Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "EXcommunicatus maiori excommunicatione, vel interdictus, aut…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

EXcommunicatus maiori excommunicatione, vel interdictus, aut ſuſpenſus ab homine, diuina officia celebrans in ordine ſuo degradandus eſt. Hanc concluſionem ponit Hoſtien. in ſua ſumma, in tit. de cleri. excom. miniſt. in col. j. allegando text. in cap. Latores, eodem titu. ex quo text. ibi Abb. in ij. nota. colligit argumentum, quòd omne crimen inducens irregularitatem eſt depoſitione dignum, de quo ſe remittit ad notata in capitu. Cum non ab homine, & in cap. At ſi clerici. de iudi. Suſpenſi verò à canone, puta minori excommunicatione nodati, vel ſuſpenſi à beneſiciis, & non ab officiis celebrantes non incurrunt irregularitatem, etſi grauiter delinquant. Idem Hoſtien. vbi ſuprà, columna ſecunda. Et quia ſuſpenſio ſe habet multipliciter, vide bonam diſtinctionem Abb. in cap. fina. de cle. excom. depo. miniſ. Ex qua colliges quando ſuſpenſus celebrans ſit irregularis, vel non. Et vide etiam Archi. Floren. in iij. parte, titu. xxviij. cap. j. in §. j. vbi hoc bene examinat. Et nota quòd licet irregularitas contrahatur in caſibus ipſo iure, tamen pœna depoſitionis qua punitur irregularis infligitur per ſententiam, vt notat Ioan. And. in cap. iij. de cleri. excommunica. miniſ. quem ſequitur Turrecrema. in capit. Si quis epiſcopus. xj. quæ ſtione tertia.