- Matrimonium inter cõſanguineos potius prohibetur inſpecta cõmixtione ſanguinis, quam inſpecto cõtractu verborum. p. 4. fol. 16. b. b.
- Matrimonium videtur humano generi immortalitatem præſtare. p. 4. fol. 2. a. m.
- Matrimonium ſecundum publicè contractum preualet primo occulto. p. 4. fol. 12. b. *. 1. &. ibid. f.
- Matrimonium non viciatur clandeſtinitate. ibid. c.
- Matrimonium cõtrahi poteſt per procuratorem inter abſentes. p. 4. fo. 3. a. col. 1. in prin.
- Matrimonium inter liberum ignorantem & ancillã, non validatur prę textu manumiſsionis poſtea ſecutæ. p. 4. fol. 16. a. *. 1.
- Matrimonium cur potius dicatur quàm patrimonium. p. 4. fol. 7. a. *. 1.
- Matrimonij tria ſunt bona. ſ. fides, proles, & ſacramentum. ibid.
- Matrimonium a principio nullum conualeſcit mutua cohabitatione. p. 4. fol. 11. a. c.
- Matrimonium ſubſequens licet trahatur retro, quoad legitimationem filiorum non tamen trahitur retrò quoad alia. p. 4. fol. 40. b. col. 1. in principio.
- Matrimonium contrahere quæ perſonæ prohibeantur. p. 4. fol. 8. a. *. 1.
- Matrimonium clandeſtinum quid ſit. p. 4. fol. 12. a.*1. &. ibid. f.
- Matrimonium metu contractum eſt ipſo iure nullum. p. 4. fol. 41. a. q.
- Matrimonium dirimitur propter adulterium & religionis ingreſſum. p. 4. fol. 27. b. col. 1. *. 1
- Matrimonium quibus peccatis impeditur contrahi. p. 4. fol. 10. b. *. 1.
- Matrimonium impeditur errore perſonæ, nam qui errat non conſentit p. 4. fol. 9. b. *. 2. &. g.
- Item etiam conditionis errore. ibidem. l.
- Itẽ affinitate cõſanguinitate & publicę honeſtatis iuſtitia. ibi. fo. 10. a. *. 1.
- Item frigiditate, furore, minore ætate. p. 4. fol. 10. a. *. 2.
- Matrimonium ſolo conſenſu cõtrahitur per verba de præſenti, quo deficiente, licet verba adſint non eſt matrimonium. p. 4. fol. 7. b. co. 2. *. 1.
- Matrimonium & ſpõſalia in quo differant. p. 4. fol. 2. b. a.
- Matrimonium non deſinit eſſe validum fi quis dicat contraho tecum ſi te virginem inuenero, & poſtea virginem non inuenit. p. 4. fo. 9. b. l.
- Sed quid fi talis conditio referatur ad aſpectum matronarum? non eſt tunc turpis conditio. ibidem.
- Matrimonium vt poſſet contrahi poſt ſecundum gradum quoties tra ctatum ſit in conſilijs generalibus. p. 4. fol. 4. a. g.
- Matrimonium contrahentes furtiuè qualiter puniũtur. p. 4. fol. 13. a. *. 2. & k per totam col.
- Matrimonium quibus ex cauſis ſeparetur. p. 4. fol. 8. b. col. 1. *. 1.
- Matrimonium fuit inſtitutum in paradiſo terreſtri ante peccatum primi parentis. p. 4. fol. 7. b. col. 1. *. 1.
- Matrimonium contrahentes debent eſſe æquales ætate. p. 2. fol. 68. b. *. 1.
- Matrimonium etiam tenet cum ſexagenaria. ibidem. a.
- Matrimonium per quas perſonas accuſari non poſsit. p. 4. fol. 23. b. *. 1.
- Item in quibus cauſis recuſari poſsit ibid. m.n. &. o.
- Matrimonium non dirimitur cæteris paribus cũ diuerſimode teſtes depoſuerunt de conſanguinitate coniugum. p. 4. fol. 26. a. col. 1. *.
- Matrimonium dirimitur ſi vir habeat membrum nimis carnoſum, vel nimis deſiccatum, quod patebit per aſpectũ naturaliũ. p. 4. fol. 11. a. n.
- Matrimonij contractus requirit ſimultaneum conſenſum. p. 4. fo. 6. a. e.
- Matrimonij virtus & effectus ad legitimationes filiorum ante concepto rum. p. 4. fol. 40. a. c. per totum.
- Matrimonia honorabilia honorabilẽ requirunt dotẽ. p. 4. fo. 20. a. col. 1.
- Matrimonia clandeſtina prohibet lex Tauri. p. 4. fol. 6. b. col. 1.
- MEDICVS aut Chirurgus tenetur de morte ægroti ſi cius ignorantia accidat. p. 7. fol. 57. b. *. 2.
- Medicus qui viſitatinfirmum gratis poteſt eum quotiens voluerit derelinquere: ſecus autem eſt ſi pretium accipiat. ibidem. i.
- Medicus non poteſt pretextu medicinæ adhibendæ iubere infirmo, vt cõmitrat peccatũ mortale veluti vt habeat rẽ cũ aliqua. p. 1. fo. 25. b. *. 1.
- Sed hoc cum hodie per deſuetudinem non obſeruetur à medicis, an ſit ſublatum? Hoſtien. dicit ꝙ non. ibidem. g.
- Ioan. And. tñ & Abb. volunt. id permitti medicis in caſibus periculoſis: non autem in leuibus. ibidem.
- Medicus vel apothecarius qui loco vnius medicaminis aliud miſcet punitur pœna falſi. p. 7. fol. 27. a. *. 1.
- Medici vel chirurgi non poſſunt cremare, ſecaræ vel oſſa extrahere ſine mandato parentum vel cognatorum. p. 5. fol. 42. a. k.
- Medici qui dant medicinas contrarias infirmitati puniuntur vt homici dæ. p. 3. fol. 135. b. a.
- Sufficit tamen quod medicus iudicet ſecundum regulas artis quanuis contrarius poſtea ſequatur euentus. ibidem. &. p. 7. fol. 30. a. n. in fine.
- Medici antiquitus appellabantur circuitores quia circuibant ciuita tem ſanando ægros. p. 1. fol. 105. b. c.
- Medici regis quales eſſe debeant. p. 2. fol. 24. a. *. 2.
- Medici & chirurgici imperiti qualiter ſi infirmus moriatur, teneantur. p. 7. fol. 30. a. *. 2.
- Medicus cuius debeat eſſe eruditionis. p. 7. fol. 30. a. m. &. n.
- Medicus Chriſtianus debet prius curare de anima infirmi, quam de ſalute corporis. p. 1. fol. 25. b. *. 1.
- Medicis potius eſt fauendum quam aduocatis ſecundum Bald. p. 2. fol. 24. b. a.
- Medicus præuidens mortẽ infirmi an teneatur ei denuntiare? Syueſter ait debere quando videt profuturum ad ſalutem animæ ægrotantis. p. 1. fol. 25. b. g. in fine.
- Vnde idem Syl. reprobat doctrinam Galeni quod ſemper medicus. etiã de ſalute deſperans ſanitatem debet ſpondere infirmo. ibidem.
- Medicina triplex contra erubeſcentiam & pudorem confitendi. p. 1. fol. 21. b. col. 2. c.
- Medicinæ textus eſt quod deterior ſit malus odor quam malus cibus. p. 3. fol. 183. a. d.
- MELIORATVS intertio & quinto bonorum poteſt acceptare melio rationẽ & repudiare hæreditatem. p. 6. fol. 56. b. a.
- Detrahitur tamen pro rata es alienum quando fieret præiudicium in legitima filiorum. ibidem.
- Meliorare an poſsit filium in tertio bonorum damnatus ad mortem. p. 7. fol. 93. a. i. per totum.
- MEMBRIS patentibus mutilatus non eſt ad ordines recipiendus. p. 1. fol. 58. b. *. 2. &. e.
- Sed an ſit repellendas à teſtificando? ibidem. d.
- MENDACIVM eſt falſa ſignificatio vocis, cum intentione fallendi. p. 2. fol. 35. a. i. &. p. 7. fol. 63. a. c.
- Mendacium omneregulariter eſt punibile quando eſt doloſum. p. 2. fo. 35. b. c.
- Mentiri ſolito non creditur. p. 2. fol. 11. a. d.
- Mentiri impunè nemo poteſt. p. 2. fol. 35. b. c.
- Mentiri non eſt licitum etiam pro ſaluanda vita hominis. p. 2. fo. 75. b. d.
- MENSOR ſcienter falſum modu dicens committit falſum, & arbitrio iudicis punitur. p. 7. fol. 27. b. *. 2.
- MERCATOR quis dicatur. p. 5. fol. 36. a. *. 2.
- Mercator peritus negotiationis exercitij præſumitur lucrari, niſi proteſtetur. p. 4. fol. 37. b. c.
- Sed an cum mercatori poſsit paciſci, vt capitale ſit ſemper ſaluum. ibi.
- Mercator tenetur exhibere libros ſuos ad intentionem actoris fundandam. p. 3. fol. 7. b. c.
- Mercatores quibus modis poſsint recuperare ea quæ pyratæ abſtulerunt. p. 5. fol. 55. a. *. 2.
- Mercatores prohibentur facere inter ſe monopolia. p. 5. fol. 36. b. *. 1.
- Nec etiam valet ſi monopolium ſit confirmatum longi temporis præſcriptione. ibidem. g.
- Mercatorum conſules & priores an poſsint facere ſtatuta pœnalia. p. 5. fol. 37. a. h.
- Merces eſt cum alicui ob meritum ſuum vel ſuorum indulgetur, p. 7. fol. 96. a. i.
- MERETRIX quæ dicatur. p. 5. fol. 14. a. c.
- Meretrix non eſt quæ duos tantum ad coitum admiſit. p. 5. fol. 109. a. c.
- Meretricibus quæ ſunt in lupanari imponi non poſſunt, nec vectigalia nec gabella. p. 7. fol. 73. a. h.
- Meretrix etiam ſi quæ ſit an per vim rapi poſsit. p. 7. fol. 71. b. d.
- Meretreci quod datum eſt repeti non poteſt: nã ipſa non turpiter accipit. licèt turpiter faciat coẽundo. p. 5. fol. 109. a. *. 1.
- Illud tamen reperit ſiſcus: ibid. b.
- Item nec repeti poteſt quod datum eſt cauſa libidinis, quanuis poſtea viri libidini non ſatisfaciat. ibid. *. 1.
- Meretrices non ſunt dignæ legum laqucis inodari. p. 7. fol. 85. a. e.
- MERVM imperium non venit niſi nominatim concedatur. parti. 3. fol. 24. a. a.
- Merum imperium reſidet apud præſides ſeu iudices ordinarios ratione officij. ibidem. b.
- Merum imperium quid ſit, & quam ſit varia eius diffinitio. partita. 3. fo lio. 23. b. g.
- Merum imperium an poſsit aliquo tempore pręſcribi contra principẽ. p. 3. fol. 24. a. col. 1. in prin.
- Merum imperium an poſsit præſcribi. p. 3. fol. 166. a. k.
- METVS quid ſit. p. 4. fol. 10. b. *. 2. &. p. 7. fol. 98. a. *. 1.
- Metus quis iuſtus dicatur & quis requiratur ad diſſoluendum contractum matrimonij. ibid. r.ſ.t.
- MILITARIS diſciplina qualiter debeat obſeruari inter milites & qualiter milites qui in ea errauerint ſint puniendi. partita. 2. fol. 107. &. 108. &. 109.
- MILES poteſt decedere pro parte teſtatus, & pro parte inteſtatus. p. 6. fol. 18. a. c.
- Milites maritimi quales eſſe debeant. p. 2. fol. 92. a. *. 2.
- Miles ex quibus regionibus ſit eligendus. p. 2. fol. 78. b. col. 1. in prin.
- Miles quis dicatur, vt gaudeat priuilegio militum. Item quæ debeat iurare. p. 5. fol. 27. b. col. 1. in prin.
- Miles tempore pacis quibus ſtudijs ſe exercere debeat. p. 2. fol. 75. a. *. 1.
- Miles antiquitꝰ ſignabat̃ in brachio dextro calidi ferri ſtigmate. ibi. *. 2.
- Miles non poteſt eſſe procurator dum ſteterit in loco ſtipendiatus, vel in ſeruitio regis in curia: alias poteſt. p. 3. fol. 32. b. *. 2.
- Miles quibus priuilegijs gaudeat. p. 2. fol. 76. a. *. 1.
- Miles non poteſt ſubijci torturæ propter indicia. ibid.
- Miles ſubſtituere põt etiam poſt aditã hæreditatem. p. 6. fol. 28. a. b.
- Idem eſt de perſonis priuilegio militum gaudentibus. ibid. c.
- Miles ex quibus cauſis priuatur militia. p. 2. fol. 76. b. *. 1.
- Miles vnde dicatur. p. 2. fol. 70. b. *. 1. &. i.
- Miles creari non põt nimis pauper ne vitiatus mẽbris. p. 2. fo. 73. a. *. 1.
- Miles qualiter creari debeat. ibid. *. 2. & ſequentib. per tot. fere tit.
- Miles quibus virtutibus debet pollere. p. 2. fol. 71. b. *. 1. &. 2. & ſequenti. per totum titul.
- Miles qualiter honorari debeat p. 2. fol. 75. b. *. 2.
- Miles excuſatur à iuris ignorantia dum eſt in armorum vſu. p. 1. fol. 10. a. col. 2. *. 1. &. b. col. 1. a.
- Miles quibus veſtibus cuiuſuè coloris vti debeat. p. 2. fol. 74. b. *. 2.
- Militis pecunia res empta efficitur militis à quocun ematur, & quocun nomine. p. 5. fol. 27. b. col. 1. in prin.
- Militis priuilegia. ibid.
- Militis arma alienantis graue crimen eſt. I. qui commeatus.§. 1. ff. de re militari. p. 2. fol. 75. a. f.
- Militem exauthorandi modus. p. 2. fol. 76. b. i.
- Militem creare non poteſt qui non eſt miles. p. 2. fol. 72. b. *. 1.
- Militem hodie quis creare poſsit. ibid. a. per tot.
- Militia pretioſior & altior eſt ordinum quos Deusfecit in mundo. par. 2. fol. 70. b. a.
- Militia vnde dicatur. ibid. *. 2.
- Militia indignus eſt qui patrem vel matrem maleficos appellauerit. p. 2. fol. 73. a. a. &. p. 4. fol. 53. b. f.
- Militia indigni qui ſint. ibid d.e.f.g.h.
- Militiæ ſumma laus eſt obedientiam reipub. vtilitatibus exhibere. p. 2. fol. 75. b. f.
- Militiam maritimam deſerenti maior pœna imponitur, quam deſerenti terreſtrem. p. 2. fol. 91. a. f.
- Militare crimen quod dicatur. p. 6. fol. 83. b. h.
- Mimi ioculatores dicũtur à Baldo & ſunt infames iure: nec poſſunt ordinibus ſacris initiari. p. 6. fol. 46. b. a.
- Militibus non licet ignorare iura. p. 1. fol. 10. b. col. 1. a.
- MINERAE ſunt de regalibus & reſeruatis principi. p. 2. fol. 50. b. f.
- Minereinuentor quid in ea debeat habere. ibid.
- MINISTRATORES alimentorum regis quales eſſe debeant. p. 2. fol. 24. b. *. 1.
- MINOR decennio cũ dimidio aut fatuus vel familiaris, furãs aliquẽ rem dño non tenetur actione furti. p. 7. fol. 51. a. *. 2.
- Minor non põt incarcerari pro debito. p. 5. fol. 109. b. d.
- Minor ſicut nõ poteſt facere donationem immobiliũ propter nuptias, ſic ne poterit per viam arrarum. p. 4. ſol. 29. a. col. 2. in prin.
- Minor nõ habet legitimã perſonã ſtandi in iudicio. p. 3. fol. 5. b. *. 2. &. p.
- Minor qui enormiter eſt læſus, non obſtante quocun iuramento reſtituitur aduerſus venditionem. p. 3. fol. 102. a. d.
- Minor. 20. annis non admittitur in crimine publico ad teſtificandum. p. 7. fol. 2. b. h. in fine.
- Minor poteſt cedere bonis ſi eſt adultus. p. 5. fol. 109. b. d.
- Minor impubes ſi fuit in iudicio de adulterio cõfeſſus: quia tale' delictũ in impubere non cadit eius confeſsio non valet. p. 3. fol. 112. b. *. 2.
- De minorum reſtitutione vide in parte reſtitutio.
- Minores hodie ſi ſunt doli capaces, paniri poſſunt ante tempus â lege ſtatutum: qm̃ malitia hodie puerorum maior eſt in ſexto anno, quã olim in quindecimo. p. 7. fol. 5. b. c.
- Minoris pecunia res empta tacitè per legem ipſi minori obligata eſt. p. 5. fol. 27. b. b.
- Minores ſeptennio ſponſalia contrahere non poſſunt, niſi poſt perfectam ætatem ratificent. p. 4. fol. 4. b. *. 2.
- Contrarium tamen tenet Abbas ſi diſcretio ſuppleat ætatem. ibid. f.
- MINVS valens in quibus rebus alijs ſit inferior. p. 7. fol. 22. a. *. 3.
- Minus valere quibus modis quis poſsit. ibid. b. *. 1.
- MIRACVLA duo admiranda refert Ioan. Andreas de Euchariſtia commerſa in carnem. p. 1. fol. 30. a. g.
- Miracula ſeu mirabilia quæ dicantur proprie. p. 1. fol. 31. b. *. 1.
- Miraculum vt dicatur requiruntur quatuor. p. 1. fol. 32. a. *. 1.
- MISSAM domi ſuæ cantari nemo debet pati. p. 1. fol. 96. a. b.
- Licet tamen in altari portali. ibid.
- Miſſa quibus horis diei debet celebrari. p. 1. fol. 28. a. *. 1. &. 2.
- Miſſa in quibus caſibus poſsit per eundem clericum bis eodem die celebrari. p. 1. fol. 28. b. *. 2.
- Miſſa quatuor de cauſis celebratur. p. 1. fol. 30. a. *. 1.
- Miſſa finitur tripliciter. ibid. *. 2.
- MISERICORDIA portio eſt iuſtitiæ. p. 2. fol. 30. b. f.
- Miſericordia quid ſit ſecundum diuum Auguſtinum & Ariſtote. p. 7. folio. 95. a. e.
- MISSILIA iactata propter coronationem principis, & lætitiã primo occupanti conceduntur. p. 3. fol. 164. b. *. 1.
- MISSVS in poſſeſsionem ex primo decreto an verè ſit poſſeſſor, & quid in ea agere poſsit. p. 3. fol. 48. a. d.
- Miſſus in poſſeſsionem quod ius acquirat in re in quam miſſus fuit. p. 3. fol. 48. b. *. 2.
- Miſſus in poſſeſsionem poſt annum efficitur poſſeſſor & lucratur fructus, ſalua contumaci quæſtione proprietatis. p. 3. fol. 49. *. 2.
- Sed quid ſi fructus percepti ſeruari non poſſunt? vendat eos infra terminum anni ſciente reo: & quod ſupererit ſeruet reo, ſi vẽderit infra terminum ad purgandum contumaciam. p. 3. fol. 50. b. *. 1.
- A Miſſo poſſeſsionẽ qui rem abſtulerit ſine iudicis mandato reſtituit eam cum damnis & intereſſe. p. 3. fol. 49. a. *. 1.
- Miſsio in poſſeſsionem non debet concedi, ſi iudex cognoſcat actorem nullum ius habere ad agendum. p. 3. fol. 48. b. a.
- Miſsio in poſſeſsionẽ quando impeditur à poſſeſſore vel detentore rei, quid agere debeat iudex. p. 3. fol. 48. b. *. 1.
- Miſsio in poſſeſsionem ex primo decreto, eſt mittere aliquẽ in poſſeſſionem bonorum partis citatæ de mandato iudicis, contra citatum non comparentem propter eius contumaciam. p. 3. fol. 47. b. *. 2.
- Miſsio in poſſeſsionẽ neceſſario requirit ingreſſum rei. p. 5. fol. 85. b. c.
- Miſsio vt fiat in poſſeſsionem ex primo decreto requiritur trina citatio. p. 3. fol. 48. a. col. 1. in prin.
- Miſsio in poſſeſsionẽ an poſsit fieri in bonis prohibitis alienari, vt ſunt bona maioriæ. p. 3. fol. 48. a. g.
- Miſsio in poſſeſsionem qualiter debeat fieri in bonis delinquentium. p. 3. fol. 49. b. *. 1
- Sed in quibus criminibus poſsit fieri? fol. ſequen. l.
- Per miſsionem in poſſeſsionem ex cauſa damni infecti quæritur miſſo poſſeſsio. p. 3. fol. 173. a. *. 1.
- MITTERE in poſſeſsionem qualiter debeat iudex. p. 3. fol. 48. a. *. 1.
- MOBILES res quæ venduntur ratione alicuius executionis debẽt prius ſuhaſtari publicè, niſi ſint tales in quas non cadat colluſio. p. 5. fol. 29. a. a.
- Mobiles res quomodo poſſunt à muliere minore conſtitui in dotem, cum ſola curatoris authoritate. p. 4. fol. 32. b. i. per totum.
- Mobilia concernunt perſonã & non locũ, vbi ſita ſunt. p. 3. fol. 165. b. g.
- Mobiles res pręſcribuntur per triennium à bonæ fidei poſſeſſore conti nuatum. p. 3. fol. 167. b. *. 1.
- A pupillo tamen fatuo vel prodigo curatorẽ habente non poſſunt vſucapi. ibidem. *. 2.
- MODVS quomodo dignoſcatur à conditione. p. 6. fol. 63. a. f.
- MOLENDINVM nemo põt vetare in flumine publico fieri modò cum regis vel cõitatis licentia. p. 3. fol. 185. a. *. 2.
- MOECHIAE appellatione oẽs illiciti concubitus continentur. p. 4. fol. 40. b. h.
- MONACHVS, quidquid acquirit, acquirit eccleſiæ cui ſeruit, aut p. 1. fol. 78. a. f.
- Monachi Ciſtercienſis ordinis quibus priuilegijs gaudere non debeãt. ibidem. *. 2.
- Monachus non poteſt eſſe patrinus. partita prima. folio. 17. b. colu. 1. in principio.
- Monachus depoſiti qualiter teneri poſsit. p. 5. fol. 8. a. d.
- Monachus ſtipulando ſibi vel imperſonaliter quomodocun ſemper acquiritur monaſterio. p. 5. fol. 63. a. i.
- Monachus non debet promoueri ad Eccleſiam parrochialem ſine ſocio. p. 1. fol. 77. b. h. Monachus an poſsit eſſe arbiter vel arbitrator. p. 3. fol. 19. b. i.
- Monachus non debet extra clauſtrũ cõmorari, & ſi oporteat eum alibi poni debet eſſe cũ aliorum fratrũ conſortio. p. 1. fol. 77. b. *. 1.
- Monachus ſi recedat à grangia ſeu commẽda cum redditibus receptis, monendus eſt ab Ep̃o vt ad monaſterium redeat. p. 1. fol. 79. a. *. 2.
- Monachus fugitiuus quidquid acquirit, acquirit monaſterio, ſicut ſeruus acquirit domino. ibid. q.
- Monachus facta profeſsione non poteſt expelli, nam ipſe eſt obligates monaſterio, & monaſterium ſibi: acquiſiuit enim per profeſsionẽ ius monachatus. p. 1. fol. 72. a. a.
- Monachus qui ante ingr ſſum religionis aliqua bona legauit non recuperabit, niſi proteſtationem fecerit, quod intendebat probare regulam. ibidem.
- Monachus poteſt de licentia ſui ſuperioris tranſire ad religionẽ arctiorem, vel etiam æqualem. p. 1. fol. 73. b. c.e.
- Monachus licẽtiatus ad aliud monaſterium tranſeundi nõ eſt amplius ſub cura primi abbatis. ibid. e.
- Monachus licet non fit in poteſtate patris, non deſinit eſſe ſuus hæres. p. 6. fol. 20. a. b.
- Monachusan poſsit aduocationis officio fungi ſi ex patrocinijs multa poſſet lucrari: cum monaſterium maxima egeſtate premitur. par. 3. folio. 39. a. i.
- Monachi teſtes eſſe non poſſunt in teſtamento ſine licentia abbatis, in ſtrumentarij tamen bene poſſunt. p. 6. fol. 5. a. f.
- Monacho non eſt iniungenda pœnitentia ieiunij propter ſcandalum fratrum. p. 1. folio. 22. b. e.
- Monachi quali veſte indui debent & qualiter in monaſterio ſe ſe gerere debeant. p. 1. fol. 74. b. *. 3.
- Monachi qñ dicantur habere proprium. ibid. fol. 75. a. b.
- Monachi in quibus locis & diebus poſsint vel non, commedere carnes. ibid. *. 1. &. g.
- Monachi quibus de cauſis poſsint Eccleſias parrochiales gubernare. p. 1. fol. 77. b. *. 2. &. g. per totum.
- Monachi nuſquam poſſunt præſcribere obedientiam. p. 7. fol. 54. a. i.
- MONASTERIVM quomodo & qua lege poſsit aliquid ab ingredientibus accipere. p. 1. fol. 77. a. a. per totum.
- Monaſterium tenetur alere filios ingreſsi. p. 3. fol. 5. b. h.
- Monaſteria de iure communi exempta ſunt à lege diœceſana. partita. 1. fol. 102. b. e.
- MONARCHIA quælibet tria ſe ſe inuicem communicantia ſemper habuit diuinum cultum, ſapientiam ſcholaſticam & potentiam ſecularem. p. 2. fol. 9. b. a.
- Monaſterio offerre poſſunt parrochiales filium impuberem. ſi veròvnus parentum contradicat alter non poteſt. p. 1. fol. 72. a. i.
- A monaſterio inuitus extrahi poteſt impubes intra annum à ſciẽtia patris. ibidem. b. *. 1.
- Item & ſeruus per dominum infra tres anons àtempore ſcientia. ibidem. *. 2.
- Monaſterium ingreſſus religionis gratia, quando poſsit exire, & quan do non. ibid. *. 3.
- MONETAE antiquæ non debent fundi ne affinari, niſi in domibus publicis monetarum ad hoc aſsignatis. p. 7. fol. 29. a. i.
- Monetam falſam quicun faciunt flammis exuruntur circuncidentes autem eam & alquimiſtæ regis arbitrio puniuntur. partita ſeptima. fol. 29. a. *. 1.
- Moneta falſa dicitur quando fit ab eo qui non habet poteſtatem. ibidem. h.
- Moneta ornamentum eſt regis & regni, & cuiuſlibet regiminis. parti. 2. folio. 3. b. b.
- Moneta vnde dicatur. ibid.
- Monetarius qui pro ſe cudit monetam licet bonã tenetur furti in qua druplum. & propter falſitatem damnatur perpetuò ad regis opera. p. 7. fol. 50. b. *. 2.
- Moneta adulterina dicitur duobus modis, vel ratione materiæ, vel ratione formæ. p. 7. fol. 29. a. h.
- Monetam ſi quis cudit non vſualem in ea patria vbi eam fabricat, an etiam in hanc pœnam falſi incidet. ibid. i.
- Monetam qualem debeat facere princeps. p. 2. fol. 3. b. b.
- MONIALEM qui corrumpit tria peccat cõmittit in cœſtum: quia ſponſa Dei eſt, qui eſt pater noſter, adulterium: quia alterius ſponſam cognoſcit: ſacrilegium quia eſt res ſacra. p. 7. fol. 71. a. d.
- MONSTRVOSI partus non ſunt liberi. p. 4. fol. 59. b. *. 3. Ideo non ſunt baptizandi. ibid. k.
- MORA quomodo purgari poſsit. p. 5. fol. 99. b. c.
- MOREA eſt hodie principatus Achaiæ. p. 2. fol. 7. a. f.
- MORBVS de iure non excuſat à muneribus patrimonialibus ne mixtis. p. 3. fol. 99. a. c.
- MORTVVS in peccato mortali perpetuò damnatur ad pœnam. p. 1. fol. 23. b. *. 1.
- Mortui res retineri poſſunt propter expenſas factas in eius funere, vel infirmitate. p. 5. fol. 7. a. f.
- Mortuo quem ſanctum credit poteſt quilibet in ſecreto preces porrige re, vt pro ipſo ad Deum intercedat. p. 1. fol. 31. b. col. 1. in prin.
- Mortuorum corpora in Alemania non in Eccleſijs ſepeliuntur, ſed extra vrbem. p. 1. fol. 100. b. g.
- Pro mortuis lugere vide in dict. lugere.
- MVLIER ſi donat viro in dotem res, quas in teſtamento legauerat, an videatur reuocaſſe legatum. p. 6. fol. 62. a. d.
- Mulier quæ infra annum luctus nubit hæres inſtitui non poteſt. par. 6. folio. 14. a. *. 1.
- Mulier infra annum luctus nubens qua pæna puniatur. ibid. g.
- Mulier quare prohibeatur nubere infra annum luctus. ibid.
- Mulier non ſuccedit feudo, nec viri per eam deſcendentes: ſed maſculus ſic, vſ ad nepotem incluſiuè. p. 4. fol. 66. b. *. 2.
- Mulier an poſsit alien are rem dotalem conferendo alienationem in tẽpus ſolnti matrimonij. p. 6. fol. 19. b. col. 1. in fin. gl. mag.
- Mulier quæ ſe prægnantem afferit qualiter debeat aſſeruari, ne alius partus ſupponatur. p. 6. fol. 42. b. *. 1.
- Mulier quæ ſeruo proprio ſe ſubiunxit qualiter puniatur. partita. 7. folio. 69. b. h.
- Mulier ex ſola permiſsione quod vir ordinetur videtur continentiam vouiſſe: quod verum eſt quando intelligebat hoc ſibi perpetuò præiudicare aliâs non. p. 1. fol. 63. a. a.
- Mulier ſecundò nubens reſtituet filijs prioris mariti arras & donationes, quas ei prior maritus dedit ad quod ſunt eius bona tacitè obligata pignori. p. 5. fol. 90. b. *. 2.
- Mulier ſcienter contrahens matrimonium illicitum, dotem nõ poteſt repetere. p. 5. fol. 108. a. *. 3. & ſequen.
- Mulier non poteſt ordinari, & ſi de facto ordinatur non recipit caracte rem. p. 1. fol. 59. a. *. 1.
- Mulier appetit virum ſicut materia formam & magnes ferrum. par. 1. fol. 62. a. b.
- Mulierem quare Deus genuerit amicabilis & flexibilis naturæ. ibid.
- Mulier minor. xxv. annis poteſt per ſe dotem dare de bonis mobilibus curatoris authoritate: de immobilibus autem non poteſt ſine iudicis authoritate. p. 4. fol. 32. b. *. 2.
- Hoc tamen limitatur ſi res mobiles ſunt valde pretioſæ. ibid.
- Sed an procedat in mobilibus quæ ſeruando ſeruari poſſunt. ibidem. i. per totum.
- Mulierem cohabitare cum clerico quando non ſit tolerandum. parti. 1. fol. 62. a. c.
- Mulier poteſt renuntiare lucris quærendis conſtante matrimonio. partita. 4. fol. 30. b. g.
- Mulier ſpecioſa eſt ſepulchrum dealbatũ niſi fuerit ſobria, caſta, & pudica. p. 2. fol. 16. b. k.
- Mulier poteſt dare in dotem marito quod ab ipſo ſibi debebatur. p. 4. folio. 33. a. *. 1.
- Mulier ſi dedit viro ſuo in dotem fundum cuius vſusfructus erat alterius, an ſi vſusfructus conſolidetur proprietati, commodum erit ſolius vxoris. p. 4. fol. 34. a. b.
- Mulier de qua male ſuſpicantur etiam ſi ſit cõſanguinea non debet viuere cam clerico. p. 1. fol. 62. a. *. 2.
- Mulier prægnans ſi ab hoſtibus capiatur ibi pariat, & poſtea reuertatur liber erit partus. p. 2. fol. 112. a. *. 2.
- Mulier in quibus caſibus poſsit fideiubere. p. 5. fol. 73. a. *. 1. &. a. &. c.
- Mulier aduocare prohibetur ne cœtibus virorum immiſceatur. parti. 3. fol. 39. a. *. 3.
- Mulieri bonæ famæ libidinis cauſa ſi quid datum eſt, licet non adimpleatur, repeti non poteſt. p. 5. fol. 109. *. 1
- Mulier ob piam cauſam non poteſt pro alio fideiubere. p. 6. fol. 46. a. l.
- Mulieri poteſt papa cauſam ſpiritualem delegare. p. 2. folio. 37. b. colu. 1. in principio.
- Mulierem indui veſtibus viri abominabile eſt apud Deum. partita. 5. fol. 73. b. b.
- Mulier honeſtè viuens non tenetur comparere perſonaliter ad citationem iudicis: ſed comparebit per procuratorem, niſi ſit cauſa crimina lis. p. 3. fol. 43. a. *. 1.
- Mulier cõiugata ſi ſit inhoneſtè vitæ nõ gaudet hoc priuilegio. ibi. b. b.
- Mulieres ruſticæ, quæ ſæpius errantes adeunt ſacerdotes non habentes poteſtatem, an ſaluentur. p. 1. fol. 20. b. e.
- Mulier non põt capi etiam pro debito fifcali, niſi deſcendat delictũ ex debito, vel adminiſtratione tutelæ. p. r3. fol. 43. b. c.
- Mulier partum ſibi ſubmittens, poteſt de hoc à viro vel eo mortuo à conſanguineis eius ſuccedendi ius viro habentibus accuſari. partita. 7. fol. 26. b. *. 2.
- Mulier prægnans commedens aliquid ſcienter, vt inde ſequatur abortus qua pœna plectitur. p. 7. fol. 30. b. *. 2.
- Mulier ſi in carcere imprægnaretur, ſuſpendetur eius mortis executio. p. 7. fol. 93. a. d.
- Mulier non accuſante viro ab alio accuſari non põt. p. 7. fol. 67. b. a.
- Mulier probato lenocinio per virum adulterij damnari non poteſt. ibidem.
- Mulier ſi poſt mortẽ viri, vñ honeſte viuat, nõ hẽr ꝓpter paruã, aut nullam dotem ſuccedit viro in quarta etiam liberos hñti. p. 6. fol. 92. a. *. 1.
- Et idem erit in viro inope vxore præmorientur. ibid. d.
- Mulier intelligitur viri potens ſiue virgo ſit ſiue corrupta. partita ſeptima. fol. 97. b. *. 1.
- Mulier quæ cum muliere exercet venerem contra naturam: ſecundum ius commune partit. punitur eadem pœna qua & ſometici. Abulẽſis tamen tenet non debere mortis plecti ſupplicio, ſed alia quauis pœna arbitraria. p. 7. fol. 72. b. e.
- Mulieres diligunt viros etiam vltra filios. p. 6. fol. 103. b. h.
- MVLIS inequitare cur prohibuit pragmatica. p. 2. fol. 70. b. f.
- MVLTA impediunt contrahenda quæ contracta non dirimunr. p. 4. fol. 26. b. *. 1.
- MVLTITVDO principum ſubditis eſt damnoſa. p. 2. fol. 3. a. a.
- MVRORVM, aqueductorum fortaliciorum & pontium refectio, & conſeruatio ad regem pertinet. p. 3. fol. 185. a. *. 4.
- Muri & portæ ciuitatis dicuntur, quos niſi per ianuã tranſcendere nulli licet. p. 3. fol. 158. b. *. 1.
- MVTATIO legum quantum ſit pernicioſa reipub. p. 1. fol. 7. b.
- MVTVVM debet eſſe gr̃oſum: nã ad illud nemo tenet̃. p. 5. fo. 1. a. d.
- Ad mutuum in quibus caſibus quis teneatur. ibid.
- Mutuum eſt duplexvnũ in his quæ põdere, munere, mẽſura continent̃, aliud in cæteris rebus, vt equo, boue, libro. &c̃. ibid. *. 1.
- Mutuum & cõmodatum in quo differant. p. 5. fol. 1. b. b.
- Mutuum qui recepit non excuſatur à caſu fortuito. p. 5. fol. 5. a. *. 1.
- MVTVS & ſurdus per ſigna marrimonium contrahere poſſunt. p. 4. fol. 7. b. *. 1.
- Mutus ſine intellectu ęquiparatur infanti & furioſo, ſi tamen intelligat poteſt per ſigna obligari. p. 5. fol. 61. b. c.
- Et idem dic de ſurdo. ibidem. d.
- Mutus & ſurdus quos contractus facere poſſunt. ibid. e. per tot.
- Mutus & ſurdus teſtari nõ poſſunt nec princeps cum eis diſpenſare põt vt teſtentur. p. 6. fol. 6. a. i.
- Mutus & ſurdus vel aliâs imperfectus nõ poteſt ſuccedere in feudo paterno quod debet ſeruitium. p. 4. fol. 47. a. f.
- Et quale debeat eſſe huiuſmodi impedimentum quod tollat ſeruitium feudi. ibidem. g.

- N.

- NATVS in infidelitate præfertur tanꝗ̈; primogenitus fratribus poſtea natis ex patre iam facto fideli. p. 2. fol. 45. a.
- Natus antequã pater regnũ adipiſceret̃: tñ ſuccedit tanquam primogenitus. p. 2. fol. 45. a.
- Natus ſecto vtero, an dicatur primogenitus. ibid.
- Natus ex parentibus vitioſis, ſi eſt bonus præſeren dus eſt nato à parentibus virtuoſis, licet concurrat bonitas. parti. 2. folio. 23. a. d.
- Natus ſeptimo menſe & decimo, perfectus & legitimus partus æſtimatur. p. 4. fol. 59. b. *. 2.
- Natus ex clerico in ſacris & vxore de facto traducta efficiuntur ſerui eccleſiæ vbi pater erat beneficiatus. p. 4. fol. 55. a. *. 1.
- Quod intelligitur ſi vxor ſciuerit ſe contrahere cum clerico. ibid. a.
- Requiritur etiam, vt hoc procedat, quod clericus contrahat in facie Eccleſiæ. ibid. b.
- Sed talis caſus cum non accidat hocius perditum eſt. ibid. c.
- Natus ex clerico an poſsit ſuccedere in bonis matris vel patris. ibid. e.
- Nati ſi ſint duo ſimul ex eodem vtero, quis præſumatur primogenitus. p. 2. fol. 44. b. a.
- NATVRA nihil aliud eſt quam quidam actus diuinus qui non poteſt mutari. p. 1. fol. 31. b. d.
- Natura cætera animantia diuerſis armis muniuit: ſolum hominem nu dum produxit. p. 2. fol. 5. a. k.
- Natura quid & quibus modis accipitur. p. 4. fol. 60. a. a. &. p. 2. fol. 104. a. *. 2. & idib. d.
- Natura adborret mendacium. p. 2. fol. 35. a. i.
- NATVRALITAS quam quis habet cum patria perditur ſubdit proditione. p. 4. fol. 61. a. *. 1.
- Naturalis quid ſit. p. 4. fol. 60. a. *. 1. &. 2.
- Naturalitas quotuplex eſt. ibid. *. 2.
- Naturalitas quomodo acquiratur. ibid. b. col. 1. per totum.
- Naturalitate conceſſa extraneo, an conceſſum videatur obſtinere bene ficia in regno. p. 4. fol. 60. b. col. 1. in prin.
- Naturale eſt, vt eius non ſit perfecta dilectio cuius nõ timetur amiſsio. p. 2. fol. 8. b. *. 2.
- Naturalis an ſit ille regni quem parentes profecti cauſa mercantiæ extra regnum genuerunt. p. 4. fol. 60. b. colum. 1. per totum.
- Naturalis filius vide in dictione illegitimi & legitimi.
- Naturalis alicuius propriè dicetur qui eſt nutritus in aliqua patria: licet ibi non ſit natus. p. 4. fol. 60. a. g.
- Naturalis origo nunquam minui poteſt, ſicut nec iura ſanguinis. p. 4. folio. 61. a. a.
- NAVIS redimendæ cauſa quod Pyratis datur, debet compartiri, ſicut in iactu. p. 5. fol. 55. a. *. 1.
- Nauis gubernator tenetur ad damnum quod accidit in mercibus propter: inſipientiam ſuæ gubernationis. p. 5. fol. 54. b. *. 1.
- Nauis dominus tenetur de perditarum rerum æſtimatione, ſi eam ſine voluntate magiſtri gubernauerit. p. 5. fol. 42. b. *. 2.
- Nauicularij quid debeant animaduertere circa munus ſuum. parti. 5. folio. 52. b. *. 1.
- Qui crimen in naui commiſerit capietur per magiſtrum nauis & tradetur iudici loci vbi nauis exonerabitur. ibid. *. 2.
- Nauis exonerandæ gratia ſi qua iactata ſunt in mari debent æſtimari: & ſecundum quantitatem quam quis habet in naui tenetur contribuere. p. 5. fol. 53. a. *. 1.
- Nauis ſi vi vẽtorum & tempeſtatis frangatur mercatores qui in ea ſuntnon tenentur contribuere. p. 5. fol. 53. a. *. 1.
- Naues ad vſum cætera inſtrumenta bellica habent locum poſtliminij. p. 5. fol. 55. a. l.
- NAVTAE & caupones tenentur de re perdita eorum quos receperunt. p. 5. fol. 47. b. *. 1. &. p. 7. fol. 48. b. *. 1. &. a. per totum.
- Tenentur etiam de dolo & lata culpa. ibid. f.
- Sed an caupones cogantur recipere hoſpites. ibid.
- Quid autem ſi amicus reciperet amicum? non habet locum tunc hæc actio. ibid. i.
- NECROMANTIA eſt incantatio dæmonum, vnde maximè interdicitur eius vſus. p. 7. fol. 74. a. *. 1.
- Necromantia vnde dicta ſit. ibid. e.
- Necromantia vti licet boni publici gratia, vt ad expellendos dęmones. ad nubem deuiandam. &c̃. ibid. *. 2.
- De iure tamen canonico ne ad finem bonum vti licet. ibid. l.
- NECESSITAS facit probabile, quod alias nõ eſſet. p. 2. fol. 56. a. c.
- NEGOTIORVM geſtor quomodo ſe debeat gerere: maximè qñ ſine mandato gerit. p. 5. fol. 81. b. *. 3.
- Negotiorũ geſtor non põt nuntiare nouum opus. p. 3. fol. 181. b. g.
- Negotiorum geſtor minoris, tenetur ei vel tutori eius rationem dare de fructibus quos percepit. p. 5. fol. 80. b. *. 1.
- Negotiorum geſtor ſi credidit rem quã adminiſtrabat eſſe alicuius ſui amici cùm eſſet alterius, tenetur dominus ac ſi ſuo nomine feciſſet. p. 5. fol. 81. b. *. 1.
- Negotiorum geſtorum actio tollitur prohibitione dñi. p. 5. fol. 76. b. f.
- Limita tamen ſi verſetur fauor publicus, veluti pro vita hominis, vel redimendo eum à carceribus. ibid.
- Negotiorum geſtorum actio vbicun datur etiam & de in rem verſo. p. 5. fol. 81. a. col. 1. in principio.
- Negotiorum geſtor promittens dotem pro muliere de bonis ipſius mulieris dotare videtur. p. 4. fol. 31. b. a.
- Negotiorum geſtor qui emit proprijs nũmis rem nomine dñi eam efficit cũfructibus dñi, ſi dñs ratã venditionem habuerit. p. 5. fol. 27. a. *. 1.
