Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "Huius diœceſis originarij."
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Huius diœceſis originarij.

Capvt viii.

O riginis propriæ ratione ſortitur quis forum, vt probatur in l. j. C. de munic. & origi. {libr. x.} iuncta gloſ. fin. & in l. origine. iuncta etiam gloſ. ibi eod. tit. & in l. j. in princ. & notatur in l. aſ ſumptio. ff. ad municip. Specul. in tit. de compe. iudi. adi. in verſic. xlij. & ibi Barth. in. d. l. Aſ ſumptio. §. filius, quaſi ad fin. vbi poſt Iacobum de Aret. quem refert, concludit, quòd poteſt quis conuleniri in loco originis propriæ vel paternæ, per l. incola. ff. eo. ſi ibi inueniatur. & ita tenet Baldus in rubr. C. Sinon à comp. iudi. in fin. loquendo ſimpliciter de loco originis. & quòd ratione originis ſuæ ſortiatur quis forum, notat Bald. in l. fin. col. j. C. Si non à compe. iudi. Allegat text. in cap. ex parte, de for. compet. & talis dicitur ſubditus ſecundum eum, ratione perſonæ tantum. & vide Alexand. in d. l. Aſ ſumptio. in addit. ad Bart. qui dicit hanc eſ ſe communem ſententiam, videlicet quòd ſi ibi non inueniatur, non poteſt conueniri, niſi quò ad finem diſtribuendi bona ibi ſita. In criminalibus autem cauſis Bald. in ſua margarita, in verſ. iudex. in v. col. dicit, quòd iudex originis poteſt procedere contra ſuum ſubditum de delicto alibi commiſ ſo, per l. iij. cum l. ſequenti. ff. de interd. & allegat Bart. in l. Sepulchri. ff. de ſepulc. violat. & gloſ. ſingul. in l. relegatorum. §. interdicere. ff. de interd. & relegat. Idem voluit Bart. in l. ſi cui. §. fin. ff. de accuſat. per l. j. C. vbi de crim. agi opor. Vide etiam Alciat. in cap. j. de offic. ordin. ſuper gloſ. in verbo iudicare. in princ. vbi dicit quòd communis opinio eſt, quòd ſi quis non puniatur in loco delicti, poterit puniri in loco originis ſecundum formam ſtatutorum loci, in quo deliquit, per l. Saecularij. §. ſunt quidam. ff. de extraordina. crim. Et pernotata per Moder. in l. cunctos populos. C. de ſumma Trinit. & fid. cath. Ex quo videtur inferri poſ ſe, quòd iudex eccleſiaſticus originis propriæ, vel paternæ poteſt procedere contra clericum originarium, ſi ibi repertus fuerit ratione delicti alibi commiſsi. Pro quo etiam facit text. in cap. Cum nullus, de tempo. ordin. lib. vj. vbi probatur quòd Epiſcopus loci originis, dicitur proprius, vt quis poſsit ab illo ordines recipere. Quod procederet ſiue per viam accuſationis, ſiue inquiſitionis agatur contra clericum, per ea quæ infrà dicentur in ſeq. §.