- 57 Et idem quando de nullitate contenditur contra ſententiam.
- 58 Vel quando poterat appellari à ſententia, quia non tranſiuerat in rem iudicatam.
- 59 Aut in vim quietationis, & liberationis generalis, & pacti ſuſtineri valet tranſactio.
- 60 Et Petri Surdi, deciſione 285. reſolutio, & ſententia explicatur.
- Ex altera Senatus Hiſpalenſis, & egregia quidem definitione, Summarium.
- 61 Hiſpalenſis Senatus definitionis alterius, caſus refertur.
- 62 Dictionem provt, ſui natura relatiuam eſſe, & operari, ne plus cenſeatur conceſſum, & venditum ex actu referente, quam habeatur in relato. Atque ita dictio ipſa provt, ſtat reſtrictiuè, & limitatiuè. Aliquando cauſatiuè, data ſcientia contrahentium.
- 63 Nomen quale fuit, qui vendit, duntaxat vt ſit, tenetur, non autem vt exigi aliquid poſſit.
- 64 Contrahens cum alio, tenetur inquirere conditiones contrahentis, & qualitates rei, quæ veriſimiliter poſſunt deuenire ad notitiam.
- 65 Finibus fundi certis demonſtratis, ſi quid ex his euincatur, an, & quando præſtande ſit euictio, ad l. ſi fines, 10. C. de euictionibus, & infrà, n. 106.
- 66 Quæcunque dicuntur ita, vt præſtentur emptori, præſtanda ſunt. Sunt autem in hac cauſa, quæcunque ita dicuntur, vt propter hæc res pluris vendatur.
- 67 De euictione venditor non tenetur, rebus ſingulis euictis, quando hæreditas, vel vniuerſitas aliqua venditur. Vbi & vera ratio redditur.
- 68 De euictione rei ab eo venditæ, & traditæ, venditor non tenetur, ſi facto Principis, aut Superioris, euictio ſequatur.
- 69 Et idem, quando de facto extra iudicialiter, vt per violentiam, aufertur.
- 70 Creditor regulariter euictionem pignoris venditi non debet, nec præſtat. Dummodo concurrant requiſita illa, quæ ab Interpretibus noſtris deſiderantur communiter. Scilicet quod ſit creditor, ſicque pignus ſibi obligatum fuerit. Quod ſit creditor anterior, & ſic potior alio creditore, ex tempore, vel ex priuilegio. Quod credat rem eſſe debitoris. Quod ſibi liceat vendere ex pacto, vel ex lege, vel ſaltem, quod credat ſibi licere. Et quod creditor ipſe non promiſerit de euictione.
- 71 Creditorem euictionem pignoris non debere, titulus ille, quemadmodum intelligi, atque explicari debeat ex ſententia Antonij Fabri. Qui ſingulariter obſeruauit, dubium verſari, quando creditor iure pignoris vendit, & tunc nihilominus, quod de euictione non teneatur, iuridicè ſtatutum fuiſſe, vt hic adnotatur. Quando vero Iudicis authoritate, etiam inſtantibus, & poſtulantibus creditoribus venditio fit, extra omne dubium eſſe, quod creditor de euictione non teneatur. Ipſe namque eo caſu vendit, nec de euictione promiſit. Numquam autem auditum eſt, non vendentem, nec promittentem, de euictione teneri. Et vide infrà, ex num. 11. cum ſeqq.
- 72 Euictio quando imminet in limine contractus, emptor cogi non poteſt ſoluere pretium, niſi præſtite fideiuſſione idonea, & n. ſeq.
- 73 Etiam ſi venditor ſit idoneus, imò & ditiſſimus.
- 74 Quia diues licet quis ſit, tenetur tamen fideiubere, quando lex requirit fideiuſſionem.
- 75 Euictio dicitur imminere in limine contractus, quando mouetur lis ante ſolutionem pretij, etiamſi mota ſit pro ſimplici hypotheca.
- 76 Emptor non tenetur ſoluere pretium, niſi præſtita fideiuſſione, quando notorium eſt ius alicuius ſuper re vendita, licet lis adhuc mota non ſit.
- 77 Euictio quando imminet, fideiuſſio eſt præſtanda per venditorem, non ſolum pro lite mota, ſed etiam pro omni alia mouenda.
- 78 Euictio emptori competit pro parte, ſicut pro toto.
- 79 Euictio quando imminet in limine contractus, & ſic pretium adhuc ſolutum non eſt, cùm emptori ita conſulatur de iure, vt dictum eſt: Multo magis eidem conſulendum eſſe, ſi euicta res iam fuerit, & lis finita, vt pretium retineat nondum ſolutum. Multòque magis aduerſus creditores, ſi pignora vendita euicta fuerint. Cum verè titulus ille, C. creditorem euictionem pignoris non debere, non loquatur quoad retentionem pretij nondum ſoluti, nec caſum iſtum decidat: Provt hic obſeruatur, & ſuprà ante numer. 72. & num. ſeqq.
- 80 Pretium etiam ſibi oblata ſatisdatione non tenetur ſoluere emptor, qui inuenit rem venditam eſſe alienam. Si modò notorium ſit, & manifeſtum, rem eſſe alienam.
- 81 De euictione emptor agere poteſt, etiam antequem ſibi inferatur moleſtia, vbi res vendita, eſt in totum, vel pro parte, aliena.
- 82 Venditor non tenetur ſolùm rem venditam tradere, ſed etiam vacuam & liberam. Et ſic non ſufficit traditio ſimplex rei venditæ ad conſenquendum pretium, ſed debet venditor rem tradere liberam, & omni onere ſolutam.
- 83 Et ideo ſi venditor agat ad pretium, ſubmouetur exceptioner rei non traditæ. Et hæc dicitur doli exceptio. Quia petens pretium rei quam non tradidit, locupletari affectat cum aliena iactura. Dolo autem videtur facere, qui cum alterius damno lucrum quærit.
- 84 Emptor ſicut non agit rem emptam, niſi pretio integraliter ſoluto; ita ſi venditor minorem partem rei venditæ tradiderit, non poterit pretium conſequi, niſi integram, & totam tradat.
- 85 Emptor, cui res obligata tradita eſt, ſi pretium ſoluit, poteſt agere quanto minoris empturus fuiſſet ratione obligationis, & ante pretium ſolutum, multo magis ſibi competeret exceptio.
- 86 Emptor, cui res non libera tradita eſt, non tantum poteſt ſolutionem pretij differre, ſed & creditum extinguere pro ea parte, in qua iudicatur, propterea rem venditam minoris valere.
- 87 Res aliena non poteſt libera tradi.
- 88 Et idem, ſi pro parte ſit aliena.
- 89 Venditor poſt traditionem etiam conueniri poteſt ab emptore, quamuis in re nulla inferatur moleſtia, vt rem alienam, vel alteri obligatam liberet, vel ſoluat, quanti minoris illam fuiſſet empturus, aut quanti eius intereſt, rem non eſſe obligatam.
- 90 Quod ſi emptor agere poteſt modo prædicto; multo magis excipiendo ſe defendere à pretij ſolutione. Quod Petrus Surdus ſingulariter animaduertit, provt hic adnotatur, & vide infrâ, n. 97. & 119. & 113. & ſuprà n. 81. in fine.
- 91 Emptor ratione conditionalis obligationis, & hypothecæ, vtrum poſſit ante euentum conditionis petere, vt ſibi de indemnitate caueatur, vel agere quanto minoris, remiſſiuè.
- 92 Venditoris ignorantia non nocet emptori, quominus venditor teneatur, ſi emptor fuerit deceptus.
- 93 Venditor vbicunque ſciens non certiorem fecit emptorem de qualitate rei, propter quam res minoris valet, tenetur ad ignoranti omne intereſſe. Si autem venditor ignorauit, tenetur quanti minoris emptor fuiſſet empturus, ſi ſciuiſſet. Vbi & de intellectu l. 63. titul. 5. partita quinta, remiſſiuè.
- 94 Emptor præſumitur ignorare conditionem rei emptæ, & quod illa eſſet aliena, vel alteri obligata, aut oneri alicui obnoxia, cum venditor qualitatem eius non exprimit.
- 95 De euictione actio emptori competit de iure, re vendita euicta, quando denunciauit legitimè venditori, litem eſſe motam, non aliàs. Quod exornatur, atque ampliatur, & limitatur remiſſiuè.
- 96 Et quando à ſententia Iudicis appellauit, quod latius quoque explanatur remiſſiuè.
- 97 Emptori, re euicta, pretij nondum ſoluti retentionem, atque exceptionem competere, non modo aduerſus venditorem, ſed etiam aduerſus creditorem, venditis pignoribus per ſubhaſtationem, & euictis; Rotam Romanam decidiſſe. Et vide ſuprà, num. 81. in fine, & num. 90. vbi id ipſum adnotatur ex relatione Petri Surdi, duobus in locis. Vide etiam ante num. 72. ex verſic. cæterum ſuperioribus omnibus, & inferiùs ex n. 113. & 119.
- 98 Qui cum alio contrahit, quamuis diligenter teneatur illius conditionem, atque qualitates inquirere, excuſatur tamen ob iuſtam & probabilem ignorantiam.
- 99 Conditiones rei, quæ non ſunt veriſimiles, vel contra communem opinionem, vel ad inueniendum difficiles, aut per venditorem non enunciatæ, non tenetur emptor perquirere, vel alius contrahens, & numero præcedenti, & ſequentibus.
- 100 L. qui cum alio contrahit, ff. de regulis iuris, procedit reſpectu perſonæ, cum qua contrahitur, non autem respectu rerum, de quibus contrahitur: Contrarium ſtatim num. ſeqq.
- 101 Emptor de euictione agere poteſt de iure, ſi venditor ſciens qualitates rei venditæ, illas ſupprimendo tacurit, vel ſi non explicauerit, quia ignorauit illas; nec culpæ emptoris eſt adſcribendum, ſi ignorauerit, aut ſi non inquiſierit qualitates, & grauamen rei venditæ.
- 102 L. cum alio contrahit, non procedit in caſibus, in quibus alter ex contrahentibus tenetur ex natura contractus certificare, & notificare aduerſario omnes qualitates rei.
- 103 Venditor tenetur ea omnia exprimere circa rem venditam, quæ emptorem poſſent à contrahendo retrahere.
- 104 Qualitates etiam omnes rei venditæ explicitè & apertè explanare, & ſignificare, nec ſufficit, ſi verbis generalibus, aut profuſoriis explicet.
- 105 Imò etiam ea, quæ ſunt extra rem, non modò quæ ab ipſa re dependent, tenetur venditori explanare.
- 106 L. ſi fines, 10. C. de euictionibus, intellectus, & vera ratio.
- 107 Euictio rerum ſingularium, an, & quando præſtetur, quando hæreditas, vel ius vniuerſale venditur.
- 108 Euictione ſequuta ex facto, aut dispoſitione principis, an, & qualiter de euictione venditor teneatur, vel non; & de intellectu l. Lucius, ff. de euictionibus, & num. ſeqq.
- 109 Euictione ſequuta ex ſententia Iudicis competentis, contra venditorem agitur, ſecus ſi Index incompetens ſit.
- 110 Creditorem euictionem pignoris non debere, quemadmodum intelligi, atque explicari debeat, vbi dilucidè id explanatur, & num. ſeqq.
- 111 Euictis pignoribus, authoritate Indicis diſtractis, quis in hac venditione venditor haberi debeat, vt cum eo agi poſſit, ac debeat de euictione, an Iudex, an creditor, vel an debitor, cuius res fuerunt. Vbi Hug. Donelli ſingularis locus expenditur, cui Antonij Fabri locus ſatis conuenit, provt hic adnotatur.
- 112 Creditorem euictionem pignoris non debere; quemadmodum Hug. Donel. acceperit, & de diſtinctione Authoris eiuſdem, & vide infra, num. 120.
- 113 Retentio faciliùs conceditur, quàm petitio, aut repetitio.
- 114 Retinere multis in caſibus poteſt quis, quod ſi non poſſideret, non poſſet conſequi agendo.
- 115 Ideo excluſa petitione, non excluditur, nec excluſa cenſetur retentio.
- 116 Retentionis ius actione fauorabilius reputatur.
- 117 Et competit aduerſus executionem ſententiæ.
- 118 Exceptio regulariter maiori nititur æquitate, quàm actio; quod exornatur.
- 119 Pro euictione agere, quandoque non licet; & tamen quanto minoris emptor fuiſſet empturus, agi poteſt, idque multo magis, vt pars pretij nondum ſoluta retineatur, quæ etiam retineri poteſt, quamuis de euictione agi non poſſit: & vide ſupra in ſummario num. 97.
- 120 Legis primæ, & tituli, C. creditorem euiction. pig. non deber. declaratio duplex ex deciſione nouiſſima Rotæ Romanæ.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, ex reſolutis, atque adnotatis cap. præcedenti, atque verborum generalium, & vniuerſalium virtute, & effectu, quo ibi latiſſimè; opportunè inferri ad caſum practicum, & aſſiduè contingentem, atque in Regio Hiſpalenſi Senatu definitum hiſce diebus. In cauſa namque, quæ inter Ildephonſum de Alarçon, & D. Aldunciam Pinello, vxorem eius ex vna parte, & Ioannem de Meſa ex altera vertebatur: cum conſtaret, inter ipſos quietationem, ſiue tranſactionem generaliter admodum concepta, & verbis valde amplis, & vniuerſalibus factam; de eo principaliter dubitari, atque inquiri contigit: vtrum inquam ex quietatione, ſiue tranſactione generali, ex cauſa ſucceſſionis cuiuſdam, & ex alia cauſa quancunque, & iure partibus competenti, inita generaliter; comprehenſum, atque remiſſum cenſeatur ius, quod dicto Ioanni de Meſa extra cauſam ſucceſſionis competebat ex alia cauſa, de qua ſcilicet ex inſtrumento guarentigio actum fuerat via executiua, & vltima ſententia (vulgò dicta remanete) in fauorem dicti Ioannis de Meſa lata contra defunctum, cui dicta D. Alduncia hæres extiterat, & debitor ipſe erat in quantitate 500 ducatorum Ioanni eidem: An verò tranſactio, quantumque generalis, reſttingi debeat ad ſuam cauſam, iuxta ea, quæ eod. cap. præcedenti fuere reſoluta, & cum fieret principaliter ſuper bonis, & ſucceſſione dicti defuncti, intelligi duntaxat debeat de omnibus, quæ ad ſucceſſionem ipſam pertinent, non verò de dicta ducatorum 500. quantitate, quorum debitum ex alia cauſa proceſſerat, atque ex obligatione dicti Ildephonſi, & Aldunciæ authoris prædefuncti, pro quibus fideiuſſit, & ſummam ipſam ſoluit Ioannes ipſe de Meſa.

Et quidem prima facie, atque in fauorem dicti Ioannis de Meſa, ſequentia magis vrgere videntur fundamenta, & ratione. primò, quia tranſactio, ſiue quietatio generalis in caſu præſenti facta fuit principaliter occaſione ſucceſſionis, atque hæreditatis dicti defuncti, de quibus inter eos controuertebatur: & quamuis in fine adiecta fuerit clauſula generalis liberationis ab omni eo, quod peti poſſet quomodolibet, & ex alia cauſa quacunque; videtur reſtingenda ad expreſſa, ſiue ad rem, vel cauſam, de qua agebatur. Nam ſicut tranſactio facta cum vna perſona, ad aliam non porrigitur; ita etiamſi facta ſit de vna re, ad aliam non extenditur; vt de qualibet conuentione dicitur in l. ſi vnus, §. ante omnia, ff. de pact. quam in terminis tranſactionis adducit Romanus, in conſiolio 284. num. primo, & & in conſilio 371. num. 2. Purpuratus, in conſilio 166. ex n. 1. Cardinalis Mantica, de coniecturis vltimar. volunt. lib. 26. tit. 5. & tit. 6. in principio. vnde tranſactio de his trantum, de quibus inter tranſigentes placuit, interpoſita creditur: l. qui cum tutoribus. §. 1. ff. de tranſactionibus. nam lites, de quibus non eſt cogitatum, in ſuo ſtatu retinentur, l. cum Aquilina, eod. tit. iniquum eſt enim perimi pacto, de quo cogitatum non docetur, vt dicit textus in dicta l. qui cum tutoribus, in fine, & refert Mantica, dicto titul. 6. num. 1. fol. 703. ſic ſane tranſactio, aut quietatio, ſiue liberatio, quibuſcunque verbis fuerit concepta, non obſtat agenti ex alia re, & ex alia cauſa: & reſtringitur, etiam ſi generalis fuerit, ad rem, & cauſam, propter quam fuit facta, atque trahitur tantum ad ſpecificata: l. ſi de certa, vbi Bartolus, num. 1. Salicetus, num. 2. Baldus, Caſtrenſis, Alexande, Iaſon, & alij, cum quibus Ioannes Bolognetus ibi, ex num. 9. cum ſeq. vbi allegat concordantia iura, C. de tranſaction. Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 6. de regulis iuris, concluſione 4. ex num. 21. cum pluribus ſeq. vbi inquit, idem eſſe in compromiſſo, cuius verba generalia reſtringuntur ad rem, & cauſam expreſſam, l. ſi cum dies, §. plenum, ff. de recept. arbitris; & in computationibus, vel calculationibus, l. emptor, §. Lucius, ff. quæ in fraudem creditorum. vt ibi, num. 24. & in ſententiis, vt num. 25. per text. in l. licet. C. de iudiciis. & in remiſſione, ſeu refutatione, vt ibi num. 29. per text. in l. iubemus, C. ad Velleianum: & in pactis, & conuentionibus, vt ibi Gabriel ipſe, ex n. 28. cum ſeq. per text. in. l. ſi ex pluribus. ff. de ſolutionibus, & in l. finali, §. idem quæſiit, ff. de cond. indebiti: & in donatione, in qua licet verba pleniſſimè interpretari debeant, cap. cum dilecti, de donat. tamen clauſula generalis in donatione appoſita, reſtringitur ad ſpecificata, vt poſt Bertrandum obſeruat ibidem, num. 32. & in legitimatione, vt ibi num. 33. & in mandato, cuius verba, quamuis generalis, reſtringuntur ad cauſam expreſſam in mandato, vt obſeruant Authores relati per eundem Gabrielem, num. 34. ſic etiam de tranſactione, & cæteris relatis nunc, quod ea omnia reſtringantur ad rem, & cauſam expreſſam; tradiderunt Interpretes omnes commemorati cap. præcedenti, ex num. 73. Bolognetus, in d.l. ſi de certa, d, num. 9. qui ſubdit, idem etiam eſſe, ſi creditor credens ſibi ſatisfactum in totum, fecit generalem liberationem, nam reſtringitur ad pecuniam ſolutam: l. ſi ex maiore, ff. de exceptionibus. quam ibi ita intelligit Baldus, in ſummario: & in reſcriptis, vt in Clement. 1. in fine, de præbendis, & ibi Gloſſa & omnes DD. concludit etiam, idem generaliter ſeruari in omnibus diſpoſitionibus, quando aliqua cauſa reſtrictionis conſiderari poteſt: & num. 21. vbi eleganter tuetur Bolognetus ipſe, non eſſe differentiam in hoc inter pacta, & tranſactionem, cum in omnibus diſpoſitionibus verba reſtringantur ad ſpecificata, provt reſtringunt Authores ibi relati: & reddit veram, & concludentem rationem, quia nullus eſt ſermo, & nulla diſpoſitio, quæ non habeat ſubiectam materiam, & omnes cauſæ reſtringendi generalitatem verborum, quas poſuit in primo notabili illius textus, poſſunt militare in pactis, & aliis conuentionibus, in quibus etiam tacitæ, & coniecturatæ voluntares attenduntur, l. item quia, ff. de pactis. l. cum quid ff. ſi certum petatur. l. triticum. ff. de verbor. obligat. l. Titia. §idem reſpondi, eod. titul. & ita tenendo, argumentis contrariæ partis ſatisfacit dilucidè. Rurſus, eandem doctrinam, quod tranſactio, aut quietatio generalis reſtringatur ad ſpecificat; tradiderunt Menochius, in conſ. 496. ex num. 55. lib. 5. & præſumpt. 151. per totam, maximè ex num. 8. lib. 3. Farinacius nouiſſimarum Rotæ Romanæ, deciſ. 549. 1. p. tom. 2. & deciſ. 534. p. 2. tom. 2. & deciſ. 110. p. 2. tom. 1. Marcus Anton. Eugenius, in conſ. 13. ex num. 21. vſque ad num. 37. qui eaſdem, atque omnes Antonij Gabrielis ampliationes adduxit, & deciſionem dictæ l. ſi de certa, in omni materia, & diſpoſitione procedere affirmat, & latius, ibi comprobat. Adducit etiam Alexander Trentacinquius, variarum lib. 3. tit. de tranſactionib. reſolut. 2. ex num. 1. vſque ad num. 20. & quod dictum eſt de aliis pactis, atque conuentionibus ſequitur in effectu, vt ex ipſius diſtinctione relata ibi num. 9. apparet. Petrus Surdus, in conſ. 267. n. 1. & quatuor ſeq. lib. 2. latius in conſ. 431. ex num. 20. cum multis ſeq. lib. 3. vbi loquitur in generali liberatione, & latè defendit, eam ſui naturâ trahi, & reſtringi ad ſpecificata, & intelligi ſecundum ea, quæ præcedunt, & vltrà non extendi, ſed regulari à cauſa propter quam fuit facta: & idem eſſe in verbis renuntiationis amplis, atque vniuerſalibus; latè quoque probat ipſe Surdus, ex num. 14. vſque ad num. 24. quoniam renuntiatio reſtringi ſemper ſolet ad expreſſa, & non poteſt ad alia trahi, quia eſt ſtricti iuris, & in ea fit ſemper ſtrictiſſima interpretatio, vt latè ibi num. 20. & quando alia ſumi poteſt coniectura, tunc fit ſemper interpretatio, quod pars renunriare non voluerit, vt ibi num. 21. nec intelligitur facta, niſi quatenus ex ipſo actu neceſſariò inferatur, vt ibi num. 22. & reſtringitur, vt minus quàm fieri poſſit, lædat ius ipſius renuntiantis, & interpretatur in eam partem quæ renuntianti minus præiudicat, vt latius ibi num. 32. & per Marcum Anton. Eugenium, dicto conſ. 13. ex num. 39. vſque ad num. 47. Surdus ipſe, deciſ. 217. ex num. 1. vſque ad num. 8. vbi latè, quod liberatio generalis reſtringitur ad cauſam, propter quam fuit facta: Et inter alias Doctorum deciſiones in propoſito, adducit ſingularem Abbatis reſolutionem in conſil. 114. num. 3. & 4. volum. 2. quòd ſi ſocius recepta certa pecuniarum quantitate, proportione ſibi contingente in ſocietate, liberat ſocium ab omni, & toto eo, quod ſimul agere habuiſſent ratione dictæ ſocietatis, & quacunque ratione, cauſa, titulo cum verbis ampliſſimis; tamen non extenditur liberatio ad ea, quæ ſunt extra ſocietatem: & Abbatem ſequitur, Berous, Ruinus, Natta, & Riminaldus ibi commemorati per Surdum, num. 5. qui num. 7. adducit etiam in terminis deciſionem Nattæ, in conſil. 546. vbi vult, quod generalis liberatio conductori facta à locatore, qui erat creditor, non ſolùm ratione penſionis, ſed etiam ratione ſeminis mutuandi; reſtringatur ad penſionem, & non extendatur ad ſemina; quamuis extarent vniuerſalia verba de omnibus, quomodocunque, & qualitercunque conductor tenebatur occaſione locationis: Fabius Turretus, in conſ. 73. ex num. 10. cum ſeq. Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſ. 49. ex num. 1. cum ſeq. lib. 1. Cardinalis Mantica, de tacitis, & ambiguis conuentionibus, lib. 26. tit. 9. ex num. 1. cum ſeq. & num. 12. cum ſequent. Antonius Fabet, ad titulum C. de tranſactionibus, definit. 6. & 12. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 356. per totam, fol. 347. vbi latè, quod tranſactio verbis generalibus facta, reſtringitur ad rem, & cauſam, de qua agebatur: & quod id procedit, atque extenditur, omnibus, & eiſdem ex Antonio Gabriele ſuprà commemoratis modis: Et hactenus de primo fundamento huius partis.

Secundò deinde facit temtus ſingularis, in l. emptor, §. Lucius, ff. de pact. iunctis ibi notatis per Paulum Caſtrenſem num. 2. & per eundem, in l. Aquiliana, num. 1. ff. de tranſactionibus, ibi namque aperte probatur, quod ſi lis erat inter te, & me, de pertinentibus ad menſam nummulariam, ſeu apothecam, & mihi tradidiſti aliquid & ego te liberaui ab omnibus, in quibus poſſes mihi teneri ex quacunque cauſa; verba illa reſtringuntur ad cauſas pertinentes ad menſam, ſeu apothecam, in qua plures, & diuerſæ cauſæ eſſe poſſunt, & ad aliud non extenduntur: inquit enim textus, ſi tantum ratio accepti, atque expenſi computata fuit, cæteræ obligationes remanent in ſua cauſa. Atque ita vult, quod ſi calculi dati fuere ſuper datis, & receptis, reſpicientibus vnam obligationem, non debent extendi ad aliam obligationem, provt eum textum expendit Petrus Surdus, dicta deciſione 217. num. 7. in verſic. 6. ego. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 49. num. 3. lib. 1. idem igitur videtur dicendum, cum tranſactio, & quietatio (vt ſuperiùs dixi; fieret principaliter occaſione ſucceſſionis, atque hæreditatis dicti defuncti, & ſic verba generalia dictæ tranſactionis, ex quacunque cauſa, videantur intelligi debere de cauſis dependentibus ab ipſa ſucceſſione, & bonis hæreditariis, pro quibus deuentum erat ad tranſactionem.

Accedit tertiò, quod generalis diſpoſitio, quæ ſequitur ſpecialem reſtringitur ad ea, quæ ſunt eiuſdem generis cum ſpeciali præcedente; ſicuti cap. ſuperiori obſeruaui, & comprobaui: & per multa iura voluit Oldrald. in conſ. 247. Domina Stella, num. 5. vbi concludit, legatum factum pro omni eo, quod iure naturæ, & qualicunque alio modo debebatur: reſtringitur ad id, quod illi tanquam filiæ debebatur, quia generalis clauſula ſubiecta, intelligitur de his, quæ ſunt eiuſdem generis: & hanc concluſionem ſequendo Oldrald, comprobat multis iuribus, & authoritatibus Berous, in conſ. 159. num. 39. & ſeq. vol. 2. Socinus iunior, in conſ. 160. num. 34. vol. 2. Petrus Surdus, dicta deciſ. 217. num. 4. nec extendi poteſt ad ea, de quibus cogitatum non apparet, d.l. ſi. de certa. vbi Bartolus, Angelus, Salicetus, Alex. Iaſon, & alij communiter. idem Alexander, in conſil. 11. lib. 2. Curtius iunior, in conſil. 191. num. 19. lib. 3. Bertrandus, in conſil. 182. num. 4. & 7. Anton. Gabriel, commun. concluſion. lib. 6. titul. de regulis iuris, concluſ. 4. Ita propoſito ergo cùm non conſtet tempore tranſactionis fuiſſe cogitatum de alia re, ſeu cauſa, quàm de illa ſucceſſionis, & hæreditatis; imò vnum ex tranſigentibus, cauſam debiti ex altera cauſa ignoraſſe; videtur, quod generalis ea tranſactio reſtringi debeat ad illa, quæ ad dictam ſucceſſionem pertinent duntaxat.

Quartò conferre videtur, quod dictus Ildephonſus de Alarçon, & D. Aldoncia Pinello, vxor eius, tanquam hæredes prioris mariti tenebantur ſoluere dicto Ioanni de Meſa 500. ducatorum ſummam, pro qua executiuè fuerat iam proceſſum ante tranſactionem & lata ſententia de remate (vt vulgò dicitur) in fauorem Ioannis eiuſdem de Meſa. Atqui quando quis tenetur aliquid præſtare, ſiue ſoluere alicui ex certa, & ſpeciali cauſa, non liberatur debitor liberatione generali. Ergo nec ſupradicti videntur liberati ab ea ſumma. Illa minor probari videtur ex l. Aurelius. §. Mæuio. ff. de liberatione legata: quæ locum obtinet tam in contractibus, quam in vltimis voluntatibus, vt ſcribit Iaſon, in. l. ſub prætext. 2. num. 2. verſ. 2. moueor. C. de tranſactionibus, & in conſ. 171. col. 2. lib. 1. Socinus ſenior, in conſ. 190. col. 3. penult. lib. 2. Ruin. in conſ. 25. num. 17. lib. 1. Couarr. variar. lib. 2. cap. 14. Hieronym. Gabriel, in conſ. 146. num. 19. & ſeq. lib. 2. Menochius (qui in ſimili caſu ſic argumentatur) in conſ. 496. num. 57. lib. 5. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſ. 49. num. 7. lib. 1. & corroboratur, quoniam lis tempore tranſactionis inter partes ex orta erat duntaxat ſuper ſucceſſione, & bonis dicti defuncti, nec conſtat occaſione præfati debiti 500. ducatorum, aliquid inter eos agitatum, imò & reos debitum ipſum ignoraſſe, quoniam ex obligatione eiuſdem defuncti procedebat. Propterea tranſactio ea tantum, ſuper quibus lis aderat, potuit comprehendere, cum tranſctio de illa tantum, ſuper quibus lis pendet, fieri ſoleat, l. 1. ff. de tranſact. l. 2. C eod. Bartolus, & Imola, in l. de pupillo, § ſi pluribus, ff. de noni operis nunciat. Decianus, in conſ. 351. Franciſcus Beccius, in conſ. 109. num. 2. verſ. Secundò. latè Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 345. per totam, fol. 339. vbi quòd tranſactio vera dicitur, quæ fit ſuper re dubia, & lite pendente, ſeu metu futuræ litis, aliquo dato, vel retendo, vel ſub ſpe aliquid dandi, vel retinendi; Petrus Surdus, deciſione 185. n. 9. & 2. ſeq.

Quintò facit, quod verba contractus interpretantur contra eum, quiſe in illis fundat, l. veteribus. ff. de pactis. l. Labeo, ff. de contrahen. empt. & contra Stipulatorem, qui potuit lege apertiùs dicere, vt l. ſtipulatio iſta, ff. de pactis. Alexander, in conſ. 113. num. 5. vol. 2. Pariſius, in conſil. 110. numero 55. libro 1. & contra eum, cuius cauſa, & ad cuius commodum conceptum fuit pactum, Gloſſa, in d.l. veteribus. vbi Albericus, in 1. col. dicit, non attendi, quis pacti verba proferat, ſed ad cuius cedent fauorem, vt latè per Beccium, in conſ. 101. num. 91. per Surdem, in conſ. 431. ex num. 33. lib. 3. vbi ſimili caſu ita argumentatur, & inquit, quod renuntiatio, ſiue quietatio generalis intelligitur in dubio contra eum, cui fit, & pro eo, qui renuntiauit, ſiue quietauit: vt per Nattam, in conſil. 546. num. 11. Decianum, in conſ. 52. num. 23. vol. 1. Hieronymum Gabrielem, in conſ. 60. num. 6. volumine 1. Cephalum, in conſil. 605. num. 5. lib. 5. vbi ait, quod interpretatio fieri debet in fauorem renuntiantis; quare cùm dicta tranſactio, & quietatio facta fuerit ad commodum dicti Idephonſi de Alarçon, & vxoris eius, intelligi debet reſpectu hæreditatis, & bonorum dicti defuncti, non verò reſpectu alterius iuris, quod ex dicta ſententia de remate, & virtute inſtrumenti guarentigij, Ioannes ipſe de Meſa prætendebat.

Sextò & vltimò facit, quoniam (vt nunc dicebam) ex virture inſtrumenti guarentigij lata fuerat dicta ſententia & ſumma dictorum 500. ducatorum debita; propterea tranſactio ſuper rebus iudicatis inita videri non poteſt, ne ad illa extendi. Quod duplici ratione probatur, Primò, quoniam tranſactio ſuper re indicta non cadit, l. poſt rem. ff. de tranſacationibus, l. eleganter. ff. de condict. indebiti, & vtrobique Doctores Felinus, in cap. in cap. inter monaſterium, de re iudicata. num. 31. Romanus, in conſil. 155. num. 3. & in conſ. 504. num. 7. vbi allegat iura nonnulla. Decius, in conſ. 39. num. 3. Corneus, in conſ. 148. num. 8. lib. 2. Berous, in conſ. 187. num. 48. & ſeq. lib. 1. Ioannes Cephalus, in conſ. 4. num. 8. lib. 1. Ioannes Vincent. Hondedeus, in conſil. 34. num. 1. lib. 2. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 346. num. 11. & num. 22. & ſeq. fol, 341. & num 31. & ibidem concluſ. 345. num. 16. fol. 339. ſic etiam compromiſſum fieri non poteſt ſuper re iam iudicata, niſi expreſsè rei iudicatæ ſit renunciatum: dicta l. eleganter, §. ſi poſt, l. iuris gentium, § ſi paciſcar, ff. de pactis, l. duobus, ff. de exceptione rei iudicatæ, Romanus, in conſil. 174. in fine. & in conſil. 369. n. 15. & in conſil. 504. num. 7. Pariſius latè in conſil. 23. num. 130. volumine 2. Decius. in conſil. 39. num. 3. & in conſil. 375. num. 2. Barto. Bald. Corneus, Decius, & alij, quos citat Cephalus, in conſil. 518. num. 17. lib. 4. Marcabrunus, in conſil. 17. ex num. 1. cum ſeq. Berous, in conſ. 147. in principio, volum. 2. & in conſil. 187. num. 48. & ſeq. lib. 1. Rota, deciſion. 63. num. 2. 1. p. in nouiſſimis. Petr. Surdus, deciſione 185. num. 12. & 13. & in compromiſſo eſt text. in cap. expoſita, de arbitris, & tranſactionis verba, quamuis ampliſſima ſint, & valde vniuerſalia, non includunt id, quod per Iudicis ſententiam definitum, & terminatum eſt, ſed requiritur ſpecialis renuntiatio, non obſtante tali ſententia; ſicuti Baldum, Caſtrenſem, Alex. Iaſonem, Decium, & Beccium profitetur Surdus, dicta deciſ. 185. num. 14. qui in fortioribus terminis id defendit tribus numeris ſeqq. & num. 18. & repetit id ipſum, quod ſcilicet neceſſaria ſit dicta clauſula, non obſtante tali ſententia, vt videantur partus per tranſactionem, ſiue quietationem generalem recedere à iure acquiſito per ſententiam: & citat Riminaldum, & Marcabrunum, ita dicentes: Rationem etiam eam reddit, quia cùm neminem adeo ſupinum præſumat lex, qui velit rem iudicatem remitter, atque ita ius ſuum perdere, l. cum de indebito, ff. de probationibus, non aliter exiſtimat illum velle, niſi cum proteſtatione, & expreſſa derogatione ſuam teſtetur voluntatem, cùm ergo in caſu præſenti lata fuiſſet dicta ſententia in fauorem prædicti Ioannis de Meſa, non ſufficiunt verba generalia, vt videantur ex eis partes voluiſſe diſcedere à ſententia, ſed requiritur ſpecialis renuntiatio, quæ nullibi adeſt, nec in dicta tranſacitione deprehenditur.

Cæterum re ipſa. diligenti & accurato ſtudio perpenſa, atque examinata, contrarium viſum eſt verius, & probabilius Senatui Regio Hiſpalenſi, qui iuridicè, & rectè definiuit, tranſactionem, liberationem, & quietationem, adeò generaliter conceptam, omnia comprehendere in caſu propoſito, & ſic dictam 500. ducatorum quantitatem includere quoque, nihilque excludere. Apparebat namque, tranſacitionem, & quietationem fieri, non modò dictæ ſucceſſionis, & bonorum præfati defuncti reſpectu, ſed etiam cuiuſcunque alterius iuris, quomodocuque, & quacunque alia de cauſa pertinentis ratione, & omnia, & quæcunque iure deducta generaliter per partes: id quod ex ſequentibus probatur manifeſte.

