Bartolus verò (vt ipſe Peralta firmat) ſemel, atque iterum tenuit totum oppoſitum; immò quod lex illa procedat in eo, qui propter infirmitatem articulatè loqui non poteſt. Et ita textum illum indiſtinctè, atque generaliter accipiunt alij plures Authores, vt ex ſuperiùs relatis apparet: inter alios tamen cum iudicio & verè, eiuſdem l. nutu, ſenſum percipit Didac. Couarruu. in dicto capit. cum tibi, de teſtamentis, num. 3. in principio. Nam cùm retuliſſet ſententiam Saliceti dicentis, quod dicta l. nutu, procedit, quando teſtator potuiſſet articulatè loqui, tempore quo legatum reliquit: ſecus verò ſi non potuiſſet articulatè loqui, quia tunc legatum non valeret; inquit ſtatim, interpretationem hanc obuiare manifeſtè verbis Iureconſulti, qui legatum factum nutu ab eo, qui morbo impeditur loqui, cenſet validum eſſe. Igitur ſequitur manifeſtè, idem eſſe, ſi non impediatur omninò à morbo loqui, ſed tantum articulatim; & ita refert tenuiſſe, & à Saliceto receſſiſſe Alexandrum, Riminaldum, Corneum, & Iaſonem, in locis ibi præcitatis.

Iaſon denique in l. ſi quis in fundi voeabulo, n. 38. ff. de legatis 1. aliter rem ipſam, atque ex propoſito declarat, & inquit, quod textus, in dicta l. nutu, procedit, quando teſtator amiſit loquelam caſu, vel morbo; ſed ſi poteſt loqui, & nullum habet impedimentum, quod tunc non poteſt legata, aut fideicommiſſe relinquere nutu, aut ſignis. Sed eius opinionem rectè improbauit Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, n. 113. cui alij adhærent, qui indiſtinctè accipiunt textum in dict. l. nutu, ſiue loqui poſſit, ſiue non loqui teſtator, vt Petrus de Peralta, mox referendus aduertit.

Quocirca ex omnibus iuris Interpretibus hucuſque ſcribentibus, duos inuenio dumtaxat abſolutè, & dilucidè explicaſſe textum eundem in dicta l. nutu, Peraltam inquam, in dicta rubrica, ff. de legatis ſecundo, num. 13. & 14. vbi in propoſito tres caſus diſtinxit, & Iacobum Menochium, dicto conſ. 45. numero 42. 43. & 44. lib. 1. qui etiam tres caſus diſtinguit, ſed non eoſdem. Et quidem ſecundus, & tertius caſus Menochij, idem continer, quod primus, & ſecundus Peraltæ. Tertius verò quem adiicit Peralta, per Menochium omittitur, nec ipſe Menochius Peraltæ mentionem facit. Primum autem caſum, quem adduxit Menochius, ideò forſan omiſit Peralta, quòd ipſe extra omnem dubitationem, & certiſſimus eſſet. Vt igitur articulus hic abſolutè, & ſingulariter explicatus remaneat, quatuor ego caſus neceſſariò diſtinguendos duxi.

Primus caſus ſit, cum teſtator à natura omninò impeditur loqui, vt impeditur à natura mutus ſimulq́ue ſurdus, nam ex quo omninò is non intelligit, quid ſit teſtari, vel codicillari, vel quid ſimile, nihil operatur, quod ab eo geritur, nec teſtari poteſt, & per conſequens nec legatum, nec fidei commiſſum nutu, aut ſignis relinquere, ita loquitur textus in dict. l. diſcretis, C. qui teſtamenta facere poſſunt, l. 3. tit. 1. partita 6. Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 16. Petrus Magdalonus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 10. num. 108. Et in terminis noſtris ita explicauit Menochius, in primo caſu ſuæ diſtinctionis, dicto conſ. 45. num. 42. Hippolyt. Riminaldus, in conſ. 261. num. 53. lib. 3. aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 2. num. 1. in fine.

Secundus caſus ſit, quando teſtator, qui diſpoſuit nutu, iam amiſerat intellectum, & ſic ſanæ mentis non erat; & iſte caſus procedit abſque dubio, vt eo ſcilicet non habeat locum lex illa, per text. in dicta l. iubemus, poſt principium, C. de teſtament. allegatam ibidem per Bartolum, ad finem, ad ipſum propoſitum: Et conſequenter ſic impeditus loqui ex accidenti, & mentis inſanæ effectus, nec teſtari, nec nutu legatum, aut fideicommiſſum relinquere poteſt. Ita ſanè & veriſſimè cenſuit Petrus de Peralta, in dicta rubrica, ff. de legatis ſecundo, num. 13. qui nullum Authorem retulit: Iacobus Menochius, dicto conſil. 45. num. 44. lib. 1. qui dixit, ita declaraſſe, & ſcribere Bartolum, in eadem l. nutu, in fine: & ibidem Albericum, quos ſequutus eſt Grammaticus, deciſ. 73. num. 6. Et reddit rationem manifeſtam huiuſce caſus, & reſolutionis, quia ſi hic non habet ſanum ſenſum, & intellectum, non habere dicitur velle, & nolle: quod ergo facit, vt mortuus agit, & per conſequens nihil operatur. Subdit Peralta, dicto numer. 13. Baldi, Cornei, & Angeli Aretini reſtrictionem ad text. in dicta l. nutu, vt ſcilicet non procedat, quando teſtator propter morbi acerbitatem non potuiſſet legere, neque ſcribere: intelligi debere iuxta ſuperiorem reſolutionem, quando inquam, talis morbus abſtuliſſet ipſi diſponenti ſanum intellectum, & rectum iudicium, aliàs nihil obſtitiſſet ipſius diſpoſitioni, eum non poſſe loqui, neque ſcribere prætextu cuiuſque morbi, ſi rectum ſenſum ad diſponendum retineret.

Tertius caſus, qui ex præcedenti declaratione emanat, eſt, cum quis ex accidenti impeditur loqui, ſanæ tamen mentis erat, & vigorem intellectus retinebat; eo namque caſu, ſiue impedimentum fuiſſet totale, ſiue particulare, dum tamen non proueniſſet ex mentis alienatione, ſeu defectu, ſed ex morbi acerbitate, valeret diſpoſitio nutu facta, & ita procedit quod tenet Bartolus, in dicta l. nutu, vt declarat Peralta, vbi ſuprà, num. 14. qui acutè & verè ponderat, atque inducit verba dictæ l. nutu. Ita quoque tenuit Menochius, dicto conſ. 45. num. 43. qui adiicit, ita intelligendos fore Calderinum, Ioannem Dilectum, Guil. Benedictum, & Grammaticum, ibi relatos.

Quartus & vltimus caſus ſit, quando teſtator, qui nutu legauit, potuiſſet loqui liberè, & expeditè abſque vllo impedimento; tunc enim Salicetus, & Iaſon, quos recenſet Peralta, referendus ſtatim, exiſtimat nutu legari non poſſe, nec fideicommitti: & inde legatum vitiari, quia præſumitur, quod neſciat articulatè loqui. Sed reprobant Alexander, & Corneus, quos etiam præcitauit ipſe Peralta, ea ratione, quòd ſi aliquis non ſit mutus, quamuis propter morbi acerbitatem nequeat loqui, poteſt tamen legare, vt in dicta l. nutu, in verſic. niſi ſuperueniens. Quaſi diceret, quod ſi is, cui propter morbi acerbitatem eſt ſublata facultas loquendi, poteſt nutu legare, quantò fortiùs poterit is, cui non eſt facultas ablata, cùm iſte non ſit de caſibus, in quibus requiritur verborum expreſſio, & Alexandrum, & Corneum ſequitur Peralta in dicta rubrica, ff. de legatis ſecundo, num. 14. verſic. Tertius caſus eſt: qui concludit, valere legatum nutu factum, ſi teſtator qui facilè loqui poterat, nutu legauit. Quod etiam probauit Antonius Gomezius contra Iaſonem, vt ſuprà vidiſti: & eiſdem ego accedo libenter, tum ex deciſione dictæ l. nutu, quæ apertè id probat: tum etiam ex communi Doctorum traditione, de qua per Menochium, dicto n. 43. inſpiciendum inquam dumtaxat, an teſtator ſanæ mentis fuerit, vel non fuerit.

Procedunt autem hucuſque ex num. 41. adnotata, & reſoluta, tam circa inſtitutiones hæredum, quàm circa legata, & fideicommiſſa; non modò de iure communi, vt dixi, ſed etiam de iure huius Regni poſt leges Regias nouæ collectionis Regiæ: nam etiam iuxta ipſas, & ius noſtrum Regium inſpiciendum erit, an quis articulatè loqui valeat, vel non, vt hæredem inſtituere poſſit; nec nutu, aut ſignis id efficere poterit. An etiam cùm nutu legauit, aut fideicommiſſum reliquit, ſanæ mentis fuiſſet, necne, ſiue ex accidenti loqui ſit impeditus, vel non: vt ita ea omnia, quæ hactenus obſeruauimus, pariter obtineant apud nos, quocunque iure Regio inſpecto, ſicut de iure communi apud omnes obtinent regulariter. Ius namque ipſum commune, non modo in his alteratum, ſed nec aliquod verbum ſcriptum, quo alterationis, aut emendationis ratio elici poſſit. Et ita ex noſtris probauit ſpecificè in terminis Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, num. 114. vbi dixit, ex deciſione illius legis non corrigi deciſionem dictæ l. nutu, in modo relinquendi per teſtatorem, nihil enim de nouo lex eadem 3. introducit, nec ius commune corrigit, ſed tantum in ſolemnitate teſtium ita ſtatuit, provt ibi continetur. Idcirco ſicut de iure communi verbo, vel ſcriptura, vel nutu, aut ſignis legatum, & fideicommiſſum relinqui poterat, ſic & de iure Regio poterit relinqui. Et quamuis Author præfatus nihil reſoluat circa inſtitutiones hæredum, ex quo tamen numeris præcedentibus nihil nouitatis detegit de iure huius Regni, ſed cum reſolutionibus iuris communiter tranſit, ſentit manifeſtè, inſtitutionem hæredis nutu, aut ſignis fieri non poſſe ab eo, qui articulatè loqui non poteſt, ſicut de iure communi non poterat. Eò maximè, quia dicto num. 114. (vt vidiſti) aſſerit expreſsè, legem illam tertiam Tauri, in modo diſponendi nihil de nono introducere, ſed dumtaxat loqui, & procedere circa numerum teſtium, & aliàs ſolemnitates. Et in eodem placito apertè quoque remanet Ioannes Matienzus, in dicta l. prima, tit. 4. gloſſ. 16. nam cùm ex num. 1. vſque ad numerum 4. atque in terminis legis illius verſaretur circa inſtitutiones hæredum, & circa legata; firmiter & ſecurè reſoluit, hæredum inſtitutiones nutu, aut ſignis fieri non poſſe, legata verò nutu, aut ſignis relinqui: nec aliquam conſiderat nouitatem, aut correctionem ex lege ipſa. Peralta etiam, in dicta rubrica, ff. de legatis ſecundo, ex num. 9. vſque ad numerum 16. cùm de eiſdem egiſſet, & moris ſemper habuerit; iuris communis deciſiones, atque reſolutiones iuri Regio applicare, & noui iuris introductionem, aut antiqui emendationem, atque alterationem, eruditè & verè detegere; nihil in propoſito dixit, nec iuris veteris correctionem aliquam conſiderauit. Expreſsè potiùs tranſit cum deciſione iuris communis, etiam in terminis eiuſdem iuris Regij: prout quoque tranſeunt Didac. Couar. in dicto cap. cum tibi, num 3. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 2. cap. 3. §. 2. ex numero 1. vſque ad numerum 9. Solus Azeuedus in eadem l. prima. tit. 4. lib. 5. num. 162. in noua opinione fuit, vt exiſtimaret, inſtitutionum nutu factam de eo, qui aliàs etiam ſi non inſtitueretur, hæres eſſe debebat, validam eſſe, ex noua deciſione legis illius: & ponit exemplum, cùm teſtator interrogatus, an filium ſuum vnicum inſtitueret hæredem, annuit capite, aut humeris, quòd ſic; hoc enim caſu valebit, cùm ille etiamſi non inſtitueretur, debebat ſuccedere, & cenſeretur inſtitutus ſecundum legem illam, licet de iure ciuili inſtitutio nutu facta, non valeret, quod tamen ius ciuile (vt ipſe Azeued. in quit) procedere hodie poſſet, ſi extraneus aliquis inſtitueretur hæres nutu, qui non eſſet de illis, qui ab inteſtato ſuccedere debebant; hoc enim caſu etiam hodie lex ciuilis in ſuo eſſe remaneret, niſi eſſet in fauorem piæ cauſæ, vel niſi ex aliis coniecturis conſtaret, quod illa fuit determinata voluntas defuncti, quam nutu declarauit. Et hactenus Author ille, cuius reſolutio (vt vides) expreſsè probat obſeruationem ſuperiorem, quod ad extraneos attinet, quoad filium verò vnicum diſſentit (vt etiam vides) & tunc equidem, & etiam cùm plures filij æqualiter inſtituuntur; parum inter eſt in hoc inſiſtere, cum vtcunque res ſe habeat, ad eos debeat hæreditas paterna peruenire. Verè tamen negari non poteſt, quin etiam inter liberos intacta remaneat iuris communis deciſio; vt ſuprà dixi, & inde nec inter ipſos valeat inſtitutio nutu ſolo, aut ſignis facta. Et quamuis verum ſit, quod ex deciſione dictæ l. Regiæ primæ, inſtitutio hæredis pro validitate teſtamenti non requiratur, ſed abſque ea valeat teſtamentum, & tunc ille ſuccedat. qui de iure ſuccedere deberet, teſtamento non facto: non tamen inde elici, aut dici poteſt, quod inſtitutio nutu facta approbetur: nam immò non approbatur, nec eidem robur aliquod tribuitur, ſed quemadmodum fit in aliis caſibus, cùm hæres non exiſtit, aut ab initio datus non eſt, ita & tunc ad legitimos hæredes hæreditas deuoluitur. Magis ergo dicetur tunc id fieri ex iuris ſuccedendi ab inteſtato ordine, ſiue ex deciſione legis illius, quàm ex nutu ſolo facta inſtitutione, quæ inter liberos etiam de iure non ſubſiſtit. vt ſuprà probaui; quod eſt notandum, quia ab Interpretibus huius Regni non ſic explicatur. Notanda quoque eſt Petri Peraltæ, in dicta rubrica. ff. de legatis ſecundo, num. 16. & 17. ſingularis & egregia reſolutio, quæ & ſuperiorem obſeruationem confirmat; inquit namque, quod licèt inſtitutio etiam inter filios, ſecundum magis communem ſententiam non valeat, ſi fiat nutu; tamen ſubſcriptio ſuppoſita ad inſtitutionem verbis expreſſis, vel in ſcriptura de mandato teſtatoris facta, valet, ſi fiat alio trahente manum teſtatoris, eiuſdemq́ue diſponentis infirmi, vel ſenis, vel aliter valerudinarij, qui propter ſenectutem, vel valetudinem aduerſam, vel tremorem manuum, vel alio earundem impedimento accidentali non poſſet ſubſcribere. Et dicit ſe ſemel vidiſſe de facto fuiſſe ſuper hoc controuerſiam iudicialem, & tunc adduxiſſe Luc. de Penn. ſingularem doctrinam, & Afflicti deciſionem Neapolitanam, vt ibi inuenies. Ac etiam eandem deciſionem, & doctrinam, ita demum procedere, ſi quatuor interueniant, quæ Author ipſe retulit, & ſuperiùs dictis conueniunt. Primum, quòd diſponens ſit ſanus mente. Secundum, quòd manus talis teſtatoris ægri, vel ſenis, vel aliter impediti ſcribere, ſeu ſubſcribere, ſuſtineatur, vel coadiuuetur id ipſo mandante. Tertium, quòd fiat in præſentia teſtium, ne ſupponatur fortaſſe aliqua ſcriptura adulterina ſubſcribendo. Quartum, quòd conſtet in continenti coram eiſdem teſtibus de voluntare teſatoris diſpoſitiua. Et hactenus de ſecunda obſeruatione in hac materia.

Rurſus & tertio loco, atque principaliter obſeruandum erit, ex recepta, & communi Interpretum ſententia, teſtamentum ad interrogationem alterius condi poſſe, & factum valere: idcirco quamuis nomen non exprimatur hæredis, neque per ſe, neque per relationem ad aliud. neque per indubitabile ſignum æquipollens, ſed vnico verbo teſtatoris reſponſio ad alterius præambulam interrogationem quærentis, an inſtituat aliquem certum hæredem ſiue an certo modo diſponat per monoſyllabas, ſic, vel, ita, vel alias ſimiles; ralis reſponſio præambula interrogatione coniuncta, induceret validam, perfectam, & ſolemnem inſtitutionem: Et ita tenuit Gloſſa ordinaria, & celebris, in lege iubemus, §. oportet, in verbo, quemadmodum, C. de tectamentis. Quam ibidem ſequuti ſunt Petrus, & Cinus, columna 2. verſic. vltimo quæritur. Iacob, Butrig. in verſic. modo quæroquid ſi aliter. qui pro eadem opinio recenſet Martinum gloſſatorem. Bartolus ibidem, numero 3. Albericus, Fulgoſius, Salicetus, num. 4. Baldus, Ioannes Fabri, Angelus num. 4. Alexander, num. 9. Corneus, num. 29. Iaſon, n. 10. & duobus ſeqq. Idem Bartolus, alio in loco, Angelus, Imola, Angelus, Aretinus, Franciſcus Aretinus, Socinus, Iaſon, Crotus, Fulgoſius, Alexand. Corneus, Ripa, Socinus, Senior, Barbatia, Ruinus, Gratus, Bertrandus, Syluanus, Decius Boëtius, Alciatus, Craueta, Bellonus, Gualdenſis, Bauerius, Neuizanum, & Gregorius Lopez, quos refert, & ſequitur Iulius Clarus, §. teſtamentum, quæſt 37. n. 2. Padilla, qui etiam Didac. Couarr. commemorat in l. & in epistola, num. 10. C. de fideicommiſſis. Romanus, in conſil. 306. Propoſita conſultatio, n. 6. cum ſeq. Idem in l. 1. § ſi quis ita, ff. de verbor. obligat. num. 9. cum pluribus ſeq. Caſtrenſis ibidem, n. 7. Baldus Nouellus, n. 5. Socinus, n. 2. Crotus, num. 12. cum pluribus ſeq. Galiaul. num. 14. Niger, num. 34. Ripa, num. 9. cum ſeq. Guill. Pontan. num. 15. Socinus Iunior, n. 6. Paulus Leonius, n. 52. & multis ſeqq. Bolognetus, num. 46. & multis quoque ſequentibus. Afflictis, deciſione 143. num. 2. Antonius Gabriel. commun. concluſ. lib. 4. tit. de teſtamentis, concluſione 2. num. 1. cum ſeq. Petrus de Peralta, in rubrica. ff. de hæredibus inſtituendis, num. 78. & tribus ſeqq, Iacobus Menochius, videndus omnino. lib. 4. præſumptione 8. ex num. 9. cum multis ſeqq. & in conſilio 45. numero 1. & numero 4. & 30. libro 1. Amplectuntur etiam ſententiam dictæ Gloſſæ Paulus Leonius, Vldaricus Zazius, Menchaca, Emanuel Suarez, Roderieus Suarez, & Didacus Couarr. quos cum aliis recenſuit, & ita quoque tenuit Michaël Graſſus, §. inſtitutio, quæſtione 17. n. 5. Antonius Gomezus, in l. 3. Taurinum. 109. per totum. Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius de teſtamentis, verbo, in extremis poſitus, num. 29. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 161. num. primo, & ſeq. lib. 2. Tiberius Decianus, in conſilio 65. num. 13 & 14. lib. 2. Petr. Paul. Pariſius, & Pet. Dueñas, cum quibus Ioannes Matienzus, in l. 1. tit. gloſſa 16. ex num. 4. vſque ad numerum 9. Siluanus, in conſil. 54. num. 10. Ioannes Cephalus, in conſilio 545. num. 46. & ſeq. lib. 4. Franciſcus Beccius, in conſ. 102. num. 8. & in conſilio 80. num. 7. Idem Riminaldus, in conſilio 128. num. 32. & ſeq. lib. 2. & in conſilio 598. num. 58. & ſeq. lib. 5. Sfortia Oddi, in conſilio 71. num. 3. Petrus Surdus, in conſil. 414. num. 53. 54. & 58. & ſeq. lib. 9. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 2. titulo 6. num. 9. & ſeq. Plotus, in conſil. 17. num. 13. Rota Romana, deciſione 638. in 1. parte, in nouiſſimis. Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum volunt libro 2. interpretatione prima, dubitatione 2. ſolutione prima numero 50. Franciſcus Burſatus, in conſilio 307. numero 84. libro 3. Collegium Patauinum, in conſil. primo, inter conſilia vltimarum volunt. lib. primo, Proſperus Farinacius, in conſilio 95. num. 1. & num. 29. Nicolaus Intrigliol. deciſione Siciliæ 33. per totam. Adrianus Gilmanus, lib. 2. rerum iudicatarum Germaniæ, deciſione 36. ex num. 22. cum multis, ſeqq. Iacobus Mandellus de Alba, in conſil. 414. ex num. 51. cum ſeq. Cardinalis dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tomo 4. littera H. concluſ. 88. folio 297. per totum. Latiùs tomo 8. concluſ. 124. per totam, folio 105. Et verè pro hac parte & iura, & rationes concludentes expendi poſſunt, prout Authores nunc relati fecerunt, ac inter alios latùs Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, dicto n. 109. & Matienzus, dicta gloſſa 16. num. 6. per totum. Qui etiam ſententiæ contrariæ Authores nonnullos recenſent, & eorum fundamenta adducunt eisq́ue reſpondent. Peralta quoque, in dicta rubrica. ff. de hæred. inſtit. ſub numero 71. in verſiculo, poſtquam, Roderici Suarez allegationem in facto contingenti contra opinionem dictæ Gloſſæ retulit, & eius fundamenta ponderauit, & eaſdem ingeniosè, & eruditè ſatisfacit, ac præcipuè reſpondet ad text. in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis, & l. 6. titulo 3. partita 6. quo præcipuè adduci, atque excitari videntur hi, qui contra dictam Gloſſam contendunt. Nec verè negari poteſt, in effectu non differre, quòd quis ore proprio, vel alieno hæredem nominet, & quin ore proprio videatur nomen hæredis proferre, qui præambula interrogatione præcedente, reſpondet, quod ſic. Et ita expreſſim adnotauit in propoſito Baldus, in dicta lege iubemus, numero 6. latùs Menochius, lib. 4. præſumptione 8. num. 11. & ſeq. Andreas Fachineus, in conſilio 8. num. 10. & 11. libro 1. qui ſententiæ dictæ Gloſſæ rationem reddens, loquitur hunc modum: Quoniam paria ſunt ore proprio, vel alieno, ex proprio conſenſit, & voluntate loqui; ac proprio ore & voluntate hæredem nominare: hinc videmus, ſtipulationem, quæ contrahi non poteſt, niſi vtroque loquente, lege prima, de verborum obligat. tamen procuratorem ſtipulari poſſe præſentis nomine, l. procurator præſentis, de verborum obligat. ſic dicimus, ſententiam proferri à Iudice, cum recitante ſcriba, vel Notario, Iudex recitatione facta ait, Ita pronuntio. l. 1. & 2. C. de ſent. ex breu. recit. & c. Et ſic opinio communis iuridicè defendi poteſt, nonnullis caſibus exceptis, qui mox referuntur; quamuis in hac eadem, qua verſamur, quæſtione, & in teſtamento facto, ad interrogationem alterius, Albert. Papienſis, quem refert Ioann. Andreas, Anto. de Butrio, Iaſon, Caſtrenſ. Afflict. Hippolyt. Rodericus Suarez, Cifuentes Bellonus, & Caballinus, quos refert, & ſequitur Padilla, in d.l. & in epiſt. n. 10. in verſ. eſt tamen 1. loco, exiſtimauerint, Gloſſæ opinionem, & communem, habere locum dumtaxat, quando teſtator ipſi Notario voluntatem ſuam patefecerat de inſtituendo Titio, vel Sempronio, iuxta quam Notarius teſtamentum compoſuit, & ad teſtatotem regreſſus rogauit, an Titium hæredem faceret, qui reſpondit ſe ita agnoſcere. Et ita (vt vides) multum limitatur ſententia Gloſſæ relatæ. In eadem etiam, qua vetſamur, materia, contra communes Interpretum noſtrorum traditiones, & præfatam Gloſſæ ſententiam ſcripſit nonnulla ſubtiliter Antonius Faber, de erroribus pragmaticorum, decad. 69. errore 1. & 2. ex folio 391. vſque ad fol 397. tomo 3. Bolognetus etiam, in l. 1. §. ſi quis ita, ex n. 45. vſque ad num. 61. de verbor. oblig. contrarias in hoc ipſo articulo profert ſententias, ac eas, quæ à ſuperioribus Authoribus expenduntur, fundamenta quoque earum recenſet: & tandem. n. 54. reſolutione eiuſdem, quinque præcipuos caſus diſtinguit, quorum quatuor veri & indubitati ſunt. In quinto autem caſu potius adhærere videtur communi Interpretum, relatæ ſuprà, num. 54. quam ab ea recedere. Inquit namque, quod quando teſtator mandauit, vt conuocarentur teſtes ad faciendum teſtamentum, & eos rogauit ſecundum ſolemnitatem teſtamenti; quod tunc valebit etiam per interrogationem, quoniam ceſſat ſuſpicio, & apparet de voluntate ſua deliberata. Et quod id intelligatur, ſi teſtator vocauit, ſecus autem ſi ille extraneus interrogans, ipſe eos vocaſſet, & ſimul cum eo duceret in cameram teſtatoris; & poſtea interrogaret; nam runc eſſet magna ſuſpicio ſeductionis, & non eſſet aliqua coniectura deliberatæ voluntatis: Et inde num. 59. regulam affirmatiuam pro Bartolo, & contra Corneum, & alios conſtituit, quod teſtamentum fieri poteſt ad interrogationem. Quod etiam concludit n. 60. in fine, dicens, quòd id fallit, quando adſunt aliæ coniecturæ in contrarium: quo caſu non propter interrogationem, ſed propter alias coniecturas teſtamentum redditur dubium, & vacillat. Denique, & Ioannes Marc. Aquilius, in eodem §. ſi quis ita, l. primæ, de verborum obligat. n. 32. 33. & 35. in effectuà communi ſententia recedit, & exiſtimat, teſtamentum ad interrogationem alterius factum, non valere, etiamſi ab initio eius ſcientia, & voluntate ſcriptum, collatum, & lectum ſit; & duntaxat poſſe procedere communem opinionem, quando teſtator ad interrogationem reſpondens, nomen, vel nomina hæredum expreſſit, putà ſi ita interrogatus, Inſtituis, vel facis illum hæredem? explicitè reſponderit, illum hæredem inſtituo, vel facio, & tunc teſtamentum valebit, etſi ita reſpondens in diſcrimine vitæ conſtitutus ſuerit, quia hæredes palam nuncupauit, l. hæredes palam, ff. de testament. cui nec interrogatio nocet, cum ex ea reſponſio magis deliberata reddatur, vt ipſe Aquilinus inquit, & ſic à communi Doctorum ſententia recedit, qui indiſtinctè probarunt, teſtamentum factum ad interrrogationem alterius per reſponſionem per verbum ſic, validum eſſe, etiam ſi ea non præcedant, vel non concurrant, quæ ipſimet nunc relati Authores requirunt.

Retenta tamen opinione communi pro perfecta ipſius explicatione obſeruandum erit generaliter, illis in caſibus in quibus falſi ſuſpicio adeſt, vel adeſſe poteſt, teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, non valere: ſic è contra validum eſſe, vbi nulla adſit ſuſpicio: in quo conueniunt omnes iuris In. terpretes vnanimiter, ac maximè commemorati ſuprâ num. 54. Ex quibus in terminis noſtris, ita generaliter, ſiue pro regula, & doctrina præambula huius materiæ obſeruauit Iacobus Menoch. lib. 4. præſumptione 8. n. 8. & dicto conſ. 45. num. 16. lib. 1. vbi etiam generaliter obſeruat, ob ſolam falſi ſuſpicionem, testamentum infirmari, cùm in ciuilibus falſi ſuſpicio pro falſitate ipſa habeatur; ſicut in ſpecie teſtamenti de falſo ſuſpecti ob inſanam teſtatoris mentem reſponderunt Curtius iunior, Craueta, & Grammaticus, quos ipſe præcitauit Menochius. Et conueniunt Couar. Peralta, Matienzus, & Graſſus, & Iulius Clarus, in locis relatis ſuprà, dicto num 54. qui etiam falſi ſuſpicionem ceſſare, & teſtatorem habere adhuc bonum ſenſum, & bonam memoriam, ſicque non amiſiſſe vſum ſermonis, requirunt. Conuenit denique, & magiſtraliter, & verè loquitur Ioannes Bolognetus, in dicta l. 1. §. ſi quis, num. 59. & 60. in fine, de verbo. obligat. qui cum affirmatiuè conſtituiſſet, valere teſtamentum ad interrogationem alterius factum; limitat ſtatim, vbi adeſſet ſuſpicio, vt quia interrogans conuocauit teſtes, vel dictauit teſtamentum in alia camera: & quando interueniunt aliæ coniecturæ inducentes ſuſpicionem, quæ præſtant occaſionem Iudici, vt debeat ſuperſedere & inquirere ſuper veritate, & voluntate teſtatoris. Sanam etiam mentem teſtatoris, & articulàtam loquelam requirit Padilla, in dicta l. & in epiſt. num. 11. C. de fideicommiſſis.

Generaliter quoque obſeruandum erit, gloſſæmet eiuſdem ſententiam, indubitatè procedere pluribus, in caſibus, quos diſtinctè ſatis adduxit, atque dilucidè explanauit Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 7. ex num. 8. vſque ad num. 33. & dicto conſil. 45. num. 1. cum multis ſeqq. lib. 1. Atque ideò hic non repeto, nec tranſcribo, cum in locis relatis videri hebeant omninò. Et per Gregorium Lopez, in l. 6. tit. 3. partita 6.

Deinde, Gloſſæ eiuſdem in dicta l. iubemus, ſententiam procedere ex ſententia communi, ſiue teſtator interrogatus fuerit à Tabellione, ſiue interrogetur ab extraneo; & conſequenter teſtamentum, etiam ad priuatæ perſonæ interrogationem ſcriptum, & conditum, validum eſſe; cùm nulla videatur eſſe differentia, quod Notarius ipſe interroget, & ſcribit, vel priuata aliqua perſona interrogante, teſtatoris reſpondentis voluntatem annotet. Et ita videntur magis communiter recipere relati ſuprà, dicto n. 54. & in ſpecie ſcribunt Corneus, in conſil. 77. num. 4. lib. 4. Ruinus, in conſil. 2. num. 8. & 9. lib. 2. & in conſil. 112. num. 12. verſiculo, non obſtat quod ſint. lib. 2. Alciatus, in reſp. 534. & eſſe magis communem Doctorum intentionem in hoc profitentur Iulius Clarus, §. teſt amentum. dicta quæſt. 37. num. 3. Didacus Couar. in dicto cap. cum tibi, de teſtament. num. 4. Et quamuis Baldus, in eadem l. iubemus, C. de teſtamentis, num. 5. verſiculo, ergo circa hanc. Et cum ipſo Socinus ſenior, in conſil. 229. num. 7. verſiculo, & hanc opinionem, lib. 2. & Ruinus; in conſil. 9. n. 15. verſic. accedit etiam. lib. 2. in ea opinione fuerint, quod teſtamentum conditum ad alterius interrogationem, dumtaxat valeat, quando iuterrogans eſt perſona publica, vt Notarius, non autem perſona priuata: ſententia tamen prædicta verior eſt, & communior quando ſcilicet ceſſat omnis fraudis ſuſpicio, provt ipſa ceſſante intelligere omnes, nunc adnotaui. Atque Menochius expreſſim & verè declarauit dicto conſil. 45. num. 31. & 32. lib. 1. qui conciliando opiniones contrarias, reſpondet, tunc demum teſtamentum conditum ad alterius interrogationem, etiam priuatæ perſonæ valere, quando ceſſat omnis ſuſpicio; vtpotè quod & ſanæ mentis ſit, & dolis, ac techinis teſtator non alliciatur ad teſtandum iuxta interrogationem ſibi factam. Si verò ſuſpicio aliqua ſubeſſe poteſt, tunc non niſi à Notario interrogari teſtator poteſt, & debet, Et hoc in caſu rectè ſentit Bald. & qui illum ſequuntur, vt Menoch. ipſe declarat, & Baldi eiuſdem rationem pro confirmatione expendit. Et in idem conueniunt Didac. Couar. Iulius Clarus, & Peralta, in locis relatis ſuprà, Siluanus quoque, in conſ. 54. num. 10. in fine. Rota, deciſ. 638. num. 8. Petrus Surdus, in conſil. 414. n. 53. lib. 3. Proſperus Farinacius, dicto conſil. 97. n. 16. vbi inquit, veriorem, & communiorem eſſe opinionem, quod valeat hæredis inſtitutio facta per verbum, Sic, non ſolùm ad interrogationem Notarij, ſed etiam alterius, dummodo non ſubſit falſitatis, nec ſuggeſtionis ſuſpicio, nec interrogans ambiat pro ſe, aut ſui teſtatoris hæreditate. Et loquitur Farinacius in caſu, quo interrogatio facta fuit à legatario, cum eius nihil interſit, an vnus potiùs ſit hæres, quam alter: & refert Simonem de Prætis ampliantem ſuperiora, etiamſi interrogatio fieret ab hærede, & idem tenuit Andreas Fachineus, in conſil. 8. num. 12. & 13. lib. 1. & ſubdit num. 14. quod cum interrogatio fit à Notario, ceſſat omnis ſuſpicio, quod etiam dixit Farinacius, eodem conſil. 97. num. 18. & hæc ipſa reſolutio, & concordia Menochij de iure huius Regni debebit ita obſeruari, ſicut de iure communi admittitur, cum nullibi per leges Regias idem ius commune alteretur, vel eo magis, quod teſtamentum nuncupatiuum ſolis teſtibus confici valeat abſque Tabellione, vt alio cap. infra, latius probaui, & certum eſt.

Rurſus & obſeruandum erit, Gloſſæmet ipſius ſententiam procedere, non modò ſi Notarius ſpecialiter de ipſo hærede tantum teſtatorem interrogauerit, ſed etiam ſi totum teſtamentum in ſcripturam redactum teſtatori legerit, & deinde generaliter teſtatorem interrogauerit, an ita teſtari velit, & ipſe teſtator dixerit, ita ſibi placere: adhuc namque teſtamentum valet, ſi teſtator aliàs ſanæ mentis fuerit; idque ex ſententia Angeli, Aretini, in principio Inſtit. de teſtamentis, poſt num. 15. verſ. nota iſtam, vbi dicit, ſic tenere communiter Doctores. Sequitur Gratus, in conſil. 30. num. 20. lib. 2. quos refert Antonius Gabriel, commun. concluſion. lib. 4. tit. de teſtamentis, concl. 2. num. 3.

Cæterùm Michaël Graſſus, receptarum ſententiarum, §. inſtitutio, d. quæſt. 18. num. 6. Iulius Clarus, §. teſtamentum, dicta quæſt. 37. num. 5. ideo dicunt, quòd hæc opinio nunquam ſibi placuit, quod eam tenendo, negari poſſit, quin fraudibus via aperiatur, Et adiicit Clarus ipſe, quod aliquando dicebat, maximè è Republica futurum, ſi Cæſarea conſtitutione caueretur, ne huiuſmodi teſtamentis, quæ ab infirmis ad alterius interrogationem conficiuntur, aliqua fides adhiberetur. nisi teſtator ſaltem per tres dies in bono ſenſu poſt tale teſtamentum conditum ſuperuixiſſet: nam ſæpenumerò ab infirmis ſtatim morituris ſolent talia teſtamenta extorqueri, vt ipſe Clarus aliquando in facto contigiſſe intellexit: & ideo quod de facili, ſi caſus contingeret, recederet ab illa opinione, tam in iudicando, quàm in conſulendo.

