- Appellare oportet gradatim, non omiſsis medijs: ad principem verò appellari poteſt, omiſsis medijs. p. 3. fol. 147. b. *. 2.
- Infra quod tempus appellandum ſit. p. 3. fol. 148. b. *. 2. & fol. ſeq. a. c.
- Appellat ur à declaratione verbi ambigui in diffinitiua poſita, & à relatione imperfecta miſſa regi. p. 3. fol. 147. a. *. 1.
- Appellatio eſt querela partis à ſententia contra eum lata recurrentis, & ponentis ſe ſub maioris iudicis protectione. p. 3. fol. 142. a. *. 1.
- Appellatio non admittitur, niſi iuſta cauſa exprimatur. p. 3. fol. 146. b. e.
- Appellatio ſi ſit interpoſita ad Regem per viduã vel pupillum, ſeu pau perem non habentem vigintimorapetinos, ipſe Rex cognoſcet de appellatione, vel mandabit qui cognoſcat. p. 3. fol. 148. b. *. 1.
- Appellationis victoria vnius ſociorum prodeſt cæteris ſocijs, licèt non appellauerint: idem eſt in ſeruitute communi. p. 3. fol. 144. a. *. 1.
- Contra appellationis naturam eſſet conſuetudo appellandi ad parem, vel minorem iudicem: ideò nihil valeret. p. 3. fol. 142. b. g.
- Quando tamen huiuſmodi appellatio valeat, vide. p. 3. fol. 148. a. c.
- Poſt appellationem attenta debent reuocari, & in priſtinum reduci. p. 3. fol. 150. b. A
- Appellatione pendente ſi moriatur res de qua contenditur: putà, bos, nihilominus iudex appellationis procedet contra moroſum. p. 3. folio. 150. b. *. 2.
- Appellationes (vt Ait diuus Bernard. de conſi. ad Euge.) ſunt grande & generale bonum mundo,tam neceſſarium quam ſolipſe, mortalibus. p. 3. fol. 142. b. e.
- Appellationes ſi fiũt ad regem cognoſcunt de ea judices ordinarijcuriæ regis. p. 3. fol. 148. a. *. 1. In cauſis tamen magnis & arduis non debent pronunciare ſine conſultatione regis. Ibid. f.
- APPELLANS debet proſequi appellationem infra terminum à iudice aſsignatum. p. 3. fol. 149. a. *. 1.
- Appellans nõ debet per verba incurialia ſiue iniuria iudicem, à quo appellat, laceſsere: nec dicere quòd iniuſte iudicauit. p. 3. fol. 149. b. *. 2.
- APOLLINARISTAE hæretici dixerunt Chriſtum habere animam ſenſitiuam tantum. p. 1. fol. 14. a. col. 2. n.
- APOSENTADORES vulgò dicti domus regiæ, quales eſſe debeant. p. 2. fol. 25. a. *. 3.
- Apoſentadores perdunt officium, & ſeptulum reddunt, ſi aliquid recipiant etiam ab ſponte dantibus vltra taxata ſibi à lege. ibid. h.
- APOSTATA reuertens ad fidẽ, nõ recuperat bona. p. 7. fol. 78. a. c.
- APOSTOLORVM quem quiſ articulum in Symbolo compoſuerit, vnde ſciri potuit. p. 1. fol. 14. b. col. 2. g.
- APVLIAE regnum eſt feudale eccleſiæ. p. 4. fol. 65. b. h.
- AQVA ad baptiſmum qualis eſſe debeat. p. 1. fol. 16. a. col. 2. in prin.
- Aqua venalis eſt in AEgypto. p. 2. fol. 58. b. b.
- Aquæ vſus & commoda ex Yſidoro. p. 2. fol. 31. a. c. & fol. 58. b. A
- ARABICA multa vocabula remanſerunt in Hiſpania, poſtquam recuperata fuit à Sarracenis. p. 2. fol. 25. b. d.
- ARBITER vide in parte compromiſſum.
- Arbiter dicitur, qui eſt electus à partibus ad cognoſcẽdum de cauſis eorum per viam iuris. p. 3. fol. 25. *. 1.
- Arbitri vocabulum comprehendit tam arbitros, ꝗ̃ arbitratores. ibid. b.
- Arbiter ab arbitratore in quo dignoſcitur. ibid.
- Arbiter alius quàm naturalis ratio, non cadit inter prætendentes ſupremam poteſtatem. p. 1. fol. 7. a. col. 1. in prin.
- Arbiter mulctare non poteſt partes ratione contumaciæ. 3. p. fol. 25. b. d.
- Arbiter diffinitiuam ſen tentiam ferre non poteſt altera parte abſente etiam per contumaciam: niſi hoc actum ſit in compromiſſo. p. 3. folio. 26. a. a.
- Arbiter an poſsit cogi ſuſcipere arbitrium. p. 3. fol. 27. b. b. & fol. 28. b. *. 2.
- Arbitri poteſtas quo tempore finiatur. p. 3. fol. 28. b. b.
- Ab arbitri ſententia non appellatu: non tamen condemnatus eam obſeruare tenetur, ſi pœnam ſoluere voluerit. p. 3. fol. 31. a. *. 1.
- Hodie tamen de iure regni rectè poteſt appellari. ibid. c.
- Arbitri ſententia analogatur, etiam ſi fuit appoſita in compromiſſo. p. 3. fol. 31. a. f.
- Arbitri quibus de cauſis prohiberi poſſunt ne ſententiam ferant. p. 3. fo. 29. b. *. 1.
- Arbitri quid obſeruare debeant, quando ſententiam ferre volunt. Ibidem *. 2.
- Arbitri quibus de cauſis compelli non poſſunt decidere controuerſiam quam ſemel ſuſceperunt terminandam. p. 3. fol. 29. a. *. 1.
- Arbitri quę debeant animaduertere circa lites quas decidendas & componendas recipiunt. p. 3. fol. 27. b. *. 1.
- Arbitri quando diſcordant in electione tertij, iudex ordinarius poteſt eum eligere: & in huiuſmodi electione potius ſequi debet voluntatẽ partium, quàm arbitrorum. p. 3. fol. 29. a. d. Sed an hoc procedat in arbitratoribus? ibid. e.
- Et hic tertius an poſsit cogi arbitrari, & quam poteſtatem habeat diſcordantibus cæteris arbitris. ibid. f. & g.
- Arbitrator dicitur ille qui eſt electus â partibus ad componendum inter eos, non ſcruata via iuris. p. 3. fol. 25. b. *. 1.
- Arbitrator non tenetur obſeruare ferias. p. 3. fol. 12. a. b.
- Arbitrator poteſt ſententiã clauſam ferre fine recitatione. p. 3. fol. 116. a. P
- Arbitrium boni viri quæ verba importent. p. 6. fol. 66. a. col. 2. per totũ.
- Arbitria redacta ſunt ad inſtar iudiciorum. p. 3. fol. 25. b. e.
- Arbitri an poſsint iudicare ſecundum ius quod nouerunt ex conſuetudine. p. 1. fo. 12. a. col. 1. a.
- ARBOR quãdo nocet vicino, qualiter probatur. p. 7. fol. 62. b. g.h.i.k.
- Arboresfundi dotalis à marito ſciſſę, vel vi ventorum euulſæ conſtante matrimonio, ſunt vxoris. p. 4. fol. 37. a. *. 1. Idem etiam eſt ſi arbores eſſent deſiccatæ. ibid. a.
- Arbores in ripa fluminum conſtitutæ, corum ſunt quorum prædia ſunt ripis iuncta. p. 3. fol. 156. b. *. 1.
- Arbores frugiferas qui damnificat, tenetur ad duplum. p. 7. fol. 62. a. *. 2.
- Arbores. ne damnum dent fabricæ ædificij, ſolent radicitus amputari. p. 7. fol. 62. b. g.
- ARCHIDIACONVS græcè, latinè diaconorum dux, hic eſt vicarius Epiſcopi. p. 1. fol. 53. b. *. 1.
- Archidiaconi officium quod ſit. Ibidem. r. & per totum.
- ARCHIEPISCOPVS in viſitatione dioceſis quid obſeruare & facere debeat. p. 1. fol. 145. a. *. 1. &. 2.
- Archiepiſcopus dicitur viſitare, etiam ſi vadat cauſa conſignandi pueros. p. 1. fol. 145. a. k.
- Archiepiſcopus Toletanus dicitur primas Hiſpaniæ, vt patet expreſsè in cap. cum longe. 63. diſtin. p. 1. fol. 35. b. 1.
- Archiepiſcopus dicitur dux Epiſcoporum. & illud poteſt in Epiſcoposſuæ prouinciæ quod Patriarcha ſuper ſuos Archiepiſcopos. p. 1. fol. 37. b. *. 2.
- Archiepiſcopus, Cardinalis, Patriarcha, Epiſcopus, Archipresbyter, qualiter dignitate & iuriſdictione inter ſe differant. ibid. n.
- ARISTIPPVS damnabat in hominum moribus, quòd in auctio nibus vaſa diligencer inſpicerent, prius quâm emerent: vitam eorum non inſpicerent quos ſibi in amicitiam adiungerent. p. 4. fol. 72. b. e.
- ARISTOCRATIA an melior ſit monarchia. p. 2. fol. 5. b. b.
- ARMA nec victualia debent vendi hoſtibus fidei. p. 5. fol. 19. b. *. 3. & fol. 20. a. b.
- Armorum appellatione non ſolùm lorica: ſed & lanceæ, & pali, & lapides continentur. p. 7. fol. 98. a. *. 1.
- ARCA quid ſit. p. 4. fol. 29. b. a.
- ARRAE poſſunt dari conſtante matrimonio. p. 4. fol. 29. a. d.
- Pro arris poteſt fundus vxori dari contra opinionem Bartoli. p. 3. folio. 110. b. h.
- Arræ hodie de iure regni non poſſunt excedere decimam partem bonorum. p. 3. fol. 111. b. b.
- Arras duplicatas, vt teneatur reddere, qui nolit ſtare pro matrimonio, de iure partitarũ non reperitur: licèt de iure ciuili poſsint reddi, etiã quadruplicatæ, ſi ita conuentũ ſit. p. 3. fol. 111. a. b.
- Arræ in Hiſpania ſucceſſerunt loco donationis propter nuptias. p. 4. fol. 29. a. d.
- Arrarum nomine non poteſt darivltra decimam bonorum. p. 4. folio. 29. a. e.
- ARROGARI non poteſt minor ſeptennio patre carens. p. 4. folio. 45. b. *. 3.
- Arrogare non poteſt tutor eum cuius tutelam gerit. p. 4. fol. 46. a. *. 1.
- Arrogator quid debeat reſtituere arrogato, ſi eum extra poteſtatem ex cludat. p. 4. fol. 46. a. *. 3.
- Arrogatus tranſit cum ſuis bonis, filijs & famulis in arrrogantis poteſtatem. p. 4. fol. 46. a. *. 2.
- Arrogato qualiter debeatur quarta in bonis arrogatoris. p. 4. folio, 46. a. g.
- ARTICVLVS quid ſit. p. 1. fol. 15. a. d.
- Articuli fidei, vnde ita dicantur. p. 1. fol. 15. a. b.
- Articuli fidei ſunt quatuordecim, quorum ſeptem pertinent ad Chriſti diuinitatem: & ſeptem ad humanitatem. p. 1. fol. 15. a. colũ. 1. *. 1. & colum. 2. d,
- ARTIFEX tenetur de damno, quod in re, quam ſuſcepit contigit imperitia ſua. p. 5. fol. 42. a. *. 1.
- Artifex in dubio ſe videtur aſſerere peritum. ibid. f.
- Artifex qui opus certo precio ſuſcepit, ſi anteꝗ̃ perficiatur, corruit, tenetur ad pretium, & intereſſe. p. 5. fol. 43. b. *. 1. Et idem eſt, ſi corruat poſt quindecim annos. ibid. g.
- Artifex qui locat operas ſuas, tenetur de leuiſsima culpa. p. 5. fol. 44. a. c Et ſi ſuſcepit in ſe periculum rei, tenetur de caſu fortuito. ibidem.
- Artifices cæteri meneſtrales qualiter teneantur pro rebus quæ ſibi faciendæ committuntur. p. 7. fo. 49. b. *. 1.
- ASTROLOGVS ſi per ſuam artem aliquem furem rei alicuius nominauerit, non eſt actio iuiuriarum. p. 7. fol. 36. b. *. 1.
- ASTRONOMIAE vſum valde diſſuadet Innocẽtius, quippe quæ homines facilè ducit ad idololatriam. 7. fol. 73. b. i.
- Per Aſtronomiam velle prædicere caſus fortuitos, eſt illicitum & ſuperſtitioſum. ibidem. Illa tamen quæ cauſantur ex corporibus cœleſtibus prædicere licet, vt pluuiam &c. ibid. l.
- Aliquando etiam his artibus magicis vti licet, propter magnam vtilitatem, vt ad deuiandam nubem, ad expellendos dæmones. &c. ibidem lio. 74. a. *. 2.
- AROMATARII qui miſcent ceram corruptam cum incorrupta, non committunt falſitatem. p. 7. fol. 27. a. e.
- ASSASSINI qui dicantur, & qua pœna puniantur. p. 7. fol. 81. a. *. 1. 1. &. b.
- ASSONATAM qui in domo ſua facit qualiter puniatur. p. 7. fofol. 38. a. *. 2.
- AVARVS non eſt diuitiarum dominus, ſed ſeruus. p. 2. fol. 10. a. *.
- Auaritia nihil deterius, præſertim in principibus. p. 2. fol. 10. a. b.
- Auaritia quæ mala ſecum adferat. ibid. c.
- AVGVSTVS Cæſar fuit primus qui formauit hoc Adagium, Ad Kalendas Græcas. p. 5. fol. 65. a. e.
- AVRIFICES quifaciunt aurum & argentum de minori liga, quã ciuitas requirat, puniuntur pœna falſi. p. 7. fo. 27. a. d.
- AVTHORITAS principis quando requiratur in ſtatuto. p. 1. folio. 7. b. col. 2.
- Authoritas principis iniuſta eſt, ſi quod populis prohibet ſibilicere patiatur. p. 1. fol. 9. a. col. 1. a.
- AVIBVS legatis, rapaces, & pauones: & omnes aliæ aues debentur. p. 7. fol. 107. a. *. 2.
- AVVS paternus & maternus de iure Partitarum circa onus dotatæ neptis non differunt. p. 4. fol. 31. b. d.
- AVXILIVM qualiter quis dicatur præſtare furto. p. 7. fol. 52. b. g.

- B.

- BACCALAVREVS an eximatur à muneribus. p. 2. fol. 31. b. col. 1. &. 2. & per totum.
- BANNA bannitorum in aliqua pecunia præſtanda non poſſunt exigi ab hæredibus. p. 7. fo. 13. a. col. 1. in medio.
- Bannitio non impedit mortis pœnam imponi. p. 2. fol. 43. a. h.
- Banniti ſi euocantur ad curiam, gaudent ſecuritate. p. 2. fol. 52. b. g.
- BALSAMVS quid ſit & cur in Chriſmate ad miſcetur. p. 1. fo. 19. a. colum. 1. b. &. c.
- Balſamus optimus vbi creſcat. ibid. c.
- Balſami colligendi modus. ibid.
- BAPTISMVS quid ſit, & quando fuit inſtitutus. p. 1. fol. 16. a. col. 1. *. 1. &. e.
- Baptismus remittit omnia peccata. p. 1. fol. 17. a. col. 1. *. 1.
- Baptiſmus collatus à quocun ſiue iudæo Sarraceno. fœmina vel maſculo valet ſi baptiſmi forma ſeruetur. ibid. &. fol. 17. b. col. 2. *. 1.
- Baptiſmus ſanguinis fit per martyrium. p. 1. fol. 16. b. col. 2. m.
- Baptiſmus eſt ianua omnium ſacramentorum. p. 1. fol. 18. a. col. 2. *. 1.
- Baptiſmus eſt primum fidei ſacramentorum & ſtabile fun damentum. p. 4. fol. 28. a. col. 1. c.
- Baptiſmus debet præſtari in eccleſia parrochiali cuius eſt baptizandus. p. 1. fol. 18. a. col. 1. inprin.
- Baptiſmus cur potius in aqua, quam in vino vel alio liquore debeat fieri. p. 1. fol. 16. a. col. 1. c.
- Baptiſmus eſt triplex, flaminis, fluminis, & ſanguinis. p. 1. fol. 16. b. col. 2. *. 1.
- Baptiſmus quare iterari non debet. p. 1. fol. 18. a. col. 1. d.
- Baptiſmus non requirit neceſſariò, vt aqua ſit benedicta vel ſanctificata. p. 1. fol. 16. a. col. 1. f.
- Baptiſmi effectus & virtus. p. 1. fol. 17. a. col. 1. b.
- Baptiſmi forma & ceremoniæ. p. 1. fol. 16. a. col. 2. g.
- Baptiſmi forma inſtituta fuit à Chriſto, cum dixit Diſcipulis, vt baptizarẽt In nomine Patris & Filij, & Spiritus ſancti. p. 1. fol. 16. b. col. 1. *. 1.
- Baptiſmum an vitiant verba ęquipollentia. p. 1. fol. 16. b. 1. b.
- Baptizãs ſi erret in ſexu, an teneat baptiſmus. p. 1. fol. 17. a. col. 2. m.
- Baptizans debet eſſevnus & non plures. ibidem. b. col. 1. c.
- Baptizatus bis ſi fuerit laicus nõ poteſt ad ordines promoueri: ſi eſt clericus ab ordinib. deponitur. p. 1. fol. 18. a. col. 1. *. 1.
- Baptizatus vngitur in pectore oleo, bis ante baptiſmũ & quid illud fignificat. p. 1. fol. 19. a. col. 1. *. 1.
- Baptizatus timore futuri morbi non eſt ordinandus. p. 1. fol. 57. a. *. 2.
- Baptizari iterum quis poteſt quãdo eſt dubium de baptiſmo. p. 1. fol. 16. bol. 2.. ce. &. fol. 18. a. col. 1. e.
- IOANNES Baptiſta primus poſuit noui teſtamenti fundamenta. p. 1. fol. 19. b. col. 1. c.
- BAƩIΛEYƩ quis proprie dicatur. p. 2. fol. 7. a. col. 1. b. &. fol. 65. a. d.
- BARAGANA arabicè quæ dicatur. p. 4. fol. 40. b. *. 2.
- BARBITONSOR, in quibus locis de beat exercera officiũ ſuum, & qualiter teneat̃ de dãno qͦd ratione artis ſuæ dederit. p. 7. fo. 62. a. *. 1.
- BARONES poſſunt non petita licentia ſe transferre cum ſuis vaſſalis ad aliud regnun Chriſtianorum ſui lucri gratia, modo nõ noceant ſuo regi. p. 4. fol. 65. a. c.
- Barones cæterique domini tenẽtur curtes ſuas in quibus pedagia cuſtodire à prædonibus aliter tenentur ad damna ipſis deprædatis. p. 5. fol. 37. b. a. &. b.
- Barones nõ habẽt ius hoſpitandi in domibus vaſſalorũ. p. 4. fol. 62. b. g.
- BEHETRIA quid ſit, & que eius vis ac poteſtas. p. 4. fol. 62. a. f, &. g.
- BELLVM inſtum dicitur quod fit ob augmentum fidei, & ad deſtructionem inimicorum illius, & quod ſit ob domini ſui cuſtodiam, honorem, & ſeruitium. p. 2. fol. 79. a. *. 1.
- Bellũ qñ poſsit indici contra infideles ex parte Ecclæ. p. 2. fol. 2. a. col. 1. b.
- Bellum facturi quarum rerum debeant eſſe periti. p. 2. fo. 91. a. *. 1.
- Bellũ an iuſta ratione moueatur Indis Maris occeani ampliſsimè ſimul & eruditiſsimè diſputatur. p. 2. fol. 79. per. 20. ferè columnas.
- Bellum poteſt iudici contra hæreticos. p. 2. fol. 2. a. col. 1. c.
- Bellum dulce inexpertis. p. 2. fol. 4. b. k.
- Bellum eſt indictum à lege contra ſeditioſosp. 2. fol. 65. b. h.
- Bella iniuſta ſunt quædam latrocinia. p. 2. fol. 79, u. b.
- Bellum quot modis dicatur iniuſtum. ibid.
- Bellum inituri, quibus armis præmuniri debeant. p. 2. fol. 83. b. *. 1.
- Bellum geritur, vt pax acquiratur. p. 2. fol. 78. b. c.
- Bellum quid ſit. ibid. *. 1. &. d.
- Bellum vt ſit iuſtum, quæ requirantur. ibid.
- BENEFICIVM non confertur inuito. p. 7. fol. 101. Reg. 24.
- Ad beneficia ſimplicia habiles ſunt maiores ſeptennio, ex quo poſſunt ad minores ordines promoueri. p. 1. fol. 120. b. b.
- Beneficia plura quis obtinere poteſt in diuerſis dioceſibus, modò non ſint curata. ibidem. e.
- Beneficia totius orbis poteſt conferre Pepa, etiam ceſſante negligentia prælatorum. p. 1. fol. 119. a. g.
- Beneficia quibus perſonis debeant conferri. p. 1. fol. 120. a. *. 1.
- Beneficia, vt obtineri poſsint quæ ætas requiritur. ibid. *. 2. & duabus columnis ſequentibus.
- Beneficiorum variæ adminiſtrationes, & tituli vnde fluxerunt. p. 1. fol. 44. b. col. 1. circa finem.
- Beneficiorum collatio ad quem pertineat. & quid ſit beneficium. p. 1. fol. 119. b. *. 2. r.
- BESTIAE & aues ſtatim fiunt capientium, niſi interueniat prohitio domini fundi. p. 3. fol. 156. b. *. 3.
- Beſtiæ quæ habent conſuetudinem eundi, & redeundi, tam diu remanent in dominio eius qui ceperat, quandiu conſuetudinem illam nõ deſerant. p. 3. fol. 159. b. *. 2. Sed qualiter huiuſmodi animus deprehendetur? ibid. l.
- BETICA prouincia, quia natura calet, fortiores gignit homines, & aptiores ad bellum. p. 2. fol. 78. a. *. 3.
- Betica prouincia ſecundum Yſido. diuiditur in ſex prouincias. ibid. g.
- BIBERE ter in refectionem ſufficit. p. 2. fol. 12. a. d.
- BIGAMVS efficitur, qui cognoſcit vxoram adulteram, etiam ignoranter. p. 1. fol.. 43. a. c.
- Bigamus ſi ex diſpenſatione ordinetur, non magis recipit caracterem. quàm aſinus, ſecundum Nico. Furio. opini. ibid.
- Bigamus non eſt qui virginem duxit quæ maritum præmortuum non cognouerat. p, 4. fol. 4. *. 1. Sed quid ſi ab extraneo, eo inſcio corrupta fuerit? nihilominus biga mus eſt. ibid. d.
- Bigamus nõ poteſt promoueri ad epiſcopatum. p. 1. fol. 42. b. *. 2.
- Bigamus quis dicatur. ibid. i. & k.
- BLASPHEMIAE crimen eſt contra naturam. p. 2. fol. 11. a. h,
- Blaſphemia eſt aliquid dictum vel factum in contemptum Dei, etiam ſine maledictione. p. 7. fol. 81. b. b.
- Blaſphemiam accuſare poteſt quilibet de populo: & hoc videntes accuſatores & teſtes eſſe poſſunt. p. 7. fol. 81. b, *. 1.
- Blaſphemus non accuſatur calore iracundiæ, niſi tantus eſſet qui demẽ tiæ æquipararetur. p. 7. fol. 81. b. a. Quid autem de ebrio blaſphemante? excuſabitur. ibid.
- Blaſphemus ſi ſit diues homo, cui pœnæ ſubiaceat. ibid. *. 2. Quid autem ſi plebeius, vel infidelis. ibi. fol. 82. b. *. 1. 2. &. 3.
- BONA per peccatorem peccato mortali alligatum, ad quid proſint. p. 1. fol. 26. a. *. 3.
- Bona quæ quis fecit, moriuntur, poſtquam mortaliter peccat: ſed ſi pœ niteat, reuiuiſcunt. ibidem. *. 3.
- Bona peregrinorum qui in itinere moriuntur, qualiter debeant aſſeruari: & quomodo de eis diſponendum ſit. p. 6. fol. 11. a. *. 1.
- Bona viri ſunt tacite obligata pro reſtitutione dotis. p. 4. fol. 33. b. *. 1. Sed hoc intelligitur in bonis quorum adminiſtrationem mulier con ceſsit marito. ibidem d.
- Bona paraphernalia quæ dicãtur, & quot ſint eorũ genera. p. 4. fo. 33. b. B
- Bona infidelium qui nobiſcum viuere volũt in pace, an poſsint capi, & deprædari, maxima fuit contrarietas inter Inno. & Hoſt. p. 5. fo. 48. b. col. 2. in medio.
- Bona hæreticorum hodie diuiduntur in tres partes. p. 7. fol. 78. a. c.
- Bona à beando dicuntur. p. 5. fol. 13. b. col. 1. in medio.
- Bona maioriæ quæ dicantur. p. 2. fol. 44. a. d.
- Bona immobilia regni ſunt impræſcriptibilia. p. 2. fol. 53. b. n.
- Bona ſua ſi quis relinquat in maioriam, ſeu iure maioriæ, an intelligantur etiam de bonis futuris. p. 5. fol. 84. a. g.
- Bona patris tacite obligata ſunt filio, ſi ipſe filij bona aduentitia alience & aget filius poſt mortem patris coram quemcun detentorem, ſi deficiant bona paterna. p. 5. fol. 89. b. *. 1. & l per totum.
- Bona acquiſita conſtante matrimonio, eò ipſo ꝙ ducuntur ad domum, efficiuntur communia, & dominium tranſit pro parte in vxorem. p. 5. fol. 31. a. col. 1. in medio. (6. fol. 109. b. p.
- Bona fideiuſſorum & hæredum tutoris, tacite ſunt obligata minori. p.
- Bona eorum qui ſibi mortem conſciuerunt, quibus de cauſis fiſco applicantur. p. 7. fol. 12. b. col. 1. in principio.
- Bona hæreticorum capi non poſſunt per principes ſeculares, donec per indices eccleſiaſticos lata ſit ſententia. p. 7. fol. 18. a. c.
- Bona eius qui ſibi mortem intulit, vt confiſcentur, duo requirantur. p. 7. fol. 12. a. k.
- Bona proditoris à quo die intelliguntur confiſcata. p. 7. fol. 18. a. c.
- Bonorum acquiſitorum conſtante matrimonio quibus modis tranſit in vxorem dominium. p. 5. fol. 31. a. col. 1. per totam colum.
- Bonorum iam fiſco incorporatorum â principe facta conceſsio, an ſit valida. p. 3. fol. 93. b. c.
- Bonorum appellatione non continentur quæ plus damni quàm commodi adferunt. p. 7. fol. 100. a. Reg. 3.
- Bonorum poſſeſſio contra tabulas dabitur filio non ritè exhæredato, contra teſtamentum matris. p. 6. fol. 44. b. b. p. 6. fol. 6. a. *. 1.
- Bonis capti, vel abſentis, vel ſine hærede defuncti, dandus eſt curator. In bonis noſtris eſſe videntur ea quæ bona ſide poſsidemus. p. 5. fol. 87. a. col. 2. in medio.
- BVLLAE Cruciatæ hodie facultatem concedunt eligendi Confeſſorem. p. 1. fol. 20. b. col. 1. b.

- C

- CAP. 1. quo temp. mil. in prin. quæfuit pri. cau. ben. amitten. limitatur per. l. Part. p. 2. fol. 41. b. a.
- C. filius noſter. de teſta. nouo intellectu illuſtratur. p. 6. fol. 59. b. col. 1. per totum.
- Cæcus non poteſt facere teſtamentum in ſcriptis. p. 2. fol. 34. b. d. &. p. 6. fol. 6. a. l.
- Cæcus qualiter poſsit facere teſtamentum, & quę ſolennitas in eo requiratur. p. 6. fol. 6. a. *. 1. & oper totum.
- Cæci oculos an liceat vngere, vt videat. p. 1. fol. 18. b. g.
- CAESAR quare ſecto vtero vidit lucem. p. 2. fol. 45. a.
- CAETERORVM appellatione, cùm in teſtamentis apponitur quid contineatur. p. 6. fol. 56. a. col. 1. in fine.
- CAMBII nomine hodie fœneratores & vſurarij vbi vſuras paliant p. 7. fol. 24. a. in prin.
- Canem qui ſoluit ſcienter vt damnum faceret vel eum irritauit, de eo te netur. p. 7. fol. 60. a. *. 3.
- CANCELLARIA quid ſit. p. 3. fol. 128. a. *. 2.
- Cancellarius olim dicebatur quæſtor. p. 2. fol. 22. a. e.
- Cancellarius debet eſſe naturalis re gni. Ibid. i.
- Cancellarius qualiter debeat ſeruare ſigillum. p. 3. fol. 127. b. *. 1.
- Cancellarij officium, quod & quale ſit. p. 2. fol. 22. a. *. 1.
- CANONICORVM vita in quibus concordat cum ea monachorum. p. 1. fol. 79. a. *. 1.
- Canonizatio ſanctorum qualiter fieri debeat. p. 1. fol. 31. a. *. 3.
- Qualiter debeat inquiri de vita canonizandi. Ibid. b. a. &. c.
- CANTORIBVS an licèt linire guttur, vt dulcius canant. p. 2. fol. 16. b. a.
- CAPELLANVS Regis qualis debeat, & quod ſit elus officium. p. 2. fol. 21. b. *. 2.
- Capellæ monachorum ſunt ſubiectæ Epiſcopo de Iure Commnni. p. 1. fol. 104. a. b.
- CAPI nemo poteſt ſine iudicis mandato, niſi ſit falſarius monetæ, deſertor militiæ, publicus latro, aut nocturnus, domus incendiarius &c.p. 7. fol. 83. b. *. 1.
- CAPITANEI ſeu valuaſores dicuntur in Hiſpania Infançones, & quæ ſit eorum poteſtas. p. 2. fol. 7. b. *. 2.
- Capitaneus, quando poſsit treguas facere. p. 2. fol. 3. b. col. 2. g.
- CAPITVLVM poteſt ſtatutum facere in his dumtaxat quæ concernunt facta ipſius Capituli, ſine licentia Epiſcopi. p. 1. fol. 7. b. colum. 2. in princi.
- Capituli totius conſenſum anihilat vnius non vocati contemptus. p. 1. fol. 112. b. *. 1.
- Capituli maior pars dicitur, quæ eſt maior reſpectu capituli, non reſpectu partium. Ibidem c.
- Capitulum an poſsit recipere reſignationem beneficiorũ ex cauſa permutationis ſede vacante, in caſu quo ad ſolum Epiſcopum ſpectat collatio beneficiorum. p. 5. fol. 35. b. a.
- Conuocatio capituli ad quem pertineat. p. 1. fol. 113. a. a.
- Capitulũ generale religioſoru, vbi, & q̃liter debeat celebrari. p. 1. fo. 75. b *. 1. &. 2.
- CAPTVS in carcere, vide in dictio. Incarceratus.
- Captiuitatis iura non ſeruantur inter Chriſtianos, quò ad perſonas captas. p. 2. fol. 110. a. 1. &. p. 6. fol. 31. a. d.
- Captiuus reſtituitur contra pręſcriptionem contra eum decurſam. p. 2. fol. m. b. *. 1.
- Captiuus non poteſt condere teſtamentum ne codicillos dum eſt in captiuitate. ibidem. * 2.
- Captiuum qui redemit, non habet in eum ius ſeruitutis. p. 2. fol. 113. *. 1.
- CAPVLARIS ſenex quis dicatur. p. 3. fol. 38. b. h.
- Capulus quid ſit. Ibidem.
- CARCEREM rumpere, aut exire, vide in parte cuſtos, & in par te Incarceratus.
- Carcerem priuatum qui facit, qualiter puniatur. p. 7. fol. 87. b. *. 1.
- CARDINALES gaudent priuilegio militum in teſtando. p. 5. fol. 27. b. colum. 1. in prin.
- CAROLVS V. Imperator quàm iuſtè imperet. p. 2. fo. 2. b. col. 1. b.
- CASTIGATOR filij vel diſcipuli immoderatus, qualiter puniendus ſit. p. 7. fol. 31. a. *. 1.
- Caſtigatio domini erga famulos qualis eſſe debeat. Ibid. e.
- CASTELLA quibus rebus debeant eſſe munita. p. 2. fol. 58. a. *. 1.
- Caſtella cætera fortalitia q̃liter debeant dari & recipi. p. 2. fol. 55. a. *. 1.
- Caſtella quibus ex cauſis poſsint recipi ſine ianitore. p. 2. fol. 56. a. *. 1.
- Caſtella regia qualiter debeant cuſtodiri à populo. p. 2. fol. 54. b. *. 1.
- Caſtella neceſſariò debent eſſe munita gallo, cane, & Cato, & furno. p. 2. fol. 61. b. b. &. c.
- Caſtella quare non traduntur ex more antiquo, niſi per ianitorem. p. 2. fol. 55. b. *. 1.
- Caſtella qualiter debeant implacitari, cuſtodiri, muniri, & defendi, vide. p. 2. titu. xviij. per totum.
- Caſtellanus cuius ætatis eſſe debeat. p. 2. fol. 56. b. f.
- Caſtellanus non poteſt deſerere caſtrum tempore imminentis periculi. p. 2. fol. 57. a. *. 2. &. ibid. i.
- Caſtellani quales eſſe debeant. p. 2. fol. 57. a. *. 1.
- Caſtellano mortuo qualiter alius eligi debeat. p. 2. fol. 57. b. *. 1.
- Caſtrum ſequeſtratum à Rege non poteſt à domino per vim occupari. p. 2. fol. 63. a. c.
- Caſtra qualiter poſſunt recipi per procuratorem. p. 2. fol. 56. b. *. 1.
- Caſtra & fortalitia quæ ſunt in regno, pertinent ad Regem, licèt non appareat de donatione. p. 2. fol. 41. a. col. 1. in prin.
- Caſtra conceſſa Marchioni, non ex hoc erunt de marchionatu. p. 2. fol. 46. a. colum. 1.
- Caſtra priuatorũ, quibus ex cauſis ponunt̃ in manu regis. p. 2. fo. 56. a. H
- Caſtra bello acquiſita qualiter debeant tradi Regi. p. 2. fol. 64. a. *. 1.
- In caſtris Baronum tempore guerræ, Rex poteſt ponere cuſtodes. p. 2. fol. 54. b. b.
- Caſtra dicuntur, quòd ibi caſtretur libi do, ſecundũ Pap. p. 4. fo. 47. b. f.
- CASTRANS aut caſtrarifaciens liberum vel ſeruum, quemadmo dũ ſi occidiſſet eum debet puniri. p. 7. fol. 31. b. *. 2.
- Caſtrans hominem dicitur inimicus naturæ. p. 7. fol. 32. a. a.
- Caſtratus ſi matrimonium contrahat, dirimitur: ſed ſi poſtquàm contraxit, perdit genitalia, minimè. p. 4. fol. 21. b. *. 3.
- Nec eius vxor poteſt alij copulari: niſi prius maritus intret religionem. Ibidem.
- CASVS fortuiti qui dicantur. p. 5. fol. 5. b. l.
- CATANI qui dicantur. p. 2. fol. 7. b. g.
- CATECHISMVS quid ſit. p. 1. fol. 17. b. col. 2. e.
- CAVSA criminalis quæ dicatur. p. 3. fol. 21. b. e.
- Cauſa matrimonialis non eſt per arbitros terminanda. p. 4. fol. 28. b. colum. 2. *. 1.
- Cauſa falſa inſerta teſtamento quid operetur. p. 6. fol. 6. b. c.d.e.
- Cauſa falſa adiecta legato non vitiat legatum. p. 6. fol. 62. b. *. 2.
- Cauſa, ſecundum Barto. eſt quid præteritum vel inſtans, quo impellimur, vt aliquid diſponamus. p. 6. fol. 63. a. d.
- Cauſa antiquior dicitur inſpecto tempore ſolutionis, non tempore contractus. fol. 100. b. a.
- Cauſa vilis quæ dicatur, relinquitur arbitrio iudicis. p. 3. fol. 13. b. g. & folio. 133. a. e.
- CAVTIO iudicij ſiſtendi cauſa, quando expiret. p. 5. fol. 78. b. l.
- CEDENS bonis non poteſt amplius poſt ceſsionem factam coiueniri â creditoribus, niſi ad pinguiorem fortunam denenerit. p. 5. fo lio. 110. a. *. 2.
- Cedere qui recuſat, vel ſoluere mittitur in carcerem ad inſtantiam creditorũ. p. 5. fol. 110. a. *. 3.
- Prius tamen debet fieri diſcuſsio in eius bonis. Ibid. b. a.
- Cedere bonis qualiter debeant debitores. p. 5. fol. 109. b. *. 1.
- Cedere bonis, an poſsit minor. ibid. d.
- Cedere bonis poteſt debitor extra iudicium. Ibid. e.
- Cedere fructibus beneficiorum, an cogi poſsint clerici. p. 5. fol. 109. b. in fine.
- Cedere bonis non poteſt debitor poſt dilationem acceptam à creditoribus, ſed incarcerabitur. p. 5. fol. 110. b. i.
- Ceſsio bonorum non tollit naturalem, ne ciuilem obligationem. p. 5. fol. 110. a. h.
- Ceſsionis beneficio in quibus caſibus quis gaudere non poteſt. p. 5. folio. 110. b. d.
- CENSVS eſt certa penſio annua, quam prælatus ab aliqua reci cipit eccleſia, & ſignificat ſubiectionem, & ab alijs ſeruitijs liberationem. p. 1. fol. 145. a. 3.
- Cenſus eccleſiæ non poteſt remitti, nec minui per Epiſcopum ſine con ſenſu capituli. Ibid. b. *. 3.
- Cenſus poteſt imponi eccleſijs ſecularibus, etiam per minores prælatos de conſenſu Epiſcoporum. p. 1. fol. 145. b. *. 1.
- Cenſus poteſt imponi eccleſiæ quatuor modis. p. 1. fo. 145. b. *. 2.
- Cenſualis contractus hodierni temporis in quo, ponens cenſum tranſfert tantùm ius percipiendi redditus, an ſit licitus. p. 5. fol. 48. b. b. colum. 1. in medio.
- Multi ex ſcribentibus tum antiquis, tum modernis tenuerunt non eſſe licitum: at in ea re ſcripſit religioſiſsimè Tractatum quendam Didacus Piçarro. ibid. fol. 49. b. col. 2. in prin.
- Cenſualis contractus probatur eſſe vſurarius. ibid. in fine. 2. col.
- Cenſualis contractus in quibus caſibus hodie ſit illicitus. ibidem fol. 49. a. per duas colum. integras.
- Cenſus quando petitur, debet probari à quo tempore debeatur, niſi ſit à tempore immemoriali. p. 1. fol. 146. a. *. 1.
- CENTAVRVS quare ſit dictus, & quando primum hoc nomen fictum eſt. p. 5. fol. 66. b. i.
- CEREBRVM membrum eſt diuinum, & in eo eſt ſenſus, & intellectus. p. 4. fol. 2. a. e.
- CHARACTER imprimitur ei qui coactione conditionali fuit compulſus, vt promoueretur ad ordinem. p. 1. fol. 60. b. *. 1. & ibi. b.
- Character quid ſit in ſacramentis. p. 1. fol. 16. a. col. 2. i.
- CHARITAS requirit, vt prius ſubueniamus conſanguineis, ꝗ̃ extraneis. p. 2. fol. 20. b. d.
- Charitas quid ſit. p. 2. fol. 33. a, *. 3.
- CHARTIS legatis, ipſæ ſolæ non libri debentur, niſi teſtator eſt literatus. p. 7. fol. 107. a. *. 2.
- CHRISMA quid ſit. p. 1. fol. 19. a. col. 1. b.
- Chriſmate vngũtur parietes eccleſiæ in cõſecratione. p. 1. fol. 19. b. co. 1. *. 1.
- Chriſma an poſsit confici ex alio balſamo quàm Alexandrino. p. 1. fol. 19. colum. 1. c.
- Chriſma in fronte & in capite quid ſignificet. p. 1. fol. 19. a. col. 2. *. 1.
- Chriſma ex quibus conficitur. p. 1. fol. 18. a. col. 2. *. 1.
- Chriſma in baptiſmo cur detur in fronte. p. 1. fol. 17. b. col. 2. H
- Chriſmate ſunt ſignandi omnes Chriſtiani. p. 1. fo. 18. a. *. 1.
- Chriſma conficitur die Iouis Cenæ, etiam tempore interdicti. p. 1. fol. 10. 4. colum. 1. b.
- Chriſtus quare elegit ſibi mortem crucis. p. 1. fol. 14. a. col. 2. h.
- Chriſtus ſecundum humanitatem non fuit dominus temporalis orbis. p. 2. fol. 80. b. col. 2. in medio.
- Chriſtum venturum eſſe iudicare viuos & mortuos, quomodo intelligitur. p. 1. fol. 14. a. 1.
- Chriſtus in quantum homo fuit paſsibilis: vnde niſi expiraſſet in cruce, defeciſſet ſenio, ſicut quilibet homo. p. 1. fol. 14. a. col. 2. q.
- Chriſtianus vtriuſ ſexus ad minus ſemel quolibet anno, poſtquàm intelligit bonum & malum confiteri debet. p. 1. fol. 24. b. *. 1.
- Chriſtiani habentius prædicandi, & annunciandi Euangelium in pro uincijs barbarorum. p, 2. fol. 81. b. col. 2. in fine,
- Chriſtianus vir non debet ſibi vitam quærere aliena morte, vnde ſapiens, in naufragio poſitus non deberet extorquere tabulam inſipiẽ ti. p. 5. fol. 52. a. i.
- CIBVS inſtitutus fuit ad vitam, non vita ad cibum. p. 2. fol. 12. a. *. 1.
- CIMITERIVM vnum poteſt concedi diuerſis eccleſiis in quo habeant ius ſepeliendi ſuos parrochianos. p. 1. fol. 105. b. c.
- Cimiterium an poſsit concedi eccleſiæ non habenti populum. ibid.
- Cimiterium dicitur, quaſi cinis terium: quia ibi cinis mortuorum teritur. ibid. fol. 106. a. a.
- CIRCVITORES antiquitus appellabantur medici, quia circuibant ciuitatem ſanando ægros. p. 8. fol. 110. b. o.
- Circunſtantiæ quæ mutant ſpeciem peccati, neceſſariò ſunt confitendæ. p. 1. fol. 22. b. col. 1. f.
- CITARI non poſſunt parentes à filijs, propter reuerentiam naturalem, nec patronus à liberto. p. 3. fol. 43. b. *. 1.
- Citare poteſt iudex delegatus per nuntium. p. 3. fol. 42. b. b.
- Citare non poteſt vnus iudex per nuntium alterius. ibid.
- Citari non poſſunt abſentes, aut non latitantes, ſed perquirendi ſunt. Ibidem c.
- Citari quæ perſonæ non poſsint, ibid. *. 1.
- Citare patronum non licet liberto, ſine licentia iudicis: aliàs punitur in quin quaginta morapetinis auri. p. 3. fol. 44. a. *. 1.
- Citare quæ perſonæ poſsint. p. 3. fol. 42. a. *. 1.
- Citare non poteſt iudex mulierem, quam matrimonialiter cognoſcere voluit. p. 3. fol. 44. a. *. 2.
- Item nec eum poteſt citare quem iniuſtè torſit. ibid. f.
- Citans aliquem malicioſè, vt faciat eum dimittere curam rerum ſuarum, tenetur citato actione iniuriarum. p. 7. fol. 34. *. 2.
- Citatus ad Curiam regiam, ſi eſt de regno, vbi Rex permanet, tenetur ſuum aduerſarium per triduum, poſt terminum citationis expectare. Si verò eſt alterius regni per nouem dies. p. 3. fol. 45. a. *. 2.
- Citatus ſe excuſare non poteſt, licèt poſtea mutet domicilium: vel peregrinetur, aut ad ſtudium vadat. p. 3. fol. 46. a. *. 1.
- Citatus qui contumax eſt, qualiter puniatur. p. 3. fol. 44. b. *. 1.
- Citatus quibus de cauſis excuſetur à contumacia, ſi non venerit ad terminum citationis. p. 3. fol. 45. b. *. 1.
- Citatus ſi eſt detentus infirmitate longa, tenetur mittere procuratorem. ibidem. h.
- Citatio eſt alicuius vocatio, vt coram iudice compareat. p. 3. fo. 42. a. *. 1.
- Citatio qualiter debeat fieri. ibid.
- Citatio noua, an requiratur ad condemnationem mulctæ propter contumaciam. p. 3. fo. 44. b. e.
