Et ante omnia primo præmitto. & conſtituo, facultatis Regiæ verba, quibus inſtituendi maioratum facultas & licentia conceditur, & aliorum filiorum legitimas grauandi, diligenter inſpicienda, & metienda. vt quid contineant, appareat dilucidè; id namque, quod eiſdem facultatis Regiæ verbis contineatur, & concedatur. erit ad vnguem obſeruandum: & ſi vocandi quoſcunque, etiam extraneos omninò, aut non deſcendentes, ſed cognatos, aut conſanguineos tranſuerſales, ſicque non omninò extraneos, quamuis cæterorum filiorum, & legitimarum eorum adſit læſio, facultas concedatur, filiis eiſdem, ſeu eorum deſcendentibus, aut vtriſque prætermiſſis; ita proculdubio obſeruandum erit (vt dixi:) modò ab initio cæteris filiis competentia alimenta relinquantur. quod in ipſis facultatibus ſemper exprimitur, & fieri poſſe iuſtiſſimè, etiamſi in eis nulla alia cauſa, quàm ipſa maioratus interueniat, eruditè admodum tradidit Molin. de Hispan. primog. lib. 2. c. 1. per totum, maximè n. 9. & ſeq. & n. 25. 26. & 27. & iterum cap. 3. eiuſdem libri. Ioan. Gutierr. canonic. lib. 2. c. 14. per tot. Mier. de maioratu, prima parte, q. 3. P. Ludouic. Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 578. per totam, & 576. n. 11. & 12. ſic ſane iu noſtris terminis, & ad dubia ſuperiora ſummouenda, profitetur idem Molin. d. cap 11. libri 2. num. 16. in finalibus verbis, ſe vidiſſe in quadam Regia facultate poſt licentiam datam inſtitutori. vt poſſit primogenium inſtituere in. filio primogenito, atque eius deſcendentibus adiectum: Y a falia dellos, en otras qualeſquier perſonas de vueſtros deſcendientes, o tranſuerſales, o eſtraños. Et inquit, quod horum verborum adiectio ſatis vtilis primogeniorum inſtitutoribus eſſe poterit. Et ſic pro certo ſupponit, quod valeat facultas huiuſmodi, ex qua poteſtas relinquitur poſt primogenitum, & eius deſcendentes, vocandi quoſcunque, etiam extraneos. Et tanquam indubitatum ſequitur Auendañus, dicta gloſſa 1. leg. 40. Tauri, num. 68. dicens, quod quando ex licentia Regia datur libera facultas ſubſtituendi ad libitum extraneos, cum de poteſtate Regia non ſit dubitandum, ita tenendum eſt; modò in dubium poteſtas inſtitutoris maioratum circa ſubſtitutionem extranei reuocari non poſſit. Quiod etiam Princeps valeat ad eum modum facultatem Regiam concedere; pro certo quoque ſupponit P. Ludouic. Molin. tom. 3. de iuſtitia & iure, disput 609. num. 7. in verſiculo, vnde niſi ſecnndum etiam, fol. 25 2. quamuis statim dicat, quod ipſe non conſuleret, quod Princeps facultatem concederet, vt etiam excluſis cæteris filiis, & deſcendentibus eorum, vocarentur alij conſanguinei remotiores, vt ſuprà retuli. Immò caſus hic primus extenditur, vt procedat, non modò ſi expreſsè concedatur facultas id efficiendi, & ſic expreſſim, quod ad libitum extraneos etiam vocare, aut ſubſtituere valeat; ſed etiam, ſi adeò generalia verba proferantur, ſiue adeò generalis facultas ſit, quod in dubium id reuocari non poſſit, aut omnia cenſeantur conceſſa, vt puta, ſi dicatur, quod inſtitutor maioratus poſſit apponere grauamina, & ſubſtitutiones, & vocationes, quas liberè voluerit, aut quid ſimile; nam eo ipſo videtur conceſſa facultas faciendi vocationes, & ſubſtitutiones ad libitum, præter & contra ius commune. Et ita quidem in eiſdem, in quibus verſamur, terminis, obſeruauit Auendañus, dicta gloſſ. 1. num. 68. ibi: Si facultas ita generalis ſit, & c. Pelaez Mieres, in initio dictæ primæ partis de maioratu, num. 11. in verſic. Quod maximè procederet: & in fortioribus terminis videtur voluiſſe Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. dicta quæſt. 67. num. 2. in fine, quatenus carpita Auendañi modificationem, & ſic indiſtinctè contendit, Ludouici Molinæ ſententiam procedere, vt nullo modo debeat talis inſtitutor ſeruare ordinem dictæ l. 27. Tauti, & ſic omninò poſſit illum peruertere, etiam extraneos deſcendentibus præferendo.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, facultatem Regiam ſic expeditam, & quæ id concedat expreſſim, aut verbis ita amplis, & generalibus, quod in dubium poteſtas inſtitutoris reuocari non valeat (vt dixi) quoniam clarè ſignificent, aut exprimant, quod aliis filiis, ſeu deſcendentibus excluſis, tranſuerſales etiam conſanguinei remotiores, ſeu etiam extranei per inſtitutorem ad ſucceſſionem maioratus inuitari poſſint; ex eo iuſtificari, atque conſonam iuri videri, quod numeris præcedentibus enuntiaui, videlicet quod filij excluſi à Regia facultate, aſſignatis ſibi competentibus alimentis, tanquam extranei cenſendi ſunt, & bona, ex quibus maioratus inſtituitur, iam Legitima non ſint, & inde ipſi conqueri non debeant de actu, in quo extranei reputantur, nec de bonis, in quibus amplius non eſt Legitima, quemadmodum extranei conqueri poſſent. Et nihilominus facultas Regia ad eum modum non de facili concedi deberet, vt P. Ludouic. Molin. relatus, ſuprà adnotauit, nec concederetur à prudentiſſimis, & præſtantiſſimis Viris, qui Cameræ Senatui præſunt, & ſumma expeditione, atque iuſtificatione petita deliberant, ſed præhabita, & inſpecta cauſa, & competentibus alimentis relictis cæteris filiis, quoru legitimæ grauantur, & in maioratu includuntur iuxta reſolutiones Molinæ, lib. 2. de primog. d. cap. 1. & 3. Ioan. Gutierr. lib. 2. canonic. cap. 14. Patris Molinæ, tom. 3. de iuſtitia & iure, disp. 578. ita tamen concedendi facultatem, poteſtas eſt in eodem Cameræ Senatu, prout vidiſſe conceſſam, teſtatur ipſe Molin. lib. 2. d. c. 11. n. 16. in fine.

Tertiò conſtituo, ex virtute facultatis Regiæ ad primogenium inſtituendum, certiſſimum quidem eſſe, quod primogenito, aut eius deſcendentibus vocatis, vel etiam ſecundogenito, & poſteris ipſius ad ſucceſſionem inuitatis, vocari poſſint alij deſcendentes, non habita conſideratione ad proximiores, ſicque præterito ſecundo, vel tertiogenito, aut eorum deſcendentibus legitimis, ad inferiorum deſcendentium vocationem deueniri poſſe, & etiam primogenito, & eius poſteritati, inferioris gradus deſcendentes, aut ſecundo, veltertiogentium præferre; quod expreſſim obſeruauit Velaſq. Auend. in d.l. 40. Tauri, gloſſ. 1. n. 67. & in fortioribus terminis Ludouic. Molin. lib. 2. c. 5. n. 6. Aluarad. de coniect. ment. defunct. lib. 2. c. 3. §. 4. n. 48. fol. 105. Pelaez à Mier. de maiorat. 1. part. q. 6. n. 14. verſ. & iſta procedunt: & q. 48. n. 11. in principio, verſ. & certè. qui in hoc conueniunt, quod maioratus inſtitutor poteſt vigore Regiæ facultatis, primogenium in perſona filij, quem voluerit, inſtituere, & primogenito ſecundogenitum anteponere; imò in perſona filiæ, relicto fiuo maſculo inſtituere. In quo tamen contrarium tenuit Gregor. Lopez, à Molina relatus, & improbatus, d. cap. 5. libri 2. n. 6. & quotidian. har. controuerſ. iur. lib. 2. c. 26. latius ego explanaui: & nunc addiderim facultatem Regiam in hoc quidem nihil operari, nec tertia iſta obſeruatione principali concludenter abſolui articuli proponendum ipſum putauit Velaſq. Auend. d. gloſſ. 1. l. 44. Tauri, n. 6. vtpote cum etiam facultate Regia non interueniente, ſi ex Tertio, aut Tertio & Quinto bonorum, maioratus, aut melioratio fiat, quamuis ex d.l. 27. Tauri, præcisè imponatur neceſſitas imponendi prius, ac vocationes & ſubſtitutiones faciendi inter deſcendentes; communi tamen Scribentium omnium huius Regni placito receptum fuerit, inter filios, & deſcendentes prælationem dari poſſe, & ſecundo, vel vlteriori loco geniti deſcendentes aut ipſos, primogenito, & eius deſcendentibus præferri: prout in ipſa l. 27. Tauri, & in l. 11. tit 6. lib. 5. pro certo omnes tradiderunt, & ex communi ſententia firmauit Ioann. Gutierr. dicta quæſt. 67. libri 2. numero 4. qui cum antea dixiſſet num. 3. quod habens facultatem à teſtatore eligendi aliquem conſanguineum, non tenetur eligere proximiorem, ſed poteſt eligere remotiorem, quod eſt veriſſimum, quando liberæ voluntati electoris, perſonarum electio commiſſa eſt, vt per Molinam, lib. 2. dicto cap. 5. ex num. 1. cum ſeq. Mier. de maioratu, prima parte, quæſtione finali, Hieronym. de Cæuall. quæſt. 265. Patrem Molinam, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſp. 594. infert ſtatim intellectum ad dictam l. 27. Tauri, & inquit, id ipſum procedere poſt legem illam, dummodò ordo eius ſeruetur, ſicque ordine ſeruato, inter vniuſcuiuſque ordinis perſonas ibi nominatas, prælationem concedit; & conſequenter, vt extantibus deſcendentibus legitimis, ex eiſdem priùs ſubſtitutiones, & vocationes fiant, quamuis ex ipſis remotior, aut remotiores vocentur, antequam ex illegitimis, vel ex aſcendentibus, vel ex conſanguineis, & ſubdit in hunc modum: Itaque extantibus deſcendentibus legitimis, prius ipſi vocandi ſunt, quàm cæteri, & ſic de reliquis ſuo ordine, vt cauetur in noſtra lege: in eodem tamen genere perſonarum, videlicet deſcendentium, bene locum habebit prædictæ electio, & prælatio, eodem, vel diſpari gradu, ſed fieri tranſitus de vno genere ad aliud minimè poterit, niſi prius vocatis omnibus illius prioris, atque præcedentis generis. Ipſum quoque tenuit Angul. in l. 11. meliorationum, gloſſ. 8. num. 1. fol. 221. dum dicit: Entre ſus deſcendentes, poterit ergo ſubſtituere quos voluerit, non habita ratione maioris proximitatis, cum nec in ipſo meliorato hæc proximitas conſideretur, l. ſupr. eod. Et ante eos Didac. Caſtell. & Tell. Fernan. cum quibus Matienz. (quam ipſi non referunt) in d.l. 11. tit. 6. lib. 5. gloſſ. 4. num. 2. in illis verbis: Ex quo infertur, quod quemadmodum melioratio fieri poteſt nepotibus, etiamſi filij eos præcedant, vt in l. 2. ſupr. eod. ita ſubſtitutio eis fieri poterit, cuiuſcunque gradus ſint, nulla maioris proximitatis habita diſtinctione.

Quartò conſtituo, quod etiam ſuppoſito, facultatem Regiam non eſſe adeò amplam, & expreſſam, ſicut in prima, & ſecunda obſeruatione traditum eſt, certum quoque eſſe, ſi in forma communi concedatur, excludi poſſe (quando certum non ſit, quod deſcendentes indiſtinctè excludi valeant) deſcendentes aliquos, quorum excluſionem iuſta aliqua cauſa, vel qualitas iuſtificet; vt puta ſi ſtulti aut mente capti, aut furioſi, aut muti, & ſurdi, aut Religioſi, vel Clerici, vel qui indignè, aut contra dignitatem nupſerint, à maioratus ſucceſſione repellantur. Quod à Principe concedente facultatem, concedi poſſe, & ab inſtitutore fieri, agnouit libenter Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, disput. 609. num. 6. in finalibus verbis, fol. 253. prout ſuprà reuli. Ludouic. Molin. de Hiſpanorum primogeniis, lib. 2. dicto cap. 11. num. 16. in fine, & cap. 12. eiuſdem libri 2. num. 54. & 55. vbi quod Monachus, Religioſus, Clericus, vel Monialis à ſucceſſione primogenij ex Regia facultate inſtituti, poſſunt excludi; ſed non poſſunt à ſucceſſione primogenij facti de Tertio bonorum, virture legum huius Regni: Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. dicta quæſt. 67. num. 1. verſ. quia ſi aliud diceremus: ita pariter filias propter maſculos à maioratus ſucceſſione excludere, & agnationem conſeruare; quod non poſſet, ſi maioratum ex Tertio bonorum abſque facultate Regia inſtitueret, vt per Molinam, & Ioannem Gutierrez, in locis nunc relatis: & d. cap. 12. libri 2. num. 51. & 53. vbi inquit expreſsè Molina, quod in primogenio facto ex facultate legis Regni in Tertio bonorum, filiæ propter maſculos tranſuerſales non poſſunt excludi: & repetit in annotationibus, num. 10.

Quinto conſtituo, indubitatum etiam eſſe apud Interpretes noſtros, ex virtute facultatis Regiæ ad maioratum inſtituendum, poſſe parentes poſt vocationem deſcendentium legitimorum, prætermiſſis etiam aſcendentibus legitimis, & deſcendentibus illegitimis, ſucceſſionis tamen capacibus, agnatos tranſuerſales ad ſucceſſionem maioratus vocare, ipſos etiam tranſuerſales cognatos prætermittere, & extraneos vocare, quod in melioratione Tertij ex dicta l. 27. Tauri non licèt. Et in hoc quidem caſu verificatur abſque dubio ſententia communior eorum, qui aſſerunt, maioratus inſtitutorem, qui ex Regia facultate illum inſtituit, non teneri ſeruare ordinem à lege 27. Tauri præſtitutum: nam reſpectu aſcendentium, & deſcendentium illegitimorum, & conſanguineorum, aut cuiuſlibet eorum ſeruare non tenetur. Atque in hoc omnes conueniunt, vt vidiſti ſuprà: cum etiam qui pro contraria parte citantur, deſcendentium cauſam excipiant dumtaxat, deſcendentibus autem exceptis, inter cæteros ſeruari non debere ordinem dictæ l. 27. Tauri, apertiſſimè præſentiunt Azeuedus, Auendañus, & Pater Molina, vbi ſuprà. Et in eiſdem, quibus verſamur terminis ſpecificè id tradidit Ludouicus Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro ſecundo, dicto cap. 11. numero 16. in fine, in verſiculo, quia ſi non poteſt parens. Sequitur Ioannes Gutierrez, practicarum libro 2. dicta quæſt. 67. num. 1. in verſic. Secunò quia, & apertè tradit Ioannes Matienzus, in dicta l. 11. tit. 6. lib. 5. gloſſ. 11. num. 3. inquit namque, quod faciens maioratum ex facultate Regia, non adſtringitur in vinculo & grauamine ſeruare ordinem l. 27. Tauri, ſed deficientibus deſcendentibus, poterit quos maluerit ſubſtituere. Ecce vbi exceptâ deſcendentium causâ, ſubſtituendi quoſcunque libera, & abſque ordine illius legis, datur per dictum Authorem facultas.

Sextò denique & vltimò conſtituo, iuxta hæc omnia hucuſque tradita, manifeſtè elici, dubium dumtaxat manere, atque verſari, filiorum, & deſcendentium reſpectu, vtrùm ſcilicet eis prætermiſſis, ad tranſuerſales, aut etiam extraneos deueniri valeat. In quo contrarias, & diuerſas ſententias retuli numeris præcedentibus, vbi vidiſti: nunc autem admonendum lectorem duxi, in caſu claro, ſiue cum verba facultatis Regiæ id exprimunt, ſeruandum omninò expreſſum, iuxta ea, quæ prima obſeruatione ſcripta reliqui ſuprà. Et idem dicendum, quando verba facultatis adeò ampla, & generalia, & ad voluntatem inſtitutoris relata ſunt; vt id denotare videantur apertè: ſicuti ibidem tradidi prima, & ſecunda obſeruatione relatis. Sicque verborum adiectionem, ex quibus dubium omne remoueatur, & etiam conſanguinei, aut extranei, prætermiſſis deſcendentibus vocari poſſint, ſatis vtilem primogeniorum inſtitutoribus eſſe futuram, vt dicto cap. 11. libri 2. num. 16. in fine, dixit Molina, & ſupra retuli: quando verò verba facultatis non adeò clarè id inducant, ſed probabiliter dubitari valeat, vtrum excludendi deſcendentes propter tranſuerſules conſanguineos, aut extraneos etiam, conceſſa facultas videatur, necne; tunc proculdubio eaſdem ſententias contrarias recenſui, & ponderaui vbi ſuprà: & pro filiis, & deſcendentibus ipſis extant Auendañus, Matienzus, & Pater Molina. Contra eos autem, Pelaez à Mieres, & Ioannes Gutierrez: Ludouici verò Molinæ rationes illæ ſæpè ponderatæ, quod cæteri filij, quibus alimenta competentia aſſignantur, tanquam extranei cenſendi ſunt, & bona ipſa, ex quibus maioratus inſtituitur, iam Legitima non ſunt, & ſic in eo, in quo extraneus reputatur filius, & Legitima non iudicatur, nullus ordo aſſignatus inuenitur, nec ſeruari debet: euincere videntur etiam contra deſcendentes ipſos; ſed non de facili contra eos accipienda erunt verba facultatum, niſi id exprimant ſpecificè, aut ſaltem per verba ampla, & generalia, & liberæ voluntatis, cum in aliis multis verificetur, quod ordo dictæ l. 27. Tauri, ſeruandus non ſit: quod videtur tenendum, ſed ſemper cum caſus ſe oſſerat, maturè deliberandum erit.

Aduertendum denique, quod Molina, & cæteri, qui articulum eundem excitant in dubium, ſemper ſupponunt, à primogenito, & eius deſcendentibus, vel alterius filij, & deſcendentibus ipſius, vocationem, & maioratus inſtitutionem incœpiſſe, vt videre licet penes Molinam, dicto num. 11. cap. 11. libri ſecundi, in verſiculo, Secundo quia ordo: & ſub dicto num. 16. eiuſdem cap. in verſ. nam non poſſet. Abſurdum namque maximum eſſet, inſtitutorem maioratus, qui ex facultate Regia illum inſtituit, & liberos habet, à vocatione alicuius conſanguinei, aut extranei incipere, & filios prætermittere. Sic dubium vertitur, quando primogenito, aut ſecundogenito, & eius deſcendentibus vocatis primo loco ad ſucceſſionem, dubitatur vtrùm poſt ipſos, ad probationem vlteriorum, etiam tranſuerſalium, aut extraneorum, prætermiſſis cæteris filiis & deſcendentibus eorum deueniri poſſit: & hactenus de his, & de ſolutione ſecundi argumenti.

Non obſtat tertium argumentum: quoniam reſpondetur, quod illud procedit, reſpectu ſolemnitatis actus teſtandi, quæ ex facultate Regia non cenſetur remiſſa, ſed iuris regulis ordinariis relicta, ſecus verò reſpectu voluntatis circa diſpoſitionem, quia ipſa libera conceditur. præterquam in exceptis, & limitatis in eadem facultate, iuxta quam actus poteſtas metiri, & intelligi debet, nec iuris communis interpretationi locus eſſe poteſt, vbi facultas adeò plenè & clarè conceditur, iuxta ſuprà dicta, & ia reſpondet Ioannes Gutierrez, d. quæſt. 67. libri 2. practicarum, num. 2. in verſic. Tertium etiam fundamentum.

Non obſtat quartum, cui nullus Recentiorum reſpondit; quia veriſſimum eſt, quod ordo in d. l. 27. Tauri aſſignatus, non ſolum ſimplex Tertij prælegatum cum aliquibus grauaminibus, ſed etiam perpetuum fideicommiſſum, atque primogenium comprehendit, ſic vt poſſit ex Tertio & Quinto, aut ex Tertio ſolo perpetuus maioratus effici abſque facultate Regia, provt cum facultate ex vniuerſis bonis: imò firmior videtur maioratus inſtitutio, quæ fit de Tertio & Quinto authoritate legum huius regni, quam ea, quæ ex facultate Regia fit; ſicuti ex Gregor. Lopez, & Molina firmauit Angulus, in l. 11. meliorationum, gloſſ. 5. num. 3. & 4. fol. 215. & effectum adducit num. 6. & ſeq. firmauit quoque Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. quæſt. 66. numero 2. & adiicit num. 3. cautius eſſe vti facultate legum huius Regni, inſtituendo maioratum ex Tertio & Quinto, quam facultate Regia, præterquam in exceſſu. Quamuis autem id ſit veriſſimum, vt dixi, nequaquam obſtat: quia reſpondtur, quod verba dictæ l. 27. Tauri, ſicut lex ipſa procedunt in melioratione Tertij, aut Tertij & Quinti, ex legibus huius Regni, abſque Regia facultate condita, in qua ſiue ſimplex melioratio fiat, ſiue vincula perpetua, & ſubmiſſiones, ac cætera omnia neceſſaria adiiciantur, ex quibus perpetuus maioratus inducitur, ac verè maioratus ex Tertio perpetuus efficiatur, ordo legis eius ſeruandus erit; quia verum eſt, meliorationem fieri ex legum huius Regni permiſſione, non ex facultate Regia, & Tertium reſpectu extraneorum eſſe Legitimam: ſicque differentia non eſt, an ſimplex, an perpetua melioratio fuerit cum vinculis, & ſubmiſſionibus. Secus verò ſi ex facultate Regia maioratus inſtituatur, in qua cum communiter concedatur licentia, & poteſtas maioratum ſic inſtituendi, vt poſſit inſtitutor apponere grauamina, & ſubſtitutiones, ac vocationes, quas ſibi libuerit, non erit adſtrictus, legis eius Tauri 27. oridnem ſeruare, in qua niſi adiiceretur verſiculus, con tanto, & ſic verba limitatiua, & modificatiua apponerentur, ſub generalitate illorum verborum, que quiſieren, licitum erat, grauamina adiicere non ſeruato ordine eius legis, prout non malè adnotatuit Pelaez à Mieres, de maioratu, in initio primæ partis, numero 11. in verſic prætereà argumentum. in deducens, quod in articulo noſtro argumentum à dicta l. 27. Tauri deductum, poteſt in contrarium retorqueri. Molina quoque lib. 2. dicto cap. 11. num. 14. eleganter (vt ſuprà retuli) adnotauit à facultate legum Tauri, ad facultatem Regiam argui non poſſe, vt ibidem dixi.

Non obſtat quintum, quoniam reſpondetur, Burg. Salon de Pace ſententiam relatam in argumento non obeſſe, vtpote, cum ipſe per tranſitum, & realiter non diſputata quæſtione, nec veritate inquiſita, ſic enuntiauerit; qui ſi articulum diſcuteret, aliter definiret. Sic ſane ad Molinam ſe refert, & videndum eum eſſe dicit, dicto cap. 11. libri ſecundi, ex num. 11. cum ſeq. Deinde Ludouic. & Molinam, lib. 1. de Hispanorum primogeniis, dicto cap. 4. numero 30. in verſiculo, quod comprobatur ex Hiſpana conſuetudine, nihil dixiſſe, quod his repugnet aliquod modo, quæ dicto cap. 11. ex num. 11. ſic accurata iuris ratione, & diſputatione præmiſit: non enim vno ſolum verbo id reſolueret, aut præſentiret, in quo diſputationem longam ex profeſſo ſuſcepit, d. cap. 11. libri. 2. ex num. 11. cum ſeq. aut ſaltem eò loci mentionem faceret ſententiæ contrariæ, quam ſub dicto num. 30. cap. 4. libri primi, tenuiſſe contendit Burgos de Paz, & in eundem ſenſum retulit Molinam ipſum Ioannes Gutierrez, dicta quæſt. 67. libri 2. num 1. column. 1. in fine. Verè autem Ludouici Molinæ ſententia, & intentio eò tendit, quod quamuis text. in authent. de reſtitut. fideicommiſſi, §. nos igitur, diſponat, quod quando quis bona ſua alienari prohibuerit, ea ratione, vt in familia conſeruentur, prohibitio hæc quartum gradum non excedat: illud tamen intelligendum ſit, niſi ex mente teſtantis comprehendatur, ipſum teſtatorem voluiſſe, eam prohibitionem perpetuam futuram eſſe, quartùmque etiam gradum tranſcendere; tunc namque ea prohibitio perpetuò, etiam vltra quartum gradum ex teſtantis voluntate ſeruabitur, prout cenſuerunt quamplurimi, ibi relati per Molinam: & eorum opinionem communem eſſe profitetur Couarruu. lib. 3. variarum cap. 5. num. 4. Et quamuis de ea dubitet, tamen illam veram eſſe cenſet, quoties ex aliquibus coniecturis percipi poſſit, teſtatorem voluiſſe eam prohibitionem perpetuam futuram eſſe, quartumq́ue & vlteriores etiam gradus aſcendere: Ex quibus infert, in Hiſpanis primogeniis eam prohibitionem perpetuò ſeruandam eſſe, & quartæ, ſeq. quintæ generationis rationem. Hæc cum ita commemoraſſet Ludouic. Molina, adiicit vnum, ex quo Burg. de Pace, & Ioannes Gutierrez id eliciunt, quod dixi, & in hunc modum ſcribit: Quod comprobatur ex Hiſpana conſuetudine, & ex deciſione l. 27. Tauri, vbi id in tertiæ & quintæ partis bonorum prælegatis, in quibus non tanta perpetuitatis ratio, vt plurimum verſari ſolet, diſpoſitum eſt. Cuius dispoſitio ad Hispanorum primogenia, pari, aut etiam longe potiori ratione trahenda eſt, & c. Ecce vbi articuli præſentis, de quo nunc agimus, nec verbum vnum ſcribit Molina, quo id deprehendi aliquo pacto valeat, quod dicti duo Authores deducunt, ſed à maioritate rationis argumentum conficit, vt ſi in tertiæ, & quintæ partis bonorum prælegato, in quibus non tanta perpetuitatis ratio, vt plurimùm verſari ſolet, diſpoſitum eſt ita in dicta l. 27. Tauri, non modò pari, ſed etiam longè potiori ratione, ad primogenia Hiſpaniæ id trahendum eſt, quoad perpetuitatem ſcilicet, ex voluntate quoque præſumpta, non modò ex expreſſa inducendam. Et ſic eo in caſu æquiparationem facit, in quo longè maior ratio militat, & quoad terminos dicti §. nos igitur: ſed an legis ipſius 27. Tauri diſpoſitio, quoad alios effectus, & quoad præſentem trahi debeat ad primogenia ex Regia facultate inſtituta; ſiue an æquiparatio quoad omnia procedat, nequaquam inquirit, nec attingit quouis modo: imò cum à potiori longè ratione excitetur in eo caſu æquiparationis, innuit manifeſtè, æquiparationem non procedere, vbi eſſet diuerſa ratio: prout in caſu noſtro eſſe diuerſam, nec argui poſſe à facultate l. 27. Tauri, ad facultatem Regiam; ſcriptum reliquit idem Molina, d. cap. 11. libri 2. num. 14. in verſ. in contrarium autem.

Quoad quartum denique & vltimum articulum; maioratum ſcilicet inſtituendi facultas, & commiſ [Regij Hiſpalenſis Senatus in caſu valde ſingulari, nec vulgari, egregia admodum & inſignis atque notanda deciſio.]ſio alicui conceſſa, vtrum intelligi debeat, vt ordinarium, & regularem maioratum inſtituere poſſit; an verò vt extraordinarium quoque, & irregularem, ſicque cum clauſula excluſiua fæminarum, & aliis ſimilibus non regularibus efficere valeat? Obſeruandum equidem erit, ſingulare, & neceſſarium admodum hoc dubium eſſe, à nullo Interpretum huius Regni explicatum, imò nec tactum. Idcircò, cum vtile adeò ſit, & in caſu propoſito in initio huius cap. ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu occurrerit, opportunum viſum fuit, idque vel eò magis, quod eiuſdem occaſione Senatus deciſiones ſuſceptæ fuerint; vt diſcuteretur, an teſtatrix in caſu præſenti, quæ facultatem ad modum in initio relatum, marito conceſſit, videatur referre formam, & inſtitutionem maioratus ad regulas ordinarias iuris communis, & conſuetudinem Hiſpaniæ, iuxta quas fæminæ à ſucceſſione maioratus non excluduntur regulariter, ſed ſuo loco, & gradu prout maſculi ſuccedunt; & ſic cum iure communi, & conſuetudine Regni ſe conformare voluiſſe in dubio, & idipſum in inſtitutione maioratus voluiſſe, quod leges huius Regni diſponunt; an verò vltra ipſas ex verbis adeò amplis, & generalibus, atque mariti voluntati, & placito diſpoſitionem relinquentibus, id omne commiſiſſe, atque conceſſiſſe viſa fuerit, quod ipſa poſſet, ſi viueret, & maioratum inſtitueret. Et quidem pro negatiua parte, quod maioratum irregularem, & extraordinarium inſtituendi, ſicque fæminas à ſuo gradu, & loco excludendi, facultas, & commiſſio in dubio non videatur conceſſa, ſed dumtaxat ad maioratum ordinarum, & regularem concedendum: ſequentia magis videntur aſtringere fundamenta, & rationes.

In primis, quoniam in caſu præſenti negari non poteſt, quin verſemur in dubio, nec expreſſa, aut indiuidua commiſſio ad eum modum data fuerit. Teſtatrix namque ipſa inſtituendi, vel non inſtituendi maioratum, facultatem (licet amplam, & nimis voluntariam) reliquit, ſed non expreſſit, an regularis, & ordinarius, vel irregularis, & extraordinarius ille eſſe deberet, ſicque in dubio caſus hic omiſſus, pro omiſſo haberi debeat, & iuris communis diſpoſitioni cenſeatur relictus, iuxta l. commodiſſimè, ff. de liberis & poſthumis, cum aliis vulgatis, de quibus latè ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, cap. 15. teſtator etiam, cum eadem iuris communis diſpoſitione ſe conformare voluiſſe videatur; cum teſtatorum voluntates, & teſtamenta, ex iuris communis diſpoſitione optimè colligantur, & interpretentur, & vniuſcuiuſque voluntatem, & diſpoſitionem, iuris diſpoſitioni conſentaneam eſſe, debeat præſumi: quia quilibet præſumitur voluiſſe id, quod lex ipſa diſponit, & velle diſponere ſecundum ius; & ſic voluntas teſtatoris interpretatur eo modo, quo interpretatur diſpoſitio legis. Ea enim interpretatio, per quam ius commune conſeruatur, in qualibet diſpoſitione cenſetur fauorabilis, & eſt amplectenda, & ſic omnis diſpoſitio, quæ ſimpliciter profertur, veſtitur à iure communi, & ſecundum ipſum debet reſtringi, & ampliari, etiamſi latiſſima deberet fieri interpretatio. Et ſiue dubium ſit in verbis teſtatoris, ſiue in tempore, ſicuti hæc omnia adnotaui, & comprobaui ſuprà, cap. 35. atque ideò hic non repeto. Sic ſane quod dicta coniectura, & præſumptio, quod teſtator videatur voluntatem ſuam accommodaſſe ſecundum leges, procedat etiam in caſu omiſſo (qualis eſt præſens) eod. cap. 35. num. 22. ex aliis Authoribus adnotatum, atque ſcriptum reliqui. Et idipſum probatur ex reſolutionibus Pelaez à Mieres, de maioratu, prima parte, quæſt. 48. num. 20. vbi dixit, quod clauſulæ primogeniorum Hiſpaniæ, ſunt interpretandæ ſecundum conſuetudinem Hiſpaniæ in ſucceſſione primogeniorum, provt ex Decio, & Barbat. conſtituit, & numeris ſeq. exornat nonnullis, quæ mire huic caſui conueniunt. Inquit etiam num. 23. quod omnis actus, in quo non apparet determinatio certa, regulatur à conſuetudine: & talis eſt præſens, in quo verſamur, cum in eo certa determinatio inſtituendi maioratum regularem, & ordinarium, vel extraordinarium, & irregularem non adſit. Adiicit præterea idem Mier. num. 24. diſtinctionem Bartoli, in l. iuriſiurandi, §. liber, ff. de operis libertorum, vbi dicit Bartolus, quod conceſſio emphyteuſis facta alicui pro ſe, ſuiſq́ue filiis maſculis, & fæminis, intelligitur ſecundum ſtatutum, vel conſuetudinem loci, diſponentem de modo ſuccedendi; ita quod ſi ſit ſtatutum, quod fæmina non ſuccedat ſtante maſculo, filia non admittitur ad dictam emphyteuſim, niſi in defectum filiorum: quem diſtinctionem ſequuntur omnes communiter, vt idem Mieres profitetur: & infert ſtatim, ſe aliàs ſuſtinuiſſe, quod cum quidam ex Primatibus huius Regni in ſuo teſtamento cauiſſet, quod relinquebat quandam domum principalem titulo maioratus, nec aliud vltrà dixiſſet, quod ex hoc ſolo domus remanſit vinculata in fauorem filij primogeniti, cum omnibus qualitatibus, & grauaminibus, quæ in maioratus inſtitutione tradi ſolent, tam ex iure, quam ex conſuetudine. Ecce locum apertum, vbi qui maioratum inſtitui voluit, cum omnibus qualitatibus, & grauaminibus, quæ adiici ſolent communiter; illum inſtituendum, præſumitur in dubio voluiſſe: & Pelaez à Mieres conuenit omninò Burgos de Paz, ciuilium, quæſt. 2. num. 72. & 73. ex fol. 58. vbi etiam comprobat, quod maioratus inſtitutio in dubio regulatur ſecundum diſpoſitionem legis, & conſuetudinis, & ab ea interpretationem recipit; dato etiam quod teſtator ſimpliciter loquatur, nec ſe referat ad aliquod ius, vel conſuetudinem, nam eo ipſo, quod bonis nomen maioratus apponitur, ſubiecta remanent ordinationibus, & conſuetudini huius Regni, vt latè ibi adducit, & ideò hic non tranſcribo: & quæſt. 1. num. 5. Burgos ipſe de Pace multum ad propoſitum noſtrum inquit, quod verba hagais mayorazgo, ſunt intelligenda ſecundum communem vſum Ioquendi, & intelligendi horum Regnorum, l. Labeo, ff. de ſup. legata, l. librorum, §. quod tamen Caſſius, ff. de legatis tertio, cap. ex litteris primo de ſponſalibus, ſane in iſtis Regni ex communi vſu loquendi, & diſponendi ordine regulari, fæminæ admittuntur, nec excluduntur regulariter, quamuis aliquando eas excludi contingat: ergo intellectis verbis dictæ commiſſionis para hazer mayorazgo, ſecundum communem vſum loquendi, & intelligendi, non potuerunt fæminæ in caſu præſenti excludi, idque maximè iuxta reſoluta per Socin. in conſil. 160. num. 48. lib. 2. Pet. Pechium, de teſtament. cap. 13.

Deinde & ſecundò facit, mandati, & commiſſionis fines ad vnguem obſeruari debere, nec ab eis recedere licere, aut commiſſionis forma excedere, aliàs non valet, quod agitur, l. diligenter, ff. mandati, l. 19. tit. 5. part. 3. l. 7. tit. 4. part. 5. & exornant Iaſon, in l. prima, §. ſi ſtipulanti, num. 4. & 8. ff. de verbor. oblig. latius in l. ſi procurator, vbi vndecim limitationes adducit, C. de procuratoribus, Hippolytus, ſingulari 265. Socinus, in regula 252. Chaſſaneus, in conſuet. Burg. in proœmio, gloſſa en enſuyuant le contenu, Auiles, cap. 1. Prætorum, gloſſa mandado, Peralta, in l. vnum ex familia, §. ſed ſi fundum, n. 8. ff. de legatis ſecundo, fol. 584. Azeued. in l. 4. tit. 5. lib. 5. ex num. 1. vſque ad numerum 11. ibidem Matienzus, gloſſ. 9. num. 2. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris tom. 5. littera M. concluſ. 36. 40. & 41. ex fol. 537. vbi inquit num. 5. dictæ concluſionis 39. mandatum eſſe ſtricti iuris, & in dubio non extendi, ſed reſtringi: & num. 8. quod paria ſunt, quod aliquid fiat contra formam mandati, aut præter, vel citra: quia in hoc æquiparantur contra, præter, vel citra, vt per Ioannem Andr. in cap. prudentiam, in verſ. citra, de officio delegati, Felinum, in cap. cum dilecta, in prima ampliatione, num. 41. de reſcriptis, & num. 54. eiuſdem concluſionis 39. fol. 539. quòd dicitur excedere procurator, aut commiſſarius, non ſolum quando excedit totam formam, ſed etiam, quando excedit aliquam qualitatem formæ, etiam minimam, vt per Iaſonem, & Albertum Brunum, ibi relatos. Et hæc quidem euincere videntur, vt dictus maritus, cui inſtituendi maioratum, aut maioratus, vel non inſtituendi inter filios, & deſcendentes, facultas, & commiſſo conceſſa eſt, maioratum inſtituere, vel non inſtituere valeat, prout voluerit; ſi tamen inſtituere deſtinauerit, & inſtituat. in qualitate excluſionis fæminarum non expreſſa, excedere non valeat, cum præter, vel citra commiſſum ſibi id efficiat, neque cenſeantur commiſſa ea, quæ perſonaliſſima ſunt, & à clara voluntate vxoris dependebant; ſicque ab alio, quàm ab ipſa, fæminarum excluſio explicari non debebat, nec poterat eo tempore; prout in hac commiſſionis materia, qua verſamur, deduxit expreſſim Azeuedus, in l. 5. tit. 4. lib. 5. num. 1. per illam legem, quæ antea fuit l. 31. Tauri, ibi Saluo ſi el que le dio el tal poder, para hazer teſtamento, especialmente le dio el poder, para hazer alguna coſa de las ſuſudichas. Et inferius: Ten quanto a las coſas ſeñalando paraque le da el poder, y en tal caſo el comiſſario pueda hazer lo que especialmente el que le dio el poder, ſeñaló, y mandó, y nomas. Verumenimuero en el caſo præſente no le dio poder especialmente para excluir las hembras, ni para hazer tal coſa, ſino para hazer mayorazgo, ò mayorazgos, que es lo que la que dio el poder, ſeñalò especialmente, y mandò, y nos mas: y aſſi no excluir las hembras de la ſucceſſion. Ad quod facere videtur Ludouic. Molin. lib. 1. cap. 4. ex num. 13.

