- Iniuria facta cõſanguineo toti cognationi facta videtur. p. 3. fol. 144. b. a
- Iniuria eſt dedecus dictum aut inflictum alicui iniuſtè in eius vilipendium, & eſt duplex. vna verbalis altera facti. p. 7. fo. 32. b. *. 1.
- Iniuriarum actio poteſt intra annum intentari poſtea verò nõ quia ex tanti temporis diuturnitato præſumitur remiſsa, & non ad animum reuocata p. 7. fol. 37. b. *. 1.
- Sed à quo tempore incipit currere iſte annus, & an etiam curret ignorã ti iniuriam? p. 7. fo. 38. a. b.
- Iniuriarum actio quibus ex cauſis remiſſa cenſeatur. p. 7. fol. 37. b. *. 1. & fol. 38. a. e.
- Iniuriarum actio licet expiret anno: tamen per viam exceptionis compellitur iniurians excommunicatus ſatisfacere. p. 7. fo. 38. a. a.
- Iniuriarum actio tollitur diſsimulatiõe veluti ſi iniuriam paſſus riſit cũ inimico: quod intellige qñ iniuria nõ eſt illata in corpus. ibid. d.
- In actione iniuriarum, non agitur ad damnum vt ad damnũ, ſed vt ad contumeliam. p. 7. fo. 37. b. b.
- Actiones iniuriarum in quibus cadit vindicta non tranſeunt ad hæredes nec contra eos, niſi lis fuiſſet cõteſtata cũ defuncto. p. 7. fo. 38. a. *. 1
- Hoc tamẽ fallit vbi iniuria facta fuit infirmo, & ex illa infirmitate mortuus ſit, aut ſi ſit iniuriatus poſt mortem. ibidem.
- INOFFICIOSVM teſtamentum vide in parte querela.
- INQVISITIO ſuper quibus rebus poſsit fieri. p. 3. fo. 85. b. *. 1. &. h Inquiſitio de iure communi non habet locum in priuatis criminibus, quia iudex non repræſentat perſonam priuatam. p. 3. fol. 85. a. b. in fine.
- Inquiſitio generalis eſt ius procedendi per officium ad inueſtigationẽ omnis facinoroſæ perſonæ in territorio inquirètis, pœna dignæ. p. 3. fo. 84. a. e
- Inquiſitio ſpecialis eſt ius procedendi ad inueſtigandum perſonã, quæ delictum iam repertum commiſit. ibid.
- Inquiſitio ſpecialis quo ad perſonas, eſt illa quæ fit per viſitatorem eccleſiæ, vel quando inquiritur de aliquo maleficio contra aliquam ciuitatem, & eis homines. ibid.
- Inquiſitio eſt triplex, generalis ſpecialis & voluntaria. p. 3. fo. 84. a. *. 1.
- Inquiſitio generalis non poteſt fieri, niſi per regem aut per aliũ eius mãdato: ſpecialis autem per habentem merum imperiũ in loco, in quo vult inquirere. p. 3. fo. 84. b. *. 1.
- Generalis tamen quoad perſonas, & ſpecialis quoad delicta, ſine regis mandato fieri poteſt. ibid. g.
- Inquiſito in quibus caſibus non datur copia teſtium. p. 3. fo. 87. a. a.
- Inquiſitor, qui male inquirit ſeu præuaricatur. qua pœna muletatur. ibidem. h.
- Inquiſitoribus quis debeat dare expenſas. p. 3. fo. 86. a. *. 1.
- Inquiſitores qualiter honorari debeant. p. 1. fo. 86. a. *. 2.
- Inquiſitores quid iurare debeant ſe ſeruaturos. ibid. *. 3.
- Inquiſitor qualem notarium eligere debeat. p. 3. fo. 86. b. g. &. *. 1.
- Inquiſitores debent eſſe duo ad minus, & vnus notarius. partita. 3. folio 85. b. *. 1.
- Inquiſitor debet eſſe bonæ famę, deum timens & legalis, bonum etiam populi volens, non partialis: alias nõ valeret inquiſitio. p. 3. fo. 85. a. *. 2
- Qui dolo, vel lata culpa contra aliquem inquirit poteſt criminaliter puniri. p. 3. fo. 85. b. c.
- INSANIA quid ſit. p. 2. fo. 13. b. *. 1.
- INTENTIO in mente concepta nihil operatur. p. 5. fo. 107. b. b.e.
- INSTALATIO noua an requiratur quãdo quis vt canonicus diu ſtetit in choro & capitulo & poſtea papa cum eo diſpenſat ſuꝑ eodem canonicatu. p. 3. fol. 164. b. b.
- INSINVATIO donationis neceſſario requirit iudicis præſentiam p. 5. fo. 14. b. a.
- Inſinuatio coram quo iudice debeat fieri. ibid. b.
- INSIGNIA principis nullꝰ debet aſſumere. p. 2. fo. 13. a. b.
- INSTITVTIO & inſtituere vide in parte hæredis.
- Inſtitutio captoria quid. p. 6. fo. 15. b. g.
- Inſtitutio captatoria in quibus caſibus locum habet. p. 6. fol. 15. b. g. per totum.
- Inſtitutio eſt nulla quando quis inſtituitur in re ſacra, vel religioſa, vel quæ non eſt in rerum natura. p. 6. fo. 19. a. h.
- Inſtitutio valet ſi incapax inſtituatur in tempus quo capere poterit, & poterit interim bonorum poſſeſsionem agnoſcere. ibid. i.
- Inſtrumentum debiti qui rumpit, nõ ideo amittit ius ſuũ. p. 5. fo. 100. a. f.
- Inſtrumentum debiti rectè legari poteſt, & intelligitur per hoc legatum debitum. p. 7. fol. 75. b. *. 2.
- Quid autem ſi teſtator mandet: vt nihilominus debitor ſuus ſol uat debitum creditori teſtatoris an hic creditor aget contra talem debitorem? videtur ꝙ non: ſed contra hæredem. ibidem.
- Et ad quid prodeſt tale legatum. ibid. c.
- Inſtrumentum factum per verba obſcura, & non intelligibilia eſt nullũ p. 3. fo. 65. b. l.
- Inſtrumentorum variæ formę & tenor, vide in parteforma.
- INSVLA in medio fluminis nata, qualiter diuidatur inter eos qui ab vtra ripa prædia poſsident. p. 3. fo. 160. a. *. 2.
- Inſula in ſlumine nata non acquiritur vſufructuario ſed domino ꝓprie tatis: ſecus tamen eſt de eo quod per alluuionem accreſcit. p. 3. fo. 160. b. *. 3.
- Inſula in mari nata (quod raro fit) primò occupantis fit. ibid. *. 2.
- INTELLECTVS oculus eſt animæ ſecundum B. bernard. p. 2. fol. 71. b. g.
- INTERDICTI ſpecialis eſt pœna, vt vnus puniatur pro alio. p. 1. fo. 86. b. k.
- Interdicere poteſt epiſcopus totam parrochiam ex delicto vnius parrochiani. p. 1. fo. 86. b. h.
- Interdictum ſaluianum ſiue directum ſiue vtile tantum competit pro re bus illatis in fundum ruſticum vel vrbanum, non alias. p. 5. fol. 87. b. col. 1. in medio.
- Interdicto recuperandæ agenti non obſtat defectus proprietatis. partita 3. fol. 6. b. g.
- Interdici quibus de cauſis ſolent eccleſiæ. p. 1. fol. 86. b. *. 2.
- INTERPRES qui alterũ audiuit cõfitentem ſacerdoti tenetur fide liter ſeruare ſecreta confitentis. p. 1. fo. 25. a. c.
- INTERROGATIO eſt quæſtio per iudicem parti ſuper rebus dubijs de quibus in iudicio contenditur ad ſciendum veritatem facta. p. 3. fo. 64. b. *. 1.
- Interrogatio quam vtilitatem habeat, & quis cam poſsit facere. & ſuper quibusrebus. ibidem. *. 2.
- Interrogationes faciendæ ſunt in iudicio poſt litem couteſtatã, nõ ante niſi cũ quis agit cõtra aliquẽ, tanquã alicuius hæredem. p. 3. fo. 51. b.*2.
- Interrogationes ante litem cõteſtatam, vt ait ſpeculator tit. de interreg. actio. hodie receſſerunt ab aula. p. 3. fo. 51. b. d.
- At etiam ad huiuſmodi interrogationes ante litem conteſtatam reſpondens, põt ex pœnitentia reſponſionem reuocare. p. 3. fo. 52. a. *. 1.
- INTIMATIO qualiter debet fieri quando non eſt tutus acceſſus ad eum cui debet fieri. p. 2. fol. 52. b. i.
- INTESTATVS dicitur quis dupliciter. p. 6. fol. 87. b. *. 1
- Inteſtatus proprie dicitur qui teſtamentum facere poteſt, & decedit ſine teſtamento vel non iure facto. ibidem. e.
- INVENTARIVM põt confici citra aditionem hæreditatis. p. 6. fo. 37. a. d.
- Inuentarij confectio an poſsit remitti per teſtatorem. p. 6. fol. 37. a. col. 1. in princip.
- Inuentarium non tenetur facere hæres cohæredi ne vniuerſali fidei cõ miſſario. ibidem. a.
- Inuentariũ qualiter confici per hæredem debeat. p. 6. fo. 36. b. *. 3.
- Inuentarium an teneatur conficere vſufructuarius oĩm bonorũ. ibid. h.
- Inuentarij cõfecto quid vtilitatis afferat hæredi. p. 6. fol. 37. a. b.
- Inuentarij cõficiendi tempus quando currat. ibi. d.
- Inuentarium eſſe legitime cõfectum poſſunt legatarij petere à iudice vt iuret hæres. p. 6. fol. 37. b. *. 1.
- Inuentarij bñficiũ qñ detur hæredi. p. 6. fol. 38. a,f.
- Inuentarium licet non conficiat fiſcus non tenetur vltra vires hæreditarias. p. 6. fo. 52. b. d.
- Inuentarium tunc dicitur legitimum. quando omnia continet diſtinctè & clare. p. 6 fo. 37. b. g.
- Sed ſi hæres vnam rem ſubſtraxit an corruat inuentarium? & videtur ꝙ ſic. ibidem.
- INVESTITVRA duplex eſt verbalis & realis. p. 2. fol. 29. a. c.
- Inueſtitura verbalis & realis qualiter fiat. p. 3. fo. 106. a. a.b.c.
- Inueſtituræ nomẽ antiquitus nõ fuit in vſu ne. ll. digeſtorũ reperitur. p. 2. fol. 29. a. c. & p. 4. fol. 66. b. b.
- Per inueſtiturã annuli, acquiritur quaſi poſſeſsio in incorporalibus. p. 2. fo. 29. a. c.
- INVOCATIO ſancti ſpiritus q̃ in fit electione non eſt de eius ſub ſtantiali folennitate. p. 1. fol. 38. b. c.
- IRA quæ mala ſecum afferat. p. 2. fol. 15. b. *. 1. &. fo. 14. b. l.
- Ira aſsimilatur ſtultitiæ. p. 2. fo. 14. b. h.
- Iracundia procedit à felle. p. 2. fo. 14. a. b.
- Iracundia plus humana viſcera dilaniat quã leo aut vipera. ibid. f.
- Iracundiæ calore quæ facta ſunt non debent haberi pro firmis. p. 7. fol. 100. *. 2.
- IRREGVLARITAS ex homicidio contracta tollitur per baptiſmum. p. 1. fol. 17. a. col. 1. a.
- Irregularitas aliquãdo contrahitur ex facto iuſto & meritorio, ſicut eſt in iudice iuſtè iubente quẽ occidi. p. 1. fo. 56. b. d.
- IVDAEI qui dicãtur & vnde nomen acceperũt. p. 7. fo. 74. b. *. 1. &. a.
- Iudæi quare per reges catholicos eiecti ſunt ex hiſpania. ibid. c.
- Iudæi quæ non poſsint exequi in die ſabbathi. p. 7. fo. 75. a. *. 3.
- Iudaꝰ nõ debet fornicari cũ Chriſtiana ſub pœna mortis. p. 7. f. 76. a. *. 1.
- Iudæus nõ põt emere etiã ignorãs mancipiũ chriſtianũ, qđ ſi emerit in libertatem reſtituiter ſine precij reſtitutione. ibid. *. 2.
- Iudæi ſupra caput ſignũ aſportare tenentur vt diſcernantur à Chriſtianis. ibid. *. 3.
- Iudæi qualiter attrahendi ſunt ad fidem chriſti. p. 7. fo. 75. b. *. 1.
- Iudæus an poſsit hæres inſtitui à Chriſtiano. vel ei aliquid legari? variæ ſunt opiniones. p. 6. fo. 13. b. i.
- Iudæus aut paganus nõ põt hæres inſtitui. p. 6. fo. 53. a. b.
- Iudæus aduocationis officio ſungi nõ põt. p. 3. fo. 39. b. i.
- Sed quid ſi poſtulet iudice ignorante, an teneat proceſſus. ibidem.
- Iudæꝰ qua forma verborũ vtatur in p̃ſtãtione iuramẽti. p. 7. fo. 60. b. *. 3.
- Iudæi qualiter debeant vitã rranſire inter Chriſtianos. p. 7. fo. 5. b. *. 2.
- Iudæis permittit lex partitarum fœnerari: quin & compellit illis vſuras ſoluere. p. 5. fo. 79. b. a.
- Sed an illis iuſtè liceat contra tex. C. poſt miſerabilem &. c. quanto. de vſu? ibidem.
- Iudæi omni officio publico & honore priuati ſunt ne Chriſtianum aliquo modo ſubijcere poſsint. p. 7. fol. 75. b. *. 1.
- Iudæian hodie ſuccedant parẽtibus ex diſpoſitione legis Moſaicæ, vel legis communis. p. 7. fo. 75. b. g.
- Iudæis cum Chriſtianis nullũ debet eſte cõmerciũ, vnde nec Chr̃ianus põt ſeruire iudæis põt tñ cultiuare eorũ prædianbidem. *. 3.
- Iudæi & infideles, qui nunquam ſuſceperunt fidem non ſunt cogendi, vt credant. p. 2. fo. 2. a. col. 1. b
- IVDEX, vt ait Bal. in mente duos ſales debet habere ſalem ſapientiæ & ſal conſcientiæ. p. 3. fo. 2. a. d.
- Iudex eccleſiaſticus poteſt cognoſcere de adulterio. p. 4. fol. 23. a. k.
- Iudex maior ſeu ſuperior ſi deponat coram iudice inferiore vt teſtis, & falſum dicat vel vacillet an ab eo poſsit puniri. p. 1. fol. 84. b. m.
- Iudex ſucceſſor eſt ſyndicator prædeceſſoris. p. 3. fol. 21. a. c.
- Iudex in quibus cauſis non ſe debeat intromittere. p. 3. fol. 21. b. *. 2.
- Iudex debet finem breui litibus imponere: quia coram iuſto iudice nõ poteſt lis multum dilatari. p. 3. fol. 22. b. *. 1.
- Iudex qui malitiosè poſtpoſuit citare ad petitionem partis, tenetur par ti ad expenſas. p. 3. fol. 45. a. *. 1.
- Iudex non poteſt infligere inſolitam pœnam mortis. p. 7. fol. 93. b. h.
- Iudex qui calore iracundiæ aliquem iuſsit occidi qua pœna puniatur. p. 2. fol. 14. a. g.
- Iudex non poteſt eſſe qui eſt illiteratus. p. 2. fol. 26. a. f.
- Iudex bonus quid agere debeat. ibid. k. &. p. 3. fol. 19. b. *. 1.
- Iudex qui ex forma ſtatuti ad aliquid obligatur iniuſtum, an teneatur illud facere. ibid. i.
- Iudex ſupremus debet eſſe in curia, qui cauſas appellationum cognoſcat. p. 2. fol. 26. b.*1.
- Iudex debet habere duo in mente, ſalem ſcientiæ & ſalem ſecuræ conſcientiæ. p. 2. fol. 31. a. d. &. p. 3. fol. 2. a. d.
- Iudex in ingreſſu officij quid iurare debeat. p. 3. fol. 20. *. 2. &. f.
- Iudex quando poſsit extra territorium ſuum ius dicere. p. 3. fol. 21. a. i.
- Iudex non poteſt facere gratiam melioris mortis in caſu proditionis. p. 2. fol. 35. b. i.
- Iudex manſucte debet audire litigantes: non tamen ſit adeo ſimplex, quod honori ſuo contemptus generetur. p. 3. fol. 21. b. *. 1.
- Iudex maleficiorum cognoſcit incidenter de ciuili & de expenfis factis in viatico. p. 2. fol. 37. b. col. 2.
- Iudici qui dat pecuniam perdit cauſam etiam ſi eam bonam habeat. p. 5. fol. 108. b. g.
- Iudex minor in cauſa ſanguinis iniuſtè quèm ſcienter condemnans ſimilitudine ſupplicij damnatur. p. 3. fol. 141. b. *. 1.
- Quid autem ſi abſoluit eum qui erat condemnandus ad mortem, vel pœnam minorauit? ibid. f.
- Quid denique ſi calore iracundiæ aut nimia crudelitate motus hominem interfecit? ibid. f.g.
- Iudex in quibus caſibus poteſt ſententiam ferre ſine plena cauſæ cognitione. p. 3. fol. 133. a. *. 2.
- Iudex quæ maleficia poſsit ex officio punire nulla præcedente accuſatione. p. 7. fol. 14. b. *. 1.
- Iudex per imperitiam Iudicans ad quid teneatur. partita. 3. folio. 141. a. g per totum.
- Iudex quando poſsit verba ſententiæ mutare. p. 3. fol. 131. a. *. 2.
- Iudex ſtatim debet mandare ſententiam ſuam executioni: ſi nõ eſt per appellationem ſuſpenſa. p. 3. fol. 23. a. *. 1.
- Non enim ſufficit (vt inquit accurſ. in rub. C. de exec. rei. iud.) ſententiã ferri, niſi ipſa executioni mandetur ibidem. b.
- Iudex non debet moueri lachrimis vel precibus litigantium: eſt enim ſi gnuntinconſtantis animi. p. 3. fol. 22. b. *. 2. &. d.
- Iudex per negligentiam facit litem ſuam. p. 3. fol. 45. a. *. 1.
- Iudex qualiter debet procedere ad citationem delinquentium. parti. 3. folio. 49. b. *. 1.
- Iudex ſemper debet libertatem iuuare: quia eſt amica naturæ. p. 7. folio. 100. a. *. 1.
- Iudex in pœnis irrogandis quot conſiderare debeat. pag. 7. fol. 93. b. *. 2.
- Iudex qui litigantem verbo vituperat tenetur actione iniuriarum. pag. 7. fol. 36. *. 3.
- Iudex in quibus cauſis poteſt ſummarie cognoſcere ſine figura iudicij. par. 3. fol. 133. a. *. 1.
- Iudex ſecularis an poſsit delinquentem extrahere ab eccleſia. par. 3. fol. 71. a. h.
- Iudex conſilio non expectato ſi pronuntiat, an tenebit ſententia. part. 3. fol. 130. a. l.
- Iudex reum, quem iudicare non audet, remittere debet ad regem cum. proceſſu, cauſa inſtructa. p. 3. fol. 22. b. *. 3.
- Iudex ſi ſcienter amore vel odio in cauſa pecuniaria male iudicauerit, tenetur parti ad tantundem & ad intereſſe. p. 3. fol. 141. a. *. 1. &. g.
- Iudex in quibus cauſis poteſt ſentẽtiam latam reuocare. part. 3. folio. 132. a. *. 1.
- Iudicem qui corrumpit pecunia qualiter puniatur. p. 6. fol. 142. a. *. 1.
- Quid autem ſi non corrumpit pecunia: ſed intrat aſsiduè domum iudicis ad captandum eius familiaritatem, & ſic ei faueat? punietur. l. iuli. de ambitu. ibid. a.
- IVDICES curiæ regis quales eſſe debeant. p. 2. fol. 26. a. *. 2.
- Iudices & præſides nihil poſſunt emere in loco ſuæ iuriſdictionis, niſi ea quæ pertinent ad victum. p. 5. fol. 16. b. *. 1. &. e. & per totum.
- Iudicum ordinariorum quot ſint genera. p. 3. fol. 18. b. *. 2.
- Iudices facientes officium, prout debent, magis merentur, quam fraters prædicatores, vel alij religioſi. vt ait hoſtienſis. ibid. c.
- Iudices locorum maritimorum debent cognoſcere de cauſis nauigantium ſummarie & de plano veritate indagata. p. 5. fol. 55. b. *. 1.
- Iudices ſpecialium officiorum, vt medicorum, chirurgorum, hodiein hoc regno ceſſant: tendunt eum in preiudicium ordinariorum iudicum. p. 3. fol. 19. a. d.
- Iudices à quo poſsint conſtitui. ibid. *. 1.
- Iudices hodie non poſſunt recipere eſculentum, vel poculum: ſicut permittebatur per leges antiquas. p. 3. fol. 20. b. b.
- Hoc tamen licet iudicibus delegatis ibid.
- Iudices non poſſunt pro aliqua pœna quæcunque ſit faciem hominis cicatricibus deforinare. p. 7. fol. 93. b. b.
- Iudices quid facere debeant quando proceſſum à dubijs explicare non poſſunt. p. 3. fol. 135. a. *. 1.
- Iudices ordinarij de cauſa criminali, vel libertate cognoſcentes, ſi pari numero diſcordant tenet ſententia pro abſolutione. vel libertate. p. 3. fol. 137. b. *. 1.
- Id exemplifica in vidua, pupillo, matrimonio, teſtamento, ibid. p.
- Iudices eſſe temporales, melius eſt, quam perpetuos, p. 3. fol. 20. b. d.
- Iudices quæ perſonæ eſſe non poſſunt. p. 3. fol. 119. a. *. 2.
- Iudices quid obſeruare debeant in exercitio officij ſui, circa locum, tempus, & modum iudicandi. p. 3. fol. 21. *. 1.
- Iudices quibus modis debent rei veritatem elicere à partibus litigantibus. p. 3. fol. 22. a. *. 2.
- Iudices quid obſeruate debeant in delegandis iudicibus. p. 3. fol. 23. a. *. 3.
- IVDICIVM ſoluitur vetãte eo qui iudicare iuſsit. p. 3. fol. 98. b. a
- Adiudicij formam tres perſonæ requiruntur, iudex actor & reus. parti. 3. fol. 22. a. *. 1.
- Iudicij varietas erubeſcenda eſt: ſi tamen iudex perpendat ſe erraſſe pru denter corrigat errorem. parti. 2. fol. 45. a. g.
- Iudiciorum ordo & modus procedendi in lite. partita. 3. folio. 52. &. 53. per totum.
- IVS accreſcendi quando habeat locum. partita. 6. folio. 71. k.
- Per ius acreſcendi coniunctus præfertur venientibus ab inteſtato in co quod non poteſt capere ratione incapacitatis ibidem.
- Ius accreſcendi an habeat locum inter filios ſpurios quibus legata relinquere vſque ad certam quantitatem pater impetrauit? ibi.
- Ius accreſcendi inter quas perſonas ceſſat pagina. 6. fol. 71. b. columna. 1. in medio.
- Ius accreſcendi poteſt tolli nuda voluntate teſtatoris. ibid. column. 2. in princip.
- Ius accreſcendi an habeant canonici de canonicatu vacante, an ipſa eccleſia. ibidem.
- Ius acquiritur ex diuturno vſu. partita. 1. folio. 10. b. columna. 2. h.
- Ius retrahendi in quibus caſibus procedit. partit. 5. folio. 30. b. columna. 1. &. 2. per tot. &. 3i. b. col. 2. per totum.
- IVS patronatus vide in dictione Patronus & patronatus.
- IVS deliberandi vide indictione deliberare & deliberandi.
- Ius ſibi dicere in quibus caſibus quis poſsit. part. 5. folio. 101. a. k.
- Iuris præcepta ſunt, honeſtè viuere, alterum non ledere, ius ſuum cui tribuere? part. 3. folio. 3. a. *. 1.
- IVRA publica certiſsima ſunt vitæ ſolatia, infirmorum auxilia, po tentum fræna, & arma, vnde ſecuritas venit. partita. 1. folio. 7. a. colum na. 2.
- IVRARE qualiter debeat actor in actione iniuriarum. p. 3. f. 37. b. h.
- Iuraturus debet venire coram iudice, niſi ad eo ſit honorabilis perſona vt per ſe ad litem non veniat ſed per procuratorem vt miles, domicelle. par. 3. fol. 61. b. *. 1.
- Iurare in litem non poteſt procurator niſi ad hoc habeat ſpeciale mandatum. p. 3. fol. 56. b. c.
- Iuratur in litem per adultum contra tutorem vel curatorem, finita tute la vel cura, ſi recuſat res tradere minori, aut inuentarium non oſtendat ibidem. *. 1.
- Iurare qui recuſat habetur pro conuicto. p. 3. fol. 55. a. *. 1.
- Qui iurat quot & qualia debeat animaduertere. partita. 3. folio. 58. a. *. 1.
- IVRAMENTI forma quæ à Chriſtianis ſolet præſtari. partita. 3. folio. 60. b. *. 2.
- Iuramenti forma, quæ à iudæis præſtatur. ibidem. *. 3.
- Iuramenti forma quæ fit per ſarracenos. partita. 3. folio. 61. a. *. 1.
- Iuramentum de calumnia qualiter & quomodo præſtatur. partita. 3. fo lio. 61. b. *. 2.
- Iuramentum de calumnia quales perſonæ præſtare poſſunt partita. 3. fol. 6a. *. 1.
- Iuramentum eſt alicuius rei atteſtatio cum denominatione. rei, vel alicuius rei ſacræ. & non debet iurari per cœlum vel per terram nec per creaturam, niſi ſit ſancta. partita. 3. folio. 54. b. *. 1.
- Iuramentum non defertur contra præſumptionem conſuetudinis in ſupplementum probationis. partita. 3. folio. 55. a. g. in medio.
- Iuramentum vilium perſonarum nullum habet pondus. p. 2. fo. 21. b. b.
- Iuramentum fidelitatis duplex, p. 2. fo. 50. a. h.
- Iuramentum in quibus caſibus maioris eſt virtutis, quam ſententia. p. 3. fo. 59. b. *. 2.
- Iuramentum fidelitatis an poſsit preſtari per procuratorem. partita. 4. fo. 66.. a. e.
- Iuramentum de iure regni caſtelle non poteſt apponi in contractibus. p. 6. fo. 22. a. b.
- Iuramentũ qñ defertur debet pars citari. p. 3. fo. 55. b. col. 1. in principio.
- Iuramentum non defertur concremanti vel deſtruenti inſtrumẽtum debiti in defectum probationis. ibidem.
- Iuramentum an poſsit deferri ex ſemiplena probatione. ibid.
- Iuramentum quæ perſonæ recipere poſsint. p. 3. fo. 57. a. *. 1.
- Iuramentum ſi reuocetur in dubium, an fuit iuratum: & iterum, deferatur, ſecundum iuramentum valebit, & nõ primũ. p. 3. fo. 59. b. *. 1.
- Hoc debet intelligi in iuramento voluntario: nam in iuramento neceſſario non procederet. ibid. b.
- Iuramentum habet vim ſolutionis. p. 5. fo. 77. b. c.
- Iuramentum triplex eſt, volũtarium neceſſariũ, & iudiciale. p. 3. f. 55. a. *. 1.
- Iuramentum delatum á creditore debitori non liberat eum ipſo iure: ſed ope exceptionis. p. 5. fo.. 00. a. d.
- Iuramentum poteſt deferri per procuratorem ſuper re ciuitatis vel vniuerſitatis, quando aliter probatio nulla extat. p. 3. fo. 57. b. *. 2.
- Iuramentum an poſsit deferri in actione populari. p. 3. fol. 58. a. col. 1. in principio.
- Iuramentum debet habere tres comites veritatem, diſcretionem, & iuſtitiam. p. 3. fo. 58. b. h.
- Iuramentum illicitum dicitur ſex modis. ibid. l.
- Iuramentum deferre quæ perſonæ non poſſunt. p. 3. fo. 55. b. *. 1.
- Iuramentum cur debeat deferre iudex ſuper æſtimatione intereſſe & dã ni. p. 3. fo. 56. a. *. 2.
- Iuramentum deferens poteſt penitere antequam iuret is cui delatum eſt iuramentum. p. 3. fo. 57. a. *. 2
- Sed an hoc intelligatur antequam iuramẽtum acceptet is cui defertut? ibidem. f.
- Per iuramentum non poteſt probari caſus fortuitus, quando quis tenetur ex contractu. p. 5. fo. 43. b. col. 1. in prin.
- Iuramentum quibus perſonis proſit aut noceat, p. 3. fo. 60. a. *. 1.
- Iuramento non eſt locum, vbi actor plenè probat. p. 5. fo. 43. b. b.
- Ex iuramenti delatione quæ vtilitas naſcatur. p. 3. fo. 58. b. *. 1.
- Iuramentum in quibus caſibus litem terminat, & in quibus non. p. 3. fo. 60. b. *. 1.
- Iuramentum an ſuppleat defectum cauſæ in confeſsione. p. 3. fo. 67. a. e.
- Iuramentum iudæi non debet pręſtari per Chriſtum vel Euãgelia, quia præſumeretur preſtitum in contemptũ, & non valeret teſtimonium. p. 3. fo. 61. a. a.
- IVRANS ſi cadat à poſſeſsione rei ſibi traditæ prætextu iuramenti, habet contra quencun detinentem vendicationem. p. 3. fo. 59. a. *. 1.
- Per iuramentum finitur lisſicut per ſententiam ne inſtauratur prętex tu inſtrumentorum de nouo repertorum, ſi eſt iuramentum voluntarium. p. 3. fo. 62. b. *. 1.
- Iuramento qui ſtare non poſſunt, quibus modis excuſantur à periurio. p. 3. fol. 63. a. *. 1.
- In iuramento verba fraudulenta aut doloſa aut dubia ſunt contra doloſum interpretanda. p. 3. fo. 64. a. *. 1.
- IVRISDICTIO omnis etiam minima eſt apud imperatorẽ, ideo nulla iuriſdictio etiam minima conferri poteſt, niſi autoritate principis mediatèvel immediate. p. 2. fo. 3. a. col. 2. l.
- Iuriſdictio non videtur eſſe conceſſa cum rex dat aliquod oppidumtitu lo ducatus, comitatus. &c. p. 2. b. c.
- Iuriſdictio conceſſa almirando an adimat iuriſdictionem alias competẽ tem iudicibus ordinarijs. p. 2. fo. 28. a. k.
- Iuriſdictio acquiſita maioriæ de nouo, an deſcendat in ſucceſſorem maioriæ. p. 2. fo. 45. b. col. 2.
- Iuriſdictio, ex ſola negligentia dominorum reuertitur ad ordinariam & regiam. p. 2. fo. 3. a. col. 2. m.
- Iuriſdictio an trãſeat cũ conceſsione caſtri, vel villæ. p. 3. fo. 105. a. l. &. b. b.
- Iuriſdictio eſt ius incorporale. & non tranſit ſine ceſsione eſt enim ſpecies ſeruitutis. p. 5. fo. 57. a. c.
- Iuriſdictionem habere in habitu, licet non effectu, quos effectus habeat p. 2. fo. 2. a. col. 1. e.
- Ad iuriſdictionem eccleſiæ quæ cauſæ pertineant. p. 1. fo. 69. a.*1. per to tam paginam.
- IVSTVM eſt, quod cuilibet in tẽpore ſuo expedit. p. 1. fo. 7. a. col. 2. k
- Iuſtæ cauſæ petẽdi licentiam alij cõfitendi quæ ſunt. p. 1. fo. 24. b. col. 1. *. 1.
- Iuſtitia quid ſit. p. 3. fo. 2. b. *. 1.
- Iuſtitia laus & commoda. p. 3. fol. 2. a. i. &. b. *. 2.
- IVVENTA cur ſit audacior, ſenectꝰ cõtra timidior. p. 2. f. 4. b. col. 2. k.

- L.

- LABOR improbus omnia vincit. p. 2. fol. 69. b. i.
- LAC quid ſit. p. 2. fol. 18. a. b.
- LAICO. põt dariper papã iudicandi piãs inter clericos. p. 2. fol. 37. b. col. 1, in medio.
- Laicus qui trahitlaicum ad iudicem eccleſiaſticum ſuper re profana cõdemnandus eſt, non iudex, qui de tali cauſa cognoſcit. partita ſecunda. fol. 37. b. col. 2.
- Laicus religionis habitum induens ludi vel detrahendi cauſa, flagellis cæſus â loco vbi id fecit expellatur. p. 1. fo. 61. b. *. 2.
- LAPIDES prætioſos emere magna hominum cęcitas eſt vt dicity ſidorus. p. 7. fo. 64. b. b.
- LAQVEVS iuuenum omnes mali ſenes. p. 1. fo. 22. a. col. 2. in prin.
- LATRO publicꝰ dicitur qui palam & publicè furatur, vt ſunt pyratę p. 1. fol. 102. a. a.
- Latro deprehẽſus in robaria in curia regis morte plectitur. p. 2. fo. 52. b. a.
- Latro famoſus quis dicatur. p. 7. fol. 52. a. a.
- Latro ſi poteſt capi, non poteſt impunè occidi. p. 7. fol. 29. a. f.
- LEGANS rem donatam non videtur reuocare donationem. p. 4. fo. 30. a. b. col. 2. in prin.
- LEGATVS papæ quam poteſtatem habeat abſoluendi excommu nicatum. p. 1. fol. 90. a. *. 1.
- Legatus papæ non poteſt ſtatuere contra canones & iura generalia. p. 1. fo. 8. a. col. 1. in prin.
- Legatus an poſsit vnire eccleſias. p. 1. fo. 36. b. a.
- Legatus de latere non poteſt diſpenſare in gradibus cõſanguinitatis vel affinitatis: ne poteſt committere cauſam appellatione remota. p. 1. fo. 90. a. h.
- Legatus de latere non poteſt venire contra priuilegia alicui eccleſię conceſſa. ibidem.
- Legatus de latere poteſt ſe intromittere de appellatione interpoſita ad papam: vt cauſam magis inſtructam remittat. ibidem.
- Legati de latere poteſtas ac officium. p. 1. fo. 90. b. a
- Legati de latere ſoli cardinales intelliguntur & dicuntur proconſules ſecundam Baldum. p. 1. fo. 90. a. h.
- Legati qui a ſede apoſtolica mittuntur quales eſſe debeant ponit Bernardus lib. 4. de. conſi. ad Eugen. col. 4. &. 5. p. 1. fol. 90. a. l.
- LEGATVM eſt quædã donatio in teſtamento vel codicillis relicta; & poteſt legariei, qui poteſt hæres inſtitui. p. 6. fo. 56. a. *. 1.
- Legatum ſi tradatur in vita teſtatoris ipſi legatario, an tunc tranſeat in nouã donationem & incipiat eſſe donatio inter viuos. ibid. b.
- Legatum vni ex pluribus hæredibus relictũ debetur licet ipſe repudiet ſuam partem. ibidem. *. 2.
- Legatum rei ędibus affixæ an valeat, & an debeat dari eius æſtimatio. p. 60. fo. 61. a. col. 1. in principio.
- Legatum feudi in certum ſeruitium deputati ei, qui tale ſeruitiam pręſtare non poteſt, valet quantum ad æſtimationem. p. 6. fo. 61. a. *. 1.
- Si legata ſunt filiæ ducenta pro ea maritãda & poſtea ipſe teſtator eam maritauit in centum an cenſeatur reuocatum legatum in centum. p. 6 fol. 61. b. b.h. col. 2. in medio.
- Quid etiam ſi primo dotat, poſtea legat? ibid.
- Legatum animo compenſandi quando præſumatur. part. 6. folio. 61. b. h. per totum.
- Legatum quando præſumatur reuocatum per teſtatorem. p. 6. fo. 62. a. *. 1. & ibid. b. d.
- Legatum ſi non poteſt ſtatim tradi indulgebitur hæredi terminus ad illud tradendum. p. 6. fol. 74. a. *. 1.
- Legatum recte poteſt fieri in re aliena, & eam tenetur emere hæres. p. 6. fo. 59. a. *. 1.
- Idem eſt ſi teſtator legat rem hæredis ſcienter vel ignoranter. ibidem. e.
- Sed an huiufmodi diſpoſitio procedat de iure canonico. ibidem. f.
- Et in cuiuſmodi rebus alienis poſsit fieri tale legatũ, an & in furtiuis? p. 6. fo. 59. b. col. 1. &. 2. per totum.
- Legatum quibus modis præſumatur reuocatum per teſtatorem. p. 6. fo. 74. a. *. 2. &. 3. &. b. *. 2.
- Legatum ſi eſt purum, vel in diem certum, mortuo teſtatore dominium tranſit in legatarium, & tranſmittit illud ad hæredem poſt mortem teſtatoris. p. 6. fol. 71. b. *. 1. & fo. 72. a. c. per totum.
- Legatum factum duobus eodem nomine, ſi de perſona non conſtat vitiatur legatum. p. 6. fo. 58. b. *. 2.
- De legatis tertio cur dicatur titulus ille fforum. p. 6. fo. 65. b. 1.
- Legatum ſi deſiciat ratione rei legatæ tunc non accreſcit coniuncto. p. 6. fo. 71. a. k.
- Legatum ſactum eccleſiæ parrochiali ab eo qui alibi elegit ſepulturam: non computatur in quartã parrochialem, contra communem. p. 1. fo. 106. b. b.
- Legatum in voluntatem hæredis, ſi hæres non declarauerit voluntatem ſuam, ſtatim eo mortuo debetur ab eius hærede. partita. 6. fo. 66. b. *. 1.
- Et ſic moriendo videtur velle, quod eſt fauore vltimæ voluntatis: nam ſecus eſt in contractibus ibid. h.
- Sed quid ſi hæres declaret in vita ſe nolle, an ex hoc liberatus ſit, poſt mortem à præſtatione huiuſmodi legati? videtur quod non. ibi.
- Legatum relictum in voluntatem hæredis non debetur hærede nolente. p. 6. fol. 66. a.
- Legatum non vitiatur cauſa falſa adiecta. p. 6. fol. 62. *. 2.
- Legato ſeruo, vt alicui ſeruiat, tantum ad vitam legatarij legatus eſſe videtur. p. 6. fol. 75. b. *. 1.
- Legatum vel fidei commiſſum conditionale quando trãſmittatur. p. 6. fol. 72. b. col. 1. in prin.
- Legatum debet dari legatario cum fructibus & melioramentis a die adi tæ hereditatis. p. 6. fol. 73. a. col. 1. in prin. &. c.
- Sed quid ſi teſtator legauit rem alienam, in qua poſt teſtamentum factum fuit incrementum? ibid.
- Quid etiam an de beantur fructus legati ſtatim á morte teſtatoris: cum per leges regni ordina. de beantur legata etiam non adita hæreditate? ibid. c.
- Legatum an videatur reuocatũ ſi mulier res quas in teſtamento legauit, poſtea det marito in dotem? Alexand. vult quod non. pagin. 6. folio. 62. a. d.
- Legata re perdita, vel perempta ſine culpa hæredis, nõ tenetur hæres niſi ad cauendum de ea inuenta tradenda. p. 6. fol. 74. b. *. 1.
- Legata res ſi exigatur ateſtatore cenſetur reuocatum legatum. p. 6. folio. 61. a. *. 2.
- Idem eſt ſi eam alteri donat, teſtator: ſecus ſi eam vendat aut permutet: nam debebitur æſtimatio. p. 6. fol. 62. a. *. 1.
- Sed quid ſi vendat animo negociandi? cẽſetur reuocatũ legatum: ſecus ſi neceſsitate rei familiaris. ibid. b.
- Legato aliquo animali vel homine in genere ad quem ſpectet electio. p. 6. fol. 63. b. *. 1. &. fol. ſeq. a.b.c.d.
- Legatarius ſi recipiat rem legatam iure donationis non poteſt eam petere iure legati. p. 6. fol. 75. a. *. 1.
- Legatatio an competat actio furtiua, vel rei vẽdicatio ad rei perſecutionem quę poſt teſtamentum ſurrepta eſt. p. 7. fol. 50. b. c.
- Legatarius poteſt appellare ſi defendente herede teſtamentum pronun cietur inualidum. p. 3. fol. 144. b. *. 1.
- Legatarius an poſsit detrahere falcidiam de ſuo legato alteri legatario? laco. But. tenet quod ſic. p. 6. fol. 79. b. b.
- Legata ad pias cauſas nihilominus debentur rupto teſtamento preteritione poſthumi. p. 6. fol. 8. a. f.
- Legata relicta filio preterito qui teſtamentum rupit, an debeantur. p. 6. fol. 55. b. g.
- Quid autem in donationibus cauſa mortis? p. 6. fol. 56. a. col. 1. in medio.
- Legata relicta in minus ſolemni voluntate debentur naturaliter, licet nõ cimiliter. p. 5. fol. 105. a. c.
- Legata caduca, quæ ſint. p. 6. fol. 72. b. *. 1. &. c.d.e.
- Legata optione alicuius rei, legatarius, qui ſemel elegit nõ poteſt variare. p. 6. fol. 65. b. *. 1.
- Legatum optionis non eſt conditionale: ſecus enim nõ tranſmitteretur ad hæredes. p. 6. fol. 65. b. *. 2.
- Legatum eiuſdem rei ſi fiat vni in diuerſis teſtamentis, ſi legatarius priꝰ ab vno conſequitur æſtimationem: ab alio rem petere poteſt. p. 6. fo. 75. a. *. 2.
- Sed quid ſi in eodem teſtamento? ſemel tantum debetur. ibid. *. 3. &. e.
- Legatis alimentis ſine quantitate preſtabuntur ſicut teſtator conſueuit: & fi non conſueuit: ſecundum legatarij perſonam, & facultatem hæreditatis. p. 6. fol. 64. b. *. 1.
- Quid ſi ſit diuerſitasin vſu nam aliter præſtabat antea, quam tempore mortisibidem. g
- Legatum foſsionis mineræ vel lapidicinæ ſcindendæ non tranſit ad hæredem. p. 6. fol. 65. b. *. 2.
- Legatum quo loco & tempore peti poteſt. p. 6. fol. 74. b. *. 3. & k.
- Legari non poteſt purè ſeruo hæredis. p. 6. fol. 58. b. *. 1. Idem eſt ſi legetur ſeruo teſtatoris, vel monacho, & monaſterio. ibidem.
- Legari poſſunt fructus naſcituri. p. 6. fol. 60. a. *. 2.
- Legari poſſunt incorporalia & nomina debitorum. p. 6. fol. 61. a. *. 2.
- Legari poteſt purè vel ſub conditione quæ fit per dictionem (ſi) & an te conditionis implementum non debetur legatum. pagin. 6. folio. 62. b. *. 1.
- Legare poſſum ab hærede hæredis mei. p. 6. fol. 57. a. *. 1.
- Legare poteſt teſtator rem ſuam pignoratam. p. 6. fol. 60. a. *. 1.
- Item res obligatas pro debito hæreditario, ſiue pro debito alieno. ibid. e
- Sed quis illud tenetur luere hæres an legatarius? ibidem.
- Legatarius non poteſt partem legati accipere & partem repudiare. p. 6. fol. 73. a. *. 1.
- Legatarius ſi non ſit capax tempore teſtamenti, ſufficit quod ſit capax tempore mortis teſtatoris. p. 6. fol. 56. a. *. l.
- Legatarius poteſt grauari ab ipſo teſtatore dare alij vſque ad quantitatem & valorem legati. p. 6. fol. 56. b. *. 1.
