De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Quòd vt magis clareſcat aduertẽdũ eſt, quoad[*] propoſitum d…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quòd vt magis clareſcat aduertendum eſt, quoad propoſitum duobus modis poſſe aliquid cadere ſub ius naturale (ad quod reducunt iuſgentium primęuum Salas de legib. diſp. 2. num. 13.) primò, & propriè quando lex naturalis id præcipit, secundo dicitur aliquid de iure naturali per modum permiſsionis, negationis, aut conceſsionis, Suarez lib. 2. de legib. cap. 14. num. 6. poſt alios: inter hos modos illud diſcrimen conſtituendum eſt, quod pręcepta iuris naturalis immutabilia ſunt, ſic procedit deciſio Iuſtiniani in §. ſed naturalia, Inſt. de iure naturali, reſtringentis ſe ad iura, quæ diuina prouidentia ſunt conſtituta, vt bene aduertit Iulius Pacius Centur. 1. quæſt. 2. Et ita textus ille non procedit in his, quæ competunt de iure naturę, ſed in ipſismet iuribus naturalibus, videndi Suarez de leg. lib. 2. cap. 13. & 14. Salas eod. tract. diſp. 5. ſect. 7. à num. 30. Cæteræ vero ſpecies cum præceptum non contineant, mutatis rebus variari poterant, ſic libertas, & ſeruitus, communitas rerum, & ipſarum diuiſio, & ſimilia reſpectu diuerſi temporis, & ſtatus variari, & ſubſtineri poſſunt; quamuis libertas, communitas, & ſimilia eſſent de iure naturæ, non tamen præceptiuo: Ratio differentię eſt, quia prior iuris naturalis ſpecies continet regulas, & principia bene operandi, quæ continent neceſſariam veritatem, & ideo immutabilia ſunt; poſterior vero ſpecies pendet à rerum ſtatu, & mutatione, & ideo variabilia ſunt, Suarez de legib. lib. 2. c. 14. num. 18. & in his terminis non mutatur ius naturale, ſed circunſtantiæ rerum variantur, vt docent Soto lib. 1. de iuſt. quæſt. 4. art. 5. Suarez vbi proximè cap. 13. à num. 5. Salas de legib. diſput. 5. ſect. 7. num. 31. cum ſeq.