- Superfluum non dicitur, quod ad tollendam dubitationem exprimitur, c. 17. num. 58.
- Vel ad maiorem declarationem, ibidem, num. 59.
- Vel quod magis diſtinctè exprimit illud, quod abſque aliqua diſtinctione ſubintelligebatur, ibid. num. 60.
- Superfluitatis vitium vitandum, & verba diſpoſitionis aliquid operari debere, vide latè c. 38. & littera. V. verbo, Verba.
- Succeſſionis ab inteſtato circa deſcendentes, & aſcendentes, & omnes in vniuerſum; materiam & coniecturas, qui tractauerint ex profeſſo magis, ſiue vtilius, & latius explanauerint. capite 1. num. 2.
- Succeſſionis teſtamentariæ, & inſtitutionis hæredum in vniuerſum materiam, & coniecturas, tractaſſe dilucide Authores hic commemoratos, ibid. num. 3.
- Succeſſor beneficij recipiendo penſionem vnius anni, non cenſetur ratificare locationem annorum ſequentium, cap. 60. num. 63.

- T

- TAcitum quod includitur ex natura expreſſi, & expreſſum in puncto iuris non differunt, cap. 17. num. 30.
- Tacitum non eſſe vere expreſſum, ſed haberi pro expreſſo, ibid. num. 36.
- Tacitum vtrùm habeatur pro expreſſo, & idem operetur, & de diſceptatione taciti & expreſſi, vide dicto cap. 17. ex numero 36. vſque ad numerum. 43.
- Temporis limitatio à teſtatore adiecta, aliud quodcunque tempus vlterius excludit, cap. 25. n. 11. & vide, num. 13. & 14.
- Temporis limitati lapſus continet diſpoſitionem contrariam, & excludit quem à beneficio conceſſo ad tempus.
- Quoniam ad tempus conceſſum, cenſetur poſt tempus prohibitum; & tempus non obſeruans, non obſeruat formam; imo renunciat. ibidem, num. 14.
- Tempore tranſacto, intra quod conditioni quis parere debet, poſt tempus non admittitur, etiam libertatis fauore, eod. cap. 25. num. 15.
- Tempus à iure, vel ab homine ſtatutum contra legitimè impeditum, & maximè eum, qui impedimentum non potuit remouere, non currit, ibid. num. 43.
- De perſona tempus validum eſſe argumentum in iure, maximè eadem exiſtente ratione, ibid. num. 55.
- Ex temporis diuturnitate præſumi omnia legitimè & vtiliter geſta, & poſſeſſionem, quam quis habet, iuſtificari.
- Quod latiùs exornatur, remiſſiuè, capite 35. numero 57.
- Tempus à teſtatore præfixum commiſſario, vel executori, ſeruandum eſt omnino, & poſt illud ceſſat poteſtas, cap. 36. num. 12.
- Conceſſum, aut permiſſum ad tempus, poſt tempus cenſetur prohibitum; quod exornatur remiſſiuè, cap. 45. num. 26.
- Prohibitum ad tempus, cenſeri permiſſum poſt tempus, non prouenire ex vi argumenti à contrario ſenſu, ſeu ex vi limitati ſermonis, ibidem, numero 27.
- Tempus limitatum: prout diſpoſitio temporalis concepta loquitur, natura ipſius temporis limitati elapſi inducit, & operatur vel prohibitionem, vel negationem, vel permiſſionem, ibidem, numero 32.
- Tempus adiectum & limitatum, dicitur eſſe de forma; ideo ſpecificè, & ad litteram eſt implendum, ibidem, num. 38.
- Tempus limitatum continet contrariam diſpoſitionem poſt tempus, eodem cap. 45. num. 40.
- Tempus diſpoſitionis qui non ſeruat, dicitur non ſeruare ipſam diſpoſitionem, ibidem, numero 41.
- Tempus determinato modo prolatum, alterius temporis non recipit functionem. ibidem, numero 44.
- Diſpoſitio omnis in dubio videtur tacitè collata, in tempus, & caſum, quo erit vtilis & neceſſaria, cap. 49. num. 16.
- Tempus præſentis temporis, vel præteriti imperfecti trahitur ad futurum, cum in præſenti verificari non poteſt, ibid. num. 17.
- Verba præſentis temporis collectiua, quomodo extendantur ad futurum? quod exornatur: & de verbis quoque indefinitis, ſeu generalibus agitur, ibid. num. 19.
- Tempus facti teſtamenti non attendi, cùm teſtatoris voluntas repugnare videtur.
- Sic ſane ex præſumpta teſtatoris voluntate, verba teſtamenti, etiam ſi præſentis temporis eſſe videantur, & verè ſint, ad futurum etiam tempus referri.
- Et à regula ſuperiori ex coniecturis recedi, ibidem, num. 11.
- Tenor inueſtituræ feudalis attendi, ſeruaríque debet, etiam ſi repugnet feudi naturæ, capite 6. num. 8.
- Tenor verborum emphyteuſis, vel cenſus, conſiderari multùm debet, ibid. num. 9.
- Tenor Regiæ conceſſionis, & priuilegij, attendi debet, ibid. num. 10.
- Teſtamentorum materiam, plena & abſoluta manu explanaſſe Authores quamplurimos, quorum ſpecifica mentio fit; & de coniecturis circa teſtamenta, ipſos quoque ſcripſiſſe, capite 1. numero 10.
- Teſtamenti tota ſcriptura legi, & inſpici debet, cap. 6. num. 43.
- Teſtamenti vna pars aliam declarat; & inde ſi verbum aliquod dubium ſit, aut obſcurum, eo modo intelligi debet, ſecundum quem reperitur in alia parte teſtamenti, c. 9. num. 59.
- Circa teſtamenti ſubſtantiam vbi fit probatio, requiruntur tot teſtes in probando errore, aut in voluntate inducenda probanda, quot in voluntate teſtantis probanda; & in diſpoſitione ipſa conficienda requiruntur, c. 19. n. 14.
- Circa certitudinem verò duo teſtes ſufficiunt, ibid.
- Teſtamentum quotieſcunque imperfectum eſt imperfectione (vt aiunt) ſiue ratione incompletæ, aut non conſummatæ voluntatis, videlicet quando teſtator cœpit facere teſtamentum, & morte præuentus, vel aliter perficere non potuit, aut noluit; vel quando ſe præparauit tantum ad teſtandum; tunc equidem inualidum eſt quoad omnia, cap. 21. num. 1. & vide per totum cap. vbi late de materia teſtamenti imperfecti ratione voluntatis non conſummatæ, tam de iure communi, quam de iure huius regni.
- Ad probandum, quod teſtamentum conditum fuerit, duo tantum teſtes ſufficiunt; ſed ad probandum ſic, vel ſic factum, ſeptem requiruntur.
- Et ſic parum prodeſt, probare primum, niſi probetur ſecundum, eod. cap. 20. num. 7.
- Teſtamenti ſolemnitas, quamuis in dubio non præſumatur, niſi quatenus eius prima facies oſtendit, ſiue requiſitam à lege formam habet; ibidem, num. 8.
- Tamen cum de ipſa ſolemnitate probanda dumtaxat agitur, quia non negatur, teſtamentum conditum, ſed debitam ſolemnitatem non interueniſſe, dicitur: tunc equidem duo tantum teſtes ſufficiunt, etiam non rogati, & non teſtamentarij, eod. c. 20. n. 9. & infra, num. 14.
- Teſtamenti conditi loco, tabellionem, vel vltra tres teſtes vicinos adinueniri non potuiſſe, duobus tantum teſtibus, etiam non vicinis probari poſſe, ibidem, n. 10.
- Et cui hoc caſu onus probandi incumbat, remiſſiuè, ibidem, num. 11.
- Teſtamenti amiſſio, vtrum duobus tantum teſtibus, etiam non vicinis, probari poſſit.
- Et amiſſione ipſa probata, an eiuſdem teſtamenti tenor, duobus tantum teſtibus probari poſſit, remiſſiuè, ibid. n. 12.
- Teſtamento immixtus contractus, quibus teſtibus probari debeat, ibid. n. 13.
- Teſtamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantum teſtibus, etiam non ciuibus, probari poteſt, ibid, n. 18.
- Teſtamentum valere quoad hæredis inſtitutionem, & quoad legata, ſi teſtator inſtituat illum, qui continetur in tali ſcriptura, vel in tali ſchedula; vel ſi dixerit, quod fiat, vel adimpleatur ſcriptum in ſchedula, quam reliquit penes Guardianum fratrum Minorum, dummodo legitimè conſtet, ſchedulam eſſe teſtatoris; eodem capite 20. numero 30.
- Teſtamentum in dubio, imperfectione, ſiue ratione voluntatis imperfectum an præſumatur, necne, vide latè, capite 21. ex numer. 58. cum ſeq.
- Teſtamentum nuncupatiuum de iure communi an legendum ſit coram teſtibus, & teſtatore, & quid de iure Partitarum, dicto cap. 21. ex num. 94. cum ſeq. & de iure nouo collectionis Regiæ, num. ſeq. & an dicatur imperfectum imperfectione voluntatis ſi non legatur; eodem cap. 21. ex num. 90. atque ex num. 100. & ſeq. & c. 22. ex num. 35. cum ſeq. & num. 119. cum ſeq.
- Teſtamentum valere non poteſt, niſi conditum ſit ab eo, qui ſanam mentem, & iudicium integrum retinet, cap. 22. num. 14.
- Teſtamentariam, & diſpoſitionem aliam quamcunque, in mortis articulo factam, præſumi à lege dolosè & fraudulenter fieri, ex ſententia Angeli, & aliorum.
- Contra verò ex ſententia Alexandri, quæ probatur infra, numero 105. & 106. ibidem, numero 17.
- Teſtamentum primum, ſi ſuaſionibus, vel ſuggeſtionibus alicuius mutetur; auocatur hæreditas à ſcripto hærede in ſecundo teſtamento, & applicatur ei, qui datus fuerit in primo teſtamento, præſertim interueniente dolo, & facta ſuggeſtione.
- Id que ex ſententia Angeli.
- Contra verò, & magis communiter, ex ſententia aliorum, de qua infra num. 117. & vide num. 118. eod. cap. 22. n. 34.
- Teſtamentum in dubio, libere exiſtimandum eſt fuiſſe confectum; non importunis precibus, aut iteratis, vel illicitis perſuaſionibus, eod. cap. 22. num. 115.
- Teſtamentariam, & aliam diſpoſitionem quamcunque, in mortis articulo factum, abſque fraude, & dolo fieri præſumi, ſi non extent altæ fraudis, & doli coniecturæ, & præſumptiones, ibidem, num. 105.
- Teſtamentum in dubio non præſumi vi, aut metu, ſed potius ſponte factum, cùm metus tanquam delictum non præſumatur, ibidem, numero 111.
- Et conſequenter, nec præſumendum eſt, teſtatorem metu compulſum ad diſponendum, ibidem.
- Actus quicunque ſpontaneus præſumitur regulariter, niſi coactio probetur, ibid. n. 112.
- Teſtamentum validum ſemper præſumi, niſi contrarium probetur, ibid. n. 113.
- Teſtamentum non præſumitur dolo confectum, & conſequenter, nec teſtatorem dolo inductum fuiſſe ad teſtandum, ibid. n. 114.
- Sed ab his omnibus, traditis nu. 111. & 114. contrariis coniecturis, & præſumptionibus receditur, quibus teſtatoris liberam & abſolutam voluntatem impeditam fuiſſe: aut dolum, vel vim, vel ſuggeſtionem interueniſſe, probari, & conſtare poſſit, ibid. n. 116.
- Teſtamentum ſecundum factum ad blanditias alicuius, nullo tamen interueniente dolo, reuocat primum.
- Et Petri Surdi, in conſilio 373. lib. 3. reſolutiones in propoſito commemorantur, ſicq́ue contrarium eius defenditur, quod prolatum fuit ſuprà, nu. 34. ibid. num. 117.
- Teſtamentum fuiſſe lectum, ſiue publicatum, duobus tantum teſtibus probari poſſe, ibid. numero 123.
- Teſtamentorum interpretationem, & coniecturarum, ac voluntatis quæſtionem, vt plurimùm in arbitrio, & æſtimatione iudicis eſſe, cap. 24. n. 1. & ſeq.
- Ipſum autem iudicem præ oculis habere debere nonnulla, de quibus hoc num. remiſſiuè, ibid. num. 2.
- Teſtamentum fieri poſſe ab exiſtente in articulo mortis, dummodo conſtet, ipſum eſſe ſanæ mentis, c. 27. n. 5.
- Et etiam ab eo, cui propter morbi grauitatem lingua balbutiens, & groſſa efficitur, ibid. numero 6.
- Vel cuius vox cum difficultate emittitur, vel cuius ſonus cum eadem difficultate percipitur, & intelligitur, ibid. n. 7.
- Teſtamentum nutu factum, de æquitate canonica ſuſtineri in terris Eccleſiæ.
- Et ex clauſula codicillari, ibid. n. 28.
- Teſtamentum ad alterius interrogationem factum, an valeat, necne, & de omnibus, quæ ad propoſitum attinent; vide latè, & vtiliter cap. 27. ex n. 54. vſque ad numerum 83.
- Teſtamentum à furioſo conditum, etiam ad pias cauſas, non valet, cap. 28. n. 10.
- Teſtamentum à furioſo factum, nequaquam valere, etiam ſi rectè & prudenter, ac cum bono conſilio conditum appareret.
- Quia fortuito potius, & à caſu, quam à iudicio ratiotionis, & conſenſu, liberáque voluntate prouenire videtur, ibid. n. 15. & ſeq.
- Teſtamentum à furioſo conditum, ante furorem, validum eſſe.
- Nec illum perimere iam antè rectè geſtum negotium, ibid. n. 19.
- Præſumptionem valitatis actus, ſcilicet teſtamenti, ſuperare omnes alias præſumptiones, ſiue cæteris potiorem, & efficaciorem, atque potentiorem eſſe, cap. 29. n. 1.
- In teſtamentis, & vltimis voluntatibus, coniecturam eam ſumi, atque interpretationem fieri debere, per quam teſtamenti, & diſpoſitionis conſeruationi magis proſpiciatur, ac pro illo pronuntiandum in dubio, ibid. n. 2. & ſeq. vbi latè id explicatur, & vide ex num. 8. vſque ad numerum 18. vbi quando ab præſumptione, & interpretatione pro validitate actus recedatur.
- Teſtamenta duo diuerſi tenoris ſi appareant, & dubitetur, quod eorum prius factum fuerit, neutrum ſuſtinere, eod. c. 29. num. 19.
- Teſtamentum non ſuſtineri, ſi appareat, teſtatorem pœnituiſſe prioris voluntatis, & voluiſſe decedere inteſtatum: quod declaratur, ibidem, num. 20.
- Teſtamentum, an reuocatum cenſeri debeat, ſi teſtator coram ſufficienti numero teſtium dixerit, ſe nolle valere teſtamentum antea conditum; nec cauſam expreſſerit, quia vult decedere inteſtatus.
- Et ſic an per ſolam verbalem reuocationem, quoad inſtitutionem, & cætera tollatur, cum reuocatio ipſa non ſit ſolemnis, idque tam de iure communi, quam de iure regio, dicto cap. 29. numer. 21. & 22.
- Teſtamentum, an & quando iure communi, vel iure ſpeciali, & priuilegiato confectum præſumatur; planè explicaſſe Menochium, vt hic adnotatur, c. 30. nam. 11.
- Teſtamentum ſi valere non poteſt, neque ſuſtineri ſecundum ius commune, præſumitur iure ſpeciali, & priuilegiato confectum, ibidem numero 13.
- Teſtamento primo reuocato, legata, fideicommiſſa, & omnia in eo diſpoſita reuocata cenſetur, c. 29. ad finem vltimæ deciſionis.
- Reformare, & reuocare teſtamentum an ſit idem; & reformatum an deſinat eſſe teſtamentum; vide ad finem deciſionis vltimæ, cap. 29.
- Tetamenta omnis facientia mentionem de legitimè natis, requirunt, quod quis ſit legitimè conceptus; aliàs non poteſt dici legitimè naſci, cap. 31. n. 63.
- In teſtamentis, & vltimis voluntatibus plenior adhibetur interpretatio, vt voluntates teſtamentium pleniùs interpretemur.
- Ratio habetur, numer. ſequentibus, capite 32. numero 1.
- Fauorabilior dicitur interpretatio, quæ adiuuat, quàm quæ reſtringit teſtamentum, ibidem, numero 4.
- Teſtamenta, contractus, priuilegia, reſcripta, & omnes diſpoſitiones ſecundum ius commune interpretari, & declarari debere, cap. 35. numero 12.
- Teſtamentum conditum in articulo mortis, ex e quod teſtator conualuit, non præſumitur mutatum, cap. 37. n. 4.
- Imo etiam ſi quis peſtifero morbo affectus, coram quinque teſtibus fecerit teſtamentum, & poſtea conualuerit, huiuſmodi teſtamentuni ſubſiſtit; tametſi rurſus potuerit illud adhibitis ſeptem teſtibus reſicere, & confirmare, ibidem, numero 5.
- Niſi teſtator dixiſſet, ſi contingat me mori, ex hac infirmitate; tunc enim ſi conualuerit, euaneſcit, ibid. n. 6.
- Per teſtamenti cancellationem, aut inductionem, teſtamentum rumpitur, & teſtator cenſetur à priore voluntate receſſiſſe, ibid. n. 27.
- Teſtamento cancellato, cui hæreditas debeat applicari, remiſſiuè, ibid. num. 29.
- Teſtamentum cancellatum, an videatur reuocatum, ſi protocollum apud notarium remanſerit; remiſſiuè, ibid. nu. 30.
- Teſtamentum quod non reperitur, an dicatur probatum, ſi aliquis pluries monitus, vt teſtamentum faceret, dixit, Ego feci testamentum, & talem inſtitui, cap. 40. num. 27.
- Teſtamentorum verba regulariter referri ad tempus teſtamenti facti, ſiue circa res, ſiue circa perſonas, fiat diſpoſitio, cap. 49. num. 5. & 6. & 7. vbi vide.
- Teſtamenti pars vna, quæ ambigua ſit, ab alia declarationem, atque determinationem recipit: quod exornatur, & latè comprobatur, cap. 50. num. 17. & ſeq.
- Teſtamenti vnius ad aliud quoad qualitatem aliquam in alio expreſſam, & in alio omiſſam, declaratio, ſiue interpretatio deduci non valet; prout hic explicatur, ibid. num. 34.
- Teſtamentum ſecundum conditum poſt decennium à primo iam condito, habente clauſulam derogatoriam ad futurum, etſi non contineat clauſulam ſpecialem derogatoriam ad præcedens, illud tamen tollit, cap. 53. n. 34.
- Teſtandi difficultas alicui conceſſa, intelligitur in forma ordinaria, ſeruatíſque regulis, & ſolemnitatibus ordinariis, cap. 36. num. 44. & explicatur infrà, num. 69.
- Teſtatoris voluntatem in vltimis voluntatibus prædominari in omnibus, & tanquam reginam primum locum obtinere, & ideò præcipue ſpectandam, atque obſeruandam ad vnguem, & totum facere: quod exornatur capite 8. numero 1.
- Teſtatori cenſetur permiſſa diſpoſitio de omnibus, quæ expreſſe prohibita non reperiuntur, quoniam ſua diſpoſitio eſt de genere permiſſorum, ibidem, num. 4,
- Teſtatoris voluntatem & diſpoſitionem ita interpretari ſemper debere, vt quantum poterat diſponere, tantum voluiſſe, ac diſpoſuiſſe dicatur, ibid. num. 5.
- Teſtatoris voluntatem aliquibus in caſibus non ſeruandam; remiſſiuè: ibid. n. 6.
- Teſtatoris voluntatem in fideicommiſſis magis ſpectari, quam verba, & prædominari, ac totum facere, etiam ſi verba deficiant, & ita ex ſolis coniecturis induci, licèt ex verbis non conſtent.
- Idque vulgatiſſimum, & frequentiſſimè vſitatum Interpretum omnium axioma; prout hic adnotatur.
- Atque Scribentes mille in locis, ita argumentando, atque decidendo, & reſoluendo perpendere, & fideicommiſſa abſque verbis conſiſtere, aſſeuerare; vt etiam hic demonſtratur, eod. c. 8. n. 7.
- Sepiſſimè etiam, atque è contrario ſcribere fideicommiſſa non induci, niſi expreſsè de voluntate teſtatoris appareat; ibid. num. 8.
- Nec dici adeſſe, ſi teſtamenti verbis non demonſtrentur.
- Et ſic ſola coniecturata mente teſtatoris non induci, ceſſantibus verbis, ibid.
- Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, ergo neque nos dicere debemus; vulgatum, & commune Doctorum axioma, capite 9. num. 5.
- Teſtatorem aliquid voluiſſe, allegare non ſufficit, niſi ipſe diſpoſuerit, etiam ſi de veriſimili mente conſtet, ibid. n. 6.
- Teſtatorem omittere voluiſſe id, quod non expreſſit, & facile exprimere potuiſſet, regulam illam, ſiue axioma adeò vulgatum ceſſare, quando adeſt coniecturata mens teſtatoris, quod teſtator ita diſponere voluerit, ibid. n. 78.
- Ad demonſtrandum teſtatorem induxiſſe fideicommiſſum, quemadmodum coniecturæ ſufficiunt, ſic & ad oſtendendam ipſam primogenituram, ibid. num. 69.
- Teſtatoris mentem aliam fuiſſe, quàm verba ſonant, ſi probetur per eum cuius intereſt, & probatio concludat, eiuſmodi voluntas probata præualet apparentiæ verborum, & ſeruari debet, cap. 10. num. 34.
- Teſtatoris ſolam ſententiam, aut voluntatem non eſſe idoneam, neque efficacem, ad producendum aliquem effectum diſpoſitiuè, niſi vltra teſtator proceſſiſſet, ad diſpoſitionem faciendam, cap. 11. num. 1.
- Et conſequenter teſtatoris voluntatem non attendi nec alicuius effectus reputari, quæ non tranſiuit in diſpoſitionem, ibid. num. 2. & quatuor ſeq. & de materia, & quando dicantur in diſpoſitionem tranſire, vel non, vide latè eod. cap. 11. vſque ad num. 24.
- Teſtatorem in dubio diſpoſuiſſe, atque voluiſſe id cenſeri, quod veriſimiliter ſtatuiſſet, vel reſpondiſſet, ſi fuiſſet interrogatus, & ob illam præſumptam mentem pro expreſſo illud haberi.
- Et fieri extenſionem de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam, & quando id procedat, vel non, vid late cap. 12. ex numero primo, cum pluribus ſequentibus, vbi id exornatur, atque explicatur.
- Teſtator hoc non dixit, hoc non expreſſit, hoc non diſpoſuit; ergo neque nos dicere debemus: in coniecturanda vltima voluntate, ſiue diſpoſitione quacunque, frequenter Scribentes dicere ſolitos, prout adnotatur cap. 14. num. 1. & 2. & vide vſque ad numerum 21. vbi latè explicatur, atque exornatur.
- Teſtator quod non loquitur, vel quod non dixit, velle non præſumitur, cum facile illi fuiſſet exprimere, aut diſponere, & non diſpoſuit: aſſiduè etiam Interpretes omnes adnotaſſe in eodem articulo, dicto cap. 14. num. 3. & vide infra, num. 12. cum ſequent.
- Vbi regula vulgata, l. vnicæ, §. ad deficientis, C. de caducis tollend. quomodo, & quando procedat, ſingulariter & vtiliter explanatur, ibid.
- Teſtamentariæ, vel alterius cuiuslibet diſpoſitionis ſcriptura, quod non dicit, nec cantat, neque nos dicere debemus, pronunciatum etiam commune Interpretum fuiſſe in hoc materia, eodem cap. 14. num. 4.
- A teſtatore quæ dicta fuere, & à cabellione prætermiſſa, per teſtes poſſunt probari, ita vt ſuum ſortiantur effectum.
- Quia interdum minus ſcriptum, & plus nuncupatum eſt, cap. 19. num. 1.
- Teſtator ſi poſt conditum teſtamentum aſſeuerauerit, ſe aliquid omiſiſſe, quod voluiſſet diſponere, eius intentio probatur teſtibus, ibidem, num. 3.
- Teſtatori ab hærede, de eius voluntate adimplenda, facta promiſſio, vtrum duobus teſtibus probari poſſit, c. 20. n. 14.
- Teſtatoris habilitas ad teſtandum, duobus tantum teſtibus probari poteſt, ibidem, num. 26.
- Ad probandum teſtatoris voluntatem, quòd ſub vulgari expreſſa ſubſtitutione, non contineatur tacita pupillaris, duo teſtes ſufficiunt. ibid. num. 27.
- Teſtator ſi voluerit, & diſpoſuerit, fidem adhiberi memoriali eius manuſcripto, quoad interpretationem ſuæ voluntatis, dubium non eſſe, quin talis ſcriptura fidem faciat, dummodo conſtet comparatione litterarum, vel ex aliis legitimis coniecturis, ſcriptam fuiſſe manu ipſius teſtatoris, ibid. n. 29. & n. 32. & 35.
- Et ibidem de memoriali, aut ſchedula tradita, & concredita à teſtatore Guardiano, vel alteri & de Bartoli deciſione per illum text. in l. ſi ita ſcripſero. 38. ff. de condit. & demonſt.
- Teſtator ſi in teſtamento ſolemni ſe refert ad aliquam priuatam ſcripturam non ſolemnem, omnia contenta in ſcriptura priuata, cenſentur expreſſe diſpoſita, & expreſſa in ipſo teſtamento referente, eod. cap. 20. num. 33.
- Et in huiuſmodi caſibus cenſetur ſufficiens probatio, confeſſio filiorum dicentium, ſchedulam eſſe ſcriptam, vel ſubſcriptam manu parentis, ibid. num. 34.
- Mentis ſanitas, & integritas in teſtatore deſideratur omnino, cap. 22. n. 13.
- Teſtator demens potius, quàm ſanæ mentis præſumitur, qui non habet memoriam ordinatam, ibid. n. 15.
- Teſtator conſtitutus in articulo mortis, præſumitur mortis propinquæ cogitatione turbatus, & non integræ & ſanæ mentis, ex ſententia quorundam.
- Contrarium infrà, num. 103. niſi ex aliis coniecturis, & præſumptionibus id deducatur, eod. cap. 22. num. 16.
- Teſtamentorum voluntates liberas eſſe debere, atque in actu teſtandi conſenſum requiri cum qualitate libertatis plenæ, & ſic omnino & abſolutè liberum in diſponendo, ibid. n. 19.
- In teſtando leges volunt, cuique liberam eſſe voluntatem; & odio habent adulationes, & ſuggeſtiones, & importunitates, & cætera alia, quæ teſtatoribus adhibentur, ſi ex illis, quocunque modo abſoluta omnino, & plena, liberáque voluntas eorum impediatur. ibid. n. 20.
- Teſtator cùm adductus immodicis perſuaſionibus, teſtatus eſt, vel allectus ad ſic, vel certo modo teſtandum, aut de rebus ſuis diſponendum, vel ad iam conditum teſtamentum reuocandum, vel non reuocandum; tunc equidem dolus præſumitur; ibid. n. 21.
- Teſtatoris metus arguitur, ex perſuaſionibus multorum factis cum calliditae, ac variis moleſtiis; maximè ſi ille ægrotus erat, eod. cap. 22. n. 26.
- Teſtator ſi reliquit centum nummos diſtribuendos inter pauperes, poterit executor in maritandis virginibus diſtribuere, ibid. n. 82.
- Teſtatorem præſumi ſanæ mentis fuiſſe, donec contrarium manifeſtiſſimè probetur, & ei qui ſanam mentem negauerit, vel dementiam allegauerit probandi onus incumbit: quod exornatur dicto cap. 22. ex n. 91. vſque ad num. 103.
- Teſtator in codicillis receſſiſſe non videtur à diſpoſitis in teſtamento, ſed ab his tantum rebus, quas reformauit, ſicque in dubio interpretatio ſumitur, quod teſtator in codicillis non videatur mutare ea, quæ in teſtamento diſpoſuerat, eod. cap. 22. num. 167.
- Teſtator quod voluit tempore teſtamenti, ſemper poſtea voluiſſe præſumitur, ibid. n. 170.
- Teſtator ſi in teſtamento aliter diſpoſuerit, quam inter viuos dixerat, per contrariam diſpoſitionem cenſetur voluntatem ſuam mutaſſe, cap. 25. n. 30.
- Teſtatoris diſpoſitio continens conditionem in honeſtam de iure, vel ſecundùm mores ciuitatis, reijcitur à matrimonio, provt hic adnotatur: & num. ſeq. ibid. num. 49.
- Teſtator in extremis conſtitutus, ideſt, moriens, & quaſi extra terminos huius vitæ exiſtens, de bonis ſuis teſtari & diſponere poteſt, cap. 27. n. 1. dummodo articulatè loquatur. Et quando articulatè loqui dicatur? Et de cæteris ad propoſitum pertinentibus, dicto capite 27. ex num. 2. vſque ad num. 19.
- Teſtatoris diſpoſitio in dubio ita interpretari debet, vt potius valeat, & ſuſtineatur, quàm quod ſubuertatur; quod exornatur; cap. 29. num. 3. & c. 30. num. 4. & ſeq.
- Teſtator dum vocauit filios legitimos, & naturales, & legitimè natos, aut ex legitimo matrimonio procreatos, reſpexit originem, & principium naſcendi, & conſiderauit natura, & non accidens; ideo legitimati poſtea per ſubſequens matrimonium non continebuntur.
- Quia non eſt noſtrum extendere ſcripturas, cap. 31. num. 34.
- Teſtator non cenſetur ſe voluiſſe conformare cum diſpoſitione iuris, ſi verba eius apertè repugnant, ibid. n. 77.
- Et facile recedi ſolet ab ea regula, ibidem, n. 78.
- Et valde debilis eſt illa præſumptio, nam ſola non ſufficit, niſi concurrat alia, ibid. n. 79.
- Teſtatoris diſpoſitio late & benigne interpretari debet, non ſolum reſpectu inſtitutionis, ſed etiam fideicommiſſorum, & legatorum, & codicillorum, & quod omnia contenta in teſtamento, capite 32. num. 6.
- Teſtator quod cenſeatur minus grauare hæredem, non attenditur quoad fauorem coniunctæ perſonæ, ibid. n. 43.
- Teſtatoris diſpoſitio ita in dubio accipi, & interpretari debet, vt videatur ipſe magis diligere hæredem, quàm legatarium, & quanto minus poſſibile ſit, hæredem ipſum grauare.
- Et hæc præſumptio regulariter procedit, regulariter namque legatario videtur teſtator hæredem præferre, cap. 33. n. 1. & quando contra, & de materia, ibidem, ex n. 2. cum ſeq.
- Teſtatoris verba imperſonaliter prolata, intelliguntur grauamen, & executionem relictorum ad hæredem referre.
- Sicque onus in dubio præſumitur impoſitum hæredi, etiam ſi imperſonaliter impoſitum ſit onus, dicto cap. 33. num. 6.
- Teſtamentorum voluntates, & teſtamenta ex iuris communis diſpoſitione optimè colligi, & interpretari; & vniuſcuiuſque voluntatem iuris diſpoſitioni conſentaneam eſſe præſumi; quia quilibet præſumitur voluiſſe id, quod lex ipſa diſponit.
- Et ſic voluntas teſtatoris interpretatur eo modo, quo interpretatur diſpoſitio legis; & videtur teſtator in dubio ſuam diſpoſitionem velle eſſe conformem iuri communi, aut etiam iuri municipali, & ſe cum eo conformare voluiſſe; & quando ſecus? & de materia, vide latè, cap. 35. per totum.
- Teſtatoris voluntas, & diſpoſitio ex alterius pendere arbitrio non debet; & ſic in alterius voluntatem non poteſt de iure conferri.
- Vbi etiam ratio aſſignatur.
- Et an inſtitutionis hæredis reſpectu duntaxat id procedat, an verò legatorum, & fideicommiſſorum quoque reſpectu, tam de iure communi, quàm poſt leges Partitarum, & Tauri, remiſſiuè explicatur, cap. 36. num. 2.
- Argumentum ab vſu, & conſuetudine teſtatoris, vel aliorum teſtatorum, non attenditur, quando de voluntate ad alium modum apparet, ibidem numero 67.
- Teſtatorem non præſumi mutaſſe, ſiue mutare voluiſſe iam à ſe diſpoſitum, & ideo voluntatis mutationem in dubio non præſumi; niſi per allegantem ipſam mutationem, illa probaretur.
- Et ſic potius præſumi durationem voluntatis in diſponente ſuper aliquo actu, quam correctionem, aut mutationem.
- Et potius debet voluntas reſtringi, quàm corrigi.
- Quod latius illuſtratur, & infinita Interpretum allegatione exornatur, cap. 37. num. 1. & per totum cap.
- Teſtator conficiendo codicillos, non cenſetur à diſpoſitis in teſtamento recedere, niſi in his tantum, in quibus illa reformauerit. ibid. num. 8.
- Teſtator quando confecit duo teſtamenta contraria, tunc poſterius præſumptionem facit, quod teſtator voluerit reuocare primum; & ideo mutatio, atque alteratio prioris voluntatis inducitur omnino, ibidem num. 31.
- Teſtator, quando reſtrictè & limitatè onus reſtitutionis fideicommiſſi iniungit primis filiis, hæredibúſque ſuis, tunc nullo modo præſumitur illud onus repetitum in ſubſtitutum, cap. 45. numero 12.
- Teſtator, qui voluit rem ad legatarium pertinere ad tempus, videtur velle poſt illud ad hæredem ſuum redire. ibidem num. 34.
- Etiam ſi hæres decedat ante ipſum legatarium, ibidem num. 35.
- Teſtator, ſi ita dixerit, ſi Caius filius meus hæres institutus, deceſſerit ſine filiis, ſubſtituo hæredes Sempronij: fideicommiſſum tranſmittitur ad alios hæredes ſubſequentes, ſi primus, vel ſecundus hæres Sempronij decedat ante Caium filium hæredem inſtitutum, cap. 56. num. 37.
- Teſtator non habet affectionem ad eos, qui non vocantur iudicio ſuo, ſed extrinſecus, ibidem numero 41. & ſeq.
- Teſtatoris affectio cadit in eum, qui venit directè ex ſubſtitutione, non qui venit per obliquum. ibidem num. 42.
- Teſtatoris affectio quando dirigitur ad certos hæredes, venientes ex eius iudicio; idem operari hæredis mentionem ſimpliciter, quod hæredis ſcripti, aut infraſcripti, ibidem num. 57.
- Teſtator, ſi plures habens domos, ſimpliciter legauit domum, & dubitetur de qua cenſuerit, præſumendum eſt legaſſe domum ordinariam habitationis, cap. 60. num. 11.
- Teſtator, vbi aliquid mandat fieri in foro, intelligitur de foro illius ciuitatis, in qua habitat, ibidem num. 12.
- Teſtator, ſi legauit Eccleſiæ parochiali, & duas habeat parochiales, præſumitur legaſſe illi, in qua magis ordinariè conuerſabatur, ibidem numero 13.
- Teſtator, ſi iubeat aliquem domi ſuæ ali, de domo heredis loqui intelligitur, non de domo propria teſtatoris, ibidem num. 14.
- Per teſtes poſſunt probari, quæ à teſtatore dicta fuere, & à tabellione prætermiſſa, ita vt ſuum ſortiantur affectum, cap. 19. num. 1.
- Teſtes quando omiſſum in ſcriptura ſupplere poſſunt, remiſſiuè, ibidem num. 7.
- Ad probandum omiſſum aliquid fuiſſe in teſtamento, errore, aut obliuione tabellionis; ſiue ad probandam voluntatem omiſſam, qui requirantur teſtes neceſſariò, ibidem numero 12. & multis ſeqq.
- Teſtes tot requiruntur in probando id quod ſapit diſpoſitionem, extendendo, vel addendo, quot requiruntur ad probandam diſpoſitionem principalem. ibidem num. 21. & cap. præcedenti. num. 50. & c. 25. num. 29.
- Teſtium numerus in probandis indiciis idem requiritur, qui requiritur in probanda veritate, ibidem num. 27.
- Teſtium rogitus teſtamento, vſqueadeo eſt de eius ſubſtantia, vt alias teſtamentum ſit nullum, cap. 20. num. 15. & vide infra num. 22. in fine.
- Teſtium rogitus per duos tantum teſtes, etiam non teſtamentarios probari poteſt, ibidem numero 16.
- Teſtes in teſtamento adhibitos, ciues, aut vicinos eſſe ipſius loci, in quo teſtamentum conditum eſt, duobus teſtibus, etiam non ciuibus probari poteſt.
- Teſtes in teſtamento deſcriptos, & adhibitos, præſumi fuiſſe rogatos, quia eſt ſolemnitas quæ tunc temporis potuit interuenire. eodem capite, 20. numero 21.
- Erratum circa qualitates extrinſecas teſtamenti, per duos tantum teſtes probatur, ibidem numero 38.
- Teſtes ſingulares non probant, capite 22. numero 124.
- Teſtes de auditu in facto recenti nullam faciunt fidem, ibidem num. 125.
- Teſtis vnicus non probat, nec iuſtificat, nec condemnat, ibid. num. 126.
- Teſtium, & notarij rogitus an pro ſubſtantia teſtamenti requiratur, & an præſumatur, & quot teſtibus probetur; remiſſiue, ibidem num. 127.
- Teſtis vnus contradicens teſtamento, non facit illud vacillare, quando contrarium deponunt alij teſtes, cap. 27. num. 10.
- Teſtes ad probandum furorem inducti, quales debeant eſſe; & qualiter deponere debeant, vt concludenter probent quem fuiſſe, vel non fuiſſe furioſum, remiſſiue, cap. 28. num. 27.
- Teſtes deponentes furore, tenetur cauſam, & rationem ſui dicti reddere, etiam non interrogati, ibidem num. 28.
- Et talem, quæ concludat furorem ipſum, ibidem numero 29.
- Teſtes deponentes aliquem eſſe furioſum, vel non ſanæ mentis, præferuntur teſtibus deponentibus de ſana mente, quando meliorem rationem aſſignant, & veriſimiliora deponunt, ibidem numero. 30.
- Et idem ſi teſtes vicini, conſanguinei, aut medici deponerent de furore per veras cauſas ſignificantes furorem, quia illis credendum magis eſſet, ibidem num. 51.
- Vel ſi cum eis concurrunt alia, vel aliqui teſtes, aut ſcripturæ partis aduerſæ, eodem capite 28. numero 32.
- Aut magis in ſpecie deponunt, ibidem numero 33.
- Teſtes deponentes de crudelitate & iudicio ad probandum furorem admittuntur, ibidem, numero 39.
- Tractantur multa, quæ non perficiuntur, & non veniunt ad concluſionem, & finalem effectum, cap. 21. n. 73.
- Per traditionem inſtrumenti, an, & qualiter dominium, & poſſeſſio transferatur, cap. 35. numero 40.
- Qualiter etiam per retentionem vſusfructus, ibid. num. 41.
- Et per clauſulam Conſtituti, ibid. num. 42.
- Tranſactio quando ad ſpecificata tantum reſtringatur; ſeu ad omnia alia, etiam non expreſſa extendatur, remiſſiuè, cap. 38. n. 9. & quando reſtringatur, vel non ad rem, & cauſam, ſuper qua interpoſita eſt, vide late, cap. 42.
- Tranſactio de his tantum, ſuper quibus lis pendet, fieri ſolet; & ſuper re dubia, & lite pendente, ſeu metu futuræ litis: & ſuper re iudicata non cadit; quod exornatur, dicto cap. 42. ex n. 26. cum ſequent.
- Tranſmitti non poteſt ius nondum competens, & quando ſecus; vbi latè fideicommiſſi, & legati conditionalis tranſmittendi, vel non, materia, cap. 56. num. 65.
- Trebellianicæ, & falcidiæ materiam, & coniecturas; abſolutè magis explicaſſe Recentiores nonnullos, qui enumerantur hoc loco, cap. 1. numero 7.
- Tutor poteſt ſine ſolemnitatibus tradere rem à minore debitam vigore præcedentis contractus, capite 61. num. 24. & vide infra, numero 42. & ſeq.
