Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "ANtequàm huius exceſ ſus pœnam deſcribamus, ſciendum eſt, qu…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

ANtequàm huius exceſ ſus pœnam deſcribamus, ſciendum eſt, quòd virgata veſtis dicitur illa, quæ eſt ſtripata per diuerſos colores, vel cùm pannus de ſe eſt planus, aliquid ſuprà ponitur per modum virgæ vel literaturæ. Partita verò eſt quæ fit ex diuerſis coloribus, vel quæ eſt ſciſ ſa, vel diuiſa per ferrum, vt per ſupradicta verba declarat Ioan. Vanchel, in breuiario Clementinarum, Clemen. ij. de vi. & hone. cler. Clericus verò tali vtens veſte, beneficiatus per ſex menſes à perceptione fructuum eſt eo ipſo ſuſpenſus, ſi non beneficiatus, ſed in ſacris citra ſacerdotium per idem tempus redditur eo ipſo inhabilis ad beneficium eccleſiaſticum. Habens verò dignitatem, perſonatum, ſeu aliud beneficium, cui cura animarum imminet, ac alij in ſacerdotio conſtituti, tali vtentes veſte publicè, aut infulam, ſeu pileum lineum publicè portantes in capite ſunt eo ipſo beneficiati à perceptione fructuum per annum ſuſpenſi. Sacerdotes verò per idem tempus inhabiles ad beneficium, vt in clem. ij. ſuprà allegata, de vi. & hone. cler. vbi etiam vide alias veſtes clericis prohibitas. & pœnas deferentium illas. Nota tamen quòd ſi clericus vtitur aliqua ex veſtibus ſibi prohibitis ſecretò, & ſubtus alias veſtes, ita quòd in publicum non apparet, non incurrit hanc pœnam: & idem eſt ſi vtitur talibus veſtibus domeſticè, puta in ſtudio, vel loco ſimili, vel ſi non continuè portat, ſed ad momentum propter feſtum ſocij ſui, qui doctoratur, vel fit rector aut miles, aut ducit vxorem. ita notat Ancha. ibi ſecundò nota. referendo ad hoc Zenze. & tenet hoc etiam Imo. ibi. ij. col. verſ. Quæro quid. Qui præterea notat poſt. Zenze. quòd ſi clericus propter paupertatem defert veſtes prohibitas non incurrit pœnam illius text. Et vide etiam Ioan. de Ana. in rub. de apoſta. vbi aliqua ex prædictis refert & ſequitur, & deciſiones Capellæ Tholoſanæ in quæ ſt. lij. Item fuit dubitatum, ſi clericus, cum ſua additione Stephani Aufrerij. Et vide concilium Constantiense in ſeſsione xiiij. in tit. de vi. & honeſt. cleri. vbi penitus decernit abolendum quòd clerici & perſonæ eccleſiaſticæ deferant manicas ad cubitum pendentes, & veſtes longas cum magna & ſumptuoſa ſuperfluitate, maximè fiſ ſas retro, & in lateribus cum fodraturis vltra oram excedentibus in fiſ ſuris, & quòd cùm talibus interſint in eccleſiis cum ſuperpliciis, ac aliis veſtibus ad cultum & officium eccleſiaſticum ordinatis, maximè intra eccleſias, in quibus beneficiati exiſtunt: & quòd contrarium facientes, vt tranſgreſ ſores Canonum puniantur: & ſpecialiter ſtatuit, vt quicunque beneficiatus, aut officium in eccleſia gerens in habitu huiuſmodi diuinis officiis præ ſumpſerit intereſ ſe, pro qualibet vice à participatione prouentuum ecclesiasticorum per menſem nouerit ſe ſuſpenſum, ac tales fructus fabricæ illius eccleſiæ applicentur. Vt autem apertius intelligatur quàm diſpar fuit antiquorum patrum zelus in procuranda clericorum etiam in veſtibus honeſtate. non prætermittendum duxi quod in Concilio Matiſconenſi primo, cap. v. ſancitum fuit per hæc verba, Vt nullus clericus ſagum aut vestimenta, aut calceamenta ſecularia, niſi quod religionem deceat, induere præ ſumat: quòd ſi poſt hanc diffinitionem clericus aut cum indecenti veſte, aut cum armis inuentus fuerit, à ſeniori ita coerceatur, vt triginta dierum incluſione detentus aqua tantùm & modico pane diebus ſingulis ſuſtentetur. Pudeat ergo hodiernos Iudices eccleſiaſticos delicta grauia ſub preætextu cuiuſdam pernicioſ æ pietatis leui coertione punire, cùm patres antiquos tam leue facinus tam duro & longo ieiunio legerint correxiſ ſe.