Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "In nullo beneficiorum reſident."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

In nullo beneficiorum reſident.

Capvt xlvii.

B eneficia omnia tam ratione naturali (quæ dictat homines illis obſequia præſtare à quibus ob id stipendia recipiunt) quàm communis iuris diſpoſitione reſidentiam requirunt, de his enim quæ animarum curam exigunt, planum eſt. De beneficiis verò ſimplicibus idem eſ ſe firmat Panormi. in cap. Quia nonnulli. de cleri. non reſidentibus, per tex. in cap. Super inordinata. de præben. Conſuetudo autem quæ ferè ſemper bona opera minuit, & ſecordiam ac inertiam in hominibus alit (cùm à maiori parte eorum quæ non ſemper iuſtior eſt oriri ac foueri ſoleat)iam inualuit, vt hæc ſimplicia beneficia reſidentiam non requirant, quam in his doctores admittendam ſcribunt, ab illàque excuſari beneficiator tradunt, cùm per alios eccleſiis debita præ ſtentur obſequia. {Generaliter autem vide quinque caſus in quibus nulla conſuetudo excuſat non reſidentem per Felin. in c. Cùm omnes. col. xvij. & xviij. de consti. num. liiij.} Pœna autem clerici non reſidentis in beneficio (etiam modicæ æ ſtimationis) eſt, quòd illo priuetur, vt in capitulo Conquerente. de clericis non reſidentibus, Et ibi Innocent, & Abba. notant ex eo. Quod procedit etiam in caſu quo abeſ ſet clericus ex iuſta cauſa, quia poſ ſet priuari ſi monitus pro neceſsitatibus vel vtilitatibus eccleſiæ ſuæ venire recuſaret. Notat Inno. in c. Ex tuæ. de cler. non reſid. argumento tex. in c. Sicut autem. Et in c. Abſit. xj. q. iij. Quando verò beneficia non requirunt reſidentiam, ſi clerici vagantur, ſufficit delictum vagationis ad priuationem, notat Inno. in d. c. Ex tuæ. allegat text. in c. Non oportet. cum ſequenti. vij. quæ ſt. j. pro quo facit gl. in c. Non oporter. de conse. diſ. vlti. quam dicit ſingularem & alibi non repertam Corſe. in ſing. in verbo vagabundus, ad hoc quòd ſi beneficiatus eſt vagabundus, & tandiu abſit, & dubitetur an viuat, an mortuus ſit, poterit beneficium eius conferri alteri, quod corroborat pluribus notandis concluſionibus, quæ procedunt in vagabundis. Modum autem procedendi ad priuationem in hoc caſu breuitatis affectu hîc tradere prætermiſi, facilè erit requirentibus inuenire.