Deinde & tertiò deducitur legis eiuſdem 2. deciſionem, ex æquo & bono ſicq́ue ex æquitate potiùs, quam ex rigore iuris introductam, & eſſe exorbitantem. & non trahendam extra ſuos rerminos: quod latius fundat, & æquitatis rationem conſiderat Ioannes Gutierrez, dicto conſil. 50. num. 2. num. 6. vbi vide, & poſt alios Authores Surdus, d. deciſ. 44. num. 10. & 11. & aſſentit apertè & Molina, lib. 4. dicto c. 7. in verſic. quod ea ratione:æquitatis autem rationem, & ipſius l. diſpoſitionem procedere abſque dubio, ſiue hypotheca generalis in obligatione primi debitoris præcedat, & ſpecialis, & ſequatur:ſiue præcedat ſpecialis, & ſequatur generalis: atque etiam, ſiue obligatio poſterioris creditoris ſit ſpecialis, & generalis ſimul, vel generalis, aut ſpecialis tantùm. Provt rectè deduxit poſt Neguſant Couar. Pariſium & Ripam, Molina, dicto cap. 7. num 21. in fine, & idem tenuit surdus, dicta deciſ. 4. num. 1. & duobus ſeqq Ioannes Gutierrez, dicto conſ. 50. num. 7. & num. 10. Alexander Trentacinquius, variar. reſolut. lib. 3. titulo de pignoribus, dicta reſolut. 5. ex num. 2. vſque ad num. 4.

Rurſus & quartò deducitur, l. eiuſdem 2. deciſionem procedere etiam in priori creditore habente hypothecam ex cauſa dotis: ſicque pignus ſpecialiter obligatum pro dote, eſt priùs excutiendum, antequam agatur ad bona generaliter obligata: quia dos non reperitur in hoc ſpecialiter priuilegiata, & in dote militat eadem æquitas, quæ in aliis rebus. vt opinantur Romanus, Ripa, & Couar. cum quibus Molina lib. 3. d. cap. 7. num. 21. in fine, & cum Baldo, Romano, Corneo, Ripa, Craueta, Couar. Hieronymo Gabriele, Petrus Surdus d. deciſione 44. num. 5. Ioannes Gutierrez, dicto conſil. 50. n. 18. & 18. Alexander Trentacinquius, dicta reſol. 5. num. 5. Cardinalis Thuſcus, practic. concluſ. iur. littera H. dicta concluſ. 117. n. 31. quod non otiosè, ſed ideo atque neceſſariò dictum, quod ſecundus hic articulus, ſiue dubium ſecundum præcipuum deciſionis Senatus in cauſa dotis, & ſpeciali hypotheca bonorum maioratus, ex cauſa ipſius fuerit excitatum.

Denique & vltimò deducitur, in caſu dictæ l. 2. C. de pignor. & hypoth. præſumi in dubio hypothecam ſpecialem ſufficientem eſſe ad ſatisfaciendum priori creditori, niſi ille probet contrarium: idque iuxta ſententiam Gloſſæ in ipſa l. 2. in verbo, redigere, quam ſequnntur Salicetus, Angelus, Iaſon, Ripa, Pariſius, Neguſantius. Rolandus, Couar. Cacheranus, cum quibus Ioannes Gutierrez d. conſil. 50. num. 3. Alexander Trentaciuquius, d. reſolutione quinta, numero finali.

His ergo ita generaliter cognitis, & præmiſſis, vt faciliùs & diſtinctiùs deueniamus ad reſolutionem articuli ſecundi principalis, in initio huius cap. propoſiti, vtrum ſcilicet deciſio dictæ l. 2. C. de pignorib. procedat etiam reſpectu bonorum maioratus, quæ ſpecialiter hypothecata, atque obligata fuerunt; Itavt vxor, cui bona maioratus ſpecificè hypothecata ſunt pro dotis reſtitutione, non poſſit in caſu præſenti ad generalem bonorum exactionem procedere, quæ aliis creditoribus obligata ſunt (plures enim creditores dicti mariti inſtabant) niſi prius bonis maioratus excuſſis, vt ex bonis liberis hypothecatis, cæteris, eisdemque mariti creditoribus ſatisfiat: obſeruandum erit primo loco Lud. Molinam, de Hispan. primog. lib. 4. cap. 7. num. 17. in eo dubio, an creditor poſſit bona maioratus, ſibi ex facultate ſpecialiter obligata, exigere, ſtantibus aliis bonis liberis, quæ tamen aliis creditoribus obligata sunt: ante alia præmiſiſſe, quod hæc quæſtio, quando debita, quibus bona libera obnoxia eſſe inueniuntur, ſunt debito, ex euo bona maioratus hypothecata ſunt, antiquiora, atque magis priuilegiata, nullam dubitationem habet: cum enim primi, atque magis priuilegiati creditores pro debitis ſuis in bonis liberis præferendi ſint, conſtat nihil intereſſe, an vltimus poſſeſſor nulla bona reliquerit, ſiue ea relinquar, ſed tot debitis antiquioribus obnoxia, vt ex eis non poſſit debitum, cui bona maioratus hypothecata ſunt, exigi, cum bona non dicantur, niſi ære alieno deducto, l. ſubſignatum, §. bona, ff. de verb. ſignifi. cum ſimilib. Quamobrem verè dici poterit, hunc maioratus poſſeſſorem nulla bona reliquiſſe; & ita hunc caſum pro indubitato præmittit Molina, vt dixi. Præmiſit etiam Azeuedus in conſ. 37. num. 23. & 24. quo loci præmittit etiam alium & ſecundum caſum tanquam indubitatum, quoties inquam debita ex facultate, ſiue pro quibus bona maioratus ſunt hypothecata, conſtituta fuerunt durante matrimonio: tunc namque cum ex acceptatione bonorum multiplicatorum, remaneat ipſa vxor debitrix horum creditorum, non poteſt inſtare, vt creditores priùs bona recuperent ex ſpeciali hypotheca bonorum maioratus quàm ex generali bonorum liberorum, vt ibidem, obſeruat; & alium quoque & tertium caſum præmittit ipſe Azeuedus, de quo infrà ad tertium dubium.

Dubitatio ergo tunc procedit, quando debitum ex quo bona maioratus hypothecata ſunt, eſt cæteris antiquius, atque magis priuilegiatum, tunc etenim (vt inquit ipſe Molina) quæſtio hæc ſemper difficilis viſa eſt. Et in terminis caſus præſentis deciſionis, & litis conſiſtit, vt puta cùm dicta vxor D. Luiſa de Salzedo, quæ bona maioratus, & ſic dicti ſoceri, & mariti habebat ſpecialiter hypothecata, & obligata pro reſtitutione dotis, cæteris omnibus mariti creditoribus eſſet antiquior, ſicut & debitum antiquius quoque erat, liberorum omnium bonorum reſpectu. Molina autem cum difficultatem huiuſce articuli perpendiſſet ex dicto num. 17. tandem concludit, duos caſus conſiderans: inquit namque, quod cum bona maioratus ex Regia facultate ſpecificè hypothecata ſunt poſt bonorum liberorum generalem obligationem, non poſſe ad generalem bonorum liberorum exactionem procedi, quæ aliis creditoribus obligata ſunt, niſi priùs bonis maioratus excuſſis: idque ex deciſione dictæ l. 2. C. de pignorib. & hyp. quam etiam in bonis maioratus obtinere affirmat. Et in ſecundo caſu, quando bona maioratus, & bona libera genericè obligata ſunt, idipſum ſtatuit contra Corneum, & alios, & arbitratur tunc, hypothecam bonorum maioratus, quæ cum liberorum hypotheca concurrit, non generalem, ſed potius ſpecialem dicendam eſſe: ita quod idem ius reſpectu harum hypothecarum. quod reſpectu hypothecæ ſpecialis, & generalis statuendum ſit, provt latius hoc exornat d.n. 17. vſque ad n. 32. ex quo in effectu (ſi originaliter prælegatur) rationes præcipuæ quæ deducuntur, ad tres reduci debent.

Earum prima eſt, ad conſtituendam hypothecam principio ſuper bonis maioratus, ſufficere, quod bona libera tempore obligationis contractæ non adſint, vel quod ea, quæ eo tempore maioratus poſſeſſor habuerit, prius obligationi ſubiiciantur: quod conſtat ex verbis facultatum, quæ ad bona maioratus hypothecanda conceduntur, non enim obligatio bonorum majoratus debet pendere vſque ad tempus exactionis ſed illicò contrahitur: quamuis tempore exactionis non ſimpliciter, ſed ita demum, ſi alia bona libera non extant, exequenda ſit. Id namque non ad ſubſtantiam, obligationis, ſed ad executionis, vel exactionis ordinem attinent. Hoc ita ſuppoſito (inquit idem Molina) conſtare in caſu de quo agitur, iam non agi de bonorum obligatione, cum ea à principio deficientibus bonis liberis rectè contracta fuerit, ſed ſolum de executionis ordine.

Verumenimverò, vt rationi Molinæ ſatisfacimus, nega ri non poteſt, quin de executionis ordine quamuis ſolum agatur, bona libera tempore executionis extare, ſufficere debere, vt niſi priùs ipſis excuſſis, ad bona maioratus perueniri non valeat: nam in dubio, & in facultatibus, quæ ad bona maioratus hypothecanda, vel obliganda deficientibus bonis liberis conceduntur, cum inquiritur, quo tempore verificanda ſit hæc conditio, tempore ſcilicet contractæ obligationis, an executionis eiuſdem.? Molina ipſe eod. cap. n. 8. fatetur eruditè, vtroque tempore, tam contractæ obligationis, qum executionis eiuſdem, clauſulam hanc verificandam, adeo vt nec valeat obligatio bonorum maioratus, facta à principio bonis liberis exiſtentibus, ſi bona libera prius obligata non fuerint, nec etiam poſſit fieri ex pòſt facto executio in bonis maioratus, ſi bona libera ternpore executionis extent: etiamſi à principio defecerint. Ecce vbi idipſum concedit Molina, quod contrariæ partis Authores conſtanter. contendunt, videlicet ex pòſt facto non poſſe fieri executionem in bonis maioratus, ſi bona libera eo tempore extent:ſicque ſufficit, ad exactionem, & obligationis executionem, id neceſſarium eſſe, vt admitti non debeat eiuſdem Molinæ ſolutio, ſiue euaſio, quam tradit d. cap. 7. num. 19. quæ verbalis potiùs, quàm realis videtur. Ingeniosè tamen, atque ideo per eruditiſſimum Virum conſiderata, vt difficulta tem propoſitam euaderet, ac rationem illam, quam dicto num: 7. tradidit, quòd cùm regula fit, quòd non poſſit perueniri ad alienationem, vel hypothecam bonorum maioratus, bonis exiſtentibus (vt ipſe per totum illud caput oſtendit, & hoc vltimo ſuas ipſas reſolutiones, & doctrinas generales infringit) conſequens eſt (vt idemmet enuntiat) vt verba facultatis ſecundum iuris diſpoſitionem interpretanda ſint. Apparet ergo, primam hanc rationem dilui manifeſtè: nec aliquid vrgere; conuinci etiam ex his, quæ ſtatim dicentur, & per Velazq. Auendañum traduntur in l. 46. Tauri, gloſſa 9. num. 7. & 8. quamuis Auendañus ipſe (ſicut nec cæteri) rationem hanc non expendat, ſicq́ue nec ſatisfaciat idem.

Secunda ergo eiuſdem Molinæ ratio, in eo conſiſtit, quòd cùm bona libera pluribus hypothecis ſubiecta ſint, non poterit creditor antiquior in illis exactionem facere abſque pluribus litibus & controuerſiis, quæ inter ipſum, & alios creditores neceſſariò tractari debent:ſicut in ſimilibus negotiis frequenter per longiſſimum temporis ſpatium tractari ſolent. Ideóque ſuccedit regula, quod quando aliquis tenetur facere excuſſionem in bonis alterius, ab excuſſione facienda liberatur, ſi ſuper eiſdem bonis aliqua lis inter ipſum, & alios creditores eſſe ſperatur; imo in eo caſu poterit abſque excuſſione ad bona, quæ abſque lite & controuerſia ſibi debentur, recurrere, omiſſis bonis litigioſis, vt ipſe Molina, d. cap. 7. n. 30. & 31. vtrumque notauit: & de hoc vltimo citauit textum, in l. à diuo Pio, §. ſi ſuper rebus, verſ. ſed & illud, ff. de re indicata.

Verùm nec iſta ratio quicquam concludit, nam ſi ad lites, & controuerſias conſideratio habeatur, maiores equidem lites, & controuerſiæ erunt, opinione ipſius Molinæ retenta, quam tenendo contrariâ, excogitari valeant; provt ex his, quæ inferiùs adnotabuntur, conſtabit, atque ex traditis per Auendañum, d. gloſ. 9. l. 46. Tauri. n. 9. in fine. & in terminis ita obſeruauit P. Molina, tom. 3. de iuſtitiæ & iure, diſp. 353. ad finem, in verſ. ad primam verò confirmationem; imo & Lud. ipſe Molina, lib. 4. d. cap. 7. num. 31. in fine, fic etiam agnouit, & propter id de ſuperiori ſententia relata, quàm tenuit, dubitauit, vt apparet ex illis verbis: Item dubium etiam eſt, an poſſit excuſſio bonorum liberorum vitari ex eo, quod in eorum exactione lites cum aliis creditoribus ſperentur: dum multo maiores valeant ſuper exactione in bonis maioratus facienda reſultare, contendentibus ſucceſſoribus non poſſe ad bona maioratus, bonis liberis exiſtentibus deueniri: deinde ſi ex natura maioratus tacita, & ſubintellecta, etſi non exprimatur ex præſumpta etiam inſtitutoris eiuſdem voluntate id fieri debet, quod hi Authores contendunt, qui opinionem Ludouici Molinæ impugnant, parum equidem intereſt, quod lites, & controuerſiæ futuræ ſint, necne, cùm ratio iuris, & primogeniorum primordialis ipſa natura, non litium timor, aut euentus nos adducere, atque excitare debeat, vt ad oculum patet.

Tertia denique & vltima Ludouici Molinæ ratio ab æquitate deducitur:ſi enim debitum, pro quo bona maioratus hypothecata ſunt, ex bonis liberis exſoluendum eſſet, facilè omnia bona libera maioratus poſſeſſoris in hoc ſolo conſumerentur: omneſque alij creditores, qui frequenter egentes, atque pauperrimi eſſe ſolent, creditis ſuis fraudarentur, cum vt plurimùm debita hæc maximæ quantitatis eſſe ſoleant, quod nimium rigoris contineret, ſicque maiorem æquitatem eadem opinio, inducit, quam admiſſam vidit ipſe Molina, dum ſemel is caſus accidiſſet, provt ipſe profitetur, & ab æquitatis ratione adducitur, lib. 4. dicto cap. 7. numero 31. in verſ. quibus adiicitur.

Verè tamen nec iſta tertia ratio ſuadet, ex æquo id fieri, quod ex iure fieri non valeat; nec debet attendi, quæ veritati, & iuris ſtrictæ rationi non innititur, vt in propriis terminis contra Molinam dixit alter Molina è Societate Ieſu religioſus, de iuſtitia & iure, disput. 653. ſub num. 6. verſic. ad ſecundam vero confirmationem, imo æquitas ea, quæ pro creditoribus conſideratur per Molinam, potius eſt iniquitas, ſicuti D. Franciſ. Sarmientus, ſelectarum libro 7. capite 5. ad medium, latiùs deducit, & ſtatim dicetur. Pauperes verò creditores ſibi imputent, & videant cum quo celebrant ſuos contractus, & qua ſecuritate contrahant, vt inquit religioſus ipſe Molina, dicto loco in verſic. ad ſecundam vero confirmationem, & per hæc (vt vides) remanet ſatisfactum fundamentis tribus relatis Molinæ, quibus hactenus nullus ita ſpecificè ſatisfecit, ſicut nec ipſa ponderauit aliquis ita diſtinctè. Sicque Senatus Regij Hiſpalenſis definitioni non obſtant aliquo modo: vel eo etiam quòd ipſemet Molina agnouit libenter eod. cap. 7. num. 30. in fine. & num. 31. quod quando aliquis tenetur facere excuſſionem in bonis alterius, ab excuſſione facienda liberatur, ſi ſuper eiſdem bonis aliqua lis inter ipſum, & alios creditores eſſe ſperatur, poteſtque tunc abſque excuſſione ad alia bona recurrere, quæ abſque lite, & controuerſia ſunt, per text. in d.l. à diuo Pio, §. ſi ſuper rebus, in verſ. ſed & illud: at in caſu præſenti, ſuper quo Regius Senatus definiuit, bona maioratus maximis litibus, & controuerſiis erant affecta, vt pote cum factus eſſet proceſſus creditorum, & omnes inſtarent ſuper bonis inſtitutoris maioratus eiuſdem, atque ex debitis ab eo contractis ante maioratum ipſum inſtitutum, & in maxima quantitate eſſent nonnulli antiquiores, quàm ipſa dos, vt ex proceſſu apparet, ſicque habemus caſum legis expreſſum, quem Molina non expendit in dicta l. 2. C. de pignor. & hypothec. in illis verbis: Ideoque ſi certum eſt. Certum namque eſſe, quod creditor poſſit ex bonis ſpecialiter obligatis vniuerſum redigere debitum, lex eadem requirit; nec bonis incertis, aut litigioſis contenta fuit aliquo modo. Et ita poſt Authores alios notauit Surdus, d. deciſ. 44. n. 21. & 22. idq́ue cum bona maioratus litigioſa ſunt, atque ob eam rationem ad bona libera deueniendum contenditur, abſque dubio verum eſt. cum etiam bonis non litigioſis extantibus, fieri ita debuiſſet, iuxta opinionem, quam defendimus contra Molinam. Cum verò vt ad bona maioratus deueniretur, allegatetur bona eſſe libera, ex quo fortior ratio militat, nec deueniri poteſt ad bona maioratus, niſi in defectum eorum, obſeruari iuridicè deberent illa, quæ ex Velazq. de Auendaño. in d.l. 46. Tauri, gloſſa 9. n. 9. inferiùs adnotabitur.

Succedit itaque ſecunda & omnino contraria aliorum opinio, quòd ſcilicet vxor pro dote, vel alius quicunque creditor, cui bona maioratus ſpecificè obligata ſunt, teneatur prius ex bonis liberis debitum exigere, nec aliter ad bona maioratus deuenire valcat, quàm in defectum bonorum liberorum: ſicq́ue creditores poſteriores, quibus bona libera obligata ſunt, ſiue ſpecialiter, ſiue generaliter, ſiue vtroque modo ſimul non poterunt creditorem eundem compellere, vt ſpeciali hypotheca aduerſus bona maioratus autea vtatur, quam ad bona libera generaliter obligata deueniat; dictæ l. 2. C. de pignoribus, deciſio huic caſui poterit adaptari: ita ſane in eiſdem, in quibus verſamur, terminis contra Molinam ipſum defendunt conſtanter D. Franciſcus Sarmientus, ſelectarum lib. 7. cap. 5. Velazquez Auendañus, in l. 46. Tauri, gloſſa 9. ex num. 7. vſque ad num. 12. Azeuedus, in conſ. 38. num. 29. & 2. ſeq. Pater Ludou. Molina, tom. 3. de iuſtitia, & iure, diſp. 653. num. 6. & 7. Et horum fundamenta (quæ validiora, & vrgentiora ſunt) ad ſequentia debent reduci.

Ac primum equidem, certi juris eſſe, facultatem Regiam ad alienanda, ſiue hypothecanda bona maioratus, & obligationem etiam, ſeu hypothecâ ipſam eorum bonorum, intelligi ſemper, deficientibus bonis liberis, etiamſi in ea non dicatur, vt latè deducit, atque probat Molina, lib. 4. dicto cap. 7. numero 1. & quatuor ſeqq. & libro primo, cap. 10. numero 4. Auendañus, dicta gloſſa 9. num. 5. & ſeq. Azeuedus, d. conſilio 38. num. 16. cum ſeqq. vſque ad n. 23. Pater Ludou. Molina, dicta disputatione 653. á principio. Cum ergo debitum illud, pro quo bona maioratus ſpecialiter obligata reperiuntur, ex bonis liberis, & generaliter obligatis verè ſolui poteſt, nec eius ſolutioni debita alia vltimi maioratus poſſeſſoris impedimento ſunt, vt pote quia debitum, ex quo bona maioratus hypothecata ſunt, eſt cæteris antiquius (vt ſupra dixi) bona eiuſdem maioratus poſſunt dici, eidem debito exoluendo hypothecata non eſſe, cum nonniſi in defectum bonorum liberorum, tam tempore exactionis, quam obligationis hypotheca ex Regia facultate contrahi potuerit: ſicq́ue ad bona ipſa. niſi deficientibus bonis liberis deueniri non poteſt, & perinde habebitur, ac ſi alia debita antiquiora maioratus poſſeſſor habuiſſet, pro quibus bona maioratus hypothecata non fuiſſent; & ita ſpecificè pro hac parte argumentabatur Molina ipſe, de Hispanor. primog. lib. 4. d. cap. 7. num. 17. in verſ. prima namque facie videtur dicendum: & in idem tendunt rationes illæ Azeuedi, d. conſ. 38. num. 27. ad finem. & num. 28. & num. 16. cum ſeq. Patris Ludouici Molinæ, tom. 3. d. diſput. 653. num. 6. & 7. Auendañi, dicta gloſſa 7. l. 46. Tauri, num. 7. vbi inquit, contra ſententiam Molinæ ideo tenendum, quod maioratus, ſiue ex Tertio & Quinto inſtituatur, ſiue ex facultate Regia, & qualitercunque debita contraherentur, non aliter ad bona ipſa maioratus deueniri poteſt, quàm ſi bona libera priùs excutiantur. Et quod hæc tacita, ſine expreſſa conditio à natura perpetuitatis & indiuiduitatis ob conſeruationem primogeniorum neceſſariò & iuſtè deducta, præciſam formam inducit a lege ipſa, vel ab homine datam, & in fauorem poſſeſſoris maioratus, non creditorum poſteriorum inductam. Vnde neque volente priori creditore; neque ad inſtantiam poſteriorum, poteſt is creditor, qui bona maioratus ſpecialiter obligata habet, ſpecialem hypothecam attingere, ſed ex bonis liberis prius tenetur debitum exigere, ſi bona libera adſint: forma enim à lege præſcripta (vt ipſe Auendañus ſubdit) tm reſpectu perſonæ debitoris, quàm bonorum eius præcisè ſeruanda erit, vt in perſonis debitorum, & in remedio lege à diuo Pio, §. ſi ſuper rebus, ff. de re iudicata, vbi exemplificat, & vſque adeo id defendit, vt numero 9. & duobus ſeqq. dixerit idem Auend. non ſufficere, quod ſuper bonis liberis eſſet controuerſia, vt ad reliqua maioratus ſpecialiter hypothecata poſſet creditor deuenire, ſed fore neceſſarium omninò, deficere bona libera debitoris per conſummatam, & realem excuſſionem, & ſic non extare: litigioſa autem non verè deficiunt, provt latiùs ibi comprobat.

Deinde & ſecundo pro eadem parte vrget, non poſſe creditorem compelli ad exercendum ius hypothecæ in certo pignore, ſed ſibi liberam facultatem relinqui, vt illud pro ſuo arbitrio in pignore, quod voluerit, exerceat, l. qui generaliter, ff. qui potiores in pignor. habeantur, l. creditoris arbitrio, cum ſimilibus, ff. de diſtractione pignorum: ergo non poterit antiquior credito compelli ad exercendam hypothecam aduerſus bona maioratus, tum quia id fieri non poteſt, niſi excuſſis prius bonis liberis, vt ſuprà diximus; tum etiam ex regula generali dictæ l. creditoris, quæ in hoc caſu limitari non valet ex decisione dictæ l. 2. C. de pignorib. quoad bona vinculata, & primogeniorum propter ipſorum naturam, & tacitam conditionem prædictam ſemper ſubintellectam. Et ita quoque argumentabatur ipſe Molina d. cap. 7. num. 18. qui cum iſtius, & præcedentis rationis vim perpendiſſet, non dubitauit in hunc modum ſcribere: Quæ omnia iuris rigore conſiderato vora eſſe videntur.

Rurſus & tertiò facit, ad caſum de quo agimus, adaptari non poſſe deciſionem dictæ l. 2. C. de pignorib. cum in caſu illius legis vtrumque pignus, generale ſcilicet, & ſpeciale, ſimul à principio conſtitutum, ſiue obligatum eſſet purè, & abſque aliqua conditione, vnum, atque alterum exigi poſſet, ſi creditores poſteriores non reſiſterent. In caſu autem de quo agimus, etiam poſterioribus creditoribus non reſiſtentibus, non poſſet ad bonorum maioratus alienationem perueniri, niſi in bonorum liberorum defectum, ſub hac namque conditione à principio obligatio contracta fuit. Et hactenus Ludouicus ipſe Molina. eod. c. 7. n. 31. in verſic. cæterum. A quo in effectu deducuntur ea omnia quæ pro fundamento huius partis latiùs recenſuit Velazquez Auendañus dicta gloſſa 9. l. 46. Tauri numero 8. per totum; qui in effectu idipſum concludit, quod Molina, & dicit veriſſimum eſſe intellectum dictæ l. 2. C. de pignoribus, quod loquatur ipſa in bonis purè, non autem in bonis ſub eonditione obligatis: & ponderat verba eiuſdem l. ibi: Quæ nominatim ei pignori obligata ſunt: quæ de obligatione pura ſunt intelligenda. Neguſantium etiam, de pignoribus, ſecundo membro quintæ partis, numero 51. in principio, qui inquit, legem ſecundam intelligi, quando hypothecæ prioris creditoris ſunt puræ & ſimplices: & eodem modo, atque in propriis terminis noſtris intellexit Azeuedus, d. conſilio 38. numero 29. in illis verbis: Et quia hoc caſu ceſſat æquitas dictæ legis 2. quæ procedit in debitis puris, & absque conditione aliqua ſoluendis: non verò procedit in debitis conditionalibus, prout ſunt hæc, virtute facultatum contractæ, debentur enim in bonis maioratus, bonis liberis deficientibus, & non aliàs.

Prætereà & quarto loco facit, quod ſi in caſu præſenti æquitas præ oculis habeatur prout ex æquitate adducitur Ludo. Molina, vt contrariam partem ſuſtineat, vt ſuprà vidimus) æquius equidem videri debet, primogeniorum perpetuitati, & conſeruationi, in qua publica vtilitas verſatur, quàm priuatorum vtilitati proſpicere: ſicq́ue opinionem hanc potius quàm contrariam tueri; iuxta ea, quæ idemmet Molina latè ponderauit in ipſorum primogeniorum fauorem, lib. 2. cap. 1. per totum, Ioannes Gutierrez, canon. lib. 2. cap. 14. Pater Ludo. Molina, tomo 3. de tuſtitia & iure, & diſputatione 578. per totam, & diſputat. 576. num. 11. & 12. & ita æquitatem hanc ipſe Molina agnoſcens, & fundamentum hoc, atque præcedens ponderans, maturè & erudirè (vt adſolet) dicto cap. 7. libro 4. in fine dicti numeri 31. ſic concludit: Ideoque cum ſimilis caſus acciderit, de his deliberandum erit. Et ita (vt vides) non audet firmare ſuam ſententiam eo loco, nec in ea firmiter permanet. Et antea quoque dixerat, iuris rigore conſiderato, vera eſſe ea, quæ pro contraria parte, quam defendimus, expenduntur.

Denique & quinto loco fortiter vrget; nam hæ facultates Regiæ eò pertinent, vt debitum, ſiue dos, quæ iure communi ſecura futura non eſt, priuilegio Principis ſit indemnis ab omni periculo, & ita ſubſidiaria eſt hæc hypotheca, in quibus ſubſidiariis hypothecis, dicta l. 2. C, de pignoribus, non procedit, ſed iure communi ſecura eſt dos, ſiue debitum aliud, pro quo bona maioratus obligata ſunt, ſecurum eſt, ſi bona ſint libera etiamſi aliis ſint poſt dotem conſtitutam obligata, vel vendita, vel aliter alienata, vt in l. aſſiduis, C. qui potiores in pignore. Ceſſat ergo hypotheca in dictis bonis maioratus, Neque aliquem mouerit, creditoribus fraudi eſſe videri: Quia & ſucceſſor maioratus eſt potior, & antiquior creditor, cum rebus maioratus rectè conſtituti, nullum poſſit eſſe antiquius debitum, vel potius, quam ſucceſſoris in ipſo: qui primo tirulum habet, non à debitore iſtius dotis, vt innuit textus, in l. liberto, ff. de ſolutionibus, & in l. prima, C. de bonis authorit. iud. poſſid. quas in id expendit, & ſuperiorem rationem ponderat contra Molinam D. Franciſcus Sarmientus ſelectarum libro 7. dicto cap. 5. concludit, quod æquitas quædam, quæ pro creditoribus ponderari ſolet, potiùs eſt iniquitas: quæ enim æquitas eſt, anteriori creditori adimere, vt poſteriori concedatur? quod nulla Cauſſa pia patitur, vt in dicta lega aſſiduis, ibi: Ne ius quod poſteriori datum eſt: & quod hoc ita videtur clarum, vt multis verbis opus non ſit: ac etiam, quod iſta obligatio rerum maioratus, quaſi indemnitatis erit accipienda, de obligatione loquitur textus, in in d.l. qui generaliter & textus, & Doctores, in l. finali, ff. ſi certum petatur, & hactenus Sarmientus, quem refert, & ſequitur Azeuedus, dicto conſilio 38. numero 29. in fine, & numero 30. qui vltra eum conſiderat ſingularem doctrinam Ioannis Andreæ, quam ſequuntur Alexander, & Decianus, ibi relati; ſcilicet quòd æquitas dictæ legis 2. non habeat locum, quotieſcunque obligatio, & hypotheca ſpecialis eſt ſubſidiaria ad generalem; ita vt deueniri non poſſit ad ſpecialem, niſi deficiente generali, prout eſt in bonis maioratus hypothecatis: addiderim ego, in omni obligatione ſubſidiaria id eſſe perpetuum, vt ad eam non poſſit perueniri, niſi cum ex priori non ſatisfit creditori, 1. C. de magiſtratibus conueniendis, auth. hoc niſi debitor. C. de ſolutionibus, cum ſimilibus.

Apparet ergo ſecundum hæc, Senatus Regij definitionem, vſque adeò iuri, & prædictorum Authorum reſolutioni conuenire, vt aliter Senatus ipſe de iure ſtatiere non potuerit: idque vel eò magis, quòd in caſu propoſito ex eiuſdem maioratus inſtitutoris ſpecifica diſpoſitione cautum fuerit, & expreſsè conuentù, vt bonis liberis deficientibus, bona maioratus pro dotis reſtitutione obligata remanerent, & non aliter; quo caſu Molina ipſe, qui in ſuperiori anceps ſemper, & dubius fuit, non dubitauit, vt ſtatim dicetur.

Quoad tertium verò & vltimum articulum facilis equidem videtur reſolutio, iuxta conuentionem contrahentium expreſſam, & verba illa pactorum matrimonialium, ac etiam inſtitutionis maioratus eiuſdem, de quibus ſuprà ad initium huius cap. & ibi maximè: Y no tuniere, ni dexare tantos bienes libres, de que la pueda pagar, lo que aſſi faltare po él todo, e por la parte, ſe pague de dos bienes deſte moyorazgo; que yo a falta de los dichos bienes libres del dicho mi hijo, è no de otra manera, obligo, è hypotheco los bienes, y rentas deſte mayoraz,go. In his namque terminis ad ipſum abſque controuerſia agnouiſſe videtur Ludon. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, lib. 4. dicto cap. 7. n. 31. in finalibus verbis, ibi: Præſertim cum vt plurimùm ſoleant in obligationibus apponi verba, ex quibus deciſio dictæ l. 2. excluditur. Ex eiſdem etiam verbis, & conuentione partium, in eadem qua verſamur, quæſtione, eſſe locum, vel non eſſe deciſioni dictæ l. 2. C. de pignor. & hypoth. profitetur expreſſim Azeuedus, d. conſ. 38. n. 26. in fine & n. 27. & num. finali, & caſum præſentem in indiuiduo decidit Pat. Lud. Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, d. diſp. 653. col. vltimæ in principio, n. 6. in illis verbis: Satis perspicuum eſt, l. 2. C. de pignoribus, locum non habere, quando aliquid ſpeciali hypotheca eſt ſubiectum cum ea limitatione, vt præcisè maneat obligatum in defectum omnium bonorum liberorum, quæ ſimul generali hypotheca ſubiiciuntur, & conſequenter cum limitatione, vt priùs excuſſio fiat in eiſdem bonis liberis vniuerſali hypotheca ſubiectis, & poſtea in particulari hypotheca ſolùm in quantum defuerit ad integrum debitum foluendum: Imo in hoc ipſo caſu, nullus eorum, qui contra Molinam in quæſtione ſuperiori tenuerant, dubium aliquod habuit;ſed potius tanquam omnino indubitatum ſupponunt, quando adeſt expreſſa conuentio, provt ſupponere etiam Molina videtur in verbis relatis ſuprà. Et vltra conuentionem, id quoque ſuſtinent ex propria primogeniorum natura, & tacita illa conditione, ſi bona libera deficiant, ſemper ſubintellecta; vt ſuprà dicebam. Sunt etiam in eodem placito communiter Scribentes in terminis d.l. 2. C. de pignorib. quatenus dicunt, quod lex ipſa 2. non habet locum, vbi inſtrumento pignoris, ſiue hypothecæ adeſt clauſula, ita tamen quod ſpecialis hypotheca generali non deroget, & è conuerſo, vel alia ſimilis. Ita ſanè ex Chaſſaneo, Didaco Couar. Cacherano, Rolando, Vincentio de Franchis, & Aſinio firmauit Ioan. Gutierrez, dicto conſ. 50. n. 20. & cum eiſdem, & Puteo, & Pariſio, Alex. Trentacinquius, variarum reſol. lib. 3. tit. de pignoribus, d. reſol. 5. n. 6. fol. 227. & n. 11. Azeuedus, dicto conſil. 38. num. 26. in fine, & n. 27. Cardinalis Thuſcus, practicarum concluſion. iuris, littera H. concluſ. 117. n. 12. Antonius Faber in ſuo Codice, ad titulum C. de pignor. & hypothec. definitione 8. & quod hypotheca ſpecialis non tollat generalem, quando in inſtrumento adeſt clauſula aliqua, ex qua deprehendi poſſit, contrahentes generalem etiam remanerelyoluiſſe cum Caſſaneo, Pariſio, Cacherano, & Couarr. notauit Alex. Raudenſis, de analogis, lib. 1. cap. 3. num. 3. fol. 304. & ita Senatus definiuit iuridicè, vt in initio huius cap. dixi.

ADDITIO AVTHORIS

Ad Caput proximè præcedens.

ADduntur, atque adnotantur nonnulla, quæ poſt peractum, finitumq́ue Caput iſtud, ingenti ſtudio, & diligentia fuerunt examinata, & veram reſolutionem, atque explicationem recipiunt ex his ipſis, quæ ſcripta, traditaq́ue fuere ſupra, ex numero primo, vſque ad numerum 21. circa materiam, legis ſi conſtante, ff. ſoluto matrimonio, & l. vbi adhuc. C. de iure dot. Nam cùm diſceptatio præhabita ſit in eo articulo, quando ſcilicet, iuxta deciſionem dictæ legis 29. partit. maritus vergere ad inopiam dicatur, ſiue quid requiratur, vt dos repeti poſſit conſtante matrimonio per mulierem: inde emanauit alterius articuli, admodum aſſidui explanatio, à quo ſcilicet tempore, in rebus dotalibus, in arrhis etiam, & donationibus propter nuptias, item & in paraphernalibus, & aliis bonis extra dotem, conſtante, & ſoluto matrimonio, contra mulieres præſcriptio incipere, procedere, ac perfici valeat, ſi ad tertios deuenerint poſſeſſores.

Quid denique, ſi ipſimet tertij, bonorum mariti poſſeſſores, aduerſus mulieres ipſas ex titulo, C. ſi aduerſus creditorem, iura ſibi, ex tacita, vel expreſſa hypotheca, in omnibus bonis mariti competentia, præſcribere intenderint; & de conſonantia, atque deciſione. 1 8. titul. 29. partit. 3. cum verbis, & deciſione d l. 29. tit. 11. partit. 4. quæ verè, & dilucidè explicari non valerent, niſi articulo prædicto præmiſſo, à quo tempore vxor poſſit conſtante matrimonio dotem repetere, & pro cæteris, nunc dictis agere, ab eo namque deſinit eſſe impedita, vt contra ipſam. quæ impedimentum remouere potuit, currat præſcriptio.

Et in primis monendum lectorem duxi, Ioannem Lupide Palacios Rubios, optimè intellexiſſe materiam iſtam, & percepiſſe deciſionem dictæ legis 29. partitæ 4.

Is enim author in repetitione cap. per veſtras, de donation. inter virum & vxorem, §. 3. per totum, optimè explicat, qualiter per Iuriſconſultos, quorum reſponſis vtimur, & tempore Digeſtorum prouiſum fuerit vxori, vt etiam conſtante matrimonio poſſit ipſa dotem repetere, ſi maritus dotem diſſipabat. Poſtmodum autem ſuperueniſſe ius Codicis, per quod plenius prouidetur, provt explicat ibidem, numero 2. & addit, aliud etiam Codicis ius poſtea proditum, per quod pleniſſimè prouidetur, & multa adduntur ad l. ſi conſtante, provt etiam ibi: ſed iſta iura ſolum prouidiſſe, quando maritus cœpit diſſipare bona ſua, & ſic quando certum erat, maritum vergere ad inopiam; & propterea, quòd ſuperuenit ius Authenticorum, per quod pleniſſimè ipſis mulieribus conſulitur, & ſtatuit quòd licèt maritus ad inopiam non vergat, puta, quia eſt ditiſſimus, & eius bona ſufficiant ad dotis exactionem, & ad ſatisfaciendum creditoribus, & de eis potest maritus commodè viuere: tamen eſt dubium, an vergat ad inopiam, quia incipit malè vti ſubſtantia ſua ludendo forſan, vel aliàs: nam & runc poteſt vxor dotem exigere; ita dicit tex. in auth. de æqualitate dotis, §. fin. collat. 8. & ſubdit ipſemet Author, quod ex dicto §. finali deſumpta fuit l. 29. titul. 11. partit. 4. & l. 8. titul. 29. partita 3. quæ dicunt, quod ſi maritus deuaſtat bona, vxor poteſt dotem repetere: & ſi non repetit, ab eo tempore poteſt contra eam præſcriptio currere in rebus dotalibus.

