Quinto deinde loco obſeruandum, atque conſtituendum eſt, quòd ſi conſtet aliquem fuiſſe ac eſſe quidem furioſum, ſed tamen habere eum dilucida interualla, & dubitetur, an actus ab ipſo geſtus, tempore furoris, vel interualli geſtus fuerit, in dubio præſumitur geſtus tempore furoris, & ob id qui aſſerit geſtum fuiſſe tempore dilucidi interualli. & ſic ſanæ mentis, probare id debet; provt docuit Cardinalis Zabarella, in Clementina prima, columna 2. verſic. ex hoc ſequitur, de homicidio, & ſequuntur Ancharanus, Iaſon, Decius, Ruinus, Pariſius, & Rodericus Suarez, cum quibus ita firmiter tenuit Iacobus Menochius, libro 6. dicta præſumptione 55. numero 63. qui reddit rationem numero 64. quia furoris morbus inſanabilis ſui natura, præſumitur durare omni. tempore, & dilucida ſunt per accidens: qui autem accidens deducit, probare debet, cum illud non præſumatur, l. ſi vero, §. qui pro rei qualitate, ff. qui ſatiſdare cogantur, & extendit eam ſententiam, vt locum habeat ipſa, etiamſi Notarius aſſeruit iu inſtrumento de actu conſecto, hunc ſanæ mentis fuiſſe tunc: nam adhuc talis non præſumitur, cùm Notario non credatur. vt per Socinum, & Iaſon. ibi relatos, & latiùs probatur ſuprà, numero 41. ſtatim verò numero 66. Reſolutionem ſuperiorem declarat Menochius ipſe, vt ea ſcilicet non procedat, quando actus à furioſo, vel demente geſtus, ita geſtus eſt, vt ſignificet, atque oſtendat, non eſſe actum furioſi, vel dementis,ſed potius hominis ſanæ mentis: & adducit exemplum, atque alios Authores commemorat; dicitque idem eſſe è contra, quando actus ab ipſo factus, ita confectus eſt, vt ſanæ mentis homo eum non feciſſet, tunc namque argumentum eſt, illum dementia, vel furore eo tempore laboraſſe, vt etiam tenent adducti ibi iuris Interpretes: aduertit etiam num. 67. iuxta hanc declarationem tueri, atque defendi poſſe traditionem illam Caſtrenſis, in l. qui teſtamento, §. neque furioso, ff. de teſtamentis, cum dixit teſtamentum factum ab eo, qui habet dilucida interualla, præſumi factum potius tempore, quo erat ſanæ mentis, quàm quando furore agitabatur: defendi namque poteſt hæc Caſtrenſis traditio hoc in caſu, quando ſcilicet apparet, teſtamentum prudenter & ſolemniter conditum eſſe; ſicuti Caſtrenſem in hoc caſu tuentur ibi relati Authores: & hactenus Menochius, qui numero 68. iuridicè adiicit, quòd ſi conſtaret aliquem eſſe furioſum, & geſſiſſe actum conuenientem huiuſmodi homini ſanæ mentis, dicendum eſſet, actum illum non valere, vt per alios Authores probatur ibi, atque ex dictis ſuprà numeris præcedentibus. Menochio autem & cæteris iuris Interpretibus conueniunt etiam Burgos de Pace, in conſilio 11. numero 13. vbi ex aliorum ſententia ſcripſit, quod furioſus habens dilucida interualla, ſemper præſumitur furioſus, & ab eo factum teſtamentum furoris, ſeu dementiæ tempore; & citat Salicet. Ancharanum, Curtium iuniorem, Bertrandum, Ruinum, & Pariſium ſic tenentes. Adiicit etiam Rodericum Suarez, dicta allegatione prima, columna 11. in principio, vbi loquitur in furioſo habente dilucida interualla, & ſemper præſumit factum teſtamentum tempore furoris, niſi contrarium probetur. De altero verò caſu, quando prudenter teſtatus fuit, nihil ſcribit. Marcus Antonius Eugenius, in conſilio 79. libro primo, vbi ſtatuit numero 23. ex ſententia quamplurimorum, quod qui olim furioſus probatus eſt, præſumitur etiam hodie furioſus perſiſtere: & numero 24. quod id procedit etiamſi quis dilucida habeat interualla: Et numero 25. quod actus geſtus per habentem dilucida interualla, præſumitur geſtus tempore furoris, niſi aliter probetur: & numero 26. adducit diſtinctionem propoſitam, videlicet iuxta naturam, & modum diſpoſitionis, vel actus geſti, diiudicari, an in furore, vel tempore ſanæ mentis actum geſſerit. Pelaez à Mieres de maioratu, prima parte, dicta quæſtione prima, numero 112. in verſiculo quod ſi probatum eſt. Molina, de Hiſpanorum primogeniis, libro ſecundo, capite 9. numero 30. qui in eadem fuit diſtinctione, & ſententia, dum dixit, quod ſi primogenium rectè, ac tanquam ab homine ſanæ mentis, non autem furioſo, factum fuerit, tunc quidem non interuallo furoris, ſed potius ſanæ mentis factum fuiſſe præſumendum eſt, provt ex pluribus probarunt Iaſon, & Decius in locis ibi. relatis, Ioſephus Ludouicus, deciſione prima numero 13. dicens, communem Doctorum opinionem eſſe, quod contractus, ſiue teſtamentum, ritè geſtum à demente, vel furioſo, qui habet dilucida interualla, valet, & tenet, ac ſi à ſapiente conditum fuiſſet, licèt non fuerit probatum tempore confecti actus habuiſſe dilucida interualla: quia præſumptio illa tollitur ex qualitate actus poſtea geſti, adeo quod ſi actus geſtus congruat viro ſanæ mentis, præſumi debeat ſanæ mentis tempore actus geſtus. In quo etiam cum aliis multis Authoribus conuenit Ioſephus Maſcardus, de probationibus concluſione 1048. numero 11. & 15. latiùs concluſione 825. ex numero 10. vſque ad numerum 17. In primis namque dixit, communem eſſe, & veram ſententiam, quod ſi conſtat furioſum dilucida habuiſſe interualla, adhuc præſumitur furioſus, & actus geſtus tempore furoris, niſi ex aduerſo probatum eſſet, illo tempore fuiſſe ſanæ mentis. Statim verò numero 11. retulit contrarium iudicium Caſtrenſis, & ſequacium eius (provt etiam Menochius recenſuit) & tandem ex numero 13. vſque ad numerum 17. ſic declarat, provt declarauit Menochius, an ſcilicet actus geſtus, ita geſtus fuerit ſanæ mentis ſignum ex eo colligi valeat, ſiue ita vt ſanæ mentis horno eum non feciſſet: Et numero 16. eam diſtinctionem non admittit, quando conſtat, furioſum non habete dilucida interualla, tunc namque teſtamentum non valet, etiam prudenter conditum: quia fortuitò potiùs, quàm ex integra ratione factum præſumitur, vt ſuprà probaui, ſecus autem ac dilucida haberet interualla, & ſimul prudenter, ac titè teſtatus fuiſſet: & ſic in eadem Menochij ſententia reſidet; quamuis dubitauerit numero 15. & Menochio conuenit quoque expreſſim Petrus Magdalenus, de numero teſtium in teſtamentis requiſito, ſecunda parte, cap. 4. numero 93. folio mihi 408. vbi ex ſententia aliorum quamplurimorum (ſed Menochium) nec Maſcardum non citat) obſeruat, quod ſi probetur furioſum habere dilucida interualla, & ipſe fecerit actum conuenientem homini ſanæ mentis. quod tunc ex ipſius actus qualitate præſumendum eſt, quod actus ille geſtus fuerit tempore dilucidi interualli; & idcircò valebit, & quod ita poteſt ſaluari teſtamentum illius furioſi approbatum à Senatu. Alias autem, actus quantumcunque rectè gestus à furioſo tempore furoris, nihil valebit, vt dictum eſt. Conueniunt denique Ioannes Cephalus, in conſilio 763. num. 27. & ſeqq. lib. 5. Simon de Prætis, interpretat. vltimarum voluntatum, libro 2. interpretatione 1. dubitatione. 1. ſolutione 4. numero 19. folio 138. Sfortia Oddi, in conſilio 93. num. 35. & 36. lib. 1. D. Spino, in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa rubricæ, partae 10. num. 8. in fine. Hippolytus Riminalnaldus, in conſilio 376. num 33. & 34. lib. 4. ſed in conſilio 809. numero 22. cum ſeq. lib. 7. non reſidet firmiter in hoc, & Baldi, & Cornei diſtinctionem adducit, vt ibi videri poteſt. Cardinalis etiam Thuſcus ſuperiori Menochij reſolutioni conuenit, practicarum concluſionum iuris, tomo 4. littera F. concluſione 544. ex folio 106. quamuis Interpretum varietatem, & contrarietatem in hoc articulo non adducat. In primis namque, numero primo, ſtatuit, regulam eſſe, quod probato furore in aliquo, quanquam habeat dilucida interualla, tamen dictum, vel factum ab eo, præſumitur tempore mentis non ſanæ, & ſic à fatuo, non autem tempore ſanæ mentis, vt permulti tenuerunt Authores, dicto num. 1. relati: & numero 2. vbi quod furor præſumitur durare, ſi ſemel eſt probatus: & maximè quando furor eſt probatus, non momentaneus, vt ibidem poſt alios Authores ſcribit numero 3. & numero 4. cum ſeq. Rationes, & declarationes huius doctrinæ adducit. Et cùm ex numero 10. vſque ad numerum 17. in eo dubio: quando ſcilicèt teſtamentum, vel actus longo tempore poſt furorem fiat ab eo, qui habuit dilucida interualla, an præſumatur geſtus tempore furoris, vel ſanæ mentis, diuerſas, & contrarias opiniones recenſuſſet; tandem dicto num. 17. conſtituit. quod ſi actus ex omni parte eſt prudenter factus, & prudentis viri præſumatur à prudente geſtus: ſi verò in aliqua parte eſt ſine prudentia, præſumitur à fatuo: & citat Alexandrum, Baldum, Angelum, Corneum, Aretinum, Franciſc. Socinum, Boërium, & Alciatum, ſic tenentes: & num. 22. & ſeq. ex ſententia permultorum Authorum ſcribit, quod ſi actus poſt longum, tempus furoris eſt factus, tunc non præſumitur durare furor, ſed actus tempore dilucidi interualli factus, ſi ita ſonat actus: ſi verò modico tempore, pòſt, præſumitur durare fatuitas, & qui habet præſumptionem contra ſe, probare debet. Et numero 27. idipſum tradit, quod ex Menochio ſuprà retulimus, atque ex Bartolo, & Iaſone adducit Petrus Surdus, dicto conſil. 89. numero 30. lib 1. aut quis fuit furioſus breui aliquo tempore, & tunc actus non præſumitur factus in furore: (Addiderim ego, niſi actus ipſius, aut diſpoſitionis modus non ſanam, nec prudentem mentem induceret, iuxta ſuperiora.) Aut furor durauit per ſuccceſſiuum tempus, vt per annos. & menſes: & tunc præſumitur actus factus in furore, vt multi Authores tenuerunt, quos; Surdus ipſe commemorauit: (Addiderim ego, contrarium dicendum, & potius præſumendum, actum fuiſſe geſtum tempore ſanæ mentis, ſi dilucida interualla ipſe furioſus haberet, & actus, vel diſpoſitio prudenter, & ritè fuiſſet facta: idque iuxta ipſa, quæ ſuperius ſcripſi.)

Sextò deniquo & vltimò obſeruandum erit, Senarum Regium Hiſpalenſem in caſu per appellationem ab inferiori delato, & occurrenti, in cauſa [Senatus Regij Hiſpalenſis deciſio.]que, & lite, quæ inter Franciſcum de Villalba ex vna parte; & dominam Mariam de Peñaloſa, ex altera, ſuper ſucceſſione atque hæreditate ſororis eiuſdem, & dicti Franciſci vxoris vertebatur, iuridicè definiuiſſe, iuxta acta proceſſus, teſtium depoſitiones & modum diſpoſitionis teſtamentariæ dictæ vxoris Franciſci de Villalba, inualidum eſſe, nullumq́ue; contra dictam ſororem effectum ſortiri teſtamentum illud productum, in quo dictus maritus ſe hæredem inſtitutum oſtendit; & conſequenter hæreditatem adiudicaſſe pleno iure dictæ dominæ Mariæ tanquam ſorori, & ab inteſtato legitimæ hæredi.

Idque, inprimis, quoniam ex teſtium atteſtationibus non ſolum, ſed ex ſignis, coniecturis, atque præſumptionibus quamplurimis apparebat, dictam teſtatricem ſanæ mentis non fuiſſe tempore, quo dictum teſtamentum condidit; imò valdè aliena à ſana mente dixiſſe, atque feciſſe, & diſpoſuiſſe nonnulla, quæ eiuſdem: furorem & dementiam manifeſtabant, ſicuti de actibus pluribus latiùs teſtes deponunt. Furioſi autem & dementis teſtamentum nullum eſſe, nec hominem mentis inſanæ teſtari valere, ex his apertè deducitur, quæ ſupra adnotaui numero 4. & 5. & probatur in l. 2. & 3. & in l. furioſum. Cod. qui teſtament. facere poſſ. l. 2. l. filiusfamilias, & l. in aduerſa, ff. de teſtament. cap. cum dilectus, de ſucceſſionib. ab inteſtat. ibi: Alienata mente dixiſſe, l. 3. titulo primo; partita 6. vbi ad teſtamenti validitatem vſque adeò requiritur mentis ſanitas, integritas, & ſinceritas, vt eorundem teſtium depoſitionibus conſideratis, res hæc non indigeat maiori comprobatione.

Deinde & ſecundò, quoniam ipſa teſtatrix habebat memoriam inordinatam, quod eſt inſaniæ manifeſtum ſignum, textus ſingularis, in cap. filij, de hæreticis lib. 6. ibi: Quod non ſit ſimæ mentis, & memoriam habebat inordinatam. vbi probatur notabiliter, quod ille non ſit ſanæ mentis, qui non habet memoriam ordinatam: quem Dominicus ibi dicit eſſe notandum pro teſtibus, qui inducuntur ad probandum, quod aliquis non ſit ſanæ mentis, vel è contra: Alexander in conſilio 54. in fine, & in conſilio 86. numero 5. libro 2. & in l. ſi dotem, §. ſi maritus, numero 7. ff. ſoluto matrimonio, Decius, in conſilio 448. numero 2. Petrus Surdus, in conſil. 89. numero 24. libro 1. Rodericus Suarez, dicta allegatione prima, columna tertia, in principio, & columna prima, in principio, vbi citat l. 3. titulo partita 6. in illis verbis: Otro ſi el que fueſſ ſalido de me moria no puede hazer teſtamento: l. 5. fori legum, libro 3. titulo, de las mandas, ibi: Eſtablecemos, que los que no fueren en ſu memoria, ò en ſu ſenſo. & ſic per illam diſiunctiuam requiritur ibi memoriæ integritas, adeò quòd non ſolum furioſi, ſed etiam illius, qui non habet memoriæ integritatem, teſtamentum inualidatur, vt rectè deducit Rodericus Suarez ibidem.

Rurſus & tertiò, quoniam certum eſt, furioſum quem eſſe, vel fuiſſe tempore conditi teſtamenti, coniecturis, ſeu ſignis, tam factorum, quàm dictorum, atque præſumptionibus, quæ furorem, ſeu dementiam inferunt, probandum eſſe, ſicuti ex Authoribus quamplurimis adnotaui, atque ſcripſi ſuprà, numero 35. & 36. & tradidit Franciſcus Viuius, libro 2. deciſione 377. numero 1. Petrus Surdus, dicto conſilio 89. numero 23. vbi quod fatuus dicitur, qui fatua, loquitur, capite legitimus, 93. diſtinctione. Et furioſus dicitur, qui deridenda, & inſanæ mentis verba loquitur, l. ob quae vitia, ff. de ædilitio edicto, ibi; Si propter febrem loquatur aliena: l. prima, §. interdum, ff. eodem, ibi: Et quaſi demens reſponſa dabat. & l. ſi is qui, §. diuus, ff. de tutor. & curator. datis ab his, Iacobus Menochius, libro 7. dicta præſumptione 45. numero 39. & 40. vbi ex, quamplurimorum Authorum traditionibus obſeruat, quòd ſignum, & coniectura furoris eſt, quando quis loquitur verba inordinata, fatua, & ſimilia, quæ homines ſanæ mentis loqui non ſolent: vel quando quis habitus, vel reputatus eſt pro furioſo communiter, vt per eundem Iacobum Menochium ibi, numero 45. & 46. vel qui de vna re interrogatus, de altera reſpondet: is namque furioſus, vel demens præſumitur, vt per ipſum Iacobum Menochium, numero 36. qui concludit numero 58. ſignum, & coniecturam furoris ſeu dementiæ eſſe, quando quis facit actus, quos nemo ſanæ mentis faceret, vt latiùs ibi proſequitur. Et hæc quidem omnia maiori ex parte vſique adeò in caſu præſenti concurrebant, vt ferè prædictorum ſignorum nullum deficeret, vt ex ipſis teſtibus dilucidè conſtat. Qui de verbis inſanæ dictæ teſtatricis teſtimonium perhibent. Ex ſermonibus: autem exterioribus cognoſcitur mens interior, vt per Iacobum Menochium, in conſil. 82. numero 230. libro 1. & per Petrum Surdum, in conſilio 89. num. 23. libro 1. & ex verbis incongruis ab aliquo prolatis tempore, quo teſtatur, præſumitur eum non eſſe ſanæ mentis, ex ſententia Bartoli, in l. quidam in ſuo, ff. de condit. inſtit. per illum textum, & cum multis Petrus Surdus, dicto conſ. 86. num 23.

Rodericus Suarez, dicta allegat. 1. col. 2. in fine, Marcus Antonius Eugenius, in conſil. 79. num. 30. & num. 27.

Prætereà & quartò facit, quoniam furor in caſu præſenti ex qualitate diſpoſitionis, & teſtamenti ipſius ſatis apparet, qui regulariter ex qualitate diſpoſitionis probatur, in l. apud Iulianum, 41. §. conſtat, ff. de legatis 1. ibi; Furioſi eſt talia legata teſtamento, ſcribere: & l. 2. l. Titia, ff. de inofficioſo teſtamento, l. patronatus, in fine, ff. de legatis 3. provt ea iura expendit, & ita notat Rodericus Suarez, dicta allegatione 1. columna 5. Cardinalis Mantica, de con iect, vltimar. volunt. lib. 2. titul. 5. num. verſic. & primum, & titulo 6. num. 6. ſororem autem ab vniuerſa hæreditate excludere, & nihil ei relinquere, atque maritum hæredem vniuerſalem inſtituere, maximè de ſe potiùs, malè, quàm bene meritum, furoris, aut dementiæ ſignum & coniectura eſt, vt per Alexandrum, in conſilio 141. numero octauo, verſic. Secunda coniectura, lib. 1. cùm dixit inſanum & dementem præſumi illum, qui hæredem fecit extraneum, excluſis ſibi ſanguine coniunctis, de ſe non benè meritis: & Alexandrum ſequutus eſt Rodericus Suarez, dicta allegatione 1. colum. 4. in fine, numero 10. vbi exornat: Iacobus Menochius, lib. 6. dicta præſumpt. 45. num. 57. sicut è contrario, ſanæ mentis præſumptio ſumi deberet, quando teſtator in teſtamento fratrem ſuum hæredem inſtituit, vt in caſu occurrenti Senatus Regius Regni Aragon, decidit; Seſe, deciſion. 56. num. 6. idque vel eò magis, quod ferè nihil pro anima ſua, eiùſque exoneratione reliquerit; cùm tamen inter viuos dixiſſet ſe opus quoddam pium, ſiue patronatum inſtitutum, tres teſtes firmauerint: ex quo etiam furor, & dementia deprehenditur manifeſtè, vt per Alexandrum, in conſil. 86. num. 15. lib. 2. & in conſil. 92. num. 15. lib. 5. Rodericum Suarez, dicta allegat. 1. columna 5. numero 12. & Ioſeph. de Seſe, dicta deciſione Aragon. 56. num. 18.

Quintò etiam facit, teſtes non modò depoſuiſſe specificè de furore tempore conditi teſtamenti, ſed etiam de dementia, & furore, atque inſana mente ipſius teſtatricis multò antè, aſſeueraſſe; ſicque de probatione furoris tempore teſtamenti eiuſdem, probationem non adeſſe; vel contraeam, partem aduerſam dixiſſe, nihil intereſſe; cùm eadem pars de ſana mente eo tempore probationem aliquam non fecerit: pars autem dictæ ſororis non modò tempore teſtamenti furorem probauerit, ſed etiam multo ante in furore, & inſana mente teſtatricem fuiſſe. concludenti probatione oſtenderit: Furorem autem ſemel probatum, præſumi durare, & actum præſumi factum tempore furoris, niſi ſpecificè probetur factum tempore ſanæ mentis; ex relatione quamplurimorum Authorum ſuprà probaui ex num. 43. vſque ad numerum 47. & per Iacobum Menochium, dicta præſumptione 45. num. 59. Petrum Surdum, dicto conſ. 89. num. 29. &7 30. lib. 1. Marcum Antonium Eugenium, dicto conſ. 79. num. 24. Ioſephum de Seſe, dicta deciſ. 56. num. 16. & 17. Probatio autem illa de dilucidis interuallis à marito facta, nihil proculdubio releuat, tum quia ex alterius partis probatione concludentiùs eliditur: tum etiam, quia ex quo dictum teſtamentum prudenter, & cum bono conſilio non conditum oſtenditur, dilucidi interualli probatio non prodeſt, vt latius probatum fuit ſuprà, num. 48. 49. & ſequentibus, & ideo doctrinæ illæ non tranſcribuntur.

Sextò quoque facit: nam licèt Notarius audacter tempore facti teſtamenti dixerit, teſtatricem ipſam ſanæ mentis & boni iudicij; ipſius aſſertionem iuri alterius, & dictæ ſororis non detrahere, nec fidem facere. planè etiam probatum fuit ſuprà, numero 41. & 42. Nec valet dicere, Tabellionem ipſum probatæ opinionis; & fidei reputatum communiter, & teſtium quorundam, ac maximè duorum eorum, qui teſtamenti confectioni præſentes fuerunt, coadiuuari, atque adminiculari, ſicque fidem aliquam facere debere, iuxta ipſorum Authorum doctrinas; quas retuli dicto numero 42. Cùm in contrarium extent aliorum teſtium atteſtationes, qui de furore & dementia, adeò ſpecificè depoſuerunt. Et quamuis Notarius excuſetur à culpa, aſſerendo de ſana mente, & teſtamentum furioſi, velut recti iudicij hominis teſtificans, quando in eo actu non modò manifeſta indicia furoris vidit, ſed etiam velut prudentis hominis diſpoſitionem reſpexit, vt per Alexandrum, in conſilio 141. numero nono, libro primo, & in conſil. 86. num. 16. lib. 2. Roderi-. cum Suarez, dicta allegat. 1. num. 15. Paulum Pariſium, in conſil 87. num. 43. lib. 3. Cardinalem Manticam, lib. 2. titulo quinto, numero decimoſeptimo, Petrum Surdum, dicto conſil. 89. num 44. & 45. lib. 1. Burgus de Paz, dicto conſil. 11. num. 16. Ioſephum de Seſe, dicta deciſ. Regni Aragon. 56. num. vigeſimo tertio; Non tamen inde ſequitur, vel aſſertionem ipſius de ſana mente ſufficere, vel ſanam ipſam mentem, aut prudens conſilium deduci, etiamſi teſtator verba aliqua prudenter proferret, aut recto conſilio diſponeret; cùm probato ſemel furore, lex præſumat, caſu potius, & fortuitò, quàm à iudicio rationis id prouenire, vt ſupra obſeruaui, & comprobaui, num. 15. & ſequentibus, & notauit Ioſeph. de Seſe, dicta deciſione 55. num. 21. & 22. cùm etiam, etſi teſtibus deponentibus de ſana mente magis credendum ſit; quàm deponentibus de furore, vt ſcripſi, & probaui ſuprà, num. 24. & per Viuium, lib. 2. deciſione 377. numero decimo tertio: id tamen non procedat, quando teſtes de furore deponentes, meliorem rationem aſſignant, & ſpecificè magis loquuntur, atque veriſimiliora deponunt, vt ſuprà quoque obſeruaui num. 30. & 31. & per Vinium. dicta deciſione 377. num. 9. vbi ex ſententia aliorum in hac materia ſcriptum reliquit, quod teſtium contrarietate extante, veriſimiliora deponentes præferuntur, ſeu illi, pro quorum dicto præſumptiones, veriſimiliaq́ue indicia extant, Extare autem in caſu præſenti pro parte dictæ ſororis contra maritum defunctæ compertum equidem fuit, ac etiam authoritas, & honeſtas perſonarum teſtium, de furore, & inſania deponentium ſic ſuadebat, & præualere debebat, ſicuti ex Roderico Suarez, dicta allegatione prima, columna ſexta, in fine, ſupra obſeruaui. Imò & in fortioribus terminis, quod teſtibus deponentibus ſuper re, in qua laus, vel opprobrium eis obuenire poteſt, quod non ſit adhibenda fides: & inde, quod teſtibus, qui teſtamenti confectioni adfuerunt, & de ſana mente deponunt, fides non adhibeatur, ex aliis Authoribus ſcripſit Antonius Gama Luſitanus deciſione 98. numero primo. Et quamuis eius, Additionator Blaſius. Flores Diaz de Mena, in addition. rectè deduxerit, voluiſſe dictum Authorem vnum ſingulare, videlicet, quod ſex teſtes teſtamenti, qui interfuerunt tempore confecti teſtamenti, non probant ſanam mentem, nec ſunt teſtes idonei, etiam cum aliis: quia intereſt ſua, ne teſtamentum ſubuertatur ex defectu teſtantis. Rectè etiam ſcripſerit, ſe eam doctrinam, niſi alia contra teſtes concurrant, ſuſpectam putare, & contra notata per Authores ibi relatos, & quod in propriis terminis nunquam vidit practicari, nec ſibi appareat, quòd probabile intereſſe teſtes prætendere poſſint, & ſic ab ea doctrina cauendum putat. Atque ego regulariter cauendum admoneo, & vltra præfatum Authorem pro fide adhibenda teſtibus, qui actus, ſiue teſtamenti confectioni interfuerunt, & de inſania teſtatoris? non deponunt, ſed potius de ſana mente: commendo Corneum, in conſilio 85. lib. 2. Alexandrum, in conſilio 86. numero decimo ſexto, & decimo ſeptimo, libro 2. Tamen cum alia contra dictos teſtes concurrunt, vel fortiores, atque vehementiores coniecturæ, & præſumptiones extant, atque maior numerus teſtium, & ſpecificè magis, ac veriſimiliùs deponentium, de inſania aut furore apparet; tunc equidem eiſdem maior debet adhiberi fides, iuxta ipſas reſolutiones traditas num. 30. & 31. & ſequentibus, & libenter agnoſcit Additionator ipſe, aliis concurrentibus (vt vidiſti) quamuis indiſtinctè accepta Gamæ ſententia, rectè diſplicuerit eidem.

Et hactenus de materia præfata dementiæ, vel furoris præſumendi, vel non: & de coniecturis, & ſignis, quæ circa eam verſantur. De deciſione etiam relata, quod attinet ad vnum ex duobus articulis principalibus, ex quibus per appellationem ab inferiori res ad Senatum allata eſt.

Quoad alterum vero articulum, inter ipſam Dominam Mariam de Peñaloſa, & maritum eius ex vna parte, & Curatorem ipſius D. Mariæ ex altera, in illo dubio: vtrùm minore matrimonium contrahente, Curatoris officium finiatur: & contracto iam à dicta domina Maria, finitum fuerit; ita vt iuſſit minori, & dicto marito à Curatore rationes exigere? Senatus metipſe ideo nihil definiuit, quod præhabita concordia, & conuentione, res ipſa inter partes finita, & lis abſoluta fuerit.

In alio verò ſimili caſu, cum super articulo eodem agitaretur, & ex cauſa etiam appellationis ab inferiòri, dubium metipſum excitaretur, atque ex parte domini Antonij de Cabreros viginti quinque annorum maioris, & dominæ Hieronymæ Pacheco mariti, quæ minor matrimonium contraxit, & tunc exiſtebat, atque ideo bonorum & patrimonij eiuſdem reſtitutionem facere, & rationes reddere vſque ad vigeſimumquintum annum dictus Curator reſpuebat. Nihilominus Senatus in affirmati [Senatus Regij Hispalenſis deciſio alter in eo dubio, vtrum minore matrimonium contrahente, curatoris officium finiatur.]uam partem magis animum inclinauit; & inferioris interlocutionem ſuper dicto articulo confirmans, curatorem dictæ D. Hieronymæ ad rationes reddendas, & reliquorum ſolutionem, vtque bona omnia eiuſdem minoris dicto marito traderet, definitiuè decreuit, nec vigeſimiquinti anni aduentum, ſiue complementum expectauit. Et quoniam dubium idem frequens eſt. & in Praxi ſæpiſſimè occurrit, Senatus eiuſdem deciſionem hoc loco inſerere, & rationes præcipuas, quibus adducebatur, perpendere, non abſque vtilitate placuit; tametſi huiuſce tractatus materiæ non conueniat.

Et inprimis Senatus noſter vnanimiter amplexus eſt, Curatoris officium, attento iure communi, per matrimonium contractum à minore non deſinere videri; velut apertè ſignificare iura nonnulla, quæ in id expendit, & ita iure ipſo communi inſpecto, velut indubitatum reſoluit Ioannes Parladorius, libro primo rerum quotidianarum, capite 12. num. 1. & quatuor ſequentibus, videlicet, l. non eo minus. C. de procuratoribus. l. maritus. C. qui tutores dare poſſ. §. iidem reſcripſerunt. Inſtitut. de excuſat. tutorum. l. ampliſſimi. C. eodem titulo. l. 3. C. de interdicto matrimonio. l. 2. C. ſi ſæpiùs in integrum reſtitutio fuer. poſtulata. & ille notat Paulus Caſtrenſis: eam etiam Author ipſe aſſignat rationem, quia minores idcirco Curatores accipiunt, quia rebus ſuis ſufficere non valeant: l. prima. ff. de minoribus. Porro, quando minor matrimonio iungitur, tantum abeſt, vt ea ratio ceſſet, vt longè magis tunc locum habeat, cum certum ſit, eum tunc duplicatis curis, solicitudinibuſq́ue diſtringi. Ergo cùm Cura non finiatur per matrimonium, non rectè deſiderat minor vt Curator ſibi rationes reddat, cum id demum finito officio locum habeat: l. rationes, C. de adminiſtratione tutorum. l. niſi finita, §. finali, ff. de tutel. & rationibus diſtrahendis. & hactenus Ioannes Parladorius; & attento iure communi (vt dixi) Ego autem addiderim eidem, negari non poſſe, quin iura relata, non obſcurè ſignificent aſſumptum prædictum (vt ipſe obſeruat) verè tamen illud non probare ſpecifice ſiue in indiuiduo, atque directò; ſiue nullum ex iuribus præcitatis decidiſſe, aut decidere veniſſe id, de quo quærimus. Ex quo tamen ſic ſupponunt, & de minore curatorem habente matrimonio iam contracto, ſermonem inſtituunt, ſatis apertè innuere, Curatoris officium, per matrimonium contractum à minore, non deſinere. Idque maximè, cum inter modos à iure præfixos atque ſtatutos, quibus curatoris officium diſſoluitur, matrimonij contracti modus, ſiue caſus non inueniatur. Maxime etiam, cum alibi pro regula generali traditum fuerit, maſculos puberes, & fæminas viripotentes vſque ad vigeſimumquintum annum impletum Curatores accipere, etiam ſi rem ſuam benè gerant, vt in dicta leg. prima. ff. de minoribus. & in principio, & §. primo, Inſtitut. de curatoribus, vbi Pichardus ſic annotatuit numero ſecundo, & numeris ſequentibus, reſpondet ad textum, qui contrarium videtur probare, in §. item inuiti. Inſtitut. de curatoribus. Idque conſideraſſe, ac etiam expreſſim dubium propoſitum definiuiſſe textum, in dicta leg. prima, iuncta leg. ſecunda, ff. de minoribus. quem Parladorius non ſic expendit. Sed eum recte perpendit Ioannes Gutierrez, de tutelis, & curis, prima parte, capite vigeſimo, numero 34. in finali columna, folio mihi 228. vbi inquit, quod eſt textus expreſſis, qui hanc quæſtionem dirimit, in leg. prima in verſiculo, apparet, iuncta, l. ſecunda. ff. de minoribus. vbi ſic ſcribitur: Apparet minoribus annis 25. eum opem polliceri: nam poſt hoc tempus compleri virilem vigorem conſtat: & ideo hodie in hanc vſque ætatem adoleſcentes curatorum auxilio reguntur: nec ante rei ſuæ adminiſtratio eis committi debet, quamuis rem ſuam benè gerentibus, Et hactenus text. in leg. 1. ſequitur ſtatim l. 2. vbi in hunc modum Vlpianus: Nec per liberos ſuos rem ſuam maturiùs à curatoribus recipiant, quod enim legibus cauetur, vt ſinguli anni per ſingulos liberos remittantur. ad honores diuus Seuerus pertinere ait. non ad rem ſuam recipiendam. Sed & alium text, citat Ioannes ipſe Gutierrez, dicto cap. 20. dicto num. 34. in fine. quem expreſſiore, & clariorem eſſe dicit. in l. 3. C. de interdict. matrimon. inter pupillum & tutorem. vbi fuit datus curator ſocer nurui minori 25. annorum, poſt ſuſceptos liberos ex illo matrimonio: & inquit textus, matrimonium ritè contractum, non ex eo vitiari; ſed petendum alium curatorem loco ſoceri, qui rationem adminiſtrationis petere valeat.

Deinde addiderim etiam, conſiderationem illam Parladorij ipſius, quod minor, quando matrimonio iungitur, tantum abeſt, vt curatoris habendi ratio ceſſet, vt longe magis tunc locum habeat, cum certum ſit, eum tunc duplicatis oneribus, ſolicitudinibuſq́ue diſtringi; & veram quidem, & concludentem eſſe. ac etiam de iure huius Regni poſt leges quaſcunque Règias, ſicut de iure communi militare in maſculo minorè, qui nupſit; ſecus verò in fœmina minore, quæ nupſit marito maiori, cùm ipſe ea onera. & ſolicitudines ſubiturus ſit, nec penes ipſam remaneant: Sicque, quando maſculus, 14. annorum maior, & 25. minor matrimonium contrahit, in viridi ſemper obſeruantia manſuram, omni iure inſpecto; nec curatoris officium finiri, ipſo maſculo minore matrimonium contrahente; vtpotè cum rationes omnes introductionis curatoris, fortius tunc. quàm antea militent, ob duplicata onera, quibus, & domeſticis ſumptibus ſatis conſulitur per alimentorùm præſtationem, ad quæ curator compellitur, ſiue veniam ætatis impetrando, per quem Cura finitur, & rationes à Curatore exigi valent; provt vtrumque rectè annotauit Parladorius in dicto cap. 12. & 13. & ſequutus eſt Ioannes Gutierrez de tutelis & curis, dicto capite vigeſimo, numero finali. In hoc igitur caſu, quando maſculus 25. annorum minor matrimonium contrahit, nunquam Senatus noſter Curatoris officium finiri, nec rationes exigi poſſe ante completum 25. annum, definiuit. Cum ipſe non valeat rebus ſuis ſufficere, vt in dicta lege prima, ff. de minoribus. ſcribitur, & maiora tunc onera, atque ſolicitudines ſubſint, quæ per mulierem ſuppleri, vel minul non valent, vtpotè cum fœminæ viris ſuis, maximè iudicio, & animo ſint longè inferiores, fragile ipſatum conſilium; vt per Matienzum, poſt Authores, in rubrica, titulo primo, num. 96. libro 5. nouæ collect. Regiæ.

Sic ergo dubium excitatur nunc, atque in Senatu vertebatur, quando fœmina 25. annorum minor matrimonium contraxit, & maritum maiorem habens, Curatoris officium finiri, & rationes ſibi reddi, maritus ipſe contendit, quaſi tunc Curatoris officium ſatis ſuppleat idem maritus, qui cum maior 25. annorum ſit, à ratione ceſſante dictæ l. primæ, rebus ſuis conſulere, & ſufficere valeat: curaſque, & ſolicitudo mariti, non vxoris minoris 25. annorum futura ſit.

Cæterum etiam in hoc caſu, hoc caſu, non modò de iure communi, ſed & de iure huius Regni, Curatoris officium non finiri, nec rationes exigi poſſe, nec reddi de re ante 25. annum, firmiter defendit Ioannes Parladorius, dicto capite duodecimo libri primi. Non enim diſtingui, an maſculus, an fœmina ſit. quæ rationes exigit, & non finiri officium curatoris contendit: id ipſum profitetur clarè ſentire Rodericum Suarez, & Gregorium Lopez, quos ibi citat, & conſtanter tuetur Ioannes Gutierrez, vt mox ſcribam.

Contrarium vero poſt Didac. Perez, & Monterroſum defendit, & verius putat Azeuedus, in l. 8. titulo primo, libro 5. nouæ collect, Regiæ, ex num. 47. vſque ad numerum 50. qui etiam non diſtinguit inter maſculum, & fœminam, ſicque, etiam cum maſculus minor 25. annorum, matrimonium contrahit quod finiatur Curatoris officium, & rationes poſſe exigere à Curatore ſuo, ſuſtinet reſolutiuè, & ita in fortioribus terminis, quàm Senatus, cùm etiam in maſculo id aſſeuerauerit Adiicit tamen, quod nunquam in praxi poterit obtinere hæc opinio, quamuis ſaltem iure Regio attento verior ſit.

