Deinde & ſecundò pro eadem parte facit, quod venditor non tenetur ſolum tradere, ſed etiam vacuam & liberam, rem venditam; & ſic non ſufficit traditio ſimplex rei venditæ ad conſequendum pretium, ſed debet venditor rem tradere liberam, & omni onere ſolutam, l. ſi in emptione, §. vacua, & §. finali, cum principio legis ſequentis, ff. de actio empti, l. ſi pater, C. eod. titul. cap. cum Ioannes, vbi notatur de fide inſtrument. & eſt textus clarus, in l. ex prædiis, C. de euictionibus. vbi Baldus dicit, quod ſimpliciter rem vendens, cenſetur illam pro libera vendere, & tenetur liberam tradere. Latè Tiraquellus, de retractu lignag. §. primo, gloſſa 9. numero 56. vbi dicit, tacitè videri conuentum inter emptorem & venditorem, quod res libera tradatur. Claudius etiam, in l. prima, §. ſi hæredes, ff. ad Trebell. inquit, quod ſufficit, rem poſſe aliquo caſu peruenire ad tertium poſſeſſorem, vt dicatur non libera. Et ſequitur Octau. Cacheranus, deciſione pedemontana 24. numer. 3. & 6. refert Petrus Surdus, deciſione 253. num. 8. & deciſione 165. num. 2. & 3. & in conſilio 13. num. 15. cum ſeqq. & in conſil. 36. ex num. 9. libro 1. vbi exornat, & inquit, quod non dicitur tradidiſſe, qui non tradidit liberam, aut pro parte alienam; & ideo ſi venditor agat ad pretium, ſubmouetur exceptione rei non traditæ, l. Iulianus, §. offerri, cum ibi notatis, ff. de action. empti. & hæc dicitur doli exceptio, d.l. ex prædiis, in fine, C. de euict. l. qui pendente, ff. de act. empti: quia petens pretium rei, quam non tradidit, locupletari affectat cum aliena iactura; dolo autem videtur facere, qui cum alterius damno lucrum quærit, l. ſi quis mancipiis, § finali, ff. de inſtitor. act. & ſicut emptor non agit ad rem emptam, niſi pretio integraliter ſoluto, d.l. Iulianus, §. offerri, ita ſi venditor minorem partem rei venditæ tradiderit, non poterit pretium conſequi, niſi integram & totam tradat, quia duo hi caſus procedunt à pari, vt notatur, in dicto §. offerri. vbi Bald. & alij. Surdus, dicto conſilio 36. numer. nono, per totum, & dicto conſilio 13. numero decimo. Minſingerus, ſingul. obſeruat. centuria prima, obſeruatione 53. Sylueſt. Aldobrandinus (quem nullus citat) in conſilio 19. ex num. 1. vſque ad numerum 12. vbi latè num. 1. & 2. & ſequentibus, quod venditor tenetur tradere rem liberam emptori; & num. 4. & 5. quod emptor, cui libera res non fuit tradita, habet exceptionem rei ſibi non traditæ liberæ, & non tenetur pretium ſoluere: & num. 6. ponit cautelam pro emptore paupere, vt excipiat, rem non eſſe liberam traditam, ſed dotibus, & aliis obnoxiam, vt differat ſolutionem pretij: & num. 7. & 8. quod emptor, cui res obligata tradita eſt, ſi pretium ſoluit, poteſt agere quanto minoris empturus fuiſſet ratione obligationis; & multo magis ante pretium ſolutum ſibi competit exceptio, vt voluit Baldus, in l. 2. C. de ædilitiis act. circa finem, verſic. ſed pone emptor. per regulam l. inuitus, §. cui damus, ff. de regulis iuris: & Iaſon, & Dinum, ibi relatos. Quod etiam tenuit Surdus, in locis referendis ſtatim: & num. 11. dem Aldobrandinus ſcripſit, quod emptor, cui res non libera fuit tradita, non tantum poteſt ſolutionem pretij differe, ſed & creditum extinguere pro ea parte, in qua iudicabitur propterea rem venditam minoris valere; vt ſentit Baldus, in dict. l. 2. circa finem, C. de ædilit. act. & latè declarat Pariſius, in conſil. 78. columna ſecunda, libro tertio, ſane, vt ad propoſitum accedamus, cum in caſu præſenti res ſi pro parte aliena, aut minoris valeat ob qualitatem prædictam: de eſtar plantado y edificado en tierra realenga y valdia: Non poteſt libera tradi, ex quo poſt traditionem euinci ſemper poterit, l. ſuper fundo, C. tranſact. vbi dicit Salicetus, quod res in toto, vel in parte aliena, non dicitur libera tradi, refert Surdus, dicto conſilio 13. num. 15. in principio, & d. deciſione 253. num. 9. ibi: At non dicitur libera tradi res, quæ pro parte eſt aliena: & citat Salicet. Bartol. Socin. & Beroum, ita dicentes, & idem eſſe, quando res eſſet aliena pro parte tantum, provt erat in hoc eodem caſu præſenti; latè fundaſſe eundem Beroum, & tenuiſſe Ruinum, ibi commemoratum.

Et eſt adeò vtrum, quod venditor rem liberam tradere tenetur, vt poſt traditionem etiam conueniri poſſit ab emptore, quamuis in re nulla inferatur moleſtia, vt rem alienam, vel alteri obligatam liberat, vel ſoluat quanti minoris illam fuiſſet empturus, aut quanti eius intereſt, rem non eſſe obligatam; provt latius comprobat Petrus ipſe Surdus, dicta deciſ. 165. numer. 4. & quatuor ſeqq. vbi vide, & d. deciſ. 253. num. 10. qui loquitur, vbi res vendita eſt in totum, vel pro parte aliena, vt ſuprà dicebam: & multum ad propoſit um noſtrum concludit ipſo num. 10. quod ſi de euictione, & ad pretium ſolutum agere licet in hoc caſu, multo magis licebit pretium retinere, cum retentio facilius detur, quam petitio, vt infrà probatur, & retuli ſuprà, num. 81. in fine. Surdus ipſe, in conſ. 13. num. 16. & 18. & in conſil. 36. numer. 23. & numer. 11. & 12. lib. 1. vbi ſingulariter inquit, quod quamuis textus, in d.l. ex his prædiis, dum dicit, quod emptor agere poteſt contra venditorem, vt rem venditam liberet ab hypotheca, ſi eſt obligata, vel faciat ementis; loquatur re nondum tradita: idem tamen eſt, ſi ſit tradita, quia agit nihilominus emptor, ſecundum Gloſſ. ibidem. per text. in l. creditori, §. prædium ff. de act. empt. & concludit in hunc modum, vt caſum noſtrum decidat aperte: Quod ſi emptor agere poterit, multo magis modo prædicto excipiendo, ſe defendere à pretij ſolutione, quia cui competit actio, multo magis datur exceptio: & in terminis ita concludit Ripa poſt Alexand. in l. prima, §. ſi hæres, numer. 32. ff. ad Trebellian. vbi inquit, hanc eſſe bonam cautelam ad differendam ſolutionem, vt opponat emptor ſe non teneri ad pretij ſolutionem, quia res eſt alteri obligata, quia hoc caſu, cum pretium non eſt ſolutum, ſuccurritur emptori per viam exceptionis, ſi vero eſt ſolutum, datur actio, dicta l. creditor, §. prædium, & c. Et id ipſum tenuerunt Ioannes Gutierres, practicar. lib. 2. quæſt. 169. Azeuedus, in l. 1. titul. 21. lib. 4. ex num. 163. vbi quod emptor non tenetur ſoluere pretium, quouſque res empta liberetur ab hypotheca, vel onere, ſuper ea impoſito, ad quod emptor etiam principaliter agere poteſt. Latè Aldobrandinus, in conſilio 19. ferè per totum, vbi etiam num. 12. & ſeqq. vtrum emptor ratione conditionalis obligationis, & hypothecæ poſſit ante euentum conditionis petere, vt ſibi de indemnitate caueatur, vel agere quanto minoris.

Præterea & tertio loco facit, nec debitorem, cuius bona vendita fuere authoritate Iudicis, inſtantibus tamen, & poſtulantibus creditoribus, nec creditores ipſos, reſiduum pretij ab emptore exigentes, excuſari poſſe in præſenti, aut retentionem pretij eiuſdem ex eo impedire, quod qualitatem rei venditæ ignorauerint, aut eam pro parte alienam neſciuerint, & ita eam declarare tempore venditionis non potuerint. Venditoris namque ignorantia non nocet emptori, quominus venditor teneatur, ſi emptor fuerit deceptus, ſicut in terminis adnotauit poſt Azonem Petrus Surdus, dicta deciſione 165. numer. nono. per text. in l. prima, §. ſi cauſa, ff. de ædilitio edicto. adnotarunt quoque vltra Petr. Surdum quamplures alij iuris Interpretes, ſtatim commemorandi. Et ij communiter aſſignant rationem illam Baldi, in l. 1. in prima oppoſitione, C. de ædilit. action. quod ignorantia venditoris non minuit damnum emptoris; ergo non facit etiam ceſſare actionem, quæ oritur propter damnum; ſicut poſt alios iuris Interpretes probauit etiam Minſingerus, centuria prima, obſeruatione 56. vbi diſtinxit, quod venditor vbicunque ſciens, non certiorem fecit emptorem de qualitate rei, propter quam res minoris valet, quod teneatur ignoranti ad omne intereſſe, l. emptor, §. 1. & l. Iulianus, poſt principium, & l. quæro ff. de actionibus empti. ſi autem venditor ignorauit, tenetur quanti minoris emptor fuiſſet empturus, ſi ſciuiſſet, l. quotiens de ſeruitute, ff. de ædilitio edicto, & dica l. Iulianus, in principio, & l. Labeo. ff. de contrahenda emptione, cum ibi notatis: quare pro cautela ſeruandum inquit ipſe Minſingerus, quod venditor nolens de prædictis teneri, ſpecialiter moueat, & certiorem faciat emptorem de qualitate rei, d.l. quæro. & id ipſum cum aliis Authoribus tradidit Surdus, in conſilio 36. numero 13. libro 1. qui multum ad propoſitum noſtrum concludit in hunc modum: Et propterea ſicut agere poteſt emptor, quanto minoris emiſſet: ita etiam & facilius poteſt excipere, & petere, quod domus æſtimetur cum illa obligatione. Idem Surdus, in conſilio 15. num. 15. eod. libor primo, libro eandem cautelam adducit, & quod venditor tenetur certiorem emptorem reddere de omni vitio rei, atque illius qualitate, & in conſilio 145. num. 8. & 9. eod. libro primo. Cæpola de ſeruitut. ruſticor. præd. cap. 1. num. 17. & 18. Anton. Gomezius (quid eandem adducit diſtinctionem; an venditor ſciens vendiderit, vt teneatur ad totale intereſſe; an verò ignorans, vt teneatur duntaxat quanti minboris emptor ſuiſſet empturus) variar. tomo ſecundo, cap. 2. de empti. vendit. num. 45. per totum, & ibi enplicat l. 63. titul. 5. part. 5. Ioannes Gutierrez, practicarum libro 2. quæſt. 169. vbi etiam de intellectu legis Partitæ. Sylueſter Aldobrandinus, in conſil. 19. libro primo. Pater Dominicus Bañez, de iuſtitia & iure, quæſtione 78. de empt. & vendit. fol. 547. vſque ad fol. 553. Azeuedus, in l. 1. titul. 21. libro 4. ex numer. 63. & tribus ſeqq. vbi etiam de intellectu dictæ legis Partitæ, Felicianus de Solis, in addit. ad librum primum, in præfatione, numer. 5. fol. 3. & melius ad caput primum lib. 1. num. 6. in verſiculo, Secundò infertur ad quæſtionem frequentem, folio 10. vbi & de præfata lege Partitæ Cæuallos, commun. contra commun. quæſt. 469. n. 7. in fine, & numer. 8. & tertia parte earundum commun. quæſtion. 759. num. 86. Deciſio Rotæ 281. parte 2. in nouiſſimis: Pater Rebellus, de contractibus, lib. 9. quæſtione 8. fol. 641. pater Leſſius, de iuſt. & iure, lib. 2. cap. 21. dubitatione 11. folio 284. Pater Ludouic. Molina, tomo, & tractatu 2. de iuſtitia & iure, diſp. 353. per totam ex fol. 598. & diſputat. 380. columna 2. in principio, verſiculo, ſi vero ſeruitus alia, fol. 815. Vbi etiam adducit præfatam diſtinctionem communem, & ij omnes concludunt emptorem præſumi ignorare conditionem rei emptæ, & quod illa eſſet aliena, vel alteri obligata, aut oneri alicui obnoxia, cum venditor qualitates eius non exprimit, vt per Surdum poſt alios Authores, dicto conſilio 13. num. 23. & 33. & dicto conſil. 36. num. 14. in fine, per text. in l. penultima, C. de euict. & in l. finali ff. poro ſuo.

Rurſus & pro emptore vrget, non modò ipſum in caſu præſenti denuntiaſſe creditoribus, litem ſibi eſſe motam, vt aſſiſterent liti, & defenſionem eius ſuſciperent, verum & cauſam ipſam, atque litem inſtantiſſimè ſuſcepiſſe, & totis viribus defendiſſe, & nihilominus condemnatum: quia ius actorum certum & clarum erat, & dictam terram, baldiam, y realeangam, manifeſtiſſimè adeò apparuit, vt celari vel impediri vllo pacto non poſſet; cuius ratione dicti hæreditamenti pars euicta fuit per ſententiam dicti Iudicis. Quod ſi ita eſt, cum de euictione emptor agere poſſet contra debitorem, qui (vt inferiùs dicetur) venditor dicitur in caſu præſenti, multo magis & pretium nondum ſolutum retinerem, tam aduerſus ipſum, quàm creditores. Euictio namque emptori competit de iure, re vendita euicta, quando denuntiauit legitimè venditori litem eſſe motam, non aliàs: l. emptor, l. ſi controuerſia, l empti actio, C. de euict. l. ſi rem quam, verſic finali, ff. de euict. l. ſi libera, C. de ſenent. & interlocut. omni iud. l. 33. titulo 5. partita 5. & latius explicant, atque exornant Anton. Gomezius, tomo 2. variarum, cap. 2. num. 39. columna 2. in principto, ex verſic. item adde quod ad hoc, Couarr. variar. libr. 3. cap. 3. cap. 17. numer. 6. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, prima prate, cap. 81. Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorat. cap. 23. numer. 18. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 218. Cæuallos, commun. contra communes, quæſtione 385. Alexander Trentacinquius, variarum libro 3. titulo de emptione & venditione, reſolutione 4. folio 251. vbi latè. Iulius pacius, de empt & venditione, ſub numero 260. ex verſic. Decimotertio ſi emptor venditori non denuntiauit, folio 249. Pater Ludouic. Molina, tomo & tractatu 2. de iuſtitia & iure, diſput. 380. columna 5. verſic. deinde, vt venditor de euictione teneatur, folio 817. & 818. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo 3. littera E. concluſione 353. per totam, folio 227. vbi latiſſimè. Ita ſimiliter emptor ipſe à ſententia Iudicis appellauit; imò & creditoribus quoque denuntiauit, & notificari fecit, vt appellarent, & iterum vt appellationem proſequerentur; ſicque euictio extra omne dubium competit emptori, multòque magis pretij nondum ſoluti retentio: tum quia appellauit, l. Hærennius Modeſtinus, § Caia Seia, ff. de euictionibus, tum quia illis denuntiauit, vt appellarent, argumento textus in l. ſi procuratorem, § ſi ignorantes, ff. mandati: tum denique, quia malam cauſam habebant, & ius aduerſariorum planum & certum erat, nec in iudicio appellationis pronuntiatum reuocaretur, argumento l. ſi bonam, 11. C. de adminiſtra. tutorum, provt hæc tria latius explicauit, atque comprobauit Antonius Gomezius, tomo 2. variar. capite ſecundo, numer. 39. col finali, vſque ad num. 40. ex verſiculo Secundus eſt, quando emptor, vel poſſeſſor. Iulius Pacius, vbi ſupra, ex verſ. Decimo ſeptimò, ſi abſente venditore, folio 251. Pater Ludouic. Molina tomo, & tractat. 2. de iuſtitia & iure, disputation. 380. column. 822. Alexander Trentacinquius, variarum libro tertio, titulo de emptione & venditione, reſolutione 4. numer. 16. folio 255. vbi vide omnino. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion iuris, tomo 3. littera E. concluſ. 367. ex num. 25. cum ſequentibus, folio 294. in fine, & 295. in principi, Achilles Pedrocha, quem in propoſito commendo, in conſ. 13. per totum, alios infinitos ſciens, conſultoq́ue prætermitto, quod Pedrocha referat eos, & articulum latè explanauerit.

Faciunt etiam & quinto loco pro hac parte, & Senatus noſtri deciſione ea omnia, quæ accuratè, & dilucide adnotantur infrà ad ſolutionem quinti, & ſexti argumenti, circa explicationem l. primæ, & 2. C. creditorem euictionem pignoris non debere, quæ ſi attentè perpendantur, & inſpiciantur diluunt omnino omnem dubitandi rationem, provt ex multis ibi obſeruatur, ac in fine adiicitur, pro euictione agere quandoque non licere, & tamen quanto minoris emptor eſſet empturus, ſi qualitates rei agnouiſſet, agi poſſe; idque multo magis, vt pars pretij nondum ſoluta retineatur, quam etiam retineri poſſe contra creditores, obſeruaui ſuprà, numero 81. in fine, & numero 79. & ante numerum 72. & numer. 90. & inferiùs ex numero 113. & numero 119. Nunc verò admoneo, in toto pretio, vt ſcilicet retineri poſſit, ita equidem in propriis terminis ſtatuiſſe videri Rotam Romanam deciſione 281. numero 33. & duobus numeris ſequentibus, nam cum dixerit, quod euictione imminente in limine contractus, poteſt retineri pretium, donec ſit factus ſecurus emptor: & id procedere etiam in venditione pignoris per ſubhaſtationem facta, ſentit apertè, multo magis retineri poſſe, ſi lis non modò immineat, ſed etiam finita fuerit, immò & expreſſim id probat; ponit enim caſum, cum ante ſolutionem pretij ſuperuenerit quæſtio, aut lis ſuper re ſubhaſtata, & deliberata, & ſic in noſtris terminis decidit, quod lite terminata ſuper re ſubhaſtata (provt erat in caſu præſenti) poteſt emptor aduerſus creditores pretium retinere nondum ſolutum: id autem clarè deducitur ex verbis dictæ deciſionis Rotæ 281. ſecunda parte in nouiſſimis: inquit namque d. num. 334. 34. & 35. in hunc modum: Non obſtat quod creditor, qui pro iure ſuo obtinet ſubhaſtare, & deliberare pignus, non tenetur regulariter de euictione, &c. Nam hæc regula declaratur prima, quando is, qui vendit, aut obtinet subhastationem, eſt ſciens, & prudens, & occultat vitium, aut ſeruitutem rei, &c. Secundo, quando in limine contractus ſuperuenit periculum euictionis: tunc enim cauſatiuè per viam exceptionis poteſt retineri pretium, donec ſit factus ſecurus, vt in locis ſupra citatis, & hoc procedit etiam in venditione pignoris per ſubhaſtationem factam, vt ſi ante ſolutionem pretij ſuperuenerit quæſtio, aut lis ſuperare ſubhaſtata, & deliberata, poteſt emptore vti remedio d.l. ſi poſt perfectam: quia factum Iudicis reputatur eſſe factum partis, vt expreſsè tenent poſt Iacob. de Aren. Ioann. Andr. Alberi. & alios antiquos, Bartol. Angel. Alexand. Hercula. & alij in d.l. à diuo Pio, §. ſi poſt addictum, de re iudicata: & quamuis Imola, & Iaſon, ibi videantur dubitare: tamen Alexand. & Hercula. bene respondent, & euacuant difficultatem.

Sexto denique & vltimo loco facit (ſi vera eſſet) P. Ludouic. Molinæ, tomo, & tract. 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 558. circa finem, verſic. illud etiam mihi videtur, folio 1827. vltra omnes hucuſque Scribentes obſeruatio quædam in hac materia; qua is Author vſque adeo emptori conſuluit, vt in ſubſidium, ſi debitor ſoluendo non ſit, non dubitauerit aſſerere, creditorem in debitoris defectam, teneri reddere emptori pretium acceptum, ſi exiſtat, aut ex illo factus ſit locupletior: & reddit rationem, vt latius ibi videri poterit; & ideo non repeto, quòd vera mihi non videatur ea ſententia, & expreſsè repugnet deciſioni dictæ l. primæ, & 3. C. creditorem euictionem pignoris non debere, & dictæ l. final. titul. 13. partita 5. Concurrentibus namque requiſitis illis, enumeratis ſuprà, numer. 70. nunquam emptori conceditur contra creditores regreſſus, nec ad rem, nec ad pretium, vt omnes Authores ibi commemorati expreſſim aſſeuerarunt, per dicta iura, etiam in ſubſidium; idque maximè, cum venditio authoritate Iudicis facta eſt, quo caſu venditores non iudicantur creditores, vt ſtatim dicetur. In ſubſidium autem duntaxat creditor tenetur, pignore, quod vendidit, euicto, cedere actiones emptori aduerſus debitorem, ſicuti per text. in l. in creditore, ff. de euictionibus: obſeruarunt iidem Authores, relati dicto numer. 70. Iacobus Cuiacius, recitation. ſolemn. in lib. C. ad dictum tit. C. creditorem euict. pig. Gregorius Lopez, in d.l. Partitæ finali, Anton. Faber, de errorib. pragmat. decad. prima, libro primo, errore 10. Pater ipſe Molina, dicta diſputation. 558. in verſic. obſerua tamen, quamuis creditor, folio 1827. in principio. Hugo Donellus, comment. iur. ciuil. libro 8. C. ad eundem titul. numer. 3. folio mihi 746. qui nouè tuetur, pignore vendito euicto, & ſine ceſſione vtilem eſſe actionem pignoratitiam emptori aduerſus debitorem, quatenus debitor locupletior factus eſt.

Nec refragantur fundamenta omnia, quæ pro contraria parte ponderata fuere, & adducta. Non primum; nam etſi verum ſit dictionem provt, ſui naturâ relatiuam eſſe, & operari, ne plus cenſeatur conceſſum ex actu referente, quàm habeatur ex relato; id tamen procedit, vbi apertè, aut eiuſmodi verbis relatio fiat, quod ex actu referente, de eo quod habetur in relato, apparere dilucidè emptori poſſit; ſecùs verò vbi talia verba proferuntur, quæ ſcientiam, & notitiam qualitatis intrinſecæ emptori eam ignoranti, manifeſtare non valeant, & ad alia etiam plura referri, ac in eis verificari poſſint: veluti vt res videatur vendita, & vendatur, provt habebatur, aut vendita fuit per venditoris authorem, quoad terminos & fines, & modum vtendi, & habendi, fructuſq́ue, & commoditates, integritatem, deſtinationem, & alia, nec id comprehendi, aut comprehenſum videri poteſt quod venditor ipſe ignorabat, nec manifeſtare ideo potuit, ſicque nec apparere ex actu referente, nec ex relato: ſicuti accidit in caſu præſenti, quo venditor qualitatem illam, de ſer plantado, y edificado en tierra valdia realenga, vt ex actis proceſſus apparet, & ignorans etiam emit ab authore ſuo. Scientia autem præſumi non poteſt in dubio, nec in genere, nec in ſpecie, ſed potius ignorantia, vt emptor excuſetur omnino, iuxta reſolutiones Rotæ Romanæ, deciſione 281. n. 18. & 23. & 25. & ſeqq. in nouiſſimis, parte ſecunda, vbi permulti citantur Authores. Et cum dictum hæreditamentum communi æſtimatione liberum omnino, & venditoris pleno iure repuraretur, nec dicto periculo, aut oneri ſubiectum, ignorantia ea multum probabilis & iuſta diiudicatur, vt ex ea contrahentes excuſentur, ſicuti per text. in l. ſi quis patrem, ff. ad ſenatuſconſultum Macedonian. & in l. miles, §. mulier, ff. ad l. Iul. de adulter. adnotarunt Decius, in l. qui cum alio contrahit, ff. de regul. iur. numero 3. & Cagnolus, numer. 15. poſt Gloſſam ordinariam ibi: Ludou. Molina, de Hiſpanor. primogen. libro 2. cap. 13. numer. 29. & 30. ad limitationem legis illius, quod is, qui cum alio contrahit, teneatur diligenter illius conditionem, atque qualitates inquirere. Sic etiam quod conditiones rei, quæ non ſunt veriſimiles, vel contra communem opinionem, vel ad inueniendum difficiles, aut per venditorem non enuntiatæ, quod non teneatur perquirere emptor, vel alius contrahens, cum Gloſſa, Alexand. Decio, Ripa, Calcano, Croto, Curtio iun. Cagnolo, Tiraquello, & Anton. Gabriele firmauit Rota Romana dicta deciſione 281. numero 29. iuncto numer. 27. & 28. Rurſus, & multum ad propoſitum noſtrum, quod dicta l. qui cum alio, ff. de regulis iuris, procedit reſpectu perſonæ cum qua contrahitur, non autem reſpectu rerum, de quibus contrahitur. Et ita quod emptor de euictione agere poſſit de iure, ſi veno ditor ſciens qualitates rei venditæ, illas ſupprimendo tacuerit, vel ſi non explicauerit quia illas ignorauerit, aut non inquiſierit qualitatem, aut grauamen rei venditæ, in propriis terminis; atque ita ſpeciè profitetur Petrus Surdus, in conſilio 13. num. 37. 28. & 40. & repetit in conſilio 150. num. 123. libro primo, vbi citat Ioannem Cephalum, in conſilio 393. numer. 9. libro 3. qui hanc differentiam rerum & perſonarum conſtituit, quamuis ipſa de mente Doctorum non procedat, vt Surdus ipſe, dicto conſilio 13. numer. 37. agnouit. Et clare tenuit Rota Romana, dicta deciſione 281. ex num. 20. vſque ad n. 31. Menochius, quem vide lib. 3. præſumpt. 88.

Quod ſi prædicta reſponſio tuta non videatur, nec vera, cùm tam rerum, ſuper quibus contrahit, quàm perſonarum conditionem teneatur quis inquirere, & perſcrutari, vt ipſe Surdus, dicto conſil. 150. numero 23. ſcripſit, atque ex iuribus anteà allegatis cognoſci poſſe profitetur. Reſpondetur, & aliter, quod text. in d.l. qui cum alio contrahit, non procedit in caſibus, in quibus alter ex contrahentibus tenetur ex natura contractus notificare aduerſario omnes qualitates rei: quia non poterit talis poſtea obiicere ignorantiam, quam ipſe cauſauit, vt exemplum ponens in venditore, qui tenetur omnia exprimere, quæ potuiſſent emptorem à contrahendo retrahere, ex multis iuribus, & authoritatibus ſingulariter obſeruauit idem Surdus, dicto conſil. 150. numero 124. & 125. libro primo, quo nihil magis ad propoſitum noſtrum dici poſſet. Cùm ergo in caſu præſenti emptor probabiliter & iuſtè ignorauerit qualitatem eam rei venditæ, nec venditor explicauerit, ſiue ignorantia dolo eius id contigerit, nequaquam venditor poteſt obiicere ignorantiam, quam vel ipſe quoque habuit, ſi ignorauit; vel cauſauit. ſi ſciuit, per text. in l. Iulianus, §. qui pecus, & §. quod. autem, & l. quæro, & l. in venditione, ff. de action. empti, l. qui libertatis, §. ſed & ſi quis, ff. de euictionibus, l. quæritur, §. ſi venditor, ff. de ædilitio edicto, l. ſi ſterilis, §. ſi prædij, ff. de action. empti. Nec etiam allegare poteſt venditor, quod tempore venditionis cautum fuerit, vendi dictum hæreditamentum, ſegun y como le tenia, ò ſegun, y como le vendio authoris, à quo ipſe habuit; idque ob ſuperius dicta: tum etiam quia venditor explicitè, & apertè teneretur qualitates omnes rei venditæ explanare, & notificare; nec ſufficit, ſi verbis generalibus, aut profuſoriis (qualia ſunt prædicta) explicaſſe dicatur, l. Iulianus, §. idem Iulianus, ff. de act. empt. l. qui libertatis, §. ſicuti, ff. de euict. Baldus, in conſil. 413. volum. 5. & in rubrica, C. de contrahenda emptione, num. 6. Alexander, in conſilio 95. num. 4. volunmine 5. Petrus Surdus, in conſil. 13. num. 34. & 35. lib. 1. vbi inquit, quod ne venditor teneatur, debet ſpecialiter emptorem, & clare certiorem facere: nec ſufficit, quod obſcurè, & ſub inuolucro verborum exprimat, l. ea quæ commendandi, §. finali, ff. de contrahenda empt. l. tenet, §. finali, ff. de act. empt. Angel. & alij, in l. ſi quis cum aliter, ff. de verbor. obligat. Alexander, in conſilio 95. num. 2. lib. 5. inquit etiam, facere quod dicit Alexand. in conſilio 109. num. 10. & ſeqq. volum. 4. vbi quod non ſufficit dicere, Titium ius in re habere, niſi dicatur, quale habeat. Fortiùs Alexander ipſe, in conſilio 14. num. 4. & ſeqq. volumine 5. quod ſi res vendita ſit feudalis, non excuſabitur illius venditor, licèt dixerit, ſe vendere ſolum ius quod habet, niſi exprimar, rem feudalem eſſe: & ſequuntur Beccius, & Anton. Gomezius, quos ibi refert Surdus: & idipſum notauit in conſilio 150. numer. 126. eodem lib. 1. qui adiicit n. 127. Quod etiam ea, quæ ſunt extra rem, non modò quæ ab ipſa re dependent, tenetur venditor emptori explicare, & notificare: & citat alios Authores, ita tenentes. Sic ſanè, ſatis explicitè periculum futurum, ſiue quod in futurum imminere poteſt, emptori aperitur, ſiue notificatur in terminis dictæ l. ſi plus, 74. §. finali, ff. de euiction. (quæ in ipſo primo argumento in contrarium ponderatur) cùm nomen quale fuit, venditur, quo apertiùs omne pericum explicari, atque ſignificari non valet, ſed dolus, & culpa præſtatur, vt ibi ſubiicit Iureconſultus. Non ita equidem in caſu præſenti, quo ſub inuolucro verborum prædictorum, ita profuſoriè, & generaliter prolatorum, nihil non modò explanatur, ſed nec ſignificatur, quo periculum futurum, aut onus illud, de ſer la tierra baldia y realenga, ſubintelligi ab emptore, quouis modo potuerit.

Non obſtat fundamentum ſecundum, ex l. fines, 10. C. de euict. nam ſi venditor fundi venditi fines demonſtrauit; ſed ita vt nihilominus diceret, ſe fundum vendere ſuis finibus; ideo non præſtat, quidquid vltra veros fines eius fundi euictum erit: quia idipſum actum cenſetur: nam qui vendit fundum ſuis finibus, ſiue intra ſuos fines, apertè hoc dicere intelligitur, ſe fundum vendere tantum, quantus eſt, non vltra; nemo autem venditor rei à ſe non venditæ euictionem præſtat. Quod tamen intelligendum eſt de eo venditore, qui remoto dolo, & putans eos fines fundi eſſe, quos demonſtrauit, fundum vendiderit ſuis finibus, quoſcunque prius dixerit ſibi videri, tunc etenim ea adiectio conuentionem habet apertam, alios fines, quàm qui veri fines ſunt, præſtari non deberi. Secus vero ſi ſciuit minores fines eſſe, & ampliores dixit: tunc namque præſtabit euictionem, nec defendetur conuentione, quæ dolo malo facta eſt, vt optimè probat Hugo Donellus, & rationem ſuperiorem aſſignat commentar. iur. ciuil. ad titul. 45. C. de euict. lib. 8. in d.l. ſi fines, 10. Cuius deciſio in hac ſecunda parte conuenit caſui præſenti, cum dictum hæreditamentum non ſuis finibus venditum fuerit, vt alij fines, quàm qui veri ſunt, præſtari non debeant; ſed ſimpliciter potius & integrè vendidit venditor, vt ſic euictionem præſtare debeat; nec ex verbis illis, provt habuit, aut ſibi vendidit author eius, poſſit ſe tueri, cum ad alium finem prolata fuerint, vt ad ſolutionem argumenti præcedentis dixi: nec poteſt dici, voluiſſe venditorem caſum hunc cuictionis emergentis excipere, aut de eo non teneri, quem non cogitauit, & ignorauit. Sicque nec actum fuiſſe, præſumi poteſt, & tamen in d.l. ſi fines, conſideratur omnino quid actum fuerit, vt tam in prima, quam in ſecunda eius textus parte apparet.

Non etiam refragatur tertium fundamentum, quoniam veriſimillimum eſt, hæreditate vendita, & ſingulis rebus euictis, venditorem euictionem præſtare non debere, ex ratione communi, atque in ipſo argumento adducta. Deinde, vniuerſitate qualibet vendita, vt grege, armento, peculio, idem ius eſſe, rebus ſingulis ex ca vniuerſitate euictis, provt omnes Interpretes agnoſcunt communiter, & in argumento relati adnotarunt: & præ cæteri eleganter Hugo Donellus, commentar. iuris ciuil. ad titul 44. libro octauo, C.l. prima, C. de euiction. numero quinto, folio mihi 632. vbi inquit, id declarari exemplo peculij, in l. 5. ff. de euictionibus. Cæterum in caſu præſenti dici non poteſt, vniuerſitatem venditam, cum dictum hæreditamentum, etſi plura contineat, non tamen vniuerſale ius ſit, provt grex, armentum, & peculium eſt. Aut quando ius vniuerſale eſſet, ex eo venditor de euictione teneri deberet, quod dictum hæreditamentum venditum fuerit ſpecificè con ſu huerta, y caſa, de campa, & ſingulares eiuſdem ſpecialiter enumeratæ fuerint, quo caſu ſingulis rebus euictis, de euictione venditor tenetur, ſicuti ex communi Interpretum ſententia poſt alios Authores obſeruauit Cæſar Vrſillus, ad Afflict. deciſione 84. qui inde admonet, & cautelam eſſe dicit, quod quando fit venditio alicuius iuris vniuerſalis, vt eſt hæreditas, caſtrum, ciuitas, officium, baiulatio, & ſimilia, quòd ſpecificentur membra, vt fiat ſpecificatio omnium rerum, ad hoc vt veniat euictio rerum ſingularium, nec ſimus contenti clauſula generali, ſed fiat ſpecialis enumeratio ſingularium (provt ſpecialis fuit in præſenti.)

