De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Paganorum † autem nomẽ, ut hoc obiter advertamus, à pagis or…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Paganorum autem nomen, ut hoc obiter advertamus, à pagis originem traxit, quæ Græcis villæ ſunt, ita à fontibus, ſive ut alij malunt, à montibus dictæ, circa quos ſemper villæ condi conſueverunt, ut ex Servio, & alijs tradunt Prateius, Briſſon. Berrucius, Hotmanus, & Calinus de ver. iur. verb. Paganus, Beda in Cantic. lib. 6. cap. 30. & in Marc. cap. 15. & in Luc. lib. 6. cap. 23. & hom. in Feriam 3. Pſal. Ioan. Punger. in Etymol. ſub eod. verb. Stephan. de urbib. Lorin. in Acta cap. 17. verſ. 19. & Gaſp. Sanct. in Iſai cap. 42. num 45. pag. 445. Quàmvis Philaſter lib. de hæreſib. cap. 3. eos dictos fuiſſe putet à Pagano quodam huius nominis, quem, ait, fuiſſe filium Deucalionis & Pyrrhæ, Regemq́ue potentem & inclytum, & proinde tanquam Deum habitum. ¶ Sed cur Deorum faſorum cultores hoc nomine vocare uſitatum fuerit, ſecundum D. Auguſt. lib. 2. retract. cap. 43. difficilioris quidem indagationis eſſe videtur. Cùm in hoc tot, & tam variæ Scriptorum ſententiæ reperiantur. Nam D. Iſidor. lib. 8. Etymol. cap. 70. eos ita dictos exiſtimat ex pagis Athenienſibus, ex quibus orti. Ibi enim in locis agreſtibus, & villis, gentiles lucos, idolaq́ue ſua, & delubra conſtituerunt, & ideò idolorum cultor cœpit appellari Paganus. Alciatus autem d. lib. 1. Parerg. cap. 13. & Connan. lib. 9. commentar. cap. 13. eam rationem comminiſcuntur, quia Christi milites non ſint, neque eius Eccleſiæ Militanti nomina dederint. Scimus enim in iure dictos eſſe Paganos quotquot à militia erant immunes, & liberi, l. quædam, D. de pœn. l. ius noſtrum, de reg. iur. l. 1. C. de militari teſtam. cum alijs. Paul. autem Oroſius, & Beda ubi ſup. quos refert, & ſequitur Cuiacius in Parat. c. de Paganis, quaſi ex agreſtium locorum compitis, & pagis longè diſtent à ſuperna, & cœleſti civitate, ab eaq́ue ſint alieni, ſive ut ait Dionyſ. Gotthofr. in notis ibîdem, in contemptum, quaſi diverſos à Chriſtianis, & eis ignobiliores, ſicut & Ethnici, Gentiles, & nationes dicti ſunt, comparatione habitâ ad Chriſtianos, qui eo tempore pauciſsimi erant. Vveſemb. autem in eâd. Paratitla tradit, Gentiles, & Infideles Paganorum nomen ſortitos, quia diutius Gentilica ſuperſtitio in pagis, quam in civitatibus perduraverit, propter rudiora Paganorum ingenia, Pet. Opmeer. in Chronol. ann. Christi 411. pag. 307. quia Gentiles, & illa hominum colluvies, qui cùm non mererent ſtipendia, ſumptis armis, Romæ reſtaurari Gentilium lacra volebant, ex pagis, cæteriſq́ue agreſtibus locis exurrexerunt. Gaſpar Sanct. ubi ſup. quia qui Evangelicis legibus exculti non ſunt, extra Evangelium tanquam in pagis, & deſertis habitant, & varijs abducti erroribus incerti vagantur.