PRo dilucida, atque diſtincta huiuſce cap. explicatione obſeruandum, & conſtituendum erit primo loco, ex eiſdem regulis, & doctrinis cap. præcedenti adductis, & longa ſerie explicatis, & maximè ex aſſumpto illo generali, quod diſpoſitio quælibet intelligitur rebus ſic ſtantibus, & ſecundum præſentem ſtatum. Item, quod ex alio, ſiue futuro ſtatu, retùmve, aut perſonarum mutatione, varietur, ſiue mutetur, diuerſimodèque accipiatur; inferi quoque ad caſum alium practicum, qui diebus præteritis in Regio Hiſpalenſi Senatu modica contentione, & contradictione controuertebatur, & ſæpè in actu practico occurrere poteſt, neque ita ſpecificè reperietur alibi explicatus. Nam cum Ioannes Gallardus à Ceſpedes, certam dotis quantitatem in valore ducator. millium 18. D. Petro Ludouico de Tapia, cum filia eius nupturo, aſſignaſſet & promiſiſſet, pro parte ſolutionis dotis ipſius in prædicta quantitate promiſſæ, inter alia ſe obligauit in vna ex clauſulis, & capitulationibus matrimonialibus, alimenta in valore quatuor millium ducatorum, pro tempore quatuor annorum præſtiturum, mille ſcilicet anno quolibet. Poſtmodum autem matrimonio contracto, & filia intra primum annum defuncta (quæ & filium quemdam maſculum reliquit) in dubium excitabantur nonnulla: ſea de eo principaliter lis, & controuerſia mota fuerat; vttrum ſcilicet alimenta in termino quatuor annorum, & in quantitate quatuor millium ducatorum pro rata, & pro alimentis præſtandi obligatio, &, promiſſio à ſocero, dum filia nuptui tradebatur, ficta, & annis illis nondum elapſis, filia ipſi defuncta, per eius obitum extincta dicatur, an potius annorum ſequentium alimenta, aut eorum æſtimationem petendi ius, ad filium hæredem, patrèmque eius nomine traſmiſſum dicatur: quod in, effectu eſt dicere, vtrum alimenta finiantur cum morte filiæ; cuius occaſione: & matrimonij ab ea contracti, vel contrahendi, fuerint promiſſa, & à ſocero præſtanda certo tempore; an verò tranſeant ad filios hæredes filiæ ipſius; clauſula autem matrimonialis, ſuper qua lis præſens, ſic ſe habet: Item, quatro mil ducados, en que de conformidad de ambas partes ſe eſtiman, y corſideran quatro años, que los dichos quadan obligados debaexo de la mancomunidad que tienen fecha, de dar de comer, y caſa a los dichos don Pedro Luys de Tapuia, y doña Beatriz de Ceſpedes, ſu eſpoſa, y ſus criados, lo quatro años har de començar a correr deſde el dia que ſe despoſaren: y aunque los dichos alimentos de comida, y caſa importen mas cantidad, ſe moderan y taſſan en, los dichos quatro mil ducados.

Prima autem facie in fauorem dicti ſoceri, vt vel alimenta præſtandi obligatio, & promiſſio finiatur cum morte dictæ filiæ, cuius, & matrimonij ab ea contrahendi cauſa præſtanda erant; vel ſaltem non aliunde, quam in domo propria præſtare teneatur ſocer ipſe, etiam filia defuncta; ſequentia, magis adſtringere videbantur fundamenta. Ac primum quidem quoniam alimenta promiſſa, ſeu relicta alicui cum certa temporis determinatione, putà ad quatuor, vel quinque annos, aut aliud tempus, finiuntur, ſi alimentarius interim decedat, nec reliqui temporis, hæredibus eius debentur, vt eſt textus ſingularis, in l. ſi cum præfinitione, 20. ff. quando dies legati cedat, quem Bartolus ibi, dicit ſingularem: Iaſon in l. Stichum, §. ſtipulatio, n. 4. ff. de verborum oblig. Caualcanus de vſufructu mulieri relicto, n. 137. in fine, Stephanus Gratianus, diſcept. lib. 1. cap 104. Gratus, in conſ. 81. n. 21. cum duobus ſequentibus, & in conſ. 82. n. 5. & in conſ. 150. n. 153. & ſequent. lib. 4. Zucardus, in conſ. 58. n. 8. Socinus iunior, in conſ. 160. n. 4. & ſequent lib. 1. Bertazolus, in conſ. 83. n. 67. Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ, 79. num. 18. & deciſ. 80. n 13. Petrus Surdus, in commentariis de alimentis, tit. 5. quæſt. prima, n. 3. qui reddit rationem, quia alimenta habent de ſui natura determinationem ex illius perſona, cui debentur; ideo relictum etiam temporale habet tacitam conditionem, dummodo viuat tanto tempore legatarius, & omnis diſpoſitio intelligitur, rebus ſic ſtantibus, cap. 2. de renuntiatione, cum vulgatis adductis, capit. præcedenti. Et legatum alimentorum dicitur annuum, ideo pro primo anno eſt purum, ſed pro ſequentibus eſt conditionale, ſcilicet ſi is vixerit, cui fuit relictum, & ſic eo mortuo ad hæredes eius non tranſeat, l. in ſingulos, l. cum in annos legatum, ff. de annuis legatis, l. ſi Stichum, §. ſtipulatio, ff. de verborum obligationibus. Decius, Natta, Burſatus, & Simon de Prætis, cum quibus Cæſar Barzius, dicta deciſ. Bononiæ, 79. n. 1. & 2. & dicta deciſ 80. n. 13. nihil mirum ergo, quod contendatur in præſenti, finiri morte promiſſionem alimentorum, non obſtante præfinirione temporis quatuor annorum, prout etiam contendit, & fundat Stephanus Gratianus, diſcept. forenſ. lib. 1. cap 104. ex n. 36.

Præterea, & ſundò facit, quoniam in caſu propoſito ſocer ipſe ratione matrimonij contrahendi, & principaliter fauore filiæ, quam nupti tradebat, ſe obligauit ad præfata quatuor annorum alimenta, quæ etiam in fauorem filiæ eiuſdem æſtimata fuerunt ad rationem mille ducatorum ſingulis annis, & idcirco ea obligatio præſtandi alimenta, extincta cenſeri morte illius debet alimenta namque regulariter finiuntur morte ius, cuius fauore promiſſio, aut obligatio eorum facta eſt, & ſic ex parte eius, cui debentur, non tranſeunt ad hæredes, l. cum ij, §. modus, ff. de tranſactionibus, l. finali §. Dominus, ff. de vſufructu, l. Firmio, in fine, ff. quando dies legati cedat. Thuſcus, tom. 1. lit. A concluſ. 160. & ex multis Authoribus comprobat Stephanus Gratianus, diſceptation. lib. 1. cap. 104. Petrus Surdus de alimentis, tit. 5. b. 1. n. 1. & 2. & n. 12. vbi inquit, d.n. 2. quod alimenta in perſona vnius aliud ſunt. quàm in perſona alterius. Et ſunt, merè perſonalia, ideo tranſire non poſſunt ad hæredes. Et vltra eum Cæſar Barzius, deciſ. 79. ferè per totam, & dicta deciſ. 80. n. 1. & ſequent. Antonius Corduba de Lara, in l. ſi quis à liberis, §. idem reſcripſit, num. 76. & §. non tantum, num. 63. & ſequent. Et accedit, quod contemplatione certæ perſonæ facta promiſſio vel legatum relictum, ipſi perſonæ cohæret, & conſequenter, ea perſona extincta, dicitur quoque extingui: Abbas, in cap. 3. in fine, & Imola, num. 19. de teſtamentis. Ruinus, in conſ. 75. n. 8. lib. 2. Menoch. lib. 4. præſumption. 12. ex n. 15. & in conſ. 84. n. 15. & in conſ. 84. n. 15. lib. 1. Simon de Prætis, de interpretation. vlimar. voluntat. lib. 4. interpretat. 3. dubitat. 3. ſolut. 7. n. 12. fol. 476. ſed in caſu iſto videtur, dictum Ioannem Gallardum de Ceſpedes promiſſionem hanc, & obligationem alimentorum feciſſe filiæ contemplatione tantùm, ex quo de nuptiis eius tractauit, & idcirco alimenta in hæredes filiæ tranfire non debuiſſe.

Tertiò illud vrgebat, quod videretur ceſſaſſe, extinctamque fuiſſe cauſam, ob quam ſocer ipſe voluerit, præfinito tempore alimenta illa præſtare, matrimonij ſcilicet, & onerum eiuſdem, quæ maritus tenetur ſubire de iure cerrum, & vulgatum eſt, quæ cum ceſſauerit, ſtante filiæ morte, quæ omnia diſſoluit, §. deinceps, in authen. de nuptiis, cum aliis, de quibus per Corneum, in conſ. 103. num. 18. lib. 2. & in conſ. 249. ſub n. 9. lib. 3. per conſequens & ceſſaſſe, reſolutumque fuiſſe dictam obligationem, ad tex. in cap. cum ceſſante, de appellat. & in l. adigere, §. quamuis, ff. de iure patronatus, cum aliis, de quibus & per Tiraquellum in tractatu, de ceſſante cauſa, ex n. 11. cum infinitis ſeq. & ira ferè in terminis arguit Decius in conſ. 177. Iaſon. in conſ. 149. col. 1, lib. 4. Menoch. in conſ. 29. ſub n. 24. veſque ad n. 29. lib. 1. Facit etiam Antonius Corduba de Lara, in d. §. non tantum, ex num 62. cum tribus ſequen. vbi in eo dubio, an alimenta à ſocero promiſſa ſimpliciter filiæ, & genero, dum collocat filiam in matrimonium, cenſeantur promiſſa, & debeant præſtari perpetuò hoc eſt, durante, vita vtriuſque, concludit durare, dum matrimonium durat, vt conſtat ibidem, num. 63. in illis verbis: Fit enim in propoſito donatio, cauſa, & contemplatione matrimonij propterea non eſt veriſimile, vt de vnico actu donator ſenſerit: ſed ſimpliciter promittentis alimenta intentionem, eſſe vt præſtarentur, donec matrimonium conſtaret. Argumen l. cum quidam, ff. de annuis legatis, & numero 64. ibi: mihi autem ſuperior ſententia vera ſemper viſa eſt, vt pater filiæ & genero alimenta promittens ſimpliciter, cenſeatur promittere, dum matrimonium conſtiterit. Et per Surdum, de alimentis. tit. 5. q. 1. n. 14. diſſoluto ergo matrimonio, alimenta præſtandi obligatio non manebit.

Quartò deinde conſiderabatur pro hac parte textus, in l. illi; libertis, 83. ff. de condit. & demonstrat. vbi ſi alimenta relinquantur propter filij vtilitatem his, qui cum eo commorati fuiſſent, mortuo filio ceſſat legatum alimentorum, quia ceſſat cauſa finalis, propter quam motus fuit teſtator ad faciendum tale legatum alimentorum. Quem textum expendunt quamplurimi Authores commemorati per Laram, in dicta l. ſi quis: à liberi:, §. ſi quis ex his, num 199. & 200. Benintendum deciſ. &98. n. 2. & ſequent. Leand. Galganetum, de conditionibus & demonſtrationibus, prima parte cap 14. n. 7. & 8. & capit 15. ex n. 8. vſque ad, numer, 14. Signorolum, in l. prima, C. de legatis, n. 4. in fine, qui eſt videndus ex num. 1. vſque ad num. 8. vbi num. 4. addit textum difficiliorem, in l. Seio, ff. de annuis legatis, vbi teſtator quidam habens tres filios, quos hæredes inſtituit legauit cuidam Gaio annuos ſenos aureos, ſi Gaius negotiis liberorum præfuiſſet, ſicuti antea præfuerat paternis, præfuit aliquanto rebus liberorum & accepit ſenos aureos annuos: denique mortui ſunt duo ex filiis, qui inſtituerunt quoſdam extraneos hæredes, & ſic Gaius rebus vnius filij dumtaxat, ex tunc præfuit, decurſo autem anno, cum peteret ſenos aureos, Iureconſultus reſpondit, quòd. non deberentur integri, quia cum ſint duo mortui quorum negotiis præeſſe debuerat, & amplius non præſit niſi negotiis vnius, ratione autem viuentium partem dumtaxat. Ex quo colligitur, quod ſi eſſent omnes filij mortui, legatum eſſet penitus extinctu, ex quo pro parre extinguitur, quia pro parte filij fuerant defuncti. Ex quo igitur in caſu præſenti filia vnica duntaxat, quæ nupſit, deceſſit, videretur dicendum, quòd alimenta ſuerint extincta omnino, ex d.l. Seio. Atque etiam ideo quam propter ipſius filiæ vtilitatem aſſignata fuere, quaſi promiſſio reſpiceret perſonam generi, vt habitaturum, & commoraturum propter matrimonium cum dicta eius vxore defuncta idque iuxta deciſionem dict. l. illis libertis, 83. Ex qua videtur ceſſaſſe obligationem prædictam alimenta amplius præſtandi. Idque maximè, iuxta, ea, quæ adduxit Menochius, lib. 4. præſumpt 123. ex n. 15. Surdus, de alimentis. tit. 5. q. 4. n. 22. & 23.

Quintò etiam pro eadem parte ponderabatur, quòd licet alimenta præfato quatuor annorum ſpatio promiſſa fuerint à ſocero ſimpliciter, domo, in qua præſtanda erant, non deſignatâ; nihilominus tamen præſtanda ſint in domo grauati, aut obligati illa præſtare; ſic etenim reſponderunt, atque docuerunt Baldus, in ſua praxi, tit. de ſucceſ. ab inteſtato, quæſt. vltima. prout eum pro iſta parte refert Michël Graſſus, §. legatum, quæſt. 22. n. 3. in principio (qui ipſe contrariam ſuſtinet, vt inferius dicetur) idem Baldus, in conſ. 484. Caſus lib. 4. Bartolus, in l. Caio, §. Imperator, ff. de aliment. & cib. legat, & in conſ. 211. num. 5. lib. 1. cum quibus, & cum Alexandro, Socino ſeni. Iaſone, Ruino, & Pico, ſic reſolutiuè firmauit, & hanc opinionem admiſit Iacobus Menochius, de arbitrariis, lib. 2. caſu 170. n. 9. qui inquit n. 10. id ipſum procedere in alimentis vxori relictis, vt ea ſcilicet in domo hæredis præſtanda ſint. Idem Menochius, lib. 4. preſumptione 157. n. 52. in princip. Vbi ait, ſe commemoraſſe dicto caſu 170. n. 9. huius opinionis Authores, Bartol. Bald. Alexand. socin ſeni. Iaſon. Ruinum, & Picum, eiſdem autem addendos Riminald. ſeni. Iacob. Æmilianum, Rolandum, Decium, & Ioann. Baptiſtam Pontanum, qui ita quoque tenuerunt. Et improbat Simonem de Prætis, quod is Author teſtatur (& male, vt ipſe putat) contrariam ſen. tentiam eſſe communem. In quo potius Menoch. ipſe improbari debebit, vt inferiùs notabitur. Eandem etiam ſententiam, quod qui tenetur alimenta præſtare, non alibi cogatur dare, quam in domo propria; tenuerunt Ioſeph. Ludo. deciſ. Peruſina, 46. n. 9. Andr. Yſernia, & Palacios Rubi. prout eos retulit Corduba de Lara, in d. §. ſi quis ex his, num. 202. qui ipſe contrariam opinionem rectius tuetur, n. 201. vt inferius animaduertit: tenuerunt quoque Speculator, Yſernia, Palacios Rubi. Iacob. de Arenis, Bald. & Angelus, pro hac parte citauit duntaxat Petr. Surdus, (& articulum iſtum ex propoſito diſcutit) de aliment. titul. 4. quæſt. 14. ex num. 1. vſque ad num. 6. qui ipſe contrariam opinionem rectius amplectitur, vt ibi apparet, & inferius notatur.

Rurſus, & ſextò pro eadem parte vrget, in ſcripturis matrimonialibus, atque in clauſula relata, quæ ad litem præſentem attinet, dictum fuiſſe, que los ſuegros del dicho don Pedro queden obligados, y ſe obligan de dar de comer, y caſa a el, y a ſu muger, &c. Ex quo ſocer ipſe contendit, indomo eius præſtanda eſſe alimenta, nec alibi voluiſſe eum illa præſtare. Nam verbum domus ſimpliciter probatum intelligitur de domo ordinaria proferentis. Ita Comenſis, Bald. Iaſon. Socin. Iun. Hierony. Gabriel. Beroius, Guilliel. Benedict. Petr. Pechius, & Grammar. cum quibus Menoch. in conſ. 259. n. 2. & n. 12. lib. 4. & præſump. 129. n. 1. & duobus ſeqq. lib. 4. vbi dixit, quod ſi teſtator plures habens domos, ſimpliciter legauit domum & dubitetur de qua ſenſerit, præſumendum eſt, legaſſe domum ordinariæ habitationis. Et confert textus in l. quæ conditio, §. vltimo, ff. de condit. & demonſtrationibus, vbi ſi teſtator aliquid mandat fieri in foro, intelligitur de foro illius Ciuitatis, in qua habitabat: & ibidem § Socinus ſcripſit, n. 4. verſ. fi in vna: quòd ſi teſtator legauit Eccleſiæ ſuæ parochiali, & duas habeat parochiales, præſumitur legaſſe illi in qua magis, atque ita ordinariè conuerſabatur. Refert Menochius dicta præſumptione 129. n. 3. & vltra eum magis ad propoſitum noſtrum facit Ruinus, in conſ. 80. n. 3. lib. 2. & in conſ. 81. numer. 9. &. 16. eodem lib. quem ſequitur Rolandus, in conſ. 22. num. 14. lib. 1. Cordub. de Lara, dicto §. ſi quis ex his, num. 205. Inquit namque quod ſi teſtator iubeat aliquem domi ſuæ ali, de domo hæredis loqui intelligitur, non de domo propria teſtatoris; cum fauore hæredis hoc, dixiſſe cenſeatur, vt minori ſumptu alimenta præſtet. Ita paritet dicendum videtut in præſenti, quod ſocer ſe obligans ad domum, & cætera, duæ ad alimenta pertinent, de domo propria intellexiſſe cenſeatur, non vero de alia, propter rationem prædictam minoris ſumptus, & maioris commoditatis.

Denique, & vltimo loco facit, quod dictus D. Petrus Ludouicus de Tapia, & poſt contractum matrimonium cæpit alimenta percipere in domo propria ſoceri, & mortua etiam vxore, filia dicti ſoceri, continuauit aliquo tempore, alimenta ipſa in eadem domo percipere; ex quo videtur, ſibi præiudicium paraſſe, vt cogatur ibidem perſeuerare, vbi cæpit alimenta percipere. Sicuti probat textus, in l. fideicommiſſum, §. finali, ff. de, iudiciis, Gloſſa magna, in l. quod legatur, poſt medium, ff. eodem, vbi dicit, quod debitor, qui cæpit vno in loco ſoluere, ibi debet conueniri Refert. Petrus Surdus, de alimentis, titula quarto, quæſtione 19. num. 21. vt probet, quod hæres, qui in vno loco cæpit alimenta præſtare, cogitur exinde eodem in loco perſeuerare in ſolutione, & hoc voluiſſe Iaſonem, Dueñas, & Prætis ibi relatos: & addit, fortius dixiſſe Angelum, ibidem ab eo commemoratum, quòd hæres, qui in vno loco ſoluit vnumlegatuimcogitut reliqua eo ipso in loco perſoluere. Quod ſi ita eſt in debitore, vel obligato ad alimentorum præſtationem, dicendum videtur in creditore, aut eo, cui alimenta præſtantur, vt ex receptione eorum vno in loco, cogatur exinde eodem in loco perſeuerare, vt alimenta ibidem percipiat.

Verum ſuperioribus omnibus non refragantibus, fuit contrarium in Hiſpalenſi Senatu reſolutum, & definitum; præſtandi ſcilicet alimenta per ſocerum præmiſſa, obligationem non ceſſaſſe, nec fuiſſe extinctam pet mortem dictæ filiæ in propoſito caſu, ſed potius in filium eius hæredem ius illa petendi tranſijſſe, teneríque ſocerum vnoquoque anno quantitatem illam mille ducatorum hæredi ipſi, & patri eius, vſque ad quadriennium perſoluere, etiam ſi pater ipſe, filiæ defunctæ maritus, extra domum ſoceri commoretur, alimentáque petat, & ita poſſe eum alimenta in dicta quantitate extra domum petere.

Et ad iuſtiſicationem, & comprobationem huius ſententiæ dicebatur primò, obligationem prædictam præſtandi alimenta, ſimplicem non fuiſſe, aut non ſimpliciter quatuor annorum alimentorum ad rationem mille ducatorum ſingulis annis promiſſionem fieri; ſed pro parte, aut ratione dotis promiſſæ à ſocero dicto Domino Petro obligatum ſocerum ipſum præſtare per ſpatium quatuor annorum alimenta ea, in quæ diuiditur quantitas illa pro ſolutione partis dictæ dotis, vt conſtat ibi: Item, quatro mill ducados, en que de conformidad de ambas partes ſe eſtiman, y conſideran quatro años, en que ſe obligan de dar de comer, y caſa a los dichos. Et ad ſolutionem primi argumenti dilucidè, & ſingulariter oſtenditur infrà, vbi obſeruatur, multum intereſſe, an alicuius quantitatis legato relicto, vel promiſſione facta, ſolutio exonerandi hæredis, vel promiſſoris gratia, in plures penſiones, ſiue annos diuidatur; prout fuit in caſu præſenti, nam cum ſocer promiſiſſet 18. millia ducatorum pro dote, ſtatim aſſignauit in quibus rebus ſolutio fieret, ac in vltima partita appoſuit clauſulam nunc relatatam: Item, quatro mill ducados. & c. An verò ſimpliciter relinquantur, aut promittantur alimenta cum certa temporis præfinitione; atque ita alimenta hæc, ſuper quibus lis excitata, pleno domino, & iure pertinent, ad alimentarios in quantitate dictorum quatuor millium ducatorum, quæ ſunt pars ſolutionis dotis promiſſæ: habendi, exigendíque alimenta in ea quantitate ius transfertur in dictæ filiæ defunctæ filium, & hæredem eius; iuxta textum in l. quarta, ff. de alimentis, & cibariis legatis, in illis verbis: pleno dominio habent, & non per ſolum vſumfructum: & iterum, ibi: poſt diem autem cedentem; ſi qui mortui ſint, ad ſuos hæredes hæc tranſmittent. Idcirco dictæ clauſulæ verba relata: ſe obligan de dar de comer, y caſa, & illa: alimentos de comiday caſa. Cauſam promiſſionis, & obligationis, non vſumfructum voluntarium exprimit, nec ſignificant, ex ſingulari deciſione textus, in l. cum alimenta 22. §. primo, ff. de aliment. legat. in illis verbis: Illam autem adiectionem, vt habeant, vnde ſe paſcant, magis ad cauſam prælegandi, quam ad vſumfructum conſtituendum pertinet. Quibus iungenda erunt eiuſdem §. verba alia, in principio poſita, dum dicunt: quifratris ſui libertis alimenta debebat, is teſtamento vineas, cum hac adiectione reliquerat: vt habeant, vnde ſe paſcant: ita ſane in caſu præſenti factum eſſe apparet; ſocer namque, qui ad certam dotis quantitatem, ſcilicet 18. millium ducatorum ſe obligare voluit, & ex cauſa dotis promiſſæ, eius quantitatis debitor remanebat, cum 14 millium ducatorum ſolutionem aſſignaſſet; quatuor millium remanentium, vt haberent eo tempore, vnde ſe alerent, cum ea adiectione alimentorum promiſit, ſolutionemque in quatuor annos diuiſit: & ita ad modum prædictum expendit illum textum Iacobus Cuiacius, in l. cum hi, §. qui tranſigit, circa finem, ff. de tranſact. Dionyſius Gothofredus, in ſcholiis ad dictam l. 4. ff. de aliment. & cib. legat. textum etiam, in d.l. 4. ſingulariter expendunt in propoſito poſt alios multos Authores, Simon de Prætis, de interp. vltimar. volunt. lib. 4. dubitatione 11. numero 2. folio 424. Dilectus, de arte teſtandi, tit. 6. cautela 23. ſub numero 2. Cæſar Barzius, deciſ. Bononiæ 80. numero 10. & 11. qui verba ſingularia profert in propoſito noſtro, ibi: in quo etiam conſideratum fuit in fortioribus terminis, quod poſtquam eſt factum relictum certæ quantitatis pecuniarum domino Paulo, etiam ſi dominus testator addidiſſet, quod ei relinquebat ad alimenta, demonstraret nihilominus proprietatem quantitatis relictæ pertinere ad legatarium.

Secundò deinde, & pro eadem parte facit, quod obligatio prædicta, ad modum relatum alimenta præſtandi; in quatuor annos diuiditur, & ad eam ſummam reſtringitur vtriuſque fauore, ſoceri inquam dotem promittentis, quo facilius & commodius alimenta, in dictos quatuor annos diuiſa, ſoluere poſſit; quo caſu mortua filia extingui non debet obligatio; vt ad ſolutionem primi argumenti, & l. ſi cum præfinitione, ff. quando dies legati cedat, explicationem notabitur: mariti autem, in cuius fauorem principaliter fit promiſſio, aut æquè principaliter, ſicut vxoris, quo prædicto quatuor annorum tempore facilius ſupportare valeat onera matrimonij, nec aliunde alimenta quærendi ſibi, vxori, & familiæ, neceſſitate, & onere prægrauetur; vt etiam ca alimentorum promiſſione, ſic diuiſa, potius augeatur, quam diminuatur dot is promiſſæ quantitatas: & ideo dicitur in ipſa clauſula relata: Y aunque los dichos alimentos de comia, y caſa, importen mas cantidad, ſe moderan, taſſan en los dichos quatro mil ducados. Atque ita, ne in mariti fauorem, & ad augmentum dotis inducendum, promiſſio inita, in eius damnum redundet, aut diminutionem operetur, contra notiſſim iuris principi, neceſſariò ſequitur dicendum, alimenta omni caſu præſtanda fore in dicta quantitate, nec nomine, aut voce alimentorum limitari, aut reſtringi promiſſionis ipſius effectum, aut quantitatem eam quatuor millium ducatorum: Cauſa ſiquidem quæ legatarij, vel eius, cui alimenta præſtanda ſunt, commodum & fauorem reſpicit, non reſtringit legatum, vel promiſſionem ipſam; ſed perinde habetur, ac ſimpliciter dictorum quatuor millium ducatorum promiſſio fieret, nec ſolutio in cauſam alimentorum eorum diuideretur; idque, vt tranſmiſſio in hæredes non impediatur. Ita ſane poſt alios Authores quamplurimos obſeruarunt Pet. Surdus, de alimentis, tit. 2. quæſtione prima, numero primo, & ſeq. & numero 26. & ſequentibus. Mantica, de coniectur. vltimar. voluntat. lib. 6. titulo 14. ex numero 13. Simon de Prætis, lib. 5. dubitatione 8. numero 89. & ſeq. folio 399. Hieronymus Gabriel, in conſilio 108. libro primo. Stephanus Gratianus, diſceptation. forenſ. cap. 138. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 79. numero 8. & 25. & ſeq. & 32. vſque ad 52. Galganet. de condit. & demonſtrat. 2. parte, cap. 4. quæſt, nona, ex numero duodecimo, & in commentariis de vſufructu. cap. 30. ex n. 4. atque ex numero 15. cum ſeq. ita quoque ego notaui, & comprobaui.

Præterea & tertio loco pro eadem parte (quando ſuperiores omnes rationes, & aliæ, quæ adducuntur ſtatim, adeo concludentes, deficerent) non mediocriter vrget, certiſſimum & indubitatum eſſe, in caſu præſenti, prout ex verbis clauſulæ matrimonialis apparet expreſſim; promiſſionem, & obligationem alimentorum prædictam, factam fuiſſe ſimpliciter, domo videlicet, in qua præſtanda ſint, non deſignatam, ſiue non cautum ſpecificè, quod in domo promittentis præſtari alimenta deberent; at idcirco dici non poſſe, quod ſolus fauor ſoceri eiuſdem, alimenta promittentis, conſideratus fuerit, tunc non que intelligitur eſſe conſideratus, & commoditas ipſius in conſideratione habita principaliter, quando alimenta ſunt expreſsè promiſſa in domo, & ſumus in caſu claro, quod promiſſor extra domum ad nihilum voluit obligari. Quòd ſingulariter ſcripſit Anania, in conſ. 54. verſiculo, & licet ſit fauor. columna prima. Refert, & ſequitur Fuluius Pacianus, in conſilio 134. numero vigeſimo nono, & numero vigeſimo ſexto, & ſeq. & n. primo, vbi poſt multos Authores ſcripſit, quod promittens alimenta in domo, non eſt obligatus quicquam alimentario præſtare extra domum, ſi per eum non ſtetit, quominus prædicta alimenta in domo recipetentur: & numero ſexto, & ſequentibus, & numero quinto: vbi ſingulariter inquit idem Pacianus, quòd licet promiſſo alimentorum, reſpectu obligationis contineat merum fauorem alimentarij, tamen reſpectu præſtationis reſpicit merum commodum, & merum fauorem promittentis, quando in domo promittuntur, cui ſine dubio minus graue eſt, præſtare cibaria, quam alimenta; item maius commodum eſt, ea præſtare domi, quam foris; item in domo eſt magis vtile ea præſtare ad menſam communem, quàm ſeorſum in camera ſeparata; iuxta notata per Bartolum, Baldum, Alexandrum, Caſtrenſem, Natta, Gratum, & Beroium quos d. conſilio 134. & præcitato numero 5. cum ſequentibus, ipſe Pacianus refert, & repetit in conſilio 112. num. 92. & 95. & ſequentibus. & num. 104. & 105. vbi inquit quòd quando promiſſio alimentorum non eſt ſimplex, ſed eſt limitata ad domum; alendus in domo, non poteſt extra domum alimenta obtinere, niſi per eum qui eſt obligatus alere ſteterit, quominus in domo debita alimenta recipiat. Quamuis inquam ita ſit, quando alimenta expreſsè ſunt promiſſa in domo; attamen quando alimenta ſimpliciter promittuntur, non deſignatâ domo, promiſſio ad fauorem ſtipulantis, ſine eius, cui alimenta promittuntur, facta cenſetur, & quod ei melius: & commodius videbitur inſpici, atque eligi debet; & ita quod poſſit ipſe alimenta extra domum (ſi voluerit) conſequi. Ita ſanè colligitur ex his, quæ poſt alios Authores ſingulariter, & vtiliter tradidit Fuluius ipſe Pacianus, d. conſil. 192. ex numero 93. & numero 191. Quæ equidem, & tradita per eundem Authorem dicto conſilio 134. ex numero primo, vſque ad numerum 20. ſi originaliter prælegantur, apparebit dilucidè, &. veriorem, & receptiorem ſententiam fuiſſe, alimenta ſimpliciter promiſſa, domo ſcilicet, in qua præſtanda ſint, non deſignata, præſtanda eſſe extra domum: atque ita in ſimplici alimentorum promiſſione, non eſſe obligatum alimentarium ſumere alimenta in domo obligati, ſed poſſe ea conſequi, & habere extra domum. Quod eiſdem in locis nunc relatis, firmiter tenuit Fuluius idem Pacianus, & maximè d. conſil. 112. numero. 101. dixit hanc ſententiam probari in l. 3. & in l. libertis, § finali, ff. de alimentis, & cibariis legaris: & eam tenuiſſe Gloſſam, Bart. duobus in locis, Baldum Angelum, Fulgoſium, Caſtrenſem, Iacobinum, Iaſonem, Beroi. quos ibi citat: & vere omnes illi ita ten uerunt, vt ipſorum ſcriptis apparet. Grammat. etiam deciſ. 101. n. 57. qui eiſdem in terminis, in quibus verſamur, loquitur, ſcilicet in alimentis promiſſis à ſocero filiæ, & genero, quando filia ipſa nuptui tradebatur; & filia, aut genero à domo ſoceri, aut patris diſcedente; vt nihilominus extra domum alimenta petere poſſit, ex quo cautum non eſt, quod in domo ſoceri præſtari deberet. Graſ. §. legat q. 22. n. 3. & 4. qui citat Bartolum, Cuman um, Iaſonem, & Pechium, ita tenentes, & intelligit, in ipſis terminis, in quibus verſamur, quando ſimpliciter legata, aut promiſſa ſunt alimenta, & teſtator non expreſſit, quod magis præſtari debeant in domo, quàm in alio loco. Corduba de Lara, in d. §. ſi quis ex his num. 201. vbi pro hac parte citat Dinum, Iacob. de Arenis, Caſtrenſem, Iaſonem, Alexand. Ruinum, Rolandum, Gratum, Franciſcum Marcum, & Paulum de Montepico, Berous, in conſ. 185. Viſo. numero 4. verſic. & tenendo hanc conclu. volumine primo. Fuluius Pacianus, dicto conſilio 112. numer. 101. Petrus Surdus. de alimentis, titulo 4. questione 14. ex num. 6. vſque ad numer. 20. vbi inquit, quod hanc opinionem multo plures tenuerunt, quàm contrariam & eam ipſe ſequitur, eiùſque Authores commemorat permultos: Ludouic. Molina, de Hiſpanor. primogeniis, libro 2. cap. 15. num. 74. Iacob. Cancerius, variar. reſolut. tom. primo, cap. 16. do alimentis, numero 11. qui etiam citat pro hac opinione Capicium, Practicam Papienſem, & aliquos antiquos: Petrus Barboſa, prima parte, l. 2. in principio numer. 27. & 28. folio 585. vbi inquit, maximam eſſe differentiam, vtrum alimenta debeantur ex diſpoſitione legis, vel ex diſpoſitione teſtatoris: & intet alias, eam principalem aſſignat, quod habens alimenta ex diſpoſitione legis, tenetur habitare in eadem domo, in qua habitat ille, qui alimenta debeantur ex diſpoſitione teſtatoris, non tenetur alendus in eadem domo habitate cum hærede teſtatoris, ſed alibi moranti alimenta exhibenda ſunt per text. quem citat, in d.l. 4. §. finali, ff. de de aliment. & cib. legat. refert etiam pro hac parte Authores nonnullos, & Crauatam, in conſilio 205. numero 2. quem ſuperiorem non citant. Et quando prormiſſio, aut legatum alimentorum ſimpliciter fit, domo non deſignatâ; id ipſum voluit Seraphinus. de priuileg. iuramenti, priuilegio 41. & expreſſim admittunt Ioannes Garcia, de expenſis, cap. 4. numero 20. pater Ludouic. Molina, de iuſt. & iure, tomo 3. diſputat. 316. numero 10. quando ergo alia deficerent (vt ſuprà dicebam) ex quo promiſſio prædicta alimentorum facta fuit per ſocerum, domo non deſignatâ, ſatis haberet gener fundatam intentionem ſuam de iure alimenta, ſiue quantitatem illam quatuor millium ducatorum, quatuor annis diuiſam, extra domum ſoceri præſtari ſibi peteret.

