De Indiarum Iure, sive de Iusta Indiarum Occidentalium Inquisitione, Acquisitione, et Retentiones Tribus Libris Comprehensum., "CAPVT PRIMVM. De iuſtitia retentionis Novi Orbis, & an verũ…"
author: Juan de Solórzano Pereira
source date: 1629
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

CAPVT PRIMVM. De iuſtitia retentionis Novi Orbis, & an verum ſit, quod Bodinus tradit, Catholicos ſcilicet Hiſpaniæ Reges ob illius conceſsionem effectos fuiſſe ſanctæ Romanæ Sedis vaſſallos, & feudatarios? & obiter nonnulla de feudis Eccleſiæ.

SVMMARIVM CAPITIS PRIMI.

- 1 Acquiſitio Novi Orbis ſi iuſta eſt, iuſtior erit retentio.
- 2 Facilius aliquid retinetur, quàm de novo inducitur. Et num. 7. Fieri multa prohibentur, quæ facta tenent, ibidem.
- 3 Lex patre furioſo, & aliæ ſimiles illuſtrantur.
- 4 Actionem cui damus, multo magis exceptionem.
- 5 Ius quæſitum difficilius tollitur, quàm quærendum.
- 6 Retentionis, & conſervationis cauſa favorabilis eſt.
- 8 Facilius aliquid prorogatur, quàm de novo conceditur.
- 9 Continuatio, & conſervatio alicuius rei, eſt magis naturalis, quàm nova acquiſitio.
- 10 Statutum quod prohibet acquiſitionem, non prohibet acquiſitorum retentionnem.
- 11 Statutum loquens contra ingredientem poſſeſsionem, non habet locum contra retinentem. Et quare?
- 12 Dubijs in cauſis, vel opinionibus, poſt factum, quæ poſſeſsioni favet, ſequenda eſt, ibidem.
- 13 Alex. VI. R. P. Regibus Caſtellæ, & eorum ſucceſſoribus retentionem Novi Orbis donavit.
- 14 Regibus noſtris Catholicis non ſolùm cura converſionis Indorum, ſed plena eorum dominatio ab Alexandro VI. conceſſa fuit.
- 15 Prædicationis Evangelicæ munus per ſe habet annexam curam, & protectionem Indorum, abſque alia conceſsione Pontificis.
- 16 Romanus Pontifex benè poteſt concedere plenum ius ad terras infidelium.
- 17 Petr. Malferitus ſecurè defendit Rom. Pont. poſſe pleno iure Chriſtianis concedere terras infidelium.
- 18 Chiapenſis Epiſcopus reprehenditur à Petro Malferito.
- 19 Marquardus de Suſanis plenam dominationem Indiarum noſtris Regibus tribuit.
- 20 Rutilius Benzonius, & alij referuntur, qui plenum dominium Novi Orbis agnoſcunt.
- 21 Dominium plenum Indiarum virtute conceſsionis Alex. VI. ſemper ſibi Hiſpaniæ Reges tribui cenſuerunt.
- 22 Tituli à primordio poſterior formatur eventus.
- 23 Titulus præcedens talis præſumitur, qualem præſens poſſeſsio demonſtrat.
- 24 Poſſeſsio ſubſequens eſt titulorum interpretativa, & declarat, quid venit in conceſsione.
- 25 Maioratus inſtitutio dubia ex conſuetudine, & modo ſuccedendi in eo, recipit interpretationem.
- 26 Conſuetudo decennalis eſt interpretativa legum, privilegiorum, ac ſcripturarum. Obſervantia interpretativa legum aut privilegiorum magnam vim habet, ibidem.
- 27 Alex. VI. conceſsio, neceſſariò cum omnimoda iuriſdictione, & dominatione intelligi debuit.
- 28 Eccleſiaſtica diſciplina, & Religio non poteſt ſecura eſſe inter Indos, ſine ſæculari dominatione.
- 29 Status ſpiritualis non poteſt benè conſervari ſine temporali.
- 30 Monarchia quælibet conſtat ex Divino cultu ſapientia Theologica, & potentia ſæculari.
- 31 Sermo idem ubi duas ſententias exprimit, ea ſumitur, quæ rei gerendæ aptior eſt.
- 32 Lex quoties 67. D. de reg. iur. explicatur, & illuſtratur.
- 33 Actus ut magis valeat, quàm pereat interpretatio ſumenda eſt.
- 34 Intellectus rei gerendæ aptior ille dicitur, qui magis conducit ad meliorem & faciliorem executionem rei, de qua agitur.
- 35 Conceſſo aliquo negotio, non ſolùm neceſſaria, & præciſa concedi videntur, ſed & quæ ad illud commodius, vel facilius exequendum conducunt.
- 36 Mandatum qui habet ad quæcunque neceſſaria, ad utilia etiam habere videtur.
- 37 Populi, qui ſe alicui principi ſuperiori in clientelam, vel protectionem dant, liberi eſſe non deſinunt: niſi aliter convenerint.
- 38 Protectio in Regibus ſignificat, ſive importat iuriſdictionem.
- 39 Ioan. Bodinus agnoſcit plenum dominium Indiarum Occidentalium ab Alex. VI. Regibus Hiſpaniæ conceſſum.
- 40 Reges Hiſpaniæ quoad Indiarum Occid. Regna eſſe feudatarios Eccleſiæ, Bodinus, & Marta teſtantur: qui reprobantur.
- 41 Ioan. Bodinus pluribus Regibus ſine cauſa ſupremam dominationem negare ſolet.
- 42 Bullæ Alex. VI. verba nihil Sedi Apoſtolicæ in provincijs Novi Orbis nomine feudi, vel alio reſervant.
- 43 Feudum non inducitur, ubi donationis, & conceſsionis principalis verba abſoluta ſunt, & illud non reſervant.
- 44 Donatio in dubio potius præſumitur, quàm feudum.
- 45 Hiſpanis ſcriptoribus falsò imponit Bodinus, quòd dixerint, Reges noſtros ratione Indiarum eſſe feudatarios Eccleſiæ.
- 46 Regnum, vel provincia, quæ acceſſoriè alteri unitur, & incorporatur, eiſdem iuribus, & privilegijs gaudet, eiſdemq́ue legibus gubernatur.
- 47 Reges Hiſpaniæ nunquam ullum feudum Eccleſiæ, ratione Indiarum, perſolverunt, neque Eccleſia illud exegit.
- 48 Lis inter Luſitaniæ, & Caſtellæ Reges orta ſuper terminis Indiarum à Rom. Pont. ex eorum compromiſſo ſedata fuit.
- 49 Prædicationis munus iniungere, & provincias ad illud obeundum aſsignare, propriè ad Romanum Pontif. pertinent.
- 50 Reges Hiſpaniæ cur Sedis Apoſtolicæ benedictionem, aut conceſsionem ad Novum Orbem conquirendum expoſtulaverint?
- 51 Infidelium provincias à quovis Principe Chriſtiano, etiam ſine licentia Pontificis converti, & ſubiugari poſſe, multi tradunt.
- 52 Fruſtra precibus impetrat quis, quod proprio iure habet.
- 53 Reges Hiſpaniæ non præiudicarunt iuri ſuo, Pontificem adeundo.
- 54 Cap. veniens, de præſcrip. & lex ſi mulier, §. fin. de eo quod met. cauſ. cum ſimilibus explicantur. Et num. 61.
- 55 Actum ſi quis propria auctoritate poſſit expedire, & iudicem adeat, an ſibi præiudicet, & ad viam facti redire prohibeatur? Et num. 63.
- 56 Ius proprium, & gratia, ac privilegium quando ad idem tendunt, benè poſſunt concurrere, & cumulari.
- 57 Cap. poſt electionem de conceſſ. præben. explicatur.
- 58 Lex forma, §. fin. de cenſib. & aliæ ſimiles explicantur.
- 59 Inducta ad augmentum non debent operari diminutionem.
- 60 Abundans cautela non ſolet nocere.
- 61 Titulos plures cumulare, ad ius ſuum magis ac magis confirmandum, nemo prohibetur:
- 63 Petitio ſola gratiæ, aut privilegij non inducit proprij iuris renuntiationem.
- 65 Pluribus remedijs, defenſionibus, aut actionibus quando quis uti poſsit?
- 66 Lex nemo 43. de reg. iur. & ſimiles explicantur.
- 67 Andreæ de Iſernia de Siciliæ Regno loquentis Doctrina diſcutitur.
- 68 Siciliæ in Regno quod ius hodie habeant Romani Pontifices, ſecundùm Iſerniam.
- 69 Regnum Siciliæ olim fuit de patrimonio Eccleſiæ, & poſteà varijs Principibus in feudum dari cœpit.
- 70 Argumentum ſumi non poteſt de iuribus conceſsionis Regni Siciliæ, ad conceſsionem Novi Orbis.
- 71 Siciliæ Reges nullum in temporalibus ſuperiorem agnoſcunt.
- 72 Feudum, quod perſolvitur Eccleſiæ pro Regno Siciliæ, Neapolis, & Corſicæ, nihil officit eorumdem Regnorum Monarchiæ, & ſupremæ dominationi.
- 73 Papæ ſubeſſe non minuit ius ſuperioritatis, & ipſe omnem, quam habet Eccleſia, transfert in Regnis, quæ in feudum concedit.
- 74 Monarchiam Siculam in temporalibus, & ſpiritualibus qui aſſerant?
- 75 Reges Siciliæ ex conceſsione Pontificis ſpiritualium cognitionem, tanquam Legatos Sedis Apoſtolicæ ſe habere prætendunt.
- 76 Cardin. Baronius Monarchiam ſpiritualem Regum Siciliæ vehementer execratur.
- 77 Cardinalis Baronij ſcriptis contra Monarchiam Siculam plures ſatisfaciunt, & Regijs edictis intercipi iuſſa ſunt.
- 78 Excellentiſſ. Dominus ac Dominus Ioannes de Mendoça & Luna Montium-Clarorum Marchio laudatur.
- 79 Feuda omnia remiſsivè narrantur, quæ Hiſpaniæ Reges & alij totius Orbis, Eccleſiæ perſolvunt.
- 80 Hiſpaniæ Regnum ab antiquis Gothis Eccleſiæ Romanæ quoad dominium directum conceſſum fuiſſe, aliqui tradunt.
- 81 Eccleſia Romana, ſi quod olim ius habuit in Regna Hiſpaniæ, iam illud amiſit, & quare?
- 82 Aragoniæ quidam Reges feudum olim Eccleſiæ pietatis ergò promiſerunt, & qualiter illud ſublatum fuerit?
- 83 Alphonſus Aragonum Rex cur de manu Pont. Romani Regni coronam accipere noluerit?
- 84 Luſitaniæ Regnum Eccleſiæ feudatarium eſſe, plures affirmant, & quare?
- 85 Hiſpaniæ Reges dempta fidei cauſa, Pontificem in temporalibus ſuperiorem non recognoſcunt.
- 86 Reges Hiſpaniæ, & alij, qui liberi dicuntur, minus dependent ab Eccleſia, quàm Imperator.
- 87 Imperatores coronantur à Rom. Pontifice. Et ei peculiare iuramentum præſtare tenentur.
- 88 Imperator, qui Eccleſiæ Romanæ non præſtat auxilium, eſt periurus, & ſchiſmaticus.
- 89 Reges Hiſpanie non tenentur præſtare ſpeciale fidelitatis iuramentum Romano Pontifici, licèt tempore coronationis iurent, ſe Eccleſiam pro virili defenſuros.
- 90 Reges Hiſpaniæ per legatos obedientiam piè præſtare ſolent Pontificibus noviter creatis.
- 91 Reges Hiſpaniæ ſi (quod abſit) hæretici fuerint, ex lege in Concilio Toletano lata, deponi iubentur.
- 92 Ferdinandus V. Hiſpaniæ Rex, cognomento Catholicus, Tribunal Inquiſitionis inſtituit, & ei, ipſos etiam Hiſpaniæ Reges, ſubiectos eſſe voluit.

QVÆ ſuperioribus libris de iuribus, ac titulis, qui Novi Orbis inquiſitionem, & acquiſitionem iuſtam, & legitimam reddere poſſunt, adeò lato ſermone diſcuſsimus, præiudicio quodam oſtendunt, longè iuſtiorem, & tutiorem eiuſdem retentionem, & poſſeſsionem iudicari debêre. Conſtat namque facilius aliquid retinêri, quàm de novo induci, & multa ab initio fieri prohiberi, quæ tamen facta tenêre, ac tolerari ſolent, l. patre furioſo 8. D. de ijs qui ſunt ſui, l. 1. & quamvis autem, D. de poſtul. l. favor. D. de ſponſalib. l. ult. de ritu nuptiar. l. 1. C. de uſu, & habit. cap. ad Apoſtolicam de Regular. Cap. quemadmodum de iureiuran. cap. ſi vir. diſtin. 23. cap. nec illud 30. quæſt. 5. cap. unico in fine de voto lib. 6. ubi in hanc ſententiam citatur illud Ovidij lib. 5. de Triſtib. eleg. 7.

Turpius eijcitur, quàm non admittitur hoſpes.

Ad quorum adagiorum, ſive brocardicorum confirmationem, & illuſtrationem plura alia adducit Iaſon omnino videndus in dict. 1. patre furioſo ex num. 8. ad 39. Alexan. in 1 ſæpè, col. 13. D. de re iud. Socin. Iunior conſ. 1. num. 57. lib. I. Pariſius conſ. 28. numer. 11. lib.1. Tiraquel. de iure conſti. limit. 7. num. 43. Ludov. Gomecius in cap. 1. num. 88. de iudicijs lib. 6. Damaſus reg. 99. & Claud. Pratus Gneſèòn general. iur. lib. 4. tit. 8. cap. 4. pag. 165. & ſeq. Rebuff. 3. tom. ad leg Gallic. tract. de mater. poſſeſſor. art. 2. gloſ. 2. num 40. & in praxi benef. verb. Necnon iuris patron. num. 27. noviſsimè Ioan. Bap. Valençuela conſ. 51. ex numer. 31. Et Nos tetigimus ſuprà lib. 2. cap. 17. num. 40. & 41. de parvulis infidelium tractantes, qui licèt invitis parentibus baptizandi non ſint, baptizati tamen de facto, baptiſmus tenet, nec amplius illis tradendi ſunt.

Quibus ſimile eſt, quod ab Vlpiano pro regula conſtituitur in l. invitus 156. §. cui damus, D. de regul. iur. & in l. 1. §. is autem, D. de ſuperficieb. eum ſcilicet, cui rem non habenti damus actionem, eidem poſsidenti exceptionem multò magis competere: circa quam plura congerunt Decius Maynericus, Cagnol. Ferrarius, Pet. Faber, & Rævard. ibîdem.

Et ex eodem principio deſcendit, ut faciliùs toleretur ius quæſitum, quàm acquirendum, l. 2. §. ex his, l. pluribus, §. ult. D. de verb. obligat. l. ut pomum, §. 1. D. de ſervit. Quemadmodum ex diverſo facilius impeditur ius competiturum, quam extinguatur acquiſitum, l. Papinianus, §. ſi conditioni, & ibi gloſ. D. de inoff. teſtam. Eſt enim retentionis, & conſervationis cauſa favorabilior, quàm acquiſitionis, l. purè D. de doli except. l. militis codicillis, §. veteranus, D. de milit. teſtam. Et ideò faciliùs conceditur retentio, quàm nova acquiſitio, l. ſi repetendi, C. de condict. ob cauſ. l. per retentionem, C. de uſuris, l. Paulus, D. de doli except. notat Baldus in l. licèt, num. 2. D. de acquir. poſſ. dicens, quòd iura promptiora ſunt in retinendo, quàm in acquirendo, Cephal. conſ. 68. n. 20. to. 1. & conſ. 151. n. 7. & conſ. 289. n. 5. to. 2. Ruyn. conſ. 66. n. 17. lib. 1. Craveta conſ. 6. n. 98. Pet. Surdus conſ. 551. n. 21. Rota Roman. ſacri Palacij deciſ. 295. n. 2. part. 2. Menoch. de retinen. poſſeſſ. remed. 3. n. 979. Georg. Acatius lib. 2. de privileg. iur. civil. cap. 5. num. 79.

Vnde etiam ſimiliter faciliùs aliquid prorogatur, quàm de novo conceditur, cap. cùm olim Abbas de offic. delegati, Cravera de antiq. temp. 5. p. n. 15. Rebuffus in tract. de cauſ. poſſeſſor. benef. art. 6. gloſ. 1. num. 15. Boër. deciſ. 283. num. II. & deciſ. 294. num. 18. Cæſar. de Graſſ. deciſ. 46. num. 22. Qui etiam huius rationis rationem ſubiungunt, quòd continuatio eſt naturalis, non verò nova acquiſitio, ut tradit Abb. in cap. cùm veniſſent, num. 7. de reſtit. ſpol. Ripa in l. 1. num. 36. D. de acquir. poſſ. Atque ita ſaciliùs aliquid continuatur, & conſervatur in eſſe, quàm amiſſum, aut extinctum recuperetur, d. l. 1. §. cauſam, D. de poſula. l. uſu retinetur, D. quemadmo. ſervit, amitt. l. ſicut, §. ſin. D. quod cuiuſque univerſit. cum alijs traditis à Cravera d. conſ. 6. & 299. num. 12.

Et ideò rectè docuiſſe videtur Abbas in c. Iudæi n. 2. de Iudæis, quem refert, & ſequitur Valençuela conſ. 4. n. 36. ſtatutum, quod prohibit acquiſitionem, non prohibere acquiſitorum retentionem, & Alexander conſ. 83. incip. Viſa facti narratione, num. 4. lib. 2. Vbi ait, quòd ſtatutum loquens contra ingredientem poſſeſsionem, non habet locum in retinente ipſam anteà ſibi traditam; nam ingredi eſt, quando ab initio ingreditur, l. clàm poſsidere in princ. l. ſi id quod, §. I. D. de acqui. poſſ. & qui non apprehendit de novo, ſed continuat poſſeſsionem, non dicitur eam ingredi, ſed retinêre, ut in d. l. ſi id quod, & in l. 1. C. commun. de legatis, & in cap. ex litteris de deſponſ. impuber. c. Monachum 2. q. I. gloſ. verb. Innovare, in Clemen. 2. ut lite penden. Ioan. Andre. in rub. eod. tit. & Bertrand. conſ. 253. incip. Teſtes, n. 1. vol. 2. ¶ His addere poſſumus, quod licèt vera, & vulgaris ſit illa iuris regula, quâ docemur, in dubijs, quæ vel ex facto, vel ex iure proficiſcuntur, tutiorem partem ſequendam eſſe, cap. illud de Cleric. excomm. c. ad audientiam, &c. ſignificafti el 2. de homicid. cum alijs. Hæc tamen ante factum intelligi debet, nimirum, ut non poſsit quis facere id, de quo eſt dubium an ſit prohibitum? Sed debeat abſtinêre. Nam poſt factum quis in dubio ſpoliari, aut re poſſeſsâ privari non debet, vel facere actum poſitivum de cuius obligatione non conſtat. Quin potiùs tunc alia regula iuris ſuccedit, quòd in dubio, & pari cauſâ melior eſt conditio poſsidentis, c. in pari de regul. iur. lib. 6. Quæ procedit non folùm in materia iuſtitiæ, ſed etiam aliarum virtutum, ut pluribus relatis reſolvit Thom. Sanchez de matri. lib. 2. diſp. 41. q. 3. & Nicolaus Garcia de beneficijs 7. p. cap. 2. n. II. & ſeqq. ubi aliqua huius doctrinæ exempla proſequitur, & Dom. Covar. in Clem. ſi furioſus in princ. 1. part. n. 9. Salzedo in praxi cap. 14. litt. C. Avila de cenſuris 7. part. diſp. 3. dub. 9. & Salas de legib. tract. 8. diſput. unica, ſect. 20. & ſeqq. Et idem conſuluit in modo in practicandi duas opiniones contrarias Hoſtienſis, & Innocentij Ægid. Bellamera in cap. ex conquæſtione, num. 12. de reſtit. ſpoliat. quem refert Pacianus de probation. lib. 1. cap. 69. num. 21.

Quæ omnia in retentione huius Novi Orbis, de qua ſermonem habemus, longè planius, & ſecurius procedunt: cum ipſe idem Pontifex Alexander VI. Qui illius conquiſitionem Regibus Catholicis aſsignavit, eiuſdem etiam retentionem, & poſſeſsionem ipſis, & eorum poſteris in perpetuum conceſſerit, ut ex tota Bullæ ſerie maniſeftè colligitur, cuius verba ſuprà lib. 2. cap. 24. retulimus, & præſertim ex illis: Omnes inſulas, & terras firmas inventas, & inveniendas, detectas, & detegendas, &c. Cum omnibus illarum dominijs, civitatibus, caſtris, locis, & villis, iuribuſq́ue, & iuriſdictionibus, ac pertinentijs univerſis, vobis, hæredibuſque & ſucceſſoribus veftris (Caſtella, & Legionis Regibus) in perpetuum tenore præſentium donamus, concedimus, & aſsignamus: voſq́ue, & hæredes ac ſucceſſores præfatos illarum Dominos cum plena, libera, & omnimoda poteſtate, auctoritate, & iuriſdictione facimus, conſtituimus, & deputamus.

Quibus verbis, eorum opinio apertè convincitur, qui, ut ſup. d. lib. 2. cap. 23. ex num. 5. ad 14. animadvertimus, ſolam curam converſionis infidelium Regibus noſtris conceſſam exiſtimarunt, & nudam protectionem, adminiſtrationem, ſive ſuperintendentiam, quæ ad id commodius exequendum conduceret. Hoc namque ipſummet Apoſtolicum prædicandi munus ſuapte naturâ præſefert, quod ſecundùm doctrinam Bellarmini lib. 1. de Rom. Pontif. cap 23. annexam habet quondam ampliſsimam, atque à Deo ipſo delegatam iuriſdictionem. Imò & omnem poteſtatem, & auctoritatem faciendi omnes ſpirituales functiones, & regendi, ac gubernandi animas in ſpiritualibus, cæteriſq́ue omnibus, quæ ad ſalutem earum pertineant, ut optimè tradit D. Thom. in l. ad Corinth. cap. 12. & alijs relatis Rutil. Benzonius de anno Iubilæi lib. 2. cap. 24. pag. 154. Pontifex autem, ut prædicta verba declarant ulterius progredi voluit, cùm non ſolùm prædicationis curam Regibus noſtris iniunxerit, ſed ut eos ad hanc provinciam ſuſcipiendam, & exequendam magis promptos, idoneos, atque alacres redderet pleniſsimum dominium, & omnimodam in temporalibus utilitatem, poteſtatem, ac iuriſdictionem enixis, & geminatis clauſulis ſe illis, & eorum ſucceſſoribus concedere voluiſſe profiteatur. Quod iuxta iuris regulas, & ſanctæ Romanæ Sedis uſum, & conſuetudinem rectè facere potuit, ut reſolvunt Palac. Rub. Sepulveda, Franc. Vargas, Gregor. Lopez, Anaſtaſ. Germon. Thom. Bozius, Doct. Marta, Rebellus, & alij, quos in eod. cap. 23. ex num. 63. citavimus, & iterum cap. 24. ex num. 19.

Inter quos Pet. Malſetitus apud Mandellum conſ. 769. num. ult. vol. 4. poſtquam toto illo conſilio iuſtitiam huius conquiſitionis pluribus argumentis oſtendere, & ab impugnationibus Epiſcopi Chiapenſis tueri curavit, & quòd mediante prædictâ Alexandri VI. conceſsione magis ſecurè procedat, ita concludit: Ex quibus omnibus conſtat, Maieſtatem ſuam licitè non ſolum quod ius Fori ſed quoad ius Poli, & non ſolùm quoad iudicium Eccleſiæ ſed quoad iudicium animæ, feciſſe has terras ſuæ ditionis, & fore verum Regem iſtorum, pium, & iuſtum, & non tyrannum, & dictum Epiſcopum falsò & non abſque ſcandalo dixiſſe, quæ dixit: & licitè, & iuſtè eos, qui habuerunt ex Regum conceſsione bona, magiſtratus, & dominatus in præmium ſuorum laborum, poſsidere quæ poſsident.

Cui adſentiens Marquardus de Suſanis in tract. de Iudæ. & Infidel. l. part. cap. 14. ſimiliter reſolvit: Quòd virtute dictæ conceſsionis Alex. Sexti, iuſtè bella mota fuerunt Indis noviter repertis per gentes Hiſpanorum, ut nomen Salvatoris Domini noſtri Ieſu Chriſti in terris, & inſulis prædictis facile induceretur, quod non poterat prædicari, niſi prius ſuperatis gentibus illis, natura barbaris, quod rei exitus demonſtravit: nam poſtquàm fuerunt debellatæ, nomen Chriſti, & eius Evangelium receperunt, & ita iure iuſti belli legitimè poſſeſſæ ſunt, & poſsidentur per Hiſpanos.

Hoc idem non minus apertè poſt Sanderum, & Boterum, quos refert, ſcriptum reliquit Rutilius Benzonius de anno Iubilæi lib. 1. cap. 10. pag. 53. ſic inquiens: Hanc Novi Orbis converſionem inprimis complexus eſt Alexander VI. qui, ut cognovit illius notitiam in dies excreſcere, & Hiſpaniarum Reges eo animo eſſe, ut non minus temporale ipſorum Regnum, quàm, imò præcipuè Regnum Dei amplificarent, hoc illis demandavit, eoſq́ue adſtrinxit, ut maxima, qua poſſent, diligentia, in illorum populorum converſionem incumberent, quod ut fortiùs exequerentur, ipſis, quidquid acquirerent, omni meliori modo conceſsit, &c.

Et reverâ, hoc plenum Novi Orbis dominium, quod hodie noſtri Reges obtinent, & exercent, illis ab initio conceſſum fuiſſe, vel ex eo colligi poteſt, quòd ſemper ita Alexandri VI. donationem acceperint, & eius virtute atque auctoritate ſubnixi, has provincias per centum & triginta annorum diſcurſum cum omnimoda poteſtate, & iuriſdictione poſſederint.

Nam quemadmodum à primordio tituli poſterior formatur eventus, l. 1. circa fin. C. de impon. lucrat. deſcrip. cum alijs, quæ congerit Bartol. conſ. 243. fuit quidam, n. 2. lib. 1. Alexand. conſ. 90. in fine lib. 3. Craveta conſ. 158. In fine, Card. Tuſchus pract. concluſ. iur. verb. Titulus, concluſ. 314. & tetigimus ſup. lib. 2. cap. 24. num. 86. ita ex poſt facto talis præſumitur titulus, qualem præſens, & præterita poſſeſsio demonſtrat, cap. cùm dilectus de conſuetud. ubi egregiè notant Abbas, Anton. & Imola, cap cùm veniſſent, ubi DD. de inſtitutionibus, l. quædam mulier, D. de rei vend. l. ſicut, §. ſupervacuum, D. quib. mod. pign. vel hyp. ſol. l. 4. titul. 33. part. 7. Bald. conſ. 130. volum. 1. & in cap. 1. colum. 2. de Capitan. qui Curiam vendid. Vbi dicit, quòd poſſeſsio ſubſequens, eſt titulorum interpretativa, idem Baldus conſ. 420. vol. 1. & conſ. 352. lib. 3. Ubi tradit, quòd poſſeſsio, vel uſus declarat, quid venerit in conceſsione, quem ſequitur alia congerens Paulus Caſtrenſ. conſ. 347. volum. 1. Craveta conſ. 192. Socinus conſ. 3. num. 5. vol. 1. & conſ. 58. vol. 3. Curtius conſ. 162. col. 3. Aretinus conſ. II. num. 6. Alciat. conſ. 112. num. II. lib. 4. Bald. Iaſ. Decius, & cæteri communiter ſcribentes in l. ſi certis annis, C. de pactis, idem Decius conſ. 156. in fine, Laurent. Sylvanus conſ. 66. n. 20. & alios allegans Bertazolus in conſ. civili 97. num. 23. vol. 1. & Pariſius conſ. 140. num. 25. vol. 1. & conſ. 3. num. 10. vol. 4. Matth. de Afflictis deciſ. Neapol. 2. Camill. Borrellus de præſtant. Reg. Cathol. cap. 53 n. 37. ¶ Et in materia utili noſtrorum maioratuum Hiſpaniæ ad interpretationem l. 41. Tauri, quod verba dubia ſcripturæ inſtitutionis maioratus, illum in perpetuum inducant, ſi concurrat conſuetudo, ſaltem per decennium obſervata, ut in bonis in ea contentis iure primogenituræ ſuccedatur, optimè reſolvunt Roder. Suarez in. l. quoniam in prioribus, ampliat. 10. à num. II. Didac. Perez in l. fin. tit. 13. lib. 3. ordin. verb. Cien años, verſ. Vtrum ius primogenituræ, Mieres de maiorat. 4. par. quæſt. 20. à num. 56. latè Burgos de Paz conſ. 9. num. 3. Molina de Hiſpan. Primogen. lib. 2. cap. 6. num. 58. & 59. Alter Molina de maiorat. diſput. 596. ubi ex prædictis, & alijs iuribus, & auctoribus probant, conſuetudinem eſſe interpretativam legum, privilegiorum, & ſcripturarum, quæ ex decennij lapſu interpretantur atque declarantur. ¶ Et quòd non requiratur, quòd ſit præſcripta, ſed ſufficiat ſpatio quantumcunque brevi illius uſum invaluiſſe, Tiber. Decia. conſ. 44. per totum, maximè num. 6. volum. 2. Surd. conſ. 335. num. 26. & 27. vol. 3. Menochius conſ. 163. num. 8. vol. 2. Burgos de Paz conſ. 23 num. 5. ubi addit, quòd talis obſervantia declarativa extenditur etiam ad caſus non expreſſos, quamvis non reſpondeant proprietati verborum, ſed aliquantulum naturali eorum ſignificationi adverſetur. Et etiam in odioſis, & ubi ius commune reſiſtit, ut latè per Ioſeph. Ludovic. de conſuet. concluſ. unica, illat. 13. 36. 40. 154. cum pluribus alijs. Et quamvis mala appareat, ut conſtat ex Rota Romana apud Nicol. Garc. de benefic. 5. p. c. 1. n. 137. & ſeq. & tradit alia Seraph. deciſ. 454. n. 3. Tiber. Dec. conſ. 31. à n. 151. vol. 1. Maſcar. de probat. concl. 145. Card. Tuſch. tom. 2. concl. 878. & Nos ſup. lib. 2. cap. 24. num. 86. & ſeqq.

Maximè, cum in caſu, de quo loquimur, hanc interpretationem, etſi verba ita clara non eſſent, neceſsitas rei, quæ gerenda erat, extorquere debuiſſet. Quis enim non videt, parum ſecuram eſſe poſſe Eccleſiaſticam diſciplinam, quam inter iſtas barbaras nationes ſeminare conabantur, ſi eam ſæcularis potentia, & dominatio non comitaretur? Status quippe ſpiritualis conſervari non poteſt ſine temporali, ut pluribus oſtendit Fr. Ioan. à Ponte in conven. utr. Monarch. lib. 1. cap. 7. pag. 37. & 38. & hiſtoriarum monumentis docemur, quòd in qualibet Monarchia, ab initio ſæculi, tria ſe invicem per ordinem comitata ſunt, Divinus cultus, ſapientia ſcholaſtica (id eſt Theologica) & ſæcularis potentia, ut præclarè tradit D. Thom. lib. 2. de regim. Princip. cap. 16.

Vnde ſuccedit alia regula iuris, quæ habet, quoties idem ſermo duas ſententias exprimit, eam potiſsimùm accipi debere, quæ rei gerendæ aptior ſit, l. quoties 67. D. de reg. iur. Quò loci Dec. Mayner. Cagnol. Ferrar. Petr. Faber, & Rævardus ſic Iulianum exponunt, quaſi docêre voluerit, verba dubia iuxta ſubiectam materiam explicanda eſſe. Vel ut magis actus valeat, quàm pereat: reſque, de qua agitur, in tuto ſit, l. quoties, & l. ubi eſt verborum in fine, D. de rebus dubijs, l. quoties in ſtipulationibus, D. de verb. obligat. l. non puto, D. fam. erciſcundæ, l. ſi uno, D. locati, l. inſulam, de præſcrip. verb. cum alijs, quæ adducit Stepha. de Federicis in tract. de interpr. leg. part. 3. & Simon de Prætis de interpret. ult. volunt. lib. 2. fol. 176. ſolut. 2. num. 17. Ego verò ſic etiam exponi poſſe arbitror, ut intellectus rei gerendæ aptior a. 1. C. Ille dicatur, qui rei, de qua agitur, magis reſpondet, & ad eam magis promovendam, commodiuſq́ue exequendam dirigitur. Nam cum aliquid alicui conceditur, non ſolùm quod ad illud expediendum, neceſſarium eft, conceſſum videtur, l. 2. cum vulgatis, D. de iuriſd. omn. iud. Sed & quod maiorem eiuſdem negotij commoditatem, & facilitate reſpicit, ex text. eleganti in cap. prætereà 5. de offic. delegati, 1. penult. D. de uſufruct. l. 1. §. ſi ei quem, verſ. fin. D. de inſtitor. l. 1. §. fin. D. de uſufruct. legato, l. veteres in princ. D. de itinere actuq́ue privat. cap. fin. de dolo, & contumac. per quem notat ibi Baldus, quòd qui habet mandatum ad quæcunque neceſſaria, videtur etiam habere ad ea, quæ utilia ſunt, Franc. de Aretio in cap. de teſtibus, col. 3. de teſtib. Vbi tenet, quod in diſpoſitione hominis uno conceſso, veniunt non ſolùm ea, ſine quibus actus explicari non poſſet; ſed etiam ea, cum quibus facilius, & commodius expeditur, quem laudat, & ſequitur Iaſon in dict. 1. 2. de iuriſd. omn. iud. num. 11. verſ. Iſtam regulam, ubi reprobat opinionem Geminiani, aliter ſentientis contra Dom. de Rota, deciſ. 379.

Quibus addere poſſumus, quòd licèt regulariter populi, qui ſe alicuius ſuperioris poteſtati, & protectioni iure fœderis, vel clientelæ pro pacis medijs, vel aliâ ratione, committunt, liberi eſſe non deſinant, nec ſibi aliquam ſubiectionem imponant, ut tradunt communiter Bartol. & DD. per text. ibi in l. Non dubito 7. §. liber autem, D. de capt. & poſtlimin. reverſ. Felin. in cap. cùm non liceat num. 9. & ſeq. de præſcrip. Ioan. de Platea in l. 1. C. de excuſat. lib. 10. Ioan. Cephalus conſ. 328. Modeſtin. Piſtorius conſ. 43. num. 30. deciſ. Cameræ Imper. 1. tom. part. 2. voto 27. num. 10. fol. 159. Ioan. Bodin. in tract. de Repub. lib. 5. cap. 6. Renat. Choppin. de demanio Franciæ lib. 3. tit. 18. num. 7. Pet. Gregor. lib. 20. Syntag. cap. 5. & plurimi alij relati ab Henric. Roſenthal. In epitome. feud. part. 1. cap. 4. concluſ. 14. fol. 124. Vbi tamen verba conceſsionis, vel conventionis ulterius progrediuntur, ſæpè ſolet ex illis ſuperioritatis, & dominationis ius induci, & acquiri, ut ijdemmet Auctores obſervant, & Everard. conſ. 3. num. 9. Goden. conſ. 32. num. 3. & Fulvius Pacianus de probat. lib. 2. cap. 43. num. 16. Præſertim quando Regibus talis clientela conceditur, in quibus protectio ſignificat iuriſdictionem, cap. ad audientiam de appellation. ubi DD. & alij, quos refert, & ſequitur Guido Papæ deciſ. 151. num. 9. verſ. Venio ad ſextum, Auguſt. Veroius conſ. 65. num. 119. vol. 1. & Didac. Perez in l. 3. tit. 3. lib. 1. ordinam. col. 2.

Et hanc plenam Novi Orbis donationem Alexandrum VI. Regibus Hiſpaniæ feciſſe, ultra ſuprà dictos auctores, apertè etiam fatetur Ioan. Bodinus lib. 1. de Repub. Cap. 9. cuius verba refert Mag. Marquez in Gubernat. Chriſt. lib. 1. c. 27. pag. 163. Addit verò Bodinus, eiuſdem conceſsionis virtute potentiſsimos Reges noſtros effectos fuiſſe Romanæ sedis vaſſallos, & feudatarios ligios, quoad inſulas maris Oceani, Regnum Peruanum, & reliqua, quæ in utraque India ex Pontificum conceſsione acquiſierunt, & in poſterum acquiſierint: quoniam hoc, inquit, inter ipſos pactum fuit, ut vel ipſi Hiſpani ſcriptores affirmant. Quod etiam admittere videtur Marta de iuriſdict. l. part. cap. 26. num. 55. Sed falſum utique eſt, & nullo iure, ratione, vel auctoritate probatur, ſed ſolâ Bodini calumniâ, qui frequenter pluribus Regibus ſine cauſa ſupremam dominationem adimere ſolet, ut benè advertit Dom. Gregor. Lopez Madera in Monarch. Hiſpan. cap. 2. fol. 12.

Inprimis namque Bullæ Pontificiæ verba (ut ex illorum ſerie manifeſtè conſtabit) nullam prorſus huiuſmodi feudi mentionem directè, aut indirectè fecerunt, neque aliquid Sedi Apoſtolicæ in his Novi Orbis provincijs ullo pacto reſervarunt; ſed totum ius, dominium, & iuriſdictionem earum plenè, & liberè cum ſolo onere prædicationis & converſionis Indorum Regibus Catholicis conceſſerunt. Vnde ſuccedit communis omnium Doctorum opinio, quæ habet, quòd quando Princeps, vel Imperator nihil ſibi reſervat, ſed utitur verbo, Donamus, largimur, concedimus, & alijs ſimilibus, non inducitur feudum, neque aliqua feudi reſervatio, ſed pura & abſoluta donatio, ut egregiè probat, & proſequitur Oldrad. conſ. 159. Angelus conſ. 242. incip. Super puncto, in fine, Decius conſ. 32. & 498. col. 2 num. 11. Mandellus Albanus multum in noſtris terminis loquens, conſ. 64. num. 29. & ſequent. & num. 64. lib. 1. idem lib. 1. ubi rectè concludit, in dubio potiùs præſumi, & induci donationem, quàm feudum: quod etiam ſequitur, & communiter receptum eſſe teſtatur Socinus Iunior conſ. 102. incip. Non ſum, n. 9. & ſeqq. vol. 2. Decius conſ. 85. col. 3. & coſ. 193. col. I & conſ. 208. col. 2. & conſ. 269. col. 2. & plures alij relati per Iulium Clar. & eius addition. Baiardum in §. feudum, q. 17. & Henricum Roſenthalium de feudis l. part. cap. 6. concluſ. 26. num. 2. & ſeqq. ubi innumeros citat litt. B. &c. & hoc pugnâ carêre inquit. ¶ Et magis in terminis, quòd Papa dum Regnum confert, dat omnem poteſtatis plenitudinem, & aliquem inveſtiens omnia Regalia liberè concedere videtur, pluribus, poſt alios, probat Barthol. Cæpola de ſervit. Urb. præd. cap. de portu, colum. 1. & Camil. Borrell. de præſtant. Reg. Cathol. cap. 48. num. 12. & 16. pag. 352.

