- 16 Sic & ablatiui abſoluti formam inducunt, qua non ſeruata actus corruit.
- 17 Nec minus faciunt conditionem expreſſam, quam dicto ſi.
- 18 Ex ablatiuis abſolutis coniecturam voluntatis deduci, atque interpretationem congruam fieri aſſiduè in teſtamentis, & vltimis voluntatibus.
- 19 Ablatiui abſoluti maiorem vim habent, quam aliæ conditiones inductæ per dictionem, ſi. Et accedunt plus ad naturam dispoſitionis, quàm faciat expreſſa alia conditio.
- 20 Per ablatiuos abſolutos conditio inducta, in ſuo contrario disponit.
- 21 Ablatiui abſoluti disponunt, quando proferuntur ab eo, qui pro libito poterat disponere.
- 22 Præſertim quando affirmatiuè ſunt prolati.
- 23 Vel quando verba executiua referuntur ad illum, qui vult agere, & conſequi ex illa dispoſitione
- 24 Aut duobus concurrentibus.
- 25 Sub ablatiuis abſolutis liberi poſiti in conditione, dispoſitiuè per teſtatorem vocati cenſentur.
- 26 Textus l. fideicommiſſa, §. cum eſſet, ff. de legat. 3. eleganter explicatus per Barb. & vidde n. ſeqq.
- 27 Ablatiui abſoluti important dispositionem quoad ſe, ſed conditionem quoad aliud; ex ſententia Bartoli. De qua, & dicto §. cum eſſet, per totum n. & ſeqq.
- 28 Vbi doctrinæ, & theoricæ Bartoli eiuſdem expenduntur.
- 29 Ablatiui abſoluti, vt fideicommiſſum inducant, inter cætera requiritur, quod includant verbum doſpoſitiuum.
- 30 Ablatiui abſoluti varias habent ſignificationes, & multipliciter, atque diuerſimodè accipiuntur ſecundum diuerſitatem verborum adiectorum.
- 31 Idcirco, quotieſcunque de interpretanda, atque coniecturanda vltima quacunque diſpoſitione ex vi ablatiui abſoluti agitur, maturè, maturè procedendum provt hic admonetur.
- 32 Ablatiui abſoluti non faciunt conditionem, quando ſubiecta materia repugnat.
- 33 In ablatiuis abſolutis certam regulam non dari, ſed potius capi, vt ſubiectus ſermo expoſtulat.
- 34 Ablatiui abſoluti non reſoluuntur in conditionem, cum reſultaret in ſubiecto repugnantia.
- 35 Vel quando materia eſt dispoſitiua.
- 36 Aut important admonitionem quandam.
- 37 Vel apponuntur gratia frequentioris vſus.
- 38 Aut facti narrant contingentiam.
- 39 Et aliquando important cauſam.
- 40 Aliquando temporis præſentis caſum denotant, & ſtant in vi ſuppoſitorum terminorum.
- 41 Aliquando denique exponuntur in quatenus, vel quandiu, provt hîc explicatur.
- 42 Et de differentiis inter ablatiuos abſolutos, & dictiones, donec, vel quouſque, agitur remiſſiuè.
- 43 Notarij debent eſſe cauti, vt faciant concipere verba, ſecundum mentem teſtatoris.
- 44 Ablatiui abſoluti non inducunt conditionem, cum in contrarium de mente teſtatoris conſtaret.
- 45 Ablatiui abſoluti, ex ſententia Baldi, aliquando in vim cauſa finalis, aliquando in vim conditionis, aliquando in vim ſuppoſitionis terminorum apponi.
- 46 Ablatiui abſoluti, ex eodem Baldo, quandoque conditionem, quandoque priuationem, quandoque limitationem ſignificare.
- 47 Ablatiuorum abſolutorum, ex Signorolo diſtinctio.
- 48 Ablatiui abſoluti, ex Cæſaris Barzij reſolutione, in varios, & diuerſos modos reſoluuntur.
- 49 Vbi & de quæſtione illa remiſſiuè, vtrum verba illa durante vita naturali alicuius, & ea caſtè, ac honeſtè viuente: reſoluantur hoc modò, ſi caſtè, & honeſtè, & in ſtatu viduali vixerit, vel donec, & quouſque.

PRo dilucida, & diſtincta huiuſce cap. explicatione obſeruandum, atque conſtituendum erit primo loco, quòd cùm cap. præcedenti actum fuerit, ex verbis conditionalibus, ſeu modalibus, aut ſub conditione, & ſub modo prolatis, quemadmodum voluntatis teſtatoris coniectura ſumi, atque interpretatio fieri debeat, & de modo, & conditione, atque earum differentiis: opportunè, & ſuo ordine ſubſequi de ablatiuis abſolutis, & eorum peculiari & propria natura explicare nonnulla. Verè namque, an dispofitio concipiaturper per ablatiuos absolutos, vel per conditionem, ſi nihil refert: quemadmodum enim diſpoſitio concepta per conditionem, ſi cenſetur conditionalis, ita etiam & per ablatiuos abſolutos concepta, conditionalis dicitur, neque poteſt inter hos caſus congrua differentiæ ratio reddi; ſicuti eleganter animaduertunt Iaſon, in rubrica. ff. ſoluto matrimonio, 2. lectura, num. 17. Ripa, n. 34. Ioannes Annibal, n. 2. Author fallentiarum poſt Socinum, in fallentia 1. in principio. Hippol. Riminaldus, in conſ. 761. num. 56. lib. 7. vbi inquit, quod ablatiui abſoluti vim habent conditionis æqualiter, vt dictio, ſi & antea n. 55. vbi agit de differentia notabili inter ablatiuos abſolutos, qui faciunt conditionem, & dictionem, ſi, quæ pariter conditionem facit. Idem etiam, quod ſcilicet nihil referat, an diſpoſitio concipiatur per ablatiuos abſolutos, vel per conditionem, ſi; tradit Petrus Barboſa, in eadem rubri. ff. ſolut. matr. 1. parte, n. 45. quò loci rectè animaduertit, doctrinam hanc probari per text. in l. facto. 63. §. reſcripto, ff. ad Trebel. iuncto principio textus cum fine: atque intelligendo, quod ibi agitur de diſpoſione concepta ſub conditione, & non ſub modo, & quod ponitur per omnia idem caſus, qui in l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſt. apponitur, & tamen expreſſim dicitur, eam diſpoſitionem eſſe conditionalem, & non modalem; quicquid Albericus, & Imola aliter intellexerint, & conſtat ex eo, quod in ipſo §. reſcripto, præſupponitur, prius dandam eſſe pecuniam cauſa conditionis implendæ, quàm ille, cui relinquitur fideicommiſſum, poſſit admitti ad eius petitionem; quod proptium eſt conditionis, & non modi, l. cum tale, §. 1. & ibi Imola, in principio, ff. de cond. & demonſt. & ex aliis multis sæpè tradidi ſupra, c. 55. poſt Bartol. in l. quibus diebus, §. finali, ff. eo tit. n. 6. & ad intellectum dicti §. reſcripto: obſeruarunt ſpecificè Ioannes Annibal, in eadem rubri. ff. ſolut. matrim. n. 12. Socinus iunior, primo partem. 17. & hactenus Barboſa, qui textum, in eodem §. reſcripto. latius explicat, atque exornat ex num. 45. cum ſeqq. & n. 50. vbi vide omnino, vltra Barboſam quoque, quod nihil referat, diſpoſitionem concipi conditionaliter, & ſic per dictionem, ſi, vel ablatiuos abſolutos; tenuerunt Corneus, in conſ. 160. n. 7. volumine 4. Curtius ſenior, in in conſ. 49. num. 83. verſic. & melius. Capra, in conſ. 61. num. 5. Crotus, in conſil. 234. num. 6. volumine. 2. Paſetus, in conſil. 129. num. 5. Rolandus, in conſ. 65. num. 23. lib. 3. Pariſius, in conſ. 23. n. 143. lib. 1. Menochius, in conſil. 38. num. 26. & 27. lib. 1. & in conſil. 393. n. 24. lib. 4. Achilles Pedrocha, in conſil. 1. n. 263. Simon de prætis, de interpretat. vltim. volunt. lib. 3. interpretat. prima, dubit. 1. ſolut. 10. n. 9. fol. 118. & interpretat. 2. dubit. 3. ſolut. vlt. n. 15. & 16. fol. 192. eod. lib. 3.

Fuerunt quoque eodem in placito, & infiniti alij iuris Interpretes, qui ablatiuos de ſui natura importare conditionem regulariter, & ſic formam inducere regulariter, ſicuti conditionem expreſſam; vnanimiter adnotarunt, & axioma præfatum, ſiue regulam iſtam multis in caſibus expendunt frequentiſſimè: Bartolus inquam, in l. primo, ff. de condit. & demonſtr. quæſt. 7. principali, n. 34. idem Bartol. Paulus Caſt. & Imola, in d.l. à teſtatore, & in rubrica, ff. ſolut. matrimon. vbi Parpal. numero primo. Iaſon, in ſecundæ lectura, numero 17. Pariſius, numero 110. Alciatus, ex numero 7. Ripa, numero 30. & ſeqq. Ioann. Coraſius, lectura prima, ex numer. 7. Ioann. Bolognet. ex n. 125. Socinus iunior, à numer. 10. & 16. Ruinus, in dict. l. prima, numer. 15. ff. de cond. & demonſt. Decius, in conſilio 119. numer. 9. & in conſilio 383. num. 3. & in conſilio 466. num. 18. & ſeqq. & in conſilio 532. num. 4. Bald. Iaſ. Claud. de Seiſel. Decius, Curtius iun. Rainer. de Forliu. Signorolus, Calderinus, Ludouic. Roma, Laurent. de Palat. Gozadinus, Guid. Pap. Bened. Capra, Corneus, Franc. Ripa, Marcus Mantua, Ruinus, Ioannes de Amicis, Curt. iun. Alciat. Socin. iun. Laurent. Silua. Crotus, Pariſius, Angel. Afflictis, Capicius, Octauian. Cacheranus, Rolandus, Albertus Brunus, Cephal. Zanchus, Curtius ſen. Gratus, Burſatus, Neuizan, Celſus Hugo, Riminald. ſen. Franciſ. Beccius, Bertrandus, Marin. Freccia, quos cumulauit Ioſeph. de Ruſtic. in tract. an, & quan. libe. in condit. poſi. cenſean. vocati. lib. 6. cap. primo, num. primo, per totum, qui numero 2. per totum, adducit nonnulla iura pro hac ſententia communi, quod ablatiui abſoluti conditionem important; & explicat ea: & n. 17. in fine, communem ipſam retinet, & tuetur: quòd etiam de ſui natura, ablatiui abſoluti important conditionem; tuentur Laurent. de Pinu, Purpurat. Ancharan. Burſatus, Decius, Rolandus, Staphil. Paul. Æmil. Veral. Cephal. Anton. Ciofi. Marc. Mantua, Hieronym. Gabriel, Tibe. Deccianus, Berous, Craueta, Franciſc. Soci. Crotus, Gamarra, Brunus, Neuizan Bald. Decius, Nauarrus, Ioan. Vincent. de Anna, Ruinus, Gratus, Gozad. Alciatus, Socinus iunior, Anania, Capra, Curtius ſenior, Berous, Siluan. Ioan. de Amicis, Franciſcus Vegius, Angel. de Gambilio. Aretinus Paſethus, & Guido Papæ, quos omnes aggregat, & ita reſoluit Franciſcus Viuius deciſione 119. num. 5. per totum. Ioannes Oroſcius, in l. ab emptione, num. 8. ff. de pactis. Marcus Mantua, libr. tertio, obſeruat. c. 22. Rainald. Corſ. libro primo indagat. iuris, cap. 6. Iacob. Mandellus de Alba, in conſilio 289. numero 18. & in conſilio 455. numero 7. & in conſilio 574. numero 5. Iacob. Menochius, in conſilio 38. numero 26. & 27. libro primo, & in conſilio 69. numero 72. eod. lib. & in conſilio 327. numero 51. & in conſilio 398. numero 4. libr. 4. meliùs in conſilio 393. ex numer. 23. vſque ad numerum 28. eod. libro quarto, & in conſilio 537. numero quinto, lib. 6. Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniectur. vltimar. volunt. libro 11. titul. 2. numero 13. Simon de Prætis, dicto lib. 3. ſolutione 10. numero 9. fol. 118. vbi inquit, poſt alios Authores, quod ablatiuus abſolutus importat conditionem momentaneam ita quod ſufficit, ſemel eueniſſe, ſine perſeuerantia, & reſoluitur in conditionem, ſi, & non per dictionem donec. & repetit eodem libro tertio, dicta ſolutione vltima, numero 15. & 16. folio 192. Marzarius Vincent. de fideicommiſſis, parte 2. quæſtione 23. Hippolyt. Riminaldus, in conſilio 23. numer. 103. libro primo, & in conſilio 203. numer. 5. libro 2. & in conſ. 232. numer. 14. & ſeqq. libro 3. & in conſilio 339. num. 56. & ſeqq. eod. libro 3. & in conſilio 412. num. 85. lib. 4. & in conſilio 661. ex numer. 47. vſque ad num. 67. eod. lib. 6. & in conſilio 737. ex numer. 28. vſque ad numerum 52. libro 7. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. ex num. 3. latiùs deciſione 73. ex numero 26. Silueſter Aldobrandinus, in conſilio 94. numero 46. Leand. Galganet. de condit. & demonſt. parte 2. capite primo, quæſtione 20. numero ſexto, folio 136. Marc. Anton. Peregrin. de fideicommiſſis, articulo 13. numero 62. & in conſilio 20. numero 30. & 83. libro, quarto, Sfortia Odd. in conſil. 59. numero quarto, Borgninus Caualcanus, deciſ. 21. num. 4. prima parte, & deciſ. 19. num. 2. parte 2. Petrus Surdus, in conſil. 38. num. 22. & ſeq. lib. primo, & in conſ. 371. num. 68. lib. 3. deciſ. 268. num. 11. Ioannes Vincent. Hondede. in conſil. 49. num. 26. & in conſ. 78. num. 23. lib. primo. Achilles Pedrocha, in conſ. 1. ex num. 261. cum ſeq. Ludouic. Caſanat. in conſ. 4. num. 117. Cardinalis Thuſcus, practicar concluſ. iur. tomo primo, littera A. concluſ. 32. fol. 18. Barboſa, in rubrica, ff. ſolut. matrim. prima parte, ex num. 23. & 24. quò loci inquit, procedere axioma præfatum, & regulam prædictum, quod ablatiui abſoluti de ſui natura important conditionem; ſiue ipſi proferantur in legis, ſiue in hominis diſpoſitione; & citat Signorol. duntaxat in conſ. 68. num. 14. verè tamen Authores omnes nunc commemorati, & alij quicunque in hac materia loquuntur, vnanimiter intelligunt regulam ipſum, fiue ablatiui abſoluti proferantur à lege, ſiue ab homine; & vniuerſaliter in omni actu, & materia; nec diſcriminis ratio reddi poteſt inter vnam, & alteram diſpoſitionem, Sic in legis, ſicuti in hominis diſpoſitione accepit præfatam doctrinam Bartol. in l. 2. §. nunc videndum, num. 2. ff. ad Tertul. quem ſequuti fuere Roman. in conſ. 32. num. 4. Decius, in conſ. 578. num. 12. Ioannes Coraſius, in rubr. ff. ſolut. matrim. num. 10. Menoch. in conſ. 394. num. 25. lib. 4. & in ſtatuto loquintur Pet. Surd, dicta deciſione 268. num. 11. Franciſc. Viuius, dicta deciſ. 119. num. 1. in fine, qui poſtquam cumulauit infinitos Authores, ad probandum, quod ablatiui abſoluti de ſui natura important conditionem; inquit in hunc modum: Et hoc extendere, propagarèque videtur radices, & vires nempe ſuas, non tantum teſtamento, vt ablatiuz abſoluti in illo poſiti, conditionem importent: ſed etiam in contractibus, ſtatutis, reſcriptis, ſententijs, & vninerſaliter in omnibus, & quibuſcunque alijs ſimilibus caſibus, vt plerique ex memoratis, & ante ſignatis Doctoribus ita apertiſſimè demonſtrat. Et in hominis diſpoſitione, quod ablatiui abſoluti conditionem inducant, Probatur expreſſim in d.l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſt. vbi notauit Bartolus, (vt antea dixi) & recte quidem; idcirco in caſu ibi propoſito, decedente illo, cui fideicommiſſum fuerat relictum, centum datis cohæredi, antequa illa centum daret, extingui fideicommiſſum, & conſequenter, neque illud ad hæredem eius tranſmitti, Iureconſultus reſpondit; idque ex regula l. vnicæ, § ſin autem aliquid ſub conditione, C. de caduc. tollend. cum ablatiui abſoluti reſoluuantur in conditionem: & ita expllicarunt Bartol. & Caſtrenſ. ibidem: idem Bart. in l quibus diebus, §. finali num. 1. eod. titulo. Alex. in l. cum. mota. num. 8. ad finem, C. de traſact. Anton Gama, deciſ. 158. num. 3. Barboſa, in dicta rebrica, ff. ſoluto matrim. num. 28. in fine. & 29. vbi inquit, teſtatorem vſum fuiſſe verbis conditionalibus, hoc eſt ablatiuis abſolutis, quorum natura eſt, reſolui in conditionem, atque ita elici manifeſtè, voluiſſe ipſum conditionem inducere; ſicuti Alex. Iaſon, Riminald. Claudius, Curt. iunior, & Padilla, ibi relati, obſeruarunt: alijs etiam modis interpretatur legam ipſam Barboſa, vt prober, diſpoſitionem conditionalem eſſe, vt ibi videri poteſt, ex n. 26. vſque ad n. 42 vbi latiſſime agit, & concludit, præcitatum iuris axima, apertè probari in ea l. quod ego libenter admitto. Probatur etiam in l. ab empt. ff. de pactis, vbi Bart. n. 1. Oroſc. n. 8. & alij communiter, & in l. acceptis, nummis, ff. ad legam falcid. l. deducta, §. nummis, ff. ad Trebel. l. facta, §. reſcript, ff. eod. titu. l. euictis, ff. de vſuris. l. ſi debitor, § 1. ff. quibus modis pig. vel hypot. ſolu. vbi qui venditioni pignoris conſeſti, ſalua cauſa ſui pignoris, nullum ſibi adfert præiudicium ex eo conſenſu, cum ſub hac conditione conſenſerit, vt ſcilicet ſaluum ſit ius ſuum: quem textum ita expendit: & ponderat Menochius, in conſ. 38. num. 26. lib. 1. vbi inquit, quod hæc verba, ſaluo conſenſu, ſunt ablatiui abſoluti, & ob id contionem faciunt: & num. 27. refert Pariſium, in conſ. 23. num. 142. libro primo, qui eo textu adductus, reſpondit, quod verè ita conſentiens, dicitur ſub conditione conſentire, & refert Tirequellum, qui plura recenſet in propoſito, & multos eiuſem opinionis Authores commemorat.

Id autem certiſſimum eſt, ſi ablatiui abſoluti referantur ad futurum; tunc namque reſoluuntur in veram conditionem de futuro, prout dictio, ſi aut conditio relata ad futurum, propriam inducit conditionem ſuſpenſiuuam à futuro pendentem, l. qui promiſit, ff. de conditione indebiti. Cæterum, ſi reſoluantur in conditionem de præterito, vel de præſenti, propriam non inducunt conditionem, prout nec dictio, ſi, quæ de proprietate inducit conditionem, ſi ad futurum referatur, ſecus ſi ad præſens, vel præteritum, l. cum ad præſens. ff. ſi certum petat. §. conditiones, de verbor. obligat. Inſtitut. quo pacto iſtam materiam explicauit poſt Parpal. Pariſium, & Bolognetum, vt Iaſonis obiectioni contra Bartolum, ſatisfaceret, Petrus Barboſa, in dicta rubrica, ff. ſoluto matrimonio, 1. parte, numero. 24. & 25. per totum: quo loci etiam dixit ſingulariter poſt Baldum, Iaſonem, Ruinum, Rolandum, & Chaſſeneum, quod quando ablatiui abſoluti proferuntur in materia, quæ in iure iam certam habet determinationem, non inducunt conditionem, quæ præſupponit incertitudinem, quod probat lex prima, ff. de leg. 2. ibi; neque conditio ineſt. Sed ſi proferuntur in materia, quæ adhuc non habet certam iuris determinationem, ſed debet determinari per leges ſubſequentes, tunc reſoluutur in propriam conditionem, Addiderim ego, vtrumque dictum veriſſmum eſſe, & primum vltra Barboſam, & ab eo relatos, probari etiam per Rolandum, in conſ. 82. num, 16. lib. 1. per Alciatum, in eadem rubri. ſoluto matrimonio, num. 70. & ſequent. Octauianum Cacheranum, deciſ. Pedemontana 155. num. 7. vbi dixit, ablatiuos abſolutos ſemper, conditionem importare, quando futurum tempus reſpiciunt, & quod ſui natura eſt incertum. Alex. Raudenſ. de Analogis, lib. 1. cap. 33. num. 207. fol. 323. vbi relato Baldo, in dicta l. prima, ff. de legat. 2. oppoſitione 11. inquit, quod ablatiui abſoluti reſpicintes tempus præteritum, & candentes ſuper certo, ſtant hypotheticè, & ſuppoſitiè; & ante alios ita ſcripſit Bald. vbi. ſuprà, & dixit, quod aut ablatiuus cadit ſuper certo, eſtque ſui natura illud iuris intellectu certum, & non facit conditionem, aut ſuper incerto, & facit conditionem d.l. à teſtatore: refert Ioſeph. de Ruſtic. in tract. an & quan. libe. in cond. poſi. cen vocati. lib. cap. 1. n. 11. vbi adducit dictam differentiam certi, & incerti & Iaſon, Bald. Rip. & Roland. eam tenentes, commemorat. Franciſcus, Vuius, deciſ. 119. n. 7. Riminald. quoque iunior idem notauit in conſ. 747. n. 30. lib. 7 vbi reſoluit, quod ablatiui abſoluti inducunt conditionem, qunado proferuntur ſuper eo, quod à futuro euentu pendebat; & ſic erat incertam, vt per Bald. Alciat. & Cacheranum ibi reltos.

Addiderim etiam, & ſecundum aſſumptum eſſe veriſſimum, ob eandem rationem, & ex eo, & diſtinctione præcitata, verius explicari verba dictæ l. primæ, ff. de legatis ſecundo: quam ex Theorica, ſiue obſeruatione illa Petri de Peralta (viri equidem mihi ſemper admodum eruditi) is namque in ipſa l. prima, numero nonageſimo tertio, quamuis veriſſimè arbitretur, verba uilla, arbitrio, reſolui in accuſatiuum, ſcilicet ad arbitrium, & non in ablatiuum abſolutum, & ſic non in conditionem (quod Baldus docuit, & ſequaces probarunt) in alio tamen à communi omnium Interpretum ſententia deuiare videtur, quamuis ipſe, quod nouè deuiet, non expreſſerit (Barboſa etiam, nec vllus hactenus id animaduertit) dicit namque Peralta ipſe, quod ablatiuus non eſt, nec dici poteſt abſolutus, qui non qualiſicetur ab aliquo adiectiuo: & ſic leges dicentes, importari conditionem per ablatiuos abſolutos, loqui in plurali, non in ſingulari, vt conſtare inquit ex his iuribus, quæ ibi adducit: & tamen etiam in ſingulari per ablatiuos abſolutos importari conditionem, omnes ferè Authores admittunt, quos ſuprà n. 3. commemoraui. Ipſi namque, ſioriginaliter prælegantur, aliquando loquuntur in plurali, aliquando in ſingulari, nec differentiam vllam conſtituunt; quod ego credo ſic dicendum, niſi alia ratio contrarium ſuadeat. Sic ſane in ablatiuo abſoluto, in ſingulari poſitio: Salua cauſa ſui pignoris, Conditionem notauit poſt Iureconſult. in l. debitor, §. 1. ff. quibus modis pign. vel hypothec. ſolu. & alios Authores, Menoch. in conſ. 38. n. 26. lib. 1. & reſcriptum continens verba illa, conſtito de ſuplicatis, ſeu aſſertis, & ſic per ablatiuum abſolutum in ſingulari, conditionem facere, ſiue conditionale dici; in terminis reſpondit Crauet. in conſ. 355. n. 13. in fine, & 14. ſequitur Achilles Pedrocha, i conſ. 1. n. 262. & ſeq. qui inde infert n. 265. quod reſcripti conditio debet ante omnia verificari, alioquin reſcriptum non ſortitur ſuum effectum: & num. 266. quod reſcriptum conditionale, nunquam tribuit iuriſdictionem, niſi conſter, conditionem purificatam eſſe: & num. 276. quod reſcripti conditio, adeo ſubſtantialis eſt, quod vere, & proprie, & in forma ſpecifica, & ad vnguem implenda eſt, alioquin reſcriptum caret effectu, vel ſaltem effectus reſolui debet: & n. 268. quod reſcriptum ad aliud non trahitur, nec extenditur, niſi ad id, in quo verè, & ſpecificè verba illius verificari poſſunt: vt multi Authores ibi relari obſeruarunt, ita etiam ſingulariter poſuit exemplum Hippolyt. Riminald. in conſ. 747. ex n. 28. lib. 7. Borgnin. Caualcan. deciſ. 21. n. 4. prima parte, ibi: Statutum loquitur conditionaliter per ablatiuum abſolutum, iurante dicto actore, qui important conditionem. Pet. Surd. deciſ. 268. n. 20. ibi: Dicitur etiam data forma, quia conditionaliter dicitur, facta prius æſtimatione, ablatiui enim abſoluti important conditionem, & c. Et idem Surdus recte obſeruauit ibi, n. 12. quod quemadmodum conditio expreſſa formam inducit, vt ad vnguem obſeruati debet, vt latius eod. num. vndecimo, comprobat Caſanat. etiam, in conſ. 4. ex n. 43. & forma non ſeruata, actus corruit, l. cum his, §, ſi prætor ff. de tranſact. vt late Surd. metipſe. ibid. n. 8. & 9. Beccius, in conſ. 11. n. 18. & poſt alios multos Authores Achilles Pedrocha, in conſ. 1. ex n. 12. cum ſeq. & in conſ. 36. num. 189. lib. 1. ſic & ablatiui abſoluti (qui important conditionem, vt toties dictum eſt) formam inducunt, qua non ſeruata, corruit actus omnino, vt Surdus idem, ipſomet, loco probauit, & vltra eum Caualcan. deciſ. præcitata 21. num. 4. & 2. ſeq. prima parte. qui loquitur ſpecificè in his terminis ablatiui abſoluti: Menoch. etiam, in conſ. 69. num. 72. lib. 1. & in conſ. 398. num. 4. & 20. lib. 4. quia iſti ablatiui abſoluti, non tacitam, ſed expreſſam conditionem inducunt, & eam ſuſpenſiuam; ſicuti Authores omnes ferè probarunt, quos retuli ſuprà num. 3. & cum multis Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 747. num. 13. lib. 7. Ioſeph. de Ruſticis, dicto tractatu, an, & quan. libe. in cond. poſiti. lib. 6. cap. 1. num. 18. Franciſc. Viuius d. deciſ. 119. ſub num. 5. Lean. Galgan. de condit. & demonſt. parte 2. cap. 1. quæſt. 20. num. 6. fol. 136. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 73. numero 26. & 27. & hactenus de prima obſeruatione in hac materia.

Secundò deinde & principaliter obſeruandum, atque conſtituendum erit, ex ablatiuis abſolutis coniecturam voluntatis deduci ſæpiſſimè, & interpretationem congruam fieri aſſiduè in teſtamenis, & vltimis voluntatibus; vt diuerſimodè interpretatio fiat, vt etiam pura & ſimplex, ſeu potius conditionalis diiudicetur, vel non diſpoſitio; quod ex hactenus dictis, & Authoribus præcitatis elicitur manifeſtè, ex alijs etiam, qui pro diuerſitate caſuum occurrentium, doctrinis præfatis, & inferius commemorandis, adducebantur; ex Alexandro inquam, in conſ. 196. ex num. 5. & num. 14. lib. 2. Ruino, in conſ. 181. lib. 2. & in conſil. 141. colum. 6. in principio, lib. 3. Socin. iun. in conſ. 4. num. 7. in fine, & num, 8. lib. 1. Caſtrenſe, in conſ. 359. lib. 2. Ripa, reſponſorum lib. 2. cap. 9. ex num. 1. Gozadino, in conſ. 3. num. 22. Decio, in conſ. 466. num. 18. Ancharano, in conſ. 266. ad finem. Bologn. in conſ. 62. in 6. colum. Tiberio Deciano, in conſ. 16. numero 34. & 35. lib. primo. Celſo Hug. in conſ. 5. num. 8. & in conſil. 26. numero 76. Capra in conſil. 61. numero 5. Purpurato inter conſilia Siluani, conſil. 53. num. 4. Hippolyt Riminald. in conſ. 747. ex num. 28. lib. 7. Menoch. in conſ. 494. num. 24. &25. lib. 5. in conſ. 393. ex num. 22. vſque ad num. 28. lib. 4. & idcirco, ablatiuos abſolutos maiorem vim habere, quam habeant aliæ conditiones inductæ per dictionem, ſi: nam etſi ablatiui ipſi conditionem inducant, vt ſæpè repetitum eſt, plus tamen accedunt ad naturam diſpoſitionis, quam faciat expreſſa alia conditio, argumento textus, in l. demonſtratio, ante finem, ibi: at ſi conditionaliter, ff. de condit. & demonſt. & ita tradidit Caſtrenſis in ratione, §. tametiſi, verſic. vltimo, ff. ad. l. falcid. declarando tex. in l. fideicommiſſa, §. cum eſſet. ff. de legat. 3. & differentiam inter ablatiuos abſolutos, & dictionem, ſi, vbi conſtituit, quod textus in dicto §. cum eſſet, loquitur, quando conditio apponitur per ablatiuum abſolutum, vt ſi grauo vnum hæredem, quod perceptis centrum à cohærede, reſtituat ſibi ſuam partem, nam cohæres, qui adiuit, poteſt compelli dare centum, & recipere partem illius, licet illi ablatiui conditionem faciant, vt per text. in l. à teſtatore, ff. de condit. & demonſt. ſtatim dicetur, ſed ſi conditio propriè exprimeretur per dictionem, ſi, puta ſi cohæres dabit centum, partem ſuam illi reſtituat, tunc cohæres non poſſet compelli centum dare, & alterius partem recipere: quia (vt dixi) ablatiui abſoluti, licet vim conditionis habeant æqualiter, vt dictio, ſi, tamen accedunt ad naturam diſpoſitionis, plus quam dictio, ſi; concluditque Caſtrenſis, hoc eſſe notabile. quia nullus tangit, & credit eſſe veriſſimum, & verborum ſonus hoc etiam indicat, eùmque ſequitur Alexand. addens tamen, quod hoc fuit dictum Baldi, in rubrica, C. de inſtit. & ſubſtit. verſic. extra quæro, & idem tenent Florian. Iaſo, Alex. Socin. vterque, Alciatus, Corneus, Ripa, Berengarius, Bolognetus, Ruinus, Rolandus, & Celſus, cum quibus Barboſa, prima parte dictæ rubicæ. ff. ſolut. matrim. num. 44. vbi dixit, quod ablatiui abſoluti magis aſſimilantur diſpoſitioni, quàm meræ conditioni, & ideo ex illis facilius inducitur legatum, & fideicommiſſum: & vltra eum, id ipſum ſcripſerunt Hippolyt. Riminald. in conſ. 661. num. 55. & 56. lib. 6. Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. num. 3. Simon de Prætis, de interpretat. vltimar voluntat. lib. 3. interpretat. 1. dubitatione prima, ſolutione 10. numero 9. folio 118. vbi quod ablatiuus abſolutus habet vim diſpoſitionis, & naturam, pluſquam dictio, ſi, Achilles Pedrocha, in conſil. 22. numero 10. Menochius, in conſil. 394. num. 19. lib. 4. vbi inquit ablatiuum abſolutum magis accedere ad naturam diſpoſitionis, quàm alia verba merè conditionalia; melius in conſ. 393. n. 23. & 25. eod. lib. 4. & in conſ. 394. n. 25. lib. 5. Ioſeph. de Ruſt. in dict. tract. an, & quan. lib. 5. in cond. poſi. lib. 6. c. 3. n. 6. Tiber. Decian. in conſ. 41. n. 84. lib. 1. vbi eandem adducit reſolutionem, & inquit quoque, conditionem inductam per ablatiuos abſolutos, in ſuo contrario diſponere, per text. in l. ſi ſeruus legatus, §. qui margaritam, ff. de leg. 1. Addit etiam num. 49. eiuſdem conſilij 41. Decianus metipſe, quod ablatiui abſoluti præſertim diſponunt, quando proferuntur ab eo, qui pro libito poterat diſponere: ſicuti Bartol. communiter receptus, probauit in l. ſeruo legato, §. ſi à teſtatore. ff. de legat. 1. & in l. 3. §. nunc videndum, ff. ad Tertull. & maximè, ſi ſunt prolati affirmatiuè, non negatiuè: vt tradunt Caſtrenſis, Alexand. Ruinus, Corneus, Bologninus, & Socinus ibi relati per Decianum, & per Menochium, in conſ. 339. ex num. 22. lib. 4. & ibidem num. 26. poſt Alexand. in conſ. 158. num. 19. lib. 2. ſcripſit ſingulariter, quod ablatiui abſoluti inducunt diſpoſitionem, quando verba executiua importata per ablatiuum abſolutum, referuntur ad illum, qui vult agere, & conſequi ex illa diſpoſitione: quod etiam ſingulariter declarat, & num. 27. ſubdit poſt Ripam, quod ablatiui abſoluti inducunt diſpoſitionem, duobus concurrentibus; quod ſcilicet ita facere, & diſponere, penderet ab eius voluntate, qui fecit, aut diſpoſuit, & quod ſi de eodem, quod contient ablatiuus abſolutus, & non de alio, vt probatur in dicto §. cum eſſet, l. fideicommiſſa. de legat. 3. & id ipſum, videlicet quod ablatiui abſoluti prolati ab homine habente poteſtatem diſponendi, diſponant, & inducant fideicommiſſum; poſt Bart. Bald. Pariſium, Curtium iun. Decianum, & alios reſoluit Cæſar Barzius, deciſione Bononiæ 5. num. 4. Hippolyt. Riminald. dicto conſ. 661. num. 47. 48. & 60. lib. 6. vbi quod ablatiui abſoluti inducunt diſpoſitionem, quando feruntur ab eo, qui poteſt diſponere: & quando referuntur ad eos, quos teſtator poteſt grauare, & ad perſonam, & ad rem in qua poteſt cadere fideicommiſſum, quod inducunt fideicommiſſum: & n. 49. & 52. quod ex ſententia multorum non procedit concluſio prædicta, quando negatiuè prolati ſunt ablatiui abſoluti: & num. 51. de tribus differentijs inter verba negatiuè, vel affirmatiuè prolata, per ablatiuos abſolutos: & num. 54. vbi damnat prædictam diferentiam, an negatiuè, vel affirmatiuè proferantur, nec ſibi videtur ſubſtantialis, vt ibi videri poteſt, Ioſeph. de Ruſticis, in tracta. an, & quan. libe. in condit. poſi. cenſean. voca. lib. 6. cap. 3. num. 2. vbi quod ablatiui abſoluti diſpoſitionem induunt, cum ab eo, qui circa actum diſponere poteſt, proferuntur: & citat text. in dict. §. cum eſſet, & in dict. l. ſeruus, §. qui margaritam, & in l. in raione, §. tamet ſi, ff. ad l. falcid. & quamplurimos Authores ita tenentes: Franciſcus Viuius, dicta deciſione 119. num. primo, & num. 2. in fine, & num. 3. vbi inquit, quod ablatiui abſoluti aliquando habent vim diſpoſitionis in vltimis voluntatibus: nam regulariter (vt ibidem ſubijcit numero 8.) non diſponunt, etiam ſi ſtent abſolutè: quocirca, liberos poſitos in conditione ſub ablatiuis abſolutis, per teſtatorrem diſpoſitiuè vocatos cenſeri; poſt alios multas Authores defendit Menochius, in conſilio 393. numerio 22. cum ſequentibus & in conſilio 394. numero 19. libro quarto, & cum Alphano, Corneo, Alexandro Bolognino, Purpurato, Socino, Zancho, Deciano, Gabriel. Portio, & alijs Achilles Pedrocha, in conſilio 22. numero 10. & id ipſum tuentur innumeri alij iuris Interpretes, quos commemorauit Ioſeph. de Ruſticis, libro ſexto, dicto cap. tertio ſecundo primo, folio 85. & reddit retionem numoro ſecundo, & adducit Authores contrarium tenentes, numero 3. & non eſſe recedendum à priori ſententia, tanquam veriori, & communiori, vt ibi, num. 4. Et hactenus de ſecunda obſeruatione in hac materia, & de concluſione communi, quod ablatini abſoliti diſpoſitionem aliquando inducant in vltimis voluntatibus, quam in dubium reuocauit Barboſa, in dicta rubri. ff. ſoluto matrim. num. 44. vbi de intellectu textus, in dict. §. cum eſſet, l. fideicommiſſa, ff. de legatis 3. eruditè admodum & plene egit ex numero 38. in verſic. explicitis, vſque ad num. 50. ad quem remitto lectorem.

