De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Quod etiam latiùs proſequitur Felinus in cap. quæ in Eccleſi…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Quod etiam latiùs proſequitur Felinus in cap. quæ in Eccleſiarum col. 9. declarat. 3. de conſtit. gloſ. & doctores in cap. 1. ſi de inveſtit. feud. inter domin. & vaſſall. Roder. Zamorenſ. in tract. de orig. & differen. Princip. part. 2. Et in ſimili probant Bart. in l. 1. C. ſi contra ius vel utilit. pub. & in l. 1. C. de fund. patrimon. lib. 11. Paul. Caſtrenſ. conſ. 156. in fine, Ancharran. conſ. 178. 229. 252. & 287. vol. 1. Decius d. cap. quæ in Eccleſiarum, num. 31. & conſ. 361. col. penult. verſ. Secundò reſpondetur, & conſ. 588. col. 3. Iaſon in l. Barbarius, col. 6. verſ, Circa duas, D. de offic. Prætor. Craveta conſ. 5. num. 2. Hyppolitus Riminald. conſ. 74. num. 43. & conſ. 467. num. 105. & 106. lib. 4. Carolus Tapia in rub. de conſtit. Princip. cap. 1. per totum, & Mar. Anton. Petra de poteſt. Princip. cap. 24. num. 56. & 90. ubi reſolvunt, quòd Papa, vel Imperator iuri naturali, vel gentium, prout eſt dominium, ſine cauſa derogare non poteſt, & quòd Papa non recipit à Deo poteſtatem peccandi, ſed iuſtè & licitè ligandi, & ſolvendi. Et quòd ubi vellet id ex cauſa facere, oporteret, quòd illa reſpiceret utilitatem publicam principaliter.