De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Ad tertium argumentum, dum generaliter laudat curam, & zelum…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Ad tertium argumentum, dum generaliter laudat curam, & zelum defendendæ, & extendendæ Chriſtianæ Religionis, reſpondetur, id quidem certiſsimum, & ſanctiſsimum eſſe, dummodo, ut diximus, legitimè fiat, & iuxta eiuſdem Religionis præcepta. Quod ſupponendum, ſive ſupplendum eſt in omnibus locis, & auctoritatibus in argumento relatis. Et præcipuè in d. cap. ſi non ex Fidei 23. quæſt. 4. in quo maior vis argumenti conſiſtit. Nam, ut benè advertunt Sotus in 4. diſtinct. 5. quæſt. uni. art. 10. pag. 271. verſ. Quartum argumentum, Epiſcop. Chiapenſ. in dict. Apolog. contra Sepulvedam, & in 3. replicat. ad obiect. eiuſdem. Covar. in Reg. peccatum 2. par. §. 10. numer. 2. verſ. Quartum, Banez in 2. 2. q. 10. art. 10. verſ. Iam verò, col. 529. Gregor. de Valentia dict. 3. tom. diſput. 1. quæſt. 10. punct. 6. verſ. Secundò certum eſt, Zevallus quæſt. fin. ex num. 170. Torres dict. diſput. 51. dub. 1. & noviſſimè Pat. Suarez dict. tract. de Fide, diſput. 18. ſect. 3. num. 5. Divus Gregor. ibi intelligendus eſt de bello, quod Gennadius, Africæ Exarchus, Fidei cauſâ adverſus Hæreticos, & Apoſtatas geſsit, qui, ut ſtatim trademus, non ferendi, ſed feriendi ſunt, ubi adverſus Eccleſiam, cui ſemel nomen dederunt, colla ſubrigere audent, veramque Evangelicæ legis doctrinam prædicari impediunt, aut Fidem volunt Chriſtiani nominis inclinare.