Nec obſtant argumenta pro contraria parte adducta. Non obſtat primum, quoniam reſpondetur, præfatum Ludouicum, dicti vinculi, & patronatus inſtitutorem, non ſolum voluiſſe, quod hi, qui in futurum ſucceſſuri fuiſſent, legitimi eſſent; quo caſu iuxta reſolutionem communem in ipſo primo argumento præhabitam, res prorſus caret dubitandi ratione, vt ibidem animaduertebam; ſed etiam ſimul cauiſſe, quod iidem ſucceſſuri in dicto vincluo, ex legitimo matrimonio nati, & habiti fuiſſent, quod ſemper requirit, & in omnibus vocationibus exprimit, vt ſæpè repetitum eſt; per ſubſequens autem matrimonium legitimati, non ſunt verè legitimi à die natiuitatis, ſed à die contracti matrimonij, per fictionem autem à natiuitate; ſicuti probaui ſuprà num. 23. & quamplurimi Authores notarunt vnanimiter, quos pro opinione Baldi aggregabo, & commemorabo infrà ad ſolutionem noni argumenti: & referendi infrà. Matrienzus etiam, in l. 10. tit. 8. gloſſ. 3. num. 16. lib. 5. vbi id maxime procedere inquit, in præiudicium tertij: Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 222. num. 77. 98. 99. 109. & 113. Ceruantes, in l. 12. Tauri, num. 77. & 80. Cephalus, in conſil. 82. num. 20. lib. 1. Cæuallos, commun. contra commun. q. 2. ex num. 75. cum ſeq. & cum Rolando, & aliis, Peregrinus, dicto art. 24. num. 42. & 43. Quoniam etſi ex legis diſpoſitione effici potuerint verè legitimi, per ſubſequens matrimonium legitimati, non tamen lex potuerit eos facere ex legitimo matrimonio procreatos, quod vere ipſi non ſint nati ex legitimo matrimonio, ſicuti probaui numeris præcedentibus, & communiter obſeruarunt Authores omnes, qui opinionem Baldi ſequuntur, & in terminis ſcripſit, & nonnullis iuribus comprobauit Cardinalis Franciſc. Mantica, de coniectur. vltimvolunt. lib. 11. tit. 12. num. 19. Riminaldus, vbi ſuprà, num. 82. & 83. Peregrin. n. 36. & 37. vbi inquit, quod ſicut facta pro infectis haberi non poſſunt, l. in bello. §. factæ. ff. de capt. & poſtlim. reuerſ. ita per contrarium, quæ facta non ſunt, pro factis haberi non poſſunt: ac idcirco impoſſibile eſt, vt qui per naturam non eſt legitimè natus, ſit natus legitimè, cùm ergo licèt legitimatio iuris ſit, natiuitas, & matrimonium ſint quid facti; lex eadem, quæ per ſubſequens matrimonium, vel per alios modos fecit aliquem legitimum, facere non poteſt eum de legitimo matrimonio natum, & habitum, um ſit facti, quod iure ciuili infirmari non poteſt: l. 1. §. ſi vir, ff. de acquir. poſſeſ. nec pro infecto haberi, vt Peregr. recte conſtituit: & idem obſeruauit ex communi ſententia Antonius Theſaurus deciſ. Pedemontana 196. ſub num. 4. in illis verbis: Ad allegata in contrarium respondebatur, quod hi filij ſunt proprie filij legitimi, non tamen procreati ex legitimo matrimonio, cum qualitas adiecta verbo, debeat intelligi ſecundum tempus verbi, ita quod legitimatio debeat interuenire in conceptione, & procreatione, vel ſaltem in natiuitate, non autem poſt; videtur enim. teſtator eos voluiſſe admittere, qui in vero matrimonio, & ſine macula peccati mortalis procrearentur, quod non eſt in talibus, qui in peccato mortali concepti ſunt, & aliquando ex matre indigna. Obſeruauit quoque eleganter Antonius Faber, de erroribus prag. mat. decad. 35. errore 6. ad fidem, ſol. 528. in illis verbis: Niſi ponas in fideicommiſſi ſucceſſione poſitos fuiſſe liberos, non ſub ea qualitate naturalium & legitimorum, ſed ex legitimo matrimonio procreatos, quomodo vt plurimùm hodie concipi tales conditiones ſolent. Superueniens namque matrimonium, etſi non modo legitimum eſt, ſed etiam legitimos facit liberos omnes antea natos; facere tamen nequit, vt ex, legitimo matrimonio procreati ſint, qui ante matrimonium procreati fuerunt; quia hæc verba coniungunt natiuitatem cum legitimitate, vt ita dicam, matrimonij, vt neceſſe ſit matrimonium fuiſſe legitimum iam eo tempore, quo nati ſint, ij, qui ſe in conditione poſitos velint dicere. Quae res facit, vt legitimatio etiam per subsequens matrimonium facta, nunquam retrotrahatur ad tempus natalium, præſertim vero in præiudicium tertij, cui medio tempore ius fuerit acquiſitum, §. ſit igitur licentia. dicta nouella 74. quib. mod. nat. effician. legit. Adnotauit etiam ſingulariter Andreas Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 4. C 54. in princip. in illis verbis: Ego eorum ſententiam amplector, qui negant in hac propoſita ſpecie ſubſtitutum excludi. Fundamentum, quo nixus ſum, illud eſt; quia teſtator locutus eſt de filiis natis ex legitimo matrimonio, vt patet. Tales autem filij, vt maximè legitimi habeantur, iuxta cap. tanta. qui filij ſint legitimi: non tamen habentur pro natis ex legitimo matrimonio: ratio eſt, quia lex facere poteſt, vt qui ob aliquam cauſam legitimus non eſt, habeatur tamen & reputetur legitimis (eſt enim hoc in legis poteſtate poſitum, cum à lege dicatur legitimus) ſed facere non poteſt lex, vt qui natus non eſt ex legitimo matrimonio, habeatur, & ſit tanquam ex legitimo matrimonio natus, hoc enim in facto, non in iure conſiſtit: quare cum ad factum hoc reſpexerit teſtator, mentione facta filiorum ex legitimo matrimonio natorum, non videntur huc pertinere filij, qui non ſunt nati ex legitimo matrimonio, licet poſtea contractum fuerit matrimonium, & ex eo ipſi legitimi effecti fuerint. Et in eodem placito fuit etiam ante prædictos Authores, Hippolyt, Riminald. dicto conſ. 222. & numeris relatis ſupra, num. 56. Rolandus quoque dicto conſil. 100. n. 31. lib. 2. qui refert Baldum, in l. Paulus, in prima lectura, vltim. notab. per illum textum, ff. de ſatu hominum. dicentem, quod omnia teſtamenta facientia mentionem de legitimè natis, requirunt, quod quis legitimè ſit conceptus, aliàs non poteſt dici legitimè naſci. Et confirmat num. 32. adiicitque num. 33. poſt eundem Baldum, alio in loco, & Ruinam, & Curt ſenior. quòd vt filius naſcatur iuſtus, opus eſt quòd naſcatur poſt matrimonium, ſecus ſi matrimonium ſequatur natiuitatem: & numero 37. inquit etiam poſt alios Authores id, quod numeris præcedentibus, ex aliis comprobaui, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium, etſi provt ex nunc, fit verè & propriè legitimus; non tamen provt ex tunc, & in præteritum, inſpecto tempore natiuitatis. Et inde infert, quod cum talis verè & propriè loquendo non ſit natus de legitimo matrimonio, ſed ſecundum quid, provt nunc; & poſt hac, non autem anteà, quod de eo non intelligitur, nec intelligi poteſt diſpoſitio, qua ex legitimo matrimonio nati vocantur, cum in hac legitimationis, ſicut, in alterius actus materia, verba in potentiori ſignificatu ſint accipienda, l. ſi filius familias. § ſin, ff. de dona. & ita . argumentatur Decius, & Cephal. ibi relati. & ſimpliciter, & non ſecundum quid, l. hoc legatum. ff. de legat. tertiis, & alio cap. infrà latius exornabitur.

Non obſtat ſecundum argumentum, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, quoad ſucceſſiones, & omnia legitimi cenſeantur. Quia id locum habet in diſpoſitione legis, ſiue in his, quæ ab ipſa lege deferuntur, non verò in hominis diſpoſitione, ſiue in his, quæ deferuntur ex iudicio teſtatoris; quia in his cum principaliter inſpici debeat, quæ fuerit teſtatoris voluntas, qui fideicommiſſum ſub ea conditione iniunxit, eaque primum locum obtineat: l. in conditionibus, in principio, cum vulgatis. ff. de condit. & demonſt. diuerſimodè ſtatuitur, vtpotè cùm legis diſpoſitio, & ordinatio mitiùs interpretetur, quàm hominis prouiſio, quæ ſtrictiùs interpretatur, l. Celsus, ff. de arbitris, l. amplius non petitum, ff. rem ratam haberi, & cum aliis Authoribus Hippolyt. Riminaldus; dicto conſilio 222. numero 101. & 102. Ideoq́ue quandoque moderatur. lex prouiſionem legis, non tamen moderatur nec reſtringit diſpoſitionem hominis, Gloſſa, in l. aſſiduis, C. qui potior. in pign. haben. Ratio eſt, quia prouiſio hominis, eſt lex ſua particularis, l. legem, C. depactis, §. diſponat, in authent. de nuptiis, cum ſimilibus: & per Riminaldum; vbi ſupra, num. 2. & hominis prouiſio facit ceſſare prouiſionem legis, l. finali. C. de pactis conuentis. Propterea diſpoſitiones hominum ſecundum ſonum verborum ſunt exaudiendæ, nec reducuntur ad iuris intellectum, quando verborum ſonus in ſui ſignificatione repugnat ordinationi iuris; ſicuti ex pluribus deduxit Andr. Alciatus, regula 3. præſumptione 32. numero nono, quem refert. & hæc poſteriora nouiter exornans; ita propoſito huic ſecundo argumento reſpondet poſt Butrium, Præpoſitum, Alexand. Ruinum, Socin, iun. Cephal. & Rolandum, Peregrinus de fideicommiſſis, dicto articulo 24. numero 41. &42. qui concludit, verum eſſe, quod in his, quæ pendent à iuris communis diſpoſitione, legitimatus ea omnia iura aſſequatur per ſubſequens matrimonium, quæ in ipſo argumento diximus; in his verò, quæ ex teſtatoris diſpoſitione dependent, quòd id duntaxat aſſequitur, quod teſtator ipſe voluerit, cuius diſpoſitio iuxta verborum proprietatem intelligi debet, vt alio cap. ſuprà latiùs probaui: iuxta verborum autem proprietatem, eiuſmodi filius per ſubſequens matrimonium legitimatus, verè non continetur ſub dictis verbis; (vt dictum eſt) cùm verè ex legitimo matrimonio procreatus non fuerit. Et ita quoque reſpondit ipſimet argumento Cardinalis Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro vndecimo, titulo duodecimo, numero vigeſimo primo, quem Peregrinus non citat. & ſentit apertè Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, lib. 4. dicto cap. 54. in verſic. reſpondeo hoc textu, vbi reſpondet ad text. in l. cum quis, C. de naturalibus liberis: quem pro contraria parte in argumento adduximus. Reſpondet etiam Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. ex numero 155. vſque ad numerum 161. cum in contrarium eum expendiſſet anteà num. 22. Peregrinus quoque, præcitato artic. 24. n. 45. & vide numero 20. Ego vero textui eidem, & propoſito argumento ſic reſonderem, legitimatum per ſubſequens matrimonium, in nihilo differre à veris & legitimis filiis, ex legitimo matrimonio natis, & omnes ſucceſſiones aſſequi, ad quas legitimi vocantur; in eis ſcilicet terminis, in quibus iura ipſa loquuntur, hoc eſt, poſt legitimationem, ſicque matrimonium ſubſequutum, non verò antea; quòd clarè probat textus. in dicto cap. tanta eſt vis, qui filij ſint legitimi, in illis verbis: Tanta eſt vis matrimonij, vt qui antea ſunt geniti, poſt contractum matrimonium legitimi habeantur. Et in authent. quibus modis naturales effician. legit. §. liceat igitur, ibi: Et ſuos de tætero & ſub poteſtate habere. Et in §. ſit igitur licentia, ſuprà allegato. ibi. Et hoc facto exinde frui tali ſolatio. Et in dicto §. reliqui, in verſic. ſemel. & in l. 4. titulo 15. partita 4. ibi: En adelante heredan los bienes del padre, e auran honrra de hiqos legitimos. Et in l. 9. eiuſdem tituli, ibi: son dende en adelante legitimos, e han todas las honrras, que los fijos que nacen de caſamiento derecho. Et quamuis hæc iura ( excepto dicto cap. tanta eſt vis) loquantur in legitimatis per reſcriptum Principis, procedunt etiam in legitimatis per ſubſequens matrimonium, vt per Tiraquellum, de primogenitura, quæſtione 34. num. 8. Rolandum, dicto conſil. 100. num. 37. libro 2. ſic ad eum modum, & tanquam ſi de legitimatis per ſubſequens matrimonium loquerentur, omnes Authores expendunt ea iura, qui partem legitimati amplectuntur, & Baldi opinionem improbant. Cùm ego iura metipſa probent expreſſim, tales filios legitimatos per ſecutum matrimonium, ab initio non eſſe legitimos, ſeu de legitimo matrimonio natos, ſed poſt contractum matrimonium legitimos haberi; vt in dicto cap tanta eſt vis, exprimitur ſpecificè; non modò legitimati ipſius partem iuuant, vt iidem Authores (ſed malè quidem putarunt) qui pro eo reſponderunt; ſed potiùs contra eos retorqueri poſſunt, vt Baldi opinionem probent concludenter, vtpote cùm de legitimo matrimonio, & ſic ab initio & origine legitimos natos, non verò poſtea legitimos effectos per ſubſequens matrimonium teſtator vocauerit, vt ſæpè dixi, cuius voluntas principaliter obſeruari debet in ſua diſpoſitione, vt nunc dicebam, quicquid in legis diſpoſitione aliter ſit, vt ſuperiùs probaui.

Et per hæc patet ſolutio ad ea, quæ vltra omnes hucuſque Scribentes annotauit Ioannes Garſia, in commentariis de mobilitate, gloſſa 21. numero 62. quò loci exiſtimauit, legitimarum ex ſubſecuto matrimonio, eſſe legitimum etiam ex rigore ſtrictæ ſignificationis, contra Anton. Burrio, & ſequaces, quod quidem niſi intelligatur iuxta ſuperiora, & provt ex nuuc, (quod ipſe non admittit) conuincitur à parte ex eiſdem iuribus, ac maximè ex dicto cap. tanta eſt vis, nec aliquid nouitatis inducit l. prima, titulo 13. partita 4. in veiſic. otro ſi ſon legitimos ( quicquid Author idem contrà contendat) verè namque ea lex nihil addit iuri communi, ſed duntaxat confirmauit deciſionem illam pontificiam dicti cap. tanta eſt vis, quod euidenter, & ad oculum patet; nam licèt in principio dixerit, Otro ſi ſon legitimos los fijos que ome ha en la muger que tiene por barragana, ſi despues de eſſo ſe caſare con ella. Vbi ponderat Ioannes Garſia, vſam eſſe legem verbo ſubſtantiuo, vt tollat omnem dubitationem, quæ erat de iure communi; quia verbum eſt eſt verbum veritatis & ſubſtantiæ, iuxta Gloſſam, in l. mercis appellatione, ff. de verbor. ſignificat. ſtatim tamen id ipſum exprimit, quod in præcitato capit. tanta eſt vis, deciditur, nec aliter vltra intendit, provt ſignificat manifeſtè, dum dicit: Ca maguer eſtos fijos atales no ſon legitimos, quando nacen, tan gran fuerca ha el matrimonio, que luego que el padre, e la madre ſon caſados, ſe fazen por ende los fijos legitimos. Ecce vbi probat expreſſim, quod eiuſmodi filij quando naſcuntur, non ſunt legitimi, nec dicit eſſe legitimos poſtmodùm matrimonio ſubſecuto, ſed fieri perinde legitimos, quod eſt diuerſum ( vt vides) ac id ipſum, quod in dicto cap. tanta, dicebatur. Et id libenter fatemur: negamus tamen facta vocatione per teſtatorem ad modum praefatum, ſufficiens eſſe quod perinde, & poſt matrimonium fiant legitimi, cum qualitas ea legitimatis interuenire debuerit tempore natiuitatis. Et quamuis regulariter verbum, eſt, magis ſignificet ſubſtantiam, & exiſtentiam, quàm ſimilitudinem, vt commentariis de vſufructu, Cap. 32. numero 14. ex aliis Authoribus obſeruaui. Aliquando tamen iuxta ſubiectam materiam, & naturam rei, de qua agitur, ſimilitudinariè tantùm accipitur; provt ad ſimilitudinem accipi in dicta l. prima partitæ, vis eſt, propter verba relata quæ ſequuntur ſtatim; quod etiam dicto cap. 32. num. 15. annotaui.

Atque ex eiſdem deduci ſolutio debebit ad ea, quæ ipſe Garſia anteà dixerat eadem gloſſa 21. ſub num. 21. vbi partitæ ipſam ponderauit; & adducebatur quoque vt legitimati partes ſuſtineret contra Baldum, & ſequaces, ex matrimonij fauore; qui equidem non ita fortiter ipſum adducere debuit, vtpote cùm etſi maximus ſit, & ad introductionem dictæ Pontificiæ conſtitutionis, cap. tanta, efficax reputatus; non tamen vſque adeo, ſi poſtmodum ſequatur, vt voluntati reſtatoris detrahere debeat aliquo pacto. Fauor igitur eiuſdem matrimonij efficient, vt filij poſt matrimonium contractum legitimi habeantur, non verò vt contra voluntatem teſtatoris, aut inſtitutoris maioratus aliquid inducatur, provt induceretur in caſu præſenti, & cum iudicio conſiderauit Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. numero 208. libro 2. dum dicit: Quod verò benignior, & æquior ſit opinio pro legitimato, cùm tendat in fauorem filiorum, & matrimonij, non eſt operæ pretium disputare, nam cum repugnent ei verba teſtatoris loquentis de filiis ortis ex legitimo matrimonio, & quæ ſubſtituto deſeruiunt, talis eius voluntas, quæ lex eſt, & dominatur, ſeruari debet. Nec pars legitimati tendit in fauorem matrimonij, cum ſtent ſimul, matrimonium ſequens voluiſſe, nec iſtud in dubium refricatur, & tamen quod legitimatus ex eo, ſubſtitutum non excludat ob verba, quæ repugnant, à teſtatore prolata. Et hactenus Riminaldus.

Denique verba illa, de legitimo, matrimonio natis, aut procreatis, quamuis non ad naturam ſolam, ſed ad legem etiam pertineant, ex l. legitima, ff. de pactis, & l. lege obuenire. ff. de verborum ſignificat. & pro ipſo legitimato ponderat Ioannes idem Garſia,ſub dicto numero 21. non inde aliquid ſequitur concludens, quod contra Baldum, & ſequaces vigeat; nam licèt in legis diſpoſitione, & à lege ipſa ſic accipiatur, in hominis tamen diſpoſitione proprietatem, & ſonum verborum præualere debere, & naturam potius, quàm accidens conſiderari, idque naturali & vero, non ficto aut legali modo; ex dictis ſuperiùs deprehenditur manifeſtè. Atque ex his diluuntur rationes prædicti Authoris, quæ (vt vides) nouiter ponderantur, traduntur contra eundem.

Diluitur etiam ratio illa, quia in eodem propoſito vtuntur omnes ferè Authores; qui partes legitimati ſuſtinent contra Bald. & ſequaces, videlicet quod legitimatio per matrimonium ſubſequens. eſt maximè fauorabilis, & reſpicit animarum fauorem, & correctionem peccatorum, & vt vitentur ſcandala, & in dubio fauendum eſt matrimonio, & opinioni, quæ pro eo ſtat, Vt poſt alios retuli ſuprà, numero 17. latiùs probaſſe Franciſcum Beccium, in conſilio 165. ex numero 145. libro 2. Burſatum, in conſilio 18. ſub numero 10. libro 1. vbi ita arguunt: & vtrumque arguendo etiam adduxit, ſed poſtmodum non reſpondit Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 24. numero 23. & 24. Sed hæc ratio facilè diluitur ( vt nunc dicebam) ex eo, quod fauor matrimonij conſiderari non debeat quando de alterius damno. & præiudicio adeo graui tractatur (provt in caſu præſenti agitur) l. nec auus, C. de emancipat. liberorum, ibi: Neque in cuiuſquam iniuriam beneficia tribuere, moris noſtri eſt: & l. reſcripta, C. de precibus Imper. offerend. ibi: Niſi forte ſit aliquid, quod non lædat alium, & proſit petenti. Et quamuis in dubiis fauendum ſit matrimonio, id non negatur, opinione Baldi retenta, cum de validitate matrimonij nequaquam agatur; matrimonium namque ſubſequens, validum omnino, & filios antea natos efficere legitimos, fatemur indiſtinctè; ſed id contendimus, non ſatisfactum verbis inſtitutoris maioratus, præcipientis, filios legitimos & naturales, & de legitimo matrimonio natos, & habitos, ad ſucceſſionem admitti, cùm de legitimo matrimonio natos non inueniamus eos; ſicque contra verba, & voluntatem teſtatoris circa diſpoſitionem rerum ſuarum, fauorem eum non inſpiciendum, provt ex verbis Hippolyti Riminaldi dicebamus numero præcedenti, & per Anton. Fabrum, de erroribus pragmat. decad. 26. errore 1.

Non obſtat tertium argumentum, quoniam reſpondetur, Gloſſam illam, verbo, coniugata, in dicto cap. innotuit. id dixiſſe authoritate textus, in dicto cap. tanta. qui tamen non probat, nec dicit, filios habendos eſſe pro natis ex legitimo matrimonio, ſed pro legitimatis, vt conſtat ibi: Poſt contractum matrimonium legitimi habeantur. Et ita aduertit Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, libro 4. dicto capite 54. in verſic. argumenta vero, folio 464. Deinde, quando Gloſſæ ipſius ſententia vera eſſet, procederet in diſpoſitione legis, in qua verba ciuiliter prolata, interpretationem recipiunt à lege ipſa, l. non eſt nouum, l. ſed poſteriores, ff. de legibus: & ſic appellatione nati ex legitimo matrimonio, poſſit legitimatus in Epiſcopum eligi. At ſecus eſt in diſpoſitione hominis, vt teſtatoris, de qua nos agimus, in qua non habet locum dicta interpretatio, cùm verba ſint intelligenda naturaliter de legitimè natis, ſcilicet tempore natiuitatis, & non per ſubſequens matrimonium, & ſic ciuiliter & per fictionem, l. vltima, C. de his qui ven. ætat. impet. præſertim cum verba conditionum ſint, quæ debent impleri in forma ſpecifica, & non per fictionem, l. Mæuius, & l. qui hæredi, in principio, ff. de condit. & demonſt. quæ ſolutio fuit Butrij, Alexand. Ruini, Rolandi, Alciati, Nattæ & Cephali, vt referunt Cardinalis Franciscus Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro 11. dicto titulo 12. numero 20. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. numer. 96. & tribus ſeq. lib. 2. Antonius Faber, de erroribus pragmatic. decad. 39. errore 6. circa medium.

Nec obſtat Alciati, aduerſus doctrinam prædictàm in conſilio 501. & Menochij, lib. 4. præſumptione 81. numero 6. & 7. ratio illa, ſeu reſponſio, quod verba teſtatorum referuntur ad ius, & intellectum eius, & inde, quod textus in dicto cap. innotuit, quamuis loquatur in diſpoſitione legis, debet etiam accipi in diſpoſitione hominis, vt teſtatoris, nam verba teſtatoris à iure communi interpretationem recipiunt, & cum eo cenſetur ſe voluiſſe conformare, l. hæredes mei, §. cum ita, ff. ad Trebellian, Quia reſpondetur, non præſumi teſtatorem voluiſſe conformare ſuam voluntatem cum diſpoſitione legis, quando verba apertè repugnant, quibus videtur magis inſiſtendum, quia nemo præſumitur dixiſſe, quod prius mente non agitauerit, l. ſi alij, ff. de vſufructu legato. coniuncta l. Labeo. ff. de ſupell. legat. in caſu autem præſenti manifeſtè repugnant, cum hi vocentur, qui ex legitimo nati ſint matrimonio, quales non ſunt per ſubſequens legitimati. Sicſane, & eruditè reſpondit Mantica ipſe, dicto titulo 12. ſub numero 20. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. numero 107. & ſeqq. & 113. & ſeq. & ſolutionem ſentit: apertè Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 24. numero 22. dum eandem faciens obiectionem, inquit, niſi aliud appareat.

Nec officit eiuſdem Menochij (racito Mantica) replicatio, id verum non eſſe, cum verba teſtatoris manifeſta non ſunt, ſed dubia, & quod in dubio interpretari debent ſecundum legis diſpoſitionem: Nam vltra eundem Manticam reſpondetur, verba potius manifeſta eſſe, & non dubia, vtpote quæ filios legitimos, ex legitimo matrimonio natos, & habitos ad ſucceſſionem inuitant, nec dubium eſſe poteſt, quin filij per ſubſequens matrimonium legitimati, ex legitimo matrimonio nati non fuerint, quamuis poſtea poſt contractum matrimonium legitimi habeantur, id enim exprimit text, in dicto cap. tanta, & rectè percipit Hippolyt. Riminalus, in locis antea relatis, & maximè dicto numero 106. & ſeq. quia dicit num. 114. quòd facilè recedere licet ab illa regula, quòd teſtator præſumatur ſe voluiſſe conformare cum diſpoſitione iuris; vt plerique voluerunt ibi relati & alio cap. infrà latiùs dicetur. Et concludit numer. 115. quod valde debilis eſt illa præſumptio, nam ſola non ſufficit, niſi concurrat alia ſecundum relatos ibi.

Denique & ſecundo loco reſpondetur, provt reſpondit Alexander, in conſilio 5. volumine 7. quod in dicto cap. innotuit. & in obiectione de Epiſcopo non agebatur de præiudicio alicuius, licet legitimatus per ſubſequens matrimonium admitteretur ad illam Epiſcopalem dignitatem, ad quam vocabantur legitimè nati; ſecus autem in caſu noſtro, quia fieret maximum præiudicium dicto D. Petro, & eius lineæ, ſiue deſcendentibus, qui habent ius cauſatum, & de præſenti, ſicuti ex Cephalo, & Curtio iun. reſpondet Rolandus, dicto conſilio 100. numero 46. libro ſecundo: & cum Riminaldo ſen. Iacobus Menochius, in conſilio 16. numero 23. libro primo. Peregrinus, dicto articulo 24. numero 43. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. numero 129. & 130. qui reſpondit Alciati obiectioni propoſitæ ibidem numero 9. vbi ex aliis Authoribus tradiderat, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium, admittitur in materia loquente de filiis ex legitimo matrimonio natis, tertio non præiudiciali,

Non obſtat quartum argumentum, quod Princeps ſecularis de plenitudine ſuæ poteſtatis legitimare poſſit illegitimos, ita vt reſtituantur primæuæ naturæ & habeantur, ac ſi eſſent legitimè, vel de legitimo matrimonio nati, & proinde ſuccedant in feudis, & fideicommiſſis ſic conditionatis; quod argumentum propoſuit Peregrinus, in eo relatus: ſed eodem articulo 24. numero 44. dupliciter reſpondet, & inprimis inquit, propoſitionem hanc dubitabilem eſſe, & fortaſſe non veram, quia Princeps iura teſtamentorum, & fideicommiſſorum ſubuertere non poteſt, l. ſi terſtamentum, vbi notant Doctores, C. de teſtamentis, & notarunt permulti Authores, relati ibidem per Peregrinum, & quamplurimos ego congeſſi, & latius explanaui quotidianar. har. controuerſiar. iuris, lib. 2. cap. 28. per totum, & libro 3. cap. 28. Andreas quoque. Fachineus, in conſilio 2. ex numero 22. vſque ad numerum 61. libro primo. Antonius Clarus Syluius, libro primo ad leges 12. tabularum, cap. 12. ante finem. Sed vt ibi dicta non repetam; in propriis terminis noſtris, & in maioratu, quod ex legitimatione non derogetur iuris ſubſtitutis & vocatis competenti, ſicque legitimati non ſuccedant in primogeniis, & fideicommiſſis perpetuis; nec per reſcriptum Principis, inſtitutoris maioratus diſpoſitio, & ordinatio alteretur; probarunt Didac. Couar. variar. lib. 3. cap. 6. numero 5. Arias Pinellus, Peralta, Burgos de Paz, Antonius Gomezius, Molina, Mieres, Matienzus, & alij, quos libro 2. dicto cap. 28. commemoraui: & reſoluit Velazquez Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſ. 11. numero 7. & ſeqq. & numero 11. Blaſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 279. in verſic. Quinta concluſio. Secundò reſpondet Peregrinus, quòd dato, quòd ea opinio præualeret, cuius reſolutio pendet à ſuprema poteſtate Principis (vt ipſe profitetur) adhuc argumentum non obſtaret, quia hoc caſu lex particularis, ſcilicet priuilegium Principis admitteret ſic legitimatum. Nec amplius dicit, & ſic neutra ſolutio concludit, niſi adiicias, quod eo caſu lex particularis, ſcilicet priuilegium Principis admitteret ſic legitimatum, ſed diſpoſitio generalis (vt ego adiicio) in noſtro caſu non admittit, nihil enim decidit textus in dicto cap. tanta eſt vis, quod diſpoſitioni teſtatoris, vocantis natos ex legitimo matrimonio, detrahere poſſit. Quare vltra Peregrinum, & reliquos in hoc articulo ſcribentes, animaduerto, facilem eſſe & veram propoſiti argumenti ſolutionem, ſi in memoriam repetamus ea, quæ ad ſolutionem ſecundi, & tertij argumenti ſuprà adnotauimus; vtpote cum Romanus Pontifex, in præcitato cap. tanta eſt, & Imperatores in omnibus iuribus in eodem ſecundo argumento commemoratis, duntaxat diſponant, quod legitimatus per ſubſequens matrimonium, vel per reſcriptum aut oblationem curiæ, legitimi habeantur; id autem non ſimpliciter, ſed à tempore contracti matrimonij, vel reſcripti conceſſi, aut oblationis factæ; non verò à tempore natiuitatis. Conceſſo ergo ſine veritatis præiudicio, quod Princeps per reſcriptum particulare,. & Romanus Pontifex per legem generalem id efficere poſſet, quod in argumento contenditur, & à Peregrino arguendo proponitur, dicto articulo 24. numero 21. à deciſione textus in dicto cap. tanta eſt vis. argui non liceret, nec à cæteris iuribus; cùm id, quod effici poſſet (ſi verum eſt effici poſſe; quod nunc non diſſeritur) effectum non fuerit, quod attinet ad caſum præſentem, nam ſi poſt contractum matrimonium legitimi habentur; ſicque nec contineri poſſunt in diſpoſitione, quæ legitimos & naturales, & ex legitimo matrimonio natos, & habitos vocauerit; nec iuri aliorum præiudicium aliquod irrogatur, aut generatur, de quibus eo textu non agitur, cum de fauore matrimonij, non de aliorum iniuria tractetur, non etiam teſtatoris diſpoſitioni, quæ aliter caueat, & legitimitatem tempore, & origine naſcendi requirat, quouis modo derogetur, quod eſt veriſſimum.

Non obſtat, quintum argumentum. Quoniam reſpondetur, veriſſimum eſſe, quod hominum diſpoſitiones à iure ſcripto interpretationem recipiunt; cæterum id procedit in caſu dubio, & cum verba diſpoſitionis ad eum modum prolata reperiuntur, vt de voluntate ambigi valeat iuridicè, in caſu autem claro, ſiue non dubio, vel cum verba repugnant, nec coniecturis, nec interpretationi locus eſt; nec etiam à iure ipſo interpretatio admittitur, vt ex Mantica, & Hippolyto Riminaldo adnotaui ſuprà, numero 77. & duobus ſequentibus, ſed voluntas teſtatoris ſeruatur, non modo expreſſa, ſed etiam tacita, vt alio cap. ſuprà hoc eodem tractatu, latius ſcripſi. In caſu autem præſenti teſtator non ſimpliciter filios legitimos & naturales ad ſucceſſionem vocauit, quo caſu à iure ſcripto, & à deciſione textus in dicto cap. tanta eſt vis, interpretationem reciperet diſpoſitio; ſed expreſſim adiecit, atque ex legitimo matrimonio natos, & habitos, idque vt excluderet, ac excludere, voluerit quoſcumque legitimatos, etiam per ſubſequens matrimonium, ad reprimendas fornicarias coniunctiones, & prauos & illicitos coitus ſuorum deſcendentium, vt ſic ipſi matrimonia contraherent cum nobilibus fœminis, & inde poſtea digna proles, & honorabilis proueniat, ad quam, & modum naſcendi naturaliter & legitimè, teſtator habuit reſpectum, & ſic naturales filij non continentur in ea diſpoſitione, quia non ſunt nati immediatè de legitimo matrimonio, nec ſunt de illo genere; de quibus teſtator loquitur, vt per Manticam, libro 11. dicto titul. 12. numero 20. Peregrinum, dicto articulo 24. numero 27. Hippolytum Riminaldum, dicto conſ. 222. numero 60. & 61. vbi poſt Gozadinum, Socinum iuniorem. Ruinum, Gratum, Cephalum, & alios rectiſſimè tradidit propoſitam reſolutionem, & obſeruauit. quod ſi teſtator reſtrinxit ſucceſſionem ad natos de legitimo matrimonio, voluit excludere natos ex illicita coniunctione, quod poſtea legitimentur; ad reprimendas fornicarias coniunctiones, & cætera, quæ nunc diximus. Et, repetit idem Riminald. numero 136. & 137. vbi decorem quoque ſucceſſorum conſiderat, qui non datur ſic in legitimatis per ſubſequens matrimonium, ſicut in legitimis à natiuitate; ſed potius videntut quodammodo lædere dignitatem familiæ, argumento l. non tantum, §. ſi emancipatus, ff. de bonor. poſſeſſ. contra tabul. & latius exornat numeris ſequentibus, atque ex verſic. ſed in legitimatis, etiam per ſubſequens matrimonium, non datur ille candor ſucceſſionis & c.

Et per hæc præſtatur congruum reſponſum ad ea, quæ Petrus Surdus, in conſi 213. numero 20. libro 2. ſcripta reliquit, nam cum is Author defendiſſet numeris præcedentibus, legitimarum per ſubſequens matrimonium ſuccedere in feudo, quamuis in conceſſione vocentur duntaxat ex legitimo matrimonio procreati; inquit ſtatim non obſtare, quod verba inueſtituræ videantur reſpicere initium, ſeu originem natiuitatis (vt Baldus, & ſequaces dixerunt) quoniam verba illa, etiam de contrahentium voluntate intelligi, & referri debent ad ſenſum iuris, vt ſcilicet illi omnes admittantur, qui à lege iudicantur legitimi: nam id dicitur legitimum, quod à lege prouenit, ſiue mediatè, ſiue immediatè, & largè accipitur, l. obuenire, ff. de verbor. ſignificat. & latius ibi probat: nam (vt vides) cum verba (vt dixi) repugnant, nec fieri ea relatio, nec etiam eiuſmodi interpretatio admitti poteſt; ſic contrarium eius alio in loco dixit ipſe Surdus, hoc eſt, in conſilio 1. num. 19. libro 1. vt ad ſolutionem ſexti argumenti ſtatim obſeruabitur, & rectiùs obſeruauit Peregrinus, dicto art. 24. num. 22.

