Tradidit etiam id ipſum in hac conditionum materia Galganetus, de condition. & demonſtrat. prima parte, cap. 2. numero 5. in verſiculo, ſecunda impoſſibilis iure. Et in hæc verba ſcribit. Secunda impoſſibilis iure, quia id poſſe dicimur, quod de iure, & honeſte poſſumus. l. nepos proculo 135. & ibi Rebuf. & Alciat. ff. de verborum ſignificat. quæenim contra leges, & bonos mores ſunt, nec facere nos poſſe credendum eſt. l. filius 15. vbi Bart. ff. de condition. inſtitut, nam conditio inſerta, cui ius, honeſtas, ſeu boni mores repugnant, latiore ſignificatione impoſſibilis etiam dicitur licet de facto poſſit euenire. l. facta 63. §. ſi ſub conditione ff. ad S. C. Trebelli. vbi Bart. & alij. Sic ergo probatum fuerit, in caſu præſenti, ac generaliter in alio quocunque, conditionem nubendi Titio, aut nubendi intra certum tempus, non aſſignata perſona, cui grauatus nubere debeat, filiæ in parentis poteſtate conſtitutæ, appoſitum, non modo de honeſtate, & ſecundum bonos mores Ciuitatis, vel ſalua dignitate, & honore, ſed etiam de iure Canonico, quodammodo ex bono conſilio adimpleri non poſſe, niſi patre ipſo conſentiente, nuptias diſponente, aliter reputari ignominioſum communiter, nec abſque iniuria maxima parentum, & generis, ſibi maritum filiam quærere, ac eligere poſſe; concludenter equidem deduci debebit, in eodem caſu propoſito locum fore deciſioni textus, in d.l. cum ita legatum, & doctrinis ſuperioribus, adeo recepris. Et conſequenter eidem filiæ ob reuerentiam, & obedientiam patri debitam, non antea, ſed poſt biennium nubenti (antea namque, nec ipſa potuit, nec patris voluntas ad fuit, vt ex actis proceſſus apparet) legatum omnino deberi, & beneficio legis ei ſucurrendum, quæ ſalua honeſtate, & ſecundum, bonos mores nubero non potuit, niſi cum pater ipſe ordinauit, & voluit, & pro dignitate valuit commodius. Aſſumptum autem præfatum verum eſſe, & quod filia in patris poteſtate conſtituta, licèt præcisè ad validaitatem matrimonij non teneatur exigere patris conſenſum, nam etiam eo non petito, tenet contractus coniugalis, nec ob id poteſt exhæredari: de honeſtate tamen exigere debet patris conſenſum nec abſque eo honeſtè contrahere poteſt; ex his probatur dilucidè, quæ ad conprobationem horum omnium adduxit Couarr. in 4. ſecunda parte, cap. 3. §. 8. per totum: quò loci num. 1. & 2. ex multis authoribus obſeruauit, honeſtum eſſe, atque Reipublicæ maximè conueniens, filias nuptiis contrahendis parentum conſenſum exigere, earumque ſponſalia patris curæ commiſſa profitetur, nec virginalis pudoris eſſe, maritum eligere, ſed iudicium parentum expectare, Authore Ambroſ. lib. 1. de Abraham Patriarcha, cap. 9. quem Gratianus retulit 31. quæſt. 2. cap. honorantur: vbi pluribus authoritatibus ipſe Gratianus hoc comprobat: Latè etiam probatunt And. Tiraq. in legibus connubialibus, l. 9. numero 3. Mieres, de maioratu, prima parte, dicta quæſtione 50. numero 7. & 8. Bellarminius, libro primo de matrimonio, capite 19. propoſitione 3. Petrus de Ledeſma, de matrimonio, quæstione 47. articulo 6. dub. 2. Salon, ſecunda ſecundæ, poſt quæſtionem 61. quæſtione 5. de dominio, articulo 5. Molina, de iuſtitia & iure, tractatu 2. disputatione 176. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, glo. 14. de legato ſub conditione relicto, numero 80. & 81. Sanchez, de ſponſalibus, libro primo disputatione 33. numero 13. ibi, virgo autem non poteſt honeſtè nuber, niſi ex paterno conſenſu. latiùs libro 4. disputatione 23. numero 9. folio 801. vbi inquit, quod iure gentium conſuetudine omnium nationum recepto non eſt filiorum, & maximè filiarum, dum parentum curæ ſubſunt, quærere nuptias, ſed id parentum munus eſt. Quod ius gentium confirmatur per ius Pontificum, vt 30. quæſtione 5. cap. aliter, vbi ad ſignificandum, quam æquum ſit, puellam ex conſenſu parentum nubere, ſtatuit Euariſtus Papa, vt pro nupta non habeatur puella, quam pater non deſponſat: & ſimile ſtatuit Leo Pontifex, in cap. qualis, 30. quæſtione 5. & in litteris ſacris, parentibus tribuitur hoc munus, Sapientiæ 7. Da filiam tuam viro prudenti. & Diuus Paulus, prima ad corinth. 7. copiosè docet, à parentibus tradenda eſſe filias nuptiis, prout pater Thomas Sanchez, vbi ſuprà recenſet. Sequitur ergo, quod cum dicta legataria conſtituta eſſet ſub patris ſuis poteſtate, & in dicto monialium conuentu incluſa, quouſque matrimonium contraxit ex conſenſu, & diſpoſitione patris, cuius iudicium expectare debuit, & expectauit, vt iura præcitata admonent. Cum etiam ſæpè patrem ſuum interpellauerit, ne nuptias eius tanto temporetardaret, & diligenter id curauerit: Pater autem antea non potuerit, ac etiam ſummè deſiderauerit, filiæ maritum condignum, & coæqualem dare (ſicuti in proceſſu probatur) quòd nequaquam debet legatum amittere, cùm per eam non ſteterit, nec in ſua voluntate, & poteſtate id fuiſſet repoſitum: immò ex honeſta iuris Canonici, boniſque moribus impedita fuerit facto patris ſui, cuius officium eſt maritum quærere, filiæ autem obtemperare; ſicque nihil eſſe, quod filiæ eidem imputari valeat, iuxta prædicta.

Et id ipſum probatur etiam per text. ſingularem, in l. in teſtamento 31. & in l. mulcta. 6. in principio. ff. de condition. & demonſtration. & in l. 1. C. de inſtitut. & ſubſtitut. & in l. vter ex fratribus 23. in verſic. plerumque ff. de condition. inſtitution. in illis verbis, Plerumque enim hæc conditio (ſi vxorem duxerit, ſi dederit, ſi fecerit) ita accipi oportet, quod per eum non ſtet, quominùs ducat, det, aut faciat. Qui eſt caſus legis expreſſus in propoſito noſtro vbi per dictam legatariam non ſtetit. Idque maximè iuncta expoſitione Gloſſæ ibi, verbo, det. Dum adducit in exemplum dicti verſiculi, legem primam, Cod. de inſtitut. & ſubſtitut. quæ loquitur in conditionibus mixtis matrimonij contrahendi, quæ ex duorum conſenſu dependent. Et Gloſſa ordinaria, in ipſa l. prima, verbo, manifeſtum eſt, in fine: intelligit d.l. vter ex fratribus: vniformiter, ſiue impedimentum proueniat ex eo, quod is, in cuius perſona conditio erat adimplenda, nubere nolit, ſicque per legatarium non ſtet: vel quia honoratus, & conditione grauatus, honeſtè nubere non poſſit, nec adimplere voluntatem teſtatoris defuncti; vt ſcilicet nec vno, nec altero caſu legatum amittat, vt patet ibi: Item quod dicit hæc lex, eſt verum, ſi honeſte poteſt nubere mulier, aliàs non excluditur. Cum ergo inhoneſtè filia contraheret, niſi patris conſenſus accederet (vt ſuprà annotaui) ſequitur ſanè, quod conditio præfata nubendi intra duos annos, in perſona filiæfamilias appoſita, debeat intelligi, ac de iure intelligatur, ſi per eam non ſteterit, quominus maritum ducat, quia patris indicium, & voluntatem expectabat, nam ſi aliter intelligeremus, ac in ſola filiæ voluntate nuptias relinqueremus, eſſet quidem in honeſta conditio, tam de ciuili, quàm de Pontificio iure: Et ſic dicendum eſt, dictam conditionem eſſe mixtem, & in præcitato verſic. Plerumque enim hæc conditio, ibi, quod per eum non ſtet, comprehenſam. Et ſecundum hæc, & propoſitam iuris ſtricti rationem, etiam quando dictorum teſtium dicta, & vnius ex hæredibus declaratio deficerent, ita (vt dixi) Senatus decreuiſſet.

Denique & vltimo loco favit ſententia illa, & reſolutio Bertrandi, in conſilio 148. numero 10. libro 1. vbi inquit, quod ſi filiæ familias aliquid relictum fuerit, ſi Ticio nubat, ipſàque parata ſit Titio nubere, à parente tamen impediatur, filia debet conſequi relictum, ac ſi conditio verè impleta fuiſſet; ex eo, quod indecens, atque inhoneſtum eſſet ſibi abſque parentis voluntate nubere, parenſque honeſtè prætendere poſſet, ſuo arbitrio filiam matrimonio collocare. Idque ſpecificè quoque dixit Baldus, in l. prima, Codic. de inſtitution. & ſubſtitution. numero 9. & in conſilio 357. libro 1. vbi Baldus ſcripſit, Statuto dicente, vt Mediolanenſis mulier extra Mediolanum non nubat ſub hæreditatis priuationis pœna, eam priuandam non eſſe, ſi extra nubat ex paterno conſenſu: Et Bertrandi ſentrntiam ſequuti fuer Didac. Couarruu. in 4. ſecundæ parte, capite 3. §. 8. numero 2. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, libro 2. capite 13. numero 22. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. voluntat. libro 11. titulo 18. numero finali, Gratianus, regula 83. numero 9. Sanchez, de sponſalibus, libro primo, disputatione 33. numero 13. folio 146. Galganetus, de condition. & demonſtrat. prima parte, capite 8. numero 65. folio 34. Harum autem deciſionum ratio, quæ ex dictis fundamento præcedenti deducitur, videlicet, quòd ea conditio intelligitur, ſi honeſtè poteſt adimpleri; virgo autem non poteſt honeſtè nubere, niſi ex paterno conſenſu: ita propriè conuenit caſui præſenti, quo dicta legataria intra certum tempus nubere grauata eſt, ſicut caſui ſuperiori, ſi Titio nupſerit, nec reddi poteſt aliqua differentiæ ratio inter conditionem nubendi cum certa, & determinata perſona, aut nubendi intra certum tempus; cum in vtraque adduci debeamus eiſdem regulis, & doctrinis. primò ſcilicet, conditionem eſſe poteſtatiuam mixtam, quæ dependet ex facto, & voluntate legatarij, & alterius tertij ſimul. Secundò, legatariam impeditam eſſe facto tertij, & quod legataria ſola etſi vellet, non poſſet ex honeſtate vtriuſque iuris, & ſecundum bonos mores matrimonium contrahere. Quæ vtraque ratio ſimul in caſu præsenti, de quo lis vertitur, ita militat, ſicut in ſuperiori (vt vides) nec de perſonis ad tempus prohibitum, immò validum eſt argumentum in iure, maximè eadem exiſtente ratione, l. qui plures liberos, in principio, ff. de vulgar. & pup. ſubſtitut. vbi Doctores, & Euerardus latiùs, in loco 37. à perſona ad tempus. Coſta etiam in hac eadem, qua verſamur, conditionum materia, in l. cum tale, §. ſi arbitratu, limitatione 8. num. 2. immò ſi verum amamus, in fortioribus equidem terminis Ludouicus Molina ſermonem inſtituit, loquitur namque quando adiectum eſt præceptum, ſi Titio nupſerit, & in caſu contrauentionis ſi Titio non nupſerit, priuatur commodo legatarius: Et nihilominus ex eo deberi legatum aſſerit, quod filia parentis voluntatis obtemperare debuit omninò, nec abſque eius aſſenſu nubere honeſtè potuit. In caſu autem præſenti priuationis pœna non exprimitur, ſed intra certum tempus, ſcilicet, intra duos annos nubere legatariam diſponitur. In caſu etiam eiuſdem Molinæ, & cæterorum, vel ex alio in fortioribus verſamur terminis, quod in eo datur affectio non ſolum legatarij, ſed alterius quoque tertij, eius ſcilicèt cui honoratus grauatur nubere, & nihilominus ſi honeſtè conditio adimpleri non valeat, ex diſpoſitione reiicitur, nec tenetur legatarius cum eo contrahere, cui teſtator adeò expreſſim conſuluit: Sicque fortius reiici debet in caſu præſenti, vbi conditio apponitur intra certum tempus nubendi, nec alteri tertio conſulitur, ſiue cum aliquo tertio (qui ſpecificè nominetur) contrahi matrimonium iubetur. Ac denique, tempus reſtringi, & pecuniam legatam pœnas depoſitarium publicum deponi, ſolum fauorem, & commodum eiuſdem legatariæ reſpicit, vt fundamento 4. hutuſce partis dilucidè obſeruaui ſuprà. Rurſus, quamadmodum in caſu Bertrandi, filia parata Titio, nubere, à parentèque impedita, conditio habetur pro impleta, ſi ex voluntatate patris alteri nupſit, quod in effectu fuit, teſtatoris voluntatem ex reuerentia patri debita, atque ex honeſtate à iure iniuncta, non adimplere: ita pariter in caſu præſenti pro impleta haberi debuit conditio, cum ipſa legataria parata, & volente nubere, à patre impediti videretur, dum matitum non offerebat, atque ex eius voluntate (quam ex honeſtate ſeruare debuit, vt ſæpè diximus) nulli intra dictum tempus nupſerit.

Quòd ſi dixeris, in caſu Bertrandi, filia volente, & parata Titio nubere, patrem contradixiſſe, & impediſſe, ne Titio eidem nuberet ſicque facto patris ipſius non potuiſſe filiam adimplere conditionem, cum idemmet pater alij eam tradiderit præter deſignatum in conditione; cæterum in caſu præſenti neque actum exteriorem contradictionis, neque aliud quicquam factum, quo nubere filia prohiberetur, nec in effectu filiæ volenti nubere, impedimentum patrem adhibuiſſe. Reſpondetur equidem, ſatis dici impedire matrimonium filiæ parentem, qui eidem maritum non quærit, cùm ipſa quærere non valeat, nec abſque ordine, & diſpoſitione patris eligere ex honeſtate, & ſecundum bonos mores, vt ſuprà dixi. Deinde, ſuperioris deciſionis Bertrandi rationem, non tam in auerſione, aut facto, & contradictione patris conſiſtere, quam in eo, quod filia honeſtè nubere non valeat, niſi ex voluntate patris, & ipſo maritum quærente. Et ratio illa, quod filia abſque conſenſu patris nubere non valeat ſecundum bonos mores, ita militat in vno, quàm in altero caſu: ſic ſanè in d.l. cum ita legatum: quando legatario imponitur præceptum nubendi cum certa & determinata perſona, ſi honeſtè ei nubere non poſſit, id ſufficit; nec alterius, etiam patris auerſio neceſſaria eſt, nullùmque contradictionis alicuius factum requiritur: cum ſola honeſtatis ratio ita concludat.

Quocirca, nec ex eo diuerſa conſtitui valebit ratio, quod in caſu Bertrandi, ad vnam duntaxat perſonam reſtringatur conditio, ſcilicet, ſi Titio nupſerit, ſicque facilius reiici debeat, cum ita fortiter matrimonij libertatem reſtringat. In caſu autem præſenti; generaliſſima cuicunque nubendi facultas relinquitur, ac tempus duntaxat reſtringitur, ſicque facilius adimpleri poſſet. Nam reſpondetur, quod ex parte eiuſdem filiæ, ſi patrem non haberet, facilius eſſet, & commodius implementum in noſtro caſu, quam in prædicto vt pater. Cæterum honeſtatis, & bonorum morum ratione attenta, in filia, quæ patrem habeat, ita hoc noſtro, ſicut in caſu Bertrandi relato, nubendi facultas reſtringitur, vt ſcilicet non aliter, nec antea filia nubere valeat, quàm ſi patris conſenſus, & voluntas accedat, cuius iudicium, & factum ſpectare, virginalis pudoris, & honeſtatis ratio ſuadet omnino. Sicque differentia non eſt ob eandem honeſtatis rationem, quod ad vna perſonam reſtringatur conditio, vel quoad tempus tantum, non perſonas reſtrictio fiat, cum vtroque caſu voluntas patris ſperni honeſte non valeat, vt dictum eſt.

Et eadem ratione ſatis vrget Baldi conſilium relatum 357. libro. 1. cum paternum conſenſum principaliter habuerit Baldus in conſideratione, eo in loco.

Ludou. autem Molina, de Hiſpanorum primog. lib. 2. dicto num. 22. indiſtinctè Betrandum ſequitur, vt ibidem apparet, nec quando pater iuſtè impedit, aut iuſtè nuptias, & ſtatum filiæ retardat, (prout in præſenti caſu iuſtè retardare dicitur, dum non inuenit maritum coæqualem, & dignum, atque iuſtis aliis de cauſis matrimonium differt) recurſum aliquem contra patrem concedit immò expreſſim denegat, vt videbis etiam ibidem, numero 12. & 22. & ſuprà dixi.

Didac. verò Couarr. (quem pro contraria parte nonnulli expendunt, aut non probare Bertrandi ſententiam firmiter contendunt) potius in hanc partem, & in ſententiam Bertrandi inclinat in 4. decret. 2. parte, dicto cap. 3. §. 8. numero 2. cum enim antea dixiſſet, ſe non mirari Stephan. Bertrand. in conſ. 148. numero 10. lib. 1. prout ſuprà retuli, reſpondiſſe, & adieciſſet, Honeſtum enim virgini extitit, à patre conſenſum exigere, eiùsque voluntatem in matrimonio contrahendo ſequi: ſiquidem inhoneſta, atque impudica foret. ſi parentis voluntati refragaretur, ſubdit ſtatim, de cuius tamen reſponſi veritate nihil, quod mihi certum ſit, modo aſſeuerare poſſum. Lector enim legere poterit, quæ de ſimilibus controuerſiis diligenter tradit Emmanuel Acoſta, in l. cum tale, § ſi arbitratu. 3. ampliatione, & 6. limitatione. Cùm ergo Didac. ipſe pro tunc, nihil audeat aſſeuerare, ſed aſſertionem, aut reſolutionem certam ex dicto Authore petendam admoneat; ipſe autem Author pro nobis, & pro ſententia Bertrandi expreſſim ſcribat, quamuis eiuſdem, & deciſionis præfatæ mentionem ſpecificam non faciat; potius videtur (vt dixi) Bertrandi ſententiæ accedere, quàm eam non admittere. Quam etiamſi nullus hactenus admiſſiſſet, ſolusque Bertrandus ita tradidiſſet, vel ex ſola ratione à Didaco Couarr. expreſſa, quod inhoneſta, atque impudica foret filia, quæ parentis voluntati in nuptiis contrahendis refragaretur; admittere deberemus: Cùm ſola ratio iuris ex veris principiis deducta, magis quàm numerus, vel Authorum ſententia debeat præleuare. Itaque ſi Emanuel Acoſta, in dictis duobus locis originaliter prælegatur Bertrandi ſententiam comprobat euidenter: dicta namque ampliatione 3. verſatur ij Author in explicatione dictæ legis cum ita legatum 63. ff. de condition. & demonſtrat. & deducit numero primo quòd conditio, ſi Titio nupſerit, ſi Titius indignus ſit, aut eiuſmodi, cui mulier honeſtè nubere non valeat, ad viduitatem inuitat, & beneficio legis remittitur: & ad literam refert eiuſdem textus verba verſic. quæ enim Titio: poſtmodum ſubdit ita: dicetur autem indignus nuptiis mulieris, non tantum is, cui mulier nubere iure prohibetur, ſed is, cui iure quidem poſſit nubere, ſed tamen inhoneſtè ſit nuptura ſecundum mores ciuitatis, vt Bartol. ibidem reſoluit. Oldrald. & Bened. de Pulumb. in lege ſi rogatus, §. matrimonij, infrà, de manumiſſis vindicta, Ioannes Lup. &c. Quæ reſolutio mirè conuenit Bertrandi, Ludouici Molinæ, & ſequacium obſeruationi, ac noſtro caſui, cum mulier licèt poſſit de iure nubere abſque conſenſu patris, inhoneſtè tamen, & impudicè ſit nuptura ſecundum honeſtatem, & bonos mores Ciuitatis; quæ vſque adeo in conſideratione habentur per eundem Acoſtam: poſtmodùm autem multis aliis exemplis id comprobat per totam ampliationem, & quaſi impoſſibilitatem continere conditionem, quæ honeſtatem præſe non fert, aſſerit dilucidè: dicta autem limitatione 6. ex numero 1. cum ſeq. folio mihi 175. latius equidem ſe habet, & ad ornatum, & maiorem explicationem huiuſce materiæ, ac caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ conditionis quamplurima adducit, ſemper autem honeſtatis cauſam, & an honeſtè impleri valeat conditio, necnec, habet prę oculis. Sicque eiuſdem obſeruationes conſonæ omnino ſunt his, quæ loco relato tradiderat Couarr. ipſe, num. primo. Et hinc quidem diiudico, ac non ſine myſterio, Ludouic. Molinam, libro 2. dicto cap. 13. numero 22. in fine, dixiſſe, Couarr. eundem ſequi Stephani Bertrandi ſententiam relatam.

Denique & vltimò, ſi dixeris, ia contrarium vrgere videri rationem illam præſumptæ voluntatis teſtatoris, qua Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſtione 50. numero 8. de ſententia Bertrandi, & ſeq. uacium relata dubitauit, & dixit, ſupremas defunctorum voluntates hiſce intrepretationibus irridere, & infringere, eſſe maximum inconueniens; ad quod (vt videbis) nullus hactenus reſponſum præbuit. Ita inquam, ſi dixeris, pro ſolutione, & vera explicatione reſpondebitur; voluntates teſtatoris, quantumcunque fauorabiles, leges rationi, atque interpretationi, & diſpoſitioni ſubiici, ac ita demum obſeruari debere, ſi honeſtatem, & poſſibilitatem praeſe ferant, nec turpitudinem, & aut inhoneſtatem, vel quid aliud legibus eiſdem contrarium contineant, vt ſupra hoc eodem libro, & tractatu, capit. 5. ex numero primo, vſque ad numerum 9. latè comprobaui, atque exornaui, & per Peregrinum de fideicommiſſis, articulo 11. Sic ſane, conditionem, quæ honeſtè adimpleri non valet, quaſi impoſſibilem reputari, & pro non ſcripta haberi, quamuis de facto adimpleri poſſit ex Acoſta nunc dixi, & latè deducit Gaganetus, de condition. & de monſtrat. prima parte, cap. 2. numero 5. folio 5. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris. litera C. concluſione 591. per totam, & ipſe Mieres, eadem quæſt. 50. numero 10. ita agnouit expreſſim. Sic etiam honeſtatis, & honoris cauſam, vſque adeo in hac eadem, qua verſamur, materia, & in ipſis terminis noſtris leges in conſideratione habuerunt, vt ipſam voluntati expreſſæ teſtatoris prætulerint, ſiue in concurſu honeſtatis, & voluntatis, honeſtatem præualere, dixerit text. in dicta l. cum ita legatum. Ad quam ſi rectè Pelaez à Mieres animaduertiſſet, non ita facilè de ſententia Berrandi querelam propoſuiſſet: nam qua ratione in ipſat met l. cum ita legatum, conditio expreſſa reiicitur, ſi honeſtè grauatus nubere non poſſit, eadem quoque in caſu Batrandi & in caſu noſtro reiici debet, cum legataria grauata, abſque conſenſu patris nubere non poſſit honeſtè. Cùm etiam voluntas teſtatoris quantumcunque expreſſa, eam recipiat interpretationem legis (quam nos recipere contendimus) ſcilicet ſi per ipſam legatariam non ſteterit, vt in ipſa conditione admonuit, & probauit textus, in d.l. vter ex fratribus, ff. de condit. inſtitut. cui equidem legis interpretationi teſtator ſe conformare voluiſſe videtur in dubio, ac legati commodo priuare legatariam ſi per eam ſtetiſſet indiſtinctè, non verò ſi per patrem ſuum ſteterit, cui obtemperare de honeſtate omninò, provt dictam interpretationem fecit textus ipſe: & textus, in l. in teſtamento 2. ff. de condition. & demonſtration. & in l. prima, C. de inſtitution. & ſubſtitution. iuxta retionem ergo Pelaez à Mieres, & verba ipſius relata ſuprà, numero 32. nec locus eſſe poſſet deciſioni dictæ l. cum ita legatum. Nec exemplo ibi propoſito, cùm voluntas expreſſa in contrarium adeſſet, ſi honeſtatis cauſa non præualeret. Rectiùs ergo contrarium in præſenti defenditur, & ratio illa honeſtatis in eadem l. expreſſa, ad quemcunque alium caſum adducitur, quo eadem honeſtetis. ratio militet, vt numeris præcedentibus annotaui. Et hæc omnia, maximè ea, quæ quinto & ſexto fundamento huius ſecundæ partis ponderantur, ſunt notanda; quia ſingularia, proculdubio, & noua, neo alibi ita tradita.

Nec obſtant argumenta pro contraria parte adducta; non quidem obſtat primum, quod potius in contrarium, & pro hac parte, atque Senatus definitione retoqueri poſſe verè, & iuridicè, ex his apparet, quæ adduxi ſuprà, primo fundamento huius fecundæ partis, & præſumpta teſtatoris voluntate, quæ etiam debet in conditionibus præualere, vt ibidem probaui ex ſententia multum. Quòd etiam voluntas teſtatoris in hac ipſa conditionem nubendi materia, ita demum obſeruari, & adimpleri debeat, ſimodò honeſtè, & ſecundem bonos mores regionis adimpleri valeat; aliàs namque conditio ipſa reiicitur, & legatum remanet validum, prout ſuprà dictum fuit, & probatur in dict. l. cum. ita legatum 63. Quòd denique conditio eadem nubendi, ex præſumpta etiam teſtatoris voluntate, eam interpretationem accipiat de iure, ſi per eum, qui nubere debet ex præcepto teſtatoris, non ſteterit, vt tunc ſcrilicet non pro defecta, ſed pro impleta habeatur. iuxta text. in dict. l. vter ex fratribus, ff. de condition. & inſtitution. ſicque fundamentum illud primum à voluntate expreſſa nubendi intra duos annos, diluitur omninò.

Non obſtat ſecundum, quia fatemur libenter, inter puram, & conditionalem, ac etiam modelem diſpoſitionem multùm intereſſe; ſiue puræ, & conditionalis, ac etiam modalis diſpoſitionis maximam eſſe differentiæ rationem, prout alio cap. infrà, latiùs explanauimus, & modi, & conditionis, ſimpliciſq́ue, aut puræ diſpoſitionis adducemus differentias permultas. Fatemur etiam, diſpoſitionem præſentem, & dictæ clauſulæ verba (quæ gerundij, & ablætiui abſoluti ſunt, vt argumento diximus) potiùs videri in conditionem, quam in modem, aut puram diſpoſitionem tendere. Nihilominùs tamen, etſi conditionem inducant dicta verba, & conditio ipſa intra biennium impleta non fuerit, id ipſum dicendem eſſe quod Senatus noſter definiuit marurè, ex quo eadem conditio ex voluntate, & facto legatariæ grauatæ non pendebat abſolutè, nec abſque facto, & voluntate patris honeſtè adimpleri potuiſſet (vt ſuprà probabimus) ſicque pro impleta haberi debet ob eandem honeſtatis rationem, quæ à Iureconſultis metipſis vſque adeo in conſideratione habetur in hac materia. Et quo denique, defectus conditionis non vitiat, quando aliàs quoque, & ea deficiente relicturus fuiſſet teſtator, & ad alium effectum, & finem, appoſitam eam fuiſſe apparet, vt ſuprà annotaui.

Non obſtat tertium argumentum, pro cuius ſolutione, & eorum explicatione, quæ ad tertium quoque fundamentum partis aduerſæ adduxi, quatenus dicebam, limitationem temporis à teſtatore adiecti aliud quodcunque tempus vlterius excludere, & tempus præciſum conditionis implendæ currere etiam ignoranti, & impedito: conſtituendum erit inprimis, ex coniecturis contrariis, ſiue ex præſumpta teſtatoris voluntate, ea omnia ceſſare, ſiue non obtinere, vtpotè cùm conditiones limitentur, & extendantur ex veriſimili, & coniecturata menta teſtatoris, quæ in caſu præſenti veriſimiliter adeſt, vt ſupra probaui, vbi oſtendi latiùs præſumptam hanc voluntatem, fundamento primo principali partis ſecundæ pro legataria. Rurſus, in caſu eodem præſenti, limitationem temporis à teſtatore præfixi, duorum ſcilicet annorum, non excludere aliud tempus, matrimonij ſcilicet poſt biennium contracti, idque ob rationes prædictas, quod per legatariam non ſteterit, quominus adimpleretur conditio. Item quòd per eam adimpleri honeſtè, & ſecundum bonos mores regionis non potuerit, niſi parte ipſam in matrimonium collocante. Quod etiam pater dilationis, ſiue impedimenti anſam, & occaſionem præſtitererit, vt ex actis proceſſus apparet. Nec anrea ipſa condignè, & iuxta dignitatem, & honeſtatem, bonòſque patriæ, & huius Regni mores nubere potuerit, quàm pater ipſe diſpoſuerit, & voluerit; & mariti quærendi, atque eligendi curam, & diligentiam adhibuerit, ſicque ſubueniri eidem debuit omninò, prout Senatus ſubuenit. Et mirè conuenit deciſio textus, in dict. l. prima, §. finali, C. de annali exceptione, in illis verbis, Quis enim incuſare eos poterit, ſi hoc fecerunt, quod et ſi maluerint, minimè adimplere lege obuiante valebant. Idque maximè, iuxta ſingularem illam Emmanuelis Acoſtæ obſeruationem in hac eadem matrimonij contrahendi materia, in dicta l. cum tale, §. ſi arbitratu, ampliatione 3. in principio, num. 2. nuptiis mulieris legem obuiari dici, non ſolùm cùm nuptiæ ipſæ à iure, vel à lege prohibentur, ſed cùm iure quidem licent, ſed tamen inhoneſtè contraherentur ſecundum bonos mores Ciuitatis (prout in caſu noſtro propter conſenſum patris de honeſtate requiſitum, ſæpè diximus) nec probat contrarium textus, in dict. l. Thais, §. intra, ff. de ſtatuliberis. Immò eandem noſtram ſententiam comprobat expreſſim, ſi animaduertas, Iureconſultum præmiſſe ibi vnum notandum, & po confirmatione prædictorum apertum, dum dicit; Reſpondi, ſiper ipſos ſtetiſſet, quominùs intra tempora præſcripta conditioni parerent: non idcirco liberos fore, quod poſtea rationes velint reddere. Itaque ſi per ipſos non ſtetiſſet, contrarium contendit Iureconſultas rectiſſima iuris ratione, cum autem ſtetiſſet per eos, ad libertatem non peruenire, etſi poſtea parati ſint rationes reddere, ideò & meritò ſtatuit, quod cùm voluntas teſtatoris in conditionibus primum locum obtineat, & obſeruari debeat omninò vt ſuprà notaui, ipſiq́ue ſerui intra tempus ſtatutum rationes reddere potuiſſent, nec reddiderint, nec non reddendi eas, impedimento aliquid fuiſſet (id enim ſignificat Iureconſultus, dum dicit, ſi per ipſos ſtetiſſet) hoc eſt, ſi ex voluntate, & poteſtate dumtaxat eorum id penderet, nec honeſtatis, & bonorum morum aliqua ratio impediret, non etiam ex voluntate, & facto alterius, ſaltem ex honeſtate (prout in caſu præſenti) rationes penderent, ita equidem decidi debuit, prout ibi exprimitur.

Non obſtat quartum argumentum, pro cuius ſolutione conſtituo, ex communi Interpretum ſententia, conditionum tres eſſe ſpecies, caſualem ſcilicet, poteſtatium, & mixtam: l. vltima, C. de neceſſariis ſeruis hæred. inſtit. l. vnica. §. ſin autem, C. de caducis tollend. Cauſualem illam dici, quæ à caſu & fortuna pender, veluti ſi nauis ex Aſia venerit: ſi Caius Conſul fuerit. Poteſtatium verò eam quæ ex voluntate, & poteſtate pendet eius, cui adſcribitur. Ac denique mixtam, quæ pendet partim à poteſtate honorati, partim à caſu, vel etiam à voluntate tertij. Ita ſane poſt ordinarios, & alios quamplurimos Authores adnotarunt & latiùs exornarunt, atque comprobarunt Menochius, libr. 4. dicta præſumptione 183. ex numero 2. vſque ad numerum. 13. & per totam præſumptionem, Cardinalis Mantica, de coniectur, vltimar. volunt. libro 11. titulo 16. numero 14. Molina, de Hispanorum primogeniis, libro ſecundo, cap, 13. Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 50. Ioannes Sichardus, in l. 1. ex numero 4. C. de inſtitut, & ſubſtitut. Peregrinus, de fideicommiſſis: articul. 16. num. 115. vſque ad numerum 123. vbi agit de caſuali: & numero 123. vſque ad numerum 137. vbi de poteſtatiua: & num. 137. vſque ad numerum 156. vbi latè de mixta. Ludouicus Morotius, reſponſo 97. Pater Molina, de iuſtitia & iure, diſputatione 207. & disputatione 613. & 614. Sanchez de ſponſalibus, libro primo, diſputatione 33. Michaël Graſſus, §. legatum, quæſtione 46. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, littera C. concluſione 578. & tribus ſequentibus Galganetus, de condit, & demonſtrat. prima parte, cap. 2. numero 15. & quatuor ſequentibus & eadem parte, capit. 101. numero primo, & duobus ſequentibus, & hi quidem vnanimiter conueniunt in hoc, quod conditionis caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ, permultæ ſunt differentiæ, vt ex eiſdem apparet: & per Galganetum, in duobus locis nunc relatis. Sed quod attinet ad propoſitum noſtrum ſtat in eo differentia præcipua, quod in conditione caſuali inſpicitur ſolum euentus, & ob id quomodocunque deficiat, impeditur diſpoſitio, vſqueadeò vt conditio ipſa non purificata, habeatur pro non facta, etiamſi in minimo deficiat. Quia conditio pro ſui natura eſt indiuidua, & formam importat. Sicuti ſuperiores omnes Authores latiùs comprobarunt, ac maximè poſt Manticam, & alios quamplures Menochius, vbi ſuprà, numero 13. & tribus ſequentibus Ioannes Sicardus, numero 5. in dicta. l. prima, Peregrinus, dicto articulo 16. numero 115. & ſeptem ſequentibus, Thuſcus, dicta concluſione 580. folio 30. in hac ergo conditione caſuali cùm non verſemur (vt vides) latiùs eiuſdem diſputation neceſſaria non eſt, Idque vel ex eo etiam, quod quando caſualis eſſet, defendi adhuc legatum poſſet ob rationes illas ponderatas ſuprà fundamento primo ſecundæ partis pro legataria: & tradita in eiſdem terminis conditionis caſualis per Menochium, libro quarto, dicta præſumptione 183. num. 15. & Peregrinum, dicto articulo 16. num. 122. vbi limitat ſuperiorem doctrinam in conditione caſuali, quando teſtator aliàs relicturus fuisset, vel reliquiſſet, etiam deficiente conditione caſuali, vt ibidem notaui.

