De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Secvndo Verò † argumento refponderi poteſt cum Epiſcopo Chia…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Secvndo Verò argumento refponderi poteſt cum Epiſcopo Chiapenſ. in replic. 5. & 12. ad object. Sepulvedæ, & Dom. Soto in 4. diſtinct. 5. queſt. Unic. art. 10. pag. 270. verſ. Alij verò. Quod, etſi Reges noſtri non ſolùm ex communi charitatis præcepto, verùm & ex præciſa obligatione, ſibi per Bullam Alexan. VI. iniuncta, converſionem Indorum curare debuerint, & ſic etiam ad eos pertinêre videatur cura de medijs, ad eandem converſionem tendentibus, cùm ordinaria non ſufficiant, propter difficultates, feritatem, & barbariem Indorum, & alia impedimenta, quæ in eodem argument, & ſuprà cap. proximo ex num. 2. conſideravimus. Hoc tamen intelligi debet, quatenus ea, quæ ſunt ad finem, eidem fini proportionantur, & ad eius conſecutionem permiſſa, utilia, & conducibilia cenſentur, argumento l. legata inutiliter, D. de adimend. legat. Et eorum, quæ tradit Covarru. lib. 1. variar. cap. 1. verſ. Medium autem. Secus verò contingit, quando talia media prohibita ſunt, & finem, ad quem diriguntur, potius impediunt, retardant, aut deſtruunt; qualia ea omnia eſſe dicunt, quæ violentiam aliquam & bellorum, atque armorum terrorem includunt, & ab antiquo Apoſtolorum inſtituto diſcedunt, ex rationibus, & auctoritatibus toto cap. 17. perpenſis. Tunc enim melius eſſe inquiunt, à prædicatione, & converſione deſiſtere, quàm lege Dei perfractâ, eiuſdem legis obſervationem prohibitis, & repugnantibus medijs, inducere velle.