De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Et quamvis † infideles, prædicatam ſibi, & ſufficienter prop…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Et quamvis infideles, prædicatam ſibi, & ſufficienter propoſitam Chriſti Fidem non recipientes, graviter peccent: non tamen poſſunt Chriſtiani, eos ſub hoc prætextu punire, aut debellare, cùm id ſibi nequaquam permiſſum, ſed potius prohibitum reperiatur Matth. 10. Marc. 6. & Lucæ 9. Quia præceptum illud affirmativum de Fide prædicanda, & diſſeminanda, & de idololatria vitanda, nequaquam fideles conſtringit, ut ad illud implendum alterum fortius, & potentius præceptum, negative conceptum, tranſgrediantur, quo inſontes, & innocentes non eſſe occidendos, nec bello, & iniurijs laceſſendos docemur, ut habetur Exodi cap. 23. & Matth. cap. 19. Cùm nemo teneatur aliorum converſionem curare, ſi ſe exponat periculo peccandi. Quia non ſunt facienda mala, ut inde eveniant bona, & etim ob lucrandas omnes animas mundi, non poteſt quis peccatum, quantumvis venial, committere, ut in noſtræ quæſtionis terminis benè obſervant, & probant Ioan. Andr. in reg. peccatum in Mercurialibus, Ant. à Corduba dict. lib. 1. quæſtionarij, quæſt. 57. Eman. Roder. in quæſt. Regular. 3. tom. quæſt. 32. Ferdin Rebellus de oblig. iuſt. lib. 1. quæſt. 14. ſect. 8. num. 58. Pag. 123. Beccanus in ſum. 2. tom. cap. 13. quæſt. 4. Simon Maiol. De perfid. Iudæor. Pag. 103. Pat. Fran. Suarez in tract. de Charitate, diſput. 9. ſect. 1. ex num. 2. & alia adducens Ioan. Bapt. Valençuela in monit. contra Venetos, 5. part. num. 200. & Mag. Marquez in Gubernat. Chriſtian. lib. 2. cap. 25. pag. 132. & ſeqq. & cap. 28. pag. 171.