- TVTOR non tenetur exhibere inuentariũ totum reo: ne res pupilli & ſecreta pãdantur: ſed tm̃ copiam eius & qualiter factũ eſt inuentarium, ſine deſcriptione omnia rerum. p. 3. fol. 15. b. b.
- Tutor poteſt dari à matre in teſtamento debet tamen iudex confirmare. p. 6. fol. 104. a. *. 2.
- Tutor datur maſculo minori quatuordecim annis & fœminæ duodecim, vt eum & bona ſua tueatur. p. 6. fol. 102. b. *. 1.
- Tutor ꝗbꝰ ex cauſis poſsit rẽ immobilẽ pupilli alienare. p. 6. fo. 108. b. *. 2
- Tutor ante oĩa debet conficere inuentariũ de rebus pupilli, in quo cõtineant̃ eius priuilegia & inſtrumenta debitorũ. p. 6. fol. 108. a. *. 1. &. c.
- Tutor non tenetur conſeruare frumentũ vel vinum minoris in tempus careſtiæ: ſed vendere cõmuni & occurrenti pretio. ibid. k.
- Tutor quibus artibus debet inſtruere. ibid. *. 2.
- Tutor non admittitur ad probandũ feciſſe ſcribi in inuẽtario plures res quam in veritate recepiſſet. p. 3. fol. 121. a. *. 1.
- Sed hoc intelligitur in rebus quæ ſunt mobiles vt vinum, oleum, triticũ &c̃. ibidem. f.
- Tutor non poteſt rem pupilli emere nec vendere, niſi in cauſa neceſſaria, & cum iudicis authoritate. p. 5. fol. 16. a. *. 1.
- Tutor ſibi vel filio vel nepoti pupillam, cuius tutelã gerit matrimonio copulans, niſi pupillæ pater eos deſponſauerit, accuſatur, & punitur adulterij. p. 6. fol. 67. a. *. 1.
- Tutor finita tutela tenetur admonere minorem, vt petat ſibi curatorẽ. p. 6. fol. 107. a. a.
- Tutor datus minor in teſtamento, tunc adminiſtrabit quando erit maior. p. 6. fol. 103. a. *. k.
- Tutorẽ hñti nõ dat̃ alius, niſi primꝰ malè adminiſtret. p. 6. fol. 107. a. *. 1.
- Tutor vel curator ſeu ſyndicus ciuitatis adipiſcuntur poſſeſsionẽ noĩe eorum quorum adminiſtrationem gerunt. p. 3. fol. 172. b. *. 3.
- Tutores q̃ perſonæ eſſe non poſsint. p. 6. fol. 103. a. *. 2. & fo. 107. b. *. 1.
- TYRANNVS quis dicatur. p. 2. fol. 7. a. col. 1. in prin. &. a.
- Tyrannus an poſsit per ſubditos expelli. ibid.
- Tyrannus à ſubditis occidi non põt & hæreticũ eſſet id aſſerere. ibid.

- V.

- VALENTINI hæretici dixerũt corpus Chr̃i nõ eſſe aſſumptũ de virgine, ſed de cœlo allatũ. p. 1. f. 14. a. o.
- VARIATIO in electione rei, in quibꝰ caſibus permittatur, & in quibus non. p. 6. fol. 65. a. a.
- VALVASORES qui dicantur. p. 2. fol. 7. b. h.
- VASSALAGIVM quid ſit & qualiter nominetur apud gallos. &c.p. 4. fol. 61. b. a.
- Vaſſalagij non fit mentio in. ll. Romanorum, vt atteſtatur Andreas de Yſernia in proœmio feudorum. ibid.
- Vaſſalagiorum quot genera ſunt. p. 4. fol. 61. b. *. 3.
- Vaſſalus alienans feudum vel eius partem ſine domini conſenſu priuatur feudo, præſeriptione temporis contra hoc non obſtante. Idem ſi ſucceſſor non veniat intra annum domino facturus homagium. p. 4. fol. 68. a. *. 2.
- Vaſſalus qui vult à domino expediri, ſi prius recepit ſtipendia ea debet reſtituere duplicata. p. 4. fol. 63. b. *. 3.
- Vaſſalus quibus ex cauſis poſsit primo anno relinquere dominũſuum p. 4. fol. 63. a. *. 1.
- Vaſſalus proprie dicitur qui terram à dño tenet, & pro ea ſeruit, obedit & fidelitatem iurat. p. 4. fol. 61. b. f.
- Vaſſalus tenetur amare, cuſtodire, & honorare dñm naturalẽ, & pro pa tria mori ſi neceſſe fuerit. p. 4. fol. 60. b. *. 2.
- Vaſſalus põt liberari à ſeruitio renuntiando feudo. p. 4. fol. 63. a. i.
- Limita tamen niſi renunciaret tempore guerræ. ibid.
- Vaſſalus non tenetur offerre dño ſeruitium, niſi ſibi denuntietur à domino. p. 4. fol. 63. b. i.
- Niſi fortèſeruitium deberetur ad diem certam, vel ſciret mortem domino imminere. ibid.
- Vaſſalus non poteſt ante primi domini expeditionem ſecundo domino vaſſalus fieri. p. 4. fol. 63. b. *. 1.
- Vaſſalus cum iurat fidelitatem debet oſculari manus domini. parti. 4. folio. 62. a. *. 2.
- Vaſſalus duorum dñorum qñ quis eſſe poſsit. p. 4. fol. 63. b. d.
- Vaſſalus licet deſierit eſſe vaſſalus, nõ tamen debet offendere dominũ in memoriam priſtini dominij. ibid. e.
- Vaſſalus efficitur quis aliũ in dominum recipiẽdo, & eius manus oſculando. p. 4. fol. 62. a. *. 1.
- Poteſt etiã quis vaſſalum ſe cõſtituere ſine expreſsione cauſæ. ibid. m.
- Vaſſali quæ officia tenẽtur præſtare dñis ſuis. p. 4. fol. 62. b. g. per totum.
- Vaſſali legitima vocatio fit per propriam perſonã domini, vel per eius literas. p. 4. fol. 63. b. k.
- Vaſſali an teneant̃ præferre ſalutẽ dñorũ proprię ſaluti. p. 2. fo. 105. a. b.
- Vaſſali comitum & baronum in ſex caſibus tenentur Dominis ſerui. re. p. 4. fol. 62. b. g.
- Vaſſali in Hiſpania & Catalonia faciunt guerram dominis ſuis, qñ nõ habent iuſtitiam ab eis. p. 4. fol. 64. a. f.
- Vaſſali poſsunt adiuuare dominũ contra regem ſi ipſe iniuſtè eijciatur à regno. ibid. b. a.
- VBERTAS quando dicatur. p. 5. fol. 47. a. b.
- VECTIGAL nouum nemo poteſt imponere, nec conſiliũ nec Eceleſia ſine regis mandato. p. 5. fol. 39. a. *. 1.
- Vectigal imponentes ſine cauſa peccant. item etiam eorum exactores ſi id nouerint. ibidem. g.
- Vectigal qualiter de nouo poſsit impetrari. ibid. h.
- Vectigal debetur regi de omnibus rebus quæ ad aliud regnũ tranſpor tantur ad vendendum. 8. pars. p. 5. fol. 37. b. *. 1.
- L. omnibus. C. de vectig. appellat hæc tributa portoria. ibid. d.
- Sed in Hiſpania non ſoluitur pars octaua, ſed tantum decimum de rebus quæ afferuntur. ibid. f.
- Vectigal de rebus aſportãdis appellat̃ in Hiſpania Almoxarifadgo. ibi.
- Vectigalis non ſoluendi gratia, qui deuiat ab itinere perdit merces. p. 5. folio. 38. a. *. 1.
- Hodie tamen tantùm foluit quadruplum. ibid.
- Quid ſi in deuio itinere deprædatus ſit, an etiam debeat quadruplum. ibidem. b. d.
- Vectigalium nouiter impoſitorũ rex habet duas ꝑtes & locus vbi cõſti tuunt̃ tertiã: antiquitus aũt impoſitorũ rex habet cĩa. p. 5. fo. 38. b. *. 1.
- VENARI nõ licet Ep̃is nec clericis ꝓprijs manibus. p. 1. fol. 49. b. k.
- Venatores legibus ſunt odioſi, nec excuſationem merentur tanquam illicitæ rei operam dantes. p. 2. fol. 16. a. b.
- Venationis exercitium ad quid conferat. p. 2. fol. 16. a. *. 1. &. a. per tot.
- VENDENS dolo ſeu fraudulenter fructum prægnantis ancillæ, cũ re vera non eſſet ad æſtimationem fructus. p. 5. fol. 18. a. a.
- Vendens rem ſuam duobus diuerſis temporibus, fraudulenter, rem habebit qui prius pretium ſoluit. p. 5. fol. 28. a. *. 1.
- Et quid in eo qui duobus rem eandem locauit. ibid. e. per totum.
- Vendens rem alienam, ſi poſtea habuit eius dominium & demũ vendidit eam alteri præfertur primus emptor. ibid. fol. 28. b. *. 1.
- Vendere conuicino quis tenetur potius quam alij at alias poteſt appellari. p. 5. fol. 31. b. d.
- Vendi non poſſunt homo liber, locus publicus, nec res ſacræ niſi de cõ ſenſu principis. p. 5. fol. 18. b. *. 1.
- Vendi res aliena rectè poteſt: ſed emptor qui ſcienter emit non agit de euictione. p. 5. fol. 19. a. *. 4.
- Vendi non poteſt ædibus affixum, vt ab eis auferatur: nec ſimiliter ſeruus in fuga conſtitutus. p. 5. fol. 19. a. *. 1.
- Venditio facta contra voluntatẽ creditoris reuocatur. p. 5. fo. 111. b. *. 1.
- Venditio per alium facta ſi ratificetur à domino tranſit dñiũ in empto rem, aliâs non. p. 5. fol. 30. a. *. 1.
- Venditio vini vel frumenti licet quoad periculũ ante deguſtationẽ, vel menſurationẽ non ſit valida tñ quoad p̃tiũ perfecta eſt. p. 5. fol. 21. a. b.
- Venditio quibus de cauſis reſcindi poſsit. p. 5. fol. 32. a. *. 1.
- Venditio perfecta dicitur ſtatim vt conuentum eſt de pretio & re. p. 5. folio. 20. a. g.
- Venditio nõ vitiatur & ſi cõſenſus apponit̃ ex interuallo. p. 5. fol. 17. b. a.
- Venditio non valet, ſi pretium conferatur in voluntatem alterius cõtra hentium. ibid. *. 1. &. d.
- Venditio quæ fit pro nũmis, qui ſunt in certo loco valet. ibid. *. 2.
- Venditio perfecta non poteſt reſcindi ſine partium conſenſu etiam ex reſcripto principis. p. 5. fol. 33. b. *. 2.
- Venditio captatoria mortis alterius non valet, vt ſi vendatur ius quod quis ſperat habere in bonis alterius. p. 5. fol. 18. *. 2.
- Venditio quibus de cauſis reſcinditur. p. 5. fol. 33. a. &. b. & per omnes ſequentes leges.
- Venditio vltra dimidiã iuſti pretij reſcinditur. p. 5. fol. 32. a. e.
- Quod etiam locum habet in locatione, permutatione, & in cõtractibus innominatis & ſtricti iuris. ibid.
- Sed an iſta actione fructus ſint reſtituendi. ibid. fol. 32. b. b.
- Sed an iuramentum obſtet? ibid. d. &. e.
- Venditio reſcinditur quando pactum in ea appoſitum non ſeruatur. p. 5. fol. 33. a. *. 2.
- Item qñ debitor vendidit rem in fraude creditoris. ibid. *. 3.
- Venditio quid ſit. p. 5. fol. 15. b. *. 1.
- Venditio quibus modis contrahitur inter abſentes. p. 5. fol. 17. a. *. 3.
- Venditio non valet ſi emptor & venditor diſcordant in re vel pretio. p. 5. fol. 19. b. *. 1.
- Venditio vnius rei pro alia non valet ibid. *. 2.
- Venditio reſcinditur in pacto. l. cõmiſſoriæ non ſoluto pretio ad diem. p. 5. fol. 24. a. *. 1.
- Venditio non tenet in qua nõ eſt declaratũ pretiũ certũ. p. 5. fol. 15. b. g.
- Venditio nõ valet inter patrem & filiũ in ptãte conſtitutũ. ibid. *. 2.
- Venditio vi vel metu facta non valet, niſi in certis caſibus veluti fauore reipub. ibidem. *. 3.
- Venditionis appellatione olim cõprehendebatur omnis commutatio. p. 3. fol. 25. b. b.
- Venditioni accedunt quæ ſeruiunt rei venditæ vt pali pro leuandis viti bus & ſimilia. p. 5. fol. 21. b. *. 1. &. 4.
- Venditioni ſi ſit appoſitum pactum vt non transferatur dñium rei traditæ donec ſoluatur pretiuin, an valeat. ibid. a.
- Venditione prohibita, an videat̃ prohibita donatio. p. 5. fol. 25. b. b.
- Vendita vinea an videat̃ venditũ & torcular qͦd in ea erat. p. 5. fo. 22. a. c.
- In venditione ſi plus vel minus reperiatur quã expreſſum eſt, an augea tur vel minuatur pretium. p. 3. fol. 101. a. c.
- Venditor qui non expreſsit vitium rei ita patens, vt illud poſſet agnoſcere emptor an teneatur reſtituere pretium. Bald. ait quod non, Cynas contra & verius. p. 5. fol. 34. b. e.
- Venditor bladorum licitè poteſt commiſcere triticum corruptum cũ incorrupto. p. 5. fol. 36. b. b.
- Venditor qui in ſummitate ſaccorum ponit triticum bonum, & in fun do corruptum punitur extraordinariè. ibid.
- Venditor tenetur ad expenſas litis motæ ſuper re vendita. p. 5. fo. 22. b. b.
- Venditor nunquã condẽnatur ad duplã niſi expreſſe cõuenerit. ibi. d.
- Venditor an teneatur inuitus emptorem defendere. ibid. g.
- Venditor hæreditatis de euictione totius tenetur, ſed non de euictione rei ſingularis. ibid. *. 2.
- Venditor non tenetur de euictione ſi per literam regiam ei eſſet iniunctum, vt eam rem venderet. fol. 23. b. *. 1. &. k. per totum.
- Venditor vini debet admonere emptorem de bonitate duratura, vel nõ duratura, alias tenetur. p. 5. fol. 24. a. *. 1. &. g.
- Vendita re furata ante traditionem eligit venditor an agatſurti, an verò cedat emptori actionem. p. 7. fol. 50. a. *. 2.
- Vendita re cõi præfertur ſocius ſi eam vult. p. 5. fol. 30. a. *. 2.
- Vendita res quibus in caſibus retrahi poſsit. p. 5. fo. 30. b. col. 1. &. 2.ꝑ tot.
- Vendita re dñica per ſeruũ iacente hęreditate, etiã ſubſcribente hęrede, qui ſe hæredem inſtitutũ ignorat reſcindit̃ venditio. p. 5. fol. 33. b. *. 1.
- Vendito vino quod eſt in talicella ad rõnem. 10. ſolidorũ pro qualibet ſalma, an cenſeatur venditum in gñe vel in ſpecie. p. 5. fol. 20. b. b.
- VENENVM nec alia potio letifera debet vendi, niſi ad medicinã. p. 5. fol. 19. a. *. 2.
- Venenum qui emit, vt daret alteri, punitur ac ſi dediſſet, licet non dederit. ibidem. g.
- Veneno extinguere plus eſt, quã gladio occidere. p. 2. fol. 24. b. e.
- VENIENTES ad curiam regis qualiter à populo debeant cuſtodiri. p. 2. fol. 51. a. *. 2.
- Venientes ad curiã regis ex cã neceſſaria gaudent ſecuritate regia, & aleuoſiam cõmittit, qui eos percuſſerit vel iniuriauerit. p. 2. fo. 52. b. *. 1.
- VERBA etiam in valentibus loqui an ſint de ſubſtantia matrimonij. p. 4. fol. 8. a. d.
- Verba diſponentis debent intelligi ſecundum conſuetudinem loci in qua diſponitur. p. 2. fol. 44. a. d.
- Verba dubia legis ſolus rex interpretari poteſt, vel antiqua cõſuetudo ea certo modo intelligens. p. 7. fol. 97. a. *. 1.
- Verba an proferantur animo iniuriandi vel iocandi arbitrari debet iudex. p. 2. fol. 30. a. e.
- Verba vbi habent intellectum naturalem & ciuilem non debẽt intelligi ciuiliter, ſed naturaliter. p. 2. fol. 44. a. d.
- Verba teſtatoris ſunt prout iacent intelligenda, niſi apertè de contraria voluntate appareat. p. 7. fol. 97. a. *. 2.
- Verberare non licet conſtitutos in ſacris ordinibus niſi pro maioribus criminibus. 35. diſt. c. ante omnia. p. 1. fol. 49. a. h.
- VERECVNDIA fignum eſt timoris. p. 2. fol. 38. a. *. 2.
- Verecundia ſtimulat nobiles plus quam ignobiles. p. 2. fol. 57. a. c.
- VERITAS plus valet, quàm opinio. p. 5. fol. 81. b. b.
- Veritas humana quid ſit. p. 2. fol. 11. a. a.
- VESTIS curprimum reperta eſt. p. 2. fol. 12. b.f.
- Veſtis abuſus hodiernus. ibid.
- Sineveſtium ornamẽto & ſplendore hodie nullus viris doctis defertur honos. ibid.
- Veſtes de excuſa, quotidianæ & feſtiuæ quæ dicantur. p. 4. fol. 35. b. e.
- Veſtium pulchritudo (vt dicit. B. Bernardus) nõ permittitur ad volupta tem: ſed ad incitamentum virtutis. p. 2. fol. 74. b. d.
- Veſtimenti appellatione, tam muliebre quàm virile intelligitur. par. 7. folio. 98. a. *. 2.
- Sed an veniant monilia auri aut argenti. ibid. b. e.
- VIATORES ſolent dicere. S. Iuliano, pater noſter, vt inueniant bonum hoſpitium. p. 5. fol. 47. b. c.
- VICEREX habetur loco regis & qui eũ occidit punitur ac ſi ipſum regem occidiſſet. p. 2. fol. 8. a. b.
- Vicerex non poteſt extendere manũ ad ea quæ rex non eſt ſolitus con cedere ibidem.
- VICINVS ſi timet damnũ domus vicini ruinoſæ, Iudex debet iubere eã demoliri ſi eſt irreparabilis: ſi aũt non eſt irreparabilis coget vicinum dare cautionem de damno infecto. p. 3. fol. 183. b. *. 1.
- Quid ſi antequam vicinus adeat iudicem domus corruat? non tenetur de damno dato dñs domus. ibid. fol. 184. a. *. 1.
- Contrarium tñ tenet Barto. Alber. autem tenet vt hic. ibid. d.
- VICTV legato omnia neceſſaria ad eſum, potum, & veſtitum, & ad curandãs infirmitates, venire intelliguntur. p. 7. fol. 97. a. *. 2.
- VIDVA in materia fauorabili etiam illa dicitur quæ nunquam habuit maritum. p. 3. fol. 17. a. col. 1. in prin.
- VILLAE dicuntur ædificia ſine muris. p. 5. fol. 14. a. b.
- Villas & caſtra licet ædificare in loco proprio iuriſdictio tamẽ pertinent ad dominum ciuitatis. p. 5. fol. 14. c.
- VILITAS vitæ quomodo intelligatur non innodare quenquam la queis legis. p. 1. fol. 9. a. g.
- VINVM largius dilutum grauius lædit caput ei qui bibit, quã ſi me rum bibiſſet. p. 2. fol. 19. a. col. 1. in prin.
- Vinũ immodicè ſumptum homines reddit inutiles ad coitum. ibid. a.
- Vinum arcana mentis prodit. p. 2. fol. 12. a. h.
- Vino omini teſtatoris legato, ſi erat in dolijs etiam dolia debentur. p. 7. fol. 97. a. *. 2.
- Vini odor ſæpe inebriat. p. 2. fol. 12. a. g.
- Vinum largius bibitum quæ mala & incommoda homini afferat. p. 2. folio. 18. 9. *. 1.
- Vinum dictum eſt ꝙ vænas ſanguine repleat hoc veteres vænenum vo cabant. p. 2. fol. 18. b. e.
- Vino quomodo veteres vtebantur. p. 2. fol. 18. b. f.
- VIOLENTIA ſi fieretin rebus fideiuſſoris creditor non perderet ius crediti quoad principalẽ debitorem. p. 5. fol. 85. b. col. 1. in med.
- VIRGINEM qui corrũpit tenetur pœna inceſti. p. 7. fol. 71. *. 2.
- Sed an hoc procedet qñ virginem ſine vi: ſed blanditijs & perſuaſionibꝰ vicit? videtur ꝙ ſic. ibid. i.
- Virgines cæteraſ domicillas reginæ ſi quis infamare tentauerit qualiter punictur. p. 2. fol. 43. a. *. 2. & ſequenti.
- Virginum raptum vide. p. 7. fol. 71. &. 72. per totum.
- VIRTVS vult cũ humilitate doceri, & cũ labore quęri. p. 2. fo. 10. b. a.
- Virtus eſt æqualis quærere & parta tueri. p. 4. fol. 31. a. col. 1. in prin.
- Virtus vera non dicitur ſine charitate. p. 2. fol. 8. b. a.
- Virtus etiam in optimis moribus falſa eſt ſi deeſt incõmutabilis veritatis agnitio. p. 1. fol. 15. a. c.
- Virtutes cardinales quæ ſint. p. 2. fol. 13. a. *. 2.
- VISVS pro omni ſenſu corporeo ſumitur. p. 2. fol. 65. a. f.
- VITA ruſticorum tutior eſt, quam quieſeentium delitioſorum diuitum. p. 1. fol. 22. b. e.
- VISITATORIS religioſorũ qͦd ſit munꝰ ac ptãs. p. 1. f. 76. a. *. 1. et. 2.
- Viſitatores recenter creati quid facere debeant. ibid. b. *. 1.
- VIVERE vſ ad centum annos quis pręſumitur. p. 2. fol. 49. b. col. 2. in prin. &. p. 3. fol. 181. a. c.
- Hoc procedit in reo excipiente ſecus eſt in actore agente, & fundante ſe in vita alicuius. p. 3. fol. 181. a. c.
- Viuentium actus poſſunt ſtare in ſuſpenſo & pendenti nõ autem idem eſt de actibus morientium. p. 3. fol. 175. i.
- VLIXBONA ſcđm Yſidôrum ab vlyſſe eſt condita & noĩata, quo in loco cœlũ à tera, & Maria diſtinguntur à terris. p. 3. fol. 109. a. d.
- VMBRA ſenis plus valet quã arma iuuenis ſecundum Baldum. p. 2. fol. 59. b. col. 1. in prin.
- VNIO Eccleſiarum qñ & per quem poſsit fieri. p. 1. fol. 37. b. a.
- Vnio Eccleſiæ quibus modis fieri poſsit. p. 1. fol. 103. b. e.
- In vnione Eccleſiæ debet interuenire cõſenſus patroni. p. 1. fol. 37. b. d.
- Si vniatur aliquod caſtrum alicui ciuitati vel villæ (quod non põt fieri niſi per principem) an retineat territoriũ & terminos ſuos, alia iura ſicut ante vnionem. p. 3. fol. 128. b. c. per totum.
- VNCTIO extrema quando debeat dari & per quos & in quibus partibus. p. 1. fol. 32. a. *. 2.
- Vnctio extrema poteſt fieri cum chriſmate ſi oleum infirmorum deficiat. ibidem. g.
- Vnctio extrema quot bona ſecum afferat. ibid. *. 3.
- Vnctio extrema non debet dari ei qui ſemper fuit ſtultus, ne puero tempore innocentiæ. ibid. *. 4.
- Vnctio olei in pectore & inter ſcapulas ſigniſicat diuinę legis amorem. p. 1. fol. 19. a. d.
- VNIVERSITATIS ius & res apud quem remaneant ſi oẽs de vniuerſitate fugiant, vel an illas poſsint homines de vniuerſitate vendere. p. 3. fol. 181. a. col. 2. per totum.
- Vniuerſitatis ſola licentia ſufficit, vt ædificetur in loco public. parti. 3. folio. 182. b. a.
- Vniuerſitas vel plures perſonæ ſimul cõuentæ an maiores ſoluant ſpos tulas, quam vna perſona. p. 3. fol. 98. a. a.
- VOCARE inius vide in dictio. Citare.
- VOLVNTAS patris inter filios taliter eſt interpretanda. ꝙ reſultet æqualitas. p. 6. fol. 29. a. h.
- Voluntas habetur pro facto. p. 1. fol. 16. b. l.
- Voluntas ſola teſtatoris transfert dominium in legatarium abſ tradi tione. p. 5. fol. 26. a. a.
- Voluntas vltima immobilis perſeuerat. p. 6. fol. 66. a. f.
- Voluntas tacita coniecturata æquiualet expreſſæ. p. 6. fol. 66. a. d.
- In voluntatem hæredis ſi relinquit legatum, non debet̃ hęrede nolente. ibidem. *. 1.
- VIS eſt quæ fit alicui qui ſe defendere non põt. p. 7. fol. 38. b. *. 1.
- Vis eſt duplex cum armis & ſine armis. ibid.
- Visvt dicatur, requiritur ꝙ ſit impetus factus in alium. ibid. e.
- Visarmatæ pœna eſt in infulam deportatio: & hac afficiuntur congregantes gentes ad vim inferendam. p. 7. fol. 39. b. *. 3.
- VOX ineſt hominibus & brutis prout habet ſignificationem natura lem. p. 2. fol. 19. a. e.
- Vox ſeu verbum quid ſit. p. 2. fol. 10. b. *. 1.
- Vocis appellatione intelligit̃ omne ſignũ. p. 2. fol. 35. b. col. 1. in prin.
- Voces ſunt notæ eorum, quæ ſunt in aĩa paſsionum. p. 2. fol. 19. a. e.
- VOTA oĩa cõmutari poſſunt in votũ religionis. p. 1. fol. 81. b. *. 1.
- Votum ſub conditione, ſi ſanitatem cõſequar, an ſit licitũ. ibid. c.
- Votum Deo cito reddendum eſt. p. 1. fol. 79. b. e.
- Voto aſtrictus bonum opus faciens an magis mereatur, quã ſi ſine voto faciat. ibidem.
- Votum de non petento debitum ab vxore an valeat. p. 4. fo. 8. b. n.
- Ad voti obligationẽ tria inter cætera ſunt neceſſaria deliberatio, propo ſitũ, & promiſsio. p. 1. fol. 73. a. col. 1. in medio. & fol. 79. b. h. in fin.
- Votum eſt promiſsio Deo facta alicuius rei licitæ, cũ deliberatione animi. p. 1. fol. 79. b. *. 2. &. g.
- Votum duplex eſt, neceſſarium & voluntarium. ibid.
- Vota de rebꝰ vanis & inutilibus magis ſunt deridẽda ꝗ̈; ſeruãda. ibi. g.
- Votum quod ex facilitate animi potius quam ex diſcretione emittitur non eſt obligatorium. ibid. h.
- Votum calore iracundiæ emiſſum non obligat. ibid.
- Votum voluntarium duplex eſt, ſimplex & ſolẽne, & quid ſit ſimplex vel ſolenne. p. 1. fol. 80. a. *. 1. &. e.
- Voti obligatio qñ morte diſſoluitur, & qñ non. p. 1. fol. 81. b. d.
- Votum licet in melius cõmutare, votum tamen caſtitatis non poteſt. p. 1. fol. 80. a. *. 2. cum ſequen.
- Votum emittere quæ perſonæ poſsint vel non. ibid. &. k. &. l.
- Votum nullum religioſo eſt firmum ſine licentia pręlati. p. 1. fol. 80. b. e.
- Votum Hieroſolymitanum ſolùm per Papam commutari poteſt. p. 1. folio. 81. a. *. 1.
- Vota quibus de cauſis mutari poſsint, & quis ea commutare poſsit. ibi dem. &. c.
- In voti commutatione quot ſunt attendenda. ibid. q.
- Vota quæ mulieres ſine viri conſenſu ſeruare non poſſunt. ibid. b. *. 2.
- Votum Hieroſolymitanum poteſt maritus cõtradicente vxore emitte re. p. 1. fol. 82. a. *. 1.
- VOVERE non poteſt ſeruus aliquid vnde minuatur ſeruitium domino. p. 1. fol. 80. b. a.
- Vouere ſine conſenſu vxoris in quibus rebus non poſsis maritus. ibidem. c.
- Vouere poteſt maritus ſe non coiturum niſi ad complacentiam vxoris. ibidem.
- Vouere non põt monachus aliquid vñ clauſtrũ exire oporteat: oĩa em̃ vota in religionis obſeruantiã videtur cõmutaſſe. p. 1. fol. 80. b. e.
- VSVS rerum delectabilium aſsimulatur vſui ciborum, qui plus minuſué ſumpti ſanitatem corrumpunt. p. 2. fol. 10. f.
- Vſus eſt id quod oritur ex dictis & factis quæ homines populi dicũt & faciunt ſequuntur continuatim longi tẽporis ſpatio. p. 1. fo. 11. a. *. 1.
- Vſus & conſuetudo quomodo differant. p. 1. fol. 10. b. g.
- Vſus in populo introduci debet ſine damno & pro communi vtilitate. p. 1. fol. 11. a. *. 1.
- Vſus & mores mulierum non poſſunt inducere conſuetudinem: quia mulier non poteſt condere legem. p. 1. fol. 11. a. h.
- Vſus ſyluæ conceſſus ciuitati, an ſit vſus vel vſusfructus. Alberi, ait eſſe vſumfructum. p. 3. fol. 181. a. b.
- Et an talis vſus finiatur centum annis? ibid.
- Vſusfructus ſi cui omnium bonorum relinquitur an cenſeatur hæres vel legatarius. partita ſexta. folio. 17. b. columna ſecunda in fine. gloſ. magnæ.
- Vſusfructus finitur per deſtructionem totius proprietatis. partita. 3. folio. 181. a. *. 1.
- Vſusfructus ciuitati vel villæ quæſitus finitur cẽtum annis elapſis: quia præſumitur omnes qui conſtitutionis tempore viuebant, tanto tempore mortuos eſſe. ibid. *. 2.
- Quid autem in emphiteoſi vel legato annuo? videtur ꝙ centum annis non finiatur. ibid. b.
- Vſusfructus finitur morte vſufructuarij, vel vſuarij naturali vel ciuili. p. 3. fol. 178. b. *. 1.
- Quod etiam procedit ſi fructuarius conduxiſſet vſumfructum. ibid. f.
- Vſufructu vel habitatione legata, ſi legatarius moriatur intra annum illum quo ſibi legatum eſt, an illius anni vſusfructus vel habitatio tranſmittatur ad hæredes. p. 3. fol. 181. b. col. 2. in prin.
- Vſufructuarius, feudatarius aut creditor pignoris poſſunt extraneo nũtiare nouum opus: non autem domino proprietatis. partita tertia. fo lio. 182. b. *. 1.
- Vſufructuarius vi deiectus per proprietarium acquirit ſibi aut hæredi. bus ſuis proprietatem. p. 7. fol. 42. b. *. 1.
- Quid autem ſi vſufructuarius expellat vi dominum proprietatis. ibidem. g. in fine.
- Vſufructuarius, & vſuarius cauere debent de reſtituenda re ſinito vſufructu, & de vtendo bono modo ſalua rerum ſubſtantia. parti. 3. folio. 177. a. *. 3.
- Vſufructuarius, qui de licentia teſtatoris aliquas res alienauit an finito vſufructu ad reſtitutionem alienatarum rerum teneatur. ibid. b. g.
- Vſufructuarius & vſuarius in quo differunt. p. 3. fol. 178. a. *. 2.
- VSVCAPIO & præſcriptio fuit introducta, vt dominia rerũ ſint certa cuius ſint. p. 3. fol. 165. a. *. 2.
- Vſucapio impeditur errore tituli in facto proprio: in facto autem alieno non. p. 3. fol. 168. b. *. 1.
- Quid tamen ſi aderat titulus: ſed nullus, qui putabatur valere, an proce det vſucapio. ibid. d.
- Vſucapitur res mobilis triennio à bonæ fidei poſſeſſore. ibid. *. 2.
- Vſucapione incepta fi res ad alium titulo ſingulari vel vniuerſali tranſeat continuatur tempus prædeceſſoris cum tempore ſucceſſoris. p. 3. fol. 169. a. *. 1
- VSVRARIVS abſque alia ſententia ipſo ſacto eſt inſamis. par. 7. folio. 23. b. q.
- Vſurarij manifeſti qui dicantur. p. 1. fol. 107. b. n.
- VTI neſcit ſuo qui ſemper vſus eſt alieno. p. 2. fol. 51. a. a.
- VXOR ſi ex dote poſt mortem viri honeſte viuere non poteſt, ſuccedit viro in quarta, etiam liberos habenti. p. 6. fol. 92. a. *. 1.
- At ita vero, vt quãuis ipſa vxor ſit induſtrioſa, & poſsit manibus ſuis victum lucrari habebit nihilominus ipſam quartam. ibid. f.
- Vxor potius præſumitur alimentari, quia vxor quàm contemplatione dotis. p. 4. fol. 36. b. d.
- Vxor poteſt durante matrimonio dotem exigere. ſi ex mala viri adminiſtratione timet dotis diſsipationem. p. 4. fol. 37. a. *. 3.
- Vxor clerici coniugati incedentis in habitu & tonſura an gaudeat priuilegio fori in criminalibus. p. 3. fol. 11. a. g.
- Vxor ſimpliciter dando licentiam marito intrandi religionem, non videtur ipſa tacitè vouere continentiam niſi de hoc fuiſſet conſcia, & certificata. p. 1. fol. 74. a. k.
- Vxorem poteſt maritum de religione infra annum exeuntem recuperare licet ipſa vouerit continentiam. ibid. n.
- Vxor an debeat magis diligi quam pater aut thater. partita quarta. folio. 2. a. h.
- Vxor vel filius an poſsint conueniri actione furti. p. 7. fol. 51. b. colum. 1. in principio.
- Vxor lucratur donationem propter nuptias ſi vir committat adulterium. p. 4. fol. 35. a. f.
- Item è contra vir dotem vxoris lucratur ſi ipſa adulteratur, niſi qui dotem dedit ſtipulatus fuerit cam ſibi reddi ſoluto matrimonio. ibid.
- Vxor licet non poſsit accuſare maritum ad pœnam adulterij: tamẽ poterit eum accuſare ex capite iniuriarum. p. 7. fol. 65. b. c.
- Vxor quibus modis poſsit repellere accuſationem adulterij ſibi à viro propoſitam. p. 7. fol. 67. b. *. 1.
- Vxot hodie ſtante lege fori poſt mortem mariti nõ poteſt accuſari ab alio de adulterio. p. 7. fol. 66. b. col. 1. in prin.
- Vxor an poſsit contrahere cum marito. parti. 4. folio. 31. a. col. 1. in prin. per totum.
- Vxor ſi habuit rem cum marito & cum amaſio potius præſumitur filius natus ex marito, quam ex amaſio. p. 2. fol. 42. b. d.
- In vxore eligenda quatuor debent attende. p. 2. fol. 16. b. c. &. k.
- Vxores duas ſimul habere eſt peccatum contra naturam. partita ſecunda. folio. 17. a. a.

FINIS.