Tertium denique & vltimum fundamentum, ad probandum, quod legatum poſt mortem alterius relictum, non ſit conditionale, ſed habeat diem certum in eſſe veritatis, cùm nihil ſit certius morte (vt verbis eius vtar) & ita tranſmittaur ad hæredes legatarij, eo decedente ante diem mortis alterius; deducit Ceuallos metipſe ex l. 39. tit. part. 6. provt eam citat: verè tamen eſt l. 34. eius tit. & partitæ, in verſ. E aun dezimos, que luego que el teſtador es muerto, paſſa el ſenorio de la coſa, que es aſſi mandala a aquel a quien es fechæ la manda. E maguer muera ante que el heredero del teſt ador entre la heredad, o en ante que el entre la poſſeſſion de aquella coſa que le fue mandada, con todo eſſo heredara aquella manda el ſu heredero, que ouiere derecho de heredar los otros bienes, de aquel a quien fue fecha, e eſto ſeria ſi la manda fueſſe de tal manèra, que fueſſe fecha puramente, o a tiempo cierto: mas ſi fueſſe fecha ſo condicion, no ſeria aſſi, & c. Hactenus verba d. l. quæ ad probationem eius, quod dixi, expenduntur: ex ipſis tamen nihil elici poſſe video, quo id ipſum, communibus Scribentium placitis, & reſolutionibus, adeo contrarium, comprobari valeat. Fatemur namque libenter in d.l. partitæ, deciſum; negamus tamen, diem eſſe certam, quando legatum poſt mortem alicuius relinquintur, ſed eſſe incertum omninò, an ſcilicet, & quando, cùm verè incertum fit, quando ille morietur, & an legatarius ante moriturus ſit, vel poſt: non poteſt ergo lex ipſa 34. de die adeo incerta intelligi, ſed neceſſario intelligenda eſt de die omninò certa: quod euidenter oſtendam, animaduertendo, in eadem l. 34. partitæ, nihil aliud ſtatui, quam id, quod de iure communi ſtatutum fuerat, quamuis Greg. Lopez. ibi non animaduertat; videlicet, legatum relictum in diem certum, vt ſi teſtator reliquit legatum præſtandum Kalend. Aug. vel in diem Diui Ioan. ad hæredes legatarij tranſmitti, ſi ipſe ante eum diem moriatur; dies enim ſtatim cedit quoad transmissionem, etſi non quoad petitionem, l. Sempron. Attalus, ff. de vſufructu leg at. l. 5. & l. ſi dies, ff. quando dies leg. ced. l. vnica, in princip. in verſ. ſimilique modo, C. de caduc. tollend. & ibi Bart. & Bald. & Caſtrenſ. n. 7. Iacob. Menoch. qui cum aliis ita diſtinctè explicat lib. 4. d. præſumpt. 201. n. 39. dicens, mirum non eſſe, quod dies alicuius legati non cedat quoad petitionem. ſeu tamen cedat quoad tranſmiſſionem: vt declarat Ruinus in conſil. 85. n. 8. lib. 2. ſtatim tamen (iuridicè equidem, & cum iudicio, vt adſolet) ſeparat caſum iſtum, & diem certum à caſu, quando legatum eſt relictum in diem incertum omnino, vel incertum, an, vt num. 40. & ſeqq. & num. 48. & ſeqq. agit de legato poſt mortem hæredis, vel alterius relicto, quod in diem incertum relictum profitetur, & ſeparat à legato relicto in diem certam, vt ibi admodum diſtinctè inuenies: idcirco dies omninò certus, ſecernitur, & ſeparatur à die incerta, in l. 31. titulo eo. 9. & partita 6. vt conſtat ibi: E aun lo podria, hazer a diacierto, como el dia de ſan Iuan Baptiſta. iuncto el verſic. Otro ſi dezimos, que ſi el teſtador, quando fuzieſſe la manda. Vbi agitur de legato relicto in tempus 14. annorum legatarij, quo caſu ſtatuit lexilla totum contrarium eius, quod Ceuallos ſtatuit, videlicet, quod ſi legatarius decedat ante 14. annum, legatum ad hæredes non tranſmittat; quod ipſe agnouit dicta q. 758. ex n. 37. & legem ipſam explicauit, vt ſuprà vidimus; lex autem 34. partitæ præcitata, quæ quoad tranſmiſſionis effectum, æquiparat, legatum factum fuiſſe ſimpliciter, & purè, vel ad diem certam, vt conſtat ibi: E eſto ſeria, ſi la manda fueſſe de tal manera, que fueſſe fecha puramente o a tiempo cierto. Ad eum modum explicari, atque intelligi debebit, ad quem leges ipſæ partitæ diem certam accipiunt: qualiter autem accipiant, non in obſcuro, ſed in expreſſo, & claro eſt; videlicet, cum omni certitudine dies eſt certa, non cum omnino incerta, vel ſaltem quando, vt in legato poſt mortem alterius relicto; imo & incerta, an, cùm incertum ſit, an legatarius antea moriturus ſit, vt ſæpè dixi. Sic ſane, quando purum dicatur legatum, & quando in diem certam, ſpecificè declaratur in dicta l. 31. partitæ ad quam ſe refert ipſa lex 34. dum agit de legato puro, & in diem certam relicto, atque ibid. in hunc modum ſcribitur: Puramente pueden fazer los teſtadores ſus mandas, que quiere tanto dezir, como ſin ningua condicion: e eſto ſeria, como ſi dixeſſe algun teſtador, mando a fulano tantos marauedis, o tal coſa, e aun la podria fazer a dia cierto, ò de dia cierto en adelante, è eſto ſeria, como ſi dixeſſe el teſtador: mando que den a fulano tantos marauedis el dia deſan Iuan Baptiſta, primero que verna: o ſi dixeſſe, mando que del dia de ſan Iuan en adelante, que ſelos den. Ecce vbi ſpecifice explanatur, quod dicatur legatum purè, & quod in diem certam relictum, ſtatim autem in d.l. 34. deciditur, legati purè, & in diem certam relicti, transmissionem dari, ſi legatarius ante diem, & ante aditam hæreditatem decedat, in quo ius commune conſeruatur indemne quoad tranſmiſſionem, & confirmatur, vt antea dixi, vt conſtat manifeſtè ex reſolutionibus Menochij, dicta præſumpt. 201. ex n. 39.

Et hactenus de his, quæ Hieronymus de Ceuallos in propoſitis dubiis ſcripta, & reſoluta reliquit, & de vna, atque altera Senatus Hiſpalenſis definitione.

De aliis vero, quæ Author metipſe, quarta parte, commun. contra commun. q. 905. ex num. 97. & maximè n. 91. & tribus ſeqq. aduerſus me tradidit nouiſſimè, & cum ad finem huiuſce cap. accederem, ad manus meas peruenerunt: ideo, atque conſulto non agendum, ſiue ipſa ſilentio prætermittenda, duxi: Quod ſatius viſum fuerit, tacere, & ipſis lucubrationibus, & ſcriptis noſtris ſatisfactionem, & reſponſum relinquere, quam quouis modo reſpondendo, dignitatis, & nominis noſtri honeſtatem offendere. Tunc namque prouocati reſpondimus, nec vnquam illius, in congerendis communibus contra communes, ſtudio, & inſtituto ſuſcepta, vllo modo detrahere intendimus, ſed duntaxat, cum in inquirenda vniuſcuiuſque rei, de qua diſputatio ſuſcipitur, vera reſolutione, & accuratè, atque radicitus ea explicanda, inſiſtamus, ad eum modum commentaria conficere, velut neceſſitate adſtringimur. Si autem aliquando Authorem ipſum confutauimus, vel minus plene explicatum ab eo aliquid diximus, non ideo id factum proculdubio, vt nota aliqua eum afficeremus, cum aliorum placîta, & reſolutiones ad examen perducere, & ſine iuſta cuiuſque indignatione confutare liceat. Sic ſane eruditiſſimorum etiam virorum opiniones, & ſcripta impugnantur aſſiduè, provt paſſim Hieronymus idem Ceuallos grauiſſimos Authores impugnat, & male eos loquutos, aut deceptos, multis in locis profitetur, poſſétque ex noſtris, quas vellet pro arbitrio confutare ſententias; nec inde aduerſus eum querelam alij proponunt, nec nos quidem proponeremus, vtpote cum non alio, quàm indagandæ veritatis, fine, & propoſito id fiat, non quidem reprehendendi, aut notandi cum, quem multis potius de cauſis, honorandum credimus.

Quoad quæſtionem verò repræſentationis excitatam, & proſequutam à me lib. 3. c. 19. ex n 172. vſque ad n. 213. & ab eodem Ceuallos, 4. parte commun. contra commun. q. 905. ex n. 97. cum ſeqq. impugnatam, & confutatam nouiſſimè;

Viderint etiam, & diiudicauerint omnes, qui vtriuſque commentaria prælegerint; an Authoritates, & diuerſorum iuris Interpretum ſententiæ, que cumulantur ibid. per eundem Authorem ex n. 116. vſque ad n. 147. in terminis iuris communis, & eo attento locum obtineant, nec poſt editam legem illam 40. Tauri, procedere valeant; quod eodem c. 19. ex n. 184. cum multis ſeqq. euidenter oſtendi, & fundamentis omnibus partis contrariæ, quæ longa ſerie (diſtinctè tamen) ponderantur ibid. ex d. n. 172. vſque ad dictum n. 184. plena manu reſponſum præbetur, & concludenter adeò ipſis ſatisfit; vt etiam omnibus, quæ in contrarium ab ipſo Ceuallos nunc conſiderantur, & expenduntur, & quibuſlibet aliis, quæ conſiderari, & perpendi poſſunt, reſpondeatur dilucidè, nec repetete opus eſt, quia longa ſerie adnotantur ibi. Et quidem lex ipſa Tauri 40. in poſtrema ſui parte (in qua de ſucceſſione, & repreſentatione tranſuerſalium agit) adeò apertè caſum illum decidit (ſi verus, & genuinus legis ipſius ſenſus percipiatur) & opinionem, quam defendi, probauit; vt in contrarium poſt legem ipſam conditam nihil adduci poſſit, quod vrgeat; ſicuti ipſomet c. 19. ex d.n. 184. & maximè ſub n. 185. ex verſic. poſt deciſionem ergo d.l. 40. Tauri, fol. 279. vſque ad n. 186. euidenter oſtendi, & legis eiuſdem 40. verba ſtrictè admodum, & fortiter ponderaui, provt ibi vider poteſt: item & n. 86. 91. 199. &. 212.

Sic ſane (quod Aduocati omnes, & Senatores ij, qui Regio Prætorio Pinciano, & Granatenſi nunc præſunt, & multis ab hinc annis præfuerunt, profitebuntur) non ſemel, non iterum, atque iterum, ſed pluries in vtroque Senatu, iuxta opinionem ipſam quam ſuſtinui, definitum, & pronunciatum fuiſſe, conſtat; & vnanimiter adeo, ex poſtrema logis eiuſdem Tauri parte receptam, vt iam nunquam ab ea Senatores ipſi præſtantiſſimi, & eruditiſſimi recedant. Sed in ſupremo Regio Caſtellæ Senatu, in caſu occurrenti eam amplexam vidimu, & communi Pragmaticorum ſenſu receptam.

Nunc etiam, & ipſamet ſententia, quam conſtanter ibi defendi, & à præcitato Authore adeò acriter improbatur; cætera quoque placita, quæ eodem loco probaui, & ad repræſentationem tranſuerſalium attinent; pragmatica Regia ſanctione, ſunt confirmata, & in vicem legis ſtatuta; contraria verò reiecta, & improbata, vt compertum, & notum eſt, atque ex ſerie eiuſdem apparet. Verba autem dictæ pragmaticæ, ſic ſe habent.

Don Phelipe por la gracia de Dios, Rey de Caſtilla, &c. Bien ſabeis, que por la ley segunda, del tit. quinze, de la partida ſegunda, ſiguiendo la coſtumbre antigua de la ſucceſſion deſtos Reynos, ſe declaró, y diſpuſo, que el ſeñorio del Reyno heredaſſen ſiepre aquellos, que vinieſſen por la linea derecha; y con el fundamento deſta regula ſe ordenó, que ſi el hijo maior murieſſe ante que heredaſe ſi dexaſſe hijo, o hija, que vuieſſe de ſu muger legitima, que aquel o aquella lo vuieſſe, e no otro ninguno. Y por la ley quarenta, de las hechas en la ciudad de Toro, que es oy la ley quinta, tit. 7. de los mayorazgos, del libro quinto, de la recopilacion, ſe mando, que en la ſucceſſion de los mayorazgos, aſſi a los aſcendientes, como a los tranſuerſales, aunque el hijo mayor muera en vida del tenedor del mayorazgo, ſi dexaſſe hijo, o nieto, deſcendiente legitimo, eſtos tales ſe prefirieſſen al hijo ſegundo, y repreſentaſſen las perſonas de ſus padres: y de auerſe dicho en ella, que eſto ſea (ſaluo ſi otra coſa eſtuuiere dispueſta por el que primeramente conſtituyò y crdenò el mayorazgo) an ſalido diuerſas, dudas ſobre coligir de la diſpoſition, y palabras del inſtituydor, quando, es viſto quitar la repreſentacion, y auer dispueſto, o tenido voluntad, que no la aya, de que ſe an recrecido muchos pleytos, con gran daño, y coſtas de las partes: y deſſeando el Reyno, que ſe quite la ocaſion dellos: eſtando juntos en Cortes, y vltima mente en las que por nueſtro mandado ſe celebraron en la villa de Madrid, el año paſſado de mil y ſeyſcientos y onze; nos à ſuplicado que proueamos del remedio que conuenga, lo qual viſto por los del nueſtro Conſejo, y con nos conſultado: fue acordado, que deniamos mandar dar eſta nueſtra carta, la qual queremos tenga fuerça de ley, hecha en Cortes, a inſtancia y ſuplicacion de los procuradores dellas. Por la qual declaramos, y mandamos, que en la ſuceſion de los mayorazgos, vinculos, y patronazgos, y aniuerſarios, que de aqui adelante ſe hizieren, aſſi por aſcendientes, como por tranſuerſales, o eſtrannos, ſe guarde lo dispueſto en las dichas leyes de partida, y Toro, y ſe ſuceda por repreſentacion de los deſcendientes a los aſcendientes, en todos los caſos, tiempos, lineas, y perſonas, en que los aſcendientes ayan muerto antes de ſuceder en los tales mayorazgos, aunque la muerte aya ſido antes de la inſtitucion dellos ſi no es que el fundador vuiere dispueſto lo contrario, y mandado, que no ſe ſuceda por repreſentacion, expreſſandolo clara y literalmente, ſin que para ello baſten preſunciones, argumentos, o conietures, por preciſas, claras, y euidentes que ſean. Lo qual ſe guarde ſin diſtincion, ni diferencia alguna, no ſolamente en la ſuceſſion de los mayorazgos a los aſcendientes, ſino tambien en la ſuceſſion de los mayorazgos a los tranſuerſales, y no ſolo en los tranſuerſales al vltimo poſſeedor, ſino tambien en los que lo fueren del inſtituydor: lo qual mandamos, guardeys, y executeys, y hagays guardar, cumplir, y executar, y contra el tenor y forma dello no vays, ni paſſeys, ni conſintays yr, ni paſſar por alguna manera.

Hactenus dictæ pragmaticæ verba, ex quibus ſane deducenda, atque obſeruanda erunt nonnulla, que memorabilia ſunt, ſcituq́ue, & notatu digna, & ingenti ſtudio, ſummaq́ue diligentia, & Authorum omnium prolixa, originaliq́ue lectura, ſic digeruntur, & reſoluuntur.

Ac primum equidem, ex verbis ipſis approbari, atque confirmari omnino ea omnia, quæ in commentariis lib. 3. c. 19. per totum, in materia repræſemtationis, longa ſerie, adnotaui, atque ſcripſi: ibidem namque ex n. 275. vſque ad n. 282. reſolutiuè firmaui, & multorum Authorum allegatione comprobaui, quod maioratus inſtitutus per viam vinculi particularis, aut meliorationis Tertij & Quinti bonorum inter deſcendentes, aut anniuerſarij, vel capellaniæ, iuriſve patronatus perpeturi, abſque facultate Regia; verus ſit maioratus, ac leges omnes Regiæ, quæ de maioratibus loquuntur, habeant locum in eis: Ludouici Molinæ opinionem defendi, & contrariam Petri Salazaris, nouè impugnaui: & inde deduxi n. 277. quod Repræſentatio, de qua in l. 40. Tauri, procedit, & habet locum in eiſdem vinculis particularibus, & meliorationibus Tertij & Quinti vinculatis, in anniuerſariis, & patronatibus, ſiue capellaniis, aut memoriis perpetuis, iure maioratus relictis, & abſque Regia facultate inſtitutis, leges etiam 41. 45. & 46. Tauri, in eiſdem etiam obtinere, ipſomet loco, ex ſententia quamplurimorum notaui, ac dictæ Pragmaticæ verbis confirmatur ſpecificè, & expreſsè; ea namque, quæ in materia repræſentationis, virtute conſtitutionis dictæ l. 40. Tauri, ſic diſponentis, ſeruanda declarat, aut de nouo introducit ad explicationem ipſius legis in finalibus verbis, ibi: Saluo ſi otra coſa eſtumere dispueſta: Et qualiter hia omnibus adaptauit, ſiue eadem omnia ad vnum, eundemque modum expreſſit, vt conſtat ibi: Que en la ſceſſion de los mayorazgos, vinculos, y patronazgos, y anniuerſarios, & c. Hoc autem adeo indubitatum, & certum eſt, ex verbis ipſis relatis, vt maiori comprobatione non indigeat.

Secundò deinde & principaliter obſerundum, atque conſtituendum erit, me eodem c. 19. ex n. 172. vſque ad num. 199. inprimis adduxiſſe ſententiam, & opinionem eorum, qui exiſtimarunt; repræſentationem locum non habere, quando in parte, vel auo ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuit, ſed duntaxat ius eius in ſpe, aut poſſibilitate ſuccedendi conſiſtebat, de qua iura, fundamenta, & autoritates recenſui, & eiſdem concludenter reſpondi n. 184. & duobus ſeqq. & n. 187. & ſeq. amplexus ſum, & defendi opinionem contrariam, repræſentationi ſcilicet locum eſſe inter tranſuerſales, etiam quando in patre ius ſuccedendi firmiter radicatum non fuiſſet. ſed ius tantum de futuro, & in ſpe, aut poſſibilitate competeret, & quod pater, ſi tempore delatæ ſucceſſionis viueret, ſuccedere poſſet, quamuis actu non ſucceſſerit, provt latiùs ibi: & n 192. ita fortiter & verè induxi, expendiq́ue verba l. 40. Tauri, pro ea opinione, & ſententia vt poſt deciſione ipſius legis, nullo pacto ſuſtineri valeat contraria opinio, nec repræſentatio excludi; ita etiam, eodem cap. 19. n. 212. defendi conſtanter, repræſentationi debere eſſe locum etiam inter tranſuerſales, quando pater, vel auus, vel aſcendens, ex cuius perſona ſucceſſionem quis prætendit, in vita inſtitutoris maioratus deceſſit, provt latius quoque ibidem.

Et hæc quidem duo, adeo certa, atque indubitata, poſt editam conſtitutionem dictæ l. Tauri 40. Pragmatica ipſa exiſtimauit, vt ſuper eis, tanquam indubitatis, nihil diſponere, aut decidere voluerit, ſed duntaxat de alio caſu ſermonem inſtituat, cumq́ue decidat, qui ex omnibus difficilior reputabatur, quando ſcilicet vltimo maioratus poſſeſſore, abſque deſcendentibus præmortuo, tranſuerſalis aliquis successionem prætendit, cuius pater ſi viueret, ſucceſſurus ſane eſſet, vt proximior; ipſe tamen multis ab hinc annis, & ante maioratum inſtitutum deceſſit; id quod ego ipſe in commentariis, dicti cap. 19. n. 199. & ſeqq. conſtanter defendi, & poſt editam legem ipſam Tauri 40. præcisè ſeruandum dixi, & concludenter comprobaui, provt latius ibi ſcriptum apparet.

Prudentiſſimi itaque, eruditiſſimi, atque præſtantiſſimi illi Viri, qui confectioni Pragmaticæ Regiæ adfuerunt, adeò veritatem prædictorum præ oculis habuerunt, aſſequutiq́ue ſunt. vt de duobus caſibus dubium non habentes, (verè namque dubium non erat. edita iam d.l. Tauri) maturo admodum, atque ſingulari iudicio, ſuper tertio tantum deciderent; & vt tot ambages, & contrarietates in futurum omninò dirimerent, quid in tertio ipſo caſu, & hoc difficiliori, vt dixi, loge ipſa Tauri diſpoſitum antea eſſet, declararunt, & egregiè ſtatuerunt in hæc verba: Y ſe ſuceda por repreſentacion de los deſcendientes a los aſcendientes en todos los caſos, tiempos, lineas, y porſonas en que los aſcendientes ayan muerto antes de ſuceder en los tales mayorazgos, aung; la muerte ay a ſido antes de la inſtitucion dellos. Approbarunt ergo adeò expreſsè (vt vides) placita noſtra, & reſolutiones prædictas, quæ vere poſt ipſam legem Tauri nullam habebant dubitandi rationem, vtpote, cum eadem lex omnibus his caſibus prouideat apertiſſimè, licet non ita in indiuiduo, & ſpecificè, implicitè tamen, atque virtualiter, ſatis apertè; & inde (vt antea enunciatiui n. 81.) Authoritates illæ omnes, quas Hieronym. Ceuallos aduerſus ſcripta noſtra cumulauit, licet attento iure communi, atque in terminis ipſius articulum difficilem redderent, poſt eandem legam Tauri conditam, obtinere non poterant, nec vllam vim habere, vt ibidem dixi: ipſa namque Tautina conſtitutio, nec iuris nondum radicati, nec ſtatus rerum tempore morti aſcendentis conſiderationem habuit, ſed potentiæ ſuccedendi tantum ius inſpexit, ſi nunc ſcilicet, quando ſucceſſio defertur, ille viueret, an ſucceſſurus eſſet; quo in placito & alij quamplures, etiam in terminis iuris communis, & ante editam ipſam legem Tauri fuerant, provt ibidem quoque adnotaui, & oſtendi, cum vere (vt cætera omittam) negari non poſſit, quin in terminis quoque iuris communis, & cum de ſucceſſione deſcendentium agitur, ſiue etiam tranſuerſalium inter fratres, fratrumque filios; per repræſentationem eius ſuccedatur, qui ius firmum & radicatum nunquam obtinuit, vtpote, qui ante delatam ſucceſſionem, imò & viuente eo deceſſit, de cuius ſucceſſione poſtmodum agitur, & ad quam ex repræſentatione eius, qui ante illam deceſſit, quis ſe admittendum, contendit, vt de ſe compertum ſatis eſt, nec maiori indiget comprobatione, cùm adeò plenè comprobatum à me fuerit in locis relatis, & dictæ Pragmaticæ deciſione confirmatum, vt vides, & antea expreſsè cautum: Aſſi por aſcendentes, como por tranſuerſales, o eſtraños: & ideo Pragmatica ipſa de primo caſu, iuris ſcilicet non radicat: nec de ſecundo, quando is, qui, qui repræſentatur, ante inſtitutorem maioratus deceſſit, mentionem vllam non facit, quia vterque caſus, & in fortioribus terminis continetur ſub expreſſo, quando ſcilicet, ante maioratum inſtitutum deceſſit.

Præterea & tertio loco obſeruandum, atque conſtituendum erit, me etiam in commentariis dicti c. 19. lib. 3. n. 90. 91. & ſeq. ex aliorum, & maxime Didaci Couar. Ludou. Molinæ, Emanuelis Coſtæ, Humadæ, Matienci, Azeuedi, Ioan. Gutier. & Pat. Ludou. Molinæ ſententia, defendiſſe, & firmiter aduerſus alios, ibi etiam commemoratos, reſoluiſſe, repræſentationis ius tranſuerſalibus in l. 40. Tauri conceſſum, procedere, etiam in tranuerſalibus, qui à primo inſtitutore maioratus non procedunt, & ſic in transuersalibus vtriuſque, nempe fundatoris, & vltimi poſſeſſoris; provt latius ibi, vbi & fundamentis partis contrariæ concludenter reſpondi: id autem ipſum ſpecificè in dicta Pragmatica ſtatuitur, & pro lege ſeruari iubetur in hunc modum: Lo qual ſe guarde ſin diſtincion, ni diferencia alguna, no ſolamente en la ſuceſſion de los mayorazgos a los aſcendientes, ſino tambien en la ſuceſſion de los mayorazgos a los tranſuerſales, y no ſolo en los tranſuerſales al vltimo poſſeedor, ſino tambien en los que lo fueren del inſtituydor. Aliud autem, de quo eodem c. 19. egi ex n. 91. vſque ad n. 96. quod ſcilicet poſt editam dictam l. Tauri, repræſentatio ipſa, tranſuerſalibus concessa ibi, abſque graduum reſtrictione, & vſque in infinitum procedat in primogeniorum ſucceſſione; atque ita etiam inter deſcendentes à fratre, vel ſorore, patruele, vel auunculo, vel alio quolibet conſanguineo vltimi poſſeſſoris; hoc ſcilicet, adeo certum, atque indubitatum Pragmatica ipſa reputauit, vt ſub generali regula omnium tranſuerſalium ſatis apertè confirmauerit, nec maiori expreſſione, aut declaratione, nouàve conſtitutione opus eſſe, rectiſſimè innuerit; idque maximè, cum antea dixiſſet, Se hizieren aſſi por aſcendientes, como por tranſuerſales, o eſtraños: Nam & inſtitutis primogeniis à penitus extraneis, in infinitum, & abſque graduum reſtrictione, repræſentationem admittit, atque ita amplius de his dubitari non valebit, de quibus ibi dubitarunt Authores, à me commemorati ex n. 91. cum ſeq. & vere neque dubitari potuit vllo pacto poſt eandem Taurinam conſtitutionem, ſicuti eleganter ibidem oſtendi.

Quartò etiam loco obſeruandum, atque constituendum erit, me in eiſdem commentariis dicti cap. 19. ſub n. 281. in fine, verſic. 12. denique, & n. 282. vſque ad n. 291. ſingulariter, atque ex ſententia aliorum, quos recenſui, obſeruaſſe, repræſentationis totam materiam ex voluntate, atque diſpoſitione teſtatoris gubernari, atque interpretari debere principaliter, vt ex ipſa admitti, vel excludi debeat repræſentatio, & præ omnibus ſeruetur, atque prædominetur diſponentis, vel inſtitutoris maioratus voluntas metipſa, ſicuti eò loci longa ſerie comprobaui, & dicto n. 290. pro regulas generali & affirmatiua conſtitui, repræſentationem poſt editam dictam l. Tauri 40. regulariter, ac etiam in caſibus dubiis admittendam, nec de facili, aut ex verbis ambiguis excludendam, excludive eam poſſe, ſed expreſſam, præciſamq́ue voluntatem inſtitutoris requiri, vt excludi reprææſentatio poſſit, quod & Ludou. Molinam, Ioan. Gutierrez, P. Molinam, & alios contendiſſe, ibidem notaui, & ſcripſi. Addidi tamen n. 291. per totum, Interpretes huius Regni exiſtimaſſe communiter ex coniecturis quoque induci poſſe, vt ceſſet repræſentatio; & inde exceptionem, ſiue declarationem, aut limitationem eiuſdem l. Tauri, in finalibus verbis: Saluo ſi otra coſa estuuiere diſpueſta, & c. non ſolum procedere, ac verificari ob expreſſam inſtitutoris maioratus diſpoſitionem, ſed etiam ob preſumptam, atque ex legitimis coniecturis deductam, provt latius dicto n. 291. vbi etiam Ludou. Molinæ locum expendi, quo profitetur expreſſim, ad hoc, vt deciſio eiuſdem l. Tauri procedit in poſtrema ſui parte, requiri neceſſariò, quod teſtator id expreſsè, ac ſpecificè diſpoſuerit, & ſic quod neceſſaria ſit expreſſa diſpoſitio, nec tacita, hoc eſt, ex coniecturis collecta, ſufficiat; attamen ad huius rei, & voluntatis inſtitutoris probationem, non excludi coniecturas legitimas, & quæ ex verbis diſpoſitionis deprehendantur; modo ipſæ adeo præciſæ ſint, vt ex illis nihil aliud, quàm repræſentationis excluſio deduci poſſit & inde, quod diſpoſitio expreſſa requiratur, aut ita tacita, quod in dubium reuocari non poſſit; ex aliis multis, & ſententia communi Scriptorum huius Regni, eodem n. 291. per totum reſolui.

Horum quidem nonnulla, & quæ ad primam partem attinent, ſic in eadem Regia pragmatica confirmantur, provt ibidem traduntur, ex dicto n. 282. cum ſeq. Alia verò, quæ ad poſtremam partem, eorundem, quæ ibi adnotantur n. 290. & ad finalia verba dictæ l. 40. Tauri pertinent, emendantur, ac ius nouum ſuper eis introducitur. Quod vt diſtinctè, & dilucidè demonſtretur, animaduertendum erit, Pragmaticam eandem Regiam iuri repræſentationum multùm fauiſſe, & regulariter admiſiſſe repræſentationem omnium caſuum, & perſonarum reſpectu, nullis excluſis, vt inde regula generalis confici poſſit, ac debeat, poſt eam conditam; quòd repræſentatio ſemper admittenda ſit, etiam in caſibus dubiis, quemadmodum dicto n. 290. dicti c. 19. regulam conficiendam, poſt ipſam legem Tauri dixi, & ita eam confeci: quod vt omnes pro certo habeant, caſus ille magis diffi ilis, eius ſcilicet, qui ante inſtitutum maioratum deceſſit, exprimitur, atque deciditur in ea, vt etiam repræſentationi eidem magis ſuccurratur, ſiue maior fauor eidem præſtetur, & pro regula generali ipſa admittatur, exceptio, ſiue limitatio, aut declaratio dictæ l. Tauri 40. ſaluo ſi otra coſa eſtuuiere diſpueſta, non adeo latè patet, fiue non ita lata relinquitur, ſed nouè, & ad vnum tantum reſtringitur, expreſſum ſcilicet, indiuidualiter ſpecificatum, atque literale, vt ſcilicet is qui contendat, repræſentationi locum eſſe debere, regulariter, ac ſemper pro ſe habeat regulam: qui verò obiiciat, aliud per inſtitutorem maioratus diſpoſitum, non aliàs audiatur, quàm ſi in indiuiduo, ſpecialiter, & literaliter; ita diſpoſitum oſtenderit: ſic ſane, atque multum vtiliter in ipſa Regia pragmatica cauetur in hæc verba: Y ſe ſuceda por repreſentacion de los deſcendientes a los aſcendientes, en todos los caſos, tiempos, lineas, y perſonas, en que los aſcendientes ayan muerto antes de ſuceder en los tales mayorazgos, aun que la muerte aya ſido antes de la inſtitucion dellos, ſi no es que el fundador huuiere dispueſto lo contrario, y mandado, que no ſe ſucedu por repreſentacion, expreſſandolo clara y literalmente, ſin que para ello baſten præſunciones, argumentos, ò conjeturas, por preciſſas, claras, y euidentes que ſean. Quamuis ergo in terminis iuris communis, ac etiam eiuſdem l. Tauri 40. expreſſum diceretur, & ſpecialiter etiam prouiſum, non modo quod in indiuiduo expreſſum fuerat, ſed etiam id, quod ex coniecturis concludentibus, & probatiſſimis deducebatur, ita quod tacita voluntas in dubium reuocari non poſſet; ſicuti eodem c. 19. n. 291. in propriis terminis, ex aliis multis Authoribus adnotaui, & ſcripſi ad interpretationem poſtremæ partis. Taurinæ illius conſtitutionis: licet etiam regulariter expreſſum dici ſoleat quod ex coniectur is colligitur, provt ex l. licet Imperator, ff. de legat. 1. l. cum auus, ff. de condit. & demonſt. adnotarunt atque exornarunt infiniti illi Authores, quos ego metipſe in commentariis de vſufructu, c. 1. ex n. 46. & controuerſ. iur. lib. 2. cap. 4. n. 53. & ſupra hoc eod. lib. & tractatu, cap. 17. n. 7. 8. 9. 10. & ſeq. in vnum recenſui. Surdus etiam, in conſ. 294. n. 21. lib. 2. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 123. ex n. 5. cum ſeq. Camillus Gallinius, de verbor. ſignificat. lib. 2. cap. 10. Ludou. Caſanate, in conſil. 60. ex n. 5. cum ſeq. Alex. Raudenſis, de analogis, c. 34. n. 129. Attamen Pragmatica ipſa de nouo decernit contrarium, & ſtatuit, quod non poſſit dici, nec intelligi aliud diſpoſitum, niſi quod clare, & literaliter fuerit expreſſum, atque diſpoſitum, & inde repræſentationem (pro qua adeſt regula generalis & firma omnium caſuum, & perſonarum reſpectu (vt dixi) non aliàs excludi poſſe aliquo caſu, quam ſi eo litteralis & ſpecifica diſpoſitio oſtendatur, nec ſufficere coniecturas, quantumcunque præciſæ illæ ſint, & in hoc proculdubio decidit Pragmatica ea vnum admodum neceſſarium, & Reipublicæ vtile, atque conueniens, illudq́ue principaliter, quo litibus, & controuerſiis magnis, partiumque ſumptibus, & laboribus conſulatur, ex contraria namque verborum eorum finalium dictæ l. Tauri 40. interpretatione, & coniecturarum allegatione, atque admiſſione, maxima ſubſequebantur inconuenientia, vtpote, cum in omnibus ferè caſibus occurrentibus, in quibus articulus repræſentationis deducebatur, atque contendebatur, vtraque pars litigantium, ſiue vnius & alterius partis Aduocati, ex eiſdem verbis fundamentum ſumebant, & pro ſe illa expendebant, & magis torquendo, quam verum ſenſum, & mentem teſtatoris eliciendo, aliud ab inſtitutore cautum; atque diſpoſitum, allegabant aſſiduè, ex quo infinitis litibus occaſio dabatur, atque imaginariis coniecturis aliud per teſtatorem diſpoſitum, contendebatur: quæ omnia in futurum ceſſabunt, ſi non aliàs id deduci, allegariq́ue poſſit, quam ſi clarè, & literaliter diſpoſitum legatur, & inueniatur, provt ibi cauetur.

Ex his ſanè, atque ex verbis claris eiuſdem pragmaticæ, ibi: Y de auerſe dicho en ella, que eſto ſea, ſaluo ſi otra coſa eſtuuiere dispueſta por el que primeramente conſtituyò, y ordenò el mayorazgo, han ſalido diuerſas dudas, ſobre colegir de la diſpoſition, y palabras de inſtituydor, quando es viſto quitar la repreſentacion, y auer diſpuesto, o tenido voluntad, que no la aya, de que ſe an recrecido muchos pleytos con gran daño, y costas de las partes, & c. Conſtituendum inquam etiam ex his quinto loco; eoſdem Regis noſtri inuictiſſimi, & religioſiſſimi Philippi Tertij, Proceres, & atque ex omni parte præſtantiſſimos Viros, qui editioni, & confectioni Pragmaticæ ipſius adfuereunt, ſummo iudicio, atque ſingulari eruditione ſe habuiſſe in progreſſu eiuſdem non modò, ſed etiam in exordio; non enim profitentur, aut quouis modo enunciant, dubia, quæ excitabantur, excitarique ſolebant, fuiſſe ſuper regula prædicta, admittendæ ſcilicet, & omnium caſuum, & perſonarum reſpetu, repræſentationis (eam enim admittendam regulariter, velut neceſſariò adſtringebantur omnes, poſt editam dict. l. Tauri 40. concedere) ſed potius dixerunt expreſſim, dubia ipſa fuiſſe ſuper exceptione, quando ſcilicet videretur ſubalta repræſentatio, quæ in dubio & pro regola ſublata non videtur: Idcirco Pragmatica ipſa, ſuper eo venit remouere dubia, & verè remouet, ſuper quo fuerant, hoc eſt, ſuper exceptione, ſed non ſuper eo, de quo dubium non erat, edita iam dicta Taurina conſtitutione, hoc eſt, ſuper regula prædicta admittendæ repræſentationis: ſic & conſequenter, & noui iuris inductiua videri debebit reſpectu eiuſdem, de quo dubium erat, & fuiſſe dubitatum, profitetur, non verò reſpectu eius, de quo dubium fuiſſe non enunciat: atque ita, dum repræſentationem, etiam illo caſu expreſſo, & difficiliori (vt dixi) concedit, & admittit, nullatenus videtur ius nouum continere, cum de eo nullum fuiſſe dubium, dixerit, immò admiſſa repræſentatione generaliter, quaſi ex deciſione eiuſdem l. Tauri 40. ita ineſſer apertè, nec eandem offuſcari, vel præuerri contingat eo prætextu, quod aliud teſtator diſpoſuerit, ſic vt dixi, atque admodum vtiliter decidit: iidem namque, qui adfuerunt ipſius deciſioni, pro certo habuerunt, id quod deducebatur ex mente, & verbis taurinæ legis eiuſdem, repræentationis partibus fauere; & quia verba finalia ipſius, litibus occaſionem præſtabant, vtpote, cum repræſentatio, quæ indiſtinctè admitti deberet ex vi, & virtute deciſionis illius Tauri, & in caſibus dubiis ex vi quoque tacitæ & præſumptæ voluntatis inſtitutorum maioratuum, qui videntur ſe conformare cum eius legis diſpoſitione, ex aliis verbis, illiſq́ue finalibus dictæ l. offuſcabatur, & confundebatur in maximum Reipubliæ detrimentum, illud literale, & expreſſum de nouo requirunt, quo litibus, & ſumptibus, aliiſque maximis inconuenientibus vai præcludatur: & in effectu duo efficiunt (vt arbitror) Primum, oſtendere, lege ipſa Tauri, ſatis apertè inductum, atque probatum ius illud repræſentationis, quod adeo generaliter ibi admittitur. Secundum, litibus, & inconuenientibus, antea relatis, ſuccurrendo, id de nouo ſtatuere, quo aliud diſpoſitum per teſtatorem, vt excludatur repræſentatio, dici non poſſit, niſi literaliter & ſpecificè diſponatur.

