Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Uillarum procurationes ſuſcipientes."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Uillarum procurationes ſuſcipientes.

Capvt lv.

SAcroſancta {illa Calcedonensis Synodus, in Canone iij. Clericos miſceri ſecularibus procurationibus prohibuit, niſi fortè qui legibus ad minorum tutelas, ſiue curationes inexcuſabiles attrahuntur, aut quibus ipſius ciuitatis Epiſcopus eccleſiaſticarum rerum commiſerit gubernacula, vel orphanorum, aut viduarum, quæ indefeſ ſa ſunt, aut earum perſonarum, quę maximè eccleſiaſtico indigent adminiculo. Tranſgreſ ſori autem nullam aliam pœnam irrogat, niſi quòd correptioni eccleſiaſticæ ſubiaceat. Concilium præterea Carthaginenſe tertium eos eſ ſe procuratores, ſimpliciter prohibuit Cano. xv. Poſtea verò Alexan. iij. in concilio Lateran. inhibuit clericis procurationes villarum exercere, pœna contrafacienti poſita, quòd ab eccleſiaſtico miniſterio fiat alienus. Vnde colligitur, quod} clericus generalis procurator deponendus eſt, vt in cap. Sed nec. ne cle. vel mona. Et licet ille tex. ſimpliciter prohibeat clericis procurationes: Inno. tamen quem ibi ſequitur Abb. intelligit de procuratione generali, quaſi ſentiat, quòd poſsit clericus vnum negotium procurare etiam laici: quod latius ſequitur idem Abb. in cap. ij. eod. tit. dummodo clericus non ſuſcipiat illud negotium ex cupiditate, quia tunc nec vnum negotium licet clerico procurare, ſecundum eum. Et ſic intelligit ſententiam Collectarij in locis per eum relatis, quæ aduerſabatur doctrinæ Inno. {Intellige etiam dummodo illud vnum negotium non ita multum ſit arduum ac diffuſum quòd haberet diſtrahere clericum ſicut multa negotia vt tenet Philip. in cap. ij. de iudi. colum. ij. nume. 4. & dixi ſuprà in cap. 52.} quantum verò ad pœnam depoſitionis, de qua hîc vide quod dicam in capitu. ſequen.