De Ivsto Imperio Lvsitanorvm Asiatico, "Quinta ſit cauſa quòd in ſocietatem præfatarũ[*] expeditionu…"
author: Serafim de Freitas
source date: 1625
edition published: 2020-11-13
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quinta ſit cauſa quòd in ſocietatem præfatarum expeditionum vocati etiam fuere à ſummo Pontifice alij Chriſtiani Principes, qui ſuorum Regnorum amplitudine contenti ſocietatem oblatam conuenire cum Regibus Hiſpaniæ noluerunt, vt teſtatur Rebellus de iuſt. 2. p. lib. 18. q. 23. nume. 7. Nam Emmanuel Rex ſpeciali legatione, apud Iulium Pontificem maximum omnes Chriſtiani orbis Principes ad Aſiæ opes, Mahometanique nominis extinctionem enixè, ſed fruſtra inuitauit, ex Oſor. lib. 4. de rebus Eman. pagin. mihi 176. cum ſeq. de Franciſco primo Galliæ Rege inuitato, & repudiante refert Andrade in Ioan. III. par. 1. c. 10. & proptereà idem Rex ſuis vaſſallis prohibuit, ne in Indiam nauigarent Andrad. d. 1. p. c. 14. Eduardus Anglię Rex edicto vetuit, ne Angli ad Guineam à noſtris tunc detectam, nauigarent Reſend. in Ioan. II. cap. 33. quę ratio viget etiam in prouincijs poſteà repertis. Ex eodem capite pax inter Carolum V. & Philippum filium ex vna parte, & ex altera Henricum II. Gallię Regem inita anno 1555. inter alia pacta continebat, ne Galli in Indias nouaſque terras conquirendas ſine Hiſpanię Regum licentia proficiscerentur, ex Prudentio de Sandoual in Chronica Caroli 2. tom. lib. 32. §. 37. Ergò nec de ſummi Pontificis voluntate, nec de Luſitanorum pręlatione quiſpiam conqueratur, ęquum erit: & hęc oblatio, & ſcientia inuitatis Principibus nocuit, vt ſentit Accurſ. gloſ. verbo ad obtinendum l. 2. §. 1. ff. ne quid in loco publico, dùm illum (qui pręuidere potuit) excluſum manere ab occupationis iure in rebus publicis docet, ſequuntur Bart. num. 13. Iaſ. 55. ad fin. Ripa 62. in l. Quominus de flumin.