Non obſtat quartum argumentum; quia reſpondetur, non adeò certum eſſe, feudum nec pro anima legari poſſe, nec æſtimationem deberi, ſi fuerit legatum; nam contrarium, imò quòd æſtimatio debeatur defendunt Authores nonnulli, quos retulit Michaël. Graſſus §. legatum, dicta quæſt. 14. num. 22. in principio, & conſtanter, ac fortiſſima ratione tuetur, & contrariæ partis fundamentis ſatisfacit Cardinalis Franciſcus Mantica lib. 9. tit. 11. ex num. 8. Deinde in ſpecie, de qua agitur, & ad modum præfatum, diuerſam militare rationem, nec tex. in dicto cap. 1. §. donare, in emphyteuſi procedere, nec ad ipſam eius deciſionem trahendam, vtpote cùm emphyteuſis iure communi, & non feudali, & ſic exorbitanti regulanda ſit, iuxta ea, quæ poſt alios ſcripta reliquit Petrus Surdus deciſione 95. num. 17. & 26. & idcircò poſſe emphyteuſim pro anima legari, non obſtante conſtitutione dicti § donare, quæ adeò exorbitans Hoſtienſi, & quibuſdam aliis viſa eſt, vt minimè aſſerere dubitauerit, corruptara litteram illam eſſe. & temporis iniuriâ mendosè irrepſiſſe illa verba, Aut iudicare pro anima, aſſeuerauit, & ita tenuit reſolutiuè Caldas Pereira de emphyteuſis extinctione, dicto cap. 10. num. 20. in fine, in verſiculo. Ex quibus procul dubio.

Non obſtat quintum & vltimum; quia reſpondetur, in caſu prædicto teſtatorem non videri ſeipſum nominare, nec eligere, ſicut nec duas vitas habere, cùm nominandi vita, ab eius vita diuerſa omninò ſit, & vita ipſa nominata, aut vendita; nec emphyteuſim duraturam perpetuò, ſed pro ea dumtaxat; & ſic duplicis vitæ in vno, eodémque homine, & eiuſdem vitæ nominationis obiectum remouetur omninò.

CAPVT XIV.

Ex regulis quibuſdam, atque Interpretum omnium generalibus adeò, & aſſiduis pronuntiatis, vt per manus ipſa tradantur quotidie; & nulla hoc tractatu ſint frequentiora, plena tamen periculi, niſi temperentur, atque ad certos terminos, ſiue doctrinas reducantur, videlicet, Teſtator hoc non dixit, ergo neque nos dicere debemus: Teſtator quod non loquitur, velle non præſumitur, cùm facile illi fuit exprimere, & diſponere, & non expreſſit: Item, Subſtitutio de te non loquitur, ſiue non loquitur iſto caſu: Ac denique diſpoſitio vbi generaliter loquitur, nec diſtinguit, nec nos etiam diſtinguere debemus, quemadmodum pro vltima quacumque voluntate coniecturanda, atque iuridicè interpretanda vti, & adduci debeamus, ne nos decipiant; an etiam, & qualiter procedant: vbi eorum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio, & vulgatiſſimum illud Scribentium axioma, ex l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caduc. tollend. de quo ſuprà, exornatur, atque declaratur dilucidè. Denique in eo articulo, vtrùm fideiuſſor appellare poſſit à ſententia lata contra principalem; & quando fideiuſſor contractus, vel iudicij teneatur, & contra eum non citatum, fiat executio ſententiæ latæ contra principalem abſque nouo proceſſu, & libello (qui occaſione dictarum generalium regularum ſuſcipitur) ad deciſionem Senatus Regij Hiſpalenſis infertur in caſu occurrenti, vt hîc videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatoris voluntatem intelligere, atque in caſu dubio congruè, & iuridicè coniecturare, & interpretari vt valeant, Doctores noſtros mille in locis, & maximè conſulendo, ſeu decidendo, aſſumpto, ſiue pronuntiato triplici vti, atque excitari frequentiſſimè, tam affirmatiuè, quàm negatiue, vt per totum caput oſtenditur.
- 2 Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, hoc non diſpoſuit; ergo neque nos dicere debemus, in coniecturanda vltima voluntate, ſiue diſpoſitione quacumque, frequenter Scribentes dicere ſolitos, vt hîc adnotatur, & vide infrà num. 7. vſque ad 12. vbi declaratur.
- 3 Teſtator quod non loquitur, vel quod non dixit, velle non præſumitur, cùm facile illi fuit exprimere, aut diſponere, & non diſpoſuit; aſſiduè etiam Interpretes omnes adnotaſſe in eodem articulo. Et vide infr. n. 12. cum ſeq. vbi regula vulgata l. vnicæ, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, quomodo, & quando procedat, ſingulariter, & vtiliter explanatur.
- 4 Teſtamentariæ, vel alterius cuiuslibet diſpoſitionis ſcriptura, quod non dicit, nec cantat, neque nos dicere debemus; pronuntiatum etiam commune Interpretum fuiſſe in hac materia.
- 5 Dispoſitio vbi generaliter loquitur, nec diſtinguit; generaliter intelligenda eſt, nec diſtinguenda.
- 6 Subſtitutio, ſiue diſpoſitio de te non loquitur, ſiue hoc in caſu non loquitur, nec disponit, & qui ex ea nititur, & contendit includere aliquem caſum, debet id concludenter oſtendere; habet enim intentionem ſuam fundatam, qui obiicit, diſpoſitionem non loqui eo caſu. Vulgatiſſimum etiam, & mille in locis repetitum Doctorium axioma fuiſſe, vt hîc videbitur, & declaratur infr. num. 22. cum ſeq.
- 7 Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, hoc non diſpoſuit; ergo neque nos dicere debemus. Aſſumptum præfatum, regulariter ex ſententia Authoris allegabile, & verum eſſe, atque ex recta iuris ratione deduci. Sed & multis iuribus, & rationibus comprobari, vt hîc adnotatur.
- 8 Recipere tamen omnes limitationes, atque declarationes, quas recipit pronuntiatum illud, non ſufficit dicere, teſtatorem ita voluiſſe, ſiue non ſufficit voluntas, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit; de quo ſupr. c. 11. per totum. Idcirco quoniam prædicta argumentatio non eſt tuta, & plerumque etiam videmus, id quod vno in loco fuit expreſſum, in alio intelligi repetitum, ita pariter intelligendum, atque temperandum, prout dict. c. 11. explicauimus.
- 9 Explicandum etiam eiſdem regulis, & doctrinis, quibus alterum, quod à veriſimilimente teſtatoris, & ab eo quod ſi interrogatus fuiſſet, reſpondiſſet, deducitur, & latè explicatur ſuprà, cap. 12. per totum.
- 10 Ab eis etiam, quæ in articulo altero, an ſcilicet caſus omiſſus habeatur aliquando pro expreſſo, latiùs adnotantur.
- 11 Ac denique tunc procedere, quando nuda proponeretur voluntas in diſpoſitione eius de quo agitur, ita ut nullo modo dixerit, & omni modo omiſerit. Secus tamen ſi ex verbis in diſpoſitione prolatis, & contentis, vel aliquo verbò generaliter adiecto, vel ex aliis, quæ expreſſa fuere, aut ex veriſimilibus, & probabilibus coniecturis dici poſſet contrarium; prout hîc obſeruatur.
- 12 Teſtator quod non loquitur, vel quod non dixit, velle non præſumitur, quia ſi vellet, facilè exprimere potuiſſet; argumentum illud ex l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caducis tollendis, deductum ſuprà, num. 3. regulariter ex ſententia Authoris allegabile, & verum eſſe, atque iure ipſo probari.
- 13 Recipere tamen limitationes, atque declarationes omnes adductas ſupr. n. 8. & tribus ſequentibus, vt latiùs hîc adnotatur.
- 14 Et non procedere, quando teſtator vſus eſt verbis generalibus. Et multo fortiùs, quando vſus eſt verbis vniuerſalibus.
- 15 Vel quando diſpoſitionis ratio generalis eſt, & conuenit illi caſui, qui ſingulariter non eſt expreſſus.
- 16 Vel quando diſpoſitio facta eſt ampliatiuè in fauorem eius, pro quo disponitur.
- 17 Aut eadem ratio militat tam in caſu omiſſo, quàm in expreſſo.
- 18 Siue ratio diuerſitatis reddi non poſſit, quamuis non conſtaret, adeſſe eandem rationem.
- 19 Vel quando adeſt coniecturata mens teſtatoris, quòd ita diſponere voluerit.
- 20 Vel caſus omiſſus, expreſſos ſimilis eſt.
- 21 Siue à ſola voluntate diſponentis non pendebat. Prout Iacobus Menochius in conſ. 107. n. 29. lib. 3. declarauit egregiè.
- 22 Subſtitutio, ſiue dispoſitio de te non loquitur, ſiue non loquitur iſto caſu, obiectum illud in tractatu ſubſtitutionum, & fideicommiſſorum, adeò vſitatum, & tritum, regulariter verum eſſe ex ſententia Authoris, & obtinere, vt numeris ſeqq. demonſtratur.
- 23 Scriptura teſtamenti ſeruanda eſt.
- 24 Scripturæ beneficio vti non debet is, qui in ea nominatus non eſt.
- 25 Subſtitutio, ſiue diſpoſitio de te non loquitur, vel non loquitur iſto caſu, argumentum illud adductum ſuprá, num. 7. aliquando locum non habiturum. Ac primùm inſpiciendum fore, an ſimus in diſpoſitione directa, ſiue inſtitutione, aut ſubſtitutione directa. Tunc namque regula iſta generalis regi, & gubernari debebit propoſiti articuli reſolutione, atque explanatione, an ſcilicet inſtitutio hæredis, & ſubſtitutio directa extendatur ex veriſimili mente teſtatoris de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam. Et idem obſeruandum in hoc, quod in illo ſtatuitur articulo.
- 26 An verò ſimus in materia fideicommiſſaria; & tunc quidem reuocanda erunt in memoriam ea, quæ dicta fuere ſupr. c. 8. in eo dubio, vtrùm fideicommiſſum ex ſolis coniecturis poſſit induci, ac præſumi.
- 27 Vtrùm etiam ſit præſumpta mens teſtatoris, & veriſimilitudo voluntatis eiuſdem; tunc namque argumentum metipſum, De te ſubſtitutio non loquitur, non obtinebit. Imò ex præſumpta mente & voluntate defuncti ceſſabit, & de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam ſubſtitutio extendi debebit.
- 28 Ceſſabit etiam, prout etiam obtinebit inspectis, & perpenſis his, quæ cap. ſequenti adnotabuntur, quæ in hoc eodem articulo præ oculis haberi debebunt.
- 29 Sententia lata contra principalem, exequi poteſt contra fideiuſſorem, etiam non citatum abſque nono proceſſu, & libello, quando ſumus in fideiuſsore iudicij; ſecus verò in fideiuſsore contractus, & num. ſeq.
- 30 Idque procedit, etiamſi lata ſit ſententia contra principalem abſentem, & non citatum.
- 31 Exceptiones fideiuſſoris iudicatum ſolui, ſummariè dum fit executio, cognoſcuntur.
- 32 Fideiuſſor iudicij ſoluens virtute ſententiæ, habet executionem contra eum, pro quo ſoluit, ſecus tamen in fideiuſſore contractus, qui ſoluens non habet executionem paratam.
- 33 Fideiuſſor vtrùm appellare poſſit à ſententia lata contra principalem? & num. ſeq.
- 34 Fideiuſſor cauſæ principalis non tenetur de eo, quod eſt iudicatum in cauſa appellationis. Et inſtantia cum mutatur, non committitur ſtipulatio iudicatum ſolui. Prout hîc adnotatur, atque remiſſiuè exornatur. Exornatur text. in l. cùm apud, ff. iudicatum ſolui.
- 35 Fideiuſſor quòd appellare poſſit à ſententia lata contra principalem, procedit etiam in fideiuſſore iudicatum ſolui.
- 36 Appellatio eſt omni caſu permiſſa, ſi non reperitur expreſsè prohibita; quod latè confirmatur remiſſiuè.
- 37 Etiam quando dubium aliquod ſubeſſet.
- 38 Fideiuſſor poteſt vti omnibus exceptionibus, quæ competunt principali.
- 39 Et multas opponere exceptiones, à quibus principalis eſt excluſus.
- 40 Idque etiam inuito & reluctante reo principali.
- 41 Poteſt etiam aſſumere defenſionem cauſæ, atque illi aſſiſtere tanquam neceſſarius defenſor.
- 42 Fideiuſſor datus in vna inſtantia, licèt liberetur, ſi principalis latâ ſententiâ appellet; tamen non liberatur, quando ipſemet appellauit, ſed tenetur iudicatum ſeruare.
- 43 Contra fideiuſſorem de iudicatum ſoluendo fit executio abſque libello, & nouo proceſſu, dummodò non ſit appellatum per principalem, vel ipſum fideiuſſorem. Cùm enim de vno contingit diſputari, cætera præſupponuntur habilia.

PRo dilucida, & ſingulari, breui tamen, atque exacta huius capitis explanatione, primò & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, Doctores noſtros mille quidem in locis, & maximè conſulendo, & decidendo, triplici & alio Aſſumpto, ſiue traditione ſimplici vti frequentiſſimè, vt teſtatoris voluntatem in caſu dubio elici, aut coniecturari, aut è contra non coniecturandam, provt caſus contingunt, ſcribant. Quæ etiam pleroſque decipere poſſunt, & ſolent, ſi tia generaliter accipiantur, nec aliis eorumdem Doctorum placitis, atque iuris regulis moderentur, & terminentur; id quod ego breuiter, & diſtinctè magis efficiam, quàm recentiores hactenus Scribentus fecerint. Primum igitur Aſſumptum, ſiue generale pronuntiatum ſic ſe habet: Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, hoc non diſpoſuit; ergo neque non dicere debemus: idque per textum in l. ſi ſeruum, §. non Prætor, ff. de acquirenda hæreditate, l. commodiſſimè, ff. de liberis præteritis. Et ita argumentantur Socinus in conſil. 77. column. 3. lib. 3. Ioannes de Anania conſil. 66. column. 4. Alexander in conſil. 93. column. 2. lib. 3. & in conſil. 55. column. 5. num. 13. libro 4. Decius in conſil. 80. col. penul. & in conſ. 211. col. 2. & in conſ. 599. col. prima, num. 4. Craueta in conſil. 161. column. 3. Pariſius in conſ. 31. num. 28. libro 2. & in conſil. 87. ex num. 7. cum ſeq. eod. libro 2. Iacob. Menochius in conſ. 233. ex num. 8. lib. 3. Simon de Prætis de interpretatione vltimar. voluntat. lib. 2. interpr. 3. dub. 1. ſolut. 3. ex num. 126. cum ſeq. folio 245. quem etiam retuli, & ita quoque notaui lib. 2. quotidianar. har. controu. iuris cap. 4. num. 30. Burgos de Paz iunior ciuilium quæſt. 2. ex num. 2. vſque ad numerum 11.

Secundum verò, & etiam frequentiſſimum Doctorum aſſumptum, ſiue pronuntiatum, eiuſmodi eſt: Teſtator quod non loquitur, vel quod non dixit, velle non præſumitur; cùm facile illi fuit exprimere, aut diſponere, & non expreſſit, neque diſpoſuit; quia eo ipſo conſultò omiſiſſe videtur, l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, C. de caduc. tollend. cap. ad audientiam, de decimis, cap. inter corporalia, de traſtatione Epiſcopi, in illis verbis: Vnde ſi circatranslationem idem fieri voluiſſet, quod deceſſione dixerat, & de translatione poterat exprimere. Et per tex. in dicto §. ſin autem ad deficientis, & poſt Bald. ibi, ita quoque adnotarunt, & regulam ipſam infinitis caſibus applicarunt Authores ſequentes.

- Alexander, qui hoc reputat valde notabile in l. 3. in fine, C. de liber. præterit.
- Decius in conſ. 63. num. 8. & in conſ. 89. num. 2. & in conſ. 287. num. 7.
- Rub. in conſ. 2. num. 4.
- Socin. iunior conſ. 3. n. 18. lib. 3.
- Ruin. in conſ. 134. in principio, lib. 1.
- Socin. ſenior in conſ. 69. n. 1. lib. 3.
- Curtius iunior in conſil. 33. in fine, & in conſil. 49. numer. 7.
- Gozad. in conſ. 29. num. 16.
- Roland. in conſ. 6. n. 1. volum. 4.
- Ioannes Cephalus in conſ. 46. n. 18. & in conſ. 114. n. 8. lib. 1. & in conſ. 432. n. 39. lib. 3. & in conſ. 525. n. 68. & ſeq. lib. 4.
- Petr. Paul. Pariſ. in conſ. 3. num. 18. & in conſ. 39. num. 3. lib. 8.
- Berous in conſ. 84. n. 52. lib. 2.
- Andr. Tiraquell. in l. ſi vnquam, verbo, libertis, num. 3.
- Burg. Sal. de Paz in l. 3. Tauri, prima parte, num. 19. in verſ. 5. & num. 231. & ſeq.
- Tiberius Decianus in conſil. 17. num. 47. lib. 1. & latiùs in conſ. 2. num. 12. cum ſeq. lib. 3.
- Hieron. Gabriel. in conſ. 96. ſub n. 8. lib. 1.
- Franciſc. Becc. in conſ. 65. num. 29.
- Hippolytus Riminaldus in conſ. 75. num. 25. lib. 1. & in conſ. 242. num. 35. lib. 3. latiùs in conſ. 25. n. 84. & ſeq. eod. lib. 3.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniect. vltimar. volunt. lib. 3. titul. 19. num. 5. in principio, & num. 6. in fin.
- Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogen. lib. 1. cap. 4. num. 6.
- Aluaradus de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. num. 1.
- Franciſc. Burſ. in conſ. 206. n. 8. lib. 2. & in conſ. 354. num. 20. lib. 4.
- Iacobus Menochius in conſ. 30. num. 8. & in conſilio 85. num. 110. & 111. lib. 1. & in conſ. 140. num. 4. & in conſ. 151. num. 44. lib. 2. & in conſ. 220. num. 43. & 64. lib. 3. & præſumpt. 23. num. 2. lib. 4. quibus in locis annotatum, atque ſcriptum reliquit, quòd Interpretes noſtri dicere ſolent, præſumptionem eſſe, quòd nec lex, nec teſtator aliquid voluerit, cùm facilè exprimere illud potuit, & non expreſſit.
- Burgos de Paz iunior ciuilium, quæſt. 2. ex num. 2. vſque ad num. 11.
- Bonifacius Rogerius in conſilio 41. numero 67. & 69. lib. 1.
- Simon de Prætis de interpretatione vltimarum voluntat. lib. 3. interpretat. 3. dubit. 1. ſolut. 11. num. 24. fol. 150.
- Ioann. Gutierr. in conſ. 13. num. 17.
- Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, artic. 11. num. 15. qui eius doctrinæ rationem reddit, & in conſil. 54. num. 17. lib. 2.
- Alexand. Raudenſ. de analogis, lib. 1. cap. 15. n. 301. & 318.
- Carolus de Tapia al l. finalem, ff. de conſtit. Principum, 2. parte, cap. 3. num. 51. & ſeq.
- Achilles Pedrocha in conſil. 5. num. 48. & 50. & in conſ. 12. num. 6. & in conſ. 30. num. 12. & in conſ. 36. num. 195.
- Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 48. ex num. 14. & in conſ. 49. num. 69. & in conſ. 82. numero 28. lib. 2.
- Ioan. Bott. in conſ. 7. num. 39.
- Borgnin. Caualcan. deciſ. 5. num. 44. part. 3.
- Cæt. Barz. deciſ. Bonon. 4. n. 44.
- Petrus Surdus in conſ. 112. num. 27. ibi: Quia facile erat teſtatorem exprimere, & declarare, & in conſil. 127. num. 61. lib. 1. & in conſil. 313. num. 90. libro 3.
- Andreas Fachineus in conſ. 47. num. 4. & in conſ. 63. num. 6. & in conſ. 63. num. 5. lib. 1.
- Fulu. Pacian. in conſ. 9. n. 36.
- Hadrian. Gilmañus rerum iudicatarum Germaniæ, lib. 1. deciſ. 6. n. 147.
- Sfortia Oddi in conſ. 95. n. 83.
- Ludouicus Caſanate in conſ. 4. n. 179. & in conſ. 47. ex num. 45. vſque ad num. 52. qui inquit d. num. 179. & dicto num. 45. poſt Manticam lib. 6. titul. 13. num. 8. argumentationem hanc ex dicto§. ſin autem ad deficientis, deductam, eſſe leuem, lubricam, & brocardicam, & in vtramque partem facilè ex cauſarum varietate declinabilem, & ſic non abſurdè poſſe ad ad alterutram ſententiam accommodari, & reflecti.

Ij autem nunc relati, & cæteri Authores, inde & generaliter, & quaſi neceſſariò ex ea regula, ſiue traditone generali, & aliam deducunt vnanimiter, videlicet teſtamentariæ, vel alterius cuiuſlibet diſpoſitionis ſcriptura, quod non dicit, nec cantat, neque nos dicere debemus; quod Interpretum omnium commune, & vulgatum pronuntiatum fuiſſe, nullus ignorat; idque ex eiſdem iuribus anteà relatis, & l. prima, C. de falſa cauſa adiecta legato, l. proſpexit, ff. qui & à quibus. per quæ iura ita adnotarunt poſt alios Burgos de Paz in conſ. 34. num. 12. Petrus Surdus in conſ. 183. num. 15. lib. 2. Franciſcus Beccius in conſ. 35. num. 4. Hadrianus Gilmannus lib. 2. rerum iudicatar. deciſ. 6. num. 112. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, artic. 11. num. 15. vbi quòd verbis edicti, ſiue legis inhærere, & quod in ſcriptura legitur, ad vnguem ſeruare, iura ſuadent, l. prima, §. ſi is qui nauem, ff. de exercitoria actione, l. fideiuſſores Magiſtratuum, §. 1. ff. de fideiuſſoribus, l. intereſt, C. de ſolutionib. l. ex verbis, C. de donat. inter vir. & vxor. ita pariter & iidem, ac cæteri omnes enuntiant, quòd diſpoſitio, ſiue legis, ſiue hominis, vbi generaliter loquitur, nec diſtinguit, generaliter eſt accipienda, nec diſtinguendum, l. 1. §. quod autem, ff. de alcatoribus, l. 1. §. & generaliter, ff. de legat. præſtandis, l. in fraudem, ff. de militati teſtamento: & exornant, atque latiùs explicane Decius in cap. ſedes, num. 11. & 12. de reſcriptis, & in conſ. 20. num. 3. Mier. de maiorat. 1. part. quæſt. 1. num. 30. & 31. vbi refert Tiraquell. & alios plures, Cephal. conſ. 393. à num. 101. vſque ad n. 105. & în conſ. 397. n. 18. lib. 3. Socin. regul. 12. vbi limitat infinitis modis, Roland. in conſ. 61. ex n. 10. cum ſeq. lib. 3. Lapus allegatione 103. n. 8. Pet. Surd. in conſ. 34. n. 3. & in conſ. 132. n. 15. lib. 1. & in conſ. 271. num. 28. lib. 2. Camill. Gallin. de verborum ſignificatione, lib. 10. cap. 2. per totum, & c. 3. & 4. quem etiam retuli, & ita quoque notaui in commentariis de vſufruct. c. 3. n. 81. Cardin. Tuſcus nouiſſimè tom. 2. litera D. concluſ. 508. diſtinctio an adhibenda ſit, quando lex non diſtinguit, fol. 728. & eod. tom. 2. & litera D. concluſ. 488. diſpoſitio generalis generaliter intelligenda; qui tamen, quòd diſtinguatur, ſiue reſtringatur ex cauſa, vel ratione, vel præſumpta diſponentis mente, vel ex aliis cauſis, latiùs obſeruarunt, vt ibidem videri poterunt.

Ita denique, & ab eo, quod in ſcriptura non legitur, frequentiſſimè Interpretes noſtri, ac maximè Conſulentes in materia coniecturali, & præſumpta vltimarum voluntarum axioma aliud, ſiue pronuntiatum aliud vulgatum expendunt, ac mille in locis, contra eum, qui ex fideicommiſſo, ex ſubſtitutione, vel ex diſpoſitione quouis modo ius prætendit, illud obiiciunt, videlicèt: Subſtiturio, ſiue diſpoſitio de te non loquitur, ſiue hoc in caſu non loquitur, nec diſponit, & qui ex ea nititur, & contendit includere aliquem caſum, debeat concludenter oſtendere; habet enim intentionem ſuam fundatam, qui obiicit diſpoſitionem eo caſu non loqui, ſiue ſubſtitutionis caſum non eueniſſe, l. ei qui dicit, ff. de probat. l. actor, C. eod. ita ſanè adnotarunt Ioann. Andr. in addit. ad Speculartorem, in titul. de teſtam. §. 1. verſ. occurrit ad finem, Oldrad. in conſ. 21. Thema taie eſt, Bald. in l. ad probationem, num. 1. C. de prob. Socin. Hug. Celſ. Iul. Clar. Crauet. Franciſc. Piſc. cúm quibus Ludouic. Molin. de Hiſpanor. primogen. libro 1. cap. 4. num. 5. Sylueſt. Neuizan. Socin. Rub. & alij, cum quibus Burg. e paz in conſil. 29. numero 46. & in conſ. 34. num. 14. & 21. Pariſ. in conſ. 31. num. 6. & in conſilio 38. numero 21. libro 2. Rolandus in conſilio 56. numero 3. & in conſilio 70. numero 12. libro 3. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. libro 8. titulo 1. numero 24. Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articu. 10 1. num. 26. & articulo 11. numero 37. Hippolytus Riminaldus in conſilio 75. numero 27. & in conſil. 80. numero 12. & ſeq. & in conſilio 110. ex numero 15. libro 1. & in conſil. 117. numero 64. & ſeq. libro 2. & in conſilio 740. numero 34. &35. & in conſil. 791. numero 11. libro 7. Petrus Surdus in conſilio 44. numero 1. libro 1. & in conſilio 326. numero 1. libro 3. latiſſimè Lanarius in conſilio 60. ex numero 1. vſque ad numero 25. libro 1. Tiberius Decianus in conſil. 10. numero 48. & in conſilio 55. numero 9. libro 3. Graſſus §. fideicommiſſum, quæſtione 4. numero 7. in fine, & numero 9. Simon de Prætis de interpret. vltimar. voluntat. libro 2. interpretat. 3. dubitatione 1. ſolut. 3. num. 131. folio 245. Fabius de Anna in conſilio 28. numero 8. & in conſilio 36. numero 1. & in conſilio 56. numero 1. libro 1. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſilio 78. numero 9. & 10. libro 1. Ludouicus Caſanate, qui multos commemorat in conſ. 4. num. 8. & 9. & ſupra hoc eod. lib. & tractatu, cap. 9. num. 3. ita quoque notaui. Et hactenus de omnibus illis Doctorum regulis. ſiue pronunciatis, de quibus ſuprà. Nunc verò, atque ſecundo loco, & principaliter obſeruandum erit, regulas omnes ſuperiores, ſiue Interpretum noſtrorum generales adeò traditiones, ſic moderandas, atque explicandas, vt numeris ſeqq. ſubiiciam, ne ſi indiſtinctè ita accipiantur, ſæpiſſimè quemcumque decipere valeant. Inprimis autem, Aſſumptum, ſiue pronuntiatum illud: Teſtator hoc non dispoſuit; ergo nec nos dicere debemus; regulariter eſſe verum, & allegabile, & procedere, atque ex recta iuris ratione deduci, prout elicitur ex his, quæ in eius comprobationem ſcripſerunt Cardinalis Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. voluntat. libro 3. titulo 19. numero 5. & 6. Simon de Prætis libro 2. interpretatione 3. dubitatione 1. ſolutione 3. ex num. 126. cum ſeq. folio 245. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, articulo 11. numero 2. & 3. & numero 35. & 36. & relati ſupra, num. 2. & probatur per text. in l. ita, in principio, ibi: Nec poſſit vtile fideicommiſſum putari, quod datum non ſit, ff. de legatis ſecundò, & in l. ſi alienus, ibi: Reſpondi non rectè peti, quod legatum non eſt, ff. de legatis tertiò, & in l. liber, §. largus, ff. de annuis legatis, ibi: Cuius teſtamento nulla exigende ſatiſdationis commenmoratio fiat, & in l. prædia, §, affini, ff. de fundo inſtructo, ibi: Hæc reſpondi in huiuſmodi ſcriptura poſſe reſponderi, hoc ſolum quærendum, an manifeſtè appareat, defunctam id de quo quæreretur dari voluiſſe. Ecce vbi non expreſſum non debetur, etiamsi erga aliquem pleniſſima teſtatoris voluntas manifeſtetur, l. hæreditas ad Statiu?, l. quoties, in principio, ff. de hæred. inſtituend. l. ex his, ff. de excuſationibus tutorum, l. facta, §. ſi heres ante, l. epiſtola, in principio, ibi: Reſpondi Sempronium quidem non proponi rogatum; & in l. Lucius, §. tres, & §. filiam, ff. ad Trebellianum, l. vxorem, § ſorori, ff. de legatis tertio, l. illud, in principio, ff. de iure codicillorum, ibi: Cùm ab ea parte nihil petierit. Quæiura in propoſito dictæ allegationis communis Doctorum, ex omnibus huncuſque Scribentibus optimè ponderauit Simon de Prætis dict. ſolut. 3. num. 126. fol. 245.

Obſeruandum deinde erit, argumentum metipſum, ſiue aſſumptum generale à non dictis, vel non diſpoſitis à teſtatore, recipere omnes limitationes, atque declarationes, quas recipit pronuntiatum illud, Non ſufficit dicere teſtatorem ita voluniffe, ſiue non ſufficit voluntas, quæ in diſpoſitionem non tranſiuit, de quo ſuprà, cap. 11. per totum. Idcircò quoniam prædicta argumentatio non eſt tuta, & plerumque etiam videmus, id quod in vno loco fuit expreſſum, in alio intelligi repetitum; ſicut omiſſum, aliquando ſuppoſitum, vel ſubintellectum, ita pariter intelligendum, atque temperandum, prout dict. cap. 11. explicauimus: explicandum etiam eiſdem regulis, & doctrinis, quibus alterum, quod à veriſimili mente teſtatoris, & abeo, quod ſi interrogarus fuiſſet, reſpondiſſer, deducitur, & latè explanatur ſuprà, cap. 12. per totum. Rurſus & doctrinis metipſis, quas recipit Aſſumptu, aliud de caſu omiſſo ad caſum expreſſum, & quando omiſſum pro expreſſo haberi poſſit, vt eundem effectum inducat. Ac denique & magis ſpecificè loquendo, Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, argumentum præfatum, adeò frequenter vſitatum, tunc procedere, quando nuda proponeretur voluntas in diſpoſitione eius de quo agitur, ita ut nullo modo teſtator dixerit, & omnimodò omiſerit; ſecus tamen ſi ex verbis in diſpoſitione prolatis, & contentis, vel aliquo generaliter adiecto, vel ex aliis, quæ expreſſa fuere, aut ex veriſimilibus, & probabilibus coniecturis, velut dictum, vel expreſſum poſſit haberi; idque iuxta communes reſolutiones eiſdem capitibus traditas, & cap. ſequenti tradendas. Atque in terminis ſic explicarunt Rolandus in conſil. 6. numero 31. & 32. & in conſilio 18. numero 18. volumine 4. Berous in conſilio 139. numero 14. libro 2. Socinus iunior in conſilio 42. numero 26. & in conſilio 111. numero 26. libro 1. Hieronymus Gabriel in conſilio 95. numero 14. libro 1. Ludouicus Molina de Hiſpanor. primogen. libro 1. cap. 4. numero 28. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. voluntat. lib. 3. tit. 19. num. 15. & 16. optimè Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolut. 3. numero 172. ſolio 248. vbi inquit, quòd duæ regulæ adinuicem contrariæ; Hoc non dixit, hoc non expreſſit teſtator, &c. Altera, quòd diſpoſitio facta in vno caſu, porrigitur ad alium; conciliari debent, vt prima intelligatur de caſu in quo teſtator non loquitur, & ſic omninò omiſſo, & qui repugnante voluntate teſtamenti, vel non apparente ex expreſſis, habendus eſt pro omiſſo; altera verò intelligitur de caſu, ad quem porrigitur, non dissimili, ſed congruo expreſſis.

Præterea & tertio loco & principaliter conſtituo, Aſſumptum aliud, ſiue Interpretum noſtrorum pronuntiatum illud, adeò frequens, Teſtator quod non loquiter, vel quod non dixit, velle non præſumitur, quia ſi vellet. facilè exprimere potuiſſet; quod ex textu, in dicta l. vnica, §. ſin autem ad deficientis, Cod. de cadu. tollend. deducitur, & adductum fuit ſupra numero tertio, regulariter allegabile, & verum eſſe, atque iure ipſo probari, vt ibi vidimus: recipere tamen limitationes, atque declarationes omnes, quibus præcedens Aſſumptum declarandum diximus ſupra numero 8. & tribus ſeqq. vt ſcilicet procedat, quando nullo modo dici poſſit, teſtatorem voluiſſe id quod contenditur, quia ex aliis expreſſis, vel diſpoſitis non deducitur; ſecus tamen vbi deduci poſſet, ſiue ex legitimis coniecturis voluntas elici valeret: Aut ſi id non diſpoſuit, quia præ oculis non habuit, vel recordatus non fuit; non enim Omnia præuidere poteſt teſtator, maximè ſi in extremis conſtitutus diſpoſuit, vt ſcribit Bart. in ſpecie in l. pater filium, num. 2. in fin. ff. de collatione dotis, per l. hac conſultiſſima, §. at cum humana, C. qui teſtamenta facere poſſunt: atque ex aliis refert Mantica lib. 3. tit. 19. num. 15. in fine: Vel etiam ſi ſanus corpore fecerit teſtamentum, quia adhuc eadem ratio & coniectura locum habet, vt ipſe Mantica probat. Ac denique ſi concurrat aliquid ex his, quibus limitari diximus vulgatam allegationem dictæ l. quidam cum filium, ff. de hæred. inſtit. quibus etiam obtinere regulam l. tale pactum. §. fin. ff. de pactis, cum ſua Gloſſa, obſeruauimus ſupr. c. 11. & 12. omnia namque eis locis dicta, axiomati huic, ſiue regulæ generali conueniunt: & ſuperiora agnoſcunt Roland. in conſ. 6. num. 31. lîb. 4. Mantic. d. num. 15. Molin. de Hisp. primogen. lib. 1. cap. 4. num. 28.

