De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "CAPVT XIV. De auctoribus, & argumentis, quæ in ſuperiore art…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

CAPVT XIV. De auctoribus, & argumentis, quæ in ſuperiore articulo pro negativa ſententia urgere videntur, & contrariorum ſolutione.

SVMMARIVM Capitis XIV.

- 1 Homines ad diſſentiendum, & variè opinandum faciles ſunt.
- 2 Infideles non poſſe debellari ob tyrannidem, idololatriam, & peccata contra naturam, multi Doctores affirmant.
- 3 Auctores plurimi referuntur, qui titulum debellationis Indorum ob tyrannidem, idololatriam, & peccata contra naturam admittere nolunt.
- 4 Bellum, ut ſit iuſtum, debut eſſe defenſivum, vindicativum, aut punitivum.
- 5 Indi non videntur iuſtè debellari poſſe ex cauſa defenſionis, vindicationis, aut punitionis.
- 6 Bellum punitivum propriè ad executionem imperij, & iuriſdictionis ſpectat, & inter ſubditos exercetur.
- 7 Princeps nullus, etiam Papa, & Imperator, in alienis Reginis temporalem iuriſdictionem exercere poteſt. Et nume. 18.
- 8 Civis unus non habet poteſtatem puniendi alium, quantumvis vitioſum.
- 9 Reſpublica una non acquirit poteſtatem in aliam ſibi non ſubditam ratione ſcelerum, quæ in ea committuntur.
- 10 Iuriſdictionem nemo habet extra ſuum territorium.
- 11 Territorium quid ſit, & unde dicatur?
- 12 Siculi Flacci locus refertur, & emendatur.
- 13 Imperij, & iuriſdictionis propriæ terminos excedere etiam charitatis, aut pietatis ratione non licet.
- 14 Bonum, & rectum excedere nullatenus licet, etiam propter ſalutem alterius.
- 15 Mendacium quantumvis leve dicere non licet pro totius mundi conſervatione.
- 16 Pontifex Roman. ex ſententia D. Bernardi ſe in temporalibus Principum ſæcularium negotijs immiſcere non debet.
- 17 D. Pauli ad Romanos 14. locus expenditur.
- 19 Deus peccata, & iniurias contra ſe factas facilè, ſi vult, vindicare poteſt, prout ſæpiſsimè fecit.
- 20 Vindictam peccatorum, quæ contra Maieſtatem divinam committuntur, ſibi relinquendam Dominus tradit.
- 21 D. Pauli locus 1. Corinth. 5. Quid enim mihi de his, qui foris ſunt, iudicare? de infidelibus exponitur à D. Hieronym. Anſelm. Athanaſ. Thom. & alijs. Et num. 23. & 27.
- 22 Infidelium extra Eccleſiam poſitorum peccata, Divino iudicio punienda relinquuntur.
- 24 Vicario Chriſti directè non fuit conceſſa poteſtas ſuper non baptizatis.
- 25 D. Theodoret. qualiter exponat locum D. Pauli Coloſſ. 4. In ſapientia ambulate ad eos, qui foris ſunt.
- 26 Trident. Synodus ſeſſ. 14. declarat Eccleſiam non iudicare de non baptizatis.
- 28 D. Auguſt. elegantiſsima verba in ſermone 6. de verb. Dom. referuntur, & perpenduntur.
- 29 Ritus infidelium non eſſe ab Eccleſia tolerandos, ex doctrina D. Thom. qualiter accipiendum ſit?
- 30 Infidelium etiam nobis ſubditorum ritus tolerandi ſunt, ſi Chriſtianæ religioni non adverſentur.
- 31 Indi ſi puniri poſſunt pro peccatis contra naturam commiſsis, pro omnibus puniri poſſe videntur.
- 32 Peccata omnia, legi, ſive rationi naturali repugnant, & ſic contra naturam eſſe videntur.
- 33 Pontifex non ſolùm infideles, verùm neque fideles debellare poteſt propter peccata legi naturali contraria.
- 34 Ignorantia aliqua invencibilis iuris naturalis dari poteſt.
- 35 Fidei prædicatio continet etiam prædicationem pœnitentiæ.
- 36 Prædicationis Chriſti Domini, & D. Ioannis Baptiſtæ propoſitum, quod fuerit?
- 37 Infidelibus fidem prædicare, & peccata eorum velle punire, contraria videntur.
- 38 Chriſtus non venit iudicare, ſed ſalvare mundum.
- 39 Indorum vitia, religionis & doctrinæ inſinuatione, magis quàm armorum terrore tollenda fuerunt.
- 40 Homo ſecundùm Plutarch. non ita efferum animal eſt, ut diſciplina, & alijs modis cicurari non poſsit.
- 41 Religio Chriſtiana, quàm potens ſit, ad hominum barbariem, feritatem, & vitia tollenda?
- 42 Clem. Alexandr. elegans locus expenditur: & alter num. 45.
- 43 Lactantij Firmiani elegantiſsima verba de effectibus veræ Religionis.
- 44 Iuſtus Lipſius optimè tradit, nulla re magis mores componi, quàm Religione.
- 46 Indorum Reges legitimè ſuo more creati, ob ſolum tyrannidis vitium ſuis imperijs ab Hiſpanis privari potuiſſe non videntur. Et num. 48.
- 47 Princeps fidelis reſpectu infidelis ſibi non ſubditi, perinde ſe habet ac privatus cum altero privato.
- 49 Tyrannum iuſto titulo regnantem nemo privata auctoritate occidere, vel ſpoliare poteſt.
- 50 Auctores plurimi referuntur, qui diſputant, an & quando liceat tyrannum privata auctoritate interficere?
- 51 Pat. Iacobi Gordoni verba de occiſione Regis Galliæ Henrici III.
- 52 Indi, & alij infideles non videntur iuſtè debellari poſſe ob eſum carnium humanarum, & alia peccata contra naturam.
- 53 Indis quæ imputantur ſcelera, aliæ plures nationes commiſerunt, quæ tamen ob ea debellatæ non leguntur.
- 54 Sodomiæ vitium Iudæis, & Romanis olim frequentiſsimum fuit.
- 55 Adrianus Imperator Antinoo, Ganymedi ſuo, divinos honores indulſit.
- 56 Ieroſolymis iuxta templum effœminatorum ædiculæ ſtructæ fuerunt.
- 57 Amorrhæi, & cæteri Palæſtini graviſſima peccata committebant: ob quæ tamen citra præceptum Domini debellari non poſſent.
- 58 Afrorum vitia, vitijs Indorum longè maiora, verbis Salviani connumerantur.
- 59 Carpocratianorum, ſive Gnoſticorum hæreticorum nefanda flagitia.
- 60 Leſtrigones antropophagi erant, & ideò ſtriges eò nomine dictæ.
- 61 Carnium humanarum convivia plures gentes exercuerunt.
- 62 Britanni, & Poloni carnes humanas edere ſolebant.
- 63 Braſilienſes, Æthiopes, & aliæ gentes Orientales hodie edunt carnes humanas.
- 64 Carnes humanas palato gratiſsimas dicebant Braſilij, & querebantur, quòd baptizatorum non tanti ſaporis eſſent.
- 65 Romani maximas turpitudines in ſuis Deis & eorum feſtis admittebant.
- 66 Lupercalibus in feſtis qualiter fœminæ verberarentur?
- 67 Aſsyriorum, & Lydorum obſcœnus mos in virginibus maritandis.
- 68 Turcæ, & aliæ nationes quàm feros & fœdos mores hodie habeant, & olim habuerint?
- 69 Auctores multi citantur, qui agunt de varijs valdè feris ac fœdis variarum gentium moribus & ritibus.
- 70 Indi etiam ob defenſionem innocentum, quos in ſacrificijs immolabant, debellari poſſe non videntur, & quare?
- 71 Eccleſia quatenus tolerare ſoleat ritus infidelium?
- 72 Conſuetudo etiam improba excuſat à pœna temporali.
- 73 Barbaros quoſdam, qui ex conſuetudine homines immolabant, impunitos reliquerunt Romani, ex Plutarcho.
- 74 Sacrificia humanarum victimarum non videntur naturali iure prohibita, cùm eis olim omnes ferè mundi nationes uſæ reperiantur.
- 75 Idolum Moloch, & Baal quale? & alia plurima, quæ Hebræi coluerunt, eis humano ſanguine litantes.
- 76 Carthaginenſes, & generaliter reliqui Africani qualiter filios ſuos Saturno immolarent.
- 77 Romani etiam olim hominum immolationes exercuerunt.
- 78 Suetonij locus in Octavio perpenditur.
- 79 Virgilij carmina exponuntur.
- 80 Captivi in ſepulchris virorum fortium à Romanis necari ſolebant.
- 81 Gladiatores Romæ unde originem habuerint, & cur buſtuarij dicti?
- 82 Gladiatorum ſpectacula crudeliſsima erant, & Traianus uno munere decem millia gladiatorum populo exhibuit.
- 83 Lex unica, C. de gladiator. lib. 11. qua gladiatorum ſpectacula prohibita ſunt, declaratur, & illuſtratur.
- 84 Marius filias ſuas Dijs Averruncanis immolavit.
- 85 Achaz Hebræorum Rex filium immolavit idolo inimicorum ſuorum.
- 86 Hoſtia, & victima quid ſignificent, & de horum nominum etymologia.
- 87 Romani frequenter ſe ipſos occidebant, vel occidendos vendebant.
- 88 Tauri, Theſſali, Cretenſes, & alij humanis victimis utebantur.
- 89 Galli, Franci, Germani, Britanni, & alij populi Septentrionales homines immolabant, & quomodo? num. 92.
- 90 Lucani locus exponitur.
- 91 Theutates erat Gallis Mercurius, & Mars Hæſus.
- 93 Hiſpanos antiquos humanis victimis in ſacrificijs uti ſolitos, plures ſcribunt.
- 94 Concilium Illiberitanum exponitur.
- 95 Religionis vanæ pretextu multoties gravia peccata fiunt.
- 96 Infideles nobis non ſubiecti idololatriæ cauſa non videntur poſſe puniri, aut debellari.
- 97 Romani antiqui maximè idololatræ fuerunt, & pluſquàm triginta deorum, ſive potius dæmoniorum, millia coluerunt.
- 98 Ægyptij fuerunt idololatriæ magiſtri: & de multis ridendis, & contemnendis rebus, quas adorabant.
- 99 Iuvenalis locus expenditur de vana idololatria Ægyptiorum.
- 100 Dij, ſive idola diverſarum nationum qualia?
- 101 Hebræi quàm varia idola coluerint.
- 102 Abrahamum aliquando idololatram fuiſſe, aliqui tradunt, qui ab alijs reprobantur, remiſsivè.
- 103 Contumelia, & Impudentia pro Deabus ab Athenienſibus colebantur.
- 104 Morti, Senectuti, & Paupertati Lacedæmonij ſacrificabant.
- 105 Romani adverſæ Fortunæ, Pallori, febri, & Rubigini peculiaria templa, & ſacrificia erexerunt.
- 106 Arbores, & ſerpentes cur olim pro Dijs ab aliquibus gentibus colerentur?
- 107 Indi Zeilani Simiæ dentem adorant.
- 108 Chriſtianos quoſdam accuſat D. Paulus, quòd ſimul cum Chriſto idolo colerent.
- 109 Auctores plurimi recenſentur, qui de idololatria diverſarum nationum latiſsimè agunt.
- 110 Blaſphemia, quæ in idololatria ineſt, qualis fit, & quòd ob eam tantùm infideles debellari non poſsint?
- 111 Blaſphemia vera, & propria requiritur, ut infideles ob eam puniri poſsint.
- 112 Idololatriæ in ſacra Scriptura punitæ exempla quatenus imitanda ſint?
- 113 Legis veteris exempla admiranda interdum potius quàm ſequenda.
- 114 Iſraelitæ quibus rationibus potuerunt debellare, & ſpoliare Amorrhæos, Chananæos, & alios?
- 115 Amorrhæorum, & Chananæorum templa, & idola cur Deus ad Iſraelitis ſubverti præceperit?
- 116 Deuteron. locus cap. 20. de civitatibus procul poſitis explicatur.
- 117 Infideles idololatræ qualiter convincendi, ſive expugnandi ſint, iuxta gloſſam Interlinealem?
- 118 D. Auguſt. & Cypriani loca de punitione idololatrarum, qualiter accipienda?
- 119 Idololatras qui punientes laudantur, de ſubditis intelligendi ſunt.

LVcvlenter ſatis, ut opinor, oſtendimus, quàm multis ac magnis auctoribus, & argumentis nitatur titulus iſte debellationis Indorum, qui ex peccatis contra naturam, cruentiſq́ue ſacrificijs, & idololatrijs eorum colligi ſolet. Verum autem verò cùm nihil ita certum ſit inter homines, quod dubitationem aliquam, & opinionum diſcrimina non recipiat, ut præclarè inquit Iuſtinian. in authen. de tabellionib. collat. 5. Vlpian. in l. item ſi unus 19. §. principaliter, D. de arbitris, & in l. 1. & 2. D. de acqui. poſſ. gloſ. verb. Diverſas, in cap. ſuper litteris, de reſcript. Terent. in Phorm. act. 2. ſcen. 4. ibi: Quot homines, tot ſententiæ, Horat. ſaty. 2. ibi:

Tres mihi convivæ prope diſſentire videntur,

Quintilianus declamatione 9. in Gladiat. Polybius lib. 4. ibi: Vſque adeò natura hominum non ſolùm corpora, verum etiam animos diſsimiles finxit. Ioan. Sambucus in ſuis Emblemat. pag. 63. ubi hoc etiam ad mortuos, ſub lepida quadam anus fabella, extendit, ſic inquiens:

Quædam anus in Sacrum portabat crania collem. Oſsibus humanis ne minuatur honos:
Sed titubans ægris pedibus cùm verticem adiret, Concidit, ac varium crania verſat iter.
Illa videns labi diverſè cuncta retrorſum, Quodq́ue adeò diſcors ſemita ferret onus:
Quid mirum ſi tot ſenſus, quot in orbe figuræ Sunt, ait, invivis, num oſsibus una via eſt?

Cum alijs, quæ tradit Edmun. Meril. lib. 1. obſ. cap. 2. Seraphinus de virt. iuramen. privil. 71. num. 4. Fran. Connan. lib. 1. commen. iur. civi. cap. 1. Bobadilla in Politica lib. 2. cap. 21. num. 144. Antonius Faber. in Iuriſprud. Papin. pag. 4. & Hieronym. Zevallos in præfat. comm. opin. ex num. 113. noviſsimè Alphonſus Carrança de partu human. cap. 9. num. 79. Plurimi alij, graviſsimiq́ue Doctores reperiuntur, qui non minus validis argumentis, & conſiderationibus moti, contrariam ſententiam veriorem, & tutiorem eſſe contendunt; expreſsè docentes, infidelibus, qui Principibus Chriſtianis ſubiecti non ſunt, etiam cum auctoritate Pontificis, bellum moveri non poſſe, quantumvis ſub tyrannorum imperio detineantur, idolis inſerviant, & peſsima, ac nefanda crimina contra legem, & rationem naturalem admittant: & etiam ſi prius admoniti, ut ab his ſceleribus abſtinerent, id facere recuſaverint.

Quam ſententiam in primìs probaſſe videtur Caietan. 2. 2. q. 66. art. 8. & nervosè defendit Epiſcop. de Chiapa in Apolog. contra Sepulved. & in tract. comprobatorio fol. 66. & 67. Victoria in 1. relect. de Indis, num. 40. & ſequentib. Soto in 4. diſtinct. 5. q. 1. art. 10. pag. 266. Covarru. in regul. peccatum, 2. part. §. 10. num. 4. & 5. Menchaca lib. 1. controverſ. illuſtr. cap. 24. & licèt ſub dubio, in ea magis reſidêre videtur Gregor. Lop, in d. l. 2. tit. 22. part. 2. gloſſa magna, col. antepen. ad medium, Corduba in quæſtionar. 1. part. q. 57. dub. 5. per totum, & ſequitur Mag. Bañez in 2. 2. q. 10. art. 10. col. 531. verſ. Sexta concluſio, & ſequent. ubi illam confirmat, & reſpondet argumentis, quæ in contrarium adducuntur; docetq́ue, eam ſecuros fuiſſe omnes Magiſtros Theologos in Cathedris ſuis uſque ad noſtra tempora. Idem latè probat Ioſeph. Acoſta de procur. Ind. ſalu. lib. 1. cap. 5. & lib. 2. cap. 3. 4. 5. & 6. Gregor. de Valencia, 3. tomo, diſput, 1. q. 10. puncto 7. verſicul. Nihilominus contraria, col. 414. Molina de iuſt. & iure, tract. 2. diſput. 106. per totam, Ioan. Azorius lib. 8. inſtit. moral. cap. 26. verſicul. Octavò quæritur, col. 1276. in fine, Fr. Auguſt. Davila in hiſt. Mexicana lib. 1. cap. 24. & 25. pag. 95. & 96. Pat. Ludovic. Turrianus de fide, articul. 11. diſput. 52. dub. 2. colum. 646. & 647. multa tamen commiſcens, quæ ſigillatim tractari, & expendi debuiſſent Fr. Thomas à Ieſu de procur. omn. gent. ſalute lib. 4. part. 1. dub. 4. pag. 207. Et tandem in eandem opinionem magis inclinare videtur Hieron. Zevallos 4. tom. commun. q. ſin. num. 189. cum ſequentib. videndus, ex num. 129. & noviſsimè poſt hæc ſcripta Pat. Suarez in tract. de Charit. diſput. 13. ſect. 5. num. 1. & ſequentibus, & Auctor libri Maris Liberi cap. 2. quem refert. Seraph. Freitas de Imp. Aſiatico, cap. 3. num. 4. & idem Freitas magis ex profeſſo de hoc titulo diſputans. eod. lib. cap. 12. & Ant. Ricciullus de iur. perſon. lib. 2. cap. 31.

Pro qua ſententia hæc potiſsima argumenta conſiderari poſſe videntur. Primum, quòd cùm ea bella dumtaxat iuſta & legitima eſſe definiantur, quæ defenſiva, vindicativa, aut punitiva ſunt, hoc eſt, quæ iniurias, & damna, quæ nobis inferuntur, propulſant, vel illatas vindicant & reſarciunt, aut ſubditorum proterviam, delicta, & exceſſus compeſcunt, & puniunt, iuxta ea, quæ tradunt Doctores in l. ut vim, & in l. ex hoc iure, D. de iuſt. & iure, Doct. Melchior de Valencia, tract. 2. cap. 5. num. 15. & ſequentib. & Nos latè exornavimus ſup. hoc lib. cap. 6. ex num. 52. Non videtur ullo modo bellum, quod infidelibus infertur, licitum eſſe poſſe, cùm ipſi nihil in noſtrum damnum, & offenſionem meditarentur, neque aliquid uſurpaſſent, quod ab eis repetere, & recuperare poſſemus. Necnon etiam cùm tertium illud genus belli punitivi dificiat, quod propriè ad executionem imperij, & iuriſdictionis ſpectat, ut præter alios obſervant Covarru. & Soto ubi ſup. & Molina d. diſput. 106. verf. Sit prima concluſio, atque ita inter ſubditos duntaxat exerceri debet, & ad extraneos, quantumvis impios & infideles, extendi non poteſt, adverſus quos nullus Princeps, quamvis ſit Imperator, imò nec etiam Summus Pontifex, iuriſdictionem temporalem habent, neque item ſpiritualem, niſi quatenus ea neceſſaira eſt ad Chriſtianæ Reipublicæ quietem, & utilitatem, prout idem Covarru. vbi ſuprà reſolvit, & Acoſta d. lib. 2. cap. 4. & Molina d. tract. 2. diſput. 110. de quo Nos in capitibus ſequent. pleniùs agemus. Et ſicut unus civis poteſtatem puniendi alium civem quantumvis vitioſum non habet: ita ſimiliter una Reſpublica nullum ius in alia, ſibi non ſubditam ob id acquirere poteſt, quòd in illa graviſsima quævis ſcelera perpetrentur.

Etenim diſcretis gentibus, & Regnis conditis, ut in d. l. ex hoc iure, iuriſdictiones quoque, & imperia diſtingui cœperunt, ultra quæ nemo alijs ius dicere potuit, l. ult. D. de iuriſdict. omn, iudic. cap. novit de iudicijs, cap. ſi duobus de appellation. cap. cauſam el 2. qui filij ſint legiti. cap. quoniam, diſtinct. 10. cap. duo, diſtinct. 96. cap. celebritatem in fine de conſecrat. diſtinct. 3. Et inde territoria dicta, eſſe ſcribit Pompon. I. C. in l. pupillus 239. §. territorium, D. de verb. ſignif. quòd magiſtratus intra fines cuiuſque civitatis, ſive univerſitatis, terrendi, ideſt, ſubmovendi, & puniendi ius habeant. Quod Siculus Flaccus in lib. de conditionib. agrorum his verbis expreſsit; Bellis enim geſtis victores populi terras omnes, ex quibus victos eiecerunt publicè atque univerſaliter territorium dixere, intra quos fines ius ducendi eſſet. vbi malim legere: Iuris dicundi ius eſſet, cum Briſſonio & Ioanne Calino de verb. ſignif. verb. Territorium.

Hanc autem naturalem, & legitimam imperiorum diviſionem turbare, & in alienos & extraneos homines iuriſdictionem exercêre, etiam ſub prætextu Charitatis, ſeu pietatis, non oportet, cap. cùm ad verum, cap. ſi Imperator 96. diſtinct. cum notatis à Baldo in l. 1. in princip. colum. 2. D. de conſtitut. Princip. Decio in dict. cap. novit. 2. notab. & in noſtris terminis à Ioſeph. Acoſta dict. lib. 2. cap. 4. Quia nullatenus eſt à bono, & recto ne tantulum quidem diſcedendum, vel propter ſalutem alterius, cap. 1. verſicul. Septimum genus, cap. mihi autem, cap. ne quis, cap. faciat, & cap. ſi quis ad te 22. q. 2. & tradunt Theologi omnes in 3. Sentent. diſtinct. 38. & Tiraquel. de pœnis temper. cauſa 24. in princip.

Et conducit, quod de levi mendacio, etiam ob conſervationem totius mundi non excuſando, piè, & graviter docet F. Auguſt. lib. de mendacio ad Conſentium cap. 3. Alexan. 111. in cap. ſuper eo de uſuris, Theologi communiter in 3. diſtinct. 37. & 38. Leſsius lib. 2. de iuſt. & iure cap. 47. dubit. 6. num. 37. Caſtrus adverſus hæreſes, verb. Mendacium, Canus lib. 2. de locis Theol. cap. 2. Corduba lib. 1. quæſtionarij, q. 29. Suarez in tract. de bonit. & malitia, diſput. 7. ſect. 1. & lib. 2. de legibus, cap. 16. num. 12. & in tract. de Fide, diſput. 3. ſect. 5. num. 8 & Pat. Fr. Ioan. Marquez in Gubernat. Chriſt. lib. 1. cap. 14. & lib. 2. cap. 7.

Quâ ratione D. Bernard. lib. 1. de conſiderat. ad Eugenium etiam Summum Pontificem notat, ubi ſe civilibus & ſæcularibus negotijs immiſcet, & temporalium Principum iuriſdictionem aſſumit: In criminibus, inquiens, non in poſſeſsionibus poteſtas veſtra: propter illa ſiquidem, & non propter has, claves accepiſtis Regni cœlorum, prævaricatores excluſuri, non poſſeſſores. Habent hæc infima, & terrena iudices ſuos, Reges & Principes terræ. Quid fines alienos invaditis? Quid falcem veſtram in alienam meſſem extenditis? Et lib. 2. Vicario Chriſti non dominatus in orbem, ſed Apoſtolatus convenit. Nam Principes gentium dominantur eorum, at non ita inter vos. Et præſenſit D. Paul. ad Roma. 14. dum ait: Tu quis es, qui; iudicas alienum ſervum? Domino ſuo ſtat, aut cadit: quo in loco D. Hieronymus paraphraſticè inquit: Cuius tu auctoritatis es, ut iudices eum, quem lex non iudicat? Sic apertè inſinuantes, nullam poteſtatem, quantumvis Regiam, aut Pontificiam, infidelibus ſibi non ſubditis, & invitis, leges, & præcepta morum dare poſſe, & longè minus ad eorum punitionem procedere, vel ob hanc cauſam adverſus illos bellum inferre.

Secvndò pro eâdem opinione conſiderari poteſt, quòd licèt fateamur, ratione tyrannidis, idololatriæ, ſacrificiorum, & aliorum criminum contra naturam, quæ Indi committere prohibentur, Divinæ Maieſtati iniuriam inferri: Hæc tamen quo ad nos ſufficiens cauſa belli iudicari non poteſt, neque ob eam vindicandam nobis adverſus infideles ſævire permittitur, cum Deus ipſe facillimè valeat, ſi velit, eas iniurias avertere, ſceleratoſq́ue homines pro meritis coërcere, prout multoties feciſſe, pluribus exemplis oſtendimus ſuprà hoc lib. cap. 2. ex numer. 5. & cap. 11. num. 49. & latè proſequitur Simon Maiol. in dieb. Canic. 1. tom. colloq. 19. pag. 433. & 2. tom. colloq. 1. Et manifeſtiùs doceri videtur in illo Deuter. 32. verſ. 35. Paul. ad Romanos 12. & ad Hebræos 10: Mihi vindictam, & ego retribuam, & meliùs atque expreſsiùs, 1. ad Corinth. 5. ubi ſic urgentiſsimè inquit: Si is, qui frater nominatur inter vos, eſt fornicator, aut avarus, aut idolis ſerviens, aut maledicus, aut ebrioſus, aut rapax: cum huiuſmodi nec cibum ſumere. Quid enim mihi de ijs qui foris ſunt, iudicare? Nonne de ijs, qui intus ſunt, vos iudicatis? nam eos, qui foris ſunt, Deus iudicabit. Auferte malum ex vobis ipſis.

Quem locum exponens D. Hieronymus ibîdem, & in epiſt. ad Oceanum, eam fuiſſe Apoſtoli mentem, oſtendit, ut ratione dictorum criminum liceat, in fratres, hoc eſt, in eos, qui ſemel Chriſto, & Eccleſiæ nomen dederunt, competenter animadvertere. Alieni autem & qui foris, ideſt, extra Eccleſiam ſunt, veluti Iudæi, Hæretici, atque Gentiles, Divino iudicio puniendi relinquantur, & D. Anſelmus ſic inquit: Quid mihi attinet iudicare de ijs, ideſt, infidelibus, qui ſunt foris, ideſt, extra Eccleſiam? His enim blandiendum eſt, ut per amorem, & dulcedinem poſsint Chriſto lucrari. Nam eos, qui foris ſunt, non commiſit vobis Deus iudicandos, ſed ipſe iudicabit eos in futuro ſecundùm diſtrictionem iuſtitiæ ſuæ. Et D. Athanaſ. ſuper eundem Pauli locum ſic non minùs expreſsè, eleganter ſcribit: Neminem equidem nunc eorum, qui exteriores ſunt, alloquor, id enim leges meas excederet. Super vacaneè igitur Chriſti præcepta illis iniungerem, qui extra Chriſti aulam divagantur; quæcunque enim lex diſſerit, his qui ſub lege ſunt, diſſerit.

In quem ſenſum eandem auctoritatem citant Pontifices in cap. maiores, de baptiſm. cap. gaudemus, de divortijs, cap. qui ſincera, cap. de Iudæis 45. diſtin. cap. ſi quis inquit 1. q. 1. cap. inter verba 11. q. 3. cap. multi 24. q. 1. ubi etiam Turrecremata concludit, de infidelibus eſſe intelligendam, qui nunquam fidem agnoverunt, & ideò Divino iudicio reſervantur. Et idem docent D. Thom ſup. eand. epiſt. Pauli & Ricard. de Mediavilla in 4. Senten. diſtinct. 7. q. 2. art. 1. & diſtinct. 17. quæſt. 4. art. 2. & noviſsimè poſt hæc ſcripta Pat. Suarez in tract. de Fide, diſp. 18. ſect. 3. num. 5. pag. 288. dicentes, quòd Vicario Christi, cæteriſq́ue Prælatis non fuit directè conceſſa poteſtas ſuper his, qui Sacramentum Baptiſmi non ſuſceperunt, quod eſt ianua, quâ intratur in Eccleſiam Militantem: ſed ſuper eos tantum, qui ſe Fidei Chriſtianæ ſubdiderant. Theodoret. etiam exponens alium locum eiuſdem Pauli ad Coloſ. 4. in illis verbis: In ſapientia ambulate ad eos, qui foris ſunt, ſic inquit, Hoc eſt, ad eos, qui nondum crediderunt, nullam damni occaſionem eis date, pro ipſorum ſalute omnia molimini. Neque abeſt Trident. Synodus ſeſſ. 14. cap. 12. ubi aſsignans diſcrimen inter miniſtros Baptiſmi, & Pœnitentiæ, ait: Conſtat certè Baptiſmi miniſtrum iudicem eſſe non oportere, cum Eccleſia in neminem iudicium exerceat, qui non prius in ipſam per Baptiſmi ianuam fuerit ingreſſus. Quid enim mihi, inquit Apoſtolus, de ijs qui foris ſunt, iudicare? Secus eſt de domeſticis Fidei, quos Chriſtus Dominus lavacro Baptiſmi ſui corporis membra ſemel effecit.

Atque in eundem fermè ſenſum tendere, & reſpicere videntur aliæ plures eiuſdem loci interpretationes, quas referunt Alvar. Pelagius de planctu Eccleſ. lib. 1. art. 37. Epiſcop. de Chiapa in diſp. contra Sepulv. fol. 9. Melchior Canus de locis Theolog. lib. 4. cap. 2. Navarr. in cap. ita quorundam, de Iudæis notab. 8. numer. 4. Ioſeph. Acoſta d. lib. 2. de procur. Ind. ſalu. cap. 2. Aragon in 2. 2. q. 10. art. 8. pag. 291. Molina d. diſp. 106. verſ. Sit tamen prima concluſio, Valençuela in. d. monitor. contra Venetos, 4. par. num. 181. & 182. Zevall. in 4. tom. pract. q. ult. num. 109. & Pat. Suar. ubi ſup. eaſq́ue omnes eleganti paraphraſi comprehendiſſe, & exornaſſe videtur D. Auguſt. in lib. de Verbis Domini, ſerm. 6. de Puero Centurionis, ubi exponens locum Deut. cap. 7. in illis verbis: Cum data fuerit vobis terra in poteſtatem, &c. ſic inquit, prius dixit, in poteſtatem, & ſic ait, quæ facienda ſunt: Aras eorum deſtruetis, lucos eorum comminuetis, & omnes titulos eorum confringetis. Cum acceperitis poteſtatem hoc facite. Quid enim mihi de ijs, qui foris ſunt, iudicare? ipſe Apoſtolus ait: Vbi non eſt nobis data poteſtas, non facimus: ubi data eſt, non permittimus: multi pagani habenti iſtas abominationes in fundis ſuis. Num quid accedimus & confringimus? prius enim agimus, ut idola eorum cordibus confringamus. Quando chriſtiani, & ipſi facti fuerint, aut invitant nos ad tam bonum opus, aut præveniunt nos: modò orandum eſt pro illis, non iraſcendum illis, ut audiant veritatem in vobis reſecanda putredo eſt.

Vnde quod D. Thom. docet 2. 2. q. 10. art. 11. ritus ſcilicet infidelium non eſſe aliqualiter ab Eccleſia tolerandos, intelligendum eſt de ritibus infidelium habitantium inter Chriſtianos in provincijs ipſorum Chriſtianorum, vel cum tales ritus, & idolorum templa, & ſacrificia Chriſtianæ Religioni alíquod impedimentum præſtant, ut optimè diſputat Covarr. d. regul. peccatum, 2. par. §. 11. num. 5. verſ. Quod autem, Gregor. de Valencia 3. tom. diſp. 1. q. 10. punct. 7. per tot. Pat. Lud. Turrianus in tract. de Fide, diſput. 51. art. 11. col. 644. & P. Mag. Lorca in 2. 2. art. 11. q. 10. n. 2. Alioqui ſi extranei, & liberi ſint à Chriſtianorum Principum imperio, & iuriſdictione, nihil poteſt ea de cauſa adverſus illos ſtatui.

Quinimo & ſubditorum infidelium ritus in quantum Fidei, & Religioni noſtræ non adverſentur, tolerandi erunt, ut ſic faciliùs Christo eos lucrari poſsimus, & ne alia damna, & graviora ſcandala generentur, cap. infideles 24. q. 4. cap. ad menſam 11. q. 3. cum traditis a D. Thom. d. art. 11. & Azorio. 1. par. inſtit. Moral. lib. 8. c. 24. verſ. Vndecimò quæritur, & cap. 25. verſic. Duodecimò quæritur, Covarrubias & alijs ſuprà relatis, & in noſtrorum Indorum terminis eleganter tradit Ioſeph. Acoſta lib. 3. de procur. Ind ſalu. cap. ult. & Lic. Ferdin. Zurita in libello de quæſt. concernentibus materias Indorum, Matriti excuſſo anno 1586. q. 25.

Tertiò huius opinionis Auctores eâ conſideratione nituntur, quòd ſecundùm Innocent. & ſequaces, infideles lege tantùm naturæ reguntur, & ideò ſi contra illam delinquant, per Pontificem puniri poſſe aiunt, & eius auctoritate à Principibus Chriſtianis. Quod ſi ita eſt, univerſaliter affirmare debemus, non ſolùm puniri, & debellari poſſe pro peccatis contra naturam, de quibus D. Thom. 2. 2. quæſt. 154. artic. 1. 2. & 12. verùm & pro reliquis, quæ contra legem naturalem committuntur, ut por furto, fornicatione, adulterio, homicidio, & generaliter pro quibuslibet alijs peccatis ſimilibus: cùm omnia legi, ſive rationi naturali repugnent, ideoq́ue contra naturam eſſe videantur, ut docet D. Thom. in 1. 2. q. 71. art. 6. & q. 94. art. 3. ad 2. D. Damaſcen. lin. 2. de Fide orth. c. 30. D. Auguſt. lib. 12. de Civit. Dei cap. 1. Gregor. de Valencia 1. tom. diſp. 7. q. 4. punct. 4. & Ioan. de Salas de legib. diſp. 5. ſect. 12. pag. 95. Hoc autem abſurdum eſſe contendunt, cùm his de cauſis nec poſsit, nec debeat Pontifex, bellum inferre, non ſolùm barbaris, & infidelibus, quibus non facilê poteſt oſtendi, hæc omnia peccata contra legem naturæ eſſe: ſed ne Chriſtianis quidem, quamvis in eis ratione ſcientiæ graviora ſint. Alioqui ſi propter hoc terras Chriſtianorum publicaret, & alijs Principibus concederet, quotidie poſſet Regna mutare, cùm in omni provincia multi peccatores exiſtant, ut graviter, & eruditè præter alios conſideravit Victoria d. relect. 1. de Indis num. 40. & Aragon. d. art. 8. pag. 291. & ſequenti.

Quibus adijcio, plures Theologos tenuiſſe, aliquam iuris naturalis ignorantiam eſſe omnino inculpabilem, & invencibilem, præſertim in iunioribus, hebetioribus, & idiotis; maximè ubi non de primis ipſis, ac puris principijs naturalibus agitur, quale eſt illud; quod tibi non vis, alteri ne feceris, & ſimilia; ſed de alijs præceptis, quæ ab illis paulò remotiora ſunt, & obſcuriores aliquas concluſiones habent, ut colligitur ex D. Thom. in 1. 2. q. 94. art. 6. & ex cap. obijciuntur 7. 32. q. 4. & latè proſequitur Ant. à Corduba in quæſt. lib. 2. q. 4. per tot. Dominic. Soto lib. 1. de iuſtit. & iure, q. 4. art. 4. Aragon d. q. 10. art. 1. pag. 254. Gabr. Vazq. in 1. 2. q. 76. diſp. 122. cap. 1. & 2. Gabr. de Valencia, Zumel. Medina, & alij, quos refert, & ſequitur Ioan. Salas in d. tractat. de legibus, diſp. 5. ſect. 5. & 6. pag. 76. & 80. & noviſsimè P. Franc. Suar. in tract. de Fide, diſp. 17. ſect. 2. ex numero 5.

Qvartò, pro eâdem opinione perpenditur, in prædicatione Fidei contineri etiam prædicationem pœnitentiæ, & remiſsionem peccatorum, ut habetur Luc. ult. ibi: Quoniam ſic ſcriptum eſt, & ſic oportuit, Chriſtum pati & reſurgere à mortuis tertia die, & prædicare in nomine eius pœnitentiam in remiſſionem peccatorum in omnes gentes. Et hoc fuit propoſitum prædicationis Divi Ioannis, & Christi domini, quod generaliter ad omnes gentes ſpectat, ſecundùm D. Paul. ad Roman. 10. & ad Gal. 3. unde contraria inter ſe, & repugnantia eſſe videntur, infidelibus iſtis Fidem ſuadêre, quæ omnium præteritorum peccatorum remiſsionem indulget, & eos ob eadem peccata, quæ commiſerunt, punire, & vi & armis debellare. Non enim Christvs venit, ut iudicet mundum, ſed ut ſalvetur mundus per ipſum; & ita Propheta inſinuavit, dum dixit: Ecce Rex tuus venit tibi manſuetus ſedens ſupra aſinam. Prædictaq́ue Indorum vitia, quamvis gravis, & illis innata eſſent, Religionis, ac doctrinæ Chriſtianæ inſinuatione, & conſuetudine, magis quàm armorum terrore, & violentiâ ab eorum animis removeri, & ablegari debuerunt. Nam, ut præclare tradit Plutarch. in vita Pompeij: Homo ſuapte natura neque efferum eſt, neque quod domari non poſſit animal; ſed vitijs contra naturam utendo, degenerat. Diſciplina porrò, locorumq́ue, & victus mutatione etiam feræ cicurantur, ſævitiamq́ue ſuam cultui manſuetiori addictæ, exuunt: unde Horatius: Nemo adeò ferus eſt, ut non miteſcere poſſit Si modò culturæ patientem accommodet aurem.

Et multis experimentis compertum eſt, nihil Religione Chriſtianâ piè, & ſuaviter hominum cordibus inſinuatâ, potentius, atque efficacius eſſe, ad tuenda naturæ iura, ad barbariem, & feritatem deponendam, & benefaciendum omnibus, ad lædendum neminem, ad vitam quietiſsimè traducendam, ut piè & eleganter proſequitur Clemens Alexand. in epiſt. exhortat. ad Gentes, pag. 2. docens, quòd Deus veræ Fidei, & Religionis canticis, & carminibus, longè melius, quàm Thracius ille Orpheus, & Thebanus, & Methymnæus: Difficillimas feras homines manſuefecit. Volucres quidem, eos, qui ex ipſis ſunt leves: ſerpentes verò, eos qui deceptores: & leones, eos qui ſunt animoſi, & ad iram concitati: ſues autem, eos, qui ſunt voluptati dediti: lupos autem, eos, qui ſunt rapaces: lapides autem, & ligna ſunt inſipientes; vide quantum potuerit novum canticum homines ex lapidibus, & homines fecit ex feris, Thom. Boz. de ſign. Eccleſ. lib. 7. c. 6. pag. 282. lib. 10. cap. 16. & lib. 22. c. 2. Acoſta omnino legendus de procur. Ind. ſalut. lib. 4. cap. 4. pag. 396. Balthaſ. Chavaſius de notis veræ Religion. lib. 4. §. 2. in fine, pag. 907. Gaſpar Sanctius ſup. Iſai. capite 11. numer. 14. Fr. Ludovic. Granatenſ. in Symb. Fidei, 4. part. cap. 1. 2. & 5. par. cap. 25. & ante eos Lactantius lib. 3. de falſa ſapien. capit. 26. ubi. ſic ait: Dei præcepta quantum valeant in animis hominum quotidiana experimenta demonſtrant. Da mihi virum, qui ſit iracundus, maledicus, effrænatus, pauciſſmis Dei verbis tam placidum, quam ovem reddam. Da cupidum, avarum, tenacem, iam tibi cum liberalem dabo, & pecuniam tibi plenis manibus largientem. Da timidum doloris ac mortis, iam cruces, & ignes, periculum omne, & taurum contemnet. Da libidinoſum, adulterum, ganeonem iam ſobrium, caſtum, continentem videbis. Da crudelem, & ſanguinis appetentem, iam in veram clementiam furor illius mutabitur. Da iniuſtum, inſipientem, peccatorem, continuò æquus, prudens, & innocens erit; uno enim lavacro malitia omnis abolebitur.

