Ego tamen in caſu etiam nunc propoſito, nullam conſtituendam differentiam exiſtimo, nec differre, an de hærede tantum, an de toto teſtamento teſtatotorem Notarius rogauerit; nam ſi fraudis ſuſpicio non adſit, teſtator ſanæ mentis, & recti intellectus exiſtens, ad interrogationem liberè reſpondeat, qui etiam liberè reſpondere non poſſet, vel interrogationi non aſſentire; quid intereſt, quod ad vnum tantùm: vel ad totum teſtamentum reſponderit. Deinde, ſi ſubſequuta reſponſione ad hæredis inſtitutionem (qui actus præcipuus & caput teſtamenti eſt) validum cur teſtamentum, cur etiam ſi fraudis ſuſpicio abſit, valere non debebit, etſi de toto teſtamento, ſiue generaliter interrogatus fuerit; quaréve annullandum non eſt teſtamentum ex hæredis inſtitutionibus ſola interrogatione, ſi fraus timetur, ſicut ex generali totius teſtamenti præambula interrogatione, & ſubſecuta reſponſione? Quocirca & in hoc vltimo, & in aliis prædictis huius materiæ caſibus, & articulis, plurimum credo Iudicis arbitrium valiturum, ipſe namque perſonarum & diſpoſitionis qualitate, temporiſque & rerum circunſtantiis, & aliis ſimilibus inſpectis, & teſtius tempore interrogationis, & reſponſionis præſentibus diligenter examinatis, melius conſequi, ac diiudicare, & definire poterit, an huiuſmodi teſtamentis fides adhiberi debeat, vel non: verè namque, cum in tota hac diſputatione, ex ſignis; & coniecturis procedatur, ſigna eadem, & coniecturæ ex futuro euentu dependent, & ideo Iudicis arbitrio relinquuntur: quod Corneus, in conſ. 73. n. 7. lib. 1. rectè conſiderauit, & ſequutus eſt Menochius, lib. 4. d. præſumptione 8. num. 33. & 37. in fine, & in terminis noſtris Matienzus, in l. 1. titul. 4. gloſſa 16. num. 12. in fine, lib. 5. An ergo fraus aliqua, & an teſtator ſanæ mentis fuerit, debebit Iudex principaliter inquirere, perſcrutari etiam neceſſarium erit, an ſtatim mortuus fuerit, vel aliquo tempore vixerit: at que in memoriam reuocare ca, quæ in initio huius cap. ex num. 1. cum multis ſeq. annotauimus. Ex quibus apparet, nonnullos iuris Interpretes exiſtimaſſe, quod ſententia Gloſſæ, in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis, non procedat, nec teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, valeat, quando teſtator erat nimium proximus morti: & alios huius ſententiæ Authores retulit Graſſus. §. inſtitutio. quæſt. 17. n. 7. qui ipſe eius opinionis fuit. Apparet etiam quamplurimos alios, & magis communiter Scribentes defendiſſe, quod valeat teſtamentum ad alterius interrogationem, etiam in extremis, conditum, vt eodem loco latiùs oſtendimus: & idipſum etiamſi teſtator iam balbutiat, & ferè inarticulatè loquatur, ſcripſerunt Alexander, Ruinus, & Iaſon, quos retulit Menochius, dicto conſil. 45. num. 9. lib. 1. qui ex num. 37. vſque ad num. 40. vt abſolute magis explicet, tres caſus diſtinguit, vt ſuprà quoque ex num. 1. vſque ad num. 20. vidimus: & verè concludit, data ſana mente, & recto intellectu, item quod teſtator articulatè loquatur, ita quod ex verbis ab eo prolatis, poſſint ipſius voluntatem cognoſcere teſtes; & fraudis etiam ſuſpicione ceſſante, validum eſſe teſtamentum ad alterius interrogationem factum, etiamſi teſtator valde proximus morti fuerit: quod pariter tenuit Peralta, in rubrica. ff. de hæred. inſtitut. num. 81. vbi concludit, quod ſi teſtator, qui poterat etiam alia verba articulatè loqui, præter reſponſionem affirmatiuam ab eo datam, per verba Sic, vel Ita, habebat ſanam mentem, eſto quod balbutiret, & loqueretur obſcurè, & difficulter intelligeretur, dum tamen intelligeretur à teſtibus ſtantibus; diſpoſitio eiuſdem ita valida eſſet, ac ſi explicitè & ſpecialiter per ſeipſum abſque alterius interrogatione inſtituiſſet hæredem. Couarruuias quoque in dicto cap. cum tibi, de teſtamentis, num. 4. cum antea probaſſet ſententiam Gloſſæ, in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis, dicit ſtatim, eam intelligendam eſſe, dummodò ceſſet omnis ſuſpicio fraudis, timoris, & Importunæ ſuggeſtionis, conſtetq́ue teſtatorem deliberatè voluiſſe teſtari, eademq́ue voluntate libentiſſimè conſenſiſſe, vt circa proprij patrimonij diſpoſitionem interrogaretur ab his, qui munus interrogandi ſumpſerunt. Secus verò dicendum eſſe, quando fraudis & timoris ſuſpicio non ceſſaret. Et idem etiam probarunt Petrus, Cynus. Barto. Albericus, Gregorius Lopez, Socinus, Alex. Corneus, Iaſon, Crotus, Caballin. Alciatus, Corraſius, Lancelot. Galian. Pontanus, Romanus, Boërius, Ruinus, Balbatia, Rodericus Suarez, & Petrus Dueñas, quos recenſuit Ioannes Matienzus, dicta gloſſa 16. legis primæ, titulo 4. num. 9. qui dixit, receptiſſimam ſententiam Gloſſæ in dicta l. iubemus, limitandam, & intelligenda, provt Couar. nunc relatus limitauit, atque intellexit. Menochius quoque, d. conſil. 45. ferè per totum, lib. 1. & dicta præſumpt. 8. lib. 4. num. 28. in fine, & num. 29. vbi non habuit in conſideratione, an teſtator quaſi balbutiret iam, & eſſet in articulo mortis, ſed an eſſet ſanæ mentis, & liberæ voluntatis, & ab ſtantibus abſque vlla fraude procederetur. Propterea dicta præſumpt. 8. dicto n. 29. dixit, quod ſi liberæ voluntatis non erat, vt quia timebat eos, ſub quorum erat cuſtodia, etiamſi conſtet velle reſtati, ſed ignoretur, quem hæredem facere velit, ſi interrogatus, an velit inſtituere aliquem ex illis, ſub quorum cuſtodia eſt, reſpondeat, velle inſtituere, teſtamentum non ſubſiſtere: & reddit rationem, quia præſumitur, quod timore potius, ne ab illis deſereretur, quàm ſponte, & quod ex animo ſuo ita faceret, inſtituit. Similiter etiam in conſideratione non habuit mortis proximitatem, aut articulum, ſed ad ſanam mentem, & fraudis, ac timoris rationem ceſſantem, vel non ceſſantem principaliter reſpexit poſt alios multos Authores. Decianus etiam in conſil. 65. ex num. 13. lib. 4. Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volun. lib. 2. titul. 6. num. 9. Hippolytus Riminaldus, in conſil. 261. lib. 3. vbi latè: & vide num. 7. vbi dixit, teſtamentum in dubio videri factum de voluntate teſtatoris, & comprobauit ex ſententia aliorum; non tamen valere, etiam quod teſtator ſanæ mentis eſſet, & articulatè loqueretur, ſi inſtituti fuerunt hæredes, qui dictauerunt quamuis ad interrogationem Notarij factum fuiſſet, & citat Caſtrenſem, Romanum, Socinum, & alios, quia tunc fraus, & ſuggeſtio præſumitur: vt et iam cum Tabellio fuit ab hærede adhibitus, poſt Authores fraudem præſumendam dixit Matienzus, in dicta l. 1. titul. 4. gloſſa 16. num. 12. in fine, & ſecundum hæc vides manifeſtè, quàm fallax ſit doctrina illa, quod ſententia dictæ Gloſſæ non procedat, quando teſtator nimium proximus morti fuerat, provt etiam ex Petro Surdo, Franciſco Burſato, & Proſpero Farinacio, & aliis multis diximus in initio huius c. niſi interrogatio fieret à perſona ſuſpecta: tunc enim mixta conſideratione interrogantis conſtituti in articulo mortis, plane vehemens oritur ſuſpicio falſitatis, ſeu deficientis voluntatis, quaſi quod ita reſponderit ad ſuggeſtionem potius interrogantis, & ad ſubmouendam moleſtiam, qua propter morbum affligitur, quam quod ita diſponere voluerit; ſicuti tenuerunt decem illi Authores, quos refert, & ſequitur Cardin. Franciſc. Mantica, de coniecturis vltim. volun. lib. 2. tit. 6. n. 9. & Tiberius Decian. d. conſ. 65. n. 13. & 14. lib. 2. Iulius Clarus, §. teſtam. q. 37. n. 7. Matienzus, d. gloſ. 16. n. 12. ad finem, Simon de Prætis, de interpret. vltim. volun. lib. 2. dubitatione 2. ſolutione 2. n. 54. qui vel vno solum verbo totam hanc materiam comprehendit, & reſolutiuè inquit ex n. 5. teſtamentum conditum ad interrogationem alterius, validum eſſe, & non referre à quo interrogetur, ſiue à Tabellione, ſiue ab aliis, dummodo appareat, teſtatorem voluiſſe teſtari, & eſſe in bono ſenſu, vt poſſit articulatè loqui, & intelligibiliter, etiamſi maxima in infirmitate ſit conſtitutus: aliàs autem quod ſi aliquid ex his deficeret, vel falſitatis ſuſpicio aliqua adeſſet, ſiue rei non geſtæ ſincerè, ſed ſuggeſtiuè, & importunè, tunc teſtamentum tale non valeret, Ioannes Cephalus, dicto conſil. 546. lib. 4. vbi latè, idque indubitatè magis procederet, quando teſtator interrogatus, modò in hanc, modo in alteram partem lecti, in quo moribundus iacebat, ſe verteret, & oſtenderet ægrè ferre, quod in ea perturbatione ægritudinis, & anxietate, de his moleſtiâ afficeretur; tunc namque non valeret teſtamentum ad alterius interrogationem conditum; provt reſpondit in ſpecie Caſtrenſis, in conſilio 156. Viſo puncto columna prima, & 2. lib. 1. & Caſtrenſem ita ſunt interpretati Alex. Socinus ſenior, & Corneus, cum quibus Menochius, dicto conſilio 45. num. 18. lib. 1. vbi citat Corneum, in conſilio 1. num. 3. verſic. item plures teſtes, lib. 4. dum reſpondit, teſtamentum conſectum à teſtatore interrogato, non valuiſſe, cum is præ moleſtia & ægritudine aliquando interrogatus reſponderet, aliquando terga vertendo taceret.

Cæterum Menochius ipſe, eodem conſ. 45. num. 7. quamplurimorum iuris Interpretum authoritates, & ſententiam adduxit, qui ſcripſerunt, teſtamentum etiam ad interrogationem perſonæ ſuſpectæ conditum, valere, cum ſemper fuerit in poteſtate teſtatoris reſpondere, & non reſpondere. Retulit etiam And. Alciati in caſu fortiori 534. reſponſum: Poſtmodùm verò num. 35. ſic eoſdem Authores explicat, atque intelligit, vt ipſorum doctrinæ ita demum procedant, ſi aliæ falſi ſuſpiciones ceſſauerint: nam ſi teſtator eſt ſanæ mentis, & ſuæ liberæ voluntatis eſt, teſtari, vel non teſtari: nihil obeſt, à quo interrogetur, cum ſemper potuerit reiicere interrogationem, ſi teſtatori non placuerit. Et inquit, quod hoc caſu rectè ſentiunt Socinus, Ruinus, & Decius, quos antea retulerat num. 7. ſecus autem, cum aliæ coniecturæ falſi concurrunt, & dicit, quod ita declarant in ſpecie Ioannes Comenſis, & Gabriel Mudeus inter conſilia Moderni Pariſien. in conſilio 32. num. 16. qui reſponderunt, teſtamentum vxoris conditum ad interrogationem mariti, qui ſe hæredem ſcripſerat, non valuiſſe, cum præter perſonæ ſuſpicionem extarent aliæ coniecturæ, nempe maritalis reuerentia, illius delinimenta, & importuna, intempeſtiuáque inſtantia. Etſi enim (aiunt illi) criminoſum non ſit, poſtremum vxoris iudicium maritali ſermone prouocare, l. vltima, C. ſi quis aliquem teſtari prohibuerit; illicito tamen & fraudulento modo id facere non licet. Illicitus autem modus eſt, cum intempeſtiuæ, & importunæ ſunt perſuaſiones, quibus interrogatus non audet refragari, vt in ſpecie noſtra Socinus ibidem relatus reſpondit. Et inde probauit Menochius ipſe, malè reſpondiſſe Alciatum, dicto reſponſo 535. Vides ergo ex ſententia eiuſdem Menochij, quod ad infirmandum teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, non ſufficit, à perſona ſuſpecta interrogationem fuiſſe factam, quando ceſſant aliæ fraudis ſuſpiciones. Et idipſum, videlicet quòd quando teſtator eſt ſanæ mentis, valeat tunc teſtamentum, & nominatio, etiam facta ad interrogationem à perſona ſuſpecta, poſt Ruinum, Alciatum, Menochium, & Simonem de Prætis, tenuerunt Petrus Surdus, dicto conſilio 414. n. 58. lib. 3. Proſperus Farinacius, dicto conſilio 97. n. 17. Andreas Fachineus dicto conſilio 8. n. 13. lib. 1. in quo tamen ſemper admoneo, cautè & cum iudicio procedi, ne forſan in perniciem voluntatis defuncti erretur. Ratio namque illa, quod ſemper fuerit in facultate teſtatoris reſpondere, & non reſpondere, non ita abſolutè obtinere debebit, vtpote cum infirmus non ſemper poſſit ita liberè interrogationem reiicere, cum ſæpè ſæpius ad ſuggeſtionem potius interrogantis, & ad ſubmouendam moleſtiam, quam quod ita diſponere voluerit, reſpondeat; vt cum multis Authoribus obſeruare Manticam, lib. 2. tit. 6. n. 9. ſuprà dixi. Aliquando etiam reſpondet; quia timet ne ab illis, ſub quorum eſt cuſtodia forſan deſeratur; quo caſu teſtamentum non valet, vt ſuprà quoque dixi tenuiſſe Menochium, lib. 4. d. præſumptione 8. n. 29. qui d. conſilio 45. n. 19. profitetur expreſſim, teſtamentum ad alterius interrogationem conditum non ſubſiſtere, cùm duo hæc concurrunt, nempe grauis infirmitas, & interrogatio facta à ſuſpecto interrogante: & repetit d. præſumptione 8. n. 40. vbi inquit ſignum, & coniecturam eſſe, quod teſtator liberæ voluntatis non fuerit, cum interrogatio facta à perſona ſuſpecta, vt putà à conſanguineis, qui deinde ſcripti hæredes reperiuntur, vel à Notario ab ipſis conſanguineis vocato, & (quod aiunt) ſubornato precibus, & pretio (vt fieri ſolet) allecto, nam hoc caſu teſtamentum non conſiſtit; nec requiritur, quod adſint aliæ falſi ſuſpiciones, provt etiam non requirit Graſſus, dicto §. inſtitutio, quæſt. 17. num. 10. Tunc ergo (vt credo) valeret teſtamentum ad interrogationem perſonæ ſuſpectæ conditum, quando dilucidè conſtare poſſet, quod aliæ falſi ſuſpiciones non adſunt. Item, quod in libera voluntate teſtatoris fuit reſpondere, vel non reſpondere: quod ex his colligi poterit, quæ tempore facti teſtamenti geſta fuerint. Item ex qualitate perſonarum aſtantium tunc ibi, atque ex aliis circunſtantiis: & tunc quidem valeret teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, etiamſi non conſtet, teſtatorem teſtari voluiſſe, cum nihil referat, an tunc, vel prius deliberauerit teſtari, ex quo in ſua poteſtate fuerat recuſare, vel approbare hæredis nominationem; provt tenuerunt Authores nonnulli relati per Menochium, dicto conſilio 45. num. 6. vbi num. 33. 34. & 35. latius explicat, & inquit, quod cum teſtator eſt ſanæ mentis, & liberæ diſpoſitionis, tunc ſiue deliberauerit teſtari, ſiue non, conſiſtit teſtamentum, cum in eius poteſtate fuerit, negare ſe illum hæredem facere, ſi facere non placuit, & ita procedere authoritates eorum, quos anteà retulerat dicto numero 6. & retulit etiam dicto numero 33. cum verò præter illud, quod non conſtat, teſtatorem teſtari voluiſſe, alia concurrit coniectura, qua falſum committi poſſe ſuſpiciatur, tunc non conſiſtere teſtamentum, & ita intelligit quamplurimorum Authorum contrarias ſententias, vt ibidem commemorat, ac in effectu conueniunt Petrus Surdus, omnino videndus, dicto conſilio 414. num. 53. & quinque ſeq. lib. 3. Franciſcus Beccius, in conſil. 102. n. 10. Sfortia Oddi, in conſilio 76. num. 6. Proſperus Farinacius, dicto conſilio. 97. n. 8. Andr. Fachineus, dicto conſ. 8. num. 12. lib. 1. in illis verbis: Et hæc ſententia locum habet, etiam ſi non conſtet, teſtatorem voluiſſe teſtari, & interrogatur à Notario, vel perſona priuata, nam adhuc valet teſtamentum, nec enim repugnat, quod non conſtet, teſtatorem voluiſſe teſtari, ex quo erat in ſua poteſtate recuſare, vel approbare hæredis nominationem, Alexander, in conſilio 33. numero 11. libro 3. vbi numero 12. ſcribit, opinionem eorum, qui aliter ſentiunt, carere ratione, & æquitate. Et proſequitur idem Author, num. 19. per totum. Menochij quoque reſolutionibus ſuperioribus conuenit Nicolaus Intrigliol. deciſ. 33. num. 2. & num. 8. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tom. 8. littera T. concluſ. 124. num. 18. fol. 105.

Præterea obſeruandum eſt, ſententiam eandem Gloſſæ, in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis, limitari, & reſtringi, vt ſcilicet doctrina ſuperior, teſtamentum ad alterius interrogationem conditum valere, procedat duntaxat, quando Notarius de ſcientia & voluntate teſtatoris, teſtari volentis, teſtamentum ſcripſit, & poſtea redit ad eum, & ſua voluntate, & diſpoſitione, quàm ſibi priùs teſtator ipſe expoſuerat, lecta, eum interrogat, an velit ita teſtari? Nam eo caſu ſi reſponderet, quòd ſic, vtique valet, quod geſtum eſt. Sed ſi quis iniuſſu teſtatoris teſtamentum aliquod ordinauerit, atque ſcripſerit, & poſtea coram ipſo, & etiam coram teſtibus lecto tali teſtamento, interroget teſtatorem, an ita velit: & teſtator reſpondeat, quòd ſic, tale teſtamentum nihil penitus valebit: Ita ſane tenuerunt Abb. Papienſ. Ioannes Andreas, Romanus, Caſtrenſis, Corneus, Iaſon, Bertrandus, Hippolyt. Afflictus, Calcanus, Ruinus, Crotus, Sociſius, Craueta, Bolognetus & Modern. Pariſ. quos pro hac parte retulit Ioan. Marc. Aquilinus, in d. §. ſi quis ita, l. primæ, ff. de verbor. obligat. n. 34. qui tamen nec in his terminis teſtamentum valere aſſentit, niſi eo concurrente, quod ibidem proponit, & propoſuerat antea n. 32. & idipſum, vt quod dicitur teſtamentum ad interrogationem alterius fieri poſſe, procedat, quando apparet, teſtamentum ab initio ſcriptum de voluntate teſtatoris; ſecùs ſi eo inſcio ſcriptum, & lectum, & reſpondit, quod ſic, quia tunc non valet: adnotarunt, atque aſſeuerarunt Socinus iunior, Ioannes Crotus, Imola, Barbatia, Couarr. Romanus, & Antonius Gabriel, quos retulit Michael Graſſus, dicto §. inſtitutio, quæſt. 17. n 9. qui dicit hanc opinionem magis communem, & pro uldubio ſequendam: nam aliàs facilè daretur occaſio fabricandi falſum; ſiquidem infirmus, & quaſi mortuus, ad ſingula reſponderet, quòd ſic: & eſſe magis æquam, & magis tutam ſententiam profitetur Iulius Clarus, dicto §. teſtamentum, quæſtione 37. num. 9. qui duobus concurrentibus, ſcilicet, quod teſtator ſit maxima infirmitate grauatus, & quod non conſtet, ipſum habuiſſe priùs animum ita teſtandi; aſſerit ab ea non eſſe recedendum & ſecundum hanc opinionem in facti contingentia iudicaſſe Senatum in cauſa Illuſtr. D. Marliani. Eandem quoque opinionem ſequutus eſt Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volun. lib. 2. titulo 6. num. 10. qui dicit, ſic tenuiſſe, atque reſpondiſſe Caſtrenſem, Corneum, Bertrandum, Thomam Doctium, Socinum iuniorem, Ruinum, & Antonium Gabrielem, quos ibi retulit Iacobus Menochius, d. conſilio 45. num. 17. lib. 1. & d. præſumpt. 8. n. 38. & 39. lib. 4. qui in idem retulit Cynum, Alexandrum, Corneum, Romanum, Socinum, Iaſonem, Ruinum, Gratum, Pechium, Syluanum, & alios, & hi expreſſim concludunt, non ſubſiſtere teſtamentum illius interrogati ab eo, qui acceſſit cum teſtamento ſcripto, & eo lecto dixit: Facis ita? & reſpondit teſtator: Quòd ſic. Peralta, in dicta rubrica, ff. de hæred. Inſtit. num. 81. Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 128. num. 32. libro 2. dicens, teſtamentum ad alterius interrogationem factum, valere, modò præcedat voluntas, & ſcientia teſtatoris, & contrariæ authoritates quod locum habent, non data ſcientia teſtatoris. Et idem reſpondit, & repetit in conſ. 598. num. 59. lib. 5. vbi quod valet inſtitutio, quando teſtator interrogatus per alium, an velit, talem eſſe ſuum hæredem reſpondit, quòd ſic: præcedente ſcientia teſtatoris, vel etiam præſcientia non præcedente, quando interrogatus fuit de inſtituendo filios, vel his non extantibus venientes ab inteſtato, vt ibidem num. 60. & in idem plures authoritates cumulauit: & ita quoque intellexit ſententiam Gloſſæ in dicta l. iubemus, Andreas Fachineus, in conſil. 8. num. 19. per totum, libro primo, qui etiam ſcientiam, & voluntatem teſtatoris requirit. Sed antea num. 12. retulit Menochium in locis ſuprà citatis, & Alexandrum, in conſilio 33. num. 11. lib. 3. ad hoc, quod, teſtamentum ad alterius interrogationem factum valet, etiam ſi non conſtet teſtatorem voluiſſe teſtari: quia non repugnat, quod id non conſtet, ex quo erat in ſua poteſtate recuſare, vel approbare hæredis inſtitutionem. Et ita quoque contendit Ioannes Matienzus, in l. prima, titulo 4. gloſſa 16. num. 13. nam cum præcedentis opinionis Authores nonnullos commemoraſſet, inquit, quod ea limitatio ad nihilum ferè redigit communem ſententiam Gloſſæ in dicta l. iubemus, & refert Gregorium Lopez, in l. 6. titulo 3. partita 6. in gloſſa magna ad finem, vbi cenſuit Gregorius, veram non eſſe in puncto iuris; ſed quoties is, qui interrogat teſtatorem, eſt homo fidelis, & minimè ſuſpectus & teſtator articulatè & intelligibiliter loquitur, eſtq́ue ſanæ mentis, & intellectûs, quod teſtamentum valeat, etiam in hoc caſu: & ſic quamuis non conſtet de ſcientia & voluntate teſtatoris, & limitatio, ſiue reſtrictio hæc duntaxat procedat, vbi teſtator non ex voluntate, ſed oppreſſus infirmitate, & quorundam ſuggeſtionibus non rectè intelligens, reſponderit, quòd ſic: & denique ſubdit, quod in his omnibus coniecturandis, plurimum tribuere oportebit Iudicantis arbitrio, qui perpendet, qua libertate id fecerit teſtator. Et cum Matienzo plane eſt cum aliis Authoribus ibi adductis, Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimar. volun. lib. 2. tit. 6. n. 10. atque eorum ſententia probabilis mihi videtur in terminis, in quibus loquuntur. Vere namque cum fraudis ſuſpiciones ceſſant omnino, & ea concurrunt, quæ Matienzus expendit, negari non poteſt, quin nihil interſit, an cum teſtamento ſcripto accedat Notarius, & teſtatorem interroget; an verò ab initio da mandato teſtatoris teſtamento ſcripto, teſtator ipſe interrogetur: cùm vtroque caſu in ſua poteſtate fuerit, tempore, quo ſic interrogatur, recuſare, vel approbare ſcripta à Notario, & ſibi poſtmodùm lecta, ſicque reſpondere, vel non reſpondere; quamuis facilius in primo caſu fraus præſumatur, quam in ſecundo: & ſic Iudicis arbitrium multum ſemper valebit, vt ex tempore, atque pro rerum, caſuum, & perſonarum qualitatibus, quid debeat definire, melius diiudicet.

Deinde & obſeruandum quoque erit, ſententiam Gloſſæ in d.l. iubemus, limitari, vt quod dicitur, teſtamentum conditum ad alterius interrogationem valere, minimè procedat, quando eſſet primi antea validè & ſolenniter confecti reuocatorium: tunc namque per poſterius ſic conditum, illud primum non reuocaretur: Ita ſanè tenuerunt Caſtrenſis, Socinus iunior, & Ant. Gabriel, quos referunt, & ſequuntur Michale Graſſus, §. inſtitutio, quæſt. 17. num. 11. Iulius Clarus, d. quæſt. 37. num. finali: & ij duo ſubdunt, hanc eſſe veriſſimam ſententiam, & conſulendo, & iudicando intrepidè tenendam, vt quantum fieri poteſt, malitiis hominum, & fraudibus occurratur. Et quod hæc ſententia faciliùs procederet, dato quod teſtator ſic reſpondens, ſanæ mentis fuiſſet, cum ipſe multos annos poſt primum teſtamentum à ſe conditum viueret: tunc namque veriſimile non eſſet, nec credendum, quod in extremis laborans teſtari, & reuocare primum teſtamentum voluerit, quod facere pluries potuit, cùm bonæ valetudinis eſſet, ſicuti in ſpecie animaduertunt Carolus Ruinus, in conſil. 8. num. 9. lib. 3. Socinus iunior, in conſ. 183. num. 20. libro 2. Iacobus Menochius, in conſil. 45. num. 17. ad finem, libro primo, & dicta præſumptione 8. numero 41. verſiculo, Quartum ſignum, libro 4. qui tamen num. 8. dicti conſilij 45. arguendo dixerat, teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, valere, etiamſi primi ſolemniter conditi eſſet reuocatorium: & retulit Romanum, Alexand. Decium, Ruinum, & Socinum iuniorem, ſic tenentes: nec enim ratio differentiæ aſſignari poteſt (vt inquit Decius) quod agatur de reuocatione primi teſtamenti, vel hoc primum ſit, cum ſemper à voluntate teſtatoris, quæ ad mortem vſque ambulatoria eſt, omnia dependeant. Poſtmodùm verò Menochius ipſe, num. 36. in eodem conſilio 45. pro conciliatione contrarietatis huiuſmodi, duos caſus diſtinguendos putauit: Primus eſt, quando ceſſat omnis falſi ſuſpicio, & tunc nulla conſtituenda eſt differentia, quod agatur de reuocatione iam conditi teſtamenti, vel non: nam ratio aliqua differentiæ aſſignari non poteſt. Et hoc caſu inquit quod rectè procedit Romani, Alexandri, & ſequacium opinio, quos retulerat dicto num. 8. Secundus caſus eſt, quando aliæ concurrunt coniecturæ, vna cum hac ipſa, quod ſcilicet agatur de reuocatione iam conditi teſtamenti: nam tunc non conſiſtit poſtremum illius primi reuocatorium: & ita intelligit Caſtreſem, ocinum ſeniorem, Corneum, Ruinum, & reliquos, qui rectè hoc caſu ſentiunt. Et hactenus Menochius, cui ego addiderim, eandem ſententiam in primo prædicto caſu expreſſim quoque tenuiſſe Graſſim, dicto §. inſtitutio, quæſt. 17. num. 11. nam etſi communem opinionem amplectatur (vt ſuprà dixi) & tamen tum ſolemne præcedens per ſecundum ad interrogationem alicuius factum non reuocari dixerit: ſubdit ſtatim in hæ verba; Dummodo tamen non conſtet expreſsè do voluntate teſtatoris volentis reuocare prius teſtamentum. Ecce vbi data voluntate teſtatoris, & apertè ea deducta, omniq́ue fraude ceſſante, non conſtituit differentiam, quod agatur de reuocatione iam conditi teſtamenti, vel non; provt etiam non conſtituit, immo Decij quoque opinionem amplectitur Petrus de Peralta, in dicta rubrica. ff. de hæredib. inſtit. num. 81. verſic. Quarta vt eiuſdem gloſſæ. vbi dicit, quod prædicta reſtrictio Doctorum ad Gloſſam dictæ l. iubemus. verti potius debet in ampliationem eiuſdem, vt procedat etiam, vbi talem reſponſionem adhibitam ad eiuſmodi interrogationem præceſſiſſet aliud ſolemne teſtamentum, ab eodem teſtatore ad alterius interrogationem nunc reſpondente, prius confectum: quia nihilominus talis inſtitutio facta per nudam & ſimplicem reſponſionem ad interrogationem alterius, tolleret ipſo iure teſtamentum præcedens, quantumcunque ſolemne. Aduertit etiam eruditè & verè Peralta ipſe, quòd ſi quis rectè inſpiciat Paulum Caſtrenſem, quem quaſi Authorem opinionis relatæ ſuprà, num. 74. omnes recenſent, id non dicit Caſtrenſis, ad quod allegatur, ſed loquitur, quando ſecunda inſtitutio fuit facta per ſuggeſtiones importunas ſecundi illius hæredis, à quo fuit ſibi facta interrogatio, & reſponſio ſecuta per dictionem ſic; vel alius fuit, ſcilicet à tali hærede ſecundo ſummiſſus, vt teſtatori ſuggeret, quòd reſponderet, quod ſic: ita ergo res hæc erit explicanda, atque intelligenda, nec ſententia eorum admitti poteſt, qui abſolutè ſtatuunt, teſtamentum conditum à teſtatore ſanæ mentis, non eſſe renocatorium primi, ſi ad alterius interrogatiouem fuit confectum. Idcirco Guid. Papæ, in conſilio 64. in fine, & Zazium, in conſil. 3. num. 38. lib. 1. meritò improbauit Menochius, eodem conſil. 45. n. 36. aduerte tamen (& vltra Menochium ipſum) quod verè Zazius (ſi originaliter prælegatur) potius videtur reſolutioni ſuperiori, & diſtinctioni Menochij conuenire, quam ab eo diſſentire aliquo modo: vocauit namque inſtitutionem illam, ſuper qua fuit conſultus, concisè extortam, quaſi diceret per vim; quo caſu certum eſt, ſecundum teſtamentum ſic factum, non eſſe reuocatorium primi, iuxta ipſam reſolutionem ſuperiorem: cui etiam conuenit Hippolyt. Riminaldus, in conſil. 128. num. 33. & 34. lib. 2. vbi poſt alios Authores ſcripſit, quod teſtamentum ad alterius interrogationem factum, tollit primum, & quod ſententiæ contrariæ eorum, qui dicunt, quòd non tollit, procedunt in teſtatore valde infirmo, & interrogato ad ſuggeſtionem alterius; vt per eundem ibi, n. 35. & per Fachineum, in conſil. 8. num. 20. & tribus ſeqq. lib. 1.

Ex dictis hactenus dilucidè apparet, materiam hanc coniecturalem eſſe, & præſumptam, ſicque teſtamentum conditum ad alterius interrogationem, & maximè ab infirmo in articulo mortis exiſtente, cum quæritur, an de iure valeat, vel non? ſignis, & coniecturis definiendum, & diiudicandum eſſe; ſemperq́ue inſpiciendum, an ſanæ mentis teſtator fuerit, necne: nam ſi inſanus eſt mente, diſputationi, nec dubio locus non eſt; cum eiuſmodi diſpoſitio, etſi ſponte, ſine alterius interrogatione facta non valeat, vt cap. ſequenti dicetur, & ſic multo fortius non valebit, cùm ad alterius interrogationem inſanus mente reſponder, vt cum Alexandro optimè annotauit Iacobus Menochius, lib. 4. dicta. præſumptione 8. numero 31. & 32. Dubium ergo procedit, quando teſtator non eſt verè, & propriè inſanus, ſed dubitatiuè, & quodammodò præſumptiuè tantum, vt putà cum graui morbo affligitur, ac premitur; & aliquando extant ſigna ſanæ mentis; aliquando verò cùm morbo conflictatur, varia loquitur, & phantaſmata habet, ita quod iudicari non poteſt, quod verè & propriè ſit bene compoſiti animi: Et quidem hoc in caſu, cæteris omnibus vtilius, atque elegantius ſe habuit Iacobus Menochius, libro 4. dicta præſumptione 8. ex numero 33. vſque ad numerum 42. Ibi namque obſeruauit in primis, quod ſi aliqua extant ſigna, quibus conſtare poſſit, teſtatorem hunc ita teſtari voluiſſe, valeat teſtamentum, quanquam ad alterius interrogationem conditum fuerit, & quòd ſigna hæc in Iudicis arbitrio poſita ſunt: ſed ex noſtris aliqua poſſunt colligi. Et numero trigeſimoquarto, & tribus ſequentibus ſex adducit ſigna, ex quibus id colligitur, provt ibi videri poſſunt. Et numero 37. ad finem obſeruat, teſtametnum è contra ad alterius interrogationem conditum, eo in dubio non valiturum, quando aliqua concurrunt, quæ oſtendunt, teſtatorem noluiſſe teſtari, vel ita diſponere noluiſſe: & quod hæc ſigna, & coniecturæ ex facto, & futuro euentu pendent, & ideo Iudicis arbitrio relinquuntur. Deinde, quod ex noſtris Authoribus ſeptem ſigna adduci, & colligi poſſunt, quæ ibidem recenſet, nec ideo repetuntul hoc loco, quod diſtinctè, & abſolutè tradantur per Menochium.

Cæterum (vltra ea, quæ Menochius ipſe obſeruat) monendum Lectorem duxi, eaſdem coniecturas, & præſumptiones, quas iure communi attento conſiderarunt Interpretes noſtri in propoſito articulo; item & deciſionem præcitatæ Gloſſæ, in dicta l. iubemus, C. de teſtamentis. Et ſuperiores omnes reſolutiones, ita apud nos vigere hodie, ac in viridi obſeruantia manere de iure huius Regni poſt leges nouas collectionis nouæ Regiæ, ſicut iure ipſo communi vigebant. Nullibi namque apparet, apud legesipſas Regias, iud aliquod nouum introductum, ſiue aliquod verbum ſcriptum, quo iuris communis alterarionem, aut nouitatem detegere valeamus. Quemadmodum ergo de iure communi ex ſententia dictæ Gloſſæ, valet teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, per reſponſionem per verbum ſic; dummodò fraudis ſuſpicio ceſſet, vt ſuprà dixi, ita & de iure huius Regni validum eſſe debebit. Sic etiam è contra, illis in caſibus, in, in quibus teſtamentum ad alterius interrogationem conditum, de iure communi non valeat, vel quia falſi ſuſpicio adeſt, vel aliis iuſtis de cauſis, nec de iure huius Regni valebit. Et hanc ſententiam, atque reſolutionem approbant, atque præſentiunt apertè Antonius Gomezius, in l. 3. Tauri, num. 109. Petrus de Peralta, in rubrica, ff. de hæred. inſtituendis, num. 80. & 81. Couarruu. in cap. cum tibi, de teſtamentis, num. 4. Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 3. cap. 2. §. 2. num. 2. apertiùs Mantiençus, in l. prima, tit. 4. gloſſ. 16. ex num. 4. vſque ad numerum 13. lib. 5. nouæ collect. Regiæ, ij enim omnes, cum in hac materia, & in explicatione, atque tractatu ſententiæ dictæ Gloſſæ verſarenturm ſemper cum regulis, & doctrinis iuris communis, atque præfatis reſolutionibus traſeunt, etiam in terminis legum huius Regni, nec aliquid nouitatis conſiderant, eaſdem potiùs doctrinas, & reſolutiones amplectuntur, quæ de iure communi tradebantur communiter, & ita tenendum eſt, quamuis Alphonſus Azeuedus (re non ita perpenſa, nec conſiderata) in eadem l. prima, tit 4. lib. 5. num. 163. contenderit, ſententiam Gloſſæ, in dict. l. iubemus, non alter accipiendam poſt legem illam Regiam, quam adhibita diſtinctione, an ſcilicet inſtitutus fuerit extraneus, vel conſanguineus, aut ille, quia aliàs ab inteſtato ſucceſſurus erat. Et primò caſu inquit, quod non valeret inſtitutio extranei ad alterius interrogationem facta. In ſecundò verò caſu quod valeret, quia inſtituitur ille, qui aliàs ſuccedere debebat ab inteſtato, & ita reſtringi deciſionem dictæ Gloſſæ, & communes reſolutiones traditas ſuprà, nec aliter procedere inquit, & reprobat Padillam, & Menchacam contrarium tenentes. Verè tamen Azeuedus ipſe errore manifeſto labitur, tum quia dicta l. prima, tit. 4. (vt nunc dicebam) quoad iſtum articulum, nec ius commune, nec ſententiam dictæ Gloſſæ abrogat aliquo modo, ſiue alterat, nec etiam nouum aliquid introducit (prout nihil noui detegit Matiençus) tum etiam, quia etſi lex ipſa prima de nouo introduxerit, vt valeat teſtamentum, etſi nullus à principio hæres inſtitutus fuerit, vel inſtitutus, hæres non ſit ex poſt facto; & quod tunc ſuccedat ille, qui aliàs ab inteſtato ſuccedere debebat: non tamen inquit, hæredem non cenſeri inſtitutum à principio, vel non poſſe ex poſt facto hæredem eſſe, qui legitima interrogatione præcedente, & omnis fraudis ſuſpicione ceſſante, inſtitutus hæres fuerit. Idcirco quod idem Azeuedus adiicit, videlicèt quod lex illa ſolum prouidet, cum defunctus hæredem non inſtituit, vel cum inſtitutus repudiauit; concedimus libenter: aliud verò, quod non prouideat, cum hæres inſtituitur, ſed non ſecundum iuris formam, ideò negamus, quod ipſe ad eum ſenſum reducat, & ſic accipiat, quaſi ſecundum iuris formam non ſit inſtitutus is, qui ad alterius interrogationem inſtituitur hæres; nam cùm non differat, quod quis ore proprio, vel alieno hæredem nominet, ſic ad eum modum nominatus, ſecundum iuris formam cenſendus eſt inſtitutus, nec iuris communis correctio inducenda, quæ nulla lege deducitur, nec probatur.

