Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "CLericos propter delicta poſ ſe capi, & in vinculis detineri…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

CLericos propter delicta poſ ſe capi, & in vinculis detineri, etiam ſi de crimine agatur ciuiliter, probatur apertè in capitu. Dilectis. de appellationib. & ibi norant Abb. & Philip. Francus, & Decius in j. notab. Quoties verò clericorum flagitia talia ſunt vt carcere digna iudicentur, curare debent omni ſolicitudine iudices, vt talibus miniſtris capturam eorum committant, qui ſecretè ac diligenter circa illam intendant, eámve pecuniis non redimant, aut dissimulent: longè enim magis officit delictorum correctioni, clericorum errare capturam, quàm laicorum: nam præter id quòd ſine ea, crimina (vt expedit) puniri non poſ ſunt, temporibus iſtis infelicibus ſi ordinariorum manus effugere valet clericus flagitioſus, & ad sedem ipſam Romanam accedere, facilè obtinet contra omnes iudices inhibitionem, qua non modò aliquoties criminis impunitatem conſequitur, ſed ſummam ſuſcipit audaciam coram iudice (qui dudum illum capi præceperat) deambulandi non minori frontis tranquillitate, quàm cæteri bonis moribus imbuti, ſolent incedere. Habeant inſuper prælati omnes ac eorum vicarij ad capturas prædictas faciendas, fidelem ac prudentem miniſtrum cum competenti familia, cui ſemper neceſ ſaria tribuantur, ne egeſtate coactus pecuniis facilè corrumpatur. Qui ſanè & ſi laicus ſit, clericos poterit capere ſuorum pręlatorum iuſ ſu ſine metu ex communicationis, vt in c. Vt famæ. de ſenten. excom. An autem per laicum poſsit capi clericus ſine ſui ſuperioris mandato? dicendum eſt quòd vt obuietur delicto committendo per eum, non eſt dubium, vt Abb. tenet in c. Cum non ab homine. de iudi. & ſequitur Decius ibi, col. iij. verſi. Secundus caſus. Et Areti. ibi, col. iij. referendo eundem Abb. in c. Si verò. de ſent. excom. poſt Inno. ibi. Poſt delictum autem commiſ ſum, vult idem Abb. quòd ſi eſt timor fugę, poſsit clericus per laicum capi. Andreas Sicu. & Aret. ibi, col. iij. tenent contra Abb. quos refert ibi Decius col. iij. & iiij. quorum opinionem veriorem aſ ſerit in puncto iuris, licet ipſe reſpondeat ad fundamenta adducta per ipſos contra Abb. Vide bonam decisionem parlamenti Delphinalis, nu. lxxiij. incip. Iudex ſecularis, vbi deciditur quòd iudex ſecularis poteſt capere, vel capi facere clericum in flagranti crimine, & incarcerare abſque metu excommunicationis, ſi ibi non eſt iudex eccleſiaſticus qui eum capiat, vel capi faciat, dummodo remittat eum ſtatim. Si tamen clericus eſt coniugatus, quàmuis cum vnica & virgine, & non eſt in habitu & tonſura clericali, poteſt capi per iudicem ſecularem, etiam in præſentia eccleſiaſtici, nec tenetur remittere, niſi cognito, an debeat gaudere priuilegio vel non, vt ibi. Nota etiam in propoſito quòd epiſcopus poteſt concedere licentiam generalem poteſtati ſeculari capiendi clericum inuentum in ipſo crimine, non vt capiat diffamatum de crimine, & non deprehenſum in eo, ſecundum Areti. vbi ſuprà, in col. iij. verſicu. Nunc quæritur, poſt Ancha. in regu. Ea quæ. in xxj. quæ ſt. de reg. iur. in vj. licet aliud ſenſerit Anto.