Secundò limitatur dicta concluſio tradita ſuprà, num. 55. vt minimè procedat, quando casus ad quem fieret extenſio, seu productio, per omnia exæquaretur, subrogaretùrque illi, quem teſtator expressit; tunc namque etiam in conditione voluntaria daretur progreſſus de caſu ad caſum, l. ita conditionibus, §. paternus, ff. de condit, & demonſtrat. l. is qui, §. finali, ff. de legat. præſtandis, l. paterfamilias, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. l. 3. . §. finali, ff. de fideicommiſſariis libert. & latiùs explicat limitationem hanc Camillus Gallinius videndus omninò lib. 9. de verborum ſignificatione cap. 17. per totum, & num. 7. cum ſeq. vbi etiam declarat, quid dicendum ſit in propoſito, quando alia videretut fuiſſe mens teſtatoris, & refert theoricam Alciati in propoſito, lib. 3. de verbor. ſignific. ſub numero 22. & ſeq.

Tertia denique & vltima concluſio ſit, quòd quando caſus exprimitur per modum conditionis neceſſariæ ad actum, vel ad effectum actus, tunc fit extenſio de vno caſu ad alium ſimilem; & ſic conditio ipſa impleri poteſt per æquipollens, vt per Bartolum numero 3. in dicto §. & quid ſi tantum, qui allegat text. in l. mulier, in principio, ff. ad Trebellian, & in l. ſi mater, C. de inſtitut. & ſubſtit. & facit etiam l. ſi ita eſſet, ff. quando dies legati cedat, l. Iulianus ait, ff. de condit. & demonſt. & cum Bartolo tranſeunt magis communiter omnes, vt conſtat ex Iaſone ibid. num. 27. cum ſeq. Galiaula ſub num. 37. Socino iunior. num. 59. 60. & 61. Alciato num. 38. & lib. 3. de verbor. ſignificat. num. 71. Ioanne Marco Aquilino in eodem, §. & quid ſi tantum, in verſ. ſed ex ſententia legis Velleæ, n. 109. cum ſeq. Hippolyt. Riminald. in conſ. 37. num 3. lib. 1. Magonio deciſ. 27. num. 45. Sarmiento ſelectar. lib. 2. cap. 1. num. 12. Simone de Prætis de interpret. vltim. volunt. lib. 1. interpret. 2. dub. 2. ſolut. 14. num. 37. latè Menochius lib. 4. præſumpt. 185. per totam, maximè num. 6. qui latiùs diſtinguit, & declarat, & multa in propoſito dicit, Mantica de coniecturis vltim. volunt. lib. 11. tit. 16. ex num. 4. vſque ad num. 9. Tiberius Decianus in conſ. 48. num. 13. lib. 4. Euerard. in loco ab æquipollentibus, num. 17. per totum, fol. 632. Ioſeph. de Ruſticis in conſ. 1. num. 70. Hondedeus, Pedrocha, Beretta, Burg. de Paz, Roger. Trentacinq. Fachineus, & Caſanate, quos referam infrà, hoc eodem tractatu, in cap. ab æquipollentibus, idem Caſanate in conſ. 4. numero 45. & 47. & ſeq. Petrus Surdus deciſ. 209. numero 3. & de alimentis, tit. 5. quæſt. 3. num. 15. & 16. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. cap. 8. per totum. & vide cap. 9. & 10. vbi ex profeſſo ſuſcipit declarationem, atque interpretationem l. commodiſſimè. ff. de liber. & poſthum. & l. fideicommiſſa, §. ſicut, ff. de legat. 3. quæ contra iſtam concluſionem expenduntur communiter; ſuſcipit etiam Socin. iunior d. num. 59. & ſeq. vbi vide omninò, Ioann. Bologn. ſub num. 131. Aquilin. vbi ſupra, ex num. 9. & ex num. 11. cum ſeq. & vide num. 48. vbi conciliat iura nonnulla, nempè text. in d. §. & quid ſi tantum, & in d.l. commodiſſimè, & in l. vltima, C. de poſthum. hæred. inſtit. & dictis in locis ſentit apertè, conditionem neceſſariam appellari eam, quæ iure, vel natura neceſſaria eſt, & præciſa ad ipſam diſpoſitionem ex præuia ratione rei, non ſola teſtatoris diſpoſitione, quia ſi ab eius voluntate pendeat, non neceſſaria, ſed voluntaria dicitur. Et poſt Bartol. Bald. Socin. Nattam, Salomon. & Coſtam, expreſsè annotauit Ludouic. Caſanate d. conſ. 4. num. 52. & num. 47. reddit rationem communem, quare ſcilicet in conditione neceſſaria extenſio admittatur, quia in conditione neceſſaria teſtator magis cenſetur conſideraſſe effectum, quàm modum; & ſic dicitur neceſſaria quoad effectum, non quoad verba, & citat Decium, Socinum, Peregrinum, & Prætis, ita tenentes.

Limitatur tamen ea doctrina, & concluſio tradita in conditione neceſſaria, vt locum non habeat, quando in oppoſitum appareret de mente ipſius diſponentis, vel expreſsè, vel per coniecturas legitimas; id quod deducitur ex mente omnium Interpretum, qui hactenus in propoſito ſcripſerunt: & in terminis adnotauit Alciatus lib. 3. de verborum ſignificatione, num. 28. Camillus Gallinius de verbor. ſignificat. lib. 9. cap. 11. eruditè, atque elegantiſſimè omnium Ioann. Bolognetus in d. §. & quid ſi tantum, num. 122. qui cùm anteà num. 121. memoratam concluſionem Bartoli retuliſſet de extenſione admittenda in conditione voluntaria; inquit ſtatim, quòd inſpici ſemper debet in propoſito, an diſponens cogitauerit de forma, vel de effectu actus; & habita reſolutione, quid firmauerit, tunc colligetur deciſio, an extendatur ad caſus ſimiles, & quòd colligetur coniectura principaliter ex ſubiecta materia, & poſteà ex natura verborum, & ex aliis de facto incidentibus, quæ diligens Iudex inueſtigare debet. Et non multa differentia erit (vt Bolognetus ipſe ſubdit) an caſus exprimatur per modum conditionis, vel per modum diſpoſitionis, quoniam in vtroque articulo recurrendum eſt ad illud principium, an teſtator cogitauerit de effectu actus, vel de forma verborum. Quod (vt vides) notabile eſt, nec ab alio, quàm à Bologneto adnotatum; & conſequenter materia tota hæc coniecturalis, atque præſumpta, & interpretatiua remanet, ſic vt in vna & alter conditione coniecturis, atque interpretationi mentis, & voluntatis locus adhuc ſit. Quod videtur probaſſe Sim. de Præt. lib. 2. interpret. 3. dub. 1. ſolut. 3. num. 165. cum quatuor ſeqq. iunct. n. 161. & 162. fol. 247.

Nec diſſentit Leander Galganetus in commentariis de condit. & demonſt. ſed potius communibus, & ſuprà traditis Interpretum reſolutionibus conuenit omninò, nec aliquid nouum, aut eiſdem placitis communibus contrarium adducit; inquit namque part. 2. dicti tractatus. cap. 1. quæſt. 41. fol. 160. regulam eſſe, quòd conditio debeat impleri in forma ſpecifica, nec ideò poſſit impleri per æquipollens, maximè cùm conditio eſt voluntaria: limitat ſtatim ſeptem modis, ex num. 3. cum ſeq. Ac primùm, niſi id per æquipollens ex veriſimili mente teſtatoris fieri poſſit, quoniam ex veriſimili mente, & coniecturis, ab ea regula receditur. Deinde limitat, niſi conditio eſſet neceſſaria, quia conditio neceſſaria poteſt impleri per æquipollens, vt ibi probat nouiſſimè. Rurſas dicto cap. 1. partis ſecundæ, quæſt. 82. ſol. 207. quærit, vtrùm ſit ſemper verum, quod ſæpè in eo tractatu repetit, videlicet quòd conditio debeat impleri in forma ſpecifica; & facit diſtinctionem illam communem, an conditio ſit neceſſaria, vel voluntaria. Denique quæſt. 103. eiuſdem cap. primi, partis 2. ex profeſſo magis diſputationem ſuſcipit, & inquit, ex voluntare conditiones apponentis clara, vel coniecturata, & ſic ex præſumptionibus poſſe conditiones per æquipollens adimpleri, veſ non; quoniam præſumpta voluntas teſtatoris eſt regina, & totum facit, ex iuribus vulgatis, & Authoribus ibi citatis num. 2. Præmittit etiam num. 3. duas eſſe conditionum ſpectes vltra alias multas, Neceſſariam ſcilicet, & Voluntariam; Neceſſariam inquit eſſe eam, quæ rei naturæ ineſt, vt in exemplis ibi propoſitis: Voluntariam verò illam, quam teſtator ſua voluntate adiicit, & apponit, vt in exemplis adductis ibi, & quacunque conditione voluntariè appoſita, diſtinguit ſtatim inter Voluntariam, & Neceſſariam quoad effectum extenſionis, & plures alios caſus conſiderat, vt ibi videri poterit.

Et hactenus de caſu omiſſo, & quando haberi debeat pro expreſſo, vel non, vt extenſio admittatur, vel non admittatur, ex quo etiam deduci poſſet reſolutio, atque explanatio eorum, quæ mox dicuntur; regulæ namque ſuperiores ad omnem diſpoſitionem adaptari poſſent, cuiuſcunque generis illa ſit. Sed magis ſpecificè loquendo, vt omnia explicentur, nec alibi quærendi neceſſitas immineat, erit & Secundo loco, atque principaliter obſeruandum, dubium maximum inter Doctores noſtros fuiſſe, hæredis inſtitutio, an ſcilicet, & quando coniecturis, atque præſumptionibus inducta cenſeatur, ſiue cenſeri poſſit: & verè tres eſſe, contrariáſque Interpretum opiniones in propoſito. Vna fuit eorum, qui dixerunt, inſtitutionem hæredis induci non poſſe ſolis coniecturis, & præſumptionibus: ita Caſtrenſis in conſil. 263. Circa primam, columna 3. verſiculo nec obſtat, lib. 2. Corneus in l. captatorias, num. 20. C. de teſtamento militis, Ruinus, Socinus, Menchaca, Coſta, & Aquilinus, quos refert, & ratione, atque iure hanc ſententiam comprobat Iacobus Menochius libro 4. præſumpt. 19. ex num. 1. vſque ad numerum 6. Secunda fuit opinio affirmantium, imò hæredis inſtitutionem ſolis coniecturis & præſumptionibus induci: Qua quidem in opinione ſuerunt Baldus, & Angelus in l. in tempus, §. primo, ff. de hæred. inſtitu. Iaſon, & Riminaldus ſenior, quos ipſe Menochius dicta præſumpt. 19. num. 6. recenſet. Tertia fuit opinio eorum, qui viſi ſunt diſtinguere, quod aut coniecturæ non colliguntur ex verbis ſcriptis in teſtamentis, ſed extrinſecus; & tunc non ſufficiunt ad inducendam hæredis inſtitutionem: ita procedit prima opinio: Aut coniecturæ colliguntur ex ipſis verbis; & tunc ſatis ſunt, vt hæredis ipſa inſtitutio inducatur; ſic locum habet ſecunda opinio: Ita ſanè voluerunt Baldus, Aretinus, Barbatia, Ruinus, Romanus, & Aquilinus, quos refert ipſe Menochius dicta præſumptione 19. vbi ponderat optima iura, & hanc diſtinctionem videtur ſequi. Sequitur etiam expreſsè eod. lib. 4. præſumpt. 26. num. 18. vbi expendit text. in l. Titius, §. Lucius Titius, ff. de hæred. inſtitu. Requiritur ergo neceſſariò, quòd coniecturæ colligantur ex his, quæ fuerunt in teſtamento ſcripta, & eiuſmodi ſint, vt nulla ſubeſſe dicatur dubitatio, quin de eo hærede teſtator ſenſerit, vt Menochius ipſe animaduertit dicta præſumpt. 19. num. 5. & ſtatim num. 9. cum ſeq. dixit extare caſus nonnullos, in quibus ſolæ coniecturæ, & præſumptiones ſufficiunt ad inducendam hæredis inſtitutionem. Eſt ſanè primus caſus in milite. Secundus in teſtamento condito à patre inter liberos. Tertius in teſtamento ad pias cauſas condito, vt latiùs ibi comprobat: & vide eodem libro 4. præſumptione 64. per totam, vbi in ſubſtitutionum materia ſuſcipit diſputationem eandem, an ſcilicet, & quando ſubſtitutio directa dicatur inducta ſolis coniecturis, & præſumptionibus: & dicit, tresfuiſſe in hoc articulo Doctorum opiniones, ſicuti & tres fuerunt in diſputatione de inſtitutione; Prima quarum eſt, coniecturas, & præſumptiones ſufficere ad inducendam directam ſubſtitutionem, quam tenuerunt permulti Authores congeſti ibidem, numero 2. & in conſil. 303. num. 45. lib. 4. & per Manticam lib. 5. tit. 1. num. 16. Secunda fuit opinio, directas ſubſtitutiones non induci coniecturis, & præſumptionibus; quam tenuerunt permulti alij, per eundem Menochium reltai, num. 3. vbi ſupra; imò & aliquando hanc opinionem ſibi placuiſſe ſcripſit idem Menochius in conſ. 97. num. 48. lib. 1. Tertia fuit aliorum opinio, ſic diſtinguentium: Aut coniecturæ ſumuntur ex his, quæ in teſtamento expreſſa fuere; & tunc locum habet opinio prima, nempe directam ſubſtitutionem coniecturis & præſumptionibus induci poſſe: Aut coniecturatæ ſumuntur extrinſecus; & tunc procedit ſecunda opinio: Ita ſcripſerunt Baldus, Aretinus, Alciatus, Socinus iunior, Zanchus, & Aquilinus, quos ipſe Menochius commemorauit in conſ. 97. num. 48. lib. 1. & dicta præſumptione 64. num. 4. quo loci vltta text. in d.l. Titius, §. Lucius Titius, & 1. Lucius, 2. ff. de hæred. inſtit. expendit quoque textum in l. Titius, & Seius, cum 1. ſeq. eiuſdem tituli, quæ in hunc modum ſcripſit: Titius, & Seius, vtérve eorum viuet, hæres mihi eſto: exiſtimo, ſi vterque viuat, ambo hæredes eſſe, altero mortuo, eum qui ſupererit, ex aſſe hæredem fore. Subiungit Vlpianus: Quia tacita ſubſtitutio ineſſe videtur inſtitutioni. Eſt certum ibi agi de vulgari ſubſtitutione, & tamen præſumpta eſt, cùm colligatur ſolùm ex inſtitutione; & Vlpianus appellat tacitam, vtitúrque illo verbo videtur. Et ſecundùm hæc elicitur apertè, vim omnem diſpoſitionis cuiuſque, ex voluntate diſponentis præcipuè pendere, voluntatémque non modò expreſſam, ſed etiam tacitam, ex expreſſis tamen deductam, in inſtitutionibus quoque, & ſubſtitutionibus ſufficere (vt Menochius reſoluit;) & vltra eum, idem quoque tuetur, & tres eaſdem opiniones recenſet, quas Menochius, remanens eodem in placito Camill. Gallin. de verbor. ſignif. lib. 9. c. 18. ex n. 9. cum ſeq. vt non otiosè, aut extra propoſitum dicta nunc, & dicenda ſtatim fuerint; imò ad explanationem præcedentium, & ſequentium capitum prętermitti non potuerint.

Non modò autem ſubſtitutio directa, & inſtitutio coniecturis & præſumptionibus inducitur, ſi ex expreſſis in teſtamento eliciantur; verùm etiam extenditur inſtitutio hæredis de caſu ad caſum, quando habet eandem rationem, & extat præſumpta mens teſtatoris, ſicuti probat textus in l. Titius, §. Lucius, ff. de liber. & poſthum. quo loci reſpondit Paulus Iureconſultus, inſtituto hærede eo, qui naſcetur, extenſionem fieri ad caſum illum, quando is natus iam erat tempore conditi teſtamenti, ignorante ipſo teſtatore; eſt enim veriſimile, quòd ſi teſtator ſciuiſſet filium illum eſſe natum, magis expreſsè eum vocaſſet, cùm iam conſtet, affectionem habuiſſe erga partum illum: probant etiam & alia iura, quæ in ſubſtitutione facta in vno caſu, recenſebuntur ſtatim: Et uta cum aliis multis defendit conſtanter Menochius lib. 4. præſumpt. 26. ex num. 2. vſque ad num. 19. & tenendum eſt, quidquid alij Authores relati per eundem Menoch. num. 11. contrà tenuerint: Quorum opinio vera non eſt, atque conuincitur ex his, quæ dilucidè præcitato in loco ſcripta reliquit ipſe Menochius: Ex his etiam quæ Camillus Gallinius annotauit lib. 9. de verbor. ſignificat. cap. 18. ex num. 9. & maximè num. 14. & tribus ſeqq. Subſtitutio quoque directa extenditur de caſu ad caſum, quando habet eamdem rationem, vel extat præſumpta mens teſtatoris: Ita ſanè ſpecificè firmarunt Bartolus, Bald. Albericus, Angelus, Salicetus, Fulgoſius, Aretinus Imola, Anania, Raynerius, Gulliel. Cun. Alexander. Bologninus, Calcaneus, Roſellus, Socinus ſenior, Corneus, Curtius ſenior, Iaſon, Ruinus, Decius, Socinus iunior, & Bertrandus, quos ſequitur, & commemorat Tiberius Decianus in conſil. 1. ex n. 128. vſque ad num. 143. lib. 1. & poſt eum, eoſdem quoque Authores recenſet Vincentius de Franchis deciſione 2. in 2. p. vbi ex num. 1. vſque ad num. 34. ex propoſito defendit iſtam partem, limitat etiam, & extendit, vt ibi videri poterit pleniſſimè. Vide etiam num. 13. ad finem, vbi retulit etiam Ruinum, Alciatum, Marſarium, Crauetam, Hieronym. Gabriel. Zanchum, & Balduinum ſic tenentes, & ita iudicaſſe conſilium Neapolitanum teſtatur. Tenuerunt quoque ſententiam ipſam camillus Gallinius lib. 9. cap. 18. ex numero 14. & vide ex num. 9. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 5. tit. 1. num. 14. tiberius Decianus aliis in locis, ſcilicet in conſil. 2. num. 25. lib. 2. & vide num. 44. vbi eleganter declarat: & in conſil. 3. num. 44. & in conſil. 4. num. 27. lib. 2. & in conſ. 10. num. 21. & in conſ. 34. num. 13. lib. 3. Franciſcus Viuius communium opinionum, verbo, Caſus non expreſſus, Bartol. Baldus, Alex. Aretinus, Cumanus, socinus, Imola, Ripa, Iaſon, Salomonius, Galiaula, Fortunius, & alij cum quibus Emanuel Coſta quinta parte dicti §. & quid ſi tantum, numero primo & ſeptimo, & ibid. Ioannes Marc. Aquilinus in ſcholiis ad verſiculum ſed ex ſententia legis Velleiæ, ex num. 9. cum ſeq. Ioannes Corraſius in l. poſt aditam num. 26. C. de impuber. Bald. de Vbaldis in tract. de ſubſtitut. rubrica de vulgari, num. 6. per totum. Et ibidem Bartolus de Huſſio num. 5. Vdalricus Zaſius num. 6. & 7. latiſſimè Paulus Leonius in eodem tract. de vulgari, ex num. 71. vſque ad num. 113. Guil Benedictus in cap. Raynuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, ex num. 25. vſque ad numer. 44. & ibid. Couarr. §. 4. num. 5. Sfortia Oddi in præludiis Compendioſæ, parte 2. quæſt. 3. numero 8. 9. & 10. Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, lib. 2. §. 12. num. 3. Antonius Gomezius tom. 1. variarum cap. 3. num. 10. Et ibi Suarez in addit. littera F. Michaël Graſſus §. ſubſtitutio, quæſt. 7. num. 7. Gregorius Lopez in l. 1. tit. 5. partita 6. verb. Eſſo miſmo. Paulus Æmilius in tractatu ſubſtitutionum, cap. 1. num. 71. Simon de Prætis de interpretat. vltimarum voluntatum, lib. 3. interpretat. 2. dubitat. 1. ſolutione 1. ex num. 12. fol. 64. Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt, 76. regula 9. Marcus Anton. Eugenius in conſilio 74. num. 10. & 19. & 41. & in conſ. 99. ex n. 6. Hippolytus Riminaldus in conſil. 567. num. 19. & 26. 27. & 28. lib. 5. Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 42. cap. 12. num. 4. Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 1. p. cap. 1. ex num. 25. cum multis ſeqq. vſque in finem cap. Petrus Surdus in conſil. 232. n. 11. lib. 2. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 48. per totum, lib. 2. & nullo ex his relato, D. Spino, in ſpeculo teſtam. gloſſa 22. numero 32. antonius Pichardus in principio, Inſtitut. de vulg. ſubſtitut. num. 20. Et ij quidem omnes non modò admittunt, ſubſtitutionem directam extendi de caſu ad caſum, quando habet eandem rationem, atque extat præſumpta mens teſtatoris, ſed etiam ſpecifice adnotarunt poſt ordinarios multis in locis, ſubſtitutionem vulgarem directam, in caſu uoluntatis conceptam, extendi ad caſum impotentiæ, & è conuerſo. Verùm quoniam in ſubſtitutione, & in inſtitutione directa tenuerunt Authores nonnulli contrarium, nec de caſu ad caſum etiam ex præſumpta mente defuncti extenſionem admittunt, prout Menochius retulit eos lib. 4. dicta præſumpt. 65. num. 13. in fine, & num. 20. & 21. & præſumptione 26. num. 11. Atque in eiſdem terminis vulgaris ſubſtitutionis, ita pariter extenſionem denegant de caſu uoluntatis ad caſum impotentiæ, & è contra, Authores nonnulli, ac inter alios commemorati per Alexand. Trentacinquium de ſubſtitut. 1. parte, dicto cap. 1. ex num. 25. cum multis ſeqq. per Fachineum controu. iur. libro 4. capit. 61. qui etiam contra Communem tuetur conſtanter, in ſubſtitutione vulgari directa, de caſu ad caſum extenſionem non admitti; Lancelotus etiam Politus dicto tractatu ſubſtitutionum, particula 6. ex num. 1. vſque ad num. 36. vndecim fundamenta pro hac parte adducit contra Communem, & fundamentis Communis eiuſdem reſpondet latiſſimè. Et ipſum ſequutus eſt Thomas Calcaneus in repetitione l. 1. num. 6. & 7. ff. de vulg. & pup. ſubſt. Quoniam etiam articulus vtilis eſt, & frequens; diſcutere equidem placuit, an communis ſententiæ de caſu uoluntatis ad caſum impotentiæ, & è contra, extenſionem admittentis (quam & veriorem, & omninò tenendam arbitramur, & in commentariis de vſufructu, cap. 31. aſſertione 8. defendimus) fundamenta adeò vrgeant, vt contrariæ partis rationes ex eis elidi, atque conuinci valeant. Ipſa autem & pro inſtitutione directa, & pro ſubſtitutione directa, & ſic etiam pro vulgari directa in vno caſu facta, æqualiter militant, nec ſecerni debebat; & ita æqualiter militare admonuit cum iudicio Menochius, & ſimul ponderauit, atque commemorauit ea, dicta præſumpt. 26. & dicta præſumpt. 65. lib. 4. In primis ergo pro inſtitutione, & ſubſtitutione directa quacumque, & ſic etiam pro vulgari in caſu uoluntatis, vel impotentiæ facta, quòd extendi debeat de caſu ad caſum, quando habet eandem rationem, & extat præſumpta mens teſtatoris, vrget fortiter textus in dicta l. Titius, §. Lucius, ff. de liberis, & poſthumis, prout conſideraui, & induxi in inſtitutione ſupra num. 68. conſiderauit etiam Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 26. num. 3. vbi eiuſdem ſenſum adduxit; & quamuis textus ille loquatur de inſtitutione fauorabili, procedit tamen æqualiter in ſubſtitutione directa quacunque; quoniam & illa fauorabilis eſt, & ob id largam admittit interpretationem, quod Menochius ipſe præſumpt. 65. lib. 4. num. 2. in fine, & num. 3. optimè animaduertit. Et in id ipſum recenſet Bartolum, Baldum, Iaſonem, Crauetam, & Cephalum, nec tollitur vis, aut inductio eiuſdem §. Lucius, ex eo quòd And. Fachineus controiu. iur. lib. 4. dicto cap. 61. in verſiculo ad tertium, fol. 475. contendit; nam cùm ipſemet Author adduxiſſet eum text. pro communi ſententia, dicit eidem reſponderi debere, ſicuti reſpondet ibidem, ad textum in l. vltima, C. de poſthumis hæred. inſtit. Verè namque negari non poteſt, quin teſtator in dicto §. Lucius, vnum tantùm caſum expreſſerit, eius ſcilicet, qui eſſet in vtero matris, (quod Fachineus idem negare non potuit, & fatetur expreſſim) & nihilominùs inſtitutio locum habet in alio caſu, quando natus iam erat tempore conditi teſtamenti, ignorante ipſo teſtatore; quod equidem non alia ratione, quam ob præſumptam, & veriſimilem mentem teſtatoris contigit, vt ſuprà dicebam, & Fachineus etiam agnouit. Iuridicè ergo & validè deducitur argumentum generale ex eo textu ad caſum alium, ſiue ſpeciem quamcunque, in qua eadem ratio, atque præſumpta mens teſtatoris interueniar.

Secundò pro eadem parte ponderatur textus in dicto §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber. & poſthum. vbi inſtitutio facta de nepote in caſu mortis filij, extenditur ad alium caſum, nempè ſi is filius patiatur interdictionem aquæ & ignis, vel ſi emancipetur: cùm & his caſibus locum habeat diſpoſitio teſtatoris, qui voluit nepotem eſſe loco filij, quoquomodo is filius deſinat eſſe talis: idcircò Iureconſultus in hunc modum ſcribit: Sed ex ſententia legis Velleiæ, & hæc omnia admittenda ſunt, vt ad ſimilitudinem mortis, cæteri vaſus admittendi ſint. Et quamuis huic textui triplicem aſſignauerit ſolutionem Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. prima parte, dicto cap. 1. num. 26. per totum: Verè tamen ab huius Authoris, & aliorum Scriptorum obiectionibus, ſeu calumniis facile eſt textum ipſum defendere, prælectis his, quæ in propoſito, latè & ſubtiliter adnotata reliquit Paulus Leonius dicto tract. ſubſtitutionum, c. 1. vulgaris ſubſtitutionis, ex num. 72. vſque ad num. 85. Ex quibus etiam & omninò diluitur ſolutio illa Fachinei dicto cap. 61. in verſiculo, nec difficile eſt ad argumenta: nam (vtcumque res ſit) negari vllo pacto non poterit, quod eo textu enuntiatur expreſſim, admiſſos, inquam, fuiſſe cæteros caſus ad ſimilitudinem mortis (qui tamen nec expreſſi, nec enuntiati fuerant;) vnde rectiſſimè poteſt generale argumentum deduci, vt ex ſimilitudine, eadémve ratione, atque ex præſumpta mente diſponentis extenſio fiat in alio quocunque caſu, ſiue in alia diſpoſitione quacunque.

Tertiò, adduci ſolet textus in l. finali, C. de inſtitut. & ſubſtit. vbi ſubſtitutio facta eo caſu, quo poſthumus natus non erit, extenditur ad caſum, quo natus, & mortuus fuerit, vel repudiauerit, prout Bartol. Bald. Albericus, Angelus, & communiter Scribentes ibi notarunt. Et huic textui multipliciter reſponderi poſſe contendit Trentacinquius dicto cap. 1. num. 27. per totum. Reſpondere etiam conatur, & in effectu reſpondet Fachineus dicto capite 61. in verſiculo, ad leg. vltimam. Re tamen vera textus ipſe pro communi ſententia fortiter & clarè vrget, nec vitari poteſt concludenter, idque ex conſiderationibus his, quas Paulus Leonius (quem nullus refert) optimè perpendit d. cap. 1. vulgaris ſubſtitut. n. 85. 86. & 87.

Quartò expenditur textus in l. vltim. C. de poſthumis hæred. inſtit. vbi Iuſtinianus Imperator reſpondet, quòd inſtitutio facta de poſthumo naſcituro poſt ipſius teſtatoris mortem, trahitur ad caſum, quo poſthumus naſcatur in vita. Et huic textui variastradiderunt Interpretes noſtri ſolutiones, atque interpretationes, quas ordinatim proſequitur Fernandus Berengarius in eadem l. vltima, num. 18. Emanuel Coſta in d. §. & quid ſi tantum, in 5. parte, num. 94. Iacobus Menochius in conſil. 171. num. 26. lib. 2. & in conſil. 326. num. 23. lib. 4. & præſumpt. 26. num. 4. & 5. lib. 4. Franciſcus Connanus commentarior, iur. ciuil. lib. 10. cap. 1. num. 2. eidem etiam reſpondent Alexander Trentacinquius dicto capit. 1. num. 27. in verſiculo, mouentur 3. & Andreas Fachineus lib. 4. dicto cap. 61. in verſiculo, ad tertium. Horum interpretationes ideò ego ad præſens non recenſeo, ſive aliquas ex eis non improbo, ideò quòd manifeſtè improbari, atque conuinci valeant ex his, quæ Paulus Leonius vbi ſuprà, num. 88. ad finem, & num. 91. & ſeq. ſingulariter adnotauit Item etiam, quia (vtcumque res ſit) ſi iidem Authores prælegantur attentè, apparet equidem, conuenire ipſos in vno, videlicet præſumptam ibi extitiſſe teſtatoris voluntatem, ratione fultam, vt caſus ille ab eo expreſſus deberet extendi ad non expreſſum. Quod Iacobus Menochius lib. 4. dicta præſumpt. 26. num. 5. in fine, cum iudicio annotauit. Idem ergo generaliter ſtatuere, vbicumque eadem ratio, & præſumpta mens teſtatoris exiſtat, non modò ab eo textu alienum, imo eiuſdem deciſioni, & rationi valdè conueniens.

Rurſus & quintò pro eadem ſententia ponderatur etiam text. in l. ab exhæredato, §. vltimo, ff. de legatis 1. vbi ſubſtituti naſcituro, admittuntur eo non nato; & in l. iam hoc iure, 4. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & in l. humanitatis, C. de impuberum, & in l. ſi mater, C. de inſtitut. & ſubſtitut. Rationes etiam validiſſimæ proferuntur per Menochium dicta præſumpt. 26. numero ſeptimo, & octauo & dicta præſumptione 65. num. 5. vbi & traditiones multorum ſimiles in propoſito congerit: & num. 22. rectè concludit, veram eſſe præfatam opinionem communem, quòd directa ſubſtitutio extendatur de caſu ad caſum: & numero 23. & 24. communem eandem reſolutionem extendit: ac denique ex num. 25. vſque ad num. 34. adducit quinque caſus, in quibus communis ipſa ſententia locum non habet. Vndecim etiam caſus ad limitationem adducunt, & latiùs proſequuntur & alij Authores (quos Menochius ipſe refert) Sfortia, inquam, in præludiis Compendioſæ parte 2. quæſtione 3. num. 10. per totum, Guill. Benedictus in dicto cap. Raynuntius, verbo, ſi abſque liberis, tractatu de vulgari ſubſtitutione, ex num. 28. vſque ad num. 42. Michaël Graſſus §. ſubſtitutio, quæſtione 7. num. 8. & duobus ſeqq. latè Alexander Trentacinquius de ſubſtitut. 1. parte, dicto cap. 1. ex numero 31. vſque in finem cap. Paulus Leonius dicto capite 1. ſubſtitutionis vulgaris. Et is quidem Author, ſi ex num. 90. vſque ad numerum 112. prælegatur, omnibus iuribus, & rationibus reſponderi poterit facilè ac verè, quæ pro contraria parte expenduntur communiter; & ideò ſciens, conſultóque reſpondere eiſdem, nunc prætermitto. Ibidem etiam reſpondet ad text. in d. l. commodiſſimè, ff. de liberis & poſthum. quo principaliter adduci, atque excitari ſolent hi, qui directam ſubſtitutionem non extendi de caſu ad caſum, etiam ex præſumpta mente teſtatoris contendunt: Pomponius namque Iureconſultus (vt numeris præcedentibus dicebam) eo in textu reſpondit, quòd ſi quis poſthumum ita inſtituat, ſime vino naſcetur, non intelligitur inſtitutus poſthumus, qui mortuo teſtatore natus eſſet: ſicuti è contra non præſumitur inſtitutus, qui natus eſſet viuo teſtatore, cùm facta eſſet inſtitutio, ſi poſt mortem teſtatoris eſſet natus. Et ſic diſpoſitio illa teſtatoris in vnum caſum expreſſa, non trahitur ad alium, qui videbatur ſimilis; & textuimetipſi varios aſſignarunt intellectus, atque interpretationes Bartol. & Doctores communiter in l. 1. ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vbi Ripa numero 92. & 93. Socinus num. 14. & Ruinus numero 42. Curtius iunior in conſil. 92. in fine. Socinus ſenior in conſ. 87. col. penult. lib. 3. Tiberius Decianus in conſil. 1. n. 145. & 146. lib. 1. idem Bartolus, & Doctores communiter in dicto §. & quid ſi tantum, vbi Fortunius num. 89. Emanuel Coſta in 5. parte, n. 94. & 95. Lancelot. Galiaula num. 38. Sarmientus num. 25. Socinus iun. num. 72. Ioan. Bolognetus num. 78. & n. 131. & Ioan. Marc. Aquilinus in verſ. ſed ex ſententia legis Velleiæ, num. 48. Paulus Leonius d.c. 1. de ſubſtitut, vulgari, ex n. 90. Vſque ad n. 98. Anton. Gabriel commun. opinion. lib. 6. tit. de regulis iuris, concluſ. 10. num. 9. Ludouicus Molina de Hiſpanor. primog. lib. 1. cap. 4. num. 4. Menochius in conſilio 326. numero 8. & 9. lib. 4. & præſumpt. 26. numero 14. lib. 4. Guil. Benedictus in cap. Raynuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis, de vulgari, numero 26. verſiculo, ſimiliter non obſtat, & numero 27. Alexand. Trentacinquius de ſubſtitut. dicto cap. 1. numero 28. Camillus Gallinius de verborum ſignificat. libro nono, capit. 9. ex quibus verior, & communior interpretatio eſt, textum illum ita id ſtatuiſſe, ac procedere, quoniam caſus omiſſus erat omnimodo diſſimilis, imò contrarius expreſſo, quoadmentem, quoad rationem, & quoad effectum à teſtatore conſideratum. Idcircò quamuis ſubſtitutio, & diſpoſitio teſtamentaria extendatur ad caſus ſimiles, tamen ad caſum contrarium non extenditur, prout ſingulariter obſeruarunt Angelus in l. ſi pater filium, ff. de vulgari. & pup. ſubſt. Baldus in l. qui ex duabus, ff. de acquir. hæreditate, & Socinus in conſilio 218. colum. finali, libro 2. Ripa in dicta l. prima, ff. de vulgari, numero 93. & Decianus dicto conſilio 1. num. 146. in verſiculo, reſpondetur & aliter, lib. 1. Meritò ergo caſus omiſſus non continetur ſub expreſſo in dicta l. commodiſſimè, quia non modo diſſimilis, ſed etiam contrarius ex eo; nam illi conditioni, ſi me viuo naſcetur, contraria eſt illa, ſime mortuo natus fuerit: ideò vnâ illarum expreſsâ, non debet alia videri contenta, vel ſubintellecta, ſed potiùs excluſa: idque ex regula illa vulgata, quod datum ſub vna conditione, ſub contraria videtur ademptum, l. legata inutiliter, ff. de adimendis legatis. Atque ita qui poſthumum inſtituit, ſi me vino naſcetur, dicendo, videtur excludere velle eum, qui poſt mortem naſcetur, & ſic caſus ille natiuitatis poſt morte, in caſu expreſſo contineri non poteſt, quia magis excluſus quam omiſſus dici debet; idque poſt Ripam, & Decianum (licèt non ita explicitè) voluiſſe videtur in effectu Menochii. lib. 4. dicta præſumpt. 26. n. 14. & 15. dum dixit, quòd in caſu illius legis non ad Pomponius extenſionem de caſu ad caſum, quia coniecturam fecit, noluiſſe patrem prouidere in vtroque caſu; quoniam in vno ſolo prouidit, & vtriuſque caſus rationem aſſignauit, vt ibi videri poterit. Voluit etiam Aquilinus dict. num. 48. (ſed ad modum prædictum nullus explicat) ibi: Quia hac conditio, ſi vino me natus ſit, eſt diſſimilis illi, ſi me mortuo natus ſit: Ideò vna non comprehendit alteram ſed vtraque impleri debet in forma ſpecifica, &c.

