitimatio, quantumcunque ampla ſit, potius diſpenſatio dicatur, quàm legitimatio; tenuerunt & Alij Authores relati per M. Anton. Eugen. in conſ. 52. numero 12. & 13. & in conſil. 53. numero 1. 2. & 3. Burgos de Paze, in l. 3. Tauri, numero 320. Sfortia Oddi, in conſilio primo, numero 38. & numero 41. Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 7. numero 4. Octauianus Cacheranus, deciſione 119. vbi latè defendit, & in materia legitimationis dicit nonnulla notabilia: Georgius de Cabedo, deciſione Luſitaniæ 69. numer. 5. Iacobus Menochius, lib. 4. præſumptione 79. num. 51. in illis verbis: Hoc in caſu dicitur diſpenſatus, ac propterea ſi pater vel minus legitima, vel nihil reliquerit, conqueri non poteſt filius. Hieronymus Gabriel, in conſilio 24. numero 4. lib. 2. Hipolit. Riminaldus, in conſilio 469. numero 26. libro 4. vtrumque etiam, provt ex Tello Ferdinand. & Matienço tradidimus, obſeruauit Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 5. littera L. concluſ. 220. numer. 4. & 2. ſequentibus folio 234. Ioannes Cephalus, dicto conſilio 117. libro primo, qui quamuis legitimato, cuius ſucceſſio eſt limitata, legitimam deberi, conſtanter firmauerit (vt ſupra vidimus;) in ſpurio aliter ſtatuit, & inter alias ſolutiones, quas ad primum argumentum, à ſe in eo conſil. propoſitum, præſtat, altera eſt, quando filius legitimatus, natus fuit ex parentibus, inter quos matrimonium contrahi non poterat, quaſi tunc nec legitima ei debeatur, nec contra voluntatem patris agere poſſit. Idem denique tenuit Andreas Fachineus, in conſilio 2. ſub numer 45. in fine, & numero 46. libro 2. quamuis controuerſiarum iuris, libro 3. cap. 57. folio 336. contrarium defendat, vt ſupra vidimus. Cum ergo dictus D. Franciſcus filius ſpurius eſſet, & quando naturalis fuiſſet, ſucceſſionis cauſa limitata ſuerit in legitimatione, vt dixi; meritò Senatus noſter Regius Hiſpalenſis, contra, vel præter voluntatem patris, nihil eum, nec amplius quàm ſibi inter viuos donatum, & in codicillo relictum, ac etiam ex teſtamento non reuocatum, conſequi poſſe definiuit. Vel ex eo etiam, quod præfata opinio contra ſpurium, veidelicet vt diſpenſatus potiùs dicatur, quàm legitimatus: & crebrior eſt, & etiam verior, & fortiſſimè comprobatur ex fundamentis nonnullis, quæ pro eadem parte ponderauit longa ſerie Octauianus Cacheranus, dicta deciſione 119. per totam. Atque etiam ex tribus illis, quæ adduxit Fachineus, dicto cap. 57. in principio, & M. Anton. Eugenius, dicto conſilio 53. num. 2. 3. & 4. ſicque vis non eſt facienda in eo, quod integra & ampla fuerit legitimationis conceſſio, ſi ſpurius ſit legitimatus; quicquid in amplitudine legitimationis ipſius fundamentum faciant Anton. Galearius Maluaſſia, dicto conſilio 57. num. 53. volumine primo, Pater Ludouicus Molina, tomo primo, de iuſtitia & iure, tractu 2. diſputatione 173. in verſic. hoc autem diſcrimen, ſed facta etiam in ampliſſima forma legitimatione, rectiùs docuerunt, atque ſubſtituerunt contrarium omnes Authores ſuprà commemorati.

Quinto denique & vltimo loco conſtituo, ex dictis hactenus, atque ex præfatis doctrinis, quòd legitimatus, cuius ſucceſſio eſt limitata, ſiue diſpenſatus, contra voluntatem patrius nihil conſequatur, planè ſequi, legitimatum ipſum, cuius ſucceſſio eſt limitata, vel diſpenſatum, in eo quod ſibi relinquitur à patre, poſſe grauari, ſibique onus imponi. Et inde Decium conuinci à iuſto deuiaſſe (vt vtar verbis Telli Ferdinand. quem ſtatim adducam) in conſilio 256. provt eundem, & alios ſequaces, ſuprà hoc eodem cap. num. 65. recenſui. Nam ſi (vt ipſe fatetur & latiùs remanet probandum ſuprà) pater non tenetur aliquid relinquere contra eius voluntatem, illud quod relinquitur cum grauamine, & onere, illo grauamine minuitur. Itaque non de relicto ſimpliciter computatio habenda eſt, ſed de relicto cum onere, & ſic tantum minus dicitur patrem reliquiſſe filio, quantum valoris habent grauamen: & cùm ſi nihil reliquiſſet, non poſſet conqueri; quia legitimatio ad hoc non porrigitur, a fortiori, ſi modicum, vel grauatum reliquiſſet: Et ita magiſtraliter declarat Alexander, in conſilio 30. volumine 4. & Iaſon, in conſilio 162. numer. 2. & 3. quos refert & ſequitur Tellus Ferdinand. in dicta l. 12. Tauri, numero 27. vbi citat Pariſium, ita tenentes: immò & Decium ipſum, alio in loco, hoc eſt, in conſilio 264. referendo eadem verba, quæ in dicto conſilio 256. apertè tenuiſſe contrarium, eruditè aduertit Tellus ipſe, qui in fine dicti numeri 27. in hunc modum concludit: Vnde ex ſupradictis remanet clara concluſio, quod legitimatus, vel dispenſatus, cuius ſucceſſio eſt limitata, ſiue ex natura rei, ſine ex pacto, poterit grauari ſecundum formam pacti, vel conditionis. Itaque ſucceſſio relicta ad patris voluntatem, de eo quod reliquit, poteſt grauare, vel onus imponere. Et idipſum eleganter tradidit, & ita quoque tenuit Didac. Couar. (quem Tellus non citat) in ſecunda parte, cap. 8. dict. §. 8. numero 2. in verſic. verum hæc minime probant, vſque ad verſic. Secundò infertur, & reddit eandem rationem: quia cum de neceſſitate pater non teneatur ei aliquid relinquerem poterit in eo, quod reliquit, grauamen imponere, ex l. ſcimus, §. cum autem. C. de inofficioſo teſtamento. Sequitur Ioannes Matienzus, in dicta l. 10. titulo 8. libro 5. gloſſa prima, numero 6. in verſic. hanc concluſionem limitantes: & in diſpenſato admittit Ioannes Garſia, de nobilitate, d. gloſſa vigeſima prima, numero 84. in verſic. dum tamen intelligamus, & numero 85. in verſic. ad quod plurimum, quamuis in legitimato, cuius ſucceſſio eſt limitata, ſemper dubius extiterit, & in contrarium magis animum ſuum adduxerit, propter conſequentiam illam, quam fecit num. 81. in principio: ſtatim tamen ſub eodem numero dixit: Tu cogila, difficillima eſt dubitatio, in rèque ambigua obſcurior deciſio: in legitimato autem, & in eadem ſuperiori ſententia conuenit Cardinalis Mantica, de coniect. vltim. volunt. libro 7. titulo 11. num. 11. vt ſcilicet legitimatus limitatè, ita quod ex teſtamento ſolum ſuccedat in ea parta, quam pater relinquere voluerit, vt non detrahat Legitimam, & Trebellianicam, ſi inſtituat cum onere reſtituendi, & ſic quod teneat grauamen: vbi refert alios Authores, Alciatum etiam in quodam conſilio dicere, quod etſi Decius contrarium tenuerit, tamen facile eſt reſpondere eius rationibus, & ſe vidiſſe reſponſum à Domino Rolando, & Curtio: quod etiam refert Petrus Surdus, in conſ. 185. n. 10. lib. 2. idem quoque tenuit M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, articul. 36. num. 9. folio 327. ex quo ſuperioribus præcitatis præbetur concludens reſponſum ad argumentum pro contraria parte adductum ſuprà, num. 65. nam cùm eod. num. 36. ſcripſiſſet ſecurè, legitimatum, cuius ſucceſſio limitata eſt ad beneplacitum patris, nihil contra eius voluntatem conſequi poſſe, in hunc modum, & in terminis caſus noſtri ſcribit ſtatim: Maior difficultas eſt, vbi ſic legitimatus fuiſſet inſtitutus hæres univerſalis cum onere fideicommiſſ: nam licèt modus legitimationis impediat illum à petitione fideicommiſſ, non tamen videtur reſiſtere retentioni: Hæc enim diuerſa ſunt, & retentio vtique faciliùs conceditur, & ſic concludit Decius, &c. Veruntamen deciſio illa Decij tuta non eſt, & contrarium aduerſus eius conſilium fuit iudicatum, ſicuti Alciatus retulit d. conſil. 98. nihil mirum, quia huic legitimato, nullo aliquo iure legitim a erat debita, ideoque ob omnino indebitum retenio dari non poteſt.

Et confert Menochij obſeruatio alia, in propoſito ſingularis, lib. 4. præſumpt. 79. num. 52. quò loci refert doctrinam illam Baldi, in l. omnimodo, in princip. num. 4. C. de in officioſo teſtam. & in auth. ex cauſa, numero 46. C. de liberis præteritis, quem ſequuti ſuit Caſtrenſis, Iaſon, & Menchaca (quos ipſe recenſet) quod ſi pater filio diſpenſato reliquit titulo inſtitutuonis multa bona in teſtamento, & deinde in codicillis reuocet inſtitutionem, reuocatio valebit, etſi aliàs in codicillis reuocari non poſſit inſtitutio in re certa facta filio, alio hærede vniuerſali inſtituto. Et quamuis Menochius ipſe concludat, quod in caſu à ſe proposito id locum non habet, nec Baldi doctrina, cum loquatur Baldus in filio cui debetur legitima, quæ efficit, vt ex ea dependeat ſubſtantia teſtamenti; & ſi valereret reuocatio, filius remaneret præteritus, atque ita teſtamentum eſſet nullum; ſed non poteſt annullari in codicillis, in quibus hæreditas nec dari, nec auferri directò poteſt: tamen ratio ipſa concludenter euincit; nam cum loquitur in filio limitatiuè circa ſucceſſionem legitimato, vel quantumcunque amplè diſpenſato, cui legitima non debetur, & in eisdem terminis caſus huius deciſionis fuerit, planum equidem eſt, deficiente eo quod ſcilicet verſemur in filio, cui legitima debeatur, Baldi traditionem locum habituram, & conſequenter mirè caſui præſenti conuenire. Et hactenus de his, & de materia legitimationis, ex quibus (vi vidiſti) concludens, & verum præbetur reſponſum ad ea omnia, quæ pro dicto filio legitimato adducta fuere ſuprà, ex n. 40. vſque ad n. 67. & confirmatur præciſe eiusdem noſtri Senat. Hiſp. definitio alia in hoc vlt. art. quatenus legitimato, cuius ſucceſſio eſt limitata, vel diſpenſato, onus, & grauamen adiici poſſe in eo, quod ſibi relinquitur à patre, in caſu præſenti de iure definiuit.

Ac denique & vltimo, in alio quoque de quo inter eaſdem partes lis, & controuerſia excitata fuerat, iuridicè ſtatuit Senatus ipſe, filio præfato legitimato vltra viginti mille ducatorum ſummam, à patre in vita donatam, & nonnulla alia temporaliter in codicillis relicta, certam etiam num morum quantitatem præſtari, quæ ab eodem patre in teſtamento relicta fuerant, nec in codicillo renocata: cùm eodemmet codicillo cauiſſet expreſſim, in teſtamento diſpoſita, ſtare, atque impleri debere, provt diſpoſita fuerant, præterquàm in his, quæ in ipſo codicillo reformauerat, & à priore illa voluntare receſſerat.

Senatus autem eiuſdem deciſio, ex eo validè comprobatur, quod per manus quotidie traditum eſt, mutationem ſcilicet voluntatis in dubio non præſumi, ſicq́ue teſtatorem ſuam reuocaſſe, atque mutaſſe diſpoſitionem; provt primum generaliter ſtatuit Vlpianus Iureconſultus, in l. eum qui, ff. de probat. & ſecundum probatur in l. Lucius Titius, in fine, ff. de legatis ſecundo, l. Paulus, §. primo, ff. de legatis tertio, l. Mæuiæ, §. vltimo, ff. de annuis legatis, l. rem legatam, ff. de adimendis legatis, l. ſancimus, in fine, l. omnium teſtamentorum, C. de teſtamentis, & exornant latiſſimè Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimarum voluntatum, lib. 12. titulo primo, per totum, Menochius, lib. 4. præſumptione 34. & in conſilio 203. ex numero 20. libro 3. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 381. ex num. 29. vſque ad num. 37. lib. 4. & in conſilio 517. numero 57. & 58. lib. 5. Petrus Surdus, deciſione 111. maximè num. 9. Maſcardus, de probationibus concluſione 1419. Adrianus Gilmanus; libro primo rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 6. numero 159. Fuluius Pacianus, in conſilio 9. num. 19. & n. 26. & in conſilio 22. numero 9. Cardinalis Thuſcus, littera 1. concluſione 80. littera V. concluſione 286. & alio cap. infrà, latius declarabitur.

Deinde, ex regula alia vulgata, quæ habet, quod excluſio vnius, eſt incluſio alterius, l. cum Prætor, ff. de iudiciis, l. maritus, C. de procuratoribus: & exornabo alio cap. huiuſce libri & tractatus. Sed in caſu præſenti, cùm teſtator alterauerit diſpoſitionem factam in teſtamento, duntaxat quoad præuentionem temporis erectionis, ſiue fundationis dicti patronatus, & cauſæ piæ, per dictam diſpoſitionem codicillarem, & incluſio remanſerit in aliis non excluſis: quia qui reuocat in parte, reliqua omnia confirmare cenſetur, l. Tribunus, §. 1. ff. de militari teſtamento, vbi Baldus ſummauit, Emendatio, vel correctio in quibuſdam, eſt cæterorum confirmatio: Alexander, in conſilio 18. columna penult. libro 2. Carolus Ruinus, in conſilio 23. columna 4. volumine primo. Rolandus, in conſilio 31. num. 21. lib. 4. qui inde infert num. 22. quod ſi Comiti eſt data facultas reuidendi ſtatura, & ipſe quædam improbat, cætera confirmare videtur.

Rurſus & tertiò, atque magis ſpecificè loquendo adeſt in terminis noſtris textus expreſſus, in l. alumnæ, §. qui filias, ff. de adimendis legat. vbi dicitur, quod teſtator in codicillis receſſiſſe non videtur à diſpoſitis in teſtamento, ſed ab his tantum rebus, quas reformauit. Et ſummando text. eundem, ſic inquit Bart. ibi: Quantum ad res reformatas, videtur teſtator voluiſſe mutare voluntarem, non quantum ad alias. Aretinus, in conſilio 21. columna 2. verſic. & iſtud, Natta, in conſilio 483. num. 2. 4. & 13. in conſilio 527. num. 7. Pariſius, in conſilio 34. num. 49. lib. 2. & in conſilio 108. num. 50. libro 3. Rolandus, in conſilio 31. ex numero 23. & ſequentibus lib. 4. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar. volunt. lib. 2. interpretat. prima, dubitatione prima, ſolutione 10. numero 21. & 3. ſequentibus folio 164. Decius, in conſilio 189. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 18. numer. 33. in verſic. Tertiò, quia per codicillos. Maſcardus, de probat. concluſione 1449. num. 14. & 19. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum. lib. 12. titulo 1. num. 7. vbi quod legata relicta in teſtamento, non præſumuntur reuocata in codicillis, etiam factis ex interuallo in longinqua regione: Et num. 11. vbi quod teſtator per legata relicta in codicillis, non præſumitur receſſiſſe ab his, quæ reliquit in teſtamento: Menochius in conſilio 945. num. 30. lib. 6. & præſumptione 34. num. 8. lib. 6. & præſumptione 165. numero 9. lib. 4. vbi quòd in dubio non præſumitur teſtator in codicillis mutaſſe ea, quæ in teſtamento diſpoſuit, & citat Abbatem, Decium, Alciatum, Curtium iuniorem, Nattam, & Crauetam, ita tenentes, Baldum etiam in l. vltima, §. vltimo, ff. de legatis ſecundo, qui ſcripſit, quòd ſi teſtator Florentiæ confecit teſtamentum, in quo reliquit legata, & inde in Anglia conſcripſit codicillos, ſi legatarij petant legata, obiici eis non poteſt, quod exhibeant codicillos, in quibus legata fortè fuerant reuocata: non enim præſumitur hæc voluntatis mutatio, ſicq́ue legatorum reuocatio: & quod Baldi traditionem probat textus, in dicta l. alumnæ, §. qui filias. Et his accedit Rolandus, dicto conſilio 31. numero 26. libro 4. vbi ſcribit, quod legata, & fideicommiſſa, tametſi in codicillis adimi poſſint, id verum exiſtimatur, niſi in contrarium conſtet de mente teſtatoris, de qua conſtare dicitur apertè, vbi limitata fuit ademptio fideicommiſſi in codicillis, & non in totum: provt in caſu præſenti limitatam fuiſſe reſpectu præuentionis temporis erectionis, ſiue initij inſtitutionis patronatus, aut cauſæ piæ, ex dictis ſuprà deducitur apertè. Regulare namque eſt, vt per ademptionem vnius rei, non ſequatur ademptio alterius, quando res ſunt ſuperabiles, vt ipſe Rolandus, dicto conſilio 31. num. 24. probauit, & confirmat Mantica, libro duodecimo, dicto titulo primo, & maximè num. 11. & adiicit Maſcardus, dicta concluſione 1419. num. 20. quod teſtator, quod voluit tempore teſtamenti, ſemper poſtea voluiſſe præſumitur, & alios Authores citat.

CAPVT XXIII.

Coniecturæ, & præſumptiones plures, ac etiam diuerſæ, & contrariæ, cum ex teſtamento, vltimave diſpoſitione quacunque apparent, & deteguntur: qualiter in coniecturanda, atque interpretanda mente, & voluntate teſtatoris dubia procedi debeat, ſiue quibus regulis, atque doctrinis coniecturæ ipſæ contrariæ terminari valeant, ne erretur, & iuridicè fiat, an etiam, & quando coniectura vna; ſiue præſumptio tollat aliam, ſiue altera validior, & potentior quæ dicatur.

SVMMARIVM.

- 1 Coniecturarum, ſiue præſumptionum contrariarum, ſimul concurrentium materiam, latè, & vtiliter explicaſſe Cardinalem Manticam, Menochium, Simonem de Prætis, & Maſcardum, provt hic adnotatur.
- 2 Voluntas expreſſa facit ceſſare tacitam, quæ colligitur ex coniecturis per legis interpretationem.
- 3 Facit etiam ceſſare diſpoſitionem legis, ac præſertim coniecturalem, dispoſitio teſtatoris expreſſa.
- 4 In coniectura voluntatis teſtatoris, quoties lex fundatur, ceſſante coniectura, ceſſat diſpoſitio.
- 5 Coniecturam, ſiue præſumptionem aliquam ex teſtamento, ſiue de voluntate defuncti non eſſe, quæ non admittat probationem in contrarium, ſiue quæ infringi non valeant contraria probatione.
- 6 Et idcirco coniectura, ſiue præſumptio quælibet tollitur per lucem probationum.
- 7 Ex coniecturis quod inducitur, ex coniecturis etiam tollitur.
- 8 Et inde controuerſia eſſe, coniecturam vnam, ſeu præſumptionem, alteram tollere, & ſuperare, & fortiorem, ſiue validiorem perimere debiliorem, ſiue minus fortem.
- 9 Veriſimilitudo potentior tollit veriſimilitudinem minus potentem.
- 10 Et indicium vnum aliud tollit.
- 11 Coniecturæ, aut præſumptiones duæ, vel plures, cum vni ſimul aduerſantur, vincunt, & diluunt vnam.
- 12 Coniectura vna ſola, vel præſumptio, multum vrgent, valida perimit, ac diluit plures, quæ infirmiores, ſeu debiliores eſſent.
- 13 Inter plures coniecturas, benignior, & fauorabilior accipienda eſt.
- 14 Coniecturæ poſteriores derogant prioribus.
- 15 In concurſu, & conflictu coniecturarum plurium, & cùm dubitatur, quæ ipſarum debeat præualere, Iudicis arbitrium multum valere.
- 16 Dummodo ipſum ex iuris deciſione, & ratione, & regulis nonnullis ab Interpretibus traditis, accipiatur, atque moderetur, ſiue gubernetur.
- 17 Et Iacobi Menochij, Simonis de Prætis, & Franciſci Manticæ obſeruationes nonnullæ præ oculis habeantur, provt hic recenſentur, & numeris ſequentibus.
- 18 Coniectura, ſiue præſumptio faciens conſiſtere, & valere actum, ſiue quæ ſtat pro validitate actus, creditur firmior, ac cæteris potentior, & eis præfertur.
- 19 Coniectura, & præſumptio proueniens ex ſubſtantia, dicitur potentior illa, quæ deſcendit à ſolemnitate.
- 20 Coniectura, & præſumptio illa iudicatur potentior, quæ eſt benignior.
- 21 Coniectura, & præſumptio iuri communi adhærens, firmior reputatur ea, quæ iuri ſpeciali innititur.
- 22 Coniectura, & præſumptio ſpecialis, generali potentior eſt.
- 23 Cauſæ duæ quando concurrunt, vna in ſpecie, altera in genere, cauſa illa quæ eſt ſpecialis, præualet.
- 24 Coniectura, & præſumptio magis ſpecialis alteri ſpeciali præualet, cum duæ ſimul coniecturæ ſpeciales concurrunt.
- 25 Coniectura, & præſumptio accidentalis debilior eſt naturali.
- 26 Coniectura, & præſumptio, quæ veriſimilitudini magis accedit, validior; & potentior eſt.
- 27 Coniectura, & præſumptio, quæ eſt pro reo, firmior, & potentior iudicatur illâ, quæ eſt pro actore.
- 28 Pro reo magis, quàm pro actore, & è contra quando præſumi, aut interpretatio fieri debeat, & de l. fauorabiliores, ff. de regulis iuris, remiſſiuè.
- 29 Coniectura deſcendens à quaſi poſſeſſione, potentior eſt eâ, quod quælibet res præſumatur libera.
- 30 Coniectura, & præſumptio negatiua fortior eſt affirmatiua.
- 31 Et illa, quæ eſt fundata in ratione naturali, eâ, quæ fundatur in ratione ciuili.
- 32 Et quâ abſurda, & inæqualia vitantur.
- 33 Coniectura, & præſumptio ducta à facto, firmior, & potentior eſt eâ, quæ ſumitur à non facto.
- 34 Coniectura, & præſumptio, quæ fauet animæ, ſicque ſaluti æternæ, potentior eſt.
- 35 Coniectura, & præſumptio illa eſt firmior & potentior, quæ deducitur ex inæquali onere iniuncto, quod arguit qualitatem lucri, quàm quæ eritur ex affectione perſonarum.
- 36 Coniectura illa, quæ colligitur ex ratione recti ſermonis, tollit eam, per quam dicimus, quod prædilectus in inſtitutione, intelligitur prædilectus in fideicommiſſo.
- 37 Coniectura illa præualet, quæ propiùs ad certitudinem accedit.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce capitis explicatione, obſeruandum erit primo loco, quod cùm capitibus præcedentibus, plena manu adnotatum fuerit quamuis æſtimari, atque haberi debeant ad interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque coniecturæ, & præſumptiones; voluntatem etiam ex coniecturis collectam, velut expreſſam reputari plerumque, neceſſe eſſe omnino nunc explanare, qualiter, ſine quibus regulis, & doctrinis regi, atque adduci debeamus in hac eadem materia coniecturali, & præſumpta, quotieſcunque ex teſtamento, aut alia vltima diſpoſitione quacunque coniecturæ quamplures, ac etiam diuerſæ, & aliquando contrariæ ſic reſultent, vt pro, & contra eædemmet expendi, & ponderari valeant: quomodo etiam, & quando coniecturæ, ſeu præſumptiones contraria probatione, ac etiam coniecturis, ſiue præſumptionibus contrariis tollantur, aut elidantur.

Et quò diſtinctiùs procedatur, & præſens diſceptatio circunſcribi, & explanari valeat, conſtituendum ante alia erit, coniecturarum, ſiue præſumptionum contrariarum ſimul concurrentium materiam, & tractatum hunc, quem ſuſcipimus nunc, latè & vtiliter explicaſſe Cardinalem Manticam, Menochium, Simonem de Prætis, & Ioſephum Maſcardum, quorum ſtatim ſpecificam mentionem faciam, & referam eos. Cæterùm ipſorum Authorum placita & reſolutiones, cùm ad iſtam materiam vſque adeò pertineant, vt abſque vitio prætermitti non valeant, non grauabor paucis ab eis iam dicta repetere: & nonnullis regulis generalibus propoſitis, rem eandem abſoluere.

