Non obſtat quartum argumentum, pro cuius ſolutione animaduerto, quod contrarium procedere quando ſpeciali mandato Principis, & per litteram plumbatam ipſius res euicta fuiſſet, de qua nunc eſt controuerſia; ſicuti expreſsè decidit l. 37. titulo quinto, partita quinta, Cæterum, cum in caſu præſenti, facto, & declaratione Iudicis competentis, qui ordine iuris ſeruato, & citatis, atque auditis partibus proceſſit iudicialiter, euictio ſubſecuta fuerit, & terra plantata, & ædificata, declarata qualitatis prædictæ, periculum euictionis, ad venditorem, & creditores, non verò ad emptorem pertinere debet, provt eleganter obſeruauit Gregorius Lopez ibi, verbo non tuuieſſe. Et probatur ex communi alia Interpretum ſententia, quod euictione ſequuta ex ſententia Iudicis competentis, contra venditorem agi poteſt; quemadmodum agi non poteſt, ſi Iudex incompetens fuit, iuxta Gloſſam ſingularem, in l. ſi dictum, §. ſi compromiſero, ff. de euictionibus, quam ſingularem appellat Romanus, in ſingulari 12. Nunquid. Anton. Burgos Hiſpanus, in cap. ſi venditori, de emption. & vendit. numero 15. Pract. Papienſ. in forma libelli, in cauſa venditionis, in verbo, promittens, numero 9. Iacobus Menochius, in conſilio 361. numero 2. & 3. lib. 4. Petrus Surdus, deciſione 165. numer. 7. Antonius Theſaurus, deciſione pedemontana 85. & 102. Petrus Gregorius, in ſyntagmat. iur. lib. 22. cap. 25. Caualcanus, deciſione 8. parte 4. Aldobrandinus, in conſilio 19. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 3. littera E. concluſ. 365. fol. 292. Idque maximè in præſenti procedere, cum dictus caſus euictionis tempore venditionis ineſſet: quia iam tunc, & ſemper fuerat, & erat dicta terra qualitatis præfatæ, hoc eſt, valdia y realenga, & ſic ad venditorem pertinet quemadmodum caſus, qui poſtmodum perfecta iam emptione eueniunt, ad emptorem ſpectant, vt in ſpecie eſt text. in l. Lucius, ff. de euictionibus, vbi dicitur, futuros caſus euictionis poſt contractam emptionem contingentes, ad venditorem non ſpectare, nec pro eis euictionem deberi. Ad idem eſt textus, in l. 3. ff. eod. vbi ſcribitur, quod ſi actio eſſe cœpit poſt euictionem, non debetur euictio, & in l. 1. C. de peric. & commodo rei venditæ, euictionem eſſe præſtandam in his ſolum caſibus, qui euictionis cauſam parant, ex tempore quod antecedit euictionem: & dicit ibi Bartolus, quod venditor non præſtat euictionem, ſi cauſa euictionis oritur poſt contractum. Sęquitur Bald. & Salicet. Caſtrenſis etiam ibi, numer. 2. vbi docuit, quod periculum euictionis pertinet ad venditorem, quando euictio habet originem tempore venditionis, vt quia res vendita erat aliena, vel alteri obligata. Et enumerat tria, quæ debent concurrere, vt venditor teneatur de euictione, quorum primum eſt, quod euictio ſequatur ex cauſa, quæ ſubeſſet tempore contractus: refert, & ſequitur Petrus Surdus, in conſilio 15. num. 27. lib. 1. & vltra eum idipſum ſcripſerunt Bart. ſingulari 162. Petr. de Rauenna, ſingulari 488. Natta, in conſil. 181. Oſaſcus, deciſ. Pedemontana 48. cum ergo in caſu præſenti euictio ſequuta fuerit ex cauſa, quæ de preſenti, & de præterito ſuberat, ſicque tempore venditionis celebratæ, periculum contingens ad venditorem, non ad emptorem pertinere debuit, ex textu, in d.l. Lucius, quem poſt alios Authores ſingulariter explicarunt Rota Auenionenſ. Hieronymi de Laurentiis, deciſione 133. Rota Romana, deciſione 381. lib. 3. ſub nomine Putei. Alphanus, in collectione 321. Mozius, de contractibus, titulo de emptione, rubrica de naturalibus, item accidentalibus. Paulus Æmilius, & Granutius, in deciſione Palatij Apoſtolici, parte 1. deciſione 317. & 318. eleganter Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, quæſt. 136. ex num. 20. cum ſeqq. qui etiam multum ad propoſitum noſtrum, & confirmatione ſolutionis ſuperioris ſcripſit, euictionem contingentem ex facto Principis non præſtare venditorem, quoniam ea reputatur inter caſus fortuitos inſolitos, quod intelligit, & declarat ſtatim, quando ſcilicet Princeps procedit de plenitudine poteſtatis, non ſeruato ordine iudiciario, & quando tale factum eſt ordinarium, & inſolitum, ſecus verò eſſe inquit, vbi adhibita cognitione iudiciali, & ſic rectè, ritèque Princeps procedit, vt præſumitur regulariter, iuxta Authores ibi relatos. Concludit denique Baptiſta ipſe, & pro deciſione caſus præſentis dicit vnum admodum ſingulare, quod ſequuta euictione ex facto Principis venditor poteſt pretium retinere, ſi iam exegit; ſicut petere, ſi adhuc non fuit ei numeratum; ſed quod agere debet contra fiſcum, non contra debitorem; & quod ſic inſigniter declaratur text, in d.l. Lucius, ff. de euict. per Rotam Auenionenſ. ſuprà relatam, cui famulatur ratio aſſignata per Gaill. lib. 2. practicar. obſeruat. obſeruat 58. n. 6. & iuxta hunc intellectum, vides apertè, potius illum text. in contrarium retorqueri poſſe, atque ita in fauorem emptoris: idque vel eo magis, quod in caſu præſenti de euictione non agatur, de qua loquitur text. in d.l. Lucius, ſed de retentione pretij, vt ſæpè dictum eſt, & ſtatim dicetur, quæ retentio ex eo quoque iuſtificatur, quod nunc diximus, pretio nondum exacto; & ſequuta euictione ex facto Principis, contra fiſcum, non contra emptorem agere debere venditorem.

Non obſtant quintum, & ſextum fundamentum, creditorem ſcilicet euictionem pignoris non debere, concurrentibus requiſitis illis, de quibus in argumento dictum eſt; nam reſpondetur, id eſſe veriſſimum, & tunc demum obtinere, ſiue ex dicto titulo, C. creditorem euiction. pign. non debere, introductum, quando ſcilicet dubium eſſe poterat, hoc eſt, cum creditor iure pignoris, ex lege, vel ex pacto vendidit; tunc autem ex quo dubium oriretur, eleganter atque eruditè explicauit Anton. Faber, in argumento 6. relatus. Cæterum, quando non vendidit creditor iure pignoris, ſed Iudicis authoritate, etiam inſtantibus, & poſtulantibus creditoribus, & per ſubhaſtationem bona diſtracta fuere; tunc equidem abſque dubio fuiſſe, creditorem euictionem pignoris non debere, vtpote cum ipſe nec vendidiſſet, nec promiſiſſet de euictione; ſicque inauditum, & inciuile eſſet, eum, qui nec promiſiſſet, nec vendidiſſet, de euictione teneri, ſicuti Faber ipſe ingeniosè & verè obſeruauit, & probatur apertè, in l. ſi controuerſia 13. C. de euict. vbi Hugo Donellus ſingulariter, vt ſtatim dicetur. Indéque idipſum efficere, quod creditores in caſu præſenti impedire non poſſint emptori retentionem partis pretij nondum ſolutæ, quam de iure emptor ipſe retinere contendit, quamuis ſolutum repetere, ſiue vendicare non poſſet ab eiſdem creditoribus; illi namque ſicut euictionem pignoris non præſtant, ita nec pretium acceptum reſtituunt, ſed aduerſus debitorem actio datur in ſubſidium, vt ſuprà obſeruaui. Quod autem emptor poſſit de iure retinere pretium, nec illud exigendi ius habeant creditores, concludenter probatur: nam ſi venditis bonis authoritate Iudicis, quamuis inſtantibus, & poſtulantibus creditoribus, non ipſi creditores vendunt, imò nec vendere videntur, ſed verè venditor ipſe vendit, vt Hugo Donellus, ſtatim, referendus, diſtinctiùs, & meliùs, quàm cæteri feciſſent, animaduertit; aut quaſi venditoris nomine vendit Iudex, vt de error. pragmat. libro primo, decad. prima, errore 10. Faber idem probauit, & ideo creditores de euictione non tenentur: quia nec vendiderunt, nec promiſerunt. Sequitur planè, eadem ratione nec poſſe creditores ipſos, qui non vendiderunt, partem pretij nondum ſolutam exigere, re iam euicta, ſiue retentionem eius partis impedire emptori; nam ſi vt de euictione non teneantur, dicuntur non vendidiſſe, ſiue non venditores, ita etiam, vt partem pretij non ſolutam non repetant, nec impediant retentionem, venditores non ſunt, ne vna & eadem res diuerſo iure diiudicetur, contra text. in l. eum, qui, cum vulgatis, ff. de vſucapionibus. Quando ergo propter euictionem, quæ imminet, emptor renuit partem pretij non ſolutam retinere, is exigere eam ſolus poteſt, qui vendidit, is autem cum debitor ſit, exigendi ius non habet: quia re iam euicta, aduerſus venditorem ad pretium ſolutum agi poteſt, & aliquando ad intereſſe, & ſic quanto magis, vt pretium nondum ſolutum retineatur, quod retineri etiam poſſe ſuprà probauimus, & per Hug. Donellum, in l. ſi poſt perfectam, C. de euiction. Remanet ergo concluſiſſe, dictum titul. C. creditor, euict. pignor. non debere, & l. finalem, titul. 13. partita 5. ſic intelligi debere, provt dicto errore 10. Anton. Faber intellexit, quando ſcilicet iure creditoris creditor vendidit: nam in altero caſu quando iuſſu Iudicis bona venduntur, dubium non erat. Deinde vt creditor de euictione non teneatur, neque quod rem, neque quoad pretium, vt ſuprà ſæpè dixi: id tamen non impedire, quin emptor poſſit, re euicta, pretium retinere, nec creditor id valeat impedire, cum ipſe non vendiderit, ſiue non venditor ſit, vt etiam ſuprà notaui, num. 79.

Et idipſum euidentiùs demonſtratur ſingulari illa, & veriſſima Hugo. Donelli. ad titul. 45. lib. 8. C. de euict. l. ſi ob cauſam 13. folio 742. reſolutione, atque obſeruation, vbi concludit, euictis pignoribus, authoritate Iudicis diſtractis, debitorem tanquam venditorem de euictione teneri, non magiſtratum, non apparitores, non creditorem. Cui Anton. Faberſatis apertè conuenit, dicto errore 10. dum ego caſu, non creditorem, ſed debitorem, aut quaſi nomine eius Iudicem vendere videri, reſoluit. Donellus autem ipſe ſingulariter, atque in hunc modum rem ipſam explicat in d l. ſi ob cauſam, num. 1. Hic quæritur, ad cautionem emptorum aduerſus futuros caſus euictionis, quis in hæc venditione venditor haberi debeat, vt cum eo agi poſſit de euictione, vtrum magiſtratus, qui iuſſit vendi, an apparitores, qui vendiderunt, aut creditor, cuius opera factum eſt, vt pignora venderentur, an debitor, cuius res fuerunt. Et placuit in hac ſpecie, eum vere venditorem videri, proinde & aduerſus eum dari debere actionem, re euicta, cui pretij ſolutio proficit, ſeu qui pretio liberatus eſt, vt hic traditur in fine. Et l. ſi plus, antepenul. in princip. ff. eodem. Is autem eſt debitor, cuius pignora capta diſtracta ſunt. Superiores, vt magiſtratus, apparitores, item creditor, videri poſſunt in hac ſpeice vendidiſſe: quia dere, & pretio conuenerunt cum emptoribus; apparitores apertè, magiſtratus, & creditor, quia res vendi mandarunt. Vendit autem, quiſquis per alium vendit: ſed reuera nemo horum venditor eſt, quidquid enim hi agunt, non ſuo nomine agunt, ſed debitoris, cuius res eſt, neque id agitur, vt pretium ad eos redeat. Solus eſt debitor, ad quem emolumentum huius venditionis pertinet, quam ob cauſam 7. merito exiſtimatur vendidiſſe.

Rurſus & pro eadem argumenti ſolutione, atque ſatisfactione, mirè vrget Donellus ipſe, ad titul. 46. libro octauo, C. creditor. euiction. pignor. non debere. Solutio altera, & ad eum titulum obſeruatio, vbi duos caſus principaliter diſtinguit, cum quæritur, an creditor, qui iure creditoris pignus vendidit, ob euictionem pignoris teneatur: & præmittit, multum intereſſe, quam ob cauſam res euicta ſit emptori, vtrò ob id, quod res aliena eſſet, non debitoris; an verò ob id, quod non eſſet creditori obligata, ſiue quod creditor in ea ius creditoris, ſeu ius pignoris conſtitutum non haberet. In primo itaque caſu ex num. 1. & tribus ſequent. ſtatuit, creditorem re euicta, quam iure creditoris, ſeu iure pignoris vendiderat, ſicut aliena euicta ſit, emptori eo nomine non teneri, neque in id quod intereſt, neque ad pretium reſtituendum; provt latius ibi exornat, & excipit, quando aliter conuentum eſt, aut creditor ſciuerit eſſe alienam rem venditam; provt latiùs ſuprà admonuimus. In ſecundo verò caſu aliter ſtatuit, & inquit ex num. 5. creditorem re, quam iure pignoris vendidit, euicta, ſi in bonis debitoris fuit, omni modo ob euictionem teneri: & reddit rationem; quia cum res in bonis debitoris fuit, & nihilominus iure euicta eſt, ideo rem euinci neceſſe eſt: quia defuit ei ius creditoris, ſiue ius pignoris, quo tamen iure rem vendidit. Semper autem in venditione id præſtare venditor debet, quod-dixit, vbi propter id rem pluris vendidit, l. ea quæ, ff. de contrahend. empt. Hactenus Donellus, qui latius id comprobat; & verè ſecundus hic caſus ab eo conſideratus caſus ipſe præſens videtur, quo res tanquam aliena euicta non fuit, ſed in bonis debitoris verè fuit, atque propter illam qualitatem, de ſer la tierra baldia y realenga, de iure euicta eſt: ſi igitur eo caſu ex ſententia Donelli (quæ tamen dubitationem habere videtur, & ntmis reſtringere generalitatem illius tituli, C. creditorem, euict. pign. & communes Doctorum reſolutiones) ita ſtatuitur, & aduerſus creditores euictio datur, quanto magis retentionis ius concedi debebit emptori aduerſus ipſos, cum retentio facilius concedatur, quàm petitio, aut repetitio, l. per retentionem, C. de vſuris l. Paulus, ff. de doli exceptione; l. inuitus, §. cui damus, ff. de regul. iuris, l. 2. vbi Bald. in 3. notabili, C. de fideiuſſoribus, Caſtrenſis, in conſil. 19. vltra ea, quæ tanguntur, in principio, lib. 2. & in conſil. 166. Viſis actis, ad finem, lib. 2. Abbas, in conſil. 69. lib. 1. Decius, in conſil. 299. n. 4. in conſil. 300. n. 9. & 10. & in conſ. 331. n. 3. & in conſil. 400. num. 5. & in l. diem functo, num. 19. ff. de officioſo aſſeſſ. Ruinus, in conſ. 66. n. 17. volum. 1. & in conſil. 163. in fine, lib. 2. Craueta, in conſil. 148. n. 2. Capicius, deciſ. 119. in princip. Portius Imolenſis, in conſil. 3. n. 22. & ſeq. Rolandus, in conſil. 17. n. 8. lib. 4. Hieronymus Gabriel, in conſ. 165. n. 5. & 6. lib. 2. Beccius, in conſ. 72. n. 15. Cephalus, in conſil. 86. n. 20. lib. 1. & in conſil. 573. n. 22. & ſeq. lib. 4. & in conſil. 762. n. 17. & ſeq. lib. 5. Petrus Surdus, in conſil. 4. n. 5. lib. 1. & deciſ. 277. n. 13. & ſeq. Ioan. Vincent. Hondedeus, in conſil. 75. num. 6. & 29. lib. 2. Cardinalis Thuſcus, practic. concluſ. iur. tom. 7. littera R. concluſ. 306. fol. 46. latius tom. 3. littera E. concluſ. 374. ex n. 28. cum multis ſeq. fol. 302. & 303. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ, 108. num. 37. & pluribus ſeq. Gaſpar Schifordegheriſiles, variar. quæſtion. lib. 1. tract. 1. quæſt. 1. in verſic. ſic dicimus, vbi adducit quatuor exempla: dicimus enim, poſſe nos retinere ſeruitutem inutilem, quam tamen acquirere non poſſumus, l. ei fundo, 19. ff. de ſeruit. ſic & matrimonium. & vxor, & liberi, furore ſuperueniente retinentur, qui tamen non poſſent eo tempore acquiri, l. patre furioſo. 8. ff. de his qui ſunt ſui, vel alie. Sic vnus ex creditoribus miſſus in poſſeſſionem, omnium ius retinet, quamuis nihil poſſet iis acquirere, l. cum vnus, 12. ff. de rebus authoritate iudicis poſſide fic quoque dicimus per procuratorem non ſemper nos acquirere actiones ſed retinere, l. per procuratorem. 72. ff. de procurator. Idem Gaſpar Schifordegheri, quæſt. 4. eiuſdem libri, & tituli, in verſicul. neque enim nouum eſt, fol. 5. vbi inquit, nouum non eſſe, vt ex æquitate competat alicui retentio, cui tamen non poſſit dari actio, vt conſtat ex leg. ex quibus, 51. ff. de condict. indebiti, l. hæres 21. ff. ad ſenatuſcon. Trebellian. & noſtra interſit, rem potius rfetinere, quam vltro agere, l. ſi is, 59. ff. de furtis, Tiberius Decianus, in conſil. 64. num. 51. & in conſil. 94. num. 28. & ſeq. lib. 3. vbi quod retinere multis in caſibus poteſt quis, quod ſi non poſſideret, non poſſet conſequi agendo, l. debitori, vbi Bald. & cæteri, C. de pactis, Alexand. Corneus, & alij, cum quibus ipſe Decianus Hondedeus, dicto conſil. 75. num. 30. lib. 2. Thuſcus, dicta concluſ. 374. tom. 3. littera E. Ideo excluſa petitione, non excluditur retentio. Decius, in conſilio 257. Capra, in conſil. 19. Socinus iunior, in conſilio 1. num. 21. lib. 1. Alciatus, in conſil. 285. num. 9. Surdus, dicta deciſ. 277. num. 15. Cæſar Barzius, dicta deciſione 108. num. 40. & ſeq. vbi quod retentionis ius actione, fauorabilius reputatur, vt ex Corneo Pariſio, Craueta, & Cephalo inquit Magonius, deciſione Lucenſi 64. num. 5. ſic fauorabilior eſt actione, & compenſatione retentio. Et competit aduerſus executionem ſententiæ, vt per Magonium, deciſione Lucenſi 81. Menochium, recuperandæ, remedio 11. num. 9. Cæſarem Barzium, vbi ſupra, num. 43. Surdum, dicta deciſione 277. num. 14. regulariter etiam exceptio maiori nititur æquitate, quàm actio, l. quia exceptione doli, ff. de doli exceptione, §. certe, Inſtitut. de rerum diuiſione: exornant Surdus, vbi ſupra, n. 16. Cæſar Barzius, dicta deciſione 108. num. 41. Rota, deciſione 115. num. 1. parte 1. in nouiſſimis. Thuſcus, tom. 3. littera E. dicta concluſione 374. Immò & in terminis noſtris, quod emptor pretium retinere valeat in caſu præſenti, quamuis de euictione agere non poſſet, tam aduerſus venditorem, quam aduerſus creditores, vel agere quanto minoris fuiſſet empturus, ſi ſciuiſſet qualitatem rei venditæ, ex Petro Surdo, deciſione 165. num. 4. & tribus ſequentibus, & aliis in locis, ex Rota etiam Romana ſuperius plene annotaui, ſic vt in ſuturum certiſſimi iuris ſit, retentionis pretij nondum ſoluti ius non impediri emptori: ex dicto titulo, C. creditorem euictionem pignoris non debere, & diuerſum eſſe, contra creditores agi non poſſe de euictione, nec ad rem, nec ad pretium, ab eo, quod contenditur, pretium inquam non ſolutum, de iure poſſe retineri; quod in dicto titulo non modo prohibetur, ſed nec exogitatur, nec deciditur, vt numeris præcedentibus obſeruaui.

Vide etiam nouiſſimè, & poſt hæc ſcripta, Farinacium, nouiſſimarum Rotæ Romanæ, deciſione 370. 1. partis, tom. 1. num. 4. 5. & 6. vbi adducit regulam, quod creditor non tenetur de euictione rei debitoris ſubhaſtatæ ad eius inſtantiam, ſed duntaxat docere, ſe verum creditorem, & anteriorem fundum habere hypothecatum, ex d.l. 1. & 2. & ſtatim declarat, id procedere, quando ſubhaſtatio remanet valida, & res ſubhaſtata euincitur à Tertio; quo caſu datur vtilis actio, re euicta; secus, cum nulla declaratur: quia ex ea non poteſt dari actio vtilis propter reſolutionem contractus, vt per Gabrielem, & Surdum ibi relatos. Inquit etiam, eadem vi non procedere, quando ille qui vendidit vt creditor, docere non poteſt, ſe eſſe creditorem, vt per Bald. Salicet. & Neguſant. ibi relatos.

CAPVT XLIII.

Ex verbis referentibus ad relata, ſiue ex referente, & relato, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat, & debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, aliiſque diſpoſitionibus quibuſlibet, & quàm verum ſit, quod relatum intelligatur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, & certum dicatur, expreſſum, atque ſpecificatum illud, quod per relationem ad aliud exprimitur, ſiue qualiter intelligi debeat, vbi & de materia, authentic. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, quando ſcilicet vna diſpoſitio, vel ſcriptura ad aliam ſe refert; breuiter actum. Denique, articulus ille, Relatum, cùm non apparet, an ſtandum ſit, vel non, referenti; ſiue quando referens, etiam relato non apparente, inducere poſſit diſpoſitionem efficacem: accuratè equidem, & diſtinctius forſan, quàm hactenus factum eſſet, enucleatus, atque explicatus relinquitur.

Ac etiam agitur de teſtamento condito per relationem ad aliam ſcripturam, & de opinione Antonij Fabri contra Communem, circa quam nonnulla nouiter adnotantur per Authorem.

SVMMARIVM.

- 1 Ex alterius dispoſitionis relatione, ſumi, atque deduci mentis, ſiue voluntatis teſtatoris referentis interpretationem, atque coniecturam. Sic referens capere vim, & interpretationem ex relato. Et ſecundum illud ampliari, vel reſtringendit, vel temperari.
- 2 Relata mens, ſiue voluntas teſtatoris dicitur, quando de ea non conſtat per verba, ſed ſequitur mens ad aliud dispoſitum expreſſum, & habetur pro expreſſa, & certa ſuper relatis.
- 3 Relatio fit dupliciter, vel per nomina relatiua, & nomina relatiua ſunt, quæ referunt, aut referuntur ad aliud. Quorum exempla quamplurima traduntur remiſſiuè.
- 4 Vel altero modo fit per orationem relatiuam, quando teſtator vel circa perſonas, vel circa res, vel aliud quodcunque ſe refert ad aliam diſpoſitionem. De qua relatione, & de materia authent, ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, actum hoc numeri, & per totum caput.
- 5 Relatio ad aliam dispoſitionem, vel ad aliam ſcripturam, aut aliam rem, vtrum intelligi debeat ſecundum veritatem, an ſimilitudinariè, maxime vbi extent coniecturæ pro ſimilitudine, remiſſiuè.
- 6 An etiam retio exigat ſimilitudinem relati, & referentis in omnibus, & per omnia, aut iuxta finem diſpoſitionis remiſſiuè.
- 7 Relatio, quæ non fit ad aliam dispoſitionem, ſeu ad aliam ſcripturam, ſed ad verba ipſiuſmet diſpoſitionis, atque ex vna parte ad aliam partem eiuſdem, cuius ſit naturæ, & effectus, remiſſiuè.
- 8 Relationis natura, & effectus ex diſpoſitione vna ad alteram, qualis ſit.
- 9 In relato termino quicquid continetur, quod etiam in termino referente contineatur.
- 10 Relatum, & referens, re ipſa diſtingui debent.
- 11 Per relationem ad aliud, vel per ſe quid exprimi, aut certum eſſe, à pari procedere.
- 12 Relatum intelligitur eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis, verè & propriè, & naturaliter.
- 13 Quod per relationem ad aliud exprimitur, certum dicitur, expreſſum, atque ſpecificatum.
- 14 Et inde, ſi perſona, quæ nominatim, atque ſingulariter exprimi debet, per relationem demonſtretur, nominatim expreſſa dicetur.
- 15 Similiter quando lex requirit ſpecialem expreſſionem, ſufficit expreſſio per relationem ad aliud.
- 16 Etiam vbi expreſſio pro forma requiritur, veluti in diſpoſitione hæredis. Idque ex ſententia quorumdam, contra verò ex ſententia aliorum.
- 17 Relatum eſſe in referente cum omnibus qualitatibus ſuis in omni materia, & diſpoſitione, in contractibus inquam, in teſtamentis, in iudiciis, in diſpoſitione legis, & in Statutis. Et ibidem de teſtamente condito per relationem ad aliam ſcripturam. Vt hoc quoque teſtamenti genus valeat, ſi modò alià illa ſcriptura, ad quem teſtator ſe retulit, certa ſit, & indubitata, vt dubitari nequeat, quin eæ ipſa ſit, de qua teſtator ſenſit. Et de differentia teſtamenti in ſcriptis, & nuncupatiui, cum agitur de teſtamento facto ad interrogationem alterius. Eaque ex ſententia Antonij Fabri contra communem Scribentium reſolutionem. A qua tamen communi Author non recedit, & nonnulla nouè conſiderat, provt hic videbis.
- 18 Diſpoſitio ad aliam ſe referens, debet intelligi, & regulari ſecundum naturam, & conditionem illius, ad quam fit relatio.
- 19 Et præſupponit exiſtentiam relati, & ab eo declaratur.
- 20 Idcirco relationis natura eſt, vt agatur, non ex referente, ſed ex relato.
- 21 Niſi contrarium appareat ex verbis, vel ex mente disponentis.
- 22 Relatio etiam ita facienda, ne plus, minúſve ſit in referente, quàm in relato.
- 23 Relatum enim, & non referens debet attendi.
- 24 Et ideo niſi appareat relatum, referens nihil operatur.
- 25 Aut non operatur, niſi quatenus in relato reperitur.
- 26 Et ſi plus eſſet in referente, quàm in relato, illud plus non attenditur, quia dicitur per errorem appoſitum.
- 27 Referens ſi aliter loquatur, quam relatum, reſpicimus ad relatum.
- 28 Diſpoſitio vbi eſt relatiua, & de relato non conſtat, remanet res in diſpoſitione iuris communis, ſi relatio non eſt certa, vel referens diſponere non poteſt.
- 29 Relatum cum non apparet, an ſtandum ſit referenti, vel non in omni materia, & diſpoſitione, vt dilucidè, & accuratè explicetur, nonnullos caſus diſtinguendos eſſe.
- 30 Primus caſus eſt, quando diſpoſitio, quæ aliam refert, ſola de per ſe ſubſiſtere poteſt, atque eſt -certa, & determinata, & quatuor numeris ſeqq.
- 31 Et Aluaradi, Simonis de Prætis, & Sebaſtiani Medices in eodem caſu reſolutiones (quæ communi ſententiæ conueniunt) adducuntur.
- 32 Statutum relatum licèt non appareat, Statutum referens valebit, quando ſcilicet in eo declaratur mens Statuentium.
- 33 Relatum cum non reperitur, ſi actus aliquo modo valere poteſt, valere debet ad hoc, vt diſpoſitio potius ſuſtineatur, quàm pereat.
- 34 Referenti creditur, quando tenor relati eſt ſcriptus, & partes de eo poſſunt diſponere.
- 35 Secundus caſus eſt, quando diſpoſitio referens eſt incerta, & inderterminata, vt mens aliter haberi non poſſit, quam ſi de relato conſtiterit: & tunc referenti non creditur etiam in iis, de quibus poteſt diſponere, niſi constet de relato.
- 36 Tertius caſus eſt, quando diſpoſitio relata aut ſcriptura reperitur, & diſpoſitio, aut ſcriptura referens, alio modo refert, quam contineatur in relata, quo caſu modificatur, aut reſtringitur ad terminos relatæ.
- 37 Niſi conſtaret, diſponentem alio modo diſponere, quàm in diſpoſitione, aut ſcriptura, ad quam ſe refert.
- 38 Vel vbi ſequens diſpoſitio eſſet gratioſa, & refertur ad primam ampliandi causâ.
- 39 Circa quæ noua, & ſingularis Authoris conſideratio, atque reſolutio proponitur.
- 40 Simonis etiam de Prætis in eodem caſu reſolutio, atque Authoris declaratio adiicitur.
- 41 In referente dici in eſſe omnia per relationem, quæ in relato ſunt, quemadmodum intelligi debeat ex ſententia communi.
- 42 Quartus denique, & vltimus caſus eſt, cum quæritur, vtrum referens, etſi plenè non probet, quando non conſtat de relato: attamen inducat vrgentem coniecturam, quæ plurimum moueat Iudicem.
- 43 Referenti creditur, etſi non conſtet de relato in antiquis.
- 44 Antiquum in probationibus quid dicatur, arbitrio Iudicis committitur.

PRo breui, & diſtincta huiuſce capit. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, ex alterius diſpoſitionis relatione, ſumi quoque, atque deduci mentis, ſiue voluntatis teſtatoris referentis interpretationem, & coniecturam; quoniam referens capit vim, atque interpretationem ex relato, ſicuti hac in eadem, qua verſamur, materia, obſeruarunt Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. n. 28. & 29. fol. 162. Simon de Prætis, de interpretat. vltim. volunt. lib 2. interpret. 3. dubitatione 1. ſolut. 2. ex num. 185. fol. 269. Lud. Caſanate, in conſil. 50. n. 28. citans text. in l. ſi ita ſcripſero, ff. de condit. & demonſt. & ante ipſos ſtatuiſſe videntur Socinus ſenior, in l. 3. ſub num. 7. ff. de rebus dubiis. Alexander, in conſil. 81. column. finali, lib. 6. Decius, in conſil. 359. ex. n. 9. Baldus, in conſil. 212. Ea quæ veniunt, lib. 5. Pariſius, in conſil. 47. num. 15. & in conſil. 72. n. 22. lib. 2. Berous, in conſil. 20. num. 9. lib. 3. Sic ſane diſpoſitio referens ex relata ampliatur, vel reſtringitur, vel temperatur, l. in teſtamento, ff. de cond. & demonſt. l. 2. ff. de hæred. inſtit. cap. veniens, de præſcript. Decius, in conſil. 63. n. 6. Berous, in conſ. 29. n. 9. volumine 3. & in conſil. 93. n. 51. volumine 2. Sebaſtian. Medices, de regulis iuris, regula 10. in principio, num. 2. fol. 67. Adrianus Gilmanus rerum iudicat arum Germaniæ, deciſione 6. num. 247. lib. 1. Et relata mens, ſiue voluntas teſtatoris dicitur quando de ea non conſtat per verba, ſed ſequitur mens ad aliud diſpoſitum expreſſum, & habetur pro expreſſa, & certa ſuper relatis, vt dicetur ſtatim, & ad finem capitis, & poſt alios Authores tradidit Medices, vbi ſupra, num. 22. & 16. Simon de Prætis, poſt Bald. & Socinum, dicta ſolut. 2. num. 185. folio 269. qui citat text. in l. Theopompus, ff. de dote prælegata, & in l. legaui, ff. de liberatione legata. Recte etiam conſtituit ibidem, num. 189. & num. 230. quòd relatio fit dupliciter, vel per nomina relatiua; & nomina relatiua ſunt, quæ referunt, vel referuntur ad aliud, quorum exempla quamplurima adducit eodem in loco, ex num. 190. vſque ad numerum 230. vt ibi videri poteſt: Et per Cardinalem Thuſcum, practicarum concluſionum iuris, tom. 6. littera R. concluſione 125. Vel altero modo fit per orationem relatiuam, quando teſtator, vel circa perſonas, vel circa res, vel aliud quodcunque ſe refert ad aliam diſpoſitionem, vel ad aliam ſcripturam, de qua relatione tractarunt ex profeſſo, atque latiſſimè Doctores communiter, in authentic. ſi quis in aliquo documento, C. de edendo, Felinus, in capite ſecundo, de reſcriptis, num. decimo, & in capite inter cætera, ex num. 2. cum ſequent. de re iudicata, & in cap. ex parte, 1. column. 5. & ſequent. ex num. 14. de reſcriptis, Afflictis, deciſ. 273. Boerius, deciſ. 281. Grammaticus, deciſ. 59. ex. n. 25. cum ſeq. Ruinus, in conſ. 18. lib. 2. Pariſius, in conſ. 2. n. 5. & ſeq. lib. 3. Cagnolus latiſſimè, in d. auth. ſi quis in aliquo documento. Aretinus, in conſil. 21. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, dicta regula 10. maximè num. 64. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. ex num. 28. Ludou. Zunt. in reſponſo pro vxore, ex num. 71. cum ſeq. Couar. practicar. cap. 21. num. 2. Maſcardus, de probation. tom. 2. concluſ. 925. per totam. Petrus Surdus, in conſil. 245. ex num. 31. vſque num. 26. lib. 2. Petrus Auguſtinus Morla, emporij, titulo 11. de fide inſtrumentorum, quæſt. 1. num. 22. Iacobus Philippus Portius, commun. opinion. lib. 1. concluſ. 30. alios etiam per diſcurſum referam, num. ſeq. Et an relatio ad aliam diſpoſitionem, vel ad aliam ſcripturam, aut aliam rem, intelligi debeat ſecundum veritatem, an ſimilitudinariè, maximè vbi extent coniecturæ pro ſimilitudine, poſt alios multos Authores, quos citat, tractat eleganter Ludou. Caſanate, in conſil. 56. ex numero 1. cum ſeq. an etiam relatio exigat ſimilitudinem relati, & referentis in omnibus, & per omnia aut iuxta finem diſponentis duntaxat. Vide eund. Caſanate, in conſil. 57. num. 74. Et de alia relatione; quæ non fit ad aliam diſpoſitionem, ſeu ad aliam ſcripturam, ſed ad verba ipſiuſmet diſpoſitionis, atque ex vna parte ad aliam partem eiuſdem, & cuius relatio ea ſit naturæ, & effectus, hoc cap. ſermo non inſtituitur, ſed in locis vulgatis & communibus videndi ſunt Interpretes, & maximè à me commemorati, quotidian. bar. controu. iur. cap. 4. lib. 2. Aluaradus, lib. 4. dicto cap. 2. ex n. 32. Iacob. Menochius, in conſil. 220. ex num 76. vſque ad num. 88. lib. 3. M. Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, artic. 16. & art. 29. ex. n. 15. cum ſeq. Achilles Pedrocha, in conſil. 38. num. 55. 79. & 80. cum multis ſeq. Lud. Caſanate, in conſ. 56. & in conſ. 50. ex num. 11. cum. ſeq.

In propoſito autem noſtro, virtus, & effectus relationis eſt demonſtratio veritatis patentis ex coniunctione duarum ſcripturarum, per quam reſultat propriè ac perfectè, quid, quale, & quantum; ſicuti Baldus ſubtiliſſimus Cæſarei iuris Interpretes animaduertit, in conſil. 215. lib. 5. Sequuntur Iaſon, in l. ait Prætor, §. ſi iudex, num. 5. ff. de reiudicata. Pariſius, in conſil. 2. num. 55. lib. 3. Decius, in conſil. 647. n. 4. Berous, in conſ. 140. num. 36. eleganter Decianus, in conſil. 66. num. 5. lib. 2. & in conſil. 101. num. 19. & in conſil. 2. num, 97. lib. 2. Craueta, in conſil. 739. num. 16. lib. 6. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 609. num. 10. & 11. lib. 6. Antonius de Amatis, in loco referendo ſtatim, num. 3. qui propterea inferunt, relationis naturam eam eſſe, vt quidquid continetur in temino ad quem fit relatio, ſiue in relato, contineatur in termino referente. Craueta, in conſ. 45. n. 4. Natta, in conſil. 204. num. 12. Tiraquellus, de legibus connubialibus, gloſſa. 5. ex n. 176. Bertazolus, in conſ. 101. num. 4. & cum multis Peragrinus, de fideicommiſſis, artic. 16. num. 2. & num. 11. & artic. 26. num. 17. Tiberius Decianus, in conſil 128. num. 8. lib. 3. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 669. n. 12. & in conſil. 790. num. 14. lib. 7. M. Anton. de Amatis, deciſione 49. num. 3. Menochius, in conſil. 247. num. 32. libro tertio, Ludou. Caſanate, in conſil. 50. num. 42. qui in conſil. 57. n. 1. & n. 21. rectè obſeruauit, quod relatum & referens re ipſa diſtingui debent; provt certum eſt, atque ex mente eorum omnium deducitur, qui commemorabuntur ſtatim.

