Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Ac periuri."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Ac periuri.

Capvt lxxxvi.

PRopter periurium poteſt quis deponi ab ordine & beneficio, vt eſt tex. in c. Presbyter. lxxxj. diſt. qui dicit, quòd presbyter aut diaconus captus in periurio deponiuntur. ita notat Abb. in ca. Querelam. de iur. iur. in ij. nota. qui hoc dicit probari in cap. Cum non ab homine. de ludi. & dicit facere tex. in cap. Si quis epiſcopus. l. diſtinc. Et notat idem Abb. in d. c. Cum non ab homine. in iiij. not. {ex quo dicit Card. Iacoba. in tract. de concilio in lib. ij. arti. v. col. ij. quòd quando vocati ſunt ad concilium generale illi qui iurauerunt secundum formam ca. Ego enim. de iur. iur. ſi non veniunt poſ ſunt deponi à ſuis dignitatibus, quia ſunt periuri. & periurium inducit pœnam depoſitionis.} Et quòd propter hoc delictum remoueatur quis à beneficio, notat idem Abb. in c. ij. in j. nota. de reſcrip. Quod extende in clerico qui fregit promissionem vallatam interpoſitione fidei: quia talis eadem pœna punitur, tenet Io. And. & Hoſt. in cap. Querelam. ne pręla. vices ſu. Abb. in d. c. Querelam. de iur. iur. Quos ſequitur Ange. in ſumma, in verbo periurium. in §. xj. licet Arch. Anto. & Card. teneant contrarium in locis ibi relatis. Et hanc etiam opinionem Hoſti. & Abb. ſequitur Feli. in d. c. querelam. in col. pen. licet contrariam opinionem dicat benigniorem. Eandem etiam ſequitur Ioan. de Selua, intra. de beneficio, in iij. parte principali, in q. iij. {Vi. tamen Ioan. Staphileum, in tract. de gratiis & ſpectactatiuis. fol. lxx viij. verſ. Tertiò periurus, vbi dicit quòd pœna priuationis non habet locum in eo, qui venit contra fidem promiſ ſam, qui ſolùm allegat Rotam in deciſio. cxxxiiij. incipienti, Nota quòd poſito in antiquis. quod dicit eſ ſe notandum.} Et aduerte quòd periurus non eſt priuatus beneficio ipſo iure, ſed priuandus, vt ſentit Abb. poſt alios, in cap. ij. de reſcri. vbi vide Feli. in j. col. qui refert alios idem tenentes, & dicit hanc eſ ſe communem opinionem: licet Barba. ibi teneat contrarium, imò quòd ſtatim ſit priuatus, cuius fundamenta ipſe refert & ſoluit, & contra eandem communem opinionem tenet idem Barba. in d. c. Cum non ab homine. de iudi. in col. ij. per text. in d. c. querelam. quem coniungit cum aliis iuribus contra Abb. ibi. Qui tamen ſibi contrarius in rub. de iureiuran. in Clemen. in col. v. ſequitur communem opinionem prædictam ſequendo Cardi. in d. cap. Querelam, vbi illam tenet. {& vide eundem Feli. in c. ex parte. lo j. de reſcri. j. col.} Et hanc etiam opinionem dicit eſ ſe communem Ioan. de Selua, vbi ſuprà. & vide Petrum Rebufi. in tracta. de pacificis poſ ſeſ ſoribus, in pagina xxxv ij. columna ij. vbi dicit quòd licet opinio quòd periurus non eſt priuatus ipſo iure ſit communis: tamen opinio contraria poteſt ſuſtineri in puncto iuris, & reſpondet ad aliqua fundamenta contraria, qui plura cumulat in propoſito tranſcribendo ferè dicta per Felin. in dicto capitu. ij. Item nota quòd collatio beneficij facta periuro eſt ipſo facto nulla, notat Abba. in dict. cap. querelam. ſequitur Angel. in ſumma, in verbo periurium. §. xij. Contrariam tamen ſententiam tenet Cardin. in dicto capitu. querelam. cui adhæret Feli. ibi, in col. iij. quam etiam concluſionem videtur tandem tenere idem Felin. in capi. ij. in col. iij. de reſcriptis. licet prius in col. præcedenti plura retulerit pro contraria opinione, videlicet quòd collatio facta periuro, vel aliâs criminoſo eſt nulla. {Et vide eundem latiſsimè de hoc ſcribentem in c. ex parte. el j. de reſcrip. col. & ij. num. ij.} Et vide Ioan. de Selua, vbi ſuprà: & vide Petrum Rebufi. vbi ſuprà, in pagina xxxvj. col. ij. vbi tenet quòd collatio facta periuro eſt nulla, & refert aliquos doctores ad hoc: quod tamen intelligit, quando quis eſ ſet per ſententiam condemnatus & declaratus periurus, & poſtea fieret eidem collatio, & dicit quòd Papa non dat priuationem pro periurio, niſi ſit periurium iudiciale, allegat regulam Alex. Papæ vj. in rub. de ſignatura gratiæ. {Et vide Ioan. Staphileum, in tracta. & loco ſuprà allegatis, vbi dicit quòd ſignatura non dat priuationem beneficiorum pro periurio, niſi ſit Iudiciale.