At primo loco adnotandum erit, quod teſtamentum quotieſcunque eſt imperfectum imperfectione (vt aiunt) ſiue ratione incompletæ, aut non conſummatæ voluntatis, videlicet quando teſtator cœpit facere teſtamentum, & morte præuentus, vel aliter perficere nec potuit, aut noluit, vel quando ſe tantum præpatauit ad teſtandum: tunc equidem inualidum eſt teſtamentum quoad omnia: idque per text. ſatis notum, & frequenter allegatum ab omnibus, in l. ſi quis cum teſtamentum. ff. de teſtamentis, vbi exemplum traditur & in l. ex ca ſcriptura, eiuſdem tituli, & in l. fideicommiſſa, §. quoties, ff. de legatis 3. & alia quamplura exempla, quæ Interpretes expendunt communiter, prout conſtat ex his, quæ commemorantur ſtatim: & obſeruarunt Bartolus numero tertio. & Caſtrenſis numero quinto in dicta l. ſi quis teſtamentum, & ibidem Cumanus num. 2. & Aretinus ad finem in verſiculo, Secundo caſu, Baldus in d.l. ex ea ſcriptura, & in l. 1. num. 61. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, & quamplurimi alij, quorum ego ſpecificam mentionem feci lib. 2. harum quotidianarum controuerſiarum iuris, cap. 22. num. 18. & 19. qui procedere id generaliter in omni teſtamento, & diſpoſitione, ac in quacumque perſona. Et etiam in teſtame to condito ad pias cauſas, & inter liberos, vt ſcilicet nec fauore piæ cauſæ, nec liberorum ſuſtineatur teſtamentum imperfectum ratione voluntatis (vt latiùs dicendum infrà, ex n. 22. cum ſeq) aſſeuerarunt aſſidué, & omnia quæ ad deciſionem d.l. ſi quis cum teſtamentum, & materiam hanc ſpectant, pleniſſimè attingunt, & longa ſerie illuſtrant, atque exornant infiniti ferè iuris vtriuſque Authores, quos ego non modò aggregandos, atque ſuo ordine, prout eos originaliter prælegit, commemorandos duxi, ſed etiam lectorem monendum, vniuſcuiuſque relati rationem, atque conſiderationem habendam ideo, quod variis in caſibus, & diuerſimode (prout facta occurrebant) & antiqui, & recentiores reſponderint, atque reſoluta reliquerint quamplurima, quæ etiam frequenter occurrere, & diſtinctiùs reſolutione, atque ſpecifico loco cuiuſuis eorum, quàm generalibus regulis, ſeu doctrinis deſiniri valebunt. Vltra ordinarios ergo in dictis iuribus videnti erunt omnino in præſenti diſputatione Abbas in conſil. 105. Videtur primò lib. 2. per totum, vbi late loquitur in teſtamento condito inter liberos, vel ad pias cauſas, & nondum perfecto, nec abſoluto, quia ſuperuenit turbario magna, & febris ardens ex qua deceſſit.

- Oldradus in conſ. 119. Titius condidit teſtamentum, qui loquitur, quando pauperes Chriſti erant inſtituti, & teſtator videbatur magis ſe præparare ad teſtandum, quàm teſtamentum perficere, ex quo ea non adhibuerit, quæ ibid. ponderantur, & facilè adhiberi potuiſſent.
- Ioannes de Imola in conſil. 95. qui loquitur erudite, & caſu, quo poſt ſcripturam, in qua inſtituit locum pium teſtator dixit, quod volebat præmeditari quid, & quantum ſuis conſanguineis deberet relinquete.
- Bartolus in conſ. 46. Viſo quodam, qui loquitur, quando teſtator nominauit aliquos hæredes, & alios volebat nominare, & non nominauit.
- Paulus Caſtrenſis, qui pulchre, & erudite loquitur, in conſil. 75. volumine 1. vbi loquitur, quando teſtator voluntatem ſuam iam declarauit, ſed in aliam horam aliquid diſtulit; & contra piam cauſam reſpondet.
- Idem Caſtrenſis, in conſil. 101. ex num. 3. cum ſeq. lib. 2. & in conſ. 450. per totum, eidem libro 2. & in conſil. 457. ex num. 3. cum ſeq. lib. 1.
- Caſtrenſis ipſe, in conſ. 137. In cauſa quæ vertitur. per totum lib. 2.
- Alexander, in conſ. 4. Attentis, lib. 7. qui latè in teſtamento, manu teſtatoris, vel coram teſtibus facto qui dixit eſſe ſuum teſtamentum, & quod veniret Notarius, vt de eo rogaretur, & interim mortuus eſt, antequam Notarius veniret: & in conſ. 105. numero 3. & 9. lib. 7. & in conſ. 119. lib. 4.
- Raphaël Fulgoſius, in conſ. 29. Punctus quæſtionis, & in conſ. 116.
- Ioannes de Annania, in conſ. 57. vbi latè.
- Corneus in conſ. 129. lib. 3. & in conſ. 49. & in conſilio 77. ad finem. lib. 1.
- Iaſon, in conſ. 8. lib. 3. in conſ. 196. lib. 2. & in conſ. 155. libro 4.
- Curtius iunior, in conſ. 12. & in conſ. 303.
- Ancharanus in conſ. 337. ex num. 1. & in cap. 2. numero 10. & in cap. cum eſſes, num. 22. de teſtamentis.
- Barbatia in cap. relatum 1. de teſtamentis, num. 22. & pluribus ſeq. & in conſ. 58. lib. 4.
- Socinus iunior in conſ. 157. num. 29. in fine, & numero 30. cum ſeq. & in conſ. 198. num. 94. lib. 2. & in conſil. 71. num. 24. lib. 4.
- Philippus Decius (qui vtiliter admodum, & ſingulariter loquitur) in conſil. 159. aliàs 158. per totum, incipit Caſus qui proponitur, & in conſ. 488. per totum: & in conſ. 626. ad finem, & cap. 1. num. 15. de fide inſtrumentorum.
- Laurentius Calcanus in conſ. 91. lib. 2.
- Carolus Ruinus, videndus omnino, in conſ. 15. & in conſ. 193. & in conſ. 204. lib. 2. & in conſ. 7. ex num. 6. cum ſeq. lib. 3. & vide omnino in conſ. 1. lib. 2.
- Guid. Pap. deciſione 538. columna finali.
- Boerius, deciſ. 240. numero 5. & quæſtione 35. num. 6.
- Lofredus, conſ. 14. num. 65.
- Marſilius ſingulari 464.
- Socinus, regula 38.
- Grammaticus, deciſ. 62. & in conſilio ciuili 53.
- Paulus Pariſius, in conſ. 24. ex num. 12. cum pluribus ſeq. & in conſ. 89. lib. 3. & in conſ. 146. ex n. 7. cum ſeq. lib. 4.
- Natta, in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, C. de teſtament. ex num. 139. cum multis ſeq. vbi latiſſimè.
- Andreas Tiraquellus, priuilegia 7. piæ cauſæ.
- Antonius Gabriel, commun. concluſ. lib. 4. tit. de teſtamentis, concluſ. 9. per totam, de testamento non perfecto.
- Gualdenſis, de arte teſtandi, tit. 2. cautela 11. ex num. 6. cum ſeq.
- Guil. Benedictus, in cap. Rainuntius, de teſtament. verbo teſtamentum, 1. num. 72.
- Franciſcus Viuius, communium opin. lib. 1. verbo, Teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, opinion. 339.
- Ioannes Cephalus, Videndus omnino, in conſ. 99. per totum, lib. 1. & in conſ. 294. ferè per totum, maximeque ex num. 3. & num. 9. cum ſeqq. lib. 2.
- Bertazolus ſingulariter, in conſilio ciuili 86.
- Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 7. & 9. vbi diſtinctè, & breuiter (vt adſolet) materiam reſoluit.
- Gregorius Lopez. in l. 23. tit. 1. partit. 6. verbo acabaſſe.
- Ferdinand. Varq. Menchaca, de ſucceſſionum creatione, lib. 1. §. 21. num. 62. & lib. 3. limitatione 12. §. 22. num. 6. cum ſeq.
- Ludou Iunt. in responſo pro vxore, ex num. 11. & ex num. 266. & num. 291. cum ſeq.
- Creſcent. deciſ. 164. lib. 1.
- Rota Romana, deciſ. 173. in 2. parte, in nouiſſimis.
- Diac. Couar. in cap. relatum 1. de teſtamentis, ex num. 9. cum ſeq.
- Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, quæſt. 4. in declaratione ad legem Regni.
- Aluaradus, de coniect. mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 1. num. 3. & 14.
- Optimè Petrus de Peralta, in l. ſi quis in principio teſtamenti, ex num. 39. vſque ad num. 46. vbi originaliter vide omninò, vt pote cùm eius Authoris reſolutiones, adeò ſtrictæ, & veræ iuris rationi conueniant, & maturè digerantur, vt inuenies ibidem.
- Anton. Gomez. in l. 3. Tauri, num. 18. & 19. & num. 105. & 106.
- Flores Diaz de Mena, variarum libro 1. quæſt. 1. ex num. 39.
- Michael Graſſus, § teſtamentum, quæſt. 19. qui in co dubio, vtrum ſcilicet teſtamentum ad pias cauſas valeat, ſi imperfectum ſit ratione voluntatis, diſtinctiùs ſe habet quàm alij explicent, & tres illos caſus iuridicè conſtituit, vt infrà obſeruabitur: & quæſt. 12. per totam, vbi de teſtamento inter liberos.
- Ayora, de partitionibus, 3. part. quæſt. 24.
- Iacobus Menochius, lib. 4. præſumpt. 5. per totam, qui Author, quando teſtamentum perfectum, & abſolutum præſumatur, egregia declaratione tractauit, & ſex illos caſus conſtituit ſatis diſtinctè: & vide omnino in conſ. 45. num. 28. & 29. lib. 1.
- Cardin Franciſc. Mantic. de coniect. vltim. volunt. lib. 2. tit. 4. ex num. 4. cum ſeq. & lib. 3. tit. 20. num. 2. in principio.
- Tellus Ferdinandez, 2. parte, l. 3. Tauri, num. 18. & 19.
- Ioan. Matienz. in l. 1. tit. 4. gloſſ. 14. ex num. 1. lib. 5. nonæ collect. Regiæ, latiùs in l. 11. eod. tit. & lib. gloſſa 1. per totum.
- Azeuedus, in l. 2. titul. 4. libro 5. num. 61. & 62. & ſeq.
- Burgos Sal. de Pace, in d.l. 3. Tauri, num. 227. cum ſeq. vſque ad numerum 232. & numerum 238. cum ſeq.
- Ioſeph. Maſcardus, de probat. tom. 2. concluſ. 1353. numero 70. & duobus ſeq. & numero 74. vſque ad num. 85.
- Simon de Prætis, de interpretatione vltimarum volunt. lib. 1. dubitat. 1. interpretat. 3. ſolut. 5. ex numero 5. vſque ad num. 40. folio 30. & libro 2. dubitat. 2. ſolut. 1. ex num. 27. vſque ad numerum 45. folio 186.
- Achill. Pedroch. in conſ. 17. num. 127.
- Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamento requiſito, ſecunda parte, cap. 5. ex num. 1. cum pluribus ſeq. vbi videas omninò, & 1. parte, cap. 16. num. 266.
- Ludouicus Morotius, responſo 34. ex num. 25. cum ſeq.
- Petr. Surd. in conſ. 258. n. 19. 20. & 21. lib. 2. vbi de teſtamento imperfecto ratione voluntatis, in fauorem liberorum, & piæ cauſæ.
- Surdus ipſe, in deciſ. 292. per totam, vbi latiùs de prædictis, & de conſ. 119. Oldradi, de quo ſupra: & an teſtamentum non publicatum, dicatur imperfectum ratione voluntatis.
- Par. Ludou. Molin. tom. 1. diſp. 127.
- Cardinalis Dominicus Tuſcus, practicarum concluſionum iuris tomo 8. littera T. concluſ. 133. ex numero 59. cum ſeq. vſque ad num. 90. fol. 118. in fine, & 119.
- Steph. Gratian. diſcept. forenſ. lib. 2. cap. 220. ex n. 12. & num. 28.
- Hadrianus Gilmannus nouiſſimè, lib. 2. rerum iudicatarum Germaniæ deciſ. 26. ex num. 12. cum ſeqq. & num. 70.
- Andr. Fachin. controuerſ. iur. lib. 4. c. 4.
- Anton. Faber. in libr. 9. C. ad tit. de teſtamentis, definitione 27.
- Faber ipſe de errorib. pragmat. tom. 2. decad. 35. errore 8. fol. 354.
- Marth. deciſ. 8. per totam.

Et quidem hi omnes, vſque adeò concludunt circa propoſitam reſolutionem, vt aſſerant, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis incompletæ, vel non conſummatæ, neque iure codicillorum valere, neque etiam ſi in eo continerentur verba codicillorum, vel clauſula codicillaris fuiſſet adſcripta, vt Petrus de Peralta, in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, n, 45. folio mihi 403. & Antonius Gomezius in d.l. 3. Tauri, num. 106. ad finem, ex communi adnotarunt ſententia, & plures alios Authores ſic tenentes retulerunt, & per tex. in d.l. ex ea ſcriptura, ff. de teſtamentis, & in d, l. fideicommiſſa. §. quoties, ff. de legat. 3. Sic quoque ante alios tenuit Bart. in l. 1. ff. de iure codicillorum, & Ioan. de Imol. in d.l. ex ea ſcriptura: Sed & communiter intelligunt, atque reducunt textum, in d.l. ſi quis cum teſtamentum, ad eum ſenſum, vt teſtamentum imperfectum ratione voluntatis dicatur, & nihil valerat, ſi probetur, teſtatorem vltrà voluiſſe procedere, etiam per modum legandi, & fideicommittendi particulariter, & ſic per diſpoſitionem particularem, non ſolùm vniuerſalem:, quod Petrus ipſe de Peralta, in d.l. ſi quis princip. teſtament. n. 40. magiſtraliter atque eruditè animaduertit, & refert Aretinum, & Imolam ſic tenentes. Repetit etiam n. 41. ad fin. dicens, quòd vbi conſtat, teſtatorem vltrà priùs inchoata diſponere voluiſſe, & vltrà illa procedere, vel ad inſtituendum alium hæredem, vel ad ſubſtituendum, vel ad faciendum legat, & fideicommiſſa, præter iam facta, aut aliter diſponendum, quod tunc dicitur teſtamentum imperfectum ratione voluntatis. Et idem rectè quoque agnouit Antonius Gomezius, in dicta l. 3. Tauri, numero 18. in principio: inquit namque quod deciſo dictæ l. ſi quis cùm teſtamentum extendi debet, vt procedat etiam ſi teſtator iam feciſſet inſtitutionem, & verſaretur circa legata; repetit num. 106. quamuis dixerit, quod ita tenuit ſolus Caſtrenſis, in eadem l. ſi quis cum teſtamenutm, col. 2. num. 5. verè tamen idipſum tenuit Aretinus ibidem, prout eum, & Imolam refert Peralta, vbi ſuprà, & poſt ipſos tenuerunt etiam Carolus Ruinus, in conſil. 204. num. 8. lib. 2. Patriſius, in conſil. 27. num. 17. lib. 2. Ioannes Matienzus, in l. 11. titulo 4. lib. 5. gloſſa prima, num. primo, Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſtione 7. num. 5. Graſſus, in eodem §. teſtamentum, quæſtione 19. num. 2. qui loquitur expreſſim in his terminis quando teſtator inſtitutâ piâ cauſa, & volens legat relinguer, & alia deſignare, morte præuentus non fecit: tunc namque, inquit, magis communem opinionem eſſe, quòd tale teſtamentum ratione voluntatis imperfectum, nec ad piam cauſam valeat. Cardinalis Thuſcus, dicta concluſione 133. ex num. 62. cum ſeq. & num 73. tomo 8. fol. 119. Iacobus Monachius, lib. 4. præſumptione 5. num 5. verſiculo Secundus eſt modus, qui dicit, teſtamentum non eſſe perfectum, quando teſtator iam ſcripta hæredis inſtitutione erat facturus legata: nam & tunc totum teſtamentum demonſtratur imperfectum. Et eodem numero 5. Menochius ipſe declarat hanc doctrinam, vt locum non habeat, quando teſtator, qui deſtinauit facere legata, diù ſuperuixit, & nihil egit: nam tunc teſtamentum illud dicitur habuiſſe pro profecto, & illius deſtinationis peœnituiſſe. Et ita egregie ante Menochium declarauit Curtius iunior in conſil. 12. num. 2. verſiculo, Tertio ad idem, & in conſil. 304. num. 18. & 28. Caſtrenſis etiam in l. iubemus, verſiculo, Item nota. C. de teſtamentis, & Ruinus, in conſil. primo, colum. penul. & finali, lib. 2. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione prima, num. 44. folio 187. Sed & cùm teſtator erat adſcripturus conditionem ſuæ diſpoſitioni, & non adſcripſit, quod tota diſpoſitio, vt imperfecta habeatur: tradidit ipſe Ruinus, in conſil. 204. num. 8. lib. 2. & Craueta in conſ. 117. num. 6. prout etiam annotauit Menochius, d. præſumptione 5. num. 6. & vltra eum latiſſimè Natta in §. ex imperfecto, leg. hac conſultiſſima, C. de teſtamentis, ex num. 139. cum. ſeq. Petrus Surdus, in conſil. 258. num. 19. lib. 2. vbi ex aliis obſeruat, quod in dubio præſumitur, vt ſcilicet non videatur diſpoſitio perfecta, quando ſi teſtator non defeciſſet, aliud diſpoſuiſſet, veliam diſpoſitis, conditiones, aut alias qualitates adieciſſet, vt per Pariſium in conſ. 145. num. 7. & ſeq. lib. 4. & ſufficere, ſi tacitè, vel expreſſè conſtet, quod teſtator volebat aliquid addere, vel detrahere, vt teſtamentum dicatur imperfectum ratione voluntatis, poſt Bart. & Baldum ſcripſit Surdus, d. conſ. 258. num. 19. lib. 2. qui etiam aſſerit, communem eſſe opinionem, vt ſi teſtator aliquid erat adhuc dicturus, quod complere non potuerit, dicitur teſtamentum imperfectum eſſe, vt per Deciam, Lofredum, Riminaldum, Menochium, & Menchacam ibi relatos. Quia videmus quotidie, quòd teſtatores in ipſo actu teſtandi mutant, addunt, & reuocant multa, iam per eos diſpoſita, ſicuti ipſe Surdus concludit poſt Iulium Clarum, & alios. Et adiicit num. 21. Ioannem Cephalum habuiſſe id pro abſoluto, quando conſtat, quòd teſtator non habuit diſpoſitionem illam pro perfecta. Quod poteſt verificari vltra ipſum Surdum in caſu illo Ioannis de Imola, in conſilio 91. num. 2. quo teſtator inſtituta iam causâ piâ dixit, quod volebat præmeditari quid, & quantum ſuis conſanguineis deberet relinquere: & hæc ſunt notanda, quia quotidiana, & vtilia & ne quis facile decipiatur circa deciſionem dictæ l. ſi quis cum teſtamentum, ff. de teſtamentis, ſi intelligeret, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis tunc tantum dici, quando teſtator vltrà voluiſſet procedere, alios hæredes inſtituendo, & ſic per diſpoſitionem vniuerſalem, non verò cum vltra procedere vellet ad facienda legata, vel alia præter iam facta, aut aliter diſponendum: & ſic per diſpoſitionem particularem: nam troque caſu (vt dixi) & Petrus de Peralta, & cæteri ſuprà relati animaduertunt, teſtamentum dici imperfectum ratione voluntatis, & nihil valere. Idque procedit æqualiter de iure huius Regni, ſicut de iure communi, nec vlla lege Regia quouis pacto alteratur prout latiùs annotauit ſtatim, & ita tenendum eſt, quamuis Antonius de Ayora, in tractatu, ſiue commentarijs de partitionibus, 3. parte, quæſtion. 24. aliter (& præpoſterè quidem) intellexerit, atque ponderauerit deciſionem d.l. ſi quis cum teſtamentum. Ad quem recentiorem omnium huius Regni, nullus hactenus animaduertit: inquit namque Ayora ipſe ex deciſione l. eiuſdem colligi, & probari quod quamuis teſtator non perfecerit ſuum teſtamentum, ſed vltrà procedere voluerit, ſi tamen ad hæredis inſtitutionem acceſſit & hæredem inſtituit, in quo (vt ipſe (enuntiat) vis, & ſubſtantia teſtamenti conſiſtit, quod tunc ſi non conſtaret, quod vltra priores, alios volelebat hæredes inſtituere, & infirmitate grauatus, id non perfecit, valeret quidem teſtamentum cum legatis, & omnibus aliis in eo contentis; & etiamſi conſtaret, alia legata voluiſſe facere, non ideo minus valeret teſtamentum factum, & dicit, hoc eſſe val de notandum: non enim ait ille textus, ſi conſtaret, teſtatorem aliud diſponere voluiſſe, hoc eſt, alia legata facere, quòd tunc non valeat teſtamentum; ſed ſolum dixit, ſi conſtaret, plures hæredes pronuntiare voluiſſe, tunc enim non valere teſtameutu, quia neſcitur quot hæredes eſſe voluit teſtator hæreditatis ſuæ. Et hactenus Author præfatus, qui (vt vides) expreſsè loquitur contra ſuperiorem reſolutionem, nec eiuſdem aſſertio probatur Roderici Suarez, & Antonij Gomezij authoritate, quos ipſe pr ſe citat. Gomezius namque (vt ſuprà vidimus num. 5.) contrarium reſolutiuè obſeruauit. Rodericus autem aſſerit dumtaxat, teſtamentum valere, ſi teſtator cœpit id facere, & hæredes inſtituit coram legitimo numero teſtium, ſi non conſtaret, quod teſtator plures hæredes pronuntiare voluiſſet. Id quod veriſſimum eſt, & libenter concedimus; quoniam in dubio, quandiu non probatur, nec apparet contrarium, teſtamentum præſumitur perfectum, vt infrà dicetur. Idcirco ſi aliquibus hæredibus inſtitutis, teſtator vltrà non processit ad aliorum hæredum inſtitutionem, nec voluiſſe ipſum procedere apparet, teſtamentum debet perctum præſumi, vt textus ipſe cantar in d.l. ſi quis cum teſtamentum. Non tamen inde ſequitur, excludendum eſſe caſum, quo apparere atque conſtare poſſit, voluiſſe teſtatorem vltrà procedere ad diſpoſitionem aliorum, etiam particulariter, non ſolùm vniuerſaliter: tunc namque ſic diceretur imperfectum teſtamentum ratione voluntatis, ſicut quando ad aliorum hæredum inſtitutionem, teſtatorem procedere voluiſſe conſtaret, nec is caſus excluditur in dicta l. ſi quis, cum teſtamentum. Iureconſultus namque non facit vim in eo, quòd alios hæredes, is qui teſtamentum condidit, voluiſſet pronuntiare quaſi in vuiuerſali diſpoſitione verſaretur, nec in particulari idem fuiſſet reſponſurus, ſi de particulari interrogaretur; ſed ita futurum id eſſe dixit, cum conſtaret, plures eum, qui teſtamentum feciſſet, hæredes pronuntiare voluiſſe: quia tunc teſtamentum non diceretur perfectum. Idem tamen iureconſultus ipſe æqualiter dixiſſet, cum conſtaret aliud vltra teſtatorem diſponere voluiſſe. In eo ergo, quod conſtet vltra procedere voluiſſe teſtatorem, vel non, vim facit iureconſultus; non veò in eo, quod in particulari, vel vniuerſali diſpoſitione verſemur, cùm verò voluntatis perfectæ, & actûs conſummati defectus in vtroque caſu interueniat: quicquid Ayora aliter (ſed contra veritatem) ſtatuat: & videtur quoque (ſed non ita expreſsè eandem differentiam admittere & ſic æquali morbo laborare, Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. primo, num. 13.

Et ſecundum hæc non abſque dubio procedere poterit eiuſdem Ayoræ reſolutio, quam in caſu contingenti adduxit d. quæſt. 24. partis 3. niſi intelligendo, prout ipſe ſupponit in principio, quòd teſtator verè perfecerat ſuum teſtamentum, quod in dubio præſumitur: vt fatentur ſtatim, tunc namque iuridicè poterit reſolutio ibi tradita procedere; quia non potuit conſtare quòd vltrà vellet teſtator procedere.

In ſumma itaque (vt rem abſoluam) quamuis ad hoc vt valeat teſtamentum, neceſſe ſit de iure communi hæredem aliquem inſtitui, tamen vt imperfectum iudicetur ratione voluntatis, non requiritur neceſſariò, quod conſtet, teſtatorem alios hæredes vltra nominatos inſtituere voluiſſe, ſed vltrà eum procedere voluiſſe ad alia, etiam particularia, præter diſpoſita, ſufficiens quidem eſt, prout Petrus de Peralta, dicto num. 5. ſuprà, cæteris elegantiùs animaduertit. Nec Iureconſultus, qui reſpondit primos hæredes ex teſtamento illo non futuros, ſi conſtaret, teſtatorem plures alios hæredes pronuntiare voluiſſe, caſum hunc excludit, cùm in vtroque non perfecta dicatur voluntas, & ſic in particulari, ſicut in vniuerſali.

Id autem vel ex eo euidentius quoque conſtabit, quod vera & fundamentalis ratio dictæ l. ſi quis cùm teſtamentum, quare, inquam teſtamentum imperfectum ratione voluntatis non valeat in eo conſiſtat; ex quo & Ayoræ obſeruatio concludenter euincitur, & communis corroboratur ſententia (in vtraque enim, tam particulari, quam vniuerſali diſpoſitione æqualiter locum obtinet, & militat) videlicet quod teſtamentum) vt in propoſito eiuſdem Doctores enuntiant) eſt quid indiuiduum, cuius qui partem fecit, nihil feciſſe videtur, cum non poſſit valere pro parte, l. furioſum, vbi Gloſſa, & communiter Scribentes, C. qui teſtamentum facere poſſunt, Baldus, in l. ſi veritas, num. 3. C. de fideicommiſſis, & in l. teſtamentum, ante num. 4. C. de teſtamentis, Decius, in conſ. 532. num. 5. Petrus Surdus. in conſil. 258. num. 19. lib. 2. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum lib. 2. titulo 4. num. 41. Petrus Magdalenus, de numero 41. in teſtamentis requiſito, primæ part. cap. 8. num. 7. & num 23. & cap. 16. num. 261. & ideo in vltimo puncto indiuiſibili ſtat forma eſſentialis ipſius, à quo vires & perfectionem recipit, & à ſyllaba concluſiua, vt inquit Baldus, in dicta l. ſi quis cùm teſtamentum, quam legit, ſub l. ſi is quis in principio, ff. de teſtamentis, vbi etiam Caſtrenſis, num. 2. & num. 6. Aretinus ibidem, in principio, & Imola, in 4. notabili, Socinus, & Iaſon, in rubrica, ff. de legatis 1. ſub num 12. & 13. & ibidem Ruinus, num. 4. & Socinus iunior, num. 37. idem Socinus iunior, in conſ. 147. num. 16. lib. 2. Ioannes Cephalus, in conſ. 294. ex numero 5. cum ſeq. lib. 2. Petrus Surdus, dicto conſil. 158. ſub dicto num. 19. & ab vltimo puncto ſic capit vires, vt in vltima littera, aut ſyllaba concluſiua, eius forma dicatur concludi, ſicuti in Baptiſmate, & aliis Sacramentis. Prout reſpondit Iaſon, in conſ. 8. colu. 5. verſic. Item teſtamentum, lib. 3. Socius ſenior in conſilio 2. num. 3. lib. Sutdus vbi ſupra, ſub. d. numero 19. & deciſion. 292. num. 16. quælibet enim forma ex conſummatione operis contingit, l. is qui quadrigenta, §. quædam, ff. ad l. Flacidiam. Et ideo nihil actum intelligitur donec aliquid ſupereſt agendum, l. cum Syllanianum, in fine, C. de his quibus vt indignis, Mantica, lib. 2. dicto titulo 4. num. 4. Petrus Surdus, dicto num. 19. & ita poſt ordinarios, & alios Authores, ſuperiorem rationem ad textum, in dicta l. ſi quis cùm teſtamentum aſſignarunt Antonius Gomezius in d.l. 5. Tauri, num. 19. Petrus de Peralta, in dicta l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 45. in princip. folio mihi 503. Petrus Magdalenus: de numero teſtium in teſtamentis tequiſito, prima parte, cap. 16. num. 261. & 262. Iacobus Menochius lib. 4. præſumptione 5. num. 5. Azeuedus, in l. prima, tit. 4. lib. 5. num. 63. & 64. & facit l. 24. titulo 1. part. 6.

Superiora autem quòd ſcilicet teſtamentum imperfectum ratione voluntatis non valeat, etiam fauore piæ cauſæ, vel liberorum; vſque adeo vera ſunt, vt procedant etiam, quando diſpoſitio teſtatoris perfacta eſt reſpectu piæ cauſę, vel liberorum, licet imperfecta ſit quoad reliqua: & conſequenter, voluntatem teſtatoris non ſuſtinendam quoad perfectè diſpoſita quoad piam cauſam, vel liberos, ſi reſpectu aliorum imperfecta ſit: quamuis non apparet, quod teſtator circa piam cauſam, vel liberos, voluerit vltrà aliud diſponere, quàm quod diſpoſuit; ſed ad alia tranſierit, & morte, aut furore præuentus non potuerit teſtamentum perficere: quoniam adhuc militat ratio prædicta actus indiuidui teſtandi, & vltimi puncti in indiuiſibilis tenuerunt maiori ex parte & ferè omnes iuris Interpretes, commemorati ſuprà numero 3. idque tam piæ cauſæ quàm liberorum reſpectu, vt ex eiſdem apparet, atque ſpecificè magis loquendo, & in diſpoſitione inter liberos, vt ipſa non valeat indiſtinctè, ſi vitium imperfectionis exiſtat, etiam quoad perfectè diſpoſita, quoad ipſos liberos, tenuerunt Baldus in l. finali, num. 6. C. familiæ erciſcundæ, Alexander in conſil. 76. columna 2. lib. 3. Antonius Rubeus in conſil. 24. Præſupponitur, col. finali, Ioannes de Anania in conſil. 57. in fine, Franciſcus Viuius commun. opinion. lib. 1. opinione 339. Ioannes Cephalus d. conſ. 99. lib. 1. Rodericus Suarez in l. quoniam in prioribus, C. de inofficioſo teſtamento, quæſtione 4. ſub num. 10. colum. 4. folio mihi 89. Natta, qui latè fundat in dicto §. ex imperfecto, l. hac conſultiſſima, numero, 40. Petrus Surdus dicto conſil. 258. num. 21. lib. 2. Burgos Sal. de Pace in l. 3. Tauri, ex num. 227. cum ſeq. iuncto num. 238. & num. 249. in fine, Antonius Gomezius in ipſa l. 3. Tauri, num. 18. qui poſtquam ex deciſione textus in dicta l. ſi quis cum teſtamentum generaliter ſtatuit, teſtamentum imperfectum imperfectione, ſiue ratione (vt aiunt) voluntatis non conſummatæ, dicit id procedere etiam inter liberos, quorieſcunque conſtiterit quòd teſtator vlterius procedere volebat. Et melius ibidem numero 106. vbi dicit hoc eſſe valde vtile in caſu, quo ſunt inſtituti filij inæqualiter, vel vni eorum eſt facta melioratio Tertij & Quinti bonorum vel alicuius partis eorum & ſic loquitur in diſpoſitione perfecta quoad liberos. Idem quoque ex aliis multis Authoribus tenuit Petrus Magdalenus dicta prima parte, cap. 16. num. 263. qui in his terminis loquitur expreſsè, & reſolutiuè inquit, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis non completæ, non ſubſiſtere inter liberos, etiam quoad perfectè diſpoſita. Ac denique in eodem placito & reſolutione fuere, ex Authoribus in initio huius capitis præcitatis ferè omnes, qui ibi commemorantur: ipſi namque, vel ſpecificè id adnotarunt vel indiſtinctè & generaliter enuntiarunt, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, non valere, etiam reſpectu liberorum; nec diſtinguunt, an diſpoſitio eſſet perfecta, & abſoluta quoad aliquid, vel reſpectu eorum, quæ ad liberos ipſos attinent, vel non eſſet: ſed duntaxat, atque principaliter inſpiciunt, an in ſe perfecta & abſoluta fuerit diſpoſitio, ita vt aliquid aliud non ſupereſſet, nec vltrà voluiſſe teſtatorem procedere, appareret. Ita ſane poſt Curtium iuniorem, Nattam, & socinum iuniorem inſpicit Iulius Clarus dicto §. teſtamentum, quæſtione 9. per totam, qui cum numero primo probaſset, teſtamentum inter liberos imperfectum ratione voluntatis non ſuſtineri, ſubdit in hunc modum, num. 2. Hinc infertur, quod ſi teſtator cœperit inter lib eros teſtari, & facta inſtitutione, & aliis legatis, priuſquam faceret vnum legatum, quod adhuc reſtabat faciendum, morte præuentus illud facere non potuit; tale teſtamentum non valet, neque ſuſtinetur etiam quoad perfectè dispoſita. Et hanc dicit communem opinionem eſſe, &c. idipſum in hac diſceptatione teſtamenti inter liberos imperfecti ratione voluntatis, tenuit Michael Graſſus, §. teſtamentum, quæſtione 12. numero 1. & 2. qui & in fortioribus terminis loqui vidfetur in illis verbis: Tu pro clariori reſolutione conſidera quatuor caſus Primus eſt, quando conſtat perfectè de imperfectione voluntatis, vt quia teſtator cœpit diſponere de rebus ſuis quibuſdam, & cum voluntas eſſet de reliquis diſponere, in medio teſtamenti ſuperuenit furor, vel mors; vel etiam de omnibus bonis iam dispo ſuiſſet, tamen tutelas, vel ſimilia cùm vellet ordinare, fato abreptus non potuit clarum eſt, quod iſta diſpoſitio non valet. Ita communiter teneri firmant omnes ſupra allegati, & c. Et incaſu propoſito idem etiam tenet apertè, ac duntaxat contrarium, quando ſcripto manu ſua teſtamento, & abſoluto, iuſſit pater Tabellionem vocari, Andreas Fachineus controuerſiarum iuris, lib. 4. cap. 4. folio mihi 385. & 386. Nec repugnar Antonij Ayoræ in tract. de partitionib. 3. part. d. quæſt. 24. reſolutio illa: potiùs namque in ea quæſtione, & dubio illo, quod excitauit ibidem, duo ſupponit: Primum, quod teſtator pro abſoluta habuit diſpoſitionem ſuam, & perfecit illam: Secundum, quod in caſu propoſito non conſtabat, quod vltrà procedere ad aliud diſponendum teſtator voluiſſet, vt ipſe Author fundauit num. 70. & ſic nihil obſtabat, quod diſpoſitionis validitatem impediret. Id autem vel euidentiùs apparet ex ſpecie illa, in qua proponitur, quod pater fecit teſtamentum coram Tabellione, & quinque teſtibus, & filios ſuos hæredes inſtituit, & vnum eorum in tertio & Quinto bonorum meliorauit, & teſtamento, & omnibus legatis factis (vt dixit expreſſim) antequam ipſum teſtamentum firmaſſet, & otorgaſſet (vt vulgò dici ſolet communiter) amiſit loquelam, & intellectum: tunc autem dubitauit, an teſtamentum valeret, ſaltem quoad meliorationem? & reſpondet valere, latiuſque fundat vt dixi. Quòd ſi replices, ſcrupulum ſiue difficultatem adhuc manere, ad quam Ayora ipſe nunquam aduertit, nec eam ponderat, videlicet defeciſſe eo caſu ſolemnitatem lectionis, ſeu relectionis eorum, quæ fuerant ſcripta, nec fuiſſe factam abſolutionem ipſorum vltimatam, vulgò (vt dixi) otorgamiento nuncupatam: Reſpondebo equidem, quòd in eo caſu talis defectus non debuit nocere, quoniam teſtator amiſit loquelam, vel morbo impeditus, aut morte præuentus, ea efficere non potuit, quo caſu minimè nocet, prout Petrus de Peralta in propoſito huius materiæ elegantiſſimè animaduertit, in d.l. ſi quis in principio teſtamenti, num. 43. folio 401. & apertius exponetur inferius. Remanet ergo, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, non ſuſtineri inter liberos, etiam quoad perfectè dispoſita.

Quod attinet vero ad pias cauſas, animaduertendum erit in primis, quod Bartolus in l. in teſtamento. ff. de fideicommiſſariis libertatibus in ea fuit opinione expreſſim, vt exiſtimaret, teſtamentum imperfectum ratione voluntatis, ſiue diſpoſitionis non conſummatæ ſuſtineri ſaltem quoad perſectè diſpoſita fauore piæ cauſæ. Et loquitur Bartolus, quando diſpoſitio perfecta erat quoad vnum capitulum, & quoad ipſam piam cauſam, licèt imperfecta ſit quoad reliqua. Et firmat Bartolus ipſe, ſe conſuluiſſe in quadam cauſa diuitis de Marchia, quod cum idem miles conficere cœperat teſtamentum, & ſcriptum iam eſſet, quòd Eccleſia in certo loco conſtitueretur, idemque Eccleſiæ legata feciſſet, ſtatim deceſſit teſtator ipſe non abſoluto reſiduo teſtamenti, & poſtmodum tutores filiorum teſtatoris eiuſdem curauerunt adimpleri illud teſtamentum, iuxta quod controuerſum; dubiumque fuit, an de iure tutores poſſent, adimplere dictam ſcripturam teſtamenti confecti in fauorem illius Eccleſiæ: & Bartolus ibidem reſpondit, eam diſpoſitionem perfectam eſſe, & id ab eis fieri poſſe, ex textu illo. Et Bartolum refert, & ſequitur Ioannes de Imola in dicta l. ſi quis cum teſtamentum, col. 2. Decius in conſ. 159. Caſus qui proponitur, poſt nu. 3. verſ. quarto & vltimo, vbi quod ſatis dicitur perfecta voluntas reſpectu illius instiſtutionis, vel relicti: licet totum teſtamentum perfici non potuerit. Et ideo quod fauore piæ cauſæ ſubſtineatur: Angelus etiam in. §. ex eo. colum. na finali, Inſtitut. quibus modis teſtamenta infirmentur, Nicolaus, in tractatu concordiarum Bartoli, in concordia 210. Carolus Ruinus in conſil. 15. numero 18. verſic non obſtat etiam quod, lib. 2. & alij multi congeſti per Tiraquellum, priuilegio 7. piæ cauſæ, vbi ſententiam Bartoli aſſerit magis communem, Menchaca, de ſucceſſionum creatione, lib. 3. limitatione 12. §. 22. numero. 6. Gregorius Lopez in l. 23. titulo 1. partit. 6. verbo, acabaſſe. Idem quoque tenuit Couarru. in cap. relatum, 1. n. 10. de teſtamet. vbi in propoſito articulo conſtituit differentiam inter liberos, & piam cauſam; ea præcipuè adductus ratione, quod ius magis faueat piæ cauſæ, quam liberis extra legitimam portionem iure naturæ debitam; ad quod citat Authores nonnullos. Menochius etiam in hanc partem, & in ſententiam Bartoli videtur animum inclinate, lib 4. præſumpt. 5. num. 6. in verſ. declaratur autem primo hæc traditio, qui omnes (vt dixi) ideo ſententiæ Bartoli ſe subſcribunt, quòd diſpoſitio illa perfecta erat quoad ædificationem. Eccleſiæ, & ſummam quandam ad id relictam, & ad alia tranſiuerat teſtator.

