De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Sed neque magis † obſtat, quod ex ſententia Montani & Poſſev…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Sed neque magis obſtat, quod ex ſententia Montani & Poſſevini num. 11. & 12. retulimus de Iobab & Iectan, qui ad has regiones incolendas deveniſſe dicuntur: nam, ut rectè obſervat Acoſta. d. cap. 13 & Maluenda. d. lib. 3. capit. 24. in ſin. pag. 168. hoc nullis ſolidis rationibus, auctoribus, aut coniecturis ſtabiliri poteſt; quin potiùs ſecundùm Torniellum. d. anno 1931. num. 45. veroſimile non videtur Iectan, aut eius filios, Ophir ſcilicet & Iobab, ſedes uſque adeò remotas ſibi deligere potuiſſe, aut voluiſſe, cum præſertim tunc temporis non deeſſent aliæ regiones multò viciniores & commodiores, quas ratio prius incoli ſuadebat, deinde paulatim & ſucceſsivè ad remotiores pertranſire, ut reverâ factum fuiſſe videmus, ſiquidem filij Iectan in Orientalibus Aſiæ partibus habitarunt, ut idem ipſe Torniell. oſtendit num. 51. Et. illud de nomine Iectan, Iucatanæ Provinciæ indito vaniſsimum & futiliſsimum eſt, præſertim ſi fidem habemus Ant. de Herrera in d. hiſt. Ind. decad. 2. lib. 2. cap. 18. in fin. pag. 64. qui docet, ante Hiſpanorum adventum nullum proprium generale nomen eam Provinciam habuiſſe, & fortuitò impoſitum eſſe ex nomine radîcis, quæ Ivca vocatur: ex quibus apud eos panis conficitur, & locis, ubi plantatur, quæ indigenæ Ilatli vocant. Vel quia cùm primi exploratores maritimos Indos de nomine terræ rogarent, illi reſponderunt, Toloqvitan, peculiare quoddam oppidum deſignantes; unde Hiſpani univeriam regionem Ivcatam, & poſteà magis corrupto vocabulo IvcaTan appellare cœperunt.