Antonii Vaccae A capite Silicis, Iurisconsulti Imolensis Expositiones Locorvm Obscvriorvm Et Paratitvlorvm In Pandectas, Volumen Primum - Lvgdni, Apud Matthiam Bonhomme. M. D. LIIII. Cvm Privilegio Regis, "INDEX RERVM ET VER BORVM SINGVLARIVM, QVÆ IN Antonii Vaccæ l…"
author: Antonius Vacca
source date: 1554
edition published: 2020-05-06
language: en
availability: Dieses Werk bzw. dieser Inhalt wurde digitalisiert durch die Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz und steht unter einer Creative Commons Lizenz: Namensnennung 4.0 International (CC BY 4.0). This work or content, respectively, was digitized by the Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz, and is licensed under the terms of a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Esta obra respectivamente este contenido ha sido digitalizado por la Akademie der Wiss (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

INDEX RERVM ET VERBORVM SINGVLARIVM, QVÆ IN Antonii Vaccæ locorum obscuriorum expositiones continentur.

- A

- Accvrsii glossæ obiter reprobatæ. 1. 28. & 12. 31. & 13. 30. & 15. 25. & 16. 33. & 18. 7. 29. & 19. 40. & 24. 2. & 25. 40. &. 30. 23. & 47. 23. 40. & 53. 30. & 65. 20. 41. & 69. 36. 39. & 70. 12. & 72. 30. & 73. 13. & 76. 15. & 78. 4. & 83. 2. & 84. 35. & 85. 26. & 89. 11. & 91. 23. & 92. 2. & 94. 30. & 95. 6. & 101. 11. & 120. 16. & 121. 6. & 128. 40. & 132. 53. & 134. 38. & 135. 36. & 139. 8. & 140. 21. & 148. 27. & 149. 4. & 152. 36. & 153. 17. & 167. 20. & 171. 19. 34. & 179. 28. & 189. 19.
- Actio an iuregen. instituta. 29. 20. 130. 30.
- Actione carens experiri non potest. 154. 21.
- Adoptio dignitatem non minuit. 89. 39.
- Adoptio filium & nepotem facit. 91. 16.
- Adoptatus in locum nepotis mortuo auo iura consanguinitatis finiuntur. 91. 40.
- Adoptatus libertus, an ingenuus efficiatur. 85. 25.
- Adoptatis, consanguinitatis vis non tribuitur. 92. 12.
- Adgnati qui dicantur. 92. 15. 93. 12.
- Adoptatus emancipatus desinit ciuis esse. 84. 39.
- Adoptionum iura moribus introducta. 80. 3
- Adoptio fraudulenta nemini proficit. 83. 20.
- Adoptando filiumfa. patris voluntas sufficit. 84. 43.
- Adoptatus quibus adgnatus fiat. 83. 6.
- Adoptio quare apud magistratum fiat. 81. 30 & 82. 7.
- Adoptari ingenuus à libertino non potest. 86. 12.
- Adoptatus filius emancipatus, in patris potestatem non recidit. 86. 8.
- Adoptandi modus ex testamento. 81. 18.
- Adoptio quibus permißa. 78. 33.
- Adoptare absentem non permissum. 87. 39.
- Alciatusreprobatus. 81. 16. & 178. 27. & 118. 4. & 119. 28. & 124. 10. & 158. & 159. 28. & 160. 3. &. 169. 18. & 181. 17. & 190. 40.
- Alciatus præceptor. 2. 10. & 60. 34.
- Alea victum, restituendum. 53. 1.
- Alienatio rerum pup. quatenus permissa. fol. 156. 37.
- Antecessores. 4. 8.
- Antecessores qui dicantur. 4. 7.
- Antesignani. 4. 24.
- Antistites liberalium studiorum. 4. 14.
- Antistites qui dicantur. 4. 14.
- Arbitri & iudices dati, notionem tantùm habent. 176. 39
- Arbitri qui dicantur. 137. 2.
- Arbiter & iudex datus differunt. 137. 25.
- Arbitrium & iudicium non differunt. 138. 29.
- Arma contra antiquam consuetudinem, vendi ac teneri cuilibet permißum. 52. 29.
- Aristot. qualis & quantus fuerit. 104. 16.
- Arrogatus vtrum minuat dignitatem. 89. 44.
- Arrogatio quare præsidi intimanda. 81. 36.
- Arrogatione liberti finita an sub ius patronatus redigatur. 86. 4.
- Arrogatoris bonorum quarta pars, quomodo arrogato debeatur. 86 34.
- Arrogando impuberem vel adultum, quæ necessaria. 85. 10.
- Arrogare plures non permissum. 87. 18.
- Arrogatio ab interrogatione dicta. 84. 22.
- Assessores qui dicantur. 168. 28.
- Aßessores quid à ceteris officialibus discrepent. 169. 10.
- Assessoris imprudentia sibi, non magistratui officit. 193. 41.
- Augusta quæ dicantur. 3. 17.
- Augustus & qui non auxit. 3. 20.
- Augustus. 3. 12.
- Augustus vnde dictus. 3. 20.

- B

- Baldvs reprehensus. 87. 5.
- Banniti an vbique nauigare poßint. 99. 19.
- Bartolus reprehensus. 175. 31. & 178 27.
- Bellum quando licitum. 24. 1.
- Bellum an iuregen. permißum. 22. 31.
- Bellum iustúmue an iniustum. 23. 9.
- Berytiensis vrbs, in phœnice Syria est. 10. 36.
- Bolognini Pandectæ. 7. 5.
- Bonorum poß. dare misti imperij est. 173. 17.

- C

- Caesar & Augustus perpetua Imperatorum cognomina. 3. 9.
- Cæsar successor Imperij. 3. 10.
- Caius noster. 6. 28.
- Caius qui vir esset. 6. 28.
- Caij institutionum libri. 6. 28. & 38.
- Capena quid dicatur. 101. 35.
- Cardinalium & senatuum vtrùm eadem potestas. 60. 22.
- Cassiodori epistolæ quo tempore scrip. 2. 18. 7. 31
- Castratus quis dicatur. 81. 10.
- Causæ quæ dicantur cognitionis, & quæ ordinarij iuris.
- Causa in dubio impulsiua, non finalis. 11. 24
- Cenotaphium quid sit. 103. 27.
- Ciuitas præmio & pœna constat. 17. 29.
- Clarißimi ad quæ sint incapaces. 121. 38.
- Clarißimorum & spectabilium qui veniant appell. 148. 16.
- Clarißimi appell. quibus adscribenda. 113. 12.
- Codicis Iustiniani altera editio post proœm. Digestorum. 5. 10.
- Coërctio quatenus iudici permissa. 174. 20.
- Comites qui dicantur. 169. 4.
- Commercium quid sit. 25. 34.
- Communia quæ propriè dicantur. 101. 12.
- Communia iuri naturali, in priuatum vsum aut dominium cuiusquam redigi vel vsucapi non possunt. 100. 14.
- Compaternitas per procuratorem non contrahitur. 88. 33.
- Condemnare sine certa lege nemini permißum. 154. 24. & 155. 4
- Cōditionem semel impletam sufficit. 70. 34.
- Confessus pro condemnato est. 34. 31.
- Consanguinei, hoc est, fratres, quo ordine succedant. 92. 24.
- Consanguinitatis ius quos includat, & quos non. 92. 42.
- Consanguinitatis ius inter quos esse dicatur. 92. 14.
- Consanguinitatis effectus. 92. 28.
- Consilium exercere quid. 164. 13. 29.
- Consilium non ligat. 53. 40.
- Constitutiones contrariæ quomodo conciliandæ. 63. 1.
- Constituta iudicia, & constitutæ quæstiones quæ dicantur. 36. 39.
- Constitutio sine die non valet. 63. 26.
- Consuetudo inueterata pro lege seruanda. 10. 40
- Consuetudo logem vincit. 34. 1.
- Consuetudo quando à lege abrogetur. 53. 9.
- Consularis & exconsul. quid differant. 7. 34.
- Consulum potestas. 144. 22.
- Consulis officium latißimum. 124. 25.
- Consules apud se seruos suos manumittere possunt. 125. 4.
- Consules quot fascibus vterentur. 139. 23.
- Contumacis pœna. 174. 24.
- Corrector quis dicatur. 149. 24.
- Crimina singula certam pœnam habere conuenit. 155. 4. & 156. 16.
- Criminis appell. an ludus contineatur. 13. 20.
- Curator reip. quis dicatur. 169. 18.
- Curator vel tutor si non consentierint arrogationi, an valeat quod actum est. 83. 40.
- Curatores qui dicantur. 151. 44.

- D

- Damnati vltimo supplicio, & ciuitatem & libertatem amittunt. 73. 6.
- Damnati quid amittant. 77. 38.
- De plano quid fieri dicatur. 135. 35.
- Decreta principum quæ dicantur. 62. 2.
- Decretum vbi necessarium est, per libellum quicquam non expeditur. 135. 25.
- Decurionis filius an decurio dicatur. 123. 21
- Definitionem initio tradendam. 15. 16.
- Delicta quæ culpa carent, non punienda. 41. 38
- Delicta quæ dicantur. 41. 27.
- Delicta à iuris naturalis sint. 19 39.
- Deportare in insulam quibus permissum. 137. 31
- Dictare. 4. 20.
- Dictatores quando creari cœperunt, & eorum potestas. 145. 1.
- Digestu septimo Imp. Iustin. anno compositu. 2. 13.
- Digesta seu pandectæ cur ita appellatæ. 14. 1
- Digestorum generalis diuisio & rubrica. 8. 19.
- Dignitas cum hominis statu, nihil commune habet. 90. 25.
- Disertus. 4. 33.
- Ditio plus quàm imperium significat. 172. 2.
- Ditio simpliciter imperium est. 171. 27.
- Diuersa non faciunt illationem. 90. 29.
- Diuisio digestorum. 8. 19.
- Docendarum legum mos quatenus à Iustin. mutatus. 7. 18.
- Dolus magistratus puniendus. 194. 1. 8.
- Dominus membrorum suorum nemo esse potest. 65. 7.
- Donationes quare actis publicis insinuentur. 81. 39.
- Duumuiris an corporalis castigatio concessa. 189. 20.

- E

- Ecclesia propriè Christianorum. 6. 41.
- Edictum perpetuum quod & quando compositum. 84. 10.
- Edictum quid dicatur. 62. 5.
- Edictales discipuli. 8. 5.
- Edificium in litore maris factum, an dirui poßit. 100. 35.
- Emancipatio vel arrogatio quomodo fiat. 50. 15.
- Emancipare absentem non permissum. 87. 42.
- Emancipationes apud magistratum fiunt. 81. 41.
- Eminentißimorum appell. qui veniant. 115. 12
- Epistola principum quid. 61. 40.
- Etymologia nominis necessaria. 15. 14.
- Eunuchi qui dicantur. 81. 13.
- Exiberi quod ablatum est, dicimus. 148. 43.
- Exquæstor & exconsul, an exquestore & exconsule. 7. 24.

- F

- Facti quæstio in potestate iudicantis est. 142. 33. &. 166. 27
- Familiæ appell. qui veniant. 184. 17.
- Feræ bestiæ capientium fiunt. 97. 16. & 101. 28.
- Filius ex damnato liber est. 73. 19.
- Filius adoptiuus, emancipatus, in patris potestatem reuertitur. 99. 43.
- Filij eminentißimorum & perfectißimorum questionibus non subiiciuntur. 121. 20. &. 128. 22.
- Filiusfa. si non consentiat arrogationi, an nepos agnatus sit. 84. 27.
- Filiusfa. liber, an inscio patre se in seruitutem redigere poßit. 65. 25.
- Filij adoptiui nec expelluntur, nec emancipantur. 79. 2.
- Filijs naturales quando legitimentur & quando succedendi ius habeant. 78. 20.
- Filij naturales qui dicantur. 78. 3.
- Filij obstante impedimento matrimonij procreati, tametsi posteà iustum efficiatur matrimonium, non legitimantur. 66. 37.
- Filius monstrosus præteritus non rumpit testamentum. 69. 7.
- Filius damnatus vtrùm succedat, an nepos. 77. 22.
- Filijf. in quibus patris statum sequantur. 74. 17
- Filius ex libero posteà seruo, vtrùm dicatur liber. 73. 31.
- Filius in seruitute quæsitus, in patres potestatem redigitur. 93. 20.
- Filius naturalis vel emancipatus, in patris potestatem inuitus non redigitur. 93. 13.
- Filius quando patri ius dicere poßit. 186. 2.
- Florentinorum pandectarum exemplum à Bolognino allatum. 7. 7.
- Florentinarum pandectarum fides. 7. 11. 8. 35.
- Flumina quatenus publica. 102. 27.
- Fœminæ illustrium, an illustresdicantur. 121. 43
- Frater fratrem accusans, non auditur. 76. 18.
- Fructum iure naturali prohibitum. 25. 15.
- Furta vtrum tot sint, quot fures. 185. 4.

- G

- Generales Rubricæ digestorum. 8. 21. & 40.
- Gottij à nemine superati, vel Italia expulsi. 2. 11.
- Gottij à Iustin. quando pulsi. 2. 28.
- Gladij potestas quibus competat. 146. 19.
- Gladij potestas quomodo accipiatur. 146. 14.
- Gymnasia legum vbi exercenda. 10. 39.

- H

- Haloandri editio. 1. 4. & 7. 10.
- Haloandri error. 5. 20. & 35.
- Homines maioris dignitatis mitius puniendi. 90. 32.
- Hypothecariæ formula. 9. 1.
- Hypothecaria actio. 9. 5.

- I

- Ignorantia facti & iuris. 41. 28.
- Illustris verbum quibus competat. 114. 15.
- Illustratus, dignitas ac titulus vnde dicatur. 119. 30.
- Illustres quatenus dicantur. 117. 3. & 118. 37. & 123. 25.
- Illustres sunt clarißimi. 116. 35.
- Imperatores à Pontificibus pendent. 151. 12.
- Imperator an res ad Ro. imperium pertinentes, alienare poßit. 150. 10.
- Imperitia, lata culpa est. 194. 7.
- Imperium mistum quid. 178. 24.
- Imperium à iurisdictione quid differat. 128. 30.
- Imperium merum cum iurisdictione nihil commune habet. 177. 5.
- Imperium pro autoritate. 165. 9.
- Imperium merum non transfertur. 154. 6.
- Imperium mistum in controuersijs pecuniarijs consistit. 178. 37. & 182. 3.
- Imperium merum non transfertur. 177. 39.
- Imperij quæ dicantur. 180. 15.
- Imperium quid. 178. 20. & 182. 11.
- Imperium à iurisdictione cur distinctum. 180. 35.
- Imperium merum non transfertur. 157. 5.
- Imperium iurisdictionem continet. 162. 17.
- Imperium merum in capitalibus pœnis consistit. 177. 10.
- Imperium & Iurisdictio in quo differant. 168. 7.
- Imperium merum quibus competat. 147. 10.
- Imperium merum quid sit. 163. 40.
- Imperium aliud merum, aliud mistum. 177. 5.
- Imperium mistum an mandari poßit. 180. 41.
- Imperium mistum & iurisdictio in quo differunt. 178. 14.
- Imperium & iurisdictio differunt. 171. 43.
- Imperium merum ad quid competat. 155. 11.
- Imperium cum iurisdictione nihil commune habet. 176. 32.
- Imperij vox quid significet. 176. 11.
- Imperium ab vsu in quo differat. 158. 34.
- Infamia iuris & facti qui notentur. 120. 17.
- Infamis à testimonio repellitur. 120. 14.
- Ingenui qui dicantur. 65. 37.
- Iniurias tot esse, quot personæ facientes. 185. 1.
- Iniuriarum quæstio an publica. 39. 23.
- Insulam aßignare præfectus non potest. 152. 37.
- Interpretem legum & theoricum, & practicum esse oportere. 4. 1. 26.
- Inuocatio diuini nominis. 1. 1.
- Iudæi vtrùm filios in potestate habeant. 77. 2
- Iudex quod dubitat, aperire debet. 149. 7.
- Iudex qua de re pronunciare cogitur. 165. 37.
- Iudicem dare & iurisdictionem an dare differunt 136. 27.
- Iudex secundum morem & leges iudicare tenetur. 142. 40
- Iudici extra territorium non pareri. 129. 7. 28.
- Iudex an cognoscere cogatur. 143. 1.
- Iudices studiosorum qui sint. 13. 30.
- Iudex datus notionem tantùm habere dicitur. 167. 33.
- Iudex quando parti detur. 142. 41
- Iudices pedanei & iudices dati, idem. 159. 32.
- Iudicem in causis dare & iurisdictionem mandare differunt. 160. 11. & 161. 21.
- Iudices secundum mentem legis constituere possunt. 49. 21.
- Iudex vel testis nemo in sua causa idoneus. 58. 29.
- Iudex datus & arbiter in quo differant. 137. 25
- Iudex mandatam iuris dictionem gerens, sententiam suam exequi potest: iudex vero datus non exequitur. 168. 1. vbi & eorumdem aliæ differentiæ continentur.
- Iudex datus an alium dare poßit. 157. 13.
- Iudex delegatus à dato, vel arbitro, in quo differat. 137. 32.
- Iudex datus, an alium dare poßit. 138. 17.
- Iudicem dare & iubere iudicare. diff. 174. 17.
- Iudices pedanei quatenus cognoscant. fol. 187. 34. 42.
- Iudex qui de maiori summa cognoscere potest, apud eundem minoris summæ petitio deferenda est. 188. 1.
- Iudices pedanei qui dicantur. 136. 34.
- Iudici iusiurandum deferendum, & pro æquitate ius dicat. 142. 20.
- Iudex ad vnam spectem, & iudex datus differunt. 190. 41.
- Iudici extra territorium non paretur. 191. 9.
- Iudex ius liberis suis non dicit. 175. 26.
- Iudicem litigantibus dare, misti imperij est. 174. 1.
- Iudices pedanei qui dicantur. 187. 13.
- Iudex quibus rebus detur. 129. 24.
- Iudicare, iubere, quomodo accipiendum. 189. 34
- Iudex an in iure & in facto supplere possit & debeant. 143. 30.
- Iudex fatorum est, non futurorum. 172. 43.
- Iudex quando exemplo constituat. 47. 34.
- Iudex quando filio ius dicere poßit. 186. 2.
- Iudices qui dicantur habere iurisdictionem intra certam summam limitatam. 180. 30.
- Iudex datus notionem tantùm habet. 174. 37. & 176. 39.
- Iudicis appell. qui veniant. 176. 1.
- Iudex quascunque bo. poß. mandare potest. 167. 15.
- Iudex secundum legum & morum præscripta iudicat. 192. 11.
- Iudex lata sententia, illico functus est officio suo. 168. 8.
- Iudicium & arbitrium in quo differant. 138. 25.
- Iudicia omnia extraordinaria sunt. 135. 1.
- Iudicare qui cogantur. 129. 24.
- Iudicare iubere quis poßit. 129. 4.
- Iurans contra constitutionem imperatoris, vltimo supplicio non afficiuntur. 52. 37.
- Iurisdictio cui mandata est, an causas delegare poßit. 153. 40.
- Iurisdictionis definitio. 171. 19. & 172. 33.
- Iurisdictionem qui mandauit, an interim ius dicere poßit. 165. 20.
- Iuridisctio et ius ad ciuilia pertinet. 136. 23. & 138. 2.
- Iurisdictio ad quas res pertineat. 128. 31
- Iurisdictione priuato mandata, etiam imperium quod non est merum, videtur mandatum. 168. 14.
- Iurisdictio & imperium, in quo differant. 168. 7.
- Iurisdictio & mistum imperium differut. 178. 14.
- Iurisdictioni præeße quis dicatur. 185. 36.
- Iurisdictione mandata, quæ veniant. 175. 43.
- Iurisdictio cum imperio nihil commune habet. 176. 32.
- Iurisdictionem dare, mandare est. 174. 14.
- Iurisdictio etiam in inuitum exercetur. 176. 17.
- Iurisdictio mandata quando soluatur, & quando non. 183. 1.
- Iurisdictionem suo iure quis habere dicatur. 182. 25.
- Iurisdictione generaliter mandata, an transferantur ea, quæ sunt misti imperij. 167. 12.
- Iurisdictionis appell. generalis est. 162. 7.
- Iurisdictio & imperium differunt. 171. 43.
- Iurisdictio ad ciuilia pertinet. 182. 8.
- Iurisdictio quid. 179. 39.
- Iurisdictio ab imperio cur distincta. 180. 35.
- Iurisdictionis definitio. 179. 27.
- Iurisdictionis etymologia doctorum reprobata. 171. 22. 31.
- Iurisgen. quæ dicantur. 26. 27.
- Iurisprudentia vtrum inter artes computanda. 14. 6.
- Ius gladij quid dicatur. 146. 10
- Ius mandandæ iurisdictionis moribus introductum. 158. 24.
- Ius gladij qui dicantur habere. 144. 181. & 145. 40.
- Ius dicentis munus ad quem pertineat. 173. 2.
- Iuris gladij exercitatio non mandatur. 135. 5.
- Iure naturali communia quæ dicantur. 95. 10.
- Ius pub. quibus constet. 19. 3.
- Ius & ratio differunt. 26. 14.
- Ius nouum qui statuere poßint. 192. 8.
- Ius naturale commune & proprium quid. 20. 31. & 25. 45. &. 26. 14.
- Ius naturale primarium & secundarium quid. 20. 43.
- Ius vnde dictum. 15. 31. & 16. 1.
- Iuris autoritas in potestate legis est. 142. 33. &. 166. 17.
- Iure lege agere. 92. 13.
- Ius feciale quale sit. 23. 27.
- Iuris definitio. 16. 28.
- Ius mandandæ iurisdictionis ex non scripto constat. 182. 19.
- Iustinianus Gothicus cur & quando. 2. 12. Pius cur & vnde. 3. 5.
- Iustiniano diu nullum ius in Italia nec in vrbe Roma. 2. 26.
- Iusticia quid. 34. 9.

- L

- Lapilli & gemmæ fiunt eius qui inuenerit. 101. 10.
- Legatum principi vel Augustæ relictum, an successori debeatur. 49. 40.
- Legatus an iudicis dandi ius habeat. 136. 13.
- Legatus an mandata iurisdictione de suspecto tutore cognoscere poßit. 166. 29.
- Legatus proconsulis iudicem dare potest. 167. 36
- Legatus abdicando se, non amittit imperium. 149. 20.
- Legati proconsulis iurisdictio. 138. 35.
- Legatus mandata iurisdictione propriam non habet. 139. 3.
- Legato diem functo, an salarium debeatur.
- Legati proconsulum tutores dare poßunt. 139. 41.
- Legati potestas. 181. 41.
- Legatus procon. an iudicem dare poßit. 138. 10.
- Lex municipalis quæ dicatur, & quatenus seruanda. 32. 41.
- Lex quomodo per desuetudinem tollatur. 51. 20.
- Lex Rehemmia & Regia quæ sit. 60. 35.
- Lex quando à consuetudine abrogetur. 53. 9.
- Lex vbi vetat, priuatorum pactionibus nihil mutari potest: secus vbi promittit. 43. 20.
- Lege cautum, vt qui alteri membrum absciderit, eodem membro retalietur, quomodo intelligendum. 69. 38.
- Legis appell. quid comprehendat. 89. 19.
- Lex pro integro tractatu sumitur. 51. 5.
- Leges contrariæ quomodo conciliandæ. 63. 1.
- Legis sanctio quæ dicatur. 4. 38.
- Legis mens quæ sit. 49. 19.
- Leges qui constituerent. 39. 15.
- Leges in pœnalibus benignius interpretandas. 48. 40.
- Legis definitio. 40. 20.
- Legis actio apud quem. 82. 9.
- Leges municipales contra naturalem rationem institutas. 30. 10.
- Legis appellatio duplex. 39. 33.
- Legis sanctio. 4. 37.
- Liber vtrùm sponte seruus effici poßit. 65. 3.
- Libera exsecto ventre mortua, an dicatur. 71. 16.
- Liberi qui dicantur. 76. 35.
- Libertas nascituro relicta si ex duobus non appareat, quorum prior fuerit, an neuter libertatem consequatur. 70. 12.
- Libertini qui dicantur. 65. 35.
- Licentiæ verbum, in malam partem sumitur. 179. 34.
- Litus quid. 96. 5.
- Litora nullius sunt. 97. 10.
- Litorum vsus publicus. 97. 13.
- Lothari opinio reprehensa. 147. 20.
- Ludus alibi prohibitus, an Romæ prohibitus censeatur. 13. 13.

- M

- Magistratvs quid. 189. 40. & 193. 20. 28.
- Magistratum esse oportere, qui iudices dat. 189. 33.
- Magistratus municipales quatenus cognoscere poßint. 189. 10.
- Magistratus tantùm ius dicere poßit. 177. 1.
- Magistratus qui vicarium habere non possunt, an legatum habeant. 133. 26.
- Magistratus iure quæ dicantur competere. 158. 12.
- Magistratus vltra suum tempus nihil potest. 190. 4.
- Magistratus quando cognoscere impediatur. 188. 15.
- Magistratus iure quæ competant. 160. 21.
- Magistratus quibus legum exercitatio mandata est sententiam ferre possunt. 162. 40.
- Magistratibus in aliquem animaduertentibus, an priuato vindictam sumere permissum sit. 21. 38.
- Magistratuum creatio ad quos pertineat. 132. 1.
- Magistratibus quando ensis præferatur. 146. 6.
- Magistratibus quibus parendum. 72. 13.
- Magistratibus municipalibus ea quæ magis imperij quàm quæ iurisdictionis sunt, attingere non licet. 180. 28.
- Maior summa minori inest. 177. 26. & 188. 8.
- Mandata principum quæ dicantur. 62. 30.
- Mandare iurisdictionem qui poßint. 190. 19.
- Mandato alterius an quis ius dicere possit. 164. 37.
- Mandata nominatim iurisdictione, alteri non transfertur. 156. 21.
- Manumißiones apud magistratum fiunt. 81. 40.
- Manumißio vindicta quid. 164. 21.
- Mare, aër & aqua quatenus communia. 98. 42.
- Maris aliquis sinus priuati iuris eße possit. 100. 8.
- Matrimonium absentibus partibus non contrahendum. 88. 1.
- Medico quando mortalitatis euentus imputetur & quando non. 144. 7.
- Miles ad libitum testari potest. 99. 44.
- Milites ignominiæ causa mißi, infames fiunt. 121. 2.
- Militares viri qui dicantur. 144. 2.
- Mistum imperium mandatur. 159. 18.
- Monstrum occidens, an puniatur. 69. 19.
- Monstrum alere, quid. 69. 17.
- Monstrum alteri proficit. 69. 28.
- Mortui contra edictum Adriani, in ciuitate sepelliuntur. 52. 34.
- Mos quare introductus. 158. 36.
- Mulier quæ monstrum enixa est, nihil proficit. 68. 35.
- Mulier si ex duorum consuetudine filium pepererit, neuter hunc alere cogitur. 91. 29.
- Mulier si secundo statim mense post viri mortem alteri nupserit, exinde septimo mense pepererit, ad quem pertineat. 68. 15.
- Municipia quæ dicantur. 188. 35.
- Municipia suis legibus vti solita. 175. 22.
- Mutus & surdus an adoptare, vel adoptari poßint. 84. 10.

- N

- Nepos ex filio adoptiuo emancipato, in aui potestatem reincidit. 91. 2.
- Nepos ex filio naturali, ducta concubina in vxorem, non legitimatur. 49. 7.
- Nominatim mandatam iurisdictionem quomodo accipiamus. 156. 30.
- Notæ quæ dicantur. 12. 25.
- Notio quid. 176. 35.
- Notionis verb. quid comprehendatur. 179. 30.
- Nouellæ constitutiones post alteram editionem co dicis. 5. 25.
- Nuptiæ quando consistant. 66. 13.

- O

- Obligatio ciuilis que dicatur. 27. 20.
- Obligatio quando pariat actionem. 26. 43.
- Obligationes quæ naturales & quæ iurisgen. 25. 3. &. 27. 2.
- Obligationum naturalium differentiæ . 27. 2.
- Obtinere consumatam actionem significat. 195. 1.
- Officium duo significat. 173. 12.
- Officiales præsidis prouincia, perpetui sunt. 134. 27.
- Opinio communis confutata. 9. 4.
- Orationes suas quas vocet Iustinianus in proœmio digestorum. 5. 8. &. 11. 40.

- P

- Pacisci de crimine prohibitum. 49. 28.
- Pactionibus priuatorum, ius pub. non mistatur. 32. 29.
- Palea scriptor. 2. 24.
- Partus quatenus legitimus. 67. 20.
- Pater filium accusans, an audiatur. 76. 15.
- Patresfa. qui dicantur. 77. 15.
- Patris in filios potestas. 75. 40.
- Patricij clarum genus. 113. 4.
- Pecuniæ publicæ cura ad quos pertineat. 152. 17.
- Pedagium ad vadum fluminis institui non potest. 102. 22.
- Perfectißimi qui dicantur. 115. 13.
- Perfectißimorum appel. qui comprehendantur. 121. 27.
- Per satyram. 7. 14.
- Personarum differentiæ. 63. 33.
- Pignoratitiæ & hypothecariæ actionis differentia. 9. 1.
- Plebiscita quæ dicantur. 159. 3.
- Plura facta quando pro vno accipiantur. 184. 28.
- Pœna arbitrio præsidis quando statuenda. 144. 12. &. 146. 37.
- Pœnæ constituendæ ius, quid & quibus competat. 152. 31.
- Pœnam lege expressam esse oportet. 156. 16. &. 155. 4.
- Pœnarum capitalium multa genera. 177. 18.
- Pœna ex lege decernenda. 144. 37.
- Politiani digesta ex florentinis pandectis emendata. 7. 6.
- Populus quatenus statuta facere poßit. 51. 31.
- Populus quando poßit leges statuere. 31. 23.
- Posseßionis mißio magis imperij quàm iurisdictionis est. 173. 32.
- Potestas quid. 177. 42. 189. 40. &. 193. 20.
- Potestas liberorum quatenus duret. 74. 43.
- Potestatis verbo quid comprehendatur. 128. 30.
- Practici & theorici à Iusti. aßumpti. 3. 25. &. 44. 4. 27.
- Præfecti vrbi iurisdictio quatenus extendatur. 128. 25. 42.
- Præfectus vigilum vnus tantùm. 132. 32.
- Præfecti prætorij origo. 125. 35.
- Præfecturæ dignitatis ornamenta. 116. 2.
- Præfecti Augustalis imperium. 118. 9.
- Præfecti Augustalis origo. 140. 43.
- Præfecti aut alij supræmi magistratus quatenus cognoscant. 187. 26.
- Præfectus vrbi quando creari folitus, & de quibus cognosceret. 126. 33.
- Præire & præire verba. 4. 18.
- Præses quando in extraneos homines imperium habeat. 142. 2.
- Præsides quomodo ius gladij habere intelligantur. 147. 8.
- Præses abdicando se, non amittit imperium. 149. 20.
- Præses iudicando negotiorum veritatem sequi debet. 142. 14.
- Præsidis nomen generale. 141. 38.
- Præsides à causis fiscalibus se abstinere debent. 152. 6.
- Præsidum origo & potestas. 141. 23.
- Prætoris iurisdictio. 131. 30.
- Prætoris edictum ad quid. 159. 2.
- Prætores post quæstores capitalia iudicia sortiti sunt.
- Prætores qui dicantur. 173. 5.
- Prætorum potestas. 192. 21.
- Prætor proconsul aut præses iurisdictionem suam mandare possunt. 190. 19.
- Prætorum origo. 131. 23.
- Primogenituræ ius quibus competat. 70. 20.
- Princeps sine senatu, nec senatus sine principe quicquam decernere potest. 44. 12.
- Principum constitutionum origo. 54. 10.
- Principi quatenus statuere permissum. 61. 13.
- Principum constitutionum quatuor genera. 61. 4.
- Princeps nouus, noua lex. 57. 13.
- Princeps senatus autoritate legem fert. 57. 20.
- Princeps vtrum poßit regna alienare. 60. 20.
- Principis placita pro lege seruanda. 55. 20.
- Princeps quomodo solutus legibus. 61. 30.
- Priuilegium sine die non valet. 63. 27.
- Proceres qui dicantur. 116. 24.
- Proconsulum iurisdictio quatenus porrigatur. 133. 36.
- Proconsules extra ordinem ius dicebant. 135. 19.
- Proconsul quando imperium deponat. 140. 13.
- Proconsules ex senatoribus deligebantur. 141. 40.
- Proconsules quot fascibus vterentur. 139. 23.
- Proconsul postquàm ei successum est voluntariam iurisdictionem non habet. 149. 2. & 140. 20.
- Procuratoris vsus quatenus permißus. 166. 9.
- Procurator principis imperium non habet, sed iurisdictionem. 152. 15.
- Procuratorum principis potestas, à quibus concessa. 151. 32.
- Proprium dare perpetuò tradere dicitur. 165. 16.
- Proprij significatio. 138. 43.
- Publicus locus quando sacer fiat. 103. 31.
- Publicorum duæ species. 96. 30. & 102. 13.
- Publicorum app. quid veniant. 95. & 102. 13.
- Publica quæ dicantur. 101. 15.
- Pugnandum pro gloria. 23. 36.
- Punitur affectus, & quando non. 195. 9.

- Q

- Qvaestores parricidij primò capitalibus causis præerunt. 155. 27.
- Quæstores parricidij qui dicantur. 37. 25.
- Quæstorius & exquæstor quid differant. fol. 7. 34.
- Quæstoris officij origo. 130. 36.

- R

- rationem omnium non inquirendam. 49. 14.
- Legis ratio quæ sit. 49. 19.
- Rector prouinciæ eam exire non potest. &c. 148. 12.
- Regentes. 4. 25.
- Religiosus locus pro voluntate constituitur. 103. 10.
- Responsa prudentum ad quid. 159. 3.
- Restitutio in integrum imperij est. 152. 13.
- Riparum vsus quatenus publicus. 102. 40.
- Roma noua veteri prælata cur. 2. 44.
- Roma quid comprehendat. 3. 1.
- Roma cur vrbs regia appellata. 10. 15.
- Rubricæ digestorum generales. 8. 21. &. 40.

- S

- Sacrvm quando poßit alienari. 103. 34.
- Salaminius disertißimus cur. 4. 33.
- Sanctiones. 4. 37. 5. 3.
- Saturam legendum an satyram. 77. 4.
- Schola. In scholis legum quæ tradenda. 6. 1.
- Sectæ iuris consultorum. 4. 21.
- Senatores qui dicantur. 116. 13.
- Senatoris clara. 113. 10.
- Senatores corporaliter non puniuntur. 128. 22. & 121. 20.
- Senatores illustres dicuntur. 123. 27.
- Senatoris filius an senator vel clarißimus dicatur. 122. 42. & 123. 10. per totum.
- Senatorum priuilegia, an ad filios extendantur. 123. 5.
- Senator remotus capite non minuitur. 120. 34.
- Senatoris filius quis dicatur. 121. 15.
- Senatores qui dicantur. 122. 7.
- Senatus quid & de potestate ipsius. 44. 28.
- Senatus quarum rerum cognitionem retineat. 138. 8.
- Sententia sine accepto iudicio & lite contestata, inutilis efficitur. 176. 28.
- Serui an quod acquisierint, dominorum efficiatur. 75. 28.
- Seruitus an omnino contra ius naturale. 30. 30.
- Seruitutis definitio. 23. 3.
- Sisti aliquem dicimus, cum iniuriam, vel furtum fecerit. 148. 43.
- Spado quis dicatur. 81. 12.
- Spadonis & castrati differentia. 81. 8.
- Species in iure quid dicatur. 190. 34.
- Spectabiles. Ab spectabilibus an appellandum. 119. 38.
- Spectabiles illustribus committendi. 119. 34.
- Spectabilis titulus quibus competat. 132. 29.
- Spectabilium & clarißimorum appel. qui veniant. 148. 16.
- Spectabiles qui dicantur. 117. & 119. 40.
- Spurius an per comitem Palatinum legitimari poßit. 88. 12.
- Statores qui dicantur. 134. 12.
- Statuta, an leges vel senatusconsulta appellantur. 41. 8.
- Stipulationes iudiciales arbitrio magis quam imperio continentur. 180. 19.
- Succedentium ab intestato gradus. 92. 22.
- Supplicium sumere idem est, quod mortem inferre. 189. 17.
- Suspecti crimen an ciuiliter & criminaliter intendatur. 166. 1.

- T

- Territorivm quid. 191. 14.
- Testamentum vnde dictum. 15. 43.
- Testamentum cuilibet facere permittitur. 43. 36.
- Testamentum eius qui apud hostes est, quando valere incipiat. 71. 8.
- Testi dicenti, nisi fallor, creditur. 17. 44.
- Transactio alimentorum quando permissa. 156. 37.
- Turpiter motus ab officio infamis est. 120. 2.
- Tutor pupillum arrogare non potest. 89. 8.
- Tutorem pupillis dare neque imperij, neque iurisdictionis est. 173. 35.
- Tutori priuignum suum arrogare permittitur. 89. 14.
- Tutor vti suspectus remotus, infamis efficitur. 166. 13.
- Tutoris vel curatoris autoritas quando in arrogatione necessaria. 83. 33.
- Tutores suspecti coram quo conueniantur. 128. 2.
- Tutoris datio neque iurisdictionis est neque imperij. 139. 42.
- Tutelæ diuisio cuius iuris. 172. 25.
- Triumuiri qui dicantur. 132. 15.

- V

- Venatio non prohibenda. 102. 22.
- Vendito loco publico, quid accedat. 98. 32.
- Vendens seipsum, seruus non efficitur. 74. 30.
- Versus antiqui ac noui mensura. 6. 9.
- Viglius reprehensus. 179. 22.
- Vniuersitatis quæ esse dicantur. 103. 10.
- Vsucapio quatenus iuris ciuilis. 28. 41.
- Finis.