De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Quartò infertur ex prædicta ſubordinatione in[*] ordine ad ſ…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quartò infertur ex prædicta ſubordinatione in ordine ad ſpiritualia poſſe Romanum Pontificem in Imperatorem, & Reges ex vi ſuæ poteſtatis animaduertere vſque ad depoſitionem, poſt legitimam admonitionem poteſtate abutentes, & ex malitia, aut summa negligentia ſpirituali bono, Fidei Catholicæ, ſeu Eccleſiæ regimini, tranquillitati, & paci fidelium maximè nocentes, iuxt. tex. in cap. alius 15. q. 6. cap. ad Apoſtolicæ de re iud. in 6. dum probant ſummum Pontificem potuiſſe Regem Regno, & Imperatorem Imperio priuare, id quod multoties feciſſe alios Pontifices Romanos, ex hiſtorijs, & multis authoribus referunt Caſtal. de Imperatore quæſt. 81. & poſt Guerreirum Mench. Illuſt. cap. 8. num. 20. Palacius de iuſta retentione Regni Nauar. 2. p. §. 7. Bellarm. de Rom. Pont. lib. 5. cap. 8. & de poteſt. ſummi Pontif. in temporalibus contra Barclaium in pr. cap. de ſententia Conciliorum, Griſaldus in deciſionibus Fidei, verb. Papa num. 25. Suar. contra Angliæ errores lib. 3. cap. 23. num. 6. Martha de iuriſdict. p. 1. cap. 23. Tiraq. de primog. quæſt. 22. num. 4. Burſat. conſ. 124. num. 75. vol. 1. Mench. illuſt. capit. 8. à num. 20. Et paſsim alij. Sic enim opus erat in finem ſupernaturalem, bonum ſpirituale, & Eccleſiæ defenſionem, & conſeruationem, vt explicant Victoria, Nauar. & citati corol. præced. vt per Caſtal. vbi ſupra, Clar. in pract. §. vltim. quæſt. 35. à num. 6. Bellarm. de Rom. Pontif. lib. 5. cap. 7. & 8. & lib. 1. de translat. Imperij capit. 12. verſ. qui cum ita ſint, Mol. de iuſt. tom. 1. tract. 2. diſp. 29. verſ. ex dictis Soti, & col. pen. verſ. ad 2. verò cum ſeqq. & ſatis conſonat illud Ioadæ Pontificis contra Athaliam Reginam 2. Paralipom. c. 23. & 4. Reg. cap. 11. de quo corol. vlt. ad 5.