De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Limitatur etiam prædicta concluſio † in filijs hæreticorum,…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Limitatur etiam prædicta concluſio in filijs hæreticorum, & ubi parvuli in extremo vitæ periculo reperiuntur, ut præter alios obſervat Suarez dict. 3. tom. 3. partis, quæſt. 68. articul. 10. diſpu. 25. ſect. 3. Azorius d. cap. 25. quæſt. 11. & Fr. Thom. à Ieſu d. dub. 6. pag. 211. & Ricciul. ſup. num. 31. & 33. Et generaliter ſub ea cautione accipienda eſt, ut quamvis baptiſmum parvulis infidelium, parentibus invitis, conferendum non eſſe, dicamus, valeat tamen, & teneat, ſi de facto collatus fuerit, neque amplius ſuis parentibus ſint tradendi, ut argum. text. in d. cap. Iudæorum 28. quæſt. 1. & cap. 2. de converſ. infidel. docet Caietan. d. 3. part. quæſt. 68. articul. 10. Sylveſter verb. Baptiſmus 4. quæſt. 7. Angles, Scotus in 4. diſtinct. 5. quæſt. 1. articul. 10. & communis Theologorum, quam reſolvit Thom. à Ieſu ubi ſup. verſ. An filij, concluſ. 6. & ex noſtris Æmil. Ferretus d. conſ. 76. num. 6. Zevallus d. q. 735. num. 2. & 22. Paſchalis d. cap. 7. num. 11. & Ricciullus dict. tract. lib. 2. cap. 34. Quia multa fieri prohibentur, quæ tamen facta tenent, l. patre furioſo, ubi Iaſ. D. de his qui ſunt ſui, l. 1. §. quamvis, de poſtulando, cap. ſi vir, diſtinct. 23. cap. ad Apoſtolicam de regularib. cap. 2. de verbor. ſign. cum latè traditis à Iaſon. ibîdem num. 11. Lud. Gomecio in cap. 1. de iudicijs ex num. 88. Niconicio in rub. ſolut. matrim. num 11. & Claudio Prato lib. 4. Gnoſeon. general. iur. tit. 8. cap. 4. pag. 195. & a nobis infrà lib. 3. cap. 1.