Quintum denique & vltimum non obſtat ex d.l. 3. tit. 9. lib. 5. nouæ collect. regiæ: Reſpondetur namque, quòd etſi lex illa non diſtinxerit, ſiue ita generalia verba protulerit, debet tamen iuxta terminos habiles intelligi, ac dum dicit, de pariente, intelligendam eſſe in donatis à conſanguineis donatarij, non verò in conſanguineis alterius coniugis, quàm cui donatur; lex namque ipſa non venit, nec intendit decidere caſum noſtrum, imò nec ipſum excogitauit quouis modo; & ſic caſus idem ex aliis iuris regulis & doctrinis, atque ex his omninò, quæ remanent hactenus ſcripta, decidi debet, quod Ioannes Gutierrez dicta quæſt. 120. num. 9. in fine, non malè animaduertit.

CAPVT VI.

Ex verbis quemadmodum voluntas teſtatoris colligi, atque ipſius, & alterius cuiuſque, in diſpoſitione qualibet, mens deprehendi valeat iuridicè; quanti etiam æſtimari debeant verba in hoc tractatu, vt voluntatis teſtatoris congrua interpretatio, atque iuridica coniectura poſſit deduci, & quemadmodum verba ipſa in interpretatione actus cuiuſlibet inſpici ante omnia, & cæteris aliis præualere debeant? vbi denique ex vi verborum infertur ad multa, quæ alibi non inuenientur ita plenè exornata, nec coaceruata, & Petri Surdi, ex eodem verborum effectu, & axiomate adeò vſitato, & communi, in conſil. 129. lib. 1. placita nonnulla, vtrum, inquam, ſubſtitutio omiſſa à Notario, & error ipſius Notarij, ſiue ab eo non ſcriptum, teſtibus probari poſſit, commemorantur breuiſſimè. Et de hoc vltimo, an, & quando corrigi poſſit error Notarij, & quot teſtibus probari, vide Stephan. Gratianum deciſ. 161. 163. & 166.

SVMMARIVM.

- 1 Verba quid ſint, ſiue qualiter accipiantur in hac materia? quâ de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum, ſermo inſtituitur.
- 2 Verba ad quid inuenta? & num. 4. & 5.
- 3 In verbis quæ conſideranda ſint, & in quo conſiſtat natura & intellectus verborum?
- 4 Hominum commercia ſine verbis eſſe non potuiſſe.
- 5 Verborum effectus qui ſint? remiſſiuè.
- 6 Voluntatem teſtatoris exactiſſima diligentia (prout debemus) ſi perſcrutari velimus, & eius veſtigia ſequi;
- 7 Ante omnia teſtamenti, ſiue diſpoſitionis verba inſpicere, atque maturè & ſubtiliter conſiderare, & perpendere debemus.
- 8 Tenor inueſtituræ feudalis attendi, ſeruarique debet, etiamſi repugnet feudi naturæ.
- 9 Tenor verborum emphyteuſis, vel cenſus conſiderari multùm debet.
- 10 Tenor Regiæ conceſſionis, & priuilegij attendi debet.
- 11 Verbæ contractus debemus diligenter perſcrutari, quia ſunt formæ, quæ dat eſſe rei, cui neque aliquid addi, nec detrahi poteſt.
- 12 Verba contractus, & diſpoſitionis cuiuſlibet habentur pro textu, cui magis credendum eſt, quàm Gloſſæ.
- 13 Verba teſtamenti maximum pondus habent ad cognoſcendum voluntatem & intentionem teſtatoris, & quicquid ab eo geſtum eſt.
- 14 Ex verbis namque dispoſitionis, mentem diſponentis comprehendimus.
- 15 Verba autem cùm deficiunt, mens teſtatoris elici non poteſt.
- 16 Et ſic voluntas teſtatoris attenditur, quando illa ex verbis teſtamenti, atque diſpoſitionis in eo percipitur, aliàs, ſecus.
- 17 Notarius ſi quid omiſit in teſtamento ſcribere, & id probatur teſtibus, ſeruabitur teſtamentum ſecundùm dicta teſtium.
- 18 Subſtitutio omiſſa à Notario, poteſt probari teſtibus, infrà, num. 24.
- 19 Error Notarij commiſſus in ſcribendo teſtamentum, probatur duobus teſtibus, vide infrà, num. 24.
- 20 Subſtitutio probatur quinque teſtibus.
- 21 Negatiua probatur ex inſpectione verborum ſcripturæ; & qui ſubſtitutionem allegat, quæ in teſtamento non legitur, nec verbis exprimitur, tenetur eam probare.
- 22 Præſumitur pro Notario, quòd benè & fideliter exerceat officium ſuum.
- 23 Et quòd ipſe ſcripſerit quidquid à partibus fuit dictum, & ita quod ipſe ſcribit, habetur, ac ſi à teſtatore ipſo dictum fuiſſet.
- 24 Omiſſum autem, vel ab eo non ſcriptum, qualiter probari debeat? remiſſiuè, & ibidem Petri surdi conſil. 129. lib. 1. optimum & notandum expenditur. Et iuxta ipſum explicari debent tradita ſupra, num. 17. & tribus ſeqq.
- 25 Voluntas teſtatoris cognoſcitur ex forma verborum.
- 26 Inſtrumentum quod intelligi verbis non poteſt, non valet.
- 27 Teſtatoris mens vbi incerta ſit, & erroris materiam præbeat, melius eſt inhærere verbis (quibus in dubio inhærendum eſt) & errare, & teſtatori imputare, cur apertiùs non ſit locutus.
- 28 Mens, & voluntas, & finis diſpoſitionis ſumitur ex verbis.
- 29 Vox eſt nota voluntatis, & paſſionis in animo exiſtentis.
- 30 Voluntatis noſtræ teſtimonium nullum maius eſt, quàm qualitas inſpecta verborum.
- 31 Verba ſunt naturalia inſtrumenta, quibus intentio cordis exprimitur.
- 32 Vnde voluntas hominis conſiſtit in verbis, ſicut facies in ſpeculo.
- 33 Nam lingua cordis eſt præco.
- 34 Et vox eſt inſtrumentum voluntatis, & intellectus rationalis.
- 35 Tubaque cordis eſt lingua loquentis, hinc Adagium, & exempla Socratis, & Diogenis.
- 36 Mens ex verbis deprehenditur melius quæm ex ælio, cùm nemo præſumatur dixiſſe, quod mente prius non cogitauerit.
- 37 In ore enim & mente præſumitur eſſe vnum & idem. Et ibidem de vi & effectu verborum adducta multa. remiſſiuè, & latiùs ſuprà num. 24.
- 38 Interpretatio vera dicitur hæc, quæ legi poteſt.
- 39 In minimo etiam verbo dispoſitionis, ſeu teſtamenti conſiſtit magnus effectus.
- 40 Siquidem verba teſtamenti ſunt intrinſeca forma, & essentialis diſpoſitionis.
- 41 Et idcircò non vnam tantùm clauſulam teſtamenti, ſed omnes clauſulas, & tenorem integrum teſtamenti, ac verborum eius inſpicere debemus, vbi de interpretanda voluntate teſtatoris agitur.
- 42 Ex contextu namque verborum ſcripturæ teſtamenti, aptiùs & melius colligitur voluntas teſtatoris.
- 43 Teſtamenti tota ſcriptura inſpici, & legi debet.
- 44 Et eam ipſam ſcripturam, in qua erit illud ambiguum de quo quæritur, ex omnibus partibus pertentare.
- 45 Maioratus tenor omninò inſpiciendus, quia ille derogat omni iuri, & Maioratuum obſeruationi, & naturæ.
- 46 Qualitas etiam verborum, quibus concepta eſt diſpoſitio, debet inſpici ante omnia.
- 47 Verba etiam principalia diſpoſitionis inspici debent, & ab eis non eſt recedendum, neque conſtituenda eſt vis in vnico verbo incidenter prolato, aut quod poteſt intelligi variis modis.
- 48 Et cùm in verbis nulla eſt ambiguitas, non eſt facienda voluntatis quæſtio, nec eſt locus coniecturis.
- 49 Nam voluntas teſtatoris debet intelligi, vt verba ſonant.
- 50 Et iuxta ipſa interpretatio fieri.
- 51 Verba teſtatoris quando habent propriam ſignificationem, non eſt neceſſaria interpretatio, quia ſic voluiſſe teſtatorem conſtat.
- 52 Et ideò dicitur perspicua voluntas teſtatoris, quæ ex verbis colligitur, & ſequenda eſt.
- 53 Voluntas teſtatoris, quam verba non patiuntur, dicitur ſuſpecta, & ideò non attendenda.
- 54 Verba quando expreſsè repugnant voluntati teſtatoris, etiam quæ intentioni deſeruiat, interpretatio non admittitur.

PRo breui & diſtincta huius capitis explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, de coniectura, atque interpretatione, quæ à verbis teſtatoris, atque in teſtamento expreſſis deducitur (qua omnes alias ſuperat) tractaturos, nonnulla hoc loco præmitti potuiſſe, quæ ideò & conſultò prætermittuntur, vel quòd Camillus Gallinius in commentariis, de verborum ſignificatione, lib. 1. ex cap. 1. cum ſeq. ea deduxerit, vel quòd theoricæ magis & curioſitatis, quàm praxis, ant alieuius vtilitatis viſa fuerint; idcircò decurrendum ad eundem Authorem, quatenus inquiri nunc poſſet, Verba quid ſint, ſiue qualiter accipiantur in hac materia, quâ de coniecturis, atque interpretatione vltimarum voluntatum, ſermo inſtituitur: Ipſe namque Camillus ex propoſito explicat, & cap. 1. libri primi num. 10. poſt Aurel. Dauid. in eiſdem commentariis de verbor. ſignificat. cap. 1. diffinit, verba eſſe inſtrumenta, quibus res ſignificantur, ſiue quibus res nominatas ab aliis diſcernimus, & num. 27. eiuſdem c. 1. reſolutiuè ex anteà dictis notauit, verba quoad noſtrum attinet tractatum, accipi pro vocibus, quibus vtimur in enuntiandis rebus, animo noſtro conceptis, per occaſiones affirmatiuas, vel negatiuas, provt ibi exemplis demonſtrat: & cap. 4. eiuſdem libri primi, inquit, verba inuenta eſſe, non vt per ea ſe homines fallant, ſed vt eis in alterius notitiam quis cogitationes ſuas proferat; talis enim cuiuſque animus præſumitur, qualia verba profert, l. penul. C. de inſtitut. & ſubſit. & per Bald. in l. ſi non conuicij, C. de iniuriis. Et ideò lingua dicitur cordis nuntia, vt poſt Decium, Crauetam, Boërium, Corſetum, & Tiraquel. ſcripſit Menoch. in conſil. 1. num. 262. lib. 1. & cap. 7. eiuſdem libri primi, Camillus idem, quæ in verbis conſideranda ſint, annotauit, ac etiam traditionem Caepolæ ſupplet, & cap. 8. in quo conſiſtat natura & intellectus verborum, tradidit, & cap. 4. eiuſdem lib. 1. num. 4. & 13. in effectu concludit, hominum commercia ſine verbis eſſe non potuiſſe, & verba inuenta eſſe, vt dicentis ſententiam exprimant, l. Labeo, ff. de ſuppellect. legata. Ex quo text. & cap. is autem, 22. quæſt. 2. cùm cap. 9. ipſius libri primi quæſierit, verborum effectus qui ſint, & duodecim eſſe probauerit: primum effectum verborum eſſe ſcribit, quòd per verba quiſque cogitationes ſuas in alterius notitiam profert; & ſuperioribus conueniunt Mantica, Riminaldus, Viuius, Simon de Prætis, Fachineus, & alij mox referendi, Sebaſtianus Medices de legibus & ſtatutis, 3. parte, quæſt. 16. ex num. 12. & de caſibus fortuitis, prima parte, quæſ. 1. Burgos de Paz ciuil. quæſt. 2. num. 18.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum erit, quòd teſtatoris voluntatem exactiſſimâ diligentiâ, ſi perſcrutari, prout debemus, velimus, & eius veſtigia ſequi, l. penultima, paulò poſt principium, C. de neceſſariis ſeruis hæred. inſtit. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. tit. 2. num. 1. in fine. Simon de Prætis de interpretat. vltimar. volunt. lib. 1. fol. 13. num. 6. Fabius Turretus in conſil. 92. n. 59. & in conſ. 97. n. 72. Ioannes Vincent. Honded. in conſil. 69. num. 4. & 6. & 7. lib. 1. ante omnia equidem teſtamenti, ſiue diſpoſitionis verba inſpicere, atque maturè & ſubtiliter conſiderare, & perpendere debemus, §. nos igitur, in authen. de reſtitut. fideicommiſ collat. 9. ibi: Subtiliùs teſtamentum conſiderantes, in verbis ipſius inuenimus. Quem textum ad hoc notat Baldus in cap. 1. §. item, colum. 2. verſ. quia verba, de feu. guard. & alia iura in id ipſum induxerunt, & ita quoque adnotarunt Socin. ſenior. in conſil. 62. Viſ, num. 4. verſ. & in primis, lib. 3. Burgos de Paz in conſil. 29. num. 46. & Burgos de Paz iunior quæſt. 2. ciuilium, num. 14. Ioannes Borta in conſ. 7. num. 10. Andreas Fachineus, in conſil. n. 1. lib. 2. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 30. ex. n. 37. cum ſeq. latiùs Simon de Prætis lib. 2. interpretat. 3. dubitat. 1. ſolutione 3. ex num. 219. vſque ad numerum 239. fol. 251. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. num. 37. & 41. ſic etiam & inueſtituræ feudalis tenor attendi, ſeruaríque debet, etiamſi repugnet feudi naturæ, cap. 1. de natura ſucceſſionis feudi, cap. ſi cui militi, de lege Corrad. c. 1. de duobus fratribus à capitaneo inueſtit. & notarunt Romanus in conſilio 33. columna 1. verſ. inueſtituræ enim, Decius in conſilio 435. In cauſa mihi, num. 4. Iaſon. in conſil. 17. Dubium, columna 1. lib. 3. Siluanus in conſil. 30. Facti, num. 11. lib. 1. Ripa lib. 3. reſponſorum, tit. de reuocand. donat. cap. 18. num. 3. Rolandus in conſilio 60. num. 14. & 15. & in conſil. 67. num. 1. & ſeq. lib. 1. Ioannes Cephalus in conſilio 183. num. 16. lib. 1. Tiraquellus de iure primogenituræ, quæſt. 4. num. 56. Gratus, Æmilianus, Rebuffus, Neuizan. & alij cum quibus Burgos de Paz iunior, dicta quæſt. n. 11. & 12. Similiter verborum emphyteuſis tenor, aut censûs forma conſiderari multùm debet, vt per eundem Burg. de Baz eadem quæſt. 2. num. 15. vbi citat l. primam, & 2. C. de iure emphyteutico, l. ad probationem, C. locati, l. 28. tit. 8. partita 5. l. 68. Tauri, quæ eſt l. prima, tit. 15. lib. 5. nouæ collect. regiæ: vnde & tenor Regiæ conceſſionis, & priuilegij debet attendi, ac conſiderari, cap. porrò, cap. recepimus, de priuilegiis, cap. accepimus, de fide inſtrument. textus etiam in authent. de mandatis principum, §. ſi quis autem, collat. 3. & tenet Caſtrenſis in conſil. 164. num. 2. verſ. Secundò dico, lib. 2. Abbas in conſ. 85. in præſenti, colum. 1. verſ. moueor 1. lib. 1. Barbat. in conſ. 2. Sapienter, col. 3. in medio, lib. 2. Iacob. Æmilianus in conſ. 2. Quoad primum, num. 44. Ac denique verba contractus debemus diligenter perſcrutari, quia ſunt forma, quæ dat eſſe rei, cui neque aliquid addi, nec detrahi poteſt, & ſic à tenore non receditur, vt notat Baldus per illum text. in l. lecta, col. 3. verſ. ex prædictis, ff. ſi certum petatur, idem Bald. in l. quoties, quæ eſt vltima, col. 1. verſ. & ex hoc elicitur de ſuis & legit. hæred. Decius in conſilio 305. num. 1. & in conſil. 328. num. 3. in fine. Craueta in conſilio 105. numero 2. Purpuratus in conſilio 493. ex num. 20. cum ſeq. Iacob. Æmilianus dicto conſil. 4. ex num. 1. l. ſancimus. C. de fideiuſſoribus, ibi: Niſi pacti tenor ad hoc reclamauerit, l. vltima C. communia vtriuſque iudicij, l. vt inter, C. de inutilibus ſtipulat. l. ad probationem, C. de probation. ibi: Tenor ſcriptura deſignat, l. ſi operas, in fin. C. de ſolution. l. vltima, poſt medium, ibi: Ex tenore, C. de pignoribus, l. ſtipulatus es, ibi: Reſpondi ſecundùm ea verba ſtipulationis, ff. de fideiuſſoribus, l. ſi quis ſtipulatus ſit Stichum, aut Pamphilum, ibi: Quarentibus inſpiciendus erit ſermo ſtipulationis, ff. de verborum obligat. quorum iurium meminit Iacob. Æmilian. in dicto conſil. 4. num. 1. Burgos de Paz iunior dicta quæſt. 2. num. 16. latiùs Cardinalis Franciſcus Mantica dè tacitis & ambiguis conuentionibus, lib. 2. tit. 5. ex num. 5. vſque ad num. 11. vbi latè de vi verborum in contractibus. Et num. 7. quòd verba contractus habentur pro textu, cui magis credendum eſt, quàm Gloſſæ, poſt Oldrald. & Bald. ibi relatos; & in omni diſpoſitione, & materia relati ſupra: & num. 6. & referendi infrà: latè Tiraquellus in l. ſi vnquam, in verbo, libertis, num. 6. & multis ſeqq. Sebaſtianus Medices in loco relato ſupra, num. 5. in fine. Quòd ſi in omni materia & diſpoſitione ita eſt, in teſtamentis equidem & vltimis voluntatibus, vbi voluntas prædominatur, à fortiori verba ipſa teſtamenti inſpicere debemus maturè, vt iudicium defuncti ſeruemus ad vnguem: Verba etenim teſtamenti maximum pondus habent ad cognoſcendum voluntatem & intentionem teſtatoris, & quidquid ab eo geſtum, ac deſideratum eſt, vt dicebat Baldus in conſilio 122. in fine, lib. 1. Boërius deciſione 155. num. 22. Tiraquellus dicto verbo libertis, num. 9. & 10. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 34. in fine. Ioannes Gutierrez in conſilio 1. num. 9. Pet. Anton. de Petra in prooemio de fideicommiſſis, num. 6. Franciſcus Burſatus in conſil. 381. num. 16. & 17. lib. 4. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 9. num. 1. Andreas Fachineus in conſil. 1. num. 12. lib. 2. ex verbis ſiquidem diſpoſitionis, mentem diſponentis comprehendimus, l. Gallus, §. 1. ff. de liberis & poſthumis, ibi: Quæ ex verbis concipi poteſt, l. cùm virum, ibi: Verbis comprehenſum eſſe, C. de fideicommiſſis, cap. ad audientiam, de decimis, cum aliis adductis per Iaſonem in l. neque, columna finali, C. de teſtamentis. Petrum de Peralta in l. ſi quis in principio teſtamenti, numero 149. & duobus ſeqq. Simonem de Prætis de interpretat. Vltimarum voluntatum, lib. 2. dicta ſolutione 3. ex num. 219. vſque ad num. 232. fol. 251. Fachineum in conſil. 1. ex num. 1. lib. 2. Verba autem cùm deficiunt, mens teſtatoris elici non poteſt, vt per eundem Simonem de Prætis, dicta ſolutione 3. num. 168. fol. 247. M. Antonium Peregrinum in conſil. 38. ex num. 1. cum ſeq. & in conſil. 39. num. 27. lib. 1. Oldradus, Ancharanus, Mantica, & Simon de Prætis, cum quibus Ioannes Vincentius Hondede. in conſil. 69. num. 52. & 55. lib. 2. Et ſic voluntas attenditur teſtatoris, quando illa ex verbis teſtamenti, atque ex diſpoſitis in eo percipitur, aliàs ſecus, Baldus in l. 1. C. de his qui ante apertas tabulas, Decius, Mandellus de Alba, Socinus iunior, Sfortia Oddi, Hieronymus Gabriël, Mantica, Berous, & Simon de Prætis, cum quibus Ioannes Vincentius Honded. dicto conſil. 69. num. 51. lib. 2. & in conſilio 49. num. 58. eodem lib. 2. Hippolyt. Riminald. in conſil. 482. num. 18. & ſeqq. & in conſilio 502. num. 38. lib. 5. Petrus Surdus in conſil. 129. lib. 1. qui cùm arguendo, ſiue pro ratione dubitandi dixiſſet, & fundaſſet num. 1. quòd Notarius ſi quid omiſit in teſtamento ſcribere, & id probatur teſtibus, ſeruabitur teſtamentum ſecundùm dicta teſtium: Et num. 2. quòd ſubſtitutio omiſſa à Notario, poteſt probari teſtibus: Et num. 3. quòd error à Notario commiſſus in ſcribendo teſtamentum, probatur duobus teſtibus: Et num. 4. quòd ſubſtitutio probatur quinque teſtibus, prout hæc omnia Authorum relatione, & arguendo, vt dixi, comprobauit: Statim & ad noſtrum propoſitum reſolutiuè affirmat, ex n. 15. In quæſtione; atque omiſſæ ſubſtitutionis controuerſia ſibi propoſita, de qua confecit illud conſilium, ait conuentos eſſe abſoluendos à petitis, quia actores nihil probarunt, nec de allegata ſubſtitutione ex verbis (quæ totum faciunt) apparet, & cùm in ea, de qua verba non extant, conſiſtat fundamentum totum actorum, erat probanda, quia probare quilibet debet id quod eſt ſuæ intentionis fundamentum, ſiue agat, ſiue excipiat, & ex lectura verborum teſtamenti dignoſcitur, nullam factam fuiſſe ſubſtitutionem. Negatiua namque probatur ex inſpectione verborum ſcripturæ, & qui ſubſtitutionem allegat, quæ in teſtamento non legitur, nec verbis exprimitur, tenetur eam probare; quia ſi facta fuiſſet ſubſtitutio aliqua, credendum eſt, quod Notarius eam ſcripſiſſet, quia præſumitur pro Notario, quòd benè & fideliter exerceat officium ſuum, & quod ipſe ſcripſerit, quidquid à partibus fuit dictum; & ita quod ipſe ſcribit, habetur, ac ſi à teſtatore ipſo dictum fuiſſet. Ac denique, quod vbi de actu ſcriptura facta eſt, eatenus præſumitur dictum, quatenus legitur ſcriptum, & non vltra verba expreſſa, quia error non præſumitur, niſi probetur, prout Surdus metipſe latiùs comprobat ea omnia ex num. 15. vſque ad num. 23. & inde ex defectu verborum, propter quem nec mens, nec voluntas elici valet (vt nunc dicebam) infert idem Surdus ſtatim in hæc verba: Cùm igitur in inſtrumento exhibito nulla extet ſubſtitutio, &c. Et num. 23. cum ſequent. vtiliter, & eruditè explicat, quemadmodum intelligi, atque explicari valeat, quod dictum fuit ſuprà num. 17. & tribus ſeqq. quòd ſubſtitutio omiſſa à Notario, teſtibus probari poſſit. Et num. 30. vſque ad num. 33. quemadmodum procedat, quod dicitur, errorem Notarij in ſcribendo, ſiue ſubſtitutionem ab eo per errorem omiſſam, aut aliud quodcumque non ſcriptum, teſtibus probari poſſe, id quod alio capite infrà, opportuniùs enucleabitur. Et ſecundùm hæc apparet dilucidè, maximum habere pondus verba, imò & cæteris omnibus præualere, ad dignoſcendam teſtatoris voluntatem, & intentionem. Et idcircò à verbis expreſſis (quæ dubitationem omnem ſubmouent, & deciſionem neceſſariam inducunt) à verbis etiam omiſſis, ſiue non expreſſis, quæ mentem diſpontentis non detegunt, ſæpiſſimè arguere, atque fundamentum ſuſcipere Interpretes noſtros mille in locis, vbi & ad multa inferunt, in praxi valdè conducibilia, prout inferebant Aymon Craueta in conſilio 161. ex num. 8. cum ſequentib. Boërius in deciſione 155. ex n. 5. Cephalus in conſilio 114. num. 5. lib. 1. Curtius ſenior in conſ. 29. col. 4. Tiraquellus in l. ſi vnquam, d. verbo libertis, ex num. 3. cum ſeq. Burgos de Paz in conſ. 29. num. 46. & in conſilio 34. Num. 14. Burgos de Baz iunior, qui aggregat multa in propoſito, ciuilium, quæſt. 2. ex num. 3. vſque ad num. 11. Laurentius Syluanus in conſil. 64. num. 14. & ſeq. Iacobus Menochius in conſil. 14. num. 6. lib. 1. & in conſilio. 40. ex num. 2. eodem lib. 1. Quo loci, ac in conſultatione illa, ante omnia præmittit, conceſſionis tenorem & verba eſſe diligenter perpendenda, atque ex ipſis totum fundamentum facit, vt ibi videbitur. M. Anton. Peregrinus, qui etiam hæc exornat, & de vi verborum dicit nonnulla, in conſ. 28. num. 1. & ſequen. & in conſ. 39. num. 27. lib. 2. & in conſ. 29. num. 20. lib. 2. & in conſ. 54. num. 18. eodem lib. 2. & in conſilio 23. num. 1. & 2. & ſeq. Lib. 4. Sfortia Oddi in conſilio 67. num. 41. lib. 1. Hieronymus Gabriel in conſil. 95. num. 14. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 30. ex num. 35. cum ſeq. Andreas Fachineus in conſilio 1. ex num. 1. cum ſeq. lib. 2. Ioannes Botta in conſil. 7. num. 10. & ſeq. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſ. 46. num. 67. & tribus ſeqq. & in conſ. 69. n. 51. & ſeq. lib. 2. vbi commemorat Petri Surdi traditionem illam ſubſtitutionis omiſſæ, de qua ſuprà. Simon de Prætis lib. 2. interpretat. 2. dubitatione 2. ſolutione 3. num 231. fol. 251. Vbi quòd voluntas teſtaroris cognoſcitur ex forma verborum. Et num. 228. quòd inſtrumentum, quod intelligi verbis non poteſt, non valet. Franciſcus Viuius deciſ. 281. & deciſione 284. num. 9. Tiberius Decianus in conſilio 1. num. 176. lib. 1. Hieronymus Magonius deciſione 52. num. 15. vbi inquit poſt Caſtrenſem in l. ſi pluribus, §. ſi eadem, ff. de legatis primò. Et Marzarium in conſilio 7. quòd verbis vſque adeò inhærendum eſt in dubio, ad interpretandam mentem defuncti, quòd vbi mens ipſa incerta ſit, & erroris materiam præbeat, melius eſt, teſtatoris verbis inhærere, & errare, & teſtatori eidem imputare, cur apertiùs non ſit locutus. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 55. num. 42. vbi etiam inhærendum verbis omninò, & quammaximè ipſa conſideranda, quoniam decipi multos contingit, qui non ponderant verba teſtamentorum. Hippolytus Riminaldus in conſil. 458. ex num. 98. lib. 4. & in conſil. 249. Ex num. 58. vſque ad num. 68. lib. 3. vbi dicto num. 58. quòd mens, & voluntas, & finis diſpoſitionis ſumitur ex verbis. Et num. 59. quòd vox eſt nota voluntatis, & paſſionis in animo exiſtentis, prout etiam notauit Menochius in conſil. 1. num. 162. lib. 1. & num. 60. Riminaldus idem dicit, quòd nullum eſt noſtræ mentis maius teſtimonium, quàm qualitas inſpecta verborum. Et num. 61. quòd verba ſunt naturalia inſtrumenta, quibus intentio cordis exprimitur: vnde voluntas hominis conſiſtit in verbis, ſicut facies in ſpeculo, vt ibidem num. 62. per eundem Riminaldum. Nam lingua cordis eſt præco, vt ibidem num. 63. Et vox eſt inſtrumentum voluntatis, & intellectus rationalis, vt ibid. num. 64. Tubáque cordis eſt lingua loquentis, vt num. 65. & 66. & 67. Hinc Adagium, & exempla Socratis, & Diogenis, vt ibi etiam videri poterit, & prædicta omnia latiùs exornantur. Et per eumdem Riminaldum in conſilio 28. num. 31. lib. 1. vbi omnia ſuperiora repetit, & confirmat. Et in conſ. 263. lib. 3. num. 50. & 47. quòd mens ex verbis deprehenditur meliùs quàm ex alio, cùm nemo præſumatur dixiſſe, quod mente prius non congitauerit, l. Labeo, §. Idem Tubero, ff. de ſupellect. legata, l. proſpexit. ff. qui & à quibus. In ore enim & mente præſumitur eſſe vnum & idem, Baldus in conſilo 472. columna 1. volumine 2. Relatus ibidem à Riminaldo num. 48. qui & num. 49. repetit dictum ſuprà, quòd voluntas hominis conſiſtit in verbis, ſicut facies in ſpeculo. Superiora etiam exornat, & de vi verborum multa enuntiat Sebaſtianus Medices de legibus & ſtatutis, 3. Parte, quæſt. 16. ex num. 12. & de caſonis fortuitis, prima parte, quæſt, 1. Franciſcus Viuius deciſione 281. Marcus Anton. Peregrinus dicto conſilio 23. ex num. 1. lib. 4. Simon de Prætis lib. 2. dicta ſolutione 3. ex num. 221. vbi etiam quòd voluntatis noſtræ nullum eſt maius teſtimonium, quàm qualitas inſpecta verborum. Et num. 225. quòd verba ſunt ſicut corpus, mens ſicut anima. Camillus Gallinius de verborum ſignificatione, lib. 1. cap. 4. per totum, Cardinalis Franciſcus Mantica de tacitis & ambiguis conuentionib. lib. 2. tit. 5. num. 10. per totum, vbi repetit etiam nonnulla ex dictis per Hippolytum Riminaldum (ſed ipſum nunquam commemorat) videlicèt, quòd verba diſpoſitionis, ſeu contractus ſunt inſpicienda, quia nemo præſumitur dixiſſe, quod priùs mente non conceperit; nam cor datum eſt homini ad ſignificandum Deo, labia autem ad ſignificandum hominibus: etenim Vox eſt inſtrumentum voluntatis, & intellectus rationalis, vt Baldus ibi relatus notauit: & ideò quod verbum non ſonat, non videtur quiſquam ſentire; quia virtus ſermonis ad illud non porrigitur. Et in ore & mente præſumitur vnum & idem, & verba obtinent principatum ſignificandi, quæcumque animo concipiuntur, & voluntas hominis ex verbis apparet, ſicut facies in ſpeculo; & ideò non eſt recedendum: nam & certitudo verborum declarat certitudinem intellectus, & ideò ad cognoſcendum quid, qualiter, & quantum, quis ex contractu ſit obligatus, verba contractus inſpicere debemus. Et ex verbis colligitur mens contrahentium: Ac denique hæc vera dicitur interpretatio, quæ legi poteſt, ſecundùm Decianum in conſil. 21. num. 6. lib. 2. qui ſuperiora omnia latiùs comprobat in contractibus, & ſic in vltimis voluntatibus fortiori ratione vrgent, in quibus ſpecificè loquuntur relati omnes Authores ſuprà, qui verba teſtamenti maximum habere pondus ad cognoſcendum voluntatem & intentionem teſtatoris, dixerunt expreſſim. Imò & in minimo etiam verbo teſtamenti conſiſtit magnus effectus, vt inquit Caſtrenfis in l. vltima, num. 2. in fine, C. de indicta viduitate tollenda, Currius ſenior in conſilio 45. in principio, Iason in l. ſi ancillas, num. 4. ff. de legatis 1. Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimar. Voluntatum, lib. 3. tit. 4. num. 1. Andreas Fachineus in conſil. 1. num. 3. lib. 2. Siquidem verba teſtamenti ſunt intrinſeca forma, & eſſentialis diſpoſitionis, l. ſi is qui, aliàs, ſi quis cùm teſtamentum. ff. de teſtamentis. Quem textum ad hoc propoſitum ponderauit Andreas Fachineus, poſt Aretinum, in dicto conſilio primo, num. 4. lib. 2. Et idcircò non vnam tantùm clauſulam teſtamenti, ſed omnes clauſulas, & tenorem integrum teſtamenti, ac verborum eius inſpicere debemus, vbi de interpretanda voluntate teſtatoris agitur, vt poſt Decium, Baldum, Iaſonem, & alios obſeruauit Simon de Prætis de interpretat. vltimarum voluntat. lib. 2. interpretatione 2. Dubitatione prima, ſolutione vltima, num. 214. fol. 250. Alexander Raudenſis deciſione 49. num. 5. Andreas Fachineus in conſ. 1. num. 5. lib. 2. Ex contextu namque verborum ſcripturæ teſtamenti, aptiùs & meliùs colligitur voluntas teſtatoris, l. Mæuia, ff. de manumiſſis teſtamento, l. nummis, ff. de legatis tertià, Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum lib. 6. tit. 13. num. 1. Simon de Prætis lib. 2. interpretatione 2. ſolutione 3. num. 7. & 8. folio 239. dicens, quòd tota ſcriptura teſtamenti debet inſpici, & legi, vt in l. inciuile, ff. de legibus, & ibi Baldus, & in conſil. 301. Conſtitutio, colum. penult. Et eam ipſam ſcripturam, in qua erit ambiguum, de quo quæritur, ex omnibus partibus pertentare, vbi idem Prætis ipſe probauit; Peralta quoque in l. 3. §. qui fideicommiſſam, num. 133. idipſum ad ſcripturas Maioratuum, & ad facultates conceſſas, vt primogenia inſtituantur, expendit, dicens, quòd ante omnia in illis ſit inſpiciendus inſtitutionis, aut facultatis tenor. Et refert Mierez de maioratu, in initio ſecundæ partis, num. 2. Molinda de Hiſpanorum primogeniis, lib. 1. cap. 2. num. 27. vbi inquit, quòd tenor diſpoſitionis derogat omni iuri, & Maioratuum obſeruationi, & naturæ; idcircò verba legenda eſſe, nec ab eis recedendum: Burgos de Paz iunior ciuilium quæſt. 2. num. 11. & 51. vbi etiam quòd Maioratus tenor ſemper debet attendi, & conuenit Hippolyt. Riminald. in conſil. 52. num. 2. & 3. lib. 1. vbi quòd verba fideicommiſſi, ſeu diſpoſitionis ſigillatim conſideranda ſunt, & ponderanda, l. huiuſmodi, ff. de verbor. ſignif. qualitas etiam verborum, quibus concepta eſt diſpoſitio, debet inſpici ante omnia, prima, §. ſi is qui nauem, ff. de exercitoria actione, cum adductis per Iacobum Mandellum de Alba in conſil. 60. num. 8. Curtium iuniorem in conſilio 169. num. 3. Alciatum in conſil. 8. num. 6. lib. 1. Tiraquellum in dicta. l. ſi vnquam, verbo, libertis, num. 17. & 18. Inſpici etiam debent verba principalia diſpoſitionis, & ab eis non eſt recedendum, neque conſtituenda eſt vis in vnico verbo incidenter prolato, aut quod poteſt intelligi variis modis, vt poſt alios ſcribit Iacobus Mandellus de Alba in conſil. 51. num. 2. lib. 1. Et cùm in verbis nulla eſt ambiguitas, non eſt facienda voluntatis quæſtio, l. ille, aut ille, §. Cùm in verbis, ff. de legatis tertiò, Iacobus Mandellus de Alba vbi ſuprà, Andreas Fachineus dicto conſil. 1. num. 6. & 16. lib. 2. Hippolytus Riminaldus in conſil. 457. ex num. 98. lib. 4. nam voluntas teſtatoris debet intelligi, vt verba ſonant, Bartolus in l. ſi arrogator, num. 27. ff. de adoptionibus, Corneus in conſilio 44. num. 4. lib. 3. & iuxta ipſa, interpretatio fieri, Lucius Titius, la 1. ff. de hæred. inſtit. l. ſi alij, ff. de vſufructu legato. Fachineus dicto conſil. 1. n. 6. & 7. lib. 2. qui ſubdit num. 8. quòd verba teſtatoris, quando habent propriam ſignificationem, non eſt neceſſaria interpretatio; quia ſic voluiſſe teſtatorem conſtat, poſt Bartol. in l. Centurio, num. 16. ff. de vulg. & pup. Hippol. Riminaldus dicto conſil. 458. ex num. 98. lib. 4. & ideò dicitur perſpicua voluntas teſtatoris, quæ ex verbis colligitur, & ſequenda eſt, l. Lucius Titius, §. Lucius Titius, ff. de legatis ſecundo Fachineus d. conſil. 1. num. 8. lib. 2. qui ſubdit numero 14. poſt alios Authores, voluntatem teſtatoris, quam verba non patiuntur, dici ſuſpectam, & ideò non attendendam, Sylueſter Aldobrandinus in conſilio 30. num. 37. & 38. & 48. vbi quòd interpretatio illa reiicitur, quæ licet intentioni diſponentis deſeruiat, verbis apertè repugnat: Quia tunc dicitur quædam mens imaginaria, quæ non eſt conſiderabilis, Alexander in conſil. 139. col. 3. lib. 6. Craueta in conſil. 161. num. 13. Et de his hactenus, de quibus & cap. ſequenti agendum etiam erit, vt ibidem videbitur.

CAPVT VII.

Ex mente quemadmodum coniectura deduci, atque interpretatio fieri valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, vt iuridicè, ac verè procedatur, nec aliquo pacto in interpretatione erretur: Mens etiam teſtatoris, ſiue diſponentis alterius cuiuſlibet, quanta cum diligentia inquiri, atque elici debeat? Vbi de vi, & effectu mentis in materia coniecturali aggregantur nonnulla, & placita illa Doctorum in effectu contraria, & adeò vſitata, vt per manus tradantur quotidie, mentem magis attendi, quàm verba, ſiue verbis præualere mentem in omni materia; è contrario autem, verba potiùs ſpectanda, quàm mentem, quemadmodum conciliari, ac intelligi valeant, vt res ipſa diſtinctiùs explicata remaneat, quàm anteà fuiſſet: Ac denique in eodem articulo, quo inter mentem, & ſcriptum, & vtri potiùs ſtandum, controuerti ſolet, cùm mens, & verba inter ſe non conueniunt, aut cum repugnant, vel res dubia videtur, quæ hactenus ſcripta fuerant variis in locis, diligenti ſtudio, & Authorum omnium lectura enucleantur, vt hîc videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Mens teſtatoris in interpretatione ſui teſtamenti, & contentorum in eo, omni cum diligentia eſt perquirenda. & totum facit, & ipſam pedetentim ſectari debemus, ſicut venator leporem.
- 2 Mens nedum expreſſa ſed etiam coniecturata tantùm, potiùs attendi debet, quàm prolatorum verborum qualitas; & ita præualet.
- 3 Mens teſtatoris, & cuiuſlibet alterius diſponentis, in omni actu & materia magis attenditur, quàm figura verborum. Et ſic in teſtamentis, in contractibus, in legibus, in priuilegiis, in reſcriptis, in iudiciis, ſtatutis, & in dictis teſtium, & in pactis.
- 4 Mens teſtatoris, quare magis attendatur, quàm verba? & de duplici ratione remiſſiuè.
- 5 Intentio non verbis, ſed verba intentioni de ſeruire debent.
- 6 Menti teſtatoris vt deſeruiamus, debemus offendere verba.
- 7 Præponendæ enim ſunt ſententiæ verbis, ſicut anima corpori.
- 8 Quia verba ſe habent vt corpus, & ſuperficies; & mens ſe habet vt ſpiritus & anima.
- 9 Et mens eſt radix verborum, & eius ſubſtantiæ primæ, & cor eſt imperator linguæ, & habet eam, ſicut mancipium ſub iuriſdictione ſua.
- 10 Et ſub iugo mentis verba conſiſtunt, tanquam ſub ſuo proprio originali & digniori.
- 11 Ad intentionem diſponentis ſemper recurrendum eſſe.
- 12 Interpretatio fieri non debet, contra mentem teſtatoris, nec in perniciem voluntatis eius.
- 13 Mens contrahentium debet ſeruari, magis quàm verba, etiam ſecundùm intentionem ſecundariam, & etiam contra naturam actus, & aliis modis, remiſſiuè.
