Nec obiiciat quis hoc ita procedere, ſi neſcierit hæres, alios creditores potiores tempore eſſe; cum ſi id ne ſcierit, primò venientibus ſoluere non debeat, niſi exacta cautione, l. dolo carere, 42. ff. ad legem Falcidiam. Nam pro vera reſolutione, & d. §. explicatione, ſingulariter obſeruat idem Schiphor, d.q. 7. meminiſſe oportere, rectè hoc dici in creditoribus hypothecariis, inter quos ſolum temporis prærogatiua obtinet: non idem eſſe de creditoribus chirographariis, inter quos non tam attenditur temporis ſuffragium, quam eius maturitas, ſi nimirum in tempore veniant. Atque hoc eſt, quod Imperator ait, qui primi veniant, item posteriores venientes. Nempè, vt exprimeret conditionem creditorum chirographariorum, quibus conſequens fuit, vt tractaret de creditoribus hypothecariis, quod ab ipſo factum fuiſſe in dicto §. ſin vero hæredes, manifeſtum eſt: diſertè enim nominat creditores ex anterioribus venientes hypothecis, quos vtique conſtat, non tantum à creditoribus chirographariis rem in ſolutum datam auocare poſſe, verùm etiam ab hypothecariis poſterioribus. Atque cum in creditoribus chirographariis non attendatur prærogatiua temporis, multo minus obſeruandum erit inter ipſos, quis prior, vel poſterior ſit. Vt proinde quando Imperator anteriores & poſteriores creditores inter ſe opponat, omnino fatendum ſit agere eum de hypothecariis creditoribus. Quò etiam referendum eſt, quod nominatim addat, ſecundum leges; vt nimirum intelligamus, ita legibus conſtitutum eſſe, vt qui rem pignori obligatam, alteri in ſolutum dederit, ab ipſo licet creditore hypothecario, dummodo poſteriore, eum qui anteriorem hypothecam habeat, rem in ſolutum datam, aut pecuniam ſolutam repetere poſſe. Hactenus Schifor, qui iuridicè defendit, creditorem anteriorem, hypothecam abſque priuilegio prælationis habentem auocare, & condicere pecuniam poſteriori creditori ſolutam, etiam ab eo bona fide conſumptam. Et pro eadem parte, vltra textum, in d. verſ. ſin vero hæredes res hæreditarias, vbi non ſpeciali aliquo iure, vel quod inter debitorem ipſum ſoluentem, aut hæredes eius, qui ſoluant, aliqua ſit differentiæ ratio (nulla etenim eſt) ita ſtatuitur; ſed ob antiquius, ſiue anterius hypothecæ ius, ſiue in ſpecie, ſiue in pecunia hypotheca conſiſtat, id deciſum eſt, & vigore prioris hypothecæ reuocandi ius conceſſum; vrget etiam textus, in l. deferre, §. vltimo, cum l. ſeq. ff. de iure fiſci, & in l. ex facto, §. finali, ff. de peculio.

Nec obſtat prædictæ reſolutioni textus in d.l. pecunia, C. de priuilegio fiſci. Pro cuius vera explicatione, neceſſariò reuocanda erunt in memoriam ea omnia, quæ ſuprà, hoc eodem cap. obſeruatione 4. principali, ex num. 67. tradita, atque adnotata ſuere: videlicet, quod in fiſco nullum ius ſpeciale ſtatuatur ibi, ſed decidatur duntaxat, ius tacitæ hypothecæ quod fiſco competit, nec niſi prioritate temporis in actione hypothecaria, eo vtitur; competere etiam, vt ſolutam pecuniam poſteriori creditori, iure tacitæ hypothecæ, ſi creditum ſit anterius, repetere poſſit fiſcus ipſe, ſi debitor fiſci, idémque debitor priuati creditoris hypothecarij, prius ſoluat creditori hypothecario poſteriori; idque duntaxat ſtatutum ſit eò loci, non autem ius ſingulare introductum, cum legem illam generaliter procedere in eo, qui ratione hypothecæ potior ſit; ſupra aſſeuerauerim, & rectius tueatur Barboſa, ſexta parte, dictæ l. primæ, num. 23. in verſ. contrariam tamen. Schifor, vbi ſupra, quæſtione 8. in principio.

Hac autem interpretatione admiſſa, facilè reſpondentur textui, in d.l. pecunia, prout dict. num. 67. reſpondi; extraordinarium inquam ius ibi dici reſpectu aliorum creditorum, prout ibidem ex Barboſa retuli. Quem tamen rectè videtur Schifor confutaſſe d. quæſt. 8. colu. 2. in medio, in verſ. quod ergo: vbi inquit, eo caſu reſpectu aliorum creditorum fiſcum extraordinatio iure non vti. ſed ſolutam pecuniam per actionem non perſequi, ſed cognitione Præſidis, aut Prætoris ex iuſta cauſa; atque ita extraordinatium illud ius in cognitione Præſidis, aut Prætoris verſati.

Quoad ſi alium intellectum admittas, & dicas, ſpeciale ius ſtatutum in d.l. pecunia, reſpectu creditorum chirographariorum, qui perſonalem tantum actionem non priuilegiatam, aut etiam priuilegiatam habeant; prout etiam d.n. 97. obſeruaui, & ius prælationis interdum in fiſco comitari tacitam hypothecam, interdum verò abſque illa reperiri, & tunc ſpeciale priuilegium in fiſco, atque in eo titulo tractari tantum de illo fiſci iure, quo omnibus creditoribus chirographariis potior eſt. Idcirco, quod lex 4. & 6. eiuſdem tituli, C. de priuilegio fiſci, cum tractent de tacito pignoris iure, potius referri debuiſſent ad tit. C. in quibus cauſis pignus, vel hypothe. tacità contrah. prout Schifor ipſe, ibi relatus contendit: quamuis inquam ita tenueris, & ſpecialitatem in fiſco admittas, nihil ex textu ipſo deducere poteris, quo in ipſo fiſco ſpeciale aliquod ius ſit reſpectu eorum creditorum, qui hypothecam habuerint, etiam abſque priuilegio prælationis, imò deduci inde neceſſariò debebit commune eſſe fiſci ius cum aliis creditoribus hypothecariis, vt de ſe patet manifeſtè & differentiam, aut ſpecialitatem dari tantùm reſpectu eorum creditorum, qui perſonalem tantum actionem habent, vel priuilegiatam, vel non.

Non etiam vrget in contrarium æquitas illa, in Senatu Neapolitano præ oculis habita, & per Afflict. d. deciſ. 190. relata, quæ ab abſurdo vitando inducitur, ſi reuocationi locus eſſet in terminis Prædicitis, quoniam non eſſet finis litium, vt latius ibi. Quia reſpondetur, quod lex ipſa in creditoribus hypothecariis anterioribus ita ſtatuit, vt in d. §. et ſi præfatam, verſ. ſin vero hæredes res hæreditarias: & ob id abſurdum dici non poteſt, imo æquitas ea non eſſet, ſed potius in iuſtitia, ſi in re, aut pecunia hypothecata, ius anterius creditori priori denegaretur, & reuocandi facultas eidem adimeretur, & ſic cum ſua cauſa. & hypotheca pecunia, vel res non tranſiret. Nec attendi debet æquitas, quæ nullibi reperitur ſcripta, maximè vbi contrarium cautum inuenitur, vt in dicto verſ. ſin vero hæredes: & vtrumque obſeruauit Fachineus, controuerſiarum libro 12. dicto cap. 53. in fine, licet creditores non ſint ſecuri, ſatius eſt id permitti, quam non ſuccurrere creditoribus anterioribus, qui ſibi per hypothecariam prouiderunt, argumento l. ita vulneratus, verſic. quod ſi quis, ff. ad l. Aquil. quod rectè conſiderat Benuenutus, dicta vltima parte, num. 31. & ſequitur Barboſa, dicta ſexta parte, l. primæ. ff. ſoluto matrimonio, num. 24. in verſic. non obſtat ſecunda ratio, qui confirmat ſimili Doctorum reſolutione, prout ibi videri poteſt: & idem tradit Schifor de Geriſilis, ad Anto. Fabrum, lib. 1. tract. 8. colu. fin. vbi concludit in hæc verba: Ex quibus apparet, falſam eſſe ſuperiorem ſententiam, quam etiam Barboſa refutat in loco præfato: nec eſt, quod quicquam auxilij huic ſententiæ repoſitum eſſe iudicemus in ea ratione, quæ vlt ex noſtra opinione lites augeri, cogitare enim debemus, ius creditori in pignore ſemel quæſitum nullo pacto adimi debere. Cum itaque in iure ſuo creditoribus hypothecariis ſuccurritur, quis tam extremi ingenij vir in animum ſibi inducere poteſt, hac via apertam eſſe feneſtram crebris iurgiis: nunquid dicemus eum, qui ius ſuum perſequitur, ipſi non neceſſarias, Reipublicæ non vtiles excitare lites ſ ſed valeant Pragmatici, qui tam inculta, nequid grauius dicam, ratione, creditoribus ius ſuum auferre ſatagunt. Hactenus Author prædictus, cui ego addendum duxerim, & & pro corroboratione præfatæ ſententiæ notandum, nullam equidem fieri iniuriam poſteriori creditori, à quo pecuniæ auocantur ſolutæ, ſi verum eſt, eas pecunias obligatas eſſe priori creditori: ſicuti Barboſa, Schifor, & alij præcitati ſuprà tradiderunt: Ioſeph. etiam Ludouic. deciſ. Peruſina 45. ſub numero 20. ibi: Cum negari non poſſit, pecunias exactas à ſecundo creditore, eſſe obligatus primo creditori, & c. Priorem autem tempore creditorem præferri de iure poſteriori in hypothecaria, l. potior, ff. qui potiores in pign. habeant. cap. qui prior, de regulis iuris, lib. 6. iniuria ſane in eo, aut inconueniens, vel abſurdum conſiderari minime valet: iniuria autem maxima eſſet ſi pecunia poſteriori creditori ſoluta, quæ cum ſua cauſa, onere, & obligatione tranſire debet (prout regulariter res quæcunque in poſteriorem creditorem, & alium quencunque tranfit) auocandi, & condicendi eam ius creditori prior non daretur. Commodo itaque, & interuſorio pecuniæ ſibi ſolutæ vſum fuiſſe poſteriorem creditorem medio tempore, antequam ipſa condicatur, & auocetur, non modicæ vtilitatis, & conſiderationis exiſtit. Reddere autem ipſum priori creditori, quod in damnum illius sibi ſolutum eſt; iuridicum quidem, & æquum: nec in damno conſiderari debet creditor poſterior, quod reddat id, in quo antiquius ius creditor alter habebat. Damnum certè prioris creditoris eſſet, ſi ipſe non redderet, & cum ab initio contractus voluntarij ſint, & non neceſſarij, eóque onere, & periculo quicunque contrahat, fidem alterius ſequatur, vt ſcilicet anterior quicunque hypothecarius creditor, ſibi ſit præferendus, vel à principio ante ſolutionem realem præferri creditorem priorem, vel iam ſolutum auocare, & condicere, cum ab initio melius ius fuerit, & anterius, nec potuerit ſine ſua cauſa, & onere ſolutum tranſire; à pari procedunt, & æqualiter conſideratum videtur per Iuſtinianum, in d. verſ. ſin vero hæredes res hæreditarias, dicta §. etſi præfatam.

Rurſus, nec etiam obſtat Theorica, & doctrina Bart. in d.l. pupillus, ff. quæ in fraudem creditorum; quoniam Bartolum ipſum aliter voluiſſe, & in fauorem creditoris hypothecarij anterioribus abſque priuilegio prælationis, in prædicto articulo reſpondiſſe, rectè oſtendit Vrſil. (quem vide) in addit. ad dictam deciſionem Afflict. 190. numero 6. & 7.

Denique & vltimò non vrget, quod pecunia non poteſt videri hypothecata priori creditori in genere. ſed magis in ſpecie, & ideo ſequuta consumptione bona fide, nihil repeti poſſit Quoniam rationi huic (qua principaliter partis contrariæ Authores poſt Cumanum inſiſtunt) concludenter, & verè, atque dupliciter reſpondent Barboſa, dict. ſexta parte legis primæ, num. vigeſimo, in princ. & retuli ſuprà, ſua num. 82. in verſ. retenta autem communi. Et hactenus de obſeruatione 11. principali in hac materia.

Duodecimo etiam, atque principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, ex hactenus dictis inferri quoque ad explicationem dubij alterium, & caſus admodum practici, qui in terminis excitabatur in Senatur Genuenſi, & adducitur per Flaminium Cartharium, deciſ. 19. per totam. Vtrum ſcilicet creditor prior reuocet à poſteriori nomen debitoris, quod illi ceſſit, & datum eſt in ſolutum, ſed nondum exactum: Et quidem Flamini. ipſe Carthar. in eo dubio, pro parte negatiua, quod reuocatio non detur, duobus principaliter adducitur atque excitatur fundamentis. Primum deducitur ex communi illa reſolutione, quod creditor prior habens hypothecam abſque priuilegio prælationis, non reuocet pecuniam poſteriori creditori ſolutam, & ab eo bona fide conſumptam, quæ vt idem Author arbitratur) militar etiam eo in caſu, in quo ceſſio, & datio in ſolutum facta fuit ſecundo creditori; quia ſic perinde eſt. ac ſi pecunia verè ſoluta fuerit; quia quando nomen debitoris datum eſt in ſolutum, & ceſſum, ille qui ceſſit, & dedit, ſoluiſſe dicitur, & liberatus eſt; eſto quod adhuc debitor, cuius nomen ceſſum fuit, non ſoluiſſet, vt per Socin. in conſ. 37. volu. 4. & per Pariſ. in conſ. 69. n. 14. lib. 4. nec obſtat (inquit ipſe Cartharius) quod realis ſolutio facta non eſt ſecundo creditori, & pecunia nondum extra. ſed ſolum ceſſio facta. Item quod nomen debitoris non non eſt exactum; quia ex quo datum eſt in ſolutum, perinde haberi debet. ac ſi ſolutio facta fuiſſet, & nomen exactum; vt per Pariſ. vbi ſupra. Secundum fundamentum eiuſdem Authoris deducitur ab æquitate illa per Afflictum conſiderata, & relata ſuprà, ne ſcilicet commercium inter mercatores impediatur, & finis litium non detur. Atque ita agnoſcit Carthari idem n. 2. quod ſi iuris communis rigorem conſideremus, negari non poteſt, quin prior creditor eſſet præferendus, etiam facta ſolutione creditori poſteriori, cui nomen debitoris ceſſum eſt; idque ea duntaxat ratione, quod pecunia prius erat hypothecata primo creditori.

Ego verò vt ſententiam meam interponam in propoſito dubio, & Senatus Hiſpalenſis in cauſa D Mariæ Zapata de Monſalue ex vna parte, & Victorini Chiueril, cæterorumque creditorum Ferdinandi de Soria, ex altera (quam iuris deciſioni, & rationi conſentaneam omnino arbitror) comprobem, animaduertendum duxi, præfatum Authorem rectè ſtatuiſſe, iuris communis rigore conſiderato; primum creditorem præferri debuiſſe, & auocare potuiſſe nomen debitoris, poſteriori creditori ceſſum, & nondum exactum, & pecuniam poſteriori ſolutam, & bona fide conſumptam, prior creditor auocare poteſt per conditionem ex lege, vt ſuprà defendi, & probaui ex ſententia multorum Authorum; quanto magis nondum exactam, & penes debitorem ceſſam exiſtentem reuocare & condicere debet. Indéque parum intereſſe, quod quando nomen debitoris datum in ſolutum, perinde habeatur, ac ſi ſolutio ſequuta fuiſſet (qua ratione principaliter innituntur Pariſius, & Cartharius) nam ſi ſolutione realiter facta, pecunia bona fide con ſumpta, adhuc condictionem ex lege competere priori creditori, hypothecam tantum abſque priuilegio prælationis, habenti, concludenter probatum eſt ſuprà; planum redditur, ceſſionem pro ſolutione haben. nihil intereſſe.

Rurſus, priori creditori ceſſionem nequaquam obſtare, maximè nomine debitoris nondum exacto ex his quæ Pet. Surdus, in conſ. 143. num. 28. & ſeq. lib. 1. D. Garcia Maſtr. deciſ. 179. & Anton. Fab. coniecturarum, lib. 12. cap. 6. reliquerunt ſcripta. Nec fundamentum ab æquitate deductum, vim aliquam obtinere; imo ex his manifeſtè conuinci, quæ ad finem obſeruationis præcedentis adduxi, deſtrui quoque reſolutionem eandem Flaminij Cartharij, ex ſingulari, atque in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, notanda eiuſdem Surdi obſeruatione (quem ipſe Cartharius non commemorat) is namque Author, in conſ. 436. n. 10. & 12. lib. 3. in hunc modum ſcribit: Nec reſiſtit, quod ſtante delegatione, dominus Carolus deſierat eſſe debitor Ioannis, ab alio, ideo conueniri non poterat à domina Barbara vxore D. Ioannis, & cui omnia Ioannis bona erant obligata. Reſpondeo etenim, quod non fuit vera delegatio, per ea, quæ ſupra in principio huius partis dixi. Secundo, vbi ea fuiſſet vera delegatio, non liberaſſet debitorem delegatum ad præiudicium eorum, quibus delegans erat obligatum: nam videmus, quod diſpoſitione iuris attenta, creditor anterior habens hypothecam in bonis debitoris, reuocat ſolutionem à debitore factam ſuo creditori, qui tamen eſt poſterior, gloſ. in l. ſi non expediat, §. 1. ff. de bon author. iud. poſſid. 10. Andr. ad Specul. in rubrica, de oblig. & ſolut. in verſ. videamus. Bald. in l. fin. n. 3. C. depoſiti. Ange. in l. pupillus, ff. de his quæ in fraud. credit. alios citaui in conſ. 4. num 24. & 42. vbi probaui, hoc bene procedere de iure, quidquid aliquando ex æquitate fuerit iudicatum, ergo eodem modo poterit creditor anterior reuocare dationem in ſolutum factum de nomine debitoris, quamuis ea datio importet ſolutionem, & debitorem cedentem liberet, l. finali, C. quando fiſc. vel priuat. Socin. in conſ. 37. colu. 2. volu. 4. tale namque nomen, ſi nondum eſt exactum, perinde habetur, ac ſi eſſet pecunia à debitore ſuo creditori ſoluta, ſed nondum commixta, vel conſumpta, & eodem iure cenſetur, vt per multa ibi adducta probat Pariſius, in conſ. 69. n. 7. vſque ad 15. volu. 4. & licet loquatur de nomine in ſolutum dato, procedit tamen etiam in eo, quod fuit delegatum, poſtquam concludit, debitorem ſic ceſſum liberari: quare ſicuti D. Barbara vigore ſua anterioris hypothecæ potuiſſet conſequi pecuniam à marito ſolutam pro creditore, ſi tamen extaret, & non eſſet conſumpta, ita potuit debitorem ſibi obligatum, qui tamen nondum ſoluerat poſteriori creditori, conuenire, non obſtante delegatione facta, quæſi res ſoluta adhuc extet, & vendicari poſſit, atque ita delegatio importat quidem ſolutionem, ſed tractari poteſt à creditore habente anteriorem obligationem, eo modo, quo poteſt retractari ſolutio facta in pecunia numerata, imo fortiori ratione: nam vbi ſoluitur actualiter pecunia, tunc eſt vera ſolutio: vbi verò delegatur nomen debitoris, tunc eſt ficta ſolutio: ideo facilius retractari debet quàm vera ſolutio, ex quo debilior eſt. Hactenus Petrus Surdus, qui in ſummario d. num. 11. ſic ſcripſit: Nomen debitoris datum in ſolutum, vbi nondum fuit exactum, perinde habetur, ac ſi pecunia eſſet à debitore creditori ſoluta, ſed nondum commixta, vel conſumpta. Et adeo ſpecificè deciſionem dicti Senatus Hiſpalenſis probauit, & corroborauit, vt nihil vltra deſiderari valeat: addidit etiam, in conſ. 4. n. 32. & 35. vbi vide omnino; quod quando nomen debitoris conuenitur hypothecaria, non eſt neceſſaria excuſſio, quæ neceſſariò requiritur, quando agitur contra tertium hypothecaria, vt latius ibi: & num. 37. id ipſum ſtatuit, quando contra nomen debitoris agitur vtili perſonali.

Decimotertio obſeruandum, atque conſtituendum erit, dum inquiritur, hæredes, qui adiuerunt hæreditatem cum beneficio inuentarij, quo iure, & ordine ſatisfacere teneantur legatariis, & creditoribus hæreditariis; & an primò venientibus, & petentibus creditoribus ſoluere poſſint; ſeruandam omnino deciſionem textus, in l. fin. §. etſi præfatam, C. de iure deliberandi, & poſſe ſoluere primò venientibus, non petita cautione in fauorem aliorum creditorum, & hoc eſſe verum priuilegium inuentarij, vſque adeo, vt creditores potiores contra hæredes recurſum non habeant, etiamſi hæreditas ſoluendo non ſit; ſicuti ex eodem §. deducitur, & ibidem Hug. Donel. num. 13. & 14. commentar. ad titu. C. de iure deliberandi, fol. mihi 459. ſingulariter ſcripſit, quod ſolum hoc onus iniungitur hæredi, qui inuentarium iure facit, vt teneatur legatarijs, & creditoribus, quatenus facultates patrimonij ferant, In quo hoc tamen ei commodum præſtatur, vt quibuscunque primo loco ſoluerit petentibus hoc, nihil ei noceat: & ideo ſi primi legatarij veniunt, ijs rectè ſoluet legatum; quibus ſolutis, ſi nihil ſupereſt creditoribus hæreditarijs, nihilominus ſecurus eſt hæres. Item ſi inter creditores hæreditarios hi primo loco veniant, qui iure temporis poſteriores ſunt, nihilominus his rectè ſoluet hæres, nec tenetur antiquioribus creditoribus, ſi prioribus dimiſſis, nihil ſupereſt in hęreditate. Sed hæc non nocent creditoribus, nam ſi res agatur inter legatarios & creditores, & hæreditas omnibus ſoluendo non ſit, ſemper præferentur creditore legatarijs, qualeſcunque creditores ſint, ſiue ſint hypothecarij, ſiue perſonales, Idque æquiſſimum eſt, quoniam creditores certant de repetitione, & damno vitando, legatarij autem de lucro agunt. Sed ita creditores præferuntur legatarijs, vt ſi legatarij prius legata conſecuti ſint, & exhauſta ſit hæreditas, creditores regreſſum habeant non aduerſus hæredes, ſed uerſus ipſos legatarios, qui priore loco legata immeritò conſecuti ſunt, cùm creditores illis oporteat præferri. Idque, vel hypothecaria, cum res traditæ legatarijs extant, vel condictione ex lege, cum creditores non perſequuntur hypothecas, ſed tanqum debitum à legatarijs petunt. Similiter, ſi ex creditoribus hi occuparunt debitum, qui hypothecas poſteriores tempore habent, aut qui nullas habent, ab his debitum aduocabunt hi creditores, qui hypothecas habent, & ead antiquiores: Ex quo colligitur, ſi hi creditores, quibus adhuc ſolutum non eſt, nullas hypothecas habent, non habere regreſſum aduerſus cos creditores, qui ſuum iam consecuti ſunt, quantumuis hi, nunc agunt, ſint priuilegiarij, id eſt, hi quibus debetur ex ea cauſa, quæ inter creditores prærogatiuam habet, vbi bona à creditoribus poſſideri iuſſa ſunt. Hactenus (& eruditè equidem) Hug. Donel. qui inquit hanc eſſe ſummam totius, § etſi præfatam, & etiam explicat quid dicendum ſit ſi hæredi debeatur aliquid à defuncto, vt ſciamus, qua in cauſa hæres futurus ſit cum reliquis creditoribus, vt latiùs ibi, & textui, in d. §. etſi præfatam: conuenti l. 7. tit. 7. parti. 6. vbi Gregor. Lop. verbo, quelas deudas, inquit in hunc modum: Vel ſi ſoluiſſet creditoribus primo venientibus, vt in d. verſ. etſi præfatam: hæc enim eſt vna ex vtilitatibus inuentarij, quod ſibi non imputatur, ſi ſoluat primo venientibus: & intellige, quando hæres ignorabat, alios creditores eſſe optiores, & ſic ſoluit bona fide, alias ſecus, ſi cautionem non exegit, vt in l. dolo, ff. ad. l. falcid. & tenet gloſſa parua, in. d. § etſi præfatam, & ibi Bartol. & Greg. Lop. ſequitur Matienz. in l. 6. titul. 4. gloſ. 1. lib. 5. Vbi poſt alios Authores inquit, inuentarij vtilitatem eam eſſe, quod hæres poteſt ſatis facere creditoribus primò venientibus, nec contra eum habent recurſum creditores potiores, licet poſsint ab bis, qui receperunt, repetere. Quod tamen recurſus detur contra hæredem, cum ex aduerſo fuerit probatum, ipſum habuiſſe notitiam æris alieni, tunc enim, ſi cautionem ab his, quibus ſoluit, non receperit, tenebitur potioribus creditoribus ſatisfacere. Et quod ſcientia non præſumitur, niſi in hærede vſurario, provt ibi comprobat: adiicit etiam numero 3. quod hæredes tenetur primò ſoluere debita exigibilia, & quæ iure ciuili debentur, quam quæ naturali tantum iure debit ſunt. Quinimo prius debit titulo oneroſo, quam quæ titulo lucratiuo debentur: ſed & quæ hypothecam habent, quàm perſonalia, & inter perſonalia, quæ priuilegium habent; atque inter hypothecaria, quæ priora ſunt tempore: etſi ſecus ſolutum fuerit, quod debitur recurſus contra creditores, qui receperunt, ſed non contra hæredem, niſi probata mala fide in ſoluendo. Hactenus Matienzus, qui vere reſpectu creditorum, qui perſonalem tantum actionem habent; intelligi debet iuxta ea, quæ quartæ & quinta obſeruatione principali, ſuprà dixi, & per Anto. Fabr. ad tit. C. de iure deliberandi, definitione 14. & Donell. nunc relatum in verſ. ex quo colligitur. Sic ſane explicari & intelligi debet iſta materia, quam male percepiſſe videtur Flores Diaz de Mena, variar. libro 1. d.q. 6. §. 2. numero 21. folio 59. qui etiam in hærede ſciente alios eſſe creditores potiores; recipit deciſionem textus illius: de quo etiam vide omnia Monticulum, de inuentario, titulo de iure deliberandi, ex num. 78. vſque ad 90. tract. torno 8. folio 159. Phanucium de inuentario, 5. par. ex num. 135. eod tomo, folio 292. Roland. de confectione inuentarij, 4. parte, particulæ quid ſi hæres, folio 123. vſque ad folio 131. Rebuffum, 1. tomo, titulo de ſetent. prouiſion. gloſ. 3. num. 1. Vincent. de Franch deciſion. 246. & 276. Graſſum, lib. 2. art. Inuentarium, 9. 20. num. 4. folio 99. Vincent. Caroc. caſu, ſiue deciſi. 109. ex num. 46. vſque ad 50. vbi inquit num. 49. deciſionem texus, in d. §. etſi præfatam, procedere, quando hæres bona fide ſoluit, quia ignorabat, alios creditores potiores; ſecus ſi ſciuiſſet, quia diceretur eſſe in dolo, ſi cautiones non exegit. Anton. Faber. ad tit. C. de iure deliberandi, definitione 33. vbi ſcripſit, quod hæres cum beneficio inuentarij non liberatur ſoluendo creditoribus anterioribus, ſi prius conuentus fuerit à poſterioribus, & in contextu inquit, quod etſi is, qui cum beneficio legis, & inuentarij hæres eſt, creditoribus hæreditarijs, etiam poſterioribus dummodo diligentioribus, bono fide ſoluere poteſt, ſalua anterioribus condictione aduerſus poſteriores, qui ſolutionem acceptarunt, ſi tamen quidem occupauerunt, non proderit hæredi, quod alijs licet anterioribus ſoluerit, quoniam huic potius, à quo prius fuerat conuentus, ſoluere debuerat, &c.

Decimo quartò, & vltimò obſeruandum, atque conſtituendum erit, dubium eſſe à præfatis omnibus Authoribus, qui materiam dictæ l. pecunia, pertractant, intactum relictum; fiſus ſcilicet in ſpecie illius textus, quare nullas eius pecuniæ, quam repetit, nomine vſuras percipiat, ſed ab Anton. Fabr. lib. 20. coiectu rarum, cap. 9. colu. 2. fol. mihi 767. ſingulariter explicatum in hæc verba: Nec diſſimiliter idem Papin in l. denique 19. ff. de iure fiſci, ſcribit, eum à quo filius abſtulit, pecuniam ſolutam a communi debitore, ſed qui fiſco primum fuerat obligatus, nullas eius pecuniæ nomine vſuras debere, quas tamen debet quiſquis fiſci debitor eſt, licet vſuræ in ſtipulatum deductæ non fuerint, proprio quodam priuilegio fiſci, l. cum quidem 17. §. fiſcus, & ſequen. l. Herennius 43. ff. de vſur. quia inquit Papin. cum pecunia reuocatur, non perſona, ſed res conuenitur, quam ius non ordinariæ aliqua actione in rem, ſed extraordinario iure id fiat, vt ſcriptum eſt, in l. pecunia S.C. de priuil. fi ſci & ſane, cum non alius poſſit conueniri, quam us, in quem dirigitur actio, actiones autem, quæ in rem ſunt, non in perſonam aliquam, ſed in rem ipſam dirigantur, vnde & nomen ſumpſerunt, conſequens omnino eſt, vt in ijs, non perſona, ſed res ipſa conueniatur: nec eſt contrarium, quod paſſim dicuntur dari contra poſſeſſorem, longe enim aliud eſt, exerceri eas contra poſſeſſorem quod non negamus: aliud vero contra eum dirigi, aut competere, quod nos negamus. Non diriguntur, neque competunt, niſi in rem, ſed exercentur tamen contra poſſeſſorem, cuius ſolius intereſt, non etiam ipſius rei de qua agitur, vt res defendatur, quippe quæ ſe ipſam defendere nullo modo poteſt, &.

FINIS.

LOCA IVRIS COMMVNIS, TAM CÆSAREI, QVAM PONTIFICII, et legvm regiarvm castellæ, quæ in his commentariis, circa interpretationem, & coniecturas vltimarum voluntatum ſumma cura, & diligentia explicantur; & quibus genuini, & veri intellectus aſſignantur.

- EX DIGESTO VETERI.

- LEX Socium, qui §. vltimo, ff. pro ſocio, cap. 5. numero finali, verſic. Quartò facit, & verſic. Quartum fundamentum non obſtat. p. 34
- L. tale pactum, § finali, cum ſua Gloſſa, quæquotidie expenditur, ff. de pactis, c. 12. per totum. p. 80.
- L. quod ſi nolit, §. quia aſſidua, ff. de ædilitio edicto, cap. 13. num. 4. & 38. p. 87.
- L. cum quid: cum ſua materia, ff. ſi certum petat. cap. 17. ex num. 39. cum. ſeq. p. 138.
- L. cum is, §. ſi mulier, ff. de condict. indebiti, cap. 22. num. 5. & ſeq. p. 188.
- L. creditoris, ff. de diſtract. pignor. cap. 26. num. 24. p. 238.
- L. 2. in prima ſui parte, ff. qui potior in pignore habeantur, cap. 26. num. 24. ibid.
- L. prima, ff. de minoribus, cap. 28. in vltima deciſione, per totam. p. 278.
- L. ſi pars, ff. de inofficioſo testamento, cap. 29. per totum. p. 285.
- L. veteribus, ff. de pactis, cap. 34. maximè, num. 8. p. 331.
- L. creditor. §. Lucius, ff. mandati, cap. 36. num. 64. p. 369.
- L. diligenter, ff. de mandati, cap. 36. num. 36. p. 366. & ſeq. & num. 66. p. 370.
- L. prima, & totus titul. ff. de compenſat. cap. 40. ex nu. 60. cum ſeq. p. 410.
- L. emptor. §. Lucius, ff. de pactis, cap. 42. num. 50. p. 442
- L. Lucius, ff. de euictionibus, cap. 42. num. 108. p. 451. & vide num. 68. & 69. p. 445
- L. prima, & 2. & 3. & totus titulus, ff. de donat. inter vir. & vxor. cap. 49. ex num. 25. cum ſeq. vſque in ſimen, cap. p. 493
- L. quoties, ff. de vſufructu, exornatur cap. 51. ferè per totum, & explicatur, ibi. num. 23. & ſeq. p. 530
- L. veteribus, ff. de pactis, vulgata allegatio exornatur, cap. 13. num. 36. p. 92.
- L. in cauſæ 2. §. Pomponius, ff. de minoribus. cap. 56. num. 16. & 21. & 3. ſeq. & num. 36. p. 563
- L. in omnibus 41. ff. de iudicijs, cap. 59. num. 24. p. 606.
- L. reſcriptum, §. fin. ff. de diſtract. pignor. cap. 59. num. 56. p. 613.
- L. eleganter, ff. de pignorat, action. cap. 59. ex num. 44. vſque ad fin. cap. p. 611.
- L. ſi fideicommiſſum, §. final, ff. de iudiciis, cap. 60. num. 66. p. 634.
- L. cum hi §. eam tranſactionem, ff. de tranſact. cap. 61. num. 41. p. 656

- Ex Infortiato.

- L. primæ, cum ſeq. & totius tituli, ff. de hæredibus inſtituendis materia remiſſiuè, cap. primo num. 3. p. 3.
- L. primæ, cum ſeq. & totius tituli, ff. de ſuis & legitimis hæred. materia, cap. primo, num. 2. p. 2.
- L. primæ, cum ſeq. & totius tituli, ff. de liber. & poſthum. materia, cap. 1. num. 4. p. 4
- L. cum ſeq. & totius tituli, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. materia, cap. 1. num. 5. p. 4
- E. primæ, cum ſeq. & totius tituli, ff. ad l. Falcidiam, & ff. ad S.C. Trebellian. materia, cap. 1. num. 6. & 7. pag. 5.
- L. primæ cum ſeq. & totius tituli, ff. de teſtamentis, materia. cap. 1. num. 10. p. 8
- L. primæ, cum ſeq. ff. de legat. primo. 2. & 3. & legatorum materia, cap. 1. num. 8. p. 6
- L. primæ, cum ſeq. & totius tituli, ff. de iure codicillorum, materia, cap. 3. num. 7. & 2. ſeq. p. 16
- L. nemo poteſt, ff. de legatis primo, materia, & tractatus, cap. 5. num. 8. p. 24.
- L. ſed ſi plures, §. in arrogato ff. de vulg. & pub. ſubſtitut. cap. 5. num. fin. in verſic. quibus tamen non obſtantibus. p. 33.
- L. ſi quid earum, in principio, verſ. in quibus. ff. de legatis tertiò. cap. 5. num. fin. in verſ. 2. adducitur textus. ibid.
- L. aditio, ff. de acquir. hæred. cap. 5. nu. fin. verſic. Tertiò vltra Menochium. p. 34.
- L. ille, aut ille, §. cum in verbis, ff. de legat. 3. & l. non aliter, eiuſdem tituli, cap. 10. ex num. 5. vſque ad num. 35. p. 66.
- L. Labeo, ff. de ſupellect. legata, cap. 7. per totum. p. 41.
- L. in conditionibus primum locum, ff. de condit. & demonſtrat. cap. 8. num. 1. & ſeq. p. 45. vbi vulgata eius textus allegatio exornatur permultis.
- L. cum proponebatur, ff. de legatis 2. cap. 8. ex num. 7. cum ſeq. & maxime, num. 12. p. 47. & 48.
- L. quidam cum filium, ff. de hæred. inſtitut. & vulgata eius allegatio exornata, cap. 11. per totum. p. 77.
- L. Gallus, §. quidam rectè, in verſic. vt eo caſu, cap. 7. per totum, & cap. 8. ex num. 7. pag. 41. & num. 12. p. 47. & 48.
- L. vnum ex familia, §. ſi omiſſa, ff. de legat. 2. cap. 8. nu. 14. p. 49. & vide ex nu. 7. cum ſeq.
- L. prima, ff. ſi tabulæ teſtam. nullæ ex tab. cap. 8. num. 21. p. 50.
- L. hæreditatum, ff. ad l. Falcid. materia, cap. 13. nu. 15. p. 89.
- L. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liber. & poſthum. cap. 15. num. 72. p. 112.
- L. Titius, & Seius, cum l. ſequenti ff. de hæred. inſtituen. cap. 15. num. 67. in fine. p. 111.
- L. Titius, §. Lucius, ff. de liber. & poſthum. cap. 15. numer. 71. p. 112.
- L. commodiſſimè, ff. de liber. & poſthum. cap. 15. num. 79. p. 113.
- L. ſi quis ita, §. penult ff. de teſtamentaria tutela, cap. 15. num. 85. p. 115.
- L. Lucius Titius 54. ff. ad Trebellian. cap. 16. num. 32. p. 124.
- L. quoties, §. 1. ff. de hæred. inſtit. cap. 18. num. 49. verſ. præterea, & tertiò conſtituo. p. 143. latiùs, cap. 19. nu. 1. & pluribus ſeq. p. 149.
- L. ſi ita ſcripſero 38. ff. de condit. & demonſtrat. cap. 20. num. 29. & ſeq. p. 159.
- L. Si quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, cap. 21. per totum. p. 161.
- L. alumnæ, §. qui filias, ff. de adimendis legatis, cap. 22. n. 167. & tribus ſeq. p. 211.
- L. ſi ſeruus plurium, §. vltim. ff. de legatis primo, cap. 24. per totum. p. 215.
- L. cum ita legatum 63. ff. de condit. & demonſtrat. cap. 25. fere per totum. p. 217.
- L. ſi conſtante, ff. de ſoluto matrimonio, materia, cap. 26. ex numero primo, vſque ad numer. 21. p. 233.
- L. hæredes palam, ff. de teſtamentis, cap. 27. numero 20. p. 257.
- L. 3. ff. de militari teſtamento, cap. 30. numero 2. p. 291.
- L. quoties, & l. vbi eſt verborum ambiguitas, ff. de rebus dubiis, cap. 32. numero 48. & 49. p. 322.
- L. qui lancem, ff. de auro, & argento legato, cap. 32. numero 48. & 49. ibid.
- L. qui concubinam, §. qui hortos. l. his verbis §. finali, ff. de legatis tertiò, l. quod in rerum, §. primo, & l. Mæuius, in principio, ff. de legatis primo, cap. 33. numero 3. p. 325
- L. fundi Trebelliani, ff. de vſufructu legato, cap. 33. numero 9. p. 326.
- L. ſi quando, ff. de legatis primo, allegatio vulgata, longa ſerie exornatur, cap. 38. per totum. p. 385.
- L. qui cum quidam 23. ff. de annuis legatis, cap. 39. numero 47. p. 399
- L. Aurelius, §. Mæuio, ff. de liberatione legata, cap. 42. numero 52. p. 442
- L. aſſe toto, ff. de hæred. inſtitut. cap. 43. per totum p. 454
- L. ſi pluribus, cum ſua materia, ff. de legatis ſecundo, cap. 44. per totum.
- L. finalis, ff. de hæred. inſtitu. cum ſua materia, cap. 47. per totum. p. 462.
- L. qui duos, ff. de legatis primo, & l. legatum 68. §. primo, eiuſdem tituli, cap. 51. numero 25. p. 510
- L. quærebatur, ff. ad l. Falcidiam, cap. 51. ſub num. 26. verſ. ſecundo deinde facit. p. 511.
- L. ſi fideicommiſſorum 11. ff. vt in poſſeßionem legatorum, cap. 51. ſub numero 27. verſic. nec in contrarium vrgent ea. p. 512.
- L. quidam teſtamento, ff. de legatis primo, cap. 54. per totum. p. 539.
- L. cum certus, ff. de triti. vino, & oleo legato, cap. 54. per totum. ibid.
- L. ſi ſic, §. primo, ff. de legatis primo, cap. 54. ex nu. 23. cum ſeq. p. 545.
- L. placet, ff. de liber. & poſthum. cap. 54. numero 9. p. 540.
