- CONTRACTVS cenſualis, in quo ſolum venditur ius percipiendi, licitus eſt ſecundum communem Doctorum opinionem in quacun que re fiat. p. 5. fol. 48. b. col. 1. in medio.
- Si verò redditus de nouo conſtituitur ſuper fundo tempore venditiõis, dixerunt quidam talem contractum eſſe illicitum.
- Multi tamen omnino cenſent abſtinendum ab huiuſmodi contractu cenſuali inter quos & ſcripfit ſuper ea re Didacus Piçarro tractatum non inutilem. ibid. fol. 49. b. col. 2. in principio.
- Contractus dotis eſt contractus de iure gentium. p. 4. fol. 28. b. k.
- Contractus prohibitus applicatur fiſce tanquam ſcelere quæſitus. p. 5. folio. 19. b. b.
- Contractus omnes permiſsi ſunt inter virum, & vxorem. p. 1. fo. 30. a. i.
- Contractus non efficitur nullus quando dolus non dedit formam con tractui, ſed ſolùm modo contrahendi. p. 5. fol. 33. a. b.
- Contractus innominatus quid ſit & quot modis celebretur. p. 5. folio. 36. a. *. 1.
- Contractus innominatus iudicatur ſecundum naturam contractus no minati. ibidem. b.
- Contractus innominati non pariunt actionem de iure Canonico. p. 5. fol. 35. b. h.
- Contractus innominati reſpectiui ſunt tantum quatuor: non reſpectiui autem ſunt infiniti. p. 5. fol. 36. a. c.
- Contractus innominati rarò poſſunt probari cum notarij hodie appo nant in omnibus inſtrumentis ſtipulationem. p. 5. fol. 61. a. a.
- Contractus feudalis fuit populo Romano incognitus: quia ſapit ſeruitutem perſonarum. p. 4. fol. 65. a. d.
- Contractus feudales vnde habuerunt vim. p. 4. fo. 81. b. a.
- Contractus feudales iam noti tempore luſtiniani. ibidem.
- Contractatio in definitione ſurti ſignificat omnem abductionem, vel baiulationem. p. 7. fol. 46. b. c.
- CONTERI debemus de omni peccato. p. 1. fol. 21. b. col. 2. in princ.
- CONTRITIO quid ſit & qualis eſſe debeat. p. 1. fo. 21. a. l.
- Contritio peccati maxima diminuit pœnam. p. 1. fol. 22. b. h.
- Contritio ſola liberat pœnitentem à pœnis inferni obſtante aliquo cõſitendi impedimento. p. 1. fol. 24. a. *. 1.
- CONTVMAX propriè quis dicatur. p. 3. fol. 145. a. d.
- Contumax verus qui dixit ſe non venturum, an poſsit appellare ſi veniat iudice adhuc pro tribunali fedente. p. 3. fol. 132. b. d.
- Et an ſit neceſſe petere reſtitutionem iſto caſu ad appellandum? ibidẽ.
- Sed quid in contumace ficto? ibid. e.
- Contumax qualiter puniatur. p. 3. fol. 44. b. *. 1. &. e.
- Contumax in criminalibus habetur pro confeffo. p. 3. fol. 52. b. colum. 1. in medio.
- Contumax largo modo dicitur rebellis. p. 2. fol. 40. b. g.
- Contumacia quibus modis probatur. p. 3. fol. 47. b. f.
- CONVENTVS ſi nominet in fraudem, & cauſa differendi iudicium priuatur poſſeſsione. p. 3. fol. 10. a. e.
- Conuentiones ſymoniacæ ſunt quando tractatur cum religiofis, vel clericis, vt detur alicui nobili pro ſepultura ſua capella maior, vel alia cũ pacto quod pro hoc aliquis redditus detur eccleſiæ. p. 1. fol. 105. a. c.
- CONVERSIO quid ſit. p. 1. fol. 21. b. col. 1. in prin.
- Conuerſus ad fidem ſi non poteſt cum infideli coniuge habitare, quomodo poſſet ad ſecunda vota tranſire. p. 4. fol. 27. b. *. 1.
- Conuerſi dicuntur qui obtulerunt ſe, & ſua in religione mutando habi tum, non tamen promouentur ad ordines. p. 1. fol. 73. b. b.
- Conuerſi, vel oblati poſſunt tranſire ad arctiorem religionem petita licentia. ibidem.
- Conuerſi magis aſtringuntur monaſterio quàm ipſi monachi: quia efficiuntur quaſi ſerui monaſterij. ibid.
- CODICILLVS eſt breuis ſcriptura, ante vel poſt teſtamentum facta, poſſunt codicillare omnes qui poſſunt teſtari. p. 6. fo. 86. a. *. 1.
- In codicillis an debeat interuenire eadem ſolennitas quæ in teſtamento. ibid. k.
- Codicilli, & teſtamenta quomodo differant. p. 6. fol. 86. b. *. 1. &. g.
- COPVLA matrimonialis inducit nexum diuinũ qui appellatur fœ dus matrimonij. p. 4. fol. 7. b. c.
- Copula violenta, an impediat religionis ingreſſum? p. 4. fo. 4. b. b.
- Copula carnalis efficit, vt vnus coniugum ſine alterius conſenſu religionem ingredi non poſsit. p. 4. fol. 4. a. *. 1.
- Copula quæ requiratur, vt cauſetur affinitas. ibidem. e.
- Copula carnalis per matrimonium, vel ſine matrimonio facit virum af finem conſanguineis fœminæ in eo gradu quo tangunt eam. p. 4. fo. 18. b. *. 3.
- COR ſecundum Ariſtotelem eſt fons omnium ſenſuum, vitæ ac ſanguinis. p. 4. fol. 2. a. p.
- CREATIO duplex. p. 4. fol. 53. b. *. 2.
- CREDERE explicitè & implicitè, quid ſit. p. 1. fol. 14. b. col. 1. e.
- Credere ſpiritum ſanctum, melius dicitur, quâm credere in ſpiritum, ſecundum. S. Tho. p. 1. fol. 15. a. a.
- CREDVLITAS quando excuſetur. p. 2. fol. 36. b. a.
- CREDITOR vt non teneatur de euictione pignoris quin requiruntur. p. 5. fol. 97. a. g.
- Creditor cùm non habeat vſum rei pignoratæ ſibi furatæ, nihil debet lucrari ex actione furti, vel condictione incerti. p. 7. fol. 49. a. k.
- Creditor qui domum pignoratam inhabitat, tenetur ad penſionem, de iure Partit. Limitat tamen Paul. de Caſtr. hoc ita eſſe verum fi creditor alius erat eam conducturus. p. 5. 88. a. n.
- Creditor non poteſt authoritate ſua debitorem in bonis, vel in perſonã pignorare. p. 5. fol. 101. *. 3.
- Creditor an poſsit vti iuriſdictione, & iuribus incorporalibus caſtri ſibi pignorati. p. 7. fol. 47. a. e.
- Creditor poteſt retinere pignus etiam poſt ſolutionem debiti ſi quid poſt primum debitum debitori mutuauit. p. 5. fo. 88. b. *. 1.
- Et hoc procedit in quocunque debito, iudiciali, prætorio & ſine chirographo. ibidem.
- Atque adeo ſi remiſerit ſponte debitum creditori. ibid. c. &. e.f.
- Creditor an teneatur de fructibus percipiendis. p. 5. fol. 83. a. d.
- Creditor qui cum debitore contraxit, quod det ſibi aliquam rem in pignus vſque ad certam diem, vel ſub aliqua conditione, non poteſt petere, vt ante diem vel conditionem adimpleat quod promiſit. p. 5. folio. 87. a. *. 1.
- Creditor licite poteſt vẽdere fructus, quos percepit ex re pignorata, ſed precium accedit in ſolutionem ſortis. p. 7. fol. 47. a. e.
- Creditor poteſt vti fructibus rei pignoratæ, & conuertere cos in vſum ſuum: vel vendere, ita vt compenſet in ſortem. p. 5. folio. 83. b. colum. 1. in principio.
- Creditor poteſt debitorem fugientem capere ſi deſit iudicis copia. p. 5. folio. 112. a. *. 1.
- Atque vt id poſsit facere debitor requiruntur quatuor. ibid. f.
- Creditor non poteſt ſua authoritate capere pignora debitoris fine iudicis authoritate. p. 5. fol. 85. a. *. 3.
- Nec ſufficit iuſſus iudicis incompetentis. ibid. n.
- Creditor quando poſsit agere condictione nulla facta diſcuſsione debitoris. p. 5. fol. 86. a. d. & per tot. col. ſequen.
- Creditor contra debitorem, vel tertium tenentem pignus poſtquã probauit pignoris conſtitutionem ſi dolosè debitor tranſportet, ne tradere queat, ſoluet ei debitum, & ſuper intereſſe iurabit debitor. p. 5. fo lio. 87. b. *. 1.
- Creditor qui pignus debitori ſuo legauit non videtur, debitum legare, Fed ipſum pignus: ideo debebitur pignoris aeſtimatio per hæredem. p. 6. fol. 61. b. *. 1.
- Quid è contra ſi debitor legat pignus ſuo creditori. ibid. g.
- Creditor non poteſt capere debitorem fugientem cum re, vel pecunia ſibi debita, propria authoritate. p. 5. fol. 85. b. col. 1. in princ.
- Creditor ſi pignus petat à tertio, & ipſe tenẽs negat, ſi ipſe negat pignoris conſtitutionem, & debitoris dominium, recuperabit illud. p. 5. folio. 87. a. *. 2.
- Creditor qui abſque iudicis licentia bona debitoris moribundi occupat perdit debitum & tantundem hæredibus ſoluit, & inſuper tertia pars bonorum ſuorum applicabitur fiſco. p. 7. fol. 35. a. *. 5.
- Creditor non tenetur cõtribuere ſocijs creditoribus quod accepit à debitore ante executionem, vel ceſsionem. p. 5. fol. 111. b. *. 2.
- Creditor qualiter de pignore teneatur ſi eo vtatur vel culpa ſua deterioretur. p. 5. fol. 88. a. *. 1.
- Creditores cùm plures ſunt concurrunt inſolidum in ſolutione fienda ex bonis cedentis: ſi autem vni prius ſunt obligata bona, iſte præfertur. p. 5. fol. 110. a. *. 1.
- Creditores an habeant recurſum contra emptores rerum hæreditariũ quibus hæres vendidit. p. 6. fol. 38. b. col. 1. in prin.
- Creditores quando poſsint agere contra legatarios. ibid. a.
- CRIMINA que leuia, enormia, mediocria, venialia. &c. dicantur. p. 1. fol. 42. *. 1. 2. &. 3.
- Crimina priuata & publica, quomodo differant. p. 7. fol. 14. a. d.
- Crimen adulterij, læſæ maieſtatis, homidicij, & cæterorum vide in ſuis quodque dictionibus.
- CVLPA ſemper præſumitur niſi contrarium probetur. p. 2. fo. 55. a. d.
- Culpa lata leuis, & leuiſsima quę dicatur. p. 5. fol. 8. *. 1. &. p. 7. fo. 99. a. *. 1.
- Culpa tota attribuitur mouenti rixam, & aggreſſori. p. 3. fol. 3. a. c.
- Culpa lata an æquiparetur dolo in maleficijs. p. 7. fol. 99. a. r.
- CVPIDITAS radix eſt omnium malorum. p. 2. fal. 10. a. *. 1.
- Cupiditas egenos facit quos capit. ibid. d.
- CVRATOR debet dari à iudice bonis captiui, vel abſentis, vel ſine hærede defuncti. p. 3. fol. 6. a. *. 1.
- Curatoris datio nõ tollit alicui ius adminiſtrandi quod habet à natura. p. 5. fol. 62. b. d.
- Curati tenentur ex neceſsitate tradere in matriculis eos qui non confitentur quadrageſima. p. 1. fol. 24. b. e.
- Curatus poteſt dare licentiam prædicandi cuilibet religioſo in parrochia ſua. p. 1. fol. 55. a. b.
- CVRIA Regis quid ſit & vnde nomen accepit. p. 2. fol. 29. a. *. 1.
- Curia Regis intelligitur cum quinque leucis in circuitu. ibid. d. &. folio. 52. a. d.
- Curia an dicatur, ſi rex abſens eſt ita vt homicida intrans in eam excufetur à pœna. ibid. e.
- Curia Regis cur aſsimilatur mari ibid. *. 2.
- CVRRV legato debeturetiam beſtia adducens currum. p. 6. fo. 74. b. *. 2.
- Quid ſi mortua ſit beſtia? interit legatũ, niſi teſtator aliã apponat. ibid.
- Quid autem ſi duobus mulis vehitur currus, vno mortuo, an pereat legatum. p. 6. fol. 75. a. col. 1. in prin.
- CVRTIS, ſeu curia eſt pars domus. p. 2. fol. 51. b. c.
- CVSTOS carceris, & caſtri æquiparantur. p. 2. fol. 55. a. d.
- Cuſtos carceris qualiter debeat tractare incarceratos. p. 7. fol. 86. a. *. 2.
- Cuſtos carceris qui captum ſinit abire qualiter puniatur. p. 7. folio. 86. b. *. 1.
- Contra cuſtodem in dubio præſumitur negligentia. ibid. e.
- Cuſtos carceris per commentarienſem poſitus ſi fugiat cum capto vltimo ſupplicio damnabitur. p. 7. fol. 85. b. *. 3.
- CVSTODES carcerum ſi non diligenter cuſtodiant incarceratos pro debito pecuniario, & eorum culpa fugiant, tenebuntur ad eorũ debitum. p. 7. fol. 83. a. b.
- Cuſtodes perſonæ regiæ quales eſſe debeant. p. 2. fol. 24. a. *. 1.
- Cuſtodes caſtri quales eſſe debeant. p. 2. fol. 58. b. *. 2.
- Cuſtodes ponẽdi ſunt in litoribus maris & fluminum, & itineribus terrarum, per quæ merces illicitæ poſſunt portari. p. 3. fol. 91. a. c.
- Cuſtodia carcerat orum ſpectat de iure ad Alguazellum. p. 2. fol. 26. b. h.
- Pro cuſtodia qui mercedem recipit tenetur de leuiſsima culpa. p. 5. folio. 43. a. e.

- D

- DAEMON apparens in forma hominis an baptizaret. p. 1. fo. 17. a. k.
- Dæmones per ſe fuerunt creati boni: ſed per ſe abutendo libero arbitrio facti ſunt mali. p. 1. fo. 14. a. i.
- DAMNATVS ad mortem hodie poteſt condere, teſtamentum. p. 2. fol. 34. b. d. &. p. 7. fol. 93. a. l.
- Damnum eſt perditio, vel deterioratio rei vel perſonæ alterius culpa ꝓ ueniens, & eſt triplex. p. 7. fol. 56. a. *. 1.
- Damnum dicitur ſentire, qui patitur diminutionem patrimonij non qui perdit lucrum non radicatum, & perfectè acquiſitum. ibidẽ. c.
- Damni dati actio vt detur, exigitur dolus vel culpa. ibid. d.
- Propter damnum procedens ex contractu non datur actio legis aquiliæ. ibidem.
- Damni dati emendam quis poſsit petere. ibid. *. 2.
- Damnum qui ſefatetur dediſſe tenetur licet re vera non dederit. p. 7. fo lio. 59. b. *. 1.
- Quando tamen agitur de homine occiſo debet conſtare de perſona. ibi dem. e.
- Damnum quiſe dediſſe negat, ſi contra eum per teſtes probetur condẽ nabitur in damno duplicato. p. 7. fol. 59. a. *. 1.
- Damni actio qualiter debeat proponi. ibid. c.
- Damni æſtimatio qualiter fieri debeat per iudicem. ibid. fol. 60. a. c.
- Damni dati per quadrupedem qualiter dominus eius teneatur. ibidẽ. b. *. 1. &. 2.
- Damnum, vel periculum rerum donatarum in dotem ad quem pertineat. p. 4. fol. 33. b. *. 2.
- DATVM, ne maleficium detegeretur repeti poteſt. p. 5. folio. 109. a. *. 2.
- DEBITOR mulieris ſi ſoluit dotem promiſſam à muliere, an pręſumatur animo donandi, vel ſe liberandi promiſiſſe. p. 4. fol. 38. a. col. 1. in principio.
- Debitor poteſt impetrare moratoriam dilationem ne creditori ſoluat, vſque ad certum terminum. p. 3. fol. 94. a. *. 2.
- Sed an teneatur dare ſatiſdationem? ibid. b. a.
- Debitor ſoluendo creditori dum eſt captus à latronibus non liberatur ſi ſolutio eſſet ad commodum latronum. p. 2. fo. 57. b. d.
- Debitor qui ſoluit procuratori recuſanti ob metum perditionis pecuniæ, poſtea ſi perdatur an ſit liberatus. p. 2. fol. 57. b. d.
- Debitor quibus modis excuſatur à mora. p. 5. fol. 66. a. k.
- Debitor qui rem pignoratã vi aufert à creditore perdit dominiũ quod habet in re. p. 7. fol. 41. b. *. 2.
- Idem eſt ſi creditor rem loco pignoris à ſuo debitore auferat. ibidem. fo lio. 42. a. *. 1.
- Debitor qualiter liberetur rei interitu vel perditione. p. 5. fol. 100. a. *. 1.
- Debitor qui allegat ſolutionem an poſsit condemnari, vt ſoluat debitum, niſi infra octo dies ſolutionem probaucrit. p. 3. fo. 131. b. b.
- Debitor an liberetur à pœna, ſi eius amicus obtulit debitum creditori, & ipſe noluit. recipere. p. 5. fol. 81. b. d.
- Debitor quando dolosè non reſtituit pignus iuratur in litem cõtra eũ. p. 5. fol. 88. a. b.
- Sed hoc de ſtricto iure procedit: nam. de æquitate, tenetur tãtum ad debitum hanc tamen æquitatem non ſeruat ius partitarum. ibid.
- Debitor alternatiuus vtrumque per errorem ſoluens repetit vnũ quod malit. p. 5. fol. 106. b. *. 3.
- Debitor qui aliquid promiſit facere, vt à debito liberaretur, ſi recuſet, creditor poteſt eligere, an petat primum debitum, vel compellat eũ facere quod promiſit. ibid. *. 5.
- Debitor qui ſoluit poſt ſententiam abſolutoriam errore ductus, an poſ ſit repetere ſolutum. p. 3. fol. 60. a. f.
- Debitor debet recipere pignus cum in crementis ſoluendo expẽſas per creditorem factas. p. 5. fol. 88. a. *. 2.
- Debitor ſi quid alienauit in fraudem creditorum reuocatur per credito res. p. 5. fo. 110. a. *. 1.
- Quin, & detrudi poteſt in carcerẽ: vt reuelet eos in quos alienauit. ibi. i.
- Debitor quando præſumitur alienare in fraudem. p. 5. fol. 111. b. d.
- Debitor, qui creditori pignus ſubripit furtum committit. p. 7. fol. 47. a. e. &. fol. 49. a. *. 1.
- Quid autem ſi creditor non tenebat pignus: ſed manſit in poteſtate debitoris dicendum eſt, quod ſi ſpeciali nomine pignoris eam creditori obligauerat, tenetur actione furti, ſi eam vendat, aut alias contractet. p. 7. fol. 49. a. c.
- Debitor præſcribit triginta annis debitum negligentia creditoris non petentis. Rem verò locatam nequit conductor aliquo tempore præſcribere. p. 3. fol. 170. a. *. 2.
- Verbum (debet) importat neceſsitatem ſecundum glo. in clemen. atten dentes in verbo debeant de ſtat. monacho.
- Debitum non eſt denegandum coniugi petenti etiam pendente accuſatione adulterij. p. 4. fol. 9. a. *. 1.
- Quod non procedit ſi accuſatio ſit facta coram iudice laico. ibid. l.
- DECANVS eſt in aliquibus eccleſijs primus perſonatus qui prę eſt omnibus poſt pontificem, & habet in clericos iuriſdictionem ordinariam. p. 1. fol. 53. a. *. 1. &. e.
- DECIMA eſt omnium bonorum mobilium licitè quæſitorum deci ma deo data, & eſt duplex prædialis videlicet, & perſonalis. p. 1. folio. 135. b. *. 1.
- Decima prædialis ſoluenda eſt ſine deductione ſumptuum, & cẽſus, vel tributi. p. 1. fol. 139. a. *. 1.
- Decimę prædiales ſtatim collectis fructibus, & redditibus ſoluẽdæ ſunt & fi differãtur deterioratio ſpectat ad moroſum. p. 1. fol. 140. a. *. 1.
- Decimę perſonales, vt dicit Abbas hodie non eſt invſu in aliquibus locis. p. 1. fol. 135. b. h.
- Decimæ perſonales non ſoluunt̃ niſi de lucro deducto principali quod fuit iam decimatum. p. 1. fol. 139. b. *. 1.
- Decimę non de melioribus, nec de detetioribus fructibus: ſed de medio cribus eſt ſoluenda. p. 1. fol. 140. a. *. 2.
- Decimæ qualiter debeant diuidi ſecundum conſuetudinem locorum. p. 1. fol. 140. a. *. 1.
- Decimæ non poſſunt permutari cum aliqua re temporali. p. 5. fo. 35. a. l.
- Decimas debere ſolui à Chriſtianis quibus authoritatibus probat Hoſtienſis in ſumma de deci. p. 1. fol. 135. b. e.
- DECRETVM neceſſario requiritur in alienatione rerum immobilium minoris. p. 3. fol. 102. b. h.
- DECREPITI inter infirmos numerantur: nã & ipſa ſenectus morbus eſt. p. 6. fol. 19. b. g.
- DECVRIONES repræſentant populum, & poſſunt conſuetudinem inducere. p. 1. fol. 12. a. f.
- DEGRADATIO æquiparatur vltimo ſupplicio. p. 1. fo. 69. b. g.
- Degradatus ex quibus maleficijs iudici ſeculari non tradatur. ibid. *. 2.
- Degradari an poſsit clericus pro homicidio, vel conuicio in prælatum. p. 1. fol. 70. a. b. per totum.
- DEIICIENS vel effundens quod damnum det tranſeuntibus tenetur in duplum. p. 7. fo. 61. b. *. 1.
- Quid autem ſi lapis eſt proiectus ab vno ex quatuor qui erant in domo, ſed neſcitur à quo, an omnes teneantur de percuſsione? ibid. f.
- DELEGATVS à principe poteſt ſubdelegare cauſam etiam corã eo non ceptam, quod non poteſt ordinarius. p. 3. fo. 24. a. *. 1.
- Delegatus à Rege quomodo debeat dari, & quid in eo animaduertero debeat rex. ibid. b. *. 1.
- Delegati poteſtas ſoluitur, vetante delegante, aut ſi delegatus incipit eſſe æqualis, aut maioris poteſtatis quã delegans. ibid. *. 2.
- Delegari non poſſunt ea quæ ſunt meri imperij. p. 3. fol. 23. b. *. 1.
- Eorum tamen audientia delegari poteſt, reſeruata ſententia iudici ordinario. ibid.
- Delegari poſſunt ea quæ ſunt mixti imperij. ibid.
- Delegatus poteſt ante litis conteſtationem recuſari, non expreſſa recu ſationis cauſa, præſtito à recuſante iuramento ſi petatur, quod non malitioſe recuſat. p. 3. fol. 25. a. *. 1.
- Delegatus poteſt exercere omnia ſine quibus cauſa expediri non poteſt. p. 3. fol. 98. a. f.
- Delegato ſi committatur cauſæ cognitio, & nihil dicatur de deciſione, non poſsit decidere cauſam neque pronunciare, licet contra tenuerit Speculator. p. 3. fol. 98. b. d.
- DELIBERARE idem eſt quod cum amicis conſilium an recipiat hæreditatem quis habere: & prodeſt vt informetur deliberans an ſit ei lucroſa, vel damnoſa hæreditas. p. 6. fol. 35. a. *. 1.
- Intra deliberandi terminum mortuo hærede, poteſt eius hęres adire in fra reliquum tempus p. 6. fol. 36. a. b.
- Deliberandi terminus debet peti à iudice vbi eſt maior pars hæreditatis. p. 6. fol. 35. b. b.
- Deliberandi terminum petet abbas, ſi hæreditas ſit delata monacho. p. 6. folio. 35. b. e.
- Deliberandi terminus quando petitur à Rege Rex cõcedit annũ: quan do autem à iudice nouem menſes. ibid. *. 1.
- Deliberandi termino elapſo an filius excludatur à petitione hæreditatis. ibidem. i.
- Deliberans ſi repudiet tenetur bona hæreditaria creditoribus reſtituere. p. 6. fol. 36. b. *. 2.
- Deliberatione pendente hæres non poteſt vendere rem hæreditariam. p. 6. fol. 36. b. *. 1.
- DELICTA paria mutua compenſatione tolluntur in foro canonico. p. 3. fol. 64. a. a.
- DELINQVENS debet remitti ad locum delicti. p. 3. fo. 11. b. e.
- DENVNCIARE poteſt, quicunque & accuſare. p. 7. fol. 14. a. d.
- Denunciator quando teneatur ad probandum, vel non. p. 7. fol. 14. a. f.
- Denuntiatio ſola an ſufficiat ad inquirendum. p. 7. fol. 14. a. k. &. l.
- Denunciatio an ſufficit quod fiat procuratori, vel marito provxore. p. 5. fol. 22. a. h.
- DEPONENS tenetur de furto ſerui depoſiti ſi ſciuit furem, nec cer tiorauit depoſitarium. p. 5. fol. 10. *. 1.
- Deponens rem quæ conſiſtit pondere, numero, vel menſura anterioribus perſonalibus præfertur non tamen realibus. p. 5. fo. 9. b. *. 1.
- DEPORTATVS dicitur mortuus ciuiliter. p. 4. fol. 49. b. d.
- Deportatio quid ſit. ibid. e.
- Deportatus, & deportatio vide relegatus.
- Deportatus habetur pro mortuo. p. 5. fol. 58. a. e.
- DEPOSITARIVS non tenetur in foro conſcientiæ ad reſtituen dam rem ſi naturaliter intereat. p. 5. fol. 7. b. b.
- Depoſitarius tenetur de lata culpa, & de dolo. p. 5. fol. 8. a. *. 1.
- Depoſitarius reddens depoſitum mãdato iudicis liberatur. p. 5. f. 8. a. a.
- Depoſitarius qui depoſitum vltro rogauit, tenetur de leui, & leuiſsima culpa. ibid. l.
- Depoſitarius quando præſumatur eſſe in dolo. p. 5. fol. 8. b. d.
- Depoſitarius agit contra furem ad perſecutionem pro depoſito ſibi ſubrepto, & dominus ad pœnam furti niſi tali ſorte ſuſcepit: vt non teneretur de periculo. p. 7. fol. 50. a. *. 1.
- Depoſitarius non tenetur de caſu fortuito, niſi de hoc conuenerit, vel pręceſſerit dolus. p. 5. fol. 8. a. *. 2.
- Depoſitarius non tenetur reddere arma ſtulto ſi timetur, ꝙ cum eis lędat. p. 5. fol. 8. b. *. 2.
- Depoſitum quibus de cauſis poſsit retineri à depoſitario. p. 5. fo. 10. *. 1.
- Depoſitum fieri neceſsitate imminente, vel ceſſante quid interſit. p. 5. fo lio. 7. b. e.
- Depoſitum non poteſt retineri prætextu compenſationis debiti. p. 5. fo lio. 8. b. *. 2.
- Depoſitum debet reddi in loco in quo datum eſt. ibid. g.
- Depoſitum qualiter debeat reddi, ſi conuentum eſt ne redderetur vni ſi ne altero. ibid. m.
- Depoſitum incendij neceſsitate qui negauerit tenetur ad duplũ. p. 5. folio. 9. a. *. 2. l.
- Depoſitum quid ſit, & quot modis contrahitur. p. 5. fol. 7. b. *. 1.
- Depoſitum factum in eccleſia tenetur reſtituere pręlatus, vel capitulũ. p. 5. fol. 9. a. *. 1.
- Depoſiti quod conſtat pondere numero, & menſura dominiũ, & periculum tranſit in depoſitarium. p. 5. fol. 7. b. k.
- Depoſito dari quæ res poſsint. p. 5. fol. 7. b. *. 2.
- Depoſita ſi clauſa ſint, & ſignata tacite prohibetur ne depoſitarius eis vtatur. ibid. k.
- DESESPERATIO eſt cum quis difidit, & derelinquit bona huius ſeculi & futuri abhorrens vitam, & amplectens mertem. p. 7. folio. 80. b. *. 1.
- Deſeſperatio quintuplex eſt. ibidem.
- DEVS quare dicatur vnus. p. 1. fo. 13. b. f.
- Deus quare dicatur immenſus ibid. h.
- Deus eſt principium principians, cauſans, & non cauſatum. p. 2. fol. 2. a. a. &. fol. 8. a. c.
- Deus quod ſit trinus & vnus, quomodo debeat intelligi. p. 1. fo. 14. a. e.f.
- Dei bonitate & miſericordia omni momento fruimur. p. 2. fo. 8. b. b.
- Deum cognoſcere nemo poteſt perfectè. p. 2. fol. 8. b. *. 1.
- Deum non habuiſſe principiũ quomodo probetur. p. 2. fol. 2. a. a.
- DIACONVS quis dicatur, & quod ſit eius munus. p. 1. fo. 55. a. *. 1.
- DIES tacita interpellet, & conſtituit debitorẽ in mora. p. 5. fol. 99. b. b.
- Dies feriati qui, & quot ſint. p. 3. fo. 12. a. *. 2.
- Dies feriati melius hodie reducerentur ad paucos propter abuſum, & flagitia, quæ hodie in illis perpetrantur. ibid. c.
- Dies feriati repentini qui dicantur. ibid. b. *. 1.
- Dies interpellat ſine homine, & conſtituit debitorem in mora. p. 5. fol. 66. a. g.
- Dies feriati ob vtilitatem publicam qui ſint,p. 3. fol. 13. a. *. 1.
- Dies feriati meſsium non ſeruantur in regalibus auditorijs regni Caſtellæ nec ſimiliter in curia Romana, nec in curijs Francorũ. ibid. c.
- Dies feriati computantur intra tempora aſsignata à iudice ad proſequẽ dum appellationem. p. 3. fol. 149. a. *. 2.
- Diebus feriatis nõ debet quis citari, nec in iudicio exigi. p. 31. fol. 12. a. *. 1.
- Diebus feriatis introductis in honorem Dei non poſſunt renũtiare par tes. ibid. i.
- Diebus feriatis in honorem Dei quæ nam iudex poſsit expedire. ibidẽ. *. 3. &. b. per totam. col. 1. &. 2. &. fol. 13. a. *. 2.
- DIETA ſimpliciter intelligitur de vulgari ſecundum conſuetudinem regionis. p. 2. fol. 52. e.
- DIFFAMARE & occidere paria ſunt. p. 2. fo. 35. a. *. 2.
- Diffamatus poteſt impunè dicere diffamanti, quod mentitur: quia licitum eſt vnicuique ſuum honorem defendere. p. 7. fol. 19. b. e.
- Diffamans aliquem de maleficio ex quo mors veniret infligenda, patie tur ſupplicij ſimilitudinem. p. 7. fol. 25. b. *. 1.
- Diffamans alium per ſcripturam, ſeu dictamen: eadem eſt pœna puniẽ dus, qua ille eſſet puniendus quem diffamat, delicto probato. p. 7. fo lio. 33. a. *. 2.
- DIFFIDATIO vide in dictio. reptum, & reptare.
- Diffidatio eſt à fide inter generoſos antiquitus poſita diſceſsio. p. 7. fol. 43. b. *. 1.
- Diffidatio ad quid prodeſt, & quis eam poſſet facere. ibidem.
- Diffidatio ſuper quibus rebus, & in quo loco, & ante quem poſſet fieri. p. 7. fol. 44. a. *. 1. &. 2.
- DIGNITAS & ordo peccatum aggrauant. p. 1. fol. 22. b. d. &. p. 2. fol. 53. b. g.
- Dignitas clericalis præualet regali. p. 1. fol. 70. a. f.
- Dignitas qualis liberat filium à patria poteſtate. p. 4. fol. 50. a. *. 2. &. c. & ampliſsimè in ſummarijs. 4. ſequen.
- Dignitatis appellatione in materia reſtringibili non venit epiſcopalis. Item nec epiſcopalis dignitatis appellatione venit Archiepiſcopalis. p. 4. fo. 43. b. f.
- Dignitates duodecim ſunt que liberant filium à patria poteſtate. p. 4. fol. 51. a. b.
- DILIGENTIA nimia aliquando nocet. p. 5. fo. 43. a. f.
- DILATIO eſt temporis ſpatium à iudice partibus ad reſpondendũ, vel ad probandum negata conceſſum. p. 3. fo. 27. b. *. 1.
- Et huiuſmodi terminus debet dari à iudice pro tribunali ſedẽte vtra parte præſente, & pendente huius termini dilatione nihil debet nouum in lite fieri. p. 3. fo. 72. b. *. 2.
- Dilatio triplex ſolet dari in ciuilibus cauſis ad probandum, & ſi neceſſe fuerit dabitur quartus cum iuramento. p. 3. fo. 72. b. *. 3.
- DISCIPVLVS ſi moriatur ex immoderata diſciplina ad quid teneatur magiſter. p. 5. fo. 42. a. *. 2. & ibid. b. d.
- DISPENSATIO eſt prouida iuris communis relaxatio vtilitate ſiue neceſsitate penſata. p. 1. fo. 51. a. a.
- Diſpenſatio in quibus caſibus eſt permiſſa epiſcopo. ibid. b. *. 1.
- Diſpenſarean licite poſsit papa cum bigamo. p. 1. fo. 34. b. m.
- Diſſenſus interior quomodo poſsit probari. p. 4. fo. 8. a. col. 1. in prin.
- Diſpenſatores domus Regiæ quales eſſe debeant. p. 2. fol. 25. a. *. 1.
- DISPOSITIO legis debet cõuenire diſpoſitioni naturali. p. 1. f. 7. a.
- Diſpoſitio facta de liberis nõ extẽdit̃ ad fratres, vel ſorores. p. 2. f. 35. b. g.
- DIVINARE eſt Dei poteſtatem ad futura præſcienda velle recipere: & duplex eſt diuinatio. p. 7. fo. 73. b. *. 1.
- DIVISIO hæreditatis quid ſit. p. 6. fo. 99. a. *. 1.
- DIVES ille verè dicitur qui bonis moribus abundat. p. 2. fo. 16. b. l.
- Diuites homines qui proprie dicantur. p. 4. fo. 64. a. b.
- Diuites hodie literas negligunt. p. 2. fol. 17. b. f.
- Diuitiæ tanquam viles non poſſunt tribuere nobilitatem. p. 2. fol. 23. a. e.
- Diuitiarum commoda. p. 5. fo. 26. a. f.
- Diuitiarum vituperium. p. 1. fo. 70. b. e.
- DIVORTIVM quibus de cauſis fiat inter cõiuges. p. 4. f. 27. b. *. 1.
- Diuortium dicitur voluntatum diuiſio: & per ſententiam diuortij ſepa rantur coniuges. p. 4. fol. 27. a. *. 1. &. d.
- Diuortiũ non dirimit matrimoniũ legitimè copulatũ. p. 4. fo. 28. a. *. 1.
- Diuortio facto ob viri frigiditatem, ſi cum alia contrahat, & ſi potens, inueniatur cogitur ad primam redire. p. 4. fol. 22. *. 1.
- Innocentius tamen contrarium tenet, ſed ꝙ ſi ſciens impedimentũ contraxit, tenetur alere primam vxorem. ibid. f.
- Diuortio facto propter vxoris adulterium, ſi vir alteri commiſceat̃ cogetur ad priorem adulteram redire: quia paria delicta mutua cõpenſatione tolluntur. p. 4. fol. 28. a. *. 1.
- Diuortio facto ſi alter coniugum, qui non deliquit velit recõciliari, hoc poterit inuito altero cõiuge, & idẽ ſi vterque deliquit. p. 4. fo. 28. a. f.
- Diuortio facto ob arctationem mulieris, ſi ea à ſecundo viro cognoſcatur, reddenda erit prima marito, vel inſpiciendum erit vtriuſque viri membrum. p. 4. fol. 21. b. *. 2.
- DOCTOR non debet legere ad pompam: ſed ad profectum ſcholarium. p. 5. fol. 42. b. a.
- DOLI actio quibus perſonis ſoleat dari. ibid. *. 3.
- Doli actio contra quas perſonas non poſsit dari. p. 7. fol. 63. b. *. 1.
- Doli actio quanto tempore duret. ibid. *. 3.
- Dolo qui induxit aliquem, vt plus debito promitteret. Perdit etiam, qđ fibi verè debebatur. p. 3. fol. 14. b. *. 1.
- In dolo eſt qui non facit id ad quod tenetur. p. 2. fol. 40. b. c.
- Dolus quando præſumatur in faciente contra leges, & quando legis in tellectus eſt dubius. p. 1. fo. 10. a. b.
- Dolus quid ſit. p. 7. fol. 99. a. *. 1.
- Dolus malus eſt machinatio facta cauſa fraudis cum verbis mẽdacibus cauſa decipiendi. p. 7. fol. 63. a. *. 1.
- Dolus præponderat culpæ. p. 5. fol. 103. b.c.
- Dolus malus duplex eſt, vnus: qui fit per verba mendacia alter qui fit per taciturnitatem non reſpondendo ad interrogata, vel reſpondendo ambigue. ibid. &. c.
- Dolus vnus eſt malus alter bonus. ibid. *. 2.
- In actione de dolo pœna criminalis eſt arbitraria propter diuerſitatem fraudum & deceptionum. p. 7. fol. 65. a. *. 1.
- Dolus in quibus rebus ſoleat fieri. p. 7. fol. 64. b. *. 1. &. 2. cũ tribus ſequẽ.
- DOMICILIVM quod venit ex accidenti non mutat originem. p. 4. fo. 61. a. b.
- DOMINVS proprie dicitur qui habet poteſtatem, & iuriſdictionẽ ſuper inhabitantem. p. 4. fol. 61. b. *. 1. &. b.
- Dominus tenetur de rapina ſerui. p. 7. fol. 46. a. *. 2.
- Dominus qui abutitur dominio, indignum ſe facit dominari. p. 2. fol. 3. b. l. &. p. 1. fol. 109. b. a.
- Dominus non debet puniri de facto ſui ſeruitoris liberi hominis: quia peccata ſequuntur ſuos authores. p. 2. fol. 63. b. a.
- Dominus etiam cum cauſa non poteſt ſæuire in ſeruos. p. 4. fo. 55. b. o.
- Dominus qui malum fieri videt, & non vetat, conſentire videtur. p. 7. fo lio. 100. b. Reg. 2.
- Dominus nolens ſeruitium vaſſali an per hoc liberetur à ſoldata. p. 4. fol. 63. b. m.
- Dominus ſerui inſtituti ſi impediat inſtituentem ſuum teſtamentum mutare. p. 6. fol. 10. b. *. 1.
- Dominus ratione iuriſdictionis non poteſt plures oues aut armenta im mittere In paſcuis ciuitati communibus, quàm pauperes. p. 3. fol. 157. a. c. per totum.
- Dominus qui recuperat caſtrum quod vaſſallus culpa ſua amiſerat, nõ tenetur illud reddere vaſſallo. p. 2. fol. 64. a. f.
- Dominus qualiter punitur ex facto, & negligentia ſui paſtoris. p. 7. folio. 61. a. e.
- Domino inuito in ꝗbus caſibus ꝗs poſsit ingredi fundũ. p. 3. fo. 159. a. *. 1.
- Dominium quotuplex ſit, & per conſequẽs vaſſallagiũ. p. 4. fol. 61. b. *. 2.
- Dominium omnium rerum quomodo ſit diuiſum. p. 3. fol. 155. b. *. 2. &. 3.
- Dominium bonorum acquiſitorũ conſtante matrimonio qualiter pro parte tranſeat in vxorem. p. 5. fol. 31. a. col. 1. &. 2. per totum.
- Dominium terrarum, quas inhabitant Indi Maris Oceani, an potuerit concedi Catholicis Hiſpaniarũ Regibus. p. 2. fol. 79. b. col. 1. in medio.
- Dominiũ quałr acquirit̃ per vſucapionẽ, ꝑ per p̃ſcriptionẽ. p. 3. f. 165. a.e.
- Dominium & prælatio ſuper ſubditos eſt de iure humano: nõ de iure naturali. p. 2. fol. 80. b. col. 1. in medio.
- Dominium acceptum in vera, & ſtricta ſignificatione eſt ius de re corporali perfectè diſponendi. ibid. e.
- Dominium nobis acquiritur per acceſsionem foetus, quem pecus noſtrum peperit. p. 3. fol. 159. b. *. 4.
- Dominium quomodo nobis acquiratur per ſpecificationem alterius rei. p. 3. fol. 161. a. *. 1. cum ſequenti.
- Dominium nobis acquiritur per immiſsionẽ, vt ſi bonafide tigna aliena poſui in ędificio meo. p. 3. fol. 162. a. *. 1.
- Dominiũ rectè tranſfert̃, licet erretur ĩ cã qua tradit̃. p. 1. f. 11. b. col. 2.ĩprĩ.
- Dominium rei immobilis, in qua dñs corporaliter exiſtit non perdit̃, licet cõſtituat ſe nolle habere, niſi corporałr exeat inde. p. 3. f. 165. a. *. 1.
- Dominij appellatiõe necdũ venit directũ: ſed etiã vtile. p. 3. fol. 155. b. e.
- Dominia non erant diſtincta in ſtatu naturæ integræ. p. 3. fol. 155. b. f.
- Domum vicini qui deſtruit, ne incendiũ in vrbe excitatũ ad ſuam perueniat non tenetur de damno. p. 7. fol. 58. a. *. 3.
- Hoc tamen intellige quando ignis iam peruenerat ad domum deſtructam. ibid. b. a.
- Domus Regiæ cuſtos habet iuriſdictionẽ. p. 2. fol. 54. a. d.
- Domus nobilium ſecuritate caſtrorum gaudẽt. p. 2. fol. 64. a. *. 1. & ibi. d.
- De domo aliquid deijciens, quod damnum tranſeuntibus faciat tenetur ad damnum duplicatum. p. 7. fol. 61. b. *. 1.
- DOMVS proditoris debent dirui, & hæreditates vaſtari, nec poterũt refici niſi ſint maioriæ ab antiquo. p. 2. fol. 36. a. a. &. b.
- DONARE non videtur, qui dat ex neceſsitate. p. 4. fpl. 35. b. e.
- Donare nõ põt reus læſæ maieſtatis, vel publicus hæreticus. p. 5. f. 10. *. 1.
- Donare non poteſt filiuſfamilias ſine conſenſu patris, niſi de Caſtrenſi peculio. ibid. *. 2.
- Donatio quid. p. 5. fol. 10. a. *. 2.
- Donatio per quas perſonas fieri poteſt. ibid.
- Donatio facta propter filiorum defectum reuocatur in totum habitis filijs. p. 5. fol. 12. a. *. 1. & ibi. d.c.
- Donatio rerũ eccleſiaſticarũ in quibꝰ caſibus valida ſit. p. 1. fo. 111. a. *. 1.
- Donatio quibus modis fiery debet. p. 5. fol. 11. a. *. 1.
- Donatio rerum eccleſiaſticarum ſine conſenſu capituli nulla temporis præſcriptione defenditur. ibid. b. *. 1.
