De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Quamuis namque ea nauigatio, & protectio[*] omnibus de iure…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quamuis namque ea nauigatio, & protectio omnibus de iure naturali, ſeu gentium ſint communia, ſicut & pleraque, quæ in contrarium adducit Incognitus; attamen diuersum, vel populi, vel principis voluntate non nunquam obſeruatur, nam & Imperator mundi (hoc eſt partis ſibi ſubiectę, vt ſupra obſeruauimus) dominus eſt, & lege à ſe probata mare iudicatur l. Deprecatio. ff. ad l. Rhod. Alciat. 2. diſp. cap. 5. itaque Princeps circa hæc, vt ex æquo bono viſum ei fuerit, ſtatuere poteſt, neque enim Auguſti poteſtas minor eſt, quam publicæ legis. §. nemo retia de pace tuenda; lege autem publica etiam mari ſeruitus imponi l. Venditor in princ. à ſenſu contrario. ff. communia præd. & maris proprium ius ad aliquem priuatum ſic pertinere poteſt, vt prohibito ius ſuum exercere, vti poſsidetis interdictum reſponſum ſit competere l. Sanè ſi maris de iniurijs, idem etiam priuati iuris per longiſsimum tempus viuorum memoriam ſuperantis præſcriptionem adquiri in mari poſſe, ſicut & in fluminibus receptum eſt, l. Si quiſquam de diuerſ. l. Vſum aquæ. C. de aquæductu, iuncta l. 1. §. vltim. de aqua pluuia arcend. quod quidem vel maximè obtinebit, ſicubi non præſcriptione modo, ſed conſuetudine quoque aliquid ſit iuris naturalis gentium ve placitis circa vſum maris detractum, aut immutatum. Nam ea, quæ longa conſuetudine comprobata ſunt, ac per annos plurimos obſeruata, non minus quam ea, quæ ſcripta ſunt, iura ſeruantur, ſi verò nihil iuris ſpecialis, vel Principis autoritate, vel præſcriptione, vel consuetudine, quæſiti proponatur, illud ius obtinebit, nempe vt mare, mariſque littora omnium exiſtimentur eſſe communia, ita eleganter diſcurrit Claudius. §. & quidem Inſt. de rer. diuiſione.