De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Et quamuis indirectè contra immemorialem[*] admittatur proba…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Et quamuis indirectè contra immemorialem admittatur probatio incontrarium, & mala fides probetur, vt intendunt Antonius, & Miles, quos ſequuntur Gabriel num. 50. & 51. & Maſcard. n. 38. & 39. d. locis ſecundum quos ſi appareat per famam, libros, vel alios modos, nullum priuilegium, vel titulum, cui immemorialis innititur, interueniſſe: tunc deſtructum manebit poſſeſsionis fundamentum, ac perconſequens præſcriptio etiam immemorialis non proderit in rebus, in quibus ea prohibetur, & admittitur tantùm priuilegium, & eodem modo mala fides probabitur ex inſtrumentis apud poſſeſſores repertis ex doctrina Baldi per text. ibi l. Non eſt ferendus. ff. de transaction. recepta ex Felino cap. Si diligenti col. 4. de præſcript. Aymon conſ. 290. numer. 6. Decio conſ. 266. aliàs 267. in ſine Balbo de pręſcript. 4. part. quartæ q. 29. num. 8. & Grammatico deciſ. 102. ex num. 31. vel alijs modis iuxta l. penult. C. de euiction. gloſſam, verbo, bonam in cap. Si diligenti de præſcript. Gam. deciſ. 290. nume. 2. Menoch. caſu 225. Maſcardum concluſ. 230. nu. 3. & concluſ. 753. num. 16. & 30. & Farinacium q. 47. num. 126. Garciam de nobilit. gloſ. 12. à nu. 68. qui ad quatuor modos diſputationem refert, illud notandum immemorialem non excludi etſi ex hiſtorijs antiquis contrarium conſtet, ſi vtrumque compatibile eſt, vt optime declarat Mol. lib. 2. cap. 6. n. 63. & Greg. gloſ. que puedan l. 15. tit. 31. p. 3.