- Citatio ſine præfixione termini, an poſsit valere. p. 3. fol. 45. b. a
- Citatio fit per præconem, vbi quis non habet domum vbi citetur, & latitat. p. 3. fol. 42. b. d.
- Citatio expreſsè debet fieti de mandato iudicis. p. 3. fol. 44. a. h.
- Citatio trina debet præcedere, vt fiat miſsio in poſſeſsionem. p. 3. fol. 47. b. f.
- Citatio ſi non appareat, non tenet proceſſus, licèt ſit completus. p. 3. fol. 42. a. e.
- Citatio neceſſariò debet fieri parti, vt audiat ſententiam diffinitiuam, licèt fuerit contumax in toto proceſſu. p. 3. fo. 132. b. g.
- Quid autem, ſi pars tempore ſententiæ adfuerit, an requiratur citatio? ibidem.
- Citationis terminum poſſunt partes ipſæ prorogare. p. 3. fol. 44. a. *. 3.
- Citationis actum, an poterit tribuere ipſi aduerſario tanquam nuntio? Ibidem. b. b.
- Poſt citationem, reus vendens, aut permutans, aut donans rem, quæ petitur, nihil agit. p. 3. fol. 46. a. *. 2.
- Vnde videtur, quòd per ſolam citationem in actione reali, res efficitur litigioſa, licèt libellus petitionis non ſit notificatus. ibidem. c. &. e. per totum.
- CIVILITAS originaria quomodo amittatur. p. 4. fol. 61. a. b.
- CIVITAS poteſt compellere aliquos, vt diſcant artificium, quo ipſa indiget. p. 2. fol. 69. b. a.
- Ciuitas poteſt exteris prohibere piſcationem in flumine quo ipſa alluitur. p. 3. 156. b. col. 1. in princip.
- Ciuitatis pars, vel quarterium poteſt inducere conſuetudinem. p. 1. fol. 12. a. col. 2. f.
- Ciuitatis fundamentum magis ſtat in legibus, quàm in lapidibus, & muris. p. 3. fol. 2. a. h.
- Ciuitatis appellatione quilibet locus muratus cum continentibus ædificiis, & ſub ur biis intelligitur. p. 7. fol. 107. b. *. 1.
- Ciuitates ſine iuſſu principis ſe ſe muris circuire non pñt. p. 2 fol. 3. 2. a. c.
- Ciuitates maximè corrumpuntur extraneorum conuerſatione. p. 5. fol. 37. a. i.
- Ciues ideo dicuntur quòd in vnum coëuntes viuant. p. 2. fol. 30. a. k.
- Ciues qui deſerunt ciuitatem periclitantem perdunt priuilegia ciuilitatis. p. 2. fol. 66. a. e.
- CLAVDVS non repellitur ab ordinũ ſuſceptione. p. 1. fol. 58. b. h.
- CLAVIVM traditio non liberat hoſpitatorem à periculo cuſtodiæ. p. 5. fol. 48. a. a.
- Clauiũ traditione intratur in poſſeſsionẽ. p. 3. fol. 104. b. b. & fol. 173. a. *. 3.
- CLAVSVLA derogatoria caſſans & irritans omne aliud teſtamentum, licet ponatur in ſecundo teſtamento inualido non rumpit primum validum. p. 6. fol. 8. b. a.
- Clauſula (indignationem Petri & Pauli ſe nouerint incurſuros) quid importet? p. 3. fol. 88. a. f.
- CLERICVS dicitur, quaſi electus ad ſortem Dei, qui debet eſſe ſua ſorte contentus. p. 1. fol. 52. b. *. 1.
- Clericus etiam in ſacris, ſi non habet beneficium, poteſt eſſe Tabellio. p. 1. fol. 64. a. n.
- Clericus, ſi fideiubeat de iudicato ſoluendo, an poſsit iudex facere executionem in eius bonis. Ibid. f.
- Clericus qui ſucceſsit laico pro contractibus laici, debet conueniri coram iudice ſeculari. p. 1. fol. 88. b. c.
- Clericus, cui (inuento cum vxore alterius) genitalia amputata ſunt, celebrare non poteſt: nec etiam ſi ipſos, gerat in burſa puluerizatos: vt volunt ruſtici. p. 1. fo. 68. b. f.
- Clericus qui ſcienter ordines recepit ab eo qui dignitati & Epiſcopatui renuntiauit, non miniſtrabit in ſuſceptis. p. 1. fo. 57. b. *. 2.
- Clericus an poſsit incarcerari pro debito laici. p. 1. fol. 58. a. d. &. e.
- Clericus qui ob caſtitatem ſibi virilia amputauit, punitur, vt homicida ſuiipſius, nec celebrare poterit. p. 1. fol. 58. b. g.
- Clerici adulteri pœna. p. 1. fol. 63. b. c.
- Clericus publicè notorius & fornicator, ſeu concubinarius, eſt ipſo facto ſuſpenſus ſine monitione: nec ab eo licet audire diuina. Ibid. e.
- Clericus vel monachus, licèt non fit in poteſtate patris, non deſinit eſſe ſuus hæres. p. 6. fol. 20. a. b.
- Clericus quibus de cauſis degradatur, & puniatur per iudicem ſecularem. p. 1. fol. 69. b. *. 1.
- Clericus ſi renuntiauit ſuo beneficio fructibus iam maturis, an debeãt druidi pro rata. p. 4. fol, 36. b. i.
- Clericus ſuperfluos fructus habens, poteſt cogi ad conferendum illos pauperibus, non ſolùm ex officio iudicis: verùm etiam condictione ex canone. p. 1. fol. 45. a. col. 1. circa finem.
- Clericus ſi aliquid attentauit pendente quæſtione in foro ſeculari, an cauſa ſit per iudicem ſecularem retinenda. p. 2. fol. 37. b. col. 2. in prin.
- Clericus in ſacris ordinibus conſtitutus, matrimonium contrahere non poteſt. p. 4. fol. n. a. *. 1.
- Clericus peliparius poteſt conueniri ſub Camerlingo ratione artis. p. 5. fol. 37. b. c. &. p. 1. fol. 65. b. e. in fine.
- Clericus conſtitutus in ordine ſacro in temporalibus eſt ſub patria poteſtate, modò nõ ſit Epiſcopus. p. 4. fol. 43. a. a. col. 1. in prin. &. 51. a. a.
- Clericus non poteſt ditare cognatos, & conſanguineos, niſi vt pauperes & donatio iudicabitur moderata. p. 1. fol. 45. a. col. 2. in fine.
- Clericus ſecularis petita licentia prælato, licèt non obtenta poteſt ab Eccleſia ſeculari tranſire ad regularem. p. 1. fol. 73. b. *. 1.
- Clericis de concubinatu infamatis debet Epiſcopus purgationem indicere. p. 1. fol. 64. a. *. 1.
- Clerici excuſari non poſſunt à conſtructione & refectione pontium & viarum, & ſi contribuere recuſant, ſunt per prælatos cogendi. p. 1. fol. 67. b. *. 1.
- Clerici habentes curam animarum tenentur ſcire articulos fidei explicitè. p. 1. fol. 14. b. col. 2. in prin.
- Clerici quando teneantur ad bellum. p. 2. fol. 65. b. k. & 66. a. f.
- Clerici non faciunt liberè fructus ſuos, at hoc dicere eſt hæreticum: ſe cundum Archidiaco. p. 1. fol. 44. a. n. per totum.
- Clerici magis ad eleemoſynam tenentur, ꝗ̃ laici. p. 1. fol. 45. a. d.
- Clerici qualiter pñt cogi ad ſuſcipiendos ordines. p. 1. fol. 69. a. *. 1. &. 2.
- Clerici in ſacris conſtituti, qui matrimonium contrahunt, quali pœna debeant puniri. p. 1. fol. 63. a. *. 1.
- Clerici à quibus officijs & muneribus debeãt abſtinere. p. 1. fol. 64. a. *. 2.
- Clerici mercantiam exercentes tenentur ad vectigalia, gabellam. p. 1. fol 65. b. c.
- Clerici qñ poſſunt per laicos iudices capi & torqueri. partita. 1. fo. 49. a. l.
- Clerici quibus priuilegijs gaudeant. p. 1. fo. 65. b. *. 2.
- Clerici pro rebus quas vendunt ſine negotiatione non debent ſoluere gabellam. ibidem. g.
- Clerici dicuntur de populo in materia fauorabili & priuilegiata: non au tem in odioſa. p. 1. fo. 12. a. col. 2. e.
- Clerici quibus rebus debeant vacare & a quibꝰ abſtinere, p. 1. fo. 61. a. *. 1.
- Clerici quando ſunt beneficiati tenentur ad horas canonicas, item & in ſacris conſtituti & quando excuſẽtur. ibidem. b. &. c.
- Clericus beneficiatus de licentia ſui epiſcopi poteſt ad aliud beneficium conuolare in eadem diocefi. p. 1. fo. 61. b. *. 1.
- Clerici an teneantur papæ ad decimam, ſi propter incurſus hoſtium fructus beneficiorum colligere non potuerunt. p. 5. f. 45. b. b.
- Clerici quas ſecum mulieres domi alere poſſunt. p. 1. fo. 61. b. *. 3.
- Clerici occidentales & orientales in quibus diſcordent & in quibus cõueniunt. p. 1. fo. 62. b. *. 1. &. 2.
- Clericorum res non poſſunt capi pro repræſalijs. p. 1. fo. 66. a. b
- Clerici nõ tenentur ad munera perſonalia ſed ad patrimonialia ſic. ibi. d
- Clerici qñ teneãtur ad murorum cuſtodiam. p. 1. fo. 66. b. *. 1. & d.
- Clerici an poſsint diſpenſari vt in iuſto betto manu, ꝓpria pugnẽt. ibi. f.
- Clerici voluptuoſe conſumentes fructus beneficiorum an teneantur ad reſtitutionem. p. 3. fol. 158. a. a.
- Clerici non debent exercere mercatoris officium quia vix ſine peccato exercetur. Poſſunttamẽ ſcripturas & alia honeſta operari. quibus victum habeãt. p. 1. fo. 64. b. *. 1. &c.
- Clerici cui generi venationis operam dare poſſunt. ibi. *. 2.
- Clerici non debent cauſas tractare, niſi habeant temporalem iuriſdictio nem, vel ex regis commiſsione. ibid. *. 3.
- Clerici non debent intereſſe tauricinijs ludis duellis, nec executionibꝰ damnatorum. p. 1. fo. 49. b. b.
- Clerici quod ius & dominium habeant in his quæ ſibi acquirunt. etiam intuitu eccleſiæ. p. 1. fo. 67. a. *. 1.
- Clerici & monachi ex diſpenſatione papæ poſſunt teſtari de acquiſitis ex redditibus ſuorum beneficiorum. p. 1. fo. 67. a. c.
- Hodie tamen indiſtincte ſine diſpenſatione ex conſuetudine teſtantur, ſed an talis conſuetudo ſit bona & licita variæ ſunt opiniones, ibidẽ.
- Clerici pro decimis, primitijs, oblationibus terris vel alijs in ædificatione oblatis nulla onera tenentur ſubire. p. 1. fo. 67. b. *. 2.
- Clericorum priuilegia circa cauſas ſpirituales & temporales. p. 1. fol. 68. a *. 1. &. 2. &. q.
- Clerici in bonis feudalibus coram quo debeãt conueniri. ibidem. q.
- Clerici in cauſa reconuentionis coram quo iudice debeant reſpondere. p. 1. fol. 68. b. b. &. c.
- Clypeus legis eſtratio naturalis. p. 1. fol. 7. a. col. 1. in principio.
- COGITATIO à cogendo nomen accepit: nam tria ſunr quæ cogitationem faciunt. p. 2. fo. 84. b. g.
- Cogitatio eſt imaginatio præſentium, præteritorum & futurorum. p. 2. fo. 9. b. *. 1.
- Cogitatio importat quandam inquiſitionem. ibid. b.
- Cogitatio vnde procedat. ibid. *. 2.
- COGNATIO ſpiritualis an poſsit cõtrahi ꝑꝓcuratorẽ. p. 4. f. 19. a. i
- Cognatio ſpiritualis quid ſit. ibidem.
- Cognatio ſpiritualis eſt duplex. ibi. b. *. 1.
- Cognatio ſpiritualis an tranſmittatur in concubinam, ſicut in legitimã vxorem. ibid. g. per totã. col.
- Cognatio ſpiritualis contrahitur per confirmationem epiſcopi, ſicut ꝑ baptiſmum. ibid. *. 2.
- Cognatio ſpiritualis non poteſt contrahi inter iudæos, inter Chriſtianũ tamen & iudæum cõpaternitas rectè cõtrahitur. p. 4. fo. 19. a. i. in fine.
- In cognatione ſpirituali nõ ſunt gradꝰ ficut in affinitate. p. 4. fo. 20. a. *. 3.
- COITVS vxoris an poſsit polluere eccleſiam. p. 1. fo. 100. a. c
- Coitus alius quàm vxorius eſt contra naturam. p. 4. fo. 40. a. *. 1.
- Coitus meretricius, porcorũ eſt: & quæ mala ſecum afferat. p. 2. fol. 12. a. i.
- Coitus vxorius, non ex concupiſcentia carnis eſt actus charitatis & iuſti tiæ. p. 4. fo. 9. b. c.
- Coitus vxorati cum ancilla ſua an ſit punibulis. p. 4. fo. 41. a. d.
- Coeundi impotentia ex maleficio proueniente iudex debet mãdare cõiugibus, cum iuramento præſtito, vt per triennium, iuxta poſſe commixtioni operam, dent. p. 4. fol. 22. a. *. 1.
- Coẽundi impotentia vnde procedat. p. 4. fo. 21. a. *. 2
- Coeundi impotentia in fœminis nunquã impedit matrimoniũ. ibi. b.c.
- Si tamen vuluam habeant ita ſtrictam vel adeo latam, quod nõ poſsint cognoſci à viro rectè dir imitur matrimonium. ibid. e
- Poteſt tamen mulier ad aperienda clauſtra pudoris, vti medicinalibus inſtrumentis. ibid. f.
- Sed quid ſi â diuortio facto ob arctionem vuluæ à ſecundo viro cognoſcatur, an reddenda erit primo marito? dic quod inſpiciendum eſt vtriuſ viri membrum. ibid. *. 2.
- COLLATIO beneficij, vide in parte beneficia. Collatio beneficij non debet fieri ignoto. p. 2. fo. 55. b. c.
- COLLECTORES iurium regularium plus debito extorquentes de vi armata tenentur. p. 7. fo. 36. a. *. 3.
- COLLEGIA nulla fieri poſſunt inconſulto principe. p. 6. fo. 14. a. b
- COLONVS partiarius in quo differt ab eo, qui ſuis nummis colit fundum. p. 7. fo. 50. a. i.k.
- Colonus frumentum & alios fructus potius vendere debet domino fun di, quàm extraneo. p. 5. fo. 30. a. h.
- Vnde iuſtè, omnes facientes ſal in ſalinis proprijs tenentur illud vendere fiſco, & non alijs. ibidem.
- Colonus partiarius ante diuiſionem fructuum, non habet condictionẽ furtiuã ad fructꝰ collectos à fure, Angelꝰ tñ voluit cõtra. p. 7. fo. 50. a. l.
- COMMENDATORES & milites ſancti lacobi de ſpata & alij ordinum de Calatraua & Alcantara non gaudent priuilegio fori, ſaltem in criminibus: ex quo omnes ducũt vxores. p. 1. fol. 70. b. h. ꝑtotũ
- Item an excuſentur a gabellis & contributionibus & de eorum vita, inſtitutis, & priuilegijs. ibid. fo. 71. à per integras duas columnas.
- COMENTARIENSIS maior carceris quolibet menſe debet venire coram iudice, & ei relationem facere de numero captiuorũ & eorum nominibus, & de tẽpore quo quilibet fuit captꝰ. p. 7. fo. 85. b. *. 2.
- COMES quis dicatur. p. 2. fo. 7. a. col. 1. *. 1.
- Comitis nomen vnde defluxerit. p. 2. fol. a. g.
- Comites palatini abuſiuè dicuntur comites. p. 2. fo. 7. a. i.
- Comites qui dicantur & quod ſit eorum officium. p. 2. fol. 91. b. *. 1.
- COMMODATVM non poteſt retineri prętextu debiti niſi pro neceſſarijs expenfis in commodato factis. p. 5. fo. 7. a. *. 1.
- Commodatum quomodo diſtinguatur à precario. ibid. c.
- Commodatum ſi ſit furto ablatum eliget dominus an contra furem vel commodatarium agat. p. 7. fo. 49. b. *. 2.
- Quid autem fi egit contra commodatarium, credens eum eſſe ſoluendo & non erat nunquid poteſt redire ad furem. ibid. k.
- Commodatum eſt illud quod gratuite alicui ad certum tempus vtendi datur, & dicitur quaſi commodum recipientis datum. p. 5. fol. 5,*. 2.
- Commodatum quibus modis contrahitur. ibid. *. 3.
- Commodans tenetur de damno commodatario illato per ſeruum furẽ commodatum. p. 5. fo. 6. b. *. 2.
- Cõmodatarius ſi nõ põt vt re cõmodata poterit reuocari commodatũ. p. 5. fol. 7. a. d.
- Cõmodatarius nõ tenetur de caſu fortuito. p. 5. fo. 5. b. c. & *. 1.
- Cõmodatarius gratia vtriuſ tenetur de culpa etiã leui. ibidem. e.
- Commodatarius liber eſt a re quando eam tradidit perferendam ſeruo legali, qui aufugit. p. 5. fo. 6. a. *. 1. &. h.
- Videtur tamen imputandum ei qui malum nuntium miſit. ibid. l.
- Cõmodatariꝰ tenetur ad expẽſas rei legate quãdiu eã tenet. p. 5. f. 6. b. *. 3.
- Commodatarius ſi perdit rem cõmodatam & ſoluat æſtimationẽ cõmo danti ſi poſtea eã reperiat, põt, vel rẽretinere vel p̃ciũ recipere. ibi. *. 4
- COMMVNIO ſolet excitare diſcordiam. p. 6. fol. 98. b. e.
- Communia quædam ſunt omnibus animalibus, quedam ſolis hominibus, quædam vniuerſitatis ſingulorum. p. 3. fo. 155. b. *. 2.
- Communia omnibus animalibus quæ ſint. ibid. *. 3.
- Communia vniuerſitati quæ ſint. p. 3. fo. 156. b. *. 3.
- Communia vniuerſitatis præſcribi non poſſunt. p. 3. fol. 165. b. *. 1.
- Cõmunis res ſi vendatur potius debet vendi omnibus conſortibus: quã vni, ne ſit alijs moleſtus. p. 5. fo. 31. b. a.
- Communitatum tempore, qui regẽ in Hiſpanijs diffamarunt, meruerũt pœnam mortis. p. 2. fol. 35. a. f.
- COMPARENTES ad accuſandum non poſſunt eſſe teſtes in cauſa in qua vnus eorum fuit electus. p. 4. folio. 25. b. col. prima. e.
- Compenſatio poteſt fieri inter ſocios eius quod ex vtriuſ negligentia deterioratum eſt. p. 5. fo. 103. b. *. 1.
- Compenſatio habetur loco ſolutionis. p. 5. fo. 103. a. a.
- Compenſatio quibus modis opponatur. p. 5. fo. 103. a. c.
- Compenſatio compenſationis non admittitur. ibidem.
- Compenſationem non poteſt opponere filius defendens in iudicio patrem, niſi det fideiuſſorem de rato. p. 5. fo. 14. a. *. 1.
- Compenſari non poteſt debitum regis pro muris, pontibus, galeis &c. cum alio debito. p. 5. fo. 104. a. *. 2.
- Compenſationem non poteſt opponere condemnatus propter delictũ vim, vel aliud facinus, vt aliquid, ſoluat res. partita. 5. folio. 104. a. *. 3.
- Compenſare poſſunt ſocij adinuicem damna dolivnius cum dolo alterius. p. 5. fo. 103. b. *. 2.
- Compenſatio in quibus rebuspoſsit fieri. part. 5. folio. 103. a. *. 2. h. &. i.
- COMPOSITIO aliquorum regis priuilegio firmata perditur eo ipſo quod cõponentes fecerint contra eam. p. 3. fo. 97. a. *. 1.
- COMPROMISSVM factum in aliquem vt iudicet ſecundum iuſtitiam & veritatem, iudicare debet ſecundum legem fori nõ ſecundum legem poli. p. 2. fo. 11. a. a.
- COMPROMISSO in eſt condictio ſi dolus non ſit commiſſus. part. 3. folio 26. a. g.
- Forma compromiſsi. ibidem. l.
- Compromitti an poſsit ſuper crimine, quod non ingerit pœnam ſanguinis. videtur quod ſic: par. 3. fol. 26. b. a.
- Sed hoc procedat quando pœna eſſet applicanda parti: ſecus ſi fiſco. ibidem.
- Compromittere quæ perſonæ non poſſunt. partit. 3. folio. 27. a. *. 1. & g.
- Compromitti ſuper quibus rebus poſsit. parti. 3. fol. 26. b. *. 1.
- In compromiſsis ſuper rebus ciuitatum, an requiratur licentia regis? Barto. dicit ꝙ ſic. p. 3. fol. 26. b. e.
- Compromiſſum quibus caſibus expirat. p. 3. fol. 28. b. *. 1.
- Compromiſſum in arbitros de elegendo tertio an valeat. partita. 3. folio 28. a. b. per totum.
- Si in compromiſſo certum tempus apponaturiuxta quod pronuntietur, non poſſunt eo elapſo arbitri iudicare, niſi partes prorogent ibidem. *. 1.
- Sed quod tempus poſsit prorogari? ibidem. e.
- Compromiſſum ſicut ex pacto tranſit ad hæredem an ſic poſsit tranſire ad hæredem arbitri. partit. 3. folio. 28. b. g.
- CONCILIVM qualiter. debeat conuocari. partita. 2. folio. 50. a. k.
- Concilium quid ſit. partita. 2. fol. 61. b. d.
- CONCVBINA quæ dicatur. partita. 4. folio. 40. b. *. 2.
- Concubina & vxor parum differunt niſi in honore. part. 4. folio. 40. b. f.
- Vndevaſſallus priuatur feudo ſi cognouerit concubinam domini ſui. ibidem.
- Concubinam quilibet poteſt habere de iure ciuili modo non ſit vxora tus vel ordinatus. partita. 4. folio. 41. a. *. 1.
- Nam in clericis concubinatus eſt omnino reprobatus. ibidem. e.
- Concubinæ illuſtrium virorum quæ mulieres eſſe non poſsint. partita 4. folio. 41. b. *. 1.
- Concubinatus hodie eſt reprobatus per. ll. regni. partita. 4. fol. 40. b. g.
- Concubinatus an poſsit interuenire cum virgine. partit. 4. folio. 41. a. h.
- Concubinatus vt ſit licitus de iure ciuili quot requirantur. partita. 4. fo lio. 41. a. t.
- Concupiſcentia carnis etiam inter coniuges eſt peccatum. partita. 4. folio. 9. b. *. 1.
- CONDERE iura parum eſt, niſi ſint, qui ea exequantur. partita. 1. folio. 8. b. col. 1. c
- Conditor legis ſolus poteſt dubium declarare. parti. 1. folio. 8. a. col. 2. *. 1.
- CONDICTIO furtiua quando habeat locum. parti. 7. fol. 53. b. *. 1.
- Condictio furtiua datur etiam vltra id quod ad eum peruenit. partita. 7. fol. 13. a. e.
- CONDITIO ea honeſta eſt, ſi Chriſtianus contrahat cum infideli, ſub conditione, ſi ad fidem conuertatur. part. 4. fol. 14. b. *. 1.
- Conditio quot modis dicatur. par. 4. fol. 13. b. *. 1.
- Conditio impoſsibilis vitiat contractum. p. 5. fol. 66. a. d.
- Si verò negatiuè ponatur, rectè obligat. ibid.
- Conditio turpis vel impoſsibilis natura. habetur pro nulla, ſi ſit adiecta in contractu matrimonij. par. 4. fol. 14. b. *. 3.
- Conditionis natura eſt ſuſpendere actum. p. 4. fol. 13. b. c.
- Conditiones inhoneſtæ & turpes impediunt contractum matrimonij. par. 4. fol. 14. b. *. 2.
- Item de cæteris conditionibus appoſitis in contractu matrimonij, ibid. & fol. ſeq. a. per totam. 1. col.
- Conditio quid ſit & quotuplex. par. 6. fol. 21. a. *. 3.
- Conditio illa propriè dicitur, quæ ſuſpendit & poteſt ſe habere ad eſſe & ad non eſſe. p. 6. fol. 23. a. c.
- Conditio appoſita per verba futuri temporis, ſi iam extabat tempore teſtamenti, inſtitutio pura cenſetur, par. 7. fol. 21. b. m.
- Conditio impoſsibilis de natura vitiatur & non vitiat inſtitutionem, vel legatum. par. 6. fol. 21. b. *. 2. & fol. 22. a. *. 1.
- Sed quid ſi conditio impoſsibilis apponatur in perſona grauati, an tũc conditio reijciatur & inſtitutio remaneat pura? Azo dicit ꝙ non reijcitur: imò vitiatur relictum à grauato. Ibid. o.
- Conditio impoſsibilis ratione perplexitatis vitiat. part. 6. folio. 22. a. *. 2.
- Conditio quãdo eſt caſualis non poteſt ſub ea hæres inſtitutus ante eiꝰ implementum quærere hæreditatem. par. 6. fol. 23. a. *. 1.
- Conditio mixta, quæ partim eſt in poteſtate hominis & partim in viribus fortunæ, ſuſpendit hæreditatis aditionem donec impleatur. ibidem. *. 2.
- Conditio nulla debet apponi in legitima filiorum. partita. 6. fo. 24. b. *. 1.
- Sed an hoc procedat in eo ad quem filius tranſmiſit ius adeundi? videtur quod non. ibidem. e.
- Conditio poteſtatiua in dando vel faciendo conſiſtens eſt adimplenda antequam ſoluatur relictum. par. 6. fol. 22. b. *. 1.
- Conditiones poteſtatiuę quæ dicantur. ibidem. g.h.i.
- Conditio dandi an poſsit impleri per alium, quãdo illicui fuit appoſita laborat in extremis. Bald. vult quod ſic. ibidem. i.
- Conditio appoſita alieno ſeruo non poteſt adimpleri niſi ipſius domino mandante. par. 6. fol. 26. b. *. 1.
- Conditio ſi concipiatur perverba futuri temporis ſufficit, quod fuerit impleta teſtatore ignorante. p. 6. fol. 63. a. b.
- Conditio poteſtatiua an debeat impleri ex propofito in contractibus. par. 6. fol. 57. b. b.
- Conditio poteſtatiua ſi per caſum in perſona implente vel eius in quo debet impleri, deficiat, habetur pro impleta. par. 6. fol. 63. a. *. 1.
- Conditio poteſtatiua quantuncunque poteſtatiua ſit reijcitur, de legitima. par. 6. fol. 25. a. c.
- Conditio poteſtatiua hæredi vel legatario appoſita, ſi caſu non poteſt adimpleri habetur pro impleta, ſi autẽ eſt mixta non habetur pro impleta. par. 6. fol. 26. a. *. 1. & b.a. pertotum.
- Conditio fideicommiſsi etiam ſi veniat poſt mortem grauati: tenentur hæredes grauati. par. 6. fol. 34. b. b.
- Conditio an tranſeat actiue in hæredes legatarij implere debentis. par. 6. fol. 63. b. b.
- Conditionem quæ dictiones importent. par. 6. fol. 63. a. a. col. 1. in princi.
- Conditionem quæ dictiones inducunt. par. 6. fol. 21. 6. k.
- Conditiones de præterito, vel de præſenti non ſuſpendunt teſtatoris diſpoſitionem: quia ſi veræ ſunt pro non appoſitis habentur. partit. 6. fol. 21. b. *. 1.
- Conditiones impropriè dicuntur quæ ad præſens tempus referuntur. par. 6. fol. 21. b. a.
- Conditiones tacite quæ ſint, & in quibus caſibus ſubintelligantur. par. 6. fol. 23. a. *. 3. & fol. ſeq. a. per duas colũnas.
- Conditiones impoſsibiles, vel quæ dependent ex voluntate principis habentur pro non ſcriptis. par. 6. fol. 60. b. d.
- Conditionibus pluribus hæredi appoſitis, omnes adimpleri debẽt alias inualidum erit teſtamentum. par. 6. fol. 25. b. *. 2.
- Intellige tamen quod conditiones tendant ad diuerſa implementa. par. 6. fol. 26. a. a.
- CONDVCTOR prædij ruſtici finito locationis tempore per tres dies vel plures tenens illud, videtur pro eo anno reconduxiſſe: tanto precio, ficut in pręcedenti. part. 5. fol. 45. a. *. 1.
- Atin conductore Vrbani prædij ſecus eſt. ibidem.
- Item in rebus mobilibus: imo committit furtum qui vtitur ampliori tẽpore. ibidem. d.
- Conductor vel colonus ſi malitiosè rem meam deſerat non perdo poſſeſsionem. par. 3. fol. 174. b. *. 1. &. c.
- Conductor quibus modis tacitè prædium ruſticum vel emphyteoſin intelligatur reconduxiſse. par. 5. fol. 45. a. g. per totam colũ. & ſequẽ.
- Conductor ſi impeditur vti relocata per dominum, dominus ei tenetur ad damna & intereſſe. par. 5. fol. 45. b. *. 1.
- Conductor ſi ceſſet in ſolutione penſionis an poſsit dominus claudere hoſtia domus locatæ propria auctoritate. par. 5. fol. 85. b. col. 1. in fin. gloſ. mag.
- Conductori vel depoſitario ſi res ablata ſit per dominum reſtituitur cum damnis & intereſſe. par. 7. fol. 41. *. 1.
- Conductor ex quibus cauſis non teneatur ad ſolutionem rei locatæ. p. 5. fol. 46. a. *. 1.
- Quid autem ſi conduxit ad longum tempus an fiet remiſsio pro rata temporis. ibidem. h.
- Conductor tenetur colere prædia, & tali tempore, vt ipſa non deteriorentur. par. 5. fol. 41. a. *. 1.
- Conductor non tenetur de perditione vel deterioratione rei ſi caſu accidit. par. 5. fol. 41. b. *. 1.
- Conductori dominus tenetur ſoluere meliorationis expẽſas, veluti noui operis vel plantationis. par. 5. folio. 47. a. *. 1.
- An autem poſsit aſportare res quas fecit meliorando domum. ibidem.
- CONFESSIO an expreſſe debeat fieri in quadrageſima. parti. 1. fo lio. 24. b. e.
- Confeſsio an ſit pręcepti eccleſiæ. ibidem. c.
- Confeſsio qualis eſſe debeat. par. 1. folio. 21. b. colun. 2. b.
- Confeſsio non poteſt fieri per epiſtolam aut nuntium, niſi confitens ſie mutus, aut non intelligens linguam. partit. 1. folio. 23. b. columna. 2. *. 1. &. g. &. h.
- Confeſsio mentalisfacta Deo eſt de iure naturali, vocalis verò eſt de iu re diuino nouæ legis. partita. 1. folio. 21. b. colunna. 1. a.
- Confeſſor quid percunctari debeat à confitente. partita. 1. folio. 23. a. colun. 1. *. 1.
- Confeſſor quæ debeat attendere in interrogando pœnitentem. partita. 1. folio. 23. a. col. 2. c.
- Confeſſor nõ debet reſpicere faciem mulieris confitentis: quia eſt vẽtus vrens. ibidem. e.
- CONFIRMATIO non datur minoribus ſeptennio. partita. 1. folio. 18. b. col. 1. c.
- Confeſsio incerta, vel impoſsibilis de natura, vel de iure non nocet con fitenti, p. 3. fol. 66. b. *. 1.
- Confeſsio patris ſe debere filio in capaci, aliquid vltra quã capere poſſit, aſſerentis, præſumitur facta in fraudem legis. p. 3. fol. 68. a. *. 1.
- Confeſsio facta calore iracundiæ non præiudicat, niſi detur perſeuerantia. p. 3. fol. 70. a. d.
- Pro confeſsis habentur tacens, & obſcurè reſpondens. p. 3. fol. 65. b. k.
- Confeſſus maleficium extra iudicium non habetur pro confeſſo, licet contra eum ſit in hac confeſsione ſuſpicio. p. 3. fol. 67. a. *. 1.
- Secus tamen eſt ſi fiat præſente parte. ibid. c.
- Confeſſus ſponte regulariter non appellat, niſi velit docere de errore. p. 3. fol. 147. b. a. col. 1. in principio.
- Confeſsio eſt reſponſio per partem facta parti, quam quilibet maior. xxv. annis, & eius procurator facere poteſt. p. 3. fol. 65. a. *. 1.
- Procurator tamen eam non poteſt facere niſi habeat ſpeciale mandatum. ibidem. a
- Confeſsio erronea ſi nititur inſtrumento, an deſtructo inſtrumento, de ſtruatur confeſsio. p. 3. fol. 66. a. k.
- Confeſsio in iudicio facta præſente aduerſario æquipollet probationi, & ſecundum eam eſt ferenda ſententia. p. 3. fol. 65. a. *. 2. &. f.
- Sed an requiratur, quòd fiat acceptante, vel inſtante parte, & petente? p. 3. fol. 65. b. a.
- Confeſsio triplex eſt, iudicialis extraiudicialis, & facta per torturam. ibidem. *. 1.
- Confeſsio, vt ſit valida, quot requirantur. ibid. *. 2.
- Confeſsio extraiudicialis facta præſente parte, probat plenè, vel ſaltem releuat ab onere probandi. p. 3. fol. 66. a. f.
- Confeſsio formidine tormentorum vulneris, vel infamiæ facta non valet: niſi ſpontanea ſequatur perſeuerantia. p. 3. fol. 66. a. *. 1.
- Confeſsio erronea etiam reuocari poteſt poſt ſententiam cum oſtenſio ne probabilis erroris. ibid. l.
- Confeſſor quæ diligenter obſeruare debeat circa confeſsionem pœnitentis. p. 1. fol. 22. a. *. 1.
- Cõfeſſor an debeat interrogare, vel audire tãtùm. p. 1. f. 23. a. col. 2. in prĩ.
- CONFITENSſe non poſſe à peccato deſiſtere nullo modo eſt abſoluendus. p. 1. fo. 23. a. a.
- Vt quis cõfiteatur non debet expectare ſenectutem, aut infirmitatem. p. 1. fol. 25. b. *. 2.
- Confiteripotius tenemur ex eccleſiæ vniuerſalis traditione, quã ex noui vel veteris teſtamenti autoritate. p. 1. fol. 21. b. a.
- Confiteri per interpretem an quis teneatur. p. 1. fol. 24. a. a.
- Confiteri ſtatim quando quis tenetur. p. 1. fol. 21. a. k.
- Confiteri tener̃ quilibet ſuo presbytero parrochiali. p. 1. fol. 20. a. *. 1.
- Confiteri, vt quis poſsit alieno ſacerdoti quot requirantur. p. 1. fol. 20. b. f. &. fol. 21. a. *. 1.
- Confiteri nemo poteſt hæretico neque ſciſmatico etiam tempore neceſ ſitatis. p. 1. fol. 21. a.
- CONFVGIENTES ad eccleſiam quomodo ſoleant aſſeruari, & defendi. p. 1. fol. 101. a. *. 1.
- Confugiens ad eccleſiam ratione debiti non eſt inde extrahendus tamen intra fines repręſentandus eſt iudici: vt poſsit defendere perſe, vel per alium. ibid. b.
- Confugiens ad eccleſiam, puniri non poteſt pena corporali, ſi poſtea exeat quãdo talis immunitas procurata fuit ab ipſa eccleſia data cau tione iuratoria. ibid. g.
- Confugiens ſeruus ad eccleſiam domino reſtituetur, quod ſi eum reſtituere nolunt clerici, dominus impunè extrahet. ibid. b. *. 1.
- Hoc tamen non procedit, quando fugiunt propter magnam atrocitatem domini. ibid. d.
- Confugientes ad eccleſiam quæ perſonę non recipiuntur. ibid. *. 2. &. h.
- CONIECTVRA honeſta excludit inhoneſtam præſumptionem fauore prolis. p. 2. fol. 42. b. d.
- CONQVAESTA Regis Hiſpaniæ quæ hodie dicatur. p. 2. folio. 64. b. a.
- CONSANGVINEI ſi conſtraxerunt matrimonium ante obten tam diſpenſationem, an filius natus dicatur legitimus. p. 2. fo. 45. a. a.
- Conſanguinei pręſumũtur melius ſeruituri, quam alij ſed hodie contra fit. p. 2. fol. 20. b. e.
- Conſanguinei circa Regem delinquentes eijciendi, & exterminãdi ſunt p. 2. fo. 21. a. *. 1. &. a.
- Conſanguinitas quid ſit. p. 4. fol. 16. b. *. 1. & ibid. c.
- Conſanguinitatis linea quid ſit. ibid. *. 2. &. e.
- Et ibi vide varias quæſtiones circa teſtantium voluntates, & declarationem arboris. ibid. fol. ſequenti.
- CONSENSVS primogeniti conſentientis vt ſecũdus ſuccedat in regno an valeat. p. 2. fol. 45. a.
- Conſenſus matrimonij ex quibus indicijs præſumit̃. p. 4. fol. 4. a. col. 1. in principio.
- CONSECRATIO epiſcopi qualiter debeat fieri. p. 1. fol. 41. a. *. 1.
- Conſecratio Epiſcopi debet fieri in eccleſia quam conſecrator elegerit. ibidem. i.
- Conſecratio eccleſiæ, vide in parte eccleſia.
- CONSILIARIVS optimus quis. p. 4. fol. 50. a. e.
- Conſiliarij reuelantes ſecretum Regis, qua pœna puniuntur. p. 2. folio. 22. b. h.
- Conſiliarij principis ſedent ad latus: conſiliarij verò Papæ ad pedes. p. 2. folio. 23. a. a.
- Conſiliarij Regis quid primum conſulere debeant. p. 2. fol. 37. b. d.
- Conſiliarij Regis debẽt conari ne quid Rex iubeat iniuſtum, vnde nec tenentur literas regias ſubſcribere, ſi continerent iniuſtitiam. p. 2. fol. 41. b. e.
- Conſiliarij principum non poſſunt emere res ſubditorum. p. 5. folio. 16. b. d.
- Conſiliarij Regis excuſantur à tutelis iam ſuſceptis. p. 4. fol. 50. a. f.
- In conſiliario eligendo quæ requiruntur. p. 2. fol. 22. b. *. 1.
- Conſilium non eſt perfectum ſine prudentia, & beneuolentia. p. 2. fol. 22. b. d.
- Conſilium eſt bonus intellectus ſuper rebus dubijs adhibitus. p. 3. folio. 130. a. *. 1.
- CONSTITVTIONES loquentes de falcidia amittenda non ſunt trahendæ ad trebellianicam. p. 6. fol. 39. b. a.
- Conſtitutiones quomodo debeant intelligi, & interpretari. p. 1. folio. 8. a. a.
- CONSVETVDO mala ſi roboraretur temporis præſcriptione cuius initij non eſt memoria vel ſaltem. 30. annorum, tenebit. p. 1. fol. 11. a. i.
- Conſuetudo quid ſit. p. 1. fol. 13. a. *. 1.
- Conſuetudo non valeret per quam quis iudicaretur nobilis, vel ignobi lisex progenie materna. p. 2. fol. 71. b. a.
- Conſuetudo quinque modis introducitur. p. 1. fol. 11. a. *. 1.
- Conſuetudo in feudanti vt dicatur inducta, quantum tempus requiratur. p. 4. fol. 66. a. col. 1. in princ.
- Conſuetudo firmata in contradictorio iudicio de cætero ſeruabitur, ne que recipietur libellus contra. p. 1. fol. 12. b. e.
- Conſuetudo dat iuriſdictionem. p. 2. fol. 37. b. col. 1. in prin.
- Conſuetudo habet vim decreti, & tenaciter obſeruata habet vim iuſtitiæ. ibidem.
- Conſuetudo hodie quando non poteſt induci, niſi de conſenſu principis. p. 1. fol. 12. a. col. 1. in prin. &. 13. a. l.
- Conſuetudo ex quibus inducitur. p. 1. fo. 11. a. b. &. c. & fol. 12. b. a.
- Conſuetudo, quod vxor ſuperuiuens lucretur partem bonorum mariti, non extenditur ad bona quæ ſunt extra territorium. p. 4. folio. 36. a. a.
- Conſuetudo loci vbi contraxerunt matrimonium coniuges, inſpicitur, quo ad lucra matrimonialia, & non loci in quem poſtea diuerterũt. ibidem.
- Conſuetudo an requirat pluralitatem ſententiarum vt inducatur. p. 1. fo. 12. b. c.
- Conſuetudo ſecundum Bald. etiam in propria cauſa dat iuriſdictionẽ. p. 5. fol. 85. b. col. 1. in prin.
- Conſuetudo an impediatur errore populi. p. 1. fo. 11. b. col. 2. in prin.
- Conſuetudo inducitur ex vſu populi per tempus decem, vel viginti annorum, ſciente domino, & non contradicente. p. 1. fol. 12. a. *. 1.
- Conſuetudo interpretatur leges. p. 1. fo. 8. a. d.
- Conſuetudo contra ius etiam poſitiuum non tenet. p. 1. fo. 11. b. e.
- Conſuetudo communis patriæ ligat, & laicos, & clericos. p. 1. fo. 12. a. e.
- Conſuetudo non valet contra maioriam, vel ius regni, ſeu ſummam iuriſdictionem. p. 1. fol. 13. a. c.
- Conſuetudo quæ dicatur rationabilis, vel irrationabilis relinquiturarbitrio iudicis. p. 1. fo. 11. a. i.
- Conſuetudo vt inducatur contra ius canonicum, requirit ſpatium qua draginta annorum. p. 1. fo. 12. a. g.
- Ad ſimile conſuetudinis recurrimus, vt per conſuetudinem decidatur. p. 1. fo. 13. a. g.
- Conſuetudo mala an poſsit præſcribi. p. 1. fo. 11. b. col. 1. in prin.
- Conſuetudo quæ ſciente principe introducta eſt ligat principem. p. 1. fo lio. 9. a. col. 1. in prin.
- Conſuetudo duplex eſt generalis, & ſpecialis. p. 1. fo. 12. a. *. 1.
- Conſuetudo contra maioriam Regis, & regni, ſeu contra ſupremam iu riſdictionem non valet. p. 1. fol. 13. a. c.
- Conſuetudo contra ius publicum aliquando valet. ibid. e.
- Conſuetudo admittitur vbi lex non diſponit. ibid. *. 1.
- Conſuetudo eſt altera natura. p. 7. fol. 2. a. b.
- Conſuetudo admittitur vbi lex non diſponit. p. 1. fo. 13. a. *. 1.
- CONSVLTORIS optimi officium. p. 2. fol. 36. b. e.
- CONTINENS Regis qualis debeat eſſe. p. 2. fol. 12. b. *. 1.
- CONTRAHENTES, & delinquentes ligantur legibus loci vbi contraxerunt, vel deliquerunt. p. 1. fo. 8. b. d.
