- Status hominum quid & quotuplex ſit. p. 4. fo. 59. a. *. 1. &. 2.
- STERILITAS in fructibus quando dicatur. p. 5. fo. 46. b. c. &. d.
- Et quando ſolutionem conductionis remittat. ibidem.
- STILICIDIVM licet cadat in publico iuxta cõmunẽ conſuetudinem: debet tamen fieri ſine pręiudicio domus vicinę. p. 3. fo. 184. a. h.
- STIPENDIVM totius anni debetur iudicibus Regijs & magiſtris. ſcholarium etiam ſi moriantur in principio anni. p. 2. fo. 114. *. 3.
- Sed an intelligatur qñ præſtatur ſtipendium per ſingulos mẽſes? ibi. o.
- Sed an in hoc caſu poſsit ſeruiri per ſubſtitutum. ibid. fo. ſeq. a. d.
- STIPVLATIO quotuplex ſit. p. 5. fo. 64. a. *. 2.
- Stipulatio ſacti alieni non valet. p. 5. fo. 64. a. *. 1.
- De iure tamen ordinamentorum tollitur talis rigor. ibid. a.
- Sed quid ſi omnem diligentiam adhibuit, vt ille tertius faceret, an liberatur. ibidem. b.
- Stipulatio recte poteſt fieri per interpretem. p. 5. fo. 61. a. f.
- Stipulatio in diem mortis quid operetur. p. 5. fo. 64. a. d. per totum.
- Stipulatio inter abſentes quibus modis poteſt fieri. p. 5. fo. 62. b. *. 1.
- Stipulatio inter patrem & filium familias, vel inter dominum & ſeruũ non efficaciter contrahitur niſi ex caſtrenſi peculio vel quaſi. part. 5. folio. 62. b. *. 2.
- Stipulatio quid ſit. p. 5. fo. 60. b.*2.
- Stipulatio in hæredes, & contra hęredes tranſmittitur. p. 5. fo. 65. a. d.
- Stipulatio cur inuenta fuit. p. 5. fo. 61. a. a.
- Stipulatio quibus verbis debet concipi. ibid. *. 1.
- Stipulatio de iure ordinamentorum non vitiatur interuallo temporis. ibidem. g.
- Stipulatio non valet ſi dico promittis mihi ſtichum tu reſpondes pamphilum promitto. p. 5. fo. 68. a. *. 1.
- Stipulatio an confirmetur annuendo capite. p. 5. fo. 61. b. g.
- Stipulatio poteſt fieri de quacunque re alienabili, ſiue extet ſiue non. p. 5. fo. 66. b. *. 2.
- Stipulationem facere non poſſunt fatui infantes pupilli. &c. partita. 5. folio. 62. a. *. 1.
- Ex ſtipulatione procuratoris Regi, vel ex curatoris, aut tutoris, adulto & pupillo acquiritur actio ſine ceſsione. p. 5. fo. 63. b. *. 1.
- Item ex ſtipulatione procuratoris agentis pro redditibus dñi. ibi. *. 2.
- In ſtipulatione quare debeat præcedere interrogatio reſponſionem. p. 5. fo. 61. a. c.
- In ſtipulatione conditionali tantum eſt ſpes, & ea tranſmittitur in hæredem. p. 5. fo. 64. b. c.
- Stipulari alteri quæ perſonæ poſsint. p. 5. fo. 63. a. *. 1.
- STVDIA generalia, & vniuerſates vbi fundari debent & quis ordo ſit in eis ſeruandus. p. 2. fo. 114. &. 115. per totum.
- STVLTVS qui aliquid intelligit in poena fit ſapiens. p. 1. fo. 10. a. d.
- Stultus quando ex delicto tenetur. p. 1. fo. 10. a. d. &. f.
- Stultus ſi tacuerit ſtultitium ſuam abſcondet. p. 2. fo. 11. b. g.
- Stultus ſæpe numero loquitur conuenientiora quam ſapiens, vt in mo ſe & ſocero ſuo, ĩ Saule & puero ſuo, in Yſaac & Rebeca. p. 2. f. 22. b. b.
- STVPRATOR filiæ, vel ſororis, vel conſanguineæ Regis etiam ſinevi pœna mortis plectitur. p. 2. fo. 42. b. *. 1.
- SVBDITI liberantur à dominio & poteſtate Regis, ſi ipſi ad fidem conuertantur ad fidẽ Rex verò maneat in infidelitate. p. 4. fo. 56. a. g.
- Subditus an teneatur præferre ſalutem domini ſuæ propriæ. part. 2. folio. 65. a. g.
- Subditi quibus in rebus ſuperioribus parere teneãtur, & in quibus nõ. p. 2. fo. 38. b. a. &. 41. b. e.
- Subditi an excuſentur dicendo alios eſſe magis idoneos. ibid. b.
- Subditi qualiter regem cuſtodire debeant. p. 2. fo. 42. a. *. 1.
- Subditi quando grauari poſsint vt ſuis ſumptibus ad exercitum vadãt. p. 2. fo. 60. b. col. 1. in prin.
- Subditi tenentur portare victualia ad exercitum Regis etiam extra regnum. p. 2. fo. 67. a. d.
- Subditi conditoris legum ligantur eius legibus. p. 1. fo. 8. b. col. 1. *. 1.
- Subditi dicuntur vaſſali ratione iuriſdictionis, licèt non ratione feudi. p. 4. fol. 61. b. f.
- Subditos qui male tractant priuantur feudo. p. 2. fo. 40. b. a.
- SVBHASTATIO an expreſſe requiratur in venditione prædij minoris. p. 3. fol. 102. b. b.
- Qui in ſubhaſtatione affirmat plus ſibi dari, quam re vera dabatur, vt ſic alliciat emptores punitur crimine ſtellionatus. p. 2. fo. 103. b. c.
- SVBLIMITAS peccantium grauiora facit vitia. p. 1. fo. 9. a. f.
- SVBTILITAS rationis ciuilis non poteſt abſorbere veritatem naturalis rationis. p. 1. fo. 7. a. col. 1. in princip.
- SVBSTITVTIO directa in codicillis facta nõ valet. p. 6. f. 15. a. *. 2.
- Ex ſubſtitutione vulgari admiſſus an excludat eum qui venit per ius adeundi tranſmiſſum. p. 6. fo. 24. a. a. in prin.
- Subſtitutio vulgaris facta duobus copulatiuè, an habeat locum in perſona vnius, vel intelligatur in perſona vtriuſque. p. 6. fo. 26. a. b.
- Subſtitutio poteſt fieri non ſolùm in hæreditatibus ſed etiam in legatis. p. 6. fo. 27. a. a.
- Subſtitutio dicitur ſecundus gradus, vel tertius omnium eorum, 'qui in locum inſtitutorum deficientium, vel non adeuntium inſtituuntur. ibidem. b. &. *. 1.
- Subſtitutio cùm dicatur conditionalis inſtitutio, ſi filius ſubſtituatur vulgariter, vel compendioſe, & à primo gradu ſit præteritus, an videatur inſtitutus reiecta conditione, in qua fuit facta ſubſtitutio, & vide tur quòd ſic? p. 6. fo. 25. a. a.
- Subſtitutio vulgaris vbicunque fit cum dictione taxatiua non cõtinet tacitam pupillarem. p. 6. fo. 29. b. b.
- Idem eſt quando prohibitus ſuccedere teſtatori datur ſubſtitutus. ibid.
- Subſtitutio compẽdioſa qualiter fit, & quas vires habeat. parti. 6. folio. 32. a. *. 1. &. h.
- Subſtitutio compendioſa verbis directis facta ob cauſam, interdum trahitur ad fideicommiſſariam. p. 6. fo. 33. a. g.
- Subſtitutio compendioſa ſi iungatur cum reciproca an continebit ſub ſtitutionem pupillarem in perſona pupilli p. 6. fo. 29. a. f.
- Subſtitutio compendioſa verbis directis facta à milite filio impuberi, poſt pubertatem valet vt directa militaris, & ſubſtitutus ſuccedit excluſa matre etiam à legitima filij. p. 6. fol. 32. b. h.
- Subſtitutio exemplaris quibus modis fit, & quomodo euaneſcit. p. 6. fo 31. b. *. 1. & fo. 32. a. a.
- Subſtitutio vulgaris, ſi hæres non erit comprehendit non tãtum caſum voluntatis ſed etiam caſumimpotentię. p. 6. fo. 27. b. b.
- Subſtitutio vulgaris expirat adita hæreditate per ſubſtitutum. p. 6. folio. 28. a. *. 1.
- In ſubſtitutione vulgari expreſſa cõtinet̃ tacita pupillaris. p. 6. fo. 29. a. d.
- Eſt tamen dubia talis tacita pupillaris matre extante in medio. ibid.
- Subſtitutio vulgaris dicitur: quia à quolibet de vulgo fieri poteſt. parti. 6. folio. 27. a. c.
- Subſtitutio vulgaris quomodo ſoleat fieri. p. 6. fo. 27. a. *. 2. &. g.
- Subſtitutio breuiloqua eſt tantum ſpecies ſubſtitutionis contra gloſſ. in. c. Raynuntius. de teſta. ibid.
- Subſtitutio breuiloqua qualiter fit. p. 6. fo. 83. b. *. 1.
- Subſtitutio fideicommiſſaria qualiter fit. p. 6. fo. 34. a. *. 1.
- Subſtitutio pupillaris expreſſa ſi expiret per filij emancipationem, an etiam tunc extingatur tacita vulgaris. p. 6. fo. 27. b. d.
- Subſtitutio pupillaris quemadmodum debeat fieri. p. 6. fo. 28. a. *. 2.
- Subſtitutio pupillaris an ſit hæc (ſi filius meus ad ſuam tutelam nõ venerit, talis ſit mihi hæres). ibid. b. d.
- Per ſubſtitutionem pupillarem ſucceditur pupillo in omnibus bonis ei vndecumque quæſitis. p. 6. fo. 29. b. *. 2. &. l. per totum.
- Subſtitutio pupillaris eſt teſtamẽtum pupilli. p. 6. fo. 30. a. col. 1. in princ.
- Subſtitutio pupillaris expreſſa excludit matrem pupilli etiam quoad legitimam. ibidem. a.
- Sed hoc iniuſtum aſſerit Archidiaco. & procedere dicit iure fori nõ iure poli: cùm repugnet æquitati naturali. ibid.
- Subſtitutio pupillaris quibus modis expirat. p. 6. fo. 31. a. *. 1.
- Subſtitutio pupillaris euaneſcit pupillo repudiante paternam hæreditatem contra. l. pater. ff. de priuil. credito. ibid. k.
- Item agnatione poſthumi, eò quod rumpitur paternum teſtamentũ. ibidem. b. b.
- Item ſi pupillus moriatur viuo teſtatore. ibidem.
- Subſtitutus quibus modis excludatur. p. 6. fo. 24. per totum.
- Subſtitutus per fideicõmiſſum ſi decedat, antequam grauatus an trãſmittat ius petendi fideicommiſſum ad hæred. ibid. b. c.
- Subſtitutus ſtatim admittitur quod hæres repudiat. p. 6. fo. 27. b. c.
- Subſtitutus excludit patrem moriente filio ante additam hæreditatẽ. ibidem.
- Subſtitutus exhæredati, cui pater reliquit legatum, à teſtatore grauari non poteſt, licet pater ipſum exhæredatum grauare poſsit. par. 6. folio. 57. a. c.
- Verbum (ſubſtitutio) in ſubſtitutione compendioſa quid operetur. p. 6. fol. 33. a. h. per totum.
- Subſtituere pupillariter filio exhæredato pater poteſt. p. 6. fo. 29. b. *. 1.
- Et ſuccedet ſubſtitutus pupillo in bonis aliunde quæſitis. ibid.
- Subſtituere filio vulgariter non reputatur grauamen. p. 6. fo. 25. a. col. 1. in fin. glo. mag.
- Subſtituere poteſt miles etiam poſt aditam hæreditatem. p. 6. fo. 28. a. b.
- Idem eſt de doctoribus regentibus & aduocatis. ibidem. c.
- Subſtituere pupillariter non poteſt mater, cùm non habeat filiũ in poteſtate. ibidem. h.
- Quid autem ſi pater ſit monachus an poſsit filijs ſubſtituere pupillariter. ibidem.
- Subſtituere filio pupillariter non poteſt pater hæreticus. p. 6. fol. 28. b. a.
- Subſtituere pupillariter poteſt arrogans arrogato in quarta bonorum. p. 6. fo. 30. b. *. 1.
- Idem eſt ſi eſſet adoptio, ex qua filius tranſiret in poteſtantem adoptãtis. ibidem. d.
- Subſtituere poteſt miles directo etiam poſt aditam hæreditatem. par. 6. folio. 33. a. e.
- Subſtitutus cohæredi qualiter ſuccedit inſtituto. p. 6. fo. 30. b. b.
- Subſtituere exemplariter poteſt mater filijs ſuis baſtardis non tamen natis ex damnato coitu. p. 6. fo. 31. b. e.
- In ſubſtituendo exemplariter ſi concurrant mater, vel auus maternus quis præferatur. ibidem.
- Quid ſi mater & pater ambo ſubſtituerint qualiter, & in quibus bonis ſuccedent? ibidem.
- Subſtitui exemplariter an poſsit filio exhęredato, videtur quòd non. ibidem. f.
- SVCCEDENS in locum primogeniti ſine mendacio ſe dicere põt primogenitum. p. 2. fo. 46. b. col. 1. in prin.
- Ad ſucceſsionem fratris mortui ab inteſtato qui vocantur. p. 6. fo. 91. *. 1.
- De ordine ſuccedentium ab inteſtato vide. p. 6. fo. 94. 95. 96.
- SVCCESSOR regni tenetur ad legata & debita prædeceſſoris. p. 2. folio. 49. a. *. 1.
- Suffragia an plus proſint diuiti quam pauperi ſi ſunt in eodem gradu meriti. p. 1. fo. 26. b. b.
- Suitas tollitur per dationem ſubſtituti vulgaris. p. 6. fo. 44. a. f.
- SVMMATIM proprie quid ſignificet. p. 4. fo. 53. b. b.
- SVMPTVS & expenſæ vtiles an compenſentur cum fructibus per ceptis. p. 3. fo. 163. a. a.
- Sumptus belli quando ſpectent ad populum. p. 2. fo. 70. a. b.
- Sumptus funeris æſtimantur pro facultatibus, & dignitate defuncti. p. 1. fo. 108. b. k.
- Sumptus veſtium lugubrium familiæ defuncti dicũtur etiam ſumptus funeris, & an debeant deduci de quinta legata. ibid. k. ad finem.
- SVPPLEMENTVM ſit dupliciter vere. ſ. per acceſsionem quantitatis ad quantitatem vel ſpeciei ad quantitatem. p. 6. fo. 25. a. a in me dio.
- Ad ſupplementum poteſt agere filius cui minus relictum eſt legitima, & prohibitus eſt quid vltra petere. p. 6. fo. 55. a. a.
- Supplementi petitio durat triginta annis quo tempore elapſo excluditur hæres. ibidem.
- Supplementi petitio an ſpectet tam ad hęredes inſtitutos, quam ad legatarios. ibidem. &. b.
- SVPPLICATIO qualiter ſit facienda principi, & in quibus caſibus. p. 3. fo. 151. b. *. 1. &. d.
- Supplicatio Regi porrecta ad legitimandum quid debeat continere. p. 4. fo. 43. a. b. &. c.
- SVPERBIA vicina ſolet eſſe potentibus, & pœnæ ſemper in rebus affluentibus datio ſociatur. p. 3. fo. 84. a. d.
- SVRDI ſunt omnes habitantes prope paradiſum terreſtrem (vt ait Bald.) propter ſtrepitum aquarum inde decurrentium. p. 5. fo. 61. b. d.
- SVSPECTVS tutor reuocatus à tutela, vt ſuſpectus, propter dolũ eſt infamis. p. 7. fo. 111. b. *. 3.
- Suſpectus tutor quis dicatur. p. 7. fo. 111. a. *. 2.
- Suſpecti tutoris accuſatio competit cuilibet de populo. p. 7. fo. 111. b. *. 1.
- In ſuſpecti tutoris accuſatione non eſt neceſſe ponere cauſam. ibid. i.
- Suſpectum tutorem poteſt iudex nemine accuſante remouere. ibid. *. 2.
- SVSPICANS aliquẽ de vxoris adulterio tertio proteſtetur, quòd cum eius vxore non loquatur, quod ſi poſtea inuenerit poterit poſtea occidere. p. 7. fo. 68. b. *. 2.
- SVSPENSIO eſt quædam cenſura eccleſiaſtica, qua interdicit̃ aliquod officium, vel exercitium competens certæ perſonæ eccleſiaſticæ aliquando à iure, aliquando à iudice prolata. p. 1. fo. 86. b. l.
- SVTOR, lotor, tinctor tenetur de pannorum deterioratione ſua culpa eueniente. p. 5. fo. 42. b. *. 1.
- SYMBOLVM apoſtolorum inſtinctu diuino compoſitum fuit. p. 1. fo. 14. b. d.
- Symbolum vnde dicatur. p. 1. fo. 14. b. f.
- SYNAGOGA quid ſit. p. 7. fo. 75. a. *. 2.
- SYNDICVS conuentus, capituli, concilij vel vniuerſatis conueniri debet pro debitis: non autem ſingulares perſonæ. p. 3. fo. 6. a. *. 2.
- Sed an poſsint capi conſules & rectores vniuerſitatis pro debito. ibid. i.
- Syndicatores quæ negotia poſsint expedire. p. 3. fo. 21. a. c.d.
- SYNODVS eſt de lege dioceſana. p. 1. fo. 103. a. f.
- Synodus propriè dicitur, quam facit epiſcopus, licet aliquando ſumat̃ pro concilio generali. p. 1. fo. 38. a. g.
- Synodus etiam pro ciuilibus negotijs poteſt celebrari. ibidem.
- Ad ſynodum qui teneantur venire. ibid. h.
- Synodalis monitio habetur pro trina monitione. p. 1. fo. 65. b. b.

- T.

- TABELLIO quarum rerum debeat eſſe peritus. p. 3. fo. 122. a. *. 1.
- Tabellio non tenetur ſcire leges, licet contrarium voluerit ſpeculat. ibid. k.
- Tabelliones qui non ſunt in matricula ordinate non poſſunt conficere inſtrumenta. ibid. m.
- Tabellio laicus ſuper ſpiritualibus an poſsit conficere inſtrumenta. p. 3. fo. 122. b. b.
- Tabelliones à quo poſſunt creari. ibid. *. 1.
- Tabelliones qualiter debeant examinari, & iurare. ibid. *. 2. & fo. 123. a. d.
- Tabelliones quid obſeruare debeant. p. 3. fol. 123. a. *. 1. &. h. per totum.
- Tabellio non debet ſcribere nomina hominum, vel locorum per abbre uiaturas. ibid. b. *. 2.
- Tabellionis imperitia quando vitiatur inſtrumentum, ipſe tenetur ad damnum, & intereſſe partis. p. 3. fo. 125. a. b.
- Tabellio debet apponere ſcripturæ tenorem in regiſtro: vt per regiſtri fidem ſcripturæ perditæ recuperentur. ibid. *. 1.
- Tabellio nihil poteſt ſcribere niſi rogatus à partibus. p. 3. fo. 125. b. a.
- Tabellio quæ nam inſtrumenta poſsit reficere ſine iudicis mandato. ibidem. *. 1.
- Tabellio quid capere debeat ſalarij pro confectione inſtrumentoruma ibidem. fo. ſeq. per totum.
- Tabelliones cancelariæ ad minus debent habere in bonis. 20. mille mo rapetinos. p. 2. fo. 23. b. e.
- Tabelliones Regis quales eſſe debeant. ibid. *. 1.
- Tabelliones ad minus. 18. annso debent habere completos. ibid. h.
- Tabelliones curiæ regalis. 24. annos habere debent. ibidem.
- Tabelliones non poſſunt recipere, etiam ab ſponte donantibus vltra ſalarium taxatum. ibidem. k.
- TACERE noſſe, quam loqui difficilius eſt. p. 2. fo. 11. b. e.
- TACITVS conſenſus populi ex quibus colligitur. p. 1. fo. 11. a. g.
- TACENS an aſſentire videatur. p. 7. fo. 101. a. i.
- TACITVRNITAS habetur pro conſenſu. p. 4. fo. 45. a. e.
- TAVROS in publicum agitãdos exhibere an iuſtè liceat, & an peccent qui talibus ludis interſunt. p. 1. fo. 49. b. b.
- TEMPERAMENTVM optimum fit ex duobus contrarijs. p. 1. fo. 9. b. i.
- TEMPERANTIA quid fit. p. 2. fol. 13. b. e.
- TEMPVS centum annorum an dicatur immemoriale. partita. 3. fo lio. 176. b. d.
- TERRAS in fidelium licet tutò occupare authoritate papæ. parti. 4. folio. 56. a. i.
- TESTAMENTVM validum eſt in quo ſolus princeps eſt teſtis. p. 6. fo. 4. a. *. 1.
- Teſtamentum factum in terris infidelium valet ſecũdum ius gentium, quod pręſumitur ibi vigere. p. 6. fo. 4. b. a.
- Teſtamentum factum inter liberos an videatur etiam habere clauſulã derogatoriam ad præcedentia teſtamenta ſicut ad ſequentia. part. 6. folio. 5. a. a.
- Teſtamentum quid & quotuplex ſit. p. 6. fo. 2. a. *. 1.
- Teſtamentum in ſcriptis qualiter debeat fieri. p. 6. fo. 3. a. *. 1. &. f.
- Teſtamentum conditum inter liberos ſemper præſumitur habere clau ſulam quod valeat omni meliori modo quo poteſt. par. 6. folio. 4. b. f. in fine.
- Teſtamentum factum inter liberos qualiter reuocari poſsit. ibid. *. 1.
- Teſtamentum nuncupatiuũ quando fit fine tabellione ſufficiunt quin que teſtes, ſi verò coram tabellione tres ſufficiunt. p. 6. fo. 2. b. a.
- Teſtamentum inperfectum propter defectum teſtiũ an poſsit per prin cipem confirmari. ibidem.
- In teſtamento nuncupatiuo facto iuxta legem ordinamentorum, an re quiratur teſtatoris ſubſcriptio. p. 6. fo. 3. b. a.
- In teſtamenti confectione non debet teſtator conuertere ad alios actus extraneos. ibidem. *. 1.
- Teſtamentum infirmatur capitis diminutione. p. 6. fo. 7. b. *. 1.
- Hodie tamen per legem Tauri non infirmabitur. ibid. g.
- Teſtamentum infirmatur poſthumi agnatione, arrogatiõe, & adoptione. p. 6. fo. 8. a. *. 1.
- Teſtamentum ſecundum qualiter rumpit primum. ibid. *. 2.
- Teſtamentum factum à furioſo pręſumitur in dubio factum tempore furoris: niſi contrarium probetur. p. 6. fo. 6. a. b.
- Teſtamentum factum antequam quis fiat inteſtabilis an valeat. ibid. e.
- Teſtamentum inter liberos factum nullo iure reperitur ꝙ habeat vim clauſulæ derogatoriæ ad præcedentia. p. 6. fo. 9. a. b.
- Teſtamentum infirmatur ſi teſtator conſultò frangit cartam, vel cordu lam, vel radat ſignum notarij. p. 6. fo. 9. b. *. 1.
- Teſtamentum ſecundum debet eſſe perfectum vt rumpat primum. p. 6. fo. 9. a. *. 1.
- Teſtamentum poteſt ſcribi in pargameno, papyro, vel tabulis etiam ce ra, vel alia re, in qua ſcribi poſsit. p. 6. fo. 5. b. *. 1.
- Teſtamẽntu in quo ſilius eſt inſtitutus ſub conditiõe caſuali vel mixta & in cuius defectum non eſt exhæredatus, an ſit nullum, vel teneat reiecta conditione. p. 6. fo. 23. a. f.
- Teſtamẽtnm in ſcriptis an neceſſario requiratur, ꝙ fiat coram tabellio ne. p. 6. fo. 3. a. a.
- Teſtamentum in quo teſtator voluntatem ſuam expreſsit coram teſtibus, & nihilominus de ea fecit ſcripturam, an dicatur in ſcriptis, vel nuncupatiuum. ibid. f.
- Teſtamentum prius factum an rumpatur per ingreſſum religionis. p. 6. folio. 8. a. h.
- Teſtamentum primum qualiter non poſsit rumpi per ſecundum. ibid. fo. 8. b. *. 1. & fo. 9. a. b.
- Teſtamentum peregrini tenet cum duobus teſtibus. p. 6. fo. 10. b. i.
- Teſtamento rupto per ſententiã q̃ tranſiuit in rẽ iudicatã, hæredis inſti tutio remanet nulla, & ſuccedũt veniẽtes ab inteſtato. p. 6. fo. 55. a. *. 2.
- Teſtamenta aperiri quæ perſonæ petere poſsint. p. 6. fo. 11. *. 3.
- Teſtamentum prius quàm aperiatur debet conſtare de morte teſtatoris. p. 6. folio. 11. b. b.
- Teſtamentum quomodo debeat aperiri & coram quibus. ibid. *. 2. & fo lio ſequen. per totam columnam. 1.
- Teſtamentum quale poſsint facere ij qui damnati ſunt ad mortem. p. 7. fol. 93. a. i. per totum.
- Teſtamentum ad pias cauſas nutu factum valet. p. 6. fol. 14. b. a.
- Teſtamento facto ſine ſcriptis iudex debet recipere dicta teſtium qui interfuerunt, & valebunt eorum dicta, tanquam ſi teſtamẽtum eſſet in ſcriptis. p. 6. fol. 12. a. *. 1.
- Teſtamenti permittendi quæ fuerit cauſa. p. 6. fol. 2. a. d.
- Teſtamenti copia debet dari hæredi, legatario verò tantum ſui legati ſi ne die & anno. p. 6. fol. 12. b. *. 1.
- Teſtamenti inſtrumenta hodie confici debent per tabellionem numeri ſeu concilij. p. 6. fol. 16. a. b.
- Teſtamentum eius, qui ſe occidit annullatur. p. 7. fol. 12. a. n.
- Teſtatio oĩs præſumitur prudens & ita debet cõiecturari. p. 6. fol. 2. a. a.
- Teſtator quibus verbis poteſt hæredem inſtituere. p. 6. fol. 14. a. *. 2.
- Teſtator in quibus caſibus poteſt cõmittere teſtamenti ſui factionem in arbitrio alterius. p. 6. fo. 15. b. g. per totum.
- Sed an talis cui commiſſa eſt talis facultas poſsit addere ad relictũ factũ à teſtatore certę quantitatis. p. 6. fal. 16. a. d.
- Teſtator poteſt in quot partes voluerit diuidere hęreditatem ſuã: cõiter tñ diuiditur hæreditas in duodecim. p. 6. fol. 18. b. *. 1.
- Teſtator ſi habens filiũ ſpurium inſtituat vxorẽ, & roget illã reſtituere quibus velit, & ipſa inſtituat dictũ ſpuriũ, an per hoc videat̃ accõmo data tacite fides teſtatoris. Bart. dicit ꝙ non. p. 6. fo. 51. b. col. 1. in prin.
- Teſtator an poſsit obligare res hæredis. p. 6. fol. 59 a. e.
- Teſtator qualiter poſsit legare, vide in dict. legatum.
- Teſtator quibus de cauſis prohibere poteſt ne aperiantur teſtamenta vſ ad certum tempus. p. 6. fol. 12. b. *. 2.
- Teſtator ſi palam relinquit filio ſpurio an hæreditas applicet̃ fiſco, vel remaneat apud quos hæreditas iure deueniat. p. 6. fol. 51. b. a.
- Teſtator qui infirmitate iam loquellã perdidit nõ põt hæredem ſignis inſtituere, niſi propria manu ſcribat nomen hæredis. p. 6. fo. 6. a. h.
- Teſtator ſi dixit corã ſeptem teſtibus ꝙ nolebat primum teſtamentum valere, an ex hoc irritabitur. p. 6. fol. 8. a. 1.
- Teſtator qui irrationabilia iubet arguitur furoris, niſi contrarium probetur. p. 6. fol. 2. a. e.
- Teſtatori an credatur circa cauſam ab eo inſertam cur aliquid faciat. p. 6. folio. 8. b. b.
- Teſtatorem qui prohibuit teſtari perdit ius quod erat habiturus ex bonis teſtatoris. p. 6. fol. 9. b. *. 3.
- Et vltra dictam pœnam punitur extraordinariè, & ſi violentia interuenit pœna ordinaria. p. 6. fol. 10. a. a. &. *. 1.
- Teſtatorem qui prohibuit relinquere Titio quid, ſoluet duplicatũ eius quod erat habiturus. ibid. fol. 10. b. *. 2.
- Teſtari põt quis inter liberos ſolũ cũ duobus teſtibus. p. 6. fol. 4. a. *. 3.
- Teſtari quæ perſonæ poſsint & qua non. p. 6. fol. 5. b. *. 2. & fol. 6. b. *. 1. & per totam paginam.
- Teſtari qualiter poſsint milites in caſtris. p. 6. fol. 3. b. *. 2.
- Teſtandiius habens principis licentia ſecundum ius commune debet teſtari. p. 6. fol. 4. a. *. 1. &. f.
- Teſtandi licentia debet ineſſe teſtatori tempore teſtamenti. p. 6. fol. 19. b. col. 1. in prin.
- Teſtator qui iuſsit bona ſua diſtribui, intelligit in pauꝑes. p. 2. f. 44. a. d.
- Teſtator ſi legauit alicui fructus fundi, an intelligatur vſumfructum legaſſe, vel tantum fructus illius anni: & videtur ꝙ vſumfructum legauerit. p. 3. fol. 177. b. a.
- TERRITORIVM regis eſt, vbicun rex eſt irruens in hoſtes. p. 2. fol. 29. a. e.
- TESTIS vnus aſſerens maritum eſſe mortuũ, an ſufficiat: vt mulier poſsit alteri nubere. p. 4. fol. 24. b. a.
- Teſtis qui falſum iurat qualiter puniatur cùm in criminalibus tùm in ciuilibus. p. 3. fol. 62. b. *. 2.
- Teſtis ſi recipiat pretium, vt dicat verum teſtimonium tenebitur pœna falſi. p. 7. fol. 26. a. m.
- Teſtis vnus de propinquioribus conſanguineis qualiter impediat matrimonium. p. 4. fol. 26. b. *. 1. & ibid. c.
- Teſtis examinari poteſt per arbitros. p. 3. fol. 82. b. *. 1.
- Teſtis deponẽs de præſcriptione immemoriali, debet deponere de viſu per quadraginta annos. p. 1. fol. 146. a. g.
- Teſtes in cauſa appellationis, & inſtrumenta non producti in prima in ſtantia, de nouo poſſunt recipi. p. 3. fol. 150. a. *. 1.
- Teſtes de auditu non probant. p. 3. fol. 79. b. *. 1.
- Teſtes non dicunt̃ contrarij licet in aliquibus acceſſoris diſcrepẽt. ibi. f.
- Teſtes diuerſitate temporis ſingulares redduntur. ibid. e.
- Quid autem ſi de facto principali cum deponit per ſenſum corporeũ, dicat de tempore (iudicio meo) an teneat eius dictum? Alexand. dicit. quòd ſic. ibidem. f.
- Teſtes eſſe quæ perſonæ cogi non poſſunt. p. 5. fol. 81. b. *. 2.
- Teſtis ſi velit corrigere dictum ſuum metu tormẽtorũ: quia eſt caſus in quo debet torqueri, an tunc tenebit ſecundũ dictum Barto. ait ꝙ ſic. p. 3. fol. 80. b. b.
- Teſtis vnus inhabilis ex requiſitis in teſtamento non iuuatur integrita te aliorum. p. 6. fol. 5. b. c.
- Teſtes eſſe nõ poſſunt conſanguinei hæredis intra quartum gradum, quãuis teſtamentum iuuetur ſcriptura tabellionis. ibid. d.
- Teſtes contra quos probatur crimen obiectum ab accuſato, non propterea puniri poſſunt. p. 7. fol. 14. b. *. 2.
- Teſtis in alio loco exiſtens quam vbi cauſa agitur debet examinari per iudicem illius loci, & eius dictum clauſum remitti ad iudicem cauſæ. p. 3. fol. 79. a. *. 1.
- Teſti non creditur dicenti ſe ſolum audiuiſſe. p. 4. fol. 26. b. *. 1.
- Teſtes in criminalibus cauſis grauibus, etiam ſi ſint extra prouinciã de bent venire ad iudicem cauſæ. p. 3. fol. 79. b. *. 1.
- Teſtis non debet per literas deponere: ſed ore tenus, aliâs poteſt reijci. p. 3. fol. 80. b. *. 1.
- Teſti dicenti vltra articulum non creditur. p. 3. fol. 81. a. a.
- Teſtes in quibus cauſis plures quam duo requiruntur. ibid. *. 1.
- Teſtes ſi variant non valet eorum dictum. p. 4. fol. 26. a. e.
- Teſtis ſi nimia ſenectute aut aliter ſubſcribere teſtamento non poteſt, poteſt manus eius capi per peritum, & dirigi ad ſcripturam. parti. i. folio. 3. a. c.
- Teſtes qualiter interrogari debeant. p. 3. fol. 79. b. *. 1.
- Teſtes in cauſa matrimoniali debent eſſe præclaræ famæ. partita quarta. fol. 25. b. h.
- Teſtes ſi ab vtra parte producantur, qui ſuã vtriuſ intentionem cõfirment, quos ſequi debeat iudex. p. 3. fol. 82. b. *. 2.
- Teſtes quales eſſe debeant in teſtamento. p. 6. fol. 2. b. a.
- Sed quid ſi teſtes in loco deſerto ſint & vnus corum non ſit omni exceptione maior an infirmatur teſtamentum? ibid.
- Teſtes, vicini quando præſumantur. ibid.
- Teſtes debent eſſe rogati quando fit diuiſio hæreditatis inter filios. p. 6. folio. 4. b. d.
- Teſtes poſſunt eſſe ad probandũ matrimoniũ contractũ conſanguinei cõiugis agentis cũ conſanguineis cõiugis negantis. p. 4. fo. 26. a. *. 1.
- Teſtes in teſtamẽto quæ perſonæ eſſe non poſsint. p. 6. fol. 5. a. *. 1.
- Teſtis prius quã torqueatur debet diſputari ſuper indicijs. p. 7. fo. 91. a. e.
- Teſtes qui ſe ſtudioſè ſubſtrahũt: ne examinentur propter quod cauſa perditur tenentur ad intereſſe. p. 5. fol. 106. a. a.
- Teſtes ad probandum cõſanguinitatem debent diſtinguere gradus ex vtro latere. p. 4. fol. 26. a. b.
- Teſtes ſi non fuerint de omnibus articulis à parte datis interrogati, iterum ſunt ſuper omiſsis interrogandi. p. 3. fol. 80. a. *. 2.
- Teſtes in antiquis primogenitoribus qui excedunt hominum memoriam ex ſolo auditu creduntur. p. 4. fol. 26. b. k.
- Teſtes non generoſi non admittuntur in caſu riepti facti inter nobiles: hodie tamen contrarium ſeruatur. p. 7. fol. 19. b. k.
- Teſtes quales eſſe debeãt ad matrimonium dirimendũ. p. 4. fo. 26. b. *. 1.
- TESTIMONIVM interſponſos, quando eſt diſparitas in nobili tate & diuitijs eſt ſuſpectum. p. 4. fol. 25. b. i.
- Teſtimonium de auditu valet quando agitur de aqua pluuiali arcẽda. p. 3. fol. 80. a. *. 1.
- Teſtimonium de auditu ſpeciale eſt in probanda conſanguinitate matrimonij. p. 4. fol. 27. a. b.
- Teſtimonium non valet de eo quod auditur poſt litem motam. par. 4. folio. 27. a. c.
- THESAVRVS eſt vetus quædam depoſitio pecuniæ, cuius non extat memoria. p. 3. fol. 163. b. e.
- Theſaurus inuentus, efficitur eius in cuius ſolo reperitur, niſi arte magi ca ſit inuentum: tunc enim fit regis. ibid. *. 2.
- Theſaurum qui inuenit debet probare talem eſſe cuius non fit memoria. p. 3. fol. 164. b. a.
- Theſaurum manifeſtanti quarta pars eius datur. ibid. f.
- Theſaurus regis melior eſt populus. p. 2. fol. 15. a. *. 1.
- TIGNI iniuncti actio non tollit actionem furti. p. 7. fol. 51. a. f.
- Tignum alienum immittens domui ſuæ conuenitur ad duplum. partita. 3. fol. 7. a. g.
- TIMOR Dei quid ſit, & quanta bona ex eo proueniant. par. 2. fol. 33. b. *. 2. & fol. 34. *. 1.
- Timor omnis ex amore procedit. p. 2. fol. 8. b. h.
- Timor & metus in quo differunt. p. 2. fol. 28. a. *. 1. &. a.
- Timor ſeruilis introducit charitatem ſicut ſeta filum ſecũd. glo. in. c. mi ror. de pœnit. d. 1. p. 2. fol. 38. a. e.
- Timor an excuſat quem à crimine, quod cõmiſit cum alijs criminoſis. p. 4. fol. 61. a. col. 1. in prin.
- TORQVERI non debet ſeruus contra dominum, nec libertus contra patronum, niſi in ſeptem caſibus. p. 7. fol. 90. b. *. 1.
- Torqueri in quibꝰ caſibus poſsint ꝑſonæ priuilegiatæ. p. 7. fol. 88. b. b.
- Torqueri nemo põt ſine iudicis mandato: ne etiã iudicis mãdato ſine præſumptionibus, aut ſuſpitionibus certi delicti. p. 7. fo. 88. a. *. 2.
- Torq̃ri non debẽt, niſi in defectũ ſufficientis probationis. p. 2. fo. 26. b. f.
- Torqueri quæ perſonæ non poſsint vt teſtimonium ferant contra aliquem in cauſa mortis. p. 7. fol. 91. a. *. 2.
- TORTVRA eſt quidã modus probationis ad eruẽdũ veritatem de maleficijs, q̃ ꝓbari neq̃unt inuẽtꝰ, et eſt duplex modꝰ. p. 7. fo. 88. a. *. 1.
- Tortura propter delictum quibus perſonis dari non poſsit. ibid. *. 2.
- In tortura cauere debet iudex, ne ꝑ ſuggeſtionẽ extorq̃at. p. 7. fo. 89. a. i.
- Tortura ſtultè adhibet̃ ſuper criminibus plenè ꝓbatis. p. 7. fol. 89. b. h.
- Tortura in quibus criminibus bis repetitur. p. 7. fol. 90. a. col. 1. in prin.
- In tortura adhibenda, qñ plures ſunt torquẽdi quis ordo ſeruari debet. p. 7. fol. 90. a. *. 1. &. h. per totum.
- Tortura non elidit probationes contra reũfactas. p. 7. fol. 13. b. h.
- Super tortura inferenda debet iudex pronuntiare, & põt ab ea appella re: cùm contineat grauamen irreparabile. p. 7. fo. 88. b. col. 1. in medio.
- Torturæ noua genera quibus perſonis danda. p. 7. fol. 88. a. d.
- Tortura non confirmatur iudicijs ſuperuenientibus, ſi ſine iudicijs data fuit. p. 7. fol. 88. b. col. 1. in fine glo. mag.
- Ad torturam quæ dicantur iudicia ſufficientia relinquitur arbitrio iudicis. ibidem.
- Tortus debet quieſcere ſaltem per vnum diem naturalem poſt torturam. p. 7. fol. 89. b. a.
- TRABEA veſtis eſt qua olim vtebantur conſules. p. 2. fol. 74. b. f.
- TRADERE & dare reſpectu realis traditionis non differunt: ſed reſpectu iuris ipſius obligationis ſic. p. 4. fol. 32. b. d.
- TRANSIGERE non licet ſuper crimine adulterij. p. 7. fol. 11. a. a.
- Poteſt tñ fieri remiſsio per pactum gratuitum: multa enim gratis licita ſunt, quæ non licent accepta pecunia. ibid. a.
- Tranſactio etiam propter enormiſsimam læſionem non reſcinditur. p. 5. fol. 106. a. col. 1. in prin.
- Trãſactio ſuꝑ criminalibus quẽ effectũ & vtilitatẽ habeat. p. 7. fo. 10. b. g.
- Tranſactio ſuper criminalibus, an præcludat viam alijs accuſandi de eo dem crimine? ibid. per totam col. & ſequen.
- Tranfactio eſt contractus innominatus. p. 5. fol. 36. a. b.
- Transfugiens ad hoſtes non gaudet priuilegijs captiuorum in rebus ſuis. p. 2. fol. 112. b. *. 1.
- Tranſactio in quibus criminibꝰ permiſſa ſit. p. 7. fo. 10. a. *. 2. &. c.g.h.
- Tranſactio ſuper vulneribus mortiferis non nocet in accuſatione de morte. ibid. b. a.
- Tranſactio ſupra criminalibus exigit omniũ hæredum cõſenſum: quia omnes pariter læſi cenſentur. ibid. b.
- Tranſactio facta inter litigantes tenetur adimpleri. niſi interueniat dolus. p. 5. fol. 105. b. *. 2.
- Tranſactio non reſcinditur, etiã ſi ſit in ea enormiſsima læſio, ſecũdum legem partitarum. p. 5. fol. 106. a. col. 1. in prin.
- Tranſactio non reſcinditur ex remedio legis. 2. C. de reſcin. vend. &. l. 56. titu. 5. 5 parti. p. 5. fol. 105. b. k.
- Tranſigens ſuꝑ criminalibus vr̃ fateri delictum. p. 7. fol. 11. b. b.
- Cautela tñ datur qua reus tranſigere nõ habeat̃ pro confeſſo. ibid. c.
- TREBELLIANICA inducta fuit per ſenatusconſultum Pegaſia num. p. 6. fol. 35. a. a.
- Trebellianica non poteſt deduci ex teſtamento contra Barto. p. 6. fo. 33. a. col. 1. in prin.
- TRADITIO non requiritur ad perfectionem emptionis quoad cõ modum & periculum. p. 5. fol. 20. a. m.
- Tragædorũ antiquitus quanta fuerit licentia. p. 7. fol. 23. b. e.
- TRIBVTVM dictum eſt quod antea per ſingulas tribus exigeba tur, ſicut nunc per ſingula territoria. p. 5. fol. 90. b. c.
- Tributum & vectigal in quo differunt. ibid.
- Tributa regalia nullo tempore præſcribi poſſunt. p. 3. fol. 166. b. a.
- Tributa quæ ciues loci deſerti præſtare ſolebant à quo ſolui debeãt in poſterum. p. 3. fol. 181. b. a. col. 1. in prin.
- TRINITATIS myſterium omnes tam maiores quã minores tenẽtur credere. p. 1. fol. 14. b. col. 2. in prin.
- TRISTITIA quid ſit. p. 2. fol. 14. a. m.
- Triſtitia nocet cordi. ibid. b. b.
- TVRBARI in poſſeſsione qñ quis dicat̃. p. 3. fo. 15. a. col. 1. in prin.
- TVRPES perſonæ quæ dicantur. p.p. 6. fol. 49. b. m.
- TVRPILIANI pœna cõtra quos habeat locũ. p. 7. fol. 9. a. d.
- TVRTVRIS caſtitas & laus ex Bernardo. p. 1. fol. 43. b. i.
- TREVGA eſt ſecuritas data perſonis & rebus diſcordia nondũ finita. p. 3. fol. 110. b. c. &. p. 7. fol. 44. b. *. 1. &. a.
- Treugæ fractores quali pœnæ ſubijciuntur. p. 7. fol. 45. a. *. 1.
- TVTELA non finitur poſt contractum matrimonium, ſed ſola pu bertate. p. 2. fol. 49. a. a.
- Tutela quibus caſibus priuetur mater. p. 6. fol. 104. *. 1. c. &. d.
- Tutela triplex eſt. ſ. teſtamẽtaria legitima & datiua: deficiente aũt teſtamentaria eſt locus legitimæ. Et iſtis duabus deficientibus peruenitur ad datiuam. p. 6. fol. 102. b. *. 1.
