Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "CLerici in ſacris ordinibus conſtituti, tabellionatus offici…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

CLerici in ſacris ordinibus conſtituti, tabellionatus officium exercere non debent, & ſi aliter fecerint, prælati debent hoc illis interdicere, per beneficiorum ſubtractionem. Ita diſponit text. in capitu. Sicut. ne cleri. vel mona. Aſsignat Abb. ibi duas rationes, ſcilicet quòd officium eſt vile & ſ æculare. In cauſis verò ſpiritualibus & eccleſiaſticis, clericos indigentes ad id officium admittendos eſ ſe arbitratur Abb. ibi, col. iij. Et aduerte quòd hoc etiam habet locum in clericis in minoribus beneficiatis, ſecundum Anto. ibi, cui aſ ſentitur Abb. d. colum. iij. poſt Hoſtien. Clerici verò in ſacris non beneficiati poſ ſent vti iſto officio, voluit Hoſtien. ibi, quem ſequitur Abb. {de quo vide, latè per Iaſo. vbi hoc limitat nouem modis, in l. j. §. huius ſtudij. ff. de iuſti. & iure. nu. 8.} Vnum eſt præterea aduertendum in hac materia, quòd licet clerici non poſsint recipere nouas rogationes tanquam tabelliones, veteres tamen poterunt complere, probatur ex gloſ. in cap. Vt officium. in verbo, præmiſ ſa. de hæred. in vj. quæ hoc determinauit in monacho, quam ibi dicit ſingularem & menti tenendam Phil. qui dicit, quòd ratio huius eſt, quia complere veteres rogationes non eſt originale officium, ſed executio rogationis iam factæ, & trahitur retro ac ſi à principio fuiſ ſent extenſ æ: dicit tamen vlterius vnum quod eſt notandum, quòd non debent hoc facere ſine licentia ſuperioris, ſecundum Ioan. de Lignano, & Domi. Item nota quòd clericatum vel beneficium non perdunt clerici per ſuperuenientiam tabellionatus. ita concludit Abb. ibi, colum. ij. licet Vincen. voluerit quòd clericus in minoribus, ſuſcipiendo tabellionatum cedit clericatui & beneſicio: quod ibi intelligit Ioan. And. & placet Abb. quando tale officium reciperetur à principe, & deputaret eum ad publica & criminalia officia. Quod ego adhuc ſubintelligerem, quando talis cœpiſ ſet vti officio in criminalibus, antè verò non. Quæri præterea poteſt non ab re in materia huius capituli, Si clericus tabellio fuit condemnatus de falſo per Epiſcopum ſuum, & poſtea per eundem reſtitutus in integrum, & conficiat inſtrumenta tanquam publicus notarius, an valeant? quam quæ ſtionem mouet Bold. in j. volum. conſil. eccl. proponitur quòd quidam, & concludit quòd non: quia epiſcopus non poteſt reſtituere infamem, cùm hoc ſit reſeruatum principi, vt per Innocen. & alios in cap. Cùm t. de re iudic.