De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Non primum ex cap. 1. 22. diſt. ibi: "Terreni ſimul,[*] & cœ…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Non primum ex cap. 1. 22. diſt. ibi: Terreni ſimul, & cœlestis Imperij iura commiſit, cui variè respondet gloſſa, verbo, terreni, cum ſeqq. in extrauagan. 1. Ioan. 22. ne ſede vacante, vbi eadem berba referuntur, Turrecrem. & alij in d. cap. 1. Nauar. d. notab. 3. num. 126. Bellarm. lib. 5. de Romano Pontifice cap. 5. in pr. Molin. d. diſp. 29. col. 3. verſ. 4. & col. pen. verſ. 4. Dupliciter tamen facilius ſatiſfit, primo vt illa verba intelligantur non eodem modo, ſed secundum vtriusque poteſtatis qualitatem, ita vt poteſtas ſpiritualis directè, temporalis indirectè habeatur, ex Molin. vbi proximè, & eſt de mente aliorum, vel potiùs Nicolaus Pontifex, ſi is eſt de quo dubitat Bellar. vbi proximè, videtur alluſiſſe ad illa verba Chriſti Dom. Matth. 16. Tibi dabo claues, &c. Quodcumque ligaueris ſuper terram, erit ligatum & in cœlis, ita vt ſenſus ſit quod Chriſtus Petro æternæ vitæ clauigero, id eſt, habenti claues Regni cœlorum, iura cœleſtis ſimul, & terreni Imperij conceſsit, vt quod ille ſolueret, vel ligaret in terreſtri Imperio, ſolueretur, & ligaretur in cœleſti, ne idem Pontifex ſibi contrarius aduerſetur in cap. cum ad verum 96. diſt. contendunt Decius in cap. nouit nu. 7. verſ. 3. aliàs num. 58 de iudicijs Cagnol. in proœmio. ff. num. 56. Bellarm. d. cap. 5. & ita non probat ille text. communem noſtrorum allegationem.