Septimo, denique & vltimo loco faciunt quorumdam Interpretum placita, & reſolutiones in ipſo noſtro propoſito, qui legatum, vel accreſcere coniuncto aut coniunctis, ſi plures eiuſdem rei legatarij fuerint, re, & verbis, provt in præſenti, vel re tantum coniuncti, vel accreſcere hæredi, aut granato ad quem ſpectaret onus ſoluendi, ſi eſſet purificata conditio; ſpecificè tradiderunt, & legatum non tranſmitti, aſſeuerarunt Bald. inquam, in d.l. ſi cui legetur, in princip. col. vltim. verfic. 2. caſu principali, de legatis 1. & ibi. Florianus, n. 14. verſic. & ideo conſului. Caſtrenſ ibid. in §. hoc autem, & in principio. Iaſon in l. quodcuinque, §. finali; col. vlt. verſica. in quantum, de verborum obligation. Latè Gundiſal. Mend. Vaſconcel. lib. 1. diuerſorum iuris argumentorum, cap. 14. vbi multa tradit in propoſito. vt legatarius præmoriens ante hæredem, vel grauatum poſt mortem, non tranſmittat legatum, tanquam ſub conditione relictum, quando poſt hæredis mortem relinquitur: Stephanus, etiam Gratianus, diſceptation forenſ. d.c. 136. n. 36. & tribus ſeqq. & vltra eum plenè Caſtrenſ. in conſ. 152. Viſo puncto, colum. finali, lib. 2. quem citat Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſ. iur. to. 5. littera L. concluſ. 117. n. 4. fol. 108. ad hoc, quod legatum efficitur caducum, aut accreſcit coniuncto, vel grauato, ad quem ſpecaret onus ſoluendi, ſi eſſet purificata conditio, ſi legatarius ſub qualibet conditione ſuſpenſiua, vel poſt mortem hæredis, vel alterius, moriatur pendente conditione, vel ante illum. Ludouic. Ronan. in conſ. 17. per totum, vbi, latè, & in conſ. 162. & in conſ. 124. Ruinus, in conſ. 81. & in conſ. 152. ex n. 3. lib. 3. quos citat Thuſcus, dicta concluſ. 117. n. 9. & tribus ſeqq. vbi inquit, idem eſſe quod in legato, in fideicommiſſo facto poſt mortem Seij ad fauorem Titij, quia euaneſcit, aut coniuncto accreſcit, neque tranſmittitur, mortuo Titio ante Seium, & idem in ſubſtitutione, & quod generaliter legatum, & fideicommiſſum, & ſubſtitutio ſub conditione, vel poſt mortem hæredis, vel in diem incertum, non tranſmittitur, neque debetur, ſic legatarius, vel fideicommiſſarius, aut ſubſtitutus, ante conditionem, aut mortem, vel diem moriatur; provt tradit ibidem, n. 12. & idem obſeruauit Signorolus in conſil. 35. Caſus talis eſt, in principio, idem Thuſcus, tom. 5. dicta littera L. concl. 39. n. 17. fol. 42. vbi inquit, quod legatum factum filiabus in caſu mortis maſculorum, ſi præmoriantur filiæ maſculis, non debetur filiis filiarum, quia non tranſmittitur: & tom. 8. littera T. concluſ. 369. num. 73. fol. 356. vbi notauit poſt Bald. & Alexand. nonnullis in locis, quod Legatum factum poſt obitum filiorum, ſi legatarius decedat ante filios, non tranſmittitur ad hæredes legatarij. Et iterum eodem tom. & littera, concluſ. 372. num. 14. fol. 366. vbietiam ex Baldo, Romano, & Alexand. id ipſum, quod hactenus probare contendimus, ſcriptum reliquit. Contrarium autem reſoluit Hieronymus de Cæuallos, 3. parte commun. contra commun. quæſt. 790. vt ad finem huius cap. dicendum eſt, & nullum ex præcitatis Authoribus ſuprà, ex dicto n. 73. commemorat, nec etiam adducit aliquid ex notatis ſuperiùs, ex num. 70.

Quod autem de iure accreſcendi cæteris legatariis domus, in caſu præſenti diximus, vltra authoritates, & ſententias prædictorum Authorum, in terminis ipſis deciſionis Senatus propoſitis; probatur ex ſingulari deciſione textus, in l. 4. verſic. ſed & ſi deceſſerit. ff. de alimentis & ciba. legat. & in l. 34. tit. 9. partit. 6. in verſiculo, fueras ende, quam ſingularem eſſe dixi, & eam ponderaui ad initium huiuſce cap. in illis verbis: Ca muriendo aquel a quien fue fecha la manda, en ante que ſe cumplieſſe la condicion, no valdria la manda, ni la podria demandar el heredero de aquel a quien fueſſe, fecha, ante dizimos, que la deue auer el heredero del teſtator fueraſende, ſi aquel a quien fueſſe facha la manda ſo condicion, ouieſſe compañero, a que fueſſe mandada de ſouno con el alguna coſa, o ſi ouieſſe ſuſtituto en ella, ca en qualquier deſtas dos coſas aura la manda el cpmpañero, o el ſuſtituto del finado, e no el heredero del teſtador, ſi despues ſe cumplieſſe la condicion, que fueſſe pueſtaen la manda. Probatur etiam ex his, quæ in materia iuris accreſcendi tradiderunt vnanimiter Interpretes, & in commentariis de vſufructu, cap. 48. per totum, ſcripta egometipſe, reſoluta reliqui, videlicet in mixta coniunctione rei, & verborum, (qualis fuit præſens,) locum habere potius ius non decreſcendi, quam accreſcendi, quamuis alij accreſcendi ius competere eſſerant. Vt per Bartol. in l. re coniuncti. ff. de legat. 3. vbi communem omnium ſententiam profitentur Ripa, n. 74. Bolognet. n. 241. Romulus, n. 95. Corraſi. Ant. Fumeus & Menchacha, cum quibus Graſſus, §. ius accreſcendi, q. 10. Ant. Gomez. tom. 1. variarum, c. 10. n. 38. Angelus Mattheaccius, de legatis & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 1. ſeqq. Burdus in conſ. 211. lib. 2. Ant. Pichar. in §. ſi eadem res, maximè, n. 20. & 21. de legat. vbi agit de. mixta coniunctione, quæ ceteris potior eſt, ius accreſcendi, vel non decreſcendi admittit abſque dubio. Et dicto cap. 48. de vſufructu. n. 21. ita pariter ego adnotaui. In reali quoque coniunctione, (quando realis tantum fuiſſet in ipſo caſu præsenti,) quod habeat locum ius accreſcendi, ex ſententia multorum, aut potius non decreſcendi, ex ſententia aliorum; palam etiam deducitur ex reſolutionibus ipſorum Authorum, & his quæ eodem cap. 48. n. 21. & ſeqq. ſcripta reliqui. Et tradiderunt Graſſus, d. §. ius accreſcendi, q. 9. Latius Pichard. in dicto §. ſi eadem res, ex n. 32. vſque ad n. 27. Anton. Fabet, de erroribus pragmaticorum, tom. 2. deca. 49. errore 1. ex fol. 1137. Immo & inter verbis tantum coniunctos, ſemper habere locum ius accreſcendi, quando ſunt rectè coniuncti, id eſt, quando eadem res relicta eſt, & tantummodo per intellectum eſt facta ſeparatio, vt dicendo, æquis portionibus, poſt Bartol. Bolognet. Menchac. & Cortaſi. tradidit idem Graſſus, dicto §. ius accreſcendi, quæſt. 8. n. 4. Latius. Anton. Fabet, vbi ſupra, errore 3. ex fol. 1144. viagit de coniunctione verbis tantum, & errore 4. fol. 1147. vbi de iure accreſcendi inter verbis tantum coniunctos. Et dict. c. 48. de vſufructu, n. 15. & 19. ſeqq. & n. 26. ita etiam notaui, & retuli alios Authores quamplures ita tenentes: & n. 18. retuli etiam alios, qui explicarunt, vtrum coniunctionis verbalis ſit maior vis, & effectus, quàm realis.

Et hæc quidem ſupponendo, mortuis dictis hæredibus, aut poſt mortem eorum abſque liberis, per viam legati relictam fuiſſe dictam. domum: quòd ſi proponeretur, per viam fideicommiſſi relictam eſſe, granando ſcilicet hæredes poſt mortem ſuam, ſi liberos non haberent, domum eiſdem teſtituere, vel relinquere; id ipſum dicendum eſſe, deprehenditur pluſquam manifeſte ex his, quæ hoc eodem cap. ad primam Senatus definitionem adnotata reliqui. Item ex reſolutis c. præcedenti, & maxime ſub n. 56. & hoc ipſo cap. n. 34. & 64. vbi dixi inter legatum, & fideicommiſſum, quoad præfatum tranſmiſſionis effectum, nullam conſtitui differentiam; provt etiam agnouit Ludouicus Peguera, deciſione 102. ſub n. 1. item ex eo, quod fideicommiſſum conditionale non tranſmittitur, ſi interim decedat fideicommiſſarius, vt latius probaui eod. cap. præcedenti, ex n. 57. cum ſeqq. & per Pegueram, vbi ſupra, vbi triplicem aſſignat rationem, quare fideicommiſſum conditionale non tranſmittatur? & deciſione 116. num. 22. & 23. & in terminis noſtris, quod fideicommiſſum iniunctum grauato, præmoriente primo fideicommiſſario, remanet penes grauatum, cum onere reſtituendi ſecundo ſubſtituto; ſecus autem ſi nullus ſuperſit; per textum, in l. vnica, §, pro ſecundo, C. de caducis tollendis: Bartol. Bald. Guid. Pap. Socinum vtrumque, & Decium obſeruauit Hippol. Rimin. in conſ. 252. n. 1. & 2. lib. 3.

Nec vrgent contra reſolutiones ſuperiores, & Senatus Hiſpalenſis definitionem ea, quæ Hieronymus de Ceuallos. 3. practicar. commun. contra communes, parte, duobus in locis adnotata, atque ſcripta reliquit: iſporum namque nonnulla, ex hactenus dictis, vel ſtare non poſſunt vllo pacto, & placitis communibus prædictorum Authorum (quorum Cæuallos idem nullum commemorat) refragatur expreſſim, vt videbis: alia autem eiſdem potius conueniunt, quam diſſentiunt: is itaque Author, quæſt. 790. ex fol. 171. in dubium excitat, vtrum legatum relictum poſt mortem alterius, vbi dies non eſt certus, ſed incertus, ſit, conditionale, vel in diem, & huius inueſtigationis effectum, inquit eſſe maximi ponderis, & momenti, reſpectu tranſmiſſionis: nam ſi dictum legatum eſt conditionale, & legatarius pendente conditione decedat, legatum non tranſmittitur ad eius hæredes; quod ſecus eſſe dicit in legato in diem; & citat text. in l. ad idem, ff. de condict. indeb. quæ eo titulo non inuenitur, ſed l. in diem 10. citat etiam text. in §. omnis, Inſtitut. de verb. oblig. quæ iura loquuntur in contractibus; non autem in vltimis voluntaribus, nec vllo modo ex eis quicquam probari, aut elici valet. ex quo in terminis quæſtionis propoſitæ, legatum relictum poſt mortem alicuius, & ſic in diem incertum, qui pro conditione habetur in vltimis voluntatibus, vt ſupra dixi, tranſmitti poſſit, ſi ante diem & mortem legatarius decedat, vt ex Ludouic. Morotio. Ant. Theſaur. Stephan. Gratian. Cæſare Barzio & Menochio, longa ſerie relatis ſuprà n. 70. & 71. & Cardin. Thuſc. de quo etiam ſuprà, n. 73. latius apparet, idcirco eis in locis ſcripta, repetenda erunt omnino: citat etiam Ceuallos ipſe, n. 4. textum in l. ex his verbis, c. quando dies legati cedai, qui etiam non loquitur in his terminis, legati ſcilicet poſt mortem altetur relicti, ſed quando tempus certæ ætatis adiicitur poſt præcedentem diſpoſitionem puram, vt tunc non faciat conditionem, ſed diſſeratur in tempus illud completum, & ideo interim non impedit tranſmiſſionem, vt Baldus in ſummario notauit: atque ita quando tempus, vel dies adiicitur certæ ætatis legatariæ, vt conſtat ibi Æliæ Seuerinæ filiæ meæ ſecundæ decem, do, lego, quæ legata accipere debebit, cum ad legitimum ſtatum peruenerit. Non vero cum adiicitur dies mortis hæredis, vel alterius Tertij, qui cum ſit dies incertus, facit conditionem (vt dixi) atque retorqueri potius debebit texrtus metipſe, cum dixerit: Non conditio fideicommiſſo, vel legato inſerta: vt ſupponat pro certo, ſecus dicendum eſſe, ſi conditio adiecta eſſet: cum etiam loquatur, quando hic dies incertus ætatis fuit adiectus ſolutioni, & præſtationi legati, ex vt Menochio retuli ſuprà, num. 71. in verſic. tertius eſt caſu: nec negauit, agnouit potius expreſsè Ceuallos idem, alio in loco, videlicet ipſa 3. part. commun contra. commun. q. 758. ex n. 33. cum ſeqq. vbi ad eundem effectum, an legatum ſit conditionale, vel non, vt tranſmiſſioni locus ſit, vel non ſit; citat textum, in d. l: ex his verbis, & n. 37. & tribus ſeqq. inquit vnum ſingulare eſſe aduertendum pro perfecta declaratione leg. eiuſdem, ex his, C. quando dies leg. ced quod eius inquam deciſio videtur hodie correcta per l. 31. tit. 9. partita 6. in illis verbis & Otro ſi dezimos, que ſi el teſtador quando fizieſſe la manda, dixeſſe tales palabras; Mando que den a fulano mil marauedis, quando fuere de edad de catorzo años ſi acaeciere, que aquel a quien la faz, llegare a aquella edad; valdra la manda, y ſi muriere ante, non le puede demander ſu heredero, ni ha derecho de la auer. Contrarium autem deciſum videtur in d.l. ex his, & idcirco Gregorius, ibi verbo, quando fuere de edad, in fine, dicit, quod aut tempus certæ ætatis fuit præfixum ſubſtantiæ legati, aut eius præſtationi, ſeu executioni, aut ſumus in dubio; In primo caſu non fit tranſmiſſio: in ſecundo ſic, ex d.l. ex his verbis: in tertio verò præſumitur, quod teſtator habuit reſpectum ad tempus ſimplex, & non ſe retulit ad certum tempus ætatis legatarij, iſtum autem intellectum, ſiue diſtinctionem, veram profitetur Ceuallos, d. num. 37. ſed ad terminos dictæ l. ex his: non admittit, & idcirco exiſtimat, talem conſtitui debere differentiam inter dictam legem partitæ, & l. ex his verbis: quod ibi fuit diſpoſitio pura. ſimpliciter, veluti, lego decem filiæ Seuerinæ, & poſtea in alia clauſula, poſtquam præceſſit diſpoſitio pura, dixit teſtator, quæ accipere debebit cum ad legitimum ſtatum peruenerit; & ſic poſt perfectam di poſitionem puram, fuit adiectum tempus certæ ætatis, non principali diſpoſitioni, ſed ſolutioni, & executioni ipſius, quod non ita factum eſt in d.l. 31. partitæ, ſed in vna. duntaxat clauſula factum legatum, & appoſita conditio certæ ætatis; ibi: Mando que den a salano mill maranedis, quando fuere de edad de catorze años. Atque ita tempus fuit adiectum principali diſpoſitioni, non verò ſolutioni legati, vt in d.l. ex his verbis; vbi rempus fuit poſitum in diuerſa oratione. Hactenus Hieronymus Ceuallos, præcitata §. q. 758. ex num. ; 37. vſque ad n. 41. qui rectè conciliat dictam l. partitæ cum dict. l. ex his verbis: in effectu tamen id ipſum continet eius diſtinctio, quod communis illa diſtinctio, de qua per Gregorium Lopez, ibi relatum: & per Ludou. Morotium, Cæſarem Barzium, Anton. Theſaurum, & Stephanum Gratianum, ab eo non relatos, & commemoratos ſupra, n. 70. addit tamen Ceuallos idem, verbum illud, tempus ſcilicet fuiſſe poſitum in diuerſa oratione in dict. l. ex his verbis: quod quidem addit eleganter, & diſtinxit, an eadem, vel ſeparatâ clauſulâ, dies ſolutioni adiectus fuerit, ad explicationem dict. l. ex his, Iacob. Menochius (quem Ceuallos non citat) lib. 4. præſumpt. 201. num. 46. vbi refert diſtinctionem communem relatam. De qua eriam ſuprà, ſub n. 71. Diſtinctio ergo ad dict. l. partitæ, adducta, de iure communi, vera, & communis eſt, & recte applicatur legi eidem partitæ: quæ equidem (vt ego conſidero) omiſit caſum dictæ l. ex his verbis, tanquam certum, & lege illa expreſſim deciſum, & conformauit alterum ad explicationem, & limitationem eiuſdem l. ex his, à Doctoribus conſideratum, & per Menochium relatum, quando ſcilicet eadem clauſula dies ſolutioni adiectus eſt; & tunc communis Interpretum ſententia probatur in dicta l. partitæ.

Redeundo, itaque ad articulum propoſitum, ex hactenus dictis apparet dilucide, textum in d.l. ex his verbis, in aliis terminis loqui, nec decidere quæſtionem illam, vtrum legatum relictum poſt mortem alterius ſit conditionale, vbi dies eſt incertus: cùm ergo quæſtionem ipſam propoſuiſſet Cæuallos, dicta quæſt. 790. ex n. 1. vſque ad n. 21. & præmiſiſſet iura præcitata, textum ſcilicet in d.l. in diem, ff. de condict. indebiti, & in §. omnis, Inſtitut. de verborum obligat. & in d.l. ex his verbis, inquit ſtatim n. 6. quod partem affirmatiuam, quod ſcilicet legatum ſit conditionale, quando poſt mortem alterius relinquitur; tenent Gloſſa, Bartol. Caſtrenſis, Imola, Menchaca, Acoſta. Anton. Gomezius, Graſſus, & Caualcanus, quos ibi cumulat, & nonnulla inuoluit fortaſſis, ideo, quod Ludou. Morotium, Cæſarem Barzium, Anton. Theſaurum, Stephan. Gratianum, Iacob. Menoch. & Cardinal. Thuſdum non prælegiſſet, cum nuſquam eos commemoret: Concedit etiam vnum, quo ſtante, eius reſolutio, & ſententia procedere non poteſt; videlicet quod dies incertus conditionem facit in teſtamentis, ex l. dies incertus, ff. de cond. & demonſt. cui alia aggregat iura ſimilia: tandem ex n. 12. cum seqq. vſque ad n. 21. concludit, legatum huiuſmodi poſt mortem alterius relictum, non eſſe conditionale, ſed habere potius diem certum, & per conſequens ad haeredem tranſmitti, ſi ante mortem eius legatarius decedat. Aliquando tamen agnoſcit Author metipſe, legatum eſſe in diem incertum relictum in eadem quæſtione, aliquando id negat, & aſſerit; legatum relictum poſt mortem alterius, relictum dici in diem certum, mortis ſcilicet, quod habet diem certum in eſſe veritatis (vt ipſe inquit) cum nihil ſit certius morte, licet reſpectu temporis ſit incertitudo: & hoc eſt primum, & præcipuum fundamentum, quo Ceuallos adducitut. Quantum verò his repugnet, quæ ex communibus Interpretum placitis, & Ludouic. Morotij, Cæſ. Barz. Ant. Theſaur. Steph. Gratiani, Iacob. Menoch. & Card. Thuſc. reſolutionibus adduxi ſuprà, n. 70. 71. & 73. viderint alij, qui à me ibidem ſcripta prælegerint; vt pote cum ipſi omnes, & cæteri communiter concludant, legatum poſt mortem alterius relictum, conditionale eſſe: nam etſi certum eſt, hæredem moriturum, aut alterum, poſt cuius mortem relinquitur; attamen incertum eſt, quando morietur, poſſet enim ita decedere ante legatarium, quàm poſt; & propterea tanquam ſi expreſſa conditio eſſet adiecta, non tranſmittitur ad hæredes legatarij, eo decedente ante hæredem: ita ſanè Papinianus reſpondit in l. hæres meus 78. §. 1. ff. de cond. & demonst. & Paulus, in l. ſi pecunia, §. 1. ff. de legatis ſecundo, & explicauit ſingulariter Menochius, lib. 4. dicta præſumpt. 201. num. 49. & 50. explicarunt etiam relati dicto num. 70. 71. & 73. & vide num. 66. ſuprà, atque ita diluitur omnino fundamentum primum Hieronymi de Ceuallos: idque maximè, iuxta ſententiam Iaſonis, in l. ſicuti legetur, §. hæc autem, num. 7. ff. de legatis primo, de qua ſuprà, dicto num. 71. quod dies mortis hæredis, vel Tertij, non modò eſt incertus quando, ſicuti clarum eſt; ſed etiam eſt incertus an, nempe an morietur legatarius ante, vel poſt hæredem, vel Tertium illum; & ſic inducit conditionem omninò.

Alterum veto fundamentum Hieronymi ipſius de Ceuallos deducitur ex reſolutione Telli Fernandez, in l. 3. Tauri, 3. parte, num, 10. vbi inquit, quod ſi teſtator relinquit vxorem vſufructuariam omnium bonorum, & poſt mortem illius piam cauſam, vel alium hæredem inſtituat, nihilominus dicuntur hæredes à morte teſtatoris, & non à morte vſufructuarij, & ſolum differtur hæredi emolumentum bonorum, quod conſequitur vſufructuaria; vnde ſi hæres pendente tempore legati vſusfructus morietur, nihilominus tranſmittit hæreditatem ad hæredes: quantum autem diſtet exemplum hoc, & Telli reſolutio à terminis quæſtionis propoſitæ, legati ſcilicet poſt mortem alterius relicti, videtint omnes, qui vnum & alterum Authorem prælegerint, vtpote cum in terminis à Tello propoſitis, ſolum diſſeratur hæredi emolumentum bonorum, quod conſequitur vſufructuaria, ius autem adeundi non differatur; nam ſtatim, adire poteſt, & verus hære eſt ex die mortis teſtatoris; aliàs namque impoſſibile eſſet, legatum vſusfructus incipere, aut deberi poſſe, niſi hæres exiſteret, idque etiam post leges recentiores huius Regni, nouæ ſcilicet Regiæ collectionis: nam etſi legata debeantur, etſi nullus hæres exstiterit, hoc non procedit in legato vſusfructus, quod non poteſt initium sumere ante aditionem hæreditatis: atque ita mirum non eſt, ſi is, qui ex die mortis teſtatoris ſequuta aditione hæres fuit, hæreditatem tranſmittat: vt recte percipit Tellus ipse (qui vtinam plena, & latiora commentaria ad leges illas Tauri condidiſſet) & latius explicarunt Iacob. Menoch. lib. 4. preſumpt. 141. Mantica, de coniectur. vltim. volun. lib. 9. tit. 7. Græuæus, ad Gail. lib. 2. concl. 243. Surdus, de aliment. tit. 2. q. 8. & 15. & in conſ. 218. lib. 2. & alij quamplures, quos in comment. de vſumfructu, cap. 45. ex n. 2. vſque ad 6. ego recenſui, diuerſum autem eſt in caſu prædicto, cum legato poſt mortem alterius, & ſic in diem incertum relicto, non antea agnoſci, nec competere pſſit. quam mors ipſa euenerit; ſiue non modò emolumentum, ſed etiam ius agnoſcendi, & totum differtur, ac ideo legati non agniti, ac in diem incertum (qui conditionem in teſtamentis facit) relicti, tranſmiſſo omnino impeditur, ſi antea legatarius decedat, iuxta iura ſuperiùs ponderata, & omnes Authores commemoratos.

Sic ſane, legato relicto ab vxore, vt poſt mortem mariti bona perueniant ad Titium, ſi Titius moriatur in vita mariti, quod legatum tranſmittatur, præpoſterè exiſtimauit Ceuallos, dicta q. 790. n. 16. & 17. & rectius ſtatuiſſet contrarium, ſi ſuperiora prę oculis habuiſſet; diſtinxiſſet etiam inter legatum vſuſfructus, aut aliud, & hæreditatem vniuerſalem: & tamen legati, & hæreditatis terminos confundit, vt ibi apparet, ſed & expendere debuiſſet Menochium (quem nunquam commemorat) lib. 4. dict. præſumpt. 201. is namque Author, cùm num. 48. 49. & 50. tradidiſſet, legatum poſt mortem hæredis, vel alterius relictum, non tranſmitti ad hæredes legatarij, eo decedente ante hæredem, vel alterum; idque procedere dixiſſet, etiam quando dies iſte incertus fuit adiectus non ipſi ſubſtantiæ legati, ſed ſolutioni, & præſtationi; in fine dicti num. 50. verba ſequentia profert, quibus ad propoſitum præſens, nihil conuenientius poſſet adduci: His adductus, aliquando respondi, quod cum teſtator reliquiſſet bon acuidam, finito vſufructu eorum, relicto prius vxori, & legatarius deceſſiſſet ſuperſtite vſufructuaria, legatum caducum effectum fuiſſe diceba, atque ita etiam tranſmitti non potuiſſe ad hæredes ipſius legatarij: cum legatum illud diceretur factum in diem incertum, quando, et ſi certum, an: erat ſane certum, aliquando finiturum vſumfructum illud, ſaltem morte ipſius vſufructuariæ, licet ignoraretur, quando illa vſufructuraria eſſet moritura. Hactenus Menochius: qui (vt verè animaduerto) non loquitur. quando vſufructu omnium bonorum relicto, alius hæres vniuerſalis inſtitueretur; tunc namque id eſſet dicendum, quod ex Telli reſolutione ſuprà propoſui: ſed loquitur ſpecificè, quando bona relinquuntur alicui titulo particulari. ſic legatarium illum appellat, nec de hærede loquitur cum myſterio; & poſtmodum dicit. legatum caducum effectum fuiſſe, & iterum, ad hæredes legatarij non tranſmitti, & iterum, legatum dici factum in diem incertum; vt ſemper denotet, bona non fuiſſe relicta titulo inſtitutionis. Cum ergo Ceualli verba adeo perplexa ſint, vt vix dignoſci poſſit an interminis à Tello Fern. propoſitis, ipſe loquatur; an in terminis, ex Menoch. nunc commemoratis, an in fideicommiſſo vniuerſali, grauato ſcilicet marito, vel vxore, poſt mortem ſuam hæreditatem, vel bona reſtituerc: perp lexitas autem dignoſcatur ex verbis ipſis n. 16. & 17. d.q. 790. inquit namque in hunc modum: Et per Conſequens, ſi legatarius moriatur, tranſmittet legatum, vel hæreditatem ad ſuos hæredes, qui eam conſequitur poſt mortem illus, qui dum viuit, eſt vſufructuarius. Horum verborum ſenſum non ego percipio; nam ſi in legatario exemplum proponit, quomodo inquit, quod legatarius legatum, vel hereditatem tranſmittet; legatarius namque quomodo hæres nuncupari, aut hæreditatem tranſmittere poteſt: Si etiam legatarius particularis eſt, & ante diem decedit, quomodo legatum tranſmittit, reluctantibus his omnibus, que ſuperius adduximus, & Menochij reſolutione, in eisdem terminis contrarium asserente. Postmodum verò Author ipſe ſic ſcribit; Vt contingit in legato relicto vxori, vt poſt mortem mariti bona perueniant ad Titium; ſi iſte Titius moriatur in vita mariti: tranſinittit legatum, vel hæreditatem ad ſuos, quam conſequenter mortuo marito; & ita in ſimili caſu obtinui in quadam hæreditate relicta poſt mortem viri, ab vxore fratribus ſuis in oppido Deborox. Sed nec horum verborum ſenſum aſſequi ego poſſum, inquit namque quod Titius moriens in vita mariti, tranſmittit legatum, vel hæreditatem. Sanè, legati, & hereditatis termini confundi non debuiſſent, nec idem in legato, quod in hæreditate definiri; diſtingui potius debuiſſet, an ille hæres, an legatarius eſſet. Quod ſi in hærede loquitur Ceuallos, vt elici poſſe videtur ex eo, quod Telli Fernandez ſententia relata ſuprà. adducitur ſtatim n. 18. termini ipſi, hæredis vniuerſalis inſtituti poſt mortem vſufructuarij omnium bonorum longè diſtant à terminis quæſtionis, quam ipſe proponit, vtrum ſcilicet, legatum poſt mortem alicuius relictum, vbi dies eſt incertus, ſit conditionale, vt tranſmittatur, nec ne; in ipſis namque terminis heredis vniuerſalis poſt mortem vſufructuarij inſtituti, non datur, non interuenit legatum, ſed potius hæreditas relinquitur, cuius aditio non differtur, vt ſuprà dixi: quomodo ergo dubitari poterit, an legatum ſit conditionale, vel non: cum non entis nullę ſunt qualitates. nec ibi legatum exiſtat. diuerſaque vnius, & alterius caſus ratio ſit vt ſuperiùs animaduertebam.

Cum ergo (vt dicebam) hæc ita ſe habeant, quæ (vt vides) ingenti ſtudio, ſummaq́ue diligentia: & conſideratione, & Authorum omnium prolixa, & originali lectura, digeruntur, & diſtinguuntur; pro Authoris ipſius, Ceualli inquam, & Iacobi Menoch. & Telli Fern. explicatione, in locis antea relatis, tres erunt conſiderandi, atque ſeparandi caſus, quibus hæc materia circumſcribi, & dilucidè admodum explicari valebit, ne ſi caſus, adeo practici, & aſſidui euenerint, dubitationi, aut perplexitati propoſitæ locus eſſe potuiſſet apud ſupræma Tribunalia, & inferiores quoque qui iuri dicendo, & dando, præſunt quotidie.

Primus itaque caſus eſt, cum vſusfructus omnium bonorum vxori, vel marito, vel alteri relinquitur, & poſt mortem eius alius hæres inſtituitur; & tunc equidem, cum ſtatim iſte ſit hæres adita hæreditate, nec aditio differatur, tranſmiſſio non denegatur; longéque diuerſa eſt ratio hæreditatis, & hæredis ita inſtituti, à legato poſt mortem relicto, etſi in his terminis Conſultus, ita Ceuallos reſpondit, vt d.n. 16. & 17. profitetur, iuridicè equidem præbuit reſponſum, & rectè quoque Telli Fern. locum expendit: in terminis tamen ipſa quæſtione in propoſitis, legati ſcilicet particularis poſt mortem relicti; nec caſibus eiſdem, nec etiam Telli reſolutione iuuari potuit, vt legati poſt mortem relicti, tranſmiſſionem concederet, cum termini ſint adeò diuerſi; & tamen in eum finem ea omnia adducebat, vt ibi apparet, & ſuprà iterum dixi.

Secundus caſus eſt, cum legatum relinquitur poſt mortem hæredis, vel alterius; & tunc indiſtinctè non tranſmittitur ad hæredes legatarij, eo decedente ante hæredem; quod longa ſerie comprobatum eſt n. præcedentibus. & maximè n. 70. 71. & 73. & in hoc decipitur Ceuallos metipſe, & contra communes omnium reſolutiones loquitur (vt vides) id autem procedit, etiamſi titulo particulari legati, bona poſt mortem vſufructuarij relinquantur alicui; nam ſi ipſe deceſſiſſet ſuperſtite vſufructuaria, legatum efficeretur caducum, & tanquam relictum in diem incertum, non tranſmitteretur, ſicuti rectiſſimè teſpondit aliquando Menochius, provt ſuprà retuli, & ipſe commemorat d. præſumpt. 201. n. 50. in fine, lib. 4. debuiſſet ergo (vt ſuprà pungebam) terminos hos, & legati, & hæreditatis Ceuallos ſeparate, & diſtinguere, nec toties rePetere terminum illum loquendi, legatum, vel hæreditatem.

Tertius & Vltimus caſus ſit, quando non legatum, aut fideicommissum particulare relictum eſt poſt mortem hæredis, vel alterius; ſed fideicommissum vniuerſale relictum omnium bonorum proponeretur poſt mortem hæredis: & hic quidem caſus prætermitti non potuit pro explicatione Hieronymi eiuſdem Ceualli; nam cùm dicat, hæreditatem relictam poſt mortem viri, ab vxore fratribus ſuis, in oppido Deborox, nec titulum hereditatis relictæ a periat, an ſcilicet ex cauſa legati, vel fideicommi; vel fratres hæredes inſtituendo poſt mortem mariti, relicti vſufructuarij omnium bonorum, & titulus hæredis, aut legatarij circa tranſmiſſionem explicatus à me fuerit: neceſſe fuit, titulum fideicommiſſi vniuerſalis non prætermittere. Et quidem ſi marito, vel vxore, vel altero inſtitutis, poſt mortem eorum, fideicommiſſi nomine, aut voce, bona relinquerentur alicui, cum dies ille mortis incertus ſit (vt dixi) & conditionem faciat in teſtamentis, ſi ante hæredem, vel alterum, deceſſiſſet is, cui titulo fideicommiſſi relicta fuere bona, efficeretur fideicommiſſum caducum, quemadmodum ſubſtitutio, nec ad hæredes ſuos bona tranſirent. Quo equidem in placito, in fideicommiſſis, ſicut in legatis, remanent Authores omnes relati ſuprà, n. 70. & 71. & in fideicommiſſis loquuntur commemorati per Thuſc. ſuprà, n. 73. in fideicommiſſo etiam vniuerſali, ſpecificè poſt alios Authores tradit Menoch. lib. 4. d. præſumpt. 201. n. 28. iuncto n. 24. nam cum eò loci reſoluiſſet, quod ſi fideicommiſſum eſt vniuerſale, & purum, & fideicommiſſarius deceſſit poſt aditam hęreditatem. nondum tamen facta reſtitutione; locus eſt tranſmiſſioni, ſiue hæres grauatus deceſſit poſt aditam hæreditatem, ſiue ante; & retuliſſet quamplures ita tenentes, ſtatim d. num. 28. extendit hanc ſententiam vt ipſa procedat etiam in legato, vel fideicommiſſo conditionali, vel in diem; dummodo intelligatur, poſtquam ceſſerit dies, vel conditio, nam antea quàm cedant, locus non eſt tranſmiſſioni; provt tenent Socinus, Sephalus, Rolandus, & Zanchus, ibi relati, & cita Menochius textum in l. vltim, ff. quando dies legati cedat, & in l. vltima, C. eod. & antea dixerat idem Menoch. num. 11. inter legatum, & fideicommiſſum quoad tranſmiſſionis, effectum, nullam conſtitui differentiam: ita quouqe, quod fideicommiſſum iniunctum grauato, remanet penes ipſum grauatum, præmoriente fideicommiſſario; ex aliis Authoribus retuli tradidiſſe Hippolyt. Riminaldum, ſuprà, num. 79. & quoad tranſmiſſionis effectum, differentiam non eſſe, an fideicommiſſum ſit particulare, vel vniuerſale; ingeniosè admodum, atque eruditè (vt adſolet) obſeruauit, & comprobauit Antonius Faber, de erroribus pragmat. tom. 2. dec. 31. errore 3. colum. 5. in principio, ex verſ. ac quoniam quæ adhuc diximus, fol. 304. dum ergo loquitur Ceuallos de bonis, aut hæreditate relictis poſt mortem viri, aut vxoris, intelligi non poteſt, de relictis per viam fideicommiſſi, ſicut nec per viam legati; atque ita remanet in his terminis, legati ſcilicet poſt mortem alterius relicit, contrarium eius dicendum, quod ipſe tuetur, & Telli Fernand. reſolutionem ibi relatam, in aliis terminis obtinet, & procedere, vt ſæpé dixi.

