Et prætereà, nunquam populum Iſraël, auctoritate propriâ, Chananæorum, Amorrhæorum, & aliorum Gentium provincias occupaſſe, ob id tantùm, quòd infideles, aut idololatræ eſſent, vel alijs criminibus contra naturam operam darent; ſed propter ſpecialem, & expreſſam Dei iuſsionem, & donationem, qui eis illas terras ad habitandum promiſerat: vel quia eis tranſitum impediebant, aut aliter infenſi erant: vel quia ut ait D. Auguſt. lib. 6. quæſt. q. 10. in Ioſue, & lib. 44. quæſt. 4. ſup. Numer. cap. 20. ſerm. 105. de tempore, tom. 10. & Caſſian. collat. 5. cap. 24. Sem filius Noë illarum dominus fuerat, & poſteà, per vim & arma, Chananæi, filij Cham, eas ſibi uſurparunt: unde cùm filij Abrahæ à Sem originem ducerent, illas repetendi & vindicandi, ius prætendere potuerunt.

Quibus rationibus alias addit D. Thom. in 4. diſtinct. 39. artic. 1. ad. 1. ob quas bella illa non iniquè ex iure gentium geſta declarat, & proſequitur Sotus lib. 5. de iuſtit. & iure, quæſt. 3. artic. 3. in fine, Acoſta de procur. Ind. ſalu. lib. 2. cap. 5. Bañez d. art. 10. col. 532. Aragon in 2. 2. q. 10. artic. 8. pag. 292. verſ. Reſpondetur, noviſsimè Mag. Marquez in Gubernat. Chriſt. lib. 1. cap. 27. pag. 159. & ſequent. & Pat. Franc. Suar. poſt hæc ſcripta in tract de Charitat. diſp. 13. ſect. 5. n. 2. Licèt verum ſit, in horum conſequentiam, Deum etiam Iſraëlitis præcepiſſe, ut idolorum templa deſtruerent, & radicitùs diſsiparent, ne prædictarum nationum exemplo dilectus ſibi populus contaminaretur, quem nimis his ſuperſtitionibus deditum eſſe ſciebat.

Et eodem modo accipiendus eſt locus ille alter Deuter. cap. 20. quo civitates procul poſitas deleri Dominus iuſſerat. Etenim non ob diverſitatem Religionis, ſed ob alias cauſas, & iniurias bellum illis indici, eiuſdem capitis initium demonſtrat, ubi aperto ore eos hoſtes appellat: Si exieris ad bellum contra hoſtes tuos. Etſi ratione idololatriæ, & aliorum criminum contra naturam, puniendi eſſent, non exciperet Dominus fœminas, quæ & ipſæ eiſdem peccatis tenerentur, neque cum illis pacem, & fœdus inire permitteret, quod cum alijs ſeptem nationibus terræ Promiſsionis ſtrictè vetuerat in cap. 7. 9. & 12. eiuſdem Deut. ut benè advertunt Abulenſ. & Lyran. ibîdem, idem Abulenſ. 2. Paralipom. cap. 8. Magiſt. Hiſtor. cap. 11. ſup. Deuter. Epiſcop. Chiapenſ. in Apolog. contra Sepulved. & Mag. Bañez ubi ſupr. Vt omittam Gloſſam Interlinealem, quæ, Gentes procul poſitas, interpretatur, ideſt, Religione diverſas (cuius verbis Sepulveda nimis exultat) in ſenſu allegorico & morali accipiendam eſſe, & de hæreticis, & ſpiritui adverſantibus hominibus, non de idololatris, aut infidelibus textum illum exponere: quos etiam in pace, & Scripturæ teſtimonijs, & in ore gladij, quod eſt Verbum Dei, expugnandos eſſe teſtatur. Similemq́ue expoſitionem admittunt loca Divi Auguſtini, & Divi Cypriani in argumento relata: nam ut advertit Gregor. de Valencia dict. diſp. 7. col. 413. verſ. Ad tertium, loquuntur de idololatris à fide apoſtatis, ut ex eorum verbis apparet, vel ſecundùm Bañez ubi ſuprà, quando bellum idololatris, & facinoroſis infligitur ab his, quibus ipſi ſubiecti ſunt, quod omni iure licêre, iam diximus, ut oſtendunt exempla Ezechiæ, & Nabuchodonoſor, ab eiſdem Sanctis conſiderata, & Mathathiæ, qui interfecit Iudæum, qui ad aram ſacrificaturus acceſſerat, 1. Machab. 2.