- Negotiorum geſtor debet moueri ad res alienas promouẽdas bona intenſione, vt dño proſit nam ſi ſolùm gerit: vt aliquid ſibi poſsit extorquere, non recuperat expenſas. p. 5. fol. 81. a. *. 1.
- Sed qualiter dehoc conſtabit? ibid. e.
- Negotiorum geſtor qñ teneatur de leuiſsima culpa. ibid. i. &. *. 2.
- Negotia abſentis & ignorantis qui geſsit recuperabit expenſas à domino. p. 5. fol. 80. a. *. 3. &. b. *. 2.
- NEMO eſt adductus iurare in verba magiſtri dicit Azo. p. 1. fo. 8. a.
- Nemo poteſt tantùm creſcere in malitia, quãtùm in bonitate: quia charitas poteſt in infinitum extendi. p. 1. fol. 13. b. b.
- Nemo poteſt alteri plus iuris tribuere, quã ipſe habeat. p. 7. fol. 110. *. 6.
- NEPOTES illius qui priuatus fuit feudo propter aleuoſiã, an poſſint illud impetrare à rege. p. 2. fol. 40. b. p.
- NIHIL fœlicius quàm homines ſolis legibus confidere. p. 1. fol. 7. a. f.
- NOBILIS inuẽtus cum alterius vxore etiam in rebus venereis poſt monitionem occidi non poteſt à marito. p. 3. fol. 71. a. g.
- Nobilis non poteſt renuntiare priuilegio ſibi cõpetenti ratione nobilitatis, ne capiatur pro debito vcl ne tormentis ſubijciatur. partita. 7. fol. 101. b. l.
- Nobilis moribus præfertur nobili genere tantum. p. 2. fol. 23. a. d.
- Nobilis tribus modis accipitur. p. 2. fol. 71. a. g.
- Nobilis genere non dicitur, niſi qui ex vtro parente nobilis eſt. par. 2. folio. 71. b. b.
- Nobiles ſoli poſſunt habere vaſſallos. p. 4. fol. 61. b. d.
- Nobiles in quibus caſibus torqueri poſſunt. p. 7. fol. 88. b. b.
- Nobiles pro maiori parte ſunt ſuperbi & inimici popularium. parti. 2. folio. 21. b. d.
- Nobiles non poſſunt imponere angarias ſubditis ſuis. p. 4. fol. 62. b. g.
- Nobiliores durius puniuntur pro furro, quàm plebei. p. 2. fol. 53. b. g.
- Nobiliores quod debeant eligi ad officia limitatur per legem partita. p. 2. fol. 21. b. d.
- Nobilitas duplex generis & morum. p. 2. fol. 23. a. *. 2.
- Nobilitas perfecta quæ ſit ibid. e.
- NOLLE illius eſt cuius eſt velle. p. 7. fol. 100. b. *. 3.
- NOMEN ſuum qui mutat in fiaudem punitur pœna falſi. parti. 7. folio. 26. b. i.
- Nomen bonum melius eſt, quam diuitiæ multæ. p. 1. fol. 49. a. a.
- Nomina appellatiua quæ dicantur. p. 6. fol. 27. b. g.
- Nomina debitorum ſub ſpecie immobiliũ voluit includi gloſ. in. l. mouentium. ff. de verb. ſignifi. p. 2. fol. 53. b. a.
- Nominatio quando habeat locum. p. 3. fol. 10. b. a.
- NOTARIVS & notariatus vide in dictio. tabellio.
- Notarij regis quales eſſe debeant & quod ſit eorum officium. partita. 2. folio. 23. a. *. 2.
- Notarij publici qualiter debeant formare ſcripturas & inſtrumẽta quæ conficiunt. p. 3. fol. 99. b. *. 2.
- Notario legitimè impedito ſcribere, poterit ſcribere alius notarius de eius mandato, & ſcriptum ſignare. p. 3. fol. 100. a. *. 1.
- Sed quid ſi mortuus eſt? iudices loci coram probis hominibus ſigillent notas ſeu regiſtrum, & eius ſucceſſori reſtituatur. ibid.
- Notario qui porrigit falſum inſtrumentum, vt illud ſignet an teneatur pœna falſi. p. 7. fol. 26. a. b.
- NOVALE quid ſit. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- Nouatio quibus modis fit. p. 5. fol. 101. b. *. 1.
- Nouatio an poſsit fieri per delegationem. ibid. g.
- Nouatio facta per pupillum minorem. 14 annis ſine tutoris authoritate liberat priorem debitorem, nec tenetur pupillus. p. 5. fol. 102. b. *. 1
- Nouatio an in caſibus, in quibus olim fiebat tacitè, hodie fiat ope exceptionis. p. 5. fol. 102. a. b.
- Nouatio non valet, ſi debitum ſub conditione alius purè nouando, pro mittat, niſi exiſtat conditio. ibid. *. 1.
- Nouatio vicem obtinet ſolutionis. p. 5. fol. 102. b. g.
- Nouationem facere non poteſt ſeruus nec mulier. p. 5. fol. 102. a. *. 2.
- NOVVM opus vide in dict opus.
- NVBENS infra annum luctus an pœnis ſtatutis à iure ciuili ſubiaceat. p. 4. fol. 39. a. g.
- Nubere poteſt hodie mulier qñdocun voluerit mortuo viro, cum tñ alge olim graues pœnæ imponebantur. p. 4. fol. 39. a. *. 2.
- Nam inde poterat ſequi perturbatio ſanguinis & partus incertus. ibidem. g.
- Tum etiam quia venter tactus facit abortum. ibid.
- NVNTIARE nouum opus vide in dict. opus.
- NVLLVS excufatur à bello contra ſeditioſos in damnum reipub. p. 2. fol. 65. b. h.
- NVNDINAE à quibus concedi poſsint. p. 5. fol. 36. b.
- Et quo tempore perdantur non vtendo. ibid.
- Ad nundinas venientes debent indemnes ſeruari. p. 5. fol. 37. a. *. 1.
- Nundinarum priuilegia. p. 5. fol. 37. a. *. 1.
- NVMERVS millenarius cæteris nobilior eſt. p. 2. fol. 70. b. *. 2.
- NVPTIAE quo tempore non poſsint celebrari. p. 4. folio. 11. b. *. 1. & ibidem. g.
- Nuptiæ tertiæ ſunt abominabiles apud homines vnde relictum vxori ab extraneo ſi caſte & honeſtè vexerit, non debebitur ſi tranſeat ad tertias nuptias, licet debeatur ſi tantum ad ſecundas tranſierit. parti. 4. fol. 38. b. l.
- Nuptiales bñdictiones poſſunt dari cuilibet ſecundo, vel amplius nubẽ 11. p. 4. fol. 39. a. *. 1.
- Ideo iura contrarium dicentia intelliguntur ſi benedicantur adhuc viuente vxore. ibid. d.
- Nuptiales enim benedictiones non reperiuntur inter ſacramenta Eccleſiæ. ibid. c.
- NVTRICES filiorum regum quales & quibus moribus eſſe debeant. p. 2. fol. 17. b. *. 2. &. fol. 20. a. *. 2.
- Nutrices debent diligi ab alumnis. p. 2. fol. 18. a. c.
- Nutritor filios regis quæ docere debeat, & à quibus abſtinere. parti. 2. folio. 18.*2.
- Nutritores ſunt loco parentum. p. 4. fol. 53. b. f.
- Vnde nutrices non poſſunt eſſe teſtes in cauſis alumnoram. ibid.
- Nutritores filiorum regum quales eſſe debeant. p. 2. fol. 18. a. *. 1.
- NVTV qui aliquid falſum ſignificare intendit mẽdacium committit. p. 2. fol. 35. b. col. 1. in prin.

- O

- OBEDIRE regi & ſuperioribus in quibus rebꝰ de beant ſubditi. p. 2. fol. 38. b. a. &. fol. 41. b. e.
- OBLATIO dicitur quod donatur Deo vel Eccleſiæ inter viuos ſeu in morte, & quod offertur quotidie presbytero cum oſculo manus. parti. 1. fol. 134. a. *. 2.
- Oblationes quorum hominum eccleſia nõ recipit & quare. p. 1. fol. 135. a. *. 1. & per totam paginam.
- Oblationes quæ fiunt capellæ ſitæ intra parrochiam cædunt Eccleſiæ parrochiali. p. 1. fol. 134. a. k.
- Idem eſt dicendum de oblationibus factis imaginibus in quocun loco intra parrochiam poſitis. ibid.
- Oblationes promiſſas Deo vel Eccleſiæ tenentur offer re ipſi vouentes, vel eorum hæredes. p. 1. fol. 134. b. *. 1.
- Ad eas tamen quæ fiunt presbytero tempore miſſæ homines de neceſſitate non tenentur. ibid. *. 2.
- Oblationes facere præcipuis feſtiuitatibus an poſsint compelli parrochiani. lex parti. dicit quod non. Hoſtien. contra. ibid. d.
- Poſſunt tamen cogi ſi presbyter eſt pauper. ibid. *. 3.
- OBLIGATIO naturalis an oriatur ex maleficio. p. 2. fol. 38. a. f.
- Obligatio bonorum extenditur ad futura: ſed in tali generali ob igatio ne non includitur concubina ancilla aut filij, vel ſerui ad ſeruitium quotidianum domus. p. 5. fol. 84. a. *. 2.
- Obligatio quibus modis ſoluitur. p. 5. fol. 97. b. *. 2.
- Obligatio conditionalis quæ dicatur. p. 5. fol. 64. a. d.
- Obligatio triplex eſt in qua poteſt accedere fideiuſſor, contra legẽ parti. p. 5. fol. 74. a. b.
- Obligatio naturalis tantùm quando ſit efficax ad agendum in foro Ee cleſiaſtico. p. 5. fol. 74. a. d.
- In obligatione generali an cenſeantur hypot ecatæ res cuius dominiũ competit obliganti iure ſingulari. p. 5. fol. 84. a. g.
- In obligatione ex maleficio an infit naturalis obligatio. p. 5. fol. 74. a. d.
- Obligari an poſsint res hæredis per teſtatorem. p. 6. fol. 59. a. e.
- OBSES quis dicatur. p. 5. fol. 83. b. i.
- Obſes poteſt dari homo liber pro ſatisfactione debiti. p. 5. fol. 83. b. i.
- Obſes non poteſt cogi ad aliqua ſeruitia. ibid. k.
- Obſes debet ſe paſcere ſuis ſumptibus. ibid.
- Obſides qui dati ſunt loco captiuorum populi Romani teſtari nõ poſſunt. p. 6. fol. 6. *. b. 2.
- OCCIDENS conſiliarium regis an incurrar crimen læſæ maieſtatis. p. 2. fol. 51. a. b.
- Occidens vel percutiens in domo, vel in præſentia regis qualiter punitur. p. 2. fol. 51. a. *. 2.
- Occidens aliquem iuſſu vel metu tyranni an excuſatur à pœna homici dij. p. 7. fol. 30. b. o.
- Occidere ſe ipſum an liceat ob defenſionẽ pudicitiæ. p. 2. fol. 52. a. i.
- Occidere Chriſtianum maius eſt peccatum quam occidere paganum. p. 7. fol. 29. b. g.
- OCCVLTVM dicitur illud quod probari non poteſt. p. 4. fol. 2. b. col. 2. in principio.
- In occultis non eſt inquirendum niſi in crimine læſæ maieſtatis. par. 4. fol. 2. col. 2.
- OCCVPASSE inſulam vel terram qñ quis dicat̃. p. 2. fol. 66. b. a.
- Occupare ille dicitur, qui ſic incipit occupare, ꝙ põt conſeruare & poſſidere aliâs non dicitur occupare. p. 2. fol. 41. a. col. 1. in medio.
- Occupans propria authoritate poſſeſsionẽ ſibi à prælato etiam iure inſtitutionis relictam, Incidit in pœnã. l. ſi quis in tantã. C. vnde vi. ne excuſatur prætextu teſtamenti. p. 7. fol. 41. a. col. 2. in prin.
- Occupans propria authoritate quo tempore præſcribit remedium. 1. ſi quis in tantam. C. vnde vi. ibid.
- OFFENSA manifeſta quando dicatur. p. 1. fol. 91. b. c.
- OFFERRI, quid in contractu emptionis propriè ſignificat. parti. 5. fol. 2. a. g.
- OFFICIVM quid ſit & quod modis dicatur. p. 2. fol. 21. a. b.
- Officium iudicis pendente dilatione qualiter intelligatur conquieſcere. p. 2. fol. 56. b. e.
- Officia maxima domus regiæ conceduntur magnatibus. partita. 2. folio. 21. b. f.
- Officia regia expirant morte regis: illa verò quæ iuriſdictionem habent ordinariam minimè. p. 2. fol. 39. b. e.
- Officia perpetua non põt reuocare ſucceſſor in regno. p. 2. fol. 46. a.
- Officia publica potius debent dari nobilibus, quã plebeis. p. 2. fo. 58. a. e.
- Officiarij regis habẽtes poteſtatem condẽnandi ad mortem, vel ad mẽmutilationem, non poſſunt durante adminiſtratione, niſi de crimine ratione officij commiſſo accuſari. poteſt tamen rex contra eos inquirere & caſtigare. p. 7. fol. 6. a. *. i.
- Officiarij regis qualiter iurare debeant. p. 2. fol. 28. b. *. 2.
- Officiarij regis licèt creentur ad beneplacitum regis, non tamen debent deſtitui ſine cauſa iuſta. p. 2. fol. 3o. b. h.
- Officiarios regis qui percuſſerit vel occiderit an incurrat crimẽlæſæ maieſtatis. p. 2. fol. 51. a. b.
- OMNISſtatus hominum in perpetuo motu eſt. p. 1. fol. 7. a.
- Omnis Chriſtianus debet ſcire Aue Maria & Pater noſter. partita. 1. folio. 23. b. *. 1.
- Omnis Chriſtianus peccans duplici vinculo aſtringitur. p. 1. fo. 23. b. b.
- Omne quod eſt contra conſcientiam præcepti ædificat ad gehennam. p. 1. fol. 21. a. k.
- Omnes tenentur de occiſo etſi vnus tantum vulneraſſet. p. 2. fol. 51. b. f.
- Omnes tenentur currere ad extinguendum ignem. ibid. i.
- Omnia noua placent. p. 1. fol. 10. a. a.
- ONVS probandi vſum vel cõſuetudinem, vel legem fori cui incumbat. p. 1. fol. 13. a. q. per totum.
- OPEM ferens maleficio qualiter puniatur. p. 7. fol. 52. b. g. per totũ. & fol. ſequen. a. a.
- OPERAE obſequiales in quo conſiſtunt. p. 4. fol. 58. a. a.
- Operæ obſequiales quę conſiſtunt in non faciendo de iure partitarum tranſeunt ad hæredes extraneos: de iure verò communi minimè tranſeunt. p. 4. fol. 57. b. k.
- Opus nouum qualiter dicatur fieri, & quis illud poſsit nuntiare. par. 3. fol. 181. b. *. 2.
- Operis noui nuntiatio vt teneat opus eſt, ꝙ fiat his qui ſunt in opere. p. 3. fol. 182. a. l.
- Opus nouum ſi plures inſimul faciant ſufficit vni nuntiari: ſed fi loco plurium fiat, & vnus ex ſocijs nomine ſuo nuntiet, nõ prodeſt alijs. ibidem. *. 1.
- Opus ſi fiat in loco publico quilibet de populo poteſt nũtiare, niſi mulier aut pupillus. ibid. *. 2.
- Opus nuntiari non poteſt reficienti canales vel fiſtulas, aut aquæductũ licet cum præparatorijs præſtet impedimentum. p. 3. fol. 183. a. *. 1.
- Operis nuntiationis effectus eſt, quod ſiue iuſtè ſiue iniuſte nuntiatum eſt non poteſt amplius opus fieri ſine iudicis mandato. ibid. *. 2.
- In certis tamen caſibus fieri poteſt nuntiatio. ibid. h.
- Operis noui cauſa qualiter ſit terminanda. ibid. *. 3.
- Opus factum ex quo damnũ infertur prædio vicino, ſe vendat̃ prædiũ poteſt prohiberi per eum cui damnum infertur. partita tertia. folio. 184. b. *. 3.
- Opus factum ſi intra. 15. annos poſtquã eſt factum demolitur culpa artificis cecidiſſe cenſetur. p. 3. fol. 185. b. *. 1.
- Operariita quis debet in re ſua ne alteri damnum det: aliâs illud opus per iudicem deſtruetur. ibid.
- Opus quid ſit. p. 2. fol. 11. b. *. 2.
- Opus triplicis generis eſt, interius, exterius, & medium. ibid.
- OPTIONE alicuius rei legata, non poteſt legatarius poſtquam ſemel elegit amplius variare. p. 6. fol. 65. a. *. 1.
- Optione ſerui duobus legata, ſi diſcordent in electione mandet iudex ſorte dirimi. p. 6. fol. 65. b. *. 1.
- ORATIO ſpecialis an plus proſit defunctis quam generalis. p. 1. fol. 104. b. i. per totum.
- Orator quis dicatur. p. 2. fol. 59. a. d.
- ORDINES ſuccepturi cuius ætatis eſſe debeant. p. 1. fol. 59. a. *. 2.
- Ordines qui furtiuè recipit qualiter puniatur. ibid. b. *. 1.
- Ordinibus ſucceptis priuatur qui in non ſucceptis miniſtrat. ibi. *. 2.
- Ad ſacros ordines quales perſonæ promoueri non poſſunt. partita. 1. fo lio. 55. b. *. 1.
- ORIGENES erroneè poſuit pœnam damnatorum non eſſe perpetuam, ſimiliter nec gloriam beatorum. p. 1. fol. 14. b. a.
- Originale peccatum quare animæ imputetur, cùm illud contrahatur tantum ex carnis corruptione. p. 1. fol. 15. b. e.
- ORNAMENTA Eccleſiæ non ſunt ad humanos vſus conuertẽda, & qualiter debeant tractari. p. 1. fol. 31. a. *. 1.
- Quare inde clerici non poſſunt facere burſas, vel alia huiuſmodi. ibi. f.
- ORPHANVM qui pietate motꝰ recipit, nihil ab eo petere poteſt: debet tamen ei orphanus reuerentiam omnibus diebus vitæ ſuæ. p. 5. fol. 82. a. *. 1.
- Orphanus quis dicatur, & an requiratur, ꝙ ſit minor quatuordecim an nis? p. 3. fol. 17. a. b.
- OSCVLA & amplexus ſunt præludia veneris. partita ſecunda. folio. 42. b. a.
- Oſculum eſt pars adulterij. p. 2. fol. 42. b. a.

- P.

- PACTVM inter coniuges, vt mulier teneatur ſe & filios ſuos alere, an valeat. p. 4. fol. 29. a. b.
- Pactum de non petendo debitum excedens ſummam. 500. aureorum non exigit inſinuationem ſecundum magis communem opinionem. par. 5. fol. 14. a. o.
- Pactum legis commiſſoriæ in pignoribus reprobatur. p. 5. fol. 24. b. *. 1. &. o. per totum.
- Pactum inter aduocatum & cliẽtulum de quota litis eſt improbatum. p. 3. fol. 41. b. *. 1.
- Pactum legis commiſſoriæ quid operetur in venditione. p. 5. fol. 24. a. c.
- Pactum illud valet, vt ſi ante traditionem res deterioretur, periculũ ſit venditores. ibid. *. 1.
- Pactum nudum producit obligationem efficacem ad agendum. pár. 5. folio. 61. a. a.
- Per pactum renuntiari non põt præſcriptioni. p. 3. fol. 165. a. f.
- Pactum de non petendo de iure antiquo tollit ipſo iure obligationem naturalem & ciuilem. p. 5. fol. 97. b. e.
- Pactum de cohabitando certo loco valet contra id quod hr̃ in. l. Titio centum. la. 2. ff. decondi. & demonſtra. p. 3. fol. 112. a. d.
- Pactum vt quandocun vẽditor pecuniam offeret rem recuperet quo tempore præſcribatur. p. 5. fol. 25. a. a.
- Et ex hoc pacto datur vtilis rei vendicatio venditori etiam contra ſecũdum emptorem. ibid. g.
- Vel actio ad intereſſe contra primum emptorem. ibid.
- Pactum inter procuratorem & dominum, vt reddãtur procuratori etiã damna, quæ ſua culpa vel contumacia obuenerunt, ſecus ſi dolo, rectè valet. p. 3. fol. 38. a. m.
- Pactum manus iniectionis propria authoritate, vt valeat tria requiruntur. p. 5. fol. 26. b. l.
- Pactum appoſitum in contractu matrimonij vt vir habitet in certo loco, an valeat. p. 4. fol. 15. b. l.
- Pactum vt re data in dotem æſtimata, periculum ſit mulieris valet. p. 4. folio. 33. b. h.
- Pactum vt vxor ſeipſam alat, & maritus habeat dotem & eius fructus valet. p. 4. fol. 36. b. d.
- Per pactum fieri non poteſt vt ædificium non cadat ſolo. partita. 3. folio. 164. a. f.
- Pactum illud valet, vt ſi infra præfixum terminum nõ ſoluatur talis res vel domus ſit empta creditori. p. 5. ſol. 24. b. n.
- Sed an poſsit fieri tale pactum cum fideiuſſore? ibid.
- Pactum appoſitum de reſtituenda re vendita, quandocun pretium reddatur ſeruandum eſt. ibi. *. 2.
- Pactum appoſitum vt res vendita certis perſonis non alienetur non valet. p. 5. fol. 55. b. *. 1.
- Ex eo tamen peti poteſt pœna vel intereſſe. ibid. a.
- Sed nec tale pactum tranſit in hæredes. ibid.
- Pactum de lucranda dote procedit etiam ſi alter coniugum ingreditur religionem. p. 4. fol. 35. b. b.
- Pactum de dote debet ſeruari ſecundum locum vbi contractum eſt, nõ vbi coniuges habitãt. ibid. *. &. f. per totum.
- Per pactum nemo ſe facere poteſt criminoſum eius criminis, quod non commiſit. p. 7. fol. 22. b. c.
- Pactum gratuitum rectè poteſt fieri ſuper crimine adulterij: tranſactio verò fieri non poteſt. p. 7. fol. 11. b. b
- Per pactum non poteſt tolliius ſanguinis, licet ſucceſsionis bene poſſit. p. 7. fol. 101. b. *. 8.
- Pactum gratuitũ nec tranſactio non tenet niſi inſpectis & cognitis verbis teſtamenti vel codicillorum. p. 6. fol. 11. b. e.
- Per pactum non poteſt auferri libera teſtamenti factio. p. 3. fol. 59. b. g.
- Pactum de non petendo extenditur ad hæredes licèt ab eis non fuit facta mentio. p. 3. fo. 70. b. *. 1.
- Pacta appoſita contra leges vel bonos mores non valent. partita quinta. fol. 85. b. *. 1.
- PALATIVM quid ſit & vnde nomen habeat. p. 2. fol. 29. b. *. 1.
- In palatio quomodo ſe gerere oporteat in dictis & factis. partita. 2. folio. 29. b. *. 2.
- PALAM aliquid fuiſſe dictum, quando dicatur. p. 2. fol. 34. b. b.
- Palam quod ſit grauius punitur quam quod clam. ibid.
- PAPA per manus. S. Petri, cuius ſucceſſor exiſtit, quam poteſtatem acceperit à Chriſto. p. 1. fol. 33. a. l.
- Papa dicitur Apoſtolicus, quia locum Petri Apoſtoli tenet. ibid. *. 2.
- Papa aliquid attentans contra vniuerſalem ſtatum Eccleſiæ, non eſt ſu ſtinendus. p. 1. fol. 133. b. k.
- Papa an habeat dominium omnium Eccleſiarum & rerum ipſarum. p. 1. fol. 34. a. q.
- Papam eſſe quare fuit neceſſarium. p. 1. fol. 33. a. i. &. k.
- Papa an licite poſsit diſpenſare cum bigamo. p. 1. fol. 34. b. m.
- Papa non poteſt nec debet contra ea quæ ſunt à Deo ſtatuta ire. p. 2. fo. 2. a. col. 2. in prin.
- Ne in his quæ eſſent contra generale ſtatutum Eccleſiæ. ibid.
- Papa quam poteſtatem habeat in imperatorem ac reges. ibidem. b. colu. 2. i. & ſequen.
- Papa poteſt ſtatuere & exercere iuriſdictionem cõtra laicos ratione criminis commiſsi contra ſtatum eccleſiæ. p. 4. fol. 55. b. a.
- Papa idem eſt quod pater patrum, & quare ita dicatur. partita prima. fol. 33. b. *. 1.
- Papæ nomen tempore antiquo commune fuit ommibus Epiſcopis. ibidem. h.
- Papa maior eſt adminiſtratione. D. Paulo. p. 1. fol. 34. b. m.
- Papa an poſsit Iudæis concedere licentiam fœnerandi Chriſtianis. p. 5. folio. 79. b. a.
- Papa non poteſt diſpenſare, ne quis confiteatur homini. p. 1. fo. 21. b. a.
- Papa non poteſt totaliter priuare Eccleſiam imperatore. partita. 2. folio. 2. a. f.
- Papa non poteſt priuare electores imperij. ibid.
- Papã potuiſſe tranſferre imperium à Græcis in Germanos. Albericus dubitat. ibidem.
- Papa in quibus caſibus ſolus diſpenſat & non alius. p. 1. fol. 33. b. *. 2.
- Papa ſolus poteſt quem liberare à voto. ibid. fol. 34. a. f.g.
- Papa & Epiſcopus in quo differunt quantum ad diſpenſationem voti. ibidem.
- Papa ſolus diſpenſat ſuper defectu ætatis. ibid. m.
- Papa poteſt tollere res vnius Eccleſiæ, & dare alteri etiam ſine cauſa. ibi dem. b. col. 1. in prin.
- Papæ tamen non licet res Eccleſiæ prodigaliter alienare, vel ex illis dita re ſuos conſanguineos. ibid.
- Papa concurrit cum omni prælato in poteſtate & iuriſdictione. ibid. b.
- Papa poteſt quolibet tempore quemlibet ordinem conferre. partita. 1. folio. 35. a. e.
- Papa cum quibus perſonis non conſueuit diſpenſare. ibid. *. 1.
- Papa ſi volet poteſt diſpenſare cum homicida voluntario. ibid. q.
- Papa non poteſt eligere ſibiſucceſſorem: ſed eius electio fit per cardinales. ibidem. *. 2.
- PARENTES qualiter ſuccedunt filijs morientibus inteſtatò. p. 6. folio. 90. b. *. 1. &. d.
- Parentela an poſsit probari per auditum. p. 4. fol. 27. a. col. 1. in prin.
- PARRICDIVM quali pœna caſtigatur. p. 7. fol. 31. b. *. 1. &. g.
- PARROCHIALIS presbyter, qui, propter multitudinem populi non poteſt omnium confeſsiones audire, an poſsit alios ſacerdotes aduocare, qui eum adiuuent. p. 1. fol. 20. b. col. 1. in prin.
- PARIETEM ruinoſum de quo domui vicini damum imminet iu dex debet facere demoliri habita priꝰ informatione. p. 3. fol. 184. a. *. 2.
- PARTVS ancillæ vel animalis vi arrepti, penès bonæ fidei poſſeſſorem conceptus & natus poteſt per eum vſucapi: niſi ſciuerit ante con ceptionem non eſſe vendentis. p. 3. fo. 166. a. *. 1.
- Si tamen ſit partus aditus apud bonæ fidei poſſeſſorem fit partus furti uus, quoad vſucapionem. ibid. d.
- Partus quando eſt geminus quis debet præferri in maioria. parti. 7. folio. 99. b. i.
- Partus animalis rectè poteſt emi. p. 5. fol. 17. b. *. 3.
- Parrui imminet periculum ex acceſſu viri ad vxorem tempore conceptionis. p. 2. fol. 68. b. f.
- PASTORIS iuramentum non ſufficit ad probandum mortuum pecus ſine culpa ſua. p. 5. fol. 43. a. p.
- Paſtores tenentur de deterioratione gregis, ſi culpa & negligentia non eligant aquas ſanas & paſcua commoda. p. 5. fol. 43. a. *. 1.
- PASCVA dicuntur in quibus haberi poteſt vſus paſcendi, & alius fructus non percipitur. p. 3. fol. 105. b. a. &. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- Paſcendiius qui habent in tranſitu pecorum, poſſunt per vnũ diem & noctem tranſeundo de vna ſtrata ad aliam paſcere. p. 3. fol. 91. b. b.
- PATRINVS qui puerum leuat de ſacro fonte aſſumit ſibi officiũ Pædagôgi. & ideo tenetur ad habendam curam de ipſo. p. 1. fo. 17. b. a. &. p. 4. fol. 20. a. c.
- Patrinus in baptiſmo debet eſſe vnus & non plures ibid. *. 1.
- PATRITIVS quis dicatur. p. 4. fol. 50. a. *. 2.
- PARTITARVM libri quàm corruptè antea legebantur, & quanto cum labore nunc emendati in lucem exierint. p. 1. fol. 9. b. m.
- PATER ſi diſsipat bona ſua propria & libera, filij ſui poſſunt petere ſibi aliquid aſsignari: vnde viuere poſsint. p. 1. fol. 109. b. a.
- Pater ſi dilapidat bona regni, an propterea filius poſsit inſurgere aduerſus patrem. p. 2. fol. 44. a. b.
- Pater quando alienat bona ſubiecta reſtitutioni veluti bona maioriæ vel feudalia, an filius hæres patris poſsit contrauenire & illa petere. p. 5. fol. 90. a. a.
- Pater quauis ſit ſub aui poteſtate: tamen ſuccedit filio ab inteſtat exclu ſo auo paterno. p. 6. fol. 91. a. b.
- Pater qui mortua vxore dotem eius retinet, an videatur adire hæreditatem nomine filiorum. p. 5. fol. 107. b. e.
- Pater quos filios tenetur alere & quos non. p. 4. fol. 53. a. *. 1.
- Pater qui religionem profeſſus eſt non poteſt quem ex filijs meliorare in tertio bonorum, quia grauaretur monaſteriũ. p. 6. fol. 7. b. b.
- Patrisfamilias appellatione intelligitur Dominus domus. partita. 7. folio. 97. b. *. 1.
- Pater an teneatur alere filium qui conſumpſit partem ſuam prodigaliter. p. 4. fol. 52. a. g.
- Pater non tenetur ad pœnam pecuniariam in qua filius condemnatur pro delicto etiam reſpectu legitimè. p. 4. fol. 52. a. m.
- Pater ſi commiſit crimen læſæ maieſtatis, filius non perdit beneficia. p. 2. fol. 22. d.
- Pater debitor filiæ non debet filiam dotare. p. 4. fol. 29. b. k.
- Pater tenetur filiam, quam habet in poteſtate in matrimonium dare & dotare. p. 4. fol. 31. b. *. 1.
- Pater in quibus caſibus non tenetur dotare filiam. ibid. b.
- Pater diſsipans fideicommiſſum cogitur illud reſtituere filio ante conditionis euentum. p. 2. fol. 44. a. b.
- Pater adulteræ poteſt occidere adulteram & filiam in ſua vel generi do mo repertam, nec poteſt vno dimiſſo alium dimittere. partita. 7. folio. 69. a. *. 1.
- Pater dotans filiam vltra congruentiam licet ſit ipſa diues, de ſuo ſemper dotare præſumitur. p. 4. fol. 31. b. b.
- Pater ſi inſtituat hæredes duos filios, & vni inſtituto alium ſubſtituar, & moriatur inſtitutus neceſſe habet ſubſtitutus pupillariter omnia bona pupilli agnoſcere: nec poteſt paterna adire, & alia repudiare. p. 6. folio. 3. 0. a. *. 1.
- Pater ſi vendit immobilia filij, datur recurſus ad ea. p. 2. fol. 44. a. b.
- Pater poteſt in teſtamento filios ſuos naturales legitimare dicendo ſe velle eos eſſe legitimos hæredes. p. 4. fol. 44. a. *. 1.
- Paterſamil. neceſsitate conſectus poteſt filium vendere vel pignorare: mater verò non poteſt. p. 4. fol. 48. a. *. 2.
- Etiam obſeſſus in caſtro comedere filium poterit. ibid.
- Non tamen hoc procedet in filio presbytero. ibid. k.
- Et venditum filium poterit recuperane offerendo pretium. ibid. b. *. 1.
- Pater ſi promiſit dare mihi vnam ex filiabus ſuis in matrimoniũ poſſum eligere quam voluero. p. 4. fol. 6. b. *. 1.
- Et ſi ante electionem cum vna earum coiero cum ea compellor contrahere. ibidem.
- Pater in quibus caſibus non habet vſumfructum in bonis filij. p. 4. fol. 47. b. b. per totum.
- Pater ſi filium expoſuit, non poteſt eum ab alimentante repetere. p. 4. fol. 54. *. 2.
- Pater poteſt filium ab alio detentum vel vagantem iudicialiter reducere ad ſuam poteſtatem. p. 4. fol. 48. b. *. 2.
- Pater non poteſt à filio iudicialiter conueniri, niſi cauſa caſtrenſis peculij. ibidem. *. 3.
- Pater plures habens filios ſi dicat quod facit maioriam de bonis ſuis in filium ſuum intelligitur de maiori. p. 2. fol. 44. a. d.
- Pater ſi eſt rebellis patriæ licite aduerfus eum inſurgit filius. partita. 2. fol. 59. a. a.
- Pater poteſt comedere filium propter neceſsitatem. ibid. b.
- Pater non poteſt donare vel legare. pluſꝗ̈ quintam ſiue in vita ſiue in morte. p. 5. fol. 13. a. h.
- Pater prohibitus non donare vltra quintam an intelligatur etiã id non poſſe de fructibus qͦs percipit in vita ſua de bonis proprijs. b. ibid.
- Pater ſi plures donationes faciat minutas, an illæ debeat̃ non cõputari in quinta debẽt, niſi ſimul iunctæ magnæ donationi æquiualeat̃. ibi.
- Pater ſi dilapidet bona an filij poſsint peteri vt ſibi aſsignetur poſſeſſio pro alimentis. ibid. a.
- Pr̃ ſi multa ꝑdidit in ludo an poſsint filij reuocarevſ ad legitimã. ibi.
- Pater ſi legat ſpurio cũ capere potuerit nõ valet legatũ: ex qͦprohibet̃ te ſtator vitio ſuo & non alieno teſtari. p. 6. fo. 19. b. col. 1. in prin.
- Pater an poſsit excludere filium ab hæreditate ſibi delata, repudiando, vel nolendo eam adire. p. 6. fol. 41. a. h.
- Sed quid in filio recuſante adire hæreditatem ſibi delatam, an ſimiliter pater poterit excludi. ibid. i.
- Pater poteſt filio naturali, vel extraneo patrem non habenti, dare in teſtamento tutorem, qui eum & bona in quibus eum inſtituit adminiſtret. p. 6. fol. 104. b. *. 2.
- PATIENTIA ſola non arguit conſenſum. p. 1. fo. 9. a. c.
- Patientia quid ſit, & qualis debeat eſſe. p. 2. fo. 13. b. f.
- PATRIA poteſtas eſt diuino nexu copulata. p. 4. fo. 16. b. i.
- Patria poteſtas eſt ius quod habet vir in liberos ſuos. ibid. *. 3.
- Patria poteſtas quomodo conſtituitur. p. 4. fo. 47. a. *. 3.
- Patria poteſtas quibus modis diſſoluitur. p. 4. fo. 49. a. *. 1. &. 2.
- Patria poteſtate liberantur filij ſi pater contrahit incæſtas nuptias. p. 4. folio. 50. a. *. 1.
- Patriæ poteſtatis & emancipationis differentia hodie ſublata eſt in ſuc ceſsione ab inteſtato. p. 6. fo. 20. a. b.
- Patria ſua cuique dulciſsima eſt. p. 2. fo. 68. a. g. &. p. 4. fo. 60. a. c.
- Patriæ plus naſcimur quam patri. l. 1.§. &. generaliter. ff. de vent. in poſ. mitt. p. 2. fol. 68. a. f.
- PATRIMONIVM Regis triplex eſt. p. 2. fo. 53. b. b.
- PATRIARCHA extra patriarchatũ ꝗd põt facere. p. 1. fol. 37. b. *. 1.
- Patriarcha ibi debet conſtitui, vbi aliqua gens ad fidem conuertitur, vt nuper à papa conſtitutus fuit Patriarcha Indiarum Maris Occeani. p. 1. fo. 37. a. b.
- Patriarcha quis quis dicatur. P. 1. fo. 35. b. *. 2.
- Patriarchæ proximi ſedere debent papæ & præferuntur cardinalibus, excepto cardinali Hoſtienſi qui præfertur patriarchæ. p. 1. fo. 35. a. k.
- Patriarcha quam poteſtatem habeat in Archiepiſcopos, & Epiſcopos. &c. ibid. fo. 36. a. *. 1. & per totam paginam.
- Patriarchæ concilium qualiter, & quando conuocare poſſunt. ibidẽ. k. per totum.
- Patriarchę munus & poteſtas. p. 1. fo. 37. a. *. 1.
- Patriarchales ſedes antiquæ ſunt quatuor Conſtantinopolitana, Alexandrina, Antiochena, Hieroſolimitana ſunt & aliæ duæ additæ, Aquilenſis & Grandenſis. p. 1. fo. 136. b. *. 2.
- Patriarchales quatuor ſedes deſignant quatuor Euangeliſtas. ibidem fol. 37. a. a.
- PATRONVS quibus modis perdit ius quod habet in libertum. p. 4. fo. 58. b. *. 2. & fo. ſeq. a. a.
- Patroni quando variant in pari numero, vt quia vnus præſentat vnum alius alium, epiſcopus habet optionem inſtituendi quem velit. p. pri ma fo. 118. b. c.
- Patronos plures habere an ſit vtilius eccleſiæ quam vnũ habere. ibid. d.
- Patroni quos clericos debent præſentare. ibid. *. 1.
- Patroni eccleſiarum cathedralium quare dicantur Reges Hiſpaniæ. p. 1. fol. 39. a. c.
- Patronus dicitur quaſi pater oneris. p. 1. fo. 113. b. *. 1.
- Patronus vter erit, an iille qui cæpit ædificare eccleſiam & deſtitit, an vero qui eam in choatam perfecit. p. 1. fo. 114. a. c.
- Patronus non poteſt præſentare extraneum, ſi in diœceſi eſt idoneus. ibidem. b.c.
- Patronus ad præbendas canonicorum & aliorum citra prælatum habet pręſentationem. ibid. d.
- Patrono quis honor debeatur. ibid. i.
- Patronus quando poſsit vti rebus eccleſiæ. ibid. *. 1. &. k.
- Patroni conſenſus non requiritur neceſſario in alienatione rerum eccleſiæ. p. 1. fo. 115. a. a.
- Patronus non debet vſurpare decimas, & oblationes eccleſiæ. ibid. *. 1.
- Patronus an priuetur iure præſentandi ſi pręſentat indignum. p. prima folio. 115. b. c.
- Patronus laicus poteſt variare vno præſentato, alium præſentando: ita ꝙ non variet in malum. ibid. *. 1.
- Sed an poſsit dari aliqua cautela vt non poſsit variare. p. 1. fo. 116. a. a.
- Patrono licet permittatur variare, procedit accumulando non totaliter à prima præſentatione recedendo. ibid. b.
- Patrono clerico vel religioſo quare non eſt permiſſum variare in præſentatione clerici inſtituendi. ibid. *. 1.
- Patronus non poteſt ſe ipſum præſentare. ibidem.
- Patronus ſi vnus ſit clericus alter laicus an poſſunt variare. ibid. l.
- Patroni quando plures præſentant diuerſos clericos in diſcordia inſtituetur à maiore præſentatus. p. 1. fo. 117. b. *. 1.
- Patronos diſcordantes in præſentatione inſtituendi ad quod vſ tempus teneatur expectare ipſe epiſcopus. p. 1. fo. 118. a. *. 1. &. a.
- Sed an durante tempore ad præſentandum epiſcopus poſsit ponere œconomum? ibid.
- Patrono negligente vel mortuo ſine hærede, ius prouidẽdi ad illum ad quem pertinebat inſtitutio. p. 1. fo. 118. b. e.
- Patroni omnicura, & diligentia debent aduertere ne eccleſia damnum patiatur. p. 1. fo. 114. b. *. 2.
- Patronatus ius eſt indiuiſibile, & cuilibet ex patronis competit in ſolidum. p. 1. fo. 118. a. *. 2.
- Patronatusius in diuiſione hæreditatis an poſsit per iudicem vni adiudicari. ibidem. f.
- Patronatus ius quibus modis acquiritur, & quod ius habeat patronus in eccleſia. p. 1. fo. 113. b. *. 1. & fo. ſeq. per totum.
- Patronatus ius (vt definit Gofredus) eſt authoritas, vel poteſtas proueniens ex beneficijs ante conſecrationẽ eccleſiæ collatis. ibid. i.
- Alias diffinitiones vide. ibidem.
- Patronatus ius quibus modis tranſit de vna perſona in aliam. p_... folio. 116. b. *. 1. & fo. 117. a. *. 1.
- In iure patronatus ſucceſsio fit in ſtirpes, & non in capita. ibid. e.
- Sed an hoc procedat in collateralibus, & baſtardis? videt̃ ꝙ ſic. ibi. &. f.
- In iure patronatus ſuccedunt tam maſculi quam fœminæ. ibid. g.
- Sed an valeat ordinatio à fundatore facta quod tranſeat tantùm ad hæredes maſculos? videtur ꝙ ſic ibid.
- Patronatus ius non retinet filius, ſi renuntiat hæreditati paternæ. ibidem.
- Patronus poteſt donare ius ſuum compatrono ſine cõſenſu Epiſcopi. ibid. i. &. k.
- Patronatus ius quando tranſeat in venditione alicuius rei. ibid. l.
- Patronatus ius tranſit in alium, locatione, pignore, miſsione in poſſeſſionem pendente lite. p. 1. fo. 117. a. d.e.i.
- Patronatus ius quibus de cauſis eccleſia tribuit laicis. p. prima. fol. 118. b. *. 1. &. b.
- Ius patronatus eccleſiaſticum. ibid. a. col. 1. in princi.
- PATROCINARI & patrocinium vide in dictione aduocatus.
- PAVLI locus. 1. ad Corinth. cap. 3. de fœno ligno & ſtipula declaratur. p. 1. fo. 21. b. col. 2. in princ.
- PAVPER quis dicatur. p. 7. fo. 30. a. f. &. p. 3. fol. 148. b. b.
- Pauperibus melius eſt dare quam eccleſię cęteris paribus: ꝗa homo nõ eſt propter eccleſiam: ſed eccleſia propter hominem. p. prima fol. 45. a. col. 2. in medio.
- Pauperes inuenti in officio præſumuntur affectaſſe officium. p. 2. folio. 21. b. b.
- Paupertas prodeſt ad manſuetudinem. p. 2. fo. 18. a. d.
- PAX eſt diſcordia finis & eſt duplex, vna verbalis cum amplexu alia verbalis cum oſculo. p. 7. fo. 45. a. *. 2.
- Pax eſt contractus ſtricti iuris, ſicut & tranſactio. p. 2. fo. 63. b. b.
