- Ad examen etiam, & reſolutionem nouè reducuntur nonnulla, quæ memorabilia ſunt, & nota ſpeciali digna, & eò principaliter diriguntur, an ſcilicet Pragmatica ipſa, tam iuris noui inductiua, quàm iuris in dicta leg. Tauri introducti declaratiua dici valeat, ex quo eam partem, quam in vim legis confirmat, pro veriori habuit, cùm hinc inde contrariæ, controuerſæquè eſſent opiniones: & poſito, quod ad negotia præterita, maioratùsque antea inſtitutos, in vim legis trahi non poſſit, ſi contendatur, quod edita ſit pro futuris, an ſaltem in vim rationis, quæ vna duntaxat & eadem eſt hodie, quæ olim, nec variata fuit, ipſa negotia præterita definire valeat & debeat. Vbi etiam, quàm verum ſit quòd leges, & conſtitutiones ſui naturâ reſpiciunt futura, & non præterita; & latè de materia remiſſiuè.
- Denique, an attendatur pro deciſione cauſarum lex, vel conſtitutio, quæ tempore factæ diſpoſitionis vigebat, an verò illa, quæ tempore perfectionis, & euenientis caſus ſucceſſionis, iam nouè edita fuerit, atque ita an lex noua trahatur ad actus habentes originem à præterito, quorum tamen perfectio, & complementum pendet à facto futuro. Et ibidem Socini iunioris, Rolandi, Hieronym. Gabrielis, Hippolyti Riminaldi Iacobi Menochij, Petri Surdi Ioſephi de Ruſticis, Sfortiæ Oddi, & Ioann. Vincentij Hondedei, pro vna & altera parte, longa ſerie reſolutiones, & doctrinæ adductæ, commendantur, & ingenti ſtudio, ſummaque diligentia obſeruationes quamplures conficiuntur, prout hic videbitur. p. 558.

- Cap. LVII. Ex ablatiuis abſolutis, ſiue abſolutè prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio iuridica fieri poſſit, ac debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus. Rurſus ablatiui metipſi abſoluti (qui regulariter de ſui natura important conditionem) quando etiam diſpoſitionem importent, & fideicommiſſum quoque inducant; & quam varie reſolui, & accipi ſoleant in omni actu, & materia, dilucida equidem, & diligens reſolutio, & explicatio. p. 591
- Cap. LVIII. Ex verbis Genitiui, & Gerundij, quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio iuridica fieri valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus in caſu dubio: vbi etiam, Genitiuus, & Gerundium quid importent ex ſui natura, & propria ſignificatione; breuiter, & diſtinctè explanatur. Infinitiui quoque, & Subiunctiui verba, qualiter interpretanda; & de verbis diſtributiuis agitur remiſſiuè. pag. 597.
- Cap. LIX. Ex præſenti, & futuro rerum, & perſonarum ſtatu, ſiue earum alteratione, aut mutatione, aut etiam perſiſtentia, & clauſula illa, rebus ſic ſtantibus (quæ in omni materia, & diſpoſitione ſubintelligitur) quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat regulariter; & quatenus regula ipſa vires ſuas extendat, etiam extra teſtamenta, & vltimas voluntates in actu quocunque. Quantum etiam prodeſſe valeat ad decidendos caſus quamplurimos, qui aſſiduè occurrunt in praxi: & aliis omiſſis, vtrum euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, legata quoque minuantur; vbi etiam, an de euictione rei in ſpecie, aut in genere legatæ, hæres teneatur, vel non. Deinde, arrharum promiſſio, an minuatur, ſi promittentis bona aliqua poſtea euincantur, quæ tamen ab eo bona fide poſſidebantur. Propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonatum ſtatu, quando debitor cogatur cauere; & de materia l. in omnibus, 41. ff. de iudiciis. Quando etiam alium fideiuſſorem dare debeat, ſi fideiuſſor datus, efficiatur non ſoluendo: ſtatus beneficij ex mutatione perſonæ qualiter mutetur. Rurſus, acceptans litteras an teneatur, ſi is qui ſcripſit, pendente termino ſolutionis ſit decoctus, & ſtatum mutauerit, vel etiam ante acceptationem mortuus fuerit, aut ſtatum mutauerit. Periculum quoque nominis debitoris dati in ſolutum, an ſpectet ad creditorem, qui acceptauit, & datio in ſolutum liberet dantem totaliter. Nouatio, an inducatur per delegationem, ſiue interuentu nouæ perſonæ, tam de iure communi, quam de iure Regio, vbi de materia l. 3. C. de nouat. remiſſiuè. Prætereà, ob mutationem ſtatus in perſona mandatarij, aut mandantis, quemadmodum reuocetur mandatum, & quæ mutatio neceſſaria ſit. Fideiuſſor quoque an liberetur per mutationem ſtatus ſui principalis. Rerum etiam valor. & ſtatus ſi tempore mutetur, commutatio voluntatis teſtatoris, qualiter, & per quem faciendas ad Clement. quia contingit, de religioſ. domib. & Trident. ſeſſ. 22. cap. 6. Sed & debitor ab alio, quàm à creditore exactus de mandato Iudicis, qualiter excuſetur; & de requiſitis vt iuſſus Iudicis excuſet, & Senatus Hiſpalenſis in caſu occurrenti definitione. In fideiuſſione etiam, quemadmodum intelligatur clauſula rebus ſic ſtantibus, nec illa egrediatur rem, ſuper qua interponitur, nec tempus, aut locum, nec etiam intentionem agentium. Deinde, datio in ſolutum, an, & quando liberet fideiuſſores, & extinguat pignora, & hypothecas, vt euicta re, quæ fuit data in ſolutum, agi poſſit, vel non, primæua actione; vbi cuncta materia euoluitur, & Senatus Hiſpalenſis definitio proponitur. Articulus etiam fideiuſſoris, vtrum ſcilicet debitor dando rem in ſolutum, liberet ita fideiuſſorem, vt amplius conueniri non poſſit, re euicta; & ſi debitor ipſe ſoluendo non ſit, accuratè diſcutitur. Ac denique, definitione altera Senatus eiuſdem Hiſpalenſis, admodum egregia, & illuſtri, in cauſa fideiuſſoris Ducis de Oſſuna, adducta; Antonij Fabri, Hugon. Donelli, & aliorum Neotericorum contra communes Scribentium ſententias placitum, & opinio; re, inquam, in ſolutum data euicta, veterem actionem creditori manere; ad examen & diſputationem producitur, & nonnulla ingeniosè & nouè adnotata traduntur, quæ ita abſolute, & dilucide ſcripta non erant. p. 601.
- Cap. LX. Ex eadem cap. præcedentis materia, & tractatu, & clauſula illa, rebus ſic ſtantibus (quæ in omni diſpoſitione ſubtelligitur) atque ex ea infertur ad caſum practicum aſſiduè contingentem, & in Regio Hiſpalenſi Senatu nunc definitum, ſed ita ſpecificè, & dilucidè nullibi explicatum; vtrum ſcilicet alimenta in certo termino, putà quatuor annorum, & in certa quantitate præſtandi obligatio, & promiſſio à ſocero, dum filia nuptui tradebatur, facta, & annis illis nondum elapſis filiâ ipsâ defunctâ; per eius obitum extincta dicatur? an potius annorum ſequentium alimenta, aut eorum æſtimationem petendi ius, ad filium hæredem, patrémque eius nomine tranſmiſſum de iure dicatur? quod in effectu eſt dicere, vtrum alimenta finiantur cum morte filiæ, cuius occaſione, & matrimonij ab ea contracti, vel contrahendi, fuerunt promiſſa, & præſtanda à ſocero certo tempore, an verò tranſeant ad filios hæredes ipſius. Rurſus, alimenta relicta, ſiue promiſſa alicui, domo, in qua præſtanda ſunt, non deſignata; in cuius domo debeantur, hæredis ſcilicet, aut promittentis, an legatarij, vel alendi; atque ita in ſimplici alimentorum promiſſione, vtrum alimentarius poſſit ea petere extra domum? Denique, alimenta in domo promittens, aut ex diſpoſitione alterius debens, qui regulariter non tenetur extra domum ea præſtare, quibus in caſibus extra domum quoque præſtare obnoxius eſſe debeat? Vide etiam ad finem huiuſce cap. nonnulla poſt ipſum peractum, ſcripta, quæ ad explicationem caſus alterius, in Regio Granatenſi Senatu occurrentis, adduntur, atque adnotantur. pag. 620.
- Cap. LXI.

- Ex eadem cap. præcedentis materia, & vulgata illa clauſula; rebus ſic ſtantibus, quæ per manus traditur quotidie, & in omni diſpoſitione ſubintelligitur; cuius occaſione infertur etiam ad Senatus Hiſpalenſis, in cauſa Ducis de Alcala, definitionem alteram egregiam, & quamplurimis negotiis aſſiduè contingentibus conducibilem; vtrum inquam, is, qui reſeruault ſibi facultatem diſponendi certis de rebus, ſiue pecuniis, non aliàs diſpoſuiſſe de eis cenſendus ſit, quam ſi de illis ſingulariter, & ſpecificè diſpoſuerit; atque ita generalis, vel præſumpta diſpoſitio non ſufficiat: vbi etiam, an diſponere qui ex pacto poteſt, decedendo ſine teſtamento, in fauorem ſucceſſorum ab inteſtato diſpoſuiſſe videatur; & diſponendi facultas reſeruata, in generali bonorum diſpoſitione comprehenſa cenſeatur. Rurſus, an annuus reditus, ſiue cenſus ſuper bonis immobilibus, minoris abſque decreto Iudicis conſtitutus, ſuſtineri poſſit, & ſubſiſtat de iure, ſi ex cauſa neceſſaria, & in minoris vtilitatem à turore, vel curatore impoſitus appareat; vbi & de decreto in alienatione rerum immobilium, aut mobilium minoris, quæ ſeruando ſeruari poſſunt, & de his, quæ pertinent ad titulum C. de prædiis minorum: & an illud neceſſarium ſit in venditione rerum minoris pro debito hæreditario, & vbi agitur de executione præcedentis contractus cum patre, vel cum tutore minoris celebrati, ſingulariter explicatur. Inquiritur quoque diligenter, an patruus nepotem, filium ſcilicet patris defuncti, ſobrinus etiam, qui in primogenium auitum ſucceſſit, patruos exhibere, atque alere cogendus ſit.
- Ac denique pro Senatus eiuſdem Hiſpalenſis definitionis alterius dilucida enucleatione, l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, vniuerſa materia, an ſcilicet, & quando prior creditor hypothecam, & priuilegium prælationis, vel ſolam hypothecam, aut priuile [Vide infra, lib. 5. c. 78.]gium abſque hypotheca, in actione perſonali habens, poſſit agere contra poſteriorem creditorem, cui res in ſolutum data, aut pecunia ſoluta fuit per debitorem, etiamſi ea ſit bona fide conſumpta; abſolutè, & dilucidè explanatur. pag. 636.

QVOTIDIANARVM CONTROVERSIARVM IVRIS LIBER QVARTVS De Coniecturis & interpretatione vltimarum voluntatum.

CAPVT I.

De præfatione huius tractatus, & fine, atque intentione Authoris præcipua in confectione ipſius, quibus etiam adductus, atque impulſus fuerit, vt coniecturarum, atque interpretationis vltimarum voluntatum diſceptationem abſolutam, ad eum modum ſuſciperet, nec cuncta euoluere intenderit, quæ ab ipſarum vltimarum voluntatum materias, & tractatum pertinent; qualiter etiam axiomata illa, ſiue Interpretum placita infinita ferè, quæ per manus in propoſito traduntur quotidie, nec hactenus ex profeſſo explicantur ab aliquo, diſtinctione, & reſolutione ordinauerit, & abſoluerit. Rurſus de coniecturis, & materia ſucceſſionis ab inteſtato, & de teſtamentaria ſucceſſione in vniuerſum, omniúmque hæredum inſtitutione: de coniecturis etiam, & materia præteritionis, atque exhæredationis liberorum, & ſubſtitutionum omnium, fideicommiſſorum etiam, Trebellianicæ, & Falcidiæ, & de Legitima, ita remiſſiuè tactum, & ab aliis permultis explicatum ex profeſſo propoſitum, vt circa ea omnia longa ſerie inſiſtere, & latiora commentaria conficere Authorem facili negotio potuiſſe, & conſultò, atque ideò prætermiſiſſe, quòd tranſcribendi vitium, ab ipſius inſtituto & conditione multùm abhorreat, dilucidè conſtet cuicunque.

SVMMARIVM.

- 1 Author quibus impulſus, atque adductus fuerit principaliter, vt coniecturarum, atque interpretationis vltimarum voluntatum tractatum, & diſceptationem ſuſciperet. Et de fine, atque intentione ipſius præcipua in eo tractatu. Quare etiam vltimarum voluntatum materias, & tractatus omitti, & circa coniecturas generales inſiſtendum præcipuè, exiſtimauerit neceſſarium.
- 2 Succeſſionis ab inteſtato circa deſcendentes, & aſcendentes, & omnes in vniuerſum, materiam & coniecturas, qui tractauerint ex profeſſo magis, ſiue vtilius & latius explanauerint.
- 3 Succeſſionis teſtamentariæ, & inſtitutionis hæredum in vniuerſum materiam & coniecturas, tractant dilucidè Authores hic commemorati.
- 4 Præteritionis atque exhæredationis liberorum materiam, & vtriuſque coniecturas & præſumptiones, abſolutè explicaſſe Authores quamplures, qui recenſentur hoc loco.
- 5 Subſtitutionum omnium materiam & coniecturas, atque iuridicam circa vnamquamque ſubſtitutionem interpretationem; enucleaſſe infinitos ferè iuris vtriuſque Interpretes, qui commemorantur hoc numero, & alij quamplures prætermittuntur conſultò.
- 6 Fideicommiſſorum materiam profundam, & latam ipſorum etiam, & primogeniorum in variis caſibus coniecturas permultas; qui ex profeſſo magis tractauerint.
- 7 Trebellianicæ, & Falcidiæ materiam, & coniecturas abſolutè magis explicaſſe recentiores nonnullos, qui enumerantur hoc loco.
- 8 Legatorum materiam, & coniecturas, plena manu tractaſſe, atque abſoluiſſe iuris Interpretes permultos, qui aggregantur hoc numero. Et ibidem notabiles quæſtiones proponuntur remiſſiuè.
- 9 Legitimæ tractatum, materiam, & coniecturas, dilucidè & latè explicaſſe, atque ſcripſiſſe Authores nonnullos, qui commemorantur hoc numero.
- 10 Teſtamentorum materiam, plena & abſoluta manu explanaſſe Authores quamplurimos, quorum ſpecifica mentio fit: & de coniecturis circa teſtamenta, ipſos quoque ſcripſiſſe.

PRo dilucida huiuſce materiæ, & tractatus explanatione, erit ante omnia, & hoc capite primo præfationis ipſius præmittendum, atque conſtituendum, finem noſtrum, & in eiuſdem tractatus confectione, & ſcriptis, intentionem præcipuam eò tendere, vt cùm in materia, & diſputatione vltimarum voluntatum adeo lata & aſſidua nihil notabilius, nihil etiam frequentius ſit, vtpotè ex facto quotidie eueniens, quàm inueſtigare, & inquirere, quibus in caſu dubio, & cùm de voluntate ambigitur, vt teſtatoris iudicium, & intentionem agnoſcamus dilucidè, & debitis, atque à iure probatis modis aſſequamur, adduci & excitari debeamus præcipuè: cum etiam de eadem materia, & de coniecturis, aut interpretatione vltimarum voluntatum nonnulli, & pleni extent tractatus; nequaquam vltimarum ipſarum voluntatum tractatum generaliter ſuſcipere, ſiue non omnia ad eas pertinentia, & prolixa ſerie ab aliis, non modò per tractatus congeſta, ſed etiam variis in locis, & in tractatu fideicommiſſorum agitata, & adducta, hoc loco recenſete, & euoluere, (quoniam tranſcribendi vitium ab inſtituto, & conditione noſtra multùm abhorret) ſed dumtaxat atque ſpecificè, diſtinctione etiam, & reſolutione proſequi, & explicare ea omnia, quæ ad vltimam quamcumque voluntatem, ſiue diſpoſitionem dubiam interpretandam, memorantur quotidie, & præ oculis haberi, magíſ que aſſiduè obſeruari debebunt; ſic enim in futurum eueniet, vt axiomata quamplurima Interpretum noſtrorum, ſiue generales quædam regulæ, & doctrinæ, quæ hinc inde, & hactenus confusè nimis ab eiſdem traduntur, & expenduntur, cum practicis & quotidianis negotiis adeò conuenire, & conducere appareat, nec ab vllo hucusque in vnum aggregatæ, nec minus enucleatæ fuerint; & abſolutè, & diſtinctè, suoque ordine nunc aggregentur, & explicentur, quod cæteri omnes, tam de coniecturis, & interpretatione vltimarum voluntatum, quàm de fideicommiſſis, & ſubſtitutionibus ſcribentes, nequaquam conficiunt, vt vix eiſdem omnibus ex profeſſo euolutis, atque prælectis vel vnius dumtaxat axiomatis, non modò tot generalium doctrinarum, ſine regularum perfecta reſolutio haberi, nec deduci valeat.

Sciens igitur & conſultò prætermitto quamplurima à me equidem non mediocri, aſſiduo potiùs, & importuno labore, & ſtudio reſoluta, & prælecta, & quæ ad diuerſas vltimarum voluntatum materias pertinent, vtpotè cùm earum quælibet ſpeciales ſuas regulas, & doctrinas, atque diſtinctiones obtineat, ſpecialibus etiam, & iuxta qualitatem vniuſcuiuſque, coniecturis, doctrinis, & interpretationibus regatur, & dignoſcatur, ſicuti omnes iuris Interpretes, qui hactenus in propoſito commentaria ediderunt, ſuis in locis animaduertunt communiter, & maximè ij adnotarunt, qui eiſdem de rebus tractatum, atque explicationem peculiarem ſuſceperunt: quorum numero poſt antiquos & ordinarios, & infinitos ferè in conſiliis, reſponſis, & deciſionibus, & lecturis fuerunt Antonius Gabriel, Iulius Clarus, Guil Benedictus, Paulus à Monte-Pico, Marzarius, Ioannes Lecirier, Petrus Pechius, Ioannes Dilectus, Petrus de Peralta, D. Ferdinand. Vaſq. de Menchaca, D. Anton. Meneſ. de Padilla, Didac. Couarr. Anton. Gomezius, Fortunius Garcia, Andreas Alciatus, D. Franciſcus Sarmientus, Michaël Graſſus, Emanuel Coſta, Cardinalis Franciſcus Mantica eruditè admodum & vtiliter, Simon de Prætis, Iacobus Menochius, Aluaradus, Petrus Antonius de Petra, Angelus Matheatius, Alexand. Trentacinquius, Ioannes Marcus Aquilinus, Ioannes Bolognetus, Ludouicus Molina, Pelaez à Mieres, Marc. Anton. Peregrinus, Andreas Fachineus, Franciſcus Duarenus, Franciſcus Connanus, Iacob. Cuiacius, Petrus Gregor. Hugo Donellus, Antonius Faber, Camillinus, Alexand. Raudenſ. Iacobus Cancerius, D. Spino, Antonius Pichardus, & multis in locis nouiſſimè Cardinalis Dominicus Tuſcus, Stephanus Gratianus, Ioannes Philippus, Ariſminus Tepatus, Thomas Cornerius, & alij quamplurimi, quos omitto conſultò, vel quia ab eiſdem nunc relatis commemorantur, vel quia ita latè, atque ex profeſſo ſicut ſuperiores, non explicarunt materiam prædictam. In his ergo inſiſtendum, atque elaborandum duximus, quæ generaliter nimia tradebantur ab aliis, pro vltimarum voluntatum interpretatione, nec hactenus ſimul congeſta (vt anteà enuntiaui) nec etiam abſolutè explicata fuerant, & eiſdem vltimis voluntatibus coniecturandis, atque interpretandis adeò neceſſariò conducunt, vt mox videbitur.

Deinde & ſecundò conſtituendum, atque Lectorem monendum duxi, cum occaſio ſe offeret, ac in diſceptatione & explanatione quæſtionis vniuſcuiuſque vltimarum voluntatum (quæ cunque materia ſit) ad præcitatos nunc decurrendum, & confugiendum Authores; ipſi namque ex profeſſo attingunt, atque abſoluunt articulum quemcumque. Inter alios tamen, atque ſpecificè & in indiuiduo, quod attinet ad coniecturas, & materiam ſucceſſionis ab inteſtato, tam deſcendentium omnium legitimorum, quàm illegitimorum; aſcendentium etiam, & tranſuerſalium, & aliorum, quibus ab inteſtato ſuccedendi ius competit, poſt alios plures, quos ideò hoc loco non commemoro, quia ab eiſdem nunc præcitandis recenſeantur, ſequentes videndos omninò.

- Anton. Gabrielem communium concluſionum, lib. 4. tit. de ſucceſſionibus ab inteſtàto, per totum.
- Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, & vxorem nomine Adelaſiam, ex num. 7. cum ſeq. & num. 76. cum multis ſeqq. & verbo, & ſobolem quam geſtabat in vtero, ex num. 38. vſque ad num. 46.
- Ioannem à Roxas in epitome omnium ſucceſſionum ex teſtamento, & ab inteſtato, iure communi & regio, c. 1. & quinque ſeqq. & c. 29. & 30. & quatuor ſeqq.
- Matthæum Matheſilanum in tract. de ſucceſſionibus ab inteſtato.
- Nicolaum Vbaldum in eodem tractatu, vbi materiam explicat latiſſimè.
- Rolandinum Paſſager. in eodem tractatu de ſucceſſionibus ab inteſtato.
- Antonium Roſellis, qui etiam latè & vtiliter, & in eadem materia tractatum conficiens.
- Oliuerium Textor. tractatu etiam de ſucceſſionibus ab inteſtato, per totum.
- Chaſſaneum in conſuet Burgundiæ, rubrica 7. §. 1. cum ſeq. gloſſa, Le plus.
- Ferdinand. Vazq. de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 297. cum. ſeq. latiùs de ſucceſſionum reſolutione, lib. 2. §. 12. 13. & 14.
- Maturium Montanum in tractatu de ſucceſſionibus ab inteſtato.
- Didac. Couarr. in eodem tractatu.
- Antonium Gomezium tom. 1. variar. c. 1. per tot.
- Eundem in l. 6. & in l. 7. 8. 9. & 10. Tauri.
- Tellum Fernandez eiſdem in legibus Tauri.
- Velazq. Auendañum in ipſiſmet Taurinis legibus.
- Ceruantes in d.l. 6. Tauri, cum ſeq.
- Humadam, in l. 2. tit. 15. partit. 2. gloſſ. 17.
- Michaël. Graſſum receptarum ſententiarum, §. ſucceſſio ab inteſtato, vbi diſtinctè & plena manu ſcribit materiam, & quæſtiones 43. conficit præcipuas.
- Bellon. lib. 1. ſupputatio. iuris, cap. 3.
- Bacon. à Vacuna lib. 3. declarat. 114.
- Alciatum lib. 5. parergon, cap. 14.
- Ioannem Sichardum ad titulum, C. de legitimis hæredibus.
- Franciſcum Connanum commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 5.
- Ioannem Matienzum, Alphonſum Azeuedum, in l. 1. 2. & 3. tit. 8. lib. 5. nouæ collectionis regiæ. Vbi latè de ſucceſſione aſcendentium, & deſcendentium: & in l. 4. & 5. cum legibus ſeqq. vſque ad l. 13. vbi latiſſimè de ſucceſſione deſcendentium etiam legitimorum, & illegitimorum quouis modo, & de ſucceſſione tranſuerſalium, ſiue collateralium.
- Ioannem Guttierrez practicarum lib. 3. quæſt. 74. & ſeq. & lib. 2. quæſt. 102. & ſeqq.
- Antonium Theſaurum quæſtionum Forenſium, cap. 22.

Petrum Gregorium, quem commendo, & legendum ex propoſito admoneo, prout aliquando ex profeſſo prælegi, maximè ab his qui iuriſprudentiam, & vniuſcuiuſque materiæ reſolutiones & principia redicitùs percipere intendunt, in ſyntagmate iuris, lib. 45. per totum, tom. Mihi 3. ex. 1. de inteſtati ſucceſſione in genere, cum capp. quindecim ſeqq. ex fol. 1071. vſque ad fol. 1117. vbi de omni ſucceſſione ab inteſtato, reſpectu omnium perſonarum & caſuum, dilucidè & eruditè tractat, vt ſolet.

- D. Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſ. 1. principali, per totam, de his qui ſuccedunt ab inteſtato, mihi ex fol. 115. cum ſeqq.
- Videndi etiam ſunt de eadem materia, (qui & latiſſimè ipſam explicant) Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 9. ex cap. 1. & quatuor ſeqq. ex fol. 396. vſque ad fol. 409. vbi etiam Oſualdus, eius Additionator.
- Iacobus Cancerius, quem & ſequentium nullus hucuſque recenſuit variarum reſolutinum, cap. 5. per totum.
- Bernardus Græueius in addit. Ad Andream Gall. lib. 2. concluſ. 124. cum ſeqq. ex. fol. 372. vſque ad fol. 385.
- Ariſminus Tepatus variarum lib. 2. tit. de ſucceſſionibus, ex fol. 404. vſue ad fol. 414.
- Sebaſtianus Næuius, breuiter nimis, & nullum ex præcitatis commemorans, ad tit. ff. de ſuis & legitimis hæredibus.
- Thomas Cornerius in Codice iuris Gallici & Romani, lib. 25. tit. 1. ex folio 1018. vſque ad fol. 1026. & tit. 17. ex fol. 1070. cum ſeqq.
- Angel. Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 17.
- Arias Pinellus 2. parte rubricæ, C. de bonis maternis, ex num. 36. cum ſeqq.
- Ioann. Philippus ad tit. ff. de ſuis & legitimis hæredibus.
- Cardinalis Dominicus Tuſc practicarum concluſionum iuris tom. 7. littera V. verbo, ſucceſſio, concluſ. 858. cum ſeqq. ex fol. 959. vſque ad fol. 978. & tom. 4. littera, 1. verbo, inteſtatus, concluſ 335. & duabus ſeqq. ex fol. 674.
- Anton. Pichardus ad tit. Inſtit. de hæred. quæ ab inteſtato deferunt. ex fol. 1194. vbi de ſucceſſione inteſtati in genere, & §. de legitima omnium, tam legitimorum, quàm illegitimorum deſcendentium ſucceſſione, ex fol. 1222. cum ſeqq. & §. 5. de legitima filiorum legitimatorum ſucceſſione ex fol. 1226. & §. 6. de legitima filiorum naturalium ſucceſſione, ex fol. 1286. & §. 8. vbi de eiſdem, & §. 9.
- Pichardus etiam in §. inteſtatorum, eiuſdem tituli, & §§. ſeqq. ex. fol. 1319. & ad tit. de legitima agnatorum ſucceſſione ex fol. 1354. & ad titulum, de SC. Tertul. & de SC. Orficiano: & ad titulum, de ſucceſſione cognatorum, ex fol. 1390.

Et hactenus quoad ſucceſſionem inteſtati, quæ cum adeò plenè ſcripta & reſoluta fuerit, ſuperfluum equidem eſſet, in aliorum placitis, & ſententiis tranſcribendis dumtaxat inſiſtere.

Quoad ſucceſſionem verò teſtamentariam, & omnium, tam deſcendentium, & aſcendentium, & tranſuerſalium, quam etiam extraneorum, & quorumcumque inſtitutionem in vniuerſum, videndi erunt omninò, poſt alios multos iuris Interpretes, & ordinarios in ſuis locis, quos ipſi commemorant, & coniecturas etiam recenſent,

- Antonius Gabriel communium concluſionum, lib. 4. titulo de teſtamentis, per totum: & titulo de hæredibus inſtituendis, per totum.
- Ioannes Gualdenſis de arte teſtandi, tit. 4. de hæredibus inſtituendis, per totum ex fol. 125. cum ſeqq.
- Ferdinandus Vaſq. de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 116. cum multis ſeqq. latiùs de ſucceſſionum progreſſu, lib. 1. §. 3. 4. &. 5.
- Iulius Clarus §. teſtamentum, per multas illius §. quæſt.
- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, in verbo, reliquit, & verbo, in eodem teſtamento relinquens, el. 1.
- Andreas Tiraquel. in tract. Le mort ſaiſit, declaratione 5. per totam.
- Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 6. per totum.
- Ioannes Dauth. in commentariis de teſtamentis, in verbo, inſtitutio.
- Antonius Gomezius tom. 1. variarum, cap. 2. per totum.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, per totum, qui 29. quæſtiones principales excitat, & diſtinctè reſoluit in hac materia.
- Hermanus Vulterius libro 1. iuriſprudentiæ, capite 73.
- Didac. Couarr. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, §. 1. & 2.
- Petrus de Peralta in rubrica, ff. de hæredibus inſtituendis.
- Simon de Carzeres in tract. de coniecturata mente defuncti, verb. inſtitutio. Rolandinus in tract. de teſtamentis, & vltimis voluntatibus, in principio, & rubrica 10. 11. 12. & 14.
- Gracharius in §. teſtamentum, quæſt. 35.
- Dueñas regula 356.
- Emmanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis in 6. in verbo, inſtituit.
- Sylueſter Aldobrandinus in conſilio 17. volumine 1.
- Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 41. ex cap. 1. cum ſequentibus, & lib. 42. cap. 1. cum ſeqq. & cap. 35.
- Marcus Antonius Peregrinus de fideicom. artic. 32.
- Ioannes Guttierrez de iuramento confirmatorio, 21. parte, cap. 3. per totum.
- Simon de Prætis de interpretatione vltim. volunt. lib. 3. interpretat. 1. dubitat. 1. ſolut. 1. & ſeqq. ex fol. 2. vſque ad fol. 27. vbi latè de materia, & coniecturis, atque interpretatione in caſu ambiguo.
- Cardinalis Franciſcus Mantica diſtinctè & eruditè, vt adſolet de coniecturis vltim. volunt. lib. 4. tit. 1. cum ſeqq. vſque ad tit. 11. vbi plenè de coniecturis, quæ verſantur circa hæredis inſtitutionem, & ſucceſſionem teſtamentariam.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumpt. 17. cum ſeqq. vſque ad 27.
- Angel. Matheacius de legatis & fideicommiſſis, lib: 3. cap. 5.
- Ioannes Philipp. in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff: de hæred. inſtituend.
- D Spino in ſpeculo teſtamentor. gloſſ. 18. principali, de inſtitutione hæredum, per totam.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 6. cap. 11. & eodem lib. 6. cap. 17. & quinque ſeqq. Et vide etiam cap. 3. cum ſeqq. vſque ad cap. 12. & ad tit. C. de hæredibus inſtituend. ex fol. 379. vſque ad fol. 391. vbi etiam Oſualdus, eius Additionator.
- Antonius Pichardus ad tit. Inſt. de hæredibus inſtit.
- Sebaſtianus Næuius ſelectar. iur. interpretation. ad tit. eundem, ff. &. C.
- Thomas Cornerius in Codice Iuris Gallici & Romani, lib. 20. tit. de hæredib. inſtituendis, ex fol. 758. vſque ad fol. 779.
- Pet. Gilenius ad tit. C. de hæredibus inſtituendis.
- Cardinalis Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, tom. 4. littera H. concluſione 16. cum infinitis ſequentibus ex folio 200. vſque ad folium 298.
- Antonius Faber definit. 1. & ſeq. ad tit. C. de hæred. inſtituend.
- Thadæus Piſon. variarum, lib. 2. cap. primo & ſeqq.
- Hieronym. Treutler. in theſibus pandectarum, volum. 2. disputat. 11. theſi 1. & ſequentibus ex fol. 326.

Conſultò itaque materiæ huiuſce tractatum & diſputationem prætermitto, cum adeò plenè explanatam ipſam appareat, & de coniecturis (quod ad nos attinet) abſolutè ita & vtiliter actum per Manticam, Prætis, Menochium, & alios præcitatos ſuprà, fuerit.

Quoad præteritionem verò, atque exhæredationem, & coniecturas, quæ verſantur circa vnam & alteram (vbi & de ipſorum liberorum inſtitutione, non modò de præteritione, & exhæredatione agitur) videndi erunt omninò nonnulli, qui tam de iure communi antiquo, quàm nouiori, & de iure huius Regni omnia neceſſaria congerunt, & ita abſolutè reſoluunt, vt aliud adiicere, ſiue nunc tranſcribere, neceſſarium non fuerit: Et hi equidem poſt ordinarios in ſuis locis, & multos alios, quos referunt.

- Guil. Benedict. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, in eodem teſtamento relinquens, el. 1. & 2. vbi latiſſimè proſequitur, atque explicat hanc materiam.
- Chaſſaneus in conſuetudinibus Burgundiæ, rubrica 7. §. 2. gloſ. Si non pour, per totam, & §. 3.
- Ioan. Gualdenſis de arte teſtandi, tit. 3. de liber. inſtit. vel exhæredandis, per totum.
- Didac. Couuar, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, in principio per totum.
- Antonius Gomezius tom. 1. variarum cap. 11. de ſucceſſione contra teſtamentum, per totum: vbi plenè agit de omnibus, quæ tam de iure communi, quàm de iure Regio Partitarum, & tam in theorica, quàm in praxi neceſſaria ſunt in materia.
- Ferdinand. Vaſquez de Menchaca de ſucceſſionum creatione, lib. 2. §. 20. ex num. 1. vſque ad num. 192. vbi latiſſimè.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. teſtamentum, quæſt. 36. cum multis ſeqq.
- Ioannes à Roxas in epitome ſucceſſionum, cap. 4. ex num. 8. cum ſeq. vſque in finem capitis.
- Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 9. cap. 10. & lib. 10. cap. 1. & tribus ſeqq.
- Petrus Gregorius in ſyntagmate iuris, lib. 44. cap. 2. de præteritione filiorum, & cap. 3. de exhæredatione liberorum.
- Gracharius in §. teſtamentum, q. 42. & 43. & 52.
- Hermanus Vulterius iuriſprudentiæ Romanæ, lib. 1. cap. 73.
- Turretus in tract. de effectu. clauſul. codicillar. quæſt. 64. & ſeqq.
- Franciſcus Mantica de coniectur. vltimar. volun. lib. 4. tit. 11. vbi de coniecturis, quæ verſantur circa materiam prædictam.
- Simon de Prætis de interpretat. vltim. volunt. lib. 3. dub. 6. ſolut. 1. & tribus ſeqq. ex fol. 39. vſque ad fol. 53. vbi etiam de coniecturis, & interpretatione in hac materia.
- Iacobus Menoch. qui id ipſum intendit lib. 4. præſumpt. 28. 29. & 30.
- Rolandinus in tractatu de teſtamentis & vltimis voluntatibus, rubrica 3. & 14. & 15.
- Gratianus regula 199.
- Ludouic. Molin. de Hiſpanor. primogen. lib. 1. c. 9. ex num. 9. cum multis ſeqq. & num. 32. cum. ſeqq.
- Ioannes Garſia de expenſis & meliorationibus, c. 20. num. 2.
- Deciſio Rotæ 61. & 63. in nouis part. 2.
- Ioannes Matienzus in l. tit. 4. gloſſ. 14. lib. 5. nouæ collect. regiæ.
- D. Spino in ſpeculo teſtamentor. gloſſ. 20. principali de exhæredatione liberorum, per totam.
- Petr. Magdalenus de numero teſtium in teſtamentis requiſito, 1. part. cap. 16. num. 57. & ſeqq.
- Borgnin. Caualcan. deciſ. 24. part. 3.
- Ioan. Bolognetus ad titulum, ff. de liberis & poſthumis, vbi latiſſimè.
- Thomas Cornerius in C. iuris Gallici, & Romani, lib. 24. tit. 1. ex fol. 944. vſque ad fol. 958.
- Ioann. Oinothomi ad titulum Inſtitut. de exhæredatione liberorum.
- Anton. Pichardus ad eundem titulum, vbi latè de hac materia.
- Hugo Donellus commentariorum iuris ciuilis, lib. 6. cap. 6. cum ſeqq. vſque ad cap. 16. vbi etiam Oſuald. eius Additionator.
- Donellus ipſe ad tit. C. de liberis præteritis, vel exhæred. per totum.
- Ariſminus Tepatus variar. lib. 2. tit. de exhæredatione & præteritione liberorum & parentum, ex fol. 347. vſque ad fol. 350.
- Ioannes Philippus in ſumma vtriuſque iuris, ad tit. ff. de liberis & poſthum. fol. mihi 239.
- Dom. Franciſc. Sarmientus ad eundem titulum, vbi latè explicat materiam.
- Thadæus Piſon. variar. reſolut. lib. 2. cap. 6. & pluribus ſeqq.
- Ioann. Marc. Aquilinus ad l. Gallus cum ſuis, §. ff. eod. titulo.
- Anton Faber ad titulum, C. de liberis præteritis, & tit. C. de poſthum. hæred. inſtit. definitione prima, & ſeqq.
- Sebaſtianus Næuius breuiter nimis ad tit. ff. de liberis & poſthum.
- Cardin. Dominicus Tuſc. practicarum concluſionum iuris, lib. 4. littera C. concl. 577. & ſeq. ex fol. 465. & tom. 6. littera P. concl. 637. cum ſeq. vſque ad concluſ. 664. ex fol. 485. vſque ad fol. 499.
- P. Ludou. Molin. tom. 1. tract. 2. disp. 175. & 176. & fol. 1014.

Quoad ſubſtitutiones verò in genere, & in ſpecie, & coniecturas omnes, quæ circa vulgarem, pupillarem, exemplarem, compendioſam, breuiloquam, & fideicommiſſariam verſantur, & tractatum plenum huiuſce materiæ, atque eiuſdem in caſu dubio interpretationem, poſt ordinarios in vulgatis, & adeò cognitis locis, extant ſane tractatus integri Authorum quamplurium, qui in tractat. Doctorum habentur, & paſſim commemorantur ab his qui mox referuntur, & magis ex profeſſo videndi ſunt

- Antonius Gabriel communium concluſionum lib. 4. titulo de ſubſtitutionibus, per totum.
- Guil. Benedictus in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, ſi abſque liberis moreretur, el 2. per totum.
- Rolandinus in tract. de teſtamentis & vltimis voluntatibus, rubrica 22. & ſeq. vſque ad rubric. 29.
- Bartol. de Hucio, Sfortia Oddi, & Alexander Trentacinquius, qui longa ſerie materiam explicarunt.
- Gualdenſis de arte teſtandi, titulo de ſubſtitutionibus, cap. 5. per totum, ex fol. 137. vſque ad fol. 217.
- D. Ferdin Vazq. de Menchaca de ſucceſſionum progreſſu, in præfatione, & §. 1. cum ſeq. vſq. ad §. 19. & lib. 3. §. 23. 24. 25. & 26.
- Didac. Couuarr. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, §. 4. 5. 6. & 7.
- Anton. Gomezius tom. 1. variar. c. 3. 4. 5. 6. 7. & 8.
- Michaël Graſſus receptarum ſententiarum, §. ſupſtitutio, per totum; vbi latè ſcribit materiam, & 81. quæſtiones conficit principales.
- Paulus Leonius latiſſimè in tractatu de ſubſtitutionibus, per totum.
- Emanuel Coſta in cap. ſi pater, de teſtamentis in 6. verb. instituendo, & verb. moreretur, & verb. ſubſtituit.
- Franciſcus Connanus commentariorum iuris ciuilis, lib. 10. cap. 8.
