Secundo deinde principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex eiſdem doctrinis, hactenus propoſitis, deduci veriſſimam eſſe regulam quadam, ſiue Scribentium omnium axioma vulgatiſſmum, & aſſiduè allegabile; videlicet verba interpretari debere in vltimis voluntatibus, & in quibuſlibet aliis diſpoſitionibus, ſecundum tempus prolationis, & rebus ita, vt tunc erant, permanentibus, & ſtantibus; idcirco clauſulam, rebus ſic ſtantibus, & aliquo de nouo non emergenti, in omni actu, & materia ſubintelligi, & maximè in vltimarum voluntatum tractatu; quod (vt nunc dicebam) deducitur ex his, quæ hucvſque obſeruati ex Pariſio, in conſ. 424. n. 76. lib. 2. Natta, conſ. 50. n. 2. lib. 1. Afflict. deciſione 328. num. 4. Menochio, in conſilio 97. num. 157. lib. 1. & in conſilio 176. numer. 21. lib. 2. Ludouico Morotio, in reſponſo 3. num. 10. & in teſtamentis, & vltimis voluncatibus loquuntur iura, & Authores ſtatim referendi, & in contractibus quod regula ipſa procedat; probatur ex textu, in l. quod Seruius, ff. de condiction. ob canſ. & ibi Gloſ. & Doctores, l. quæro, §. inter locatorem, ff. locati, l. continuus, § cum quis, ff. de verbo. obliga. l. ſi fuerit, in princip. ff. pro ſocio. l. fin. ff. ad municipalem, l. qui ſeruum, ff. de verborum obligat. cap. Pennul. de clericis non reſidentibus, In priuilegiis etiam probat text. in cap. ſuggeſtum, de decimis, & in conuentione etiam iuramento confirmata; l. vltima. C. de non numerata pecunia, cap. de renuntiatione, vbi Gloſſa ordinari, Butrius & Abbas, cap. quemadmodum, cap. clericus, de iureiurando, & in promiſſione probant ipſamet iura, & Authores relati per Camillum Gallinium, de verborum ſignificatione, lib. 9. cap. 37. ex numer. 14. cum ſequentibus, vbi ex fetentia quamplurimorum tradidit; quod ſuperior concluſio, quod quælibet diſpoſitio intelligatur, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtau manentibus; maximè (vt dixi) procedit in vltimis voluntatibus, per text. in l. ex facto, in princ. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. l. 2. in fin. ff. de auro & argento legato, l. Mæuia, § finali, eod. tit. l. Paulo Callimacho, §. 1. l. cum quis decedens, §. 1. in principio, de legatis tertio, item in contractibus, item in priuilegiis, item in iuramento, item in promiſſione, provt ipſe Camillus latius probat dicto cap. 37. per totum, & maximè numer. 14. vſque ad numerum 20. vbi ſingulariter concludit, nihil eſſe, adeo præciſum, firmum, & immobile, quod ſemper non recipiat intellectum, & intrepretationem à clauſula illa. rebus ſic habentibus, atque ex noua cauſa, quæ emergat, non alteretur; vt inquit num. 21. & num. 22. quod id procedit, ſiue ex errore iuſto id fiat, vt in l. finalis, §. item quæſiit, ff. de condition, indebiti, ſiue ex cauſa procedat, quæ ſubintelligitur ex natura contractus, ex dicto §. inter locatorum. ſine quia lex ſic interpretatur ex alia iuſta cauſa, vt in l. ſi vnquam, C. de renocandis donation. ſiue id procedat ex aliqua cauſa inconſiderata, de qua à partibus nihil fuiſſet veriſimiliter cogitatum, provt ibi exornat poſt Iaſonem, Decium, Alexand. Boerium, Crauetam, & alios, qui regulam vulgatam, quod diſpoſitio quælibet intelligatur rebus ſic ſtantibus, latè explicarunt. Explicant etiam, atque exorant Alciatus, de præſumption. regula. 2. præſumption. 16. per totam, & de verborum ſignificat. lib. 3. ſub. num. 35. cum ſeqq. Barbatia, in conſilio 20. colum, 12. lib. 2. & in conſilio 74. colum. 13. volumine 3. Craueta, in conſ. 95. n. 4. Pariſius, in conſ. 69. num. 42. lib. 3. & in conſ. 72. n. 45. lib. 1. Decius, in conſ. 335. num. 3. & ſeqq. Ioann. Anton. Rubeus, in conſ. 147. Viſo inſtrumento, 1. colum. Boerius, deciſione 204. n. 25. Tiraquel. in præfation. l. ſi vnquam. n. 167. Hyppolytus Riminaldus, in con. 59. num. 74. & ſeqq. lib. 1. & in conſ. 77. n. 31. eodem lib. & in conſ. 313. num. 50. lib. 3. & in conſ. 355. n. 76. lib. 4. & in conſ. 782. num. 76. lib. 7. Ioannes Gutierrez, de iuramento confirmatorio, 1. part. cap. 71. n. finali, & practicarum, lib. 3. quæſt 42. n. 37. & 38. Tiberius Decianus in conſ. 4. n. 4. lib. 2. & in conſ. 4. num. 21. lib. 3. & in conſ. 19. n. 25. lib. 4. & in conſ. 39. num. 9. lib. 2. Menochius, in conſ. 35. num. 10. lib. 1. & in conſilio 170. numero 5. libro 2. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimarum voluntat lib. 3. titul. 3. numero 20. & 21. Cephalus, in conſilio 60. numero. 7. libro. primo. & in mero 23. libro. 4. Simon de Prætis, de interpretation, vltimarum voluntat. libro primo, interpretat. Prima, dubitation. 5. ſolution. 9. ex numero 18. cum ſequent. folio 74. Petrus Surdus, in conſilio 68. numero 18. libro primo, in conſilio 313. numer 68. libr. 3. & deciſione 3. ex numer. 27. cum ſeqq. & deciſione 289. num. 10. & deciſione 332. num. 9. & de alimentis, titulo 4. quæſt. 15. num. 40. & titulo 7. quæſt. 9. num. 12. & titulo 8. priuilegio 56. num. 61. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 97. ex num. 24. cum ſequentib. lib. 1. & in conſil. 18. ex num. 46. eodem libro, & in conſil. 89. num. 24. & 25. lib. 2. Achilles Pedrocha, in conſ. 36. num. 147. Ludouicus Caſanate, in conſ. 43. num. 24. & in conſ. 44. num. 9. & 10. & num. 49. & tribus ſequent. qui poſt Nattam, in conſ. 526. n. 16. & alios relatos per Oſaſcum, in conſil. 91. num. 2. obſeruauit, quod clauſula rebus ſic ſtatibus, & in eodem ſtatu manentibus, habet in locum in contractibus, in vltimis voluntatibus, in priuilegiis, in iuramento, in ſententia, & in omni alia materia; vt etiam probarunt Riminaldus ſenior, in conſil. 350. num. 22. Petrus Surdus, deciſ, 236. num. 20. Vincentius Caroccius, caſu, ſeu deciſ. 16. num. 4. Latius in tractatu de iuramento litis deciſorio, quæſt. 5. nonæ quæſt. principat. num. 40. cum ſequent. Vincent. de Franchis, deciſ. 303. Andr. Fachineus, in conſ. 89. num. 11. lib. 2. Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 4. num. 58. & in conſ. 6. num. 5. lib. 3. Caualcanus, deciſ. 25. num. 9. parte 2. & deciſ. 25. num. 25. parte 3. Leand. Galganetus de conditio. & demonſtr. prima parte, cap. 14. num. 26. Antonius Faber, ad titul. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, definit. 62. fol. 48. Ceuallos 3. parte, quæſt. 754. num. 23. & 4. parte q. 906. n. 57. & ſeq. Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſ, iuris, tom. 2. littera D. concl. 502. fol. 722. & 723. vbi latè, quod diſpoſitio omnis, etiam iurata habet tacitam conditionem, rebus ſic ſtantibus: & num. 19. 21. 25. & 26. quod generaliter id procedit in contractibus, & vltimis voluntatibus, in ſententiis, in priuilegiis, & generaliter in omni diſpoſitione; quia ſi noua cauſa ſuperueniat, receditur à diſpoſitione, quia in omni actu, & contractu partes intelliguntur ſe reſtringere ad ſtatum, ſecundum tempus contractus, & rebus ſic ſtantibus; & vide num. 26. vbi inquit, quod mutato, vel alterato ſtatu rei, vel diſpoſitionis, aut perſonæ, mutantur res diſpoſitio, & perſona, Ancharan. quam ibi citat, & ſuprà retuli ad initium huius cap.

Senè ex omnibus hactenus dictis, & Authoribus præcitatis, qui axioma præfatum, ita generaliter accipiunt, prætermitti ſilentio non poterit Andr. Alciati, lib. 3. de verborum ſignificatio. ſub num. 35. & dicta regula 2. præſumptione 16. ſub num. 4. verſiculo, cum quæritur: diſtinctionem, & inter contractus, & vltimas voluntates differentiam circa regulam prædictam; nec veram eſſe, nec ſubſtineri aliquo pacto poſſe. Etenim dum ipſe ſtatuit, diſtinguendum eſſe, an ſimus in actibus, qui ab vnius arbitrio dependent, & ſic in vltimis voluntatibus; & tunc ſubintelligatur clauſula prædicta rebus ſic ſtantibus: an vero in actibus, qui ex duorum voluntate interpretationem recipiunt, atque dependent; & tunc non ſubintelligatur clauſula ipſa: loquitur equidem contra communes & receptas omnium Interpretum traditiones, & doctrinas. Contra text. etiam, in dicta l. quod Seruius, ff. de condiction. ob cauſ. & in dicta l. quæro, §. inter locatorem, ff. locati, & in dicta l. continuus, §. cum quis, de verbor. obligation. & cætera iura adducta ſuprà, quæ equidem in contractibus ſpecificè loquuntur, provt ex ipſis apparet, & non modo eorundem deciſio, ſed & ratio etiam ita ſuadet. Et idcirco, quod regula prædicta procedat etiam in contractibus; rectius ſcripſerunt omnes ſuprà commemorati, qui generaliter eam trahunt ad actum quemcunque, provt nunc dixi. Et iam in dependentibus ab vnius, quàm à auorum arbitrio, & voluntate; contra Alciatum Camillus Gallinius de verborum ſignification. lib. 9. dict. cap. 37. ex num. 13. cum sequent. vbi generaliter concludit, quod clauſula illa, rebus ſic ſtantibus, procedit in omni actu, materia, diſpoſitione. Et idem concludit Ludouicus Caſanate, in conſil. 44. num. 49. & duobus ſequent. Oſaſcus etiam, dicto conſil. 91. num. 2. qui ab Alciati placito diſſentit expreſsè, vt Caſanate ipſe procedit ibidem num. 51. id autem manifeſtius deprehendi poterit, ſi animaduertamus, quod clauſula ipſa, rebus ſic ſtantibus, & in eodem ſtatu manentibus, & aliquo de nouo non emergenti, ex præſumpta teſtatoris, aut contrahentis, vel diſponentis generaliter mente procedit in omni actu, materia, & diſpoſitione; cum verifimile ſit, quod ſi is qui diſpoſuit, de ſuperuenientia nouæ cauſæ cogitaſſet, aliter, vel iuxta eam diſpoſuiſſet; ſic ſanè poſt alios Authores obſeruauit iuridicè Simon de Prætis, lib. 1. dicta dubitat. 5. solut. 9. n. 21. in fine, & n. 22. fol. 74. cui ſuperiores in effectu conueniunt, vt ex eiſdem apparet, atque ex Deciano, in conſ. 94. num. 4. lib. 2. Hippolyto Rimminaldo, in conſ. 59. num. 74. lib. 1. Ancharano, in conſ. 83. Decio, in conſ. 335. ex num. 3. cum ſeqq. Ioan. Vincent. Hondedeus, in conſil. 97. num. 26. lib. 1. qui ex communi Doctorum ſententia ita obſeruat in contractibus, Thuſcus, in locis relatis ſuprà; deprehenditur quoque ex traditis per Cardinalem Franciſc. Mantic. de coniectur. vltimarum voluntat. lib. 3. titulo 3. num. 19. & 20. imo & Altus ipſe, expreſſim quoque ſtatuit per diſcurſum præſumptioneis præcitatæ 16. Ratio namque illa præſumptæ mentis, ſeu voluntatis, ſi diſponens, de euentu nouæ cauſæ cogitaſſet; generaliter in contractibus, & in omni alio actu, ſicut in vltimis voluntatibus procedit.

Et hactenus de regula prædicta, quod diſpoſitio quæliber intelligitur, rebus ſit ſtatibus, & in eodem ſtatu manentibus; ex qua equidem inferte placuit ad nonnulla, quæ aſſiduè verſantur in actu practico, & valde vtilia, & neceſſaria ſunt. Et ommiſſis aliis, quæ (provt caſus occurrebant) definierunt præcitati ſuprà iuris Interpretes; infertur primò ad illam quæſtionem, nunquid euictis rebus hæreditariis extra teſtatoris cogitatum, minuantur legata ad releuamen heredis, & fideicommiſſarij vniuerſalis; quod dubium cum in terminis excitaſſet Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 4. num. 58. relatas adhuc doctrinas ad fauorem hæredis, & fideicommiſſarij expendebat; quod ſcilicet legata viderentur accipienda rebus ſic ſtantibus, ex l. Paulo Callimacho, §. 1. ff. de legatis 3. l. Mæuia, §. finali, ff. de annuis legat. l. quod Seruius, & l. in confirmando, cum cæteris iuris præcitatis ſuprà. Et quod teſtator veriſimiliter non eſſet ea relicturus, ad eorum grauamen, ſibi magis dilectorum; & idcirco mutato rerum ſtatu, videre Iudicem de facili recedere poſſe à voluntate teſtatoris. Sed in fauorem legatarij Peregrinus concludit dubium, in hæc verba. Verum cum hic caſu, his de facto eueniſſet, valde anxius fui ob retione præmiſſas; tandem pronunciatum fuit diffinitiue pro legatario, quia nullo iura cautum rperitur, sequentes poſt aditam hæreditatem euictiones rerum, minuere legata, & relicta particularia; & indubitanter, cum apud hæredem remanet quarta, vel cum hæres agnouit hæreditatem abſque inuentarij beneficio, &, quia patrimonij quantitas inspicitur tempore mortis, dicta l. in retione, §. quantitas, ad hæc etiam optimus text. in. l. Luciu, §. finali, ff. ad Trebel. Hactenus Peregrin. cui ego addiderim, veriorem videri reſolutiomen eam in illis terminis, & concludenter comprobari ex his, quæ in altero dubio, vtrum inquam hæres teneatur de euictione rei, in genere, aut in ſpecie legatæ, tradiderunt poſt alios Authores Menchaca, in l. ſcimus antea, num. 4. C. de inofficioſo teſtamento, vbi agit, an debeatur euictio pro rebus legatis, & donatis. Latius, de ſucceſſion. creation. lib. 3. §. 22. limitat. 17. num. 40. & ſequent. Aldobrandin. in conſil. 23. n. 49. Azeued. in l. 3. tit. 6. n. 7. lib. 5. Michaël Graſ. §. legatum q. 72. Hippolyt. Rimin. in conſ. 823. lib. 7.

Secundò infertur ad alteram quæſtionem, vtrum inquam promiſſio arrharum, quæ decimam partem bonorum excedere non poteſt, comprehendat bona promittentis, quæ poſtmodùm euicta fuere, bona tamen fide ab eo poſſidebantur, cum arrhas ipſe promiſit; quam quæſtionem, cum in terminis excitaſſet Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 3. quæſt. 42. per totam, & tria principaliter expendiſſet fundamenta ex num. 1. vſque ad num. 12. quæ euincere videbantur, habendum reſpectum ad ea bona, quæ promittens arrhas, tempore promiſſionis tanquam ſua propria poſſidebat, vt in valorem decimæ partis bonorum ſuorum computentur, licet poſtea ab eo euincantur: tandem ex dicto num. 12. cum ſequent. vſque in finem quætionis, contrariam ſententiam defendit; immò quod promiſſio, ſeu datio arrharum minimè teneat, niſi reſpectu decim partis eorum bonorum tantum, quæ vere & realiter erant promittentis, deductis illis, quæ ab eo poſtea euicta ſuerunt, quamuis tempore promiſſionis, ſeu dationis arrharum ea bona fide poſſideret: quod latè comprobauit ibidem, ac inter alia fundamenta expendi num. 37. præfatam doctrinam, & regulam generalem, quod in omnibus actibus, & diſpoſitionibus ſemper intelligatur clauſula illa, rebus ſic ſtantibus, & ita intelligi debeat in propoſita ſpecie, vt bonorum comprobatio fiat.

Tertiò infertur ad mater l. in omnibus, 41. ff. de iudiciis, quod propter nouam cauſam ſuperuenientem, & mutato rerum, vel perſonarum ſtatu; ſic rebus in eodem ſtatu non manentibus, debitor cogatur cauere, etiam ante diem, vel conditionis exiſtentiam: de qua vide omnino Barboſam, in l. ſi conſtante, num. 20. ff. ſoluto matrimon. & in l. 2. parte 2. num. 28. eodem titul. Aluarum Valaſcum, Caccia. Lupum, Afflictis Vrſillum, & Menochium, cum quibus Fontanella, de pactis nuptialibus, clauſula 4. gloſſa 9. parte 5. ex n. 30. cum ſequent. fol. 122. Ioſephum Ludouicum deciſione 41. per toram. Anton. Gomezium, in l. 66. Tauri, Matiençum & Azeuedum, in l. 3. titulo 16. libro 5. eos etiam quos in commentariis de vſufructu, cap. 19. n. 11. commemorari, & vltra relatos ibi, commendo Surdum, in conſ. 68. lib. 1.

Quartò infertur ad alteram quæſionem aſſiduè contingentem; ſi fideiuſsor datus, efficiatur non ſoluendo, num debitor cogatur alium dare creditori; atque ita, vtrum vauſa contingens in perſona fideiuſſoris, ex qua res in eodem ſtatu non maneant, nocere non debeat creditori metipſi, ſed potius debitori, de qua vide per Antonium Gomezium, tom. 2. variarum cap. 13. de fideiuſſorib. num. 7. Marſil. in rubric. de fideiuſſoribus, ex n. 74. Surdum omnino, in conſ. 18. lib. 1.

Quintò infertur ad definitionem illam Senatus Sabaudiæ, de qua per Antonium Fabrum, ad titul. C. de ſacroſanct. eccleſiis, definitione 62. fol. 48. mutari ſcilicet ſtatum beneficij ex mutatione perſonæ. Inquit namque, electiuum beneficium & regulate conceſſum ſeculari contra communes iuris regulas per diſpenſationem Summi Pontificis, ea lege, vt quandocunque per ceſſum, vel deceſſum vacabit, reuertatur ad priſtinum ſtatum, maneatq́ue vt antea electiuum & regulare, cum clauſula etiam, ſi velis, irritante; non minus ideo vacat apud Sedem, vt à ſolo Summo Pontifice valeat conferri, ſi poſtea contingat hunc, qui diſpenſatus fuerat, fieri Cardinalem, aut familiarem Papæ, aut alterius conditionis quæ faciat, vt beneficium, quantumcunque electiuum vacet in Curia & apud Sedem, iuxta ea dixerat antea eodem titul. C. de ſacroſanctis eccleſiis, definit. 16. & 17. fol. 35. Certum enim eſt (inquit Fabet ipſe,) ea mutatione perſonæ matari ſtatum beneficij, nec minus in conceſſionibus, quam in conuentionibus conditio illa ſemper ſubintelligitur, ſi res in eodem ſtatu manſerit, & citat. text. in l. cum quis, 38. in princip. l. ſi cum Cornelius, 82. de ſolut.

Sextò infertur ad Senatus Neapolitani deciſionem alteram, de qua per Vincent. de Franchis, deciſ. 303. p. 2. Vtrum ſcilicet acceptans literas, teneatur, etiam quod in, qui ſcripſerit, pendente termino ſolutionis ſit decoctus, & ſtatum mutauerit: ibi namque Franciſcus acceptauit literas Benedicti, dicens, quod in fine menſis Octobris proximè ſequentis, quantitatem illam ſolueret; Benedictus antequam dies veniſſet, decoxit, conuentus fuit Franciſcus pro ſolutione promiſſa, qui denegabat ſoluere ſtante mutatione ſtatus Benedicti: fuit igitur dubitatum, an Franciſcus teneretur; dictum fuit, quod Salicetus, in l. ſi filius, l. 2. ad Macedonian. ponit hanc quæſtione, quod arguit hinc inde, & tandem tenet opinionem, quod non obſtante decoctione ſcribentis literas, teneatur, is, qui eas acceptauit ſoluere in tempore promiſſo: & dicit hoc procedere, vel quod literæ cambij ſint dimiſſſæ penes acceptantem; vel quod ſint retentæ per præſentatem. Accedebat etiam, quod is, qui acceptauit literas prædictas, quando non eſſet debitor ſcribentis, provt erat in caſu illo, cenſebitur fideiuſſor; provt ibi comprobat num. 3. Franchis metipſe, Fabius de Anna in conſil. 82. num. 6. & 24. vbi citat alios Authores. Si igitur cenſebitur fideiuſſor, non liberabitur ob decoctionem principalis, ſed de iure communi tunc tenebitur, qua principalis non eſt ſoluendo; idque etiam, ſi literæ fuiſſent retentæ per creditorem, quia retentio fuit pro maiori rius cautela: ſicuti Vincent. idem de Franchis concludit ibi, & ipſum retulit Fenius de Anna dicto conſil. 82. num. 22. & ſeq. Qui cum antea reſoluiſſet ex num. 15. cum ſeq. quod literæ cambij acceptatæ non ſunt exequendæ, quando is, qui eas miſit, & ſcribit, iam erat mortuus, vel ſtatum mutauerat; quia inter mittentem literas & acceptantem, naſcitur mutuus conſenſus mittentis, & acceptantis, vt poſt omnes tradit Rota Genuensis, deciſ. 52. num. 2. qui mutuus conſenſus, ſtante mutatione ipſius mittentis, nullo modo conſiderari poteſt: etenim, qui acceptat, conſiderauit eo tempore integram eſſe perſonam mittentis. Sicut fere in terminis dicimus, quod & ſi recipiens literas, & non proteſtans, cenſeatur fateri contenta in eis: l. ſi filius ff. ad Macedo. vbi Bartol. & alij multi, quos citat Fabius de Anna, dicto conſ. 82. n. 16. Tamen hoc ipſum limitatur non procedere, quando mittens literas, eſſet mortuus, tempore, quo peruenerunt ad manus abſentis, tunc enim non cenſetur recipiens acceptare contenta in literis. Quod non alia vrgentiori ratione conſtitutum eſſe videtur, quam ob mutationem ſtatus ſcribentis, quod ita intelligendum eſſe videtur in caſu alterius mutationis in deterius, ſicuti in caſu mortis mittentis literas, ante acceptationem. Inſuper factum mandatarij, eſt verè & propriè factum mandantis, vt per Rotam Genuenſem, deciſ. 67. n. 2. Si ergo mandans eſt idem, quod mandatarius, ſequitur, quod mandatarius quioquid agit verè, vt mandans ageret: ſed mandans illo tempore acceptare non potuiſſet, nec ſcribere, nec ipſius literæ fuiſſent receptæ ob ſtatus mutationem, ergo ſine dubio acceptatio mandatarij, nullo modo nocet, facta siquidem eo tempore, quo mandans non ſcripſiſſet, nec ſcribere potuiſſet.

Cum inquam Fabius ipſe de Anna ita ſtatuiſſet, vt retuli, ex d.n. 15. cum ſeptem ſeq. ad explicationem Vincent. de Franch. d. deciſ. 303. in hunc modum ſcribit n. 22. & 23. Ex iſtis patet, reſponſio ad ea, quæ pars aduerſa allegat, aut allegare poterit: non ergo obſtat deciſio D. Præſidis digniſſimi, 303. p. 2. quia in illo caſu mutatio ſtatus accidit per multum tempus poſt acceptationem: at in caſu noſtro, mutatio fuit ante acceptationem, quam, ſi ſciebant acceptantes, proculdubio non acceptaſſent, ad gl. in l. tale pactum, §. fin ff. de pactis. quæ procedit in qualibet dispoſitione, videlicet in ſtatutis, contractibus, reſcriptis, & vltimis voluntatibus, &c. Hactenus Franchis, & Anna, quorum reſolutioni, in articulo, & quæſtione illa mutationis ſtatus ſcribentis, ante, vel poſt acceptationem, antea quam ſolueretur; iunge omnino tradita per Afflict. deciſ. 353. Sfortiam Odd. in conſ. 87. Deciſ. Genuæ, 2. n. 21. & 26. Marc. Anton. Eugen. in conſ. 73. lib. 1. Aloiſium de Leo, in l. pro debito, 6. C. de bonis authorit. iudic. poſſid. vbi inquit, quod ille, qui acceptat literas cambij, quamuis non ſit debitor eius, pro quo promittit, ſaltem tacitè promiſſio censeatur facta de mandato debitoris: nihilominus, quod communis opinio vocat iſtam delegationem; & ille campſor, ſeu bancharius, vel alius, qui acceptat literas, efficitur debitor, & obligatur ſoluere quantitatem contentam in literis acceptatis: & ille acceptans literas, tenebitur, etiam quòd is, qui ſcripſerit, pendente ſolutione ſit decoctus, vel aliquo modo ſit non ſoluendo: idque aut tanquam debitor, aut tanquam fideiuſſor ſcribentis; provt latius ibidem, vbi Author ipſe commemorat Vincent. de Franchis, & aliam rationem adducit, vide etiam Petrum Surdum, in conſil. 145. lib. 1. vbi inquit n. 10. quod debitor, qui dedit literas cambij creditori ad mercatorem, liberatur, ſi mercator poſt acceptationem literarum aufugiat, niſi debitor eſſet conſcius fugæ; illo enim caſæ ratione doli tenetur, non obſtante acceptatione literarum, argumento l. qui ſatiſdare, ff. de iureiurando, vt voluit Bald. in l. pro debito in fin. C. de bonis authori. iudic. poſſid. & ſeq. alij relati per Surd. ibi & n. 19. ſcribit, quod acceptans mercatorem loco debitoris, liberat debitorem; quia acceptando nummularium, videtur ſibi ſatisfactum eſſe, & n. 21. vbi dicit, quod periculum nominis debitoris dati in ſolutum, ſpectat ad creditorem, qui acceptauit; poſt Castrensem, Imolam, Socin. Gozadin. Barbat. & Beccium, quos ibi citat, Cagnolum etiam in l. ſingularia, n. 178. ſi certum petatur. Vbi ait, quod ſi pro centum quinquaginta, quæ debeam, dederim in ſolutum nomen debitoris, ſtatim ſum liberatus, licet debitor decoxerit, quia apparet me habuiſſe animum nouandi, & quia vnum debitorem acceptaui loco alterius: & n. 29. ſcribit idem Surdus, quod datio in ſolutum, facta de nomine debitoris, liberat dantem totaliter: idem Surd. deciſ. 74. vbi n. 1. inquit, quod delegatio eſt ſimilis ſolutioni, & eius vicem obtinet: & n. 2. quod debitor per delegationem liberatur & n. 3. quod obligatio primi debitoris extinguitur per delegationem, & n. 4. vbi quod creditor acceptans delegationem debitoris, qui non ſit ſoluendo, ſibi præiudicat, & dum Surd. ipſe dicto conſ. 145. n. 28. diſtinguit pro declaratione prædictorum, quod ceſſio nominis non liberet debitorem cedentem, vbi ſola interuenit ceſſio; ſecus autem ſit, quando præter ceſſionem extat datio in ſolutum. Nam quando nomina dantur in ſolutum pro aliquo debito, perinde eſt, ac ſi res ipſa debita ſolueretur. & tunc periculum contingens poſt ceſſionem nominum ſpectat ad creditorem qui nomina acceptauit in ſolutum, l. pupilli, §. ſoror, ff. de ſolution. & ita declarat Decius, dicto conſ. 99. num. 4. vbi dicit, quod ſi ſimplex ſit ceſſio, non liberat debitorem cedentem; ſed ſi nomina ſint data in ſolutum, vel delegata, liberatur debitor, quicquid inde ſequatur de nominibus. Et ita etiam declarat Beccius in conſ. 150. n. 35. vbi inquit poſt alios Authores, aliud eſſe, quando nomen datur in ſolutum cum ceſſione. Aliud verò conceditur ſolum ſolutionis cauſa; quia primo caſu cedens liberatur ſtatim, ſecundo verò non, ſed expectatur exactio. Dum inquam Surdus ita diſtinguit: & de ſuperioribus doctrinis vide omnino Anton. Fabrum, coniecturarum lib. 12. c. 8. per totum. Surdum eund. in conſ. 22. ex n. 33. lib. 1. Ceuall. practic. commun. contra commun. q. 754. ex n. 14. vſque ad n. 25. Vbi etiam inquirit, vtrum literæ banchariæ acceptatæ inducant nouationem prioris obligationis; & an periculum ſpectet ad creditorem poſt nouationem. Diſputat etiam per totam quæſtionem, vtrum nouatio inducatur per delegationem, ſiue interuentu nouæ perſonæ, tam de iure communi, quàm de iure Regio. Et agit de intellectu l. 15. tit. 14. partita 5. de qua vide etiam vltra locum Parladorij relatum per Ceuallos, hoc eſt, capit. finali, 1. parte, §. 12. num. 48. eundem Parladorium, lib. 3. differentia 20. §. 2. fol. 198. Anton. Pichardum, in §. præterea, ex n. 42. Inſtitut. quibus modis tollitur obligatio, Mantic. etiam, de tacitis & ambiguis conuent. lib. 17. tit. 7. & 8. & quatenus Ceual. metipſe, d.q. 755. n. 18. attingit materiam, l. 3. de nouationib. Quod ſcilicet cedens iura, nihilominus apud ſe retinet directam acitonem, qua experiri poteſt, niſi in tribus illis caſibus; vide omnino Authores ſequentes, qui poſt alios multos pleniſſimè explicant materiam metipſam: Parladorium, 3. parte, differentia 50. §. 2. fol. 198. Burgos de Paz, in conſ. 28. ex num. 4. Cachernum, deciſion. 45. & 62. Fachineum, controuerſiarum iuris, lib. 3. c. 94. Vincent. de Franchis, deciſ. 79. n. 10. Petr. Surd. in conſil. 22. lib. 1. maximè, ex num. ſeq. & in conſ. 82. eodem lib. & deciſ. 23. Maſcard. de probation. concluſ. 374. num. 5. Farinacium, tom. 2. tit. de oppoſition. contra dicta teſti, q. 60. illation. 12. ex num. 352. cum ſeq. fol. 276. Alexand. Trentacinquim, variarum lib. 3. titulo de ſolutionibus, reſolutione 14. & 29. vbi latè, ex fol. 94. Antonium Fabrum, coniecturarum, lib. 12. cap. 3. 4. 5. & 6. ex fol. 174. vſque ad fol. 380. Et hactenus de ſexta illatione, de qua vide infrà, c. 77.

Septimò, infertur ad materiam, & explicationem l. cum quis, & l. ſi cum Cornelius, ff. de ſolut. mandatum ipſo iure reuocari, & reuocatum cenſeri per mutationem ſtatus, ſiue conditionis in deterius illius, qui ſuſcepit mandatum; provt illa iura probarunt, atque exornatunt Alex. in addit. ad Bart. in d.l. ſi cum Cornel. Iaſ. in l. rogaſti, §. ſi fugitiuus, n. 3. ff. ſi certum petat. vbi optime Decius, & Purpu, latiſſimè, ex n. 12. cum multis ſeq. Stracha, de Decoctoribus, parte 3. num. 50. fol. 318. in 6. tom. tractat. parte 1. Anton. Gomezius, tom. 2. variar. cap. 11. num. 20. verſic. 2. limitat. vbi allegat legem partitæ 5. tit. 14. partit. 5. concordantem: Menchaca, quæſtionum vſufrequentium lib. 2. cap. 22. Vincent. de Franchis, deciſ. 55. num. 15. Ioan. Baptiſt. Coſta, de rationeratæ, q. 20. num. 20. Fabius de Anna, in conſil. 82. num. 11. & 12. vbi inquit, quod quemadmodum mandatum ipſo iure reuocatur ob mutationem ſtatus in perſona mandatarij, ita etiam, ſi contingit in ipſo mandante; per text, in l. ſi quis alicui, ff. de acquir. hæred. qui quamuis loquatur in furore, procedit etiam propter identitatem rationis in omni mutatione ſtatus ipſius mandantis, provt ipſe Fabius de Anna animaduertit; & inquit, quod textus ille facit diſtinctionem, ſi mutatio euenit poſt impletum mandatum, vel ante: & quod Mozzius, in tractatu de contractibus, titulo de mandato, n. 8. fol. 137. generaliter inquit, quod finitur, & ſoluitur mandatum qualibet mutatione ſtatus in peius, reſpectu vtiruſque: & idem tenuerunt Decius, & Burſatus, ibi commemorati. Marta, voto 84. per totum. Iacob. Menochius, lib. 6. præſumptione 37. ex num. 37. vbi ſcribit poſt alios multos Authores, præſumi mutatam domini voluntatem, ſi in perſonam procuratoris ſuperuenerit aliquid, ob quod veriſimiliter dominus etiam ab initio non conſtituiſſet: Et allegat Alciatum, & dictam l. ſi cum Cornelius: & dicit, ſe ſcripſiſe lib. 1. præſumpt. 16. allegat etiam text. in d.l. in confirmando, ff. de confirm. tuto, à quo arguit Bart. ibi, & dicit, quod in confirmando tutore Prætor inquirere debet, an durauerit patris voluntas, quæ in dubio mutata videtur, ſi accidit aliquid in perſona tutoris, veluti facultatum diminutio, vel morum emerſerit improbitas ante celata, aut inimicitiæ, & tunc tutor non erit confirmandus, & cum prædictis Alexand. in l. cum, qui ita, §. qui ſibi, aut filio, numero ſecundo, de verbor, obligat. dicit, quod mandatum reuocatur, quando mandatarius efficeretur pauper, vel vilis, tabernarius, luſor, vel inimicus domini, vel aliter mutauerit mores in peius; & Iaſon, in d. §. ſi fugitiuus, loquitur in mutante conditionem in deterius, putà, in bannito, & Ribaldo, quæ ſunt exempla, quæ non reſtringunt: & poſt itos Stracha, de decoctoribus, parte 3. num. 53. dicti, mandatum reuocari ipſo iure, vbi fieret deterioris conditionis: cum enim cauſa noua ſuperueniat, quam ſi mandans ſciuiſſet, veriſimiliter reuocaſſet, legis diſpoſitione pro reuocato habetur, & clauſula rebus ſic habentibus, ſemper ſubintelligitur: & Bartol. in l. liberto, §. largius, num. 3. ff. de annuis legatis, ponit quæſtionem in procuratore, qui poſt mandatum eſte effectus pauper, quod eo ipſo eſt reuocatus, & generaliter de mutatione ſtatus loquitur Oroſcius, in. l. & quia, n. 60. ff. de iuriſd. omn. iud. Fabius de Anna, in addit. ad dictum conſ. 82. vbi late in hac materia: & num. 48. concludit, quamcunque ſtatus mutationem ſufficere, veluti paupertatem, morum improbitatem, & ſimilia, & ſic decoctionem non eſſe neceſſariam: & num. 48. inquit Fabius metidem, non obſtare textum in l. eum qui ita, §. qui ſibi, aut filio, ff. de verborum obligation. vbi poteſt ſolui filio emancipato; quia reſpondetur, quod procedit, ex quo mutata eſt conditione melius, quia emancipatus fit de ſubiecto liber, provt intelligunt ibi relati. Alij verò dicunt, quod etiam facta ſtatus mutatione in melius, reuocatur mandatum: ſed textus, in §. qui ſibi, aut filio, procedit propter maximam coniunctionem inter patrem & filium: & quod ex mutatione ſtatus in melius, reuocetur mandatum, videtur tenere Vincent. de Franchis, in deciſione 466. numero ſecundo, parte tertia, quem refert, & multa cumulat Fabius de Anna, in addit. ad dictum conſilium 82. ex numer. 36. cum multis ſeqq. vbi congerit multas reſolutiones, & Doctorum deciſiones per text. in dict. l. cum quis ff. de ſolut. atque ex numero vigeſimo octano, cum ſeqq. inquirit, an mutatio ſtatus eſſe debeat talis, quæ adminiſtrationem tollat, & ſic decoctio requiratur? & latè expendit iura præcitata, textum inquam, in dict. l. cum quis, & in dict. l. ſi cum Cornelius, & in dict. §. qui ſibi aut filio: & concludit, quod illa iura, nedum procedunt in adiecto ſolutioni, ſed etiam in procuratore, quia vtriuſque perſonæ ratio eſt eadem: quod etiam procedunt ob quamcunque ſtatus mutationem, & ſic decoctionem non eſſe neceſſariam (vt dixi.) Vide etiam de ſolutione facta per debitorem ei, qui in adminiſtratorem hæreditatis deputatus fuerat, ſed eius officium ceſſabat tempore ſolutionis, & de ſoluente adminiſtratori, ignorante tempore ſolutionis non eſſe adminiſtratorem; ſicque ſtatum mutatum fuiſſe, ſiue res in eodem ſtatu non manere; Flaminium Chartarium, deciſione Roaæ 30. per totam, ex folio 82. an etiam fideiuſſor, qui regulariter non liberatur per mutationem ſtatus ſui principalis; aliquando liberetur; ſiue aliquando ſubintelligatur clauſula rebus ſic ſtantibus, fideiuſſoris reſpectu; vide Cardinalem Thuſcum, practicar. concluſion. iur. tom. 3. littera F. concluſ. 318. ex fol. 882.

Octauò infertur ad materiam, & explicationem Clementinæ, quia contingit, de religioſ. domibus, & Tridentin. ſeſſione 22. cap. 6. commutationem voluntatis teſtatorum fieri poſſe ex mutatione ſtatus rerum; ſicque ex iuſta & neceſſaria cauſa, atque ex Sedis Apoſtolicæ delegatione, ex qua Epiſcopi tanquam delegati, ſummariè & extraiudicialiter cognoſcant; ſemper namque ſubintelligitur clauſula rebus ſic ſtantibus; provt clauſulam ipſam expendit ſpecificè, & exempla adducit nouiſſimè Hieronym. Ceuallos, practicar. commun. contra commun. 4. parte, quæſtione 906. ex numero 57. vſque ad numer. 72. ex fol. 349. & dicit, quod in conſilio Cardinalis Ampliſſimi, & Archiepiſcopi præſtantiſſimi Toletani, aſſiduè fieri ſolet commutatio, quando petitur reductio Miſſarum decreſcentibus bonis dotationum. Et quando peritur, quod domus ruinoſa, & infructuoſa vendatur, ne integra dotatio, & memoria teſtatoris pereat; vt latius ibi: & per D. Perez de Lara, de anniuerſariis & capellan. libro primo, cap. vbi ex profeſſo diſputat, an relicta pro anniuerſario, vel alio pio opere, poſſint in alium vſum conuerti; & quando, & cuius Authoritate: & cap. 15. vbi etiam ex propoſitio agit, an creſcentibus, vel decreſcentibus fructibus fundi relicti pro anniuerſario, creſcat, vel decreſcat onus Miſſarum, vel alterius piæ cauſæ: & vide etiam tradita quæſt. 16. & de vtroque vide Reuſnerium, deciſione 7. lib. 4.

