De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Quæ ſolutio colligitur ex epiſt. 72. eiuſdem D. Gregorij ad…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quæ ſolutio colligitur ex epiſt. 72. eiuſdem D. Gregorij ad eundem Gennadium ſcripta, cuius etiam meminit Gratianus in cap. ſicut, eâd. cauſâ, & quæſ. Et ſi cui forte non probetur propter generalitatem verborum D. Gregor. in dict. cap. ſi non ex Fidei, quæ de alijs bellis agere inſinuant, quæ Gennadius adverſus infideles nondum Eccleſiæ, & Romano Imperio ſubditos gerebat, dilatandæ Fidei cauſâ, & ut Chriſti nomen per ſubditas gentes, Fidei prædicatione circunquaque diſcurreret. Omiſſa, aut ſi mavis reiectâ, aliâ ſolutione Gregor. Lop. in dict. l. 2. part. glo. mag. col. 6. dicentis, Divum Gregorium ibi, bella, quæ Gennadius gerebat, non approbare, ſed tantùm rectam eius intentionem laudare, quæ ſemper in bellis plurimum commendatur, iuxta doctrinam D. Thom. 2. 2. quæſt. 40. art. 1. & alia, quæ tradit Covar. dict. reg. peccatum. 2. part. §. 9. num. 1. & 2. Poſſumus quidem ſecundo modo cum eiſdem Auctoribus reſpondêre; de illis infidelibus loqui, qui ditiones, & provincias Chriſtianorum infeſtabant, aut occupabant, aut Fidei prædicationem ſuis blaſphemijs, praviſq́ue perſuaſionibus impediebant, ut colligitur ex illis verbis: Plurima enim pro paſcendis ovibus Beati Petri Apoſtolorum principis excellentiam veſtram præſtitiſſe didicimus, ita ut non parva loca patrimonij eius, proprijs nudata cultoribus, largitis Dacorum habitationibus reſtauraverit. Quibus, & ſimilibus caſibus, Infidelibus iuſte bellum inferri poteſt, cùm non ſint ſolùm infideles, verùm & Fidei, & Chriſtianorum hoſtes, iuxta differentiam, quam inter eos facit Marquard. in tract. de Iudæ. & Infid. part. 1. cap. 5. fol. 21. atque ita militent adverſus illos omnes rationes iuſti belli, defenſivi, & vindicativi, de quibus egimus ſup. hoc lib. cap. 6. ex num. 49. & doctrina Bald. conſ. 140. in fine lib. 4. quem refert Cardinalis Tuſchus in pract. concluſ. verb. Hoſtes Fidei, concluſ. 173 ubi tradit, quòd hoſtes Fidei impunè poſſunt prædari à fidelibus. Et Michaëlis Salon in 2. 2. tom 1. quæſt. 66. art. 8. ubi probat, quòd infidelium bona, & perſonæ ſubditæ ſunt Chriſtianis de iure, quando occupant ea, quæ aliquando fuerunt Chriſtianorum.