Prætereà & quarto loco facit, codicillum præfatum continere omnes ſolemnitates ad illius validitatem neceſſarias, & præcipuè teſtium numerum, Notarij, ac teſtium rogitum, & alia. Nec repugnare, quod teſtator fuerit inductus blanditiis ad reuocandum teſtamentum prius, & tempus vocationis cauſæ piæ præueniendum; Quia reſpondetur, non ideo minus codicillum ipſum eſſe validum, nam poteſt quis alium blanditiis allicere ad ſibi relinquendum, l. finali, ff. ſi quis aliq. teſtament. prohib. idem probatur in l. finali. C. eod. titulo. vbi præmittitur vxori virum prouocare, vt eam inſtituat, & licet mutuis affectionibus inuicem ſe prouocare ad inſtituendum. Et procedit etiam in contractibus, quia eadem militat ratio, & procurans ſe inſtitui, non præſumitur in dolo, licitum etenim eſt procurare ſuam vtilitatem, nec eſt interdictus vſus blanditiorum; ſicuti ex aliis multis Authoribus obſeruauit Petrus Surdus, in conſilio 373. numero 2. per totum, libro 3. & vltra eum id ipſum annotarunt Burgos de Paz, in conſilio 7. num. 14. & Authores permulti, quos har. controu. quotidian, iur. lib. 3. cap. 1. ex numero 122. vſque ad num. 126. ego recenſui, Crauetam inquam, Burſatum, Marium Riminaldum, Menochium, Flaminium, Peraltam, Mieres, Peregrinum, Raudenſem, & alios. Patrem etiam Thom. Sanchez, de ſponſalibus, lib. 4. diſputatione 7. num. 8. 9. & 10. fol. mihi 719. atque ex ipſis concluſiones illas deduxi, videlicet perſuaſionibus aut etiam precibus (modo ab illis dolus abſit fraus, & calliditas) licitè poſſe quemcunque allicere amicum, vel coniunctum, vt eum inſtituat, vel vt aliquo modo in fauorem eius diſponat, licitèque vtilitatem ſuam procurare quemcunque, nec dolum ex eo induci, vt etiam notauit idem Surdus dicto conſ. 373. n. 4. & 5. qui ſubdit, quòd vtilitatem ſuam procurans, non præſumitur facere, vt alij noceat, etiam ſi in conſequentiam inferatur damnum Tertio: Et ſic neceſſarium eſſe, quod probetur, id fuiſſe factum malis, artibus, vt ex aliis Authoribus comprobat. Deduxi etiam, atque ob eandem rationem doli mali, & machinationis requiſtæ num. 124. & 125. perſuaſiones, & preces eas dumtaxat damnari quoad facientem teſtamentum, quæ importunæ adeò fuerint, vt iteratæ & nimiæ, & ſic immodicæ, & inſtantiſſimæ, & ſæpe repetitæ fuerint: vt putà cùm cogere ipſæ videantur aliquo modo, aut genus quoddam violentiæ continere, vt ibidem & iure, & authoritate probaui num. 126. & tribus ſeq. immò coactionem, aut violentiam excedere, vt etiam ibi adnotaui, Cæterùm in caſu præſenti, non modo hæc ita non euenerunt, immò ex dictis quamplurimorum teſtium, ac maximè corum, qui eidem codicillo conficiendo, & legendo interuenerunt tanquam teſtes inſtrumentales, atque ex aliis (vt dixi) pleniſſimè probatum eſt, teſtatorem præfactum liberè & ſpontaneè, atque cum qualitate libertatis plenæ, & omni violentia, ſiue illicita aut doloſa perſuaſione Religioſorum ſecluſa & remota, præfactum codicillum ordinaſſe. Et quamuis ex aduerſo teſtes nonnulli (qui verè non concludunt, nec ita vt debuerunt, in propoſito depoſuerunt in contrarium dictæ qualitatis libertatis plenæ, & pro fraudulenta perſuaſione) & eorum maior pars, immò omnes duobus exceptis ex auditu deponunt: quamuis inquam teſtes ipſi in contrarium deponerent, pars ipſa piæ cauſæ multis de cauſis, iure ipſo corroboratis, præualere deberet; & ob id maximè, quòd dolus in præſenti facto non concurrit, & in dubio non præſumitur; ſed ab allegante illum, probari debet, & maximè ab eo, qui teſtamentum impugnat, ſicuti ex relatione Decij, Cornei, Crauetæ, Beccij, Maſcardi, Bertrandi, Socini, Deciani, & Manticæ, annotauit Petrus Surdus dicto conſ. 373. num. 4. lib. 3. & vltra eum id ipſum ego quoque notaui, ſcriptum reliqui, lib. 3. dicto cap. 1. num. 65. vbi dixi, teſtamentum in dubio non præſumivi, aut metu, ſed potiùs ſponte factum, cùm metus tanquam delictum non præſumatur; & conſequenter nec præſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad diſponendum, quod in tenminis conſuluit Baldus, in conſ. 350. n. 1. lib. 3. quem ſequuntur Mantica, lib. 2. tit. 7. num. 2. Menoch. lib. 4. præſumpt. 11. ex num. 2. cum ſeq. & libro 3. præſumpt. 126. ex num. 1. & num. 6. Maſcardus, de probationibus, concluſione 1054. num. 1. & 2. qui lenius comprobant, & rationem. reddunt: Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 29. num. 9. lib. 1. Et in eadem ſuaſionis, & ſuggeſtionis materia, ſic etiam notarunt Corneus in conſ. 77. Viſo dicto themate, col. 3. verſ. non obſtant, lib. 4. Decius, in conſ. 489. num. 6. cum ſeq. Burgos de Paz, in conſ. 7. num. 7. vbi quòd reſtamentum liberè exiſtimandum eſt fuiſſe confectum. nònque metu, nec dolo: Pariſius in conſ. 67. num. 61. volumine 3. Et addidi eodem cap. 1. num. 66. Quòd actus quicunque ſpontaneus præſumitur regulariter, niſi coactio probetur, vt cum Decio, Alciato, & Neuizano probauit Hondedeus, dicto conſilio 29. numero 8. lib. 1. Ac denique num. 67. ſcripſi, teſtamentum validum ſemper præſumi, niſi contrarium probetur, idque ex aliis Authoribus, quos ibidem retuli, & Menochio, libro 4. præſumptione 10. per totam, & in conſilio 224. numero 32. libro 3. ita pariter, quod teſtamentum non præſumatur in dubio dolo confectum, & conſequenter, nec teſtatorem dolo inductum fuiſſe ad teſtandum: reſponderunt Socinus iunior, in conſil. 113. num. 8. libro 3. Tiberius Decianus, in conſil. 65. num. 10. lib. 2. & ſequuti ſunt Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat. . lib. 2. titul. 7. num. 1. Menochius, lib. 4. præſumptione 12. in principio,, & ego notaui, atque coſdem Authores recenſui, lib. 3. dicto cap. 1. num. 71. & num. 81. tradidi quoque id ipſum quoad perſuaſiones & ſuggeſtiones, videlicet quòd teſtamentum in dubio, liberè exiſtimandum eſt fuiſſe confectum, nònque importunis precibus, aut iteratis, vel illicitis perſuaſionibus, & retuli Baldum in l. vltima, C. ſi quis aliq. teſt. prohib. ita notantem per illum text. in col. vltina, verſ. ſed nunquid. Decium, in conſ. 489. In caſu Occurrenti, num. 6. Corneum, in conſil. 77. viſo dicto themate. col. 3. verſic. non obſtant adducta in contrarium, libro 4. Burgos de Paz, in conſil. 7. numero 7. Et quamuis à regulis tribus prædictis, quòd teſtamentum in dubio non præſumatur vi, aut metu, aut dolo, neque importunis precibus, aut illicitis perſuaſionibus conſectum; contrariis coniecturis, & præſumptionibus recedatur, quibus teſtatoris liberam & abſolutam voluntatem impeditam fuiſſe, aur dolum. vel vim, vel ſuggeſtiones interueniſſe probari & conſtare poſſit; ibidem ex relatione quamplurimorum obſeruarim num. 68. & ſeq. & num. 72. & 82. & ſeq. & tenuerint Hondedeus in dicto conſilio 29. ex numero 21. cum ſeq. lib. 1. Mantica, de coniectur. vltimarum voluntat. lib. 2. titulo 7. ex numero 3. cum ſeq. Menochius, libro 4. præſumptione 11. & 12. Alexander Raudenſis deciſione 45. per totam, prima parte. Peregrinus, de iure fiſci. lib. 2. titulo 6. ex num. 21. cum ſeq. Surdus in conſ. 185. libro 2. Decianus, in conſ. 65. num. 2. & ſeq. lib. 2. Mieres, de maioratu, 1. parte, quæſt. 25. num. 7. per totum, Vrſillus, ad deciſionem Afflictis 69. num. 4. In præſenti facto, vel coniecturæ, quæ allegantur, non modò non probantur, ſed nec in articulis deducuntur; vel non inferunt dolum, aut vim, vel ſuggeſtiones aliquo pacto; ac propterea ſuſtineri debet codicillus Omninò, cùm dolus, & fraus, aut machinatio non adſit, nec probata fuerit: ſicque reſolutiones ipſæ obtinent, etiamſi præceſſerit aliud teſtamentum, quia nihilominus ſequens factum ad blanditias alicuius eſt validum, & reuocat primum, ſi tamen præter blanditias non interuenerit dolus: ita videtur voluiſſe Gloſſa, in l. quicquid, C. arbitrium tutelæ, vbi Martin. Silim. & Cinus: eius ſententiam probauit quoque Iaſon, in l. 1. num. 4. C. ſi quis aliq. teſt. prohib. vbi reprehendit. Angelum contrarium tenentem: Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius, de teſtamentis, verbo, condidit. 2. num. 25. in fine, vbi hoc modo intelligit dictum Angeli, qui in contrarium allegatur: Decius, in conſ. 489. num. 6. Durandus, de arte teſtandi, titul. 11. cautela 4. num. 4. ita quoque intelligit Surdus, dicto conſilio 373. num. 3. qui in propoſito dolum (vt vides) præter blanditias requirit, nec in dubio ex eo, quod primum mutatur reſtamentum, præſumit dolum ipſum. Et quamuis numero 17. referat ipſe Surdus Authores quamplures, qui ſententiam Angeli, de qua ſupra numero 34. ſequuti fuere, etiam ſi non interueniant falſæ ſuggeſtiones, ſed ſolæ preces, & inſtigationes ad præiudicium alterius iam inſtituti, quaſi eo ipſo videantur huiuſmodi ſuaſiones non carere dolo; & ſic in ſimplicibus inſtigationibus ſine alio extrinſeco dolo eam admittant: in contrarium tamen extare veriorem & communiorem opinionem, ex iiſdemapparet Authoribus, & ipſo Surdo, ſub num. 17. & num. 18. loquitur namque is Author in caſu illo ſibi propoſito, & conſulto, quo nedum importunæ ſuggeſtiones interuenerunt, ſed etiam doloſæ, & falſæ inſtigationes: ſuadebatur enim teſtatori, quod hæres primò ſcriptus illum tollere de medio viuentium tentauerat, non ſolum veneno, ſed ferro etiam; quòd ei continuò maledicebat; quòd in eius ſubstantiam inhiabat; quòd vitæ illius longitudinem odio habebat, multàque alia ſupponebantur, quæ dolum malum manifeſtè oſtendebant; quo dolo ſtante (vt ipſe Surdus inquit eruditè) nemo negat, immo verò admittunt omnes, teneri hæredem vltimo loco inſtitutum hæreditatem teſtuere priori inſtituto, actione de dolo, vel in factum; prout tenent Angelus, Cæpola, Barbat. Iaſon, Afflictus, Ruinus Pariſius, Neuizan. Socinus Iunior Corta. Craueta Decius Baldus, Fulgoſius, Alexander Ripa, Guil. Benedictus, Menochius Hieronymus Gabriel, Pechius, Mantica, Simon de Prætis, Lancelot. Galiau. Peregrinus, Mazolus, & Mieres, quos idemmet Surdus, dicto num. 18. recenſuit in vnum. Et id ipſum ego conſtanter defendi lib. 3. dicto cap. 1. ex numero 186. nam cùm retuliſſem Angeli ſententiam num. 182. & tribus ſeqq. dicto num. 186. annotaui. in contrarium extare ſententiam Gloſſæ, in eadem l. vltima C. ſi quis aliq. teſt. prohibit. ſcilicet quod ad hoc, vt primus inſtitutus poſſit agere contra ſecundum, requiritur quòd interueniat dolus ſecundi inſtituti, nec ex ſolis blanditiis competit actio: & retuli quamplurimos Authores, qui Gloſſam ſequuntur, & deciſionem Angeli intelligunt, quando ex falſis cauſis, & ſuggeſtionibus teſtamenta ſecunda captentur, & ſic quando ſecundum teſtamentum factum fuerit per doloſas, vel fraudulentas inſtigationes, aut machinationes: non enim reuocatio ſufficit ad blanditias, vel preces facta, ſed per dolum malum ex falſa ſuggeſtione reuocationem fieri oportet. Inter alios autem iuris Interpretes recenſui nonnullos, qui per Surdum non referuntur, Peraltam, inquam, in l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 92. in verſ. decimatertia, ff. de legatis 3. Hippolit. Riminaldum, in conſ. 234. num. 15. & 16. lib. 3. & in conſil. 624. num. 35. lib. 6. Plotum, in conſ. 17. num. 59. Bonifacium Rogerium in conſil. 17. num. 142. lib. 1. Ioann. Baptiſt. de Plotis, in conſilio 168. numero 59. inter conſilio vltimarum voluntat. volumine 1. fol. 222. Cæſar. Vrſillum, in addit, ad deciſionem Afflictis 69. num. 10. Sfortiam Oddi, in conſil. 87. numero 89. lib. 1. Hondedeum, in conſilio 32. numero 58. lib. 1. Alexandrum Raudenſem deciſione 45. ex numero 53. prima parte, & eodem lib. 3. dicto cap. 1. ex num. 187. vſque ad numerum 194. hanc eandem reſolutionem comprobaui, & corroboraui, & traditiones Angeli, Caſtrenſis, & Afflictis, quæ in contrarium ponderari ſolent communiter, non poſſe ad eum ſenſum ponderari, dilucidè explanaui; vt ibi videri poterit.

Et per hæc patet reſponſum ad quartum, & quintum fundamentum partis contrariæ.

Quintò deinde facit, quoniam rationes, & doctrinæ illæ, ponderatæ ſuprà, ex numero 35. cum quatuor ſeqq. dicti noſtra penatus definitioni, & huius partis iuri non obſtant aliquo modo, ob defectum relatum, quòd codicillus coram teſtatore & teſtibus lectus, ſeu publicatus non fuerit, ſicuti euidenter apparet ex his, quæ cap. præcedenti, ex n. 90. cum multis ſeqq. annotata, atque ſcripta reliqui, quæ breuiter hic recenſete vis erit, non modò neceſſarium.

Ac primùm equidem certiſſimi iuris eſſe, teſtamentum uuncupatiuum de iure communi, legendum, ſeu publicandum eſſe coram teſtibus & teſtatore, idque pro forma require de iure ipſo communi, iuxta text. in l. fideicommiſſa, §. quoties, ff. delegatis 3. quem text. ad id expendunt, & ita obſeruant Gloſſa, Bart. Bald. Didac. Couarr. Menochius, Surdus, Maſcardus, Mantica, Creſcenſis, Anton. Gomezius, Tellus Ferdinand. Matienzus, Burgos de Paz, & Azeuedus à me relati ibidem numero 94. vbi numero 95. de iure quoque Partitarum id procedere aſſeueraui, ex l. 103. in fine, tit. 18. partita 3. ibi, el teſtamento deue ſer leydo. Et retuli Burgos de Paze, Rodericum, Suarez, Antonium Gomezium, & Matienzum ſic tenentes, & dictam l. partitæ expendentes, quam & expendunt alij ibidem relati, num. 89. ſed & iure nouiori legum Regiarum nouæ collectionis Regiæ, teſtamentum nuncupatiuum coram Tabellione conditum, legi, ſeu publicari coram teſtatore & teſtibus, neceſſarium etiam eſſe, ſicut de iure communi, eodem cap. præcedenti, num. 96. obſeruaui, & retuli Palacios Rubios, Caſtellum, Burgos de Paze, Rodericum Suarez, Antonium Gomezium, Menchacam, Couarr. Matienzum, & Azeuedum, ſic tenentes; & n. 98. & 99. declaraui. Fatemur ergo libenter, veriſſimum eſſe de iure communi, & de iure Regio Partitarum, & nouæ collect. Regiæ, teſtamentum nuncupatiuum, & codicillum à Notario confectum, legi, & publicari debere coram teſtatore & teſtibus, vt dictum remanet: aliàs non valere: Negamus tamen firmiter, teſtamentum non lectum, nec publicatum, dici imperfectum imperfectione, ſiue ratione voluntatis, cùm verè imperfectum dicatur dumtaxat ex defectu ſolemnitatis, & conſequenter valeat quoad liberos, & quoad piam cauſam. Liberis ſiquidem, & piæ cauſæ quamuis imperfectio, ſiue defectus voluntatis ratio obſistat, vt ipſo cap. præcedenti latiſſimè probaui: ſolemnitatis tamen defectus non obſta: id quod ex veriori, & receptiori ſententia ſuſtinui, & infinita vtriuſque iuris Interpretum allegatione probaui, dicto cap. præcedenti, num. 90. & 91. vbi caſum in Pinciana Regia Cancellaria de facto occurrentem, & ita deciſum, ex relatione Burgos de Paze adduxi, & id ipſum reſolutiuè firmaui iterum num. 100. 102. 105. & 106. vbi nouè ſingulariter annotaui, procedere reſolutionem eandem, etiam poſt nouam deciſionem, l. primæ & 2. titul. 4. lib. 5. vt ibi videri poteſt, atque ideo gic non repeto, non etiam Authores iterum commemoro, quoniam permultos longa ſerie, dictis in locis recenſui. Cùm ergo in caſu præſenti codicilli ordinatio, & confectio ad fauorem fati codicilli ordination, & confectio ad fauorem piæ cauſæ proceſſerit, ſiue ad pias cauſas diſpoſitio facta fuerit, quando pro vero, & certo daretur, & codicillum ipſum non lectum, nec publicatum coram teſtatore & teſtibus, adhuc ex his dicendum eſſet, ſuſtineri debere, nec corruere. Et hæc quidem tanto magis indubitatè, quod ex eodem Tabellione, & teſtibus inſtrumentalibus eiuſdem codicilli appareat, ex aliis etiam plenè probatum ſit in proceſſu, dictum codicillum lectum fuiſſe in præſentia eiuſdem teſtatoris, & teſtium, cùm verè ad id probandum, duo tantùm teſtes ſufficerent, ſicuti ſuprà hoc eodem libro, & tractatu, cap. 20. num. 18. ex relatione Burg. de Paze, in l. 3. Tauri, num. 809. Caroli Ruini in, conſil. 1. num. 12. 15. & 18. lib. 3. annotaui, & dixi, teſtamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantùm teſtibus poſſe probari. Et latiùs videndum penes Petrum Magdalenum, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 29. & tenuit etiam Petrus Surdus, in conſilio 129. numero 29. libro 1. Ex aduerſo autem teſtes illi tres, qui non fuiſſe lectum codicillum firmarunt, ſingulares equidem fuerunt, qui regulariter non probant, cap. nihilominus, & ibi Glossa, 13. quæſt. 9. cap. tam litteris, de teſtibus, vbi Glossa, in verbo, ſoli: late Anton. Gabriel, commun. concluſion. libro 1. titulo de teſtibus, concluſione 2. per totam. Fuluius Pacianus, de probationibus, lib. 1. cap. 14. Ioſeph. Ludouicus, deciſione 70. Craueta, de antiquitate temporum, prima parte, ſectione vltima, Viſo de fama: Et de auditu in facto, codicillòque recenti deponebant, ac propterea nullam de iure faciunt probationem, l. teſtium, C. de teſtibus, cap. inquiſitionis, de accuſat. l. 29. tit. 16. partita 3. & exornant Antonius Gabriel, commun. concluſion. libro 1. dicto titulo de teſtibus concluſione 3. Maſcardus, de probat. concluſione 1314. numero 20. Alexander Trentacinquius, variarum reſolut. libro 2. reſolutione 6. per totam, numero 221. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. litera T. concluſione 180. per totam fol. 172. ac vnus dumtaxat de viſu, cuius teſtimonium non iuſtificat, nec condemnat, maximè cùm tot teſtes de viſu in contrarium, & veriſiliùs deponant; cap. admonere, 32. quæſtione 2. cap. licèt, cap. veniens, cap. iuriſiurandi. de teſtibus, l. 32. titulo 16. partita 3. latè Antonius Gabriel, dicto titulo de teſtibus, concluſione prima, per totam: & vtrumque exornauit Thuſcus, littera T. concluſione 235. & concluſione 264. folio 269. Tanto etiam magis indubitatè procedunt, quod vltra lecturam dicti codicilli, adeò plenè probatam, ea omnia in præſenti caſu concurrant, quæ in ſimili concurriſſe adnotauit Surdus in conſilio 414. numero 78. in fine, &, & num. 79. lib. 3. Quod quidem eſt excellens, & ad multa notabile conſilium: Et maximè ad tria; Vtrùm inquam Notarij, & teſtium rogitus pro ſubſtantia teſtamenti requiratur, & an præſumatur, & quot teſtibus probetur? Tſtamentum etiam, an valeat ad interrogationem alterius? de quo ſtatim alio cap. Ac denique, teſtamenti, & inſtrumenti alterius fides quemadmodum vacillet, ſi aliquis ex teſtibus, aut aliqui contradicant, vi ibi videbitur.

Rurſus & ſexto loco eadem pars ex ſequentibus vrgenter comprobatur, ac primum equidem conſtituendo, præfatam Principis legitimationem, qua pars dicti Franciſci innititur, adeò ſtrictè loqui, vt diſpenſationem potiùs quàm legitimationem fuiſſe conſtet: ſiquidem dictus D. Franciſcus natus fuit ex patre vxorato, & ſic ex parentibus, inter quos matrimonium contrahi non poterat vllo modo: cùm etiam, poſito quòd legitimatio, & non diſpenſatio fuiſſet, ex quo ſucceſſio fuit limitata in ipſa legitimatione, nihil contra voluntatem patris, nec aliud, quàm ab eo relictum, conſequi poſſet idem filius. Id autem vt diſtinctiùs appareat, & doctrinæ omnes illæ, pro contraria parte ponderatæ, & commemoratæ ſuprà, ex num. 40. vſque ad num. 67. ſubuertantur omninò, nec in rei veritate iuridicè ſtare valeant, ſequentia erunt ſuo ordine, atque reſolutione, & diſtinctione (vt moris habeo) conſtituenda; licèt deciſio ipſa Senatus noſtri longiùs detrahatur, quàm deciſionis ſcribendæ modus pati videtur.

Et inprimis, aliud eſſe legitimare, & aliud diſpenſare; ſicque inter legitimationem, & diſpenſationem, maximam eſſe differentiam: diſpenſatio namque odioſa eſt, & ſui natura reſtringibilis, nec in ea admittitur vlla extenſio, etiam ex maioritate ratinis, cap. 1. & 2. cum aliis, de filiis presbyterorum; legitimatio eſt fauorabilis, & inuenta in ſolatium parentum, non habentium legitimos, vt inquit text. in authent. quib. mod natur. effic. ſui, §. ſi igitur licentia, & §. hoc dicimus: & ſic extendenda, & amplianda, ſicuti ex multis Authoribus, atque ex communi Interpretum ſententia vtrumque dictum de diſpenſatione, & de legitimatione tradiderunt Couarr. in 4. ſecunda parte, cap. 8. §. 8. num 5. & 6. Tellus Fernandez, in l. 12. Tauri, num. 323. Ioannes Matienzus, in l. 10. tit. 8. lib. 5. gloſſa 1. num. 7. Sfortia Oddi, in conſilio 1. num. 33. & 62. & num. 34. & 35. vbi inquit, quod legitimatio vera eſt fauorabilis, diſpenſatio vero eſt odioſa, & ſic non admittit extenſionem, neque tetrotractionem, etiam à maioritate rationis: Alexander Raudenſis, de analogis, lib. 1. capite 36. numero. 1. & num. 81. Andr. Fachineus, in conſilio 2. numero 46. & 49. libro 2. Ludouicus Morotius, in responſo 9. numero 3. Marc. Anton. Eugenius, in conſilio 53. ex numero 5. cum ſeq. & vide numero 21. & 22. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 23. numero 32. in fine, & num. 33. Molina, de iuſtitia & iure, tom. 1. tractatu 2. diſputat. 173. folio 679. columna prima, in verſ. illud antequam vlterius progrediamur. vbi dicit, longè diuerſum eſſe, legitimare aliquem illegitimum, & diſpenſare cum illo diſpenſatio namque eſt ſtricti iuris, eàque de cauſa, neque plus valet, quàm verba ſtrictè intellecta ſonant, neque effectus & priuilegia habet, quæ legitimatis competunt: Legitimatio autem amplè eſt intelligenda. Alios quamplures ſciens, conſultóque prætermitto; quontam quicumque hactenus in hac materia loquuntur, pro certo & indubitato id ſuppouunt, aut animaduertunt expreſſim: inter alios tamen, ex Recentioribus regulas nonnullas generales in propoſito conſtituit Marc. Anton. Eugenius, in dicto conſilio 53. ex num. 5. cum ſeqq. quæ notandæ, ac pro oculis habendæ erunt, ad dignoſcendum, vtrùm quis legitimatus, vel diſpenſatus dici debeat.

Et primo loco annotauit dicto num. 5. diſpenſationis vocabulum duobus modis accipi; vno modo capitur in genere pro quadam iuris communis relaxatione: & hoc modo quælibet legitimatio, quamuis ampla, diſpenſatio dicitur, cap. per venerabilem, vbi notant omnes, qui filij ſint legitimi, Alciatus in conſilio 207. in principio. Ideóque iſta vocabula multoties confunduntur, & quotidie Diſpenſationis vocabulo pro Legitimatione vtimur. Secundo modo capitur Diſpenſatio in ſpecie, vt à diſpenſatione in genere, de qua ſupra, ac etiam à legitimatione differat. Etenim diſpenſatio in genere ſumpta, diſtinguitur in diſpenſationem in ſpecie, & legitimationem, vt in ſimili de adoptione dicitur in l. prima. ff. de adoptionibus, & in §. 1. eiuſdem tituli, Inſtitut. vt inquit ipſe Eugenius, num. 6. & ſubdit num. 7. Legitimationem eſſe duplicem, vnam reſtitutiuam, alteram diſpenſatiuam: Reſtitutiua eſt, quando reſtituitur perſona ad ius, quod ſecundum Butrium ibi relatum, duobus modis fit, Primò quando quis retrò natalibus, & primæuæ naturæ, eiúſque iuri plenè reſtituitur, quo caſu propriè Legitimatio reſtitutiua dicitur. Secundo modo, quando ſuperſicies prolis refertur ad iur primæuum naturæ, & non retrò, ſed prout tunc, quæ proprie dicitur legitimatio collatiua, cùm ipſe legitimans conferat tunc, non retrò legitimationem. Legitimatio diſpenſatiua eſt (ſecundum eundem Butrium per Eugenium relatum) quoties quis diſpenſatur ad ſucceſſionem, vel aliquos actus ciuiles, quorum quis antea incapax erat de iure, non obſtante quòd ſit; & remaneat illegitimus: quo modo habilitatur ius ad perſonam. non perſona ad ius, vt ſi quis licèt ſpurius ſit, habilitetur ad ſuccedendum patri: & hæc propriè dicitur diſpenſatio, quia ius relaxatur, perſona autem non alteratur, ſecundum eundem, & alios ſequaces, & Marc. Anton. Eugen. dicto conſ. 53. num. 9. Addiderim ego, id ipſum tenere, & affirmare in Regno Luſitaniæ, legitimationes omnes, diſpenſationes potiùs eſſe, quàm legitimationes, Aluarum Valaſcum, patrem Molinam, & Georgium de Cabedo, quos infrà commemorabo. Adiicit etiam ipſe Eugenius, eodem conſilio 53. ex num. 10. vſque ad numer. 16. quòd legitimatio ſecundum Roſellum quatuor modis fit: Primo, quando diſponitur ſuper vitio matrimonij, ſuper quo ſolus Pontifex habet diſpenſandi facultatem. Secundo modo, quando non ſuper matrimonio, ſed prole diſponitur per modum reſtitutionis antiquæ naturæ; putà, cùm Princeps reſtituit illegitimum antiquæ naturæ, & ingenuitati, abſque eo, quòd aliquid de matrimonio diſponat; vt regulariter & communiter fiunt legitimationes, & propriè intelligitur loqui textus, in §. licèt autem, in authent. quib. mod. naturales effician. legitimi. Et hæ duæ ſecundum eum ſunt reſtitutiuæ, quia vtraque (licèt diuerſimodè) illegitimum antiquæ ingenuitati, & legitimationi reſtituit. Tertio modo, quando nouiter, prout nunc, legitimus quis creatur, quæ ſecundum eum dicitur legitimatio inductiua, quia non refert ſe retrò ad antiquam ingenuitatem, & rempus ſuæ natiuitatis, ſed inducitur nunc, prout de collatiua dictum fuit ſuprà cum Butrio. Quarto modo, quando Princeps cum aliquo diſpenſat, non obſtante, quod remaneat illegitimus, vt nihilominus poſſit frui his, quæ tantum legitimis conferuntur. Tribus primis modis legitimatio; vltimo verò, diſpenſatio propriè eſt (inquit idem Eugenius, eodem conſ. 53. num. 13.) & hæ duæ opiniones in vnam, eandémque reincidunt, ſi aduertatur; eáſque communiter DD. approbant, vt per Alex. Curt. ſenior. Gozadinum, Alciatum, & Couar. ibi relator: ex quorum omnium ſententia concludit ex num. 14. cum ſeq. quòd Legitimare propriè eſt, abolere maculam, & defectum natalium, etiam quòd modus ſuccedendi reſtringatur: & numero 16. quod verbum legitimare, importat, vt quis plenè ſit reſtitutus antiquæ ingenuitati: & num. 18. quòd plenaria reſtitutio perſonæ sf iura naturæ, legitimatio eſt: & num. 23. quòd remouens omnem inhabilitatem, & genituræ maculam, facit legitimationem. Diſpenſare verò, eſt tollere obſtantiam defectuum, & efficere, vt aliquis inhabilis aliàs, ſuccedat non obſtante defectu. Et de vtroque dicit communem reſolutionem Rolandus, in conſ. 96. num. 25. lib. 3. Gozadinus, in conſ. 29. num. 31. Marc. Anton. Eugenius, in conſ. 53. num. num. 14. & 15. & conueniunt omnes Authores hactenus præcitati poſt Butrium, in dicto. cap. per venerabilem, Corneus, Iaſon, Gozadinus, Socinus iunior, Rolandus, Thobias Nonius, Beretta, Ruinus, Caſtrenſis, Didac. Couarruu. & Burſatus, quos recenſuit, & ita pariter obſeruauit Peregrinus, de fideicommiſſ. articul. 23. num. 32. & 33. vbi inquit, iuxta communes omnium reſolutiones, Legitimationis triplicem eſſe ſpeciem: prima, per quam diſponitur ſuper radice matrimonij: ſecunda reſtitutiua, de qua ſupra per Eugenium: tertia eſt ſpecies, quæ inductiua, ſeu collatiua appellatur, vt ibi obſeruat, & concludendo ſubdit in hunc modum. Et ſiquidem plenariè confert, quia perſonam faciat legitimam, prout ſunt illi, qui ab initio naſcuntur legitimi, & naturales, eidem conferendo omnia iura legitimorum, hæc vera dicitur legitimatio, & ille verus legitimus. l. qui in prouincia §, diuus, ff. de ritu nuptiarum. Si verò non omnia legitimitatis iura conferantur, ſed tantum quædam, tunc non est propriè legitimatio, ſed dispenſatio: nam legitimatio eſt abolitio illegitimitatis; diſpenſatio verò eſt circa quædam conceſſa obſtantium remotio, conſequenter minus eſt in dispenſatione, quàm in legitimatione, &c. Quod etiam notauit Pater Molina, de iuſtitia, & iure, disp. 173. in verſ. hoc autem diſcrimen.

Et hæc quidem omnia non otiosè, aut extra propoſitum aliquo modo, ſed opportunè, atque neceſſariò omninò, & ideò dicta, vt vera deducatur reſolutio eorum, quæ mox peraguntur, vt etiam illis reſpondeatur, quæ pro contraria parte ponderata, atque ſcripta fuere ſuprà ſeptimo fundamento partis contrariæ, per totum, quo de legimatione actum eſt.

Nam cum ex iiſdem nunc ſcriptis appareat, legitimatum eum dici, qui in omnibus, & per omnia quoad ea, quæ pertineant ad eſſentialia legitimationis, eſt natalibus, & primæuo iuri naturæ reſtitutus. Siſpenſatum verò dici eum, qui non eſt plenè, ſed quoad aliqua legitimatus, & natalibus reſtitutus; quod vltra Peregrinum, & ſuperiores tradidit etiam Ioan. Garſia, de nobilitate, gloſſ. 21. num. 83. Menoch. lib. 4. præſumpt. 79. num. 50. & 51. Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 11. in verſ. & diſpenſatus dicitur, fol. 18. in princip. Pater Ludouic. Molina, vbi ſuprà, & in verſ. Poſſumus verò confirmare. Stephan. Gratian. diſceptationum Forenſium, cap. 138. num. 41. fol. 399. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iuris, tom. 5. littera L. concluſ. 220. num. 3. & num. 18. vſque ad num. 24. folio 234. inde equidem, atque neceſſariò ſequi videtur, quòd legitimatio limitata in ſucceſſione, non ſit legitimatio, ſed potiùs diſpenſatio; & ſic quòd legitimatus cum hoc, quod non ſuccedat patri, extantibus legitimis, aut agnatis, aut in eo tantum, quod patri placuerit, vel quod ipſe voluerit, aut reliquerit: non ſit verè legitimatus, ſed diſpenſatus: quod in ſpecie dixit Paulus caſtrenſis, in l. ſed ſi hac, §. patronum, num. 5. ff. de in ius vocando, idem Paulus, in l. pactum quod dotali, num. 9. C. de collat. & in l. ſi ab eo, num. 3. C. de legitimis hæred. & in l. 1. C. de iure aureor. annulor. col. 2. verſ. vltimò vidi dubitari. vbi inquit, quod hæc non eſt legitimatio, ſed quod tranſit in aliam ſpeciem, hoc eſt in diſpenſationem. Et quod verba Reſcripti licèt ſonant in legitimationem, intelligenda ſunt iuxta ſubiectam materiam, & ſic in diſpenſatione, cum legitimatio eſſe non poſſit, cum in aliquo limitatur. Et idipſum tenuerunt Alexander, Curtius ſenior, Præpoſitus, Bald. Corneus, Decius, Socin. Chaſſaneus, Ruinus, Alciatus, Pariſius, & Anton. Gomezius, quos refert Tellus Fernand. in l. 12. Tauri, num. 21. in verſ. hanc conſequentiam facit Paulus. Refert etiam eoſdem, & Georgium Nattam, Ioann. Matienz. in l. 10. tit. 8. lib. 5. gloſſ. 1. num. 5. in verſ. ex quibus. Paulum etiam, Alexand. Curtium ſenior, Præpoſituum, Iaſon. Decium, Chaſſaneum, Ruinum, Alciatum, Pariſium, & Laurentium Siluanum, pro hac parte retulerunt Ludouic. Molina, de Hispan. primogen. lib. 3. cap. 3. num. 38. Ioannes Cephalus, in conſ. 278. num. 28. lib. 2. & id ipſum tenuerunt Hieronym. Gabr. in conſil. 30. num. 26. & ſeq. lib. 1. Tiberius Decianus, in conſ. 19. num. 25. ſeq. lib. 1. & in conſ. 40. num. 31. lib. 3. Hippolyt. Riminald. in conſ. 446. num. 42. & ſeq. lib. 4. Capra, in conſ. 157. num. 44. & ſeq. Honded. in conſ. 66. num. 30. 31. & 32. lib. 1. Stephanus Gratianus, diſceptatione Forenſ. cap. 138. num. 41. 42. & 43. Aluarus Valaſcus, in praxi partitionum, cap. 7. num. 41. & 42. qui ex eo, quod legitimati in forma Regni Luſitaniæ non ſuccedunt parentibus, niſi ſecundum eorum voluntatem, non autem contra teſtamentum; quaſi in neceſſariam conſequentiam infert, quòd magis propriè dicuntur diſpenſati, quàm legitimati: & citat Coſtam, & Cald. Pereiram, Luſitanos etiam, idem tenentes. Ipſum quoque dixerunt Georgius de Cabedo, deciſione Luſitaniæ 69. num. 3. qui etiam citat Coſtam, & addidit Gamam, tribus in locis, atque ex primo, eodèmque præſuppoſito ipſam conſequentiam facit etiam Pater Molina, de iuſtit. & iure, diſputation relata 173.

