- Legatarius non poteſt grauari in aliquo ea ratione, quod ſeruus ſibi legatus ſit, vt ſtatim manumittat. p. 6. fol. 58. a. *. 1.
- Legari non poteſt res ſacra, nec ſi legatur debetur eius æſtimatio. p. 6. fol. 60. b. *. 1.
- Si legantur cẽtum quæ teſtator putat ſe habere in arca, & non reperiantur nihilominus, debent per hæredem præſtari legatario. pagi. 6. fol. 62. a. *. 2.
- Idem eſt ſi dixit teſtator quæ habeo penes me depoſita ibid. b. b
- Si teſtator legat, tibi centum quæ debet: cum re vera non debeat: nihilominus debetur tale legatum ibidem. *. 1.
- Secus tamen eſt ſi teſtator ſe putaret verum debitorem. ibid. e
- LEGITIMATVS per reſcriptum principis an ſuccedat agnatis, vel cognatis legitimatis p. 4. fo. 44. b. c.
- Legitimatus per reſcriptum an ſuccedat in maioria excluſo ſubſtituto. p. 2. fo. 45. b. col. 1.
- Legitimatus eſt legitimus non natura: ſed gratia non generatione, ſed regeneratione, non foelicitate naſcendi: fed dono principis. p. 4. folio 42. b. d.
- Legitimatus ſecundum communem opinionem excludit ſubſtitutum p. 4. fo. 43. a. e.
- Legitimatus an gaudeat nobilitate patris, ita vt liberetur à contributionibus ad quas generoſi Hiſpaniæ non tenentur. pagi. 4. folio. 43. a. e. in fine.
- Legitimati in nullo differunt à legitimis filijs. p. 4. fo. 43. a. e.
- Legitimati quocun modo præterquam per papam ſuccedũt patri ab inteſtato, etiam vna cum legitimis. p. 4. fo. 45. a. *. 1. &. b.
- Legitimatio filiorum naturalium tenet ſtantibus legitimis filiis. p. 4. fo. 44. a. d
- Legitimatio filij neceſſario requirit conſenſum patris. p. 4. fol. 42. b. c.
- Legitimatio eſt actus voluntariæ iuriſdictionis & debet fieri de ſubditis. ibid. h.
- Legitimandi filios per oblationem curiæ modus inuẽtus fuit per Theo doſium Imperatorem. p. 4. fo. 43. b. l.
- Legitimare poteſt princeps quoad tẽporalia tãtum, papa verò quoad ſpiritualia. p. 4. fo. 42. b. *. 2.
- Legitimari poteſt clericus à rege. p. 4. fo. 42. b. h.
- Legitimatio eſt præpoſtera quæ facit quem legitimum ex poſt facto. p. 2. fol. 45. b. col. 1.
- Legitimus habet paternos honores & ſucceſsiones. p. 4. fol. 40. b. *. 1. & 42. b. *. 1.
- Legitimi filij qui dicantur. p. 4. fol. 39. b. *. 1. &. n.
- Legitimi ſunt qui naſcuntur ex concubina, ſi poſt matrimonium contrahatur, p. 4. fo. 40. a. a. &. b
- In legitimam qualiter & quando debeat computari dos à patre data filiæ. p. 6. fol. 100. col. 1. per tot.
- LEGITIMA filiorum ſunt omnia bona quæ reperiuntur tempore mortis patris præter quintam partem. p. 6. fol. 7. b. d
- Sed quid ſi poſt mortem bona meliorentut an tale augmentum computetur in legitimam? & reſol. quod non. ibid.
- Legitima an poſsit tolli filio ex directa militari. p. 6. fol. 32. b. h.
- Legitima filiorum quæ dicatur. p. 5. fol. 13. b. co.. 1.
- LENO non eſt qui nulla accepta pecunia vxoris adulterium aut diſsimulat, aut ſupina credulitate & patientia diſsimulat. p. 7. fol. 73. b. c.
- Lenonum quintuplex eſt genus. p. 7. fo. 73. a. *. 1.
- Lenones à quolibet de populo accuſari poſſunt. ibidem. a. *. 2.
- Lena qui iuueni promiſerat ſe daturam illi aliam meretricem ad concu bitum, ſi ipſa loco illius iuueni ignoranti ſe ſuppoſuit non committit adulterium iuuenis. p. 7. fo. 67. a. col. 1. in medio.
- LEONES & huiuſmodi beſtiæ quæ a longinquis partibus mittuntur non poſſunt in ciuitatibus per quas tranſeunt morari plus quam ſeptem dies, p. 7. fo. 61. a. a.
- LEX ſi vnquam. C. de reuocand. donat latè examinatur. p. 5. folio. 12. b. b. &. c.
- Lex ſi vnquam. locum habet in donatione quàm facit pater vltra legitimam. ibid. col. 2. in fine.
- Lex vt vim. ff. de iuſt. & iur. non procedit in foro conſcientiæ. partita. 2. fo. 52. a. i.
- Lex omnes populi. ff. de iuſtitia & iu. latiſsime explicatur. partita. 1. fol. 7. b. col. 2.
- Lex Tauri requirit quod maioria probetur ex conſuetudine immemoriali. p. 2. fo. 45. b. col. 2.
- Lex tauri. 45. de ſucceſſore & poſſeſſore maioriæ latè examinatur. p. 5. fo. 11. b. f. per totum.
- Lex ſancimus. C. de fideiuſſoribus latè diſcutitur. p. 5. fo. 78. a. e.
- Lex ſi pupilli.§. videamus. ff. de nego. geſt. p. 5. fo. 82. a. col. 1.
- L. Captatorias. ff. de hæred. inſti. p. 6. fol. 15. b. g. per totum.
- L. properandum. C. de iudicijs. p. 6. fo. 39. a. c.
- Lex & conſuetudo conueniunt in cauſa finali. p. 1. fo. 11. a. col. 1. f.
- Lex loquens per verba præceptiua obligat contrauenientem ad peccatum mortale. p. 1. fo. 9. a. col. 2. d.
- Lex loquẽs ꝑ verba cõia, vt ſtatuo, decerno nõ obligat ad mortale. ibi.
- Lex condenda eſt cum conſilio proborum & ſapientum. p. 1. fol. 7. a. *. 1.
- Lex debet ferri ad communem vtilitatem. ibid. e.
- Lex eſt intelligenda in ſaniori & meliori ſenſu. p. 1. fol. 8. a. *. 1.
- Leges ſunt cõdendæ cum conſilio procerum & peritorũ. p. 1. fol. 9. b. *. 1.
- Legem nouã poſt duos mẽſes à die publicationis nemo ignorare debet. p. 1. fol. 10. a. b.
- Legẽ cõdere eſt de ſupremo ĩperio. p. 1. fo. 7. b. co. 2. in prĩ. &. p. 2. fo. 7. b. f.
- Leges quare quod vna die cõſtituunt, alia deſtruunt. p. 1. fol. 7. a. k.
- Leges fori Caſtellæ nõ indigẽt probatione eò ꝙ ſint in vſu. p. 1. fol. 13. a. q.
- Leges Caſtellę exigunt licẽtiã virorũ incõtractibus vxorũ. p. 1. fo. 24. a. h.
- Leges fori non corrigunt iura partitarum, niſi illę que ſunt vſu receptę. p. 5. fol. 75. a. c.
- Leges nõ debent fieri niſi in his q̃ frequenter accidunt. p. 7. fol. 102. a. *. 1.
- Leges condere nõ poſſunt ſine cõſenſu populi duces, comites, marchiones. p. 1. fol. 7. b. c.
- Leges imperatorum allegare olim erat prohibitum ſub pena capitis. p. 3. fol. 20. b. a.
- Leges imperatorum hodie allegantur non quia imperatorum, ſed quia naturali rationi conſentientes. ibid.
- Leges quis condere poſ sit. p. 1. fol. 7. b. c.
- Legiſlator non debet facilis eſſe in mutando leges. p. 1. fol. 7. b. a.
- LEPROSAE vxorian vir teneatur reddere debitum. p. 4. fol. 8. b. h.
- LIBELLVS dicitur petitio ſcriptis facta. p. 3. fol. 13. b. *. 1.
- Libellus quid debet continere quantum ad ſui formam. ibid
- Libellus accuſationis qualiter debeat formari. p. 7. fol. 7. a. *. 1.
- In libello accuſationis an ſit meceſſarium apponere locũ & tẽpus. ibi. e.
- Libellus malè formatus nõ debet recipi in acuſatione. p. 4. fol. 25. b. *. 1. c.
- Libellus neceſſarius eſt in cauſis. p. 3. fol. 13. b. f.
- Libellus cũ agitur ciuiliter iniuriarũ, qualiter formetur. p. 7. fo. 37. b. d.e.
- Libellus ad reſcindendã vẽditionẽ qualiter formari debet. p. 5. fo. 32. b. a.
- Libelius in hypothecaria qualiter formari debeat. p. 5. fol. 86. a. b.
- In eodẽ libello anpoſsit accuſari mandator & interfector. p. 7. fol. 53. b. g.
- Sed an conueniri poſsint vnus coram vno iudice, alter coram altero. p. 7. fol. 53. b. g.
- Libellum famoſum quicontra aliquem edit qualiter puniatur. p. 7. fo. 33. a. *. 2.
- Liber rationum mercatoris, vel campſoris, an faciat fidẽ. p. 3. fol. 121. b. *. 1.
- LIBERALITAS quid ſit. p. 2. fol. 15. b. *. 2. &. k.
- LIBERATIO habetur pro ſolutione. p. 5. fol. 97. b. f.
- Liberatio ſeu quitatio in fraudem creditoris facta reuocatur, ſi liberatus particeps fraudis fuit. p. 5. fol. 112. b. *. 1.
- LIBERTAS animi inter virtutum & vitium eſt poſita. p. 1. fol. 14. a. i.
- Libertas charior eſt, quàm vita. p. 4. fol. 56. b. a.
- Libertas eſt naturalis facultas eius quod cui facere libet, niſi quod vi aut iure prohibetur. ibid. *. 1.
- Libertas eſt vnum de honorabilioribus & eſtimabilioribus mundi. p. 4. fol. 15. a. *. 1.
- Libertas quibus modis à domino ſeruis datur. p. 4. fol. 56. b. *. 1.
- Liber bona fide poſſeſſus non preſcribitur vt ſeruus, nec mutatur eius conditio. p. 3. fol. 170. b. *. 3.
- Liberum arbitrium in homine, Angelo, & dæmone, quomodo inſit. p. 1. fol. 14. b. i.
- Libertus & eius filij ad quæ officia patrono teneãtur. p. 4. fol. 57. b. *. 4.
- Libertus ex quibus cauſis poſsit in ſeruitutẽ reuocari. p. 4. fol. 58. a. *. 1. &. ibid. n.
- Libertis ſuis quando ſuccedant domini. p. 4. fol. 58. b. *. 1. &. e.
- Libri dati à patre filio cauſa ſtudij an debeant diuidiinter hærèdes. p. 5. fol. 11. c.
- LICENTIATI debẽt gaudere ijsdem priuilegijs quibus doctores. p. 2. fol. 31. col. 1. in prin.
- Licentiam qui petit alij conſitendi debet adducere iuſtas rationes. p. 1. fo. 24. a. col. 2. *. 1. & quæ ſunt illæ, vide ibid. b. col. 1. *. 1.
- Licurgus ſi alicui concedatura principe faciendi maioriam comprehenditur etiam iam facta. p. 6. fo. 63. a. b.
- LICVRGVS quare ſtatuerit apud Lacedemonios vt virgines ſine dote nuberent. p. 4. fo. 28. b. col. 2. k.
- LIS cepta quando dicatur. p. 4. 27. a. col. 2. c.
- Lis ſi fuerit mota ſuper revendita contra emptorem tenetur emptor denuntiare venditori, vt ab eo defendatur. p. 5. fo. 22. a. *. 1.
- Lite conteſtata cum defuncto ſuper crimine inſtantia tranſit ad hæredes: & ex eo condemnabuntur. p. 7. fo. 13. a. a.
- Non tamen tenebuntur vltra vires hæreditarias. ibi. b.
- Lite conteſtata ſuper maleficio de quo agitur ad pœnam pecuniariam, ſi moriatur actor vel reus, tranſit inſtantia iudicij ad hæredes. p. 7. fol. 12. b. *. 1.
- Litem conteſtariin criminalibus an teneatur reus. p. 7. fo. 8. a. b.
- Litis conteſtatio. cum ſit principium & fundamentum litis, ſit per verbum nego vel concedo. p. 3. fol. 52. a. *. 2.
- Et ſic ad litis conteſtationem ſufficit ſola litis conteſtatio. p. 3. fol. 52. a. o.
- Litem conteſtari an quis expreſſe cogatur. ibid. b. col. 2. in medio.
- LINGVA cum non reſtringitur, nequaquam vbi ceciderit iacet, ſed ſemper ad deteriora deſcendit. p. 2. fo. 10. a. g.
- Linguæ in manibus eſt mors & vita. p. 2. fo. 10. b. d.
- Lingua præceps vbi frænanda, maximè verò in conuiuio. p. 2. foli. 18. b. d.
- LIMITES qualiter debeant diuidi inter hæredes deſcordantes. p. 6. fo. 102. a. *. 1. &. a. per totum col.
- Limites ſolent diſtingui per flumina & riuos aquarum per caſtella, & ꝑ villas. p. 3. fol. 88. a. d.
- LITERATI æquiparantur nobilibus. p. 7. fol. 85. a. a.
- Literati non ſunt exempti à debitis & obſequijs domino temporali p̃ſtari ſolitis. p. 2. fo. 31. b. col. 1. in prin.
- Literas regias falſans qua pœna puniatur. p. 2. fo. 24. a. b.
- Literæ executoriales ſunt perpetuæ. p. 3. fol. 95. a. a.
- Literas gratiæ ſeu mercedis nemo niſi rex, in curia ſua concedere poteſt Item nec priuilegia de nouo dare, vel confirmare. p. 3. fo. 92. b. *. 2.
- Literæ regiæ ſuper his quæ ſunt iuſtitiæ, & ſecundum ius: debent vti lex ſeruari. p. 3. fo. 93. *. a. 1.
- LITIGATOR coram iudice cum armis veniens, & ſecretè generaliter minas proferens tenetur aduerſario ad petita quæ ei ſibi facit ꝑdere. p. 7. fol. 39. a. b. *. 1.
- Litigator ſi quid donet iudici, vt iniuſtè iudicet vel litẽ differat, nõ põt repetere: ſed fiſco applicabitur. p. 3. fol. 142. *. 2.
- LOCATOR licet expellat colonũ, tamẽ adhuc poteſt petere pẽſionẽ. p. 5. fol. 40. b. c.
- Locator inquibus caſibus poteſt expellere conductorem à domo. ibidem. *. 1.
- Sed quid ſi in caſibus expreſsis etiam promiſit ſe non ex pulſurum cõductorem? ibid. i. &. fol. ſequenti pertotum.
- Locator non tenetur de re perdita in Apotheca locata. p. 5. fol. 47. a. *. 2.
- Locator inquibus caſibus teneatur de re perdita in re locata. ibidem. h. i. &. k.
- Locator preſumitur dominus rei, vnde habet neceſſe probare dominiũ. p. 5. fol. 44. a. f.
- Locator poteſt expellere conductorem à re cõducta, ſi non ſoluat tempore conuento. p. 5. fol. 40. a. d.
- Locator tenetur de damno vaſorum. p. 5. fol. 43. a. *. 1.
- Locatoritacitè obligatæ ſunt res inuectæ in domũ conductam & poſſunt pro pignore retineri. p. 5. fol. 40. a. *. 3.
- Sed an omnes, an verò illæ tantum quæ reperiuntur tempore ſoluendę penſionis. ibid. e.
- Et an res aliena inuecta tacitè obligata cenſeatur? videtur quod nõ, nee merces etiam quæ inferuntur. ibid. b. b.
- Locatori obligata cenſentur omnia illata in fundum ruſticum. ibid. g.
- Locationis pretium debet ſolui tempore quo conuenit, & ſi conuentũ non eſt inſpicienda eſt conſuetudo loc. p. 5. fo. 40. a. *. 2.
- Locationi prædeceſſoris an teneatur ſtare ſucceſſor. p. 5. folio. 39. b. g. per integram columnam.
- Locari & conducere quis poteſt. p. 5. fo. 39. b. *. 1.
- Locatio quid ſit. p. 5. fo. 39. a.*,2.
- Locatio operarum videtur quod non tranſeat in heredem. parti. 5. fol. 39. b. f.
- Locatio pro pluribus annis debet ſolui in fine cuiuslibet anni: quia tot ſunt locationes quot penſiones. p. 5. fo. 40. a. c.
- Locationis tempore finito, ſi conductor non reſtituit rem domino, & perſeuerat vſ ad ſententiam tenetur de duplo. partita quinta. folio 44. a. *. 1.
- Locari quæ res poſsint. p. 5. fol. 4. a. *. 1.
- LOCVS an debeat neceſſatio apponi in accuſatione. p. 7. fol. 7. a. e.
- Locus aggrauat delictum. p. 2. fol. 43. a. g.
- Locus delicti dicitur potiſsimum forum delinquentis. p. 7. fol. 7. b. d.
- Quid autem ſi locus ſit communis duarum ciuitatum? priùs occupantis erit cognitio. ibid. fol. ſeq. col. 1. in prin.
- Locus natura munitus æqui paratur caſtello. p. 2. fol. 60. a. f.
- Locus religioſuseſt vbi totum corpus hominis ſaltem caput ſepulturæ perpetuæ cauſa humatus eſt. p. 3. fol. 158. a. *. 2.
- Niſi fuerit homo ſupplicio damnatus. ibid.
- In loco publico nemini licet ædificare, & quod ita ædificatũ eſt poteſt deſtrui. p. 3. fol. 186. *. 1
- LVCRVM quod facturus erat conductor quot modis conſiderari poſsit. p. 5. fol. 46. a. b.
- Lucrum verbum eſt generale ad omnia lucra etiani non deſcendẽtia ex quæſtu. p. 5. fol. 57. a. e.
- Lucra male ac quiſita non communicantur inter ſocios. p. 5. fol. 57. b. *. 1.
- Lucrari & non perdere quis in dubio preſumitur. p. 5. fol. 59. b. b.
- LVGERE mortuos pietatis affectu nõ omnino prohibetur: Sanctiꝰ tamen faciebant illi populi qui ortus hominum lugebãt obituſ celebrabant. p. 1. fol. 27. b. e.f.
- Lugens pro mortuo ita vt rumpat faciem, non recipiet ſacramcta donec pœnitentiam egerit peccatum eum eſt mortale. p. 1. fol. 27. a. *. 1.
- VNDE huiuſmodi lugentes poſſunt impune eijci ab eccleſia. ibid.
- LVPANARIA cur de conſuetudine tolerentur. p. 4. fol. 38. b. g.

- M.

- MAGISTER quis dicatur. p. 7. fol. 98. a. *. 1.
- Magiſter maiorẽ habet poteſtatem in diſcipulũ quam pr̃ in filiũ. ibi. n.
- Magiſtratus maiores qui dicantur. p. 7. fol. 6. a. c.
- Magiſtratus non poſsunt accuſari durante officio, niſi in certis cauſis. ibid. *. 1. &. f.
- Magiſtratus perpetui non poſſunt ſtatuere contra ius. p. 1. fol. 8. a. col. 1.
- MAGNIFICVS & liberalis propriè dicitur qui dat ſine pretextu retributionis. p. 5. fol. 10. a. g.
- MAIORDOMVS regis qualis eſſe debeat. p. 2. fol. 26. a. *. 1.
- Maiordomus regis antiquitus dicebat̃ comes ſacrarũ largitionũ. ibid. b.
- Maiores magiſtratus poſſunt, condere. ll. p. 1. fol. 8. a. col. 1.
- MAIORIA poteſt conſtitui in iſtis redditibus annuis, qui dicuntur iurosy cenſos. p. 6. fol. 61. b. b.
- In maioria ſi cautũ vt primogenitꝰ primi matrimonij ſnccedat: eo nõ nato ſuccedãt primogenitus ſecundi vel tertij matrimonij. p. 2. fol. 45. a.
- Maioria inſtitui non poteſt in inceſtuoſum filium vel eius filium etiam ſub conditione ſi legitimabitur. p. 2. fol. 19. b. col. 1. in medio.
- Maioria ſemper procedit ordine ſucceſsiuo. p. 2. fol. 44. b. col. 1. in prin.
- Maioria conſtituta, ſi pater exhęredet filium ſuum in ſua, an ex hoc videatur reuocare maioriam. ibid.
- Maioria cõſtituta duobus filijs maioribus pro indiuiſo, altero mortuo an eius pars accreſcit fratri ſuo. ibid.
- Maioria hodie iure regni põt fieri in tertia & quinta bonorũ. ibi. col. 2.
- Maioria facta in primum tenebit licet, non ſit ſequuta traditio & pręferetur ſecundo in quem eſſet ſecũdo loco facta & ſubſecuta traditio. p. 5. fol. 28. a. col. 2. in fine.
- Maioria facta in vno filio, & poſtea altera in ſecundo cauſa æqualitatis reuocata prima maioria cenſetur reuocata ſecunda. p. 6. fol. 74. a. f.
- Maioria videtur conſtitui cum datur oppidum á rege titulo ducatus vel marchionatus. &. &c.p. 2 fol. 7. b. b.
- Maioria idẽ eſt qđ priogenitura & eſt vulgare Hiſpanicũ. p. 2. fo. 44. a. d
- Maioria quando dicatur reuocabilis vel irreuocabilis. p. 2. fol. 44. b. co. 2. in principio.
- Maioriæ ſi reliquit teſtator domum ſuam principalem, & aliam poſtea emit: an empta ſurrogetur loco primæ: & videt̃ qđ ſic. p. 6. fo. 74. a. k.
- Maioriæ titulo qui habet oppidum cum villis ſubiectis & iuriſdictione ſi impetret à principe licentiam diſtrahendi vnam ex dictis villis, non potelt ſeparare villam ab oppido. p. 2. fol. 3. b. d.
- Maioriæ appellatione intelligitur de maiori ætate vbi ex adiũcto aliud non cõſtaret. p. 2. fol. 44. a. d.
- Maioriæ accreſcit quid per poſſeſſorem ei acquiritur. p. 2. fol. 45. b.
- Maioriæ deſerunt̃ iure ſanguinis & nõ iure hæreditario. p. 2. fo. 49. a. d.
- Maioriæ bona qui datin emphiteoſin nõ videtur ex hoc reuocare maioriam. p. 2. fol. 44. b.
- Maioriæ ſucceſſor quando teneatur ad legata vel debita prædeceſſoris. p. 2. fol. 49. b.
- Maioriæ conditor ſi decedens reliquit fundum cum fructibus pendentibus prius vocato: an idem ſucceſſori ſuo teneatur facere prius vocatus. p. 4. fol. 36. b. i.
- Maioria inſtituta in primo teſtamẽto an ſecũdo teſtamẽto at diuerſo non perfecto cẽſeatur tacitè reuocata. p. 6. fol. 8. a. i.
- Maioriæ duæ ſi reperiantur factæ de eiſdem bonis eodem tempore vna in filium maiorem altera in ſecundum præferetur maior. p. 2,fol. 44. b. col. 1. in principio.
- Maioria inſtituta ſub conditione vt turpia arma deferantur ſub pœna perditionis maioriæ nihilominus habebitur ſi conditio non impleatur. p. 6. fo. 22. a. d.
- Maioria ſi conſiſtat in oliuetis & ad eorum fructus colligendos ſoleant ante collectionem mutuari pecuniæ: huiuſmodi pecuniæ cedunt maioriæ. p. 7. fo. 97. b. c.
- Maioriæ conſtituendæ infilium qui habuit poteſtatem à rege an poſsit eam facere in nepotem. p. 2. fo. 46. b. col. 2.
- Maioriæ conſtituendę qui habet poteſtatem in vnum ex filijs quẽ volet, an poſsit facere duas maiorias. ibidem.
- Maioriam ſi fecit mater in eum quem pater elegerit, an cenſeatur facta in filium maiorem. p. 2. fo. 46. a. col. 2.
- Maioriam conſlituendi in quemlibet ex filijs facultatem habens, electũ nõ poteſt grauare ad aliquid faciendum vel dandũ. p. 2. fo. 46. b. col. 2.
- Maioriã perdit qui contrahit matrimoniũ cũ plebeia. p. 2. fo. 71. a. m.
- Maioriã qui fecit filio maiori ei iuriſdictionẽ alicuius caſtri aſsignauit nõ per hoc videtur donare oĩa alia iura & redditꝰ caſtri. p. 5. fo. 14. a. c.
- Maioriã ſi fecit maritus de re vxoris ipſa cõſentiente, ita vt tanquã de re ſua diſponeret. ſi ipſe poſtea reuocat maioriã remanebunt res penes maritum. non penes vxorem. p. 5. fo. 85. a. c.
- Maioriã poſtquã fecit pater in filiũ & eius deſcendẽtes ſi capitur ab hoſtibus, & cũ ab eis reuertitur reperit filiũ mortuũ, qui tũ reliquit filiũ: & tãdẽ nullo alio cõdito teſtamento moritur pater, an teneat maioria in nepote, & tenet hic gloſ. qđ ſic cõtra cõmune. p. 2. in titulo de capt.
- Maioriã ſi pater inſtituit & ſiſiũ grauauit, vt daret mille filio ſpurio & rumpatur teſtamentũ ex cauſa p̃teritionis, vel allegatur alias, qđ ille ſpuriꝰ habere nõ põt, cui debebunt̃ illa mille, & videt̃ ꝙ nõ lucro maioriæ cedẽt: ſed filiorũ. p. 6. fo. 48. b. col. 2. in medio.
- Maioriã ſi pater inſtituit in ſecundo genito quia ad id falſa cauſa inductus fuit, primogenitus reuocabit inſtitutionem. p. 6. fo. 8. b. c.
- Maioria idẽ eſt quod primogenitura: & eſt vulgare hiſpanicũ, vt dixit præpoſitus alexandrinus. p. 2. fol 44. a. col. 1. in fine.
- Maioriæ appellatione intelligitur de maioriætate non ſeientia, virtute & honore. ibidem.
- Maioriæ bona dicuntur q̃ maiori in maiorẽ deſcẽdunt. ibi. col. 2. in pri.
- Maioriam ſi quis facit ſimpliciter in filium, cum plures haberet filios. in maiorem feciſſe cenſetur. ibidem.
- Maioria an cẽſetur reuocata ex hoc qđ quis poſt cõſtitutã maioriã filiũ exheredat in ſua hæreditate? videtur ꝙ nõ. p. 2. fo. 44. b. co. 1. in medio
- Maioriam ſi pater fecit in duobus filijs maioribus & voluit ꝙ pro indiuiſo bona poſsiderent: alios vero inter ipſos ſubſtituit, an ſi vnus ex maioribus fratribus moriatur accreſcat portio illa omnibus ſubſtitu tis fratribus, vel tantum fratricum quo habebat bona in maiorian? & videtur ꝙ illi ſoli accreſcet. ibidem in fine col.
- Maioriã ſi quis facit de ſui natura reuocabilẽ iuxta leges Tauri, ſi tradit fit irreuocabilis, qñ fit ꝑactũ interviuos. ibid. col. 2. in principio.
- Maioria hodie de iure regni poteſt fieri in tertia & quinta bonorum in vnum ex filijs. ibidem.
- Maioriæ bona prohibita alienari non publicantur propter delictũ poſ ſidentis maioriam. p. 6. fo. 82. b. col. 1. in prin.
- In maioria præfertur filius natus in infidelitate ei qui natus eſt, poſtquã pater & mater ad fidem conuerſi ſunt. p. 2. fo. 45. a. col. 1. in medio.
- Maioria vt detur ſcđo genito, an poſsit conſentire primogenitus. ibidẽ.
- In maioria ſi cauetur ꝙ ſilius primogenitus primi matrimonij ſuccedat, & poſsidẽs bona maiorię nõ habeat filios ex eo ſed tãtũ ex ſcđo matrimonio an p̃ferentur fratres filijs ſecũdi matrimonij. ibi. in fine. col.
- In maioria an ſuccedet legitimatus per reſcriptum & an excludet ſubſtitutum. p. 2. fo. 45. b. col. 1. in principio.
- Maioria cõſtituta in ſpuriũ quem errans in iure teſtator credebat eſſe legitimum, an teneat. ibid. col. 2. in principio.
- Quid autem ſi poſtea legitimatus eſt ſpurius? ibid.
- Maioriæ ſi reperiantur duæ eodem tempore factę de ijſdem bonis, vna in filium maiorem alia in filium ſecũdum quis præferetur? & videtur ꝙ præferendus ſit filius maior. p. 2. fo. 44. b. col. 1. in medio.
- Maioriæ faciendæ facultas non extẽditur ad ignobiles. p. 2. fol. 47. b. col. 1. a. in prin.
- Maioriæ delatæ tẽpore ſi filiꝰ eſt incapax ſuccedet nepos ex eo idẽ dic ſi ꝓximior vocatꝰ eſſet deportatꝰ vel ingrederet̃ religionẽ. p. 2. fol. 47. b. col. 2. in medio.
- Plures quæſtiones & caſus qͦtidie notabiles circa maioriæ delatiões vide latiſsime. p. 2. fo. 44. 45. 46. &. 47. per. 18. ferè columnas integras.
- In maiorijs de more Hiſpaniæ eſt, vt per exiſtétiã maſculi licet natu poſterioris excludatur fœmina eius ſoror, quanuis prius genita. p. 6. fo. 87. b. col. 2. in medio.
- Si in maioriæ inueſtitura caueretur, qđ ne ex cauſa neceſsaria poſsit alienari quid erit ſi ꝓuocetur ad diuiſionem. p. 4. fo. 68. a. l.
- Maioriæ poſſeſſor ſi rem alienauit, & poſtea apparet ad eum non pertinere maioriam. an valeat talis alienatio. ibidem.
- Maioriæ res alienari non poſſunt pro anima defuncti. ibid.
- Maioria ita relicta ne alienetur extra familiã, an ſi hi qui de familia ſunt emere nolũt poſsit extraneo vendi? & videtur quod ſic. ibidem.
- De alienatione cõſtitutione ſucceſsione & tranſactione maiorię, vid. ana pliſsimè & copioſiſsime notab. caſus & quotidianos. p. 4. fo. 68. 69. 70. &. 71. &. p. 6. fo. 82. 83. 84. &. 87. 88. 89. &. 90. &. p. 5. fo. 67. 68. 69. 70. & p. 2. fo. 44. 45. 46. &. 47.
- Maioriam pater in primo teſtamento inſtituit in filio maiori, poſtea in ſecũdo pœnitentia ductus eam reuocat et inſtituit æqualiter omnes filios, præterito filio maiore, non tamen ideo videtur reuocaſſæ maioriam. p. 6. fol. 9. a. d.
- Sed quid ſi in primo teſtamento inſtituit maiorẽ filium, in ſecũdo aliũ, ancenſeatur reuocata maioria videtur quod ſit ibid.
- MAIORINI qui dicantur, & qoud ſit eorum officium. p. 2. fol. 27. b. *. &. 2. fol. 28. a. a.
- MALEDICERE correctionis cauſa meritorium eſt. p. 2. fol. 20. a. c.
- Maledicens regi qualiter puniatur. p. 7. fol. 18. b. *. 1.
- Malefactor poteſt in flagranti crimine, capi & duci ad iudicem per illũ cuius in tereſt. p. 7. fol. 27. a. h.
- Maleficium celare reſpondendo verbis æquiuocis cauſa miſericordiæ licitum eſt. p. 7. fol. 53. a. a.
- MANCIPIA quæ rudia ſunt, preſumuntur ad omnia officia aptiora & dociliora: trita vero & veterana. difficile eſt reformare. p. 2. fol. 18. a. f.
- MANDATARIVS tantũ tenetur mandanti de dolo & lata culpa. p. 5. fo. 79. a. *. 1.
- Tenetur de culpa leuiſsima ſi mandatum requirit exactiſsimam diligẽtiam & induſtriam ibid. e.
- Mandatum Papæ factum ſine cauſæ cognitione in cauſa quę requirit ſententiam & cauſæ cognitionem non valet. p. 3. fol. 140. b. e.
- Mandans fieri delictum, ſi ante quam illud pepetretur reuocet mandatum, an euitabit pœnam. p. 7. fol. 92. a. d.e.
- Mandatum quando fit gratia mãdantis & mãdatarij vt ſi mando quod mutues, procuratori meo pecuniam ſub certo lucro: tũc tenetur mãdans pecuniam cum lucro fæneratori tertio ſoluere. p. 5. fol. 79. b. *. 1.
- Mandans licet teneatur ad ea quę ſoluit mandatarius: tamen ſi mandatum fuit illicitum, non tenetur. p. 5. fol. 79. a. *. 2.
- Mandatum contrahitur inter preſentes vel per Epiſtolam aut nũtium inter abſentes. p. 5. fol. 80. a. *. 1.
- Mandatum per quę verba conttahitur. ibid.
- Mandatum anſola voluntate inducatur ſine verbis. ibid.
- In mandato generali non veniunt turpia. p. 5. fol. 80. a. f.
- Mandatum factum nomine tertij tenetur illud ſuſcipiens adimplere: & de eo mandanti tenebitur. p. 5. fol. 79. a. *. 2.
- Et debent cedi per mandatarium mandatori actiones contra illum tertium. ibidem. f.
- Mandatum ſi fit gratia mandatarij tantùm, vt ſi conſulo, vel mando tibi, vt de pecunijs tuis aliquid pro te emas: quamuis ex hoc tibi damnum veniat, non teneor niſi fraudulenter tibi mandaui. p. 5. fol. 79. b. *. 2.
- Idem etiam eſt ſi alias non eras facturus. ibid. d.
- Sed quando præſumitur quod hoc alias non eras facturus. ibid.
- Mandatum obligat vbi non habet merè naturam conſilij. p. 1. fol. 80. a. col. 1. in principio.
- MANICHAEI dixerunt Chriſtum non veram carnẽ: ſed phantaſticã accepiſſe. p. 1. fol. 14. a. col. 2. m.
- MANSATAE homines qui dicantur & quæ ſint eorum iura. p. 4. fol. 62. a. b. &. c.
- MARCHIO quis dicatur.'p. 2. fol. 7. a. col. 1. *. 1. &. k.
- MANVS regis in quibus caſibus ſunt oſculandæ. p. 4. fol. 62. b. d.
- Manumiſsio valer, ſi tu aliquid promiſeris vt ſeruum meum manumitterem: licet poſtea implere nolis. p. 5. fol. 107. b. *. 1.
- Manumiſſor æqualis eſt patri. p. 4. fol,57. b. i.
- MARCADGO in aliquibus locis Hiſpaniæ genus tributi eſt quod ſoluitur menſe Martio. p. 3. fol. 92. a. d.
- MARE fecit Deus non ad nauigandũ, ſed propter elementi pulchritudinem. p. 2. fol. 28. a. f.
- Marislaus & commoda ex. D. Ambro. p. 2. fol. 29. a. h.
- MARITVS ſi velit reddere dotem æſtimatam in eadem bonitate, & non æſtimationem, non audietur. p. 4. fol. 33. b. g.
- Maritus qui datvxori licẽtiam ingrediendi religionen per hoc ipſetacitè videtur vouere continentiam. p. 4. fol. 27. b. c.
- Maritus vbicun inuenerit aliquem cum vxore coẽũtem occidere poteſt eum: niſi ſit dominus, aut patronus, vel multum honorabilis perſona. p. 7. fol. 68. b. *. 2.
- Maritus hæres inſtitutus, & rogatus poſt mortem vxori hæreditatem reſtituere & ipſe, ante quam quærat, reſtituit vxori valet talis donatio. p. 4. fol. 30. b. *. 1.
- Maritus non poteſt agere contra vxorem actione furti, nec é contra vxor contra virum. p. 3. fol. 4. a. *. 3.
- Maritus per vxorem a religione reuocatus poſt vxoris mortem debet redire ad religionem, nec debet iterum contrahere. p. 1. fol. 74. b. *. 1.
- Maritus qui meretricando vel ludendo perdidit bona quæſita an ea de beat computare in partem. p. 5. fol. 59. b. e.
- Maritus poteſt vxori ſe obligare ad peram ſi tenuerit cõcubinam: quia intereſt vxoris quod non tenear. p. 7. fol. 65. b. c.
- Maritus adulter an poſsit accuſare vxorem adulteram & an adulterium vxoris adulterio viri compenſetur. p. 4. fol. 9. a. m.
- Maritus, qui ob vxoris adulterium lucratur dotem eius, an teneatur ad onera hæreditaria. p. 4. fol. 35. a. f.
- Maritus intra quod tẽpus teneatur accuſare vxorem de adulterio. p. 7. fol. 66. a. col. 1. in prin.
- Maritus qui ſcit vxorem adulterari, tenetur accuſare ad ſeparationem. thori. p. 4. fol. 23. a. *. 1. &. e.
- Nam patronus eſt turpitudinis qui celat crimen vxoris. ibid. f.
- Maritus an poſsit vxori in peccato permanenti neceſſaria pietatis cauſa miniſtrare. ibidem. g.
- Maritus quivouit continentiã, vxore mortua in religione an poſsit matrimonium contrahere. p. 4. fo. 27. b. col. 2. k.
- Maritus qui ſine vxoris cõſenſu religionem ingreſſus eſt poteſt ꝑ vxorem reuocari. p. 1. fo. 74. a. *. 1.
- Maritus an poſsit damnari perpetuò ad triremes in pręiudicium vxoris videtur ꝙ ſic conſultius tamen eſſet iudicibus pœnam commutare. p. 7. fo. 92. b. f.
- Maritus poteſt renuntiare pacto de lucranda dote. p. 4. fo. 30. b. col. 1. in prin.
- Maritus rei donatæ propter nuptias debet vxori tradere poſſeſsionem. p. 4. fol. 31. a. col. 2. *. 1. &. b.
- MARMORA an contineantur appellatione ſaxorum. p. 6. fol. 60. b. g.
- MARTINVS Papa appellatus fuit à quibuſdam Martinus capra, qđ diſpenſauerit cum bigamo. p. 1. fol. 34. b. m.
- MASCVLVS prior natus eſſe præſumitur quám fœmina, qñ duo ex eodẽ partu naſcũtur & dubitatur quis prior natus ſit. p. 7. fo. 99. b. *. 1. &. p. 2. fol. 44. b. a.
- Maſculi qui aliqua bona præſcripſerunt iure maioriæ. maſculis tantũm præſcripſiſſe cenſentur. p. 2. fol. 45. b. col. 2.
- Maſculus præfertur fœminæ in primogenitura. p. 7. fo. 99. b. h.
- MATER in ſucceſsiõe filij inteſtati excludit auũ patruũ. p. 6. fo. 91. a. b.
- Mater non tenetur ad alendum filium niſi pater & eius aſcendentes eſſe deſierint. p. 4. fol. 52. i.
- Mater ſi ante tranſitum ad ſecunda vota petit filijs tutorem, an ſit dandus ille quem ipſa petierit. Reſp. ꝙ ad id non neceſsitetur iudex. p. 6. fol. 104. a. c. in fine.
- Mater nõ tenet̃ filiã dotare, niſi ſit infidelis & filia fidelis. p. 4. fo. 31. b. 2.
- Tenetur tamen eam dotare ſi filia ſit inops, ſicut & eam alimentare ſecundum Bal. ibid. e.
- Sed an procedat ſi filia catholica ſit diues. ibid. fol. 32. a. a.
- Mater ſi ſucepta filiorũ tutela nupſerit perdit tutellã. p. 6. fol. 104. a. *. 1.
- Non autem priuabitur tutela propter ſponſalia de futuro. ibid. c.
- Mater quam poteſtatem habeat in filios & an poſsit filium ponere alicui ad ſeruiendum. p. 4. fol. 46. b. 1.
- Mater quæ aſserit filium quem in ventre gerit non eſſe ſui mariti non creditur. p. 3. fol. 70. a. *. 1.
- Sed quid ſi vltra confeſsionem matris concurrant alia indicia. p. 3. fol. 70. g.
- Mater quę ob tranſitum ad ſecũda vota perdidit tutellam, an poſtea facta vidua, reaſſumettutellam. p. 6. fol. 104. a. d.
- Mater poteſt in teſtamento dare tutorem filio debet tamen iudex eum confirmare. ibid. *. 2.
- MATRIMONIVM quare inſtituitum fuit. p. 4. fol. 7. a. c. &. e.
- Matrimonium inter conſanguineos infra quartum gradum licet dirimatur, hoc non fit inter infideles ad fidem conuerſos. p. 4. fo. 19. a. *. 1
- Matrimonium inter fideles eſt initiatum & conſummatum & ratum: in terinfideles autem non eſt ratum. p. 4. fo. 28. a. col. 1. *. 1
- Matrimonium inter Saracenos contractum tenet licet plures habeant vxores. p. 4. fol. 19. a. h.
- Matrimonium iam contractum non poteſt dirimi per ordinis ſuſceptionem. p. 4. fol. 11. a. e.
- Matrimonium contractum inter impuberes ſub conditione vel de præſenti, matrimonium non eſt, ſed tantum ſponſalia: quæ confirmãtur taciturnitate ſi puberes facti ſimul cohabitent. p. 4. fo. 3. a. *. 2.
- Matrimonium contractum ſub conditione an ea adueniente ſit opus nouo conſenſu. p. 4. fol. 14. a. e. f. &. h. per totum.
- Quid ſi contraxit cum duabus ſub eadem conditione? ea adueniente cum neutra tenebit matrimonium. ibidem. f.
- Matrimoniumſeu ſponſalia de pręſenti per quę verba contrahantur. p. 4. fol. 3. a. i.
- Matrimonium licet bis vel pluries contrahere, p. 4. fo. 38. b. *. 1.
- Matrimonium à fideli cum in fideli contractum non valet, niſi ſub conditione, quod ad fidem conuertatur. p. 4. fol. 10. b. *. 1.
- Matrimonium de præſentian contrahatur per hæc verba promitto ꝙ ab hinc habebo te pro legitima vxore. p. 4. fol. 3. a. k.
- Matrimoniũ eſt maris & fœminæ coniunctio cum intentione inſeparationis & obſeruantia mutua caſtitatis. p. 4. fol. 7. a. col. 1. *. 1.
- Matrimonium inter ſeruum & ancillam contractum etiam ſine cõſenſu domini valet ſi ſint Chriſtiani. p. 4. fol. 15. a. *. 2.
- Matrimonium aliquando fuit legis obſequium: nunc eſt infirmitatis remedium. p. 1. fol. 16. a. c.
- Matrimonium cõtrahere debent ciues ætate habiliad ſobolem. p. 2. fol. 68. a. *. l.
- Matrimonium mon dirimitur etiam ſi filium proprium pater de ſacrofonre leuet. p. 4. fol. 20. a. *. 4.
- Matrimonium non eximit filiam à patria poteſtate. p. 7. fol. 69. a. h
- Matrimonium non conſũmatum an poſsit diſſolui aliter quam per ingreſſum religionis, ex ſola voluntate Papæ. p. 4. fol. 28. a. d.
- Matrimonium non poteſt contrahi inter conſanguineos in linea aſcendentium & deſcendentium quantuncun ſint remoti. p. 4. fol. 18. b. *. 2. &. 19. a. f.
- Matrimonium legitimè contractum ſignificat vnitatem animæ cõiunctæ deo. p. 4. fol. 4. b. *. 1.
- Matrimonium contrahens coram multitudine ſecundum morem patriæ, dicitur contrahere in facie Eccleſiæ. p. 4. fol. 13. a. col. 1. inprin.
