Maſcard. tom. 3. dicta concluſ. 1417. num. 15. ac ideò ego eas ex propoſito prætermitto, quod penes ipſos videri poſſint, & dumtaxat generaliter conſtituerim nonnulla. Inprimis, verborum proprietati, aut propriæ ſignificationi potius in propoſito ſtandum, quam coniecturæ huic, vt ſuprà probaui. Deinde, præſumptionem hanc locum non habere, vbi expreſsè teſtator aliud, vel aliter diſpoſuerit, vt ſtatim obſeruabo; & Ioannes Gutierrez tradidit, practicarum lib. 3. quæſt. 102. num. 14. ſiue cum verba iuri communi, aut legi conuenire non poſſunt. Denique, quando in contrarium de contraria voluntate teſtatoris legitimè conſtiterit, aut aliæ coniecturæ, & præſumptiones aliud ſuadeant, quod Franciſc. Mantica, lib. 6. dicto tit. 6. num. 20. Simon de prætis, dicto num. 9. & 10. & Maſcardus, dicto num. 15. rectè animaduertunt; immò (quod magis eſt) nec generaliter habituram locum præſumptionem hactenus repetitam, nec veram eſſe, ſed potius dicendum contrarium, ſuadere videntur iura nonnulla, textus inquam in l. ex facto, §. ſi quis rogatus, ff. ad Trebellianum. vbi conditio illa, ſi ſine liberis deceſſerit, trahitur ex veriſimili mente teſtatoris, etiam ad naturales liberos grauati; & tamen ſi teſtator cenſeretur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, vel ſtatutui, non cenſeretur de naturalibus intellexiſſe, vel cogitaſſe, qui de iure communi ab inteſtato non ſuccedunt: textus etiam in l. ſi fuerit, in princip. ff. de rebus dubiis. vbi relictum vni ex cognatis, qui primus Capitolium aſcenderit, non debetur alicui, ſi duo ſimul aſcenderint; & tamen ſi videretur teſtator ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, vel ſtatuti, deberetur proximiori in gradu, qui ab inteſtato ſuccederet: ex quo dici poteſt primus, qui capitolium aſcenderit, cum nem illum anteceſſerit, l. quis duos, in fine principij, & l. duobus, in principio, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & tamen ibi dicitur non deberi alicui. Deinde, contra eandem concluſionem induci ſolet text. in d.l. hæredes mei, § cum ita, ff. ad Trebellian. vbi neptis contra proprietatem, & cum violatione verbourum admittitur ex mente teſtatoris, & tamen ſi cenſeretur teſtator, quod cum diſpoſitione iuris communis ſe conformare voluerit, aliud dicendum eſſet. Et ita hæc iura contra communem Scribentium ſententia, ponderauit Camillus Gallinius, de verborum ſignificatione, lib. 10. cap. 9. ex num. 7. vſque ad numerum 11. & ante ipſum per eadem iura, & rationes nonnullas minus veram putarunt prædictam traditionem, & regulam Caſtrenſis, & Imola in eodem §. cum ita, Faber, ſub num. 44. Ripa, ſub num. 79. & Torniellus, ſub num 153. quamobrem Alexander, ibidem num. 11. ſic in propoſito diſtinguendum, & propoſitam contrarietatem conciliandam putauit, quod diſpoſitio teſtatoris, aut tendit ad conſeruandum teſtamentum, ne rumpatur, & tunc ſine dubio præſumitur voluiſſe, quod ſua diſpoſitio regatur à lege, ne teſtamentum ipſum rumpatur, & ita probat textus cum Gloſſa, in l. Gallus, §. quida, rectè, ff. de liberis & poſthumis, & Doctores omnes ſequuntur: aut nulla ſubeſt neceſſitas conſeruandi teſtamentum, & tunc rurſus diſtinguendum eſt; aut violantur verba teſtamenti, ſi volumus inſiſtere diſpoſitioni iuris communis, & tunc ab hac coniectura receditur, & verbis magis eſt inhærendum, vt colligitur ex cap. Rainaldus, & cap. Rainumtius, de teſtamentis, & communi Interpretum ſententia, in dicto § quidam rectè. ex his etiam, quæ ſuprà diximus, à propria ſcilicet verborum ſignificatione non recedendum, ſiue proprietatem dictæ coniecturæ præualere: aut verò ſi ſequamur diſpoſitionem iuris communis, verba non violantur, & tunc amplectenda eſt huiuſce capitis coniectura, & conſequenter diſpoſitio teſtatoris regulanda, & interpretanda eſt ſecundum verba, & diſpoſitionem legis, vel ſtatuti: & ſic Alexander concludit dicto num. 11. dicens, hæc eſſe quotidiana, & vtilia, & ab aliis non declarata, & quod ſi hæc habuiſſet in aliquo caſu, emiſſet magno pretio. Alexandrum autem ſequuntur Socinus vterque, Ruinus, Curtius iunior, & Alciatus, cum quibus ſic quoque tenuit Mantica, lib. 6. dicto tit. 6. num. 28. & vltra eum Tiberius Decianus, in conſil. 47. num. 32. lib. 3. Riminaldus ſenior, in conſil. 224. num. 78. lib. 2. Graſſus, §. teſtamentum, quæſt. 76. num. 27. & 28. Maſcardus. tom. 3. dicta concluſ. 1417. num. 15. ſed eam concordiam impugnauit Faber. in dicto §. cum ita, ſub num. 44. qui excitatur per textum, in eodem §. cum ita, quia ſi teſtator præſumeretur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, quando verba non violantur, ſequeretur inde, quod quando violarentur, non deberet cenſeri cum diſpoſitione iuris communis ſe conformare voluiſſe; & tamen in dicto §. cum ita, verba violantur, neptis enim admittitur, contra proprietatem verborum, & ſermonis, quæ ſi non admitteretur, teſtator cenſeretur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, quia nepotis ex primo filio prædefuncto, fuiſſet excluſa; ergo ſiue verba violentur, ſiue non, interpretamur mentem teſtatoris non ex diſpoſitione legis, vel ſtatuti, ſed aliunde ex aliis coniecturis, quæ poſſunt haberi: & per eundem textum cum Fabro quoque Alexandri diſtinctionem impugnauit Camillus Gallin. lib. 10. de verbor. ſignific. dicto cap. 9. num. 12. & num. 13. & 14. Fabri diſtinctionem aliam adducit, vbi videri poterit. Berous verò (quem ſuperiores non citant) in conſil. 140. num. 2. lib. 2. & cum eo Ioſephus Ludouicus, dicta deciſione Peruſina 61. num. 46. aliter diſtinguit, quod aut fit actus ex neceſſitate, & tunc teſtator præſumitur ſe cum diſpoſitione iuris communis conformare voluiſſe: aut fit ex voluntate, & tunc non cenſetur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis. Quæ diſtinctio abſolutè mihi diſplicet ea ratione, quia ſic ſequeretur, præſumptionem præfatam inanem eſſe, & nullius momenti in omnibus caſibus, in quibus teſtator ex mera liberalitate, & voluntate diſponeret, ac ferè ſemper; quod eſſet maximum abſurdum: ſi enim verba ſunt ambigua, & multiplicem poſſunt ſenſum habere, quare ad intellectum iuris communis rationabiliter non poterunt, ac debebunt referri? quocirca Camillus Gallinius, lib. 10. de verborum ſignificatione, cap. 10. aliter concludendum putat in hac materia; & ſic dicendum, quod aut verba teſtatoris, de quorum interpretatione agitur, habent ſymbolum cum iuris communis conſtitutione, aut repugnantiam, aut res prorſus verſatur in ambiguo: In primo caſu inquit, quod res omni anxietate vacat: quia in habentibus ſymbolum, facilis eſt tranſitus, l. ſi in rem §. item quæcunque, ff. de rei vendicatione, & ſic à iure communi interpretationem recipiunt, ac cum eo præſumendum eſt, reſtatorem ſe conformare voluiſſe. Secundò caſu quando refragantur verba teſtatoris diſpoſitioni iuris communis Camillus inquit aduertendum eſſe: quia aut verſamur in his, quæ pendent ab arbitrio teſtatoris, & tunc ſeruatur voluntas eius abſque aliqua relatione ad ius commune, quia in arbitrariis voluntas habetur pro ratione, atque ex voluntate ceſſare poteſt iuris communis diſpoſitio, vt ibi comprobauit exemplis nonnullis, n. 6. 7. & 8. aut verſamur in his, quæ præter, aut contra voluntatem teſtatoris lex inducit, & tuncvoluntas teſtatoris non attenditur, quam verba important; ſed quod iure diſpoſitum eſt, l. nemo poteſt, cum ibi notatis, ff. de legat. 1. quinimo ſi ea reiecta, actus ex diſpoſitione iuris communis valere poteſt habita relatione ad ius commune, ab eo moderationem, ac temperamentum recipit, vt ipſe Camillus ibi probat. Tertio vero & vltimo caſu, quando res verſatur prorſus in ambiguo, tunc maior eſt difficultas huius articuli, atque in eo conſiſtit punctus, & neruus difficultatis, vt Camillus idem exiſtimat, qui ſic diſtinguit: quod aut ambiguitas negotij oritur ex eo, quia concurſus rationum, vtrinque ingruentium, vel coniecturarum, aut præſumptionum facit, vt non facilè ex verbis poſſit elici mens defuncti, qualis fuerit: aut proficiſcitur ex eo, quod non poteſt ob incertitudinem verborum excipi, an voluerit teſtator contra, præter, vel ſecundum ius commune diſponere. Priore caſu Camillus ipſe obſeruat quòd ſi verſamur in materia, de qua teſtator liberam habeat diſpoſitionem, ſi rationes magis præſtant in vnam partem, quàm in alteram, tunc illi adhærebimus parti, pro qua potentiores confluunt rationes: & in iſtis terminis dicit procedere textum, in dicta l. hæredes mei, &. cum it a, vbi à verborum proprietate receditur ob efficaciam coniecturarum maiorum, quæ pro mente defuncti contra verba, ac diſpoſitionem iuris communis concurrebant: textus etiam in d.l. ex facto, §. ſi quis rogatus, & omnes fere conſiderationes, quæ fiunt pro opinione contra communem; quod ſi pares ſint rationes, tunc media via eligitur, prout iuribus nonnullis probat eodem c. 10. n. 12. ſi autem verſemur in his, quæ ex neceſſaria iuris diſpoſitione ſunt implenda, tunc ſemper communi regulæ erit locus, vt cenſeatur teſtator, ſe cum diſpoſitione iuris communis conformare voluiſſe. Et ita inquit procedere Bartoli ſententiam, & communem, & textum in dicto §. quidam recte, dictæ l. Gallus, & in d.l. ſi duo, ff. de acquir. hæred. & alia his ſimilia iura, quæ loquuntur in materia formali, aut aliàs neceſſariò implenda. Poſteriore denique caſu, quando ob verborum incertitudinem, vel obſcuritatem non poteſt certa coniici voluntas defuncti, & ſic res penitus poſita eſt in ambiguo ſtatu, tunc Author meripſe, nulla facta diſtinctione inter ea, quæ in libera eiuſdem teſtatoris diſpoſitione poſita ſunt: & ea, quæ ex iuris diſpoſitione neceſſariò adimplenda ſunt; inquit ſe generaliter concipere concluſionem ſecundum communem ſententiam, videlicet teſtatorem in dubio præſumi, voluiſſe ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis, ex illáque eius voluntatem recipere reſtrictionem, declarationem, ac moderationem, & ita procedere iura pro communi opinione adducta; quæ licèt pro maiore parte loquantur in caſu neceſſario, tamen idem eſt in caſu non neceſſario: & hactenus Camillus idem Gallinius.

Ego verò cum omnes huc vſque Scribentes Authores originaliter, & ingenti ſtudio, (vt moris habeo) prælegerim, cum etiam iura, & rationes, quæ ab eiſdem expendi ſolent, in propoſito diligenter conſiderauerim; ſequentia crediderim in præfato articulo conſtituenda, atque obſeruanda fore, ex quibus dilucidè & diſtinctè magis, quàm antea fuiſſet, explicatus manebit. Et primum quidem, altercationem prædictam minimè verſari in caſu, in quo expreſſa & manifeſta ſit teſtatoris voluntas: tunc namque cum in claris locus non ſit interpretationi, nec coniecturis, aut præſumptionibus; certi iuris eſt, voluntatem ſequendam eſſe, nec inquirendum, an iuris communis, ſiue legis, aut ſtatuti municipalis conſtitutioni conformis ſit, necne. Et idem dicendum erit, quoties ita expreſſa, aut manifeſta non ſit, ſatis tamen in eo, de quo quæritur, ſiue ambigitur, de voluntate conſtare poſſit: quotieſcumque enim de contraria voluntate conſtiterit, non erit locus coniecturæ metipſi, quòd teſtator præſumatur, ſe cum diſpoſitione legis conformare voluiſſe: ita ſanè primum de voluntate expreſſa adnotauit Simon de Prætis, de interpret. vltimar. voluntat. lib. 1. interpret. 1. dub. 4. ſolut. 10. n. 10. fol. 55. Ioan. Gutierr. practic. lib. 3. d. quæſt. 102. n. 14. & apertè voluit Mantica, lib. 6. de coniect. vltim. volunt. d. tit. 6. n. 20. Secundum autem de tacita voluntate, & de coniecturis contrariis, generaliter tradidit Maſcardus, d. concluſ. 417. num. 15. Petrus Surdus, relatus ſupr. num. 21. qui de facilie recedi ab hac coniectura ob quamcunque aliam contrariam ſtatuit: Mantica, cum aliis, vbi ſuprà, num. 23. vbi quod hæc coniectura reputatur debilis, & fragilis: & ideò alia contraria ab ea receditur: idem Mantica, dicto num. 20. dum dixit, quod ſi lex aliquid ſtatuit per viam interpretationis voluntatis defuncti: tunc quidem illud habet locum, niſi voluntas teſtatoris refragetur, quæ vel expreſſa, vel tacita prædominatur; l. iam hoc iure, ad finem, ff. de vulg. & pup. ſubſtit. & ſic cum conſtat de voluntate teſtatoris, non debet interpretari, vt ſit conformis diſpoſitioni iuris: quod antea dixerat Socinus ſenior, in l. 3. num. 4. in fine, ff. de legatis 3. & ſemper intelligendum erit, vbi teſtator diſponit de his, ſuper quibus liberam diſponendi facultatem habet, nec iuris communis, aut legis conſtitutioni alicui adhærere tenetur, provt dictum ſuprà de expreſſa voluntate, declarauit Prætis ipſe, dicto num. 10. & num. 11. in fine, ibi: Intellige in habente poteſtatem conficiendi actum, per quem ſic quæritur fieri huiuſmodi redditio. Mantica etiam eodem tit. 6. libri 6. num. 18. vbi ſcripſit, quod teſtator præſumitur velle, quod ius diſponit, cum lex aliquid conſtituit per viam iuriſdictionis, cui teſtator non potuit derogare; & ſi teſtator aliter ſtatuit, ſtandum eſt legi; quia teſtator debet diſponere, vt dignum eſt, quo eius voluntas pro lege ſeruetur. Eſt quoque eodem in placito, & dilucidè magis declarat Camill. Gallin. de verborum ſignificatione, lib. 10. dicto cap. 10. num. 3. & ſeq. vſque ad numerum 9. is namq́ue Author optimè conſtituti (ſed Manticam, Prætis, & Maſcardum non citat) quòd quando refragantur verba teſtatoris diſpoſitioni iuris communis, & ſic diſpoſitionem teſtatoris expreſſam habemus; eſt aduertendum, quòd aut verſamur in his, quæ pendent ex arbitrio teſtatoris, & tunc ſeruatur voluntas ipſius abſque aliqua relatione ad ius commune, ſiue non inſpicitur, an ius commune habeat certas formulas, vel non, vt ipſe exemplificat: aut in his, quæ præter, aut contra voluntatem teſtatoris lex inducit, & tunc magis attendendum eſt, quod à iure diſpoſitum eſt, quàm quod à teſtatore verbis expreſſum fuit, vel à iure temperamentur, aut reformationem recipit teſtatoris diſpoſitio, ſi fieri poteſt, aliàs ſi ita refragentur verba, vt à iure communi reformationem nequeant recipere. quia ius commune reſiſtit annullando; tunc quidem actus efficietur nullius momenti, vt ipſe Author confirmat: & conuenit apertè Mantica, vbi ſuprà, dum dixit, quod ſi teſtator aliter diſpoſuit, ſtandum eſt legi, quoties lex ipſa per viam iuriſdictionis aliquid ſtatuit. Prætis quoque conuenit dict. ſolut. 14. n. 10. & 11. & hactenus de prima obſeruatione, qua res relinquitur expreſſæ, aut coniecturatæ voluntati teſtatoris, niſi lex refragetur.

Secundò deinde & principaliter conſtituo, quòd ſi verſemur in his, quæ ex neceſſaria iuris diſpoſitione, aut forma, impleri debent, nec aliter fieri, aut omitti poſſunt; tunc proculdubio vera eſt abſolutè regula, & doctrina prædicta, quod teſtator præſumitur in dubio, ſe cum diſpoſitione iuris communis conformare voluiſſe; & ita procedit Bartoli, & communis Interpretum ſententia, in d. §. cum ita, textus quoque, in d.l. Gallus, §. quidam rectè, cum ſua Gloſſa, aliàs enim actus non valere, veluti in exemplo communi Doctorum, quando diſpoſitio tendit ad conſeruandam teſtamentum, ne rumpatur, vt in eodem §. quidam rectè, & in d.l. ſi duo, ff. de acquir. hæred. & in hoc caſu omnes etiam vnanimiter conueniunt poſt Alexand. in eodem §. cum ita, n. 11. nam etſi aliqui de ipſius diſtinctione dubitent in ſecundo caſu, quando verba violantur, vel non, vt ſuprà recenſui, in hoc tamen primo nullus diſſentit, & amplectuntur permulti relati per Manticam, d. tit. 6. num. 18. expreſsè Camillus Gallinius, dicto cap. 10. num. 13. quod ſi teſtator aliter diſponeret, idem dicendum eſſet, quòd ſuprà dixi, legi, inquam, ſtandum eſſe cum eadem diſtinctione, an actus à iure annulletur, necne; ſiue an poſſit reformari, aut temperamentum recipere, vel non. Et comprobatur ex his, quæ alio cap. huiuſce libri, & tractatus, ſuprà tradidi, neminem præſumi elegiſſe viam, per quam iudicia eius impugnentur, imò voluiſſe, vt omni meliori modo, quo de iure poſſint, effectum ſortiantur, l. 3. ff. de militari teſtamento, Mantic. lib. 3. tit. 4. num. 25. Ioannes Vincent. Honded. in conſ. 69. numero 62. lib. 2.

Tertiò & principaliter conſtituo, quod vbi diſpoſitio teſtatoris, ſiue id de quo quæritur, in ambiguo, aut in obſcuro eſt; ita vt voluntas teſtatoris manifeſta, & clara non ſit, ſed potius ambiguum, aut dubium contineat, quo caſu interpretatio neceſſaria eſt, nec in his verſamur, in quibus teſtator aliquid à lege inductum obſeruare debuit, ſed pro libito & voluntate diſponere potuit, attamen de diſpoſitione ipſa dubitatur; tunc equidem ante alia inſpiciendum erit, an ex aliis, quæ in eodem teſtamento ſcribuntur, vel dicuntur, vel etiam aliunde; legitimè tamen poſſit dubium, vel ambiguum declarari: ex multis namque declarari ſolet, de quibus per totum tractatum, atque ex eiſdem forſan commodam declarationem recipiet: quòd ſi non poſſit, & adeò obſcura, vel ambigua ſit voluntas, vt multiplicem ſenſum recipiat, tunc proculdubio rationabiliter dicitur, vt ad iuris communis intellectum referatur diſpoſitio dubia, & præſumatur teſtator in caſu dubio, ſe cum diſpoſitione iuris communis conformare voluiſſe, & magis iuri municipali, aut conſuetudini ſui loci, quam iuri communi accedere. Et hæc omnia præcitati Authores mihi clarè præſtant: ac primum de coniecturis ex teſtamento, vel aliunde, primo loco deducendis, Simon de Prætis, libro 1. dicta ſolutione 10. num. 10. Secundum de voluntate teſtatoris eo caſu ex diſpoſitione iuris, vel ſtatuti interpretanda, omnes ferè iuris Interpretes, qui in propoſito loquuntur, & qui in initio huius cap. commemorantur: in terminis etiam adnotauit Camillus Gallinis, de verbor. ſignificat. lib. 10. cap. 10. num. 14. Vltimum de ſtatuto municipali, aut conſuetudine loci teſtatoris, iuri, vel legi præferendis: Simon de Prætis, vbi ſuprà, num. 11. & cum aliis Franciſc. Viu. deciſ. 295. libro 4.

Quartò denique & vltimò conſtituo, ex dictis hactenus duabus præcedentibus obſeruationibus, temperandam, atque explicandam reſolutionem illam Beroi, dicto conſilio 140. numero 40. libro 2. Ioſephi Ludouici, deciſione 61. numero 46. quod quando teſtator facit actum ex mera liberalitate, & voluntate, non videatur ſe conformare cum diſpoſitione iuris communis: id namq́ue ita abſolutè traditum (vt vides) repugnat omninò communibus, & receptis Interpretum traditionibus, de quibus ſuprà, nec ita abſolutè procedere poteſt. Intelligi ergo debebit (ne indiſtinctè confutetur) in caſu, quo voluntas teſtatoris ſit clara, & aperta, ſiue talis, quod coniecturis, & interpretationi locus non ſit: tunc namque (vt numeris præcedentibus adnotaui) limitatur commune hoc Scribentium placitum, quod teſtator videatur in dubio, ſe cum diſpoſitione iuris communis conformare voluiſſe: quoniam non in dubio, ſed in claro ſumus. Cæterum etiam in caſu, quo teſtator facit actum ex mera voluntate, ſiue diſponit ſuper his, quæ ab eius arbitrio & voluntate dependent, poterit præfatæ præſumptioni locus eſſe, & erit regulariter ex communi Doctorum ſententia, ſi ponamus, id de quo quæritur, ſiue verba diſpositionis in ambiguo eſſe, vel in dubio: tunc enim ex coniecturis legitimis voluntas hæc erit declaranda, atque interpretanda, & non modicæ virtutis, & effectus erit eadem coniectura, & præſumptio, quod teſtator in dubio videatur ſe cum diſpoſitione legis conformare voluiſſe, prout Camillus Gallin. dicta cap. 10. in fin. voluit expreſſim, & Mantica, lib. 6. dicto tit. 6. n. 28. quamuis Beroi placitum non adduxerint: & de his hactenus.

Nunc verò, atque ex eiſdem, quæ huc vſque adnotauimus, videlicet, quod cuiuſlibet diſponentis voluntas ex iuris communis diſpoſitione colligi, & interpretari debet; & talis præſumitur, qualis lex voluit; vt intelligatur facta cum ipſiſmet qualitatibus, quibus de iure fieri potuit, vel à lege ſubintelligatur iuxta naturam actus, qui gerebatur, infertur ad reſolutionem, atque explicationem quæſtionis practicæ, & admodum aſſiduæ, atque in caſu ex facto occurrenti in Regio Hiſpalenſi Senatu definitæ: maioratus inquam irreuocabiliter ex Tertio & Quinto bonorum inſtitutus, vtrùm reuocetur bonis inſtitutoris diminutis, vel debitis ab eo citra fraudem & dolum poſtmodum contractis; & conſequenter an debita contracta, etiam poſt factam meliorationem, aut maioratum irreuocabilem, ante ipſum deducantur? Quo equidem in dubio partem affirmatiuam ſuſtinuit Senatus, & debita deduci ante meliorationem, ipſamq́ue minuere, definitiuè decidit.

Idque vt diſtinctiùs appareat, præmittendum erit, quod anno Domini 1546. Ioannes Martinez, & Ma [Regij Hiſpalenſis Senatus egregia & notanda deciſio.]ria Fernandez vxor eius, inter viuos, atque irreuocabiliter fecerunt meliorationem Tertij, & remanentis Quinti omnium bonorum ſuorum in fauorem Ildefonſi Martinez, filij eorum maioris, & deſcendentium ab eo, & in eorum defectum, in fauorem filij ſecundi, & deſcendentium eiuſdem. Et ita pariter, atque in ipſorum defectum in fauorem aliorum filiorum, & deſcendentium, vt iure vinculi perpetui, & cum clauſulis conſuetis prohibitionis alienationis, ſubmiſſionis, & cæteris haberentur, atque poſſiderentur perpetuo bona ipſa meliorationis, ſiue Tertium, & remanens Quinti. Facta autem melioratione cum dictis clauſulis ordinariis, & his etiam quæ irreuocabilitatem inducunt, videlicet Conſtituti, reſeruationis vſusfructus, traditionis ſcripturæ, & ſimilibus, & aſſignata melioratione en el heredamiento de Saudin, ſed traditione vera & realiter interueniente, neque ex cauſa oneroſa matrimonium cum Tertio melioratione condita, ipſimet fundatores vinculi, & filius præfatus maior Ildefonſus, primo loco vocatus impoſuerunt ſuper dicto heredamiento de Saudin, anno Domini 1552. quatuor millium ducatorum cenſum & tributum. Poſtmodùm autem idem Ioannes Martinez in extremis conſtitutus, eandem meliorationem, & vinculi inſtitutionem non modò confirmauit, ſed etiam eidem, & bonis antea donatis alia quoque bona addidit, & adiunxit, vt omnia perpetuò remanerent vinculo ſubmiſſa (vt dixi.) Ipſo autem fundatore, & filio maiore primò vocato prædefunctis, vxor prædicta Maria Fernandez cenſum recognouit in fauorem Didaci Gonçalez Serrano, in cuius fauorem à principio impoſitus fuerat, cum hypotheca & obligatione ſpeciali, del miſmo heredamiento de Saudin, & ipſa defuncta, & marito iam antea præmortuo (vt dixi) inter nepotem ipſorum Ioannem Martinez de Ribera, filium maiorem Ildefonſi primò vocari (qui iam deceſſerat) & alios fratres patris ipſius, filioſq́ue fundatorum, cum de diuiſione, & partitione hæreditatis vtriuſque, & de pretio, ac æſtimatione bonorum meliorationis tractaretur, vt dignoſci commodè poſſet, an excederent Tertium, & remanens Quinti, nècne; vt lites quamplurimæ euitarentur, prætendentibus cohæredibus, ea bona meliorationis in magna quantitate Tertium, & remanens Quinti excedere: inter ipſos tranſactione, & pacto inito conuentum eſt, quod Ioannes ipſe Martinez de Ribera bona omnia pro melioratione aſſignata retineret paciſicè, cum onere tamen ſoluendi dictum cenſum quatuor millium ducatorum, & alio quoque onere, quorum reſpectu, & alia quoque certa bona aſſignata ſibi fuere: quæ ipſe agnouit libenter, & cenſum perſoluit prout aui, & pater eius perſoluerant: tandem ipſo Ioanne Martinez defuncto, D. Ioannes Martinez de Ribera, filius eius, & fundatorum pronepos, ſoluere, atque recognoſcere cenſum ex eo renuerat (ſed tutor eius nonnullis annis abſque controuerſia perſoluerat) quod intenderet, facta inter viuos melioratione irreuocabili, à prædictis fundatoribus per viam vinculi, & clauſulis relatis adiectis, non potuiſſe poſtmodùm ſuper eis bonis cenſum, aut tributum imponi, nec onus aliquod conſtitui: indèque & conſequenter nec debita contrahi in præiudicium, aut diminutionem meliorationis: nec etiam tranſactionem fieri à præfato ſucceſſore. E contrario autem Petrus de Mallea, huiuſce litis actor, & qui ex dotis conſtitutione in ius dicti Didaci Gonçalez de Serrano ſucceſſerat, ex eo recognoſcendum, & perſoluendum contendebat, quod fundatores, ac primus, & ſecundus ſucceſſor, tutor quoque rei litigantis reditus ſingulis annis ſoluiſſent, & quod dicta melioratio Tertium, & remanens Quinti excederet, & ideo tranſactio vſque adeò neceſſaria & vtilis fuiſſet, vt non aliàs conſeruari vinculum ipſum poſſet, ſed potius aut deſtrueretur, aut minueretur. Senatus autem contra dictum Ioannem, & in fauorem Petri de Mallea, vt cenſus perſolueretur, atque recognoſceretur, & tranſactio obſeruaretur, definitiuè pronuntiauit. Idque vt concludenter comprobetur, atque iuſtificetur, in primis contrariæ partis argumenta, & rationes inſerere placuit, & poſtmodùm Senatus rationes perpendere.

Pro parte ergo poſſeſſoris dicti vinculi, y del heredamiento de Saudin, ſequentia magis videntur adſtringere fundamenta, & rationes. Et in primis, quòd el heredamiento miſmo, & cætera bona ibi contenta, erant bona maioratus, ſeu vinculi perpetui, & expreſsè alienari prohibita: ſicque ſuper eis cenſus imponi non potuit de iure. Sic ſane, quod vbi teſtator, aut inſtitutor maioratus expreſsè prohibuit bona alienari, in illis non poſſit cenſus conſtitui, etiam pro vita poſſeſſoris, per text. in l. vltima, C. de rebus alienis non alienan. l. cum pater, §. libertis, l. peto, §. fratre, ff. de legatis ſecundo, & ex relatione multorum Authorum obſeruauit D. Felicianus de Solis, de cenſibus lib. 2. cap. 3. num. 17. videndus ex num. 15. & num. 19. vbi ad id requirit licentiam & facultatem Regiam: & adiicit, quòd licentia conceſſa à Principe ad conſtituendos reditus annuos ſuper bonis maioratus, eorùmque bonorum ſuppoſitio, ita demum locum habent, ſi bona libera deficiant: & citat quamplurimos Authores, ita tenentes: In additionibus quoque libri 2. cap. 4. ſub numer. 4. in verſiculo, ſed antequam, folio 128. ſingulariter adnotauit Author ipſe, quod ſi maioratus poſſeſſor abſque facultate Regia cenſum conſtituat ſuper bonis ſui maioratus, expreſsè alienari prohibitis, cenſus conſtitutio cenſeri debeat facta ſuper his rebus, & non ſuper fructibus, ſicque nec in fructibus ſuſtineri valeat, vt latius ibidem probat: & caſum ex facto occurrentem commemorat. Pater ergo ſecundum hæc, quod nec cenſus imponi potuit, nec etiam hypotheca ſuper dictis bonis, iuxta reſolutiones D. Feliciani, dictis in locis, cui conuenit Gaſpar Rodericus, in commentariis de annuis reditibus, lib. 1. q. 14. num. 9. vbi etiam rectè probauit, quod alienare qui non poteſt, neque etiam poteſt reditum, ſiue cenſum conſtituere: ex eadem ratione, quod prohibita alienatione, prohibetur & hypotheca, & rei obligatio, d.l. final. C. de rebus alie. non alienan. l. 1. §. eam rem, ff. quæ res pignori obligari poſſunt: & ſubdit, id maximè procedere, quando alienatio principaliter prohibetur, fauore alicuius, vt in caſu præſenti: quia tunc prohibitio extenditut ad hypothecam, vt latius ibi comprobat.

Secundò deinde facit, quod dictus filius maior, primo loco vocatus ad meliorationem, & vinculum, voluntariè conſentit impoſitioni cenſus dictorum quatuor millium ducatorum; ſic etiam filius eius, fundatorum nepos, & Rei nunc litigantis pater, voluntariè perſoluit reditus cenſus eiuſdem, & tranſactionem fecit: Poſſeſſor autem maioratus non poteſt nocere ſucceſſoribus ex actu voluntario, l. peto, §. fratre, ff. de legatis ſecundo. Sicque neque compromittere, neque tranſigere in præiudicium ſucceſſorum: quoniam tranſactio eſt actus voluntatis, l. ſi dictum, §. ſi compromiſero, ibi: Nulla enim neceſſitate cogente id feci: ff. de euictionibus: & latius vtrùmque comprobauit poſt alios Authores, Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, libro 4. cap. 9. maximè ex num. 7. atque ex num. 10. cum pluribus ſequentibus, qui in fortioribus terminis, & multum ad propoſitum noſtrum inquit num. 19. de rebus maioratus tranſigere non poſſe, etiam ſtante dubio, vtrùm bona ſint maioratui ſubiecta, vel non: ſufficit enim, quod tanquam bona maioratus petantur, vel habeantur. Et teddit concludentem rationem: nam aliàs ſemper poſſet tranſigi, vel compromitti de rebus maioratus, vel alienari prohibitis, cum compromiſſum, vel tranſactio de re incerta, & dubia fiant, provt ibi latiùs probat.

Tertiò prætereà facit, quod maioratus ſucceſſor non tenetur ad ſoluenda debita inſtitutoris contracta poſtquam maioratus ipſe irreuocabiliter conſtitutus fuit: ſic ſanè ſcriptum reliquit Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 1. cap. 10. numero 11. vbi profitetur, quod in omnibus caſibus in quibus dixit, ac probauit numeris præcedentibus, maioratus poſſeſſorem teneri ad debita maioratus inſtitutoris perſoluenda id intelligendum eſt, niſi poſt maioratus inſtitutionem, qui virture clauſularum in eo appoſitarum, vel aliàs irreuocabilis ſit, debita contracta ſint. Tunc enim ad ea maioratus poſſeſſor non tenebitur, prout ratione concludenti comprobat, & ſic pluries practicarum, ac intellectum vidiſſe profitetur. Et conueniunt Pelaez à Mieres, de maioratu, quarta parte, quæſtione 26. Matienzus, in l. 6. tit. 7. gloſſa 3. ex num. 17. & num. 21. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, Pater Ludouicus Molina, tom. 3. de iuſtitia & iure, diſputat. 640. & 641. Hieronymus Cæuallos, practicarum, commun. contra communes quæſt. 636. ex num. 14. cum ſeq. Cum ergo dicti vinculi inſtitutio, & Tertij, & remanentis Quinti melioratio irreuocabilis præceſſiſſet in caſu præſenti, & poſtmodùm cenſus conſtitutio ſequuta fuerit, videtur neceſſariò dicendum, quod ſucceſſor maioratus, qui nunc litigat, ad reditus decurſos perſoluendos minimè teneatur, nec ad recognitionem cenſus ipſius.

