- Corporalis autem eſt flagellatio, & in certis caſibus mors. ibid.
- Furtum quando non cadit in aliud nomen delicti, fur folũm caſtigatur vel pœna ſimili punitur. ibid. f. col. 2. in prin.
- Furti actio cõtra quem detur, & per quas perſonas proponi poſsit. p. 7. fol. 47. a. *. 2.
- Furti actione an poſsit conueniri vxor, filius, aut ſeruus, quando furtum eſt magnum. p. 7. fol. 51. a. m.
- Furtum committit qui vitra conuentionem re cõmodata vtitur, vel contra domini voluntatem re pignorata aut depoſita. p. 7. fo. 47. a. *. 1.
- Furtum regulariter nõ cõputatur inter caſus fortuitos. p. 5. fol. 6. a. c.
- Fur hoĩs liberi, cauſa eũ diſtrahendi, qualiter puniatur. p. 7. fol. 54. a. *. 1.
- Fur, latro, pirata, aggreſſor ſtratarum, tam in publicis, ꝗ̈ in priuatis delictis, qualiter hodie puniantur. p. 7. fol. 51. b. col. 2. per totum.
- Fur nocturnus, & agrorũ nocturnus depopulator quomodo differant. p. 7. fol. 29. a. g.

- G.

- GABELLA, nec vectigalia imponi poſſunt mulieribus quæ ſunt in lupanari. p. 7. fol. 73. a. h.
- Gabellæ ſi nouiter inſtituantur in aliqua ciuitate poteſt peti á ciuitate tertia pars. p. 5. fo. 38. b. h.
- Gabellarius non põt perquirere corpus mercatoris, vela perireeius arcas, ſuſpicione mercis occul tatæ. p. 5. fol. 38. b. *. 2. Nec etiam diſſoluere fardellos ſeu ſarcinas viatoris. ibid. o.
- Gabellarius minuens, vel addens ad gabellam, perpetuò exulabit. p. 5. fol. 39. a. *. 1.
- GALLINAE, ſeu capones, & anſeres domeſtici (qui ſunt ſui natura manſueti) licèt fugiant, & non redeant, remanent domino prioris do minij: & qui eas retinet, cõueniri poteſt actione furti. p. 3. fol. 159. b. *. 3.
- GENERIS appellatione, ſeu omnium de genere comprehenduntur omnes conſanguinei, & cognati. p. 2. fol. 41. a. col. 1. in prin.
- GENITIVVS caſus ſemper præſumit dominium. p. 2. fo. 54. a. a.
- GENV non debet flecticoram alio, quàm Principe, maieſtate regia, & Papa. ſecundum Ange. p. 2. fol. 28. b. k.
- GENTIS appellatione turba ſignificatur. p. 7. fol. 39. a. b.
- GESTVS hominis mores ac animum declarant. p. 2. fol. 19. b. a.
- GLADIVS ſpiritualis, & materialis eſt in poteſtate eccleſiæ. p. 2. fo. 2. a. col. 1. e.
- GLORIFICATIONIS quatuor dotes: agilitas, ſubtilitas, claritas, impaſsibilitas. p. 1. fol. 14. a. q.
- GRADVS affinitatis quid ſit. p. 4. fol. 18. b. *. 2.
- Gradus affinitatis qualiter conſideretur iure ciuili, & iure Canonico. p. 4. fol. 18. b. *. 1.
- GRATIA alicui conceſſa ad faciendum maioriam, an vitietur ex taciturnitate liberorum. p. 1. fo. 95. a. d.
- Gratia in dubio præſumitur realis, & non perſonalis. p. 3. fol. 99. a. g.
- Gratiæ promerendæ, retinendæ, & recuperandæ, nihil efficacius eſt, ꝗ̈ ſi inueniaris coram Deo omni tempore non altum ſapere, ſed timere. p. 2. fol. 8. b. h.
- GRASSATORES dicuntur qui in ſtratis publicis ſine interfectione alicuius furantur. p. 7. fol. 52. a. a. Qui verò interficiunt homines publici latrones nominantur. ibid.
- GREGORIVS Lopez Iudex fuit in cauſa ſuper comitatu de Valentia. p. 2. fol. 7. b. b.
- GREX datus viro in dotem inæſtimatus facit periculum mulieris. p. 4. fol. 34. b. *. 2.
- Grex vt dicatur, decem oues requirit. p. 5. fol. 23. a. f.

- H

- HABEAT verbum, & verbum relinquo, adiecta vniuerſitati bonorum, inducunt Inſtitutionem. p. 6. fol. 15. a. d.
- Habentes terras à Rege, tenentur ad eius exercitũ ire. p. 2. fol. 50. b. d.
- Habentes caſtra à Rege donata ea tenentur reficere ſuis ſumptibus. p. 2. fol. 54. b. e.
- Habere hæredem eſt honor & conſeruatio famæ defuncti p. 6. fol. 13. a. a
- HABITATIO nõ perditur maxima vel media capitis diminutiõe: ſed morte tantùm. p. 3. fol. 181. b. a.
- Habitatio tribus modis dicitur. ibid.
- Habitatio niſi aliud conuenerit inter partes non finitur niſi morte, vel remiſsione. p. 3. fol. 181. b. *. 1.
- Habitator debet cauere de vtendo arbitrio boni viri. ibid.
- HAERESIS crimen poteſt accuſari, & ſuper eo pronuntiari, etiam poſt centum annos. p. 7. fol. 41. b. m.
- De hæreſi damnatus, non poteſt habere honores & dignitates ſeculares aut eccleſiaſticas, & habitas perdit. p. 7. fol. 79. b. *. 2.
- Hæreſis crimen poteſt accuſari, & ſuper eo pronuntiari etiam poſt cen tum annos. p. 7. fol. 4. b. m.
- Hæreſis crimen eſt meré eccleſiaſticum. p. 7. fol. 76. b. g.
- Hæreticus non poteſt accuſare vxorem adulterij. p. 4. fol. 24. a. *. 3.
- Hæreticus omnis quantũcun occultꝰ eſt exõmunicatus. p. 1. fo. 33. b. n.
- Hæreticus cuiuſcun ſectæ non poteſt teſtari. p. 6. fol. 7. a. c.
- Contrarium tamen videtur innui. p. 6. fol. 47. b. e.
- Hæreticꝰ ſi ſpõte redeatadmittẽdus eſt ad gremiũ eccleſiæ. p. 7. fo. 79. a. a
- Sed quando dicatur ſtatim redire? ibidem.
- Hæreticorum prædicationibus & conuentui, qui intereſt iudicãdus eſt hæreticus. p. 7. fol. 79. b. a. col. 1. per totum.
- Hæreticus dicitur ille qui eſt à fide catholica ſeparatꝰ. p. 7. fol. 76. b. *. 1.
- Hęreticis reuerſis ad fidem bona ſunt reſtituenda. p. 6. fol. 47. b. g.
- Hæreticorum duplex eſt fecta pernicioſiſsima. p. 7. fol. 76. b. *. 1.
- Hæreticorum bona nõ poſſunt capi per principes ſeculares, donec ſententia lata ſit per iudices eccleſiaſticos. p. 7. fol. 18. a. c. in fine.
- HAERES quibus modis nõ redditur indignus ſimortem teſtatoris nõ vindicauerit. p. 6. fol. 50. b. c.
- Hæres de qua culpa teneatur legatarijs. p. 6. fol. 74. b. c. per totum.
- Hæres quibus de cauſis hæreditate priuatur. p. 6. fol. 50. a. *. 1.
- Hæres qui non vendicauerit necem defuncti, ne adire hæreditatem ne petere bonorum poſſeſsionem poteſt. ibidem. e.
- Sed an ſufficiat accufationẽ, ꝓ poſuiſſe, velan ſit expectandũ ꝙ mors de functi ſit vendicata, ibidem. i.
- Hæres qđ ſoluit in pœnã cõtumaciæ nõ nocet legatarijs. p. 6. fo. 38. a.
- Quin & tenebitur ſoluere de ſuo, licet conficiat inuentarium, cum nihil reſtat de hæreditare. p. 6. ibidem.
- Hæres vendens res hæreditarias pro ſoluẽdis debitis, an teneatur ſe obligare de euictione. ibidem. f.
- Hæres quibus de cauſis ſi excuſare poteſt ne perdat hæreditatem modo non vendicauerit mortem defuncti. p. 6. fol. 52. a. *. 2.
- Hæres non tenetur reſpondere creditoribus vel legatarijs durante tempore conceſſo ad confectionem inuentarij. p. 6. fol. 37. b. *. 2.
- Hæres qui non confecit Inuentarium an priuetur Trebellianica. p. 6. fol. 39. b. a. pertotum.
- Hæres quomodo declarabit ſe hæreditatem adire. ibidem. *. 1.
- Hæres qui adiuit hæreditatem patris non poteſt reuocare rem à patre alienatam de bonis feudalibus. p. 5. fol. 90. a. a.
- Et ſi ſit pro parte hæres ꝓ ea parte repelletur à vẽdicãdo. p. 5. fol. 90. a. a.
- Hęres quomodo poſsit hæreditati ſibi delatę renũtiare. p. 6. fo. 43. a. *. 1.
- Hæres quibus de cauſis præſumatur repudiare hæreditatem. ibidẽ. b.c.
- Hæres ſuus an poſsit expreſsè renuntiare omni iuri ſuitatis. p. 6. fol. 20. a. b. in fine.
- Hæres ſuus quis ſit tempore mortis teſtatoris inſpicitur. ibidem. c.
- Hæres ſuus ſufficit quod ſit capax tempore mortis teſtatoris. p. 6. fol. 20. b. *. 1. & a per totum.
- Limita tñ niſi capacitas retrotrahitur ex cauſa vt in hæretico. ibid. c.
- Hæres qui malitioſe teſtamentum occultat perdit falcidiã. p. 3. fo. 82. *. 2.
- Hæres qñ non teneatur ſoluere legata â teſtatore relicta. p. 6. fo. 57. b. *. 1
- Hæres commodatarij tenetur ſicut defunctus. p. 5. fol. 6. b. *. 1.
- Hæres quando non habet à defuncto illud quod ſibi habet relinquere poteſt tunc venire contra factum defuncti. p. 5. fol. 90. a. a.
- Hares qui abſtinens hæreditate fraudulenter bona hæreditaria ſurripi facit per hoc videtur hæreditatem adire. p. 6. fol. 40. a. *. 1.
- Hæres extraneus inſtitutus debet habere quartam, quæ dicitur falcidia quando grauatur multis legatis. p. 6. fol. 79. b. *. 1.
- Hæres accomodans tacitam fidem teſtatori. de legato incapaci præſtãdo, ſi præſtetur perdit quod ſibi debebatur per legem Falcidiam, niſi ſit filius aut nepos teſtatoris. p. 6. fol. 81. a. *. 1.
- Hæres vnus inſtitutus in duodecim vncijs ſecundus in ſex vnus habebit duas partes alius tertiani. p. 6. fol. 19. a. *. 2.
- Hæres inſtitutus in certa re, ne alio in reliquo inſtituto, habebit totã hæreditatem. p. 6. fol. 16. b. *. 3.
- Sed quid ſi inſtitutus in re certa in reliquo ꝓhibitusfit à teſtatore quid capere nec in ea parte alius inſtitutus ſit an vitiabitur inſtitutio, vel an ſuccedet vniuerſaliter an reſtituet venientibus ab inteſtato? p. 6. fol. 17. a. c. per duas columnas.
- Verbũ hæredibꝰ in materia feudali intelligit̃ de maſculis. p. 6. fo. 17. a. b.
- Hæres ſi ſit pure inſtitutus, alter verò ſub conditione, ſtatim poſt mortem teſtatoris agnoſcet partem ſuam pure inſtitutus alter verò non donec impleatur conditio. p. 6. fo. 125. b. *. 1.
- Hæres an poſsit inſtitui ad diem vel in die certa. p. 6. fo. 18. b. a. per totũ.
- Hæres vel legatariꝰ an cenſeatur ille cui vſusfructus oĩm bonorũ relictꝰ eſt, vel cui omnia bona legãtur. p. 6. fol. 17. b. col. 2. in fine glo. magnæ.
- Hæres etiam contra fideicommiſſarium vniuerſalẽ detrahit quod fibi defunctus debebat. p. 6. fol. 38. b. g.
- Hæres extra inuẽtariũ ſi quid occultauerit fraudulẽter tenet̃ ad eius duplum his, qui aliquid iuris habent in bonis teſtatoris. p. 6. fo. 38. b. *. 2.
- Hoc procedit qñ talis occultatio induceret detrimẽtũlegatarijs aut creditoribus. p. 6. fol. 39. a. a.
- Hæres ſi intra tempus datum inuentarium non confecerit tenetur creditoribus & legatarijs, etiam vltra vires hæreditatis & falcidie cõmo do priuatur. p. 6. fol. 39. a. *. 1. & fol. 85. a *. 1.
- Sed quid ſi fecit inuentarium ſed malitioſe: an idem eret dicendũ? ibi. e
- Et hoc caſu legatarijs quare teneat̃ hæres vltra vires hæreditarias? ibi. f. per totum.
- Hæres in foro conſcientiæ, an teneatur vltra vires hæreditarias? Barto. tenet cum theologis quod non. p. 6. fol. 39. b. col. 1. in prin.
- Hęres in teſtamento inſtitutus non declarato in qua parte ſit inſtitutꝰ, ſi teſtator in codicillis nõ exprimat, in totũ hæres erit. p. 6. fol. 15. a. *. 3.
- Hęres inſtitutus in cert.
- Hęres qui ſe hęredem fecit inſtitui vel vi vel alio quouis modo qua pœna puniatur. p. 6. fol. 10. a.t̃. g.h.
- Hęredis nomen au ſufficiat corã teſtatore à tabellione recitari & a ipſo teſtatore confirmari. p. 6. fol. 14. a. h. per totum.
- Hęres directò inſtitui nõ poteſt in codicillis: põt tñ in eis rogari, poſt mortem alicui hęreditatem reſtituere. p. 6. fol. 15. a. *. 1.
- Hęres incapax inſtitutus in tẽpus quo capax erit valet. p. 6. fo. 19. a. i.
- Hęredi pure inſtituto põt in codicillis apponiconditio. p. 6. fo. 15. a. *. 2.
- Hęredis inſtitutio eſt caput & principium teſtamenti. p. 6. fol. 2. a. h.
- Hæredis inſtitutio coacta nõ valet & applicat̃hęreditas fiſco. p. 6. f. 10. a.
- Hęredis inſtitutio & ſi deficiat in teſtamento tũ debentur legata in eo relicta. p. 6. fol. 13. a. a.
- Sed an requiratur quod hęreditas adeatur? videtur quod ſic ibi.
- Hęredis inſtitutio nutu facta valet ſecundũ Abbatẽ. p. 6. fo. 14. b. a.
- Hęredis inſtitutio vitiatur ſi teſtator in perſona hęredis vel legatarij erret. p. 6. fol. 16. b. *. 1.
- Hæres antequam adeat hæreditatem debet certas eſſe de morte teſtatoris, & ꝙ fuerit capax conficiendi teſtamenti. p. 6. fol. 41. b. *. 1.
- Hęredis inſtitutio non vitiatur ſi teſtator amicum ſub fratris appellatione inſtituat. ibid. *. 2.
- Hęredis inſtitutio vitiatur ſi duo ſunt eiuſdem nominis quorum vnus inſtituatur. & non conſtet de quo ſenſerit teſtator. p. 6. fol. 15. b. *. 1.
- Magis tñ dilectus teſtatoris cenſetur inſtitutus. ibidem. a.
- Hęredis inſtitutio debet coram à teſtatore fieri nec in alterius arbitriũ poni. p. 6. fol. 15. b. *. 2. &. g.
- Hęredi mariti non licet adulterij accuſare vxorem defuncti, maximè ad perdendam eius dotem. p. 7. fol. 66. a. i.
- Hęredem inſtituere eſt eũ facere dñm bonorũ. p. 6. fo. 13. a. *. i.
- Hęredes quatuor ſi inſtituti ſũt ĩ quatuor vocias, habebit quilibet tres. p. 6. fol. 19. a. *. 1.
- Hęredes inſtitui quę perſonę poſſunt. p. 6. fo. 13. a. *. 2.
- Hęredes quę perſonę inſtitui non poſſunt. p. 6. fol. 13. b. *. 2.
- Hęredes neceſſarij. qui inſtitui poſ. int. p. 6. fol. 20. a. f. &. fo. 21. a. *. 1.
- Hæredes alij ſunt ſui, alij extranei, alij neceſſarij & eorum quęſit diffinitio. p. 6. fol. 20. a. *. 1.
- Hæredes facta iudicialiter hæreditatis diuiſione debent ad inuicem de euictione promittere ſi autem fit à patre facta diuiſio non eſt opus. p. 6. fol. 101. b. *. 2.
- Hæres quibus modis non redditur indignus ſi mortem teſtatoris non vindicauerit. p. 6. fol. 50. b. c.
- Hæres de qua culpa teneatur legatarijs. p. 6. fo. 74. b. c. per totum.
- Hæres quibus de cauſis hæreditate priuatur. p. 6. fo. 50. *. 1.
- Hæres qui non vindicauerit necem defuncti, ne adire hęreditatẽ ne petere bonorum poſſeſsionem poteſt. ibidem. e.
- Sed an ſufficiat accuſationẽ propoſuiſſe, vel an ſit expectandũ ꝙ mors defuncti ſit vendicata. ibidem. i.
- Hæres qđ ſoluit in pœnam contumacię nõ nocet legatarijs. p. 6. fo. 38. a.
- Quin & tenebitur ſoluere de ſuo. licet conficiat inuentarium, cum nihil reſtat de hæreditate. ibidem.
- Hæres vendens res hæreditarias pro ſoluendis debitis, an teneatur ſe ob ligare de euictione. ibidem. f.
- Hæres quibus de cauſis ſe excuſare poteſt ne perdat hæreditatem modo non vendicauerit mortem defuncti. p. 6. fol. 52. a. *. 2.
- HAEREDITAS fratris occiſi à fratre non venit ad cæteros fraters: ſed ad fiſcum deuoluetur. p. 6. fol. 50. b. g.
- Hæreditas quibus modis aufertur ab hæredibus tanquam ab indignis. p. 6. fo. 61. a. a. per totum.
- Hæreditas quæ aufertur ab indigno applicari debet fiſco. p. 6. fo. 50. b. d.
- Hæreditas eſt ſucceſsio in vniuerſum ius quod deſunctus habuit deducto ære alieno. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- Hæreditatis aditio non valet facta ſub conditione. p. 6. fo. 42. a. *. 1.
- Hæreditas adiri nõ põt ſi dubitatur, an vxor inteſtati ſit p̃gnans. ibi. *. a.
- Hæreditas qualiter debeat diuidi inter hæredes. p. 6. fo. 99. a. *. 1.
- In diuidenda hæreditate, quæ bona debeant conferre filij. p. 6. fo. 99. &. &. 100. per totum.
- Hæreditas ad diemvel ex die certa dari nõ poteſt, imò nõ expectata die inſtitutus ſtatim eſt hæres. p. 6. fol. 17. b. *. 1.
- Quia poſtquam quis eſt hæres, non poteſt ex diſpoſitione teſtamenti derecto deſinere eſſe hæres. ibid. fol. 18. a. a.
- Hæreditas bene poteſt dari ex die incerta. ibidem. b.
- Hæreditas vt poſsitauferri filio inſtituto exprimenda eſt cauſa ingratitudinis. p. 6. fol. 9. b. a. &c.
- Hæreditas qualiter diuidatur qñ ſunt plures hæredes. p. 6. fol. 18. b. *. 2.
- Hæreditas quam perdit hęres, quibus de cauſis non deuoluitur ad fiſcũ p. 6. fol. 52. b. *. 2.
- In hæreditate fratrum quomodo ſuccedant fratres & alij collaterales. p. 6. fol. 91. a. *. 1. &. i.k.l.
- Hæreditate relicta pauperibus alicuiusciuitatis de quibus pauperibus intelligendum ſit. p. 6. fol. 19. b. *. 1. & d.e.f.g.
- Hæreditate euicta bonæ fidei poſſeſsor retinet debita hæreditaria, quæ nomine defuncti ſoluit. p. 5. fol. 106. a. *. 2.
- Hæreditatis aditio ſolo animo conſiſtens an obliget hæredem in foro conſcientiæ. p. 6. fol. 39. b. b.
- Hæreditatis aditio ex quibus actibus præſumitur. p. 6. fol. 40. a. b.c.
- Hæreditatis petitio, quanto tempore præſcribatur. p. 6. fo. 98. b. a.
- Hæreditatem quæ perſonæ authoritate propria poſſunt adire & quæ non. p. 6. fol. 40. b. *. 1.
- HAEREDITATEM repudiare vide indictio repudiare.
- Hæreditatem paternam vel maternam quilibet de liberis poteſt perpetuo adire. p. 6. fol. 36. a. d. &. f. per totum.
- Hæreditatis verbũſecundum vulgare Hiſpanum refertur ad fundos. p. 6. fol. 15. a. c.
- Hæreditate per regem ab hærede defuncti necem non vendicãte euicta hæres ſatisfaciet creditoribus iuxta vires hæreditarias & legatarijs retenta falcidia, quam erat habiturus. p. 6. fo. 52. b. *. 1.
- Hæreditarias resiacentes qui aſportat tenetur ad eas cum fructibus ꝑceptis reſtituendas. p. 7. fol. 53. b. *. 2.
- HAEREMITAE vt ſunt monachi ſancti Auguſtini qui profeſsionẽ faciunt teſtari non poſſunt cæteri autem poſſunt. p. 6. fo. 7. a. e.
- HEBRAEI vnde dicti ſunt. p. 7. fol. 74. b. b.
- HERMAPHRODITVS baptizare poteſt. p. 1. fol. 17. a. col. 2. k.
- Hermaphroditus ſi præualer in ſexu virili teſtis in teſtamento eſſe põt. p. 6. fol. 5. a. *. 2.
- HISTRIONES qui proprie dicantur. p. 1. fol. 139. a. d.
- HISTRIONES & ioculatores ſunt in peccato & ſtatu dãnationis, vt hie innuitur. p. 1. f. 139. a. d.
- HISPALIS quarc ſit dicta, & a quo condita fuerit. p. 3. fo. 109. a. f.
- Hiſpanorum laus. p. 5. f. 55. a. g.
- Hiſpani vt refert Oldra, ſunt curioſi in habendo libros. ibidem
- HOMAGIVM idem eſt, ꝙ iuramentum, & ſic poteſt inferri, qđ homagij interpoſitio firmat contractum. p. 3. fo. 63. a. c.
- Homagium qui frangit an dicatur periurus, vel infamis. ibi.
- Homagium quid ſit, & vnde originem habuit. p. 4. fo. 62. a. o.
- Homagiũ qualiter præſtare teneatur qui tenent fortalitia à rege ex donatione. p. 2. fo. 40. a. *. 2. & ibid. b. a.
- Homagium vniuerſitatis ligat non ſolùm eos, qui viui ſunt ſed & poſteros. p. 2. fo. 50. b. a.
- Homagium habet in ſe aliquã ſpeciẽ ſeruitutis: Nã nihil eſt dicere facio me hominem tuum, quã ſe ſeruum conſtituere. p. 4. fo. 62. a. p.
- Ad homagiũ tenentur qui tenent caſtella etiam alio titulo quàm dona natione regia. p. 2. fo. 41. a. *. 1.
- Homagio ſemel p̃ſtito rex retinet ius ſuum licet caſtrum vel villam tra da talteri. p. 2. fo. 40. a. f.
- Homagia ſunt præſtanda quotiens perſonarum feuda tenentiũ fit mutatio. p. 2. fo. 41. a. *. 2.
- HOMICIDA in quibus caſibus lege nõ punitur. p. 7. fol. 29. a. *. 1.
- Homicida etiam ille eſt, qui ſcienter alium aſſociat qui animo occidendi graditur, licet conſilio ei diſſuadeat. p. 1. fo. 56. a. d.
- Homicida an excuſetur ſi propter metum tyrãni aut alias hominẽ occiderit. p. 7. fo. 28. b. f.
- Homicida à pœna excuſatur ſi ad fui defenſionẽ hominẽ occidat nec tenetnr ꝙ prius percuſſus fuerit naturale eſt enim propriam ſalutem defendere. p. 7. fo. 2. b. *. 2.
- Sed qñ p̃ſumitur ad ſui defenſionẽ feciſſe? p. 7. fo. 29. b. k. per totum.
- Quid autẽ de eo qui ſe defendere nõ valens titiũ apprehendit & eo vſus eſt tanquam clypeo. p. 7. fo. 29. a. a.
- Homicida vel ꝑiurꝰ ad ſeptẽnẽ pœnitẽtiã de iure tenet̃. p. 1. fo. 22. b. c. 2. k
- Homicida regis quali pœnæ ſubijciatur. p. 2. fol. 35. b. *. 1.
- Homicidiũ triplex eſt voluntarium, fortuitũ & coactũ. p. 1. fol. 55. b. *. 2. &. p. 7. fo. 29. b. *. 2.
- Homicidiũ aliud eſt ſpirituale aliud corporale. ibidem. f.
- Homicidium caſuale qualiter fit. p. 1. fo. 56. a. *. 2.
- Homicidium cõmittens ineuitabili defenſione nullam irregularitatem incurrit. ibid. b. a.
- Homicidium vnde dicatur. p. 7. fol. 29. b. *. 2.
- Homicidium an ſit ſiquis monſtruoſum hominem occidat. ibid. e.
- Quid autem ſi occidit eũ qui ducebatur ad furcas ibid. f.
- Homicidij ſi culpa p̃ceſsit, qualiter quis teneat̃, p. 7. fo. 30. a. *. 1.
- HOMO ſcđm qđ homo cognoſcere debet ſuũ auctorẽ. p. 4. fo. 2. a. d.
- Homo non eſt qui ratione caret. ibidem. e.
- Homo dignior eſt omni creatura cũ & angeli ei ſeruiãt. p. 7. fo. 13. b. a.
- Homo robuſtus ſi contra debilem vtitur pugno debilis poteſt ſe defendere gladio. p. 7. fo. 29. b. k.
- HONESTAS dicitur quaſi honoris ſeruans ſtatim. p. 1. fo. 62. a. a.
- HONOR mundanus & gloria hominum non eſt regiæ ſolicitudinis ſufficiens præmium. p. 2. fo. 8. b. f.
- Honor quid ſit. p. 2. fol. 38. b. *. 1. &. f.
- Honor non poteſt pretio nummario æſtimari. p. 2. fol. 61. b. e.
- Honor debet ſeruari ciuitati vel villæ ĩ qua rex fuerit ſepultꝰ. p. 2. f. 39. b. c
- Honor exhibitus papæ Chriſto exhibetur. p. 1. fol. 35. b. *. 1.
- HOSPES nõ liberat à ꝑiculo cuſtodiæ ꝑ traditionẽclauiũ. p. 5. f. 48. a. a
- Hoſpes aliter tractans peregrinos. quàm cõuicinos ſuos, punitur extra ordinem iudicis arbitrio. ibid. *. 1.
- Hoſpiria tenentur dare clerici in aduentu principis: non autem monaſteria aut eccleſia. p. 1. fo. 66. b. a.
- HOSTIS quis dicatur. p. 7. fo. 98. a. *. 1.
- HVMANAE conditionis dignitas & excellentia. p. 4. fo. 2. a. a.
- HYPOTHECA tacita in quibus rebꝰlocũ habeat. p. 5. a. c. ꝑ tot. &. e.
- Hypotheca nõ extinguitur aditione vel detractione qualitatis circa ẽr & bona fidei poſſeſsor qui rẽhypothecariã meliorauit, nõ aliter cogendus eſt meliorationes reſtituere, niſi recipiat ſumptus erogatos. p. 5. fo. 86. b. *. 1.
- Hypotecam habens præfertur oĩbus priuilegijs ꝑionalibꝰ. p. 5. fo. 9. b. l.
- Hypothecaria nudã poſſeſsionẽ auocat. p. 5. fol. 86. a. b.
- HYPODOMIVS antiquus philoſophus qualiter inſtituebat rẽpub. p. 2. fol. 70. a. d.

- I.

- IANITORES domꝰ regiæ quales eſſe debeãt. p. 2. f. 25. a. *. 2.
- IACTATA ob periculum maris nihilominus remanent in dominio dominiiactantis. p. 1. fo. 164. b. *. 3
- Iactatorũ in mare, qualiter fit eſtimatio inter mercatores. p. 5. fo. 53. a. *. 1.
- IEIVNII laus. p. 2. fol. 59. a. e.
- Ieiunus melius diſcernit quam ſaturus. ibidem.
- IGNEM qui faciunt de nocte fraudulenter in maris litore vt credẽtes ibi portũ illuc vadant & periclitẽtur qualiter puniãtur. p. 5. f. 54. b. *. 3
- IGNEM qui apponit cum armis ædificio. vel meſsibꝰ alienis quali pœna puniatur. p. 7. fo. 40. a.*,1. &. l. per totum.
- Ignauis ſemper feriæ ſunt. p. 3. fo. 12. a. a.
- IGNORANTIA meri iuris ciuilis, quando aliquemexcuſat, diſtinctio nes ponuntur ampliſsimæ. p. 1,fo. 10. a. col. 1. c.
- Ignorãtia improbabilis dicitur, in eo qđ publicè ſcitur. p. 1. fo. 57. b. o.
- Ignorantia iuris naturalis non excuſat militem, nec minorem impuberem. p. 1. fo. 10. b. col. 1. d.
- Ignorantia in facto proprio eſt intolerabilis. p. 3. fo. 168. b. b.
- Ignorãtia iuris excuſat mulieres nõ oẽs. ſed tm̃ ruſticas. p. 1. fo. 10. b. f.
- Ignorantia iuris ſuccurrit gñaliter fœminis & minoribus in contractibus & delictis quæ non ex animo proueniunt. ibidem.
- ILLEGITIMVS non poteſt ordinari niſi legitimetur à papa, vel ſi religionem fuerit ingreſſus. p. 1. fo. 55. b. *. 1.
- Illegitimus ignobilis reputatur, nec poteſt nobilium inſignia ſecũ portare, & abuſiue dicitur filius nec perpetuat memoriam parẽtum, nec habet lineam quoad patrem. p. 4. fo. 39. b. f.
- Illegitimus legitimatur ſi pater eum in teſtamento in filiũ ſuum agnoſcit. p. 4. fo. 44. a. *. 2.
- Sed an requiratur quod tẽpore prolatorũ taliũ verborũ poſsit legitimè eſſe matrimoniũ cũ tali cõcubina de qua ſuſcepit filios. ibi. p.
- Illegitima filia matrimonio copulata cum maiore iudice ciuitatis effici turper hoc legitima. p. 4. fo. 44. b. *. 1.
- Illegitimifilij ſũt indecori & ideo inhabiles ad ea q̃ in decore cõſiſtunt vt ad dignitates. p. 4. fo. 39. b. e.
- Et Baldus dicit eos eſſe infames quoad eccleſiam. ibidem.
- Illegitimi ſenatorũ filij nõ gaudẽt priuilegio patrum quo ad euitandas pœnas torturæ & cæteras plebeiorum. p. 7. fo. 44. a. col. 1. in medio.
- Illegitimorum quot ſunt genera & qui dicuntur. p. 4. fol. 41. b. *. 2.
- ILLVSTRES perſonæ quæ dicantur. p. 4. fo. 41. b. *. 1. &. b. &. c.
- IMMVNITATE eccleſiæ quæ perſonæ poſsint gaudere vel non. p. 1. fo. 101. b. *. 2. & fol. 102. a. *. 1.
- Immunitate quæ loca gaudeant. ibidem. i.
- Immunitatis conceſsio durat tantum ad vitam regis, p. 3. fol. 89. b. f.
- Immunitas ſi concedatur venientibus ad habitãdum aliquẽ locũ an ea gaudeãt originarij, qui poſtea reuertuntur. p. 3. fo. 99. a. a.
- IMMOBILIA præſcribuntur per bonæ fidei poſſeſſorẽ decem annis inter præſentes, & viginti intes abſentes. p. 3. fo. 169. a. *. 2.
- IMPERATOR nõ põt ſibi facere parem vel maiorẽ. p. 2. fo. 3. a. col. 1. a.
- Imperator licet ſit procurator maximus imperij non tamen eſt dominꝰ proprietatis. p. 2. fol. 5. b. col. 2. g.
- Imperator poteſt infeudare res imperij. ibid. h.
- Imperator eſt corporalis mundo deus, & tanquam ſtella matutina in medio nebulæ meridionalis, p. 2. fol. 2. b. col. 1. b.
- Imperator quam poteſtatem habeat. p. 2. fo. 4. a. col. 2. *. 1.
- Imperator quibus rationibꝰ populi amorẽ & bñuolentiã cõſequit̃. ibi.
- Imperator ſolus princeps dicitur. p. 2. fo. 7. a. col. 1. b.
- Imperator cur dictus creatus, & vnus. p. 2. fol. 2. b. col. 1. *. 1
- Imperator quando ſit ſubiectus papæ in temporalibus. ibid. col. 2. i.
- Imperator cur dicatur rex. p. 2. fol. 2. b. col. 1. d.
- Imperator quid debeat agere tempore pacis & belli. p. 2. fo. 4. b. col. 1. *. 1.
- Imperatores an poſsit ſimul eſſe duo. p. 2. fol. 2. a. col. 1. a.
- Imperatoriam dignitatem quæ concernant. p. 2. fo. 3. a. col. 1. *. 1.
- Imperiũ ꝓceſsit à deo permiſsiuè & appobatiuè, formaliter & effectiuè p. 2. fo. 2. a. col. 2.
- Imperium & coniugium non patiuntur conſortem. p. 2. fo. 3. a. col. 1. a
- Imperium quibus rebus promeruerunt Romani. p. 2. fo. 2. b. col. 2.
- Imperium vnde dicatur. ibidem. f.
- IMPERIVM merum vide in parte Merum.
- Imperij dignitas quanta ſit. p. 2. fo. 2. b. col. 1. *. 1
- Imperio Romano quemadmodum nihil fuit in principio fortius, ita in fine nihil erit debilius dixit gloſſa Daniel. c. 3. p. 2. fol. 2. b. col. 1. b.
- IMPVBES de luxuria accuſari non poteſt quia non præſumitur eum poſte facere, de aliis autem criminibus puniri poteſt maior decennio cum dimidio. p. 7. fo. 5. a. *. 1.
- IMPOTENTIA ſimpliciter ſi dicatur comprehendit tam impotentiã iuris quàm facti. p. 2. fol. 61. à.f.
- INCANTIO quid ſit. p. 6. fo. 46. a. b.
- Incantationibus animum mulierum ad libidinem flecti conſtanter aſſerit Angelus in. l. eorum. C. de malefi. & mathe. ibidem.
- Incantatores qui pingendo imagines cereas vitas hominum labefactãt qualiter puniuntur. ibid.
- INCAPAX hæres inſtitutus, ſi hoc regis curie reuelet antequam accuſetur lucratur præmium dimidiæ partis hæreditatis. p. 6. fol. 52. a. *. 1.
- INCERTVM non dicitur quod ex relatione ad aliud certificari põt p. 5. fo. 17. b. i.
- INCOESTVS dicitur quaſi contra caſtitatem factus. ibid.
- Incæſtus etiam commititur cum filia filiæ vel filij vxoris. ibidem. b.
- Incæſtus pœna & accuſatio eadem eſt q̃ adulterij. ibi. *. 2. &. 3.
- Incæſtus proprie dicitur inter collaterales, inter aſcendentes autẽ & deſcendentes nefarius. ibidem. g.
- Inceſtus cum quibus perſonis dicatur cõmitti. p. 4. fo. 10. a. *. 2.
- Incæſtuoſus an poſsit matrimoniũ contrahere. ibid. i.
- INCARCERATI qualiter de noctu aſſeruari debeant. p. 7. fo. 85. a. *. 2.
- Incarceratis permittẽdum eſt loqui cum procuratoribus ſuis & amicis p. 7. fo. 85. b. a.
- Quando nondum ab eis eſt ſuccepta cõfeſsio aliter cenſendũ eſt. ibidẽ.
- Incarceratus poſt relaxationem ſi fugiat ad quid teneatur eius fideiuſſor. p. 7. fo. 86. a. *. 1.
- Incarcerati qui fugiunt pro conuictis habentur. p. 7. fo. 47. a. a.
- Qui incarceratũ per vim aufert ea pœna punietur qua puniendus erat ipſe captus. ibid. *. 2.
- INDICIVM quid ſit. p. 2. fo. 59. a. f.
- Ex indicijs indubitatis an quis poſsit condemnari. p. 7. fol. 13. b. d.
- Indicia indubitata quæ dicantur. ibidem.
- Indicium vnum vel plura quãdo ſufficiant eſt in arbitrio iudicis. ibi. g.
- INDIS Maris occeani an iuſte bellum moueatur vide latiſsimè per 20. fere colum. p. 2. fo. 79. 80. 81. &. 82.
- Indi trãſeuntes ad calidas regiones moriũter. vt plurimũ. p. 2. fo. 78. b. a.
- INDVLGENTIAE eccleſiaſticę per quas perſonas poſſunt concedi. p. 1. fo. 27. a. *. 2.
- Indulgentiæ quantã vim habeant ad purgationẽ animæ. ibi. b. *. 1. &. g.
- Indulgentiæ non valent quantum ad remiſsionem pœnæ exiſtenti in peccato mortali, ſecundum omnes. ibid. f.
- Indulgentiæ conceſſa mortuis nihil operantur. Nam poteſtas clauium non extenditur ad mortuos, cùm non ſint de foro cccleſiæ, ſed de foro dei. p. 1. fo. 28. a,col. 1. per totam col.
- Indulgentia eſt pœnæ debitæ remiſsio. p. 7. fo. 95. a. *. 1.
- Indulgentia duplex eſt generalis, & ſpecialis. ibid.
- Indulgentia cõcedi nõ poteſt per principẽ in præiudicium partis. ibi. a.
- Indulgentia ſi cui detur ante ſententiã lata videtur rex remittere, & pœ nam & infamiam. p. 7. fo. 95. b. *. 1.
- Indulgentia qñ continet reſtitutionem infamia remittitur. p. 7. fol. 25. a. col. 1. in principio.
- Si verò princeps ſimpliciter dicat indulgemus ſine aliquo adiuncto pœnam rantum temittere videtur. ibidem.
- Indulgentia generalis criminum non valet, ſed debent crimina quæ remittuntur ſpecifice nominari: & nõ intelligitur remiſſum niſi qđ eſt ſigillatim in literis expreſſum. p. 3. fo. 90. a. g.
- Sed quid ſi rex ad pacificandam prouinciam generalem delictorũ indulgentiam dedit? valet ibidem.
- INFAMATORES hominum peiores ſunt quam raptores rerum cap. deteriores. 6. q. 1. p. 7. fo. 25. b. k.
- Infamis non poteſt eſſe patrines in baptiſmo. p. 2. fo. 17. b. col. 1.
- Infamis non poteſt eſſe procurator. p. 3. fo. 32. b. e.
- Infamis eſt damnatus per ſententiam de quocun crimine publico. p. 7. fo. 24. a. e.
- Infamis non poteſt obijcere alteri de infamia. p. 7. fo. 22. b. f.
- Infames quæ perſonæ ipſo iure habeantur. p. 7. fo. 24. a. *. 1.
- Infamis an ſtatim efficiatur ſine ſententia declaratoria deprehenſus in crimine vnde condemnatus eſſet infamis. p. 7. fo. 24. b. a.
- Infamis eſt qui confitetur crimen ex quo damnatus infamiam incurreret. p. 7. fo. 24. b. b.
- Infames ad honores & dignitates non admittuntur quin ante habitas perdunt. p. 7. fo. 25. a. *. 1.
- Certa tamen publica muncra obtinere poſſunt, ibidem. g.
- Infamis fingitur mortuus. ibidem. b. d.
- Infamis an poſsit eſſe tutor legitimus vel datiuus. ibidem. f.
- Infamia quid ſit. p. 7. fo. 22. b. l.
- Infamia vt incurratur ipſo facto, an ſit neceſſaria ſententia declaratoria p. 7. fol. 24. a. c.
- Infamia progenitorum tranſit in poſteros. p. 2. fo. 57. b. b.
- Infamia facti quibus ex cauſis irrogatur. p. 7. fo. 23. a. *. 1.
- Infamia facti quos effectus operetur. ibidem. k.
- Infamia iuris quibus ex cauſis irrogatur. ibid. *. 2.
- Infamia facti nunquam aboleri poteſt, Infamia verò iuris poteſt ꝑ prin cipem. p. 7. fo. 24. b. *. 1.
- Infamiam ipſo iure inflictam non eſt iudicis commutare. p. 7. fo. 25. a. c.
- Iniuſtitia eſt quæ facit vacillare corda ſubditorum dominis ſuis. p. 2. fo. 4. b. col. 1. b.
- INFANCONES qui dicantur. p. 2. fo. 7. b. i.
- INFANS etiam interueniente tutoris autoritate obligari nõ poteſt. p. 5. fo. 62. a. f.
- INFIDELIS ſi teneat puerum in baptiſmo an cõtrahatur cognatio ſpiritualis. p. 1. fo. 17. b. col. 1.
- Infidelis iudex ſi iuſtè occidat, non poteſt poſt baptiſmũ ordinari: ſed ſi iniuſtè occidit, poteſt. p. 1. fol. 56. b. *. 1.
- Infideles ſubditi principis Chriſtiani tenẽtur ad obſeruantiam legis ab ipſo promulgatæ. p. 1. fo. 9. a. col. 2. e.
- Inter infideles non habet locum. tit. de inceſt. nupt. p. 5. fo. 108. a. g.
- INFIRMVS non inuento ſuo presbytero poteſt confiteri alij clerico vel laico etiam mulieri ſed cum euadet debet iterum confiteri. p. 1. fo. 23. b. col. 2. *. 1. &. d.
- INGENVVS damnatus ad metalla non efficitur ſeruus pœnæ. p. 4. fo. 49. b. a.
- INGRATITVDO an excludat à ſucceſsione inteſtati. p. 6. f. 48. a. col. 1. in principio.
- Ingratitudo repellit fratrem à ſucceſsione inteſtati. p. 6. fo. 50. a. d.
- Ingratitudo nõ põt cõmittiante decimum annum. p. 6. fo. 45. a. d.
- Ingratitudinem mouere ſilijs non licet hæredi ſi a patre non facta fuerit mentio. p. 6. fo. 49. a. e.
- Ingratitudinis cauſæ quot ſunt ex quibus perditur priuilegium filij. p. 6. fol. 45. b *. 1.
- Ingratitudo vias obſtruit gratiæ. p. 2. fo. 9. a. m.
- Ingratem filium ſi pater occideret, non teneretur lege Pompeia de par ricid. ibid. d.
- INIMICORVM quidam ſunt extranei: quidam domeſtici. p. 2. fo. 65. a. *. 2.
- Inimicorũ appellatione continentur omnes qui alterius conſanguineũ vſ ad quartum gradum occiderunt. p. 7. fol. 97. b. *. 1.
- Pro inimico quẽ dari alteri per ſententiã quid opeteretur. p. 7. f. 20. a. e.
- Inimicis fidei qui auxilium præbent contra fideles ſunt excommunica ti. & eorum bona applicantur fiſco. p. 4. fo. 55. a. *. 2.
- Item & deferentes victualia durante guerra. ibi. g.
- INIVRIANS facto vel verbo regis officiales arbitrariè punitur. p. 2. fol. 51. a. *. 1.
- Iniurians officiales regis arbitriè punitur p. 2. fo. 51. a. *. 1.
- Iniuria facta ſacerdoti quando ſacerdotalia ſigna deferebat atrocior re putatur quam quando non defert. p. 7. fol. 17. a. e.
- Iniuriæ quando non inuenitur certa à iure ſtatuta pœna, imponitur arbitrio iudicis. ibidem. *. 1.
- Iniuria quæ trahit ſecum executionem tranſit in hæredem. p. 5. 15. a. c.
- Iniuriæ genus eſt aduerſus nihil malè merentem audire maledicam ſin guam. p. 2. fo. 35. a. a.
- Iniuria facta clerico dicitur atrox & qui perſequitur ſacerdotes dominum crucifigit. p. 1. fo. 70. b. b.
- Iniuriã quæ perſonæ facere aut recipere poſsint. p. 7. fo. 34. b. *. 1. &. 2.
- Iniuriã qui remittit nõ videtur remittere dãna & intereſſe. p. 2. fo. 56. b. b
- Iniuria atrox, leuis, & grauis q̃ dicatur. p. 7. fn. 37. a. a.
- Atrox iniuria reputatur dare alapam, vnde camvt grauiſsimam iniuriã expreſſerunt euangeliſtæ. p. 7. fo. 37. a. c.d.
- In iniuriæ ęſtimatione debet iudex diligenter conſiderare perſonam in iuriam quæ paſſa eſt, tempus & locum, & ſic pro arbitrio ſuo pœnã imponere. ꝑ. 7. fo. 37. b. i.
