De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "Cuius † incommodi, & aliorũ ſimiliũ vitandi cauſâ, ſępiſsimè…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Cuius incommodi, & aliorum ſimilium vitandi cauſâ, ſæpiſsimè ſolet, & poteſt commercium cum Barbaris, & infidelibus prohiberi, l. unica, C. de littor. lib. 12. l. 1. & 2. C. quæ res export. non poſſ. l. 2. C. de commer. & mercat. cap. ita quorundam, c. quod olim, c. ſignificavit, c. ad liberandum, de Iudæis, extravag. ita quorundam, & extravag. multa eod. tit. & Bulla in cœna Domini §. 22. cum alijs late traditis ab Alex. conſ. 137. per tot. vol. 7. Boër. deciſ. 177. & 178. Gerard. ſing. 59. Marquar. de Iudæ. 1. p. c. 5. ex n. 1. Navar. in Manuali, c. 27. per tot. præcipuè n. 63. Stracca de mercatura, p. 4. n. 10. cum ſeqq. Borrel. de præſt. Reg. Cath. c. 9. ex n. 48. & Cabedus decil. 195. n. 2. 1. par. & deciſ. 47. n. 1. p. 1. Et conducit tex. in l. ult. D. de off. proc. Cæſar. ubiquis prohiberi poteſt, ne accedat ad locum, in quo timeri poteſt quod tumultuoſus, vel iniurioſus exiſtet. Quod notat etiam Bart. & alij. DD. per text. ibi in l. æquiſsimum 17. alias incipit ſi uſufructus 13. § ſi inter duos, D. de uſufruct. & ſequitur Speculat. in tit. de libelli concept. §. nunc dicendum, n. 14. Paul. Caſtrenſ. conſ. 3. n. 2. lib. 2. Curtius Sen. conſ. 60. Felin. in rub. de tregua & pace. Limit. 4, Guid. Papæ, & eius additio, deciſ. 578. At. Capicius deciſ. 13. per tot. & deciſ. 96. n. 10. & Card. Tuſchus pract. concl. iur. litt. S. concl. 215. n. 3. Quæ prohibitio ſimiliter in mari & navigationis uſu ex eiſdem cauſis concedi poteſt, & præſcriptione acquiri, ut contra eos, qui hoc negant, & novum atque inſolens eſſe dicunt, latiori ſermone lib. ſeq. probabimus.