- Nam nec ſi prior creditor perſonalis, & priuilegiarius ſuum recipit; priuilegiarius creditor ei, quod recepit, auferre non poteſt vlla actione, niſi priore hypothecæ iure, ſi fuerit hypothecarius, vt fiſcus, ibidem.
- Fiſcus ſemper hypothecarius eſt, id eſt, ſemper habet tacitam hypothecam in bonis debitoris, eod. cap. 61. numero 59.
- Fiſcus habet priuilegium tacitæ hypothecæ, & an præferatur in hypotheca anterioribus, remiſſiuè, cap. 61. num. 66.
- Fiſci priuilegium, aut extraordinarium illud ius, propter quod pecuniam alteri creditori ſolutam auocare, & condicere poteſt; in quo principaliter conſiſtat: & de intellectu l. pecunia, C. de priuilegio fiſci, & l. Titius 21. ff. de iure fiſci.
- Vbi latè explicatur textus vterque, & nonnulla nouiter, & diſtinctè adnotantur, vt confusè nimis traditæ aliorum reſolutiones, claræ, & dilucidæ percipiantur, ibid. num. 67.
- Fiſcus, in ſpecie l. pecunia, C: de priuilegio fiſci. quare nullas eius pecuniæ, quam repetit, nomine, vſuras percipiat, ibidem, num. 93.
- Forma quælibet ex conſummatione, operis contingit, cap. 21. num. 20.
- Et ideo nihil actum dicitur, quando aliquid ſupereſt agendum, ibid. num. 21.
- Forma ſi deficiat, actus eſt nullus, et iam ſi ſit fauorabilis: quod exornatur remiſſiuè, capite 30. numero 18.
- Forma diſtributionis à teſtatore data de certis perſonis, debet omnino ſeruari, aliàs non valet diſtributio, cap. 45. num. 15.
- Franciſci Beccij, in conſilio 165. numer. 68. & 69. ſolutiones quatuor, nouiter, & verè improbatæ per Authorem, cap. 31. num. 25.
- Quidquid Franciſcus Beccius duplici via contenderit in conſilio 165. num. 65. & 66. libro 2. id ſubuertere, cap. 31. num 30.
- Franciſci Burſati, in conſilio 18. libro primo, obſeruationibus nonnullis contra reſolutionem traditam ſuprà num. 101. nouè, & verè reſpondetur, cap. 31. num. 108.
- Furioſus teſtari non poteſt, quia quidquid agit, ignorat; & caret iudicio, & ratione, cap. 28. numero 4
- Furoris, aut dementiæ, vel ſanæ mentis teſtatoris præſumptionem, ſignorum, & coniecturarum, atque probationis materiam explicaſſe Authores permultos, qui commemorantur cap. 28. numero 21.
- Similiter nec fatuus, nec demens, nec ſtultus, nec phreneticus, nec mente captus, nec ebrius, nec ſimiles aliæ perſonæ, quæ habent intellectum, & memoriam læſam, & non cognoſcunt, teſtari non poſſunt, ibidem, numero 5. dicto capite 28.
- Contractus à furioſo geſti, non valent, nec tenent, ibid. num. 6.
- Furioſus ſicut non poteſt contrahere matrimonium, ita neque ingredi religionem, & matrimonium ſpirituale contrahere, ibidem, numero 7.
- Profeſſio facta à furioſo eſt nulla, nec obligat, ibid. num. 8.
- Dummodo probetur furor tempore profeſſionis, ibidem.
- Furioſus caret ſenſu, & intellectu, & ideo nullum actum gerere poteſt, in quo conſenſus requiritur, ibid. num. 9.
- Teſtamentum à furioſo conditum, etiam ad pias cauſas non valet, ibid. num. 10
- Furioſus à demente, vel mente capto qualiter differat.
- Et quis propriè furioſus, quis etiam propriè mente captus dicatur, ibid. num. 11.
- Teſtamentum à furioſo factum, nequaquam valere, etiam ſi rectè, & prudenter, ac cum bono conſilio conditum appareret, numero 15. & 16. dicto capite 28.
- Furioſus in dubio an quis præſumatur, necne: & de ſignis, atque coniecturis furoris, vel ſanæ mentis, vt valeat vel non, teſtamentum, aut diſpoſitio: & de cæteris ad materiam pertinentibus; vide latè, atque ex profeſſo actum, dicto cap. 28. per totum.

- G

- GAſpari Roderici locus quemadmodum explicari debeat, cap. 61. num. 45. & 38.
- Ex verbis geminatis, ſiue multiplicatis, à teſtatore prolatis, colligitur eius mens, intentio, & voluntas; atque vehementior, & plenior interpretatio, & coniectura deducitur, capite 52. numero 1.
- Geminatio verborum, aut actus cuiuslibet, aut confeſſionis, aut maioratus inſtituti, aut factæ renuntiationis, quid in omni actu, & materia ac maxime in teſtamentis operetur, vide omnino, cap. 52. per totum.
- Generale mandatum cum libera adminiſtratione habens, non cenſetur mandatum habere ad hoc, vt poſſit pro aliis fideiubere, quia fideiubendo, dicitur magis diſſipare bona, quam adminiſtrare, cap. 26. num. 18.
- Generalis loquutio quoad verba, nihil relinquit intactum, capite 41. numero 11.
- Generalis diſpoſitio, aut generalitas verborum quæ complectatur ſui natura, & an omnia, quando etiam, ſiue ex quibus reſtringatur, & an referatur ad ea, quæ ſpecialem habent determinationem, vt generi per ſpeciem non derogetur, vel ſic: & de cæteris ad materiam pertinentibus, vide omnino, dicto cap. 41. per totum, vbi latè in propoſito.
- Diſpoſitio quælibet generaliter concepta, teſtringitur ad rem, & caſum, ſpecificatum, ſuper quo agebatur, & ad cauſam præcedentem, & quibus magis conuenit, & ſecundum ea interpretatur, dicto capit. 41. num. 72.
- Idque in compromiſſis, in pactis, in renunciationibus, in refutatione, in tranſactione, & aliis diſpoſitionibus.
- Prout hic adnotatur: & leg. ſi de certa, C. de tranſactionibus, materia, remiſſiuè exornatur, atque illuſtratur: numero 73. & latius capite ſequenti.
- Cæterum ad ſuam cauſam non reſtringitur, quando ſalua ratione recti ſermonis, vel ob præſumptam diſponentis mentem, verba generalia reſtrictionem non patiuntur,
- Quod cap. ſequenti latius comprobatur, atque exornatur, ibidem, num. 74.
- Generalis diſpoſitio, quæ ſequitur ſpecialem, reſtringitur ad ea, quæ ſunt eiuſdem generis cum ſpeciali præcedenti, cap. 42. num. 23.
- Nec extendi poteſt ad ea, de quibus cogitatum non apparet, ibidem, num. 24.
- In generalitate, & alternatione, ſiue generalitatis, & alternationis reſpectu, non dici ambiguitatem, neque obſcuritatem, ſed magis incertitudinem, vel incertum, cap. 4. num. 8.
- Largè tamen, & impropriè obſcuritatem, etiam in eis conſiderari, ibidem, num. 9.
- Genitiui, & gerundij verba, ad interpretandam vltimam voluntatem quamcunque, coniecturam efficacem præſtare, prout hic adnotatur, cap. 58. num. 1.
- Genitiui, & gerundij vim, effectum, naturam, & materiam, vide omnino, dicto cap. 58. per totum: vbi de his, quæ ad vtrumque attinent.
- Ex geſtis prioribus præſumitur circa res poſtea geſtas, capite 9. num. 62.
- Quod etiam in geſtis extra teſtamentum procedit, ibidem, num. 63.
- Gradus remotioris perſonæ, non poſſunt eſſe melioris conditionis, quam hi, qui in proximiori gradu ſunt conſtituti, capite 36. num. 60.

- H

- HÆres non poteſt venire contra confeſſionem à teſtatore factam in partitis ſui libri, neque eum redatguere de mendacio, capite 50. numero 30.
- Hæredis appellatione, continentur, & veniunt omnes hæredes in infinitum, cap. 56. num. 24.
- Quia hæredis, dicitur hæres defuncti teſtatoris, ibidem, num. 25.
- Et quando hoc procedat, remiſſiuè, ibidem, & numeris ſeq.
- Hæres repræſentat perſonam defuncti, & eadem reputatur, ibidem, numero 26.
- Hæres cum decedit, tenetur eius hæres ſoluere legata, quæ per teſtatorem à primo hærede relicta fuere, ibid. num. 27.
- Hæredis mentio, cùm fit ab homine, vel à lege, an intelligitur de omnibus hæredibus in infinitum, an ſolum de primo hærede.
- Et quid in materia ſubſtitutionis, & fideicommiſſi, & in omni actu, & materia.
- Et an hæredes hæredum veniant ex iudicio teſtatoris, necne, vide dicto cap. 56. ex numero 24. cum multis ſeqq.
- Hæres, qui in vno loco ſoluit vnum legatum, cogitur reliqua eo ipſo loco perſoluere, cap. 60. numero 16.
- Hæres alimenta præſtat in loco ſui domicilij, non vbi alimentarius degit, ibidem, numero 67.
- Hæredes qui adiuerunt hæreditatem, cum beneficio inuentarij, quo iure, & ordine ſatisfacere teneantur legatariis, & creditoribus hæreditariis, cap. 61. num. 91.
- Et an libenter ſoluendo primò venientibus, ſi ſciant alios potires creditores eſſe, & ab eis cautionem non exigant, ibidem.
- Hæres cum beneficio inuentarij, non liberatur ſoluendo creditoribus anterioribus, ſi priùs conuentus fuerit à poſterioribus, ibidem, numero 92.
- Hæreditas de iure huius Regni vtrum codicillis dari, vel adimi poſſit, poſt deciſionem l. 3. Tauri, vide capite 22. numero 2. cum ſeq. & numero 70. & ſequentib. & ſupra litera C. verbo codicillis.
- Hæreditas vniuerſalis teſtamento dari, vel hæredis inſtitutio fieri nutu, aut ſignis, aut capite annuendo non poteſt; ſed neceſſe eſt, quod nomina hæredum viua voce exprimantur, vel manu propria teſtatoris ſcribantur, capite 27. numero 20.
- Et ideo qui articulatè loqui non poteſt, non poteſt teſtari, neque hæredem inſtituere, vt latius hic probatur, ibidem.
- Et an id procedat inter milites, & pias cauſas, dicto cap. 27. ex numero 22. cum ſequenti.
- Honeſtatis, & honoris cauſam, vſque adeo leges in conſideratione habuiſſe, in hac qua verſamur, (cum certa perſona contrahendi matrimonium,) materia, vt ipſam voluntati expreſſæ teſtatoris prætulerint, cap. 25. num. 62.
- Siue in concurſu honeſtatis, & voluntatis, honeſtatem præualere dixerint, ibidem.
- Hypotheca tacita inducta pro ſuſceptione, & reſtitutione bonorum paraphernalium, non habet priuilegium prælationis, cap. 40. num. 62.
- Et quid de iure huius Regni, ibidem, num. 65. & ſequent.
- Tacita hypotheca à quo tempore incipiat, dicto cap. 40. num. 60.
- Hypotheca tacita, quæ dicatur, capite 61. numero 60.
- Hypotheca tacita inducitur à lege communi, & municipali, ibidem, num. 61.
- Hypotheca tacita inducta à lege, eſt vera, ibid. nu. 62.
- Hypotheca tacita regulariter eundem habet effectum, quem expreſſa, ibid. num. 63.
- Hypotheca tacita porrigitur etiam ad bona futura, ibid. num. 65.

- I

- IAcobi Menochij, ex ſententia Baldi traditio quædam in propoſito ſingularis admodum, & opportuna expenditur, cap. 22. num. 162.
- Immunis ſoluens ſemel, non ſibi præiudicat, vt teneatur in futurum ſoluere, capite 60. num. 62.
- Importunæ preces habent inſtar, immo effectum, & vim iuſti metus, qui caderet in virum conſtantem, ſicque actum factum prætextu earum reddunt meticuloſum, & generaliter reſciſſioni ex edicto. Quod metus cauſa, ſuppoſitum, cap. 22. num. 29.
- Per importunitatem obtenta non debere valere, & dici fieri inuito dante, ex authoritate, & reſolutione quamplurimorum Authorum probari, qui variis in cauſis, & negotiis ſic reſponderunt: ibid. numero 30.
- Impoſſibilia factu dicuntur in iure ea, quæ non poſſunt commodè, id eſt ſalua dignitate, & honore noſtro fieri, cap. 25. num. 50.
- Improbus dicitur, qui nititur infringere pia defunctorum iudicia, cap. 22. num. 73.
- Inducta ad augmentum, operari non debent diminutionem, cap. 40. num. 12. ſequenti.
- Inducta ad diminutionem, ſeu reſtrictionem; augmentum operari non poſſunt. Quod exornatur, ibid. num. 15.
- Infinitiui, & ſubiunctiui modi verba, qualiter interpretanda, & an præſtent coniecturam ad interpretationem teſtamentorum, & vltimæ cuiuslibet diſpoſitionis, cap. 58. num. 31.
- Indefinitæ orationis, hoc eſſe proprium ſcilic. æquipollere vniuerſali, capite 9. numero 52. latius, cap. 44.
- Idque in fideicommiſſariis vocationibus præcipuò locum habet, ibid. num. 53.
- Oratio aliquando ſingularis, aliquando particularis, aliquando generalis, aliquando vniuerſalis, & aliquando indefinita, cap. 44. numero 1. & ſequent.
- Vbi earum exempla traduntur, ibidem, numero 2.
- Indefinita, an, & quando habeat vim vniuerſalis ſignificationis, ſiue æquipolleat vniuerſali, vel non, non modò in teſtamentis, ſed etiam in omni actu, & materia, & de omnibus ad propoſitum pertinentibus: vide latè, capite 44. per totum.
- Indicium vnum aliud tollit, cap. 23. num. 10.
- Inſtitutio hæredis vtrum ſolis coniecturis, & præſumptionibus inducatur, aut cenſeri poſſit inducta. dubium maximum inter Scribentes noſtros fuiſſe, cap. 15. numero 62. Quod explicatur, numeris ſeq.
- Inſtitutio hæredis extenditur de caſu ad caſum, quando habet eandem rationem, & veriſimilem mentem teſtatoris, dicto capite 15. numero 68.
- Inſtitutio hæredis extenditur de perſona ad perſonam, ex veriſimili, & præſumpta mente teſtatoris, eodem capite 15. num. 80.
- Inſtitutus in reliqua parte, ſi nihil ſupereſt, in nihil videtur inſtitutus, cap. 16. num. 20.
- Inſtitutionem factam ad nutum teſtatoris, valere, quando teſtator apertè prius dixerat, quod volebat inſtituere tales, & tales, cap. 27. num. 29.
- Inſtitutionem hæredis factam à teſtatore etiam per verbum ſic, vel per annuitionem capitis ad interrogationem Notarij valet, quando prius dictatum fuit teſtamentum ab ipſo teſtatore, ibidem, num. 30.
- Inſtitutio facta per verbum ſic, & nutu ſimul, valet, & tenet, ibidem numero 31.
- Circa inſtitutiones hæredum nutu factas, legata, ſeu fideicommiſſa nutu quoque relicta, hactenus dicta fuere, vtrum procedant etiam de iure huius Regni, poſt leges Regias nouæ collectionis Regiæ, ibidem, num. 51.
- Quod latius, & vtilius quàm antea factum eſſet hic explicatur, & videbis, ibidem.
- Et Alfonſi Azeuedi conſideratio quædam noua in propoſito, nouè etiam, & concludenter conuincitur, ibidem, num. 52.
- Perſona penitus incerta cùm inſtituitur, corruit ipſo facto inſtitutio, cap. 34. num. 10.
- Et idem iuris eſſe, quando perſona certa eſt inſtituta, ſed dubitatur quænam illa ſit, ibidem, numero 11.
- Hæredis inſtitutio incerta, an, & quando, & quibus coniecturis reddatur certa, vt valeat; plena manu explicaſſe Menochium, prout hic adnotatur, ibid. num. 12.
- Inſtrumentum, quod intelligi verbis non poteſt, non valet, cap. 6. num. 26.
- Inſtrumenta duo ſi reperiantur, vnum de mutuo, alterum de confeſſione mutui, præſumuntur diuerſi contractus, cap. 37. num. 11.
- Interpretatio quid ſit: quibus modis accipiatur, & in quot ſpecies diſtinguatur, cap. 2. num. 20. & ſequenti, vſque ad numerum 30.
- Interpretatio fieri non debet contra mentem teſtatoris, nec in perniciem voluntatis eius, capite 7. num. 12.
- Verborum teſtatoris interpretatio fit, ſicut verborum legis; & argui poteſt de verbis legis, ad verba teſtatoris, cap. 10. num. 2.
- Verba teſtatoris quantumcunque ſint larga, & præciſa, tamen interpretationem iuris recipiunt, ibidem, num. 3. Modo fiat in caſu dubio, & non in claris, & cum aliis requiſitis, de quibus, eodem cap. 10. ex num. 4. cum ſequentibus.
- In omni materia, & diſpoſitione, interpretatio nulla melior eſt, quàm ea, quæ colligitur ex eo, quod teſtator ſi viueret, aut ſi interrogatus fuiſſet, reſponſurus eſſet, vt pro diſpoſitio, & expreſſo habeatur, tametſi diſpoſitum non fuerit, capite 25. num. 39.
- In teſtamentis, & vltimis voluntatibus plenior adhibetur interpretatio, vt voluntates teſtantium plenius interpretemur, capit. 32. numero 3.
- Ratio habetur, num. ſeq.
- Voluntates vltimæ ſtrictè interpretandæ non ſunt, ibid. num. 2.
- Sed potius extenſiuam, quàm reſtrictiuam interpretationem recipiunt, ibid. num. 3.
- Fauorabilior dicitur interpretatio, quæ adiuuat. quàm quæ reſtringit teſtamentum, ibidem, numero 4.
- In legatis licet aliquando plenior, non tamen pleniſſima fieri debet interpretatio, ibidem, numero 49.
- In fideicommiſſis lata, & benigna fieri debet interpretatio, dummodo id intelligatur iuxta reſolutiones traditas ſuprà, numer. 48. ibidem, numero 50.
- In maioratibus, & vinculis perpetuis, quàm ſtricta fieri debeat interpretatio, ibid. num. 51.
- Interpretationem reſtrictiuam habere locum in qua, cunque materia, & diſpoſitione, in legibus in quam, in Principum conſtitutionibus, in ſtatutis in libellis, in iudiciis, in ſententiis, & reſcriptis, in priuilegiis, & in contractibus, & vltimis voluntatibus, cap. 41. num. 40.
- Et nihil aliud eſſe, quam diſpoſitionis generaliter loquentis, certis in caſibus factam diminutionem, vel coarctationem, ibid. num. 41.
- Interpretationem reſtrictiuam, quæ in generali quacunque diſpoſitione locum obtinet, procedere etiam in vniuerſali, ibid. num. 75.
- Ad interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque, multum intereſſe, an verſemur in fauorabilibus, vel odioſis.
- Et ſic an materia, de qua agitur, fauorabilis ſit, vel odioſa.
- Quia fauorabilia ſunt amplianda, odioſa verò reſtringenda, ibid. num. 96.
- Interpretatio in teſtamentis fit ſecundum tempus mortis teſtatoris; quo tempore ſua diſpoſitio recipit perfectionem, cap. 49. num. 2.
- Habita tamen ratione ad intellectum verborum tempore conditi teſtamenti, ibid. num. 3.
- Interpretatio non poteſt ſumi ex actu futuro, ibid. num. 4.
- Interpretatio voluntatis teſtatoris congruè fit ex vna ſcriptura, & diſpoſitione ad aliam; quoniam vna ſcriptura alteram interpretatur, capite 50. numero 29.
- Interpretatio voluntatis teſtatoris optimè fit, ſupplendo vnam ſcripturam, ex alia, ibid. num. 32.
- Nec nouum eſt, quod ex duabus ſcripturis ſimul iunctis conſequamur illud, quod ex vna tantum non conſequeremur, ibid. n. 33.
- Ioannis Marci Aquilini contra ſententiam communem, & aſſiduam allegationem, l. tale pactum, § fin. ff. de pactis, ſingularis ſententia, quàm facili negotio diluatur, & communis in tuto maneat ex his; quæ num. præced. adnotata fuere, & nouiter hoc numero adnotantur. cap. 12. num. 13.
- Ioannis Gutierrez reſolutio quædam, Authoris placito conueniens omnino, commemoratur, & probatur, cap. 26. numero 15.
- Ioannis And. in addit. ad Specul. titulo de teſtamentis, §. in primis, in vltima addit. circa finem, recitatur, cap. 56. numero 45.
- Ioannis Oroſcij pro deciſione Senatus Hiſpalenſis locus velut expreſſus; & Pinciani Senatus deciſio ponderantur, cap. 60. numero 32.
- Ius non decreſcendi potius, quàm accreſcendi locum habere in mixta coniunctione rei, & verborum; ex ſententia multorum.
- Quamuis alij accreſcendi ius competere aſſerant, cap. 56. num. 76.
- Et id ipſum in reali coniunctione ſtatuunt, ibidem, num. 77.
- Ius accreſcendi inter verbis tantùm coniunctos locum habere, ibid. num. 78.

- L

- LEgis in testamentis, ff. de regulis iuris, deciſio locum obtinet, & procedit in qualibet ſpecie vltimæ voluntatis, capite 32. numero 7.
- Legata, an latam, an ſtrictam interpretationem recipiant; & quibus in caſibus, aut quarum perſonarum fauore, aut reſpectu, latè interpretari debeat, vt plus contineant, vel latiùs accipiantur; & de omnibus ad propoſitum attinentibus; vide omnino, cap. 32. per totum.
- Mobilium legato, & appellatione, an beſtiæ, & ſe mouentia contineantur, cap. 33. num. 8.
- Legatario, cui fuit legata annua pecunia de introitu, ſunt præſtandi fundi, ex quibus poſſit tantum introitum percipere, vbi expenditur in terminis Petri Surdi ſingulare concilium 319. lib. 3.
- Et l. fundi Trebatiani, ff. de vſuf. legato, & l. ſi quis argentum, §. ſin vero redditum, C. de donationibus, explicatur, eodum cap. 33. num. 9.
- In legato generali bonorum, iura, & actiones, & nomina debitorum an veniant; remiſſiuè, ibid. numero 10.
- Legatum vitiari, ſi ex duobus eiuſdem nominis, non conſtat cui legatum fuerit, capite 34. numero 13.
- Legatum incertum, quando, & quibus coniecturis reddatur certum, vt valeat, atque ſubſiſtat, pleniſſimè explicatur per Menochium, vt hic obſeruatur, ibidem, num. 14.
- Legatum nullomodo valere, quando eſt incertum tam reſpectu perſonæ legatarij, quàm rei legatæ, ibidem, num. 15.
- Legati reuocatio ex quibus inducatur, & probetur, latiſſimè explicatum ab his Authoribus, qui commemorantur, cap. 37. num. 11.
- Legatum ſepulturæ vni Eccleſiæ factum, & anniuerſarium in ea relictum, illi Eccleſiæ debetur, vbi poſtea teſtator corpus ſuum ſepeliri iubet, ibidem numer. 13.
- Legatum relictum pro maritandis puellis, vtrum debeatur etiam maritatis; & an conditio iam impleta tempore teſtamenti, habeatur pro impleta debito tempore, remiſſiuè, ibidem, numero 34.
- Teſtator legans pecuniam, an præſumatur in eadem voluntate manere, ſi illam mutuo det, vel in emptione conferat.
- Aut ſi pecuniam pones campſorem exiſtentem legauerit, & poſtea eam conſumat; & quid ſi alia pecunia reponatur, remiſſiuè, ibidem, numero 37. dicto cap. 37.
- Legatum liberationis rationum reddendarum, remittit dumtaxat ſcrupuloſam redditionem; non autem dolum, cap. 41. num. 62.
- Legatum factum ad tempus, ſeu limitatum, & reſtrictum ad vitam legatarij, non poteſt ad hæredes legatarij tranſire, cap. 45. num. 33.
- Legatum quandocunque non eſt perpetuum, ſed temporale, ipſo iure reſoluitur dominium, & reuertiur ad hæreditatem, ibidem, numero 56.
- Legati perpetuitas, vel temporalitas, quomodo dignoſcatur; remiſſiuè, ibid. num. 37.
- Legatum puellæ factum, vt poſſit nubere, an ſit purum, aut conditionale; dignoſcendum ex eo, quod verba eiuſmodi adiecta fuerint in diſpoſitius, vel in executiuis, capite 48. num. 11.
- Legata in quantitate, an minuantur per legata in ſpecie; & è contra: & cum hæreditas ſoluendo non ſit, quemadmodum legatarij concurrere debeant, & an pro rata concurrant, & an ab ordine literæ coniectura colligatur, aut prælatio detur: vide omnino, capit. 51. ex numero 19. cum ſeq.
- Legatum recta via tranſire in legatarium (quod per manus traditur quotidie) quemadmodum explicari, atque intelligi debeat, ibid. num. 29. dicto cap. 51.
- Legato fundo ad vſum, & vſufructum, vel ad vtendum & fruendum, vel ad alimenta, vel ad gaudimentum, aliòve ſimili modo; domo etiam ad habitandum, relicta; proprietas ipſa legata cenſetur, capite 54. numero 11.
- Legatum quantitatis debitæ à Titio, vtrum per exactionem videatur ademptum, remiſſiuè, ibidem, num. 14.
- Legata facta incertis pecunijs, ſi contingat poſtea, vt pecuniæ in alios vſus expendantur, an propterea tollantur, remiſſiuè, ibid. num. 15.
- Legato purè facto ſi adiiciatur modus vnde poſſit fieri ſolutio, modus ipſe intelligitur demonſtrationis gratia factus, non vt adiiciatur conditio, & reſtringatur legatum, ibidem, numero 16.
- De quo vide etiam nu. præced. vbi iura in id expenduntur, & Tiberij Deciani locus expenditur: vide etiam num. ſequenti.
- Legatum, an ſit conditionale, necne, quando adiicitur locus, aut fundus, vel res ex qua ſoluatur, ibid. num. 17. & ſeq. dicto cap. 54.
- Deſignatio, vnde legatum ſoluatur, an demonſtrationem inducat, vel conditionem, dicto cap. 54. ex numero 18. vſque ad num. 23.
- Legatum ſi fiat nominis debitoris, hæres non tenetur illud idoneum præſtare, ſed ſola ceſſione actionis directæ liberatur, dicto cap. 54. num. 23. & tenetur legatarius ſuo periculo vendicare, eodem cap. 54. num. 24.
- Idem, ſi teſtator dixerit, ſe legare centum, ad quæ aliquis ſibi tenebatur, ibidem, num. 25.
- Vel quæ habet ſuper aliqua parte bonorum alicuius, prout hic adnotatur, ibidem.
- Legatum pecuniæ in genere, omnino deberi, licèt pecunia non inueniatur, ibidem, num. 26.
- Secus verò vbi pecunia fuit legata in ſpecie, veluti, lego decem, quæ in arca habeo, ibidem.
- Et ſic differentia in eo verſatur, an legatum reſpiciat certum corpus, aut certam ſpeciem, an verò genus, ſeu quantitatem, ibidem.
- Legatum de centum penes campſorem, aut in bancho talis loci, an dicatur legatum in ſpecie, vel non, ibidem num. 27.
- Legatis decem, quæ mihi debentur, aut quæ ſum habiturus à Titio, nomen ſolum debitoris legatum cenſetur; & ſic hæres ſola ceſſio ne liberatur, ibidem, num. 28.
- Legare centum, quæ mihi Titius debet, tantum eſt, quantum legare illa centum, quæ debet mihi Titius, & non alia, ibidem num. 29.
- Legatum conditionale non debetur, vſquedum ſit impleta conditio; & quando ſecus, remiſſiuè, cap. 55. num. 51.
- Legatum conditionale non tranſmittitur ad hæredes, ſi ante conditionem legatarius moriatur; & quando ſecus.
- Purum verò etiam non agnitum tranſmittitur, & quando; remiſſiuè, ibidem. num. 52.
- Legatum quando dicatur purum, quando conditionale, & quando modale; & quando ſub die certa, vel incerta relinquitur, an ſit conditionale, vel purum.
- Et in his omnibus caſibus, vtrum tranſmittatur; nec ne, ad hæredes legatarij, ſi ipſe moriatur, quod exornatur, & longa ſerie explicatum traditur, remiſſiuè.
- An etiam conditio omnis in vltimarum voluntatum elogiis, legatorum, & fideicommiſſorum tranſmiſſionem impediat, ibidem, numer. 53. dicto capite 55.
- Legatum pro dote, vel cauſa dotis, ſiue pro maritandis virginibus, aut pro aliqua certa maritanda, vel vt aliqua nubat, aut nubere poſſit, vel cum nupſerit, an ſit purum, aut modale, vel conditionale, & an tranſmittatur, remiſſiuè, ibidem, num. 54.
- Et ibidem, an huiuſmodi legatum præferatur aliis legatis, remiſſiuè, ibidem, num. 55.
- Legatum pro dote, vel cauſa dotis relictum, conditionale eſſe, habere in ſe tacitam illam conditionem, ſi nuptiæ ſequantur, Quod latiùs explicatur remiſſiuè, cap. 56. num. 2.
- Legatum factum puellæ, ad hoc vt nubere poſſit, non eſt conditionale, ſed purum, ibid. num. 3.
- Legatum certæ quantitatis, pro maritanda certa & expreſſa perſona, purum eſt, & peti poteſt ante nuptias ibidem, num. 4.
- Legatum relictum alicui ad nuptias eius, vel pro ipſa maritanda, an ſine aliqua cautione præſtandum ſit, & quando cautio requiratur, eodem capite 59. num. 5.
- Legatum ad hoc, vt ſit modale, non ſufficit, quod dictio ſit modalis, niſi, grauamen inducat in tempus diſpoſitionis perfectæ, ibid. num. 6.
- Cauſa adiecta non limitat, neque reſtringit legatum, cum reſpicit commodum ſolius legatarij ibidem num. 7.
- Legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur, efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum; & qualiter intelligatur, infrà. num. 21. & ſeq. ibidem num. 17.
- Legatum purè datum, ſi ſub conditione adimatur, efficitur conditionale, quaſi ſub contraria conditione datum, in ademptione ſimplici, in qua non ineſt tranſlatio, ibid. num. 21.
- Secus verò in ademptione tranſlatiua legati, in quaſi legatum purè datum, ſub conditione adimatur, transferendo illud in alium, remanet purum, vt antea erat, ibid. num. 22.
- Et de diſcriminis ratione inter vnum, & alterum caſum, eodem capite 56. num. 23.
- Legatum ſi teſtator faciat vxori de aliquibus bonis, quovſque vixerit, ſeu ſimili modo; finito tempore, bona legata conſolidantur cum hæreditate, & ad poſſidentem hæreditatem tranſeunt, etiam ſi hæres mortuus ſit ante grauatum, & mentio hæredis infra ſcripti fieret, eod. cap. 56. num. 31. & 32.
- Legatum poteſt fieri hæredi à legatario, poſt certum tempus, ibidem, num. 35.
- Legatum an purum ſit, & tranſmiſſibile, vel conditionale, & non tranſmiſſibile; ex coniecturis etiam, non modò ex expreſſa teſtatoris voluntate dignoſci, ibidem num. 63.
- Legata relicta ad vitam legatarij, & poſt eius mortem ſubſtitutis hæredibus, conditionalia dicuntur, ſi plures fuiſſent hæredes ſcripti, & vnus ex eis ſupereſſet, vt hic cæteris præferatur, neque hæredes, hæredum admittantur, ibid. n. 53.
- Legata ab inſtituto relicta, à ſubſtituto repetita præſumuntur, eodem, capite 56. num. 55.
- Ad vitam cùm res alicui legatur, & poſt eius mortem, teſtatoris hæres ſubſtituitur; magis hæreditarium ius, quam hæredis perſona conſideratur.
- Et idcirco res reuerti debet ad illam perſonam, in qua conſiſtit ius hæreditarium, ſiue ſit hæres ſcriptus, ſiue hæres hæredis.
- Quia legatum temporaliter relictum, finito tempore, ad ius hæreditarium reuertitur, ibid. n. 60.
- Legati conditionaliter, & poſt mortem hæredis relicti, tranſmiſſionem non dari in hærede vnius ex legatariis, qui pendente conditione deceſſit, provt hic adnotatur; & caſus practici ex facto occurrentis in Regio Hiſpalenſi Senatu definitio proponitur, cap. 56. num. 62. & multis ſeqq.
- Legatum ſub conditione relictum, ſi pendente conditione legatarij mors interuenerit; ad hæredes illius non tranſmittur, vt ſupra, num. 34. ibid. num. 64.
- Legatum poſt mortem hæredis relictum, conditionale eſſe, ibid. num. 66.
- Legati, vel fideicommiſſi in diem certum, vel incertum relicti tranſmiſſioni an & quando locus ſit, vel non.
- Vbi latè, an, & quando temporis incertitudo, & mortis hæredis, vel alterius conditio efficiat legatum conditionale, & tranſimiſſionem impediat, vel non.
- Et quid ſi dies certa, vel incerta adiecta eſt ſolutioni, & executioni, ſeu ſubſtantiæ, & diſpoſitioni legati, num. 70. & 71.
- Legatum efficitur caducum, aut accreſcit coniuncto, vel grauato, ad quem ſpectaret onus ſoluendi, ſi eſſet purificata conditio, ſi legatarius ſub qualibet conditione ſuſpenſiua, vel poſt mortem alicuius, moriatur pendente conditione, vel ante illam. ibid. num. 73.
- Legatum factum filiabus in caſu mortis maſculorum, ſi præmoriantur filiæ maſculis, non debetur filiis filiorum, cap. 56. num. 74.
- Legatum factum poſt obitum filiorum, ſi legatarius decedat ante eos, non tranſmittitur ad hæredes legatarij, ibidem, num. 75.
- Legatum quibus modis reuocetur, aut reuocatum cenſeatur, remiſſiuè, cap. 59. num. 9.
- Contemplatione certæ perſonæ facta promiſſio, vel legatum relictum, ipſi perſonæ cohæret; & conſequenter perſona extincta, dicitur quoque extingui, cap. 60. num. 7.
- Legatum intra annos, putà quinque, præſtandum, ratum videlicet quolibet anno, vnum dicitur; & etiamſi legatarius interim moriatur, ad ipſius hæredes tranſmittiur, eodem capite 60. n. 40.
- Et multum intereſt, an annuatim legatum relictum fuerit; an verò liberè, & ſimpliciter, eius tamen ſolutio ad commodum hæredis diſtribuatur intra aliquod tempus, ibid. num. 41.
- Legatum factum contemplatione perſonæ, extinguitur, perſonâ ipſâ extinctâ ante eius acceptationem, & acquiſitionem; non poſtmodum. ibid. num. 54.
- Legatorum materiam & coniecturas, plena manu tractaſſe, atque abſoluiſſe iuris Interpretes permultos, qui aggregantur hoc numero; & ibidem notabilis quæſtiones proponuntur, remiſſiuè, cap. 1. num. 8.
- Legatarium Quinti teneri ſoluere ex Quinto ſibi legato ſumptus funeris, & alia gratuita, cap. 16. num. 12.
- Legati verba dubia declarantur coniecturis: ſed quando mutatur ſubſtantia, vel aliquid additur, debet probari per ſeptem teſtes in teſtamentis; vel quinque in codicillis, capite 19. num. 19. & cap. 25. num. 27.
- Legatorum tacita ademptio, vtrum poſſit duobus teſtibus probari, remiſſiuè, cap. 20. num. 20.
- Legatum relictum pauperi ſanguine coniuncto, non præſumitur ad piam cauſam, ob paupertatem factum, ſed ob ſanguinis affectionem, ex communi ſententia: Contra ex ſententia aliorum, de qua infra, num. 90. capite. 22. num. 7.
- Legatum relictum conſanguineis pauperibus, debetur conſanguineo propinquiori, etiam ſi alius conſanguineus ſit pauperior, ibid. num. 8.
- Legatum non dicitur ad pias cauſas, quando relinquitur vxori, & inde poſt eius mortem ſubſtituitur Eccleſia, ibidem, num. 11.
- Legatum pro virginibus maritandis, videtur relictum reſpectu diuini numinis, & poteſt dici quodam modo relictum ipſi Deo immortali, ibid. num. 80.
- Legatum factum pauperi & inopi, dicitur ad pias cauſas, & piæ cauſæ priuilegia conſequitur, tametſi paupertatis mentio non fiat, ibidem numero 86.
- Et idem ſi fiat ei, quæ pro conditione, & qualitate ſuæ perſonæ bona non habeat, quibus honeſtè nubere poſſit, etſi aliqua haberet, ibidem numero 87.
- Legatum factum pro anima, & pro redemptione captiuorum, eſt pium, ibid. num. 88.
- Coniectura ea accipi debet in dubio, quæ animæ teſtatoris ſuffragatur, ibidem, num. 89.
- Legatum in dubio cenſeri magis relictum intuitu pietatis, & animæ quam contemplatione conſanguinitatis, ex ſententia Franciſci Manticæ. Contra ex ſententia quamplurimorum, vt adnotatur ſuprà, numer 6. & 7. ibidem num. 90.
- Legata, & fideicommiſſa tametſi in codicillis adimi poſſint; id verum exiſtimatur, niſi contrarium conſtet de mente teſtatoris, de qua conſtare dicitur apertè, vbi limitata fuit ademptio fideicommiſſi in codicillis, & non in totum ibid. numer. 168.
- Legatum virgini factum, ſi Titio nupſerit, minime amitti, ſi ipſa legataria alteri nubat ex conſenſu patris. ibidem, numero 54.
- Vel ſi expectans conſenſum patris intra tempus à teſtatore præfixum non nupſerit, vt num. ſeq. & præced. ibidem.
- Et de conſilio Bertrandi 48. lib. 1. & numer. ſeqq. ibidem.
- Legata, & fideicommiſſa particularia, & etiam vniuerſalia, an, & quando, ſiue quomodo nutu abſque alia expreſſione verborum relinqui poſſunt? vide latè, capite 27. numer. 32. & ſeq. vbi articulus ex profeſſo declaratur.
- Legitimæ tractatum, materiam, & coniecturas dilucidè & latè explicaſſe, atque ſcripſiſſe Authores nonnullos, qui commemorantur, capite 1. num. 9.
- Legitima filiorum licêt relinqui debeat titulo inſtitutionis, ad hoc vt teſtamentum valeat; capite. 20. numer. 23.
- Tamen quod filio ſimpliciter relictum fuerit, relictum fuiſſe titulo inſtitutionis, duo tantùm teſtes poſſunt probare, ibidem, num. 24.
- Legitima regulatur, & debetur ſecundum tempus mortis. cap. 35. num. 49.
- Legitimam vſque adeò præcedit æs alienum, vt non ſit, nec debeatur legitima, niſi deducto ære alieno: quoniam illa aduerſus creditores non detrahitur, cap. 35. num. 34.
- Pater licet filium in legitima grauare non poſſit, tamen in aliis rebus vltra legitimam grauare poteſt de iure: & ſi pœnam adiiciat, tunc filius contraueniendo, pœnam incurrit.
- Et idcirco, ſi contra præceptum teſtatoris, filius alienet, licèt alienatio valida ſit intra menſuram legitimæ, reſpectu aliorum bonorum fideicommiſſo locus erit ad fauorem ſubſtituti.
