Sextò deducitur, Tiberium Decianum, in conſ. 70. lib. 5. optimè explicaſſe, vtrum legatum quantitatis debitæ à Titio, per exactionem cenſeatur ademptum, cui poſt infinitos alios, quos refert, iunge Ioannem Vincentium Hondedeum, in conſil. 61. per totum, lib. 1. Vincentium de Franchis, deciſione 283. Fuluium Pacianum, in conſ. 22. Deinde, eodem conſ. 70. dilucidè quoque explanaſſe Decianum metipſum, vtrùm legata facta in certis pecuniis, ſi contingat, poſtea, vt pecuniæ in alios vſus expendantur, propterea tollantur: cui iunge Ioan. Vincent. Hondedeus, vbi ſupra: Aluaradum, de coniecturata mente defuncti, libro 3. cap. 2. §. 1. num. 22. & in caſu ibi propoſito, quo teſtator dixit, & mentionem fecit de pecuniis thecæ, deberi legatum, etiamſi pecuniæ illæ non extarent, quia non vt vellet reſtringere legata ad illam ſpeciem pecuniæ, adeò quod ſi non eſſent pecuniæ in ærario tempore mortis, non deberetur legatum, id adiecit, ſed voluit primò facere legatum, & poſtea prouidere, quomodo facienda eſſet ſolutio, vt ſcilicet magis promptè haberet prædicta legata, vel vt hæredes cum minore incommoditate poſſent præſtare dicta legata, non autem vt apponeret conditionem ipſis legatis, vt deberentur, ſi extarent pecuniæ in ærario, & non deberentur, ſi non extarent: qualitas enim illa pecuniarum fuit adiecta ſolutioni, non diſpoſitioni animo reſtringendi legata. Et ad probationem ſuperiorum adducit Decianus textum optimum in l. quidam teſtamento, ff. de legatis 1. vbi dicitur: Quidam teſtamento, vel codicillis ita legauerat: aureos quadringentos Pamphilæ dari volo, ita, vt infra ſcriptum eſt, à Iulio actore aureos tot, & in caſtris quos habeo tot, & in numerato quos habeo tot: poſt multos annos eadem voluntate manente deceſſit, cum omnes ſummæ in alios vſus tranſlatæ eſſent; quærebatur, an debeatur fideicommiſſum, & Iureconſultus reſpondet, verò ſimilius eſſe, patremfamilias demonſtrare potius hæredibus voluiſſe; vnde aureos quadringentos ſine, incommodo rei familiaris contrahere poſſint, quàm conditionem fideicommiſſo inieciſſe, quod initio purè datum eſſet, ideò quadringenti Pamphilæ debebantur. Ad idem & ſecundo loco citat Decianus textum, in l. Paulo Callimacho, §. vltimo. ff. de legatis 3. quem etiam adducit Ioannes Garcia, in loco referendo ſtatim, vbi quidam legauerat alumno quinquaginta, quæ voluit præſtari à Iulio Mento colono ſuo ex penſionibus fundi ab eo debitis: & cùm colonus dictas penſiones ſoluiſſet fiſco, qui ſuper hæreditate teſtatoris litigabat, & tamen ſuccubuit, dubitatum fuit, an hæredes teneantur ad dictum legatum aureorum quinquaginta? & videbatur quod non; quia dederat teſtator formam, ex quibus pecuniis vellet ſolui: & tamen Paulus Iureconſultus, ibi ex mente Imperatoris decidit, quod per, illam formam ſolutionis non videtur inductum fideicommiſſum, vt ſcilicet Iulius Maurus rogatus, & grauatus fuiſſet reſtituere, non autem hæredes, ſed demonſtratio, vnde hæres accipere poſſit, & ideò hæredes præſtare debere. Denique & tertio loco idem Decianus, dicto conſilio 70. num. 21 ex his, & aliis iuribus dicit colligi concluſionem certam, quod vbicunque legato purè facto, adiicitur modus, vnde poſſit fieri ſolutio, modus ipſe intelligitur demonſtrationis gratia factus, non vt adiiciatur conditio, & reſtringatur legatum; quod idem probatur in l. Firmio. ff. quanto dies legati cedat. in l. ex his verbis. eod. titulo, in l. ſi ſic. §. primo. ff. de legatis primo. provt ea iura ponderat Ioannes Garſia, de expenſis, & meliorat. cap. 4. numero 34. & in l. Lucius, ff. de aliment. & cibar. legat. quem textum rectè expendit Petrus Salazar, in commentariis de vſu & conſuetudine, cap. 11. numero 20. Quò loci dubitauit, vtrum legatum ſit conditionale, quando adiicitur locus, aut fundus, vel res, ex qua ſoluatur; & pro vtraque parte iura adduci, & tandem inquit, ea omnia ſic conciliari, vt diſtingui debeat, aliud eſſe cum quis purè legauerit, & poſtea deſignauerit, vnde ſoluatur; tunc namque legatum conditionale non eſt, nec vt reſtringatur, adiicitur, vnde ſoluatur. Aliud verò eſſe, vbi ad ipſam ſubſtantiam, in ipſave ſubſtantia legati, locus, aut res demonſtratur; iuxta text. in l. cum certus. ff. de vino, tritico, & oleo legat. vbi dicitur: Cum certus numerus amphorarum vini legatus eſſet ex eo, quod in fundo Semproniano natum eſſet, & minus natum eſſet, non amplius deberi placuit, & quaſi taxationis vicem obtinere hæc verba. Et ſubdit, Bartolum communiter receptum, ſic docuiſſe, atque diſtinguendo conciliaſſe iura contraria, in dict. l. quidam teſtamento. vbi in ſummario eius l. ſcripſit: Deſignatio, vnde legatum ſoluatur, poſt legatum relictum, ipſum conditionale non facit. Et idem tenuit Decius, in conſil. 324. quem refert duntaxat, nec ita ſuperiora explicat Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 3. ſub num. 28. fol. 256. Marta, deciſione 170. Flam. Chartarius, deciſione 110. Menochius, conſilio 337. libro 4. Coſta, de ratione ratæ, quæſtione 163. Ludouicus Morotius, responſo 5. num. 4. cuius inferius, ſpecificam, & latiorem faciam mentionem: Borgninus Caualcanus, in indice deciſionum 1. partis: verbo, verba potius. De quo etiam ſpecifica fiet infra commemoratio. Fuluius Pacianus, in conſil. 22. ferè per totum. Stephanus Gratianus, diſceptation. Forenſium lib. 2. cap. 256. per totum, vbi vide omninò. Petr. Surdus, in conſ. 162. n. 23. lib. 2. vbi refert, & ſequitur Pauli Caſtrenſis diſtinctionem, in conſ. 339. col. 3. verſic. pro intellectu huius dubij, volum. 1. & ibi dixit, quod aut vnica oratione exprimitur, quid ſolui debeat, & ex quibus ſolui debeat; & ſanè id factum videtur ad taxandum quantitatem, & debitor non compellitur, vltra quam vires fructuum patiantur: 1. nomen debitores. §. vnum ex hæredibus. ff. de legatis tertiò. Aut in vna oratione diſponitur de quantitate præſtanda, & in alia, vnde ſit præſtanda, & iſto caſu videtur gratia demonſtrationis facta diſpoſitio, atque ideò ſi ex fructibus vnius fundi ſolutio non poteſt fieri, debet ex alio ſuppleri: per textum, in dicta l. quidam teſtamento. Idem etiam ex communi Interpretum ſententia tradidit Cardinalis Dominicus Thuſcus, practicarum concluſionum iuris, tom. 8. littera V. concluſione 148. per totam, fol. 570. vbi etiam citat Caſtrenſem, dicto conſilio 339. & inquit, quod verba dicuntur demonſtratiuè poſita quãdo præcedit diſpoſitio, qua aliquid legatur, vel promittitur certum, poſtea deſignatur locus ſolutionis, provt ſi teſtator legat decem ſingulo anno Titio, & mandat ſolui ex fructibus talis prædij; nam licet fructus prædij non extent, debentur decem, quia illa verba demonſtratiuè ſunt poſita, quod ſolutio fiat ex fructibus talis prædij. Secus verò (inquit Thuſcus) ſi in eadem oratione teſtator dixerit, ex fructibus talis prædij ſolui decem; tunc namque ſi non extant fructus, non debentur decem, quia taxationis gratia fructus ſunt in obligatione poſiti; non autem gratia demonſtrationis: & citat nonnulla iura in eius rei comprobationem. Et idem repetit tomo 2. littera D. concluſione 191. folio 560. vbi etiam diſtinguit, an diſpoſitio facta ſit ſub vnica oratione, an verò diuiſa; ſiue an verba adiiciantur verbo diſpoſitiuo, & tunc cenſeatur cauſa demonſtrationis; an verò adiiciantur verbo executiuo, & tunc qualificent neceſſariò. Tradiderunt quoque id ipſum Ioannes de Amicis, in conſil. 40. ex num. 10. cum ſequent, Alciatus, in conſilio 188. ad finem, lib. 9. Gualdenſis, de arte teſtandi, titulo 6. cautela 59. Tiraquellus, priuilegio piæ cauſæ 63. Franciſcus Beccius, in conſil. 94. n. 8. Tiberius Decianus, in conſil. 70. ex n. 17. lib. 5. provt ſuprà retuli eum. Ioannes Gutierrez, in repetitione l. nemo poteſt. num. 506. Prætis, de interpret. vltimar. volunt. lib. 4. ſolut. 3. ex num. 13. folio 430. Peralta, in l. ſi quis legauerit, de legat. 2. fol. 101. Pinellus, 3. parte, l. 2. C. de reſcindenda, cap. 2. numero 15. Queſada, diuerſarum quæſtioneum iuris, c. 23. n. 6. Perez de Lara, de capellan. & anniuerſ. lib. 1. c. 15. Cæſar Barzius, deciſ. 81. n. 11. nec diſſentit Antonius Faber, ad titulum C. de legatis, definitione 4. fol. 692. dum dixit, alimenta legata non minui ex imminutione fructuum fundi pro iis obligati, niſi relicta ſint ex fructibus eius fundi: vt conſtat ex illis verbis; Diuer ſum eſſe. t ſi legatum ita relictum proponeretur, vt ex fundi redditibus alimenta tibi præſtarentur: imminutis enim fructibus, alimenta quoque minui eo caſu certum eſt. Et citat text. in præcitata l. cum. certus, ff. de tritico, vino, oleo legat. l. legatum 17. §. 1. ff. de annuis legat. l. ſi debitor 36. §. 1. ff. de contrahen. empt. ſuperiora etiam, latiús, & ſingulariter equidem explicauit Ioannes Garcia, videndus omninò, de expenſis & meliorat. capit. 4. ex numero 34. vſque ad numerum 38. qui multa in propoſito hoc conſiderat, quorum varius effectus eſt, & quotidianus, & vtiliſſimus, & illa commemorat ex numero 39. cum ſequentib. Inter alia tamen ex num. 34. inquirit, an ſcilicet aſſignatio loci, vel rei, vnde alimenta præſtentur, vel legata ſoluantur, conditionem, an demonſtrationem inducat: & conſequenter, an quæ aſſignationem inducunt, conditionem, an demonſtrationem efficiant. Et iura ſuperiora adducit, refert etiam ſentiam receptiorem, de q́ua ſuprà, & permultos Authores relatos ibi n. 36. quod ſi legatum, donatio, vel conceſſio, & aſſignatio perſonæ, vel loci ſint in duplici & diuerſa oratione, & ſub diuerſis verborum conceptionibus, talis aſſignatio inducit demonſtrationem, ac ſubinde legatum omnino debeatur, etiamſi in loco, vel in fundo, vel in perſona nihil habeatur, & aliunde ſoluatur: ſi verò vnica verborum conceptione, & vnica oratione: vtrumque contineatur, quod eſt taxatio, vel conditio. Deinde, n. 37. nouè & ingeniosè quidem oſtendit, diſtinctionem hanc vnius, vel diuerſarum orationum, planè non eſſe ex Iureconſultorum verbis, nec ſententia. Ipſi namque ſæpè ex vna eademq́ue oratione demonſtrationem inducunt; ſæpè ex duplici taxationem, & conditionem, vt ibi oſtendit concludenter, & verè quidem (vt arbitror) & ipſum tenuit Thuſcus, in loco relato ſuprà tomi ſecundi. Et tenet etiam poſt Cumanum, quem ſequitur Fuluius Pacianus, referendus infrà. Denique, num. 39. eiuſdem capit. rectè concludit cum communi ſententia Bartoli, & quamplurimorum, quos ibi citat, nihil attendendum eſſe in hac materia ad duplicem, vel vnicam orationem, ſed ad id duntaxat, quod dixi, diſpoſitionem ſcilicet, vel executione; hoc eſt, an poſt legatum perfectum addatur executio legati, id eſt, vnde legatum ſit ſoluendum; atque ita, ſiue in vna, ſiue in duplici oratione adiectio loci, vel perſonæ ad executionem, & conſequutionem legati iam perfecti, inducit demonſtrationem. Rurſum, etiamſi in diuerſa & duplici oratione, ſi duplex illa oratio neceſſaria ſit ad perfectionem legati, nihilque de executione agatur, erit taxatio, aut limitatio, vel conditio. Ac denique, ſi in conceſſione, vel donatione poſt diſpoſitionem addita fuerit perſona, vel locus adiectus ad ſolutionem, & executionem, diſpoſitio illa habebit demonſtrationem. Si duntaxat legatum habet perfectum ſine verbis executiuis diſpoſitionis, erit taxatum legatum. vel conditionale: & hactenus Ioa. Garſia, dicens, ita melius explicaſſe Albericum, Bartolum, & alios ibi relatos, & varios, vtiliſſimòſque effectus adducens (vt ſupradixi) ex num. 39. & cum ſeq. & exempla eiuſdem diſtinctionis ponens dicto n. 38. vt ibi latius inuenies, atque ex profeſſo explicatum. Vide etiam nouiſſmè Farinacium, nouiſſimar. Rotæ Romanæ, deciſion. 584. partis 2. tom. 2.

Procedit autem diſtinctio ſuperior (provt ipſimet Authores notarunt) non ſolum in legatis, & vltimis voluntatibus, ſed etiam in contractibus, in donatione, in conceſſione, & in qualibet alia diſpoſitione, in quo nullus diſſentit, & ſpecificè in donatione idem quod in legato conſtituit Prætis, dicta ſolut. 3. n. 14. & 15. in conceſſione quacunque, vel legato, vel donatione optimè obſeruauit Ioannes Garſia, dicto cap. 4. n. 38. ante finem, ibi: Itaque, ſi in conceſſione, vel legato, vel donatione. Et num. 44. ibi: Titulo venditionis, donationis, vel legati, nihil enim refert, cum Doctores omnes, de quibus ſupra, imò ratio ipſa iuris, vniuersè id in omni genere dispoſitionis recipiant.

Et in venditione vſque adeò procedit, vt venditione limitata ad locum, veluti ſi vendas annua centum, quæ ibi habes Compoſtellæ empta, vel tot modios vini, vel corbes frumenti, quos habes quotannis in tali prædio, vel quos emiſti à Sempronio, & ibi redditus non ſint, vel minor ſit, venditori hæredes de euictione quidem tenebuntur actione perſonali ex contractu; at verò reddere ſingulis annis redditus non tenebuntur, quia limitata venditio eſt, tanquam ſi corpus fuiſſet venditum. Ita ſane poſt alios Authores obſeruauit ipſe Ioannes Garcia, dicto cap. 4. num. 40. cuius reſolutio coadiuuatur ex traditis per Antonium Pichardum, in §. cum autem. Inſtitut. de empt. & vendit. & per Pinellum, 3. parte, l. Secundæ, C. de reſcindenda, cap. ſecundo, procedit etiam eadem diſtinctio in anniuerſariis, & capellaniis, & diſpoſitionibus quibuſlibet ad pias cauſas, vt ſcilicet diſtingui debeat, an locus, vel perſona taxatiuè, & conditionaliter, an demonſtratiuè adiiciatur; provt in anniuerſariis, & capellaniis loquitur Perez de Lara, libro 1. dicto cap. 15. num. 21. & deciſio Rotæ (quam ipſe non citat) adducta tamen per Ioannem Garciam, dicto capite quarto, de expenſ. & meliorat. num. 35. incipien. Lego pro anniuerſario annali, & perpetuo faciendo pro anima mea, & parentum meorum in Eccleſia Murmurienſi duas formatas annonæ ad magnam menſuram, quas mihi deſeruiunt Guillelmus, & Rainerius fratres in quodam affirmatio, quod habent in tali loco, & c. & caſu huiuſmodi propoſito, ſubdit ſtatim eadem deciſio in hunc modum: Item, ſi pro tempore non poſſent percipi, vel haberi dictæ ſummæ de affirmatio illo, vel propter deteriorationem, vel minus valentiam dicti affirmarij, vel aliàs quouis modo. Et arguit pro, & contra, atque diſtinctionem ſuperiorem adducit, an demonſtratiuè, vel executiuè deſigantio fiat; ſiue vnica oratione exprimatur, quid ſolui debeat, & ex quo; an verò in vna oratione diſponatur de quantitate præſtanda, & in alia, vnde ſit præſtanda. Et tandem concludit in hæc verba: His tamen non obſtantibus, teneo contrarium, & dico, quod hæres plenè erit liberatus, cedendo actiones Anniuerſario, ſiue eius ministris, nec ad plus teneatur, nec ſuppleri de aliis bonis, quantumcunque dicta penſio minueretur, dummodo ſine hæredis culpa.

Et hic ſane caſus cum ex facto occurreret olim in [Regij Galleci Senatus deciſio in propoſito ſingularis, & notanda traditur.] Regio Galleco Prætorio, vbi tunc ego Senator eram; ita equiquem deciſus, atque reſolutus fuit. Conſtabat namque, Hoſpitali Sanctæ Mariæ Angelorum villæ de Riuadauia, triginta modiorum vini donationem factam fuiſſe cum certo onere anniuerſariorum, in hunc modum: Dono dicto Hoſpitali triginta modios vini, quos ego habeo, & mihi ſeruiunt vaſſalli quidam, & emi à talibus, & talibus perſonis qui erant dicti ſeruitores, & ſicut ego emi, & habeo, & mihi ſeruiunt: & verè negari poteſt, quin eadem in oratione, ſiue ante perfectam diſpoſitionem, addita ſit res, locus, aut perſona, ex qua donatio ſoluenda eſſet ſingulis annis, & ſic taxatiuè, iuxta reſolutiones ſuperiores, & tradita per Ioannem Garciam, dicto cap. quarto, & tamen Aduocati Hoſpitalis contendebant, duplici ex capite non liberari donatoris hæredes cedendo actiones, ſed teneri ſupplere, quod defecerat, petita reductione per dictos ſeruitores, modiorum illorum triginta vini. ad rationem 15. iuxta diſpoſitionem l. 7. titul. 15. lib. 5. nouæ collect. Regiæ. cuius meminit Gallecus idem Garcia, de expenſis, cap. 7. num. 74. Et primò adducebantur ex traditione illa Romani, ſingulari 432. ex qua contendebant, præfatam diſtinctionem, an demonſtratiuè, vel diſpoſitiuè perſona, aut res adiecta ſit ſolutioni; non habere locum in pia cauſa. Secundò excitabantur ex clauſula generali, in fine eiuſdem donationis appoſita, ex qua verbis valde generalibus, euictionis, & ſecuritatis dictorum modiorum vini promiſſio facta fuit à donator.

Cæterum Aduocari metipſi non ponderabant locum Tiraquelli, de priuilegiis piæ cauſæ, priuilegio 63. Simonis de Prætis, de interpretat. vltimar. voluntat. lib. 4. dicta ſolutione 3. num. 18. fol. 430. provt ego nunc pondero, hi etenim Authores, ſi recte perpendantur, pro communi etiam diſtinctione vrgent, etiam in pia cauſa; & Romani locus, verè & nouiter explanabitur. Non enim inquit Romanus, donatione facta piæ cauſæ, & re, vel perſona, texatiuè & conditionaliter, aut in eadem oratione (provt fuit in caſu præſenti) vel ante perfectam diſpoſitionem aſſignata, ſuppleri debere id, quod minueretur ex quantitate tractu temporis, ſiue caſu quocunque eueniente. Non etiam inquit, ad alia bona donatoris deueniendum, ſed in alio caſu loquitur Scilicet per aſſignationem redditus ex aliquo certo funde, quod piæ cauſæ fauore is fundus cenſetur obligatus, & ad eum agi poteſt hypothecaria. Et ſic quamuis taxatiuè, & in eadem oratione fundus aſſignatus fuerit, priuilegium piæ cauſæ efficit, vt excluſa diſtinctione taxationis, vel demonſtrationis, fundus ipſe remaneat obligatus, non tamen extenditur priuilegium metipſum, vt aliæ quoque res donatoris obligatæ remaneant, ſiue ad ipſas agi poſſit, vt quod deeſt, aut minutum fuerit, ſuppleatur ex ipſis; provt in caſu noſtro ſuppleri ex aliis bonis, quod minus reddi poterat ex dictis 30. modiis, petita reductione, contendebatur. Quod autem eo caſu loquatur Romanus, nec aliquid in contrarium diſtinctionis ſuperioris dixerit, conſtat ex verbis Tiraquelli, dicto priuilegio 63. vbi in ſummario ſic dicit: Per aſſignationem redditus ex certo aliquo fundo piæ cauſæ, tacitè is fundus cenſetur obligatus, & ad eum etiam agi potest hypothecaria. Et in contextu ipſo in hæc verba ſcribit, licet aliàs cum aſſignantur reditus ex certo fundo, ex huiuſmodi aſſignatione non oriatur actio hypothecaria, ſed tantum comperit perſonalis, per l. vltimam, in fine, ff. de contrahenda empt. & l. liberto, in principio, iuncta gloſſa, in verbo. vendita, ff. de annuis legatis: tamen ſi teſtator quiſpiam in fauorem piæ cauſæ aſſignauerit redditus ex aliquo fundo, cenſetur is fundus, in quamcunque manum peruenerit, tacitè obligatus, & ad illum agi poteſt hypothecaria, etiam de iure Digeſtorum, per textum loquentem in alimentis, in l. ſecunda, & ibi Bartol. ff. de aliment. & cibar. legat. & c. Et ſecundùm hæc, quamuis res alienetur, ſolutioni ſuppoſita, cum ſuo onere tranſit piæ cauſæ fauore, qui tamen fauor, ad caſum propoſitum non extenditur per Romanum, nec in eo loquitur (vt vides)

Similiter, quando res legata, per legantem poſtmodum alienatur; quamuis in aliis cauſis, & perſonis diſtingui ſoleat, an titulo lucratiuo, vel oneroſo res diſtrahatur; & tunc an ex voluntate, vel ex neceſſitate alienatio fiat; iuxta textum, in l. re legatam, ff. de adimendis legatis, l. fideicommiſſa, §. ſi rem, ff. de legatis, 3. cum ſua materia, de qua plene poſt ordinarios, per Antonium Gomezium, tom. 1. variarum, cap. 12. num. 52. verſic. ſecundus caſus eſt. Tellum Fernandez, in l. 17. Tauri, ex num. 11. cum pluribus ſeq. Mieres, de maioratu, 1. parte, quæſt. 43. num. 11. & quæſt. 46. Gratianum, regula 458. Vincentium de Franchis, deciſione 283. latè per Ioann. Vincent. Hondedeum, in conſil. 61. per totum, libro 1. tamen in pia cauſa, quia res ipſa legata, obligata cenſetur manere eo ipſo, legatum indiſtinctè non reuocatur, idque fauore piæ cauſæ, ob quam res legata obligata cenſetur; ſicuti obſeruauit Simon de Prætis, dicta ſolutione tertia, num. 18. & ſic quoad alias res iuridicè, & rectè fauorem non extendit deciſio Rotæ prædicta. Maximè cùm donator dixiſſet, quod donabat triginta illos modios vini, provt habebat, & emerat; habebat autem periculo reductionis ſuppoſitos ex deciſione dictæ l. Regiæ 7. & ſic videtur cum eodem periculo, & onere eos donaſſe; iuxta reſolutionem Hippolyti Riminaldi, in conſil, 27. num. 71. lib. 1. Panciroli, in conſil. 117. num. 7. Mazoli, in conſil. 70. num. 32. Burſati, in conſil. 4. num. 14. lib. 1. Achil. Pedrochæ, in conſ. 2. num. 11. & 27. cum ſequent. & num. 51. cum tribus ſequent.

Ex alio etiam capite, generalitatis inquam verborum, quibus euictionis promiſſio facta fuit, iuuari non poterat Hoſpitale ipſum: quoniam clauſula illa generalis ſubſequens, referri, & reſtringi debet ſecundum naturam rei prius ſpecificatæ, l. legatorum, §. 1. vbi Bartolus, ff. de legatis 2. l. ſi ex pluribus, ff. de ſolutionibus, l. ſi ita quis promiſit, §. finali, ff. de verbor. obligation. Bartolus, in l. quæſitum, §. primo ff. de fundo inſtructo. Baldus, in l. pactum, num. 9. C. de collat. Iaſon, in l. ſi de certa, num. 2. C. de tranſact. Molina, de Hispan. primogen. libro 4. cap. 2. num. 41. & latius explicaui ſuprà, alio cap. ſic ſanè in materia euictionis, & promiſſionis, eius, quæ verbis, & clauſulis valde generalibus facta ſit, quod clauſulæ, & dictiones vniuerſales limitentur, & reſtringantur ſecundum naturam actus, cui attribuuntur, & ſufficiant illis aliquem effectum tribuere, nec ita eas extendere liceat, quòd iuri præiudicium fiat; eruditè poſt alios Authores ſcripſit Didac. Couarr. variarum lib. 3. cap. 17. numero ſeptimo, non leuis autem effectus tribuitur verbis prædictis, ſi quidem donatoris hæredes remanent obligati; ſi culpa eorum, aut ipſius donatoris, vel ob defectum, aut vitium rei, minueretur numerus dictorum triginta modiorum, quod præfata deciſio Rotæ conſiderauit expreſſim, non autem tenebuntur, caſu prædicto eueniente, cum legis diſpoſitione ipſe contigerit ex reductione dictæ legis Regiæ, & abſque culpa hæredum, & donatoris, reſq́ue ipſa remaneat, quamuis numero modiorum diminuto, quo caſu & oneris diminutio peti poteſt, iuxta ea, quæ latius tradit D. Perez de Lara, de capellan. & anniuerſ. libro 1. dicto cap. 15. & factum proueniens ex diſpoſitione, aut voluntate Principis, ſemper in diſpoſitione quacunque cenſetur exceptum, l. finali, ff. qui ſatisdare cogantur, cap. conſtitutus, de reſcriptis. Quem textum adduxit, & ſic notauit Ioſephus Ludouicus, deciſione 50. num. 11. clauſulæ etiam, quæ in executiuis contractus apponuntur, non ſolent ſubſtantiam eius alterare, aut præfatam diſtinctionem taxationis, aut demonſtrationis excludere: per text. in Clementina 1. in fine, de præbendis: quem exornarunt quamplurimi Authores commemorati ſuprà: Peralta, in l. vnum ex familia, §. ſed ſi fundum, numero tertio, de legatis 2. Couarr. in rubrica de teſtamentis, ſecunda parte, num. 12. verſic. tertia concluſio. Ludouicus Molina, de Hiſpan. primogen. lib. 4. c. 2. n. 42. Mieres, de maioratus, 1. parte, quæſt. 30. num. 9. & 10. Caualcan. deciſione 43. ſub num. 35. verſic. nec obſtat. 1. parte, & deciſion. 36. num. 18. & 40. parte 2. Ac denique, promiſſio de euictione aut de ſecuritate, non intelligitur de ea, quæ prouenit ex natura rei, & recipit interpretationem à natura diſpoſitionis, & rei, ſuper qua interponitur, nec propterea dicitur ſuperflua, cum in cæteris aliis caſibus operetur ſuum effectum, vt in deciſione Rotæ 211. num. 1. & 6. in nouis, parte ſecunda, fol. 724. deciſione 152. ead. parte 2. fol. 685. num. 4. vbi ſingulariter in propoſito, quod quando euictio fit ex natura rei, non ſufficit ſimplex ſiue generalis promiſſo de euictione, ſed requiritur ſpecifica, atque expreſſa in illum caſum: Tiraquellus, de retractu lignagier, §. primo, gloſſa nona, numero 34. & 35. vbi ex hoc infert ad rem ventam, retractam à conſanguineo, ex natura enim rei, & legis diſpoſitione ineſt ea euictio, ſi conſanguineus velit retrahere, & ſic non ſufficit generalis de euictione promiſſio, ſed ſpecifica requiritur, vt dixi. Sic etiam in caſu propoſito non ſufficit generalis illa de euictione promiſſio, quoniam ex natura rei, & legis Regiæ præcitatæ diſpoſitione ineſt eiuſmodi euictionis caſus, hoc eſt petitionis reductionis ad rationem 14. ſi ſoluentes, ſiue obligati ſoluere, eâ vti velint. Et hactenus de præfata Senatus, Galleci definitione, ex qua concluditur, diſtinctionem, atque doctrinam illam ſuperiorem, an demonſtratiuè, an diſpoſitiuè adiectum aliquid fuerit, vt reſtringat, vel non, diſpoſitionem; obtinere etiam in cauſis, & diſpoſitionibus ad pias cauſas.

Et vltra ſuperius obſeruata, & adducta, pro eadem diſtinctione facit alius caſus practicus, in eodem propoſito ponderatus per Borgninum Caualcanum, in iudice deciſionum primæ partis, verb. verba in dubio potius. Vbi inquit, ſe conſuluiſſe eo anno ad fauorem hæredum, legatum factum per teſtatorem de Miſſis celebrandis ſingula die in perpetuum per vnum Capellanum, qui habeat pro eius mercede ſingulo anno florenos quadraginta valoris ad computum ſolidorum triginta duorum Imperialium pro floreno; fuiſſe legatum taxatiuum, & non demonſtratiuum, & hæredes non teneri ſoluere pluſquam florenos quadraginta, ſi Capellanus nullus reperiatur, qui velit dicere dictam Miſſam quotidianam cum dicta Oratione, pro dictis florenis quadraginta: & ſic hæredes non teneri ſupplere mercedem, & onus Miſſarum debere diminui, & reduci ad mercedem dictorum florenorum quadraginta Imperialium; provt ibi latiùs comprobat, & multa in hac materia euoluit, vt ibi videri poteſt.

Deinde & tertio loco principaliter obſeruandum, [Senatus Hiſpalenſ egregia pr nitur & gularis ſio.] atque conſtituendum erit, ex dictis hucuſque numeris præcedentibus, inferri ad alium caſum practicum, & ex facto in Regio Hiſpalenſi Senatu hiſce diebus occurrentem, & definitum: nam cùm lis verteretur inter Gaſparem Nuñez, & Catharinam de Robledo eo prætextu, quod ipſa prætenderet, teſtatotorem ſibi reliquiſſe centum ducatorum cenſum, ſeu tributum quod quidam tertius ſoluebat. Et verum eſſet, ita teſtatorem dixiſſe in ſuo teſtamento; attamen non apparebat, nec conſtitit, tertium illum ſoluiſſe, aut ſoluere tributum ipſum, nec de inſtrumento impoſitionis, aut redemptionis eiuſdem conſtabat; iuridicè equidem à petitione prædicta centum ducatorum Senatus abſoluit hæredem, & iura ſua contra tertium illum reſeruauit legatario, iuſſitque, hæredem eadem iura cedere aduerſus ipſum tertium, ſi quæ habebat. Senatus autem definitio ex ſequentibus comprobatur fundamentis, & rationibus.

Ac primum, equidem ex his, quæ numeris præcedentibus, adnotata, atque ſcripta reliqui, quatenus diſtinxi, quod aut oratio legati perfecta eſt, & poſtea ei annectitur locus, vel res, vnde ſolui debeat; quod idem eſt, ac dicere, aut in vna oratione diſponitur de quantitate præſtanda, & in alia vnde ſit præſtanda, & tunc legatum eſt præſtandum, ſiue ſupplendum ab hærede, quanquam legata quantitas minime exiſtat, ſiue ex re aſſignata ſolutio fieri non poſſit; tum, quia loci adiectio eo in caſu ſtat demonſtratiuè; non autem reſtrictiuè; tunc etiam, quia relatiuum videtur potius adiectum executioni, quàm ſubſtantiæ legati, & diſpoſitionis, & proinde non vitiat legatum, vt in dict. l. quidam teſtamento: & ſic iuxta vnam, vel alteram opinionem, ex relatis ſuprà per Ioan. Garciam: Aut verò vnica, eadémque oratione fit legatum, necnon deſignatur locus, vnde ſolui debeat (provt factum fuit in caſu præſenti, & tunc re legata deficiente, ſiue non apparent (provt in ipſomet caſu propoſito cenſus, non apparebat) æquè corruit legatum; ſicuti tradiderunt diſtinctionem hanc communem Interpretes omnes ſuprà commemorati, & ex multis Petrus Surdus, dicto conſil. 162. num. 23. lib. 2. Ludouicus Morotius, reſponſo 5. num. 4. Fuluius Pacianus, in conſil. 22. ex num. 19. cum ſeq. vſque ad numerum 28. Cardinalis Dominicus Thuſcus, in duobus locis præcitatis ſuprà, poſt Caſtrenſem, dicto conſil. 339. lib. 1. Qui in ſecundo caſu, quando ſcilicet vnica eſt oratio, ſignificans quid, & vnde ſolui debeat, verbi gratia, cum teſtator ſic loquitur, Volo ex reditibus talis rei decem ſolui, manifeſtè comprobat iſtam partem:

Secundò deinde facit, quia nomen debitoris quotieſcunque alicui legatur, hæres non tenetur ad legati præſtationem, etiam quod nihil ſit debitum, ſed duntaxat ad ceſſionem directæ actionis, l. ſeruum filij, §. eum qui chirographum, ff. de legatis primo: vbi omnes Doctores communiter, præſertim Angelus, n. 3. Comenſis, num. 2. Iaſon, num. 10. l. ex. legato. C. de legatis. In tantum, vt nec etiam expenſas, & ſumptus litis teneatur hæres præſtare legatario pro conſecutione legati, ſed ſuo periculo ſit vendicandum: Angelus, in d. §. eum qui chirographum, & in l. apud Iulianum, §. Titius, num. 2. de legat. 1. Iaſon, ibidem, n. 28. Ludouicus Morotius, dicto reſponſo 5. num. 1. & 2. Fuluius Pacianus, dicto conſil. 22. num. 28. ſed in caſu præſenti legatum eſt tributum, ſine cenſus centum ducarorum, quæ quidam tertius ſoluebat, igitur hæres cedendo actionem legatario aduerſus ipſum, liberari debuit omnino.

Tertiò etiam facit in terminis id, quod ſcripſit Baldus, in conſil. 151. per totum, incipien. Dubium iſtius quæstionis, libro quinto: vbi dixit, legatum non deberi per hæredem, ſi his verbis conceptum fuiſſet, Relinquo D. Nutæ, & Bellaforæ centum, ad quæ mihi D. Stephanella tenetur, ſed cedendo actiones liberari; provt latius ibi comprobat, & in fortioribus terminis defendunt Alexander, in conſil. 215. libro ſeptimo. Decius, in conſil. 324. per totum: idem Decius, in conſil. 183. colum. 3. Simon de Prætis, in conſil. 117. ex num. 13. cum ſequent. lib. 1. Ludou. Morotius, dicto responſo 5. vbi inquit, quod in caſu illo, ſuper quo iure reſpondit, teſtatrix legando 3000 aureos, quos habebat ſuper quarta parte feudi, retulit ſe ad corpus nummorum, quos illic habebat, ac proinde diſpoſitionem ſuam reſtrinxit ad illos aureos, qui legatariis debentur cum ſuo onere, abſque grauamine hæredis, vt latiùs ibi, & per Alex. d. conſ. 216. poſt. n. 3. in verſic. ſed in propoſito, lib. 7.

Rurſus & quarto loco facit reſolutio illa communiter approbata, quod aut pecunia eſt legata in genere, & tunc licet pecunia non inueniatur in hæreditate, legatum tamen debetur, l. ſi pecunia, ff. de legat. 2. l. quidam teſtamento, ff. de legatis 1. & notatur, in l. 3. poſt Gloſſam, ibi, C. de falſa cauſa adiecta legato, aut pecunia fuit legata in ſpecie, veluti, lego decem quæ in arca habeo: quod genus legati ſicuti dicitur reſpicere certum corpus, vel certam ſpeciem, licet quantitatem contineat, vt habetur in l. talis ſcriptura, & ibi Gloſſa, in verbo, ſpecies, & l. plane vbi, §. ſed hoc, & ibi Gloſſa, in verbo, comparandum, & in l. ſed ſi certos nummos, ff. de legatis 1. ita etiam facit, vt ſi nihil eſt in arca, nihil debeatur, aut ſi minus eſt, quàm quantitas legata, nihil amplius ſuppleatur: provt de primo traditur in l. 1. §. finali, ff. de dote prælegata. Et de ſecundo hebetur in l. ſi ſeruus, §. qui quinque, ff. de legatis 1. & in l. cum ita, §. ſpecies, ff. de legatis 2. ſic ſane reſoluunt communiter Scribentes, multis in locis, vt per Baldum, in conſ. 180. ex n. 4. cum ſeq. lib. 2. Decium, in conſ. 166. num. 2. Pariſium, in conſil. 96. num. 17. lib. 2. Afflictum, deciſione 399. num. 7. Ludouicum Morotium, dicto reſponſo 5. ex num. 3. Simonem de Prætis, de interpretat. vltimar. voluntat. lib. 4. dubita. 4. n. 11. & 13. fol. 289. Ioannem Cephalum, in conſil. 636. num. 9. & 10. lib. 5. Fuluium Pacianum, in conſil. 22. numero 12. 21. 24. 25. & 26. vbi diſtinguit, an deſignatio rei appoſita ſit in ipſa ſubſtantia legati, & tunc ſi non reperitur res, legati ſubſtantia deficit, iuxta text. in dicto §. quicunque, & iura ſimilia nunc allegata: quod in propriis ter minis decidit caſum noſtrum præſentem. Et iterum ipſe Pacianus, num. 22. & 23. vbi ſingulariter animaduertit, differentiam non verſari in eo, quod legatum, & deſignatum ſit in vna, vel in diuerſa oratione, ſed ſolum verſari, an diſpoſitio pecuniæ legatæ conſiſtat in genere, an in ſpecie; vt eleganter hanc materiam explanat Cumanus, in d.l. quidam testamento, ff. de legat. 1. column. 1. verſic. ſed dico. Bartolus etiam, in d.l. talis ſcriptura, num. 3. in verſic. non obſtat. vbi ait, intelligentiam dictæ l. quidam teſtamento, ff. de legatis 1. in eo verſari, quod ibi erat pecunia legata in genere, ſeu quantitate potius, quàm in ſpecie.

