Cæterùm cùm dictum fuerit numeris præcedentibus, ex communi omnium Interpretum ſententia deciſionem ipſarum legum procedere quoque in contractibus, & in diſpoſitionibus quibuſlibet indiſtinctè vt vbi verba ſint clara, non ſit locus interpretationi, nec à verbis recedere liceat,

Non abs re placuit hoc loco Hiſpalenſis Regij no [Senatus Regij Hiſpalenſis deciſio.]ſtri Senatus deciſionem quondam in propoſito adiicere, qua non modo partes litigantes, ſed & ipſe quoque Senatus ea principaliter adducebatur, atque excitabatur ratione, quòd à verborum proprietate ex imaginariis cauillationibus, friuoliſque interpretationibus recedere non liceat, & quòd in verbis claris locus non ſit coniecturis, vel interpretationi.

Nam cùm Martinus Velman ex quodam negotionis contractu ſe obligaſſet, & promiſiſſet ſoluere Franciſco Buroni mille & trecentorum ſcutorum auri quantitatem certo tempore in auro, & non in alia re; poſtmodùm verò Martinus metipſe in alia moneta ad volorem ſcutorum quantitatem eandem ſoluere contendiſſet, nec promiſſa vellet ſeruare, Iudex inferior ad ſolutionem dictorum ſcutorum auri in auro condemnauit eundem: à quo cum ad Senatum appellaretur, vtriuſque partis iura in ipſo Senatu per Aduocatos diſcutiebantur, ac primo pro eo ipſo Martino, vt offerendo æquiualentem aliam pecuniam ad ſcuta aurea, abſolui deberet, expendebantur tunc nonnulla, breuiter tamen; alia etiam pro actore adducebantur, ex quibus equidem atque ex his, quæ vberiùs ad præſens aggregantur, & Senatus deciſio iuridicè effluxit, ac vel ideò eiuſdem ſpecificam mentionem facere placuit nunc, quòd & ad noſtrum vltimarum voluntatum tractatum coniecturalem eadem quæſtio pertinere poſſit omninò, ſi certam ſcutorum, ſiue aureorum in auro quantitatem legaſſe aliquem, eueniat, & dubitetur, vtrùm in auro præcisè fier debeat ſolutio, an verò in nummis argenteis, vel in aliis fieri poſſit: Sic etenim in eadem, qua verſamur coniecturali & præſumpta vltimarum voluntatum materia, cùm Iacobus Menochius verſaretur, quæſtionem in terminis excitauit in conſ. 138. lib. 2. & legato facto ſcutorum auri in auro, aliam monetam non poſſe ſolui, defendit, & num. 5. ex eo quòd proponebatur, teſtatorem in aliis teſtamenti partibus fuiſſe locutum de aureis in auro, ita debere fieri in aliis partibus adnotatuit.

Pro parte igitur præfati Martini debitoris dictæ quantitatis ſcutorum auri, facere videbatur inprimis trita, & vulgata illa regula, Quod tibi non nocet, ſiue non prodeſt, & alteri prodeſt, faciendum eſſe, l. 2. §. item Varus. ff. de aqua pluuia arcenda, l. 2. §. locum, ff. de religioſis & ſumpt. funerum, qua in eiſdem terminis noſtris vtitur Vincent. Caroc. deciſion. 53. numero 1. & 2. & deciſ. 4. num. 4. vbi & alios Authores recenſet, Bald. etiam in rubrica, ff. de rerum diuiſione, num. 6. dixit eſſe notabilem ad multa text. in d. §. item Varus, Ioann. Cephal. in conſ. 130. à n. 13. lib. 1. Iacob Menoch. in conſ. 51. num. 4. & in conſ. 62. num. 16. lib. 1. & de retinenda poſſeſſione, remedio 5. n. 112. & poſt alios exornat, atque optimè declarat ipſum text. Pet. Barboſa in. l. 2. in princ. ff. ſoluto matrimonio 2. par. ex num. 39. fol. 706. Ioan. Vincent. Hondedeus in conſ. 208. num. 2. & 7. & 10. & 13. lib. 2. & inde creditorem prædictum compellendum in alia moneta, aut pecunia dictam quantitatem accipere, cùm ſibi non noceat, nec proſit ita accipere, & alteri, debitori ſcilicet multùm noceat.

Secundò pro eadem parte facit, creditorem compelli ad accipiendum vnum pignus pro alio, ſi aliud offeratur æquè idoneum, cùm in ea ſpecie nulla vtilitas, nullàque ratio videatur ex parte creditoris, cui malignè tantum recuſanti mos gerendus non videtur, ex I.C. in. l. in fundo, ff. de rei vend. prout ſingulariter aduertit; & ita reſoluit Arias Pinel. in l. 2. C. de reſcript. p. 2. cap. 1. num. 25. Vincent. Caroc. d. deciſ. 4. n. 3. & deciſ. 53. n. 3. quò loci refert Gloſſam, Angelum, Cremenſem, & Neguſ. ita tenentes.

Similiter creditor cogitur liberare fideiuſſorem, ſi alius æquê idoneus offeratur, l. qui autem, §. 1. ff. de conſtituta pecun. l. illud, verſ. vltimo, ff. quod metus cauſa l. Labeo, §. fin. ff. de recept. arbit. prout ea iura expendit, & ita defendit Philip. Decius in l. ſi pater, C. de collat. ergo & aliam pecuniam, quam auream.

Tertiò per text. in l. Paulus, ff. de ſolut. vbi Iureconſultus videtur aſſentiri, ſolutionem in alia moneta fieri poſſe, ſi creditor ex hoc nullum damnum patiatur. Sed in caſu præſenti nullum videtur creditor pati damnum conſiderabile, cùm debitor loco ſcutorum aurei in alia pecunia expendibili & currenti ad æſtimationem eorum creditori perſoluat, l. nummis, ff. de in litem iurando, vbi in nummis non cadit affectio, & nummorum certa eſt æſtimatio: Quocirca Accurſius, ibidem, verbo æſtimatio, in fine, reliquit ſcriptum, quòd non intereſt meâ habere magis vnam ſpeciem pecuniæ, quàm aliam, dummodò ſit expendibilis: Ergo debitor audiendus eſt, eandem quantitatem. in alia moneta offerens; idque maximè ex text. in. l. 1. ff. de contrahenda empt. qui in illis verbis, Non tam ex ſubſtantia, quàm ex quantitate; probat apertè, pecuniam inuentam eſſe, vt difficultatibus permutationum ſubueniri valeret, vſumque & dominium non tam ex ſubſtantia, quàm ex quantitate perpendi, & ibidem Accurſius in verbo, præbet, inquit, quòd tantum valet vnus nummus, quantum particella argenti: & ſic videtur innuere ipſe textus, quòd non attenditur materia; & ſi quòd ſit aurum, vel argentum vel alia moneta, ſed quantitas & valor: & conſequenter quòd in caſu præſenti ſi creditor habeat verum valorem quantitatis ſibi debitæ, non dicitur damnum pati ex eo, quod fit in auro, vel argento, vel alia moneta: Id quod Arius Pinellus poſt Hieronym. Butigel. prima parte rubricæ, C. de reſcindenda, cap. 3. num. 16. & 17. contra Bartol. & alios conſtanter defendit, & aſſerit, debitorem pecuniæ, vel maſſæ certi metalli, poſſe ſoluere in diuerſa pecunia, & diuerſi metalli, & concludit in hunc modum: Non igitur neceſſarium erit pro auri certo pondere, vel pro aurea moneta, auream tantùm ſolui. Et expendit quoque text. in l. quæ extrinſecus. 65. ff. de verborum obligat. & in l. ſi quis argentum, in fine principij, C. de donat. &id ipſum ſummo, ſtrictèque iure verum putauit Pet. Auguſtin. Morla emporij prima parte, tit. 8. de rebus creditis, quæſt. 13. num. 2. Antonius Pichard. in principio, quibus modis re contrahitur obligatio, numero 36. vbi ex multis reſoluit, quòd maſſam argenti, auríve qui accepit, poſſit pro ea pecunias ſoluere, modò pecunia ſit eiusdem bonitatis cum argento, vel auro, aliàs ſecus, vt ex aliis ibi adnotauit, & ex n. 37. vſque ad num. 45. idem quod Pinellus, & Morla defendit, vt ſcilicet ſoluere poſſit in nummis alterius generis debitor, qui in alio genere multùm accepit. Pro quo & vltra iura à præfatis Authoribus adducta, expendi poteſt text. in l. cùm certum, 9. ff. de auro & argent. legato. Cùm certum, inquit Iureconſultus, auri vel argenti pondus legatum eſt, ſi non ſpecies deſignata ſit; non materia, ſed pretium præſentis temporis præſtari debet. Et in l. Titiæ, in principio. ff. eod. titulo. idem in ſpecie reſpondiſſe videtur Paulus, dicit enim ſi ita legatum ſit: Titiæ amicæ meæ auri pondo quinque dari volo. Quæro, an hæredes ad præſtationem integræ materiæ auri, an ad pretium, & quantum præſtandum compellendi ſint? Paulus reſpondit, aut aurum ei, de quo quæritur, præſtari oportere, aut pretium auri, quanti comparari poteſt. Et ita in eiſdem terminis noſtris duo hæc iura, ex omnibus Scribentibus, quos prælegerim, expendit nouiſſime Nicol. Reuſnerius deciſionum iuris ſingularium lib. 4. deciſione 13. num. 3. folio 71. atque ipſis reſpondet ſtatim num. 6. & 7. vt poſtmodùm videbimus.

Rurſus & quarto loco pro eadem parte vrget, quòd debitor ex generali conſuetudine poteſt vnam monetam ſoluere pro alia, & inde in quocunque genere pecuniæ ſoluat, liberatur, & cogitur creditor recipere aliam pecuniam Regia authoritate percuſam ſecundùm valorem eiuſdem, prout de conſuetudine teſtantur poſt Bartol,. in. l. paulus, ff. de ſolut. & alios antiquos Curtius iunior, Rubeus, Didac. Couar. Boërius Natta, Tiraquellus, Cephalus, & Pinellus, quos pro dicta conſuetudine recenſet Petrus Surdus in conſil. 242. num. 1. lib. 2. Pinellus autem vt ſuperiori fundamento notaui, non modò ex conſuetudine, ſed etiam ex rigore iuris id defendit: De conſuetudine verò præfata, ita omnes Scribentes fidem facere, teſtatur Vincent. Carrocius dicta deciſione 53. num. 12. Ioannes Cephalus in conſil. 31. num. 1. & 2. & 4. lib. 1. Ioannes Parladorius rer. quotidianarum, lib. 2. §. 17. n. 17. & 18. vbi mouet quæſtionem in terminis, vtrùm inquam debitor pecuniæ, in quocunque genere pecuniæ ſoluens, liberetur? Et inprimis Scriptorum ſententias, atque leges veteres cum noſtratibus coniungendo, ita diſtinguendum arbitrator: aut pecunia debetur ex mutuo, aut ex alia cauſa; planè ſi ex alia cauſa, quàm mutui debeatur, in poteſtate erit debitoris, vtram malit pecuniam ſoluere, l. prima, ff. de. contrahenda empt. l. prima, C. de veter. numiſmat. poteſtat. lib. 10. 16. tit. 14. lib. 6. nouæ collect. Regiæ: aut verò debetur ex mutuo; & tunc aliud leges, aliud mores ferunt: quod enim ad leges attinet, in diuerſa materia non rectè ſoluitur, l. Paulus 1. ff. de ſolutionibus, & illic Bart. Mores autem ſi ſpectes, diuerſum eſt comparatum; ex generali enim totius mundi conſuetudine increbuit, quòd debitor in quocunque genere pecuniæ ſoluens, liberetur, ita quòd & argentea pro aurea, & ex diuerſo ærea pro argentea rectè ſoluitur; & huius conſuetudinis adiicit ipſe Parladorius dicto num. 18. fidem facere Bartolum, Baldum, Abbatem, Curtium, Boërium, Rubeum, & Pinellum ibi relatos: Et huic conſuetudini ſtandum eſſe, vno ore conſentire Scribentes omnes. Et reddit rationem, quia ea, quæ moris & conſuetudinis ſunt, etſi non exprimantur, tacite à partibus acta intelliguntur, l. quòd ſi nolit, §. quia aſſidua, ff. de. Ædilitio edicto, l. ſi prius, §. placuit, ff. de aqua pluuia arcenda, l. ſemper, ff. de regulis iuris, & Parladorij mentionem fecit Pet. Auguſtinus Morla (qui & de conſuetudine teſtatur) emporij prima parte, tit. 8. de rebus creditis, quæſtione 13. num. 3. ſimiliter Ioannes Matiençus in l. 9. tit. 11. lib. 5. gloſſa 4. num. 8. cùm in materia retractus verſaretur, & dubitaſſet eò loci, vtrùm conſignatio pretij ad retractum in pecunia argentea fieri poſſit, ſi pretium venditionis fuit in moneta aurea conuentum, & plures Authores commemoraſſet, ſtatuit numero 9. ex generali conſuetudine ſat eſſe, pretium reddi in moneta argentea, quæ communiter verſatur, modò valor non minuatur, & citat alios Authores: Et ad ipſum Matiencum ſe refert Azeuedus, in eodem dubio, quando emptor ſoluit pretium in auro, & ei offertur in pecunia argentea; in eadem l. 9. titul. 11. lib. 5. num. 15. demùm de conſuetudine generali teſtatur Iacobus Menochius in conſil. 49. num. 18. & 19. lib. 1. vbi inquit, quòd debitor poteſt vnam ſpeciem monetæ pro alia ſoluere in regione Pedemontium, & hoc de conſuetudine illius loci, & quòd ea conſuetudo etiam generalis eſt omnium aliarum regionum, prout tenent permulti Authores ibi relati. Et ipſe Menoch. repetit in conſ. 138. num. 1. & lib. 2. Quintò & vltimò accredit deciſio textus in l. 6. titulo 21. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ex qua debitores poſſunt debita ſua in qualibet moneta ſoluere, vt ibidem deduxit Azeuedus num. 3. dicens, in Senatu Pariſienſi ita fuiſſe declaratum, vt teſtatur Rebuffus, 1. tom. conſtitut. Franciæ, titulo de litterarum obligat. articulo 5. gloſſa prima, num. 3. eadem autem lege Regia in hunc modum cauetur: Otro ſi ordenamos y mandamos que todas y qualeſquier perſonas y Vniuerſidades que vuieren de hazer pago a otros, de qualeſquier deudas, y mercaderias, y contratos de qualeſquier quantias de marauedis, o de qualquier en las dichas monedas de oro y de plata, de las que agora nos mandamos labrar qualm as quiſiere el que vuiere de hazer la paga.

Nihilominus tamen his non obſtantibus Senatus noſter contrarium ſtatuit, & inferioris ſententiam confirmans, dictam quantitatem ſcutorum auri, ſoluendam in auro decreuit iuridicè. Senatus autem definitio ſequentibus rationibus & fundamentis comprobatur; eaque inprimis, quòd contractus ex conuentione partium legem accipiunt, l. 1. §. ſi conueniat. ff. depoſiti, l. legem, cum aliis vulgatis, C. de pactis. Quid enim tam congruum eſt humanæ fidei, quàm ea, quæ inter eos placuerint, ſeruare, l. 1. ff. de pactis. l. 1. ff. de conſtituta pecunia. Cùm ergo conuenit, vt in certa ſpecie monetæ ſolutio fiat, ſicuti in caſu præſenti conuentum eſt de ſolutione in ſcutis aureis de auro, & non in alia re ſoluendis, ſeruari debet pactum omninò, ac ſolutio fieri in ſpecie promiſſa, & non in alia qualitatis alterius, ſicuti poſt Baldum, Aretinum, Brunum, & Pinellum, obſeruauit Petrus

Surdus in conſil. 242. num. 3. & 4. qui per totum conſilium ita defendit, lib. 2. & inquit eò loci, quòd monetæ certa ſpecies quando deducta eſt in pactum, alia ſolui non poteſt. Et id ipſum ſcripſerunt Ioannes Cephal. Ioann. Parlad. Pet. Auguſt. Morla, Nicol. Reuſner. & alij Authores, quos infrà ad ſolutionem quarti, & quinti argumenti commemorabo.

Secundò quoniam verba illa conuentionis ſolutionem fieri debere in auro, & non in alia re, pluſquam manifeſta ſunt, ad oſtendendum voluntatem contrahentium, & excludendum ſolutionem in alia ſpecie monetæ, & ſic excludunt etiam concludenter interpretationem illam ad ea verba, quam pars ipſa debitoris maliciosè & contra proprium ſenſum contendit; cùm à verbis claris non ſit recedendum, & vbi verba ſunt clara, non egemus interpretation, vt ſuprà fuit longa ſerie adnotatum, & in dict. l. continuus, §. cùm ita, ff. de verbor. obligat. probatur expreſſim: ſicque in eiſdem, in quibus verſamur terminis hoc argument vtuntur Ioann. Cepha. in conſ. 13. num. 5. lib. 1. Pet. Surd. d. conſ. 242. num. 9. lib. 2.

Tertiò deinde, quoniam debitor (maximè ſtante conuentione prædicta) non poteſt rem vnam ſoluere pro alia creditori inuito, l. 2. §. mutui datio, ff. ſi certum petatur, l. eum à quo, C. de ſolutionib. l. 3. tit. 14. partit. 5. & poſt ordinarios ibidem, maximè Iaſonem, Decium, Curtium, Viglium, Bolognetum ex num. 21. Zuichemum ex num. 70. & alios, exornant permultis, & ampliant, atque limitant diuerſimodè regulam iſtam Socinus in regul. 377. Dueñas in regula 159. Afflictis deciſion. 90. maximè num. 2. Aſinius in tractatu de executionibus, §. 2. cap. 2. Ioannes Gutieerez de iuramento confirmatorio, 1. parte cap. 29. Hieronym. de Laurent. deciſione Auenionenſi 32. & 41. Ioannes Paradorius rer. quotidian. lib. 2. cap finali, §. finali, 5. part. §. 18. ex num. 17. Iacob. Menoch. in conſilio 138. num. 1. lib. 2. Ioſeph. Ludouicus deciſ. Peruſina 64. ex num. 1. & deciſione 101. num. 17. & 2. ſeq. Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 153. ex num. 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 18. ex num. 24. lib. 1. Vincent. Carocius deciſion, 53. ex num. 25. Cardinalis Dominic. Tuſc. practic. conc. iuris, tom. 7. littera S. Concluſ. 354. fol. 395. Antonius Pichardus in principio, quibus modis tollitur obligatio, num. 48. & in principio, quibus modis re contrahitur obligatio, ex num. 28. Sebaſtian. Neuius ſelect. iur. interpretat. ad tex. in dict. l. eum à quo, C. de ſolutionibus. Et hoc ſine dubio etiam procedit in debitroe pecuniæ, ex text. in eadem l. eum à quo, & præcitatis Authoribus: atque ex communi Scribentium ſententia & poſt Cephalum, & Ruinum, aduertit ſpecificè Ioſephus Ludouicus dicta deciſion. 64. num. 5.

Ita pariter, quòd debitor, qui tenetur ſoluere oleum, vinum, ſiue triticum, aut aliam rem, quæ in pondere, numero, vel menſura conſiſtit, quod non poſſit pro his rebus pecuniam ſoluere creditori inuito, ex regula dicti §. mutui datio, & ex l. paulus, 99. ff. de ſolut. docuit magiſtraliter Bartolus in eodem §. mutui datio, num. 5. receptus communiter ſecundùm Purpurantum num. 17. Decium in prima lectura, colum. 2. Bolognetum num. 22. verſ. Doctores tamen, Viglium num. 64. & ſequitur Antonius Pichardus in principio, Inſtitut quibus modis recontrahitur obligatio num. 31. & num. 30. refert aliorum ſententiam contrariam, & num. 32. vſque ad num. 36. Bartoli opinione retenta, fundamentis omnibus contrariæ partis reſpondet: prout etiam retinet ſententiam eandem ad litteram ita ſatisfacit fundamentis metipſis Pet. Auguſt. Morla dicto tit. 8. de rebus creditis, quæſtion. 9. ex num. 2.

Rurſus & quarto pro eadem parte facit text. in l. ſed ſi certos nummos, ff. de legatis primò, qui apertè videtur probare, quòd quando quantitas legatur vt ſpecies, aliud pro alio ſolui non poteſt, & debetur quantitas vt corpus, & non recipit permutationem aliquam. Et quamuis id procedere reſpectu loci deſignati & appoſiti, poſt Caſtrenſem, & Alexandr. Iaſon ibi contenderit; verè tamen Iureconſultus aliter ſentit, cùm de aſſignatione loci per dictionem veluti, & ſic exemplificatiuè loquutus fuerit, prout eum text. non malè inducit Vincentius Carocius deciſ. 53. n. 9.

Quintò facit, quoniam germinatio illa ſcutorum auri in auro, & non alia re, quæ ſolet multùm operari. l. baliſta, ff. ad Trebellianum, cum aliis multis, de quibus infra lio capite; id proculdubio operatur in caſu noſtro, quòd promittens ſcuta auri in auro, non liberetur ſoluendo aliam monetam propter vim geminationis, ſicuti poſt Curtium, & Brunum in ſimili ſcutorum auri in auro promiſſione, ita argumentur, & defendit Petrus Surdus dicto conſilio 242. num. 5. lib. 2. vbi dixit, (& argumento à vigeminationis in eodem caſu vtitur) quòd promittens ſoluere ſcuta auri in auro, non liberator ſoluendo in alia ſpecie monetæ. Et idem tenuit nouiſſimè Nicolaus Reuſnerius lib. 4. deciſionum Germaniæ, deciſione 13. ex num. 4. cum ſeq. fol. 71.

Sextò, quia ſententia, ſiue condemnatio non cadit ſuper non petitis, vel non deductis, vt per Burg. Salon de Paz in conſil. 4. n. 5. Hadrianum Gilmañum lib. 2. rerum iudicatarum, deciſione 1. num 27. per tex. in l. vt fundus, ff. communi diuidunda, in illis verbis: quia vltra id quod in iudicium deductum eſt, excedere poteſt as Iudicis non debet: quem exornat Iaſon in l, vinum, num, 23. cum pluribus ſeqq. ff. ſi certum petatur. Arius Pinellus in l. 2. C. de reſcindenda, 3. parte, num. 12. Ergo dictus Martinus auditi non debet, nec etiam reſpectu remedij authent. hoc niſi debitor, C. de ſolutionib. quod nunquam deduxit, vt de ſe planum eſt, & probatur ab his omnibus Authoribus, qui ſtatim, commemorantur: Eò magis, quòd debitor regulariter vti non poteſt beneficio dict. authentic. hoc niſi debitor, niſi ob impotentiam ſoluendi in pecunia, vel in eo genere pecuniæ, de quo agitur, ſcutorum ſcilicet auri, niſi etiam ea omnia ſimul concurrant, quæ Doctores exprimunt maiori ex parte in eadem l. 2. §. mutui datio, & in dict. authent. hoc niſi debitor, videlicet, quòd debitor Primò offerat, & exprimat cauſas. Secundò quòd probet ſe inhabilem in pecunia, vel eo genere monetæ ſoluere. Tertiò tenetur ostendere inſtrumentum, & ius bonum. Quartò dare fideiuſſores de euictione. Quintò præcedere debet diſcuſſio Iudicis. Sextò dominium transſerre tenetur. Septimò ſine conditione id efficere debet. Octauò offerre totum debitum, & ſortem & intereſſe, prout hæc omnia colliguntur ex textu in authent. de fideiuſſoribus, §. quod autem, l. 3. tit. 14. part. 5. quæ non exprimit ea omnia, ſed dicit dumtaxat: Pagamiento de las debdas debeſer fecho a aquellos que las an de recibir, e deneſe facer de tales coſas, como fueron pueſtas e prometidas en el pleyto quando lo fizieron, e non de otras, ſi non quiſere aquel a quien fazen la paga: pero ſi acaecieſſe que debdor no pudieſſe pagar aquellas coſas que prometiera, bien puede darle entrega de otras, a bien viſta del iuzgodor. Et ibidem Gregorius Lopez verbo, del iuzgador, in hunc modum ſcribit: Non ergo tenebitur debitor dare meliorem rem, quàm habet, prout dicitur communiter in authent. hoc niſi debitor, C. de ſolut. ſed ſufficit, quòd ſit mediocris, & ſufficiens arbirio Indicis, prout hic habetur, quod tene menti; vel dato quòd procedat in meliori, intelligatur, dum tamen non generetur magnum præiudicium debitori: ut declarat etiam Saliet. qui & vult, quòd hoc reſideat in Iudicis arbitrio.

Et materiam d. authen. hoc niſi debitor, & ſuperiora requiſita neceſſaria, latiùs explanarunt, atque exornarunt Scribentes communiter in d. § mutui datio, vbi Ripa ex num. 2. cum ſeq.

- Romanus in conſ. 163.
- Alexander in conſ. 37. ex num. 24. cum ſeq. lib. 2. Iaſon in conſ. 9. num. 9. &. ſeq. lib. 1.
- Marc. Anton. Natta in conſilio 344. per totum, libro 2.
- Gozadinus in conſ. 27. num. 28. per totum. Neuizanus in conſ. 59.
- Ioannes Cephal. in conſ. 195. lib. 2.
- Rolandus à Valle in conſ. 6. num. 44. & in conſ. 53. num. 47. lib. I
- Petrus de Beninten. deciſ. Bonon. 28.
- Brunus de ceſſione bonorum, quæſt. 34. in. 4. parte principali.
- Vincentius de Franchis deciſion. 81. per totam.
- Pet. Molignati in ſuis quiſquil. cap. 436.
- Ioſephus Ludouicus deciſione Peruſina 64. per totam.
- Carolus Ruinus in conſilio 65. ex num. 10. libro ſecundo.
- Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 153. per totam.
- Ioannes Gutierrez de iuramento confirmatio, 1. parte, capit. 29. per totum, latiùs practicarum lib. 1. quæſt. 146. ferè per totam.
- Gaſpar Baëtius de inope debitore, capite 1. ex n. 46. cum ſeq.
- Iacobus Mandel. de Albain conſ. 162.
- Alexand. Trentacinq. variar. lib. 2. titul. de ſolution. reſol. 3.
- Franciſcus Burſatus in conſ. 84. ex num. 6. atque ex num. 30. lib. 1.
- Hippolytus Riminaldus in conſ. 523. ex num. 20. cum ſeq. lib. 5.
- Anconitius in tract. de mercat. in tit. de decoct. in 3. par. num. 44.
- Ioannes Parladorius rer. quotidian. lib. 2. cap, finali, 5. parte. §. 17. num. 22. 23. &24.
- Hierony. de Laurent. deciſione Auentinenſi 102. ex num. 2.
- Regner. Sixtin. inter conſilia Facultatis Iureconſ, Maſpurgenſ. conſ. 12. num. 169. & 170.
- Anton. Hering. de fideiuſſoribus, capit, 18. numero 69. &70.
- Marcabrunus ſingulariter, & vtiliter in conſ. 3. ex num. 40. cum ſeq. & num. & ſeq.
- Fontanella de pactis nuptialibus, folio 309. ex num. 8.
- Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 183. ex num. 2. cum ſeq. vſque ad numerum 9. & numero 25. cum ſeq. & num. 37. vſque ad numerum 48. libro I.
- Pet. Auguſtin. Morla emporij, I part, tit, 8. de rebus creditis. quæſt. 9.
- Antonius Pichardus in principio, Inſtitut. quibus modis re contrahitur obligatio, numero 28. & 29.
- Vincent. Carocius de oblationibus par. 2. quæſtione decima ex fol. 155. vſque ad folium 166.
- Cardinalis Dominicus Teſcus practicarum concluſionum iuris, tom. 7. littera S. concluſ. 354. num. 16. cum ſeq, fol 394.

Eò etiam magis, quia conſtare dicitur notoriè, dictum Martinum eſſe ſoluendo non modò in pecuniis, quas offert, ſed etiam in ea ſpecie monetæ auri, ſcutorum ſcilicet, in qua promiſit, & ad præſens in hac Hiſpalenſi ciuitate reperiri ſcuta aurea in magna quantitate, quo caſu nec poteſt in alia moneta ſoluere, nec locus eſt deciſioni dict. authent, hoc niſi debitor, vt ex omnibus ſuprà relatis Authoribus apparet, & in terminis ex communi ſententia animaduertunt Vincent, Carocius deciſ. 53. ſub num. 13. Ioannes Vincent Hondedeus, dicto conſilio 18. num. 17. libro. I

Septimò & vltimò facit ſententia eorum, qui in propoſito caſu sumiter aſſeuerarunt, debitorem non poſſe ſoluere in alio genere monetæ, quàm promiſit, & promittentem ſoluere in ſcutis auri. non poſſe ſoluere in alia ſpecie monetæ etiam argentea; idque verius eſſe, prout Authores ita tenentes referunt; & ſic reſolutiuè affirmant Ioan. Cephal. in conſil. 31. lib. 1. Vincent. Carocius deciſ. 53. num. 11. Petrus Surdus in conſ. 242. num. 3. 4. & 5. num finali, lib. 2. Arias Pinel. Ioannes Parladorius, Antonius Pichardus, Pet. Auguſtin. Morla, & Iacobus Menochius, quiad ſolutionem tertij, & quarti, & quiniti argumenti commemorabuntur infra. Nicolaus Reuſnerius deciſionum libro quarto, deciſione 13. per totam, qui in hac quæſione (quæ admodùm frequens eſt, vt ipſe enuntiat) ita firmiter defendit. Et vide Maſtrillum deciſ. 7. Stephen. Gratianum diſceptat. iur. lib. 1. c. 55.

Nec obſtant nunc adducta in contrarium: non obſtat primum, quoniam regula illa, Quod ubi non nocet, ſiue non prodeſt, & alteri prodeſt, faciendum eſſe; plures recipit limitationes, & declarationes, prout ex Authoribus in argumento commemoratis ſupra, numero 56. apparet. Et quatuor declarationes ad ipſam regulam tradiderunt Faber & Angelus in principio Inſtitut. de lege Fuſia Caninia tollenda: in terminis autem quòd text. in dicto §. item Varus, ſit reſtringendus ad caſum de quo loquitur, vt ſcilicet poſſit quis cogi, vt patiatur in ſuo refici, & reædificari illud, quod mihi prodeſt, & ei non nocet: Sicut etiam permittitur ei, cui ſeruitus debetur in alieno prædio, ea agere, quæ ad ſuæ ſeruitutis vſum ſunt neceſſaria, vi ex hoc fundo alieno nullum præiudicium inferatur, l. ſi iter, ff. de ſeruitutibus, l. ſeruitutes, §. ſi duo. ff. de ſeruitut. vrbanorum, l. refectionis, & ibi Bartolus ff. communia prædiorum, nec textus ipſe extra illum caſum poſſit expendi, nec etiam quis cogi, vt patiatur in ſuo fieri id, quod ſibi non nocet, aut non prodeſt, & alteri prodeſt, rectiſſimè aduertit, & eruditè, vt adſolet, obſeruat Pet. Barbosa in l. 2. in principio, ſecunda parte, num. 40. ff. ſoluto matrimonio. qui dicit cauendum eſſe à Socino iuniore, Craueta, Cephalo, & Menochio, qui ex dicto §. item Varus, ponunt regulam generalem, quòd ego cogor facere id, quod mihi non nocet, & alteri podeſt; cùm imò regula ſit ponenda in contrarium, & exceptio ex dicto §. item Varus, deducenda in caſu prædicto: idque per tex. in l. Dinus, ff. de ſeruitutibus ruſticorum, l. final. §. ſi ſtercus, iuncta Gloſſa, verbo, teneatur, ff. quod vi aut clam. Sic etiam nec regula ipſa, Quod tibi non nocet, & mihi prodeſt, faciendum eſſe, non habet locum, vbi præceſſit contractus, prout in caſu præſenti, vbi præceſſit obligatio, & promiſſio de certa ſcutorum quantitate, in ſcutis auri ſoluendis, vt poſt Bartolum num. 31. & Iaſonem in dicta l. 2. ff. ſoluto matrimonio, reſpondet Vincentius Carocius deciſione 4. num. 11. vel cùm damnum aliquod conſideratur; quibus in terminus loquuntur omnes ſuprà citati Authores, & cæteri alij, qui cùm alteri omninò non nocet, & mihi prodeſt, loquunter; verè namque ſi damnum aliquod datur, ſiue intereſſe quodlibet conſideratur (provt in præſenti conſiderari, ſtatim dicetur) regula eadem non procedit, prout non procedere iidem agnoſcunt Authores, & velut expreſſim præsentit Vincentius Carocius dicta deciſione 53. n. 13. in verſ. Secundò dicta conſuetudo, & num. 14. vbi meliùs.

Non obſtat ſecundum; nam reſpondetur, quòd cerditor quamuis ex æquitate videatur, quod teneatur recipere vnum pignus pro alio, ſicque idoneum offeratur; verè tamen, atque de ſtricta iuris ratione non tenetur, prout exprimit clarè textus in l. ſi rem alienam, §. omnis, ff. de pignoratitia actione: Semper enim Iureconſultus ibi præmittit, id non fieri, niſi volente creditore; dicit enim: Si vt ipſe voluit, ſibi cauit, licèt in hoc deceptus ſit. Et quamuis generalia verba text. ſatis comprehendunt caſum, in quo æquiualens pignus daretur; adhuc tamen id committitur voluntati creditoris, vt nec tunc compellatur aliud pignns accipere: Ita ſanè in puncto iuris agnoſcit erudirè Arias Pinellus in d.l. 2. C. de reſcindenda, 2. parte, cap. primo, num. 21. quamuis num. 25. attenta æquitate aliud tentauerit. Et ſic in eam ſententiam, quòd nunquam creditor compellitur accipere vnum pignus pro alio, expendit Pinellum Gaſpar Rodericus de annuis redditibus, lib. 2. quæſt. 16. num. 8. & citat textum in dict. §. omnis.

Ita ſimiliter, quòd creditor non cogatur accipere vnum fideiuſſorem pro alio, etiamſi alius æquè idoneus, vel magis idoneus offeratur, per text. in l. ſi mandato meo, 45. §. 1. verſ. item ſi dum, ff. mandati, defendit ipſa Pinellus in dicta l. 2. C. de reſcindenda, ſecunda parte, cap. primo, num. 22. & ſeq. vſque ad num. 25. qui ibidem diſtinguit inter fideiuſſorem non acceptum, ſed tantum promiſſum, in quo receptum cſt, ſufficere alium æquè idoneum dare, quamuis textus in dicta l. qui autem, §. 1. ff. de conſtituta pecunia, ad id non videatur rectè expendi, vt ipſe Pinellus aduertit dicto num. 23. & inter fideiuſſorem acceptum, in quo contrarium ſtatuitur, & ad iura, quæ in contrarium per Decium expenduntur, reſpondet ipſe pinellus num. 24. & ſequitur Rodericus lib. 2. d. quæſt. 16. numero 8. qui indiſtinctè dixit, creditorem non compelli accipere vnum fideiuſſorem pro alio, etiamſi alius æquè idoneus offeratur: Et latiſſimè diſtinxit Vincent. Carocius dict. deciſ. 4. ex numero 13. vbi plures caſus conſiderat, & per totam deciſionem pertractat quæſtionem, ac in effectu eiſdem Pinelli placitis accedit.

Non obſtat tertium, quia verè nullo eorum iurium quidquam deduci, aut probari poteſt, quod intentioni noſtræ repugnet, vtpotè cùm text. in d.l. Paulus, diuerſimodè explicari ſoleat, ac valeat, vt ſtatim videbitur in ſolutione fundamenti ſequentis, & per Vincent. Carocium deciſ. 53. n. 14. ac dixerit expreſſim, debitorem non eſſe cogendum in alia forma nummos accipere, ſi ex ea re damnum aliquod paſſurus ſit, nec textus ipſe loquatur, prout nec cætera iura loquunter, quando aliter, ac de ſolutione in certo monetæ genere facienda, actum eſt; quo caſu & damnum eo ipſo incurrere creditor videretur, nec in alio genere ſolutio fieri poſſet, vt placitis ſtetur, & agnoſcatur bona fides; id quod nullo præfatorum iurium, nec alibi in iure negatur. Et ideò quamuis Pinellus, Pichardus, & Morla, contra Bartolum in quæſtione propoſita tenuerint; ſtatim tamen limitant, vt opinio Bartoli omninò procedat, nec liceat dibitori ſoluere in diuerſe pecunia, & diuerſi metalli, ex vi conuentionis, quæ legem facit, nec eo caſu (vt fatentur ipſimet aliquid vrgere, ne conuentio obſeruaretur: Imò dicunt ex mente Doctorum omnium, aſſerendum omninò, vt ſolutio debeat fieri ſpecialiter in pecunia promiſſa, non alterius qualitatis, ſicuti ex Imola, Aretino, & Moderno Pariſienſ. concludit Pinellus prima parte rubricæ, C. de reſcindenda, d. capit. 3. num. 17. in fine. Morla emporij, 1. parte, tit. 8. de rebus creditis, d. quæſt. 13. num. 4. Ioan. Parladorius, rer. quotidianar. lib. 2. cap. finali, 5. parte. §. 17. numero 21. Anton. Pichardus in dict. princip. quibus modis re contrahitur obligatio, ex num. 43. qui id ipſum ſtatuit, vbicumque intereſt creditoris, in vna magis, quàm in alia pecunia ſibi ſolui, prout ibi caſu præſenti creditor probauit, Iacobus Menoch. qui in fortioribus terminis ita probauit, in conſ. 138. num. 2. & 3. lib. 2. Vincentius Carocius d. deciſ. 53. maximè ex num. 7. & num. 11. & 14. & Nicolau s Reuſnerius lib. 4. deciſione 13.

