De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Eſtq́ue adeò potens prædicta † ſtatus, & religionis tuendę r…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Eſtq́ue adeò potens prædicta ſtatus, & religionis tuendæ ratio, ut non ſolùm Iudæos, & infideles ſubditos non baptizatos expellere liceat, verùm & iam baptizatos, ſi de illorum moribus, perfidia, aut proditione, aliqua in commoda, vel pericula Chriſtianis immineant, ut Pio pariter ac Magnanimo, & omnibus ſæculis admirando exemplo nobis oſtendit Catholicus, & ardens Fidei zelus Amantiſsimi, & Deſideratiſsimi Regis noſtri Philippi Tertij, qui prædictis rationibus motus, & re (ut oportebat) mature conſultâ, ac perpenſâ, anno 1610. ex tota Hiſpania, quamvis ſummâ hominum inopiâ laborante, exire, & in perpetuum exulare iuſsit ſpurcas, & nunquam ſatis quietas, vel a ſuis erroribus defæcatas Maurorum reliquias, licèt omnes iam baptiſmali inundatione luſtratas; quarum numerus ad quingenta, vel ſexcenta, ſive (ut alij tradunt) ad novies centena millia perveniſſe narratur, ut conſtat ex peculiaribus commentarijs, quos de hiſtoria, iuſtitia, & laudibus huius expulſionis ſcripſerunt Fr. Iacob Bleda, Marc. Guadalajara, & Petr. Aznarius, & ex Mercurio Gallo in hiſt. ſui temporis, tom. 2. Philip. Paſchali in tract. de virib. patr. poteſt. 1. par. cap. 7. num. 25. qui edicta Regia in hanc rem prolata ad litteram referunt, Fr. Thom. à Ieſu de procur. omn. gent. ſalut. lib. 10. in præfatione, pag. 643. ubi diſcrimen, in quo Hiſpania verſabatur ob has reliquias Arabum, narrat Iacob. Gordon. in ſua Chronolog. ann. 1610. pag. 494. Magiſt. Marquez in Gubernat. Chriſt. lib. 1. cap. 3. pag. 16. Caliſt. Remirez de lege Regia, §. 32. numer. 12. & 13. Bernard. Aldret. de antiquit. Hiſpan. lib. 4. cap. 18. pag. 570. D. Didac. Guzman in lib. de vita, & exitu Margaritæ Reginæ Cathol. 2. parte, cap. 20. Salazar de Mendoça de orig. dignit. Hiſpan. lib. 4. cap. ult. §. 6. fol. 183. & noviſsim. Dom. Mart. Carrillo in ſuis elaboratiſsimis annalib. Chronol. ann. 1610. fol. 419. Fr. Ioan. de Salazar in Politica Hiſpana, propoſit. 2. §. 2. pag. 32. & eruditiſsimus omniq́ue laude ob prudentiam, & morum ſuavitatem digniſsimus Dom. Petrus Fernandez Navarrete Regum noſtrorum Secretarius in ſuis Politicis, & eximiè politis Diſcurſibus, de conſervatione Monarchiarum, cap. 7. Vnde recenti hoc exemplo admoneri poſſumus, quantum damni nobis à conſortio Iudæorum, vel Saracenorum immineat, licèt fidem noſtram profiteri videantur, & aptè hîc accommodari poſſunt carmina Vlrichi ab Hutten, de quodam Pepecorno Iudæo, qui poſtquàm baptiſmum accepit, in omne flagitiorum genus portentosè prorupit, quæ refert Simon Maiol. in colloq. de per fid. Iudæor. pag. 30. & inter alia ſic habent: