Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Conſpiratores."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Conſpiratores.

Capvt cix.

C lerici conſpirantes aut conſpiratores, aut iniurias ponentes epiſcopis aut clericis è gradu ſuo proprio penitus abiiciantur, vt in c. Si qui clerici. & in c. Si clerici. xj. quæ ſtio. j. Et in cap. Coniurationum. ca. cau. & quæ ſtio. {& habetur ille text. in concilio Calcedonenſe in canone xviij.} qui contra fidem homagij negat epiſcopum ſuum dominum eſ ſe, vel in foro ſeculari diſponit contra eum de rebus ſpiritualibus quæ ſtionem, aut qui inuaſori ſuo & ſociis cauſam & conſilium præ ſtat, ab officio & beneficio deponitur, vt in c. Grauen. de exceſ. præla. & vide text. in c. Si quis sacerdotum. xj. quæ ſt. j. qui clericum ſuo epiſcopo inobedientem, aut ei inſidias parantem, aut contumeliam, calumniam, ſeu conuicia inferentem, deponi iubet, & curiæ tradi. Sed aduerte quòd ille tex. de incorrigibili intelligitur, vt concludit Abb. in c. At ſi clerici. de iudi. col. xiij. ſequendo glo. in c. Cum non ab homine. de iud. & in c. Si quis. & in c. Si quę ſunt. ij. quæ ſt. vij. & in c. Nouimus. de verbo. ſigni. & dicit quòd iſta opinio tanquam mitior communiter approbatur per Docto. in cap. fina. de teſti. cogen. & in cap. Cum non ab homine. de iudi. quem refert & ſequitur Decius ibi, col. xxj. ver. Tertius caſus. qui reſpondet ad verbum mox, poſitum in d. c. Si quis. quod quandoque intelligitur cum interuallo, vt l. Sed & ſi conditione. §. Seruus. ff. de hæred. inſti. & in c. ij. vbi glo. xx. quæ ſt. ij. & tradit Alexan. in l. j. §. qui præ ſens. ff. de verb. obliga. & eam dicit communem ſententiam Areti. in d. c. Cum non ab homine. de iudi. col. ij. verſicu. Tertius caſus. & vide Præpo. in c. Clericus. iij. quæ ſt. iiij. qui poſt Archi. notat glo. ibi, ad hoc quòd clericus conſpirationem faciens contra proprium epiſcopum non traditur curiæ ſeculari, niſi ſit incorrigibilis. & vide eundem in cap. Hi qui. ea. cau. & quæ ſt. vbi notat ibi text. pro illa gloſ. dum text. diſponit quòd clericus perſecutor epiſcopi fit infamis, & traditur exilio, non tamen præcipit illum curiæ tradi. Et vide l. lx. titu. vj. parti. j. vbi ponit iſtum caſum inter eos quibus clericus traditur curiæ ſeculari: & videtur lex illa ex pluribus cafibus diſiunctiuè poſitis in dicto cap. Si quis ſacerdotum, ſolùm ad duos caſus pœnam illam reducere. Primò quando el clerigo deshoneſtaſe à ſu obiſpo, y no le quiſieſe obedecer. Secundò ſi le acechaſe en qualquier manere para le matar. & illa l. nihil dicit de incorrigibilitate, quaſi velit in illis duobus caſibus ſeruare diſpoſitionem illius cap. Si quis ſacerdotum, quæ quidem interpretatio legalis videtur in Hiſpania ſeruanda, quum ſicut doctorum expoſitionibus ac conſuetudine temperatur rigor antiquorum canonum, multò melius videtur hoc faciendum ex lege principis magna deliberatione promulgata: & tunc poſ ſet meritò dubitari qua pœna eſ ſet clericus puniendus, qui propter tale facinus traderetur curiæ ſeculari.