- Procurator an poterit vigore generalis mandati compromittere in arbitrum, vel arbitratorem. p. 3. fo. 36. a. e.
- Procurator in quibus caſibus non poteſt agere quin prius det fideiuſſores. p. 3. fo. 36. b. *. 2. &. g.
- Procurator ſi malitiosè recuſet reſpõdere interrogatorijs, cogitur pars principalis reſpondere. p. 3. fo. 37. a. *. 1.
- Procurator in quibus caſibus debet habere ſpeciale mandatum. p. 3. folio. 35. a. *. 1. &. e.
- Procurator etiam cum libera poteſtate, non poteſt iactare, nec dilapida re bona domini. p. 3. fo. 36. a. h.
- Procurator ſi ſine poteſtate, nec ei fuit obiecta procuratoria exceptio, & dominus poſtea ratificet geſta valent per eum. p. 6. fo. 36. b. *. 1.
- Procuratorem quæ perſonæ conſtituere poſſunt. p. 3. folio. 31. a. *. 2. cum duobus ſequentibus.
- Per procuratorem, & non per ſe quæ perſonæ litigare tenentur. p. 3. folio. 33. b. *. 1.
- Procuratorem ad negotia conſtituere non poteſt minor ſeptemdecim annis. p. 3. fo. 36. b. a.
- Procuratoris officium expirat morte conſtituentis, vel conſtituti re integra. p. 3. fol. 37. a. *. 2. & ſequenti.
- Procuratore victo fit executio in bonis domini, quibus deficientibus, in bonis fideiuſſoris, per procuratorem in litem dati. non autẽ in bonis procuratoris. p. 3. fo. 38. a. *. 3.
- Procuratoribus pluribus conſtitutis in ſimul in ſolidum, occupantis conditio præfertur, & ille ſolus inceptum proſequitur. p. 3. folio. 35. b. *. 2.
- Quid ſi duo concurrunt in præoccupando? Iudex eliget. ibid. e.
- Procurationis inſtrumentum triplicem habet formam. p. 3. folio. 34. b. *. 2.
- Procurator ad negotia, & ad iudicia quam ætatem habere debeat. p. 4. folio. 56. b. m.
- Procurator non poteſt iuramentum deciſorium aduerſario deferre, niſi habeat ſpeciale mandatum. p. 3. fo. 56. a. *. 1.
- Procurator poteſt interuenire vbicunque agitur de crimine ciuiliter. p. 4. fo. 23. a. b.
- Procurator ſi habet mandatum ad recipiendum ſolutionem, poteſt de ferre iuramentum: cùm iuramentum habeatur loco ſolutionis. p. 3. folio. 56. a. c.
- Procurator ad certam cauſam datus, tenetur prouocare: ſed non proſequi appellationem: inuitus tamen tenetur domino denuntiare. p. 3. folio. 143. b. *. 1.
- Procurator ad negotia non poteſt accepto ferre, nec ſolutionem recipe re. p. 5. fo. 99. a. *. 2.
- Procurator quando non appellauit non auditur dominus ad appellan dum: niſi in caſu quo procurator non eſſet ſoluendo. p. 3. folio. 143. a.o.
- PRODIGVS cui bonis interdictum eſt non tenetur ex ſtipulatione. p. 5. fo. 62. b. *. 1.
- Prodigus quis dicatur. ibid. b.
- Quid autem ſi iuretur per prodigum? dic quod adhuc contractus non valet. ibidem. e.
- Prodigus æquiparatur pupillo. ibid. f.
- PRODITOR eſt qui damnum regi imminens cum præuideat, nõ auertit. p. 2. fo. 36. b. *. 1.
- Proditor eſt qui peccatum occultum accuſat, quod enim probari non poteſt in publicum adduci non poteſt. p. 1. fo. 60. b. f.
- Proditor ſi tenebat aliqua bona maioriæ, prouenientia ab antiquis pro genitoribus an in talibus bonis ſuccedat eius filius maior, vel fiſcus. p. 7. fo. 17. a. b. per totum.
- Proditorium factum quid ſit. p. 2. fo. 65. a. a.
- Proditoris filij quam grauiter puniantur ob delictum paternum. p. 4. folio. 65. a. a.
- Proditoris pœna. p. 2. fo. 35. b. *. 1. &. g. &. p. 7. fo. 16. a. *. 1.
- Proditoris mores. p. 7. fo. 15. b. c.
- Proditoris filij qualiter intelligantur puniri ex delicto paterno, & ad quos filios extendatur huiuſmodi pœna. p. 7. folio. 16. b. a. per totum.
- Proditorem Regis quilibet tenetur iudicare. p. 2. fo. 36. b. d.
- Proditio æquiparatur lepræ. p. 7. fo. 15. a. f.
- Ex proditione naſcuntur tria mala, iniuſtitia vilitas, & mendacium. ibidem. *. 1.
- Proditio quid ſit. ibidem.
- Proditionis caſus ſunt duodecim. ibidem.
- Proditionem faciendam Regi qui detegit quod præmium conſequatur. p. 7. fol. 18. a. *. 1.
- PROFECTIVM quid propriè dicatur. p. 4. fo. 47. a. a.
- PROFESSIO quam facit religioſus, qualiter debeat fieri, & quid contineat. p. 1. fol. 71. b. *. 1.
- Profeſsio non eſt ſacramentum eccleſiæ, & ideo poteſt eam ex cauſa re mouere. ibid. c.
- Profeſsio vt fiat in monaſterio non requiritur de neceſsitate. ibid. g.
- Ante profeſsionem debet nouitius ſtare per annum in habitu regulari ad probationem religionis. ibid. *. 2.
- Profeſsio non poteſt fieri ante duodecimum annum in fœmina: & in maſculo ante decimum quartum. p. 1. fo. 72. a. *. 1.
- Profeſsio occulta inducitur ex mora temporis, vt quia per annum ſtetit ſine reclamatione. p. 1. fo. 72. b. k.
- Profeſsio tacita non inducitur per ſuſceptionem habitus. ibidem. folio. 73. colum. 1.
- Profeſsio cùm ſit quidam quaſi contractus, & inde oriatur reciproca obligatio non poteſt conſiſtere ex parte vnius tantum. ibid.
- PROFITERI videtur qui per annum integrum defert habitũ nouitiorum vbi nõ eſt diſtinctio ab habitu profeſſorum in colore ſciſſura. &c. ibid. b.
- PROHIBITIO domini tollit actionem negotiorum geſtorum. p. 5. fol. 76. b. f.
- Niſi verſetur fauor publicus. ibidem.
- PROLES in dubio intelligitur eſſe legitima ex matrimonio. p. 2. folio. 17. a. c.
- Proles propriè non dicitur niſi ſit nata ex nuptijs. p. 4. folio. 7. b. a. &. p. 2. folio. 17. a. c.
- PROMITTENDO factum alienum nemo obligatur, niſi ſit ſuo rum hæredum. p. 5. fo. 64. a. *. 1.
- Promittendo decem quoad viuet Titius an intelligatur de decem præſtandis quolibet anno, vel ſemel tantum minutatim. p. 5. fo. 65. b. b.
- Promittere Calendis, & quolibet anno, & omnibus annis quomodo debeat intelligi. p. 5. fo. 65. a. *. 2.
- Qui promiſit purè, & ſine die, habet tempus ad ſoluendum iudicis arbitrio. p. 5. fo. 64. b. *. 2.
- Tamen in conſtituta pecunia eſt limitatum tempus decem dierum. ibidem. f.
- Sed à quo iudice illud tempus conſtituetur. ibid. g. per totum.
- PROMISSOR licet non teneatur ante conditionis euentum, eo tamen mortuo hæredes tenentur. p. 5. fo. 65. a. *. 1. &. d.
- Promiſſor, ante diei euentum re promiſſa mortua liberatur. p. 5. folio. 66. a. *. 1.
- Promiſsio non vitiatur ex diuerſitate reſponſionis ad interrogationẽ. p. 5. fo. 68. a. a.
- PROPRIETAS, & dominium in quo differant. p. 3 fo. 9. b. c.
- Proprietas, & dominium quid ſit. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- Proprietatis dominus ſi vendat proprietatem ſuam an vſuſfructuarius tanquam habens partem in te poſsit eam ad ſe retrahere. p. 5. fol. 30. b. col. 1. in medio.
- PROROGATIO iuriſdictionis qualiter fiat in criminalibus. p. 7. folio. 8. a. a.
- PROVIDERI ſi mandat alicui papa, de prima eccleſia vacatura, ꝓ uiderietiam poterit de ea quæ vacabat tempore datæ, ſaltem ſi papa ignorabat. p. 6. fol. 63. a. b.
- Prouiſiò Epiſcopatuum ad quem pertineat. p. 1. folio. 38. b. columna. 1. in principio.
- PRVDENTIA quid ſit. p. 2. fol. 13. b. a.
- PVBLICVM crimen dicitur illud ex quo venit imponenda pœna mortis: vel amiſsionis membri. p. 3. fo. 34. a. h.
- PVELLAE ad nubendum præſcripſit Ariſtoteles. 18. annum. p. 2. fo lio. 68. i.
- PVER quidam nouennij nutricem ingrauidauit vt refert. gl. 20. qõ. 1. ſcripſiſſe beatum Gregorium: quod tamen apud eum neutiquã ſcriptum reperitur. p. 7. fo. 5. a. l.
- Pueri reſpondere non valentes ſaluantur in fide patrinorum. p. 1. folio. a. *. 2.
- Pueri multo paſtu ſtupidioris ac tardioris ingenij euadũt. p. 2. fo. 17. b. e.
- Pueri hodie in ſexto anno plus malitiæ, & iniquitatis habent, quam olim in decimo quinto. p. 7. fo. 5. b. c.
- Vnde poſſunt hodie puniri minores doli capaces ante tempus à lege ſtatutum ibidem.
- Pueris confirmandis cur detur alapa. p. 1. fol. 18. b. c.
- PVNIRI nemo debet pro alterius delicto, niſi filius ob patris proditionem. p. 7. fol. 94. b. *. 1.
- PVPILLA an poſsit alij apud ſponſum. p. 6. fo. 109. a. h.
- Pupilla excuſatur à poena legis in delicto carnis ſi eſt minor duodecim annis. p. 1. fo. 10. a. *. 1.
- Pupillus vide in dictio. tutor. & tutela.
- Papillus eſt alimantandus vbi pater mandauit nutriendum: & ſi tacuit faciat cum iudex apud probum virum ei ab inteſtato non ſucceſſurum nutriri. p. 6. fo. 109. a. *. 1.
- Pupillo qualiter debeant taxari alimenta. p. 6. fo. 109. b. *. 1.
- Quid autem ſi pupillus ita habet modicum matrimonium, quod redid tus non ſufficiunt ad alimenta nunquid poterit tutor ponere manũ ad proprietatem. ibid. d.
- Pupillus poteſt per contractum, ſeu donationem inter viuos facere maioriam in filium vel alium ſibi ſucceſſurum. p. 5. fol. 62. a. h.
- Pupillus vt poſsit vendere immobilia tria requiruntur. ſ. decretum, cau ſa alienandi, & præſentia tutoris. p. 5. fol. 16. a. m.
- Pupillusres immobiles non poteſt vendere niſi vrgente debito. p. 5. folio. 16. a. k.
- Pupillus poteſt vocare ad diuiſionem ſocium rixoſum. p. 5. fo. 59. b. h.
- PVTEVM poteſt quilibet facere in fundo ſuo licet vicini putens per hoc ſiccetur. p. 3. fo. 185. a. *. 2.
- PYRATAS cuilibet debellare permittitur. p. 2. fo. 70. b. in fine.

- Q.

- QVADRVPES ſi damnum dederit, datur vtilis actio de pauperic. p. 7. a. a.
- Quadrupli pœna imponitur rapienti aliquid ex naufragio: Item & aliud quadruplum applicatur fiſco. p. 5. folio. 55. a. a.
- QVANTITAS parua quæ dicatur reſpectu delationis iuramenti. p. 3. fol. 55. a. f.
- QVARTA quæ debetur eccleſiæ ratione ſepulturæ, quando non de beatur ſolui. p. 1. fol. 106. b. f.
- QVAESTIO vide in parte Tortura.
- QVAESTO Rolim quinque modis dicebatur. p. 2. fo. 22. a. e.
- QVERELA frigidæ naturæ viri qualiter debeat proponi pervxorem. p. 4. fol. 2 4. b. *. 2.
- Querela inofficioſi teſtamenti à quibus poſsit proponi, & coram quibꝰ &, quibus de cauſis. p. 6. fo. 53. a. *. 1.
- Querela inofficioſi datur filio & nepoti, & omni deſcendenti, qui tempore mortis ab inteſtato poſſet ſuccedere. ibid. f.
- Ad querelam non poteſt quis admitti niſi pro ea parte quæ ſibi ab inteſtato defertur. p. 6. fo. 53. a. f.
- Querela inofficiofi an poſsit obijci in modum exceptionis per viam re conuentionis. ibid. g.
- Querela aliquando intentatur contra alium quam contra hæredem. ibidem. i.
- Querela non naſcitur ante aditam hæreditatem. p. 6. fo. 54. a. e.
- Querela non poteſt proponi à filio, ſi pater ei legitimam iure inſtitutio nis reliquit: ſecus ſi iure legati. ibid. *. 2. &. g.
- Querela inofficioſi eſt quaſi accuſatio quædam damnans quaſi memoriam defuncti. p. 6. fo. 53. b. d.
- Querela inofficioſi quando poſsit agere frater cõtra fratrẽ. ibi. *. 1. &. 2.
- QVI errat non conſentit. p. 1. fo. 11. b. a.
- Qui magis laborat magis præſumitur ſapiens. p. 4. fol. 25. b. k.
- Qui maiorem intellectum habet ad maiora obligatur. p. 2. fo. 21. a. d.
- Qui non reſiſtit approbare cenſetur. p. 2. fo. 35. a. c.
- Qui in vtero ſunt, ſi de eorum commodo tractatur pro natis habent̃. p. 4. fo. 59. b. *. 1. &. a.
- Ex præſtatione duitima penſionis præſumitur quis colonus. p. 3. folio. 170. b. b.
- QVILIBET non vetitus poteſt matrimonium contrahere. p. 4. fol. 8. a. *. 1.

- R.

- RASVRA quando dicatur in loco ſuſpecta. p. 3. fo. 97. a. l.
- Et creditur notario dicentiſe raſuram feciſſe. ibid.
- RATIO naturalis ęquiualet legi. p. 1. fo. 7. a. col. 1. in prin.
- Ratio naturalis nunquam circumſcribitur loco: quia ipſa cum humano genere orta eſt. ibidem.
- Ratio naturalis eſt clypeus legis. ibidem.
- Ratio naturalis ſuadet filijs theſaurizare. p. 2. fo. 17. b. c.
- Rationes qualiter debeant reddi Regi. p. 2. fol. 28. b. g.
- Ratiocinijs publicis, vel diuitishominis obligatus non poteſt ordinari ante redditam rationem functionis. p. 1. fo. 58. a. a. &. b.
- Super ratiocinijs reddendis conuentus non poteſt ordinari antequam lis finiatur ibidem. b. *. 1.
- RECEPTATOR furum quis dicatur. p. 7. fo. 53. a. a.
- Receptator vt teneatur pœna furti neceſſe eſt quod ſit ſciens. p. 7. folio. 53. a. a.
- REFECTIO pontium murorum caſtrorũ fortulitiorũ regulariter pertinet ad Regem, ſed in ea re prius expendendi ſunt redditus ciuitatis, ꝙ ſi nõ ſuffieiũt collecta debet imponi ciuibus. p. 3. fol. 185. a. *. 4.
- RATIHABITIO conſtituit tuum negotium, quod ab initio non erat tuum. p. 5. fo. 81. b. c.
- RECVSATIO iudicis quomodo fiat, & quando habeat locum. p. 3. fo. 25. b. col. 1. per totum.
- Recuſato iudici ſi detur adiunctus, an adhuc procedat recuſatio. ibid.
- Pro captiui redẽptione an poſsint vendi bona maioriæ quæ pater prohibuit alienari. p. 2. fo. 111. a. g.
- REDDITVS eccleſiarum debẽt partiri in quatuor partes, vna pro clerico, altero pro eccleſia altera pro miniſtris eccleſiæ, quarta ꝓpau peribus. p. 1. fol. 44. a. n. per totum.
- REGENERATIO ſpiritualis, & corporalis ęquiparantur. p. 4. fo. lio. 60. a. p.
- REGIMINA regni ex conſuetudine efficiunt̃ quaſi naturalia. p. 2. fo. 19. b. g. in fine.
- REGISTRO quanta fides & authoritas debeatur. p. 3. fol. 125. a. e.
- REGNVM eſt quidã hortus, cuius arbores populus: dominus hortirex. p. 2. fo. 30. b. *. 2.
- Regnum non poteſt dari in dotem. p. 2. fo. 3. a. a.
- Regnum non poteſt princeps ſubijcere ſeruituti. p. 2. fo. 50. a. c.
- Regnum debet habere ſaltem decẽ vel vndecim ciuitates. p. 2. fol. 65. b. a.
- RELEGARE vel deportare quis poſsit. p. 4. fo. 49. b. *. 3.
- Relegatus ad tempus non eſt ciuiliter mortuus. p. 4. fo. 49. b. *. 1.
- Relegatus an poſsit duci ad ciuitatem ad ſepulturam, vnde exiuit. ibi. i.
- RELIGIONIS ingreſſus tranſfert in monaſterium dominium, & poſſeſsionem. p. 3. fol. 5. b. f.
- Pro religionis ingreſſu non licet aliquid dare, & qui aliquid dederit nõ promouebitur, & tam ipſe qui dedit, quam qui accepit eijcientur à monaſterio. p. 1. fo. 75. b. *. 2.
- Religio arctior quæ dicatur. p. 1. fo. 73. b. c.
- Religionem intrare poteſt vnus coniugum inuito altero, ſi matrimonium non eſt copula carnali conſummatum. p. 1. fo. 74. b. *. 20.
- Religionem ingreſſus ante profeſsionem poteſt tranſire ad aliam religionem laxiorem: non tamen poterit vxorẽ ducere, ſi ingreſſus fuit animo non reuertendi ad ſeculum. p. 1. fo. 73. a. *. 1. &. d.
- Religionem ingredi non poteſt alter coniugum altero ignorante. p. 4. folio. 27. b. b.
- Religionem ingreſſus habetur pro mortuo, & eius bona acquiruntur monaſterio: ideo de eius debitis cõuenitur monaſteriũ. p. 3. fo. 5. b. *. 1.
- Religionem profeſſus vel clericus ſecularis petita licentia, licet non obtenta poteſt ad ſtrictiorem conuolare: epiſcopus verò non ſine papæ licentia. p. 1. fo. 73. b. *. 1.
- Religioſus non poteſt teſtamentum facere niſi habeat hæredes deſcendentes. p. 6. fo. 7. a. *. 1. &. i.
- Poterit tamen teſtari infra annum probationis. ibid. d.
- Quid autem ſi decedat infra annum probationis an eius bona applica buntur monaſterio, vel venientibus ab inteſtato? varię ſunt opiniones. ibidem.
- Religioſus poterit mutare teſtamentum quod ante profeſsionem fecerat. p. 6. fol. 7. b. a.
- Religioſus eſt qui relicto ſeculo aliquam religionem ingreditur, & eius obſeruantiam promittit. p. 1. fo. 70. b. *. 1.
- Religioſus poteſt de licentia epiſcopi vel prælati tranſire ad religionem æqualem. p. 1. fo. 73. b. c. in fine.
- Religioſms præfectus eccleſiæ ſeculari à quibus muneribus eximitur. p. 1. fol. 78. a. *. 1.
- Religioſi quod ius habeant in eccleſijs, quas in proprio ſolo ædificant. p. 1. fol. 104. a. *. 1. &. b.
- Religioſi in eodem genere peccati plus peccant quam laici in tribus caſibus. p. 1. fo. 22. b. e.
- Religioſa loca dicunt̃ monaſteria, hæremitæ eccleſiæ, hoſpitalia. &c.p. 1. fo. 102. b. *. 1.
- Religioſus locus, & ſacer habent ſe tanquam genus, & ſpecies. ibid. c.
- Religioſa loca ſub cuius obedientia ſint. ibid. *. 2.
- Religiofi non poſſunt audire confeſsiones, neque baptizare, neque populo prædicare ſine licentia prælati, vel papæ. p. 1. fo. 20. a. *. 1. &. b. a.
- RELIQVIAE ſanctorum ſunt in loco mundo cuſtodiendæ, neque debent pro precio oſtendi neque vendi. p. 1. fo. 31. a. *. 2.
- RENVNTIATIO lucris quærendis an poſsit fieri contracto iam matrimonio. p. 4. fo. 30. b. g.
- Renuntiare alimentis ſibi à patre debitis filius nõ poteſt. p. 7. fo. 101. b. l.
- Renuntiatio non retrahitur ad incognita. p. 5. fo. 73. a. d.
- A reparatione murorum caſtri nullus quantumcunque priuilegiatus excuſatur. p. 2. fo. 59. b. e.
- REPETI non poteſt datum in dotem vel in alimenta, amore Dei. p. 5. fo. 106. a. *. 1.
- Repeti qualiter poſsit datũ ob turpẽ cauſam. p. 5. fo. 108. a. &. b. pertot.
- REIVENDICATIO potẽtior eſt, quã publiciana. p. 5. fo. 28. b. g.
- RIEPTVM quid ſit, & vnde ita dicatur. p. 7. fo. 18. b. *. 2.
- Rieptum ſuper quibus rebus poſsit fieri. p. 7. fo. 19. a. *. 1.
- Rieptum quomodo debeat fieri & quid debeat reſpondere reptatus. p. 7. folio. 19. a. a. *. 2.
- Reptatus ſi non compareat coram Rege terminis aſsignatis elapſis, condemnabitur ſententialiter de proditione, aut aleuoſia, prout fuit reptatus. p. 7. fo. 20. b. *. 3.
- Reptato non comparente quis eius nomine reſꝑondere poteſt. p. 7. fo. 19. b. *. 1. & fol. ſeq. a. a.b.c.d.
- Reptatus in quibus caſibus excuſare ſe poteſt, vt non reſpondeat reptã ti. p. 7. fo. 20. a. *. 1.
- Reptatus excuſare ſe non poteſt, quod propinquior defuncti reptantis, non veniat ad proſequendam riepti cauſam. ibid. b. *. 1.
- Reptatus per quę verba poteſt honeſtè ſe dedicere. p. 7. fo. 20. b. g.
- Reptatus ſi eſt potentior reptãte, poteſt à duello ſe perſonaliter excuſa re. p. 7. fo. 21. b. *. 1.
- Reptator debet probare certis indicijs ſe habere iuſtam cauſam reptan di. p. 7. fo. 19. b. a.
- Reptator tenetur litem proſequi vſque ad finem, nam ſi ſine Regis licẽ tia componant expelli poteſt reptator à patria. p. 7. fo. 20. b. *. 2.
- Reptare quæ perſonæ poſſunt, & quæ non. p. 7. fo. 18. b. *. 3.
- Reptum quare non debeat fieri per regem. p. 2. fo. 62. b. *. 1.
- REPREHENSIO triplex eſt. p. 2. fo. 30. a. a.
- In reprehenſione, quot debeant attendi. ibid.
- REPOSTERII officium quod ſit. p. 2. fo. 24. b. *. 2.
- REPVDIANS hæreditatem ſimpliciter videtur repudiare tam ex teſtamento quàm ab inteſtato. p. 6. fo. 43. a. b.
- Repudiare hæreditatem quo modo poſsit hæres. p. 6. fo. 43. a. *. 1.
- Repudiare hæreditatem quando præſumatur hæres. ibid. b.c.
- Repudiare hæreditatem videtur hæres qui poſt terminum ad deliberãdum dicit ſibi non expedire, vel quod non putat ſibi expediens hæreditatem adire. ibid. b.
- Repudiare cenſetur qui petit ſibi debitum. ibid. c.
- Si hæres repudiet hæreditatẽ poſtea cohæres ſimiliter, põt primas repudians mutata voluntate totam hæreditatem adire. ibid. i.
- Repudiari non poteſt hæreditas nondum delata. p. 6. fo. 44. a. a.
- Repudiata ſemel hæreditate ratione teſtamẽti: eam non poterit poſtea repudians conſequi ratione conſanguinitatis. p. 6. fo. 43. b. *. 1.
- Repudiatio poteſt reuocari intra annum, tam per filium ſuum, quàm per emancipatum. p. 6. fo. 44. c.
- Filius vel nepos repudians hæreditatem aſcendentium põt eam habere, ſi bona non ſunt alienata vſque ad triennium: ſi verò alienata ſunt non poteſt niſi ſit minor. p. 6. fo. 44. a. *. 1.
- Hoc procedit in repudiatione expreſſa: ſed quid in tacita per lapſum temporis? ibidem. b.
- RETRAHERE rem venditam ſi poſsit proximior à cõſanguineo ex conſuetudine, vel ſtatuto procedit in venditione propriè ſumpta, non in cæteris alienationibus. p. 5. fo. 31. a. b.
- In retrahendi iure, quod eſt communionis, omne illud ſeruari debet, quod in eo quod eſt conſanguinitatis. p. 5. fo. 31. b. d.
- Retrahendi iusin quibus caſibus procedit. p. 5. fo. 30. b. col. 1. &. 2.
- REVS ſi ſit abſolutus quod rem petitam non poſsideret, tenetur ſi poſtea in eius poteſtatem venerit. p. 3. fo. 9. a. *. 1.
- Reus ſi neget rem poſsidere, & conuincatur de mendacio tranſfert̃ poſſeſsio in actorem. p. 3. fo. 16. a. *. 1.
- Atque hoc in quibus caſibus extendatur. ibid. i.
- Reus quomodo debet rñdere actioni cõtra ſe propoſitæ. p. 3. fo. 17. a. *. 2.
- Reus ſi petita cognoſcat: ſed ſolutionem, aut pactum de non petendo allegauerit debet exceptionem probare. p. 3. fo. 17. b. *. 1.
- Reus quando non habet bona immobilia tenetur præſtare fideiuſſores in litem, vel iurare de ſtando liti, ſi non inuenit. p. 3. fo. 13. b. i. &. k.
- Reus non tenetur reſpondere agenti nomine alieno: niſi oſtendat inſtrumentum procurationis. p. 3. fo. 15. a. *. 1.
- Reus antequam litem ſuſcipiat, quid animaduertere debeat. ibid. *. 2.
- Reus non compellitur niſi cpram ſuo iudice domicilij reſpondere. p. 3. folio. 16. b. *. 1.
- Sed in quibus caſibus tenetur à principio in curia Regis reſpondere? ibidem. *. 2. &. g.
- Reus exceptiones debet opponere ante litem conteſtatã: nam ſi poſtea opponat non auditur. p. 3. fo. 17. b. *. 2.
- Hoc tamen limita in ſeruo, ſurioſo pupillo, & procuratore inhabili. p. tertia. fo. 18. a. a.
- Reus quatuor remedia habet cõtra actorẽ non cõparentẽ. p. 3. fo. 45. a. a.
- Reus in tormentis confeſſus qualiter poſtea interrogari debeat. p. ſeptima folio. 89. b. *. 1.
- Reus ſi duo agant ad eandem rem, tenetur tantum priori reſpondere. p. 3. fo. 53. b. *. 1.
- Reus non poteſt relaxari ſub fideiuſſoribus, quando crimen eſt tale, quod venit imponenda pœna corporalis. p. 7. fo. 8. b. d. &. e.
- RESIDVI appellatione totum continetur. p. 5. fo. 75. a. f.
- RES tantum valet, quantum vendi poteſt. p. 5. fo. 31. b. c.
- Res empta ex pecunia pupilli eſt ei tacite obligata. p. 5. fo. 90. b. *. 1.
- Res eadem non ſemper eſt omni temporevirtus. p. 1. fo. 7. b. col. 1. in prin.
- Res empta nomine meo aliena pecunia efficit̃ mea, niſi ſit pecunia dotis, vel minoris, vel militis. p. 5. fo. 27. a. *. 2.
- Sed & in pecunia militis erant opiniones. ibidem.
- Res aliena an poſsit legari, & qũo & quæ res poſsit vide in dict. legatũ.
- Res litigioſa efficitur ſtatum poſt citationem, etiam non notificato petitionis libello. p. 3. fo. 46. a. *. 2.
- Sed quis ſi huiuſmodi res alienata eſt in eum qui ignorabat eſſe litigioſam, an ab eo petitur? ibid. per totum.
- Res litigioſa in quibus caſibus licitè alienari poteſt. p. 3. fo. 46. b. *. 1.
- Res ſuper qua lis timetur ſi alienetur ante citationem in potentiorẽ ad fatigandum aduerſarium, non valet talis dolus: quinimo actor eliget an agat contra detinentem vel contra alienantẽ. p. 3. fol. 47. a. *. 1. &. 2.
- Revendita vide in dictione vendita.
- RESVRRECTIO quali corpore fiet. p. 1. fo. 14. b. col. 1. in prin.
- RETINERE res illatas, vel cõmodatas vel depoſitas quibus ex cau ſis liceat. p. 5. fo. 7. a. e. per totum.
- REX vnus ſi habeat plura regna, vel dominia, an exiſtens in vno poſſit iudicare negotia alterius regni. p. 3. fo. 23. b. e.
- Rex non poteſt eſſe iudex in cauſa propria. p. 4. fo. 61. a. h.
- Rex non poteſt coronari antequam creetur miles. p. 2. fo. 72. b. *. 1. tranſeant in eius dominum. p. 5. fo. 14. a. b.
- Rex an poſsit concedere regalia in perpetuum. p. 5. fol. 14. a. g.
- Rex quia eſt cor & anima populi debet habere ſedem in medio regni ſui. p. 4. fo. 2. a. o.
- Rex poteſt dare rem cõem cum alio in totum. p. 5. fol. 29. a. *. 1.
- Rex per ſe non poteſt punire iniurias regni ſicut Papam iniuriam Eccleſiæ. p. 4. fol. 61. a. n.
- Rex quibus de cauſis poſsit expellere magnates de rogno ſuo. parti. 4. fol. 64. a. *. 1.
- Rex an poſsit diuidere regnum inter filios. p. 2. fol. 46. a.
- Rex poteſt in vita filium ſuum regem facere: non tamen poteſt ei adminiſtrationem concedere. p. 2. fol. 46. a. a.
- Rex ſecundum morem Hiſpaniæ facit iurari filium ſuum in regem futurum. ibidem.
- Rex poſt pubertatem vel eius tutores, quid iurare debeãt populo, at eis inuicem populus. p. 2. fol. 50. a. *. 1.
- Rex non põt totaliter alienare ciuitates & caſtra regni. p. 2. fol. 50. a. c.
- Rex debet eſſe præſens in bello campeſtri. p. 2. fol. 66. b. g.
- Rex licet donet caſtrum cũ iuriſdictionem: ſemper tamen ſibi reſeruat ſupremam iuriſdictionem. p. 2. fol. 40. b. l.
- Rex nouus Francię cõſueuit cõfirmare officia. p. 2. fo. 40. a. col. 1. in prin.
- Rex debet vti ſeruitio filiorũ ſuum tempore pacis & guerræ, ne ab alijs habeant petere vitæ neceſſaria. p. 2. fol. 20. b. *. 2.
- Rex qualiter debeat diligere patriam ſuam & populus ſibi ſubditos. p. 2. fol. 31. b. *. 1.
- Rex non debet eſſe credulus aduerſus ſubditos. p. 2. fol. 36. b. a.
- Rex Hiſpaniarum ſcđm antiquam conſuetudinem cognoſcit de violẽtijs inter eccleſi aſticos. p. 2. fol. 37. b. col. 1. in prin.
- Rex cognoſcens ſuper violentijs Eccleſiaſticorum an poſsit etiam condemnare in expenſis. ibidem.
- Rex non poteſt priuato concedere ſuam ſupremam iuriſdictionem. p. 2. fol. 40. b. f.
- Rex ſi alicui donet oppidum cum territorio conſtituendo eũ comitem vel ducem conſtitui videtur maioria. p. 2. fol. 7. b. b.
- Rex debet ſeruare legem tanquam facturam ſuam & eam honorare. p. 1. fol. 8. b.
- Rex quibus de cauſis teneatur Deum amare colere, laudare & magnifacere. p. 2. fol. 8. b. *. 1.
- Rex Franciæ cognoſcit in clericos de crimine læſæ maieſtatis. par. 2. folio. 22. a. d.
- Rex Franciæ & Angliæ, ſecundum veterem conſuetudinem vngitur in capite. p. 2. fol. 18. b. i.
- Rex eſt vicarius Dei in temporalibus in regno ſuo: & eſt cor & anima populi. p. 2. fol. 4. b. *. 1. & fol. 5. a. d.
- Rex qui vtilitates ſuorum non curat potius eſt tyrannus quam rex. p. 2. folio. 7. a. a.
- Rex inutilis & vitioſus an poſsit deponi vel ei dari coadiutor. par. 2. folio. 10. b. b.
- Rex quo tempore & quibus cibis debeat veſci. p. 2. fol. 12. a. *. 1.
- Rex à quibus mulieribus debeat abſtinere. ibid. *. 2
- Rex diſſolutus cum mulieribus an poſsit deponi per Papam. ibid. l.
- Rex quibus veſtibus vti debeat. ibid. b. *. 1.
- Rex quid debeat addiſcere. fol. 15. b. *. 3.
- Rex quibus ludis ſe exercere debeat p. 2. fol. 16. a. *. 2.
- Rex & regina quæ nam per ſe teneant̃ docere filios ſuos. p. 2. fo. 19. b. *. 1.
- Rex quos officiales habere debeat. p. 2. fol. 21. a. *. 2. &. 3.
- Rex nullo iure poteſt cognoſcere in crimine clerici. p. 2. fol. 22. a. d.
- Rex & regnum in quo fundant intentionem ſuam. p. 2. fol. 54. b. &. a.b.
- Rex non debet cupere honores ſuperfluos. p. 2. fol. 9. b. *. 3.
- Rex non debet eſſe auarus nec accumulare magnas diuitias. ibidem. folio. 10. a. *. 1.
- Rex non debet eſſe delitioſus: quia per delitias minuitur intellectus. ibi dem. *. 2.
- Rex quomodo debeat leges antiquas abrogare. p. 1. fol. 9. b. *. 1.
- Rex bonus quomodo regnum adminiſtret. p. 2. fol. 7. a. col. 1. in prin.
- Rex ebrioſus an poſsit priuari regno. p. 2. fol. 12. a. i.
- Rex ciuitate non petẽte, an poſsit mittere correctiorem ſeu capitaneum ad exercendam iuriſdictionem & regendam ciuitatem. p. 2. fo. 3. a. l.
- Rex debet cognoſcere Deum fide catholica. p. 2. fol. 8. a. *. 1.
- Rex etiam confiteri tenetur presbytero parrochiali, ſi ſua refidẽtia eſt intra certam parrochiam. p. 1. fol. 20. b. d. &. p. 2. fol. 22. a. a.
- Rex dicitur quaſi rector à regendo, vel à regula: & regebat antiquitus non ſolum in temporalibus, ſed etiam in ſpiritualibus. parti. 2. folio. 5. a. *. 1. &. f.
- Rex ſi fiat hæreticus conceditur eius regnum primo catholico occupãti. p. 2. fol. 9. a. i.
- Rex ſeu princeps merito poſſet deponi ſi ſine cauſa legitima deneget impendere auxilium Eccleſiæ oppreſſæ. ibid. k.
- Rex maleuolentiã & odium contra qͦs exercere debeat. p. 2. fo. 14. b. *. 1.
- Rex non debet cupere impoſsibilia. ibid. *. 2. & ſequenti.
- Rex an teneatur emendare damna eis quos ad bellum vocauit. parti. 2. folio. 67. a. a.
- Rege mortuo filius non debet niſi poſt tridaũ coronari. p. 2. fol. 29. b. d.
- Reges non poſſunt totaliter expropriare villam vel caſtrum regni & ſic lædere regiam coronam. p. 2. fol. 5. b. f.
- Reges antiquitus vngebantur in capitibus: nunc vnguntur in armo. p. 1. fol. 18. b. *. 1. &. i.
- Reges exempti à iuriſdictione imperatoris. p. 2. fol. 2. b. g.
- Reges de iure eſſent per electionem aſſumendi. p. 2. fol. 19. b. g. in fin.
- Reges in eligendis viris filiabus ſuis quatuor debet ſpectari. parti. 2. folio. 20. b. *. 1.
- Reges qui iuſtitiam adminiſtrare negligunt eorum regna de iure vacanti. p. 4. fol. 61. a. g.
- Reges Hiſpaniæ patroni ſunt omnium Eccleſiarum regnorum ſuorũ. p. 1. fol. 109. b. b.
- Reges Hiſpaniæ ſolent facere mercedem de ſuis iuribus in monetis ſubditorum ſuorum. p. 7. fol. 51. a. a.
- Reges ex lege Chriſti debent eſſe ſacerdotibus ſubiecti: antiquitus autẽ contra fiebat. p. 2. fol. 5. a. col. 2. in prin.
- Reges prius fuerunt quam imperatores. ibid. *. 1.
- Reges habent maiorem poteſtatem in regno quam imperator in imperio. ibid. h. *. 1.
- Reges quare debeant ſcire leges. p. 2. fol. 15. a. *. 3.
- Reges in ducendis vxoribus quatuor debent attendere. p. 2. fo. 16. b. *. 1.
- Reges qualiter debeant amare & honorare vxores ſuas. ibi. fol. 17. a. *. 1.
- Reges in indicendo bello debent habere multorum conſilia. parti. 2. folio. 25. b. a.
- Reges Hiſpaniæ antiquitus per ſe audiebant & diffiniebant cauſas. p. 2. fol. 26. b. b.
- Reges licet grauent ſuos barones duces & cæteros dominos, non tamen ipſi propterea debent ſubditos ſuos grauare. p. 2. fol. 40. b. e.
- Reges Hiſpaniæ quod ius habeant in electione prælatorum. parti. 1. folio. 38. b. *. 1. &. e.
- Regum præmium quale futurum ſit. p. 2. fol. 8. b. g.
- Regum proprium eſt donare. p. 2. fol. 15. a. c.
- Regibus cur olim prohibitus fuerit vſus vini. p. 2. fol. 12. a. *. 1.
- Regibus quæ damna naſcantur ex indebita loquutione. p. 2. fol. 11. b. *. 1.
- Regali reuerentiæ derogare eſt mutuum petere à ſubditis. p. 2. fo. 10. a. a.
- Regia poteſtas eſt inſtituta, vt boni à malo coerceantur & boni quietè inter malos viuant. p. 3. fol. 84. a. *. 1.
- REGVLA eſt propoſitio breuis, & cum verbis generalibus dictata, & habet vim legis. p. 7. fol. 100. a. *. 1.
- Nec ab ea recedendum eſt, niſi reperiatur fallentia. ibid. f.
- RESTITVTIO contra ſententiam qualiter peti debeat. partita. 3. folio. 60. a. b.
- Reſtituere, quam latam habeat ſignificationem in criminoſis indulgen tijs. p. 7. fol. 98. b. *. 2.
- Reſtitutus virtute indulgentiæ quomodo bona ſua recuperare debeat. p. 7. fol. 96. a. col. 1. per totum.
- Reſtitutio ad totã cauſam cũ expedit vt petatur debet infra decem dics à tempore ſcientiæ ſententiæ. p. 3. fol. 145. b. l.
- In reſtitutione in integrum qualiter debeat formari libellus. partita. 6. folio. 112. a. c.
- Reſtitutionem in integrum petere poteſt non habens vigintiquinque annos completos: ſi probet ſibi damnum illatum ſui facilitate, vel de fenſoris culpa. p. 6. fol. 112. a. *. 2.
- Reſtituitur minor aduerſus confeſsionem à ſe vel à tutore vel curatore, vel aduocato factam vel ob omiſſam exceṗtionem, ſi eſt læſus. par. 6. folio. 112. b. *. 1.
- Reſtitutio eſt in priſtinum ſtatum repoſitio. Et per eam minores à damnis alterius dolo, vel ſui facilitate venientibus liberant̃ p. 6. fo. 112. a. *. 1.
- Reſtitutio in quibus caſibus non datur minori. p. 6. fol. 113. a. *. 1.
- Reſtitutio in integrum datur minori contra ſententiam, ſiuc ipſe interfuit iudicio, ſiue cius curator. p. 3. fol. 152. b. *. 1.
- RESCRIPTVM contra literam vel priuilegium alicui cõceſſum non faciens de eo mentionem, & quod primum ſit inualidum, non declarans non valet. p. 3. fol. 96. b. *. 1.
- Reſcriptum per vnum ſociorum impetratum ſuper re communi cæteris conſocijs prodeſt. p. 3. fol. 96. a. *. 2.
- Reſcriptum ad trahendum litis cauſa extra locum domicilij viduas, orphanos, infirmos, pauperes &c̃. non valet. ibdi. *. 3.
- Per reſcriptum ſpeciale non poſſunt aliæ res peti, quam in reſcripto ſpe cificatæ. p. 3. fol. 98. a. *. 1.
- Reſcriptum ſecundum non valet ſi de primo per aduerſariũ impetratũ non faciat mentionem, ſi hoc opponitur. p. 3. fol. 95. a. *. 1.
- Reſcriptum contra ius naturale à principe impetratum non valet. p. 3 fol. 94. a. *. 1.
- Reſcripta quæ ſunt generalia, quæ ſub vno verbo comprehendunt multa, etiam ſi in aliquibus enumeratis ſubijciatur clauſula generalis. p. 3. folio. 97. b. *. 1.
- Per reſcriptum in quo dicitur, ſi ſic eſt, aut ſi quid inueneris ſicut nobis dictum eſt, vel ſimilia verba datur iuriſdictio & poteſtas ſententiandi. p. 3. fol. 98. b. *. 1.
- Reſcripta gratiæ conceduntur, quædam ad cõmodum cõcedentis: quędam ob neceſsitatem, alia denique ob ſeruitia. ibidem. *. 2. cum duabus ſequentibus.
- Reſcripta forera quæ conceduntur à rege quæ dicuntur de iuſtitia durant anno dumtaxat, viuo tamen concedente & impetrante, & eo cõtra quem impetrantur. p. 3. fol. 94. b. *. 2.
- Reſcriptum ſecundum generale contra primum ſpeciale non valet, etiã ſi de eo faciat mentionem, niſi ſpecificet effectum tenoris primi. p. 3. folio. 95. b. *. 1.
- Reſcriptum qui impetrat tacita veritate vel ſuggeſta falſitate, reſtituet damna, & expenſas duplicatas parti, quam excedere voluit. partita. 3. fol. 99. b. *. 1.
- Reſcriptum ab excommunicato impetratum non valet: ne quod lite pendente impetratur, ſi de his quæ ſunt acta non fecerit mentionem. p. 3. fol. 95. b. *. 2.
- RIXA dicitur tantum inter duos. p. 2. fol. 51. b. d.
- Rixæ ſedendæ an teneãtur ſe interponere omnes. p. 2. fol. 51. b. h.
- Rixam mouentes in curia regis qualiter puniantur. p. 2. fol. 51. b. *. 1.
- ROGATVS tacite de reſtituenda hæreditate incapaci vel ſpurio quid facere debeat in conſcientia? Barto. concludit quòd tenetur reſtituere fiſco. p. 6. fol. 51. b. c.
