Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Non ieiuni."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Non ieiuni.

Capvt xxix.

SAcramenta altaris non niſi à ieiunis hominibus celebrari à Carthaginienſi concilio prohibitum eſt, quod fuit tranſcriptum à Gratiano in cap. Sacramenta. de conſe. diſtin. j. Contrafacienti autem nulla ibi pœna ſtatuta fuit. Qui autem poſt cibum & potum etiam minimum diuina celebrauerit, excommunicationi ſubiacebit: {vt in concilio Toletano vij. in canone ij. quem retulit Gratia. in cap. nihil. vij. q. j. in §. nullus poſt cibum. Concilium tamen Bracharenſe ſecundum in Canone x. ſeuerius animaduertit diſponens, quòd presbyter in hoc delinquens continuò ab officio ſuo priuatus à proprio deponatur Epiſcopo. Item talis celebrans,} niſi præmiſ ſa dormitione, priuandus eſt beneficio ſuo, vt in capitu. Si conſtiter it. de accuſa. ſecundum Hoſtien. in ſumma, in tit. de conſe. eccle. vel alta. in §. Et qualiter ieiuno. Vide tamen Cardi. in cap. Ex parte. de celebra, miſ ſa. in iiij. queſt. vbi dicit quòd celebrans poſt cibum vel potum poteſt deponi. allegat d. c. Si conſtitierit. & quia in illo tex. nulla fit mentio de depoſitione, intelligenda ſunt verba Cardi. iuxta id quod notat Areti. in d. cap. Si conſtiterit. in iij. nota. dum dicit, Tertiò tene menti hune tex. quòd ſi presbyter celebrat poſt cibum ſumptum ante dormitionem, iſtud dicitur crimen graue, & dignum depoſitione à beneficio. Sed aduerte quòd ego credo quòd per illum text. non poſ ſet dari pœna priuationis beneficij clerico non ieiuno celebranti, quia ſecundum Abba. ibi poſt Hoſtien. vera cauſa priuationis fuit, quia ebrioſus celebrauit, quod præ ſumitur, quia per totam noctem ſtetit in potatione, & mane incontinenti celebrauit. Iudex ergo attenta perſonæ & exceſ ſus qualitate, ac facti publicitate, pœna carceris aut ſuſpenſionis in delinquentem circa hoc poterit animaduertere. {Quia hodie ſeruari concilium illud Bracharenſe, eſ ſet nimis rigidum.} Vnum tamen nota in iſto propoſito, quòd ſomnus non eſt de ſub ſtantia digeſtionis, vt quis dicatur ieiunus, ſed ſatis eſt quòd ſit perfecta digeſtio, notat Abb. in d. c. Si conſtiterit. circa finem. Vide Card. in d. c. Ex parte. qui dicit ſufficere digeſtionem ſecundùm qualitatem cibi ſumpti: & quod dicunt Phyſici, quòd digeſtio perficitur in ſeptem horis. Credo tamen quòd iſtæ ſeptem horæ computandæ ſunt ab hora duodecima mediæ noctis, aliâs autem qui cœnaſ ſet hora prima vel ſecunda poſt duodecimam, non poſ ſet celebrare, etiam in vndecima ante meridiem, quia licet cibus ſit digeſtus, ille tamen non dicitur illo die ieiunus. {Et vide gl. in d. c. Nihil. in gl. fi. volentem, quod licet aliquis comederet ante medium noctis, & ſentiret adhuc eructationes, quia nondum eſt cibus digeſtus, & quamdiu ſentit cibum, abſtinebit.}