De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Ad quartum argumentum, † quod ſumpſimus ex maiori auctoritat…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Ad quartum argumentum, quod ſumpſimus ex maiori auctoritate, & poteſtate, quam Eccleſia hodiernis temporibus habet, quâ mediante ad debellationem, punitionem, & coactionem quorumlibet impiorum procedere poteſt, ut habetur in d. cap. ſi Eccleſia, cap. non invenitur, cap. diſplicet 23. quæſt. 4. & in alijs locis, & exemplis in argumento relatis, facilè reſpondetur, iura illa de Hæreticis, Apoſtatis, Schiſmaticis, & alijs impijs hominibus agere, qui Eccleſiæ Fidem ſemel promiſſam, & obſequium debitum negant, aut alio modo ei adverſantur: non autem de ſimpliciter infidelibus, quietè, & pacificè degentibus, in quorum prædicatione, & converſione Eccleſia ipſa tam hodie, quàm olim nullâ poteſtate, aut coactione uti vult, ut ſæpè probavimus, Deo Opt. Max. eorum vocationem relinquens, qui ſemper deſideraſſe videtur, ne rei adeò perfectæ laus, in homines, aut hominum vires, præſidiaq́ue transferatur, ſed quod omnino Divinum eſt, ipſi Deo cum gloria tribuatur, iuxta illud Apoſt. 1. Corinth. 2: Ne glorietur omnis caro, & ſublimitas ſit virtutis Dei, & non ex nobis, cum alijs, quæ adducit Fr. Thom. à Ieſu d. lib. 4. de procur. Ind. ſal. 1. part. cap. 1. pag. 123.