- Donatio facta à patre filio in poteſtate non valet. p. 5. fol. 10. b. i.
- Donatio propter nuptias, & datio arrarum in quot differunt. p. 4. fol. 29. col. 2. in fine glo. mag.
- Donatio propter nuptias cur fuit introducta. p. 4. fol. 29. vbi ſupra.
- Donatio intervi. & vxo. vt morte confirmetur requirit traditionem. p. 4. fol. 30. b. b.
- Donatio facta ſub cõditiõe valet ſi adimpleatur cõditio. p. 5. fo. 11. b. *. 1.
- Donatio inter viuos facta ſub modo reuocat ſi modꝰ nõ impleat̃. ib. *. 2.
- Donatio facta pro dote alicuius puellæ per extraneum reuocatur per ſuperuenientiam liberorum. p. 5. fol. 12. b. b.
- Donatio an reuocatur ſi legitimẽtur filij per ſubſequens matrimoniũ? p. 5. fol. 13. a. c.
- Donatio non poteſt reuocari per filium viuente patre niſi in defectum alimentorum. ibid. e.
- Donatio nõ recõualeſcit, ſi filij, qui eã ſemel reuocauerũt moriant̃. ibi. g.
- Donatio propter nuptias quid ſit. p. 4. fo. 29. a. *. 1.
- Donatio quæ cõfirmatur morte an indigeat inſinuatione. p. 4. f. 30. b. b.
- Donatio facta inter abſentes an teneat. p. 5. fol. 11. a. d.
- Donatio non reuocatur propter ſuperuenientiam liberorum adoptiuorum, vel ſpiritualium. p. 5. fol. 13. a. c.
- Donatio reuocatur per ſuperuenientiam filiorum naturalium qui non ſunt ex damnato coitu, qui alias poſſunt ſuccedere matri ibidem.
- Donatio facta ſponſæ ab ſpõſo ante ductionem ad domum an teneat. p. 4. fo. 30. a. b.
- Donatio quæ confirmatur morte eſt quædam tertia ſpecies à donatione, & legato. ibid. b. b.
- Donatio ad certam diem rectè fieri poteſt. p. 5. fol. 11. b. *. 3.
- Donatio cauſa mortis ex quibus cauſis infirmat̃ & à quo fieri poſsit. p. 5. fol. 15. a. *. 1.
- Donatio propter nuptias non venit in iudicium familiæ herciſcundæ. p. 6. fol. 101. a. *. 1.
- Donatio cauſa mortis requirit præſentiam donatarij. p. 5. fo. 15. b. b.
- Donatio facta inter patrem & filiũ tempore emancipationis, valet, etiã ante decretum iudicis interpoſitum. p. 3. fo. 113. a. l.
- Donatio que recipitur à notario nomine abſentis non poteſt reuocari. p. 5. fol. 11. d.
- Donatio ſi antequã acceptetur à donatario, reuocetur per donatorem non valet. ibid.
- Donatio facta eccleſiæ vltra quingentos aureos exigit inſinuationem ex mente Baldi. p. 5. fol. 14. a. m
- Donatio an poſsit reuocari etiam ſi iurauit donator ſe non reuocaturũ prætextu ingratitudinis. p. 5. fo. 15. a. b.
- Donatio facta filiofamilias qñ ei imputet̃ in legitimã. p. 2. fo. 10. b.l.
- Donatio vſ ad ꝗngẽtos morapeti. valet ſine inſinuatiõe. p. 5. f. 13. b. a. 1.
- Donatio non deſinit eſſe valida licet ex ea recipiens non efficiatur ditior. p. 4. fol. 31. a. *. 1.
- Donatio an ſit perfecta quam nuntius ſine mandato donatario declarauerit. p. 5. fo. 11. a. d.
- Donatio reuocatur propter ingratitudinem donatarij. p. 5. fo. 14. b. *. 1.
- Donatio ꝓpter bene merita non reuocat̃ingratitudine donatarij. ibi. c.
- Donatio vſuſfructus quem habet pater in bonis filij non poteſt reuocari per querelam inofficioſæ donationis. p. 5. fol. 13. b. col. 2. in prin.
- Donatio inofficioſa reuocatur vſque ad legitimam tantum & nõ in totum. ibid. b. a.
- Donationis appellatione non ſemper venit donatio cauſa mortis. p. 5. folio. 15. a. d.
- Donationẽ facto filio an poſsint reuocare filij poſtea nati. p. 5. fol. 12. b. c. In donatione caſtri ſeu villæ etiam facta eccleſiæ non venit merum imperium. p. 5. fo. 14. a. a.
- In donatione cauſa mortis debet fieri mentio periculi & mortis, vt ita dicatur. p. 5. fo. 15. a. e.
- In donatione cauſa mortis reſtituuntur fructus percepti à donatario. ibid. g.
- Donationes cauſa matrimonij fortiuntur fauores dotis. p. 1. fo. 28. b. i.
- Donationes factæ àprincipe, vel à priuato principi, nec in dote, nec in donat. propter nupt. non eſt neceſſariainſinuatio. p. 5. fo. 13. b. *. 1.
- Donationes durante matrimonio prohibitæ ſunt inter virum & vxorem ex quibus vnus ditior alter pauperior efficeret̃. p. 4. fol. 30. a. *. 1.
- Donatiões factas per reges ſucceſſores ratas habere debẽt. p. 2. fol. 15. a. c.
- Donationes & legata non debentur niſi deducto ære alieno. fol. 111. b.a.
- Donationes inter virum & vxorem durante matrimonio, an confirmari poſsint iura mento. p. 4. fol. 30. a. i.
- Donator an poſsit agere contra hæredes donatarij ingrati. p. 5. fo. 15. a. c.
- Donator ſi ante acceptationem donationis moriatur moriedo videtur pœnitere. p. 5. fol. 11. a. d. in fine.
- Donator qui dedit ob aliquam cauſam poteſt agere, vel ad implemẽtũ, vel condictio. ob cauſam. ibid. b. b.
- Donator fi tempore donationis cogitauit de filijs an poſsit reuocari do natio, ſi naſcantur filij. p. 5. fol. 12. b. a.
- Donator & ſi deſperans ſe habiturum filios ſi renũtiet remedio. l. ſi vnquam de reuo. donat. tamen filij poſtea habiti reuocant donationẽ. p. 5. fo. 13. a. d.
- Donans rem alienam, & tradens an committat furtum. p. 5. fo. 46. b. c.
- DOS quæ ſufficit ad victum, & veſtitum congruum, non dicitur parua. p. 4. fol. 28. b. l.
- Dos eſt duplex aduentitia & profectitia. p. 4. fo. 29. b. *. 1.
- Dos & alimenta quando non pari paſſu ambulant. p. 4. fo. 31. b. b.
- Dos qualiter conſtituatur. p. 4. fol. 32. a. *. 1. 2. &. 3. cum ſequent.
- Dos an poſsit peti ex ſola pollicitatione. p. 5. fo. 61. a. a.
- Dos ex parte viri eſt titulus oneroſus, ſed ex parte mulieris dicitur lucratiuus. p. 5. fol. 111. b. b.
- Dos & pia cauſa æquiparantur. p. 5. fol. 73. a. a.
- Dos eſt illud quod mulier dat viro cauſa contrahẽdi cum eo matrimonium, & eſt quaſi vxoris proprium patrimoniũ. p. 4. fo. 29. a. *. 1. &. a.
- Dos quibus modis per alterum cõiugum lucrari poſsit. p. 4. fo. 35. a. *. 2.
- Dos mortua vxore cui debeat reſtitui. p. 4. fo. 37. b. *. 1. f. &. g.
- Dos mulieris accuſatæ de adulterio applicatur viro. p. 7. fo. 69. b. e.
- Si tamen maritus ex ea habeat liberos illi poſt mortem patris habebunt. ibidem. g.
- Dosprofectitia quæ dicatur. p. 1. fo. 29. b. i.
- Dos qualiter debeat reddi ſoluto matrimonio. p. 4. fo. 36. b. *. 1.
- Dos eſſe non poteſt ſine nuptijs. p. 4. fo. 32. a. q.
- Dos dari poteſt æſtimata, vel non æſtimata. p. 4. fol. 33. a. *. 2.
- Dos quę datur à patre filiæ propter bene merita dicitur aduẽtitia. p. 4. folio. 29. b. i.
- Dos data per extraneum matre moriente ex tacito pacto debetur fi lijs illius matrimonij. p. 4. fo. 38. a. a.
- Dos data filiæ an computetur in legitimam filijs ſuis ſi ipſa deceſsit viuo patre relictis filijs. p. 6. fol. 99. b. col. 1. in medio.
- Dos data ab extraneo filiæ contemplatione patris dicitur profectitia. p. 4. fo. 29. b. i.
- DOTIS collatio qualiter fit. p. 6. fol. 99. b. h.
- Dotis nomine quod relinquitur an ſtatim debeatur, vel ſperetur tempus nuptiarum. p. 4. fo. 32. b. b.
- Dotis collatio inter quas perſonas habeat locum. p. 6. fo. 100. a. b.
- Dotis periculum datæ inæſtimatæ ad quem pertineat. p. 4. fo. 35. a. *. 1.
- Dotem ſi ſoluit extraneus pro muliere, ſi nuptiæ non ſequãtur, an poſſit ipſe dotem repetere. p. 4. fol. 32. a. o.
- Dotare qui tenetur pupillam, ſi aliquid recipit vt eam alicui in matrimonium collocet, turpiter id accipit, & poteſt repeti per pupillam. p. 4. fol. 32. a. f.
- Dotare competenter filiam qualiter dicatur pater. p. 6. fo. 46. b. d.
- Dotales res ſoluto matrimonio, ſi ſunt immobiles ſtatim ſunt reſtituen dæ: mobiles verò poſt annum. p. 4. fo. 38. a. *. 1. &. f.
- DVBIVM quando eſt poſitum in opinionibus doctorũ, quid agen dum. p. 1. fo. 8. b. col. 1. in princi.
- DVCTIO ſponſæ ad domũ pręſumit copulã. p. 4. fo. 30. a. e.
- DVELLVMan poſsit iure permitti. p. 7. fo. 21. a. d.
- Duellum ex riepto proueniens eſt ſpecies probationis per duorũ bellũ & fuit inter generoſos introductum. p. 7. fol. 21. a. *. 1.
- Duellum duplex eſt, vnum equeſtre, aliud pedeſtre. ibid.
- Duelli conficiendi modus & forma. ibid. *. 2.
- Si duellum prima die non finiatur quid faciendum ſit. p. 7. fo. 22. a. *. 1.
- Poſt duellum ad quem pertineant arma, & equi bellatorum. ibid. *. 2.
- DVO rei debendi qui dicantur. p. 5. fo. 75. b. g. per totum.
- DVPLA quã cõſequit̃vir agẽs de euictione auget dotẽ. p. 4. fo. 33. b. h.
- Limitotur tamen qñ res euicta fuit data æſtimata ab ipſa muliere. ibid.
- DVX exercitus qualis eligi debeat. p. 2. fo. 84. a. *. 1.
- Dux exercitus quales virtutes debeat in ſe habere. ibid. *. 2.
- Dux quis dicatur. p. 2. fol. 7. a. *. 1. &. g.
- Dux licet reſideat in territorio alieno poteſt punire delinquẽtes. ibid. g.
- Dux exercitus in territorio alieno in quo reſidet cum exercitu poteſt aliquem condemnare. p. 2. fol. 25. b. c.
- Duces, & cæteri domini non poſſunt condere legem vel ſtatuta ſine cõ ſenſu populi. p. 2. fol. 7. b. f.

- E.

- EBRIETAS tũc eſt peccatũ mortale qñ quis bene aduer tit potum eſſe immoderatũ & inebriantẽ. p. 1. fol. 43. a. h.
- Ebrietas omnium vitiorum fomes, & nutrix eſt. ibid. i.
- Ebrij ſecundum legem cuiuſdam pytagorici plus debent puniri, quam ſobrij. p. 7. fo. 30. a. k.
- Ebrietatis mala & incommoda. p. 1. fo. 43. a. o.
- Ebrius delinquens & an & quałr puniatur. p. 7. fol. 18. b. d. & fol. 30. a. k.
- ECCLESIA tribus modis dicitur. p. 1. fo. 95. a. *. 1.
- Eccleſia non debet erigi vbi ſit infirmus locus. ibidem. l.
- Item eccleſia cathedralis non poteſt erigi ſine licencia papæ. ibid.
- Eccleſia vocatur domus luctus, & pœnitẽtiæ quod ſignificat proiectio corporum infidelium. p. 1. fol. 98. b. *. 1.
- Vocatur etiam domus caſtigationis & domus quietis, & præſidij & ora tionis. fol. 99. a. *. 1. &. 2. &. 3.
- Eccleſia per quos refici acreſarciri debeat. p. 1. fo. 97. b. *. 1.
- In eccleſia potius quã alibi an ſit orandum triplex ratio. p. 1. fol. 99. b. b.
- Eccleſia Romana mater eſt omniũ eccleſiarũ, nõ domina. p. 1. fo. 34. a. q.
- Eccleſia tenetur mittere granũ in foro tẽpore neceſsitatis. p. 1. fo. 67. b. a.
- Eccleſia ad quæ numera teneatur tempore neceſsitatis. ibid. b.
- Eccleſia tunc dicitur pleno iure ſubiecta vbi Epiſcopus non percipit ius Epiſcopale. p. 1. fo. 78. a. a.
- Eccleſia quibus ex cauſis poſsit denuo conſecrari. p. 1. fo. 99. b. *. 1.
- Eccleſia eſt mater conſeruans non generans. p. 2. fol. 12. a. col. 2. in princi.
- Eccleſia vt gladio corporali vteretur voluit Chriſtus ibid.
- Eccleſia recipiens depoſitum obligatur etiam ſi non ſenſit lucrum contra Innoc. p. 5. fol. 9. a. e.
- Eccleſia & fiſcus æquiparantur. p. 5. 44. b. col. 1. in prin.
- Sed an gaudeat priuilegijs fiſci? ibidem.
- Eccleſia quibus, de cauſis ſoleat reconciliari. p. 1. fol. 100. a. *. 1.
- Eccleſia idem eſt quod ipſa libertas ſecundum Bald. p. 1. fo. 100. a. k.
- Eccleſia de nouo ędificanda qualiter debeat dotari. p. 1. fol. 95. b. *. 1. &. e.
- Eccleſia in quibus caſibus poteſt tranſferri de vno loco ad aliũ. ibid. b.
- Eccleſia à quo debeat dotari. ibid. *. 2.
- Eccleſiæ ꝗbus de cauſis ſolent de nouo ædificari, vel mutari. fo. 96. b. *. 1.
- Eccleſiæ vna poteſt alteri vniri ex cauſa paupertatis. ibid. *. 2.
- Eccleſia non tenetur vendere pro redemptione captiui parrochiani. p. 1. fol. 109. b. f.
- Eccleſia ſi fundetur in prædio tributario, an debeat ſoluere tributum. p. 1. fo. 114. a. b.
- Sed quid ſi eccleſia in fundo ſuo aliam conſtruat cui competat poteſtas prouidendi. ibid.
- Eccleſia in quibus caſibus alienare non poteſt. p. 1. fol. 110. a. b.
- Eccleſia alteri vnita debet viuere ſecundum maioris regulam, & vtitur eius priuilegijs. p. 1. fol. 103. b. *. 1.
- Eccleſia quibus modis poteſt alteri vniri. ibid. e.
- Eccleſia licet ſubiecta ſit religioſis quo ad temporalia: non tamen poſſunt ad libitum alterare antiquum ſtatum eccleſiæ. p. 1. fo. 104. a. e.
- Eccleſia eò quod conceſſa eſt monachis pleno iure, non intelligitur cõceſſa ptãs cognoſcẽdi de cauſis criminalibꝰ clericorũ. p. 1. fo. 104. a. g.
- Eccleſia poteſt agere pro rebus alienatis contra quemcunque poſſeſſo rem. p. 1. fol. 113. a. *. 2.
- Eccleſia Romana an poſsit mouere bellũ illis terris in quibus Chriſtianum nomen nunquam viguit. p. 2. fol. 79. a. g. in prin.
- Eccleſiæ & altaria à quo debeant conſecrari. p. 1. fol. 97. b. *. 2. &. h.
- Eccleſiæ quacunque die conſecrari poſſunt. p. 1. fol. 98. a. *. 1.
- Eccleſiæ conſecratio qualiter fieri debeat. ibid. *. 2.
- Eccleſiæ turris poſt incaſtellari, & fortificari àlaicis ſuſtentatione ſtatus publici. p. 1. fol. 96. b. h.
- Eccleſiæ conſerratio fieri poteſt quolibet tempore. p. 1. fol. 98. a. b.
- Eccleſiam ædificaturus qualem eam debeat facere. ibi. fo. 96. a. *. 3.
- Eccleſiaſticę res in quibꝰ caſibus alienari pñt. p. 1. fol. 81. b. col. 1. in prin.
- Eccleſiaſticæ res non ſunt ad humanos vſus transferendæ. partita. 1. folio. 103. a. *. 1.
- Eccleſiaſticæ res immobiles dari poſſunt in emphiteoſim ꝓ annuo cen ſu perpetuo vel ad tempus. p. 1. fol. 110. b. *. 1.
- ECCLIPSIS quæ accidit tempore paſsionis domini qualis fuit. p. 1. fol. 31. b. f.
- EDICTA poſita in ciuitate afficiunt omnes de diœceſi. parti. 4. folio. 23. b. g.
- ELECTIONEM aliquarum rerum qui habet non põt eligere me liorem: niſi ſint tantum duæ res. p. 6. fol. 64. a. d.
- Et hoc an procedit etiam ſi expreſſe per teſtatorem data ſit legatario electio. ibidem.
- In electione variare non licet, quod plane procedit in vltimis voluntatibus: ſecus verò eſt in contractibus. p. 6. fol. 65. a. a.
- Sed an poſsit variari ab eo qui habet poteſtatem eligendi ex reſcripto, ſeu ex literis ab beneficia. ibid.
- In electione rerum alternatiuarum an admittatur variatio. ibidem.
- Electio prælatorum qualiter debeat fieri. p. 1. fol. 38. a. *. 2.
- Electio per ſerutinium qualiter celebratur. p. 1. fol. 39. a. *. 1.
- Electio per compromiſſum qua forma fiat. ibid. *. 2.
- Electio per viam inſpirationis. ibid. b. *. 1. &. a.
- Electio eſt iudicis in pœna alternatiua. p. 2. fol. 34. b. c.
- Electio Epiſcopi, de iure communi pertinet ad decanum & capitulum. p. 1. fol. 38. a. l. per tot.
- Ad electionem quando debeant vocari abſentes. ibid. b.a.
- In electione pręlatorũ quod ius habeant reges Hiſpanię. p. 1. fo. 38. b. *. 1.
- Electio ſeu præſentatio Epiſcoporum ad cathedrales Eccleſias pertinent regibus Hiſpaniæ. & vnde iſta conſuetudo fluxerit. ibid. e. per totũ.
- Electione celebrata quid facere debeat capitulum. p. 1. fol. 40. b. *. 3.
- Contra electum in Epiſcopatum poteſt opponi crimen, vt repellatur à conſecratione. p. 1. fol. 41. a. g.
- Electores propria manu debent ſcribere vota ſua. p. 1. fol. 39. a. g.
- Eligendi poteſtate priuantur, qui ſcienter indignum in Epiſcopum eligunt. ibi. fol. 40. b. *. 2.
- Quod intellige ſi perſeuerauerit in ea voluntate donec ſubſequuta fuerit communis electio. ibi. g.
- Eligendi ius quo tempore terminetur. p. 6. fol. 65. a. b.
- Elegẽdi in Epiſcopos quibꝰ rebus debeant eſſe p̃diti. p. 1. fo. 39. b. *. 2. &. e.
- Eligi non poteſt nouiter ad fidem conuerſus. p. 1. fol. 40. a. *. 1.
- Eligi ad epiſcopum quæ perſonæ non poſſunt. ibidem. &. l.
- Eligi qui non poſſunt, poſſunt poſtulari. ibid. *. 2.
- Eleemoſina qualiter dari debeat. p. 1. fol. 151. a. *. 1.
- Quales olim viri elegebantur ad bellum. p. 2. fol. 70. b. *. 2.
- EMANCIPARE non põt pr̃ filiſtminorẽ ſeptẽnio. p. 4. fol. 51. a. *. 2.
- Emancipare filios quibus ex cauſis cogatur pater. p. 4. fo. 51. b. *. 1. &. c.
- Emancipatio olim fiebat cum iniurijs, & alapis. p. 3. fol. 113. a. e.
- Pro emancipatione filij pater pecuniam recipere poteſt. ibid. 1.
- Emancipari nemo poteſt inuitus ne ignorans. p. 3. fol. 113. a. g.
- Emancipatio coram quo debeat fieri. p. 4. fol. 51. a. c.
- Emancipatio libera eſſe debet: nec fieri poteſt inuito filio, vel inuito patre. ibidem. *. 3.
- In emancipatione quid requiratur. p. 4. fol. 51. b. a. &. b.
- Emancipatus propter iniuriam verbalem aut factam patro illatam reducitur in patriam poteſtatem. p. 4. fol. 51. b. *. 2.
- EMERE remſuam nemo poteſt, niſi in ea alius habeãt àpartẽ. p. 5. fol. 19. a. *. 3.
- EMENDA quid ſit & quando debeatfieri. p. 2. fol. 92. b. per totum cum fol. ſequen.
- EMPHITEOSIS ſi ſit conceſſa marito & vxori & eorum filijs, non ſolum includuntur filij illius matrimonij, ſed & alterius. p. 2. fol. 45. a. a. col. 2. in prin.
- Emphiteoſis eccleſiæ non tranſit ad extraneos hæredes: nec poteſt dari in perpetuum. p. 3. fol. 106. a. f. &. g.
- De emphiteoſis ſubſtantia eſt, quod pretium interueniat à principio vltra penſionem. ibidem. i.
- Emphiteoſis ſi ſit acquiſita eccleſiæ per præſcriptionem Bald. fal. aſſeruit talem emphiteoſim extendi ad tertiam generationem. p. 5. fo. 50. a. col. 2. in fine gloſ. magne.
- Emphyteoſis quid ſit & in quibus rebus conſtituatur. p. 5. fol. 48. a. *. 2. &. f.
- De natura emphiteoſis eſt quod ſit perpetua. p. 5. fol. 49. b. b.
- Niſi ſit emphiteoſis quæ non conſueuit concedi, niſi in primum hæredem: quia tunc nomen hæredis reſtringitur ad primum hæredẽ tantum. ibidem.
- Vel niſi emphiteoſis concedatur ab Eccłia, alicui vt ſuis hæredibus. ibi.
- Vel niſi in conceſsione fiat expreſſa mẽtio de hæredibus maſculis. ibid. i fol. 50. a. col. 1. in prin.
- In emphitheoſi an ſucc edant æqualiter filij qui ſunt inſtituti inæqualiter in hæreditate. ibid.
- Emphiteoſis ſi ſimpliciter recipiatur. intelligitur recepta pro filijs maſculis tantum ibid.
- Author tamen notab. multa in contrarium affert ibid.
- Emphiteoſi finita per generationem, deſcendentes poſſunt petere ſib confirm ari: & ſi non confirmetur eis fit iniuria, vt ait Barto. par. 3. fo lio. 106. b. b.
- Emphiteoticus contractus & cenfualis in quibus different. partita. 5. folio. 48. b. b.
- Emphiteota tenetur prius offerre feudum ſuum dño, vt ſi velit emere præferatur. p. 5. fol. 51. a. *. l.
- Sed an hoc idem ſit ius in cenſuario? ibid. i.
- Quid autem ſi emphiteota permutet, locet ad longum tempus, donet, le get, vendat ſub conditione aut alio quouis modo alienet an requirat̃ domini conſenſus. ibid. b. b.
- Emphiteotæ in quibus caſibus remittitur penſio. p. 5. fol. 50. b. c.d.e.f.
- Emphiteotæ ſi remanet minus octaua parte non tenetur ad penſionẽ de iure partit. ibid. f.
- Emphiteota an poſsit alij in emphiteoſim concedere ſine conſenſu dñi. p. 5. fol. 52. a. col. 2. in prin.
- EMPTIO & venditio perficitur duobus modis, in ſcriptis, & fine ſcriptis. p. 5. fol. 17. a. *. 1.
- Emptio & venditio an cenſeatur in ſcriptis facta quando conuentũ eſt: vt inde fiat ſcriptura. ibid. b.
- Emptor non tenetur ſoluere prius ſibi res tradatur. Et quid ſi venditor nolit ante ſolutionem tradere. p. 5. fol. 21. a. h.
- Emptor rei locatæ poteſt expellere conductorem ante tcmpus. parti. 5. folio. 44. a. *. 2.
- Sed locator ad quid tenetur? videtur etiam vltra partem precij, ad intereſſe. ibid. m. & pag. ſequenti. col. 1. &. 2.
- Sed quid ſi conductor conduxit ad decenniũ vel vltra. ibid. fol. 45. a. b.
- Emptor ante traditionem rei traditæ poteſt pœnitere & perdit arras: vẽditor autem reddit duplicatas. p. 5. fol. 17. a. *. 2.
- Emptor non poteſt agere ad intereſſe contra venditorem, etiam quando contractus eſt perfectus. ibid. e.
- Emptor ſciens domum vel molendinum eſſe dirutum tenetur ad precium. p. 5. fol. 18. a. *. 3.
- Emptor rei aliene cũm ſtipulatus ſit de euictione an poſsit agere ad intereſſe. p. 5. fol. 19. b. d.
- Emptor qui emit rẽ ex pecunia mea, fi deſiuit eſſe ſoluendo, an poſsim agere ad rem. p. 5. fol. 30. a. e.
- Sed quid ſi donauit & res ſit perempta & ratam habeam donationem ac agam ad precium rei. ibid.
- Emptor an ſemper teneatur denunciare vẽditori ſibi litem eſſe motam ſuper re vendita. p. 5. fol. 2. a. h.
- Emptor male fidei habet recurſum ad precium contra alienantem res eccleſiaſticam licet contrarium teneatur commu. doctores. partita. 1. fol. 113. a. k.
- Emptor gabellæ alicuius territorij, ſi illius pars euincatur an poſsit age re ad euictionem. p. 5. fol. 23. a. d.
- Emptor re euicta in quibus caſibus non habet recurſum contra venditorem. p. 5. fol. 23. a. *. 2.
- In emptore diſtinguitur ſcientia, vel ignorantia: in venditore nequa p. 5. fol. 10. b. a.
- Emptore condemnato ob contumaciam non poteſt venditor appellare. p. 5. fol. 23. b. b.
- EPISCOPVS loci in quo eſt maior pars hæreditatis fit executor teſtamenti in legatis relictis pro redemptione captiuorum. partita. 6. fol. 77. b. *. 2.
- Epiſcopus dicitur quaſi ſuper intendens quia ſuper rebus ſuæ diœceſis ſpiritualibus & eccleſiaſticis debet intendere. p. 1. fol. 38. a. *. 1.
- Epiſcopus quiſuperfluè expendit redditus eccleſiæ ſuæ tenetur ad reſtitutionem pauperibus. p. 1. fol. 44. a. n.
- Epiſcopus an poſsit cognoſcere de cauſis miſerabilium perſonarũ, vb adeſt negligentia iudicis ſeculares. p. 1. fol. 65. a. g. per totum.
- Epiſcopus poteſt eccleſiã vacantem monaſterio dare: & quid in huiuſmodi donatione comprehendatur. p. 1. fol. 111. b. *. 2.
- Epiſcopus quas donationes poteſt facere ſine conſenſu capituli. fol. eodem. b. *. 1. &. d.
- Ep̃spoteſt infra annum, cogere executores teſtamentarios negligẽtes, vt legata ad pias cauſas exequantur. p. 6. fol. 78. b. a.
- Sed huiuſmodi annus à quo tempore intelligatur currere, an die mortis teſtatoris? ibid. b.
- Epiſcopus quas res debeat expedire cum conſenſu capituli. partita. 1. fo lio. 112. *. 1.
- Epiſcopus an poſsit ſine conſenſu patroni præbendas facere de redditi bus Eccleſiæ patronatæ. p. 1. fol. 118. b. a.
- Epiſcopus ad adminiſtrationem rerũ eccleſiæ debet prouidere de occonomis clericis non laicis. p. 1. fol. 50. b. *. 1.
- Epiſcopus in quibus caſibus habet poteſtatem diſpenfandi. ibid. folio. 51. a. *. 1.
- Epiſcopus non debet ſe abſentare ab eccleſia ſua vltra annum, niſi ſit in curia Roma. de mandato papæ. p. 1. fol. 41. a. *. 2.
- Ne etiam ad tempus niſi de licentia papæ. p. 1. fol. 41. b. a.
- Epiſcopus ſi alienat rem menſæ ſuæ requiritur authoritas Archiepiſcopi. p. 3. fol. 103. b. a.
- Epiſcopus debet habere integram notitiam veteris & noui teſtamenti: & quomodo id debet intelligi. par. 4. folio. 28. b. colum. 1. c. &. p. 1. fol. 43. b. b.
- Epiſcopus quibus moribus debeat fulgere. p. 1. folio. 41. b. *. 1. & multis ſequentibus.
- Epiſcopum debere eſſe ſine peccato mortali: vt dicit Paulus qualiter in telligatur. ibid. *. 1.
- Epiſcopus ignorans canones peccat ſi ſententiam ferat. p. 4. fol. 28. b. c.
- Epiſcopum debere eſſe vnius vxoris virum qualiter intelligatur. part. 1. fol. 42. b. *. 2.
- Epiſcopus non ordinet hominem alterius diœceſis, niſi de licentia diœ ceſani. p. 1. fol. 57. b. *. 1.
- Epiſcopus in ſynodo non poteſt ſtatuere contra canones. p. 1. folio. 8. a. col. 1. in principio.
- Epiſcopus aut maior prælatus nõ autem minor tenetur ſententiam diuortij proferre. p. 4. fo. 28. b. *. 1.
- Epiſcopus clericum à patrono præſentatum tenetur inſtituere, & non prouidebit ipſe abſ præſentatione patroni. Nam regulariter inſtitutio ſine præſentatione patroni eſt ipſo iure nulla. p. 1. fol. 115. a. i.
- Epiſcopus poteſt alteri cauſam matrimonialem delegare. p. 4. fol. 28. b. col. 2. in prin.
- Epiſcopi qui largè excedunt faciendo maiorias in cõſanguineos de fructibus prælaturæ tenentur ad reſtitutionem. p. 1. folio. 44. b. colum. 1. in principio.
- Epiſcopi ſunt baſes eccleſiæ, & de eorum munere. vide. p. 1. fol. 32. b. *. 3.
- Epiſcopi æquiparantur præfectis prætorio. p. 1. fol. 52. b. *. 1.
- Epiſcopi negligentia deuoluit iuriſdictionem ad Archiepiſcopum. p. 1. fol. 36. b. g.
- Epiſcopi maximè debent temperare à crapula & obrietate. partita prima. fol. 43. a. *. 1.
- Epiſcopi vnguntur chriſmate cùm confecrantur. partita prima. fol. 18. a. colum. 1. *. 1.
- Epiſcopi iurant regi fidelitatem. p. 2. fol. 50. a. g.
- Epiſcopi eſt diſputare contra hæreſes vnde in concilijs Epiſcopi ſolent congregari. p. 1. fol. 33. a. d.
- Epiſcopatus eſt culmen dignitatum: non enim inuenitur maior ordo. p. 1. fol. 32. b. f.
- Cardinalatus tamen & papatus ſuperius culmen dicitur. ibid.
- Epiſcopalis dignitas liberat à patria poteſtate, & à vinculo religionis. &c.p. 1. fol. 52. a. *. 1.
- EQVOSconductos qui defraudant penſione debita, præbendo minus paleæ, vel hordei tenentur. p. 3. fol. 108. b. g.
- Equi quod nõ poſsint educi à regno Hiſpaniæ antiqua cõſuetudo eſt. p. 5. fol. 38. a. m.
- ERRORquid ſit. p. 4. fol. 9. b. g.
- Error iuris an poſsit cauſare præſcriptionem & fidem bonam in rebus
- Eccleſiæ alienatis. p. 1. fol. 111. b. f.
- Error in nomine anvitiet legatum. p. 6. fol. 59. a. col. 1. in prin.
- Error tituli in facto proprio impedit vſucapionem: ſed in facto alieno non. p. 3. fol. 168. b. *. 1.
- Error in nomine communi vitiatlegatum. p. 6. fol. 65. b.*3.
- ETHIMOLOGIA eſt reſolutio vocis in proprium effectum rei, quæ demonſtratur. p. 6. fol. 2. a. g. &. p. 7. fol. 96. a. *. 2. &. c.
- Argumentum ab ethimologia valet. ibid.
- EVCHARISTIAqualiter debeat conſecrari. p. 1. fo. 29. a. *. 2. cum tribus ſequentibus.
- Euchariſtiam debet portare infirmo presbyter aut diaconus, alius verò minime. ibid. fol. 30. a. *. 4.
- Euchariſtiæ obuians omnis populus genua debet flectere, qͦd fi obuiet infidelis, aut ſecedere debet aut genua flectere. p. 1. fol. 30. b. *. 1. &. 2.
- Euchariſtia non debet ſeruari niſi cauſa infirmorum. p. 1. fol. 98. a. f.
- EVICTA dote ſi adhuc remanent mulieri bona paraphernalia, ex quibus poſsit ali, iſto caſu vir poſsit mulieri petenti alimenta opponere exceptionem. p. 4. fol. 35. a. c.
- Euictionis rei dotalis periculum quando pertineat ad vxorem. p. 4. folio. 35. a. *. 1.
- Sed an viro petẽte qͦd vxor ſibi caueat de euictione, teneat̃ mulier. ibi. a.
- EXAMEN apum domini conſpectum effugiens aut longe fugiens prius includenti acquiritur. p. 2. fol. 159. b. *. 1.
- EXACTORES tributorum de iure cõmuni non poſſunt cogere reſiſtentes, ſed pertinet ad præſidem. p. 5. fol. 28. b. n.
- EXCEPTIO à reo oppoſita prius eſt terminanda quam lis conteſtetur. p. 3. fol. 53. a. *. 1. &. d.
- Sed quid ſi fit exceptio ſuper ſtatu? ibid. d.
- Exceptio qualiter debeat proponi: ne excipiens videatur crimen fateri. p. 7. fol. 3. a. g.
- Exceptio quando non opponitur à ſpoliante, ſed à tertio dicente reum non debere reſtitui, non eſt audienda: doctores tamen communiter aliter volunt. p. 7. fol. 43. b. c.
- Exceptio liquidabilis dicitur quæ infra decem dies liquidari poteſt. p. 5. fol. 103. a. f.
- Exceptiones perẽptoriæ, ſi opponantur à reo, debet prius ſuper eis pro nunciari. p. 3. fol. 18. b. *. 1.
- EXCOMMVNICATIO eſt ſententia quæ alienat & ſeparat qñ hominem à ſacramentis eccleſiæ, & à communione fidelium ſimul, & hæc dicitur maior excommunicatio. p. 1. fol. 82. b. *. 1.
- Excõmunicatio. 16. caſibus incurritur. ibid. *. 2. & per totum.
- Excommunicationem non incurrit in. 14. caſibus inijciens manus violentas in clericum. p. 1. fol. 83. a. *. 1. &. f.
- Excommunicationem non incurrit pater qui filium etiam in ſacris cõſtitutum percutit, vt bonis moribus inſtruatur. ibid. f. in fin.
- Excõmunicationis ſententia iniuſtè lata ligat, licèt ab ea appelletur: & idem in ſententia ſuſpenſionis, vel interdicti: non tamen ligat quo ad Deum. p. 1. fol. 87. b. *. 1.
- Excommunicationis ſententia in quo differt ab alijs eccleſiaſticis cenſuris. ibid. a.
- Excõicationem qui contenit, in quam pœnã incurrit. p. 1. fol. 92. *. 2.
- Excommunicationem qui incurrit ob manus iniectionem in clericum in. 13. caſibus non tenetur adire papam. p. 1. fol. 83. b. *. 1.
- Excommunicatio minor eſt duplex quædam quæ tantum ſeparat à ſacramentis eccleſiæ: quædam quæ tantum à communione fidelium. p. 1. fol. 84. a. *. 1.
- Excommunicatio quibus de cauſis ſoleat â prælatis emitti. partita. 1. folio. 85. b. *. 1.
- Excommunicatio ferri non debet monitione non præmiffa. part. 1. fol. 86. a. *. 1. &. 2.
- Excommunicatio in quibus caſibus cõtra aliquem lata non teneat. p. 1. fol. 92. a. *. 1.
- Excommunicare ſuæ iuriſdictiones homines quibus ex rationibus aliqñ non poſsit epiſcopus p. 1. fol. 85. *. 2.
- Excommunicare quæ perſonæ poſſunt, & quę non. p. 1. fol. 84. b. *. 1.
- Excommunicare non poteſt prælatus eos in quos tantum habet iuriſdictionem temporalem. ibid. h.
- Excommunicari poteſt abſens. p. 1. fol. 87. b. b.
- Excommunicari non poteſt non ſubditus: qm̃ ſententia à non ſuo iudice lata non tenet. p. 1. fol. 85. a. h. In notorijs tamen bene poteſt: quia notoria non exigunt cauſæ cognitionem. ibidem. b. a.
- Excommunicatus minori excõmunicatione quibus actibus poſsit intereſſe, & quibus non. p. 1. fol. 84. a. *. 2.
- Excommunicatus à multis epiſcopis, non poteſt ab vno ſine aliorum licentia abſolui. p. 1. fol. 91. b. *. 2. &. f.
- Excommunicatus qui per annum in excommunicatione perſeuerauerit, quam penam incurrit. p. 1. fol. 92. b. *. 1.
- Excommunicatus, quia non venit reſpõſurus de aliquo crimine, ſi per annum in excommunicatione perſeuerauerit, habetur poſteà conui ctus de illo crimine. ibid. d.
- Excommunicato publico intrante eccleſiam debent clerici ceſſare à di uinis. p. 1. fol. 93. a. 1.
- Poteſt tamen intrare ad audiendum verbũ diuinum. ibid. fol. 94. a. a.
- Excommunicatus poteſt audire miſſam, vt voluit Gofred. tutius tamẽ dicit primò abſtinere. ibid. k.
- Excommunicatus maiori excommu. non poteſt eſſe procurator. par. 1. folio. 84. b. c.
- Excommunicatus in quibus caſibus à ſolo papa abſolui poteſt. parti. 1. fol. 87. b. *. 2.
- Excommunicati domini poſt annũ priuantur obedientia quæ ſibi debetur à vaſſalis. p. 1. fol. 92. b. g.
- Cum excõicatis participans quam pœnam incurrit. p. 1. fol. 92. b. *. 2.
- Cum excõmunicatis communicans regulariter peccat tantũ venialiter præter quam in ſex caſibus. p. 1. fol. 93. a. f.
- Cum excommunicatis participare qualiter liceat & quando non. ibid. *. 1. & duabus colu. ſequent.
- EXCVSATIO eſt iuſta cauſa quare quis non tenetur ſubire vnus tutelæ ſibi aſsignatæ. p. 6. fol. 110. a. *. 1.
- Excuſatio infra quod tempus debeat proponi & coram quibus. ibidẽ. fol. 111. a. *. 1.
- Excuſatio tollitur ſi tutor patiatur ſe confirmari vel adminiſtret. ibid. a.
- Excuſari quibus de cauſis poteſt tutor. p. 6. fol. 110. a. *. 2.
- Excuſari à tutela quæ per perſonæ poſſunt. ibid. b. *. 1.
- EXEMPLA prælatorum facilius corrumpunt. p. 2. fol. 12. b. e.
- Exempla ſanctorum patrum ſunt linea quã poſuit Deus, vt per eam facta noſtra regulentur. p. 2. fol. 3o. c. & fol. 35. a. c.
- EXERCITATIO plus habet ad honeſtatem momenti, quàm natura. p. 2. fol. 18. a. g.
- EXECVTIO ſententiæ vide in dictione ſententia.
- Executor teſtamenti ad quid teneatur legatarijs. p. 6. fol. 58. b. c.
- Executores teſtamenti in quibus caſibus inuito hærede, exigunt in iudicio bona defuncti. p. 6. fol. 77. b. *. 1.
- Executor teſtamenti dicitur, cui teſtator committit factum animæ ſuæ. p. 6. fol. 76. a. *. 1.
- Executor teſtamenti ad quid prodeſt, & quomodo conſtituitur. ibid.
- Executor teſtamenti quã poteſtatem habeat in exequendis legatis. ibidem. *. 2.
- Executor teſtamenti an poſsit propria authoritate capere res legatas. ibidem. i.
- Executor quando non eſt datus ad pias cauſas, Ep̃s loci debet recipere onus. p. 6. fol. 77. b. *. 2.
- Executor tenetur facere inuentarium. p. 6. fol. 78. a. b. Item & reddere rationem Ep̃o relictorum ad pias cauſas. ibid. c.
- Executor teſtamenti non poteſt excedere mandatum teſtatoris, in legatis certis. p. 6. fol. 76. b. *. 1.
- Sed quid in legatis relictis in genere: veluti pauperibus talis ciuitatis? p. 6. fol. 77. a. col. 1. &. 2. per totum.
- Et an in huiuſmodi legatis poterit deſtribuere in filios ſuos & conſanguineos pauperes? ibid. a.
- Executor teſtamenti potius debet in ſuos conſanguineos egenos diſtri buere, quàm in extraneos. p. 2. fol. 20. b. d.
- Executor negligens in executione teſtamenti iudicialiter remouebitur ab executione, & perdet quod erat habiturus illo teſtamento. part. 6. fol. 79. a. *. 1. &. f.
- Sed an ſufficiat ad hoc vnica monitio? ibid. f.
- Executio teſtamenti ad quem pertineat, nullo executore nominato in teſtamento. p. 6. fol. 76. a. g. per totum.
- Executores teſtamenti cùm plures exiſtant, ſi omnes intereſſe nequeũt, aut nolunt: poſſunt duo vel vnus exequi. p. 6. fol. 78. a. *. 1.
- Executores dati ad erogandum in pias cauſas nõ poſſunt erogare in redemptionem captiuorum. p. 1. fol. 109. b. g.
- Executores teſtamenti dicuntur etiam diuiſores & diſtributores, vel di ſpenſatores vel miniſtri. p. 6. fol. 76. a. e.
- Executores teſtamenti regulariter non ſatiſdant, niſi ſint ſuſpecti. part. 6. fol. 76. b. b.
- Executores teſtamenti eſſe poſſunt religioſi impetrata ſuperioris licentia. ibid. c.
- Sed an poterunt fratres minores? ibid.
- Executorum poteſtas, pendet à facultate, quam eis dat teſtator. parti. 6. fol. 77. b. d.
- EXHAEREDATVS ante ſubſtitutionẽ vel pòſt, videt̃ ab omnibus gradibus ſubſtitutionis exhæredatus. p. 6. fol. 48. a. *. 1.
- Exhęredatus fit extraneus etiam à bonis quæ titulo maioriæ fratri maiori fuerunt relicta. p. 6. fol. 44. b. c.
- Exhæredatus rite an ſit, ſi pater male dicat filium cum expreſsione cau ſa? Bald. dicit ꝙ non. ibid.
- Exhæredatus agnoſcens in aliquo iudicium defuncti repellitur à querela. p. 6. fol. 55. a. *. 1. &. g.
- Exhæredari iure poteſt filius qui patrẽ captiuum non redemerit. p. 6. fol. 47. a. *. 1.
