Secundò deinde facit, quod verba ſemper debent intelligi verè, & naturaliter, & non ciuiliter per fictionem, l. finalis, C. de his qui veniam ætatis impet. vbi habetur, quòd ſi in diſpoſitione fit mentio legitimæ ætatis, intelligi debet de legitima ætate naturaliter, non autem incidenter, , putà ſi quis veniam ætatis impetraſſet: & infert ibi Angelus, quod ſi factum ſit legatum alicui, cum erit Doctor, vel Sacerdos, intelligitur naturaliter. & verè; & non per fictionem. Et hoc modo in propoſito noſtro arguunt Decius, in conſ. 758. In caſu Domini, num. 1. & in conſil. 276. In cauſa, num. 8. verſic. primo ergo, Ripa, in l. ex facto, num. 19. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Roland. in conſ. 100. num. 35. lib. 2. Ioannes Cephalus, in conſ. 82. num 12. lib. 1. Iacobus Menochius, in conſ. 16. num 6. &. 7. lib. 1. Hippolytus Riminald. d. conſ. 222. num. 97. vbi inquit, quod hæc fuit inductio formalis Curtij iunioris, in conſ. 64. column. penult. idem Riminaldus, num. 160. & 161. vbi in eadem, qua verſamur quæſtione, ſic quoque argumentatur; &. fundat, quod verba in dubio ſunt naturaliter. & non accidentaliter intelligenda, l. qui habet, ff. de tutelis: & ſic quod filij, qui ab initio non fuerunt legitiminati, non debent admitti, licèt per ſubſequens matrimonium legitimati: quia teſtator videtur naturam,& non accidens conſideraſſe, dum ea verba protulit, non idem ſequeretur effectus, vt ſuprà dicebam. Peregrinus, dicto art. 24. num. 32. qui idipſum comprobat, & quod verba illa, natos, ſeu procreatos de legitimo matrimonio, factum naturæ denotant, vt ſcilicèt naturaliter nati, aut procreati ſint de matrimonio: & ſic quod naturaliter erit accipienda diſpoſitio, non ciuiliter, iuris fictione, ſeu interpretatione, per textum in dicta l. finali. Præterea, quando verba teſtatoris poſſunt trahi ad duplicem ſenſum, naturalem ſcilicet; & ciuilem potiùs ſunt trahenda ad naturalem, vt in l. ex parte, §. inſulam, ff. de verborum obligat. l. 3. §. hæc verba, ff. de nego ttis geſtis, l finali, C. de naturalibus liberis, & exornat Socinus iunior, in conſilio 28. numero 3. & quando principium natiuitatis fuit vitioſum (vt in caſu præſenti) ad illud dicta verba referri non poſſunt, vt inquit Baldus in finali, columna prima, ff. ad Macedonianum, quem ſequitur Caſtellus, in l. 12. Tauri, verbo ſiguiente matrimonio. Cum ergo in dicta inſtitutione vinculi, & patronatus Ludouici Mexia, fiat mentio de habitis & natis ex legitimo matrimonio, vt nati ex eo admittantur; dicendum eſt, quod verba ipſa debeant intelligi de legitimè natis naturaliter, tempore ſcilicet natiuitatis & non per ſubſequens matrimonium, & ſic per fictionem & ciuiliter, ſicuti Hippolyt. Riminaldus, in locis anteà relat is fortiter adſtringit. Nec ſatisfacit Franciſci Becci duplex illa ſolutio, tradita dicto conſilio 165. num. 65. & 66. lib. 2. Vtraque enim ex eo conuincitur apertè, quòd licet legitimitas ea, per ſubſequens matrimonium proueniens, ſit vera, & naturalis, tamen quod eiuſmodi filius ſic legitimitus ſit natus de legitimo matrimonio, dici non poteſt, cùm eo natiuitatis tempore nullum eſſet contractum matrimonium inter ſuos ipſos parentes, vt ad ſolutionem primi, & ſecundi argumenti latiùs corroboratur. Et notauit ſingulariter Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. num 118. vbi concludit, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, neque ſecundum veritatem, neque ſecundum opinionem poſſunt dici nati ex legitimo matrimonio: quia non entis, nullæ ſunt partes, nec qualitates, & tempore natiuitatis nullum extabat matrimonium (vt dixi) Non ergo dubitatur, an ſit legitimitas, necne ſiue an filij ſint verè legitimi: conceditur namque, eos eſſe vere legitimos, ſed in eo dubium vertitur, an ea legitimitate ſit ſatisfactum verbis inſtitutoris, qui legitimos, & naturales, atque ex legitimo matrimonio natos, & habitos ad ſucceſſionem ſemper vocauit.

Tertiò deinde pro eadem parte facit: quia cui non conueniunt verba diſpoſitionis, non etiam conuenit diſpoſitio per ea importara, l. 4. §. toties, ff. de damno infecto: l. hos accuſare, §. omnibus ff. de accuſationibus, & alio cap. infrà, axioma hoc vulgare latius exornabitur: & in præſenti, quo verſamur articulo, ſic arguunt Socinus iunior, in conſilio 12. num. 14. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 24. numero 37. ſed verba illa, legitimos & naturales, & de legitimo matrimonio natos & habitos, non conueniunt legitimatis per ſubſequens matrimonium: ergo nec diſpoſitio conuenit, quæ natos ex legitimo matrimonio ad ſucceſſionem inuitat Ex eo etiam, quia ij non ſunt legitimi ſimpliciter, ſed ſecundum quid, ideòque diſpoſitio de natis legitimo matrimonio, non eſt referenda; per regulam l. hoc legatum, ff. de legatis tertiò: & per ea quæ alio cap. infrà, latius adnotabuntur: nec à verborum proprietate licet recedere indubio, l. non aliter, ff. de legatis tertiò. Ac denique limitata cauſa limitatum quoque producit effectum, l. in agris, ff. de acquirendo rerum dom. l. age cum Geminiano, C. de tranſactionibus. Ideoque limitata conditio, vel diſpoſitio ad natos ex legitimo matrimonio, ad hos propriè ſecundum verba reſtringi debet: vt ita arguendo concludit Peregrinus, dicto articulo 24. numer. 37. & ſubdit numer. 38. quod communis vſus loquendi ita intelligit, iuxta quem verba exaudiri debent, l. librorum, §. quod tamen Caſſius, ff. de legatis tertio, l. Labeo, ff. de ſuppellect. legata. Et idipſum latius fundauit Hippolytus Rminaldus, dicto conſilio 222. num 112. libro ſecundo.

Quartò hæc ipſa pars probatur ex eo, quod teſtator dum vocauit filios legitimos & naturales, & legitimè natos, aut ex legitimo matrimonio procreatos reſpexit ad originem, & principium naſcendi: ideo legitimati per ſubſequens matrimonium non continebuntur, quia non eſt noſtrum extendere ſcripturas, l. comparationes, C. de fide inſtrum. & ſic arguit in propoſito noſtro Baldus, in l. Gallus §. ſi eius, in fine ff. de liber & poſthum idem Baldus, in cap 1. §. naturales, ſi de feud. fuer. controuer. inter domin. & agn. & in conſilio 367. libro 5. vbi inquit, quod teſtator conſiderauit naturam, & non accidens: & plenius explicauit Aretinus, in d. §. fi eius, colum. penul. vbi inquit, quod teſtator per ea verba reſpexit ad legitimitatem per naturam, non provt eſt ficta, & accidentalis, iuris authoritate inſtucta per ſubſequens matrimonium, aut per ſcriptum. Et latius diſcurrit Socinus iunior, in conſilio 12. lib 4. Iacobus Menochius, in conſilio 225. num. 2. lib. 3. Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. num. 65. & duob. ſeqq. vbi quod teſtator habuit reſpectum ad modum naſcendi naturaliter, & quod videtur ſe retuliſſe ad legitimitatem ſecundum tempus natiuitatis, vt formaliter concludit Natta, in conſilio 602. & in conſilio 624. num. 19. & 23. & 26. Ioannes Cephalus, qui in terminis noſtris facit hanc conſiderationem in conſilio 276. num. 23. lib. 2. Riminaldus ipſe, eodem conſilio 222. numer. 113. vbi ſingulariter in hæc verba: Accedit prædictis, quod iſta verba; ſine filiis legitimis & naturalibus, ex legitimo matrimonio, denotant ad excluſionem ſubſtituti; filios eſſe debere ſecundum leges, & naturam ex legitimo matrimonio, quales non ſunt legitimati per ſequens matrimonium, cum eſſent nati ante matrimonium, ſed ſi ſunt legitimi, ſunt ex iuris ciuilis mera dispoſitione contra naturam disponente, d. cap tanta. &c. Et ibidem, numero 161. & ſeqq. Marc Anton. Peregrinus, de fideicommiſſis, dicto articulo 24. numer. 27. qui hoc medio principaliter vtitur contra legitimarum, & adiicit num 18. quod filiorum plures ſunt ſpecie: quidam, qui ex iuſtis naſcuntur nuptiis: alij ex coitu illicito: alij aliis modis, vt ibi explicat. Dum ergo teſtator in conditione, vel in diſpoſitione vocat legitimè natos, ſeu de legitimo matrimonio procreatos, ad primam conditionem filiorum reſpicit, & ſic ad alios non eſt facienda extenſio, ad præiudicium grauati, vel ſubſtituti: quoniam à perſona non eſt recedendum, l. ſi vnus, §. ante omnia, ff. de pactis, l ſi ita ſtipulatus, §. Chryſogonus ff. de verbor. obligat. l. Gallus, §. & quid ſi tantum, ff. de liber & poſthum. &in ſpecie ſic arguunt Baldus, dicto conſilio 367. Decius in conſilio 88. numero 13. latius Riminaldus ſenior, in conſilio 543. numer, 9. & 20. & idem Peregrinus, vbi ſuprà, qui adiicit etiam num. 29. quod qualitas legitimitatis, ſeu de legitimo matrimonio, fuit conſiderata, & relata per teſtatorem ad tempus natiuitatis; & ſic illo tempore adeſſe debet, nec ſufficit, quod ex pòſtfacto interueniat per ſubſequens matrimonium, l. quid ergo, ff. de his qui not. infamia, l. in delictis. §. ſi extraneus, ff. de noxalibus action. Tribunus, ff. de militari teſtamento: & ſic arguit idem Baldus, vbi ſupra, & Alexander, in conſilio 5. ex numero 3. lib. 7. & id maximè, , vbi qualitas à teſtatore conſiderata ſubſtantialis eſt, nam ſuperueniens poſt, non iuuat, l. obligari, §. tutor, ff. de auctoritate tutorum, l. his verbis, §. interdum ff. de hæred. inſtitutl. matrem, C. de probationibus. Legitimatus autem per ſubſequens matrimonium, conſequitur legitimitatem post illud, ergo non ante; cap, tanta, qui filij ſint legitimi, ibi Poſt contractum matrimonium legitimi habeantur: provt infrà dicetur & ponderant Alciatus, parad. lib. 3. capite 12. in fine, Cephalus, in conſilio 111. num. 10. libro primo, poſt alios, quos citat Natta, in conſilio 623. columna 4. dicentes, quod quamuis matrimonium faciat eos verè & propriè legitimos, verum eſt, vt ex nunc, tempore ſcilicet contracti matrimonij, non autem facit eos verè legitimos tetrò, ſiue in præteritum à tempore natiuitatis. Et latius comprobat, atque nonnulla iura expendit Hippolytus Riminaldus, præcitato conſilio 222. numero 109. & vide numero, 111. vbi Baldum, in cap. innotuit. columna penultima, verſic. & notat. de electione. vbi inquit, quod omnis legitimatio eſt præpoſtera: quia facit quem legitimum ex poſt facto. Sed legitima ratio eſt ordinata proceſſio ſecundum viam naturæ, nam præcedit matrimonium, vt cauſa, deinde naſcuntur legitimi; ordo enim naturæ eſt, vt cauſa præcedat cauſatum ſuum, l. 2. §. prius. ff. de vulg. & pup. ſubſt. & quamuis (ſubdit idem Baldus) iſta legitimatio per matrimonium, ſit reſtitutio, per quam abſterguntur ſordes peccati, tamen qui moritur cum filiis ſic legitimatis, non dicitur decedere cum filiis legitimè natis: quia legitimatio eſt ordo præpoſterus, & macula eſt impreſſa origini: & repetit Riminaldus ipſe, numero 67. & num. 113. vbi etiam citat Baldum eundem ad hoc, quod legitimatio ſit contra ordinem naturæ, eo quod in legitimatione per ſubſequens matrimonium, ordo eſt præpoſterus, vt ibi fundat: & numero 112. ſingulariter ſcribit, quòd verba ex legitimo matrimonio, reducta ad vulgare, ſunt hæc, de legitimo matrimonio; & ſic non poſſunt verificari in filiis legitimatis pet ſequens matrimonium, vt latiùs ibi: & numero ipſo 113. (vt ſupra retuli) quod verba ſine filiis legitimis & naturalibus, ex legitimo matrimonio, denotant ad excluſionem ſubſtituti, filios eſſe debere ſecundum leges, & naturam ex legitimo matrimonio, quales non ſunt legitimati per ſubſequens matrimonium, vt ibi videbis: & numero 151. Riminaldus ipſe poſt Nattam, & alios notauit, at. que comprobauit, quod ſubſequens matrimonium, licèt purget omnem maculam præcedentem, non tamen ideo fit, quin adfuerit macula in generatione; at teſtator dum requirit legitimam natiuitatem, vult eam eſſe puram, & immaculatam, vt. Natta antea probauit dicto conſil. 624. n. 25. & Rolandus, dicto conſil. 100. num. 26. 28. 29. 30. 37. & 38. lib. 2. qui traditis ſupra, ex num. 34. aſſentit omninò.

Et hactenus de quarto fundamento huiuſce partis, quo includuntur, atque ponderantur tria illa fundamenta, quæ de per ſe conſiderauit Peregrin. dicto art. 24. num. 27. 28. & 29. quoniam in vnum, eundemq́ue finem rendunt, videlicet quod teſtator reſpexerit legitimitatem, ſiue filiorum naſcendorum conditionem, tempore, atque origine naſcendi, & quod eo momento natiuitatis, qualitatem eam deſiderauerit, ſic ſuperiora, & alia eiuſdem Peregrini fundamenta ſimul recenſet (ſed eum non citat) Hieronymus Cæuallos, practicar. commun. contra commun. quæſt. 2. ex numero 67. vſque ad numerum 73. & num. 76. vſque ad numerum 86. argumento quoque præfato, & quod qualitas adiuncta verbo, intelligitur ſecundum tempus verbi; eo autem tempore, quòd legitimati per ſubſequens matrimonium, legitimi non fuerint nec nati ex legitimo matrimonio; ex mente omnium qui partes Baldi contra legitimatum ſuſtinent, vtitur Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. dicto titulo 12. num. 10. & ante ipſum cum aliis Rolandus, dicto conſilio 100. num. 26. & ſequent. lib. 2. Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 222. num. 69. & ſeq. & n. 67. Menochius, lib. 4. præſumptione 81. numero 17. Angelus Mattheaccius, de legat. & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 15. n. 13. & ſeq. Nec ſatisfaciunt ſolutiones illæ tres, quas Franciſcus Beccius, dicto conſ. 165. num. 64. & 65. adduxit; vtpotè cùm eædem ex ipſa rei veritate, & nunc ſcriptis, ex traditis etiam ad ſolutionem primi, & ſecundi argumenti, concludenter elidantur, atque vincantur; atque vel vno ſolum verbo. quod qualitas præfata natiuitatis ex legitimo matrimonio, nec adfuerit, nec adeſſe potuerit in origine, & initio naſcendi, & ſic tempore verbi defuerit; cùm nondum inter ipſos filij parentes matrimonium fuiſſet contractum. Sic ſane Sfortiam Oddi, & alios iuris Interpretes deceptos in ſolutione fundamenti prædicti, concludenter oſtendunt Angelus Mattheaccius, lib. 3. dicto cap. 25. ex n. 14. Hippolyt. Riminald; qui latius confutat præcitato conſ. 222. num. 67. & n. 69. vſque ad num. 84. vbi Alciati ſolutiones ſubuertit: & iterum num. 84. & 87. & reddit rationem, quia matrimonium, quod eſt cauſa legitimitatis, debebat præcedere, & tamen ſubſequitur, & ſic effectus præcedit ſuam cauſam, quod non poteſt fieri per naturam, neque etiam per fictionem, quia teſtator vt hanc fictionem excluderet, addit, ex legitimo matrimonio procreatos, & ſic legitimatus per ſequens matrimonium, non poteſt dici natus ex legitimo matrimonio, vt dictis locis, & maximè dicto num. 67. 83. 111. & 113. in fine, & 151. & 152. idem Riminaldus concludit. Rolandus etiam, dicto conſ. 100. n. 30. lib. 2.

Quintò prætereà facit, quoniam dictio, ex, ſeu de, de legitimo ſcilicet, vel ex legitimo matrimonio natos, pro ſui natura denotat cauſam proximam, immediatam, & materialem, l. ſi eo tempore, ff. de peculio, l. prima. §. ſi emancipatus, ff. de coniungend. cum emancip. lib. l. prima. §. ex incendio. ff. de incendio, ruina, & naufragio. l. non dubium. C. de legibus, cap. cum cauſam, de electione. & exornant Authores quamplurimi, de quibus, infrà alio cap. & relati per Peregrinum, dicto art. 24. num. 31. qui in hoc ipſo, quo verſamur, articulo, ſic argumentatur poſt alios Authores. Exornat etiam, & de natura dictionum prædictarum dicit aliqua Sylueſter Aldobrandinus, in conſ. 115. numero 2. 5. 6. 9. 10. 28. & 31. & ſic tempus natiuitatis, & legitimi matrimonij, vt cum Zucardo, & Cephalo arguit Rolandus, dicto conſilio 100. numero trigeſimo octano, in fine, lib. 2. & cum eiſdem, & Decio, & Mantua, Peregrinus, dicto num. 31. Menochius, in conſil. 225. num. 1. & 4. in conſil. 227. num. 62. lib. 3. & præſumptione 81. num. 13. Hippolytus Riminardus, dicto conſil. 222. num. 112. per totum, lib. 2. cum ergo legitimatus per ſubſequens matrimonium, dici non poſſit natus proximè & immediatè ex legitimo matrimonio, cùm natiuitatis tempore nullum eſſet contractum matrimonium; clarè conſequitur, dictum D. Franciſcum non contineri ſub diſpoſitione inſtitutoris dicti vinculi,& patronatus, qui vocauit de legitimo matrimonio natos: quoniam ex verba verificari non poſſunt in filiis legitimatis per ſubſequens matrimonium, cum dictæ præpoſitiones denotent cauſam materialem (vt dictum eſt) at illorum filiorum materia non erat de legitimo matrimonio, quia quando ad materiam reducti ſunt, non erat matrimonium; ergo non erant tales, qui facerent deficere fideicommiſſum, vel ad maioratum admitti deberent, provi concludit eruditè Hippolyt. Riminaldus, dicto conſ. 222. num. 112. nec ſatisfaciunt tres illæ ſolutiones Iacobi Menochij, Prima dicto conſilio 225. numero vigeſimo ſecundo, in verſic. non obſtant nunc adducta, dum reſpondet, quod immò legitimatus per ſubſequens matrimonium, dicitur immediatè natus ex legitimo matrimonio præſumptione legis. Aliæ vero duæ, in dicto conſilio 227. numero 63. quod ſcilicet dictiones illæ, de, & ex, ſignificant cauſam mediatam, & remotam. Aut poſito quod cauſam proximam, & immediatam ſignificarent, legitimatum hunc dici natum ex legitimo matrimonio, ob id quod per euentum conditionis, hoc eſt, ſubſecuto ipſo matrimonio, actus remanet purus, ex quo conditio retrotrahitur, & lex efficit, vt cenſeatur iam ab initio procreationis, & natiuitatis contractum matrimonium. Nam prima illa ſolutio (vt vides) vſque adeo rei veritati. & communibus Interpretum traditionibus repugnat, vt admitti, aut ſuſtineri non valeat vllo pacto. Nam etſi lex diſpoſuerit, vt tales filij per ſubſequens matrimonium legitimati, pro legitimis habeantur, nuſquam tamen lex ipſa natos eos ex legitimo matrimonio præſumpſit, vtpote cum præſumere non potuerit, vbi certa erat veritas contraria, immò nec fingere, vt Peregrinus, dicto artic. 24. numero 36. obſeruauit: atque elegantiſſime Hippolyt. Riminaldus, præcitato conſ. 222. num. 76. & ſeq. vbi probat, quod cum præſumptio cadat ſuper dubio, fictio verò ſuper certo; ſicque præſumptio ceſſat, vbi conſtat de veritate, ſicque ſumus in caſu certo; præſumere lex non potuit, vſque à principio fuiſſe matrimonium. Nec etiam fingere per fictionem tranſlatiuam, vt ſtatim dicetur, & per ipſum Authorem, & Peregrinum, vbi ſuprà, Ex quibus & tertia conuincitur ſolutio. Secunda autem, quod dictiones præfatæ ſignificant cauſam remotam, & mediatam, quantum repugnet iuribus in initio huiuſce fundamenti adductis, adeo manifeſtè, & ad oculum patet, vt maiori comprobatione res non indigeat, & latius probetur infra alio cap. huiuſce tractatus. Idque vel eo etiam, quod de natura dictionis eiuſdem, de, vel ex, ſit, denotare ſubſtantiam eius, cui adiungitur, provt aliorum authoritatibus, & teſtimoniis comprobat Sylueſter Aldobrandinus, dicto conſilio 115. numero 7. & numero 9. & inde infert ad noſtrum piſum caſum præſentem, vt propter naturam earum dictionum, legitimati per ſubſequens matrimonium, non dicantur nati de legitimo matrimonio, vt contineantur ſub ea diſpoſitione, ad quam legitimè nati, ſiue ex legitimo matrimonio procreati inuitantur.

Rurſus & ſexto loco facit, quod legitimatio ex ſua natura non trahitur retro, ex ſententia quorundam, vt in §. liceat igitur, ibi, & ſuos de caetero, & ibi, hoc facto exinde filios. quib. mod. natural. effician. legit. & in §. illud, in authent. quibus mod. effician. ſui. & quamuis in legitimatis per reſcriptum Principis ea iura loquantur, procedunt etiam in legitimatis per matrimonium, vt inquit, atque ex aliis Authoribus comprobat Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſ. art. 24. n. 34. quod ſi dixeris ex ſententia aliorum iuris Interpretum retrotrahi legitimationem, vt per Hippolyt. Riminaldum, referendum infr§, & maximè in dicto conſ. 222. n. 20. vbi retulit Abbatem, Præpoſitum, Iaſonem, Socin. Iunior. & Anguiſſolam, ſic tenentes, & agnouiſſe Manticam ipſum, lib. 11. dicto tit 12. n. 20. in principio. Reſpondetur, in hoc Interpretes maiori ex parte conueniſſe, & Manticam eundem declaraſſe ſtatim, quod ſcilicet ad ea, quæ determinato modo habet voluntæm, non fingit retrò legitimatio, vt illa extendere poſſit, vt ad literam inquit Baldus, in l. in teſtamento, n. 14. in fine. C. de teſtam. militis. Alexand. in l. Lucius, n. 17. ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. Ripa. in l. ex facto, §. ſi quis, num. 4. ff. ad Trebel. Ruinus, in conſ. 92. num. 16. verſic. & ita etiam, lib. 3. qui ſcribunt, quod licet aliàs legitimatio retrotrahatur ad tempus natiuitatis, tamen non trahitur retrò quoad interpretationem voluntatis teſtatoris; & ſequitur Mantica, dicto num 30. & vltra eum Rolandus, dicto conſ. 100. num. 41. lib. 2. poſt Bald. Alexand. Ripam, & Imolam, id ipſum tradidit, quod ſcilicet vbi agitur de teſtatoris voluntate interpretanda, legitimatio, etiam per ſubſequens matrimonium retrò non trahitur. Hipolyt. Riminaldus, præcitato conſ. 222. n. 75. lib. 2. Ratio eſt, quia voluntas teſtatoris (maximè cùm modum conſiderauit) non debet trahi ad caſum fictum; vbi poteſt verificari in caſu vero & proprio, vt Bart. & communiter omnes tradiderunt in l. Gallus. §. & quid ſ tantum, ff. de liber. & poſthu. atque ex ipſis notatuit Mantica, dicto num. 20. lex enim nunquam fingit, niſi exigente æquitate, quæ in hoc caſu non datur, l. ſciendum cum ſeq. ff. ex quibus cauſis maiores. l. non dubito, l. poſtliminium. ff. de cap. & poſtlim. reuerſis. Bartolus, in l. ſi is qui pro emptore. n. 2. de vſucapionib. idque indubitatè magis, quando ex retrotractionis fictione, præiudicium infertur tertio, quia tunc con ſolum æquitas, immò iniquitas maxima eſſet, inducere fictionem; & ideò non erit admittenda, vt in terminis ſucceſſionis maioratus tenet Tiraquellus, de primogenitura, quæſt. 34. num. 19. Molina, de Hispan. primogen. lib. 3. cap. 1. num. 7. Peregrinus, de fideicommiſſis, art. 23. num. 62. Anton. Faber, de erroribus pragmat. decad. 35. errore 6. Hippopolytus Riminaldus, dicto conſ. 222. lib. 2. qui nonnullis in locis eius conſilij, retrotractionis articulum hunc præſentem attigit, & diſtinctè magis, quàm alius feciſſet, adnotauit nonnulla: nam inprimis arguendo dixit num. 20. quod legitimatio per ſequens matrimonium, dicitur fieri per fictionem tranſlatiuam, nam matrimonium retrotrahitur, & contractum fingitur ante natiuitatem filiorum, & refert Authores nonnullos ſic tenentes, quos retuli ſuprà in initio huius numeri. Deinde ſtatuit num. 92. cum aliis Authoribus legitimationem non retrotrahi in præiudicium tertij, quod etiam dixit n. 11. & n. 131. & 133. limitauit ſingulariter, quod ſcilicet legitimatio per ſequens matrimonium operatur in præiudicium tertij ex præſumpta diſponentis voluntate, vt in caſu. l. ſi vnquam, C. de reuocan. donat. Rurſus, n. 75. & 77. conſtituit, legitimationem per ſubſequens matrimonium non retrotrahi quantum ad interpretandam voluntatem teſtatoris. & inde quod locum non habet, quando teſtator voluit eam omnino excludere, provt facit, dum requirit, filium legitimè natum: & negari non poteſt, quòd legitimatur per ſubſequens matrimonium, non ſit legiti mè natus ſecundum veritatem, quam teſtator viſus eſt intueri, vt ipſe Riminald. Concludit num. 152. & adiicit n. 82. poſt Bened. de plum. & Alex. quòd legitimatio non tantum poteſt, nec tam latè porrigetur, etiam ex viretrotractionis, vt legitimatus dicatur verè legitimus originaria legitimitate in ſpecie, quæ ex matrimonio procedit. Ac denique concludit num. 96. & quatuor ſeqq. quod quamuis legitimatus veniat in diſpoſitione legis loquentis de natis ex legitimo matrimonio, ſecus tamen eſſe in hominis diſpoſitione, vt latiùs infrà notabitur.

Septimò facit authoritas permultorum iuris Interpretum, qui in fortioribus terminis, quam his, in quibus nunc verſamur, ſcriptum reliquerunt, atque conſtanter aſſeuerarunt, legitimatum ſubſequens matrimonium, non excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi deceſſerit ſine liberis de legitimo matrimonio procreatis, vel legitimè natis; ſicque nec ad ſucceſſionem fideicommiſſi, aut maioratus admitti, ex ſola adiectione legitimitatis, per verbum legitimè natis. aut ex legitime matrimonio procreatis, per ſubſequens matrimonium legitimatum. Et hi equidem (quos longa ſerie commemorabo infrà ad ſolutionem noni argumenti, ex n. 95.) non modo ſunt pares pro ſubſtituto contra legitimatum, cum cæteris contrariæ partis Authoribus, ſicuti eſſe pares profitetur Sfortia Oddi, & eum refert Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 222. n. 206. verum etiam longè plures ſunt numero, ſi hi excludantur, qui pro legitimato, vel ſpecifice in terminis noſtris non reſpondeunt, vel in aliis terminis loquuntur, aut de feudis, non de ſubſtitutione ſermonem inſtituunt, ſicuti eleganter concludit Riminald. n. 207. vbi inquit in hunc modum: circa quorum concluſionem diligentiùs eſt conſiderandus calculus ab eis firmatus: nam ſi de medio tollantur illi, qui vel ſibi parum conſtantes fuerunt in hac quæſtione, vel materia; ſicut & alij, qui in diuerſis terminis à caſu noſtro ſcripſerunt. Quique de feudis locuti ſunt, non de ſubſtitution; demúmque conſilium collegij Patauini periculoſum: facilè patebit. cæteros à me miſſos. vt partem legitimati fouentes, longe pauciores remanere Scribentibus pro ſubſtituo, & c Et inferius ibi: Omnibus igitur Baldi ſequacibus cumulatis vna cum ceseris qui tenent in terminis opinionem pro ſubſtituto, longè maiori numero ſunt Doctores pro eo, quam pro legitimato: & ita ceſsat, quod authoritates ſunt æquales, vt dicebat Sfortia, Et vide ipſum Riminaldum, in eodem conſ. 222. ex n. 167. vſque ad num. 178. & n. 192. vſque ad num. 206. vbi ſuo ordine id oſtendit, & per multos ex his, qui pro ipſo legitimato contra ſubſtitutum, & contra ſententiam Baldi allegantur, nequaquam id probare, ſiue in ipſis terminis, in quibus verſamur, non loqui.

Octauò corroboratur hæc eadem pars, & ſententia, quoniam in caſu præſenti mens, & intentio fundatoris dicti vinculi & patronatus magis augetur, & apertiùs oſtenditur ex verbis ab eo prolatis, quam in terminis, in quibus Authores omnes maiori ex parte loquuntur, de quibus fundamento præcedenti meminimus; & infrà ad ſolutionem noui argumenti tractatur fundator namque ipſe non fuit contentus exprimere, quod omnes vocati, & ſubſtituti, eſſent legitimi & naturales, ſed addit, ex verbis ita geminatis, & ex legitimo matrimonio nati, & habiti, quibus clara voluntas colligitur, legitimatos per ſubſequens matrimonium excludendi; vt in terminis tradidit Ruin. in conſ. 92. n. 14. lib. 3. Butrius, Afflictus, Gratus, Berous, Socin. iunior, Cephal. & Rolandus, cum quibus ita in indiuiduo in caſu noſtro defendit, & reſpondit Hippolyt. Riminal. dicto conſ. 222. num. 61. lib. 2. vbi inquit, quod verba, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, ex legitimo matrimonio. ſic repetita, & geminata, cenſentur appoſita ad excludendum legitimatos per ſubſequens matrimonium, & Doctores communiter conſiderare prædictam geminationem verborum dicereque in hoc caſu neminem diſcrepare, ſed communiter conuenire, tanquam claro, & aperto. Et idem defendit n. 144. defendunt etiam Proſper Paſetus, in conſilio 98. 99. 100. 151. & 152. Tiberius Decianus, in conſ. 42. n. 28. num. 28. lib. 1. & in his terminis geminationis verborum, permulti opinionis contrariæ ſectatores; ſic quoque obſeruarunt, & contra legitimatum per ſubſequens matrimonium reſponderunt, vt infra dicetur, & in ipſis, in quibus verſamur, terminis, poſt alios multos probauit Petr. Surd. deciſ. 319. ex n. 5. cum ſeq. in illis verbis: His vero nihil mouentibus, Senatus declarauit, eueniſſe caſum fideicommissi ad fauorem dictorum, de Andreaſiis: quia filius domini Marci Antonij, legitimatus per ſecurum matrimonium, non facit deficere conditionem adiectam ſubſtitutioni, ſi deceſſerit D. Marc. Anton. ſine filiis legitimis & naturalibus, & ex legitimo matrimonio procrearis, ſecundum opinionem Baldi, & c. Et inferius, ibi: Et nouiſſime ſic iudicatum fuiſſe in Pedemontano Senatu, refert Theſaurus, deciſ. 196. n. 4. Zuchard. in rubr. ff. ſi certum petatur, n. 3. quæ opinio videtur trocedere ſine difficultate, quando ſunt poſiti in conditione filij legitimi & naturales, & ex legitimo matrimonio procreati; tum propter geminationem, quædemonſtrat magis enixam voluntatem; tum propter vitandam ſuperfluitatem, quæ induceretur, niſi vltimæ verba de legitimo matrimonio hoc importarent; tſ quia copula requirit omnium copulatorum concurſum; tum demum, quia copula ſtat ampliatiue, ſecundum Bartolum, in l. ea tamen adiectio, ff. de legatis tertio, & c.

Nonò comprobatur ipſa ſententia ex eo, quod dicti vinculi, & patronatus inſtitutor non modò in prima, & ſecunda, & tertia ſubſtitutione, aut vocatione expreſſit, quod ab eo vocati, & in futurum ſucceſſuri, eſſent legitimi & naturales, & ex legitimo matrimonio nati, & habiti, ſed etiam eadem verba replicauit in omnibus aliis ſequentibus ſubſtitutionibus, aut vocationibus, & in fine diſpoſitionis per clauſulam generalem id repetit; vnde deprehenditur magis enixa voluntas ſua, admittendi eos duntaxat, qui ex legitimo nati fuiſſent matrimonio, & excludendi non natos legitimè, etiam poſtmodum ſubſequens matrimonium legitimatos: provt formaliter arguit Pariſius, in conſilio 9. num. 42. & in conſ. 12. num. 145. lib. 2. Mantua, in conſ. 28. num. 12. & 13. lib. 2. Hippolyt. Riminaldus, d. conſ. 222. n. 62. lib. 2.

Decimò denique, & vltimo loco confirmatur eadem pars ex eo, quod in fortioribus terminis eleganter ſenſit Natta, in conſ. 624. n. 18. referendo Baldum, in conſ. 367. vol. 5. & cum eo adnotauit Riminaldus ipſe, vbi ſuprà, n. 144. & quatuor ſeq. vbi reſpondet argumento antea propoſito. n. 18. & conſtituit, quod verba illa, de filiis legitimis & naturalibus, ex legitimo matrimonio, reſpiciunt natiuitatem, & ad eam videntur referri, etſi verbum natis non adiiciatur, quoniam ſuppletur, & tacitè ſubintelligitur, & ob id legitimatis per ſubſequens matrimonium non conueniunt, vt latius ibi fundat Riminaldus: & n. 148. concludit, quod exempla Doctorum de filiis ex legitimo matrimonio natis, ſunt expreſſio eius, quod tacitè ineſt, quæ nihil operatur; ſi ergo ſufficit iuxta iſtorum Authorum ſententiam, vocare legitimos ex legitimo matrimonio, etiam non adiecto verbo natos (quoniam verbum id ſubintelligitur) quanto magis ſufficere debet, vt legitimati per ſubſequens matrimonium non admittantur, quando legitimi & naturales, & ex legitimo matrimonio nati, & habiti vocantur, vt in præſenti contigit.

