Ex voluntate diſponentis non modò expreſſa, ſed etiam tacita quemadmodum interpretatio fieri, atque coniectura deduci valeat in teſtamentis, & vltimis voluntatibus? Deinde, quàm verum ſit, atque ab Interpretibus noſtris exornatum, voluntatem teſtatoris, ſiue tacitam, ſiue expreſſam prædominari in omnibus, & tanquam Reginam primum locum obtinere, & ideò præcipuè ſpectandam, atque obſeruandam. Denique an fideicommiſſa ex ſola voluntate, etiam abſque verbis diſpoſitiuis, ſiue expreſſis, inducantur (id quod vulgò circumfertur quotidie) ſiue qualiter conciliari debeant placita illa communia, ac etiam contraria Interpretum noſtrorum, qui aliquando tradiderunt, fideicommiſſa non induci, niſi expreſsè de voluntate teſtatoris appareat, nec dici adeſſe, ſi teſtamenti verbis non demonſtrentur: aliquando verò ex ſola voluntate, etiam ceſſantibus verbis, induci, & conſiſtere, aſſeuerarunt (idque magis communiter): vbi omnium ferè hucvſque Scribentium obſeruationes in medium proferuntur, & articuli præfati communis, & vera reſolutio probatur.

SVMMARIVM.

- 1 Teſtatoris voluntatem in vltimis voluntatibus prædominari in omnibus, & tanquam Reginam primum locum obtinere, & ideò præcipuè ſpectandam, atque obſeruandam ad vnguem, & totum facere. Nec circumueniri debere, nec nimia verborum ſubtilitate ſubuerti. Sed potiùs inquirendum eſſe ante omnia, quid teſtator ſenſerit, & demonſtrare, ſeu ſignificare voluerit. Prout hîc adnotatur, & vulgatum illud axioma voluntatis præcipuè obſeruandæ, & primum locum obtinentis, exornatum, atque comprobatum quamplurimis, remiſſiuè.
- 2 Voluntatem teſtatoris ad vnguem obſeruandum, & prædominari, & totum facere, non ſolùm expreſſam, ſed etiam tacitam.
- 3 Modò ex expreſſis in teſtamento, ſiue ex legitimis coniecturis voluntas tacita colligatur.
- 4 Teſtatori cenſetur permiſſa diſpoſitio de omnibus, quæ expreſsè prohibita non reperiuntur, quoniam ſua dispoſitio eſt de genere permiſſorum.
- 5 Teſtatoris voluntatem, & diſpoſitionem ita interpretari ſemper debere, vt quantum poterat diſponere, tantum voluiſſe, ac diſpoſuiſſe dicatur.
- 6 Voluntatem teſtatoris aliquibus in caſibus non ſeruandam, remiſſiuè.
- 7 Voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quàm verba, & prædominari, ac totum facere, etiamſi verba deficiant; & ita ex ſolis coniecturis induci, licèt ex verbis non conſtent. Idque vulgatiſſimum, & frequentiſſimè vſitatum Interpretum omnium axioma, prout hîc adnotatur. Atque Scribentes mille in locis, ita argumentando, atque decidendo, & reſoluendo perpendere, & fideicommiſſa abſque verbis conſiſtere, aſſeuerare, vt etiam hîc demonſtratur.
- 8 Sæpiſſimè etiam, atque è contrario ſcribere, fideicommiſſa non induci, niſi expreſsè de voluntate teſtatoris appareat. Nec dici adeſſe, ſi teſtamenti verbis non demonſtrentur. Et ſic ſola coniecturata mente teſtatoris non induci, ceſſantibus verbis.
- 9 Idcircò ne adeò contrariis, & generalibus doctrinis quis decipiatur, ſic ipſas accipiendas, ac temperandas, prout Interpretes magis communiter accipiunt, & declarant. Ac in effectu concludunt idipſum, quod cap. præcedenti fuit reſolutum in articulo altero, cùm mens, & verba non conueniunt omninò. Videlicet in fideicommiſſis voluntatem ſpectari, atque obſeruari debere, ſi modò ipſa quoquo modo colligi poſſit ex verbis, ſaltem ſecundum impropriam eorum ſignificationem. Et Petri Peraltæ inſignis admodùm, atque eruditi Iureconſulti locus pro ea ſententia expenditur inprimis.
- 10 A quo Franciſcus Mantica non diſſentit, & verba ſaltem ſecundum impropriam eorum ſignificationem, aut concludentes, & multum apparentes coniecturas exigit, vt hîc adnotatur.
- 11 Prout etiam Michael Graſſus exigit expreſſim.
- 12 Et conuenit M. Antonius Peregrinus, qui articulum propoſitum latè & ſingulariter explanat, & omnia ferè, quæcumque iura in propoſito loquuntur, expendit dilucidè.
- 13 Latè etiam explicat Pet. Anton. de Petra, vt hîc demonſtratur.
- 14 Et Camilli Gallinij in idem, placitum, & conſenſus ponderatur.
- 15 Iacobi etiam Menochij obſeruationes, & caſus diſtincti recitantur.
- 16 Et Hippolyti Riminaldi obſeruationes commemorantur.
- 17 Hondedei quoque, Blaſij Floras Diaz de Mena, Ludouici Caſanate, & Cardinalis Dominici Tuſci adnotationes in ipſomet articulo recensentur.
- 18 Et Ludouici Molinæ conueniens omninò ſententia ponderatur.
- 19 Antonij etiam Fabri locus in eodem dubio nouiter expenditur.
- 20 Ac denique Ioannis Marci Aquilini reſolutione, res hæc circumſcribitur, & abſoluitur.
- 21 Et iuxta ſuperiora, intelligenda atque temperanda aliorum Interpretum placita nimis generalia, adnotatur.

PRo dilucida huius Capitis explicatione, quæ intricatam etiam continet materiam & ab interpretibus noſtris acceptam diuerſimodè, obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, quò distinctiùs procedatur, inter omnes conſtare, ac certi iuris eſſe, teſtatoris voluntatem in vltimis voluntatibus prædominari in omnibus, & tanquam Reginam primum locum obtinere, & ideò præcipuè ſpectandam, atque obſeruandam ad vnguem, & totum facere, nec circumueniri debere, nec nimia verborum ſubtilitate ſubuerti, l. in conditionibus primum locum, ff. de condit. & demonſtrat. l. ſi cui legatus, verſ. neque enim, ff. eod. tit. l. fideicommissa, §. item eſt quis, l. quiſquis, ff. de legatis tertiò, l. penultima, ff. de legatis primò, l. cùm quæſtio, in fine, C. de legatis, l. ex facto, §. rerum autem, ff. de hæred. inſtit. l. ſi mihi, & tibi, §. finali, ff. de legatis primò, l. quoniam indignum, C. de teſtamentis, 1. ſi quis hæres, in fine, C. de inſtitut. & ſubstitut. l. 3. C. de liberis præteritis, l. 3. §. conditio, in fine, ff. de adimendis legatis, l. 3. ff. de rebus dubiis, l. 1. C. de ſacroſanctis Eccleſiis, §. diſponat, in auth. de nuptiis, l. 5. titulo 2. partita 6. l. cùm de lanionis, §. item cacabos, verſ. optimum, ff. de fundo inſtructo, quæ est singularis, dum probat, inquirendum eſſe ante omnia, quid teſtator ſenserit, & demonſtrare, ſeu ſignificare voluerit; & ita ſanè præfatum axioma voluntatis obſeruandæ, & primum locum obtinentis, exornarunt, atque comprobarunt quamplurimis, variis in caſibus conſulentes, reſpondentes, atque docentes Ductores communiter in eiſdem iuribus.

- Pulchrè Alexander in conſilio 52. & in conſil. 104. libro 4.
- Iaſon in conſil. 203. columna 4. lib. 2.
- Decius in conſilio 412. numero 4. & conſilio 425. numero 5. & in conſilio 369. ex numero primo, & in conſilio 637. num. 5. & in conſilio 418. num. 2. & in conſil. 577. num. 7.
- Iacobus Æmilianus in conſilio 14. num. 17. & in conſilio 39. num. 6. & in conſil. 118. num. 3.
- Socinus iunior in conſilio 95. num. 8. & in conſilio 145. num. 13. lib. 3. & in conſil. 112. num. 11. lib. 2. & in conſil. 147. num. 21. lib. 2. & in conſil. 184. n. 23. eod. lib. 2.
- Berous in conſil. 5. num. 46. lib. 1. & in conſil 134. num. 4. lib. 2.
- Iacobus Mandellus de Alba in conſilio 19. num. 8. & in conſilio 24. num. 6. & in conſil. 15. num. 11. & in conſ. 110. num. 2.
- Neuizanus in conſ. 35. ex num. 5. & in conſ. 72. ex num. 2.
- Natta in conſilio 186. num. 3. lib. 1. & in conſ. 484. num. 1. lib. 3. & in conſilio 112. num. 5. lib. 1.
- Rolandusà Valle in conſil. 76. num. 30. lib. 1. & in conſil. 35. ex num. 3. cum ſeq. lib. 3.
- Tiberius Decianus in conſil. 50. ex numero 10. cum ſeq. lib. primo, & in conſilio 39. num. primo, lib. 2.
- Didac. Couar. in cap. Rainuntius, de teſtamentis, in princ. num. 2.
- Andreas Tiraquellus in l. ſi vnquam, verbo, liberis, ex num. 41. cum ſeq. & num. 52. & ſeq.
- Ioannes Cephalus in conſil. 16. num. 41. libro primo, & in conſil. 37. num. 2. eod. lib. primo, & in conſil. 259. num. 13. lib. 2. & in conſ. 590. num. 4. & ſeq. lib. 4.
- Berengar. Fernand. in repetitione l. in quartam, in prima præfatione, ex num. 4.
- Iulius Clarus §. teſtamentum, quæſt. 76.
- Burgos de Paz in conſ. 29. num. 18.
- Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vi timarum voluntatum, lib. 3. tit. 3. per totum.
- Fortunius Garcia, qui copiosè loquitur in §. & quid ſi tantum, l. Gallus, ff. de liber. & poſthum. ex num. 73. cum ſeq.
- Ioſephus Ludouicus deciſ. Peruſina 61. ex num. 23. vſque ad numerum 31.
- Simon de Prætis de interpretat. vltimar. volunt. libro primo, interpretatione prima, ſolutione 4. numero 6. & ſeq. & numero 18. folio 13. & 14. latiùs libr. 5. ſolutione prima, per totam, ex fol. 434. cum ſeq.
- M. Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. ex numero primo, cum ſeq. & in conſ. 56. num. 17. & in conſil. 62. ex num. primo, vſque ad num. 9. lib. primo.
- Hippolyt. Riminaldus in conſil. 21. ex num. 23. libro 1. & in conſ. 117. ex num. 20. lib. 2. & in conſ. 116. ex num. 12. eod. lib. 2. & in conſilio 544. ex num. 26. libro 5.
- Michaël Graſſus §. fideicommiſſum, quæſtione 4. num. 6. & §. teſtamentum, quæſt. 76. num. 1. & tribus ſeqq.
- Pelaez à Mieres in initio ſecundæ partis de maioratu, ex num. 2. vſque ad num. 8.
- Aluaradus de coniecturam mente defuncti, lib. 1. c. 1. num. 9. & 10.
- Petrus Antonius de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. ex num. 5. cum ſeq.
- Ioannes Botta in conſ. 7. n. 6. ſeq.
- Angelus Matheacius de legatis & fideicomm. lib. 1. cap. 4. num. 5. & cap. 15. num. 5.
- Iacobus Menochius lib. 4. præſumpt. 23. num. 3. & lib. 1. præſumpt. 26. num. 8.
- Franciſcus Burſatus in conſ. 8. num. 22. lib. 1. & in conſilio 167. num. 7. lib. 2. & in conſ. 431. num. 8. & in conſ. 460. num. 19. lib. 4.
- Ioannes Gutierrez in conſilio primo, num. 38. & in conſ. 26. num. 2.
- Antonius Galearius Maluaſſia in conſilio 21. numero 3. lib. 1.
- Fabius Turretus in conſ. 77. num. 6. & in conſ. 97. num. 71. & in conſ. 92. num. 2.
- Pancirolus in conſ. 59. ex num. 31.
- Authores conſiliorum vltimarum voluntatum, in conſ. 80. num. 59. & in conſilio 84. num. 6. & in conſilio 78. numero 90. & in conſilio 86. numero 2. volum. 2.
- Ioannes Vincentíus Hondedeus in conſilio 69. ex num. 4. cum ſeq. lib. 1. & in conſilio 69. num. 1. cum ſeq. lib. 2.
- Achilles Pedrocha in conſ. 6. num. 84. & in conſ. 7. num. 34. & in conſ. 2. ex num. 191. cum ſeq. & in conſil. 16. num. 48. & 49.
- Sylueſter Aldobrandinus in conſ. 29. ex num. 36. vſque ad numerum 43. vbi multis exornat.
- Franciſcus Vinius deciſ. 265. lib. 2. & deciſ. 480. lib. 3.
- Petrus Magdalenus de numero tesſium in teſtamentis requiſito, prima parte, cap. 3. num. 38. & cap. 8. ex num. 6. cum ſeq.
- Doctor Spino in ſpeculo teſtamentorum, gloſſa rubricæ, prima parte, num. 16.
- Ceruantes in l. 3. Tauri, num. 172. & ſeq.
- Queſada diuerſarum quæſtionum iuris, cap. 23. à principio.
- Petrus Surdus in conſ. 110. num. 11. & 12. & in conſ. 112. num. 11. lib. 1. & in conſ. 10. num. 17. & 27. eod. lib. 1.
- Leandrus Galganetus de conditionibus & demonſtrationibus, 2. parte, cap. 1. quæſtione 50. per totam, ſolio 59.
- Antonius Faber nouiſſimè, iuriſp. Papinian. ſcientia, titulo 4. de ingenuis, principio 6. illatione 6. folio 150. vbi de ſpectanda ſemper & in omnibus teſtatoris voluntate, & mente, & quòd illa verbis præualeat, ingeniosè, & eruditè loquitur, vt adſolet.

Cardinalis denique Dominicus Tuſcus practicarum concluſionum iuris tomo 8. litera T, concluſione 287. folio 638. vbi dicta concluſione 89. quod voluntas teſtatoris pro lege eſt obſeruanda, & eſt fauorabilis, & ſemper adiuuanda.

Et hi quidem omnes conueniunt vnanimiter, voluntatem teſtatoris prædominari, & totum facere, & ad vnguem ſeruandam, non ſolem expreſſam, ſed etiam tacitam, atque ex coniecturis deſumptam, l. licet Imperator, ff. de legat. primò, poſt principium, vbi Bartolus, & alij, l. ſi quis locuples, ad finem, ff. de manumiſſis teſtamento, l. cùm proponebatur, in fine, l. qui ſolidum, § primo, ff. de legatis ſecundo, l. Titius, §. primo, ff. de liberis & poſthumis, l. inter veſtem, ff. de auro & argento legato, l. 28. titulo 9. partita 6. in verſiculo, otro ſi dezimos: & maximè in illis verbis, o otras ſemejantes dellas, porque puede ſer entendida la intencion: & ita poſt alios multos adnotarunt, & comprobarunt Ioannes Cephalus dicto conſilio 590. num. 4. & ſequentibus, lib. 4. & in conſil. 37. num. 14. lib. 1. Portius Imolenſis in conſil. 41. num. 3. Ruinus in conſil. 179. num. 5. lib. 2. Menochius in conſil. 95. num. 104. lib. 1. Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 3. titul. 3. num. 2. & 10. Ioſephus Ludouicus dicta deciſione Peruſina 61. num. 23. M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articula. 11. num. 2. Graſſus dict. §. teſtamentum, quæſt. 76. num. 2. Mieres in initio ſecundo partis, num. 3. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 6. num. 10. Ioannes Vincentius Hondedeus in conſil. 69. num. 7. & tribus ſeqq. & in conſ. 71. num. 30. lib. 1. Petrus Surdus dicto conſil. 110. num. 12. lib. 1. Leander Galganetus dict. quæſt. 50. num. 6. Expreſſum enim dicitur, quod tacitè venit ex mente; atque ex coniecturis deſumpta, obſeruari quoque debet, atque ad vnguem adimpleri, ſicut expreſſa, dummodò ex aliis expreſſis in teſtamento, ſiue in diſpoſitione, vel ex legitimis & probabilibus coniecturis deduci valeat; ſecus tamen ſi ex nullo eorum poſſit deduci, prout ex communi omnium Interpretum ſententia dixerunt Mantica lib. 3. dict. titul. 3. num. 2. & num. 10. & eum non referens Ioannes Vincent. Hondedeus dict. conſil. 69. num. 10. & 11. lib. 1. Galganetus dict. cap. 1. ſecundæ partis, quæſt. 50. num. 5. & 6. Blaſius Flores Diaz de Mena in additionibus ad deciſionem Gamæ 27. num. 3. vbi ex communi omnium ſententia tradidit, quòd voluntas teſtatoris omninò obſeruari debet, quomodocumque ex verbis ipſius, ſiue diſpoſitiuis, ſiue enunciatiuis conſtet de eius voluntate, aut ex aliis coniecturis ex verbis deductis, vel ex ſignis, vel ex ratione: Et confirmatur hæc reſolutio ex his, que ex relatione quamplurimorum adnotauimus numeris ſeqq. maximè ex n. 9.

Conueniunt etiam ijdemmet ſuperiùs relati Authores, teſtatoris voluntatem in omnibus obſeruandam, vt dixi, quoniam teſtatori cenſetur permiſſa diſpoſitio de omnibus, quæ expreſsè prohibita non reperiuntur, quoniam ſua diſpoſitio eſt de genere permiſſorum, Craueta in conſil. 174. num. 5. Paul. Pariſius in conſil. 24. num. 72. lib. 2. Decius in conſil. 442. columna 4. Rolandus à Valle in conſil. 84. lib. 1. & ante alios Baldus in l. nulla, C. de iure dotium, eleganter dicebat, in adminiſtratione ac diſpoſitione rei ſuæ, omnia generaliter cenſeri permiſſa, niſi ſpecialiter aliqua de cauſa ex legibus ſint interdicta; idque per illum text. & text. in l. ſtatuas, C. de religioſis & & ſumptibus funerum, & pluribus exemplis propoſitis exornat M. Anton. Peregrinus de fideicommiſſis, articulo 11. num. 71. & quinque ſequentibus. Simon de Pretis lib. 2. interpret. 2. ſolutione prima, num. 29. 30. & 31. fol. 217. & num. 1. adnotauit generaliter, teſtatoris diſpoſitionem ita interpretari ſemper debere, vt quantum poterat diſponere, tantum voluiſſe, ac diſpoſuiſſe dicatur, per textum in l. Lucius, §. penultimo, ff. ad municipalem, Et Authores ibi relatos, & repetit idem Pretis num. 6. & 7. Latiùs etiam dixi ſuprà, hoc eodem libro, & tractatu, cap. 5. ex num. 6. vbi addidi num. 8. & etiam dixi num. 1. per totum, voluntatem teſtatoris aliquibus in caſibus non ſeruandam, ac tunc præcipuè, cùm lex reſiſtit, vel diſponendi facultas non adeſt. Et eodem num. 8. M. Anton. Peregrinum, Simonem de Pretis, Petr. Surdum, Marcabrunum, Menchacam, & alios commemoraui, qui recenſent aliquot caſus, in quibus diſpoſitio teſtatoris ſeruati non debet, prout etiam retuli nonnullos quotidian. harum controu. iur. lib. 2. c. 13. num. 20. & 21. & tradidit Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſ. iuris, tom. 8. litera, V. concl. 287. fol. 638.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum eſt, ſuperiora omnia, ab initio huius cap. adnotata, & ſcripta, in fideicommiſſis, ſiue ſubſtantionibus, & materia fideicommiſſaria multò magis, & fortiori ratione militare, & procedere; idcircò voluntatem teſtatoris in fideicommiſſis magis ſpectari, quam verba, & prædominari, ac totum facere, etiamſi verba deficiant, & ita ex ſolis coniecturis induci, licèt ex verbis non conſtent. Quio in placito conueniunt vnanimiter permulti iuris vtriuſque Interpretes commemorati capite præcedenti, quatenus in vltimis voluntatibus mentem prædominari verbis, & maximè in fideicommiſſis id procedere aſſerunt, vt ibidem vidiſti. Conueniunt etiam & omnes Authores aggregati ſuprà, num. 1. qui maximè in fideicommiſſis axioma illud vulgatum voluntatis teſtatoris totum facientis expendunt, & omnia iura ibi adducta citant, ac præcipue text. in l. vnum ex familia, §. penultimo, & vltimo, & in l. cùm proponebatur, ff. de legaris ſecundò, & in l. penultima, ff. de legatis primo, & in terminis noſtris obſeruarunt poſt alios multos Petrus de Peralta in dict. l. ſi quis in principio teſtamenti, n. 145. fol. 485. vbi inquit, quòd legata & fideicommiſſa inducuntur, etiam ceſſantibus verbis teſtatoris diſpoſitiuis, per voluntatem tacitam ex coniecturis elicitam, & plurima iura ponderat ad id probandum. Id ipſum reſoluit etiam Cardinalis Franciſcus Mantica de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. titul. 1. ex num. 18. Michaël Graſſus §. fideicommiſſum, qu. 4. num. 5. & 6. Hippolyt. Riminaldus in conſil. 21. ex num. 23. lib. 1. M. Anton. Peregrinus, Petr. Anton. de Petra, Iacob. Menochius, Camillus Gallinius, & alij referendi infrà. Idem Peregrinus in conſ. 62. ex n. 1. cum ſeq. lib. 1. Sylueſter Aldobrandinus in conſil. 29. num. 36. & 39. & num. 43. & 46. vbi quòd voluntas in fideicommiſſis attenditur, omni prorſus verborum formâ prætermiſſâ, & quòd ſufficit, quòd poſſit colligi aliqua ſubtili ratione. Fabius de Anna in conſ. 10. ex num. 30. vſque ad numerum 38. Cæſar Barzius deciſione Bononiæ 6. num. 9. & 17. vbi quòd mens ſola, etiam coniecturata, in fideicommiſſis ſpectanda eſt, quamuis verba deficiant. Berreta in conſil. 118. ex num. 1. cum ſeq. Andreas Fachineus in conſil. 47. n. 9. & ſeq. & num. 26. lib. 1. Ioannes Botta in conſ. 7. n. 40. & in conſil. 27. num. 40. & ſeq. & num. 56. & ſeq. & in conſil. 28. ex num. 1. & in conſil. 47. ex num. 2. cum ſeq. Ioannes Vincent. Hondedeus in conſil. 69. ex n. 1. lib. 2. Ludouicus Caſanate in conſil. 4. n. 15. Cardin. Dominicus Tuſcus in locis referendis infrà. Etij quidem omnes, & innumeri alij, mille in locis, ita quotidie arguendo, decidendo, atque reſoluendo perpendunt, & fideicommiſſa abſque verbis conſiſtere, aſſerunt: prout etiam Hippolyt. Riminaldus aſſerit in conſil. 651. ex num. 16. lib. 6. ſæpiſſimè verò etiam, atque ècontrario ſcribunt, fideicommiſſa non induci, niſi expreſsè de voluntate teſtatoris appareat, nec dici adeſſe, ſi teſtamenti verbis non demonſtrentur; & ſic ſola coniecturata mente teſtatoris non induci, ceſſantibus verbis: ſicuti ſcripſerunt Decius, Ruinus, Ripa, Socinus, Albanus, & Craueta, quos recenſet; & ita quoque contendit, aut contrarietatem ſaltem agnoſcit expreſsè Iacobus Menochius in conſil. 85. num. 87. lib. 1. vbi dicit ex ſententia eorum, tacitam voluntatem non ſufficere ad inducendum fideicommiſſum, aut ita teſtatorem voluiſſe, niſi diſpoſuerit, per text. in l. Gallus, §. quidem rectè, ibi: Vt eo caſu valeat, qui ex verbis concipi poſſit, l. quis in fundi vocabulo, ff. de legatis 1. & in l. ex verbis, C. de donationibus inter. Statim verò (vt nunc dicebam) agnoſcit ipſe Menochius num. 88. repugnare videri text. in l. cùm proponebatur, ff. de legatis ſecundò, & alia plura iura, quibus multis in locis ſcribunt, fideicommiſſum coniecturis induci. Idem etiam, videlicet, quòd fideicommiſſum ceſſantibus verbis, non inducatur ex ſola coniectura, tenuerunt Iaſon, Ripa, Loaz. Alex. Pariſius, Bolognetus, & Craueta, quos citarunt Franciſcus Burſatus in conſil. 13. lib. 1. Cardinalis Dominicus Tuſcus practicar. concluſion. iuris, to. 3. litera F. concluſione 260. num. 4. & 5. fol. 803. Hippolytus Riminaldus in conſil. 645. ex num. 20. & n. 32. lib. 6. vbi inquit poſt alios Authores, fideicommiſſum, ſi teſtamenti verbis non demonſtratur, non adeſſe, & ſola coniecturata mente teſtatoris non induci, & ceſſantibus verbis nunquam dici, quia eſt onus: & repetit poſt alios etiam Authores num. 38. & ſeq. vbi quòd fideicommiſſum non debetur, licèt conſtaret teſtatorem illud facere voluiſſe, illud non expreſſit. Et id ipſum tenuit Decianus in conſil. 39. volum. 3.

Quocirca, ne adeò contrariis, & generalibus doctrinis quis decipiatur, ſic ipſæ accipiendæ, atque temperandæ erunt, prout Intepretes noſtri magis communiter accipiunt, & declarant, ac in effectu concludunt idipſum, quod cap. præcedenti fuit reſolutum in articulo altero, cùm mens, & verba non conueniunt omninò; videlicet in fideicommiſſis voluntatem ſpectari, atque obſeruari debere, ſi modò ipſa quoquoi modo colligi poſſit ex verbis, ſaltem ſecundùm impropriam eorum ſignificationem, prout Petrus de Peralta inſignis admodùm atque eruditus Iuriſconſultus temperat, & intelligit, & nonnullis caſibus diſtinctis, atque propoſitis, ſingulariter explicat in l. ſi quis in principio teſtamenti, ex num. 147. vſque ad num. 155. vbi inter alia quamplurima, quæ videnda ibi relinquo, ex communi ſententia protulit dicto num. 147. & quinque ſequentibus, fol. mihi 459. & 460. ſufficere de colligendam defuncti voluntatem coniecturatam, relinquendi legatum, vel fideicommiſſum, de ea conſtare ex larga vel impropria verborum ab eo prolatorum ſignificatione; aliàs autem ſi neque propriè, neque impropriè conſtare poſſet de teſtatoris voluntate, ſtaretur proprietati verborum expreſſorum, & eorum proprio ac vero ſignificato prout iacent, & voluntatis inueſtigatio eſſet ſuperuacanea. Vnde si non potest de mente defuncti conſtare per aliquam veriſimilem coniectura, ex quibuſcunque verbis teſtatoris elicitam, vel quomodolibet ex eius teſtamento, vel alia diſpoſitione deſumptam, vel reſultantem, non recederetur à propria verborum ſignificatione, vt ipſe Peralta concludit, qui (vt vides) & verè & magiſtraliter loquitur, & ab eo Cardinalis Franciſcus Mantica non diſſentit, cùm verba ſaltem ſecundùm impropriam eorum ſignificationem, aut concludentes, & multùm apparentes coniecturas exigat; de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 8. tit. 1. ex num. 18. vſque ad 24. vbi inquit, quòd in eo dubio, fideicommiſſum quando inducatur ſine verbis & ſola mente, animaduertendum eſſe, quòd licèt fideicommiſſa inducantur ex coniecturis, etiamſi verba deficiant; tamen coniecturæ non debent ex capite, vel ex propria cuiuſque opinione formari, ſed colligi ex verbis in teſtamento expreſſis: & ſic nec ſola mens diſponit, nec etiam ſolus verborum ſonus, à quo mens abſit; ſed mentem, & verba, quæ aliquo modo menti ſubſeruiant, interuenire neceſſe eſt, & coniecturas eſſe concludentes, & probabiles, vt latiùs oſtendit ibidem. Et conuenit Michaël Graſſus receptar. ſentent. §. fideicommiſſum, quæſtione 4. num. 7. qui cùm anteà generaliter obſeruaſſet num. 4. & 5. in fideicommiſſis mentem & voluntatem teſtatoris magis attendi, quàm verba; ſubdit ſtatim dicto num. 7. in hunc modum: Scias tamen ad prædicta, quòd licet fideicommiſſa inducantur ex ſola voluntate, & coniecturata mente teſtatoris, non tamen ſufficit, quòd dicatur, teſtatorem ita voluiſſe veriſimiliter: ſed neceſſe eſt, quòd coniecturæ ſint ſufficenter neceſſariæ, & colligantur ex dictis per teſtatorem per verba inducentia diſpoſitionem, &c. Et idem probat Fachineus in conſilio 1. num. 18. lib. 2. Conuenit etiam, & latiùs, atque vtiliùs articulum ipſum declarat Marcus Antonius Peregrinus de fideicommiſſis, artic. 11. num. 12. & 14. & 19. & 21. & num. 29. & 30. & 31. & 33. & 41. & 44. quibus in locis plurima congerit, in effectu tamen reſolutiuè aſſerit, & repetit ſæpiſſimè, ad inducendum fideicommiſſum, neceſſarium eſſe, quòd aliqua verba diſpoſitiua, ſiue enunciatiua interueniant, ex quibus quoquo modo de voluntate diſponentis poſſit conſtare; non enim ſufficeret mens, niſi illa per verb aliqua teſtamenti ſignificetur; vel niſi ventiat in manifeſtam, & neceſſariam consequentiam verborum expreſſorum, vel niſi ſit importata per verba ſecundùm propriam, vel impropriam eorum ſignificationem; & ita inquit procedere iura quamplurima, quæ optimè in id inquit procedere iura quamplurimè text. in l. liberorum, §. quod tamen Caſſius, ff. de legatis 3. l. ex facto, ff. de hæred. inſtit. l. quiſquis, ff. de legatis 3. l. cùm quæſtio, in §. finali, C. de legatis, l. etiam hoc modo, l. & eo modo, ff. de legatis primò, l. vnum ex familia, §. finali, ff. de legatis ſecundò, l. fideicommiſſa, §. hæc verba, & §. item ſi quis, l. Pamphilo, in principio, ff. de legatis tertiò l. penultima, ff. de legatis primo. l. pater Seuerinam, ff. de condit. & demonſtrat. in principio, & in §. conditionum verba, l. ex facto, § ſi quis rogatus, l. hæredes mei, §. cùm ita, ff. ad Trebel. l. vbi purè, §. te rogo, l. qui filium, §. Sabinus, & l. cogi, in principio, eiuſdem tituli, l. 3. C. de liberis præteritis. Nam in his omnibus iuribus, & in aliis ſimilibus, vt Peregrinus ipſe oſtendi ex num. 5. vſque num. 21. dicti articuli vndecimi, ita demum dicitur, quòd in fideicommiſſis voluntas ſola ſpectari, atque obſeruari debeat, ſi modò ex verbis quoquo modo colligi poſſit, ſaltem ſecundùm impropriam eorum ſignificationem. Ad quod optimus textus in l. Gallus, §. quidem rectè, ff. de liberis & poſthumis, ibi: Vt eo caſu valeat qui ex verbis concipi poſſit; per quem text. Bald. Decius, Socinus, Craueta, & alij quamplurimi dixerunt, quòd voluntas debet comprehendi ex verbis. Sic quoque procedit text. in l. cùm proponebatur, ff. de legatis ſecundò, in illis verbis: Etenim in cauſa fideicommiſſi, vtcunque precaria voluntas quæreretur, coniectura potuit admitti. Ibi namque Iureconſultus Papinianus non admiſit coniecturam voluntatis abſque præordinatione teſtatoris, per verba, vel diſpoſitiua, vel enunciatiua, ſicuti Gloſſa, Bartol. Bald. Caſtrenſis, & alij relati per Peregrinum ſcripsêre, & vltra eum cum aliis Ioſeph. de Ruſticis in commentariis, an, & quando liberi in condit. poſit. cenſeant. vocat. lib. 2. cap. 1. num. 17. ſic quoque procedit text. in l. cum virum, in illis verbis: In fideicommiſſis plerumque magis voluntas, quàm verba ſpectatur, C. de fideicommiſſis; nam text. non intelligit de voluntate, quæ non fuerit expreſſa per verba, ſed admittit probationem de voluntate defuncti ad detrahendum verbis, vt non tantum importent, quantum eorum vis ſignificat, & hoc fieri poteſt, quia eſt interpretatio declaratiua; ſicuti poſt Cinum & Butrium, declarauit Bald. ibi, num. 19. vbi eleganter diſtinguit, & plenius declarat Peregrinus n. 23. qui (vt vides) ſingulariter & verè explicauit dictum articulum, & ante ipſum Pet. de Peralta relatus ſuprà, num. 9. vbi notauimus.

Et in eodem placito fuit Pet. Pet. Anton. de Petra de fideicommiſſis, quæſt. 9. ex numer. 53. vſque ad n. 64. vbi adducit nonnulla in propoſito, & tandem poſt alios reſoluit num. 56. vulgatum illud dictum, quòd in fideicommiſſis ſola voluntas ſpectetur, & mens magis quàm verba inſpici debeat, intelligendum eo modo, quo diximus, quando ſcilicet verba ſecundùm eorum impropriam ſignificationem ſaltem, menti deſeruire poſſunt, vt dixerat anteà ex num. 30. & n. 36. vel quando ex verbis ſignificatur aptè, vel quando in conſequentiam verborum expreſſorum colligitur, vt etiam conſiderauit Torniellus inter conſilia Portij, conſil. 43. num. 16. & ita dicit explicandum Baldum in l. voluntas, col. 2. in principio, C. de fideicommiſſis, dum concludit, quòd ſi conſtet de voluntate qualitercunque, ſtatur voluntati, & non interpretationi.

Rurſus & in eodem placito, & ſententia eſt, & ſingulariter declarat iſtam materiam Camillus Gallinius de verborum ſignific. lib. 1. c. 22. Imprimis namque ſtatuit n. 1. (prout ſup. c. præcedenti recenſui) quòd ad hoc vt voluntas tacita defuncti producat effectum, requititur ſaltem concurſus impropriæſignificationis nam vbi neque propria, neque impropria ſignificatio refragatur, tunc verbis ſtandum eſt, neque mens attenditur, & cita alios Authores ſic tenentes, prout latiùs quoque retuli dicto cap. præcedenti. Deinde numero 2. refert Hieronymi Tornielli ſententiam in §. cùm ita, l. hæredes mei, ff. ad Trebel. num. 22. exiſtimantis, legem hoc induxiſſe ſpecialiter, vt ſola voluntas ſufficiat in fideicommiſſis ad inducendum fideicommiſſum, quamuis verba diſpoſitionis nullo modo id ſignificent, vt latiùs per eum, qui texi. illum ad hoc expendit: refert etiam Fortunium Garciam, Marçar. Guiliel. Bened. & alios Authores, qui è contrario exiſtimarunt, in ſubſtitutionibus, & diſpoſitionibus fideicommiſſariis voluntatem omninò attendi, etiamſi verba omninò deficiant, ſic vt nec propriè nec impropriè deſeruiant; idque per text in eod. §. cúm ita, & in l. vnum ex familia, §. fin. de legatis ſecundò. Ac denique ſubdit, contrarias in hoc ſententias ſic concludendas, prout fecit Marçarius in conſilio 4. & conſil. 6. videlicet, voluntatem & mentem ſpectari in fideicommiſſis, magis quàm verba, quando voluntas teſtatoris, eiuſque mens colligitur ex aliis verbis poſitis in teſtamento, licèt verba deficianti in caſu, in quo contenditur, teſtatorem feciſſe fideicommiſſum iuxta text. aureum in dict. l. vnum ex familia, §. ſi omiſſa: Vbi acutiſſimi ingenij Papinian. I.C. ait, quòd ſi omiſſa fideicommiſſi verba ſint, & cætera quæ leguntur, cum his quæ quæſcribi debuerant, congruant, rectè datum, & minús ſcriptum eſſe intelligetur: Et hanc ſententiam Imperatorem quoque ſequutum fuiſſe; & ita eum text. in eodem propoſito valdè ponderat Curtius iunior in conſilio 121. ſub n. 10. vbi ait, ſtandum eſſe coniecturæ, quæ elicitur ex eo, quod eſt expreſſum, & iſtud eſſe, quod ait text. in. d. §. ſi omiſſa, cui magis credendum profitetur, quàm dictis Doctorum, addique, illum text. iudicio ſuo ſemper habendum ante oculos, & ipſum in materia fideicommiſſaria ſemper ſolere inhærere teſtatoris voluntati, quando verba aliquo modo adaptari poſſunt; & concludit, per voluntatem ſolam non recedi à verbis in fideicommiſſis, quando in caſu de quo agitur, neque in alia parte teſtamenti, verba propriè impropriè non deſeruiunt menti, aut voluntati præſumptæ.

Qua etiam in ſententia fuit, & optimè explicauit hanc materiam Iacobus Menochius; is namque lib. 4. præſump. 67. cúm in eo articulo verſaretur, quando, inquam, fideicommiſſum à teſtatore relictum, atque conſtitutum debeat præſumi, & quales debeant eſſe coniecturæ, vt præſumi illud poſſit; & numeris præcedentibus plures & diuerſas ſententias recenſuiſſet, tandem n. 14. & 15. diſtinguendo concludit, quod cùm nihil penitus fuit expreſſum in teſtamento, nec aliunde colligi poteſt, teſtatorem voluiſſe fideicommiſſum relinquere; tunc quidem coniectur nulla ſumi poteſt, fideicommiſſum fuiſſe relictum, ſed verbis & diſpoſitioni expreſſæ debemus ſtare: Quando verò fideicommiſſum non fuit expreſsè relictum, ſed tamen ex aliis in teſtamento expreſſis colligi poteſt, teſtatorem ipſum voluiſſe fideicommittere; tunc coniectura ſumitur, & fideicommiſſum inducitur, vt ibi latiùs probat, & in conſ. 85. & quatuor ſequentib, lib. 1. licèt aliter explicet, & dixerit, quòd ſolet, in propoſita controuerſia diſtinguere; quòd aliquæ ſunt coniecturæ à lege approbatæ, aliquæ verò conſideratæ ab homine, vt ibid. videbitur; in effectu tamen id ipſum ſuſtinet, quod in primo caſu adnotauit in loco nunc relato.

Idem etiam ſuſtinet in effectu & reſolutiuè quamuis arguendo nonnulla in contrarium adduxerit Hippolytus Riminaldus in conſ. 645. lib. 6. quo loci ex n. 20. latè probauit, fideicommiſſum ceſſantibus verbis nunquam dici, nec adeſſe præſumi, ſi teſtamenti verbis non demonſtretur, ſoláque coniecturata mente teſtatoris non induci; poſtmodùm num. 41. adhærendo reſolutioni communi ſuprà traditæ, inquit, teſtamentis, & fideicommiſſis leges fauere, vbi teſtatoris mens patet, nec verba prorſus deficiunt, indéque ſufficere, quòd mens poſſit deduci ex aliis expreſſis in diſpoſitione; ſuppletur enim quod deficit, & coniecturæ locum habent in fideicommiſſo, quando aliquid eſt dictum ſubobſcurè, & quoquomodo voluntas colligi poteſt; ſecus quando eſt penitus omiſſum, vt ibid. probat ex num. 44. vsque ad num. 52. & n. 73. & ipſum tuetur in conſil. 651. ex. n. 16. vſque ad n. 22. lib. 6. vbi inquit poſt alios Authores, fideicommiſſorum materiam taliter eſſe fundatam in voluntate defuncti, quòd quibuſcunque verbis, coniecturis, ſeu præſumptionibus apparere poteſt, ſufficit ad inducendum illud; nec eſſe ſimpliciter verum, non ſufficere coniecturas, niſi voluntas tranſeat in diſpoſitionem.

