Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "I ocvlatores dicuntur latores ioci in publicum, faciẽtes ſpe…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

I ocvlatores dicuntur latores ioci in publicum, facientes ſpectaculum porprij corporis, vt per Ioan. mona. in cap. j. de vit. & honeſt. cler. in v j. per text. in cap. Cum decorem. eod. titu. & per l. ij. ff. de his qui not. infam. & gloſ. in dict. c. j. Hoc verò vocabulum Goliardos, vulgare eſt Gallorum, & Buffones, vulgare eſt Tuſcorum, ſecundùm Ioan. Mona. & gloſ. ibi: hos tamen alibi appellat canon hiſtriones. iiij. quæ ſt. j. cap. j. de conſec. diſtinct. ij. cap. Pro dilectione, ſecundùm Ioan. Andr. & Domi. ibi, tamen in illis capitulis non fit mentio de aliqua ex tribus dictionibus prædictis, ſed ſolùm de hiſtrione. Ex quo videntur dicti doctores intelligere, quòd idem ſignificat hæc dictio hiſtrio, quod tres dictiones prædictæ. Et clerici qui tales ſe faciunt ſi per annum illam artem ignominioſam exercuerint, ipſo iure carent omni priuilegio clericali. Si autem breuiori tempore, tunc ſi tertiò moniti non reſipuerint, carent etiam omni priuilegio clericali. Ita diſponit text. in dict. cap. j. & facit in propoſito decretum Concilij Carthaginien. iiij. à Gratiano tranſcriptum, in cap. Clericum. xlvj. diſtinct. vbi diſponitur, Clericum ſcurrilem, & verbis turpibus ioculatorem, ab officio eſ ſe retrahendum. Annus autem de quo ſuprà continuus debet eſ ſe, vt pœnam prædictam quis incurrat: vt notat Ioan. mona. ibi, & Archidiaco. Ioan. Andr. & Domini. Vnde ſi in diuerſis menſibus diuerſorum annorum, qui ſimul iuncti vnum facerent integrum annum, quis vteretur prædicta arte, non haberet locum iſta pœna, secundum Anch. & Domini. ibi Aduerte præterea quòd licet Ioan. mo. in. d. c. j. teneat quòd clerici in ſacris non amittant priuilegium in iſto caſu, contrarium tamen tenent Arch. Ioan. And. Anch. Domin. & Phili. ibi, poſ ſunt tamen recuperare ipſum priuilegium per dispensationem epiſcopi, quando in hoc delinquens eſ ſet pœnitens & verè contritus secundum Ioan. And. & Anch. ibi, & Domi. Et vide Bartho. de Caſſaneo in consuetudinibus Burgundiæ . fol. l. in. §. Septimò ſallitur. vbi limitando regulam quòd clerici non poſ ſunt de crimine coram ſeculari Iudice conueniri, dicit quòd hoc fallit in clerico goliardo, buffone vel ioculatore, qui tertiò monitus non deſiſtit, quia talis eſt ipſo iure priuatus omni priuilegio clericali. Ex quo videtur velle quòd propter hoc crimen clericus efficitur de foro iudicis ſecularis. {pro quo etiam vide Stepha. Aufre. in clem. j. de offi. ord.} Et licet vt ſuprà dictum eſt Doctores teneant contra Ioan. mona. & ſic, quòd hæc pœna procedat in clericis etiam in ſacris, dicit Bar. vbi ſuprà, quòd tutius eſt tenere opinionem Io. mona. contra Archid. & ſequaces propter actualem degradationem, quæ in hoc caſu secundum eum videtur neceſ ſaria: cuius opinionem videtur ſequi Phili. Probus in addi. ad Io. mona. Ego tamen credo quòd opinio Archi. & aliorum contra Io. mona. ſit vera. Nec obſtat illud de degradatione quod Barthol. de Caſ ſaneo vbi ſuprà dicit: quia non ſequitur, eſt neceſ ſaria degradation in caſu iſto, ergo bene dicit Io. mona. dum aſ ſerit quòd pœna iſta non procedit in clericis in ſacris. quia Doctores contrarium tenentes, non negant degradationem eſ ſe neceſ ſariam, licet de ea non faciant mentionem, & ſi neceſ ſaria eſt in caſu noſtro, etiam facienda eſ ſet in clerico in minoribus, quia ille etiam capax eſt degradationis, vt videbis infrà ſuper verbo degradari: neque constat ex verbis Ioan. mona. quòd ideo dicar, quòd clerici in minoribus amittunt priuilegium, iuxta formam text. in dict. capitu. j. quia in eis non eſt neceſ ſaria degradatio.