De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Neque his refragatur † d. cap. diſpar, quoniam argumentum à…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Neque his refragatur d. cap. diſpar, quoniam argumentum à contrario ſenſu non valet, quando ex eo abſurdus, vel abſonus intellectus reſultat, aut aliorum iurium correctio, l. nemo, D. de iuriſd. omn. iud. gloſ. celebris in l. conventicula, C. de ſacroſ. Eccleſ. cum notatis ab Everardo loco. 4. pag. 58. Canciuncula loco 13. Bellon. de argum. leg. cap. 11. Mantua ſingul. 541. Corraſ. lib. 5. Miſcel. cap. 9. num. 9. & Ioan. Gutierr. in repet. l. nemo poteſt, num. 288. de legat. 1. Et Pontifex ibi nullo modo voluit aliquam differentiam Saracenorum facere, quoad hoc, ut his magis, quàm illis bellum iuſtè inferri poſſet; ſed illa verba: Qui Chriſtianos perſequuntur, &c. generaliter, vel cauſativè appoſuit, quaſi diceret, omnes Saracenos eſſe, & fuiſſe perpetuos Chriſtianorum hoſtes, perſecutores, & ſpoliatores, & ideò in eos iuſtè pugnari. Nam relativum quis vel qui, non ponitur ibi reſtrictivè, ſed generaliter & declarativè, cuilibet de genere competat, iuxta doctrinam Bart. per text. ibi in l. omnes populi, D. de iuſt. & iure, l. 1. C. de ſum. Trinit. l. iubemus, C. ad Trebel. quam ſequuntur communiter Doct. in eiſdem iuribus, Paul. Caſtrenſ. conſ. 84. num. 3. & conſ. 418. lib. 1. & Cardin. Tuſchus pract. concluſ. iur. litt. R. concluſ. 127. num. 28. & 38.