De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Ad exemplum autem † de converſione D. Pauli, reſponderi pote…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Ad exemplum autem de converſione D. Pauli, reſponderi poteſt cum Hoſtienſi, & Zabarella in cap. quod ſuper his, de voto, Azone in ſumma, C. de Iudæis in fine, Marquard. d.tract. de Iudæis, & Infidel. 3. par. cap. 2. num. 5. Soto ubi ſup. pag. 271. Suarez dict. ſect. 3. num. 12. Ea, quæ Deus per miraculum facit, ſuam voluntatem apertè ſignificans, humanis noſtris legibus ac regulis obnoxia non eſſe, neque in conſequentiam adduci debêre, ut ait gloſ. in cap. maiores de baptiſm. l. 1. D. de conſtit. Princip. cap. quæ exorbitant, de regul. iuris in 6. Etenim ut habetur ad Roman. 9: Cuius vult miſeretur, & quem vult indurat, & voluntati eius quis reſiſtit? aut quis tu es homo, qui reſpondeas Deo? Atque ita cùm D. Paulus, iuxta hanc Divinam voluntatem inter ipſa flagella mutatus fuerit, & de nolente factus ſit volens, ut Eccleſiam iuvaret, quam anteà perſequebatur, fœlix illa neceſsitas appellanda fuit, quæ ad meliora compellit, ut inquit D. Auguſt. in d. cap. diſplicet 23. q. 4. Sed non in exemplum ad alios trahenda, quos, ut ait Sotus ubi ſuprà, non licet ſic ad Fidem compellere, niſi quatenus diſciplinæ norma permittit; cùm regulariter Divina providentia, quæ in ſui diſpoſitione non fallitur, arbitrium noſtrum in Fide recipienda, ſuâ ſemper, ut diximus, libertate potiri decreverit.