- Pacẽ nõ rũpit ꝗ in cõfinibꝰ ſuis caſtrũ ædificat, vf fortificat. p. 2. f. 63. b. b.
- Pacem qui rumpit, ſi requiſitus damna non emendet perdit caſtra poſita ſub fidelitate. ibid. c.
- PAVONES ſeu aliæ feræ quę habent conſuetudinẽ eundi, & redeũdi, tandiu in noſtro dominio remanent quandiu illam conſuetudinẽ non deſerant, alias primo occupanti conceduntur, p. 3. fo. 159. b. *. 2.
- PECCATVM adeo nullum eſt veniale, quod nõ fiat criminale dũ placet. p. 1. fo. 21. b. col. 2. in prin.
- Peccata omnia accuſantur in homine à timore, & cupiditate, vt ait diuus Auguſtinus. p. 7. fo. 2. a. a.
- Peccata venialia quibus ex cauſis nõ tenetur quis cõfiteri. p. 1. fo. 21. b. a.
- Peccatorum differentia, & quæ irregularitate inducunt & quæ non. p. 1. fo. 42. a. *. 1. & ibi. e. per totum.
- Peccatum notorium duplicem inducit irregularitatem. ibid. b.
- Peccatum occultum dicitur quod probari non poteſt. p. 1. fo. 60. b. g.
- Peccando tripliciter erratur contra Deum meditando conſentiendo, & faciendo. p. 1. fo. 21. a. *. 1.
- PEDAGIA quare permittuntur principibus. p. 1. fo. 3. a. o.
- Pedagia qui exigunt à tranſeuntibus debent retinere itinera tuta: nam de robaria quæ in huiuſmodi locis fit tenentur. p. 3. fo. 91. a. d.
- PERSONAE quæ excuſantur à pœna iuris in delictis perpetratis. p. 1. fo. 10. a. *. 1.
- PECVLIVM caſtrẽſe dicitur ſolùm in eo ꝗ lucratus eſt illud in caſtris. p. 2. fo. 41. a. a.
- Peculium caſtrenſe quæ perſonæ hodie dicantur habere. p. 3. fol. 3. b. c.
- Peculium profectium quid ſit. p. 6. fo. 99. b. c.
- Peculium profectitium in quibus caſibus non ſit conferendum fratribus. ibidem.
- Peculium caſtrenſe nec quaſi caſtrenſe aut aduentitiũ tenetur frater cõ ferre. p. 6. fo. 100. b. *. 1.
- Sed an libros teneatur conferre ſibi à patre donatos cauſa ſtudij. ibid. g.
- Peculium caſtrenſe quæ perſonę propriè dicãtur habere. p. 4. fo. 48. a. f.
- PECVNIA commodata vt ſpecies, an poſsit retineri pro debito. p. 5. folio. 7. a. e.
- Pecuniam Regis qui recipit eam in certis locis expenſurus, ſi eam conuertit in vtilitatem propriam, licet non committat furtum, vltra tñ re ſtitutionem ſoluet in pœnam eius tertiam partẽ. p. 7. fo. 50. b. *. 1.
- PENVRIA rerum magis ex negligentia, quam ex temporum nralitia paouenit dicit caſsiodorus. p. 2. fo. 69. a. d.
- PENSIONES vacant per contractum masrimonij etiam ſi ſimpliciter nullo adiecto onere ſpirituali ſunt cõſtitutæ. p. 1. fo. 63. a. g. in fin.
- PEREGRINORVM qui moriunt̃in itinere qualiter aſſeruari de. beant, & quomodo de eis ſi diſponendum. p. 6. fo. 11. a. *. 1.
- Peregrinus quis proprie dicatur. p. 1. fo. 151. a. *. 2
- Peregrini liberam habent teſtandi facultatem. p. 6. fol. 10. b. *. 3.
- Et corum teſtamenta tenebunt cum duobus teſtibus. ibid. i.
- Peregrinorum cauſæ breuiter & ſummariè ſunt terminandæ. p. 6. folio. 11. a. *. 2.
- Peregrini qualiter ſe in itinere gerere debent. p. 1. fo. 151. b. *. 1.
- Peregrini, & eorum res quibus priuilegijs gaudeant. ibid. *. 2.
- PERIVRVS non eſt rex, qui in damnum, vel detrimentum ſui regni iurauerit, ſi iuramentum non ſeruet. p. 3. fo. 63. b. *. 1.
- De periurio voluntario, aut iudiciali iuramento ſolus Deus eſt vltor. p. 3. fo. 62. b. *. 2.
- PERMVTATIO quid ſit. p. 5. fol. 35. a. *. 1. &. p. 3. fol. 104. b. a.
- Permutatio reſcinditur cælato vitio rei. ibidem. b. *. 2.
- Permutatio an dicatur ſi permutatur nuda poſſeſsio cum nuda poſſeſ ſione. p. 3. fo. 104. b. a.
- Permutatio non eſt ſi detur res incerta pro incerta. p. 5. fo. 35. a. c.
- Ex permutatione oritur actio bonæ fidei. p. 5. fol. 35. b. l.
- Permutatio non eſt ſi nuda poſſeſsio cum nuda poſſeſsione permutetur. p. 5. fo. 35. a. c. in fine.
- In contractu permutationis non eſt licitum pœnitere de iure Canonico. ibid. b. h.
- Permutantes beneficia, ſi concluderent permutationem, non ſe reſeren tes ad conſenſum epiſcopi incurrerent ſimoniam. p. 5. fo. 35. b. c.
- Permutans cum ſtipulatione compellitur rem tradere: ſecus ſi nudo pacto. ibidem. *. 1.
- Permutare poteſt qui poteſt, & vendere. p. 5. fo. 35. a. *. 2.
- PERPLEXITAS inimica eſt iuribus. p. 5. fo. 65. b. g.
- PERICVLVM rei æſtimatæ donatæ in dotem quando pertineat ad vxorem. p. 4. fo. 34. a. *. 1.
- Periculum & lucrum rei venditę pertinet ad emptorem etiam ante traditionem rei. p. 5. fo. 20. a. *. 1.
- Periculum rerum quæ conſtant numero, pondere, vel menſura, pertinet ad venditorem ante numerationem ponderationem, vel menſurationem. ibidem. *. 2.
- Periculum vel commodum rerum datarum in dotem ad quẽ ſpectet. p. 4. fo. 33. b. *. 2.
- Periculum rerum, quę non conſtant pondere numero, vel menſura per tinet ad emptorem, etiam ante traditionem. p. 5. fo. 21. a. *. 1.
- Periculum rei venditæ ſub conditione, ea pendente pertinet ad empto rem, niſi deterioratio totam rem abſorbeat. ibid. *. 2.
- PERTINENTIARVM appellatione veniunt omnia acceſſoria. p. 3. fo. 9. b. a.
- PETERE in iudicio, vide in dictione actor, & in dictione reus.
- Petens rem immobilem quæ nã debet exprimere in libello. p. tertia. folio. 9. a. *. 2.
- Petens hæreditatem quæ nam debeat in libello exprimere. ibid. b. *. 1.
- Petitio ſi excedat ſummam decem morapetinorum debet fieri in ſcriptis: ſi non excedat verbo poteſt fieri. p. 3. fo. 13. b. *. 2.
- Petitiones quando plures inciderint in vno eodẽ proceſſu quæ prius ſint tractandæ & expediendæ. p. 3. fo. 52. b. *. 1.
- PHLEBOTOMATVS qui fuerit decimo tertio februarij ab initio menſis computando, non morietur illo anno ex febrili diſtemperantia & hoc obſeruabat Ioan. Andre. prout refert Antoni. p. prima. folio. 75. a. i.
- PIAE cauſæ quos caſus comprehendunt. p. 1. fo. 109. b. f.g. &. h.
- Pietatis commoda, & laus. p. 5. fo. 82. a. a.
- Pietatis gratia aliquid eſſe datum quando præſumatur. p. 5. fo. 82. a. b.
- PIGNVS rectèlegari poteſt, & illud tenetur luere hæres, vt detur legatario. p. 6. fo. 60. a. *. 1.
- Idem eſt de rebus obligatis pro debito hæreditario. ibid. e.
- Pignus ſi legatur à creditore debitori, non cenſetur legatum debitũ: ſed ipſum pignus. p. 6. fo. 61. b. *. 1.
- Sed quid è contra ſi debitor rem pignoratam legat ereditori? ibid. g.
- Pignorando quis inſtrumentum emptionis vel donationis rei, intelligi tur rem pignorare ſicut ſi poſſeſsionem rei creditori tradidiſſet. p. 5. folio. 85. b. *. 3.
- Pignorare bis eandem rem nemo poteſt ſine mandato, vel conſenſu pri mi creditoris. p. 5. fo. 85. a. *. 1.
- Pignorare poteſt quicunque habet poteſtatem obligandi. p. quinta folio. 84. b. *. 2.
- Poterit etiam ſi non ſit dominus: ſed tantum ſperet eſſe. ibid.
- Pignorari non poſſunt animalia aratorio nec cætera ad culturam prædij. p. 5. fol. 84. a. *. 1.
- Pignorari non poteſt res aliena niſi domino mandante, vel præſente. p. quinta fol. 85. a. *. 1.
- Pignorari poſſunt, res corporales. & incorporales, tam natæ, quàm naſcituræ. p. 5. fol. 83. a. *. 1.
- Vnde colligitur quod iuriſdictio, & ius patronatus, & ius pædagij, & quæcun iura incorporalia poſſunt pignori dari, & obligari. ibi. d.
- Pignorari quæ res non poſsint. p. 15. fo. 83. b. *. 1.
- Pignus propriè eſt res, quam alij obligamus tradẽdo maximè ſi res mobilis: ſed largo modo etiã immobilis põt dici pignus. p. 5. fo. 82. b. *. 2.
- Pignus eſt triplex conuentionale, iudiciale, & tacitum. ibid.
- Pignus ſi vendat creditor fraudulenter minori pretio, petet ab eo debitor damna, & intereſſe. p. 5. fo. 97. a. *. 1.
- Sed quid ſi dolus tantum interuenit ex parte emptoris? tenebitur emptor ad ſubſidium. ibid. e.
- Pignus iudiciale in cauſam iudicati non eſt obligatum, donec creditori tradatur: ſed pignus conuentionale etiam citra traditionem ſola con uentione obligatur. p. 5. fo. 85. b. *. 2.
- Pignus quibus modis tacitè contrahitur. p. 5. fo. 89. a. *. 1.
- Pignus prætorium non conſtituitur, niſi quis in poſſeſsionem mittat̃. p. 5. fo. 83. a. a.
- Pignus conſtituitur traditione inſtrumenti. p. 5. fo. 86. a. col. 1. in prin.
- Pignus per creditorem licitè venditum ſi euincatur, non tenetur creditor: ſed debitor de euictione: niſi creditor de ea ſe obliget. p. 5. fol. 97. a. *. 2. &. l.
- Pignori obligare rẽ domini qualiter poſsit procurator. p. 5. fol. 84. b. *. 3.
- Mobilia tamen quę ſernando ſeruari poſſunt non poteſt ſine decreto iudicis. ibidem.
- Pignoris obligatio contrahitur inter abſentes, vel præſentes, per nuntiũ vel epiſtolam. p. 5. fo. 84. b. *. 1.
- PISCES inuenti in lacu, vel fonte rei venditæ tempore venditionis ſunt venditoris. p. 5. fo. 21. b. *. 3.
- Pifces quare vita funguntur in aquis. p. 1. fol. 79. a. a.
- PLAGIVM committit qui ſcienter hominem liberum, vel ſeruum alienum vendidit. p. 7. fo. 54. a. f.
- Plagium & furtum in quo differunt. ibidem.
- PLATO dicebat beatas fore reſpublicas in quibus magiſtratus phi loſopharentur. p. 2. fol. 15. b. b.
- POENA eſt emendatio pecuniaria, aut corꝑalis delicti. p. 7. f. 91. b. *. 1.
- Pœna in criminalibus quibus ex circunſtantijs ſoleat mitigari. p. 7. folio. 93. b. c.f.
- Pœna criminalis eſt publicè infligenda reo præconizante præcone, genus maleficij commiſsi. p. 7. fo. 94. b. *. 3.
- Pœna conuentionalis non debet excedere duplum, licet in hoc ſit controuerſia inter doctores. p. 3. fo. 106. b. g.
- Pœna perpetui carceris imponitur à iure canonico in his caſibus, in qui bus de iure ciuili pœna mortis inditur. p. 7. fo. 92. b. k.
- Pœna qualis debeat imponi ſacerdoti coeunti cum filia ſpirituali. p. 1. folio. 24. b. b.
- Pœnarũ ſunt ſeptẽ genera: quatuor maiora cętera leuia. p. 7. fo. 92. b. *. 1.
- Pœna non recognoſcentis dominium Regis. p. 2. fo. 37. a. a.
- Pœna an mitigetur propter timorem mortis. p. 2. fo. 57. a. h.
- Pœna indirectè ducit hominem ad virtutem. p. 3. fo. 2. b. h.
- Pœna non credentium quæ ſit. p. 1. fo. 15. a. *. 1.
- Pœna eruitionis oculorum quo in delicto imponatur. p. 2. fo. 34. b. d.
- Pœna contra inobedientes mandatis Regis. p. 2. fo. 38. b. c.
- POENITENS an teneatur acceptare pœnitentiam moderatam à cerdote iniunctam. p. 1. fo. 23. a. a.
- Pœnitens publicè non põt ad ſacros ordines promoueri. p. 1. fo. 57. a. *. 1.
- Pœnitens non dicitur qui peccandi animum non deponit. ibid.
- Pœnitentia locum habet in contractibus innominatis. p. 5. fo. 107. a. h.
- Pœnitentia, vt conſulit Hoſtienſ. ſemper eſt imponenda per contrarium: vt ſuperbo humilitas. &c.p. 1. fo. 151. a. h.
- Pœnitentia non admittitur in arbitramento. p. 3. fo. 29. b. a.
- Pœnitentia eſt imponẽda ſecũdum qualitatẽ ætatis. p. 1. fol. 22. a. f. &. b. a.
- Pœnitentia rectè admittitur ante litis conteſtationem. p. 3. fo. 15. b. f.
- Pœnitentia peregrinationis non eſt iniungenda ſeruo. p. 1. fo. 22. a. h.
- Pœnitẽtia eſt dolere de pctis cũ ꝓpoſito nõ redeũdi. p. 1. fol. 19. b. *. 1. &. f.
- Pœnitentia non eſt iniungenda infirmo. p. 1. fo. 22. a. g.
- Pœnitentia non debet iniungi ſeruis qua dominis ſuis reddantur inutiles. p. 4. fol. 15. a. c.
- Pœnitentia in quibus caſibus in delictis non excuſat. p. 7. fo. 92. a. e.
- Pœnitentia ſolemnis pro quibus imponi debeat. p. 1. fo. 20. a. *. 1. &. b.
- Pœnitentia acrior eſt iniungenda literato, quam illiterato. p. 1. fo. 22. b. c.
- Pœnitentia triplex. p. 1. fo. 20. a. *. 1.
- Pœnitentia publica quæ. ibidem. h.
- Pœnitentiã qualẽ cuique debeat iniũgere debeat ſacerdos. p. 1. fo. 22. b. i.
- Pœnitentiæ effectus quis. d. 1. fo. 23. b. c.
- Pœnitentiæ omnes hodie ſunt arbitrariæ. p. 1. fo. 22. b. k.
- Pœnitentiæ falſæ quæ dicantur. ibidem.
- POLLICETVR quis ſæpe numero, quod ſi ſciret acceptum in nõ promitteret. p. 5. fo. 61. a. c.
- PONDERIBVS & menſuris falſis qui vtitur vendendo autemendo in pœnã facti reſtituet damna duplicata. p. 7. fo. 27. b. *. 1.
- Pondera & menſuræ à natura trahere videntur originem. ibid. b.
- POPVLVS non poteſt ſtatuere contra leges communes regni. p. 1. fol. 7. b.
- Populus nolens acquieſcere legibus principis ſui poteſt cogi per papã. p. 1. fol. 9. a. c.
- Populus poteſt regem tyrannicè ſe gerentem deſtruere, vel refręnare. p. 2. fo. 4. a. col. 2. in prin.
- Populus qualiter debeat cuſtodire venientes in curiam regis. p. 2. folio. 51. a. *. 2.
- Populus debet cognoſcere Deum per fidem, & per ea quæ creata ſunt. p. 2. fo. 32. b. *. 1. &. 2.
- Populus Romanus an poſsit imperatorem deponere. p. 2. fo. 4. a. a.
- Populus quemadmodum debeat cooperari in his quæ pertinent ad Regem. p. 2. fo. 36. a. *. 1. &. 2.
- Populus eſt hominum maiorum, mediorum, & minorum adunatio. p. 2. fo. 30. a. *. &. h.
- Populus debet obedire Regi in omnibus ijs quæ iuſſerit. p. 2. fo. 38. a. *. 2.
- Populus qualiter debeat cuſtodire parentes, & conſanguineos Regis. p. 2. fo. 5. b. *. 1.
- Populus qualiter debeat Regem honorare, etiam poſt mortem. p. 2. fol. 38. b. *. 1. & fo. 39. *. 1. &. 2.
- Populus quibus in rebus teneatur obedire Regi, & in quibus non. p. 2. folio. 38. b. a.
- Populus qualiter Regem nouum recipere, & honorare debeat. p. 2. fol. 39. b. *. 1. &. d.
- Populus quałr ſollicitus eſſe debeat de Rege. p. 2. fo. 34. b. *. 1. &. 2. & ſeq.
- Populus ad inſtar ſenſus odoratus debet à longè præuidere Regi proficua, vel nociua. p. 2. fo. 35. a. *. 1. & fol. 41. b. *. 1.
- Populi iuriſdictione carentes, quomodo poſſunt condere ſtatuta. p. pri ma. fo. 7. b.
- Populi Romani appellatione intelliguntur omnes gentes quæ Romanæ eccleſiæ obediunt. p. 2. fo. 4. a. a.
- Populi appellatione comprehenduntur clerici. p. 2. fo. 30. a. h.
- Populum Rex debet tripliciter diligere. p. 2. fo. 30. b. *. 1. &. 2.
- PORTVS quid ſit. p. 7. fo. 98. a. *. 2.
- POSTHVMVS licet approbet teſtamentum patris tamẽ adhuc non valet. p. 6. fo. 8. a. f.
- Poſthumus non poteſt cõmittere cauſam ingratitudinis. p. 6. fo. 42. a. l.
- Poſthumus vt hæreditatem conſequi poſsit, hodie requiritur per. l. 13. Tauri quod ſit baptizatus: & quòd viuat per viginti quatuor horas, & quod tali tempore naſcatur, quod ſit poſsibile eum viuere naturaliter. ibidem. p.
- POSSE id dicimur quod ſalua conſcientia poſſumus. p. 2. fo. 61. a. f.
- POSSESSIO eſt iuſta detentio rerum corporalium cũ corporis in tellectu, & adiutorio: incorporalia enim non poſsidentur. p. 3. folio. 172. a. *. 2.
- Poſſeſsio vt acquiratur requiritur animus acquirentis, & actus corporalis eius, aut alterius pro eo tenentis, vel intrantis: alias non quæritur poſſeſsio. p. 3. fo. 173. a. *. 1.
- Aliqui tamen ſunt caſus in quibus acquiritur poſſeſsio ſine corporali apprehenſione. ibidem. f.
- Poſſeſsio mercium acquiritur per clauium traditionem in conſpectu horrei. ibid. *. 2. &. h.
- Itemper traditionem literæ emptionis vel donationis rei, vel faciendo literam nouam. p. 3. fo. 173. b. *. 1.
- Et hoc procedit ſiue tradantur inſtrumenta rerum corporalium, ſiue iu rium incorporalium, veluti nominum debitorum. ibid. a.
- Poſſeſsio qualiter tranſferatur in tertium. p. 3. fo. 174. a. col. 1. per totum.
- Poſſeſsio quando retinetur animo & corpore videtur quod non poſsit amittiſolo animo. ibid. h.
- Poſſeſsio rei immobilis perditur per deiectionem, aut occupationem, ſi poſtea veniens poſſeſſor non admittitur. p. 3. fo. 173. a. *. 2.
- Poſſeſsio perditur per fugã ferarũ, auium, vel animaliũ. p. 3. fol. 173. b. *. 1.
- Poſſeſsio duplex eſt, vna naturalis, quando corporaliter quis poſsidet. Alia ciuilis, quando recedit à re non animo derelinquẽdi eam. & hæc animo retinetur. p. 3. fo. 172. b. *. 1.
- Poſſeſsio non perditur quamuis malitioſe colonus eam deſerat. p. 3. folio. 174. b. *. 1. &. c.
- Poſſeſsio quibus modis amittitur. ibid. *. 2.
- Poſſeſsionis appellation ſiue à lege ſiue à ſtatuto venit etiã quaſi poſſeſsio. p. 3. fo. 172. b. d.
- Poſſeſsionis quanta ſit commoditas. p. 3. fo. 10. a. *. 1. & ibi. b.
- Poſſeſſor bonæ fidei cum iuſto titulo præſcribit ius pignoris cõtra creditorem. 10. annis inter pręſentes, & ſi ſciebat rem pignori obligatam eſſe alienam requiruntur triginta anni. p. 3. fo. 171. a. *. 2.
- Poſſeſſor condemnatus reſtituere hæreditatem non ſolum tenetur reſtituere hæreditatem: ſed etiam quicquid eius occaſione acquiſiuit. p. 6. folio. 98. a. *. 1.
- Poſſeſſor malefidei tenetur de interitu rei hæreditariæ poſt litem conteſtatam: ante non. ibid. *. 2.
- Sed bonæ fidei poſſeſſor non tenetur de interitu vllo tempore. ibid.
- Poſſeſſor bonæ fidei lucratur fructus induſtriales ante litem conteſtatam perceptos. p. 3. fo. 162. a. *. 2.
- Poſſeſſor ſiue bonæ ſiue malæ fidei quanto tempore præſcribit hæreditatem. p. 6. fo. 98. a. *. 3.
- Poſſeſſor rei mobilis ſiue dolo, vel culpa eam exhibere non valens, non tenetur ad exhibendum. p. 3. fo. 7. b. *. 1.
- Poſſeſſor ſi tranſportet, vel occidat rem quæ petitur exhiberi, ad quid teneatur. ibidem. *. 2.
- Poſſeſſor rei quid facere debeat quãdo ab eo petitur res ſiue poſsideat ſuo nomine, ſiue alieno. p. 3. fo. 10. *. 2.
- Poſſeſſor bonæ fidei habet impenſas in totũ vltra fructus. p. 3. fo. 163. a. a.
- Poſſeſſor malæ fidei quando poſsit recuperare expenſas quas in aliena refecit. ibidem. e.
- Poſſeſſor malæ fidei ſi rem immobilem alienauit, licet recipiens habeat bonam fidem non præſcribit, niſi triginta annis. p. 3. fo. 169. b. *. 1.
- Poſſeſſor bonæ fidei quis dicatur. p. 3. fo. 151. a. f.
- Poſſeſſor bonæ fidei poteſt retinere rem ab eo per dominum verũ euictam ob expenſas quas in ea de nouo fecit. p. 3. fo. 162. b. *. 1.
- Poſſeſſor, à quo hæreditas euincitur, ſi eſt bonæ fidei tenetur tantũ reſtituere fructus perceptos ante litem conteſtatam ſtantes & non con ſumptos, malæ fidei poſſeſſor contra. p. 6. fo. 97. b. *. 1.
- Si tamen ex eis factus eſt locupletior tenetur in quantum locupletior factus eſt. ibid. b.
- Poſſeſſorium cautius eſt intentare, quam petitorium, propter difficilẽ dominij probationem. p. 3. fo. 9. b. *. 2.
- POTESTAS quibus modis accipitur. p. 4. fo. 47. a. *. 2.
- PRATA dicuntur ex quibus poteſt percipi fructus etiam abſque pa ſtura: quoniam ſecari poteſt herba. p. 3. fo. 105. b. a.
- Pratum quid ſit. p. 7. fo. 98. a. *. 2.
- PRANDIVMapud antiquos fiebat hora nona. 1. hora. 3. poſt meridiem. p. 2. fo. 12. a. a.
- In prandio non debet eſſe nimia taciturnitas nec ad aurem loquutio, vel per ſigna vt monachi. p. 2. fo. 29. b. *. 1.
- In prandio maiori cum laude ſilet eruditus quam loquitur.
- PRAECEPTVM iudicis in ꝗbus caſibus nõ valet. p. 3. fo. 140. b. *. 1.
- Præceptum iudicis factum aduocato vt amplius non loquatur nihil valet. ibidem. h.
- PRAEDA hoſtium quałr ſit diuidẽda. p. 2. fol. 97. 98. 99. &. 100. &. 101.
- De præda hoſtium debet dari Regi quinta pars. p. 2. fo. 95. b. *. 1.
- Si vero bellum fiat de ſumptu Regis debet habere medietatem eorum quę capta ſunt in bello. p. 2. fo. 96. a. b.
- Prædę quinta pars ſoli Regi debetur. p. 2. fo. 97. b. *. 2.
- Præda quando à noſtris militibus ſtatim recuperatur reddenda eſt prioribus dominis fingitur enim nunquam capta propter ſubitam recuperationem. p. 2. fo. 101. b. a. &. 102. b. *. 2.
- PRAEDICATOR tria ĩſe debet habere. p. 1. fo. 45. b. *. 2. &. 46. a. *. 1.
- Prædicator non diſputet publicè coram populo cum hæreticis de fidei apicibus. p. 1. fo. 46. b. *. 1.
- PRAELATI ita debent eſſe literati, vt reſpondeant ad omnes quæſtio. p. 1. fo. 32. b. d.
- Prælati qualiter debent caſtigare ſubditos. p. 1. fo. 47. b. *. 1. &. 2.
- Pręlati qui terram habent à Rege debent perſonaliter ire cum Rege ad debellandum inimicos fidei. p. 1. fo. 66. b. f.
- Prælati ſtrictè illi tantùm dicuntur qui habent iuriſdictionem fori con tentioſi. p. 1. fo. 84. b. h.
- Prælatus cum prædicat quatuor debet attendere tempus, locum, quibus & qualiter. p. 1. fo. 45. b. *. 3.
- Prælati & clerici perſonaliter à bello qđ geritur contra principes Chriſtianos excuſantur. p. 1. fo. 67. a. a.
- Prælati exigentes plus debito à ſubditis prætextu ſeruitij, ſeu ſubſidij quod petitur à Papa vel debet dari Regi tenentur reſtituere cum duplo pauperibus. p. 1. fo. 146. b. *. 1.
- Prælati in quibus caſibus grauant iniuſte ſubditos. p. 1. ibi. *. 2. &. 3.
- Prælatus ſi publicè peccauerit acrius, quam alij puniri debet, propter exempli perniciem. p. 1. fo. 22. b. d.
- Prælatus à quibus ludis debeat abſtinere. p. 1. fo. 49. b. *. 1.
- Prælatus etiam cum conſenſu capituli in caſu non permiſſo res eccleſiæ alienare non poteſt. p. 1. fo. 110. b. *. 2.
- Si tamen monaſterium de nouo fecerit poteſt ei quinquageſimam par tem reddituum menſę ſuæ donare. ibid. &. k.
- Prælatus regulariter nihil poteſt facere ſine capitulo: fallit tamen in tribus caſibus. p. 1. fo. 112. a. c. &. d.
- Prælatus in rebus gerendis ſufficit quod habeat conſilium, neque requiritur conſenſus niſi reperiatur expreſſum, vt in alienatione, & cæteris caſibus expreſſe. ibid. b. b.
- PRAEMIVM eſt id quod liberaliter datur à Rege vel duce belli his qui præclarum factum in bello fecerunt. p. 2. fo. 104. a. *. 1.
- Pręmium in bello quando ſoleat dari. ibid. folio. 104. b. *. 1. &. folio. 106. a. *. 1. &. 2.
- PRESCRIBIquæ res poſsint. p. 3. folio. 165. b. *. 2. & folio. 166. a. *. 2.
- Præſcribivtrum poſsint tempore immemoriali res publicis vſibus deputatæ. p. 3. fol. 166. b. d. per totum. & fol. fequen. a. e.
- Præſcribi poſſunt res eccleſię, vel loci religioſi immobilis. 40. annis. Mo bilis autem triennio niſi fuerit eccleſiæ Romanæ, in qua requirirur præſcriptio centum annorum. p. 3. fo. 171. a. *. 1.
- Hæc tamen præſcriptio trium annorum non procedit de iure canonico. ibidem. e.
- Præſcribi non poſſunt res dotales durante matrimonio niſi marito dilapidante bona vxoris. p. 3. fol. 167. a. *. 1.
- Præſcriptio interrumpitur per poſſeſsionis amiſsionem, vel citationẽ, aut in iudicio petitionem, vel per debiti nouationem, chirographũ, fideiuſſores. &c.p. 3. fo. 171. b. *. 1.
- Præſcriptio non currit contra minorem viginti quinque annis nec cõtra filiumfamilias. p. 3. fo. 167. a. *. 1.
- Præſcriptio per bonæ fidei poſſeſſorem vidi in dict. poſſeſſor.
- Præſcriptio longi, & longiſsimi temporis qualiter differant. p. 3. folio. 171. b. i.
- Præſcriptio cum mala fide an procedat in actionibus perſonalibꝰ Bar. tol. tenuit quòd ſic ſed in contrarium eſt communis doctorum opinio. p. 3. fo. 170. b. a.
- Præſcriptioni non poteſt rennntiari per pactum. p. 3. fo. 170. a. f.
- Præſcriptionis initio ſufficit habere bonam fidem, nec eam poſtea mala fides ſuperueniens interrumpit. p. 3. fo. 168. a. e.
- De iure tamen canonico (cui in hoc ſtandum eſt) non procedit: imo requiritur bona fides vſque ad completam præfcriptionem. ibidem.
- In præſcriptione longi temporis eſt neceſſarius titulus. p. 3. fol. 169. b. a.
- Et qualis debeat eſſe huiuſmodi titulus. ibidem.
- In longi temporis præſcriptione quando dominus præſens fuit per aliquod tempus, poſtea abſens qualiter debeat fieri computatio temporis ad præſcribendum. p. 3. fo. 169. b. *. 2.
- Præſcriptio eſt in ſolo vſu & ideo nõ porrigitur vltra factũ. p. 2. fo. 45. b.
- Præſcriptio non currrit effectualiter impedito impedimento iuris, vel facti. p. 6. fo. 58. a. c.
- Præſcriptio immemorialis qualiter probetur. p. 4. fo. 63. a. col. 1. in med.
- PRAESENS dicitur ille, qui eſt in ciuitate, veletiam in territorio ciuitatis, ſi tñ de facili conueniri poſsit. p. 5. fo. 75. a. g.
- Præſes vel alius curiæ regis magnus officialis nõ põt eſſe in curia ꝓcurator, niſi pro liberando, ad mortẽ iniuſtè cõdeinnatũ. p. 3. fo. 33. a. *. 1.
- Præſes prouinciæ qualiter in prouincia ſe gerere debeat. p. 2. fo. 27. a. *. 2. & ibid. b.c. &. p. 3. fo. 23. a. *. 2.
- PRETIVM iuſtũ dr̃illud qđ habiturus erat poſſeſſor. p. 5. fol. 31. b. c.
- PRAESENTATVS ſi non eſt idoneus non debet inſtitui epiſcopum. p. 1. fo. 115. b. a.
- De iure pręſentandi vide in dictio. patronus.
- Quid ſi ep̃us timeat quod patronus fauore aut alias corruptus nõ præſentet idoneum? Poteſt eum iuramento aſtringere, vt præſentet idoneiorem. ibidem.
- Præſentari quæ perſonæ poſsint. ibid.
- Si præſententur duo quorũ vnus ſit idoneus alter verò idoneior, an poterit ep̃s eligere idoneum, & relinquere idoneiorem. ibid.
- Pręſentatus an de neceſsitate debeat eſſe ſacerdos. ibid.
- Præſentatio facta poſt litem motam ſuper iure patronatus an valeat. p. 1. fo. 117. b. a.
- Præſentare non debet patronus clericum extraneum 'quando reperitur idoneus in epiſcopatu. p. 1. fo. 118. b. g.
- Eſt enim opprobrium, quòd alieni deuorẽt cibos naturaliũ regni. ibid.
- PRAETERITVS dicitur qui nõ fuit inſtitutus nec exhæredatus. p. 6. fo. 48. b. b.
- Sed quid ſi à patre in vita accepit legitimam an adhuc poſsit vt præteritus dicere teſta mentum nullum? ibidem.
- Pręteritꝰ ſi taceat per annũ an excludat̃ à iure dicẽdi nullũ. ibid. ĩ med.
- Præteritus an cenſeatur filius cui pater reliquit certum neque expreſsit an iure inſtitutionis. p. 6. fo. 54. b. col. 1. in med.
- Item ſi dat filio per verbum relinquo & adijciat ꝙ velit teſtamentũ valere omni meliori via, modo, & forma an per hoc ſuſtentur teſtamen tum. ibid. f.
- PRAEVARICATOR qui vtrique parti fauet qualiter puniatur. p. 3. fo. 41. b. *. 2. & fol. 42. a. a.
- PRAESVMPTIO eſt cognitio ex circunſtantijs reſultans. p. 3. folio. 69. b. e.
- Pręſumptio hominis quid ibidem.
- PRIMOGENITVS regis in vita patris poteſt appellari rex. p. 2. folio. 44. a. a.
- Primogenitura potius fauct maſculis quam fœminis. p. 7. 99. b. h.
- PRIMIPILLARIVS quis dicatur. p. 5. fo. 90. b. h.
- Primipillarius ex ſpeciali priuilegio ſi non eſt ſoluendo poteſt extendere manus ad bona vxoris. ibid.
- Primipilli officium quale eſt. p. 2. fo. 25. b. b.
- PRIMITIA quid ſit. p. 1. fo. 133. b. *. 1. &. b.
- Primitia de quibus rebus debeat dari. ibid. *. 2.
- Primitia debet dari in loco vbi ſoluens recipit eccleſiaſtica ſacramenta. p. 1. fo. 134. a. *. 1.
- Primitiæ nomine quantum debeat dari. p. 1. fo. 133. b. *. 3. &. f.
- PRINCEPS diſponens circa perſonam, vel actum inualidum, dici tur approbare. p. 1. fol. 13. b. col. 1. in princi.
- Princeps dicitur omnium pater. p. 2. fo. 30. b. d.
- Princeps an poſsit de plenitudine poteſtatis auferre dominiũ rei ſuæ. p. 5. fol. 29. a. g. &. h. per totum cum ſequent.
- Princeps non ligatur legibus: ſed viuit ſecundum leges. p. 1. f. 8. b. *. 1.
- Princeps prolem legitimare põt: matrimoniũ verò nõ põt. p. 2. fol. 45. b.
- Princeps propriè non dicitur ſub lege: ſed in lege poſitus. p. 1. fo. 8. b. e.
- Princeps quando videatur pati, vt lex à ſe cõdita nõ ſeruet̃. p. 1. fo. 9. a. c.
- Princeps nõ põt cõcedere populis. vt cõtra ſuas leges ſtatuãt. p. 1. fol. 7. b.
- Princeps peccat mortaliter imponendo tributa ſine cauſa, & tenetur ad reſtitutionem. p. 2. fol. 3. b. k.
- Princeps an poſsit accipere res ſubditorũ non dato prius cãbio. ibid. o.
- Princeps vnus eſſe debet. ibidem.
- Princeps nõ põt remittere pœnã quæ applicatur parti. p. 4. fo. 64. b. l.
- Principis nomen quale ſit. p. 2. fo. 7. a. *. 1.
- Principis maieſtas per bonum & æquum conſeruatur. p. 2. fo. 4. a. f.
- Principi ſoli licere interpretari leges, quomõ ſit intelligẽdũ. p. 1. f. 8. a. d.
- Principi nõ põt lex imponi cui Deus ſubiecit leges. p. 1. f. 9. a. col. 1.ĩ prĩ.
- Principi non minus turpia ſunt multa ſupplicia quam medico multa funera. p. 7. fo. 95. a. f.
- Principes cæterique dominatus quam poteſtatẽ habeant in terris quæ ſibi iure hæreditario deferuntur. p. 2. fo. 7. b. *. 1.
- PRIVILEGIA conceſſa ciuitatibus ſunt perpetua, & realia. p. 5. fo. 39. a. d. &. p. 6. fo. 65. b. f.
- Priuilegia omnia conceſſa minoribus videntur etiam conceſſa furioſis. p. 5. fol. 89. b.
- Priuilegia quando inuicem concurrunt, conquaſſatis priuilegijs, reditur ad ius commune. p. 3. fo. 17. a. col. 1. in fine.
- Priuilegia quando ſunt æquè ſpecialia melior eſt conditio rei. ibid.
- Vnde ſi concurrerent mulier, & minor potentius eſſet priuilegium viduę, quam minoris. ibid.
- Priuilegia contra ius, forum, aut fidem impetrata ſunt nulla. p. 3. folio. 93. b. *. 1. &. 2.
- Priuilegium conceſſum à regalibus exactionibus immunitatis eſt perpetuum: ſed perditur per non vſum, cætera quoque priuilegia huiuſmodivt nundinarum. &c. non vtendo perdũtur. p. 3. fol. 96. b. *. 1. &. d.
- Priuilegium perſonale non tranſit hæredes. p. 7. fo. 101. b. *. 1.
- Priuilegium teſtium ſubſcriptionem non requirit. ibid. i.
- Priuilegium dicitur lex priuata alicui loco, vel perſonæ conceſſa ꝑ prin cipem. p. 3. fo. 87. b. *. 2.
- Priuilegij forma ſecundum vſum & conſuetudinem Hiſpaniæ. ibid.
- Priuilegium propriè non dicitur quando quod petitur ſequitur ius, & conſuetudinem: ſed potius gratia, ſeu beneficium. p. 3. fo. 93. d.
- Priuilegium Regis habet vim legis. ibid. *. 1.
- Priuilegium certæ religioni attributum propter arctitudinem vitæ per ditur ſi non ſeruatur ibi regula antiquitus inſtituta. p. 3. fo. 97. a. a.
- Priuilegium debet primò concertari deinde regiſtrari, demum ſigillari. p. 3. fo. 88. b. *. 1.
- Priuilegium dicitur lex priuata. p. 1. fo. 100. b. *. 1.
- Priuilegium teſtandi conceſſum militibus an poſsit extendi ad peregrinos, qui perigrinantur Romam, aut ad. S. Iacobum. p. 6. fo. 4. a. e.
- Priuilegium datum ſtudẽtibus tantùm habet locum in minoribus. 25. annis. p. 2. fo. 18. a. f.
- Priuilegium quod habet pupillus in actione tutelæ non tranſmittit ad hæredem etiam ex ſe deſcendentem. p. 5. fo. 89. b.
- Priuilegio vel literæ plumbo ſigillatæ non creditur, ſi nomen regis nõ eſt ibi ſcriptum cum die & menfe, & anno. p. 3. fo. 97. a. *. 2.
- Priuilegio primo non intelligitur derogatum, niſi de eo fiat mentio in ſecundo. ibid. b.
- Priuilegij dubiũ per ſolum regem declarari poteſt, niſi ſit confirmatoriũ, & quod iudices, vocatis quorũ intereſt iudicabũt. p. 3. fol. 92. b. *. 3.
- Inter priuilegium, & confirmationem quæ ſit differentia. p. 3. fo. 93. a. a.
- PROBATIO per famam non ſufficit ad probandum dominium. p. 2. fo. 8. a. a.
- Probatio illegitimitatis cui incumbat. p. 2. fo. 17. a. c.
- Probatio caſus fortuiti cui incumbat. p. 5. fo. 8. a. p.
- Probatio per iuramentum dicitur extraordinaria. p. 3. fo. 55. a. g. in med.
- Probationes in criminalibus debent eſſe luce clariores. p. 7. fol. 18. b. *. 1.
- Probatio eſt rei dubiæ in iudicio verificatio, quam affirmans facere tenetur non autem negans. p. 3. fol. 67. b. *. 1.
- Probatio in quibus caſibus incumbat neganti. p. 3. fo. 67. b. *. 2.
- Probatio incumbit ei qui ſe minorem aſſerit vt contractum per eum factum infirmet. p. 3. fo. 68. b. *. 1.
- Probatio incumbit ei qui ſeruum in poſſeſsione libertatis, in ſeruitutẽ petit. ibid. *. 2.
- Probatio pertinet ad eum, quiſe indebitum ſoluiſſe per errorem aſſerit, niſi ſit miles, in ſeruitio Regis, aut ſimplex agricola, aut pupillus, aut mulier. p. 3. fo. 69. a. *. 1.
- Probatio luce clarior requiritur in criminalibus, nec ſufficit ſola ſuſpicio: ſanctius eſt enim in dubijs abſoluere noxium, quam condemnare innocentem. p. 3. fo. 71. a. *. 1.
- In certis tamen caſibus ſufficit ſuſpicio. ibid.
- Probatio in virgine, cui imponit̃ crimen fornicationis, per manus ob ſtetricum reprobatur per diuum Ambro. quia ſępe manus huiuſmodi mulierum falluntur. p. 3. fol. 69. b. i.
- Probatio rei ad fiſcum pertinentis qualiter fiat. p. 3. fol. 70. a. g.
- Qui dominum ſe probat fuiſſe ſemper præſumitur dominus, niſi contrarium probetur. p. 3. fo. 70. a. *. 2.
- Probatio quibus modis fit. p. 3. fo. 69. b. *. 1.
- Probatio etiam poteſt fieri per inſpectionem iudicis, vt in quæſtiõe de terminis. p. 3. fo. 71. b. *. 1.
- Ad plenam probationem an ſufficiat dictum vnius teſtis cum alijs indicijs. p. 3. fo. 71. a. d.
- Probatio etiam valida eſt per famã. p. 3. fo. 71. b. *. 2.
- Probatio facienda eſt iudici non parti, licet debeat fieri in præſentia, & ei volenti debet copia probationis dari. p. 3. fo. 69. a. *. 2.
- Probationis tota virtus ſtat in ratione quam dat teſtis. p. 3. fo. 79. a. a.
- PROBANDI triplex modus. p. 2. fol. 44. b. d.
- Ad probandum an quis videatur ſe aſtringere eo modo quo in libello narrat. p. 6. fol. 48. a. a.
- PROCVRATOR quomodo concipiat verba in contrahẽdo matrimonio nomine alterius. p. 4. fo. 8. a. e.
- Procurator dicitur illo qui aliena negotia, vel lites mãdato domini tractat, & dicitur perſonerius: quia in iudicio, & extra iudicium, ſtat loco alterius perſonæ. p. 3. fo. 31. b. *. 1.
- Procurator eſſe poteſt quilibet niſi lege aliqua prohibeatur. p. 3. fol. 32. b. *. 1.
- Et quæ perſonæ procuratores eſſe lege prohibentur? ibid.
- Procurator an poſsit eſſe infamis? ibid. e.
- Procurator tenetur reſarcire damnũ proueniens domino dolo, vel culpa. p. 3. fo. 38. a. *. 2.
- Procurator ad quas lites admitti non poſsit. p. 3. fo. 34. a. *. 1.
- Procurator tenetur de omnibus receptis cauſa procurationis domino reddere rationem, & cedere ei actiones, quas in lite acquiſiuit. p. 3. folio. 38. a. *. 1.
- Procurator poteſt conſtitui præſens, vel abſens, verbo, & per literas. p. 3. fo. 34. b. *. 1.
- Procuratoris qui poteſt eſſe debet habere mandatum alias citra mandatum, non debet audiri. p. 3. fo. 33. a. *. 3.
- Parentes tamen & affines agere poſſunt ſine mandato: ſed tenẽtur præſtare fideiuſſores ibid.
- Procurator non poteſt excedere fines mandati: & ſi excedit, non valet quod agit. p. 3. fo. 35. b. *. 3.
