De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Non obſtat quartũ, quod quid occupatum eſt,[*] occuparivè po…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Non obſtat quartum, quod quid occupatum eſt, occuparivè poteſt, id non eſt iurisgentium, ſicut & mare teſte Marcian in l. Nemo igitur de rer. diui. Marcian. ipſe pro ſe reſpondeat, Nemo ad littus maris accedere prohibetur piſcandi cauſa, dum tamen villis, monumentis, & ædificijs abſtineat, quia non ſunt iuriſgentium, ſicut & mare, quis ex his verbis deducat niſi Incognitus, quidquid occupari poteſt non eſt iurisgentium, ſicut & mare, leges ſuo marte figens atque refigens? cum propoſitio hæc in iuriſprudentia, & noua, & erronea ſit, nam littora ſunt iuriſgentium ex Marciano l. Quædam. §. & quidem. ff. de rer. diuiſ. §. & quidem Inſt. eod. & quidem naturali iure omnium communia ſunt illa, aer, aqua profluens & mare, & per hoc littora maris, verba, naturali iure, de iuregentium exponunt interpretes, quo rerum dominia fuerunt diſtincta ex Barone §. flumina, Inſt. de rer. diuiſ. ſed littora occupari poſſunt, & in ea populus Romanus Imperium habere poteſt, l. 3. ff. ne quid in loc. publ. & quilibet ædificare, & construere ex Caio l. Riparum. §. fin. ff. de rer. diuiſ. Vlp. l. fin. ff. de vſuc. & ædificans adquirit dominium ex Marciano, l. In tantum. ff. de rer. diuiſ. ibi: In tantum, vt & ſoli domini constituantur, qui ibi ædificant, quod etiam de iuregentium competit ex Scęu. l. In littora. ff. ne quid in loco publ. in littore, ait, iuregentium ædificare licere, quod ęqualiter procedit in mari ex Pomponio l. Quamuis 50. ff. de adq. rer. dom. ibi: Quod in littore publico, vel in mari construxerimus, nostrum fiat, item de iuregentium competit vnicuique piſcari in mari l. Iniuriarum 11. §. ſi quis me in mari piſcari prohibeat. ff. de iniur. & in eo tota Incogniti diſputatio verſatur, & tamen hęc piſcatio ab alio occupari poteſt d. §. ſi quis, ibi: Conductori autem veteres interdictum dederunt, ſi fortè hoc publicè conduxit, & pluribus alijs exemplis de quibus infra n. 24. cum ſeq. illud autem aduertendum erit maris occupationem, & possessionem verè, & propriè dari non poſſe, quemadmodum in terra datur, hæc enim pedibus poſsidetur l. 1. ff. de acq. poſ. illud verò nauigatione, aut piſcatione quaſi occupatur, & adquiritur iuxta ipſius naturam d. §. ſi quis me in mari, cum verſ. ſeq. l. Sanè. ff. de iniur. vnde nihil concludit Incognitus dùm ait, quòd mare exigua tantum parte occupari poteſt. Agit enim de vera occupatione, & apprehensione, nos verò de iure maris, quòd consistit in nauigando, aut piscando & ideò improprijſsimè confundit terminos, & quæſtionem.