De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Quòd ſi licitum eſt bellum, † quod adverſus aliquam nationem…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quòd ſi licitum eſt bellum, quod adverſus aliquam nationem movetur, ut ſuis Principibus obediat, & pareat, etiam ſi is, qui bellum movet, extraneus ſit, ut dixi ſup. hoc lib. cap. 13. num. 42. multo magis moveri potuiſſe videtur adverſus barbaros, Deo vero ſibi annuntiato, credere, & parêre nolentes; cùm peioris conditionis Dei, quàm hominum cauſa eſſe non debeat, ut dixi ſup. cap. 9. num. 33. & egregiè probat l. 3. verſ. Proinde, ibi: Præferenda humanitati religio eſt, C. de his, qui ad Eccleſ. confug. auth. Gazaros, C. de hæret. cap. urgentis, eodem, ibi: Gravius eſt æternam, quàm temporalem lædere Maieſtatem, optimus textus in authen. ut non luxur. contra nat. col. 6. ibi: Si enim contra homines factæ blaſphemiæ impunitæ non relinquuntur, multo magis, qui ipſum Deum blaſphemat, dignum eſt ſupplicia ſuſtinere: Et ſecundùm Iuſtin. hiſtor. lib. 8. Deo proximus ille habeatur, qui eius Maieſtatem vindicaverit. Quod & Pelagius Papa ſcriptum reliquit in cap. de Liguribus 23. quæſt. 5. & D. Hieronym. ſup. Ezech. lib. 3. cap. 9. relatus in cap. qui malos, ead. cauſa, & quæſt. inquiens, quòd percutiens malos in eo quod mali ſunt, & habens vaſa interfectionis, ut occidat peſsimos, miniſter eſt Domini: & D. Auguſt. in Epiſt. ad Bonifac. dum ait: Quomodo Reges ſervient Domino in timore, niſi ea, quæ contra iuſſum Domini fiunt, religioſa ſeveritate puniendo, atque plectendo? Cuius dictum refertur in cap. ſi Eccleſia, cap. duo iſta 23. q. 4. cap. quod ſicut, de elect. & pluribus illuſtrat Roland. a Valle conſil. 20. numer. 2. volum. 2. Ioan. Nevizan. lib. 1. Sylvæ nupt. numer. 97. & ſequentibus, Iuſt. Lipſ. lib. 4. civil. doctr. cap. 2. Elias Reuſner. lib. 1. artis ſtrat. ag. capite 10. pag. 37. & Ioan. Baptiſt. Valençuela in diſcurſ. ſtar. & bell. 2. parte, conſider. 2. ex numer. 100. & conſider. 3. ex num. 40.