Index seu repertorium materiarum ac utriusque iuris decisionum quae in singulis septem partitarum glossis continentur
author: Gregorio López; Jacobus Boffaeus
source date: 1555
edition published: 2024-04-11
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

INDEX SEV REPERTORIVM materiarũ ac vtriuſque iuris deciſionum quæ in ſingulis ſeptẽ partitarũ gloſsis continentur: Copioſiſsime atque luculẽtiſsime cõcinnatũ per Iacobum Boffæum.

SALMANTICAE. Excudebat Andreas à Portonarijs. 1555.

Iacobus Boffęus Lectori. S.

SCIO non defuturos candide lector, qui in hoc indice excerpendo vel ſeueritatem nimiam (ne dicam ſuperſtitionem) vel negligentiam condemnent: cũm pleraque minutiora occurrant in indicem redacta, quæ reticere melius fortaſſe fuiſſet: pleraque etiam quæ fuſius, magiſque integra ſententia explicari potuiſſent. Illi tamen cogitare debent hunc eſſe authorem, qui in ſcribendis gloſsis parciſsima breuitate tantam rerum ac diſciplinarum varietatem complexus eſt, vt in eis nihil mancum, nihil præter rẽ, nihil denique quod nõ aptè dictũ ſit vſpiam offen das. Aliquãdo enim Laconiſmo quodam ſic aliorum dogmata, vel adducit vel re futat: vt ſua mira fœlicitate, & arte ſtabiliat. Interdum etiam ſic diſputationem inſtituit: vt collatis hinc inde varijs doctorum ſententijs, ſuam aut breuiter aperiat, aut alienam confirmet Quin & minutiſsimis (vt ita dicam) punctis tantam quæſtionum ac deciſionum copiam congerit: vt in eis omnibus ſingularis doctrinæ & longæ lectionis aculeum interea relictum animaduertas. Quis igitur in his anguſtijs, ſic quę ſenſit autor, poſsit colligere: quin aliquid breuius, aut curioſius dictum vſpiam occurrat? Atque ea ratione ſępenumero aliud ex alio infe ro: vel pluribus locis eandem ſententiam tractari indico: vel etiam (cùm tota in dicis virtus ſit copia atque inueniendi facilitas) ſub diuerſis dictionibus colloco, vt illã: Accuſatio licèt regulariter in omnibus ferè criminibus, tollatur viginti annis: in crimine tamẽ adulterij per vim commiſsi: durat perpetuo. Et hãc, Adulterij accuſatio quanto tempore duret. Quę poſterior ſententia priorem cõprehendit: tùm ꝙ ad eadem loca pertineat: tum etiam ꝙ non omnes, quo quęque ſint inueſtiganda loco, nouerunt: & facilius occurrant quç pluribus locis ſparſa leguntur. Hæc qui cogitauerint candide lector, mihi fortaſſe æquiores erũt, noſtriſque laboribus non ingrati fruentur. Pręſertim cùm ita curiosè, nec minùs cõmodè ſingula loca vnde quęque deprompſi, indicare ſtuduerim: vt ꝑ ſtellulas, & literas interlineales ad locum ipſum, quaſi manu deducam. Quod in cæteris gloſſarum indicibus hactenus factitatum non reperi, cùm eorum vel tibi ſit prius integra pagina perlegenda, quàm quidquam inuenias: vel cum perlegeris ſæpius operam perdas. Vale.

INDEX MATERIARVM, QVAE in ſingulis ſeptem Partitarum Gloſsis tractantur, compoſitiſsimo, at exactiſsimo ordine digeſtus Per Iacobum Boffæum.

Canon.

ANIMADVERTE Candide Lector, p literam cum numero ſuo denotare Partitarum ordinem: hac autem figura a, primam foliorum Paginã: b verò ſecundam oſtendit. Liter a autem ali a omnes Alphabetic a ſequentes, ſignificant literas interlineales textus qu a ad marginem appoſit a, ordinem Gloßarum ſignant. Stellula verò * denotat in Summarijs eſſe quod qu aritur ſub eadem ſtellula: vel ſub hoc ſigno. Exempli gratia. Abbas nõ tenetur ire ad Synodum. p. 1. Fol. 103. a. f. Demonſtrat p. 1. Partitam. 1. a, Paginam. 1. f, Gloßam, qu a literam f, in mar gine habet ſignatam. & idem de c ateris literis.

- ABbas Non tenetur ire ad Synodum. p. 1. Fol. 103. a. f.
- Abbas poteſt monachum, pro exceſſibus, corrigijs vel virgis, per ſe, vel per alium cædere. p. 1. Fol. 79. b. * 1.
- ABIGAEVS dicitur, qui pecus furatur: & ſi hoc facere conſueuit, capite punitur, aliàs non. p. 7. fol. 53. a. *. 1.
- Quid autem, ſi numerus ſemel furatarum pecudum faciat gregem? capite punitur. Ibidem.
- Abigæus dicitur etiam, qui vnum tantùm equum, vel bouem furatus ſit. p. 7. fol. 53. b. f.
- ABSENTES non ſunt neceſſariò vocandi ad Capitulum, niſi in tribus caſibus. p. 1. fol. 113. a. b.
- Abſentes citari non poſſunt, ſed perquirẽdi ſunt. p. 3. fol. 42. b. e.
- ABSOLVTIO ab excommunicatione propter hæreſim, ſoli Papæ hodie eſt reſeruata. p. 1. fol. 37. b. e.
- Abſolutio in foro pœnitentiali non excuſat à foro iudiciali, niſi pœnitentia publica impoſita ſit. p. 7. fol. 6. b. col. 1. in prin.
- Abſolutionis ab excommunicatione forma. p. 1. fol. 91. 4. *. 1. &. e.
- Abſolutionis ab anathemate forma. Ibid. *. 2.
- Abſoluere non debet Epiſcopus excommunicatum â ſuo ſubdito ſine emenda, & ſine excommunicationis ſcientia. p. 1. fol. 90. b. *. 1.
- Abſoluere poteſt quilibet ſacerdos excommunicatum pro violenta ma nuum iniectione in Clericum, ſi ſit conſtitutus in mortis articulo. Ibidem. *. 2.
- Abſoluendus ab excommunicatione incurſa propter contumaciam, iurare debet de ſtando, & parendo iuri. p. 1. fol. 91. b. *. 1.
- Abſolutus per ſententiam validam ab accuſatione nõ poteſt de eodem crimine denuò accuſari. p. 7. fol. 6. a. *. 2.
- ABSTINENTIAM matrem ſanitatis appellant medici. p. 2. fol. 18. b. c.
- ACETVM citiſsimè extinguit incendium. p. 2. fol. 52. a. col. 1. in principio.
- ACCEPTILATIO facta reo, prodeſt fideiuſſori. p. 5. fol. 112. b. h.
- Non tamen prodeſt, ſi in acceptilatione verſetur dolus ex parte vtriuſuis. ibid. m.
- ACOLYTVS quis dicatur, & quod ſit eius munus. p. 1. fol. 55. a. *. 2.
- ACQVIRERE dominium, vide in dictio. dominium.
- ACTIO redhibitoria datur contra venditorem, qui vitium rei venditæ tacuit. p. 5. fol. 34. a. d. & ſequentib.
- Et redhibitio debet fieri cum fructibus. ibid. o.
- Actio non poteſt acquiri alteri per alterum de iure partitarum ſine mãdato. p. 5. fol. 27. a. a.
- Actio quanto minoris ciuilis, & prætoria, inquo differũt. p. 5. fol. 34. b. b.
- ACTIO iniuriarum, furti, & cæteras vide in ſuis locis
- Actiones competentes Regi, vel fiſco, quo tempore præſcribantur. p. 6. fol. vltimo. a. col. 1.
- Actiones & nomina debitorum ſunt tertiũ genus rerum. p. 2. fol. 53. a. f.
- In actione pignoratitia, venit dolus, leuis, & lata culpa. p. 5. fol. 88. a. g.
- Actio redhibitoria, & quanti minoris quę dicatur. p. 3. fol. 103. a. k.l.
- Actiones ad vindictam non tranſmittuntur, niſi lite conteſtata. p. 7. fol. 13. a. f. &. fol. 38. a. *. 1.
- ACCVSARE matrimonium poſſunt conſanguinei coniugum tanquàm melius ſcientes lineam parentelæ. p. 4. 25. b. col. 2. *. 1.
- Accuſare, quæ perſonæ poſſunt, vel non. p. 7. fol. 2. b. *. 2.
- Accuſare propriè quid fit. p. 4. fol. 26. a. col. 2. c.
- Accuſare prohibitus, non prohibetur denuntiare. p. 7. fol. 41. a. h.
- Accuſare nemo poteſt alium per procuratorem. p. 7. fol. 4. b. *. 1.
- Tutor tamen accuſat nomine pupilli. d.
- Accuſare poterit etiam infamis damnatus publico iudicio, de crimine leſæ maieſtatis. p. 7. fol. 3. a. o.
- Accuſare de homicidio, quæ perſonæ poſsint. p. 7. fo. 32. a. *. 1.
- Accuſare de falſo poteſt quilibet de populo, & huiuſmodi accuſatio du ratvſ ad viginti annos. p. 7. fol. 27. a. *. 2.
- Accuſare, in quibus caſibus permittitur ſeruo. p. 7. fol. 3. b. *. 1.
- Accuſari poſt mortem, in quibus caſibus quis poſsit. p. 7. fol. 4. b. *. 2. & ſequenti.
- Accuſari non poteſt impubes de luxuria: quia non præſumitur eum poſſe facere: de alijs autem criminibus poteſt accuſari maior decem annis cum dimidio. p. 7. fol. 5. a. *. 1.
- Accuſari ſemper poſſunt atrociſsima delicta. p. 7. fol. 66. b. h.
- Accuſationis inſtantia perit mortuo accuſatore, lite pendente: mortuo autem reo totaliter perit accuſatio, niſi in certis caſibus. p. 7. fol. 11. b. *. 1.
- Accuſatio in quibus criminibus poteſt proponi poſt mortem. p. 7. fol. 17. b. *. 1.
- Accuſatio qualiter debeat fieri. p. 7. fol. 7. a. *. 1.
- Accuſatio quando fit de periurio teſtis, an ponatur locus iuramenti, vel depoſitionis. p. 7. fol. 7. a. e.
- Accuſatio duplex eſt: vna eſt, ex cuius probationis defectu, accuſator punitur ſimilitudine ſupplicij: alia, ex qua ſic non punitur. p. 7. fol. 2. b. *. 1.
- Accuſatio ad ſeparationem thori, qualiter debeat proponi. p. 4. fo. 24. b. *. 1.
- In accuſatione, quando dies ſit neceſſariò apponendus. p. 7. fol. 7. a. f.
- Accuſationem falſam qui produxit, an teneatur pœna falſi. p. 7. fol. 34. b. a.
- Accuſatio conſanguinei de iniuria illata conſanguineo, non excluditur ex eo, quòd alius ſit propinquior, qui accuſare poſsit. p. 7. fol. 20. b. d.
- Accuſatio licèt regulariter in omnibus ferè criminibus tollator viginti annis: in crimine tamen adulterij durat perpetuò. p. 7. fol. 66. b. h.
- Accuſator qui aliquid dedit iudici, vt iniuſtè iudicaret, quas pœnas ſubeat. p. 3. fol. 142. a. *. 1.
- Accuſator ſi non compareat, accuſato comparente, in termino præfixo arbitrarie punitur pecuniariter. p. 7. fol. 8. b. *. 1. &. h.
- Accuſator de falſa moneta non probans, non punitur: niſi ſit euidens calumnia. p. 7. fol. 9. b. *. 2. & fol. 19. a. a.
- Accuſator & teſtis quis eſſe poteſt in cauſa matrimoniali. p. 4. fol. 25. b. colum. 1. e.
- Accuſator an debeat offerre libellum iam dictatum, cùm venit coram iu dice, vel ſufficiat quod dictet coram iudice. p. 7. fol. 7. a. b.
- Accuſator volens ab accuſatione deſiſtere poteſt cum licentia iudicis, per abolitionem deſiſtere intra triginta dies, niſi in caſibus expreſſis. p. 7. fol. 9. b. 1. *. &. c.
- At hoc etiam habet locum, ſi ſuam, vel ſuorum iniuriam proſequitur. Ibidem c.
- Accuſatores, ſi plures ſint, & reus compareat, non tenetur omnibus reſ pondere: ſed eligat iudex vnum, cui reſpondeat accuſatus. p. 7. fol. 6. b. *. 1.
- Si tamen plures acccuſatores ſint tutores, poſſunt ſimul accuſare in eodem libello. ibid. g.
- Idem poſſunt facere plures filij accuſantes mortem patris. ibid.
- Quid autem, ſi vnus accuſet coram vno indice alius coram alio. ibid.
- Accuſans vxorem de adulterio quid in libello exprimere debeat. p. 4. fol. 25. a. colum. 1. *. 1. &. d.
- Accuſans vxorem adulterij, an obligetur ad talionẽ. p. 4. fo. 25. a. co. 1. *. 1.
- Accuſans aliquem ciuiliter vel criminaliter non ſe ſubſcribit ad talionem. p. 4. fol. 25. a. col. 2. m.
- Accuſatus debet reſpondere in termino ſibi præfixo ad reſpondendũ. p. 7. fol. 8. a. *. 1.
- Accuſatus ſi decedat intra tempora data ad accuſandum, an ſit idem ac ſi appellaret. p. 7. fol. 12. a. e.
- Accuſatusfugiens poſt accuſationem, nec volens vſ ad finem proſequi litem, poteſt vbicun infra regis dominium capi, & ad locum ac cuſationis deduci. p. 7. fol. 9. a. *. 1.
- Accuſatus non poteſt pendente accuſatione alium accuſare de minori vel æquali crimine: nec etiam poſtea, ſi ad mortem, vel perpetuum exilium ſit damnatus. p. 7. fol. 3. b. *. 2. & g.
- Sed hoc inquibus caſibus fallat, vide ibidem g. & h.
- Accuſatus etiam in gradu appellationis, poteſt obijcere de ineptitudine libelli. p. 7. fol. 7. a. g.
- Accuſatus tenetur accuſatori reſpondere vbi deliquit, & non alibi: niſi accuſatus ſine exceptione reſpondeat. p. 7. fol. 7. b. *. 1.
- Accuſatus poteſt ante ſententiam de crimine mortis, aut membri mutilatione tranſigere: quia licitum eſt cuicunque proprium ſanguinem redimere. p. 7. fol. 10. a. *. 2.
- Et in quibus criminibus non poteſt tranſigere? ibidem.
- Accuſatus ſi poſt litem conteſtatã ob criminis conſcientiam ſe occidat, qualiter debeat procedere iudex. p. 7. fol. 12. a. *. 1.
- ET cui incumbit probatio quod ſe propter criminis conſcientiam occiderit? ibidem. i.
- ACTVS quot, qui & quales requirantur ad probandam conſuetudinem. p. 1. fol. 12. b. col. 2. d.
- Actus aliàs reprobatus permittit̃ ratione publicę vtilitatis. p. 3. fol. 39. b. e.
- Actus qui potuit geri ex duplici poteſtate ſuſtentabitur ex ea qua melius valere poteſt. p. 6. fol. 82. b. col. 2. in medi.
- Actus reprobatus propterturpitudinem æquiparatur actui prohibito de iure diuino. p. 6. fol. 88. a. col. 1. in prin.
- Actus legitimi non recipiunt diem, ne conditionem. p. 6. fol. 42. a. d.
- Actor quando ſine actione experiri poſsit. p. 3. fol. 8. b. d.
- Actor qui contumaciter non comparet, ſoluit expenſas debitori, etiam ſi debitum probauerit. p. 3. fol. 114. a. *. 2.
- Actor quam actionem intentare debeat, quando æſtimationem ſoluit. p. 2. fol. 7. a. *. 2.
- Actor quis dicatur. p. 3. fol. 3. a. *. 2.
- Actor ſi petat rem mobilem exhiberi: exhibenda eſt in iudicio, vt actori paretur ſua probatio. p. 3. fol. 6. b. *. 2.
- Actori ex delatione iuramenti dabitur res, quam iurat ſibi deberi. p. 3. fol. 59. a. *. 2.
- Actor dicitur quatuor modis plus debito petere. p. 3. fol. 14. *. 1.
- Actor ſi plus petit re, & in probatione deficit, condemnabitur in expenſis. ibid. *. 2.
- Actor qui ante citationem, rem litigioſam transfert in potentiorem, cauſa aduerſarium fatigandi, perdit ius quod habet in re. p. 2. fol. 47. a. *. 1. &. 2.
- Bene tamen poterit rem in potentiorem transſerre ante citationem in teſtamento vel in codicillo. ibid. b. *. 1.
- Actor in quibus caſibus non tenetur reum conuenire in loco domicilij. p. 3. fol. 11. *. 1.
- Actor tenetur probare intentionem ſuam qui in iudicio propoſuit, ſi per reum fuerit negata. p. 3. fol. 13. a. *3.
- Extende etiam ſi reus in ſe aſſumpſerit onus probandi. ibid. k.
- Actor quando nihil probauit, an poſsit deferre iuramentum. p. 2. fol. 57. b. colum. 1. in principio.
- Actor poteſt contra reum coram iudice ſemel plures petitiones proponere: dum tamen non ſint contrariæ: tunc enim eliget vnam, nec poteſt poſtea variare. p. 3. fol. 53. b. *. 2.
- Actoris eſt electio, quando reus plures habet foros. p. 3. fol. 11. b. g.
- Actor vbi deficit in probatione, non poteſt dici quod habuerit iuſtam cauſam litigandi: imò injuſtam: & ſic ſempet debet condemnari in ex penſis. p. 3. fol. 13. b. a.
- ADAM antequam peccaſſet habebat ſcientiam quam Angeli habent. p. 1. fol. 82. a. g.
- Adam ſi non peccaſſet, in conceptu libido non fuiſſet. p. 4. fol. 7. b. colum. 2. in principio.
- ADALILIS qualiter creatur. p. 2. fol. 77. b. *. 1.
- Adalilis quam poteſtatem habeat. ibid. *. 3.
- Adalilis quis dicatur, & quod ſit eins officiũ. p. 2. fo. 76. *. 2. & fo. 77. a. a.
- Adalilem quis creare poſsit. p. 2. fol. 77. a. *. 1.
- ADIVNCTVS datas iudici ſuſpecto an poſsit recuſari. p. 3. fol. 25, b. col. 1. pertotum.
- ADITIO vide in dictione hæreditas.
- Aditio iuſtè recuſatur, quando non eſt tutus acceſſus. p. 4. fol. 63. b. b.
- ADMINISTRATIO bonorum aduentitiorum filij, ſi au feratur patri propter dilapidationem, patri non reſeruatur vſusfructns. p. 3. fol. 3. b. n.
- ADOPTARE quæ perſonæ poſsint. p. 4. fol. 45. b. *. 1. & b.
- Adoptare non poteſt ſacerdos, nec cæteri qui matrimonium contrahe re non poſſunt. Ibid. b.
- Adoptari non poteſt libertus, propter reuerentiam patrono debitam. p. 4. fol. 45. b. *. 4.
- Adoptatus nõ tranſit in adoptantis poteſtatem, niſi alicui de aſcenden tibus detur in adoptionem. p. 4. fol. 46. b. *. 1. &. 2.
- Adoptio duplex eſt. p. 4. fol. 20. b. *. 1.
- Adoptio quibus modis fit. ibid. & fol. 45. a. *. 2.
- Adoptio impedit matrimonium. Ibid.
- Adoptiui quos reliquit grauatus, non excludunt ſubſtitutum. p. 6. fol. 24. b. colum. 4. in princi.
- Adoptiui non dicuntur propriè filij, ſed quicquid habent, dicuntur habere ex mera liberalitate patris. p. 6. fol. 23. b. a.
- Vnde ſi ſtatutum vult, quod filij non ſoluant gabellam de hæreditate paterna, adoptiui ſoluere tenebuntur. Ibidem.
- Adoptiuus debet ali àpatre adopt. ex quo ei ſuccedit ab inteſtato. p. 4. fol. 46. b. b.
- Adoptiuus poterit contrahere cum matre vel auia adoptantis. p. 4. folio. 20. b. i.
- Adoptiuus an poſsit agere contra teſtamentum patris adoptiui. p. 4. fol. 46. b. g.
- Adoptiuus an poſsit matrimonium contrahere cum filia patris adoptiui. p. 4. fol. 21. a. d.
- ADORATIO hodie curfit verſus Orientem? p. 1. fol. 98. a. o.
- ADVENTITIV Mdicitur etiam id quod pater promittit ſilio bene merito: & obligatur pater ex tali promiſsione. p. 5. fol. 89. b. D
- ADVLTER poteſt cum adultera poſt mortem alterius vxoris contrahere: niſi in tribus caſibus. p. 4. fol. 11. b. *. 2
- Adulterium per vim contractum maritus accuſare non poteſt. p. 4. fol. 24. a. *. 2.
- Quid ſi vis non fuia præciſa, ſed conditionalis, adulterium committitur licèt excuſetur à pœna. ibid. i.
- Quid ſi vir præmonuit vxorem, vt fugeret, ne vi hoſtium opprimeretur, & noluit? Ibid.
- Adulterium vxoris an compenſetur adulterio viri. p. 4. fol. 9. a. m. Ita vt maritus adulter vxorem adulteram accuſare non poſsit. ibidem, fol. 24. a. *. 1.
- Adulterij crimen tunc eſt eccleſiaſticum, quando agitur ad ſeparationẽ thori matrimonialis. p. 1. fol. 69. a. e.
- Adulterium cum Regina fiericonſulens, proditor eſt, & morte plectendus. p. 2. fol. 42. b. *. 1.
- Adulterium eſt ſacrilegium, vnde eius cognitio pertinet etiam ad iudicem eccleſiaſticum. p. 4. fol. 23. a. k.
- Adulterium attentatum cum Regina, an ſit crimen læſæ maieſtatis. p. 2. fol. 42. b. A
- Adulterium eſt inter alia crimina excellentius, vt refert Azo. C. eodem. in ſumma. p. 7. fol. 65. a. e:
- Adulterium eſt cum cõiugata vel alterius ſponſaſcienter coire. ibid. *. 1.
- Adulterium vnde ſic dictum ſit. ibid.
- De adulterio accuſare hodie per leg. fori legum, ſoli marito licet. p. 7. fol. 65. b. h.
- Ergo & iudici non licet de ea inquirere. ibid.
- Adulterij ſuſpectus at ter admonitus à viro, necum vxore eius loque retur, impune poteſt occidi. p. 7. fol. 68. b. *. 2.
- De adulterijs vide multa in parte maritus & vxor.
- Adulterij accuſario quanto tempore duret. p. 7. fol. 66. b. a. &. *. 1.
- Adulterium qualiter probatur. p. 7. fol. 68. a. *. 1.
- Adulterij pœna qualis ſit à iure ſtatuta. p. 7 fol. 69. a. *. 1.
- De adulterio non licet tranſigere. p. 7. fol. 65. a. e.
- De adulterio accuſare, quæ perſonæ poſsint. p. 7. fol. 66. a. *. 1.
- De adulterio accuſata mulier, quam exceptionem opponere poteſt. p. 7. fol. 67. a. *. 2. cum ſequenti.
- ADVLATIO triplex eſt. p. 2. fol. 11. a. f.
- Adulatio quando ſit peccatum mortale. p. 2. fol. 35. b. b.
- Adulatores ſunt reijciendi a conſortio principum. p. 2. fol. 35. a. *. 3.
- Adulatores deſtruunt curias principum. p. 2. fol. 11. a. f.
- Adulatores repelluntur ab accuſando. p. 2. fol. 35. b. b.
- ADVLTVS ſi baptizetur debet per ſe reſpondere baptizanti. p. 1. fol. 17. a. *. 1.
- Adultus prius quàm baptizetur, debet inſtrui in fide. ibidem. n.
- Adultus non habens curatorem poteſt adire hæreditatem, & repudiare. p. 5. fol. 62. a. i. in fine.
- Adultus maior quatuordecim annorũ, an poſsit accuſare? p. 3. fol. 2. b. h.
- ADVOCATVS eſt ille qui litis ſuæ vel alienæ merita iudicio agẽdo vel defendendo proponit. p. 3. fol. 39. a. *. 1.
- Aduocatus non tenetur conſulere iudici in eadem cauſa, in qua eſt aduocatus. p. 3. fol. 38. b. i.
- Aduocatus dari debet per iudicem pupillis, & miſerabilibus perſonis petentibus aduocatum. p. 3. fol. 39. b. *. 3.
- Aduocatus quo ordine debeat proponere merita cauſæ. p. 3. fo. 40. b. *. 1.
- Aduocatus vel procurator reuelans inſtrumenta vel alia ſecreta ſuæ par tis punitur pœna falſi. p. 7. fol. 26. a. f.
- Aduocatus pro quibus perſonis teneatur aduocare gratis, & ſine ſalario. p. 2 fol. 25. b. g.
- Aduocatus vnde dicatur. p. 3. fol. 39. a. *. 1.
- Aduocati non dicuntur omnes qui aſsiſtunt defenſioni cauſæ: ſed tantûm illi qui ſtuduerunt ſaltem per quinquennium. ibid. a.
- Aduocati qui eſſe non poſsint. ibid. *. 2. &. 3. cum ſequenti.
- Aduocatus nemo eſſe poteſt, qui non ſit iuriſperitus. ibid. d.
- Aduocatus nouus, ſecundum Ange. eſt confuſor litium: & medicus no uus, occiſor parentum. p. 3. foll 39. a. e.
- Aduocatus nouus potius debet ſumere partes rei, quàm actoris. ibid.
- Aduocatus an poſsit eſſe monachus, ſtãte paupertate monaſterij. ibi. h.
- Aduocati vociferantes, & boatu triumphali loquentes, qualiter reprehenduntur. p. 3. fol. 40. a. g.
- Nõ aduocare in palatio qui iurauit, poterit nihilominus ſine metu periurij aduocare pro pupillis, & alijs perſonis coniunctis. p. 3. fol. 41. a. d.
- Aduocatorum ſalaria qualia eſſe debeant in cauſis ciuilibus & crimina libus. p. 3. fol. 41. b. *. 1. &. e.
- Aduocati hodie errant qui faciuni iurare clientulos ſuos, quòd pro tanto nollent ſuſtinuiſſe talem iniuriam. Sed ſic iurare debent, quòd ante expendiſſent tantùm de ſuo, quàm pati voluiſſent talem iniuriam. p. 7. fol. 37. b. g.
- Aduocatus qui ad tempus prohibetur aduocarecoram iudice, poterit nihilominus poſtulare coram eius locum tenente. p. 3. fol. 41. a. *. 2.
- Aduocatus nullus poteſt patrocinari, quin prius per iudices & peritos regalis Curiæ, aut illius loci, vbi patrocinari vult, de peritia examinetur. Ibidem. *. 3.
- Aduocatus qui patrocinij officiũ iurat, qualiter iurare debeat. ibi.
- Aduocatus qui non reperitur in matricula, cenſetur eſſe priuatus. p. 3. fol. 41. a. m.
- Aduocatus qui ſumit cauſas iniuſtas qualiter in conſcientia teneatur. Ibid. k
- Aduocatus pactum facere non poteſt de quota litis cum clientulo. p. 3. fol. 41. b. *. 1.
- Aduocatus qui vtram partem adiuuat, eſt præuaricator: & eſt vltimo ſupplicio plectendus. ibid. *. 2.
- Aduocatus coram iudice in præſentia partis, ſi quid confiteatur, perinde eſt, acſi pars dixiſſet. Si tamen quid nociuum dixiſſet, quandocun poteſt ante ſententiam diffinitiuam reuocare. p. 3. fol. 40. a. *. 2.
- Aduocatus qui ſcit ſecreta cauſæ, nolens pro moderato ſalario poſtula re, compellitur per iudicem. Nec poteſt aduocare pro aduerſa parte, poſtquam ſcit ſecreta litis. p. 3. fol. 40. b. *. 2. &. k.
- Aduocatus quiſecreta cauſæ clientuli ſui reuelat, qualiter puniatur. p. 3. fol. 40. b. *. 1.
- Hocvidetur procedere, quando tantùm dolo communicauit. ibid. d.
- Aduocare, quæ perſonæ poſsint pro ſe, & parentibus, non pro alijs. p. 3. fol. 39. b. *. 2.
- Aduocare qui ſunt prohibiti, ſi fortè iudice ignorante poſtulent, an teneat proceſſus. p. 3. fol. 39. b. 1.
- Aduocati qui nõ poſsunt quęſtionari, nec tormẽtis ſubijci. p. 2. fo. 31. a. h.
- Aduocationis officium hodie plus ad ſubuerſionem veritatis, quàm ad lucidationem iuſtitiæ exercetur. p. 3. fol. 38. b. h.
- AESTIMATA res ſi datur in dotem, qualiter debeat reddi. p. 4. fol. 34. a. h. pertotum.
- AEſtimatio in dubio facit emptionem. p. 4. Fol. 33. b. g.
- AFFINITAS non contrahitur extraordinaria pollutione viri cum vxore: ſed opus eſt, quòd ſemen viri intret clauſtra pudoris. p. 4. fol. 19. a. c.
- Sed qualiter fiet hæc probatio? Ibidem.
- Affinitas quid ſit. p. 4. fol. 18. b. g.
- Affinitas contrahitur etiam coitu fornicario. p. 4. fol. 10. a. l.
- Vide in dict. gradus affinitatis.
- Affinitas non eſt inter virum & vxorem, ſed ſunt principium affinitatis. p. 4. fol. 19. a. a.
- Affinitas contrahit̃ inter vxorẽ adoptantis, & adoptiui. p. 4. fol. 21. a. *. 1.
- Affinitatis tres gradus ſunt, aſcendentes, deſcendentes, & collaterales. p. 6. fol. 87. b. *. 1.
- AFFLETAMENTVM, ſeu Naulum quid. p. 5. fol. 39. a. *. 2.
- AGAMENNON populorũ paſtor dictus ab Homero. p. 2. fo. 30. 1.
- AGENS fraudulenter contra mercatorem aut alium viatoren, vt differat ſuum iter, compellitur ad rei inſtantiam per iudicem: vt ad breue tempus contra eum agat. p. 2. fol. 15. a. *. 2.
- Agens ad damnum, veliniuriam ſibi illatam, quid in libello debeat exprimere. p. 3. fol. 10. b. *. 2.
- Agenti recuperãdæ obſtat notorius defectus proprietatis. p. 7. fo. 43. b. a
- Agere in quibus caſibus quis inuitus compellitur. p. 3. fol. 14. b. *. 2. & k.
- Agere inuitus compellitur infamans. p. 3. fol. 15. a. a.
- Sed coram quo iudice, diffamati, aut infamantis? Ibidem b.
- AGER eſt terra ſine ædificio ad ſeminandum. p. 7. fol. 98. a. *. 2.
- AGGRESSOR itinerum non poteſt pro vna vice capitaliter puniri, niſi occiderit. p. 2. fol. 53. a. b.
- AGRICOLAE qui dicantur. p. 2. fol. 69. a. *. 2.
- ALFAQVEQVES Arabicè qui dicantur, & quod ſit eorum officium. p. 2. fol. 113. b. *. 1.
- ALEATOR dicitur ille qui luſum aleæ apud ſe conſueuit exercere, cauſa ſui emolumenti, ſicut in cauponibus. p. 7. fol. 48. a. f.
- Aleator adeò eſt odioſus iuri, vt ne iniuriarum, ne legis Aquiliæ agerepoſset, ſi ludi occaſione, vbicun, & quandocun ei accidat damnum. Ibidem g.
- ALIENANS in hoſtes, plectitur pœna mortis. p. 2. fo. 55. a. c.
- Alienate prohibitus, an incidat in pœnam, ſi tentet, vel incipiat alienare. p. 5. fol. 25. b. c.
- Alienate non poſſe rem, non eſt de diffinitione dominij. Ibid.
- Alienatio, an confirmetur, ſi pretium rei dotalis alienatæ reſtituatur ſoluto matrimonio. p. 4. fol. 31. a. col. 2. e.
- Alienatio propriè eſt, per quam dominium transfertur, ſecũdum Bal. p. 5. fol. 25. b. c. &. p. 1. fol. 109. b. *. 1. &. c.
- Alienatio facta per Regem de re aliena, transfert dominium in accipien tem. p. 5. fo. 92. a. *. 1.
- Requiritur tamen, vt Rex credat eſſe rem ſuam, aliter non valeret alienatio, niſi id faciat de plenitudine poteſtatis. ibid. g.
- Alienatio rerum eccleſiæ per quem. & quomodo debeat fieri. p. 1. fo. no. a. *. 1. Et an requiratur conſenſus totius populi. Ibid. c.
- Sed an etiam præcedere debeat cauſæ cognitio. ibid. d.
- Alienatio facta à proditore, poſtquàm cœpit de proditione cogitare, non valet. p. 7. fol. 17. b. *. 2.
- Facta tamen iuſtè ignoranti, videtur tenere. ibid. fol. 18. a. b.
- Alienatio facta ſecundum diſpoſitionem legum Partitarum, an liget Eccleſiam, cũ non reperiatur approbata de iure canonico. p. 1. fol. 110. b. a
- Alienationis prohibitio per teſtatorem facta, valet ſi exprimit iuſtam cauſam. p. 5. b. *. 2. Et aliquando etiam ſine cauſæ expreſsione. fol. 26. a. b. &. c.
- Alienantes illicitè bona eccleſiæ, qualiter puniãtur. p. 1. fol. 113. a. *. i, & h.
- Alienatione prohibita per pactum, dominium non tranſire doctores antiqui tenuerunt falſò. p. 5. fol. 25. b. c. In alienatione rerum immobilium minoris, neceſſariò requiritur decretum. p. 3. fol. 102. b. h.
- Alienigena non poteſt ſuccedere in caſtro regni. p. 2. fol. 54. b. f.
- ALEXANDER magnus cur in Venere non fuerit ſtrennus? p. 2. fol. 19. a. a.
- ALFEREZ vulgò in Hiſpania dictus, qui & Comeſtablis alibi dicitur, qualis eſſe debeat, & quod ſit eius beneficium. p. 2. fol. 25. b. *. 2.
- ALGVAZELLVS Arabicè quis dicatur, & quod ſit eius officiũ p. 2. fol. 26. b. *. 2. & ibidem d.
- Alguazellus quibus in caſibus poteſt capere delinquentes ſine mandato iudicis. p. 2. fol. 27. a. a.
- Alguazellus, qui potuit prohibere robarias, & alia damna: & non fecit, tenetur ad emendam damni. ibid. c.
- ALIMENTA iure naturæ filijs debentur, etiamſi ſint incœſtuoſi, & de damnato coitu. p. 4. fol. 52. a. b. Excuſantur tamen, ſi ſunt pauperes. ibid. b. *. 2
- Alimenta præſtare quid ſit, & quam vim habeat. p. 4. fol. 52. a. *. 1.
- Alimentis legatis ſine quantitate præſtari debent, ſicut teſtator conſueuit. p. 6. fol. 64. b. *. 1.
- Alimenta præſtare tribus de cauſis, tenentur parentes. p. 4. folio. 52 a. *. 2.
- Alimenta cui debentur, debetur & domus ad habitandum: quia ſine domo vita hominis duci non poteſt. p. 4. fol. 52. a. g.
- Alimenta vbi alicui debentur, debent taxari pro modo reddituum, nõ pro valore bonorum. p. 4. fol. 52. a. h.
- Alimentis legatis comprehenduntur carbones, & ligna, & veſtiarium, & calcearium. p. 2. fol. 58. b. c.
- Alimenta præſtare filio, quibus de cauſis excuſetur pater. p. 4. fol. 53. a. *. 2. &. m. &. n.
- Alimenta debita pupillo, vide in parte pupillus.
- Alimemta tenetur filius mittere patri etiam exiſtenti in exilio. p. 4. folio. 52. b. a.
- Alimentorum appellatione quid contineatur. p. 4. fol. 52. a. f.
- Alimentatus non debet alimentantem accuſare, niſi ſit res quæ Regem, vel Rempub. concernat. p. 4. fol. 54. a. *. 1.
- Alimentãs aliquẽ, tenetur ei omnia neceſſaria tribuere. p. 4. fol. 53. a. 3.
- Dictio ALIVS facit pofitionem eiuſdem qualitatis. p. 3. fol. 97. b. f.
- ADMIRANDVS quod officium habeat. p. 2. fol. 28. a. *. 1.
- ALMOCADENVS quis dicatur, & quod ſit eius officium, & qua liter creari debeat. p. 2. fol. 78. a. *. 1. & ſequent. per totum. & fol. 91. a. *. 2. &. 3.
- ALVEVS fluminis ſi mutetur in aliã partem, quod eſt derelictum à flumine diuiditur inter eos quorum prædia ripæ adhærebant. p. 3. fol. 190. b. *. 1.
- Quid ſi alueus ibi ſtetit per decem annos inter præſentes, & per viginti inter abſentes, & recedat? dic, non debere reſtitui dominis prioribus: quia præſcriptum eſt titulo iuris gentium. ibi. fol. 161. a. a.
- ALMOXARIFES qui dicantur Arabicè, & quod ſit corum officium. p. 2. fol. 28. b. *. 1. &. a.
- ALQVIMIAE ars quàm ſit vana, & ridicula. p. 7. fol. 29. b. a.
- ALLVVIO non habet ius in priuato torrente. p. 3. fol. 160. a. b.
- Alluuione nobis acquiritur dominium fundi. Ibid. *. 1.
- Alluuionis incrementum pertinet etiam ad vſufructuarium, & Emphitheotam. Ibidem d. Idem etiam eſt in feudatario. Ibid. g.
- Alluuionis incrementum, an communicetur inter virum & vxorem? Ibidem h.
- Alluuio quid ſit. p. 5. fol. 86. b. k.
- ALTARE non debet eſſe ligneum, vel terreum: ſed lapideum. p. 1. fo. 98. a. e.
- Altare ad decantandum miſſam nemo debet habere ſine licentia Epiſcopi. p. 1. fol. 96. a. *. 1. & f.
- Altaria conſtituta per ſomnia, & quaſi per inanem reuelationem hominum deſtrui debent. p. 1. fol. 97. a. *. 2.
- AMBASSIATORES, ſeu Legati Regis quales eſſe debeant. p. 2. fol. 27. a. *. 1.
- Ambaſsiatoribus an liceat donare, & recipere. Ibid. f.
- Ambaſsiatores de iure gentium ſunt inuiolabiles. p. 3. fol. 92. b. a.
- AMICVS verus quid teneatur facere pro amico. p. 4. fol. 73. a. *. 2.
- Propter amicum non excuſatur peccatum. Ibid. b. d.
- Amicus magnus ex quibus actibus iudicetur: & ad quid conferat hæc probatio. p. 7. fol. 20. a. d.
- Amicus ſi recipit amicum in domo ſua, non tenetur ex edicto Nautæ, caupo. ſtabu. p. 7. fol. 48. b. a.
- Amicus verus qualiter cognoſcatur. p. 4. fol. 72. b. *. 1.
- Amicitiæ commoditas, & fructus. Ibid. b.
- Amicitia triplex eſt: vna naturalis: altera, ex longa couuerſatione: tertia, quam quis ob ſuum commodum duntaxat habet. Poteſt addi quarta, quam generoſi inter ſe poſuerunt ex pacto. p. 4. fol. 72. b. *. 2.
- Amicitia propter vtile damnata eſt, ſecundum Ariſtotelem. 8. Ethicorũ. Ibidem fol. 73. a. c.
- Ad amicitiæ conſeruationem quæ requirantur. ibid. *. 1.
- Amicitia quibus modis ſoluitur. p. 4. fol. 73. b. *. 1.
- AMPLEXVS eſt nota remiſsionis iniuriæ. p. 7. fol. 45. d.
- ANATHEMATIS ſententia, quæ mucro Epiſcopalis dicitur, fertur per ſolum Epiſcopum, non per minores prælatos, & qua ſolennitate & ritu emittitur. p. 1. fo. 86. b. *. 1.
- Anathematizare eſt mucro Epiſcopalis. dicit text. in cap. viſis. 16. quæſtio. 2. p. 1. fol. 37. a. l.
- ANCILLA à domino publicè proſtituta, efficitur libera odio proſtituentis. p. 4. fol. 57. a. *. 2.
- Ancilla data in dotem viro, non cedit ipſa, nec partus eius lucro viri, niſi vir receperit eam æſtimatam. p. 4. fol. 34. b. *. 1. &. ibid. b.
- Ancilla quæ domino ſciente contraxit cum libero homine, per hoc efficitur libera. p. 4. fol. 57. b. *. 1.
- ANIMA rationalis duos intellectus habet. p. 2. fol. 32. b. *. 1.
- Anima per peccatum moritur in damnationem perpetuam, & per pœnitentiam reſurgit in vitam æternam. p. 1. fol. 22. a. col. 1. *. 1.
- Animæ vera diuiſio. p. 2. fol. 32. b. col. 1. in principio.
- Animæ quotidie nouæ creantur à Deo, & infunduntur nouis corporibus: & infundendo creantur, & creando infunduntur. p. 1. fol. 104. b. G
- Animam eſſe ſanguinem dixit Tricias Ariſtoteles entelechiam: alij verò ignem &c. p. 2. fol. 32. a. f.
- Animus generoſus facilius ducitur quàm trahitur. p. 2. fol. 19. b. d.
- Animalia omnia inſtinctibus quibuſdam docta ſunt per quos tendunt ad conſeruationem ſuæ ſpeciei. p. 4. fol. 51. b. i.
- ANNVI redditus, & mancipia annexa fundo inter immobilia numerantur. p. 2. fol. 53. a. h.
- APPELLARI an poſsit à ſententia lata ſuper actione ad exhibendum. p. 3. fol. 8. a. e.
- Appellari poteſt à iudicibus ram ordinarijs, quàm delegatis: à principe verò non appellatur, ſed ſupplicatur, vt reuideat ſententiam quã tulit. p. 3. fol. 147. b. *. 1.
- Appellari poteſt à ſtatuto introducto in odium ſpeciale priuatæ perſonæ. p. 1. fol. 7. a. col. 1. e.
- Appellari poteſt bis â ſententia ſuper eodem facta. p. 3. fol. 149. b. *. 2.
- Appellare, quæ perſonæ poſsint â ſententia lata. p. 3. fol. 143. a. *. 1. cum ſequentibus.
- Appellare poterit inuito reo conſanguineus pro condemnato in cauſa ſanguinis. p. 3. fol. 144. a. *. 2. Quid autem, ſi condemnatus fuerit contumax, an idem erit dicendum? videtur, quòd ſic. Ibid. m.
- Appellare & appellatio, vide plura in parte ſententia.
