Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Homicidæ."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Homicidæ.

Capvt lxxxviii.

HOmicidium quidem inter grauiora & horribiliora crimina computatur, vt no. Abb. in c. Cùm contingat. in colum. vj. de fo. competen. per text. in c. Quæ ſitum. de tempo. ordinand. Et in c. Inquiſitionis. de accuſa. & in capitu. Miror. l. diſtinct. Ideo clericus homicida deponendus eſt, vt in {c. presbyter. lxxxj. diſtin. quod eſt ex canonibus Apoſtolorum,} & in c. Cum non ab homine. de iudi. & in capitu. Inquiſitionis. in princ. de accuſa. Committitur autem homicidium per clericum, facto, præcepto, conſilio, lingua ſiue adhortatione, & in quocunque iſtorum caſuum deponendus eſt, vt not. gloſ. in c. Sicut dignum. de homici. in §. Clericos. in verbo conſilium, per iura de quibus ibi. quam quidem gloſ. bene nota, quia magiſtra eſt in materia huius c. Et poſt depoſitionem detrudendus in monaſterium, vt probatur in d. c. Cum non ab homine. iuncto cap. Tuæ. de pœnis. & voluit per eadem iura Ioan. de Ana. in capitu. j. penult. col. de patr. qui fili. occid. & probat apertem text. in dicto. §. Clericos. ex quo inſuper bene colligitur quòd iſta detruſio non debet eſ ſe perpetua, nec longi temporis: cùm ibi Roma. Pon. diſponendo contra homicidas illius ſancti viri Thomæ Archiepiſcopi Cantuarien. iubet clericos delinquentes perpetuò depoſitos recludi in monaſterium, vsque ad ſeptennium, vel quinquennium: verum eſt tamen quòd ille §. Clericos. diſponit in clericis qui conſilio perpetrarunt homicidium, qui licet eadem depoſitionis pœna puniantur, qua & occidentes actu ſi clerici eſ ſent: tamen nemo dubitat in recluſione non ita diuturna pœna puniendum conſilium præbentem, ſicut verè occidentem. Intellige tamen ſuprà dicta, quando iniuſtè & voluntariè eſt commissum homicidium ſecundum Hoſti. in ſumma, de homici. §. Qua pœna. verſic. Et hoc intelliges. Item etiam præter hoc clericus priuandus eſt beneficio per ſententiam: quia homicida non eſt priuatus beneficio ipſo iure, vt voluit Innocen. in cap. Cum noſtris. de conceſ. præben. quod ſequitur Bal. in l. Cum fratrem. C. de his qui. vt indig. {& Phil. in c.ſciſcitatus. j. col. de reſcript. & inc. ex parte. lo j. col. j. eo. titul.} Phil. Decius conſi. clxvj. in princ. in j. volu. conſil. incip. Ego Philippus. Et hanc opinionem dicit teneri communiter Ana. & Feli. in c. Inquiſitonis. j. col. de accuſa. & eandem etiam opinionem ſequitur Præpo. in cap. Studeat. l. diſtinc. in col.ſin. poſt Gemi. & reſpondet ad rationes Archid. ibi, & allegat Ioan. de Imo. in d. capitu. Cum noſtris. dicentem quòd opinio Innoc. contra Archi. tenetur communiter. Et vide etiam Anto. Corſe. in ſuis ſingularibus, in verbo ſententia, el ij. vbi dicit quòd opinio Inno. communiter tenetur, & reſpondet ad aliqua iura quæ in contrarium videntur vrgere: quàmuis Barba. in capit. Cum non ab homine. de iudi. in col. ij. ad ſi. teneat quòd committens homicidium eſt priuatus beneficio ipſo facto, per text. quem dicit ad hoc formalem in cap. Ex literis. de exceſ. præla. iunctis aliis iuribus de quibus per eum. {Et aduerte, quòd licet Epiſcopus poſsit cum homicida etiam voluntario miſericorditer diſpenſare, vt eſt text. nota. in cap. ij. in fin. de cleri. pugnan. in duel. & in c.ſtudeat. 50. diſt. per quæ iura & per ea quæ notat Innoc. in cap. ij. de cleri. non ordi. mi. ita tenet Staphileus in tract. de gratiis expectatiuis. fol. 78. verſic. Poteſt tamen Epiſcopus. Si autem aliquis impetraret beneficium conferendum ſibi in euentum priuationis, non poſ ſet amplius cum eo Epiſcopus diſpenſare etiam ante litis pendentiam ex quo impetranti iam eſt quæ ſitum ius ad rem, prout ſingulariter tenet Domi. conſi. cv. in fin. col. quem ad hoc refert Staphileus, vbi ſuprà.} Crederem præterea in iſta materia clericum in his caſibus excuſari à pœna ordinaria homicidij, in quibus laicus homicida excuſatur à pœna mortis, quorum viginti & quinque enumerat Hippoly. in l. j. ff. ad l. Corneliam. de ſica. à j. col. vſque ad xiiij. & quadraginta quinque ponit Iacob. Boulen. in repet. §. famoſos. l. capitalium. ff. de pœ. fol. xxxvj. vſque ad finem.