Apologia Ioannis Genesij Sepuluedae pro libro de iustis belli causis : ad amplissimum & doctissimum praesulem D. Antonium Ramirum episcopum Segouiensem, "Nam quod memoras de doctorum ſeu iudicum numero vide ne paru…"
author: Juan Ginés de Sepúlveda
source date: 1550
edition published: 2020-01-29
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Nam quod memoras de doctorum ſeu iudicum numero vide ne parum diligenter rationem ſuffragiorum inieris pro ista. n. opinione de ſcriptoribus ſolus Thomas Caietanus facit, nec id aperte, ex cæteris autem nemo, qui meæ ſententiæ fundamenta ex me uel meis ſcriptis plane cognouerit, præter admodum paucos ambitione corruptos, qui ueritatem ſcienter & pertinaciter oppugnant, ne ab eo quod uoce, aut comentariolis ipſi uel adiurati amici predicauerant, cum aliqua existimationis iactura diſcedere uideantur. Nostra uero sententia auctores habet ex Philoſophis Principem ipſorum Aristotelem Pol. 1. c. tertio & quinto. Ex iuris Pontificij peritis nobiſcum faciunt conſultiſ ſimi quique in. c. quod ſuper his de uoto. Ex Theologis uero Auguſt. Ambro. Gregorius & Thomas uiri ſanctitate & doctrina clari, qui omnes uim apertiſ ſime probant, ut in hæreticos, ſic etiam in paganos, ut demonstraui. Item Ioan. Scotus, qui. 4. ſententiarum dist. 4. q. ultima maiorem etiam uim infidelibus horumque filijs adhibendam cenſet. Nicolaus Lyra numer. 31. Mag. Roa. explicans art. Poli. 1. Io. Maioris qui. 4. ſentent. dist. 44. q. 3. hanc in barbaros expeditionem nominatim probat. Alfon. Castrus lib. 2. de iusta hæreticorum punitione qui & ipſe nuper Salmanticæ summa quæstionis, quam ipſe confeceram diligenter, ut idem Chirographo quod penes me est profitetur perlecta & considerata libellum meamque ſententiam ſine ulla exceptione probauit. Ad ſummam meum librum antequam uerſutus & inimicus homo Zizaniam figmentis diſ ſeminaſ ſet, nemo legit, & intellexit, quin magnopere probaret, in primisque quatuor doctiſ ſimi, & grauiſ ſimi uiri Fernandus Gueuara, & Franciſcus Montaluus regij conſiliarij, Aluarus Moſcoſus, Didacus Victoria monachus dominicanus, quibus ſingulis libri mei examen a regio consilio fuit commissum, quorum theologorum Iudicium, quod uterque ſua manu operi ſubſcripſit, ſubieci.