- Didacus tamen à Couas Runias, tenet quod tales ſpurij in foro cõſcien tiæ poſſunt retinere talia bona ſi ſibi traduntur ab hærede. ibidem.
- Sed an iuſte? ibidem.
- Rogare poſſum eum, quem cũ filio meo inſtitui hæredem, vt filiũ meũ cum ſuis inſtituat: & tenetur quatenus ei accidit, cum fructibus inde perceptis. p. 6. fol. 58. a. *. 1.
- RVSTICVS dicitur, qui eſt ruſticus opere & cõuerſatione, vel qui quotidie eſt in rure. p. 1. fol. 10. b. e.
- Ruſticus excuſatur tantùm in caſibus à iure expreſsis. p. 3. fol. 69. a. c.
- Ruſticum æquari militibus de iure partit. in hoc vt excuſetur ab ignorantia iuris quomodo debeat intelligi. p. 1. fol. 10. b. e.
- Ruſticis quomodo ruri facere teſtamenta poſsint. partita. 6. folio. 4. a. *. 2. &. h.
- Ruſticus quiſagax eſt non excuſat̃ prætextu ruſticitatis. p. 6. fo. 50. b. f.
- Ruſticus an poſsit clamare militem ad duellum. p. 7. fol. 19. a. a.
- Ruſtici olim modicũæs ſoluebant: hodie proh dolor! (exclamat Bald. in. l. ex hoc iure. ff. de iuſti. & iur.) pellem populorum excoriãt, & vix precarium dimittunt ſpiritum. p. 7. fol. 98. a. h.

- S

- SACERDOS quæ obſeruare debeat in imponẽda poenitentia. p. 1. fol. 22. b. k.
- Sacerdos qui inuaditur dum celebrat miſſam poteſt iuſte adminiſtrationem dimittere, & ſi occidit aggreſſorem incontinenti ad altare redire. p. 2. fol. 52. a. i.
- Sacerdos ſcholarium, mercatorum, ſtipẽdiariorũ quis dicatur. p. 1. fol. 20. b. col. 2. in prin.
- Sacerdos in eodem genere peccati plus peccare videtur, quã laicus: plus enim peccare videtur perfectus, quam imperfectus. p. 1. fol. 22. b. b.
- Sacerdos poteſt pœnitentiam iniunctam à Papa ex cauſa minuere. p. 1. fol. 23. a. col. 1. in prin.
- Sacerdos quàm ſecretè debeat cuſtodire ſigillum confeſsionis. partita. 1. fol. 25. a. *. 1.
- SACRAMENTA inſtituta ſunt contra mala ex peccato Adæ. p. 1. fol. 15. b. *. 1.
- Sacramenta hæreticorum in forma Eccleſiæ tradita, ſunt bona. parti. 1. folio. 99. b. k.
- Sacramenta talia ſunt accipientibus quali corde & conſcientia accipiũtur. p. 1. fol. 15. b. c.
- Sacramentum vnde dicatur & quid ſit. p. 1. fol. 15. b. a.
- Sacramentum quibus de cauſis inſtitutum eſt. ibid. &. *. 1.
- Sacramentũ pœnitentiæ nihil prodeſt fidẽ non habenti. p. 1. fo. 24. a. *. 1.
- Sacramentum ordinis & matrimonij ad communem vtilitatem ordinatum eſt. p. 1. fol. 15. b. d.
- Sacramentum pænitentiæ eſt ſecunda tabula poſt naufragium. parti. 1. folio. 15. b. g.
- Sacramentum vnctionis extremæ, delet peccata venialia & præſtat augmentũ virtutis & citius ſanat ab infirmitate corporali. p. 1. fo. 15. b. i.
- Sacramenta Euchariſtiæ quos habeat effectus. p. 1. fol. 16. a. d.
- Sacramentum confirmationis cur fuit inſtitutum. p. 1. fol. 16. a. b.
- Sacramentis non licet vtialio fine quam inſtituta ſunt. parti. 1. folio. 18. b. g.
- SACRIFICIA clericorum minuũt pœnas purgatorij, vt citius quis perueniatad gloriam. p. 1. fol. 25. b. *. 1.
- Item etiam eorum qui ſunt in inferno: quamuis contrarium hodie teneant theologi. ibid. a.
- SACRILEGII pœna in quos irrogetur. p. 1. fo. 133. a. c.
- Sacrilegium quibus modis incurritur. ibid. *. 1.
- SALARIVM totius anni debetur iudicibꝰ regijs, & magiſtris ſcholarium etiam ſi in principio anni moriantur. p. 5. fo. 41. b. *. 2.
- Salaria ſpeculatorum, & excubiarium deducuntur ante diuiſionẽ prædæ propter maxima eorum pericula. p. 2. fo. 97. a. *. 1.
- Idem & ſalaria cuſtodientium prædam. ibi. *. 2.
- Salaria iudicum de iure communi ſoluenda ſunt de redditibus Regis. p. 3. fo. 19. a. g.
- SAL comprehenditur appellatione victualium. p. 2. fo. 58. b. d. &. par. 1. folio. 33. a. f.
- SALOMON in vndecimo anno genuit filium. p. 4. folio. 4. b. l. &. p. 7. folio. 5. a. l.
- SAPIENTIA quæ ponitur donum ſpiritus ſancti in quo differat ab ea quę eſt virtus intellectualis acquiſita. p. 2. fo. 15. b. b.
- SARRACENIvnde dicti ſunt. p. 7. fo. 76. a. *. 1.
- Sarracenorum duplex eſt ſecta. ibidem.
- Sarracenus ad fidem conuerſus debet honorari nec laceſsiri iniurijs à Chriſtianis. ibidem. *. 3.
- Sarracenus ſi cum Chriſtiana virgine, vel vidua commiſceat debet lapi dari. p. 7. fo. 78. a. *. 3.
- Quid autem ſi eam cognoſcit ſub colore matrimonij? communiter Do cto. aliud ſtatuunt. ibid. f.
- Sarracenis deferentes arma, aut auxilium præſtantes qua pœna puniãtur. p. 1. fo. 94. b. *. 2.
- Licet tamen deferre illis arma tempore pacis ad redemptionem captinorum. ibid. l.
- SCALAS qui apponit à feneſtras vel ad muros cauſa furandi non te netur ad pœnam mortis. p. 7. fo. 52. a. col. 2. in medio.
- SCANDALVM actiuum ſi ſit per accidens poteſt eſſe peccatum veniale. p. 1. fo. 48. a. h.
- Scandali euitandi gratia, euitanda non ſunt quæ ſine peccato mortali, omitti non poſſunt. p. 1. fol. 47. b. b. &. c. per totum.
- Scandali cauſa non eſt relinquenda veritas doctrinæ. ibidem. *. 1.
- Scandali promotores mortaliter peccãt dicente domino, ve illi per que ſcandalum venit. p. 1. fo. 48. a. *. 1.
- SCIRE recuſans habetur pro ſciente. p. 4. fo. 13. a. c.
- SCIENTIA conſiſtit in medulla rationis, & non in cortice ſcripturarum. p. 1. fo. 8. a.
- Scientia abſque eloquentia eſt tanquam gladius in manu paralytici. p. 2. fo. 19. a. d.
- Ex ſcientia ſola quando quis punitur ſi non reuelat. p. 2. fo. 36. a. c.
- SCRIPTVRA non valet, quando verba ita ſunt obſcura vt nõ intelligantur. p. 2. fo. 11. a. c.
- Scriptura nulla requiritur ad nuntiandum nouum opus. parti. 3. folio. 182. a. c.
- Scriptura an ſit de ſubſtantia arbitramenti? videtur quòd ſic: quia arbi tria redacta ſunt ad formam iudiciorum. p. 3. fo. 26. a. p.
- Scriptura probatoria eſt illa, quæ à notario publico eſt facta vel ſigillo authentico ſigillata, & eſt quadruplex. p. 3. fo. 87. b. *. 1.
- Scriptura authentica quæ dicatur. ibidem. b.
- Scriptura forenſis quæ fit in iudicio an exigat teſtes. p. 3. fo. 100. a. a.
- Scripturæ copia quæ habeat diuerſa capitula, non eſt tota aduerſario prębenda: ſed illius capituli quod petit. p. 3. fol. 118. a. 1.
- Scripturæ probatio quibus modis fit. ibidem. b.d. & folio ſequenti per totum.
- In ſcriptura publica notarij quot debeant contineri. partita. 3. folio. 99. b. *. 2.
- Scripturam priuatam contra ſe productam qui negat, tenetur iurarep. 3. fo. 120. b. *. 1.
- Scripturarum vſus repertus eſt propter memoriam rerum, & ne obliuione fugiant literis alligantur. p. 3. fo. 87. a. i.
- Scripturarum quæ hodie conceduntur, & expediuntur diuerſæ formæ vide in dict. forma.
- Scripturæ quibus de cauſis ſolet fides derogari. partita tertia. folio. 117. a. *. 1.
- SCOLASTICI inhoneſtè viuentes, vel aliquid contra ſcholaſticã doctrinam committentes perdunt priuilegium fori. partita. 3. fol. 97. a. a. in fine.
- SECRETARII Regis tenentur priuilegia, & inſtrumenta ſcribere in regiſtro. p. 2. fo. 23. b. d.
- SECRETVM ſibi commiſſum nemo debet reuelare niſi ſtatim re ſpuerit. p. 2. fo. 22. b. g.
- SECVRITAS tacitè videtur data citatis ad curiam. p. 2. fo. 52. b. c.
- Securitas triplex eſt: vna quam ponunt Reges interſe: alia, quam multi inter fc apponunt, tertia quam vnus alteri cõcedit. p. 7. fo. 44. b. *. 2.
- SED particula, aduerſatur tam in iure quam in facto. p. 6. fo. 18. b. col. 1. in principio.
- SEDITIONEM feciſſe, vt quis dicatur quid probandum ſit. par. 1. folio. 133. k.
- SENECA fuit magnus cancellarius Neronis, ſecundum Lucam de Penna. p. 2. fo. 22. b. a.
- SENECTVS non excuſatur in his quæ conſilio viri prudentis agũ tur. p. 2. fo. 66. a. e.
- Senectus ipſa eſt morbus: vnde ſtatutum loquens in cauſa infirmitatis, habet locum in cauſa ſenectutis. p. 3. fo. 96. b. b.
- SENEX nullus adeo eſt, quin coire poſsit, & ideo matrimonium con trahere. p. 4. fo. 21. a. g.
- SENTENTIA ſi feratur contra Romipetam, aut ſtudẽtem, in cauſis prius inceptis bene defendente procuratore non poteſt ipſe, huius abſentiæ prætextu appellare. p. 3. fo. 145. b. *. 2.
- A ſententia interlocutoria non poteſt appellari: niſi ſit vt aliquis ad torturam ponatur. p. 3. fo. 146. a. *. 2.
- Sententia lata contra maritum, an præiudicet mulieri in re dotali Bart. ait ꝙ ſic. p. 3. fo. 139. a. b.
- Sententia lata contra electum an præiudicet electoribus. ibidem.
- Sententia tum in criminalibus tum in ciuilibus cauſis quo tempore, & quomodo in executionem dari debeat. p. 3. fo. 154. &. fo. 155.
- Sententia lata quibus de cauſis poſsit reuocari per iudicem. part. tertia. fo. 132. a. *. 1.
- Sententia lata per metum iudicis an teneat. p. 2. fo. 26. a. h.
- Sententia lata ſuper appellatione interlocutoriæ, dicitur etiam interlocutoria reſpectu partium: licet reſpectu iudicis ſit diffinitiua. parti. 3. folio. 131. b. d.
- Sententia diffinitiua qualiter ferri debeat. p. 3. fo. 132. b. *. 1.
- Sententia latain quibus caſibus pro nulla habetur. par. 3. folio. 135. a. *. 2. & fo. 1;6. b. *. 1.
- Sententia lata contra hæredem ſuper nullitate teſtamenti, nihilominus debentur legati, per. l. 1. Regis Alfonſi in Alcala, quamuis contrariũ tenuerit Barto. p. 3. ſo. 140. a. b.
- Sententia lata contra alterum in quibus caſibus alteri prodeſt, vel nocet. ibidem. *. 1.
- Sententia diffinitiua quando poſsit ferri contra actorem abſentem. p. 3. folio. 134. b. b.
- Sententia ſecunda lata contra ſecundam in quibus caſibus non valeat. p. 3. fo. 135. b. *. 1. &, o. per totum.
- Sententiæ arbitrorum an ſufficiant ad probandam conſuetudinem. p. 1. fo. 12. b. d.
- Sententiæ diffinitiuæ quanta ſit vis ac poteſtas. p. 3. fo. 138. a. 1.
- Sententia diffinitiua aliquando fertur lite non conteſtata, vt ſi actor ſit contumax. p. 3. fo. 54. b. a.
- Sententia ſecunda lata contra primam, quæ tranſiuit in rem iudicatam non tenet. p. 3. fo. 59. b. e.
- Sententia eſt iudicis iuſſus, parti ratione litis coram eo ventilatæ factus, qui nec fit contra naturam, nec contra ius, nec contra bonos mores. p. 3. fo. 131. a. *. 1.
- Sententia lata duplici de cauſa, ſi vna ſit vera, licet alia ſit falſa, tenet ex cauſa vera. p. 6. fo. 48. a. a.
- Sententia triplex eſt, præceptiua, interlocutoria, & diffinitiua. par. 3. folio. 131. a. *. 2.
- Sententia interlocutoria quę cõtinet aliquid dari, vel fieri à parte, ęquiparatur diffinitiuæ. p. 3. fo. 131. b. d.
- Sententia quibus in cauſis dicitur interlocutoria. ibidem.
- Sententiam interlocutoriam an poſsit emendare, vel reuocare iudex. ibidem. f.
- Sententia debet eſſe conformis libello in tribus in re, cauſa, & actione. p. 3. fo. 137. a. a.
- An etiam debeat eſſe conformis in concomitantibus. ibidem.
- Sententia lata à pluribus arbitris vno abſente, vel à pluribus delegatis non valet. ibidem. *. 1.
- Sentẽtia lata ſuper libertate, vel ſeruitute nocet alij æquè principale ius prætendenti. p. 3. fo. 139. b. l.
- Sententia ſub conditione, vel ad alterius exemplum ferri non poteſt. p. 3. fo. 136. a. *. 1.
- In quibus tamen caſibus fallit, vide. ibidem. g.
- Sententia lata contra mortuum an valeat. ibid. b. f.
- Item nec ſententia lata lite non conteſtata: niſi culpa fit partium in pro bationibus deficientium. ibid. i.
- SEPVLCHRA quilibet facere poteſt, & in ſolo proprio, & in communi. p. 1. fo. 105. a. d.
- Sepulchrorum violatores qua pœna puniantur. p. 1. fo. 109. a. *. 1.
- SEPVLTVRA impediri non debet ratione debiti à defuncto. p. 1. folio. 109. a. *. 2.
- Sepultura nõ poteſt eligi à fidelibus in loco priuato, quod ſi electa fuerit ſpernenda eſt talis voluntas. p. 1. fo. 107. a. b.
- Sepulturam propriam quiuis habere poteſt de conſenſu Epiſcopi. p. 1. folio. 106. a. b.
- Sepulturæ inuito patrono an poſsit alius ſepeliri. ibidem.
- Sepulturam quibus perſonis eccleſia denegat. ibid. fo. 107. b. *. 1. & ſeq.
- Sepultura quid ſit, & vnde dicta ſit & quod ius in eis habeant clerici. p. 1. folio. 105. a. *. 1.
- Sepulturæ quatuor de cauſis circa eccleſias fiunt. p. 1. fo. 105. a. *. 2.
- Sepeliendi ius quale habeant clerici. ibid. b. *. 1.
- Sepeliri debent Chriſtiani in ſuis parrochijs. p. 1. fo. 106. a. *. 1.
- Hoc tamen procedit niſi defunctus habeat ſepulchrum maiorum, tunc enim in eo potius eſt ſepeliendus. ibidem. f.
- Sepulturam eligere quæ perſonæ poſsint. ibid. k.
- Sepulturæ electio non tenet vbi quis illectus alibi elegit ſepulturam. ibidem. l.
- Sepeliendi ius in quibus caſibus eccleſia non amittit. p. 1. fo. 107. a. *. 2.
- Sepeliri cum ornamẽtis pretioſis quæ perſonæ poſsint. p. 1. fo. 108. b. *. 2.
- SEQVESTERfit poſſeſſor rei: ſic percipit fructus & exercet vtiles actiones. p. 3. fo. 50. b. f.
- Sequeſter tantum habet poteſtatis quantum conuentio deponentium ſibi tribuit. ibidem. h.
- In ſequeſtro extraiudiciali erit electio in voluntate deponentis. p. 3. fo. lio. 51. a. k.
- Sequeſter non poteſt deponere ſequeſtrũ niſi ex iuſta cauſa, & iudice interueniente. p. 3. fo. 51. b. a.
- Sequeſtratio eſt permiſſa in ſex caſibus. p. 3. fo. 50. b. *. 2.
- Sequeſtratio durat tanto tempore quanto conuenerit inter partes, vel iudici placuerit. q. 3. fo. 51. b. *. 1.
- SERMONEM homini tribuit natura ad alendam beneuolẽtiam. p. 2. fo. 10. b. c.
- SERVITIA indebita præſumuntur à dominis per metum extorta. p. 4. fo. 63. a.
- Seruitus cui debetur poteſt nuntiare nouum opus contra debitam ſeruitutem. p. 3. fo. 182. b. *. 2.
- Seruitus non mutatur mutatione dominij prædij ſeruientis, vel dominantis: quia ratione prædij nõ perſonæ fuit impoſita. p. 3. fo. 175. a. *. 1.
- Seruitus quia eſt indiuidua quilibet hæredum poteſt eum in ſolidũ petere. ibid. *. 2.
- Seruitus imponi non poteſt rei ſacræ aut religioſæ, nee rei vſui commu ni ciuitatis deſtinatæ. p. 3. fo. 175. b. *. 3.
- Seruitus naturalis licet immoderatè lædat fundum alterius nulla eſt actio. p. 3. fo. 184. b. h.
- Seruitus duplex eſt, realis ſcilicet, & perſonalis, & realis quędam dicitur ruſtica, quędam vrbana, & perſonalis conſiſtit in vſu velvſufructu. p. 3. fo. 173. b. *. 2.
- Seruitus imponi non poteſt in fundo communi, niſi de omnium dominorum voluntate. p. 3. fo. 175. a. *. 3.
- Seruitus per ſolam promiſsionem non acquiritur, niſi realiter conſtituatur. p. 3. fo. 176. a. d.
- Seruitus quibus modis amittitur. p. 3. fo. 177. a. *. 1. &. 2.
- Seruitus perſonalis quòd ſit miniſterium ſeruorũ ſcripſit diuus, Barto. & approbatur de iure partita. p. 3. fo. 173. b. n.
- Seruitus vrbana quotuplex ſit. ibidem. *. 3.
- Seruitus oneris ferendi quomodo diſtinguatur à ſeruitute tigni immittendi. ibidem. p.
- Seruitutem tigni immittendi qui debet non tenetur ad refectionem pa rietis: ad quod tenetur debens ſeruitutem oneris ferendi. ibid.
- Seruitus oneris ferendi au præſumatur ſi non conſtat de impoſitione, & ſtetit ita tempore immemoriali? Raph. fulg. tenet quòd ſic. p. 3. fol. 174. a. col. 1. in prin.
- Sẽruitus ruſtica quotuplex ſit. p. 3. fo. 174. a. *. 1.
- Seruitus vrbana perditur per non vſum decem annorum inter præſentes, & viginti inter abſentes. p. 3. fo. 176. b. *. 1.
- Seruitutis diffinitio. p. 3. fo. 173. b. h.
- Seruitutem poteſt conſtituere emphiteota in fundo emphiteotico. p. 3. fo. 175. b. *. 1.
- Seruitutem aquæ ductus qui habet ad quid teneatur. parti. 3. folio. 174. a. *. 2. &. q.
- Seruitutem qui habet pecora in alieno paſtu paſcendi, vel aquam in alieno hauriendi, habet per conſequens locum aditus ad fontem, vel puteum. p. 3. fo. 174. b. *. 2.
- Seruitutes ob ſolum commodum prædiorum inuentæ ſunt. par. tertia. folio. 174. b. p.
- Seruitutes, ex quibus recipitur commodum facto naturæ dicuntur cõ tinuæ: aliæ verò diſcontinuæ. p. 3. fo. 176. b. b.
- Seruitus morti æquiparatur. p. 4. fo. 11. a. a.
- Seruitus quid & quotuplex ſit. p. 4. fo. 54. b. *. 1.
- Seruitutes vrbanæ, vel ruſticæ an poſsint hypotecari. p. 5. fo. 83. a. d.
- SERVVS rectè hæres inſtitui põt à dño non habente filios, & ſi nõ fiat mentio manumiſsionis conſequitur tñ libertatem. p. 6. fo. 13. b. *. 1.
- Limita niſi ſit ei conceſſa libertas ex ſub conditione. ibid. b.
- Limita etiam niſi ſit inſtitutus à domina de qua erat ſuſpicio adulterij. ibidem. c. &. d.
- Seruus non poteſt ſine licentia domini ordinari, & ſi de facto ordinat̃, non amittit ius, ſi autem dominus ſciat, nec contradicat, liber erit. p. 1. fo. 56. b. *. 3.
- Seruus qui domino ſciente cum libera contraxit efficitur liber. p. 4. folio. 57. b. *. 1.
- Seruus qui domino ſciente ad ſacros ordines promotus eſt eſſicitur liber: ſinautem dominus ignorabat reuocatur in ſeruitutem intra annum. ibidem. *. 2.
- Seruus obligatur naturaliter in his omnibus in quibus homo liber obligatur naturaliter, & ciuiliter. p. 5. fo. 74. a. f.
- Seruus communis poteſt inſtitui ab vno dominorum hęres neceſſarius. & conſequi libertatem inuito altero domino. p. 6. fo. 20. b. *. 2.
- Seruus hæres inſtitutus poſtea venditus à teſtatore non conſequitur libertatem: ſed ipſe emptor hæreditatem conſequetur. p. 6. fo. 21. a. *. 2.
- Seruus communis poteſt manumitti ab vno ex dominis, alijs inuitis, ſoluto pretio cæterarum partium. p. 4. fo. 56. b. *. 2. &. r.
- Seruus tenetur domino obedire & pro eius morte, vel offenſa vitanda mori. p. 4. fo. 55. b. *. 1.
- Famuli tamen cum ſint liberi non tenentur mori pro dominis. ibid. g.
- Seruus qui aliquem occidit defendendo dominum ſuum nulla pœna plectitur. p. 4. fo. 55. b. l.
- Item ſi dominus cum occidere minatur, niſi ſuã vxorem occidat. ibid.
- Seruus potius debet obedire mandato domini, quam vxori, eo tempore ab eo petenti debitum: niſi de eius fornicatione dubitat. p. 4. folio. 15. b. *. 1.
- Seruus non debet à domino malè tractari, nec occidi niſi repertus cum filia, vel vxorem in adulterio. p. 4. fo. 55. b. *. 2. &. r. &. s.
- Seruus de iure ciuili non patitur iniuriam. ibidem. p.
- Seruus non dicitur viuere: ideo tenetur præferre ſalutem domini ſaluti propriæ. p. 4. fo. 15. a. b.
- Seruus domini infidelis, ſi ſe Chriſtianum facit, liberatur à ſeruitute. p. 4. fol. 56. a. i.
- Limita tamen ſi dominus cum eo ad fidem conuertitur. ibidem.
- Seruus ſi contraxit matrimonium cum libera putans eam eſſe liberã, non poteſt ab ea diſcedere. p. 4. fo. 16. a. col. 1. in prin.
- Seruo languido ſi negantur alimenta eo ipſo eripitur in libertatem. p. 4. folio. 55. b. q.
- Seruus quibus de cauſis poſsit eripi in libertatem. p. 4. fol. 57. a. *. 1. &. 2. &. 4. ſequentibus.
- Seruus non poteſt ſupplicare principi niſi in cauſa occiſi domini ſui, vel in caſibus in quibus poteſt eſſe in iudicio. p. 3. fo. 151. a. *. 2.
- Seruus in quibus cauſis poteſt agere in iudicio. p. 3. fo. 5. a. *. 2.
- Seruus venditus, vt ad certum tempus manumittatur, efficitur liber, ſi illo tempore non fuerit manumiſſus. p. 5. fo. 26. a. *. 1.
- Seruum fidelem nullus infidelis tenere poteſt. p. 4. fo. 56. a. *. 2.
- Seruum Iudæum Chriſtianus bene poteſt emere. ibidem. g.
- Item, & Chriſtianum poteſt. ibidem.
- Seruum alterius corrumpens: vt deterioretur tenetur domino ad damnum deteriorationis duplicatum. p. 7. fo. 55. a. *. 4.
- Seruus venditus ſub conditione ne vnquam fiat liber: quibus ex cauſis poſsit ad libertatem peruenire. p. 5. fo. 26. b. *. 1.
- Seruus an poſsit propria authoritate occidere occiſorem domini ſui. p. 5. fo. 26. b. h.
- Seruus quicquid acquirit, acquirit domino. p. 4. fo. 56. a. *. 1.
- Seruus ſi vendidit rem dominicam iacente hæreditate reſcinditur venditio. p. 5. fo. 33. b. *. 1.
- Serui non ſunt capaces legitimationis. p. 4. fo. 43. b. b.
- Seruus poteſt ex delicto, ex quo pœna apponitur corporalis, accuſari: de pœna autem pecuniaria nequaquam. p. 7. fo. 5. b. *. 1. &. g.
- Seruorum natura eſt furari. p. 5. fo. 26. b. b.
- Seruus ſi alicui legatus ſit: vt ei ſeruiat intelligitur teſtator tantum ad vitam legatarij donaſſe: & non in perpetuum. p. 6. fo. 75. b. *. 1.
- Seruis non debet iniungi per ſacerdotes pœnitentia qua reddantur do minis ſuis inutiles. p. 4. fo. 15. a. c.
- Seruus ſi ad domum minoris fugiat non tenetur minor: ſed eius adminiſtrator qui conſentit. p. 7. fo. 54. b. *. 2.
- Seruus infirmus abiectus à domino vt pro derelicto habitus, efficitur liber. p. 3. fo. 164. b. *. 3.
- Seruus domino præſente ſi decennio, aut eo abſente per viginti annos pro libero ſe geſsit præſcribit libertatem. p. 3. fo. 170. *. 1.
- Seruus bona fide ſiſe geſsit pro libero tempore mortis non põt ei de eius ſtatu moueri quæſtio: niſi infra quinquennium. ibid. *. 3.
- Seruus fugitiuus qualiter debeat per dominum requiri p. 7. fo. 54. b. *. 1.
- Seruus fugitiuus facit furtum ſui, & ideo domino cum petenti non obſtat temporis præſcriptio, niſi triginta annis fuit in fuga. par. 7. folio. 54. a. *. 2.
- Seruus conſecratus, & ordinatus reſtituitur nihilominus domino ſuo quia deliquit permittendo ſe ordinari. ibidem. i.
- Seruus tenetur adiuuare dominũ, aut eius vxorem, vel filios cum alius: vult percutere, aut occidere quem eorum. p. 7. fo. 32. *. 3.
- SEVERITAS nimia culpæ annumeratur. p. 2. fo. 19. b. e.
- SI, coniunctio regulariter inducit conditionem. p. 4. folio. 14. a. a. &. p. 6. folio. 21. b. i.
- SIMPLICITAS duplex. p. 2. fo. 43. a. a.
- SIGILLVM eſt quod verificat literam Regis. p. 3. fo. 87. b. d.
- Sigillum eſt de ſubſtantia inſtrumenti. p. 3. fo. 88. b. c.
- Sigillo quæ inſtrumenta ſoleant hodie confirmari par. 3. folio. 88. b. *. 1. 2. &. 3.
- Sigillum eſt ſignum alicuius in metallo, vel petra ſculptum ad literas ſi gillandas, & fuit inuentum, vt loco teſtis in literis poneretur. par. 3. fo lio. 127. a. *. 1.
- Sigillum Papæ non facit ſcripturam authẽticam, niſi adſit ſubſcriptio. ibidem. b.
- Sigillator Regis tantum debet habere pro ſigillo, ſicut Regis notarius. pro ſcriptura. p. 3. fo. 128. a. *. 1.
- Sigillatores in cancelaria de manu Regis ponuntur. p. 3. fo. 127. b. *. 1.
- Sigillatores quid debeant iurare, & obſeruare. ibid. *. 2. &. 3.
- SIMONIA quo reſpectu dicatur enorme crimen. p. 1. fo. 42. b. a.
- Simonia dicitur hæreſis. 1. q. 1. & poteſt puniri per iudicem ſecularem la ta ſententia ab eccleſiaſtico. p. 1. fo. 69. a. c.
- SOCIETAS dolo ſocij contracta non valet. p. 5. fo. 56. b. *. 2.
- Societas ſi ſimpliciter contracta eſt, ſine rerum expreſsione lucra diui. dentur æqualiter. p. 5. fo. 57. a. *. 1.
- Societas ſimpliciter contracta reſtringitur ad actus quæſtuarios. ibid. e.
- Societas nõ poteſt ſuper ſutura ſucceſsione alterius coiri. p. 5. f. 58. a. *. 1.
- Societas quibus modis ſoluitur. ibid. *. 2. &. d. & fo. 29. *. 1.
- Societas vt tranſeat in hæredem pacto effici non poteſt. ibid. c.
- Tamen in quatuor caſibus hoc limitatur. ibidem.
- Societas quid ſit. p. 5. fo. 55. b. *. 2. &. c.
- Societas ſuper quibus rebus poſsit fieri. p. 5. fo. 57. a. *. 1. &. 2.
- Societas ſi non appareat quajiter ſit eontracta intelligitur ſecundũ conſuetudinem regionis, vel ſi ſint mercatores ſecundum morem mercatorum. p. 5. fo. 56. a. f.
- Societas contrahi non poteſt cum pupillo. p. 5. fo. 55. b. h.
- Siverò per procuratores patris pupilli fuit continuata ſocietas, obligatur pupillus. p. 5. fo. 55. b. h. in fine.
- Societas leonina quæ dicatur. p. 5. fo. 56. b. d.
- Societas cum incerta perſona contrahi non poteſt. p. 5. fo. 55. b. f.
- Societas ſi fimpliciter contrahatur omnium bonorum, tam pretia quã futura veniunt communicanda. p. 5. fo. 56. a. d.
- Societati fraudulenter renuntians propter aliquod lucrum quod ſperat habere, non propterea liberatur: ſed communicare tenetur. par. 5. folio. 59. a. *. 2. &. f.
- Societate contracta omnium bonorum præſentium, & futurorum, etiam caſtrenſe peculium venit communicandum. p. 5. fo. 56. b. *. 3.
- Societate durante non licet quicquam minuere de immiſſo, nec de lucro. p. 5. fo. 55. b. e.
- Inſocietate non veniunt communicanda lucra perſonalia. p. 5. fo. 56. a. i.
- In ſocietate generali non attenditur an vnus plus lucretur, quàm alius, vel plus expendat. p. 5. fo. 57. a.
- Et ideo filia vnius debet dotari de communibus bonis. ibid.
- Socius ſi quid capit de communi ignorantibus ſocijs non præſumitur fur: ideo non tenetur furti. p. 5. fo. 60. b. *. 1.
- Limita tamen niſi faciat in re communi vltra quã ei liceat facere. ibid. f.
- Socius ſi dolo damnum dedit illud non compenſatur cum lucris. p. 5. fo 57. b. b.
- Et ideo mercatores tenentur ſidem facere de damno, quod receperunt, ijs quorum ſocij ſunt. ibid.
- Sed an in hoc caſu corum libris credatur? ibidem.
- Socius qui tenet bona ſocietatis tenet ſi ſoluat vni ex ſocijs, nec cæteris ſit ſoluendo, ille qui partem recepit tenetur communicare alijs. p. 5. folio. 60. a. *. 1.
- Socius ſi commiſit crimen propter quod domus communis debeat deſtrui, alter ſoluendo prætium domus pro parte liberabit eam à diru ptione. p. 4. fo. 57. a. col. 1. in prin.
- Socius ſi communi nomine de ſuo reficit rem communem præuia denuntiatione ſocijs facta tenentur conſocij partes expenſarum vſque ad quatuor menſes ei ſoluere: alias res efficitur reficientis. par. tertia. folio. 186. b. *. 1.
- Socius quibus ex cauſis poteſt ante tempus ſocietati renuntiare. par. 5. folio. 59. b. *. 2.
- Socij ſi conueniant interſe, vt alter maius lucrum, & minus damnũ habeat, valet tale pactum. p. 5. fo. 56. b. *. 1.
- Sociorum ſi alter ponit capitale, alter operas, & induſtriam, & capitale perdatur proindeq̃ue diſſoluatur, an ille qui operas ponit teneatur ad dimidiam capitalis. p. 5. fo. 58. b. b. per duas columnas.
- Socij vnius negotiationis exercentes in diuerſis locis, inſtitores inuicẽ videntur. p. 5. fo. 56. a. e.
- SODOMITA vnde dicitur, & quæ huius criminis pœna. par. 7. folio. 72. b. *. 1.
- Sodomiticum crimen an ſit pœna capitis puniendum in mulieribus quæ inter ſe coeuntes naturæ ordinem peruertunt ſibique inuicem loco viri ſunt. p. 7. fo. 72. b. c. per totum.
- SOLARIEGOS qui dicantur. p. 4. fo. 61. b. *. 3.
- SOLVI an poſsit ei qui non poteſt petere. p. 5. fo. 99. a. h.
- Solui an poſsit filiofamilias in aduentitijs ſine patre. p. 5. fo. 99. a. h.
- Qui ſoluit pro carcerato, non videtur ſoluere animo donandi: ſed repetendi. p. 3. fo. 69. a. b.
- Soluens conditionale debitum ante conditionis euentum: poteſt repetere, ſi talis eſt conditio quæ poteſt exiſtere, vel non. p. 5. fol. 105. a. *. 2.
- Soluens ei, cui pluribus debitis aſtrictus eſt, ſine debiti expreſsione, in omnia debita æqualiter ſoluiſſe cenſetur. p. 5. fo. 100. a. *. 2.
- De iure tamen communi, hoc procedit, quando nullum debitum erat antiquius altero: nam ſolutio cedet in cauſam antiquiorem. ibid. b. a.
- Soluens ſcienter indebitum, donare videtur, nec poteſt repetere, niſi ſit minor viginti quinque annorum. Dubitans tamen an aliquam pecaniam debeat, ſi eam ſoluat, probato errore eam recuperat. p. 5. fol. 104. b. *. 3.
- Soluens indebitum per ſententiam non poteſt repetere, propter autho ritatem rei iudicatæ, niſi probet falſis inſtrumentis, vel allegationibꝰ fuiſſelatam. p. 5. fo. 105. b. *. 1.
- Vel ſi non impugnaret ſententiam: ſed prætenderet, ꝙ cauſa ex qua lata fuit ſententia deuenit ad non cauſam. ibid. a.
- Soluere vnum pro alio quanto tempore liceat. p. 5. fo. 98. a. b.
- SOLVTIO eſt illud quod datur ei cui aliquid debetur, quitatio au tem dicitur, quando habens poteſtatem liberãdi, promittit nunquã debitum petere. p. 5. fo. 97. b. *. 1.
- Solutio qualiter debeat fieri minori, aut pupillo. p. 5. fo. 98. a. *. &. k.
- Solutio eſt facienda in termino à partibus perfixo etiam ſi debitor nõ interpellet debitorem. p. 5. fo. 99. b. *. 1.
- Solutio depoſiti prior eſt, quam perſonalium debitorum etiam anteriorum. p. 5. fo. 101. a. *. 1.
- Item etiam maleficij, damni dati in re aliena. ibid. *. 2.
- Solutio debet fieri habenti poteſtatem eam recipiendi. p. 5. fol. 97. b. *. 3.
- Solutio facta minori cum authoritate tutoris non reſtituitur, p. 5. folio. 98. b. b.
- Solutio cui prius debeat fieri, quando ſunt plures creditores æquales. p. 5. fo. 100. b. *. 1. &. d. &. f.
- Solutio poteſt ſieri procuratori generali bonorum omnium, vel negotiorum geſtori. p. 5. fo. 98. b. *. 1.
- Solutio facta per errorem repetitur. p. 5. fo. 104. b. *. 1. &. b.
- Solutionem factam per errorem & indebitè vter probare debeat, debitor, an creditor. p. 5. fo. 104. b. *. 2.
- Solutionem duplicem qui recipit eiuſdem debiti tenetur crimine ſtellionatus. p. 7. fo. 27. b. 1.
- Solutione eius quod tibi debeo mãdato tuo, alteri facta liberatus ſum. p. 5. fo. 99. a. *. 1.
- SOLONIS Apophthegma. p. 2. fo. 13. b. g.
- SOLVTVM legatum ex teſtamento inualido relictum hæres repetere non poteſt, etiam ſi prætendat iuris ignorantiam. p. 5. fo. 105. *. 1.
- Solutum indebitè poteſt repeti cum fructibus. p. 5. fo. 106. b. *. 1.
- Solutum ob turpem cauſam debet reſtitui. p. 5. fo. 107. b. *. 3. &. fol. ſeq. a. *. 2. &. f.
- Solutũ per executorẽ teſtamẽti legatarijs repetit qui ſuccedit defuncto, ſi poſtea apparet teſtamentum fuiſſe nullum. p. 5. fo. 107. a. *. 1.
- SOLVMalterius ſterile & deſertum an quis poſsit intrare propria authoritate & illud laborare. p. 3. fo. 165. a. col. 1. in princi.
- In ſolo alieno qui ędificat, vel ſerit malafide, perdit opus, nec poteſt repetere expenſas. p. 3. fo. 163. a. *. 1. &. 2.
- SPADO quis ſit. p. 4. fo. 8. a. g.
- Spado an matrimonium contrahere poteſt. ibidem.
- SPECIALITAS inuoluta cum generalitate non releuant quin literæ dicantur generales. p. 3. fo. 97. b. d.
- SPES quid ſit. p. 2. fo. 13. a. *. 1. &. fo. 33. *. 1.
- Spei ſubiectum eſt beatitudo æterna. ibidem. e.
- Per ſpem timor humanus abijcitur, auxilia diuina occurrunt, veritatis notitia panditur. p. 2. fo. 33. a. *. 2.
- SPOLIATVS poteſt eligere, an agat contra poſſeſſorem, vel contra ſpoliantein. p. 3. fo. 10. *. 1.
- SPONSALIA quæ dicantur, & vnde ſic dicta ſunt. par. 4. folio. 2. b. *. 2. & folio. 3. *. 1.
- Sponſalia non contrahuntur ante ſeptennium. ibid. b.c.
- Sponſalia quibus ſignis taciti conſenſus ratiſicentur poſt pubertatem. ibidem. e.
- Sponſalia poſſunt fieri per ſtipulationem. p. 4. fo. 3. a. c.
- Sed ad quid agetur ex tali ſtipulatione, ſi mulier quæ promiſit, contrahere nolit. ibidem.
- Sponſalia tranſeũt in matrimonium per copulam carnis. p. 4. fol. 3. b. h.
- Et quid ſi per metum cognouit, vel poſtea cum alia matrimonium contraxit? ibidem.
- Quid etiam ſi proteſtetur ſponfus ſe per coitum matrimonio nolle cõſentire? ibidem.
- Sponſalia ſi contrahantur per parentes præſentibus filijs, nec contradi centibus ſponſalia tenent. p. 4. fo. 6. a. f.
- Sponſalia ſi ſint contracta in legitima ætate, recuſans matrimonio copulari per cenſuram eccleſiaſticam compellitur. p. 4. fo. 5. a. *. 1.
- Sponſalia quibus de cauſis diſſolui poſſunt. ibid. b. &. *. 2.
- Sponſalia ſecunda per verba de præſenti præferuntur primis de futuro. p. 4. fo. 5. *. 1.
- Sponſa ſi fornicetur cum alio poſt contracta ſponſalia de futuro, & ſub inde cognoſcatur à ſponſo ſponſalia tranſeunt in matrimonium. p. 4. folio. 5. b. h.
- Sponſus non poſsit agere contra ſponſam de futuro de crimine adulterij, ſed tantùm actione iniuriarum. p. 4. fo. 2. b. col. 2. in prin.
- Sponſus an poſsit accuſare ſponſam durantibus ſponſalibus, de adulterio iure mariti. p. 7. fo. 65. a. g.
- Sponſalitia largitas quando reſtituatur. p. 4. fo. 30. a. *. 1.
- Sponſalitia largitas eſt quæ datur à ſponſo ſponſæ & econtra liberè ſine conditione ante matrimonium. p. 4. fo. 38. a. *. 1.
- SPVRIVS inſtitutus in maioria cùm putaretur eſſe legitimus an ſuccedat. p. 2. ſo. 45. b. col. 2.
- Quid autem ſi poſtea legitimatus ſit? ibidem.
- Spurijs quomodo liceat aliquid relinquere. p. 6. fo. 14. a. d.
- Spurius quis proprie dicatur. p. 4. fo. 42. a. e.
- Spurius an teneatur alere patrem, vel matrem. p. 4. fo. 53. a. f.
- Spurius per ingreſſum religionis an dicatur habilitatus ad ſuſcipiendum hæreditatem paternam. p. 1. fo. 55. b. c.
- Spurius vſque in decimam generationem eccleſiã Dei, lege diuina prohibetur intrare. ibidem. b.
- Spurius poteſt à patre inſtitui cùm legitimabitur. p. 6. fo. 19. b. col. 1.
- STATVENS legem communem, quam non ſeruat reddit eam ſuſpectam, quod inutilis ſit,p. 1. fo. 9. a. b.
- Statuta pœnalia quis poſsit condere. p. 1. fo. 7. b. c.
- Statuta quomodo debeant ſeruari, vel reprobari. p. 1. fo. 76. c.
- Statutum per quod liceret occidere animalia in fundo alieno reperta, an valeret? Salice. vult ꝙ ſic. p. 7. fo. 61. b. b.
- Statutum ſi diſponit quod contra inſtrumentum non poſsint admitti exceptiões niſi ſolutionis: poterit nihilominus opponi alia exceptio, de qua apparet notoriè ex inſpectione inſtrumẽti. p. 5. fo. 75. b. i.
- Statutum loquens de pignore non procedit in hypoteca. p. 5. fo. 82. b. g.
- Statutum propter filios an comprehendat adoptiuos. p. 4. fo. 45. a. c.
- Statutum ſi fiat Segobiæ quod frumentum extra diſtrictum non poſſit exportari, an illo ſtatuto ligatur Ciuis Salmanticeñ. qui in eo territorio habeat poſſeſsiones. p. 1. fo. 8. b. d.
- Statutũ quo cauetur quod per tot dies fori nullus audeat emere, priuſquam eſſent emptæ ſpecies, vel annonæ pro curialibus non valet, & eſt contraius. p. 5. fo. 48. a. c.
- Statutum, vel ordinatio populi non requirit principis conſenſum: ſed ſufficit authoritas proprij magiſtratus. p. 1. fo. 7. b. c.
- Statutũ quod de cauſis cognoſcatur in diebus feriatis introductis in honorem Dei an valeat. p. 3. fo. 12. a. i.
