Denique, quia tranſactio facta poſt rem iudicatam, ſaltem in vim pacti valere poſſet, cum non fuerit ſimplex tranſactio, ſed etiam generalis quietatio, & liberatio, quæ in vim pactionis & conuentionis ſuſtinetur, & per eam, etiam id quod eſt certum, & liquidum, ſæpè in conuentionem deducitur; vt ex aliis Authoribus probaui ſuprà ad ſolutionem quarti argumenti: & latè, atque eruditè per Surdum, dicto conſilio 267. num. 14. & 15. lib. 2. Hondedeum, dicto conſilio 49. num. 34. & 35. libro primo. Atque ita licèt non valeret tranſactio ſuper re iudicata, quæ tamen valet (vt dixi) de iure tamen ex cauſa tranſactionis, & quietationis generalis remitti poteſt ius ex ſententia acquiſitum: aliud namque eſt, ſuper re iudicata tranſigere, aliud verò ex cauſa tranſactionis (in qua etiam liquida & certa deducuntur, vt ſuprà probaui) ius acquiſitum per ſententiam remittere; ſicuti euidenter deducitur ex Ioannis Vincentij Hondedei, & Petri Surdi obſeruationibus, numeris præcedentibus commemoratis: & clarè præſentiunt Alexander, in conſilio vltimo n. 15. lib. 6. Romanus, in conſil. 369. num. 15. Decius, in capit, prætereà, num. 6. circa finem, de officio delegati. vbi allegat Caſtrenſem: Magonius, deciſione Florentina 119. num. 3. Cephalus, in conſil. 772. n. 55. lib. 5.

Nec caſui præſenti, atque Senatus noſtri deciſioni repugnant Petri Surdi, deciſione 185. ex num. 9. vfque ad num. 21. reſolutiones: Tum, quia contrarium eius, quod ipſe tuetur, late defendunt Authores illi, quos ibi commemorauit ex num. 2. cum ſeq. tum etiam, quia conceſſo ſine veritatis præiudicio, quod verior ſit eiuſdem ſententia, adhuc ipſa non obſtaret, concurrentibus omnibus ſuprà enumeratis, quod ſcilicet adhuc dubium, & diſceptabile remaneret: quod à ſententia, ab inferiori lata, appellari poſſet, & via ordinaria id ipſum deduci: & quod in vim pacti propter verba vniuerſalia quietatio generalis deberet etiam comprehendere ea, quæ per ſententiam definita eſſent. in his namque terminis Surdus non loquitur, nec omnibus, nunc enumeratis, concurrentibus, imò nec aliquo eorum interueniente auſus eſſet aliter affirmare: ſic ſane dicto conſil. 267. ex num. 14. cum ſeq. lib. 2. libenter agnoſcit, quod quamuis tranſactio fiat ſolùm de re dubia, & ad eius ſubſtantiam ſit neceſſaria lis, vel timor inſtantis litis, tamen etiam id, quod eſt certum, & liquidum, ſæpè in conuentionem deducitur ex cauſa tranſactionis, quæ in vim liberationis generalis, & conuentionis omnia includit, & nedum ab actione intenta, ſed etiam ab aliis, quantumcunque liquidis liberationem inducit: & de his hactenus.

Ex altera Senatus Hiſpalenſis illuſtri admodum, atque egregia definitione.

Rurſus atque ſecundo loco & principaliter obſeruandum, & conſtituendum erit, eadem die, & articulo, controuerſiam motam, & definitam in ſenatu; vtrùm, inquam, Iudicis authoritate (inſtantibus tamen, & poſtulantibus creditoribus) venditis bonis debitoris, emptor de euictione agere poſſit, vel etiam aduerſus ipſos creditores pretium nondum ſolutum retinere, ſi forte pretij aliquam partem non ſoluiſſet: nam in caſu præſenti apparebat, venditum eſſe quoddam hæreditamentum, quod hortum valde fructiferum, & arboribus plenum, domum etiam ampliſſimis ædificiis conſtantem habebat: hæc autem euictam fuere per ſententiam Iudicis cuiuſdam Regij, vulgò dicti de veredas y cañadas, eo prætextu, quod terra arboribus ornata, & plantata, atque etiam ædificata, diceretur eſſe publici iuris, ſiue paſtus, & commodi publici, vulgo realenga, valdia, y de paſto, y aprouechamiento comun; ita tamen provt vendita fuit, empta fuerat per debitorem, qui totum hæreditamentum, provt emerat, vendidit, ſiue eius nomine venditum fuit, pro ſatisfaciendis creditoribus, & tempore litis motæ iam ex hac vita deceſſerat. Pro parte itaque creditorum, vt nec euictione teneantur, nec etiam partem pretij, quam hactenus emptor retinebat, petere prohibeantur; ſequentia magis videntur adſtringere fundamenta, & rationes.

Inprimis, dictum hæreditamentum venditum fuiſſe authoritate Iudicis, & ad inſtantiam creditorum, non ſimpliciter, ſed eo adiecto, quod ſcilicet vendebatur, provt à debitore fuit comparatum, ſiue provt habebat illud debitoris author, ſegun y como le tenia el que ſe le vendio al deudor, y ſegun y como ſe le verdieron al miſmo deudor. Cum autem ita debitoris author teneret, provt nunc apparuit ſcilicet periculo illi obnoxium, de ſer la tierra realenga, y valdia; ita quoque venditum videtur, & ſi ita venditum provt tenebatur & venditum fuit; cum hac qualitate etiam venditum dicendum eſt; vt euictionis nomine retineri poſſit pars pretij nondum ſoluta per emptorem. Conſtat namque, dictionem, provt, Hiſpanè ſegun y como, ſui naturâ relatiuam eſſe, & operari, ne plus cenſeatur conceſſum, & venditum ex actu referente, quàm habeatur in relato. Atque ita dictio ipſa, provt; ſtat reſtrictiuè, & limitatiuè: ſicuti ſcripſerunt Bartolus, in edita, num. 28. C. de edendo, Decius, in conſ. 122. num. 33. lib. 3. Curtius iunior, in conſ. 92. num. 10. Socinus ſenior, in conſ. 75. num. 25. lib. 3. Alciatus, in reſponſo 767. Iacob. Menochius, in conſ. 341. num. 12. lib. 4. qui id explicat num. 13. & 14. & prima explicatio mirè conuenit caſui præſenti, nam ex quo venditor & emptor ignorarunt qualitatem rei venditæ, hoc eſt, plantatum, & ædificatum eſſe en tietra realenga y valdia, dictiomet eadem provt, cauſatiuè ſtare non poteſt, ſed potius relatiuè, & reſtrictiuè (vt dixi) ita ſanè ex Decio, Ruino, Curtio iun. & Boërio notauit idem Menochius, dicto num. 13. qui etiam conſ. 1. num. 83. lib. 1. id ipſum notauit, & multum ad propoſitum præſens, in hæc verba ſcripſit: Quartò, conceſſionem hanc in vim feudi factam non fuiſſe, ex eo demonſtratur; quia dictum in ea fuit modo & forma, quo, & qua illius prædeceſſores obtinuerunt: at cum Theodori anteceſſores iure allodij, ac liberi patrimonij tenuerint, ſequitur, ſub eadem forma ab Henrico factam eſſe conceſſionem; cum relatum ſit cum omnibus ſuis qualitatibus in referente, leg. aſſe toto. ff. de hæred. inſtit. quando ſcilicet actus ille relatus reperitur, & c.

Confirmatur etiam ex textu, in l. ſi plus, 74. §. finali, ff. de euictionibus. dum dicit, Qui nomen quale fuit, vendidit, duntaxat vt ſit, tenetur, non autem vt exigi aliquid poſſit, ſed dolum & culpam præſtare cogitur. quem textum ponderauit Thom. Cormerius, lib. 26. iuris ciuilis, Galli, & Romani. tit. 2. de euictionibus, c. 1. in fine, fol. 1097. & emptori imputari debet, qua re conditionem, & qualitates rei venditæ non inquiſierit: contrahens enim cum alio, tenetur inquirere conditiones contrahentis, & qualitates rei, quæ veriſimiliter deuenire poſſunt ad notitiam; ſicuti Decius, & Cagnolus, in l. qui cum alio contrahit, ff. de regulis iuris. per illum text. notarunt. & in eiſdem euictionis rei venditæ, in quibus verſamur, terminis, deciſio Rotæ notabilis in hac materia 281. num. 25. in nouiſſimis, parte 2. Petrus Surdus, & alij in locis referendis infrà, ad ſolutionem primi argumenti, ex num. 98. cum ſeq.

Deinde & ſecundò pro eadem parte facit Hugon. Donelli, commentariorum iur. ciuil. ad titulum 45. de euictionibus, lib. 8. Codicis, fol. mihi 741. diſtinctio, & reſolutio per illum textum, in l. ſi fines, 10. is namque Author, in eo dubio, finibus fundi certis demonſtratis, ſi quid ex his euincatur, an, & quando præſtanda ſit euictio: diſtinxit, atque probauit, quod ſi venditor fundi, fines eius demonſtrauit, & legem dixit, id eſt, demonſtrauit nominatim adiecta hac lege, & conuentione, ne quis in eos ingrederetur, euictionem præſtabit; quod textus ille in principio dixit expreſſim. Immo & ſi fines tantum venditor demonſtrauit, neque quidquam adiecit nominatim de his finibus præſtandis, nihilominus tamen eorum euictionem eum præſtare debere, ex l. qui fundum. ff. de euictionibus. Et rectè (vt inquit ipſe Donellus) nam quæcunque dicuntur ita, vt præſtentur emptori, præſtanda ſunt, l. ſciendum, §. primo. ff. de ædilitio edicto. ſunt autem in hac cauſa, quæcunque ita dicuntur, vt propter hæc res pluris vendatur, l. ea quæ, ff. de contrahenda emptione, & nemo dubitat, quin quò ampliores fines fundi erunt, eo pluris fundus ſit, atque ideò pluris veneat. Quòd ſi venditor fines quidem demonſtrauit, ſed ita, vt nihilominus diceret, ſe fundum vendere ſuis finibus; quidquid vltra veros fines eius fundi euictum erit, venditor non præſtabit, provt textus ipſe, in dicta l. ſi fines, 10. C. de euictionibus, in ſecunda ſui parte ſtatuit. Per quem ita ſimiliter videbatur dicendum in caſu præſenti, vt ſcilicet vendito dicto hæreditamento, provt venditum fuit, vel habitum ab authore debitoris, qui eidem vendidit, quidquid, quod eidem authori euinci quoque potuit, euictum fuerit, ad venditorem non pertineat, cum ipſe ſuis iuribus, ſiue provt habebat author ipſius, illud vendiderit, & veros, proprioq́ue duntaxat fines vendidiſſe videatur, & quantus eſt fundus, non vltra, vt Donellus ipſe latiùs probauit, cuius obſeruationes mirè conuenire videntur caſui huic, de quo agitur.

Rurſus & tertio loco facit, in caſu præſenti venditum fuiſſe ius vniuerſale dicti hæreditamenti, illud autem ex multis conſtare, & inter alia hortum præfatum, & domum ædificatam, atque alia plura continere; idcirco euicta aliqua parte eiuſdem, provt euicta fuit pars quædam hortus, & ædificij domus, quia terra illa erat valdia y realenga, venditorem euictionem præſtare non debere; de euictione namque venditor non tenetur, rebus ſingulis euictis quando hæreditas, vel vniuerſitas alia venditur; ſicuti probat textus, in l. prima, C. de euictionibus, vbi omnes Interpretes communiter. Et ſingulariter Hug. Donellus, commentar. iur. ciuil. libro octauo Codicis, tit. 46. de euictionibus, ad l. primam, nunc citatam, Antonius Gomezius, tomo 2. variar. cap. 2. de emptione & vendit. num. 44. vbi reddit rationem, quia vendens hæreditatem, vel vniuerſitatem, cum non videatur vendere aliquam rem particularem, ſed tantum ius vniuerſale ſibi competens, & illud non ſit euictum, meritò de euictione non tenetur, iuxta text. in l. ſecunda, in principio. ff. de hæred. vel act. vend. Hugo Donellus, vbi ſupra, dum dixit; adeo verum eſſe, euictione, rerum ſingularium à venditore hæreditatis non præſtari, vt probandum ſit (quod Ioannes vetus Interpres putauit) ne ſic quidem ab eo præſtari debere, quamuis res omnes hæreditariæ, aut quæ hæreditariæ putabantur, ſint euictæ; nam & ſingulis rebus hæreditariis omnibus euictis, nihilominus manet hæreditas, quæ & vendita eſt, & præſtatur: Hæreditas enim ſine vllo corpore iuris intellectum habet, l. hæreditas, ff. de petit. hæredit. id eſt, intelligitur eſſe, etiam fine vllo corpore. Porro hæreditas ſolum vendita eſt, non res ſingulæ: & idem notarunt, atque iure vniuerſali vendito, rerum ſingularium euictionem non præſtari, tradiderunt Afflictis, deciſione 334. Cæſar Vrſillus, in addit ad Afflict. deciſione 81. num. 3. & 4. & plenius numero 6. vbi concludit, quod dummodo aliquid ſit in hæreditate, quis non tenetur de euictione rerum ſingularium: Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tom. 3. littera E. concluſion. 366. num. 22. 23. & 32. folio 293.

Præterea & quarto loco facit, quod venditor de euictione rei ab eo venditæ, traditæ non tenetur, ſi facto Principis, aut Superioris, euictio ſequatur, quia reputatur caſus fortuitus, vt in l. Lucius, ff. de euictionibus: & idem, quando de facto extraiudicialiter, vt per violentiam, aufertur res empta, quia tunc quoque venditor de euictione non tenetur, vt in l finali, C. de actionibus empti: & obſeruarunt Bartolus, in l. exceptione. ff. de fideiuſſoribus. Abbas, in cap. finali, de empt. & vendit. Caſtrenſis, in conſilio 220. colum. ſecunda, libro primo. Alexander, in conſilio 220. libro ſecundo. Sociunus, in l. quidam relegatus, in 3. notabili, ff. de rebus dubiis. Anton. Gomezius, tomo 2. variar. cap. 2. num. 40. in fine, verſic. ſecundus caſus eſt. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tomo 3. littera E, concluſion 367. numero non, folio 294. vnde cum caſu præſenti facto Iudicis, qui Regia authoritate proceſſit, ſicque Principis iuſſu, pars dicti hæreditamenti euicta fuerit, quia plantatum, atque ædificatum apparuit, en tierra valdia y realenga, videtur, quod de euictione emptor agere non poſſit, nec etiam pretium nondum ſolutum retinere. Quid enim eſt, quod debitori imputari valeat, cum ipſe ita quoque dictum hæreditamentum emiſſet, nec aliqua in culpa, aut dolo fuerit, & facto Principis, atque eius diſpoſitione, terræ eiuſmodi euitantur.

Quintò etiam facit, emptorem eundem, ex eo videri, contra creditores pretium petens, exceptionem prætendere non poſſe, quod creditor regulariter euictionem pignoris venditi non debet, nec præſtat, iuxta text. in l. prima, & ſecunda, C. creditorem euictionem pignoris non debere, & in l finali, titul. 13. partita 5. dummodo concurrant requiſita illa, quæ ab Interpretibus noſtris deſiderantur communiter, atque ex dictis iuribus deducuntur apertè, Scilicet quòd ſit creditor anterior, & ſic potior alio creditore ex tempore, vel ex priuilegio: Quòd credat rem eſſe debitoris: Quòd ſibi liceat vendere ex pacto, vel ex lege, vel ſaltem credat ſibi licere: Et quòd creditor ipſe non promiſerit de euictione: ita ſane deduxit, atque hæc quinque requiſita tradidit Gregorius Lopez, in dicta l. finali partitæ, gloſſa prima. Deduxerunt quoque, atque exornarunt Doctores communiter, ad dictum titul. C. creditorem euictionem pignoris non debere: vbi eleganter, Iacob. Cuiacius, & Hug. Donellus, videndi omnino. Signorolus, in conſil. 90. num. 26. Siluanus, in conſil. 101. Dueñas, regul. 169. Plotus, in l. ſi quando, numero 478. C. vnde vi. Decius, in conſil. 449. num. 37. & 38. Franciſc. Marcus, quæſtione 926. parte 2. Vincent. de Franchis, deciſion. 239. parte 2. Franciſcus Viuius, deciſione 24. & 152. prima parte. Fabius de Anna, in conſil. 37. & in conſil. 90. num. 12. & ſeqq Peregrinus, de fideicommiſſis, articulo 35. num. 19. & deciſione 21. num. 3. Stephanus Gratianus, deciſion. 175. ex num. 1. Oſaſcus, in conſ. 33. Ariſminus Tepatus, variarum lib. 2. titul. creditorem euictionem pignoris non debere, folio 139. Magonius, deciſion. 32. Rotæ Florentinæ. Pater Ludouic. Molina, tomo 2. de iuſtitia & iure, tractat. 2. disputation. 538. ex verſic. ſupereſt explicemus, fol. 1825. in fine, & 1826. & vide etiam fol. 1825. Fuluius Pacius, in tractatu de emptione, & venditione, num. 254. fol. mihi 244. Ioannes Baptiſta, de ratione ratæ, quæſtion. 14. num. 6. Alex. Trentacinquius, variarum lib. 3. titul. de emptione & venditione, reſolutione 17. folio 278. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iuris, tomo 3. littera E. concluſione 359. fol. 286. Antonius Faber, de error. pragm. decad. prim. errore 5. meliùs, errore 10. vbi vide omninò, & ad dictum titul. C. creditorem euictionem pignoris non debere, definitione prima, & tribus ſeqq. ex fol. 1083. cum igitur hæc omnia in caſu præſenti verè concurrent reſpectu creditorum, videtur, quod nullum ius poſſit emptori contra creditores competere.

Sextò & vltimò facit, in caſu noſtro magis indubitatum videri, creditores euictionem pignoris non debere, nec aduerſus eos agi poſſe per emptorem, etiam vt pretium retineatur; propterea quod bona debitoris non iure creditoris, ſed authoritate Iudicis, poſtulantibus, per ſubhaſtationem fuere diſtracta; quo caſu titulus ille Codicis, creditorem euictionem pignor. & c. Dubium non continet; ſed alio duntaxat, quando ſcilicet pacto, vel ex lege per creditores bina venduntur; tunc namque dubium vertebatur: ſicuti eleganter obſeruat Anton. Faber de erroribus pragmat, decad. prima, lib. 1. errore 10. folio mihi 26. vbi eruditè, atque eleganter admodum dixit, ſe iam monuiſſe, præfatum titulum, C. creditorem, & c. Non ad hunc caſum pertinere, quo venditio fiat per Iudicem, vrgente creditore; ſed ad eum potius, quo venditio facta ſit per creditorem ipſum iure creditoris: & ſic quod pragmatici paſſim abutuntur eo titulo, vt probent, diſtractis, vt hodie fit, pignoribus authoritate iudiciali, poſtulante creditore, ſi ea pignora poſtmodum euincantur, creditorem de euictione non teneri, ſi non fuerit in dolo, interueniente autem dolo, teneri; ſed decipi manifeſtè, quia ad alterum tantum caſum pertinet (vt dixi) ea ratione, quòd cum venditio fit authoritate Iudicis, quaſi nomine debitoris, vt creditori ſolutionem vrgenti ſatisfiat, ab ipſo debitore facta intelligatur, quandoquidem factum Iudicis eſt factum partis, l. 1. & 2. C. ſi in cauſ. iudic. pig. caput. ſit. apparet, alium quam debitorem de euictione teneri non poſſe, l. ſi ob cauſam 13. C. de euictionibus. Neque enim auditum eſt, alium de euictione teneri, quam qui ipſe vendidit, aut euictionem ſtipulanti promiſit; cùm de euictione agi non poſſit, niſi aut actione ex empto, aut ex ſtipulatu, l. in venditione, 60. ff. de euictionibus. Portò neque ex empto, agi poteſt contra eum, qui non vendidit, neque ex ſtipulatu contra eum, qui nihil promiſit: quare (ſubdit ipſe Faber, & verè) nec diſtinguendum eſt, an hoc caſu in dolo fuerit creditor, nec ne. Non enim quod in dolo ſit fortaſſe petens id, quod vel nunquam vere debitum fuerit, vel iam ſolutum ſit, poteſt eum facere venditorem, nec conſequenter obligare de euictione: præſertim cum (vt dixi) parata emptori ſit actio contra ipſum debitorem ex cauſa euictionis, d. l. ſi ob cauſam. Pertinet igitur titulus ille Codicis ad alium caſum, quo pignus à creditore ipſo venditum ſit iure creditoris: nam cum eo caſu alius venditor non ſit, quam creditor, ius autem ita comparatum ſit, vt venditorem emptori euictionem præſtare oporteat, etiam ſi nihil dictum ſit, dum ne in contrarium conuenerit, ne de euictione teneatur, l. ex empto 11. in principio, & § vltimo, ff. de actio. empt. neceſſe omnino fuit conſtitui, & caueri, ne creditor de euictione teneratur, quia nec eum teneri æquum eſt, cum non poſſit videri emptorem decepiſſe, diſtrahendo iure creditoris rem ſibi obligatam, quando nec vendidit tanquam dominus, ſed tanquam creditor: Proinde nihil eſt quod ei imputetur, euicto poſtmodum pignore, dummodo probet ſe fuiſſe legitimum & anteriorem creditorem, ſibiq́ue rem illam à debitore pignoris iure obligatam, nec à ſe quicquam dolo malo factum eſſe: an igitur (concludit Faber ipſe) ſi nihil dolo malo factum ſit à creditore, qui vendidit, nulla emptori pignoris ratio de euictione ſupererit, ne quidem contra debitorem; nam facit pro debitore, quod is, nec rem vendidit, nec intelligitur vendidiſſe; ſed creditor, at cum ipſi proficiat ſolutio pretij, per quam conſequitur ille liberationem à ſuo creditore, cui & vendendi pignoris occasionem pro iare dedit, nulla ſanè ratio iuris, vel æquitatis patitur, vt in damno emptor moretur, cuius pecunia creditor dimiſſus eſt, ideoque cum nullam aduerſus creditorem ipſum habeat actionem, neceſſe eſt ei conſuli aduerſus debitorem, ac ſi ipſe vendidiſſet: ex ratione poſita in d.l. ſi ob cauſam 13. C. de euict. tametſi lex illa non ad hanc pignoris venditionem pertineat, ſed ad illam potius, quæ nomine debitoris per iudicem facta ſit. Et hactenus, atque eleganter, & vere Antonius Faber, in loco præcitato.

Addiderim ego, diſtinctionem Authoris ipſius, expreſſim videri probatam de iure huius Regni in l. finali, titul. 13. partita 5. lex namque illa apertè loquitur in creditore vendente iure pignoris ex pacto, vel ex lege: & tunc inquit, creditorem de euictione non teneri, quaſi ſentiat id ipſum, quod clariùs Faber notauit, videlicet in altero caſu, quando venditio fit authoritate Iudicis, inſtantibus tamen creditoribus, dubium eſſe non potuiſſe, ob rationem à Fabro ipſo conſideratam. Et quod ita ſenſerit euidenter deducitur ex verbis eiuſdem legis: Obligados ſciendo algun peño a otro a tal pleyto, que aquel que recibe la coſa a peños, que la pueda vender, ſi acaecieſſe, que la vendieſſe non como ſuya, mas como coſa empeñada, e despues deſſo vencieſſen por aquella coſa en juyzio at que la compraſſe del: entonce eſte que ge la vendio non ſerie tenudo de ge la facer ſana mas el otro que emñò la coſa al vendedor. Et ibi Gregor. Lop. verbo, empeñada, inquit, id eſt iure creditoris, & verbo, non ſerie tenudo, dicit: tenebitur tamen cedere emptori contrariam pignorititiam actionem, vt in l. creditore, ff. de euict. & verbo, que empeñò, in hunc modum ſcripſit idem Gregorius, habes hic expreſſum, quod debitor de eaictione tenetur, ſi pignus venditum à creditore euincatur, adde l. reſcriptum, §. primo, ff. de diſt. pignor. & l. ſi plures, §. primo. ff. de euict. & C. eod. l. ſi ob cauſam, Ecce vbi expreſſim intelligit is Author legem illam de creditore vendente iure pignoris. Ita pariter accipit titulum eum, C. creditorem euictionem pignoris non debere, Iacob. Cuiacius, recitation. ſolemn. in libros C. ad dictum titulum, in verſic. nunc tractemus, fol. 988. dicens, quod creditor, qui pignus vendidit iure creditoris, & pignoris lege, & non promiſſa euictione, emptori non tenetur de euictione pignoris, ſed debitor ipſe eo nomine re euicta tenetur emptori vtili actione ex empto, quaſi ipſe vendidiſſe eam rem videatur, qui ipſe eius venditionem permiſit creditori, ne alioquin cum damno emptoris debitor ſibi liberationem acquirat, vt latiùs ibi.

Cæterum ſuperioribus omnibus minimè refragantibus, & re ipſa accuratiùs, & diligentiùs perpenſa, contrarium Hiſpalenſis Senatus verius definiuit in caſu propoſito: & iterum anno 1612. in cauſa Ioannis Bambelle, & creditorum Fernandi de Soria, ita pariter decidendo decreuit de iure, cum enim Iudicis authoritate, inſtantibus tamen & poſtulantibus creditoribus, per ſubhaſtationem in publica forma debitoris bona diſtracta fuiſſent, eorumque emptor pretij dimidiam partem perſoluiſſet ſtatim, alteram vero dimidiam termino certo præfixo à partibus ſoluturus eſſet; & ante ſolutionem factam ab emptore, non modo lis imminuiſſet, verum & pars quædam dicti hæredita menti euicta fuiſſet per ſententiam Iudicis: poſtmodum autem creditores aduerſus emptorem inſtarent, & reſiduum pretij exigerent; de euictione partis hæreditamenti venditi emptor ipſe excipiens, ſe opponebat, & pro valore, veraq́ue partis euictæ æſtimatione pretium retinere contendebat, nec ſoluturum, imo nec partes habere creditores ad petendum dicebat, cùm venditione facta Iudicis authoritate per ſubhaſtationem, debitor ipſe, aut Iudex, quaſi nomine ipſius, non creditores vendidiſſe videantur, ideóque nec ad pretium agere poſſint, maxime exceptione retentionis pretij propter euictionem ſubſequutam, oppoſita. Meritò ergo Senatus in fauorem emptoris definiuit vt pretij partem non ſolutam retineret.

Senatus autem definito ex ſequentibus comprobatur fundamentis, & rationibus, Primò, quia euictio quando apparet, ſeu imminet in limine contractus, etiam ante ſolutionem pretij, emptor agere poteſt contra venditorem, vt ſibi per cautionem idoneam, & fideiuſſores caueat pro euictione rei, quamuis regulariter ante ſententiam, & euictionem agi non poſſit per emptorem; ita ſanè per text. in l. ſi poſt perfectam, C. de euict. deduxerunt Interpretes omnes communiter ibi: & poſt alios Ioannes Sichardus, in principio. Hug. Donellus, commentar. iur. ciuil. ad titul. 45. lib. 8. C. de euict. ad dictam l. poſt perfectam, numero primo, folio 739. vbi numero 2. explicauit, in limine contractus imminere euictionem, quid ſit? Antonius Gomezius, tomo 2. variarum cap. 2. de emptione, & vendit. num. 39. in principio, verſiculo, quod limita, & intellige. Iacobus Menochius, de arbitrariis libro 2. caſu 224. Fuluius Pacianus in conſ. 14. D. Garcia Maſtril. deciſ. 160. Alexand. Trentacinq. variar. reſolut. libro 3. titul. de emptione & venditione, reſolutione 16. folio 277. vbi facit duas præcipuas concluſiones poſt alios multos Authores; Prima eſt, quod quando in limine contractus non imminet euictio, fideiuſſio pro euictione non eſt præſtanda, niſi hoc expreſsè actum ſit. Secunda, quod quando in line contractus imminet euictio, emptor pretium ſoluere non tenetur, nec reſiduum pretij, niſi de euictione ſatiſdetur. Ariſm. Tepat. variar. lib. 2. titul. de euictionibus, fol. 144. verſ. quando in limine contractus. Antonius Faber, ad titul. C. de euictionibus, definitione prima, folio 1073. vbi quod creditor non poteſt exigere pretium ab emptore conuento per alium hypothecariâ, niſi pro eo litem ſuſcipiat, caueatq́ue de reſtituendo pretio, ſi tertius obtinebit; & ſic quòd cogitur venditor periculum litis pro emptore ſuſcipere, interim tamen pretium ab emptore conſequitur, præſtita priùs ſatiſdatione, non de euictione, quæ nulla eo caſu poteſt contingere, ſed de reſtituendo pretio, ſoluendò ve actori, ſi in hypothecaria obtineat: & definitione vndecima, folio 1076. vbi quod non eò minus debet ſatiſdare venditor de euictione, quæ in ipſo limine contractus immineat, quod ſatis cautum ſit emptori datis ei pignoribus: & definitione 29. fol. 1083. vbi ſingulariter inquit, quod venditore non valente ſatiſdate, tradenda eſt pretij pecunia idoneo mercatori, qui vſuras legitimas præſtet venditori inuicem fructuum. Petrus Surdus, deciſione 253. num. 5. & 6. vbi poſt alios Authores, quod pretium exigi poteſt per venditorem, præſtita cautione, etiamſi immineat euictio, & dicatur rem venditam eſſe alienam: latiùs deciſione 295. vbi num. 6. quod emptor cogi non poteſt ſoluere pretium, quando imminet euictio in limine contractus, niſi præſtita fideiuſſione idonea: & num. 14. quod id procedit, etiam ſi venditor ſit idoneus, imo & ditiſſimus. Quia diues licèt quis ſit, tenetur tamen fideiubere, quando lex requirit fideiuſſionem, ſicuti probat ibi numero 12. Et numero 7. idem Surdus notauit, quod euictio dicitur imminere in limine contractus, quando mouetur lis ante ſolutionem pretij, etiam ſi mota ſit pro ſimplici hypotheca, provt ibi probat. Et Ioannes Baptiſta Coſta, de ratione ratæ, quæſt. 14. in principio, & num. 8. Surdus idem dicta deciſione 295. tradidit, quod emptor non tenetur ſoluere pretium, niſi præſtita fideiuſſione, quando notorium eſt ius alicuius ſuper re vendita, licet lis adhuc non ſit mota: & num. 9. quod fideiuſſio eſt præſtanda per venditorem, non ſolum pro lite mota, ſed etiam pro omni alia mouenda. Superiora quoque comprobat Surdus ipſe, in conſil. 36. num. 14. libro primo, vbi id ipſum exornat latiſſimè, quod ſcilicet imminente euictione in limine contractus, tenetur venditor fideiubere, aliàs pretium retinetur per emptorem: limitat etiam, atque ampliat vtiliter, vt ibi videbitur. Deciſo Rotæ 281. in nouiſſimis, parte 2. Azeuedus, in l. prima, numer. 162. & ſequentibus titulo 21. libro 4. nouæ collect. Regiæ Barboſa, in l. de diuiſione, numer. 69. in verſic. pone quod imminet euictio. Cardinalis Thuſcus, practicar. concluſion. iur. tom. 3. litera E. concluſione 360. per totam, fol. 287. & ſeqq. idque procedit, ſiue res euincatur in totum, vel pro parte, quia euictio competit emptori pro parte, ſicut in totum, l. prima, ff. de euict. vbi Sebaſtianus Næuius citat alios Authores, Surdus, in conſilio 359. num. 30. lib. 3. & in conſilio 36. num. 26. lib. 1. & deciſione 253. numer. 10. & deciſione 295. num. 16. & 19. pater Ludouic. Molina, tom. 2. & tractatu 2. diſputation. 308. columna 2. in principio, verſic. ſi pars duntaxat rei venditæ, fol. 814. vbi etiam citat l. 33. titul. 5. parti. 5.

Quod ſi ita eſt, cùm euictio imminet in limine contractus, ſiue cùm lis mouetur, & pretium adhuc ſolutum non eſt; à fortiori equidem, ſi euicta res iam fuerit, & lis finita, conſuli emptori de iure debebit, vt pretium retinere valeat, aut reſiduum nondum ſolutum, non ſoluat; multoque magis aduerſus creditores pretium ipſum petentes (provt nunc in caſu præſenti) cùm verè titulus ille, C. creditorem euictionem pignoris non debere; quod creditor euictionem pignoris non præſtet, neque quoad rem, neque quoad pretium, ſtatuerit duntaxat, vt ſuprà dicebam, & obſeruat Ioannes Philippus in ſumma vtriuſque iuris, ad illum titul. folio mihi 244. non verò dixerit aliquid, quo repelli per exceptionem re euicta ante ſolutionem venditor non debeat, ſi pretium exigat. Caſus namque iſte retentionis pretij, aut reſidui eius, eo titulo non deciditur, vtpote cum adeo diuerſum ſit, aduerſus creditores de euictione agere non poſſe emptorem, vt vel rem reſtituant, aut pretium ſoluant; vel eundem aduerſus venditorem, vel ipſos creditores multo magis, retinere pretium nondum ſolutum contendere, & ſe exceptione tueri, quod lis finita, & res euicta fuerit. Quemadmodum ergo conſulitur emptori fideiuſſione idonea, quando imminet euictio in limine contractus, ita & exceptione, aut pretij retentione conſulendum omnino erit quando non modo imminet, ſed & verè res euicta eſt, & lis finita. Nullibi enim cautum reperitur, quod creditor, qui euictionem pignoris non præſtat, retentionem pretij impedire valeat, ſi res euicta ſit (vt dixi) idcirco in eiſdem terminis, quod ei conſulatur, recta iuris ratione Rota Romana ſtatuit (vt inferiùs dicetur) & procedit ex mente eorum, quos ſuprà commemoraui, qui euictione iam ſubſecuta per ſententiam Iudicis, nequaquam retentionem denegant, ſed præſtita fideiuſſione idonea, pretium ſoluendum ſtatuunt imminente euictione in limine contractus, non vero ea iam finita.

Sic ſane, quod emptor non teneatur pretium ſoluere, etiam ſibi oblata ſatiſdatione, ſi inuenit rem venditam eſſe alienam; tenuit Gloſſa, in §. nouiſſimè, de ſuſpectis tutoribus. Baldus, in l. prima, in tertia oppoſitione, C. de bonis maternis. & Gloſſam ſequuntur Ioanes Faber, qui dicit, quod ſi notorium ſit, & manifeſtum, rem eſſe alienam, retineri poteſt pretium. Et probauit Aretinus ibi, numero tertio, verſic. niſi ſaluando gloſſam. Iaſon, qui dicit ſingulare, & menti tenendum, in l. à Dino Pio, §. ſi poſt addictum, num. 2. verſic. ſed aduerte diligenter. ff. de re iudicata. qui tamen omnes loquuntur, & Socinus, & Neuizanus admittunt, quando eſt euidens, & notorium, quod res ſit aliena, provt notorium erat in præſenti, latâ iam ſententiâ per Iudicem, & ex natura rei, ſiendo la tierra dicha realenga y valdia. Aliàs ſi prætendatur aliena, & non probetur in continenti, ſupponunt, emptorem cogi poſſe ad ſoluendum pretium, provt eos intelligit, & ita notauit Surdus, dicta deciſione 253. numer. 15. qui etiam numero decimo, inquit, quod de euictione emptor agere poteſt, etiam antequam ſibi inferatur moleſtia, vbi res vendita, eſt in totum, vel pro parte aliena, & citat alios Authores, atque Aſſumptum propoſitum retentionis reſidui pretij, re iam euicta, agnoſcit verum ſpecificè, in illis verbis: quod ſi agere licet de euictione, multomagis licebit pretium retinere, cum retentio facilius detur, quam petitio, &c. Quod tamen inferiùs à me probatur, & latiùs exornatur num. 89. & 90. & num. 113. & ſequentibus, vbi videbitur.

