De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Tùm etiam quia cum Pontificum aſſertione[*] concurrunt apert…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Tùm etiam quia cum Pontificum aſſertione concurrunt aperta ſacræ paginæ teſtimonia, Conciliorum omnium authoritas, vniformis Eccleſiæ Catholicæ conſenſus, vt conſtat vltra alia ex relatis per Bellarm. de poteſt. ſummi Pontif. in rebus temporalibus à principio, vbi congerit decem Concilia, Pontifices, Patres, Illuſtriores authores ex Germania, Gallia, Anglia, Scotia, Italia, & Hiſpania: quæ rem efficiunt euidentem; quo caſu non procedit argumentum ex Ioan. 5. ſed contrarium iuxta illud Ioan. 8. Quare testimonium meum, & patris non accipitis, habetur 2. q. 4. aliàs 5. in princip. cuius veritas non ex ipſius tantum dicto conſtabat, ſed ex Patris teſtimonio, prophætijs, & operis, quæ aſſertionem Chriſti comitabantur Ioan. 5. & 8. vt eleganter tradit Iancen. in concord. Euangel. cap. 63. verſ. ſi ego teſtimonium cum ſeqq. & capit. 77. verſ. dixerunt ergo: Vndè meritò ſacrilegij notam incurrere eos, qui Pontificibus Romanis in his fidem adhibendam negarent, docet Innocent. IIII. in cap licet ex ſuſcepto, num. 3. verſ. ſed dicet aliquis de foro compet. Nauar. in d. notab. 3. num. 45. probat D. Auguſtin. contra epiſtolam Fundamenti Manich. cap. 4. dicens, tenet me in Eccleſia Catholica conſenſio populorum, atque gentium, tenet authoritas miraculorum, tenet ab ipſa ſede Petri vſque ad præſentem Epiſcopatum ſucceſsio Sacerdotum.