Secunda verò, & contraria ſententia eſt, quod compenſatio non inducitur ipſo iure, ſed ita demum ſi à parte opponatur, aliàs enim non videtur inducta, niſi quibuſdam in caſibus relatis per Gloſſam, & Doctores: in d.l. ſi conſtat. & ſic quod non antea effectum ſuum operetur, quam per partem oppoſita fuerit. Sicuti ex Socino, Rolando, Tiraquello, Baptiſta, & Gama reſoluit Barboſa, in, d.l. ſi conſtante, §. ob donationes, num. 31. in verſic. intellige autem, & num 32. ſolio 1004. qui addit, Iudicem ex officio poſſe compenſationem inducere, l. prima; C. ſi maior. factus, item exceptionem compenſationis in hoc differre ab aliis exceptionibus, quod reliquæ exceptiones, etiam oppoſitæ in iudicio, tantum elidunt actionem, l. ſi vnus, §. pactus ne peteret, ff. de pactis, neque eam perimunt niſi poſtquam ſententia lata fuerit in fauorem excipientis: exceptio autem compenſationis eam habet naturam, vt vbi primum propoſita ſit extinguat ipſo iure debitum aduerſarii, & conſequenter actionem etiam antequam feratur ſententia, dicta l. finali, C. de compenſat. & dict §. in bonæ fidei, de actionibus, & hanc differentiam agnoſcunt Authores quamplures, ibi relati per Barboſam. Idem quoque, quod licèt ipſo iure fiat compenſatio, ſiue quoad ortum, ſeu natiuitatem inducatur; tamen quoad exercitium requiratur hominis factum, & quod à parte opponatur; reſoluit Sebaſtianus Medices, de compenſationibus, prima parte, quæſt. 21. per totam, & eſſe communem opinionem, quod non inducatur ipſo iure, niſi allegetur, & opponatur per partem, concludit Cæſar Vrſillus, in addita. ad deciſionem Afflicti 121. numero primo, Fabius Turretus, in conſil. 44. numer. 16. libro primo. Vincentius de Francius, deciſione 53. numero 2. vbi quod compenſatio oppoſita ab homine, ipſo iure fit à lege, iuxta terminos dictæ l. ſi conſtat. Gaſpar Rodericus, de annuis reditibus, lib. 2. quæſtione 18. numer. 10. & 13. Thomas Cormerius, libro 19. iuris ciuilis; titulo 6. de compenſat. cap. 3. in fine, folio 725. & cap. 4. eod. fol. vbi quod factum hominis requiritur, vt fiat compenſatio, & ſic. opponi, ac obiici debet à parte: Pater Ludouic. Molina, tom. & tractatu 2. de iuſtitia & iure, diſputatione 560. in principio, folio 1999. in verſic. qui extra iudicium. Petrus Surdus, in conſilio 246. num. 27. & 28. lib. 2. vbi quod compenſatio non inducitur ipſo iure, ſed parte opponente, & quod operatur effectum ſuum quando, opponitur, non antè. Sic non retrotrahitur, ſed operatur à die oppoſitionis, & ab eo die extinguit debitum, quia eo caſu ius compenſandi eſt in potentia, non in actu. Quod latius notauit ipſe Surdus, deciſione 117. ex num. 1. vſque ad num. 5. vbi citat ſingularem deciſionem Benintendi, vt non retrotrahatur declaratio, ſiue oppoſitio compenſationis. ſed effectum ſortiatur à die oppoſitionis: Ioann. Vincent. Hondedeus, in conſilio 38. n. 15. & duobus ſeqq. lib. 2. vbi poſt alios Authores, quod compenſatio fit, ac debitum extinguit ipſo iure, parte de ea opponente, ſi hinc debitum, ac creditum conſiſtunt in quantitate, vt probat textus clarus, in d.l. ſi conſtat, iuncta Gloſſa, in verbo, ipſo iure, & ſic tollit poſt oppoſitionem actionem ipſo iure, & nec ante oppoſitionem partis fit compenſatio, ſed ſolum poſt oppoſitionem, vt latius ibi Cardinalis Thuſc. practicarum concluſion. iuris, tom. 1. littera C. concluſione 493. fol. 960. Anton. Faber. ad tit. C. de compenſat. definitione 4. vbi quod compenſatio fit ipſo iure, ſed ita demum, ſi opponatur apertè, præter quam in pœnalibus: & definitione 5. vbi tradit formulam pronuntiandi contra compenſationem, & inquit, quod quoties obiicitur compenſatio debiti, quod nec liquidum ſit, nec tale, vt ſtatim liquidari poſſit, cauere Iudex debet, ne ita pronuntiet, vt reprobet compenſationem, ſed ita potius, vt dicat, nullam ſe: oppoſitæ compenſationis rationem habere, ne alioqui reo, qui compenſare voluit, debitum quandocunque petenti, & probanti noceat exceptio rei iudicatæ, per text. in l. quod in diem 7. §. ſi rationem, ff. de compenſat & in l ſi autem 8. § ſi quocunque, ff. de negotiis getis, quod idem concludit Thomas Cormerius, dicto libro decimo nono, titul. 6. de compenſat. cap. 5. in fine folio 726. in hæc verba: Si rationem compenſationis Iudex non habuerit, ſalua manet petitio. Nec enim rei iudicatæ exceptio obiici poteſt. Aliud dicam, ſi reprobet compenſationem, quaſi non exiſtente debito: Tunc enim rei iudicatæ mihi nocebit exceptio. Concludit etiam Hugo Donellus, commentar. iur. ciuil libro decimo ſexto, capite decimo quinto, in finalibus verbis columnæ finalis, vbi in hunc modum reliquit ſcriptum: Quid ſi debitor conuentus, compenſationem recte oppoſuit in iudicio, ſed Iudex nihilominus contempta allegatione eum condemnauit; an etiam tunc ſalua erit debitori vetus actio, an vero illi obſt abit ſententia Iudicis, quaſi qui eum condemnando; tacite pronuntiauerit, non eſſe eum liberatum, ac proinde necinuicem ei quidquam deberi? Et de eo extat diſtinctio in l. quod in diem §. primo, ff. de compenſat. in hanc ſententiam: Intereſſe, an rationem compenſationis Iudex non habuerit, id eſt, an ita reiecit compenſationem, quaſi ei in propoſito locus non eſſet: an verò reprobauerit compenſationem, quaſi non exiſtente debito, id eſt, an admiſſa, cognitione de compenſatione inquiſierit, an debitori viciſſim quid deberetur; & tandem repudiata, quaſi nihil ei deberetur, compenſatione, eum condemnarit: Priore caſu ſaluam manere petitionem; quia nec rei iudicatæ exceptio obiici poſſit. Nihil enim hic Iudex de debito quod vocatur in compenſationem: iudicauit, quia nec de eo cognouit quidem; poſteriore non manere: tnnc enim rei iudicatæ debitori. nocere exceptionem, vtpote, in eo debito, de quo iudex pronunciauit, abſoluitque eum, à quo dicebatur deberi.

Eſt autem maxima differentia, an dicatur ipſo iure, nec ne, compenſatio facta: nam quando fit ipſo iure, tunc licet pet partem non fuerit oppoſitum, ſi tamen tedigatut ad mentem Iudicis, ſaltem in allegationibus, ex ſuo officio declarabit, compenſationem à iure fore factam: ſed quando non fit compenſatio niſi opponatur ab homine, tunc eſt neceſſe, quod exceptio compenſationis opponatur in iudicio; & in forma, vt in l. 1. §. item Labeo, ff. de fluminibus, & appareat in actis, l. illicitas, §. veritas, ff. de officio præſidis, & tunc Iudex ad petitionem partis, & non ex proprio officio dictam compenſationem admittet; ſicuti Angelus Aretinus notauit in d. §. in bonæ fidei, ſub num. 8. & ita explicauit Alexander Trentacinquius, variar. lib. 3. d. tit. de compenſat. num. 24. in fine, folio 173. multum etiam intereſſe, quod compenſatio fiat ipſo iure, nec ne, tradidit Hugo Donellus, comment. iuris ciuilis, lib. 16. d. cap. 15. colum. penul fol. 702. verſic Tertium illud ad vim compenſationis. Tenendo igitur ſententiam prædictam, tanquam veriorem, & communiorem, limitate ipſam debemus nonnullis in caſibus, ex communi Interpretum ſententia, in quibus compenſatio fit in ipſo iure, etiam ſi à parte non opponatur, & eos commemorat Alexander Trentacinquius, vbi ſupra, dicto num. 24. ex verſic. ſi hæc ſecunda opinio, in compenſationibus inquam delictorum, vt de negligentia ad negligentiam, de culpa ad culpam, & de dolo ad dolum, l. ſi ambo, ff. de compenſat. vbi Gloſſa, & Bartolus notarunt deinde ad impediendum curſum vſurarum, l. ſi conſtat, & ibi Gloſſa, C. de compenſation. & ad pœnam committendam, vt per Gloſſam, & Doctores ibi: & quando tractatur de liberatione pignoris, ex ipſamet Gloſſa ibi: & in expenſis alimentorum, quæ compenſantur cum operibus, l. in rebus, §, poſſunt ff. commodati ſi ſerui, §. finali, ff. de aditio edicto, & in expenſis factis gratia fructuum, l. fundus qui, §. 1. ff. familiæ erciſcundæ, l. fructus, ff. ſoluto matrimonio, & in expenſis factis in eruditione pueri, & vtilitate & in de percepta, l. quod ſi artificem, ff. de rei vendicatione, & in expenſis factis in dotem, quæ ipſo iure minuunt dotem, provt dos eſt nomen iuris. Ita ſane prædictos caſus, in quibus compenſatio fit ipſo iure, commemorauit poſt Angelum Aretinum, & Tindarum, Alex. Trentacinquius, nunc relates; & generaliter, quod fiat compenſatio ipſo iure. etiam ſi à parte non opponatur & in omni caſu, in quo infertur præiudicium creditori, ſi compenſatio ipſo iure non eſſet inducta, vt quia ea non inducta, compenſans teneretur ad pœnam, vel intereſſe; per text in dicta l ſi conſtat, C. de compenſat. reſoluit Faber, in dicto §. in bonæ fidei, num. 14. de actionibus. Iaſon ibidem, num. 83. Alexand. in conſilio 45. num. 4. libro 3. & in conſilio 74. ex num. 4. lib. 5. Socin. in conſilio 130. ad finem, lib. 4. & in l. Iulianus, numer. 9. ff. de condict. indebiti. Baptiſta in l. 2. num. 115. C. de pact. inter emptor. & vendit. Gama, deciſione 91. num. 2. Se-. baſtianus Medices, de compenſat. prima parte, quæſtione 21. num. 3. vbi quod compenſatio fit ipſo iure ad euitandam pœnam, vel commiſſum; quod etiam tenent permulti Authores relati pet Blaſium Flores Diaz de Mena, in addit. ad dictam deciſionem Gamæ 91. num. 2. folio 46. vel impediendas vſuras, & curſum earum, aut intereſſe, quod non currit ei, qui poteſt compenſationem opponere; vt latius Medices, prima parte, quætione 50. per totam, Barboſa, qui regulam ſuperiorem ita generaliter proponit in dicta l. diuortio, §. ob donationes, num. 33. ff. ſoluto matrimonio, Petrus Gregor. in ſyntagmate iuris lib. 21. cap. 22. numero 2. Hugo Donellus, lib. 16. commentar. cap. 15. colum. penultima, folio 702. eleganter Ioannes Vincentius Hondedeus, in conſilio 38. lib. 2. qui cum antea probaſſet ex num. 9. cum ſeqq. debitorem ratione retardatæ ſolutionis non teneri creditori ad intereſſe, antequam ſit conſtitutus in mora ſoluendi, l. 2. §. ſi nauis, C. ad legem Rhodiam de iactu. lecta. ff. ſi certum petatur, & probant multi Authores ibi relati, dicentes id procedere, ſiue agatur de intereſſe lucri ceſſantis, ſiue damni emergentis, quia nullo caſu debetur ſine mora; & quod mora debet probari ab, eo qui ſe fundat illa, vt ibidem probat Hondedeus: num. 10. & tribus ſeqq. cum etiam num. 14. præmiſiſſet, quod in mora non dicitur ille, à quo pecunia propter exceptionem debitori competentem, exigi non poteſt, dicta l. lecta, ff. ſi certum petatur, cap. non eſt in mora, de regul. iuris in 6. Denique cùm præmiſiſſet, quod ante oppoſitionem partis non fit compenſatio ipſo iure, nec extinguitur obligatio, & actio, ſed ſolum poſt oppoſitionem partis; in hunc modum inquit ſub num. 14. Sed dominus Simon licet eſſet debitor domini Ioannis Bernardini hæredis D. Sigiſmundi ſenioris, erat tamen eiuſdem Ioann. Bernardini creditor ex aliis multis cauſis: & ſi D. Simon fuiſſet conuentus à domino Ioan. Bernardino, potuiſſet eum repellere exceptione compenſationis: Cùm compenſatio fiat, ac debitum extinguat ipſo iure, parte de ea opponente, ſi hinc inde debitum ac creditum conſiſtunt in quantitate, vt probat textus clarus in l. ſi conſtat, iuncta gloſſa, in verbo, ipſo iure, C. de compenſat. & ibi Albericus, num. 1. &2. tollit que poſt oppoſitionem actionem ipſo iure; ideo omnis mora cèſſat ex prædictis: & ita respondit Pariſius, in conſilio 121. numer. 20. lib. 1. Et quamuis recepta magis videatur illa ſententia quod ante oppoſitionem partis de compenſatione, non fiat compenſatio ipſo iure nec extinguatur obligatio, & actio, ſed ſolum poſt oppoſitionem partis, vt habetur per Doctores, in d.l. ſi conſtat, & D. Simon nunquam de compenſatione oppoſuerit, non propterea D. Simon potuit dici in mora vt ad intereſſe teneretur: quoniam prædictæ communis ſententia. procedit respectu extinctionis debiti, & actionis, ſed ad impediendam moram fit compenſatio ipſo iure, etiam ante oppoſitionem partis, quia non eſt in mora, vbi eſt exceptio, & quis non poteſt cogi iudicium um effectu pati, vt declarant in dict. lege ſi conſtat, gloſſa, in verbo, ipſo iure, in fine, Baldus numer. . 7. Angel. numer 3. Caſtrenſis. num. 2. Velar. deciſ. 108. num. 10. lib. 2. Sebaſtianus Medices, tractatu de compenſat. parte prima, quæſt. 26. Et propterea quoties duo ſunt hinc inde debitores ac creditores in quantitate, etiam ante oppoſitionem de compenſatione, illa fit ipſo iure, pro concurrenti quantitate ad impediendum curſum vſurarum, ita vt ab aliquo ex eis pro concurrenti quantitate vſuræ nullo modo peti poſſint, vt probat textus clarus, in d.l. ſi conſtat, & C. Idem quoque tradiderunt poſt alios Authores Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo primo, littera C. concluſione 493. num. 1. & tribus ſeqq. folio 960. & num. 36. folio 961. vbi quod compenſatio fit ipſo iure ad impediendum curſum vſurarum, etiam ſi à parte non ſit oppoſita, ab ipſo tempore, quo debentur: & extendit num. 4. vt idem ſit in intereſſe, quod in vſuris, ſi debetur promiſſione, vel conuentione; quia fit compenſatio ipſo iure. Et ratio eſt ſecundum eum, quia dicitur ſtare per eum, qui petit intereſſe, quia cùm non ſoluerit, quod debet, fuit cauſa, quod ſibi non ſoluatur. Vnde ex æquitate non debent currere vſuræ, nec intereſſe, cum ipſe habeat in manibus vnde ſibi ſoluæ: & quod ita ſeruatur Florentiæ in Curia Mercantiæ, quòd ſi debitor tenetur ad cambia, & ex alia parte ſit creditor, pro quantitate, pro qua eſt creditor, non ſoluit cambia, ſed abſoluitur: & eſt ratio, quia intereſſe non debetur ſine mora, & non dicitur in mora, qui poteſt ſe tueri per exceptionem, ſicuti ex Hondedeo ſuprà recenſui, quem Thuſcus non citat. Eandem denique reſolutionem tradidit Petrus Surdus, deciſione 117. vbi principaliter dubitauit, vtrum vſuræ pretij non ſoluti debeantur, quando emptor erat ex alia cauſa creditor, ita quod compenſere poſſet; petebantur namque in caſu ibi propoſito vſuræ pretij non ſoluti; & D. Ludouic. Trigius dicebat, ſe creditorem domini Galeaoti creditoris, ex alia cauſa, proindeque compenſationem inductam eſſe ipſo iure, ſine partis oppoſitione, & vſuras retroacti tempotis ob eam cauſam non deberi, quia compenſatio eſt ſolutio; & licèt compenſationi locus non ſit, niſi parte opponente, tamen ad impediendum curſum vſurarum, compenſatio procedit ipſo iure, & antequam opponatur à parte, ſiue vſuræ debeantur iure actionis, ſiue officio iudicis, ſiue ex quauis alia cauſa, ei enim intereſſe currere non debet, qui poteſt compenſationem opponere, & ipſo iure fit compenſatio, vbi agitur de pœna, de vſuris, & aliis ſimilibus, provt hæc omnia comprobat ipſe Surdus ibi, num. 1. 2. & 3. è contrario vero D. Galæotus opponebat, ſe creditorem vſurarum pretij non ſoluti, ſecundum æquitatem l. curauit, C. de action. empti, quæ omni iure debentur. Et licèt emptore poſſet compenſare, tamſ debebat opponere de ipſa compenſatione, aliàs ei non eſt locus, quia compenſatio extinguit debitum à die oppoſitæ compenſationis; quare ſi ſerò fuit deducta, interim verò longum temporis ſpacium interfluxerit, declaratio ſubſequuta non impedit curſum dictarum vſurarum, vt dicto numero quarto, & quinto idem Surdus obſeruat, & concludit numeris ſequentibus, Senatum illum definiuiſſe, vſuras pretij non ſoluti deberi eo caſu, licet emptor creditor eſſet ex alia cauſa, & compenſare potuiſſet. Et inquit, non obſtare, quod compenſatio fiat ipſo iure ad impediendum curſum vſurarum, quia reſpondet, id procedere poſſet in vſuris, quæ propter moram debentur, & ita loquuntur Doctores in contrarium allegati, & expreſsè declarat Petrus, in dict. l. ſi conſtat. dum dicit, quod in pœna, vſuris, & diſtractione pignoris, nihil eſt ſpeciale in compenſatione, qui prædicta effectum recipiunt à die moræ; & non dicitur in mora ille qui poterat opponendo compenſationem, ſe defendere, vt latius comprobat numero ſexto, at emptor, qui conuentum pretium non ſoluit, tenetur fructus reſtituere, vel retardari pretij vſuras ſoluere, etiam ſi non ſit in mora, vt quia venditor non impleuit promiſſa, ſecundum relatos ibi numero 7. per eundem Surdum, & in conſilio 101. numer. 23. libro primo. Ideoque cum ratio moræ non militet in vniuerſis, de quibus agit, non etiam militabat diſpoſitio, quod compenſatio fiat ipſo iure: ceſſante enim ratione, ceſſat diſpoſitio. Et hactenus Petrus Surdus, qui (vt vides) communi accedit ſententiæ, quod in pœna, & vſuris, & intereſſe compenſatio fiat ipſo iure, quamuis in terminis dictæ l. curauit, aliter ſtatuat propter rationem prædictam. Et idem agnouit Gaſpar Rodercius, de annuis reditibus. libro 2. quæſtione 18. num. 2. & 3. vbi inquit, quod in debito vſurario, etiam ſine facto hominis, ipſo iure fit compenſatio, iuxta l. ſi conſtat. l. etiam, C. de compenſat. & idem eſſe ad euitandam commiſſionem pœnæ; & generaliter, vbicunque defectus ſolutionis poſſit afferre præiudicium, vel damnum debitori, provt tradunt Authores ibi commemorati: & repetit num. 13. vbi quod in debito vſurario, fit etiam ipſo iure ſine miniſterio hominis compenſatio pro rata, etiam ad impediendum curſum vſurarum pro ea parte, licèt hoc pro parte, non poſſit ad euitandam commiſſionem pœnæ pro rata, niſi tantundem debeatur, quia etiam ab homine expreſſim oppoſita compenſatio patris non impediter totam pœnam committit, l. 5. in fine, ff. de verbor. obligat. ſed compenſationem nullam fieri ipſo iure in annuis reditibus, ſed demum congrua oppoſitæ facta ab homine, quæ vice oblationis ſit per totum caput defendit Gaſpar ipſe Rodericus, & maximè ex numero nono, cum ſeqq. vbi explicat, & hactenus de tertia obſeruacione principali.

Quarto denique, & vltimo loco obſeruandum, at [Hispalenſis Senatus deciſio.]que conſtituendum erit (quod pertinet ad caſum prædictum ex facto occurrentem in Regio Hiſpalenſi Senatu) dubium fuiſſe apud Interpretes noſtros communiter, vtrum contra dotem, ſiue contra mulierem res dotales repetentes, aut vendicantem, opponi poſſit compenſatio ſ In quo equidem duas apparet fuiſſe ſententias, & opiniones; alteram negatiuam, alteram vero affirmatiuam: cæterum præualuiſſe affirmatiuam, quod in cauſa dotis locum habeat compenſatio, & ita equidem Senatus noſter pro certo ſuppoſuit, & de iure definiuit. Senatus autem deciſio, ex ſequentibus comprobatur concludenter.

In primis, quia textus, in l. vnica, §. taceat, C. derei vxoriæ actione: vbi probatur, quod maritus non poteſt retinere res dotales eo prætextu, quod mulier aliquid debeat; loquitur expreſſim in retentione, & non in compenſatione: & ſic per eum textum non corriguntur iura per quem conceditur contra dotem compenſatio: & correctio legum eſt euitanda, l. præcipimus, in fine, C. de appellat. Deinde & ſecundò, quia multum differt retentio à compenſatione, nam qui retinet rem, tanquam pignus illam retinet, donec ſuum debitum ei ſaluatur, l. dote, 6. de dote prælegata: qui autem compenſat, quaſi ſoluendo, alterius debitum perimit. Tertiò, quia Iuſtinianus, in §. in bonæ fidei, Inſtitut. de actionibus, admittit compenſationem in omnibus contractibus bonæ fidei; & tamen in §. fuerat, præcedente; Iuſtinianus ipſe actionem dotis retulerat ad contractus bonæ fidei; ergo cum in d. § in bonæ fidei. à regula ſolum Depoſitum excipiat, ſatis ſignificat, etiam in cauſa dotis admitti compenſationem, argumento l. 3. §. cum Titio, ff. de adimend. leg. Quartò denique & vltimò probatur ex veriori, & & communiori Interpretum placito, qui quamuis admittant, propter priuilegium dotis non poſſe retineri res dotales: tamen in illis compenſationem admittunt, provt admiſerunt expreſsè, & contrariæ partis Authores improbarunt, poſt Gloſſam, Alexand. Iaſ. Vincent. Bald. Nouell. Socin. vturmque Zazium, & Coraſium, Petrus Barboſa, in dict. l. diuortio, §. ob donationes, ex numero primo, vſque ad numerum 6. qui erudite id comprobat, & diuerſam eamqſue concludentem, retentionis, quàm compenſationis, rationem aſſignat: & inquit num. 3. quod tota vis conſiſtit in modo proponendi, nam ſi maritus dicat, ſe velle retinere res dotales, donec ei ſatisfiat de debito, hodie non audietur, pet text. in dicto §. taceat:ſi autem dicat; ſe obiicere compenſationem de debito ad debitum dotale, audiendus eſt, neque enim inuenitur prohibitum in cauſa dotis obiicere compemſationem. Et id ipſum vltra relatos per Barboſam, defendunt Sebaſtianus Medices de compenſationibus, 1. p.q. 17. Afflict. deciſ. 121. num. 4. Hippolyt. Riminald. in conſ. 451. num. 38. lib. 4. Alexander Trentacinquius, variar. lib. 3. titulo de compenſat. num. 18. fol. 171. Cardinalis Thuſc. practicar. concluſ. iur. tom. 1. littera C. concluſ. 490. n. 5. cum multis ſeq. fol. 955.

Cæterùm in ipſomet caſu in Senatu occurrenti, & [Ex Regij Hiſpalenſis Senatus definitione.] definitio aduerſus dictam D. Annam de Guzman, quæ contra bona mariti pro dote ſua agebat, ideo Senatus compenſationem non admiſit de iure, quod primo ex cauſa iudicati actum eſſet via executiua contra hæredes dicti Ferdinandi Tello per ipſam, & filios ſuos, contra quos anteà viâ quoque executiuâ coram alio Iudice egerant aduerſus bona mariti dictæ dominæ Aunæ defuncti, filij eiuſdem Ferdinandi Tello, & vxor pro doctorum mille ducatorum quantitate; vbi etiam dicta D. Anna pro dote ſua ſe oppoſuerat. Eo autem iudicio relicto, & via executiua ibi intenta ſiue iure actionis neglectis, iure exceptionis, & oppoſitionis compenſationis ſe tuebantur coram eo iudice, coram quo vxor præfata, hoc eſt dicta D. Anna de Guzman; & filij eius via executiua ex cauſa iudicati agebant, ſicque contra bona mariti præfati, cuius hæredes ex cauſa iudicati agebant contra hæredes dicti Ferdinandi Tello, concurrebat vxor ſua pro dote, & rei ipſi executati compenſationis exceptionem obiicientes, quam (vt dixi) non admiſit Senatus, ſed dictæ D. Annæ prælationem conceſſit, nam licet exceptio compenſationis, etiam poſt ſententiam, & rem iudicatam, & in actu executiuo, & contra dotem poſſit opponi; vt ex textu in d.l. ſi conſtat, C. de compenſat, ſuprà dixi, textus tamen ille loquitur, ac procedit inter debitorem, & creditorem, ex ipſius ſerie apparet apertè; caſus autem noſter eſt diuerſus, quia compenſatio opponebatur contra tertium, hoc eſt contra dictam D. Annam, quæ erat creditrix, & quæ prius petierat ſatisfieri ſibi de dote ſua, ſicque in præiudicium eius, & aliorum creditorum non admittitur compenſatio; provt in ipſis, in quibus verſamur terminis ſcriptum, atque notarum reliquit Vincentius de Franchis, deciſione 53. n. 10.

Rurſus & pro muliere ipſa facit etiam in terminis, quod creditor mariti non poteſt mulieri obiicere ex perſona mariti compenſationem quantitatis ſibi debitæ à marito, provt in terminis ſubaudi Senatum definiuiſſe. teſtatur Antonius Fabet, definitione 16. ad titul. C. de compenſat fol. 398. vbi inquit, quod mulieri petenti ab alio quàm à marito, putà à tertio rerum dotalium poſſeſſore, ex iudicato litis expenſas, quas maritus in dotis conſeruandæ cauſam neceſſariam prorogauerat non poteſt condemnatus obiicere compenſationem eius, quod ſibi maritus debeat, tametſi proponas, eiuſmodi expenſis dotem ipſo iure diminutam eſſe in mariti vtilitatem, dici enim ſolet, minui dotem ipſo iure per impenſas neceſſarias, l. ſi is qui, 56. §. quod dicitur, ff. de iure dot. l. quod dicitur 15. ff. de impenſ. in reb. dota lib. fact. & l. dote, ff. de dote prælegata. adeoq́ue in ipſa re, quod contingit, ſi non in corporibus dos conſiſtat, ſed in pecunia numerata, ex text. in dict. l. 5. de qua ipſe faber, coniecturar. lib. 2. cap. 2. quid enim ſi ſoluto matrimonio futurum eſt, vt maritus iudicio de dote teneatur ad præſtationes aliquas, quarum nomine diminutio illa dotis, quam impenſæ neceſſariæ fecerunt, eadem iuris poteſtate ſarciatur. Denique verum eſt, non quod vxor marito debeat, id eam quoque mariti creditori debere; nec enim debitor debitoris fit debitor creditoris citra delegationem, l. vltima, C. quando fiſcus, vel priuatus. Proinde ſuccedit iuris regula, eius quod non debeatur illi, qui conuenitur, ſed alij, compenſationem nullam fieri poſſe, vt ſupra diximus, & in addit. ad num. 6. Faber idem latiùs deducit,

Quod attinet verò ad vltimas voluntates, & diſpoſitiones teſtamentarias, vtrum ipſæ compenſationem admittant, dicendum eſt, quod regulariter eam admittunt, sicuti contractus, nec eſſe differentiam, provt agnouerunt omnes fere iuris Interpretes commemorati ſuprà, num. 69. & commemorandi ſtatim: Et tradit Sebaſtianus Medices, de compenſat. prima parte, quæſt. 31. num. 1. & 2. Cæterum materiam eam coniecturalem eſſe, & præſumptam, ſicque ex coniecturis, & præſumptionibus ceſſare, aut induci compenſationem; profitentur nunc referendi, in eo ſcilicet dubio, & altero, vtrum legatum compenſandi animo cenſeatur relictum, in quibus varias excogitarunt Doctores coniecturas, vt conſtat ex quamplurimis, quos ego ipſe recenſui, & congeſſi in commentariis de vſufructu, cap. 46. num. 6. & 7. vbi ad coniecturas & præſumptiones reduxi materiam, & citaui Manticam, Menochium, Gualdenſem, Coſtam, Phanucium, Barboſam, Couarru. Anton. Gomezium, Maſcard. Burſat. Simonem de Prætis, Graſſum, Riminaldum, Peregrinum, Pedrocham, Surdum, Fabium Turretum, Hondedeum, Hieronym. Gabriel. & Ceruantes. qui explicant latiſſimè.

CAPVT XLI.

Ex verbis generaliter, aut vniuerſaliter prolatis, quemadmodum coniectura voluntatis deduci, atque interpretatio fieri debeat; ſiue quanti haberi, atque æſtimari debeant ad interpretationem vltimarum voluntatum, & diſpoſitionis cuiuſlibet verba generalia, aut vniuerſalia. Ex quibus etiam eadem verba, atque diſpoſitiones generales, aut vniuerſales (quæ regulariter omnes caſus, atque ſpecies, quæ excogitari poſſunt, includunt) generalitatesve debeant reſtringi de iure: vbi quod ex multis reſtringuntur, & de prouiſione ſpeciali poſt generalem, vel è contra, & quando generi per ſpeciem derogetur, vel non. An etiam, & quando verba generalia ad ſpecificata tantum, ſiue ad rem, vel caſum expreſſum reſtringantur, ſeu ad omnia alia, etiam non expreſſa trahantur, ad explicationem, & materiam l. ſi de certa, cum vulgatis, C. de tranſaction. quando ſcilicet tranſactio generalis ad ſpecificata tantum reſtringatur, ſiue generaliter accipiatur. Rurſus, in teſtamentariis, & aliis diſpoſitionibus, ſi adiiciatur verbum denotans genus, & quod ſolet participari vni ſpeciei, vtrum in genere, vel in ſpecie ſumi debeat, & de communi Interpretum diſtinctione inter fauorabilem, & odioſam materiam, & quæ dicatur fauorabilis diſpoſitio, quæ etiam odioſa: ſtricti denique iuris, & ſic ſtrictè intelligenda; fauorabiliáve, & ſic late accipienda, quæ ſint: vbi enumerantur quamplurima, & ſuperiorum omnium diligens, & diſtincta traditur reſolutio.

SVMMARIVM.

- 1 Ex verbis generalibus, ſiue generaliter prolatis à teſtatore, voluntatis eiuſdem interpretationem, atque coniecturam ſumi iuridicè. Sic maximi ponderis eſſe verba generaliter prolata, vt mens, & voluntas diſponentis cuiuſlibet detegatur.
- 2 Et variis in caſibus, & in diuerſis negotiis, & materiis, à generalitate verborum rectè ſumunt argumentum, & fundamentum Interpretes noſtri. Et ſæpiſſimè adducuntur, vt interpretationem voluntatis eliciant, ex eo, quod verba generaliter prolata fuerint.
- 3 Negari tamen non poteſt, quin dubietas oriatur ex verbis generaliter prolatis, vt quid contineant, aut continere debeant ex voluntate diſponentis, deprehendatur. Et quod plus habet energiæ, & ponderis ſpecialis prolatio, vt magis moueat, & rem certam reddat, quàm quod in genere profertur.
- 4 Generalia namque verba obſcuritatem, ſeu incertitudinem pariunt. Regulariter tamen plurimum præſtant ad interpretationem vltimæ voluntatis cuiuſque (vt dictum eſt ſuprà.)
- 5 Ex verbis quoque vniuerſalibus, ſiue vniuerſaliter prolatis, coniectura voluntatis ſumitur, & iuridica interpretatio deducitur.
- 6 Sic Interpretes noſtri ex verbis vniuerſalibus ad interpretandas vltimas voluntates, & dispoſitiones quaſcunque, ſæpiſſimè etiam adduci, atque excitari ſolent. Et illa eſſe maximi effectus, & momenti, agnoſcunt aſſiduè.
- 7 Imo & fortiora, atque potentiora eſſe verba vniuerſalia, quàm generalia, vt omnia includant, & & comprehendant: frequentiſſimè adnotarunt.
- 8 Verba vniuerſalia omnia comprehendunt, & includunt etiam caſus, qui non venirent ſub ſimplici diſpoſitione, & etiam improprios, & maiores expreſſis: Quod exornatur; & de vi, & effectu verborum vniuerſalium adducuntur nonnulla & num. ſeq.
- 9 Verba vniuerſalia, cum ab homine proferuntur, adeo generaliter accipiuntur, vt nec reſtrictionem aliquam patiantur, etiam in materia ſtricta, ſicut verò in verbis legis.
- 10 Verba generalia, ſiue generaliter & abſolute prolata, generaliter & abſolute intelligenda eſſe. Idque in omni, ac maxime teſtamentaria dispoſitione, & materia. Quod exornatur. & num. ſequent.
- 11 Generalis loquutio quoad verba, nihil relinquit intactum.
- 12 Nomen generale vniuocum omnes ſpecies includit, quæ excogitari poſſunt.
- 13 Generalis diſpoſitio omnia comprehendit, etiam quod in vno maior ratio militet, quam in altero.
- 14 Caſus etiam, & perſonas priuilegiatas; dummodo ſpecialiter in eo, de quo agitur, priuilegiatæ non ſint. Quia ad ſpecialiter priuilegiatas perſonas, & res, non extenditur, provt hic obſeruatur. Et Petri Surdi 423. deciſio ponderatur.
- 15 Et vbi reſpectu alicuius ſpeciei, aut caſus, eſſet manifeſta diuerſa ratio; tunc illas ſpecies, aut caſus non comprehendit.
- 16 Generalis diſpoſitio, in odioſis etiam, & pœnalibus, & in materia correctoria, & ſtrictè intelligenda, generaliter eſt intelligenda.
- 17 Verba generalia in diſpoſitione hominis non recipiunt reſtrictionem de habilitate.
- 18 Verba generalia licet primò præcedant, & poſtea ſubſequantur ſpecialia, non derogatur generalitati præcedenti.
- 19 Nec in dubio ſpecialis prouiſio derogat generali. Nam ad hoc vt deroget, oportet, quod ſpecies apponatur generi, & reſpiciat verbum ſignificatum generis.
- 20 Et in illo articulo vtrum diſpoſitio poſterior ſpecialis reſtringat præcedentem generalem, quemadmodum ex ſententia communi diſtingui ſoleat ab Interpretibus noſtris.
- 21 Quid etiam dici debeat, cum in dubio verſamur, & [De hoc articulo tius profeſſo alio] an interpretatio ſumi, quod genus non reſtringatur, & inferius num ſeq.
- 22 Vbi quod licet generalitas ſubſequens aliquando reſtringi debeat ad ſpecies præcedentes.
- 23 Clauſula etiam generalis, licet reſtringatur ad ſpecialitatem præcedentem, & ſubſequentem.
- 24 Id tamen non procedit, quando genus & ſpecies non ſunt contrariæ, vel vbi genus, & ſpecies referuntur ad diuerſos fines.
- 25 Generalis diſpoſitio poſt enumerationem alicuius ſpeciei, includit etiam aliàs ſpecies ſeparatas.
- 26 Verba præcedentia expreſſa, ſiue clara, aut clariora ſequentibus, ſequentia generalia determinant, atque declarant.
- 27 Generalitas non refertur ad ea, quæ ſpecialem, & expreſſam determinationem habuerunt.
- 28 Generi per ſpeciem, an, & qualiter derogetur in omni diſpoſitione, & materia. Siue an verba generalia reſtringantur ad ſpecies enumeratas. Quod exornatur permultis remiſſiuè, vt dilucide magis explanetur quod dictum eſt ſuprà, ex num. 19. cum ſeq. Et nonnulli caſus recenſentur, in quibus generi per ſpeciem non derogatur.
- 29 Generaliter expreſſum, ſeu dispoſitum, perinde operari, ac ſi ſpecialiter exprimeretur.
- 30 Intelligendo quoad comprehenſa ſub genere.
- 31 Generalis prouiſio quoad omnes, idem operatur, quod ſpecialis quoad ſpeciales.
- 32 Et extenditur ad omnia quomodocunque.
- 33 In teſtamentis, in ſtatutis, in contractibus, & aliis dispoſitionibus.
- 34 Imò nullomodo poſſet fieri reſtrictio ad aliquid, etiam ſi adeſſet aliquid, ad quod poſſet referri.
- 35 Dicitur namque contra proprietatem verborum omnis interpretatio reſtrictiua, quando verba ſunt generalia.
- 36 Nam qui generaliter loquitur, omnis rei, quæ ſub genere comprehenditur, meminiſſe cenſendus eſt.
- 37 Et cogitatum fuiſſe genere ſufficit, & ita præſupponitur ex natura verborum generaliter prolatorum.
- 38 Verba generalia, quæ dicantur.
- 39 Et quæ vniuerſalia, & de pluribus dictionibus, atque exemplis ſigni vniuerſalis, remiſſiuè.
- 40 Interpretationem reſtrictiuam habere locum in quacunque materia, & diſpoſitione; in legibus inquam, in Principum conſtitutionibus, in ſtatutis, in libellis, in iudiciis, in ſententiis, in reſcriptis, in priuilegiis, & in contractibus, & vltimis voluntatibus.
- 41 Et nihil aliud eſſe, quam diſpoſitionis generaliter loquentis in caſibus factam diminutionem, vel coarctationem.
- 42 Idcirco generalitatem in quocunque actu, & materia, ſiue generalem quantumcunque diſpoſitionem, & vltimam voluntatem, multifariam reſtringi: quod latè comprobatur, atque exornatur remiſſiuè.
- 43 Generalitas reſtringitur ex ſpecie præcedenti, ſalua ratione recti ſermonis.
- 44 Vel per verbum ſpeciale ſibi adiunctum, aut ſpeciem aliquam nominatim enumeratam.
- 45 Reſtringitur etiam per veriſimile cogitatum, & veriſimilem mentem testatoris. Atque ex ratione præſumpta, & coniecturata.
- 46 Et per cauſam, & rationem adiectam in dispoſitione.
- 47 Ad ea quoque, quæ ſunt de natura actus, ſeu dispoſitionis, cui adiiciuntur, vt non operentur, niſi quatenus ſecundum naturam actus poſſint.
