Sit igitur prima regula ea, quæ ex cap. præcedentibus, non modò deducitur, ſed etiam eiſdem latiùs corroboratur, atque ſpecificè in tractatu Taciti, & Expreſſi, ſiue tacitæ & expreſſæ voluntatis virtute adnotatur, videlicet, quod voluntas expreſſa facit ceſſare tacitam, quæ colligitur ex coniecturis per legis interpretationem, l. cum ex filio §. primo, l. & qui plures, in principio, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Facit etiam ceſſare diſpoſitionem legis, ac præſertim coniecturalem, diſpoſitio teſtatoris expreſſa, vt notat Iaſon, in l. iam hoc iure, num. 4. verſ. ſecundo limita, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. vtrumque comprobauit Cardinalis Mantica, de coniectur. vltim. volun. lib. 12. tit. 17. num. 2. Menochius, lib. 1. præſumpt. 31. numer. 5. qui adiiciunt, quod vbicunque lex eſt fundata in coniectura voluntatis teſtatoris, ceſſante coniectura, ceſſat diſpoſitio: & citat Socinum ſeniorem, in l. cum auus, num 35. & 72. ff. de condit. & demonſtr. & latiùs firmat Mantica idem, lib. 10. . titul. 8. & dicetur infrà alio cap. à ratione ceſſante, qua teſtator excitatus fuit principaliter.

Secunda deinde regula, ſiue obſeruatio ſit generalis in hac materia, coniecturam, ſiue præſumptionem aliquam ex teſtamento, ſiue de voluntate defuncti non eſſe, ex verbis quomodocunque prolatis, ſiue aliter illa reſultet, quæ non admittat probationem in contrarium, ſiue quæ infringi non valeat contraria probatione; provt colligitur ex dicta l. iam hoc iure, ad finem, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. l. licet Imperator, ff. de legatis primo, l. in teſtamento, in fine, C. de militari teſtamento, & in ſpecie tradit Bartolus, in l. 3. §. filius in fine, ff. de liber. & poſthu. Iaſon, in l. prima, numero e.C. de liberis præteritis, Socinus ſenior, in conſilio 77. numero 2. volumine 3. Petrus de Peralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 181. & 182. ff. legatis tertio, folio 475. qui dicit hoc eſſe ſatis memorabile, vt pote quotidianum, eo non relato, Cardinalis Mantica, lib. primo, tit. 2. num. 4. & lib. 12. dicto tit. 17. num. primo. Menochius, lib primo, præſumptione 13. num. 2. & 3. & idcirco coniectura, ſeu præſumptio quælibet tollitur per lucem probationum, l. vlt. in fine. C. si minor ſe maior; dix. l. nuptura, in fine, ff. de iure dotium, exornant Rolandus in conſil. 9. ex. num. 25. volumiue 3. Ioannes Cephalus, in conſil. 180. num. 15. & in conſil. 203. num. 11. Mantica dicto tit. 17. num. 4. & 5. Menochius, lib. primo, dicta præſumptione 13. per totam. Quò loci, & latius exornat,& rationem concludentem aſſignat, & alia iura citat vltra ſuperiora, text. videlicet, in l. ſi chyrographum & in l. cum de indebito, in principio, ff. de probationib. & in cap. is qui fidem, de ſponſalibus, arguendo ab incluſione vntus ad excluſionem alterius.

Rurſus & tertia regula fine obſeruatio ſit, ex coniecturis quod inducitur, ex coniecturis etiam tolli, iuxta. l. nihil tam naturale, ff. de regulis iuris, & l. non ſolum, §. vno, ff. de ritu nuptiarum, & in l. quidem, vbi Baldus ita notauit num. 2. ff. de condit. & demonſt. & cum multis Authoribus annotauit Mantica, lib. 12. dicto tit. 17. numero 6. per totum, vbi latè. Ioſeph. Maſcardus, de probationibus, concluſione 405. numero 5. & 6. & inde ſine controuerſia eſſe, coniecturam vnam, ſeu præſumptionem, alteram tollere, & ſuperare: & fortiorem, ſiue validiorem perimere debiliorem, ſiue minus fortem, l. diuus, ff. de in integrum reſtitut. & ibi notat Gloſſa, verbo exiſtimari, l. non ſolum, ff. de ritu nuptiarum, l. qui autem, §. non ſimpliciter, ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti, l, mater, C. de calumniatoribus: & ibi Angelus, & Salicet. l. prima, in fine, C. qui & aduerſus quos, cap. ex tranſmiſſa, qui filij ſint legitimi, cap. litteras, & ibi Abbas in 4. notabili, de præſumptionibus. Ita ſanè poſt alios Authores permultos tradiderunt Andr. Tiraquellus, in l. ſi vnquam, in verbo, donatione largitus, num. 156. & ſeq. Riminaldus in conſilio primo, numero 21. libro primo, Surdus, in conſilio 80. numero 21. lib. primo. Mantica, libro 12. dicto titulo 17. numero 7. Malcardus, de probationibus, concluſione 1225. per totam. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, littera P. concluſione 613. Meuochius, libro primo, præſumptione 30. numero primo, & 2. adiiciens numero 3. & 4. ſic quoque dici, quod veriſimilitudo potentior tollit veriſimilitudinem minus potentem: ſicuti ſcripſit Baldus, in l. ſiue poſſidetis, in ſine C. de probationibus. Et indicium vnum aliud tollere, vt ibi probat: & regulam quoque ſuperiorem exornat Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 6. numero 40. & fortius ipſa procedit, quando coniecturæ, ſeu præſumptiones duæ, vel plures vni ſimul aduerſantur: tunc etenim vincunt, & diluunt illam: immo & vna ſola multùm valida & potens, perimit, ac diluit plures minus potentes ſiue quæ infirmiores aut debiliores ſint prout vtrumque notauit, & multorum allegatione comprobauit Menochius, libro primo, dicta præſumptione 30. numero 4. in fine, & numero 5. & 6. vbi vide Riminaldus in conſil. primo, numero 22. libro primo, & in conſil. 147. num. 63. libro 2. Mantica, lib 12. dicto titulo 17. numero. 16. Surdus, in conſilio 7. numero 50. lib. primo, & in conſil. 315. num. 14. lib. tertio, Maſcardus, concluſione 1225. num. 11. & 26. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 121. numero 53. inter plures autem. coniecturas benignior & fauorabilior accipienda eſt. Id quod latiùs comprobab, atque exornat Mantica lib. 12. dicto titulo 17. numero 21. & tribus ſeq. vbi etiam declarat, quæ coniectura dicatur fauorabilis: vide etiam eodem titulo 17. numero 19. vbi quod coniecturæ poſteriores derogant prioribus; vt etiam eodem loco comprobata.

Quarta præterea regula, ſiue obſeruatio in hac eadem materia ſit, in, concurſu, & conflictu coniecturarum plurium, & cum dubitatur, quæ ipſarum debeat præualere, Iudicis arbitrium multum valiturum, dummodò ipſum ex iuris deciſione, & ratione, & regulis nonnullis ab Interpretibus traditis, ex rerum quoque & perſonarum q́ualitatibus, circunſtantiis moderetur, ſiue gubernetur, Síeque vt rectè arbitretur, & diiudicet, aliqua prænotate debebit, quæ ex iure ipſo deducuntur, & à noſtris ſolent potentiores, & firmiores coniecturæ, ac præſumptiones diiudicari, prout vtrumque adnotauit Menochius, de arbitrariis, lib. 3. centuria 5. caſu 472. num. 1. & lib. 1. præſumptione 29. num 1. & 2. vbi Abbatem, & Euerardum retulit, & dicto caſu 472. declarauit vndecim modis, quæ dicatur potentior, & validior coniectura, aut præſumptio: dicta verò præſumptione 29. alias coniecturas, & præſumptiones adduxit, & diſceptationem hanc quindecim modis, &, adeo exactè declarauit, vt nihil vltra valeat deſìderari: maximè ſi iungantur alia nonnulla, quæ idemmet Author reliquit ſcripta in conſilio 121. ex num. 95. cum ſeq. lib. 2. Eandem quoque materiam latè declarauit Cardinalis Mantica, lib. 12. dicto titulo. 17. Maſcardus, de probationibus, dicta concluſione 1225. per totam, vbi num. 15. id ipſum de iudicis arbitrio annotauit quod nunc dicimus, Ioſephus de Ruſticis, ad l. cum: auus, lib. 1. cap. 4. exfolio 65. Prætis etiam, de interpretatione vltimarum voluntatum, lib. 1. interpretat. prima, ſolutione 4. num. 9. folio 14. & ſolutione 5. ex num. 13. cum ſeq folio 88. vbi primum notauit, quod concurſus, vel, conflictus, & repugnantiæ veriſimilium, coniecturarum, iudiciorum, argumentorum, ac præſumptionum, ſolent quandoque adeſſe adeo vt non ſolum his non eluceſcit veritas, ſed obumbratur: & idcirco, quod reconciliatio non melius fieri poteſt, quàm prænotatis ſingularibus verbis, à Iureconſulto in ſimili prolatis, in l. ob carmen, §. finali, ff. de teſtibus, vbi ex natura, & qualitate negotij confirmare debet Iudex motum animi ſui, & ex argumentis, quæreiaptiora, &: veriſimiliora compererit, non reſpiciendo multitudinem, ſe l ea potius, quibus lux veritatis aſſiſtit, & de quibus late per Baldum ibi relatum. Et in hoc primo (vides) conuenit omnino Prætis Menochij reſolutioni prædictæ, dum rem hanc Iudicis arbitrio reliquit. Poſtmodùm autem num. 14. per totum Prætis ipſe aliqua quoque adducit, ex quibus etiam deducitur reſolutio diſceptationis in initio huius cap. propoſitæ, videlicet veriſimiliora eſſe, & magis tenenda; quæ iuri communi conſonant. Et præualere illum intellectum, in quo eſt maior proprietas verborum, & idem in quo eſt minor ratio. dubitandi & ille per quem minus derogatur iuri communi; & qui in materia ſtricta, eſt in ſtricto ſignificatu: &?ille qui facit actum valere: & quod exiſtentibus præſumptionibus & coniecturis in genere, & in ſpecie quodammodo diuer ſis, præualent, hæ, & attenduntur, quæ ſunt in ſpecie, & intelligitur de ſpecie, de qua agitur, vt ibidem probat. Similiter quod in conflictu veriſimilium, & præsumptionum, illud dicitur veriſimilius, & attendendum, quod magis adhæret, loco à. communiter accidentibus, vt frequentioribus, ad quæ ſe aptat lex, & Iudex eius miniſter, vt Baldus, Fulgoſius & alij Authores ibi relati obſeruant. Deinde fortiores coniecturas, aut præſumptiones eſſe eas, quæ factis oſtenduntur, quàm quæ verbis, exemplo, &. caſu adducto Prætis ipſe demonſtrat, &. ſpecialem coniecturam præualere generali inquit, & coniecturam, quæ habetur à remotis, facilius tollit: exiſtentibus autem paribus hinc inde probationibus, eſſe magni effectus pro vna parte adeſſe aliquam præſumptionem, quia pro ea præualent probationes, vt poſt Iaſonem dixit ibidem: Stephanus etiam de Federic. in tractatu, de interpretatione iuris in tertia parte, numero 53. aliqua adducit ad cognoſcendum, quæ ſint efficaciores coniecturæ, & præſumptiones: Mantica quoque vt dixi ſuprà) regulas quaſdem generales propoſuit lib. 12. dicto titulo 17. num. 17. vbi inquit, quod coniectura ſpecialis, tanquam fortior vincit generalem: & latiùs comprobat: Indeq́ue infert, quod qui voluntatem teſtatoris habet in ſpecie, præfertur ei, qui illam habet in genere, etiam ſi ſit poſterior in gradu: Subdit præterea num. 20. quòd cùm omnis voluntatis coniectura, aut ex lege, aut ex teſtamento deducatur, illa fortior intelligatur, quæ ſumitur ex ipſo teſtamento, vt Authores ibi relati probarunt, & alio capite ſupra, latius explanaui: Tandem num. 29. cum ſeq. regulas alias recenſuit, quas ideò non repeto: quia ſtatim ex relatione Menochij ipſæ conſtabunt. Menochius ergo ipſe (vt concludamus) duobus in locis relatis, cæteris omnibus latiùs, articulum propoſitum tractauit, & regulas quamplures commemorauit: Primò itaque dixit, quod illa coniectura, & præſumptio creditur cæteris firmior, & potentior, quæ actum valere, & conſiſtere facit, ſiue quæ ſtat pro validitate actus. Ita ſane dict. caſu 472. numero 2. & 3. vbi refert Authores nonnullos, qui de virtute, & vi huius præſumptionis ſcribunt, & dicta præſumpt. 29. num. 3. Mantica etiam dicto titul. 17. num. 12. & alio cap. infra plenius comprobabitur, Maſcardus, dicta concluſ. 1225. num. 20. & quatuor ſeq. & num. 25. quod præſumptio, quæ ſtat pro validitate actus, dicitur Regina aliarum præſumptionum, poſt Cephalum, & Riminaldum ibi relatos, Secundò illa coniectura, & præſumptio, quæ à ſubſtantia prouenit, dicitur potentior illâ, quæ à ſolemnitate deſcendit, ex eodem Menochio dictis duobus in locis, & Mantica, lib. 12. dicto titul. 17. num. 33. vbi dicit eſſe caſum in l. non codicillum, & ibi notari, C. de teſtamentis. Tertiò, illa coniectura, & præſumptio iudicatur potentior, quæ eſt benignior. Quartò, quæ iuri communi inhæret, firmior eſt illâ, quæ iuri ſpeciali. Quintò illa, quæ eſt ſpecialis, præualet etiam generali: ita copiosè idem Menoch. d. caſ. 472. n. 14. dicens eſſe ſimile quod dicimus, quod quando duæ cauſæ concurrunt, vna in ſpecie, & altera in genere, cauſa illa, quæ eſt ſpecialis, præualet, l. ſi ſeruis vrbanis, §. ult. ff. de legat. 3. & repetit dicta præſumpt. 29. num. 7. & idipſum Mantica, & Prætis notarunt, vt ex relatione facta ſupra colligitur: Petrus Magdalenus referens alios, 1. parte, c. 6. n. 1. fol. 68. Sextò, illa coniectura, & præſumptio eſt potentior, quæ eſt magis ſpecialis: ſi enim duæ coniecturæ, aut præſumptiones in ſpecie concurrant, ſed vna eſt alterâ ſpecialior, hæc alteri præualet; vt etiam Menochius ſcripſit dicto caſu 472. n. 16. vbi aliis ſimilibus comprobat: & repetit dicta præſumpt. 26. libri primi, num. 8. & poſt Bartol. Baldum, Decium, Alex. Pariſium, Crauetam, & Grammaticum, idem Menochius, in conſ. 121. num. 93. lib. 3. Hippolyt. Riminald. in conſ. 1. num. 23. lib. 1. Petrus Surdus, in conſ. 7. num. 51. lib. 1. & in conſ. 315. n. 15. lib. 3. Ioſeph. Maſcardus, de probationibus, concluſione 1225. num. 6. & 7. Septimò, illa eſt firmior & potentior, quæ eſt naturalis, & illa debilior, quæ eſt accidentalis, ſicuti etiam comprobat latiùs idem Menochius, dicto caſu 472. num. 20. & 21. & dicta præſumpt. 29. num. 9. Mantica, lib. 12. dicto titul. 17. num. 29. & duobus ſeqq. vbi vide Maſcardum, quoque, dicta concluſ. 1225. n. 17. & 18. vbi Cephalum, Beroum, Decianum, & Riminaldum refert dixiſſe, quod coniectura, & pręſumptio affectionis naturalis, & quæ eſt ſecundùm ordinem naturæ, dicitur fortiori, & cæteris præualet. Octauò, illa eſt potentior, & validior, quæ veriſimilitudini magis accedit, quod eleganter comprobat Menochius in præcitato caſu, num. 22. & duob. ſeq. & repetit dicta præſumptione 29. num. 19. Maſcardus, citans quamplurimos, dicta concluſion. 1225. num. 14. Nonò, illa coniectura, & præſumptio iudicatur firmior, & potentior, quæ eſt pro reo, quam illa, quæ eſt pro actore; ſicuti idem Menochius ſcripſit dicto caſu 472. num. 25. & dicta præſumptione 29. num. 11. & vide latiùs lib. 2. præſumpt. 90. per totam, vbi latè explicat, l. fauorabiliores, ff. de regulis iur. an ſcilicet, & quando, pro reo magis præſumatur, quam pro actore, & è contra, ſiue pro quo in dubio interpretatio fieri debet. Et iunge eundem Menochium, dicto conſil. 121. num. 97. libro ſecundo, vbi poſt Crauetam, in conſil. 8. num. 9. quòd coniectura, quæ eſt pro reo, præualet coniecturæ, quæ eſt pro actore: Maſcardum, dicta concluſione 1225. num. 9. & 10. vbi poſt Cephalum, idipſum annuotauit; ſubiicit, quòd præſumptionibus paribus hinc inde exiſtentibus, reus obtinete debet. Decimò, illa coniectura, & præſumptio, quæ deſcendit, à quaſi poſſeſſione, eſt potentior illa, quæ eſt, quod quælibet res præſumatur libera, ita Menochius, præcitato in caſu, num. 25. & d. præſumptione 29. num. 12. & de retinenda poſſeſſione, remedio 5. num. 53. Vndecimò, illa eſt potentior & firmior, quæ eſt negatiua, illâ quæ eſt affirmatiua: & quæ eſt fundata in ratione naturali, illâ, quæ eſt fundata in ratione ciuili: & quâ abſurda, & inæqualia vitiantur, provt dictis modis adnotauit Menochius, dicta præſumpt. 29. num. 13. 14. 15. & 16. & primo modo, Menochius ipſe, in conſil. 121. num. 93. lib. 2. Decimoquartò, coniectura & præſumptio, quæ ducitur à facto, eſt firmior, & potentior eâ, quæ ſumitur à non facto: Ita Abbas, & Alciatus, cum quibus idem Menochius, d. præſumpt. 29. num. 17. Mantica, lib. 12. d. tit. 17. num. 32. qui iure & ratione fundat. Decimoquintò, ea, quæ fauet animæ, ſicq́ue ſaluti æternæ, potentior eſt, & firmior, ex eod. Menochio, d. præſumpt. 29. num. 18. & duob. ſeqq. & alio cap. infrà, latius exornabitur. Decimoſexto, ea, quæ deducitur ex inæquali onere iniuncto, quod arguit qualitatem lucri, quam quæ oritur ex affectione perſonarum, vt oſtendit, & comprobat Mantica, d. tit. 17. num. 34. Decimoſeptimò, coniectura illa, quæ colligitur ex ratione recti ſermonis, tollit eam per quam dicimus, quòd prædilectus in inſtitutione, intelligitur prædilectus in fideicommiſſo: ita Mantica ipſe d. titu. 17. num. 35. Ac denique coniectura illa præualet, quæ propiùs ad certitudinem accedit, vt Menochius, in d. conſ. 121. num. 92. lib. 2. ſcriptum reliquit. Et hactenus de his, quæ cum adeo necceſſaria ſint, & generalia ad iſtum tractatum, prætermitti non potuerunt, tametſi à ſuperioribus tradita fuiſſent: & vide etiam Ioſeph. de Ruſticis, ad l. cum auus, lib. 1. cap. 4.

CAPVT XXIV.

De coniecturis, & earum æſtimatione cum agitur, voluntatis quæſtionem, vt plurimum in arbitrio Iudicis eſſe, quemadmodum accipiatur, atque intelligatur. Rurſus de præcedentia, ſiue victoria coniecturarum, & de ordine ſuperioritatis ipſarum, ad l. ſi ſeruus plurium, §. vlt. ff. de legatis primò, & de ſententia, & reſolutione Authoris, breuis, atque notanda reſolutio, & explanatio.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtamentorum interpretationem, & coniecturarum, ac voluntatis quæſtionem, vt plurimum in arbitrio, & æſtimatione Iudicis eſſe, & num. ſeq.
- 2 Ipſum autem iudicem præ oculis habere debere nonnulla, de quibus hoc num. remiſſiuè.
- 3 Ex legitimis quoque coniecturis adduci.
- 4 Et id arbitrari, quod iuris regulis, & rationi, ac etiam æquitati magis conuenit.
- 5 De coniecturarum præcedentia, cùm dubium, & conflictus eſt, & quarundam ſimul concurrentium, quæ validior, & firmior altera dicatur, ſiue quæ alteram vincat, dubitatur. Cum etiam inquiritur, quo ordine enumerari debeant coniectura, vt vna alteram præcedat. Ex ſententia Cardinalis Franciſci Manticæ, & Iacobi Menochij (qui abſolutè & eruditè rem explicant) quid obſeruandum ſit.
- 6 An etiam ex ſententia ipſorum debeat præcisè & formaliter obſeruari ordo legis, ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primo, vt prima coniectura præferatur ſecundæ, & ita de cæteris ſucceſſiuè.
- 7 Denique in vno, & altero articulo, quæ ſit reſolutio, atque ſententia Authoris. Et l. ſi ſeruus plurium, §. vlt. ff. de legat. 1. notanda, & noua proponitur explicatio.

PRo breui, & dilucida huius Capitis explicatione, primo loco obſeruandum, & conſtituendum erit, c. præced. (vt vidiſti) regulas nonnullas, ſiue doctrinas generales propoſitas, quibus regi, atque adduci debeamus præcipuè, quoties in interpretatione vltimæ voluntatis cuiuſque dubiæ verſamur, ac plures extant, & etiam contrariæ coniecturæ, & præſumptiones; ſiue quæaltera validior, & firmior ſit, dubitatur; Nunc autem, vt ſpecificè magis procedatur, nec adeò generalibus regulis explicationem articuli relinquamus, prætermittendum ante alia duxi, earum omnium coniecturarum, & præſumptionum, quæ per diſcurſum totius huius tractatus commemorantur, aliarum etiam (ſi quæ aliæ poſſunt excogitari, vel ſe offerant, vltra eas, quæ hoc in eodem tractatu aggregantur) vim & virtutem, quanti etiam ipſæmet haberi, atque æſtimari debeant ad interpretandam vltimam voluntatem quamcunque. Vt denique iudicium, mens, & intentio teſtatoris dilucidè & verè dignoſcatur, & obſeruetur, Iudicis arbitrio, & definitioni relinqui.

Sic ſanè teſtamentorum interpretationem, & coniecturarum, ac voluntatis quæſtionem, vt plurimum in arbitrio, & æſtimatione Iudicis eſſe, per text. in l. voluntatis, C. de fideicommiſſis, vbi omnes tradunt: & adnotarunt poſt alios multos Authores Simon de Prætis, de interpret. vltim. volunt. lib. 2. interpret. 1. dubit. 1. ſolut. 4. num. 33. fol. 39. & lib. 5. dub. 1. ex. n. 1. vſque ad n. 78. ex fol. 563. vſque ad fol. 567. & lib. 1. interpret. 1. ſolut. 4. num. 9. fol. 14. quibus in locis Cornei in conſ. 83. col. finali, lib. 1. mentionem fecit, qui dixit, quod in coniecturis, quæ magis conſiſtunt in facto, cum non poſſit dari certa doctrina, Iudex debet ex circumſtantiis arbitrari, & diiudicare, & citat textum vulgatum, in l. prima, ff. de iure deliberandi, & in cap. de cauſis, de officio delegati: & idipſum poſt Thom. Parpal. Franc. Duaren. & Eguin. Baro. tradidit Iacob. Menoch. lib. 1. de arbitrariis, c. 1. & præſumpt. 44. lib. 1. Iul. Clar. §. teſtamentum, q. 79. in finalibus verbis, Ludouic. Molin. de Hispanor. primogen. lib. 1. cap. 5. num. 41. vbi etiam notauit, voluntatis quæſtionem ex arbitrio Iudicis pendere: Et num. 42. ſubdit, quod ſi aliqua coniectura in diſpoſitione inueniatur, quæ ius dicenti non ſatisfaciat, reſpiciendum erit, vtrùm ſimul cum ea alia etiam concurrat: ſolent enim plures coniecturæ ſimul iunctæ id efficere, quod vna per ſe ſumpta efficere non poteſt, l. ſecunda, §. primo, ff. de excuſat. tutorum, l. inſtrumenta, vbi Glossa, C. de probationibus, Cardin. Mantic. de coniectur. vltim. volunt. lib. 3. tit. 1. num. 30. vbi nonnulla in propoſito dicit, & concludit, quod ſi non conſtat, teſtatorem aliquid certè ſenſiſſe, & ambiguum ſit, declaratio ad Iudicem pertinet, & ipſe coniecturas perpendit, ac voluntatem dubiam interpretatur: Petrus Surdus, in conſ. 403. num. 76. lib. 3. peregrin. in conſ. 68. num. 22. lib. 3. tenetur tamen præ oculis habere quamplurima, quæ ſuperiores Authores in propoſito perpendunt, ac maximè ponderat Simon de Prætis in tribus locis nunc relatis. Ea quoque quæ cap. præcedenti, longa ſerie fuerunt ſcripta. Atque ex legitimis, & probatis coniecturis, non quibuslibet adduci, prout cap. præcedentibus latiùs probaui, & per Manticam, lib. 5. tit. 15. num. 8. Cardinalem Thuſcum, practicar. concluſion. iuris. littera V. concluſione 104. quod ego veriſſimum arbitror, & vltra ipſos animaduerto, quod licèt voluntatis quæſtio, cùm de coniecturis agitur, in Iudicis arbitrio poſita fuerit, non tamen liberum ita arbitrium conceſſum eidem eſt, vt iuris terminos egredi, aut Interpretum noſtrorum doctrinas negligere valeat; ſicq́ue obſeruare omninò debet ea, quæ ex iute ipſo, & communioribus Scribentium placitis, & ſententiis procedunt, ac in effectu id arbitrari, quod iuris ipſius regulis, & rationi, ac etiam æquitari magis conueniat, ſiue quod probabilius, ac verius ſibi videatur. Et ita ſanè ſcripſerunt Baldus, in conſ. 177. colum. 2. lib. 1. & in conſ. 145. colum. finali, lib. 3. & in conſil. 211. lib. 4. Decius, in cap. ne innitaris, col. 1. de conſtit. Craueta in conſ. 190. num. 5. Simon de Prætis, lib. 1. dicta interpret. 1. ſolut. 4. num. 9. fol. 14. nec diſſentit Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 5. cap. 20. ex num. 1. cum ſeq. & lib. 10. cap. finali, num. 15. & 17. Menochius, in duobus locis relatis ſuprà.

Secundò deinde obſeruandum eſt, cum de præcedentia coniecturarum dubium, & conflictus eſt, & quarundam ſimul concurrentium, quæ validior, & firmior alterâ dicatur, ſiue quæ alteram vincat, dubitatur: cum etiam inquiritur, quo ordine enumerati debeant coniecturæ, vt vna alteram præcedat, ſiue alterâ ſuperior dicatur, neceſſe omninò eſſe, in memoriam reuocare ea, quæ ex Franciſco Mantica, Simone de Prætis, Iacobo Menochio, & Ioſepho Maſcardo, capite præcedenti adnotaui (quæ ſemper perpendi debebunt, vt ſuprà dicebam) animaduertere etiam, eundem Menochium, lib. 1. præſumpt. 28. propoſitum dubium explicaſſe, quo ſcilicèt ordine enumerari debeant coniecturæ, vt vna alterâ ſuperior, ac potentior diiudicetur. Et ſeptem illas coniecturas Iuliani Iureconſulti, in l. ſi ſeruus plurium, § finali, ff. de legatis primo, ſuo ordine commemoraſſe dixiſſeq́ue num. 2. & num. 20. ordinem illius legis ad inueſtigandam voluntatem teſtatoris, formaliter & præcisè obſeruari debere; ita ut prima coniectura præferatur ſecundæ, & ſic ſucceſſiuè. Quod etiam firmarunt Iaſon, in eodem §. finali, num. 2. Iul. Clar. §. teſtamentum, quæſt. 76. in verſic. ſecunda regula, quos refert ipſe Menochius, & Caſtrenſem contrarium dicentem improbat dicto num. 20. retulit etiam Cardin. Mantic. de coniect. vltim. volunt. lib. 12. tit. finali, num. 26. vbi latiùs inſiſtit, quàm lib. 3. tit. 1. numero 30. cùm eò loci dixerit dumtaxat in hunc modum: Et quidem Iudex debet verba obſcura teſtamenti interpretari ex illis coniecturis, quæ habentur, in l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo. ff. de legatis primò, vt dicit Socinus ſenior, in l. in ambiguo, num. 7. de rebus dubiis.

Ego verò, vt in eodem propoſito præfati §. vltimi, d.l. ſi ſeruus plurium, ſententiam meam interponam; addiderim libenter vltra ipſos nunc relatos Authores, in primis verum eſſe, Iureconſultum Iulianum, ſeptem illas coniecturas ſuo ordine enumeraſſe, & in hunc modum ſcriptum reliquiſſe: Si numerus nummorum legatus ſit, neque appareat, quales ſin legati, ante omnia ipſius patris familias conſuetudo, deinde regionis in qua verſatus exquirenda eſt: ſed & mens patris familias, & legatarij dignitas, & charitas, & neceſſitudo, item earum, quæ præcedunt, vel quæ ſequuntur ſummarum ſcripta ſunt ſpectanda. Deinde, in caſu ibi propoſito, ac iuxta ſubiectam materiam legati nummorum, de quo agebatur, ordinem illum præciſè ſeruari debere quoad præcedentiam, & cætera, vt ita ſuccessiuè vna coniectura alteri præferatur, non etiam alias coniecturas, quam ibidem enumeratas deſiderari, nec excogitari potuiſſe, iuxta eundem caſum propoſitum, & ſubiectam legati materiam. Ac denique congruentius & melius ordine eodem obſeruato, dubiam defuncti voluntatem diiudicari valere, quàm ſi ordo ipſe præuerteretur: & ideò non abſque maximo myſterio, acuto quoque ingenio Iureconſultum eundem in dinumeratione, & ordine coniecturarum ipſarum ſe habuiſſe. Rurſus aliis in caſibus, & in hoc vltimarum voluntatum tractatu, iuxta diſpoſitionis naturam, & rei de qua agitur materiam ſubiectam, alias per multas vltra illas ſeptem coniecturas eſſe, ſicuti ex cap ſub. ſequentibus atque etiam ex præcedentibus, apparet manifeſtè, & per Tuſcum, littera V. concluſione 104. quod ipſas tamen nec ordinem, nec præcedentiam lege aliqua, veliure datam, quod negari non poteſt, cùm extra caſum prædictum non inueniatur. Lege autem alia generaliter ſtatutum, voluntatis quæſtionem, & coniecturarum æſtimationem ex arbitrio Iudicis eſſe: idcirco ordinem illum (maximè aliis in caſibus, ſiue extra illum caſum) non eſſe adeò perpetuum, aut infallibilem, vt plerumque præuerti, & mutari non debeat, immò nec eo ordine coniecturæ occurrentes caſui forſan propoſito conuenire, cùm ex diuerſitate, aut varietate caſuum, coniecturarum quoque ordo præuerri deberet, & inferior aliâ earum coniecturarum ſuperior reputati. Nam etſi verum ſit, quod re ita in genere, aut generaliter accepta, coniecturæ ipſæ ſeptem, quocunque etiam alio in caſu extra ibi propoſitum, maximè æſtimari debeant, atque ſuo ordine ad inueſtigandam teſtatoris voluntatem formaliter obſeruari, ex circunſtantis tamen aliis, atque rerum, & cauſarum ſpecialibus aliquibus qualitatibus, negari equidem nullo pacto poteſt, quin ſæpe ab eo ordine recedi poſſit, maximèque (vt iam dixi) ſi caſus eiuſdem §. vltimi mutetur. Et erunt hinc præ oculis habenda ea, quæ capite præcedenti ſcripta reliqui: nam cùm certi iuris ſit, quod coniectura vna, ſiue præſumptio tollit aliam, & fortior ac validior perimit debiliorem, ſicuti clarè probat textus, in l. diuus, ff. de in integ. reſtitut. & ibi notat Gloſſa, verb. exiſtimari, l. non ſolum, ff. de ritu nuptiarum, lege qua autem, §. non ſimpliciter. ff. ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti, lege prima, in fine, C. qui & aduerſus quos, & late exornant Tiraquellus, in l. ſi vnquam, verbo donatione largitus, numero 156. & ſeq. Menochius, libro primo, præſumptione 46. Mantica, libro 12. titulo 17. numero 6. coniecturæ etiam plures vincant vnam, & ſpecialis ſuperet generalem, vt per eosdem Authores, & per Maſcardum, concluſione 115. numero 6. & 7. Surdum, in conſilio 315. numero 15. libro 3. & ſuperiori cap. adnotaui. Certi etiam iuris erit, coniecturam alteram validiorem, ſiue coniecturas plures ſimul iunctas, aut vnam ſpecialem, & potentiorem vincere poſſe iuxta ſubiectam materiam, quæ ſe offerat, vnam quam que ex coniecturis illis relatis, in dicta l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ff. de legatis primo, ac etiam efficere, vt ordo ipſe præfixus ibidem præuertatur, & ſecunda fortaſſis, ac etiam vlterior coniectura, primam, vel ſuperiores ex circunſtantiis aliis, vel adminiculis vincat, & diluat, cum id & iuri, & rationi conſonum ſit, nec Iureconſulti placito, aut deciſioni aduerſetur. Nam etſi idemmet Conſultus ad eum ordinem coniecturas illas reduxerit, non tamen excludit, quin ex aliis legitimis, & validioribus coniecturis, ſiue ex aliis adminiculis, ex eiſdem quoque coniecturis, ibi relatis, quòd ex diuerſitate caſus, vna magis quâm alia coniectura conuenire videatur, ab ipſo coniecturæ veriſimiles, & probatæ (cum aliæ permultæ ſint vltra illas enumeratas, vt ſuprà dicebam) ſuum locum obtineant, & aliquando eiſdem relatis ſuperiores, & potentiores ſint, quamuis æqualiter, & generaliter coniecturis ſeptem illis conſideratis, nec aliis ſpecialibus adminiculis ponderatis, ſiue aliis non concurrentibus, quæ contrarium magis ſuadeant in caſu de quo agatur; ordo eiuſdem §. ſeruari debeat. Cùm ergo non poſſint omnia generaliter circumſcribi, nec comprehendi, nihil congruentius dici in propoſito valet, quàm vt Iudicis arbitrio committantur ea, quæ ſub certa regula comprehendi non poſſunt: & inde iudex ipſe in eo conflictu ex variis, & diuerſis, atque validioribus, & vrgentioribus coniecturis, ex præſumpta quoque teſtatoris voluntate, quæ dominari, & primum locum obtinere debet, ex aliis etiam rerum, & perſonarum qualitatibus & circumſtantiis motum animi ſui confirmare debebit, vt quæ coniecturæ potiores, aut magis vrgentes videantur, maturè definiat: Idque ex dictis per Caſtrenſem, in conſil. 380. numero primo, libro primo, Decium, in conſilio 578. numero 12. Bertrandum, in conſil. 154. numero 7. volumine 3. Franciſcum Beccium, in conſilio 52. numero 86. & ſeq. Portium Imolenſem, in conſil. 139. num. 5. & ante omnia attendere veriſimiliora, iuxta ea, quæ alio capite infrà, latiùs annotabuntur: & per Cephalum, in conſil. 603. n. 25. & ſeq. lib. 4. Hippolyt, Riminaldum, in conſ. 509. num. 90. lib. 5. & in conſil. 704. num. 18. lib. 6. Hondede, in conſilio 102. num. 52. lib. primo: aliàs namque inutiles, aut parui effectus, & virtutis essent tot, tantæq́ue aliæ coniecturæ vltra illas ſeptem à Doctoribus enumeratæ, & hoc tractu deductæ, iureque ipſo probatæ, ſi ſeptem eiſdem, in dicto §. vltimo, relatis, inferiores ſemper ſuturæ eſſent, aut ſi nunquam ex eo, quod magis veriſimile, & voluntati teſtatoris conuenientius appareat, earundem ſeptem aliquam, vel aliquas vincere, & ſuperare non poſſent. Idque vel eò maximè, quòd & conſuetudini patriæ, ſeu regionis conſuetudini etiam teſtatoris ipſius, conſanguinitati etiam, & præcedentibus, & ſubſequentibus voluntas præſumpta teſtatoris eiuſdem refragari valeat aliquando, & aliqua alia ſpeciali ratione, magis quam eiſdem ſeptem coniecturis, teſtator ipſe adduci. Sicque defendi poſſet opinio illa Caſtrenfis, quem Menochius libro primo, dicta præſumptione 28. num. 20. improbauit (vt ſupra retuli) Caſtrenſis namque ipſe, ordinem dictæ l. ſi ſeruus plurium, §. vltimo, ad inueſtigandam voluntatem teſtatoris, non eſſe præciſum & formalem, ſuſtinuit, nec ſemper primam coniecturam, ſiue anteriorem ex ibi relatis præferri ſecundæ, vel vlteriori: Menochius autem tenuit contrà vt ſuprà quoque dixi) Cardinalis autem Mantica (qui ſuperiora non ita explicat, vt videbis) de coniecturis vltimarum voluntatum, libro, 12. dicto titulo 17. cum numero 26. retuliſſet coniecturas eaſdem dicti §. vltmi, animaduertendum putauit numero 27. id non eſſe perpetuum, & aliquando alias coniecturas præferri primo loco relatæ ibi per Iuriſconſultum: & numero 43. & 44. omnium coniecturalium quaeſtionum reſolutionem arbitrariam eſſe, & in ipſis diiudicandis prædominari Iudicis prudentiam, annotauit expreſſim, ſicque ſuperiori noſtræ obſeruationi conuenit apertè.

CAPVT XXV.

Ex eadem cap. præcedentium materia, & in conflictu coniecturarum circa vltimarum voluntatum interpretationem victoria, ſiue præcedentia, vbi in caſu ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu occurrenti, egregia admodum, & notanda Senatus eiuſdem definitio proponitur. Conditionis etiam caſualis, poteſtatiuæ, & mixtæ materia breuiter commemoratur; & quando vnaquæque harum ex præſumpta teſtatoris voluntate pro impleta habeatur, vel non. Rurſus, præceptum, ſeu conditio contrahendi, vel non contrahendi matrimonium cum aliqua certa, & determinata perſona, vel cum aliquo genere perſonarum, qualem de iure firmitatem obtineat. Quid denique, ſi præceptum ipſum de contrahendo matrimonio cum aliquo, vel intra certum tempus imponatur virgini, quæ propter impedimentum à patre ſibi illatum, adimplere illud non potuerit, ſicque conditio, ſi nupſerit Titio, vel intra certum tempus nupſerit, an habeatur pro impleta, ſi ex voluntate patris alteri nupſit, vel non nupſerit intra terminum ſtatutum, quod patris aſſenſum, ſeu voluntatem ſpectaſſet (quæ de honeſtate, & ſecundum bonos mores ſpectari debet omninò) & de conſilio Bertrandi 148. num. 10. lib. 1. Circa quod adnotantur, atque ingenti ſtudio conſiderata traduntur nonnulla, quæ nullibi inuenientur hactenus ſic obſeruata, nec reſoluta.

SVMMARIVM.

- 1 Regij Hispalenſis Senatus in caſu ex facto occurrentis ſpecies, & eiuſdem definitionis thema, ſeu reſolutio proponitur.
- 2 Voluntas teſtatoris in teſtamentis totum facit, & in primis ſeruari debet, ea etenim tanquam Regina primum locum obtinet, & in omnibus prædominatur.
- 3 Et tanquam lex obſeruanda eſt modis omnibus.
