De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Cui † textui, quatenus de duobus illis Apoſtolorum gladijs ſ…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Cui textui, quatenus de duobus illis Apoſtolorum gladijs ſermonem fecit, facem prætulit D. Bernard. lib. 5. de conſid. ad Eugen. ubi eiſdem ferè verbis eandem ſententiam amplectitur. Quam etiam repetit D. Auguſt. in pluribus locis relatis ab Ivone Carnotenſi in Decret. part. 10. cap. 59. & 75. & D. Thom. ſup. 2. Sent. diſtinct. ultim. in expoſit. text. ad 4. ubi dicit, quòd ſpirituali poteſtati ſæcularis in Papa coniungitur, qui utriuſque poteſtatis apicem tenet, hoc eo diſponente, qui eſt Rex, & Sacerdos; & tradit alia Paramus dict. opin. 3. per totam, Anaſtaſ. Germon. d. cap. 13. num. 18. Fr. Marc. Anton. de Camos in ſua Microcoſmia 3. part. dialog. 4. pag. 44. Et elegantiſsima, ac pijsima illa epiſtola B. Ignatij de Loyola ad Claudium Regem Abyſsinorum Romæ ſcripta 7. Kalend. Marcias ann. 1555. cuius verba ad litteram refert Per. Maffeius hiſtor. Ind. lib. 16. pag. 389. & ſeq. & Fr. Anton. de San Roman lib. 4. hiſt. Ind. Orient. cap. 26. pag. 767. ubi plura de Eccleſiæ unitate, & univerſali poteſtate notantur & qualiter hoc olim per Iſaîam Dominus adumbraſſe videatur, cùm loquens de Eliachim Pontifice Maximo dixit: Et dabo clavem domus David ſuper humerum eius, & aperiet, & non erit qui claudat, & claudet, non erit qui aperiat. Quo videlicet typo figuratus eſt Petrus, eiuſque ſucceſſores, quibus datam integram poteſtatem declarant claves, conſuetum utique ſymbolum, & inſigne pleni, atque abſoluti dominij, 1. clavibus 74. D. de contrahen. empt. cum alijs traditis a Covar. lib. 3. variar. cap. 16. num. 11. Tiraquel. de conſtit. 3. par. limit. 6. num. 4. & ampliat. 3. num. 3.