De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Nec obſtat, quòd in lege naturæ (vt n. 2. & 15. oſ[*]tendimu…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Nec obſtat, quòd in lege naturæ (vt n. 2. & 15. oſtendimus) poteſtas regalis cum ſpirituali coniuncta erat, ergò hoc ius naturæ manet integrum in lege gratiæ. Reſpondetur namque has duas poteſtates non eſſe coniunctas de iure naturæ, ſed ex reip. diſpoſitione eam deputationem tunc temporis pendiſſe; ſic Imperatores Romani non ſemper erant Pontifices ſummi, & Regibus eiectis constitutus eſt ſummus Pontifex, apud Romanos, abſque vlla Regia dignitate, quæ apud ſenatum manſit, vt conſtat ex Liuio, & alijs, & in lege veteri diuiſa ſunt officia, vt conſtat ex 2. Paralip. c. 19. Amarias, inquit Ioſaphat Rex optimus, Sacerdos, & Pontifex in omnibus, quæ ad Deum pertinent, præſidebit: Porrò Zabadias ſuper ea opera erit, que ad Regis officium pertinent, & 2. Paralipom. 26. Ozias Rex, quia in Sacerdotis officium ingerere ſe voluit, continuo grauiſsima lepra diuinitus percuſſus eſt, & Saul eandem ob cauſam à Deo reiectus, & Regno priuatus eſt 1. Reg. c. 13. aduertit Becca. 2. tom. opuſc. 11. lib. 1. de triplici ſacrificio c. 8. Ergo in lege gratiæ mutari potuit, diuidi, & diſtingui, prout diſtinctas teſtatur Nicolaus. Papa ad Michaelem Imperatorem in c. cum ad verum, ibi: Idem Mediator Dei, & hominum homo Ieſus Christus actibus proprijs, & dignitatibus diſtinctis, officia poteſtatis vtriuſque diſcreuit, & meritò cum munera Sacerdotum nouæ legis ſint auguſtiora, vt in propoſito obseruant Bellar. lib. 1. de Rom. Pont. ca. 7. col. 3. ad fin. Sua. li. 3. de Primat. Ro. Pon. c. 9. à n. 3.