- Sed quid ſi captiuus fuit negligens: quia ipſe poterat ſe redimere ſine aliorum auxilio. ibid. d.
- Et huiuſmodi hæreditas applicabitur eccleſiæ ad redẽptionem captiuorum. ibidem. f.
- Exhæredari poteſt ſine cauſæ expreſsione ille qui nõ tenet primum locum in ſucceſsione. p. 6. fol. 44. b. d.
- Exhæredari quot de cauſis poſsint filij à parentibus. p. 6. fol. 45. b. *. 1. & per totum. & fol. 46. a. *. 1.
- Exhæredari an poſsit filius, qui ignominioſam duxit vxorẽ. ibid. d.
- Sed quid ſi filius poſt commiſſam ingratitudinem magna beneficia cõ tulit patri? ibid.
- Exhæredari poteſt meritò filius hæreticus. p. 6. fol. 47. b. *. 1.
- Exhæredans non tenetur in teſtamento exprimere locum & tempus commiſſæ ingratitudinis per filium: ſed hoc tenetur probare hæres. p. 6. fol. 46. a. h.
- Exhæredans certus debet eſſe & nomina ſiue nominatim, ſiue per ſigna. partita ſexta. folio. 4. a. *. 1.
- Exhæredatio eſt conſanguinei ab hæredirate, in qua ius abet ſuccedẽ di, expulſio. Et fit per hæc verba, exhæredo filium meum propter talem cauſam. p. 6. fol. 44. b. *. 1.
- Exhæredatio euacuatur euacuato teſtamento in quo facta ibid. *. 2.
- Exhæredatio vt valeat requiritur ꝙ fiat in teſtamento. ibid. e.
- Exhæredatio non deſinit eſſe valida licet hæreditas non adeatur ex teſtamento. ibid. g.
- Exhæredatio conditionalis non valet, etiam ſi tacitè conditio ſit. par. 6. fol. 45. b. a.
- Exhæredatio à perſona vnius ex hæredibus non valet. p. 6. fol. 48. b. a.f.
- Si in exhæredatione cauſa ſpecialiter non apponatur nec per hæredem probatur, repellitur inſtitutus, & ſuccedit exhæredatus. partita. 6. folio. 48. b. *. 1.
- Exhæredatio & præteritio in quo differant. p. 6. fol. 49. a. d.
- Exhæredationis vna cauſa probata per hæredem licet plures ſint appoſitæ per teſtantem, tenet exhæredatio. p. 6. fol. 47. b. *. 2.
- Exhæredare parentẽ in quibus caſibus poſsit filius. p. 6. fo. 49. a. *. 1. &. f.
- Exhæredare põt frater fratrem ſine cauſæ expreſsionc. p. 6. fol. 49. b. *. 1.
- Exhæredatus filius vide in parte filius.
- EXHIBERI in iudicio quæ inſtrumenta debeant. p. 3. fol. 7. *. 1.
- Exhiberi debet res in loco iudicij, ſi ibi adſit: ſi tamẽ ſit alibi adduci debet periculo & expenſis petentis. p. 3. fol. 8. a. *. 2.
- Exhibere debet reus rem petitam etiam in quacũ parte litis, ſi eam in poteſtate habeat. p. 3. fol. 8. a. *. 1.
- Exhibere tenetur reus rem talem qualis erat tempore litis conteſtatæ. p. 3. fol. 8. b. *. 1.
- Exhibere rem in iudicio petitam recuſans ad quæ teneatur. ibid. *. 2.
- EXPENSAE neceſſariæ quæ dicantur. p. 5. fol. 81. a. a.
- Expenſæ factæ in aliqua re vel eius cuſtodia qualiter taxentur. parti. 2. fol. 55. b. e.
- Expenſæ in exigendis debitoribus non minuunt dotem. p. 4. fol. 33. a. b.
- Barto. tamen tenet contrarium quando nomen æſtimatum fuit datum in dotem. ibidem.
- Expenſæ an debeant ſolui, quas victor nõ ſoluit aduocato ſuo eo quod eſſet eius amicus. p. 3. fol. 8. b. a.
- Expenſæ in vtilitatem ſocietatis factæ vel in ſocij infirmitate deducunt̃ de communi. p. 5. fol. 60. *. 2.
- Expenſæ funeris fieri poſſunt etiam citra mandatum, & qui eas fecerit præfertur creditoribus hæreditarijs. p. 1. fol. 108. b. *. 1.
- Quid autem de expenſis quas feciſſet litigando cum alio cõtendente ſe hæredem, Ange. Paul. & Alex. dicunt, quòd deducentur ſi obtineat. ibidem. e.
- Expenſas in dote factas quaſnam poſsit recuperare maritus. partita. 4. fol. 38. a. *. 2.
- Sed quid ſit fecit expenſas in cuſtodiendo caſtro vxoris quod alius occupare volebat? videtur quod repetere non poſsit. ibid. b. c.
- Expenſas factas in recuperanda maioria an quis poſsit recuperare. par. 4. folio. 38. b. a.
- Expenſas factas in alendis nepotibus, & filijs recuperat mater, vel auia poſt mortem patris eorum. p. 5. fol. 82. a. *. 2.
- Idem etiam eſt ſi erat debitrix: nam videtur dare alimenta animo compenſandi cum debito. ibid. f.
- Expenſas quas fecit vitricus in alendo priuigno, non recuperat niſi pro teſtatus fuerit ab eo recuperare. p. 5. fol. 82. b. *. 1.
- Nam lex præſiumit vitricum alere priuignum pietatis affectu. ibid. c.
- Expenſas regulariter refundit victus victori in iudicijs. partita tertia. fo lio. 134. a. *. 1.
- Sed quæ expenſæ in huiuſmodi condemnatione veniunt? an etiam intereſſe? ibid. a.
- Expenſas non tenetur ſoluere victus victori, quando habuit iuſtam cau ſam litigandi. ibid. b.
- Et quæ dicatur iuſta cauſa litigandi relinquitur iudicis arbitrio. ibid.
- In expenſis & in principali condemnabitur reus qui contumaciter abeſt. p. 3. fol. 134. b. *. 1.
- EXPOSITI dicuntur ſanguinolẽti in rubri. de infan. expo. & quare ſic dicuntur. p. 4. fol. 54. a. g.
- Expoſiti an poſsint ad ordines promoueri. p. 4. fol. 54. b. c.

- F.

- FABRICA ſumitur pro ſtructura ædificij. par. 1. fol. 97. b. b.
- Vnde Epiſcopus non releuatur ab onere fulciendi eccleſiã & ornamentis neceſſarijs, propter reddi tus fabricæ. ibid.
- Fabricæ deputabatur quinta pars fructuum Eccleſiæ ſecundum iura antique. ibid.
- Fabrica deficiente ad reparationem eccleſiæ vltimo loco compelluntur parrochiani. ibid. d.
- FACERE aliquid clã vel palam quomõ intelligatur. p. 6. fol. 51. a. i.
- FACTVM palàm punitur ratione mali exempli, quã factum clàm. p. 4. fol. 12. a. d.
- FALSVM dici proprie non poteſt niſi adſit dolus. p. 7. fol. 26. a. a.
- Falſator qua pœna puniatur. p. 7. fol. 27. a. *. 3.
- Falſatores ſtudent mutare quævera ſunt vt falſa videantur veriſimilia. p. 7. fol. 26. a. a.
- Falſarius eſt qui mandat ficri falſum. p. 7. fol. 27. a. c.
- Falſis menſuris & ponderibus qui vtuntur in vendendo quã penam in currant. p. 7. fol. 27. b. *. 1.
- Falſum committit bullas falſas ſigillans, cuneos vel monetam falſam faciens. p. 7. fol. 27. a. *. 1.
- Item apothecarius loco vnius medicaminis aliud miſcens. ibid.
- Factum iudicis reputatur factum partis: & ideo ex venditione rei facta per iudicem, pro executione ſententiæ tranſit dominiũ. partita quin ta. fol. 28. b. *. 2.
- Falſi crimen quã abominabile ſit, & legibus odioſum. p. 7. fol. 25. b. n.
- Falſitas inſtrumentorum quomodo obijciatur & probetur. p. 3. fol. 119. a. &. b. per totum.
- Falſitas inſtrumenti poteſt obijci etiam poſt ſententiam quæ tranſiuit in rem iudicatam. p. 3. fol. 120. a. a.
- Falſitas quid ſit, & quibus modis fit. p. 7. fol. 26. a. *. 1.
- Falſitatem committit regis ſecreta reuelans aut ei ſcienter mẽtiens. item qui ſtatum diſsimulat. p. 7. fol. 26. b. *. 1.
- FAMA quid ſit. p. 7. fol. 22. b. *. 3.
- Fama vt probetur quot requirantur. p. 7. fol. 89. a. d.
- Fama ſola in antiquis factis excedentibus hominum memoriam ſufficit ad probationem. p. 3. fol. 8. a. e.
- FAMILIAE herciſcundæ iudicium: vide in. 6. parti. fol. 98. cum ſequenti, & infra in dictione hæres.
- Familiæ appellatione quid intelligatur. p. 7. fol. 107. b. *. 1.
- FAMVLVS non poteſt accuſare dñm præſentem vel præteritum, niſi in ſolo crimine læſæ maieſtatis. p. 3. fol. 4. b. *. 1.
- Famulus licet teneatur dñm adiuuare & defendere, non tamen tenetur mori pro eo defendendo. p. 4. fol. 55. b. g.
- FALCIDIA habet locum non ſolum in legatis & fideicõmiſsis: ſed etiam in donationibus cauſa mortis. p. 6. fol. 80. a. c.
- Falcidia qualiter & qñ debeat detrahi. ibid. *. 1.
- Falcidia non poteſt detrahi de relictis Eccleſiæ hoſpitali. &c. ibidem. fo lio. 81. a. *. 1.
- Sed an ceſſet talis ratio quando Eccleſia eſt inſtituta hæres & grauatur legatis. ibid. d.
- Falcidiam ex quibus cauſis non poteſt hæres detrahere. partita ſexta. fol. 82. a. *. 1.
- FATVVS maior. 14. annis teſtari rectè poteſt. p. 6. fol. 6. a. a.
- Fatuus quis dicatur. ibid.
- FERIAE vide in dictione, dies feriati.
- FERIRE proprie dicitur cum & ſine ferro. p. 2. fol. 36. a. d.
- FEVDALIS contractus, vide in dictione contractus.
- Feudalis res, vel maioriæ an poſſunt donari pro anima. partita quarta. fol. 68. a. l.
- Feudatarius perdit feudum ob ſeruitia non exhibita vel domini deſertionem in pręlio, vel ob ſimiles cauſas. p. 4. fol. 67. b. *. 2.
- Feudatarius ad quæ ſeruitia teneatur domino, ſi ſit conuentum de certo genere ſeruitij. p. 4. fol. 66. b. *. 1. &. f.g.h. &. i.
- Feudatarius qualiter debeat recipere feudum à Domino. partita quarta. fol. 66. a. *. 1.
- In feudo non ſuccedunt aſcendentes, ſed deſcendentes: quibus deficientibus ſuccedit frater in feudo paterno. p. 4. fol. 67. b. *. 1.
- Quid ſi non habeat fratres ſuccedent collaterales in infinitum. ibidem. c.
- Feudum in quibus rebus conſiſtit. p. 4. fol. 65. a. g.
- Feudum ſimpliciter acceptum intelligitur pro filijs hæredibus. parti. 4. fol. 67. a. b.
- Feudum ſoldatæ eſt ita perſonaliſsimum, quod non tranſit in hæredes dantis ne accipientis. p. 4. fol. 63. b. h.
- Feudum de camera quid ſit. p. 4. fol. 65. a. i.
- Feudum eſt conceſsio alicuius rei vaſſalo propter homagium ſeruiẽdi. & eſt duplex. p. 4. fol. 65. a. *. 2. &. d.
- Feudum non poteſt conſtitui ſine inueſtitura. p. 4. fol. 66. b. b.
- Feudum conditionatum dicitur, quod datum eſt ad ſeruitium. partita. 4. fol. 66. b. f.
- Feudum terra & honor qualiter differant. p. 4. fol. 65. b. *. 1.
- Feudum à quibus dari poſsit. p. 4. fol. 65. b. *. 2. &. g.
- Feudo ſi quis fuit priuatus propter aleuoſiã, an nepotes eius illud poſſint impetrare à rege. p. 2. fol. 40. b. p.
- Feudum habere dicimus inſtar ſeruitutis. p. 2. fol. 41. a. b.
- FIDES quid ſit. parti. 1. folio. 24. a. colum. 2. *. 1. & parti. 2. fol. 13. a. *. 1. & fol. 32. b. *. 3.
- Fides implicita tantùm valet laico, quod ſi falſò opinando credat patrem maiorem vel priorem filio non fit hæreticus. partita prima. fol. 14. b. col. 1. e.
- Fides quid operatur. p. 1. fol. 24. a. col. 2. e.
- Fides ad nulla facinora ſe extendit. p. 5. fol. 56. a. a.
- Fidem tantum teſtatori recommendari quid operetur. p. 6. fol. 51. b. col. 2. in prin. & ibid. d.
- Fides matrimonialis valde commendata ab Ariſtotele. 3. œcono. par. 4. fol. 7. b. col. 1. in prin.
- Fides matrimo. eſt ſecunda ſpecies caſtitatis. partita quarta. fol. 7. b. col. 1. in principio.
- Fidei nihil tam congruum quam pacta ſeruare. p. 2. fol. 62. a. d.
- FIDELIS coniugata ſi ad infidelitatem trãſeat ſeu hæretica fiat, aut cum infideli nubat vel adultero ſuo perdit dotem, arras, & omnia bona quæ communiter cum viro habebat. p. 7. fol. 77. b. *. 1.
- Fideles aduerſus infideles cur frequenter bellum mouent. par. 2. fol. 2. a. col. 1. b.c.
- FIDEICOMMISSVM à perſona non honorata non poteſt re linqui: licet poſtea caſu fortuito ſuccedat. p. 6. fol. 57. b. a.
- Fideicommiſſum relictum omnibus hominibus alicuius ciuitatis, videt̃ relictum, non ipſi ciuitati ſed ſingulis habitatoribus ciuitatis. p. 6. fo. 34. b. col. 1. in prin.
- Fideicõmiſſum vniuerſale relictũ ab incapace inſtituto nõ valet. ibid. a.
- In fideicommiſsi reſtitutione an veniant prælegata. ibid. c.
- In fideicommiſsi reſtitututione quæ res veniant. ibid.
- Fideicommiſſum etſi ſit delatum viuente fideicommiſſario, tranſmitti rur ad hæredes. ibid. d.
- FIDEIVSSOR datus pro adulto in contractu in quo fuit doloſè deceptus, non tenetur. p. 5. fol. 73. b. *. 1.
- Fideiuſſor tenebitur euictionis ſi minor vendat & reſtituatur, nõ quia vendidit: ſed quia minori pretio vendidit. p. 5. fol. 73. b. k.
- Fideiuſſor an poſsit accedere obligationi in qua quis tenetur ad factum p. 5. fol. 74. a. b.
- Fideiuſſor non obligat̃, niſi verbis & interueniente ſtipulatione. ibid. h.
- Fideiuſſor hodie non obligatur ex pacto nudo de iure canonico. ibid.
- Fideiuſſor vnus, ſi fideiuſsit in decẽ alter in reſiduo, & qui fideiuſsit in decem non ſit ſoluendo, an alter teneatur in ſolidũ. Bald. tenet quod non. p. 5. fol. 75. a. f.
- Fideiuſſor non tenetur ad pœnã promiſſam ſi reus moriatur intra terminum. p. 5. fol. 78. b. *. 1.
- Hoc etiam procedit in cauſa ciuili. ibid. g.
- Fideiuſſor qui mandato alterius fideiuſsit agit contra mandatorẽ, non contra debitorem: niſi in debitoris vtilitatem ceſſerit fideiuſsio. p. 5. fol. 77. a. *. 1.
- Fideiuſſor non poteſt reum compellere: vt ante ſolutionem eum liberet à fideiuſsione. ibid. *. 2.
- Fideiuſſor non põt in mora conſtitui ante principalem. p. 5. fol. 75. b. b.
- Fideiuſſor an poſsit obijcere creditori, quod vendat prius pignus quod habet à debitore quam conueniatur. ibid. d.
- Fideiuſſor qui ſoluit nomine ſuo poteſt petere à creditore, vt ſibi cedat actiones contra reum & fideiuſſores cæteros. p. 5. fol. 76. a. *. 1. &. b. &. d. per totum.
- Sed hæc ceſsio qualiter fieri debeat. ibidem. &. b. a.
- Fideiuſſor qui ſua obligatione liberauit debitorem poteſt ſtatim agree contra eum. p. 5. fol. 77. a. b.
- Fideiuſſoris hæredes tenentur, ſicutipſe, & habent eaſdẽ exceptiones, ſi cut ipſe ſi viueret, haberet. p. 5. fol. 78. a. *. 1.
- Fideiuſſores plures ſi inſimul ſunt obligati poteſt creditor ab omnibus vel à quo voluerit totum petere. p. 5. fol. 74. b. *. 2.
- Sed an poterunt iſti fideiuſſores opponere de beneficio diuiſionis ex epiſtola diui Adriani? ibid.
- Sed quid ſi plures fideiuſſores ſimpliciter recipiantur? hodie non tenentur inſolidum de iure partitarum. ibid. Fideiuſſores non poſſunt à creditore conueniri pręſente reo principali, & eo non prius diſcuſſo. p. 5. fol. 75. a. *. 1.
- Sed ſi notorium ſit principalem non eſſe ſoluendo? gloſ. dicit ꝙ ſufficit etiam non facta diſcuſsione. p. 5. fol. 75. b. a.
- Fidiuſſores plures qualiter cõueniri debeant à creditore, maximè, ſivnꝰ non ſit ſoluendo, aut alter abſens. p. 5. fol. 75. a. c.
- Fideiuſſores plures ſi obligati ſunt inſolidum & præſentes ſunt, non poteſt creditor vnum conuenire: ſed ab oĩbus debet exigere. ibi. b. *. 1.
- Fideiubere poteſt quis pro obligato naturaliter vel ciuiliter. parti. 5. fol. 73. b. *. 2.
- Fideiuſsio fit interrogatione præcedente & reſponſione ſubſecuta. p. 5. fol. 74. a. *. 1.
- Fideiuſsio facta in plus quam principalis debeat, non valet in eo, quod plus promiſit. Plus autẽ quatuor modis dicitur. partita quinta. folio. 74. b. *. 1.
- Limitatur tamen hoc quatuor modis. ibid.
- Fideiuſsio quibus caſibus diſſoluitur. p. 5. fol. 77. a. b. &. c. per totum.
- Fideiuſsio non diſſoluitur morte fideiuſſoris. p. 5. fol. 78. a. *. 1.
- Fideiuſſor qui ſine alterius rogamine intercedit etiam habet actionem mandati. p. 3. fol. 101. b. e.
- Fideiuſſor duorum correorum ſi aliquis ſit, & vnus dilapidat an poſſit agere contra vtrun. p. 5. fol. 77. a. *. 3.
- Fideiuſſor poteſt opponere exceptionem etiam reo inuito. par. 5. folio. 77. b. d.
- Fideiuſſor poteſt petere à reo etiam pendente lite: vt det ſibi expenſas ad litem, vel pecuniam pro expenſis: quia eius negotiũ gerit. ibid.
- Fideiuſſor ſi primo termino elapſo vult ſuſcipere defenſionem, auditur: nec poteſt pòſt termini vendente dimittere partita quinta. folio. 78. a. *. 2.
- Fideiuſſor qui reũ criminis in iudicio ſiſti promiſit quot dilationes habeat. p. 5. fol. 78. a. *. 2. &. c.
- FILIVS vel alius conſanguineus exhæredari poteſt, qui captiuũ non redemit. p. 2. fol. 110. b. *. 2.
- Filius in quibus caſibus poteſt parentem ſuum exhæredare. par. 6. folio. 49. a. *. 1.
- Filiorum appellatione non continentur filij qui mortui naſcuntur aut monſtruoſi. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- Filius propter reuerentiam naturalem non poteſt in ius vocare parẽtes vel auos vtriuſ ſexus. p. 3. fol. 43. b. *. 1.
- Filius hodie cum per contractum matrimonij liberetur à patria pote. ſtate, non poterit ei pater pupillariter ſubſtituere, & quæ fuerit huiꝰ conſtitutionis ratio. p. 6. fol. 28. a. k. per totum.
- Filius qui aliquid recepit ab occiſoribus patris ad pacem faciendam: an per hoc præſumatur hæreditatem adire. p. 6. fol. 40. a. c.
- Filiusfamilias hodie poteſt teſtari ac ſi ſui iuris eſſet per. l. 5. in ordi. Tauri. p. 6. fol. 5. b. g.
- Non tamen poterit teſtari in aduentitijs quatenus eſſet in pręiudicium vſusfructus parentis. p. 6. fol. 5. b. g.
- Filij proditoris qualiter puniunrur. p. 7. fol. 16. b. a. per totum.
- Fijos dalgo, vnde dicti ſunt noua & vera ethimologia. p. 2. fol. 70. f.
- Filiusfamilias qualiter debeat in iudicio conueniri. partita tertia. fol. 4. b. *. 2. &. o.
- Filiusfamilias conferre poteſt donationem ſimplicem ſibi à patre factã cæteris fratribus contra doctrinã omniũ docto. p. 5. fol. 10. b. k.
- Filiusfamilias in quibus caſibꝰ poſsit agere cõtra parentem naturalem. p. 3. fol. 3. a. *. 3.
- Filiusfamilias ſi habeat beneficium eccleſiaſticum, an eius pater habeat vſumfructum. p. 4. fol. 47. b. b.
- Filius familias hodie de iure communi non poteſt priuare patrem legiti main peculio caſtrenſi. p. 4. fol. 48. a. a.
- Filiusfamilias liberatus à patria poteſtate qualiter poſsit agere contra patrem. p. 3. fol. 4. *. 1.
- Filia ſi loquente patre patiatur ſe ſubarrari tenet matrimonium. par. 4. fol. 8. a. d.
- Filia primogenita Regis Franciæ quare non ſuccedat in regno. p. 2. fol. 46. b. c.
- Filia maior. 25. annorum, quæ contraxit matrimonium ſine cõſenſu patris, an incurrat vitium ingratitudinis: vt poſsit exhæredare. partita. 4. fol. 6. a. h.
- Filia quæ ante. 25. annum luxurioſam vitam elegit exhæredari iure poteſt. p. 6. fol. 46. b. e. &. f.
- Sed quid ſi talis filia ante mortem patris ad honeſtã vitam redierit, an poterit exhæredari? videtur ꝙ non. ibid. g.
- An vero mater meretrix poterit ob eam cauſam filiã exhæredare? ibid.
- Filij catholici ſuccedunt patri hæretico de iure partitarũ. De iure tamen canonico contrarium ſtatuitur. p. 6. fol. 47. b. d.
- Sed cui ſtabimus an iuri parti. vel cano? variæ ſunt opiniones. ibid. &. i.
- Filius hodie per legem Tauri liberatur à patria poteſtate per contractũ matrimonij. p. 3. fol. 11. a. d.
- Filius non poſsit recipere id quod patri debetur ex alio contractu, quã ſuo etiam præſtita cautione de rato. Fictam tñ ſolutionem poteſt recipere compenſando. p. 5. fol. 104. a. d.
- Filius non eſt exhæredandus, vt detur Eccleſiæ quod intellige reſpectu legitimæ. p. 6. fol. 13. a. f.
- Filius ſpiritualis an teneatur potius ſucurrere patri ſpirituali, quam carnali. p. 4. fol. 19. a. i.
- An etiam debeat ali à patre ſpirituali. ibid.
- Filius an poſsit occidere turpiter repertum cum matre. p. 7. fol. 69. a. k.
- Filius imperatoris poteſt immediate eligi in imperatorem poſt patrẽ. p. 2. fol. 4. a.
- Filius regis non capit regnum â patre: ſed à genere & primis conſtituen tibus regnum. vnde à patre exhæredari non poteſt. partita ſecunda. fol. 19. b. g.
- Filius quando teneatur ad debita paterna. p. 2. fol. 49. a. d.
- Filius ſequitur conditionem patris quoad honores & dignitates. par. 2. fol. 71. b. a.
- Filius in quibus caſibus excludit ſubſtitum vel non. parti. 6. folio. 24. a. per totum.
- Filius vel filia primogenitæ præfertur auunculæ ſuæ ſecundo genitę. p. 2. fol. 46. b. d.
- Filius regis Franciæ ad adminiſtrationem recipitur poſt. 14. annum. p. 2. fol. 49. a. col. 1. in prin.
- Filius exhæredatus à patre licet non ab auo non ſuccedit in iure patronatus, quo ad libertos auitos. p. 2. fol. 19. h. g.
- Filius eſt pars viſcerum patris & matris & commune bonum coniugatorum. p. 2. fol. 43. b. d. & fol. 68. a. n.
- Filius an poſsit inſurgere aduerſus patrem male adminiſtrantem & dilapidantem regnum. p. 2. fol. 44. a. b.
- Filius primogenitus ſuccedit in regno, quo deficiente filia maior, & ſic cæteri proximiores. ibid. *. 1.
- Filius nõ poteſt ſeipſum eligere ad maioriam, etiam ſi à matre vel patre ſit ei conceſſa poteſtas. p. 2. fol. 46. a. col. 2.
- Filius primogenitus legitimatus per ſubſequens matrimonium nõ præ fertur ſecundo genito de legitimo nato. p. 4. fol. 4. a. c. in fin.
- Filius maior dicitur dñs domus. p. 2. fol. 44. b. g.
- Filius mortuo patre non poteſt petere ſalarium pro opera quã exhibuit in rebus paternis. p. 2. fol. 69. a. b.
- Filius maior qui occidit poſſeſsorem maioriæ an ſuccedat in maioria. p. 2. fol. 45. a.
- Filius quod acquirit ex cauſa profectitia, acquirit patri eum in poteſtate habenti. p. 4. fol. 47. a. *. 4.
- Filij appellatione non venit nepos. p. 2. fol. 46. b. col. 2. in prin.
- Filij regum quales debeant eſſe in loquendo incedendo cæteriſ actibus. p. 2. fol. 19. a. *. 1. &. 2.
- Filij regum cur in Hiſpania dicantur infantes. p. 2. fo. 17. a. *. 2. &. d. &. e.
- Filij regum qualiter educari & enutriri debeant ibid. b. *. 1.
- Filij regum docendi ſunt ſcribere & abſtinere ab omni concupiſcentia impoſsibilium. p. 2. fol. 20. a. *. 1.
- Filius regis viuente patre rex dici poteſt. p. 6. fol. 20. a. d.
- Filij regum poſt ablactationem qualiter ſint docendi & erudiendi. p. 2. fol. 18. a. *. 1.
- Filij regum æquè cuſtodiri debent à populo atque Rex ipſe. parti. 2. folio. 43. b. *. 2.
- Filij naturales an excludant ſubſtitutum datum filijs legitimis. parti. 6. fol. 23. b. e.
- Filij an excludant eccleſiam vel piam cauſam ſubſtitutam. ibid.
- Sed quid ſi grauatus ingreditur religionem an monaſteriũ habeatur lo co filij, & excludat ſubſtitutum. ibid.
- Filij duorum cõpatrũ poſſunt in matrimonio copulari. p. 4. fol. 20. a. *. 1.
- Filij incæſtuofi non legitimantur per ſubſequens matrimoniũ licet ex diſpenſatione papæ ſit contractum. p. 4. fol. 40. b. col. 1. in prin.
- Filij an teneantur expectare mortem patris qui religionẽ ingreſſus eſt, vt poſsint legitimam petere. p. 6. fol. 7. b. c.
- Filij & nepotes vſ in infinitum proditoris repelluntur à promotione dignitatum. p. 2. fol. 35. b. g.
- Filij naturales ſeu baſtardi non ſuccedunt in maioria. partita ſecunda. fol. 45. a. a.
- Filij ex clandeſtino matrimonio geniti impedimento detecto nõ ſunt legitimi, licet ignorantia impedimenti prætendat̃. p. 4. fol. 12. b. *. 2.
- Filij maiores minoreſ apud quẽ ali debeant. p. 4. fol. 52. b. *. 1.
- Filij adoptiui vide in parte adoptio & adoptiui.
- Filij legitimi naturales & baſtardi, vide in dict. illegitimi & legitimi.
- FINES vide in parte limites.
- FISCVS an habeat tacitam hypothecam in bonis delinquentis cõtra creditores. p. 5. fol. 9. b. r.
- Fiſcus habet recurſum in rebus vẽditis in fraudẽ, vt in his qui vẽditis rebus oĩbus fugiunt imminente bello. p. 5. fol. 33. a. d.
- Fiſcus non habet tacitam hypothecam in delictis niſi lata ſententia. p. 5. fol. 90. b. g.
- Fiſcus qñ excludat ſubſtitutum. p. 6. fol. 20. b. d. & fol. 27. b. c.
- Fiſcus licèt non conficiat inuentarium, non tenetur vltra vires hæreditarias. p. 6. fol. 52. b. d.
- Fiſco applicatur quidquid aufertur ab indigno. p. 6. fol. 52. b. h.
- Hoc tamen quatuor modis limitatur. ibid.
- FLVMINA, portus, & itinera publica, ſunt omnibus communia. p. 3. fol. 156. a. *. 3.
- In particulari tamen flumina ſunt earum ciuitatum per quarum territoria tranſeunt. ibid. l.
- Et hoc procedit etiam ſi flumina ſint nauigabilia. ibid.
- Quid autem ſi flumen tranſit inter duas ciuitates diuidens earum territoria? Bart. aſſerit fore commune. ibid.
- In flumine nauigabili non licet ædificare taliter, ꝙ nauigatio impediat̃. p. 3. fol. 156. b. *. 2.
- Flumen quid quid fundo noſtro adijcit id noſtrum fit ſiue gemmas, ſiue quiduis aliud. p. 3. fol. 160. a. c.
- FODERE in fundo alterius lapides nemini licet, niſi in contrarium ſit conſuetudo. p. 4. fol. 37. a. b.
- FOEMINA,qualiter debeat probari an ſit virgo. p. 4. fol. 22. a. i.
- Fœminæ qñ non excuſantur à perſonalibus muneribus. p. 2. fo. 65. b. l.
- Fœminæ ſi habeant vuluam ita ſtrictã vel latam, quod non poſsint cognoſci à viris, dirimitur matrimonium. p. 4. fol. 21. b. e.
- Fœmina. Vide plura in dict. Mulier. & Vxor.
- FOENERATORES Chriſtianos, Iudæos baptizatos appellat. S.
- Bernard. qui ſub nomine cambij palliãtes vſuras fœnora acerbiſsima exercent. p. 5. fol. 79. b. a. in fine.
- FORMA conceſsionis immunitatis à portagijs. p. 3. fol. 90. a.
- Forma indulgentiæ à maleficio commiſſo. ibid.
- Forma locationis iurium regalium. ibid.
- Forma quitationis datæ à Rege, ei qui reddit rationes eorum quæ admi niſtrauit. ibidem. b.
- Forma conuentionis inter alignos. ibid.
- Forma mandati à Rege, vt aliquod opus fiat. ibid.
- Forma conceſsionis iudicaturæ. p. 3. fol. 89. a. *. 1.
- Forma commiſsionis, quando Rex mittit correctorê vel iudicem ad aliquem locum. ibid. *. 2.
- Forma notariatus. ibid. *. 3.
- Forma legitimationis. ibid. b. *. 1.
- Forma conceſsionis à regalibus exactionibus. ibid. *. 2.
- Forma venditionis factæ per procuratorem. fol. 103. a.
- Forma venditionis factæ per executorem teſtamenti. ibid.
- Forma venditionis rei immobilis factæ per eccleſiam. ibid.
- Forma venditionis nominis alicuius debitoris. ibid. b.
- Forma venditionis alicuius iumenti. fo. 104. a.
- Forma licitæ permutationis. ibid. b.
- Forma donationis. ibid.
- Forma conceſsionis feudi. fol. 105. a.
- Forma licitæ donationis ad cenſum. fol. 106. a.
- Forma mutui, in quo poteſt poni pœna dupli. fol. 106. b.
- Forma commodati. fol. 107. a.
- Forma depoſiti. ibid. b.
- Forma locationis. ibidem.
- Forma contractus conductionis. fol. 108. a.
- Forma locationis iumentorum. ibid. b.
- Forma nauli. ibidem.
- Forma ſocietatis. fol. 109. a.
- Forma conſtitutionis procuratoris ad negotia. fol. 114. a.
- Forma conſtitutionis ſyndici per vniuerſitatem. ibid.
- Forma inuentarij tutoris. ibid.
- Forma inuentarij ab hærede conficiendi. ibi. b.
- Forma repudiationis hæreditatis. ibid.
- Forma quitationis tutoris ab adminiſtratione tutulæ. fol. 115. a.
- Forma teſtamenti. ibidem.
- Forma codicillorum. ibid. b.
- Forma donationis cauſa mortis à filiofamilias factæ. ibid.
- Forma compromiſsi in arbitrum. fol. 116. a.
- Forma ſententiæ arbitri. ibidem.
- Forma primi decreti. ibid. b.
- Forma diffinitiuæ ſententiæ. ibid.
- Forma ſententiæ appellationis iudicis. ibid.
- Forma locationis terræ in colono partiario. fol. 109. b.
- Forma diuiſionis hæreditatis. ibid.
- Forma quitationis debiti. ibid.
- Forma pacis. fol. 110. a.
- Forma treugæ. ibid. b.
- Forma ſponſaliorum per verba de futuro per patrem pro filia faciendo rum. ibidem.
- Forma matrimonij per verba de præſenti. fol. 111. a.
- Forma conſtitutionis dotis. ibid.
- Forma donationis propter nuptias, quæ in Hiſpania vocantur arræ. folio. 111. b.
- Forma monachationis. ibid.
- Forma literæ vaſſàlagij. fol. 112. a.
- Forma manumiſsionis. ibi. b.
- Forma adoptionis. ibid.
- Forma arrogationis. ibid.
- Forma emancipationis. fol. 113. a. Forma dationis tutoris, & qualiter ſatiſdat rem pupilli ſaluã fore. ibid.
- Forma tutellæ minoris matre tutrice. fol. 113. b.
- Forma conſtitutionis actoris per tutorem facta. ibid.
- Forma compoſitionis inter Regẽ & cuſtodes ſuper portubus. fol. 91. a.
- Forma ſecuritatis & protectionis à Rege alicui conceſſa. ibid.
- Forma ſecuritatis pro pecoribus, & paſtu. ibi. b.
- Forma licentiæ regis ad res vetitas extra regnum portandas. ibid.
- Forma licentiæ regis quæſtoribus conceſſæ. ibid.
- Forma literæ regis miſſæ concilio ſuper aliquibus fiendis. ibid.
- Forma poteſtatis à rege conceſſę ad iura regalia colligenda. fol. 92. a.
- Forma poteſtatis inquirendi, vel aliquem malefactorẽ capiendi. ibid.
- Forma ſaluiconducti, ſeu guiamenti. ibid.
- Forma literæ venditionis. fol. 100. b.
- Forma fideiuſsionis in venditione. fol. 101. b.
- Forma mulieris conſentientis venditionem per maritum fieri. ibid.
- Forma literæ, vt venditio per minorem facta ſit firma. fol. 102. a.
- Forma faciendæ vẽditionis per tutorem, vel curatorẽ eius, cuius curam gerit de rebus immobilibus. ibid.
- FORTITVDO quid ſit. p. 2. fol. 13. b. d.
- FORVS dicitur ius ab vſu & conſuetudine cauſatum, quod pro lege ſeruatur. p. 1. fol. 13. a. col. 2. *. 1.
- Forus municipalis impropriè dicitur forus ibid. p.
- Forus inter partes vbi conſtitui debeat. p. 3. fol. 11. a. k.
- Forus vt condatur quid attendi debeat. p. 1. fol. 13. b. col. 2. *. 1.
- Forus ſeu conſuetudo quæ incipit eſſe corruptela tolli debet. p. 1. folio. 13. b. col. 2. *. 1.
- FOVEAS qui fecit ad capiendas beſtias, in locis quæ frequentãtur, tenetur de damno. p. 7. fol. 57. b. *. 1.
- B. FRANCISCVS an peccauerit, cum Peruſij interrogatus ſi illae tranſiſſet homicida, ponens manum in maniconem capæ reſpõdit, ꝙ illac non tranſiuerat. p. 7. fol. 53. a. a.
- Frater non tenetur conferre caſtrenſe vel quaſi caſtrenſe peculium, ne libros cauſa ſtudij à patre donatos, ne expenſas in ſtudio factas. &c.p. 6. fol. 100. b. *. 1.
- Frater ſi occidit fratrem hæreditas occiſi vẽtura eſt non ad cæteros fratres, ſed ad fiſcum. p. 6. fol. 50. b. g.
- Frater an teneatur dotare ſororem. p. 4. fol. 32. a. e. &. p. 5. fol. 109. a. a.
- Et an attinentem ſororem per matrem tantum? ibid. p. 6.
- Frater naturalis inops alendus eſt à fratre. ibid.
- Frater in quibus poſsit agere contra fratrem. p. 3. fol. 4. a. *. 2. &. k.
- Frater maior ſuccedens in maioria fratres vel ſorores dotare & alimẽtare tenetur. p. 2. fol. 46. a. col. 1.
- Frater maior qui per tempora maioriæ poſſedit bona maioriæ, fi fratri minori prouidit ſemper de neceſſarijs, an idem facere tenentur cæteri ſucceſſores in maioria. p. 2. fol. 45. b. col. 2.
- FRIGVS aduerſatur fortitudini & audaciæ ſecundum Ariſtotelem vnde frigidi natura ſunt formidoloſiores: contrà calidi audaciores. p. 2. fol. 78. a. h.
- FRVCTVS à ſolo ſeparati non iudicantur pars rei. parti. 1. folio. 8. b. columna. 2.
- Fructus promiſsi quo tempore debeant præſtari à promiſſore. p. 5. fol. 66. b. f. per totum.
- Fructus dotis vt lucretur maritus, quot ſunt neceſſaria. par. 4. folio. 36. a. *. 1.
- Fructus rei dotalis percepti ab ſponſo ante nuptiarum celebrationem augent dotem. p. 4. fol. 37. a. *. 2. &. e.
- Fructus per debitorem rem tenentem ſeminati, vel apud eum concepti ad quencun res vadat, remanent, ſicut res ipſa pignori obligata. p. 5. fol. 86. b. *. 2.
- Intellige etiam ſi ab emptore percipiantur, nam ſi extant agetur hypothecaria. ibid. fol. 87. a. a.
- Fructus ſibi donatos á viro quando poſsit vxor ſibi retinere. p. 4. folio. 30. a. i.
- Fructus naſcituri rectè legari poſſunt. p. 6. fol. 60. a. *. 2.
- Fructus prædiorum vinearum hortorum, & ſimilium, quæ ſunt vniuerſitatis, non poſſunt à ſingulis colligi: ſed conuertendi ſunt in opera vniuerſitatis. p. 3. fol. 157. a. *. 1.
- Fructus beneficij, quo quis priuatus eſt, ſi percipiat, an furtum committat. p. 7. fol. 46. b. c.
- Fructus eorum quæ quis acquirit in curia regis cõmunicantur vxori, licet proprietas plenè ſit mariti. p. 5. fol. 56. a. i. in fine.
- Fructus rei legatæ debentur legatario à die aditę hæreditatis, item & au gmentum & melioratio legati. p. 6. fol. 73. a. *. 2.
- Quid autem hodie cum de iure regni, debeantur legata etiam nõ adita hæreditate? p. 6. fol. 73. b. c.
- Et qui fructus in tali reſtitutione venient? an quos percipere potuiſſet petitor: videtur quòd ſolùm illi quos percepit poſſeſſor. par. 6. folio. 74. a. a.
- FRVMENTI appellatione an comprehẽdatur farina. p. 3. fo. 7. b. g.
- Frumentum trahenti tempore careſtiæ, an poſsit aſsignari ſalarium de publico per decuriones. p. 3. fol. 157. b. a.
- Frumentum corruptum miſcere cum incorrupto, & ita vendere, non eſt illicitum. p. 7. fol. 64. a. l.
- FVGIENS ad domum Regis nõ põt indevi extrahi. p. 2. fo. 54. a. *. 1.
- Fugiens à bello, aleuoſiam committit. p. 2. fol. 66. b. f. & fol. 67. f. &. g.
- FVNDVS pr̃imonialis principis nõ debet vẽdi vni tãtùm colonorũ ſuorũ, ſed pluribus, vt materia ſeditionũ tollatur. p. 5. fol. 31. b. col. 1. b.
- FVRIOSVS, non poteſt contrahere matrimonium. p. 4. fo. 8. b. a.
- Furioſus & mente captus qui dicantur. p. 5. fol. 62. a. e.
- Furioſus per interualla, an præſumatur, deliquiſſe tempore furoris, vel ſanæ mentis. p. 7. fol. 5. b. e.
- Furioſus an poſsit puniri tempore furoris de delicto commiſſo tempore ſanæ mentis. ibid.
- Furioſi, & amentes non pñt ſuſcipere puerũ in Baptiſmo. p. 1. fo. b. a.
- FVRNVS ante omnia ædificandus eſt, quando de nouo ædificatur ciuitas, ſecundò, muri: tertiò, templa. p. 2. fol. 61. b. c.
- FVRTVM eſt maleficium factum per hominẽ, recipiendo rem mobilem occultè alterius ſine domini voluntate, cum intentione eam lu crandi. p. 7. fo. 46. b. *. 1.
- Furtum manifeſtum quando dicatur. p. 7. fol. 47. a. a.
- Furtum grauius eſt in re mobili, quàm immobili. p. 2. fol. 53. b. l.
- Furtum an committat qui percipit fructus beneficij, quo priuatus eſt ipſo iure. p. 7. fol. 46. b. c.
- Furtum vt contractumn dicatur, ſolo animo dijudicatur, qui per coniecturam probatur. ibid. d.
- Furtum duplex eſt: manifeſtum ſcilicet, vt cùm fur cum furto deprehẽditur. & non manifeſtum, vt quando rem furatam iam occultauerit. p. 7. fol. 46. b. *. 2.
- Pro primo & ſecundo furto quis ad furcas non ſuſpenditur. p. 7. fol. 52. a. col. 1. in medio.
- Sed an ſufficiat ter furatus ſit rem parni pretij vt ſuſpendattur? videtur ꝙ ſic: quia non tam quantitas, quàm affectus furandi conſideratur: licèt alij teneant contrarium. ibid.
- Furans res mobiles Regis qualiter puniatur. p. 2. fol 53. a. *. 1.
- Furans ligna, ſi poſtea affigantur domibus, non tolluntur, ſed tenetur ad duplum valoris: ſi verò non ſunt affixa, reſtituet ea cum pœna fur ti. p. 7. fol. 51. a. *. 1.
- Furti pœna pecuniaria, eſt quadruplum, ſi eſt manifeſtum: ſi autem occultum eſt duplum. p. 7. fol. 51. b. *. 1.
