Idem non minus eleganter notavit Iuſt. Lipſ. in monit. ad Polit. cap. 2. ſic ſcribens: Nulla res magis animos, & mores componit, quàm religio: & illa, ubi in pectus demiſſa, virtutum agmen ſequitur. In primìs manſuetudo quædam animi, & tranquillitas, bona imperantibus, & quæ faciles, obnoxioſq́ue præceptis reddit. Quod ſumere potuit à Clem. Alex. lib. 4. Strom. cap. 6. pag. 527. ubi ait, Spiritum ſanctum, quo Chriſtiani unguntur, reddere mentem benè compoſitam, & Deo gratam, & ei talem indere qualitatem, ut perpetuâ fruatur lætitia, cùm in ſe inhabitantem habeat Spiritum Sanctum, qui eſt lucidus; & abſtergit ac expellit omnes vitiorum ſordes, & maculas.

Quam opinionem ſi quis defendere velit, ad argumenta, quæ pro contraria retulimus, reſpondêre poterit. Non obſtare primum ex tyrannidis vitio deſumptum, quo Indorum Reges, ut plurimùm, uti probavimus. Nam omiſſâ ſolutione Epiſcopi Chiapenſis in Apolog. contra Sepulved. fol. 15. & ſequentib. & in reſponſ. ad obiect. eiuſd. replicat. n. fol. 45. qui reſpondet, hanc cauſam ſufficientem non eſſe; cùm Indi ſub illorum imperium pacificè viverent, & Hiſpanorum opem non implorarent, de qua egimus ſup. cap. præcedenti n. 89. & ſeq. perpendi etiam poteſt, duos Principes, quorum unus ſit fidelis, & alter infidelis, eo modo ſe habêre inter ſe ſe, quo duo homines privati, ut conſiderat Aragon d. 2. 2. q. 10. art. 8. pag. 291. & Acoſta d. lib. 2. cap. 4. pag. 221.

Vnde ubi Indorum Reges legitimè ſuo more, ac modo imperio potiebantur, non potuerunt co ab Hiſpanis privari, & multo minus debellari, aut interfici, quamvis crudeliter & tyrannicè dominarentur: cum iuxta veriorem, & receptiorem ſententiam nemo poſsit privatâ auctoritate ſpoliare, vel occidere tyrannum, titulo iuſto regnantem, adeò ut contrarium aſſerere hæreticum ſit, ut poſt D. Thom. lib. 1. de. regim. Princip. cap. 6. & Concil. Conſtantienſe ſeſſ. 15. reſolvit Caietan. 2. 2. q. 64. art. 3. Caſtrus lib. 13. adverſ. hæreſ. verſ. Subditus, & lib. 14. verb. Tyrannus, Sylveſter in ſum. eod. verb. Gregor. Lopez in l. 10. tit. 1. par. 2. Sepulved. lib. 1. de Regno, Caſtaldus in tract. de Imperatore, q. 82. & plures alij, quos refert, & ſequitur Gigas in tract. de crim. læſæ Maieſt. q. 65. per tot. Covar. in 4. 2. par. cap. 3. §. 4. num. 6. Sotus de iuſt. & iure lib. 5. q. 1. art. 3. Menchaca lib. 1. controverſ. illuſt. q. 8. n. 33. Menoch. de recup. poſſ. remed. 10. num. 83. Petr. Gregor. lib. 26. de Repub. cap. 5. num. 24. Gregor. de Valencia 2. 2. diſp. 5. quæſt. 8. punct. 3. Leſsius lib. 2. de iuſtit. & iure, cap. 9. dub. 4. Ioan. Mariana lib. 1. de Rege cap. 6. Franc. Vivius in commu. opin. concluſ. 310. Molina tom. 4. tractat. 3. diſput. 6. Azorius part. 1. lib. 8. cap. 12. quæſt. 17. & capite 26. quæſt. 7. & part. 3. lib. 2. cap. 2. quæſt. 1. & cap. 7. q. 30. Balthaſ. Ayala de iure & offic. belli, lib. 1. cap. 25. & ſequentib. Ioan. Garcia in tract. de nobilit. gloſſ. 2. numer. 28. & latiſisimè & noviſsimè Pat. Suarez in defenſ. Fidei lib. 6. cap. 4. per totum, Mag. Marquez in Gubernat. Chriſt. lib. 1. cap. 8. Petr. Andr. Canonherius in Aphoriſ. moral. Hippocrat. pag. 335. & noviſsimè Pat. Iacob. Gordon. in ſua Chronograph. anno 1589. pag. 478. ubi cùm narret necem illatam Regi Galliæ Henrico 111. cui ſimilis altera contigit in Henrico IV. ann. 1610. ſic elegantiſsimè inquit: Sed parce Lector quiſquis es, facere non poſſum, ut hoc malè feriati hominis, & iniqui percuſſoris facinus temerarium vehementer non damnem. Scribant exterarum nationum homines, quæ velint: ego nullo unquam Divino, vel humano iure permiſſum puto, ſubdito privato aut cuivis perſonæ, his artibus in Principem inſurgere, quamvis ille hæreticus foret, ne dum ſi legitimus, ſi Catholicus eſt, ſi Rex Chriſtianiſſimus, in ſcelere nulla religio eſt, & malis artibus Divinum Numen nunquam benè colitur.

Secundo verò argumento ex multitudine, & gravitate aliorum delictorum deſumpto, quæ Indi iſti contra legem, & rationem naturalem perpetrare ſolebant, & ex eo, quòd humanas carnes edebant, reſpõderi etiam poteſt, negando hoc ſuffciens eſſe, ut Chriſtiani poſsint adverſus infideles ſibi non ſubiectos animadvertere, neque ad id Romani Pontifices interventionem quicquam proficere, quem infideles recognoſcere non tenentur, ut huius opinionis Auctores affirmant. Præſertim cùm reverâ eadem ſint, vel etiam minus gravia eorundem Indorum crimina, quam quæ olim, & hodie de alijs nationibus memorantur; quibus tamen nunquam legimus ob hanc cauſam bellum indictum, ut obſervat Ioſeph. Acoſta d. lib. 2. cap. 5. & Fr. Auguſt. Davila in d. hiſt. Mexican. lib. 1. cap. 30.

Nefariæ namque libidinis vitium frequentiſsimum olim fuit etiam Iudæis Divinâ lege inſtitutis, & Romanis rerum dominis, plurimiſq́ue alijs gentibus, & uſque adeò non faſtiditum, ut etiam in media Roma antiquitùs eſſent publica, apertiſsimaq́ue obſoletorum loca, & graviſsimi Philoſophi publicos habuerint concubinos, & Adrianus Imperator Ganymedi ſuo Divinos honores indulſerit, temploq́ue urbe, & publicis ſacrificijs honeſtandum curaverit: & in Stellam cœleſtem converſum aſſeruerit, ut pluribus tradunt Dio Caſsius, & Spartian. in Adriano, Pauſanias in Arcadicis lib. 8. D. Hieronym. lib. 20. adverſ. Iovin. Nicol. Leonic. de var. hiſtor. lib. 2. cap. 19. & Conſtant. Landus in explicat. veter. numiſmat. pag. 91.

Ieroſolymis etiam circa Templum, omnium eo ſæculo ſanctiſsimum, effœminatorum ædiculæ, lupanaris inſtar, ſtructæ fuerunt, ut conſtat ex 4. Reg. cap. 24. & 2. Machab. cap. 4. & ex alijs, quæ latè proſequitur D. Hieron. explicans illud Iſaiæ cap. 2: Et pueris alienis adhæſerunt, Thom. Boz. de ſignis Eccleſ. lib. 7. cap. 4. & Gaſpar Sanctius ibîdem num. 12.

De Amorrhæis quoque, & cæteris Palæſtinis tot, & tam immania ſcelera ſacra Scriptura recenſet, ut non videantur horribiliora Indis obijci poſſe, etiam ijs, quos Caribes vocant, qui ſunt omnium truculentiſsimi, ut conſtat ex illo loco Sapient. 12. verſ. 5. & 6. cuius ſup. cap. 12. num. 76. meminimus. Et tamen non ob hæc ab Hebræis bellari potuiſſent, niſi expreſsum Domini præceptum interveniſſet, cui imputari non poteſt, ſi delêre iubeat nationes, quas fecit; novit enim quid cuique fieri debeat, ut ſubijcitur in dict. c. 12. Sapient. verſ. 12. & ſeq. Et prætereà aliæ quoque cauſæ illius belli fuiſſe perhibentur, de quibus inſrà in reſponſione quìnti argumenti fuſiùs agemus.

Afrorum item vitia adeò extollit Salvian. lib. 7. de provident. ut Indos ſu turpitudine vincere videantur: ſic enim de illis ſcribit: Omnes nationes habent, ſicut peculiaria mala, etiam quædam bona. In Afris penè omnibus neſcio quid non malum? Si accuſanda eſt inhumanitas, inhumani ſunt: ſi ebrietas, ebrioſi ſunt: ſi falſitas, fallaciſſimi: ſi dolus, fraudulentiſſimi: ſi cupiditas, cupidiſſimi: ſi perfidia, perfidiſſimi. Impuritas eorum, atque blaſphemia his omnibus admiſcenda non ſunt, quia illis ſuprà diximus malis aliarum gentium, his autem etiam ſua ipſorum vicerunt. Ac primum, ut de impuritate dicamus, quis neſcit, Africam totam obſcœnis libidinum tædis ſemper arſiſſe, non ut terram, ac ſedem hominum, ſed ut Ætnam putes impudicarum eſſe flammarum? &c. Et poſt alia: Nam ſicut in ſentinam profundæ colluviones omnium ſordium, ſic in mores eorum, quaſi ex omni mundo vitia fluxerunt.

Carpocratiani etiam hæretici, qui alio nomine Gnoſtici dicti ſunt, adeò turpem, & flagitioſum vivendi modum profitebantur, ut nefando concubitu matres, & ſorores violarent, uxores communes haberent, omnem ſpeciem virilis coitus, ac libidinoſæ ad mulieres conſuetudinis in ſingulis corporis membris exercêrent. Incantationes quoque veneficia, ac idololatrias perficientes, abortus procurantes, & ipſam ſuam ſinaxim, ac communionem turpitudine multiplicis coitus polluentes: comedentes, ac contingentes tum humanas carnes, tum alias immunditias. Et quod peius fuit, has tam nefandas, & ſceleſtas actiones Religionis Chriſtianæ velo perſuaſione diabolicâ contegentes, ita ut turpem ignominiæ notam univerſæ Chriſtianorum multitudini ſuo tempore inuſerint, ut graviter narrat, & dolet Epiphan. hæreſi. 26. & 27. Irenæ. lib. 2. cap. 24. Tertul. de præſcript. adverſ. hæreſ. cap. 48. Clem. Alexand. & eius addition. Gentian. Hervet. lib. 3. Strom. cap. 1. & in notis collectan. pag. 807. Euſeb. Cæſarienſ. lib. 4. hiſt. Eccleſ. c. 7. & alij, quos refert Cardin. Baron. in annal. Eccleſ. rom. 2. ann. Christi 120. num. 21. & 22. & Martin. Delr. lib. 3. diſquiſ. magic. par. 1. q. 1. pag. 188. & quæſt. 3. ſect. 2. pag. 207.

De Leſtrigonibus quoque narrat Homer. Odiſeæ K, quòd antropophagi erant, unde in veteri gloſſario ita cognominantur Striges, & magi noſtri temporis, qui pueros maximè adhibent ad ſacrificia, eorumq́ue ſanguinem lambunt, & carnes vorant.

Plures item aliæ gentes olim fuiſſe commemorantur, quæ profana convivia humanarum carnium exercebant, ita ut nec parentibus parcerent, ut conſtare poterit ex traditis à Tertulliano lib. 1. contra Marcion. D. Hieron. lib. 2. contra Iovinian. D. Chryſoſt. hom. 10. in Matth. Euſeb. lib. 1. de præparat. Evang. cap. 3. Alex. ab Alexan. lib. 3. Genial. cap. 1. ubi eius additionator Tiraq. quâ ſolet diligentiâ plura congeſſit. Et de Britannis & Polonis idem ſcribit Plinius lib. 30. cap. 1. D. Hieronym. d. lib. 2. adverſ. Iovini. Radevicus lib. 3. hiſt. cap. 1. Bap. Fulgoſ. lib. 9. memorab. cap. 2. fol. 314. Thom. Bozius de ſign. Eccleſ. lib. 22. cap. 2. in fine.

Et de Braſilienſibus, Æthiopibus, & alijs Orientalibus Maffæius lib. 15. hiſt. Ind. pag. 360. & Molina de iuſtit. & iure, tract. 2. diſp. 34. pag. 167. ubi aiunt, maximum fuiſſe Chriſtianis Prædicatoribus laborem apud Braſilienſes in cohibenda huius funeſti ac feralis cibi conſuetudine: quo illi nullum palato gratius edulium norant, atque ob id ipſum gravia non ſemel adiere diſcrimina. Et quòd aiebant Barbari, intinctis ſacro baptiſmate carnibus, multum de priſtina ſaporis gratia deperire.

Vt ſic interim omittamus turpitudines, quas Romani in feſtis Floralibus, Bacchanalibus, & Venereis admittebant, & præſertim in Lupercalibus, in quibus tanta erat ſtultitia, ut ſuperſtitioſæ fœminæ, quæ fœcunditatem ſuam deſperabant, miniſtris tam infamis ac execrandæ ſolemnitatis ſe exponerent, & dorſo, ventre ac palmis ſcuticæ verbera acciperent. De quibus Ovid. lib. 2. Faſt. ſic loquitur.

Nupta quid expectas? non tu pollentibus herbis Nec prece, nec magico carmine mater eris.
Excipe fœcundæ patienter verbera dextræ Iam ſocer optatum nomen habebit avi.
Iuſſæ ſua terga puellæ Pellibus exſectis percutienda dabant
Luna reſumebat decimo nova cornua menſe Virq́ue pater ſubitò, fœmina mater erat.

Aſsyrij quoque, & Lydij vetuſtis, & ſpurcis moribus, virginum nuptias non aliter celebrabant, quàm ſi priùs in honorem Veneris alicui peregrino ſui corporis copiam feciſſent, aut dotem ſcortando coadunaſſent.

Varios item alios non minus fœdos, quàm feros, ac tyrannicos vivendi ritus, hodie Turcæ exercent, & olim plures aliæ gentes exercuerunt: de quibus multa tradunt Solinus lib. 5. cap. 43. Iuſtin. Athenagor. Tertul. Origen. Auguſt. Cyprian. Arnob. Clem. Alexand. Prudentius, Nazianz. & alij, qui apologias, & orationes contra Gentes ſcripſerunt, Ioan. Boëm. in lib. de morib. omn. Gent. Tiraq. in ſuis legib. connubial. Ioan. Boter. in relat. univerſ. Th. Boz. omnino legendus de ſign. Eccleſ. lib. 7. cap. 4. & lib. 2. cap. 10. & in tract. de iure ſtat Eccleſ. lib. 2. cap. 15. Simon Maiol. in dieb. Canicul. tom. 2. colloq. 1. per tot. & tom. 4. colloq. 4. de origine humanæ ſociet. ex pag. 1. Perei. ſup. D. Paul. ad Roman. 2. diſp. 11. 12. & 13. Lilius Girald. in ſua hiſtor. Deor. & in noſtris ferè terminis Acoſta, & Fr. Auguſt. Davila ubi ſuprà, Gregor. de Valencia diſput. 7. quæſt. 4. punct. 1. Alphonſ. à Caſtro lib. 2. de leg. pœnal. cap. 14. Sotus lib. 1. de iuſt. & iure, q. 4. art. 4. Azor 1. p. inſt. Moral. lib. 6. cap. 60. & ſeqq. & par. 2. lib. 3. cap. 14. q. 3. & 4. & Pat. Ioan. Salas, qui plurima congerit in dict. tract. de legib. diſp. 5. ſect. 6. pag. 79.

Ad tertium argumentum de cruentis Indorum ſacrificijs, & horrendis innocentum mactationibus, reſpondetur, id quoque ſufficiens non eſſe, ut infidelibus bellum iuſtè inferatur; quia moraliter loquendo, ſi per viam belli eiuſmodi ſcelerum extirpatio, & innocentium defenſio quærenda eſt, plures tali bello abſumentur, quàm ulla Barbarorum tyrannide, aut ſacrificiorum immolatione perire potuiſſent. Et ita omni prorſus ratione carêre videtur, eos velle defendere quorum graviorem perpetres cædem, ut advertit Acoſta dict. lib. 2. de procur. Ind. ſalut. cap. 6. pag. 232. & Mag. Bañez dict. 2. 2. q. 10. artic. 10. pag. 535. verſic. Tertia concluſio.

Quibus ego non incongruenter adijcio, Eccleſiam tolerare ſolêre ritus Paganorum etiam nobis ſubiectorum, ob maiora damna, & ſcandala vitanda, ut ſup. n. 30. probavimus: unde multò magis in non ſubditis idem ob eandem rationem tolerare debebit, ſaltem pro eiuſmodi peccatis, quæ ante exactam fidei noſtræ intelligentiam & ſuſceptionem commiſerunt: cùm conſuetudo eorum, etiam improba, à temporali pœna eos excuſare videatur, iuxta ea, quæ latè tradit Gloſſa & Ancharr. in cap. cùm venerabilis, de conſuetud. Roman. ſingul. 19. & conſ. 283. Oldrad. conſ. 9. Iaſ. in l. de quibus, n. 8. D. de legibus, Cremenſis ſingul. 149. D. Covarrub. in cap. quamvis pactum, 1. part. §. 7. n. 12. de pact. lib. 6. Aviles in c. 18. Prætor. num. 28. Hippol. de Marſ. in prax. crim. §. ulterius num. 9. & §. quoniam, n. 97. & 98. Tiraq. de pœn. temper. cauſ. 42. & eo non relato Pet. Pechius in cap. ſine culpa 18. de regul. in 6. n. 4. Vbi multum in noſtris terminis tradunt ex Plutarch. problem. capite 83. quod cum Romani olim Barbaros quoſdam Dijs immortalibus hominem immolaſſe accepiſſent, Magiſtratus eorum accerſendos, puniendoſque putaverunt. Quos tamen poſteà cùm id conſuetudine quadam feciſſe accepiſſent, impunitos dimiſerunt, aliaſq́ue id poſthac facere prohibuerunt.

Prætereà reſponderi etiam poterit iuxta mentem Epiſcopi de Chiapa, Victoriæ, & aliorum, quos ſuprà citavimus, ſecluſâ omni lege poſitivâ, Divinâ, vel humanâ, non facilè demonſtrari poſſe, an eiuſmodi hominum ſacrificia naturali iure prohibita ſint, cum videamus olim in uſu fuiſſe apud omnes ſermè nationes, non ſolùm barbaras, verùm & eas, quæ maiori ſcientiâ, & prudentiâ pollêre videbantur, ut de Hebræis paſsim deplorat Scriptura, deuteronom. 12. 4. Regum 3. Sapient. 14. & in alijs locis, quæ retulimus ſup. cap. 12. num. 76. Vbi inter alia mentio fit idoli Moloch, de cuius initio, & ſignificatione, & qualiter illi humanæ victimæ immolarentur, & an Salomon ei proprium filium ſacrificaverit? & etiam de alijs idolis Hebræorum plura poſt alios, quos refert, tradit diligentiſs. Pat. Ioan. Pineda de reb. geſtis Salomon lib. 7. cap. 11. per totum, Pat. Ludovic. Balleſter. in Onomatograph. verb. Gehenna, pag. 157. Fr. Ioan. à Ponte in conven. utr. Monarch. lib. 3. cap. 16. §. 4. pag.108. & Bernar. Aldrete de antiq. Hiſpan. lib. 2. cap. 2. ex pag. 184. ubi etiam de Arabis, Palæſtinis, & alijs nationibus agunt.

Africanos quoque, & præcipuè Carthaginenſes, huic ſceleri valdè deditos fuiſſe, comperimus. Nam non captivos tantùm, & extraneos homines, verùm & proprios filios ſpontè Saturno immolare ſolebant, & qui liberos non habebant, à patribus emptos, ipſis adſtantibus, & lacrymas, & gemitum comprimentibus, immaniſsimè trucidabant: ut ultra ea, quæ d. cap. 12. commemoravimus, latè probant Dionyſ. Halicarnaſ. lib. 1. Plutarch. in lib. de ſuperſtitionib. Lactan. Firmian. lib. 1. Divin. inſt. cap. 25. D. Auguſt. lib. 7. de Civit. Dei capit. 19. & 26. Nizephor. lib. 18. cap. 13. Minutius Fœlix in Octavio, Quint. Curt. lib. 4. ubi de Tyrij obſidione, Simon Maiol. tom. 2. colloq. 1. pag. 74. Petr. Fab. lib. 3. Semeſt. cap. 2. pag. 26. Thom. Bozius de ſign. Eccleſ. lib. 22. cap. 2. & noviſsime Fr. Raph. de la Torre in 2. 2. q. 93. art. 5. pag. 37. & Franc. Torreblanca de Magia divinatrice lib. 1. cap. 17. & 18. unde Silius Italicus inquit:

Mos fuit in populis, quos condidit advena Dido.
Poſcere cæde Deos veniam, ac flagrantibus aris,
Infandum dictu, parvos imponere natos.

Romani etiam eâdem cæcitate, & feritate laborarunt, antequàm S. C. id ſeverè prohibuiſſent, ut ſuprà cum Plinio, & alijs tradidimus, & conſtat ex Suetonio in Claud. cap. 24. & in Octavio cap. 15. ubi agens de obſidione Peruſij, inquit: Scribunt quidam trecentos ex dedititijs electos utriuſque ordinis, ad aram Divo Iulio ſtructam, Idibus martij oſtiarum more mactatos. Et conducunt carmina Virgilij lib. 2. Æneid.

Sanguine placaſtis ventos, & virgine cæſa.

Et lib. 10. ubi Æneam inducit, octo iuvenes uno ſacrificio immolantem:

— Sulmone creatos
Quatuor hic iuvenes, totidem, quos educat Vfens,
Viventes rapit, inferias quos immolet Vmbris,
Captivoq́ue rogi perfundat ſanguine flammas.

Quibus in locis Servius, Pontanus, & Cerda plura de eiſdem ſacrificijs notarunt, & Tertul. in lib. de ſpectacul. cap. de munere, & Petr. Fab. lib. 2. Semeſtr. cap. 10. pag. 139. docentes, in ſepulchris virorum fortium captivos necari à Romanis ſolere, quoniam animas defunctorum humano ſanguine propitiari creditum erat. Quod poſtquam crudele viſum eſt, placuiſſe gladiatores ante ſepulchra dimicare; qui à buſtis buſtuarij dicti sunt. Sic impietatem voluptate adumbrantes. Atque hinc gladiatorum munera, & ſpectacula originem habuiſſe.

Quibus planè (ut rectè advertit Thomas Bozius d. lib. 7. cap. 4.) nihil atrocius fingi potuit, cùm pro ludo, atque adeò honore exiſtimarent, homines conducere, qui ſe mutuis vulneribus confoderent, ut alijs eſſent oblectamento. Quod ſæpius quotannis fiebat. Et laudi Traiano datur, quem vocant Optimum Imperatorem, quòd uno munere decem millia gladiatorum populo exhibuiſſet. Quouſque cruenta hæc ſpectacula à pijſsimo Imperatore Conſtantino prohibita ſunt in l. unica, C. de gladiatorib. lib. 11. ad cuius illuſtrationem prædicta adnotaſſe iuvavit, & plura alia, quæ obſervat Alciat. lib. 1. Parerg. cap. 22. Pet. Fab. dict. cap. 10. & in Agoniſtico, Obſervat. Divini, & human. iur. pag. 196. Caſaubonus in vit. Cæſar. pag. 146. Briſſonius, verb. Ludus gladiatorius, Rævard. lib. 2. coiectan. cap. 8. & Iacob. Duran. Caſſellius lib. 1. var. cap. 8.

Eandem etiam Romanorum inhumanis immolationibus conſuetudinem exemplo ſuo gravius adhuc oſtendit Marius, Dijs Averruncanis, ſeu malorum depulſoribus, filias ſuas ſacrificans, ut ex Doroth. lib. 4. rer. Italic. refert Clemen. Alexand. in lib. adhortat. adverſ. Gent. pag. 46. non aliter atque Achaz Hebræorum Rex proprium filium inimicorum ſuorum idolo ſimili ratione immolaſe refertur lib. 4.

Reg. cap. 16. & lib. 2. Paralipom. cap. 28. Ioſeph. Iudæus lib. 9. antiquitat. cap. 12. & poſt alios tradit Ioan. Lorinus ſup. Sapient. cap. 12. pag. 428. & Didac. Matut. de proſap. Christi in 4. ætate mundi, cap. 5. §. 5. fol. 216.

Qua de cauſa ego aliquando exiſtimabam, hoſtiarum victimarumq́ue nomen, quod Romani poſteà pro animalibus in ſacrificium oblatis, & cæſis uſurparunt, inde originem habuiſſe, quòd antiquitus illis erat in more, ipſos hoſtes victos, & ad id ſervatos, ſacrificare; licèt D. Iſidor. lib. 6. Etymol. capit. 19. pag. 115. & lib. 1. different. pag. 44 doceat, quòd hoſtiæ apud veteres dicebantur ſacrificia, quæ fiebant, antequàm ad hoſtem pergerent: victimæ verò, quæ poſt victoriam devictis hoſtibus immolabantur; cui conveniunt aliæ etymologiæ, quas ex Agelio, Feſto Pompeio, & alijs refert Lilius Girald. de Dijs Gent. ſyntagm. 17. pag. 464. Blondus de Roma. triumph. lib. 1. pag. 23. & 49. & Ioan. Funger. in Etymologico, verb. Hoſtia, & verb. Victima, & ita explicant illud Ovidij 1. Faſtor. dum inquit:

Victima, quæ cecidit dextra victrice vocatur,
Hoſtibus à cæſis hoſtia nomen habet.

Neque mirum videri debet, Romanos his cruentis mactationibus aliquando indulſiſſe, cùm ſe ipſos occidere, & devovere, vel occidendos vendere facile, & glorioſum exiſtimarent, prout & Thebanis, & alijs in more fuiſſe, multis probat Alciat. lib. 4. Parergon, capit. 4. Tiber. Decian. lib. 9. cap. 2. Iuſt. Lipſ. lib. 2. Saturnal. cap. 5. & Gomez de Ameſc. in tract. de poteſtate in ſe ipſum lib. 1. cap. 3. ex n. 16.

De Tauris item, Theſſalis, Cretenſibus, Lesbijs, Focenſibus, Albanis, Sardis, Scythis, Leucadibus, Liceis, & Pergæis, multiſq́ue alijs populis, qualiter humanis victimis dæmonibus fuis libarent, plura tradunt Herodot. in Melpom. Strabo lib. 11. D. Auguſt. lib. 18. de Civit. Dei cap. 53. & in lib. ad quod vult deum num. 26. & 27. to 6. Clem. Alexand. Simon Maiol. & Torreblanca ubi ſuprà, Lilius Girald. dict. ſyntag. 17. pag. 529. Marquard. d. tract. de Iudæis, & infidel. 3. par. cap. 1. num. 16. & Lorin. in dict. cap. 12. Sapient. pag. 425.

De Gallis, Francis, Germanis, Britannis, Lithuanis, Northmanis, Dannis, & alijs Borealibus idem tradunt Plin. lib. 30. cap. 1. Titus Livius lib. 2. decad. 3. Iul. Cæſar de bello Gallico lib. 6. Cornel. Tacit. in lib. de morib. German. Strabo lib. 4. in fine, Lactan. lib. 1. Divin. inſtit. cap. 8. Euſeb. lib. 4. de præparat. Evangel. Procop. lib. 2. belli Got. Diethmar. lib. 1. hiſt. Northman. Cromerus lib. 15. de reb. Lituan. Giraldus ſyntag. 9. pag. 295. & Thom. Bozius dict. lib. 22. cap. 2. ubi referunt, apud has gentes hunc ferum morem non ita pridem deſijſſe. Quem in Gallis, & Germanis notavit etiam Lucan. libro 1. Pharſal. dum ait:

Et quibus immitis placatur ſanguine diro
Theutates, horrenſq́ue feris altaribus Hæſus.

Theutatem enim illi, Mercurium, & Martem, Hęſum appellabant, ut docet nos Livius lib. 6. decad. 3. Cæl. Rhodig. lib. 22. lect. antiq. cap. 16. Lilius Giral. & Bozius ubi ſub. & Carol. StePhan in dictionar. verb. Theutates, addens ex Strabone, ad hæc ſacrificia Gallos Druidibus miniſtris uſos fuiſſe: & quòd alij immani magnitudine ſimulachra habebant, quorum, contexta viminibus membra, vivis hominibus complebant; quibus ſuccenſis, circunventi homines flammâ exanimabantur: quoſdam ſagittis configebant, & intra ſacras ædes patibulo ſuffigebant.

In quod vitium tandem noſtros etiam Hiſpanos Phœnicum, Græcorum, Carthaginenſium, & aliarum nationum imitatione, & communicatione delapſos, innumeros homines, & plerumque proprios liberos immolare ſolitos fuiſſe, teſtis eſt Strabo lib. 3. de ſitu Orb. Euſeb. in orat. inm laud. Conſtantini Magni, Florian. de reb. Hiſp. lib. 2. cap. 18. Zamallo lib. 5. capit. 5. Ludovic. Nonius in Hiſpan. capit. 66. Ambroſ. Morales lib. 6. cap. 10. & poſt eos Fr. Ioan. à Ponte in dict. conven. utri. Monarch. lib. 3. cap. 16. §. 4. & 5. ubi in hunc morem adducit, & illuſtrat Concilium Illiberitanum cap. 2. & 3. ubi de pœna flaminum, ſive Sacerdotum tractatur, qui cruenta hæc ſacrificia peragebant.

Tantum religio potuit ſuadere malorum,
Quæ toties peperit ſcelerata atque impia facta.

Qvarti verò argumenti vis, quæ ex graviſsimo & Deo ſemper infeſto idololatriæ crimine ſumitur, quod Indorum gentes ita turpiter, & enormiter exercuiſſe probavimus, non difficulter evitari poterit, ſi cum Auctoribus huius ultimæ opinionis negaverimus, infidelibus nobis non ſubiectis ob eam tantùm rationem bellum iuſtum inferri poſſe, quemadmodum nunquam ab Eccleſia illatum legimus, quamvis ubique gentium hoc ſcelus multifariam frequentatum fuiſſe reperiamus. Quis enim hac in parte antiquorum romanorum cæcitatem, & ſtoliditatem ignorat? qui in id ſtultitiæ prolapſi sunt, ut ſpurciſsimâ impuritate Venerem, Cupidinem, pudendaq́ue etiam membra cœlo dignarentur, & Divino honore colerent. Et ut refert D. Auguſt. lib. 2. de Civit. Dei cap. 25. & lib. 4. cap. 8. & 16. præter propria idola, quæ colebant, omnes Græciæ, & aliarum ſubactarum nationum ſuperſtitiones in patriam tranſtulerunt, & ſingulis actibus, imò & ſingulis motibus Deos diverſos præfecerunt. Cui conſentiens Leo Papa ſerm. 1. de Petr. & Paul. ait: Cùm penè omnibus Roma dominaretur gentibus, omnium gentium ſerviebat erroribus: & magnam ſibi videbatur aſſumpſiſſe religionem, quia nullam reſpuebat falſitatem; ita ut pluſquàm triginta Deorum millia Roma triumphans coluerit, & trecenti Ioves extiterint, atque ut canit Virgilius Æneid. 8.

Maxima tercentum totam delubra per Vrbem.

Vt ex Marco Varrone, & alijs prodit D. Auguſt. ubi ſup. Blond. de Roma. triumph. lib. 1. per totum, Lilius Giral. in ſua hiſt. de Dijs Gent. & alij relati à Ioan. Pineda de reb. Salomon. lib. 5. cap. 5. ſect. 1. num. 4. pag. 307. lib. 7. cap. 10. num. 8. pag. 508. Maiol. in diebus Canicul. 1. tom. colloq. 2. pag. 51. Thom. à Ieſu de procur. omnium gent. ſalut. lib. 11. part. 1. cap. 1. pag. 761. & ſeqq. & Bern. Aldrete de antiq. Hiſp. lib. 3. cap. 6.

Ægyptij quoque, ad quos omnes profani Scriptores initium idololatriæ referunt (unde Celm. Alexan. in epiſt. exhortator. contra Gentes, pag. 22. Ægyptum impietatis, & ſuperſtitionis magiſtram appellat) non ſolùm cœli Aſtra, Solem, Lunam, & Stellas, reliquaq́ue elementa, ut Deos adorarunt, & obſcœnos, & iniurioſos homines, perditoſq́ue latrones, ut Iovem, Saturnum, Martem, Mercurium, Venerem, Iſidem, & Oſirim, & aliorum ſceleratorum turbam; ſed etiam Nilum fluvium, & crocodyllos in eo naſcentes, & vix aliquod animal utile, aut nocivum reliquerunt, quod eâdem veneratione non proſequerentur, ut canes, boves, oves, hircos, catos, ibices, vulpanſares, fenices, anguillas, & ſimilia; & multa item herbarum, & leguminum genera, ut poſt Herodot. Diodor. Sicul. Plin. Solin. Strabon. & alios, tradit D. Augdict. lib. 2. cap. 22. Clem. Alexand & eius additionator Hervetus in epiſtol. contra Gent. Euſeb. de præparat. Evang. cognit. lib. 13. D. Epiphan. in Anchorat. & noviſsime Gaſpar Sanctius ſup. Iſai. cap. 2. verſ. 27. pag. 37. Vnde Anaxandrides Rhodius Poëta eos lepidiſsimè irridet, & etiam Iuvenal. ſatyr. 15. dum inquit:

— Quis neſciat qualia demens
Ægyptus portenta colat? crocodyllon adorat,
Pars hæc: illa pavet ſaturam ſerpentibus Ibim,
Effigies ſacri nitet aurea Circopitheci,
Illic cæruleos, hic piſcem fluminis, illic
Oppida tota canem venerantur, nemo Dianam;
Porrum, & cepe nefas violare, ac frangere morſu.
O ſanctas gentes, quibus hæc naſcuntur inhortis
Numina!

Habebant aliæ nationes peculiares Deos, quos in hac, aut illa imagine ſibi adorandos proponebant, utpotè Babylon Belum, Africa Neptunum, Mauritania Iubam, Rhodus Solem, Samos Iunonem, Lemnos Vulcanum, Paphos Venerem, Delphos Apollinem, Roma Quirinum, Latini Faunum, Athenæ Minervam, Syria Atergatin, Arcadia Panem, Ammonitæ Molochum, Perſia Cœlum & Iovem, Arabia Iovem & Bacchum, Gallia, præter Mercurium, Theutatem, & Hæſum. Et ut Sibylla canit de Græcis, ἔργα δὲ χειροποιητὰ ἔργα ρομεν αὶῥρινι μύθῳ, ut refert Ioan. Funger. in Etymol. verb. Idololatria, pag. mihi 489.

Ad Hebræos item, & Chaldæos hoc crimen fœdiſsimè prorepſiſſe, & varia idola ſub varijs formis, & nominibus coluiſſe, veluti Miplezet, Tamuz, Beel, & Baal (quod erat quaſi commune omnium idolorum nomen, & Iovem ſignificabat) Dagon, Aſtaroth, Meleketh, Moloch, & alijs ſimilibus, paſsim Scriptura ſacra teſtatur, ut conſtat ex 1. Reg. 15. Ezech. 8. Ierem. 7. & 50. Amos 5. Iudic. 2. & 16. Samuel. 5. Deuter. 7. & tradit Funger. ubi ſuprà, verb. Idolum, & pleniſsimum Catalogum congerens Polyanthæa, verb. Idololatria, pag. 610. & P. Pineda d. lib. 7. de reb. Salom. cap. 3. Ita ut quidam, Abrahamum, qui poſteà fuit dictus, Pater credentium, aliquando idololatriæ inſerviſſe, doceant, ut conſtat ex traditis à Clem. Alexand. lib. 1. recognit. Suida, verb. Abraham, Philon. in lib. de Abraham, Genebrar. in Chronograph. anno mundi 2049. Cedren. in compend. hiſto. Andr. Maſio in comment. ſup. Ioſue cap. 24. Gaſp. Sanctio in Iſai. cap. 43. n. 51. pag. 460. & Didaco Matute de proſap. Christi, 3. ætate, cap. 1. §. 3. licèt contrarium verius, & certius eſſe videatur ex ijs, quæ obſervat Mag. Fr. Raph. de la Torre de vitijs oppoſit. Relig. tom. 2. q. 94. art. 4. pag. 115.

Et, ut ad rem redeamus, Scythæ Acinacem, Arabes lapidem, Perſæ fluvios, & ligna, Theſſali formicas, & Athenienſes (quod plus eſt) Contumeliam, & Impudentiam Deas effecerunt, proprijs fanis, & ſacrificijs inſtitutis, ut notavit Tullius lib. 2. de legib. Clem. Alex. & Hervetus ubi ſup. Eraſmus in Proverbio: Dea impudentia. Sicuti & Lacedæmonij Morti, Senectuti, & Paupertati: Romani adverſæ Fortunæ, Pallori, Febri, & Rubigini, templa & peculiaria ſacrificia deſtinarunt, ut obſervat Plin. lib. 2. cap. 7. Abulenſ. ſup. Euſeb. Alex. ab Alex. & eius additionat. Tiraq. lib. 1. Genial. cap. 13. Valer. Max. lib. 1. cap. 1. Columel. de re ruſtic. lib. 10 & Matute ubi ſuprà §. 1.

De arboribus quoque, & ſerpentibus, & cur olim ab alijs nationibus pro Dijs coli ſolêrent, & hodie etiam colantur, plura congerit Thom. Boz. lib. 1. de ſignis Eccleſ. cap. 4.

Et Zeilanos Indos Simiæ dentem magno pretio emiſſe, ut eum adorarent, Simon Maiol. recenſet in dieb. Canicul. colloq. 7. de quadrupedibus, pag. 174. tom. 1.

Quinimò & inter Chriſtianos quoſdam, hanc olim corruptelam viguiſſe, ut ſimul cum Christo idola colerent, apertè oſtendit D. Paul. 1. Corint. 5. & ibîdem expreſsiùs D. Chryſoſt. & D. Greg. lib. 7. epiſtol. 20. & lib. 8. epiſt. 5. quos refert Alanus Copus dialog. 4. cap. 7. in fine.

Et poſſem quidem innumera alia de idololatria omnium nationum explorare ſimul & deplorare, & quàm varios, ridendos, & portentoſos Deos coluerint, & quàm impijs, obſcœnis, & deteſtandis ſacrificijs illos proſecuti fuerint, niſi de hoc argumento latiſſimè ſcripſiſſent Auctores ſuprà citati, præcipuè D. Auguſt. Clem. Alex. Arnob. Tertul. Cyprian. Lactan. Firmian. Iuſtin. D. Thom. & alij, qui apologias adverſus Gentiles ediderunt. Lilius Giral. in integro, & eruditiſsimo lib. de Dijs Gent. Alex. ab Alexand. & eius additionat. Tiraq. lib. 6. dier. Genial. cap. fin. lib. 2. cap. 22. lib. 3. cap. 12 & lib. 4. cap. 14. Thom. Boz. lib. 2. de ſign. Eccleſ. cap. 10. & lib. 12. cap. 15. & lib. 22. cap. 2. Pet. Fab. lib. 3. Semeſt. cap. 1. cum quatuor ſeqq. Ioan. Funger. in Etymol. verb. Idololatria, & idolum Ioan. Bohem. de morib. Gent. pag. 33. & 57. Simon Maio. tom. 2. colloq. 1. per tot. Ioſeph. Acoſta in hiſt. Moral. Ind. lib. 5. in proœm. & de procur. Ind. ſalu. lib. 1. cap. 2. 3. 4. & 5. Fr. Auguſt. Davila in hiſt. Mexic. lib. 1. cap. 24. & 25. Simon Maiol. in diebus Canicul. tom. 2. colloq. 1. Torquem. in Monarc. Ind. tom. 2. in proœm. & lib. 6. cap. 1. 2. 3. & 4. Raph. de la Torre ubi ſup. q. 94. per plures diſputationes, Franc. Torreblanca de Magia divinatr. lib. 1. cap. 17. & 18. Fr. Ioan. dela Puente in convenien. utr. Monarch. lib. 3. cap. 12. & 13. ubi etiam agit de antiquorum Hiſpanorum idololatria, & quando apud illos initium habuit: & Bern. Aldrete d. lib. 3. de antiq. Hiſp. cap. 6.

Et ad illud, quod de blaſphemiæ crimine addidimus, quæ in idololatria virtualiter ineſt, & ob quam bellum iuſtè infidelibus inferri poſſe, ex communi opinione probavimus, reſponderi etiam poteſt cum Doctoribus ſuprà citatis, & præcipuè cum Gregorio de Valencia dict. diſp. 1. q. 10. punct. 6. verſ. Illud autem, blaſphemiam, quæ in idololatria, ineſt, materialem eſſe, & in facto conſiſtere; quia reipſâ idololatræ Christvm Devm verum ſuis ſuperſtitionibus negant. Hanc autem non ſufficere ad hoc, ut illis bellum legitimum inferatur, alioqui omnes Infideles, Paganos, & Iudæos debellare licêret; ſed illam tantùm, quæ verè & proprie blaſphemia appellatur, ſcilicet quæ in verbis conſiſtit, & noſtræ Religioni, ac Chriſtianæ Reipublicæ iniuriam, & ſcandalum irrogat: ut tradit D. Thom. 2. 2. quæſt. 13. art. 1. Etenim in idololatria, etſi blaſphemiam contineat, & maius peccatum eſſe videatur, nulla noſtræ Religioni, ſed ſoli Deo iniuris ſic, cuius vindictam, ut ſup. diximus, ipſe ſibi reſervat.

AD quintum autem argumentum de locis & exemplis ſacræ Scripturæ, D. Auguſtini, Cypriani, & aliorum Patrum, quibus, ſolam idololatriam, legitimam bellandi cauſam præbêre, contendimus, reſponderi poteſt, veteris legis exempla, maximè quæ ad delictorum punitionem ſpectant, admirari à nobis potius, quàm imitari debêre, ut multis argumentis oſtendit Gratian. in cap. nos ſi incompetenter 41. verſ. His ita reſpondetur, 2. q. 7. D. Auguſt. in cap. dixit Dominus 12. 14. q. 5. & in cap. ſi quis 19. 22. q. 2.

