Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "P raemisso prius quòd eſt triplex ſpecies Apoſtaſiæ, vt per…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

P raemisso prius quòd eſt triplex ſpecies Apoſtaſiæ, vt per glo. in c. j. de apoſta. & ibi Inno. & per Hoſtien. in ſumma eiusdem tit. in §. Quot ſpecies ſcilicet perfidiæ, inobedientiæ, & irregularitatis. Omiſ ſa prima ſpecie quia magis videtur pertinere ad materiam hæreſis. {Quæ fuerit pœna antiquorum canonum illius qui religionis profeſsionem apoſtatauit, pofuit Concilium Arelatenſe ſecundum, Canone finali, in hæc verba: Si qui poſt ſanctam religionis profeſsionem apoſtatant, & ad ſeculum redeunt, & poſtmodum pœnitentiæ remedia non requirunt, ſine pœnitentia communionem pœnitus non accipiant, quos etiam iubemus ad clericatus officium non admitti, & quicunque ille ſit, poſt pœnitentiam ſecularem habitum non præ ſumat, quòd ſi præ ſumpſerit, ab eccleſia alienus habeatur.} Pœna clerici apoſtatæ in secunda ſpecie ſcilicet inobedientiæ eſt quòd infamis efficitur durante Apoſtaſia, & à teſtimonio repellitur & excommunicatur: vt notat Hoſt. vbi ſuprà, in §. Qualiter puniantur. per text. in c. Si quis à vero. iij. quæ ſt. iiij. Et in c. Si autem vobis. xj. quæ ſt. iij. Et ſi non reſipuerit, degradatur secundum eum. Vide tamen Abb. in dict. cap. j. vbi aliter diſtinguit, videlicet quòd ſi quis non vult obedire Papæ ſeu eius canonibus, credendo eum non habere poteſtatem, punitur vt hæreticus. Si verò hoc facit ex contemptu, debet deponi: & ſi fuerit incorrigibilis, traditur curiæ ſeculari, & poterit excommunicari. Si autem inobediens eſt ex aliqua concupiſcentia, tunc mitius punitur. Pœna inſuper apoſtatæ in tertia ſpecie irregularitatis quæ fit multis modis ſecundùm Innoc. in d. c. j. poſt gloſ. ibi, ſcilicet quando quis recedit ab ordine ſuo, ſiue ſumptæ religionis dimittendo tonſuram vel coronam, vel accipiendo vxorem, vel abiiciendo religionis veſtem, vel clericalem, redeundo ad ſeculum, eſt quòd illa durante repellitur ab accuſatione & teſtimonio, & eſt infamis ipſo iure, vt in cap. Alieni. ij. quæ ſt. vij. & in cap. Beatus. iij. quæ ſt. iiij. ſecundùm Hoſtien. vbi ſuprà. Nec poteſt ad dignitatem eligi, vt in cap. Legi. xvj. quæ ſtio. j. & clericus admonitus ſi ſe non correxerit, deponendus eſt, vt in cap. Sine ornatu. & in c. Præcipimus. xxj. q. iiij. & in cap. Sin autem, cum duob.ſeq. xvj. quæ ſt. iij. ſe eundùm eum ibi. Item quod caret priuilegio clericali, vt in c. j. eod. tit. vbi text. dicit quòd clerici qui relicto ordine clericali, & habitu ſuo in apoſtaſia tanquam laici conuerſantur, ſi in criminibus comprehenſi teneantur, non liberantur per cenſuram eccleſiaſticam. Quæ pœnæ procedunt quando conſtat de Apoſtaſia. Si verò de illa fuerint grauiter infamati, deficiente probatione compelluntur per ecclesiasticam diſtrictionem ad ſe purgandum, vt in c. Tuæ. eo. tit. Quando autem clericus non poteſt induci ad reſumendum malè dimiſ ſum habitum, tunc poteſt incarcerari ſub graui cuſtodia, ita quòd ſolùm ſibi vita miſera reſeruetur, donec à ſuę prę ſumption is nequitia reſipiſcat, vt ſunt verba text. in cap. A nobis. eod. tit.