Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum eſt, vulgatiſſimum eſſe Interpretum noſtrorum axioma, & quod traditur per manus quotidie; indefinitam teſtatoris locutionem, ſiue verba vltimarum voluntatum indefinita, habere vniuerſalem ſignificationem, ſiue vniuerſali æquipollere: idque per text. in l. ſi pluribus, ff. de legatis 2. & in l. ſi plures, ff. de legatis tertio, ex quibus, & aliis iuribus, sic ſane obſeruarunt, & multis caſibus practicis applicarunt, late quoque explicarunt (vt antiquos, & alios ab eis commemoratos prætermittam) Didac. Couarr. qui ſingulariter, & eruditè (vt adſolet) materiam declarat, variar. reſolut. libro primo, cap. 13. ex numer. 5. cum ſeqq. vſque in finem cap. Decius, in l. prima, ff. de regalis iuris. vbi plene Cagnolus videndus omnino ex numer. 6. vſque ad numerum 18. Berous, in conſil. 141. ex num. 2. lib. 3. Andr. Tiraquellus, de retractu lignag. §. primo, gloſſa 13. num. 1. Tiberius Decianus, in conſilio 13. num. 11. & ſeqq. & in conſilio 17. num. 20. & ſequentibus, libro primo. Marcabrunus, in conſilio 26. ex num. 176. D. Franciſcus Sarmientus (qui contra communes Scribentium ſententias obſeruat nonnulla) in l. 2. ff. de liberis & poſthumis, ex numer. 6. cum ſequentibus. Fontanella, de pactis nuptial. folio 330. ex numer. 93. Ioannes Marc. Aquilinus, in l. Gallus, §. & quid ſi tantum. ex num. 83. Iacob. Menochius, in conſilio 97. num. 35. & 36. & num. 154. & 155. libro primo, & in conſilio 106. num. 19. 34. & 161. libro ſecundo, & dicto conſil. 173. numer. 16. & numer. 23. vſque ad numerum 30. eodem libro 2. Hippolytus Riminaldus, in conſilio 351. ex num. 21. cum ſeqq. libro 4. & in conſilio 544. num. 190. & tribus ſeqq. lib. 5. & in conſilio 23. num. 61. libro primo, vbi eleganter ſcripſit, indefinitam aſſumere naturam ſingularis orationis, quando illa referri non poteſt niſi ad vnum: & ſequitur Menochius, dicto conſilio 173. num. 24. & dicto conſ. 106. numero 19. & 34. lib. 2. dicens, habere vim expreſſæ ſignificationis, quando in vno ſolo verificari poteſt: & ipſum repetit ex traditione Croti, dicto conſilio 97. num. 155. libro primo. exornarunt etiam, atque ex propoſito tractarunt materiam dictæ 1. ſi pluribus, ff. de legatis ſecundo, quod indefinita æquipollet vniuerſali in vltimis voluntatibus, Simone de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 2. ex numer. 50. folio 263. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 3. titulo 4. n. 12. Sebaſtianus Medices, de regulis iuris, regula 2. per totam. Camillus Gallinius, de verbor, ſignificat. libro 3. cap. 17. Ioannes Gutierrez, practicarum lib. 2. quæſt. 83. num. 2. Petrus Surdus, in conſilio 104. num. 7. lib. 1. & in conſilio 156. num. 4. & in conſilio 215. num. 25. & in conſilio 244. num. 21. & in conſil. 262. numer. 44. & in conſ. 304. num. 7. lib. 2. & in conſ. 352. num. 19. lib. 3. & in conſ. 430. num. 21. & 22. & in conſilio 431. num. 67. & ſequentibus, eod. lib. 3. & in conſilio 494. numer. 7. libro 4. Marcus Antonius Eugenius, in conſil. 62. numero 35. & 36. & in conſilio 85. numer. 14. idem Surdus, deciſione 21. num. 8. deciſione 263. num. 4. & 10. & deciſione 188. numer. 4. & deciſione 243. numer. 8. Maſcardus, de probationibus, concluſ. 1200. num. 12. & ſequentibus. Farinacius, in conſilio 27. num. 1. & 13. & in addit. ex principio. littera A. folio 130. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 4. littera I. concluſ. 86. & 87. ex folio 455. Indefinita autem quod æquipollet vniuerſali, non ex vi verborum, ſiue non ex propria ſignificatione, aut proprietate eorum effectum eſt: ſed potius ex benignitate, & æquitate: l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitur. vrban. præd. ibi, humanius eſt, verbo generali omne lumen ſignificari, vbi ſic cautum fuerit, ne luminibus officiatur; hæc indefinita oratio ambiguitatem generat, an de præſentibus, vel etiam de futuris luminibus intelligatur, & reſpondit Iureconſultus, ex humanitate interpretationem fieri, vt omnia comprehendat, & ad futura quoque porrigatur: & ita per illam legem poſuit Bartolus eam regulam in dicta l. ſi pluribus, ff. de legatis ſecundo, & ſequuntur communiter Doctores ſecundum Decium, in l. 1. num. 6. de regulis iuris, & in conſilio 3. numer. 5. Cagnolum, in eadem l. 1. num. 8. & 9. vbi quod ex interpretatiua ſignificatione, atque ex humanitate, & benignitate indefinita æquipollet vniuerſali: Couarr. variarum lib. 1. dicto cap. 13. num. 5. qui citat Decium, Ripam, Crotum, Tiraquellum, Cagnol. Dominicum, & alios: Marcabrunus, in conſilio 26. num. 176. Padil. la, in l. cum vitum, num. 8. C. de fideicommiſſis, Aluaradus, de coniecturata mente defuncti, lib. 4. cap. 2. n. 19. Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro 7. titul. 5. num. 1. Camillus Gallinius, de verborum ſignificat. lib. 3. cap. 17. num. 7. Simon de Prætis, de interpretation. vltimarum voluntatum, libro ſecundo, dicta ſolutione ſecunda, num. 31. & 33. folio 263. Sebaſtianus Medices, dicta regula 2. num. 2. Petrus Surdus, deciſione 263. num. 8. & in conſilio 431. num. 71. libr. 3. D. Franciſc. Sarmientus, ſelect. interpretat. lib. 4. ad l. 2. ff. de liber. & poſthum. ex num. 9. vſque ad numerum 16. vbi etiam dicit communem relatam ſententiam, & contra eam ponderat textum, in ipſa l. 2. oſtmodùm nouè interpretatur text. in d.l. ſi ſeruitus. noue etiam diſtinguit in hac materia, vt ibi videbis numero 12. ſic ſane vbi æquitas ceſſat, indefinita non æquipollet vniuerfali: Bartolus, in l. omnes populi, num. 57. ff. de iuſtit. & iure. Corneus, & Craueta, cum quibus Petrus Surdus, dicto conſilio 431. num. 72. libro 3. nec quando eſt limitata, ſeu qualificata: quia tunc circa qualificata; quia tunc circa qualificata æquipollet duntaxat: Signorolus, in conſilio 69. numer. 8. thuſcus, tomo 4. dicta concluſione 86. numer. 36. folio 455. qui ſcripſit numer. 36. quod indefinita hominis non æquipollet vniuerſali in materia non neceſſaria; poſt Oldrald. in conſil. 172. Quia omnis, numero 18. Cæterum quod indefinita negatiua æquipollet vniuerfali de proprietate ſermonis, licet aliud ſit in affirmatiua; poſt Gloſſam, Fulgoſium, & Nattam, tradit Petrus Surdus, dicta deciſione 263. num. octauo, & dicto conſil. 156. num. 4. lib. 2. Thuſcus, dicta concluſione 87. num. 16. poſt Decianum, in conſilio 13. numero 16. lib. 4. 1.

Procedit autem reſolutio ſuperior, atque Interpretum traditio communis quod indefinita æquipollet vniuerſali, in inſtitutionibus, & ſubſtitutionibus, in fideicommiſſis, & legatis, in primogeniis, & vltima doſpoſitione quacunque; iuxta iura ſuperiùs præcitata, & quamplurimos Authores commemoratos. Et quotieſcunque à lege profertur; quoniam lex generali eſſe debet, & omnia comprehendere, & quod vni dicit, omnibus dicit, l. 3. l. leges ſacratiſſimæ. C. de legibus, l. 1. & 2. ff. eod. Siigitur loquatur lex de venditore, locum habet in omni venditore, Si de homicida, in omni homicida. Si de vſufructu, in omni vſufructu. Si de Eccleſia, in omni Eccleſia: ſic de aliis. Sic ſane poſt alios authores obſeruarunt Sebaſtian. Medices, de regul. iuris, dicta regula 2. num. 4. Didac. Couarr. dicto cap. 13. ex num. 8. vbi in Statutis quoque ſcribit. indefinitam æquipollere vniuerſali, quando eadem eſt ratio, & conditio omnium particularium comprehenſorum ſub indefinita: Cagnolus etiam in l. 1. ex numero 10. vſque ad numerum 14. ff. de regul. iuris, Rolandus, in conſilio 61. num. 28. lib. 3. latius Decianus, in conſilio 17. ex numer. 20. cum ſequentibus, lib. 1. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion, iur. tomo 4. litte I. concluſione 86. numer. 17. folio 454. procedit etiam in contractibus, in iudiciis, in calculis, & computatibus, & omni materia, & diſpoſitione; & tam circa res, quàm circa perſonas: ſic ſane Authores omnes illi præcitati ſuprà numer. 11. & 12. in omni materia, & diſpoſitione loquuntur, aliquando inquam in teſtamentis, inſtitutionibus, ſubſtitutionibus, fideicommiſſis, & legatis; vt penes ipſos apparet, & per Thuſcum, dicta concluſione 86. ex num. 9. vſque ad numerum 15. folio 454. qui citat Authores nonnullos, in his terminis loquentes: & quod procedat tam circa res, quàm circa perſonas, poſt Bartol. & Alex. ſtatuit num. 3. & 4. aliquando in iudiciis loquuntur, vt apud ipſos videri quoque poteſt: & per Thuſcum ibidem, num. 19. & 24. per Rolandum, in conſ. 61. numer. 28. lib. 3. Alexandrum in conſilio 36. numer. 9. libro 2. & aliquando in contractibus, vt late per relatos ſuprà, num. 11. & 12. & per Thuſcum, dicta concluſione 86. num. 20. vbi loquitur in contractibus, & renuntiationibus: & numero 17. vbi loquitur in calculis, & computis, poſt Fulgoſium, in conſilio 130. numero primo. Aliquando denique & generaliter in omni actu, in omni materia, & diſpoſitione: quocirca iidem ibi commemorati Authores, ſæpiſſimè loquuntur, quaſi nulla ſit diſpoſitio, nullàque materia, in qua indefinita non æquipolleat vniuerſali; intelligendo tamen ſemper, vt nunc dicetur: & in terminis ita ſpecificè in omni actu, & materia procedere dicunt poſt alios plures, Cagnolus, in d.l. 1. ff. de regul. iure. ex numer. 6. cum ſequentibus, Didac. Couarr. variar. libro primo, dicto cap. 13. ex numero 5. Medices, dicta regul. 2. ex numer. 2. cum ſeqq. Simon de Prætis, lib. 2. dicta ſolutione 2. ex num. 34. Cardinalis Thuſcus, tomo 4. dicta concluſione 86. numer. 21. folio 455. Et intelligunt, vt comprehendat remedia, tam ordinaria, quàm extraordinaria; ſicuti poſt Plaçam, in epitome delictorum, cap. 1. lib. 1. num. 7. ante finem, verſic. Quarto his tandem prænotatis, notauit Farinacius, dicto conſilio 27. in addit. littera A. verſic. & quod indefinita: dummodo diſpoſitione hominis, ſiue ſit vltimæ voluntatis, ſiue actus, aut contractus inter viuos, ſemper ſit eadem omnium ſub vniuerſali comprehenſorum ratio qualitas, & conditio: tunc etenim mens ipſius loquentis, atque orationem proferentis dictat, in vniuerſum eſſe orationem omnino accipiendam; iuxta text. in l. ſi ita relictu fuerit, in principio, & l. pluribus, ff. de legatis ſecundo. l. qui filiabus, in principio, ff. de legatis primo, l. ſi quis ita §. primo, ff. de teſtamentaria tutela. d.l. ſi ſeruitus, ff. de ſeruitut. vrban. præd. ſi vero non ſit eadem, imò diuerſa ratio, qualitas, & conditio omnium ſub vniuerſo comprehenſorum, indefinita non æquipollet vniuerſali, l. ſi cui in principio, ff. de legatis tertio, l. quæſitum, §. illud fortaſſe, eod, titulo, l/prima, ff. de auro & argento legato. l. hæres meus. §. 1. ff. de legatis tertio, provt eas leges eleganter, & cum iudicio expendit Couarr. dicto cap. 13. numero 9. per totum. ita explicat ex communi Interpretum ſententia iſtam materiam Cagnolus etiam, in dicta l. 1. ff. de regul. iur. numer. 14. per totum & eſſe communem omnium reſolutionem conſtat ex relatis per Simonem de Prætis, de interpretat. vltimarum voluntatum. libro 2. dicta ſolutione 2. numero 41. folio 262. Medices, dicta regula ſecunda, numero 7. per Menochium, in conſilio 173. numero 25. libro ſecundo, Manticam, de coniecturis vltimarum voluntatum, libro tertio, titulo 4. numer. 12. in illis verbis: Quod autem dictum eſt, indefinitam prolatam à teſtatore, vniuer ſalem habere ſignificationem; debet intelligi, quando omnium eſt æqua conditio, & ratio. Et libro 7. titul. 5. num. 11. Marcabrunum, in conſil. 26. num. 177. & 178. Iacob. Berettam, in conſilio 116. numero tertio, libro primo, & quod indefinita ſemper æquipollet vniuerſali, quando militat ratio, & quando ratio hoc ſuadet, poſt Bartol. & Socinum iuniorem tradidit Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. numer. 51. & cum Gloſſa, Dino, Bartolo, Baldo, Angelo, Alexandro, Caſtrenſe, Decio, Ripa, Purpurato, Craueta, Couar. Oſaſco Mantica, & Gabriele, Petrus Surdus, in conſil. 430. num. 22. lib. 3. & in conſilio 431. num. 67. libro eodem. vbi addit Menochium, in conſilio 97. num. 35. Cardinalis Thuſcus, tomo 4. littera 1. dicta concluſione 86. num. 2. & 3. & num. 29. infinitos alios ſciens, atque conſultò prætereo, ideo quòd in hoc conueniant vnanimiter hucuſque in propoſito Scribentes, vt per Ludouic. Bolognium, in l. 4. §. Cato, num. 203. de verborum obligat. Alexandr. Raudenſem, de Analogis, libro primo, cap. 35. num. 32. nec contradicunt Andr. Alciat. Tiberius Decianus, & Ioannes Cephalus, quos Achilles Pedrocha, in conſilio 19. numer. 31. in eum ſenſum expendiſſe, vt ij Authores voluerint, indefinitam teſtatoris non æquipollere vniuerſali, ſicut legis indefinita æquipollet. Ipſe quoque Pedrocha, ſic ſimpliciter tenet. Verè tamen credendum non eſt, contra iura adeò expreſſa ſuperiores loquutos, ſed in caſibus ibi propoſitis, à diuerſitate rationis adductos. vt indefinitam non æquipollere vniuerſali ſcriberent; ſic ſane, ex eo quod eadem ratio, qualitas, & conditio non concurrent, ita reſpondiſſe; nec id negaſſe quod adeo certum eſt, & communi Interpretum placito receptum, quando inquam eadem ratio militat: id ipſum abſque dubio procedit, cum indefinita ab homine profertur, & ſubiecta materia ſuadet, eam æquipollere vniuerſali; ſic ſcribunt Gloſſa, Corneus, Decius, Curtius iunior, Cagnolus, & Alciatus, cum quibus Menochius, dicto conſilio 173. numero 26. libro ſecundo, Couarr. dicto capite 13. numero quinto, in principio, & numero octau, vel quando adeſt mens veriſimilis diſponentis, vt Couarr. & Menochius eleganter probarunt. ille dicto capite 13. numero nono, verſic. ſeptimò colligitur: & ver ſic. decimo quartò. iſte dicto conſil. 173. numero 28. dicens numero 29. id fortius procedere, quando diſponentis mens ex alia parte teſtamenti, aut diſpoſitionis colligitur: & citat Couarr. ita ſpecificè ſcribentem, dicto cap 13. numero 9. verſic. ex eadem. tenuit quoque Raudenſis, de Analogis, libro primo, dicto cap. 35. numero 33. vel quando diſpoſitio, aut materia eſt fauorabilis, ſecus vero ſi odioſa ſit, vel ſtricta; quia primo caſu indefinita æquipollet vniuerſali: ſecundo verò, non æquipollet provt Menochius ipſe authoritate, & exemplis comprobat in eodem conſilio 173. numero 27. libro ſecundo, & in conſilio 97. numero 155. libro primo, per text. in l. 2. ff. de liber. & poſthum. vbi Alexander notat numero quinto, Socinus, numero 11. & Iaſon, numero, 18. Petrus Surdus in conſilio 430. numero 21. & in Conſilio 431. numero 70. libro tertio, deciſione 263. numero 4. & deciſione 188. numero quarto, Cagnolus, in dicte l. prima, ff. de regulis iuris numero 15. qui ponit exemplum d.l. 2. ff. 2. de liber. & poſthum. vt in materia odioſa, veluti exhæredationis liberorum, non ſint paria exhæredare filios, & omnes filios: in, materia vero fauorabili, vt dationis tutoris, ſi plures habens filios, tutorem filio det, omnibus filiis cenſeatur dediſſe, vt in dict. l. ſi quis ita. ff de teſtam. tutela. Medices, de regulis iuris, dicta regula ſecunda, numero 8. Thuſcus, dicta concluſione 86. numero 4. & ſequentibus, folio 454. Cæterum Didac. Couac. quem iidem omnes Authores, nunc præcitati, ſilentio prætermittunt, aut eiuſdem circa articulum hunc odij, vel fauoris nullam mentionem faciunt: libro primo variarum, dicto cap. 13. : numero nono, in verſic. duodecimò ex his. in ea opinione fuit vt exiſtimaret, hoc in tractatuſ Indefinitæ, minime fore neceſſariam Bartoli diſtinctionem, in dict. l. ſi pluvibus, ff. de legatis ſecundo, dum dixit, in materia odioſa indefinitam non æquipollere vniuerſali; in fauorabili verò æquipollere. Hæc etenim conſideratio (vt ipſe inquit Couarr.) ſufficiens non eſt, quandoquidem ſiue actus in fauorem, ſiue in odium tendat, ex propria ſignificatione, ex mente diſponentis, ex materia ſubiecta, conſideranda eſt propoſitionis indefinitæ vera & congrua interpretatio: & hactenus, atque nouè, & eruditè. Couarr. contrarium vnanimiter tenuerunt Interpretes noſtri (vt vides) admiſerunt præfatam materiæ odioſæ, vel fauorabilis diſtinctionem, & ipſum probarunt, quando agitur de præiudicio Tertij, de priuando quem iure ſuo, vt indefinita tunc non æquipolleat vniuerſali; vt per Gratum, in conſilio 16. numero 12. & in conſilio. 122. numero 17. libro primo. Crotum, in conſilio 94. ſub numero 29. Oſaſcum, deciſione Pedemontana 156. numero 21. Farinacium, in conſilio 27. numero 12. & in addit. littera A. verſic. finali. Beroum, quæſt. famil. 47. numero 5. probarunt etiam, quod indefinita æquipollet vniuerſali collectiuè, non autem diſtributiuè, vt per Rolandum. in conſ. 80. numero 15. libro 3. & in addit. ad dictum conſil. 27. Farinacij, dicta littera A. verſia. penultimo. Thuſcum tomo 4. littera 1. concluſione 87. folio 456. Sic quoque, quod in probationibus indefinita non æquipoller vniuerſali, Innocentius, in capite auditis, de præſcript. Alexand in conſilio 110. colum 2. libro primo, Iaſon, in l, 2. numero 20. ff. de liber. & poſthum. Decius, in conſilio 146. Et pro tenui, numero 13. Curtius iunior, Ripa, Craueta, Grammaticus, Ruinus, Alciatus, & Natta, cum quibus Maſcard. de probationibus, tom. 3. concluſione 1200. numero 12. & ſequentibus, Petrus Surdus, in conſilio 431. numero 68. libro tertio, Farinacius, in addit. ad dist. conſilium 27. littera A. in principio, folio 130. vbi poſt Iaſonem, Marſilium, Villalob. Monticell. & Graſſis, quod indefinita oratio non æquipollet vniuerſali in materia probatoria, vt purà in teſtibus, in inſtrumentis, & ſimilibus: Cardinalis Thuſcus, tomo quarto, littera 1. dicta concluſione 86. numero 31. & 4. ſequentibus, folio 45. Petrus Surdus, dicto conſilio 431. numero 69. vbi quod indefinita pronuntiatio inſtrumenti non operatur idem, quod vniuerſalis; ſicuti tenuerunt Ancharanus, Imola, Abbas, Alexand. Ripa, Purpuratus, Natta, Andr. ab Exea, & Menochius, ibi citati, poſt Oldrald. in conſilio 100. vbi ait, quod inſtrumento dictum eſt, Monachos elegiſſe Syndicum, non per hoc probatur, quod omnes Monachi elegerint, potuit enim facta fuiſſe electio à duobus, vel tribus, & tamen probatio debet de neceſſitate concludere: vt etiam per Maſcard. dicta concluſione 1200. ex numero 12. cum ſequentibus. Denique, vt euitetur correctio, indefinita non æquipollet vniuerſali, ſed potius debet reſtringi, vt poſt alios Authores obſeruauit Petrus Surdus, in conſilio 430. numero 23. & 24. lib. 3. & vltra eum Farinacius, dicto conſilio 27. n. 13. & de his hactenus.

CAPVT XLV.

Ex verbis limitatis, ſiue reſtrictè & limitatè appoſitis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri valeat, & debeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus, ad diſpoſitionem quamcunque vltimam limitatè, ſeu reſtrictè, & non aliter interpretandam: & quàm verum ſit vulgatiſſimum illud Scribentium omnium axioma, (quod traditur per manus quotidie) Limitatam ſcilicet cauſam, limitatam voluntatem, limitatum actum, & limitatum conſenſum, limitatum producere effectum, & diſpoſitionem limitatam; qualiter in omni actu, & materia procedat: quod explicatur, atque exornatur diligenter, & vtiliter, vt hic videbitur.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis limitatis, ſiue limitatè & reſtrictè appoſitis, voluntatis coniecturam deduci, atque interpretationem iuridicam fieri, & n. ſeq. Vbi quod id procedit in fideicommiſſis, in ſubſtitutionibus, in legatis, & aliis diſpoſitionibus quibuſcunque.
- 2 Limitata cauſa, & limitata diſpoſitio quælibet, limitatè, & taxatiuè interpretanda eſt; atque interpretatione habita ex verbis limitatis, limitatum producit effectum, & limitatam diſpoſitionem. Quod exornatur vtiliter, & illuſtratur, & num. ſeq. per totum caput.
- 3 Limitata quæ ſunt, extendi non debent.
- 4 Propterea limitata, vlterius non poteſt effectum aliquem operari.
- 5 Modus limitatus non poteſt excedi, nec extendi
- 6 Limitata res, vel quantitas, vltra ſuos limites non præſtatur, nec operatur, quia limitatum producit effectum.
- 7 Limitati, & deſignitati confines in ſententia, excedi non debent.
- 8 Limitatè disponere, vel diſpoſita limitare, paria ſunt.
- 9 Limitata voluntas, vltra ſuos limites non operatur, nec extenditur.
- 10 Etiam ex identitate rationis, vel ex coniecturis.
- 11 Vel ex ratione adiecta.
- 12 Teſtator, quando reſtrictè & limitatè onus reſtitutionis fideicommiſſi iniunxit primis filiis, hæredibuſque ſuis, tunc nullo modo præſumitur illud onus repetitum in ſubſtituto.
- 13 Limitans certas perſonas, vel certum caſum diſpoſitio, ſemel adimpleta, non egreditur illas perſonas, vel illum caſum, aut tempus comprehenſum.
- 14 Diſpoſitio quælibet perſonalis, limitata dicitur, & perſonam ipſam non egreditur:
- 15 Forma in diſtributionibus à teſtatore data de certis perſonis, debet omnino ſeruari, aliàs non valet diſtributio.
- 16 Societas cenſetur tantum contracta quoad eas perſonas, ad quas acquiſitio communi nomine facta, reſtricta eſt & limitata, non autem quoad alias.
- 17 Limitata diſpoſitio, quod non extendatur, & limitatum producat effectum; procedat in omni actu, & materia, provt hic obſeruatur. Scilicet in liberatione limitata, in reſcripto, in iuriſdictione, in commiſſione Iudicis limitata, in promiſſione, in conſenſu in alienatione limitatè præſtito, in exceptione limitata, in renuntiatione, in libello, in donatione, & in approbatione limitata.
- 18 Proteſtatio limitata, limitatum producit effectum quoad incluſa in proteſtatione.
- 19 Renuntiatio limitata, limitatum effectum producit.
- 20 Idem in confeſſione limitata; & in potentia cauſæ efficientis.
- 21 Extenſio fieri non debet in his, quæ ſunt limitatæ.
- 22 Relatio limitata, limitatè intelligitur.
- 23 Idem, in negligentia, & in limitata excluſione fœminarum à ſtatuto, & in neceſſitate limitata, & in limitata abſolutione, & quietatione.
- 24 Et in limitata inhibitione Principis, & in promiſſione limitata.
- 25 Limitatum ad tempus, non extenditur vltra illud tempus.
- 26 Conceſſum, aut permiſſum ad tempus, poſt tempus cenſetur prohibitum; quod exornatur remiſſiuè.
- 27 Prohibitum ad tempus, cenſeri permiſſum poſt tempus, non prouenire ex vi argumenti à contrario ſenſu, ſed ex ex vi limitati ſermonis.
- 28 Prohibitio alienationis, limitatè facta hæredibus inſtitutis pro certo tempore, ceſſat elapſo illo tempore.
- 29 Diſpoſitio facta pro certo, & limitata tempore, vltra illud tempus non extenditur.
- 30 Relegatus ad certum tempus, eo finito poteſt redire abſque licentia ſuperioris.
- 31 Obligatio limitata ad certum vſque tempus, vltra illud non porrigitur.
- 32 Tempus limitatum, provt diſpoſitio temporalis concepta loquitur, natura ipſius temporis limitati elapſi inducit, & operatur, vel prohibitionem, vel negationem, vel permiſſionem.
- 33 Legatum factum ad tempus, ſeu limitatum, & reſtrictum ad vitam legatarij, non poteſt ad hæredes legatarij tranſire.
- 34 Teſtatur, qui voluit rem ad legatarium pertinere ad tempus, videtur velle poſt illud ad hæredem ſuum redire.
- 35 Etiam ſi hæres decedat ante ipſum legatarium.
- 36 Legatum quandoque non eſt perpetuum ſed temporale, ipſo iure reſoluitur dominium, & regreditur ad hæreditatem.
- 37 Legati perpetuitas, vel temporalitas, quomodo dignoſcatur, remiſſiuè.
- 38 Tempus adiectum, & limitatum, dicitur eſſe de forma, ideo ſpecificè, & ad literam eſt implendum.
- 39 Mandatum, vt aliquod fiat certo tempore, non extenditur, vt ſimpliciter fiat poſt illud tempus.
- 40 Tempus limitatum continet contrariam dispoſitionem poſt tempus.
- 41 Tempus diſpoſitionis qui non ſeruat, dicitur non ſeruare ipſam diſpoſitionem.
- 42 Renuntiare diſpoſitioni conceſſæ ad tempus videtur, qui permittit labi tempus.
- 43 Licentia ad tempus conceſſa, viribus caret lapſo tempore.
- 44 Tempus determinato modo prolatum, alterius temporis non recipit functionem: quod exornatur.
- 45 Limitata derogatio, limitatum derogationis producit effectum.
- 46 Limitata reſeruatio arguit limitationem dispoſitionis præcedentis.
- 47 Limitatè loquens diſpoſitio de certis bonis, ad alia bona non extenditur.
- 48 Condemnatio limitata, & reſtricta ad certam bonorum quantitatem, limitatum debet producere effectum.
- 49 Abſolutio à iuramento conceſſa ad finem agendi, & ſic limitatè ad eum effectum, non operatur reciſſionem ipſius actus.
- 50 Fideiuſſores dati pro Magiſtratibus, ac eorum Officialibus, non tenentur pro illis, niſi ſolum pro geſtis in eo officio.
- 51 Fideiuſſor, qui promiſit pro certo tempore, eo elapſo, amplius non tenetur.
- 52 Venditor, qui infra certum tempus poterat redimere, eo elapſo, amplius non poterit.
- 53 Verba poſita ad demonſtrandum, & non ad diſponendum, non inducunt limitationem, nec reſtringunt, ſi aliter conſtat de demonſtrato.

PRo diſtincta, & breui huius capitis explicatione, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, quod quemadmodum capitibus præcedentibus tradidimus, ex verbis generalibus, & vniuerſalibus, ex indefinitis etiam, voluntatis coniecturarum, atque interpretationem deduci, vt generaliter, vel vniuerſaliter diſpoſitio accipiatur, omniaq́ue comprehendat; ita quoque, & è contrario, ex verbis, quæ eiuſmodi non ſint, nec generaliter, aut vniuerſaliter conceptæ, ſed potius limitatis, & reſtrictis, aut limitato, & reſtricto modo appoſitis, coniecturam etiam voluntatis teſtatoris, atque interpretationem elici. Id quod in terminis ad reſtrictiuam, & limitatam interpretationem ſubſtitutionis, fideicommiſſi, legati, & aliarum diſpoſitionum quarumlibet, obſeruarunt Decius, in, conſilio 273. colum. 2. & in conſilio 89. column. 3. & in conſil. 287. columna tertia, Rubeus Alexander, in conſilio 31. numero quinto, Pariſius, in conſilio 96. numero 34. libro ſecundo, Craueta, in conſilio 89. numero quinto, & ſequentibus, Curtius iunior, in conſil. 53. numero ſecundo, libro 2. Curtius ſenior, in conſilio 76. numero 75. & ſequentibus, & solo Decio, in conſil. 394. numero ſecundo relato Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quætione ſexta, numero 106. Rolandus, in conſilio 70. numero 14. libro tertio, Oſaſcus, in conſilio 74. numero 26. Gozadinus, in conſilio quarto numero 24. Menochius, in conſilio 152. numero quarto, libro ſecundo, Hippolytus Riminaldus, in conſilio 291. numero 61. libro ſecundo, Pancirolus, in conſilio 94. numero 25. Franciſcus Beccius, in conſilio 39. numero 22. Borgninus Caualcanus, deciſione quinta, numero 16. & 27. parte 3. & ij omnes ex verbis limitatis coniecturam taxatiuam variis in caſibus deduxerunt, & expendunt axioma illud vulgatiſſimum, quod per manus traditur quotidie, limitatam cauſam, & limitatam diſpoſitionem quamcunque, limitatè & taxatiuè interpretandam fore; atque interpretatione habita ex verbis limitatis, limitatum producere effectum, & limitatam diſpoſitionem: l. age cum Geminiano, C. de tranſact vbi Iaſon, Decius, & Bolognetus; item Alciatus, numer 18. & Curtius iunior, numero octauo, multa deduxerunt, quorum pleraque congeſſerat Felinus, in cap. cum ordinem, de reſcriptis, quò loci, colum. 4. & ſequentibus, accumulauit more ſuo plures notabiles deciſiones in diuerſis materiis: l. in agris. ff. de acquir. rer dominio. & ibi Albericus, l. cum tale. §. falſam. ff. de condit. & demonſtrat. l. cancellauerat, ff. de his, quæ teſtam. delentur. ſemper, §. negotiatores, ff. de iure immunit. l. in ratione. §. vltimo, ff. ad l. Falcidiam. l. qui liberos. § ad ſubſtitutos. vbi Bald. Cumanus, Imola, Alexand. & Iaſon, ff. de vulg. & pup. ſubſt. l. ita autem, in principio, ff. de adminiſtrat. tutor. l. Lucius, verſic. quare, de exercit actione cap. ex multa, de voto, cap. de cætero, & cap ea noſcitur, de ſententia excommunicat. cap. licet, de decimis, capite pro clericis, de præbendis, in 6. ex quibus iuribus, maxime ex textu in dict. l. age cum Geminiano. vbi cum tranſactio limitata fuerit ad certum quoddam negotiationis genus, extra illud non habet effectum; ſic obſeruarunt, & inferentes ad plurimos, diuerſoſq́ue caſus practicos, exornarunt quamplurimis Authores ſequentes.

Philippus Decius. in conſilio 394. columna ſecunda, & in conſilio 551. numero 9. & in conſil. 582. numero 12.

Ancharanus, in conſil. 356. Ex ſerie teſtamenti, colum. 2.

Antonius de Butrio, in conſ. 47.

Curtius ſenior, in conſil. 76. numero 75. & ſequentibus.

Craueta, in conſ. 89. num. 5. & ſeqq. & in conſ. 89. ex num. 14. cum ſeq.

Pariſius, in conſil. 18. numero 8. & 9. libro 1. & in conſil. 58. numer. 5. & in conſil. 7. numer. 37. & 38. eod. lib. 2.

Alexander, in conſil. 48. lib. 2. & in conſil. 432. lib. 3. & in conſ. 4. lib. 4.

Modernus, in conſuet. Pariſien. §. 16. numero 4. fol. 172.

Marcabrunus, in conſ. 48. num. 30.

Andr. Tiraquellus, in tractatu ceſſante cauſa, prima parte, ex numero 142. cum ſequentibus, & de retractu conuentionali, §. 32. gloſſa prima, numero 49. & 50. & §. primo, gloſſa ſecunda, numero 44. & pluribus ſe. quentibus.

Mazolus, in conſ. 36. num. 47.

Aluarus Valaſcus, conſultat. 39. n. 11.

Tiberius Decianus, in conſilio 77. numer. 26. per totum, & in conſil. 78. num. 21. lib. 4. & in conſi 95. num. 5. libro 5.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 294. numero 7.

Iacobus Cephalus, in conſil. 117. numer. 40. lib. 1. & in conſil. 491. num. 4. lib. 4. & in conſil. 247. num. 25. & ſeq. lib. 2.

Hieronymus Gabriel, in conſil. 127. num. 33.

Franciſcus Beccius, in conſilio 63. numero tertio, Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio 23. ex numer. 1. vſque ad numerum 17. & in conſilio 56. ex numero 11.

Iacob. Menochius, in conſilio. 151. numer; 32. 46. & 48. & in conſilio 173. numer 25. libr. & in conſilio 178. num. 25. eodem lib. & in conſilio 206. num 61. lib. 3. & in conſil. 327. ex numer. 4. & numero 102. libro quarto.

Hippolytus Riminaldus, in conſilio 23. num. 263. lib. 1.

Franciſcus Burſatus, in conſ. 362. numer. 24. & 25. lib. 4.

Moron. de fide, treuga, & pace, arte 2. quæſt. 12. num. 21. & ſeq.

Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſtione ſexta, numero 106. vbi inquit, ſuperiorem reregulam, quod limitata cauſa limitatum producit effectum; eſſe maximæ Vtilitatis in materia maioratuum; & tam in diſpoſitionibus teſtatorum, quam in aliis rebus; & procedere quoque in ſubſtitutionibus.

Simon de Prætis, de interpretat. vltimarum volunt. libro primo, interpretat. prima, dubitatione quarta, ſolutione 12. à principio, vſique ad numerum nonum, folio 60. & libro quarto, dubitatione tertia, numer. 38. & decem ſeqq. folio 392. quem in ipſomet propoſito commemoraui quotidianar. bar. controuerſiar. iuris, lib. 2. cap. 4. numero 129.

Prætis ipſe, in conſ. 160. lib. 1.

Angelus, ad leges meliorationum, gloſſa ſecunda, legis 6. fol. 146. vbi agit de pacto limitato de non meliorando aliquem nominatum: & an extendatur ad alios.

Gozadinus, in conſ. 81.

Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 25. numero 93. & 94.

Seraphinus, de priuilegiis iuramenti, priuilegio 74. n. 53. vſque ad num. 62.

Achilles Pedrocha, in conſilio quinto, numero 171. & in conſilio 27. numero 55. & in conſilio 33. num. 21. & in conſilio 35. numero 87. & ſeqq. & in conſilio 36. numero 326.

Petrus Surdus, in conſilio 10. numero 49. libro primo, & in conſilio 36. num. 28. eod. lib. & deciſion 189. numero 9. & 33. & 34. deciſione 203. numero primo, & ſeq.

Ludouicus Caſanate, in conſilio quarto, num. 128. & in conſ. 30. ex num. 1. cum ſeq. & in conſ. 41. num. 60. & in conſ. 45. num. 148.

Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo ſecundo, littera D. concluſione 494. folio 713. & tom. 8. littera V. concluſ. 125. fol. 660.

