Verùm vt magis ſpecificè ſuperiora probentur, atque exornetur regula dict. l. vnicæ, §. ſin autem deficientis, C. de caduc. tollend. quòd regula ipſa non procedit, quando teſtator vſus eſt verbis generalibus, poſt Gloſſam in cap. ſi forte, in verbo, dignitatem de electione, in 6. declarat Craueta in conſ. 197. column. penult. verſ. Sextò pro responſione. Iacobus Menochius in conſilio 140. numero 16. libro 2. qui ſubdit, multò fortius id locum habere, quando vſus eſt verbis vuiuerſalibus, ſicuti in caſu, de quo eo conſilio agebatur, & per Crauetam vbi ſuprà, qui latiùs comprobat: Nam tunc ſine controuerſia ſatis expreſſit teſtator caſum, qui omiſſus videbatur. Prætereà & ſecundò dictam regulam §. ſin autem ad deficientis, locum non habere, quando diſpoſitionis ratio generalis eſt, & conuenit illi caſui, qui ſingulariter non eſt expreſſus, ſcripſit idem Craueta dicto conſilio 297. column. penult. verſ. Septimò respondeo, & in conſil. 62. numero 14. & in conſ. 130. num. 7. Socin. iun. in conſ. 77. in fin. lib. 3. Iacob. Menoch. d. conſil. 140. num. 16. libro 2. qui applicat caſui ſibi conſulto. Rurſus & tertiò, quòd dicta regula non procedat, quando diſpoſitio facta eſt ampliatiuè in fauorem eius, pro quo diſponitur, & ſic quòd non reſtringatur ad ſpecificè expreſſa tantùm, ſed etiam includat ea, quæ aliàs omiſſa videntur; poſt eundem Crauetam in d. conſ. 297. column. vltim. verſ. Octauò respondeo, tradit idem Menoch d. conſ. 140. num. 16. ad finem, libro 2. Deinde & quartò, quòd eiuſdem §. ſin autem ad deficientis, doctrina non procedit, quando ratio eadem militat, tam in caſu omiſſo, quàm in expreſſo, in claris terminis reſponder Craueta in conſ. 62. num. 14. qui auctoritate multorum comprobauit: illo enim ſuo in caſu, teſtator vocauerat Petrum, & eius liberos; Hieronymum verò, nulla liberorum mentione facta, pariter ſubſtituerat: Hieronymus erat magis dilectus à teſtatore: Reſpondit Craueta, quòd licèt in vocatione Petri, facta eſſet mentio filiorum eius, & non in vocatione Hieronymi; quòd nihilominus non cenſerentur omiſſi filij Hieronymi, quia eadem eſt ratio, immò maior, quòd ita vocati cenſeantur filij Hieronymi, vt filij Petri. Idem pariter reſpondit Craueta ipſe in conſ. 130. numero 7. qui à fortiori dixit, quòd ſi teſtator aliquos inuicem, & reciprocè ſubſtituit, & alios non ita ſubſtituat, quòd licet ex regula dictæ l. vnicæ, §. ſin autem ad deficientis, videbatur dicendum illos poſteriores non cenſeri inuicem ſubſtitutos, quia ſi ſubſtituere eos teſtator voluiſſet, ita expreſſiſſet, ſicuti de primis expreſſit; nihilominus dixit Crauet. quòd cùm eadem ratio, immò maior ratio eſſet in ſecundis, quàm in primis; ita illi, ac iſti cenſeantur inuice ſubſtituti. Et præter Crauetam idem in ſimilibus caſibus reſponderunt Decius, Socinus iunior, & Gozadinus, quos refert Iacobus Menochius, & ſimili caſui applicat in conſil. 552. num. 26. per totum, libro 5. & idipſum, quòd regula dicti §. ſin autem ad deficientis, quando eadem eſt ratio in caſu omiſſo, quàm in expreſſo, non procedat, obſeruarunt cum aliis Fuluius Pacianus in conſil. 9. num. 36. Ludouicus Caſanate in conſilio 47. num. 46. & 47. & num. 50. & 51. quem retuli ſuprà, cap. 9. num. 78. ſiue ratio diuerſitatis reddi non poſſit, quare magis in vno caſu, quàm in alio teſtator voluerit, etſi non conſtet adeſſe eandem rationem, ſicuti ex Rota Florentina, Burſato, & Sfortia tradidit Ludouicus Caſanate vbi ſuprà, num. 48. Similiter & Quintò, quòd regula dicti §. ſin autem ad deficientis, eſt fundata ex regula illa, quòd incluſio vnius, eſt excluſio alterius, iuxta l. cùm Prætor, in principio, ff. de iudiciis: & in regula, quòd caſus omiſſus habeatur pro omiſſo, iuxta l. ſi extraneus, ff. d condict. cauſ data, & l. commodiſſimè, ff. de liber. & poſthum. quæ ſanè regulæ locum non habent, quando adeſt coniecturata mens teſtatoris, quòd ita diſponere voluerit; & ita nec eo caſu habere locum poſſit ipſamet regula §. ſin autem ad deficientis, ex Currio ſeniore, Ruino, Pariſio; Grato, Socino iuniore, & Gozadino ſcriptum reliquit Iacob. Menoch. dict. conſ. 552. num. 27. lib. 5. atque ex ipſis, Menochio non citato, Ludou. Caſanate dict. conſ. 47. n. 49. 50. & 51. qui ex coniecturis probabilibus, ex quibus concipi poſſit, quòd teſtator in caſu dubij idem ſenſerit, prout in alio caſu expreſſit; recedendum affirmat à regula dicti §. ſin autem ad deficientis: & citat alios Authores. Rurſus & ſextò, quòd eadem regula locum non obtineat, quando caſus omiſſus, de quo quæritur, expreſſo ſimilis eſt, quia non videtur omiſſus; egregiè adnotarunt Curtius ſenior in conſ. 52. column. vltim. Pariſ. in conſ. 54. colum. vlt. & in conſ. 72. n. 98. lib. 2. Iacob. Menoch. in conſ. 552. n. 28. lib. 5. Denique & vltimò, regulam dicti §. ſin autem ad deficientis, procedere, cùm agitur de re, cuius diſpoſitio pendet à ſola voluntate diſponentis, ſicut in teſtatore, quando de re ſua diſponit: nam tunc ſi facilè potuit exprimere, & non expreſſit, dicitur noluiſſe; ſed diuerſum eſt, cùm diſpoſitio non pendet à voluntate diſponentis, ſicuti in caſu illo, de quo conſultus reſpondit Menochius, & ita expreſſim annotauit in conſ. 207. n. 29. lib. 2. in eo namque hæres grauatus non habebat in ſua facultate alienate bona aliqua reſtitutioni ſubiecta; & ſic nec aſſerere, aliqua ex bonis illis non eſſe ſubiecta reſtitutioni, vt Menochius ipſe eodem in loco ſcripſit.

Quarto & vltimo loco obſeruandum, atque conſtituendum erit: Subſtitutio, ſiue diſpoſitio de te non loquitur, aut non loquitur iſto caſu, obiectum illud in tractatu ſubſtitutionum, & fideicommiſſorum, adeò vſitatum, & tritum, regulariter verum eſſe, & obtinere plerumque, atque de iure procedere, prout comprobatur ex his, quæ numeris præcedentibus remanent reſoluta; ex eo etiam, quòd ſcriptura teſtamenti ſeruanda eſt, l. fin. ff. de manumiffis teſtamento; per quam ſic notauit, atque in caſu occurrenti arguit Bald. in conſ. 232. Proponitur in facto, colum. vltim. lib. 5. Crauet. in conſil. 161. n. 15. Marc. Anton. Peregrin. de fideicomm. artic. 11. n. 27. nec debet vti beneficio ſcripturæ is, qui in ea nominatus non eſt, vt poſt alios, quos allegat, tradit Roland. in conſ. 59. n. 44. lib. 3. Achill. Pedroch. in conſ. 38. n. 43. lib. 1. Deinde, quòd ita videatur deduci ex textu ſingulari, in l. ſi fuerit, §. primo, ff. de legatis tertio, l. ſi quis ita, l. ſi pater, l. ſi mater, §. finali, ff. de vulg. & pup. ſubſtitut. & ex aliis adductis ſupr. n. 7. ex traditionibus etiam Iacobi Menochij lib. 4. præſumptione 67. Cæterùm argumentum, ſiue obiectum metipſum, aliquando locum non habiturum, ac primùm quidem inſpiciendum fore, an ſimus in diſpoſitione directa, ſiue in inſtitutione, aut ſubſtitutione directa; tunc namque regula iſta generalis, Subſtitutio, vel diſpoſitio de te non loquitur, regi, & gubernari debebit propoſiti articuli reſolutione, atque explanatione, an ſcilicet inſtitutio hæredis, & ſubſtitutio directa extendatur ex veriſimili mente teſtatoris, de caſu, ad caſum, & de perſona ad perſonam: de quo eleganter per Decianum in conſ. 1. n. 145. & 146. lib. 1. latiùs per Menoch. lib. 4. præſumpt. 26. per totam, & eodem lib. 4. præſumptione 65. per totam, & cap. ſequenti dicetur. Ex his ergo, quæ adnotabuntur ibi, & per Menochium ex communi ſententia traduntur, deducetur abſolutè, an & qualiter dictum asſumptum, De te ſubſtitutio non loquitur, & c. procedat: an verò ſimus in ſubſtitutione fideicommiſſaria; & tunc quidem in memoriam reuocari debebunt ea, quæ dicta fuere ſuprà, capite 8. in eo dubio, vtrùm fideicommiſſum ex ſolis coniecturis poſſit induci, & præſumi: & quæſcribuntur per Camillum Gallinium de verbor. ſignificat. lib. 1. cap. 22. Peregrinum de fideicommiſſis, articulo 11. ex numero 4. vſque ad num. 44. Mieres de maioratu, ſecunda parte, quæſt. 5. Menochium d. præſumptione 67. inquirendum etiam erit, vtrùm ſit præſumpta mens teſtatoris, & veriſmilitudo voluntatis eiuſdem; tunc namque argumentum metipſum, De te ſubſtitutio non loquitur, &c. non obtinebit: immò ex præſumpta mente & voluntate defuncti ceſſabit, & de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam ſubſtitutio extendi debebit: idque iuxta communes Interpretum reſolutiones, de quibus cap. ſequenti agendum eſt. Et iuxta ea, quæ ex infinitis Authoribus libro 2. har. quotidianarum contronerſ. iur. capite 22. num. 95. & 96. ego adnotata, atque ſcripta reliqui. Et in terminis ſic explicauit Simon de Præris lib. 2. dicta ſolutione 3. numero 172. folio 248. ceſſabit etiam idem obiectum, provt obtinere poterit, perſpectis his, quæ capite ſequenti annotabuntur, quæ in hoc eodem articulo præ oculis haberi debebit, ſicut & alia ſcripta ſupra, cap. 11. & 12.

Et hactenus de his, quæ attinent ad noſtrum tractatum coniecturarum, atque interpretationis vltitimarum voluntatum; quibus & adiicere libuit Senatus noſtri Hiſpalenſis definitionem quandam in caſu occurrenti, quæ eidem huiuſce capitis materiæ conuenire videtur opportunè: quæd in cauſ, & lite Michaëlis de Faro, fideiuſſoris cuiuſdam conſanguinei ſui, cùm Senatus Regius dubitaſſet, vtrùm ipſe à ſententia lata contra conſanguineum ſuum appellare poſſet, eo præcipuè adducebatur, atque excitabatur fundamento, quod inter alia Interpretum noſtrorum aſſidue, & generalia argumenta, ſiue axiomata adductum fuit ſupra; videlicet, quod lex, & alia diſpoſitio quælibet, generaliter, & indiſtinctè loquens, generaliter debet intelligi, vbi lex ipſa, ſiue diſpoſitio non diſtinxit.

In caſu ergo propoſito, cùm Senatus noſter vnanimiter admiſiſſet communem illam Scribentium reſolutionem, quæd ſententia lata contra principalem, exequi poteſt contra fideiuſſorem, etiam non citatum, abſque nono proceſſu, & libello, quando ſumus in fideiuſſore iudicij, qui ſcilicet cauit de iudicatum ſoluendo; quando verò ſumus in fideiuſſore de iudicio ſiſti, vel contractus exequi non poſſit abſque nono proceſſu contra fideiuſſorem non citatum, nec auditum, prout videtur texrus in l. finali, in fine, C. de vſuris rei iudicatæ: Vbi dicitur, fideiuſſorem ſtatim compelli, illa dictio ſtatim denotat non eſſe ferendam ſententiam, vt in authent. de inceſtis nuptiis, §. primo: & ſignificat ſummariam cognitionem abſque aliquo iudicij ordine, vt eleganter ponderauit, & prædictam communem diſtinctionem fideiuſſoris iudicij, & contractus, probauit Petrus Surdus in deciſione 218. ex numero 11. & conſilio 271. ex numero 1. vſque ad numerum 5. libro 2. vbi commemorat Authores quamplures ita tenentes; Bartolum, inquam, in l. prima, ff. iudicatum ſolui, & in l. tale pactum, §. qui prouocauit, ff. de pactis: vbi Curtius iunior numero 4. Baldum dicentem, quæd ligatur fideiuſſor iudicatum ſolui, ſententiâ latâ contra principalem, Socinum, Guid. Pap. Ioann. Andr. Cin. Guil. Cuneum, Albericum, Ancharanum, Iaſonem, Riminaldum, Beroum; Marſilium, Cagnolum, Marantam, Boſſium, Iulium Clarum, & Rocum Suarez, vbi ampliat etiam, quando fit pactum de præterito iudicato ſoluendo, & adducit text. quem dicit vnicum in dict. l. tale pactum, §. qui prouocauit, ff. de pactis, vbi Baldus column. 5. verſic. Quartò ſic oppono. Et ſubdit ipſe Surdus numero 4. id adeò verum eſſe, quòd etſi lata ſit ſententia contra principalem abſentem, & contumacem; mittitur nihilominùs executioni contra fideiuſſorem, vt probatur in l. prima, & in l. cùm quærebatur, & in l. iudicatum ſolui, ff. iudicatum ſolui: & tradit Berous in conſilio 202. numero 34. libro 3. qui numero 36. inquit, idem eſſe in quocumque fideiuſſore accepto in iudicio. Et ſequitur Surdus eodem conſilio 271. numero 5. & latiùs explicat numero 39. 44. 45. & 46. ibi, vide etiam Alexand. Trentacinq. variar. libro 2. titulo de expenſis, reſolutione 3. folio 369. Hortenſium Caualcanum in fragmento 53. eandem etiam diſtinctionem fideiuſſoris iudicij, vel contractus, vt ſententia poſſit exequi abſque nono proceſſu, vel non, quam ante alios tenuit Speculator in titulo de executione ſententiæ, §. ſequitur, numero 10. probarunt & alij Authores vltra relatos à Petro Surdo, Ioachimus, inquam, Minſingerus ſingularium obſeruationum centuria 4. obſeruation. 96. Ægidius Bellamera in conſ. 3. Maſtrill. deciſ. 20. Ioannes Baptiſta Coſta de rata, quæſtione 222. Vincentius Carocius caſu 136. per totum, maximè numero 12. ex quo diſputando ad partes, ita poſſent adduci fundamenta pro diſtinctione communi, ex num 9. vſque ad numerum 12. in contrarium etiam alia expendi poſſent à num. 1. cum ſeq. quibus ſatisfacit numero 15. & 16. Ioannes Gutierrez in conſilio 29. vbi vide, Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iur. tomo 3. littera F. concluſione 311. folio 873. vbi latè & littera E, concluſione 479. folio 394. Eſcobar de ratiocinijs, cap. 34. Peguera deciſione 199. Flaminius Chartarius deciſione 119. Ariſminus Tepatus variarum libro 1. titulo de fideiuſſoribus, folio 132. in principio, Franciſcus Turizanus, Petr. Ancharan. Regienſis, Emanuel Suarez, Vrſillus, Nicellus, Chaſaneus, Mazolus, Rebuffus, Hieronymus Gabriel, & alij multi, quos congeſſit in vnum Franciſcus Burſatus in conſilio 203. numero 15. per totum, libro 2. qui equidem latiſſimè, atque elegantiſſìmè omnium per totum illud conſilium diſputat præfatum articulum, & concludit, quòd fideiuſſor contractus non grauatur ex ſententia lata contra principalem, eo non citato, niſi de nono contra eum procedatur: & quòd id intelligitur in ſententia ſuper meritis, vel debito lata contra principalem, quæ non nocet fideiuſſori contractus, & quòd iura quamplurima, quæ id probant, hoc caſu loquuntur, non autem in ſententia excuſſionis, idque ſecundùm omnes, vt ibi dicit, & iura metipſa, atque rationes plures pro ea parte, & pro fideiuſſore contractus expendit ex numero 4. vſque ad numerum 16. vt ſcilicet ſententia lata contra principalem, executiuè non grauetur, & dicto numero 16. cum ſeq. contrariæ partis fundamentis, ſeu rationibus ſatisfacit: Fideiuſſorem autem iudicij ſine nono proceſsu grauari, ex ſententia communi inquit, & rationem reddit numero 12. & numero 11. dixit ſingulariter, exceptiones fideiuſſoris iudicatum ſolui, ſummariè dum fit executio, cognoſci, poſt Baldum, & Rodericum Suarez, quem citat, & numero 4. eiuſdem conſilij 203. cautelam dat creditoribus, quòd contractus ſpecificè executorios contra fideiuſſores celebrent, addito pacto, vt coram quibuſcunque Iudicibus poſſint exequi contra eos, ac ſi ſententia lata contra principales, eſſet contra ipſos promulgata. Ac denique, quòd fideiuſſor iudicij ſoluens virtute ſententiæ, habeat executionem contra eum pro quo ſoluit; & ſecus eſſe in fideiuſſore contractus, qui ſoluens, non habet executionem paratam, tenuit Rebuffus in conſtit. Reg. tract. de litter. obligat. artic. 6. num. 33. & ſeq. quem citat Ariſminus Tepatus variarum lib. 1. tit. de fideiuſſoribus, fol. 132. in principio. Et vide Ioann. Gutierrez, dict. conſ. 29. Admiſſa igitur vnanimiter à senatu noſtro diſtinctione prædicta, dubium de eo vertebatur; vtrùm, inquam, fideiuſſor appellari poſſit à ſententia lata contra principalem: dubitandi autem occaſionem principalem præſtare videbantur rationes quamplures, fortiter ponderatæ per Petrum Surdum dicto conſ. 271. ex num. 6. vſque ad num. 21. lib. 2. quæ ideò hic non repetuntur, quòd ibidem ſingulariter expenduntur: ac illud maximè vrgebat, quòd ſi fideiuſſor poſſet à ſententia lata contra principalem appellare, vtique contra eum nunquam fieret executio, quia ſemper appellaret, & appellando liberaret ſe ab obligatione, & hoc modo eluderet Iudicem, partem, & iudicium; quoniam fideiuſſor cauſæ principalis non tenetur de eo, quod eſt iudicatum in cauſa appellationis, & mutatio inſtantiæ impedit, ne committatur ſtipulatio, cum lata prima ſententia, finita ſit fideiuſſio præſtita, quæ eſt ſtricti iuris, l. cùm apud, l. cùm lite, ff. iudicatum ſolui: ex quibus iuribus ita annotauit Petrus Surdus dicto conſ. 271. num. 6. vſq. ad num. 13. lib. 2. vbi citat Bartolum, Bald. Romanum, Imolam, Socinum, Decium, Matheſilan. Marſilium, Beroum, Franc. de Marchis, Boſſium, Afflictis, & Iulium Clarum ita tenentes: & vltra eum id ipſum tenuerunt, atque exornarunt deciſionem text. in dicta leg. cum apud, Antonius Gabriel commun. concluſion. lib. 3. tit. de fideiuſſoribus, concluſ. 4. Ioannes Parladorius rerum quotidianarum lib. 2. cap. finali, 5. parte, §. 5. ex num. 8. cum ſeq. Antonius Theſaurus deciſione Pedemontana 202. per totam. Vincent. de Franchis deciſ. 208. & 320. & 344. Cardinalis Dominicus Thuſcus practicarum concluſionum iuris, tom. 7. littera S. concluſ. 42. per totam, fol. 99. latiùs tom. 3. concluſ. 326. & 328. ex folio 891. Fontanella de pact. nuptial. clauſula 4. gloſſa 10. parte prima, ex num. 61.

Nihilominus tamen Senatus Regius Hiſpalenſis contrarium meritò ſtatuit, & dictum Michaëlem de Faro fideiuſſorem appellare poſſe à ſententia lata contra principalem, etiamſi principalis non appellaret, iuridicè definiuit per text. in l. à ſententia, ff. de appellat. vbi dicitur, poſſe fideiuſſorem appellare à ſententia lata contra principalem: & ibi hoc notat Bart. num. 2. Imola in ſecundo notabil. Caſtrenſis numero 4. Baldus in l. tale pactum, §. qui prouocauit, col. 5. verſ. in contrarium arguit, ff. de pactis. Ioannes Faber. in §. alia, verſ. ſed quæritur, Inſtitut. de ſatiſdat. Caſtrenſis in l. finali, in fine, C. de vſuris rei iudic. qui loquitur in fideiuſſore, qui promiſit iudicatum ſoluere, quòd poſſit appellare à ſententia lata contra principalem, per text. in d.l. à ſententia: quæ licèt non loquatur expreſsè in fideiuſſore iudicatum ſolui, tamen quia indiſtinctè & generaliter loquitur. debet etiam indiſtinctè & generaliter accipi: idque ex quacunque ex tribus illis regulis generalibus adductis ſupra, in initio huius cap. cùm lex illa hoc dixerit, hoc expreſſerit in fideiuſſore vt dixi; & ſic à contrario ſenſu regulæ propoſitæ ſuprà num. 2. idem dicere debemus in quocunque fideiuſſore abſolutè: Ex altera etiam regula, cùm dici non poſſit, legem non expreſſiſſe, quod adeò expreſſim dixit, & ſic in contrarium non vtgeat: alia verò vſque adeò militet, cùm dicta l. à ſententia indiſtinctè, & generaliter loquatur, & ſic debeat indiſtinctè intelligi in quocunque fideiuſſore, vt nunc notaui; & probatur per text. in l. de pretio, ff. de Public. in rem act. cum aliis iuribus citatis ſuprà num. 5. & cum Craueta, & Beccio, Petrus Surdus, qui in fideiuſſore iudicatum ſolui, & alio quocunque ita reſoluit, & in terminis expendit argumentum præfatum, quòd dicta l. à ſententia generaliter, & indiſtinctè loquatur; & pro ipſamet ſententia latè fundat ex num. 17. cum ſequent. quòd appellatio permiſſa ſit in omnibus caſibus, quibus non reperitur expreſsè prohibita, l. & in maioribus, C. de appellationib. Eſt enim defenſio, quæ nemini debet denegari, & commune omnium condemnatorum auxilium, l. cum minor, in fine, vbi Gloſſa, ff. rem ratam haberi, & plura cumulant permulti ibi commemorati per eundem Surdum, qui ſubdit n. 30. quòd quando poſſet dubium aliquod ſubeſſe, adhuc pronuntiandum eſt, appellationem admittendam, ſecundùm Gloſſam, Innocentium, Bartol. & alios; & in dubio Iudex debet appellationem deferre, prout dicunt Speculator, Archidiaconus, Ioannes Andreas, Butrius, Baldus, & Alexander ibi relati.

Rurſus & pro ipſo fideiuſſore, non leuiter Senatum noſtrum excitabat, certi iuris eſſe, quòd fideiuſſor poteſt vti omnibus exceptionibus, & defenſionibus, quæ competunt principali, l. 2. C. quæ res Pign. oblig. poſſ. l. omnes, ff. de except. l. conſtitutionibus. C. de vſuris: vbi Baldus notat, quòd defenſio ipſo iure competens reo, competit & obligato pro eo, l. tam mandatori, C. de non numerata pecunia, l. ſi ſtipulatus, in fine, ff. de fideiuſſoribus: latè Marſilius in rabrica, ff. de fideiuſſoribus, num. 268. & ſeq. Pariſius in conſil. 96. num. 39. lib. 3. Beccius in conſil. 45. n. 46. Et multas poteſt opponere exceptiones fideiuſſor, à quibus principalis eſt excluſus; & ſic exceptionem non numeratæ pecuniæ, quamuis principalis agnoſcat debitum: Et poteſt dicere, vſurarium contractum, quem principalis fatetur verum, vti iidemmet Authores fatentur, Burſatus etiam in conſilio 203. num. 10. lib. 2. egregiè Petrus Surdus in conſilio 20. ex num. 1. cum ſeq. lib. 1. & in conſil. 271. ex num. 23. lib. 2. Quinimò poteſt excipere, inuito & reluctante reo principali, l. ſi cui, C. de non numerata pecunia, Surdus vbi ſuprà, qui dicto conſil. 20. num. 2. inquit, quòd poteſt fideiuſſor aſſumere defenſionem cauſæ, atque illi aſſiſtere, tanquam neceſſarius defenſor, l. idèmque, §. generaliter, ff. mandati, Natta in conſilio 50. numero vingeſimotertio. ſicuti ergo in illo caſu, per appellationem ab inferiori ad Senatum allato, poſſet appellare principalis, ita & fideiuſſor. Nec obſtat argumentum illud in contrarium propoſitum, quòdſcilicet ſtipulatio iudicatum ſolui, finiatur lata prima ſententia, & ſic fideiuſſor datus in cauſa principali, non teneatur in cauſa appellationis; ex quo videbatur dicendum primafacie, quòd fideiuſſor appellare non poſſet, quia ſemper appellaret, & appellando liberaret ſe ab obligatione: Quia reſpondetur, non reddi eluſoriam promiſſionem fideiuſſoris, licèt is appellaret; nam etſi fideiuſſor datus in vna inſtantia non teneatur in alia, nec coram alio Iudice: tamen hoc eſt verum, quando principalis ipſe appellat, tunc enim liberatur fideiuſſor, etiamſi prima ſententia eſſet confirmata: ſed quando fideiuſſor appellat, tunc teneturpro eo, quodiudicat Index, quem ipſe appellando elegit; videtur namque ſuam obligationem prorogare ad Iudicem appellationis. Et ita in terminis reſpondet Faber in dicto §. alia, in fine. Inſtitut. de ſatiſdat. & ſequitur Petrus Surdus in conſ. 271. num. 52. lib. 2. quinum. 32. rectè etiam reſpondet alteri fundamento, videlicet, quòd contra fideiuſſorem de iudicatum ſoluendo fiat executio abſque libello, & nouo proceſſu, quia hoc debet intelligi, dummodò non ſit appellatum per principalem, vel ipſum fideiuſſorem, vt ibi latiùs comprobat.

CAPVT XV.

Ex caſu omiſſo, veriſimiliter tamen, atque præſumptiuè (vt creditur) ſubintellecto, quemadmodum duci, atque exercitari debeamus, ne erremus, & coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri debeat iuridicè in fideicommiſſis, ſubſtitutionibus, & teſtamentaria diſpoſitione quacunque; inde & conſquenter, vulgatiſſimum illud Interpretum axioma, quòd caſus omiſſus in omni materia, & diſpoſitione, & maximè in vltimis voluntatibus, pro omiſſo habetur regulariter, aliquando verò haberi poſſit, ac debeat pro expreſſo; quibus regulis, atque doctrinis circumſcribi valeat, vt in tuto eatur, & Interpretum omnium prolixa adeò commentaria, ad ſummam, & reſolutiones certas reducantur: Hæredis deinde inſtitutio, & ſubſtitutio directa, & non directa, fideicommiſſaria quoque diſpoſitio quæcunque, an ex veriſimili mente, & coniectura voluntatis extendatur de caſu ad caſum, & de perſona ad perſonam; an ſolis etiam coniecturis, & præſumptionibus aliquid inducatur? vbi horum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio.

SVMMARIVM.

- 1 Caſus in vltimis teſtatorum diſpoſitionibus, an, & quando dicatur omiſſus, vel non, vt tanquam omiſſus non attendatur, vel ſi pro expreſſo habeatur, velut expreſſus operetur; & quando pro expreſſo habendus ſit? Articulus equidem difficilis, & admodum frequens, & qui latiſſimè patet apud Scribentes. Nec ſub compendio breui verborum facilè comprehendi, certáve, aut generali doctrina comprendi valet.
- 2 Idcircò pro huiuſce capitis explicatione diſtincta, neceſſe fuiſſe, theoricas illas, & doctrinas communes Interpretum quamplurimorum euoluere, atque originaliter prælegere, prout hoc num. agregantur, atque commemorantur.
- 3 Qui tamen (ſi perpendantur attentè) in eundem finem, eaſdèmque regulas, & doctrinas tendunt. Et Bartoli theoricam, atque diſtinctionem in præfato dubio, latiùs declarant. In effectùque proſequuntur maiori ex parte ea, quæ Bartolus ipſe aſſumpſit, atque excitauit. Quamuis iidem, ac maximè conſulentes diuerſimodè, prout caſus ſe offerunt, diſputationem ipſam inſtituant.
- 4 Caſus à teſtatore, vel ab alio diſponente omiſſus, quando pro omiſſo, quando etiam pro expreſſo haberi debeat, vt Bartolus ex profeſſo explicaret, quemadmodum ſe habuerit? & per totum numer. vbi eiuſdem diſtinctio recitatur ad vnguem.
- 5 Andreæ etiam Alciati ſententia refertur.
- 6 Et Mariani Socini iunioris diſtincta, & abſoluta reſolutio commendatur.
- 7 Ioannis etiam Bologneti, poſt longam diſputationem ſummariæ concluſiones admittuntur.
- 8 Et Simonis de Prætis ad ſummam Scriptorum omnium traditionem reducentis, obſeruationes commemorantur.
- 9 Quibus & Iacobus Menochius conuenit, vt hîc adnotatur.
- 10 Et Ioannis Marci Aquilini reſolutiones (quæ ex mente Bartoli omnia comprehendunt) breuiter enuntiantur.
- 11 Ac denique Iacobi Berettæ placitis res circumſcribitur. Vt Authoris ex mente omnium obſeruationes veriores, & communiores proponantur.
- 12 Caſus omiſſus habetur pro omiſſo regulariter, & relinquitur diſpoſitioni iuris communis, prout latiùs hîc probatur, & ratio redditur.
- 13 Idque maximè in ſubſtitutionibus, & fideicommiſſis, & cæteris diſpoſitionibus teſtamentariis procedit,
- 14 In contractibus etiam omnibus, & in quacunque materia, & diſpoſitione procedit, vt latiùs hîc exornatur, & etiamſi agatur de fauore piæ cauſæ.
- 15 Caſus omiſſus pro expreſſo habetur, quando talis caſus ſubintelligi poteſt virtute expreſſi, vel ex natura actus, & tunc diſpoſitio facta in vnum caſum, porrigitur ad caſum omiſſum. Idque, ſiue ex natura actus procedat, vel antecedentis, aut conſequentis neceſſarij virtute. Siue ratione acceſſorij. Vel ratione neceſſarij reſurgentis. Aut connexitatis gratia. Seu gratia correſpectiuitatis. Et in omni materia, tam fauorabili, quàm odioſa. Ac etiam, quando caſus omiſſus, diſſimilis eſſet expreſſo, ſolitus tamen eſſet fieri. Quia caſus ij ſunt coniuncti, & ſic teſtator videtur de eis cogitaſſe, & ſumma ratio eſt, ita dici.
- 16 Niſi aliter conſtaret de mente disponentis, vel ſi verba repugnarent, etiamſi adſit mens teſtatoris, contra Fortunium.
- 17 Omiſſus non dicitur caſus, qui venit conſecutiuè ſub expreſſa.
- 18 Vel qui includitur per verba implicatiua.
- 19 Id quod virtualiter ineſt, & ex expreſſis reſultat, pro expreſſo habetur.
- 20 Caſus omiſſus, non præſumitur conſultò omiſſus, quando veriſimile eſſet, quòd ſi teſtator de caſu omiſſo cogitaſſet, idem quoque de eo diſpoſuiſſet. Et tunc prouiſio in vnum caſum facta, porrigitur ad alium, etiam non comprehenſum ex virtute expreſſi, quando veriſimilis mens teſtatoris ita ſuadet. Idque iure, & authoritate latiùs comprobatur, atque exornatur.
- 21 Et Ioannis Marci Aquilini ſententia contraria damnatur, & improbatur.
- 22 Caſus non dicitur omiſſus, ſed potiùs expreſſus, in quo militat eadem, aut maior ratio, ac in expreſſo. Et ſic diſpoſitio facta in vnum caſum, porrigitur ad alium ex vi rationis.
- 23 Vel quando poteſt comprehendi ſub verbis generalibus ipſius teſtatoris.
- 24 Vel ſi per teſtes ille concludenter probetur.
- 25 Caſus non præſumitur conſultò omiſſus, cùm etiam tacitè dispoſitioni teſtatoris ineſt, & tacitè intelligi, & colligi poteſt ex præſumpta voluntate teſtatoris.
- 26 Vel cùm teſtator vnum caſum expreſſit, veriſimiliter exiſtimans, alium non eſſe euenturum, alioqui illum etiam expreſſiſſet.
- 27 Caſus omiſſus debet ſuppleri, ſi ſit inſolitus.
- 28 Secus tamen, ſi à teſtatore cogitatus aliquo modo, quia videtur conſultò omiſſus.
- 29 Caſus à teſtatore omiſſus, non præſumitur conſultò omiſſus, quando id, quod deeſt, ſubaudiri debet, ne voluntas vltima ipſius teſtatoris corruat.
- 30 Oratio imperfecta ex præſumpta defuncti voluntate perficitur.
- 31 Caſus omiſſus, quando eſt ſimilis expreſſo, & habet eundem effectum, non præſumitur conſultò omiſſus, & admittitur extenſio, vt prouiſio facta in vnum caſum porrigi valeat ad alium ſimilem, & habentem eundem effectum. Idque licèt aliàs de mente non conſtet, neque contineatur ex virtute expreſſi. Prout cum limitationibus, & extenſionibus, latiùs exornatur remiſſiuè.
- 32 Atque è contrario ſtatuitur, non fieri extenſionem ad caſum diſſimilem, ſeu contrarium caſui expreſſo, quamuis in eo magna ſit præſumptio voluntatis teſtatoris.
- 33 Et id præcipuè obtinere in ſubſtitutionibus fideicommiſſariis, quæ afferunt onus.
- 34 Caſum omiſſum ſimilem expreſſo, haberi pro expreſſo, tenendum cum Communi, ex ſententia Authoris, nec Ioann. Marci Aquilini rationem quandam vrgere in contrarium, prout hîc adnotatur.
- 35 Caſus duo ſimplices, ſi in diſpoſitione ſunt expreſſi, & euenit caſus mixtus omiſſus; ſi diſpoſitio eſt fauorabilis, fit extenſio ad caſum mixtum omiſſum. Quando diſpoſitio eſt odioſa, non fit extenſio ad caſum mixtum. Idque ex ſententia Bartoli, & aliorum quamplurimorum.
- 36 Quos ſi originaliter prælegeris, vix certam reſolutionem in hoc articulo deducere poteris. Inuenies namque mirè in hac materia variaſſe Interpretes, & aliquando regulam negatiuam, aliquando verò affirmatiuam propoſuiſſe. Quod Gloſſam, & Bartolum feciſſe noſcitur, vt hîc adnotatur.
- 37 Cumanus autem & Aretinus aduersùs Bartolum expendunt iura quamplurima.
- 38 Proptereà Ludouicus Romanus articulum hunc ad quinque reducit quæſtiones.
- 39 Ad ſex Bartholomæus Socinus.
- 40 Ad decem Ioannes Crotus.
- 41 Ad tres concluſiones præcipuas Ioannes Marcus Aquilinus.
- 42 Alciatus verò ad tria genera mixtorum ſemper reſtringit.
- 43 Fortunius Garſia aliter ſe habet, & multas, communèſque Doctorum reſolutiones deſtruit.
- 44 Bolognetus autem, latiſſimè omnium, & per 58. columnas pertractat iſtam materiam.
- 45 Latiſſimè etiam, & per multa capita Camillus Gallinius. Cuius occaſione latiorem indagationem eiuſdem articuli omiſit Author hoc loco.
- 46 Eidem tamen in propoſito placuit omninò Mariani Socini iunioris generalis reſolutio (quâ is Author totam hanc materiam declarandam putauit:) An ſcilicet conſiderari valeat eadem ratio, eadémque mens diſponentis, vel non poſſit, vt hîc adnotatur.
- 47 Et Camilli Gallinij obiectio quædam, ſiue obſtaculum, & nonè, & verè diluitur omninò.
- 48 Caſus vnus ſi exprimatur per modum conditionis, non extenditur ad caſus ſimiles regulariter; & inde caſus omiſſus regulariter non continetur.
- 49 Idque pro regula conſtituitur, & accipitur, vt procedat in quacunque conditione, tam voluntaria, quàm neceſſaria, quando caſus eſt diſſimilis.
- 50 Conditionalis prouiſio, ſiue diſpoſitio in vno caſu facta, ad alterum expreſſo diſſimilem, non extenditur.
- 51 Quia conditiones dicuntur ſtrictiſſimi eſſe iuris.
- 52 Atque ideò in forma ſpecifica debent adimpleri.
- 53 Vnde tam conditionis natura, quàm caſuum diſſimilitudo facit, vt de caſu expreſſo ad caſum diſſimilem non poſſit dari progreſſus in diſpoſitione conditionali.
- 54 Sed an caſus ſit ſimilis, vel diſſimilis, dependet à ſubiecta materia, & ab intentione proferentis. Et ita non poteſt dari certa, firmàque regula. Prout Ioannes Bolognetus, & verè, & ſinqulariter animaduertit.
- 55 In conditione voluntaria non dari progreſſum de caſu ad caſum, ſed debere illam impleri in forma ſpecifica, prout fuit ipſa prolata. Et ſic inſpicitur merum factum conditionis per teſtatorem ex ſola eius voluntate appoſitæ.
- 56 Quia ex adiectione conditionis, actus indiuiduus redditur, & ideò non poteſt aliter, quàm in forma ſpecifica impleri.
- 57 Sed non procedit, quando ex coniectura aliqua deprehendi poteſt, teſtatorem non modum, ſed finem potiùs conſideraſſe. Tunc namque datur progreſſus de caſu ad caſum: vt hîc adnotatur, & Ioannis Bologneti notanda reſolutio in propoſito commemoratur.
- 58 Non etiam procedit, quando caſus ad quem fieret productio, ſiue extenſio, per omnia exæquaretur, ſubrogaretúrque illi, quem teſtator expreſſit: Tunc namque, etiam in conditione voluntaria daretur progreſſus de caſu ad caſum.
- 59 Et quid, quando alia videretur fuiſſe mens teſtatoris? remiſſiuè.
- 60 Caſus quando exprimitur per modum conditionis neceſſariæ ad actum, vel ad effectum actus, tunc fit extenſio ab vno caſu ad alium ſimilem. Et ſic conditio ipſa impleri poteſt per æquipollens. Vbi & de intellectu l. commodiſſimè. ff. de liberis & poſthum. l. fideicommiſſa, §. ſi cui, ff. de legatis tertiò: quæ in contrarium expenduntur communiter, remiſſiuè. Secus tamen, quando in oppoſitum appareret expreſsè, vel per alias coniecturas, vt hîc adnotatur. Et Ioannis Bologneti notanda animaduerſio recenſetur.
- 61 Ac denique Leandri Galganeti in eodem articulo agitato ſuprà, ex num. 48. nouiſſimæ obſeruationes (quæ communibus conueniunt omninò) breuiter commemorantur.
- 62 Inſtitutio hæredis, vtrùm ſolis coniecturis & præſumptionibus inducatur, aut cenſeri poſſit inducta: dubium maximum inter Scribentes noſtros fuiſſe.
