Ioannis Bernardi Diaz De Lvco, Decretorum Doctoris, Hispani, Episcopi Calagurritani, ac inuictissimi Romanorum Imperatoris, ac Hispaniarum regis Caroli Quinti à consiliis, Practica criminalis canonica, in qua omnia ferè flagitia, quæ à clericis committi possunt, cum eorum pœnis describuntur, "ECcleſiaſtica perſona aliquẽ chriſtianorum faciens interfici…"
author: Juan Bernardo Díaz de Luco
source date: 1554
edition published: 2021-09-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

ECcleſiaſtica perſona aliquem chriſtianorum faciens interfici per aſ ſaſsinos, vel mandans, vel eos receptans, vel defendens, ſeu occultans incurrit ipſo facto ſententiam excommunicationis & depoſitionis à dignitate honore, ordine, officio, & beneficio: & beneficia poſ ſunt aliis liberè per collatores conferri, vt in cap. j. de homi. in vj. Et habet vnum ſpeciale hoc delictum, vt probari poſsit probabilibus argumentis, vt ibi, vbi vide Phil. in xj. not. tenentem quòd in iſto caſu ratione periculi valerent teſtes recepti lite non conteſtata etiam parte abſente & non citata: quia text. ibi non dicit teſtibus, ſed probabilibus argumentis. Item aliud quòd clericus aſ ſaſsinus poteſt puniri per ſecularem, ſine eo quòd præcedat degradatio ſecundum Lapum in d. cap. j. & Domi. ibi, in fin. quia ipſo iure videntur degradati: & videtur data vnicuique poteſtas ipſos capiendi, & per ius videntur ſpoliati omni priuilegio clericali, vt per Doct. ibi. Et prædictam conclusionem Dominici refert & ſequitur Barba. in c. At ſi clerici. de iudi. in col. xxxij. nu. cxxix. Refert etiam Hippoly. in practica criminali, in §. Examinanda. in col. iij. {Et hoc etiam tenent plures doctores relati in deciſionibus Nicolai Boërij in quæ ſt. lxix. in nu. xviij.} Et vide Ioan. Lupum in tract. de libertate eccleſiaſtica, in quæ ſt. ix. vbi dicit quòd datur à iure quædam degradatio quæ habetur loco realis, videlicet in dicto capitu. j. de homi. vbi clericus delinquens vt ſuprà, à iure & à concilio habetur pro realiter degradato, vt poſsit capi & puniri per ſecularem, de quo vide latius Arnal, Alber. in cap. Quoniam. de hæreti. lib. vj. in col. cxlvij. verſicu. viij. & vltimò fallit. cum xj. colum.ſequen. qui primò adducit quinque fundamenta contra communem intellectum doct. ad d. c. j. qui habet quòd clerici delinquentes in hoc delicto ſunt ipſo facto degradati, adeò vt iudices ſeculares poſsint procedere contra eos, ſicut contra laicos. Et poſtea bene corroborat hanc communem concluſionem, & reſpondet ad fundamenta in contrarium adducta. Et nota vnum quod ipſe dicit in propoſito, quòd pœna illius text. non videtur habere locum in interficiente, ſed in mandante: & quod fortè multi in hoc errarent, allegat Aret. hoc ſic ponderantem in conſil. clxv. incip. Sicut Ioannes dicit, columna xj. verſicu. Tertiò allegant. Aduerte præterea quòd pœna illius text. in dicto capitu. j. habet locum contra mandantem, etiam ſi mors non ſit ſecuta, vt probant apertè verba illius, dum dicit, quanquam mors ex hoc forſitan non ſequatur: quod videtur eſ ſe ſpeciale in hoc delicto, vt voluit Auguſt. in additio. ad Ange. in parte, Et Sempronium Rodulphi, in iiij. additione: quia aliâs mandatarius non puniretur pœna ordinaria maleficio non ſecuto: niſi dicamus ſecundum eum poſt Ioan. Andr. in regula, in pœnis. de regu. iuris. in vj. quòd quo ad pœnas de quibus in dicto capitu. primo. facto mandato delictum eſt perfectum, & ideo nimirum ſi puniatur pœna ordinaria, ac ſi delictum eſ ſet consummatum: quod etium videtur ſequi Philip. in dicto capitu. j. in colum. penulti. in verſicu. in gloſ ſa. & per prædictum text. videtur reprobari de iure canonico opinio Dini, & Ange. in. l. Item apud. §. Si curauerit. ff. de iniur. dum dicunt quòd in aſ ſaſsinamento ſi do pecuniam alicui vt aliquem occidat, homicidio non sequuto non punitur mandans: quam deciſionem refert Auguſt. vbi ſuprà, & dicit eos verum dicere, quòd mandans non punitur de homicidio, ſed pœna extraordinaria de mandato.