Non obſtat ſextum argumentum, quod legitimati per ſubſequens matrimonium, ſuccedant in feudo. Quia illud locum habet, quando feudum alicui fuit conceſſum pro ſe, & filiis legitimis & naturalibus; ſed non procedit, quando conceſſum eſt pro ſe, & filiis legitimè natis, vel ex legitimo matrimonio procreatis; ſicuti docuerunt duodecim illi Authores, quos congeſſit Cardinalis Franciſcus Mantica, lib. 11. dicto titul. 12. numer. 22. qui dicit, hanc eſſe veriorem ſententiam, & contrariam improbat. Rolandus etiam ſecurè tuetur dicto conſ. 100. numer. 39. & 47. lib. 2. & id ipſum firmarunt decem illi Authores, quos-recenſuit Menochius, in conſilio 16. numero 6. libro 1. & in conſilio 799. numero 42. libro 7. & in puncto iuris verius putauit Andr. Fachineus, controuerſiarum iuris, libro 4. dicto cap. 54. ad finem, verſiculo, respondeo negando conſequens, folio 465. qui in fine ad alterum obiectum de Statuto, inquit etiam contrarium eſſe venius, & docuiſſe multos alios, quos tetulit Mantica, libr. 11. dicto titulo 12. numero 23. vt ſcilicet in dispoſitione ſtaturi legitimatus per ſubſequens matrimonium, non contineatur appellatione nati, ſeu procreati ex legitimo matrimonio: quod etiam tenent Authores omnes, opinionis Baldi ſequaces, provt infrà commemorabunt. Ipſi namque in Statutis fortiori ratione eam opinionem ſuſtinent, quam in teſtamentaria, aut alia diſpoſitione; cum ſtatuta ſint propriè, & ſtrictè intelligenda, nec à verbis eorum recedere liceat, vt per Doctores communiter, in l. omnes populi, ff. de iuſtitia & iure, Decium, in conſilio 5. numero 2. Oſaſcum, deciſione 4. numero 10. Cephalum, in conſilio 571. numero 54. libro quarto, Gerardum, ſingulari 7. numero 10. & latiſſimè explicat Alderanus Maſcardus, in tractatu, de interpretatione ſtatutorum, concluſione quarta, per totam, ex folio 159. vſque ad folium 199. Surdus etiam, quem pro contraria parte in argumento adduxi, id ipſum tenuit, dicto conſilio primo, numero 19. libro primo, & legitimatum per ſubſequens matrimonium, non dici natum de legitimo matrimonio, nec facere deficere conditionem, ſi deceſſerit ſine filiis ex legitimo matrimonio, nec etiam in feudi conceſſopme facta ita, admitti, agnouit ſecurè & ex aliis multis Authoribus Baldi traditionem amplexus eſt, ampliecitur etiam deciſione 319. per totam, vt infrà dicetur.

Denique ſecundò reſpondeo, quòd legitimati per ſubſequens matrimonium, quando in feudo conceſſo pro filiis ex legitimo matrimonio, abſque controuerſia ſuccederent. ſiue eorum Authorum deciſio tolerabilis eſſe poſſet in feudo; quoniam in eo tractatur de præiudicio duntaxat concedentis, vt quod legitimatus per ſubſequens matrimonium comprehendatur ſub illis verbis, legitime natorum, vel descendentium, nec ad eum feudum reuertatur per mortem vaſſalli, qui nullos filios ex legitimo matrimonio natos reliquit. Nam ſemper verba contenta in inueſtitura interpretari debent in fauorem vaſſalli contra dominum ſum, vt per Burſatum, in conſ. 4. numero 29. Secus quidem dicendum eſſet in fideicommiſſo & maioratu, cum de præiudicio alterius ſubſtituti, ant vocati agatur, admittendo legitimatos per ſubſequens matrimonium ad eius excluſionem, & ideò comprehendi non debent ſub verbis prædictis, quibus legitimè nati, aut ex legitimo matrimonio procreati vocantur, ne tertio, hoc eſt, eidem ſubſtituto, aut vocato præiudicium fiat, l. non anus. C. de emancipat. liberor. cum unlgatis. Sic ſane in terminis noſtris, ex omnibus, quos adhuc videreim, & prælegerim reſpondet, & præfatam differentiam inter feudum, & fideicommiſſum conſiderat eleganter ſolus Hippolytus Riminaldus, dicto conſilio 222. num. 177. qui & aliam differentiam conſiderat n. 178. vt ibi videbis.

Non obſtat ſeptimum argumentum. Quoniam reſpondetur, verba illa, nacidos y auidos de legitimo matrimonio, non appoſita ad eum finem, vt operentur excluſionem filiorum naturalium, neque ſpuriorum, neque etiam arrogatorum, vel adoptatorum, qui excluſi ſunt à maioratibus Hiſpaniæ per l. 2. tit. 15. partita 2. ibi: ſi dexaſſe hijo, o hija, que huuieſſe de ſu muger legitima, & in l. 40. Tauri, ibi, hijo, o deſcendiente legitimo. Et latius probauit Mieres, prima parte, quæſtione 2. numero 1. & ſequentibus, non etiam videri poſſunt appoſita, vt operentur excluſionem legitimatorum per reſcriptum Principis, quoniam ad primogenia Hiſpaniæ legitimati per reſcriptum non admittuntur, atque expreſſim à ſucceſſione eorum excluduntur, per l. 12. Tauri, quæ eſt l. 10. titulo 8. libro 5. nouæ collect. Regiæ. & notarunt Ludouic. Molina, de Hispanor. primog. lib. 3. cap. 3. per totum, & maximè numero 10. & ſequentibus, Mieres, 2. parte quæſtione 1. Auendañus, in l. 40. Tauri, gloſſa 11. num. 7. & ſequentibus Hieronymus Cæuallos, commun. contra commun. quæſtione 2. numero 50. & 54. Balſius Flores Diaz de Mena, in addit. ad deciſion. Gamæ 279. verſic. quinta concluſio. Neque enim in mentem instituentis primogenium vnquam veniunt legitimati per reſcriptum, nec eorundem meminiſſe inſtitutorem ipſum, veriſimile eſt; ſed tantum legitimorum, vt iidem obſeruarunt Autores, & poſt alios multos ſingulariter Hippolyt. Riminaldus, dicto conſ. 222. numero 113. 134. 135. &191. in fine vbi late fundat, verba, de quibus agitur, poſita fuiſſe per teſtatores ad excluſionem legitimatorum perſubſequens matrimonium, & non per reſcriptum Principis. A ſufficienti ergo patrium enumeratione conſequitur. verba prædicta excluſionem operari filiorum perſubſequens matrimonium, legitimatorum, qui aliàs erant capaces ſucceſſionis maioratus, niſi ea verba fuiſſent adiecta; vt ex Decio, Ruino, Acoſta, Peralta, & aliis, tenuit Mieres, de maiorata, ſecunda parte, quæſtione prima, numero primo. Molina, libro tertio, capite primo, numero ſexto, & ſequentibus. Quod ſi prædicta verba excluſionem legitimorum per ſubſequens matrimonium non operarentur, in nullo prorſus differrent à filiis natis de legitimo matrimonio, ſed vna, & æqualis eſſet cauſa; quod iura eadem non patiuntur, que de ipſis loquuntur; immò eos inter ſe differre, clarè exprimunt; quia per ſubſequens matrimonium legitimati, ab initio non ſunt legitimi, ſeu de legitimo matrimonio nati, vt ſæpè dictum eſt: ex legitimo verò nati matrimonio, ſunt ab initio legitimi. Sic ſane verba prædicta appoſita videri ad excluſionem legitimatorum, ij omnes Authores probarunt, qui Baldi opinionem ſecuti fuere, ac illi maximè qui aſſeuerarunt, verba ipſa ad principium & originem naſcendi referri, & ita legitimatos poſt natiuitatem, & contractum matrimonium non comprehendere, ſicuti poſt alios dilucidè obſeruarunt Franciſcus Mantica, libro 11. dicto titul. 12. numero 20. verſic. Quartò ego conſidero. Peregrinus, dicto art. 24. num. 27. & quatuor ſequentibus. & num. 37. in verſiculo. item quia hi.

Rurſus, ſiue filius natus ex matrimoni putatiuo, dicatur legitimus, & de legitimo matrimonio natus, ſiue non, vt ſuccedat, ad quem legitimi, atque ex legitimo matrimonio nati vocantur; in quo duas ego adduxi Interpretum noſtrorum contrarias ſententias, & articulum ex profeſſo explanaui libr. 2. quotidianarum harum controuerſiarum iuris, capit. 12. Pereira etiam de nominatione emphyteutica, quæſtione 21. vtcunque inquam res ſe habeat, reſolutio ad cauſam noſtrum deducitur, vt ſubſtitutio, au vocatio ſub præfata conditione verificari non poſſit in filio legitimato per ſubſequens matrimonium. Nam qui negatiuam partem amplectuntur, eâ adducuntur ratione, quod matrimonium putatiuum non eſt legitimum, ſed pro tali reputatum, & ideo clauſulas eiuſmodi, in quibus filij nati ex legitimo matrimonio ad ſucceſſionem inuitantur, non poſſe ve-s rificari in filiis ex matrimonio putatiuo natis. Qui autem affirmatiuam opinionem ſuſtinent, eâ innituntur præcipuè, quod verum ſit dicere, natum quem ex legitimo matrimonio, ſi quide pro legitimo habitum fuit. Vnum autem, & alterum, legitimato perſubſequens matrimonium reſiſtit, & repugnat in caſu noſtro; ſiquidem ita natus, nec ab initio & origine natus eſt ex matrimonio vero & legitimo, nec etiam ex putatiuo bona fide contracto quoniam tempore naſcendi nec verum, nec putatiuum adfuit matrimonium, ſed poſtmodùm con tracum eſt. Et ſic ſatis eſt, quod per ſubſequens matrimonium habeatur pro legitimo, nec haberi poteſt pro nato à principio ex legitimo matrimonio, cum id non exprimat, ſed potius contrarium textus in dicto cap. tanta eſt vis, & in dicta l. 1. tit. 13. partita 4. & poſtquam hæc ſcripſeram, ita inueni ſolutionem præfatam teniuſſe poſt alios Authores Hippolytum Riminaldum, dicto conſ. 222. numero 116. & duobus ſequentibus, lib. 2. in illis verbis: ad exemplum vero de matis in figura matrimonij, & ſic de matrimonio putatiuo, facilè respondetur, quod ille caſus à noſtro differt, cum ibi matrimonium extaret verè contractum. & opinione validum, quod ſicut verum ſufficiebat, ad legitimationem prolis, & tantum operatur quaſi poſſeſſio & opinio colorata matrimonij, ſicut veritas matrimonij, cap. quod nobis, cap. ex tenore, qui filij ſim legitim: at in caſu noſtro tempore natiuitatis filiorum nullum extabat matrimonium verum, ſeu putatiuum, ideo filij non poſſunt dici nati ex legitimo matrimonio, neque ſecundum veritatem neque ſecundum opinionem, & c.

Iuxta hæc autem manifeſtè apparet, non ſequi absurdum illud in fine argumenti conſideratum, quod ſcilicet nulla aliàs eſſet differentia inter legitimatum per ſubſequens matrimonium, & legitimatum per reſcriptum ſi legitimatus per ſubſequens matrimonium non facit deficere conditionem prædictam; Nam ex dictis hactenus non ſequitur aliquod abſurdum, nec etiam negatur differentia, cùm verè maxima ſit; nam legitimatus per ſubſequens matrimonium, facit deficere conditionem, & ſubſtitutum excludit, quando teſtator ſubſtituit hæredi, ſi deceſſerit ſine filiis legitimis & naturalibus, vt notaui ſuprà in initio huius cap. & ex aliis tradidit Menochius, libro 4. dicta præſumptione 81. numero 2. legitimatus autem per reſcriptum non facit deficere; vt per Blaſium Florez Diaz de Mena, in addit. ad deciſionem Gamæ 179. poſt alios multos Authores. Prætereà, legitimatus per ſubſequens matrimonium admitteretur ad maioratus ſucceſſionem, à qua legitimitati ſimpliciter repellerentur, quamuis legitimati per reſcriptum Principis excludi deberent, cùm de his tantùm, non verò de legitimitatis per ſubſequens matrimonium actum videatur, vt Pelaez à Mieres, de maioratu, ſecunda parte, quæſtione prima, per totam, notauit. Ac denique legitimatus per reſcriptum Principis ſuccedere non poteſt, neque ex teſtamento, neque ab inteſtato cum aliis filiis natis ex legitimo matrimonio, vel legitimatis per ſubſequens matrimonium, vt in l. . 12. Tauri, ſtatuitur; cum tamen inter legitimos à principio, & legitimatos per ſubſequens matrimonium differentia in ipſa lege non conſtituatur quoad ſucceſſionem.

Non obſtat octauum argumentum. Quoniam reſpondetur, quod textus in dicta l. ſi totas. loquitur in diſpoſitione legali, nos verò verſamur in diſpoſitione hominis, cuius verba ſunt naturaliter & verè interpretanda, non ciuiliter, vt ex lege vltima, C. de his qui ven. ætatis impetrau. ſæpè diximus, & reſponderunt Ruinus, in conſil 92. num. 14. lib. 3. Rolandus, in conſil. 10. num. 46. in fine, lib. 2. vltra quos & ſecundò reſpondeo. Saliceti ſententiam, non vſque adeò certam eſſe, vt plerique iuris Interpretes contrariam non tenuerint, ſicuti ex eiſdem deducitur Authoribus, quos in argumento adduxi, atque ex Peregrino, dicto articulo 24. numero 7. Sed conceſſo abſque contradictione, quod Saliceti opinio vera eſſet, & infallibilis, caſus præfatus dictæ legis, ſi totas, diuerſam equidem continet rationem: ibi namque vt reuocetur donatio, neceſſarium non eſt remedium retrotractionis, cum donatio in ſe habeat tacitam conditionem, ex mente eius, qui donauit, atque ex legis diſpoſitione, vt reuocetur, ſi ſuperueniant liberi donanti. Et propterea ſi aliquos ſuſcipiat, exiſtente conditione, reuocatur donatio, ex l. ſi vnquam, C. de reuocand. donat. vt ibi declarant Interpretes communiter, cumulati per Tiraquellum, in principio, num. 6. Didacus Couarruu. variarum reſolutionum lib. 1. capite 19. Ludouicus Molina, de Hispanorum primogeniis, lib. 2. cap. 3. ex num. 37. & lib. 4. cap. 2. ex num. 181. Hippolytus Riminaldus, in conſ. 254. libro 3. & dicto conſ. 222. num. 231. & duobus ſeq. libro 2. Menochius, de arbitrariis, lib. 2. caſu 133. Mieres de maioratu, prima parte, quæſione 2. Ioannes Gutierrez, de iuramento, confirmatorio, prima parte, cap. 9. Gratianus, regula 150. Anton. Gomezius, tomo 2. variarum, cap. 4. num. 11. Aluarus Valaſcus, conſultatione 31. Antonius Theſaurus, deciſione pedemontana 121. Ioannes Vincentius, Hondedeus, in conſil. 43. lib. 1. qui materiam eiuſdem l. exornant, atque illuſtrant quamplurimis, & Anton. Fabet, in libros nouem C. ad titul. C. de reuocand. donat. definitione 2. & octo ſeqq. Reuocatio ergo illa, quæ fit ex ſuperuenienti natiuitate filiorum, fit ex præſumpta voluntate donantis, qui de filiis non cogitauit: quia veriſimile non eſt, quod donans, ſi cogitaſſet ſe filios ſuſcepturum, talem donationem faciſſet, & alienas ſucceſſiones propriis anteponere voluiſſet; vt ex communi annotauit Tiraquellus ibidem, verbo, libertis, num. 42. Anton. Gomezius, in principio dicti numeri 11. in verſ. & fundamentalis ratio eſt. Vnde cum filius efficiatur legitimus per ſubſequens matrimonium, in eo militat ipſa ratio, quæ in legitimè nato, & verificatur tacita conditio legis eiuſdem, ſi liberi naſcantur, idque hodie maximè poſt deciſionem dictæ l. 12. Tauri, nec datur præiudicium tertij: quia cum donatum videatur ſub conditione liberorum non ſuſcipiendorum poſteà, videur ademptum illi ſub contraria conditione, ſi liberi fuerint poſtea ſuſcepti, l. aliquando, §. primo, ff. de condit. & demonſt. in caſu autem noſtro viget rigor & ſonus verborum dictorum, & præiudicium ſubſtituti, aut vocati, vt ex omnibus, quos viderim, ſolus Riminaldus aduertit rectiſſimè, d. conſ. 222. num. 133. lib. 2. Ac denique ex eo præiudicium tertij non conſideratur in dicta l. ſi totas: quoniam ibi tractatur de donatione inofficioſa, non exteris ſed propriis filiis facta, de qua loquitur l. ſi pater, & l. ſi liqueat, eod. tit. C. de inofficioſis donat. Nec in totum reuocatur donatio, ſed pro parte filiis ſuperuenientibus iure naturæ debita, iuxta diſtinctionem Anton. Gomez. tom. 2. variarum, cap. 4. num. 13. & ſic nullum infertur præiudicium filiis, cum vnuſquiſque partem ſibi debitam iure naturæ conſequatur, vt per Anton. Gomez. vbi ſupra, & d. num. 11. in verſ. & adde pro perfecta declaratione, vbi inquit, quod ſi donatio fiat extraneo, reuocatur in totum, ex textu, in d.l. ſi vnquam: ſi verò fiat filio, & poſtea naſcantur alij, reuocatur vſque ad legitimam, & omnia alia bona remanbunt penes filium donatarium, vt ibi comprobat: & vide Baëçam, de non meliorand. dot. rat. filiabus, cap. 9. num. 31. & ſeq.

Non obſtat nonum argumentum: pro cuius reſolutione conſtituo, articulum præſentem, difficilem quidem eſſe, & ſubtilem, atque opinionibus, & obſeruationibus Doctorum contrariis admodum intricatum; verè tamen æquitatem, matrimonijq́ue ſecuti fauorem, magis quàm verborum ſonum, aut rigorem Interpretum diuiſioni anſam & occaſionem dediſſe: cùm ſi verbis adhæreamus, & inſiſtamus, vt iacent, negari vllo pacto non valeat, quin de legitimo matrimonio nati non fuerint hi, qui tempore natiuitatis ex matrimonio naſci non potuerunt, vtpote eo nondum contracto, ſicque in eis conditio illa verificari non potuerit. Quamuis ergo tot, tantíque Authores opinionem eam pro legitimato ſuſtineant, & defendant, quod ſæpenumerò contingit, Doctores imitari aues, quæ quando vna volat, omnes aliæ ſequuntur, nec rationem, aut fundamentum opinionis quam ſequuntur, inquirant, vt in terminis quæſtionis noſtræ ſcriptum reliquit Roland. dicto conſilio 100. n. 50. lib. 2. vel quod æquitate, & fauore matrimonij adducantur (vt dixi) contrariam quamplurimi quoque alij, grauiſſimi, iuris vtriuſque Interpretes amplectuntur, qui longe plures ſunt numero, vt ſuprà adnotaui. Et ipſi equidem præhabita diligenti, & ſtricta iuris diſputatione (quod contrariæ Sectatores non ita exactè fecerunt) in puncto & ratione iuris verius arbitrati fuere, legitimatos per ſubſequens matrimonium, non excludere ſubſtitutum ſub conditione, ſi hæres aut grauatus deceſſerit ſine filiis ex legitimo matrimonio natis, & inde nec admitti ad ſucceſſionem maioratus, ad quem ex legitimo matrimonio nati vocentur. Sic ſanè defendunt ſequentes, vt ſuo ordine adducantur, atque recenſeantur.

Baldus, qui nunquam variauit, in l. filium eum diffinimus, in primo notabili, ff. de his qui ſunt ſui vel alieni iuris, & in l. Paulus, num. 4. ff. de ſtatu hominum, & in l. Gallus, §. ſi eius, in fine, ff. de liberis, & poſthumis, in cap. innotuit, n. 12. de electione, & in conſ. 29. Ad euidentiam, lib. 3. & in conſ. 367. Quidam tres, libro 5. & in cap. 1. §. naturales. ſi de feudo fuerit controuerſia inter domin. & agnat.

Angelus, in diſputatione, incipien. Nobilis quidam genere, & in conſ. 29. n. 5.

Anton. de Butrio, in cap. per venerabilem, ſub n. 17. qui filij ſint legitimi.

Præpoſitus, ibidem, in §. quod autem, n. 104.

Imola, in d. cap. innotuit, column. finali, verſ. & ſimiliter.

Alexander, qui ita plenè conſuluit, & comprobauit in conſil. 5. lib. 7. & in conſil. 2. lib. 1. & ſecundum eius conſilium bis & ter iudicatum fuiſſe in ſupremo Mediolani Senatu retulit Alciatus, cuius ſtatim faciam mentionem.

Aretinus, qui ita ſenſit ( ſi maturè perpendatur) in d. §. ſi eius, column. penult. ad finem, quicquid pro opinione contraria expendi ſoleat; ſed malè quidem.

Romanus, in conſ. 367.

Decius ſibi contrarius, in conſ. 624. num. 3. in fine, & num. 7. verſiculo non obſtat, & in conſil. 284. numero. 5. & in l. generaliter, ſub num. 23. C. de inſtit. & ſubſtitut.

Rubens, qui præpoſterè quidem pro contraria parte citatur, cum iſtam defendat, in§. quidem rectè, l. Gallus, ff. & de liber. & poſth. n. 162.

Boërius, deciſ. 123.

And. Alciatus, in conſ. 187. lib. 9. & in conſ. 59. n. 3. & in conſ. 507. eod. lib.

Anton. Roſellus, in tract. de legitimatione, lib. 2. cap. vlt. n. 18.

Riminaldus ſenior, in conſ. 543. per totum, maximè ex n. 3. lib. 5.

Barbatia, in repetitione l. cum acutiſſimi, n. 251. 220. & 275. C. de fideicom.

Carolus Ruinus, in conſilio 92. libro 3. & in d. l. Gallus, §. ſi eius, num. 88. qui multis ſimilibus comprobat.

Curtius iunior, in conſ. 27. num. 6. & in conſ. 64. n. 12. & de feudis, in primo membro tertiæ partis principalis, ſub num. 41.

Curtius ſenior, in conſ. 73. column. 27. verſ. & idem Barbatia, vbi etiam inquit, ita tenuiſſe Bened. de Plumb.

Guido Papæ, quæſt. 482.

Bertrandus, in conſ. 149. num. 13. lib. 1. parte 2. Idem in l. hac edictali, in principio num. 6. C. de ſecundis nuptiis.

Pet. Paul. Pariſius, in conſ. 11. n. 12. lib. 2.

Berous, in conſ. 167. n. 8. & ſeq. lib. 2.

Tiberius Decianus, in conſ. 88. n. 12. lib. 2. & in consil. 5. n. 28. lib. 1. & in conſ. 31. n. 124. & in conſ. 33. num. 90. eod. lib.

Marc. Anton. Natta, qui hanc opinionem latè tuetur, & firmat eſſe communem, & veram in conſ. 602. numero 9. & ſeq. & in conſil. 624. num. 14. & in l. hac conſultiſſima, §. ex imperfecto, num. 94. C. de teſtam.

Socinus quoque iunior, licèt in conſ. 39. num. 63. & pariter in conſil. 63. num. 56. lib. 3. noluerit firmare pedes, nec eligat, vtra harum opinionum ſit verior; attamen in conſil. 12. per totum, maximè numero 7. & ſeq. lib. 4. & in conſil. 77. num. 14. libro 3. reſpondit, & dixit eſſe concluſionem veriſſimam, quod ſub nomine natorum ex legitimo matrimonio, non conueniunt legitimati per ſubſequens matrimonium.

Lucas de Penna, in l. eos, C. de his qui ſpon. mun. pub. col. antepe. ex num. 45. vſque ad num. 70. vbi vide omninò.

Franciſc. Niconicius, in rubr. ff. ſoluto matrimonio, num. 36.

Fortunius Garſia, in l. Gallus, ff. & quid ſi tantum, num. 270. ff. de liber. & poſthum.

Albertus Brunus, de ſtatut. excludent. art. 12. numero 76.

Sigiſmundus Lofredus, in conſ. 1. n. 49.

Ludou. Sard. in tractat. de legitimitat. per matrimonium, in verſ. quarto videndum eſt.

Vbertinus Zucardus, in rubrica, ff. ſi certum petatur, n. 2.

Mantua, in conſ. 38. n. 12. lib. 1.

Rolandus à Valle, qui latè fundat, & fundamentis contrariæ partis reſpondet, & communem hanc eſſe opinionem profitetur in conſilio 100. per totam, libro 2. & poſtea Vubiungit, quod licet contraria ſententia eſſet communis, ab hac tamen ſententia non eſſet recedendum: quia fulta eſt melioribus rationibus.

Antonius Gomez. in l. 9. Tauri, num. 1064.

Ioannes Cephalus, in conſ. 82. num. 12. lib. 1. & in conſ. 110. num. 12. & 13. eod. lib. 1. & in conſ. 276. num. 11. lib. 2. & in conſ. 364. num. 23. lib. 3.

Bertazolus, in conſ. 52. vbi optime, & in conſ. 117. num. 17.

Durandus, de arte teſtandi, tit. 15. cautela 15. num. 3.

Cifuentes, in i. 40. Tauri, colum. 1.

Aymon Crauete, in conſ. 675. volumine 4.

Martin. Laudenſ. de legitimat. num. 138.

Proſper. Paſechus, in conſil. 98. & in conſil. 99. & 100.

Franciſcus Burſatus ſibi contrarius, in conſ. 390. num. 50. lib. 3.

Hieronymus Gabriel, in conſ. 21. num. 30. lib. 1.

Hippolytus Riminaldus, qui eruditè admodum, & ſingulariter loquiter, & contra legitimatum conſtantiſſimè defendit in conſ. 222. per totum, lib. 2. vbi videndus erit omnino: & in conſ. 540. num 49. & in conſ. 544. num. 30. lib. 5.

Paulus Leonius, in conſ. 100.

Vegius, in conſ. 55. num. 15.

Ioſeph. de Ruſticis, in tractatu, an, & quando libe. in condit. poſiti cenſean. vocati, lib. 3. cap. 3. num. 1.

Cardinalis Franciſcus Mantica, de coniecturis vltimarum voluntatum, lib. 11. tit. 12. ex num. 14. cum ſeq. qui contra legitimatum fortiſſimè reſpondet, & hanc putat veriorem ſententiam, ex num. 17. vſque ad num. 26.

Ioannes Vincentius de Anna, in repetit. cap. primi, de vaſſallo decrepitæ ætatis, num 431.

Marc. Anton. Peregrinus, qui præhabita ſtricta iuris diſputatione, conſtanter hanc partem tuetur, etiamſi verba non geminentur, ſed duntaxat vocentur legitimè, aut de legitimo matrimonio procreati, articulo 24. de fideicommiſſis, ex num. 25. vſque ad num. 46. ſed videndus ex num. 14.

Idem Peregrinus, in conſ. 1. ex num. 29. cum ſeq. lib. 3. & conſ. 91. num. 36. lib. 1. & conſ. 56. num. 1. lib. 5.

Iacobus Menochius ſibi contrarius, in conſ. 16. num. 6. lib. 1. & in conſ. 173. num. 71. lib. 2. & data verborun geminatione, quod ab hac opinione non ſit recedendum in iudicando, & conſulendo firmauit Menochius ipſe, lib. 4. præſumpt. 81. num. 24. & in conſ. 776. ex num. 1. lib. 7.

Petrus Surdus in conſ. 1. num. 19. lib. 2. latius deciſ. 319. vbi in Senatu Mantauno ſic deciſum, & iudicatum aſſerit, vt ſuprà retuli. Idem in conſ. 465. num. 9. lib. 4. & deciſ. 162. num. 8.

Iacobus Mandellus de Alba, in conſilio 357. num. 8. & 10.

Antonius Theſaurus, deciſione Pedemonta 193. qui etiam in eo Senatu ſic definitum profitetur.

Ioannes Antonius Canetius, in repititione extrauagant. Volentis, in verſic. ſed quid ſi dubitaret, in fine.

Barreta, in conſ. 118. poſt num. 7.

Sylueſter Aldobrandinus, in conſilio 115. numero 1.

And. Fachineus, contr. iur. lib. 4. c. 54. vbi in puncto, & ratione iuris hanc ſententiam profitetur viriorem, & lib. 10. c. 71.

Ludou. Caſanate, in conſ. 34. n. 17.

Iacobus Concena, quæſtionum iuris ſingul. libro 2. quæſt. 11.

Alexand. Raudenſis, de analogis, lib. 1. c. 36. n. 130. & 131.

Alex. Trentacinquius, de ſubſtit. 4. parte, cap. 7. numer. 53. & variar. reſolution. lib. 1. titulo de legitimatione, reſolut. 1. n. 28. fol. 125.

Marzarius, in epitome de fideicommiſſis, quæſtione 30.

Albert. Brunus, de ſtatutis excluend. fæminas, art. 124. q. 2. num. 2.

Hector Æmilius, de feudali, cap. 18. n. 39. & c. 42. num. 75.

Petr. Gregorius, de conceſſione feudorum, 4. parte, q. 8. n. 25. folio 140.

Franciſc. Sonsbech. de vſibus feudorum, parte 9. num. 71. & 72.

Fab. Turretus, in conſ. 89. n. 28. volum. 2.

Ariſmin. Tepatus, lib. 2. variar. fol. 172. verſ. legitimatus per ſubſequens matrimon.

Ioan. Philippus, in conſ. 141. n. 33. volu. 2. & conſ. 44. num. 36.

Guil. Bened. Menchaca, & alij permulti, cum quibus

Burgos de Paz, in conſ. 6. n. 13.

Franciſc. Hotomanus, in conſ. 30. n. 12.

Chriſtophor. Torniol, in conſ. 46. ex numer. 15. cum ſeq.

Franciſc. Viuius, deciſ. 262. n. 16. lib. 2.

Thobius Nonius, in conſ. 32. n. 11.

Iacob. Beretta, in conſ. 40. n. 6.

Anton. Faber, de error. pragmat. decad. 35. errore 6. in fine, fol. 528. & lib. . . . . tit. 23. Codicis, definitione 19. fol. 202.

Pelaez à Mieres, qui ſi rectè perpendatur, huic ſententiæ magis acceſſit, ſecunda parte, quæſt. 1. num. 8.

Cardin. Dominic. Thuſcus, practicar. concluſ. iur. tom. 5. littera L. concluſ. 229. num. 27. & 28. fol. 211. & num. 39. 40. & 42. fol. 252. & concluſ. 38. num. 34. 37. & 39. fol. 267.

Angelus Matheaccius, de legatis, & fideicommiſſis, lib. 3. cap. 21. qui cum ex num. 10. cum ſeq. articulum diſputaret, tandem de rigore iuris, & verborum, contra legitimatum per ſubſequens matrimonium reſpondit: de æquitate tamen, & eo, quod requirit, concurrente, ipſum admittit. Et forſan aliquibus placebit eius reſolutio, eodem requiſito interueniente, & durum videbitur eos excludere, qui ex matre nobili nati, & per ſubſequens matrimonium legitimati ſuerint, idq́ue vel eo maximè, quod multoties contingat, teſtatores, & præcipuè illeteratos, aut mulieres, de eiuſmodi filijs non ſentire, ſed natos ex legitimo matrimonio vocando, ſpurios, & illegitimos tempore aduenientis ſucceſſionis velle excludere, non verò eos, qui legitimati per ſubſequens matrimonium, eo tempore reperiumtur. Matheaccius ergo in loco relato ſic ſcripſit. Verum quoniam aduerſus hanc opinionem æquitas valde reluctare videeur, non eſſet abſurdum, quæſtionem ita direimere, vt de rigore iuris vni, de æquitate verò alteri ſententiæ locus ſit dandus. Prætereà, aut concubina ex qua nati ſunt filij, fuit alioquin honeſta, bonæ famæ, & non obſcuri ſanguinis, vnde præſumi poſſet, quod teſtator interrogatus facilè respondiſſet, ſe vtique velle hos filios per matrimonium ſub ſequens legitimatos præferri ſubſtituto, & hoc caſu vera ſit opinio, ſubſtitutum excludi. Aut verò concubina illa erat mulier turpis, ac inhoneſta, nec frugi, nec boni nominis, cuius filios meritò abhorruiſſet teſtator, tunc ea valeat ſententia, quæ habet ſubſtitutum ab huiuſmodi legitimato non excludi: ſi tamen in re dubia fas eſt Iuriſconſulto quæſtiones ita componere. Et hactenus Matheaccius, à quo diſſentire non videtur Mantic. lib. 11. d. tit. 12. n. 5. verſ. hæc ſententia, quamuis contra legitimatum ſemper ſcripſerint. Diſſentit tamen Burſat. in conſ. 18. n. 22. lib. 1. qui pro legitimato, etiam data concubina inhoneſta, & obſcuri ſanguinis ſcribit, ſi matrimonium ſequatur, vt ibi videbis.

Hactenus etiam de Authoribus huius ſecundæ opinionis contra legitimatum per ſubſequens matrimonium, ex quibus apparet, grauiſſimos equidem iuris vtriuſque Interpretes, legendo, & conſulendo, atque etiam in caſibus ſimilibus definiendo, & decidendo, contra legitimatum metipſum ſcripſiſſe, & definiuiſſe: in caſibus autem controuerſis ſententiam eam amplecti debemus, pro qua Iudicum, & maximè ſupremorum Senatorum definitiones, ſeu ſententiæ extant, per text. in l. ſi de interpretatione, ff. de legibus, l. ſolius, ff. ad l. Corneliam de falſis, ibi: Sic enim inueni Senatum cenſuiſſe: & pro opinione Baldi dicitur fuiſſe iudicatum Alciatus, in conſ. 666. aliàs 187. lib. 9. Antonius Theſaurus, deciſione Pedemontana 196. qui etiam aſſerit ſic deciſum in eo Senatu, Peregrinus, de fideicommiſſis, d. art. 24. num. 46. vbi aſſerit, quod cum hic caſus eueniſſet in Ciuitate Paduæ, & Menochius, & Cephalus cenſuiſſent pro quodam Alexandro, legitimato per ſubſequens matrimonium; & ex aduerſo Decianus, Paulus Leonius, & ipſe defendiſſet quendam Herculanum ſubſtitutum, iudicatum fuit Alexandrum: in Senatu etiam Mantuano contra legitimatum iudicatum fuiſſe, atteſtatur Petr. Surd. d. deciſ. 319. vbi in eiſdem terminis noſtris dubium proponit.

