De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Neque his adverſatur, quod in eodẽ argumento conſideravimus,…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Neque his adverſatur, quod in eodem argumento conſideravimus, de bellis à Conſtantino Magno, Theodoſio, & alijs Impp. Romanis adverſus Paganos & Infideles illatis, ut tandem Chriſtianam Religionem admitterent. Nam etſi hoc, ut certum, affirmet Sepulveda in d. Apolog. & Marquard. d. tract. de Infidel. 1. part. cap. 14. nullâ tamen ſecurâ auctoritate ſubnititur, & potius contrarium apparet ex traditis à Dom. Soto d. art. 10. pag. 270. & ex cap. quam pio 10. quæſt. 2. ubi conſtat, multa potius temporalia commoda infidelibus contuliſſe, ut ſic faciliùs, & ſuaviùs ad Fidem adducerentur. Et bella, quæ narrat hiſt. Tripart. lib. 10. ex cap. 6. aliam quidem conſiderationem habebant, nempe quòd Gothi, Sarmatæ, & aliæ gentes, contra quas geſta ſunt, totum Orbem latrocinijs, & invaſionibus infeſtabant, & ſæpius ipſos etiam Romanos aggredi auſæ, atque Arrianâ item labe maculatæ fuerant, ut ſcribit Paul. Oroſius lib. 7. & D. Auguſt. ad Heliodorum. Et eadem hiſt. Trip. lib. 8. cap. 13. Vnde iuſta utique & ſancta cenſeri debuerunt; & ubi à prædictis damnis inferendis Barbari illi ceſſabant, à bello quoque Romani abſtinebant, quamvis in ſua idololatria manerent, ut paulò antè eadem hiſtoria Eccleſiaſtica tradit. Idemque de bello geſto per Carolum Magnum, adverſus Longobardos affirmare debemus, quod ſuadente Adriano Pontiſ. illatum dicitur in dict. cap. hortatu 23. quæſt. 8. Erant quippè hi etiam acerrimi hoſtes Eccleſiæ, & in Arrianam hæreſim declinaverant, & multa damna Chriſtianis intulerant, ut ex Paulo Diacono lib. 1. cap. 1. hiſt. Longobard. & ex alijs Scriptoribus conſtat.